Астана қаласында әлеуметтік көмек көрсету, оның мөлшерлерін белгілеу және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындау қағидасы туралы
Астана қаласы мәслихатының 2017 жылғы 12 желтоқсандағы № 221/25-VI шешімі. Астана қаласының Әділет департаментінде 2018 жылғы 4 қаңтарда № 1149 болып тіркелді. Күші жойылды - Астана қаласы мәслихатының 2023 жылғы 3 қазандағы № 84/10-VIII шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Астана қаласы мәслихатының 03.10.2023 № 84/10-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Ескерту. Шешімнің тақырыбы жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 23.11.2022 № 268/34-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексі 55-бабы 1-тармағының 5) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңы 6-бабының 2-3-тармағына, "Қазақстан Республикасы астанасының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 21 шілдедегі Заңының 8-бабы 3) тармақшасына, "Ардагерлер туралы" 2020 жылғы 6 мамырдағы Қазақстан Республикасы Заңының 10, 11, 12, 13-баптарына, "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 21 мамырдағы № 504 қаулысына сәйкес, Астана қаласының мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының 10.03.2021 № 13/2-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 12.04.2023 № 16/2-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.
1. Астана қаласында әлеуметтік көмек көрсету, оның мөлшерлерін белгілеу және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындау қағидасы (бұдан әрі – Қағида) 1-қосымшаға сәйкес бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 23.11.2022 № 268/34-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
2. 2-қосымшаға сәйкес Астана қаласы мәслихатының кейбір шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы шешім әділет орғандарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Астана қаласы мәслихаты
сессиясының төрағасы
В. Досаев
Астана қаласы
мәслихатының хатшысы
Ж. Нұрпейісов
"КЕЛІСІЛДІ"
"Астана қаласының Білім
басқармасы" мемлекеттік
мекемесінің (ББ) басшысы                                          Ә. Жангозин
"Астана қаласының Денсаулық
сақтау басқармасы" мемлекеттік
мекемесінің (ДСБ) басшысы                                    Қ. Надыров
"Астана қаласының Жұмыспен қамту,
еңбек және әлеуметтік қорғау
басқармасы" мемлекеттік
мекемесінің (ЖҚЕӘҚБ) басшысы                                    Е. Оспанов
Астана қаласы мәслихатының

О Правилах оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан города Астаны
Решение маслихата города Астаны от 12 декабря 2017 года № 221/25-VI. Зарегистрировано Департаментом юстиции города Астаны 4 января 2018 года № 1149. Утратило силу решением маслихата города Астаны от 3 октября 2023 года № 84/10-VIII.
Сноска. Утратило силу решением маслихата города Астаны от 03.10.2023 № 84/10-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок - в редакции решения маслихата города Астаны от 23.11.2022 № 268/34-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 5) пункта 1 статьи 55 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года, пунктом 2-3 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", подпунктом 3) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 21 июля 2007 года "О статусе столицы Республики Казахстан", статьями 10, 11, 12, 13 Закона Республики Казахстан от 6 мая 2020 года "О ветеранах", постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 мая 2013 года № 504 "Об утверждении Типовых правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан", маслихат города Астана РЕШИЛ:
Сноска. Преамбула - в редакции решения маслихата города Нур-Султана от 10.03.2021 № 13/2-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным решением маслихата города Астаны от 12.04.2023 № 16/2-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить Правила оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан города Астаны (далее – Правила) согласно приложению 1.
Сноска. Пункт 1 - в редакции решения маслихата города Астаны от 23.11.2022 № 268/34-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившими силу некоторые решения маслихата города Астаны согласно приложению 2.
3. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии
маслихата города Астаны
В. Досаев
Секретарь маслихата
города Астаны
Ж. Нурпиисов
"СОГЛАСОВАНО"
Руководитель Государственного
учреждения "Управление образования
города Астаны" (УО)
А. Жангозин
Руководитель Государственного
учреждения "Управление
здравоохранения города Астаны" (УЗ)
К. Надыров
Руководитель Государственного
учреждения "Управление занятости,
труда и социальной защиты
города Астаны" (УЗТСЗ)
Е. Оспанов
Приложение 1
к решению маслихата
города Нур-Султан

2017 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 221/25-VI шешіміне
1-қосымша
Ескерту. Қағиданың атауында және бүкіл мәтін бойынша "Астана" деген сөз "Нұр-Сұлтан" деген сөзбен ауыстырылды - Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының 30.05.2019 № 385/50-VI шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Астана қаласында әлеуметтік көмек көрсету, оның мөлшерлерін белгілеу және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындау қағидалары
Ескерту. Қағиданың тақырыбы жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 23.11.2022 № 268/34-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Осы Нұр-Сұлтан қаласының әлеуметтiк көмек көрсету, оның мөлшерлерiн белгiлеу және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тiзбесiн айқындау қағидалары (бұдан әрi – Қағида) Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексі 55-бабы 1-тармағының 5) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңы 6-бабының 2-3-тармағына, "Қазақстан Республикасы астанасының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 21 шілдедегі Заңының 8-бабы 3) тармақшасына, "Ардагерлер туралы" 2020 жылғы 6 мамырдағы Қазақстан Республикасы Заңының 10, 11, 12, 13-баптарына, "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 21 мамырдағы № 504 қаулысына сәйкес әзiрлендi.
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының 10.03.2021 № 13/2-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
1-бөлім. Жалпы ережелер
1. Осы Қағидада мынадай ұғымдар қолданылады:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерді және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтерін көрсету, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтерді, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерді, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтерін көрсетуге өтініштер қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, сондай-ақ электрондық нысанда мемлекеттік қызметтер көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған, жылжымайтын мүлікке құқықтарды оның орналасқан жері бойынша мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыратын заңды тұлға;

от 12 декабря 2017 года
№ 221/25-VI
Правила оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан города Астаны
Сноска. Заголовок - в редакции решения маслихата города Астаны от 23.11.2022 № 268/34-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Настоящие Правила оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан города Нур-Султан (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 5) пункта 1 статьи 55 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года, пунктом 2-3 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", подпунктом 3) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 21 июля 2007 года "О статусе столицы Республики Казахстан", статьями 10, 11, 12, 13 Закона Республики Казахстан от 6 мая 2020 года "О ветеранах", постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 мая 2013 года № 504 "Об утверждении Типовых правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан".
Сноска. Преамбула - в редакции решения маслихата города Нур-Султана от 10.03.2021 № 13/2-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Раздел 1.
Общие положения
1. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг, услуг по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услуг субъектов квазигосударственного сектора в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг, услуг по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий, услуг субъектов квазигосударственного сектора и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", а также обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме, осуществляющее государственную регистрацию прав на недвижимое имущество по месту его нахождения;

2) арнайы комиссия – өмірлік қиын жағдайдың туындауына байланысты әлеуметтік көмек көрсетуге үміткер адамның (отбасының) өтінішін қарау бойынша Астана қаласы әкімінің шешімімен құрылатын комиссия;
3) ата-аналарының (ата-анасының) қамқорлығынсыз қалған бала (балалар) – ата-ана құқықтарының шектелуiне немесе олардан айрылуына, хабарсыз кеткен деп танылуына, қайтыс болған деп жариялануына, әрекетке қабiлетсiз немесе әрекет қабiлетi шектелген деп танылуына, бас бостандығынан айыру орындарында жазасын өтеуiне, бала тәрбиелеуден немесе оның құқықтары мен мүдделерiн қорғаудан жалтаруына, оның ішінде баланы тәрбиелеу немесе медициналық ұйымнан алудан бас тартуына байланысты, сондай-ақ ата-ана қамқоршылығы болмаған және Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өз құқықтары мен мүдделерінің қажетті қорғалуын қамтамасыз етуге мұқтаж болған өзге де жағдайларда жалғыз ата-анасының немесе екеуінің де қамқорлығынан айрылған бала (балалар);
4) атаулы күндер – жалпы халықтық тарихи, рухани және мәдени маңызы бар және Қазақстан Республикасы тарихының барысына ықпал еткен оқиғалар;
5) әлеуметтік көмек – мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына (бұдан әрі – алушылар) өмірлік қиын жағдай туындаған жағдайда, сондай-ақ осы Қағидада белгіленген тәртіпте атаулы күндер мен мереке күндеріне ақшалай немесе заттай нысанда көрсететін көмек;
6) Әлеуметтік төлемдер орталығы – "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамның әлеуметтік және зейнетақымен қамтамасыздандыру қызметін үйлестіру жөніндегі орталық филиалы;
7) басқа мемлекеттердің аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлері – "Ардагерлер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабында аталған адамдар;
8) ең төмен күнкөріс деңгейі – Астана қаласының статистика органы есептейтін мөлшері бойынша ең төмен тұтыну себетінің құнына тең, бір адамға қажетті ең төмен ақшалай кіріс;
9) еңбек ардагерлері – "Ардагерлер туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 7-бабының 1), 2), 3), 4) тармақшаларында аталған адамдар;
10) жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне теңестірілген ардагерлер – "Ардагерлер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабында аталған адамдар;
11) жетім бала (жетім балалар) – ата-анасының екеуі де немесе жалғыз анасы (әкесі) қайтыс болған бала (балалар);
12) көп балалы аналар – "Алтын алқа", "Күмiс алқа" алқаларымен наградталған немесе бұрын "Батыр ана" атағын алған, сондай-ақ I және II дәрежелі "Ана даңқы" ордендерімен наградталған көп балалы аналар;
13) көп балалы отбасылар – құрамында бірге тұратын төрт және одан көп кәмелетке толмаған баласы, оның ішінде кәмелеттік жасқа толғаннан кейін білім беру ұйымдарын бітіретін уақытқа дейін (бірақ жиырма үш жасқа толғанға дейін) орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында күндізгі оқу нысаны бойынша білім алатын балалары бар отбасылар;

2) специальная комиссия – комиссия, создаваемая решением акима города Астаны по рассмотрению заявления лица (семьи), претендующего на оказание социальной помощи в связи с наступлением трудной жизненной ситуации;
3) ребенок (дети), оставшийся без попечения родителей (родителя), – ребенок (дети), лишившийся попечения единственного или обоих родителей в связи с ограничением или лишением их родительских прав, признанием безвестно отсутствующими, объявлением умершими, признанием недееспособными или ограниченно дееспособными, отбыванием наказания в местах лишения свободы, уклонением от воспитания ребенка или защиты его прав и интересов, в том числе с отказом взять ребенка из воспитательной или медицинской организации, а также в иных случаях отсутствия родительского попечения и нуждающийся в обеспечении необходимой защиты его прав и интересов, предусмотренных законами Республики Казахстан;
4) памятные даты – события, имеющие общенародное историческое, духовное и культурное значение и оказавшие влияние на ход истории Республики Казахстан;
5) социальная помощь – помощь, предоставляемая в денежной или натуральной форме отдельным категориям нуждающихся граждан (далее – получатели) к памятным датам и праздничным дням, а также в случае наступления трудной жизненной ситуации в порядке, определяемом настоящими Правилами;
6) Центр социальных выплат – центральный филиал некоммерческого акционерного общества "Государственная корпорация "Правительство для граждан", по координации деятельности социального и пенсионного обеспечения;
7) ветераны боевых действий на территории других государств – лица, указанные в статье 5 Закона Республики Казахстан "О ветеранах";
8) прожиточный минимум – необходимый минимальный денежный доход на одного человека, равный по величине стоимости минимальной потребительской корзины, рассчитываемой органом статистики города Астаны;
9) ветераны труда – лица, указанные в подпунктах 1), 2), 3), 4) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О ветеранах";
10) ветераны, приравненные по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны – лица, указанные в статье 6 Закона Республики Казахстан "О ветеранах";
11) ребенок-сирота (дети-сироты) – ребенок (дети), у которого умерли оба или единственный родитель;
12) многодетные матери – матери, награжденные подвесками "Алтын алқа", "Күміс алқа" или получившие ранее звание "Мать-героиня", а также награжденные орденами "Материнская слава" І и II степени;
13) многодетные семьи – семьи, имеющие в своем составе четырех и более совместно проживающих несовершеннолетних детей, в том числе детей, обучающихся по очной форме обучения в организациях среднего, технического и профессионального, послесреднего, высшего и (или) послевузовского образования, после достижения ими совершеннолетия до времени окончания организаций образования (но не более чем до достижения двадцатитрехлетнего возраста);

14) мерекелік күндер – Қазақстан Республикасының ұлттық және мемлекеттік мереке күндері, сондай-ақ БҰҰ және өзге де халықаралық ұйымдармен құрылтайшылық етілген халықаралық мерекелер және күндер;
15) мүгедектігі бар бала (мүгедектігі бар балалар) – тұрмыс-тіршілігінің шектелуiне және оны әлеуметтiк қорғау қажеттiгiне әкеп соқтыратын, ауруларға, мертігулерге (жаралануға, жарақаттарға, контузияларға), олардың зардаптарына, кемiстiктерге байланысты организм функциялары тұрақты бұзылып, денсаулығы нашарлаған он сегiз жасқа дейінгі адам;
16) отбасының (азаматтың) жан басына шаққандағы орташа табысы – отбасының жиынтық табысының айына отбасының әрбір мүшесіне келетін үлесі;
17) өмірдегі қиын жағдай – азаматтың тыныс-тіршілігін объективті түрде бұзатын, ол өз бетінше еңсере алмайтын ахуал;
18) табысы аз адамдар (отбасылар) – жан басына шаққандағы орташа айлық табысы Астана қаласында белгіленген кедейлік шегінен төмен адамдар (отбасылар);
19) учаскелік комиссия – белгіленген шегінен аспайтын орташа жан басына шаққандағы табысының болуы негізі бойынша әлеуметтік көмек алуға өтініш білдірген адамдардың (отбасылардың) материалдық жағдайына тексеру жүргізу және қорытындылар дайындау үшін Астана қаласы аудандары әкімдерінің шешімімен құрылатын комиссия;
20) Ұлы Отан соғысының ардагерлері – "Ардагерлер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабында аталған адамдар.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 23.11.2022 № 268/34-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
2. Әлеуметтiк көмек көрсету тәртiбi, мөлшерi және түрлерi, сондай-ақ алушылар санаттарының тізбесі осы Қағидамен белгiленедi.
3. Әлеуметтiк көмек Астана қаласында тiркелген және тұрақты тұратын азаматтарға ұсынылады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 23.11.2022 № 268/34-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
4. Астана қаласының бюджетi әлеуметтiк көмектi қаржыландыру көзi болып табылады.
Әлеуметтiк көмек "Жергiлiктi өкiлеттi органдардың шешiмдерi бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтiк төлемдер" бюджеттiк бағдарламасы бойынша әкімшісі "Астана қаласының Жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау басқармасы" мемлекеттiк мекемесi (бұдан әрі – әкімші) болып табылатын тиiстi қаржы жылына Астана қаласының бюджетiнде осы мақсаттарға көзделген қаражат шегiнде ұсынылады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 23.11.2022 № 268/34-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.

14) праздничные дни – дни национальных и государственных праздников Республики Казахстан, а также международные праздники и дни, учрежденные ООН и иными международными организациями;
15) ребенок с инвалидностью (дети с инвалидностью) – лицо в возрасте до восемнадцати лет, имеющее нарушение здоровья со стойким расстройством функций организма, обусловленное заболеваниями, увечьями (ранениями, травмами, контузиями), их последствиями, дефектами, которое приводит к ограничению жизнедеятельности и необходимости его социальной защиты;
16) среднедушевой доход семьи (гражданина) – доля совокупного дохода семьи, приходящаяся на каждого члена семьи в месяц;
17) трудная жизненная ситуация – ситуация, объективно нарушающая жизнедеятельность гражданина, которую он не может преодолеть самостоятельно;
18) малообеспеченные лица (семьи) – лица (семьи), имеющие среднедушевые доходы в месяц ниже черты бедности, установленной в городе Астане;
19) участковая комиссия – комиссия, создаваемая решением акимов районов города Астаны для проведения обследования материального положения лиц (семей), обратившихся за социальной помощью по основанию наличия среднедушевого дохода, не превышающего установленного порога, и подготовки заключений;
20) ветераны Великой Отечественной войны – лица, указанные в статье 4 Закона Республики Казахстан "О ветеранах".
Сноска. Пункт 1 - в редакции решения маслихата города Астаны от 23.11.2022 № 268/34-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Порядок оказания, размеры и виды социальной помощи, а также перечень категорий получателей устанавливаются настоящими Правилами.
3. Социальная помощь предоставляется гражданам, зарегистрированным и постоянно проживающим в городе Астане.
Сноска. Пункт 3 - в редакции решения маслихата города Астаны от 23.11.2022 № 268/34-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Источником финансирования социальной помощи является бюджет города Астаны.
Социальная помощь предоставляется в пределах средств, предусмотренных в бюджете города Астаны на данные цели на соответствующий финансовый год согласно бюджетной программе "Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов" администратором которой является Государственное учреждение "Управление занятости и социальной защиты города Астаны" (далее – администратор).
Сноска. Пункт 4 - в редакции решения маслихата города Астаны от 23.11.2022 № 268/34-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

5. Ақшалай нысандағы әлеуметтік көмек екінші деңгейдегі банктер, "Қазпошта" акционерлік қоғамының аумақтық бөлімшелері арқылы алушылардың шоттарына ақшалай қаражат аудару жолымен көрсетіледі.
6. Заттай нысандағы әлеуметтік көмек Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес жеткізушілерді (бұдан әрі – жеткізушілер) әкімші анықтайтын қызмет көрсету арқылы ұсынылады.
7. Әлеуметтік көмек алушылардың санаттары туралы мәліметтерді әкімшімен Әлеуметтік төлемдер орталығында, сондай-ақ осындай мәліметтерге ие қаланың басқа да ұйымдарында сұралады.
8. Өтініш беруші толық емес және (немесе) дәйексіз мәліметтерді ұсынған, сондай-ақ өтініш беруші арнаулы әлеуметтік қызмет көрсететін мемлекеттік ұйымдарда тұратын жағдайда әлеуметтік көмек тағайындалмайды.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының 30.05.2019 № 385/50-VI шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
9. Әлеуметтік көмек:
1) алушы қайтыс болған;
2) алушы Астана қаласының шегінен тыс тұрақты тұруға кеткен;
3) алушы мемлекеттік медициналық-әлеуметтік мекемелерге тұруға жіберген;
4) өтініш беруші ұсынған мәліметтердің дәйексіздігі анықталған жағдайларда тоқтатылады.
Әлеуметтік көмекті төлеу көрсетілген мән-жайлар туындаған айдан бастап тоқтатылады.
Ескерту. 9-тармаққа өзгеріс енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 23.11.2022 № 268/34-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
10. Азаматтардың дәйексіз мәлiмет беру салдарынан артық және (немесе) заңсыз төленген сомасын өндiрiп алу Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгiленген тәртiпте жүргiзiледi.
11. Әлеуметтік көмек көрсету мониторингі мен есепке алуды әкімші "Е-собес" автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің дерек қорын пайдалана отырып жүргізеді.
12. Әлеуметтік көмекті көрсету үшін қажетті құжаттарды ұсыну әкімшіде қолжетімділік бар ақпараттық жүйелерден ақпаратты алу мүмкіндігі болғанда талап етілмейді.
2-бөлiм. Әлеуметтік көмек алуға құқығы бар алушылардың санаттары
13. Әлеуметтік көмек алуға құқығы бар алушылардың санаттарына:
1) Ұлы Отан соғысының ардагерлері;
2) басқа мемлекеттердің аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлері;
3) жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне теңестірілген ардагерлер;

5. Социальная помощь в денежной форме оказывается путем перечисления денежных средств на счета получателей через банки второго уровня, территориальные подразделения акционерного общества "Казпочта".
6. Социальная помощь в натуральной форме предоставляется путем оказания услуг, поставщики которых определяются администратором в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках (далее – поставщики).
7. Сведения о категориях получателей социальной помощи запрашиваются администратором в Центре социальных выплат, а также в других организациях города, располагающих такими сведениями.
8. Социальная помощь не назначается в случае представления неполных и (или) недостоверных сведений заявителем, а также в случаях проживания заявителя в государственных организациях, предоставляющих специальные социальные услуги.
Сноска. Пункт 8 в редакции решения маслихата города Нур-Султана от 30.05.2019 № 385/50-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Социальная помощь прекращается в случаях:
1) смерти получателя;
2) выезда получателя на постоянное проживание за пределы города Астаны;
3) направления получателя на проживание в государственные медико-социальные учреждения;
4) выявления недостоверных сведений, представленных заявителем.
Выплата социальной помощи прекращается с месяца наступления указанных обстоятельств.
Сноска. Пункт 9 с изменением, внесенным решением маслихата города Астаны от 23.11.2022 № 268/34-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Взыскание излишне и (или) незаконно выплаченных сумм по причине представления гражданами недостоверных сведений производится в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
11. Мониторинг и учет предоставления социальной помощи администратор проводит с использованием базы данных автоматизированной информационной системы "Е-Собес".
12. Представление документов, необходимых для оказания социальной помощи, не требуется при наличии возможности получения информации, содержащейся в них, из информационных систем, доступ к которым имеется у администратора.
Раздел 2.
Категории получателей, имеющих право на получение социальной помощи
13. К категориям граждан, имеющим право на получение социальной помощи относятся:
1) ветераны Великой Отечественной войны;
2) ветераны боевых действий на территории других государств;
3) ветераны, приравненные по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны;

4) еңбек ардагерлері;
5) "Ардагерлер туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 8-бабының 1), 2), 3) тармақшаларында аталған адамдар (бұдан әрі – басқа да адамдар);
6) зейнеткерлік жастағы адамдар, оның ішінде жасы бойынша зейнеткерлер, зейнеткерлік жасқа жеткен жасына байланысты және асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы алушылар;
7) мүгедектігі бар адамдар, оның ішінде он сегіз жасқа дейінгі мүгедектігі бар балалар;
8) мүгедектігі бар баланы (мүгедектігі бар балаларды) тәрбиелеп отырған отбасылар;
9) саяси қуғын-сүргін құрбандары, саяси қуғын-сүргіннен зардап шеккен адамдар;
10) көп балалы отбасылар, көп балалы аналар;
11) жетім балалар, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар, балалар үйлерінің түлектері;
12) мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алатын табысы аз адамдар (бұдан әрі – табысы аз азаматтар);
13) әлеуметтік мәні бар аурулармен ауыратын адамдар;
14) бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған тұлғалар;
15) пробация қызметінің есебінде тұрған тұлғалар;
16) табиғи зілзала немесе өрт салдарынан зардап шеккен азаматтар жатады;
17) зейнеткерлер және аймақтар бойынша ядролық сынақтардан келтірілген залал үшін біржолғы өтемақы алушылар ішінен Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан зардап шеккендер азаматтар.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының 24.11.2021 № 105/15-VІІ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 23.11.2022 № 268/34-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.
3-бөлім. Мерекелiк және айтулы күндерге әлеуметтік көмек көрсету тәртібі
14. Мерекелік және айтулы күндерге әлеуметтік көмек 2,5 айлық есептік көрсеткіш (бұдан әрі – АЕК) көлеміндегі ақшалай төлемдер түрінде азаматтардың мына санаттарына беріледі:
4 ақпанда (Бүкіләлемдік қатерлі ісікке қарсы күн) – қатерлі ісіктері бар балалар ішінен әлеуметтік мәні бар аурулармен ауыратын адамдарға;
8 наурызда (Халықаралық әйелдер күні) – оның ішінде табысы аз азаматтар болып табылатын, көп балалы отбасыларға, көп балалы аналарға;
21-23 наурызда (Наурыз мейрамы) – ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға;
7 мамырда (Отан қорғаушылар күні) – Қазақстан Республикасының алдында ерекше еңбегі үшін зейнетақы алушылар ішінен зейнеткерлік жастағы адамдарға;
31 мамырда (Саяси қуғын-сүргін құрбандарын еске алу күні) – мүгедектігі бар немесе зейнеткерлер болып табылатын саяси қуғын-сүргін құрбандарына, саяси қуғын-сүргіннен зардап шеккен адамдарға;
1 маусымда (Балаларды қорғау күні) – жетім балаларға;
30 тамыз (Қазақстан Республикасының Конституциясы күні) – зейнеткерлер және аймақтар бойынша ядролық сынақтардан келтірілген залал үшін біржолғы өтемақы алушылар ішінен Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан зардап шеккендер азаматтарға;
1 қазанда (Қарттар күні) – жасы бойынша зейнеткерлерге және ең төмен мөлшердегі зейнетақы алушылар ішінен зейнеткерлік жастағы адамдарға;
қазан айының екінші жексенбісінде "(Мүгедектігі бар адамдар күні) – мүгедектігі бар адамдарға және он сегіз жасқа дейінгі мүгедектігі бар балаларға;
1 желтоқсан (Бүкіләлемдік ЖҚТБ-мен күрес күні) – адамның иммун тапшылығы вирусы туғызатын ауруынан зардап шеккен адамдар, оның ішінде адамның иммун тапшылығы вирусын тасымалдаушылар ішінен әлеуметтік мәні бар аурулармен ауыратын азаматтарға;

4) ветераны труда;
5) лица, указанные в подпунктах 1), 2), 3) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О ветеранах" (далее – другие лица);
6) лица пенсионного возраста, в том числе пенсионеры по возрасту, получатели государственных социальных пособий по возрасту и по случаю потери кормильца, достигшие пенсионного возраста;
7) лица с инвалидностью, в том числе дети с инвалидностью до восемнадцати лет;
8) семьи, воспитывающие ребенка с инвалидностью (детей с инвалидностью);
9) жертвы политических репрессий, лица пострадавшие от политических репрессий;
10) многодетные матери, многодетные семьи;
11) дети-сироты, дети, оставшиеся без попечения родителей, выпускники детских домов;
12) малообеспеченные лица, получающие государственную адресную социальную помощь (далее – малообеспеченные граждане);
13) граждане, имеющие социально значимые заболевания;
14) лица, освобожденные из мест лишения свободы;
15) лица, находящиеся на учете службы пробации;
16) граждане, пострадавшие вследствие стихийного бедствия или пожара;
17) граждане, пострадавшие вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне, из числа пенсионеров и получателей единовременной компенсации за ущерб, причиненный ядерными испытаниями, по зонам.
Сноска. Пункт 13 - в редакции решения маслихата города Нур-Султана от 24.11.2021 № 105/15-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными решением маслихата города Астаны от 23.11.2022 № 268/34-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Раздел 3.
Порядок оказания социальной помощи к памятным датам и праздничным дням
14. Социальная помощь к памятным датам и праздничным дням оказывается единовременно в виде денежных выплат в размере 2,5 месячных расчетных показателей (далее – МРП) следующим категориям граждан:
4 февраля (Всемирный день борьбы против рака) – гражданам, имеющим социально значимые заболевания, из числа детей, имеющих злокачественные образования;
8 марта (Международный женский день) – многодетным семьям, многодетным матерям, в том числе являющимся малообеспеченными;
21-23 марта (Наурыз мейрамы) – детям, оставшимся без попечения родителей;
7 мая (День защитника Отечества) – лицам пенсионного возраста из числа получателей пенсий за особые заслуги перед Республикой Казахстан;
31 мая (День памяти жертв политических репрессий) – жертвам политических репрессий, лицам, пострадавшим от политических репрессий, имеющим инвалидность или являющимся пенсионерами;
1 июня (День защиты детей) – детям-сиротам;
30 августа (День Конституции Республики Казахстан) – гражданам, пострадавшим вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне из числа пенсионеров и получателей единовременной компенсации за ущерб, причиненный ядерными испытаниями, по зонам;
1 октября (День пожилых людей) – пенсионерам по возрасту и лицам пенсионного возраста из числа получателей минимального размера пенсии;
второе воскресенье октября (День лиц с инвалидностью) – лицам с инвалидностью и детям с инвалидностью до восемнадцати лет;
1 декабря (Всемирный день борьбы со СПИДом) – гражданам, имеющим социально значимые заболевания, из числа лиц, страдающих болезнью, вызванной вирусом иммунодефицита человека, в том числе носителями вируса иммунодефицита человека;

16 желтоқсан (Қазақстан Республикасының Тәуелсіздік күні) – Қазақстандағы 1986 жылғы 17-18 желтоқсан оқиғаларына қатысып, Қазақстан Республикасының "Жаппай саяси қуғын-сүргіндер құрбандарын ақтау туралы" Заңында белгіленген тәртіпке сәйкес ақталған тұлғалар ішінен саяси қуғын-сүргін құрбандарына.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының 24.11.2021 № 105/15-VІІ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 23.11.2022 № 268/34-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.
15. 45 АЕК мөлшерінде әлеуметтік көмек:
15 ақпанда (Ауғанстаннан Кеңестің шектеулі әскери контингентін шығару күні) – Ауғанстандағы ұрыс қимылдарына қатысушылар қатарындағы жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысы кезеңінде жаралануы, контузия алуы, мертігуі немесе ауруға шалдығуы салдарынан болған мүгедектігі бар адамдарға теңестірілген басқа мемлекеттер аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлеріне;";
26 сәуірде (Чернобыль атом электр станциясы апатының құрбандарын еске алу күні) – Чернобыль атом электр станциясы апатының зардаптарын жоюға қатысушы тұлғалар ішінен жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне теңестірілген ардагерлерге, сондай-ақ басқа да адамдарға беріледі.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 12.04.2023 № 16/2-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен; өзгеріс енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 09.08.2023 № 65/7-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
16. 9 мамырға (Жеңіс күні) әлеуметтік көмек мына санаттағы азаматтарға көрсетіледі:
Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне – 67 АЕК;
жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне теңестірілген ардагерлерге (осы Қағиданың 15-тармағында көрсетілген адамдарды қоспағанда) – 35 АЕК;
басқа мемлекеттердің аумағындағы соғыс қимылдарының ардагерлеріне (осы Қағиданың 15-тармағында көрсетілген адамдарды қоспағанда) – 35 АЕК;
басқа адамдарға, еңбек ардагерлеріне – 11 АЕК.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының 25.05.2022 № 178/25-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күшіне енеді) шешімімен.
17. 25 қазан (Республика күні) күніне табысы аз азаматтарға 4,5 АЕК мөлшерінде ұсынылады.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 12.04.2023 № 16/2-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.

16 декабря (День Независимости Республики Казахстан) – жертвам политических репрессий из числа участников событий 17-18 декабря 1986 года в Казахстане, реабилитированные в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О реабилитации жертв массовых политических репрессий".
Сноска. Пункт 14 - в редакции решения маслихата города Нур-Султана от 24.11.2021 № 105/15-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным решением маслихата города Астаны от 23.11.2022 № 268/34-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Социальная помощь в размере 45 МРП предоставляется:
15 февраля (День вывода ограниченного контингента Советских войск из Афганистана) – ветеранам боевых действий на территории других государств, приравненным по льготам к лицам с инвалидностью вследствие ранения, контузии, увечья или заболевания, полученных в период Великой Отечественной войны из числа участников боевых действий в Афганистане;
26 апреля (День памяти жертв аварии на Чернобыльской атомной электростанции) – ветеранам, приравненным по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны, а также другим лицам из числа лиц, принимавших участие в ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции.
Сноска. Пункт 15 - в редакции решения маслихата города Астаны от 12.04.2023 № 16/2-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным решением маслихата города Астаны от 09.08.2023 № 65/7-VIII (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
16. Социальная помощь к 9 мая (День Победы) предоставляется следующим категориям граждан:
ветеранам Великой Отечественной войны – по 67 МРП;
ветеранам, приравненным по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны (кроме лиц, указанных в пункте 15 настоящих Правил) – по 35 МРП;
ветеранам боевых действий на территории других государств (кроме лиц, указанных в пункте 15 настоящих Правил) – по 35 МРП;
другим лицам, ветеранам труда – по 11 МРП.
Сноска. Пункт 16 - в редакции решения маслихата города Нур-Султана от 25.05.2022 № 178/25-VII (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
17. Социальная помощь к 25 октября (День Республики) предоставляется малообеспеченным гражданам в размере 4,5 МРП.
Сноска. Пункт 17 - в редакции решения маслихата города Астаны от 12.04.2023 № 16/2-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

18. Әкімші әлеуметтік көмек алушылардан өтініштерді талап етпей, көрсетілген санаттарға жататын адамдардың тізімін қалыптастырады:
тиісті негіздер азаматтардың Әлеуметтік төлемдер орталығының зейнетақы, арнаулы мемлекеттік жәрдемақыны алуы туралы мәліметтері, "Астана қаласының Білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар туралы мәліметтері, "Астана қаласының Қоғамдық денсаулық сақтау басқармасы" мемлекеттік мекемесінің (бұдан әрі – Қоғамдық денсаулық сақтау басқармасы) әлеуметтiк мәнi бар аурулармен ауыратын адамдар туралы мәліметтері, сондай-ақ табысы аз азаматтарға әлеуметтік төлемдерді тағайындау туралы өздерінің мәліметтері негізінде осы Қағиданың 14, 15, 16-тармақтарында;
Астана қаласы әкімдігінің "ЖИТС-тың алдын алу және оған қарсы күрес орталығы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорнының (бұдан әрі – "ЖИТС-тың алдын алу және оған қарсы күрес орталығы" МКҚК), Қоғамдық денсаулық сақтау басқармасының мәліметтері негізінде осы Қағиданың 50, 50-1 –тармақтарында.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 23.11.2022 № 268/34-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
19. Осы Қағиданың 14, 15, 16, 17-тармақтарында көрсетілген санаттарға жататын азаматтар үшін атаулы күндер мен мереке күндеріне әлеуметтік көмек жылына бір рет көрсетіледі.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының 28.04.2020 № 485/63-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
4-бөлім. Өмірлік қиын жағдай туындаған кезде әлеуметтік көмек көрсету тәртібі 1-тарау. Өмірлік қиын жағдай туындаған кезде әлеуметтік көмек тағайындау бойынша жалпы ережелер
20. Өмірлік қиын жағдай туындаған кезде азаматтарды мұқтаждар санаттарына жатқызу үшін мыналар:
1) осы Қағиданың 33-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген негіздемелер;
2) табиғи зілзаланың немесе өрттің салдарынан азаматқа (отбасына) не оның мүлкіне зиян келтіруі;
3) әлеуметтік мәні бар аурулардың болуы;
4) белгіленген шектен аспайтын жан басына шаққандағы орташа табыстың болуы негіздеме болып табылады.
21. Әлеуметтік көмек осы Қағиданың 20-тармағында көзделген негіздер бойынша әлеуметтік көмек көрсетудің барлық кезеңіне бір рет тағайындалады.
22. Өтініш беруші Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес ұсынылған мәліметтердің дәйектілігіне жауапты болады.
23. Өтініші берушінің қажетті құжаттарды олардың бүлінуіне, жоғалуына байланысты ұсынуға мүмкіндігі болмаған жағдайда, әкімші тиісті мәліметтерді қамтитын өзге уәкілетті органдар мен ұйымдардың деректері негізінде әлеуметтік көмек тағайындау туралы шешім қабылдайды.

18. Администратор без истребования заявлений от получателей социальной помощи формирует списки лиц, относящихся к категориям, указанным:
в пунктах 14, 15, 16 настоящих Правил, на основании сведений Центра социальных выплат о получении гражданами пенсии, специального государственного пособия по соответствующим основаниям, сведений Государственного учреждения "Управление образования города Астаны" о детях, оставшихся без попечения родителей, Государственного учреждения "Управление общественного здравоохранения города Астаны" (далее – Управление общественного здравоохранения) о гражданах, имеющих социально значимые заболевания, а также собственных сведений о назначении социальных выплат малообеспеченным гражданам;
в пунктах 50, 50-1 настоящих Правил, на основании сведений Государственного коммунального казенного предприятия "Центр по профилактике и борьбе со СПИД" акимата города Астаны (далее – ГККП "Центр по профилактике и борьбе со СПИД"), Управления общественного здравоохранения.
Сноска. Пункт 18 - в редакции решения маслихата города Астаны от 23.11.2022 № 268/34-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Социальная помощь к памятным датам и праздничным дням гражданам, относящимся к категориям, указанным в пунктах 14, 15, 16, 17 настоящих Правил, оказывается один раз в год.
Сноска. Пункт 19 - в редакции решения маслихата города Нур-Султана от 28.04.2020 № 485/63-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Раздел 4.
Порядок оказания социальной помощи при наступлении трудной жизненной ситуации
Глава 1.
Общие положения по назначению социальной помощи при наступлении трудной жизненной ситуации
20. Основаниями для отнесения граждан к категории нуждающихся при наступлении трудной жизненной ситуации являются:
1) основания, предусмотренные законодательством Республики Казахстан, в соответствии с пунктом 33 настоящих Правил;
2) причинение ущерба гражданину (семье) либо его имуществу вследствие стихийного бедствия или пожара;
3) наличие социально значимого заболевания;
4) наличие среднедушевого дохода, не превышающего установленного порога.
21. Социальная помощь по основаниям, предусмотренным пунктом 20 настоящих Правил, назначается на весь период оказания социальной помощи единовременно.
22. Заявитель несет ответственность за достоверность представленных сведений в соответствии с законами Республики Казахстан.
23. В случае невозможности представления заявителем необходимых документов в связи с их порчей, утерей, администратор принимает решение об оказании социальной помощи на основании данных иных уполномоченных органов и организаций, имеющих соответствующие сведения.

24. Өмірлік қиын жағдай туындаған кезде әлеуметтік көмек тек осыған ұқсас ақшалай төлемдерді ұсыну, қызметтерді немесе өзге де өтеулерді көрсету үшін негіздер Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында белгіленген тәртіпте болмаған жағдайда ұсынылады.
25. Осы Қағиданың 20-тармағының 4) тармақшасында көзделген негіздер бойынша әлеуметтік көмекті көрсету кезінде әкімші өтініш берушінің құжаттарын адамның (отбасының) материалдық жағдайына тексеру жүргізу үшін учаскелік комиссияға жолдайды.
26. Учаскелік комиссия өтініш берушіге тексеру жүргізеді, оның нәтижелері бойынша осы Қағидаға 1, 2-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша адамның (отбасының) материалдық жағдайы туралы акті жасайды, адамның (отбасының) әлеуметтік көмекке мұқтаждығы туралы қорытынды дайындайды және әкімшіге жолдайды.
27. Әкімші адамның (отбасының) жан басына шаққандағы орташа табысын есептеуді жүргізеді және қарауға құжаттардың толық пакетін арнайы комиссияның қарауына ұсынады.
28. Арнайы комиссия көлемін көрсете отырып, әлеуметтік көмек көрсету қажеттілігі жөнінде қорытынды шығарады.
29. Осы Қағиданың 20-тармағында көзделген барлық негіздер бойынша әлеуметтік көмекті көрсету кезінде әкімші өтініш берушінің құжаттарын тіркеген күннен бастап сегіз жұмыс күні ішінде қабылданған құжаттар мен арнайы комиссияның әлеуметтік көмек көрсету қажеттілігі туралы қорытындысының негізінде әлеуметтік көмек көрсету не көрсетуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Осы Қағиданың 23-тармағында көрсетілген жағдайда әкімші өтініш берушіден құжаттарды қабылдаған күннен бастап жиырма жұмыс күні ішінде әлеуметтік көмек көрсету не көрсетуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
30. Әкімші шешім қабылдаған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде қабылданған шешім туралы (бас тартқан жағдайда – негіздемесін көрсете отырып) өтініш берушіні жазбаша хабардар етеді.
31. Осы Қағиданың 20-тармағында көрсетілген өмірлік қиын жағдайдың туындауына байланысты әлеуметтік көмек жылына бір рет көрсетіледі.
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда - Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының 28.04.2020 № 485/63-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
32. Әлеуметтік көмек көрсетуден бас тарту өтініш беруші ұсынған мәліметтердің толық емес, дәйексіздігі анықталған жағдайда жүзеге асырылады, ал Қағиданың 20-тармағының 4) тармақшасында көзделген негіздер бойынша әлеуметтік көмекті көрсету кезінде:
өтініш беруші адамның (отбасының) материалдық жағдайына тексеру жүргізуден бас тартқан, жалтарған;
адамның (отбасының) жан басына шаққандағы орташа табысы әлеуметтік көмек көрсету үшін белгіленген шектен артқан жағдайларда жүзеге асырылады.

24. Социальная помощь при наступлении трудной жизненной ситуации представляется только в том случае, если основания для предоставления подобных денежных выплат, оказания услуг или иного возмещения отсутствуют в ином установленном действующем законодательством Республики Казахстан порядке.
25. При оказании социальной помощи по основанию, предусмотренному подпунктом 4) пункта 20 настоящих Правил, администратор направляет документы заявителя в участковую комиссию для проведения обследования материального положения лица (семьи).
26. Участковая комиссия проводит обследование заявителя, по результатам которого составляет акт о материальном положении лица (семьи), подготавливает заключение о нуждаемости лица (семьи) в социальной помощи, по формам согласно приложениям 1, 2 к настоящим Правилам и направляет администратору.
27. Администратор производит расчет среднедушевого дохода лица (семьи) и представляет полный пакет документов на рассмотрение специальной комиссии.
28. Специальная комиссия выносит заключение о необходимости оказания социальной помощи с указанием ее размера.
29. При оказании социальной помощи по всем основаниям, предусмотренным пунктом 20 настоящих Правил, администратор в течение восьми рабочих дней со дня регистрации документов заявителя принимает решение об оказании либо об отказе в оказании социальной помощи на основании принятых документов и заключения специальной комиссии о необходимости оказания социальной помощи.
В случае, указанном в пункте 23 настоящих Правил, администратор принимает решение об оказании либо об отказе в оказании социальной помощи в течение двадцати рабочих дней со дня принятия документов от заявителя.
30. Администратор письменно уведомляет заявителя о принятом решении (в случае отказа – с указанием основания) в течение трех рабочих дней со дня принятия решения.
31. Социальная помощь в связи с наступившей трудной жизненной ситуацией, указанной в пункте 20 настоящих Правил, оказывается один раз в год.
Сноска. Пункт 31 - в редакции решения маслихата города Нур-Султана от 28.04.2020 № 485/63-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
32. Отказ в оказании социальной помощи осуществляется в случае выявления неполных, недостоверных сведений, представленных заявителями, а при оказании социальной помощи по основанию, предусмотренному подпунктом 4) пункта 20 настоящих Правил, в случаях:
отказа, уклонения заявителя от проведения обследования материального положения лица (семьи);
превышения размера среднедушевого дохода лица (семьи) установленного критерия для оказания социальной помощи.

2-тарау. Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген негіздер бойынша әлеуметтік көмек
33. Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген негіздер бойынша өмірлік қиын жағдайға тап болған азаматтар деп "Арнаулы әлеуметтік қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабына сәйкес:
жасының егде тартуына байланысты, ауруы және (немесе) мүгедектігі салдарынан өзіне-өзі күтім жасай алмауы бар (осы Қағиданың 13-тармағы 6) тармақшасында көрсетілген үнемі бөгде адамның күтіміне мұқтаж азаматтар);
дене және (немесе) ақыл-ой мүмкіндіктеріне байланысты организм функцияларының тұрақты бұзылуы бар (осы Қағиданың 13-тармағы 7) тармақшасында көрсетілген азаматтар);
әлеуметтік мәні бар аурулардың және айналасындағыларға қауіп төндіретін аурулардың салдарынан тыныс-тіршілігінің шектелуі бар (осы Қағиданың 13-тармағы 13) тармақшасында көрсетілген азаматтар);
бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған (осы Қағиданың 13-тармағы 14) тармақшасында көрсетілген азаматтар);
пробация қызметінің есебінде тұрған (осы Қағиданың 13-тармағы 15) тармақшасында көрсетілген азаматтар) азаматтар танылады.
Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда - Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының 24.11.2021 № 105/15-VІІ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
34. Осы тараудың шеңберінде әлеуметтік көмек ақшалай төлем түрінде ұсынылады және медициналық көрсеткіштерге сәйкес медициналық қызметтерді алу, медициналық мақсаттағы бұйымдарды, дәрілік заттарды жедел сатып алу үшін қаржылық қаражаттың аса қажеттілігін жоюға арналған.
35. Әлеуметтік көмек алу үшін өтініш беруші өзінің немесе отбасы атынан әкімшіге мына құжаттарды қоса отырып өтініш береді:
1) жеке басты куәландыратын құжат;
2) өмірлік қиын жағдайдың туындағанын растайтын акт және/немесе құжат, оның ішінде өмірлік қиын жағдайға байланысты адамның болған шығындарын растайтын құжаттар (бақылау-касса машинасының чектердің көшірмелері, рецептер, медициналық қызметтерді көрсетуге арналған шарт және тағы басқа);
3) екінші деңгейдегі банктегі не "Қазпошта" акционерлік қоғамындағы банк шотының нөмірі туралы мәліметтер.
Ескерту. 35-тармақ жаңа редакцияда - Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының 10.03.2021 № 13/2-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының 06.05.2021 № 36/5-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күшіне енеді); 24.11.2021 № 105/15-VІІ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.

Глава 2.
Социальная помощь по основаниям, предусмотренным законодательством Республики Казахстан
33. Гражданами, попавшими в трудную жизненную ситуацию по основаниям, предусмотренным законодательством Республики Казахстан, в соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан "О специальных социальных услугах" признаются граждане:
имеющие неспособность к самообслуживанию в связи с преклонным возрастом, вследствие перенесенной болезни и (или) инвалидности (граждане, указанные в подпункте 6) пункта 13 настоящих Правил, нуждающиеся в постоянном постороннем уходе);
имеющие стойкие нарушения функций организма, обусловленные физическими и (или) умственными возможностями (граждане, указанные в подпункте 7) пункта 13 настоящих Правил);
имеющие ограничение жизнедеятельности вследствие социально значимых заболеваний и заболеваний, представляющих опасность для окружающих (граждане, указанные в подпункте 13) пункта 13 настоящих Правил);
освобожденные из мест лишения свободы (граждане, указанные в подпункте 14) пункта 13 настоящих Правил);
находящиеся на учете службы пробации (граждане, указанные в подпункте 15) пункта 13 настоящих Правил).
Сноска. Пункт 33 - в редакции решения маслихата города Нур-Султана от 24.11.2021 № 105/15-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34. Социальная помощь в рамках настоящей главы предоставляется в виде денежных выплат и предназначена для устранения острой потребности в финансовых средствах для неотложного приобретения лекарственных средств, изделий медицинского назначения, получения медицинских услуг в соответствии с медицинскими показаниями.
35. Для получения социальной помощи заявитель от себя или от имени семьи представляет администратору заявление с приложением следующих документов:
1) документ, удостоверяющий личность;
2) акт и/или документ, подтверждающий наступление трудной жизненной ситуации, в том числе документы, подтверждающие состоявшиеся расходы лица, связанные с трудной жизненной ситуацией (копии чеков контрольно-кассовой машины, рецепты, договор на оказание медицинских услуг и другое);
3) сведения о номере банковского счета в банке второго уровня либо в акционерном обществе "Казпочта".
Сноска. Пункт 35 - в редакции решения маслихата города Нур-Султана от 10.03.2021 № 13/2-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными решениями маслихата города Нур-Султана от 06.05.2021 № 36/5-VII (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 24.11.2021 № 105/15-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

36. Салыстырып тексеру үшін құжаттардың төлнұсқалары ұсынылады, содан кейін құжаттардың төлнұсқалары өтініш берушіге қайтарылады.
Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда - Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының 10.03.2021 № 13/2-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
37. Әлеуметтік көмектің көлемі 20 АЕК аспайтын өмірлік қиын жағдайдың туындауына байланысты өтініш берушінің нақты шығындарының негізінде анықталады.
Ескерту. 37-тармақ жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 12.04.2023 № 16/2-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
38. Әлеуметтік көмекті тағайындауға хабарласқан азаматтардың өтініштерін әкімші көрсетілген өмірлік қиын жағдай туындаған күннен бастап үш айдан кешіктірмей қарастырады.
3-тарау. Табиғи зілзаланың немесе өрттің салдарынан азаматқа (отбасына) не оның мүлкіне зиян келтіру негіздері бойынша әлеуметтік көмек
39. Табиғи зілзала немесе өрт салдарынан зардап шеккен азаматтарға әлеуметтік көмек ақшалай төлем түрінде мына мөлшерде:
жалғыз болып табылатын тұрғын үйге елеулі зиян келтірілген, бүлінген, жойылған жағдайда отбасына 400 АЕК;
отбасы мүшелері қайтыс болғанда – қаза болған адамға 150 АЕК мөлшерінде ұсынылады.
Ескерту. 39-тармақ жаңа редакцияда - Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының 25.05.2022 № 178/25-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күшіне енеді) шешімімен.
40. Әлеуметтік көмек алу үшін өтініш беруші өзінің немесе отбасы атынан әкімшіге мына құжаттарды қоса отырып өтініш береді:
1) жеке басты куәландыратын құжат;
2) табиғи зілзала немесе өрт фактісі мен келтірілген зиянның дәрежесін растайтын құжаттар;
3) өтініш берушіге жоғалған, бүлінген тұрғын үйдің тиесілігін растайтын құжаттар:
жеке меншiк құқығында тиесiлiге - жылжымайтын мүлікке тіркелген құқықтарының болмауы (болуы) жөніндегі анықтама және құқық беретін құжаттың көшірмесі;
өзге де заңды негіздерде тұрып жатқандар үшін - тұрғын үйді ұстау бойынша меншік иесі белгіленген міндеттемемен тұру құқығына құжаттың көшірмесі;
4) қаза болған жағдайда – отбасы мүшесінің қайтыс болу фактісін және оған қатысты туыстығын растайтын құжаттар;
5) екінші деңгейдегі банктегі не "Қазпошта" акционерлік қоғамындағы банк шотының нөмірі туралы мәліметтер.
Ескерту. 40-тармақ жаңа редакцияда - Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының 10.03.2021 № 13/2-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының 06.05.2021 № 36/5-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күшіне енеді) шешімдерімен.

36. Документы представляются в подлинниках для сверки, после чего подлинники документов возвращаются заявителю.
Сноска. Пункт 36 - в редакции решения маслихата города Нур-Султана от 10.03.2021 № 13/2-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
37. Размер социальной помощи определяется, исходя из фактических затрат заявителя, связанных с наступлением трудной жизненной ситуации, но не более 20 МРП.
Сноска. Пункт 37 - в редакции решения маслихата города Астаны от 12.04.2023 № 16/2-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
38. Заявления граждан, обратившихся за назначением социальной помощи, рассматриваются администратором не позднее трех месяцев со дня наступления указанной трудной жизненной ситуации.
Глава 3.
Социальная помощь по основанию причинения ущерба гражданину (семье) либо его имуществу вследствие стихийного бедствия или
пожара
39. Социальная помощь гражданам, пострадавшим вследствие стихийного бедствия или пожара, предоставляется в виде денежных выплат в следующих размерах:
400 МРП на семью – при утрате, порче, нанесении значительного ущерба жилью, являющемуся единственным;
150 МРП на погибшего – в случае наличия летальных исходов членов семьи.
Сноска. Пункт 39 - в редакции решения маслихата города Нур-Султана от 25.05.2022 № 178/25-VII (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
40. Для получения социальной помощи заявитель от себя или от имени семьи представляет администратору заявление с приложением следующих документов:
1) документ, удостоверяющий личность;
2) документы, подтверждающие факт стихийного бедствия или пожара и степень нанесенного ущерба;
3) документы, подтверждающие принадлежность утраченного, испорченного жилья заявителю:
для принадлежащего на праве собственности - справка об отсутствии (наличии) зарегистрированных прав на недвижимое имущество, и копия правоустанавливающего документа;
для занимаемого на иных законных основаниях - копия документа на право проживания с установленной собственником обязанностью по содержанию жилья;
4) документы, подтверждающие факт смерти члена семьи и родственные отношения с ним - в случае летальных исходов;
5) сведения о номере банковского счета в банке второго уровня либо в акционерном обществе "Казпочта".
Сноска. Пункт 40 - в редакции решения маслихата города Нур-Султана от 10.03.2021 № 13/2-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным решением маслихата города Нур-Султана от 06.05.2021 № 36/5-VII (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).

41. Салыстырып тексеру үшін құжаттардың төлнұсқалары ұсынылады, содан кейін құжаттардың төлнұсқалары өтініш берушіге қайтарылады.
Ескерту. 41-тармақ жаңа редакцияда - Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының 10.03.2021 № 13/2-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
42. Әкімші табиғи зілзала немесе өрт жағдайы пайда болған күннен бастап үш айдан кешіктірмей әлеуметтік көмек алуға келіп түскен өтініштерді қарайды.
4-тарау.
Әлеуметтік мәні бар аурулардың болуы негізінде және бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарға әлеуметтік көмек
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының 25.05.2022 № 178/25-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күшіне енеді) шешімімен.
43. Әлеуметтік мәні бар ауру – туберкулез бойынша әлеуметтік көмек белсендi туберкулезбен ауыратын азаматтарға Астана қаласы әкімдігінің "Астана қаласының Туберкулезге қарсы диспансерi" мемлекеттiк коммуналдық қазыналық кәсіпорнында (бұдан әрi – Туберкулезге қарсы диспансер) диспансерлiк есепте тұрған және амбулаторлық емделудегi азаматтарға 10 АЕК ай сайынғы ақша төлемдері түрінде ұсынылады.
Ескерту. 43-тармақ жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 23.11.2022 № 268/34-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
44. Әлеуметтiк көмек көрсету үшiн негіздеме төмендегi құжаттарды қоса отыра ай сайын Туберкулезге қарсы диспансері ұсынатын, осы Қағиданың 43-тармағында көрсетілген азаматтардың тiзiмi (бұдан әрi – тiзiм) болып табылады:
1) осы Қағиданың 43-тармағында көрсетілген азаматтардың жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
2) екінші деңгейдегі банктегі не "Қазпошта" акционерлік қоғамындағы банк шотының нөмірі туралы мәліметтер.
Ескерту. 44-тармақ жаңа редакцияда - Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының 10.03.2021 № 13/2-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
45. Алып тасталды - Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының 30.05.2019 № 385/50-VI шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
46. Алып тасталды - Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының 30.05.2019 № 385/50-VI шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
47. Алып тасталды - Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының 30.05.2019 № 385/50-VI шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

41. Документы представляются в подлинниках для сверки, после чего подлинники документов возвращаются заявителю.
Сноска. Пункт 41 - в редакции решения маслихата города Нур-Султана от 10.03.2021 № 13/2-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
42. Администратором рассматриваются обращения за получением социальной помощи, поступившие не позднее трех месяцев со дня возникновения стихийного бедствия или пожара.
Глава 4.
Социальная помощь по основанию наличия социально значимого заболевания и лицам, освободившимся из мест лишения свободы
Сноска. Заголовок главы 4 - в редакции решения маслихата города Нур-Султана от 25.05.2022 № 178/25-VII (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
43. Социальная помощь по социально значимому заболеванию туберкулез предоставляется лицам, больным активным туберкулезом, состоящим на диспансерном учете в Государственном коммунальном казенном предприятии "Противотуберкулезный диспансер города Астаны" акимата города Астаны (далее – Противотуберкулезный диспансер) и находящимся на амбулаторном лечении, оказывается в виде ежемесячных денежных выплат в размере 10 МРП.
Сноска. Пункт 43 - в редакции решения маслихата города Астаны от 23.11.2022 № 268/34-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
44. Основанием для оказания социальной помощи являются списки граждан, указанных в пункте 43 настоящих Правил (далее - список), ежемесячно представляемые Противотуберкулезным диспансером, с приложением следующих документов:
1) копия документа, удостоверяющего личность граждан, указанных в пункте 43 настоящих Правил;
2) сведения о номере банковского счета в банке второго уровня либо в акционерном обществе "Казпочта".
Сноска. Пункт 44 - в редакции решения маслихата города Нур-Султана от 10.03.2021 № 13/2-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
45. Исключен решением маслихата города Нур-Султана от 30.05.2019 № 385/50-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
46. Исключен решением маслихата города Нур-Султана от 30.05.2019 № 385/50-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
47. Исключен решением маслихата города Нур-Султана от 30.05.2019 № 385/50-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

48. Алып тасталды - Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының 30.05.2019 № 385/50-VI шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
49. Алып тасталды - Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының 30.05.2019 № 385/50-VI шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
50. 25 АЕК мөлшеріндегі ай сайынғы ақшалай төлем түрінде әлеуметтік көмек әлеуметтік мәні бар аурулар бойынша:
адамның иммунтапшылығы вирусы туғызатын ауру, оның ішінде адамның иммунтапшылығы вирусын тасымалдаушы – "ЖҚТБ-ны алдын алу және оған қарсы күрес жөніндегі орталық" МКҚК диспансерлік есепте тұрған он сегіз жасқа дейінгі балаларға;
қатерлі ісіктер – қаланың медициналық ұйымдарында диспансерлік есепте тұрған он сегіз жасқа дейінгі балаларға тиісті ауруы бойынша ұсынылады.
Ескерту. 50-тармақ жаңа редакцияда - Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының 26.08.2020 № 530/71-VІ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
50-1. 5 АЕК мөлшеріндегі тоқсан сайынғы ақшалай төлем түрінде әлеуметтік көмек әлеуметтік мәні бар аурулар бойынша адамның иммунтапшылығы вирусы туғызатын ауру, оның ішінде адамның иммунтапшылығы вирусын тасымалдаушы – "ЖҚТБ-ны алдын алу және оған қарсы күрес жөніндегі орталық" МКҚК диспансерлік есепте тұрған он сегіз жасқа толған адамдарға.
Ескерту. Қағида 50-1-тармақпен толықтырылды - Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының 26.08.2020 № 530/71-VІ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
50-2. Әлеуметтік көмек бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарға босатылғаны туралы анықтаманы ұсына отырып, өтініш бойынша босатылғаннан кейін алты айдан кешіктірмей, бір рет 15 АЕК мөлшерінде көрсетіледі және қайта ұсынылмайды.
Ескерту. Қағида 50-2-тармақпен толықтырылды - Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының 25.05.2022 № 178/25-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күшіне енеді) шешімімен.
51. Осы Қағиданың 43, 50, 50-1-тармақтарына сәйкес ұсынылатын әлеуметтік мәні бар аурулардан зардап шегетін азаматтар және 50-2-тармағында көрсетілген бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдар туралы мәліметтер әкімшінің қызметкерлерінің жариялауына жатпайды.
Ескерту. 51-тармақ жаңа редакцияда - Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының 25.05.2022 № 178/25-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күшіне енеді) шешімімен.

48. Исключен решением маслихата города Нур-Султана от 30.05.2019 № 385/50-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
49. Исключен решением маслихата города Нур-Султана от 30.05.2019 № 385/50-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
50. Социальная помощь в виде ежемесячных денежных выплат в размере 25 МРП предоставляется по социально значимым заболеваниям:
болезнь, вызванная вирусом иммунодефицита человека, в том числе носительство вируса иммунодефицита человека, – детям до восемнадцати лет, состоящим на диспансерном учете в ГККП "Центр по профилактике и борьбе со СПИД";
злокачественные новообразования – детям до восемнадцати лет, состоящим на диспансерном учете по соответствующему заболеванию в медицинских организациях города.
Сноска, Пункт 50 – в редакции решения маслихата города Нур-Султана от 26.08.2020 № 530/71-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
50-1. Социальная помощь в виде ежеквартальных денежных выплат в размере 5 МРП предоставляется по социально значимому заболеванию болезнь, вызванная вирусом иммунодефицита человека, в том числе носительство вируса иммунодефицита человека, – лицам, достигшим восемнадцати лет, состоящим на диспансерном учете в ГККП "Центр по профилактике и борьбе со СПИД".
Сноска, Правила дополнены пунктом 50-1 в соответствии с решением маслихата города Нур-Султана от 26.08.2020 № 530/71-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
50-2. Социальная помощь оказывается по заявлению лицам, освободившимся из мест лишения свободы, с представлением справки об освобождении, при обращении не позднее шести месяцев после освобождения, единовременно в размере 15 МРП и повторно не представляется.
Сноска. Правила дополнены пунктом 50-2 в соответствии с решением маслихата города Нур-Султана от 25.05.2022 № 178/25-VII (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
51. Сведения о гражданах, страдающих социально значимыми заболеваниями, представляемые согласно пунктам 43, 50, 50-1 настоящих Правил, и лицах, освободившихся из мест лишения свободы, указанных в пункте 50-2, не подлежат разглашению сотрудниками администратора.
Сноска. Пункт 51 - в редакции решения маслихата города Нур-Султана от 25.05.2022 № 178/25-VII (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).

5-тарау. Белгіленген шегінен аспайтын жан басына шаққандағы табысының болуы негізі бойынша әлеуметтік көмек §1. Табысты есепке алусыз әлеуметтік көмек
52. Әлеуметтік көмек мына тегін қызметтер және ақшалай төлемдер түрінде табысын есепке алусыз азаматтардың мына жекелеген санаттарына:
1) тісті протездеу:
Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне, басқа мемлекеттердiң аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлеріне және жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне теңестірілген ардагерлерге;
мүгедектігі бар адамдарға;
жасы бойынша зейнеткерлерге;
табысы аз азаматтардың ішінен көп балалы аналар, көп балалы отбасыларға (аналарға);
мүгедектігі бар баланы (мүгедектігі бар балаларды) тәрбиелеп отырған отбасыларға (ата-аналардың біреуіне);
2) шипажайлық-курорттық емделу:
Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне, басқа мемлекеттер аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлеріне және жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне теңестірілген ардагерлерге, Қазақстандағы
1986 жылғы 17-18 желтоқсан оқиғаларына қатысып, "Жаппай саяси қуғын-сүргіндер құрбандарын ақтау туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіпте ақталған қатысушылар ішінен саяси қуғын-сүргін құрбандарына;
жолдама құнының 25%-ын төлеумен жасы бойынша зейнеткерлерге;
жолдама құнының 18%-ын төлеумен еңбек ардагерлеріне, ең төмен мөлшердегі зейнетақы алушылар ішінен жасы бойынша зейнеткерлерге;
2-1) санаторлық-курорттық емдеу шығындарының орнын толтыру:
абилитация мен оңалтудың жеке бағдарламасында жеке көмекшінің әлеуметтік қызметтері көзделген бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдарды (жұмыс берушінің кінәсінен жұмыста мертігуге ұшыраған немесе кәсіптік ауруға шалдыққан мүгедектігі бар адамдарды қоспағанда) алып жүруші адамдарға;
3) дәрі-дәрмекпен қамтамасыз ету:
Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне, басқа мемлекеттердiң аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлеріне және жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне теңестірілген ардагерлерге;
4) коммуналдық қызметтерді, тұрғын үйді күтіп ұстауға, телефонға абоненттік төлемдерді төлеуге:
Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне, басқа мемлекеттердің аумақтарындағы соғыс қимылдарының ардагерлеріне, жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне, теңестірілген ардагерлерге, басқа да адамдарға, Қазақстандағы 1986 жылғы 17-18 желтоқсан оқиғаларына қатысып, Қазақстан Республикасының "Жаппай саяси қуғын-сүргіндер құрбандарын ақтау туралы" Заңында белгіленген тәртіпке сәйкес ақталған тұлғалар ішінен саяси қуғын-сүргін құрбандарына;
5) астананың ресми мерзiмдi баспасөз басылымдарына жазылуға, моншаларға, шаштараздарға, мәдени ойын-сауық, спорттық іс-шараларға баруға арналған ақшалай төлемдер:
Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне ұсынылады.

Глава 5.
Социальная помощь по основанию наличия среднедушевого дохода, не превышающего установленного порога
§ 1. Социальная помощь без учета дохода
52. Социальная помощь в виде следующих бесплатных услуг и денежных выплат предоставляется без учета дохода следующим категориям граждан:
1) зубопротезирования:
ветеранам Великой Отечественной войны, ветеранам боевых действий на территории других государств и ветеранам, приравненным по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны;
лицам с инвалидностью;
пенсионерам по возрасту;
многодетным матерям, многодетным семьям из числа малообеспеченных граждан (матерям);
семьям, воспитывающим ребенка с инвалидностью (детей с инвалидностью) (одному из родителей);
2) санаторно-курортного лечения:
ветеранам Великой Отечественной войны, ветеранам боевых действий на территории других государств и ветеранам, приравненным по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны, жертвам политических репрессий из числа участников событий 17-18 декабря 1986 года в Казахстане, реабилитированных в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О реабилитации жертв массовых политических репрессий";
пенсионерам по возрасту с 25% оплатой стоимости путевки;
ветеранам труда, пенсионерам по возрасту из числа получателей минимального размера пенсии с 18% оплатой стоимости путевки;
2-1) возмещение затрат на санаторно-курортное лечение:
лицам, сопровождающим лиц с инвалидностью первой группы, имеющих в индивидуальной программе абилитации и реабилитации мероприятие по предоставлению социальных услуг индивидуального помощника (за исключением лиц с инвалидностью, получивших трудовое увечье или профессиональное заболевание по вине работодателя);
3) лекарственного обеспечения:
ветеранам Великой Отечественной войны, ветеранам боевых действий на территории других государств и ветеранам, приравненным по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны;
4) оплаты коммунальных услуг, содержания жилья, абонентской платы за телефон:
ветеранам Великой Отечественной войны, ветеранам боевых действий на территории других государств, ветеранам, приравненным по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны, другим лицам, жертвам политических репрессий из числа участников событий 17-18 декабря 1986 года в Казахстане, реабилитированные в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О реабилитации жертв массовых политических репрессий";
5) денежных выплат на подписку на официальные периодические печатные издания столицы, посещение бань, парикмахерских, культурно-зрелищных, спортивных мероприятий:
ветеранам Великой Отечественной войны.

Ескерту. 52-тармақ жаңа редакцияда - Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының 10.03.2021 № 13/2-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының 06.05.2021 № 36/5-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күшіне енеді); 24.11.2021 № 105/15-VІІ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 30.06.2022 № 198/27-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 23.11.2022 № 268/34-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); Астана қаласы мәслихатының 12.04.2023 № 16/2-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.
53. Әлеуметтік көмек алу үшін өтініш беруші әкімшіге өтінішке қоса мына құжаттарды ұсынады:
1) жеке басты куәландыратын құжат;
2) тісті протездеу түрінде әлеуметтік көмек көрсету үшін уәкілетті медициналық ұйым берген тісті протездеу, ауыз қуысын тазалау қажеттілігі жөнінде медициналық қорытынды;
3) шипажайлық-курорттық емделу түрінде әлеуметтік көмек көрсету үшін шипажайлық-курорттық карта;
4) дәрi-дәрмекпен қамтамасыз ету түрінде әлеуметтік көмек көрсету үшін уәкілетті медициналық ұйым берген дәрілік заттарға, медициналық мақсаттағы бұйымдарға, гигиена және күтім көрсету заттарына рецепт;
5) коммуналдық қызметтерді, тұрғын үйді күтіп ұстауға, телефонға абоненттік төлемдерді төлеуге ақшалай төлемдер түрінде әлеуметтік көмек үшін тұрып жатқан тұрғын үйдің шаршы метрін растайтын (техникалық паспортпен құқық белгілейтін құжат) құжаттың көшірмесі (Ұлы Отан соғысының ардагерлері үшін);
6) екінші деңгейдегі банктегі не "Қазпошта" акционерлік қоғамындағы банк шотының нөмірі туралы мәліметтер.
Ескерту. 53-тармақ жаңа редакцияда - Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының 10.03.2021 № 13/2-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының 06.05.2021 № 36/5-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күшіне енеді); 24.11.2021 № 105/15-VІІ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.
53-1. Осы Қағидалардың 52-тармағының 2-1) тармақшасында көрсетілген әлеуметтік көмекті алу үшін өтініш беруші санаторлық-курорттық емдеуден кейін күнтізбелік 30 күннен кешіктірмей келесі құжаттарды қоса бере отырып, әкімшіге өтініш ұсынады:

Сноска. Пункт 52 - в редакции решения маслихата города Нур-Султана от 10.03.2021 № 13/2-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными решениями маслихата города Нур-Султана от 06.05.2021 № 36/5-VII (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 24.11.2021 № 105/15-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 30.06.2022 № 198/27-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 23.11.2022 № 268/34-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 12.04.2023 № 16/2-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
53. Для получения социальной помощи заявитель представляет администратору заявление с приложением следующих документов:
1) документ, удостоверяющий личность;
2) медицинское заключение о необходимости зубопротезирования, санации полости рта, выданное уполномоченной медицинской организацией, для социальной помощи в виде зубопротезирования;
3) санаторно-курортная карта для социальной помощи в виде санаторно-курортного лечения;
4) рецепт на лекарственные средства, изделия медицинского назначения, предметы гигиены и ухода, выданный уполномоченной медицинской организацией, для социальной помощи в виде лекарственного обеспечения;
5) копия документа, подтверждающего площадь занимаемого жилья (правоустанавливающий документ с техническим паспортом), для социальной помощи в виде денежных выплат на оплату коммунальных услуг, содержание жилья, абонентской платы за телефон (для ветеранов Великой Отечественной войны);
6) сведения о номере банковского счета в банке второго уровня либо в акционерном обществе "Казпочта".
Сноска. Пункт 53 - в редакции решения маслихата города Нур-Султана от 10.03.2021 № 13/2-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными решениями маслихата города Нур-Султана от 06.05.2021 № 36/5-VII (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 24.11.2021 № 105/15-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
53-1. Для получения социальной помощи, указанной в подпункте 2-1) пункта 52 настоящих Правил, заявитель не позднее 30 (тридцати) календарных дней после получения санаторно-курортного, представляет администратору заявление с приложением следующих документов:

1) жеке басты куәландыратын құжат;
2) шот-фактура немесе фискалды чек;
3) атқарылған жұмыстар актісі;
4) екінші деңгейдегі банктегі немесе "Қазпочта" акционерлік қоғамындағы банктік шоттың нөмірі туралы ақпарат.
Ескерту. 53-1-тармақпен толықтырылды - Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының 06.05.2021 № 36/5-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күшіне енеді) шешімімен.
54. Салыстырып тексеру үшін құжаттардың төлнұсқалары ұсынылады, содан кейін құжаттардың төлнұсқалары өтініш берушіге қайтарылады.
Ескерту. 54-тармақ жаңа редакцияда - Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының 10.03.2021 № 13/2-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
55. Тiсті протездеуге (бағалы металдардан жасалған протездерден басқа) әлеуметтiк көмек екi жылда бiр рет осы Қағиданың 52-тармағы 1) тармақшасында көрсетілген санаттары қатарынан азаматтарға ұсынылады.
56. Тіс протездеуге әлеуметтік көмек шеңберінде медициналық көрсеткіштер болған жағдайда тіс шектерін, пародонт ауруларын емдеуді, медициналық манипуляция жүргізумен (инъекция, рентгенге түсіру және т.б.) тісті жұлуды қамтитын ауыз қуысын протез алды тазалау жүзеге асырылады.
57. Әкiмшi тіс протездеу бойынша қызмет жеткізушілерімен шарт жасасқан кезден бастап күнтiзбелiк он күн iшiнде жергiлiктi бұқаралық ақпарат құралдары арқылы тiстерiн протездеуге тiркеу жүргiзетiн орындар мен мерзiмдерi туралы хабардар етедi.
58. Шипажайлық-курорттық емделуге әлеуметтiк көмек осы Қағиданың 52-тармағы 2) тармақшасында көрсетілген санаттары ішінен азаматтарға жеткізушілер базасында шипажайлық-курорттық емделуден өту үшін бағыттама-жолдамаларды ұсыну арқылы берiледi.
Әкімші осы Қағиданың 52-тармағы 2) тармақшасында көрсетілген санаттары ішінен сексен жасқа толған азаматтарды шипажайлық емделуден өту кезінде ерітіп жүретін адамның тұруына және тамақтануына төлем жүргізеді.
Ескерту. 58-тармаққа өзгеріс енгізілді - Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының 26.08.2020 № 530/71-VІ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
58-1. Санаторлық-курорттық емделуге арналған шығындарды өтеу түріндегі әлеуметтік көмек осы Қағиданың 52-тармағының 2-1) тармақшасында көрсетілген азаматтардың қатарынан бір адамға, олар санаторлық-курорттық емдеуді ұсынатын ұйымда болған кезеңге нақты шығындар мөлшерінде, бірақ 35 АЕК-тен аспайтын мөлшерде беріледі.
Әкімші өтініш беруші ұсынған құжаттардың негізінде өтініш қабылданған күннен бастап күнтізбелік 30 күн ішінде санаторлық-курорттық емделу үшін әлеуметтік көмекті ақшалай түрде екінші деңгейдегі банктер арқылы өтініш берушінің жеке шоттарына есептеуді жүргізеді.

1) документ, удостоверяющий личность;
2) счет-фактура либо фискальный чек;
3) акт выполненных работ;
4) сведения о номере банковского счета в банке второго уровня либо в акционерном обществе "Казпочта".
Сноска. Правила дополнены пунктом 53-1 в соответствии с решением маслихата города Нур-Султана от 06.05.2021 № 36/5-VII (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
54. Документы представляются в подлинниках для сверки, после чего подлинники документов возвращаются заявителю.
Сноска. Пункт 54 - в редакции решения маслихата города Нур-Султана от 10.03.2021 № 13/2-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
55. Социальная помощь на зубопротезирование (за исключением протезов из драгоценных металлов) предоставляется гражданам из числа категорий, указанных в подпункте 1) пункта 52 настоящих Правил, один раз в два года.
56. При наличии медицинских показаний в рамках cоциальной помощи на зубопротезирование осуществляется также предпротезная санация полости рта, включающая лечение кариеса зубов, заболеваний пародонта, удаление зубов с проведением медицинских манипуляций (инъекций, рентгеновского снимка и т.д.).
57. Администратор в течение десяти календарных дней с момента заключения договоров с поставщиками услуг по зубопротезированию через местные средства массовой информации информирует о сроках и месте проведения регистрации на зубопротезирование.
58. Социальная помощь на санаторно-курортное лечение предоставляется гражданам из числа категорий, указанных в подпункте 2) пункта 52 настоящих Правил, путем предоставления направлений-путевок для прохождения санаторно-курортного лечения на базе поставщиков.
Администратором производится оплата за проживание и питание сопровождающего лица в период прохождения санаторного лечения граждан из числа категорий, указанных в подпункте 2) пункта 52 настоящих Правил, достигших восьмидесяти лет.
Сноска. В пункт 58 внесены изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется решением маслихата города Нур-Султана от 26.08.2020 № 530/71-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
58-1. Социальная помощь в виде возмещения затрат на санаторно-курортное лечение предоставляется одному лицу, из числа граждан, указанных в подпункте 2-1) пункта 52 настоящих Правил, на период их нахождения в организации, выбранной через портал социальных услуг, предоставляющей санаторно-курортное лечение, в размере фактических затрат, но не более 35 МРП.
Администратор на основании предоставленных заявителем документов в течение 30 календарных дней со дня принятия заявления, производит начисление социальной помощи за санаторно-курортное лечение в денежном виде через банки второго уровня на личные счета заявителей.

Ескерту. 58-1-тармақпен толықтырылды - Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының 06.05.2021 № 36/5-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күшіне енеді); жаңа редакцияда - Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының 24.11.2021 № 105/15-VІІ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.
59. Шипажайлық-курорттық емделу Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан мамандандырылған мекемелерде жүзеге асырылады.
Санаторий-курорттық емдеуден өту мерзімі күнтізбелік он төрт күнді құрайды.
Шипажайлық-курорттық емделу құқығы күнтiзбелiк жылға бір реттен артық емес ұсынылады.
Ескерту. 59-тармақ жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 28.12.2022 № 298/37-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен; өзгеріс енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 09.08.2023 № 65/7-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
60. Шипажайлық-курорттық емделу орнына дейiнгi және керi қайту жолақысының құны шипажайлық-курорттық емделушінің жеке қаражаты есебiнен жүргiзiледi.
61. Әкiмшi келiп түскен өтiнiштерге сәйкес жеткiзушi ұсынған келу кестесiне сәйкес өтініштердің келіп түсуі кезегі тәртiбiмен әлеуметтік көмекті алуға азаматтардың тiзiмiн жасайды.
Шипажайлық-курорттық емделуден өтiнiш берушi өз талабы бойынша бас тартқан жағдайда, жолдама әкiмшiге қайтарылуы және кезекке сәйкес басқа өтiнiш берушiге берiлуi тиiс.
62. Жолдама дәлелдi себептер бойынша пайдаланылмаған жағдайда, шипажайлық-курорттық емделуге құқығы мүмкіндігінше келу кестесіне сәйкес басқа кезеңнің жолдамасына, бірақ ауыстырылуға тиіс жолдамада көрсетілген келу басталғанға дейін үш күннен кешіктірілмей ұсынылуы мүмкін.
63. Жолдаманы алуға келу қажеттiлiгi жөнiнде өтiнiш берушiге әкiмшiнiң екi рет поштамен жолданған жазбаша хабарламалары бойынша хабарласпаған жағдайда, берiлген өтiнiш бойынша шипажайлық-курорттық емделу ұсынылмайды.
64. Әкiмшiнiң бiрiншi басшысы (немесе оның орынбасары) қол қойған және мөрмен бекiтiлiп берiлген жолдамада шипажайлық-курорттық емделуге құқылы тұлғаның тегi, аты және әкесiнiң аты көрсетiледi.
65. Амбулаторлық емделуде дәрi-дәрмекпен қамтамасыз етуге әлеуметтiк көмек дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдарды, гигиена және күтім көрсету заттарын (бұдан әрі – дәрілік заттар) тегін беруден тұрады және осы Қағиданың 52-тармағы 3) тармақшасында көрсетілген санаттар қатарынан азаматтарға көрсетіледі.

Сноска. Правила дополнены пунктом 58-1 в соответствии с решением маслихата города Нур-Султана от 06.05.2021 № 36/5-VII (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); в редакции решения маслихата города Нур-Султана от 24.11.2021 № 105/15-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
59. Санаторно-курортное лечение осуществляется в специализированных учреждениях, расположенных на территории Республики Казахстан.
Срок прохождения санаторно-курортного лечения составляет четырнадцать календарных дней.
Право на санаторно-курортное лечение предоставляется не более одного раза в календарный год.
Сноска. Пункт 59 - в редакции решения маслихата города Астаны от 28.12.2022 № 298/37-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным решением маслихата города Астаны от 09.08.2023 № 65/7-VIII (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
60. Оплата стоимости проезда до места прохождения санаторно-курортного лечения и обратно производится за счет собственных средств получателя санаторно-курортного лечения.
61. Администратор согласно поступившим заявлениям в соответствии с графиком заезда, представленным поставщиком, формирует списки граждан на получение социальной помощи в порядке очередности поступления заявлений.
В случае отказа заявителя от прохождения санаторно-курортного лечения по собственному желанию направление-путевка подлежит возврату администратору и выдаче другому заявителю согласно очередности.
62. При неиспользовании направления-путевки по уважительным причинам право на санаторно-курортное лечение по возможности может быть предоставлено в другой период согласно графику заезда, но не позднее трех дней до начала заезда, указанного в направлении-путевке, подлежащем обмену.
63. Социальная помощь по поданному заявлению не предоставляется в случае отсутствия обращения по дважды направленным заявителю по почте письменным уведомлениям администратора о необходимости явки за получением направления-путевки.
64. В выдаваемом направлении-путевке, подписанном первым руководителем администратора (либо его заместителем) и скрепленном печатью, указываются фамилия, имя и отчество лица, которому предоставлено право санаторно-курортного лечения.
65. Социальная помощь на лекарственное обеспечение при амбулаторном лечении заключается в бесплатном предоставлении лекарственных средств, изделий медицинского назначения и предметов гигиены и ухода (далее – лекарственные средства) и оказывается гражданам из числа категорий, указанных в подпункте 3) пункта 52 настоящих Правил.

66. Әкiмшi осы Қағида шеңберінде дәрілік заттармен қамтамасыз етуге құқығы бар азаматтардың тiзiмдерiн уәкілетті медициналық ұйымға жыл сайын 3 қаңтарға дейiн ұсынады және қажет болған жағдайда оны жаңартады.
67. Осы Қағиданың 52-тармағы 3) тармақшасында көрсетiлген санаттарға жататын дәрiлік заттарға мұқтаж азаматтар уәкілетті медициналық ұйымға дәрiлік заттарға белгiленген үлгiдегi рецептi алуға хабарласады.
68. Алып тасталды - Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының 30.05.2019 № 385/50-VI шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
69. Уәкілетті медициналық ұйым берген дәрiлік заттардың рецептері негізінде дәрiлік заттарды беру жеткізушілердің дәрiханалық мекемелерiнде жеке куәлігінің түпнұсқасын ұсынған жағдайда жiберiледi.
70. Коммуналдық қызметтердi, тұрғын үйдi ұстауға, телефонға абоненттiк төлемдердi төлеуге ақшайлай төлемдер осы Қағиданың 52-тармағы 4) тармақшасында көрсетілген санаттары қатарындағы азаматтарға тағайындалады.
71. Тұрғылықты орны немесе пайдаланатын тұрғын үйдің алаңы өзгерген жағдайда, әлеуметтік көмек алушы ол жөнінде әкімшіні өзгерген кезден бастап он күн ішінде хабардар етуі тиіс. Ақшалай төлемдерді қайта есептеу хабардар етілген айдан бастап жүргізіледі.
72. Ақшалай төлемдер ай сайын мына мөлшерлерде беріледі:
1) абаттандырылған пәтерлерде тiркелген және тұратын, пайдаланатын тұрғын үйдің алаңына байланысты Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне:
35 ш.м-ге дейiн – 1 АЕК;
35 ш.м-ден 50 ш.м-ге дейiн – 6 АЕК;
50 ш.м-ден 80 ш.м-ге дейiн – 7 АЕК;
80 ш.м-ден бастап және одан жоғары – 8 АЕК;
2) жеке тұрғын үйлерде тiркелген және тұратын Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне – 5 АЕК;
3) басқа мемлекеттердің аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлеріне және жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне теңестірілген ардагерлерге, Қазақстандағы 1986 жылғы 17-18 желтоқсан оқиғаларына қатысып, "Жаппай саяси қуғын-сүргіндер құрбандарын ақтау туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіпке сәйкес ақталған тұлғалар ішінен саяси қуғын-сүргін құрбандарына – 4,5 АЕК;
4) Ұлы Отан соғысында қаза тапқан (қайтыс болған, хабарсыз кеткен) жауынгерлердiң екiншi рет некеге тұрмаған жесiрлерi қатарынан басқа да адамдарға – 4,4 АЕК.
Ескерту. 72-тармақ жаңа редакцияда - Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының 10.03.2021 № 13/2-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгерістер енгізілді - Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының 24.11.2021 № 105/15-VІІ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); Астана қаласы мәслихатының 09.08.2023 № 65/7-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.

66. Администратор ежегодно до 3-го января представляет в уполномоченную медицинскую организацию списки граждан, имеющих право на лекарственное обеспечение в рамках настоящих Правил, и по мере необходимости обновляет его.
67. Граждане, относящиеся к категориям, указанным в подпункте 3) пункта 52 настоящих Правил, нуждающиеся в лекарственных средствах, обращаются в уполномоченную медицинскую организацию для получения рецепта установленного образца.
68. Исключен решением маслихата города Нур-Султана от 30.05.2019 № 385/50-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
69. Отпуск лекарственных средств производится в аптечных учреждениях поставщиков на основании рецептов установленного образца, выданных уполномоченной медицинской организацией, при предъявлении оригинала удостоверения личности.
70. Денежные выплаты на оплату коммунальных услуг, содержания жилья, абонентской платы за телефон назначаются гражданам из числа категорий, указанных в подпункте 4) пункта 52 настоящих Правил.
71. При изменении места жительства или площади занимаемого жилья получатель социальной помощи должен уведомить об этом администратора в течение десяти дней с момента изменения. Перерасчет денежных выплат при этом производится с месяца уведомления.
72. Денежные выплаты предоставляются ежемесячно в следующих размерах:
1) ветеранам Великой Отечественной войны, зарегистрированным и проживающим в благоустроенных квартирах, в зависимости от площади занимаемого жилья:
до 35 кв. м – 1 МРП;
от 35 до 50 кв. м – 6 МРП;
от 50 до 80 кв. м – 7 МРП;
от 80 кв. м и более – 8 МРП;
2) ветеранам Великой Отечественной войны, зарегистрированным и проживающим в индивидуальных жилых домах, – 5 МРП;
3) ветеранам боевых действий на территории других государств и ветеранам, приравненным по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны, жертвам политических репрессий из числа участников событий 17-18 декабря 1986 года в Казахстане, реабилитированных в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О реабилитации жертв массовых политических репрессий" – 4,5 МРП;
4) другим лицам, из числа вдов воинов, погибших (умерших, пропавших без вести) в Великой Отечественной войне, не вступивших в повторный брак – 4,4 МРП.
Сноска. Пункт 72 - в редакции решения маслихата города Нур-Султана от 10.03.2021 № 13/2-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными решениями маслихата города Нур-Султана от 24.11.2021 № 105/15-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 09.08.2023 № 65/7-VIII (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).

73. Көрсетілген ақшалай төлемге құқығы бар бiрнеше адам бiр тұрғылықты мекенжай бойынша тiркелген жағдайда, төлем тек қана бiреуiне жүргiзiледi.
74. Осы Қағиданың 52-тармағы 5) тармақшасында көрсетілген санаттары қатарынан Астана қаласының ресми мерзiмдi баспасөз басылымдарына жазылуға, моншаларға, шаштараздарға, мәдени ойын-сауық, спорттық іс-шараларға баруға жылына бір рет 6,5 АЕК көлемінде ақшалай төлем жүзеге асырылады.
Ескерту. 74-тармақ жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 23.11.2022 № 268/34-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
§2. Астана қаласының жоғары оқу орындарында оқу ақысын төлеуге азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмек
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 23.11.2022 № 268/34-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
75. Төрт ең төмен күнкөріс деңгейінен аспайтын жан басына шаққандағы табысы болған жағдайда қаланың жоғары оқу орындарында күндізгі нысанында оқу ақысын төлеу үшiн әлеуметтік көмек қаланың жалпы бiлiм беретiн мектептер түлектерi қатарынан:
жетiм балаларға;
балалар үйлерiнiң түлектерiне;
бала жасынан мүгедектігі бар адамдарға;
ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға;
көп балалы отбасының балаларына беріледі (оның ішінде, білім ұйымдарына күндізгі оқу нысанына түскенге дейін ағымдағы жылы үлкен баланың кәмелетке толуына байланысты).
Ескерту. 75-тармаққа өзгерістер енгізілді - Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының 06.03.2019 № 361/45-VI  (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 30.05.2019 № 385/50-VI  (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 23.11.2022 № 268/34-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.
76. Әлеуметтік көмек қаланың тиiстi жоғары оқу орнында оқудың нақты құны мөлшерiнде және тиiстi қаржы жылына қала бюджетiнде осы мақсаттарға қарастырылған қаражат шегiнде көрсетіледі.
77. Әлеуметтік көмек алу үшін өтініш беруші әкімшіге төмендегі құжаттарды қоса отырып өтініш ұсынады:
1) жеке басты куәландыратын құжат;
2) адамның (отбасы мүшелерінің) табыстары туралы мәліметтер;
3) ата-анасының қайтыс болуы туралы куәлiктің көшірмесі (жетiм балалар үшін);
4) көп балалы отбасы мәртебесiн растайтын құжаттың көшірмесі (көп балалы отбасылардан шыққан балалар үшiн);

73. В случае регистрации по одному месту жительства нескольких лиц, имеющих право на указанную денежную выплату, она осуществляется только одному из них.
74. На подписку на официальные периодические печатные издания столицы, посещение бань, парикмахерских, культурно-зрелищных, спортивных мероприятий города Астаны гражданам из числа категорий, указанных в подпункте 5) пункта 52 настоящих Правил, один раз в год осуществляется денежная выплата в размере 6,5 МРП.
Сноска. Пункт 74 - в редакции решения маслихата города Астаны от 23.11.2022 № 268/34-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
§ 2. Социальная помощь отдельным категориям граждан на оплату обучения в высших учебных заведениях города Астаны
Сноска. Заголовок главы 2 - в редакции решения маслихата города Астаны от 23.11.2022 № 268/34-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
75. Социальная помощь на оплату очной формы обучения в высших учебных заведениях города предоставляется в виде денежных выплат при наличии среднедушевого дохода, не превышающего четыре прожиточных минимума, выпускникам общеобразовательных школ города, из числа:
детей-сирот;
выпускников детских домов;
лиц с инвалидностью с детства;
детей, оставшихся без попечения родителей;
детей из многодетных семей (в том числе при достижении совершеннолетия старшим ребенком в текущем году до поступления на очную форму обучения в организации образования).
Сноска. Пункт 75 с изменениями, внесенными решениями маслихата города Нур-Султан от 06.03.2019 № 361/45-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 30.05.2019 № 385/50-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 23.11.2022 № 268/34-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
76. Социальная помощь оказывается в размере фактической стоимости обучения в соответствующем высшем учебном заведении города и в пределах средств, предусмотренных на данные цели в бюджете города на соответствующий финансовый год.
77. Для получения социальной помощи заявитель представляет администратору заявление с приложением следующих документов:
1) документ, удостоверяющий личность;
2) сведения о доходах лица (членов семьи);
3) копия свидетельства о смерти родителей (для детей-сирот);
4) копия документа, подтверждающего статус многодетной семьи (для детей из многодетных семей);

5) туу туралы куәліктің көшірмесі (жетiм балалар үшін);
6) Астана қаласының орта мектебін бітіргені туралы аттестат;
7) Ұлттық бiрыңғай тестiлеу немесе Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрлiгiнiң Бiлiм беру мен тестiлеудiң мемлекеттiк стандарттарының ұлттық орталығы әзiрлеген технология бойынша өткiзiлетiн кешендi тестiлеу (бұдан әрi – тестiлеу) нәтижелерi бойынша берiлген мемлекеттiк сертификат;
8) екінші деңгейдегі банктегі немесе "Қазпочта" акционерлік қоғамындағы банктік шоттың нөмірі туралы ақпарат.
Ескерту. 77-тармақ жаңа редакцияда - Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының 06.05.2021 № 36/5-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күшіне енеді); өзгеріс енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 23.11.2022 № 268/34-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.
78. Салыстырып тексеру үшін құжаттардың төлнұсқалары ұсынылады, содан кейін құжаттардың төлнұсқалары өтініш берушіге қайтарылады.
Ескерту. 78-тармақ жаңа редакцияда - Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының 10.03.2021 № 13/2-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
79. Әкімші әлеуметтік көмек алуға үміткерлерден құжаттарды қабылдауы жыл сайын 1 шілдеден 21 тамызға дейін (қоса алғанда) өтеді.
Ескерту. 79-тармақ жаңа редакцияда - Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының 24.11.2021 № 105/15-VІІ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
80. Бiлiм басқармасы 1 мамырға осы Қағиданың 75-тармағында көрсетiлген тұлғалар қатарынан ағымдағы жылы жалпы бiлiм беретiн мектептер түлектерiнiң тiзiмдерiн әкімшіге ұсынады.
81. Әлеуметтік көмек алуға үмiткерлердi iрiктеу Астана қаласының жоғары оқу орындарында күндізгі нысанда оқу ақысын төлеуге әлеуметтік көмекті тағайындау жөнінде Астана қаласы әкімдігінің жанында арнайы құрылған комиссиямен тестiлеу кезiнде ең жоғары алған ұпай саны бойынша осы Қағиданың 75-тармағында көрсетілген санаттардан жүргiзiледi.
Ескерту. 81-тармақ жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 23.11.2022 № 268/34-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
82. Iрiктеу осы Қағиданың 75-тармағында келтiрiлген ретімен көрсетілген санаттардың әрқайсысының шегiнде жүргiзiледi.
83. Тестiлеу кезiнде қажеттi ең төменгi баллды жинай алмаған жалпы бiлiм беретiн мектеп түлектерiне әлеуметтік көмек тағайындалмайды.

5) копия свидетельства о рождении (для детей-сирот);
6) аттестат об окончании средней школы города Астаны;
7) государственный сертификат, выданный по результатам Единого национального тестирования или комплексного тестирования (далее – тестирование), проводимого по технологиям, разработанным Национальным центром государственных стандартов образования и тестирования Министерства образования и науки Республики Казахстан;
8) сведения о номере банковского счета в банке второго уровня либо в акционерном обществе "Казпочта".
Сноска. Пункт 77 - в редакции решения маслихата города Нур-Султана от 06.05.2021 № 36/5-VII (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным решением маслихата города Астаны от 23.11.2022 № 268/34-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
78. Документы представляются в подлинниках для сверки, после чего подлинники документов возвращаются заявителю.
Сноска. Пункт 78 - в редакции решения маслихата города Нур-Султана от 10.03.2021 № 13/2-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
79. Прием администратором документов от претендентов на получение социальной помощи ежегодно проходит с 1 июля по 21 августа (включительно).
Сноска. Пункт 79 - в редакции решения маслихата города Нур-Султана от 24.11.2021 № 105/15-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
80. Управление образования к 1 мая представляет администратору списки выпускников общеобразовательных школ города в текущем году из числа лиц, указанных в пункте 75 настоящих Правил.
81. Отбор претендентов на получение социальной помощи производится специально созданной при акимате города Астаны комиссией по назначению социальной помощи отдельным категориям граждан на оплату очной формы обучения в высших учебных заведениях города Астаны, по максимальному количеству набранных при тестировании баллов из категорий, указанных в пункте 75 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 81 - в редакции решения маслихата города Астаны от 23.11.2022 № 268/34-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
82. Отбор производится в пределах каждой из указанных категорий в последовательности, приведенной в пункте 75 настоящих Правил.
83. Социальная помощь не назначается выпускникам общеобразовательных школ, не набравшим при тестировании необходимого минимального количества баллов.

83-1. Астана қаласы әкімдігінің жанынан арнайы құрылған Астана қаласының жоғары оқу орындарында күндізгі оқу түріне ақы төлеуге азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмек тағайындау жөніндегі Комиссия алдағы әрбір оқу жылына арналған мамандықтар тізбесін бекітеді.
Ескерту. 5-тарау 83-1-тармақпен толықтырылды - Астана қаласы мәслихатының 28.12.2022 № 298/37-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
84. Әкiмші әлеуметтік көмекті тағайындалғаннан кейін қаланың жоғарғы оқу орындарымен және әлеуметтік көмек алушылармен бiлiм беру қызметтерiн көрсетуге шарттар (бұдан әрi – шарт) жасасады.
85. Әкiмші шартқа қол қойылғаннан кейiн он банктік күн ішінде оқуға әлеуметтік көмек алушының дербес есеп шотына ақшалай қаражатты аудару жолымен алғашқы оқу жылына төлемақы жүргiзедi.
Оқуға әлеуметтік көмек алушы ақшалай қаражаттар түскеннен кейін үш банктік күн ішінде оқуға төлемақы жүргізеді және әкімшіге төлеу туралы түбіртекті ұсынады.
86. Келесi оқу жылдарына әлеуметтік көмек жыл сайын оқу жылының басында жүргiзiледi.
87. Әкiмші жоғарғы оқу орнымен бiрiгiп, әлеуметтік көмек алушының оқуға қабылданған кезiнен бастап оның оқуын бақылауды жүзеге асырады.
88. Жоғарғы оқу орнының әкiмшiлiгi үлгерiмi төмен болғаны, себепсiз үнемi оқуға қатыспағаны немесе әлеуметтік көмек төлем есептеу және/немесе тоқтату үшiн негiз болып табылатын оқу орнының Жарғысына сәйкес басқа да оқу тәртiбiн бұзғаны жөнінде әкiмшіні уақтылы хабардар етуге тиіс.
89. Егер әлеуметтік көмек алушы оқудан шығарылса, жоғарғы оқу орны бес күн iшiнде бұйрықтың көшiрмесiн ұсынып, әкiмшіні хабардар етедi.
90. Әлеуметтік көмек алушы жоғарғы оқу орнынан шығарылған жағдайда әкімші әлеуметтік көмек тағайындау үшін көзделген тәртіпте жоғарғы оқу орны әкiмшiлiгiнiң ұсынысы бойынша оқудан шығарылған студенттің орнына осы Қағиданың 75-тармағында көрсетiлген тұлғалар қатарынан бейiндi мамандық бойынша осындай жоғарғы оқу орнының басқа студентiмен ауыстырады.
Бейiндi мамандық шегiнде ауыстыру үшiн үмiткер болмаған жағдайда, жоғарғы оқу орнының әкiмшiлiгi басқа мамандық бойынша студенттi ұсынады, осындай үмiткерлер болмаған жағдайда, басқа жоғарғы оқу орнының осы Қағиданың 75-тармағында көрсетiлген тұлғалар қатарынан студентіне ауысады.
Аталған жоғарғы оқу орнында үміткер болмаған жағдайда әкiмші қаланың басқа жоғары оқу орындарынан ауыстыру үшiн үмiткердi сұрастырады.

83-1. Специально созданная при акимате города Астаны комиссия по назначению социальной помощи отдельным категориям граждан на оплату очной формы обучения в специально созданных высших учебных заведениях города Астаны утверждает перечень специальностей на каждый предстоящий учебный год.
Сноска. Правила дополнены пунктом 83-1 в соответствии с решением маслихата города Астаны от 28.12.2022 № 298/37-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
84. Администратор после назначения социальной помощи заключает с высшими учебными заведениями города и получателями социальной помощи договор на оказание образовательных услуг (далее – договор).
85. После подписания договора администратор в течение десяти банковских дней производит оплату за первый год обучения путем перечисления денежных средств на лицевой счет получателя социальной помощи на обучение.
Получатель социальной помощи на обучение в течение трех банковских дней с момента поступления денежных средств производит оплату за обучение и предъявляет квитанцию об оплате администратору.
86. Социальная помощь за последующие годы обучения оказывается ежегодно к началу учебного года.
87. С момента зачисления получателя социальной помощи на обучение администратор совместно с высшим учебным заведением осуществляет контроль за прохождением его обучения.
88. Администрация высшего учебного заведения должна своевременно уведомлять администратора о низкой успеваемости, периодическом непосещении занятий без уважительных причин, других случаях существенного нарушения учебной дисциплины согласно Уставу заведения, что является основанием для отчисления и/или прекращения выплаты социальной помощи.
89. В случае отчисления получателя социальной помощи высшее учебное заведение в течение пяти дней уведомляет администратора с представлением копии приказа.
90. При отчислении из высшего учебного заведения получателя социальной помощи администратор в порядке, предусмотренном для назначения социальной помощи, по представлению администрации высшего учебного заведения заменяет отчисленного студента студентом того же высшего учебного заведения по профильной специальности из числа лиц, указанных в пункте 75 настоящих Правил.
В случае отсутствия кандидатуры для замены в пределах профильной специальности администрация высшего учебного заведения рекомендует студента по другой специальности, при отсутствии таких кандидатур замена производится на студента другого высшего учебного заведения из числа лиц, указанных в пункте 75 настоящих Правил.

Ескерту. 90-тармаққа өзгеріс енгізілді - Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының 06.03.2019 № 361/45-VI шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
91. Оқудан шығарылған студенттiң орнын ауыстыру туралы ұсыныс болмаған жағдайда, жоғарғы оқу орны оқу шығындарын шегеру есебiмен Астана қаласының бюджетiне төленген қаражатты қайтаруды жүргiзедi.
Ескерту. 91-тармақ жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 23.11.2022 № 268/34-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
92. Жоғарғы оқу орнынан шығарылған жағдайда оқуға төленген сомалар әлеуметтік көмек алушыдан өндiрiлмейдi.
93. Денсаулығына байланысты академиялық демалысқа шыққан әлеуметтік көмек алушы қайтадан оралғаннан кейiн одан әрi әлеуметтік көмек алуына болады.
94. Жоғарғы оқу орнын бiтiрген соң және тиiстi үлгiдегi дипломды алғаннан кейiн оқуға әлеуметтік көмек алушы он күн мерзiм iшiнде ол туралы әкiмшіні хабардар етедi.
"§ 3. Азаматтардың жекелеген санаттарына қатты отынды сатып алуға және тұрғын үйді газдандыруға әлеуметтік көмек
Ескерту. 3 параграфтың атауы жаңа редакцияда - Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының 26.08.2020 № 530/71-VІ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
95. Қатты отынды сатып алуға әлеуметтік көмек төрт ең төмен күнкөріс деңгейінен аспайтын жан басына шаққандағы табысы болған және оларда және отбасы мүшелерінде басқа тұрғын үйі болмаған жағдайда, жергілікті (пештік) жылытатын жеке тұрғын үйде тұратын, оның жеке меншік иесі (жалға алушысы) немесе жеке меншік иесінің отбасы мүшелері (жалға алушысы) болып табылатын жасы бойынша зейнеткерлерге, мүгедектігі бар адамдарға, мүгедектігі бар балаларға, әлеуметтік мәні бар аурулары бар адамдарға, көп балалы аналарға және көп балалы отбасыларға, жетім балаларға, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға, балалар үйлерінің түлектеріне жүргізіледі.
Ескерту. 95-тармақ жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 28.12.2022 № 298/37-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
96. Өтемақы жылыту маусымына 16 АЕК көлемінде жүргiзiледi.
Ескерту. 96-тармаққа өзгеріс енгізілді - Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының 30.05.2019 № 385/50-VI шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
97. Қатты отынды сатып алуға өтемақы алуға құқығы бар бiрнеше адам бiр жеке меншiк тұрғын үйде тұрған жағдайда, өтемақы тек бiреуiне ғана берiледi.

Сноска. Пункт 90 с изменением, внесенным решением маслихата города Нур-Султан от 06.03.2019 № 361/45-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
91. В случае отсутствия представления о замене отчисленного студента высшее учебное заведение производит возврат оплаченных средств в бюджет города Астаны с учетом вычета расходов за обучение.
Сноска. Пункт 91 - в редакции решения маслихата города Астаны от 23.11.2022 № 268/34-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
92. В случае отчисления из высшего учебного заведения взыскание выплаченной суммы на обучение с получателя социальной помощи не производится.
93. Получатель социальной помощи, вышедший в академический отпуск по состоянию здоровья, может в дальнейшем получать социальную помощь после восстановления.
94. После окончания высшего учебного заведения и получения диплома соответствующего образца получатель социальной помощи на обучение в десятидневный срок уведомляет об этом администратора.
§ 3. Социальная помощь отдельным категориям граждан на приобретение твердого топлива и на газификацию жилого дома
Сноска, Заголовок параграфа 3 – в редакции решения маслихата города Нур-Султана от 26.08.2020 № 530/71-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
95. Социальная помощь на приобретение твердого топлива производится пенсионерам по возрасту, лицам с инвалидностью, детям с инвалидностью, лицам, имеющим социально значимые заболевания, многодетным матерям и многодетным семьям, детям-сиротам, детям, оставшимся без попечения родителей, выпускникам детских домов, проживающим в частных жилых домах с местным (печным) отоплением, являющимся его собственниками (нанимателями) либо членами семьи собственника (нанимателя), при отсутствии у них и членов семьи другого жилья и наличии среднедушевого дохода, не превышающего четыре прожиточных минимума.
Сноска. Пункт 95 - в редакции решения маслихата города Астаны от 28.12.2022 № 298/37-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
96. Компенсация производится в размере 16 МРП на отопительный сезон.
Сноска. Пункт 96 с изменением, внесенным решением маслихата города Нур-Султана от 30.05.2019 № 385/50-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
97. В случае проживания в одном частном жилом доме нескольких лиц, имеющих право на получение социальной помощи на приобретение твердого топлива, компенсация выплачивается только одному из них.

98. Әлеуметтік көмек алу үшін өтініш беруші жылыту маусымы кезеңінде әкiмшiге мына құжаттарды қосып өтініш ұсынады:
1) жеке басты куәландыратын құжат;
2) газ құбырын орнату және жүргізуге байланысты өтініш берушінің нақты шығындарын растайтын акт және/немесе құжат (чектердің, түбіртектердің көшірмелері, қызметтерді көрсетуге арналған шарт және т.б.);
3) адамның (отбасы мүшелерінің) табысы туралы мәліметтер;
4) мәртебесін растайтын құжаттың көшірмесі (зейнетақы куәлігі, мүгедектігі туралы анықтама, балалардың туу туралы куәліктері, жергілікті атқарушы органның қаулысы не бұйрығы);
5) жылжымайтын мүлiкке тiркелген құқығының болмауы (болуы) туралы анықтама.
6) тұрғын үйді пайдалану құқығын растайтын құжат – жалға алушылар үшін;
7) екінші деңгейдегі банктегі не "Қазпошта" акционерлік қоғамындағы банк шотының нөмірі туралы мәліметтер.
Ескерту. 98-тармақ жаңа редакцияда - Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының 10.03.2021 № 13/2-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының 06.05.2021 № 36/5-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күшіне енеді); 28.12.2022 № 298/37-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.
99. Құжаттардың түпнұсқалары және көшiрмелерi салыстыру үшін ұсынылады, одан кейін түпнұсқалары өтініш берушіге қайтарылады.
99-1. Тұрғын үйді газдандыруға біржолғы әлеуметтік көмек төрт ең төмен күнкөріс деңгейінен аспайтын жан басына шаққандағы табысы болған және оларда және отбасы мүшелерінде басқа тұрғын үйі болмаған жағдайда, Астана қаласы газдандыру жөніндегі іс-шаралар жоспарына сәйкес газдандыруға жататын жергілікті жеке тұрғын үйде тұратын, оның жеке меншік иесі немесе жеке меншік иесінің отбасы мүшелері болып табылатын жасы бойынша зейнеткерлерге, мүгедектігі бар адамдарға, мүгедектігі бар балаларға, көп балалы аналарға және көп балалы отбасыларға, жетім балаларға, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға, балалар үйлерінің түлектеріне жүргізіледі.
Ескерту. Қағида 99-1-тармақпен толықтырылды - Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының 26.08.2020 № 530/71-VІ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 28.12.2022 № 298/37-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.
99-2. Әлеуметтік көмектің көлемі 130 АЕК аспайтын газ құбырын орнатуға және жүргізуге байланысты өтініш берушінің нақты шығындарының негізінде анықталады.
Ескерту. Қағида 99-2-тармақпен толықтырылды - Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының 26.08.2020 № 530/71-VІ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының 16.03.2022 № 145/22-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.

98. Для получения социальной помощи заявитель в период отопительного сезона обращается к администратору с заявлением с приложением следующих документов:
1) документ, удостоверяющий личность;
2) акт и/или документ, подтверждающий состоявшиеся расходы лица, связанные с подведением и установкой газового оборудования (копии чеков, квитанции, договор на оказание услуг и т.п.);
3) сведения о доходах лица (членов семьи);
4) копия документа, подтверждающего статус (пенсионное удостоверение, справка об инвалидности, свидетельства о рождении детей, постановление либо приказ местного исполнительного органа);
5) справка об отсутствии (наличии) зарегистрированных прав на недвижимое имущество;
6) документ, подтверждающий право пользования жилым домом, - для нанимателей;
7) сведения о номере банковского счета в банке второго уровня либо в акционерном обществе "Казпочта".
Сноска. Пункт 98 - в редакции решения маслихата города Нур-Султана от 10.03.2021 № 13/2-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными решениями маслихата города Нур-Султана от 06.05.2021 № 36/5-VII (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 28.12.2022 № 298/37-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
99. Документы представляются в подлинниках и копиях для сверки, после чего подлинники документов возвращаются заявителю.
99-1. Единовременная социальная помощь на газификацию жилого дома производится пенсионерам по возрасту, лицам с инвалидностью, детям с инвалидностью, многодетным матерям и многодетным семьям, детям-сиротам, детям, оставшимся без попечения родителей, выпускникам детских домов, проживающим в частных жилых домах, подлежащих газификации согласно Плану мероприятий по газификации города Астаны, являющимися его собственниками, либо членами семьи собственника, при отсутствии у них и членов семьи другого жилья и наличии среднедушевого дохода, не превышающего четыре прожиточных минимума.
Сноска, Правила дополнены пунктом 99-1 в соответствии с решением маслихата города Нур-Султана от 26.08.2020 № 530/71-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции решения маслихата города Астаны от 28.12.2022 № 298/37-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
99-2. Размер социальной помощи определяется исходя из фактических затрат заявителя, связанных с подведением и установкой газового оборудования, но не более 130 МРП.
Сноска, Правила дополнены пунктом 99-2 в соответствии с решением маслихата города Нур-Султана от 26.08.2020 № 530/71-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции решения маслихата города Нур-Султана от 16.03.2022 № 145/22-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

99-3. Әлеуметтік көмек алу үшін өтініш беруші әкімшіге Қағиданың 98-тармағында көзделген құжаттарды қосып өтініш ұсынады.
Ескерту. Қағида 99-3-тармақпен толықтырылды - Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының 26.08.2020 № 530/71-VІ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Астана қаласының
әлеуметтiк көмек көрсету,
оның мөлшерлерiн белгiлеу
және мұқтаж азаматтардың
жекелеген санаттарының
тiзбесiн айқындау қағидаларына
1-қосымша
Өмірде қиын жағдайдың туындауына байланысты адамның (отбасының) мұқтаждығын айқындауға арналған тексеру
АКТІСІ
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының 10.03.2021 № 13/2-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 23.11.2022 № 268/34-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 12.04.2023 № 16/2-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.
20 жылғы " " ____________________________________________________________________
(елді мекен)
1. Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) _______________
____________________________________________________________________
2. Тұратын мекенжайы __________________________________________
____________________________________________________________________
3. Орын алуына байланысты өтініш беруші әлеуметтік көмекке өтініш
берген өмірдегі қиын жағдай __________________________________________
____________________________________________________________________.
4. Отбасы құрамы (отбасында нақты тұратындар есептеледі) ____ адам, оның ішінде:
Р/с №
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні
Өтініш берушіге туыстық қатынасы
Жұмыспен қамтылуы (жұмыс, оқу орны)
Жұмыспен қамтылмау себебі
Қоғамдық жұмыстарға қатысуы, кәсіптік даярлығы (қайта даярлау, біліктілігін арттыру) немесе жұмыспен қамтудың белсенді шараларына қатысуы туралы мәліметтер
Өмірдегі қиын жағдай
1
2
3
4
5
6
7
8
Еңбекке жарамды барлығы _________ адам.
Жұмыспен қамту органдарында жұмыссыз ретінде тіркелгендері _______ адам.
Балалардың саны: ______, олардың ішінен жоғары және орта оқу орындарында ақылы негізде оқитындар _______ адам, оқу құны жылына _______ теңге.
Отбасында Ұлы Отан соғысы ардагерлерінің, Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне теңестірілген адамдардың, басқа мемлекеттер аумағындағы ұрыс қимылдары ардагерлерінің, зейнеткерлердің, 80 жастан асқан қарт адамдардың, әлеуметтік маңызы бар аурулары бар адамдардың, мүгедектігі бар адамдардың, мүгедектігі бар балалардың болуы (көрсету немесе өзге санатты қосу қажет)
__________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________.

99-3. Для получения социальной помощи заявитель обращается к администратору с заявлением с приложением документов, указанных в пункте 98 Правил.
Сноска, Правила дополнены пунктом 99-3 в соответствии с решением маслихата города Нур-Султана от 26.08.2020 № 530/71-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам оказания
социальной помощи,
установления размеров и
определения перечня
отдельных категорий
нуждающихся граждан
города Астана
Сноска. Правый верхний угол приложения 1 с изменением, внесенным решением маслихата города Астаны от 12.04.2023 № 16/2-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
АКТ обследования для определения нуждаемости лица (семьи)в связи с наступлением трудной жизненной ситуации
Сноска. Приложение 1 - в редакции решения маслихата города Нур-Султана от 10.03.2021 № 13/2-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными решением маслихата города Астаны от 23.11.2022 № 268/34-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
от " " 20 года
_________________________________________________________________
(населенный пункт)
1. Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
2. Адрес места жительства ________________________________________
____________________________________________________________________
3. Трудная жизненная ситуация, в связи с наступлением которой заявитель обратился
за социальной помощью ______________________________________________
____________________________________________________________________
4. Состав семьи (учитываются фактически проживающие в семье) ____ человек, в том
числе:
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения
Родственное отношение к заявителю
Занятость (место работы, учебы)
Причина незанятости
Сведения об участии в общественных работах, профессиональной подготовке (переподготовке, повышении квалификации) или в активных мерах содействия занятости
Трудная жизненная ситуация
1
2
3
4
5
6
7
8
Всего трудоспособных _________ человек.
Зарегистрированы в качестве безработного в органах занятости _______ человек.
Количество детей: ______, из них обучающихся в высших и средних учебных
заведениях на платной основе _______ человек, стоимость обучения в год ________ тенге.
Наличие в семье ветеранов Великой Отечественной войны, лиц, приравненных по
льготам к ветеранам Великой Отечественной войны, ветеранов боевых действий на
территории других государств, пенсионеров, пожилых лиц старше 80-ти лет, лиц, имеющих
социально значимые заболевания, лиц с инвалидностью, детей с инвалидностью (указать или
добавить иную категорию)
______________________________________________________________________
_____________________________________________________________________.

5. Тұрмыс жағдайы (жатақхана, жалға алынған, жекешелендірілген тұрғын үй, қызметтік тұрғын үй, тұрғын үй кооперативі, жеке тұрғын үй немесе өзге көрсету қажет):
____________________________________________________________________.
Тұрғын үйді ұстауға арналған шығыстар:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
Отбасының табысы:
Р/с №
Табысы бар отбасы мүшелерінің (оның ішінде өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Табыс түрі
Өткен тоқсандағы табыс сомасы (теңге)
Жеке қосалқы шаруашылық (ауладағы учаске, малы және құсы), саяжай және жер учаскесі (жер үлесі) туралы мәліметтер
тоқсанға
орта есеппен айына
1
2
3
4
5
6

5. Условия проживания (общежитие, арендное, приватизированное жилье, служебное жилье, жилой кооператив, индивидуальный жилой дом или иное – указать):
____________________________________________________________________.
Расходы на содержание жилья:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
Доходы семьи:
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) членов семьи (в том числе заявителя), имеющих доход
Вид дохода
Сумма дохода за предыдущий квартал (тенге)
Сведения о личном подсобном хозяйстве (приусадебный участок, скот и птица), дачном и земельном участке (земельной доли)
за квартал
в среднем за месяц
1
2
3
4
5
6

6. Мыналардың:
автокөлігінің болуы (маркасы, шығарылған жылы, құқық беретін құжат, оны пайдаланғаннан түскен мәлімделген табыс)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
қазіргі уақытта өздері тұрып жатқаннан бөлек өзге тұрғын үйінің болуы (оны пайдаланғаннан түскен мәлімделген табыс)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
7. Бұрын алған көмегі туралы мәліметтер (нысаны, сомасы, көзі):
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
8. Отбасының өзге де табыстары (нысаны, сомасы, көзі):
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
9. Балалардың мектеп керек-жарағымен, киіммен, аяқ киіммен қамтамасыз етілуі:
____________________________________________________________________
10. Тұратын жерінің санитариялық-эпидемиологиялық жағдайы:
___________________________________________________________________
Комиссия төрағасы:
__________________________ ____________________________________
Комиссия мүшелері:
__________________________ ____________________________________
__________________________ ____________________________________
__________________________ ____________________________________
(қолдары)                   (тегі, аты, әкесінің аты)
Жасалған актімен таныстым: _______________________________
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және қолы
___________________________________________________________________
Тексеру жүргізілуден бас тартқан ______________________
Өтініш берушінің (немесе отбасы мүшелерінің бірінің) тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және қолы
____________________________________________________________________
(өтініш беруші тексеру жүргізуден бас тартқан жағдайда толтырылады)
Күні _______
Астана қаласының әлеуметтiк
көмек көрсету, оның
мөлшерлерiн белгiлеу және
мұқтаж азаматтардың жекелеген
санаттарының тiзбесiн
айқындау қағидаларына
2-қосымша
Учаскелiк комиссияның № ____ қорытындысы
Ескерту. 2-қосымшаға өзгеріс енгізілді - Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының 30.05.2019 № 385/50-VI  (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 23.11.2022 № 268/34-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 12.04.2023 № 16/2-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.
20____ жылғы "__" _________
Учаскелiк комиссия Астана қаласының әлеуметтiк көмек көрсету, оның мөлшерлерiн белгiлеу және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тiзбесiн айқындау қағидаларына сәйкес өмiрлiк қиын жағдайдың туындауына байланысты әлеуметтiк көмек алуға өтiнiш берген адамның (отбасының)
________________________________________________________________________________
(өтiнiш берушiнiң тегi, аты, әкесiнiң аты)
өтiнiшiн және оған қоса берiлген құжаттарды қарап, ұсынылған құжаттар және өтiнiш берушiнiң (отбасының) материалдық жағдайын тексеру нәтижелерiнiң негiзiнде
________________________________________________________________________________
(қажеттiлiгi, қажеттiлiктiң жоқтығы) адамға (отбасыға) өмiрлiк қиын жағдайдың туындауына байланысты әлеуметтiк көмек ұсыну туралы қорытынды шығарады.
Комиссия төрағасы:
__________________ _______________________
Комиссия мүшелерi:
__________________ _______________________
__________________ _______________________
__________________ _______________________
__________________ _______________________
(қолдары)            (Т.А.Ә.)
Қорытынды қоса берiлген құжаттармен ___ данада 20__ жылғы "___" ____ қабылданды
________________________________________________________________________________
Құжаттарды қабылдаған уәкілетті органның Т.А.Ә., лауазымы, қолы
Нұр-Сұлтан қаласының әлеуметтiк
көмек көрсету, оның
мөлшерлерiн белгiлеу және
мұқтаж азаматтардың жекелеген
санаттарының тiзбесiн
айқындау қағидаларына
3-қосымша
Өтiнiш берушiнiң отбасы құрамы туралы мәлiметтер

6. Наличие: автотранспорта (марка, год выпуска, правоустанавливающий документ,
заявленные доходы от его эксплуатации)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
иного жилья, кроме занимаемого в настоящее время (заявленные доходы от его
эксплуатации)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
7. Сведения о ранее полученной помощи (форма, сумма, источник):
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
8. Иные доходы семьи (форма, сумма, источник):
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
9. Обеспеченность детей школьными принадлежностями, одеждой, обувью:
____________________________________________________________________.
10. Санитарно-эпидемиологические условия проживания:
____________________________________________________________________.
Председатель комиссии:
__________________ ____________________________________________.
Члены комиссии:
__________________ ____________________________________________
__________________ ____________________________________________
(подписи)             (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
С составленным актом ознакомлен(а): ______________________________.
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись заявителя
_______________________________________________________________
От проведения обследования отказываюсь________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись заявителя (или
одного из членов семьи)______________________________________________
(заполняется в случае отказа заявителя от проведения обследования)
дата _____________
Приложение 2
к Правилам оказания социальной
помощи, установления размеров и
определения перечня отдельных
категорий нуждающихся граждан
города Астана
Сноска. Правый верхний угол приложения 2 с изменением, внесенным решением маслихата города Астаны от 12.04.2023 № 16/2-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Приложение 2 с изменениями, внесенными решениями маслихата города Нур-Султана от 30.05.2019 № 385/50-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 23.11.2022 № 268/34-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Заключение участковой комиссии № ______
"____" ___________ 20____ года
Участковая комиссия в соответствии с Правилами оказания социальной помощи,
установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан
города Астаны, рассмотрев заявление и прилагаемые к нему документы семьи (лица),
обратившегося за предоставлением социальной помощи в связи с наступлением трудной
жизненной ситуации
_________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество заявителя)
на основании представленных документов и результатов обследования материального положения заявителя (семьи) выносит заключение о ____________________________________________________________________
(необходимости, отсутствии необходимости) предоставления семье (лицу) социальной помощи с наступлением трудной жизненной ситуации.
Председатель комиссии:
________________________ _____________________
Члены комиссии:
________________________ ______________________
________________________ ______________________
________________________ ______________________
________________________ ______________________
(подпись)                   (Ф.И.О.)
Заключение с прилагаемыми документами в количестве ____ штук принято "____"____________ 20___ года
______________________________________________________________________________________________
Ф.И.О., должность, подпись работника уполномоченного органа, принявшего документы
Приложение 3
к Правилам оказания социальной
помощи, установления размеров и
определения перечня отдельных
категорий нуждающихся граждан
города Нур-Султан

Ескерту. 3-қосымша алып тасталды - Астана қаласы мәслихатының 12.04.2023 № 16/2-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Нұр-Сұлтан қаласының әлеуметтiк
көмек көрсету, оның
мөлшерлерiн белгiлеу және
мұқтаж азаматтардың жекелеген
санаттарының тiзбесiн
айқындау қағидаларына
4-қосымша
Амбулаторлық емделу кезінде Нұр-Сұлтан қаласындағы мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарын тегін қамтамасыз ету үшін дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың, гигиена және күтім көрсету заттарының тізбесі
Ескерту. 4-қосымша алып тасталды - Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының 30.05.2019 № 385/50-VI шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Астана қаласы мәслихатының
2017 жылғы 12 желтоқсандағы
№221/25-VI шешіміне
2-қосымша
Астана қаласы мәслихатының кейбір күші жойылған шешімдерінің тізбесі
1. Астана қаласы мәслихатының 2014 жылғы 27 маусымдағы № 250/36-V "Астана қаласында әлеуметтік көмек көрсету, оның мөлшерлерін белгілеу және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындау қағидасы туралы" шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 822 болып тіркелді, 2014 жылғы 23 шілдеде "Астана ақшамы", "Вечерняя Астана" газеттерінде жарияланды).
2. Астана қаласы мәслихатының 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 290/41-V "Астана қаласында әлеуметтік көмек көрсету, оның мөлшерлерін белгілеу және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындау қағидасы туралы" Астана қаласы мәслихатының 2014 жылғы 27 маусымдағы № 250/36-V шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 845 болып тіркелді, 2014 жылғы 25 қазанда "Астана ақшамы", "Вечерняя Астана" газеттерінде жарияланды).
3. Астана қаласы мәслихатының 2015 жылғы 17 шілдедегі № 399/55-V "Астана қаласында әлеуметтiк көмек көрсету, оның мөлшерлерiн белгiлеу және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тiзбесiн айқындау қағидасы туралы" Астана қаласы мәслихатының 2014 жылғы 27 маусымдағы № 250/36-V шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 933-1 болып тіркелді, 2015 жылғы 29 тамызда "Астана ақшамы", "Вечерняя Астана" газеттерінде жарияланды).
4. Астана қаласы мәслихатының 2016 жылғы 24 маусымдағы № 34/7-VI "Астана қаласында әлеуметтік көмек көрсету, оның мөлшерлерін белгілеу және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындау қағидасы туралы" Астана қаласы мәслихатының 2014 жылғы 27 маусымдағы № 250/36-V шешіміне өзгерістер енгізу туралы" шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1039 болып тіркелді, 2016 жылғы 23 шілдеде "Астана ақшамы", "Вечерняя Астана" газеттерінде жарияланды).

Сноска. Приложение 3 исключено решением маслихата города Астаны от 12.04.2023 № 16/2-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 4
к Правилам оказания социальной
помощи, установления размеров и
определения перечня отдельных
категорий нуждающихся граждан
города Нур-Султан
Перечень лекарственных средств, изделий медицинского назначения и предметов гигиены и ухода для бесплатного обеспечения
отдельных категорий нуждающихся граждан города Нур-Султан при амбулаторном лечении
Сноска. Приложение 4 исключено решением маслихата города Нур-Султана от 30.05.2019 № 385/50-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 2
к решению маслихата
города Нур-Султан
от 12 декабря 2017 года
№ 221/25-VI
Перечень некоторых решений маслихата города Астаны, утративших силу
1. Решение маслихата города Астаны от 27 июня 2014 года № 250/36-V "О Правилах оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан города Астаны" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 822, опубликовано 31 июля 2014 года в газетах "Астана ақшамы", "Вечерняя Астана").
2. Решение маслихата города Астаны от 29 сентября 2014 года № 290/41-V "О внесении изменений и дополнения в решение маслихата города Астаны от 27 июня 2014 года № 250/36-V "О Правилах оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан города Астаны" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 845, опубликовано 25 октября 2014 года в газетах "Астана ақшамы", "Вечерняя Астана").
3. Решение маслихата города Астаны от 17 июля 2015 года № 399/55-V "О внесении изменений и дополнений в решение маслихата города Астаны от 27 июня 2014 года № 250/36-V "О Правилах оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан города Астаны" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 933-1, опубликовано 27 августа 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет").
4. Решение маслихата города Астаны от 24 июня 2016 года № 34/7-VI "О внесении изменений в решение маслихата города Астаны от 27 июня 2014 года № 250/36-V "О Правилах оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан города Астаны" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 1039, опубликовано 23 июля 2016 года в газетах "Астана ақшамы", "Вечерняя Астана").

5. Астана қаласы маслихатының 2016 жылғы 8 желтоқсандағы № 85/13-VI "Астана қаласында әлеуметтік көмек көрсету, оның мөлшерлерін белгілеу және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындау қағидасы туралы" Астана қаласы мәслихатының 2014 жылғы 27 маусымдағы № 250/36-V шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1086 болып тіркелді, 2016 жылғы 29 желтоқсанда "Астана ақшамы", "Вечерняя Астана" газеттерінде жарияланды).

5. Решение маслихата города Астаны от 8 декабря 2016 года № 85/13-VI "О внесении изменений и дополнений в решение маслихата города Астаны от 27 июня 2014 года № 250/36-V "О Правилах оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан города Астаны" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 1086, опубликовано 29 декабря 2016 года в газетах "Астана ақшамы", "Вечерняя Астана").