Солтүстік Қазақстан облысының аумағында орналасқан Ресей Федерациясының теміржол учаскесі бойынша теміржол жолаушылар тасымалын жүзеге асырумен байланысты тасымалдаушылардың шығыстарын субсидиялау көлемдерін айқындау әдістемесін бекіту туралы
Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің 2017 жылғы 14 желтоқсандағы № 495 қаулысы. Солтүстік Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2017 жылғы 27 желтоқсанда № 4461 болып тіркелді. Күші жойылды - Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің 2020 жылғы 19 наурыздағы № 64 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Солтүстік Қазақстан облысы əкімдігінің 19.03.2020 № 64 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясы Үкіметінің арасындағы темір жол көлігінің кәсіпорындары, мекемелері мен ұйымдарының қызметін құқықтық реттеудің ерекшеліктері туралы келісімді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1997 жылғы 15 шілдедегі № 1114 қаулысымен бекітілген 1996 жылғы 18 қазандағы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясы Үкіметінің арасындағы темір жол көлігінің кәсіпорындары, мекемелері мен ұйымдарының қызметін құқықтық реттеудің ерекшеліктері туралы келісімнің 9-5-бабына сәйкес Солтүстік Қазақстан облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Солтүстік Қазақстан облысының аумағында орналасқан Ресей Федерациясының теміржол учаскесі бойынша теміржол жолаушылар тасымалын жүзеге асырумен байланысты тасымалдаушылардың шығыстарын субсидиялау көлемдерін айқындау әдістемесі бекітілсін.
2. "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі мыналарды Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте қамтамасыз етсін:
1) "Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінің Солтүстік Қазақстан облысы Әділет" департаменті республикалық мемлекеттік мекемесінде осы қаулының тіркелуін;
2) осы әкімдік қаулысын мемлекеттік тіркеген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның мемлекеттік және орыс тіліндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмесін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылықты жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорынның филиалы – Солтүстік Қазақстан өңірлік құқықтық ақпарат орталығына ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтiк құқықтық актілерiнiң эталондық бақылау банкiне қосу үшін жолдауды;

Об утверждении Методики определения объемов субсидирования расходов перевозчиков, связанных с осуществлением железнодорожных пассажирских перевозок по участку железной дороги Российской Федерации, расположенному на территории Северо-Казахстанской области
Постановление акимата Северо-Казахстанской области от 14 декабря 2017 года № 495. Зарегистрировано Департаментом юстиции Северо-Казахстанской области 27 декабря 2017 года № 4461. Утратило силу постановлением акимата Северо-Казахстанской области от 19 марта 2020 года № 64
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Северо-Казахстанской области от 19.03.2020 № 64 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 9-5 Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации об особенностях правового регулирования деятельности предприятий, учреждений и организаций железнодорожного транспорта от 18 октября 1996 года, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 июля 1997 года № 1114 "Об утверждении Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации об особенностях правового регулирования деятельности предприятий, учреждений и организаций железнодорожного транспорта" акимат Северо-Казахстанской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Методику определения объемов субсидирования расходов перевозчиков, связанных осуществлением железнодорожных пассажирских перевозокпо участку железной дороги Российской Федерации, расположенному на территории Северо-Казахстанской области.
2. Коммунальному государственному учреждению "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог акимата Северо-Казахстанской области" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего постановления в Республиканском государственном учреждении "Департамент юстиции Северо-Казахстанской области Министерства юстиции Республики Казахстан";
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего постановления акимата направление его копии в бумажном и электронном виде на государственном и русском языках в Северо-Казахстанский региональный центр правовой информации - филиал Республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;

3) осы қаулыны ресми жариялағаннан кейін Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастыруды.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Солтүстік Қазақстан облысы әкімінің жетекшілік ететін мәселелер жөніндегі орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Солтүстік Қазақстан облысының
әкімі Қ.Ақсақалов
Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің 2017 жылғы 14 желтоқсандағы № 495 қаулысымен бекітілді
Солтүстік Қазақстан облысының аумағында орналасқан Ресей Федерациясының теміржол учаскесі бойынша теміржол жолаушылар тасымалын жүзеге асырумен байланысты тасымалдаушылардың шығыстарын субсидиялау көлемдерін айқындау әдістемесі
Ескерту. Әдістеме жаңа редакцияда - Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің 02.11.2018 № 314 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Солтүстік Қазақстан облысының аумағында орналасқан Ресей Федерациясының теміржол учаскесі бойынша теміржол жолаушылар тасымалын жүзеге асырумен байланысты тасымалдаушылардың шығыстарын субсидиялау көлемдерін айқындау әдістемесі (бұдан әрі - Әдістеме) "Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Ресей Федерациясы Үкiметiнiң арасындағы темiржол көлiгi кәсiпорындарының мекемелерi мен ұйымдарының қызметiн құқықтық реттеудiң ерекшелiктерi туралы келiсiмдi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1997 жылғы 15 шiлде № 1114 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Ресей Федерациясы Үкiметiнiң арасындағы темiржол көлiгi кәсiпорындары, мекемелерi мен ұйымдарының қызметiн құқықтық реттеудiң ерекшелiктерi туралы келісімнің 9-5-бабына сәйкес әзірленді.
2. Ресей Федерациясы аумағында орналасқан Қазақстан Республикасы темір жол учаскелері мен Қазақстан Республикасы аумағында орналасқан Ресей Федерациясы темір жол учаскелері бойынша өтетін әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша жолаушылар тасымалын жүзеге асырумен байланысты тасымалдаушының шығыстарын субсидиялау көлемін айқындау Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 13 маусымдағы Заңымен ратификацияланған 1996 жылғы 18 қазандағы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясы Үкіметінің арасындағы теміржол көлігінің кәсіпорындары, мекемелері мен ұйымдарының қызметін құқықтық реттеудің ерекшеліктері туралы келісімге өзгерістер енгізу туралы хаттамаға сәйкес бекітілетін теміржол жолаушылар тасымалын жүзеге асырумен байланысты тасымалдаушылардың шығыстарын субсидиялау көлемін айқындау әдістемесіне сәйкес жүзеге асырылады.

3) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата Северо-Казахстанской области после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима Северо-Казахстанской области по курируемым вопросам.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким
Северо-Казахстанской области К. Аксакалов
Утверждена
постановлением акимата Северо-Казахстанской области от 14 декабря 2017 года № 495
Методика определения объемов субсидирования расходов перевозчиков, связанных с осуществлением железнодорожных пассажирских перевозок по участку железной дороги Российской Федерации, расположенному на территории Северо-Казахстанской области
Сноска. Методика в редакции постановления акимата СевероКазахстанской области от 02.11.2018 № 314 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Настоящая Методика определения объемов субсидирования расходов перевозчиков, связанных с осуществлением железнодорожных пассажирских перевозок по участку железной дороги Российской Федерации, расположенному на территории Северо-Казахстанской области (далее - Методика) разработана в соответствии со статьей 9-5 Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации об особенностях правового регулирования деятельности предприятий, учреждений и организаций железнодорожного транспорта, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 июля 1997 года № 1114 "Об утверждении Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации об особенностях правового регулирования деятельности предприятий, учреждений и организаций железнодорожного транспорта".
2. Определение объемов субсидирования расходов перевозчика, связанных с осуществлением перевозок пассажиров по социально значимым сообщениям, проходящих по участкам железных дорог Республики Казахстан, расположенным на территории Российской Федерации, и участкам железных дорог Российской Федерации, расположенным на территории Республики Казахстан осуществляется в соответствии с методикой определения объемов субсидирования расходов перевозчиков, связанных с осуществлением железнодорожных пассажирских перевозок, утверждаемые в соответствии с Протоколом о внесении изменений в Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации об особенностях правового регулирования деятельности предприятий, учреждений и организаций железнодорожного транспорта от 18 октября 1996 года, ратифицированным Законом Республики Казахстан от 13 июня 2017 года

3. Әдістеменің есебін және қолданылуын ақындайтын негізгі қағидаттар мыналар болып табылады:
1) жолаушылар теміржол тасымалының стратегиялық және әлеуметтік маңыздылығы;
2) жолаушылар тасымалының тиімділігін арттыру, маршруттардың экономикалық орындылығы және жолаушыларды тасымалдаудан түсетін кірістерді арттыру резервтерін анықтау;
3) поездардың қажетті құрамдылығын, жүру маршрутын және жүру учаскелері бойынша қажеттілігін анықтау;
4) тасымалдау процесінің қатысушыларына тең экономикалық жағдайларды қамтамасыз ету;
5) мемлекеттік бюджет қаражатынан бөлінетін субсидия тасымалдаушының шығыстарын өтеу үшін ескеріледі.
4. Осы Әдістемені қолдану мақсатында мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша жолаушыларды тасымалдаудан кірістер - теміржол көлігімен жолаушыларды тасымалдаудан түскен ақшалай түсімдер;
2) вагонның жүріп өткен жолы - вагон-километрмен (километр мөлшерімен) өлшенетін көрсеткіш, вагондар санының жөнелтілу станциясынан межелі станцияға дейін және кері қарай тасымалдау қашықтығына көбейтіндісі ретінде есептеледі;
3) жолаушылар айналымы - жолаушылар тасымалдарының көлемін жолаушы-километрмен көрсететін көрсеткіш, жолаушылар санының тасымалдау қашықтығына көбейтіндісі ретінде есептеледі;
4) жол жүрудің орташа ұзақтығы - жолаушы-километрдің жөнелтілген жолаушылар санына қатынасымен анықталады;
5) кіріс мөлшерлемесі - өлшеуішке жатқызылған кірістердің оның көлеміне қатынасы, оның жұмыс бірлігі үшін жолаушы-километр қабылданады;
6) кезең шығыстары - тұрақты шығыстар ретінде анықталған және сатылған өнімнің немесе көрсетілетін қызметтердің нақты түрлерімен байланысты емес шығыстар, соның ішінде үстеме шығыстар;
7) көрсетілетін қызметтің өзіндік құны - жолаушыларды тасымалдау бойынша реттелетін қызметті жүзеге асыратын тасымалдаушы шығындарының ақшалай түрде;
8) көрсетілетін қызметтерге кететін тікелей шығындар - Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген қосымша құн салығын есептемегенде, белгілі бір қызметпен тікелей себеп-салдарлық байланысы бар шығындар;
9) өзге де қызметтер - тасымалдаушының жолаушыларды теміржол көлігімен тасымалдауға байланысты емес өзге де қызметтерді көрсетуі;
10) өлшеуіш - тасымалдау процесінің кез келген сандық сипаттамасы, олардың белгілері өлшегіштің атауы, өлшеу бірлігі және маңызы болып табылады;
11) өндірістік факторлар - жолаушыларды тасымалдаудың технологиялық ерекшеліктерін ескеретін факторлар (жылжымалы бірліктің түрі, жылдамдығы);
12) тасымалдаушының шығындары - Қазақстан Республикасының заңнамасында қарастырылған салық міндеттемелерін ескере отырып, Қазақстан Республикасының теміржол көлігінің негізгі қызметі бойынша шығыстар номенклатурасында ескерілген тасымалдаушының жолаушылар тасымалдарын жүзеге асыру шығыстары;

3. Основными принципами, определяющими расчет и применение Методики, являются:
1) стратегическая и социальная значимость пассажирских железнодорожных перевозок;
2) повышение эффективности пассажирских перевозок, экономическая целесообразность маршрутов и выявление резервов в повышении доходности от перевозок пассажиров;
3) выявление потребной составности поездов, маршрута следования и востребованности по участкам следования;
4) обеспечение равных экономических условий участникам перевозочного процесса;
5) выделяемая субсидия из средств государственного бюджета, учитывается для покрытия расходов перевозчика.
4. В целях применения настоящей Методики используются следующие понятия:
1) доходы от перевозок пассажиров по социально значимым сообщениям - денежные поступления от перевозки пассажиров железнодорожным транспортом;
2) пробег вагона - показатель, измеряемый в вагона-километрах, исчисляется как произведение количества вагонов на расстояние перевозок (количеством километров) от станции отправления до станции назначения и обратно;
3) пассажирооборот - показатель, отражающий объем перевозок пассажиров в пассажира-километрах, исчисляется как произведение количества пассажиров на расстояние перевозок;
4) средняя дальность поездки - определяется отношением пассажира-километров на число отправленных пассажиров;
5) доходная ставка - отношение доходов, отнесенных на измеритель к его объему, за единицу работы которого, принимается пассажира-километр;
6) расходы периода - расходы, в том числе накладные расходы определенные как постоянные расходы и не связанные с конкретными видами реализованной продукции или услуг;
7) себестоимость услуги - денежное выражение затрат перевозчика, осуществляющего регулируемую деятельность по перевозке пассажиров;
8) прямые затраты на услуги - затраты, которые имеют прямые причинно-следственные связи с определенной услугой, без учета налога на добавленную стоимость, предусмотренного законодательством Республики Казахстан;
9) иная деятельность - оказание перевозчиком иных услуг, не связанных с перевозкой пассажиров железнодорожным транспортом;
10) измеритель - любая количественная характеристика перевозочного процесса, атрибутами которого являются название измерителя, единица измерения и значение;
11) производственные факторы - факторы, учитывающие технологические особенности перевозки пассажиров (тип подвижной единицы, скорость);
12) затраты перевозчика - затраты перевозчика на осуществление пассажирских перевозок, учтенные в номенклатуре расходов по основной деятельности железнодорожного транспорта Республики Казахстан с учетом налоговых обязательств, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;

13) үстеме шығыстар - бұл өзіндік құнға (тауарлардың, көрсетілетін қызметтердің) қосылатын өнімдердің (қызметтің) бірнеше түрлерін өндірумен байланысты жанама шығыстар;
14) ұйымның шығыстары - активтердің шығуы немесе капиталдың азаюына әкеп соғатын міндеттемелердің пайда болуы нәтижесінде экономикалық тиімділіктің азаюы;
15) шығыс өлшеуіштері - тасымалдау процесіндегі жұмысты мөлшерлік бағалауға арналған ірілендірілген өлшем бірліктері;
16) шығындар бабы (шығындар бағыты) - нәтиже, оған қол жеткізуге жұмсалған шығыстар тікелей бағытталады;
17) шығыстар номенклатурасы - Қазақстан Республикасы темір жолдарының негізгі қызметі бойынша шығыстар номенклатурасы;
18) шығыс мөлшерлемесі - шығыс өлшегішке жатқызылған шығындардың жолаушы-километрмен өлшенетін оның көлеміне қатынасы.
5. Әдістеме экономикалық орындылығы қағидаттарын және ауданаралық (қалааралық, облысішілік) және қала маңы қатынастарында тасымалдарды жүзеге асыру кезінде туындайтын шығыстарды өтеуге арналған теміржол көлігімен жолаушыларды тасымалдауды субсидиялау көлемдерін есептеу тәртібін белгілейді:
1) жолаушылар поезының пайдалану көрсеткіштерінің көлемін есептеу;
2) өлшеуішке кіріс мөлшерлемесін есептеу;
3) өлшеуішке шығыс мөлшерлемесін есептеу;
4) бюджет қаражаты есебінен субсидиялауға жататын шығыс көлемін айқындау.
6. Әдістеме:
1) Солтүстік Қазақстан облысының әкімдігі конкурсқа қойылған әрбір әлеуметтік маңызы бар қатынас бойынша субсидиялардың қажетті көлемін айқындау үшін қолданылады;
2) Солтүстік Қазақстан облысының әкімдігі әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша жолаушылар тасымалын субсидиялау жөніндегі бағдарламалар шеңберінде бюджеттік өтінімдерді ұсынған кезде есептердің негіздемесін ұсыну үшін қолданылады;
3) қызмет деректері бойынша шығындар элементтері бойынша шығыстар көлемін айқындау үшін негіздеме болып табылмайды;
4) тасымалдаушының қызмет деректері немесе жұмыс көлемі бойынша бөлінген субсидияларды ұлғайту (төмендету) бойынша есептеулер үшін негіздеме болып табылмайды.
2. Есептердің негіздемелері
7. Жолаушыларды тасымалдау бойынша көрсетілетін қызметтер тасымалдаушылар орындайтын мынадай бір топ операциялардан құралады:
1) жолаушыларға қызмет көрсету бойынша (жолаушыларға қызмет көрсетумен айналысатын персоналды ұстау, анықтамалық-ақпараттық қызметтер құны);
2) жолаушылар үшін вокзалдар қызметін қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтер: тасымалдау қызметтерімен байланысты өндірістік ғимараттарға, құрылыстарға және жолаушылар шаруашылығы жабдығына қызмет көрсету бойынша;
3) жолаушылар шаруашылығының өндірістік негізгі құралдарының амортизациясы (тозуы);

13) накладные расходы - это косвенные расходы, связанные с производством нескольких видов продукции (деятельности), включаемые в себестоимость (товаров, услуг);
14) расходы организации - уменьшение экономических выгод в результате выбытия активов или возникновения обязательств, приводящих к уменьшению капитала;
15) расходные измерители - укрупненные единицы измерения для количественной оценки работы в перевозочном процессе;
16) статья затрат (направление затрат) - результат, на достижение которого непосредственно нацелены понесенные расходы;
17) номенклатура расходов - номенклатура расходов по основной деятельности железных дорог Республики Казахстан;
18) расходная ставка - отношение затрат, отнесенных на расходный измеритель к его объему, измеряемый в пассажира-километрах.
5. Методика устанавливает принципы экономической целесообразности и порядок расчета объемов субсидирования пассажирских перевозок железнодорожным транспортом на возмещение расходов, возникающих при осуществлении перевозок в межрайонном (междугородным внутриобластным) и пригородном сообщениях:
1) расчет объемов эксплуатационных показателей пассажирского поезда;
2) расчет доходной ставки на измеритель;
3) расчет расходной ставки на измеритель;
4) определение объема расходов, подлежащих субсидированию за счет бюджетных средств.
6. Методика:
1) применяется акиматом Северо-Казахстанской области для определения необходимого объема субсидий по каждому социально значимому сообщению, выставленному на конкурс;
2) применяется акиматом Северо-Казахстанской области для предоставления обоснования расчетов при предоставлении бюджетной заявки в рамках программ по субсидированию перевозок пассажиров по социально значимым сообщениям;
3) не является основанием для определения объемов расходов по элементам затрат по факту деятельности;
4) не является основанием для расчетов по увеличению (снижению) выделенных субсидий по факту деятельности перевозчика или объему работ.
2. Основания расчетов
7. Услуги по перевозке пассажиров состоят из групп операций, выполняемых перевозчиками:
1) по обслуживанию пассажиров (содержание персонала, занятого обслуживанием пассажиров, стоимость справочно-информационных услуг);
2) по обслуживанию производственных зданий, сооружений и оборудования пассажирского хозяйства, связанных с перевозками: услуги по обеспечению деятельности вокзалов для пассажиров;
3) амортизация (износ) производственных основных средств пассажирского хозяйства;

4) жолаушылар шаруашылығының өндірістік негізгі құралдарын күрделі жөндеу;
5) жолаушылар шаруашылығының өндірістік ғимараттарын, құрылыстарын, жабдықтарын және мүкәммалын ағымдағы жөндеу;
6) жолаушылар поездарында вагондарға қызмет көрсету бойынша;
7) жолаушылар поездарында вагондарға қызмет көрсету бойынша: басқалары (жолсеріктердің жалақысы, әлеуметтік салық және әлеуметтік аударымдар);
8) жолаушылар вагонын сумен және отынмен жабдықтау бойынша;
9) биоәжетханаларды ассенизаторлық тазарту бойынша;
10) жолаушыларды тасымалдау бойынша қызметтер көрсетуге тікелей іске қосылған активтердің амортизациялық аударымдары;
11) тәуелсіз мемлекеттер достастығының мемлекеттер-қатысушыларының 2009 жылғы 21-22 мамырдағы Теміржол көлігі кеңесінің № 50 хаттамалық шешімімен бекітілген Қолданыстағы вагондарды техникалық қызмет көрсету нұсқаулығында (бұдан әрі – Қолданыстағы вагондарды техникалық қызмет көрсету нұсқаулығы) белгіленген көлемдерде жеке жылжымалы құрамды деполық және күрделі жөндеу бойынша;
12) пайдаланудағы вагондарға техникалық қызмет көрсету нұсқаулығымен белгіленген көлемдерде жылжымалы құрамға техникалық қызмет көрсету және ағытпа жөндеулер бойынша;
13) жұмсақ жиналмалы мүкәммалды жуу және жөндеу бойынша;
14) жолаушылар вагондары үшін мүкәммал мен жабдықтарды сатып алу және күтіп-ұстау бойынша;
15) вагондарды жұмсақ және басқа да мүкәммалмен жабдықтау бойынша;
16) жалпы жол шығыстары (Қазақстан Республикасы аумағы шегінде магистралдық теміржол желісі қызметтері және локомотивті тартым, жалға алынған вагондар үшін жалдау ақысы);
17) электр секциялар мен дизельді поездар жұмысы бойынша;
18) электр секциялар мен дизельді поездарды рейске дайындау және алып жүру бойынша;
19) электр секциялар мен дизельді поездардың амортизациясы (тозуы);
20) пайдаланудағы вагондарға техникалық қызмет көрсету нұсқаулығымен белгіленген көлемдерде электр секцияларды және дизельді поездарды күрделі жөндеу бойынша;
21) пайдаланудағы вагондарға техникалық қызмет көрсету нұсқаулығында белгіленген көлемдерде бағдарламалар бойынша электр секциялар мен дизельді поездарға техникалық қызмет көрсету бойынша.
3. Пайдалану көрсеткіштерінің көлемін айқындау
8. Жолаушылар тасымалын жүзеге асыру жөніндегі қызметтер көлемі мынадай көрсеткіштермен сипатталады: тасымалданған жолаушылар саны, жолаушылар айналымы, магистральдық теміржолдар бойынша вагондардың жүріп өткен жолы.
Вагонның жүріп өткен жолын есептеу мынадай құрамдастардан жүргізіледі:
1) жолаушылар поезының барлық жүру жолындағы және Қазақстан Республикасының шекарасындағы қатынау маршрутының қашықтығы (поездар қозғалысының кестесі бойынша айқындалады);

4) капитальный ремонт производственных основных средств пассажирского хозяйства;
5) текущий ремонт производственных зданий, сооружений, оборудования и инвентаря пассажирского хозяйства;
6) по обслуживанию вагонов в пассажирских поездах;
7) по обслуживанию вагонов в пассажирских поездах: прочее (заработная плата проводников, социальный налог и социальные отчисления);
8) по экипировке пассажирских вагонов водой и топливом;
9) по ассенизаторской очистке биотуалетов;
10) амортизационные отчисления прямо задействованных активов в оказании услуг по перевозке пассажиров;
11) по капитальному и деповскому ремонтам собственного подвижного состава в объемах, определяемых Инструкцией по техническому обслуживанию вагонов в эксплуатации, утвержденной протокольным решением Совета по железнодорожному транспорту государств-участников Содружества Независимых Государств от 21-22 мая 2009 года № 50 (далее – Инструкция по техническому обслуживанию вагонов в эксплуатации);
12) по техническому обслуживанию и отцепочным ремонтам подвижного состава в объемах, определяемых Инструкцией по техническому обслуживанию вагонов в эксплуатации;
13) по стирке и ремонту мягкого съемного инвентаря;
14) по приобретению и содержанию инвентаря и оборудования для пассажирских вагонов;
15) по снабжению вагонов мягким и съемным инвентарем;
16) общедорожные расходы (услуги магистральной железнодорожной сети и локомотивной тяги в пределах территории Республики Казахстан, арендная плата за арендованные вагоны);
17) по работе электросекций и дизельных поездов;
18) по подготовке в рейс и сопровождению электросекций и дизельных поездов;
19) амортизация (износ) электросекций и дизельных поездов;
20) по капитальному ремонту электросекций и дизельных поездов в объемах, определяемых Инструкцией по техническому обслуживанию вагонов в эксплуатации;
21) по техническому обслуживанию электросекций и дизельных поездов в объемах, определяемых Инструкцией по техническому обслуживанию вагонов в эксплуатации.
3. Определение объема эксплуатационных показателей
8. Объем услуг по осуществлению пассажирских перевозок характеризуется показателями: перевезено пассажиров, пассажирооборот, пробег вагонов по магистральным железнодорожным путям.
Расчет пробега вагона производится из следующих составляющих:
1) расстояние маршрута курсирования пассажирского поезда на всем пути следования и в границах Республики Казахстан (определяется по расписанию движения поездов);

2) қатынау кезеңділігі – "Шығыстары облыстық бюджет есебінен субсидиялауға жататын Солтүстік Қазақстан облысының аумағында орналасқан Ресей Федерациясының теміржол учаскесі бойынша теміржол жолаушылар тасымалын жүзеге асыратын тасымалдаушыларды айқындау бойынша конкурс өткізу қағидаларын бекіту туралы" Солтүстік Қазақстан облысының әкімдігінің 2017 жылғы 14 желтоқсандағы № 496 қаулысымен бекітілген (нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4453 болып тіркелді) Шығыстары облыстық бюджет есебінен субсидиялауға жататын Солтүстік Қазақстан облысының аумағында орналасқан Ресей Федерациясының теміржол учаскесі бойынша теміржол жолаушылар тасымалын жүзеге асыратын тасымалдаушыларды айқындау бойынша конкурс өткізу қағидаларына сәйкес конкурстық құжаттамамен айқындалады.
3) жолаушылар (халық) тасымалын талдау негізінде айқындалатын құрамдағы вагондар саны;
Вагондардың жүріп өткен жолын есептеу вагондардың түрлері бойынша бөлінеді.
9. Жолаушылар поезы вагондарының жүріп өткен жолының болжамды көлемі мынадай формула бойынша есептеледі:
Vваг-км.= 2S* Nваг.* Nрейс
мұндағы:
Vваг-км. - жолаушылар поезы вагондарының жүріп өткен жолының болжамды көлемі;
2S - тура және кері қашықтық, километр;
Nваг - құрамдағы вагондар саны, вагон.;
Nрейс - жоспарлы кезеңдегі поездың қатынау кезеңділігі.
Болжамды жолаушылар айналымын есептеу вагондардың жүріп өткен жолының сомасын теміржол көлігінің даму бағдарламасы бойынша жоспарлы өсуін есепке ала отырып, алдыңғы жыл бойынша орташа жолаушылар санына көбейтумен айқындалады:
Vжол/км=Vваг.км*p
мұндағы:
Vжолаушы/км - болжамды жолаушылар айналымы;
p - алдыңғы жыл бойынша орташа жолаушылар саны.
Жолаушылар айналымы вагондар түрі бойынша жоспарланады.
Жоспарланатын кезеңге орташа жолаушылар саны мынаны ескере отырып есептеледі:
1) егер де өткен кезеңнің талдауы бойынша барлық жүру жолында орташа жолаушылар саны жолаушылар поезы вагонының 50% толуынан асатын болса, жоспарланатын жолаушылар айналымын айқындау үшін вагонның толуы өткен кезең бойынша нақты орташа жолаушыларды негізге ала отырып, бірақ темір жол көлігін дамыту бағдарламаларына сәйкес жолаушылар тасымалының жоспарланатын өсуін ескере отырып, кемінде 60% белгіленеді;
2) егер де өткен кезеңнің талдауы бойынша барлық жүру жолында жолаушылар поезы вагонының 50% толуынан орташа жолаушылар саны аспайтын болса, жоспарланатын жолаушылар айналымын айқындау үшін вагонның толуы өткен кезең бойынша нақты орташа жолаушыларды негізге ала отырып, бірақ теміржол көлігін дамыту бағдарламаларына сәйкес жолаушылар тасымалының жоспарланатын өсуін ескере отырып, кемінде 20% белгіленеді;

2) периодичность курсирования - определяемая конкурсной документацией согласно Правил проведения конкурса по определению перевозчиков, осуществляющих железнодорожные пассажирские перевозки по участку железной дороги Российской Федерации, расположенному на территории Северо-Казахстанской области, расходы которых подлежат субсидированию за счет областного бюджета, утвержденных постановлением акимата Северо-Казахстанской области от 14 декабря 2017 года № 496 "Об утверждении Правил проведения конкурса по определению перевозчиков, осуществляющих железнодорожные пассажирские перевозки по участку железной дороги Российской Федерации, расположенному на территории Северо-Казахстанской области, расходы которых подлежат субсидированию за счет областного бюджета" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 4453).
3) количество вагонов в составе, определяемое на основании анализа пассажирских перевозок (населенность).
Расчет пробега вагонов подразделяется по типам вагонов.
9. Прогнозируемый объем пробега вагонов пассажирского поезда рассчитывается по формуле:
Vваг-км.= 2S* Nваг.* Nрейс
где:
Vваг-км. - прогнозируемый объем пробега вагонов пассажирского поезда;
2S - расстояние туда и обратно, километров.;
Nваг. - количество вагонов в составе, вагонов.;
Nрейс - периодичность курсирования поезда в планируемом периоде.
Расчет прогнозируемого пассажирооборота определяется умножением суммы пробега вагонов на среднюю населенность по предыдущему году с учетом планируемого роста или снижения по программам развития железнодорожного транспорта:
Vпасс/км = Vваг-км.*p
где:
Vпасс/км - прогнозируемый пассажирооборот;
p - средняя населенность по предыдущему году.
Пассажирооборот планируется по типам вагонов.
Средняя населенность на планируемый период рассчитывается с учетом следующего:
1) в случае, если по анализу прошлого периода средняя населенность превысила 50% наполняемости вагона пассажирского поезда на всем пути следования для определения планируемого пассажирооборота наполняемость вагона устанавливается исходя из фактической средней населенности по прошлому периоду, но не менее 60% с учетом планируемого роста или снижения перевозок пассажиров в соответствии с программами развития железнодорожного транспорта;
2) в случае, если по анализу прошлого периода средняя населенность не превысила 50% наполняемости вагона пассажирского поезда на всем пути следования для определения планируемого пассажирооборота наполняемость вагона устанавливается исходя из фактической средней населенности по прошлому периоду, но не менее 20% с учетом планируемого роста или снижения перевозок пассажиров в соответствии с программами развития железнодорожного транспорта;

3) егер де өткен кезеңнің талдауы бойынша барлық жүру жолында электрдизель поезының вагон 35% толуынан орташа жолаушылар саны аспайтын болса, жоспарланатын жолаушылар айналымын айқындау үшін вагонның толуы өткен кезең бойынша нақты орташа жолаушыларды негізге ала отырып, бірақ теміржол көлігін дамыту бағдарламаларына сәйкес жолаушылар тасымалының жоспарланатын өсуін ескере отырып, кемінде 10% белгіленеді.
Жоспарланатын жолаушылар айналымын және "тасымалданған жолаушылар" көрсеткішін есептеу кезінде пайдаланылатын өткен кезең бойынша нақты деректердің көзі (елдің жиілігі, жолаушылар айналымы, орташа қашықтығы) Ұлттық инфрақұрылым операторы құжатының деректері болып табылады.
"Тасымалданған жолаушылар" көрсеткіші мынадай формула бойынша айқындалады:
Vтасым.=Vжол/км/Sорт.қаш.
мұндағы:
Vтасым. - тасымалданған жолаушылар саны;
Vжол/км - болжамды жолаушылар айналымы;
Sорт.қаш. - алдыңғы жыл бойынша жолаушының жол жүруінің орташа қашықтығы.
4. Тасымалдаушының кірістерін қалыптастыру
10. Тасымалдаушының кірісі жолаушыларды тасымалдаудан алдағы кезеңдегі ақшалай түсімдер сомасынан вагонның, поездың тиісті түрі бойынша поезда жолаушылар тасымалдаудан түскен кірістер сомасының 1% құрайтын өзге қызметтерден түсетін қосымша кірістерден құралады және мынадай формула бойынша айқындалады.
Dжол жүру=Dжүру.+Dқос. кіріс
мұндағы:
Dжол жүру = жолаушыларды тасымалдау кірістері;
Dжүру = тиісті вагонның, поездың түрі бойынша поезда жолаушылар тасымалдаудан түскен кірістер;
Dқос.кіріс. = жоспарлы кезеңге вагонның, поездың тиісті түрі бойынша поезда жолаушылар тасымалдаудан түскен кірістер сомасының 1% құрайтын басқа да қызметтерден түсетін қосымша кірістер;
Кіріс түсімдерінің қалыптасуы вагондардың түрлеріне, поездың санатына, қатынастың түріне, жол жүру қашықтығына, тасымалданған жолаушылар мен жолаушылар айналымының мөлшеріне байланысты.
Жолаушылар және жүрдек поездарында жолаушыларды тасымалдаудан түскен кіріс (жол жүру құны) билет және плацкарт бөлігінен тұрады.
Жолаушыларды белгілі бір маршрут және вагондардың түрлері бойынша тасымалдаудан түскен кірісті есептеу мына формула бойынша айқындалады:
Dжол жүру= [(Di-1жол жүру / kққс)/VW i-1жол/км]* VQ iжол/км
мұндағы:
Dжол жүру - вагонның, поездың тиісті түріндегі поезд бойынша жолаушыларды тасымалдаудан түскен кірістер сомасы;
Di-1жол жүру - алдыңғы кезең үшін "Экспресс-3" автоматтандырылған басқару жүйесінің деректері бойынша поездың, вагонның тиісті түрінің барлық жүру жолында плацкарт бойынша және Қазақстан Республикасының шекарасында билеттер бойынша кіріс түсімдерінің сомасы;
VWi-1жол/км - алдыңғы кезең үшін поездың, вагонның тиісті түрінің Қазақстан Республикасының шекарасындағы жолаушылар айналымының сомасы;
VQiжол/км - жоспарланған кезеңдегі поездың, вагонның тиісті түрінің Қазақстан Республикасы шекарасындағы жолаушылар айналымының сомасы;
kққс - "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Салық Кодексінің 34-бабына сәйкес қосымша құнға салық коэффициенті (бұдан әрі - ҚҚС) (халықаралық қатынаста қосылған құнға салық коэффициенті алдыңғы кезең фактісі бойынша сараптамалық бағалау арқылы айқындалады).
Жаңа поезд тағайындалған кезде жолаушылар тасымалының жоспарлы көлемін және жолаушылар айналымын айқындау үшін:
"тасымалдаудың орташа қашықтығы" көрсеткіші тасымалдау жолы ұзақтығының жартысы ретінде айқындалады;
"жолаушылар саны" көрсеткіші жоспарланатын құрамдылығына сәйкес ұсынылатын орындар санынан 50% толуы ретінде айқындалады.
Жаңа поезд тағайындалған кезде жолаушыларды тасымалдаудан түсетін кірістерді есептеу жолаушының жол жүруінің орташа қашықтығы арқылы айқындалады:
Dжол жүру= [(Pжол жүру / kққс)* Viжүру /VWiжол/км]* VQiжол/км
мұндағы:
Dжол жүру - поездың, вагонның тиісті түріндегі поезд бойынша жолаушыларды тасымалдаудан түскен кірістер сомасы;
Pжол жүру - вагонның тиісті түрінде жолаушыларды тасымалдаудың орташа қашықтығына байланысты белгіленген Қазақстан Республикасының шекарасындағы билет бойынша жүрудің орташа құны;
kққс - "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Салық Кодексінің 34-бабына сәйкес қосымша құнға салық коэффициенті (бұдан әрі - ҚҚС) (халықаралық қатынаста қосылған құнға салық коэффициенті алдыңғы кезең фактісі бойынша сараптамалық бағалау арқылы айқындалады);
Viжүру - жоспарланған кезеңге поездың, вагонның тиісті түрінде Қазақстан Республикасының шекарасында тасымалданған жолаушылардың саны;
VWiжол/км - алдыңғы кезеңдегі поездың, вагонның тиісті түрінде Қазақстан Республикасының шекарасында тасымалданған жолаушылар айналымы сомасы;
VQiжол/км - жоспарланған кезеңге поездың, вагонның тиісті түрінің Қазақстан Республикасы шекарасындағы жолаушылар айналымы сомасы.
Қосымша құнға салық бойынша дебеттік сальдо кіріс болып танылады.

3) в случае, если по анализу прошлого периода средняя населенность не превысила 35% наполняемости электро-дизель поезда на всем пути следования для определения планируемого пассажирооборота наполняемость вагона устанавливается исходя из фактической средней населенности по прошлому периоду. но не менее 10% с учетом планируемого роста или снижения перевозок пассажиров в соответствии с программами развития железнодорожного транспорта.
Фактическими данными (населенность, пассажирооборот, средняя дальность) по прошлому периоду, используемыми при расчете планируемого пассажирооборота и показателя "перевезено пассажиров", являются данные документа Национального оператора инфраструктуры.
Показатель "перевезено пассажиров" определяется по следующей формуле:
Vперев = Vпасс/км/Sср.дал.
где:
Vперев - количество перевезено пассажиров;
Vпасс/км - прогнозируемый пассажирооборот;
Sср.дал. - средняя дальность поездки пассажира по предыдущему году.
4. Формирование доходов перевозчика
10. Доход перевозчика складывается из суммы денежных поступлений в предыдущем периоде от перевозки пассажиров, суммы дополнительных доходов от иной деятельности в размере 1% от суммы доходов от перевозки пассажиров по поезду соответствующего типа вагона, поезда и определяется по формуле:
Dперевоз = Dпроезд + Dдоп.дох.
где:
Dперевоз - доходы от перевозки пассажиров;
Dпроезд - сумма доходов от перевозки пассажиров по поезду соответствующего типа вагона, поезда;
Dдоп.дох. - дополнительные доходы от иной деятельности в размере 1% от суммы доходов от перевозки пассажиров по поезду соответствующего типа вагона, поезда на плановый период;
Формирование доходных поступлений зависит от типа вагонов, категории поезда, вида сообщения, дальности поездки, объемов перевезенных пассажиров и пассажирооборота.
Доходы от перевозки пассажиров (стоимость проезда) в пассажирском и скором поездах, состоят из билетной и плацкартной частей.
Расчет дохода от перевозки пассажиров по определенному маршруту и типам вагонов определяется по формуле:
Dпроезд = [(Di-1 проезд/kндс)/VWi-1 пасс/км]* VQiпасс/км
где:
Dпроезд - сумма доходов от перевозки пассажиров по поезду соответствующего типа вагона, поезда;
Di-1 проезд - сумма доходных поступлений по билетам в границах Республики Казахстан и по плацкартам на всем пути следования соответствующего типа вагона, поезда по данным автоматизированной системы управления "Экспресс-3" за предыдущий период;
VWi-1 пасс/км - сумма пассажирооборота в границах Республики Казахстан соответствующего типа вагона, поезда за предыдущий период;
VQiпасс/км - сумма пассажирооборота в границах Республики Казахстан соответствующего типа вагона, поезда на планируемый период;
kндс - коэффициент налога на добавленную стоимость (далее - НДС) согласно статьи 34 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (в международном сообщении коэффициент налога на добавленную стоимость определяется путем экспертной оценки по факту предыдущего периода).
Для определения планируемых объемов перевозок пассажиров и пассажирооборота, при назначении нового поезда:
показатель "средняя дальность" перевозки определяется как половина протяженности пути перевозки;
показатель "Населенность" определяется как 50% наполняемости от количества предлагаемых мест в соответствии с планируемой составностью.
При назначении нового поезда расчет дохода от перевозок пассажиров определяется через среднюю дальность поездки пассажира:
Dпроезд = [(Pпроезд / kндс)* Vіперев /VW іпасс/км]* VQ іпасс/км
где:
Dпроезд - сумма доходов от перевозки пассажиров по поезду соответствующего типа вагона, поезда;
Pпроезд - средняя стоимость проезда по билетам в границах Республики Казахстан, установленная в зависимости от средней дальности перевозки пассажира в соответствующем типе вагона;
kндс - коэффициент налога на добавленную стоимость (далее - НДС) согласно статьи 34 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (в международном сообщении коэффициент налога на добавленную стоимость определяется путем экспертной оценки по факту предыдущего периода);
Viперев - количество перевезенных пассажиров в границах Республики Казахстан соответствующего типа вагона, поезда на планируемый период;
VWiпасс/км - сумма пассажирооборота в границах Республики Казахстан соответствующего типа вагона, поезда за предыдущий период;
VQiпасс/км - сумма пассажирооборота в границах Республики Казахстан соответствующего типа вагона, поезда на планируемый период.
Дебетовая сальдо по налогу на добавленную стоимость признается доходом.

5. Тасымалдаушының шығыстарын қалыптастыру
11. Шығыстарды қалыптастыру тәртібі өндірістік-технологиялық факторларды ескере отырып, жолаушы поезының әрбір маршрутына жүргізіледі:
Rтасымалдаушы= Rмтж+ Rлок+ Rвагонды жалға алу+ Rжолау.тас.
мұндағы:
Rтасымалдаушы- толық өзіндік құнына енгізілген тасымалдаушының шығысы;
Rмтж- магистральдық теміржол желісін немесе теміржол көлігі инфрақұрылымын пайдалану қызметі үшін шығыстар;
Rлок- локомотивпен тартуды ұсыну қызметі үшін шығыстар, электр секциялары бойынша – электр секцияларын басқару және пайдалану қызметтеріне арналған шығыстар;
Rвагонды жалға алу- вагондарды жалға алуды ұсыну қызметі үшін шығыстар;
Rжол.тас.- кезең шығыстарды қоса алғандағы жолаушыларды тасымалдаумен байланысты тасымалдаушының шығыстары.
12. Тасымалдаушының шығыстарын есептеу мынадай бөлімдерден тұрады:
вагондардың түрлері бойынша жолаушы поезының нақты әрбір маршруты бойынша тасымалдаушының тікелей өндірістік шығындарын айқындау;
вагон айналымынан үлес салмағы бойынша үстеме шығыстар және маршруттар бойынша кезең шығыстарын есептеу және бөлу. Магистральдық темір жол желісі қызметіне (бұдан әрі – МТЖ) шығыстарды есептеу мына формуламен айқындалады:
1) төмендететін коэффициентсіз:
Rмтж= Vваг-км*Pмтж
2) төмендететін коэффициентпен:
Rмтж= Vваг-км*Pмтж*kмтж
мұндағы:
Rмтж- МТЖ пайдалану қызметі үшін шығыстар;
Vваг-км- жоспарланған кезеңге вагон-километр (ваг-км) көлемі;
PМТЖ- МТЖ пайдалану қызметі үшін тариф, теңге;
kмтж- уақытша төмендететін коэффициент (бұдан әрі - УТК).
Локомотивпен тартуды ұсыну қызметі үшін шығыстарды есептеу мынадай формулалар бойынша 2 кезеңмен айқындалады:
1-кезең: Поезд бойынша қызметтің құны
Rлок= (Vтеп.лок.сағ*Pтеп.лок.сағ) + (Vэлек.лок.сағ*Pлек.лок.сағ)
мұндағы:
Rлок - поезд бойынша локомотивпен тартуды ұсыну қызметі үшін шығыстар;
Vтеп.лок.сағ- тепловозбен тарту жоспарланған локомотив-сағаттың саны;
Pтеп.лок.сағ- тепловозбен тарту қызметі үшін тариф, теңге;
Vэлек.лок.сағ- электровозбен тарту жоспарланған локомотив-сағаттың саны;
Pэлек.лок.сағ- электровозбен тарту қызметі үшін тариф, теңге.
2-кезең: Вагон типтері бойынша қызметтің құны
Rваг.лок.= Rлок/VQiпоездың вагон-км.* VQiваг.ваг-км.
мұндағы:
Rлок.ваг. - поезд құрамында қатынайтын i-типі немесе вагондар тобы бойынша қызмет құны, теңге
Rлок - поезд бойынша қызмет құны, теңге
VQiпоезд ваг-км.- Қазақстан Республикасының аумағы бойынша жоспарланған кезеңге поездың жүріп өткен жолы, вагон/километр.
VQiваг.ваг-км.- Қазақстан Республикасының аумағы бойынша жоспарланған кезеңге поезд құрамында қатынайтын тиісті вагонның жүріп өткен жолы, вагон/километр.
Вагондарды жалға беру қызметіне шығыстар есебі:
Поездарды қалыптастыру үшін жылжымалы құрам паркі есебі (резервте барды есепке ала отырып) мынадай формулалармен қажетті вагон түрі бойынша айқындалады:
Жолаушылар вагондарына:
Rваг. жалға алу=(Nваг.* Nқұрам.*kрезерв* Nжалға алу күндері kпаркі*Pваг. жалға алу.)/ VWiваг-км* VQiваг-км
Электрсекциялар және дизельді поездар вагондары:
Rваг. жалға алу = [(Nваг+ kрезерв.)* Nқұрам. * Nжалға алу күндері.*kпаркі* * Pваг. жалға алу]/VWiваг-км* VQiваг-км;
мұндағы:
Rваг. жалға алу- жолаушылар вагондарын, дизельді поездар мен электр секцияларын жалға беру қызметіне шығыстар;
Nваг- құрамдағы вагондар саны;
Nқұрам- құрамдағы қажетті саны;

5. Формирование расходов перевозчика
11. Порядок формирования расходов производится на каждый маршрут пассажирского поезда с учетом производственно-технологических факторов:
Rперевозчика = Rмжс + Rлок + Rаренда вагона + Rпер.пасс.
где:
Rперевозчика - расходы перевозчика, включенные в полную себестоимость;
Rмжс - расходы за услуги пользования магистральной железнодорожной сетью или инфраструктуры железнодорожного транспорта;
Rлок - расходы за услуги предоставления локомотивной тяги, по электросекциям – расходы на услуги по управлению и эксплуатации электросекций;
Rаренда вагона - расходы за услуги предоставления вагонов в аренду;
Rпер.пасс. - расходы перевозчика, связанные с перевозкой пассажиров, включая расходы периода.
12. Расчет расходов перевозчика состоит из разделов:
определение прямых производственных затрат перевозчика конкретно по каждому маршруту пассажирского поезда по типам вагонов;
расчет и распределение расходов периода, в том числе накладных расходов и по маршрутам по удельному весу от вагонооборота. Расчет расходов за услуги пользования магистральной железнодорожной сети (далее - МЖС) определяется по формуле:
1) без понижающего коэффициента:
Rмжс = Vваг-км. *Pмжс
2) с понижающим коэффициентом:
Rмжс = Vваг-км. *Pмжс *kмжс
где:
Rмжс - расходы за услуги пользования МЖС;
Vваг-км. - объем вагона-километров на планируемый период;
Pмжс - тариф за услуги пользования МЖС, тенге;
kмжс - временный понижающий коэффициент (далее - ВПК).
Расчет расходов за услуги предоставления локомотивной тяги определяется по формулам 2-мя этапами:
1-этап: Стоимость услуг по поезду
Rлок = (Vтеп.лок.час *Pтеп.лок.час) + (Vэлек.лок.час*Pэлек.лок.час);
где:
Rлок - расходы за услуги локомотивной тяги по поезду;
Vтеп.лок.час - количество планируемых локомотиво-часов тепловозной тяги;
Pтеп.лок.час - тариф за услуги тепловозной тяги, тенге;
Vэлек.лок.час - количество планируемых локомотиво-часов электровозной тяги;
Pэлек.лок.час - тариф за услуги электровозной тяги, тенге.
2 этап: Стоимость услуг по типам вагонов:
Rлок.ваг. = Rлок /VQiваг-км.поезд* VQiваг-км.
где:
Rлок.ваг. - стоимость услуг по і-типу или группе вагонов, курсирующих в составе поезда, тенге;
Rлок - стоимость услуг по поезду, тенге;
VQіваг-км.поезд - пробег поезда по территории Республики Казахстан на планируемый период, вагон/километр;
VQiваг-км. - пробег по территории Республики Казахстан соответствующего вагона, курсирующего в составе поезда на планируемый период, вагон/километр.
Расчет расходов за услуги предоставления вагонов в аренду:
Расчет парка подвижного состава для формирования поездов (с учетом, находящихся в резерве) определяется по требуемым типам вагонов по формулам:
Пассажирских вагонов:
Rаренда вагона = (Nваг.* Nсост.* kрезерв* Nдней.аренд.*kпарка* *Pаренд.ваг.)/VWiваг-км.* VQiваг-км;
Вагонов электросекций и дизельных поездов:
Rаренда вагона = [(Nваг.+ kрезерв.)* Nсост. * Nдней.аренд.*kпарка* * Pаренд.ваг.]/VWiваг-км.* VQiваг-км.;
где:
Rаренда вагона - расходы за услуги предоставления в аренду пассажирских вагонов, дизельных поездов и электросекций;
Nваг. - количество вагонов в составе;
Nсост. - потребное количество составов;

kрезерв- вагондардың міндетті резервті коэффициенті: жолаушылар вагондары бойынша 1,07 тең (айналымдағы барлық вагондар санынан 7%); электр секциясы және дизельді поездар бойынша 3 вагонға тең (бас, моторлы және тіркелмелі);
Nжалға алынған күндер- жоспарланған кезеңге жалға алынған күндер саны;
kпаркі- жалға алынған жолаушылар жылжымалы құрамын пайдалану коэффициенті 0,7 мөлшерінде;
VQiваг-км- Қазақстан Республикасы аумағы бойынша жоспарланған кезеңге поезд құрамында қатынайтын тиісті вагонның жүріп өткен жолы, вагон/километр;
VWiваг-км- бүкіл жол бойында жоспарланған кезеңге поезд құрамында қатынайтын тиісті вагонның жүріп өткен жолы;
Pваг.жалға алу- осы Әдістеменің 38-тармағында белгіленген тәртіппен айқындалатын тиісті үлгідегі бір вагонды жалға алу тарифі, ваг.тәулік үшін теңге.
Nқұрам= Zn* Vқұрам
мұндағы:
Nқұрам- қажетті құрам саны;
Zn- тәулік ішінде жөнелтілетін поездар саны;
Vқұрам-жолаушылар құрамының айналымы, тәулігіне.
Vқұрамжолаушылар құрамы айналымының уақыты және поездарды жөнелту жиілігінің Zn коэффициенті бойынша нақты бағытқа қызмет көрсету үшін Nқұрам құрамының қажетті санын айқындауға болады:
Поездардың күнделікті рейске жөнелтілуі кезінде Zn= 1 коэффициенті қолданылады, поездардың күн ара жөнелтілуі кезінде Zn= 0,5, және тағы сол сияқты.
Жолаушылар құрамының айналымы – бұл Vқұрам, құрамның құрылған пунктінен рейске жөнелтілген сәттен бастап құрылған пунктіне қайтып оралғанға дейін толық тәулікпен есептеледі.
мұндағы:
t1t2- құрамның құрылған пунктінде және айналым пунктінде тиісінше тұру уақыты, сағат;
l-құрылу пунктінен айналым пунктіне дейінгі қашықтық, километр;
vm1vm2- поездың тиісті құрылу пунктінен айналым пунктіне дейінгі және кері жүруінің маршруттық жылдамдығы, километр/сағат.
Кезең шығыстарын қоса алғандағы жолаушыларды тасымалдаумен байланысты тасымалдаушы шығыстарының есебі.
Rжолауш.тасымал.= (RWтікелей+RWүстеме+RWкезең шығыстары)* *VQiваг-км + RQтікелей VWi ваг-км
мұндағы:
Rжолауш.тасымал.- Қазақстан Республикасының шекарасындағы кезең шығыстарын қоса алғандағы жолаушыларды тасымалдауға байланысты тасымалдаушының шығыстары.
RWтікелей - тасымалдаушының бүкіл жол бойында жұмсайтын өнім (поезд, вагон типі) бірлігі үшін шығыстарды қоса алғандағы өндірістің негізгі тікелей шығыстары:
жолаушылар поездарында вагондарға қызмет көрсету: жолсеріктердің, поезд, локомотив бригадалары бастықтарының (электр секция және дизельдік поездар бойынша) жалақысы, әлеуметтік салық және әлеуметтік аударымдар;
жеке жылжымалы құрамды күрделі және деполық жөндеу;
техникалық қызмет көрсету (1, 2, 3, және тағы сол сияқты көлемінде);
биоәжетханаларды ассенизаторлық тазалау;
жолаушыларды тасымалдау бойынша қызмет көрсетуге тікелей тартылған активтердің (вагондардың амортизациясы) амортизациялық аударымдары;
жұмсақ жиналмалы мүкәммалды жуу және жөндеу бойынша;
жолаушылар вагондарын дезинфекциялау, дезинсекциялау дератизациялау;
жолаушылар вагондары үшін мүкәммал мен жабдықтарды сатып алу және күтіп-ұстау;
өрт қауіпсіздігі (өрт сөндіргішті қуаттандыру);
вагондардың басқа поездарда жүруі;
нысанды киімді сатып алу;
медициналық қызметтер;
жолаушыларды, жұмысшыларды (жолсеріктерді) сақтандыру;
электр секциялар мен дизеьлді поездардың жұмысы;
электр секциялар мен дизельді поездарды рейске даярлау және сүйемелдеу;
RQтікелей - тасымалдаушының Қазақстан Республикасының шекарасында ғана жұмсайтын өнім (поезд, вагон типі) бірлігі үшін шығыстарды қоса алғандағы өндірістің негізгі тікелей шығыстары:
жолаушыларға қызмет көрсету (анықтамалық-ақпараттық қызмет құны);
тасымалдаумен байланысты өндірістік ғимараттарға, құрылыстарға және жолаушылар шаруашылығындағы жабдықтарға қызмет көрсету: жалпы қолданыстағы вокзал ғимараттарына кіру бойынша қызметтер;
жолаушылар вагондарын сумен және отынмен жабдықтау;
RWүстеме-персоналға қызмет көрсетумен байланысты үстеме шығыстар.
RWкезең шығыстары-кезең шығыстары: салықтарды есепке алғандағы өндірістік сипаттағы әкімшілік және жалпы шаруашылық шығыстар.

kрезерв - коэффициент обязательного резерва вагонов: по пассажирским вагонам равный 1,07 (7 % от общего количества вагонов в обороте), по электросекциям и дизельным поездам равное 3 вагонам (головной, моторный и прицепной);
Nдней.аренд. - количество дней аренды на планируемый период;
kпарка - коэффициент использования арендованного пассажирского подвижного состава в размере 0,7;
VQiваг-км. - пробег по территории Республики Казахстан соответствующего вагона, курсирующего в составе поезда на планируемый период, вагон/километр;
VWiваг-км. - пробег на всем пути следования соответствующего вагона, курсирующего в составе поезда на планируемый период, вагон/километр;
Pаренд.ваг. - тариф за аренду одного вагона соответствующего типа, определяемый в порядке, установленным пунктом 38 настоящей Методики, тенге за ваг.сутки;
Nсост. = Zn*Vcocт
где:
Ncocт. - потребное число составов;
Zn - число отправляемых за сутки поездов;
Vcocт - оборот пассажирских составов, в сутках.
По времени Vcocт оборота пассажирских составов и коэффициенту Zn регулярности отправления поездов можно определить потребное число составов Ncocт. для обслуживания определенного направления.
При ежедневном отправлении поездов в рейс принимаются коэффициент Zn = 1, при отправлении поездов через день Zn = 0,5, и так далее.
Оборот пассажирского состава - это время Vсост, с момента отправления состава в рейс из пункта формирования до момента его возвращения в пункт формирования измеряется в полных сутках.
где:
t1t2 - время нахождения состава соответственно в пункте формирования и в пункте оборота, час;
1 - расстояние от пункта формирования до пункта оборота, километр;
vm1vm2 - соответственно маршрутная скорость следования поезда от пункта формирования до пункта оборота и обратно, километр/час;
Расчет расходов перевозчика, связанных с перевозкой пассажиров, включая расходы периода.
Rпер.пасс. = (RWпрямые + RWнакладные + RWрасх.периода)* * VQiваг-км. + RQпрямые VWi ваг-км.
где:
Rпер.пасс. - расходы перевозчика, связанные с перевозкой пассажиров, включая расходы периода в границах Республики Казахстан;
RWпрямые - основные прямые расходы производства, которые включают расходы на единицу продукции (поезд, тип вагона), затрачиваемые перевозчиком на всем пути следования:
обслуживание вагонов в пассажирских поездах: заработная плата проводников, начальников поездов, локомотивных бригад (по электросекциям и дизельным поездам), социальный налог и социальные отчисления;
капитальный и деповской ремонт собственного подвижного состава;
техническое обслуживание (в объемах 1, 2, 3 и так далее)
ассенизаторская очистка биотуалетов;
амортизационные отчисления прямо задействованных активов в оказании услуг по перевозке пассажиров (амортизация вагонов);
стирка и химическая чистка мягкого съемного инвентаря;
дезинфекция, дезинсекция, дератизация пассажирских вагонов;
приобретение и содержание инвентаря и оборудования для пассажирских вагонов;
пожарная безопасность (зарядка огнетушителя);
пробег вагонов в чужих поездах;
приобретение форменной одежды;
медицинские услуги;
страхование пассажиров, работников (проводников);
работа электросекций и дизельных поездов;
подготовка в рейс и сопровождение электросекций и дизельных поездов;
RQпрямые - основные прямые расходы производства, которые включают расходы на единицу продукции (поезд, тип вагона), затрачиваемые перевозчиком только в границах Республики Казахстан:
обслуживание пассажиров (стоимость справочно-информационных услуг);
обслуживание производственных зданий, сооружений и оборудования пассажирского хозяйства, связанных с перевозками: услуги по доступу к помещениям вокзала общего пользования;
экипировка пассажирских вагонов водой и топливом;
RWнакладные - накладные расходы, связанные с обслуживанием персонала;
RWрасх.периода - расходы периода: административные и общехозяйственные расходы производственного характера с учетом налогов.

6. Өндірістің негізгі тікелей шығыстарының есебі
13. Бүкіл жол бойында тасымалдаушы жұмсайтын өндірістің негізгі тікелей шығыстары мынадай формула бойынша айқындалады:
RWтікелей= Rж.а.+ Rәлеу.ауд.+ Rжөнд.+Rтқ+ Rбиоәжет+ Rвагон тозуы+ Rси/сангиг+ Rкір жуу/хим.тазалау+ Rдезинфекция/дезинсекция/дератизация+ Rөрт сөнд. заряды+ Rжүріс+ Rшар.жүріс+ Rформалы киім+ Rрейс алды.қарау/проф.қарау+ Rсақтан.+ Rэлэнергия+ Rдизотын.поезд
мұндағы:
RWтікелей- тасымалдаушының бүкіл жол бойында жұмсайтын шығыстарды қоса алғандағы өндірістің негізгі тікелей шығыстары;
Rж.а- еңбекті төлеу қоры;
Rәлеу.ауд.- әлеуметтік аударымдар;
Rжөнд.- жоспарлы кезеңдегі күрделі/деполық жөндеу шығыстары;
Rтқ- жолаушылар вагондарына, электр секцияларға және дизельді поездарға техникалық қызмет көрсету шығыстары;
Rбиоәжет- биоәжетханаларды ассенизаторлық тазалау шығыстары;
Rвагон тозуы- вагондарды амортизациялау шығыстары;
Rси/сангиг- вагондарды (поездарды) жабдықтау үшін алмалы-салмалы мүліктер, санитарлық гигиена және санитарлық тазалау құралдарын сатып алу шығыстары;
Rкір жуу/хим.тазалау- жұмсақ жиналмалы мүкәммалды жуу және жөндеу бойынша шығындары;
Rдезинфекция/дезинсекция/дератизация- жолаушылар вагондарын, электр секциялар мен дизельді поездарды дезинфекциялау, дезинсекциялау және дератизациялау шығындары;
Rөрт сөнд. заряды- жоспарлы кезеңдегі вагондағы өрт сөндіргіштерді зарядтау шығыстары;
Rжүріс- бөтен поездар құрамында вагонның жүріп өткен жолының шығыстары;
Rшар.жүріс- электр секциялар мен дизельді поездардың шаруашылық қажеттіліктеріне байланысты жүру шығыстары (жөндеуге жіберу);
Rформалы киім- жолсеріктерді, поезд басшыларын, локомотив бригадаларын (электр секциялар мен дизельді поездар үшін) нысанды киіммен қамтамасыз ету шығыстары;
Rрейс алды.қарау/проф.қарау- рейс алдында және профилактикалық медициналық байқау шығыстары;
Rсақтан.- жұмыс берушінің жұмыскерлер алдында азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру шығыстары;
Rдизотын поезд- поезд жұмысына қажетті дизель отыны шығыстары;
Жалақы шығыстары (электр секциялар мен дизельді поездар бойынша) жолсеріктердің, поезд, локомотив бригадалары бастықтарының жалақысынан тұрады.
14. Өндірістік персоналдың нормативтік санын айқындау мынадай базалық көрсеткіштерден тұрады: поездардың қозғалыс кестесінде (кесте) көзделген вагон және рейс саны (тоқсан бойынша), Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрлігінің Көлік және қатынас жолдар комитеті төрағасының 2014 жылғы 5 наурыздағы № 11 бұйрығымен бекітілген Теміржол көлігі жүйесінің жолаушылар және қала маңы поездары вагондарына қызмет көрсетуге кететін уақыт нормалары мен жұмыскерлер санына сәйкес жолсеріктердің вагондарға қызмет көрсету нормасы (жыл мезгілінің кезеңі) және рейске бір жолсеріктің жұмыс уақыты (қыс, жаз), "Поездар қозғалысымен тікелей байланысты темір жол көлігі қызметкерінің жұмыс уақыты мен демалыс уақытын есепке алуының ерекшеліктерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 17 ақпандағы № 74 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6859 болып тіркелді) бекітілген Поездар қозғалысымен тікелей байланысты темір жол көлігі қызметкерінің жұмыс уақыты мен демалыс уақытын есепке алуының ерекшеліктеріне сәйкес бір жолсеріктің жұмыс уақытының нормасы (тоқсан бойынша), жолсеріктердің технологиялық (қатысатындар) саны (тоқсан бойынша), жолсеріктердің орташа жылдық саны, поезд бастықтарының орташа жылдық саны, поезд бригадаларының саны, локомотивтік бригадалардың саны (электр секциялары мен дизельдік поездар бойынша).
Тоқсан бойынша жолсеріктердің технологиялық (қатысатын) саны мынадай формула бойынша есептеледі:
Бірінші тоқсанда:

6. Расчет основных прямых расходов производства
13. Основные прямые расходы производства, затрачиваемые перевозчиком на всем пути следования, определяются по формуле:
RW прямые = Rз.п.+ Rсоц.отч. + Rрем + RТО+ Rбиотуалет + Rизнос вагона + Rси/сангиг + Rстирка/хим.чист + Rдезинфекция/дезинсекция/дератизация+ Rзарядогн + Rпробег + Rпробегхоз + Rформодежд + Rпредрейс.осмотр/проф.осмотр + Rстрах. + Rэлэнергия + R дизтопл.поезд
где:
RW прямые - основные прямые расходы производства, затрачиваемые перевозчиком на всем пути следования;
Rз.п. - фонд оплаты труда;
Rсоц.отч. - социальные отчисления;
Rрем - расходы капитального/деповского ремонта на планируемый период;
RТО - расходы за техническое обслуживание пассажирских вагонов, электросекций и дизельных поездов;
Rбиотуалет - расходы за ассенизаторскую очистку биотуалетов;
Rизнос вагона - расходы на амортизацию вагонов;
Rси/сангиг - расходы на приобретение съемного инвентаря, средств санитарной гигиены и санитарной уборки для экипировки вагонов (поезда);
Rстирка/хим.чист - расходы на стирку и химическую чистку мягкого съемного инвентаря;
Rдезинфекция/дезинсекция/дератизация - расходы на дезинфекцию, дезинсекцию и дератизацию пассажирских вагонов, электросекций и дизельных поездов;
Rзарядогн - расходы на зарядку огнетушителей вагонов на планируемый период;
Rпробег - расходы на пробег вагона в составе чужих поездов;
Rпробегхоз - расходы на пробег электросекций и дизельных поездов на хозяйственные нужды (проследование на ремонт);
Rформодежд - расходы на обеспечение форменной одеждой проводников и начальников поездов, локомотивных бригад (по электросекциям и дизельным поездам);
Rпредрейс.осмотр/проф.осмотр - расходы на предрейсовый и профилактический медицинский осмотр;
Rстрах. - расходы на страхование гражданско-правовой ответственности работодателя перед работниками;
Rэлэнергия - расходы по электроэнергии для работы электросекций;
Rдизтопл.поезд - расходы дизельного топлива на поездную работу.
Расходы на заработную плату состоят из заработной платы проводников, начальников поездов, локомотивных бригад (по электросекциям и дизельным поездам).
14. Определение нормативов численности производственного персонала состоит из следующих базовых показателей: количество вагонов и рейсов (по кварталам), предусмотренных графиком движения (расписания) поездов, норма обслуживания вагонов проводниками (период времени года) и рабочее время одного проводника за рейс (зима, лето) согласно Нормам времени и численности работников на обслуживание вагонов пассажирских и пригородных поездов системы железнодорожного транспорта, утвержденных приказом Председателя Комитета транспорта и путей сообщения Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 5 марта 2014 года № 11 "Об утверждений нормы времени и численности работников на обслуживание вагонов пассажирских и пригородных поездов системы железнодорожного транспорта", норма рабочего времени одного проводника (по кварталам) в соответствии с Особенностями учета рабочего времени и времени отдыха работника железнодорожного транспорта, непосредственно связанного с движением поездов, утвержденных приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 17 февраля 2011 года № 74 "Об утверждении Особенностей учета рабочего времени и времени отдыха работника железнодорожного транспорта, непосредственно связанного с движением поездов" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6859), технологическая (явочная) численность проводников (по кварталам), среднегодовая численность проводников, среднегодовая численность начальников поездов, численность поездных бригад, численность локомотивных бригад (по электросекциям и дизельным поездам).
Технологическая (явочная) численность проводников по кварталам рассчитывается по формуле:
В первом квартале:

1тоқсан Nжолсерік.= (N ваг.1кв* nқыс жолсерік* N рейс 1тоқсан * tжолсерік қыс) / ntжолсерік 1тоқсан
мұндағы:
1тоқсан Nжолсерік.- бірінші тоқсан бойынша жолсеріктердің технологиялық (қатысатын) саны;
Nваг 1тоқсан, - бірінші тоқсанда құрамдағы вагондар саны;
nқыс.жолсерік- рейсаралық күзет уақытын ескерумен қыс уақытында жолсеріктердің вагондарға қызмет көрсету нормасы;
N1тоқсан, рейс- бірінші тоқсандағы рейстер саны;
tқыс.жолсерік- қыс уақытындағы рейске бір жолсеріктің жұмыс уақыты;
nt1тоқсан, жолсерік- бірінші тоқсандағы бір жолсеріктің жұмыс уақытының нормасы.
Екінші тоқсанда:
2тоқсанNжолсерік= (Nваг. 2тоқсан* nжаз. жолсерік* Nрейс 2тоқсан* tжаз.жолсерік) /nt2тоқсан. жолсерік
мұндағы:
2тоқсан Nжолсерік.- екінші тоқсан бойынша жолсеріктердің технологиялық (қатысатын) саны;
N2тоқсан, ваг- екінші тоқсанда құрамдағы вагондар саны;
nжаз.жолсерік- рейсаралық күзет уақытын ескерумен жаз уақытында жолсеріктердің вагондарға қызмет көрсету нормасы;
N2тоқсан рейс -екінші тоқсандағы рейстер саны;
tжаз.жолсерік- жаз уақытындағы рейске бір жолсеріктің жұмыс уақыты;
nt2тоқсан.жолсерік- екінші тоқсандағы бір жолсеріктің жұмыс уақытының нормасы.
Үшінші тоқсанда:
3тоқсанNжолсерік= (N3тоқсан, ваг* nжаз.жолсерік* N3тоқсан рейс* tжаз.жолсерік)/ nt3тоқсан.жолсерік
мұндағы:
3тоқсан Nжолсерік.- үшінші тоқсан бойынша жолсеріктердің технологиялық (қатысатын) саны;
N3тоқсан, ваг- үшінші тоқсанда құрамдағы вагондар саны;
nжаз.жолсерік- рейсаралық күзет уақытын ескере отырып, жаз уақытындағы жолсеріктердің вагондарға қызмет көрсету нормасы;
N3тоқсан рейс- үшінші тоқсандағы рейстер саны;
tжаз.жолсерік- бір жолсеріктің жаз уақытындағы рейске жұмыс уақыты;
nt3тоқсан.жолсерік- бір жолсеріктің үшінші тоқсандағы жұмыс уақытының нормасы.
Төртінші тоқсанда:
4тоқсан Nжолсерік= (N4тоқсан.ваг* nқыс.жолсерік* N4тоқсан рейс* tқыс.жолсерік)/ nt4тоқсан.жолсерік
мұндағы:
4тоқсанNжолсерік.- төртінші тоқсан бойынша жолсеріктердің технологиялық (қатысатын) саны;
Nваг.4 тоқсан.- төртінші тоқсанда құрамдағы вагондар саны;
nқыс.жолсерік- рейсаралық күзет уақытын ескере отырып, қыс уақытындағы жолсеріктердің вагондарға қызмет көрсету нормасы;
N4тоқсан.рейс- төртінші тоқсандағы рейстер саны;
tқыс.жолсерік- қыс уақытындағы рейске бір жолсеріктің жұмыс уақыты;
nt4тоқсан.жолсерік- төртінші тоқсандағы бір жолсеріктің жұмыс уақытының нормасы.
Жолсеріктердің нормативтік санының еңбекке ақы төлеу қоры мынадай формула бойынша есептеледі:
Rжолсерік.ж.а.= (1тоқсанNжолсерік.+2тоқсанNжолсерік.+3тоқсанNжолсерік.+4тоқсанNжолсерік.)/4*1,1*Pж.а.* Nай.
мұндағы:
Rжолсерік.ж.а. - жолаушылардың нормативтік санының еңбекке ақы төлеу қоры;

1кв Nпровод. = (Nваг.1кв *nпровод.зима*Nрейс 1кв *tпровод.зима)//ntпровод.1кв
где:
1кв Nпровод. - технологическая (явочная) численность проводников в первом квартале;
Nваг.1кв - количество вагонов в составе в первом квартале;
nпровод.зима - норма обслуживания вагонов проводниками в зимнее время с учетом времени в межрейсовой охране;
Nрейс 1кв - количество рейсов в первом квартале;
tпровод.зима - рабочее время одного проводника за рейс в зимнее время;
ntпровод.1кв - норма рабочего времени одного проводника в первом квартале.
Во втором квартале:
2кв Nпровод. = (Nваг. 2кв*nпровод.лето * Nрейс 2кв * tпровод.лето)//ntпровод.2кв
где:
2кв Nпровод. - технологическая (явочная) численность проводников во втором квартале;
Nваг. 2кв - количество вагонов в составе во втором квартале;
nпровод.лето - норма обслуживания вагонов проводниками в летнее время с учетом времени в межрейсовой охране;
Nрейс 2кв - количество рейсов во втором квартале;
tпровод.лето - рабочее время одного проводника за рейс в летнее время;
ntпровод.2кв - норма рабочего времени одного проводника во втором квартале.
В третьем квартале:
3кв Nпровод. = (Nваг. 3кв*nпровод.лето*Nрейс 3кв * tпровод.лето)//ntпровод.3кв
где:
3кв Nпровод. - технологическая (явочная) численность проводников в третьем квартале;
Nваг. 3кв - количество вагонов в составе в третьем квартале;
nпровод.лето - норма обслуживания вагонов проводниками в летнее время с учетом времени в межрейсовой охране;
Nрейс 3кв - количество рейсов в третьем квартале;
tпровод.лето - рабочее время одного проводника за рейс в летнее время;
ntпровод.3кв - норма рабочего времени одного проводника в третьем квартале.
В четвертом квартале:
4кв Nпровод. = (Nваг.4кв.* nпровод.зима*Nрейс 4кв * tпровод.зима)/ ntпровод.4кв
где:
4кв Nпровод. - технологическая (явочная) численность проводников в четвертом квартале;
Nваг.4кв. - количество вагонов в составе в четвертом квартале;
nпровод.зима - норма обслуживания вагонов проводниками в зимнее время с учетом времени в межрейсовой охране;
Nрейс 4кв - количество рейсов в четвертом квартале;
tпровод.зима - рабочее время одного проводника за рейс в зимнее время;
ntпровод.4кв - норма рабочего времени одного проводника в четвертом квартале.
Фонд оплаты труда нормативной численности проводников рассчитывается по следующей формуле:
Rз.п.провод.=(1кв Nпровод.+2кв Nпровод.+3кв Nпровод.+ + 4кв Nпровод.)/4*1,1*Pз.п. * Nмес.
где:
Rз.п.провод. - фонд оплаты труда нормативной численности проводников;

1,1 – ауруды куәландыру парағы мен еңбек демалысы кезеңіндегі міндетін атқару коэффициенті;
Pж.а- осы Әдістеменің 42-тармағында белгіленген тәртіппен айқындалатын жолсеріктердің орташа салалық жалақысы, теңге;
Nай. - айларда жолаушылар тасымалын жоспарлау кезеңі.
Поездар бастықтарының нормативтік санының еңбекке ақы төлеу қоры мынадай формула бойынша есептеледі:
Аn= ((N1тоқсан.рейс +N2тоқсан. рейс+N3тоқсан. рейс +N4тоқсан. рейс)* (ntқыс+ntжаз)/2/(nrt1тоқсан+ nrt2тоқсан+ nt3тоқсан+ nrt4тоқсан))*1,1* Pж.а.*Nай.
мұндағы:
Аn- поезд басшыларының нормативтік санының еңбекке ақы төлеу қоры;
ntжолсерік- рейсаралық күзет уақытын ескере отырып, бір поезд бастығының жұмыс уақытының нормасы;
Pжалақы- осы Әдістеменің 42-тармағында белгіленген тәртіппен айқындалатын поезд басшыларының орташа салалық жалақысы, теңге;
Nай- айларда жолаушылар тасымалын жоспарлау кезеңі.
Вагонға поезд бастықтарының жалақысын төлеу қоры поезда вагондар жүрісінің үлесіне қатысты айқындалады.
15. Локомотивтік бригада санын анықтау мынадай базалық көрсеткіштерден тұрады: электр секциялар мен дизельді поездар құрамының саны, бір айдағы күндер саны, бір тәулікте локомотивтің үздіксіз жұмыс істеу уақыты, жұмыс уақытының орташа жылдық нормасы.
Электр секциялар мен дизельді поездар машинистерінің саны мынадай формула бойынша есептеледі:
Nмашин.= (Nқұрам* Nкүн.ай* tлок.)/ ntмашин.
мұндағы:
Nмашин.- электр секциялар мен дизельді поездар машинистерінің саны;
Nқұрам- құрам саны;
Nкүн.ай.- бір айдағы күндер саны;
tлок.- 24 сағатқа тең локомотивтің тәулікте үздіксіз жұмыс істеу уақыты;
ntмашин.- машинистің орташа жылдық жұмыс істеу нормасы.
16. Машинист көмекшісінің саны (Nмашин.көмекшісі) былайша есептеледі: әр машинистке бір көмекші, дизельді поездардағы жұмыс кезінде қосымша екінші көмекші көзделеді.
Локомотивтік бригада санының еңбекке ақы төлеу қоры мынадай формула бойынша есептеледі:
Rлок.бригада жалақысы= Nмашин*1,1* Pжалақы*Nай. + Nмашин.көмекшісі*1,1* Pжалақы*Nай
мұндағы:
Rлок.бригада жалақысы- локомотивтік бригада санының жалақысын төлеу қоры;
1,1 - ауруды куәландыру парағы мен еңбек демалысы кезеңіндегі міндетін атқару коэффициенті;
Pжалақы- осы Әдістеменің 42-тармағында белгіленген тәртіппен анықталатын машинистердің және машинистер көмекшілерінің орташа салалық жалақысы;
Nай. - айларда жолаушылар тасымалын жоспарлау кезеңі.
17. Әлеуметтік аударымдар "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің 485-бабы тиісті кезеңге көзделген әлеуметтік салықты еңбекке ақы төлеу қорына (Rәлеум. аудар.) қолдану жолымен есептеледі.

1,1 - коэффициент замещения на период больничных листов и трудовых отпусков;
Pз.п. - среднеотраслевая заработная плата проводников, определяемая в порядке, установленным пунктом 42 настоящей Методики, тенге;
Nмес. - планируемый период перевозок пассажиров, в месяцах.
Фонд оплаты труда нормативной численности начальников поездов рассчитывается по следующей формуле:
Аn = ((Nрейс 1кв+ Nрейс 2кв+ Nрейс 3кв+ Nрейс 4кв)* (ntзима+ ntлето)/2/(nrt1кв + nrt2кв+ nrt3кв+ nrt4кв))*1,1* Pз.п. *Nмес.
где:
Аn - фонд оплаты труда нормативной численности начальников поездов;
ntпровод. - норма рабочего времени одного начальника поезда с учетом времени в межрейсовой охране;
Pз.п. - среднеотраслевая заработная плата начальников поездов, определяемая в порядке, установленным пунктом 42 настоящей Методики, тенге;
Nмес. - планируемый период перевозок пассажиров в месяцах.
Фонд оплаты труда начальников поездов на вагон определяется удельно от пробега вагонов в поезде.
15. Определение численности локомотивных бригад состоит из следующих базовых показателей: количество составов электросекций и дизельных поездов, количество дней в месяце, время непрерывной работы локомотива в сутки, среднегодовая норма рабочего времени.
Численность машинистов электросекций и дизельных поездов рассчитывается по формуле:
Nмашин. = (Nсостав * Nдней.мес. * tлок.)/ ntмашин.
где:
Nмашин. - численность машинистов электросекций и дизельных поездов;
Nсостав - количество составов;
Nдней.мес. - количество дней в месяце;
tлок. - время непрерывной работы локомотива в сутки, равное 24 часам;
ntмашин. - среднегодовая норма рабочего времени машиниста.
16. Численность помощников машинистов (Nпом.машин.) рассчитывается следующим образом: предусматривается на каждого машиниста один помощник, при работе в дизельных поездах дополнительно второй помощник.
Фонд оплаты труда нормативной численности локомотивных бригад рассчитывается по следующей формуле:
Rз.п.лок.бригад = Nмашин. *1,1* Pз.п. *Nмес. + Nпом.машин. *1,1* *Pз.п. *Nмес.
где:
Rз.п.лок.бригад - фонд оплаты труда нормативной численности локомотивных бригад;
1,1 - коэффициент замещения на период больничных листов и трудовых отпусков;
Pз.п. - среднеотраслевая заработная плата машинистов и помощников машинистов, определяемая в порядке, установленным пунктом 42 настоящей Методики, тенге;
Nмес. - планируемый период перевозок пассажиров в месяцах.
17. Социальные отчисления рассчитываются путем применения социального налога, предусмотренного на соответствующий период статьей 485 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), к фонду оплаты труда (Rсоц.отч.).

18. Меншікті жылжымалы құрамды күрделі және деполық жөндеу.
Меншікті жылжымалы құрамды күрделі және деполық жөндеуге кететін көлемді есептеу мынадай формулалар бойынша айқындалады:
Жолаушылар вагондары:
Rжөндеу= Nваг.* Nқұр.*kрезерв*kпарк*nжөндеу*Niай.*Pжөндеу
электр секция мен дизельді поездар вагондары:
Rжөндеу=(Nваг.+kрезерв)* Nқұр.*kпарк*nжөндеу* Niай*Pжөндеу
мұндағы:
Rжөндеу- жоспарланған кезеңге күрделі/деполық жөндеу шығыстары;
kпарк- меншікті жылжымалы жолаушылар құрамын пайдалану коэффициенті 0,3 мөлшерінде;
nжөндеу- жоспарланған кезеңге орташа нормативтік жөндеу жүргізу коэффициенті.
Kрезерв.- міндетті резерв вагондарының коэффициенті: жолаушылар вагондары бойынша 1,07 тең (айналымдағы жалпы вагондар санының 7%); электр секциялар мен дизельді поездар бойынша 3 вагонға тең (бас, моторлы және тіркемелі);
Niай- айлар бойынша жолаушыларды тасымалдау кезеңі;
Pжөндеу- осы Әдістеменің 38-тармағында белгіленген тәртіппен айқындалатын бір вагонға жөндеудің тиісті түріне тариф, теңге.
Жоспарланған кезеңге орташа нормативтік жөндеу коэффициенті мынадай формула бойынша есептеледі:
nжөндеу=Ntжөндеу/ tпайдалану
мұндағы:
nжөндеу.- жоспарлы кезеңдегі орташа нормативтік жөңдеуді өткізу коэффиценті;
Ntжөндеу - уәкілетті орган айқындайтын вагонның барлық қызмет ету мерзіміне жоспарлы жөндеу түрінің саны;
tпайдалану- вагонның қызмет ету пайдалы мерзімі, ай.
19. Жолаушылар вагондарына тиісті көлемде техникалық қызмет көрсету (бұдан әрі - ТҚ).
Базалық көрсеткіштер: поездардың қозғалыс кестесінде (кесте) көзделген құрамдағы вагондар, айналымдағы құрамдардың, рейстердің саны, сумен және қатты отынмен жабдықтау жүзеге асырылатын станциялар саны, жол жүру уақыты, вагон-тәулік.
ТҚ-2 (техникалық қызмет көрсету) қажеттілігі мынадай формула бойынша есептеледі:
RТҚ2=(Nваг.*kрезерв.* Nқұрам*2*РТҚ2)/ 12* Niай
ТҚ-3 қажеттілігі мынадай формула бойынша есептеледі:
RТҚ-3=(Nваг.*kрезерв.* Nқұрам*1,3*РТҚ-3)/ 12* Niай
ТҚ-1 қажеттілігі мынадай формула бойынша есептеледі:
RТҚ1=(Nваг.*Nрейс+Vжөндеу)* РТҚ-1
Тұлпар-Тальго вагондарының техникалық қызмет көрсету қажеттілігі мынадай формула бойынша есептеледі:
RТҚтальго=(Nваг.*kрезерв.* Nқұрам*РТҚтальго)/ 12* Niай
Ескертпе: ағымдағы тіркеуден алып жөндеу ТҚ-1 үнемдеу есебінен жүргізіледі.
мұндағы:
RТҚ2- ТҚ-2 көлеміндегі техникалық қарау шығыстары;
RТҚ-3- ТҚ-3 көлеміндегі техникалық қарау шығыстары;
RТҚ1- ТҚ-1 көлеміндегі техникалық қарау шығыстары;
RТҚтальго- Тұлпар-Тальго вагондарын техникалық қарау шығыстары;
Nрейс- жылына рейстердің саны;
Nқұрам- айналымдағы құрамдар саны;

18. Капитальный и деповской ремонт собственного подвижного состава.
Расчет объемов капитального и деповского ремонта собственного подвижного состава в объеме определяется по формулам:
Пассажирских вагонов:
Rрем = Nваг.* Nсост.* kрезерв.*kпарка*прем* Niмес.* Pрем.,
Вагонов электросекций и дизельных поездов:
Rрем = (Nваг. +kрезерв.)* Nсост.*kпарка*прем* Niмес.* Pрем,
где:
Rрем - расходы капитального/деповского ремонта на планируемый период;
kпарка - коэффициент использования собственного пассажирского подвижного состава в размере 0,3;
прем - коэффициент проведения нормативного ремонта в среднем на планируемый период;
kрезерв. - коэффициент обязательного резерва вагонов: по пассажирским вагонам равный 1,07 (7 % от общего количества вагонов в обороте); по электросекциям и дизельным поездам равное 3 вагонам (головной, моторный и прицепной);
Niмес. - планируемый период перевозок пассажиров в месяцах;
Pрем - тариф за один вагон соответствующего вида ремонта, определяемый в порядке, установленным пунктом 38 настоящей Методики, тенге;
Коэффициент проведения нормативного ремонта в среднем на планируемый период рассчитывается по следующей формуле:
nрем = Ntремонт/ tэкспл.
где:
nрем = коэффициент проведения нормативного ремонта в среднем на планируемый период;
Ntремонт - количество планового вида ремонта за весь срок службы вагона, определяемое уполномоченным органом;
tэкспл. - полезный срок службы вагона, месяц.
19. Техническое обслуживание пассажирских вагонов в соответствующих объемах (далее - ТО).
Базовые показатели: количество вагонов в составе, составов в обороте, рейсов, предусмотренных графиком движения (расписания) поездов, количество станций, где осуществляется экипировка водой и твердым топливом, время в пути следования, вагоно-сутки.
Потребность ТО-2 рассчитывается по следующей формуле:
RТО2 = (Nваг.* kрезерв. * Nсостав*2* Pто-2)/ 12* Niмес.
Потребность ТО-3 рассчитывается по следующей формуле:
RТО3 = (Nваг.* kрезерв.* Nсостав**1,3* Pто-3)/ 12* Niмес.
Потребность ТО-1 рассчитывается по следующей формуле:
RТО1 = (Nваг.* Nрейс+Vрем) *Pто-1
Потребность технического обслуживания вагонов Тулпар-Тальго рассчитывается по следующей формуле:
RТОтальго = (Nваг.* kрезерв. * Nсостав* Pтотальго)/ 12* Niмес.
Примечание: текущий отцепочный ремонт производится за счет экономии по ТО-1.
где:
RТО2 - расходы за техническое обслуживание в объемах ТО-2;
RТО3 - расходы за техническое обслуживание в объемах ТО-3;
RТО1- расходы за техническое обслуживание в объемах ТО-1;
RТОтальго - расходы за техническое обслуживание вагонов Тулпар-Тальго;
Nрейс - количество рейсов в год;
Nсостав - количество составов в обороте;

2-ТҚ - 2 жүргізу қажеттілігінің коэффициенті (күзгі-көктемгі тексеру)
1,3 - ТҚ - 3 жүргізу қажеттілігінің орташа коэффициенті;
12 - жылдағы айлар саны;
Vжөндеу- күрделі жөндеуге, деполық жөндеуге, ТҚ-2, ТҚ-3 жіберілетін вагондардың саны;
Niай. - айлардағы жолаушылар тасымалының жоспарланатын кезеңі;
РТҚ-1/ТҚ-2/ТҚ-3- осы Әдістеменің 38-тармағында белгіленген тәртіппен айқындалатын техникалық қызмет көрсетудің тиісті түрлерінің тарифі;
РТҚтальго- Қазақстан Республикасы Ұлттық банкінің ағымдағы курсы бойынша аударымын ескере отырып, осы Әдістеменің 38-тармағында белгіленген тәртіппен айқындалатын Тұлпар-Тальго вагондарына техникалық қызмет көрсету тарифі, теңге.
20. Көлемдегі электр секциялар мен дизельді поездарға техникалық қызмет көрсету базалық көрсеткіштерді есептеу жолымен жүргізіледі: жоспарланған жалпы жүріс, нормативтік (жөндеуаралық) жүріп өткен жол.
Көлемдегі жылжымалы құрамға теникалық қызмет көрсету көлемін есептеу мына формулалар бойынша айқындалады:
ТҚ-8 қажеттілігі мынадай формула бойынша есептеледі:
RТҚ8= ( Vваг/км/ Vnваг/кмVКР1)* РТҚ-8
ТҚ-7 қажеттілігі мынадай формула бойынша есептеледі:
RТҚ7= (Vваг/км/ Vnваг/кмVТҚ-8)* РТҚ-7
ТҚ-6 қажеттілігі мынадай формула бойынша есептеледі:
RТҚ6= (Vваг/км/ Vnваг/кмVТҚ-7)* РТҚ-6
ТҚ-3 қажеттілігі мынадай формула бойынша есептеледі:
RТҚ3= (Vваг/км/ Vnваг/кмVТҚ-6)* РТҚ-3
ТҚ-2 қажеттілігі мынадай формула бойынша есептеледі:
RТҚ2= Nваг.= Nқұрам* 20,3 * РТҚ-2
ТҚ-2 қажеттілігі пайдаланылатын парктерге әр 36-48 сағат сайын жүргізіледі.
Электр секция вагондары мен дизельді поездарды күзгі-көктемгі комиссиялық тексеру қажеттілігі (бұдан әрі сәйкесінше – ВКО және ОКО) мынадай формула бойынша есептеледі:
R-ОКО=( Nваг.*kрезерв.* Nқұрам*1,3*РВКО-ОКО)/ 12* Niай
Электр секциялары мен дизель поездарының қауіпсіздік аспаптарын жөндеу және оларға техникалық қызмет көрсету мынадай формула бойынша есептеледі:
Rқауіпс.құралы= ( Nваггол.* Nқұрам* (VКР1/2+ VТҚ8+ VТҚ7+ VТҚ7+ VТҚ3) * Рқауіпс. құралы
мұндағы:
RТҚ8- ТҚ-8 көлеміндегі электр секциялар мен дизельді поездарды техникалық қарау шығыстары;
RТҚ7- ТҚ-7 көлеміндегі электр секциялар мен дизельді поездарды техникалық қарау шығыстары;
RТҚ6- ТҚ-6 көлеміндегі электр секциялар мен дизельді поездарды техникалық қарау шығыстары;
RТҚ3- ТҚ-3 көлеміндегі электросекциялар мен дизельді поездарды техникалық қарау шығыстары;
RТҚ2- ТҚ-2 көлеміндегі электр секциялар мен дизельді поездарды техникалық қарау шығыстары;
RВКО-ОКО- электр секциялар мен дизельді поездарды көктемгі-күзгі комиссиялық қарау шығыстары;
Rқауіпс.құралы- электр секциялар мен дизельді поездардың қауіпсіздік құрылғыларын техникалық қарау және жөңдеу шығыстары;

2 - коэффициент потребности проведения технического обслуживания в объеме 2 (осеннее-весенний осмотр);
1,3 - средний коэффициент потребности ТО-3;
12 - количество месяцев в году;
Vрем - количество вагонов, отправляемых на капитальный ремонт, деповской ремонт, ТО-2 и ТО-3;
Niмес. - планируемый период перевозок пассажиров в месяцах;
Pто-1/то-2/то-3 - тариф на соответствующий вид технического обслуживания, определяемый в порядке, установленным пунктом 38 настоящей Методики, тенге;
Pтотальго - тариф за техническое обслуживание вагонов Тулпар-Тальго, определяемый в порядке, установленным пунктом 38 настоящей Методики, тенге с учетом конвертации по текущему курсу Национального банка Республики Казахстан.
20. Техническое обслуживание электросекций и дизельных поездов в объемах производится путем расчета базовых показателей: общий планируемый пробег, нормативный (межремонтный) пробег.
Расчет объемов технического обслуживания подвижного состава в объемах определяется по формулам:
Потребность ТО-8 рассчитывается по формуле:
RТО8 = (Vваг-км. / Vnваг-км. - VКР1)* Pто-8
Потребность ТО-7 рассчитывается по формуле:
RТО7 = (Vваг-км. / Vnваг-км. - VТО8)* Pто-7
Потребность ТО-6 рассчитывается по формуле:
RТО6 = (Vваг-км. / Vnваг-км. - VТО7)* Pто-6
Потребность ТО-3 рассчитывается по формуле:
RТО3 = (Vваг-км. / Vnваг-км. - VТО6)* Pто-3
Потребность ТО-2 рассчитывается по формуле:
RТО2 = Nваг.* Nсост.*20,3* Nмес.* Pто-2
Потребность ТО-2 - проводится каждые 36-48 часов на эксплуатируемый парк.
Потребность в весенне-осеннем комиссионном осмотре вагонов электросекций и дизельных поездов (далее соответственно - ВКО и ОКО) рассчитывается по формуле:
RВКО-ОКО = (Nваг.+kрезерв.) *Nсостав*2*PВКО-ОКО/ 12* Niмес.
Техническое обслуживание и ремонт приборов безопасности электросекций и дизельных поездов рассчитывается по формуле:
Rпр.безоп = (Nваггол.*Nсостав* (VКР1/2 + VТО8 + VТО7+VТО6 +VТО3)* * Pпр.безоп.
где:
RТО8 - расходы за техническое обслуживание электросекций и дизельных поездов в объемах ТО-8;
RТО7 - расходы за техническое обслуживание электросекций и дизельных поездов в объемах ТО-7;
RТО6 - расходы за техническое обслуживание электросекций и дизельных поездов в объемах ТО-6;
RТО3 - расходы за техническое обслуживание электросекций и дизельных поездов в объемах ТО-3;
RТО2 - расходы за техническое обслуживание электросекций и дизельных поездов в объемах ТО-2;
RВКО-ОКО - расходы за весенне-осенний комиссионный осмотр вагонов электросекций и дизельных поездов;
Rпр.безоп - расходы за техническое обслуживание и ремонт приборов безопасности электросекций и дизельных поездов;

VКР1/2 +VТҚ8+ VТҚ7+ VТҚ6- тиісті жөндеу түрінің көлемі;
Vваг/км- жалпы жоспарланған жүріс;
Vnваг/км- тиісті жөндеу түрі бойынша нормативтік жөндеуаралық жүріс;
Nваггол.- электр секциялар мен дизельді поездардың құрамындағы 2-ге тең болатын бас вагондардың саны;
РТҚ-2/ТҚ-3/ТҚ-6/ТҚ-7/ТҚ-8/ВКО-ОКО/қауіпс.құралы- осы Әдістеменің 38-тармағында белгіленген тәртіппен айқындалатын тиісті техникалық қызмет көрсету түріне арналған тариф, теңге.
21. Биоәжетханаларды ассенизаторлық тазалау базалық (негізгі) көрсеткіштер негізінде жүзеге асырылады: поездардың қозғалыс графигінде (кестесінде) көзделген құрамдағы вагондардың, рейстердің саны, жол жүру уақытында биоәжетханаларды ассенизаторлық тазалау жүзеге асырылатын станциялар саны, вагон-тәулік;
Rбиоәжетхана= Nваг.* Nрейс* Nбак* Nстанц* Рбиоәжетхана
мұндағы:
Рбиоәжетхана- биоәжетханаларды ассенизаторлық тазалауға арналған шығыстар;
Nбак- вагонның құрылымына сәйкес вагондағы бактардың саны;
Nстанц- рейс кезіндегі биоәжетханаларға ассенизаторлық тазалау жүргізілетін станциялардың саны;
Рбиоәжетхана- осы Әдістеменің 38-тармағында белгіленген тәртіппен айқындалатын биоәжетханаларды ассенизаторлық тазалауға арналған тариф, теңге.
22. Жолаушыларды тасымалдау бойынша қызметтер көрсетуге тікелей жұмылдырылған активтердің амортизациялық аударымдары (вагондарды амортизациялау) базалық көрсеткіштер есептеу негізінде жүзеге асырылады: құрамдағы вагондардың саны, айналымдағы құрамдар саны;
Жолаушылар вагондары:
Rвагондардың тозуы= Nваг.+ Nжағдайы* kрезерв* Nimec* kпарк* Ртозу.
Электр секциялар вагондары мен дизельді поездар:
Rвагондардың тозуы= (Nваг.* kрезерв)* Nжағдайы* Nimec* kпарк* Ртозу.
мұндағы:
Rвагондардың тозуы- вагондарды амортизациялауға арналған шығыстар;
Nваг.-құрамдағы вагондардың саны;
Nжағдайы- құрамдардың қажетті саны;
kрезерв- вагондардың міндетті резервінің коэффиценті: 1,07 тең жолаушылар вагондары (айналымдағы вагондардың жалпы санының 7%) бойынша; 3 вагонға тең электр секциялар мен дизельді поездар бойынша (бас, моторлы және тіркемелі);
Nimec- айлардағы жолаушылар тасымалы жоспарланған кезең;
kпарк- уәкілетті орган белгілеген меншікті жолаушылар жылжымалы құрамын пайдалану коэффициенті;
Ртозу.- тиісті типтегі бір вагонның амортизациялық аударымдарының айлық мөлшері;
Бір вагонның тиісті түріне арналған амортизациялық аударымдардың айлық мөлшері біркелкі әдіспен есептеледі.
23. Жолаушылар вагондары, электр секциялар мен дизель поездар үшін құрал-жабдықтар, мүкәммал сатып алу және оларды сақтау базалық көрсеткіштерді есептеу негізінде жүзеге асырылады: поездар қозғалысы графигінде (кестесінде) көзделген вагондар (түрі бойынша) және рейстер саны;
Вагондарды жабдықтау үшін мүкәммалды сатып алуға арналған шығыстар мынадай формула бойынша есептеледі:
Rси= nси* Nваг.* Nжағд./ tпайд.* tiпайд* Рси
мұндағы:
Rси- вагондарды (поездарды) жабдықтау үшін мүкәммалды сатып алуға арналған шығыстар;

VКР1/2 + VТО8 + VТО7 + VТО6 - объем соответствующих видов ремонтов;
Vваг-км. - общий планируемый пробег;
Vnваг-км. - нормативный межремонтный пробег по соответствующему виду ремонта;
Nваггол. - количество головных вагонов равное 2 в составе электросекций и дизельных поездов;
Рто-2/то-3/то-6/то-7/то-8/ВКО/ОКО/пр.безоп - тариф на соответствующий вид технического обслуживания, определяемый в порядке, установленным пунктом 38 настоящей Методики, тенге.
21. Ассенизаторская очистка биотуалетов производится путем расчета базовых показателей: количество вагонов в составе, рейсов, предусмотренных графиком движения (расписания) поездов, количество станций, где осуществляется ассенизаторская очистка биотуалетов, время в пути следования, вагоно-сутки.
Rбиотуалет = Nваг.* Nрейс* Nбак* Nстанц*Pбиотуалет
где:
Rбиотуалет - расходы на ассенизаторскую очистку биотуалетов;
Nбак - количество баков в вагоне согласно конструкции вагона;
Nстанц - количество станций, где производится ассенизаторская очистка биотуалетов за рейс;
Pбиотуалет - тариф за ассенизаторскую очистку биотуалетов, определяемый в порядке, установленным пунктом 38 настоящей Методики, тенге.
22. Амортизационные отчисления прямо задействованных активов в оказании услуг по перевозке пассажиров (амортизация вагонов) производится путем расчета базовых показателей: количество вагонов в составе, количество составов в обороте.
Пассажирских вагонов:
Rизнос вагона = Nваг.* Nсост.* kрезерв* Niмес.*kпарка* Pизнос.
Вагонов электросекций и дизельных поездов:
Rизнос вагона = (Nваг.+ kрезерв)* Nсост.* Niмес.*kпарка* Pизнос.
где:
Rизнос вагона - расходы на амортизацию вагонов;
Nваг. - количество вагонов в составе;
Nсост. - потребное количество составов;
kрезерв - коэффициент обязательного резерва вагонов: по пассажирским вагонам равный 1,07 (7 % от общего количества вагонов в обороте); по электросекциям и дизельным поездам равное 3 вагонам (головной, моторный и прицепной);
Niмес. - планируемый период перевозок пассажиров в месяцах;
kпарка - коэффициент использования собственного пассажирского подвижного состава, установленный уполномоченным органом;
Pизнос. - размер месячного амортизационного отчисления одного вагона соответствующего типа.
Размер месячного амортизационного отчисления одного вагона соответствующего типа рассчитывается равномерным методом.
23. Приобретение и содержание инвентаря и оборудования для пассажирских вагонов, электросекций и дизельных поездов производится путем расчета базовых показателей: количество вагонов (по типам) и рейсов, предусмотренное графиком движения (расписания) поездов.
Расходы на приобретение инвентаря для экипировки вагонов (поезда) рассчитывается по следующей формуле:
Rси = nси* Nваг.* Nсост./ tэкспл. * tiэкспл. *Pси
где:
Rси - расходы на приобретение инвентаря для экипировки вагонов (поезда);
nси - нормы экипировки вагонов мягким съемным инвентарем, съемным,

nси- осы Әдістеменің 1-қосымшасына сәйкес 1 вагонды (поезды) жұмсақ жиналмалы мүкәммалмен, жиналмалы, сигнал беретін жабдықпен, медициналық керек-жарақтармен және арнайы киіммен жабдықтау нормалары, осы Әдістеменің 2-қосымшасына сәйкес "Тальго" вагондары өндірісінің вагондарын жұмсақ жиналмалы мүкәммалмен, жиналмалы, сигнал беру жабдығымен, медициналық жабдықпен және арнайы киіммен жабдықтау нормасы, осы Әдістеменің 3-қосымшасына сәйкес электр-дизель поездарын жұмсақ мүкәммалмен, жинамалы, сигнал беретін жабдықпен, медициналық жабдықпен және арнайы киіммен жабдықтау нормасы;
Рси- осы Әдістеменің 38-тармағында белгіленген тәртіппен айқындалатын жиналмалы мүкәммалдың өлшем бірлігіне арналған орташа бағалар, теңге;
tпайд.- осы Әдістеменің 1, 2, 3-қосымшаларына сәйкес мүкәммалды пайдалану мерзімі;
tiпайд- осы Әдістеменің 1 және 2-қосымшаларына сәйкес жоспарланған кезеңде мүкәммалды пайдаланудың жоспарланған мерзімі;
R сангиг = nсангиг * Nваг. *Nрейс * Vжағд. * Рсангиг
мұндағы:
Rсангиг- вагондарды (поездарды) жабдықтауға арналған санитарлық гигиена және санитарлық тазалау құралдарының шығыстары;
nсангиг - осы Әдістеменің 4-қосымшасына сәйкес вагондарды (поездың 1 вагоны) санитарлық гигиеналық, вагонды тазалау заттарымен жабдықтау нормасы, осы Әдістеменің 5-қосымшасына сәйкес санитарлық гигиена, вагондарды тазалау заттарымен электр-дизельді поезды жабдықтау нормасы;
Vжағд- тәуліктегі жолаушылар құрамының айналымы;
Рсангиг- осы Әдістеменің 38-тармағында белгіленген тәртіппен айқындалатын санитарлық гигиена мен санитарлық тазалау құралдарының орташа бағасы, теңге.
24. Жұмсақ жиналмалы мүкәммалдарды жуу және химиялық тазалауға жоспарланған шығыстар көлемі мынадай формула бойынша жұмсақ жиналмалы мүкәммалдарды жуу мен химиялық тазалаудың жоспарланған көлемін есептеу жолымен жүзеге асырылады:
Rжуу/хим.тазалау= nси* Nваг.* Nжағд.* mмси* n-өңдеу* Nimec* Ржуу
мұнда:
Rжуу/хим.тазалау - осы Әдістеменің 6-қосымшасына сәйкес жұмсақ жиналмалы мүкәммалдар жуу және химиялық тазалауға арналған шығыстар;
Pжуу- осы Әдістеменің 38-тармағында белгіленген тәртіппен айқындалатын өңдеудің сәйкес түріне тариф, теңге/килограмм.
25. Жолаушылар вагондарын, электр секциялар мен дизельді поездарды дератизациялау, дезинсекциялау және дезинфекциялау мынадай формула бойынша жылжымалы құрамды дезинфекциялауға жоспарланған жалпы шығыстар көлемін есептеу арқылы жүзеге асырылады:
Rдезинфекция= Nваг.* Sөңдеу* Nрейс* Рсэс Rдезинфекция/дератизация= Nваг.* Sөңдеу* Nжағдай* nөңдеу* Nimec* Рсэс
мұндағы:
Rдезинфекция- жылжымалы құрамды дезинфекциялауға арналған шығыстар;
Rдератизация/дератизация- жылжымалы құрамды дезинсекциялауға/дератизациялауға арналған шығыстар;

сигнальным оборудованием, медицинскими принадлежностями и специальной одеждой 1 вагона (поезда) согласно приложению 1 к настоящей Методике, нормы экипировки вагонов производства вагонов "Тальго" мягким съемным инвентарем, съемным, сигнальным оборудованием, медицинскими принадлежностями и специальной одеждой согласно приложению 2 к настоящей Методике, нормы экипировки электро-дизель поездов мягким съемным инвентарем, съемным, сигнальным оборудованием, медицинскими принадлежностями и специальной одеждой согласно приложению 3 к настоящей Методике;
Pси - средние цены съемного инвентаря на единицу измерения, определяемые в порядке, установленным пунктом 38 настоящей Методики, тенге;
tэкспл. - срок эксплуатации инвентаря согласно приложениям 1, 2, 3 к настоящей Методике;
tiэкспл. - срок планируемой эксплуатации инвентаря на планируемый период согласно приложениям 1 и 2 к настоящей Методике.
Rсангиг = nсангиг* Nваг.* Nрейс *Vсост * Pсангиг
где:
Rсангиг - расходы на средства санитарной гигиены и санитарной уборки для экипировки вагонов (поезда);
nсангиг - нормы экипировки вагонов средствами санитарной гигиены, уборки вагонов (1 вагона поезда) согласно приложению 4 к настоящей Методике, нормы экипировки электро-дизель вагонов средствами санитарной гигиены, уборки вагонов согласно приложению 5 к настоящей Методике;
Vсост - оборот пассажирского состава в сутках;
Pсангиг - цены средств санитарной гигиены и санитарной уборки, определяемые в порядке, установленным пунктом 38 настоящей Методики, тенге.
24. Стирка и химическая чистка мягкого съемного инвентаря производится путем расчета планируемого объема расходов на стирку и химическую чистку мягкого съемного инвентаря по следующей формуле:
Rстирка/хим.чист = nси* Nваг.* Nсост. *mмси*nобработки * * Niмес. *Pси
где:
Rстирка/хим.чист - расходы на стирку и химическую чистку мягкого съемного инвентаря согласно приложению 6 к настоящей Методике;
Pси - тариф на соответствующий вид обработки, определяемый в порядке, установленным пунктом 38 настоящей Методики, тенге/килограмм.
25. Дезинфекция, дезинсекция, дератизация пассажирских вагонов, электросекций и дизельных поездов производится путем расчета планируемого объема расходов на дезинфекцию подвижного состава по следующей формуле:
Rдезинфекция = Nваг.*sобработки*Nрейс*Pсэс Rдезинсекция/дератизация = Nваг*sобработки * Nсост.* nобработок * * Niмес.* Pсэс
где:
Rдезинфекция - расходы на дезинфекцию подвижного состава;
Rдератизация/дератизация - расходы на дезинсекцию/дератизацию подвижного состава;

Sөңдеу- бір вагонға арналған өңдеу алаңын дезинфекциялау: жолаушылар вагоны, электр секциялар мен дизельді поез - 15 шаршы метр, дезинсекциялау: жолаушылар вагоны – 60 шаршы метр, электр секциялар мен дизельді поездар -64,8 шаршы метр, дератизациялау: жолаушылар вагоны - 60 шаршы метр, электр секциялар мен дизельді поездар - 64,8 шаршы метр.
nөңдеу- жылжымалы құрамды дезинсекциялау/дератизациялау бойынша өңдеу жиілігі - айына 1 рет;
Niай- айлардағы жолаушылар тасымалының жоспарланған кезеңі;
Рсэс- осы Әдістеменің 38-тармағында белгіленген тәртіппен айқындалатын өңдеудің сәйкес түріне орташа тариф, теңге/шаршы2 метр үшін.
26. Өрт қауіпсіздігі (өрт сөндіргішті зарядтау) тәуелсіз мемлекеттер достастығына қатысушы мемлекеттер Грузия, Латвия Республикасы, Литва Республикасы, Эстон Республикасы арасындағы халықаралық жолаушылар қатынасындағы Достастыққа қатысушы мемлекеттердің теміржол көлігі жөніндегі кеңес бекіткен (2017 жылғы 18-19 мамырдағы № 66 хаттама) темір жол көлігінің жылжымалы құрамын алғашқы өрт сөндіру құралдарымен жабдықтау нормасына сәйкес өрт қауіпсіздігін қамтамасыз етуге арналған шығыстарды мынадай формула бойынша есептеу арқылы жүзеге асырылады:
Rөрт сөнд. зарядтау= Nваг.* Nжағд.* n-өрт сөнд.* nзаряд/ 12 * Nimec* Рөрт сөнд. зарядтау
мұндағы:
Rөрт сөнд. зарядтау- жоспарланған кезеңге арналған вагондардың өрт сөндіргіштерін зарядтау шығыстары;
n-өрт сөнд- осы Әдістеменің 1, 2, 3-қосымшаларына сәйкес вагондарды өрт сөндіргішпен жабдықтау нормасы (таспен жылытылатын вагондар ұнтақты өрт сөндіргіш әмбебап -5, ұнтақты өрт сөндіргіш -5 және өрт сөндіргіш -5 немесе ұнтақты өрт сөндіргіш -10 және өрт сөндіргіш -8 түріндегі өрт сөндіргіштермен, ал электрмен жылытылатын вагондар ұнтақты өрт сөндіргіш әмбебап -5 типтегі екі және бір ұнтақты өрт сөндіргіш -5 немесе ұнтақты өрт сөндіргіш -10 және өрт сөндіргіш -8 типтегі 1 өрт сөндіргішпен жабдықталады);
nзаряд- өрт сөндіргіштерді зарядтау (қайта зарядтау) нормасы (жылына 1 рет);
Niай- айлардағы жолаушылар тасымалының жоспарланған кезеңі;
Рөрт сөнд. зарядтау- осы Әдістеменің 38-тармағында белгіленген тәртіппен айқындалатын өрт сөндіргіштерді зарядтау жөніндегі қызметтерді ұсынуға арналған тариф, теңге.
27. Вагондардың басқа поездардағы жүріп өткен жолы вагондардың басқа тасымалдаушының құрамындағы жүрген жолының шығыстарын мынадай формула бойынша есептеу жолымен жүзеге асырылады:
Rжүрісі= Nваг. жөнелту* 2S * Ржүрісі
мұндағы:
Rжүрісі- вагонның басқа поездардың құрамында жүрген жолының шығыстары;
Nваг.жөнелту- жолаушылар тасымалының жоспарланған кезеңінде басқа поездардың құрамында жөнелтілген вагондар саны;
2S - өзге поездардың құрамында қатынайтын вагондарды тіркеу-ағыту пунктіне дейінгі барып-қайту арақашықтығы, километр;
Ржүрісі- осы Әдістеменің 41-тармағында белгіленген тәртіппен айқындалатын тіркеу тарифі, теңге.

s обработки - площадь обработки дезинфекцией для одного вагона: пассажирского вагона, электросекций и дизельных поездов - 15 квадратных метров, дезинсекция: пассажирского вагона - 60 квадратных метров, электросекций и дизельных поездов - 64,8 квадратных метров, дератизация: пассажирского вагона - 60 квадратных метров, электросекций и дизельных поездов - 64,8 квадратных метров;
nобработок - кратность обработки по дезинсекции/дератизации подвижного состава - 1 раз в месяц;
Niмес. - планируемый период перевозок пассажиров в месяцах;
Pсэс - тариф на соответствующий вид обработки, определяемый в порядке, установленным пунктом 38 настоящей Методики, тенге за квадратный метр.
26. Пожарная безопасность (зарядка огнетушителя) производится путем расчета, согласно нормам оснащения подвижного состава железнодорожного транспорта в международном пассажирском сообщении между государствами - участниками содружества независимых государств, Грузией, Латвийской Республикой, Литовской Республикой, Эстонской Республикой первичными средствами пожаротушения утвержденной Советом по железнодорожному транспорту государств - участников Содружества (протокол от 18-19 мая 2017 года № 66) рассчитывается по следующей формуле.
Rзарядогн = Nваг.*Nсост.* nогн* nзаряд/12* Niмес.*Pзарядогн
где:
Rзарядогн - расходы на зарядку огнетушителей вагонов на планируемый период;
nогн - норма экипировки вагона огнетушителем согласно приложениям 1, 2, 3 к настоящей Методике (вагоны с каменированным отоплением экипируются огнетушителями типа: огнетушитель порошковый универсальный-5, огнетушитель порошковый-5 и огнетушитель углекислотный-5 или огнетушитель порошковый-10 и огнетушитель углекислотный-8, вагоны с электроотоплением экипируются двумя огнетушителями огнетушитель порошковый универсальный-5 и одним огнетушитель порошковый-5 или огнетушитель порошковый-10 и огнетушитель углекислотный-8);
nзаряд - норма зарядки (перезарядки) огнетушителей (1 раз в год);
Niмес. - планируемый период перевозок пассажиров в месяцах;
Pзарядогн - тариф на предоставление услуг по зарядке огнетушителей, определяемый в порядке, установленным пунктом 38 настоящей Методики, тенге.
27. Пробег вагонов в чужих поездах производится путем расчета расходов за пробег вагонов в составах другого перевозчика по следующей формуле:
Rпробег = Nотпр.ваг. * 2S * Pпробег
где:
Rпробег - расходы на пробег вагона в составе чужих поездов;
Nотпр.ваг. - количество отправленных вагонов в составе чужих поездов за планируемый период перевозок пассажиров;
2S - расстояние от пункта прицепки до пункта отцепки вагона, курсирующего в составе чужих поездов туда и обратно;
Pпробег - тариф на прицепку, определяемый в порядке, установленным пунктом 41 настоящей Методики, тенге.

28. Шаруашылық қажеттілігіне арналған электр секциялар мен дизельді поездардың жүріп өткен жолы (жөндеуге жүрген жолы) шаруашылық қажеттілігіне арналған электр секциялар мен дизельді поездар жүрісінің шығыстарын мынадай формула бойынша есептеу арқылы жүзеге асырылады:
Rшаруаш.жүрісі= (VТҚ8 +VТҚ7+VТҚ6+VТҚ3) * 2S * Рмтж
мұндағы:
Rшаруаш.жүрісі- шаруашылық қажеттілігіне арналған электр секциялар мен дизельді поездардың шығыстары;
(VТҚ8VТҚ7VТҚ6VТҚ3) - электр секциялар мен дизельді поездарды жөндеудің тиісті түрлерінің көлемі (электр секциялар мен поездардың ТҚ арналған жөнелтілген вагондарының саны);
2S - электр секциялар мен дизельді поездарды құрастыру пунктіне байланысты жөндеу базасына дейінгі барып-қайту арақашықтығы, км;
Рмтж- МТЖ пайдалану қызметтеріне арналған тариф, теңге.
29. Нысанды киім "Нысанды киімді (погонсыз) киюге құқығы бар темір жол көлігі қызметкерлері лауазымдарының (кәсіптерінің) тізбесін, нысанды киімінің (погонсыз) үлгілері мен айырым белгілерін, оның кию тәртібін және онымен қамтамасыз ету нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 29 сәуірдегі № 242 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6989 болып тіркелді) бекітілген Нысанды киіммен (погонсыз) теміржол көлігі қызметкерлерін қамтамасыз ету нормаларына сәйкес нысанды киімге шығыстарды есептеу жолымен мына формула бойынша айқындалады:
Rнысан. киім= (Nжолсерік+Nпоезд баст.+Nмашинист+Nмашинистің көмек.) * nнысан. киім/ tпайд.* tiпайд.* Рнысан. киім
мұндағы:
Rнысан. киім- жолсеріктерді, поезд бастығы мен локомотив бригадаларын нысанды киіммен қамтамасыз ету шығыстары (электр секциялар мен дизельді поездар бойынша);
Nжолсерік- вагон/поезға арналған жолсеріктердің нормативтік саны;
Nпоезд баст.- поезға арналған поезд бастығының нормативтік саны;
Nмашинист- поезға арналған машинистердің нормативтік саны (электр секциялар мен дизельді поездар бойынша);
Nмашинистің көмек- поезға арналған машинистердің көмекшілерінің нормативтік саны (электр секциялар мен дизельді поездар бойынша);
nнысан. киім- уәкілетті орган белгілеген нормаларға сәйкес бір қызметкерді нысанды киіммен қамтамасыз ету;
tпайд.- уәкілетті орган белгілеген нормаларға сәйкес нысанды киімдерді пайдалану мерзімі;
tiпайд.- жоспарланған кезеңдегі нысанды киімдерді пайдаланудың жоспарланған мерзімі;
Рнысан. киім- осы Әдістеменің 38-тармағында белгіленген тәртіппен айқындалатын нысанды киімге арналған баға, теңге.
30. Медициналық көрсетілетін қызметтер "Міндетті медициналық қарап тексеру өткізілетін зиянды өндірістік факторлардың, кәсіптердің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 28 ақпандағы № 175 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10987 болып тіркелді) бекітілген міндетті медициналық қарап тексеру өткізілетін зиянды өндірістік факторлардың, кәсіптердің тізбесіне және "Міндетті медициналық қарап тексеруді өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 128 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10634 болып тіркелді) бекітілген, міндетті медициналық қарап тексеруді өткізу қағидаларына сәйкес (рейс алдындағы медициналық тексеру және міндетті медициналық тексеру) медициналық көрсетілетін қызметке арналған шығыстарды есептеу арқылы жүзеге асырылады.
Медициналық көрсетілетін қызметке арналған шығыстар (рейс алдындағы медициналық тексеру және міндетті түрде профилактикалық тексеру) мынадай формула бойынша есептеледі.
Rрейс алдындағы тексеру=( NжолсерікNпоезд бастығы+ Nмашинист+ Nмашинист көмекшісі) * Nрейс* Ррейс алдындағы тексеру
мұндағы:
Rрейс алдындағы тексеру- рейс алдындағы медициналық тексеру шығыстары;
Ррейс алдындағы тексеру- осы Әдістеменің 38-тармағында белгіленген тәртіппен айқындалатын рейс алдындағы медициналық тексеру қызметіне арналған тариф, теңге;

28. Пробег электросекций и дизельных поездов на хозяйственные нужды (проследование на ремонт) производится путем расчета расходов за пробег вагонов электросекций и дизельных поездов на хозяйственные нужды по следующей формуле:
Rпробегхоз = (VТО8+ VТО7+ VТО6+ VТО3) * 2S * Pмжс
где:
Rпробегхоз - расходы на пробег электросекций и дизельных поездов на хозяйственные нужды;
(Vкр, VТО8, VТО7, VТО6, VТО3) - объем соответствующих видов ремонтов электросекций и дизельных поездов (количество отправленных вагонов на ТО, капитальный ремонт электросекций и дизельных поездов);
2S - расстояние туда и обратно в зависимости от пункта формирования электросекций и дизельных поездов до рем.базы), километров;
Pмжс - тариф за услуги пользования МЖС, тенге.
29. Форменная одежда производится путем расчета расходов по форменной одежде согласно Нормам обеспечения форменной одеждой (без погон) работников железнодорожного транспорта, утвержденной приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 29 апреля 2011 года № 242 "Об утверждении перечня должностей (профессий) работников железнодорожного транспорта, имеющих право ношения форменной одежды (без погон), образцов форменной одежды (без погон) и знаков различия, порядка ее ношения и норм обеспечения ею" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6989), по формуле:
Rформодежд = (Nпровод.+ Nнач.поезд + Nмашин.+ Nпом.машин.)* * nформодежд/tэкспл * tiэкспл * Pформодежд
где:
Rформодежд - расходы на обеспечение форменной одеждой проводников и начальников поездов, локомотивных бригад (по электросекциям и дизельным поездам);
Nпровод - нормативная численность проводников на вагон/поезд;
Nнач.поезд - нормативная численность начальников поездов на поезд;
Nмашин - нормативная численность машинистов на поезд (по электросекциям и дизельным поездам);
Nпом.машин - нормативная численность помощников машинистов на поезд (по электросекциям и дизельным поездам);
nформодежд - норма обеспечения одного работника форменной одеждой;
tэкспл - срок эксплуатации форменной одежды согласно нормам;
tiэкспл - срок планируемой эксплуатации форменной одежды на планируемый период;
Pформодежд - цены на приобретение форменной одежды, определяемые в порядке, установленным пунктом 38 настоящей Методики, тенге.
30. Медицинские услуги производится путем расчета расходов на медицинские услуги (предрейсовый медицинский осмотр и обязательный профилактический осмотр) согласно Перечню вредных производственных факторов, профессий, при которых проводятся обязательные медицинские осмотры, утвержденному приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 февраля 2015 года № 175 "Об утверждении Перечня вредных производственных факторов, профессий, при которых проводятся обязательные медицинские осмотры" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10987) и Правилам проведения обязательных медицинских осмотров, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 128 "Об утверждении Правил проведения обязательных медицинских осмотров" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10634).
Расходы на медицинские услуги (предрейсовый медицинский осмотр и обязательный профилактический осмотр) рассчитывается по следующей формуле:
Rпредрейс.осмотр = (Nпровод.+ Nнач.поезд + Nмашин.+ Nпом.машин.)* * Nрейс * Pпредрейс.осмтр
где:
Rпредрейс.осмотр - расходы на предрейсовый медицинский осмотр;
Pпредрейс.осмотр - тариф на услуги предрейсового медицинского осмотра, определяемый в порядке, установленным пунктом 38 настоящей Методики, тенге;

Rпрофилактикалық тексеру=(NжолсерікNпоезд бастығы+ Nмашинист+ Nмашинист көмекшісі) * 0,166 * Niай* Ррейс алдындағы тексеру
мұндағы:
Rпрофилактикалық тексеру- профилактикалық тексеруге арналған шығыстар;
Niай- айлардағы тасымалдың жоспарланған кезеңі;
0,166 - айына тексерудің еселік коэффициенті (жылына 2 рет нормативтік профилактикалық тексеру есебінен).
31. Жолаушыларды, қызметкерлерді сақтандыру қызметкерлерді сақтандыруға арналған шығыстарды сақтандыру саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес есептеу арқылы жүзеге асырылады.
Rқызметкер.сақтандыру= (Rжолсерік. жалақысы+Rпоезд баст.жалақысы+Rлок.бриг.жалақысы) * 0.5 %
мұндағы:
Rқызметкер.сақтандыру- жұмыс берушінің қызметкерлер алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру шығыстары;
0,5 % - сақтандыру сыйақысының минималды пайызы;
Сақтандыру саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыруға арналған шығыстары жоспарланады:
Rжолауш. сақтан.= Dтасымал* 0,2 %
мұндағы:
Rжолауш. сақтан.- тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру шығыстары;
0,2 % - сақтандыру сыйақысының минималды пайызы.
32. Электр секциялардың жұмысы - тартуға арналған электр энергиясы электр секциялардың жұмысына арналған электр энергиясы бойынша шығыстарды мынадай формула бойынша есептеу арқылы табылады:
Rэл. энергиясы= nэл. энергиясы* Nрейс* 2 * Рэл. энергиясы
мұндағы:
Rэл. энергиясы- электр секциялардың жұмысына арналған электр энергиясы бойынша шығыстар;
nэл. энергиясы- бір рейс үшін байланыс желісіндегі шығын ескерілген Тн. Км-брутто үшін жұмсалатын электр энергиясы шығыстарының нормасы, кВт.с.
Рэл. энергиясы- поездарды тарту үшін электр энергиясын беру тарифі;
Электр поезының поезд жұмыстарына арналған электр энергиясының шығыстар нормасының есебі өндіруші зауытпен айқындалған нормаларға сәйкес орындалады.
Электр энергиясы шығыстарының нормасы мынадай формула бойынша есептеледі:
nэлектр.энер. = ео КµКі Kt+ Z'(Dеm) + есл (Кв + ӨсК'в)
мұндағы:
nэлектр.энер- электр энергиясы шығыстарының нормасы, Квт.с;
ео - электр поезының техникалық деректері (кВт.с/өлшем);
Кi = 1 + аiэ
а - негізінен қозғалыс жылдамдығына тәуелді коэффициент;
Кµ - вагондардың жүк көтергішті пайдалану деңгейіне әсер ету коэффициенті (17,5 т = 1);
Kt - нормаланған кезеңдегі температуралық коэффициент;
есл - көмекші машиналарға арналған электр энергиясының шығындары;
Кв - жүру барысындағы көмекші машиналарды пайдалану коэффиценті хранометраж арқылы айқындалады;
К'в - аялдамада көмекші машиналарды пайдалану коэффиценті хранометраж арқылы айқындалады;
Өс - аялдау уақытының коэффициенті tcт/to тең;
tст - поездардың кестесі бойынша жалпы аялдау уақыты;
to - поездың жалпы жүру уақыты;
Dеm- тоқтау кезінде жұмсалған кинетикалық энергияны қалпына келтіру шығындары, (кВт.с/10 мың.ткм брутто);
Z' = 100 х z/L;
Z - аялдамалар саны.

Rпроф.осмотр =(Nпровод.+ Nнач.поезд + Nмашин.+ Nпом.машин.) * * 0,166 * Niмес.* Pпроф.осмотр
где:
Rпроф.осмотр - расходы на профилактический осмотр;
Niмес. - планируемый период перевозки в месяцах;
0,166 - коэффициент кратности осмотра в месяц (из расчета нормативного профилактического осмотра 2 раза в год).
31. Страхование пассажиров, работников производится путем расчета расходов на страхование работников согласно законодательству Республики Казахстан в сфере страхования:
Rстрах.работн = (Rз.п провод.+ Rз.п.нач.поезд+ Rз.п.лок.бригад) * 0,5 %
где:
Rстрах.работн - расходы на страхование гражданско-правовой ответственности работодателя перед работниками;
0,5 % - минимальный процент страхового вознаграждения.
Расходы на страхование гражданско-правовой ответственности перевозчика перед пассажирами планируются согласно законодательству Республики Казахстан в сфере страхования:
Rстрах.пасс = Dперевоз * 0,2 %
где:
Rстрах.пасс - расходы на страхование гражданско-правовой ответственности перевозчика перед пассажирами;
0,2% - минимальный процент страхового вознаграждения.
32. Работа электросекций - электроэнергия на тягу производится путем расчета расходов по электроэнергии для работы электросекций по следующей формуле:
Rэлэнергия = nэлектр.энер * Nрейс * 2 * Pэлектр.энерг
где:
Rэлэнергия - расходы по электроэнергии для работы электросекций;
nэлектр.энер - норма расхода электроэнергии на тонна/километров-брутто с учетом потерь в контактной сети за рейс, киловатт. час;
Pэлектр.энерг - тариф за передачу электроэнергии на тягу поездов.
Расчет нормы расхода электрической энергии на поездную работу электропоезда выполняется согласно нормам, определяемым заводом-производителем.
Норма расхода электроэнергии рассчитывается по формуле:
nэлектр.энер. = ео КµКі Kt+ Z'(Dеm) + есл (Кв + ӨсК'в)
где:
nэлектр.энер. - норма расхода электроэнергии, киловатт. час;
ео - технические данные электропоезда (киловатт. час);
Кі = 1 + аіэ
а - коэффициент, зависящий в основном от скорости движения;
Кµ - коэффициент влияния степени использования грузоподъемности вагонов (17,5 тонн = 1);
Kt - температурный коэффициент нормируемого периода;
есл - затраты электроэнергии на вспомогательные машины;
К'в - коэффициент использования вспомогательных машин в ходу, определяемый путем хронометража;
К'в - коэффициент использования вспомогательных машин на стоянках, определяемый путем хронометража;
Өс - коэффициент стояночного времени, равный tcт/to;
tст - общее время стоянок по графику поездов;
to - общее время хода поезда;
Dеm - затраты электроэнергии на восстановление кинетической энергии, потерянной при торможении, (киловатт. час /10 тысяч. тонна/километров брутто);
Z' = 100 х z / L;
Z - число стоянок.

33. Дизель поездарының жұмысы - поезд жұмыстарына арналған дизель отынының шығыстары.
Поезд жұмыстарына арналған дизель отынының шығыстары мынадай формула бойынша есептеледі:
Rпоезд дизотын.= nдизотын* Pдизотын* Nрейс*2
мұндағы:
nдизотын- бір рейске арналған дизель отынының шығыс нормасы, кг;
Pдизотын- осы Әдістеменің 38-тармағында белгіленген тәртіппен айқындалатын дизотынның тарифі, кг. үшін, теңге.
Дизельді поездардың поезд жұмыстарына арналған дизель отынының шығыстар нормасының есебі зауыт өндірушінің поездарды тартуға арналған электр энергиясын және отынды техникалық нормалау жөніндегі нұсқаулықтарына сәйкес мынадай формула бойынша орындалады:
nдизотын = nо Кµ Кі Kt + Z'(DnT) + Кхnх + ӨсК'хnх
nдизотын- дизель отынының шығыстар нормасы (кг);
nо - дизельді поездың техникалық деректері (кВтс/өлшем);
Кµ- вагондардың жүк көтергішті пайдалану деңгейіне әсер ету коэффициенті (17,5 тонн = 1);
Kt- нормаланған кезеңдегі температуралық коэффициент;
Kх - жалпы бос жүру уақытына бос жүруге қатысты көрсетілген бос жүру коэффициенті;
nх - дизельді поездың техникалық деректері бойынша бос жүруге кеткен отын шығысына қатысты сағат шамасы;
К'х - аялдау уақыты кезіндегі бос жүріс коэффициенті;
К'х = ȣххtст;
tст - поездардың кестесі бойынша жалпы аялдау уақыты;
to - поездың жалпы жүру уақыты;
ȣх - жол жүру бойынша тәжірибе тәсілімен айқындайды;
Өс - аялдау уақытының коэффициенті у t cт/to тең;
DnT- тоқтау кезінде жұмсалған кинетикалық энергияны қалпына келтіруге арналған отын шығысы, (кг/10 мың ткм брутто);
Z,= 100 х z/L;
Z - аялдамалар саны.
34. Тасымалдаушы тек Қазақстан Республикасының шекараларында ғана жұмсайтын өндірістің негізгі тікелей шығыстары мынадай формула бойынша айқындалады:
RQтікелей = Rанықтама+ Rрұқсат+ Rотын/су пайд.
1) Жолаушыларға қызмет көрсету (анықтама-ақпараттық қызметтер құны);
Базалық көрсеткіштер: жолаушыларды отырғызу және түсіру жүзеге асырылатын поездар, рейстер, станциялар саны.
Теміржол вокзалдарындағы анықтама-ақпараттық қызметтер бойынша шығыстар есебі 2-кезеңмен мынадай формула бойынша айқындалады:
1-кезең: поезд бойынша темір жол вокзалдарындағы анықтама-ақпараттық қызметтер бойынша шығыстар есебі мынадай формула бойынша есептеледі:
Rпоезд анықтама= Nрейс*(2Nстанц*Pстанц)
мұндағы:
RQтікелей- тасымалдаушы тек Қазақстан Республикасының шекараларында ғана жұмсайтын өндірістің негізгі тікелей шығыстары;
Rотын/су пайд.- вагондарды сумен және отынмен жабдықтау шығыстары;
Rпоезд анықтама- поезд бойынша темір жол вокзалдарындағы анықтама-ақпараттық қызмет шығыстарының көлемі;
Nрейс- рейстердің саны;
2Nстанц- тура және кері қарай жолаушыларды отырғызу және түсіру жүзеге асырылатын станциялар саны;
Pстанц- тиісті станциялар бойынша анықтама-ақпараттық қызметтерді ұсыну жөніндегі тарифі;
2-кезең: темір жол вокзалдарындағы анықтама-ақпараттық қызмет бойынша шығыстар көлемі, бір вагонға мынадай формула бойынша есептеледі:
Rвагон анықтама= Rпоезд анықтама/ Nвагон
мұндағы:
Rвагон анықтама- темір жол вокзалдарындағы анықтама-ақпараттық қызметтер бойынша бір вагонға шығыстардың көлемі;
Nвагон= поездағы вагондар саны;

33. Работа дизельных поездов - расход дизельного топлива на поездную работу.
Расходы дизельного топлива на поездную работу рассчитываются по следующей формуле:
Rдизтопл.поезд = nдизтопл * P дизтопл * Nрейс * 2
где:
nдизтопл - норма расхода дизельного топлива за рейс, килограмм;
Pдизтопл - тариф на приобретение дизельного топлива, определяемый в порядке, установленным пунктом 38 настоящей Методики; тенге за килограмм.
Расчет нормы расхода дизельного топлива на поездную работу дизельного поезда выполняется согласно инструкциям заводо-производителя по техническому нормированию расхода электрической энергии и топлива на тягу поездов, по формуле:
nдизтопл = nо Кµ Кі Kt + Z'(DnT) + Кхnх + ӨсК'хnх
где:
nдизтопл - норма расхода дизельного топлива (килограмм);
nо - технические данные дизельпоезда (киловатт.час );
Кµ - коэффициент влияния степени использования грузоподъемности вагонов (17,5 тонн = 1);
Kt - температурный коэффициент нормируемого периода;
К'х - коэффициент холостого хода, выраженный отношением холостого хода к общему холостому времени;
nх - относительная часовая величина затрат топлива на холостой ход по техническим данным дизель поезда;
К'х - коэффициент холостого хода во время стоянок;
К'х = ȣххtст /to;
tст - общее время стоянок по графику поездов;
to - общее время хода поезда;
ȣх - определяют опытным путем по поездкам;
Өс - коэффициент стояночного времени равен y t cт/to;
DnT - затраты топлива на восстановление кинетической энергии, потерянной при торможении (килограмм /10 тысяч.тонна/километров брутто);
Z' = 100 х z / L;
Z - число стоянок.
34. Основные прямые расходы производства, затрачиваемые перевозчиком только в границах Республики Казахстан, определяются по формуле:
RQпрямые = Rсправ + Rдоступ+ Rэкип.вода/топ
1) обслуживание пассажиров (стоимость справочно-информационных услуг).
Базовые показатели: поезд, количество рейсов, количество станций, где осуществляется посадка и высадка пассажиров.
Расчет расходов по справочно-информационным услугам на железнодорожных вокзалах определяется по формулам 2-мя этапами:
1-этап: Объем расходов по справочно-информационным услугам на железнодорожных вокзалах по поезду рассчитывается по следующей формуле:
Rсправпоезд = Nрейс*(2Nстанц*Pстанц)
где:
RQпрямые - основные прямые расходы производства, затрачиваемые перевозчиком только в границах Республики Казахстан;
Rэкип.вода/топ - расходы за экипировку вагонов водой и топливом;
Rсправпоезд - объем расходов по справочно-информационным услугам на железнодорожных вокзалах по поезду;
Nрейс - количество рейсов;
2Nстанц - количество станций, где осуществляется посадка и высадка пассажиров, туда и обратно;
Pстанц - тариф по предоставлению справочно-информационных услуг по соответствующим станциям.
2 этап: Объем расходов по справочно-информационным услугам на железнодорожных вокзалах на вагон рассчитывается по следующей формуле:
Rсправвагон = Rсправпоезд/ Nваг.
где:
Rсправвагон - объем расходов по справочно-информационным услугам на железнодорожных вокзалах на вагон;
Nваг. - количество вагонов в составе поезда;

2) тасымалмен байланысты өндіріс ғимараттарына, құрылыстарға және жолаушылар шаруашылығының жабдықтарына қызмет көрсету: жалпы пайдаланымдағы вокзал ғимаратына кіруге рұқсат беру қызметтері:
Rкіруге рұқсат= Nвагон*Nрейс* (2Nстанц*Pстанц)
мұндағы:
Rкіруге рұқсат- жалпы пайдаланымдағы вокзал үй-жайына кіруге рұқсат беру шығыстарының көлемі;
Nрейс- рейстер саны;
Nваг.- құрамдағы вагондар саны;
2Nстанц- тура және кері қарай жолаушыларды отырғызу және түсіру жүзеге асырылатын станциялар саны;
Pстанц- тиісті станциялар бойынша жалпы пайдаланымдағы вокзал үй-жайына кіруге рұқсат беру тарифі.
3) Жолаушылар вагондарын сумен және отынмен жабдықтау.
Сумен жабдықтау бойынша шығыстар мынадай формула бойынша есептеледі:
Құрастыру пунктінде:
Rқұраст.сумен жабд.=(Nваг.* Nрейс+ Vжөндеу)* Pқұраст.сумен жабд.
Ұқсас формула айналым пункттерінде сумен жабдықтау шығыстарын есептеу үшін де қолданылады.
Жол жүру барысында:
Rжол жүру барыс. жабд.= Nваг.* Nстанцэв* Nрейс*2*Pжол жүру барыс. сумен жабд.
мұндағы:
Vжөндеу- күрделі, деполық жөңдеуге, ТО-2 және ТО-3 жөнелтілетін вагондар саны;
Nстанцэв- жол жүру барысында сумен жабдықтау жүзеге асырылатын станциялар саны;
Pсумен жабд.- осы Әдістеменің 38-тармағында белгіленген тәртіппен айқындалатын тиісті (жолда және құрастыру, айналым пункттерінде) жабдықтау түрі және тиісті станция қызметтеріне арналған тариф.
Қатты отынмен жабдықтау шығыстары мынадай формула бойынша есептеледі:
Құрастыру пункттерінде:
Rқұрастыру отын.жабд.= (Nваг.*Nқысқы рейс+Vқысқы жөндеу)*Pқұраст.отынмен жабд.
Ұқсас формула айналым пункттерінде қатты отынмен жабдықтау шығыстарын есептеу үшін де қолданылады.
Жол жүру барысында:
Rжол жүру барыс. отын.жабд.= Nваг.* Nстанцэт*Nқысқы рейс*2* Pжол жүру барыс. отын.жабд.
мұндағы:
Vқысқы жөндеу- қысқы мерзімде (7 ай) күрделі, деполық жөңдеуге, ТО-2 және ТО-3 жөнелтілетін вагондар саны;
Nқысқы рейс- қысқы уақыттағы рейстер саны (7 ай);
Nстанцэт- қатты отынмен, оның ішінде айналым пункттерінде жабдықтау жүзеге асырылатын станциялар саны;
Pотын.жабд.- осы Әдістеменің 38-тармағында белгіленген тәртіппен айқындалатын жабдықтаудың тиісті түрі және тиісті станция бойынша қатты отынмен жабдықтау қызметтеріне арналған тариф (жолда және құрастыру, айналым пункттерінде).
Дизель отынымен жабдықтау шығыстары вагонның құрамында дизель-генераторы бар болғанда жасаушы зауыттың жолаушылар вагондарын пайдалану және оларға қызмет көрсету жөніндегі нұсқаулыққа (бұдан әрі - Нұсқаулық) сәйкес мынадай формула бойынша есептеледі:
Дизель отынымен жабдықтау шығыстарының есебі 2 кезеңмен есептеледі:
1-кезең: поезға арналған дизель отынымен жабдықтау шығыстарының есебі мынадай формула бойынша есептеледі:
Rпоезд.диз.отын.жабд.=(nжол.диз.отын.*tжол+nдиз.топ.тұрып қалуы*tтұрып қалу)*Nрейс * Pдиз.отын.жабд.
мұндағы:
Rпоезд.дизотын.жабд.- поезға арналған дизель отынымен жабдықтау шығыстары;
n.диз.отынжол- Нұсқаулыққа сәйкес жол жүру барысында 1 сағатта жұмсалатын отын шығыстарының нормасы;
tжол- жол жүруге кеткен уақыт;
nаялд.диз.отын- Нұсқаулыққа сәйкес 1 сағат үшін поездың тұрақтау пунктінде жұмсалатын шығыстарының литр нормасы;
tтұрып қалу- тоқтап тұру уақыты;

2) обслуживание производственных зданий, сооружений и оборудования пассажирского хозяйства, связанных с перевозками: услуги по доступу к помещениям вокзала общего пользования.
Объем расходов по доступу к помещениям вокзала общего пользования:
Rдоступ = Nваг.*Nрейс*(2Nстанц*Pстанц)
где:
Rдоступ - объем расходов по доступу к помещениям вокзала общего пользования;
Nрейс - количество рейсов;
Nваг. - количество вагонов в составе;
2Nстанц - количество станций, где осуществляется посадка и высадка пассажиров, туда и обратно;
Pстанц - тариф по доступу к помещениям вокзала общего пользования по соответствующим станциям.
3) экипировка пассажирских вагонов водой и топливом.
Расходы по экипировке водой рассчитывается по следующей формуле:
В пункте формирования:
Rэкип.водаформ = (Nваг.* Nрейс + Vрем) * P экип.водаформ
Аналогичная формула применяется для расчета расходов экипировкой водой в пункте оборота.
В пути следования:
Rэкип.вода.след = Nваг. * Nстанцэв* Nрейс*2* Pэкип.вода.след
где:
Vрем - количество вагонов, отправляемых на капитальный ремонт, деповской ремонт, ТО-2 и ТО-3;
Nстанцэв - количество станций, где осуществляется экипировка водой в пути следования;
Pэкип.вода. - тариф за услуги по соответствующему виду (в пути и пункте формирования, оборота) экипировки и соответствующей станции, определяемый в порядке, установленным пунктом 38 настоящей Методики, тенге.
Расходы по экипировке твердым топливом рассчитываются по следующей формуле:
В пункте формирования:
Rэкип.топливформ = (Nваг.*Nрейсзим+ Vремзим)*Pэкип.топливформ
Аналогичная формула применяется для расчета расходов экипировкой твердым топливом в пункте оборота.
В пути следования:
Rэкип.топливслед = Nваг. * Nстанцэт* Nрейсзим*2* Pэкип.топливслед
где:
Vремзим - количество вагонов, отправляемых на капитальный ремонт, деповской ремонт, ТО-2 и ТО-3 в зимнее время (7 месяцев);
Nрейсзим - количество рейсов в зимнее время (7 месяцев);
Nстанцэт - количество станций, где осуществляется экипировка твердым топливом, в том числе в пункте обороте;
Pэкип.топлив - тариф за услуги по экипировке твердым топливом по соответствующему виду (в пути и пункте формирования, оборота) экипировки и соответствующей станции, определяемый в порядке, установленным пунктом 38 настоящей Методики.
Расходы по экипировке дизельным топливом рассчитываются при наличии в составе вагона дизель-генератора в соответствии с Инструкцией заводо-производителя по эксплуатации и обслуживанию пассажирских поездов (далее - Инструкция) по следующей формуле:
Расчет расходов по экипировке дизельным топливом рассчитывается в 2 этапа:
1-этап: Расчет расходов по экипировке дизельным топливом на поезд рассчитывается по следующей формуле:
Rэкип.дизтоппоезд=(nдиз.топ.путь*tпуть +nдиз.топ.отстой * tотстой) *Nрейс* Pэкип.дизтоппоезд
где:
Rэкип.дизтоппоезд - расходы по экипировке дизельным топливом на поезд;
nдиз.топ.путь - норма расхода топлива согласно Инструкции за 1 час в пути следования;
tпуть - затрачиваемая время в пути следования;
nдиз.топ.отстой - норма расхода топлива согласно Инструкции в литрах за 1 час в пункте отстоя поезда;
tотстой - время отстоя;

Pпоезд.дизотын.жабд.- осы Әдістеменің 38-тармағында белгіленген тәртіппен айқындалатын 1 тонна дизель отынымен жабдықтау бағасы, теңге.
2-кезең: вагонға арналған дизель отынымен жабдықтау шығыстарының есебі мынадай формула бойынша есептеледі:
Rвагондизотын.жабд.= Rпоезд.дизотын.жабд./ VQпоезд ваг-км.* VQтип ваг-км.
мұндағы:
Rвагондизель отын- бір вагонға арналған дизель отынымен жабдықтау бойынша шығыстар көлемі;
VQпоезд ваг-км.- Қазақстан Республикасының аумағы бойынша поездың жүріп өткен жолы, вагон/километр.
VQваг-км.тип- Қазақстан Республикасының аумағы бойынша поезд құрамында қатынайтын вагондар тобы мен тиісті типі бойынша жүрген жолы, вагон/километр.
35. Жол жүру құжаттарының (билет) бланктерін пайдалану шығындары бойынша Қазақстан Республикасының шекарасы шегінде жоспарланатын жолаушылар тасымалы көлемін бір бланктің құнына көбейту арқылы жүргізіледі.
7. Кезең шығыстарының есебі
36. Кезең шығыстары, (вагондар үлгісі бөлігіндегі) оның ішінде өнімнің бірлігіне үстеме шығындарын жоспарланатын еңбекті өтеу қорының (жолсеріктер мен поез бастықтары) 75% ретінде айқындалады.
Жол жүру құжаттарын (билеттерін) сатуды ұйымдастыру шығыстары мынадай формула бойынша есептеледі:
Rсатуды.ұйымд.= Dжүру*Тпайыз
мұндағы:
Rсатуды.ұйымд.- жол жүру құжаттарын (билеттерін) сатуды ұйымдастыру шығыстары;
Dжүру- тиісті вагон, поезд типі бойынша жолаушылар тасымалынан түскен кіріс сомасы;
Тпайыз- 4,87 % мөлшеріндегі жол жүру құжаттарын (билеттерін) сатуды ұйымдастыру үшін сыйақы пайызы.
8. Тасымалдаушының өндіріс процесін күтіп-ұстау және қызмет көрсету шығыстарын есептеу кезінде ескерілмейтін шығыстар
37. Өндірістік процесті күтіп ұстауға және қызмет көрсетуге арналған тасымалдаушының шығыстарын есептеу кезінде мына шығыстар ескерілмейді:
1) өнімді тауарларды (жұмыстар, қызметтер) өндіру (көрсету) кезінде пайдаланылмайтын негізгі құралдарының амортизациялық аударымдар;
2) ластанған мүліктерді (шығарынды) нормадан жоғары шығаруға арналған төлемдер;
3) ақшасыз қарыздар;
4) айыппұл, өсімдер, тұрақсыздық және басқа да шаруашылық шарттарын бұзғаны үшін санкциялар түрі, сот алымдары;
5) кірістерді жабуға (төмендетуге) арналған айыппұлдар және өсімдер;
6) ұрланғаннан болған шығындар;
7) өндірістегі қызмет көрсетілетін шаруашылық пен учаскелерге арналған әрекет етілмейтін активтерді күтіп ұстауға;
8) кәсіби-техникалық училищелерден басқа да денсаулық сақтау, балалардың мектепке дейінгі ұйымдастыру, оқу орындары объектілерін күтіп ұстауға;
9) сауықтыру лагерін, мәдениет және спорт объектілерін, тұрғын-үй қорын күтіп ұстауға;

Pэкип.дизтоппоезд - тариф за экипировку дизельным топливом за 1 тонну, определяемый в порядке, установленным пунктом 38 настоящей Методики, тенге.
2-этап: Расчет расходов по экипировке дизельным топливом на вагон рассчитывается по следующей формуле:
Rэкип.дизтопвагон = Rэкип.дизтоппоезд/VQваг-км.поезд * VQваг-км.тип
где:
Rдизтопвагон - объем расходов по экипировке дизельным топливом на вагон;
VQваг-км.поезд - пробег поезда по территории Республики Казахстан, вагона/километров;
VQваг-км.тип - пробег по территории Республики Казахстан соответствующего типа или группы вагонов, курсирующих в составе поезда, ваг/км.
35. Расчет расходов по использованию бланков проездных документов (билетов) производится как сумма планируемого объема перевозок пассажиров в границах Республики Казахстан умножением на стоимость одного бланка.
7. Расчет расходов периода
36. Расходы периода, в том числе накладные расходы на единицу продукции (поезд в разрезе типов вагонов) определяются как 75 % от планируемого фонда оплаты труда (проводников и начальников поездов).
Расходы по организации продажи проездных документов (билетов) на пассажирские поезда рассчитываются по следующей формуле:
Rорг.прод. = Dпроезд*Тпроцент
где:
Rорг.прод. - расходы по организации продажи проездных документов (билетов);
Dпроезд - сумма доходов от перевозки пассажиров по поезду соответствующего типа вагона, поезда;
Тпроцент - процент вознаграждения за организацию продажи проездных документов (билетов) в размере 4,87 %.
8. Расходы, не учитываемые при расчете расходов перевозчика на содержание и обслуживание производственного процесса
37. При расчете расходов перевозчика на содержание и обслуживание производственного процесса не учитываются расходы:
1) амортизационные отчисления основных средств, неиспользуемых при производстве (оказании) продукции, товаров (работ, услуг);
2) платежи за сверхнормативные выбросы (сбросы) загрязняющих веществ;
3) безнадежные долги;
4) штрафы, пени, неустойка и другие виды санкций за нарушение условий хозяйственных договоров, судебные издержки;
5) штрафы и пени за сокрытие (занижение) дохода;
6) убытки от хищений;
7) на содержание незадействованных активов в производстве обслуживающих хозяйств и участков;
8) на содержание объектов здравоохранения, детских дошкольных организаций, учебных заведений, за исключением профессионально-технических училищ;
9) на содержание оздоровительных лагерей, объектов культуры и спорта, жилого фонда;

10) ұйым жұмыскерлері тұрмыс жағдайларын жақсартуға, бау-бақша үйлерін алуға, үй шаруашылығын жүргізуге арналған пайызсызды қоса алғанда несиелерін өтеуге арналған;
11) мәдени-ағартушы, сауықтыру және спорттық іс-шараларын жүргізуге;
12) бау-бақша серіктестіктерін абаттандыруға (жол құрылысы, энергия және сумен жабдықтау, жалпы сипаттағы басқа да шығындарды жүзеге асыру);
13) демеушілік көмек көрсету;
14) ақаудан болған шығындарға;
15) пәтерлерді, тұратын ғимараттар мен құрылыстар, жатақхана мен субъективті тауар нарығындағы персоналдар үшін өндіріс ұйымдарының вахталықты қоспағандағы қонақ үйлердегі орындар, жалға алу және күтіп ұстау, сатып алуға;
16) техникалық нормадан тыс және коммерциялық жұмсалымдар, тауар-материалдық құндылықтардың жетіспеушілігі және бүлінуі, қоймадағы қорлар және басқа да өндірістік емес шығындарға;
17) өндірістік қажеттілікпен байланысты іс-шаралардың басқа оқыту курстарын, семинарлар, тренингтер, лекциялар, көрмелер, пікірталастар, ғылым және өнер қайраткерлерімен кездесулер, ғылыми-техникалық конференциялар ұйымдастыруға және өткізуге;
18) "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 25 сәуірдегі Заңының 4-бабында белгіленген міндетті сақтау төлемдерінен басқа сақтау төлемдері (тасымалдаушымен өз жұмыскерлерінің пайдасына жасасқан жеке және мүліктік сақтау шарттары бойынша тасымалдаушы төлейтін жарналар);
19) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында қарастырылмаған қосымша төленетін жыл сайынғы еңбек және әлеуметтік демалыстарға, оның ішінде бала тәрбиелеуші әйелдерге, жұмыскердің отбасы мүшелерінің демалыс орнына дейін және кері жол жүруін төлеу;
20) Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 23 қарашадағы Еңбек Кодексінде қарастырылмаған тасымалдаушы жұмыскерлерінің жеңілдіктері;
21) мектепке дейінгі ұйымдардағы, санаторийдегі және сауықтыру лагерлеріндегі балалардың тамақтану бағасын өтеуге;
22) ұжымдық шартпен анықталған мақсаттарға кәсіби одақтан ақша бөлу.
9. Тауарлардың (көрсетілетін қызметтер және жұмыстар) бағаларын, тарифтерін және өндірістік персоналдың (жолсеріктері мен поезд бастықтарының) жалақысын айқындаудың негізгі көздері
38. Алмалы-салмалы мүлік, құрал-жабдық, санитарлық гигиена мен санитарлық тазалау құралдарының және дизель отыны бағаларының, сонымен қатар, тасымалдаушыларға өзге ұйымдармен қызмет көрсету (тиісті вагонның түрін жалға алу, техникалық қызмет көрсетудің, жөңдеудің түрі, биоәжетханаларды ассенизаторлық тазалау, өндеу түрлері, өрт сөндіргіштерді толтыру, нысанды киімді сатып алу, рейс алдындағы медециналық тексеру, түрлері бойынша (жолда, құрастыру және айналым пункттерінде) экипировкалау: сумен, қатты және дизель отынымен экипировкалау) тарифтерінің немесе бағаларының көзі мыналар болып табылады:
конкурсқа қойылған жаңа әлеуметтік маңызы бар қатынастар үшін тасымалдаушылардың ағымдағы кезеңде қызмет көрсетушілермен жасасқан үш шарт негізінде алынған орташа бағалар немесе тарифтер;
қолданыстағы әлеуметтік маңызы бар қатынастар үшін ағымдағы кезеңдегі қызмет көрсетушілермен жасасқан ағымдағы шарттар болып табылады.

10) на погашение ссуд, включая беспроцентные, полученных работниками организации на улучшение жилищных условий, приобретение садовых домиков и обзаведение домашним хозяйством;
11) на проведение культурно-просветительных, оздоровительных и спортивных мероприятий;
12) на благоустройство садовых товариществ (строительство дорог, энерго- и водоснабжение, осуществление других расходов общего характера);
13) на оказание спонсорской помощи;
14) на потери от брака;
15) на приобретение, аренду и содержание квартир, жилых зданий и сооружений, мест в общежитиях и гостиницах для персонала субъектов товарного рынка, за исключением вахтовой организации производства;
16) на сверхнормативные технические и коммерческие потери, порчу и недостачу товарно-материальных ценностей, запасы на складах и другие непроизводительные расходы;
17) на проведение и организацию обучающих курсов, семинаров, тренингов, лекций, выставок, дискуссий, встреч с деятелями науки и искусства, научно-технических конференций, за исключением мероприятий, связанных с производственной необходимостью;
18) страховые платежи (взносы, уплачиваемые перевозчиком по договорам личного и имущественного страхования, заключенных перевозчиком в пользу своих работников), за исключением обязательных страховых платежей установленных статьей 4 Закона Республики Казахстан от 25 апреля 2003 года "Об обязательном социальном страховании";
19) на оплату дополнительных оплачиваемых ежегодных трудовых и социальных отпусков, не предусмотренных действующим законодательством Республики Казахстан, в том числе женщинам, воспитывающим детей, оплата проезда членов семьи работника к месту использования отпуска и обратно;
20) на льготы работникам перевозчика, не предусмотренных Трудовым кодексом Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года;
21) на компенсацию стоимости питания детям, находящимся в дошкольных учреждениях, санаториях и оздоровительных лагерях;
22) отчисления профессиональным союзам на цели, определенные коллективным договором.
9. Основные источники определения цен, тарифов на товары (услуги и работы) и заработной платы производственного персонала (проводников и начальников поездов)
38. Источниками определения цен на съемный инвентарь, съемное оборудование, средств санитарной гигиены и санитарной уборки и на дизельное топливо, а также тарифов или цен по предоставлению услуг (аренда одного вагона соответствующего типа, соответствующие виды ремонта, технического обслуживания, ассенизаторская очистка биотуалетов, виды обработки, зарядка огнетушителей, приобретение форменной одежды, услуги предрейсового медицинского осмотра, услуги по соответствующим видам (в пути и пункте формирования, оборота) экипировки: экипировка водой, твердым и дизельным топливом) перевозчикам организациями, являются:
для новых социально-значимых сообщений выставленных на конкурс средние цены или тарифы, основанные на трех заключенных договорах перевозчиков с поставщиками услуг в текущем периоде;
для действующих социально-значимых сообщений текущие договора с поставщиками услуг в текущем периоде.

39. Субъектілердің табиғи монополиялар мен реттелетін нарық ұсынатын қызметтердің тарифін айқындау көзі табиғи монополиялар мен реттелетін нарық саласындағы уәкілетті органның тарифтерді (бағаларды) бекіту (келісу) туралы шешімі немесе келісімі болып табылады.
40. Жол жүру құжаттарының (билеттерінің) бағасын көтеруді "Әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша жолаушыларды тасымалдау қызметінің бағасының (тарифінің) шекті деңгейін айқындау әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 186 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12992 болып тіркелді) бекітілген Әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша жолаушыларды тасымалдау қызметінің бағасының (тарифінің) шекті деңгейін айқындау әдістемесін ескере отырып, Солтүстік Қазақстан облысының әкімдігі жүзеге асырады.
41. Тасымалдаушының басқа тасымалдаушылар вагондарын тіркеу тарифі осы Әдістеменің 7-қосымшасына сәйкес жоспарланады.
42. Жолсеріктердің және поезд бастықтарының орташа салалық жалақысы "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 19 наурыздағы Заңының 26-бабына сәйкес мемлекеттік статистика органдарының интернет-ресурсында орналастырылған ресми статистикалық ақпарат пен статистикалық методология негізінде белгіленеді.
43. Жолсеріктердің, поезд бастықтарының, машинистердің және машинист көмекшілерінің жалақысына түзету коэффициенттері Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 23 қарашадағы Еңбек Кодексінің 28-бабының 1-тармағына сәйкес жасалатын ұжымдық шарттар және салалық келісімдер негізінде белгіленеді.
10-тарау. Орнын толтыратын шығыстарды айқындау
44. Субсидиялау көлемі осы Әдістемеде көрсетілген әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша жолаушыларды тасымалдауды жүзеге асырумен байланысты кірістер мен шығыстардың айырмашылық жолымен есептеледі.

39. Источниками определения тарифов (цен) на услуги, предоставляемые субъектами естественных монополий и регулируемого рынка, являются решения или согласование уполномоченного государственного органа в сфере естественных монополий и регулируемого рынка об утверждении (согласовании) тарифов (цен).
40. Повышение цен на проездные документы (билеты) осуществляется акиматом Северо-Казахстанской области с учетом Методики определения предельных уровней цен (тарифов) на услуги по перевозке пассажиров по социально значимым сообщениям, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 186 "Об утверждении Методики определения предельных уровней цен (тарифов) на услуги по перевозке пассажиров по социально значимым сообщениям" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12992).
41. Тариф перевозчика на прицеп вагонов других перевозчиков планируется согласно приложению 7 к настоящей Методике.
42. Среднеотраслевая заработная плата проводников, начальников поездов, машинистов и помощников машинистов устанавливается на основании официальной статистической информации и статистической методологии, размещенной на интернет-ресурсах органов государственной статистики согласно статье 26 Закона Республики Казахстан от 19 марта 2010 года "О государственной статистике".
43. Поправочные коэффициенты к заработным платам проводников, начальников поездов, машинистов и помощников машинистов устанавливаются на основании коллективных договоров и отраслевых соглашений, заключаемых в соответствии с пунктом 1 статьи 28 Трудового кодекса Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года.
10. Определение возмещаемых расходов
44. Объем субсидирования рассчитывается путем разницы доходов и расходов, связанных с осуществлением перевозок пассажиров по социально значимым сообщениям, предусмотренных настоящей Методикой.