Мемлекеттік реттеуге жатқызылатын өлшем тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2019 жылғы 28 наурыздағы № 194 және Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 29 наурыздағы № 161 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 3 сәуірде № 18456 болып тіркелді.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бірлескен бұйрық 11.04.2019 бастап қолданысқа енгізіледі
"Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы" 2000 жылғы 7 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының 6-3-бабының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Қоса беріліп отырған мемлекеттік реттеуге жатқызылатын өлшем тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Метрологиялық қамтамасыз ету және стандарттау орталығы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бірлескен бұйрықтың көшірмесін мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және оған енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бірлескен бұйрықты алғашқы ресми жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жолдауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің орынбасары генерал-майор М.М. Алтынбаевқа жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық лауазымды адамдарға, оларға қатысты бөлігінде жеткізілсін.
5. Осы бірлескен бұйрық 2019 жылғы 11 сәуірден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының Индустрия
және инфрақұрылымдық даму министрі
Р. Скляр
2019 жылғы "____" _________
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі
Н. Ермекбаев
2019 жылғы "____" _________
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрінің
2019 жылғы 29 наурыздағы
№ 161 және
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2019 жылғы 28 наурыздағы
№ 194 бірлескен бұйрығымен
бекітілген
Мемлекеттік реттеуге жатқызылатын өлшем тізбесі

Об утверждении перечня измерений, относящихся к государственному регулированию
Совместный приказ Министра обороны Республики Казахстан от 28 марта 2019 года № 194 и Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 29 марта 2019 года № 161. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 апреля 2019 года № 18456.
Примечание РЦПИ!
Настоящий совместный приказ вводится в действие с 11 апреля 2019 года.
В соответствии с подпунктом 2) статьи 6-3 Закона Республики Казахстан от 7 июня 2000 года "Об обеспечении единства измерений" ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить прилагаемый перечень измерений, относящихся к государственному регулированию.
2. Центру метрологического обеспечения и стандартизации Министерства обороны Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего совместного приказа в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан на казахском и русском языках в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации;
3) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после его первого официального опубликования;
4) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на заместителя Министра обороны Республики Казахстан генерал-майора Алтынбаева М.М.
4. Настоящий совместный приказ довести до должностных лиц в части, их касающейся.
5. Настоящий совместный приказ вводится в действие с 11 апреля 2019 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
"___" ________ 2019 года
Р. Скляр
Министр обороны
Республики Казахстан
"___" ________ 2019 года
Н. Ермекбаев
Утвержден
совместным приказом
Министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 29 марта 2019 года № 161
и Министра обороны
Республики Казахстан
от 28 марта 2019 года № 194
Перечень измерений, относящихся к государственному регулированию

Ескерту. Тізбе жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 17.01.2022 № 13 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Сауда және интеграция министрінің 19.01.2022 № 30-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Р/с
Объектіні және қолданылу саласын көрсетумен
өлшем атауы
Метрологиялық талаптар
Ескертпе
өлшем
диапазоны
Рұқсат етілетін шекті қателік
немесе дәлдік сыныбы
1
2
3
4
5
1
Ұзындықты өлшеу – адамның геометриялық параметрлерін өлшеу, жазықтықтағы заттар арасындағы ұзындықты немесе қашықтықты өлшеу үшін

Сноска. Перечень – в редакции совместного приказа Министра обороны РК от 17.01.2022 № 13 и Заместителя Премьер-Министра РК - Министра торговли и интеграции РК от 19.01.2022 № 30-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
п/п
Наименование измерения с указанием объекта и области применения
Метрологические требования
Примечание
диапазон измерений
Предельно допустимая погрешность
или класс точности
1
2
3
4
5
1
Измерение длины - для измерения геометрических параметров человека, измерение длины или расстояния между предметами на плоскости

0 мм – 100000 мм
дәлдік сыныбы 1, 2, 3, 4, 5
∆ = 0,1 мкм – 50 мм
d = ± (0,25 - 5) %
2
Ұзындықты өлшеу – дәл топогеодезиялық карталарды жасау үшін
0 мм – 2500 мм
дәлдік сыныбы 1, 2, 3, 4, 5
∆ = 0,1 мкм – 50 мм
d = ± (0,25 - 5) %
3
Қалыңдықты өлшеу – ыдыс, қысыммен жұмыс істейтін қазандар қабырғаларының қалыңдығын, бөлшектердің тозуын өлшеу және қару-жарақ пен әскери техниканың құрамына кіретін қозғалтқыштар мен агрегаттарда өлшеу жүргізу үшін
0 мм – 1000 мм
∆ = ± (30 - 150) мкм
4
Тереңдікті өлшеу – қару-жарақ пен әскери техниканың құрамына кіретін агрегаттар мен механизмдер тораптарының өндірілуін өлшеу үшін
0 мм – 2500 мм
∆ = ± (30 - 200) мкм
5
Бұрыштарды өлшеу – қару-жарақ пен әскери техникаға қызмет көрсету кезінде еңкею, құлау, бірігу бұрыштарын және басқа да жазық бұрыштарды өлшеу үшін
00 – 3600
дәлдік сыныбы 0, 1, 2
∆ = 0,5" – 15'
6
Массаны өлшеу – дене массасын өлшеу, қабылданатын немесе берілетін материалдық құралдарды есепке алу үшін
1 мг – 200000 кг
дәлдік сыныбы 1; 2; 2,5; 4
дәлдік сыныбы Е1, Е2, F1, F2, М1, М2, М3
орташа дәлдік сыныбы
∆ = 0,1 мг – 100 кг
масса бірлігі болып табылатын өлшем бірліктері
7
Күш өлшеу (тарту, созу) – қару-жарақ пен әскери техниканың көтергіш механизмдеріне қызмет көрсету және олардың беріктігін куәландыру кезінде күш немесе жұмсалатын күш-жігерді өлшеу үшін
0,01 Н – 2000 кН;
0,5 кгс/м – 250 кгс/м
d = ± (0,1 – 5) %
8
Күш кезін өлшеу – қару-жарақ пен әскери техниканың тораптары мен агрегаттарының бұрандаларын тартуды жүзеге асыру үшін қажетті күшті өлшеу үшін
1 Нм – д 3000 Нм
0,5 кг/м – 50 кг/м
d = ± (0,5 – 5) %
9
Қысымды өлшеу – материалдық құралдарды есепке алу, жеке құрамның өмірі мен денсаулығын сақтау және қару-жарақ пен әскери техниканы авариясыз пайдалану үшін қауіпсіздік техникасы қағидаларын сақтау мақсатында жүйелердегі, ыдыстар мен агрегаттардағы қысымды өлшеу үшін
0 Па – 250 Мпа;
0 – 2500 кг/см2
дәлдік сыныбыы: 0,4; 0,6; 1,0; 1,5; 1,6; 2,5; 4
d = ± (0,005 – 5) %
(май, су, оттегі, сұйықтық пен газ)
10
Вакуумды өлшеу – жеке құрамның өмірі мен денсаулығын сақтау және қару-жарақ пен әскери техниканы авариясыз пайдалану үшін қауіпсіздік техникасы қағидаларын сақтау мақсатында жүйелердегі, ыдыстардағы және агрегаттардағы вакуумды өлшеу үшін
минус 105 Па – 0 Па;
минус 104 кг/см2 – 0 кг/см2
дәлдік сыныбы: 0,4; 0,6; 1,0; 1,5; 1,6; 2,5; 4
d = ± (0,005 – 5) %
11
Айналу жиілігін өлшеу – қару-жарақ пен әскери техника қозғалтқыштарының электр және механикалық механизмдері мен агрегаттарының айналу жиілігін өлшеу үшін
0 – 60000 об/мин
дәлдік сыныбы 1,0; 1,5; 4,0
d = ± (0,4 – 5)%
12
Тербеліс (діріл) жиілігін өлшеу – қару-жарақ пен әскери техника қозғалтқыштарының электр және механикалық механизмдері мен агрегаттарының тербеліс (діріл) жиілігін өлшеу үшін

от 0 мм до 100000 мм
класс точности 1, 2, 3, 4, 5
∆ = от 0,1 мкм до 50 мм
d = ± (0,25 - 5) %
2
Измерение длины - для составления точных топогеодезических карт
от 0 мм до 2500 мм
класс точности 1, 2, 3, 4, 5
∆ = от 0,1 мкм до 50 мм
d = ± (0,25 - 5) %
3
Измерение толщины - для измерения толщины стенок сосудов, котлов работающего под давлением, износа деталей и проведение измерений в двигателях и агрегатах входящих в состав вооружения и военной техники
от 0 мм до 1000 мм
∆ = ± (30 - 150) мкм
4
Измерение глубины - для измерения выработки узлов агрегатов и механизмов входящих в состав вооружения и военной техники
от 0 мм до 2500 мм
∆ = ± (30 - 200) мкм
5
Измерение углов - для измерения углов наклона, развала, схождения и других плоских углов при обслуживании вооружения и военной техники
от 00 до 3600
класс точности 0, 1, 2
∆ = от 0,5" – до 15'
6
Измерение массы - для измерения массы тела, учета принимаемых или выдаваемых материальных средств
от 1 мг до 200000 кг
класс точности 1; 2; 2,5; 4
класс точности Е1, Е2, F1, F2, М1, М2, М3
класс точности средний
∆ = от 0,1 мг – 100 кг
единицы измерения которых является единица массы
7
Измерение силы (сжатие, растяжение) - для измерения силы или прилагаемого усилия, при обслуживании и освидетельствования на прочность подъемных механизмов вооружения и военной техники
от 0,01 Н до 2000 кН;
от 0,5 кгс/м до 250 кгс/м
d = ± (0,1 – 5) %
8
Измерение момента силы - для измерения силы необходимой для осуществления затяжки болтов узлов и агрегатов вооружения и военной техники
от 1 Нм до 3000 Нм
от 0,5 кг/м до 50 кг/м
d = ± (0,5 – 5) %
9
Измерение давления - для измерения давления в системах, сосудах и агрегатах в целях учета материальных средств, соблюдения правил техники безопасности для сохранения жизни и здоровья личного состава и безаварийной эксплуатации вооружения и военной техники
от 0 Па до 250 Мпа;
от 0 до 2500 кг/см2
класс точности: 0,4; 0,6; 1,0; 1,5; 1,6; 2,5; 4
d = ± (0,5 – 5) %
(масла, воды, кислорода, жидкостей и газов)
10
Измерение вакуума - для измерения вакуума в системах, сосудах и агрегатах в целях соблюдения правил техники безопасности для сохранения жизни и здоровья личного состава и безаварийной эксплуатации вооружения и военной техники
от минус 105 Па до 0 Па;
от минус 104 кг/см2 до 0 кг/см2
класс точности: 0,4; 0,6; 1,0; 1,5; 1,6; 2,5; 4
d = ± (0,005 – 5) %
11
Измерение частоты вращения - для измерения частоты вращения электрических и механических механизмов и агрегатов двигателей вооружения и военной техники
от 0 до 60000 об/мин
класс точности 1,0; 1,5; 4,0
d = ± (0,4 – 5)%
12
Измерение частоты колебаний (вибрации) - для измерения частоты колебаний (вибрации) электрических и механических механизмов и агрегатов двигателей вооружения и военной техники

5 – 1000 Гц
0 мм/с2 – 1000 м/с2
d = ± (0,4 – 5)%
13
Жылдамдықты өлшеу – тексеру және сынау стенділерінде ұшу аппараттарының қозғалысы жылдамдығының параметрлерін өлшеу үшін
5 – 2000 км/сағ
D = (1 – 50) км/сағ
14
Сұйықтықтар мен газдардың шығысы мен мөлшерін өлшеу – қабылданатын немесе берілетін материалдық құралдарды есепке алу үшін
0,05 мл/с – 10 мл/с;
0,012 м3/сағ – 12500 м3/сағ;
4 л/мин – 250 л/мин
d = ± (0,1 – 5)%
(есептегіштер мен шығыс өлшегіштер) өлшем бірлігі (литр, текше метр және олардың еселігі) болып табылатын өлшем бірліктері
15
Ауа ағынының жылдамдығын өлшеу – метеостанциялардағы ауа ағынының жылдамдығын, сондай-ақ ұшу аппараттарының құрамына кіретін бақылау аппаратурасын өлшеу үшін
0,2 м/с – 30 м/с
∆ = ± (0,1 - 2) м/с
d = ± (0,5 – 10) %
16
Сұйықтықтар мен газдардың мөлшерін өлшеу – резервуарлар мен цистерналардағы сұйықтықтар мен газдардың мөлшерін өлшеу үшін
2 дм3 – 50000 дм3;
100 м3 – 200 000 дм3
d = ± (0,02 -0,5) %
17
Тығыздықты, үлес салмағын және концентрацияны өлшеу – жанар-жағармай материалдарының, улы-техникалық сұйықтықтар мен газдардың құрамына кіретін заттарды өлшеу үшін
4,0×10-7 м2/с – 3 г/см³;
0 % – 100 %;
650 кг/м3 – 2000 кг/м3
∆ = ± (10-5–10-6) г/см³

от 5 до 1000 Гц
от 0 мм/с2 до 1000 м/с2
d = ± (0,4 – 5)%
13
Измерение скорости - для измерения параметров скорости движения летательных аппаратов на проверочных и испытательных стендах
от 5 до 2000 км/ч
D = (1 – 50) км/ч
14
Измерение расхода и количества жидкостей и газов - для учета принимаемых или выдаваемых материальных средств
от 0,05 мл/с до 10 мл/с;
от 0,012 м3/ч до 12500 м3/ч;
от 4 л/мин до 250 л/мин
d = ± (0,1 – 5)%
(счетчики и расходомеры) единицы измерения которых является единица (литр, кубический метр и им кратные)
15
Измерение скорости потока воздуха - для измерения скорости потока воздуха на метеостанциях, а также контрольной аппаратуры входящей в состав летательных аппаратов
0,2 м/с до 30 м/с
∆ = ± (0,1 - 2) м/с
d = ± (0,5 – 10) %
16
Измерение объема жидкостей и газов - для измерения объема жидкостей и газов в резервуарах и цистерн
от 2 дм3 до 50000 дм3;
от 100 м3 до 200 000 дм3
d = ± (0,02 -0,5) %
17
Измерение плотности, удельного веса и концентрации - для измерения веществ входящих в состав горюче-смазочных материалов, ядовито-технических жидкостей и газов
от 4,0×10-7 м2/с до 3 г/см³;
от 0 % до 100 %;
от 650 кг/м3 до 2000 кг/м3
∆ = ± (10-5–10-6) г/см³

∆ = ± (0,05-0,5) %
∆ = ± (0,5-20) кг/м3
18
рН өлшеу – жанар-жағармай материалдарының құрамына кіретін рН заттардың деңгейін өлшеу үшін
минус 20 бірл. рН – 20 бірл рН
∆ = ± 0,003 бірл. рН – ± 0,5 бірл. рН
19
Ылғалдылықты өлшеу – мүлікті есепке алу, сақтау, пайдалану және жеке құрамның тұруы объектілеріндегі ылғалдылықты өлшеу үшін
0% – 100 %
∆ = ± 2% – ± 6 %
20
Температураны өлшеу – мүлікті есепке алу, сақтау, пайдалану және жеке құрамның тұруы объектілеріндегі температураны өлшеу үшін

∆ = ± (0,05-0,5) %
∆ = ± (0,5-20) кг/м3
18
Измерение рН - для измерения уровня рН веществ входящих в состав горюче-смазочных материалов
от минус 20 ед. рН до 20 ед.рН
∆ = от ± 0,003 ед. рН до ± 0,5 ед.рН
19
Измерение влажности - для измерения влажности на объектах учета, хранения, эксплуатации имущества и проживания личного состава
от 0% до 100 %
∆ = от ± 2% до ± 6 %
20
Измерение температуры - для измерения температуры на объектах учета, хранения, эксплуатации имущества и проживания личного состава

минус 200 °С – 1600 °С
d дов = ± (0,01 – 5,0) °С
d = ± (0,25 – 1,0 )%
21
Температураны өлшеу – жеке құрам болатын объектілердегі температураны өлшеу үшін
минус 80 °С – 100 °С
d дов = ± (0,01 – 5,0) °С
d = ± (0,25 – 1,0 )%
22
Жарық күшін өлшеу – қару-жарақ пен әскери техниканың құрамына кіретін оптикалық аспаптарды теңшеу және пайдалану кезінде жарық күшін өлшеу үшін
1 – 100000 лк
1 – 55000кд/м3
0 – 100 %
D = ± (2.0 – 10)%
D = ± (0,2 – 1,0)%
23
Жарық өткізу коэффициентін өлшеу – қару-жарақ пен әскери техниканың құрамына кіретін оптикалық аспаптарды теңшеу және пайдалану кезінде жарық өткізу коэффициентін өлшеу үшін
1 % – 100 %
D = ±(1,0 – 5,0) %
24
Жарықтың сыну күшін өлшеу – қару-жарақ пен әскери техниканың құрамына кіретін оптикалық аспаптарды теңшеу және пайдалану кезінде жарықтың сыну күшін өлшеу үшін
минус 30 дптр – 25 дптр
D = ± (0,05 - 0,25) дптр
d = ±0,25%
25
Шу мен дірілді өлшеу – мүлікті есепке алу, сақтау, пайдалану объектілерінде шу мен дірілді өлшеу үшін
20 – 140 дБ
1 – 40000 Гц
дәлдік сыныбы 0,5; 1,0; 1,5
D = ± (0,5 – 1,0) дБ
26
Тұрақты ток кернеуін өлшеу – қару-жарақ пен әскери техника объектілерін пайдалану кезінде өлшеу үшін
10-6 – 5000 В
дәлдік сыныбы 1,0; 1,5; 2,0; 2,5; 4,0
d = ± (0,0002 % - 10) %
27
Ауыспалы ток кернеуін өлшеу – қару-жарақ пен әскери техника объектілерін пайдалану кезінде өлшеу үшін
10-6 – 5000 В
дәлдік сыныбы 1,0; 1,5; 2,0; 2,5; 4,0
d = ± (0,0002 % - 10) %
28
Ауыспалы ток күшін өлшеу – қару-жарақ пен әскери техника объектілерін пайдалану кезінде өлшеу үшін
10-10 – 150 А
дәлдік сыныбы 1,0; 1,5; 2,0; 2,5; 4,0
d = ± (0,0002 % - 10) %
29
Тұрақты ток күшін өлшеу – қару-жарақ пен әскери техника объектілерін пайдалану кезінде өлшеу үшін
10-10 – 150 А
дәлдік сыныбы 1,0; 1,5; 2,0; 2,5; 4,0
d = ± (0,0002 % - 10) %
30
Электр кедергісін өлшеу – қару-жарақ пен әскери техника объектілерін пайдалану кезінде өлшеу үшін
10-4 – 1015 Ом
дәлдік сыныбы 1,0; 1,5; 2,0; 2,5; 4,0
d = ± (0,0002 % - 10) %
31
Электр сыйымдылығын өлшеу – қару-жарақ пен әскери техника объектілерін пайдалану кезінде өлшеу үшін
10-14 – 0,02 Ф
дәлдік сыныбы 0,5; 1,0; 1,5; 2,0; 2,5; 4,0
d = ± (0,05 % - 10) %
32
Электромагниттік индукцияны өлшеу – қару-жарақ пен әскери техника объектілерін пайдалану кезінде өлшеу үшін
0,1 мкГн – 1000 Гн

от минус 200 °С до 1600 °С
d дов = ± (0,01 – 5,0)°С
d = ± (0,25 - 1,0 )%
21
Измерение температуры - для измерения температуры на объектах нахождения личного состава
от минус 80 °С до 100 °С
d дов = ± (0,01 – 5,0) °С
d = ± (0,25 - 1,0 )%
22
Измерение силы света - для измерения силы света при настройке и эксплуатации оптических приборов, входящих в состав вооружения и военной техники
от 1 до 100000 лк
от 1 до 55000кд/м3
от 0 до 100 %
D = ± (2.0 – 10)%
D = ± (0,2 – 1,0)%
23
Измерение коэффициента светового пропускания - для измерения коэффициента светового пропускания при настройке и эксплуатации оптических приборов, входящих в состав вооружения и военной техники
от 1 % до 100 %
D = ± (1,0 – 5,0) %
24
Измерение силы преломления света - для измерения силы преломления света при настройке и эксплуатации оптических приборов, входящих в состав вооружения и военной техники
от минус 30 дптр до 25 дптр
D = ± (0,05 - 0,25) дптр
d = ±0,25%
25
Измерение шума и вибрации - для измерения шума и вибрации на объектах учета, хранения, эксплуатации имущества
от 20 до 140 дБ
от 1 до 40000 Гц
класс точности 0,5; 1,0; 1,5
D = ± (0,5 – 1,0) дБ
26
Измерение напряжения постоянного тока - для измерения при эксплуатации объектов вооружения и военной техники
от 10-6 до 5000 В
класс точности 1,0; 1,5; 2,0; 2,5; 4,0
d = ± (0,0002 % - 10) %
27
Измерение напряжения переменного тока - для измерения при эксплуатации объектов вооружения и военной техники
от 10-6 до 5000 В
класс точности 1,0; 1,5; 2,0; 2,5; 4,0
d = ± (0,0002 % - 10) %
28
Измерение силы переменного тока - для измерения при эксплуатации объектов вооружения и военной техники
от 10-10 до 150 А
класс точности 1,0; 1,5; 2,0; 2,5; 4,0
d = ± (0,0002 % - 10) %
29
Измерение силы постоянного тока - для измерения при эксплуатации объектов вооружения и военной техники
от 10-10 до 150 А
класс точности 1,0; 1,5; 2,0; 2,5; 4,0
d = ± (0,0002 % - 10) %
30
Измерение электрического сопротивления - для измерения при эксплуатации объектов вооружения и военной техники
от 10-4 до 1015 Ом
класс точности 1,0; 1,5; 2,0; 2,5; 4,0
d = ± (0,0002 % - 10) %
31
Измерение электрической Ұмкости - для измерения при эксплуатации объектов вооружения и военной техники
от 10-14 до 0,02 Ф
класс точности 0,5; 1,0; 1,5; 2,0; 2,5; 4,0
d = ± (0,05 % - 10) %
32
Измерение электромагнитной индукции - для измерения при эксплуатации объектов вооружения и военной техники
от 0,1 мкГн до 1000 Гн

d = ± (0,02 – 10) %
33
Электр сигналының қуатын өлшеу – қару-жарақ пен әскери техника объектілерін пайдалану кезінде өлшеу үшін
0 – 400 Вт
d = ± (1 – 10) %
34
Жиілікті өлшеу – қару-жарақ пен әскери техника объектілерін пайдалану кезінде сигналдардың жиілігін өлшеу үшін
0 – 37,5 ГГц
d = ± (0,05-5×10-9) %
35
Уақытты өлшеу – қару-жарақ пен әскери техника объектілерін пайдалану кезінде аппаратураның уақытын, жұмыс уақытын өлшеу үшін

d = ± (0,02 – 10) %
33
Измерение мощности электрического сигнала - для измерения при эксплуатации объектов вооружения и военной техники
от 0 до 400 Вт
d = ± (1 – 10) %
34
Измерение частоты - для измерения частоты сигналов при эксплуатации объектов вооружения и военной техники
от 0 до 37,5 ГГц
d = ± (0,05-5×10-9) %
35
Измерение времени - для измерения времени, наработки часов аппаратуры при эксплуатации объектов вооружения и военной техники

0 с – 9 сағат 59 минут 59 с
d = ± (0,005 - 0,05) %
36
Сигналдың әлсіреуін өлшеу – қару-жарақ пен әскери техника объектілерін пайдалану кезінде өлшеу үшін
0 – 140 дБ
D = ± (0,03 - 5) дБ
37
Амплитудалық модуляция және жиіліктің девиациясы коэффициентін өлшеу – қару-жарақ пен әскери техника объектілерін пайдалану кезінде өлшеу үшін
0,1 – 100 %
1 – 1000 кГц
D = ± (0,015 - 3) %
d = ± (2 – 5) %
38
Сіңірілетін қуатты өлшеу – қару-жарақ пен әскери техника объектілерін пайдалану кезінде өлшеу үшін
0,1мкВт – 5000 Вт
d = ± (0,1 – 25) %
39
Беру және көрсету коэффициенттерін өлшеу – қару-жарақ пен әскери техника объектілерін пайдалану кезінде өлшеу үшін
1,05 – 5

от 0 с до 9 часов 59 минут 59 с
d = ± (0,005 - 0,05) %
36
Измерение ослабление сигнала - для измерения при эксплуатации объектов вооружения и военной техники
от 0 до 140 дБ
D = ± (0,03 - 5) дБ
37
Измерение коэффициента амплитудной модуляции и девиации частоты - для измерения при эксплуатации объектов вооружения и военной техники
от 0,1 до 100 %
от 1 до 1000 кГц
D = ± (0,015 - 3) %
d = ± (2 – 5) %
38
Измерение поглощаемой мощности - для измерения при эксплуатации объектов вооружения и военной техники
от 0,1мкВт до 5000 Вт
d = ± (0,1 – 25) %
39
Измерение коэффициентов передачи и отражения - для измерения при эксплуатации объектов вооружения и военной техники
от 1,05 до 5

D = ± (0,05 - 5) К
40
Фазалардың айырмашылығын өлшеу – қару-жарақ пен әскери техника объектілерін пайдалану кезінде өлшеу үшін
0 – 360 °
D = ± (0,1 - 2,5) °
41
Күшейту коэффициентін өлшеу – қару-жарақ пен әскери техника объектілерін пайдалану кезінде өлшеу үшін
минус 20 – 100 дБ
d =± (4 – 25) %
42
Рентген және гамма сәулелену дозасын өлшеу – жеке құрамның өмірі мен денсаулығын сақтау мақсатында, сондай-ақ қару-жарақ пен әскери техника объектілерін пайдалану кезінде
60 нЗв/сағ – 10 Зв/сағ;
0,0272 мкР/с – 830 мкР/с;
0,03 – 4,4 МэВ
d = ± (2,5 - 30) %
43
Альфа-бета-гамма сәулелену спектрін өлшеу – қару-жарақ пен әскери техника объектілерін пайдалану кезінде өлшеу үшін
20 – 6000 кэВ
d = ± (1 – 60) %
44
Радионуклидтердің белсенділігін өлшеу – қару-жарақ пен әскери техника объектілерін пайдалану кезінде өлшеу үшін
1,5 Бк – 106 Бк
d = ± (4 – 15) %
Негізгі пайдаланылатын қысқартулар:
А – ампер;
В – вольт;
кВт – киловатт;
кг – килограмм;
мг – миллиграмм;
л/мин – минутына литр;
м – метр;
мм – миллиметр;
мкм – микрометр;
м/с – секундына метр;
кН – килоньютон;
ГОм – гигаом;
МОм – мегаом;
Па – паскаль;
гПа – гектопаскаль;
кПа – килопаскаль;
МПа – мегапаскаль;
ГГц – гигагерц;
дптр – диоптрия;
рН – сутегі көрсеткіші;
нЗв /сағ – сағатына нанозиверт;
мкР / с – секундына микрорентген;
°С – Цельсий градусы;
° – градус;
' – минут;
" – секунд;
% – процент;
D – абсолютті қателік;
d – салыстырмалы қателік.

D = ± (0,05 - 5) К
40
Измерение разности фаз - для измерения при эксплуатации объектов вооружения и военной техники
от 0 до 360 °
D = ± (0,1 - 2,5) °
41
Измерение коэффициента усиления - для измерения при эксплуатации объектов вооружения и военной техники
от минус 20 до 100 дБ
d =± (4 – 25) %
42
Измерение дозы рентгеновского и гамма излучения - в целях сохранности жизни и здоровья личного состава, а также при эксплуатации объектов вооружения и военной техники
от 60 нЗв/ч до 10 Зв/ч;
от 0,0272 мкР/с до 830 мкР/с;
от 0,03 до 4,4 МэВ
d = ± (2,5 - 30) %
43
Измерение спектра альфа-бета-гамма излучения - для измерения при эксплуатации объектов вооружения и военной техники
от 20 до 6000 кэВ
d = ± (1 – 60) %
44
Измерение активности радионуклидов - для измерения при эксплуатации объектов вооружения и военной техники
1,5 Бк до 106 Бк
d = ± (4 – 15) %
Основные используемые сокращения:
А – ампер;
В – вольт;
кВт – киловатт;
кг – килограмм;
мг –миллиграмм;
л/мин – литр в минуту;
м – метр;
мм – миллиметр;
мкм – микрометр;
м/с – метр в секунду;
кН – килоньютон;
ГОм – гигаом;
МОм – мегаом;
Па – паскаль;
гПа – гектопаскаль;
кПа – килопаскаль;
МПа – мегапаскаль;
ГГц – гигагерц;
дптр – диоптрия;
рН – водородный показатель;
нЗв/ч – нанозиверт в час;
мкР/с – микрорентген в секунду;
°С – градус Цельсия;
° – градус;
' – минута;
" – секунда;
% – процент;
D – абсолютная погрешность;
d – относительная погрешность.