"Білім және ғылым саласындағы мемлекеттік көрсетілетін қызметтер регламенттерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 13 тамыздағы № 528 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 22 ақпандағы № 69 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 13 наурызда № 16558 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2020 жылғы 14 мамырдағы № 206 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 14.05.2020 № 206 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Білім және ғылым саласындағы мемлекеттік көрсетілетін қызметтер регламенттерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 13 тамыздағы № 528 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді тіркеу тізілімінде № 12066 болып тіркелген, 2015 жылғы 22 қазанда "Әділет" нормативтік құқықтық актілерінің ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау" көрсетілетін мемлекеттік қызмет регламенті осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Білім және ғылым саласындағы бақылау комитеті (Т.И. Ешенқұлов) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуін;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуден өткен күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін қағаз және электронды түрде қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберуді;
4) осы бұйрықты ресми жарияланған кейін Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Заң қызметі және халықаралық ынтымақтастық департаментіне осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.

О внесении изменения в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 13 августа 2015 года № 528 "Об утверждении регламентов государственных услуг в сфере образования и науки"
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 февраля 2018 года № 69. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 марта 2018 года № 16558. Утратил силу приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 14 мая 2020 года № 206.
Сноска. Утратил силу приказом Министра образования и науки РК от 14.05.2020 № 206 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 13 августа 2015 года № 528 "Об утверждении регламентов государственных услуг в сфере образования и науки" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12066, опубликован в Информационно-правовой системе нормативных правовых актов "Әділет" от 22 октября 2015 года) следующее изменение:
регламент государственной услуги "Признание и нострификация документов об образовании", утвержденный указанным приказом, изложить в редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету по контролю в сфере образования и науки Министерства образования и науки Республики Казахстан (Ешенкулов Т.И.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электроном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан после его официального опубликования;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы и международного сотрудничества Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Білім және ғылым саласындағы бақылау комитеті төрағасының міндетін атқарушы Т.И. Ешенқұловқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
Е. Сағадиев
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2018 жылғы 22 ақпандағы
№ 69 бұйрығына 2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 13 тамыздағы
№ 528 бұйрығына 2-қосымша
"Білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау" көрсетілетін мемлекеттік қызмет регламенті 1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау" мемлекеттік көрсетілетін қызметті (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 16 сәуірдегі № 212 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркелу тізілімінде 2015 жылғы 3 маусымда № 11260 тіркелген) "Білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының (бұдан әрі – Стандарт) 3-тармағына сәйкес, Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Білім және ғылым саласындағы бақылау комитеті (бұдан әрі – Комитет), Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің "Болон процесі және академиялық ұтқырлық орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – Орталық) арқылы көрсетеді.
Өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы коммерциялық емес акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) арқылы жүзеге асырылады.
2. Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны: қағаз түрінде.
3. Көрсетілетін мемлекеттік қызметтің нәтижесі – қағаз жеткізгіште білім туралы құжаттарды тану немесе нострификациялау туралы куәлік немесе оның телнұсқасы.
2-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету процесінде көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшелерінің (жұмыскерлерінің) іс-қимыл тәртібінің сипаттамасы
4. Көрсетілетін қызметті алушының Мемлекеттік корпорацияға Стандарттың 9-тармағына сәйкес құжаттар пакетін ұсынуы мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету рәсімінің (әрекетінің) басталуына негіздеме болып табылады.
5. Мемлекеттік қызмет көрсету процесінің құрамына кіретін әрбір рәсімнің (іс-қимылдың) мазмұны:
Апостилденген немесе заңдастырылған білім туралы құжаттар үшін:
Астана қаласы Мемлекеттік корпорация бөлімшелеріне жүгінген кезде:

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на исполняющего обязанности председателя Комитета по контролю в сфере образования и науки Министерства образования и науки Республики Казахстан Ешенкулова Т.И.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр образования и науки
Республики Казахстан
Е. Сагадиев
Приложение к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 22 февраля 2018 года № 69
Приложение № 2 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 13 августа 2015 года № 528
Регламент государственной услуги "Признание и нострификация документов об образовании"
Глава 1. Общие положения
1. Государственная услуга "Признание и нострификация документов об образовании" (далее-государственная услуга) оказывается Комитетом по контролю в сфере образования и науки Министерства образования и науки Республики Казахстан (далее - Комитет), Республиканским государственным предприятиям на праве хозяйственного ведения "Центр Болонского процесса и академической мобильности" Министерства образования и науки Республики Казахстан (далее – Центр), согласно пункту 3 Стандарта государственной услуги "Признание и нострификация документов об образовании", утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 16 апреля 2015 года № 212 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11260) (далее – Стандарт).
Прием заявления и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется через некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация).
2. Форма оказания государственной услуги: бумажная.
3. Результат оказываемой государственной услуги – удостоверение о признании или нострификации документов об образовании на бумажном носителе или его дубликат.
Глава 2. Описание порядка действий структурных подразделений (работников) услугодателя в процессе оказания государственной услуги
4. Основанием для начала процедуры (действия) по оказанию государственной услуги является предоставление услугополучателем в Государственную корпорацию пакета документов согласно пункту 9 Стандарту.
5. Содержание каждой процедуры (действий), входящей в состав процесса оказания государственной услуги:
для легализованных или апостилированных документов об образовании:
При обращении в подразделении Государственной корпорации города Астаны:

1) көрсетілетін мемлекеттік қызметті алушының Мемлекеттік корпорацияға Стандарттың 9-тармағында көрсетілген құжаттар пакетін ұсынады. Құжаттарды қабылдау күні мемлекеттік қызметті көрсету мерзіміне кірмейді;
2) Мемлекеттік корпорация қызметкері құжаттарды тіркейді (жиырма минуттан аспайды) және Мемлекеттік корпорация жинақтау бөлімінің инспекторына жолдайды, ол 1 (бір) жұмыс күні ішінде құжаттардың тізілімін жасап, құжаттар пакетін Орталыққа жеткізеді;
3) Орталықтың кеңсе қызметкері өтініштерді тіркейді және оларды Мемлекеттік корпорацияның ықпалдастырылған ақпараттық жүйелер (бұдан әрі - ХҚКО ЫАЖ) базасына енгізеді (отыз минуттан аспайды) және жауапты қызметкер тағайындайтын жауапты құрылымдық бөлімше басшысына жолдайды;
4) Орталықтың жауапты қызметкері 2 (екі) жұмыс күні ішінде шетелдік білім туралы құжатқа сараптамалық бағалау жасайды немесе Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы жалпыға міндеті білім беру стандарттарының (бұдан әрі – ҚР МЖБС) талаптарына сәйкес баламалығын анықтайды.
Қазақстан Республикасы білім беру ұйымдарының мамандарын тарта отырып сараптама жүргізген жағдайда 4 (төрт) жұмыс күні ішінде;
5) сараптамалық қорытынды шешім қабылдау үшін 1 (бір) жұмыс күн ішінде Комитетке жолданады;
6) Комитет 6 (алты) жұмыс күні ішінде сараптамалық қортынды нәтижелерін қарайды және білім туралы құжаттарды тану немесе нострификациялау туралы шешім қабылдайды.
Егерде сараптаманы Қазақстан Республикасының білім беру ұйымдарының мамандары жүргізген жағдайда шешім 4 (төрт) жұмыс күні ішінде қабылданады. Қабылданған шешім куәлік рәсімдеу үшін Орталыққа жолданады;
7) Орталық 1 (бір) жұмыс күні ішінде білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау туралы куәлікті ресімдейді және оны бекіту үшін Комитетке жолдайды;
8) Комитет 2 (екі) жұмыс күні ішінде куәліктерді бекітеді, оларды деректер базасына енгізуі және Орталыққа жолдайды;
9) Орталық 1 (бір) жұмыс күні ішінде білім туралы құжатты тану және нострификациялау туралы куәлікті Астана қаласының Мемлекеттік корпорация бөлімшелеріне жеткізеді;
10) Мемлекеттік корпорацияның білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау туралы куәліктерді береді.
Басқа өңірлердің Мемлекеттік корпорация бөлімшелеріне жүгінген кезде:
1) көрсетілетін мемлекеттік қызметті алушының Мемлекеттік корпорацияға Стандарттың 9-тармағында көрсетілген құжаттар пакетін ұсынады. Құжаттарды қабылдау күні мемлекеттік қызметті көрсету мерзіміне кірмейді;

1) услугополучатель предоставляет в Государственную корпорацию пакет документов согласно пункту 9 Стандарта. День приема не входит в срок оказания государственной услуги;
2) работник Государственной корпорации регистрирует документы (не более двадцати минут) и передает инспектору накопительного отдела Государственной корпорации, который составляет реестр документов и в течение 1 (одного) рабочего дня доставляет пакет документов в Центр;
3) работник канцелярии Центра регистрирует заявление и вносит их в базу Интегрированной информационной системе Государственной корпорации (далее - ИИС ЦОН) (не более тридцати минут) и перенаправляет руководителю ответственного структурного подразделения, который определяет ответственного исполнителя;
4) ответственный работник Центра проводить экспертную оценку или экспертизу по выявлению эквивалентности зарубежного документа об образовании на соответствие требованиям Государственного общеобязательного стандарта образования Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года № 1080 (далее – ГОСО РК) в течение 2 (двух) рабочих дней.
В случае проведения экспертизы с привлечением специалистов организации образования Республики Казахстан, в течение 4 (четырех) рабочих дней;
5) экспертное заключение направляется в Комитет для принятия решения в течение 1 (одного) рабочего дня;
6) Комитет рассматривает результат экспертного заключения и принимает решение о признании или нострификации документа об образовании в течение 6 (шести) рабочих дней.
В случае проведения экспертизы специалистами организации образования Республики Казахстан, решение принимается в течение 4 (четырех) рабочих дней. Принятое решение направляется в Центр для оформления удостоверения;
7) Центр оформляет удостоверения о признании или нострификации документа об образовании и направляет его в Комитет для утверждения в течение 1 (одного) рабочего дня;
8) Комитет утверждает удостоверения, вносить их в базу данных и направляет в Центр в течение 2 (двух) рабочих дней;
9) Центр в течение 1 (одного) рабочего дня доставляет удостоверения о признании или нострификации документа об образовании в подразделении Государственной корпорации города Астаны;
10) Государственная корпорация выдает удостовренения о признании или нострификации документа об образовании.
При обращении в подразделении Государственной корпорации других регионов:
1) услугополучатель предоставляет в Государственную корпорацию пакет документов согласно пункту 9 Стандарта. День приема не входит в срок оказания государственной услуги;

2) Мемлекеттік корпорация қызметкері құжаттарды тіркейді (жиырма минуттан аспайды) және Мемлекеттік корпорация жинақтау бөлімінің инспекторына жолдайды, ол 1 (бір) жұмыс күні ішінде құжаттардың тізілімін жасап, құжаттар пакетін пошталық байланыс арқылы Орталыққа жолдайды. Бұл ретте құжаттардың жолда жүру уақыты 7 (жеті) жұмыс күнін құрайды;
3) Орталықтың кеңсе қызметкері өтініштерді тіркейді және оларды ХҚО ЫАЖ базасына енгізеді (отыз минуттан аспайды) және жауапты қызметкер тағайындайтын жауапты құрылымдық бөлімше басшысына жолдайды;
4) Орталықтың жауапты қызметкері 3 (үш) жұмыс күні ішінде шетелдік білім туралы құжатқа сараптамалық бағалау жасайды немесе оның ҚРМЖБС талаптарына сәйкес баламалығын анықтайды.
Қазақстан Республикасы білім беру ұйымдарының мамандарын тарта отырып сараптама жүргізген жағдайда 5 (бес) жұмыс күні ішінде;
5) сараптамалық қорытынды шешім қабылдау үшін 1 (бір) жұмыс күн ішінде Комитетке жолданады;
6) Комитет 6 (алты) жұмыс күні ішінде сараптамалық қортынды нәтижелерін қарайды және білім туралы құжатты тану немесе нострификациялау туралы шешім қабылдайды.
Егерде сараптаманы Қазақстан Республикасының білім беру ұйымдарының мамандары жүргізген жағдайда шешім 4 (төрт) жұмыс күні ішінде қабылданады;
7) Қабылданған шешім куәлік ресімдеу үшін Орталыққа 1 (бір) жұмыс күні жолданады;
8) Орталық 1 (бір) жұмыс күні ішінде білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау туралы куәлікті ресімдейді және оны бекіту үшін Комитетке жолдайды;
9) Комитет 2 (екі) жұмыс күні ішінде куәліктерді бекітеді, оларды деректер базасына енгізеді және Орталыққа жолдайды;
10) Орталық 7 (жеті) жұмыс күні ішінде пошталық байланыс арқылы білім туралы құжаттарды тану немесе нострификациялау туралы куәлікті Мемлекеттік корпорацияның өңірлік бөлімшелеріне жеткізеді;
11) Мемлекеттік корпорация білім туралы құжаттарды тану немесе нострификациялау туралы куәліктерді береді.
Ресми құжаттарды легализациялауды жоюды көздейтін халықаралық шарттарға (келісімдерге) мүше-елдерде берілген білім туралы құжаттарды қарау мерзімі:
Астан қаласының Мемлекеттік корпорация бөлімшелеріне жүгінген кезде:
1) көрсетілетін мемлекеттік қызметті алушының Мемлекеттік корпорацияға Стандарттың 9-тармағында көрсетілген құжаттарды ұсынады. Құжаттарды қабылдау күні мемлекеттік қызметті көрсету мерзіміне кірмейді;
2) Мемлекеттік корпорация қызметкері құжаттарды тіркейді (жиырма минуттан аспайды) және Мемлекеттік корпорация жинақтау бөлімінің инспекторына жолдайды, ол 1 (бір) жұмыс күні ішінде құжаттардың тізілімін жасап, құжаттар пакетін Орталыққа жеткізеді;

2) работник Государственной корпорации регистрирует документы (не более двадцати минут) и передает инспектору накопительного отдела Государственной корпорации, который составляет реестр документов и в течение 1 (одного) рабочего дня отправляет пакет документов посредством почтовой связи в Центр. При этом время следования документов в пути составляет 7 (семь) рабочих дней;
3) работник канцелярии Центра регистрирует заявление и вносит их в базу ИИС ЦОН (не более тридцати минут) и перенаправляет руководителю ответственного структурного подразделения, который определяет ответственного исполнителя;
4) ответственный работник Центра проводить экспертную оценку или экспертизу по выявлению эквивалентности зарубежного документа об образовании на соответствие требованиям ГОСО РК в течение 3 (трех) рабочих дней.
В случае проведения экспертизы с привлечением специалистов организации образования Республики Казахстан, в течение 5 (пяти) рабочих дней;
5) экспертное заключение направляется в Комитет для принятия решения в течение 1 (одного) рабочего дня;
6) Комитет рассматривает результат экспертного заключения и принимает решение о признании или нострификации документа об образовании в течение 6 (шести) рабочих дней.
В случае проведения экспертизы специалистами организации образования Республики Казахстан решение принимается в течение 4 (четырех) рабочих дней.
7) Принятое решение направляется в Центр для оформления удостоврения в течение 1 (одного) рабочего дня;
8) Центр оформляет удостоверения о признании или нострификации документа об образовании и направляет его в Комитет для утверждения в течение 1 (одного) рабочего дня;
9) Комитет утверждает удостоверения, вносить их в базу данных и направляет в Центр в течение 2 (двух) рабочих дней;
10) Центр в течение 7 (семи) рабочих дней доставляет удостоверения о признании или нострификации документа об образовании в региональные подразделения Государственной корпорации;
11) Государственная корпорация выдает удостовренения о признании или нострификации документа об образовании.
Срок рассмотрения документов об образовании, выданых в стране-участнике международного договора (соглашения), предусматривающего отмену легализации официальных документов:
При обращении в подразделении Государственной корпорации города Астаны:
1) услугополучатель предоставляет в Государственную корпорацию пакет документов согласно пункту 9 Стандарта. День приема не входит в срок оказания государственной услуги;
2) работник Государственной корпорации регистрирует документы (не более двадцати минут) и передает инспектору накопительного отдела Государственной корпорации, который составляет реестр документов и в течение 1 (одного) рабочего дня доставляет пакет документов в Центр;

3) Орталықтың кеңсе қызметкері өтініштерді тіркейді және оларды ХҚКО ЫАЖ базасына енгізеді (отыз минуттан аспайды) және жауапты қызметкер тағайындайтын жауапты құрылымдық бөлімше басшысына жолдайды;
4) берілген құжаттар бойынша шетелдік деректер базасы арқылы білім туралы құжаттың берілген фактісін анықтау және жауапты қызметкерге сараптама/бағалау жүргізу үшін жолдау (отыз минуттан аспайды).
Деректер базасында білім туралы құжат бойынша ақпарат болмаған жағдайда шетелдік білім беру ұйымына білім туралы құжаттың берілгенін растау және білім беру ұйымының білім беру қызметімен айналасуға құқығы бар екенін анықтау мақсатында 1 (бір) жұмыс күні ішінде ресми сұрау жолданады. Жауапты күту уақыты 13 (он үш) жұмыс күнінен аспайды.
Егер білім туралы құжатты берген білім беру ұйымы Орталықтың жолданған ресми сұрауына 13 (он үш) жұмыс күні ішінде жауап бермеген жағдайда, Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2008 жылғы 10 қаңтардағы № 8 бұйрығымен бекітілген Білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау қағидаларының (нормативтік құқтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 5135 тіркелген) (бұдан әрі – Қағидалар) 9 және 20 – тармақтарына сәйкес қайта сұрау жолданады және өтінішті қарау мерзімі 10 (он) жұмыс күніне ұзартылады.
Өтініштерді қарау мерзімі ұзартылған жағдайда Орталық мерзімді ұзарту туралы шешім қабылданған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде мерзімді ұзарту себебін көрсете отырып ХҚКО ЫАЖ мерзімді ұзартады және көрсетілетін мемлекеттік қызметті алушыға еркін нысандағы ескерту хат жолдайды;
5) Орталықтың жауапты қызметкері 2 (екі) жұмыс күні ішінде шетелдік білім туралы құжатқа сараптамалық бағалау жасайды немесе оның ҚРМЖБС талаптарына сәйкес баламалығын анықтайды.
Қазақстан Республикасы білім беру ұйымдарының мамандарын тарта отырып сараптама жүргізген жағдайда 4 (төрт) жұмыс күні ішінде;
6) сараптамалық қорытынды шешім қабылдау үшін 1 (бір) жұмыс күн ішінде Комитетке жолданады;
7) Комитет 6 (алты) жұмыс күні ішінде сараптамалық қортынды нәтижелерін қарайды және білім туралы құжатты тану немесе нострификациялау туралы шешім қабылдайды.
Егерде сараптаманы Қазақстан Республикасының білім беру ұйымдарының мамандары жүргізген жағдайда шешім 4 (төрт) жұмыс күні ішінде қабылданады;
8) Қабылданған шешім куәлік рәсімдеу үшін 1 (бір) жұмыс күні ішінде Орталыққа жолданады;

3) работник канцелярии Центра регистрирует заявление и вносит их в базу ИИС ЦОН (не более тридцати минут) и перенаправляет руководителю ответственного структурного подразделения, который определяет ответственного исполнителя;
4) установление факта выдачи документа об образовании через зарубежную базу данных по выданным документам об образовании и направление ответственному исполнителю для проведения экспертизы/оценки (не более тридцати минут).
При отсутствии сведений о документе в зарубежной базе данных, Центр в течение 1 (одного) рабочего дня направляется официальный запрос в зарубежную организацию образования, с целью подтверждения факта выдачи документа об образовании и наличия у организации образования, выдавшей документ об образовании, права на осуществление образовательной деятельности. Время ожидания ответа не превышает 13 (тринадцати) рабочих дней.
В случае, если организация образования, выдавшая документ об образовании, в течение 13 (тринадцати) рабочих дней не предоставляет ответ на официальный запрос Центра, то в соответствии с пунктами 9 и 20 Правил признания и нострификации документов об образовании, утвержденных приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 10 января 2008 года № 8 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5135) (далее - Правила) направляется повторный запрос и срок рассмотрения заявления продлевается на 10 (десять) рабочих дней.
При продлении срока рассмотрения заявления, Центр в течение 3 (трех) рабочих дней со дня принятия решения, продлевает срок в ИИС ЦОН и направляет письмо-уведомление в произвольной форме услугополучателю, с указанием причин продления срока;
5) ответственный работник Центра проводить экспертную оценку или экспертизу по выявлению эквивалентности зарубежного документа об образовании на соответствие требованиям ГОСО РК в течение 2 (двух) рабочих дней.
В случае проведения экспертизы с привлечением специалистов организации образования Республики Казахстан, в течение 4 (четырех) рабочих дней;
6) экспертное заключение направляется в Комитет для принятия решения в течение 1 (одного) рабочего дня;
7) Комитет рассматривает результат экспертного заключения и принимает решение о признании или нострификации документа об образовании в течение 6 (шести) рабочих дней.
В случае проведения экспертизы специалистами организации образования Республики Казахстан решение принимается в течение 4 (четырех) рабочих дней.
8) Принятое решение направляется в Центр для оформления удостоврения в течение 1 (одного) рабочего дня;

9) Орталық 1 (бір) жұмыс күні ішінде білім туралы құжаттарды тану немесе нострификациялау туралы куәлікті ресімдейді және оны бекіту үшін Комитетке жолдайды;
10) Комитет 2 (екі) жұмыс күні ішінде куәліктерді бекітеді, оларды деректер базасына енгізеді және Орталыққа жолдайды;
11) Орталық 1 (бір) жұмыс күні ішінде білім туралы құжатты тану немесе нострификациялау туралы куәлікті Астана қаласының Мемлекеттік корпорация бөлімшелеріне жеткізеді;
12) Мемлекеттік корпорацияның білім туралы құжаттарды тану немесе нострификациялау туралы куәліктерді береді.
Басқа өңірлердің Мемлекеттік корпорация бөлімшелеріне жүгінген кезде:
1) көрсетілетін мемлекеттік қызметті алушының Мемлекеттік корпорацияға Стандарттың 9-тармағында көрсетілген құжаттарды ұсынады. Құжаттарды қабылдау күні мемлекеттік қызметті көрсету мерзіміне кірмейді;
2) Мемлекеттік корпорация қызметкері құжаттарды тіркейді (жиырма минуттан аспайды) және Мемлекеттік корпорация жинақтау бөлімінің инспекторына жолдайды, ол 1 (бір) жұмыс күні ішінде құжаттардың тізілімін жасап, құжаттар пакетін пошталық байланыс арқылы Орталыққа жолдайды. Бұл ретте құжаттардың жолда жүру уақыты 7 (жеті) жұмыс күнін құрайды;
3) Орталықтың кеңсе қызметкері өтініштерді тіркейді және оларды ХҚКО ЫАЖ базасына енгізеді (отыз минуттан аспайды) және жауапты қызметкер тағайындайтын жауапты құрылымдық бөлімше басшысына жолдайды;
4) берілген құжаттар бойынша шетелдік деректер базасы арқылы білім туралы құжаттың берілген фактісін анықтау және жауапты қызметкерге сараптама/бағалау жүргізу үшін жолдау (отыз минуттан аспайды).
Деректер базасында білім туралы құжат бойынша ақпарат болмаған жағдайда шетелдік білім беру ұйымына білім туралы құжаттың берілгенін растау және білім беру ұйымының білім беру қызметімен айналасуға құқығы бар екенін анықтау мақсатында 1 (бір) жұмыс күні ішінде ресми сұрау жолданады. Жауапты күту уақыты 13 (он үш) жұмыс күнінен аспайды.
Егер білім туралы құжатты берген білім беру ұйымы Орталықтың жолданған ресми сұрауына 13 (он үш) жұмыс күні ішінде жауап бермеген жағдайда, Қағидалардың 9 және 20 – тармақтарына сәйкес қайта сұрау жолданады және өтінішті қарау мерзімі 10 (он) жұмыс күніне ұзартылады.
Өтініштерді қарау мерзімі ұзартылған жағдайда Орталық мерзімді ұзарту туралы шешім қабылданған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде мерзімді ұзарту себебін көрсете отырып ХҚКО ЫАЖ мерзімді ұзартады және көрсетілетін мемлекеттік қызметті алушыға еркін нысандағы ескерту хат жолдайды;

9) Центр оформляет удостоверения о признании или нострификации документа об образовании и направляет его в Комитет для утверждения в течение 1 (одного) рабочего дня;
10) Комитет утверждает удостоверения, вносить их в базу данных и направляет в Центр в течение 2 (двух) рабочих дней;
11) Центр в течение 1 (одного) рабочего дня доставляет удостоверения о признании или нострификации в подразделении Государственной корпорации города Астаны;
12) Государственная корпорация выдает удостовренения о признании или нострификации документа об образовании.
При обращении в подразделении Государственной корпорации других регионов:
1) услугополучатель предоставляет в Государственную корпорацию пакет документов согласно пункту 9 Стандарта. День приема не входит в срок оказания государственной услуги;
2) работник Государственной корпорации регистрирует документы (не более двадцати минут) и передает инспектору накопительного отдела Государственной корпорации, который составляет реестр документов и в течение 1 (одного) рабочего дня отправляет пакет документов посредством почтовой связи в Центр. При этом время следования документов в пути составляет 7 (семь) рабочих дней;
3) работник канцелярии Центра регистрирует заявление и вносит их в базу ИИС ЦОН (не более тридцати минут) и перенаправляет руководителю ответственного структурного подразделения, который определяет ответственного исполнителя;
4) установление факта выдачи документа об образовании через зарубежную базу данных по выданным документам об образовании и направление ответственному исполнителю для проведения экспертизы/оценки (не более тридцати минут).
При отсутствии сведений о документе в зарубежной базе данных, Центр в течение 1 (одного) рабочего дня направляется официальный запрос в зарубежную организацию образования, с целью подтверждения факта выдачи документа об образовании и наличия у организации образования, выдавшей документ об образовании, права на осуществление образовательной деятельности. Время ожидания ответа составляет 13 (тринадцать) рабочих дней.
В случае, если организация образования, выдавшая документ об образовании, в течение 13 (тринадцати) рабочих дней не предоставляет ответ на официальный запрос Центра, то в соответствии с пунктами 9 и 20 Правил направляется повторный запрос и срок рассмотрения заявления продлевается на 10 (десять) рабочих дней.
При продлении срока рассмотрения заявления, Центр в течение 3 (трех) рабочих дней со дня принятия решения, продлевает срок в ИИС ЦОН и направляет письмо-уведомление в произвольной форме услугополучателю, с указанием причин продления срока;

5) Орталықтың жауапты қызметкері 3 (үш) жұмыс күні ішінде шетелдік білім туралы құжатқа сараптамалық бағалау жасайды немесе оның ҚРМЖБС талаптарына сәйкес баламалығын анықтайды.
Қазақстан Республикасы білім беру ұйымдарының мамандарын тарта отырып сараптама жүргізген жағдайда 5 (бес) жұмыс күні ішінде;
6) сараптамалық қорытынды шешім қабылдау үшін 1 (бір) жұмыс күн ішінде Комитетке жолданады;
7) Комитет 6 (алты) жұмыс күні ішінде сараптамалық қортынды нәтижелерін қарайды және білім туралы құжаттарды тану немесе нострификациялау туралы шешім қабылдайды.
Егер сараптаманы Қазақстан Республикасының білім беру ұйымдарының мамандары жүргізген жағдайда шешім 4 (төрт) жұмыс күні ішінде қабылданады;
8) Қабылданған шешім куәлік рәсімдеу үшін Орталыққа 1 (бір) жұмыс күні ішінде жолданады;
9) Орталық 2 (екі) жұмыс күні ішінде білім туралы құжаттарды тану немесе нострификациялау туралы куәлікті ресімдейді және оны бекіту үшін Комитетке жолдайды;
10) Комитет 2 (екі) жұмыс күні ішінде куәліктерді бекітеді, оларды деректер базасына енгізеді және Орталыққа жолдайды;
11) Орталық 7 (жеті) жұмыс күні ішінде пошталық байланыс арқылы білім туралы құжаттарды тану немесе нострификациялау туралы куәлікті Мемлекеттік корпорацияның өңірлік бөлімшелеріне жеткізеді;
12) Мемлекеттік корпорацияның білім туралы құжаттарды тану немесе нострификациялау туралы куәліктерді береді.
6. Келесі рәсімдердің (іс-қимылдың) орындалуына негіз болатын мемлекеттік қызметті көрсету бойынша рәсімнің (іс-қимылдың) нәтижесі:
1) өтінішті тіркеу;
2) сараптамалық қорытынды жүргізу;
3) сараптамалық қорытынды нәтижелерін қарау;
4) сараптамалық қорытынды негізінде бұйрыққа қол қою;
5) куәлік ресімдеу;
6) куәлікті бекіту;
7) білім туралы құжатты тану немесе нострификациялау туралы куәлікті беру.
3-тарау. Мемлекеттік қызметтерді көрсету процесінде көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшелерінің (қызметкерлерінің) өзара іс-қимыл тәртібін сипаттау
7. Мемлекеттік қызметті көрсету процесінде мынадай құрылымдық функциональдық бірліктер қатысады:
1) Орталықтың кеңсе қызметкері;
2) жауапты құрылымдық бөлімше басшысы;
3) Орталықтың жауапты қызметкері;
4) Комитет кеңсесінің қызметкері;
5) Комитеттің жауапты құрылымдық бөлімше жетекшісі;
6) Комитеттің жауапты қызметкері.
8. Мемлекеттік қызмет көрсету процесі құрылымдық бөлімшелер арасындағы мынадай рәсімдерден тұрады:
1) 1-рәсім – Орталықтың кеңсе қызметкері құжатты тіркейді және оны жауапты құрылымдық бөлімше басшысына жолдайды (жиырма минуттан аспайды);

5) ответственный работник Центра проводить экспертную оценку или экспертизу по выявлению эквивалентности зарубежного документа об образовании на соответствие требованиям ГОСО РК в течение 3 (трех) рабочих дней.
В случае проведения экспертизы с привлечением специалистов организации образования Республики Казахстан, в течение 5 (пяти) рабочих дней;
6) экспертное заключение направляется в Комитет для принятия решения в течение 1 (одного) рабочего дня;
7) Комитет рассматривает результат экспертного заключения и принимает решение о признании или нострификации документа об образовании в течение 6 (шести) рабочих дней.
В случае проведения экспертизы специалистами организации образования Республики Казахстан, решение принимается в течение 4 (четырех) рабочих дней;
8) Принятое решение направляется в Центр для оформления удостоврения в течение 1 (одного) рабочего дня;
9) Центр оформляет удостоверения о признании или нострификации документа об образовании и направляет его в Комитет для утверждения в течение 2 (двух) рабочих дней;
10) Комитет утверждает удостоверения, вносить их в базу данных и направляет в Центр в течение 2 (двух) рабочих дней;
11) Центр в течение 7 (семи) рабочих дней доставляет удостоверения о признании или нострификации документа об образовании в региональные подразделения Государственной корпорации;
12) Государственная корпорация выдает удостовренения о признании или нострификации документа об образовании.
6. Результаты процедуры по оказанию государственной услуги, которые служат основанием для начала выполнения следующих процедур:
1) регистрация заявления;
2) проведение экспертного заключения;
3) рассмотрение результатов экспертного заключения;
4) подписания приказа на основания экспертного заключения;
5) оформление удостоверения;
6) утверждение удостоверения;
7) выдача удостоверения о признании или нострификации документа об образовании.
Глава 3. Описание порядка взаимодействия структурных подразделений (работников) услугодателя в процессе оказания государственной услуги
7. В процессе оказания государственной услуги участвуют следующие структурно-функциональные единицы:
1) работник канцелярии Центра;
2) руководитель ответственного структурного подразделения;
3) ответственный работник Центра;
4) работник канцелярии Комитета;
5) руководитель ответственного структурного подразделения Комитета;
6) ответственный исполнитель Комитета.
8. Процесс оказания государственной услуги состоит из следующих процедур между структурными подразделениями услугодателя:
1) процедура 1 - сотрудник канцелярии Центра регистрирует документ и перенаправляет его в ответственное структурное подразделение (не более двадцати минут);

2) 2-рәсім – жауапты құрылымдық бөлімшенің басшысы жауапты орындаушыны белгілейді және оған құжатты орындау үшін жолдайды (жиырма минуттан аспайды);
3) 3-рәсім – егерде білім туралы құжат апостилденбеген немесе заңдастырылмаған болса шетелдік деректер базасынан білім туралы құжаттың беру фактісі анықталады (отыз минуттан аспайды).
Шетелдік деректер базасында құжат туралы мәлімет болмаған жағдайда 1 (бір) жұмыс күні ішінде шетелдік білім беру ұйымына ресми сұрау жолданады.
Егер білім туралы құжатты берген білім беру ұйымы Орталықтың жолданған ресми сұрауына 13 (он үш) жұмыс күні ішінде жауап бермеген жағдайда, Қағидалардың 9 және 20 – тармақтарына сәйкес қайта сұрау жолданады және өтініштерді қарау мерзімі 10 (он) жұмыс күніне ұзартылады.
Өтініштерді қарау мерзімі ұзартылған жағдайда Орталық мерзімді ұзарту туралы шешім қабылданған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде мерзімді ұзарту себебін көрсете отырып ХҚКО ЫАЖ мерзімді ұзартады және көрсетілетін мемлекеттік қызметті алушыға еркін нысандағы ескерту хат жолдайды;
4) 4-рәсім – жауапты орындаушы шетелдік білім туралы құжатқа 2 (екі) жұмыс күні ішінде сараптамалық бағалау немесе оның баламалығын анықтау бойынша сараптама жүргізеді
Егерде сараптамаға Қазақстан Республикасы білім беру ұйымдарының мамандарын тарта отырып жүргізген жағдайда 4 (төрт) жұмыс күні ішінде;
5) 5-рәсім – сараптамалық қорытынды 1 (бір) жұмыс күні ішінде шешім қабылдау үшін Комитетке жолданады;
6) 6-рәсім – Комитет кеңсе қызметкері құжатты тіркеп оны жауапты құрылымдық бөлімшеге жолдайды (жиырма минуттан аспайды);
7) 7-рәсім – жауапты құрылымдық бөлімшенің басшысы жауапты орындаушыны тағайындап оған құжатты орындау үшін жолдайды (жиырма минуттан аспайды);
8) 8-рәсім – жаупты орындаушы құжаттардың толығын және сараптамалық қортындының ҚРЖБС талаптарына сәйкестігін 6 (алты) жұмыс күні ішінде тексереді.
Егер сараптаманы Қазақстан Республикасының білім беру ұйымдарының мамандары жүргізген жағдайда шешім 4 (төрт) жұмыс күні ішінде тексеріледі. Білім туралы құжатты тану немесе нострификациялау туралы шешімді ресімдейді және тексеріп қол қою үшін басқарма басшысына жолдайды;
9) 9-рәсім – басқарма басшысы шешімді тексеріп қол қояды және қол қою үшін төрағаның орынбасарына жолдайды (жиырма минуттан аспайды);
10) 10-рәсім - төраға орынбасары шешімді тексеріп қол қояды (жиырма минуттан аспайды);

2) процедура 2 – руководитель ответственного структурного подразделения назначает ответственного исполнителя и перенаправляет ему документ на исполнение (не более двадцати минут);
3) процедура 3 – в случае, если документ об образовании не легализован или не апостилирован, устанавливается факт выдачи документа об образовании через зарубежную базу данных (не более тридцати минут).
При отсутствии сведений о документе в зарубежной базе данных, направляет официальный запрос в зарубежную организацию образования в течение 1 (одного) рабочего дня.
В случае отсутствия ответа от организации образования, выдавшей документ об образовании, в течение 13 (тринадцати) рабочих дней, то в соответствии с пунктами 9 и 20 Правил направляется повторный запрос, и срок рассмотрения заявления продлевается на 10 (десять) рабочих дней.
При продлении срока рассмотрения заявления, Центр в течение 3 (трех) рабочих дней со дня принятия решения продлевает срок в ИИС ЦОН и направляет письмо-уведомление в произвольной форме услугополучателю, с указанием причин продления срока;
4) процедура 4 – ответственный исполнитель проводит экспертную оценку или экспертизу по выявлению эквивалентности зарубежного документа об образовании в течение 2 (двух) рабочих дней.
В случае проведения экспертизы с привлечением специалистов организации образования Республики Казахстан в течение 4 (четырех) рабочих дней;
5) процедура 5 – направление экспертного заключения для принятия решения в Комитет в течение 1 (одного) рабочего дня;
6) процедура 6 – сотрудник канцелярии Комитета регистрирует документ и перенаправлет его в ответственное структурное подразделение (не более двадцати минут);
7) процедура 7 – руководитель ответственного структурного подразделения назначает ответственного исполнителя и перенаправляет ему документ на исполнение (не более двадцати минут);
8) процедура 8 - ответственный исполнитель проверяет полноту документов и соответствие экспертного заключения требованиям ГОСО РК в течение 6 (шести) рабочих дней.
При проведении экспертизы работниками организации образования Республики Казахстан в течение 4 (четырех) рабочих дней. Оформляет решение о признании или нострификации документа об образовании и направляет руководителю управления для проверки и визирования;
9) процедура 9 – руководитель ответственного структурного подразделения проверяет и визирует решение и перенаправляет заместителю председателя на визирование (не более двадцати минут);
10) процедура 10 – заместитель председателя проверяет и визирует решение (не более двадцати минут);

11) 11-рәсім - Комитет төрағасы білім туралы құжатты тану немесе нострификациялау туралы шешімге қол қояды (жиырма минуттан аспайды);
12) 12-рәсім – қол қойылған шешім 1 (бір) жұмыс күні ішінде куәлік рәсімдеу үшін Орталыққа жолданады;
13) 13-рәсім – Орталық 1 (бір) жұмыс күні ішінде куәлік ресімдеп оны бекіту үшін Комитетке жолдайды;
14) 14-рәсім – Комитет 2 (екі) жұмыс күні ішінде куәліктерді бекітіп, оларды деректер базасына енгізіп Орталыққа жолдайды;
15) 15-рәсім – Орталық 7 (жеті) жұмыс күні ішінде куәліктерді пошталық байланыс арқылы Мемлекеттік корпорацияның өңірлік бөлімшелеріне жеткізеді. Астана қаласының Мемлекеттік корпорациясы үшін 1 (бір) жұмыс күні ішінде.
9. Әрбір рәсiмнің (iс-қимылдың) ұзақтығын көрсете отырып, көрсетілетін мемлекеттік қызметті берушінің құрылымдық бөлiмшелер (қызметкерлер) арасындағы рәсімдер (іс – қимылдар) реттілігінің сипаттамасы осы Регламенттің 1-қосымшасына сәйкес келтірілген.
4-тарау. Мемлекеттік корпорациямен және (немесе) өзге де көрсетілетін қызметті берушiнің өзара iс-қимылы тәртiбiн, сондай-ақ мемлекеттiк қызмет көрсету процесiнде көрсетiлетiн ақпараттық жүйені пайдалану тәртібін сипаттау
10. Мемлекеттік корпорацияға жүгіну тәртібін сипаттау, көрсетілетін қызметті алушыға Мемлекеттік корпорация операторының қызмет көрсетуінің ең ұзақ уақыты 20 (жиырма) минут;
1) 1-процесс – көрсетілетін мемлекеттік қызметті алушы Мемлекеттік корпорацияға құжаттар пакетін ұсынады – кезекте тұрудың ең ұзақ уақыты 15 минуттан аспайды;
2) 2-процесс - Мемлекеттік корпорация операторы келіп түскен құжаттарды тіркеп көрсетілетін мемлекеттік қызметті алушыға құжаттарды қабылдағаны жөнінде қол-хат береді – көрсетілетін мемлекеттік қызметті алушыға қызмет көрсетудің ең ұзақ уақыты 20 (жиырма) минут;
3) 3-процесс - Мемлекеттік корпорация 8 (сегіз) жұмыс күні ішінде құжаттар пакетін пошталық байланыс арқылы Орталыққа жеткізеді. Көрсетілетін мемлекеттік қызметті алушы Астана қаласының Мемлекеттік корпорациясына жүгінген кезде 1 (бір) жұмыс күні ішінде;
4) 4-процесс – көрсетілетін мемлекеттік қызметті беруші апостилденген немесе заңдастырылған білім туралы құжаттарды 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қарап шешім шығарады.
Егерде білім туралы құжат апостилденбеген немесе заңдастырылмаған болса 30 (отыз) жұмыс күні ішінде қаралады;
5) 5-процесс - Орталық 7 (жеті) жұмыс күні ішінде пошталық байланыс арқылы көрсетілетін мемлекеттік қызметтің нәтижесін Мемлекеттік корпорацияның өңірлік бөлімшелеріне жеткізеді. Астана қаласының Мемлекеттік корпорация бөлімшелері үшін 1 (бір) жұмыс күні ішінде;

11) процедура 11 – председатель Комитета подписывает решения о признании или нострификации документа об образовании (не более двадцати минут);
12) процедура 12 – подписанное решение направляется в Центр для оформления удостоверения в течение 1 (одного) рабочего дня;
13) процедура 13 – Центр оформляет удостоверение и направляет его в Комитет для утверждения в течение 1 (одного) рабочего дня;
14) процедура 14 – Комитет утверждает удостоверения, вносит их в базу данных и направляет его в Центр в 2 (двух) рабочих дней;
15) процедура 15 – Центр доставляет готовое удостоверение посредством почтовой связи в региональные подразделения Государственной корпорации в течение 7 (семи) рабочих дней. Для Государственной корпорации города Астаны в течение 1 (одного) рабочего дня.
9. Описание последовательности процедур (действий) между структурными подразделениями (работниками) услугодателя при оказании государственной услуги приведено в приложении 1 к настоящему Регламенту.
Глава 4. Описание порядка взаимодействия с Государственной корпорацией и (или) иными услугодателями, а также порядка использования информационных систем в процессе оказания государственной услуги
10. Описание порядка обращения в государственную корпорацию, максимальное допустимое время обслуживания оператором государственной корпорации услугополучателя – 20 (двадцать) минут:
1) процесс 1 – для получения услуги услугополучатель подает пакет документов в Государственную корпорацию – максимально допустимое время ожидания в очереди – не более 15 (пятнадцать) минут;
2) процесс 2 – оператор Государственной корпорации регистрирует поступившие документы и выдает расписку услугополучателю о приеме соответствующих документов – максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – не более 20 (двадцати минут);
3) процесс 3 – Государственной корпорации в течение 8 (восьми) рабочих дней доставляет пакет документов посредством почтовой связи Центру, в случае подачи услугополучателем пакета документов в городе Астане, в течение 1 (одного) рабочего дня;
4) процесс 4 – рассмотрение услугодателем легализованных или апостилированных документов об образовании и принятие решения о признании или нострификации по ним в течение 15 рабочих дней.
В случае, если документ об образовании не легализован или апостилирован, в течение 30 рабочих дней;
5) процесс 5 – Центр в течение 7 (семи) рабочих дней доставляет результат государственной услуги в региональные подразделения Государственно корпорации. Для подразделений Государственной корпорации города Астаны в течение 1 (одного) рабочего дня;

6) 6-процесс – Мемлекеттік корпорация операторы дайын куәлікті көрсетілетін мемлекеттік қызметті алушыға береді.
11. Мемлекеттік қызмет көрсету процесінде көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшелері (қызметкерлері) рәсімдерінің (әрекеттерінің) кезеңділігін, сондай-ақ өзге де көрсетілетін қызметті берушілермен және (немесе) Мемлекеттік корпорациямен өзара әрекет етуінің тәртібін және мемлекеттік қызмет көрсету процесінде ақпараттық жүйелерді пайдалану тәртібін нақтылы сипаттау осы регламенттің 2-қосымшасына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсетудің бизнес-процестерінің анықтамалығында көрсетіледі.
"Білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау" көрсетілетін мемлекеттік қызмет регламентіне 1-қосымшасы
Әрбір рәсiмнің (iс-қимылдың) ұзақтығын көрсете отырып, көрсетілетін мемлекеттік қызметті берушінің құрылымдық бөлiмшелер (қызметкерлер) арасындағы рәсімдер (іс – қимылдар) реттілігінің сипаттамасы
1-рәсім
Орталықтың кеңсе қызметкері құжатты тіркейді және оны жауапты құрылымдық бөлімше басшысына жолдайды (жиырма минуттан аспайды)
2-рәсім
Жауапты құрылымдық бөлімшенің басшысы жауапты орындаушыны белгілейді және оған құжатты орындау үшін жолдайды (жиырма минуттан аспайды)
3-рәсім
Егерде білім туралы құжат апостилденбеген немесе заңдастырылмаған болса шетелдік деректер базасынан білім туралы құжаттың беру фактісі анықталады (отыз минуттан аспайды).
Шетелдік деректер базасында құжат туралы мәлімет болмаған жағдайда 1 (бір) жұмыс күні ішінде шетелдік білім беру ұйымына ресми сұрау жолданады.
Егер білім туралы құжатты берген білім беру ұйымы Орталықтың жолданған ресми сұрауына 13 (он үш) жұмыс күні ішінде жауап бермеген жағдайда, Қағидалардың 9 және 20 – тармақтарына сәйкес қайта сұрау жолданады және өтініштерді қарау мерзімі 10 (он) жұмыс күніне ұзартылады.
Өтініштерді қарау мерзімі ұзартылған жағдайда Орталық мерзімді ұзарту туралы шешім қабылданған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде мерзімді ұзарту себебін көрсете отырып ХҚКО ЫАЖ мерзімді ұзартады және көрсетілетін мемлекеттік қызметті алушыға еркін нысандағы ескерту хат жолдайды;
4-рәсім
Жауапты орындаушы шетелдік білім туралы құжатқа 2 (екі) жұмыс күні ішінде сараптамалық бағалау немесе оның баламалығын анықтау бойынша сараптама жүргізеді
Егерде сараптамаға Қазақстан Республикасы білім беру ұйымдарының мамандарын тарта отырып жүргізген жағдайда 4 (төрт) жұмыс күні ішінде
5-рәсім
Сараптамалық қорытындыны 1 (бір) жұмыс күні ішінде шешім қабылдау үшін Комитетке жолданады
6-рәсім
Комитет кеңсе қызметкері құжатты тіркеп оны жауапты құрылымдық бөлімшеге жолдайды (жиырма минуттан аспайды)
7-рәсім
Жауапты құрылымдық бөлімшенің басшысы жауапты орындаушыны тағайындап оған құжатты орындау үшін жолдайды (жиырма минуттан аспайды);
8-рәсім
Жаупты орындаушы құжаттардың толығын және сараптамалық қортындының ҚРЖБС сәйкестігін 6 (алты) жұмыс күні ішінде тексереді.
Егер сараптаманы Қазақстан Республикасының білім беру ұйымдарының мамандары жүргізген жағдайда шешім 4 (төрт) жұмыс күні ішінде тексеріледі. Білім туралы құжатты тану немесе нострификациялау туралы шешімді ресімдейді және тексеріп қол қою үшін басқарма басшысына жолдайды
9-рәсім
Басқарма басшысы шешімді тексеріп қол қояды және қол қою үшін төрағаның орынбасарына жолдайды (жиырма минуттан аспайды)
10-рәсім
Төраға орынбасары шешімді тексеріп қол қояды (жиырма минуттан аспайды);
11-рәсім
Комитет төрағасы білім туралы құжатты тану немесе нострификациялау туралы шешімге қол қояды (жиырма минуттан аспайды)
12-рәсім
Қол қойылған шешім 1 (бір) жұмыс күні ішінде куәлік рәсімдеу үшін Орталыққа жолданады
13-рәсім
Орталық 1 (бір) жұмыс күні ішінде куәлік ресімдеп оны бекіту үшін Комитетке жолдайды
14-рәсім
Комитет 2 (екі) жұмыс күні ішінде куәліктерді бекітіп, оларды деректер базасына енгізіп Орталыққа жолдайды
15-рәсім

6) процесс 5 – оператор Государственной корпорации выдает услугополучателю готовое удостоверение.
11. Подробное описание последовательности процедур (действий), взаимодействий структурных подразделений (работников) услугодателя в процессе оказания государственной услуги, а также описание порядка взаимодействия с иными услугодателями и (или) Государственной корпорацией и порядка использования информационных систем в процессе оказания государственной услуги отражается в справочнике бизнес-процессов оказания государственной услуги согласно приложению 2 к настоящему Регламенту.
Приложение 1 к Регламенту
государственной услуги
"Признание и нострификация
документов об образовании"
Описание последовательности процедур (действий) между структурными подразделениями (работниками) услугодателя
Процедура 1
Работник канцелярии Центра в день поступления документов, осуществляет их прием, проверку и регистрации и перенаправляет руководителю ответственного структурного подразделения, для определения ответственного исполнителя (не более двадцати минут)
Процедура 2
Руководитель ответственного структурного подразделения назначает ответственного исполнителя и перенаправляет ему документ на исполнение (не более двадцати минут)
Процедура 3
В случае если документ об образовании не легализован или не апостилирован устанавливается факт выдачи документа об образовании через зарубежную базу данных (не более тридцати минут).
При отсутствии сведений о документе в зарубежной базе данных, направляет официальный запрос в зарубежную организацию образования в течение 1 (одного) рабочего дня.
В случае отсутствия ответа от организации образования, выдавшей документ об образовании, в течение 13 (тринадцати) рабочих дней, в соответствии с пунктами 9 и 20 Правил направляется повторный запрос, и срок рассмотрения заявления продлевается на 10 (десять) рабочих дней.
При продлении срока рассмотрения заявления, Центр в течение 3 (трех) рабочих дней со дня принятия решения продлевает срок в ИИС ЦОН и направляет письмо-уведомление в произвольной форме услугополучателю, с указанием причин продления срока
Процедура 4
Ответственный исполнитель проводит экспертную оценку или экспертизу по выявлению эквивалентности зарубежного документа об образовании в течение 2 (двух) рабочих дней.
При необходимости с привлечением специалистов организации образования Республики Казахстан в течение 4 (четырех) рабочих дней
Процедура 5
Направление экспертного заключения для пинятия решения в Комитет в течение 1 (одного) рабочего дня
Процедура 6
Сотрудник канцелярии Комитета регистрирует документ и перенаправляет его в ответственное структурное подразделение (не более двадцати минут)
Процедура 7
Руководитель ответственного структурного подразделения назначает ответственного исполнителя и перенаправляет ему документ на исполнение (не более двадцати минут)
Процедура 8
Ответственный исполнитель проверяет полноту документов и соответствие экспертного заключения требованиям ГОСО РК в течение 6 (шести) рабочих дней.
При проведении экспертизы работниками организации образования Республики Казахстан в течение 4 (четырех) рабочих дней. Оформляет решение о признании или нострификации документа об образовании и направляет руководителю управления для проверки и визирования
Процедура 9
Руководитель ответственного структурного подразделения проверяет и визирует решение и перенаправляет заместителю председателя (не более двадцати минут)
Процедура 10
Заместитель председателя проверяет и визирует решение (не более двадцати минут)
Процедура 11
Председатель Комитета подписывает решения о признании или нострификации документа об образовании (не более двадцати минут)
Процедура 12
Подписанное решение направляется в Центр для оформления удостоверения в течение 1 (одного) рабочего дня
Процедура 13
Центр оформляет удостоверение и направляет его в Комитет для утверждения в течение 1 (одного) дня
Процедура 14
Комитет утверждает удостоверения, вносит их базу данных и направляет в Центр в течение 2 (двух) рабочих дней
Процедура 15

Орталық 7 (жеті) жұмыс күні ішінде куәліктерді пошталық байланыс арқылы Мемлекеттік корпорацияның өңірлік бөлімшелеріне жеткізеді. Астана қаласының Мемлекеттік корпорациясы үшін 1 (бір) жұмыс күні ішінде
"Білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау" көрсетілетін мемлекеттік қызмет регламентіне 2-қосымша
"Білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау" мемлекеттік қызмет көрсетудің бизнес-процестерінің анықтамалығы

Центр доставляет результат государственной услуги в региональные подразделения Государственной корпорации в течение 7 (семи) рабочих дней. Для Государственной корпорации города Астаны в течение 1 (одного) рабочего дня
Приложение 2 к Регламенту
государственной услуги
"Признание и нострификация
документов об образовании"
Справочник бизнес-пороцессов оказания государственной услуги
"Признание и нострификация документов об образовании"