"Азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымды сертификаттау және оған сертификат беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 197 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 25 шілдедегі № 497 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 25 қыркүйекте № 15742 болып тіркелді
"Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" 2010 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабы 1-тармағының 41-25) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымды сертификаттау және оған сертификат беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 197 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11722 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 1 қыркүйекте жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымды сертификаттау және оған сертификат беру қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Азаматтық авиация комитеті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз тасығыштағы және электрондық нысандағы көшірмелерін Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберуді;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларына сәйкес іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.

О внесении изменения в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 197 "Об утверждении Правил сертификации и выдачи сертификата организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации"
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 25 июля 2017 года № 497. Зарегистрирован Министерством юстиции Республики Казахстан 25 сентября 2017 года № 15742
В соответствии с подпунктом 41-25) пункта 1 статьи 14 Закона Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 197 "Об утверждении Правил сертификации и выдачи сертификата организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11722, опубликован 1 сентября 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующее изменение:
Правила сертификации и выдачи сертификата организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации, утвержденные указанным приказом, изложить в редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету гражданской авиации Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на бумажном носителе и в электронной форме на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, согласно подпунктам 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрлігінің вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму
министрі
Ж. Қасымбек
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
Т. Сүлейменов ____________
2017 жылғы 23 тамыз
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және
даму министрінің
2017 жылғы 25 шілдедегі
№ 497 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін
атқарушының 2015 жылғы
24 ақпандағы 197 бұйрығымен
бекітілген
Азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымды сертификаттау және оған сертификат беру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымды сертификаттау және оған сертификат беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" 2010 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 14-бабы 1-тармағының 41-25) тармақшасына, сондай-ақ 48-бабына және азаматтық авиация саласындағы халықаралық ұйымдардың авиациялық стандарттарына сәйкес әзірленген (бұдан әрі – ИКАО).
2. Осы Қағидалар азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымды сертификаттау, сертификат беру тәртібін, сондай-ақ авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі шетелдік ұйымдардың сертификаттарын тану тәртібін айқындайды.
3. Азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымның сертификаты (бұдан әрі – сертификат) иеліктен шығарылмайтын болып табылады және басқа адамға берілмейді.
Заңды тұлғаларға қолданыстағы сертификаттың болуынсыз азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізуге рұқсат етілмейді.
4. Осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымның сертификаты (бұдан әрі – сертификат) қолданылу аясы мен жарамдылық мерзімі көрсетіліп, екі жыл мерзімге беріледі. Қолданылу мерзімі өткен соң сертификат жарамсыз деп есептеледі.
5. Азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымды сертификаттауды (бұдан әрі – сертификаттау) және сертификат беруді азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган жүзеге асырады.

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Министр по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
Ж. Қасымбек
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
_________________ Т. Сулейменов
23 августа 2017 года
Приложение
к приказу Министра по
инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 25 июля 2017 года № 497
Утверждены приказом
исполняющего обязанности
Министра по инвестициям и
развитию Республики Казахстан
от 24 февраля 2015 года № 197
Правила
сертификации и выдачи сертификата организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила сертификации и выдачи сертификата организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 41-25) пункта 1 статьи 14, а также статьи 48 Закона Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" (далее – Закон) и авиационных стандартов Международной организации в сфере гражданской авиации (далее – ИКАО).
2. Настоящие Правила определяют порядок сертификации, выдачи сертификата организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации, а также порядок признания сертификатов иностранных организаций по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники.
3. Сертификат организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации (далее – сертификат) является неотчуждаемым и не передается другому лицу.
Юридическим лицам не допускается проведение технического обслуживания и ремонт авиационной техники гражданской авиации без наличия действующего сертификата.
4. Сертификат организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – сертификат) выдается на два года с указанием сферы и срока действия. По истечении срока действия, сертификат считается не действительным.
5. Сертификацию организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации (далее – сертификация) и выдачу сертификата осуществляет уполномоченный орган в сфере гражданской авиации.

6. Осы қағидаларда мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) авиациялық техника – авиациялық техникалық құралдардың жиынтығы (әуе кемелері, олардың борт жабдықтары және агрегаттары, қозғалтқыштары, құтқарудың авиациялық құралдары, тренажерлер жиынтығы (ұшу симуляторлары), әуе қозғалысын басқарудың жинақтаушы бұйымдары, техникалық құралдары, қондыру мен байланыс навигациялары, сондай-ақ ұшуды орындауға арналған жалпы және арнайы қолдануды жерүсті қамтамасыз ету құралдары, әуе қозғалысын және жерүсті ұшуларды басқаруды ұйымдастыру;
2) авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша сертификаты (бұдан әрі – АТ ТҚ және Ж бойынша сертификаты) – авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі ұйымның сертификаттау талаптарына сәйкестігін куәландыратын белгіленген үлгідегі құжат;
3) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану саласындағы және азаматтық және эксперименттік авиация қызметінде басшылықты жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
4) азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымның рәсімдері жөніндегі нұсқау –авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымның басшысы бекіткен және авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымның құрылымы және орындалатын жұмыстардың аясы, өндірістік база, техникалық қызмет көрсету рәсімдері мен сапаны қамтамасыз ету жүйелеріндегі оның басшылығының міндеттері туралы толық ақпарат қамтылған құжат;
5) авиациялық техниканы жөндеу – авиациялық техниканың жарамдылығы мен жұмысқа қабілеттілігін қалпына келтіру жөніндегі операциялар кешені;
6) мемлекеттік авиация инспекторы – азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның азаматтық және эксперименттік авиация саласындағы сертификаттауды, мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүзеге асыруға уәкілетті лауазымды тұлғасы;
7) сапа жүйесі – авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және жөндеу сапасына әкімшілік басқаруды жүзеге асыру үшін қажетті ұйымдастырушылық құрылымның, құжаттамалық әдістемелердің, процестер мен ресурстардың жиынтығы;
8) техникалық қызмет көрсету – бақылау қалпына келтіру жұмыстарын, жекелеп, сонымен қатар бірге орындалатын тексеруді, ауыстыруды, ақауларды жоюды қоса алғанда, әуе кемесінің ұшу жарамдылығын сақтауды қамтамасыз ету үшін қажетті жұмыстарды жүргізу, сондай-ақ түрлендіруді іс жүзінде жүзеге асыру;
9) ұшу жарамдылығы – әуе кемесiнiң қауiпсiздiгi мен ұшу сапасын қамтамасыз ететiн ұшу-техникалық сипаттамаларға сәйкес келетін оның техникалық жай-күйі;

6. В настоящих Правилах используются следующие термины и определения:
1) авиационная техника – комплекс авиационных технических средств (воздушные суда, их бортовое оборудование и агрегаты, двигатели, авиационные средства спасения, комплексные тренажеры (летные симуляторы), комплектующие изделия, технические средства управления воздушным движением, навигации посадки и связи, а также средства наземного обеспечения общего и специального применения, предназначенных для выполнения полета, организации управления воздушным движением и наземного обеспечения полетов;
2) сертификат по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники (далее – сертификат по ТО и РАТ) – документ установленного образца, удостоверяющий соответствие организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники сертификационным требованиям;
3) уполномоченный орган в сфере гражданской авиации (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в области использования воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности гражданской и экспериментальной авиации;
4) руководство по процедурам организации технического обслуживания и ремонту авиационной техники гражданской авиации – документ, утвержденный руководителем организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники и содержащий подробную информацию о структуре организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники и обязанностях ее руководства, сфере выполняемых работ, производственной базе, процедурах технического обслуживания и системах обеспечения качества;
5) ремонт авиационной техники – комплекс операций по восстановлению исправности и работоспособности авиационной техники;
6) государственный авиационный инспектор – должностное лицо уполномоченного органа в сфере гражданской авиации, уполномоченное на осуществление сертификации, государственного контроля и надзора в сфере гражданской и экспериментальной авиации;
7) система качества – совокупность организационной структуры, документальных методик, процессов и ресурсов, необходимых для осуществления административного управления качеством технического обслуживания и ремонта авиационной техники;
8) техническое обслуживание – проведение работ, необходимых для обеспечения сохранения летной годности воздушного судна, включая контрольно-восстановительные работы, проверки, замены, устранения дефектов, выполняемые как в отдельности, так и в сочетании, а также практическое осуществление модификации;
9) летная годность – техническое состояние воздушного судна, соответствующее летно-техническим характеристикам, которые обеспечивают его безопасность и летное качество;

10) ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесі – қажетті ұйымдастырушылық құрылымды, жауапкершілік сатылығын, басшылық ететін қағидаттар мен рәсімдерді қоса алғанда, ұшу қауіпсіздігін басқаруға жүйелі көзқарас (ИКАО Чикаго конвенциясына 6-қосымшаның 1-тарауы).
7. Сертификаттау үшін "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексінде (Салық кодексі) айқындалатын тәртіппен және мөлшерде алым алынады.
2-тарау. Азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша сертификаттауды жүргізу және сертификатын беру тәртібі
8. Өтініш беруші сертификаттаудан өту үшін азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу сертификатын алу үшін осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша уәкілетті органға:
1) жоспарлы сертификаттау кезінде (бастапқы немесе бұрын берілген сертификаттың қолданылу мерзімі өткен соң);
2) ұйымның қызмет аясын кеңейту қажет болған кезде Өтініш (бұдан әрі – Өтініш) береді.
Өтінішке құжаттардың, осы Қағидаларға 3-қосымшада көрсетілген азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымының сертификатын алуға арналған өтінімге қоса берілген құжаттар Тізбесіне (бұдан әрі – Тізбе) сәйкес құжаттардың көшірмесі қоса беріледі.
9. Сертификаттау мерзімі өтініш уәкілетті органға келіп түскен күнінен бастап жиырма екі жұмыс күнінен аспайды. Мемлекеттік авиация инспекторларымен қосымша зерделеуді немесе тексеруді жүргізу қажет болған жағдайларда, қарау мерзімі жиырма екі жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылуы мүмкін, бұл туралы қарау мерзімін ұзарту туралы шешім қабылданған сәттен бастап үш жұмыс күні ішінде өтініш берушіге хабарланады.
10. Уәкілетті орган өтініш пен Тізбенің осы Қағидалардың 8-тармағының талаптарына сәйкес бес жұмыс күні мерзімінде тексереді, оның қорытынды бойынша:
сәйкес болған жағдайда өтініш берушіге осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу (АТ ТҚ және Ж) жөніндегі ұйымының сертификатын алуға өтініш бойынша Шешімін (бұдан әрі – Шешім) жібереді;
сәйкес болмаған жағдайда өтініш берушіге пысықтау үшін себебін көрсете отырып құжаттарды қайтарады.
11. Сертификаттық зерттеп-қарауды мемлекеттік авиация инспекторлары жүзеге асырады, олардың міндеттеріне әуе кемелерін пайдалану, техникалық қызмет көрсету және ұшу жарамдылығын ұстау мәселелері кіреді.
Сертификаттық зерттеп-қарау он бес жұмыс күнінен аспайды.

10) система управления безопасностью полетов – системный подход к управлению безопасностью полетов, включая необходимую организационную структуру, иерархию ответственности, руководящие принципы и процедуры (глава 1 Приложения 6 к Чикагской конвенции ИКАО).
7. За сертификацию взимается сбор в порядке и размерах, определяемых Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).
Глава 2. Порядок проведения
Сертификации и выдачи сертификата по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации
8. Для прохождения сертификации заявитель подает в уполномоченный орган заявление на получение сертификата техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее – Заявление):
1) при плановой сертификации (первоначальной или по истечению срока действия ранее выданного сертификата);
2) при необходимости расширения сферы деятельности организации.
К заявлению прилагаются копии документов в соответствии с Перечнем документов, прилагаемых к заявке на получение сертификата организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации, указанным в приложении 3 к настоящим Правилам (далее – Перечень).
9. Общий срок сертификации не превышает двадцати двух рабочих дней со дня поступления заявления в уполномоченный орган. В тех случаях, когда необходимо проведение дополнительного изучения или проверки государственными авиационными инспекторами, срок рассмотрения может быть продлен не более чем на двадцать два рабочих дня, о чем сообщается заявителю в течении трех рабочих дней с момента принятия решения о продлении срока рассмотрения.
10. Уполномоченный орган в срок пять рабочих дней проверяет соответствие заявления и Перечня требованиям пункта 8 настоящих Правил, по результатам которого:
в случае соответствия направляет заявителю Решение по заявлению на получение сертификата организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники (ТО и РAT) гражданской авиации по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам (далее – Решение);
в случае несоответствия возвращает заявителю документы с указанием причин для доработки.
11. Сертификационное обследование осуществляется государственными авиационными инспекторами, в функции которых относятся вопросы эксплуатации, технического обслуживания и поддержания летной годности воздушных судов.
Срок сертификационного обследования не превышает пятнадцати рабочих дней.

12. Сертификаттық зерттеп-қарау осы Қағидаларға 5-қосымшада көрсетілген азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша ұйым қызметінің мәлімделген салаларына және ұйымның сипаттамаларына қарай жүргізіледі.
Сертификаттық зерттеп-қарау мемлекеттік авиация инспекторлары үшін азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган әзірлеген және бекіткен жөніндегі ұйымды сертификаттық зерттеп-қарау бағдарламасы пайдаланыла отырып осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жүргізіледі.
13. Сертификаттық зерттеп-қарау кезінде ұйымдардың Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 196 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12045 болып тіркелген) авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу ұйымдарына қойылатын сертификаттық талаптарға (бұдан әрі – сертификаттық талаптар) сәйкестігін растауға мүмкіндік беретін тексеру рәсімдері іске асырылады.
14. Сертификаттық зерттеп-қарау нәтижелері бойынша мемлекеттік авиация инспекторлары осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі данада өтініш беруші объектілерінің нақты жай-күйі, тұжырымдар, ұсынымдар және сертификатты беру мүмкіндігі (мүмкін еместігі) туралы қорытынды көрсетілген сертификаттық зерттеп-қарау актісін жасайды, оған соңында мемлекеттік авиация инспекторлары қол қояды және өтініш берушіге танысу үшін ұсынылады.
Сертификаттық зерттеп-қарау кезінде анықталған сәйкессіздіктер үш санатқа бөлінеді:
1) 1-санат – қызметті жүзеге асыруға кедергі келтірмейтін және өндірісті жетілдіру кезінде оны жоюға жататын сертификаттық талаптарға сәйкессіздігі;
2) 2-санат – уәкілетті органмен келісілген немесе шектеулерді енгізген мерзімде оны жойған жағдайда қызметті жүзеге асыруға кедергі келтірмейтін сертификаттық талаптарға сәйкессіздігі;
3) 3-санат – қызметті жүзеге асыруға кедергі келтіретін сертификаттық талаптарға сәйкессіздігі.
15. 3-санаттағы сертификаттау талаптарына сәйкессіздіктер өтініш берушінің техникалық және қаржылық мүмкіндіктеріне қарай, адамның өмірі мен денсаулығын, қоршаған ортаны қорғауды, ұшу қауіпсіздігі мен авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге өтініш берушінің қабілетсіздігімен сипатталады.
3-санаттағы сертификаттау талаптарына сәйкессіздік кезінде уәкілетті орган сертификат беруден бас тартады не өтініш беруші анықталған сәйкессіздіктерді жойған кезге дейін Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда және тәртіппен сертификаттың қолданысын шектейді.

12. Сертификационное обследование проводится применительно к заявленным областям деятельности организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации, указанным в приложении 5 к настоящим Правилам и характеристикам организации.
Сертификационное обследование осуществляется с использованием программы сертификационного обследования организаций по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам (далее – Программа).
13. При проведении сертификационного обследования реализуются процедуры проверки, позволяющие подтвердить соответствие организации сертификационным требованиям к организациям по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 196 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12045) (далее – сертификационные требования).
14. По результатам сертификационного обследования государственными авиационными инспекторами составляется акт сертификационного обследования по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам в двух экземплярах с указанием фактического состояния объектов заявителя, выводов, рекомендаций и заключения о возможности (невозможности) выдачи сертификата, который по завершению подписывается государственными авиационными инспекторами и представляется заявителю для ознакомления.
Несоответствия, выявленные при сертификационном обследовании, подразделяются на три категории:
1) категория 1 – несоответствие сертификационным требованиям, не препятствующее осуществлению деятельности и подлежащее его устранению при совершенствовании производства;
2) категория 2 – несоответствие сертификационным требованиям, не препятствующее осуществлению деятельности при условии его устранения в сроки, согласованные с уполномоченным органом или введения ограничений;
3) категория 3 – несоответствие сертификационным требованиям, препятствующее осуществлению деятельности.
15. Несоответствия сертификационным требованиям категории 3 характеризуются неспособностью заявителя обеспечить охрану жизни и здоровья человека, окружающей среды, безопасность полетов и авиационную безопасность, исходя из технических и финансовых возможностей заявителя.
При несоответствии сертификационным требованиям категории 3 уполномоченный орган отказывает в выдаче сертификата либо ограничивает действие сертификата в случаях и порядке, установленных законодательством Республики Казахстан об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации, до момента устранения выявленных несоответствий заявителем.

16. 2-санаттағы сертификаттау талаптарына сәйкессіздік кезінде уәкілетті орган:
1) анықталған сәйкессіздікті жою үшін ол анықталған кезден бастап үш айдан аспайтын мерзім белгілейді. Өтініш беруші анықталған сәйкессіздікті жою жөніндегі түзету іс-қимылдарының жоспарын әзірлейді және сертификаттық зерттеп-қарау нәтижелерімен танысқан сәттен бастап он жұмыс күні ішінде уәкілетті органға ұсынады;
2) өтініш беруші ұсынған анықталған сәйкессіздікті жою жөніндегі шараларды бағалау негізінде түзету іс-қимылдарының жоспарын бекітеді не оны негіздемесімен қоса пысықтауға қайтарады.
Түзету іс-қимылдарының жоспарында көрсетілген мерзімді өтініш беруші өзгерту қажеттілігі туралы негіздемені ұсынған жағдайда, уәкілетті орган оны ұзартады.
17. Уәкілетті орган өтініш берушінің түзету іс-қимылдарының жоспарын ұсынуын және (немесе) жоспарда белгіленген мерзімдерде түзету іс-қимылдарын орындауын тексеру жүргізу жолымен бақылайды.
Егер өтініш беруші түзету іс-қимылдарының қолайлы жоспарын ұсынбаса немесе уәкілетті орган белгілеген мерзімдерде түзету іс-қимылдарын орындамаса, 2-санаттағы сертификаттау талаптарына сәйкессіздік 3-санаттағы сертификаттау талаптарына сәйкессіздікке айналады және уәкілетті орган сертификатты беруден бас тартады немесе бұрын берілген сертификатты кері қайтарып алады.
1-санаттағы сертификаттау талаптарына сәйкессіздік кезінде түзету іс-қимылдарының жоспары талап етілмейді.
18. Уәкілетті орган сертификаттық зерттеп-қарау кезінде анықталған сәйкессіздіктер санатына байланысты сертификат береді, олар сертификаттық зерттеп-қарау актісінің қорытындысында көрсетіледі.
Сертификаттық зерттеп-қарау актісінде тиісті қорытынды сертификатты берудің немесе беруден бас тартудың негізі болып табылады.
19. Сертификатты беру немесе беруден бас тартуды уәкілетті орган сертификаттық зерттеп-қарау актісін ресімдеген күннен бастап екі жұмыс күні мерзімінде жүргізеді.
Сертификатты беруден бас тарту кезінде өтініш берушіге осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мерзімде бас тартудың себебін көрсете отырып дәлелді жазбаша жауапты жібереді.
Өтініш беруші келіспеген жағдайда Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіпте сертификатты беруде бас тартуға шағымдануы мүмкін.
20. Сертификатты беруден бас тарту мынадай жағдайларда, егер:
1) осы Қағидалардың 15-тармағында көзделген анықталған сәйкессіздік;
2) өтініш берушіге қатысты оған осы қызмет түрін көрсетуге тыйым салатын соттың шешімі бар болған;
3) сертификатты және (немесе) онда қамтылған деректерді (мәліметтерді) алу үшін өтініш беруші ұсынған құжаттардың анық еместігін белгіленген;

16. При несоответствии сертификационным требованиям категории 2 уполномоченный орган:
1) устанавливает срок для устранения выявленного несоответствия, не превышающий трех месяцев с момента его выявления. Заявитель разрабатывает план корректирующих действий по устранению выявленного несоответствия и представляет в уполномоченный орган в сфере гражданской авиации в течение десяти рабочих дней с момента ознакомления с результатами сертификационного обследования;
2) на основе оценки мер, предложенных заявителем по устранению выявленного несоответствия, утверждает план корректирующих действий либо возвращает его на доработку с обоснованием.
Срок, указанный в плане корректирующих действий, продлевается уполномоченным органом при условии предоставления заявителем обоснования о необходимости его изменения.
17. Уполномоченный орган контролирует представление заявителем плана корректирующих действий и (или) выполнение корректирующих действий в установленные планом сроки путем проведения проверки.
Если заявитель не представляет приемлемый план корректирующих действий или не выполняет корректирующие действия в сроки, установленные уполномоченным органом, несоответствие сертификационным требованиям категории 2 становится несоответствием сертификационным требованиям категории 3 и уполномоченный орган отказывает в выдаче сертификата или отзывает ранее выданный сертификат.
При несоответствии сертификационным требованиям категории 1 план корректирующих действий не требуется.
18. Уполномоченный орган выдает сертификат в зависимости от категорий несоответствий выявленных при сертификационном обследовании, которые указываются в заключении акта сертификационного обследования.
Соответствующее заключение в акте сертификационного обследования является основанием для выдачи или отказе в выдаче сертификата.
19. Выдача или отказ в выдаче сертификата производится уполномоченным органом в срок два рабочих дня со дня оформления акта сертификационного обследования.
При отказе в выдаче сертификата, заявителю в сроки, указанные в части первой настоящего пункта, направляется мотивированный письменный ответ с указанием причин отказа.
При несогласии заявитель обжалует отказ в выдаче сертификата в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
20. Отказ в выдаче сертификата производится в случаях, если:
1) выявлены несоответствия, предусмотренные пунктом 15 настоящих Правил;
2) в отношении заявителя имеется решение суда, запрещающее ему оказание данного вида услуг;
3) установление недостоверности документов, представленных заявителем для получения сертификата, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;

4) осы Қағидаларда белгіленген талаптарға өтініш беруші және (немесе) сертификат беруге қажетті ұсынылған материалдар, объектілер, деректер мен мәліметтер сәйкес келмеген;
5) өтініш берушіге қатысты қызметке немесе сертификат алуды талап ететін қызметтің жекеленген түрлеріне тыйым салу туралы соттың шешімі (үкімі) заңды күшіне енген жағдайда жүргізіледі.
21. Егер сертификаттың телнұсқасы бүлінген немесе жоғалған (ұрланған) жағдайда ол екі жұмыс күні мерзімінде беріледі. Телнұсқаны алу үшін ұйым уәкілетті органға еркін нысанда өтініш береді.
3-тарау. Азаматтық авиацияның авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және жөндеу сертификатының қолданылуын тоқтату және кері қайтару
22. Уәкілетті орган мынадай жағдайларда:
1) ұйымның сертификаттық талаптар мен шектеулерді сақтамауы;
2) ұйымның "Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерін техникалық пайдалану және оларды жөндеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 551 бұйрығын (Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11573 болып тіркелген) сақтамауы;
3) Заңның 16-3-бабының ережелеріне сәйкес немесе инспекциялық тексеру кезінде белгіленген ұшу қауіпсіздігіне әсер ететін бірінші деңгейдегі бұзушылықтар анықталған;
4) ұйымның жазбаша өтініші болған жағдайда сертификаттың қолдануын тоқтатады.
23. Сертификаттың қолданысын тоқтатқан немесе қайтарып алған жағдайда уәкілетті орган үш жұмыс күні мерзімінде қабылданған шешім туралы ұйымға хабарлайды.
24. Егер ұйым түзету іс-қимылдарының жоспарымен белгіленген мерзімдер сертификаттың қолданылуын тоқтатуға әкелетін сәйкессіздіктерді және (немесе) бұзушылықтарды жоймаған жағдайда уәкілетті орган оны қайтарып алады. Ұйым сертификатты кері қайтару кезінде хабарламаны алған сәттен бастап үш жұмыс күні ішінде уәкілетті органға оның түпнұсқасын қайтарады.
25. Сертификаттың қолданысы тоқтатылған жағдайда оны жаңарту ұйым құжаттаманы растайтын қосымшамен бірге, жоспармен белгіленген мерзімде түзету іс-қимылдарының жоспарын орындағаннан кейін жүзеге асырады.
Ұйымның түзету іс-қимылдары туралы жоспарын орындауын уәкілетті орган тексеру арқылы белгілейді.
26. Уәкілетті орган тексеруді аяқтаған сәтінен бастап ұйымды үш жұмыс күні ішінде сертификаттың қолданысын жаңарту немесе жаңартудан бас тарту бойынша шешім туралы жазбаша хабардар етеді.
4-тарау. Азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі сертификатына өзгерістер мен (немесе) толықтырулар енгізу тәртібі

4) несоответствие заявителя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для выдачи сертификата, требованиям, установленным настоящими Правилами;
5) в отношении заявителя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения сертификата.
21. Дубликат сертификата выдается в случае его порчи или утраты (хищения) в срок два рабочих дня. Для получения дубликата, организация подает в уполномоченный орган заявление в произвольной форме.
Глава 3. Порядок приостановления действия и отзыва сертификата по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации
22. Уполномоченный орган приостанавливает действие сертификата в случаях:
1) несоблюдения организацией сертификационных требований и ограничений;
2) несоблюдения организацией приказа Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 апреля 2015 года № 551 "Об утверждении Правил технической эксплуатации и ремонта гражданских воздушных судов Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11573);
3) выявления нарушений первого уровня в соответствии с положениями статьи 16-3 Закона или влияющих на безопасность полетов, установленных при инспекционных проверках;
4) письменного заявления организации.
23. В случае приостановления действия сертификата, уполномоченный орган в срок три рабочих дня письменно уведомляет о принятом решении организацию.
24. Если организация в установленные планом корректирующих действий сроки не устранило несоответствия и (или) нарушения, повлекшие приостановление действия сертификата, уполномоченный орган отзывает его. Организация при отзыве сертификата, в течение трех рабочих дней с момента получения уведомления возвращает его оригинал в уполномоченный орган.
25. Возобновление действия сертификата, в случае его приостановления, осуществляется после выполнения организацией плана корректирующих действий в установленные планом сроки, с приложением подтверждающей документации.
Выполнение организацией плана корректирующих действий устанавливается уполномоченным органом путем проверки.
26. Организация письменно уведомляется уполномоченным органом о решении по возобновлению или отказу в возобновлении действия сертификата в срок три рабочих дня с момента окончания проверки.
Глава 4. Порядок внесения изменений и (или) дополнений в сертификат по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации

27. Сертификатқа өзгерістер енгізу үшін ұйым уәкілетті органға бұрын берілген сертификаттың қосымшасымен еркін нысанда өтінішті уәкілетті органға береді.
Бұрын берілген сертификат оны жою тәсілін көрсете отырып еркін нысанда жою актісіне сәйкес жойылуға жатады.
28. Сертификатқа өзгеріс пен (немесе) толықтыру мынадай:
ұйымның атауы, ұйымдастырушылық-құқықтық нысаны немесе заңды және нақты мекенжайы өзгерген;
сертификаттың қолданылу аясы кеңейген жағдайларда енгізіледі.
29. Сертификатқа өзгерістер енгізу мерзімі:
ұйымның атауы, ұйымдастырушылық-құқықтық нысаны немесе заңды және нақты мекенжайы өзгерген жағдайларда – бес жұмыс күн ішінде;
сертификаттың қолданылу аясын кеңейту жағдайларында – жиырма екі жұмыс күні ішінде.
30. Сертификаттың қолданылу аясын кеңейту кезінде ұйым уәкілетті органға Тізбеге сәйкес құжаттармен өтініш жібереді.
5-тарау. Авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі шетелдік ұйымдардың сертификаттарын тану
31. Шетелдік мемлекеттердің авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі сертификатталған ұйымдар (бұдан әрі – шетелдік ұйымдар) уәкілетті органның олардың сертификаттарын танығаннан кейін техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жұмыстарына рұқсат етіледі.
Тіркеуі Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерінің мемлекеттік тізілімінде жүзеге асырылған, Қазақстан Республикасы азаматтық авиациясының авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеуді жүзеге асыруға ниетті шетелдік ұйымдардың сертификаттары тануға жатады.
32. Шетелдік ұйымдардың сертификаттарын тану тәртібі сертификат берілген ИКАО талаптары мен стандарттарына және сертификаттау талаптарына сәйкес болған кезде шетелдік ұйымдарға қатысты қолданылады.
33. Шетелдік ұйымдардың авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі сертификаттарын тануды (бұдан әрі – сертификатты тану) осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Шетелдік ұйымдардың авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі сертификаттарын тану туралы шешім түрінде (бұдан әрі – Сертификатты тану туралы шешім) уәкілетті орган ресімдейді, онда шетелдік ұйым көрсетіледі, онда сертификат танылады және Сертификатты тану туралы шешімнің қолданылу мерзімін белгілейді.
34. Шетелдік ұйымдардың сертификаттарын тану мынадай мерзімдерде жүзеге асырылады:
1) қолданылу мерзімі шектеусіз шетелдік ұйымдардың сертификатын, уәкілетті орган бір жылға танылады;

27. Для внесения изменения в сертификат организация подает в уполномоченный орган заявление в произвольной форме с приложением ранее выданного сертификата.
Ранее выданный сертификат подлежит уничтожению согласно акту уничтожения в произвольной форме с указанием способа его уничтожения.
28. Изменения и (или) дополнения вносятся в сертификат, в следующих случаях:
изменения наименования, организационно-правовой формы или юридического и фактического адреса организации;
расширения области действия сертификата.
29. Срок внесения изменений в сертификат:
в случаях изменения наименования, организационно-правовой формы или юридического и фактического адреса организации – пять рабочих дней;
в случаях расширения области действия сертификата – двадцать два рабочих дня.
30. При расширении области действия сертификата организация направляет в уполномоченный орган заявление с документами согласно Перечню.
Глава 5. Порядок признания сертификатов иностранных организаций по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники
31. Сертифицированные организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники иностранных государств (далее – иностранные организаций) допускаются к работам по техническому обслуживанию и ремонту после признания их сертификатов уполномоченным органом.
Признанию подлежат сертификаты иностранных организаций, намеренных осуществлять техническое обслуживание и ремонт авиационной техники гражданской авиации Республики Казахстан, регистрация которых осуществлена в Государственном реестре гражданских воздушных судов Республики Казахстан.
32. Порядок признания сертификатов иностранных организаций применяются к иностранным организациям при условии, что требования в соответствии с которыми выдан сертификат, соответствует требованиям и стандартам ИКАО и сертификационным требованиям.
33. Признание сертификатов иностранных организаций по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники (далее – признание сертификата) оформляется уполномоченным органом в виде Решения о признании сертификата иностранной организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники (далее – Решение о признании сертификата) по форме, согласно приложению 9 к настоящим Правилам в котором указывается иностранная организация, сертификат которой признается и устанавливается срок действия Решения о признании сертификата.
34. Признание сертификата иностранной организации осуществляется в следующие сроки:
1) сертификат иностранной организации, срок действия которого неограничен признается уполномоченным органом на один год;

2) қолданылу мерзімі уәкілетті органға өтінішті беру сәтінде кемінде бір жылға аяқталатын, шетелдік ұйымдардың сертификаты, оны қолданудың барлық мерзімі уәкілетті органмен танылады.
35. Сертификатты тану туралы шешімді алу үшін өтініш беруші уәкілетті органға осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымның сертификатын тануға өтініш жібереді.
Өтінімге қоса берілетін мынадай құжаттар:
1) шетелдік ұйымдар сертификатының көшірмесі;
2) авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және оны жөндеуді ұйымдастыру рәсімдері жөніндегі нұсқау.
36. Ұсынылған құжаттарды қарау процесінде уәкілетті орган шетелдік ұйымның сертификаты берілген шетелдік мемлекеттің авиациялық әкімшілігіне тиісті сұрау салуды қатар жібереді, сондай-ақ шетелдік ұйымды оның сертификаттық талаптарына сәйкестік мәніне тексереді.
37. Шетелдік ұйымдардың сертификатын тану Бағдарламаны пайдалана отырып шетелдік ұйымның мәлімделген қызмет саласына қатысты жүзеге асырылады.
38. Сертификатты тану және сертификатты тану туралы шешімді беру рәсімдерінің жалпы мерзімі жиырма екі жұмыс күнін құрайды.
Қажетті ақпаратты зерделеу, тексеру немесе алу үшін қосымша уақыт қажет болған жағдайда өтінімді қарау мерзімі жиырма екі жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылады, бұл туралы тануға өтінішті қарау мерзімін ұзарту туралы шешім қабылданған сәтінен бастап үш жұмыс күні ішінде өтініш берушіге хабарлайды.
39. Сертификатты тану туралы шешім ұсынылған құжаттардың негізінде беріледі. Уәкілетті орган тануға өтінішті алған сәттен бастап жиырма екі жұмыс күні мерзімінде Сертификатты тану туралы шешімді беру немесе дәлелді бас тартуды жүзеге асырады.
40. Уәкілетті орган мынадай:
1) сертификатты және (немесе) оларда қамтылған деректерді (мәліметтерді) тану туралы шешімді алу үшін өтініш берушінің ұсынған құжаттардың анық еместігін белгіленген;
2) өтініші берушінің және (немесе) Сертификатты тану туралы шешімді беру үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің осы Қағидалармен немесе сертификаттық талаптармен белгіленген талаптарға сәйкессіздігі жағдайларында өтініш берушіге Сертификатты тану туралы шешімді беруден бас тартады.
41. Сертификатты тану туралы шешім бүлінген немесе жоғалған (ұрланған) жағдайда көрсетілген құжаттың қолданысы тоқтатылады.      Сертификатты тану туралы шешімнің телнұсқасын алу үшін өтініш беруші уәкілетті органға еркін нысанда өтініш жібереді.

2) сертификат иностранной организации, срок действия которого истекает на момент подачи заявления в уполномоченный орган менее чем за год, признается уполномоченным органом на весь срок его действия.
35. Для получения Решения о признании сертификата, заявитель направляет в уполномоченный орган заявление на признание сертификата организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее – заявление на признание).
К заявлению на признание прилагаются следующие документы:
1) копия сертификата иностранной организации;
2) Руководство по процедурам организации технического обслуживания и ремонту авиационной техники.
36. В процессе рассмотрения представленных документов, уполномоченный орган параллельно направляет соответствующий запрос в авиационную администрацию иностранного государства, которым выдан сертификат иностранной организации, а также обследует иностранную организацию на предмет его соответствия сертификационным требованиям.
37. Признание сертификата иностранной организации осуществляется применительно к заявленной области деятельности иностранной организации с использованием Программы.
38. Общий срок процедуры признания сертификата и выдачи Решения о признании сертификата составляет двадцать два рабочих дня.
В случае, когда необходимо дополнительное время для изучения, проверки или получения необходимой информации, срок рассмотрения заявления на признание продлевается не более чем на двадцать два рабочих дня, о чем сообщается заявителю в течении трех рабочих дней с момента принятия решения о продлении срока рассмотрения заявления на признание.
39. Решение о признании сертификата выдается на основании представленных документов. Уполномоченный орган в срок двадцать два рабочих дня с момента получения заявления на признание, осуществляет выдачу или мотивированный отказ в выдаче Решения о признании сертификата.
40. Уполномоченный орган отказывает заявителю в выдаче Решения о признании сертификата в случаях:
1) установления недостоверности документов, представленных заявителем для получения Решения о признании сертификата, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствия заявителя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для выдачи Решения о признании сертификата, требованиям, установленным настоящими Правилами или сертификационным требованиям.
41. В случае порчи или утери (хищения) Решения о признании сертификата действие указанного документа приостанавливается.
Для получения дубликата Решения о признании сертификата заявитель направляет в уполномоченный орган заявление в произвольной форме.

42. Уәкілетті орган өтінішті алған сәттен бастап бес жұмыс күні мерзімінде Сертификатты тану туралы шешімнің телнұсқасын өтініш берушіге береді, онда оң жақ жоғары бұрышында "Телнұсқа" деген белгісі қойылады.
Азаматтық авиацияның
авиациялық техникасына
техникалық қызмет көрсету
және оны жөндеу жөніндегі
ұйымды сертификаттау және
оған сертификат беру
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның атауы, мекенжайы, телефоны, e-mail, Интернет мекенжайы
Наименование уполномоченного органа в сфере гражданской авиации Республики Казахстан, адрес, телефон, e-mail, Интернет адрес
Name of Civil Aviation Authority Republic of Kazakhstan Address, telefone, e-mail, the Internet address
Авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымның сертификаты
Сертификат организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники
Certificate of Aircraft Maintenance Organization
№ ______
20__ жылғы "__" _____берілді.
Выдан "__" ___ 20__ г.
Date of ussue "__" ___ 20__
Қолданылу мерзімі 20__жылғы "__" ___ дейін
Срок действия до "__" __ 20__ г.
Valid till "__" __ 20__
Ұйымның атауы:
Наименование организации:
Nameof Organization:
Заңды мекенжайы:
Юридический адрес:
Legal address:
Өндірістік қызмет орны:
Место производственной деятельности:
Place of production:
Осы Сертификат авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және жөндеу
жөніндегі ұйым сертификаттау талаптарына және техникалық қызмет көрсететін ұйымның
қызметі жөніндегі нұсқауына сәйкес келетінін куәландырады.
Сертификатты Сертификаттық зерттеп-қарау актісінің негізінде 20____жылғы "___"
_________ №_______
_____________________________________________ берді.
(азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның атауы)
Инспекциялық бақылауды______________________________ жүзеге асырады.
(азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның атауы)
Настоящий сертификат удостоверяет, что организация по техническому обслуживанию
и ремонту авиационной техники соответствует сертификационным требованиям и соблюдает
процедуры Руководства по процедурам организации технического обслуживания и ремонту
авиационной техники.
Сертификат выдан на основании акта сертификационного обследования
____________________________ от "__"______ 20__ г. № ___
(наименование уполномоченного органа в сфере гражданской авиации)
Инспекционный контроль осуществляет _______________________________________
(наименование уполномоченного органа в сфере гражданской авиации)
This certificate certifies that the organization for maintenance and repair of aircraft meets the
certification requirements and follows the procedures Manual for the procedures for the organization
of maintenance and repair of the aeronautical equipment.
The certificate was issued on the basis of the certificate of certification
examination_____________________________ Date of ussue "__" ___ 20__
(name of the authorized body in the field of civil aviation)
Inspection control exercises____________________________________________________
(name of the authorized body in the field of civil aviation)
М.О. Уәкілетті органның лауазымды тұлғасы немесе оның уәкілеттік берген тұлғасы
М.П. Должностное лицо уполномоченного органа либо лица, им уполномоченного
Stamp Official person of the authorized organization or authorized person by him
Авиациялық техникаға
техникалық қызмет
көрсету және оны жөндеу
жөніндегі ұйымның
сертификатына қосымша
№ _______
Сертификаттың қолданылу аясы
Класс
Рұқсат
Шектеулер
Кезеңдік техникалық жұмыстар
Жеделтехникалық жұмыстары
Санаты
Авиациялық техниканың үлгісі немесе жұмыс түрі
Әуе кемелері
Авиациялық қозғалтқыштар
Авиациялық марштық қозғалтқышты және жиынтықта қосалқы күш қондырғысынан басқа құрастырылған компоненттер
Американың Әуе көлігі қауымдастығының коды
Арнайы жұмыс түрлері
Сертификаттың қолданылу аясы бекітілген Авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымның рәсімдері бойынша нұсқауға сәйкес техникалық қызмет көрсету бойынша орындалатын жұмыстардың көлемдеріне шектеулі.
Авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымның рәсімдері бойынша нұсқау
Сілтеме нөмірі
Өзгеріс енгізу күні мен нөмірі
М.О.
Азаматтық авиация саласындағы
уәкілетті органның лауазымды тұлғасы
не ол уәкілеттік берген тұлға
______________________________
қолы, Т.А.Ә
Азаматтық авиацияның
авиациялық техникасына
техникалық қызмет көрсету
және оны жөндеу жөніндегі
ұйымды сертификаттау және
оған сертификат беру
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсететін және жөндейтін (АТ ТҚ және Ж) ұйымның сертификатын алуға/тануға арналған өтінім

42. Уполномоченный орган в срок пять рабочих дней с момента получения заявления, выдает заявителю дубликат Решения о признании сертификата, где в правом верхнем углу делается отметка "Дубликат".
Приложение 1
к Правилам сертификации
и выдачи сертификата
организации по техническому
обслуживанию и ремонту
авиационной техники
гражданской авиации
Форма
Қазақстан Республикасы азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның
атауы,
адресі, телефоны, e-mail, Интернет адресі
Наименование уполномоченного органа в сфере гражданской авиации
Республики Казахстан, адрес, телефон, e-mail, Интернет адрес
Name of Civil Aviation Authority Republic of Kazakhstan
Address, telefone, e-mail, the Internet address
Авиациялық техникаға
техникалық қызмет көрсету және
жөндеу жөніндегі ұйымның сертификаты
Сертификат
организации по техническому
обслуживанию и ремонту авиационной техники
Certificate of Aircraft Maintenance Organization
№ ______
20__ ж "__" _____берілді.
Выдан "__" ___ 20__ г.
Date of ussue "__" ___ 20__
Қолданылу мерзімі 20__жылғы "__"___ дейін
Срок действия до "__" __ 20__ г.
Valid till "__" __ 20__
Ұйымның атауы:
Наименование организации:
Name of Organization:
Заңды мекенжайы:
Юридический адрес:
Legal address:
Өндірістік қызмет орны:
Место производственной деятельности:
Place of production:
Осы Сертификат авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және
жөндеу жөніндегі ұйым сертификаттау талаптарына және техникалық қызмет
көрсететін ұйымның қызметі жөніндегі нұсқауына сәйкес келетінін
куәландырады.
Сертификатты Сертификаттық тексеру актісінің
негізінде___________________________________________________________ берді.
(азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның атауы)
20____жылғы "___" _________№_______
Инспекциялық бақылауды_________________________ жүзеге асырады.
(азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның атауы)
Настоящий сертификат удостоверяет, что организация по
техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники соответствует
сертификационным требованиям и соблюдает процедуры Руководства по
процедурам организации технического обслуживания и ремонту авиационной
техники.
Сертификат выдан на основании акта сертификационного
обследования ____________________________ от "__"______ 20__ г. № ___
(наименование уполномоченного органа в сфере гражданской авиации)
Инспекционный контроль осуществляет _________________________________
(наименование уполномоченного органа в сфере гражданской авиации)
This certificate certifies that the organization for maintenance and repair of
aircraft meets the certification requirements and follows the procedures Manual for
the procedures for the organization of maintenance and repair of the aeronautical
equipment.
The certificate was issued on the basis of the certificate of certification
examination_____________________________ Date of ussue "__" ___ 20__
(name of the authorized body in the field of civil aviation)
Inspection control exercises____________________________________________________
(name of the authorized body in the field of civil aviation)
М.О. Уәкілетті органның лауазымды тұлғасы немесе оның уәкілеттік берген
тұлғасы
М.П. Должностное лицо уполномоченного органа либо лицо, им
уполномоченное
Stamp Official person of the authorized organization or authorized person by him
Приложение
к сертификату организации по
техническому обслуживанию и
ремонту авиационной техники
№ _______
Область действия сертификата
Класс/Class
Допуск/Rating
Ограничения/
Limitation
Периодические технические работы/Line maintenance
Оперативные технические работы/Base maintenance
Категория
Тип авиационной техники или вид работ
Воздушные суда/
Aircraft
Авиационные двигатели/ Engines
Компоненты, за исключением маршевых авиационных двигателей и вспомогательной силовой установки в сборе/Components other than complete engines are APUs
Код по Ассоциации Воздушного транспорта Америки/ATA Cods
Специальные виды работ/ Specialised Services
Область действия сертификата ограничен объемом выполняемых работ по техническому обслуживанию согласно утвержденному Руководству по процедурам организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники.
The scope of the certificate is limited to the scope of maintenance work in accordance with the approved Maintenance organisation exposition
Руководство по процедурам организации по техническому обслуживанием и ремонту авиационной техники/ Maintenance organisation exposition
Ссылочный номер/ Reference number
Дата и номер изменения/
Date & revision number
М.П. Должностное лицо уполномоченного органа либо лицо, им уполномоченное
Stamp Official person of the authorized organization or authorized person by him
Приложение 2
к Правилам сертификации и
выдачи сертификата
организации по техническому
обслуживанию и ремонту
авиационной техники
гражданской авиации
Форма
Заявление на получение/признание сертификата организации по
техническому
обслуживанию и ремонту авиационной техники (ТО и РAT)
гражданской авиации

1. АТ ТҚ және Ж жөніндегі ұйымның атауы_____________________________________
2. Ұйымның тіркелген орны және тіркеу нөмірі (шифры)
__________________________________________________________________________
3. Өндірістік базаның орналасқан жері:_________________________________________
4. Пошталық мекенжайы_____________________________________________________
5. Телефон_________________________________________________________________
6. Телеграф________________________________________________________________
7. Факс____________________________________________________________________
8. Есеп шоты_______________________________________________________________
9. Бизнес-сәйкестендіру нөмірі (БСН)__________________________________________
10. Электрондық мекенжайы_________________________________________________
11. Өтінім беру себебі (керегінің астын сызу): АТ ТҚ және Ж жөніндегі жөніндегі
ұйымның сертификатын алуға арналған бастапқы өтінім;
АТ ТҚ және Ж жөніндегі бойынша жұмыстар түрлерінің (кешендерінің) тізбесін
толықтыру;
авиациялық техника үлгілерінің тізбесін толықтыру;
кезекті мерзімге арналған сертификаттау;
АТ ТҚ және Ж жөніндегі жөніндегі ұйымның сертификатын кері қайтарып
алғаннан/күшін жойғаннан кейінгі сертификаттау;
АТ ТҚ және Ж жөніндегі жөніндегі ұйымның негізгі деректерін өзгерту;
басқа да себептер (көрсету).
12. Өтінімнің мазмұны
Мен, төменде қол қойған, _________________________________________________
(ұйым басшысының Т.А.Ә.)
______________________(күні)___________________________________ бекітілген
(тіркелген)
Жарғының (Ереженің) негізінде әрекет ететін техникалық қызмет көрсету және жөндеу
жөніндегі ұйымды мынадай авиациялық техникада төменде көрсетілген қызмет түрін орындау
құқығына сертификаттау жүргізуді сұраймын:
Класс
Рұқсат
Шектеулер
Кезеңдік техникалық жұмыстар
Жедел техникалық жұмыстары
Санаты
Авиациялық техниканың үлгісі немесе жұмыс түрі
Әуе кемелері
Авиациялық қозғалтқыштар
Авиациялық марштық қозғалтқышты және жиынтықта қосалқы күш қондырғысынан басқа құрастырылған компоненттер
Американың Әуе көлігі қауымдастығының коды
Арнайы жұмыс түрлері
13. Өтінім беруші Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі саласындағы заңнамасының талаптарын мойындайды және орындауға міндеттенеді.
14. Авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету үшін жауапты басшылық құрамы:
Лауазымы
Т.А.Ә.
Қолы
АТ ТҚ және Ж жөніндегі ұйымның басшысы
Сапаны бақылау (кепілдік) жөніндегі бөлімшенің басшысы
Азаматтық авиацияның
авиациялық техникасына
техникалық қызмет көрсету
және оны жөндеу жөніндегі
ұйымды сертификаттау және
оған сертификат беру
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымның сертификатын алуға арналған өтінімге қоса берілетін құжаттардың тізбесі

1. Наименование организации по ТО и РAT _______________________
2. Место регистрации организации и регистрационный номер (шифр)
______________________________________________________________
3. Местонахождение производственной базы: ______________________
4. Почтовый адрес _____________________________________________
5. Телефон _________________
6. Телеграф ________________
7. Факс ___________________
8. Расчетный счет __________
9. Бизнес-идентификационный номер (БИН) _______________________
10. Электронный адрес _________________________________________
11. Причина подачи заявки (нужное подчеркнуть):
первоначальная заявка на получение сертификата организации по ТО и
РAT;
дополнение перечня видов (комплексов) работ по ТО и РAT;
дополнение перечня типов авиационной техники;
сертификация на очередной срок;
сертификация после отзыва/аннулирования сертификата организации по ТО и
РAT;
изменение основных данных организации по ТО и РAT;
другие причины (указать).
12. Содержание заявки
Я, нижеподписавшийся, _____________________________________________
(ФИО руководителя организации)
действующий на основании Устава (Положения), утвержденного
(зарегистрированного) __________________ (дата) __________________
прошу провести сертификацию организации по техническому обслуживанию и
ремонту на право выполнения на следующей авиационной технике
перечисленных ниже форм деятельности:
Класс
Допуск
Ограничения
Периодические технические работы
Оперативные технические работы
Категория
Тип авиационной техники или вид работ
Воздушные суда
Авиационные двигатели
Демонтированные компоненты, за исключением маршевых авиационных двигателей и вспомогательной силовой установки в сборе
Код по Ассоциации Воздушного транспорта Америки
Специальные виды работ
13. Заявитель признает и обязуется выполнять требования законодательства Республики Казахстан в сфере использования воздушного пространства и деятельности авиации.
14. Руководящий состав, ответственный за техническое обслуживание авиационной техники:
Должность
Ф.И.О.
Подпись
Руководитель организации по ТО и РAT
Руководитель подразделения по контролю (гарантии) качества
Приложение 3
к Правилам сертификации
и выдачи сертификата
организации по
техническому обслуживанию и
ремонту авиационной техники
гражданской авиации
Перечень документов, прилагаемых к заявлению на получение сертификата организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации

1. Авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі ұйым жарғысының көшірмесі.
2. Авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі ұйымның қаржы-экономикалық жағдайы туралы анықтама.
3. Авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі ұйымның (осы құжаттардың тізбесіне 1-қосымшаға сәйкес) рәсімдері жөніндегі нұсқауы.
4. Авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі ұйымның штат кестесі.
5. Авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі ұйымның (осы құжаттардың тізбесіне 2-қосымшаға сәйкес) басшы құрамы туралы мәліметтер және білім туралы тиісті құжаттардың көшірмелері.
6. Азаматтық авиация саласындағы сертификаттау үшін алымның төленгенін растайтын құжаттың көшірмесі.
Азаматтық авиацияның
авиациялық техникасына
техникалық қызмет көрсету
және оны жөндеу жөніндегі
ұйымның сертификатын алуға
арналған өтінімге қоса берілетін
құжаттардың тізбесіне
1-қосымша
Авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымның рәсімдері бойынша нұсқау
1. Кіріспе
1) мазмұны;
2) мәні және саласы;
3) қолданыстағы парақ тізбесі;
4) ревизия/толықтырулар тізбесі;
5) тарату парағы;
6) пайдаланылатын қысқартулар.
2. Басқарма
1) жауапты басшының өтініші;
2) қауіпсіздік және сапа саясаты;
3) басқару персоналы;
4) басқару персоналының лауазымды адамдарының құқықтары мен міндеттері;
5) ұйымды басқару құрылымы;
6) рұқсат ететін персонал тізілімі;
7) ұйымның еңбек ресурстары;
8) сертификатта көрсетілген ұйымдар мекенжайларының әрқайсысында орналасқан өндірістік қуаттардың жалпы сипаты;
9) техникалық қызмет көрсету бойынша (әуе кемелеріне және құрауыштарына) орындалатын жұмыс көлемі;
10) ұйымдағы өзгерістер туралы азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органды хабардар ету рәсімі;
11) Нұсқауға өзгерістер енгізу рәсімдері.
3. Техникалық қызмет көрсету жөніндегі рәсімдер
1) өнім берушілерді бағалау және қосалқы мердігерді қадағалау рәсімдері;
2) сыртқы өнім берушілерден әкелінетін әуе кемесі құрауыштары мен материалдарын қабылдау және тексеру;
3) авиациялық Техникаға техникалық қызмет көрсетуге арналған құрауыштар мен материалдарды сақтау, сәйкестендіру және беру;
4) құралдар мен жабдықтарды қабылдау, аспаптарды таңбалау;
5) құралдар мен жабдықтарды калибрлеу;
6) персоналдың баламалы құралдары мен жабдықтарын қоса алғанда, құралдар мен жабдықтарды пайдалануы;
7) техникалық қызмет көрсету объектілерінде тазалық сақтау нормалары;
8) техникалық қызмет көрсету бойынша нұсқаулықтар және олардың әуе кемесі/әуе кемесі құрауыштарын шығарушылардың нұсқаулықтарына сәйкестігі, жаңартылуын және техникалық персонал үшін олардың болуын қоса алғанда;

1. Копия устава организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники.
2. Справка о финансово-экономическом состоянии организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники.
3. Руководство по процедурам организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники согласно приложению 1 к настоящему перечню документов.
4. Штатное расписание организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники.
5. Сведения о руководящем составе организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники и копии соответствующих документов об образовании согласно приложению 2 к настоящему перечню документов.
6. Копия документа, подтверждающего уплату сбора за сертификацию в сфере гражданской авиации.
Приложение 1
к перечню документов,
прилагаемых к заявке на
получение сертификата
организации по техническому
обслуживанию и ремонту
авиационной техники
гражданской авиации
Руководство
по процедурам организации по техническому
обслуживанию и ремонту авиационной техники
1. Введение
1) содержание;
2) предмет и область;
3) перечень действующих страниц;
4) перечень ревизий/дополнений;
5) лист рассылки;
6) используемые сокращения.
2. Управление
1) заявление ответственного руководителя;
2) политика по безопасности и качеству;
3) управленческий персонал;
4) права и обязанности должностных лиц управленческого персонала;
5) структура управления организацией;
6) реестр допускающего персонала;
7) трудовые ресурсы организации;
8) общее описание производственных мощностей, расположенных по каждому из адресов организации, указанных в сертификате;
9) объем выполняемых работ по техническому обслуживанию (воздушных судов и компонентов);
10) процедура уведомления уполномоченного органа в сфере гражданской авиации об изменениях в организации;
11) процедуры внесения изменений в Руководство.
3. Процедуры по техническому обслуживанию
1) процедуры оценки поставщиков и контроля субподряда;
2) приемка и проверка компонентов и материалов для воздушного судна от внешних поставщиков;
3) хранение, идентификация и выдача из складов компонентов и материалов для технического обслуживания авиационной техники;
4) приемка инструментов и оборудования, маркирование инструментов;
5) калибровка инструментов и оборудования;
6) использование инструментов и оборудования персоналом, включая альтернативные инструменты и оборудование;
7) нормы соблюдения чистоты на объектах технического обслуживания;
8) инструкции по техническому обслуживанию и их соответствие инструкциям производителей воздушного судна/компонентов воздушного судна, включая их обновление и их наличие для технического персонала;

9) жөндеу бойынша рәсімдер;
10) пайдаланушының әуе кемесін техникалық қызмет көрсету жөніндегі бағдарламаға сәйкес келуі;
11) ұшуға жарамдылық директиваларын орындау рәсімдері;
12) міндетті емес түрлендіруді орындау рәсімі;
13) техникалық қызмет көрсету бойынша пайдаланылатын құжаттар және оларды толтыру;
14) техникалық қызмет көрсету жазбаларын бақылау (деректерді есепке алу);
15) базалық техникалық қызмет көрсетуді жүргізу барысында анықталған ақауларды жою;
16) техникалық қызмет көрсетуден кейін пайдалануға қайта енгізу рәсімі;
17) пайдаланушының құжаттамасындағы жазбалар;
18) азаматтық авиация, пайдаланушыға, үлгі сертификатын ұстаушы саласындағы құзыретті органға ақаулар жөнінде хабарлау;
19) әуе кемесінің жарамсыз құрауыштарын қоймаға қайтару;
20) сыртқы өнім берушілердің ақаулы құрауыштары бойынша іс-қимыл;
21) электрондық түрде сақталатын есептік деректерді бақылау;
22) техникалық қызмет көрсету бойынша жоспарланған жұмысқа қарасты адам-сағатты жоспарлауды бақылау;
23) техникалық қызмет көрсетудегі қиын жұмыстарды бақылау;
24) техникалық қызмет көрсету жөніндегі ерекше жұмыстарды жүргізу жөніндегі рәсім бойынша мынадай ақпарат:
қозғалтқыштарды сынау рәсімдері;
әуе кемесінің герметикасын тексеру рәсімдері;
әуе кемесін сүйрету рәсімдері;
әуе кемесін жүргізу бойынша рәсімдер;
құрауыштар мен материалдарды жою;
25) техникалық қызмет көрсету барысында жіберілген қателерді табу және түзету рәсімдері;
26) ауысым арасындағы жұмыстарды тапсыру рәсімдері;
27) үлгі сертификатын ұстаушыға техникалық қызмет көрсету барысындағы нақты емес және екіұшты деректер жөнінде ақпарат беру рәсімдері;
28) өндірісті жоспарлау рәсімдері.
4. Жедел техникалық қызмет көрсету бойынша қосымша рәсімдер
1) жедел техникалық қызмет көрсету кезіндегі құрал-саймандарды, әуе кемесінің құрауыштарын, құрал-жабдықтарын бақылау;
2) жерүсті қызмет көрсетуге, отын құюға, мұздануға қарсы арнайы сұйықтықтардың шөгінділерден тазартылуын тексеруді қоса алғанда, мұздануға қарсы жұмыстарға байланысты жедел техникалық қызмет көрсетуді жүргізу жөніндегі рәсімдер;
3) жедел техникалық қызмет көрсету кезінде кемшіліктерді және қайталанатын ақауларды бақылау;
4) жедел техникалық қызмет көрсету кезінде борттық журналды толтыру рәсімі;
5) жедел техникалық қызмет көрсету кезінде келісілген және қарызға алынған қосалқы бөлшектерді жеткізу рәсімі;
6) жедел техникалық қызмет көрсету кезіндегі әуе кемесінен алынған ақаулы қосалқы бөлшектерді қайтару рәсімі;

9) процедуры по ремонту;
10) соответствие программе по техническому обслуживанию воздушного судна эксплуатанта;
11) процедуры выполнения директив летной годности;
12) процедура выполнения необязательных модификаций;
13) используемые документы по техническому обслуживанию и их заполнение;
14) контроль записей технического обслуживания (учетных данных);
15) устранение дефектов при проведении базового технического обслуживания;
16) процедура возвращения в эксплуатацию после технического обслуживания;
17) записи в документации эксплуатанта;
18) донесение о неисправностях уполномоченному органу в сфере гражданской авиации, эксплуатанту, держателю сертификата типа;
19) возврат неисправных компонентов воздушного судна на склад;
20) действия по неисправным компонентам внешних поставщиков;
21) контроль учетных данных, сохраняемых в электронном виде;
22) контроль планирования человеко-часов относительно запланированных работ по техническому обслуживанию;
23) контроль критических работ по техническому обслуживанию;
24) информация на процедурам по проведения специфических работ по техническому обслуживанию, такие как:
процедуры по опробованию двигателей;
процедуры по проверке герметизации воздушного судна;
процедуры по буксировке воздушного судна;
процедуры по рулению воздушного судна;
утилизация компонентов и материалов;
25) процедуры по выявлению и корректировке ошибок, допущенных при проведении технического обслуживания;
26) процедуры по передаче работ между сменами;
27) процедуры по информированию о неточных и двусмысленных данных по техническому обслуживанию держателю сертификата типа;
28) процедуры по планированию производства.
4. Дополнительные процедуры по проведению оперативного технического обслуживания
1) контроль компонентов воздушного судна, инструментов, оборудования при проведении оперативного технического обслуживания;
2) процедуры по проведению оперативного технического обслуживания, связанных с наземным обслуживанием, заправкой топливом, противообледенительными работами, включая проверку по удалению осадков от специальных противообледенительных жидкостей;
3) контроль неисправностей и повторяющихся дефектов при проведении оперативного технического обслуживания;
4) процедура заполнения технического бортового журнала при оперативном техническом обслуживании;
5) процедура для доставки запасных частей по соглашениям и запасных частей под заем при оперативном техническом обслуживании;
6) процедура по возврату дефектных запасных частей, снятых с воздушного судна при оперативном техническом обслуживании;

7) жедел техникалық қызмет көрсету кезіндегі қиын тапсырмаларды бақылау рәсімі.
5. Сапа жүйесінің рәсімдері
1) техникалық қызмет көрсету аудитін ұйымдастыру рәсімдері;
2) әуе кемесінің және құрауыштарының аудиті;
3) аудит нәтижесінде анықталған кемшіліктерді (ақауларды) жою рәсімі;
4) техникалық қызмет көрсету жөніндегі біліктілігін қолдау және оқыту рәсімдері;
5) техникалық қызмет көрсету жөніндегі мамандардың есептік деректері;
6) сапа жүйесінің аудиторлары;
7) инспекторлардың (қосалқы тексеруді қажет ететін жұмыстарды тексеретін) біліктілігін бақылау;
8) техникалық қызмет көрсету және жөндеу мамандарының біліктілігін бақылау;
9) техникалық қызмет көрсетуде қарастырылған техникалық қызмет көрсету көлемінен ауытқу процесін басқару;
10) рәсімдерден ауытқу рұқсаттарын бақылау;
11) дәнекерлеу сияқты мамандандырылған жұмыстарға арналған біліктілік рәсімі, бұзбайтын бақылау;
12) дайындаушы зауыттың және басқа да сыртқы орындаушылардың техникалық қызмет көрсету жөніндегі жұмыс топтарының жұмысын бақылау;
13) адами фактор бойынша оқыту рәсімі;
14) персоналдың құзыреттілігін бағалау.
6. Техникалық қызмет көрсетудің орындалуы
1) келісімшарт бойынша техникалық қызмет көрсету орындалатын пайдаланушылар тізбесі;
2) пайдаланушының рәсімі және оның құжаттарымен жұмыс;
3) пайдаланушының техникалық құжаттамасын толтыру.
7. Қосымша мәліметтер
1) құжаттардың үлгілері;
2) қосалқы мердігерлердің тізімі;
3) жедел техникалық қызмет көрсету станцияларының тізімі.
Азаматтық авиацияның
авиациялық техникасына
техникалық қызмет көрсету
және оны жөндеу жөніндегі
ұйымның сертификатын алуға
арналған өтінімге қоса берілетін
құжаттардың тізбесіне
2-қосымша
Авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі ұйымның басшы құрамы туралы мәліметтер
1. Авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымның бағаны
Басқару персоналын көрсету:
Басшы
Инженерлік-авиациялық қызметтің басшысы ( АӘК пайдаланушысы үшін)
Сапаны бақылау басшысы
2. Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда):
3. Авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымның лауазымы:
4. Азаматтық авиация саласындағы біліктілік:
5. Азаматтық авиация саласындағы жұмыс тәжірибесі:
6. Авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымның атауы:
7. Авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйым сертификатының нөмірі:
Қолы
Күні:
Уәкілетті орган тұлғасына арналған баған:
Уәкілетті органның лауазымды тұлғасының тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) және қолы немесе ол уәкілеттік берген тұлғаның:
Қолы
Күні:
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Азаматтық авиацияның
авиациялық техникасына
техникалық қызмет көрсету
және оны жөндеу жөніндегі
ұйымды сертификаттау және
оған сертификат беру
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Азаматтық авиацияның техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу (АТ ТҚ және Ж) ұйымының сертификатын алуға арналған өтінім бойынша шешім 20___жылғы "____"__________ №_____
________________________________________________________________________________
(АТ ТҚ және Ж жөніндегі ұйымның атауы)
________________________________________________ сертификаттау жүргізуге ұсынылған
(АТ ТҚ және Ж жөніндегі ұйымның атауы)
"____" __________________ №________________
________________________________________________________________________________
(ұйымның атауы)
өтінімін қарап, хабарлаймыз:

7) процедура контроля критических задач при оперативном техническом обслуживании.
5. Процедуры системы качества
1) процедуры аудита организации по техническому обслуживанию;
2) аудит воздушного судна и компонентов;
3) процедура устранения недостатков (неисправностей) выявленных в результате аудитов;
4) процедуры по обучению и поддержанию квалификации специалистов по техническому обслуживанию воздушных судов;
5) учетные данные специалистов по техническому обслуживанию воздушных судов;
6) аудиторы системы качества;
7) контроль квалификации инспекторов (контролирующих работы, требующие дополнительных проверок);
8) контроль квалификации специалистов по техническому обслуживанию и ремонту;
9) управление процессом отклонения от объема технического обслуживания, предусмотренного по техническому обслуживанию;
10) контроль разрешений для отклонения от процедур;
11) квалификационная процедура для таких специализированных работ как сварка, неразрушающий контроль;
12) контроль за работой рабочих групп по техническому обслуживанию завода-изготовителя и других внешних исполнителей;
13) процедура обучения по человеческому фактору;
14) оценка компетентности персонала.
6. Выполнение технического обслуживания
1) перечень эксплуатантов которым выполняется техническое обслуживание по контракту;
2) процедуры эксплуатанта и работа с его документами;
3) заполнение технической документации эксплуатанта.
7. Дополнительные сведения
1) образцы документов;
2) список субподрядчиков;
3) список станций оперативного технического обслуживания.
Приложение 2
к перечню документов,
прилагаемых к заявке на
получение сертификата
организации по техническому
обслуживанию и ремонту
авиационной техники
гражданской авиации
Форма
Сведения о руководящем составе организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники
1. Графа для организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники
Указать управленческий персонал:
Руководитель
Руководитель инженерно-авиационной службы (для эксплуатанта ГВС)
Руководитель контроля качества
2. Фамилия, имя, отчество (при наличии):
3. Должность в организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники:
4. Квалификация в сфере гражданской авиации:
5. Опыт работы в сфере гражданской авиации:
6. Наименование организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники:
7. Номер сертификата организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники:
Подпись
Дата:
Графа для лица уполномоченного органа:
Фамилия, имя, отчество (при наличии) и подпись Должностного лица уполномоченного органа либо лицо, им уполномоченное:
Подпись
Дата:
Фамилия, имя, отчество (при наличии):
Приложение 4
к Правилам сертификации и
выдачи сертификата
организации по техническому
обслуживанию и ремонту
авиационной техники
гражданской авиации
Форма
Решение по заявлению на получение
сертификата организации по техническому
обслуживанию и ремонту авиационной техники
(ТО и РAT) гражданской авиации
от "__" _________ года № ____
____________________________________________________________________
(наименование организации по ТО и РAT)
Рассмотрев представленную заявку от "__" __________ № __________________
на проведение сертификации _________________________________________________
(наименование организации)
сообщаем:

1. Сіздер ұсынған құжаттар азаматтық авиация саласындағы нормативтік құқықтық
актілерде белгіленген талаптарға сәйкес келеді (сәйкес келмейді) (сәйкес келмеген жағдайда
сәйкес келмеген тармағы көрсетіледі)________________________________________________
________________________________________________________________________________
2. Сертификаттық зерттеп-қарау __________________ кезеңінде жүргізіледі.
Азаматтық авиация саласындағы
уәкілетті органның лауазымды тұлғасы
немесе ол уәкілеттік берген тұлға
МО            ________________________________
(қолы, Т.А.Ә.)
20___жылғы "___"______
Азаматтық авиацияның
авиациялық техникасына
техникалық қызмет көрсету
және оны жөндеу жөніндегі
ұйымды сертификаттау және
оған сертификат беру
қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымның қызмет аясы
Класс
Рұқсат
Шектеулер
Кезеңдік техникалық қызмет көрсету
Жедел техникалық қызмет көрсету
Санаты
Авиациялық техниканың үлгісі немесе жұмыс түрі
Әуе кемелері
А1
5700 кг астам ұшатан ұшақтар
Әуе кемесінің үлгісі немесе тобы, әзірлеушілері, отбасылығы және/ немесе орындалатын техникалық қызмет көрсету түрлері көрсетіледі
А2
Массасы 5700 кг аспайтын ұшатан ұшақтар
А3
Тікұшақтар
А4
А1, А2 және А3санаттарына қатысы жоқ әуе кемелері
Авиациялық қозғалтқыштар
В1
Газтурбиналық қозғалтқыштар (ГТҚ)
Газтурбиналық қозғалтқыштардың үлгісі немесе тобы, әзірлеушілері, отбасылығы және/немесе орындалатын техникалық қызмет көрсету түрлері көрсетіледі
В2
Поршеньді қозғалтқыштар (ПҚ)
Поршеньді қозғалтқыштардың үлгісі немесе тобы, әзірлеушілері, отбасылығы және/немесе орындалатын техникалық қызмет көрсету түрлері көрсетіледі
В2
Қосалқы күш қондырғылары (ҚКҚ)
Қосалқы күш қондарығылары үлгісі немесе тобы, әзірлеушілері, отбасылығы және/ немесе орындалатын техникалық қызмет көрсету түрлері көрсетіледі
Авиациялық марштық қозғалтқышты және жиынтықта қосалқы күш қондырғысынан басқа құрастырылған құрауыштар
Американың Әуе көлігі қауымдастығының коды
С1
Кабинадағы ауа қысымын баптау және реттеу жүйесі
Әуе кемесінің үлгісін және\немесе құрауышын әзірлеушілері, не нақты құрауыштары және\немесе тоғысқан сілтемелер рәсімдер және\немесе орындалатын техникалық қызмет көрсету түрлері бойынша нұсқаудағы өндірістік мүмкіндіктердің тізбесімен көрсетіледі
021
С2
Автопилоттар
022
С3
Байланыс және навигация жабдығы
023, 034
С4
Есіктер мен люктер
052
С5
Электр жабдықтау жүйесі
024
С6
Тұрмыстық және арнайы жабдық
025, 038, 045
С7
Қозғалтқыш және қосалқы күш қондырғыларының жүйесі
049, 071 бастап 083 бойынша
С8
Әуе кемесін басқару жүйесі

1. Представленные Вами документы соответствуют (не
соответствуют) требованиям, установленным нормативными правовыми
актами в сфере гражданской авиации (в случае несоответствия
указывается пункт несоответствия)_____________________________________
___________________________________________________________________
2. Сертификационное обследование будет проведено в период с
_____________________ по ______________________
Должностное лицо уполномоченного
органа либо лицо, им уполномоченное
________________________________ МП
(подпись, Ф.И.О.)
"____" ___________ 20__ г.
Приложение 5
к Правилам сертификации и
выдачи сертификата
организации по техническому
обслуживанию и ремонту
авиационной техники
гражданской авиации
Область деятельности организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации
Класс
Допуск
Ограничения
Периодическое техническое обслуживание
Оперативное техническое обслуживание
Категория
Тип авиационной техники или вид работ
Воздушные суда
А1
Самолеты взлетной свыше 5700 кг
Указываются разработчики, семейство, тип или группа воздушного судна и/или выполняемые виды технического обслуживания
А2
Самолеты взлетной массой не более 5700 кг
А3
Вертолеты
А4
Воздушные суда, не относящиеся к категориям А1, А2 и А3
Авиационные двигатели
В1
Газотурбинные двигатели (ГТД)
Указываются разработчики, семейство, тип или группа газотурбинных двигателей и/или выполняемые виды технического обслуживания
В2
Поршневые двигатели (ПД)
Указываются разработчики, семейство, тип или группа поршневых двигателей и/или выполняемые виды технического обслуживания
В3
Вспомогательные силовые установки (ВСУ)
Указываются разработчики, семейство, тип или группа вспомогательной силовой установки и/или выполняемые виды технического обслуживания
Демонтированные компоненты, исключая маршевый авиационный двигатель и вспомогательные силовые установки в сборе
Код по Ассоциации Воздушного транспорта Америки
С1
Системы кондиционирования и регулирования давления воздуха в кабине
Указываются разработчики типа воздушного судна и/или компонента, либо конкретные компоненты и/или перекрестные ссылки с перечнем производственных возможностей в Руководстве по процедурам и/или выполняемые виды технического обслуживания
021
С2
Автопилоты
022
С3
Оборудование связи и навигации
023, 034
С4
Двери и люки
052
С5
Системы электроснабжения
024
С6
Бытовое и специальное оборудование
025, 038, 045
С7
Системы двигателя и вспомогательной иловой установки
049, с 071 по 083
С8
Системы управления воздушное судно

027, 055, 057.40 бастап 057.70 бойынша
С9
Отын жүйесі - планер
028
С10
Тікұшақтардың тасушы бұрамалары
062, 064, 066, 067
С11
Тікұшақтардың трансмиссиялары
063, 065
С12
Гидрожүйелер
029
С13
Құрал жабдықтар
031
С14
Шассийлер
032
С15
Оттегі жабдығы
035
С16
Әуе бұрамалары
061
С17
Пневможүйесі
036, 037
С18
Мұздануға қарсы және өртке қарсы
026, 030
С19
Терезелер
056
С20
Планер конструкциясы
053, 054, 057.10, 057.20, 57.30
АРНАЙЫ ЖҰМЫС ТҮРЛЕРІ
D1
Бұзбайтын бақылау
Нақты жұмыстар немесе жұмыс түрлері және қызметтер көрсетіледі.
Азаматтық авиацияның
авиациялық техникасына
техникалық қызмет көрсету
және оны жөндеу жөніндегі
ұйымды сертификаттау және
оған сертификат беру
қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымды сертификаттық зерттеп-қарау бағдарламасы
Ұйымның атауы:_________________________________________________________________
Сертификаттық зерттеп-қарау күні, бұйрықтың
№:_____________________________________________________________________________
Тексерушілердің Т.А.Ә(болған жағдайда).,
лауазымы:_______________________________________________________________________
Р/с
Сертификаттық зерттеп-қарау позициясының нөмірі
Сәйкестікті бағалау (+/-)
Сәйкессіздік деңгейі
1
2
3

027, 055, с 057.40 по 057.70
С9
Топливная система - планер
028
С10
Несущие винты вертолетов
062, 064, 066, 067
С11
Трансмиссии вертолетов
063, 065
С12
Гидросистемы
029
С13
Приборное оборудование
031
С14
Шасси
032
С15
Кислородное оборудование
035
С16
Воздушные винты
061
С17
Пневмосистемы
036, 037
С18
Противообледенительные и противопожарные системы
026, 030
С19
Окна
056
С20
Конструкция планера
053, 054, 057.10, 057.20, 57.30
СПЕЦИАЛЬНЫЕ ВИДЫ РАБОТ
D1
Неразрушающий контроль
Указываются конкретные работы или виды работ и услуг
Приложение 6
к Правилам сертификации
и выдачи сертификата
организации по техническому
обслуживанию и ремонту
авиационной техники
гражданской авиации
Форма
Программа сертификационного обследования организаций
по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники
гражданской авиации
Наименование организации: ___________________________________________
Дата сертификационного обследования, № приказа: _______________________
Фамилия имя отчество (при наличии), должность: ________________________
№ п/п Номера позиций по сертификационному обследованию Оценка соответствия (+/–) Уровень несоответствия
1 2 3

1. Өндірісті ұйымдастыру және басқару
1
Авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі ұйымның (бұдан әрі - ұйым) сертификатын алуға арналған өтінім
2
Ұйым жарғысының көшірмесі
3
Көрсетілетін қызметті беруші заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы мәліметті "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық ақпараттық жүйелерден алады.
4
Бекітілген ұйымның құрылымы және мәлімделген қызмет саласында жұмыстарды орындау үшін жеткілікті қызметті басқару жүйесінің сәйкестігі.
5
Мәлімделген қызмет саласына сәйкес жұмыстарды ұйымдастыру және орындау талаптарын анықтайтын, белгіленген тәртіпте қолданыстағы және нақтыланған пайдалану құжаттамасының сәйкестігі
6
Әуе кемесіне техникалық қызмет бойынша авиациялық көрсету бағдарламасы, ұшу жарамдылығының директивалары, уәкілетті органның нұсқаулары мен өкімдері, АТ әзірлеушінің (дайындаушының) бюллетеньдері бойынша авиациялық техникаға және оның құрауыштарының техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жұмыстарды орындауды қамтамасыз ету.
7
Азаматтық авиациядағы және ұйымның ішкі құжаттамасында қызметті регламенттейтін Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптары мен ережелерін, оларды уақытылы зерделеу және орындау мақсатында персоналға дейін уақытылы жеткізудің нұсқаулығы (оның ішінде қолданысқа енгізілгендерді және бекітілгендерді есепке ала отырып белгіленген тәртіпте өзгерістер мен толықтырулар).
8
Жұмыстар мен персоналды орындауға арналған талап етілетін жағдайларды жасау үшін жабдықтың, құрылыстардың, қажетті энергия түрлерінің, өндірістік, қойма, қызметтік және тұрмыстық үй-жайлардың болуы.
9
Жабдықтың және құралдардың, сондай-ақ оларды жұмыс істейтін күйде ұстау жүйесінің болуы.
10
Жұмыстарды орындауға қажетті құрауыштар, артық бөлшектер және шығын материалдар қорларының болуы.
11
Ұйымның штатында жоспарланған жұмыстарды орындауды қамтамасыз ететін санда қажетті білікті персоналдың болуы.
12
Персоналдың біліктілігін ұстау (арттыру), оны даярлау және қайта даярлау жүйесі.
13
АТ ТҚ және Ж жөніндегі жұмыстарды орындау, модификациялау, толық көлемде орындалған жүмыстарды растайтын авиациялық техникадағы өзге де жұмыстар туралы деректерді тіркеу мен сақтауды қамтамасыз ету.
14
Әуе кемесіне техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу бойынша барлық жұмыстардың кепілді тиісті орындалу сапасын қамтамасыз ету жүйесі.
15
АТ ТҚ және Ж жөніндегі ұйымның рәсімдері бойынша нұсқау.
16
Ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесі.
Өндірістік және кеңсе үй-жайлары
1
Қолайсыз ауа райы жағдайларынан сақтауды қамтамасыз ететін барлық жоспарланған жұмыстарды орындау үшін өндірістік қуаттылықтардың, зертханалардың, учаскелердің болуы. Техникалық қызмет көрсетуді орындау кезінде қоршаған ортаны ластанудан және әсер етуден қорғауды қамтамасыз ететін өзара бөлінген қажетті цехтар мен ангарлардың болуы.
2
Барлық жоспарланған жұмыстарды басқаруды қамтамасыз ету, орындау үшін сондай-ақ авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және оны жөндеудің белгіленген стандарттарына сәйкес өзінің міндеттерін сәтті орындай алатын рұқсат етілетін персоналды орналастыру үшін жұмыс үй-жайларының (кеңсе) болуы.
3
Жабдықпен жұмыс істеу және кеңсе үй-жайлары, онда орындалатын жұмыстар үшін ангарлар мен цехтарды (зертханаларды, учаскелерді) қоса алғанда өндірістік орта талаптарының сәйкестігі.
4

1. Организация и управление производством
1
Заявление на получение/признание сертификата организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации (далее – организация).
2
Копия устава организации.
3
Сведения о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
4
Соответствие утвержденной организационной структуры и системы управления деятельностью, достаточные для выполнения работ в заявленной области деятельности.
5
Соответствие действующей и учтенной в установленном порядке эксплуатационной документации, определяющей требования к организации и выполнению работ, в соответствии с заявленной областью деятельности.
6
Обеспечение выполнения работ по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники и его компонентов по программе технического обслуживания (регламенту) воздушного судна, директивам летной годности, указаниям и распоряжениям уполномоченного органа в сфере гражданской авиации, информации по обеспечению безопасности полетов, бюллетеням разработчика (изготовителя) ВС.
7
Инструкция своевременного доведения требований и положений законодательства Республики Казахстан, регламентирующих деятельность в гражданской авиации и внутренней документации организации (в том числе с учетом утвержденных и введенных в действие в установленном порядке изменений и дополнений) до персонала с целью их своевременного изучения и исполнения.
8
Наличие зданий, сооружений, необходимых видов энергии, производственных, складских, служебных и бытовых помещений для создания требуемых условий для выполнения работ и персонала.
9
Наличие оборудования и инструмента, а также системы поддержания их в исправном состоянии.
10
Наличие запаса компонентов, запасных частей и расходных материалов, необходимых для выполнения работ.
11
Наличие в штате Организации персонала необходимой квалификации в количестве, обеспечивающем выполнение планируемых работ.
12
Система поддержания (повышения) квалификации персонала, его подготовки и переподготовки.
13
Обеспечение регистрации и хранения данных о выполнении работ по ТО и РАТ, модификации, ремонта и иных работ на авиационной технике подтверждающих, что работы были выполнены в полном объеме.
14
Система обеспечения качества, гарантирующая надлежащее выполнение всех работ по техническому обслуживанию и ремонту воздушного судна.
15
Руководство по процедурам Организации по ТО и РАТ.
16
Система управления безопасностью полетов.
2. Производственные и офисные помещения
1
Наличие производственных мощностей, лабораторий, участков для выполнения всех планируемых работ, обеспечивающих защиту от неблагоприятных погодных условий. Наличие необходимых, разделенных между собой цехов и ангаров, обеспечивающих защиту от загрязнения и воздействия окружающей среды при выполнении технического обслуживания.
2
Наличие рабочих (офисных) помещений для обеспечения управления всеми планируемыми работами, а также размещения допускающего персонала с тем, чтобы он мог успешно выполнять свои обязанности в соответствии с установленными стандартами технического обслуживания и ремонта авиационной техники.
3
Соответствие условий производственной среды, включая ангары, цеха (лаборатории, участки) для работы с оборудованием и офисные помещения, тем работам, которые там выполняются.
4

үй-жайларда 16-22 градус цельсиясы шегінде температуралық режимді ұстау.
5
Әуе кемесінің\ құрауыштың үстінде көзге көрінетін шаң пайда болған жағдайда жұмыс аймағының ластану деңгейінің алдын алу.
6
АТ ТҚ және Ж бойынша тексерудің, қарап-тексерудің барлық түрлерін тиімді жүргізу үшін жарақтандыру деңгейінің сәйкестігі.
7
Шуыл деңгейін бақылау. Жұмыстарды орындауға артық шуылдың теріс әсерін болдырмайтын шуылдан қорғайтын қажетті дербес құралдармен персоналды қамтамасыз ету.
8
Авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі құжаттамада көрсетілген жағдайларда өндірістік ортаның ерекше жағдайларын жасау.
9
Қазақстан Республикасының еңбекті қорғау және техника қауіпсіздігі саласындағы нормативтік құқықтық актілерінің талаптарына сәйкестігі.
10
Құрауыштарды, жабдықтарды, құралдар мен материалдарды орналастыру үшін қауіпсіздік құралдарымен жабдықталған қойма үй-жайларының болуы.
11
Кондициялық және кондициялық емес құрауыштарды және материалдарды, барлық өзге де құрауыштарды, материалдарды, жабдықтар мен құралдарды бөлек сақтау.
12
Авиация техникасын әзірлеушілердің нұсқаулықтарына сақтау талаптарының сәйкестігі.
13
Қойма үй-жайларында қолжетімділікті шектеу.
Персонал
1
Жұмысқа тапсырыс берушілердің талаптарына сәйкес АТ ТҚ және Ж бойынша барлық жұмыстарды қаржыландыру және уақтылы орындау бөлігінде жауапкершілік жүктелетін жауапты басшының болуы.
2
Сертификаттық талаптарға ұйымның тұрақты сәйкестігіне қатысты жауапты болатын басқарушы персонал, бұл ретте:
1) Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес аттестаттауға жататын азаматтық және эксперименттік авиацияның авиациялық персоналдарының лауазымдары мен мамандықтар тізбесіне сәйкес басқарушы персоналдың аттестатталуы;
2) олар ұзақ уақыт болмаған жағдайда нақты тұлғалардың әрбірін алмастыру рәсімдері.
3
Кері байланыс жүйесін қоса алғанда сапа жүйесіне қатысты жауапты болатын адамның Жауапты басшысы болып тағайындалуы.
4
Ұйымда оны бекіту саласына сәйкес өндірісті жоспарлау, орындау, басқару және жұмыс сапасын бақылау үшін өзінің жеткілікті жұмыскерлер штаты бар екендігін растайтын жүктеме жоспары. Жұмыскерлердің штаты нақты жұмыс ауысымы немесе жұмыс кезеңіне арналып жоспарланғаннан аз болған жағдайда орындауға қабылданған жұмыстарды жедел қайта жоспарлау рәсімі.
5
Техникалық қызмет көрсетуді орындауға, сапаны басқару немесе бақылауға қатысатын персоналдың құзыреттілік деңгейін бақылау.
6
Ұшу жарамдылығын ұстаумен байланысты арнайы жұмыс түрлерін орындайтын немесе бақылайтын персоналдың болуы, мысалы, әуе кемесі/құрауыштарды әзірлеушілердің нормативтік талаптарына сәйкес келетін әуе және/немесе құрауыштарды, біліктіліктерді бұзбайтын бақылау.
7
Сапа жүйесіне қатысты жауапты болатын тұлғаның АТ ТҚ және Ж жөніндегі ұйымның атынан рұқсат етілетін персоналға рұқсат беру тәртібі.
8
Барлық инженерлік техникалық персонал тізілімнің ұйымдастырылуын жүргізу, құрамында:

Поддержание температурного режима в помещениях в пределах 16–22 градусах по Цельсию.
5
Предотвращение уровня загрязнения рабочей зоны, когда появляется видимый налет пыли на поверхности воздушного судна/компонента;
6
Соответствие уровня освещения для эффективного проведения всех видов проверок, осмотров и других работ по ТО и РАТ.
7
Контроль уровня шума. Обеспечение персонала необходимыми персональными средствами защиты от шума, которые исключат негативное влияние избыточного шума на выполнение работ.
8
Создание особых условий производственной среды, в случаях, указанных в документации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники.
9
Соответствие условий выполнения оперативного технического обслуживания и ремонта авиационной техники требованиям нормативных правовых актов Республики Казахстан в области охраны труда и техники безопасности.
10
Наличие складских помещений, оборудованных средствами безопасности, для размещения компонентов, оборудования, инструмента и материалов.
11
Раздельное хранение кондиционных и некондиционных компонентов и материалов и всех прочих компонентов, материалов, оборудования и инструмента.
12
Соответствие условий хранения указаниям разработчиков авиационной техники.
13
Ограничение доступа в складские помещения.
3. Персонал
1
Наличие ответственного руководителя, на которого возлагаются ответственность в части финансирования и своевременного выполнения всех работ по ТО и РАТ согласно требованиям заказчика работ.
2
Руководящий персонал, который несет ответственность в отношении постоянного соответствия организации Сертификационным требованиям, при этом:
1) аттестация руководящего персонала в соответствии с перечнем должностей и профессий авиационного персонала гражданской и экспериментальной авиации, подлежащего аттестации, в соответствии с нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
2) процедуры замещения каждого из конкретных лиц на случай их длительного отсутствия.
3
Назначение Ответственным руководителем лица, который несет ответственность в отношении системы качества, включая систему обратной связи.
4
План загрузки, подтверждающий, что Организация располагает достаточным собственным штатом работников для планирования, выполнения, управления производством и контроля качества работ в Организации в соответствии с областью ее утверждения. Процедура оперативного перепланирования принятых к исполнению работ на случай, когда фактический штат работников меньше планировавшегося для конкретной рабочей смены или периода работы.
5
Контроль уровня компетентности персонала, участвующего в выполнении технического обслуживания, управлении или контроле качества.
6
Наличие у персонала, выполняющего или контролирующего специальные виды работ, связанные с поддержанием летной годности, такие как, например, неразрушающий контроль воздушного судна и/или компонентов, квалификации, соответствующей нормативным требованиям разработчиков воздушного судна/компонентов.
7
Порядок выдачи разрешений допускающему персоналу от имени организации по ТО и РАТ лицом, несущим ответственность в отношении системы качества.
8
Ведение Организацией реестра всего инженерно-технического персонала, содержащего:

1) авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөнінде мамандардың куәліктері туралы мәлімет;
2) дайындықтың барлық түрін өткен персоналдар туралы мәлімет;
3) берілген рұқсаттар саласы;
4) шектеулі немесе бір жолғы рұқсат қағаздары бар персонал бойынша деректер.
Жабдық, құрал және материалдар
1
Ұйымның бекітілген қызметінің саласына сәйкес АТ ТҚ және Ж бойынша жұмыстарды орындау үшін қажетті жабдықтың, құрал және материалдардың болуы.
2
Авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымның рәсімдері бойынша нұсқауда жабдықтың немесе құралдың өзге де түрлерін қолдану бойынша рәсімдер белгіленген жағдайлардан басқа, нақты жабдық пен құралды авиация техникасының әзірлеушісі ұйғарған Ұйымды пайдалану.
3
АТ ТҚ және Ж жөніндегі ұйымға жабдықтар мен құралдарды тәжірибеде тұрақты пайдалану қажеттілігі жоқ кезде, олардың сирек қажет болуы жағдайын қоспағанда, жабдықтармен құралдарға қол жеткізу.
4
ӘК тексеру мен қарап-тексеруді жүргізу үшін қажетті қол жеткізу құралдарымен және платформалармен кезеңдік техникалық қызмет көрсетуді орындауға бекітілген АТ ТҚ және Ж жөніндегі ұйымды жарақтандыру, онда ӘК егжей-тегжейлі тексерілуі тиіс.
5
Барлық жабдық пен құралды, бақылау құралдарын қоса алғанда жұмысқа қабілеттілігі мен нақтылығын қамтамасыз ететін кезеңділігімен есепке алу және метрологиялық бақылау. Метрологиялық бақылау бойынша және осы стандарт кезінде қолданылатын есептік құжаттаманы жүргізу.
Техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша құжаттама
1
Модификациялау мен жөндеуді қоса алғанда, АТ ТҚ және Ж бойынша қолданылатын құжаттама:
1) кез келген қолданылатын талаптар, технологиялар, пайдалану директивалары немесе әзірлеуші шығарған өзге де деректер;
2) әзірлеуші шығарған ұшу жарамдылығының кез келген қолданылатын директивалары;
3) авиация техникасы түрі және оларға толықтырулар сертификатын ұстаушылар шығарған, сондай-ақ осындай нұсқауларды шығарған басқа да ұйымдар қолданатын ұшу жарамдылығы бойынша нұсқаулар.
2
Өндірістік персонал пайдаланатын АТ ТҚ және Ж бойынша құжаттамада құрамында нақты емес, толық емес немесе дұрыс емес рәсімдер немесе технологиялар, мәліметтер немесе нұсқаулар анықталған жағдайдағы рәсімдер осындай деректерді тіркеуді және АТ ТҚ және Ж бойынша құжаттама авторын хабарлауды қамтамасыз етеді.
3
Жұмыс технологиялық карталарды әзірлеудің жалпы жүйесі. АТ ТҚ және Ж бойынша құжаттамадан ақпараттарды жұмыс технологиялық карталарға ауыстыру немесе жұмыс карталарында АТ ТҚ және Ж бойынша жұмыстарды орындау бойынша нақты нұсқауларға нақты сілтемелер.
4
Электрондық форматта құжаттамалар мен жазбаларды сақтаған жағдайда негізгі деректер базасына кез келген өзгерістерді енгізу сәтінен бастап 24 сағаттан аспайтын мерзімде жаңартылуы тиіс санкцияланбаған өзгерістер базасына және резервтік деректер базасының болуына қарсы деректер базасын қорғауды қамтамасыз етеді.
5
Персоналдың АТ ТҚ және Ж бойынша құжаттаманы кедергісіз пайдалану мүмкіндігі.
6
Оның уақтылы жаңартылуын кепілдік ететін АТ ТҚ және Ж бойынша құжаттаманың жай-күйін бақылау рәсімдері.
7
Жөндеу, технологиялық және бақылау құжаттамасы.
8
Мыналарды қамтамасыз ететін құрамы және саны бойынша бекітілген белгіленген тәртіпте ескерілген конструкторлық құжаттаманың жиынтығы:

1) сведения о свидетельствах специалистов по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники;
2) сведения обо всех пройденных персоналом видах подготовки;
3) области выданных разрешений;
4) данные по персоналу с ограниченными или однократными допусками.
4. Оборудование, инструмент и материалы
1
Наличие необходимого оборудования, инструмента и материалов для выполнения работ по ТО и РАТ согласно утвержденной области деятельности Организации.
2
Использование Организацией предписанного разработчиком авиационной техники конкретного оборудования или инструмента, за исключением случаев, когда в руководстве по процедуре организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники установлены процедуры по применению иных видов оборудования или инструмента.
3
Доступ в организации по ТО и РАТ к оборудованию и инструменту за исключением случаев, когда оборудование или инструмент нужны так редко, что нет практической необходимости иметь их в постоянном пользовании.
4
Оснащение Организации по ТО и РАТ, утвержденной на выполнение периодического технического обслуживания, необходимыми средствами доступа и платформами (или эквивалентным оборудованием) для проведения проверок и осмотров с тем, чтобы ВС могло быть тщательно проверено.
5
Учет и метрологический контроль всего оборудования и инструмента, включая средства контроля, с периодичностью, обеспечивающей работоспособность и точность. Ведение учетной документации по метрологическому контролю и используемым при этом стандартам.
5. Документация по техническому обслуживанию и ремонт
1
Применимая документация по ТО и РАТ, включая модификации и ремонты:
1) любые применимые требования, технологии, эксплуатационные директивы или иные данные, выпущенные разработчиком;
2) любые применимые директивы летной годности, выпущенные разработчиком;
3) применимые указания по поддержанию летной годности, выпущенные держателями сертификата типа авиационной техники и дополнений к нему, а также другими организациями, выпускающими такие указания.
2
Процедуры, которые в случае обнаружения содержащихся в используемой производственным персоналом документации по ТО и РАТ неточных, неполных или неверных процедур или технологий, сведений или указаний обеспечат регистрацию таких данных и извещение автора документации по ТО и РАТ.
3
Общая система разработки рабочих технологических карт. Перенос в рабочие технологические карты информации из документации по ТО и РАТ, либо точные ссылки на конкретные указания по выполнению работ по ТО и РАТ в рабочих картах.
4
В случаях хранения документации и записей в электронном формате обеспечение защиты баз данных против несанкционированных изменений базы и наличия резервной базы данных, которая должна обновляться в срок не более 24 часов с момента внесения любого изменения в основную базу данных.
5
Возможность беспрепятственного использования документации по ТО и РАТ персоналом.
6
Процедуры контроля состояния документации по ТО и РАТ, гарантирующие ее своевременное обновление.
7
Ремонтная, технологическая, и контрольная документации.
8
Комплект учтенной конструкторской документации, утвержденной в установленном порядке, по составу и количеству обеспечивающий:

1) барлық қажетті технологиялық құжаттаманы ұйымның әзірлеуін;
2) қажетті жөндеу құралдарын әзірлеу мен шығаруды;
3) құралдардың барлық бұзылуларын (ақаулықтарын) жөндеу процесінде анықтау және оларды бағалау және жою бойынша шешімдерді қабылдау; 4) модификацияларды және құралдарды қалпына келтіру жөндеулерін орындау;
5) бөлшектерді жасау.
9
Мыналарды қамтамасыз ету:
1) конструкторлық құжаттаманы басқару бойынша рәсімдердің әзірленуін;

1) разработку Организацией всей необходимой технологической документации;
2) разработку и изготовление необходимых средств ремонта;
3) выявление в процессе ремонта изделий всех неисправностей (дефектов) и принятие решений по их оценке и устранению;
4) выполнение модификаций и восстановительных ремонтов изделий;
5) изготовление деталей.
9
Обеспечение:
1) разработки процедуры по управлению конструкторской документации;

2) жөнделетін авиатехниканың әрбір түрі бойынша жөндеу үшін құжаттар тізімдемесінің болуын;
3) қолданыстағы конструкторлық құжаттаманы есепке алуды және сақтауды ұйымдастыруын;
4) техникалық бақылау бөлімдерінің орындаушыларына және жұмыскерлеріне дейін келіп түсетін өзгерістерді дұрыс және уақтылы енгізу және олардың назарына жеткізуді;
5) жарамсыз конструкторлық құжаттаманы айналымнан шығаруды.
10
Әзірлеуші (дайындаушы) әзірлеген бұйымдарды жөндеу (модификация) бойынша жөндеу құжаттамасы. Немесе Әзірлеушінің конструкторлық және технологиялық құжаттамасының, сондай-ақ қолданыстағы мемлекеттік, салалық және стандарттар мен өнеркәсіптің технологиялық нұсқаулықтарының негізінде Ұйым әзірлеген технологиялық құжаттама. Әзірлеушімен (дайындаушымен) құжаттаманы келісу.
11
Орындаушыларға дейін өзгерістерді пайдалану, енгізу, технологиялық құжаттаманы есепке алу және сақтау.
12
Әзірлеушінің құжаттамасы бойынша немесе оларды келіскеннен кейін әуе кемелерінің (құрауыштарды) жекеленген даналарын модификациялау.
13
Құрамында мыналар болатын бақылау құжаттамасының бұйымдарын жөндеудің (модификациялау) барлық кезеңдерінде ресімдеу:
1) бұйымның атауы және нөмірі;
2) конструкторлық құжаттаманың және технологиялық құжаттаманың талаптарынан модификациялауды және жол берілген ауытқушылықтарды қоса алғанда (техникалық карталардың, рұқсат карталардың және басқалардың парақтары), орындалған жұмыстардың көлемі мен мазмұны;

2) наличия ведомости документов для ремонта по каждому виду ремонтируемой авиатехники;
3) организации учета и хранения действующей конструкторской документации;
4) правильное и своевременное внесение поступающих изменений и доведение их до исполнителей и работников отдела технического контроля;
5) изъятие из обращения непригодной конструкторской документации.
10
Ремонтная документация по ремонту (модификации) изделий, разработанная Изготовителем (Разработчиком). Либо технологическая документация, разработанная Организацией на основе конструкторской и технологической документации Изготовителя (Разработчика), а также действующих государственных, отраслевых стандартов и технологических инструкций промышленности. Согласование документации с Изготовителем (Разработчиком).
11
Использование, внесение изменений, доведение до исполнителей, учет и хранение технологической документации.
12
Модификация отдельных экземпляров воздушных судов (компонентов) по документации Разработчика или согласованная с ним.
13
Оформление на всех этапах ремонта (модификации) изделий контрольной документации, содержащей:
1) наименование и номер изделия;
2) объем и содержание выполненных работ, включая модификации и допущенные отклонения от требований конструкторской документации и технологической документации (листы технических решений, карты разрешений и другое);

3) бөлшектер, тораптар мен бұйымдардың нақты сипаттамасы және параметрлері;
4) жұмысты орындау және бақылау күні;
5)орындаушылар мен бақылаушылардың тегі мен қолы (мөртабандар, жеке таңбалар).
14
Өндірістік бақылау құжаттамасының құрамы мен нысаны (эталондық жөндеу ісі). Әзірлеу, бекіту және түзету."Бұйымды жөндеу ісінде" өндірістік бақылау құжаттамасының ресімделген бұйымдарына жинақтау.
15
Эталондық "Бұйымды жөндеу ісінде" бұйымның әрбір данасына ресімделген "Жөндеу ісінің" сәйкестігі.
16
Пайдалану құжатамасының номенклатурасы және жүргізу тәртібі.
Өндірісті жоспарлау
1
Барлық ресурстарды: АТ ТҚ және Ж бойынша персоналдың, жабдықтың, құралдың, материалдардың, құжаттамалардың және АТ ТҚ және Ж бойынша жұмыстарды қауіпсіз орындауға қажетті өндірістік үй-жайларды пайдалану үшін пайдаланылатын және орындалатын жұмыстардың көлемі мен күрделілігіне жауап беретін өндірісті жоспарлау жүйесі.
2
АТ ТҚ және Ж бойынша жұмыстарды орындау және ауысым жұмысын ұйымдастыру кезінде адамның психофизиологиялық шектеулерін есепке алу.
3
Ауысып келетін персоналдан жаңадан келетіндерге ақпаратты беру (ауысуымға немесе орындаушылар құрамының өзгеруіне байланысты АТ ТҚ және Ж бойынша жұмыстардың жалғастырылуын және аяқталуын беру).
АТ ТҚ және Ж бойынша жұмыстар туралы мәліметтерді есепке алу
1
Орындалған жұмыстар туралы барлық ақпаратты тіркеу. Қосалқы мердігерлер (басқа да ұйымдар) ресімдейтін жұмыстарды пайдалануға авиация техникасына рұқсат беру туралы құжаттарды қоса алғанда, техникалық қызмет көрсету туралы куәліктерді ресімдеуге қатысты барлық талаптарды растауға қажетті есептік мәліметтерді сақтау.
2
АТ ТҚ және Ж бойынша жұмыстар туралы есептік мәліметтерді бүлінуден және жойылудан қорғау.
3
Осы жабдықтың және мұрағаттық деректердің жақсы жай-күйін ұстауды қамтамасыз ететін жағдайларда және деректердің жұмыс көшірмелерін қамтитын жабдықтан бөлек деректерді мұрағаттау және резервтік сақтау үшін пайдаланылатын барлық компьютерлік жабдықтың орналасуы.
Ұшу жарамдылығының бұзушылықтары туралы есептілік
1
ӘК немесе құрауыштың үлгі конструкциясына немесе үлгі конструкциясының модификациясына жауапты ӘК тіркеу мемлекетіне және ұйымына азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға жіберу бойынша нұсқама беру материалдары және қажет болғанда пайдаланушы мемлекетіне осы ұйымның анықтаған кез келген ӘК немесе құрауыштың ұшу жарамдылығының бұзушылықтары туралы есебі, ол ұшу қауіпсіздігіне қомақты әсер етеді немесе осындай әсер етуі мүмкін.
2
Есептілікке жататын оқиғаларды бағалау нәтижелері бойынша іріктеу рәсімдерін қоса алғанда осындай есептік деректерді жинауды және бағалауды қамтамасыз ететін ұшу жарамдылығының бұзушылықтары туралы есептілік жүйесі.
3
Кемшіліктерді жою үшін түзету іс-қимылдарын қабылдайтын теріс үрдістерді рәсімдерін анықтау, сондай-ақ қажет болғанда осы ақпаратты тарату әдістері мен қарастырылатын оқиғалар туралы барлық бар ақпаратты талдау тәртібін енгізу.
АТ ТҚ және Ж жөніндегі ұйымның рәсімдері бойынша нұсқау
1
Авиация техникасына техникалық қымет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымның рәсімдері бойынша нұсқаудың және онда көрсетілген барлық өзге де нұсқаулардың, сондай-ақ осы сәйкестікті тұрақты ұстайтын міндемелердің ережелеріне сәйкес рәсімдерді жүзеге асыру кезінде сертификаттық талаптардың талаптарына Ұйым рәсімдерінің сәйкестігі туралы декларация жауапты басшымен қол қойылған.
2
Сертификаттық талаптарға сәйкес қауіпсіздік сапа саласында Ұйымның саясаты.
3
АТ ТҚ және Ж жөніндегі ұйымның атынан азаматтық авиация саласында олардың уәкілетті органға тікелей жүгінуге құқығы бар мәселелерді қоса алғанда, тағайындалған тұлғалардың бағыныштылығын көрсете отырып Ұйыммен басқару құрылымы, олардың аты-жөні, лауазымдары, құқықтары мен міндеттерінің тізбесі.
4
Инженерлік-техникалық персоналдың тізілімі.
5
Ұйымның еңбек ресурстары.
6
Өтінімде көрсетілген Ұйымның әрбір мекенжайлары бойынша орналасқан өндірістік қуаттылықтардың жалпы сипаты.
7
Сұрау салынатын бекіту саласына сәйкес Ұйымның қызметі саласын сипаттау.
8
Рәсімдері бойынша нұсқауға өзгерістер енгізудің рәсімдері.
9
Ұйымда белгіленген және Нұсқауда айтылған сапа рәсімдері мен жүйесі.
10
Авиация техникасына техникалық қымет көрсету және оны жөндеу қызметтерін ұсынатын Ұйым үшін, егер ондайлар бар болса, АТ ТҚ және Ж бойынша әуе кемесінің және немесе Ұйымның пайдаланушысымен өзара іс-қимыл тәртібі.
11
АТ ТҚ және Ж орындауға тартылатын қосалқы мердігер ұйымдармен өзара іс-қимыл тәртібі, егер ондайлар бар болса.
12
ТҚ желілік сыртқы желілік станциялармен өзара іс-қимыл тәртібі, егер ондайлар бар болса.
13
Ұйымның ағымдағы жай-күйін көрсететін авиация техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымның рәсімдері бойынша нұсқауға уақытылы өзгерістер енгізу.
14
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның Рәсімдері бойынша нұсқауды және оларға өзгерістерді бекітуі.
Метрологиялық қамтамасыз ету
1
Жөндеу өндірісінің барлық метрологиялық қамтамасыз ету бағыттары бойынша қызметтің тәртібін анықтайтын нормативтік құжаттарды әзірлеу.
2
Метрологиялық зертхана мамандарын оқыту және аттестаттау.
3
Өлшем құралдарын тексеру.
4
Өлшем құралдарын паспорттау және метрологиялық аттестаттау.
5
Өлшем құралдарының тізілімін жүргізу.
6
Технологиялық және конструкторлық құжаттаманы метрологиялық сараптау.
7
Авиация техника бұйымдарының белгіленген талаптарға сәйкестігін қамтамасыз ету үшін қажетті мониторингілеу мен өлшемдер.
8
Халықаралық немесе ұлттық эталондарды салыстыруда өлшем бірліктерін беретін үлгілік эталондар бойынша белгіленген кезеңде немесе оны қолдану алдында жабдықты калибрлеу немесе тексеру.
9
Жабдықты реттеу.
10
Калибрлеу мәртебесін белгілеу мақсатында жабдықты сәйкестендіру.
11
Өлшеу нәтижелерін жарамсыз қылатын реттеулерден жабдықты қорғау.
12
Пайдалану, техникалық қызмет көрсету және сақтау барысында жай-күйдің бүлінуінен және нашарлауынан сақтау.
13
Егер жабдық талаптарға сәйкес келмегені анықталған жағдайда бұрынғы өлшем нәтижелерін бағалау және тіркеу.
14
Бұзылған және тексерілмеген өлшеу құралдарын технологиялық процестерден уақытылы алып тастау.
15
Техникалық өлшеу құралдарын тексеру кестелерінің жай-күйін және сақталуын бақылауға жауапты тұлғаларды тағайындау.
Авиация техниканы жөндеудің технологиялық процестері
1
Ұйым бөлімшелерде нормативтік, ұйымдастырушылық-тәртіптік, техникалық және өндірістік-бақылау құжаттамаларын басқару бойынша рәсімдерді жоспарлау және әзірлеу .
2
Жоспарланған жұмыстарды орындау, оның ішінде жөнделетін бұйымдарды, жөндеу құралдарын, ангарларды, цехтарды, қоймаларды, қызметтік және тұрмыстық үй-жайларды орналастыру, сондай-ақ персоналды орналастыру үшін жеткілікті өндірістік алаңдардың болуы.
3
Өндірістік алаңдардың өлшемдері, жобалаулары, жарықтандырылуы, температурасы, ылғалдылығы, тазалығы және басқа да параметрлері бойынша нормативтік құжаттаманың және технологиялық құжаттаманың талаптарына сәйкестігі.
4
Энергия және коммуникация көздерінің жұмыстарды орындау үшін қажетті өндірістік алаңдардың жарақтандырылуы (электр энергиясымен, тығыз ауамен, жылумен, сумен, желдеткішпен және басқалар).
5
Өндірістік алаңдарды қауіпсіз жұмыс аймақтарымен қамтамасыз ету (өрттен, жарылыстан, токсикалық әсерден және басқалардан бақылау және қорғау жүйелерінің болуы).
6
Бұйымдарды жинау учаскелерін қиқымдардан, металл және абразивтік шаңдар мен басқа да кірлерді жасайтын кез келген механикалық өңдеу түрлері орындалатын жерлерден оқшауландыру. Бұйымдарды тазалау, жуу, бояу учаскелері де басқа жұмыс орындарынан оқшауландыру.
7
Жөндеу жұмыстарын өндірістік үй-жайлардан тысқары жерлерде орындау технологиялық құжаттамада айтылған, бірақ бұл ретте жұмыстарды температура, ылғалдылық, шаңдану және атмосфералық жауын-шашын бойынша қолайлы ауа-райы жағдайында ғана орындауға жол беріледі.
8
Материалдарды, бұйымдарды, құралдар мен жабдықтарды сақтау үшін қойма үй-жайлардың болуы. Сақтау шарттарының нормативтік құжаттама талаптарына сәйкестігі.
9
Қоршаған ортаны қорғау бойынша барлық талаптардың орындалуын қамтамасыз ету.
10
Жоспарланған жұмыстарды орындау үшін жөндеу құралдарының болуы, олар технологиялық құжаттаманың талаптарына сәйкес келеді (біріздендірілген немесе теңестірілген).
11
Қолданылатын жөндеу құралдарын сәйкестендіру (таңбалау, паспорттау) және аттестаттау.
12
Жөндеу құралдарының кезеңдік тексерулерін, калибрлеуді, қызмет көрсетуді, жөндеу мен сақтауды қамтамасыз ету. Ұсынылатын талаптарына сәйкес келмейтін жөндеу құралдарын оқшаулау.

3) фактические характеристики и параметры деталей, узлов и изделий;
4) даты выполнения и контроля работ;
5) фамилии и подписи (штампы, личные клейма) исполнителей и контролеров.
14
Состав и формы производственно-контрольной документации (эталонное Дело ремонта). Разработка, утверждение и корректировка.
Комплектование оформленной на изделие производственно-контрольной документации в "Дело ремонта изделия".
15
Соответствие "Дела ремонта", оформленного на каждый экземпляр изделия, эталонному "Делу ремонта изделия".
Хранение "Дела ремонта изделия".
16
Номенклатура и порядок ведения эксплуатационной документации.
6. Планирование производства
1
Система планирования производства, отвечающая объему и сложности выполняемых работ и используемая для планирования всех ресурсов:
персонала, оборудования, инструмента, материалов, документации по ТО и РАТ и производственных помещений, необходимых для безопасного выполнения работ по ТО и РАТ.
2
Учет психофизиологических ограничений человека при планировании работ по ТО и РАТ и организации сменной работы.
3
Передача информации от сменяющегося ко вновь приходящему персоналу (передача продолжения или завершения работ по ТО и РАТ в связи с пересменой или изменением состава исполнителей).
7. Учет сведений о работах по ТО и РАТ
1
Регистрация всей информации о выполненных работах. Хранение учетных сведений, необходимых для подтверждения соблюдения всех требований в отношении оформления свидетельств о техническом обслуживании, включая документы о допуске авиационной техники к эксплуатации, оформляемые субподрядчиками работ (сторонними организациями).
2
Защита учетных сведений о работах по ТО и РАТ от порчи и уничтожения.
3
Расположение всего компьютерного оборудования, используемого для архивации и резервного хранения данных, отдельно от оборудования, содержащего рабочие копии данных, и в условиях, обеспечивающих поддержание хорошего состояния этого оборудования и архивных данных.
8. Отчетность о нарушениях летной годности
1
Инструктивный материал по направлению в уполномоченный орган в сфере гражданской авиации, государству регистрации ВС и организации, ответственной за типовую конструкцию или модификацию типовой конструкции ВС или компонента и, при необходимости, государству эксплуатанта отчет о любом выявленном этой организацией нарушении летной годности ВС или компонента, которое существенно влияет на безопасность полета или может оказать такое влияние.
2
Система отчетности о нарушениях летной годности, обеспечивающая сбор и оценку таких отчетных данных, включая процедуры отбора по результатам оценки тех событий, которые подлежат отчетности.
3
Определение в процедурах негативных тенденций, предпринимаемых корректирующих действиях для устранения недостатков, а также включение порядка анализа всей имеющейся информации о рассматриваемых событиях и методы распространения этой информации при необходимости.
9. Руководство по процедурам организации по ТО и РАТ
1
Подписанная ответственным руководителем декларация о соответствии процедурам Организации требованиям сертификационных требований при осуществлении процедур согласно положениям руководства по процедурам Организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники и всех иных указанных в нем руководств, а также обязательство поддерживать это соответствие постоянно.
2
Политика Организации в области безопасности и качества согласно сертификационным требованиям.
3
Перечень фамилий и должностей, их права и обязанности, структура управления Организацией с указанием соподчиненности назначенных лиц, включая вопросы, по которым они вправе напрямую обращаться в уполномоченный орган в сфере гражданской авиации от имени Организации по ТО и РАТ.
4
Реестр инженерно-технического персонала.
5
Трудовые ресурсы организации.
6
Общее описание производственных мощностей, расположенных по каждому из адресов Организации, указанных в заявке.
7
Описание области деятельности Организации в соответствии с запрашиваемой областью утверждения.
8
Процедуры внесения изменений в руководство по процедурам.
9
Процедуры и систему качества, установленные в Организации и изложенные в Руководстве.
10
Порядок взаимодействия с эксплуатантом воздушного судна и/или Организацией по ТО и РАТ, для которых Организация предоставляет услуги техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники, если таковые имеются.
11
Порядок взаимодействия с субподрядными (сторонними) организациями, привлекаемыми к выполнению ТО и РАТ, если таковые имеются.
12
Порядок взаимодействия с линейными/внешними линейными станциями ТО, если таковые имеются.
13
Своевременное внесение изменений в руководство по процедурам Организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники, отражающих текущее состояние Организации.
14
Утверждение уполномоченным органом в сфере гражданской авиации Руководства по процедурам и изменений к нему.
10. Метрологическое обеспечение
1
Разработка документов, определяющих порядок деятельности по всем направлениям метрологического обеспечения ремонтного производства.
2
Обучение и аттестация специалистов метрологических лабораторий.
3
Поверка средств измерений.
4
Паспортизация и метрологическая аттестация средств измерений.
5
Ведение реестра средств измерений.
6
Метрологическая экспертиза технологической и конструкторской документации.
7
Мониторинг и измерения, необходимые для обеспечения соответствия изделий авиационной техники установленным требованиям.
8
Калибровка или проверка оборудования в установленные периоды или перед применением по образцовым эталонам, передающим размеры единиц в сравнении с международными или национальными эталонами.
9
Регулировка оборудования.
10
Идентификация оборудования с целью установления статуса калибровки.
11
Защита оборудования от регулировок, которые сделали бы недействительными результаты измерения.
12
Защита от повреждения и ухудшения состояния в ходе использования, технического обслуживания и хранения.
13
Оценка и регистрация предыдущих результатов измерения, если обнаружено, что оборудование не соответствует требованиям.
14
Своевременное изъятие из технологических процессов неисправных и непроверенных средств измерения.
15
Назначение лиц, ответственных за контроль состояния и соблюдения графиков поверки технических средств измерений.
11. Технологические процессы ремонта авиационной техники
1
Планирование и разработка процедур по управлению нормативной, организационно-распорядительной, технической и производственно-контрольной документацией в подразделениях.
2
Наличие производственных площадей, достаточных для выполнения запланированных работ, в том числе для размещения ангаров, цехов, складских, служебных и бытовых помещений, ремонтируемых изделий, средств ремонта, а также для размещения персонала.
3
Соответствие производственных площадей требованиям нормативной документации и технологической документации по размерам, планировкам, освещенности, температуре, влажности, чистоте и другим параметрам.
4
Оснащение производственных площадей необходимыми для выполнения работ источниками энергии и коммуникациями (электроэнергией, сжатым воздухом, теплом, водой, вентиляцией и другое).
5
Обеспечение производственных площадей безопасными рабочими зонами (наличие систем контроля и защиты от пожара, взрыва, токсичных воздействий и другое).
6
Изолирование участков сборки изделий от мест, где выполняются любые виды механической обработки с образованием стружки, металлической и абразивной пыли и других загрязнений. Изолирование участков по очистке, промывке, окраске изделий от других рабочих мест.
7
Выполнение ремонтных работ вне производственных помещений оговорено в технологической документации, но при этом работы допускается выполнять только при погодных условиях, приемлемых по температуре, влажности, запыленности и атмосферным осадкам.
8
Наличие складских помещений для хранения материалов, изделий, инструмента и оборудования. Соответствие условий хранения требованиям нормативной документации.
9
Обеспечение выполнения всех требований по охране окружающей среды.
10
Наличие средств ремонта для выполнения запланированных работ, которые соответствуют (быть идентичными или равноценными) требованиям технологической документации.
11
Идентификация (маркировка, паспортизация) и аттестация применяемых средств ремонта.
12
Обеспечение периодических проверок, калибровки, обслуживания, ремонта и хранения средств ремонта. Изоляция средств ремонта, не соответствующих предъявляемым требованиям.

12. Бұзбайтын бақылау
1
Бұзбайтын бақылау бөлімшелерінің қызметін бақылау рәсімдерін әзірлеу.
2
Бұзбайтын бақылаудың барлық қолданылатын әдістері үшін нормативтік құжаттарды әзірлеу.
3
Құйын тәрізді тоқ, ультрадыбыстық, магниттік, капиллярлық бақылау үшін салалық бақылау мен жұмыс үлгілерінің қолдануын реттейтін рәсімдерді әзірлеу.
4
Бұзбайтын бақылаудың технологиялық процестеріне технологиялық нұсқаулықтарды жасау.
5
Өндірістік-бақылау құжаттамасында бақылау нәтижелерін тіркеу бойынша, жөнделетін авиация техникасының бөлшектері мен түйіндерін бұзбайтын бақылауды жүргізу шешімін қабылдау мен нәтижелерін дайындау бойынша рәсімдерді жасау.
6
Өлшеулердің дәлдігінің кепілдігі үшін бұзбайтын бақылау кезінде қолданылатын жабдықтың кезеңді метрологиялық тексеруі мен калибрлеуі.
7
Бұзбайтын бақылауды орындаудағы жұмыс орындарын бұзбайтын бақылау бойынша технологиялық құжаттамамен қамтамасыз ету және жабдықты күйге келтіру эталондарымен жабдықтау.
8
Бұзбайтын бақылауды жүргізу үшін жеке ғимараттар, зертханалар немесе арнайы жабдықталған жұмыс орындарының болуы, сонымен бірге бақылаудың құйын тәрізді тоқ, ультрадыбыстық, магнит-ұнтақты, капиллярлық әдістерінде қолданылатын салалық стандарт үлгілерінің жеткілікті санының болуы.
13. Жөндеу процесінде әуе кемесі мен бөлшектеріне техникалық қызмет көрсету
1
Пайдалану құжаттамасына өзгерістер енгізу бойынша жөндеу кезіндегі әуе кемелері мен бөлшектеріне техникалық қызмет көрсетуді жүргізу рәсімдерін жасау.
2
Инженерлік-техникалық персонал үшін жіберу рұқсаттарын дайындау бойынша рәсімдерді жасау.
3
Әуе кемесінде техникалық қызмет көрсетудің түрлерін жүргізуді ұйымдастыру бойынша рәсімдерді жасау.
4
Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетудің ерекше түрлері мен сақтау кезіндегі шұғыл, маусымдық, техникалық қызмет көрсетудің жалпы түрлерін жүргізуді ұйымдастыру бойынша рәсімдерді жасау.
5
Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуді жүргізу үшін техникалық пайдалану бойынша нұсқаулық талаптарына сәйкес құралдардың болуы, орындау сапасын бақылауды қамтамасыз ету мен жауапты лауазымды тұлғалардың техникалық қызмет көрсетудің қорытындысын рәсімдеуі.
6
Әуе кемелеріне тиісті Сертификаттың болуымен кезеңді техникалық қызмет көрсетуді орындау.
14. Ақпараттандыру жүйесі мен бұйымдардан бас тартулар бойынша шаралар қолдану
1
Ұшу жарамдылығына қатысты барлық табылған қауіпті бас тартулар (ақаулықтар) туралы ақпаратты жинау, есепке алу және уәкілетті органына хабарлау тәртібін жасау.
2
Пайдаланудағы бас тартуларды (ақаулықтарды) шұғыл түрде жою бойынша шараларды қолдану тәртібін анықтау.
3
Авиациялық оқиғалар мен инциденттерге қызметтік тергеу жүргізу бойынша талаптарды анықтайтын нормативтік-техникалық құжаттардың болуын қамтамасыз ету.
4
Жөндеу кезінде және бұйымдарды жөндеуден кейін пайдалану кезінде анықталған бас тартулар (ақаулықтар) бойынша ақпаратты жинау, есепке алу мен талдау жүйесі және тікелей орындаушылар мен қызметтерге ақпаратты жеткізу.
5
Жауапты бөлімшелер мен лауазымды тұлғаларды белгілеумен қатар бұйымдар ақаулықтарының себептерін анықтау мен қызметтік тергеу жүргізу жүйесі.
6
Бұйымдарға зерттеу жүргізу кезінде Дайындаушымен, Жасаушымен және ғылыми-зерттеу институттарымен өзара іс-қимылды қамтамасыз ету.
7
Жөнделіп жатқан авиатехникадан бас тартуларды болдырмау бойынша алдын алу шараларын қолдану және жөнделіп жатқан бұйымдардан бас тартудың алдын алу тәртібін реттейтін рәсімдерді дайындау және түзету мен алдын алу әрекеттерін іске асыру.

12. Неразрушающий контроль
1
Разработка процедур контроля деятельности подразделений неразрушающего контроля.
2
Разработка документов для всех применяемых методов неразрушающего контроля.
3
Разработка процедур, регламентирующих применение отраслевых контрольного и рабочего образцов для вихревого тока, ультразвукового, магнитного, капиллярного контроля.
4
Разработка технологических инструкций на технологические процессы неразрушающего контроля.
5
Разработка процедур по оформлению результатов и принятию решения неразрушающего контроля узлов и деталей ремонтируемой авиационной техники, по регистрации результатов контроля в производственно-контрольной документации.
6
Периодическая метрологическая поверка и калибровка оборудования, применяемого при неразрушающем контроле для гарантии точности измерений.
7
Обеспечение рабочих мест выполнения неразрушающего контроля технологической документацией по неразрушающему контролю и оснащение эталонами для настройки оборудования.
8
Наличие отдельных помещений, лабораторий или специально оборудованных рабочих мест для проведения неразрушающего контроля, а также достаточного количества отраслевых стандартных образцов, применяемых при вихретоковом, ультразвуковом, магнитопорошковым, капиллярном методах контроля.
13. Техническое обслуживание воздушного судна и компонентов в процессе ремонта
1
Разработка процедур выполнения технического обслуживания ВС и компонентов в процессе ремонта по внесению изменений в эксплуатационной документации.
2
Разработка процедур по оформлению допусков для инженерно-технического персонала.
3
Разработка процедур по организации выполнения видов технического обслуживания на воздушном судне.
4
Разработка процедур по организации выполнения общих видов технического обслуживания, оперативного, сезонного, технического обслуживания при хранении и особых видов технического обслуживания воздушных судов.
5
Наличие средств для проведения технического обслуживания воздушных судов согласно требований Руководства по технической эксплуатации, обеспечение контроля качества выполнения и оформления результатов технического обслуживания ответственными должностными лицами.
6
Выполнение периодического технического обслуживания воздушных судов при наличии соответствующего Сертификата.
14. Система информации и принятия мер по отказам изделий
1
Разработка порядка сбора, учета и доведения до сведения уполномоченного органа информации обо всех обнаруженных опасных отказах (дефектах), связанных с летной годностью.
2
Определение порядка принятия мер по оперативному устранению отказов (дефектов) в эксплуатации.
3
Обеспечение наличия технических документов, определяющих требования по проведению служебного расследования авиационных происшествий и инцидентов.
4
Система сбора, учета и анализа информации по отказам (дефектам), выявленным в процессе ремонта и эксплуатации изделий после ремонта и доведение информации до непосредственных исполнителей и служб.
5
Система проведения служебного расследования и установления причин дефектов изделий с определением ответственных подразделений и должностных лиц.
6
Обеспечение взаимодействия с Изготовителем, Разработчиком и научно-исследовательскими институтами при проведении исследований изделий.
7
Принятие профилактических мер по предотвращению отказов ремонтируемой авиатехники и разработка процедур, регламентирующих порядок предупреждения отказов ремонтируемых изделий и реализации корректирующих и предупреждающих действий.

15. Құрауыштың техникалық қызмет көрсетуі туралы куәлік
1
Авиациялық техникаға қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйым Сертификаттық талаптардың қосымшасына сәйкес Құрауыштың техникалық қызмет көрсетуі туралы куәлігі қолданады ма
16. Ұшу қауіпсіздігін басқару
1
АТТҚ және Ж жөніндегі ұйым "Әуе қозғалысына қызмет көрсету кезінде, әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету кезінде әуежайларда азаматтық әуе кемелерін пайдаланушылардың ұшу қауіпсіздігін басқару жөніндегі үлгі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 28 наурыздағы № 173 бұйрығымен бекітілген, әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету кезінде ұшу қауіпсіздігін басқару жөніндегі үлгі нұсқаулықтарға сәйкес әзірленген ҰҚБЖ енгізеді (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6855 болып тіркелген). ҰҚБЖ мыналарды қамтиды:
қауіпсіздік саясатын және қауіпсіздік мақсаттарын;
тәуекелдерді басқару;
қауіпсіздікті қамтамасыз ету және қауіпсіздік деңгейін арттыру.

15. Свидетельство о техническом обслуживании компонента
1
Организация по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники применяет ли Свидетельство о техническом обслуживании компонента согласно приложению 1 Сертификационного требования.
16. Управление безопасностью полетов
1
Организация по ТО и РАТ внедряет систему управления безопасности полетов, разработанную в соответствии с Типовой инструкцией по управлению безопасностью полетов, при техническом обслуживании воздушных судов, утвержденной приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 28 марта 2011 года № 173 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6855).
СУБП содержит:
1) политику безопасности и цели безопасности;
2) управление рисками;
3) обеспечение безопасности и повышение уровня безопасности.

17. Сапаны басқару
1
АТ ТҚ және Ж жөніндегі ұйым АТ ТҚ және Ж жөніндегі ұйымның рәсімдері жөніндегі нұсқауда сипаттамасы қамтылған сапаны бақылау жүйесін енгізеді.
2
АТ ТҚ және Ж жөніндегі ұйым өзінің құрылымында сапаны бақылау және/немесе сапаны кепілдік ету қызметін көздейді.
3
АТ ТҚ және Ж жөніндегі ұйым штатта сапаны бақылауға жауапты тұлғаларды көздейді. Осы тұлғалар мыналарға ие:
1) жоғары немесе орта авиациялық-техникалық біліміне;

17. Управление качеством
1
Организация по ТО и РАТ внедряет систему качества, описание которой содержится в Руководство по процедурам организации по ТО и PAT.
2
Организация по ТО и РАТ предусматривает в своей структуре службу контроля качества и/или гарантии качества.
3
Организация по ТО и РАТ предусматривает в штате лицо, ответственное за систему качества. Данное лицо должно соответствовать следующим требованиям:
1) иметь высшее или среднее авиационно-техническое образование;

2) азаматтық авиацияның сертификатталған авиация оқу орталықтарынан немесе азаматтық авиацияның шетелдік сертификатталған авиация оқу орталықтарынан өткен сапа кепілдерінің аудиторларының курстарын сәтті аяқтау туралы сертификаттың, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган мойындаған шетелдік сертификатының болуы;
3) сапа жүйесін басқару саласында жұмыс өтілі кемінде 3 жыл
4
Сапа жүйесіне жауапты адамдар азаматтық авиацияның сертификатталған авиация оқу орталықтарында немесе азаматтық авиацияның шетелдік сертификатталған авиация оқу орталықтарында екі жылда бір рет кәсіби деңгейін қолдау бойынша курстарынан өтеді, сертификаттарды азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган мойындаған болуы тиіс. Сапа кепілі ішкі аудиторының біліктілігін қолдау сапаның кемінде төрт аудиттерін жыл сайын дербес жүргізу арқылы жүзеге асырылады.
5
Сапа жүйесіне жауапты тұлға АТ ТҚ және Ж жөніндегі ұйымның бірінші басшысына тікелей бағынады.
6
Сапаны бақылау және/ кепілдік ету қызметі сапа кепілдерінің тәуелсіз аудитін жүргізеді. Ұйым сапаның кепіл мәселелері бойынша АТ ТҚ және Ж жөніндегі ұйымның басшысына хабарлаудың жүйесін көздейді.
7
Сапа аудиторларының жыл сайынғы бағдарламасы АТ ТҚ және Ж жөніндегі ұйымның рәсімдері бойынша нұсқаудың барлық бөлімдері мен тарауларын тексеру аудиттерін қамтуы тиіс. Сондай-ақ аудиттер бағдарламасында осы сертификаттық талаптарға сәйкестігі бойынша азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган мойындаған АТ ТҚ және Ж жөніндегі келісімшарттық ұйымдардың аудитін көздеуі тиіс.
8
Ішкі және сыртқы аудит процесінде анықталған сәйкессіздіктері бойынша талдаудың тиісті орындалуын қамтамасыз ету мақсатындаАТ ТҚ және Ж жөніндегі ұйымның сапасына кепілдік беретін қызмет құжаттарды, аудиттер нәтижелерін, түзету іс-қимылдарын жүргізу және анықталған сәйкессіздіктердің туындауының негізгі себептерін, сондай-ақ сәйкессіздіктердің қайталануын болдырмаудың алдын алуды талдау жүйесін қамтамасыз етеді.
9
АТ ТҚ және Ж жөніндегі ұйымның сапа кепілінің бөлімшесінде аудит нәтижелері бойынша есептің үлгілік нысаны, сапа кепілі аудиторларының жылдық жоспары болуы тиіс, ол АТ ТҚ және Ж жөніндегі ұйымның рәсімдері бойынша нұсқауда сипатталуы тиіс. АТ ТҚ және Ж жөніндегі ұйымның рәсімдері бойынша нұсқауда АТ ТҚ және Ж жөніндегі ұйымның персоналымен кері байланыс жүйесінің сипаттамасы және жауапты адамдар қабылдайтын және түзету іс-қимылдарын қамтамасыз ететін сипаттамасы болуы тиіс.
Ескертпе:
"Сәйкессіздік деңгейі" болғанында келесі бағалар қойылады:
(*) осы пайдаланушы үшін міндетті емес;
(-1) техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымның сертификатын беруге кедергі келтіретін сәйкессіздіктер;
(-2) келісілген мерзімдерді жою немесе шектеулерді енгізу кезінде техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымның сертификатын беруге кедергі келтірмейтін сәйкессіздіктер техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымның сертификатын кедергі келтіретін сәйкессіздіктер;
(-3) өндірісті және сапа жүйесін жетілдіру кезінде жоюға жататын және техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымның сертификатын беруге кедергі келтірмейтін сәйкессіздіктер.
Сәйкессіздік тізбесі азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымды сертификаттық зерттеп-қарау бағдарламасының қосымшасына сәйкес парақта _____ (парақтарда) рәсімделеді.
Мемлекеттік авиациялық
инспектор :______________________________________________________________________
____________________________
____________________________
____________________________
(қолы, Т.А.Ә.) (болған жағдайда)
Танысты:______________________ ________________
(ұйым өкілі қолы)
Сертификаттық зерттеп-қарауды жүргізу күні: 20___жылғы "___"_________________
Азаматтық авиацияның
авиациялық техникасына
техникалық қызмет
көрсету және оны жөндеу
жөніндегі ұйымды
ертификаттық зерттеп-қарау
бағдарламасына
Қосымша
Сәйкессіздіктер тізбесі
Р/с
Сәйкессіздік мазмұны
Ескертпе
Мемлекеттік
авиациялық инспектор :_________________________
____________________________
____________________________
____________________________
(қолы, Т.А.Ә.) (болған жағдайда)
Таныстым:______________________ ________________
(ұйым өкілі)
Азаматтық авиацияның
авиациялық техникасына
техникалық қызмет көрсету
және оны жөндеу жөніндегі
ұйымды сертификаттау және
оған сертификат беру
қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Сертификаттық зерттеп-қарау актісі
_________қаласы_________________________________________________20___жылғы "___"
(азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның атауы)
20___жылғы "___" _____ № __ бұйрығына сәйкес
________________________________________________________________________________
(ұйымның атауы)
Авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және жөндеу (АТ ТҚ және Ж)
жөніндегі ұйымды сертификаттық зерттеп-қарау жүргізді.
Нақты күйі:______________________________________________________________________
Тұжырым:_______________________________________________________________________
Ұсыныс: ________________________________________________________________________
Қорытынды мәтіні:_______________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Мемлекеттік
авиациялық инспектор:____________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Актімен таныстым:
АТ ТҚ және Ж жөніндегі ұйым басшысы            __________________ ______________
(тегі, аты, әкесінің аты)      (қолы) (болған жағдайда)
Азаматтық авиацияның
авиациялық техникасына
техникалық қызмет көрсету
және оны жөндеу жөніндегі
ұйымды сертификаттау және
оған сертификат беру
қағидаларына
8-қосымша
Түзету іс-қимылдарының жоспары
Тармақ
Нормативтік құқықтық актілерге талаптар
Сәйкессіздік
Жою мерзімі
Түзету іс-қимылы
Құжаттар
Жабу күні
Ескертпе: тексерілетін авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі ұйымның пікірлері мен жауаптары үшін сұр бояуы бар колонка жасалды.
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның лауазымды тұлғасы немесе оның уәкілеттік берген тұлғасы үшін баған :
Сәйкессіздіктерді жабу бойынша шешім қабылдау
Пікірлер
Қолы:
Күні:
тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда Т.А.Ә.):
Азаматтық авиацияның
авиациялық техникасына
техникалық қызмет көрсету
және оны жөндеу жөніндегі
ұйымды сертификаттау және
оған сертификат беру
қағидаларына
9-қосымша
Қазақстан Республикасы азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның атауы, мекенжайы, телефоны, e-mail, Интернет мекенжайы Наименование уполномоченного органа в сфере гражданской авиации Республики Казахстан, адрес, телефон, e-mail, Интернет адрес Name of Civil Aviation Authority Republic of Kazakhstan Address, telefone, e-mail, the Internet address Сертификаттың жарамдылығын тану туралы рұқсаты Решение о признании действительным Сертификата Decision to Recognize a valid Certificate
_______________________________________ Берілді
Выдано
Issued            ____________________________________________________________________
Қазақстан Pecпубликасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес және Қазақстан
Республикасының сертификаттық талаптарының парапарлығы негізінде Қазақстан
Республикасының Азаматтық авиация комитеті _____________________________________
берілгенді жарамды деп таниды.
Согласно действующему законодательству Республики Казахстан и на
основании адекватности сертификационных требований Республики
Казахстан Комитет гражданской авиации Республики Казахстан
Признает действительным выданный___________________________
According to the current legislation of the Republic of Kazakhstan and on The
adequacy of the Republic of Kazakhstan Recognizes the valid issued
___________________________________________________________
Авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу бойынша шетелдік
ұйымдардың сертификаты.
Сертификат иностранных организаций по техническому обслуживанию и ремонту
авиационной техники.
Certificate of foreign organization for maintenance and repair of aviation equipment.
Берілген мерзімі: 20__ж. _______________
на период: до ____________________ 20__ г.
for a period of _______________20
Рұқсаттың жарамдылығы 20__ж._______________
Решение действителен до ________________ 20__ г.
The conclusion is valid up to ______________20__
М.О. Уәкілетті органның лауазымды тұлғасы немесе ол уәкілеттік берген тұлғасы
М.П. Должностное лицо уполномоченного органа либо лица, им уполномоченного
Stamp Official person of the authorized organization or authorized person by him
Берілген күні______________
Дата выдачи ___________________
Date of _______________________

2) иметь сертификат об успешном окончании курсов аудиторов гарантии качества в сертифицированных авиационных учебных центрах гражданской авиаций или в иностранных сертифицированных авиационных учебных центрах гражданской авиаций, сертификаты которых признаны уполномоченным органом в сфере гражданской авиации;
3) опыт работы в области управления системой качества не менее 3 лет.
4
Лица, ответственные за систему качества, проходят курсы по поддержанию профессионального уровня один раз в два года, в сертифицированных авиационных учебных центрах гражданской авиаций или в иностранных сертифицированных авиационных учебных центрах гражданской авиаций, сертификаты которых признаны уполномоченным органом в сфере гражданской авиации. Поддержание квалификации внутреннего аудитора гарантии качества осуществляется путем ежегодного самостоятельного проведения не менее четырех внутренних аудитов качества.
5
Ответственное лицо за систему качества подчиняется непосредственно первому руководителю организации по ТО и РАТ.
6
Служба контроля и/или гарантии качества проводит независимые аудиты гарантии качества. Организация предусматривает систему информирования руководителя организации по ТО и РАТ по вопросам гарантии качества.
7
Ежегодная программа аудитов качества должна включать аудиты по проверке всех разделов и глав Руководства по процедурам организации по ТО и РАТ. Также в программе аудитов должны быть предусмотрены аудиты контрактных организаций по ТО и РАТ, признанных уполномоченным органом в сфере гражданской авиации, по соответствию настоящим сертификационным требованиям.
8
В целях обеспечения надлежащего выполнения анализа по несоответствиям, выявленным в процессе внутренних и внешних аудитов, служба гарантии качества организации по ТО и РАТ обеспечивает ведение документации, запись результатов аудитов контроля и/или гарантии качества, корректирующих действий и анализ основных причин возникновения несоответствий, а также предотвращение повторения несоответствий.
9
Подразделение гарантии качества организации по ТО и РАТ должно иметь типовую форму отчета по результатам аудита, годовой план аудитов гарантии качества, что должно быть описано в Руководстве по процедурам организации по ТО и РАТ. В Руководстве по процедурам организации по ТО и РАТ должно иметься описание системы обратной связи c персоналом организации ТО и РАТ, и описание того, что ответственными лицами предприняты и обеспечены корректирующие действия.
Примечание:
В графе "уровень несоответствия" проставляются следующие оценки:
(*) не обязательно для данного эксплуатанта;
(-1) несоответствия, препятствующие выдаче сертификата организации
техническому обслуживанию и ремонту ;
(-2) несоответствия, не препятствующие выдаче сертификата организации
техническому обслуживанию и ремонту при условии устранения в
согласованные сроки или введении ограничений;
(-3) несоответствия, не препятствующие выдаче сертификата организации
техническому обслуживанию и ремонту, и подлежащие устранению при
совершенствовании производства и системы качества.
Перечень несоответствий оформляется согласно приложению к
Программе сертификационного обследования организации гражданской
авиации на ____ листе (листах).
Государственный
авиационный инспектор: _____________________________________________
(подпись), Фамилия имя отчество (при наличии)
Ознакомлен: _______________________________________________________
(представитель организации)
Дата проведения
сертификационного обследования: "_____" _________________ 20____ года
Приложение
к Программе сертификационного
обследования организаций
по техническому обслуживанию
и ремонту авиационной техники
гражданской авиации
Перечень несоответствий
№ п/п
Содержание несоответствия
Примечание
Государственный
авиационный инспектор: ____________________________________________
(подпись), Фамилия имя отчество (при наличии)
Ознакомлен: _________________________________
(представитель организации)
Приложение 7
к Правилам сертификации и
выдачи сертификата
организации по техническому
обслуживанию и ремонту
авиационной техники
гражданской авиации
Форма
Акт сертификационного обследования
город ________                                           "__" ______ 20___ г.
В соответствии с приказом________________________________________________
_______________________________________________________________________
(наименование уполномоченного органа в сфере гражданской авиации)
от "____" ________ 20__ года № ____ проведено сертификационное
обследование организации по техническому обслуживанию и ремонту
авиационной техники ___________________________________________________
(наименование организации)
Фактическое состояние:_____________________________________
Вывод:____________________________________________________
Рекомендация:_____________________________________________
Текст заключения:__________________________________________
Государственный
авиационный инспектор:____________________________________
С Актом ознакомлен:
Руководитель организации по ТО и РАТ________________________________
(подпись), Фамилия имя отчество (при наличии)
Приложение 8
к Правилам сертификации и
выдачи сертификата
организации по техническому
обслуживанию и
ремонту авиационной техники
гражданской авиации
Форма
План корректирующих действий
Пункт
Требование Нормативного-правового акта
Несоответствия
Срок устранения
Корректирующее действие
Документы
Дата закрытия
Примечание: колонка серого цвета составлена для комментариев и ответа проверяемого организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники.
Графа для должностного лица уполномоченного органа в сфере гражданской авиации либо лица им уполномоченного:
Принятие решения по закрытию несоответствий
Комментарии
Подпись:
Дата:
Фамилия имя отчество (при наличии):
Приложение 9
к Правилам сертификации и
выдачи сертификата
организации по техническому
обслуживанию и
ремонту авиационной техники
гражданской авиации
Форма
Қазақстан Республикасы азаматтық авиация саласындағы
уәкілетті органның атауы,
адресі, телефоны, e-mail, Интернет адресі
Наименование уполномоченного органа в сфере гражданской авиации
Республики Казахстан, адрес, телефон, e-mail, Интернет адрес
Name of Civil Aviation Authority Republic of Kazakhstan
Address, telefone, e-mail, the Internet address
Сертификатты тану Рұқсаты
Решение о признании действительным
Сертификата
Decision to Recognize a valid Certificate
_______________________________________Берілді
Выдано
Issued ___________________________________________
Қазақстан Pecпубликасының заңнамасына сәйкес және Қазақстан Республикасының сертификаттық талаптарының негізінде Қазақстан Республикасының Азаматтық авиация Комитеті _____________________________________ берілгенді жарамды деп таниды.
Согласно действующему законодательству Республики Казахстан и на
основании сертификационных требований Республики
Казахстан Комитет гражданской авиации Республики Казахстан
признает действительным выданный___________________________
According to the current legislation of the Republic of Kazakhstan and on The adequacy of the Republic of Kazakhstan Recognizes the valid issued
___________________________________________________________
Авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу ұйымының шетел берген Сертификаты.
Сертификат иностранных организации по техническому обслуживанию и ремонту авиционной техники.
Certificate of foreign organization for maintanence and repair of aviaton equipment.
Берілген мерзімі: 20__ж. _______________
на период: до ____________________ 20__ г.
for a period of _______________20
Рұқсаттың жарамдылығы 20__ж._______________
Решение действительно до ________________ 20__ г.
The conclusion is valid up to ______________20__
М.О. Уәкілетті органның лауазымды тұлғасы немесе оның уәкілеттік берген тұлғасы
М.П. Должностное лицо уполномоченного органа либо лица, им уполномоченного
Stamp Official person of the authorized organization or authorized person by him
Берілген күні______________
Дата выдачи ___________________
Date of _______________________