Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2017 жылғы 28 желтоқсандағы № 922 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 27 сәуірде № 16820 болып тіркелді.
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Индустриялық даму және өнеркәсіптік қауіпсіздік комитеті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз тасығыштағы және электрондық нысандағы көшірмелерін Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберуді;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларына сәйкес іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін атқарушы
Р. Скляр
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
Е. Сағадиев
2018 жылғы 22 қаңтар
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
Т. Сүлейменов
2018 жылғы 11 сәуір
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
Қ. Бозымбаев
2018 жылғы 1 ақпан
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2017 жылғы 28 желтоқсан
№ 922 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі

О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан
Приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 28 декабря 2017 года № 922. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 апреля 2018 года № 16820.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения.
2. Комитету индустриального развития и промышленной безопасности Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на бумажном носителе и в электронной форме на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, согласно подпунктам 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
министра по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
Р. Скляр
"СОГЛАСОВАН"
Министр образования и науки
Республики Казахстан
_______________ Е. Сагадиев
22 января 2018 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
_________________ Т. Сулейменов
11 апреля 2018 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр энергетики
Республики Казахстан
__________________ К. Бозумбаев
1 февраля 2018 года
Утвержден
приказом Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 28 декабря 2017 года № 922
Перечень некоторых приказов Министра
по инвестициям и развитию Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения и дополнения

1. "Мемлекеттік энергетикалық тізілімді қалыптастыру және жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 387 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11728 тіркелген, 2015 жылғы 22 шілдеде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік энергетикалық тізілімді қалыптастыру және жүргізу Қағидаларында:
2-тармақта:
1) тармақша алып тасталсын;
11) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"11) энергия-сервистік компания – меншікті және (немесе) тартылған қаражат есебінен энергия-сервистік шарт шеңберінде энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы жұмыстарды (көрсетілетін қызметтерді), оның ішінде мердігер ұйымдарды тарта отырып орындайтын заңды тұлға.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Мемлекеттік мекемелерді қоспағанда МЭТ субъектілері жыл сайын бірінші сәуірге дейінгі мерзімде Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы Ұлттық даму институтына есептік кезең ішінде осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес мынадай ақпаратты:
1) 1-нысан бойынша МЭТ субъектілерінің атауы, мекенжайы мен олардың қызметінің негізгі түрлері туралы ақпаратты;
2) 2-нысан бойынша күнтізбелік бір жыл ішінде заттай және ақшалай көріністегі энергетикалық ресурстарды және суды өндіру, шығару, тұтыну, беру және жоғалту көлемдері туралы ақпаратты;
3) Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 391 бұйрығына (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10958 болып тіркелген) сәйкес энергия аудитінің қорытындысы бойынша МЭТ субъектісі әзірлейтін энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын, сондай-ақ осы энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспарына енгізілетін толықтырулар және (немесе) өзгерістерді;
4) 3-нысан бойынша есептік кезең ішінде энергия аудитінің қорытындысы бойынша МЭТ субъектісі әзірлейтін энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының орындалу нәтижелері туралы ақпаратты;
5) 4-нысан бойынша өнім бірлігіне шаққанда нақты энергия тұтыну және (немесе) үйлер, ғимараттар, құрылыстар ауданының бірлігіне шаққанда жылытуға кеткен энергетикалық ресурстар шығыны туралы ақпаратты;
6) энергия аудиті бойыншақорытындының көшірмесін;
7) 5-нысан бойынша энергетикалық ресурстарды есепке алу аспаптарымен жарақтандырылуы туралы ақпаратты ұсынады.

1. В приказе Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 387 "Об утверждении Правил формирования и ведения Государственного энергетического реестра" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11728, опубликованный 5 августа 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
в Правилах формирования и ведения Государственного энергетического реестра, утвержденных указанным приказом:
в пункте 2:
подпункт 1) исключить;
подпункт 11) изложить в следующей редакции:
"11) энергоаудиторская организация – юридическое лицо, осуществляющее энергоаудит;";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Субъекты ГЭР, за исключением государственных учреждений, ежегодно в срок до первого апреля представляют Национальному институту развития в области энергосбережения и повышения энергоэффективности следующую информацию за отчетный период согласно приложению 1 к настоящим Правилам:
1) информацию о наименовании, адресе и основные виды деятельности субъектов ГЭР по форме 1;
2) информацию об объемах добычи, производства, потребления, передаче и потерях энергетических ресурсов и воды в натуральном и денежном выражении за календарный год по форме 2;
3) план мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности, разрабатываемый субъектом ГЭР по итогам энергоаудита в соответствии с приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 391 (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 10958), а также дополнения и (или) изменения, вносимые в данный план мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности;
4) информацию о результатах исполнения плана мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности, разрабатываемого субъектом ГЭР по итогам энергоаудита, за отчетный период по форме 3;
5) информацию о фактическом энергопотреблении на единицу продукции и (или) расход энергетических ресурсов на отопление на единицу площади зданий, строений, сооружений за календарный год по форме 4;
6) копию заключения по энергоаудиту;
7) информацию об оснащенности приборами учета энергетических ресурсов по форме 5.";

мынадай мазмұндағы 5-1) тармақпен толықтырылсын:
"5-1. Мемлекеттік мекемелер болып саналатын МЭТ субъектілері жыл сайын бірінші сәуірге дейінгі мерзімде Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы Ұлттық даму институтына есептік кезең ішінде осы Қағидаларға 1-1 қосымшаға сәйкес мынадай ақпаратты:
1) 1-нысан бойынша мемлекеттік мекемелер болып табылатын Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектілерінің атауы, мекенжайы мен олардың қызметінің негізгі түрлері туралы ақпаратты;
2) 2-нысан бойынша күнтізбелік бір жыл ішінде заттай және ақшалай мәнде энергетикалық ресурстарды және суды тұтыну көлемдері туралы ақпаратты;
3) 3-нысан бойынша энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар туралы ақпаратты;
4) 4-нысан бойынша күнтізбелік жыл ішінде үйлердің, ғимараттардың, құрылыстардың алаңы бірлігіне шаққанда жылытуға кеткен энергетикалық ресурстар шығыстары туралы ақпаратты, энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар туралы ақпаратты;
5) 5-нысан бойынша энергетикалық ресурстарды есепке алу аспаптарымен жарақтандырылуы туралы ақпаратты;
7) энергия аудиті бойынша қорытындының көшірмесін ұсынады.";
6-тармақ алып тасталсын;
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Ұсынылған ақпараттың толық емес екендігі анықталған жағдайда, Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы ұлттық даму институты осы Қағидалардың 9-тармағында белгіленген мерзімде МЭТ субъектiсiнен, энергия-аудиторлық ұйымдардан, сондай-ақ энергия-сервистік компаниялардан жетіспейтін ақпаратты сұратады.
МЭТ субъектісі жетіспейтін ақпаратты Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы ұлттық даму институтынан сұратуды алған сәттен бастап бес жұмыс күні ішінде жібереді.";
Қағидаларға 1-қосымша осы Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесіне (бұдан әрі - Тізбе) 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы Тізбеге 2-қосымшаға сәйкес 1-1 қосымшамен толықтырылсын;
2. "Оқу орталықтары қызметінің қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 388 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11365 болып тіркелген, 2015 жылғы 29 маусымда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған):
бұйрықтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Оқу орталықтарының қызмет қағидаларын бекіту туралы";
1 тармақтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы оқу орталықтарының қызмет қағидалары "Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру туралы" 2012 жылғы 13 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 6-13) тармақшасына сәйкес әзірленген және оқу орталықтарының қызмет тәртібін айқындайды.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Оқу орталықтары қызметінің қағидаларында:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Оқу орталықтарының қызмет қағидалары";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

дополнить пунктом 5-1 следующего содержания:
"5-1. Субъекты ГЭР, являющиеся государственными учреждениями, ежегодно в срок до первого апреля представляют Национальному институту развития в области энергосбережения и повышения энергоэффективности следующую информацию за отчетный период согласно приложению 1-1 к настоящим Правилам:
1) информацию о наименовании, адресе и основных видах деятельности субъекта Государственного энергетического реестра, являющегося государственным учреждением по форме 1;
2) информацию об объемах потребления энергетических ресурсов и воды в натуральном и денежном выражении за один календарный год по форме 2;
3) информацию о мероприятиях по энергосбережению и повышению энергоэффективности по форме 3;
4) информацию о расходах энергетических ресурсов на отопление на единицу площади зданий, строений, сооружений, информация о мероприятиях по энергосбережению и повышению энергоэффективности за календарный год по форме 4;
5) информацию об оснащенности приборами учета энергетических ресурсов по форме 5;
6) копию заключения по энергоаудиту.";
пункт 6 исключить;
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. В случае выявления неполноты представленной информации, Национальный институт развития в области энергосбережения и повышения энергоэффективности в сроки, установленные пунктом 9 настоящих Правил, запрашивает у субъекта ГЭР, энергоаудиторских организаций, а также энергосервисных компаний недостающую информацию.
Недостающая информация направляется субъектом ГЭР в течение пяти рабочих дней с момента получения запроса от Национального института развития в области энергосбережения и повышения энергоэффективности.";
приложение 1 к Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему Перечню некоторых приказов Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения (далее – Перечень);
дополнить приложением 1-1 согласно приложению 2 к настоящему Перечню;
2. В приказе Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 388 "Об утверждении Правил деятельности учебных центров" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11365, опубликованный 29 июня 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
в заголовок указанного приказа вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в пункт 1 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в Правилах деятельности учебных центров, утвержденных указанным приказом:
в заголовок вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
пункт 2 изложить в следующей редакции:

"2. Энергия аудиті, энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру сараптамасы және энергия менеджменті бағыттары бойынша кадрларды қайта даярлауды және (немесе) олардың біліктілігін арттыруды оқу орталықтары жүзеге асырады.";
3-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) оқу орталығы - энергия үнемдеу және энергия тиiмдiлiгiн арттыру саласындағы қызметті жүзеге асыратын кадрларды қайта даярлау және (немесе) олардың біліктілігін арттыру саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлға;";
3. "Үйлердің, құрылыстардың, ғимараттардың энергия тиімділігі сыныптарын айқындау және қайта қарау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 399 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11312 болып тіркелген, 2015 жылғы 24 маусымда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған):
бұйрықтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Үйлердің, құрылыстардың, ғимараттардың энергия тиімділігі сыныптарын айқындау және қайта қарау қағидаларын бекіту туралы";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Үйлердің, құрылыстардың, ғимараттардың энергия тиімділігі сыныптарын айқындау және қайта қарау қағидаларында:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Қолданыстағы үйлердің, ғимараттардың, құрылыстардың меншік иелері энергия тиімділігі сыныптарын айқындау үшін "Энергия аудитін жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 400 бұйрығына (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11729 болып тіркелген) сәйкес энергия аудиторлық ұйымдарғаэнергия аудитін жүргізу үшін жүгінеді.
Энергия аудиті нәтижелері бойынша үйлердің, құрылыстардың, ғимараттардың энергия тиімділігі сыныбы туралы ақпаратты қамтитын қорытынды беріледі.";
4. "Технологиялық процестердің, жабдықтардың, оның ішінде электр жабдығының энергия тиімділігі жөніндегі талаптарды белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 407 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11663 тіркелген, 2015 жылғы24 маусымда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Технологиялық процестердің, жабдықтардың, оның ішінде электр жабдығының энергия тиімділігі жөніндегі талаптарда:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Талаптарда мынадай негізгі ұғымдар қолданылады:
1) айналу жылдамдығын реттеу үшін жиілік түрлендіргіші – қоректену желісінде ауыспалы токтың жиілігін өзгерту жолымен жүктеменің айналу сәтінің белгіленген жылдамдық сипаттамасына сәйкес оны механикалық түрге түрлендіру мақсатында электр қозғалтқышқа берілетін электр энергиясын үздіксіз бақылауға электр энергиясы түрлендіргіші;

"2. Переподготовка и (или) повышение квалификации кадров по направлениям энергоаудит, экспертиза энергосбережения и повышения энергоэффективности и энергоменеджмент осуществляется учебными центрами.";
подпункт 3) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"3) учебный центр – юридическое лицо, осуществляющее деятельность в области переподготовки и (или) повышения квалификации кадров, осуществляющих деятельность в области энергосбережения и повышения энергоэффективности;";
3. В приказе Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 399 "Об утверждении Правил определения и пересмотра классов энергоэффективности зданий, строений, сооружений" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11312, опубликованный 24 июня 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
в заголовок указанного приказа вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в Правилах определения и пересмотра классов энергоэффективности зданий, строений, сооружений, утвержденных указанным приказом:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Собственник существующего здания, строения, сооружения для определения их классов энергоэффективности обращается к энергоаудиторской организации для проведения энергоаудита согласно приказу Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 400 "Об утверждении Правил проведения энергоаудита" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 11729).
По результатам энергоаудита выдается заключение, содержащее информацию о классе энергоэффективности зданий, строений, сооружений.";
4. В приказе Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 407 "Об установлении требований по энергоэффективности технологических процессов, оборудования, в том числе электрооборудования" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11321, опубликованный 24 июня 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
в Требованиях по энергоэффективности технологических процессов, оборудования, в том числе электрооборудования, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. В настоящих Требованиях применяются следующие основные понятия:
1) частотный преобразователь для регулирования скорости вращения - преобразователь электрической энергии, для непрерывного контроля подаваемой на электродвигатель электрической энергии, с целью преобразования ее в механическую, в соответствии с задаваемой скоростной характеристикой крутящего момента нагрузки путем изменения частоты переменного тока питающей сети;

2) қысқа тұйықталған роторы бар асинхронды қозғалтқыш (бұдан әрі – электр қозғалтқыштар) – роторға жалғанған жылжымалы түйіспелерінсіз, коллекторларынсыз, түйіспелі сақиналарсыз немесе электр түйіспелерінсіз электр қозғалтқышы;
3) декарбонизатор - суды ауамен үрлеу арқылы судан бос көмір қышқылын жоюға арналған аппарат;
4) жүктеме - уақыттың осы сәтінде электр желісімен немесе онымен біріктірілген тетікпен айналмалы электр машинасынан талап етілетін электрлік және механикалық шамалардың барлық сандық мәндерi;
5) жылу алмастырғыш - жылуды қызғаннан (сұйық немесе газ түріндегі) анағұрлым суық жылу тасымалдағышқа жеткізіп беруге арналған құрылғы;
6) қайталанатын - қысқа уақыттық кезеңдік режим - жылудың тепе-теңдігіне қол жеткізу үшін жүктемемен жұмыс істеу ұзақтығы жеткіліксіз болғанда қозғалтқыш жұмысының біркелкі циклдерінің бірізділігі;
7) номиналды қуат – номиналды деректерге қосылған шығу қуатының сандық мәнi;
8) режим - егер бұл қажет болса, іске қосу кезеңдерін, электрлік тоқтатуды, бос жүрісті, ажырату және тыныштық күйін, сондай-ақ олардың ұзақтығы мен уақыттағы бірізділігін қоса алғанда, машина арналған жүктеменiң (жүктемелердің) өзгеру сипаты;
9) технологиялық процесс - бастапқы материалды керекті тауарға түрлендіретін біртұтас процесті құрайтын тізбектік орындалатын операциялар жиынтығы;
10) цемент өндіру – пайдаланылатын өндіру тәсіліне тәуелді энергияны қажетсінетін технологиялық процесс;
11) цемент өндірудің сулы тәсілі - шикізат материалдарын (көбінесе жоғары ылғалдылықпен) судың әсерімен шикізат шөгіндісін түзе отырып ұнтақтайтын цемент өндіру тәсілі;
12) цемент өндірудің құрғақ тәсілі - шикізат материалдарын ұнтақ түрінде шикізат диірменінде ұнтақтайтын және кептіретін цемент өндіру тәсілі;
13) электр қозғалтқыш - электр энергиясын айналмалы не үдемелі қозғалыстың механикалық энергиясына түрлендіруге арналған электр-механикалық құрылғы;
14) электр қозғалтқышының пайдалы әсер коэффициентi (бұдан әрi - ПӘК) - пайызбен көрсетілген электр қозғалтқышының білігіндегі пайдалы қуаттың электр қозғалтқыштың желіден тұтынатын активті қуатының киловатпен көрсетілген қатынастарына тең коэффициент;
15) энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы менеджмент (энергия менеджменті) - энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саясатын, іс-шаралар жоспарын, мониторинг рәсімдері мен әдістемелерін, энергия тұтынуды бағалауды әзірлеу мен іске асыруды және энергия тиімділігін арттыруға бағытталған басқа да іс-қимылдарды қамтитын, энергетикалық ресурстарды ұтымды пайдалануды қамтамасыз етуге және басқару объектісінің энергия тиімділігін арттыруға бағытталған әкімшілік іс-қимылдар кешені;

2) асинхронный двигатель с короткозамкнутым ротором (далее – электродвигатели) – электродвигатель без подвижных контактов, коллекторов, контактных колец или электрических контактов, присоединенных к ротору;
3) декарбонизатор - аппарат для удаления из воды свободной угольной кислоты путем продувания этой воды воздухом;
4) нагрузка - все числовые значения электрических и механических величин, требуемые от вращающейся электрической машины электрической сетью или сочлененным с ней механизмом в данный момент времени;
5) теплообменник - устройство для передачи тепла от нагретого (жидкого или газообразного) теплоносителя к более холодному;
6) повторно - кратковременный периодический режим – последовательность идентичных циклов работы двигателя, при котором продолжительность работы с нагрузкой недостаточна для достижения теплового равновесия;
7) номинальная мощность - числовое значение выходной мощности, включенное в номинальные данные;
8) режим – характер изменения нагрузки (нагрузок), для которой (которых) машина предназначена, включая, если это необходимо, периоды пуска электрического торможения, холостого хода, состояния отключения и покоя, а также их продолжительность и последовательность во времени;
9) технологический процесс - совокупность последовательно выполняемых операций, образующих вместе единый процесс преобразования исходных материалов в нужный товар;
10) производство цемента - энергоемкий технологический процесс, зависящий от используемого способа производства;
11) мокрый способ производства цемента – способ производства цемента, при котором сырьевые материалы (часто с высокой влажностью) измельчают при воздействии воды с образованием сырьевого шлама;
12) сухой способ производства цемента - способ производства цемента, при котором сырьевые материалы измельчают и сушат в сырьевой мельнице в виде подвижного порошка;
13) электродвигатель – электромеханическое устройство, предназначенное для преобразования электрической энергии в механическую энергию вращательного либо поступательного движения;
14) коэффициент полезного действия электродвигателя (далее - КПД) - коэффициент, выраженный в процентах, равный отношению полезной мощности на валу электродвигателя к активной мощности, потребляемой электродвигателем из сети, выраженный в киловаттах;
15) менеджмент в области энергосбережения и повышения энергоэффективности (энергоменеджмент) – комплекс административных действий, направленных на обеспечение рационального потребления энергетических ресурсов и повышение энергоэффективности объекта управления, включающий разработку и реализацию политики энергосбережения и повышения энергоэффективности, планов мероприятий, процедур и методик мониторинга, оценки энергопотребления и других действий, направленных на повышение энергоэффективности;

16) энергетикалық тиімділік - өнім бірлігіне шаққанда энергетикалық ресурстарды тұтыну.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Осы Талаптар:
1) үздіксіз режимде жұмыс істеуге есептелген 0,75-тен 375 киловатты (бұдан әрi – кВт) қоса алғанға дейін қуатпен;
2) 2, 4, 6 полюс сандарымен;
3) номиналды жиілігі 50 - 60 Герц, номиналды кернеуі 1000 Вольтқа дейінгі;
4) қосудың номиналды ұзақтығы 80% және одан жоғары жұмыс режимі үшін S1 (ұзаққа созылған режимі) немесе S3 (қайталама-қысқа мерзімді режим) жалпы мақсаттағы үш фазалық электр қозғалтқыштарда қолданылады.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Электр қозғалтқыштарға ПӘК мәндері бойынша талаптар қойылады, олар осы Талаптардың 1-қосымшасында көрсетілген айналу жылдамдықтарын реттеудiң жиiлiк түрлендiргiштерімен жабдықталған барлық қозғалтқыштар үшiн орнатылған мәндерден кем емес номинал қуаты үшін 0,75-тен 375-ке кВт-ға дейiнгі барлық қозғалтқыштармен болуы тиіс.";
мынадай редакциядағы 7-1 және 7-2 тармақтармен толықтырылсын:
"7-1. Шығарылу жылдарына қарай электр қозғалтқыштарға ПӘК-ті азайту жағына түзету коэффиценттерін қолдану: 5 – 8 жыл - 5%, 8 жылдан жоғары - 15%;
7-2. Жөндеуден өткен электр қозғалтқыштарға ПӘК-ті азайту жағына қарай түзету коэффиценттерін белгілеу: 1-ші жөндеу - 5%, 2-ші жөндеу - 10%.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
9. Ішкі жарықтандыру үшін қолданылатын жарық беру көздері үшін осы Талаптарға 2-қосымшаға сәйкес жарықдиодты жарық көздері бар шамдардың ең аз жарық беруге және түс беру индексіне қойылатын талаптары белгіленеді.
мынадай редакциядағы 15-1 және 15-2-тармақтармен толықтырылсын:
"15-1. Осы Талаптарға 5-қосымшаға сәйкес шағын люминесцентті шамы, бір цокольдық, екі цокольдық сызықтық және индукциялық люминесцентті шамдары бар шырақтардың жарық беруінің ең аз нормаланған мәндерін білгілейді.
15-2. Осы Талаптарға 6-қосымшаға сәйкес жоғары қысымды натрий шамы бар шырақтардың жарық беруінің барынша аз нормаланған мәндерін белгілейді.";
осы Тізбеге 1 және 2-қосымшаларға сәйкес Технологиялық процестердің, жабдықтардың, оның ішінде электр жабдығының энергия тиімділігі жөніндегі талаптарға 3 және 4 қосымшалар жаңа редакцияда жазылсын;
осы Тізбеге 5 және 6 қосымшаларға сәйкес Технологиялық процестердің, жабдықтардың, оның ішінде электр жабдығының энергия тиімділігі жөніндегі талаптарға 5 және 6-қосымшалармен толықтырылсын.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!

16) энергетическая эффективность - потребление энергетических ресурсов на единицу продукции.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Настоящие Требования распространяются на трехфазные электродвигатели общего назначения:
1) мощностью от 0,75 до 375 киловатт (далее – кВт) включительно, рассчитанные на работу в непрерывном режиме;
2) с числом полюсов 2, 4, 6;
3) номинальной частотой 50 - 60 Герц, номинальным напряжением до 1000 Вольт;
4) для режима работ S1 (продолжительный режим) или S3 (повторно-кратковременный режим) с номинальной продолжительностью включения 80% и выше.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. К электродвигателям предъявляются требования по значениям КПД, которые имеют значения для всех двигателей с номинальной мощностью от 0,75 до 375 кВт не менее значений, установленных для всех двигателей, оборудованных частотными преобразователями регулирования скорости вращения, указанных в приложении 1 к настоящим Требованиям.";
дополнить пунктами 7-1 и 7-2 в следующей редакции:
"7-1. К электродвигателям разных возрастов применить поправочные коэффициенты в сторону снижения КПД: 5 - 8 лет -5%, свыше 8 лет – 15%;
7-2. К электродвигателям прошедшим ремонт, установить поправочные коэффициенты в сторону снижения КПД: 1-й ремонт – 5%, 2-й ремонт –10%.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Для источников света, применяемых для внутреннего освещения, устанавливаются требования к минимальной световой отдаче и индексу цветопередачи ламп со светодиодными источниками света согласно приложению 2 к настоящим Требованиям.";
дополнить пунктами 15-1 и 15-2 в следующей редакции:
"15-1. Настоящие Требования устанавливают минимальные нормированные значения световой отдачи светильников с компактной люминесцентной лампой, одноцокольными, двухцокольными линейными и индукционными люминесцентными лампами согласно приложению 5 к настоящим Требованиям.
15-2. Настоящие Требования устанавливают минимальные нормированные значения световой отдачи светильников с натриевой лампой высокого давления в прозрачной колбе согласно приложению 6 к настоящим Требованиям.";
приложения 1 и 2 к Требованиям по энегоэффективности технологических процессов, оборудования, в том числе электрооборудования изложить в новой редакции согласно приложению 3 и 4 к настоящему Перечню;
дополнить приложениями 5 и 6 к Требованиям по энегоэффективности технологических процессов, оборудования, в том числе электрооборудования изложить в новой редакции согласно приложению 5 и 6 к настоящему Перечню.
Примечание ИЗПИ!

5-тармақтың күшін жою көзделген - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің м.а. 15.09.2023 № 8 (10.06.2024 қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. "Энергия аудиторларына кандидаттарды аттестаттауды жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 1123 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12587 болып тіркелген, 2015 жылғы 28 қаңтарда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Энергия аудиторларына кандидаттарды аттестаттауды жүргізу қағидаларында:
2-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) оқу орталығы - энергия үнемдеу және энергия тиiмдiлiгiн арттыру саласындағы қызметті жүзеге асыратын кадрларды қайта даярлау және (немесе) олардың біліктілігін арттыру саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлға;".
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің өзгертулер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесіне
1-қосымша
Мемлекеттік энергетикалық
тізілімді калыптастыру және
жүргізу қағидаларына
1-қосымша
1-нысан
Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектілерінің атауы, мекенжайы, бизнес сәйкестендіру нөмірі және олардың қызметінің негізгі түрлері туралы ақпарат
Р/с №
Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъек
тісінің толық атауы
Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъек
тісінің заңды мекенжайы
Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъек
тісінің бірінші басшысының тегі, аты, әкесінің аты (толықтай)
Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъек
тісінің бірінші басшысының лауазымы
Квазимемлекеттік сектор мекемесі (Иә/Жоқ)
Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъктісінің негізгі қызмет түрлері*
1
2
3
4
5
6
7
1
* Ескертпе:
1) Егер Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектісі бірнеше қызмет түрлерін жүзеге
асырған жағдайда барлық қызмет түрін көрсету.
2) Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектісінің қызмет түрлерін экономикалық
қызмет түрлерінің жалпы жіктеушіне сәйкес көрсету керек.
Мөр орны
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) толық жазу, лауазымы, байланысы және жауапты адамның қолы:
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) толық жазу, Мемлекеттік энергетикалық тізілім
субъектісі басшысының қолы:
2-нысан
Күнтізбелік ____ жыл ішінде энергетикалық ресурстарды өндіру, шығару, тұтыну, беру және жоғалтудың заттай және ақшалай көріністегі көлемдері туралы ақпарат
Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектісінің атауы (толық жазу):_______________
Р/с №
Энергетикалық ресурстардың атауы
Өлшем бірлігі
Өндірілген/шығарыл
ған отын-энергетика ресурсы көлемі
Меншікті емес көздерден алынған энергетикалық ресурстарды тұтыну*
оның ішінде:
Меншікті көздерден алынған энергетикалық ресурстарды тұтыну
Басқа заңды тұлғаларға және жеке тұлғаларға берілген (өткізілген) энергетикалық ресурстар
Энергетикалық ресурстарды са
тып алуға жұм

Пункт 5 утрачивает силу приказом и.о. Министра промышленности и строительства РК от 15.09.2023 № 8 (вводится в действие с 10.06.2024).
5. В приказе Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 ноября 2015 года № 1123 "Об утверждении Правил проведения аттестации кандидатов в энергоаудиторы" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12587, опубликованный 28 января 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
в Правилах проведения аттестации кандидатов в энергоаудиторы, утвержденных указанным приказом:
подпункт 3) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"3) учебный центр – юридическое лицо, осуществляющее деятельность в области переподготовки и (или) повышения квалификации кадров, осуществляющих деятельность в области энергосбережения и повышения энергоэффективности;".
Приложение 1
к Перечню некоторых приказов
Министра по инвестициям и
развитию Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 1
к Правилам формирования и
ведения Государственного
энергетического
реестра
Форма 1
Информация о наименовании, адресе и основных видах деятельности субъектов Государственного энергетического реестра
№ п/п
Полное наименование субъекта Государственного энергетического реестра
Юридический адрес субъекта Государственного энергетического реестра
Фамилия, имя, отчество первого руководителя субъекта Государственного энергетического реестра (полностью)
Должность первого руководителя субъекта Государственного энергетического реестра
Учреждение квазигосударственного сектора (Да/Нет)
Основные виды деятельности субъекта Государственного энергетического реестра *
1
2
3
5
6
7
8
1
* Примечание:
1) В случае, если субъект Государственного энергетического реестра осуществляет
несколько видов деятельности, указать все виды деятельности.
2) Виды деятельности субъекта Государственного энергетического реестра указывать в
соответствии с общим классификатором видов экономической деятельности.
Место печати
Полностью Фамилия, имя, отчество (при наличии), должность, контакты и подпись ответственного лица:
Полностью Фамилия, имя, отчество (при наличии), подпись руководителя субъекта Государственного энергетического реестра:
Форма 2
Информация об объемах добычи, производства, потребления, передаче и потерях энергетических ресурсов и воды в натуральном и денежном выражении за _____ календарный год
Наименование субъекта Государственного энергетического реестра(полностью):_______________________________
№ п/п
Наименования энергоресурсов
Единица измерения
Объем добытых/
произведенных топливно-энергетических ресурсов
Потребление энергоресурсов, полученные НЕ из собственных источников*
в том числе:
Потребление энергоресурсов, полученных из собственных источников*
Энергоресурсы, переданные (реализованные) другим юридическим и физическим лицам*

1) Мұнай, газ және көмір өндіруші зауыттарға қайта өндеуге арналған шикізат ретінде
келіп түсетін энергия ресурстарының бөлігі (үлесі) "5а", "5б" және "6" бағаналарда
көрсетілмейді;
2) егер Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектісі энергия ресурстарын тасымалдау
бойынша қызметтерді басқа заңды тұлғаларға көрсететін болса, "5б" бағанасында
сондай-ақ тасымалдау бойынша осы қызметтерді көрсеткен кезде туындайтын энергия
ресурстарының барлық кемулері көрсетіледі, ("5б") бағанасының мәндері "5а"
бағанасы мәндерінің құрауыш бөлігі болып табылады)
3) "7" бағанада тек қана заңды тұлғаның өзі өндірген электр және жылу энергиясы
көрсетіледі.
4) бір энергия ресурсының бірнеше түрі қолданылатын жағдайда, "9" бағанада,
сонымен қатар санын көрсету қажет.
Гидро-электр станциясы** - егер Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектісінің
құрамында болатын болса, аталған ұяшықта гидро-электро станцияның өз
қажеттіліктеріне тұтылған электр энергиясы көрсетеледі.
Мөр орны
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) толық жазу, лауазымы, байланысы және жауапты адамның қолы:
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) толық жазу, Мемлекеттік энергетикалық тізілім
субъектісі басшысының қолы:
Күнтізбелік _____ жыл ішінде заттай және ақшалай мәндегі суды тұтыну және жоғалту туралы ақпарат*
Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектісінің атауы (толықтай): _______________
Р/с №
Энергия ресурсының түрі
Өлшем бірлігі
Суды тұтыну*
Тасымалдау кезіндегі судың кемуі*
1
2
3
4
5
1
Суық су
метр куб
теңге (қосымша құн салығы ескере отырып)
2
Ыстық су
метр куб
теңге (қосымша құн салығы ескере отырып)
3
Техникалық су
метр куб
теңге (қосымша құн салығы ескере отырып)
Нысанның барлық ұяшықтары міндетті түрде толырылуы тиіс
* Ескертпе:
1) Суды есептеу аспабы болмаған жағдайда тиісті бағанға "есеп жүргізілмейді" деп
жазу;
2) "4" бағанда заттай мәндегі тұтынылған су көлемі және ақшалай мәндегі оның
эквиваленті көрсетіледі;
3) "5" бағанды су тасымалдауды жүзеге асыратын компаниялар толтырады.
Мөр орны
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) толық жазу, лауазымы, байланысы және жауапты адамның қолы:
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) толық жазу, Мемлекеттік энергетикалық тізілім
субъектісі басшысының қолы:
3-нысан
Энергия аудитінің қорытындысы бойынша Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектілері әзірлейтін энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының есеп беру кезеңінде орындалу нәтижелері туралы ақпарат
Таяқшаны қою: Х
Таяқшаны қою: Х
- энергия аудиті жүргізілді – нысан одан әрі толтырылады
- энергия менеджменті жүйесі енгізілді
- энергия аудиті жүргізілген жоқ – кесте толтырылмайды
- энергия менеджменті жүйесі енгізілді
Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектісінің атауы (толықтай жазу):____________
Р/с №
Іс-шараның атауы
Іске асыру мерзімі
(айы, жылы)
Есептік кезең ішіндегі нақты инвестициялар (қосымша құн салығы ескере отырып), теңге
Есептеу кезеңдегі іс-шараларды жүзеге асырудан алынатын үнемдеудің нақты әсері*
Энергетикалық ресурстың атауы
заттай
түрде
ақшалай түрде (қосымша құн салығы ескере отырып), теңге
1
2
3
4
5
6
7
1
2
* Ескертпе:

1) в столбцах "5а", "5б" и "6" не указывается та часть (доля) энергоресурсов, которая поступает в качества сырья для переработки на нефте-, газо- и углеперерабатывающие заводы и так далее;
2) в случае, если субъект Государственного энергетического реестра оказывает другим юридическим лицам услуги по транспортировке энергоресурсов, то в столбце "5б", также указываются все потери энергоресурсов, возникающие при оказании этих услуг по транспортировке (значения столбца "5б" являются составной частью значений столбца "5а");
3) в столбце "7" указывается только та электро - и теплоэнергия, которая была произведена самим юридическим лицом (электроэнергия, выработанная на гидро-электростанций, здесь не указывается);
4) в столбце "9", в случае использования нескольких видов одного энергоресурса, также указать количество. Гидро-электростанций** - в случае, если в составе субъекта Государственного энергетического реестра имеется гидро-электростанция, в данной ячейке указывается электроэнергия, затраченная на собственные нужды гидро-электростанций.
Место печати
Полностью Фамилия, имя, отчество (при наличии), должность, контакты и подпись ответственного лица:
Полностью Фамилия, имя, отчество (при наличии), подпись руководителя субъекта Государственного энергетического реестра:
Информация о потреблении и потерях воды в натуральном и денежном выражении, за _____ календарный год*
Наименование субъекта Государственного энергетического реестра (полностью): ______________________________
№ п/п
Вид энергоресурса
Единица измерения
Потребление воды*
Потери воды при транспортировке*
1
2
3
4
5
1
Вода холодная
кубический метр
тенге (с учетом налог на добавленную стоимость)
2
Вода горячая
кубический метр
тенге (с учетом налог на добавленную стоимость)
3
Вода техническая
кубический метр
тенге (с учетом налог на добавленную стоимость)
Все ячейки формы обязательны к заполнению
* Примечание:
1) В случае отсутствия приборов учета воды в соответствующей графе прописать "учет
не ведется";
2) В столбце "4" указывается потребленный объем воды в натуральном выражении и
его эквивалент в денежном выражении;
3) В столбец "5" заполняется только компаниями, осуществляющими транспортировку
воды.
Место печати
Полностью Фамилия, имя, отчество (при наличии), должность, контакты и подпись ответственного лица:
Полностью Фамилия, имя, отчество (при наличии), подпись руководителя субъекта Государственного энергетического реестра:
Форма 3
Информация о результатах исполнения плана мероприятий по энергосбережению и
повышению энергоэффективности, разрабатываемого субъектом Государственного
энергетического реестра по итогам энергоаудита, за отчетный период
Поставить крестик: Х
Поставить крестик: Х
- энергоаудит проводился - форма заполняется дальше
- система энергоменеджмента внедрена
- энергоаудит не проводился - таблица не заполняется
- система энергоменеджмента не внедрена
Наименование субъекта Государственного энергетического реестра (полностью):_______________________________
№ п/п
Наименование мероприятия
Срок реализации (месяц, год)
Фактические инвестиции за отчетный период (с учетом налога на добавленную стоимость), тенге
Фактический эффект экономии от реализации мероприятий за отчетный период*
название энергетического ресурса
в натуральном выражении
в денежном выражении (с учетом налога на добавленную стоимость), тенге
1
2
3
4
5
6
7
1
2
3
* Примечание:

1) 2-нысандағы энергетикалық ресурстардың атаулары және өлшем бірліктері
қолданылады;
2) өткізілген энергия аудитінің қорытындысы болмаған жағдайда толтырылмайды;
3) Нысанға энерия аудиті қорытындысының көшірмесі, энергия аудитің
қорытындылары бойынша әзірленген іс-шаралар жоспары, сондай-ақ ISO 50001
халықаралық стандартына сәйкестік серитификаты қоса беріледі. Қажет болған
жағдайда жолдарды қосыңыз.
Мөр орны
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) толық жазу, лауазымы, байланысы және жауапты адамның қолы:
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) толық жазу, Мемлекеттік энергетикалық тізілім
субъектісі басшысының қолы:
4-нысан
Күнтізбелік ____ жыл ішінде өнім бірлігіне шаққанда нақты энергия тұтыну және (немесе) үйлер, құрылыстар, ғимараттар ауданының бірлігіне шаққанда жылытуға кеткен энергетикалық ресурстардың шығыны туралы ақпарат
Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектісінің атауы (толық жазу):_______________
Р/с №
Энергия тиімділігі көрсеткішінің атауы (мысалы: алюминий өндірісіндегі электр энергиясының меншікті шығысы; 1 шаршы метр меншікті жылу тұтыну)
Өнім бірлігіне шаққанда регламенттел
ген норматив
тік көрсет
кіштер *
Ұйымның пайдаланатын энергия тиімділігі коэффициенттерінің өлшем бірлігі (киловатт-сағат/тонна,гигакалорий/шаршы метр,шартты отын граммы/киловатт-сағат, шартты отын киллограммы /гигакалория)
Энергия тиімділігі
нің көрсет
кіштерін есептеу формуласы*
Энергия тиімділігі көр
сеткіші
нің мәні
1
2
3
4
5
6
1
жылу өндірісіне отын энергия ресурсты тұтынуы
шартты отын киллограммы /гигакалория
2
электр энергиясы өндірісіне отын энергия ресурсты тұтынуы
шартты отын граммы /киловатт-сағат
3
меншікті жылу тұтыну
гигакалорий/шаршы метр
4
өнім өндіруге жұмсалатын электр энергия шығысы
киловатт-сағат/тонна
5
жылытуға жұмсалатын энергетикалық ресурстар шығысы
шартты отын тоннасы/шаршы метр
*Әр кәсіпорынның немесе сала ерекшелігі ескеріле отырып толтырылады.
Мөр орны
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) толық жазу, лауазымы, байланысы және жауапты адамның қолы:
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) толық жазу, Мемлекеттік энергетикалық тізілім
субъектісі басшысының қолы:
5-нысан
Энергетикалық ресурстарды есепке алу аспаптарымен жарақтандыру туралы ақпарат
Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектісінің атауы (толық жазу): _______________
Р/с №
Ескерілетін энергетикалық ресурсы
(электр, газ, жылу)
Аспаптар саны,
дана
Есепке алу аспаптарымен жарақталуының жалпы %
1
2
3
4
1
2
3
4
5
6
7
Мөр орны
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) толық жазу, лауазымы, байланысы және жауапты адамның қолы:
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) толық жазу, Мемлекеттік энергетикалық тізілім
субъектісі басшысының қолы:
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің өзгертулер мен
толықтырулар енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
2-қосымша
Мемлекеттік энергетикалық
тізілімді калыптастыру және
жүргізу қағидаларына

1) Придерживаться названий и единиц измерения энергетических ресурсов из Формы 2;
2) Не заполняется в случае отсутствия заключения проведенного энергоаудита;
3) К форме прикладывается копии заключения энергоаудита, плана мероприятий,
разработанного по итогам энергоаудита, а также сертификат соответствия международному
стандарту ISO 50001. При необходимости добавить строки.
Место печати
Полностью Фамилия, имя, отчество (при наличии), должность, контакты и подпись ответственного лица:
Полностью Фамилия, имя, отчество (при наличии), подпись руководителя субъекта Государственного энергетического реестра:
Форма 4
Информация
о фактическом энергопотреблении на единицу продукции и (или) расход энергетических
ресурсов на отопление на единицу площади зданий, строений, сооружений
за _____ календарный год
Наименование субъекта Государственного энергетического реестра (полностью):___________________________
№ п/п
Наименование показателя энергоэффективности (пример: удельный расход электроэнергии на производство алюминия; удельное тепло
потребление на квадрат метр)
Регламентированные нормативные показатели на единицу продукции*
Единица измерения используемых коэффициентов энергоэффективности организации (киловатт-час/тонна, гигакалорий/метр квадрат, грамм условного топлива/киловатт-час, киллограмм условного топлива/гигакалорий)
Формула расчета показателя энергоэффективности*
Значение показателя энергоэффективности
1
2
3
4
5
6
1
потребление топливно-энергетического ресурса на производство тепла
киллограмм условного топлива/гигакалория
2
потребление топливно-энергетического ресурса на производство электроэнергии
грамм условного топлива/киловатт-час
3
удельное теплопотребление
гигакалорий/метр квадрат
4
расход электроэнергии на производство продукции
киловатт-час/тонна
5
расход энергетических ресурсов на отопление
тонна условного топлива/метр квадрат
* заполняется с учетом специфики каждого субъекта Государственного
энергетического реестра и отрасли
Место печати
Полностью Фамилия, имя, отчество (при наличии), должность, контакты и подпись ответственного лица:
Полностью Фамилия, имя, отчество (при наличии), подпись руководителя субъекта Государственного энергетического реестра:
Форма 5
Информация об оснащенности приборами учета энергетических ресурсов
Наименование субъекта Государственного энергетического реестра (полностью): __________________________
№ п/п
Учитываемый энергоресурс
(электричество, газ, тепло)
Количество приборов, штук
Общий % оснащенности
приборами учета
1
2
3
4
1
2
3
4
5
6
7
Место печати
Полностью Фамилия, имя, отчество (при наличии), должность, контакты и подпись ответственного лица:
Полностью Фамилия, имя Полностью Фамилия, имя, отчество (при наличии), подпись руководителя субъекта Государственного энергетического реестра:
Приложение 2
к Перечню некоторых приказов
Министра по инвестициям и
развитию Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения

1-1 қосымша
1-нысан
Мемлекеттік мекеме болып табылатын Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектілерінің атауы, мекенжайы, бизнес сәйкестендіру нөмірі мен олардың қызметінің негізгі түрлері туралы ақпарат
Р/с №
Мемлекеттік энергетика
лық тізілім субъектісінің толық атауы
Мемлекеттік энергетика
лық тізілім субъектісінің заңды мекенжайы
Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектісі бірінші басшысының Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
(толық жазу)
Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектісінің бірінші басшысының лауазымы
Мемлекеттік энергетикалық тізілім субък
тісінің негізгі қызмет түр
лері
1
2
3
4
5
6
1
2
* Ескертпе:
Егер Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектісі екі немесе одан көп қызмет түрлерін
жүзеге асыратын болса, барлық қызмет түрін көрсету.
Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектісінің қызмет түрлерін экономикалық
қызметінің жалпы классификаторы экономикалық қызмет түрлерінің жалпы
жіктеушіне сәйкес көрсету керек.
Мөр орны
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) толық жазу, лауазымы, байланысы және жауапты адамның қолы:
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) толық жазу, Мемлекеттік энергетикалық тізілім
субъектісі басшысының қолы:
2-нысан
Күнтізбелік ____ жыл ішінде заттай және ақшалай мәндегі энергетикалық ресурстарды және суды тұтыну және олардың шығындарының көлемдері туралы ақпарат
- штаттық кесте бойынша қызметкерлер саны
(жұмысшылар)
- оқитындар саны
(тәрбиеленушілер)
- төсек-орын саны (бару)
Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектілерінің атауы (толық жазу): _____________
Р/с №
Энергетикалық ресурстар атауы
Аспаптар саны, дана
Есепке алу аспаптарымен жарақталғандығының жалпы %
1
2
3
4
1
2
Мөр орны
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) толық жазу, лауазымы, байланысы және жауапты адамның қолы:
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) толық жазу, Мемлекеттік энергетикалық тізілім
субъектісі басшысының қолы:
3-нысан
Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар туралы ақпарат
Х белгілеу
Х белгілеу
- энергия аудиті жүргізілді
- Энергия менеджменті жүйесі енгізілді
Р/с №
Іс-шараның атауы
Іске асыру мерзімі (айы, жылы)
Есептік кезең ішінде
гі нақты ин
вестициялар (қосымша құн салығын есепке ала отырп), теңге
Есепті кезеңде іс-шараларды іске асырудан нақты үнемдеу әсері*
Энергетика
лық ресурс
тың атауы
заттай мәнде
ақшалай мәнде (қосымша құн салығын есепке ала отырып), теңге
1
2
3
4
5
6
7
1
2
* Ескертпе:
2-нысандағы энергетикалық ресурстардың атаулары және өлшем бірліктерін ұстану;
Нысанға энерия аудиті қорытындысының көшірмесі және энергия аудиті
қорытындылары бойынша әзірленген іс-шаралар жоспары, сондай-ақ ISO 50001
халықаралық стандартына сәйкестік серитификаты қоса беріледі.
Қажет болған жағдайда жолдарды қосыңыз.
Мөр орны
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) толық жазу, лауазымы, байланысы және жауапты адамның қолы:
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) толық жазу, Мемлекеттік энергетикалық тізілім
субъектісі басшысының қолы:
4-нысан
Күнтізбелік ____ жыл ішінде өнім бірлігіне шаққанда нақты энергия тұтыну және (немесе) үйлердің, құрылыстардың, ғимараттардың алаңы бірлігіне шаққанда жылытуға кеткен энергетикалық ресурстардың шығыны туралы ақпарат
- салынған жылы*
- Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектісінің жалпы аумағы, шаршы метр
- Автоматтандырылған жылыту пунктінің болуы
- Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектісінің жылыту көлемі, шаршы метр
Жылыту түрі (таяқшаны қою Х)
- орталық жылыту
- дербес жылыту
Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектісінің атауы (толық жазу):_______________
Р/с №
Энергия тиімділігі көрсеткішінің
атауы
Ұйымның пайдаланылған энергия тиімділігі көрсеткішінің өлшем бірлігі
Энергия тиімділігінің көрсеткіштерін есептеу формуласы*
Энергия тиімділігі көрсеткішінің мәні
1
2
3
4
5
1
меншікті жылу тұтыну
гигакаллория/
шаршы метр
2
жылытуға жұмсалатын электр энергия шығыны
Киловат-сағат/шаршы метр
3
жылытуға жұмсалатын дизель отынның шығыны
литр/шаршы метр
4
жылытуға жұмсалатын мазут шығыны
тонна/шаршы метр
5
жылытуға жұмсалатын тұрмыстық пеш отынның шығыны
тонна/шаршы метр
6
жылытуға жұмсалатын тас көмір шығыны
тонна/шаршы метр
*барлық үйлердің, құрылыстардың, ғимараттардың салынған жылын көрсету
5-нысан
Энергетикалық ресурстардың есепке алу аспаптарымен жарақтандырылуы туралы ақпарат
Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектісінің атауы (толық жазу): _______________
№ п/п
Энергетикалық ресурс атауы (электр, газ, жылу және басқасы)
Аспаптар саны, дана
Есепке алу аспаптарымен жарақталуының жалпы %
1
2
3
4
1
2
3
Мөр орны
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) толық жазу, лауазымы, байланысы және жауапты адамның қолы:
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) толық жазу, Мемлекеттік энергетикалық тізілім
субъектісі басшысының қолы:
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің өзгертулер мен
толықтырулар енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
3-қосымша
Технологиялық процестердің,
жабдықтардың, оның ішінде
электр жабдығының энергия
тиімділігі жөніндегі
талаптарына
1-қосымша
Электр қозғалтқыштың пайдалы әсер коэффициенттері (%) (IE1)
Р/с №
Номиналды қуаты,
киловатт
Полюстер саны

Приложение 1-1
к Правилам формирования и ведения
Государственного энергетического
реестра
Форма 1
Информация
о наименовании, адресе, бизнес идентификационном номере и основных видах деятельности
субъектов Государственного энергетического реестра, являющегося
государственным учреждением
п/п
Полное наименование субъекта Государственного энергетического реестра
Юридический адрес субъекта Государственного энергетического реестра
Фамилия, имя, отчество (при наличии) первого руководителя субъекта Государственного энергетического реестра
(полностью)
Должность первого руководителя субъекта Государственного энергетического реестра
Общий классификатор экономической деятельности, основные виды деятельности субъекта Государственного энергетического реестра
1
2
3
4
5
6
1
* Примечание:
В случае, если субъект Государственного энергетического реестра осуществляет два и
более видов деятельности, указать все виды деятельности.
Виды деятельности субъекта Государственного энергетического реестра указывать в
соответствии с общим классификатором видов экономической деятельности – общий
классификатор экономической деятельности.
Место печати
Полностью Фамилия, имя, отчество (при наличии), должность, контакты и подпись ответственного лица:
Полностью Фамилия, имя, отчество (при наличии), подпись руководителя субъекта Государственного энергетического реестра:
Форма 2
Информация
об объемах потребления энергетических ресурсов и воды в натуральном и денежном
выражении за ___ календарный год
- количество сотрудников по штатному расписанию (работников)
- количество учащихся (воспитанников)
- количество койко-мест (посещений)
Наименование субъекта Государственного энергетического реестра (полностью):
Наименования энергетических
ресурсов
Количество приборов,
штук
Общий % оснащенности
приборами учета
1
2
3
4
1
2
3
4
Место печати
Полностью Фамилия, имя, отчество (при наличии), должность, контакты и подпись ответственного лица:
Полностью Фамилия, имя, отчество (при наличии), подпись руководителя субъекта Государственного энергетического реестра:
Форма 3
Информация
о мероприятиях по энергосбережению и повышению энергоэффективности
Поставить Х
Поставить Х
- энергоаудит проводился
- система энергоменеджмента внедрена
№ п/п
Наименование
мероприятия
Срок реализации (месяц, год)
Фактические инвестиции за отчетный период
(с учетом налога на добавленную стоимость), тенге
Фактический эффект экономии от реализации мероприятий за отчетный период*
Наименование энергетического ресурса
в натуральном выражении
в денежном выражении
(с учетом налога на добавленную стоимость),
тенге
1
2
3
4
5
6
7
1
* Примечание:
Придерживаться названий и единиц измерения энергетических ресурсов из Формы 2;
К форме прикладывается копии заключения энергоаудита и плана мероприятий разработанного по
итогам энергоаудита, а также сертификат соответствия международному
стандарту ISO 50001.
При необходимости добавить строки
Место печати
Полностью Фамилия, имя, отчество (при наличии), должность, контакты и подпись ответственного лица:
Полностью Фамилия, имя, отчество (при наличии), подпись руководителя субъекта Государственного энергетического реестра:
Форма 4
Информация о расходах энергетических ресурсов на отопление на единицу площади зданий,
строений, сооружений, информация о мероприятиях по энергосбережению и повышению
энергоэффективности за ____ календарный год
- год постройки*
- общая площадь субъекта Государственного энергетического реестра, метр квадрат
- наличие Автоматизированного теплового пункта
- отопливаемая площадь субъекта Государственного энергетического реестра, метр квадрат
Вид отопления (поставить Х)
- центральное отопление
- автономное отопление
Наименование субъекта Государственного энергетического реестра (полностью): __________________________
№ п/п
Наименование показателя энергоэффективности
Единица измерения используемых коэффициентов энергоэффективности организации
Формула расчета показателя энергоэффективности
Значение показателя энергоэффективности
1
2
3
4
5
1
удельное теплопотребление
гигакалорий/метр квадрат
2
расход электроэнергия на отопление
киловатт-час/ метр квадрат
3
расход дизельного топлива на отопление
литр/метр квадрат
4
расход мазута топочного на отопление
тонна/метр квадрат
5
расход топлива печного бытового на отопление
тонна/метр квадрат
6
расход уголякаменного на отопление
тонна/метр квадрат
*указать год постройки всех зданий, строений и сооружений
Форма 5
Информация об оснащенности приборами учета энергетических ресурсов
Наименование субъекта Государственного энергетического реестра (полностью): _________________________________________________________________________
№ п/п
Наименования энергетического ресурса
Количество приборов, штук
Общий % оснащенности приборами учета
1
2
3
4
1
2
3
Место печати
Полностью Фамилия, имя, отчество (при наличии), должность, контакты и подпись ответственного лица:
Полностью Фамилия, имя, отчество (при наличии), подпись руководителя субъекта Государственного энергетического реестра:
Приложение 3
к Перечню некоторых приказов
Министра по инвестициям и развитию
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения и дополнения
Приложение 1
к Требованиям по энергоэффективности технологических процессов, оборудования, в том числе электрооборудования
Коэффициенты полезного действия электродвигателя (%)(IE1)
п/п
Номинальная мощность,
киловатт
Число полюсов