"Арнайы білім беру ұйымдары түрлерінің қызметінің үлгілік қағидаларын бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2017 жылғы 14 ақпандағы № 66 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 7 сәуірде № 14995 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің м.а. 2021 жылғы 29 желтоқсандағы № 614 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 29.12.2021 № 614 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңының 5-бабының 44-5) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Арнайы білім беру ұйымдарының түрлері қызметінің мынадай үлгілік қағидалары олардың оқу-тәрбие қызметін ұйымдастыру нысанына сәйкес:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес арнайы бөбекжай қызметінің үлгілік қағидалары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес арнайы балабақша қызметінің үлгілік қағидалары;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес арнайы мектеп қызметінің үлгілік қағидалары;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес арнайы мектеп-интернат қызметінің үлгілік қағидалары;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес арнайы кешен "балабақша-мектеп-интернат" қызметінің үлгілік қағидалары;
6) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес арнайы кешен "мектеп-интернат-колледж" қызметінің үлгілік қағидалары;
7) осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес психологиялық-медициналық-педагогикалық консультациялар қызметiнің үлгілік қағидалары;
8) осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес оңалту орталығы қызметінің үлгілік қағидалары;
9) осы бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес психологиялық-педагогикалық түзеу кабинеттері қызметінің үлгілік қағидалары бекітілсін.
2. "Даму мүмкіндігі шектеулі балаларға арналған арнайы білім беру ұйымдарының түрлері қызметінің үлгілік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Ресбуликасы Білім және ғылым министрінің 2013 жылғы 4 шілдедегі № 258 бұйрығының күші жойылды деп танылсын (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8629 болып тіркелген, 2016 жылғы 26 қыркүйектегі "Казахстанская правда" № 282 (27556) газетінде жарияланған.
3. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Мектепке дейінгі және орта білім департаменті (Ж.А. Жонтаева) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;

Об утверждении Типовых правил деятельности видов специальных организаций образования
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 14 февраля 2017 года № 66. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 апреля 2017 года № 14995. Утратил силу приказом и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 29 декабря 2021 года № 614.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра образования и науки РК от 29.12.2021 № 614 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 44-5) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить следующие типовые правила деятельности видов специальных организаций образования согласно их форме организации:
1) Типовые правила деятельности специальных ясли-садов согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Типовые правила деятельности специальных детских садов согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) Типовые правила деятельности специальных школ согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) Типовые правила деятельности специальных школ-интернатов согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) Типовые правила деятельности специальных комплексов "детский сад-школа-интернат" согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) Типовые правила деятельности специальных комплексов "школа-интернат-колледж" согласно приложению 6 к настоящему приказу;
7) Типовые правила деятельности психолого-медико-педагогической консультации согласно приложению 7 к настоящему приказу;
8) Типовые правила деятельности реабилитационного центра согласно приложению 8 к настоящему приказу;
9) Типовые правила деятельности кабинетов психолого-педагогической коррекции согласно приложению 9 к настоящему приказу.
2. Признать утратившим силу приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 4 июля 2013 года № 258 "Об утверждении Типовых правил деятельности видов специальных организаций образования для детей с ограниченными возможностями в развитии" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8629, опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 26 сентября 2013 года № 282 (27556)).
3. Департаменту дошкольного и среднего образования Министерства образования и науки Республики Казахстан (Жонтаева Ж.А.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;

2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде осы бұйрықтың көшірмелерін ресми жариялау үшін мерзімді баспасөз басылымдарына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Заң қызметі және халықаралық ынтымақтастық департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министрі Э.А.Суханбердиеваға жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
Е. Сағадиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
__________ Е. А. Біртанов
2017 жылғы 3 наурыз
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым Министрінің
2017 жылғы 14 ақпандағы
№ 66 бұйрығына
1-қосымша
Арнайы бөбекжай қызметінің үлгілік қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Арнайы бөбекжай қызметінің үлгілік қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) арнайы бөбекжай қызметінің тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай түсініктер қолданылады:
1) арнайы бөбекжайлар – бір жастан үш жасқа дейінгі ерекше білім беруге қажеттілігі бар балаларды тәрбиелеу, оқыту, дамыту, қарау, күту мен сауықтыруды қамтамасыз ететін білім беру ұйымдары;
2) балалардағы амблиопия – көру өткірлігінің функционалдық (қайтымды) төмендеуі;
3) балалардағы қылилық – бірлескен фиксация нүктесінен бір көзінің көру сызығының ауытқуы;
4) балалардағы психикалық даму тежелісі – церебральді-органикалық, конституционалдық, соматогенді және психогенді пайда болуының танымдық және Эмоциялық-ерік аясының қалыптасу тежелісі;
5) балалардағы Тірек-қозғалыс аппаратында бұзылысы – туа біткен және кейіннен пайда болған Тірек-қозғалыс аппаратында әртүрлі патологиясы;
6) естімейтін балалар – өз бетінше сөйлеу тілін меңгеру және оны қабылдау мүмкін болмағандағы есту қабілетінен тұрақты айрылған балалар;

2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление копий настоящего приказа в периодические печатные издания для официального опубликования, а также в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для внесения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы и международного сотрудничества Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра образования и науки Республики Казахстан Суханбердиеву Э.А.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр образования и науки
Республики Казахстан
Е. Сагадиев
"СОГЛАСОВАНО"
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
_______________ Е.А. Биртанов
3 марта
2017 года
Приложение 1
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 14 февраля 2017 года № 66
Типовые правила деятельности специальных ясли-садов
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Типовые правила деятельности специальных ясли-садов (далее – Правила) определяют порядок деятельности специальных ясли-садов.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) специальные ясли-сады – организации образования, обеспечивающие воспитание, обучение, развитие, присмотр, уход и оздоровление детей с особыми образовательными потребностями в возрасте от одного года до трех лет;
2) амблиопия у детей – функциональное (обратимое) понижение остроты зрения;
3) косоглазие у детей – отклонение зрительной линии одного из глаз от совместной точки фиксации;
4) задержка психического развития у детей – задержка формирования познавательной и эмоционально-волевой сферы церебрально-органического, конституционального, соматогенного и психогенного происхождения;
5) нарушение опорно-двигательного аппарата у детей – различная врожденная и приобретенная патология опорно-двигательного аппарата;
6) неслышащие дети – дети со стойкой потерей слуха, при которой невозможно самостоятельное овладение речью и ее восприятие;

7) зағип-саңырау – көру және есту қабілеттерінің болмауы;
8) кохлеарлы имплант – айқын немесе күрделі дәрежелі нейросенсорлық (сенсоневральді) саңыраулығы бар балалардың жоғалған есту қабілетінің орнын толтыруға мүмкіндік беретін протез;
9) көрмейтін балалар – көру түйсігі толығымен жоқ, жарықты сезінуі немесе (түзетумен жақсы көретін көзінде 0,04-ке дейін) қалдық көруі бар балалар;
10) нашар еститін балалар –өз бетінше сөздік қоры жиналған және сөйлеу тілін қабылдауы мүмкін болғандағы есту қабілеті тұрақты төмендеген балалар;
11) нашар көретін балалар – түзетумен жақсы көретін көзінде 0,05-тен 0,4-ке дейінгі көру өткірлігімен.
3. Арнайы бөбекжай:
1) көру қабілетінде бұзылыстары бар балалар үшін;
2) есту қабілетінде бұзылыстары бар балалар үшін;
3) тірек-қозғалыс аппаратында бұзылыстары бар балалар үшін;
4) психикалық дамуы тежелген балалар үшін;
5) осы тармақтың 1), 2), 3), 4) тармақшаларында көрсетілген балалар санатын біріктіру кезінде құрылады.
4. Балаларды арнайы бөбекжайларға қабылдау, жолдау мен ауыстыру "Кемтар балаларды әлеуметтiк және медициналық-педагогикалық түзеу арқылы қолдау туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 11 шілдедегі Заңына (бұдан әрі - Заң) сәйкес психологиялық-медициналық-педагогикалық консультацияның (бұдан әрі - ПМПК) қорытындысы негізінде жүргізіледі.
5. Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту ұйымдарында арнайы бөбекжайлар болмаған жағдайда Осы Қағидалардың 3-тармағының, 1), 2), 3), 4) тармақшаларында көрсетілген балалар үшін арнайы топтар құрылады.
6. Арнайы бөбекжайдағы оқу сабақтарының кестесін "Тиісті үлгідегі білім беру ұйымдары қызметінің үлгілік қағидаларын, оның ішінде балаларға арналған қосымша білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары қызметінің үлгілік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 17 мамырдағы № 499 қаулысына сәйкес арнайы бөбекжай әкімшілігі әзірлейді және бекітеді.
7. Қажет болған жағдайда арнайы бөбекжайдың педагогтары ата-аналар (заңды өкілдер) үшін түзету сабақтарын ұйымдастыру мәселелері бойынша кеңес беру өткізеді.
8. Балалардың арнайы бөбекжайға жеке кесте бойынша баруы "Дәрігерлік-консультациялық комиссияның қызметі туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 5 мамырдағы № 321 бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11310 болып тіркелген) сәйкес тұрғылықты жері бойынша дәрігерлік-консультативтік комиссияның қорытындысымен жүзеге асырылады.

7) слепоглухота – отсутствие зрения и слуха.
8) кохлеарный имплант - протез, позволяющий компенсировать потерю слуха детям с выраженной или тяжелой степенью нейросенсорной (сенсоневральной) тугоухости;
9) незрячие дети – дети с полным отсутствием зрительных ощущений, с светоощущением или остаточным зрением (до 0,04 на лучше видящем глазу с коррекцией);
10) слабослышащие дети – дети со стойким снижением слуха, при возможном самостоятельном накоплении словарного запаса и восприятии речи;
11) слабовидящие дети – с остротой зрения от 0,05 до 0,4 на лучше видящем глазу с коррекцией
3. Специальные ясли-сады создаются:
1) для детей с нарушениями зрения;
2) для детей с нарушениями слуха;
3) для детей с нарушениями опорно-двигательного аппарата;
4) для детей с задержкой психического развития;
5) при совмещении категорий детей, указанных в подпунктах 1), 2), 3), 4) настоящего пункта.
4. Прием, направление и перевод детей в специальные ясли-сады проводится на основании заключения психолого-медико-педагогической консультации (далее - ПМПК), в соответствии с Законом Республики Казахстан от 11 июля 2002 года "О социальной и медико-педагогической коррекционной поддержке детей с ограниченными возможностями" (далее - Закон).
5. При отсутствии специальных ясли-садов в организациях дошкольного воспитания и обучения создаются специальные группы для детей, указанных в подпунктах 1), 2), 3), 4) пункта 3 настоящих Правил.
6. Расписание учебных занятий в специальном ясли-саду разрабатывается и утверждается администрацией специального ясли-сада в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 мая 2013 года № 499 "Об утверждении Типовых правил деятельности организаций образования соответствующих типов, в том числе Типовых правил организаций образования, реализующих дополнительные образовательные программы для детей" (далее – Постановление № 499).
7. Педагогами специальных ясли-садов при необходимости проводятся консультации для родителей (законных представителей) по вопросам организации коррекционных занятий.
8. Посещение детьми специального ясли-сада по индивидуальному графику осуществляется по заключению врачебно-консультационной комиссии по месту жительства, в соответствии приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 5 мая 2015 года № 321 "Об утверждении Положения о деятельности врачебно-консультативной комиссии" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 11310).

9. Баланы арнайы бөбекжайларға жолдау мен ауыстыру ПМПК-ның қорытындысы негізінде және ата-аналарының (заңды өкілдерінің) келісімімен, Заңға сәйкес анықталады.
10. Ерекше білім беруге қажеттілігі бар балаларды тәрбиелеу мен оқыту Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 Қаулысымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына, "Қазақстан Республикасында мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 20 желтоқсандағы № 557 бұйрығымен бекітілген (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8275 болып тіркелген) үлгілік оқу жоспарларына сәйкес жүзеге асырылады.
2-тарау. Арнайы бөбекжайлар қызметінің тәртібі
1–параграф. Көру қабілетінде бұзылыстары бар балаларға арналған арнайы бөбекжайлар қызметінің тәртібі
11. Көру қабілетінде бұзылыстары бар балаларға арналған арнайы бөбекжайға төмендегідей балалар:
1) көрмейтіндер (мүмдем көрмейтін; түзетумен жақсы көретін көзінде 0,04-ке дейінгі қалдық көруімен);
2) нашар көретіндер (түзетумен жақсы көретін көзінде 0,05-тен 0,4-ке дейінгі көру өткірлігімен);
3) плеоптикалық емге мұқтаж оптикалық түзету жағдайынағы жақсы көретін көзінде көру өткірлігі 0,7-ге дейінгі амблиопиясымен (дисбинокулярлық, рефракциялық, обскурациялық);
4) ортопто-плеопто-хирургиялық-ортоптикалық немесе тек ортоптикалық ем талап етілетін қылилықпен қабылданады.
Көру қабілетінде бұзылыстары бар балалар контингенті болған жағдайда көрмейтін және нашар көретін балаларды, амблиопиясы мен қылилығы бар балаларды бірге тәрбиелеу мен оқыту (бір ұйымда, топта) ұйымдастырылады.
12. Көру қабілетінде бұзылыстары бар балаларға арналған арнайы бөбекжайда топтардың толықтырылуы "Білім беру объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 29 желтоқсандағы № 179 бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10275 болып тіркелген) сәйкес төмендегідей:
1) көрмейтіндер 8 баладан артық емес;
2) нашар көретіндер – 12 баладан артық емес;
3) амблиопиясымен, қылилығымен - 10 баладан артық емес толықтыруды құрайды.
Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту ұйымдарындағы көру қабілетінде бұзылыстары бар балаларға арналған топтар осы тармақтың бірінші бөлімінде көрсетілген толымдылықпен жас ерекшелігін және көру қабілетінің бұзылыстарын ескере отырып, жинақталады.
Зерде бұзылыстары бар, қимыл-қозғалыс аппаратында бұзылыстары бар немесе есту қабілетінде бұзылыстары бар көрмейтін және нашар көретін балалар күрделі құрылымдық ақауы бар балалар топтарына жолданады.

9. Направление и перевод ребенка в специальные ясли-сады определяется на основании заключения ПМПК и с согласия родителей (законных представителей), в соответствии с Законом.
10. Воспитание и обучение детей с особыми образовательными потребностями осуществляется в соответствии с государственным общеобязательным стандартом дошкольного воспитания и обучения, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года № 1080, с типовыми учебными планами, утвержденными приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 20 декабря 2012 года № 557 "Об утверждении типовых учебных планов дошкольного воспитания и обучения Республики Казахстан" (зарегистрированным в Реестре государственных нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8275)
Глава 2. Порядок деятельности специальных ясли-садов
Параграф 1. Порядок деятельности специальных ясли-садов для детей с нарушением зрения
11. В специальный ясли-сад для детей с нарушением зрения принимаются дети:
1) незрячие (с абсолютной слепотой, с остаточным зрением до 0,04 с коррекцией на лучше видящем глазу);
2) слабовидящие (с остротой зрения от 0,05 до 0,4 на лучше видящем глазу с коррекцией);
3) с амблиопией (дисбинокулярной, рефракционной, обскурационной) при остроте зрения на лучше видящем глазу до 0,7 в условиях оптической коррекции, нуждающиеся в плеоптическом лечении;
4) с косоглазием, требующим ортопто-плеопто-хирурго-ортоптического или только ортоптического лечения.
При наличии контингента детей с нарушениями зрения организуется совместное (в одной организации, группе) воспитание и обучение незрячих и слабовидящих детей, детей с амблиопией и косоглазием.
12. В специальном ясли-саду для детей с нарушениями зрения наполняемость групп, в соответствии с приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29 декабря 2014 года № 179 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам образования" (зарегистрированным в Реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 10275) (далее – Санитарные правила) составляет для детей:
1) незрячих - не более 8 детей;
2) слабовидящих - не более 12 детей;
3) с амблиопией и косоглазием - не более 10 детей.
Группы для детей с нарушениями зрения в специальных ясли-садах комплектуются с учетом возраста и нарушения зрения, с наполняемостью, указанной в части один, настоящего пункта.
Незрячие и слабовидящие дети, имеющие нарушения интеллекта, нарушение опорно-двигательного аппарата или нарушение слуха, направляются в группы для детей со сложной структурой дефекта.

13. Оқу-тәрбие процесі ақау құрылымын, дәрежесін және көру қабілеті бұзылысының сипатын ескере отырып, тифлотехникалық құралдар мен арнайы жабдықтарды қолдану арқылы жүзеге асырылады. Көрмейтін балаларға арналған құрал сипап сезу және көру-сипап сезу қабылдауын қолдануға негізделеді. Түзету жұмысында көру қабілетінде бұзылыстары бар балалар үшін оқу және басқа да ақпараттардың қолжетімділігі шеңберін кеңейтуге мүмкіндік беретін ерекше дидактикалық материалдар мен арнайы көрнекі құралдар қолданылады.
14. Көру қабілетінде бұзылыстары бар балалардың даму ақауларын түзетуді дефектолог (тифлопедагог) көріп қабылдауын (көрмейтін балалармен – түйсіну және ұсақ моторикасын дамыту бойынша), әлеуметтік-тұрмыстық және кеңістіктік бағдарлауды дамыту бойынша шағын топтық және жеке арнайы түзету оқу қызметі нысанында іске асырады.
15. Зерде бұзылыстары, тірек-қозғалыс аппаратында немесе есту қабілетінде бұзылыстары бар көрмейтін және нашар көретін балаларға түзету көмегі № 499 қаулыға сәйкес жеке түзету-дамыту бағдарламасы бойынша көрсетіледі.
16. Көру қабілетінде бұзылыстары бар балаларға арналған арнайы бөбекжай және көру қабілетінде бұзылыстары бар балаларға арналған арнайы бөбекжай топтары құрылған мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту ұйымдарында "Мемлекеттік білім беру ұйымдары қызметкерлерінің үлгі штаттарын және педагог қызметкерлер мен оларға теңестірілген адамдар лауазымдарының тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 30 қаңтардағы № 77 Қаулысына сәйкес дефектолог (тифлопедагог) лауазымы төмендегідей есеппен:
1) көрмейтін балаларға арналған 1 топ үшін 1 штаттық бірлік;
2) нашар көретін балаларға арналған 1 топ үшін 1 штаттық бірлік;
3) амблиопиясы мен қылилығы бар балаларға арналған 1 топ үшін 1 штаттық бірлік қарастырылады.
Көру қабілетінде бұзылыстары бар балаларға арналған арнайы бөбекжайда емдік-қалпына келтіру жұмысын офтальмолог-дәрігер және ортоптист-медбике жүзеге асырады.
Көру қабілетінде бұзылыстары бар балаларға арналған арнайы бөбекжайда емдік-қалпына келтіру жұмысын жүзеге асыру үшін офтальмолог кабинеті емдік аппаратурамен және инструменттермен жабдықталады.
2–параграф. Есту қабілетінде бұзылыстары бар балаларға арналған арнайы бөбекжайлар қызметінің тәртібі
17. Есту қабілетінде бұзылыстары бар балаларға арналған арнайы бөбекжайға төмендегідей:
1) қатты дауыс әсер етпейтін;
2) қатты дауыс әсер ететін;
3) құлақ қалқаны алдында сөйлеу тілі дауысының қаттылығы әсер ететін;
4) сөйлеу тілі аумағында есту қабілетінен 90 децибелден аса орташа айырылған құлақ қалқаны жанында жоғары дауыс қаттылығымен дыбысталған кейбір сөйлеу тілі дыбыстарын (а, о, у, р) ажырататын;

13. Учебно-воспитательный процесс осуществляется с применением тифлотехнических средств и специального оборудования с учетом структуры дефекта, степени и характера нарушения зрения. Оборудование для незрячих детей базируется на использовании осязательного и зрительно-осязательного восприятия. В коррекционной работе используется особый дидактический материал и специальные средства наглядности, позволяющие расширить рамки доступности учебной информации для детей с нарушениями зрения.
14. Коррекция отклонений в развитии детей с нарушением зрения осуществляется дефектологом (тифлопедагогом) в форме подгрупповой и индивидуальной специальной коррекционной учебной деятельности по развитию зрительного восприятия (с незрячими детьми - по развитию осязания и тонкой моторики), социально-бытовой и пространственной ориентировки.
15. Незрячим и слабовидящим детям, имеющим нарушение интеллекта, нарушения опорно-двигательного аппарата или слуха, коррекционная помощь оказывается по индивидуальной коррекционно-развивающей программе, в соответствии с Постановлением № 499.
16. В специальном ясли-саду для детей с нарушениями зрения и в организациях дошкольного воспитания и обучения, где созданы специальные группы для детей с нарушением зрения, в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 января 2008 года № 77 "Об утверждении Типовых штатов работников государственных организаций образования и перечня должностей педагогических работников и приравненных к ним лиц", предусматривается должность дефектолога (тифлопедагога) из расчета:
1) 1 штатная единица на 1 группу для незрячих детей;
2) 1 штатная единица на 1 группу для слабовидящих детей;
3) 1 штатная единица на 1 группу для детей с амблиопией и косоглазием.
Лечебно-восстановительную работу в специальном ясли-саду для детей с нарушениями зрения осуществляют врач-офтальмолог и сестра-ортоптистка.
Для осуществления лечебно-восстановительной работы в специальном ясли-саду для детей с нарушением зрения оборудуется офтальмологический кабинет с лечебной аппаратурой и инструментами.
Параграф 2. Порядок деятельности специальных ясли-садов для детей с нарушением слуха
17. В специальный ясли-сад для детей с нарушениями слуха принимаются дети:
1) не реагирующие на громкий голос;
2) реагирующие на громкий голос;
3) реагирующие на голос разговорной громкости у ушной раковины;
4) различающие некоторые речевые звуки (а, о, у, р) произнесенные около ушной раковины голосом повышенной громкости, средней потере слуха в речевой области более 90 децибел;

5) сөйлеу тілі аумағындағы (жиілігі 500-ден 4000 Герцке дейін) 40-тан 80 децибелге дейін және одан жоғарыны құрайтын есту қабілетінен орташа мөлшерде айырылған естімейтін, нашар еститін және кейіннен естімей қалған балалар;
6) кохлеарлы импланты бар;
7) сөйлеу тілі аумағында есту қабілетінен 40-тан 80 децибелге дейін орташа айрылған, сөйлеу тілін (құлақ қалқанынан 3 метрге дейінгі қашықтықтағы қалыпты сөйлеу тілі қаттылығының сөздерін, фразаларын) ажырататын;
8) сөйлеу тілі аумағында есту қабілетінен 80-нен 90 децибелге дейін айырылған (диагностикалық (сынама) оқыту рұқсат етіледі);
9) есту (аудиториялық) нейропатиясымен және есту қабілетінен 40-тан 80 децибелге дейін айырылған кезде сөйлеу тілін қабылдау бұзылыстары бар балалар қабылданады.
18. Есту қабілетінде бұзылыстары бар балаларға арналған арнайы бөбекжайға диагностикалық (сынама) түзете-дамыта тәрбиелеу мен оқытуға төмендегідей:
1) сөйлеу тілі аумағында есту қабілетінен 80-нен 90 децибелге дейін айрылған;
2) есту қабілетінен 40-тан 80 децибелге дейін жеңіл дәрежеде айрылған кезде сөйлеу тілі бұзылыстарымен азап шегетін (сенсорлық компонентпен сенсоневралды саңыраулық) балалар қабылданады.
19. Есту қабілетінде бұзылыстары бар балаларға арналған арнайы бөбекжайда топтар Санитариялық қағидаларға сәйкес:
1) естімейтіндер - 8 баладан артық емес;
2) нашар еститін және кейіннен естімей қалған – 10 баладан артық емес толықтыруды құрайды.
Арнайы бөбекжайлардағы есту қабілетінде бұзылыстары бар балаларға арналған топтар осы тармақтың бірінші бөлімінде көрсетілген толымдылықпен жас ерекшелігін және сөйлеу тілінің даму деңгейін ескере отырып, жинақталады.
20. Оқу-тәрбие процесі № 499 Қаулыға сәйкес баланы психологиялық-медициналық-педагогикалық және клиникалық зерделеу деректерімен шартталған сараланған және жеке тәсіл қағидалары негізінде жүзеге асырылады. Балалардың сөйлеу тілінің, зейінінің, жұмысқа қабілеттілігінің, олардың даму динамикасының ерекшеліктерін зерделеу оқушының даму перспективасын анықтау мен түзету жұмысының тәсілдерін таңдау үшін жүргізіледі. Төртінші дәрежелі саңыраулығы бар балалардың ерекшеліктері есту қабілетінен айырылу дәрежесіне байланысты ескеріледі:
1) төменгі жиіліктерге есту сезімталдығы сақталған кезде жоғарғы жиіліктерге есту қабілетінен айырылуы; 250 Герц жиілікке есту қабілетінің төмендеуі 35 децибелден аспайды; 1000 Герцтен жоғары барлық жиілікте сөйлеу диапазонында есту қабілетінің 20 децибелге дейін одан әрі төмендеуі және есту қабілетінен кемінде 80 децибелге айырылуы кезінде;
2) төменгі жиіліктерге есту қабілетінің айтарлықтай төмендеуі кезінде жоғарғы жиіліктерге есту қабілетінен айырылуы; 250 Герцке дейінгі жиілікте есту қабілетінің төмендеуі 45-55 децибелді; жоғарғы жиіліктер аумағында есту қабілетінің төмендеуі 80-нен аса децибелді құрайды;

5) неслышащие, слабослышащие и позднооглохшие дети, имеющие потерю слуха, средняя величина которой в речевой области (частоты от 500 до 4000 Герц) составляет от 40 до 80 децибел и выше;
6) с кохлеарным имплантом;
7) имеющие среднюю потерю слуха в речевой области от 40 до 80 децибел, различающие речь (слова, фразы обычной разговорной громкости на расстоянии от ушной раковины до 3 метров);
8) с потерей слуха в речевой области от 80 до 90 децибел (допускается диагностическое (пробное) обучение);
9) со слуховой (аудиторной) нейропатией и нарушениями восприятия речи при потере слуха от 40 до 80 децибел.
18. В специальный ясли-сад для детей с нарушением слуха на диагностическое (пробное) коррекционно-развивающее воспитание и обучение принимаются дети:
1) имеющие потерю слуха в речевой области от 80 до 90 децибел;
2) страдающие речевыми нарушениями при легкой степени потери слуха от 40 до 80 децибел (сенсоневральная тугоухость с сенсорным компонентом).
19. В специальном ясли-саду для детей с нарушениями слуха наполняемость групп, в соответствии с Санитарными правилами составляет для детей:
1) неслышащих - не более 8 детей;
2) слабослышащих и позднооглохших – не более 10 детей.
Группы для детей с нарушениями слуха в специальных ясли-садах комплектуются с учетом возраста и уровня речевого развития, с наполняемостью, указанной в части один настоящего пункта.
20. В соответствии с Постановлением № 499 учебно-воспитательный процесс осуществляется на основе принципов дифференцированного и индивидуального подхода, обусловленного данными психолого-медико-педагогического и клинического изучения ребенка. Изучение особенностей речи, внимания, работоспособности детей, динамики их развития проводится для определения перспективы развития учащегося и выбора средств коррекционной работы. Особенности детей с тугоухостью четвертой степени учитываются в зависимости от степени потери слуха:
1) на высокие частоты при сохранении слуховой чувствительности к низким частотам; понижение слуха на частотах на 250 Герц не превышает 35 децибел; при дальнейшем падении слуха до 20 децибел в речевом диапазоне на всех частотах свыше 1000 Герц и с потерей слуха не менее 80 децибел;
2) на высокие частоты при менее значительном снижении слуха к низким частотам; понижение слуха на частотах до 250 Герц составляет 45-55 децибел; в области высоких частот падение слуха более 80 децибел;

3) 65-тен 85 децибелге дейінгі барлық жиіліктерде есту қабілетінен біркелкі айырылуы; сөйлеу тілі бөлек былдыр сөздермен ұсынылған;
4) 90 децибелден жоғары кенеттен біркелкі (есту қабілетінің төмендеуі) есту қабілетінен айырылуы, аталған топтың балаларында сөйлеу тілі жоқ.
21. Арнайы бөбекжайларда есту қабілетінде бұзылыстары бар балалардың даму ақауларын түзетуді естіп қабылдауын дамыту бойынша топтық, шағын топтық және жеке түзету оқу қызметі нысанында дефектолог (сурдопедагог) жүзеге асырады.
22. Зерде, тірек-қозғалыс аппаратында немесе көру қабілетінде бұзылыстары бар естімейтін және нашар еститін балаларға № 499 Қаулыға сәйкес жеке түзете-дамыту бағдарламасы негізінде түзете-дамыту көмегі көрсетіледі.
3–параграф. Тірек-қозғалыс аппаратында бұзылыстары бар балаларға арналған арнайы бөбекжайлар қызметінің тәртібі
23. Тірек-қозғалыс аппаратында бұзылыстары бар балаларға арналған арнайы бөбекжайға төмендегідей:
1) жеке күтімді талап етпейтін өз бетінше қозғалатын;
2) арнайы қозғалу және (немесе) техникалық компенсаторлық (көмекші) құралдармен қозғалатын;
3) арнайы бөбекжайға физикалық қолжетімділік үшін олардың арнайы жағдайлармен қамтамасыз етілуі кезінде өз бетінше қозғалмайтын;
4) тірек-қозғалыс аппараты бұзылыстарына ұшыраған кохлеарлы импланты бар балалар қабылданады.
24. Тірек-қозғалыс аппаратында бұзылыстары бар балаларға арналған арнайы бөбекжайда Санитариялық қағидаларға сәйкес 10 баладан аспайтын топтардың толықтырылуын құрайды.
25. Арнайы бөбекжайларда тірек-қозғалыс аппаратында бұзылыстары бар балалардың оқыту процесіне психологиялық-педагогикалық ықпалды қамтамасыз ету үшін Санитариялық қағидаларға сәйкес арнайы емдік дене шынықтыру (бұдан әрі – ЕДШ) кабинеттері жабдықталады.
ЕДШ сабақтары үшін тірек-қозғалыс аппаратында бұзылыстары бар:
1) жеке күтімді талап етпейтін өз бетінше қозғалатын;
2) қозғалыс белсенділігінің орташа айқын шектелуі бар;
3) айқын қозғалыс бұзылыстары бар (ата-аналарымен (заңды өкілдерімен) бірге шұғылданады) балаларды топтарға бөледі.
4–параграф. Психикалық дамуы тежелген балаларға арналған арнайы бөбекжайлар қызметінің тәртібі
26. Психикалық дамуы тежелген балаларға арналған арнайы бөбекжайларға:
1) психикалық және сөйлеу тілі даму тежелісі бар балалар;
2) кохлеарлы импланты бар балалар;
3) эмоциялық-ерік аясының бұзылыстары психикалық даму тежелісімен үйлесетін аутистикалық спектрлық бұзылыстары бар балалар қабылданады.
27. Психикалық дамуы тежелген балаларға арналған арнайы бөбекжайда Санитариялық қағидаларға сәйкес 12 баладан артық емес толықтырылуды құрайды.
Арнайы бөбекжайлардағы психикалық дамуы тежелген балаларға арналған топтар осы тармақтың бірінші бөлімінде көрсетілген толымдылықпен жас ерекшелігін және даму деңгейін ескере отырып, жинақталады.

3) равномерной на всех частотах от 65 до 85 децибел; речь представлена отдельными лепетными словами;
4) резкой равномерной (снижение слуха) свыше 90 децибел, дети данной группы не имеют речи.
21. В специальных ясли-садах коррекция отклонений в развитии детей с нарушениями слуха осуществляется дефектологом (сурдопедагогом) в форме групповой, подгрупповой и индивидуальной коррекционной учебной деятельности по развитию слухового восприятия.
22. Неслышащим и слабослышащим детям, имеющим нарушение интеллекта, опорно-двигательного аппарата или зрения, коррекционно-развивающая помощь оказывается на основе индивидуальной коррекционно-развивающей программы, в соответствии с Постановлением № 499.
Параграф 3. Порядок деятельности специальных ясли-садов для детей с нарушением опорно-двигательного аппарата
23. В специальный ясли-сад для детей с нарушениями опорно-двигательного аппарата принимаются дети:
1) самостоятельно передвигающиеся, не требующие индивидуального ухода;
2) передвигающиеся с помощью специальных средств передвижения и (или) технических компенсаторных (вспомогательных) средств;
3) самостоятельно не передвигающиеся при обеспечении их специальными условиями для физического доступа в специальный ясли-сад;
4) дети с кохлеарным имплантом, имеющие нарушения опорно-двигательного аппарата.
24. В специальном ясли-саду для детей с нарушениями опорно-двигательного аппарата наполняемость групп, в соответствии с Санитарными правилами составляет не более 10 детей;
25. Для обеспечения психолого-педагогического сопровождения процесса обучения детей с нарушениями опорно-двигательного аппарата в специальных ясли-садах оборудуются специальные кабинеты лечебной физической культуры (далее – ЛФК), в соответствии с Санитарными правилами.
Детей с нарушениями опорно-двигательного аппарата для занятий ЛФК распределяют по группам:
1) самостоятельно передвигающиеся, не требующие индивидуального ухода;
2) с умеренно выраженным ограничением двигательной активности;
3) с выраженными (тяжелыми) двигательными нарушениями (занимаются совместно с родителями (законными представителями).
Параграф 4. Порядок деятельности специальных ясли-садов для детей с задержкой психического развития
26. В специальные ясли-сады для детей с задержкой психического развития принимаются:
1) дети с задержкой психоречевого развития;
2) дети с кохлеарным имплантом;
3) дети с расстройствами аутистического спектра, у которых нарушения эмоционально-волевой сферы сочетаются с задержкой психического развития.
27. В специальном ясли-саду для детей с задержкой психического развития наполняемость групп, в соответствии с Санитарными правилами, составляет не более 12 детей.
Группы для детей с задержкой психического развития в специальных ясли-садах комплектуются с учетом возраста и уровня развития, с наполняемостью, указанной в части один настоящего пункта.

28. Балалардың психикалық даму бұзылыстарын түзетуді топтық, шағын топтық және жеке түзету оқу қызметі нысанында дефектолог (олигофренопедагог, мұғалім-логопед), психолог жүзеге асырады.
5–параграф. Осы Қағидалардың 3-тармағының 1), 2), 3), 4) тармақшаларында көрсетілген балалар санатын біріктіретін арнайы бөбекжайлар қызметінің тәртібі
29. Осы Қағидалардың 3-тармағының 1), 2), 3), 4) тармақшаларында көрсетілген балалар санатын біріктіретін, оның ішінде күрделі (есту мен көру қабілетінің бұзылыстары, зерде бұзылыстары және саңыраулық, саңыраулық және баланың церебралды салдығы үйлесетін) бұзылыстары бар балаларға арналған арнайы бөбекжайлар осы Қағидалардың 3-тармағының 1), 2), 3), 4) тармақшаларында көрсетілген балалар санатынан қалыптастырылады.
Осы Қағидалардың 3-тармағының 1), 2), 3), 4) тармақшаларында көрсетілген балалар санатын біріктіретін арнайы бөбекжайларда топтар бұзылыс түрлері бойынша топтардың толымдылығына сәйкес, ал күрделі бұзылыстары бар, оның ішінде зағип-саңырау балалар үшін Санитариялық қағидаларға сәйкес 6 баладан артық емес толықтыруды құрайды.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым Министрінің
2017 жылғы 14 ақпандағы
№ 66 бұйрығына
2-қосымша
Арнайы балабақшалар қызметінің үлгілік қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Арнайы балабақшалар қызметінің үлгілік қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) арнайы балабақшалар қызметінің тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай түсініктер қолданылады:
1) арнайы балабақшалар – екі жастан мектеп жасына жеткенге дейін ерекше білім беруге қажеттілігі бар балаларды тәрбиелеу, оқыту, дамыту, қарау, күту мен сауықтыруды қамтамасыз ететін білім беру ұйымдары;
2) балалардағы амблиопия – функционалды (қайтарылатын) көру өткірлігінің төмендеуі;
3) балалардағы қылилық –фиксацияның бірлескен нүктесінен бір көздің көру сызығының ауытқуы;
4) балалардың зерде бұзылыстары – мидың органикалық зақымдануынан (тумысынан немесе жүре пайда болған) болған танымды қызметінің тұрақты бұзылуы;
5) балалардың психикалық дамуының тежелуі – тегі церебралды-органикалық, конституционалды, соматогенді и психогенді танымды және эмоциялық-ерік аясы қалыптасудың тежелуі;
6) балалардың сөйлеу қабілетінің ауыр тежелуі - алалиямен, афазиямен, дизартриямен, ринолалиямен, тұтығумен шартталған 1-2 деңгейдегі сөйлеу қабілетінің жалпы дамымауы;
7) балалардың Тірек-қозғалыс аппаратында бұзылыстары – Тірек-қозғалыс аппаратында әртүрлі тумысынан және жүре пайда болған патологиясы;

28. Коррекция нарушений психического развития детей осуществляется дефектологом (олигофренопедагогом, учителем-логопедом), психологом в форме групповой, подгрупповой и индивидуальной коррекционной учебной деятельности.
Параграф 5. Порядок деятельности специальных ясли-садов, совмещающие категории детей, указанные в подпунктах 1), 2), 3), 4) пункта 3 настоящих Правил
29. Специальные ясли-сады, совмещающие категории детей, указанные в подпунктах 1), 2), 3), 4) пункта 3 настоящих Правил, в том числе для детей со сложными нарушениями (сочетанные нарушения слуха и зрения, нарушения интеллекта и глухота, глухота и детский церебральный паралич, нарушения зрения и детский церебральный паралич), формируются из категорий детей, указанных в подпунктах 1), 2), 3), 4) пункта 3 настоящих Правил.
В специальных ясли-садах, совмещающих категории детей, указанные в подпунктах 1), 2), 3), 4) пункта 3 настоящих Правил, наполняемость групп соответствует наполняемости групп по видам нарушений, а группы для детей со сложными нарушениями, в том числе со слепоглухотой, в соответствии с Санитарными правилами, составляет не более 6 детей.
Приложение 2
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 14 февраля 2017 года № 66
Типовые правила деятельности специальных детских садов
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Типовые правила деятельности специальных детских садов (далее – Правила) определяют порядок деятельности специальных детских садов.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) специальные детские сады - организации образования, обеспечивающие воспитание, обучение, развитие, присмотр, уход и оздоровление детей с особыми образовательными потребностями в возрасте от двух лет до достижения школьного возраста;
2) амблиопия у детей – функциональное (обратимое) понижение остроты зрения;
3) косоглазие у детей – отклонение зрительной линии одного из глаз от совместной точки фиксации;
4) нарушение интеллекта у детей – стойкое нарушение познавательной деятельности, возникшее вследствие органического поражения головного мозга (врожденного или приобретенного);
5) задержка психического развития у детей – задержка формирования познавательной и эмоционально-волевой сферы церебрально-органического, конституционального, соматогенного и психогенного происхождения;
6) тяжелое нарушение речи у детей – это общее недоразвитие речи 1-2 уровня, обусловленная алалией, афазией, дизартрией, ринолалией, заиканием;
7) нарушение опорно-двигательного аппарата у детей – различная врожденная и приобретенная патология опорно-двигательного аппарата;

8) балалардың эмоционалды-ерік аясының және мінез-құлығының бұзылыстары - басқа адаммен өзара іс-әрекетін, ойының, сезімдерінің, мінез-құлық әсерлерін есепке алуды талап ететін мінез-құлықтың жоғарғы әлеуметтендірілген нысандары дамуының бұзылу немесе тежелуі;
9) естімейтін балалар – сөйлеу қабілетін және оны қабылдау өз бетімен игеру мүмкінсіз кезіндегі есту қабілетін тұрақты жоғалтқан балалар;
10) кейіннен естімей қалған балалар – есту қабілеті бұзылған кезде сөйлеу қабілеті қалыптасқан балалар;
11) кохлеарлы имплант – нейросенсорлы (сенсоневралды) саңыраулықтың айқын немесе ауыр деңгейі бар балалардың жоғалтқан естуін орнын толтыруға мүмкіндік беретін протез;
12) көрмейтін балалар – жарыққа сезімі бар немесе қалдық көру қабілеті бар (жақсы көретін көзінде 0,04-ке дейінгі қалдық көруімен), көру сезімдері жоқ балалар;
13) нашар еститін балалар – өз бетімен сөздік қорын көбейту және сөйлеуді қабылдау мүмкін кездегі есту қабілетінің тұрақты төмендеуі бар балалар;
14) нашар көретін балалар –түзетумен жақсы көретін көзінің 0,05-тен 0,4-ке дейінгі көру өткірлігімен;
15) ринолалия – сөйлеу тілі аппараты құрылысының кемістіктерімен және әрекет етуімен шартталған артикуляция мен дауыс жасаудың бүзылыстары;
16) ринофония — мұрын-жұтқыншақ, тілшік және таңдай кемістіктері немесе бұзылыстары салдарынан дауыс-тыныс алу ағымының дұрыс емес бағыты туындайтын дауыстың мұрындық реңкі.
3. Арнайы балабақшалар:
1) көру қабілетінде бұзылыстары бар балалар үшін;
2) есту қабілетінде бұзылыстары бар балалар үшін;
3) сөйлеу тілінде бұзылыстары бар балалар үшін;
4) тірек-қозғалыс аппаратында бұзылыстары бар балалар үшін;
5) зерде бұзылыстары бар балалар үшін;
6) психикалық дамуы тежелген балалар үшін;
7) эмоциялық-ерік аясында және мінез-құлқында бұзылыстары бар балалар үшін;
8) осы тармақтың 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7) тармақшаларында көрсетілген балалар санатын біріктіру кезінде құрылады.
4. Арнайы балабақшаларға балаларды қабылдау "Кемтар балаларды әлеуметтiк және медициналық-педагогикалық түзеу арқылы қолдау туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 11 шілдедегі Заңына (бұдан әрі - Заң) сәйкес психологиялық-медициналық-педагогикалық консультацияның (бұдан әрі - ПМПК) қорытындысы негізінде жүргізіледі.
5. Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту ұйымдарында арнайы балабақшалар болмаған кезде осы Қағидалардың 3-тармағының, 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7) тармақшаларында көрсетілген балалар санатын біріктіретін арнайы топтар құрылады.
6. Арнайы балабақшадағы оқу сабақтарының кестесін "Тиісті үлгідегі білім беру ұйымдары қызметінің үлгілік қағидаларын, оның ішінде балаларға арналған қосымша білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары қызметінің үлгілік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 17 мамырдағы № 499 қаулысына сәйкес арнайы бөбекжай әкімшілігі әзірлейді және бекітеді.

8) расстройство эмоционально-волевой сферы и поведения у детей – нарушение или задержка в развитии высших социализированных форм поведения, предполагающих взаимодействие с человеком, учет мыслей, чувств, поведенческих реакций;
9) неслышащие дети – дети со стойкой потерей слуха, при которой невозможно самостоятельное овладение речью и ее восприятие;
10) позднооглохшие дети – дети со сформированной речью к моменту наступления нарушений слуха;
11) кохлеарный имплант - протез, позволяющий компенсировать потерю слуха детям с выраженной или тяжелой степенью нейросенсорной (сенсоневральной) тугоухости;
12) незрячие дети – дети с полным отсутствием зрительных ощущений, с светоощущением или остаточным зрением (до 0,04 на лучше видящем глазу с коррекцией);
13) слабослышащие дети – дети со стойким снижением слуха, при возможном самостоятельном накоплении словарного запаса и восприятии речи;
14) слабовидящие дети – с остротой зрения от 0,05 до 0,4 на лучше видящем глазу с коррекцией;
15) ринолалия – расстройства артикуляции и голосообразования, обусловленные дефектами строения и функционирования речевого аппарата;
16) ринофония — носовой (гнусавый) оттенок голоса, возникающий вследствие дефектов или расстройств носоглотки, мягкого и твердого неба.
3. Специальные детские сады создаются:
1) для детей с нарушениями зрения;
2) для детей с нарушениями слуха;
3) для детей с нарушениями речи;
4) для детей с нарушениями опорно-двигательного аппарата;
5) для детей с нарушениями интеллекта;
6) для детей с задержкой психического развития;
7) для детей с расстройством эмоционально-волевой сферы и поведения;
8) при совмещении категорий детей, указанных в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7) настоящего пункта.
4. Прием детей в специальные детские сады проводится на основании заключения психолого-медико-педагогической консультации (далее - ПМПК), в соответствии с Законом Республики Казахстан от 11 июля 2002 года "О социальной и медико-педагогической коррекционной поддержке детей с ограниченными возможностями" (далее - Закон).
5. При отсутствии специальных детских садов в организациях дошкольного воспитания и обучения создаются специальные группы, совмещающие категории детей, указанные в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7) пункта 3 настоящих Правил.
6. Расписание учебных занятий в специальном детском саду разрабатывается и утверждается администрацией специального детского сада в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 мая 2013 года № 499 "Об утверждении Типовых правил деятельности организаций образования соответствующих типов, в том числе Типовых правил организаций образования, реализующих дополнительные образовательные программы для детей" (далее – Постановление № 499).

7. Қажет болған жағдайда арнайы балабақшалардың педагогтары ата-аналар (заңды өкілдер) үшін түзету сабақтарын ұйымдастыру мәселелері бойынша кеңес беру өткізеді.
8. Балалардың арнайы балабақшаға жеке кесте бойынша баруы "Дәрігерлік-консультациялық комиссияның қызметі туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 5 мамырдағы № 321 бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11310 болып тіркелген) сәйкес тұрғылықты жері бойынша дәрігерлік-консультативтік комиссияның қорытындысымен жүзеге асырылады.
9. Баланы арнайы балабақшаларға жолдау мен ауыстыру ПМПК-ның қорытындысы негізінде және ата-аналарының (заңды өкілдерінің) келісімімен, Заңға сәйкес анықталады.
10. Ерекше білім беруге қажеттілігі бар балаларды тәрбиелеу мен оқыту Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 Қаулысымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына, "Қазақстан Республикасында мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 20 желтоқсандағы № 557 бұйрығымен бекітілген (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8275 болып тіркелген) үлгілік оқу жоспарларына сәйкес жүзеге асырылады.
2-тарау. Арнайы балабақшалар қызметінің тәртібі
1–параграф. Көру қабілетінде бұзылыстары бар балаларға арналған арнайы балабақшалар қызметінің тәртібі
11. Көру қабілетінде бұзылыстары бар балаларға арналған арнайы балабақшаларға төмендегідей балалар:
1) көрмейтіндер және нашар көретіндер;
2) түзетумен жақсы көретін көзінде 0,04-ке дейінгі қалдық көруімен;
3) көру қабілеті төмендеуінің күшеюін сипаттайтын асқынған көру жүйкесінің атрофиясы мен басқа да аурулары кезінде түзетуге болатын жақсы көретін көзінде 0,05 – 0,08 көру өткірлігімен;
4) түзетумен жақсы көретін көзінде 0,05-тен 0,4-ке дейінгі көру өткірлігімен;
5) плеоптикалық емге мұқтаж оптикалық түзету жағдайынағы жақсы көретін көзінде көру өткірлігі 0,7-ге дейінгі амблиопиясымен (дисбинокулярлық, рефракциялық, обскурациялық);
6) ортопто-плеопто-хирургиялық-ортоптикалық немесе тек ортоптикалық ем талап етілетін қылилықпен қабылданады.
12. Көру қабілетінде бұзылыстары бар балаларға арналған арнайы балабақшада жасына (үш жасқа дейін және одан жоғары) байланысты топтар "Білім беру объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 29 желтоқсандағы № 179 бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10275 болып тіркелген) (бұдан әрі – Санитариялық қағидалар) сәйкес төмендегідей:

7. Педагогами специальных детских садов при необходимости проводятся консультации для родителей (законных представителей) по вопросам организации коррекционных занятий.
8. Посещение детьми специального детского сада по индивидуальному графику осуществляется по заключению врачебно-консультационной комиссии по месту жительства, в соответствии приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 5 мая 2015 года № 321 "Об утверждении Положения о деятельности врачебно-консультативной комиссии" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 11310).
9. Направление и перевод ребенка в специальные детские сады определяется на основании заключения ПМПК и с согласия родителей (законных представителей), в соответствии с Законом.
10. Воспитание и обучение детей с особыми образовательными потребностями осуществляется в соответствии с государственным общеобязательным стандартом дошкольного воспитания и обучения, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года № 1080, с типовыми учебными планами, утвержденными приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 20 декабря 2012 года № 557 "Об утверждении типовых учебных планов дошкольного воспитания и обучения Республики Казахстан"(зарегистрированным в Реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8275)
Глава 2. Порядок деятельности специальных детских садов
Параграф 1. Порядок деятельности специальных детских садов для детей с нарушением зрения
11. В специальные детские сады для детей с нарушением зрения принимаются дети:
1) незрячие и слабовидящие;
2) с остаточным зрением до 0,04 с коррекцией на лучше видящем глазу;
3) с остротой зрения на лучше видящем глазу 0,05 – 0,08 с переносимой коррекцией при прогрессирующей атрофии зрительного нерва, заболеваниях, характеризующихся прогрессирующим падением зрения;
4) с остротой зрения от 0,05 до 0,4 на лучше видящем глазу с коррекцией;
5) с амблиопией (дисбинокулярной, рефракционной, обскурационной) при остроте зрения на лучше видящем глазу до 0,7 в условиях оптической коррекции, нуждающиеся в плеоптическом лечении;
6) с косоглазием, требующим ортопто-плеопто-хирурго-ортоптического или только ортоптического лечения.
12. В специальном детском саду для детей с нарушениями зрения наполняемость групп в зависимости от возраста (до трех лет и старше), в соответствии с приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29 декабря 2014 года № 179 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам образования" (зарегистрированным в Реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 10275) (далее – Санитарные правила) составляет для детей:

1) көрмейтіндер - 8 баладан артық емес;
2) нашар көретін – 12 баладан артық емес;
3) амблиопиясымен және қылилығымен - 10 баладан артық емес толықтыруды құрайды.
Арнайы балабақшалардағы көру қабілетінде бұзылыстары бар балаларға арналған топтар осы тармақтың бірінші бөлімінде көрсетілген толымдылықпен жас ерекшелігін және көру қабілетінің бұзылыстарын ескере отырып, жинақталады.
Зерде бұзылыстары (жеңіл ақыл-ой кемістігі) бар, қимыл-қозғалыс аппаратында бұзылыстары бар немесе есту қабілетінде бұзылыстары бар көрмейтін және нашар көретін балалар күрделі құрылымдық ақауы бар балалар топтарына жолданады.
13. Оқу-тәрбие процесі ақау құрылымын, дәрежесін және көру қабілеті бұзылысының сипатын ескере отырып, тифлотехникалық құралдар мен арнайы жабдықтарды қолдану арқылы жүзеге асырылады. Көрмейтін балаларға арналған құрал сипап сезу және көру-сипап сезу қабылдауын қолдануға негізделеді. Түзету жұмысында көру қабілетінде бұзылыстары бар балалар үшін оқу және басқа да ақпараттардың қолжетімділігі шеңберін кеңейтуге мүмкіндік беретін ерекше дидактикалық материалдар мен арнайы көрнекі құралдар қолданылады.
14. Көру қабілетінде бұзылыстары бар балалардың даму ақауларын түзетуді дефектолог (тифлопедагог) көріп қабылдауын (көрмейтін балалармен – түйсіну және ұсақ моторикасын дамыту бойынша), әлеуметтік-тұрмыстық және кеңістіктік бағдарлауды дамыту бойынша шағын топтық және жеке түзету сабақтары нысанында іске асырады.
15. Зерде бұзылыстары (жеңіл және орташа ақыл-ой кемістігі) бар, тірек-қозғалыс аппаратында немесе есту қабілетінде бұзылыстары бар көрмейтін және нашар көретін балаларға түзету көмегі № 499 қаулыға сәйкес жеке түзету-дамыту бағдарламасы бойынша көрсетіледі.
16. Көру қабілетінде бұзылыстары бар балаларға арналған арнайы балабақшаларда "Мемлекеттік білім беру ұйымдары қызметкерлерінің үлгі штаттарын және педагог қызметкерлер мен оларға теңестірілген адамдар лауазымдарының тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 30 қаңтардағы № 77 Қаулысына сәйкес дефектолог (тифлопедагог) лауазымы төмендегідей есеппен:
1) көрмейтін балаларға арналған 1 топ үшін 1 штаттық бірлік;
2) нашар көретін балаларға арналған 1 топ үшін 1 штаттық бірлік;
3) амблиопиясы мен қылилығы бар балаларға арналған 1 топ үшін 1 штаттық бірлік қарастырылады.
Көру қабілетінде бұзылыстары бар балаларға арналған арнайы балабақшада емдік-қалпына келтіру жұмысын офтальмолог-дәрігер және ортоптист-медбике жүзеге асырады.
Көру қабілетінде бұзылыстары бар балаларға арналған арнайы балабақшада емдік-қалпына келтіру жұмысын жүзеге асыру үшін офтальмолог кабинеті емдік аппаратурамен және инструменттермен жабдықталады.
2–параграф. Есту қабілетінде бұзылыстары бар балаларға арналған арнайы балабақшалар қызметінің тәртібі

1) незрячих– не более 8 детей;
2) слабовидящих– не более 12 детей;
3) с амблиопией и косоглазием – не более 10 детей.
Группы для детей с нарушениями зрения в специальных детских садах комплектуются с учетом возраста и нарушения зрения, с наполняемостью, указанной в части один настоящего пункта.
Незрячие и слабовидящие дети, имеющие нарушения интеллекта (легкой умственной отсталостью), опорно-двигательного аппарата или слуха, направляются в группы для детей со сложной структурой дефекта.
13. Учебно-воспитательный процесс осуществляется с применением тифлотехнических средств и специального оборудования с учетом структуры дефекта, степени и характера нарушения зрения. Оборудование для незрячих детей базируется на использовании осязательного и зрительно-осязательного восприятия. В коррекционной работе используется особый дидактический материал и специальные средства наглядности, позволяющие расширить рамки доступности учебной информации для детей с нарушениями зрения.
14. Коррекция отклонений в развитии детей с нарушением зрения осуществляется дефектологом (тифлопедагогом) в форме подгрупповых и индивидуальных коррекционных занятий по развитию зрительного восприятия (с незрячими детьми – по развитию осязания и тонкой моторики), социально-бытовой и пространственной ориентировки.
15. Незрячим и слабовидящим детям, имеющим нарушение интеллекта (легкую и умеренную умственную отсталость), опорно-двигательного аппарата или слуха, коррекционную помощь оказывают по индивидуальной коррекционно-развивающей программе, в соответствии с Постановлением № 499.
16. В специальном детском саду для детей с нарушениями зрения, в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 января 2008 года № 77 "Об утверждении Типовых штатов работников государственных организаций образования и перечня должностей педагогических работников и приравненных к ним лиц", предусматривается должность дефектолога (тифлопедагога) из расчета:
1) 1 штатная единица на 1 группу для незрячих детей;
2) 1 штатная единица на 1 группу для слабовидящих детей;
3) 1 штатная единица на 1 группу для детей с амблиопией и косоглазием.
Лечебно-восстановительную работу нарушения зрения детей в специальном детском саду для детей с нарушениями зрения осуществляют врач-офтальмолог и сестра-ортоптистка.
Для осуществления лечебно-восстановительной работы в специальном детском саду для детей с нарушением зрения оборудуется офтальмологический кабинет с лечебной аппаратурой и инструментами.
Параграф 2. Порядок деятельности специальных детских садов для детей с нарушением слуха

17. Есту қабілетінде бұзылыстары бар балаларға арналған балабақшаларға төмендегідей:
1) қатты дауыс әсер етпейтін;
2) қатты дауыс әсер ететін;
3) құлақ қалқаны алдында сөйлеу тілі дауысының қаттылығы әсер ететін;
4) сөйлеу тілі аумағында есту қабілетінен 90 децибелден аса орташа айырылған құлақ қалқаны жанында жоғары дауыс қаттылығымен дыбысталған кейбір сөйлеу тілі дыбыстарын (а, о, у, р) ажырататын;
5) сөйлеу тілі аумағындағы (жиілігі 500-ден 4000 Герцке дейін) 40-тан 80 децибелге дейін және одан жоғарыны құрайтын есту қабілетінен орташа мөлшерде айырылған естімейтін, нашар еститін және кейіннен естімей қалған балалар;
6) төменгі қабылдау деңгейі мен белсенді сөйлеу тілінің дамуына ие кохлеарлы импланты бар;
7) алғашқы зерде сақталуы кезінде есту қабілетінің бұзылыстарына ие аутистикалық спектрлық бұзылыстары бар;
8) мектепке дейінгі жаста есту қабілетінен айырылған, бірақ елеулі бұзылыстармен сөйлеу тілі сақталған;
9) сөйлеу тілі аумағында есту қабілетінен 40-тан 80 децибелге дейін орташа айрылған, сөйлеу тілін (құлақ қалқанынан 3 метрге дейінгі қашықтықтағы қалыпты сөйлеу тілі қаттылығының сөздерін, фразаларын) ажырататын және сөйлеу тілінің жеткіліксіздігінің әртүрлі дәрежесінде есту қабілетінің жеткіліксіздігі салдарынан азап шегетін;
10) сөйлеу тілі аумағында есту қабілетінен 80-нен 90 децибелге дейін айырылған (диагностикалық (сынама) оқыту рұқсат етіледі);
11) есту (аудиториялық) нейропатиясымен және есту қабілетінен 40-тан 80 децибелге дейін айырылған кезде сөйлеу тілін қабылдау бұзылыстары бар балалар қабылданады.
18. Есту қабілетінде бұзылыстары бар балаларға арналған арнайы балабақшаға диагностикалық (сынама) түзете-дамыта оқытуға төмендегідей:
1) сөйлеу тілі аумағында есту қабілетінен 80-нен 90 децибелге дейін айрылған;
2) есту қабілетінен 40-тан 80 децибелге дейін жеңіл дәрежеде айрылған кезде сөйлеу тілі бұзылыстарымен азап шегетін (сенсорлық компонентпен сенсоневралды саңыраулық) балалар қабылданады.
19. Есту қабілетінде бұзылыстары бар балаларға арналған арнайы балабақшада топтар Санитариялық қағидаларға сәйкес:
1) естімейтіндер - 8 баладан артық емес;
2) нашар еститін және кейіннен естімей қалған – 10 баладан артық емес толықтыруды құрайды.
Арнайы балабақшалардағы есту қабілетінде бұзылыстары бар балаларға арналған топтар осы тармақтың бірінші бөлімінде көрсетілген толымдылықпен жас ерекшелігін және сөйлеу тілінің даму деңгейін ескере отырып, жинақталады.
20. Оқу-тәрбие процесі № 499 Қаулыға сәйкес баланы психологиялық-медициналық-педагогикалық және клиникалық зерделеу деректерімен шартталған сараланған және жеке тәсіл қағидалары негізінде жүзеге асырылады. Балалардың сөйлеу тілінің, зейінінің, жұмысқа қабілеттілігінің, олардың даму динамикасының ерекшеліктерін зерделеу оқушының даму перспективасын анықтау мен түзету жұмысының тәсілдерін таңдау үшін жүргізіледі. Төртінші дәрежелі саңыраулығы бар балалардың ерекшеліктері есту қабілетінен айырылу дәрежесіне байланысты ескеріледі:

17. В специальные детские сады для детей с нарушениями слуха принимаются дети:
1) не реагирующие на громкий голос;
2) реагирующие на громкий голос;
3) реагирующие на голос разговорной громкости у ушной раковины;
4) различающие некоторые речевые звуки (а, о, у, р) произнесенные около ушной раковины голосом повышенной громкости, средней потере слуха в речевой области более 90 децибел;
5) неслышащие, слабослышащие и позднооглохшие дети, имеющие потерю слуха, средняя величина которой в речевой области (частоты от 500 до 4000 Герц) составляет от 40 до 80 децибел и выше;
6) с кохлеарным имплантом, имеющие низкий уровень восприятия и развития активной речи;
7) с расстройствами аутистического спектра, имеющие нарушения слуха при первично сохранном интеллекте;
8) утратившие слух в дошкольном возрасте, но сохранившие речь со значительными нарушениями;
9) имеющие среднюю потерю слуха в речевой области от 40 до 80 децибел, различающие речь (слова, фразы обычной разговорной громкости на расстоянии от ушной раковины до трех метров) и страдающие вследствие недостаточности слуха различной степенью недоразвития речи;
10) с потерей слуха в речевой области от 80 до 90 децибел (допускается диагностическое (пробное) обучение);
11) со слуховой (аудиторной) нейропатией и нарушениями восприятия речи при потере слуха от 40 до 80 децибел.
18. В специальный детский сад для детей с нарушением слуха на диагностическое (пробное) коррекционно-развивающее обучение принимаются дети:
имеющие потерю слуха в речевой области от 80 до 90 децибел;
страдающие речевыми нарушениями при легкой степени потери слуха от 40 до 80 децибел (сенсоневральная тугоухость с сенсорным компонентом).
19. В специальном детском саду для детей с нарушениями слуха наполняемость групп, в соответствии с Санитарными правилами составляет для детей:
1) неслышащих - не более 8 детей;
2) слабослышащих и позднооглохших– не более 10 детей.
Группы для детей с нарушениями слуха в специальных детских садах комплектуются с учетом возраста и уровня речевого развития, с наполняемостью, указанной в части один настоящего пункта.
20. В соответствии с Постановлением № 499 учебно-воспитательный процесс осуществляется на основе принципов дифференцированного и индивидуального подхода, обусловленного данными психолого-медико-педагогического и клинического изучения ребенка. Изучение особенностей речи, внимания, работоспособности детей, динамики их развития проводится для определения перспективы развития учащегося и выбора средств коррекционной работы. Особенности детей с тугоухостью четвертой степени учитываются в зависимости от степени потери слуха:

1) төменгі жиіліктерге есту сезімталдығы сақталған кезде жоғарғы жиіліктерге есту қабілетінен айырылуы; 250 Герц жиілікке есту қабілетінің төмендеуі 35 децибелден аспайды; 1000 Герцтен жоғары барлық жиілікте сөйлеу диапазонында есту қабілетінің 20 децибелге дейін одан әрі төмендеуі және есту қабілетінен кемінде 80 децибелге айырылуы кезінде;
2) төменгі жиіліктерге есту қабілетінің айтарлықтай төмендеуі кезінде жоғарғы жиіліктерге есту қабілетінен айырылуы; 250 Герцке дейінгі жиілікте есту қабілетінің төмендеуі 45-55 децибелді; жоғарғы жиіліктер аумағында есту қабілетінің төмендеуі 80-нен аса децибелді құрайды;
3) 65-тен 85 децибелге дейінгі барлық жиіліктерде есту қабілетінен біркелкі айырылуы; сөйлеу тілі бөлек былдыр сөздермен ұсынылған;
4) 90 децибелден жоғары кенеттен біркелкі (есту қабілетінің төмендеуі) есту қабілетінен айырылуы, аталған топтың балаларында сөйлеу тілі жоқ.
21. Арнайы балабақшаларда мектепалды даярлықтан өтпеген есту қабілетінде бұзылыстары бар алты жастағы балалар есту қабілетінде бұзылыстары бар балаларға арналған арнайы мектептердің, арнайы мектеп-интернаттардың, "балабақша-мектеп-интернат", "мектеп-интернат-колледж" арнайы кешендерінің мектепалды даярлық сыныптарына қабылданады.
22. Арнайы балабақшаларда есту қабілетінде бұзылыстары бар балалардың даму ақауларын түзетуді естіп қабылдауын дамыту бойынша топтық, шағын топтық және жеке түзету сабақтары нысанында дефектолог (сурдопедагог) жүзеге асырады.
23. Зерде бұзылыстары (жеңіл және орташа ақыл-ой кемістігі) бар, тірек-қозғалыс аппаратында немесе көру қабілетінде бұзылыстары бар естімейтін, нашар еститін және кейіннен естімей қалған балаларға №499 Қаулыға сәйкес жеке түзете-дамыту бағдарламасы негізінде түзете-дамыту көмегі көрсетіледі.
3–параграф. Сөйлеу тілінде күрделі бұзылыстары бар балаларға арналған арнайы балабақшалар қызметінің тәртібі
24. Сөйлеу тілінде күрделі бұзылыстары бар балаларға арналған арнайы балабақшаларға екі жастан мектеп жасына жеткенге дейінгі балалар:
1) сөйлеу тілінің дамуы тежелген;
2) алалиямен, афазиямен, дизартриямен, ринолалиямен, тұтықпамен 1-2 дәрежедегі саңыраулық бұзылыстарымен шартталған 1-3 деңгейдегі сөйлеу тілінің жалпы дамымаған;
3) кохлеарлы импланты бар;
4) алғашқы зерде сақталуы кезінде сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстарына ие аутистикалық спектрлық бұзылыстары бар балалар қабылданады.
25. Сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар балаларға арналған арнайы балабақшада Санитариялық қағидаларға сәйкес топтар 12 баладан артық емес толықтыруды құрайды.
26. Фонетикалық және фонетикалық-фонематикалық сөйлеу тілінің жеткіліксіздігімен бес жастан жеті жасқа дейінгі балалар үшін мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту ұйымдарында арнайы топтар ашылады немесе логопедиялық пункте, психологиялық-педагогикалық түзету кабинетінде, оңалту орталығында түзету көмегі көрсетіледі.

1) на высокие частоты при сохранении слуховой чувствительности к низким частотам; понижение слуха на частотах на 250 Герц не превышает 35 децибел; при дальнейшем падении слуха до 20 децибел в речевом диапазоне на всех частотах свыше 1000 Герц и с потерей слуха не менее 80 децибел;
2) на высокие частоты при менее значительном снижении слуха к низким частотам; понижение слуха на частотах до 250 Герц составляет 45-55 децибел; в области высоких частот падение слуха более 80 децибел;
3) равномерной на всех частотах от 65 до 85 децибел; речь представлена отдельными лепетными словами;
4) резкой равномерной (снижение слуха) свыше 90 децибел, дети данной группы не имеют речи.
21. Дети с нарушениями слуха в возрасте шести лет, не прошедшие предшкольную подготовку в специальных детских садах, принимаются в классы предшкольной подготовки специальных школ, специальных школ-интернатов, специальных комплексов "детский сад-школа-интернат", "школа-интернат-колледж" для детей с нарушениями слуха.
22. В специальных детских садах коррекция отклонений в развитии детей с нарушениями слуха осуществляется дефектологом (сурдопедагогом) в форме групповых, подгрупповых и индивидуальных коррекционных занятий по развитию слухового восприятия.
23. Неслышащим, слабослышащим и позднооглохшим детям, имеющим нарушение интеллекта (легкая и умеренная умственная отсталость), нарушения опорно-двигательного аппарата или зрения, коррекционно-развивающая помощь оказывается по индивидуальной коррекционно-развивающей программе, в соответствии с Постановлением № 499.
Параграф 3. Порядок деятельности специальных детских садов для детей с тяжелыми нарушениями речи
24. В специальные детские сады для детей с тяжелыми нарушениями речи принимаются дети в возрасте от двух лет до достижения школьного возраста:
1) c задержкой речевого развития;
2) с общим недоразвитием речи 1-3 уровня, обусловленное алалией, афазией, дизартрией, ринолалией, заиканием, тугоухостью 1-2 степени;
3) с кохлеарным имплантом;
4) с расстройствами аутистического спектра, имеющие тяжелые нарушения речи при первично сохранном интеллекте.
25. В специальном детском саду для детей с тяжелыми нарушениями речи наполняемость групп, в соответствии с Санитарными правилами составляет не более 12 детей.
26. Для детей от пяти до семи лет с фонетическим и фонетико-фонематическим недоразвитием речи открываются специальные группы в организациях дошкольного воспитания и обучения общего типа или оказывается коррекционная помощь в логопедическом пункте, кабинете психолого-педагогической коррекции, реабилитационном центре.

27. Балалардың сөйлеу тілінің даму бұзылыстарын түзетуді мұғалім-логопед топтық, шағын топтық және жеке түзету сабақтары нысанында жүзеге асырады.
4–параграф. Тірек-қозғалыс аппаратында бұзылыстары бар балаларға арналған арнайы балабақшалар қызметінің тәртібі
28. Тірек-қозғалыс аппаратында бұзылыстары бар балаларға арналған арнайы балабақшаға төмендегідей:
1) жеке күтімді талап етпейтін өз бетінше қозғалатын;
2) арнайы қозғалу және (немесе) техникалық компенсаторлық (көмекші) құралдармен қозғалатын;
3) арнайы балабақшаға физикалық қолжетімділік үшін оларды арнайы жағдайлармен қамтамасыз ету: пандустардың, кең есіктердің, мүгедек арбасы көтергішінің, баспалдақ жанындағы көтергіштің, автоматты түрде ашылатын есіктердің болуы кезінде өз бетінше қозғалмайтын;
4) тірек-қозғалыс аппараты бұзылыстарына ұшыраған кохлеарлы импланты бар балалар қабылданады.
29. Тірек-қозғалыс аппаратында бұзылыстары бар балаларға арналған арнайы балабақшада Санитариялық қағидаларға сәйкес 10 баладан аспайтын топтардың толықтырылуын құрайды.
30. Жеңіл және (немесе) орташа ақыл-ой кемістігімен қатар жүретін тірек-қозғалыс аппаратында бұзылыстары бар балаларға № 499 Қаулыға сәйкес жеке түзете-дамыту бағдарламасы негізінде түзете-дамыту көмегі көрсетіледі.
31. Арнайы балабақшаларда тірек-қозғалыс аппаратында бұзылыстары бар балалардың оқыту процесіне психологиялық-медициналық-педагогикалық сүйемелдеуді қамтамасыз ету үшін Санитариялық қағидаларға сәйкес арнайы емдік дене шынықтыру (бұдан әрі – ЕДШ) кабинеттері жабдықталады.
ЕДШ сабақтары үшін тірек-қозғалыс аппаратында бұзылыстары бар:
1) жеке күтімді талап етпейтін өз бетінше қозғалатын;
2) қозғалыс белсенділігінің орташа айқын шектелуі бар;
3) айқын (ауыр) қозғалыс бұзылыстары бар (ата-аналарымен (заңды өкілдерімен) бірге шұғылданады) балаларды топтарға бөледі.
5–параграф. Зерде бұзылыстары бар балаларға арналған арнайы балабақшалар қызметінің тәртібі
32. Зерде бұзылыстары бар балаларға арналған арнайы балабақшаларға әртүрлі генездегі ақыл-ой кемістігі және зияткерлік жеткіліксіздігі бар балалар, сондай-ақ зияткерлік жеткіліксіздігімен қатар жүретін аутистикалық спектрлық бұзылыстары бар балалар қабылданады.
33. Зерде бұзылыстары бар балаларға арналған арнайы балабақшаларда Санитариялық қағидаларға сәйкес топтар төмендегідей баларлар үшін:
1) ақыл-ой кемістігімен – 12 баладан артық емес;

27. Коррекция нарушений в речевом развитии детей осуществляется учителем – логопедом в форме групповых, подгрупповых и индивидуальных коррекционных занятий.
Параграф 4. Порядок деятельности специальных детских садов для детей с нарушением опорно-двигательного аппарата
28. В специальный детский сад для детей с нарушениями опорно-двигательного аппарата принимаются дети:
1) самостоятельно передвигающиеся, не требующие индивидуальной помощи;
2) передвигающиеся с помощью специальных средств передвижения и (или) технических компенсаторных (вспомогательных) средств;
3) самостоятельно не передвигающиеся при обеспечении их специальными условиями для физического доступа в специальный детский сад: наличие пандусов, широких дверных проемов, подъемника инвалидного кресла, подъемника вдоль лестницы, автоматических открывателей дверей;
4) с кохлеарным имплантом, имеющие нарушения опорно-двигательного аппарата.
29. В специальном детском саду для детей с нарушениями опорно-двигательного аппарата наполняемость групп, в соответствии с Санитарными правилами составляет не более 10 детей.
30. Детям с нарушениями опорно-двигательного аппарата, сопровождающимися легкой и (или) умеренной умственной отсталостью, коррекционно-развивающая помощь оказывается по индивидуальной коррекционно-развивающей программе, в соответствии с Постановлением № 499.
31. Для обеспечения психолого-медико-педагогического сопровождения процесса обучения детей с нарушениями опорно-двигательного аппарата в специальных детских садах оборудуются специальные кабинеты лечебной физической культуры (далее – ЛФК), в соответствии с Санитарными правилами.
Детей с нарушениями опорно-двигательного аппарата для занятий ЛФК распределяют по группам:
1) самостоятельно передвигающиеся, не требующие индивидуального ухода;
2) с умеренно выраженным ограничением двигательной активности;
3) с выраженными (тяжелыми) двигательными нарушениями (занимаются совместно с родителями (законными представителями).
Параграф 5. Порядок деятельности специальных детских садов для детей с нарушениями интеллекта
32. В специальные детские сады для детей с нарушениями интеллекта принимаются дети с умственной отсталостью и интеллектуальной недостаточностью различного генеза, а также дети с расстройствами аутистического спектра, сопровождающиеся интеллектуальной недостаточностью.
33. В специальном детском саду для детей с нарушениями интеллекта наполняемость групп, в соответствии с Санитарными правилами составляет для детей:
1) с умственной отсталостью - не более 12 детей;

2) терең ақыл-ой кемістігімен – 10 баладан артық емес толықтыруды құрайды.
34. Арнайы балабақшалардағы балалардың зияткерлік бұзылыстарының ауырлығы мен сипатына байланысты психикалық дамуы тежелген, жеңіл және орташа ақыл-ой кемістігі бар балалар үшін арнайы топтар құрылады.
35. Зерде бұзылыстары бар балаларға түзете-дамыту көмегі № 499 Қаулыға сәйкес жеке түзете-дамыту бағдарламасы негізінде көрсетіледі.
Орташа ақыл-ой кемістігі бар балаларды оқыту баланың жетістіктерін талдай отырып, 1-жартыжылдық мерзіміне құрылған жеке бағдарламаларға сәйкес жүзеге асырылады.
36. Ақыл-ой кемістігі бар балалардың даму бұзылыстарын түзетуді топтық, шағын топтық және жеке түзету сабақтары нысанында олигофренопедагог, мұғалім-логопед жүзеге асырады.
6–параграф. Психикалық дамуы тежелген балаларға арналған арнайы балабақшалар қызметінің тәртібі
37. Психикалық дамуы тежелген балаларға арналған арнайы балабақшаларға:
1) психикалық және сөйлеу тілінің даму тежелісі бар балалар;
2) кохлеарлы импланты бар балалар;
3) эмоциялық-ерік аясының бұзылыстары психикалық даму тежелісімен үйлесетін аутистикалық спектрлық бұзылыстары бар балалар қабылданады.
38. Психикалық дамуы тежелген балаларға арналған арнайы балабақшада Санитариялық қағидаларға сәйкес топтар 12 баладан артық емес толықтырылуды құрайды.
Арнайы балабақшалардағы психикалық дамуы тежелген балаларға арналған топтар осы тармақтың бірінші бөлімінде көрсетілген толымдылықпен жас ерекшелігін және даму деңгейін ескере отырып, жинақталады.
39. Балалардың психикалық даму бұзылыстарын түзетуді топтық, шағын топтық және жеке түзету сабақтары нысанында дефектолог (олигофренопедагог, мұғалім-логопед), психолог жүзеге асырады.
7–параграф. Эмоциялық-ерік аясында және мінез-құлқында бұзылыстары бар балаларға арналған арнайы балабақшалар қызметінің тәртібі
40. Эмоциялық-ерік аясында және мінез-құлқында бұзылыстары бар балаларға арналған арнайы балабақшаларға:
1) эмоциялық-ерік аясында бұзылыстары бар балалар, оның ішінде аутистикалық спектрлық бұзылыстары бар балалар;
2) кохлеарлы импланты бар балалар қабылданады.
41. Эмоциялық-ерік аясында бұзылыстары бар балаларға арналған арнайы балабақшада топтар Санитариялық қағидаларға сәйкес 10 баладан артық емес толықтыруды құрайды.
Түзету жұмысының мазмұны кешенді психологиялық-медициналық-педагогикалық сипатқа ие. Балаларды түзете-дамыта тәрбиелеу мен оқытуды психолог, дефектолог, мұғалім-логопед жүзеге асырады.
8–параграф. Осы Қағидалардың 3-тармағының 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7) тармақшаларында көрсетілген балалар санатын біріктіретін арнайы балабақшалар қызметінің тәртібі

2) с глубокой умственной отсталостью - не более 10 детей.
34. В зависимости от тяжести и характера интеллектуальных нарушений детей в специальных детских садах создаются специальные группы для детей с задержкой психического развития, с легкой и умеренной умственной отсталостью.
35. Детям с нарушением интеллекта коррекционно-развивающая помощь оказывается по индивидуальной коррекционно-развивающей программе, в соответствии с Постановлением № 499.
Обучение детей с умеренной умственной отсталостью осуществляется в соответствии с индивидуальными программами, составленными с учетом анализа достижений ребенка, сроком на полугодие.
36. Коррекция нарушений в развитии детей с умственной отсталостью осуществляется олигофренопедагогом, учителем-логопедом в форме групповых, подгрупповых и индивидуальных коррекционных занятий, в соответствии с Постановлением № 499.
Параграф 6. Порядок деятельности специальных детских садов для детей с задержкой психического развития
37. В специальные детские сады для детей с задержкой психического развития принимаются:
1) дети с задержкой психоречевого развития;
2) дети с кохлеарным имплантом;
3) дети с расстройствами аутистического спектра, у которых нарушения эмоционально-волевой сферы сочетаются с задержкой психического развития.
38. В специальном детском саду для детей с задержкой психического развития наполняемость групп в соответствии, с Санитарными правилами, составляет не более 12 детей.
Группы для детей с задержкой психического развития в специальных детских садах комплектуются с учетом возраста и уровня развития, с наполняемостью, указанной в части один настоящего пункта.
39. Коррекция нарушений психического развития детей осуществляется дефектологом (олигофренопедагогом, учителем-логопедом), психологом в форме групповых, подгрупповых и индивидуальных коррекционных занятий.
Параграф 7. Порядок деятельности специальных детских садов для детей с расстройством эмоционально-волевой сферы и поведения
40. В специальные детские сады для детей с расстройством эмоционально-волевой сферы и поведения принимаются:
1) дети, имеющие нарушения эмоционально-волевой сферы, в том числе дети с расстройствами аутистического спектра;
2) дети с кохлеарным имплантом.
41. В специальном детском саду для детей с нарушениями эмоционально-волевой сферы наполняемость групп в соответствии с Санитарными правилами составляет не более 10 детей.
Содержание коррекционной работы носит комплексный психолого-медико-педагогический характер. Коррекционно-развивающее воспитание и обучение детей осуществляется психологом, дефектологом, учителем-логопедом.
Параграф 8. Порядок деятельности специальных детских садов, совмещающие категории детей, указанные в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7), пункта 3 настоящих Правил

42. Осы Қағидалардың 3-тармағының 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7) тармақшаларында көрсетілген балалар санатын біріктіретін, оның ішінде күрделі (есту мен көру қабілетінің бұзылыстары, зерде бұзылыстары және саңыраулық, саңыраулық және баланың церебралды салдығы, көру қабілетінің және баланың церебралды салдығы үйлесетін) бұзылыстары бар балаларға арналған арнайы балабақшалар осы Қағидалардың 3-тармағының 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7) тармақшаларында көрсетілген балалар санатынан қалыптастырылады.
43. Осы Қағидалардың 3-тармағының 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7) тармақшаларында көрсетілген балалар санатына арналған арнайы балабақшаларда топтар бұзылыс түрлері бойынша топтардың толымдылығына сәйкес, ал күрделі бұзылыстары бар, оның ішінде зағип-саңырау балалар үшін Санитариялық қағидаларға сәйкес 6 баладан артық емес толықтыруды құрайды.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 14 ақпандағы
№ 66 бұйрығына
3-қосымша
Арнайы мектептер қызметінің үлгілік қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы арнайы мектептер қызметінің үлгілік қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) арнайы мектептердің қызмет тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай түсініктер қолданылады:
1) арнайы мектептер – техникалық және өзге де көмекшi құралдарды, сондай-ақ медициналық, әлеуметтiк және кемтар балалардың бiлiм беру бағдарламаларын игеруi онсыз мүмкiн болмайтын өзге де қызметтердi қоса алғанда, арнаулы бiлiм алу үшiн жасалатын жағдайларды қамтамасыз ететін білім беру ұйымдары;
2) балалардағы амблиопия – функционалды (қайтарылатын) көру өткірлігінің төмендеуі;
3) балалардағы қылилық – фиксацияның бірлескен нүктесінен бір көздің көру сызығының ауытқуы;
4) балалардың зерде бұзылыстары – мидың органикалық зақымдануынан (тумысынан немесе жүре пайда болған) болған танымды қызметінің тұрақты бұзылуы;
5) балалардың психикалық дамуының тежелуі – тегі церебралды-органикалық, конституционалды, соматогенді и психогенді танымды және эмоциялық-ерік аясы қалыптасудың тежелуі;
6) балалардың сөйлеу қабілетінің ауыр тежелуі - алалиямен, афазиямен, дизартриямен, ринолалиямен, тұтығумен шартталған 1-2 деңгейдегі сөйлеу қабілетінің жалпы дамымауы;
7) балалардың Тірек-қозғалыс аппаратында бұзылыстары – Тірек-қозғалыс аппаратында әртүрлі тумысынан және жүре пайда болған патологиясы;
8) балалардың Эмоциялық-ерік аясында және мінез-құлқында бұзылыстары - басқа адаммен өзара іс-әрекетін, ойының, сезімдерінің, мінез-құлық әсерлерін есепке алуды талап ететін мінез-құлықтың жоғарғы әлеуметтендірілген нысандары дамуының бұзылу немесе тежелуі;

42. Специальные детские сады, совмещающие категории детей, указанные в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7), пункта 3 настоящих правил, в том числе для детей со сложными нарушениями (сочетанные нарушения слуха и зрения, нарушения интеллекта и глухота, глухота и детский церебральный паралич, нарушения зрения и детский церебральный паралич), формируются из категорий детей, указанных в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7) пункта 3 настоящих Правил.
43. В специальных детских садах для категорий детей, указанных в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7) пункта 3 настоящих Правил, наполняемость групп соответствует наполняемости групп по видам нарушений, а группы для детей со сложными нарушениями, в том числе со слепоглухотой, в соответствии с Санитарными правилами, составляет не более 6 детей.
Приложение 3
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 14 февраля 2017 года № 66
Типовые правила деятельности специальных школ
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Типовые правила деятельности специальных школ (далее – Правила) определяют порядок деятельности специальных школ.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) специальные школы – организации образования, обеспечивающие условия для получения специального образования, включая технические и иные вспомогательные средства, а также медицинские и иные услуги, без которых невозможно освоение образовательных программ детьми с особыми образовательными потребностями;
2) амблиопия у детей – функциональное (обратимое) понижение остроты зрения;
3) косоглазие у детей – отклонение зрительной линии одного из глаз от совместной точки фиксации;
4) нарушение интеллекта у детей – стойкое нарушение познавательной деятельности, возникшее вследствие органического поражения головного мозга (врожденного или приобретенного);
5) задержка психического развития у детей – задержка формирования познавательной и эмоционально-волевой сферы церебрально-органического, конституционального, соматогенного и психогенного происхождения;
6) тяжелое нарушение речи у детей – это общее недоразвитие речи 1-2 уровня, обусловленная алалией, афазией, дизартрией, ринолалией, заиканием;
7) нарушение опорно-двигательного аппарата у детей – различная врожденная и приобретенная патология опорно-двигательного аппарата;
8) расстройство эмоционально-волевой сферы и поведения у детей – нарушение или задержка в развитии высших социализированных форм поведения, предполагающих взаимодействие с человеком, учет мыслей, чувств, поведенческих реакций;

9) естімейтін балалар – сөйлеу қабілетін және оны қабылдау өз бетімен игеру мүмкінсіз кезіндегі есту қабілетін тұрақты жоғалтқан балалар;
10) кейіннен естімей қалған балалар – есту қабілеті бұзылған кезде сөйлеу қабілеті қалыптасқан балалар;
11) кохлеарлы имплант – нейросенсорлы (сенсоневралды) саңыраулықтың айқын немесе ауыр деңгейі бар балалардың жоғалтқан естуін орнын толтыруға мүмкіндік беретін протез;
12) көрмейтін балалар – жарыққа сезімі бар немесе қалдық көру қабілеті бар (жақсы көретін көзінде 0,04-ке дейінгі қалдық көруімен), көру сезімдері жоқ балалар;
13) нашар еститін балалар – өз бетімен сөздік қорын көбейту және сөйлеуді қабылдау мүмкін кездегі есту қабілетінің тұрақты төмендеуі бар балалар;
14) нашар көретін балалар –түзетумен жақсы көретін көзінің 0,05-тен 0,4-ке дейінгі көру өткірлігімен;
15) ринолалия – сөйлеу тілі аппараты құрылысының кемістіктерімен және әрекет етуімен шартталған артикуляция мен дауыс жасаудың бүзылыстары;
16) ринофония — мұрын-жұтқыншақ, тілшік және таңдай кемістіктері немесе бұзылыстары салдарынан дауыс-тыныс алу ағымының дұрыс емес бағыты туындайтын дауыстың мұрындық реңкі.
3. Арнайы мектептер:
1) көру қабілетінің бұзылыстары бар балалар үшін;
2) есту қабілетінің бұзылыстары бар балалар үшін;
3) сөйлеу қабілетінің ауыр бұзылыстары бар балалар үшін;
4) Тірек-қозғалыс аппаратында бұзылыстары бар балалар үшін;
5) зерде бұзылыстары бар балалар үшін;
6) психикалық дамуы тежелген балалар үшін;
7) эмоционалды-ерік аясы және мінез-құлығы бұзылған балалар үшін;
8) осы тармақтың 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7) тармақшаларында көрсетілген балалар санаттарын біріктірген кезде құрылады.
4. Арнайы мектептерге балаларды қабылдау "Кемтар балаларды әлеуметтiк және медициналық-педагогикалық түзеу арқылы қолдау туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 11 шілдедегі Заңына сәйкес психологиялық-медициналық-педагогикалық консультацияның (бұдан әрі – ПМПК) қорытындысы негізінде жүргізіледі.
5. Арнайы мектептер болмаған кезде жалпы білім беретін мектептерде осы Қағидалардың 3-тармағы, 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7) тармақшаларында көрсетілген балалар үшін арнайы сыныптар құрылады.
6. Арнайы мектептегі оқу сабақтар кестесі "Тиісті үлгідегі білім беру ұйымдары қызметінің үлгілік қағидаларын, оның ішінде балаларға арналған қосымша білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары қызметінің үлгілік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 17 мамырдағы № 499 қаулысына сәйкес арнайы мектептің әкімшілігімен әзірленеді және бекітіледі.

9) неслышащие дети – дети со стойкой потерей слуха, при которой невозможно самостоятельное овладение речью и ее восприятие;
10) позднооглохшие дети – дети со сформированной речью к моменту наступления нарушений слуха;
11) кохлеарный имплант - протез, позволяющий компенсировать потерю слуха детям с выраженной или тяжелой степенью нейросенсорной (сенсоневральной) тугоухости;
12) незрячие дети – дети с полным отсутствием зрительных ощущений, с светоощущением или остаточным зрением (до 0,04 на лучше видящем глазу с коррекцией);
13) слабослышащие дети – дети со стойким снижением слуха, при возможном самостоятельном накоплении словарного запаса и восприятии речи;
14) слабовидящие дети – с остротой зрения от 0,05 до 0,4 на лучше видящем глазу с коррекцией;
15) ринолалия – расстройства артикуляции и голосообразования, обусловленные дефектами строения и функционирования речевого аппарата;
16) ринофония — носовой (гнусавый) оттенок голоса, возникающий вследствие дефектов или расстройств носоглотки, мягкого и твердого неба.
3. Специальные школы создаются:
1) для детей с нарушениями зрения;
2) для детей с нарушениями слуха;
3) для детей с тяжелыми нарушениями речи;
4) для детей с нарушениями опорно-двигательного аппарата;
5) для детей с нарушением интеллекта;
6) для детей с задержкой психического развития;
7) для детей с расстройством эмоционально-волевой сферы и поведения;
8) при совмещений категорий детей, указанных в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7) настоящего пункта.
4. Прием обучающихся в специальные школы проводится в соответствии с заключением психолого-медико-педагогической консультации (далее – ПМПК), в соответствии с Законом Республики Казахстан от 11 июля 2002 года "О социальной и медико-педагогической коррекционной поддержке детей с ограниченными возможностями".
5. При отсутствии специальных школ в общеобразовательных школах создаются специальные классы для детей, указанных в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7) пункта 3 настоящих Правил.
6. Расписание учебных занятий в специальной школе разрабатывается и утверждается администрацией специальной школы в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 мая 2013 года № 499 "Об утверждении Типовых правил деятельности организаций образования соответствующих типов, в том числе Типовых правил организаций образования, реализующих дополнительные образовательные программы для детей" (далее – Постановление № 499).

7. Ерекше білім беруге қажеттіліктері бар балаларды оқыту мен тәрбиелеу негізгі мектепте оқу мерзімін ұзартуына байланысты оқу материалдарын өзгертіп және қайта бөліп Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 қаулысымен бекітілген білім берудің тиісті деңгейлерінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарына, "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 болып тіркелген) бекітілген үлгілік оқу жоспарларына, "Жалпы білім беру ұйымдарына арналған жалпы білім беретін пәндердің, таңдау курстарының және факультативтердің үлгілік оқу бағдарламаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2013 жылғы 3 сәуірдегі № 115 бұйрығымен (Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8424 болып тіркелген) бекітілген бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру жалпы білім беру оқу бағдарламаларына сәйкес жүзеге асырылады.
8. Қажет болған жағдайда арнайы мектептердің педагогтары түзету сабақтарын ұйымдастыру мәселелері бойынша ата-аналар (заңды өкілдер) үшін консультация жүргізеді.
2-тарау. Арнайы мектептер қызметінің тәртібі
1-параграф. Көру қабілетінде бұзылыстары бар балаларға арналған арнайы мектептер қызметінің тәртібі
9. Көру қабілетінің бұзылыстары бар балаларға арналған арнайы мектептерге төмендегідей балалар:
1) көрмейтіндер (мүлдем көрмейтіндер), кейіннен көрмей қалғандар;
2) көрмейтіндер – жарыққа сезімі бар немесе қалдық көру қабілеті бар (жақсы көретін көзінде 0,04-ке дейінгі қалдық көруімен), көру сезімдері жоқ балалар;
3) жарыққа сезімі бар;
4) түзетумен жақсы көретін көзінің 0,04-ке дейінгі қалдық көруімен;
5) оптикалық түзетумен жақсы көретін көзінде 0,05-тен 0,4-ке дейінгі көру өткірлігімен
6) плеоптикалық емге мұқтаж оптикалық түзету жағдайынағы жақсы көретін көзінде көру өткірлігі 0,7-ге дейінгі амблиопиясымен (дисбинокулярлық, рефракциялық, обскурациялық);
7) ортоптикалық-хирургиялық-ортоптикалық немесе тек ортоптикалық ем талап етілетін қылилықпен;
8) көру қабілетінің бұзылыстары және кохлеарлы импланты бар балалар қабылданады.
10. Көру қабілетінің бұзылыстары бар балаларға арналған арнайы мектептерде "Білім беру объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 29 желтоқсандағы № 179 бұйрығына (Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10275 болып тіркелген) (бұдан әрі – Санитариялық қағидалар) сәйкес:

7. Обучение и воспитание детей с особыми образовательными потребностями осуществляется в соответствии с государственными общеобязательными стандартами образования соответствующих уровней образования, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года № 1080, с типовыми учебными планами, утвержденными приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрированным в Реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170) и по общеобразовательным учебным программам начального, основного среднего, общего среднего образования, утвержденными приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 3 апреля 2013 года № 115 "Об утверждении типовых учебных программ по общеобразовательным предметам, курсам по выбору и факультативам для общеобразовательных организаций" (зарегистрированным в Реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8424) с изменениями и перераспределением учебного материала в связи с увеличением сроков обучения в основной школе.
8. Педагогами специальных школ при необходимости проводятся консультации для родителей (законных представителей) по вопросам организации коррекционных занятий.
Глава 2. Порядок деятельности специальных школ
Параграф 1. Порядок деятельности специальных школ для детей с нарушениями зрения
9. В специальную школу для детей с нарушениями зрения принимаются дети:
1) незрячие (абсолютная слепота);
2) незрячие – с полным отсутствием зрительных ощущений, с светоощущением или остаточным зрением (до 0,04 на лучше видящем глазу с коррекцией);
3) со светоощущением;
4) с остаточным зрением на лучше видящем глазу 0,04 и ниже с переносимой коррекцией;
5) с остротой зрения 0,05-0,4 на лучшем видящем глазу в условиях оптической коррекции;
6) с амблиопией (дисбинокулярной, рефракционной, обскурационной) при остроте зрения на лучше видящем глазу до 0,4 в условиях оптической коррекции, нуждающиеся в плеоптическом лечении;
7) с косоглазием, требующим ортопто-хирурго-ортоптического или только ортоптического лечения;
8) с кохлеарным имплантом, имеющие зрительное нарушение.
10. Наполняемость классов в специальных школах для детей с нарушением зрения, в соответствии с приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29 декабря 2014 года № 179 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам образования" (зарегистрированным в Реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 10275) (далее – Санитарные правила) составляет:

1) көрмейтіндер 8 баладан артық емес;
2) нашар көретіндер – 10 баладан артық емес;
3)амблиопия және қылилығы бар балалар 10 баладан артық емес толықтыруды құрайды.
11. Көру қабілетінің бұзылыстары бар балаларға арналған арнайы мектептерде (сыныптарда) сыныптарда толықтыруы жеткіліксіз болған жағдайда көрмейтін, нашар көретін, амблиопиясымен, қылилықпен балалар біріктіріп оқытылады.
12. Балаларды арнайы мектепке жолдау үшін офтальмологиялық көрсеткіштер офтальмологиялық зерттеу негізінде жеке қойылады.
13. Көру қабілетінің бұзылыстары бар білім алушылар "Білім туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 27 шілдедегі Заңына сәйкес жалпы білім беретін мектепке оқытудың кез келген уақытында ауыстырылады.
14. Көрмейтін білім алушылардың оқыту кезінде жалпы білім беретін мектептердің Брайль шрифтімен басылып шығарылған оқулықтары, оқу құралдары және әдебиеті пайдаланылады.
Нашар көретін білім алушылардың оқыту кезінде жалпы білім беретін мектептердің үлкейтілген шрифтімен басылып және арнайы жасалған суреттермен шығарылған оқулықтар, оқу құралдар және әдебиет пайдаланылады.
2-параграф. Есту қабілетінде бұзылыстары бар балаларға арналған арнайы мектептер қызметінің тәртібі
15. Есту қабілетінің бұзылыстары бар балаларға арналған арнайы мектептерге :
1) қатты дауыс әсер етпейтін;
2) қатты дауыс әсер ететін;
3) құлақ қалқаны алдында сөйлеу тілі дауысының қаттылығы әсер ететін;
4) сөйлеу тілі аумағында есту қабілетінен 90 децибелден аса орташа айырылған құлақ қалқаны жанында жоғары дауыс қаттылығымен дыбысталған кейбір сөйлеу тілі дыбыстарын (а, о, у, р) ажырататын;
5) сөйлеу тілі аумағындағы 40-тан 80 децибелге дейін және одан жоғарыны құрайтын есту қабілетінен орташа мөлшерде айрылған естімейтін, нашар еститін және кейіннен естімей қалған;
6) мектепке дейінгі жаста есту қабілетінен айырылған, бірақ елеулі бұзылыстармен сөйлеу тілі сақталған;
7) сөйлеу тілі аумағында есту қабілетінен 80-нен 90 децибелге дейін айрылған (диагностикалық (сынама) оқыту рұқсат етіледі);
8) есту қабілетінен 40-тан 80 децибелге дейін айырылған кезде сөйлеудің қабылдауы бұзылған және есту (аудиторлық) нейропатиясы бар;
9) төменгі қабылдау деңгейі мен белсенді сөйлеу тілінің дамуына ие кохлеарлы импланты бар балалар қабылданады.
16. Есту қабілетінде бұзылыстары бар балаларға арналған арнайы мектептерде Санитариялық қағидаларға сәйкес:
1) естімейтіндер 8 баладан артық емес;
2) нашар еститіндер және кейіннен естімей қалғандар – 10 баладан артық емес толықтыруды құрайды.
17. Есту қабілетін және сөйлеуді дамыту бойынша жеке сабақтар оқу күні бойы және сабақтан тыс уақытта жүргізіледі.

1) для незрячих – не более 8 детей;
2) для слабовидящих – не более 12 детей;
3) с амблиопией и косоглазием - не более 10 детей.
11. При недостаточном комплектовании классов в специальных школах для детей с нарушением зрения незрячие, слабовидящие, с амблиопией и косоглазием дети обучаются совместно.
12. Офтальмологические показания для направления детей в специальную школу устанавливаются индивидуально на основании данных офтальмологического обследования.
13. Обучающиеся с нарушением зрения переводятся в общеобразовательную школу на любом этапе обучения, в соответствии с Законом Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании".
14. При обучении незрячих обучающихся используются учебники, учебные пособия и литература общеобразовательных школ, изданные рельефно-точечным шрифтом Брайля.
При обучении слабовидящих обучающихся используются учебники, учебные пособия и литература общеобразовательных школ, напечатанные укрупненным шрифтом и специально преобразованными изображениями, доступными для зрительного восприятия.
Параграф 2. Порядок деятельности специальных школ для детей с нарушениями слуха
15. В специальную школу для детей с нарушением слуха принимаются дети:
1) не реагирующие на громкий голос;
2) реагирующие на громкий голос;
3) реагирующие на голос разговорной громкости у ушной раковины;
4) различающие некоторые речевые звуки (а, о, у, р), произнесенные около ушной раковины голосом повышенной громкости, при средней потере слуха в речевой области более 90 децибел;
5) при средней потере слуха в речевой области от 40 до 80 децибел, различающие речь (слова, фразы обычной разговорной громкости на расстоянии от ушной раковины до трех метров) и имеющие различную степень недоразвития речи вследствие снижения слуха;
6) потерявшие слух в дошкольном возрасте, но сохранившие речь со значительными нарушениями;
7) с потерей слуха в речевой области от 80 до 90 децибел (допускается диагностическое (пробное) обучение);
8) со слуховой (аудиторной) нейропатией и нарушениями восприятия речи при потере слуха от 40 до 80 децибел;
9) с кохлеарным имплантом, низким уровнем восприятия (понимания) и развития активной речи.
16. Наполняемость классов в специальных школах для детей с нарушением слуха, в соответствии с Санитарными правилами, составляет:
1) для неслышащих – не более 8 детей;
2) для слабослышащих и позднооглохших – не более 10 детей.
17. Индивидуальные занятия по развитию слухового восприятия и произношения проводятся в течение учебного дня и во внеурочное время.

3-параграф. Сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар балаларға арналған арнайы мектептер қызметінің тәртібі
18. Сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар балаларға арналған арнайы мектептерге :
1) алалиямен, афазиямен, дизартриямен (анартриямен), ринолалиямен, 1-2 дәрежедегі саңыраулық пен сөйлеу қабілетінің бұзылыстарымен шартталған 1-2 деңгейдегі сөйлеу тілінің жалпы дамымауымен;
2) ринолалиямен, ринофониямен, ауыр деңгейдегі тұтығумен, жазбаша сөйлеу тілінің ауыр бұзылыстарымен (аграфия, дисграфия, алексия, дислексия);
3) алғашқы зерде сақталуы кезінде сөйлеу тілі бұзылыстары бар аутистикалық спектрлық бұзылыстары бар;
4) кохлеарлы импланты бар балалар қабылданады.
Әртүрлі ауыр емес ауызша (фонетикалық және фонетикалық-фонематикалық сөйлеу тілі жеткіліксіздігі, қатты білінбейтін сөйлеу тілінің жалпы дамымауы, жеңіл түрдегі тұтығу) және жазбаша (дисграфия, дислексия, дизорфография) сөйлеу тілінің кемістіктері - бар балалар ПМПК қорытындысының негізінде логопедиялық пунктке, психологиялық-педагогикалық түзету кабинетіне, оңалту орталығына жолданады.
19. Сөйлеу қабілетінде кемістіктері бар балаларға арналған арнайы мектептерде Санитариялық қағидаларға сәйкес 12 баладан артық емес толықтыруды құрайды.
20. Сөйлеу режимін сақтап барлық сабақтарда және сабақтан тыс кезде арнайы логопедиялық және түзеу-педагогикалық қолдау көрсетіледі.
4-параграф. Тірек-қозғалыс аппаратында бұзылыстары бар балаларға арналған арнайы мектептер қызметінің тәртібі
21. Тірек-қозғалыс аппаратында бұзылыстары бар балаларға арналған арнайы мектептерге төмендегідей балалар:
1) жеке көмекті талап етпейтін өз бетінше қозғалатын;
2) арнайы қозғалу және (немесе) техникалық компенсаторлық (көмекші) құралдардың көмегімен қозғалатын;
3) өз бетінше қозғалмайтын;
4) тірек-қозғалыс аппаратында бұзылыстары бар кохлеарлы имплантты балалар қабылданады.
22. Тірек қозғалыс аппаратында бұзылыстары бар балаларға арналған арнайы мектептерде Санитариялық қағиадаларға сәйкес 8 баладан артық емес толықтыруды құрайды.
23. Тірек-қозғалыс аппаратында бұзылыстары бар балалар үшін арнайы ұйымдастырылған қозғалыс режимі сақталады. Түзеу-педагогикалық қолдау логопедиялық, емдік дене шынықтыру, ортопедиялық жұмыс, физиотерапиялық процедуралардан құрылған.
24. Тірек-қозғалыс аппаратында бұзылыстары бар балалар арналған арнайы мектептерде, сондай-ақ арнайы сыныптар ашқан жалпы білім беретін мектептерде Санитариялық қағидаларға сәйкес ортаны әлеуметтік бейімдеу үшін және түзеу жұмысын жүргізу қажетілігі пандустардың, кең есіктердің, мүгедек арбасы көтергішінің, баспалдақ жанындағы көтергіштің, автоматты түрде ашылатын есіктердің, сондай-ақ арнайы жабдықталған емдік дене шынықтыру, емдік процедураларды өткізу (массаж, физиотерапиялық процедуралар) кабинеттерінің болуын қарастырады.
Тірек-қозғалыс аппаратында бұзылыстары бар балалар арнайы мектептер, сондай-ақ арнайы сыныптар ашқан жалпы білім беретін мектептер жанындағы аумақтар және ғимараттарының қолжетімділігі "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 16 шілдедегі Заңына сәйкес қамтамасыз етіледі.

Параграф 3. Порядок деятельности специальных школ для детей с тяжелыми нарушениями речи
18. В специальную школу для детей с тяжелыми нарушениями речи принимаются дети:
1) с общим недоразвитием речи 1-2 уровня, в том числе обусловленного алалией, афазией, дизартрией (анартрией), тугоухостью 1-2 степени;
2) с ринолалией, ринофонией, заиканием в тяжелой степени, тяжелыми расстройствами письменной речи (аграфией, дисграфией, алексией, дислексией);
3) с общим недоразвитием речи 1-2 уровня в сочетании с расстройствами аутистического спектра (не более двух детей с расстройством аутистического спектра в одном классе);
4) с кохлеарным имплантом.
Дети с различными нетяжелыми нарушениями устной речи (фонетическое недоразвитие, фонетико-фонематическое недоразвитие, нерезко выраженное общее недоразвитие речи, легкое заикание) и письменной речи (дисграфия, дислексия, дизорфография) направляются в логопедические пункты, кабинеты психолого-педагогической коррекции, реабилитационные центры на основании заключения ПМПК.
19. Наполняемость классов в специальных школах для детей с тяжелыми нарушением речи, в соответствии с Санитарными правилами составляет не более 12 детей.
20. Специальная логопедическая и коррекционно-педагогическая поддержка оказывается на всех уроках и во внеурочное время с соблюдением речевого режима.
Параграф 4. Порядок деятельности специальных школ для детей с нарушениями опорно-двигательного аппарата
21. В специальную школу для детей с нарушениями опорно-двигательного аппарата принимаются дети:
1) самостоятельно передвигающиеся, не требующие индивидуального ухода;
2) передвигающиеся с помощью специальных средств передвижения и (или) технических компенсаторных (вспомогательных) средств;
3) самостоятельно не передвигающиеся;
4) с кохлеарным имплантом, имеющие нарушения опорно-двигательного аппарата.
22. Наполняемость классов в специальных школах для детей с нарушениями опорно-двигательного аппарата, в соответствии с Санитарными правилами, составляет не более 10 детей.
23. В специальной школе для детей с нарушениями опорно-двигательного аппарата соблюдается специально организованный двигательный режим. Коррекционно-педагогическая поддержка включает логопедическую работу, лечебную физическую культуру, ортопедическую работу, физиотерапевтические процедуры.
24. В специальной школе, а также в общеобразовательной школе, создавшие специальные классы для детей с нарушением опорно-двигательного аппарата, для адаптации среды и необходимости проведения коррекционной работы предусматривается наличие пандусов, широких дверных проемов, подъемника инвалидного кресла, подъемника вдоль лестницы, автоматических открывателей дверей, а также специально оборудованных кабинетов для проведения лечебных процедур (массаж, физиотерапевтические процедуры) лечебной физической культуры, в соответствии с Санитарными правилами.
Доступность зданий с прилегающей территорией и помещений специальных школ для детей с нарушениями опорно-двигательного аппарата и общеобразовательных организаций, в которых созданы специальные классы для детей с нарушениями опорно-двигательного аппарата, обеспечивается в соответствии с действующими государственными нормативами в области архитектуры, градостроительства и строительства, в соответствии с Законом Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан".

5-параграф. Зерде бұзылыстары бар балаларға арналған арнайы мектептер қызметінің тәртібі
25. Зерде бұзылыстары бар балаларға арналған арнайы мектептерге :
1) жеңіл ақыл-ой кемістігі бар;
2) үш жастан кейін пайда болған инфекциялық, улы, травматикалық және басқа да аурулармен шартталған зерде жеткіліксіздігі (жеңіл ақыл-ойы кемістігіне теңелген);
3) эпилептикалық, шизофрениялық ақыл-ой әлсіздігімен, жеңіл ақыл-ой кемістігі барге теңелетін зерде жеткіліксіздігі бар аутистикалық спектрлық бұзылулар;
4) орташа ақыл-ой кемістігі бар және оған теңелген әр түрлі генездегі зерде жеткіліксіздігі бар балалар қабылданады.
26. Зерде бұзылыстары бар балаларға арналған арнайы мектептерде Санитариялық қағидаларға сәйкес:
1) жеңіл ақыл-ой кемістігі бар 10 баладан артық емес;
2) қалыпты ақыл-ой кемістігі бар 6 баладан артық емес толықтыруды құрайды.
27. Арнайы мектептің мектепалды даярлық сыныбына оқуға даярлығы жеткіліксіз деңгейдегі балалар қабылданады. Бірінші сыныпқа жетіден тоғыз жасқа дейінгі балалар қабылданады.
Материалдық-техникалық және оқу-әдістемелік жағдайлар болған кезде арнайы мектептерде (арнайы сынып ашқан жалпы білім беретін мектептерде) тереңдетілген еңбек даярлығы бар оқу-өндіріс кабинеттері ұйымдастырылады.
28. Орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушылардың оқуы білім алушының жетістіктерінің талдауын ескере отырып, жартыжылдыққа құрылған жеке бағдарламаға сәйкес жүзеге асырылады.
Арнайы мектептердің (арнайы сынып ашқан жалпы білім беретін мектеп) педагогикалық кеңес шешімі бойынша жеңіл және орташа деңгейдегі ақыл-ой кемістігі бар балалар бірігіп оқытылады.
29. Зерде бұзылыстары бар балаларға арналған арнайы мектептерде екінші жылға (қайта оқыту) қалдырылмайды.
6-параграф. Психикалық дамуы тежелген балаларға арналған арнайы мектептер қызметінің тәртібі
30. Психикалық дамуы тежелген балаларға арналған арнайы мектептерге төмендегідей балалар:
1) психикалық даму тежелісі бар балалар (оның ішінде кохлеарлы импланты бар);
2) эмоциялық-ерік аясының бұзылыстары психикалық даму тежелісімен үйлесетін аутистикалық спектрлық бұзылыстары бар балалар (сыныпта екі баладан артық емес) қабылданады.
31. Психикалық дамуы тежелген балаларға арналған арнайы мектептерде Санитариялық қағидаларға сәйкес 12 баладан артық емес толықтыруды құрайды.
32. Психикалық дамуы тежелген балаларға арналған арнайы мектептерде (сыныптарда) сыныптардың жинақталуы оқудың бастауыш деңгейінде – мектепалды даярлық сыныбында, 1-сыныпта, ерекше ретінде 2-сыныпта жүзеге асырылады.
Он екі жастан кейін балаларда психикалық даму тежелесі шекаралық зерде жеткіліксіздігі ретінде белгіленеді.

Параграф 5. Порядок деятельности специальных школ для детей с нарушением интеллекта
25. В специальную школу для детей с нарушением интеллекта принимаются дети:
1) с легкой умственной отсталостью;
2) с интеллектуальной недостаточностью (приравненной к легкой умственной отсталости), обусловленных поражением головного мозга вследствие инфекционных, интоксикационных, травматических заболеваний после трех лет;
3) с эпилептическим, шизофреническим слабоумием, расстройством аутистического спектра с интеллектуальной недостаточностью, приравненной к легкой умственной отсталости;
4) с умеренной умственной отсталостью и интеллектуальной недостаточностью различного генеза, приравненной к ней.
26. Наполняемость классов в специальных школах для детей с нарушением интеллекта, в соответствии с Санитарными правилами, составляет:
1) с умственной отсталостью – не более 12 детей;
2) с глубокой умственной отсталостью – не более 10 детей.
27. В класс предшкольной подготовки специальной школы принимаются дети с недостаточным уровнем подготовленности к обучению. В первый класс специальной школы принимаются дети от семи до девяти лет.
При наличии соответствующих материально-технических и учебно-методических условий в специальной школе (в общеобразовательной школе, создавшей специальные классы) организуется учебно-производственные кабинеты с углубленной трудовой подготовкой.
28. Обучение обучающихся с умеренной умственной отсталостью осуществляется в соответствии с индивидуальными программами, составленными с учетом анализа достижений обучающегося, сроком на полугодие.
По решению педагогического совета специальной школы обучающиеся с легкой и умеренной умственной отсталостью обучаются совместно.
29. Обучающиеся специальной школы для детей с нарушением интеллекта на второй год (повторное обучение) не оставляются.
Параграф 6. Порядок деятельности специальных школ для детей с задержкой психического развития
30. В специальную школу для детей с задержкой психического развития принимаются дети:
1) с задержкой психического развития (в том числе с кохлеарным имплантом);
2) с задержкой психического развития в сочетании с расстройствами аутистического спектра (в классе не более 2 детей с расстройствами аутистического спектра).
31. Наполняемость классов в специальной школе для детей с задержкой психического развития, в соответствии с Санитарными правилами, составляет не более 12 детей.
32. Комплектование классов в специальной школе для детей с задержкой психического развития осуществляется на начальном уровне обучения – класс предшкольной подготовки, 1 класс и, как исключение, 2 класс.
У детей в возрасте после двенадцати лет задержка психического развития квалифицируется как пограничная интеллектуальная недостаточность.

33. Оқу күнінің ұзақтығы балалардың шамадан тыс шаршауын ескере отырып белгіленеді: ұзартылған күн тәртібінде бірінші ауысымда оқыту.
7-параграф. Эмоциялық-ерік аясында және мінез-құлқында бұзылыстары бар балаларға арналған арнайы мектептер қызметінің тәртібі
34. Эмоциялық-ерік аясында және мінез-құлқында бұзылыстары бар балаларға арналған арнайы мектептерге Эмоциялық-ерік аясының және мінез-құлығының бұзылыстары бар балалар, оның ішінде аутистикалық спектрлық бұзылыстары балалар қабылданады.
35. Эмоциялық-ерік аясында және мінез-құлқында бұзылыстары бар балаларға арналған арнайы мектептерде Санитариялық қағидаларға сәйкес 12 баладан артық емес толықтыруды құрайды.
36. Арнайы мектептің (сыныптың) контингентін жинақтау және оқу-тәрбие процесі білім алушылардың жеке ерекшіліктерін ескере отырып, жүзеге асырылады.
37.Түзету жұмысының мазмұны кешенді медициналық-психологиялық-педагогикалық сипатта болады. Балаларды түзете-дамыта оқыту мен тәрбиелеуді психолог, дефектолог, мұғалім-логопед іске асырады.
8-параграф. Осы Қағидалардың 3-тармағының 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7) тармақшаларында көрсетілген балалар санаттарын біріктіретін арнайы мектептер қызметінің тәртібі
38. Осы Қағидалардың 3-тармағының 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7) тармақшаларында көрсетілген балалар санаттарын біріктіретін арнайы мектептердің (сыныптардың) контингенті осы Қағидалардың 3-тармағының 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7) тармақшаларында көрсетілген балалар санаттарынан Санитариялық қағидаларға сәйкес 6 баладан артық емес толықтыруымен қалыптастырылады.
39. "Мектепке дейінгі, орта білім беру ұйымдарын, сондай-ақ арнайы білім беру ұйымдарын жабдықтармен және жиһазбен жарақтандыру нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 22 қаңтардағы № 70 бұйрығына (Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13272 болып тіркелген) сәйкес ерекше білім беруге қажеттілігі бар балаларды тәрбиелеу мен оқыту арнайы білім беру жағдайлары арқылы заттармен (оның ішінде қарулық) практикалық әрекеттерді ұйымдастыру, арнайы техникалық құралдарды қолдану (дыбыс күшейткіш аппаратура, зағип-саңыраулардың қарым-қатынасы үшін телетакторлар, тифлотехникалық құралдар), адамдар қоршауына кіретін заттармен іс-әрекеттің әлеуметтік тәсілдерін және білім алушылардың білім алу қажеттіліктерін қанағаттандыруға іс-әрекет бағыттылығын қамтиды.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 14 ақпандағы
№ 66 бұйрығына
4-қосымша
Арнайы мектеп-интернаттар қызметінің үлгілік қағидалары

33. Распорядок учебного дня устанавливается с учетом повышенной утомляемости детей: обучение в первую смену в режиме продленного дня.
Параграф 7. Порядок деятельности специальных школ для детей с расстройством эмоционально-волевой сферы и поведения
34. В специальные школы для детей с расстройством эмоционально-волевой сферы и поведения принимаются дети с расстройством эмоционально-волевой сферы, в том числе дети с расстройствами аутистического спектра.
35. Наполняемость классов для детей с расстройством эмоционально-волевой сферы и поведения, в соответствии с Санитарными правилами составляет не более 10 обучающихся.
36. Комплектование контингента специальной школы и учебно-воспитательный процесс осуществляется с учетом индивидуальных особенностей обучающихся.
37. Содержание коррекционной работы носит комплексный медико-психолого-педагогический характер. Коррекционно-развивающее обучение и воспитание детей осуществляется психологом, дефектологом, учителем-логопедом.
Параграф 8. Порядок деятельности специальных школ совмещающих категории детей, указанных в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7), пункта 3 настоящих Правил
38. Контингент специальных школ, совмещающих категории детей, указанных в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7), пункта 3 настоящих Правил, формируются из категорий детей, указанных в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7) пункта 3 настоящих Правил, с наполняемостью не более 6 детей, в соответствии с Санитарными правилами.
39. Специальные образовательные условия обучения и воспитания детей с особыми образовательными потребностями включают организацию практической деятельности с предметами (в том числе орудийными), использование способов действий с предметами, входящими в окружение человека и направленность действий на удовлетворение потребностей обучающихся, звукоусиливающей аппаратуры, телетакторов для общения слепоглухих, тифлотехнических средств, в соответствии с приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 января 2016 года № 70 "Об утверждении норм оснащения оборудованием и мебелью организаций дошкольного, среднего образования, а также специальных организаций образования" (зарегистрированным в Реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 13272).
Приложение 4
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 14 февраля 2017 года № 66
Типовые правила деятельности специальных школ-интернатов

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы арнайы мектеп-интернаттар қызметінің үлгілік қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) арнайы мектеп-интернаттар қызмет тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай түсініктер қолданылады:
1) арнайы мектеп-интернаттар – техникалық және өзге де көмекшi құралдарды, сондай-ақ медициналық, әлеуметтiк және кемтар балалардың бiлiм беру бағдарламаларын игеруi онсыз мүмкiн болмайтын өзге де қызметтердi қоса алғанда, арнаулы бiлiм алу үшiн жасалатын жағдайларды қамтамасыз ететін білім беру ұйымдары;
2) балалардағы амблиопия – функционалды (қайтарылатын) көру өткірлігінің төмендеуі;
3) балалардағы қылилық – фиксацияның бірлескен нүктесінен бір көздің көру сызығының ауытқуы;
4) балалардың зерде бұзылыстары – мидың органикалық зақымдануынан (тумысынан немесе жүре пайда болған) болған танымдық қызметінің тұрақты бұзылуы;
5) балалардың психикалық дамуының тежелуі – тегі церебралды-органикалық, конституционалды, соматогенді және психогенді танымдық және эмоциялық-ерік аясы қалыптасуының тежелуі;
6) балалардың сөйлеу қабілетінің ауыр тежелуі - алалиямен, афазиямен, дизартриямен, ринолалиямен, тұтығумен шартталған 1-2 деңгейдегі сөйлеу қабілетінің жалпы дамымауы;
7) балалардың Тірек-қозғалыс аппаратында бұзылыстары – Тірек-қозғалыс аппаратында әртүрлі тумысынан және жүре пайда болған патологиясы;
8) балалардың эмоционалды-ерік аясының және мінез-құлығының бұзылыстары - басқа адаммен өзара іс-әрекетін, ойының, сезімдерінің, мінез-құлық әсерлерін есепке алуды талап ететін мінез-құлықтың жоғарғы әлеуметтендірілген нысандары дамуының бұзылуы немесе тежелуі;
9) естімейтін балалар – сөйлеу қабілетін және оны қабылдау өз бетімен игеру мүмкінсіз кезіндегі есту қабілетін тұрақты жоғалтқан балалар;
10) кейіннен естімей қалған балалар – есту қабілеті бұзылған кезде сөйлеу қабілеті қалыптасқан балалар;
11) кохлеарлы имплант – нейросенсорлы (сенсоневралды) саңыраулықтың айқын немесе ауыр деңгейі бар балалардың жоғалтқан естуін орнын толтыруға мүмкіндік беретін протез;
12) көрмейтін балалар – жарыққа сезімі бар немесе қалдық көру қабілеті бар (жақсы көретін көзінде 0,04-ке дейінгі қалдық көруімен), көру сезімдері жоқ балалар;
13) нашар еститін балалар – өз бетімен сөздік қорын көбейту және сөйлеуді қабылдау мүмкін кездегі есту қабілетінің тұрақты төмендеуі бар балалар;
14) нашар көретін балалар –түзетумен жақсы көретін көзінің 0,05-тен 0,4-ке дейінгі көру өткірлігімен;
15) ринолалия – сөйлеу тілі аппараты құрылысының кемістіктерімен және әрекет етуімен шартталған артикуляция мен дауыс жасаудың бүзылыстары;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Типовые правила деятельности специальных школ-интернатов (далее – Правила) определяют порядок деятельности специальных школ-интернатов.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) специальные школы-интернаты – организации образования, обеспечивающие условия для получения специального образования, включая технические и иные вспомогательные средства, а также медицинские и иные услуги, без которых невозможно освоение образовательных программ детьми с особыми образовательными потребностями с предоставлением места жительства;
2) амблиопия у детей – функциональное (обратимое) понижение остроты зрения;
3) косоглазие у детей – отклонение зрительной линии одного из глаз от совместной точки фиксации;
4) нарушение интеллекта у детей – стойкое нарушение познавательной деятельности, возникшее вследствие органического поражения головного мозга (врожденного или приобретенного);
5) задержка психического развития у детей – задержка формирования познавательной и эмоционально-волевой сферы церебрально-органического, конституционального, соматогенного и психогенного происхождения;
6) тяжелое нарушение речи у детей – это общее недоразвитие речи 1-2 уровня, обусловленная алалией, афазией, дизартрией, ринолалией, заиканием;
7) нарушение опорно-двигательного аппарата у детей – различная врожденная и приобретенная патология опорно-двигательного аппарата;
8) расстройство эмоционально-волевой сферы и поведения у детей – нарушение или задержка в развитии высших социализированных форм поведения, предполагающих взаимодействие с человеком, учет мыслей, чувств, поведенческих реакций;
9) неслышащие дети – дети со стойкой потерей слуха, при которой невозможно самостоятельное овладение речью и ее восприятие;
10) позднооглохшие дети – дети со сформированной речью к моменту наступления нарушений слуха;
11) кохлеарный имплант - протез, позволяющий компенсировать потерю слуха детям с выраженной или тяжелой степенью нейросенсорной (сенсоневральной) тугоухости;
12) незрячие дети – дети с полным отсутствием зрительных ощущений, с светоощущением или остаточным зрением (до 0,04 на лучше видящем глазу с коррекцией);
13) слабослышащие дети – дети со стойким снижением слуха, при возможном самостоятельном накоплении словарного запаса и восприятии речи;
14) слабовидящие дети – с остротой зрения от 0,05 до 0,4 на лучше видящем глазу с коррекцией;
15) ринолалия – расстройства артикуляции и голосообразования, обусловленные дефектами строения и функционирования речевого аппарата;

16) ринофония — мұрын-жұтқыншақ, тілшік және таңдай кемістіктері немесе бұзылыстары салдарынан дауыс-тыныс алу ағымының дұрыс емес бағыты туындайтын дауыстың мұрындық реңкі.
3. Арнайы мектеп-интернаттар:
1) көру қабілетінің бұзылыстары бар балалар үшін;
2) есту қабілетінің бұзылыстары бар балалар үшін;
3) сөйлеу қабілетінің ауыр бұзылыстары бар балалар үшін;
4) Тірек-қозғалыс аппаратында бұзылыстары бар балалар үшін;
5) зерде бұзылыстары бар балалар үшін;
6) психикалық дамуы тежелген балалар үшін;
7) эмоционалды-ерік аясы және мінез-құлығы бұзылған балалар үшін;
8) осы тармақтың 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7) тармақшаларында көрсетілген балалар санаттарын біріктірген кезде құрылады.
4. Арнайы мектеп-интернаттарға балаларды қабылдау "Кемтар балаларды әлеуметтiк және медициналық-педагогикалық түзеу арқылы қолдау туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 11 шілдедегі Заңына сәйкес психологиялық-медициналық-педагогикалық консультацияның (бұдан әрі – ПМПК) қорытындысы негізінде жүргізіледі.
5. Арнайы мектеп-интернаттар болмаған кезде жалпы білім беретін мектептерде осы Қағидалардың 3-тармағы, 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7) тармақшаларында көрсетілген балалар үшін арнайы сыныптар құрылады.
6. Арнайы мектеп-интернаттағы оқу сабақтар кестесі "Тиісті үлгідегі білім беру ұйымдары қызметінің үлгілік қағидаларын, оның ішінде балаларға арналған қосымша білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары қызметінің үлгілік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 17 мамырдағы № 499 қаулысына сәйкес арнайы мектептің әкімшілігімен әзірленеді және бекітіледі.
7. Ерекше білім беруге қажеттіліктері бар балаларды оқыту мен тәрбиелеу негізгі мектепте оқу мерзімін ұзартуына байланысты оқу материалдарын өзгертіп және қайта бөліп Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 қаулысымен бекітілген білім берудің тиісті деңгейлерінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарына, "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 болып тіркелген) бекітілген үлгілік оқу жоспарларына, "Жалпы білім беру ұйымдарына арналған жалпы білім беретін пәндердің, таңдау курстарының және факультативтердің үлгілік оқу бағдарламаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2013 жылғы 03 сәуірдегі № 115 бұйрығымен (Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8424 болып тіркелген) бекітілген бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру жалпы білім беру оқу бағдарламаларына сәйкес жүзеге асырылады.

16) ринофония — носовой (гнусавый) оттенок голоса, возникающий вследствие дефектов или расстройств носоглотки, мягкого и твердого неба.
3. Специальные школы-интернаты создаются:
1) для детей с нарушениями зрения;
2) для детей с нарушениями слуха;
3) для детей с тяжелыми нарушениями речи;
4) для детей с нарушениями опорно-двигательного аппарата;
5) для детей с нарушением интеллекта;
6) для детей с задержкой психического развития;
7) для детей с расстройством эмоционально-волевой сферы и поведения;
8) при совмещений категорий детей, указанных в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7) настоящего пункта.
4. Прием обучающихся в специальные школы-интернаты проводится в соответствии с заключением психолого-медико-педагогической консультации (далее - ПМПК), в соответствии с Законом Республики Казахстан от 11 июля 2002 года "О социальной и медико-педагогической коррекционной поддержке детей с ограниченными возможностями".
5. При отсутствии специальных школ-интернатов в общеобразовательных школах создаются специальные классы для детей, указанных в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7) пункта 3 настоящих Правил.
6. Расписание учебных занятий в специальной школе-интернат разрабатывается и утверждается администрацией специальной школы-интернат в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 мая 2013 года № 499 "Об утверждении Типовых правил деятельности организаций образования соответствующих типов, в том числе Типовых правил организаций образования, реализующих дополнительные образовательные программы для детей" (далее – Постановление № 499).
7. Обучение и воспитание детей с особыми образовательными потребностями осуществляется в соответствии с государственными общеобязательными стандартами образования соответствующих уровней образования, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года № 1080, с типовыми учебными планами, утвержденными приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрированным в Реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170) и по общеобразовательным учебным программам начального, основного среднего, общего среднего образования, утвержденными приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 3 апреля 2013 года № 115 "Об утверждении типовых учебных программ по общеобразовательным предметам, курсам по выбору и факультативам для общеобразовательных организаций" (зарегистрированным в Реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8424) с изменениями и перераспределением учебного материала в связи с увеличением сроков обучения в основной школе.

8. Қажет болған жағдайда арнайы мектеп-интернаттардың педагогтары түзету сабақтарын ұйымдастыру мәселелері бойынша ата-аналар (заңды өкілдер) үшін кеңес беруді жүргізеді.
2-тарау. Арнайы мектеп-интернаттар қызметінің тәртібі
1-параграф. Көру қабілетінде бұзылыстары бар балаларға арналған арнайы мектеп-интернаттар қызметінің тәртібі
9. Көру қабілетінің бұзылыстары бар балаларға арналған арнайы мектеп-интернаттарға:
1) көрмейтіндер (мүлдем көрмейтіндер), кейіннен көрмей қалғандар;
2) көрмейтіндер – жарыққа сезімі бар немесе қалдық көру қабілеті бар (жақсы көретін көзінде 0,04-ке дейінгі қалдық көруімен), көру сезімдері жоқ балалар;
3) жарыққа сезімі бар;
4) түзетумен жақсы көретін көзінің 0,04-ке дейінгі қалдық көруімен;
5) оптикалық түзетумен жақсы көретін көзінде 0,05-тен 0,4-ке дейінгі көру өткірлігімен
6) плеоптикалық емге мұқтаж оптикалық түзету жағдайынағы жақсы көретін көзінде көру өткірлігі 0,7-ге дейінгі амблиопиясымен (дисбинокулярлық, рефракциялық, обскурациялық);
7) ортоптикалық-хирургиялық-ортоптикалық немесе тек ортоптикалық ем талап етілетін қылилықпен;
8) көру қабілетінің бұзылыстары және кохлеарлы импланты бар балалар қабылданады.
10. Көру қабілетінің бұзылыстары бар балаларға арналған арнайы мектеп-интернаттарда "Білім беру объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 29 желтоқсандағы № 179 бұйрығына (Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10275 болып тіркелген) (бұдан әрі – Санитариялық қағидалар) сәйкес:
1) көрмейтіндер 8 баладан артық емес;
2) нашар көретіндер – 10 баладан артық емес;
3) амблиопия және қылилығы бар балалар 10 баладан артық емес толықтыруды құрайды.
11. Көру қабілетінің бұзылыстары бар балаларға арналған арнайы мектеп-инетрнаттарда толықтыруы жеткіліксіз болған жағдайда көрмейтін, нашар көретін, амблиопиясымен, қылилықпен балалар біріктіріп оқытылады.
12. Балаларды арнайы мектеп-интернатқа жолдау үшін офтальмологиялық көрсеткіштер офтальмологиялық зерттеу негізінде жеке қойылады.
13. Көру қабілетінің бұзылыстары бар білім алушылар "Білім туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 27 шілдедегі Заңына сәйкес жалпы білім беретін мектепке оқытудың кез келген уақытында ауыстырылады.
14. Көрмейтін білім алушылардың оқыту кезінде жалпы білім беретін мектептердің Брайль шрифтімен басылып шығарылған оқулықтары, оқу құралдары және әдебиеті пайдаланылады.
Нашар көретін білім алушылардың оқыту кезінде жалпы білім беретін мектептердің үлкейтілген шрифтімен басылып және арнайы жасалған суреттермен шығарылған оқулықтар, оқу құралдар және әдебиет пайдаланылады.

8. Педагогами специальных школ-интернатов при необходимости проводятся консультации для родителей (законных представителей) по вопросам организации коррекционных занятий.
Глава 2. Порядок деятельности специальных школ-интернатов
Параграф 1. Порядок деятельности специальных школ-интернатов для детей с нарушениями зрения
9. В специальную школу-интернат для детей с нарушениями зрения принимаются:
1) незрячие (абсолютная слепота);
2) незрячие – с полным отсутствием зрительных ощущений, с светоощущением или остаточным зрением (до 0,04 на лучше видящем глазу с коррекцией);
3) со светоощущением;
4) с остаточным зрением на лучше видящем глазу 0,04 и ниже с переносимой коррекцией;
5) с остротой зрения 0,05-0,4 на лучшем видящем глазу в условиях оптической коррекции с учетом формы и течения патологического процесса;
6) с амблиопией (дисбинокулярной, рефракционной, обскурационной) при остроте зрения на лучше видящем глазу до 0,4 в условиях оптической коррекции, нуждающиеся в плеоптическом лечении;
7) с косоглазием, требующим ортопто-хирурго-ортоптического или только ортоптического лечения;
8) с кохлеарным имплантом, имеющих зрительное нарушение.
10. Наполняемость классов в специальных школах-интернатах для детей с нарушением зрения, в соответствии с приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29 декабря 2014 года № 179 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам образования" (зарегистрированным в Реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 10275) (далее – Санитарные правила) составляет:
1) для незрячих– не более 8 детей;
2) для слабовидящих– не более 12 детей;
3) с амблиопией и косоглазием – не более 10 детей.
11. При недостаточном комплектовании классов в специальных школах-интернатах для детей с нарушением зрения незрячие, слабовидящие, с амблиопией и косоглазием дети обучаются совместно.
12. Офтальмологические показания к направлению детей в специальную школу-интернат устанавливаются строго индивидуально на основании данных офтальмологического обследования.
13. Обучающиеся с нарушением зрения переводятся в общеобразовательную школу на любом этапе обучения, в соответствии с Законом Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании".
14. При обучении незрячих обучающихся используются учебники, учебные пособия и литература общеобразовательных школ, изданные рельефно-точечным шрифтом Брайля.
При обучении слабовидящих обучающихся используются учебники, учебные пособия и литература общеобразовательных школ, напечатанные укрупненным шрифтом и специально преобразованными изображениями, доступными для зрительного восприятия.

2-параграф. Есту қабілетінде бұзылыстары бар балаларға арналған арнайы мектеп-интернаттар қызметінің тәртібі
15. Есту қабілетінің бұзылыстары бар балаларға арналған арнайы мектеп-интернаттарға :
1) қатты дауыс әсер етпейтін;
2) қатты дауыс әсер ететін;
3) құлақ қалқаны алдында сөйлеу тілі дауысының қаттылығы әсер ететін;
4) сөйлеу тілі аумағында есту қабілетінен 90 децибелден аса орташа айырылған құлақ қалқаны жанында жоғары дауыс қаттылығымен дыбысталған кейбір сөйлеу тілі дыбыстарын (а, о, у, р) ажырататын;
5) сөйлеу тілі аумағындағы 40-тан 80 децибелге дейін және одан жоғарыны құрайтын есту қабілетінен орташа мөлшерде айрылған естімейтін, нашар еститін және кейіннен естімей қалған;
6) мектепке дейінгі жаста есту қабілетінен айырылған, бірақ елеулі бұзылыстармен сөйлеу тілі сақталған;
7) сөйлеу тілі аумағында есту қабілетінен 80-нен 90 децибелге дейін айрылған (диагностикалық (сынама) оқыту рұқсат етіледі);
8) есту қабілетінен 40-тан 80 децибелге дейін айырылған кезде сөйлеудің қабылдауы бұзылған және есту (аудиторлық) нейропатиясы бар;
9) төменгі қабылдау деңгейі мен белсенді сөйлеу тілінің дамуына ие кохлеарлы импланты бар балалар қабылданады.
16. Есту қабілетінде бұзылыстары бар балаларға арналған арнайы мектеп-интернаттарда Санитариялық қағидаларға сәйкес:
1) естімейтіндер 8 баладан артық емес;
2) нашар еститіндер және кейіннен естімей қалғандар – 10 баладан артық емес толықтыруды құрайды.
17. Есту қабілетін және сөйлеуді дамыту бойынша жеке сабақтар оқу күні бойы және сабақтан тыс уақытта жүргізіледі.
3-параграф. Сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар балаларға арналған арнайы мектеп-интернаттар қызметінің тәртібі
18. Сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар балаларға арналған арнайы мектеп-интернаттарға :
1) алалиямен, афазиямен, дизартриямен (анартриямен), ринолалиямен, 1-2 дәрежедегі саңыраулық пен және басқа да сөйлеу қабілетінің бұзылыстарымен шартталған 1-2 деңгейдегі сөйлеу тілінің жалпы дамымауымен;
2) ринолалиямен, ринофониямен, ауыр деңгейдегі тұтығумен, жазбаша сөйлеу тілінің ауыр бұзылыстарымен (аграфия, дисграфия, алексия, дислексия);
3) алғашқы зерде сақталуы кезінде сөйлеу тілі бұзылыстары бар аутистикалық спектрлық бұзылыстары бар;
4) кохлеарлы импланты бар балалар қабылданады.
Әртүрлі ауыр емес ауызша (фонетикалық және фонетикалық-фонематикалық сөйлеу тілі жеткіліксіздігі, қатты білінбейтін сөйлеу тілінің жалпы дамымауы, жеңіл түрдегі тұтығу) және жазбаша (дисграфия, дислексия, дизорфография) сөйлеу тілінің кемістіктері бар балалар ПМПК қорытындысының негізінде логопедиялық пунктке, психологиялық-педагогикалық түзету кабинетіне, оңалту орталығына жолданады.

Параграф 2. Порядок деятельности специальных школ-интернатов для детей с нарушениями слуха
15. В специальную школу-интернат для детей с нарушением слуха принимаются дети:
1) не реагирующие на громкий голос;
2) реагирующие на громкий голос;
3) реагирующие на голос разговорной громкости у ушной раковины;
4) различающие некоторые речевые звуки (а, о, у, р), произнесенные около ушной раковины голосом повышенной громкости, при средней потере слуха в речевой области более 90 децибел;
5) при средней потере слуха в речевой области от 40 до 80 децибел, различающие речь (слова, фразы обычной разговорной громкости на расстоянии от ушной раковины до трех метров) и имеющие различную степень недоразвития речи вследствие снижения слуха;
6) потерявшие слух в дошкольном возрасте, но сохранившие речь со значительными нарушениями;
7) с потерей слуха в речевой области от 80 до 90 децибел (допускается диагностическое (пробное) обучение);
8) со слуховой (аудиторной) нейропатией и нарушениями восприятия речи при потере слуха от 40 до 80 децибел;
9) с кохлеарным имплантом, низким уровнем восприятия (понимания) и развития активной речи.
16. Наполняемость классов в специальных школах-интернатах для детей с нарушением слуха, в соответствии с Санитарными правилами составляет:
1) для неслышащих – не более 8 детей;
2) для слабослышащих и позднооглохших – не более 10 детей.
17. Индивидуальные занятия по развитию слухового восприятия и произношения проводятся в течение учебного дня и во внеурочное время.
Параграф 3. Порядок деятельности специальных школ-интернатов для детей с тяжелыми нарушениями речи
18. В специальную школу-интернат для детей с нарушениями речи принимаются дети:
1) с общим недоразвитием речи 1-2 уровня, в том числе обусловленного алалией, афазией, дизартрией (анартрией), тугоухостью 1-2 степени;
2) с ринолалией, ринофонией, заиканием в тяжелой степени, тяжелыми расстройствами письменной речи (аграфией, дисграфией, алексией, дислексией);
3) с общим недоразвитием речи 1-2 уровня в сочетании с расстройствами аутистического спектра (не более двух детей с расстройством аутистического спектра в одном классе);
4) с кохлеарным имплантом.
Дети с различными негрубыми нарушениями устной речи (фонетическое недоразвитие, фонетико-фонематическое недоразвитие, нерезко выраженное общее недоразвитие речи, легкое заикание) и письменной речи (дисграфия, дислексия, дизорфография) направляются в логопедические пункты, созданные при общеобразовательных школах, в кабинеты психолого-педагогической коррекции, реабилитационные центры в соответствии с заключением ПМПК.

19. Сөйлеу қабілетінде кемістіктері бар балаларға арналған арнайы мектеп-интернаттарда Санитариялық қағидаларға сәйкес 12 баладан артық емес толықтыруды құрайды.
20. Сөйлеу режимін сақтап барлық сабақтарда және сабақтан тыс кезде арнайы логопедиялық және түзеу-педагогикалық қолдау көрсетіледі.
4-параграф. Тірек-қозғалыс аппаратында бұзылыстары бар балаларға арналған арнайы мектеп-интернаттар қызметінің тәртібі
21. Тірек-қозғалыс аппаратында бұзылыстары бар балаларға арналған арнайы мектеп-интернаттарға:
1) жеке көмекті талап етпейтін өз бетінше қозғалатын;
2) арнайы қозғалу және (немесе) техникалық компенсаторлық (көмекші) құралдардың көмегімен қозғалатын;
3) өз бетінше қозғалмайтын;
4) тірек-қозғалыс аппаратында бұзылыстары бар кохлеарлы имплантты балалар қабылданады.
22. Тірек қозғалыс аппаратында бұзылыстары бар балаларға арналған арнайы мектеп-интернаттарда Санитариялық қағидаларға сәйкес 8 баладан артық емес толықтыруды құрайды.
23. Тірек-қозғалыс аппаратында бұзылыстары бар балалар үшін арнайы ұйымдастырылған қозғалыс режимі сақталады. Түзеу-педагогикалық қолдау логопедиялық, емдік дене шынықтыру, ортопедиялық жұмыс, физиотерапиялық процедуралардан құрылған.
24. Тірек-қозғалыс аппаратында бұзылыстары бар балалар арналған арнайы мектеп-интернаттарда, сондай-ақ арнайы сыныптар ашқан жалпы білім беретін мектептерде Санитариялық қағидаларға сәйкес ортаны әлеуметтік бейімдеу үшін және түзеу жұмысын жүргізу қажетілігі пандустардың, кең есіктердің, мүгедек арбасы көтергішінің, баспалдақ жанындағы көтергіштің, автоматты түрде ашылатын есіктердің, сондай-ақ арнайы жабдықталған емдік дене шынықтыру, емдік процедураларды өткізу (массаж, физиотерапиялық процедуралар) кабинеттерінің болуын қарастырады.
Тірек-қозғалыс аппаратында бұзылыстары бар балалар арнайы мектеп-интернаттар, сондай-ақ арнайы сыныптар ашқан жалпы білім беретін мектептер жанындағы аумақтар және ғимараттарының қолжетімділігі "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 16 шілдедегі Заңына сәйкес қамтамасыз етіледі.
5-параграф. Зерде бұзылыстары бар балаларға арналған арнайы мектеп-интернаттар қызметінің тәртібі
25. Зерде бұзылыстары бар балаларға арналған арнайы мектеп-интернаттарға :

19. Наполняемость классов в специальных школах-интернатах для детей с тяжелыми нарушением речи, в соответствии с Санитарными правилами, составляет не более 12 детей.
20. Специальная логопедическая и коррекционно-педагогическая поддержка оказывается на всех уроках и во внеурочное время с соблюдением речевого режима.
Параграф 4. Порядок деятельности специальных школ-интернатов для детей с нарушениями опорно-двигательного аппарата
21. В специальную школу-интернат для детей с нарушениями опорно-двигательного аппарата принимаются дети:
1) самостоятельно передвигающиеся, не требующие индивидуального ухода;
2) передвигающиеся с помощью специальных средств передвижения и/или технических компенсаторных (вспомогательных) средств;
3) самостоятельно не передвигающиеся при обеспечении их специальными условиями для физического доступа в специальную школу-интернат;
4) с кохлеарным имплантом имеющие нарушения опорно-двигательного аппарата.
22. Наполняемость классов в специальных школах-интернатах для детей с нарушениями опорно-двигательного аппарата, в соответствии с Санитарными правилами, составляет не более 10 детей.
23. В специальной школе-интернат для детей с нарушениями опорно-двигательного аппарата соблюдается специально организованный двигательный режим. Коррекционно-педагогическая поддержка включает логопедическую работу, лечебную физическую культуру, ортопедическую работу, физиотерапевтические процедуры.
24. В специальной школе-интернат для детей с нарушением опорно-двигательного аппарата для адаптации среды и необходимости проведения коррекционной работы предусматривается наличие пандусов, широких дверных проемов, подъемника инвалидного кресла, подъемника вдоль лестницы, автоматических открывателей дверей, а также специально оборудованных кабинетов для проведения лечебных процедур (массаж, физиотерапевтические процедуры, бассейн), лечебной физической культуры, в соответствии с Санитарными правилами.
Доступность зданий с прилегающей территорией и помещений специальных школ-интернатов для детей с нарушениями опорно-двигательного аппарата для детей с нарушениями опорно-двигательного аппарата, обеспечивается в соответствии с действующими государственными нормативами в области архитектуры, градостроительства и строительства, в соответствии с Законом Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан".
Параграф 5. Порядок деятельности специальных школ-интернатов для детей с нарушением интеллекта
25. В специальную школу-интернат для детей с нарушением интеллекта принимаются дети:

1) жеңіл ақыл-ой кемістігі бар;
2) үш жастан кейін пайда болған инфекциялық, улы, травматикалық және басқа да аурулармен шартталған зерде жеткіліксіздігі (жеңіл ақыл-ойы кемістігіне теңелген);
3) эпилептикалық, шизофрениялық ақыл-ой әлсіздігімен, жеңіл ақыл-ой кемістігі барге теңелетін зерде жеткіліксіздігі бар аутистикалық спектрлық бұзылулар;
4) орташа ақыл-ой кемістігі бар және оған теңелген әр түрлі генездегі зерде жеткіліксіздігі бар балалар қабылданады.
26. Зерде бұзылыстары бар балаларға арналған арнайы мектептерде Санитариялық қағидаларға сәйкес:
1) жеңіл ақыл-ой кемістігі бар 10 баладан артық емес;
2) қлалыпты ақыл-ой кемістігі бар 6 баладан артық емес толықтыруды құрайды.
27. Арнайы мектептің мектепалды даярлық сыныбына оқуға даярлығы жеткіліксіз деңгейдегі балалар қабылданады. Бірінші сыныпқа жетіден тоғыз жасқа дейінгі балалар қабылданады.
Материалдық-техникалық және оқу-әдістемелік жағдайлар болған кезде арнайы мектеп-интернаттарда (арнайы сынып ашқан жалпы білім беретін мектептерде) тереңдетілген еңбек даярлығы бар оқу-өндіріс кабинеттері ұйымдастырылады.
28. Орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушылардың оқуы білім алушының жетістіктерінің талдауын ескере отырып, жартыжылдыққа құрылған жеке бағдарламаға сәйкес жүзеге асырылады.
Арнайы мектеп-интернаттарда педагогикалық кеңес шешімі бойынша жеңіл және орташа деңгейдегі ақыл-ой кемістігі бар балалар бірігіп оқытылады.
29. Зерде бұзылыстары бар балаларға арналған арнайы мектеп-интернаттарда екінші жылға (қайта оқыту) қалдырылмайды.
6-параграф. Психикалық дамуы тежелген балаларға арналған арнайы мектептер қызметінің тәртібі
30. Психикалық дамуы тежелген балаларға арналған арнайы мектеп-интернаттарға:
1) психикалық даму тежелісі бар балалар (оның ішінде кохлеарлы импланты бар);
2) эмоциялық-ерік аясының бұзылыстары психикалық даму тежелісімен үйлесетін аутистикалық спектрлық бұзылыстары бар балалар (сыныпта екі баладан артық емес) қабылданады.
31. Психикалық дамуы тежелген балаларға арналған арнайы мектеп-интернаттарда Санитариялық қағидаларға сәйкес 12 баладан артық емес толықтыруды құрайды.
32. Психикалық дамуы тежелген балаларға арналған арнайы мектептерде сыныптардың жинақталуы оқудың бастауыш деңгейінде – мектепалды даярлық сыныбында, 1-сыныпта, ерекше ретінде 2-сыныпта жүзеге асырылады.
Он екі жастан кейін балаларда психикалық даму тежелісі шекаралық зерде жеткіліксіздігі ретінде белгіленеді.

1) с легкой умственной отсталостью;
2) с интеллектуальной недостаточностью (приравненной к легкой умственной отсталости), обусловленных поражением головного мозга вследствие инфекционных, интоксикационных, травматических заболеваний после трех лет;
3) с эпилептическим, шизофреническим слабоумием, расстройством аутистического спектра с интеллектуальной недостаточностью, приравненной к легкой умственной отсталости;
4) с умеренной умственной отсталостью и интеллектуальной недостаточностью различного генеза, приравненной к ней.
26. Наполняемость классов в специальных школах-интернатах для детей с нарушением интеллект, в соответствии с Санитарными правилами, составляет:
1) с умственной отсталостью – не более 12 детей;
2) с глубокой умственной отсталостью – не более 10 детей.
27. В класс предшкольной подготовки специальной школы-интернат принимаются дети с недостаточным уровнем подготовленности к обучению. В первый класс специальной школы-интернат принимаются дети от семи до девяти лет.
При наличии соответствующих материально-технических и учебно-методических условий в специальной школе-интернат организуется учебно-производственные кабинеты с углубленной трудовой подготовкой.
28. Обучение обучающихся с умеренной умственной отсталостью осуществляется в соответствии с индивидуальными программами, составленными с учетом анализа достижений обучающегося, сроком на полугодие.
По решению педагогического совета обучающиеся с легкой и умеренной умственной отсталостью обучаются совместно.
29. Обучающиеся специальной школы для детей с нарушением интеллекта на второй год (повторное обучение) не оставляются.
Параграф 6. Порядок деятельности специальных школ-интернатов для детей с задержкой психического развития
30. В специальную школу-интернат для детей с задержкой психического развития принимаются дети:
1) с задержкой психического развития (в том числе с кохлеарным имплантом);
2) с задержкой психического развития в сочетании с расстройствами аутистического спектра (в группе или классе может обучаться не более 2 детей с расстройствами аутистического спектра).
31. Наполняемость классов в специальной школе-интернат для детей с задержкой психического развития, в соответствии с Санитарными правилами, составляет не более 12 детей.
32. Комплектование классов в специальной школе-интернат для детей с задержкой психического развития осуществляется на начальной ступени обучения – класс предшкольной подготовки, 1 класс и, как исключение, 2 класс.
У детей в возрасте после двенадцати лет задержка психического развития квалифицируется как пограничная интеллектуальная недостаточность.

33. Оқу күнінің ұзақтығы балалардың шамадан тыс шаршауын ескере отырып белгіленеді: ұзартылған күн тәртібінде бірінші ауысымда оқыту.
7-параграф. Эмоциялық-ерік аясында және мінез-құлқында бұзылыстары бар балаларға арналған арнайы мектеп-интернаттар қызметінің тәртібі
34. Эмоциялық-ерік аясында және мінез-құлқында бұзылыстары бар балаларға арналған арнайы мектеп-интернаттарға Эмоциялық-ерік аясында және мінез-құлқында бұзылыстары бар балалар, оның ішінде аутистикалық спектрлық бұзылыстары балалар қабылданады.
35. Эмоциялық-ерік аясында және мінез-құлқында бұзылыстары бар балаларға арналған арнайы мектеп-интернаттарда Санитариялық қағидаларға сәйкес 12 баладан артық емес толықтыруды құрайды.
36. Арнайы мектеп-интернаттың контингентін жинақтау және оқу-тәрбие процесі білім алушылардың жеке ерекшіліктерін ескере отырып, жүзеге асырылады.
37. Түзету жұмысының мазмұны кешенді психологиялық-медициналық-педагогикалық сипатта болады. Балаларды түзете-дамыта оқыту мен тәрбиелеуді психолог, дефектолог, мұғалім-логопед іске асырады.
8-параграф. Осы Қағидалардың 3-тармағының 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7) тармақшаларында көрсетілген балалар санаттарын біріктіретін арнайы мектептер қызметінің тәртібі
38. Осы Қағидалардың 3-тармағының 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7) тармақшаларында көрсетілген балалар санаттарын біріктіретін арнайы мектеп-интернаттар контингенті осы Қағидалардың 3-тармағының 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7) тармақшаларында көрсетілген балалар санаттарынан Санитариялық қағидаларға сәйкес 6 баладан артық емес толықтыруымен қалыптастырылады.
39. "Мектепке дейінгі, орта білім беру ұйымдарын, сондай-ақ арнайы білім беру ұйымдарын жабдықтармен және жиһазбен жарақтандыру нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 22 қаңтардағы № 70 бұйрығына (Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13272 болып тіркелген) сәйкес ерекше білім беруге қажеттілігі бар балаларды тәрбиелеу мен оқыту арнайы білім беру жағдайлары арқылы заттармен (оның ішінде қарулық) практикалық әрекеттерді ұйымдастыру, арнайы техникалық құралдарды қолдану (дыбыс күшейткіш аппаратура, зағип-саңыраулардың қарым-қатынасы үшін телетакторлар, тифлотехникалық құралдар), адамдар қоршауына кіретін заттармен іс-әрекеттің әлеуметтік тәсілдерін және білім алушылардың білім алу қажеттіліктерін қанағаттандыруға іс-әрекет бағыттылығын қамтиды.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым Министрінің
2017 жылғы 14 ақпандағы
№ 66 бұйрығына
5-қосымша
"Балабақша-мектеп-интернат" арнайы кешендері қызметінің үлгілік қағидалары

33. Распорядок учебного дня устанавливается с учетом повышенной утомляемости детей: обучение в первую смену в режиме продленного дня.
Параграф 7. Порядок деятельности специальных школ-интернатов для детей с расстройством эмоционально-волевой сферы и поведения
34. В специальные школы-интернаты для детей с расстройством эмоционально-волевой сферы и поведения принимаются дети с расстройством эмоционально-волевой сферы, в том числе дети с расстройствами аутистического спектра.
35. Наполняемость классов для детей с расстройством эмоционально-волевой сферы и поведения, в соответствии с Санитарными правилами составляет не более 10 обучающихся.
36. Комплектование контингента специальной школы-интерната и учебно-воспитательный процесс осуществляется с учетом индивидуальных особенностей обучающихся.
37. Содержание коррекционной работы носит комплексный медико-психолого-педагогический характер. Коррекционно-развивающее обучение и воспитание детей осуществляется психологом, дефектологом, учителем-логопедом.
Параграф 8. Порядок деятельности специальных школ-интернатов совмещающих категории детей, указанных в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7), пункта 3 настоящих Правил
38. Специальные школы-интернаты, совмещающие категории детей, указанных в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7), пункта 3 настоящих Правил, формируются из категорий детей, указанных в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7) пункта 3 настоящих Правил, с наполняемостью не более 6 детей, в соответствии с Санитарными правилами.
39. Специальные образовательные условия обучения и воспитания детей с особыми образовательными потребностями включают организацию практической деятельности с предметами (в том числе орудийными), использование способов действий с предметами, входящими в окружение человека и направленность действий на удовлетворение потребностей обучающихся, звукоусиливающей аппаратуры, телетакторов для общения слепоглухих, тифлотехнических средств, в соответствии с приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 января 2016 года № 70 "Об утверждении норм оснащения оборудованием и мебелью организаций дошкольного, среднего образования, а также специальных организаций образования" (зарегистрированным в Реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 13272).
Приложение 5
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 14 февраля 2017 года № 66
Типовые правила деятельности специальных комплексов "детский сад-школа-интернат"

15) ринолалия – сөйлеу тілі аппараты құрылысының кемістіктерімен және әрекет етуімен шартталған артикуляция мен дауыс жасаудың бүзылыстары;
16) ринофония — мұрын-жұтқыншақ, тілшік және таңдай кемістіктері немесе бұзылыстары салдарынан дауыс-тыныс алу ағымының дұрыс емес бағыты туындайтын дауыстың мұрындық реңкі.
3. "Балабақша-мектеп-интернат" арнайы кешендері:
1) көру қабілетінің бұзылыстары бар балалар үшін;
2) есту қабілетінің бұзылыстары бар балалар үшін;
3) Тірек-қозғалыс аппаратында бұзылыстары бар балалар үшін;
4) сөйлеу қабілетінің ауыр бұзылыстары бар балалар үшін;
5) зерде бұзылыстары бар балалар үшін;
6) психикалық дамуы тежелген балалар үшін;
7) эмоционалды-ерік аясы және мінез-құлығы бұзылған балалар үшін;
8) осы тармақтың 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7) тармақшаларында көрсетілген балалар санаттарын біріктірген кезде құрылады.
4. "Балабақша-мектеп-интернат" арнайы кешендеріне балаларды қабылдау "Кемтар балаларды әлеуметтiк және медициналық-педагогикалық түзеу арқылы қолдау туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 11 шілдедегі Заңына сәйкес психологиялық-медициналық-педагогикалық консультацияның (бұдан әрі – ПМПК) қорытындысы негізінде жүргізіледі.
5. "Балабақша-мектеп-интернат" арнайы кешендері болмаған кезде жалпы білім беретін мектептерде осы Қағидалардың 3-тармағы, 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7) тармақшаларында көрсетілген балалар үшін арнайы сыныптар құрылады.
6. "Балабақша-мектеп-интернат" арнайы кешендеріндегі оқу сабақтар кестесі "Тиісті үлгідегі білім беру ұйымдары қызметінің үлгілік қағидаларын, оның ішінде балаларға арналған қосымша білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары қызметінің үлгілік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 17 мамырдағы № 499 қаулысына сәйкес "балабақша-мектеп-интернат" арнайы кешендерінің әкімшілігімен әзірленеді және бекітіледі.
7. Ерекше білім беруге қажеттіліктері бар балаларды оқыту мен тәрбиелеунегізгі мектепте оқу мерзімін ұзартуына байланысты оқу материалдарын өзгертіп және қайта бөліп Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 қаулысымен бекітілген білім берудің тиісті деңгейлерінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарына, "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 болып тіркелген) бекітілген үлгілік оқу жоспарларына, "Жалпы білім беру ұйымдарына арналған жалпы білім беретін пәндердің, таңдау курстарының және факультативтердің үлгілік оқу бағдарламаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2013 жылғы 03 сәуірдегі № 115 бұйрығымен (Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8424 болып тіркелген) бекітілген бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру жалпы білім беру оқу бағдарламаларына сәйкес жүзеге асырылады.

15) ринолалия – расстройства артикуляции и голосообразования, обусловленные дефектами строения и функционирования речевого аппарата;
16) ринофония — носовой (гнусавый) оттенок голоса, возникающий вследствие дефектов или расстройств носоглотки, мягкого и твердого неба.
3. Специальные комплексы "детский сад-школа-интернат" создаются:
1) для детей с нарушениями зрения;
2) для детей с нарушениями слуха;
3) для детей с тяжелыми нарушениями речи;
4) для детей с нарушениями опорно-двигательного аппарата;
5) для детей с нарушением интеллекта;
6) для детей с задержкой психического развития;
7) для детей с расстройством эмоционально-волевой сферы и поведения;
8) при совмещении категорий детей, указанных в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7) настоящего пункта.
4. Прием детей в специальные комплексы "детский сад-школа-интернат" проводится в соответствии с заключением психолого-медико-педагогической консультации (далее - ПМПК), в соответствии с Законом Республики Казахстан от 11 июля 2002 года "О социальной и медико-педагогической коррекционной поддержке детей с ограниченными возможностями".
5. При отсутствии специальных комплексов "детских сад-школа-интернат" в организациях дошкольного воспитания и обучения создаются специальные группы, в общеобразовательных школах создаются специальные классы совмещающие категории детей, указанные в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7) пункта 3 настоящих Правил.
6. Расписание учебных занятий в специальном комплексе "детский сад-школа-интернат" разрабатывается и утверждается администрацией специального комплекса "детский сад-школа-интернат" в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 мая 2013 года № 499 "Об утверждении Типовых правил деятельности организаций образования соответствующих типов, в том числе Типовых правил организаций образования, реализующих дополнительные образовательные программы для детей" (далее – Постановление № 499).
7. Обучение и воспитание детей с особыми образовательными потребностями осуществляется в соответствии с государственными общеобязательными стандартами образования соответствующих уровней образования, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года № 1080, с типовыми учебными планами, утвержденными приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 20 декабря 2012 года № 557 "Об утверждении типовых учебных планов дошкольного воспитания и обучения Республики Казахстан" (зарегистрированным в Реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8275), приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрированным в Реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170) и по общеобразовательным учебным программам начального, основного среднего, общего среднего образования, утвержденными приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 3 апреля 2013 года № 115 "Об утверждении типовых учебных программ по общеобразовательным предметам, курсам по выбору и факультативам для общеобразовательных организаций" (зарегистрированным в Реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8424) с изменениями и перераспределением учебного материала в связи с увеличением сроков обучения в основной школе.

8. Қажет болған жағдайда "балабақша-мектеп-интернат" арнайы кешендерінің педагогтары түзету сабақтарын ұйымдастыру мәселелері бойынша ата-аналар (заңды өкілдер) үшін консультация жүргізеді.
2-тарау. "Балабақша-мектеп-интернат" арнайы кешендері қызметінің тәртібі
9. Көру қабілетінде бұзылыстары бар балаларға арналған "Балабақша-мектеп-интернат" арнайы кешеніне:
1) көрмейтіндер (мүлдем көрмейтіндер);
2) көрмейтіндер – жарыққа сезімі бар немесе қалдық көру қабілеті бар (жақсы көретін көзінде 0,04-ке дейінгі қалдық көруімен), көру сезімдері жоқ балалар;
3) көру өткірлігі жақсы көзінде 0,05 – 0,08 көру жүйесінің нашарлауына әкелетін, көру жүйкесінің атрофиялық үдеуі және көруінің үдемелі төмендеуімен сипатталатын аурулар кезінде түзетуге келетін балалар;
4) патологиялық процестің формасы мен ағымына байланысты оптикалық түзету жағдайларында жақсы көретін көздегі көру өткірлігі 0,05-0,4 болатын балалар;
5) амблиопиямен (дисбинокулярлық, рефракционды, обскурациондық) оптикалық түзету жағдайына жақсы көретін көздің көру өткірлігі 0,4 ке дейін плеоптикалық емдеуді қажет ететін балалар;
6) қылилықпен ортоптикалық-хирургиялық-ортоптикалық немесе тек оптикалық емдеу қажет етілетін балалар;
7) көру қабілетінің бұзылыстары бар, кохлеарлық импланты бар балалар қабылданады;
10. Көру қабілетінің бұзылыстары бар балаларға арналған "Балабақша-мектеп-интернат" арнайы кешенінің сыныптар "Білім беру объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 29 желтоқсандағы № 179 бұйрығына (Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10275 болып тіркелген) (бұдан әрі – Санитариялық қағидалар) сәйкес:
1) көрмейтіндер– 8 баладан артық емес;
2) нашар көретіндер – 12-ден артық емес;
3) амблиопия мен қылилығы бар – 10 баладан артық емес толықтыруды құрайды.
11. Көру қабілетінің бұзылыстары бар балаларға арналған "Балабақша-мектеп-интернат" арнайы кешенінде сыныптарда, топтарда толықтыру жеткіліксіз болған жағдайда көрмейтін, нашар көретін, амблиопиясымен, қылилықпен балалар біріктіріп оқытылады.
12. Балаларды "Балабақша-мектеп-интернат" арнайы кешеніне жолдау үшін офтальмологиялық көрсеткіштер офтальмологиялық зерттеу негізінде жеке қойылады.
13. Көрмейтін білім алушылардың оқыту кезінде жалпы білім беретін мектептердің Брайль шрифтімен басылып шығарылған оқулықтары, оқу құралдары және әдебиеті пайдаланылады.
Нашар көретін білім алушылардың оқыту кезінде жалпы білім беретін мектептердің үлкейтілген шрифтімен басылып және арнайы жасалған суреттермен шығарылған оқулықтар, оқу құралдар және әдебиет пайдаланылады.

8. Педагогами специальных комплексов "детский сад-школа-интернат" при необходимости проводятся консультации для родителей (законных представителей) по вопросам организации коррекционных занятий.
Глава 2. Порядок деятельности специальных комплексов "детский сад-школа-интернат"
Параграф 1. Порядок деятельности специальных комплексов "детский сад-школа-интернат" для детей с нарушениями зрения
9. В специальный комплекс "детский сад-школа-интернат" для детей с нарушениями зрения принимаются:
1) незрячие (абсолютная слепота);
2) незрячие – с полным отсутствием зрительных ощущений, с светоощущением или остаточным зрением (до 0,04 на лучше видящем глазу с коррекцией);
3) с остротой зрения на лучше видящем глазу 0,05 – 0,08 с переносимой коррекцией при прогрессирующей атрофии зрительного нерва и заболеваниях, характеризующихся прогрессирующим падением зрения;
4) с остротой зрения 0,05-0,4 на лучшем видящем глазу в условиях оптической коррекции с учетом формы и течения патологического процесса;
5) с амблиопией (дисбинокулярной, рефракционной, обскурационной) при остроте зрения на лучше видящем глазу до 0,4 в условиях оптической коррекции, нуждающиеся в плеоптическом лечении;
6) с косоглазием, требующим ортопто-хирурго-ортоптического или только ортоптического лечения;
7) с кохлеарным имплантом, имеющих зрительное нарушение.
10. Наполняемость классов в специальных комплексах "детский сад-школа-интернат" для детей с нарушением зрения, в соответствии с приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29 декабря 2014 года № 179 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам образования" (зарегистрированным в Реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 10275) (далее – Санитарные правила) составляет для детей:
1) незрячих – не более 8 детей;
2) слабовидящих – не более 12 детей;
3) с амблиопией и косоглазием - не более 10 детей.
11. При недостаточном комплектовании групп, классов в специальных комплексах "детский сад-школа-интернат" для детей с нарушением зрения незрячие, слабовидящие, с амблиопией и косоглазием дети обучаются совместно.
12. Офтальмологические показания к направлению детей в специальный комплекс "детский сад-школа-интернат" устанавливаются индивидуально на основании данных офтальмологического обследования.
13. При обучении незрячих обучающихся используются учебники, учебные пособия и литература общеобразовательных школ, изданные рельефно-точечным шрифтом Брайля.
При обучении слабовидящих обучающихся используются учебники, учебные пособия и литература общеобразовательных школ, напечатанные укрупненным шрифтом и специально преобразованными изображениями, доступными для зрительного восприятия.

2-параграф. Есту қабілетінде бұзылыстары бар балаларға арналған "Балабақша-мектеп-интернат" арнайы кешені қызметінің тәртібі
14. Есту қабілетінің бұзылыстары бар балаларға арналған "Балабақша-мектеп-интернат" арнайы кешеніне:
1) қатты дауыс әсер етпейтін;
2) қатты дауыс әсер ететін;
3) құлақ қалқаны алдында сөйлеу тілі дауысының қаттылығы әсер ететін;
4) сөйлеу тілі аумағында есту қабілетінен 90 децибелден аса орташа айырылған құлақ қалқаны жанында жоғары дауыс қаттылығымен дыбысталған кейбір сөйлеу тілі дыбыстарын (а, о, у, р) ажырататын;
5) сөйлеу тілі аумағында есту қабілетінен 40-тан 80 децибелге дейін орташа айырылған, сөйлеу тілін (құлақ қалқанынан 3 метрге дейінгі қашықтықтағы қалыпты сөйлеу тілі қаттылығымен сөздер, фразаларды) ажырататын және есту қабілетінің жеткіліксіздігі салдарынан әртүрлі дәрежедегі сөйлеу тілінің жеткіліксіздігі бар;
6) мектепке дейінгі жаста есту қабілетінен айырылған, бірақ елеулі бұзылыстармен сөйлеу тілі сақталған;
7) сөйлеу тілі аумағында есту қабілетінен 80-нен 90 децибелге дейін айрылған (диагностикалық (сынама) оқыту рұқсат етіледі);
8) есту (аудиториялық) жүйкелік дерттер және есту қабілетінен 40-тан 80 децибелге дейін айырылған кезде сөйлеу тілін қабылдау бұзылыстары бар.
9) қабылдау (түсіну) және белсенді сөйлеу тілінің даму деңгейі төмен кохлеарлы импланты бар балалар қабылданады;
15. Диагностикалық (сынама) түзете-дамыта оқытуға:
3) сөйлеу тілі аумағында есту қабілетінен 80-нен 90 децибелге дейін айырылған;
4) есту қабілетінен 40-тан 80 децибелге дейін жеңіл дәрежеде айырылған кезде сөйлеу тілі бұзылыстарымен азап шегетін (сенсорлық компонентпен сенсоневралды саңыраулық) балалар қабылданады.
16. Санитариялық ережелерге сәйкес есту қабілетінде бұзылыстары бар балаларға арналған "Балабақша-мектеп-интернат" арнайы кешеніне:
1) естімейтіндер - 8 баладан артық емес;
2) нашар еститін және кейіннен естімей қалғандар - 10 баладан артық емес толықтыруды құрайды.
17. Есту қабілетін және сөйлеуді дамыту бойынша жеке сабақтар оқу күні бойы және сабақтан тыс уақытта жүргізіледі.
Есту қабілеті бұзылған мектепке дейінгі жастағы балалардың топтары жас және сөйлеу тілі даму деңгейіне байланысты құрылады.
18. № 499 Қаулыға сәйкес оқу-тәрбие процесі баланы психологиялық-медициналық-педагогикалық және клиникалық зерттеу мәліметтерімен шартталған саралап және жеке ықпал жасау қағидалары негізінде жүзеге асырылады. Балалардың сөйлеу, зейін, жұмыс істеу қабілетінің ерекшеліктерін, олардың даму динамикасын зерттеу оқушылардың даму болашағын анықтау және түзету жұмысының құралдарын таңдау үшін жүргізіледі. Төртінші дәрежедегі саңыраулығы бар балалардың ерекшеліктері есту қабілетінен айырылу дәрежесіне байланысты ескеріледі:

Параграф 2. Порядок деятельности специальных комплексов "детский сад-школа-интернат" для детей с нарушениями слуха
14. В специальный комплекс "детский сад-школа-интернат" для неслышащих, позднооглохших и слабослышащих детей принимаются дети:
1) не реагирующие на громкий голос;
2) реагирующие на громкий голос;
3) реагирующие на голос разговорной громкости у ушной раковины;
4) различающие некоторые речевые звуки (а, о, у, р), произнесенные около ушной раковины голосом повышенной громкости, при средней потере слуха в речевой области более 90 децибел;
5) при средней потере слуха в речевой области от 40 до 80 децибел, различающие речь (слова, фразы обычной разговорной громкости на расстоянии от ушной раковины до 3-х метров) и имеющие различную степень недоразвития речи вследствие снижения слуха;
6) потерявшие слух в дошкольном возрасте, но сохранившие речь со значительными нарушениями;
7) с потерей слуха в речевой области от 80 до 90 децибел (допускается диагностическое (пробное) обучение);
8) со слуховой (аудиторной) нейропатией и нарушениями восприятия речи при потере слуха от 40 до 80 децибел;
9) с кохлеарным имплантом, низким уровнем восприятия (понимания) и развития активной речи.
15. На диагностическое (пробное) коррекционно-развивающее обучение принимаются дети:
1) имеющие потерю слуха в речевой области от 80 до 90 децибел;
2) страдающие речевыми нарушениями при легкой степени потери слуха от 40 до 80 децибел (сенсоневральная тугоухость с сенсорным компонентом).
16. Наполняемость классов в специальных комплексах "детский сад-школа-интернат" для детей с нарушением слуха, в соответствии с Санитарными правилами, составляет для детей:
1) неслышащих – не более 8 детей;
2) слабослышащих и позднооглохших – не более 10 детей.
17. Индивидуальные занятия по развитию слухового восприятия и произношения проводятся в течение учебного дня и во внеурочное время.
Группы для детей с нарушениями слуха дошкольного возраста комплектуются с учетом возраста и уровня речевого развития.
18. В соответствии с Постановлением № 499 учебно-воспитательный процесс осуществляется на основе принципов дифференцированного и индивидуального подхода, обусловленного данными психолого-медико-педагогического и клинического изучения ребенка. Изучение особенностей речи, внимания, работоспособности детей, динамики их развития проводится для определения перспективы развития учащегося и выбора средств коррекционной работы. Особенности детей с тугоухостью четвертой степени учитываются в зависимости от степени потери слуха:

1) төменгі жиіліктерге есту сезімталдығы сақталған кезде жоғарғы жиіліктерге есту қабілетінен айырылуы; 250 Герц жиілікке есту қабілетінің төмендеуі 35 децибелден аспайды; 1000 Герцтен жоғары барлық жиілікте сөйлеу диапазонында есту қабілетінің 20 децибелге дейін одан әрі төмендеуі және есту қабілетінен кемінде 80 децибелге айырылуы кезінде;
2) төменгі жиіліктерге есту қабілетінің айтарлықтай төмендеуі кезінде жоғарғы жиіліктерге есту қабілетінен айырылуы; 250 Герцке дейінгі жиілікте есту қабілетінің төмендеуі 45-55 децибелді; жоғарғы жиіліктер аумағында есту қабілетінің төмендеуі 80-нен аса децибелді құрайды;
3) 65-тен 85 децибелге дейінгі барлық жиіліктерде есту қабілетінен біркелкі айырылуы; сөйлеу тілі бөлек былдыр сөздермен ұсынылған;
4) есту қабілетінің 90 децибелден жоғары кенеттен біркелкі төмендеуі, аталған топтың балаларында сөйлеу тілі жоқ.
3-параграф. Сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар балаларға арналған "Балабақша-мектеп-интернат" арнайы кешені қызметінің тәртібі
19. Сөйлеу тілінде бұзылыстары бар балаларға арналған "Балабақша-мектеп-интернат" арнайы кешендеріне:
1) алалиямен, афазиямен, дизартриямен (анартриямен), ринолалиямен, 1-2 дәрежедегі саңыраулық бұзылыстарымен шартталған 1-2 деңгейдегі сөйлеу тілінің жалпы дамымауы бар;
2) ринолалиямен, ринофониямен, ауыр деңгейдегі тұтығумен, жазбаша сөйлеу тілінің ауыр бұзылыстары (аграфия, дисграфия, алексия, дислексия) бар;
3) алғашқы зерде сақталуы кезінде сөйлеу тілі бұзылыстары бар аутистикалық спектр бұзылыстары бар (бір сыныпта аутистикалық спектр бұзылысы бар 2 баладан артық емес) ;
4) кохлеарлы импланты бар балалар қабылданады.
Алалия, афазия, дизартрия, ринолалиямен, тұтығумен, 1-2 дәрежедегі саңыраулықпен шартталған 1-3 деңгейдегі сөйлеу тілінің жалпы дамымауы бар, сөйлеу тілі дамуының тежелуі бар мектеп жасына дейінгі балалар қабылданады.
Әртүрлі ауыр емес ауызша (фонетикалық және фонетикалық-фонематикалық сөйлеу тілі жеткіліксіздігі, айқын емес сөйлеу тілінің жалпы дамымауы, жеңіл түрдегі тұтығу) және жазбаша (дисграфия, дислексия, дизорфография) сөйлеу тілінің кемістіктері бар балалар ПМПК қорытындысының негізінде логопедиялық пунктке, психологиялық-педагогикалық түзету кабинетіне, оңалту орталығына жолданады.
20. Сөйлеу қабілетінде кемістіктері бар балаларға арналған арнайы мектептерде Санитариялық қағидаларға сәйкес 12 баладан артық емес толықтыруды құрайды.
21. Сөйлеу режимін сақтап барлық сабақтарда және сабақтан тыс кезде арнайы логопедиялық және түзеу-педагогикалық қолдау көрсетіледі
4-параграф. Тірек-қозғалыс аппаратында бұзылыстары бар балаларға арналған "Балабақша-мектеп-интернат" арнайы кешені қызметінің тәртібі

1) на высокие частоты при сохранении слуховой чувствительности к низким частотам; понижение слуха на частотах на 250 Герц не превышает 35 децибел; при дальнейшем падении слуха до 20 децибел в речевом диапазоне на всех частотах свыше 1000 Герц и с потерей слуха не менее 80 децибел;
2) на высокие частоты при менее значительном снижении слуха к низким частотам; понижение слуха на частотах до 250 Герц составляет 45-55 децибел; в области высоких частот падение слуха более 80 децибел;
3) равномерной на всех частотах от 65 до 85 децибел; речь представлена отдельными лепетными словами;
4) резкой равномерной (снижение слуха) свыше 90 децибел, дети данной группы не имеют речи.
Параграф 3. Порядок деятельности специальных комплексов "детский сад-школа-интернат" для детей с тяжелыми нарушениями речи
19. В специальный комплекс "детский сад-школа-интернат" для детей с тяжелыми нарушениями речи принимаются дети:
1) с общим недоразвитием речи 1-2 уровня, в том числе обусловленного алалией, афазией, дизартрией (анартрией), тугоухостью 1-2 степени;
2) с ринолалией, ринофонией, заиканием в тяжелой степени, тяжелыми расстройствами письменной речи (аграфией, дисграфией, алексией, дислексией);
3) с общим недоразвитием речи 1-2 уровня в сочетании с расстройствами аутистического спектра (не более 2 детей с расстройством аутистического спектра в одном классе);
4) с кохлеарным имплантом.
Дети дошкольного возраста принимаются с задержкой речевого развития, с общим недоразвитием речи 1-3 уровня, обусловленное алалией, афазией, дизартрией, ринолалией, заиканием, тугоухостью 1-2 степени.
Дети с различными негрубыми нарушениями устной речи (фонетическое недоразвитие, фонетико-фонематическое недоразвитие, нерезко выраженное общее недоразвитие речи, легкое заикание) и письменной речи (дисграфия, дислексия, дизорфография) направляются на логопедические пункты при общеобразовательных школах, в кабинеты психолого-педагогической коррекции, реабилитационные центры в соответствии с заключением ПМПК.
20. Наполняемость классов и групп в специальных комплексах "детский сад-школа-интернат" для детей с тяжелыми нарушением речи, в соответствии с Санитарными правилами, составляет не более 12 детей.
21. Специальная логопедическая и коррекционно-педагогическая поддержка оказывается на всех уроках и внеурочное время с соблюдением речевого режима.
Параграф 4. Порядок деятельности специальных комплексов "детский сад-школа-интернат" для детей с нарушениями опорно-двигательного аппарата

22. Тірек-қозғалыс аппаратында бұзылыстары бар балаларға арналған "Балабақша-мектеп-интернат" арнайы кешеніне:
1) жеке көмекті талап етпейтін өз бетінше қозғалатын;
2) арнайы қозғалу және (немесе) техникалық компенсаторлық (көмекші) құралдардың көмегімен қозғалатын;
3) арнайы кешенге физикалық жетушілік үшін арнайы жағдайлармен қамтамасыз етумен өз бетінше қозғалмайтын;
4) тірек-қозғалыс аппаратында бұзылыстары бар кохлеарлы имплантты балалар қабылданады.
23. Тірек қозғалыс аппаратында бұзылыстары бар балаларға арналған "Балабақша-мектеп-интернат" арнайы кешенінде Санитариялық қағиадаларға сәйкес 10 баладан артық емес толықтыруды құрайды.
24. "Балабақша-мектеп-интернат" арнайы кешенінде тірек-қозғалыс аппаратында бұзылыстары бар балалар үшін арнайы ұйымдастырылған қозғалыс режимі сақталады. Түзеу-педагогикалық қолдау логопедиялық, емдік дене шынықтыру, ортопедиялық жұмыс, физиотерапиялық процедуралардан құрылған.
25. Тірек-қозғалыс аппаратында бұзылыстары бар балаларға арналған "Балабақша-мектеп-интернат" арнайы кешенінде Санитариялық қағидаларға сәйкес ортаны әлеуметтік бейімдеу үшін және түзеу жұмысын жүргізу қажетілігі пандустардың, кең есіктердің, мүгедек арбасы көтергішінің, баспалдақ жанындағы көтергіштің, автоматты түрде ашылатын есіктердің, сондай-ақ арнайы жабдықталған емдік дене шынықтыру, емдік процедураларды өткізу (массаж, физиотерапиялық процедуралар) кабинеттерінің болуын қарастырады.
Тірек-қозғалыс аппаратында бұзылыстары бар балаларға арналған "Балабақша-мектеп-интернат" арнайы кешені, сондай-ақ тірек-қозғалыс аппаратында бұзылыстары бар балаларға арналған арнайы сыныптар ашқан жалпы білім беретін мектептер жанындағы аумақтар және ғимараттарының қолжетімділігі сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы әрекеттегі мемлекеттік нормативтерге, "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 16 шілдедегі Заңына сәйкес қамтамасыз етіледі.
5-параграф. Зерде бұзылыстары бар балаларға арналған "Балабақша-мектеп-интернат" арнайы кешені қызметінің тәртібі
26. Зерде бұзылыстары бар балаларға арналған "Балабақша-мектеп-интернат" арнайы кешендеріне:
1) жеңіл ақыл-ой кемістігі бар;
2) үш жастан кейін пайда болған инфекциялық, улы, травматикалық және басқа да аурулармен шартталған зерде жеткіліксіздігі (жеңіл ақыл-ойы кемістігіне теңелген);

22. В специальный комплекс "детский сад-школа-интернат" для детей с нарушениями опорно-двигательного аппарата принимаются дети:
1) самостоятельно передвигающиеся, не требующие индивидуального ухода;
2) передвигающиеся с помощью специальных средств передвижения и/или технических компенсаторных (вспомогательных) средств;
3) самостоятельно не передвигающиеся при обеспечении их специальными условиями для физического доступа в школу образования;
4) с кохлеарным имплантом, имеющие нарушения опорно-двигательного аппарата.
23. Наполняемость классов в специальных комплексах "детский сад-школа-интернат" для детей с нарушениями опорно-двигательного аппарата, и в соответствии с Санитарными правилами, составляет не более 10 детей.
24. В специальном комплексе "детский сад-школа-интернат" для детей с нарушениями опорно-двигательного аппарата соблюдается специально организованный двигательный режим. Коррекционно-педагогическая поддержка включает логопедическую работу, лечебную физическую культуру, ортопедическую работу, физиотерапевтические процедуры.
25. В специальном комплексе "детский сад-школа-интернат" для детей с нарушением опорно-двигательного аппарата адаптация среды и необходимость проведения коррекционной работы предусматривает: наличие пандусов, широких дверных проемов, подъемника инвалидного кресла, подъемника вдоль лестницы, автоматических открывателей дверей, а также специально оборудованных кабинетов для проведения лечебных процедур (массаж, физиотерапевтические процедуры), лечебной физической культуры, в соответствии с Санитарными правилами.
Доступность зданий с прилегающей территорией и помещений специальных комплексов "детский сад-школа-интернат" для детей с нарушениями опорно-двигательного аппарата и общеобразовательных организаций, в которых созданы специальные классы для детей с нарушениями опорно-двигательного аппарата, обеспечивается в соответствии с действующими государственными нормативами в области архитектуры, градостроительства и строительства, в соответствии с Законом Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан".
Параграф 5. Порядок деятельности специальных комплексов "детский сад-школа-интернат" для детей с нарушением интеллекта
26. В специальный комплекс "детский сад-школа-интернат" для детей с нарушением интеллекта принимаются дети:
1) с легкой умственной отсталостью;
2) с интеллектуальной недостаточностью (приравненной к легкой умственной отсталости), обусловленных поражением головного мозга вследствие инфекционных, интоксикационных, травматических заболеваний после трех лет;

3) эпилептикалық, шизофрениялық ақыл-ой әлсіздігімен, жеңіл ақыл-ой кемістігіне теңелетін зерде жеткіліксіздігі бар аутистикалық спектр бұзылыстары;
4) орташа ақыл-ой кемістігі бар және оған теңелген әр түрлі генездегі зерде жеткіліксіздігі бар;
5) Зерде бұзылыстарымен қатар аутистикалық спектрлық бұзылыстары бар балалар қабылданады.
27. Зерде бұзылыстары бар балаларға арналған "Балабақша-мектеп-интернат" арнайы кешендерінде Санитариялық қағидаларға сәйкес:
1) жеңіл ақыл-ой кемістігімен – 12 баладан артық емес;
2) ауыр ақыл-ой кемістігімен – 10 баладан артық емес толықтыруды құрайды.
28. "Балабақша-мектеп-интернат" арнайы кешендерінде мектепалды даярлық сыныбына оқуға даярлығы жеткіліксіз деңгейдегі балалар қабылданады. Бірінші сыныпқа жетіден тоғыз жасқа дейінгі балалар қабылданады. Тиісті материалдық-техникалық және оқу-әдістемелік жағдайлар болған кезде зерде бұзылыстары бар балаларға "балабақша-мектеп-интернат" арнайы кешендерде тереңдетілген еңбек даярлығы бар оқу-өндіріс кабинеттері ұйымдастырылады.
29. Орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушылардың оқуы білім алушының жетістіктерінің талдауын ескере отырып, жартыжылдыққа құрылған жеке бағдарламаға сәйкес жүзеге асырылады.
Педагогикалық кеңестің шешімі бойынша жеңіл және орташа деңгейдегі ақыл-ой кемістігі бар балалар бірігіп оқытылады.
30. Зерде бұзылыстары бар балаларға арналған "Балабақша-мектеп-интернат" арнайы кешендерінде екінші жылға (қайта оқытуға) қалдырылмайды
6-параграф. Психикалық дамуы тежелген балаларға арналған "Балабақша-мектеп-интернат" арнайы кешен қызметінің тәртібі
31. Психикалық дамуы тежелген балаларға арналған "балабақша-мектеп-интернат" арнайы кешендеріне:
1) психикалық және сөйлеу тілі даму тежелісі бар;
2) психикалық даму тежелісі бар балалар (оның ішінде кохлеарлы импланты бар);
3) психикалық даму тежелісімен бірге аутистикалық спектр бұзылыстары бар балалар (сыныпта немесе топта аутистикалық спектр бұзылыстары бар екі баладан артық емес) қабылданады.
32. Психикалық дамуы тежелген балаларға арналған "балабақша-мектеп-интернат" арнайы кешендерінде: Санитариялық қағидаларға сәйкес 12 баладан артық емес толықтыруды құрайды.
33. Психикалық дамуы тежелген балаларға арналған "балабақша-мектеп-интернат" арнайы кешендерінде сыныптардың жинақталуы оқудың бастауыш деңгейінде – мектепалды даярлық сыныбында, 1-сыныпта, ерекше ретінде 2-сыныпта жүзеге асырылады.
Он екі жастан кейін балаларда психикалық даму тежелуі шекаралық зерде жеткіліксіздік ретінде белгіленеді.

3) с эпилептическим, шизофреническим слабоумием, расстройством аутистического спектра с интеллектуальной недостаточностью, приравненной к легкой умственной отсталости;
4) с умеренной умственной отсталостью и интеллектуальной недостаточностью различного генеза, приравненной к ней;
5) с расстройствами аутистического спектра, сопровождающиеся интеллектуальной недостаточностью.
27. Наполняемость классов в специальном комплексе "детский сад-школа-интернат" для детей с нарушениями интеллекта, в соответствии с Санитарными правилами составляет для детей:
1) с умственной отсталостью – не более 12 детей;
2) с глубокой умственной отсталостью – не более 10 детей.
28. В класс предшкольной подготовки специального комплекса "детский сад-школа-интернат" принимаются дети с недостаточным уровнем подготовленности к обучению. В первый класс специального комплекса "детский сад-школа-интернат" принимаются дети от семи до девяти лет. При наличии соответствующих материально-технических и учебно-методических условий в специальном комплексе "детский сад-школа-интернат" для детей с нарушением интеллекта организуется производственный класс с углубленной трудовой подготовкой.
29. Обучение обучающихся с умеренной умственной отсталостью осуществляется в соответствии с индивидуальными программами, составленными с учетом анализа достижений обучающегося, сроком на полугодие.
По решению педагогического совета обучающиеся с легкой и умеренной умственной отсталостью обучаются совместно.
30. Обучающиеся специальных комплексов "детский сад-школа-интернат" для детей с нарушением интеллекта на второй год (повторное обучение) не оставляются.
Параграф 6. Порядок деятельности специальных комплексов "детский сад-школа-интернат" для детей с задержкой психического развития
31. В специальный комплекс "детский сад-школа-интернат" для детей с задержкой психического развития принимаются дети:
1) дети с задержкой психоречевого развития;
2) с задержкой психического развития (в том числе с кохлеарным имплантом);
3) с задержкой психического развития в сочетании с расстройствами аутистического спектра (в группе или классе может обучаться не более двух детей с расстройствами аутистического спектра).
32. Наполняемость классов в специальных комплексов "детский сад-школа-интернат" для детей с задержкой психического развития, в соответствии с Санитарными правилами, составляет не более 12 детей.
33. Комплектование классов в специальном комплексе "детский сад-школа-интернат" для детей с задержкой психического развития осуществляется на начальной ступени обучения – класс предшкольной подготовки, 1 класс и, как исключение, 2 класс.
У детей в возрасте после двенадцати лет задержка психического развития квалифицируется как пограничная интеллектуальная недостаточность.

34. Оқу күнінің ұзақтығы балалардың шамадан тыс шаршауын ескере отырып белгіленеді: ұзартылған күн тәртібінде бірінші ауысымда оқыту
7-параграф. Эмоциялық-ерік аясында және мінез-құлқында бұзылыстары бар балаларға арналған "Балабақша-мектеп-интернат" арнайы кешен қызметінің тәртібі
35. "Балабақша-мектеп-интернат" арнайы кешендерінің контингентін жинақтау және оқу-тәрбие процесі білім алушылардың жеке ерекшіліктерін ескере отырып жүзеге асырылады.
36. Түзету жұмысының мазмұны кешенді психологиялық-медициналық-педагогикалық сипатта болады. Балаларды түзете-дамыта оқыту мен тәрбиелеуді психолог, дефектолог, мұғалім-логопед жүзеге асырады.
8-параграф. Осы Қағидалардың 3-тармағының 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7) тармақшаларында көрсетілген балалар санаттарын біріктіретін "Балабақша-мектеп-интернат" арнайы кешен қызметінің тәртібі
37. Осы Қағидалардың 3-тармағының 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7) тармақшаларында көрсетілген балалар санаттарын біріктіретін "Балабақша-мектеп-интернат" арнайы кешенінің контингенті осы Қағидалардың 3-тармағының 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7) тармақшаларында көрсетілген балалар санаттарынан Санитариялық қағидаларға сәйкес 6 баладан артық емес толықтыруымен қалыптастырылады.
38. "Мектепке дейінгі, орта білім беру ұйымдарын, сондай-ақ арнайы білім беру ұйымдарын жабдықтармен және жиһазбен жарақтандыру нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 22 қаңтардағы № 70 бұйрығына (Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13272 болып тіркелген) сәйкес ерекше білім беруге қажеттілігі бар балаларды тәрбиелеу мен оқыту арнайы білім беру жағдайлары арқылы заттармен (оның ішінде қарулық) практикалық әрекеттерді ұйымдастыру, арнайы техникалық құралдарды қолдану (дыбыс күшейткіш аппаратура, зағип-саңыраулардың қарым-қатынасы үшін телетакторлар, тифлотехникалық құралдар), адамдар қоршауына кіретін заттармен іс-әрекеттің әлеуметтік тәсілдерін және білім алушылардың білім алу қажеттіліктерін қанағаттандыруға іс-әрекет бағыттылығын қамтиды.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 14 ақпандағы
№ 66 бұйрығына
6-қосымша
"Мектеп-интернат-колледж" арнайы кешендері қызметінің үлгілік қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Мектеп-интернат-колледж" арнайы кешендері қызметінің үлгілік қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "мектеп-интернат-колледж" арнайы кешендері қызметінің тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай түсініктер қолданылады:
1) "мектеп-интернат-колледж" арнайы кешендері - тұрғылықты жерін көрсетумен ерекше білім беру қажеттіліктері бар балалар мен жасөспірімдерге арналған бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік білімнің оқу бағдарламаларын іске асыру үшін тиісті материалды-техникалық және оқу-әдістемелік шарттары бар білім беру ұйымдары.

34. Распорядок учебного дня устанавливается с учетом повышенной утомляемости детей: обучение в первую смену в режиме продленного дня.
Параграф 7. Порядок деятельности специальных комплексов "детский сад-школа-интернат" для детей с расстройством эмоционально-волевой сферы и поведения
35. Комплектование контингента специальных комплексов "детский сад-школа-интернат" и учебно-воспитательный процесс осуществляется с учетом индивидуальных особенностей обучающихся.
36. Содержание коррекционной работы носит комплексный медико-психолого-педагогический характер. Коррекционно-развивающее обучение и воспитание детей осуществляется психологом, дефектологом, учителем-логопедом.
Параграф 8. Порядок деятельности специальных комплексов "детский сад-школа-интернат" совмещающие категории детей, указанных в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7), пункта 3 настоящих Правил
37. Специальные комплексы "детский сад-школа-интернат", совмещающие категории детей, указанных в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7), пункта 3 настоящих Правил, формируются из категорий детей, указанных в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7) пункта 3 настоящих Правил, с наполняемостью не более 6 детей, в соответствии с Санитарными правилами.
38. Специальные образовательные условия обучения и воспитания детей с особыми образовательными потребностями включают организацию практической деятельности с предметами (в том числе орудийными), использование способов действий с предметами, входящими в окружение человека и направленность действий на удовлетворение потребностей обучающихся, звукоусиливающей аппаратуры, телетакторов для общения слепоглухих, тифлотехнических средств в соответствии с приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 января 2016 года № 70 "Об утверждении норм оснащения оборудованием и мебелью организаций дошкольного, среднего образования, а также специальных организаций образования" (зарегистрированным в Реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 13272).
Приложение 6
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 14 февраля 2017 года № 66
Типовые правила деятельности специальных комплексов "школа – интернат – колледж"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Типовые правила деятельности специальных комплексов "школа-интернат-колледж" (далее – Правила) определяют порядок деятельности специальных комплексов "школа-интернат-колледж".
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) специальные комплексы "школа-интернат-колледж" – организации образования, имеющие соответствующие материально-технические и учебно-методические условия для реализации учебных программ начального, основного среднего, общего среднего, технического и профессионального образования для детей с особыми образовательными потребностями от шести до восемнадцати лет с предоставлением места жительства;

7) Эмоциялық-ерік аясы және мінез-құлығы бұзылған балалар үшін;
8) осы тармақтың 1), 2), 3), 4), 5), 6) тармақшаларында көрсетілген балалар санаттарын біріктірген кезде құрылады.
4. "Мектеп-интернат-колледж" арнайы кешендеріне қабылдау психологиялық-медициналық-педагогикалық консультацияның (бұдан әрі – ПМПК) қорытындысы және ата-анасының немесе олардың өкілеттерінің өтініші негізінде жүргізіледі.
5. "Мектеп-интернат-колледж" арнайы кешендерде оқу сабақтар кестесі "Тиісті үлгідегі білім беру ұйымдары қызметінің үлгілік қағидаларын, оның ішінде балаларға арналған қосымша білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары қызметінің үлгілік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 17 мамырдағы № 499 қаулысына (бұдан әрі - № 499 қауылы) сәйкес арнайы мектептің әкімшілігімен әзірленеді және бекітіледі.
6. Ерекше білім беруге қажеттіліктері бар балаларды оқыту мен тәрбиелеунегізгі мектепте оқу мерзімін ұзартуына байланысты оқу материалдарын өзгертіп және қайта бөліп Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 қаулысымен бекітілген білім берудің тиісті деңгейлерінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарына, "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 болып тіркелген) бекітілген үлгілік оқу жоспарларына, "Жалпы білім беру ұйымдарына арналған жалпы білім беретін пәндердің, таңдау курстарының және факультативтердің үлгілік оқу бағдарламаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2013 жылғы 03 сәуірдегі № 115 бұйрығымен (Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8424 болып тіркелген) бекітілген бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру жалпы білім беру оқу бағдарламаларына, 2016 жылдың 22 ақпандағы Білім және ғылым министрінің № 72 "2015 жылдың 15 маусымдағы Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрінің 2015 жылдың 15 маусымдағы № 384 "Техникалық және кәсіптік білім беру мамандықтары бойынша үлгілік оқу жоспарлары мен үлгілік білім беру оқу бағдарламаларын бекіту туралы" бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілер мемлекеттік тізілімінде № 13260 болып тіркелген) бекітілген үлгілік оқу жоспарлары мен үлгілік білім беру бағдарламаларына сәйкес жүзеге асырылады.

7) для детей с расстройством эмоционально-волевой сферы и поведения;
8) при совмещений категорий детей, указанных в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5), 6) настоящего пункта.
4. Прием обучающихся в специальные комплексы "школа-интернат-колледж" проводится на основании заключения психолого-медико-педагогической консультации (далее - ПМПК) и заявления родителей или лиц их замещающих
5. Расписание учебных занятий в специальных комплексов "школа-интернат-колледж" разрабатывается и утверждается администрацией специальных комплексов "школа-интернат-колледж" в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 мая 2013 года № 499 "Об утверждении Типовых правил деятельности организаций образования соответствующих типов, в том числе Типовых правил организаций образования, реализующих дополнительные образовательные программы для детей" (далее – Постановление № 499).
6. Обучение и воспитание детей с особыми образовательными потребностями осуществляется в соответствии с государственными общеобязательными стандартами образования соответствующих уровней образования, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года № 1080, с типовыми учебными планами, утвержденными приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170) (далее – Приказ № 500) и специальными учебными программами, утвержденными приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 3 апреля 2013 года № 115 "Об утверждении типовых учебных программ по общеобразовательным предметам, курсам по выбору и факультативам для общеобразовательных организаций" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8424) (далее – Приказ № 115), с типовыми учебными планами и типовыми образовательными учебными программами, утвержденными приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 января 2016 года № 72 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 15 июня 2015 года № 384 "Об утверждении типовых учебных планов и типовых образовательных учебных программ по специальностям технического и профессионального образования" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан № 13260).

7. Қажет болған жағдайда арнайы мектептердің педагогтары түзету сабақтарын ұйымдастыру мәселелері бойынша ата-аналар (заңды өкілдер) үшін консультация жүргізеді.
2-тарау. "Мектеп-интернат-колледж" арнайы кешендері қызметінің тәртібі
1-параграф. Көру қабілетінде бұзылыстары бар балаларға арналған арнайы "Мектеп-интернат-колледж" арнайы кешендері қызметінің тәртібі
8. Көру қабілетінің бұзылыстары бар балаларға арналған "Мектеп-интернат-колледж" арнайы кешендеріне :
1) көрмейтіндер (мүлдем көрмейтіндер), кейіннен көрмей қалғандар;
2) көрмейтіндер – жарыққа сезімі бар немесе қалдық көру қабілеті бар (жақсы көретін көзінде 0,04-ке дейінгі қалдық көруімен), көру сезімдері жоқ балалар;
3) жарыққа сезімі бар;
4) түзетумен жақсы көретін көзінің 0,04-ке дейінгі қалдық көруімен;
5) оптикалық түзетумен жақсы көретін көзінде 0,05-тен 0,4-ке дейінгі көру өткірлігімен, формасы мен патологиялық барысына қарай;
6) плеоптикалық емге мұқтаж оптикалық түзету жағдайынағы жақсы көретін көзінде көру өткірлігі 0,7-ге дейінгі амблиопиясы бар (дисбинокулярлық, рефракциялық, обскурациялық);
7) ортоптикалық-хирургиялық-ортоптикалық немесе тек ортоптикалық ем талап етілетін қылилығы бар;
8) көру қабілетінің бұзылыстарымен бәрге кохлеарлы импланты бар балалар қабылданады.
9. Көру қабілетінің бұзылыстары бар балаларға арналған "мектеп-интернат-колледж" арнайы кешендерге "Білім беру объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 29 желтоқсандағы № 179 бұйрығына (Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10275 болып тіркелген) (бұдан әрі – Санитариялық қағидалар) сәйкес:
1) көрмейтіндер 8 баладан артық емес;
2) нашар көретіндер және кейіннен көрмей қалғандар – 10 баладан артық емес;
3) амблиопия және қылилығы бар балалар 10 баладан артық емес толықтыруды құрайды.
10. Көру қабілетінің бұзылыстары бар балаларға арналған "Мектеп-интернат-колледж" арнайы кешендеріндегі (сыныптарда) сыныптарда толықтыруы жеткіліксіз болған жағдайда көрмейтін, нашар көретін, амблиопиясымен, қылилықпен балалар біріктіріп оқытылады.
11. Балаларды "Мектеп-интернат-колледж" арнайы кешендеріне (сыныпқа) жолдау үшін офтальмологиялық көрсеткіштер офтальмологиялық зерттеу негізінде қатаң түрде жеке қойылады.
12. Көрмейтін білім алушылардың оқыту кезінде жалпы білім беретін мектептердің Брайль шрифтімен басылып шығарылған оқулықтары, оқу құралдары және әдебиеті пайдаланылады.
Нашар көретін білім алушылардың оқыту кезінде жалпы білім беретін мектептердің үлкейтілген шрифтімен басылып және арнайы жасалған суреттермен шығарылған оқулықтар, оқу құралдар және әдебиет пайдаланылады.

7. Педагогами специальных комплексов "школа-интернат-колледж" при необходимости проводятся консультации для родителей (законных представителей) по вопросам организации коррекционных занятий.
Глава 2. Порядок деятельности специальных комплексов "школа-интернат-колледж"
Параграф 1. Порядок деятельности специальных комплексов "школа-интернат-колледж" для детей с нарушениями зрения
8. В специальный комплекс "школа-интернат-колледж" для детей с нарушениями зрения принимаются:
1) незрячие (абсолютная слепота), поздноослепшие;
2) незрячие – с полным отсутствием зрительных ощущений, с светоощущением или остаточным зрением (до 0,04 на лучше видящем глазу с коррекцией);
3) со светоощущением;
4) с остаточным зрением на лучше видящем глазу 0,04 и ниже с переносимой коррекцией;
5) с остротой зрения 0,05-0,4 на лучшем видящем глазу в условиях оптической коррекции с учетом формы и течения патологического процесса;
6) с амблиопией (дисбинокулярной, рефракционной, обскурационной) при остроте зрения на лучше видящем глазу до 0,4 в условиях оптической коррекции, нуждающиеся в плеоптическом лечении;
7) с косоглазием, требующим ортопто-хирурго-ортоптического или только ортоптического лечения;
8) с кохлеарным имплантом, имеющих зрительное нарушение.
9. Наполняемость классов, групп в специальных комплексах "школа-интернат-колледж" для детей с нарушением зрения, в соответствии с приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29 декабря 2014 года № 179 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам образования" (зарегистрированным в Реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 10275) (далее – Санитарные правила), составляет:
1) для незрячих – не более 8 детей;
2) для слабовидящих – не более 12 детей;
3) с амблиопией и косоглазием – не более 10 детей.
8. При недостаточном комплектовании классов, групп в специальных комплексах "школа-интернат-колледж" для детей с нарушением зрения незрячие, слабовидящие, с амблиопией и косоглазием дети обучаются совместно.
10. Офтальмологические показания к направлению детей в специальный комплекс "школа-интернат-колледж" устанавливаются строго индивидуально на основании данных офтальмологического обследования.
11. При обучении незрячих обучающихся используются учебники, учебные пособия и литература общеобразовательных школ, изданные рельефно-точечным шрифтом Брайля.
При обучении слабовидящих обучающихся используются учебники, учебные пособия и литература общеобразовательных школ, напечатанные укрупненным шрифтом и специально преобразованными изображениями, доступными для зрительного восприятия.

2-параграф. Есту қабілетінде бұзылыстары бар балаларға арналған "Мектеп-интернат-колледж" арнайы кешендері қызметінің тәртібі
13. Есту қабілетінің бұзылыстары бар балаларға арналған "Мектеп-интернат-колледж" арнайы кешендеріне:
1) қатты дауыс әсер етпейтін;
2) қатты дауыс әсер ететін;
3) құлақ қалқаны алдында сөйлеу тілі дауысының қаттылығы әсер ететін;
4) сөйлеу тілі аумағында есту қабілетінен 90 децибелден аса орташа айырылған құлақ қалқаны жанында жоғары дауыс қаттылығымен дыбысталған кейбір сөйлеу тілі дыбыстарын (а, о, у, р) ажырататын;
5) сөйлеу тілі аумағында есту қабілетінен 40-тан 80 децибелге дейін орташа айырылған, сөйлеу тілін (құлақ қалқанынан үш метрге дейінгі қашықтықтағы қалыпты сөйлеу тілі қаттылығының сөздерін, фразаларын) ажырататын және сөйлеу тілінің жеткіліксіздігінің әртүрлі дәрежесінде есту қабілетінің жеткіліксіздігі салдарынан азап шегетін;
6) мектепке дейінгі жаста есту қабілетінен айырылған, бірақ елеулі бұзылыстармен сөйлеу тілі сақталған;
7) сөйлеу тілі аумағында есту қабілетінен 80-нен 90 децибелге дейін айрылған (диагностикалық (сынама) оқыту рұқсат етіледі);
8) есту қабілетінен 40-тан 80 децибелге дейін айырылған кезде сөйлеудің қабылдауы бұзылған және есту (аудиторлық) нейропатиясы бар;
9) төменгі қабылдау деңгейі мен белсенді сөйлеу тілінің дамуына ие кохлеарлы импланты бар балалар қабылданады.
14. Есту қабілетінде бұзылыстары бар балаларға арналған "Мектеп-интернат-колледж" арнайы кешендерінің сыныптары, топтары Санитариялық қағидаларға әйкес:
1) естімейтіндер - 8 баладан артық емес;
2) нашар еститіндер және кейіннен естімей қалғандар – 10 баладан артық емес толықтыруды құрайды.
15. Ақыл-ой кемістігі бар естімейтін және нашар еститін балалар зерде бұзылыстары бар блаларға арналған бағдарламалар мен оқулықтар және есту қабілетінде бұзылыстары бар балаларға арналған бағдарламалар мен оқулықтар бойынша оқытылады.
Есту қабілетін және сөйлеуді дамыту бойынша жеке сабақтар оқу күні бойы және сабақтан тыс уақытта жүргізіледі.
3-параграф. Сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар балаларға арналған "Мектеп-интернат-колледж" арнайы кешендері қызметінің тәртібі
16. Сөйлеу қабілетінде бұзылыстары бар балаларға арналған "Мектеп-интернат-колледж" арнайы кешендеріне :
1) алалиямен, афазиямен, дизартриямен (анартриямен), ринолалиямен, 1-2 дәрежедегі саңыраулықпен және басқа да сөйлеу қабілетінің бұзылыстарымен шартталған 1-2 деңгейдегі сөйлеу тілінің жалпы дамымауы бар;
2) ринолалия, ринофония, ауыр деңгейдегі тұтығу, жазбаша сөйлеу тілінің ауыр бұзылыстары (аграфия, дисграфия, алексия, дислексия) бар;

Параграф 2. Порядок деятельности специальных комплексов "школа-интернат-колледж" для детей с нарушениями слуха
12. В специальный комплекс "школа-интернат-колледж" для детей с нарушением слуха принимаются дети:
1) не реагирующие на громкий голос;
2) реагирующие на громкий голос;
3) реагирующие на голос разговорной громкости у ушной раковины;
4) различающие некоторые речевые звуки (а, о, у, р), произнесенные около ушной раковины голосом повышенной громкости, при средней потере слуха в речевой области более 90 децибел;
5) при средней потере слуха в речевой области от 40 до 80 децибел, различающие речь (слова, фразы обычной разговорной громкости на расстоянии от ушной раковины до трех метров) и имеющие различную степень недоразвития речи вследствие снижения слуха;
6) потерявшие слух в дошкольном возрасте, но сохранившие речь со значительными нарушениями;
7) с потерей слуха в речевой области от 80 до 90 децибел (допускается диагностическое (пробное) обучение);
8) со слуховой (аудиторной) нейропатией и нарушениями восприятия речи при потере слуха от 40 до 80 децибел;
9) с кохлеарным имплантом, низким уровнем восприятия (понимания) и развития активной речи.
13. Наполняемость классов, групп в специальных комплексах "школа-интернат-колледж" для детей с нарушением слуха, в соответствии с Санитарными правилами, составляет:
1) для неслышащих – не более 8 детей;
2) для слабослышащих и позднооглохших – не более 10 детей.
14. Неслышащие и слабослышащие с умственной отсталостью обучаются по программам и учебникам для детей с нарушением интеллекта и по программам и учебникам для детей с нарушением слуха.
Индивидуальные занятия по развитию слухового восприятия и произношения проводятся в течение учебного дня и во внеурочное время.
Параграф 3. Порядок деятельности специальных комплексов "школа-интернат-колледж" для детей с тяжелыми нарушениями речи
15. В специальный комплекс "школа-интернат-колледж" для детей с тяжелыми нарушениями речи принимаются дети:
1) с общим недоразвитием речи 1-2 уровня, в том числе обусловленного алалией, афазией, дизартрией (анартрией), тугоухостью 1-2 степени;
2) с ринолалией, ринофонией, заиканием в тяжелой степени, тяжелыми расстройствами письменной речи (аграфией, дисграфией, алексией, дислексией);

3) 1-2 деңгейдегі сөйлеу тілі бұзылыстары бар аутистикалық спектр бұзылыстары бар (1 сыныпта-аутистикалық спектрлық бұзылыстары бар 2 баладан артық емес) балалар;
4) кохлеарлы импланты бар балалар қабылданады.
17. Сөйлеу қабілетінде кемістіктері бар балаларға арналған "мектеп-интернат-колледж" арнайы кешенінде сыныптарда 12 баладан артық емес толықтыруды құрайды.
18. Сөйлеу режимін сақтап барлық сабақтарда және сабақтан тыс кезде арнайы логопедиялық және түзеу-педагогикалық қолдау көрсетіледі.
4-параграф. Тірек-қозғалыс аппаратында бұзылыстары бар балаларға арналған "Мектеп-интернат-колледж" арнайы кешендері қызметінің тәртібі
19. Тірек-қозғалыс аппаратында бұзылыстары бар балаларға арналған "Мектеп-интернат-колледж" арнайы кешендеріне төмендегідей балалар:
1) жеке көмекті талап етпейтін өз бетінше қозғалатын;
2) арнайы қозғалу және (немесе) техникалық компенсаторлық (көмекші) құралдардың көмегімен қозғалатын;
3) "мектеп-интернат-колледж" арнайы кешеніне физикалық жетушілік үшін арнайы жағдайлармен қамтамасыз етумен өз бетінше қозғалмайтын;
4) тірек-қозғалыс аппаратында бұзылыстары бар кохлеарлы имплантты балалар қабылданады.
20. Тірек қозғалыс аппаратында бұзылыстары бар балаларға арналған "мектеп-интернат-колледж" арнайы кешенінде сыныптар Санитариялық қағидаларға сәйкес 10 баладан артық емес толықтыруды құрайды.
21. Тірек-қозғалыс аппаратында бұзылыстары бар балалар үшін "Мектеп-интернат-колледж" арнайы кешенінде арнайы ұйымдастырылған қозғалыс режимі сақталады. Түзеу-педагогикалық қолдау логопедиялық, емдік дене шынықтыру, ортопедиялық жұмыс, физиотерапиялық процедуралардан құрылған.
22. Тірек-қозғалыс аппаратында бұзылыстары бар балалар арналған "мектеп-интернат-колледж" арнайы кешенінде Санитариялық қағидаларға сәйкес ортаны әлеуметтік бейімдеу үшін және түзеу жұмысын жүргізу қажетілігіне байланысты пандустардың, кең есіктердің, мүгедек арбасы көтергішінің, баспалдақ жанындағы көтергіштің, автоматты түрде ашылатын есіктердің, сондай-ақ арнайы жабдықталған емдік дене шынықтыру, емдік процедураларды өткізу үшін (массаж, физиотерапиялық процедуралар) кабинеттерінің болуын қарастырады.
Тірек-қозғалыс аппаратында бұзылыстары бар балаларға арналған "Мектеп-интернат-колледж" арнайы кешені жанындағы аумақтар және ғимараттарының қолжетімділігі қолжетімділігі сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы әрекеттегі мемлекеттік нормативтерге, "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 16 шілдедегі Заңына сәйкес қамтамасыз етіледі.

3) с общим недоразвитием речи 1-2 уровня в сочетании с расстройствами аутистического спектра (не более двух детей с расстройством аутистического спектра в одном классе);
4) с кохлеарным имплантом.
16. Наполняемость классов, групп в специальных комплексах "школа-интернат-колледж" для детей с тяжелыми нарушениями речи, в соответствии с Санитарными правилами, составляет не более 12 детей.
17. Специальная логопедическая и коррекционно-педагогическая поддержка оказывается на всех уроках и во внеурочное время с соблюдением речевого режима.
Параграф 4. Порядок деятельности специальных комплексов "школа-интернат-колледж" для детей с нарушениями опорно-двигательного аппарата
18. В специальный комплекс "школа-интернат-колледж" для детей с нарушениями опорно-двигательного аппарата принимаются дети:
1) самостоятельно передвигающиеся, не требующие индивидуального ухода;
2) передвигающиеся с помощью специальных средств передвижения и/или технических компенсаторных (вспомогательных) средств;
3) самостоятельно не передвигающиеся при обеспечении их специальными условиями для физического доступа в специальный комплекс "школа-интернат-колледж";
4) с кохлеарным имплантом, имеющие нарушения опорно-двигательного аппарата.
19. Наполняемость классов, групп в специальных комплексах "школа-интернат-колледж" для детей с нарушениями опорно-двигательного аппарата, в соответствии с Санитарными правилами, составляет не более 10 детей.
20. В специальном комплексе "школа-интернат-колледж" для детей с нарушениями опорно-двигательного аппарата соблюдается специально организованный двигательный режим. Коррекционно-педагогическая поддержка включает логопедическую работу, лечебную физическую культуру, ортопедическую работу, физиотерапевтические процедуры.
21. В специальном комплексе "школа-интернат-колледж" для детей с нарушением опорно-двигательного аппарата для адаптации среды и необходимости проведения коррекционной работы предусматривается наличие пандусов, широких дверных проемов, подъемника инвалидного кресла, подъемника вдоль лестницы, автоматических открывателей дверей, а также специально оборудованных кабинетов для проведения лечебных процедур (массаж, физиотерапевтические процедуры), лечебной физической культуры, в соответствии с Санитарными правилами.
Доступность зданий с прилегающей территорией и помещений специальных комплексов "школа-интернат-колледж" для детей с нарушениями опорно-двигательного аппарата, обеспечивается в соответствии с действующими государственными нормативами в области архитектуры, градостроительства и строительства, в соответствии с Законом Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан".

5-параграф. Зерде бұзылыстары бар балаларға арналған арнайы "Мектеп-интернат-колледж" арнайы кешендері қызметінің тәртібі
21. Зерде бұзылыстары бар балаларға арналған "Мектеп-интернат-колледж" арнайы кешеніне :
1) жеңіл ақыл-ой кемістігі бар;
2) үш жастан кейін пайда болған инфекциялық, улы, травматикалық және басқа да аурулармен шартталған зерде жеткіліксіздігі (жеңіл ақыл-ойы кемістігіне теңелген);
3) эпилептикалық, шизофрениялық ақыл-ой әлсіздігімен, жеңіл ақыл-ой кемістігіне теңелетін зерде жеткіліксіздігі бар аутистикалық спектрлық бұзылыстары;
4) орташа ақыл-ой кемістігі бар және оған теңелген әр түрлі генездегі зерде жеткіліксіздігі бар балалар қабылданады.
22. Зерде бұзылыстары бар балаларға арналған "Мектеп-интернат-колледж" арнайы кешеніндегі сыныптарда Санитариялық қағидаларға сәйкес:
1) жеңіл ақыл-ой кемістігі бар - 12 баладан артық емес;
2) ауыр ақыл-ой кемістігі бар - 10 баладан артық емес толықтыруды құрайды.
23. "Мектеп-интернат-колледж" арнайы кешенінің мектепалды даярлық сыныбына оқуға даярлығы жеткіліксіз деңгейдегі балалар қабылданады. Бірінші сыныпқа жетіден тоғыз жасқа дейінгі балалар қабылданады.
24. Материалдық-техникалық және оқу-әдістемелік жағдайлар болған кезде "Мектеп-интернат-колледж" арнайы кешенінде (арнайы сынып ашқан жалпы білім беретін мектептерде) тереңдетілген еңбек даярлығы бар оқу-өндіріс кабинеттері ұйымдастырылады.
25. Орташа ақыл-ой кемістігі бар білім алушылардың оқуы білім алушының жетістіктерінің талдауын ескере отырып, жартыжылдыққа құрылған жеке бағдарламаға сәйкес жүзеге асырылады.
Педагогикалық кеңес шешімі бойынша жеңіл және орташа деңгейдегі ақыл-ой кемістігі бар балалар бірігіп оқытылады.
26. Зерде бұзылыстары бар балаларға арналған "Мектеп-интернат-колледж" арнайы кешеніндегі білім алушылар екінші жылға (қайта оқыту) қалдырылмайды.
6-параграф. Психикалық дамуы тежелген балаларға арналған "Мектеп-интернат-колледж" арнайы кешендері қызметінің тәртібі
27. Психикалық дамуы тежелген балаларға арналған "Мектеп-интернат-колледж" арнайы кешеніне:
1) церебралды-органикалық, конституциялық, соматогендік және психогендік генездің психикалық даму тежелісі бар балалар (оның ішінде кохлеарлы импланты бар);
2) психикалық даму тежелісімен бірге аутистикалық спектр бұзылыстары бар балалар (топта немесе сыныпта аутистикалық спектр бұзылыстары бар екі баладан артық емес) қабылданады.
28. Психикалық дамуы тежелген балаларға арналған "Мектеп-интернат-колледж" арнайы кешеніндегі сыныптарда Санитариялық қағидаларға сәйкес 12 баладан артық емес толықтыруды құрайды.

Параграф 5. Порядок деятельности специальных комплексов "школа-интернат-колледж" для детей с нарушением интеллекта
22. В специальный комплекс "школа-интернат-колледж" для детей с нарушением интеллекта принимаются дети:
1) с легкой умственной отсталостью;
2) с интеллектуальной недостаточностью (приравненной к легкой умственной отсталости), обусловленных поражением головного мозга вследствие инфекционных, интоксикационных, травматических и заболеваний после трех лет;
3) с эпилептическим, шизофреническим слабоумием, расстройством аутистического спектра с интеллектуальной недостаточностью, приравненной к легкой умственной отсталости;
4) с умеренной умственной отсталостью и интеллектуальной недостаточностью различного генеза, приравненной к ней.
23. Наполняемость классов, групп в специальных комплексах "школа-интернат-колледж" для детей с нарушением интеллекта, в соответствии с Санитарными правилами, составляет:
1) с умственной отсталостью – не более 12 детей;
2) с глубокой умственной отсталостью – не более 10 детей.
24. В класс предшкольной подготовки специального комплекса "школа-интернат-колледж" принимаются дети с недостаточным уровнем подготовленности к обучению. В первый класс специального комплекса "школа-интернат-колледж" принимаются дети от семи до девяти лет.
25. При наличии соответствующих материально-технических и учебно-методических условий в специальном комплексе "школа-интернат-колледж" организуется учебно-производственные кабинеты с углубленной трудовой подготовкой.
26. Обучение обучающихся с умеренной умственной отсталостью осуществляется в соответствии с индивидуальными программами, составленными с учетом анализа достижений обучающегося, сроком на полугодие.
По решению педагогического совета обучающиеся с легкой и умеренной умственной отсталостью обучаются совместно.
27. Обучающиеся специальных комплексов "школа-интернат-колледж" для детей с нарушением интеллекта на второй год (повторное обучение) не оставляются.
Параграф 6. Порядок деятельности специальных комплексов "школа-интернат-колледж" для детей с задержкой психического развития
28. В специальный комплекс "школа-интернат-колледж" для детей с задержкой психического развития принимаются дети:
1) с задержкой психического развития церебрально-органического, конституционального, соматогенного и психогенного генеза (в том числе с кохлеарным имплантом);
2) с задержкой психического развития в сочетании с расстройствами аутистического спектра (в группе или классе может обучаться не более 2 детей с расстройствами аутистического спектра).

29. Он екі жастан кейін балаларда психикалық даму тежелісі шекаралық зерде жеткіліксіздігі ретінде белгіленеді.
30. Оқу күнінің ұзақтығы балалардың шамадан тыс шаршауын ескере отырып белгіленеді: ұзартылған күн тәртібінде бірінші ауысымда оқыту.
7-параграф. Эмоциялық-ерік аясында және мінез-құлқында бұзылыстары бар балаларға арналған "мектеп-интернат-колледж" арнайы кешендері қызметінің тәртібі
31. Эмоциялық-ерік аясында және мінез-құлқында бұзылыстары бар балаларға арналған "мектеп-интернат-колледж" арнайы кешеніне сыныптарда Санитариялық қағидаларға сәйкес 10 баладан артық емес толықтыруды құрайды.
32. Түзету жұмысының мазмұны кешенді психологиялық-медициналық-педагогикалық сипатта болады. Балаларды түзете-дамыта оқыту мен тәрбиелеуді психолог, дефектолог, мұғалім-логопед жүзеге асырады.
8-параграф. Осы Қағидалардың 3-тармағының 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7) тармақшаларында көрсетілген балалар санаттарын біріктіретін "Мектеп-интернат-колледж" арнайы кешендері қызметінің тәртібі
33. Осы Қағидалардың 3-тармағының 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7) тармақшаларында көрсетілген балалар санаттарын біріктіретін "мектеп-интернат-колледж" арнайы кешеннің (сыныптардың) контингенті осы Қағидалардың 3-тармағының 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7) тармақшаларында көрсетілген балалар санаттарынан Санитариялық қағидаларға сәйкес 6 баладан артық емес толықтыруымен қалыптастырылады.
34. "Мектепке дейінгі, орта білім беру ұйымдарын, сондай-ақ арнайы білім беру ұйымдарын жабдықтармен және жиһазбен жарақтандыру нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 22 қаңтардағы № 70 бұйрығына (Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13272 болып тіркелген) сәйкес ерекше білім беруге қажеттілігі бар балаларды тәрбиелеу мен оқыту арнайы білім беру жағдайлары арқылы заттармен (оның ішінде қарулық) практикалық әрекеттерді ұйымдастыру, арнайы техникалық құралдарды қолдану (дыбыс күшейткіш аппаратура, зағип-саңыраулардың қарым-қатынасы үшін телетакторлар, тифлотехникалық құралдар), адамдар қоршауына кіретін заттармен іс-әрекеттің әлеуметтік тәсілдерін және білім алушылардың білім алу қажеттіліктерін қанағаттандыруға іс- әрекет бағыттылығын қамтиды.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 14 ақпандағы
№ 66 бұйрығына
7-қосымша
Психологиялық-медициналық-педагогикалық консультациялар қызметiнің үлгілік қағидалары

29. Наполняемость классов, групп в специальном комплексе "школа-интернат-колледж" для детей с задержкой психического развития, в соответствии с Санитарными правилами, составляет не более 12 детей.
30. У детей в возрасте после двенадцати лет задержка психического развития квалифицируется как пограничная интеллектуальная недостаточность.
31. Распорядок учебного дня устанавливается с учетом повышенной утомляемости детей: обучение в первую смену в режиме продленного дня.
Параграф 7. Порядок деятельности специальных комплексов "школа-интернат-колледж" для детей с расстройством эмоционально-волевой сферы и поведения
32. Наполняемость классов, групп специальных комплексов "школа-интернат-колледж" для детей с расстройством эмоционально-волевой сферы и поведения составляет не более 10 обучающихся, в соответствии с Санитарными правилами.
33. Содержание коррекционной работы носит комплексный медико-психолого-педагогический характер. Коррекционно-развивающее обучение и воспитание детей осуществляется психологом, дефектологом, учителем-логопедом.
Параграф 8. Порядок деятельности специальных комплексов "школа-интернат-колледж" совмещающие категории детей, указанных в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7), пункта 3 настоящих Правил
34. Специальные комплексы "школа-интернат-колледж", совмещающие категории детей, указанных в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7), пункта 3 настоящих Правил, формируются из категорий детей, указанных в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7) пункта 3 настоящих Правил, с наполняемостью не более 6 детей, в соответствии с Санитарными правилами.
35. Специальные образовательные условия обучения и воспитания детей с особыми образовательными потребностями включают организацию практической деятельности с предметами (в том числе орудийными), использование способов действий с предметами, входящими в окружение человека и направленность действий на удовлетворение потребностей обучающихся, звукоусиливающей аппаратуры, телетакторов для общения слепоглухих, тифлотехнических средств, в соответствии с приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 января 2016 года № 70 "Об утверждении норм оснащения оборудованием и мебелью организаций дошкольного, среднего образования, а также специальных организаций образования" (зарегистрированным в Реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 13272).
Приложение 7
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 14 февраля 2017 года № 66
Типовые правила деятельности психолого-медико-педагогической консультации

1-тарау. Жалпы қағидалар
1. Осы Психологиялық-медициналық-педагогикалық консультациялар қызметiнің үлгілік қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) психологиялық-медициналық-педагогикалық консультациялар (бұдан әрі - ПМПК) қызметiн ұйымдастыру тәртiбiн айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай түсініктер қолданылады:
1) психикалық бұзылыстар (аурулар) – баланың бас миы жұмысының бұзылысымен шартталған психикалық қызметінің бұзылыстары;
2) кеңес беру – туындаған проблемаларды еңсеру үшін маманның қажетті нақты іс-әрекеттер туралы ақпаратты, ұсынымдарды ұсынуы;
3) диагностикалау – аурудың немесе ақаудың болуы немесе болмауы дерегін анықтауға бағытталған көрсетілетін қызметтер кешені;
4) үйде оқыту – медициналық көрсетілімдер бойынша балаларға ұсынылған үйде оқыту формасы;
5) диагностикалық топтар – диагноз қою және оқыту мен тәрбиелеуді белгілеу мақсатында түзетуді қолдау жағдайына ұзақ динамикалық бақылау үшін қысқа мерзімде болатын топ.
3. ПМПК қызметтерінің негізгі бағыттары.
1) диагностика және кеңес беру;
2) ерекше білім беруге қажеттілігі бар балаға білім беру бағдарламасын белгілеу;
3) психофизикалық бұзылыстары бар балаларды тереңдетіп тексеру, емдеу үшiн, оның ішінде денсаулық жағдайы бойынша үйде оқыту қажеттілігі, медициналық қызметтерді алу мәселелерін шешу мақсатында ұйымдарға жіберу;
4) ерекше білім беруге қажеттілігі бар балаларды, олардың арнайы білім беру қызметіне қажеттілігін есепке алу және жиынтық есеп құрастыру.
2-тарау. Психологиялық-медициналық-педагогикалық консультациялар қызметiнің тәртібi
4. Балалардың ПМПК-ға жіберілуі ата-аналарының (заңды өкілдерінің), білім беру ұйымдарының, денсаулық сақтау ұйымдарының бастамасымен ата-анасының (заңды өкілдерінің) келісімі арқылы жүзеге асырылады.
5. ПМПК-ға балаларды қабылдау алдын ала тіркеу бойынша ата-аналарының (заңды өкілдерінің) бірге ерiп келуiмен жүзеге асырылады.
6. Тіркеуші балаларды консультацияға алдын ала жазу, тіркеу және құжаттамаларды есепке алу жұмыстарын жүзеге асырады.
7. Диагностикалық тексеру мен кеңес беру:
1) педагогтер (психолог, мұғалім-логопед (логопед), дефектолог (олигофренопедагог, сурдопедагог, тифлопедагог), әлеуметтік педагог;
2) медициналық қызметкерлер (невропатолог-дәрігер, психиатр-дәрігер, офтальмолог-дәрігер, оториноларинголог-дәрігер (сурдолог) арқылы жүзеге асырылады.
Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Білім және ғылым министрінің 07.04.2020 № 132 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Типовые правила деятельности психолого-медико-педагогической консультации (далее - Правила) определяют порядок организации деятельности психолого-медико-педагогической консультации (далее – ПМПК).
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) психические расстройства (заболевания) - расстройства психической деятельности ребенка, обусловленные нарушением работы головного мозга;
2) консультирование - предоставление специалистом информации, рекомендаций о конкретных действиях, необходимых для преодоления возникшей проблемы;
3) диагностика - комплекс услуг, направленных на установление факта наличия или отсутствия заболевания, отклонения;
4) обучение на дому - форма образования в домашних условиях, рекомендованная детям по медицинским показаниям;
5) диагностические группы – группы кратковременного пребывания для длительного динамического наблюдения в условиях коррекционной поддержки с целью постановки диагноза и определения дальнейшего обучения и воспитания.
3. Основные направления деятельности ПМПК:
1) диагностика и консультирование;
2) определение типа образовательной программы ребенка с особыми образовательными потребностями;
3) направление детей с психофизическими нарушениями для углубленного обследования, лечения в организации, в том числе с целью решения вопросов необходимости обучения на дому по состоянию здоровья, получения медицинских услуг.
4) ведение учета и формирование сводной отчетности о детях с особыми образовательными потребностями, их потребностях в специальных образовательных услугах;
Глава 2. Порядок деятельности психолого-медико-педагогических консультаций
4. Направление детей в ПМПК осуществляется по инициативе родителей (законных представителей), организаций образования, здравоохранения при согласии родителей (законных представителей).
5. Прием детей в ПМПК осуществляется в сопровождении родителей (законных представителей) по предварительной регистрации.
6. Предварительную запись на консультацию, регистрацию детей и учет документации осуществляет регистратор.
7. Диагностическое обследование и консультирование осуществляют:
1) педагоги (психолог, учитель-логопед (логопед), дефектолог (олигофренопедагог, сурдопедагог, тифлопедагог), социальный педагог;
2) медицинские работники (врач-невропатолог, врач-психиатр, врач-офтальмолог, врач-оториноларинголог (сурдолог)).
Сноска. Пункт 7 с изменением, внесенным приказом Министра образования и науки РК от 07.04.2020 № 132 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

8. Бірінші тексеруге анамнез жинау, дәрігерлердің (сурдолог, офтальмолог, невропатолог, психиатр), педагогтердің (әлеуметтік педагог, олигофренопедагог, сурдопедагог, тифлопедагог, логопед), психологтың тексеруі, баланың психофизикалық жағдайын бағалау, ата-аналарға (заңды өкілдерге) кеңес беру кіреді. Бірінші тексеру бір немесе төрт қабылдау барысында жүргізіледі. Қабылдаудың ұзақтығы бір сағат, баланың шаршауы жоғары болғанда 20-30 минут.
9. Қайта тексеру ПМПК-ның жалпы қорытындысын нақтылау немесе өзгерту мақсатында жүргiзiледi, ең алдымен диагностикалық топтарда, диагностикалық оқу-түзеу сабақтарынан, мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту ұйымдарындағы, орта бiлiм беру ұйымдарындағы сынама оқытудан кейiн зияткерлік немесе тілдік даму кемiстiгiнің деңгейiн нақтылау қажеттiгi болған жағдайда жүргізіледі.
10. Психикалық бұзылыстар (аурулар), психикалық және мінез-құлықтық, оның ішінде психобелсенді заттарды қолдану салдарынан болған ауытқушылықтары, сондай-ақ баланың суицидалдық мінез-құлығына күдік болған жағдайда тереңдетілген тексерулер жүргізу үшін медициналық мекемелерге ұйымдарға жіберіледі. Психикалық бұзылыстар туралы ПМПК қорытындысы әрекеттегі аурулардың халықаралық жіктемесі оныншы қайта қаралымына сәйкес шифрленіп көрсетіледі.
11. Тексерулер нәтижелері негізінде ПМПК-ның жалпы қорытындысы қабылданады, баланың жеке психофизикалық ерекшеліктеріне қарай түзете-дамыта оқыту барысындағы білім беру бағдарламасының түрі туралы алқалық шешім қабылданады.
Қажет болған жағдайда медициналық, білім беру және әлеуметтік қызмет көрсету бойынша ұсынымдарды қарастыратын жеке түзете-дамыту бағдарламасы жасалады, ата-аналарға (заңды өкілдеріне) консультация беру жүзеге асырылады.
12. ПМПК қорытындысы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ерекше білім беруге қажеттілігі бар балаларды арнайы ұйымдарға және мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту ұйымдарына, орта, техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарына жолдауға негіз болып табылады.
13. ПМПК қорытындысы мен ұсынымдар ата-аналарға (заңды өкілдеріне) қолма-қол беріледі.
14. "Дәрігерлік-консультациялық комиссияның қызметі туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 5 мамырдағы № 321 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11310 болып тіркелген) сәйкес үйде оқитын мерзімі көрсетіле отырып, дәрігерлік-консультациялық комиссияның бала денсаулығының жағдайы туралы қорытындысы үйде жеке тегін оқуға негіз болып табылады.

8. Первичное обследование включает в себя сбор анамнеза, обследования врачей (сурдолога, офтальмолога, невропатолога, психиатра), педагогов (социального педагога, олигофренопедагога, сурдопедагога, тифлопедагога, логопеда), психолога, оценку психофизического состояния ребенка, консультирование родителей (законных представителей). Первичное обследование проводится в течение одного или четырех приемов. Длительность приема составляет один час, при повышенной утомляемости ребенка 20-30 минут.
9. Повторное обследование назначается с целью уточнения или изменения общего заключения ПМПК, для уточнения степени интеллектуального или речевого дефекта после диагностических учебно-коррекционных занятий в диагностических группах или пробного обучения в организациях дошкольного воспитания и обучения, организациях среднего образования.
10. При подозрении на психические расстройства (заболевания), психические и поведенческие расстройства, в том числе вследствие употребления психоактивных веществ, а также суицидального поведения ребенок направляется для углубленного обследования в медицинские организации. Заключение ПМПК о психических расстройствах шифруется в соответствии с международной классификацией болезней 10 пересмотра Всемирной организации здравоохранения.
11. На основании результатов обследования составляется общее заключение ПМПК, принимается коллегиальное решение о типе образовательной программы и условиях организации коррекционно-развивающего обучения ребенка с учетом его индивидуальных психофизических особенностей.
При необходимости, специалистами ПМПК составляется индивидуальная коррекционно-развивающая программа, предусматривающая рекомендации по оказанию медицинских и образовательных услуг, осуществляется консультирование родителей (законных представителей).
12. Основанием для направления детей с особыми образовательными потребностями в специальные организации и организации образования является заключение ПМПК по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
13. Заключение ПМПК выдается на руки родителям (законным представителям).
14. Основанием для индивидуального бесплатного обучения на дому является заключение врачебно-консультационной комиссии о состоянии здоровья ребенка с указанием срока обучения на дому, в соответствии приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 5 мая 2015 года № 321 "Об утверждении Положения о деятельности врачебно-консультативной комиссии" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 11310).

15. ПМПК-да:
1) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша консультацияға алдын ала жазылу журналы;
2) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ПМПК-да тексеруден өткен балаларды есепке алу журналы;
3) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша баланың даму картасы жүргізіледі.
16. ПМПК-да есепте тұрған балалар туралы деректер "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының 2013 жылғы 21 мамырдағы № 94 заңына сәйкес құпия сипатта болады, балалардың даму картасынан үзінді құқық қорғау органдарының, психикалық денсаулық сақтау орталықтарының, психиатриялық ауруханалардың және бiлiм беру, денсаулық сақтау, әлеуметтiк қорғау уәкілетті органдарының жазбаша сұраныстары бойынша берiледi.
17. Сұраныс бойынша ата-аналарға (заңды өкілдеріне) баланың даму картасының үзіндісі мен оны оқыту және тәрбиелеу жөнiнде жазбаша ұсынымдары берiледі.
18. Балаларға терең және динамикалық тұрғыда психологиялық-медициналық-педагогикалық көмек көрсету үшін ПМПК-да түзеу-диагностикалық топтар құрылады.
19. Түзеу-диагностикалық топқа балалардың қабылдануы, топта болу мерзімінің ұзартылуы немесе қысқаруы ПМПК қорытындысы мен осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жолдамасы негізінде олардың бір айдан бір жылға дейін қатысу ұзақтығы көрсетіле отырып, жүзеге асырылады.
20. Түзеу-диагностикалық топтарда тексеру нәтижелері бойынша жеке түзете-дамыту бағдарламасы жасалады, оқу түрі (жеке немесе топтық) және апталық түзете-дамыту сабақтарының саны айқындалады.
21. Балалардың ерекше білім беруге қажеттіліктеріне байланысты жеке түзете-дамыту көмек мамандар көрсетеді:
1) психолог, логопед-мұғалім (логопед), олигофренопедагог, сурдопедагог, тифлопедагог, әлеуметтік педагог, тәрбиеші, тәрбиешінің көмекшісі;
2) невропатолог-дәрігер, невропатолог-дәрігер, психиатр-дәрігер, офтальмолог-дәрігер, оториноларинголог-дәрігер (сурдолог).
3) қажет болған жағдайда емдік денешынықтыру (бұдан әрі - ЕДШ) дәрігері, физиотерапевт-дәрігер, физиотерапевтік процедуралар, ЕДШ, массаж жасау бойынша орта медициналық персонал, қызмет көрсетуші, техникалық персонал.
22. Диагностикалық топтарда түзеу-диагностикалық оқыту күнтізбелік жыл ішінде ұйымдастырылады.
Түзету сабақтары жеке, кіші топтық және топтық түрде бір немесе әр түрлі жастағыларды біріктіру қағидаттары бойынша жүргізіледі.
23. Ерекше білім беруге қажеттілігі бар балалар үшін жеке, кіші топтық және топтық бір сабақтың ұзақтығы 25-30 минутты құрайды.
24. Ерекше білім беруге қажеттілігі бар балалардың диагностикалық топтарын ашқан кезде түзету-диагностикалық процесті ұйымдастыру үшін: ЕДШ кабинеттері (залдары) "Білім беру объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 29 желтоқсандағы № 179 бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10275 болып тіркелген) сәйкес ашылады.

15. В ПМПК ведется:
1) журнал предварительной записи детей на консультацию по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
2) журнал учета обследования детей в ПМПК по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
3) карта развития ребенка по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
16. Данные о ребенке, состоящего на учете в ПМПК, имеют конфиденциальный характер, выписки из карты развития детей выдаются по письменным запросам правоохранительных органов, центров психического здоровья, психиатрических больниц и центральных уполномоченных органов в области образования и здравоохранения, в соответствии с Законом Республики Казахстан от 21 мая 2013 года "О персональных данных и их защите".
17. Родителям (законным представителям) при запросе выдается выписка из карты развития ребенка и письменные рекомендации по его обучению и воспитанию.
18. Для углубленного и динамического изучения и оказания коррекционной психолого-медико-педагогической помощи в ПМПК создаются диагностические группы.
19. Зачисление детей в диагностическую группу, продление или сокращение срока пребывания в ней осуществляется на основании заключения ПМПК и направления ПМПК по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам с указанием продолжительности срока пребывания от одного месяца до одного года.
20. В диагностических группах по результатам обследования специалисты ПМПК составляют индивидуальную коррекционно-развивающую программу, определяют форму (индивидуальную или групповую) обучения и количество коррекционно-развивающих занятий в неделю.
21. Индивидуальную коррекционно-развивающую помощь оказывают специалисты, в зависимости от особых образовательных потребностей детей:
1) психолог, учитель-логопед (логопед), олигофренопедагог, сурдопедагог, тифлопедагог, социальный педагог, воспитатель, помощник воспитателя;
2) врач-невропатолог, врач-психиатр, врач-офтальмолог, врач-оториноларинголог (сурдолог);
3) врач лечебной физической культуры (далее – ЛФК), врач физиотерапевт, средний медицинский персонал по оказанию физиотерапевтических процедур, ЛФК, массажу, технический персонал.
22. В диагностических группах коррекционно-диагностическое обучение организуется в течение календарного года.
Коррекционные занятия проводятся в индивидуальной, подгрупповой и групповой форме по одновозрастному или разновозрастному принципу.
23. Продолжительность одного группового, подгруппового или индивидуального занятия для детей с особыми образовательными потребностями составляет 25-30 минут.
24. При открытии диагностических групп для организации коррекционно-диагностического процесса создаются кабинеты (залы) ЛФК, в соответствии с приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29 декабря 2014 года № 179 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам образования" (зарегистрированным в Реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 10275).

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Оңалту орталығы қызметінің осы үлгілік қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) оңалту орталықтарының (бұдан әрі - Орталық) қызмет тәртібін айқындайды.
2. Орталық арнайы түзетуші топтық, шағын топтық және жеке дамытушы бағдарламаларды іске асыратын Орталық басшысы бекіткен арнайы білім беру ұйымдарының бірі болып табылады және туылғаннан он сегіз жасқа дейінгі ерекше білім беруге қажеттілігі бар балалар мен жасөспірімдерге кешенді психологиялық-медициналық-педагогикалық көмек көрсету үшін құрылған.
3. Орталық білім беру ұйымдарында түзету педагогикалық көмек болмағанда, сондай-ақ білім беру ұйымдарында түзету-педагогикалық көмек болмаған жағдайда үйде оқитын оқушыларды психологиялық-педагогикалық түзеуге көмек көрсетеді.
4. Елді мекенде арнайы ұйымдар болмаған жағдайда Орталық ерекше білім беруге қажеттілігі бар балалардың барлық санатына түзету көмегін көрсетеді.
2-тарау. Оңалту орталықтары қызметінің тәртібі
5. Оқыту мазмұны осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Орталық басшысы бекіткен жеке дамыту бағдарламасымен (бұдан әрі - ЖДБ) айқындалады. ЖДБ ерекше білім беруге қажеттілігі бар балалардың психофизикалық және сөйлеу тілінің даму ерекшеліктері мен жеке мүмкіндіктері ескеріліп әзірленеді және баланың негізгі даму: сөйлеу тілі, танымдық, әлеуметтік-эмоционалдық, моторлық және өзіне-өзі қызмет көрсету аясын қамтиды.
Мамандар (олигофренопедагог, сурдопедагог, тифлопедагог, логопед-мұғалім (логопед), педагог-психолог, психолог, әлеуметтік педагог) ЖДБ-ны құру үшін баланың психофизикалық жағдайын кешенді тексеруді жүргізеді.
Өткен кезеңде жеткізілген нәтижелерді ескере отырып, түзету жұмысының міндеттерін өзгерту жылына екі рет және көрсеткіш бойынша өткізу мерзімімен қайта кешенді бағалау барысында жүргізіледі.
6. Орталықтағы ерекше білім беруге қажеттілігі бар балалар ата-аналарының (заңды өкілдерінің) келісімімен психологиялық-медициналық-педагогикалық консультациялар (бұдан әрі - ПМПК) қорытындысы бойынша қабылданады.
7. Орталыққа ерекше білім беруге қажеттілігі бар туылғаннан үш жасқа дейінгі ерте жастағы балалар басымдылық тәртіпте қабылданады.
8. Орталықта болу ұзақтығы баланың денсаулығы жағдайы туралы медициналық қорытындымен айқындалады.
9. Орталықта түзете-дамыту процесін ұйымдастыру "Тиісті үлгідегі білім беру ұйымдары қызметінің үлгілік қағидаларын, оның ішінде балаларға арналған қосымша білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары қызметінің үлгілік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 17 мамырдағы № 499 қаулысына сәйкес жылдық оқу жоспарымен және оқу сабақтары кестесімен реттеледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Типовые правила деятельности реабилитационных центров (далее – Правила) определяют порядок деятельности реабилитационных центров (далее - Центр).
2. Центр является одним из видов специальных организаций образования, который реализует специальные рабочие коррекционные групповые, подгрупповые и индивидуальные развивающие программы, утвержденные руководителем Центра и создается для оказания комплексной психолого-медико-педагогической помощи детям и подросткам с особыми образовательными потребностями от рождения до восемнадцати лет.
3. Центр оказывает психолого-педагогическую коррекционную помощь обучающимся в организациях образования при отсутствии коррекционно-педагогической помощи в них, а также обучающимся на дому при отсутствии коррекционно-педагогической помощи в организациях образования.
4. В случаях отсутствия в населенном пункте специальных организаций, Центр обеспечивает коррекционную помощь всем категориям детей с особыми образовательными потребностями.
Глава 2. Порядок деятельности реабилитационных центров
5. Содержание обучения определяется индивидуально-развивающей программой, (далее – ИРП), утверждаемое руководителем Центра, по форме согласно приложению к настоящим Правилам. ИРП разрабатывается с учетом особенностей психофизического и речевого развития и индивидуальных возможностей детей с особыми образовательными потребностями и охватывает основные сферы развития ребенка: речевую, познавательную, эмоциональную, моторную и самообслуживание.
Специалистами (олигофренопедагог, сурдопедагог, тифлопедагог, учитель-логопед (логопед), педагог-психолог, психолог, социальный педагог) проводится комплексное обследование психофизического состояния ребенка для составления ИРП.
Изменение задач коррекционной работы, с учетом достигнутых на предшествующем этапе результатов, проводится в ходе повторных комплексных оценок, сроки проведения – два раза в год и по показаниям.
6. В Центр дети с особыми образовательными потребностями принимаются по заключению психолого-медико-педагогической консультации (далее - ПМПК) с согласия родителей (законных представителей).
7. В Центр в приоритетном порядке принимаются дети с особыми образовательными потребностями раннего возраста от рождения до трех лет.
8. Продолжительность пребывания в Центре определяется медицинским заключением о состоянии здоровья ребенка.
9. Организация коррекционно-развивающего процесса в Центре регламентируется годовым учебным планом и расписанием учебных занятий, в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 мая 2013 года № 499 "Об утверждении Типовых правил деятельности организаций образования соответствующих типов, в том числе Типовых правил организаций образования, реализующих дополнительные образовательные программы для детей".

10. Орталықта үй-жай болған жағдайда балалар қысқа мерзімде болатын күндізгі топтар, ата-аналар (заңды өкілдер) үшін консультациялық пункттер құрылады.
11. Топтар бір жас шамасы немесе әр түрлі жас шамасы бойынша балалардың психофизикалық және сөйлеу тілінің даму деңгейін ескере отырып жинақталады.
12. Топтардың толымдылығы балалардың санаты мен жасын ескере отырып "Білім беру объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 29 желтоқсандағы № 179 бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 17 ақпанда № 10275 тіркелді) сәйкес белгіленеді.
13. Орталықтағы оқушылардың контингентіне қарай "Мемлекеттік білім беру ұйымдары қызметкерлерінің үлгі штаттарын және педагог қызметкерлер мен оларға теңестірілген адамдар лауазымдарының тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 30 қаңтардағы № 77 Қаулысына сәйкес олигофренопедагог, логопед-мұғалім (логопед), сурдопедагог, тифлопедагог, педагог-психолог, әлеуметтік педагог, ем дене щынықтыру нұсқаушысы, музыкалық ырғақ педагогі, әдіскер, тәрбиеші, массажист-медбике, тіркеуші, шаруашылық ісі бойынша орынбасар, бухгалтер қызметін жүзеге асырады.
14. Орталықта оқу-тәрбие, түзете-дамыту жұмысын педагогтер, психологтар, мұғалімдер, тәрбиешілер жүзеге асырады.
Оңалту орталығы қызметінің
үлгілік қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Жеке-дамытушы бағдарлама
1. Төлқұжаттық бөлім
1.1. Бала және оның отбасы туралы мәліметтер
Тегі ________________________________________________________ ___________________
Аты____________________________________________________________________________
Әкесінің аты (болған жағдайда)_____________________________________________________
Орталыққа келу күні______________________________________________________________
Туылған күні, айы, жылы__________________________________________________________
Мекенжайы_____________________________________________________________________
Телефоны_______________________________________________________________________
Ата-анасы: ______________________________________________________________________
Анасы__________________________________________________________________________
Жасы ____________Білімі_________________________________________________________
Жұмыс орны____________________________________________________________________
Әкесі___________________________________________________________________________
Жасы ______________Білімі_______________________________________________________
Жұмыс орны____________________________________________________________________
Бала тәрбиесіне қатысатын басқа адамдар: __________________________________________
Басқа білім беру ұйымдарына баруы: _______________________________________________
Ана тілі ________________________________________________________________________
Оқыту тілі______________________________________________________________________
Тұрмыстағы қолданыс тілі_________________________________________________________
Оқыту түрі______________________________________________________________________
Мүгедектігі туралы деректер (болған жағдайда): санаты, себебі, мүгедектік
мерзімі_________________________________________________________________________
ПМПК қорытындысы_____________________________________________________________
Ата-анасының өтініші____________________________________________________________
ПМПК мамандарының ұсынысы ___________________________________________________
1.2 Түзету көмегінің түрлерін есепке алу
Баланың Т.А.Ә (болған жағдайда) __________________________________________________
Қорытынды: ____________________________________________________________________
Мамандардың қызмет көрсету уақыты:
№ кезең       ______/________       № кезең _____/________
№ кезең       ______/________       № кезең ____/________
Мемлекеттік білім беру стандарты аясында көрсетілетін түзету көмегінің түрлері
Ұсынылған
Орындалған
Айына көрсетілетін қызмет саны
Сабақтың ұзақтығы
Айына көрсетілетін қызмет саны
Қаңтар
Ақпан
Наурыз
Сәуір
Мамыр
Маусым
Шілде
Тамыз
Қыркүйек
Қазан
Қараша
Желтоқсан
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Толық күндік топтарға бару
Қысқа мерзімді топтарға бару
Логопедтің сабағы (жеке)
Логопедтің сабағы (шағын топпен)
Арнайы педагогтың сабағы (жеке)
Арнайы педагогтың сабағы (шағын топпен)
Психологтың сабағы (жеке)
Психологты сабағы (шағын топпен)
Отбасына кеңес беру
Музыкалық-ырғақ сабақтары (шағын топпен)
Психофизикалық жағдайға командалық баға беру
Әлеуметтік педагог консультациялары
ЕДШ дәрігері
Жылына 2 рет
Невролог дәрігері
Жылына 2 рет
ЕДШ (шағын топпен)
ЕДШ (жеке)
Дәрігер-педиатр
Көрсеткіш бойынша
Физиотерапевт дәрігері
Көрсеткіш бойынша
Массаж
Көрсеткіш бойынша
Физиоемдеу
Көрсеткіш бойынша
Оңалту орталығының басшысы: ________________

10. В Центре при наличии помещений создаются группы дневного, кратковременного пребывания детей, консультационные пункты для родителей (законных представителей).
11. Группы комплектуются по одновозрастному или разновозрастному принципу с учетом уровня психофизического и речевого развития детей.
12. Наполняемость групп устанавливается в зависимости от категории и возраста детей, в соответствии с приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29 декабря 2014 года № 179 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам образования" (зарегистрированным в Реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 10275).
13. В зависимости от контингента обучающихся в Центре осуществляют деятельность олигофренопедагог, учитель-логопед (логопед), сурдопедагог, тифлопедагог, педагог-психолог, социальный педагог, инструктор лечебной физической культуры, педагог по музыкальной ритмике, методист, воспитатель, медсестра-массажист, регистратор, заместитель по хозяйственной деятельности, бухгалтер, в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 января 2008 года № 77 "Об утверждении Типовых штатов работников государственных организаций образования и перечня должностей педагогических работников и приравненных к ним лиц".
14. В Центре учебно-воспитательную, коррекционно-развивающую работу осуществляют педагоги, психологи, учителя, воспитатели.
Приложение
к Типовым правилам деятельности
реабилитационных центров
Форма
Индивидуально-развивающая программа
1. Паспортная часть
1.1 Данные о ребенке и его семье
Фамилия ________________________________________________________________________
Имя ____________________________________________________________________________
Отчество (при его наличии) ________________________________________________________
Дата обращения в Центр___________________________________________________________
Дата рождения ___________________________________________________________________
Домашний адрес _________________________________________________________________
Телефон________________________________________________________________________
Родители: ______________________________________________________________________
Мать ___________________________________________________________________________
Возраст ____________ Образование ________________________________________________
Место работы ___________________________________________________________________
Отец ___________________________________________________________________________
Возраст ______________Образование _______________________________________________
Место работы ___________________________________________________________________
Лица, участвующие в воспитании ребенка ___________________________________________
Посещение организаций образования _______________________________________________
Родной язык ____________________________________________________________________
Язык обучения __________________________________________________________________
Язык бытового общения __________________________________________________________
Форма обучения_________________________________________________________________
Заключение ПМПК ______________________________________________________________
Запрос родителей ________________________________________________________________
Рекомендации специалистов ПМПК_________________________________________________
1.2. Учет видов коррекционной помощи
Ф.И.О (при его наличии) ребенка ___________________________________________________
Заключение: _____________________________________________________________________
Сроки оказания услуг специалистами:
цикл №___ с ________ по _______/_________ цикл №______ с ___________ по ____________
Виды Коррекционной помощи в рамках государственного образовательного стандарта
Рекомендованный
Выполненный
Кол-во услуг в месяц
Продолжительность занятия
Количество услуг в месяц
Январь
Февраль
Март
Апрель
Май
Июнь
Июль
Август
Сентябрь
Октябрь
Ноябрь
Декабрь
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Посещение стационарной группы
Посещение группы кратковременного пребывания
Индивидуальное логопедическое занятие
Подгрупповые логопедические занятия
Занятия со специальным педагогом (индивидуальные)
Занятия со специальным педагогом (подгрупповые)
Занятия психолога (индивидуальные)
Занятия психолога (подгрупповые)
Семейное консультирование
Музыкально-ритмические занятия (подгрупповые)
Командная оценка психофизического состояния
Консультации социального педагога / работника
Врач ЛФК
2раза в год
Врач невролог
2раза в год
ЛФК (подгрупповые)
ЛФК (индивидуальные)
Врач-педиатр
По показаниям
Врач физиотерапевт
По показаниям
Массаж
По показаниям
Физиолечение
По показаниям
Руководитель Реабилитационного центра ____________________________________________

2.2 Психофизикалық дамуын бағалау хаттамасы (баланың еркін іс-әрекеті мен берілген тапсырмаларға реакциясын сипаттау)
Топ құрамы
Өткізу уақыты
Келісемін
Қолы
1
2
3
4
2.3 Түзете-дамыта оқытудың басындағы баланың психофизикалық даму жағдайы:
2.3.1 Дамудың әлеуметтік жағдайы (бала мен ата-ана қарым-қатынасының ахуалы,
отбасының ішкі қарым-қатынасы, отбасынан тыс қарым-қатынас)
________________________________________________________________________________

2.2 Протокол оценки психофизического развития
(описание свободной деятельности ребенка и его реакции на предлагаемые задания)
Состав команды
Дата проведения
Согласен
Подпись
1
2
3
4
2.3 Состояние психофизического развития ребенка на начало
коррекционно-развивающего обучения:
2.3.1 Социальная ситуация развития (специфика детско-родительских отношений, специфика
внутрисемейных отношений, специфика отношений за пределами семьи)
________________________________________________________________________________

2.3.2 Сөйлеу тілінің дамуы:
(артикуляциялық аппаратының жағдайы, дыбыс шығару, фонетикалық есту қабілеті,
импрессивті, экспрессивті сөйлеу тілі, буындық құрылым, байланыстыра сөйлеу, ауызша
және жазбаша сөйлеу тілі)
________________________________________________________________________________
2.3.3 Білім мен іс-әрекетті орындау тәсілдерінің қоры
2.3.4 (білім мен түсінік қоры, ойын, заттық әрекет, конструктивті қызмет)
________________________________________________________________________________
2.3.5 Өзіне-өзі қызмет көрсету дағдылары______________________________________
2.3.6 Моторика (ірі, ұсақ)____________________________________________________
Бекітемін: "____"            20__ж.
Әдіскер (қолы) ________________
3. Түзете-дамыту бағдарламасы
Бағдарламаның құрылу уақыты: _____________Т.А.Ә. (ол болған жағдайда)
____________________________________Жасы:____
Мамандар (бейіні) _____________________________________________
Оқытуу кезеңі
Түзетудің негізгі мақсаттары
Міндеттері
Мақсатқа жету
4. Түзету сабақтары кезеңі аяқталған кездегі баланың психофизикалық даму жағдайы (I кезең, II кезең, III кезең)
Кезең нөмірі
Психофизикалық даму жағдайы
Маманның қолы қолы
Басшысы: ________________
5. Түзету көмегінің нәтижелері
5.1 Балдық бағалау (-1 – нашарлау; 0 – өзгеріссіз, 1 –жақсаруы; 2 – мақсаттың толық орындалмауы, 3 – мақсаттың орындалуы): ___________________________________________
Түзете оқытудың аяқталу күні________________________________________________
Қайда жіберілді (шығарылуы) ________________________________________________
5.2. Мамандардың қорытындысы:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 14 ақпандағы
№ 66 бұйрығына
9-қосымша
Психологиялық-педагогикалық түзеу кабинеттері қызметінің үлгілік қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Психологиялық-педагогикалық түзеу кабинеттері қызметінің үлгілік қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) психологиялық-педагогикалық түзеу кабинеттерінің (бұдан әрі - ППТК) қызмет тәртібін айқындайды.
2. ППТК арнайы түзетуші топтық, шағын топтық және жеке дамытушы бағдарламаларды іске асыратын және ерекше білім беруге қажеттілігі бар балаларға кешенді психологиялық-педагогикалық көмек көрсету үшін құрылатын арнайы білім беру ұйымдарының бірі болып табылады.

2.3.2 Речевое развитие:
(состояние артикуляционного аппарата, звукопроизношение, фонематический слух,
импрессивная, экспрессивная речь, слоговая структура, связная речь, устная, письменная)
________________________________________________________________________________
2.3.3 Фонд знаний и способов деятельности
(фонд знаний и представлений, игра, предметная деятельность, конструктивная деятельность)
________________________________________________________________________________
2.3.4 Навыки самообслуживания ___________________________________________________
2.3.5 Моторика (крупная, мелкая)___________________________________________________
Утверждаю "___" __________20____г
Методист (подпись) _______________
3. Коррекционно-развивающая программа
Дата составления программы ____________________________ Ф.И.О (при его наличии)
______________________________________________________Возраст ___________________
Специалисты (профиль)___________________________________________________________
Период обучения
Основные цели коррекции
Задачи
Достижение цели
4. Состояние психофизического развития ребенка по окончании цикла
коррекционных занятий (I цикл, II цикл, II цикл)
Номер Цикла
Состояние психофизического развития
Подпись специалиста
Руководитель ________________
5. Результаты коррекционной помощи
5.1 Балльная оценка (1 – ухудшение; 0 – без изменений, 1 – улучшение; 2 – цели достигнуты
не полностью, 3 – цели достигнуты): ________________________________________________
Дата окончания коррекционного обучения ___________________________________________
Куда направлен (выбыл)___________________________________________________________
5.2 Заключение специалистов:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Приложение 9
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 14 февраля 2017 года № 66
Типовые правила деятельности кабинетов
психолого-педагогической коррекции
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Типовые правила деятельности кабинетов психолого-педагогической коррекции (далее – Правила) определяют порядок деятельности кабинетов психолого-педагогической коррекции (далее - КППК).
2. КППК является одним из видов специальных организаций образования, который реализует специальные коррекционные групповые, подгрупповые и индивидуальные развивающие программы и создается для оказания комплексной психолого-педагогической помощи детям с особыми образовательными потребностями.

2-тарау. Психологиялық-педагогикалық түзеу кабинеттері қызметінің тәртібі
3. ППТК-не балаларды жіберу және орналастыру ата-аналардың (заңды өкілдердің) келісімімен ПМПК қорытындысы бойынша жүзеге асырылады. Балаларды ППТК-не қабылдау жыл бойы жүргізіледі.
4. ППТК психологиялық-педагогикалық көмекті ПМПК қорытындысы негізінде туылғаннан он сегіз жасқа дейінгі ерекше білім беруге қажеттілігі бар балаларға:
1) көру қабілеті бұзылған;
2) есту қабілеті бұзылған;
3) сөйлеу тілінің бұзылыстары бар;
4) сөйлеу тілінің дамуы тежелген;
5) тірек-қимыл аппараты қызметінің бұзылысы бар;
6) зерде бұзылыстары бар;
7) психикалық дамуы тежелген;
8) эмоциялық-ерік әрекетінде және мінез-құлқында бұзылыстары бар; балаларға көрсетеді.
Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту, орта, техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарында түзету-педагогикалық көмек болмаған жағдайда, сондай-ақ орта білім беру ұйымдарына тіркелген үйде оқитын балаларға түзету-педагогикалық көмек болмаған жағдайда ППТК ондағы білім алушыларға психологиялық-педагогикалық түзету көмегін көрсетеді.
5. Түзете-дамыта оқытудың мазмұны осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша жеке дамыту бағдарламасымен (бұдан әрі - ЖДБ) айқындалады. ЖДБ ерекше білім беруге қажеттілігі бар балалардың психофизикалық және сөйлеу тілінің дамуы мен жеке мүмкіндіктерін ескере отырып әзірленеді және баланың негізгі даму: сөйлеу тілі, танымдық, әлеуметтік-эмоционалдық, моторикалық және өзіне-өзі қызмет ету аясын қамтиды.
ЖДБ құру үшін баламен түзету жұмысының басым бағыттарын одан әрі анықтау үшін оның психофизикалық жағдайын кешенді тексеруді мамандар (олигофренопедагог, сурдопедагог, тифлопедагог, мұғалім-логопед (логопед); педагог-психолог, психолог, әлеуметтік педагог) жүргізеді.
6. ППТК-дегі түзете-дамыту процесін ұйымдастыру "Тиісті үлгідегі білім беру ұйымдары қызметінің үлгілік қағидаларын, оның ішінде балаларға арналған қосымша білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары қызметінің үлгілік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 17 мамырдағы № 499 қаулысына сәйкес жылдық оқу жоспарымен және сабақ кестесімен реттеледі.
7. ППТК-дегі ерекше білім беруге қажеттілігі бар балаларға түзете-дамыту тұрғысынан оқытуды ұйымдастырудың формалары жеке немесе шағын топтық және топтық сабақтар, консультативтік сабақтар, қысқа мерзімді топтар болып табылады.
Топтар бір жас шамасы немесе әртүрлі жас шамасы қағидалар бойынша жинақталады. Топтар саны ППТК және түзету-педагогикалық жұмысты жүзеге асыру үшін арнайы жағдайлардың болуымен айқындалады.

Глава 2. Порядок деятельности кабинетов психолого-педагогической коррекции
3. Направление и зачисление детей в КППК осуществляется по заключению ПМПК с согласия родителей (законных представителей). Прием детей в КППК ведется в течение года.
4. КППК на основании заключения ПМПК оказывает психолого-педагогическую коррекционную помощь:
1) детям с нарушениями зрения;
2) детям с нарушениями слуха;
3) детям с нарушениями речи;
4) детям с задержкой речевого развития;
5) детям с нарушениями опорно-двигательного аппарата;
6) детям с нарушениями интеллекта;
7) детям с задержкой психического развития;
8) детям с расстройством эмоционально-волевой сферы и поведения от рождения до восемнадцати лет.
КППК оказывает психолого-педагогическую коррекционную помощь обучающимся в организациях образования при отсутствии коррекционно-педагогической помощи в них, а также обучающимся на дому при отсутствии коррекционно-педагогической помощи в организациях среднего образования, к которым дети прикреплены.
5. Содержание коррекционно-развивающего обучения определяется индивидуально-развивающей программой (далее – ИРП) по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам. ИРП разрабатывается с учетом особенностей психофизического и речевого развития и индивидуальных возможностей детей с особыми образовательными потребностями и охватывает основные сферы развития ребенка: речевую, познавательную, эмоциональную, моторную и самообслуживание.
Для составления ИРП проводится комплексное обследование психофизического состояния ребенка специалистами (олигофренопедагог, сурдопедагог, тифлопедагог, учитель-логопед (логопед), педагог-психолог, психолог, социальный педагог) для дальнейшего определения приоритетных направлений коррекционной работы с ним.
6. Организация коррекционно-развивающего процесса в КППК регламентируется годовым учебным планом и расписанием учебных занятий, в соответствии с Постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 мая 2013 года № 499 "Об утверждении Типовых правил деятельности организаций образования соответствующих типов, в том числе Типовых правил организаций образования, реализующих дополнительные образовательные программы для детей".
7. Формами организации коррекционно-развивающего обучения детей с особыми образовательными потребностями в КППК являются индивидуальные или подгрупповые и групповые занятия, консультативные занятия, группы кратковременного пребывания.
Группы комплектуются по одновозрастному или разновозрастному принципу. Количество групп определяется КППК и наличием специальных условий для осуществления коррекционно-педагогической работы.

8. Сабақтың ұзақтығы ерекше білім беруге қажеттілігі бар баланың жасына байланысты:
1) жеке сабақтар – 20-30 минутты;
2) екіден бес жасқа дейінгі мектепке дейінгі кіші жастағы балаларға арналған топтық сабақтар – 35-40 минутты;
3) мектепке дейінгі ересек бестен жеті жасқа дейінгі және мектеп жасындағы алтыдан он сегіз жасқа дейінгі балаларға арналған топтық сабақтар – 35 минутты құрайды.
9. "Мемлекеттік білім беру ұйымдары қызметкерлерінің үлгі штаттарын және педагог қызметкерлер мен оларға теңестірілген адамдар лауазымдарының тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 30 қаңтардағы № 77 Қаулысына сәйкес ППТК-де олигофренопедагог, мұғалім-логопед (логопед), сурдопедагог, тифлопедагог, педагог-психолог лауазымдары есеппен әр топқа 1 штаттық бірлік қарастырылады. білім алушылар санына байланысты, әлеуметтік педагог, емдік дене тәрбиесі нұсқаушысы, музыкалық ырғақ бойынша педагог, әдіскер, тәрбиеші, медбике-массажист, тіркеуші қызметін жүзеге асырады.
Психологиялық-педагогикалық
түзеу кабинеттері қызметінің
үлгілік қағидаларына
қосымша
Нысан
1. Төлқұжаттық бөлім
1.1. Бала және оның отбасы туралы мәліметтер
Тегі: ___________________________________________________________________________
Аты : ___________________________________________________________________________
Әкесінің аты: ____________________________________________________________________
ППТК-не келген күні _____________________________________________________________
Туған күні, айы, жылы ____________________________________________________________
Мекенжайы ____________________________________________________________________-
Телефоны _______________________________________________________________________
Ата-анасы ______________________________________________________________________
Анасы __________________________________________________________________________
Жасы ______________________________Білімі_______________________________________
Жұмыс орны ____________________________________________________________________
Әкесі ___________________________________________________________________________
Жасы ______________________________Білімі_______________________________________
Жұмыс орны ____________________________________________________________________
Бала тәрбиесіне қатысатын басқа адамдар: ___________________________________________
Білім беру ұйымдарына баруы: _____________________________________________________
Ана тілі ________________________________________________________________________
Оқыту тілі ______________________________________________________________________
Тұрмыстағы қолданыс тілі _________________________________________________________
Оқыту түрі: _____________________________________________________________________
ПМПК қорытындысы _____________________________________________________________
Ата-анасының өтініші ____________________________________________________________
ПМПК мамандарының ұсынысы ___________________________________________________
1.2. Көрсетілетін түзету көмек түрлерін есепке алу
Баланың ТАӘ (бар болса)
Қорытынды                                                       _________
Мамандардың қызмет көрсететін уақыты:
№ кезең             ______/________             № кезең _____/________
Мемлекеттік білім беру стандарты аясында көрсетілетін түзету көмегінің түрлері
Ұсынылған
Орындалған
Айына көрсетілетін қызмет саны
Сабақтың ұзақтығы
Айына көрсетілетін қызмет саны
Қаңтар
Ақпан
Наурыз
Сәуір
Мамыр
Маусым
Шілде
Тамыз
Қыркүйек
Қазан
Қараша
Желтоқсан
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Толық күндік топтарға бару
Қысқа мерзімді топтарға бару
Жеке логопедтің сабақтары
Шағын топтық логопедтің сабақтары
Арнайы педагогтің сабағы (жеке)
Арнайы педагогтің сабағы (шағын топтық)
Психологтың сабағы (жеке)
Психологтың сабағы (шағын топтық)
Отбасына кеңес беру
Музыкалық-ырғақтық сабақтар (шағын топтық)
Психофизикалық жағдайды командалық бағалау
Әлеуметтік педагогтің/қызметкердің кеңес беруі
ЕДШ дәрігері
Жылына 2 рет
Невролог дәрігері
Жылына 2 рет
ЕДШ (шағын топтық)
ЕДШ (жеке)
Педиатр-дәрігер
Көрсеткіш бойынша
Физиотерапевт дәрігері
Көрсеткіш бойынша
Массаж
Көрсеткіш бойынша
Физиоемдеу
Көрсеткіш бойынша
Басшы: ________________
1.3. Көрсетілетін түзету көмек түрлерін есепке алу
Баланың ТАӘ (ол болған кезде) ____________________________________________________
Қорытынды: ____________________________________________________________________
Жауапты маман _________________________________________________________________
Мамандардың қызмет көрсететін уақыты: ______ - ________дейін
______ - ________ дейін
Мемлекеттік білім беру стандарты аясында көрсетілетін түзету көмегінің түрлері
Ұсынылған
Орындалған
Айына көрсетілетін қызмет саны
Сабақтың ұзақтығы
Айына көрсетілетін қызмет саны
Қаңтар
Ақпан
Наурыз
Сәуір
Мамыр
Маусым
Шілде
Тамыз
Қыркүйек
Қазан
Қараша
Желтоқсан
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Толық күндік топтарға бару
Толық емес күндік топтарға бару
Жеке логопедтің сабақтары
Шағын топтық логопедтің сабақтары
Арнайы педагогтің сабағы (жеке)
Арнайы педагогтің сабағы (шағын топтық)
Психологтың сабағы (жеке)
Психологтың сабағы (шағын топтық)
Отбасына кеңес беру
Музыкалық-ырғақтық сабақтар (шағын топтық)
ЕДШ дәрігері
Невролог дәрігері
ЕДШ (шағын топтық)
ЕДШ (жеке)
Педиатр-дәрігер
Физиотерапевт дәрігері
Массаж
Физиоемдеу
Командалық бағалау
ПМПК кеңес беруі
Басшы ________________

8. Продолжительность занятий с ребенком с особыми образовательными потребностями составляет:
1) индивидуальные занятия – 20 - 30 минут;
2) групповые занятия для детей младшего дошкольного возраста от двух до пяти лет – 35 – 40 минут;
3) групповые занятия для детей старшего дошкольного от пяти до семи лет и школьного возраста от шести до восемнадцати лет – 35 минут.
9. В КППК должности олигофренопедагога, учителя-логопеда (логопеда), сурдопедагога, тифлопедагога, педагог-психолога устанавливаются из расчета 1 штатная единица на каждую группу. В КППК осуществляют деятельность социальный педагог, инструктор лечебной физической культуры, педагог по музыкальной ритмике, методист, воспитатель, медсестра-массажист, регистратор, в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 января 2008 года № 77 "Об утверждении Типовых штатов работников государственных организаций образования и перечня должностей педагогических работников и приравненных к ним лиц".
Приложение 1
к Типовым правилам деятельности
кабинетов психолого-педагогической
коррекции
Форма
Индивидуально-развивающая программа
1. Паспортная часть
1.1 Данные о ребенке и его семье
Фамилия ________________________________________________________________________
Имя ____________________________________________________________________________
Отчество (при его наличии)________________________________________________________
Дата обращения в КППК __________________________________________________________
Дата рождения ___________________________________________________________________
Домашний адрес _________________________________________________________________
Телефон ________________________________________________________________________
Родители: _______________________________________________________________________
Мать ___________________________________________________________________________
Возраст _______________ Образование ______________________________________________
Место работы ____________________________________________________________________
Отец ___________________________________________________________________________
Возраст __________________ Образование ___________________________________________
Место работы ____________________________________________________________________
Лица, участвующие в воспитании ребенка ____________________________________________
Посещение организаций образования ________________________________________________
Родной язык_____________________________________________________________________
Язык обучения __________________________________________________________________
Язык бытового общения __________________________________________________________
Форма обучения_________________________________________________________________
Заключение ПМПК _______________________________________________________________
Запрос родителей ________________________________________________________________
Рекомендации специалистов ПМПК ________________________________________________
1.2 Учет видов коррекционной помощи
ФИО (при его наличии) ребенка ____________________________________________________
Заключение _____________________________________________________________________
Сроки оказания услуг специалистами:
Цикл № _____ с __________ по __________ цикл № ________ с _________ по _________
Цикл № _____ с __________ по __________ цикл № ________ с _________ по _________
Виды коррекционной помощи в рамках государственного образовательного стандарта
рекомендованный
Выполненный
Кол-во услуг в месяц
Продолжительность занятия
Количество услуг в месяц
Январь
Февраль
Март
Апрель
Май
Июнь
Июль
Август
Сентябрь
Октябрь
Ноябрь
Декабрь
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Посещение стационарной группы
Посещение группы кратковременного пребывания
Индивидуальное логопедическое занятие
Подгрупповые логопедические занятия
Занятия со специальным педагогом (индивидуальные)
Занятия со специальным педагогом (подгрупповые)
Занятия психолога (индивидуальные)
Занятия психолога (подгрупповые)
Семейное Консультирование
Музыкально-ритмические занятия (подгрупповые)
Командная оценка психофизического состояния
Консультации социального педагога / работника
Врач ЛФК
2 раза в год
Врач невролог
2 раза в год
ЛФК (подгрупповые)
ЛФК (индивидуальные)
Врач-педиатр
По показаниям
Врач физиотерапевт
По показаниям
Массаж
По показаниям
Физиолечение
По показаниям
Руководитель ____________________________________________________________________
1.3 Учет видов коррекционной помощи
ФИО (при его наличии) ребенка ____________________________________________________
Заключение: _____________________________________________________________________
Ответственный специалист ________________________________________________________
Сроки оказания услуг: с ________ по __________
с ________ по __________
Виды коррекционной помощи сверх государственного образовательного стандарта
рекомендованный
Выполненный
Кол-во услуг в месяц
Продолжительность занятия
Количество услуг в месяц
Январь
Февраль
Март
Апрель
Май
Июнь
Июль
Август
Сентябрь
Октябрь
Ноябрь
Декабрь
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Посещение группы полного дня
Посещение группы неполного дня
Индивидуальное логопедическое занятие
Подгрупповые логопедические занятия
Занятия со специальным педагогом (индивидуальные)
Занятия со специальным педагогом (подгрупповые)
Занятия психолога (индивидуальные)
Занятия психолога (подгрупповые)
Занятия психолога (семейные)
Музыкально-ритмические занятия (подгрупповые)
Врач ЛФК
ЛФК (подгрупповые)
ЛФК (индивидуальные)
Врач-педиатр
Врач физиотерапевт
Массаж
Физиолечение
Командная оценка
Консультирование ПМПК
Руководитель ____________________________________________________________________

1.4 Баланың болу есебі
Кезең нөмірі
Жоспарланған болу уақыты
Жеке дамыту бағдарламасындағы өзгерістер
Себептері
Маманның қолы
Басшы ________________
2. Бала туралы ақпаратты жинау
2.1 Бала дамуының қысқаша тарихы
Қимыл-қозғалыс дамуы:
Басын ұстау:______ отыру:______ еңбектеу: _______ жүру_______ай
Сөйлеу тілінің дамуы _____________________________________________________________
Былдыр: ________________________________________________________________________
Ересек адамның сөзін түсіну: ______________________________________________________
Сөздерді айту: ___________________________________________________________________
Алғашқы сөз тіркестері: ___________________________________________________________
Психикалық дамуы:
Жандану кешені _________________________________________________________________
Ұқыптылық пен өзіне-өзі қызмет көрсетуі ___________________________________________
Затпен алғашқы іс-әрекеттері ______________________________________________________
Процесуалды ойын _______________________________________________________________
Оқиғалы ойын ___________________________________________________________________
Оқиғалы-рөлдік ойын: ____________________________________________________________
Отбасы анамнезі: ________________________________________________________________
Жеке бағдарлама бойынша жұмыс істейтін мамандар:
Мамандар
ТАӘ (болған жағдайда)
Қолы
Жауапты маман
Психолог
Арнайы педагог
Логопед
Невролог дәрігері
ЕДШ дәрігері
Емдік дене шынықтыру мұғалімі
Музыкалық ырғақ жөніндегі педагог
Педиатр
Физиотерапевт
Массажист
Әлеуметтік педагог
Тәрбиеші - педагог
2.2. Психофизикалық дамуын бағалау хаттамасы
(баланың еркін іс-әрекеті мен берілген тапсырмаларға реакциясын сипаттау)
Мамандар құрамы
Өткізу уақыты
Келісемін
Қолы
2.3 Түзете-дамыта оқытудың басталу кезеңіндегі баланың психофизикалық даму жағдайы _____________________________________________
2.3.1 Дамудың әлеуметтік жағдайы (балалар мен ата-аналар қатынасының ерекшелігі,
отбасының ішкі қарым-қатынас ерекшелігі, отбасыдан тыс жағдайдағы қарым-қатынас
ерекшелігі)______________________________________________________________________
2.3.2 Сөйлеу тілінің дамуы:
(артикуляция аппаратының жағдайы, дыбыс шығару, фонетикалық есту қабілеті, импрессивті,
экспрессивті сөйлеу тілі, буындық құрылым, байланыстырып сөйлеу тілі, ауызша және
жазбаша сөйлеу тілі)__________________________________________________
2.3.3 Білім мен іс-әрекетті орындау тәсілдерінің қоры
(түсінік пен білім қоры, ойын, заттық әрекет, конструктивті әрекет)______________________
2.3.4 Өзіне өзі қызмет көрсету дағдылары____________________________________________

1.4 Учет пребывания ребенка
Номер Цикла
Сроки планируемого пребывания
Изменения в индивидуально - развивающей программе
Причины
Подпись специалиста
Руководитель ____________________________________________________________________
2. Сбор информации о ребенке
2.1 Краткая история развития ребенка
Моторное развитие:
Держать головку ________сидеть ________ ползать ___________ходить___________мес.
Речевое развитие_________________________________________________________________
Лепет __________________________________________________________________________
Понимать речь взрослого _________________________________________________________
Произносить слова _______________________________________________________________
Первые фразы ___________________________________________________________________
Психическое развитие:
Комплекс оживления _____________________________________________________________
Навыки опрятности и самообслуживания ____________________________________________
Первые действия с предметами _____________________________________________________
Процессуальная игра _____________________________________________________________
Сюжетная игра __________________________________________________________________
Сюжетно-ролевая игра ____________________________________________________________
Семейный анамнез:_______________________________________________________________
Специалисты для работы по индивидуальной программе:
Специалисты
ФИО (при его наличии)
Подпись
Ответственный специалист
Психолог
Специальный педагог
Логопед
Врач невролог
Врач ЛФК
Учитель по лечебной физкультуре
Педагог по музыкальной ритмике
Педиатр
Физиотерапевт
Массажист
Социальный педагог
Педагог-воспитатель
2.2 Протокол оценки психофизического развития
(описание свободной деятельности ребенка и его реакции на предлагаемые задания)
Состав специалистов
Дата проведения
Согласен
Подпись
2.3 Состояние психофизического развития на начало коррекционно-развивающего
обучения:_______________________________________________________________________
2.3.1 Социальная ситуация развития (специфика детско-родительских отношений,
специфика внутрисемейных отношений, специфика отношений за пределами
семьи)__________________________________________________________________________
2.3.2 Речевое развитие:
(состояние артикуляционного аппарата, звукопроизношение, фонематический слух,
импрессивная, экспрессивная речь, слоговая структура, связная речь, устная, письменная)
________________________________________________________________________________
2.3.3 Фонд знаний и способов деятельности
(фонд знаний и представлений, игра, предметная деятельность, конструктивная
деятельность) ___________________________________________________________________
2.3.4. Навыки самообслуживания ____________________________________________
Утверждаю "____"_________20____г
Методист (подпись) ______________

3. Түзете-дамыту бағдарламасы
Бағдарламаның құрылу уақыты:_____ ТАӘ (бар болса) _______________________
Жасы_______________________
Мамандар (бейіні) ______________________________________________
Оқу кезеңі
Түзетудің негізгі мақсаттары
Міндеттері
Мақсатқа жету
4. Түзету сабақтары кезеңі аяқталған кездегі баланың психофизикалық даму жағдайы (I кезең, II кезең, III кезең)
Кезең нөмірі
Психофизикалық даму жағдайы
Маманның қолы
Басшы ____________________
Бекітемін: "____"            20__ж.
Әдіскер (қолы) ________________
5. Түзету көмегінің нәтижелері
5.1 Балдық бағалау (1 – нашарлау; 0 – өзгеріссіз, 1 – жақсару; 2 – мақсаттың толық
орындалмауы, 3 – мақсаттың орындалуы): ___________________________________________
Түзете-оқытудың аяқталу күні _____________________________________________________
Қайда жіберілді (шығарылуы) ______________________________________________________
5.2. Мамандардың қорытындысы:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________

3. Коррекционно-развивающая программа
Дата составления программы ________ ФИО (при его наличии) _________________________
Возраст _______
Специалисты (профиль) ___________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Период обучения
Основные цели коррекции
Задачи
Достижение цели
4. Состояние психофизического развития по окончании цикла коррекционных занятий
(I цикл, II цикл, II цикл)
Номер Цикла
Состояние психофизического развития
Подпись специалиста
Руководитель ____________________________________________________________________
5. Результаты коррекционной помощи
5.1 Балльная оценка (1 – ухудшение; 0 – без изменений, 1 – улучшение; 2 - цели достигнуты
не полностью, 3 – цели достигнуты): _______________________________________________
Дата окончания коррекционного обучения ___________________________________________
Куда направлен (выбыл)___________________________________________________________
5.2 Заключение специалистов:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________