Өлшем құралдарын салыстырып тексерушілерді аттестаттаудан, қайта аттестаттаудан өткізу және олардың сертификаттарын кері қайтарып алу, сондай-ақ оларға қойылатын біліктілік талаптары қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 27 желтоқсандағы № 935 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 28 желтоқсанда № 18086 болып тіркелді.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 11.04.2019 бастап қолданысқа енгізіледі
"Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы" 2000 жылғы 7 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының 6-2-бабының 9) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Өлшем құралдарын салыстырып тексерушілерді аттестаттаудан, қайта аттестаттаудан өткізу және олардың сертификаттарын кері қайтарып алу, сондай-ақ оларға қойылатын біліктілік талаптары қағидалары бекітілсін.
2. "Өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы техникалық сарапшыларға және өлшем құралдарын салыстырып тексерушілерге аттестаттау және қайта аттестаттау жүргізу, сондай-ақ оларға қойылатын біліктілік талаптар қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрінің 2012 жылғы 28 қыркүйектегі № 348 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8063 болып тіркелген, 2012 жылғы 20 желтоқсандағы № 834-839 (27910) "Егемен Қазақстан" газетінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеу күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларына сәйкес іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.

Об утверждении Правил проведения аттестации, переаттестации и отзыва сертификатов поверителей средств измерений, а также квалификационных требований к ним
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 декабря 2018 года № 935. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 декабря 2018 года № 18086.
Примечание РЦПИ!
Настоящий приказ вводится в действие с 11 апреля 2019 года.
В соответствии с подпунктом 9) статьи 6-2 Закона Республики Казахстан "Об обеспечении единства измерений" от 7 июня 2000 года ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения аттестации, переаттестации и отзыва сертификатов поверителей средств измерений, а также квалификационных требований к ним.
2. Признать утратившим силу приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан от 28 сентября 2012 года № 348 "Об утверждении Правил проведения аттестации и переаттестации технических экспертов в области обеспечения единства измерений и поверителей средств измерений, а также квалификационных требований к ним" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8063, опубликован в газете "Казахстанская правда" от 20 декабря 2012 года № 440-441 (27259-27260).
3. Комитету технического регулирования и метрологии Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, согласно подпунктам 1), 2) и 3) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.

5. Осы бұйрық 2019 жылғы 11 сәуірден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялауға жатады.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
Ж. Қасымбек
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және
даму министрінің
2018 жылғы 27 желтоқсандағы
№ 935 бұйрығымен
бекітілді
Өлшем құралдарын салыстырып тексерушілерді аттестаттаудан, қайта аттестаттаудан өткізу және олардың сертификаттарын кері қайтарып алу, сондай-ақ оларға қойылатын біліктілік талаптары қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Өлшем құралдарын салыстырып тексерушілерді аттестаттаудан, қайта аттестаттаудан өткізу және олардың сертификаттарын кері қайтарып алу, сондай-ақ оларға қойылатын біліктілік талаптары қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы" 2000 жылғы 7 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 6-2-бабының 9) тармақшасына сәйкес әзірленген және Заңның 6-4 бабының 15 тармақшасына сәйкес Мемлекеттік ғылыми метрологиялық орталықтың (бұдан әрі – МҒМО) өлшем құралдарын салыстырып тексерушілерді аттестаттаудан, қайта аттестаттаудан өткізу және олардың сертификаттарын кері қайтарып алу тәртібін айқындайды.
2. Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) біліктілік комиссиясы – құрамы МҒМО басшысының бұйрығымен айқындалатын, салыстырып тексерушілерді аттестаттаудан, қайта аттестаттаудан өткізу және олардың сертификаттарын кері қайтарып алу мәселелері бойынша шешім қабылдайтын комиссия;
2) қайта аттестаттау – бұрын берілген сертификаттың жарамдылық мерзімі өткен, бұрын аттестатталған салыстырып тексерушілерді дәл сол қызметтік бағыт немесе өлшем түрлері бойынша қайталанған мерзімге аттестаттау;
3) өлшем құралдарын салыстырып тексерушi – өлшем құралдарына салыстырып тексеруді жүргiзу құқығына аттестатталған жеке тұлға (бұдан әрі – салыстырып тексеруші);
4) өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесінің тізілімі – өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы объектілерді, жұмысқа қатысушылар мен құжаттарды тіркеуді есепке алу құжаты;
5) уәкілетті орган – техникалық реттеу және метрология саласында мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
6) өтініш беруші – аттестатауға және қайта аттестаттауға өтінім беретін жеке немесе заңды тұлға.
2-тарау. Салыстырып тексерушілерді аттестаттау және қайта аттестаттау тәртібі
3. Өлшем құралдарын салыстырып тексерушілерді (бұдан әрі – салыстырып тексерушілер) аттестаттау ҚР СТ 2.42 "Қазақстан Республикасы мемлекеттік өлшем бірлігін қамтамасыз ету жүйесі. Өлшем түрлері. Жіктеу" сәйкес өлшем түрлері бойынша жүзеге асырылады.

5. Настоящий приказ вводится в действие с 11 апреля 2019 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
Ж. Касымбек
Утверждены
приказом Министра по
инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 27 декабря 2018 года № 935
Правила
проведения аттестации, переаттестации и отзыва сертификатов поверителей
средств измерений, а также квалификационных требований к ним
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения аттестации, переаттестации и отзыва сертификатов поверителей средств измерений, а также квалификационных требований к ним (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 9) статьи 6-2 Закона Республики Казахстан от 7 июня 2000 года "Об обеспечении единства измерений" (далее – Закон) и определяют порядок проведения аттестации, переаттестации и отзыва сертификатов поверителей средств измерений Государственным научным метрологическим центром (далее – ГНМЦ) согласно подпункту 15) статьи 6-4 Закона.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) квалификационная комиссия – комиссия, принимающая решение по аттестации, переаттестации и отзыва сертификатов поверителей средств измерений, состав которой определяется приказом руководителя ГНМЦ;
2) переаттестация – аттестация на повторный срок по тому же направлению деятельности или виду измерений ранее аттестованных поверителей, у которых истек срок действия ранее выданного сертификата;
3) поверитель средств измерений – физическое лицо, аттестованное на право проведения поверки средств измерений (далее - поверитель);
4) реестр государственной системы обеспечения единства измерений - документ учета регистрации объектов, участников работ и документов в области обеспечения единства измерений;
5) уполномоченный орган – государственный орган, осуществляющий государственное регулирование в области технического регулирования и метрологии;
6) заявитель – физическое или юридическое лицо, подающее заявку на аттестацию или переаттестацию поверителя.
Глава 2. Порядок аттестации и переаттестации поверителей
3. Аттестация поверителей средств измерений осуществляется по видам измерений в соответствии с СТ РК 2.42 "Государственная система обеспечения единства средств измерений Республики Казахстан. Виды измерений. Классификация".

4. Салыстырып тексерушіні аттестаттау және қайта аттестаттау үшін осы Ереженің 6-тармағында көрсетілген құжаттар МҒМО-ға ұсынылады.
5. Салыстырып тексерушіні қайта аттестаттау үшін құжаттар бұрын берілген сертификаттың жарамдылық мерзімі өткенге дейін, бірақ екі айдан ерте емес мерзімде МҒМО-ға ұсынылады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 18.01.2023 № 15-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Салыстырып тексерушілерді аттестаттау үшін ұсынылатын құжаттар тізбесі:
1) өлшем түрі көрсетілген, салыстырып тексеруші ретінде аттестаттау (қайта аттестаттау) туралы өтініш;
2) үміткердің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
3) білімі туралы құжаттың көшірмесі;
4) біліктілік курсынан өткенін куәландыратын құжаттың көшірмесі;
5) Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 35-бабының 1)-9) тармақшаларына сәйкес, жоғары техникалық білімі бар кандидаттарды қоспағанда, өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласында екі жылдан кем емес жұмыс өтілін растайтын құжаттар;
6) осы қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш берілген өлшемнің түрі бойынша тағылымдамадан өткенін куәландыратын анықтама (бұдан әрі – анықтама). Құжаттар жиынтығын бергенге дейін бір жыл бұрын берілген анықтаманы біліктілік комиссиясы ескермейді;
7) қосымша оқулар, өлшем бірлігін қамтамасыз ету жөніндегі өзге де жұмыстарға қатысқаны туралы құжаттардың көшірмесі (бар болса).
Ескерту. 6-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 18.01.2023 № 15-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Салыстырып тексерушілерді қайта аттестаттау үшін 3), 5) және 6) тармақшаларды қоспағанда, осы Қағидалардың 6-тармағына сәйкес құжаттар жиынтығы жіберіледі.
Сертификаттың жарамдылық мерзімі өткен соң алты айдан кешіктірмей қайта аттестаттауға құжаттарды ұсынғанда өтініш берілген өлшемнің түрі бойынша тағылымдамадан өту талап етілмейді.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 18.01.2023 № 15-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Құжаттар жиынтығын қабылдау кезінде МҒМО құжаттардың көшірмелерінің дұрыстығын түпнұсқамен салыстыру жолымен айқындайды және құжаттардың түпнұсқаларын өтініш берушіге қайтарады. Салыстыру үшін құжаттардың түпнұсқалары ұсынылмаған жағдайда нотариалды куәландырылған құжаттардың көшірмелерін ұсынады.
Құжаттар жиынтығы тігілген, нөмірленген түрде ұсынылады.

4. Для аттестации и переаттестации поверителя документы, указанные в пункте 6 настоящих Правил, представляются в ГНМЦ.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 5 предусмотрен в редакции приказа и.о. Министра торговли и интеграции РК от 18.01.2023 № 15-НҚ (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Для переаттестации поверителя документы представляются в ГНМЦ не менее чем за один месяц до истечения срока действия ранее выданного сертификата.
6. Перечень документов, представляемых для аттестации поверителей:
1) заявление об аттестации (переаттестации) в качестве поверителя, с указанием вида измерений;
2) копия документа, удостоверяющего личность заявителя;
3) копия документа об образовании;
4) копия документа, удостоверяющего прохождение квалификационного курса;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 5) предусмотрен в редакции приказа и.о. Министра торговли и интеграции РК от 18.01.2023 № 15-НҚ (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5) копии документов, подтверждающих стаж работы в области обеспечения единства измерений;
6) справка, удостоверяющая прохождение стажировки по заявленному виду измерений по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – Справка). Справка, выданная ранее одного года до подачи комплекта документов, квалификационной комиссией не учитывается;
7) копии документов о дополнительном обучении, участии в прочих работах по обеспечению единства измерений (при наличии).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 7 предусмотрен в редакции приказа и.о. Министра торговли и интеграции РК от 18.01.2023 № 15-НҚ (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Для переаттестации поверителей направляется комплект документов согласно пункта 6 настоящих Правил, за исключением подпунктов 3) и 6).
При представлении документов на переаттестацию не позднее шести месяцев после истечения срока действия сертификата прохождение стажировки по заявленному виду измерений не требуется.
8. При приеме пакета документов ГНМЦ, осуществляющий аттестацию и переаттестацию поверителей, определяет подлинность копий документов путем сверки с оригиналами и возвращает оригиналы документов заявителю. В случае не предоставления оригинала документов для сверки, представляются нотариально засвидетельствованные копии документов.
Комплект документов представляется в прошитом, пронумерованном виде.

9. Ұсынылған материалдарды қарау және салыстырып тексерушілерді аттестаттау және қайта аттестаттау туралы шешім қабылдау құжаттар түскен күннен бастап он жұмыс күні мерзімінде біліктілік комиссиясымен жүзеге асырылады.
10. Біліктілік комиссиясы кандидатты салыстырып тексеруші ретінде аттестаттау (қайта аттестаттау) туралы шешім қабылдауда кандидатқа осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аттестатталған салыстырып тексерушінің міндеттері туралы декларацияны қол қоюға жібереді және салыстырып тексерушіні осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аттестаттау, Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қайта аттестаттау туралы сертификат бес жылдық мерзімге беріледі.
Аттестаттаудан (қайта аттестаттаудан) өткен салыстырып тексеруші аттестаттау (қайта аттестаттау) туралы сертификаттағы тіркеу нөмірін көрсете отырып, Заңның 6-2-бабының 17) тармақшасына сәйкес бекітілетін Өлшем бірлігін қамтамасыз ету мемлекеттік жүйесінің тізілімін жүргізу қағидаларында белгіленген тәртіпте өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесінің тізілімінде тіркеледі.
11. Біліктілік комиссиясы салыстырып тексеруші ретінде аттестаттаудан (қайта аттестаттаудан) бас тарту туралы шешім қабылдаған кезде, кандидатқа шешім қабылданған күннен бастап бес жұмыс күн мерзімінде жазбаша түрде дәлелді бас тарту жіберіледі.
Бас тарту үшін негіздер:
1) кандидаттың Қағидалардың 4-тарауына сәйкес біліктілік талаптарға сәйкес келмеуі;
2) ұсынылған құжаттар жиынтығының Қағидалардың 6-тармағында белгіленген тізбеге сәйкес келмеуі болып табылады.
12. Құжаттарды аттестаттауға қайта жіберу бас тартуға негіз болған сәйкессіздіктерді жойғаннан кейін жүзеге асырылады.
3-тарау. Сертификатты кері қайтарып алу тәртібі
13. Сертификаттың қолданылу кезеңінде МҒМО жылына бір рет келіп түскен ақпаратты талдау жолымен аттестатталған салыстырып тексерушінің қызметін бақылауды:
1) мемлекеттік метрологиялық бақылау нәтижелері бойынша;
2) аккредиттеу жөніндегі органнан;
3) аккредиттелген заңды тұлғалардан;
4) заңды тұлғалардан анықтама-пікірлер бойынша;
5) орындалатын жұмыстардың сапасына жеке және заңды тұлғалардың шағымдары бойынша жүзеге асырады.
Қажет болған жағдайда аттестатталған салыстырып тексеруші өз қызметін жүзеге асыратын аккредиттелген заңды тұлғалардан өзі орындайтын жұмыстардың сапасы туралы мәліметтер сұралады.
14. Осы Қағидалардың 13-тармағына сәйкес келіп түскен ақпаратты біліктілік комиссиясы талдайды, ол өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы заңнама және стандарттау жөніндегі құжаттар талаптарының бұзылуы анықталған жағдайда сертификатты кері қайтарып алу туралы шешім қабылдайды.

9. Рассмотрение представленных материалов и принятие решения об аттестации и переаттестации поверителей осуществляется квалификационной комиссией в срок десять рабочих дней со дня поступления документов.
10. При принятии квалификационной комиссией решения об аттестации (переаттестации) кандидата в качестве поверителя кандидату направляется для подписания Декларация об обязательствах аттестованного поверителя по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам и выдается сертификат об аттестации по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам и переаттестации поверителей по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам сроком на пять лет.
Поверитель, прошедший аттестацию (переаттестацию), регистрируется в реестре государственной системы обеспечения единства измерений, в порядке, установленном Правилами ведения реестра государственной системы обеспечения единства измерений, утверждаемыми в соответствии с подпунктом 17) статьи 6-2 Закона, с указанием номера регистрации на сертификате об аттестации (переаттестации).
11. При принятии квалификационной комиссией решения об отказе в аттестации (переаттестации) в качестве поверителя кандидату направляется мотивированный отказ в письменном виде в срок пять рабочих дней со дня принятия решения.
Основаниями отказа являются:
1) несоответствие кандидата квалификационным требованиям, в соответствии с главой 4 настоящих Правил;
2) несоответствие представленного комплекта документов перечню, установленному пунктом 6 настоящих Правил.
12. Повторное направление документов на аттестацию осуществляется после устранения несоответствий, послуживших основанием для отказа.
Глава 3. Порядок отзыва сертификата
13. В период действия сертификата ГНМЦ один раз в год осуществляется наблюдение за деятельностью аттестованного поверителя путем анализа поступающей информации:
1) по результатам государственного метрологического контроля;
2) от органа по аккредитации;
3) от аккредитованных юридических лиц;
4) по справкам-отзывам от юридических лиц;
5) по жалобам физических и юридических лиц на качество выполняемых работ.
При необходимости запрашиваются сведения у аккредитованных юридических лиц, в которых осуществляет свою деятельность аттестованный поверитель, о качестве выполняемых им работ.
14. Поступившая информация в соответствии с пунктом 13 настоящих Правил анализируется квалификационной комиссией, которая принимает решение об отзыве сертификата в случае выявления нарушений требований законодательства и документов по стандартизации в области обеспечения единства измерений.

15. МҒМО сертификатты кері қайтарып алу туралы шешім қабылданған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оны өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесінің тізілімінен алып тастайды және салыстырып тексеруші жұмыс істейтін ұйымға хабарлама жібереді.
Салыстырып тексеруші жұмыс істейтін ұйымның басшылығы хабарламаны алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде сертификатты МҒМО-ға жібереді.
16. Салыстырып тексеруші сертификатын қайта алу үшін, бірақ әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамаға сәйкес оны кері қайтарып алғаннан кейін алты айдан ерте емес маман осы Қағидалардың 6-тармағында көзделген құжаттарды ұсынады.
4-тарау. Өлшем құралдарын салыстырып тексерушілерге қойылатын біліктілік талаптары
17. Өлшем құралдарын салыстырып тексеруші кандидатқа мынадай біліктілік талаптары қойылады:
1) жоғарғы, жоғары техникалық немесе орта техникалық білімінің болуы;
2) өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы жұмыс өтілі:
жоғары техникалық білімі бар кандидатқа өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы жұмыс өтілі талап етілмейді;
жоғары білімі немесе орта техникалық білімі бар кандидат үшін өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы жұмыс өтілі екі жылдан кем емес;
3) кадрлардың біліктілігін арттыру немесе оларды қайта даярлау туралы куәліктің болуы;
4) таңдалған өлшем түрі бойынша өлшем құралдарының кемінде бес типін, егер салыстырып тексерушіге кандидат бірнеше өлшем түрлеріне өтініш берген жағдайда – әрбір өтініш берілген өлшем түрлері бойынша өлшем құралдарының кем дегенде үш типін салыстырып тексеруді өткізіп, тағылымдама жүргізілетін өлшем түрлері бойынша салыстырып тексеруші біліктілігін иелену туралы сертификаты бар салыстырып тексерушіде, өтініш берілген өлшем түрлері бойынша ұзақтығы 5 жұмыс күнінен кем емес тағылымдамадан өтуі.
18. Қағидалардың 17-тармағының 4) тармақшасында көзделген біліктілік талаптары қайта аттестаттау кезінде салыстырып тексерушілерге кандидаттарға қолданылмайды.
5-тарау. Қорытынды ережелер
19. Салыстырып тексеруші сертификатты жоғалтқан жағдайда:
1) Қазақстан Республикасының барлық аумағына таралатын бұқаралық ақпарат құралдарында сертификаттың нөмірін, берілген күнін және жарамдылық мерзімін көрсетіп, сертификатты жарамсыз деп тану туралы мәліметтерді жариялайды;
2) МҒМО-ға сертификатты жарамсыз деп тану туралы және сертификат нөмірі, берілген күні, жарамдылық мерзімі көрсетілген, осы тармақтың 1) тармақшасында көзделген мәліметтердің жариялануын растайтын құжатты қоса бере отырып, сертификаттың телнұсқасын беру туралы өтініш береді.
20. Сертификат бүлінген жағдайда, салыстырып тексеруші МҒМО-ға сертификат нөмірі, берілген күні, жарамдылық мерзімі көрсетілген, сертификаттың бүлінген түпнұсқасын қоса бере отырып, сертификаттың телнұсқасын беру туралы өтініш береді.

15. ГНМЦ в срок пять рабочих дней со дня принятия решения об отзыве сертификата исключает его из реестра государственной системы обеспечения единства измерений и направляет уведомление в организацию, в которой работает поверитель.
Руководство организации, в которой работает поверитель, в срок трех рабочих дней со дня получения уведомления направляет сертификат в ГНМЦ.
16. Для повторного получения сертификата поверителя, но не ранее шести месяцев после его отзыва согласно законодательству об административных правонарушениях, специалист предоставляет документы, предусмотренные в пункте 6 настоящих Правил.
Глава 4. Квалификационные требования к поверителям средств измерений
17. К кандидату в поверители средств измерений предъявляются следующие квалификационные требования:
1) наличие высшего, высшего технического либо среднего технического образования;
2) стаж работы в области обеспечения единства измерений:
для кандидата с высшим техническим образованием стаж работы в области обеспечения единства измерений не требуется;
для кандидата с высшим образованием или со средним техническим образованием не менее двух лет стажа работы в области обеспечения единства измерений;
3) наличие удостоверения о повышении квалификации или переподготовке кадров;
4) прохождение стажировки продолжительностью не менее 5 рабочих дней по заявленному виду измерений у поверителя, имеющего сертификат о присвоении квалификации поверителя по видам измерений, по которым проводится стажировка, с проведением поверок не менее пяти типов средств измерений по выбранному виду измерений, в случае если кандидат в поверители заявляет на несколько видов измерений - не менее трех типов средств измерений по каждому заявленному виду измерений.
18. Квалификационное требование, предусмотренное подпунктом 4) пункта 17 настоящих Правил, не распространяется на кандидатов в поверители при переаттестации.
Глава 5. Заключительные положения
19. В случае утери сертификата поверитель:
1) опубликовывает в средствах массовой информации, распространяемых на всей территории Республики Казахстан, сведения о признании недействительным сертификата с указанием номера, даты выдачи и срока действия сертификата;
2) подает заявление в ГНМЦ о признании сертификата недействительным и о выдаче дубликата сертификата с указанием номера сертификата, даты выдачи, срока действия, с приложением документа, подтверждающего опубликование сведений, предусмотренных подпунктом 1) настоящего пункта.
20. В случае порчи сертификата поверитель направляет заявление в ГНМЦ о выдаче дубликата сертификата, с указанием номера сертификата, даты выдачи, срока действия с приложением испорченного оригинала сертификата.

21. Сертификаттың телнұсқасында оң жақ жоғарғы бұрышында "Телнұсқа" сөзі көрсетіледі, бұрын берілген сертификат түпнұсқасының нөмірі, берілген күні мен жарамдылық мерзімі сақталады.
22. Сертификаттың телнұсқасы өтініш берілген күннен бастап он жұмыс күні мерзімінде беріледі.
Өлшем құралдарын салыстырып
тексерушілерді аттестаттаудан,
қайта аттестаттаудан өткізу
және олардың сертификаттарын
кері қайтарып алу, сондай-ақ
оларға қойылатын біліктілік
талаптары қағидаларына
1-қосымша
нысан
Ұйымның фирмалық бланкісі
Өтініш берілген өлшем түрлері бойынша тағылымдамадан өткенін куәландыратын № ______АНЫҚТАМА
1. Тағылымдаманы өткізген ұйымның атауы ___________________________________
2. Ұйым туралы мәліметтер _________________________________________________
аккредиттеу аттестатының № және берілген күні, аккредиттеу түрі
3. Ұйымның құрылымдық бөлімшесінің атауы __________________________________
_________________________________________________________________________
мысалы: сызықты-бұрыштық өлшемдер зертханасы
4. Тағылымдаманы жүргізген маман(дар): _____________________________________
салыстырып тексерушінің Тегі, Аты, Әкесінің
_________________________________________________________________________
аты (болған жағдайда) (бұдан әрі – Т.А.Ә.) бұл бағыт бойынша жұмыс өтілі, салыстырып тексерушіні аттестаттау (қайта аттестаттау) туралы сертификаттың № мен берілген күні, өлшем түрі (түрлері)
5. Тағылымдамадан өткен маман:____________________________________________
Т.А.Ә.
6. Тағылымдамадан өту мерзімі:_____________________________________________
7. Тағылымдама мерзімінде__________________________________
мынадай өлшем Т.А.Ә.
құралдарын салыстырып тексеруді жүргізді:
Өлшем түрі
Өлшем құралының атауы, типі
Шығарылған немесе Қазақстан Республикасына әкелінген жылы
Салыстырып тексеру әдістемесі
Белгіленуі
Атауы
1
2
3
4
5
8. Кәсіптік білімі мен іскерлігі*: ______________________________________________
_________________________________________________________________________
9. Ұсыныстар:_____________________________________________________________
өлшем түрін (түрлерін) көрсетіп салыстырып тексеруші біліктіліктілігін алуға
_________________________________________________________________________
қатысты тағылымдаманы өткізген ұйымның ұсыныстары (салыстырып тексеруді
жүргізу қабілетін көрсетті/көрсетпеді
Басшы ____________________                   _______________________
қолы                                     тегі, аты
М.О. (бар болған жағдайда)
Тағылымдаманы өткізген
құрылымдық бөлімшенің басшысы _____________ ____________________
қолы             тегі, аты
Тағылымдаманы жүргізген
маман(дар): _____________             ____________________
қолы                               тегі, аты
Берілген күні 20__ жылы "____" ________
___________________
* Өлшеу деректерін алудың негізігі қағидаттарын және әдістерін, өлшемінің негізгі құралдарын (өлшеуіш тізбектерін қоса алғанда), өлшем қателігі және белгісіздігін бағалауды қоса алғанда өлшем нәтижелерін өңдеудің іргелі қағидаларын және әдістерін, нормативтік құжаттар талаптарын, құжаттамалардың ресімделуін, өлшеуіштерді сараптауды жоспарлау әдістерін және өлшеуге қажетті құралдарды таңдаудың тиімді әдістерін білу, өлшемдердің растығын қамтамасыз етуді, қалыпты жұмыс істеуін қамтамасыз ететін өлшеуіш аспаптардың құрылуын орындауды, өлшем қателіктерін талдауды, олардың көздерін белгілеуді және өлшем нәтижелерін дұрыс ресімдеуді, қолданылатын өлшем құралдарының жай-күйін бағалауды және өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласында басқа теориялық және практикалық білім мен икемділікті ұйымдастыра білу.
Өлшем құралдарын салыстырып
тексерушілерді аттестаттаудан,
қайта аттестаттау өткізу және
олардың сертификаттарын
кері қайтарып алу, сондай-ақ
оларға қойылатын біліктілік
талаптары қағидаларына
2-қосымша
нысан
Аттестатталған салыстырып тексерушінің міндеттері туралы ДЕКЛАРАЦИЯ
Мен, ________________________________________________ Қазақстан Республикасы
Тегі, Аты, Әкесінің аты (болған жағдайда)
Инвестициялар және даму министрінің "___" _____ № _______ бұйрығымен бекітілген
өлшем құралдарын салыстырып тексерушілерді аттестаттаудан, қайта аттестаттаудан өткізу және
олардың сертификаттарын кері қайтарып алу, сондай-ақ оларға қойылатын біліктілік талаптары
қағидаларында және өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы стандарттау жөніндегі құжаттарда
жазылған барлық талаптарды орындауға, сондай-ақ:
қызметті тек берілген сертификат қамтитын қызмет саласында жүзеге асыруға;
сертификатты Мемлекеттік ғылыми метрологиялық орталығының (бұдан әрі – МҒМО) атағына
зиян келтіруі мүмкін жолдармен пайдаланбауға, және МҒМО санкцияланбаған немесе жаңылысу
болып есептеуі мүмкін өтініштерге қатысты сертификаттауды жүргізбеуге;
берілген сертификаттың жарамдылық мерзімі өткен соң қызметті тоқтатуға;
сертификатты жаңылысуға әкелетін тәсілдермен пайдаланбауға міндеттенемін және келісемін.
_________________________ 20___жылы "_____"______________
Салыстырып тексерушінің қолы                   Қол қойған күні
Өлшем құралдарын салыстырып
тексерушілерді аттестаттаудан,
қайта аттестаттаудан өткізу
және олардың сертификаттарын
кері қайтарып алу, сондай-ақ
оларға қойылатын біліктілік
талаптары қағидаларына
3-қосымша
нысан
Мемлекеттік ғылыми метрологиялық орталық
Салыстырып тексерушіні аттестаттау туралы СЕРТИФИКАТ
Өлшем бірлігін қамтамасыз
етудің мемлекеттік жүйесінің
тізілімінде тіркелген №
_____________________
"___"_____ 20__жылы берілген
"___"______20__жылға дейін
жарамды
Осы сертификат ________________________________________________________
Тегі, Аты, Әкесінің аты (болған жағдайда)
______________________________________________________________* өлшем құралдарын салыстырып тексеруші біліктілігін берумен Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің _________ жылғы "___" _________ №_________ бұйрығымен бекітілген Өлшем құралдарын салыстырып тексерушілерді аттестаттаудан, қайта аттестаттаудан өткізу және олардың сертификаттарын кері қайтарып алу, сондай-ақ оларға қойылатын біліктілік талаптары қағидаларына сәйкес берілді.
Басшы ________________ __________________ __________________
лауазымы                   қолы                   тегі, аты
М.О.
(бар болған жағдайда)
___________________
*Ұлттық стандартта белгіленген өлшем түрлерінің жіктеуіштеріне сәйкес өлшем түрі (түрлері) көрсетіледі.
Өлшем құралдарын салыстырып
тексерушілерді аттестаттаудан,
қайта аттестаттаудан өткізу
және олардың сертификаттарын
кері қайтарып алу, сондай-ақ
оларға қойылатын біліктілік
талаптары қағидаларына
4-қосымша
нысан
Мемлекеттік ғылыми метрологиялық орталық
Салыстырып тексерушіні қайта аттестаттау туралы СЕРТИФИКАТ
Өлшем бірлігін қамтамасыз
етудің мемлекеттік жүйесінің
тізілімінде тіркелген №
_____________________
"___"_____ 20__жылы берілген
"___"______20__жылға дейін
жарамды
Осы сертификат ________________________________________________________
Тегі, Аты, Әкесінің аты (болған жағдайда)
______________________________________________________________* өлшем құралдарын салыстырып тексеруші біліктілігін берумен Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің _________ жылғы "___" _________ №_________ бұйрығымен бекітілген Өлшем құралдарын салыстырып тексерушілерді аттестаттаудан, қайта аттестаттаудан өткізу және олардың сертификаттарын кері қайтарып алу, сондай-ақ оларға қойылатын біліктілік талаптары қағидаларына сәйкес берілді.
Басшы ________________ __________________ __________________
лауазымы                   қолы                   тегі, аты
М.О.
(бар болған жағдайда)
____________________
* Ұлттық стандартта белгіленген өлшем түрлерінің жіктеуіштеріне сәйкес өлшем түрі (түрлері) көрсетіледі.

21. На дубликате сертификата в правом верхнем углу указывается слово "Дубликат", с сохранением номера, даты выдачи и срока действия ранее выданного оригинала сертификата.
22. Дубликат сертификата выдается в срок десять рабочих дней со дня подачи заявления.
Приложение 1
к Правилам проведения аттестации,
переаттестации и отзыва сертификатов
поверителей средств измерений,
а также квалификационных
требований к ним
форма
Фирменный бланк организации
СПРАВКА № ______
удостоверяющая прохождение стажировки
по заявленному виду измерений
1. Наименование организации, на базе которой проведена стажировка
_________________________________________________________________________
2. Сведения об организации_________________________________________________
№ и дата выдачи аттестата аккредитации, вид аккредитации
3. Наименование структурного подразделения организации
_________________________________________________________________________
например: лаборатория линейно-угловых измерений
4. Специалист(ы), проводивший(ие) стажировку: _______________________________
Фамилия, имя, отчество
__________________________________________________________________________
(при наличии) (далее – Ф.И.О.) поверителя, стаж работы по данному направлению,
№ и дата выдачи сертификата об аттестации (переаттестации) поверителя, вид(ы)
измерений
5. Специалист, прошедший стажировку: ______________________________________
Ф.И.О.
6. Сроки прохождения стажировки:__________________________________________
7. За время стажировки ____________________________________ проводил поверку
Ф.И.О. следующих средств измерений:
Вид измерений
Наименование, тип средства измерений
Год выпуска или ввоза в Республику Казахстан
Методики поверки
Обозначение
Наименование
1
2
3
4
5
8. Профессиональные знания и умения*: ______________________________________
_________________________________________________________________________
9. Рекомендации:__________________________________________________________
рекомендации организации, проводившей стажировку, касательно присвоения
_________________________________________________________________________
квалификации поверителя с указанием вида(-ов) измерений (показал/не показал
способность проведения поверки.
Руководитель ____________________             _______________________
подпись                   фамилия, инициалы
М.П.
(при наличии)
Руководитель структурного подразделения,
в котором проводилась стажировка _______________             __________________
подпись                   фамилия, инициалы
Специалист(ы), проводивший(ие) стажировку:
_______________             _________________
подпись             фамилия, инициалы
Дата выдачи "____" ________ 20__ года
____________________
* Знания основных принципов и методов получения измерительных
данных, основных средств измерений (включая измерительные цепи),
фундаментальных принципов и методов обработки результатов измерений,
включая оценку погрешности и неопределенности, требований документов по
стандартизации в области обеспечения единства измерений, оформления
документации, методах планирования измерительных экспериментов и способах
оптимизации выбора средств, необходимых для измерений, умение обеспечивать
достоверность измерений, выполнять настройку измерительных приборов,
обеспечивающую их нормальное функционирование, анализировать погрешности
измерений, определять их источники и правильно оформлять результаты
измерений, организовывать оценку состояния применяемых измерительных
средств и другие теоретические и практические знания и умения в области
обеспечения единства измерений.
Приложение 2
к Правилам проведения аттестации,
переаттестации и отзыва сертификатов
поверителей средств измерений,
а также квалификационных
требований к ним
форма
ДЕКЛАРАЦИЯ
об обязательствах аттестованного поверителя
Я, _________________________________________ даю согласие и обязуюсь выполнять
Фамилия, имя, отчество (при наличии)
все требования, изложенные в Правилах проведения аттестации и переаттестации и отзыва
сертификатов поверителей средств измерений, а также квалификационных требований к ним,
утвержденными приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от
"___" _________ №_________ и в документах по стандартизации в области обеспечения
единства измерений, а также:
осуществлять деятельность только в области деятельности на которую распространяется
выданный сертификат;
не использовать сертификат, таким образом, который может нанести вред репутации
государственного научного метрологического центра (далее - ГНМЦ), и не делать относящихся
сертификации заявлений, которые ГНМЦ может счесть вводящими в заблуждение или
несанкционированными;
прервать деятельность после окончания срока действия выданного сертификата;
не использовать сертификат вводящим в заблуждение способом.
_________________________             "_____"_________________20___года
Подпись поверителя                               Дата подписи
Приложение 3
к Правилам проведения аттестации,
переаттестации и отзыва сертификатов
поверителей средств измерений, а также
квалификационных требований к ним
форма
Государственный научный метрологический центр
СЕРТИФИКАТ
об аттестации поверителя
зарегистрирован в Реестре
государственной системы
обеспечения единства измерений
за № ____________________________
выдан "___" _____20__года
действителен до "___" _____20__года
Настоящий сертификат выдан ______________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при наличии)
с присвоением квалификации поверителя средств измерений* _____________________
_________________________________________в соответствии с настоящими Правилами
проведения аттестации и переаттестации и отзыва сертификатов поверителей средств
измерений, а также квалификационными требованиями к ним, утвержденными приказом
Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от "___" ___________
№__________________.
Руководитель
________________       __________________       __________________
должность                   подпись             фамилия, инициалы
М.П.
(при наличии)
_____________________
* Указывается вид (виды) измерений в соответствии с классификацией
видов измерений, установленной в национальном стандарте.
Приложение 4
к Правилам проведения аттестации,
переаттестации и отзыва сертификатов
поверителей средств измерений, а также
квалификационных требований к ним
форма
Государственный научный метрологический центр
СЕРТИФИКАТ
о переаттестации поверителя
зарегистрирован в Реестре
государственной системы
обеспечения единства измерений
за № ____________________________
выдан "___" _____20__года
действителен до "___" _____20__года
Настоящий сертификат выдан _____________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при наличии)
с присвоением квалификации поверителя средств измерений*______________________
_________________________________________в соответствии с настоящими Правилами
проведения аттестации и переаттестации и отзыва сертификатов поверителей средств
измерений, а также квалификационными требованиями к ним, утвержденными приказом
Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от "___" _____________
№__________________.
Руководитель
________________       __________________       __________________
должность                   подпись             фамилия, инициалы
М.П.
(при наличии)
_________________________
* Указывается вид (виды) измерений в соответствии с классификацией
видов измерений, установленной в национальном стандарте.