"Білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2008 жылғы 10 қаңтардағы № 8 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2019 жылғы 21 қаңтардағы № 24 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 23 қаңтарда № 18227 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің м.а. 2021 жылғы 19 шiлдедегі № 352 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 19.07.2021 № 352 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2008 жылғы 10 қаңтардағы № 8 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5135 болып тіркелген, "Юридическая газета" газетінің 2018 жылғы 21 наурыздағы № 43 (1443) санында жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау қағидаларында:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. "Білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау" көрсетілетін мемлекеттік қызметін (бұдан әрі – көрсетілетін мемлекеттік қызмет) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің "Болон процесі және академиялық ұтқырлық орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – Орталық) жүзеге асырады.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау туралы шешімді Орталық қабылдайды.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Бiлiм туралы құжаттарды тану туралы өтініш берілген жағдайда мынадай құжаттар ұсынылады:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша білім туралы құжаттарды тану туралы өтініш;
2) білім туралы құжаттың және оның қосымшасының заңдастырылған немесе апостильденген көшірмесі (түпнұсқа салыстыру үшін, қайтарылып беріледі) және білім туралы құжаттың және оның қосымшасының, мөрдің аудармасын қоса алғанда нотариалды куәландырылған аудармасы (егер құжат толығымен шет тілінде болса).
Білім туралы құжат Қазақстан Республикасы қатысушы болып табылатын ресми құжаттарды заңдастырудың күшін жоюды көздейтін құқықтық көмек туралы халықаралық шарттарға (келісімдерге) мүше мемлекетте берілген жағдайда білім туралы құжаттың және оның қосымшасының нотариалды куәландырылған көшірмелері және нотариалды куәландырылған аудармасы (егер құжат толығымен шет тілінде болса) ұсынылады, мұндай құжаттарды заңдастыру немесе апостильдеу талап етілмейді.

О внесении изменений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 10 января 2008 года № 8 "Об утверждении Правил признания и нострификации документов об образовании"
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 21 января 2019 года № 24. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 января 2019 года № 18227. Утратил силу приказом и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 19 июля 2021 года № 352.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра образования и науки РК от 19.07.2021 № 352 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 10 января 2008 года № 8 "Об утверждении Правил признания и нострификации документов об образовании" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5135, опубликованном в газете "Юридическая газета" от 21 марта 2008 года № 43 (1443) следующие изменения:
в Правилах признания и нострификация документов об образовании, утвержденных указанным приказом:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Государственная услуга "Признание и нострификация документов об образовании" (далее – госуслуга) осуществляется Республиканским государственным предприятием на праве хозяйственного ведения "Центр Болонского процесса и академической мобильности" Министерства образования и науки Республики Казахстан (далее - Центр).";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Решение о признании и нострификации документов об образовании принимается Центром.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. При подаче заявления о признании документов об образовании представляются следующие документы:
1) заявление о признании документов об образовании по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) копия легализованного или апостилированного документа об образовании и приложения к нему (оригинал для сверки, подлежит к возврату) и нотариально засвидетельственный перевод (в случае, если документ полностью на иностранном языке) документа об образовании и приложения к нему, включая перевод печати.
При выдаче документа об образовании в стране-участнике международного договора (соглашения) о правовой помощи, предусматривающей отмену легализации официальных документов, участником которого является Республика Казахстан, легализация или апостилирование его не требуются и представляется нотариально засвидетельственную копию документа об образовании и приложения к нему, и нотариально засвидетельственный перевод (в случае, если документ полностью на иностранном языке).

3) бiлiм туралы құжат иесiнің жеке басын растайтын құжаты (жеке басын сәйкестендіру үшін) немесе нотариальды куәландырылған сенімхат негізінде уәкілетті өкілдің жеке басын куәландыратын құжаты.
Қазақстан Республикасының резиденті емес адамдар үшін білім туралы құжат иесінің жеке басын растайтын құжаты (қазақ немесе орыс тіліндегі аудармасымен).
Егер білім туралы құжат иесі оны алғаннан кейін тегін, атын немесе әкесінің атын (бар болған жағдайда) ауыстырса тегін, атын немесе әкесінің атын (бар болған жағдайда) ауыстырғаны туралы немесе неке туралы немесе некені бұзу туралы акт жазбасын мемлекеттік тіркеу туралы куәлігінің көшірмесін ұсынуы қажет;
4) төлем туралы түбіртек.
Қағидалардың 12-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес келу мақсатында көрсетілетін қызметті алушы өзінің дайындығын растайтын, оның ішінде кәсіби қызметке рұқсаты, практикалық тәжірибесі туралы құжаттарын ұсынады. Аталған құжаттардың нотариалды куәландырылған көшірмелері олардың нотариалды куәландырылған аудармасымен, оның ішінде мөрдің аудармасымен бірге ұсынылады (егер құжат толығымен шет тілінде болған жағдайда).
Осы тармақта көрсетілген құжаттардың қазақ немесе орыс тіліндегі аудармасының дұрыстығын куәландыруды Қазақстан Республикасының аумағындағы нотариус немесе құжат берілген елдегі Қазақстан Республикасының дипломатиялық қызмет органдары жүзеге асырады.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Білім туралы шетелдік құжатты тану үшін сараптамалық бағалау жүргізіледі.
Білім туралы құжатқа сараптамалық бағалауды жүзеге асыру үшін Орталық қажет болған жағдайда білім саласындағы мамандарды тартады.";
13 және 14-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Егер сараптамалық бағалау кезінде білім деңгейлерінде, оқу кезеңдерінде, оқу мерзімдері мен нысанында айтарлықтай айырмашылық анықталған жағдайда, қосымша оқығанын және білім алғанын растайтын құжаттар, оның ішінде көрсетілген мамандық бойынша 5 жылдан астам практикалық жұмыс тәжірибесінің бар болуы білім туралы құжаттың иегеріне айырмашылықтың орнын толтырады.
Сараптамалық бағалау нәтижелері бойынша Орталық мынадай шешімдердің біреуін қабылдайды:
- білім туралы құжатты тиісті деңгейлері/дәрежелері және дайындық бағыттары (мамандық, біліктілік, кәсіп) бойынша еңбек қызметін жүзеге асыру ұсынысымен тану туралы;
- білім туралы құжатты төменгі деңгейлері/дәрежелері бойынша еңбек қызметін іске асыру ұсынысымен тану туралы;
- білім туралы құжатты оқуды одан әрі жалғастыру ұсынысымен тану туралы.";

3) документ, удостоверяющий личность владельца документа об образовании (для идентификации личности) или уполномоченного представителя на основании нотариально удостоверенной доверенности.
Для нерезидентов Республики Казахстан копия документа, удостоверяющего личность владельца документа об образовании (с переводом на казахский или русский язык).
Если обладатель документа об образовании изменил фамилию, имя или отчество (при его наличии) после его получения, необходимо представить копию свидетельства о государственной регистрации актов записи перемены фамилии, имени или отчества (при его наличии) или актовую запись о браке или о расторжении брака;
4) квитанцию об оплате.
Услугополучатель представляет подтверждение своей подготовки, в том числе документы о допуске к профессиональной деятельности, практическом опыте в целях соответствия требованиям, установленных в пункте 12 Правил. Нотариально засвидетельственные копии данных документов представляются вместе с их нотариально засвидетельственными переводами (в случае, если документ полностью на иностранном языке), включая перевод печатей.
Засвидетельствование перевода документов, указанным в настоящем пункте на казахский или русский язык осуществляется нотариусом на территории Республики Казахстан или органами дипломатической службы Республики Казахстан в стране, в которой выдан документ.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Для признания зарубежного документа об образовании проводится экспертная оценка.
Для осуществления экспертной оценки Центр в случае необходимости привлекает специалистов в области образования.";
пункты 13 и 14 изложить в следующей редакции:
"13. При проведении экспертной оценки в случае выявления существенных различий в уровне образования, периодов обучения, сроков и формы обучения документы, подтверждающие обучения и получения дополнительного образования, в том числе о практических навыках и опыте работы по заявленной специальности свыше 5 лет, компенсируют обладателю документа об образовании имеющиеся различия.
По результатам проведенной экспертной оценки Центр принимает одно из следующих решений:
- о признании документа об образовании по соответствующему уровню/степени образования и направлению подготовки кадров (специальности, квалификации, профессии) с рекомендацией об осуществлении трудовой деятельности;
- о признании документа об образовании с нижеследующими уровнем/степенью образования с рекомендацией об осуществлении трудовой деятельности;
- о признании документа об образовании с рекомендацией о дальнейшем продолжении обучения.";

"14. Орталықтың бiлiм туралы құжатты тану туралы шешiмінiң негiзiнде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шетелдік білім туралы құжатты тану туралы куәлiк ресімделеді.";
16, 17 және 18-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Білім туралы құжатты танудан бас тартуға:
1) білім туралы құжатты беру фактісінің расталмауы немесе білім туралы құжатты берген білім беру ұйымының тиісті білім беру қызметін жүзеге асыруға құқығының болмауы;
2) Қазақстан Республикасында халықаралық құқық субъектісі ретінде танылмаған елдердің не құжатты берген елдің білім беру саласындағы уәкілетті органымен танылмаған шетелдік білім беру ұйымының білім туралы құжаттарын ұсыну;
3) шетелдік білім беру бағдарламасының Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 604 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17669 болып тіркелген) Мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарына (бұдан әрі – МЖМБС сәйкес) білім деңгейінің және (немесе) дайындау бағытының (мамандықтарға, кәсібіне) бірде біреуіне сәйкес келмеуі;
4) Білім туралы құжаттың берілу фактісін және білім беру ұйымының тиісті білім беру қызметін жүзеге асыруға құқығын растау туралы қайта жолданған сұранысқа жауаптың болмауы негіз болып табылады.
Білім туралы құжатты тану бойынша теріс шешім қабылданған кезде Орталық Мемлекеттік корпорацияға Қағидалардың осы тармағында көрсетілген жағдайда және негіздер бойынша еркін нысанда бас тарту дәлелді жауап жолдайды.";
17. Көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша Орталықтың және (немесе) оның қызметкерлерінің, сондай-ақ Мемлекеттік корпорацияның және (немесе) оның қызметкерлерінің шешіміне, іс-әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдана алады.
18. Бiлiм туралы құжаттарды нострификациялау туралы өтініш берілген жағдайда мынадай құжаттар ұсынылады:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша білім туралы құжаттарды тану туралы өтініш;
2) заңдастырылған немесе апостильденген білім туралы құжаттың және оның қосымшасының көшірмесі (түпнұсқа салыстыру үшін, қайтарылып беріледі) және мөрдің аудармасын қоса алғанда білім туралы құжаттың және оның қосымшасының нотариалды куәландырылған аудармасы (егер құжат толығымен шет тілінде болса).
Білім туралы құжат Қазақстан Республикасы қатысушы болып табылатын ресми құжаттарды заңдастырудың күшін жоюды көздейтін құқықтық көмек туралы халықаралық шарттарға (келісімдерге) мүше мемлекетте берілген жағдайда білім туралы құжаттың және оның қосымшасының нотариалды куәландырылған көшірмелері және нотариалды куәландырылған аудармасы (егер құжат толығымен шет тілінде болса) ұсынылады, мұндай құжаттарды заңдастыру немесе апостильдеу талап етілмейді.

"14. На основании решения Центра о признании документа оформляется удостоверение о признании зарубежного документа об образовании по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.";
пункты 16, 17 и 18 изложить в следующей редакции:
"16. Основанием для отказа в признании документа об образовании являются:
1) не подтверждение факта выдачи документа об образовании или отсутствие права на осуществление соответствующей образовательной деятельности у организации образования, выдавшей документ об образовании;
2) представление документов об образовании стран, непризнанных Республикой Казахстан в качестве субъекта международного права, либо зарубежной организации образования, непризнаной уполномоченным органом в области образования страны выдачи;
3) несоответствие иностранной образовательной программы ни к одному из уровней образования и (или) направлений подготовки (специальностей, профессий) в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами образования (далее - ГОСО РК) всех уровней образования, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 604 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17669).
4) отсутствие ответа на повторный запрос о подтверждении факта выдачи документа об образовании и права на осуществление соответствующей образовательной деятельности у организации образования, выдавшей документ об образовании.
При принятии решения об отказе в признании документов об образовании Центр направляет в Государственную корпорацию мотивированный ответ об отказе в произвольной форме в случае и по основаниям предусмотренных настоящим пунктом Правил.
17. Услугополучатель обжалует решения, действия (бездействия) Центра и (или) его работников, а также Государственной корпорации и (или) ее работников по вопросам оказания государственных услуг в порядке, установленном законодательными актами Республики Казахстан.
18. При подаче заявления о нострификации документов об образовании представляется следующие документы:
1) заявление о нострификации документов об образовании по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) копия легализованного или апостилированного документа об образовании и приложения к нему (оригинал для сверки, подлежит к возврату) и нотариально засвидетельственный перевод (в случае, если документ полностью на иностранном языке) документа об образовании и приложения к нему, включая перевод печати.
При выдаче документа об образовании в стране-участнике международного договора (соглашения) о правовой помощи, предусматривающей отмену легализации официальных документов, участником которого является Республика Казахстан, легализация или апостилирование его не требуются и представляется нотариально засвидетельственную копию документа об образовании и приложения к нему, и нотариально засвидетельственный перевод (в случае, если документ полностью на иностранном языке).

3) бiлiм туралы құжат иесiнің жеке басын растайтын құжаты (жеке басын сәйкестендіру үшін) немесе нотариальды куәландырылған сенімхат негізінде уәкілетті өкілдің жеке басын куәландыратын құжаты.
Қазақстан Республикасының резиденті емес адамдар үшін білім туралы құжат иесінің жеке басын растайтын құжаты (қазақ немесе орыс тіліндегі аудармасымен).
Егер білім туралы құжат иесі оны алғаннан кейін тегін, атын немесе әкесінің атын (бар болған жағдайда) ауыстырса тегін, атын немесе әкесінің атын (бар болған жағдайда) ауыстырғаны туралы немесе неке туралы немесе некені бұзу туралы акт жазбасын мемлекеттік тіркеу туралы куәлігінің көшірмесін ұсынуы қажет;
4) төлем туралы түбіртек.
Көрсетілетін қызметті алушы өзінің дайындығын растайтын, оның ішінде кәсіби қызметке рұқсат беретін, практикалық тәжірибесі туралы дәлелді құжаттарын ұсынады. Аталған құжаттар олардың белгіленген тәртіппен нотариалды куәландырылған аудармасымен, оның ішінде мөрдің аудармасымен бірге ұсынылады (егер құжат толығымен шет тілінде болса).
Осы тармақта көрсетілетін құжаттардың қазақ немесе орыс тіліндегі аудармасының дұрыстығын куәландыруды Қазақстан Республикасының аумағындағы нотариус немесе құжат берілген елдегі Қазақстан Республикасының дипломатиялық қызмет органдары жүзеге асырады.";
25-тармақтың 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"8) кадрларды даярлау бағыты немесе біліктілік бойынша практикалық дағдылары мен жұмыс тәжірибесінің бар болуы (егер оқу нысаны мен мерзімінде, оқылған курстар, пәндер, сабақтар тізбесі мен көлемінде айтарлықтай айырмашылық анықталған жағдайда);";
26, 27, 28 және 29-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"26. Егер білім туралы құжатқа сараптама жүргізу кезінде оқылған базалық және бейінді пәндер тiзбесiнде және көлемінде, оқу мерзімдері мен нысанында едәуір айырмашылық анықталған жағдайда, қосымша оқып білім алғанын, оның ішінде кадрларды даярлау бағыты немесе біліктілік бойынша 5 жылдан астам практикалық дағдылары мен жұмыс тәжірибесі туралы растайтын құжаттар білім туралы құжаттың иегеріне айырмашылықтың орнын толтырады.
27. Егер шетелдік білім беру ұйымдары берген білім туралы құжатта көрсетілген біліктілік Қазақстан Республикасының білім деңгейлері бойынша кадрларды даярлау бағыты немесе біліктілік жіктеуішінде болмаған жағдайда білім мазмұнына сәйкестігін белгілеу кадрларды даярлау бағыты немесе біліктілігі бойынша жүргізіледі.

3) документ, удостоверяющий личность владельца документа об образовании (для идентификации личности) или уполномоченного представителя на основании нотариально удостоверенной доверенности.
Для нерезидентов Республики Казахстан копия документа, удостоверяющего личность владельца документа об образовании (с переводом на казахский или русский язык).
Если обладатель документа об образовании изменил фамилию, имя или отчество (при его наличии) после его получения, необходимо представить копию свидетельства о государственной регистрации актов записи перемены фамилии, имени или отчества (при его наличии) или актовую запись о браке или о расторжении брака;
4) квитанцию об оплате.
Услугополучатель представляет подтверждение своей подготовки, в том числе документы о допуске к профессиональной деятельности, практическом опыте в целях соответствия требованиям, установленных в пункте 25 Правил. Нотариально засвидетельственные копии данных документов представляются вместе с их нотариально засвидетельственными переводами (в случае, если документ полностью на иностранном языке), включая перевод печатей.
Засвидетельствование перевода документов, указанным в настоящем пункте на казахский или русский язык осуществляется нотариусом на территории Республики Казахстан или органами дипломатической службы Республики Казахстан в стране, в которой выдан документ.";
подпункт 8) пункта 25 изложить в следующей редакции:
"8) наличие практических навыков и опыта работы по направлению подготовки кадров или квалификации, специальности (в случае выявления существенных различий в сроках и формах обучения, перечне и объеме изученных курсов, предметов, дисциплин);";
пункты 26, 27, 28 и 29 изложить в следующей редакции:
"26. При проведении экспертизы документа об образовании в случае выявления существенных различий в перечне и объеме изученных базовых и профильных дисциплин, сроках и формах обучения документы, подтверждающие обучение и получение дополнительного образования, в том числе о практических навыках и опыте работы по направлению подготовки кадров или квалификации, специальности свыше 5 лет, компенсируют обладателю документа об образовании имеющиеся различия.
27. В случае, если в документе об образовании, выданном зарубежными организациями образования указываются квалификации, отсутствующие в классификаторах направлений подготовки кадров или квалификации, специальности по уровням образования Республики Казахстан, установление соответствия содержания образования проводится по родственному направлению подготовки кадров или квалификации, специальности.

28. Білім туралы құжаттың баламалылығын анықтау бойынша өткізілген сараптама нәтижелері бойынша Орталық мынадай шешімдердің біреуін қабылдайды:
- білім туралы құжатты білім берудің тиісті деңгейлері/дәрежелері және кадрлар дайындау бағыттары (мамандық, біліктілік, кәсіп) бойынша еңбек қызметін жүзеге асыру ұсынысымен нострификациялау туралы;
- білім туралы құжатты төменгі деңгейлері/дәрежелері бойынша еңбек қызметін іске асыру ұсынысымен нострификациялау туралы;
- білім туралы құжатты оқуды одан әрі жалғастыру ұсынысымен нострификациялау туралы.
29. Орталықтың шешімі негізінде осы Қағидалардың 3, 4, 5, 6 және 7-қосымшаларына сәйкес тиісті куәлік ресімделеді.";
31-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) Шетелдік білім беру бағдарламасының бірде-бір білім деңгейлері және (немесе) дайындық бағыттары (мамандықтар, кәсіптер) ҚР МЖБС сәйкес болмауы;";
31-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Білім туралы құжатты нострификациялау бойынша теріс шешім қабылданған кезде Орталық Мемлекеттік корпорацияға Қағидалардың осы тармағында көрсетілген жағдайда және негіздер бойынша еркін түрде бас тарту дәлелді жауап жолдайды.";
32-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"32. Көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша Орталықтың және (немесе) оның қызметкерлерінің, сонымен қатар Мемлекеттік корпорацияның және (немесе) оның қызметкерлерінің шешіміне, іс-әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдана алады.";
Қағидаларға 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 және 8-қосымшалар осы бұйрыққа 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 және 8-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Білім және ғылым саласындағы бақылау комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмелерін ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Республикалық құқықтық ақпарат орталығы шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарында ресми жариялауға жолдауды;

28. По результатам проведенной экспертизы по выявлению эквивалентности документа об образовании Центр принимает одно из следующих решений:
- о нострификации документа об образовании по соответствующими уровню/степени образования и направлению подготовки кадров (специальности, квалификации, профессии) с рекомендацией об осуществлении трудовой деятельности;
- о нострификации документа об образовании с нижеследующими уровнем/степенью образования с рекомендацией об осуществлении трудовой деятельности;
- о нострификации документа об образовании с рекомендацией о дальнейшем продолжении обучения.
29. На основании решения Центра о нострификации документа оформляется удостоверение по форме согласно приложениям 3, 4, 5, 6 и 7 к настоящим Правилам.";
подпункт 3) пункта 31 изложить в следующей редакции:
"3) несоответствие иностранной образовательной программы ни к одному из уровней образования и (или) направлений подготовки (специальностей, профессий) в соответствии с ГОСО РК;";
часть вторую пункта 31 изложить в следующей редакции:
"При принятии решения об отказе в нострификации документов об образовании Центр направляет в Государственную корпорацию мотивированный ответ об отказе в произвольной форме в случае и по основаниям предусмотренных настоящим пунктом Правил.";
пункт 32 изложить в следующей редакции:
"32. Услугополучатель обжалует решения, действия (бездействия) Центра и (или) его работников, а также Государственной корпорации и (или) ее работников по вопросам оказания государственных услуг в порядке, установленном законодательными актами Республики Казахстан.";
приложение 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 и 8 к Правилам изложить в новой редакции согласно приложениям 1,2,3,4,5,6,7 и 8 к настоящему приказу.
2. Комитету по контролю в сфере образования и науки Министерства образования и науки Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электроном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;