Аккредиттеу кезінде аккредиттеу субъектілері мен заңды тұлғалар үшін өлшемді метрологиялық бақылап тексеруді қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 25 желтоқсандағы № 909 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 26 желтоқсанда № 18033 болып тіркелді.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 11.04.2019 бастап қолданысқа енгізіледі.
"Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы" 2000 жылғы 7 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының 6-2-бабының 22) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Аккредиттеу кезінде аккредиттеу субъектілері мен заңды тұлғалар үшін өлшемді метрологиялық бақылап тексеруді қамтамасыз ету қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларына сәйкес іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2019 жылғы 11 сәуірден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
Ж. Қасымбек
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2018 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 909 бұйрығымен
бекітілген
Аккредиттеу кезінде аккредиттеу субъектілері мен заңды тұлғалар үшін өлшемді метрологиялық бақылап тексеруді қамтамасыз ету қағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Аккредиттеу кезінде аккредиттеу субъектілері мен заңды тұлғалар үшін өлшемді метрологиялық бақылап тексеруді қамтамасыз ету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) аккредиттеу кезінде "Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы" 2000 жылғы 7 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының 6-2-бабының 22) тармақшасына сәйкес әзірленген және аккредиттеу кезінде аккредиттеу субъектілері мен заңды тұлғалар үшін өлшемді метрологиялық бақылап тексеруді қамтамасыз ету тәртібін (бұдан әрі – метрологиялық бақылап тексеру) айқындайды.

Об утверждении Правил обеспечения метрологической прослеживаемости измерений для субъектов аккредитации и юридических лиц при аккредитации
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 25 декабря 2018 года № 909. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 декабря 2018 года № 18033.
Примечание РЦПИ!
Настоящий приказ вводится в действие с 11 апреля 2019 года.
В соответствии с подпунктом 22) статьи 6-2 Закона Республики Казахстан от 7 июня 2000 года "Об обеспечении единства измерений" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила обеспечения метрологической прослеживаемости измерений для субъектов аккредитации и юридических лиц при аккредитации.
2. Комитету технического регулирования и метрологии Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, согласно подпунктам 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 11 апреля 2019 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
Ж. Касымбек
Утверждены
приказом Министра по
инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 25 декабря 2018 года № 909
Правила обеспечения метрологической прослеживаемости измерений для субъектов аккредитации и юридических лиц при аккредитации
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила обеспечения метрологической прослеживаемости измерений для субъектов аккредитации и юридических лиц при аккредитации (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 22) статьи 6-2 Закона Республики Казахстан от 7 июня 2000 года "Об обеспечении единства измерений" и определяют порядок обеспечения метрологической прослеживаемости измерений для субъектов аккредитации и юридических лиц при аккредитации (далее – метрологическая прослеживаемость).

2. Осы Қағидалардың талаптары өнімдерге сынақ, өлшем құралдарына салыстырып тексеру, калибрлеу жүргізу құқығына белгіленген тәртіпте аккредиттелген заңды тұлғаларға, сондай-ақ аккредиттеу кезіндегі заңды тұлғаларға қолданылады.
2-тарау. Аккредиттеу кезінде аккредиттеу субъектілері мен заңды тұлғалар үшін өлшемді метрологиялық бақылап тексеруді қамтамасыз ету тәртібі
3. Метрологиялық бақылап тексеру метрологиялық бақылап тексеру схемаларын белгілейтін, өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы мемлекетаралық, ұлттық стандарттарға немесе халықаралық құжаттарға сәйкес Қазақстан Республикасының шама бірліктерінің мемлекеттік эталондарынан шама бірліктері өлшемдерін беру жолымен жүзеге асырылады.
4. Шама бірліктерінің мөлшерін шама бірліктерінің мемлекеттік эталондарынан аккредиттеу субъектілерінің эталондарына беру калибрлеу жолымен жүзеге асырылады.
Шама бірліктерінің мемлекеттік эталондары болмаған жағдайда, олардың барабар дәрежесі Халықаралық өлшем және салмақ бюросының (KCDB BIPM) негізгі салғастыруларының дерекқорында расталған шама бірліктерінің өлшемдерін басқа мемлекеттердің шама бірліктерінің ұлттық эталондарынан беруге рұқсат етіледі.
5. Сынақтар, калибрлеу немесе салыстырып тексеру жұмыстарын жүргізу кезінде қолданылатын қосалқы өлшемдерге арналған құралдарды қоса алғанда, шама бірліктерінің эталондары мен өлшем құралдарына калибрлеу жүргізіледі.
6. Калибрлеу:
1) мемлекеттік ғылыми метрологиялық орталықпен оның аккредиттеу саласы шеңберінде;
2) Қазақстан Республикасы аумағында тиісті калибрлеуді қамтамасыз ететін аккредиттелген калибрлеу зертханаларымен жүргізіледі.
7. Қазақстан Республикасында қажетті калибрлеуді жүргізу мүмкіндігі болмаған жағдайда, калибрлеу басқа елдердің калибрлеу және өлшеу мүмкіндіктері эталондардың халықаралық салғастыруларына қатысумен расталған және BIPM KCDB-те тіркелген ұлттық метрологиялық институттармен жүзеге асырылуы мүмкін.
8. Зертханаларды аккредиттеу жөніндегі халықаралық ұйымның (ILAC) немесе ILAC танылған Өңірлік келісімдерін өзара тану туралы Келісімнің қол қоюшысы болып табылатын, тиісті калибрлеуді қамтамасыз ететін, Аккредиттеу жөніндегі органмен аккредиттелген басқа елдердің калибрлеу зертханаларымен калибрлеуді жүргізу рұқсат етіледі.
9. Осы Қағидалардың 4-8-тармақтарын орындау мүмкіндігі болмаған жағдайда, бақылап тексеруді Қазақстан Республикасы аумағында аккредиттелген салыстырып тексеру зертханаларында, ал олар болмаған жағдайда, ұлттық заңнамаға сәйкес уәкілетті шетелдің салыстырып тексеру зертханаларында салыстырып тексеру арқылы қамтамасыз етілуі мүмкін.

2. Требования настоящих Правил распространяются на юридические лица, аккредитованные в установленном порядке на право проведения испытаний продукции, поверки, калибровки средств измерений, а также юридические лица при аккредитации.
Глава 2. Порядок обеспечения метрологической прослеживаемости измерений для субъектов аккредитации и юридических лиц при аккредитации
3. Метрологическая прослеживаемость осуществляется путем передачи размеров единиц величин от государственных эталонов единиц величин Республики Казахстан в соответствии с межгосударственными, национальными стандартами или международными документами в области обеспечения единства измерений, устанавливающими схемы метрологической прослеживаемости.
4. Передача размеров единиц величин от государственных эталонов единиц величин эталонам субъектов аккредитации осуществляется путем калибровки.
В случае отсутствия государственных эталонов единиц величин передача размеров единиц величин допускается от национальных эталонов единиц величин других государств, степень эквивалентности которых подтверждена в Базе данных ключевых сличений Международного бюро мер и весов (KCDB BIPM).
5. Эталоны единиц величин и средства измерений, включая средства для вспомогательных измерений, используемые при проведении испытаний, калибровочных или поверочных работ, подвергаются калибровке.
6. Калибровка проводится:
1) государственным научным метрологическим центром в рамках его области аккредитации;
2) аккредитованными калибровочными лабораториями на территории Республики Казахстан, обеспечивающими соответствующую калибровку.
7. В случае отсутствия в Республике Казахстан возможностей для проведения необходимой калибровки, калибровка может быть осуществлена национальными метрологическими институтами других стран, чьи калибровочные и измерительные возможности подтверждены участием в международных сличениях эталонов единиц величин и зарегистрированы в KCDB BIPM.
8. Допускается проведение калибровки калибровочными лабораториями других стран, обеспечивающими соответствующую калибровку, аккредитованными Органом по аккредитации, являющимся подписантом Соглашения о взаимном признании Международной организации по аккредитации лабораторий (ILAC) и/или Региональных соглашений, признанных ILAC.
9. При невозможности выполнения пунктов 4-8 настоящих Правил, метрологическая прослеживаемость может обеспечиваться путем поверки в аккредитованных на территории Республики Казахстан поверочных лабораториях, а в случае их отсутствия, в зарубежных поверочных лабораториях, уполномоченных на проведение поверки в соответствии с национальным законодательством.