"Жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын іске асырып жатқан Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының әскери, арнаулы оқу орындарына оқуға қабылдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2016 жылғы 13 қаңтардағы № 2 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2019 жылғы 31 мамырдағы № 35/қе бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 3 маусымда № 18776 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын іске асырып жатқан Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының әскери, арнаулы оқу орындарына оқуға қабылдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2016 жылғы 13 қаңтардағы № 2 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13104 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 29 ақпанда жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 5-1-бабының 9) тармақшасына және "Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдары туралы" 2012 жылғы 13 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
аталған бұйрықпен бекітілген Жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын іске асырып жатқан Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының әскери, арнаулы оқу орындарына оқуға қабылдау қағидаларында:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
4-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) оқуға кандидаттарды олардың тұрғылықты, оқу немесе жұмыс (қызмет) ету орны бойынша кәсіби бағыттау, іріктеу және арнайы тексеру жөніндегі жұмыстар жүргізіледі.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Оқуға кандидаттар қызметке жарамдылығын анықтау үшін олардың тұрғылықты жері, оқу немесе жұмыс (қызмет) орны әскери-дәрігерлік комиссияларда психофизиологиялық және медициналық куәландырудан, сондай-ақ полиграфологиялық зерттеуден өтеді.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Кандидатты ҰҚО ЖОО-ға оқуға қабылдау қызметкерлерді дайындау курстары бойынша ҰҚК ЖОО-ның басшылары бөлек жүргізеді.";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. ҰҚО ЖОО-ға оқуға қабылдау тәртібі";
12-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) жоғары білімнің білім беру бағдарламалары бойынша тұрғылықты, оқу немесе жұмыс (қызмет) орны бойынша ҰҚК органдарына тестілеуді қай тілде тапсыратындығын және қай тілде білім алатынын көрсете отырып:
әскерге шақырылушылар және запастағы әскери міндеттілер – еркін нысанда өтініш;
әскери қызметшілер (қызметкерлер) – әскери бөлімнің (ҰҚК органдарының) басшылығымен келісілген баянат береді.
Өтінішке (баянатқа) қосымша мыналар ұсынылады:
жалпы орта білімі туралы қосымшасымен бірге аттестат көшірмесі немесе техникалық және кәсіби білімі туралы не болмаса орта білімнен кейінгі білім туралы қосымшасымен бірге диплом көшірмесі;

О внесении изменений в приказ Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 13 января 2016 года № 2 "Об утверждении Правил приема на обучение в военные, специальные учебные заведения органов национальной безопасности Республики Казахстан, реализующие образовательные программы высшего образования"
Приказ Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 31 мая 2019 года № 35/қе. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 июня 2019 года № 18776
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 13 января 2016 года № 2 "Об утверждении Правил приема на обучение в военные, специальные учебные заведения органов национальной безопасности Республики Казахстан, реализующие образовательные программы высшего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13104, опубликован 29 февраля 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 9) статьи 5-1 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании" и пунктом 3 статьи 10 Закона Республики Казахстан от 13 февраля 2012 года "О специальных государственных органах Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах приема на обучение в военные, специальные учебные заведения органов национальной безопасности Республики Казахстан, реализующие образовательные программы высшего образования, утвержденных указанным приказом:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
подпункт 2) пункта 4 изложить в следующей редакции:
"2) проводится работа по профессиональной ориентации, отбору и специальной проверке кандидатов на учебу по месту их жительства, учебы или работы (службы).";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Кандидаты на учебу по месту их жительства, учебы или работы (службы) проходят психофизиологическое и медицинское освидетельствования в военно-врачебных комиссиях, а также полиграфологическое исследование для определения пригодности к службе.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Зачисление кандидата на учебу в вузы ОНБ проводится раздельно по курсам подготовки сотрудников руководителями вузов ОНБ.";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок приема на обучение в вузы ОНБ";
подпункт 1) пункта 12 изложить в следующей редакции:
"1) по образовательным программам высшего образования подают в органы КНБ по месту жительства, учебы или работы (службы) с указанием языка сдачи тестирования и обучения из числа:
призывников и военнообязанных запаса – заявление в произвольной форме;
военнослужащих (сотрудников) – рапорт в произвольной форме, согласованный с руководством войсковой части (органы КНБ).
К заявлению (рапорту) прилагаются:
копия аттестата об общем среднем образовании с приложением или копия диплома о техническом и профессиональном образовании либо о послесреднем образовании с приложением;

"Білім алуды аяқтамаған адамдарға берілетін анықтама нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылыми министрінің 2009 жылғы 12 маусымдағы № 289 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5717 болып тіркелген) бекітілген анықтама нысанына сәйкес жалпы орта, техникалық және кәсіби білім алуды, сондай-ақ орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарын аяқтамаған адамдарға берілетін анықтама (түпнұсқа);
жеке басын куәландыратын құжат (көшірме);
туу туралы куәлік (көшірме);
алты фотосурет (бас киімсіз, көлемі 4,5 х 6 см);
өмірбаян және сауалнама (түпнұсқа);";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Соңғы кәсіби іріктеуге қатысу үшін келген кезде кандидат ҰҚО ЖОО-ның қабылдау комиссиясына салыстырып тексеру өткізу үшін мынадай құжаттардың түпнұсқаларын ұсынады:
1) жоғары білімнің білім беру бағдарламалары бойынша – жеке басын куәландыратын құжат, жалпы орта білімі туралы аттестат қосымшасымен бірге немесе техникалық және кәсіби білімі туралы не орта білімнен кейінгі білімі туралы диплом қосымшасымен бірге, тестілеу нәтижесі 50 балдан төмен болмайтын келесі пәндер бойынша: Қазақстан тарихы, математикалық сауаттылық, оқу сауаттылығы (білім алған тілінде) бойынша 5 балдан төмен емес, әр бейіндік пән бойынша 5 балдан төмен емес Ұлттық бірыңғай тестілеудің (бұдан әрі – ҰБТ) нәтижелері бойынша сертификат. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Академиясына оқуға түсу үшін кандидат жалпы орта білімнің жалпы білім беру, техникалық және кәсіптік (бастауыш және орта кәсіптік), орта білім беруден кейінгі білім беру бағдарламаларының кез келген екі пәнін таңдауға құқылы. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің академиясына оқуға түсушілер үшін бейіндік пәндер: математика – география;
2) жоғары білімнің оқыту мерзімі қысқартылған білім беру бағдарламалары бойынша – жеке басын куәландыратын құжат, жоғары білімі туралы диплом, дипломға қосымша (транскрипт), әскери билет немесе тіркеу куәлігі.";
14-тармақ алып тасталсын;
21-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) ҰҚО ЖОО-ға оқуға кандидаттарды оқуға қабылдау мәселелеріне байланысты апелляциялар бойынша шешім қабылдайды;";
26, 27, 28, 29, 30 және 31-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"26. Кандидаттың оқуға кәсіби жарамдылығын бағалау қызметтік іс-қимылдың жоспарланып отырған учаскесінің (бағытының) талаптарына сәйкес келу дәрежесін анықтауға бағытталған және арнайы (сараптамалық) комиссия жүзеге асырады.

справка, выдаваемая лицам, не завершившим образование, общих средних, технических и профессиональных, а также послесредних организаций образования (подлинник) согласно форме, утвержденной приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 12 июня 2009 года № 289 "Об утверждении форм справки, выдаваемой лицам, не завершившим образование" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5717);
удостоверение личности (копия);
свидетельство о рождении (копия);
шесть фотографий (без головного убора, размером 4,5 х 6 см);
автобиография и анкета (подлинник);";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. По прибытии для участия в окончательном профессиональном отборе кандидат в приемную комиссию вуза ОНБ предъявляет, в том числе для проведения сверки, оригиналы следующих документов:
1) по образовательным программам высшего образования – документ, удостоверяющий личность, свидетельство о рождении, аттестат об общем среднем образовании с приложением или диплом о техническом и профессиональном образовании либо о послесреднем образовании с приложением, сертификат по результатам Единого национального тестирования (далее – ЕНТ) с результатами тестирования не менее 50 баллов, в том числе не менее 5 баллов – по истории Казахстана, математической грамотности, грамотности чтения (на языке обучения), и не менее 5 баллов по каждому профильному предмету. Для поступления в Академию Комитета национальной безопасности Республики Казахстан кандидат имеет право выбрать любые два предмета общеобразовательной учебной программы общего среднего образования, образовательные программы технического и профессионального (начального профессионального или среднего профессионального), послесреднего образования. Для поступающих в Академию Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан профильные предметы: математика – география;
2) по образовательным программам высшего образования с сокращенным сроком обучения – документ, удостоверяющий личность, диплом о высшем образовании, приложение к диплому (транскрипт), военный билет или приписное свидетельство.";
пункт 14 исключить;
подпункт 3) пункта 21 изложить в следующей редакции:
"3) принимает решение по апелляциям, связанным с вопросами зачисления кандидатов на учебу в вузы ОНБ;";
пункты 26, 27, 28, 29, 30 и 31 изложить в следующей редакции:
"26. Оценка профессиональной пригодности направлена на определение степени соответствия кандидата на учебу требованиям планируемого участка (направления) служебной деятельности и осуществляется специальной комиссией (экспертной).

27. Кандидаттардың дене шынықтыру дайындығын тексеруді осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес кандидаттардың дене шынықтыру дайындығын бағалау өлшемшарттарына сәйкес арнайы (пәндік) комиссия жүзеге асырады.
28. Саясаттану бойынша білім емтихан түрінде тексеріледі және арнайы (пәндік) комиссия бағалайды.
29. Ауызша-жазбаша дағдылар жазба жұмысты (эссе) орындау түрінде тексеріледі және арнайы (пәндік) комиссия бағалайды.
30. Оқуға қабылдау тәртібі туралы ақпарат, ҰҚО ЖОО қабылдау комиссиясының оқуға қабылдау мәселелері және соңғы кәсіби іріктеу нәтижелері бойынша шешімі ақпараттық стендінде орналастырылады немесе қабылдау комиссиясының мүшелері ҰҚО ЖОО-ға оқуға кандидаттардың алдында ауызша жариялайды.
31. ҰҚО ЖОО-ға қабылдау конкурстық негізде мандаттық комиссияның шешімімен жүргізіледі:
соңғы кәсіби іріктеу деректерін ескере отырып, ҰБТ балдарына сәйкес жоғары білімнің білім беру бағдарламалары бойынша;
соңғы кәсіби іріктеу нәтижелері бойынша жоғары білімнің оқыту мерзімі қысқартылған білім беру бағдарламалары бойынша.";
33-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"33. Конкурс өткізу кезінде бірдей көрсеткіштер болған жағдайда:
1) жоғары білімнің білім беру бағдарламалары бойынша:
жетім балалар және ата-анасының асырауынсыз қалған балалар;
соғысқа қатысушыларға берілетін жеңілдіктер мен кепілдіктерге теңестірілген адамдар;
"Алтын белгі" белгісімен марапатталған адамдар;
үздік білімі туралы құжаты (куәліктер, аттестаттар, дипломдар) бар адамдар;
тізбесін білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындайтын жалпы білім беретін пәндер бойынша халықаралық олимпиадалар мен ғылыми жобалар конкурстарының (ғылыми жарыстардың) жеңімпаздары (бірінші, екінші және үшінші дәрежелі дипломдармен марапатталған), республикалық және халықаралық орындаушылар конкурстарының және спорттық жарыстардың (бірінші, екінші және үшінші дәрежелі дипломдармен марапатталған) соңғы үш жылдағы жеңімпаздарының, сондай-ақ өздері таңдаған мамандықтары олимпиаданың, конкурстың немесе спорттық жарыстың пәніне сәйкес келген жағдайда, жалпы білім беретін пәндер бойынша ағымдағы жылғы Президенттік, республикалық олимпиадалар мен ғылыми жобалар конкурстарының (бірінші, екінші және үшінші дәрежелі дипломдармен марапатталған) жеңімпаздары;
"Жас ұлан" республикалық мектебінің түлектері (ШҚ академиясына түсушілер үшін);
әскери дайындық бойынша қосымша бағдарламалары бар білім беру ұйымдарының тәрбиеленушілері (ШҚ академиясына түсушілер үшін);
2) жоғары білімнің оқыту мерзімі қысқартылған білім беру бағдарламалары бойынша:
үздік білімі туралы құжаттары (дипломы) бар адамдар;
диплом қосымшасында (транскриптте) анағұрлым жоғары орташа балы бар адамдар басымдыққа ие болады.";
ескертпе алып тасталсын.

27. Проверка физической подготовленности кандидатов осуществляется специальной комиссией (предметной) в соответствии с критериями оценки физической подготовленности кандидатов согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
28. Знания по политологии проверяются в форме экзамена и оцениваются специальной комиссией (предметной).
29. Письменно-речевые навыки проверяются в форме выполнения письменной работы (эссе) и оцениваются специальной комиссией (предметной).
30. Информация о порядке приема, решения приемной комиссии вуза ОНБ по вопросам приема и результаты окончательного профессионального отбора помещаются на информационном стенде или объявляются устно членами приемной комиссии перед кандидатами на учебу в вузы ОНБ.
31. Зачисление в вузы ОНБ производится по решению мандатной комиссии на конкурсной основе:
по образовательным программам высшего образования в соответствии с баллами ЕНТ с учетом данных окончательного профессионального отбора;
по образовательным программам высшего образования с сокращенным сроком обучения по результатам окончательного профессионального отбора.";
пункт 33 изложить в следующей редакции:
"33. При одинаковых показателях при проведении конкурса имеют преимущество:
1) по образовательным программам высшего образования:
дети-сироты и дети, оставшиеся без попечения родителей;
лица, приравненные по льготам и гарантиям к участникам войны;
лица, награжденные знаком "Алтын белгі";
лица, имеющие документы об образовании (свидетельства, аттестаты, дипломы) с отличием;
победители международных олимпиад и конкурсов научных проектов (научных соревнований) по общеобразовательным предметам (награжденные дипломами первой, второй и третьей степени), республиканских и международных конкурсов исполнителей и спортивных соревнований (награжденные дипломами первой, второй и третьей степени) последних трех лет, перечень которых определяется уполномоченным органом в области образования, а также победители Президентской, республиканских олимпиад и конкурсов научных проектов по общеобразовательным предметам (награжденные дипломами первой, второй и третьей степени) текущего года при условии соответствия выбранной ими специальности предмету олимпиады, конкурса или спортивного соревнования;
выпускники Республиканской школы "Жас ұлан" (для поступающих в Академию ПС);
воспитанники организаций образования с дополнительными программами по военной подготовке (для поступающих в Академию ПС);
2) по образовательным программам высшего образования с сокращенным сроком обучения:
лица, имеющие документы об образовании (дипломы) с отличием;
лица, имеющие более высокий средний балл приложения к диплому (транскрипта).";
примечание исключить.

2. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Кадрлар департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің интернет-ресурсына орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықпен Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілері таныстырылсын.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитетінің
Төрағасы ұлттық қауіпсіздік генерал-майоры
К. Мәсімов

2. Департаменту кадров Комитета национальной безопасности Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Комитета национальной безопасности Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Комитета национальной безопасности Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. С настоящим приказом ознакомить сотрудников и военнослужащих органов национальной безопасности Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Комитета национальной безопасности
Республики Казахстан
генерал-майор национальной безопасности
К. Масимов