"Дене шынықтыру және спорт саласындағы азаматтық қызметшілерді аттестаттаудан өткізу қағидаларын және шарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2016 жылғы 10 маусымдағы № 157 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2018 жылғы 17 мамырдағы № 111 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 5 маусымда № 16990 болып тіркелді.
2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 139-бабы 7-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Дене шынықтыру және спорт саласындағы азаматтық қызметшілерді аттестаттаудан өткізу қағидаларын және шарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2016 жылғы 10 маусымдағы № 157 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13894 болып тіркелген, 2016 жылы 21 шілдеде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Дене шынықтыру және спорт саласындағы азаматтық қызметшілерді аттестаттаудан өткізу қағидалары және шарттарында (бұдан әрі – Қағидалар):
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қызметшілерді аттестаттаудан өткізу кәсіби даярлық деңгейін айқындау мақсатында жүзеге асырылады.
Жүктілігі туралы медициналық қорытынды ұсынған жүкті әйелдерден басқа барлық жұмыскерлер аттестаттаудан өтуге жатады.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Дене шынықтыру және спорт саласындағы республикалық ұйымдардың бірінші басшылары мен олардың орынбасарлары болып табылатын қызметшілерді дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган жанындағы аттестаттау комиссиясы аттестаттаудан өткізеді.
Дене шынықтыру және спорт саласындағы облыстық, астаналық, республикалық маңызы бар қалалық және аудандық ұйымдардың бірінші басшылары мен олардың орынбасарлары болып табылатын қызметшілерді тиісті облыстардың, астананың, республикалық маңызы бар қаланың және аудандардың жергілікті атқарушы органдары жанындағы аттестаттау комиссиясы аттестаттаудан өткізеді.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Қызметшiлер азаматтық қызметте болған әрбiр кезектi үш жыл өткен сайын, бiрақ осы лауазымға орналасқан күннен бастап кемiнде алты ай өткеннен кейiн мерзiмде аттестаттаудан өтедi.
Оқу демалысындағы, еңбек ақысы сақталмайтын демалыстағы (алты айдан аспайтын), жүктілікке және босануға байланысты демалыстағы, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға, баланың үш жасқа дейін оларға күтім жасауға байланысты демалыстағы қызметшілер жұмысқа шыққаннан кейін алты айдан ерте емес уақытта аттестаттаудан өтеді.";
орыс тілінде мәтіндегі 8, 9-тармақтарға өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
12-тармаққа өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
14-тармаққа өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнения в приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 10 июня 2016 года № 157 "Об утверждении Правил и условий проведения аттестации гражданских служащих в сфере физической культуры и спорта"
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 17 мая 2018 года № 111. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 июня 2018 года № 16990
В соответствии с пунктом 7 статьи 139 Трудового кодекса Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 10 июня 2016 года № 157 "Об утверждении Правил и условий проведения аттестации гражданских служащих в сфере физической культуры и спорта" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 13894, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" 21 июля 2016 года) следующие изменения и дополнение:
в Правилах и условиях проведения аттестации гражданских служащих в сфере физической культуры и спорта (далее – Правила), утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Аттестация служащих осуществляется в целях определения уровня профессиональной подготовки.
Аттестации подлежат все служащие, за исключением беременных женщин, предоставивших медицинское заключение о беременности.";
в пункт 4 вносится изменение в текст на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Служащие проходят аттестацию по истечении каждых последующих трех лет пребывания на гражданской службе, но не ранее шести месяцев со дня занятия данной должности.
Служащие, находившиеся в учебном отпуске, отпуске без сохранения заработной платы (превышающем шесть месяцев), в отпуске по беременности и родам, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей), по уходу за ребенком до достижения им возраста трех лет, аттестуются не ранее, чем через шесть месяцев после выхода на работу.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Подготовка к проведению аттестации организуется кадровой службой или лицом, осуществляющим функции кадровой службы (далее – кадровая служба), и включает следующие мероприятия:
1) подготовку необходимых документов на служащих, подлежащих аттестации;
2) разработку графиков проведения аттестации;
3) определение состава аттестационных комиссий;
4) организацию разъяснительной работы о целях и порядке проведения аттестации служащих.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Лицом, уполномоченным назначать служащего, по представлению кадровой службы утверждается:
1) список служащих, подлежащих аттестации;
2) график проведения аттестации;
3) состав аттестационной комиссии;
4) перечень вопросов и ответов для собеседования, касающихся функциональных обязанностей служащего.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Непосредственный руководитель служащего, подлежащего аттестации, оформляет служебную характеристику и направляет ее в кадровую службу не позднее, чем за двадцать пять календарных дней до заседания аттестационной комиссии.";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Кадровая служба ознакамливает служащего, подлежащего аттестации, с представленной на него служебной характеристикой в срок не позднее, чем за десять календарных дней до заседания аттестационной комиссии.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:

"16. Аттестаттауға жататын қызметшіге кадр қызметі осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес нысанда аттестаттау парағын ресімдейді.";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Кадр қызметі осы Қағиадалардың 9-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды аттестаттау комиссиясына аттестаттау комиссиясының отырысына дейін бір жұмыс күнінен кешіктірмейтін мерзімде ұсынады.";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Әңгімелесу барысында аттестаттау комиссиясының мүшелері барлық аттестаттаудан өтетін қызметшілерге тең есепте бекітілген сұрақтарды қояды.
Әңгімелесу барысы дыбыс немесе бейнежазба құралдарын қолдану арқылы тіркеледі.";
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Әңгімелесу нәтижелері бойынша аттестаттау комиссиясы төмендегі шешімдердің бірін қабылдайды:
1) атқарып отырған лауазымына сәйкес келеді;
2) қайта аттестаттаудан өтуге жатады;
3) атқарып отырған лауазымына сәйкес келмейді.";
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Қайта аттестаттаудан өту осы Қағиадалармен айқындалған тәртіппен алдыңғы аттестаттау комиссиясының шешім шығарған күнінен бастап үш айдан кейін өткізіледі.
Аттестаттау комиссиясы, қайта аттестаттаудан өткізе отырып, төмендегі шешімдердің бірін қабылдайды:
1) атқарып отырған лауазымына сәйкес келеді;
2) атқарып отырған лауазымына сәйкес келмейді.";
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Хаттамаға қол қойған күннен бастап кадр қызметі үш жұмыс күні ішінде қызметшіні аттестаттау парағымен таныстырады.
Аттестаттау комиссиясының шешімдерін ұйымның басшысы бір ай мерзім ішінде бекітеді.";
орыс тілінде мәтіндегі 25-тармаққа өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
30-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"30. Дауыс берудің нәтижелері аттестаттау комиссиясының әрбір мүшесі осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес нысанда аттестаттаудан өтетін азаматтық қызметшіні бағалау парағын толтыру қорытындысы бойынша комиссия мүшелерінің көпшілік дауысымен айқындалады. Дауыстар тең болған кезде комиссия төрағасының дауысы шешуші болып табылады.";
Қағидаларға қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес 2-қосымшамен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Спорт және дене шынықтыру істері комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуін;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін электронды түрде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;

"16. На служащего, подлежащего аттестации, кадровой службой оформляется аттестационный лист по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.";
в пункт 17 вносится изменение в текст на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. В ходе собеседования члены аттестационной комиссии задают утвержденные вопросы в равном количестве для всех служащих, проходящих аттестацию.
Ход собеседования фиксируется с использованием средств аудио или видеозаписи.";
пункт 20 изложить в следующей редакции:
"20. По результатам собеседования аттестационная комиссия принимает одно из следующих решений:
1) соответствует занимаемой должности;
2) подлежит повторной аттестации;
3) не соответствует занимаемой должности.";
пункт 21 изложить в следующей редакции:
"21. Повторная аттестация проводится через три месяца со дня вынесения решения предыдущей аттестационной комиссией в порядке, определенном настоящими Правилами.
Аттестационная комиссия, проведя повторную аттестацию, принимает одно из следующих решений:
1) соответствует занимаемой должности;
2) не соответствует занимаемой должности.";
пункт 23 изложить в следующей редакции:
"23. Со дня подписания протокола в течение трех рабочих дней кадровая служба ознакамливает служащего с аттестационным листом.
Решения аттестационной комиссии в месячный срок утверждаются руководителем организации.";
пункт 25 изложить в следующей редакции:
"25. Аттестационная комиссия создается руководителем по представлению кадровой службы и состоит из членов и секретаря комиссии. Из числа членов аттестационной комиссии назначается председатель. Секретарем аттестационной комиссии назначается работник кадровой службы.";
пункт 30 изложить в следующей редакции:
"30. Результаты голосования определяются большинством голосов членов аттестационной комиссии по результатам заполнения каждым членом аттестационной комиссии оценочного листа на гражданского служащего, подлежащего аттестации, по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам. При равенстве голосов голос председателя аттестационной комиссии является решающим.";
приложение к Правилам изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
дополнить приложением 2 согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету по делам спорта и физической культуры Министерства культуры и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;

3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларымен көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрі
А. Мұхамедиұлы
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт
министрінің 2018 жылғы
17 мамырдағы № 111 бұйрығына
1-қосымша
Дене шынықтыру және спорт
саласындағы азаматтық
қызметшілерді аттестаттаудан
өткізу қағидаларына
1-қосымша
нысан
Аттестаттаудан өтетін азаматтық қызметшіні аттестаттау парағы
Аттестаттау түрі: кезекті |_| қайта |_| (керегін Х белгісімен белгіле)
1. Тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) _____________________________
_______________________________________________________________________
2. Туған күні "___" ___________________ жыл
3. Білімі, біліктілігін арттыру, даярлау, қайта даярлау (қашан және
қандай оқу орнын бітірді, білім бойынша мамандығы және біліктілігі,
біліктілігін арттыру, даярлау, қайта даярлау туралы құжаттар, ғылыми
дәрежесі,ғылыми атағы, оларды берген күн) туралы мәлімет ______________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
4. Атқарып отырған лауазымы мен оған тағайындалған күн ________________
_______________________________________________________________________
5. Жалпы еңбек өтілі __________________________________________________
6. Мемлекеттік және/немесе азаматтық қызметтегі лауазымдардағы жұмыс өтілі
_________________________________________________________________
7. Аттестаттау комиссиясы мүшелерінің берген ескертулері мен ұсыныстары:
_______________________________________________________________________
8. Отырысқа _______________ аттестаттау комиссиясының мүшелері қатысты.
9. Аттестаттау комиссиясы мүшелерінің әрқайсысы толтыратын, қоса
беріліп отырған бағалау парағына сәйкес дауыс беру нәтижелері бойынша
азаматтық қызметшінің қызметін бағалау:
1) атқарып отырған лауазымына сәйкес келеді (дауыс саны) ___________;

3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства культуры и спорта Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства культуры и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и спорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
культуры и спорта
Республики Казахстан
А. Мухамедиулы
Приложение 1
к приказу Министра
культуры и спорта
Республики Казахстан
от 17 мая 2018 года № 111
Приложение 1
к Правилам и условиям проведения аттестации
гражданских служащих в сфере физической
культуры и спорта
форма
Аттестационный лист на гражданского служащего, подлежащего аттестации
Вид аттестации: очередная |_| повторная |_| (нужное отметить знаком Х)
1. Фамилия, имя, отчество (при его наличии) ___________________________
__________________________________________________________________
2. Дата рождения "___" ______________ года
3. Сведения об образовании, о повышении квалификации, подготовке ,
переподготовке (когда и какое учебное заведение окончил, специальность
и квалификация по образованию, документы о повышении квалификации,
подготовке, переподготовке, ученая степень и ученое звание, дата их присвоения)
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
4. Занимаемая должность и дата назначения _________________________________
_______________________________________________________________________
5. Общий трудовой стаж _________________________________________________
_______________________________________________________________________
6. Общий стаж работы на должностях государственного и/или гражданского
служащего _____________________________________________________________
7. Замечания и предложения, высказанные членами аттестационной комиссии:
_______________________________________________________________________
8. На заседании присутствовало ______ членов аттестационной комиссии.
9. Оценка деятельности гражданского служащего по результатам голосования:
1) соответствует занимаемой должности (количество голосов) _________________;

2) қайта аттестаттаудан өтуге жатады (дауыс саны) __________________;*
3) атқарып отырған лауазымына сәйкес келмейді (дауыс саны) _________.
10. Аттестаттау комиссиясының ұсынымдары (берілген уәждемелерді көрсете отырып)
_______________________________________________________________
11. Ескертпе
_______________________________________________________________________
Аттестаттау комиссиясының төрағасы: ___________________________________
(қолы)
Аттестаттау комиссиясының хатшысы: ___________________________________
(қолы)
Аттестаттау комиссиясының мүшелері: ___________________________________
(қолы)
___________________________________
(қолы)
___________________________________
(қолы)
___________________________________
(қолы)
Аттестаттау жүргізген күні "___" ______________ _________ жыл
Аттестаттау қорытындылары бойынша ұйым басшысының шешімі
_______________________________________________________________________
Аттестаттау парағымен таныстым: _______________________________________
(азаматтық қызметшінің қолы және күні)
Ұйым мөрінің орны
* қайта аттестаттаудан өткен кезде баға қойылмайды
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт
министрінің 2018 жылғы
17 мамырдағы № 111 бұйрығына
2-қосымша
Дене шынықтыру және спорт
саласындағы азаматтық
қызметшілерді аттестаттаудан
өткізу қағидаларына
2- қосымша
нысан
Аттестаттаудан өтетін азаматтық қызметшіні бағалау парағы (аттестаттау комиссиясының мүшесі толтырады)
Аттестаттау түрі: кезекті - |_|;
қайталап - |_| (керектісін Х белгісімен белгілеу керек)
1. Тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) _____________________________
2. Атқарып отырған лауазымы мен оған тағайындалған күн ________________
_______________________________________________________________________
3. Аттестатталушының бағасы____________________________________________
(өте жақсы, жақсы, қанағаттанарлық, қанағаттанғысыз)
4. Аттестаттау комиссиясы мүшесінің шешімі (төмендегінің бірі: атқаратын
лауазымына сәйкес, қайталап аттестатталуға тиіс*; атқаратын лауазымына сәйкес
келмейді):
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
5. Аттестаттау комиссиясы мүшесі шешімінің негіздемесі:
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
Аттестаттау комиссиясының мүшесі ______________________________________
(қолы)
Аттестаттау комиссиясының хатшысы _____________________________________
(қолы)
Аттестаттау жүргізген күні "___" ______________ _______ жыл
* қайта аттестаттаудан өткен кезде баға қойылмайды

2) подлежит повторной аттестации (количество голосов) _____________________;*
3) не соответствует занимаемой должности (количество голосов) _______________.
10. Рекомендации аттестационной комиссии (с указанием мотивов, по которым они
даются) _________________________________________________________________
________________________________________________________________________
11. Примечания __________________________________________________________
________________________________________________________________________
Председатель аттестационной комиссии: _____________________________________
(подпись)
Секретарь аттестационной комиссии: ________________________________________
(подпись)
Члены аттестационной комиссии: ___________________________________________
(подпись)
__________________________________________
(подпись)
__________________________________________
(подпись)
__________________________________________
(подпись)
Дата проведения аттестации "___" ________________ года
Решение руководителя организации по итогам аттестации
_______________________________________________________________________
С аттестационным листом ознакомился: ____________________________________
(подпись гражданского служащего и дата)
Место для печати организации
*при проведении повторной аттестации не выставляется
Приложение 2
к приказу Министра
культуры и спорта
Республики Казахстан
от 17 мая 2018 года № 111
Приложение 2
к Правилам и условиям
проведения аттестации
гражданских служащих в сфере
физической культуры и спорта
Форма
Оценочный лист на гражданского служащего, подлежащего аттестации
(заполняется членом аттестационной комиссии)
Вид аттестации: очередная - |_|;
повторная - |_| (нужное отметить знаком Х)
1.Фамилия, имя, отчество (при его наличии) _______________________________________
2.Занимаемая должность и дата назначения ________________________________________
_____________________________________________________________________________
3.Оценка аттестуемого _________________________________________________________
(отлично, хорошо, удовлетворительно, неудовлетворительно)
4.Решение члена аттестационной комиссии (одно из перечисленных: соответствует
занимаемой должности; подлежит повторной аттестации*; не соответствует занимаемой
должности):
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
5.Обоснование членом аттестационной комиссии своего решения:
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
Член аттестационной комиссии __________________________________________________
(подпись)
Секретарь аттестационной комиссии _____________________________________________
(подпись)
Дата проведения аттестации "___" ________________ года
* при проведении повторной аттестации не выставляется