Успен ауданы бойынша 2018 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспарды бекіту туралы
Павлодар облысы Успен аудандық мәслихатының 2017 жылғы 22 желтоқсандағы № 107/23 шешімі. Павлодар облысының Әділет департаментінде 2018 жылғы 11 қаңтарда № 5814 болып тіркелді. Күші жойылды - Павлодар облысы Успен аудандық мәслихатының 2018 жылғы 9 тамыздағы № 172/35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Павлодар облысы Успен аудандық мәслихатының 09.08.2018 № 172/35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабы 1) тармақшасына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабына сәйкес, Успен аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса беріліп отырған Успен ауданы бойынша 2018 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар бекітілсін.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау аудандық мәслихаттың аграрлық мәселелер жөніндегі тұрақты комиссиясына жүктелсін.
3. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы,
аудандық мәслихат хатшысы Р. Бечелова
Успен аудандық мәслихатының
2017 жылғы 22 желтоқсандағы
№ 107/23 шешімімен
бекітілген
Успен ауданы бойынша 2018 жылға арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
1. Жалпы мәліметтер
1. Осы Успен ауданы бойынша 2018 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 20 маусымдағы Жер кодексіне, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" және 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" № 173 бұйрығына және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" № 3-3/332 бұйрығына сәйкес әзірленді.
2. Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Успенскому району на 2018 год
Решение маслихата Успенского района Павлодарской области от 22 декабря 2017 года № 107/23. Зарегистрировано Департаментом юстиции Павлодарской области 11 января 2018 года № 5814. Утратило силу решением маслихата Успенского района Павлодарской области от 9 августа 2018 года № 172/35 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратило силу решением маслихата Успенского района Павлодарской области от 09.08.2018 № 172/35 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Успенский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию по Успенскому району на 2018 год.
2. Контроль за исполнением данного решения возложить на постоянную комиссию Успенского районного маслихата по аграрным вопросам.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии,
секретарь районного маслихата Р. Бечелова
Утвержден
решением Успенского
районного маслихата от 22
декабря 2017 года № 107/23
План по управлению пастбищами и их
использованию по Успенскому району на 2018 год
1. Общие сведения
1. Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Успенскому району на 2018 год (далее - План) разработан в соответствии с Земельным кодексом Республики Казахстан от 20 июня 2003 года, Законами Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" и приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ".
2. План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.

3. Жоспар:
1) осы жоспардың 1-қосымшасына сәйкес, құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Успен ауданының аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын);
2) осы жоспардың 2-қосымшасына сәйкес, жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын;
3) осы жоспардың 3-қосымшасына сәйкес, жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картаны;
4) осы жоспардың 4-қосымшасына сәйкес, жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын;
5) осы жоспардың 5-қосымшасына сәйкес, жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын;
6) осы жоспардың 6-қосымшасына сәйкес, ауылдық округ, ауыл, кент маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын;
7) осы жоспардың 7-қосымшасына сәйкес, ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графикті қамтиды.
4. Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
2. Аудан жер қорының жағдайы
5. Успен ауданы Павлодар қаласынан солтүстік-шығысқа қарай Павлодар облысының шығысында орналасқан және солтүстік-батыста Қашыр ауданымен, оңтүстік-батыста Павлодар ауданымен, оңтүстік-шығыста Шарбақты ауданымен, шығыста Ресей Федерациясы жерлерімен шекараласады. Аудан орталығы - Успен ауылы. Әкімшілік-аумақтық бөлінісі 9 ауылдық округтерде және 3 елді мекендерде орналасқан 21 ауылдық елді мекендерден тұрады.

3. План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Успенского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при поселке, селе, сельском округе, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 7 к настоящему Плану.
4. План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
2. Состояние земельного фонда
5. Успенский район расположен на востоке Павлодарской области северо-восточнее города Павлодара и граничит: на северо-западе с Качирским районом, на юго-западе с Павлодарским районом, на юго-востоке с Щербактинским районом, на востоке с землями Российской Федерации. Районный центр - село Успенка. Административно-территориальное деление состоит из 21 сельских населенных пунктов расположенных в 9 сельских округах и 3 населенных пунктах.

Аудан климаты күрт континенттік, қыс салыстырмалы суық, жаз ыстық. Қаңтарда ауаның жылдық орташа температурасы Цельсий бойынша -18 – -19 градус, шілдеде Цельсий бойынша +20 – +21 градус. Жауын-шашынның жылдық орташа мөлшері – 200-300 миллиметр.
6. Успен ауданы жерлерінің жалпы алаңы 549 416 гектар (бұдан әрі - га), оның ішінде жайылым жерлері – 180 157 га.
Жерлер санаттары бойынша келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 338 242 га;
елдi мекендердiң жерлерi – 78 448,39 га;
өнеркәсiп, көлiк, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер – 2 026,88 га;
ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жерi, сауықтыру мақсатындағы, рекреациялық және тарихи-мәдени мақсаттағы жерлер – 11 544 га;
су қорының жерлерi – 22 924 га;
босалқы жерлер – 117 183,1 га.
3. Жайылым сипаттамасы
7. Жайылымдар ауданның табиғи-климаттық ерекшелігіне байланысты табиғи жайылымдар болып табылады. Екпе және аридтік жайылымдар жоқ.
Аудан аумағында қызыл қоңыр (қою-қызыл қоңыр) топырақ.
Аудан аумағы түрлі шөптесінді көделі даланың кіші аймағына енеді. 20 тұқымдасқа және 70 түрге жататын кең таралған гүлді өсімдіктердің шамамен 90 түрі бар. Ең көп таралған үш тұқымдастар: дәнді, күрделігүлділер және алаботалар, сондай-ақ бетеге, көде, жіңішке қоңырбас, жусанның әралуан түрлері.
Жайылымдық алқаптардың орташа өнімділігі 3,5 центнер/га.
Жайылымдардағы жемдердің қоры ұзақтығы 180-200 күн жайылым кезеңінде пайдаланылады.
4. Жайылымдарды пайдалану
8. Аудан аумағындағы негізігі жайылым пайдаланушылары ауыл шаруашылық құрылымдары болып табылады. Елді мекендерде тұрғындардың малы белгіленген жерлерде жайылады.
9. Аудан аумағында ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны: жеке тұлғаларда – 16 868 бас ірі қара мал (бұдан әрі – ІҚМ), 20 513 бас ұсақ қара мал (бұдан әрі – ҰҚМ), 3 433 бас жылқылар; заңды тұлғаларда – 5 438 бас ІҚМ, 1 671 бас жылқылар. Жалпы аудан бойынша 22 306 бас ІҚМ, 20 513 бас ҰҚМ, 5 104 бас жылқылар бар.
10. Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша қалыптастырылған үйірлер, отарлар, табындар келесідей бөлінген:
83 ІҚМ үйір;
21 ҰҚМ отар;
22 жылқылар табын.
5. Ветеринариялық-санитарлық объектілер
11. Успен ауданында 29 ветеринариялық-санитарлық объектілер, соның ішінде: 12 мал көмінділері, 12 мал дәрігерлік пункттері, 5 мал соятын пункт қызмет істейді.
6. Малды айдап өтуге арналған сервитуттар
12. Малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген.
Успен ауданы бойынша 2018
жылға арналған жайылымдарды
басқару және оларды
пайдалану жөніндегі жоспарға
1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер
учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде
Успен ауданының аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шартты белгілер:
Успен ауданы бойынша 2018
жылға арналған жайылымдарды
басқару және оларды
пайдалану жөніндегі жоспарға
2-қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Шартты белгілер:
Успен ауданы бойынша 2018
жылға арналған жайылымдарды
басқару және оларды
пайдалану жөніндегі жоспарға
3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың
сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық
инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Шартты белгілер:
Успен ауданы бойынша 2018
жылға арналған жайылымдарды
басқару және оларды
пайдалану жөніндегі жоспарға
4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес
жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға,
апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы
немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Шартты белгілер:
Успен ауданы бойынша 2018
жылға арналған жайылымдарды
басқару және оларды
пайдалану жөніндегі жоспарға
5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды
тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал
басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және
оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Шартты белгілер:
Успен ауданы бойынша 2018
жылға арналған жайылымдарды
басқару және оларды
пайдалану жөніндегі жоспарға
6-қосымша
Ауылдық округ, ауыл, кент маңында орналасқан
жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе)
заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының
мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Шартты белгілер:
Успен ауданы бойынша 2018
жылға арналған жайылымдарды
басқару және оларды
пайдалану жөніндегі жоспарға
7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың
маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды
пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
№ р/с
Атауы
Шалғайдағы жайылымға малдардың айдап шығарылу мерзімі
Шалғайдағы жайылымнан малдардың қайтарылу мерзімі
1
Қаратай ауылы
сәуір, 2 жартысы
қазан, 2 онкүндігі
2
Богатырь ауылы
сәуір, 2 жартысы
қазан, 2 онкүндігі
3
Лозов ауылдық округі
сәуір, 2 жартысы
қазан, 2 онкүндігі
4
Ковалев ауылдық округі
сәуір, 2 жартысы
қазан, 2 онкүндігі
5
Қозыкеткен ауылдық округі
сәуір, 2 жартысы
қазан, 2 онкүндігі
6
Успен ауылдық округі
сәуір, 2 жартысы
қазан, 2 онкүндігі
7
Белоусов ауылдық округі
сәуір, 2 жартысы
қазан, 2 онкүндігі
8
Қоңырөзек ауылдық округі
сәуір, 2 жартысы
қазан, 2 онкүндігі
9
Новопокров ауылдық округі
сәуір, 2 жартысы
қазан, 2 онкүндігі
10
Надаров ауылдық округі
сәуір, 2 жартысы
қазан, 2 онкүндігі
11
Равнополь ауылдық округі
сәуір, 2 жартысы
қазан, 2 онкүндігі
12
Таволжан ауылы
сәуір, 2 жартысы
қазан, 2 онкүндігі

Климат района резко континентальный, зима сравнительно холодная, лето жаркое. В январе среднегодовая температура воздуха -18 - -19 градусов по Цельсию, в июле +20 - +21 градусов по Цельсию. Среднеговой размер осадков - 200-300 миллиметров.
6. Общая площадь земель Успенского района 549 416 гектар (далее - га), из них пастбищные земли 180 157 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения - 338 242 га;
земли населенных пунктов - 78 448,39 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного не сельскохозяйственного назначения - 2 026,88 га;
земли особо охраняемые природных территорий, земли оздоровительного, рекреационного и историко-культурного назначения - 11 544 га;
земли водного фонда - 22 924 га;
земли запаса - 117 183,1 га.
3. Описание пастбищ
7. Патбища, в связи с природно-климатической особенностью района относятся к природным пастбищам. Культурных и аридных пастбищ нет.
На терртории района каштановая (темно-каштановая) почва.
Территория района входит в подзону разнотравных ковыльных степей. Насчитывается примерно 90 видов широко распространенных цветковых растений, относящихся к 20 семействам и 70 родам. Наибольшее распространение получили три семейства: злаковые, сложноцветные, маревые, также типчак, ковыль, тонконог тонкий, различные виды полыни.
Средняя урожайность пастбищных угодий составляет 3,5 центнер/га.
Фонд кормов пастбищ используется в пастбищный период продолжительностью 180-200 дней.
4. Использование пастбищ
8. Основными пользователями пастбищ на территории района являются сельскохозяйственные формирования. Скот населения в населенных пунктах пасется на отведенных землях.
9. Количество поголовья сельскохозяйственных животных: у физических лиц - 16 868 голов крупного рогатого скота (далее - КРС), 20 513 голов мелкого рогатого скота (далее - МРС), 3 433 головы лошадей; у юридических лиц - 5 438 голов КРС, 1 671 головы лошадей. В целом по району 22 306 головы КРС, 20 513 головы МРС, 5 104 голов лошадей.
10. Сформированные стада, отары, табуны сельскохозяйственных животных по видам распределились следующим образом:
83 стада КРС;
21 отара МРС;
22 табунов лошадей.
5. Ветеринарно-санитарные объекты
11 В Успенском районе действуют 29 ветеринарно-санитарных объектов, из них: 12 скотомогильников, 12 ветеринарных пунктов, 5 убойных пунктов.
6. Сервитуты для прогона скота
12. Сервитуты для прогона скота не установлены.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по Успенскому
району на 2018 год
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Успенского
района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и
землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Условные обозначения:
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по Успенскому
району на 2018 год
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Условные обозначения:
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по Успенскому
району на 2018 год
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ,
в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Условные обозначения:
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по Успенскому
району на 2018 год
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам
(озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или
обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам)
Условные обозначения:
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по Успенскому
району на 2018 год
Схема перераспределения пастбищ для размещения
поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или)
юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища,
и перемещения его на предоставляемые пастбища
Условные обозначения:
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по Успенскому
району на 2018 год
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных
животных на отгонных пастбищах физических и (или)
юридических лиц, не обеспеченных пастбищами,
расположенными при поселке, селе, сельском округе
Условные обозначения:
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по Успенскому
району на 2018 год
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные
маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
№ п/п
Наименование
Период отгона на отдаленные пастбища
Период возврата с отдаленных пастбищ
1
село Каратай
апрель, половина
октябрь, 2 декада
2
село Богатырь
апрель, половина
октябрь, 2 декада
3
Лозовский сельский округ
апрель, половина
октябрь, 2 декада
4
Ковалевский сельский округ
апрель, половина
октябрь, 2 декада
5
Козыкеткенский сельский округ
апрель, половина
октябрь, 2 декада
6
Успенский сельский округ
апрель, половина
октябрь, 2 декада
7
Белоусовский сельский округ
апрель, половина
октябрь, 2 декада
8
Конырозекский сельский округ
апрель, половина
октябрь, 2 декада
9
Новопокровский сельский округ
апрель, половина
октябрь, 2 декада
10
Надаровский сельский округ
апрель, половина
октябрь, 2 декада
11
Равнопольский сельский округ
апрель, половина
октябрь, 2 декада
12
село Таволжан
апрель, половина
октябрь, 2 декада