Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2019 жылғы 26 шілдедегі № 334 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 29 шілдеде № 19105 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 5 т. қараңыз
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жалпы білім беру ұйымдарына арналған жалпы білім беретін пәндердің, таңдау курстарының және факультативтердің үлгілік оқу бағдарламаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2013 жылғы 3 сәуірдегі № 115 бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8424 болып тіркелді, "Егемен Қазақстан" газетінің 2013 жылғы 12 маусымдағы № 146 (28085) санында жарияланды) келесі өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1-тармақтың 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) бастауыш білім берудің жалпы білім беретін пәндері бойынша үлгілік оқу бағдарламалары осы бұйрыққа 175 – 191-2-қосымшаларға сәйкес;";
34, 70, 90 және 188-2-қосымшалар осы бұйрыққа 1, 2, 3 және 4-қосымшаларға сәйкес редакцияда жазылсын;
191-1, 191-2, 198-1 және 198-2-қосымшалар осы бұйрыққа 5, 6, 7 және 8-қосымшаларға сәйкес толықтырылсын;
аталған бұйрықтың 193-қосымшасының:
1-тармағы келесі редакцияда жазылсын:
"1. Оқу бағдарламасы "Білім берудің барлық деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 604 бұйрығымен бекітілген Негізгі орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17669 тіркелген).";
6-тармағы келесі редакцияда жазылсын:
1. "Қазақ әдебиеті" пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 5-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында – 68 сағат;
2) 6-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында – 68 сағат;
3) 7-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында – 68 сағат;
4) 8-сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында – 102 сағат;
5) 9-сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында – 102 сағат.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына тәуелді (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген).

О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра образования и науки Республики Казахстан
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 26 июля 2019 года № 334. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 июля 2019 года № 19105.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие настоящего приказа см.
п. 5.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 3 апреля 2013 года № 115 "Об утверждении типовых учебных программ по общеобразовательным предметам, курсам по выбору и факультативам для общеобразовательных организаций" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8424, опубликован в газете "Казахстанская правда" 12 июня 2013 года под № 198-199 (27472-27473)) следующие изменения и дополнения:
подпункт 6) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"6) типовые учебные программы по общеобразовательным предметам начального образования согласно приложениям 175 – 191-2 к настоящему приказу;";
приложения 34, 70, 90 и 188-2 изложить в редакции согласно приложениям 1, 2, 3 и 4 к настоящему приказу;
дополнить приложениями 191-1, 191-2, 198-1 и 198-2 согласно приложениям 5, 6, 7 и 8 к настоящему приказу;
в приложении 193 к указанному приказу:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом основного среднего образования, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31октября 2018 года № 604 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования всех уровней образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 17669).";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Максимальный объем учебной нагрузки учебного предмета "Казахская литература" составляет:
1) в 5 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 6 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
3) в 7 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
4) в 8 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
5) в 9 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под №8170).";

көрсетілген бұйрыққа 200-қосымшасы осы бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрыққа 204-қосымшада:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 604 бұйрығымен бекітілген Негізгі орта білім берудің (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру) мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17669 болып тіркелген).";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. "Биология" пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
6) 7-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында – 68 сағат;
7) 8-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында – 68 сағат;
8) 9-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында – 68 сағат.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына тәуелді (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 болып тіркелген).";
көрсетілген бұйрыққа 206 және 207-қосымшалар осы бұйрыққа 10 және 11-қосымшаларға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. "Жалпы білім беру ұйымдарына арналған жалпы білім беретін пәндердің, таңдау курстарының мен факультативтердің үлгілік оқу бағдарламаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2013 жылғы 3 сәуірдегі № 115 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрі міндетін атқарушының 2017 жылғы 25 қазандағы № 545 бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу туралы тізілімінде № 15982 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 28 қарашадағы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде электронды түрде жарияланды) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрыққа 3-қосымшада:
20-тармақтың 15) тармақшасы мына редакцияда жазылсын:
"15) Қажығали Мұхамбетқалиев "Тар кезең" романы.";
аталған қосымшаның негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған "Қазақ әдебиеті" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспарында:
мына жол:
"
Мәңгілік Ел – мәңгілік мұрат
Н.Айтұлы "Бәйтерек" поэмасы,
К. Гамсун "Аштық" романы
Түсіну және жауап беру
9.1.1.1 әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау;
9.1.2.1 әдеби шығармадағы психологизмді анықтау;
9.1.3.1 көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтау;
9.1.4.1 көркем шығармалардан алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолдану
Анализ және интерпретация
9.2.1.1 эпикалық, поэтикалық, драмалық мәтіндердегікомпозициялық амалдарды талдау;
9.2.2.1 автор бейнесінің идеялық-стилистикалық тұтастырушы ретіндегі рөліне талдау жасау;
9.2.3.1 шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдай отырып, автор стиліне баға беру;
9.2.4.1 автор стиліне сүйене отырып, шығармашылық жұмыс жазу
Бағалау және салыстыру
9.3.2.1 шығармадағы ұрпақтар сабақтастығы көрінісін заманауи тұрғыдасалыстырып, жаңашылдығына баға беру;
9.3.3.1 шығарманың идеясын ғаламдық тұрғыдан талдап, әдеби эссе жазу;
9.3.4.1 әдеби шығарманы қазақ әдебиеті мен әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап, шағын сын мақала жазу
"
келесі редакцияда жазылсын:
"
Мәңгілік Ел – мәңгілік мұрат
Н.Айтұлы "Бәйтерек" поэмасы,
Қажығали Мұхамбетқалиев "Тар кезең" романы
Түсіну және жауап беру
9.1.1.1 әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау;
9.1.2.1 әдеби шығармадағы психологизмді анықтау;
9.1.3.1 көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтау;
9.1.4.1 көркем шығармалардан алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолдану
Анализ және интерпретация
9.2.1.1 эпикалық, поэтикалық, драмалық мәтіндердегі композициялық амалдарды талдау;
9.2.2.1 автор бейнесінің идеялық-стилистикалық тұтастырушы ретіндегі рөліне талдау жасау;
9.2.3.1 шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдай отырып, автор стиліне баға беру;
9.2.4.1 автор стиліне сүйене отырып, шығармашылық жұмыс жазу
Бағалау және салыстыру
9.3.2.1 шығармадағы ұрпақтар сабақтастығы көрінісін заманауи тұрғыдасалыстырып, жаңашылдығына баға беру;
9.3.3.1 шығарманың идеясын ғаламдық тұрғыдан талдап, әдеби эссе жазу;
9.3.4.1 әдеби шығарманы қазақ әдебиеті мен әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап, шағын сын мақала жазу
";
көрсетілген бұйрыққа 15-қосымшада:

приложение 200 к указанному приказу изложить в редакции согласно приложению 9 к настоящему приказу;
в приложении 204 к указанному приказу:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом среднего образования (начального, основного среднего, общего среднего образования), утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года №604 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под №17669).";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Максимальный объҰм учебной нагрузки по предмету "Биология" составляет:
1) в 7 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 8 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
3) в 9 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под №8170).";
приложения 206 и 207 к указанному приказу изложить в редакции согласно приложениям 10 и 11 к настоящему приказу.
2. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра образования и науки Республики Казахстан от 25 октября 2017 года № 545 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 3 апреля 2013 года № 115 "Об утверждении типовых учебных программ по общеобразовательным предметам, курсам по выбору и факультативам для общеобразовательных организаций" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 15982, опубликован в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде от 28 ноября 2017 года) следующие изменения:
в приложении 3 к указанному приказу:
подпункт 15) пункта 20 изложить в следующей редакции:
"15) Роман Кажыгали Мухамбеткалиева "Тар кезең".";
в Долгосрочном плане по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Казахская литература" для 5-9 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию к указанному приложению:
строку:
"
Мәңгілік Ел – вечная цель
Поэма Н. Айтұлы "Бәйтерек",
Роман Кнут Гамсуна "Аштық"
Понимание и ответы на вопросы
9.1.3.1 самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, отражающие тематику произведения;
9.1.4.1 составлять сложный цитатный план
Анализ и интерпретация
9.2.1.1 определять жанр и его признаки (трагедия, комедия, поэма);
9.2.7.1 определять способы выражения авторского отношения к героям;
9.2.9.1 писать творческие работы (письмо литературному герою, сценарии), выражая отношение к герою, его поступкам, используя изобразительные средства
Оценка и сравнительный анализ
9.4.3.1 сопоставлять произведения (или фрагменты) русской, казахской и мировой литературы, близкие по тематике/ проблематике/жанру, учитывая особенности национальной культуры;
9.4.4.1 оценивать устные и письменные высказывания (свои, одноклассников и другие) с точки зрения полноты и глубины раскрытия темы, композиционного единства и фактологической точности
"
изложить в следующей редакции:
"
Мәңгілік Ел – вечная цель
Поэма Н. Айтұлы "Бәйтерек",
роман Кажыгали Мухамбеткалиева "Тар кезең"
Понимание и ответы на вопросы
9.1.1.1 осуществлять сюжетно-композиционный анализ литературного произведения;
9.1.2.1 анализировать литературное произведение с точки зрения психологизма;
9.1.3.1 определять систему персонажей в соответствии с идеей художественного произведения;
9.1.4.1 использовать отрывки из художественных произведений в творческой работе
Анализ и интерпретация
9.2.1.1 осуществлять анализ композиционных действий в эпических, поэтических, драматических текстах;
9.2.2.1 делать разбор идейно-стилистического образа автора в виде компоновочной роли;
9.2.3.1 давать оценку стиля автора, анализируя виды проявления и выразительности литературного языка в произведении (троп и фигура);
9.2.4.1 писать творческую работу, опираясь на стиль автора
Оценка и сравнительный анализ
9.3.2.1 оценивать новизну на основе сопоставления с современной картиной отражения преемственности поколений в произведении;
9.3.3.1 анализировать идею произведения в глобальном плане, писать литературное эссе;
9.3.4.1 проанализировав литературное произведение в сопоставлении с образцами казахской и мировой литературы, написать небольшую критическую статью
";
в приложении 15 к указанному приказу:

14-тармақтың 14) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"14) "Көбею". Адамның жыныс жүйесінің құрылымы мен қызметі. Екінші реттік жыныстық белгілер. Ұлдар мен қыздардың жыныстық жетілуі. Биологиялық және әлеуметтік жетілу. Менструалдық цикл. Менструалдық циклдағы эстроген мен прогестерон гормондарының маңызы. Контрацепция түрлері, жыныстық жолмен берілетін аурулар: Жүре пайда болған иммундық дефицитiнiң синдромы (ЖИТС), сифилис, гонорея, гепатит В,С. Алдын алу шаралары.";
16-тармақтың 2) тармақшасында:
мына жол:
"
1. Көбею
7.2.1.1 өсімдіктердің жыныссыз және жынысты көбеюін сипаттау;
7.2.1.2 өсімдіктердің өсімді көбею тәсілдерін салыстыру;
7.2.1.3 айқас тозаңдану мен өздігінен тозаңданудың салыстырмалы артықшылықтарын сипаттау;
7.2.1.4 гүлді өсімдіктердегі қосарлы ұрықтанудың маңызын сипаттау
8.2.1.1 жануарлардың көбею тәсілдерін салыстыру;
8.2.1.2 мүктер мен қырықжапырақтардың мысалында жынысты және жыныссыз ұрпақтарының ерекшеліктерін түсіндіру;
8.2.1.3 ашық тұқымды және жабық тұқымды өсімдіктердің тіршілік циклінің ерекшеліктерін түсіндіру
9.2.1.1 адамның жыныс жүйесінің құрылысын сипаттау;
9.2.1.2 аталық және аналық жыныс жасушаларының құрылыс ерекшеліктерін зерттеу;
9.2.1.3 жыныстық жетілу кезеңіндегі екінші реттік жыныстық белгілердің дамуын сипаттау;
9.2.1.4 менструалдық цикл мен экстроген және прогестеронның маңызын сипаттау;
9.2.1.5 контрацепцияның маңызы мен түрлерін түсіндіру;
9.2.1.6 жыныстық жолмен таралатын аурулардың салдары мен алдын алу шараларын түсіндіру
"
мынадай редакцияда жазылсын:
"
1. Көбею
7.2.1.1 өсімдіктердің жыныссыз және жынысты көбеюін сипаттау;
7.2.1.2 өсімдіктердің өсімді көбею тәсілдерін салыстыру;
7.2.1.3 айқас тозаңдану мен өздігінен тозаңданудың салыстырмалы артықшылықтарын сипаттау;
7.2.1.4 гүлді өсімдіктердегі қосарлы ұрықтанудың маңызын сипаттау
8.2.1.1 жануарлардың көбею тәсілдерін салыстыру;
8.2.1.2 мүктер мен қырықжапырақтардың мысалында жынысты және жыныссыз ұрпақтарының ерекшеліктерін түсіндіру;
8.2.1.3 ашық тұқымды және жабық тұқымды өсімдіктер-дің тіршілік циклінің ерекшеліктерін түсіндіру
9.2.1.1 адамның жыныс жүйесінің құрылысын сипаттау;
9.2.1.2 жыныстық жетілу кезеңіндегі екінші реттік жыныстық белгілердің дамуын сипаттау;
9.2.1.3 менструалдық цикл мен экстроген және прогестеронның маңызын сипаттау;
9.2.1.4 контрацепция-ның түрлерін және жыныстық жолмен таралатын аурулардың салдары мен алдын алу шараларын түсіндіру
";
көрсетілген қосымшаға негізгі орта білім беру деңгейінің 7-9-сыныптарына арналған "Биология" оқу пәнінің жаңартылған мазмұн бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарда:
3) тармақшада:
мына жол:
"
Көбею
Адамның жыныс жүйесінің құрылымы мен қызметі

подпункт 14) пункта 14 изложить в следующей редакции:
"14) "Размножение". Строение и функции половой системы человека. Вторичные половые признаки. Половое созревание юношей и девушек. Биологическая и социальная зрелость. Менструальный цикл. Роль гормонов эстрогена и прогестерона. Виды контрацепции, заболевания, передающиеся половым путем: СПИД, сифилис, гонорея, гепатит В,С. Меры профилактики.";
в подпункте 2) пункта 16:
строку:
"
1. Размножение
7.2.1.1 описывать бесполое и половое размножение у растений;
7.2.1.2 сравнивать способы вегетативного размножения у растений;
7.2.1.3 описывать относительные преимущества перекрестного опыления и самоопыления;
7.2.1.4 описывать значение двойного оплодотворения у цветковых растений
8.2.1.1 сравнивать способы размножения животных;
8.2.1.2 объяснить особенности полового (гаметофит) и бесполого (спорофит) поколения на примере мхов и папоротников;
8.2.1.3 объяснять особенности жизненного цикла голосеменных и покрытосеменных растений
9.2.1.1 описывать строение половой системы человека;
9.2.1.2 исследовать особенности строения мужских и женских половых клеток;
9.2.1.3 описывать развитие вторичных половых признаков в период полового созревания;
9.2.1.4 описывать менструальный цикл и роль эстрогена и прогестерона;
9.2.1.5 объяснять значение и виды контрацепции;
9.2.1.6 объяснять последствия заболеваний, передаваемых половым путем и меры их профилактики
"
изложить в следующей редакции:
"
1. Размножение
7.2.1.1 описывать бесполое и половое размножение у растений;
7.2.1.2 сравнивать способы вегетативного размножения у растений;
7.2.1.3 описывать относительные преимущества перекрестного опыления и самоопыления;
7.2.1.4 описывать значение двойного оплодотворения у цветковых растений
8.2.1.1 сравнивать способы размножения животных;
8.2.1.2 объяснить особенности полового (гаметофит) и бесполого (спорофит) поколения на примере мхов и папоротников;
8.2.1.3 объяснять особенности жизненного цикла голосеменных и покрытосеменных растений
9.2.1.1 - описывать строение половой системы человека;
9.2.1.2 описывать развитие вторичных половых признаков в период полового созревания;
9.2.1.3 - описывать менструальный цикл и роль эстрогена и прогестерона;
9.2.1.4 - объяснять виды контрацепции и последствия заболеваний, передаваемых половым путем и меры их профилактики
";
в Долгосрочном плане по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Биология" для 7-9 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию к указанному приложению:
в подпункте 3):
строку
"
Размножение
Строение и функции половой системы человека

9.2.1.1 адамның жыныс жүйесінің құрылысын сипаттау
Зертханалық жұмыс "Аталық және аналық гаметалардың құрылысын зерттеу"
9.2.1.2 аталық және аналық жыныс жасушаларының құрылысын зерттеу
Екінші реттік жыныстық белгілер. Ұлдар мен қыздардың жыныстық жетілуі. Биологиялық және әлеуметтік жетілу
9.2.1.3 жыныстық жетілу кезеңіндегі екінші реттік жыныстық белгілердің дамуын сипаттау
Менструалдық цикл: менструалдық циклындағы эстроген мен прогестерон гормондарының маңызы
9.2.1.4 менструалдық цикл мен экстроген және прогестеронның маңызын сипаттау
Контрацепция түрлері және олардың қолданылуы мен маңызы.
9.2.1.5 контрацепцияның маңызы мен түрлерін түсіндіру
Жыныстық жолмен берілетін аурулар: жүре пайда болған иммундық дефицитiнiң синдромы, сифилис, гонорея, гепатит В,С. Алдын алу шаралары
9.2.1.6 жыныстық жолмен таралатын аурулардың салдары мен алдын алу шараларын түсіндіру
"
мынадай редакцияда жазылсын:
"
Көбею
Адамның жыныс жүйесінің құрылымы мен қызметі.
9.2.1.1 адамның жыныс жүйесінің құрылысын сипаттау
Екінші реттік жыныстық белгілер. Ұлдар мен қыздардың жыныстық жетілуі. Биологиялық және әлеуметтік жетілу.
9.2.1.2 жыныстық жетілу кезеңіндегі екінші реттік жыныстық белгілердің дамуын сипаттау
Менструалдық цикл: менструалдық циклындағы эстроген мен прогестерон гормондарының маңызы.
9.2.1.3 сипаттау
Контрацепция түрлері.
Жыныстық жолмен берілетін аурулар: жүре пайда болған иммундық дефицитiнiң синдромы (ЖИТС), сифилис, гонорея, гепатит В,С. Алдын алу шаралары.
9.2.1.4 контрацепцияның маңызы мен түрлерін және жыныстық жолмен таралатын аурулардың салдары мен алдын алу шараларын түсіндіру
".
3. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Мектепке дейінгі және орта білім департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап он күнтізбелік күн ішінде ресми түрде жариялау және Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерінің эталонды бақылау банкіне енгізу үшін "Қазақстан Республикасының заңнама және құқықтық ақпараттар институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы Республикалық мемлекеттік кәсіпорнына электронды түрде қазақ және орыс тілдерінде жолдауды;
3) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін бұйрықтың Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында қарастырылған іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтің Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Заң қызметі департаментіне жіберілуін қамтамасыз етсін.

9.2.1.1 описывать строение половой системы человека
Лабораторная работа "Изучение строения мужских и женских гамет"
9.2.1.2 исследовать особенности строения мужских и женских половых клеток
Вторичные половые признаки. Половое созревание юношей и девушек. Биологическая и социальная зрелость.
9.2.1.3 описывать развитие вторичных половых признаков в период полового созревания
Менструальный цикл. Роль гормонов эстрогена и прогестерона
9.2.1.4 описывать менструальный цикл и роль эстрогена и прогестерона
Виды контрацепции, их значение и применение
9.2.1.5 объяснять значение и виды контрацепции
Заболевания, передающиеся половым путем: синдром приобретенного иммунного дефицита, сифилис, гонорея, гепатит В, С. Меры профилактики
9.2.1.6 объяснять последствия заболеваний, передаваемых половым путем и меры их профилактики
"
изложить в следующей редакции:
"
Размножение
Строение и функции половой системы человека.
9.2.1.1 описывать строение половой системы человека
Вторичные половые признаки. Половое созревание юношей и девушек. Биологическая и социальная зрелость.
9.2.1.2 описывать развитие вторичных половых признаков в период полового созревания
Менструальный цикл. Роль гормонов эстрогена и прогестерона.
9.2.1.3 описывать менструальный цикл и роль эстрогена и прогестерона
Виды контрацепции
Заболевания, передающиеся половым путем: СПИД, сифилис, гонорея, гепатит В, С. Меры профилактики.
9.2.1.4 объяснять виды контрацепции и последствия заболеваний, передаваемых половым путем и меры их профилактики
".
3. Департаменту дошкольного и среднего образования Министерства образования и науки Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его в электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан после его официального опубликования;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.

4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Білім және ғылым вице-министрі Ф. Н. Жақыповаға жүктелсін.
5. Осы бұйрық оның бірінші ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн ішінде төмендегі:
1) 2019 жылғы 1 қыркүйектен бастап қолданысқа енгізілетін осы бұйрықтың 2-тармағы;
2) 2022 жылғы 1 қаңтардан бастап 1-сыныптар үшін, 2022 жылғы 1 қыркүйектен бастап 2 сыныптар үшін, 2023 жылғы 1 қыркүйектен бастап 3 сыныптар үшін, 2024 жылғы 1 қыркүйектен бастап 4 сыныптар үшін қолданысқа енгізілетін көрсетілген қосымшаға қосымшада бастауыш білім беру деңгейінің 1-4-сыныптарына арналған "Цифрлық сауаттылық" оқу пәнінің үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспардың 7 және 21-тармақтары;
2022 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 15-тармақ;
2021 жылғы 1 қыркүйектен бастап қолданысқа енгізілетін 16 және 18-тармақтар;
2019-2020 және 2020-2021 оқу жылдарындағы 1 қыркүйектен бастап қолданысқа енгізілетін 17-тармақ;
2019 жылғы 1 қыркүйектен бастап қолданысқа енгізілетін 19-тармақ;
3) 1-сыныптар үшін 2020 жылғы 1 қыркүйектен, 2-сыныптар үшін 2021 жылғы 1 қыркүйектен, 3-сыныптар үшін 2022 жылғы 1 қыркүйектен, 4-сыныптар үшін 2023 жылғы 1 қыркүйектен, 5-сыныптар үшін 2024 жылғы 1 қыркүйектен, 6-сыныптар үшін 2025 жылғы 1 қыркүйектен, 7-сыныптар үшін 2026 жылғы 1 қыркүйектен, 8-сыныптар үшін 2027 жылғы 1 қыркүйектен және 9-сыныптар үшін 2028 жылғы 1 қыркүйектен бастап қолданысқа енгізілетін осы бұйрықтың 5, 6, 7 және 8-қосымшалары;
4) 9-сыныптар үшін 2019 жылғы 1 қыркүйектен, 5 және 6-сыныптар үшін 2020 жылғы 1 қыркүйектен, 7 және 8-сыныптар үшін 2021 жылғы 1 қыркүйектен бастап қолданысқа енгізілетін осы бұйрыққа 9-қосымша;
5) осы бұйрыққа 10-қосымшада:
7-сыныптар үшін 2019 жылғы 1 қыркүйектен, 8-сыныптар үшін 2020 жылғы 1 қыркүйектен, 9-сыныптар үшін 2021 жылғы 1 қыркүйектен, сондай-ақ 9-сынып (өтпелі кезең) үшін 2019 жылғы 1 қыркүйектен қолданысқа енгізілетін және 2021 жылғы 1 қыркүйекке дейін қолданылатын 6 және 24-тармақтар, көрсетілген қосымшаға қосымшада жаңартылған мазмұн бойынша негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған "Қазақстан тарихы" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар;
2019 жылғы 1 қыркүйектен қолданысқа енгізілетін 19-тармақ;
2020 жылғы 1 қыркүйектен қолданысқа енгізілетін 20-тармақ;
2021 жылғы 1 қыркүйектен қолданысқа енгізілетін 21-тармақ;
2019 жылғы 1 қыркүйектен қолданысқа енгізілетін және 2021 жылғы 1 қыркүйекке дейін қолданылатын 22-тармақ;
6) осы бұйрыққа 11-қосымшада:

4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра образования и науки Республики Казахстан Жакыпову Ф.Н.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением:
1) пункта 2 настоящего приказа, который вводится в действие с 1 сентября 2019 года;
2) пункты 7 и 21, Долгосрочного плана по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Цифровая грамотность" для 1-4 классов уровня начального образования в приложении к указанному приложению, которые вводятся в действие для 1 классов с 1 января 2022 года, для 2 классов с 1 сентября 2022 года, для 3 классов с 1 сентября 2023 года, для 4 классов с 1 сентября 2024 года;
пункт 15, который вводится в действие с 1 января 2022 года;
пунктов 16 и 18, которые вводятся в действие с 1 сентября 2021 года;
пункт 17, который вводится в действие с 1 сентября 2019-2020 и 2020-2021 учебных годов;
пункта 19, который вводится в действие с 1 сентября 2019 года;
3) приложений 5, 6, 7 и 8 к настоящему приказу, которые вводятся в действие для 1 классов с 1 сентября 2020 года, для 2 классов с 1 сентября 2021 года, для 3 классов с 1 сентября 2022 года, для 4 классов с 1 сентября 2023 года, для 5 классов с 1 сентября 2024 года, для 6 классов с 1 сентября 2025 года, для 7 классов с 1 сентября 2026 года, для 8 классов с 1 сентября 2027 года и для 9 классов с 1 сентября 2028 года;
4) приложения 9 к настоящему приказу, которое вводится в действие для 9 классов с 1 сентября 2019 года, для 5 и 6 классов с 1 сентября 2020 года, для 7 и 8 классов с 1 сентября 2021 года;
5) в приложении 10 к настоящему приказу:
пунктов 6 и 24, Долгосрочного плана по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "История Казахстана" для 5-9 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию в приложении к указанному приложению, которые вводятся в действие для 7 классов с 1 сентября 2019 года, для 8 классов с 1 сентября 2020 года, для 9 классов с 1 сентября 2021 года, а также для 9 класса (переходного периода) с 1 сентября 2019 года и действует до 1 сентября 2021 года;
пункта 19, который вводится в действие с 1 сентября 2019 года;
пункта 20, который вводится в действие с 1 сентября 2020 года;
пункта 21, который вводится в действие с 1 сентября 2021 года;
пункта 22, который вводится в действие с 1 сентября 2019 года и действует до 1 сентября 2021 года;
6) в приложении 11 к настоящему приказу:

7-сыныптар үшін 2019 жылғы 1 қыркүйектен, 8-сыныптар үшін 2020 жылғы 1 қыркүйектен, 9-сыныптар үшін 2021 жылғы 1 қыркүйектен, сондай-ақ 9-сынып (өтпелі кезең) үшін 2019 жылғы 1 қыркүйектен қолданысқа енгізілетін және 2021 жылғы 1 қыркүйекке дейін қолданылатын 4 және 21-тармақтар, көрсетілген қосымшаға қосымшада жаңартылған мазмұн бойынша негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған "Дүниежүзі тарихы" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар;
2019 жылғы 1 қыркүйектен қолданысқа енгізілетін 16-тармақ;
2020 жылғы 1 қыркүйектен қолданысқа енгізілетін 17-тармақ;
2021 жылғы 1 қыркүйектен қолданысқа енгізілетін 18-тармақ;
2019 жылғы 1 қыркүйектен қолданысқа енгізілетін және 2021 жылғы 1 қыркүйекке дейін қолданылатын 19-тармақты қоспағанда күшіне енеді.
Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Білім және ғылым министрінің 27.11.2020 № 496 (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрі
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 26 шілдедегі
№ 334 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
34-қосымша
Негізгі орта білім беру деңгейінің "Информатика" оқу пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы (9 сыныптар үшін)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Білім берудің барлық деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы №604 бұйрығымен бекітілген негізгі орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17669 тіркелген).
2. Оқытудың мақсаты информатика және қазіргі заманғы ақпараттық технологиялардың теориялық негіздері бойынша базалық білім жүйесін меңгеру, әр түрлі ақпараттарды өңдеудің қарапайым бағдарламаларымен жұмыс істеу дағдылары, алгоритмдік және операциялық ойлау қабілеттерін дамыту, программалау тілдерінің бірімен, модельдеу қағидаларымен танысу болып табылады.
3. Оқыту міндеттері:
1) ақпарат туралы түсінікті қалыптастыру;
2) есептеу техниканың негізгі құрылғылары және телекоммуникацияны пайдалану дағдыларын қалыптастыру;
3) ақпараттық модельдеу, модельдеу әдістерін қолданатын негізгі салалар туралы мағлұмат беру;
4) программалау тілінде негізгі базалық алгоритмдік құрылымдарды пайдалана білуге үйрету;
5) ақпараттарды өңдеу бойынша ақпараттық технологиялармен жұмыс істеуге дағдыландыру;

пунктов 4 и 21, Долгосрочного плана по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Всемирная история" для 5-9 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию в приложении к указанному приложению, которые вводятся в действие для 7 классов с 1 сентября 2019 года, для 8 классов с 1 сентября 2020 года, для 9 классов с 1 сентября 2021 года, а также для 9 класса (переходного периода) с 1 сентября 2019 года и действует до 1 сентября 2021 года;
пункта 16, который вводится в действие с 1 сентября 2019 года;
пункта 17, который вводится в действие с 1 сентября 2020 года;
пункта 18, который вводится в действие с 1 сентября 2021 года;
пункта 19, который вводится в действие с 1 сентября 2019 года и действует до 1 сентября 2021 года.
Сноска. Пункт 5 с изменением, внесенным приказом Министра образования и науки РК от 27.11.2020 № 496 (порядок введения в действие см. п.5).
Министр образования и науки
Республики Казахстан
Приложение 1
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 26 июля 2019 года № 334
Приложение 34
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по учебному предмету "Информатика" для уровня основного среднего образования (9 класс)
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом основного среднего образования, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 604 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования всех уровней образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 17669).
2. Целью обучения является формирование у обучающихся информационной компетентности через систематизацию базовых знаний по теоретическим основам информатики и современных информационных технологий, привитие навыков работы с программами обработки информации различного вида, развитие алгоритмического и операционного мышления, ознакомление с одним из языков программирования и принципами моделирования.
3. Задачи обучения:
1) сформировать представление об информации;
2) сформировать навыки использования основных средств вычислительной техники и телекоммуникаций;
3) дать представления об информационных моделях, основных областях применения метода моделирования;
4) научить пользоваться основными базовыми алгоритмическими конструкциями на языке программирования;
5) сформировать навыки работы с информационными технологиями по обработке информации;

6) жобалық іс-әрекетте ақпараттық технологияларды пайдалану тәжірибесін алу;
7) алгоритмдік және операциялық ойлау қабілеттерін, ақпараттық-коммуникациялық технологиялар құралдары арқылы оқушылардың логикалық, математикалық, зияткерлік және шығармашылық қабілеттерін дамыту;
8) қауіпсіздік техника ережелерін, ақпараттық этика және құқық нормаларын сақтау;
9) оқушыларды ақпараттық мәдениетке және техникаға ұқыпты болуға тәрбиелеу.
2-тарау. "Информатика" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
4. Информатика оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі 9 сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат.
5. Информатика курсын оқыту үдерісінде басқа оқу пәндерімен пәнаралық байланыстар жүзеге асады:
1) математика пәнімен пәнаралық байланыс:
сандық, мәтіндік және графикалық ақпараттарды кодтау жасағанда сандық деректер типі туралы мағлұматты пайдалану;
калькулятор арқылы есептеулер жүргізу;
графикалық редактор және электрондық кесте арқылы функциялардың графиктерін салу;
2) алгебра пәнімен пәнаралық байланыс:
үдерістерді автоматтандыру үшін функция, формулалар, салыстыру операцияларын пайдалану;
электрондық кесте арқылы есептеулер орындағанда математикалық білімдерін пайдалану;
стандартты функциялармен амалдар орындағанда әртүрлі есептеулер ережелерін пайдалану;
кестелік процессорда графиктерді салғанда координаталық жүйені пайдалану;
есептер шығарғанда қолданылатын амалдарды іске асыру мақсатында негізгі кезеңдерді анықтау үшін математикалық логика элементтерін пайдалану;
математикалық объектілерді зерттегенде ақпараттық көзқарасты пайдалану;
программалау тілінде суреттерді салу үшін координаталық жүйені пайдалана отырып алгоритмдерді өндеу;
3) геометрия пәнімен пәнаралық байланыс:
векторлық графика объектілерін құруда геометриялық фигуралармен жұмыс істеу тәсілдерін қолдану;
әртүрлі құрылымдағы алгоритмдерді программалауда планиметрия формулаларын қолдану;
геометриялық объектілерді модельдеу, геометриялық композицияларды құру;
4) физика пәнімен пәнаралық байланыс:
компьютердің архитектурасын, ақпаратты кодтау, санау жүйелерін, логика элементтерін қарастырғанда электр тоқ саласынан білімге тірек жасау;
дыбыстың, бейненің және графиктің физикалық мәніне бағдар жасау;
физикалық үдерістерді модельдеу үшін ақпараттық технологияларды және программалау тілдерін пайдалану;
алгоритмдерді өндеуде физикалық есептерді қарастыру;
дербес компьютердің құрылымының жұмыс істеуінің физикалық принципі;
5) қазақ, орыс және шетел тілдерімен пәнаралық байланыс:
информатика терминдерімен сөздік қорды байыту;
мәтіндік материалдарды рәсімдегенде орфография және пунктуация ережелерін пайдалану;
мәтіндік процессормен жұмыс істегенде ұлттық халық ауыз әдебиетімен байланысты мәтіндерді пайдалану;
жоба қорғау барысында, жарыс сөздер және ауызша жауаптарда сөйлеу мәдениетін дамыту;
операциялық жүйелерді және программалау тілін меңгеру барысында ағылшын тілін пайдалану дағдыларын қалыптастыру;
программалау тілінің синтаксисін түсіну, компьютерлік технологияларды меңгеру, кең таралған әдебиеттерге еркін қол жетімдік;
телекоммуникациялық ресурстар ағылшын тілін меңгеру құралы ретінде қарастыру;

6) сформировать навыки использования средств информационно-коммуникационной технологии в проектной деятельности;
7) развивать алгоритмическое и операционное мышление, логические, интеллектуальные и творческие способности учащихся средствами информационно-коммуникационных технологий;
8) развивать навыки соблюдения этических и правовых норм информационной деятельности;
9) воспитывать информационную культуру учащихся и бережное отношение к технике.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Информатика"
4. Объем учебной нагрузки учебного предмета "Информатика" в 9 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.
5. В процессе обучения информатике осуществляются межпредметные связи:
1) межпредметная связь с математикой:
использование представлений о типах числовых данных при кодировании числовой, текстовой и графической информации;
вычисление на компьютере с помощью калькулятора;
построение графиков функций с помощью графического редактора и средствами электронных таблиц;
2) межпредметная связь с алгеброй:
использование функций, формул, операций сравнения для автоматизации процессов;
использование математических знаний при расчетах с помощью электронной таблицы;
применение правил при вычислении различных расчетов в работе с стандартными функциями;
использование систем координат при построении графиков в табличном процессоре;
использование элементов математической логики для выявления основных этапов при осуществлении операций в решение задач;
использование информационного подхода при исследовании математических объектов;
разработка алгоритмов с использованием системы координат для построения рисунков на языке программирования;
3) межпредметная связь с геометрией:
применение приемов работы с геометрическими фигурами для построения объектов векторной графики;
применение формул планиметрии при программировании алгоритмов разной структуры;
моделирование геометрических объектов; создание геометрических композиций;
4) межпредметная связь с физикой:
опора на знания из области электричества при рассмотрении архитектуры компьютера, кодирования информации, систем счисления, элементов логики;
ориентация на физический смысл звука, видео и графики;
рассмотрение физических процессов при использовании информационных технологий и языков программирования для моделирования;
рассмотрение физических задач при разработке алгоритмов;
физические принципы работы устройств персонального компьютера;
5) межпредметная связь с казахским, русским и иностранным языками:
обогащение словарного запаса терминологией по информатике;
использование правил орфографии и пунктуации при создании текстового материала;
использование текстов, связанных с национальным фольклором, при работе с текстовым процессором;
развитие речи в процессе защиты проекта, в процессе участия в дискуссии и при устном ответе;
закрепление навыков владения английским языком при изучении операционных систем и языков программирования;
понимание синтаксиса языков программирования, овладение компьютерной терминологией, свободный доступ к широкому спектру литературы;
телекоммуникационные ресурсы как инструмент изучения иностранных языков;

6) биология пәнімен пәнаралық байланыс:
биологиялық үдерістерді кестелік процессор және программалау тілі арқылы модельдеу;
7) химия пәнімен пәнаралық байланыс:
химиялық үдерістерді кестелік процессор және программалау тілі арқылы модельдеу;
8) тарих пәнімен пәнаралық байланыс:
дербес компьютердің құралдарының дамуы мен шығуы және ақпараттарды өндеу әдістері;
9) бейнелеу өнері пәнімен пәнаралық байланыс:
жалпы ақпараттық мәдениет элементі ретінде эстетикалық көзқарасты қалыптастыру;
мәтіндік және графикалық редакторларын оқу барысында қазақ және басқа халқының бейнелеу өнерінің элементтерін пайдалану;
10) сызу пәнімен пәнаралық байланыс:
мәтіндік және графикалық редакторларын оқығанда ұлттық және басқа халқының бейнелеу өнерінің элементтерін пайдалану;
11) технология пәнімен пәнаралық байланыс:
есептеулерде және шамаларды өлшегенде алгоритмдерді пайдалану;
ақпараттық іс-әрекет технологиясын меңгеру.
6. "Информатика" оқу пәнінің 9-сыныптағы базалық білім мазмұны:
1) Ақпарат және ақпараттық үдерістер (2 сағат):компьютерлік желілерде ақпараттық қауіпсіздік, ақпаратты қорғау саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасы;
2) Компьютер ақпаратты өңдеу құралы ретінде (2 часа): қазіргі заманғы программалық қамтамасыз етулер және оның даму үрдісі, қызметтік программалар;
3) Алгоритмдеу және программалау (16 сағат): файл және оны баптау, құрылымдық мәліметтер; салынған циклдер; массив туралы түсінік, массивтерді өңдейтін стандартты алгоритмдер; символдық жолдар, символдар бойынша жолдарды өндеу, символдық жолдармен жұмыс істеуге арналған функция.
4) Ақпараттық модельдеу (3 сағат) : компьютерлік модельдеу, есептеу эксперименті, программалау тілі арқылы модельдер жасау.
5) Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар (9 сағат): деректер қоры, деректер қорының құрылымы, деректер қорының кестесі; жазулар, жиектер, деректер типі; кестелік процессор құралдарымен деректер қорының кестесін құру, іздеу амалдары, сұрыптау, қорытынды мәнің шығару; видео ақпаратты өндеу, видео файлдардың пішімі, видеоны құру және өңдеу бойынша программалары, программа интерфейсі; жобаны құру, ашу, сақтау, фильмді көрсету; видео монтажы, анимациялар және визаулды әсерлер, дыбыстық әсерлерді баптау, бейнені шығару;
6) Жобалық іс-әрекет (2 сағат).
3-тарау. Оқушылардың дайындық деңгейіне қойылатын талаптар
7. Оқушылардың дайындық деңгейі үш аспекті бойынша бағаланады (пәндік нәтижелер, тұлғалық нәтижелер және жүйелі-әрекеттік нәтижелер).
8. Пәндік нәтижелер екі аспектімен көрсетіледі (оқушылардың білуі тиіс және меңгеруі тиіс).

6) межпредметная связь с биологией:
моделирование биологических процессов с помощью табличного процессора и языка программирования;
7) межпредметная связь с химией:
моделирование химических процессов с помощью табличного процессора и языка программирования;
8) межпредметная связь с историей:
возникновение и развитие устройств персонального компьютера и способов обработки информации;
9) межпредметная связь с изобразительным искусством:
формирование эстетического вкуса как элемента общей информационной культуры;
использование элементов изобразительного искусства казахского и других народов при изучении текстового и графического редакторов;
10) межпредметная связь с черчением: создание графических объектов, в основе которых лежит сочетание симметрии и золотого сечения;
11) межпредметная связь с технологией: использования алгоритмов при вычислениях и измерениях величин; владение технологией информационной деятельности.
6. Базовое содержание учебного предмета "Информатика" для 9 класса:
1) Информация и информационные процессы (2 часа): информационная безопасность в компьютерных сетях, законодательство Республики Казахстан в сфере защиты информации;
2) Компьютер как средство обработки информации (2 часа): современное программное обеспечение и тенденции его развития, служебные программы;
3) Алгоритмизация и программирование (16 часов): файлы и их обработка, структурированные данные; вложенные циклы; понятие о массивах, стандартные алгоритмы обработки массивов; символьные строки, посимвольная обработка строк, функции для работы с символьными строками;
4) Информационное моделирование (3 часа): компьютерное моделирование, вычислительный эксперимент, разработка моделей средствами языка программирования;
5) Информационно-коммуникационные технологии (9 часов): базы данных, структура базы данных, таблица базы данных; записи, поля, типы данных; создание таблицы базы данных средствами табличного процессора, операции поиска, сортировка, вывод итоговых значений; обработка видеоинформации, форматы видео файлов, программы по созданию и обработке видео, интерфейс программы; создание, открытие, сохранение проекта; монтаж видео, настройка звуковых эффектов, анимация и визуальные эффекты, вывод видео; опубликование фильма;
6) Проектная деятельность (2 часа).
Глава 3. Требования к уровню подготовки учащихся
7. Уровень подготовки обучающихся оценивается с охватом предметных, личностных и системно-деятельностных результатов.
8. Предметные результаты отражены в двух аспектах: должны знать и должны уметь.

9. 9-сыныптың соңында оқушылар білуі тиіс:
1) қауіпсіздік техника ережесін;
2) ақпаратты қорғау саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасын;
3) қазіргі заманғы программалық қамтамасыз етудің даму үрдісін;
4) қызметтік программаларын;
5) программалау тілінде файлдармен жұмыс істеу амалдарын;
6) массив ұғымын;
7) символдық және жолдық мәліметтерге орындалатын амалдарын;
8) есептеу экспериментін;
9) деректер қоры ұғымын;
10) деректер типін;
11) деректер қорының құрылымын;
12) деректер қорының кестесінде жазуларды іздеу және сұрыптау тәсілдерін;
13) видеофайлдардың пішімін;
14) видеомен жұмыс істеу кезеңдерін;
15) видеомонтаж тәсілдерін.
10. 9-сыныптың соңында оқушылардың меңгеруі тиіс:
1) қауіпсіздік техникасының ережелерін сақтауды;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ақпаратпен жұмыс істеу ережелерін сақтауды;
3) қызметтік программаларды қолдануды;
4) программалау тілінде файлдармен жұмыс істеуді ұйымдастыруды;
5) салынған циклдермен программаларды құруды;
6) программаларды құруда массивтерді пайдалануды;
7) өңделген символдық алгоритмдерді программалауды;
8) программалау тілі арқылы модельдер құруды;
9) электрондық кестеде деректер қорын құруды;
10) электрондық кесте арқылы деректерді іздеуді және сұрыптауды ұйымдастыруды;
11) видео ақпаратты программалық құралдар арқылы өндеуді.
11. Жеке тұлғалық нәтижелер:
1) өз меншік жеке және топтық іс-әрекетін жоспарлау қабілеттіліктері;
2) оқу және практикалық іс-әрекетте коммуникативтік құзыреттілік пен ақпараттық мәдениеті;
3) қабылданған ақпаратқа талдау және сын көзбен бағалау дағдылары;
4) өз іс-әрекетінде ақпараттық-коммуникациялық технологиялар құралдары мен ақпараттық көздерді пайдалануды;
5) салауатты өмiр салтының құндылықтарын және негiзгi гигиеналық, эргономиялық және ақпараттық-коммуникациялық технологиялар құрал-жабдықтарды қауiпсiз пайдалану техникалық шарттарын қабылдай білуді;
6) жеке меншік өмір туралы ақпаратқа дұрыс көзқараспен қарауды;
7) оргтехникаға ұқыпты қарауды.
12. Жүйелі-әрекеттік нәтижелер:
1) оқыту, тестілеу-программалары және тренажер-программаларымен жұмыс істеуді;
2) ақпараттық-коммуникациялық технологиялар құралдарымен қоса сандық тұрмыстық техниканы басқару, оны баптау;
3) қарапайым құрылымды құжаттарды, суреттерді дайындау;
4) ақпараттық объектілерді құруды, оның ішінде оқу жұмыстарының нәтижесін рәсімдеу;
5) жеке ақпараттық кеңістікті ұйымдастыруда, жеке ақпараттық объектілері коллекциясын құру;
6) мәтіндік және мультимедиалық объектілерді құру;
7) оқу іс-әрекетінде электрондық кестелер мүмкіндіктерін пайдалану;

9. Обучающиеся 9 класса должны знать:
1) правила техники безопасности;
2) законы Республики Казахстан в сфере защиты информации;
3) тенденции развития современного программного обеспечения;
4) служебные программы;
5) операции работы с файлами на языке программирования;
6) понятие массива;
7) операции над символьными и строковыми данными;
8) вычислительный эксперимент;
9) понятие базы данных;
10) типы данных;
11) структура базы данных;
12) приемы поиска и сортировки записей в таблице базы данных;
13) форматы видеофайлов;
14) этапы работы с видео;
15) приемы видеомонтажа.
10. Обучающиеся 9 класса должны уметь:
1) соблюдать правила техники безопасности;
2) соблюдать правила работы с информацией в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
3) использовать служебные программы;
4) организовывать работу с файлами на языке программирования;
5) составлять программы с вложенными циклами;
6) использовать массивы при составлении программ;
7) программировать алгоритмы символьной обработки;
8) создавать модели средствами языка программирования;
9) создавать базы данных в электронных таблицах;
10) организовывать поиск и сортировку данных средствами электронных таблиц;
11) обрабатывать видеоинформацию программными средствами.
11. Личностные результаты:
1) способность к планированию собственной индивидуальной и групповой деятельности;
2) коммуникативную компетентность и информационную культуру в учебной и практической деятельности;
3) первичные навыки анализа и критичной оценки получаемой информации;
4) применения средств информационно-коммуникационных технологии и информационных источников в своей деятельности;
5) способность и готовность к принятию ценностей здорового образа жизни за счет знания основных гигиеических, эргономических и технических условий безопасной эксплуатации средств информационно-коммуникационных технологии;
6) уважение к информации о частной жизни;
7) бережное отношение к оргтехнике.
12. Системно-деятельностные результаты:
1) умение работать с обучающими, тестирующими программами и программ-тренажеров;
2) управления средствами информационно-коммуникационных технологии, включая цифровую бытовую технику, их настройку;
3) создания простейших составных документов, рисунков;
4) создания информационных объектов, в том числе для оформления результатов учебной работы;
5) организации индивидуального информационного пространства, создания личных коллекций информационных объектов;
6) создания текстовых и мультимедийных объектов;
7) применения возможности электронной таблицы в учебной деятельности;

8) кестелік процессор арқылы есептерді шығару және есептеулерді автоматтандыру;
9) деректер қорында ақпараттарды сақтау;
10) күнделік өмірде кездесетін объектілері мен жағдайларды модельдеу;
11) векторлық және растрлық графикалық объектілерді, видеобъетілерді құруды;
12) күрделі емес математикалық және физикалық есептерді шешу үшін әртүрлі алгоритмдік құрылымдарды құру;
13) дүниежүзілік ауқымды желіден ақпарат алуды,
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 26 шілдедегі
№ 334 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
70-қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11-сыныптары үшін "Информатика" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Білім берудің барлық деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы №604 бұйрығымен бекітілген Жалпы орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17669 тіркелген).
Жалпы білім беру мектептің профильді сыныптарында информатика курсын оқыту қоршаған орта туралы ақпаратты алуға, іздеуге, талдауға, сын тұрғыдан бағалауға, ақпаратты таңдап алуға; ақпаратты жіберуге; объектілер мен үдерістерді жобалауға, өз іс-әрекеттерін жоспарлауға; жоспарларды құруға, түзетуге және іске асыруға бағытталған.
2. Профильді 10-11 сыныптарда информатиканы оқыту мақсаты қазіргі кездегі ақпараттық технологиялардың теориялық негіздері бойынша базалық білім жүйесін меңгеру, оқушыларды ақпараттық мәдениетке қалыптастыру, ақпараттық-коммуникациялық технологиялар құралдарымен жұмыс істеу дағдысын қалыптастыру, оқушылар жаңа ақпараттық-коммуникациялық технологияларды үнемі пайдалануға дағдыландыру, танымдық және зияткерлік қабілеттерін дамыту болып табылады.
3. Оқыту міндеттері:
1) қазіргі заманауи ақпараттық қоғам, жеке тұлғаның және мемлекеттің ақпараттық қауіпсіздігі туралы мағлұмат беру;
2) мәтінді және бейнені сканерден өткізу, танып алу дағдыларын қалыптастыру;
3) ақпараттық және коммуникациялық технологиялар құралдарымен жұмыс істеуде қауіпсіздік техника ережелерін сақтау;
4) жобалық іс-әрекетте ақпараттық-коммуникациялық технологиялар құралдарын пайдалану;
5) мәтіндік, сандық, графиктік және дыбыстық ақпараттарды өндеу бойынша ақпараттық технологиялар құралдарымен жұмыс істеу дағдыларын дамыту;

8) автоматизации вычислений и решения задач средствами табличного процессора;
9) хранения информации в базах данных;
10) моделирования объектов и явлений, встречающихся в повседневной жизни;
11) создания векторных и растровых графических объектов, видеообъектов;
12) создания программ различных алгоритмических структур для решения несложных математических и физических задач;
13) получения информации из мировых информационных ресурсов.
Приложение 2
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 26 июля 2019 года № 334
Приложение 70
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по учебному предмету "Информатика" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом общего среднего образования, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 604 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования всех уровней образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 17669).
Курс информатики в профильных классах общеобразовательной школы нацелен на формирование умений фиксировать информацию об окружающем мире; искать, анализировать, критически оценивать, отбирать информацию; передавать информацию; проектировать объекты и процессы, планировать свои действия; создавать, корректировать и реализовывать планы.
2. Целью изучения информатики в профильных 10-11 классах является овладение системой базовых знаний по теоретическим основам современных информационных технологий, формирование информационной культуры учащихся, овладение конкретными навыками использования информационно-коммуникационных технологий, воспитание стремления постоянного совершенствования использования новейших информационно-коммуникационных технологий, развитие познавательных и интеллектуальных способностей.
3. Задачи обучения:
1) дать представления о современном информационном обществе, информационной безопасности личности и государства;
2) формировать умения сканировать, распознавать тексты и изображении;
3) формировать умения соблюдать технику безопасности при работе со средствами информационных и коммуникационных технологий;
4) формировать умения использовать средства информационно-коммуникационных технологии в проектной деятельности;
5) развивать навыки работы со средствами информационных технологий по обработке текстовой, числовой, графической и звуковой информации;

6) оқушыларды ақпараттық мәдениетке тәрбиелеу.
2-тарау. "Информатика" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
4. "Информатика" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 10 сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
2) 11 сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат.
5. Информатика курсын оқыту үдерісінде әртүрлі оқу пәндерімен пәнаралық байланыс жүреді.
1) алгебра және анализ бастамалары пәнімен пәнаралық байланыс: графикалық және анимациялық объектілерді, web-беттерді, мәтіндік құжаттар мен полиграфия басылымдарын қалыптастыруға арналған негізгі операциялардың алгоритмдерінің орындалуы;
2) геометрия пәнмен пәнаралық байланыс: координаталық жүйелері және олардың компьютерлік графика мен анимацияда қолданылуы;
негізінде симметрия мен алтын қима ережесіне сәйкес жатқан графикалық объектілерді қалыптастыру;
3) "Қазақ, орыс және шетел тілдері" пәндерімен пәнаралық байланыс: оқушылардың сөз қорының жаңа терминдермен толығуы;
мәтіндік процессор мен баспа жүйесінде жұмыс істеуде орфографиялық және сөйлеу дағдысын жақсарту;
компьютерлік терминологияны меңгеру;
шетел тілін оқу құралы ретінде телекоммуникациялық ресурстарды пайдалану;
4) әдебиеті пәнімен пәнаралық байланыс: әртүрлі стилистикалық типтер мен жанрлардағы мәтіндермен өз бетімен жұмыс іскерлігін дамыту;
оқушының жария сөз жоспары мен уақыт межелеуді жоспарлау іскерлігін дамыту.
5) география пәнімен пәнаралық байланыс: графикалық бейнелерді визуальды өнімдерге: Web (Веб)-беттерге, анимациялық роликтерге, полиграфиялық басылымдарға орналастыру үшін қалыптастыру;
6) биология пәнімен пәнаралық байланыс: табиғаттың "жанды" және "жансыз" графикалық бейнелерін визуальды өнімге, Web (Веб)-беттерге, анимациялық роликтерге, полиграфиялық басылымдарға орналастыру үшін қалыптастыру;
компьютерлік және биолгоиялық вирустар арасында салыстыру жүргізу;
7) "Адам. Қоғам. Құқық" пәнімен пәнаралық байланыс: ақпараттық кеңістіктің ауқымдығы және ұлттық қауіпсіздігі;
ақпараттық нарық, ақпараттық ресурстар аймағындағы мемлекеттік саясат пен құқықтық реттеу;
8) тарих пәнімен пәнаралық байланыс: әлемде және Қазақстан Республикасының болып жатқан тарихи жағдайларды программалау тілдерін дамытудың үдерісімен салыстыру;
анимация және мультипликацияның алғы шарттары;
html (аш ти эм эл)-дедакторының, Web (веб)-беттер және сайттардың шығу тарихы.

6) воспитывать информационную культуру учащихся.
Особое внимание при изучении информатики следует обратить на метод проектов, так как он способствует повышению интереса непосредственно к курсу информатики. Использование проектных технологий повышает качество обучения не только по информатике, но и формирует межпредметные связи и повышает эффективность изучения тех учебных предметов, по которому готовится проект.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Информатика"
4. Объем учебной нагрузки учебного предмета "Информатика" составляет:
1) в 10 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
2) в 11 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.
5. В процессе изучения курса информатики осуществляются межпредметные связи с учебными дисциплинами.
1) межпредметная связь с алгеброй и началам анализа: выполнения алгоритмов основных операций для создания графических и анимационых объектов, web-cтраниц, текстовых документов и полиграфических изданий.
2) межпредметная связь с геометрией:
системы координат и их применение в компьютерной графике и анимации;
создание графических объектов, в основе которых лежит сочетание симметрии и правил золотого сечения;
3) межпредметная связь с казахским, русским и иностранным языками:
обогащение словаря учащихся новыми терминами;
улучшение орфографических и речевых навыков при работе в текстовом процессоре и издательской системе;
4) межпредметная связь с литературой:
развитие умения самостоятельно работать с текстами разных стилистических типов и жанров;
развитие умение учащегося составлять план и хронометраж публичного выступления;
5) межпредметная связь с географией: создания графических изображений для размещения на визуальной продукции: Web-страницах, анимационных роликах, полиграфических изданиях;
6) межпредметная связь с биологией:
создания графических изображений "живой" и "неживой" природы для размещения на визуальной продукции: Web (Веб)-страницах, анимационных роликах, полиграфических изданиях;
проведение сравнения между компьютерными и биологическими вирусами;
7) межпредметная связь с предметом "Человек. Общество. Право":
глобализация информационного пространства и национальная безопасность;
информационный рынок, государственная политика и правовое регулирование в области информационных ресурсов;
8) межпредметная связь с историей:
сопоставление исторических событий, происходящих в мире и Республики Казахстан, с тенденциями развития современного программного обеспечения;
предпосылки возникновения анимации и мультипликации;
история возникновения Web (Веб)-страници сайтов, html (аш ти эм эл)-редакторов.

6. 10-сыныпқа арналған "Информатика" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) Кіріспе (1 сағат): техника қауіпсіздігі және жұмыс орнын ұйымдастыру;
2) Ақпарат және ақпараттық үдерістер (2 сағат): әлемнің ақпараттық бейнесі, ақпараттық жүйелер және ресурстар, білім беру ақпараттық ресурстары;
3) Компьютер-ақпаратты өңдеу құралы (2 сағат): аппараттық және программалық қамтамасыз етудің диалектикасы, компьютердің қосымша құрылғыларын баптау және орнату (веб-камера, сканер, принтер, желілік принтер);
4) Ақпараттық технологиялар (24 сағат): мәтіндерді танып алу, мәтіндерді сканерлеу; мәтінді танып алу технологиясы, мәтіндерді танып алу программасы, сканерлеген мәтіндерді редакциялау, құжаттарды мәтіндік процессорға экспорттау; мәтіндік процессор, құжаттың терезе түрін баптау, құжатты қарау тәртіптері, терезелерді бөлу, ретке келтіру; стильдер, стильдерді өзгерту, жаңа стиль құру; кеңейтілген алмастыру буфері; беттің белгіленуі, бет түсі, беттерді бір-бірінен бөлу; бөлу арқылы мәтіндерді бірнеше бағанда орналастыру; құжаттың құрылымы, беттердің нөмірлеуі, колонтитулдер, құжатта сілтемелерді ұйымдастыру, атауы, иллюстрация тізімі, қиылыс сілтемелер, мазмұнды баптау, рецензиялау, емле ережесі, ескерту, құжатты қорғау, құжатқа диаграммаларды және математикалық формулаларды кірістіру; макростар; анимация және мультипликация, анимацияға кіріспе, программамен және оның интерфейсімен танысу; анимациялық фильмдерді сақтау; геометриялық анайылықтарды салу, өзгерту және орнын ауыстыру, фигураның түсін орнату, қарапайым анимациялар жасау, анимация реттері; компьютерлік анимацияда қабаттар рөлі; бірнеше қабаттардан тұратын объектілердің орнын ауыстыру; бірнеше объектілер анимациясы, дыбыстық эффектілер, дыбыстық файлдарды құру, жариялау; Создание веб-страниц с использованием визуального html (аш ти эм эл) – редакторы; визуалды редактордың негізгі мүмкіндіктері және сыртқы түрі; Web (веб)-беттер және сайттар, визуалды редактордың негізгі мүмкіндіктері және сыртқы түрі; сайттың қарапайым алғашқы бетін құру, кестеде орналасқан ақпараттары бар беттерді құру, сайттың гиперсілтемелері мен навигациясы, веб-бетке gif (гиф)-анимация және баннерлерді кірістіру; сайтты жариялау.
5) Жобалық іс-әрекет (5 сағат).
7. 11-сыныпқа арналған "Информатика" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) Кіріспе (1 сағат): техника қауіпсіздігі және жұмыс орнын ұйымдастыру;
2) Ақпарат және ақпараттық үдерістер (2 сағат): ақпаратты құқықты қорғау; компьютерлік құқық бұзушылықтар түрі; ақпараттарды тираждауда авторлық ақпараттарды қорғау;

6. Базовое содержание учебного предмета "Информатика" для 10 класса:
1) Введение (1 час): техника безопасности и организация рабочего места;
2) Информация и информационные процессы (2часа): информационная картина мира, информационные системы и ресурсы, образовательные информационные ресурсы;
3) Компьютер как средство обработки информации (2 часа): диалектика развития аппаратного и программного обеспечения, настройка и установка периферийных устройств (веб-камера, сканера, принтера, локального принтера);
4) Информационные технологии (24 часов): распознавание текстов, сканирование текстов; технология распознавания текстов, программы для распознавания текстов, редактирование текстов после сканирования, экспорт документов в текстовый процессор; текстовый процессор, настройка вида окна документа, режимы просмотра документа, разделение, упорядочение окон; стили, изменение стилей, создание нового стиля; расширенный буфер обмена; разметка страницы, фон страницы, разрыв страницы; организация текста в несколько колонок с использованием разрыва; структура документа, нумерация страниц, колонтитулы, организация ссылок в документе, названия, список иллюстраций, перекрестные ссылки, настройка оглавления, рецензирование, правописание, примечания, защита документа, добавление диаграмм и математических формул в документ; макросы; анимация и мультипликация, введение в анимацию, знакомство с программой и ее интерфейсом; сохранение анимационных файлов; рисование, изменение и перемещение геометрических примитивов; установка цвета фигур, создание простейших анимации, режимы анимации; роль слоев в компьютерной анимаций; перемещение объектов, состоящих из нескольких слоев; анимация, нескольких объектов, звуковые эффекты, создание звукового файла, публикация; Создание Web (Веб)-страница с использованием визуального html (аш ти эм эл)-редактор; инструменты создания информационных объектов для интернет; Web (Веб)-страницы и сайты, основные возможности и внешний вид визуального редактора; создание простой начальной страницы сайта, создание страницы с табличным размещением информации, гиперссылки и навигация сайта, внедрение на Web (Веб)-страницы Gif (Гиф)-анимаций, баннеров; публикация сайта;
5) Проектная деятельность (5 часов).
7. Базовое содержание учебного предмета "Информатика" для 11 класса:
1) Введение (1час): техника безопасности и организация рабочего места;
2) Информация и информационные процессы (2 часа): правовая защита информации;виды компьютерных правонарушений;защита авторских прав на тиражирование информации;

3) Компьютер-ақпаратты өңдеу құралы (4 сағат):
программалық қамтамасыз ету түрлері (лицензияланған, шартты тегін, тегін) және оларды қолдану ережелері; ақпараттық қауіпсіздікті операциялық жүйелер құралдары: файлдарды қорғаумен, компьютерлерді қорғаумен жабдықтау; компьютерлік вирустар, компьютерлік вирустар түрлері, вирустардың дербес компьютерге ену жолдары; вирустардан сақтау шаралары, вирусқа қарсы программалары; қауіпсіздік параметрлері, қолжетімділікті басқару, пароль қою;
4) Ақпараттық технологиялар (20 сағат): суретпен сипаттауларды, яғни иллюстрацияларды қалыптастыру, векторлық графиканы өңдеу редакторы; объектілерді импорттау және экспорттау; дайын кітапханалардағы графикалық объектілерді өңдеу, қисықтармен жұмыс, әсерлер; монтаждау және бейнелерді жақсарту, растрлық графика редакторы; сурет салу және бояу, фотомонтаж, фотосуреттерді өңдеу мен баспаға даярлау, коллаж, әсерлерді пайдалану; басылым жүйелерінің жіктелуі; электронды басылымдар, басылымның міндетті атрибуттары; рәсімдеу ережелері (буклет, кітапша, кітап, журнал, жарнамалық бет), редакциялаудың техникалық ережелері, терминология. беттің пішімі, мәтінді пішімдеу, қаріптермен жұмыс, құжат стилі, басылымды макеттеу (жобаны құру); мәтінді дайындау, иллюстрацияларды дайындау, қаріптерді таңдау, беттеу, макетті баспадан шығару;
5) Жобалық іс-әрекет (7 сағат).
3-тарау. Оқушылардың дайындық деңгейіне қойылатын талаптар
8. Оқушылардың дайындық деңгейі үш аспекті бойынша бағаланады (пәндік нәтижелер, тұлғалық нәтижелер және жүйелі-әрекеттік нәтижелер).
9. Пәндік нәтижелер екі аспектімен көрсетіледі (оқушылардың білуі тиіс және меңгеруі тиіс).
10. 10-сыныптың соңында оқушылар білуі тиіс:
1) ақпараттық жүйелер және ресурстар ұғымын;
2) қазіргі заманғы аппараттық және программалық қамтамасыз ету ұғымын;
3) құжатты сканерлеу технологиясын;
4) мәтіндерді танып алуға арналған программаларын;
5) мәтіндік процессордың негізгі мүмкіндіктерін;
6) құжатты рәсімдеудің негізгі түрлері мен стандарттарын;
7) мәтіндік процессорда құжатты қарау тәртіптерін;
8) құжат құрылымын;
9) құжатты рәсімдеу стилін;
10) кеңейтілген алмасу буферін қолдану технологиясын;
11) рецензиялау, емле ережесі мен құжатқа ескерту ұғымын;
12) макрос ұғымын;
13) құжатты қорғау тәсілдерін;
14) анимация мен мультипликацияны ұйымдастыру негіздерін;
15) анимациялық объектілерді құруға арналған графикалық орта негіздерін;
16) анимациялық объектілерді құруға арналған құрал-саймандар қабықшасының құрылымын;
17) қабаттар және қойылыммен жұмыс істеу мүмкіндігін;
18) анимация түрлерін;

3) Компьютер как средство обработки информации (4 часа):
виды программного обеспечения (лицензионное, условно бесплатное, бесплатное) и правила их использования; обеспечение информационной безопасности средствами операционных систем: защита файлов, защита компьютера; компьютерные вирусы, виды компьютерных вирусов, пути проникновения вирусов в персональном компьютере; меры по защите от вирусов, антивирусные программы; параметры безопасности, управление доступом, паролирование;
4) Информационные технологии (20 часов): создание иллюстраций, редактор обработки векторной графики; импорт и экспорт объектов;обработка графических объектов из готовых библиотек, работы с кривыми, эффекты; монтаж и улучшение изображений,редактор растровой графики; рисование и раскрашивание, фотомонтаж, ретуширование фотографий и подготовка их к печати,коллаж, использование эффектов; классификация полиграфических изданий; электронные издания, обязательные атрибуты издания; правила оформления (буклет, брошюра, книга, журнал, рекламный лист), технические правила редактирования, терминология, форматы страниц, форматирование текста, работа со шрифтами, стиль документа, макетирование издания (создание проекта); подготовка текста, подготовка иллюстраций, выбор шрифтов, верстка. печать макета;
5) Проектная деятельность (7 часов).
Глава 3. Требования к уровню подготовки учащихся
8. Уровень подготовки обучающихся оценивается с охватом предметных, личностных и системно-деятельностных результатов.
9. Предметные результаты отражены в двух аспектах: должны знать и должны уметь.
10. Обучающиеся 10 класса должны знать:
1) понятия информационные системы и ресурсы;
2) понятие современного аппаратного и программного обеспечения;
3) технологию сканирования документа;
4) программы для распознания текстов;
5) основные возможности текстового процессора;
6) основные виды и стандарты оформления документа;
7) режимы просмотра документа в текстовом процессоре;
8) структуру документа;
9) стили оформления документа;
10) технологию использования расширенного буфера обмена;
11) понятия рецензирование, правописание и примечание в документе;
12) понятие макросы;
13) способы защиты документа;
14) основы организации анимации и мультипликации;
15) основы графической среды для создания анимационных объектов;
16) структуру инструментальной оболочки среды для создания анимационных объектов;
17) возможность работы со слоями и сценами;
18) виды анимации;

19) векторлық анимацияны қалыптастыру тәсілдерін;
20) web (веб)-дизайнның негізгі қағидаларын;
21) web (веб)-сайт моделін жүйе ретінде жобалаудың негізгі кезеңдері мен міндеттерін;
22) редактордағы сайттың сыртқы түрін өзгерту ережелерін;
23) оқу жобасына қойылатын талаптарын;
24) авторлық объектілерді қолдану қағидаларын;
25) "жоба тақырыбы", "жоба идеясы", "гипотеза", "өзекті сұрақ", "жоба міндеттері" ұғымдарының мәнін;
26) жобаны қорғау мен бағалау процедурасын.
11. 10-сыныптың соңында оқушылардың меңгеруі тиіс:
1) компьютердің қосымша құрылғыларын баптау және орнатуды;
2) құжатты мәтіндік процессорда құруды, сақтауды, редакциялауды, баспаға шығаруды;
3) мәтіндік процессор терезесінің түрін баптауды;
4) құжатты рәсімдеу үшін жаңа стильді қалыптастыруды;
5) кеңейтілген алмасу буфері бар операцияларды орындауды;
6) мәтіндер арасында бөлуді орнатуды;
7) беттерді нөмірлеуді, тізімдерді, сілтемелерді, тақырып қоюды қолданып мәтінді құрылымдауды;
8) емле ережесімен мәтінді тексеруді;
9) мәтінге кестені, бейнені, диаграмманы кірістіруді;
10) макростарды құруды;
11) құжатқа қорғауды орнатуды;
12) графикалық бейнелер мен анимацияны құруды және редакциялауды;
13) сызықты және радиалды градиентті құруды;
14) бір объектіні екіншісіне түрлендіруді;
15) объектіні символға түрлендіруді;
16) мөлдірлігі өзгерген объектіге анимация құруды;
17) түсі өзгертілген объектіге анимация құруды;
18) объектілерді туралауды;
19) анимацияны сүйемелдеу үшін дыбыстық файлды қолдануды;
20) Web (веб)- редакторында жаңа сайт жобасын құруды;
21) Web (веб)-беттердің көркемдеу стилін қолдануды;
22) иллюстрациялар мен Gif (гиф)- анимацияны қосуды;
23) Web (веб)-бетте фотоальбом құруды;
24) өзекті сұрақты тұжырымдауға, зерттеу тақырыбы бойынша гипотеза ұсынуды;
25) әртүрлі сұрақтарға жауап алу үшін өзінің өздік зерттеу және шығармашылық жұмыстарын жоспарлауды;
26) кішігірім топтар мен бірлестіктерде жұмыс істеуді;
27) рефлекссия жүргізуге, жобаны қорғауды .
12. 11-сыныптың соңында оқушылар білуі тиіс:
1) ақпараттық қауіпсіздік ұғымы мен қауіптілігін;
2) ақпаратты қорғау аймағындағы Қазақстан Республикасының заңнамасын;
3) ақпаратты қорғау бойынша шараларын;
4) құқықтық актілер және ақпаратты қорғау мен авторлық құқық бойынша нормаларын;
5) компьютерлік вирус пен вирусқа қарсы әрекет ұғымдарын;
6) компьютерлік вирустан қорғану шараларын;
7) компьютерлік графика түрлерін (векторлық және растрлық графика);
8) векторлық графика редакторының программа терезесінің интерфейсінің негізгі элементтерін;
9) графикалық есептерді векторлық графика редакторы көмегімен шешудің негізгі тәсілдерін;

19) способы создания векторной анимации;
20) основные принципы web (веб)-дизайна;
21) основные этапы и задачи проектирования модели web (веб)-сайта как системы;
22) правила изменения внешнего вида сайта в редакторе;
23) требования к учебному проекту;
24) принципы использования авторских объектов;
25) смысл понятий тема проекта, идея проекта, гипотеза, проблемный вопрос задачи проекта;
26) процедуру защиты и оценивания проекта.
11. Обучающиеся 10 класса должны уметь:
1) настраивать и устанавливать периферийные устройства;
2) создавать, сохранять, редактировать, печатать документы в текстовом процессоре;
3) настраивать вид окна тестового процессора;
4) создавать новые стили для оформления документа;
5) выполнять операции с расширенным буфером обмена;
6) устанавливать разрывы в тексте;
7) структурировать текст, используя нумерацию страниц, списки, ссылки, оглавления;
8) проводить проверку правописания;
9) вставлять в текст таблицы, изображения, диаграммы;
10) создавать макросы;
11) устанавливать защиту документа;
12) создавать и редактировать графические изображения и анимации;
13) создавать линейный и радиальный градиент;
14) преобразовать один объект в другой;
15) преобразовать объект в символ;
16) создавать анимацию с изменением прозрачности объекта;
17) создавать анимацию с изменением цвета объекта;
18) выравнивать объекты;
19) использовать звуковые файлы для сопровождения анимации;
20) создавать новый проект сайта в Web (Веб)-редакторе;
21) использовать стили оформления Web (Веб)-страниц;
22) добавлять иллюстрации и Gif (Гиф)- анимацию;
23) создавать фотоальбом на Web (Веб)-странице;
24) формулировать проблемные вопросы, выдвигать гипотезы по темам исследований;
25) планировать свою самостоятельную исследовательскую и творческую деятельность для поиска ответов на разные вопросы;
26) работать в малых группах и в сотрудничестве;
27) проводить рефлексию, защиту проекта.
12. Обучающиеся 11 класса должны знать:
1) понятие и угрозы информационной безопасности;
2) законодательство Республики Казахстан в области защиты информации;
3) меры по защите информации;
4) правовые акты и нормы по защите информации и авторского права;
5) понятие компьютерного вируса и антивируса;
6) меры защиты от компьютерных вирусов;
7) виды компьютерной графики (векторная и растровая графика);
8) основные элементы интерфейса окна программы векторного графического редактора;
9) основные приҰмы решения графических задач при помощи векторного графического редактора;

10) объектілерді даяр топтамалардан немесе қосымшалардан импорттау және экспорттау жолдарын;
11) қисықтарды салудың ерекшеліктерін;
12) растрлық графика редакторы программасы терезесі интерфейсінің негізгі элементтерін;
13) бейне үзінділеріне орындалатын амалдарын;
14) контурлар, маскалар, қабаттар түрлерін;
15) "баспа жүйесі" программасының міндеті мен интерфейсін;
16) баспа ісі ұғымының базалық ұғымдарын;
17) кітапша, кітап, журналдар, жарнама беттерін рәсімдеу ережелерін;
18) макет ұғымын;
19) беттеудің негізгі ұғымдарын.
13. 11-сыныптың соңында оқушылардың меңгеруі тиіс:
1) кез келген мектеп пәнінде және өзін-өзі дамыту мақсатында мәтіндік процессорды, графикалық редакторды, баспа жүйелерін қолдануды;
2) операциялық жүйе мүмкіндіктерін ақпаратты қорғау үшін пайдалануды;
3) вирусқа қарсы программаларды қолдануды;
4) іс жүзінде ақпаратты сақтандыру мен қорғау шараларын қолдануды;
5) векторлық графикалық редакторда файлдарды ашуды сақтауды, файл құруды;
6) қарапайым объектілерден (сызықтардан, доғадан, шеңберден және т.б.) құюдың алуан түрлерін қолданып суреттер салуды;
7) объект контурларымен жұмыс істеуді;
8) қисықтардан суреттер салуды;
9) даяр топтамалардан жасалынған объектілерді импорттауды және экспорттауды;
10) растрлық графика редакторын іске қосу және оның құралдарын қолдануды;
11) фотобейнелерді түзетуді және көркемсуреттік өңдеу жүргізуді;
12) коллаждар құруды;
13) "баспа жүйелері" программасын іске қосуды;
14) баспа жүйелерінің мәзір программаларындағы пункттарын білуді;
15) кез келген баспа өнімдерін беттеуді;
16) бетте әртүрлі типтегі объектілер үзінділерін дұрыс орналастыруды.
14. Оқушылар көрсетуі тиіс жеке тұлғалық нәтижелер:
1) ақпаратқа оның таралуының құқықтық пен этикалық қырларын және оны сезіну талғамын ескере отырып жауапты қатынас жасай алу;
2) оқу мазмұнын өз өмірлік тәжірибесімен байланыстыруға қабілеттілік, информатика мен ақпараттық-коммуникациялық технологиялар аймағында ақпараттық қоғамның даму жағдайында даярлықтың мәнін түсінуге икемділік;
3) өз білім деңгейін жоғарылатуға және оқуды информатика мен ақпараттық-коммуникациялық технологиялар құралдарын қолданып жалғастыруға даяр болу;
4) өзін кәсіби анықтаудың басталуы, ақпараттық және коммуникациялық технологиялармен байланысқан кәсіп әлемімен танысу;
5) үлкен адамдармен және қатарластарымен әртүрлі әлеуметтік жағдайларда бірлесу дағдысын дамыту;
6) қақтығыстық жағдай жасамауға және дау болған жағдайдан шығуға жол таба алу;
7) жеке өмір ақпаратына және басқа адамдардың ақпараттық нәтижелеріне құрметпен қарау;

10) приемы импорта и экспорта объектов из готовых коллекций или приложений;
11) особенности рисования кривых;
12) основные элементы интерфейса окна программы растрового графического редактора;
13) операции выполняемые с фрагментами изображений;
14) виды контуров, масок, слоев;
15) предназначение и интерфейс программы издательские системы;
16) базовые понятия издательского дела;
17) правила оформления брошюр, книг, журналов, рекламных листов;
18) понятие макета;
19) основные понятия верстки.
13. Обучающиеся 11 класса должны уметь:
1) применять текстовый редактор, графические редакторы, издательские системы в любом школьном предмете и в целях саморазвития;
2) использовать возможности операционной системы для защиты информации;
3) пользоваться антивирусными программами;
4) применять на практике меры профилактики и защиты информации;
5) открывать, сохранять, создавать файлы в векторном графическом редакторе;
6) формировать рисунки, из простых объектов (линий, дуг, окружностей и т.д.), используя различные виды заливок;
7) работать с контурами объектов;
8) создавать рисунки из кривых;
9) импортировать и экспортировать нарисованные объекты из готовых коллекций;
10) запускать редактор растровой графики и пользоваться его инструментами;
11) проводить коррекцию фотоизображений и их художественную обработку;
12) создавать коллажи;
13) запускать программу издательские системы;
14) разбираться в пунктах меню программы издательские системы;
15) верстать любой вид издательской продукции;
16) правильно располагать на странице фрагменты разнотипных объектов.
14. Личностные результаты:
1) ответственное отношение к информации с учетом правовых и этических аспектов ее распространения;
2) способность увязать учебное содержание с собственным жизненным опытом, понять значимость подготовки в области информатики и информационно-коммуникационной технологии в условиях развития информационного общества;
3) готовность к повышению своего образовательного уровня и продолжению обучения с использованием средств и методов информатики и информационно-коммуникационной технологии;
4) ознакомление с миром профессий, связанных с информационными и коммуникационными технологиями;
5) развитие навыков сотрудничества со взрослыми и сверстниками в разных социальных ситуациях;
6) умение не создавать конфликтов и находить выходы из спорных ситуаций;
7) уважение к информации о частной жизни и информационным результатам других людей;

8) салауатты өмір салты құндылығын негізгі гигиеналық, эргономиялық және ақпараттық-коммуникациялық технологиялар құралдарын техникалық қауіпсіз пайдалану жағдайында қабылдауға икемділікті және даярлықты.
15. Жүйелі-әрекеттік нәтижелер оқушылар алған білім мен біліктіліктерді күнделік өмірде және тәжірибеде қолдануы тиіс:
1) коммуникациялық еңбекті автоматтандыра алу;
2) ақпараттық білім қорларын оқуда тиімді пайдалана алу;
3) Интернет желісінде қолдануға болатын қарапайым ақпараттық өнімдерді Web (веб)-беттерді, анимациялық объектілерді және т.б.) өзгерту мен қалыптастыра алу;
4) ақпаратты мультимедиа объектілері, мәтіндік құжаттар түрінде (баяндамаларды, мақалаларды, рефераттарды) бере алу ;
5) өз ақпараттық кеңістігін тиімді ұйымдастыра алу;
6) оқу және практикалық есептерді компьютер мүмкіндігін қолданып шеше алу;
7) ақпараттық кеңістіктегі бағдарлай алу, іс жүзінде қажетті, оның ішінде өзін-өзі танумен және кәсіби бағдармен байланысқан жеке танымдық қызығушылыққа қатысты ақпаратты іздеу мен іріктеудің кең таралған автоматтандырылған ақпараттық жүйелерімен жұмыс істеу;
8) қарапайым ақпараттық объектілерді графикалық бейне және полиграфиялық басылым түрінде, оның ішінде оқу жұмыстарын көркемдеу үшін қалыптастыру;
9) өзінің жеке ақпараттық кеңістігін тиімді ұйымдастыруға арналған ақпараттық объектілердің жеке топтамаларын қалыптастыру;
10) оқуда және жеке хат алмасуда телекоммуникациялық арналар бойынша ақпарат тарату, қоғамның ақпараттық ресурстарын сәйкес құқықтық және этикалық нормаларды сақтай отырып қолдану.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 26 шілдедегі
№ 334 бұйрығына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
90- қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11-сыныптары үшін "Информатика" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы
1- тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Білім берудің барлық деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 604 бұйрығымен бекітілген Жалпы орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17669 тіркелген).
2. Профильді 10-11 сыныптарда информатиканы оқыту мақсаты қазіргі кездегі визуалды программалау технологиялары мен ақпараттық технологиялардың теориялық негіздері бойынша базалық білім жүйесін меңгеру, сонымен қатар осы құралдармен жұмыс істеу дағдысын алу болып табылады.

8) способность и готовность к принятию ценностей здорового образа жизни за счет знания основных гигиенических, эргономических и технических условий безопасной эксплуатации средств информационно-коммуникационной технологии.
15. Системно-деятельностные результаты:
1) автоматизации коммуникационной деятельности;
2) эффективного применения информационных образовательных ресурсов в учебной деятельности;
3) изменения и создания простых информационных продуктов (Web (веб) страниц, анимационных объектов, и т.д.), которые можно применять в сети Интернет;
4) представления информации в виде мультимедиа объектов, текстовых документов (докладов, статей, рефератов);
5) эффективной организации индивидуального информационного пространства;
6) решения учебных и практических задач с применением возможностей компьютера;
7) поиска и отбора практически необходимой информации, в частности, относящейся к личным познавательным интересам, связанных с самообразованием и профессиональной ориентацией;
8) создания простейших информационных объектов в виде графических изображений и полиграфических изданий, в том числе для оформления результатов учебной работы;
9) организации индивидуального информационного пространства, создания личных коллекций информационных объектов;
10) передачи информации по телекоммуникационным каналам в учебной и личной переписке, использования информационных ресурсов общества с соблюдением соответствующих правовых и этических норм.
Приложение 3
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 26 июля 2019 года № 334
Приложение 90
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по учебному предмету "Информатика" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом общего среднего образования, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 604 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования всех уровней образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 17669).
2. Целью изучения информатики в профильных 10-11 классах является овладение системой базовых знаний по теоретическим основам технологии визуального программирования и современных информационных технологий, а также приобретение практических навыков работы с ними.

3. Оқыту міндеттері:
1) қажетті нақты міндеттерді шешу үшін визуалды программалау және ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалана отырып, бастапқы теориялық білім мазмұның қалыптастыру;
2) визуалды программалау және мәтіндік, сандық, графикалық және дыбыстық ақпараттарды өңдеу бойынша ақпараттық технологиялар құралдарымен жұмыс істеуге дағдыландыру;
3) дербес компьютердің жұмыс істеу тиімділігін арттыру үшін қызметтік программаларды қолдана білу;
4) ақпараттық іс-әрекеттің этикалық және құқықтық нормаларын сақтауда жауапты қарым-қатынасқа тәрбиелеу.
4. Информатиканы оқытуда жобалау әдісіне ерекше назар аударған жөн, өйткені ол информатика курсына тікелей қызығушылықты көтеруді тудырады. Жобалау технологияларын қолдану информатика пәні бойынша ғана оқу сапасын көтеріп қоймайды, пәнаралық байланысты жасайды және жоба даярланып жатқан мектеп пәнін оқыту тиімділігін жоғарылатады.
2-тарау. "Информатика" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
5. "Информатика" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
10 сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
11 сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат.
6. Информатика курсын оқыту үдерісінде әртүрлі оқу пәндерімен пәнаралық байланыс жүреді.
1) алгебра және анализ бастамалары пәнімен пәнаралық байланыс:
визуалды программалау құралдарын қолданып қосымшаларды құруда әртүрлі сандық деректерді қолдану;
жоғары деңгейдегі программалау тілдерінде есеп шығаруда математикалық формулалар мен функцияларды қолдану;
координаталық жүйелерін қолданып объект-модельдерді жасау;
шама ұғымы математика пәнінің шамалары негізінде және салыстырмалы түрде оқытылады;
2) геометрия пәнімен пәнаралық байланыс:
компьютерлік графиканы қолданып 3-D объектілерді жасау;
координаталық жүйелер, проекциялар және олардың компьютерлік графика мен модельдеуде қолданылуы;
геометриялық шамаларды есептеу;
3) физика пәнімен пәнаралық байланыс:
ақпараттық технологияларды және программалау тілдерін пайдалана отырып, физикалық үдерістерді қарастыру;
проекция және векторларды компьютерлік графика және модельдеуде қолдану;
физикалық үрдістерді модельдеу;
4) химия пәнімен пәнаралық байланыс:
мектеп қабырғасындағы оқыту үрдісінде орындалатын аталған пән аймағында жобаларды құру;
визуалды программалау ортасы арқылы химиялық үдерістерді модельдеу;
5) қазақ, орыс және шетел тілдері" пәндерімен пәнаралық байланыс:
жобалық іс-әрекеттерді орындағанда орфография және пунктуация ережелерін пайдалану;
информатика және ақпараттық технологиялар саласының терминдерімен сөз қорының байыту, оның ішінде халықаралық терминдерімен;
программалау тілдерінің синтаксисін түсіну, компьютерлік терминологияны меңгеру;
телекоммуникациялық ресурстар шетел тілін оқудағы құрал ретінде қарау;

3. Задачи обучения:
1) сформировать базу первоначальных теоретических знаний, необходимых для решения конкретных задач, связанных с использованием технологии визуального программирования и информационно-коммуникационных технологий;
2) привить навыки работы со средствами технологии визуального программирования и информационных технологий по обработке текстовой, числовой, графической и звуковой информации;
3) формировать умения использовать служебные программы для повышения эффективности работы персонального компьютера;
4) воспитывать ответственное отношение к соблюдению этических и правовых норм информационной деятельности.
Особое внимание при изучении информатики следует обратить методу проектов, так как он способствует повышению интереса непосредственно к курсу информатики. Использование проектных технологий повышает качество обучения не только по информатике, но и реализует межпредметные связи и повышает эффективность изучения учебных предметов по которым готовится проект.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Информатика"
5. Объем учебной нагрузки учебного предмета "Информатика" составляет:
1) в 10 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 11 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
6. В процессе изучения курса информатики осуществляются межпредметные связи с различными учебными дисциплинами.
1) межпредметная связь с алгеброй и началам анализа:
использование различных числовых данных при создании приложений с использованием среды визуального программирования;
использование математических формул и функций при решении задач на языке программирования высокого уровня;
разработка моделей объектов с использованием системы координат;
понятие величины вводится на основе и в сравнении с величинами в математике;
2) межпредметная связь с геометрией:
построение 3D геометрических объектов с использованием компьютерной графики;
знание системы координат и применение их в компьютерной графике и моделировании;
знание навыков вычисления геометрических величин;
3) межпредметная связь с физикой:
рассмотрение физических процессов с помощью использования информационных технологий и языков программирования;
проекции, вектора и их применение в компьютерной графике и в моделирование;
моделирование физических процессов;
4) межпредметная связь с химией:
создание проектов, выполняемых в рамках школьного учебного процесса в данной предметной области;
моделирование химических процессов с помощью среды визуального программирования;
5) межпредметная связь с казахским, русским и иностранными языками:
использование правил орфографии и пунктуации при работе с проектной деятельностью;
обогащение словарного запаса терминами из области информатики и информационных технологий, в том числе международными;
понимание синтаксиса языков программирования, овладение компьютерной терминологией;
использование телекоммуникационных ресурсов как инструментов изучения иностранных языков;

6) әдебиет пәнімен пәнаралық байланыс:
оқушылар сахнада сөйлеудің жоспары мен хронометражын құра білу;
7) география пәнімен пәнаралық байланыс:
экономика мен географияны оқып үйренуде деректер қорын қолдау құралы ретінде жасау;
8) биология пәнімен пәнаралық байланыс:
объектілердің "жанды" графикалық бейнелерін визуалды өнімге, Web (веб)-беттерге орналастыру үшін қалыптастыру;
9) тарих пәнімен пәнаралық байланыс:
әлемде және Қазақстан Республикасының болып жатқан тарихи жағдайларды программалау тілдерін дамытудың үдерісімен салыстыру;
3-D модельдеу және анимация шығу тарихының алғы шарттары;
10) "Адам. Қоғам. Құқық" пәнімен пәнаралық байланыс:
ақпаратпен жұмыс істеу саласында Қазақстан Республикасының заңнамаларын білу.
7. 10-сыныпқа арналған "Информатика" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) Кіріспе (1 сағат): техника қауіпсіздігі және жұмыс орнын ұйымдастыру;
2) Ақпарат және ақпараттық үдерістер (2 сағат): әлемнің ақпараттық бейнесі, ақпараттық жүйелер және ресурстар, білім беру ақпараттық ресурстары;
3) Компьютер-ақпаратты өңдеу құралы (2 сағат): программалаудың даму тарихы, программалық қамтамасыз етудің даму үрдісі; құрылымдық, модульдық, объектілі-бағдарлы және визуалды программалау;
4) Алгоритмдеу және программалау (17 сағат): визуалды программалаудың технологиясы; қосымшаларды құрастырудың кіріктірілген ортасы; терезелер, пішіндер және объектілер, процедуралар және функциялар; оқиға, объект, қасиеті мен әдістері,жобаның интерфейсін құру; қадамдап бөлу; графикалық әдістер мен процедуралар; объектілерді енгізу, анимация, мультимедиа;
5) Ақпараттық технологиялар (8 сағат): 3D-модельдеу және анимация;
виртуалдылық шынайы әлемді танып білу тәсілдерінің бірі; 3D-кеңістігінің бағдарына кіріспе; орнын ауыстыру және өзгерту; программа интерфейсі; объектілері; сығып шығару, бөлімшелер (subdivide) (субдивид), программада Булева операциялары, модификаторлар; Mirror (миррор) – айналық бейнелеу, программада объектілерді тегістеу, материалды қосу, материал қасиеті, Blender (блендер)-дегі текстура, Blender (блендер)-дегі материалдар.
6) Жобалық іс-әрекет (4 сағат).
8. 11-сыныпқа арналған "Информатика" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) Кіріспе (1 сағат): техника қауіпсіздігі және жұмыс орнын ұйымдастыру;
2) Ақпарат және ақпараттық үдерістер (3 сағат): ақпаратты іздеу және таңдау, іздеу әдісі, таңдау критериясы, сараптама жүйесі, жасанды интеллект;
3) Компьютер-ақпаратты өңдеу құралы (2 сағат): қазіргі заман бағдарламалық қамтамасыз етуге шолу, программалық қамтамасыз етуді орнату және жою, операциялық жүйенің параметрлерін баптау және қалпына келтіру;

6) межпредметная связь с литературой:
умение учащимися составлять план и хронометраж публичного выступления;
7) межпредметная связь с географией:
разработка баз данных как средства поддержки изучения экономики и географии;
8) межпредметная связь с биологией:
создание графических изображений "живой" природы, для размещения на визуальной продукции, на Web (Веб)-страницах;
9) межпредметная связь с историей:
сопоставление исторических событий, происходящих в мире и Республики Казахстан, с тенденциями развития языков программирования;
предпосылки возникновения 3D-моделирование и анимации;
10) межпредметная связь с предметом "Человек. Общество. Право":
изучение законодательства Республики Казахстан в области работы с информацией.
7. Базовое содержание учебного предмета "Информатика" для 10 класса:
1) Введение (1 час): техника безопасности и организация рабочего места;
2) Информация и информационные процессы (2 часа): информационная картина мира, информационные системы и ресурсы, образовательные информационные ресурсы;
3) Компьютер как средство обработки информации (2 часа): история развития программирования, тенденции развития программного обеспечения; структурное, модульное, объектно-ориентированное программирование, облачные технологии;
4) Алгоритмизация и программирования (17 часов): среда визуального программирования; интегрированная среда разработки приложений; окна, формы и объекты, процедуры и функции; события, объект, свойства и методы, создание интерфейса проекта; пошаговая отладка; графические методы и процедуры; внедрение объектов, анимация, мультимедиа;
5) Информационные технологии (8 часов): 3D-моделирование и анимация; виртуальность как способ изучения реального мира; введение в ориентацию в 3D-пространстве; перемещение и изменение; интерфейс программы; объекты, экструдирование (выдавливание), подразделение (subdivide-субдивид) булевы операции в программе, модификаторы; mirror (миррор) – зеркальное отображение, сглаживание объектов в программе, добавление материала, свойства материала, текстуры в blender (блендер), материалы в blender (блендер), создание объекта по точным размерам;
6) Проектная деятельность (4 часа).
8. Базовое содержание учебного предмета "Информатика" для 11 класса:
1) Введение (1 час): техника безопасности и организация рабочего места;
2) Информация и информационные процессы (3 часа): поиск и отбор информации, методы поиска, критерии отбора, экспертные системы, искусственный интеллект;
3) Компьютер как средство обработки информации (2 часа): обзор современного программного обеспечения; установка и удаление программного обеспечения, настройка и восстановление параметров операционной системы;

4) Ақпараттық технологиялар және телекоммуникация (21 сағат): деректер қоры (кестелік, иерархиялық, желілік), реляциалық деректер қоры, деректер қорын басқару жүйесі (ДҚБЖ), деректерді ұсыну пішіні (кестелер, пішіндер, сұраныстар, есептер), деректер қорын ұйымдастыру, көп кестелік деректер қорында кестелерді байланыстыру; желілік технологиялар, байланыс каналдары және олардың негізгі мінездемелері, жергілікті желіні баптау, интернетте мекен жайлық; алмастыру хаттамалары, TCP/IP (ти си пи/ ай пи) деректерін жіберу хаттамасы, желілік этикет, ақпаратпен жұмыс істеу саласында Қазақстан Республикасының заңнамасы, электрондық желілерде тасу барысында ақпаратты сақтау тәсілдері мен қағидалары; html (аш ти эм эл)-программалау, интернет үшін ақпараттық объектілерді құру құралдары, Web (веб)-беттер және сайттар, тэгтер, атрибуттар, мәтінді пішімдеу, тізімдер, Web (веб)-бетте графиканы орналастыру, түстер, Web (веб)-беттегі гиперсілтемелер, кестелер, Web (веб)-беттегі пішіндер, Web (веб)-беттерді құру құралдары, Web (веб)-сайтты тестілеу, жариялау, сүйемелдеу;
5) Жобалық іс-әрекет (6 сағат);
6) Резерв (1 сағат).
3-тарау. Оқушылардың дайындық деңгейіне қойылатын талаптар
9. Оқушылардың дайындық деңгейі үш аспекті бойынша бағаланады (пәндік нәтижелер, тұлғалық нәтижелер және жүйелі-әрекеттік нәтижелер).
10. Пәндік нәтижелер екі аспектімен көрсетіледі (оқушылардың білуі тиіс және меңгеруі тиіс).
11. 10-сыныптың соңында оқушылар білуі тиіс:
1) қауіпсіздік техника ережесін;
2) ақпараттық жүйелер және ресурстар ұғымын;
3) программалау тілінің тарихын;
4) жоғарғы деңгейдегі программалау тілдері орталар түсінігін;
5) программалау жүйелерінің ерекшеліктерін;
6) құрылымдық, модульдық, объектілі-бағдарлы программалау ұғымдарын;
7) объектілі-бағдарлы ортасында құрылған файлдар міндеті мен типтерін;
8) Standard құралындағы объектілердің негізгі қасиеттерін;
9) ақпаратты енгізу және шығару объектілерін;
10) типтерді түрлендіру функцияларын;
11) тышқан және пернетақта оқиғасын;
12) сұхбатпен, мәзірмен, таймермен жұмыс істеу әдістерін;
13) оқыту, бақылау және ойын программаларын өндеу қағидаларын;
14) 3D графигін;
15) 3D объектілерімен жұмыс істеу негіздерін;
16) 3D объектілерінің редакциялау техникасын;
17) анимацияланған қойылымдарды құрудың негізгі кезендерін және оларды іс-жүзінде қолдануын;
18) авторлық объектілерді қолдану қағидаларын;
19) оқу жобаларына қойылатын талаптарын;
20) ақпаратты пайдалануда этикалық және құқықтық нормаларын;
21) "жоба тақырыбы", "жоба идеясы" , "гипотеза", "проблемалық сұрақ", "жоба міндеттері" ұғымдарының мәнін;

4) Информационные технологии и телекоммуникации (21 часов):
базы данных (табличные, иерархические, сетевые), реляционные базы данных, системы управления базами данных (СУБД), формы представления данных (таблицы, формы, запросы, отчеты), организация баз данных, связывание таблиц в многотабличных базах данных; сетевые технологии, каналы связи и их основные характеристики, настройка локальной сети, адресация в Интернете; протоколы обмена, протокол передачи данных TCP/IP (ти си пи/ ай пи), сетевой этикет, законодательство Республики Казахстан в области работы с информацией, принципы и приемы защиты информации во время транспортировки по электронным сетям; html (аш ти эм эл)-программирование, инструменты создания информационных объектов для Интернет, Web (Веб)-страницы и сайты, тэги, атрибуты, форматирование текста, списки, размещение графики на Web (Веб)-странице, цвета, гиперссылки на Web (Веб)-страницах, таблицы, формы на Web (Веб)-страницах. тестирование, публикация, сопровождение Web (Веб)-сайта;
5) Проектная деятельность (6 часов);
6) Резерв (1 час).
Глава 3. Требования к уровню подготовки учащихся
9. Уровень подготовки обучающихся оценивается с охватом предметных, личностных и системно-деятельностных результатов.
10. Предметные результаты отражены в двух аспектах: должны знать и должны уметь.
11. Обучающиеся 10 класса должны знать:
1) правила техники безопасности;
2) понятие информационные системы и ресурсы;
3) историю развития языков программирования;
4) понятие среды программирования высокого уровня;
5) отличия систем программирования;
6) понятия о структурном, модульном, объектно-ориентированном программировании и облачные технологии;
7) типы и назначение файлов, создаваемых в объектно-ориентированной среде;
8) основные свойства объектов панели Standard (Станбард);
9) объекты для ввода и вывода информации;
10) функции преобразования типов;
11) события мыши и клавиатуры;
12) методы работы с диалогами, меню, таймером;
13) принципы разработки обучающих, контролирующих, игровых программ;
14) иметь представление о 3D графике;
15) основы работы с 3D объектами;
16) технику редактирования 3D объектов;
17) основные этапы создания анимированных сцен и уметь применять их на практике;
18) принципы использования авторских объектов;
19) требования к учебному проекту;
20) этические и правовые нормы использования информации;
21) смысл понятий "тема проекта", "идея проекта", "гипотеза", "проблемный вопрос", "задачи проекта";

22) жобаны бағалау және процедураны қорғау.
12. 10-сыныптың соңында оқушылардың меңгеруі тиіс:
1) қауіпсіздік техниканы сақтауды;
2) символдық және сандық деректерді өңдеуді жоғары деңгейлі программалау тілдерінің кез келген ортасында программалауды;
3) жобаны сақтауды, терезе арасында ауысуды;
4) объектілер Инспекторында және программада объектілер қасиеттерін өзгертуді;
5) негізгі алгоритмдік құрастырылуды жобада қолдануды;
6) графикалық бейнені құруға арналған әдістерді қолдануды;
7) әдістер мен оқиғаларды жобаларда қолдануды;
8) бірнеше пішіннен, мәзірден, құрал-саймандардан тұратын аяқталған қосымшаны қалыптастыруды;
9) 3D объектілерді құруды;
10) 3D объектілерді құрғанда модификаторларды қолдануды;
11) материалдарды қалыптастыруды және қолдануды;
12) 3D қойылымдарын қалыптастыруды, камералармен және жарықтандырғыштармен жұмыс істеуді;
13) құрылған құрылымдарды визуалдауды;
14) әртүрлі арнайы әсерлерді визуалдағанда қолдануды;
15) өзекті сұрақты тұжырымдауды, зерттеу тақырыбы бойынша гипотеза ұсынуды;
16) әртүрлі сұрақтарға жауап алу үшін өзінің өздік зерттеу және шығармашылық жұмыстарын жоспарлауды;
17) кішігірім топтар мен бірлестіктерде жұмыс істеуді;
18) рефлексия жүргізуді, жобаны қорғауды.
13. 11- сыныптың соңында оқушылар білуі тиіс:
1) компьютерлік желілер мен Интернет ресурстарының түрлерін;
2) интернет технологияларының негізгі ұғымдарын;
3) ақпаратты тарату мен алмастыру хаттамаларының түрлерін;
4) FTP (эф ти пи)-қолжетушілік пен FTP (эф ти пи)-хаттама ұғымдарын, негізгі функциялары мен HTTP (аш ти ти пи)-дан айырмашылығын;
5) интернеттегі мекен-жай қағидаларын;
6) ақпаратты қорғау аймағындағы Қазақстан Республикасының заңнамасын;
7) web (веб)-дизайнның негізгі қағидаларын;
8) web (веб)-сайт моделін жүйе ретінде жобалаудың негізгі кезеңдері мен міндеттерін;
9) HTML (аш ти эм эл) – құжаттарды гипермәтіндік белгілеу тілінің негізгі конструкциясын;
10) өз сайтын Интернетте жариялауға дайындау ретін;
11) үлкен көлемді ақпараттарды өңдейтін программаларын;
12) сараптама жүйесі ұғымын;
13) жасанды зияткерлік жүйе ұғымын;
14) деректер қорының негізгі ұғымдарын;
15) деректер қорын құруға арналған программалардың мүмкіндіктерін;
16) деректер қорын құру, редакциялау және пішіндеу әдістерін;
17) деректер қорынан ақпаратты іздеу мен таңдап алу тәсілдерін;
19) оқу жобаларына қойылатын талаптарын;
20) ақпаратты пайдалануда этикалық және құқықтық нормаларын;
21) үзінді алу көздерінің кітапханалық ережелерін;
22) "жоба тақырыбы", "жоба идеясы", "гипотеза", "проблемалық сұрақ", "жоба міндеттері" ұғымдарының мәнін.

22) процедуру защиты и оценивания проекта.
12. Обучающиеся 10 класса должны уметь:
1) соблюдать технику безопасности;
2) программировать обработку символьных и числовых данных в любой среде программирования высокого уровня;
3) сохранять проект, переключаться между окнами;
4) изменять свойства объектов в Инспекторе объектов и в программе;
5) использовать основные алгоритмические конструкции в проекте;
6) использовать методы для создания графических изображений;
7) использовать методы и события в проектах;
8) создавать законченное приложение, состоящее из нескольких форм, меню, панели инструментов;
9) создавать 3D-объекты;
10) использовать модификаторы при создании 3D-объектов;
11) создавать и применять материалы;
12) работать с камерами и освещением при создании 3D-сцен;
13) визуализировать созданную сцену;
14) применять при визуализации различные спецэффекты;
15) формулировать проблемные вопросы, выдвигать гипотезы по темам исследований;
16) планировать свою самостоятельную исследовательскую и творческую деятельность для поиска ответов на разные вопросы;
17) работать в малых группах и в сотрудничестве;
18) проводить рефлексию, защиту проекта.
13. Обучающиеся 11 класса должны знать:
1) виды компьютерных сетей и ресурсов Интернет;
2) основные понятия технологии Интернет;
3) виды протоколов передачи и обмена информации;
4) понятие FTP (эф ти пи)-доступа и FTP (эф ти пи)-протокола, основные функции и отличия от HTTP (аш ти ти пи);
5) принципы адресации в Интернет;
6) законодательство Республики Казахстан в области защиты информации;
7) основные принципы web (веб)-дизайна;
8) основные этапы и задачи проектирования модели Web (Веб)-сайта как системы;
9) основные конструкции языка гипертекстовой разметки документов HTML (аш ти эм эл);
10) подготовку своего сайта к публикации в Интернет;
11) организацию обработки больших объемов информации;
12) понятие экспертной системы;
13) понятие системы искусственного интеллекта;
14) основные понятия базы данных;
15) возможности программы для создания базы данных;
16) приемы создания, редактирования и форматирования баз данных;
17) поиск и выборку информации из баз данных;
18) требования к учебному проекту;
19) этические и правовые нормы использования информации;
20) библиографические правила цитирования источников;
21) смысл понятий "тема проекта", "идея проекта", "гипотеза", "проблемный вопрос", "задачи проекта";
22) процедуру защиты и оценивания проекта.

14. 11-сыныптың соңында оқушылардың меңгеруі тиіс:
1) қауіпсіздік техниканы сақтауды;
2) Интернеттің негізгі клиенттерін: электрондық пошта, браузер іске қосуды;
3) Интернет-сайттарды қарауда орыс қаріптерін қайта қодтауды;
4) беттің/ сайттың электрондық мекен-жайын беруді және қаралған беттер бойынша ауыса алуды;
5) FTP (эф ти пи)-клиентін қолдануды және FTP (эф ти пи) арқылы файлдарды іздеуді;
6) жергілікті желіні баптауды;
7) HTML (аш ти эм эл) тілінде қалыптастыру деңгейінде сайттың 3-5-тен кем емес сәйкес элементтерін программалауды;
8) Web (веб)-беттің ар жағындағы және web-беттегі фонды өзгертуді;
9) Web (веб)-бетке мәтін қоюды және оны пішімдеуді;
10) Web (веб)-беттерге арналған графикалық бейне мен анимациялық роликтерді қалыптастыруды және тиімдеуді;
11) Web (веб)-бетте әртүрлі кестелерді қалыптастыруды;
12) Web (веб)-бетке мультимедиа элементтерін қоюды;
13) гиперсілтемені баптауды;
14) өз сайтын даярлауды және оны Интернетте жариялауды;
15) офистік программа ортасында ақпараттың алуан түрлерін өңдеуді;
16) іздеу жүйелерімен жұмыс істеуді;
17) деректер қорын арнайы программаларда құруды, толтыруды, сақтауды, редакциялауды, баспалауды;
18) ақпаратқа түзету жасауды, ақпаратты шаблон бойынша іздеуді, ақпаратты деректер қорында сұрыптауды;
19) деректер қорлары бойынша есеп берулерді қалыптастыруды;
20) деректер қорларына сұраныстарды көркемдеуді;
21) деректер қорлары арасында байланыс орнатуды;
22) өзекті сұрақты тұжырымдауды, зерттеу тақырыбы бойынша гипотеза ұсынуды;
23) әртүрлі сұрақтарға жауап алу үшін өзінің өздік зерттеу және шығармашылық жұмыстарын жоспарлауды;
24) кішігірім топтар мен бірлестіктерде жұмыс істеуді;
25) рефлексия жүргізуді, жобаны қорғауды.
15. Жеке тұлғалық нәтижелер соңында оқушылар көрсетуі тиіс:
1) алынған ақпаратты талдау және оларды сын көзбен бағалаудың алғашқы дағдыларын;
2) қазіргі заманауи программалық қамтамасыз етулермен жұмыс істей білуді;
3) оқу мазмұнын өз өмірлік тәжірибесімен байланыстыруға қабілеттілік, информатика мен ақпараттық-коммуникациялық технологиялар аймағында ақпараттық қоғамның даму жағдайында даярлықтың мәнін түсінуге икемділікті;
4) оқу және тәжірибелік іс-әрекетте коммуникативтік құзыреттілікті және ақпараттық мәдениетті;
5) салауатты өмір салты құндылығын негізгі гигиеналық, эргономиялық және ақпараттық-коммуникациялық технологиялар құралдарын техникалық қауіпсіз пайдалану жағдайында қабылдауға икемдікті және даярлықты;
6) үлкен көлемді ақпараттармен жұмыс істеу қабілеттілікті;
7) компьютерлік және тұрмыстық техникаға ұқыпты қарауды;

14. Обучающиеся 11 класса должны уметь:
1) соблюдать технику безопасности;
2) запускать основные клиенты Интернет: браузер, электронная почта;
3) перекодировать шрифты при просмотре Интернет-сайтов;
4) задать электронный адрес страницы/сайта и осуществлять переход по просмотренным страницам;
5) пользоваться FTP (эф ти пи)-клиентом и осуществлять поиск файлов через FTP (эф ти пи);
6) настраивать локальную сеть;
7) программировать на языке HTML ( аш ти эм эл) на уровне создания не менее 3-5 соответствующих элементов сайта;
8) изменять фон за web (веб)-страницей и на web (веб)-странице;
9) размещать и форматировать текст на web (веб)-странице;
10) создавать и оптимизировать графические изображения и анимационные ролики для web (веб)-страниц;
11) создавать различные таблицы на web (веб)-странице;
12) вставлять элементы мультимедиа на web (веб)-страницу;
13) настраивать гиперссылки;
14) подготовить и опубликовать свой сайт в Интернет;
15) обрабатывать различные виды информации в среде офисной программы;
16) работать с поисковыми системами;
17) создавать, заполнять, сохранять, редактировать, печатать базы данных в специальных программах;
18) производить корректировку информации, поиск информации по шаблону, сортировку информации в базах данных;
19) создавать отчеты по базам данных;
20) оформлять запросы к базе данных;
21) устанавливать связи между базами данных;
22) формулировать проблемные вопросы, выдвигать гипотезы по темам исследований;
23) планировать свою самостоятельную исследовательскую и творческую деятельность для поиска ответов на разные вопросы;
24) работать в малых группах и в сотрудничестве;
25) проводить рефлексию, защиту проекта.
15. Личностные результаты:
1) владеть навыками анализа и критичной оценки получаемой информации;
2) навыки работы с современными программными обеспечениями;
3) способность увязать учебное содержание с собственным жизненным опытом, значимость подготовки в области информатики в условиях развития информационного общества;
4) коммуникативную компетентность и информационную культуру в учебной и практической деятельности;
5) способность и готовность к принятию ценностей здорового образа жизни за счет знания основных гигиенических, эргономических и технических условий безопасной эксплуатации средств информационно-коммуникационной технологии;
6) способность работать с большим объемом информации;
7) бережное отношение к компьютерной и оргтехнике;

8) жеке өмір ақпаратына және басқа адамдардың ақпараттық нәтижелеріне құрметпен қарау.
16. Жүйелі-әрекеттік нәтижелер соңында оқушылар алған білім мен біліктіліктерді күнделік өмірде және тәжірибеде қолдануы тиіс:
1) ақпараттық жобаларды, объектілер модельдерін, оның ішінде оқу жұмыстары нәтижелерін көркемдеуді құруды;
2) объектілер мен үдерістердің қарапайым модельдерін 3-D бейне түрінде құруды;
3) жоғары деңгейдегі программалау ортасын қолданып жобаларды қалыптастыруды;
4) объектілер мен үдерістердің дайын модельдерін қолданып компьютерлік тәжірибелер жүргізуді;
5) өзінің жеке ақпараттық кеңістігін тиімді ұйымдастыруға арналған ақпараттық объектілердің жеке топтамаларын қалыптастыруды;
6) іс жүзінде қажетті, оның ішінде өзін-өзі танумен және кәсіби бағдармен байланысқан жеке танымдық қызығушылыққа қатысты ақпаратты іздеу мен іріктеуді;
7) оқуда және жеке хат алмасуда телекоммуникациялық арналар бойынша ақпарат таратуды, қоғамның ақпараттық ресурстарын сәйкес құқықтық және этикалық нормаларды сақтай отырып қолдануды;
8) ақпаратты сілтеме жүйелері бар мультимедиа объектілері түрінде беру (мысалы, желіде орналастыру үшін);
9) жеке өз деректер қорын, цифрлық мұрағаттарын, медиаханасын құруды.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 26 шілдедегі
№ 334 бұйрығына
4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
188-2-қосымша
Бастауыш білім беру деңгейінің 1-4-сыныптарына арналған "Цифрлық сауаттылық" пәнінен жаңартылған мазмұны бойынша үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. Оқу бағдарламасының тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 27.11.2020 № 496 (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз) бұйрығымен.
1- тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Білім берудің барлық деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 604 бұйрығымен бекітілген бастауыш білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17669 тіркелген).
2. "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар" пәнін оқыту мақсаты – білім алушылардың оқу мен күнделікті өмірде есептей білу дағдылары, робототехника, базалық білім, заманауи ақпараттық технологиялармен жұмыс жасаудағы білік және дағдыларды тиімді қолдануын қамтамасыз ету.
3. Негізгі міндеттері:
1) білім алушыларға компьютер туралы, қазіргі заманғы цифрлық құрылғылар және олардың қоғамдағы рөлі туралы бастапқы ақпараттар беру;

8) уважение к информации о частной жизни и информационным результатам других людей.
16. Системно-деятельностные результаты:
1) создания информационных проектов, моделей объектов, в том числе для оформления результатов учебной работы;
2) создания простейших моделей объектов и процессов в виде 3D- изображений;
3) создания проектов с использованием среды программирования высокого уровня;
4) проведения компьютерных экспериментов с использованием готовых моделей объектов и процессов;
5) создания личных коллекций информационных объектов для эффективной организации индивидуального информационного пространства;
6) поиска и отбора необходимой информации, в частности, относящейся к личным познавательным интересам, связанной с самообразованием;
7) передачи информации по телекоммуникационным каналам в учебной и личной переписке, использования информационных ресурсов общества с соблюдением соответствующих правовых и этических норм;
8) представления информации в виде мультимедиа объектов с системой ссылок (например, для размещения в сети);
9) создания собственных баз данных, цифровых архивов, медиатек.
Приложение 4
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 26 июля 2019 года № 334
Приложение 188-2
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по учебному предмету "Информационно-коммуникационные технологии" для 1-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 27.11.2020 № 496 (порядок введения в действие см. п.5).
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом начального образования, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 604 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования всех уровней образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 17669).
2. Целью изучения учебного предмета "Информационно-коммуникационные технологии" является обеспечение обучающихся базовыми знаниями, умениями и навыками по вопросам устройства компьютера, представления и обработки информации, работы в сети Интернет, вычислительного мышления, робототехники для эффективного использования современных информационных технологий на практике.
3. Задачи учебной программы:
1) предоставить обучающимся первоначальные сведения о компьютере, современных цифровых устройствах и их роли в жизни общества;

2) ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалана отырып, білім алушылардың есептей білу, роботтарды жинау және программалау, іздеу, жинақтау, өңдеу, ақпараттарды сақтау және тарату дағдыларын қалыптастыру;
3) білім алушылардың әртүрлі қолданбалы программаларды қолдану арқылы өз идеяларын ұсыну дағдыларын қалыптастыруға ықпал ету;
4) байланыс, ақпарат алмасу және ынтымақтастық үшін ақпараттық- коммуникациялық технологияларды пайдалануын ынталандыру;
5) білім алушыларды компьютермен қауіпсіз жұмыс істеу ережелері мен авторлық құқықтарды құрметтеуді үйрету.
4. Оқу бағдарламасында үш тілде оқыту ғана емес, сонымен қатар білім алушылардың мектептен тыс сабақтарын үш тілде (қазақ, орыс және шетел тілдерінде) ұйымдастыруды көздейтін үш тілде білім беруді жүзеге асыру қарастырылған.
5. Оқу бағдарламасының ерекшелігіне оның пән бойынша білім мен білігінің қалыптасуына бағдарлануы ғана емес, сонымен қатар, білімді функционалдық және шығармашылық жағынан қолдану, сын тұрғысынан ойлау, зерттеу жұмыстарын жүргізу, ақпараттық және коммуникациялық технологияларды, әртүрлі коммуникациялық әдістерді пайдалану, топта және жеке жұмыс істей білу, проблемаларды шешу және шешім қабылдау сияқты кең ауқымды дағдылар жатады.
6. Жеке тұлғалық қасиеттердің кең спектрлі дағдылардың табиғи үйлесімде дамуы - білім алушылардың бойында: "қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік", "құрмет", "ынтымақтастық", "еңбек және шығармашылық", "ашықтық", "өмір бойы білім алу" сияқты базалық құндылықтарды қалыптастырудың негізі болып табылады. Бұл құндылықтар білім алушылардың мінез-құлқына және күнделікті іс-әрекеттеріне ынталандырушы болуға арналған оның тұрақты тұлғалық бағдары болуы тиіс.
2-тарау. "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
7. "Цифрлық сауаттылық" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 1-сыныпта, аптасына 0,5 сағатты, оқу жылында 17 сағатты;
2) 2-сыныпта аптасына 1 сағатты, оқу жылында 34 сағатты;
3) 3-сыныпта аптасына 1 сағатты, оқу жылында 34 сағатты;
4) 4-сыныпта аптасына 1 сағатты, оқу жылында 34 сағатты құрайды.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 27.11.2020 № 496 (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз) бұйрығымен.
8. "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар" пәнін оқытудағы негізгі талап - компьютерлік жүйелерге қолжетімділік. "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар" пәнін тиімді өткізуге арналған қажетті жабдықтардың тізімі:
1) гарнитурамен жабдықталған дербес компьютерлер (микрофоны бар құлаққаптар);

2) формировать у обучающихся навыки вычислительного мышления, сборки и программирования роботов, поиска, сбора, обработки, хранения и передачи информации в различных формах с использованием информационно-коммуникационных технологий;
3) способствовать формированию навыков обучающихся представлять свои идеи, используя различные прикладные программы;
4) способствовать использованию информационно-коммуникационных технологий для общения, обмена информацией и сотрудничества;
5) прививать обучающимся правила безопасной работы с компьютером и уважение авторских прав.
4. В учебной программе предусмотрена реализация трехъязычного образования, которое предполагает не только обучение на трех языках, но и организацию внеурочной деятельности обучающихся на трех языках (казахском, русском и английском).
5. Отличительной особенностью учебной программы является ее направленность на формирование не только предметных знаний и умений, но и навыков широкого спектра: функциональное и творческое применение знаний, критическое мышление, проведение исследовательских работ, использование информационно-коммуникационных технологий, применение различных способов коммуникации, умение работать в группе и индивидуально, решение проблем и принятие решений.
6. Развитие личностных качеств в органическом единстве с навыками широкого спектра являются основой для привития обучающимся базовых ценностей образования: "казахстанский патриотизм и гражданская ответственность", "уважение", "сотрудничество", "труд и творчество", "открытость", "образование в течение всей жизни". Эти ценности призваны стать устойчивыми личностными ориентирами ученика, мотивирующими его поведение и повседневную деятельность.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Информационно-коммуникационные технологии"
7. Максимальный объем учебной нагрузки учебного предмета "Цифровая грамотность" составляет:
1) в 1 классе 0,5 часа в неделю, 17 часов в учебном году;
2) во 2 классе 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
3) в 3 классе 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
4) в 4 классе 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 27.11.2020 № 496 (порядок введения в действие см. п.5).
8. Требованием для преподавания учебного предмета "Информационно-коммуникационные технологии" является доступ к компьютерным системам. Список оборудования, необходимый для эффективного проведения занятий по учебному предмету "Информационно-коммуникационные технологии" включает:
1) персональные компьютеры, укомплектованные гарнитурой (наушниками с микрофоном);

2) Интернетке кең жолақты қосылуымен мұғалімдер мен білім алушылар арасындағы байланыс және құралдарын деректермен алмасуды қамтамасыз ететін жоғары сапалы ашық қатынас желісі;
3) перифериялық құрылғылар: принтер, сканер, көшіру техникасы, интерактивті проектор/интерактивті тақта;
4) робототехникаға арналған жиынтықтар.
9. Оқу пәнінің негізгі мазмұны келесі бөлімдерден тұрады:
1) компьютер;
2) ақпаратты ұсыну және өңдеу;
3) интернет желісінде жұмыс істеу;
4) есептей білу;
5) робототехника.
10. "Компьютер" бөлімі келесі бөлімдерді қамтиды:
1) компьютердің құрылғылары;
2) программалық қамтамасыз ету;
3) қауіпсіздік.
11. "Ақпаратты ұсыну және өңдеу" бөлімі келесі бөлімдерден тұрады:
1) мәтіндер;
2) графика;
3) презентациялар;
4) мультимедия.
12. "Интернеттегі жұмыс" бөлімі келесі бөлімдерді қамтиды:
1) ақпаратты іздеу;
2) ақпаратпен алмасу.
13. "Есептей білу" бөлімі төмендегі бөлімдерді қамтиды:
1) алгоритмдер;
2) программалау.
14. "Робототехника" бөлімі келесі бөлімдерді қамтиды:
1) жалпы робототехника;
2) роботтың қозғалысы;
3) датчиктер мен қозғалтқыштар.
15. 1-сыныпқа арналған "Цифрлық сауаттылық" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) "Компьютер": Информатика кабинетінде жүріс-тұрыс ережелері; Интернет желісінде жұмыс істеу қауіпсіздігі;
2) "Интернет желісіндегі жұмыс": желіде орналастырылған ақпараттың сенімділігі мен пайдалылығы; желідегі қалаусыз байланыс тәуекелдері;
3) "Есептей білу": алгоритмдер; сызықты алгоритмдерді орындаушы; программалау ойын алаңынының интерфейсі (Scratch (сретч)); программалау ойын алаңында жобаны құру, сақтау және ашу;
4) "Робототехника": білім беру роботының негізгі моделін құру; роботқа арналған программаны жүктеп алу және іске қосу; роботтың доңғалақ бұрылыстарының белгіленген саны бойынша қозғалысы, роботтың берілген бұрышта қозғалысы (90, 180 градус).
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 27.11.2020 № 496 (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз) бұйрығымен.
16. 2-сыныпқа арналған "Цифрлық сауаттылық" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) "Компьютер": компьютер құрылғылары; енгізу (тінтуір, пернетақта, микрофон) және шығыс (монитор, принтер, динамиктер/ құлаққаптар) құрылғылары.
Программалық қамтамасыз ету: файл және бума туралы түсінік; файл мен буманы құру, көшіру, орнын ауыстыру және жою; контекстік мәзірді пайдалану.
Қауіпсіздік: цифрлық құрылғылармен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік ережелері;
2) "Ақпаратты ұсыну және өңдеу":
Мәтіндер: пернетақта симуляторы мен мәтін редакторында сөйлемдерді теру;
Графика: суретті өңдеу, суретті кесу, айналдыру, өлшемін өзгерту, сурет фрагментін көшіру және көрсету.
Мультимедиа: дыбысты жазу және ойнату, аудиофайлдарды өңдеу;

2) сеть открытого доступа для обеспечения обмена данными между устройствами и коммуникации учителей и обучающихся с широкополосным доступом к сети Интернет;
3) периферийные устройства: принтер, сканер, копировальная техника, интерактивный проектор/интерактивная доска;
4) наборы для робототехники.
9. Базовое содержание учебного предмета включает следующие разделы:
1) компьютер;
2) представление и обработка информации
3) работа в сети Интернет
4) вычислительное мышление
5) робототехника
10. Раздел "Компьютер" включает следующие подразделы:
1) устройства компьютера;
2) программное обеспечение;
3) безопасность.
11. Раздел "Представление и обработка информации" включает следующие подразделы:
1) тексты;
2) графика;
3) презентации;
4) мультимедиа.
12. Раздел "Работа в сети Интернет" включает следующие подразделы:
1) поиск информации;
2) обмен информацией.
13. Раздел "Вычислительное мышление" включает следующие подразделы:
1) алгоритмы;
2) программирование.
14. Раздел "Робототехника" включает следующие подразделы:
1) общая робототехника;
2) движение робота;
3) датчики и моторы.
15. Базовое содержание учебного предмета "Цифровая грамотность" для 1 класса:
1) "Компьютер": правила поведения в кабинете информатики, безопасность при работе в сети Интернет;
2) "Работа в сети Интернет": достоверность и польза информации, размещаемой в сети, риски нежелательных контактов в сети;
3) "Вычислительное мышление": алгоритмы, исполнители линейных алгоритмов, интерфейс игровой среды программирования (Scratch (скретч)), создание, сохранение и открытие проекта в игровой среде программирования;
4) "Робототехника": сборка базовой модели образовательного робота, загрузка и запуск программы для робота, движение робота с заданной скоростью, на заданное количество оборотов колеса, вперед, назад, поворот робота на заданный угол (90, 180 градусов).
Сноска. Пункт 15 - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 27.11.2020 № 496 (порядок введения в действие см. п.5).
16. Базовое содержание учебного предмета "Цифровая грамотность" для 2 класса:
1) "Компьютер": устройства компьютера, устройства ввода (мышь, клавиатура, микрофон) и вывода (монитор, принтер, колонки/наушники).
Программное обеспечение: понятие файла и папки, создание, копирование, перемещение и удаление файлов и папок, использование команд контекстного меню.
Безопасность: правила техники безопасности при работе с цифровыми устройствами;
2) "Представление и обработка информации".
Тексты: набор предложений в клавиатурном тренажере и текстовом редакторе.
Графика: редактирование рисунка, обрезка, поворот и изменение размера рисунка, копирование и отражение фрагмента рисунка.
Мультимедиа: запись и воспроизведение звука, редактирование звуковых файлов;

3) "Интернет желісіндегі жұмыс": берілген тақырып бойынша ақпарат іздеу үшін браузерді қолдану, қосымшалар арасындағы мәліметтермен ауысу;
4) "Есептей білу": алгоритмдер: тармақталған алгоритм, алгоритмнің ауызша түрі. Программалау: программалау ойын алаңының кірістірілген графикалық редакторында жеке өзінің кейіпкерін жасау, пернетақтадан спрайтты басқаруды ұйымдастыру, кейіпкерлер арасындағы мәтіндік диалогті ұйымдастыру;
5) "Робототехника": ауызша түрінде берілген алгоритм бойынша роботтың қозғалысын ұйымдастыру, жанап өтетін датчикті қолдану, роботқа арналған аудиофайлды жүктеу, роботқа арналған программаны әзірлеуде дыбысты қолдану, құрылған роботты аудиторияға ұсыну.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 27.11.2020 № 496 (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз) бұйрығымен.
17. 2019-2020 және 2020-2021 оқу жылдарының 3-сыныптарына арналған "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) "Компьютер" компьютер құрылғылары: енгізу және шығару құрылғылары; бағдарламалық қамтамасыз ету: компьютерлік бағдарламалардың (өткізгіш, бейнелерді көруге арналған бағдарлама), бағдарламалар мәзірі, мәзір командаларын пайдалану, файлдар мен папкалар, компьютерде файлдарды ашу және сақтау; қауіпсіздік техникасы: Қауіпсіздік техникасы ережелері;
2) "Ақпаратты ұсыну және өңдеу": мәтіндер: мәтіндік редактордың мақсаты, Бағдарлама мәзірі, мәтінді теру және редакциялау, символдар мен абзацтарды пішімдеу, мәтін фрагментімен операциялар жасау, символдарды қою; графика: графикалық редактордың мақсаты, суреттерді ашу және сақтау, редактор құралдарын пайдалана отырып, бейнелерді жасау, түстер палитрасы, суретті редакциялау, сурет өлшемін кесу, бұрау және өзгерту, суреттің фрагментін көшіру.; презентациялар: презентациялар жасау бағдарламасының мақсаты, Бағдарлама мәзірі, презентацияларды ашу және сақтау, слайдтағы мәтін мен бейнелерді орналастыру, слайдтар арасында ауысу, презентация дизайны, дыбысты қою; мультимедиа: дыбыстық ақпаратты енгізу және шығару құрылғылары, дыбыстық редактордың мақсаты, дыбыстарды жазу, өңдеу және жаңғырту, дыбыстық әсерлерді қолдану;
3) "Интернет желісіндегі жұмыс": ақпаратты іздеу: веб-беттерді қарау бағдарламасының мақсаты, іздеу жүйелері, кілт сөз бойынша ақпаратты іздеу; ақпарат алмасу: ақпарат алмасу тәсілдері, бөлінген мәтін мен бейнені құжатқа көшіру; Интернет желісіндегі қауіпсіздік: Интернет желісіндегі жұмыс кезіндегі қауіпсіздік ережелері.
18. 3-сыныпқа арналған "Цифрлық сауаттылық" оқу пәнінің базалық мазмұны:

3) "Работа в сети Интернет": использование браузера для поиска информации на заданную тему, обмен данными между приложениями;
4) "Вычислительное мышление": алгоритмы, алгоритм ветвления, словесная форма записи алгоритма. Программирование: создание собственного персонажа во встроенном графическом редакторе игровой среды программирования, организация управления спрайтом с клавиатуры, организация текстового диалога между персонажами;
5) "Робототехника": организация движения робота по заданному в словесной форме алгоритму, использование датчика касания, загрузка аудиофайла для робота, использование звука при разработке программы для робота, представление созданного робота аудитории.
Сноска. Пункт 16 - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 27.11.2020 № 496 (порядок введения в действие см. п.5).
17. Базовое содержание учебного предмета "Информационно-коммуникационные технологии" для 3 классов 2019-2020 и 2020-2021 учебных годов:
1) "Компьютер" устройства компьютера: устройства ввода и вывода; программное обеспечение: назначение компьютерных программ (проводник, программа для просмотра изображений), меню программ, использование команд меню, файлы и папки, открытие и сохранение файлов на компьютере; техника безопасности: правила техники безопасности;
2) "Представление и обработка информации": тексты: назначение текстового редактора, меню программы, набор и редактирование текста, форматирование символов и абзацев, операции с фрагментом текста, вставка символов; графика: назначение графического редактора, открытие и сохранение рисунков, создание изображений с использованием инструментов редактора, палитра цветов, редактирование рисунка, обрезка, поворот и изменение размера рисунка, копирование фрагмента рисунка; презентации: назначение программы создания презентаций, меню программы, открытие и сохранение презентаций, размещение текста и изображений на слайде, переходы между слайдами, дизайн презентации, вставка звука; мультимедиа: устройства ввода и вывода звуковой информации, назначение звукового редактора, запись, редактирование и воспроизведение звуков, применение звуковых эффектов;
3) "Работа в сети Интернет": поиск информации: назначение программы просмотра веб-страниц, поисковые системы, поиск информации по ключевым словам; обмен информацией: способы обмена информацией, копирование выделенного текста и изображения в документ; безопасность в сети Интернет: правила безопасности при работе в сети Интернет.
18. Базовое содержание учебного предмета "Цифровая грамотность" для 3 класса:

1) "Компьютер": компьютер құрылғылары: таңба регистрін, пернетақтаның орналасуын, меңзерді басқаруды өзгертуге арналған пернетақталар. Программалық қамтамасыз ету: қолданбалы программаларда "қызу" пернетақталарді пайдалану. Қауіпсіздік: Интернет желісінде жұмыс істеуде жеке қауіпсіздігінің негізгі ережелері;
2) "Ақпаратты ұсыну және өңдеу": мәтіндер: мәтінді теру ережелері, маркіленген және нөмірленген тізімдер, мәтінді өңдеу, шрифт пен абзацты пішімдеу (жазылуы, түсі, тегістеу), кесу, көшіру, белгіленген мәтінді құжатқа қою, мәтінге суретті қою және орналастыруын реттеу, Презентациялар: презентация конструкторы, программа мәзірі, презентацияның ашылуы мен сақталуы, мәтінді және суреттерді слайдқа орналастыру, слайдтар арасында ауысу, презентация дизайны. Графика: фотосуреттерді өңдеуге арналған программа (жарықтық, контраст, жиектеме);
3) "Интернет желісіндегі жұмыс": ақпарат іздеу: құжаттан мәтін үзіндісін іздеу. Ақпарат алмасу: желідегі ақпарат алмасу жолдары, жоба бойынша бірлесіп жұмыс істеуге арналған мессенджерлерді пайдалану;
4) "Есептей білу".
Алгоритмдер: цикл; циклдік алгоритмді іске асыру кезінде орындаушының командалар жүйесі.
Программалау: программалау ойын алаңын құру барысында алгоритмді жүзеге асыру, дайын сценарий бойынша ойын әзірлеу, программалау ойын алаңында бірнеше көріністер және кейіпкерлермен жұмыс істеу;
5) "Робототехника": орта мотордың жылдамдығы мен айналымның санын күйге келтіру, робот қозғалысын ұйымдастыру үшін циклді қолдану.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 27.11.2020 № 496 (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз) бұйрығымен.
19. 4-сыныпқа арналған "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) "Компьютер": компьютер құрылғылары: компьютерлік және мобильді технологиялардың ескіруі ғылыми-техникалық прогреспен байланысты екенін түсіндіру.
Қауіпсіздік: сенімді пароль критерийлері;
2) "Ақпаратты ұсыну және өңдеу".
Мәтін: мәтіндегі кестелер.
Презентациялар: слайдтың макеті; объектілердің анимациясы; бейне мен аудионы орналастыру.
Мультимедиа: бейнеролик жасау.
3) "Интернет желісіндегі жұмыс": ақпарат іздеу: компьютерде файл мен бумаларды іздеу; ақпарат алмасу : браузерді реттеу (бетбелгі, журнал мен жүктеу); электрондық пошта: хабарлама қабылдау және жіберу, файлдары қоса берілген хабарлама.
4) "Есептей білу": алгоритмдер: енгізілген циклдер, логикалық операторлар, салыстыру операторлары.
Программалау: программалау ойын алаңында айнымалыларды қолдану; жеке сценарийі бойынша ойын әзірлеу.

1) "Компьютер": устройства компьютера, клавиши для смены регистра символов, раскладки клавиатуры, управления курсором. Программное обеспечение: "горячие" клавиши в прикладных программах. Безопасность: основные правила личной безопасности при работе в сети Интернет;
2) "Представление и обработка информации". Тексты: правила набора текста, маркированные и нумерованные списки, редактирование текста, форматирование шрифта и абзаца (начертание, цвет, выравнивание), вырезание, копирование, вставка выделенного текста в документ, вставка изображение в текст и настройка обтекания. Презентации: конструктор презентаций, меню программы, открытие и сохранение презентаций, размещение текста и изображений на слайде, переходы между слайдами, дизайн презентации. Графика: программа для обработки фотографий (яркость, контрастность, рамки);
3) "Работа в сети Интернет": поиск информации: поиск фрагмента текста в документе. Обмен информацией: способы обмена информацией в сети, использование мессенджеров для совместной работы над проектом;
4) "Вычислительное мышление".
Алгоритмы: цикл, система команд исполнителя при реализации циклического алгоритма.
Программирование: реализация циклического алгоритма при создании игры в игровой среде программирования, разработка игры по готовому сценарию, работа с несколькими сценами и персонажами в игровой среде программирования;
5) "Робототехника": настройка скорости и количества оборотов среднего мотора, использование цикла для организации движения робота.
Сноска. Пункт 18 - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 27.11.2020 № 496 (порядок введения в действие см. п.5).
19. Базовое содержание учебного предмета "Информационно-коммуникационные технологии" для 4 класса
1) "Компьютер": устройства компьютера, влияние научно-технического прогресса на устаревание компьютерной и мобильной техники.
Безопасность: критерий надежного пароля;
2) "Представление и обработка информации":
Тексты: таблицы в тексте.
Презентации: макет слайда, анимация объектов; вставка видео и звука.
Мультимедиа: создание видеоролика;
3) "Работа в сети Интернет".
Поиск информации: поиск файлов и папок на компьютере.
Обмен информацией: настройки браузера (закладки, история и загрузки).
Электронная почта: прием и отправка сообщений, сообщения с прикрепленными файлами;
4) "Вычислительное мышление".
Алгоритмы: вложенные циклы, логические операторы, операторы сравнения.
Программирование: переменные в игровой среде программирования, разработка игры по собственному сценарию;

5) "Робототехника": түс датчигі; ультрадыбыс датчигі.
3-тарау. Оқу мақсаттарының жүйесі
20. Оқу мақсаттары программада кодпен берілген.Кодта бірінші нөмір сыныпты, екінші және үшінші сандар - бөлім мен бөлімше, төртінші сан оқу мақсатының нөмірленуін көрсетеді. Мысалы, 2.1.2.1 кодында: "2" – сынып, "1.2" – бөлімше, "1" – оқу мақсатының нөмірленуі.
21. Оқыту мақсаты жүйесі әр сыныпқа бөлім бойынша берілген:
1) Компьютер
Білім алушылар міндетті
Бөлімше
1-сынып
2-сынып
2019-2020 және 2020-2021 оқу жылдарының 3-сыныптарынаарналған
3-сынып
4-сынып
1. Компьютердің құрылғылары
2. 1. 1. 1 енгізу және шығару құрылғыларын ажырату;
3. 1. 1. 1 таңба регистрін, пернетақтаның орналасуын, меңзерді басқаруды өзгерту үшін клавиштерді пайдалану;
3. 1. 1. 1 таңба регистрін, пернетақтаның орналасуын, меңзерді басқаруды өзгерту үшін клавиштерді пайдалану;
4. 1. 1. 1 компьютерлік және мобильді технологиялардың ескіруі ғылыми-техникалық прогреспен байланысты екенін түсіндіру;
2. Программалық қамтамасыз ету
2. 1. 2. 1 файл мен бума туралы түсінік беру
2. 1. 2. 2 файлдар мен бумаларды жасау, көшіру, жылжыту және жою;
2. 1. 2. 3 өз жұмысындағы контекстік мәзірді пайдалану;
3. 1. 2. 1 қолданбалы программаларда "қызу" клавиштерді пайдалану;
3. 1. 2. 2 компьютерлік бағдарламалардағы файлдарды ашу және сақтау командаларын пайдалану;
3. 1. 2. 3 файл және папка ұғымдарын түсіндіру;
3. 1. 2. 4 компьютерлік бағдарламалардағы "мәзір" командасын қолдану.
3. 1. 2. 1 қолданбалы программаларда "қызу" клавиштерді пайдалану;
3. Қауіпсіздік
1. 1. 3. 1 информатика кабинетінде тәртіп ережелерін сақтау;
2. 1. 3. 1 цифрлық құрылғылар және интернет желілерімен жұмыс істеу кезінде негізгі қауіпсіздік ережелеріне сүйену;
3. 1. 3. 1 Интернет желісінде жұмыс істеуде жеке қауіпсіздігінің негізгі ережелерін ескеру;
4. 1. 3. 1. сенімді пароль критерийлерін айқындау;
4. Қауіпсіздік ережесі
3. 1. 3. 1 Сандық құралдармен жұмыс істеу барысында негізгі қауіпсіздік ережелерін сақтау.
2) Ақпаратты ұсыну және өңдеу:
Бөлімше
1-сынып
2-сынып
2019-2020 және 2020-2021 оқу жылдарының 3-сыныптарына арналған
3-сынып
4-сынып
1. Мәтіндер
2. 2. 1. 1 пернетақта симуляторында мәтін теру;
2. 2. 1. 2. өз идеяларын мәтіндік редакторда жазу;
3. 2. 1. 1. таңбалы, нөмірленген тізімдер жасау;
3. 2. 1. 2. мәтінді теру ережесін сақтау;
3. 2. 1. 3. мәтінді өңдеу; шрифт пен абзацты пішімдеу; суреттерді мәтінге енгізіп, реттеу;
3. 2. 1. 1. таңбалы, нөмірленген тізімдер жасау;
3. 2. 1. 2. мәтінді теру ережесін сақтау;
3. 2. 1. 3. мәтінді өңдеу;
3. 2. 1. 4. шрифт пен абзацты пішімдеу;
3. 2. 1. 5. суреттерді мәтінге енгізіп, реттеу;
4. 2. 1. 1 мәтінде қарапайым кестелер жасау;
2 Графика
2. 2. 2. 1 суреттің фрагментін көшіру және көрсету;
2. 2. 2. 2 суретті өңдеу (кесу, айналдыру, өлшемін өзгерту);
3. 2. 2. 1 қарапайым графикалық редактор құралдарын қолдану;
3. 2. 2. 2 объектінің сырт пішімін өзгерту (кесу, бұру, өлшемін өзгерту)
3. 2. 2. 1 фотосуреттерді өңдейтін (жарық, контраст, жиектеме) программаларын қолдану;

5) "Робототехника": датчик цвета; датчик ультразвука.
Глава 3. Система целей обучения
20. Цели обучения в учебной программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 2.1.2.1: "2" – класс, "1.2" – подраздел, "1" – нумерация учебной цели.
21. Система целей обучения дана по разделу на каждый класс:
1) компьютер:
Обучающиеся должны:
Подраздел
1 класс
2 класс
для 3 классов 2019-2020 и 2020-2021 учебных годов
3 класс
4 класс
1. Устройства компьютера
2.​1.​1.​1 отличать устройства ввода и вывода
3.​1.​1.​1 различать устройства ввода (мышь и клавиатура) и вывода (монитор и принтер)
3.​1.​1.​1 использовать клавиши для смены регистра символов, раскладки клавиатур, управления курсором
4.​1.​1.​1 объяснять, что устаревание компьютерной и мобильной техники связано с научно-техническим прогрессом
2. Программное обеспечение
2.​1.​2.​1 объяснять понятия файла и папки;
2.​1.​2.​2 создавать, копировать, перемещать и удалять файлы и папки;
2.​1.​2.​3 использовать контекстное меню в своей работе
3.​1.​2.​1 объяснять, что компьютерные программы создаются для выполнения пользовательских задач;
3.​1.​2.​2 использовать команды открытия и сохранения файлов в компьютерных программах;
3.​1.​2.​3 объяснять понятия файла и папки;
3.​1.​2.​4 использовать команды меню в компьютерных программах
3.​1.​2.​1 использовать "горячие" клавиши в прикладных программах
3. Безопасность
1.​1.​3.​1 соблюдать правила поведения в кабинете информатики
2.​1.​3.​1 следовать основным правилам техники безопасности при работе с цифровыми устройствами
3.​1.​3.​1 следовать основным правилам личной безопасности при работе в сети Интернет
4.​1.​3.​1. выделять критерии надежного пароля
4. Техника безопасности
3.​1.​3.​1 следовать основным правилам техники безопасности при работе с цифровыми устройствами
2) представление и обработка информации:
Подраздел
1 класс
2 класс
для 3 классов 2019-2020 и 2020-2021 учебных годов
3 класс
4 класс
1. Тексты
2.​2.​1.​1. набирать текст в клавиатурном тренажере;
2.​2.​1.​2. записывать свои идеи в текстовом редакторе
3.​2.​1.​1 осуществлять набор предложений в текстовом редакторе;
3.​2.​1.​2 форматировать шрифт (начертание, цвет, выравнивание);
3.​2.​1.​3 вырезать, копировать, вставлять выделенный текст в документ
3.​2.​1.​1. создавать маркированные, нумерованные списки;
3.​2.​1.​2. соблюдать правила набора текста;
3.​2.​1.​3. редактировать текст;
3.​2.​1.​4. форматировать шрифт и абзац;
3.​2.​1.​5. вставлять изображения в текст и настраивать его обтекание
4.​2.​1.​1 создавать простые таблицы в тексте
2. Графика
2.​2.​2.​1 копировать и отражать фрагмент рисунка;
2.​2.​2.​2 редактировать рисунок (обрезка, поворот, изменение размера)
3.​2.​2.​1 использовать инструменты простого графического редактора;
3.​2.​2.​2 изменять внешний вид объекта (обрезка, поворот, изменение размера)
3.​2.​2.​1 использовать программы для обработки фотографий (яркость, контрастность, рамки)

3. Презентациялар
3. 2. 3. 1 мәтін мен бейнені қамтитын қарапайым көрсетілімдерді жасау;
3. 2. 3. 2 слайдтар арасындағы ауысуды қолдану;
3. 2. 3. 3 презентацияларды безендіру үшін дайын дизайнды қолдану;
3. 2. 3. 1 мәтін мен бейнені қамтитын қарапайым көрсетілімдерді жасау;
3. 2. 3. 2 слайдтар арасындағы ауысуды қолдану;
3. 2. 3. 3 презентацияларды безендіру үшін дайын дизайнды қолдану;
4. 2. 3. 1 слайд үшін макет таңдау;
4. 2. 3. 2 презентациялардағы нысандардың анимациясын келтіру;
4. 2. 3. 3 презентацияға дыбыс пен бейнені енгізу;
4. Мультимедиа
2. 2. 4. 1 дыбысты жазу және ойнату үшін программаларды пайдалану;
2. 2. 4. 2 дыбыстық файлдарды өңдеу;
3. 2. 4. 1 дыбысты жазу және ойнату үшін программаларды пайдалану; 3. 2. 4. 2 белгілі бір тақырыпқа фотосурет пайдалану.
4. 2. 4. 1 бейнеклиптерді жасау;
4. 2. 4. 2 белгілі бір тақырыпта фотосуреттер, дыбыстар және бейнелерді пайдалану;
3) Интернет желісінде жұмыс істеу
Бөлімше
1-сынып
2-сынып
2019-2020 және 2020-2021 оқужылдарының 3-сыныптарынаарналған
3-сынып
4-сынып
1. Ақпараттар іздеу
1. 3. 1. 1 желідегі барлық ақпарат сенімді және пайдалы емес екенін түсіну;
2. 3. 1. 1 берілген тақырып бойынша ақпарат іздеу үшін браузерді қолдану;
3. 3. 1. 1 ақпарат іздеуді іске асыру (құжаттағы мәтін үзіндісі);
3. 3. 1. 1 ақпарат іздеуді іске асыру (құжаттағы мәтін үзіндісі);
4. 3. 1. 1 ақпаратты іздеу (компьютердегі файлдар мен бумалар);
2. Ақпарат алмасу
1. 3. 2. 1. желідегі қажетсіз байланыстардың тәуекелдерін түсінгенін көрсету;
2. 3. 2. 1 қосымшалар арасындағы мәліметтермен ауысу;
3. 3. 2. 1. желідегі ақпарат алмасу жолдарын түсіндіру;
3. 3. 2. 1. жоба бойынша бірлесіп жұмыс істеуге арнлаған мессенджерлерді пайдалану;
3. 3. 2. 2. желідегі ақпарат алмасу жолдарын түсіндіру;
4. 3. 2. 1. браузер параметрлерін қолдану (бетбелгілер жасау, журналды және жүктеуді көру);
4. 3. 2. 2. файлдары қоса берілген хабарламаларды электрондық пошта арқылы қабылдау және жіберу;
3. Интернет желісіндегі қауіпсіздік
3. 3. 3. 1 желіде қажетсіз контактілердің тәуекелдерін қарапайым түсіндіру
4) Есептей білу
Бөлімше
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
1. Алгоритмдер
1. 4. 1. 1. сызықтық алгоритмді іске асыру;
2. 4. 1. 1. тармақталған алгоритмді іске асыру;
2. 4. 1. 2. ауызша белгіленген алгоритмді іске асыру;
2. 4. 1. 3. мәселені шешу үшін алгоритм құрастыру;
3. 4. 1. 1. қайталауды қолданатын алгоритмдерді құрастыру (цикл);
3. 4. 1. 2 циклдік алгоритмді іске асыру;
4. 4. 1. 1. кірістірілген циклды іске асыру;
4. 4. 1. 2. логикалық операторларды пайдалану;
4. 4. 1. 3. салыстыру операторларын пайдалану;

3. Презентации
3.​2.​3.​1 создавать простые презентации, содержащие текст и изображение;
3.​2.​3.​2 использовать переходы между слайдами;
3.​2.​3.​3 использовать готовый дизайн для оформления презентации
3.​2.​3.​1 создавать простые презентации, содержащие текст и изображение;
3.​2.​3.​2 использовать переходы между слайдами;
3.​2.​3.​3 использовать готовый дизайн для оформления презентации
4.​2.​3.​1 выбирать макет для слайда;
4.​2.​3.​2 настраивать анимацию объектов в презентации;
4.​2.​3.​3 вставлять звук и видео в презентацию
4. Мультимедиа
2.​2.​4.​1 использовать программы для записи и воспроизведение звука;
2.​2.​4.​2 редактировать звуковые файлы.
3.​2.​4.​1 использовать программы для записи, редактирования и воспроизведения звуков;
3.​2.​4.​2 использовать фотографии на определенную тему
4.​2.​4.​1 создавать видеоролики;
4.​2.​4.​2 использовать фотографии, звуки и видео при создании презентации
3) работа в сети Интернет:
Подраздел
1 класс
2 класс
для 3 классов 2019-2020 и 2020-2021 учебных годов
3 класс
4 класс
1. Поиск информации
1.​3.​1.​1 понимать, что не вся информация, размещаемая в сети достоверна и полезна.
2.​3.​1.​1 использовать браузер для поиска информации на заданную тему
3.​3.​1.​1 использовать поисковые системы Интернет для нахождения ответов на конкретные вопросы
3.​3.​1.​1 осуществлять поиск информации (фрагмента текста в документ)
4.​3.​1.​1 осуществлять поиск информации (файлов и папок на компьютере)
2. Обмен информацией
1.​3.​2.​1. показывать элементарное понимание рисков нежелательных контактов в сети
2.​3.​2.​1 осуществлять обмен данными между приложениями
3.​3.​2.​1 объяснять способы обмена информацией в сети
3.​3.​2.​1. использовать мессенджеры для совместной работы над проектом;
3.​3.​2.​2. объяснять способы обмена информацией в сети
4.​3.​2.​1. использовать настройки браузера (создавать закладки, просматривать историю и загрузки);
4.​3.​2.​2. получать и отправлять по электронной почте сообщения с прикрепленными файлами
3. Безопасность в сети Интернет
3.​3.​3.​1 показывать элементарное понимание рисков нежелательных контактов в сети
4) вычислительное мышление:
Подраздел
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
1. Алгоритмы
1.​4.​1.​1. реализовывать линейный алгоритм
2.​4.​1.​1. реализовывать алгоритм ветвления;
2.​4.​1.​2. реализовать заданный в словесной форме алгоритм;
2.​4.​1.​3. составлять алгоритм решения задачи
3.​4.​1.​1. строить алгоритмы, использующие повторение (цикл);
3.​4.​1.​2 реализовывать циклический алгоритм
4.​4.​1.​1. реализовать вложенный цикл;
4.​4.​1.​2. использовать логические операторы;
4.​4.​1.​3. использовать операторы сравнения

2. Программалау
1. 4. 2. 1.программалау ойын алаңында жобаны құру, сақтау және ашу (Scratch)
2. 4. 2. 1. программалау алаңының кірістірілген графикалық редакторында кейіпкер жасау
2. 4. 2. 2. пернетақтадан спрайтты басқаруды ұйымдастыру
2. 4. 2. 3. кейіпкерлер арасында мәтіндік диалог ұйымдастыру
3. 4. 2. 1. дайын сценарий бойынша ойын әзірлеу
3. 4. 2. 2. программалау ойын алаңында бірнеше көріністермен жұмыс істеу
3. 4. 2. 3. бағдарламалау ойын алаңында бірнеше кейіпкерлермен жұмыс істеу
3. 4. 2. 4. программалау ойын алаңында ойын құру барысында циклдік алгоритмді жүзеге асыру
4. 4. 2. 1 айнымалыларды қолдану
4. 4. 2. 2. жеке сценарийі бойынша ойын жасау
5) Робототехника
Бөлімше
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
1. Жалпы робототехника
1. 5. 1. 1. білім беру роботының негізгі моделін жинау;
1. 5. 1. 2. роботқа арналған программаны жүктеп алып, іске қосу;
2. 5. 1. 1. роботқа арналған аудиофайлды жүктеу;
2. 5. 1. 2. роботқа арналған программаны әзірлеу кезінде дыбысты пайдалану;
2. 5. 1. 3 құрылған роботты аудиторияға ұсыну;
2. Роботтың қозғалысы
1. 5. 2. 1. белгілі бір жылдамдықта роботтың қозғалысын ұйымдастыру;
1. 5. 2. 2. дөңгелек айналымының белгілі бір санына робот қозғалысын ұйымдастыру;
1. 5. 2. 3. роботты алға жылжыту қозғалысын ұйымдастыру;
1. 5. 2. 4. роботты артқа жылжыту қозғалысын ұйымдастыру;
1. 5. 2. 5. роботтың 90, 180 градустағы бұрылысын ұйымдастыру;
2. 5. 2. 1. ауызша түрінде берілген алгоритм бойынша робот қозғалысын ұйымдастыру;
3. 5. 2. 1. робот қозғалысын ұйымдастыру үшін циклды пайдалану;
3. Датчиктер мен қозғалтқыштар
2. 5. 3. 1 программаны бастау үшін жанап өтетін датчикті қолдану;
3. 5. 3. 1. жылдамдығын реттеу және орта қозғалтқыш жылдамдығының мөлшерін орнату
4. 5. 3. 1. түс датчигін пайдалану;
4. 5. 3. 2. ультрадыбыс датчигін қолдану;
21. Осы оқу бағдарламасы қосымшаға сәйкес бастауыш білім беру деңгейінің 1-4-сыныптарына арналған "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар" оқу пәні бойынша жаңартылған мазмұндағы Үлгілік оқу жоспарының ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес іске асырылады.
Бастауыш білім деңгейінің 1-4
сыныптарына арналған
"Ақпараттық-коммуникациялық
технологиялар" пәні бойынша
жаңартылған мазмұндағы
үлгілік оқу бағдарламасына
қосымша
Бастауыш білім деңгейінің 1-4 сыныптарына арналған "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар" пәні бойынша үлгілік оқу жоспарын жүзеге асырудың ұзақ мерзімді жоспары
1) 1 сынып:
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері (ортақ тақырыптар) *
Пән тақырыптары
Оқу мақсаттары
3 тоқсан
1-бөлім – Ақпараттық этикет (ортақ тақырыбы: "Саяхат")
Өз денсаулығымызды сақтаймыз
1. 1. 3. 1 информатика кабинетінде тәртіп ережелерін сақтау;
Интернет желісінде жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік
1. 3. 1. 1 желідегі барлық ақпарат сенімді және пайдалы емес екенін түсіну;
1. 3. 2. 1 желідегі қажетсіз байланыстардың тәуекелдерін түсіну;

2. Программирование
1.​4.​2.​1. создавать, сохранять и открывать проект в игровой среде программирования (Scratch(скретч))
2.​4.​2.​1. создавать персонаж во встроенном графическом редакторе игровой среды программирования;
2.​4.​2.​2. организовать управление спрайтом с клавиатуры;
2.​4.​2.​3. организовать текстовый диалог между персонажами
3.​4.​2.​1. разрабатывать игру по готовому сценарию;
3.​4.​2.​2. работать с несколькими сценами в игровой среде программирования;
3.​4.​2.​3. работать с несколькими персонажами в игровой среде программирования;
4.​4.​2.​1 использовать переменные;
4.​4.​2.​2. создавать игру по собственному сценарию
3.​4.​2.​4. реализовать циклический алгоритм при создании игры в игровой среде программирования
5) Робототехника
Подраздел
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
1. Общая робототехника
1.​5.​1.​1. собирать базовую модель образовательного робота;
1.​5.​1.​2. загружать и запускать программу для робота
2.​5.​1.​1. загружать аудиофайл для робота;
2.​5.​1.​2. использовать звук при разработке программы для робота;
2.​5.​1.​3 представлять созданного робота аудитории
2. Движение робота
1.​5.​2.​1. организовать движение робота с заданной скоростью;
1.​5.​2.​2. организовать движение робота на заданное количество оборотов колеса;
1.​5.​2.​3. организовать движение робота вперед;
1.​5.​2.​4. организовать движение робота назад;
1.​5.​2.​5. организовать поворот робота на угол 90, 180 градусов
2.​5.​2.​1. организовать движение робота по заданному в словесной форме алгоритму
3.​5.​2.​1. использовать цикл для организации движения робота
3. Датчики и моторы
2.​5.​3.​1 использовать датчик касания
3.​5.​3.​1. настраивать скорость и задавать количество оборотов среднего мотора
4.​5.​3.​1. использовать датчик цвета;
4.​5.​3.​2. использовать датчик ультразвука
22. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Информационно-коммуникационные технологии" для 1-4 классов уровня начального образования согласно приложению к настоящей учебной программе.
Приложение
к Типовой учебной программе
по учебному предмету
"Информационно- коммуникационные технологии"
для 1-4 классов уровня
начального образования
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Информационно-коммуникационные технологии" для 1-4 классов уровня начального образования
1) 1 класс:
Разделы долгосрочного плана (сквозные темы)*
Темы предмета
Цели обучения
3 четверть
Раздел 1 – Информационный этикет (сквозная тема: "Путешествие")
Сохраняем свое здоровье
1.1.3.1 соблюдать правила поведения в кабинете информатики
Безопасность при работе в сети Интернет
1.3.1.1 понимать, что не вся информация, размещаемая в сети достоверна и полезна;
1.3.2.1 показывать элементарное понимание рисков нежелательных контактов в сети

2-бөлім – Бағдарламалау (ортақ тақырыбы: "Дәстүр және фольклор")
Менің алғашқы программам
1. 4. 1. 1. сызықтық алгоритмді іске асыру;
1. 4. 2. 1.программалау ойын алаңында жобаны құру, сақтау және ашу (Scratch(сретч));
4 тоқсан
3-бөлім – Біздің өміріміздегі роботтар (ортақ тақырыптар: "Тағам және сусындар", "Дені саудың – жаны сау")
Роботпен алғашқы танысуым
1. 5. 1. 1 білім беру роботының негізгі моделін жинау;
Роботқа арналған программа
1. 5. 2. 1. роботтың белгілі бір жылдамдықтағы қозғалысын ұйымдастыру;
1. 5. 1. 2. роботқа арналған программаны жүктеп алып, іске қосу;
Роботтың қозғалысы
1. 5. 2. 2. дөңгелек айналымының белгілі бір санына робот қозғалысын ұйымдастыру;
1. 5. 2. 3 роботты алға жылжыту қозғалысын ұйымдастыру;
1. 5. 2. 4. роботты артқа жылжыту қозғалысын ұйымдастыру;
Лабиринттен шығу
1. 5. 2. 5. роботтың 90, 180 градустағы бұрылысын ұйымдастыру
2) 2 сынып:
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері (ортақ тақырыптар) *
Пән тақырыптары
Оқу мақсаттары
1 тоқсан
1-бөлім - Компьютерлер мен бағдарламалар (ортақ тақырыбы: "Барлығы мен туралы")
Өз денсаулығымызды сақтаймыз
2. 1. 3. 1 цифрлық құрылғылар және интернет желілерімен жұмыс істеу кезінде негізгі қауіпсіздік ережелеріне сүйену;
2. 3. 1. 1 берілген тақырып бойынша ақпарат іздеу үшін браузерді қолдану;
2. 1. 1. 1 енгізу шығару құрылғыларын ажырата білу;
Файлдар мен бумалар
2. 1. 2. 1 Файл мен бума туралы түсінік беру;
2. 1. 2. 2 файлдар мен бумаларды жасау, көшіру, жылжыту және жою;
2. 1. 2. 3 өз жұмысындағы контекстік мәзірді пайдалану;
2-бөлім - Шығармашылық және компьютер (ортақ тақырыбы: "Менің отбасым және достарым"
Программалар құруды жалғастырамыз
2. 4. 1. 1 тармақталған алгоритмді жүзеге асыру;
Алгоритмді орындау
2. 4. 1. 2 ауызша белгіленген алгоритмді іске асыру;
Жеке кейіпкер жасау
2. 4. 2. 1. программалау алаңының кірістірілген графикалық редакторында кейіпкер жасау ;
2. 2. 2. 1 суреттің фрагментін көшіріп көрсету;
2. 2. 2. 2 суретті өңдеу (кесу, айналдыру, өлшемін өзгерту);
2 тоқсан
3-бөлім – Сөзбе-сөз (ортақ тақырыптары: "Менің мектебім", "Менің туған жерім")
Пернетақтамен танысу
2. 4. 2. 2 пернетақтадан спрайтты басқаруды ұйымдастыру
Пернетақта симуляторы
2. 2. 1. 1пернетақта симуляторында мәтін теру;
Мәтінмен жұмыс істеу
2. 4. 2. 3 кейіпкерлер арасында мәтіндік диалог ұйымдастыру;
Мультфильм жасау
2. 4. 1. 1 тармақтау алгоритмін іске асыру;
2. 4. 2. 2 пернетақтадан спрайтты басқаруды ұйымдастыру;
2. 4. 2. 3 персонаждар арасында мәтін диалогын ұйымдастыру
3 тоқсан
4-бөлім Мультимедиа (ортақ тақырыбы: "Жаны саудың –дені сау")
Дыбысты жазу және ойнату
2. 1. 1. 1 енгізу шығару құрылғыларын ажырату;
2. 2. 4. 1 дыбысты жазу және ойнату үшін программаларды пайдалану;
Дыбыс әсерлері
2. 2. 4. 2 дыбыстық файлдарды өңдеу;
Дыбысты өңдеу
2. 2. 4. 2 дыбыстық файлдарды өңдеу;

Раздел 2 – Программирование (сквозная тема: "Традиции и фольклор")
Моя первая программа
1.4.1.1. реализовывать линейный алгоритм;
1.4.2.1. создавать, сохранять и открывать проект в игровой среде программирования (Scratch(скретч))
4 четверть
Раздел 3 – Роботы в нашей жизни (сквозные темы: "Еда и напитки",
"В здоровом теле – здоровый дух")
Первое знакомство с роботом
1.5.1.1 собирать базовую модель образовательного робота
Программа для робота
1.5.2.1. организовать движение робота с заданной скоростью;
1.5.1.2. загружать и запускать программу для робота
Движение робота
1.5.2.2. организовать движение робота на заданное количество оборотов колеса;
1.5.2.3 организовать движение робота вперед;
1.5.2.4. организовать движение робота назад
Выход из лабиринта
1.5.2.5. организовать поворот робота на угол 90, 180 градусов
2) 2 класс:
Разделы долгосрочного плана (сквозные темы)*
Темы предмета
Цели обучения
1 четверть
Раздел 1 – Компьютеры и программы (сквозная тема: "Все обо мне")
Сохраняем свое здоровье
2.1.3.1 следовать основным правилам техники безопасности при работе с цифровыми устройствами и в ети Интернет;
2.3.1.1 использовать браузер для поиска информации на заданную тему;
2.1.1.1 отличать устройства ввода и вывода
Файлы и папки
2.1.2.1 объяснять понятия файла и папки;
2.1.2.2 создавать, копировать, перемещать и удалять файлы и папки;
2.1.2.3 использовать контекстное меню в своей работе
Раздел 2 – Творчество и компьютер (сквозная тема: "Моя семья и друзья"
Продолжаем разрабатывать программы
2.4.1.1 реализовывать алгоритм ветвления
Исполнение алгоритма
2.4.1.2 реализовать заданный в словесной форме алгоритм
Создание собственного персонажа
2.4.2.1 создавать персонаж во встроенном графическом редакторе игровой среды программирования;
2.2.2.1 копировать и отражать фрагмент рисунка;
2.2.2.2 редактировать рисунок (обрезка, поворот, изменение размера)
2 четверть
Раздел 3 – Слово за слово (сквозная тема: "Моя школа", "Мой родной край")
Знакомство с клавиатурой
2.4.2.2 организовать управление спрайтом с клавиатуры
Клавиатурный тренажер
2.2.1.1 набирать текст в клавиатурном тренажере
Работа с текстом
2.4.2.3 организовать текстовый диалог между персонажами
Создание мультфильма
2.4.1.1 реализовывать алгоритм ветвления;
2.4.2.2 организовать управление спрайтом с клавиатуры;
2.4.2.3 организовать текстовый диалог между персонажами
3 четверть
Раздел 4– Мультимедиа (сквозная тема: "В здоровом теле – здоровый дух!")
Запись и воспроизведение звука
2.1.1.1 отличать устройства ввода и вывода;
2.2.4.1 использовать программы для записи и воспроизведение звука
Звуковые эффекты
2.2.4.2 редактировать звуковые файлы.
Редактирование звука
2.2.4.2 редактировать звуковые файлы

5-бөлім - Робототехника: сенсорлар (ортақ тақырыбы: "Дәстүрлер және фольклор")
Робот қозғалысы
2. 5. 2. 1 ауызша нысанда көрсетілген алгоритм бойынша робот қозғалысын ұйымдастыру;
Роботқа арналған программаны іске қосу
2. 5. 3. 1 программаны бастау үшін түрту сенсорын қолдану;
Роботқа арналған дыбыс
2. 5. 1. 1 роботқа арналған аудиофайлды жүктеу;
2. 5. 1. 2. роботқа арналған программаны әзірлеу кезінде дыбысты пайдалану;
4 тоқсан
6-бөлім - Робототехника: "Билейтін робот" жобасы (ортақ тақырыптар: "Қоршаған орта", "Саяхат")
Жобаға идея
2. 2. 1. 2 өз идеяларын мәтіндік редакторда жазу
2. 3. 2. 1 қосымшалар арасындағы мәліметтермен ауысу;
Жобаға арналған алгоритм
2. 4. 1. 3 мәселені шешу үшін алгоритм құрастыру;
"Билейтін робот" жасау
2. 4. 1. 1 тармақталған алгоритмді жүзеге асыру;
2. 4. 1. 2 ауызша алдын ала белгіленген алгоритмді іске асыру;
2. 5. 2. 1 ауызша нысанда көрсетілген алгоритм бойынша робот қозғалысын ұйымдастыру;
2. 5. 3. 1 программаны бастау үшін жанап өтетін датчикті қолдану
2. 5. 1. 1 роботқа арналған аудиофайлды жүктеу;
2. 5. 1. 2. роботқа арналған программаны әзірлеу кезінде дыбысты пайдалану;
Жобаны қорғау
2. 5. 1. 3 құрылған роботты аудиторияға ұсыну.
3) 2019-2020 және 2020-2021 оқу жылдарының 3-сыныптарына арналған
3) 3 сынып:
Бөлім (ортақ тақырыптар)
Пән тақырыптары
Оқумақсаттары
1 тоқсан
1. Компьютер және бағдарламалар (ортақ тақырып: "Жанды табиғат")
1.1 Компьютердің құрылысы
3. 1. 1. 1 енгізу (тінтуір және пернетақта) және шығару құрылғыларын ажырату (монитор және принтер);
3. 1. 2. 1 компьютерлік бағдарламалар пайдаланушылық тапсырмаларды орындау үшін құрылатынын түсіндіру;
3. 1. 3. 1 сандық құрылғылармен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасының негізгі ережелерін сақтау
1.2 Файлдар және папкалар
3. 1. 2. 2 компьютерлік бағдарламаларда файлдарды ашу және сақтау командаларын пайдалану;
3. 1. 2. 3 файл мен папка ұғымын түсіндіру;
3. 2. 4. 2 белгілі бір тақырыпқа фотосуреттерді пайдалану
1.3 Бағдарламалар терезесі
3. 1. 1. 1 енгізу (тінтуір және пернетақта) және шығару құрылғыларын ажырату (монитор және принтер);
3. 1. 2. 1 компьютерлік бағдарламалар пайдаланушылық тапсырмаларды орындау үшін құрылатынын түсіндіру;
3. 1. 2. 4 компьютерлік бағдарламаларда мәзір командаларын пайдалану
2. Сөзден сөз (ортақ тақырып: "Жақсы деген немене, жаман деген немене? Жарық және қараңғылық")
2.1 Мәтінді өңдеу және теру
3. 1. 2. 1 компьютерлік бағдарламалар пайдаланушылық тапсырмаларды орындау үшін құрылатынын түсіндіру;
3. 1. 2. 2 компьютерлік бағдарламаларда файлдарды ашу және сақтау командаларын пайдалану;
3. 2. 1. 1 мәтіндік редакторда ұсыныстар жинауды жүзеге асыру

Раздел 5 – Робототехника: датчики (сквозная тема: "Традиции и фольклор")
Движение робота
2.5.2.1 организовать движение робота по заданному в словесной форме алгоритму
Запуск программы для робота
2.5.3.1 использовать датчик касания
Звук для робота
2.5.1.1 загружать аудиофайл для робота
2.5.1.2 использовать звук при разработке программы для робота
4 четверть
Раздел 6 – Робототехника: проект "Танцующий робот" (сквозная тема: "Окружающая среда", "Путешествие")
Идея для проекта
2.2.1.2 записывать свои идеи в текстовом редакторе;
2.3.2.1 осуществлять обмен данными между приложениями
Алгоритм для проекта
2.4.1.3 составлять алгоритм решения задачи
Создание "Танцующего робота"
2.4.1.1 реализовывать алгоритм ветвления;
2.4.1.2 реализовать заданный в словесной форме алгоритм;
2.5.2.1 организовать движение робота по заданному в словесной форме алгоритму;
2.5.3.1 использовать датчик касания;
2.5.1.1 загружать аудиофайл для робота;
2.5.1.2 использовать звук при разработке программы для робота
Защита проекта
2.5.1.3 представлять созданного робота аудитории
3) для 3 классов 2019-2020 и 2020-2021 учебных годов:
Раздел (сквозные темы)
Темы предмета
Цели обучения
1 четверть
1. Компьютер и программы (сквозная тема: "Живая природа")
1.1 Устройства компьютера
3.1.1.1 различать устройства ввода (мышь и клавиатура) и вывода (монитор и принтер);
3.1.2.1 объяснять, что компьютерные программы создаются для выполнения пользовательских задач;
3.1.3.1 следовать основным правилам техники безопасности при работе с цифровыми устройствами
1.2 Файлы и папки
3.1.2.2 использовать команды открытия и сохранения файлов в компьютерных программах;
3.1.2.3 объяснять понятия файла и папки;
3.2.4.2 использовать фотографии на определенную тему
1.3 Окна программ
3.1.1.1 различать устройства ввода (мышь и клавиатура) и вывода (монитор и принтер);
3.1.2.1 объяснять, что компьютерные программы создаются для выполнения пользовательских задач;
3.1.2.4 использовать команды меню в компьютерных программах
2. Слово за словом (сквозная тема: "Что такое хорошо, что такое плохо? Свет и темнота")
2.1 Набор и редактирование текста
3.1.2.1 объяснять, что компьютерные программы создаются для выполнения пользовательских задач;
3.1.2.2 использовать команды открытия и сохранения файлов в компьютерных программах;
3.2.1.1 осуществлять набор предложений в текстовом редакторе

2.2 Мәтінді форматтау
3. 1. 2. 2 компьютерлік бағдарламаларда файлдарды ашу және сақтау командаларын пайдалану;
3. 1. 2. 4 компьютерлік бағдарламаларда мәзір командаларын пайдалану;
3. 2. 1. 1 мәтіндік редакторда ұсыныстар жинауды жүзеге асыру
3. 2. 1. 2 қаріпті пішімдеу (сызу, түс, туралау);
3. 2. 1. 3 таңдалған мәтінді құжатқа қиып алу, көшіру, қою
2 тоқсан
3. Компьютер және дыбыстар (ортақ тақырып: "Уақыт")
3.1 Дыбысты жазу және ойнату
3. 1. 1. 1 енгізу (тінтуір және пернетақта) және шығару құрылғыларын ажырату (монитор және принтер);
3. 1. 2. 1 компьютерлік бағдарламалар пайдаланушылық тапсырмаларды орындау үшін құрылатынын түсіндіру;
3. 1. 3. 1 сандық құрылғылармен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасының негізгі ережелерін сақтау;
3. 2. 4. 1 дыбыстарды жазу, өңдеу және ойнату үшін бағдарламаларды пайдалану
3.2 Дыбыс эффектілері
3. 1. 1. 1 енгізу (тінтуір және пернетақта) және шығару құрылғыларын ажырату (монитор және принтер);
3. 1. 2. 4 компьютерлік бағдарламаларда мәзір командаларын пайдалану;
3. 2. 4. 1 дыбыстарды жазу, өңдеу және ойнату үшін бағдарламаларды пайдалану
3.3 Дыбысты өңдеу
3. 1. 2. 2 компьютерлік бағдарламаларда файлдарды ашу және сақтау командаларын пайдалану;
3. 1. 3. 1 сандық құрылғылармен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасының негізгі ережелерін сақтау;
3. 2. 4. 1 дыбыстарды жазу, өңдеу және ойнату үшін бағдарламаларды пайдалану
4.Компьютерлік суреттер (ортақ тақырып: "Архитектура")
4.1 Графикалық редактор құралдары
3. 1. 2. 1 компьютерлік бағдарламалар пайдаланушылық тапсырмаларды орындау үшін құрылатынын түсіндіру;
3. 1. 2. 2 компьютерлік бағдарламаларда файлдарды ашу және сақтау командаларын пайдалану;
3. 1. 2. 4 компьютерлік бағдарламаларда мәзір командаларын пайдалану;
3. 1. 3. 1 сандық құрылғылармен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасының негізгі ережелерін сақтау;
3. 2. 2. 1 қарапайым графикалық редактордың құралдарын пайдалану
4.2 Суретті өңдеу
3. 1. 2. 1 компьютерлік бағдарламалар пайдаланушылық тапсырмаларды орындау үшін құрылатынын түсіндіру;
3. 1. 2. 2 компьютерлік бағдарламаларда файлдарды ашу және сақтау командаларын пайдалану;
3. 2. 2. 1 қарапайым графикалық редактордың құралдарын пайдалану
3 тоқсан
5. Шығармашылық және компьютер (ортақ тақырып: "Өнер")
5.1 Графикалық редактордағы фигуралар
3. 1. 2. 1 компьютерлік бағдарламалар пайдаланушылық тапсырмаларды орындау үшін құрылатынын түсіндіру;
3. 1. 2. 4 компьютерлік бағдарламаларда мәзір командаларын пайдалану;
3. 2. 2. 1 қарапайым графикалық редактордың құралдарын пайдалану
5.2 Қайталанатын фрагменттер
3. 1. 2. 4 компьютерлік бағдарламаларда мәзір командаларын пайдалану;
3. 2. 2. 1 қарапайым графикалық редактордың құралдарын пайдалану
3. 2. 2. 2 нысанның сыртқы түрін өзгерту (кесу, бұру, өлшемін өзгерту)

2.2 Форматирование текста
3.1.2.2 использовать команды открытия и сохранения файлов в компьютерных программах;
3.1.2.4 использовать команды меню в компьютерных программах;
3.2.1.1 осуществлять набор предложений в текстовом редакторе;
3.2.1.2 форматировать шрифт (начертание, цвет, выравнивание);
3.2.1.3 вырезать, копировать, вставлять выделенный текст в документ
2 четверть
3. Компьютер и звуки (сквозная тема: "Время")
3.1 Запись и воспроизведение звука
3.1.1.1 различать устройства ввода (мышь и клавиатура) и вывода (монитор и принтер);
3.1.2.1 объяснять, что компьютерные программы создаются для выполнения пользовательских задач;
3.1.3.1 следовать основным правилам техники безопасности при работе с цифровыми устройствами;
3.2.4.1 использовать программы для записи, редактирования и воспроизведения звуков
3.2 Звуковые эффекты
3.1.1.1 различать устройства ввода (мышь и клавиатура) и вывода (монитор и принтер);
3.1.2.4 использовать команды меню в компьютерных программах;
3.2.4.1 использовать программы для записи, редактирования и воспроизведения звуков
3.3 Редактирование звука
3.1.2.2 использовать команды открытия и сохранения файлов в компьютерных программах;
3.1.3.1 следовать основным правилам техники безопасности при работе с цифровыми устройствами;
3.2.4.1 использовать программы для записи, редактирования и воспроизведения звуков
4. Компьютерные рисунки (сквозная тема: "Архитектура")
4.1 Инструменты графического редактора
3.1.2.1 объяснять, что компьютерные программы создаются для выполнения пользовательских задач;
3.1.2.2 использовать команды открытия и сохранения файлов в компьютерных программах;
3.1.2.4 использовать команды меню в компьютерных программах;
3.1.3.1 следовать основным правилам техники безопасности при работе с цифровыми устройствами;
3.2.2.1 использовать инструменты простого графического редактора
4.2 Редактирование рисунка
3.1.2.1 объяснять, что компьютерные программы создаются для выполнения пользовательских задач;
3.1.2.2 использовать команды открытия и сохранения файлов в компьютерных программах;
3.2.2.1 использовать инструменты простого графического редактора
3 четверть
5. Творчество и компьютер (сквозная тема: "Искусство")
5.1 Фигуры в графическом редакторе
3.1.2.1 объяснять, что компьютерные программы создаются для выполнения пользовательских задач;
3.1.2.4 использовать команды меню в компьютерных программах;
3.2.2.1 использовать инструменты простого графического редактора
5.2 Повторяющиеся фрагменты
3.1.2.4 использовать команды меню в компьютерных программах;
3.2.2.1 использовать инструменты простого графического редактора;
3.2.2.2 изменять внешний вид объекта (обрезка, поворот, изменение размера)

5.3 Түстер палитрасы
3. 1. 2. 2 компьютерлік бағдарламаларда файлдарды ашу және сақтау командаларын пайдалану;
3. 2. 2. 1 қарапайым графикалық редактордың құралдарын пайдалану;
3. 2. 2. 2 нысанның сыртқы түрін өзгерту (кесу, бұру, өлшемін өзгерту);
3. 2. 4. 2 белгілі бір тақырыпқа фотосуреттерді пайдалану
6. Интернетте әлемдегі барлығы туралы (ортақ тақырып: "Көрнекті тұлғалар")
6.1 Ақпарат іздеу
3. 1. 2. 1 компьютерлік бағдарламалар пайдаланушылық тапсырмаларды орындау үшін құрылатынын түсіндіру;
3. 1. 2. 2 компьютерлік бағдарламаларда файлдарды ашу және сақтау командаларын пайдалану;
3. 2. 1. 3 таңдалған мәтінді құжатқа қиып алу, көшіру, қою;
3. 3. 1. 1 нақты сұрақтарға жауап табу үшін Интернет іздеу жүйесін пайдалану
6.2 Интернет желісіндегі қауіпсіздік
3. 2. 1. 1 мәтіндік редакторда ұсыныстар жинауды жүзеге асыру;
3. 3. 1. 1 нақты сұрақтарға жауап табу үшін Интернет іздеу жүйесін пайдалану;
3. 3. 2. 1 желіде ақпарат алмасу тәсілдерін түсіндіру;
3. 3. 3. 1 желідегі қажетсіз контактілердің тәуекелдерін түсінудің қарапайым жолдарын көрсету
6.3 Презентация жасау
3. 1. 2. 4 компьютерлік бағдарламаларда мәзір командаларын пайдалану;
3. 2. 3. 1 мәтін мен суретті қамтитын қарапайым презентацияларды жасау;
3. 2. 3. 2 слайдтар арасында өту;
3. 2. 3. 3 презентацияны рәсімдеу үшін дайын дизайнды пайдалану;
3. 3. 1. 1 нақты сұрақтарға жауап табу үшін Интернет іздеу жүйесін пайдалану
4 тоқсан
7. Презентация дизайны (ортақ тақырып: "Су-өмір нәрі")
7.1 Презентация жасау және безендіру
3. 1. 2. 2 компьютерлік бағдарламаларда файлдарды ашу және сақтау командаларын пайдалану;
3. 1. 2. 4 компьютерлік бағдарламаларда мәзір командаларын пайдалану;
3. 2. 3. 1 мәтін мен суретті қамтитын қарапайым презентацияларды жасау;
3. 2. 4. 2 белгілі бір тақырыпқа фотосуреттерді пайдалану
7.2 Презентация үшін ақпарат
3. 1. 2. 2 компьютерлік бағдарламаларда файлдарды ашу және сақтау командаларын пайдалану;
3. 2. 1. 3 таңдалған мәтінді құжатқа қиып алу, көшіру, қою;
3. 2. 3. 1 мәтін мен суретті қамтитын қарапайым презентацияларды жасау;
3. 2. 3. 2 слайдтар арасында өту;
3. 2. 3. 3 презентацияны рәсімдеу үшін дайын дизайнды пайдалану;
3. 3. 1. 1 нақты сұрақтарға жауап табу үшін Интернет іздеу жүйесін пайдалану
8. Мәтін, дыбыс және презентация (ортақ тақырып: "Демалыс мәдениеті. Мерекелер")
8.1 Мәтінмен жұмыс
3. 2. 1. 1 мәтіндік редакторда ұсыныстар жинауды жүзеге асыру;
3. 2. 1. 3 таңдалған мәтінді құжатқа қиып алу, көшіру, қою;
3. 3. 1. 1 нақты сұрақтарға жауап табу үшін Интернет іздеу жүйесін пайдалану

5.3 Цветовая палитра
3.1.2.2 использовать команды открытия и сохранения файлов в компьютерных программах;
3.2.2.1 использовать инструменты простого графического редактора;
3.2.2.2 изменять внешний вид объекта (обрезка, поворот, изменение размера);
3.2.4.2 использовать фотографии на определенную тему
6. В Интернете обо всем на свете (сквозная тема: "Выдающиеся личности")
6.1 Поиск информации
3.1.2.1 объяснять, что компьютерные программы создаются для выполнения пользовательских задач;
3.1.2.2 использовать команды открытия и сохранения файлов в компьютерных программах;
3.2.1.3 вырезать, копировать, вставлять выделенный текст в документ;
3.3.1.1 использовать поисковые системы Интернет для нахождения ответов на конкретные вопросы
6.2 Безопасность в сети Интернет
3.2.1.1 осуществлять набор предложений в текстовом редакторе;
3.3.1.1 использовать поисковые системы Интернет для нахождения ответов на конкретные вопросы;
3.3.2.1 объяснять способы обмена информацией в сети;
3.3.3.1 показывать элементарное понимание рисков нежелательных контактов в сети
6.3 Создание презентации
3.1.2.4 использовать команды меню в компьютерных программах;
3.2.3.1 создавать простые презентации, содержащие текст и изображение;
3.2.3.2 использовать переходы между слайдами;
3.2.3.3 использовать готовый дизайн для оформления презентации;
3.3.1.1 использовать поисковые системы Интернет для нахождения ответов на конкретные вопросы
4 четверть
7. Дизайн презентации (сквозная тема: "Вода – источник жизни")
7.1 Создание и оформление презентации
3.1.2.2 использовать команды открытия и сохранения файлов в компьютерных программах;
3.1.2.4 использовать команды меню в компьютерных программах;
3.2.3.1 создавать простые презентации, содержащие текст и изображение;
3.2.4.2 использовать фотографии на определенную тему
7.2 Информация для презентации
3.1.2.2 использовать команды открытия и сохранения файлов в компьютерных программах;
3.2.1.3 вырезать, копировать, вставлять выделенный текст в документ;
3.2.3.1 создавать простые презентации, содержащие текст и изображение;
3.2.3.2 использовать переходы между слайдами;
3.2.3.3 использовать готовый дизайн для оформления презентации;
3.3.1.1 использовать поисковые системы Интернет для нахождения ответов на конкретные вопросы
8. Текст, звук и презентация (сквозная тема: "Культура отдыха. Праздники")
8.1 Работа с текстом
3.2.1.1 осуществлять набор предложений в текстовом редакторе;
3.2.1.3 вырезать, копировать, вставлять выделенный текст в документ;
3.3.1.1 использовать поисковые системы Интернет для нахождения ответов на конкретные вопросы

8.2 Клавиатурада жоқ символдар
3. 2. 1. 3 таңдалған мәтінді құжатқа қиып алу, көшіру, қою;
3. 2. 4. 2 белгілі бір тақырыпқа фотосуреттерді пайдалану
Презентациядағы дыбыстар
3. 3. 1. 1 нақты сұрақтарға жауап табу үшін Интернет іздеу жүйесін пайдалану;
3. 2. 4. 1 дыбыстарды жазу, өңдеу және ойнату үшін бағдарламаларды пайдалану
4) 3-сынып:
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері (ортақ тақырыптар)
Пән тақырыптары
Оқу мақсаттары
1 тоқсан
1-бөлім - Бағдарламалау (ортақ тақырыптары: "Жабайы табиғат", "Жақсы деген немене, жаман деген немене?")
Өміріміздегі қайталаулар
3. 4. 1. 1 қайталауды қолданатын алгоритмдер құрастыру (цикл);
Циклдар
3. 4. 1. 2 циклдік алгоритмді іске асыру;
Кейіпкердің қозғалысы
3. 4. 2. 4. программалау ойын алаңында ойын құру барысында циклдік алгоритмді жүзеге асыру;
3. 3. 2. 2 желідегі ақпарат алмасу жолдарын түсіндіру;
Желіде тілдесу
3. 1. 3. 1 Интернет желісінде жұмыс істеуде жеке қауіпсіздігінің негізгі ережелерін ескеру.
2 тоқсан
2-бөлім- Ойын құру (ортақ тақырыптары: "Уақыт", "Сәулет")
Ойынның сценарийі.
3. 4. 2. 1 дайын сценарий бойынша ойын әзірлеу;
3. 2. 1. 1 таңбалы, нөмірленген тізімдер жасау;
Көріністер
3. 4. 2. 2 программалау ойын алаңында бірнеше көріністермен жұмыс істеу;
Кейіпкерлер
3. 4. 2. 3 программалау ойын алаңында бірнеше кейіпкерлермен жұмыс істеу;
3. 4. 2. 4 . программалау ойын алаңында ойын құру барысында циклдік алгоритмді жүзеге асыру;
Костюм ауыстыру
3. 4. 2. 4 . программалау ойын алаңында ойын құру барысында циклдік алгоритмді жүзеге асыру;
Менің ойыным
3. 4. 1. 1 қайталауды қолданатын алгоритмдер құрастыру (цикл);
3. 4. 2. 3 программалау ойын алаңында бірнеше кейіпкерлермен жұмыс істеу;
3. 4. 2. 2 программалау ойын алаңында бірнеше көріністермен жұмыс істеу;
3. 4. 2. 4 . программалау ойын алаңында ойын құру барысында циклдік алгоритмді жүзеге асыру.
3 тоқсан
3 бөлім- Робототехника. Жоба (ортақ тақырыптары: "Өнер", "Көрнекті тұлғалар")
Жобаға идея
3. 1. 1. 1 таңба регистрін, пернетақтаның орналасуын, меңзерді басқаруды өзгерту үшін клавиштерді пайдалану;
3. 2. 1. 2 мәтінді теру ережесін сақтау;
3. 2. 1. 3. мәтінді өңдеу.
Құжатты рәсімдейміз
3. 2. 1. 4 шрифт пен абзацты пішімдеу.
Мәтіндегі иллюстрациялар
3. 3. 1. 1 ақпарат іздеуді іске асыру (құжаттағы мәтін үзіндісі);
3. 2. 1. 5. суреттерді мәтінге енгізіп, реттеу
Робот қолының қозғалысы
3. 5. 3. 1 орта қозғалтқыш жылдамдығының мөлшерін орнату және жылдамдығын реттеу;
Цикл блогі
3. 5. 2. 1 робот қозғалысын ұйымдастыру үшін циклды пайдалану;
"Робот-тазартқыш" жасау
3. 5. 3. 1 орта қозғалтқыш жылдамдығының мөлшерін орнату және жылдамдығын реттеу;
3. 5. 2. 1 робот қозғалысын ұйымдастыру үшін циклды пайдалану;
4 тоқсан

8.2 Символы, которых нет на клавиатуре
3.2.1.3 вырезать, копировать, вставлять выделенный текст в документ;
3.2.4.2 использовать фотографии на определенную тему
8.3 Звуки в презентации
3.3.1.1 использовать поисковые системы Интернет для нахождения ответов на конкретные вопросы;
3.2.4.1 использовать программы для записи, редактирования и воспроизведения звуков
4) 3 класс:
Раздел (сквозные темы)
Темы предмета
Цели обучения
1 четверть
Раздел 1 – Программирование (сквозные темы: "Живая природа", "Что такое хорошо, что такое плохо?")
Повторение в нашей жизни
3.4.1.1 строить алгоритмы, использующие повторение (цикл)
Циклы
3.4.1.2 реализовывать циклический алгоритм
Движение персонажа
3.4.2.4 реализовать циклический алгоритм при создании игры в игровой среде программирования
Общение в сети
3.3.2.1 использовать мессенджеры для совместной работы над проектом;
3.3.2.2 объяснять способы обмена информацией в сети;
3.1.3.1 следовать основным правилам личной безопасности при работе в сети Интернет;
2 четверть
Раздел 2 - Создание игры (сквозные темы: "Время", "Архитектура")
Сценарий игры.
3.4.2.1 разрабатывать игру по готовому сценарию;
3.2.1.1 создавать маркированные, нумерованные списки
Сцены
3.4.2.2 работать с несколькими сценами в игровой среде программирования
Персонажи
3.4.2.3 работать с несколькими персонажами в игровой среде программирования;
3.4.2.4 реализовать циклический алгоритм при создании игры в игровой среде программирования
Смена костюмов
3.4.2.4 реализовать циклический алгоритм при создании игры в игровой среде программирования
Моя игра
3.4.1.1 строить алгоритмы, использующие повторение (цикл);
3.4.2.3 работать с несколькими персонажами в игровой среде программирования;
3.4.2.2 работать с несколькими сценами в игровой среде программирования;
3.4.2.4 реализовать циклический алгоритм при создании игры в игровой среде программирования
3 четверть
Раздел 3 - Робототехника. Проект (сквозные темы: "Искусство", "Выдающиеся личности")
Идея для проекта
3.1.1.1 использовать клавиши для смены регистра символов, раскладки клавиатуры, управления курсором;
3.2.1.2 соблюдать правила набора текста;
3.2.1.3 редактировать текст
Оформляем документ
3.2.1.4 форматировать шрифт и абзац
Иллюстрации в тексте
3.3.1.1 осуществлять поиск информации (фрагмента текста в документе);
3.2.1.5 вставлять изображения в текст и настраивать его обтекание
Движение руки робота
3.5.3.1 настраивать скорость и задавать количество оборотов среднего мотора
Блок Цикла
3.5.2.1 использовать цикл для организации движения робота
Создание "Робота-уборщика"
3.5.3.1 настраивать скорость и задавать количество оборотов среднего мотора;
3.5.2.1 использовать цикл для организации движения робота
4 четверть

4-бөлім – Презентациялар (ортақ тақырыбы: "Су – өмірдің қайнар көзі")
Презентация жасау
3. 2. 3. 1 мәтін мен бейнені қамтитын қарапайым презентациялар жасау;
3. 1. 2. 1 қолданбалы программаларда "қызу" клавиштерді қолдану;
Презентация дизайны
3. 2. 3. 3 презентацияны безендіру үшін дайын дизайнды пайдалану;
Анимация және ауысу
3. 2. 3. 2 слайдтар арасында ауысуды қолдану;
5-бөлім - Мәтін, графика және презентация (ортақ тақырыбы: "Демалыс мәдениеті. Мерекелер").
Фотосуреттер
3. 2. 2. 1 фотосуреттерді өңдейтін (жарық, контраст, жиектеме) программалар қолдану;
Жобамен таныстыру
3. 2. 3. 1 мәтін мен бейнені қамтитын қарапайым презентациялар жасау;
3. 2. 3. 2 слайдтар арасында ауысуды қолдану;
3. 2. 3. 3 презентацияны безендіру үшін дайын жобаны пайдалану;
5) 4 сынып:
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері (ортақ тақырыптар) *
Пән тақырыптары
Оқу мақсаттары
1 тоқсан
1-бөлім Программалау (ортақ тақырыптары: "Менің Отаным - Қазақстан", "Адами құндылықтар")
Айнымалылар
4. 4. 2. 1 айнымалыларды қолдану;
Кейіпкердің костюмін өзгерту
4. 4. 1. 1 кірістірілген циклды жүзеге асыру;
Өз ойынының сценарийі
4. 2. 1. 1 мәтінде қарапайым кестелер жасау;
Логикалық операторлар
4. 4. 1. 2 логикалық операторларды пайдалану;
Салыстыру операторлары
4. 4. 1. 3 салыстыру операторларын пайдалану;
Өз ойыным
4. 4. 2. 2 өз сценарийі бойынша ойын жасау;
2 тоқсан
2-бөлім - Робототехника. Лабиринт және кегль-ринг (ортақ тақырыптары: ("Мәдени мұра", "Мамандықтар әлемі")
Түс датчигі
4. 5. 1. 1 түс датчигін қолдану;
Бағдаршам-робот
4. 5. 1. 1 түс датчигін қолдану;
Ультрадыбыс датчигі
4. 5. 1. 2 ультрадыбыс датчигін қолдану;
Лабиринттан шығу
4. 5. 1. 2 ультрадыбыс датчигін қолдану;
Кегль-ринг
4. 5. 1. 1 түс датчигін қолдану;
4. 5. 1. 2 ультрадыбыс датчигін қолдану;
3 тоқсан
3-бөлім - Бейне жасау (ортақ тақырыбы: "Табиғи құбылыстар")
Бейнежазба
4. 2. 4. 1 бейнеклиптерді жасау;
Бейнені өңдеу
4. 2. 4. 1 бейнеклиптерді жасау;
4 бөлім - Презентациялар (ортақ тақырыбы: "Қоршаған ортаны қорғау")
Презентацияларға арналған ақпарат
4. 2. 3. 1 слайд үшін макет таңдау;
4. 3. 1. 1 ақпарат іздеу (компьютердегі файлдар мен бумалар, құжаттағы мәтін үзіндісі);
4. 3. 2. 1 браузер параметрлерін қолдану (бетбелгілер жасау, журналды және жүктеуді көру);
Презентациядағы дыбыстар
4. 2. 4. 2 белгілі бір тақырыпта фотосуреттер, дыбыстар және бейнелерді пайдалану;
4. 2. 3. 3 презентацияға дыбыс пен бейнені кірістіру;
Презентациядағы бейне
4. 3. 1. 1 ақпарат іздеу (компьютердегі файлдар мен бумалар, құжаттағы мәтін үзіндісін);
4. 2. 3. 2 презентациялардағы нысандар анимациясын келтіру;
4. 2. 4. 2 белгілі бір тақырыпта фотосуреттер, дыбыстар және бейнелерді пайдалану;
4. 2. 3. 3 презентацияға дыбыс пен бейнені кірістіру;
Презентациядағы анимация
4. 2. 3. 2 презентациялардағы нысандардың анимациясын келтіру;
4. 2. 1. 2 құжатқа сурет енгізу;
4 тоқсан

Раздел 4 – Презентации (сквозная тема "Вода – источник жизни")
Создание презентации
3.2.3.1 создавать простые презентации, содержащие текст и изображение;
3.1.2.1 использовать "горячие" клавиши в прикладных программах
Дизайн презентации
3.2.3.3 использовать готовый дизайн для оформления презентации
Анимация и переходы
3.2.3.2 использовать переходы между слайдами
Раздел 5 – Текст, графика и презентация (сквозная тема: "Культура отдыха. Праздники.")
Фотографии
3.2.2.1 использовать программы для обработки фотографий (яркость, контрастность, рамки)
Презентация проекта
3.2.3.1 создавать простые презентации, содержащие текст и изображение;
3.2.3.3 использовать готовый дизайн для оформления презентации;
3.2.3.2 использовать переходы между слайдами
5) 4 класс
Разделы (сквозные темы)
Темы предмета
Цели обучения
1 четверть
Раздел 1 Программирование (сквозные темы: "Моя Родина – Казахстан", "Человеческие ценности")
Переменные
4.4.2.1 использовать переменные
Смена костюма персонажа
4.4.1.1 реализовать вложенный цикл
Сценарий своей игры
4.2.1.1 создавать простые таблицы в тексте
Логические операторы
4.4.1.2 использовать логические операторы
Операторы сравнения
4.4.1.3 использовать операторы сравнения
Своя игра
4.4.2.2 создавать игру по собственному сценарию
2четверть
Раздел 2 - Робототехника. Лабиринты и кегль-ринг (сквозные темы "Культурное наследие", "Мир профессий")
Датчик цвета
4.5.1.1 использовать датчик цвета
Робот-светофор
4.5.1.1 использовать датчик цвета
Датчик ультразвука
4.5.1.2 использовать датчик ультразвука
Выход из лабиринта
4.5.1.2 использовать датчик ультразвука
Кегль-ринг
4.5.1.1 использовать датчик цвета;
4.5.1.2 использовать датчик ультразвука
3четверть
Раздел 3 - Создание видео (сквозная тема: "Природные явления")
Видеозапись
4.2.4.1 создавать видеоролики
Монтаж видео
4.2.4.1 создавать видеоролики
Раздел 4 - Презентации (сквозная тема: "Охрана окружающей среды")
Информация для презентации
4.2.3.1 выбирать макет для слайда;
4.3.1.1 осуществлять поиск информации (файлов и папок на компьютере;
4.3.2.1 использовать настройки браузера (создавать закладки, просматривать историю и загрузки)
Звуки в презентации
4.2.4.2 использовать фотографии, звуки и видео при создании презентации;
4.2.3.3 вставлять звук и видео в презентацию
Видео в презентации
4.3.1.1 осуществлять поиск информации (файлов и папок на компьютере;
4.2.3.2 настраивать анимацию объектов в презентации;
4.2.4.2 использовать фотографии, звуки и видео при создании презентации;
4.2.3.3 вставлять звук и видео в презентацию
Анимация в презентации
4.2.3.2 настраивать анимацию объектов в презентации;
4.2.1.2 вставлять в документ рисунки
4 четверть

5-бөлім - Болашақтың компьютерлері (ортақ тақырыптары: "Болашаққа саяхат", "Ғарышқа саяхат")
Интернеткеі деректер жіберу
4. 3. 2. 2 файлдары қоса берілген хабарламаларды электрондық пошта арқылы қабылдау және жіберу;
Пароль сенімділігі
4. 3. 2. 1 браузер параметрлерін қолдану (бетбелгілер жасау, журналды және жүктеуді көру);
4. 3. 2. 2 файлдары қоса берілген хабарламаларды электрондық пошта арқылы қабылдау және жіберу;
4. 1. 3. 1 сенімді пароль критерийлерін айқындау;
Болашақтағы компьютерлер
4. 1. 1. 1 компьютерлік және мобильді технологиялардың ескіруі ғылыми-техникалық прогреспен байланысты екенін түсіндіру;
"Болашақтағы компьютер" шағын жоба
4. 3. 1. 1 ақпаратты іздеу (компьютердегі файлдар мен бумалар);
4. 2. 4. 2белгілі бір тақырыпта фотосуреттер, дыбыстар және бейнелерді пайдалану.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2018 жылғы 26 шілдедегі
№ 334 бұйрығына
5-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2018 жылғы 10 мамырдағы
№ 199 бұйрығына
17-қосымша
Бастауыш білім беру деңгейінің 1-4-сыныптарына арналған "Неміс тілі" оқу пәнінен жаңартылған мазмұндағы Үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Білім берудің барлық деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 604 бұйрығымен бекітілген Бастауыш білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17669 тіркелген).
2. "Неміс тілі" оқу пәнінен оқу бағдарламасы:
1) білім алушылардың талдау, бағалау және шығармашылық ойлауды қалыптастыратын әр түрлі тапсырмаларды орындау;
2) ауызша және жазбаша түрдегі дереккөздердің сан алуан түрлері;
3) ынталандыратын және қызықты пәндік мазмұн арқылы білім алушылардың неміс тілінен А1 деңгейіне жету мақсатын көздейді.
3. Бастауыш сыныптардағы оқу бағдарламасының мазмұны білім алушыларды неміс тілін күнделікті өмірде пайдалануға үйретуге, сонымен қатар неміс тілін одан әрі үйрену үшін қажетті тұрақты негіз қалауға бағытталған. Бастауыш мектептің "Неміс тілі" оқу пәні бағдарламасы білім алушылардың сөйлеу дағдыларын қалыптастыруға және дамытуға, олардың қызығушылығын және өзіне деген сенімділігін нығайтып, неміс тілін оқуға деген оң көзқарасын қалыптастыруға бағытталған.
4. Жеке тұлғалық қасиеттердің кең ауқымды дағдыларымен бірлесе дамытылуы білім алушыларға қазақстандық патриотизм мен азаматтық жауапкершілік, құрмет, ынтымақтастық, еңбек пен шығармашылық, ашықтық, өмір бойы білім алу сияқты білім берудің негізгі құндылықтарын бойына сіңіруіне көмектеседі. Бұл құндылықтар білім алушының күнделікті іс-әрекеті мен мінез-құлқын ынталандыратын тұрақты тұлғалық бағдар болып табылады.

Раздел 5 - Компьютеры будущего (сквозные темы: "Путешествие в будущее", "Путешествие в Космос")
Передача данных в Интернет
4.3.2.2 получать и отправлять по электронной почте сообщения с прикрепленными файлами
Надежность паролей
4.3.2.1 использовать настройки браузера (создавать закладки, просматривать историю и загрузки);
4.3.2.2 получать и отправлять по электронной почте сообщения с прикрепленными файлами;
4.1.3.1 выделять критерии надежного пароля
Компьютеры будущего
4.1.1.1 объяснять, что устаревание компьютерной и мобильной техники связано с научно-техническим прогрессом
Мини-проект "Компьютер будущего"
4.3.1.1 осуществлять поиск информации (файлов и папок на компьютере);
4.2.4.2 использовать фотографии, звуки и видео при создании презентации
Приложение 5
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 26 июля 2019 года № 334
Приложение 191-1
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по учебному предмету "Немецкий язык" для 1-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа по учебному предмету "Немецкий язык" разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом начального образования, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 604 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования всех уровней образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 17669).
2. Учебная программа по учебному предмету "Немецкий язык" нацелена на достижение обучающимися уровня владения языка A1 с помощью:
1) разнообразных заданий, способствующих анализу, оценке и развитию творческого мышления обучающихся;
2) различных устных и письменных источников;
3) интересного и мотивирующего предметного содержания.
3. Содержание программы начальной школы направлено на развитие умения обучающихся использовать немецкий язык в повседневном общении и на создание прочной основы для дальнейшего обучения. Программа начальной школы по учебному предмету "Немецкий язык" направлена на формирование и развитие языковых навыков обучающихся, повышение их интереса и уверенности в себе, а также на формирование положительного отношения к изучению немецкого языка.
4. Развитие личностных качеств в органическом единстве с навыками широкого спектра являются основой для привития обучающимся базовых ценностей образования: "казахстанский патриотизм и гражданская ответственность", "уважение", "сотрудничество", "труд и творчество", "открытость", "образование в течение всей жизни". Эти ценности призваны стать устойчивыми личностными ориентирами обучающегося, мотивирующими его поведение и повседневную деятельность.

2-тарау. "Неміс тілі" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
5. Сыныптар бойынша жылдық оқу жүктемесі:
1) 1-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында – 66 сағат;
2) 2-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында – 68 сағат;
3) 3-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында – 68 сағат;
4) 4-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында – 68 сағатты құрайды.
6. "Неміс тілі" оқу пәнінің 1-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) тыңдалым (Hörverstehen/хҰрферштэен): сабақтағы бірқатар іс-әрекет түрлерін орындауға қатысты баяу және анық айтылатын қысқаша қарапайым нұсқауларды тыңдау, баяу және анық айтылатын сұрақтар, көпшілікке таныс есімдер және жер-су атаулары, жалпы және оқу лексикасының кейбір сөздері, Бұл не? түріндегі қысқаша негізгі сұрақтар, фонемалар және олардың тіркесімдерінің дыбысталуы, әліпби әріптері;
2) айтылым (Sprechen/шпрэхэн): сабақ барысында адамдар, заттар және іс-әрекеттер туралы қарапайым сөйлем құрастырады, өздерін таныстыра алады, сабақтағы шағын әңгімелесу кезінде адамдар, заттар және іс-әрекеттер туралы сұрақтар қояды, таныс сөздер мен сөздер тізбегін анық айтады;
3) оқылым (Leseverstehen/лезеферштэен): әліпбидің әріптерін таниды және атайды, есімдер мен жер-су атауларындағы бас әріптерді таниды, кейбір таныс сөздерді біледі, әліпби әріптерін дұрыс реттілікпен орналастырады;
4) неміс тілін қолдану (Sprachanwendung/шпраханвендунг): атау септігіндегі зат есімдерді жекеше түрде қолданады, адамдар мен орындар туралы айтады (2-3 сөйлем), есептік сан есімдер - 1-ден 12-ге дейін санайды, адамдар мен заттарды сипаттау үшін дара сын есімдерді, ein/айн, der/дэр, ein/айн, das/дас, eine/айнэ, die/ди артикльдерін, қарапайым сұрақтар құрастыру кезінде was/вас, wer/вэр, wo/во, wie/ви сұрау сөздерін қолданады, атау септігіндегі ich/их, du/ду жіктеу есімдіктерін, (Präsens/прэзэнс) осы шақты қолданады.
7. "Неміс тілі" оқу пәнінің 2-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) тыңдалым (Hörverstehen/хҰрферштэен): сабақтағы тапсырмаларды орындау үшін бірнеше қысқаша нұсқауларды, таныс тақырыптардағы диалогтарда пайдаланылатын негізгі сөз тіркесімдерін, сұрақтардың кең ауқымын тыңдайды: түс және сан, түс пен сан түріндегі аспектілерді анықтау үшін қысқаша қарапайым сұрақтар, сөздердегі жетіспейтін фонемаларды табады, таныс тақырыптарға шағын диалогтардан нақты ақпараттарды таниды, таныс тақырыптарға арналған шағын диалогтардың мазмұнындағы нақты ақпаратты болжайды, таныс тақырыптарға арналған шағын диалогтардың мазмұнын болжау үшін мәтінмәндік кеңестер пайдаланады, таныс тақырыптарға шағын әңгімелер тыңдайды;

Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Немецкий язык"
5. Объем учебной нагрузки по предмету составляет:
1) в 1 классе – 2 часа в неделю, 66 часов в год;
2) в 2 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в год;
3) в 3 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в год;
4) в 4 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в год.
6. Базовое содержание учебного предмета для 1 класса:
1) аудирование (Hörverstehen/хҰрферштэен): прослушивают медленно и отчетливо произносимые короткие простые инструкции по выполнению ряда видов деятельности на уроке, медленно и отчетливо произносимые вопросы, общеизвестные имена и названия мест, некоторых слов из общей и учебной лексики, короткие вопросы типа Что это?, звучание фонем и их сочетаний, буквы алфавита;
2) говорение (Sprechen/шпрэхэн): составляют простые высказывания от первого лица о людях, предметах и видах деятельности на уроке, умеют представляться, задают вопросы о людях, предметах и видах деятельности на уроке в ходе несложной беседы, отчетливо произносят знакомые слова и фразы;
3) чтение (Leseverstehen/лезеферштэен): распознают и называют буквы алфавита, распознают прописные буквы в именах и названиях мест, узнают некоторые знакомые слова, располагают буквы алфавита в правильном порядке;
4) использование немецкого языка (Sprachanwendung/шпраханвендунг): используют существительные в единственном числе в именительном падеже, рассказывают о людях и местах (2 – 3 предложения), количественные числительные – считают от 1 до 12, используют простые прилагательные для описания людей и предметов, артикли ein/айн, der/дэр, ein/айн, das/дас, eine/айнэ, die/ди, используют вопросительные слова was вас, wer вэр, wo во, wie ви при составлении простых вопросов, используют личные местоимения (ich/ихь, du/ду) в именительном падеже, используют настоящее время (Präsens/прэзэнс).
7. Базовое содержание учебного предмета для 2 класса:
1) aудирование (Hörverstehen/хҰрферштэен): прослушивают несколько коротких простых инструкций для выполнения заданий на уроке, более широкий диапазон вопросов, основные фразы, используемые в небольших диалогах на знакомые темы: цвет и количество, короткие простые вопросы на определение таких аспектов, как цвет и количество, находят пропущенные фонемы в словах, распознают фактическую информацию в небольших диалогах на знакомые темы, используют контекстные подсказки для прогнозирования содержания небольших диалогов на знакомые темы, прослушивают небольшие рассказы на знакомые темы;

2) айтылым (Sprechen/шпрэхэн): таныс күрделі сөздердегі екпінді дұрыс қояды, таныс тақырыптарға, өзге адамдар және заттарға, өздеріне қатысты, сонымен қатар, сабақтағы іс-әрекет түрлері туралы жай сөйлемдер (4-5 сөйлем) құрастырады, сұрақтар қояды, қарапайым сұрақтарға жауап береді, өткен тақырыптарға байланысты шағын диалогтар барысында сөз алмасады, жекеше түрдің 2-жағын du/ду – Form/форм пайдалана отырып, өзгелер үшін қарапайым нұсқаулар құрастырады;
3) оқылым (Leseverstehen/лезеферштэен): жиі қолданылатын дыбыстар мен әріптердің үйлесімін есте сақтайды және дыбыстайды, таныс тақырыптар бойынша қарапайым сөздерді, сөз тіркестерін және сөйлемдерді оқиды, контексттік ойды пайдалану арқылы таныс тақырыптардағы жай сөйлемдердің негізгі идеяларын анықтайды, маңызды визуалды тірек арқылы таныс тақырыптар бойынша қысқа, жеңіл мәтіндердегі нақты ақпаратты түсінеді;
4) жазылым (Sprachanwendung/шпраханвендунг): жиі қолданылатын таныс сөздердегі бас әріптер мен жол әріптерін дұрыс жазады, әріптер мен жиі қолданылатын таныс сөздерді дауыстап оқу немесе әріптер бойынша жазады, визуалды тіректерді пайдалану арқылы сұрақтарға қысқаша жауап жазады; адамдарды, орындарды және заттарды сипаттау үшін қысқаша сөз тіркесімдерін құрастырады, жазбаша тапсырмаларды орындау барысында қысқаша сөйлемдердің соңына нүкте қояды;
5) неміс тілін қолдану (Sprachanwendung/шпраханвендунг): қарапайым суреттеу барысында атау және табыс септіктерінде жекеше түрдегі зат есімдерді қолдану, есептік сан есімдер - 1 - 20 дейін санайды, қарапайым сезімдерді суреттегенде дара сын есімдерді қолдану, таныс тақырыптар бойынша сұрақ және жауап құрастырғанда was/вас, wer/вэр, wohin/вохин, wo/во, wann/ван сұрау сөздерін пайдалану, адамдар мен заттарды сипаттау барысында ich/их, du/ду, er/эр, sie/зи жіктеу есімдіктерін және атау септігінде жекеше түрдегі 1 және 2-жақтағы тәуелдік артикльдерін пайдаланады, қарапайым пәрмендер мен нұсқауларды құрастыру барысында жекеше түрдің 2-жақ (du/ду – Form/форм) және көпше түрдің 1-жағы (wir/вир – Form/форм) формасындағы бұйрық райды пайдалану, өтілген жіктеу есімдіктерімен осы шақтағы (Präsens/Презенс) әлсіз етістіктерді пайдаланады, haben/хабэн + табыс септігіндегі зат есім құрылымы, hier/хир, dort/дорт мекен үстеуі, біліктілікті сипаттау барысында können/көнен модальді етістігін, kann /кан, kann/кан nicht/нихт құрылымын қолданады, негізгі мекен және бағыт көмекші сөздерін пайдаланады: an/ан, in/ин, auf/ауф, жыл мезгілін, айды, апта күнін және тәулік уақытын көрсету үшін an/ан, in/ин мезгіл көмекші сөздерді, ұнату мен ұнатпауды білдіру үшін ich/ихь, mag/маг + Nomen/номэн құрылымын, сөздер мен сөйлемдерді байланыстыр үшін und/унд, oder/одэр жалғаулықтарын пайдаланады.

2) говорение (Sprechen/шпрэхэн): правильно расставляют ударения в знакомых сложных словах, составляют простые высказывания (4-5 предложений) о себе, других людях и предметах на знакомые темы, а также о видах деятельности, выполняемых на уроке, задают вопросы, отвечают на простые вопросы, обмениваются репликами в небольших диалогах на изученные темы, составляют простые инструкции для других, используя 2 – ое лицо единственное число (du/ду – Form/форм);
3) чтение (Leseverstehen/лезеферштэен): распознают, запоминают и произносят часто используемые сочетания звуков и букв, читают простые слова, фразы и предложения в рамках знакомых тем, выявляют основные идеи простых предложений на знакомые темы с использованием контекстных подсказок, понимают фактическую информацию в небольших несложных текстах на знакомые темы со значительной визуальной опорой;
4) письмо (Schreiben/шрайбен): правильно записывают прописные и строчные буквы в знакомых часто используемых словах, записывают буквы и часто используемые знакомые слова под диктовку или по буквам, записывают короткие ответы на вопросы с использованием визуальных опор, составляют короткие фразы для описания людей, мест и предметов, ставят точку в конце коротких предложений при выполнении письменных заданий;
5) использование немецкого языка (Sprachanwendung/шпраханвендунг): используют существительные в единственном числе в именительном и винительном падежах в простых описаниях, количественные числительные – считают от 1 до 20, используют простые прилагательные для описания базовых ощущений, используют вопросительные слова was/вас, wer/вэр, wohin/вохин, wo во, wann ван при составлении вопросов и ответов по знакомым темам, используют личные местоимения (ich/ихь, du/ду, er/эр, sie/зи) и притяжательные местоимения 1 – го и 2 – го лица единственного числа в именительном падеже при описании людей и предметов, используют повелительное наклонение в форме 2 – го лица единственного числа (du/ду – Form/форм) и 1 – го лица множественного числа (wir/вир – Form/форм) при составлении простых команд или инструкций, используют слабые глаголы в настоящем времени (Präsens/прэзэнс) с изученными личными местоимениями, конструкция haben/хабэн + существительное в винительном падеже, наречия места hier/хир, dort/дорт, используют модальный глагол können/кҰнэн при описании умений, конструкцию kann/кан, kann/кан nicht/нихт, используют основные предлоги места и направления: an/ан, in/ин, auf/ауф, предлоги времени an/ан, in/ин при указании времени года, месяца, дня недели и времени суток, конструкцию ich/ихь, mag /маг + Nomen /номэн для выражения симпатии и антипатии, союзы und/унд, oder/одэр для связи слов в предложении.

8. "Неміс тілі" оқу пәнінің 3-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) тыңдалым (Hörverstehen/хҰрферштэен): сөздердің фонемалық айырмашылықтарын анықтайды, әріптеп айтылған қысқа қарапайым сөздер, сабақтағы кең ауқымды іс-әрекеттерді орындау үшін қысқа нұсқауларды тыңдайды, жалпы және кейбір оқу тақырыптарына шағын диалогтардың негізгі идеяларын анықтайды, жалпы және кейбір оқу тақырыптарына байланысты қысқаша сұрақтарды тыңдайды, жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне мәтіндер мен диалогтардың шағын үзінділеріне таңдамалы ақпаратты анықтайды, жалпы және оқу тақырыптарына қолдау көрсету арқылы шағын диалогтардың мазмұнын болжау үшін контексттік ойды пайдаланады, жалпы және кейбір оқу тақырыптарына шағын әңгімелерді тыңдайды;
2) айтылым (Sprechen/шпрэхэн): ортақ тақырыптардың шектеулі шеңберінде өзі туралы қарапайым сөйлем (5-6 сөйлем) құрастырады, ортақ және оқу тақырыптарына сұрақтар қояды, қарапайым сөздермен адамдар мен заттарды суреттейді, ортақ тақырыптардың шектеулі шеңберінде сұрақтарға жауап береді, тақырыптардың шектеулі шеңберіне өзге адамдармен шағын диалог барысында сөз алмасады, жұптасып, топтасып, барлық сыныппен қысқа талқылауларға қатысады, тиісті сөздер, сөз тіркесімдері мен сөйлемдердің шектеулі шеңберін пайдалана отырып, өз пікірлерін айтады, қысқа жеңіл мәтіндерді мазмұндайды;
3) оқылым (Leseverstehen/лезеферштэен): дауыстап оқу барысында таныс сөздерді және қысқа сөз тіркесімдерін таниды және анық айтады, ортақ және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберінде күрделі емес көркемдік және ғылыми-көпшілік мәтіндерді мәнерлеп оқи алады, иллюстрациялары бар қарапайым сөздікті қолданады, контексттік ой арқылы ортақ және кейбір оқу тақырыптарға арналған қысқа күрделі емес мәтіндердің негізгі идеясын анықтайды, ортақ және кейбір оқу тақырыптарға арналған қысқа күрделі емес мәтіндердің нақты ақпаратын түсінеді;
4) жазылым (Schreiben/шрайбен): мұғалімнің айтарлықтай қолдауымен жеке, ортақ және кейбір оқу тақырыптарына қысқаша сөйлемдерді құрастырады, жазады және жазылуын тексереді, қалыпты көлемдегі және формадағы сөздер мен сөз тіркесімдері, адамдар, орындар және заттарды сипаттау үшін қысқа сөз тіркесімдері, қысқа күрделі емес сөйлемдерді жазады, сөздер арасында қажетті бос орындарды қалдыру арқылы негізгі жалғаулықтар көмегімен сөздерді немесе сөз тіркесімдерін байланыстырады, мұғалім жетекшілігімен жазбаша жұмыстарды орындау барысында адам атын, жер-су атауларын және қысқа сөйлемдерді жазу кезінде бас әріптер мен жол әріптерін дұрыс жазады, мұғалім жетекшілігімен жазбаша жұмыстарды орындау барысында жиі қолданылатын таныс сөздердің көп көлемін жазады;

8. Базовое содержание учебного предмета для 3 класса:
1) аудирование (Hörverstehen/хҰрферштэен): устанавливают фонематические различия слов, простые короткие слова, произнесенные по буквам, прослушивают короткие инструкции для выполнения более широкого круга видов деятельности на уроке, определяют основные идеи небольших диалогов на общие и некоторые учебные темы, прослушивают короткие вопросы на общие и некоторые учебные темы, распознают выборочную информацию в небольших отрывках текста или диалогах на ограниченный круг общих и учебных тем, используют контекстные подсказки для прогнозирования содержания небольших диалогов с поддержкой на общие и учебные темы, прослушивают небольшие рассказы на общие и учебные темы;
2) говорение (Sprechen/шпрэхэн): составляют простые высказывания (5 – 6 предложений) о себе в рамках ограниченного круга общих тем, задают вопросы на общие и учебные темы, описывают людей и предметы простыми словами, отвечают на вопросы по ограниченному кругу общих и учебных тем, обмениваются репликами в небольших диалогах с другими людьми на ограниченный круг тем, принимают участие в коротких обсуждениях в парах, в группе, обсуждениях всем классом, высказывают собственное мнение, используя ограниченный круг соответствующих слов, фраз и предложений, пересказывают короткие несложные тексты;
3) чтение (Leseverstehen/лезеферштэен): узнают и отчетливо произносят знакомые слова и короткие фразы при чтении вслух, умеют выразительно читать короткие несложные художественные и научно-популярные тексты в рамках ограниченного круга общих и учебных тем, используют простой словарь с иллюстрациями, определяют основные идеи в коротких несложных текстах на общие и некоторые учебные темы с помощью контекстных подсказок, понимают фактическую информацию в коротких несложных текстах на общие и некоторые учебные темы;
4) письмо (Schreiben/шрайбен): составляют, записывают и проверяют написание коротких предложений на личные, общие и некоторые учебные темы со значительной поддержкой учителя, записывают слова и фразы стандартной длины и формы, короткие фразы для описания людей, мест и предметов, короткие несложные предложения, оставляя необходимые пробелы между словами, соединяют слова или фразы с помощью основных союзов, правильно записывают прописные и строчные буквы при написании имен, названий мест и коротких предложений при выполнении письменных заданий под руководством учителя, записывают большее количество знакомых часто используемых слов при выполнении письменных заданий под руководством учителя;

5) неміс тілін қолдану (Sprachanwendung/шпраханвендунг): тәуелділікті белгілеу барысында атау септігінде көпше түрдегі 1,2,3-жақтағы тәуелдік артикльдерін жекеше және көпше түрдегі зат есімдермен қолдану, есептік сан есімдер - 1 – 50-ге дейін санайды, заттарды суреттеу үшін сын есімдерді пайдаланады, таныс тақырыптарға сөйлесу барысында wer/вэр, was/вас, wo/во, wohin/вохин, wie/ви viele/филе, wie/ви alt/альт, wie/ви oft/офт сұрау сөздерін қолданады, өздеріне ненің ұнайтындығын, тілектері мен әдеттерін, қарапайым оқиғаларды сипаттау үшін кейбір етістіктер түрлерін (хабарлы және сұраулы сөйлемдер) осы шақта (Präsens/Презэнс) қолданылады, Қашан? Қаншалықты жиі? сұрақтарына жауап беру үшін manchmal/манхьмаль, oft/офт, immer/имэр, nie/ни мезгіл және жиілік үстеулерін, тілек білдіру кезінде möchten/мөхэн модальді етістігін пайдаланады, зат есімді жасалуы бойынша ажыратады, атау және табыс септіктерінде зат есімді жекеше және көпше түрде анықталған, анықталмаған артикльдермен пайдаланады, жыл мезгілін, айды, апта күнін, тәулік уақытын және уақытты сағат бойынша белгілеу үшін am/ам, im/им, um/ум мезгіл көмекші сөздерін, сөздерді байланыстыру үшін und/унд, oder/одэр, aber/абэр жалғаулықтарын қолданады.
9. "Неміс тілі" оқу пәнінің 4-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) тыңдалым (Hörverstehen/хҰрферштэен): сыныптағы нұсқаулардың кең ауқымын, жеке басқа қатысты сұрақтардың кең ауқымын, түрлі ортақ және оқу тақырыптары бойынша қысқаша әңгімелер мен мәтіндердің негізгі идеяларын, ортақ және кейбір оқу тақырыптарының кең көлемін қолдау арқылы айрықша ақпарат пен қысқаша әңгімелерді түбегейлі, ортақ және кейбір оқу тақырыптарға қысқаша әңгімелер мен мәтіндердегі мазмұн мен мағынаны болжау үшін контексттік ойды тыңдайды және түсінеді;
2) айтылым (Sprechen/шпрэхэн): оқылып жатқан сөздерді, қысқа сөз тіркесімдерін, дара және бағыныңқы сөйлемдерді дұрыс айту, ортақ және кейбір оқу тақырыптарына сұрау және баяндау сипатындағы зерттелген сөйлеу модельдерін пайдалану, адамдар мен заттардың қысқаша сипаттамасын беру, ортақ және кейбір оқу тақырыптары бойынша сұрақтарға жауап беру, полилогтарға қатысу, оң және қарсы пікір айту, ортақ және кейбір оқу тақырыптарының шектеулі көлеміне шағын әңгімелер мен оқиғаларды мазмұндау;
3) оқылым (Leseverstehen/лезеферштэен): мәтін деңгейіндегі фразаларды тану және дұрыс айту, көркемдік және көпшіліке арналған ғылыми әдебиеттің қысқаша қарапайым мәтіндерін оқу және түсіну, контексттік ойды пайдалана отырып, ортақ және кейбір оқу тақырыптары бойынша қысқаша қарапайым мәтіндердің негізгі идеясын анықтау, қысқа қарапайым мәтіндердегі арнайы ақпарат пен егжей-тегжейлерді түсіну;

5) использование немецкого языка (Sprachanwendung /шпраханвендунг): используют существительные в единственном и во множественном числе, притяжательные местоимения 1 – го, 2 -го и 3- го лица единственного числа в именительном падеже с существительными для обозначения принадлежности, количественные числительные – считают от 1 до 50, используют прилагательные для описания предметов, используют вопросительные слова wer/вэр, was/вас, wo/во, wohin/вохин, wie/ви viele/филе, wie/ ви alt/ альт, wie/ви oft/офт в разговоре на знакомые темы, используют настоящее время (Präsens/прэзэнс) слабых и некоторых сильных и глаголы с отделяемыми приставками (повествовательные и вопросительные предложения) для описания того, что им нравится, своих желаний и привычек, представления фактов, описания простых событий, используют наречия времени и частоты manchmal/манхьмаль, oft/офт, immer/имэр, nie/ни для ответа на вопрос Когда? и Как часто?, модальный глагол möchten/мҰхтэн при выражении желаний, различают существительные по родам, используют неопределҰнный и определҰнный артикли с существительными в единственном и множественном числе в именительном и винительном падежах, предлоги времени am/ам, im/им, um/ум для указания времени года, месяца, дня недели, времени суток и времени по часам, союзы und/унд, oder/одэр, aber/абэр для связи слов.
9. Базовое содержание учебного предмета для 4 класса:
1) аудирование (Hörverstehen/хҰрферштэен): слушать и понимать широкий спектр инструкций в классе, широкий спектр вопросов о себе, основные идеи коротких бесед и текстов на различные общие и некоторые учебные темы, специфичная информация и детали коротких разговоров с поддержкой на большое количество общих и некоторых учебных тем, контекстуальные подсказки для прогнозирования содержания и смысла в коротких разговорах, рассказах и текстах на общие и некоторые учебные темы;
2) говорение (Sprechen/шпрэхэн): правильно произносить изучаемые слова, короткие фразы, простые и придаточные предложения, использовать изученные речевые модели вопросительного и повествовательного характера на общие и некоторые учебные темы, давать краткое описание людей и предметов, отвечать на вопросы по общим и некоторым учебным темам, участвовать в полилогах, выражать положительное и отрицательное мнение, пересказывать небольшие истории и события на ограниченное количество общих и некоторых учебных тем;
3) чтение (Leseverstehen/лезеферштэен): распознавать и правильно произносить фразы на уровне текста, читать и понимать короткие простые тексты художественной и научно популярной литературы, определять основную идею в коротких простых текстах на общие и некоторые учебные темы, используя контекстные подсказки, понимать специфичную информацию и детали в коротких простых текстах;

4) жазылым (Schreiben/шрайбен): жазбаша жұмыстарды өздігінен орындаған кезде адам аттарын, орындар мен сөйлемдерді жазу барысында бас әріптер мен жол әріптерін ажырату, өзіндік жазбаша жұмысы барысында жиі пайдаланылатын сөздердің басым көпшілігін дұрыс жазу, жеке, ортақ және кейбір оқу тақырыптарына сөйлемдерді жоспарлау, жазу және дұрыстау, мұғалімнің қолдауымен адамдарды, орындарды және заттарды сипаттайтын қысқа сөйлемдер құрастыру, жеке басы туралы мәлімет беру кезінде азат жолдағы қысқаша сөйлемдердің бірізділігін сақтау, негізгі жалғаулықтар көмегімен сөйлемдерді байланыстыру;
5) неміс тілін қолдану (Sprachanwendung/шпраханвендунг): заттарды атау, сипаттау және белгілеу үшін көпше және жекеше түрдегі зат есімдерді, саналмайтын зат есімдерді, 1, 2, 3-жақтағы жекеше түрдегі және 1-жақтағы көпше түрдегі тәуелдік артикльдерін пайдалану, есептік сан есімдерді – 1-ден 100-ге дейін және реттік сан есімдерді – 1-10-ға дейін, заттарды сипаттау үшін сын есімдерді, шектеулі көлемдегі ортақ және кейбір оқу тақырыптарындағы заттарды белгілеу үшін жекеше түрдегі 1,2,3-жақтағы және көпше түрдегі 1-жақтағы артикльдерді, таныс тақырыптардың көп көлеміне сұрақ қою үшін wer/вэр, was/вас, wo/во, wohin/вохин, wie/ви viele/филе, wie/ви alt/альт, wie/ви oft/офт сұрау сөздерін, қысқа пайымдауларды, сұрақтарды және жауаптардағы dieses/дизэс, diese/дизэ, dieser/дизэр сілтеу есімдіктерін, таныс тақырыптардың көп көлеміне қысқаша нұсқаулар беру үшін бұйрық райды (жекеше түрдегі екінші жақ, көпше түрдегі үшінші жақ сыпайы формада), жеке басы туралы ақпарат беру үшін және іс-әрекеттерді, айғақтарды және оқиғаларды осы және келер шақта талқылау үшін осы шақ формаларын пайдалану, іс-әрекетті, сезімді, оқиғаларды сипаттау үшін кейбір етістіктердің қарапайым осы шақтағы түрлерін: hat/хат, hatte/хатте пайдалану, сыныптағы қалыпты іс-әрекеттерді сипаттайтын зат есімдер рөліндегі (негізделген) етістіктердің формаларын, іс-әрекеттің қашан және қаншалықты жиі жүзеге асатындығын көрсету үшін мезгіл және жиілік үстеулерін: manchmal/манхьмаль, oft/офт, immer/имэр, nie/ни, қимыл-сын үстеуін пайдалану: langsam/лангзам, schnell/шнэль, рұқсат сұрау үшін darf/дарф, nicht/нихт модальді етістіктерін қолдану, тілек білдіру үшін wollen/волен етістігін, мекен, жағдай және бағыт көмекші сөздерін: hinter/ хинтэр, vor /фор, neben /нэбэн, oben /обэн, unten/унтэн, rechts/рэхтс, links/линкс, мезгіл көмекші сөздерін: vor/фор, nach/нах, алушыны көрсету үшін für/фюр көмекші сөзін, тиісті жауаптарды: ja/я, bitte/биттэ, nein/найн, danke/данкэ, сөздерді, фразаларды және бағыныңқы сөйлемдерді байланыстыру үшін und/унд, oder/одэр, aber/абэр, denn/дэн жалғаулықтарын қолдану.

4) письмо (Schreiben /шрайбен): различать прописные и строчные буквы при написании имен, мест и предложений при выполнении письменной работы самостоятельно, правильно записывать большинство часто используемых слов при самостоятельной письменной работе, планировать, писать и исправлять предложения на ряд личных, общих и некоторых учебных тем, составлять короткие предложения, которые описывают людей, места и предметы при поддержке учителя, соблюдать последовательность коротких предложений в абзаце при предоставлении информации о себе, соединять предложения с помощью основных союзов;
5) использование немецкого языка (Sprachanwendung /шпраханвендунг): употреблять существительные множественного и единственного числа, неисчисляемые существительные, притяжательные местоимения 1, 2, 3 лица единственного числа и первого лица множественного числа, чтобы назвать, описать и обозначить предметы, количественные числительные 1 – 100 и порядковые числительные 1 – 10, прилагательные для описания предметов, местоимения 1 – го, 2 -го и 3- го лица единственного числа и 1-го лица множественного числа для обозначения предметов на ограниченное количество общих и некоторых учебных тем, вопросительные слова wer/вэр, was/вас, wo/во, wohin/вохин, wie/ви, viele/филе, wie/ви, alt/альт, wie/ви, oft/офт, чтобы задать вопросы на большое количество знакомых тем, указательные местоимения dieses/дизэс, diese/дизэ, dieser/дизэр в коротких утверждениях, вопросах и ответах, повелительное наклонение (второе лицо единственного числа, третье лицо множественного числа в вежливой форме) для предоставления кратких инструкций на большое количество знакомых тем, использовать формы настоящего времени, для предоставления информации о себе и обсуждения действий, фактов и событий в настоящем и будущем времени, использовать формы простого прошедшего времени некоторых глаголов для описаний действий, чувств, событий: hat/хат, hatte/хатте, формы (cубстантивированных) глаголов в роли существительных для описания привычной деятельности в классе, наречия времени и частоты: manchmal/манхьмаль, oft/офт, immer/имэр, nie/ни для указания, когда и как часто происходят действия, использовать наречия образа действия: langsam/лангзам, schnell/шнэль, употреблять модальные глаголы: darf/дарф, nicht/нихт для обращения за разрешением, глагол wollen/волен для выражения желания, предлоги места, положения и направления: hinter/хинтэр, vor/фор, neben/нэбэн, oben/обэн, unten/унтэн, rechts/рэхтс, links/линкс, предлоги времени: vor/фор, nach/нах, предлог für/фюр, чтобы указать получателя, соответствующие ответы: ja/я, bitte/биттэ, nein/найн, danke/данкэ, союзы und/унд, oder/одэр, aber/абэр, denn/дэн для соединения слов, фраз и придаточных предложений.

3-тарау. Оқу мақсаттарының жүйесі
10. Бағдарламада оқу мақсаттары кодпен белгіленген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші сан бөлімнің ретін, үшінші және төртінші сан оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 1.1.2.1 кодында: "1" – сынып,"1" – бөлім, "2.1" – оқу мақсатының реттік нөмірі.
11. Оқу мақсаттарының жүйесі:
1) 1-бөлім "Тыңдалым" (Hörverstehen/хҰрферштэен)":
Білім алушылар міндетті:
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
A1 деңгейі бағытында жұмыс жасау
A1
төмен деңгей
A1
орташа деңгей
A1
жоғары деңгей
1.1.1.1 сабақтағы бірқатар іс-әрекет түрлерін орындау бойынша баяу және анық түрде айтылған қарапайым қысқа нұсқауларды түсіну
2.1.1.1 қолдау арқылы сабақтағы тапсырмаларды орындауға қажетті қысқа қарапайым нұсқауларды түсіну
3.1.1.1 қолдау арқылы сабақтағы кең ауқымды іс-әрекет түрлерін орындауға қажетті қысқаша нұсқауларды түсіну
4.1.1.1 сабақтағы іс-әрекет түрлерін орындау бойынша нұсқаулардың кең ауқымын түсіну
1.1.2.1 қолдау арқылы қалыпты жалпы жеке сұрақтарды түсіну
2.1.2.1 қолдау арқылы кең ауқымды жалпы жеке сұрақтарды түсіну
3.1.2.1 қолдау арқылы жеке ақпаратты талап ететін сұрақтардың шектеулі ауқымын түсіну
4.1.2.1 қолдау арқылы жеке ақпаратты талап ететін сұрақтардың ауқымды шеңберін түсіну
1.1.3.1 қолдау арқылы жалқы атаулар мен мекендердің атауларын тану, күнделікті өмірде және сабақта қолданылатын кейбір сөздерді ауызша айтылған түрде түсіну
2.1.3.1 түсі және саны сипатталатын таныс тақырыптардағы қысқаша диалогтардың негізгі кезеңдерін түсіну
3.1.3.1 жалпы және кейбір оқу тақырыптарына қатысты қысқаша диалогтардың негізгі идеяларын түсіну
4.1.3.1 қолдау арқылы көптеген жалпы және оқу тақырыптарына қатысты қысқаша диалогтардың негізгі идеяларын түсіну
1.1.4.1 қолдау арқылы "Бұл не?" типтес қалыпты қысқа сұрақтарды түсіну
2.1.4.1 түсі немесе саны сияқты аспектілерді анықтауға қатысты қалыпты қысқа сұрақтарды түсіну
3.1.4.1 қолдау арқылы жалпы және кейбір оқу тақырыптарына қатысты қысқа сұрақтардың шектеулі көлемін түсіну
4.1.4.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарына қатысты қысқа қалыпты сұрақтардың ауқымды шеңберін түсіну
1.1.5.1 фонемалардың дыбысталуы мен тіркесімдерін ажырату
2.1.5.1 аяқталмаған сөздердегі жетіспейтін фонемаларды анықтау
3.1.5.1 фонемикалық айырмашылығы бар сөздерді ажырату
4.1.5.1 бастапқы, ортаңғы және соңғы фонемаларды және олардың тіркесімін анықтау
2.1.6.1 таныс тақырыптарға қатысты қысқаша диалогтардағы нақты ақпаратты түсіну
3.1.6.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі санына қатысты қысқаша диалогтардағы немесе мәтін үзінділеріндегі кейбір нақты ақпаратты түсіну

Глава 3. Система целей обучения
10. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе число – раздел, третье и четвертое числа – нумерацию цели обучения. Например, в кодировке 1.1.2.1 "1" – класс, "1" – раздел, "2.1" – порядковый номер цели обучения.
11. Система целей обучения:
1) раздел 1 "Аудирование (Hörverstehen/хҰрферштэен)":
Обучающиеся должны:
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
обучение, направленное на уровень A1
низкий A1
средний A1
высокий A1
1.1.1.1 распознавать короткие простые инструкции по выполнению ряда видов деятельности на уроке, произнесенные медленно и отчетливо
2.1.1.1 понимать короткие простые инструкции с поддержкой для выполнения заданий на уроке
3.1.1.1 понимать короткие инструкции с поддержкой для выполнения более широкого круга видов деятельности на уроке
4.1.1.1 понимать более широкий диапазон инструкций по выполнению видов деятельности на уроке
1.1.2.1 распознавать стандартные общие личные вопросы с поддержкой
2.1.2.1 распознавать более широкий диапазон общих личных вопросов с поддержкой
3.1.2.1 понимать ограниченный диапазон коротких личных вопросов с поддержкой
4.1.2.1 понимать более широкий круг личных вопросов с поддержкой
1.1.3.1 распознавать с поддержкой имена собственные и названия мест и распознавать речевую форму некоторых повседневных слов и слов, используемых в классе
2.1.3.1 понимать основные моменты в небольших диалогах на знакомые темы: цвет и количество
3.1.3.1 понимать основные идеи небольших диалогов на общие и некоторые учебные темы
4.1.3.1 понимать основные идеи небольших диалогов с поддержкой на более широкий круг общих и учебных тем
1.1.4.1 распознавать короткие стандартные вопросы типа "Что это?" с поддержкой
2.1.4.1 распознавать короткие стандартные вопросы на определение таких аспектов, как цвет и количество
3.1.4.1 понимать ограниченный диапазон коротких вопросов с поддержкой на общие и некоторые учебные темы
4.1.4.1 понимать более широкий круг коротких стандартных вопросов на общие и учебные темы с поддержкой
1.1.5.1 распознавать звучание фонем и их сочетаний
2.1.5.1 определять пропущенные фонемы в неполных словах
3.1.5.1 различать фонематически отличающиеся слова
4.1.5.1 определять начальные, средние и конечные фонемы, а также их сочетания
2.1.6.1 понимать фактическую информацию в небольших диалогах на знакомые темы
3.1.6.1 понимать некоторую фактическую информацию с поддержкой в небольших отрывках текста или диалогах на ограниченный круг общих и учебных тем

4.1.6.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқаша диалогтардағы немесе мәтін үзінділеріндегі кейбір нақты ақпаратты түсіну
2.1.7.1 қолдау арқылы таныс тақырыптарға қатысты қысқаша диалогтердің мазмұнын болжауда мәнмәтіндік көмекті қолдану
3.1.7.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарына қатысты қысқаша диалогтердің мазмұнын болжауда мәнмәтіндік көмекті қолдану
4.1.7.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқаша диалогтердің мазмұнын және мағынасын болжауда мәнмәтіндік көмекті қолдану
2.1.8.1 түсі және саны сияқты таныс тақырыптарға қатысты қысқаша диалогтарда негізгі мезеттерді түсіну
3.1.8.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты қысқа әңгімелерді түсіну
4.1.8.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқа әңгімелерді түсіну
1.1.9.1 әліпби әріптерін ажырату
2.1.9.1 таныс сөздер мен сөйлемдерді ауызша айтылған кезде түсіну
3.1.9.1 ежіктеп айтылған қысқа қарапайым сөздерді түсіну
4.1.9.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты ауызша айтылған сөздерді түсіну
4.1.10.1 білім алушы ана тіліндегі сөздерге ұқсас сөздерді ажыратады
2) 2-бөлім "Айтылым (Sprechen/шпрэхэн)":
Білім алушылар міндетті:
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
A1 деңгейі бағытында жұмыс жасау
A1
төмен деңгей
A1
орташа деңгей
A1
жоғары деңгей
1.2.1.1 адамдар, заттар және сабақтағы іс-әрекеттер туралы бірінші жақтан қарапайым сөйлемдер құрастыру
2.2.1.1 таныс тақырыптарға және сабақтағы іс-әрекеттерге қатысты өзі, өзге адамдар туралы және заттар туралы қарапайым сөйлемдер құрастыру
3.2.1.1 жалпы тақырыптардың шектеулі шеңберіне қатысты өзі туралы қарапайым сөйлемдер құрастыру
4.2.1.1 жалпы тақырыптардың ауқымды шеңберіне қатысты өзі туралы қарапайым сөйлемдер құрастыру
1.2.2.1 адамдар, заттар және сабақтағы іс-әрекеттер туралы қарапайым әңгімелерде сұрақтар қою
2.2.2.1 сабақтағы іс-әрекетке және таныс тақырыптарға қатысты негізгі қажеттіліктерді қанағаттандыру үшін және таныс тақырыптарға ақпарат табу үшін сұрақтар қою
3.2.2.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты бар тәжірибе туралы білу үшін сұрақтар қою
4.2.2.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қазіргі және өткен тәжірибе туралы білу үшін сұрақтар қою
1.2.3.1 таныс сөздер мен сөйлемдерді анық айту
2.2.3.1 сабақта орындалатын іс әрекет түрлері, заттарды сипаттауда қолданылатын қысқа сөйлемдер, фразалар және жалпы сөздердің шектеулі санын қолдану
3.2.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты адамдар мен нысандарды қарапайым сөздермен сипаттау

4.1.6.1 понимать некоторую фактическую информацию с поддержкой в небольших отрывках текста или диалогах на более широкий круг общих и учебных тем
2.1.7.1 использовать контекстные подсказки для прогнозирования содержания небольших диалогов на знакомые темы с поддержкой
3.1.7.1 использовать контекстные подсказки для прогнозирования содержания небольших диалогов с поддержкой на общие и учебные темы
4.1.7.1 использовать контекстные подсказки для прогнозирования содержания и смысла небольших диалогов с поддержкой на более широкий круг общих и учебных тем
2.1.8.1 понимать основные моменты в небольших диалогах на знакомые темы: цвет и количество
3.1.8.1 понимать небольшие рассказы на ограниченное количество общих и учебных тем
4.1.8.1 понимать небольшие рассказы с поддержкой на более широкий круг общих и учебных тем
1.1.9.1 распознавать названия букв алфавита
2.1.9.1 распознавать речевую форму знакомых слов и выражений
3.1.9.1 распознавать короткие простые слова, произнесенные по слогам
4.1.9.1 распознавать продиктованные слова в рамках ограниченного круга общих и учебных тем
4.1.10.1 распознавать слова схожие со словами в родном языке обучающихся
2) раздел 2 "Говорение (Sprechen/шпрэхэн)":
Обучающиеся должны:
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
обучение, направленное на достижение уровня A1
низкий A1
средний A1
высокий A1
1.2.1.1 составлять простые высказывания от первого лица о людях, предметах и видах деятельности на уроке
2.2.1.1 составлять простые высказывания о себе, других людях, предметах на знакомые темы и видах деятельности, выполняемых на уроке
3.2.1.1 составлять простые высказывания о себе в рамках ограниченного круга общих тем
4.2.1.1 составлять простые высказывания о себе в рамках более широкого круга общих и учебных тем
1.2.2.1 задавать вопросы о людях, предметах и видах деятельности на уроке в ходе несложной беседы
2.2.2.1 задавать вопросы, чтобы удовлетворить основные потребности и найти информацию на знакомые темы и деятельность в классе
3.2.2.1 задавать вопросы для выявления имеющегося опыта в рамках ограниченного круга общих и учебных тем
4.2.2.1 задавать вопросы для выявления имеющегося и прошлого опыта в рамках более широкого круга общих и учебных тем
1.2.3.1 отчетливо произносить знакомые слова и выражения
2.2.3.1 использовать ограниченное количество общих слов, фраз и коротких предложений при описании предметов, действий и видов деятельности, выполняемых на уроке
3.2.3.1 описывать людей и предметы простыми словами в рамках ограниченного круга общих и учебных тем

4.2.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты адамдар мен нысандарды қарапайым сипаттау, жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты өткен тәжірибені сипаттау
1.2.4.1 қолдаумен адамдар, нысандар және сабақтағы іс-әрекет түрлері туралы қалыпты сұрақтарға жауап беру
2.2.4.1 қолдаумен жеке және нақты ақпарат бере отырып қалыпты сұрақтарға жауап беру
3.2.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты сұрақтарға жауап беру
4.2.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты сұрақтарға жауап беру
1.2.5.1 қысқа әңгіме барысында сөздерді қолдану
2.2.5.1 түрлі дыбыстардың арасындағы айырмашылықты анық айта бастау
3.2.5.1 дауыстап оқыған кезде таныс сөздер мен қысқа сөз тіркестерін анық айту
4.2.5.1 көптеген сөздерді, қысқа сөз тіркестерін және қарапайым сөйлемдерді анық айту
1.2.6.1 қарапайым диалогтарда өзін таныстыру және сұрақтар қою
2.2.6.1 шектеулі тақырыптар аясындағы қарапайым диалогтарда реплика алмасу және қысқарған жауаптарды орынды қолдану
3.2.6.1 шектеулі тақырыптар аясындағы қарапайым диалогтарда репликамен алмасу
4.2.6.1 кең ауқымды тақырыптар аясындағы қарапайым диалогтарда репликамен алмасу
2.2.7.1 таныс күрделі сөздерге екпінді дұрыс қою
3.2.7.1 жұптық, топтық және бүкіл сыныптық әңгімелер барысында пікір айтуда сөйлемдер, фразалар және сөздердің шектеулі санын қолдану
4.2.7.1 жұптық, топтық және бүкіл сыныптық әңгімелер барысында сөйлемдер, фразалар және сөздердің кең ауқымын қолдану
2.2.8.1 өзгелерге қарапайым нұсқаулар беру
3.2.8.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты қысқа, қарапайым оқиғалар мен әңгімелерді айтып беру
4.2.8.1 ұнайтыны және ұнамайтыны туралы айту
3) 3-бөлім "Оқылым (Leseverstehen/лезеферштэен)":
Білім алушылар міндетті:
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
A1 деңгейі бағытында жұмыс жасау
A1
төмен деңгей
A1
орташа деңгей
A1
жоғары деңгей
1.3.1.1 әліпби әріптерінің дыбысын ажырату және оларды атау
2.3.1.1 сөздерді дауыстап оқып, әріптеп айту
3.3.1.1 қолдаумен қарапайым сөйлемдердегі таныс сөздердің шектеулі санын ажырату, анықтау және айту
4.3.1.1 қолдаумен мәтіндегі көптеген сөздерді ажырату, анықтау және айту
1.3.2.1 жалқы есімдер және мекен атауларындағы бас әріптерді тану
2.3.2.1 жиі қолданылатын әріптер мен дыбыстар тіркесімін анықтау, есте сақтау және айту
3.3.2.1 қолдаумен сабақтағы тапсырмаларды орындау барысында таныс нұсқауларды оқу және орындау
4.3.2.1 шамалы қолдаумен қысқа қарапайым көркем және ғылыми-танымал мәтіндерді оқу және түсіну

4.2.3.1 описывать людей и предметы простыми словами в рамках ограниченного круга общих и учебных тем, описывать прошлый опыт в рамках более широкого круга общих и некоторых учебных тем
1.2.4.1 отвечать с поддержкой на стандартные вопросы о людях, предметах и видах деятельности на уроке
2.2.4.1 отвечать с поддержкой на стандартные вопросы, представляя личную и фактическую информацию
3.2.4.1 отвечать на вопросы в рамках ограниченного круга общих и учебных тем
4.2.4.1 отвечать на вопросы в рамках более широкого круга общих и учебных тем
1.2.5.1 использовать слова в ходе короткой беседы
2.2.5.1 начать отчетливо произносить разницу между разными звуками
3.2.5.1 отчетливо произносить знакомые слова, короткие фразы при чтении вслух
4.2.5.1 отчетливо произносить большее количество слов, короткие фразы и простые предложения
1.2.6.1 представляться и задавать вопросы в несложных диалогах
2.2.6.1 правильно использовать сокращенные ответы и обмениваться репликами в небольших диалогах на ограниченный круг тем
3.2.6.1 обмениваться репликами в небольших диалогах на ограниченный круг тем
4.2.6.1 обмениваться репликами в небольших диалогах на более широкий круг тем
2.2.7.1 правильно расставлять ударения в знакомых сложных словах
3.2.7.1 использовать ограниченное количество слов, фраз и выражений при высказывании своего мнения при обсуждении в парах, группах и всем классом
4.2.7.1 использовать большее количество слов, фраз и предложений при обсуждении в парах, группах и всем классом
2.2.8.1 составлять простые инструкции для других
3.2.8.1 пересказывать короткие, несложные рассказы и события в рамках ограниченного круга общих и учебных тем
4.2.8.1 говорить о том, что нравится и что не нравится
3) раздел 3 "Чтение (Leseverstehen/лезеферштэен)":
Обучающиеся должны:
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
обучение, направленное на достижение уровня A1
низкий A1
средний A1
высокий A1
1.3.1.1 распознавать звуки и называть буквы алфавита
2.3.1.1 читать и произносить слова по буквам вслух
3.3.1.1 распознавать, определять и произносить с поддержкой ограниченное количество знакомых слов в простых предложениях
4.3.1.1 распознать, определять и произносить с поддержкой большее количество слов в тексте
1.3.2.1 распознавать прописные буквы в именах собственных и названиях мест
2.3.2.1 определять, запоминать и произносить часто используемые сочетания звуков и букв
3.3.2.1 читать и выполнять с небольшой поддержкой знакомые инструкции при выполнении заданий на уроке
4.3.2.1 читать и понимать с некоторой поддержкой короткие несложные художественные и научно-популярные тексты

1.3.3.1 кейбір көзге таныс сөздерді ажырату және анықтау
2.3.3.1 едәуір қолдаумен сыныптағы таныс нұсқауларды орындау және таныс және жалпы тақырыптар аясында қарапайым сөздерді, сөз тіркестерін және сөйлемдерді оқу
3.3.3.1 стандартты қолдаумен жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты қысқа көркем және ғылыми-танымал мәтіндерді оқу
4.3.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқа қарапайым мәтіндердегі ойларды анықтау
1.3.4.1 бас әріптері бойынша сөздерді әліпбилік ретімен орналастыру үшін әліпбиді қолдану
2.3.4.1 қолдаумен иллюстрациялары бар қарапайым сөздікті қолдана бастау
3.3.4.1 шамалы қолдаумен иллюстрациялары бар қарапайым сөздікті қолдану
4.3.4.1 қолдаумен классификацияға сәйкес мектеп кітапханасындағы немесе сыныптағы кітаптарды, жұмыс парақтарын және басқа да баспа материалдарын табу
2.3.5.1 мәнмәтіндегі кеңестерді қолданып таныс тақырыптарға қатысты қарапайым сөйлемдердің негізгі идеясын түсіну
3.3.5.1 мәнмәтіндегі кеңестерді қолданып жалпы және кейбір оқу тақырыптарына қатысты қысқа қарапайым мәтіндердің негізгі идеяларын түсіну
4.3.5.1 мәнмәтіндегі кеңестерді қолданып кең ауқымды жалпы және оқу тақырыптарына шеңберіндегі қысқа қалыпты мәтіндердің негізгі идеяларын түсіну
2.3.6.1 қолдау арқылы таныс тақырыптарға қатысты қысқа қарапайым мәтіндердегі нақты ақпаратты едәуір визуалды түсіну
3.3.6.1 елеулі қолдаумен жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты қысқа қарапайым мәтіндердегі негізгі ақпаратты және егжей-тегжейді түсіну
4.3.6.1 аз қолдаумен жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқа қарапайым мәтіндердегі негізгі ақпаратты және егжей-тегжейді түсіну
4) 4-бөлім "Жазылым (Schreiben/шрайбен)":
Білім алушылар міндетті:
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
A1 деңгейі бағытында жұмыс жасау
A1
төмен деңгей
A1
орташа деңгей
A1
жоғары деңгей
2.4.1.1 қолдаумен жеке фраза түріндегі сұрақтарға және басқа да айтылымдарға қысқа жауаптар жазу
3.4.1.1 елеулі қолдаумен жеке, жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты қысқа сөйлемдерді құрастыру, жазу және тексеру
4.4.1.1 қолдаумен жеке, жалпы және оқу тақырыптарының шеңберіне қатысты сөйлемдерді құрастыру, жазу және тексеру
2.4.2.1 адамдарды, орындарды және заттарды анықтаған кезде қысқа фразаларды жазу
3.4.2.1 қалыпты көлемдегі және формадағы сөздер мен сөз тіркестерін жазу
4.4.2.1 жазба жұмыстарында шектеулі көлемін орындау барысында үздіксіз хатты пайдалану
2.4.3.1 адамдарды, мекендерді және нысандарды анықтау үшін қысқа фразалар жазу
3.4.3.1 адамдарды, мекендерді және нысандарды сипаттайтын қысқа фразалар жазу
4.4.3.1 қолдаумен адамдарды, мекендерді және нысандарды суреттейтін қысқа сөйлемдерді жазу
3.4.4.1 қолдаумен сөздердің арасына тиісті орын қалдырып, қысқа қарапайым сөйлемдер жазу

1.3.3.1 распознавать и определять некоторые зрительно узнаваемые слова
2.3.3.1 читать со значительной поддержкой простые слова, фразы и предложения на знакомые и общие темы и выполнять знакомые инструкции в классе
3.3.3.1 читать со стандартной поддержкой короткие несложные художественные и научно-популярные тексты на ограниченный круг общих и учебных тем
4.3.3.1 распознавать мнения в коротких несложных текстах на более широкий круг общих и учебных тем
1.3.4.1 использовать алфавит для распределения слов в алфавитном порядке по заглавным буквам
2.3.4.1 начать использовать с поддержкой простой словарь с иллюстрациями
3.3.4.1 использовать с небольшой поддержкой простой словарь с иллюстрациями
4.3.4.1 находить с поддержкой книги, рабочие листы и другие печатные материалы в классе или школьной библиотеке согласно классификации
2.3.5.1 понимать основные идеи простых предложений на знакомые темы с использованием контекстных подсказок
3.3.5.1 понимать основные идеи коротких несложных текстов на общие знакомые темы и некоторые учебные темы с помощью контекстных подсказок
4.3.5.1 понимать основные идеи коротких стандартных текстов в рамках более широкого диапазона общих и учебных тем с помощью контекстных подсказок
2.3.6.1 понимать со значительной визуальной поддержкой фактическую информацию в небольших несложных текстах на знакомые темы
3.3.6.1 понимать со значительной поддержкой фактическую информацию и детали в коротких несложных текстах на ограниченный круг общих и учебных тем
4.3.6.1 понимать с некоторой поддержкой фактическую информацию и детали в коротких несложных текстах на более широкий круг общих и учебных тем
4) раздел 4 "Письмо (Schreiben/шрайбен)":
Обучающиеся должны:
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
обучение, направленное на достижение уровня A1
низкий A1
средний A1
высокий A1
2.4.1.1 записывать с поддержкой короткие ответы на вопросы в виде отдельных фраз и другие высказывания
3.4.1.1 составлять, записывать и проверять со значительной поддержкой короткие предложения на ограниченный круг личных, общих и учебных тем
4.4.1.1 составлять, записывать и проверять с поддержкой предложения на ряд личных, общих и учебных тем
2.4.2.1 писать короткие фразы при определении людей, мест и предметов
3.4.2.1 писать слова и фразы стандартной длины и формы
4.4.2.1 использовать непрерывное письмо при выполнении ограниченного диапазона письменных заданий
2.4.3.1 писать короткие фразы для определения людей, мест и предметов
3.4.3.1 писать краткие фразы, характеризующие людей, места и предметы
4.4.3.1 писать с поддержкой короткие предложения, описывающие людей, места и предметы
3.4.4.1 писать с поддержкой короткие несложные предложения, оставляя пробелы между словами

4.4.4.1 жеке ақпарат беру үшін логикалық бірізділікпен сөйлемдер жазу
2.4.5.1 дауыстап оқығанда жиі қолданылатын таныс әріптерді, буындарды және сөздерді жазу
3.4.5.1 қолдаумен негізгі шылауларды қолдана отырып сөздерді және фразаларды байланыстыру
4.4.5.1 аздаған қолдаумен негізгі шылауларды қолдана отырып сөйлемдерді байланыстыру
2.4.6.1 мұғалімнің басшылығымен жалқы есімдер мен мекен-жайларды жазған кезде бас әріптер мен кіші әріптерді қолдану
3.4.6.1 сабақта мұғалімнің басшылығымен жазба жұмыстарын орындаған кезде есімдерді, мекендердің атауын және қысқа сөйлемдерді жазғанда бас әріптер мен кіші әріптерді дұрыс қолдану
4.4.6.1 өз бетімен жазба жұмыстарын орындаған кезде есімдерді, мекендердің атауын және қысқа сөйлемдерді жазғанда бас әріптер мен кіші әріптерді дұрыс қолдану
2.4.7.1 мұғалімнің басшылығымен жазба жұмыстарын орындаған кезде жиі қолданылатын кейбір таныс сөздерді дұрыс жазу
3.4.7.1 мұғалімнің басшылығымен жазба жұмыстарын орындаған кезде жиі кездесетін көптеген таныс сөздерді дұрыс жазу
4.4.7.1 өз бетімен жазба жұмыстарын орындаған кезде көптеген жиі кездесетін сөздерді дұрыс жазу
2.4.8.1 мұғалімнің басшылығымен жазба жұмыстарын орындаған кезде қысқа сөйлемдердің соңына нүкте қою
3.4.8.1 мұғалімнің басшылығымен жазба жұмыстарын орындаған кезде қысқа, таныс сөйлемдердің соңына нүктені орынды қолдану
4.4.8.1 өз бетімен жазба жұмыстарын орындаған кезде сөйлемдердің соңына нүктені және сұрақ белгісін орынды қолдану
5) 5-бөлім "Неміс тілін қолдану (Sprachanwendung/шпраханвендунг)":
Білім алушылар міндетті:
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
A1 деңгейі бағытында жұмыс жасау
A1
төмен деңгей
A1
орташа деңгей
A1
жоғары деңгей
1.5.1.1 адамдар мен заттарды сипаттау барысында жекеше түрдегі зат есімдерді пайдалану
2.5.1.1 жекеше түрдегі зат есімдерді пайдалану
3.5.1.1 жекеше және көпше түрдегі зат есімдерді пайдалану
4.5.1.1 жекеше және көпше түрдегі зат есімдерді, заттарды көрсету, сипаттау және белгілеу барысында -s тәуелдік форманcыy пайдалану
1.5.2.1 1-ден 12-ге дейінгі есептік сан есімдерді қолдану
2.5.2.1 1-ден 20-ға дейінгі есептік сан есімдерді қолдану
3.5.2.1 1-ден 50-ге дейінгі есептік сан есімдерді қолдану
4.5.2.1 1-ден 100-ге дейінгі есептік сан есімдерді, сонымен қатар 1-ден 10-ға дейінгі реттік сан есімдерді қолдану
1.5.3.1 адамдар мен заттарды сипаттау үшін кейбір сын есімдерді пайдалану
2.5.3.1 базалық сезімдерді сипаттау үшін кейбір сын есімдерді пайдалану
3.5.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберінде заттарды сипаттау және салыстыру барысында сын есімдер мен тәуелдік есімдіктерді пайдалану

4.4.4.1 писать в логической последовательности предложения для предоставления личной информации
2.4.5.1 записывать буквы, слоги и слова часто используемые знакомые при чтении вслух
3.4.5.1 соединять слова или фразы с помощью основных союзов с поддержкой
4.4.5.1 соединять предложения с помощью основных союзов с некоторой поддержкой
2.4.6.1 использовать прописные и строчные буквы при написании имен собственных и адреса под руководством учителя
3.4.6.1 правильно использовать прописные и строчные буквы при написании имен, названий мест и коротких предложений при выполнении письменной работы на уроке под руководством учителя
4.4.6.1 правильно использовать прописные и строчные буквы при написании имен, названий мест и коротких предложений при самостоятельной письменной работе
2.4.7.1 правильно записывать некоторые знакомые часто используемые слова при выполнении письменных заданий под руководством учителя
3.4.7.1 правильно записывать большее количество знакомых часто используемых слов при выполнении письменной деятельности под руководством учителя
4.4.7.1 правильно записывать большинство часто используемых слов при самостоятельной письменной работе
2.4.8.1 ставить точку в конце коротких предложений при выполнении письменных заданий под руководством учителя
3.4.8.1 правильно ставить точку при написании коротких, знакомых предложений под руководством учителя
4.4.8.1 правильно ставить точку и вопросительный знак в предложениях при самостоятельной письменной работе
5) раздел 5 "Использование немецкого языка (Sprachanwendung/шпраханвендунг)":
Обучающиеся должны:
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
обучение, направленное на достижение уровня A1
низкий A1
средний A1
высокий A1
1.5.1.1 использовать существительные в единственном числе при описании людей и мест
2.5.1.1 использовать существительные в единственном числе
3.5.1.1 использовать существительные в единственном и множественном числе
4.5.1.1 использовать существительные в единственном и множественном числе, притяжательную форму -s при указании, описании и обозначении предметов
1.5.2.1 использовать количественные числительные от 1 до 12
2.5.2.1 использовать количественные числительные от 1 до 20
3.5.2.1 использовать количественные числительные от 1 до 50
4.5.2.1 использовать количественные числительные
от 1 до 100, а также порядковые числительные
от 1 до 10
1.5.3.1 использовать некоторые прилагательные для описания людей и предметов
2.5.3.1 использовать некоторые прилагательные для описания базовых ощущений
3.5.3.1 использовать прилагательные и притяжательные местоимения при описании и сравнении предметов в рамках ограниченного круга общих и учебных тем

4.5.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты заттарды сипаттау және салыстыру барысындасында сын есімдер мен тәуелдік есімдіктерді пайдалану
1.5.4.1 адамдар мен заттарды сипаттау барысында артикльдерді пайдалану
2.5.4.1 заттарды сипаттау барысында артикльдерді пайдалану
3.5.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты заттарды белгілеу үшін ein/айн,der/дэр, ein/айн,das/дас, eine/айнэ,die/ди артикльдерін пайдалану
4.5.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты заттарды белгілеу үшін артикльдерді пайдалану
1.5.5.1 қарапайым сұрақтар құрастыру барысында сұрау есімдіктерін пайдалану
2.5.5.1 адамдардың кім екені және олардың не істеп жатқаны туралы сұрақтар құрастыру үшін сұрау есімдіктерін пайдалану
3.5.5.1 таныс тақырыптарға әңгімелесу барысында wer/вэр, was/вас, wo/во, wohin/вохин, wie/ви viele/филе, wie/ви alt/альт, wie/ви oft/офт сұрау сөздерін пайдалану
4.5.5.1 таныс тақырыптардың ауқымды шеңберіне сұрақ құрастыру барысында wer/вэр, was/вас, wo/во, wohin/вохин, wie/ви viele/филе, wie/ви alt/альт, wie/ви oft/офт сұрау сөздерін пайдалану
1.5.6.1 заттарды көрсету үшін diеse/дизэ, dieses/дизэс, diеser/дизэр сілтеу есімдіктерін пайдалану
2.5.6.1 сұрақтар және оларға жауап құрастыру барысында diеse/дизэ, dieses/дизэс, diеser/дизэр сілтеу есімдіктерін пайдалану
3.5.6.1 жалпы типтегі сұрақтар барысында diеse/дизэ, dieses/дизэс, diеser/дизэр сілтеу есімдіктерін пайдалану
4.5.6.1 қысқа баяндамаларда, сұрақтар мен жауаптар бергенде diеse/дизэ, dieses/дизэс, diеser/дизэр сілтеу есімдіктерін және объектілік септіктерде жіктеу есімдіктерін пайдалану
1.5.7.1 өзі жайлы негізгі ақпарат беру үшін атау септігіндегі жіктеу есімдіктерін пайдалану
2.5.7.1 адамдар мен заттарды сипаттау барысында жіктеу есімдіктерін атау септігінде пайдалану
3.5.7.1 іс-әрекеттер мен оқиғаларды сипаттау үшін жіктеу есімдіктерін атау септігінде пайдалану
4.5.7.1 өзі жайлы жеке ақпарат беру және іс-әрекеттер мен оқиғаларды сипаттау үшін жіктеу есімдіктерін атау септігінде, mein/майн, dein/дайн тәуелдік есімдіктерін пайдалану
1.5.8.1 қарапайым нұсқаулар мен пәрмендер құрастыру барысында жекеше түрдегі 2-жақтағы бұйрық райды (болымды) пайдалану
2.5.8.1 қалыпты нұсқаулар мен пәрмендер беру үшін бұйрық райды (болымды және болымсыз формалары) пайдалану
3.5.8.1 таныс тақырыптарға қысқа нұсқаулар құрастыру үшін бұйрық райды (болымды және болымсыз формалары) пайдалану
4.5.8.1 таныс тақырыптардың ауқымды шеңберінде қысқа нұсқаулар құрастыру үшін бұйрық райды (болымды және болымсыз формалары) пайдалану

4.5.3.1 использовать прилагательные и притяжательные местоимения при описании и сравнении предметов в рамках более широкого круга общих и учебных тем
1.5.4.1 использовать артикли при описании людей и предметов
2.5.4.1 использовать артикли при описании предметов
3.5.4.1 использовать артикли ein/айн, der/дэр, ein/айн, das/дас, eine/айнэ, die/ди для обозначения предметов в рамках ограниченного круга общих и учебных тем
4.5.4.1 использовать артикли для обозначения предметов в рамках более широкого круга общих и учебных тем
1.5.5.1 использовать вопросительные местоимения при составлении простых вопросов
2.5.5.1 использовать вопросительные местоимения при составлении вопросов о том, кто эти люди и что они делают
3.5.5.1 использовать вопросительные слова wer/вэр, was/вас, wo/во, wohin/вохин, wie/ви viele/филе, wie/ви alt/альт, wie/ви oft/офт в разговоре на знакомые темы
4.5.5.1 использовать вопросительные слова wer/вэр, was/вас, wo/во, wohin/вохин, wie/ви, viele/филе, wie/ви alt/альт, wie /ви oft/офт при составлении вопросов на более широкий круг знакомых тем
1.5.6.1 использовать указательные местоимения diеse/дизэ, dieses/дизэс, diеser/дизэр для указания на предметы
2.5.6.1 использовать указательные местоимения diеse/дизэ, dieses/дизэс, diеser/дизэр при составлении вопросов и ответов на них
3.5.6.1 использовать указательные местоимения diеse/дизэ, dieses/дизэс, diеser/дизэр в вопросах общего типа
4.5.6.1 использовать указательные местоимения diеse/дизэ, dieses/дизэс, diеser/дизэр и личные местоимения в объектном падеже в коротких высказываниях, вопросах и ответах
1.5.7.1 использовать личные местоимения в именительном падеже для представления основной информации о себе
2.5.7.1 использовать личные местоимения в именительном падеже при описании людей и предметов
3.5.7.1 использовать личные местоимения в именительном падеже для описания действий и событий
4.5.7.1 использовать личные местоимения в именительном падеже, использовать притяжательные местоимения mein/майн, dein/дайн для предоставления информации о себе и описания действий и событий
1.5.8.1 использовать повелительное наклонение 2-го лица единственного числа (утвердительное) при составлении стандартных команд или инструкций
2.5.8.1 использовать повелительное наклонение (утвердительные и отрицательные формы) при составлении стандартных команд или инструкций
3.5.8.1 использовать повелительное наклонение (утвердительные и отрицательные формы) для составления коротких инструкций на знакомые темы
4.5.8.1 использовать повелительное наклонение (утвердительные и отрицательные формы) для составления коротких инструкций на более широкий круг знакомых тем

1.5.9.1 өзі жайлы негізгі ақпарат беру үшін осы шақты (Präsens/прэзэнс) пайдалану
2.5.9.1 өздерінің нені қалайтынын, ұнататынын, әдеттерін сипаттап және фактілер туралы сөйлесу үшін осы шақты (Präsens/прэзэнс) (негізгі хабарлы, болымсыздық және сұрау формалары) пайдалану
3.5.9.1 өздерінің нені қалайтынын, ұнататынын, әдеттерін сипаттап және фактілер туралы, болашаққа жоспарланған қарапайым оқиғалар туралы сөйлесу үшін осы шақты (Präsens/прэзэнс) (негізгі хабарлы, болымсыздық және сұрау формалары) пайдалану
4.5.9.1 оқиғаларды, сезімдерді және іс-әрекеттерді сипаттау үшін өткен шақ формаларын қолдануды жалғастыру, өздері жайлы ақпарат беріп, нені қалайтынын, ұнататынын, әдеттерін сипаттап және фактілер туралы, болашаққа жоспарланған оқиғалар туралы сөйлесу үшін осы шақты пайдалану
2.5.10.1 заттардың орнын белгілеу үшін hier/хиер, dort/дорф негізгі мекен үстеулерін пайдалану
3.5.10.1 manchmal/манхьмаль, oft/офт, immer/ имэр, nie/ни -мезгіл және жиілік үстеулерін пайдалану, gut/гут, schlecht/шлехт сын-қимыл үстеулерін пайдалануды бастау
4.5.10.1 қашан? және қаншалықты жиі? сұрақтарына жауап беру үшін manchmal/манхьмаль, oft/офт, immer/имэр, nie/ни -мезгіл және жиілік үстеулерін пайдалану, gut/гут, schlecht/шлехт қарапайым сын-қимыл үстеулерін пайдалану
1.5.11.1 қабілеттерді сипаттау үшін können/кҰнэн, können nicht/кҰнэн нихт модальді етістіктерін пайдалану
2.5.11.1 қабілеттерді сипаттау үшін können/кҰнэн модальді етістігін пайдалану
3.5.11.1 тілек білдіру барысында möchten/мҰхтен модальді етістігін пайдалану
4.5.11.1 нақты іс-әрекетті орындай алу біліктілігін білдіру үшін können/кҰнен модальді етістігін пайдалану
1.5.12.1 адамдар мен заттардың орнын сипаттау үшін oben / обэн, unten / унтэн қарапайым көмекші сөздерін пайдалану
2.5.12.1 адамдар мен заттардың орнын сипаттау үшін an/ ан, in/ ин, auf /ауф негізгі орналасу көмекші сөздерін пайдалану, апта күнін және тәулік уақытын көрсету үшін an /ан, in/ ин, um/ум уақыт көмекші сөздерін пайдалану
3.5.12.1 адамдар мен заттардың орнын сипаттау үшін hinter /хинтер, zwischen/ цвишэн, in /ин, unter/ унтэр орналасау көмекші сөздерін пайдалану, мерзімді, апта күнін және тәулік уақытын көрсету үшін an/ ан, in ин, um /ум мезгіл көмекші сөздерін пайдалану
4.5.12.1 адамдар мен заттардың орны мен бағытын сипаттау үшін in /ин, auf/ ауф, hinter/ хинтэр, links /линкс, rechts/ рэхтс орналасау көмекші сөздерін пайдалану, in/ ин, an /ан, vor /фор, nach /нах уақыт көмекші сөздерін қолдану, пайдаланылушы затты белгілеу үшін mit / мит, ohne / онэ және алушыны көрсету үшін für / фюр -ді қолдану

1.5.9.1 использовать настоящее время (Präsens/прэзэнс) для представления основной информации о себе
2.5.9.1 использовать настоящее время (Präsens/прэзэнс) (основные повествовательные, отрицательные и вопросительные формы) для описания того, что им нравится, своих желаний и привычек, представления фактов
3.5.9.1 использовать настоящее время (Präsens/прэзэнс) (основные повествовательные, отрицательные и вопросительные формы) для описания того, что им нравится, своих желаний и привычек, представления фактов, описания простых событий, запланированных в будущем
4.5.9.1 использовать формы настоящего времени для предоставления информации о себе и описания того, что им нравится, своих желаний и привычек, представления фактов и событий, запланированных в будущем, продолжать использовать формы прошедшего времени для описания действий, чувств, а также событий
2.5.10.1 использовать основные наречия места hier/хир, dort/дорт для обозначения местонахождения предметов
3.5.10.1 использовать наречия времени и частоты: manchmal/манхьмаль, oft/офт, immer/имэр, nie/ни начать использовать наречия образа действия gut/гут, schlecht/шлэхт
4.5.10.1 использовать наречия времени и частоты: manchmal/манхьмаль, oft/офт, immer/имэр, nie/ни для ответа на вопрос Когда? и Как часто?, использовать простые наречия образа действия gut/гут, schlecht/шлэхт
1.5.11.1 использовать модальный глагол können/кҰнэн, können nicht/кҰнэн нихт для описания способностей
2.5.11.1 использовать модальный глагол können/кҰнэн при описании способности
3.5.11.1 использовать модальный глагол möchten/мҰхтэн при выражения желаний
4.5.11.1 использовать модальный глагол können/кҰнэн для выражения умения выполнять определенные действия
1.5.12.1 использовать простые предлоги места и положения oben/обэн, unten/ унтэн для описания места, людей и предметов
2.5.12.1 использовать основные предлоги места an/ан, in/ин, auf/ауф для описания местонахождения людей и предметов, предлоги времени an/ан, in/ин, um/ум при указании дня недели и времени суток
3.5.12.1 использовать предлоги места и положения: hinter/хинтер, zwischen/цвишэн, in/ин, unter/унтэр для описания местонахождения людей и предметов, использовать предлоги времени: ап/ан, in/ин, um/ум для указания даты, дня недели и времени суток
4.5.12.1 использовать предлоги места, положения и направления: in/ин, auf/ауф, hinter/хинтэр, links/линкс, rechts/рэхтс, использовать предлоги времени: in/ин, an/ан, vor/фор, nach/нах, использовать mit/мит, ohne/онэ для обозначения используемого средства и für/фюр для указания получателя

2.5.13.1 сөздерді байланыстыру үшін und/унд, oder/одэр жалғаулықтарын пайдалану
3.5.13.1 сөздерді байланыстыру үшін und/унд, oder/одэр, aber/абэр жалғаулықтарын пайдалану
4.5.13.1 сөздер мен фразаларды байланыстыру үшін und/унд, oder/одэр, aber/абэр жалғаулықтарын пайдалану
4.5.14.1 denn/дэн жалғаулығымен бағыныңқы сөйлемдерді пайдалану
12. Бұл бағдарлама бастауыш білім беру деңгейінің 1-4-сыныптарына арналған "Неміс тілі" оқу пәні бойынша жаңартылған мазмұндағы Үлгілік оқу бағдарламасының қосымшасындағы Ұзақ мерзімді жоспарға сәйкес жүзеге асады.
Бастауыш білім беру деңгейінің
1-4-сыныптарына арналған
"Неміс тілі" оқу пәнінен
Үлгілік оқу бағдарламасына
қосымша
Бастауыш білім беру деңгейінің 1-4-сыныптарына арналған "Неміс тілі" оқу пәнінен Үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша Ұзақ мерзімді жоспар
1) 1-сынып:
Ортақ тақырыптар
Тақырыптар
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
Өзім туралы
Сәлемдесу және есімдер
1.1.3.1 қолдау арқылы жалқы атаулар мен мекендердің атауларын тану, күнделікті өмірде және сабақта қолданылатын кейбір сөздерді ауызша айтылған түрде түсіну;
1.2.1.1 адамдар, заттар және сабақтағы іс-әрекеттер туралы бірінші жақтан қарапайым сөйлемдер құрастыру
Түстер
1.1.3.1 қолдау арқылы жалқы атаулар мен мекендердің атауларын тану, күнделікті өмірде және сабақта қолданылатын кейбір сөздерді ауызша айтылған түрде түсіну;
1.1.9.1 әліпби әріптерін ажырату;
1.2.3.1 таныс сөздер мен сөйлемдерді анық айту;
1.5.3.1 адамдар мен заттарды сипаттау үшін кейбір сын есімдерді пайдалану;
1.5.6.1 заттарды көрсету үшін diеse/дизэ, dieses/дизэс, diеser/дизэр сілтеу есімдіктерін пайдалану
1 – 12-ге дейін санау
1.1.1.1 сабақтағы бірқатар іс-әрекет түрлерін орындау бойынша баяу және анық түрде айтылған қарапайым қысқа нұсқауларды түсіну;
1.2.3.1 таныс сөздер мен сөйлемдерді анық айту;
1.5.2.1 1-ден 12-ге дейінгі есептік сан есімдерді қолдану
Менің мектебім
Сыныптағы заттар
1.1.1.1 сабақтағы бірқатар іс-әрекет түрлерін орындау бойынша баяу және анық түрде айтылған қарапайым қысқа нұсқауларды түсіну;
1.1.3.1 қолдау арқылы жалқы атаулар мен мекендердің атауларын тану, күнделікті өмірде және сабақта қолданылатын кейбір сөздерді ауызша айтылған түрде түсіну;
1.1.9.1 әліпби әріптерін ажырату;
1.2.3.1 таныс сөздер мен сөйлемдерді анық айту;
1.5.1.1 адамдар мен заттарды сипаттау барысында жекеше түрдегі зат есімдерді пайдалану;
1.5.4.1 адамдар мен заттарды сипаттау барысында артикльдерді пайдалану;
1.5.6.1 заттарды көрсету үшін diеse/дизэ, dieses/дизэс, diеser/дизэр сілтеу есімдіктерін пайдалану;
1.5.12.1 адамдар мен заттардың орнын сипаттау үшін oben/обэн, unten/унтэн қарапайым көмекші сөздерін пайдалану
Сабақтағы іс-әрекеттер
1.1.1.1 сабақтағы бірқатар іс-әрекет түрлерін орындау бойынша баяу және анық түрде айтылған қарапайым қысқа нұсқауларды түсіну;
1.1.3.1 қолдау арқылы жалқы атаулар мен мекендердің атауларын тану, күнделікті өмірде және сабақта қолданылатын кейбір сөздерді ауызша айтылған түрде түсіну;
1.2.3.1 таныс сөздер мен сөйлемдерді анық айту;
1.5.8.1 қарапайым нұсқаулар мен пәрмендер құрастыру барысында жекеше түрдегі 2-жақтағы бұйрық райды (болымды) пайдалану;
1.5.11.1 қабілеттерді сипаттау үшін können/кҰнэн, können nicht/кҰнэн нихт модальді етістіктерін пайдалану
Заттарды сипаттау
1.2.1.1 адамдар, заттар және сабақтағы іс-әрекеттер туралы бірінші жақтан қарапайым сөйлемдер құрастыру;
1.2.2.1 адамдар, заттар және сабақтағы іс-әрекеттер туралы қарапайым әңгімелерде сұрақтар қою;
1.2.6.1 қарапайым диалогтарда өзін таныстыру және сұрақтар қою;
1.5.3.1 адамдар мен заттарды сипаттау үшін кейбір сын есімдерді пайдалану
2-тоқсан
Менің отбасым және достарым
Отбасы мен достар
1.1.3.1 қолдау арқылы жалқы атаулар мен мекендердің атауларын тану, күнделікті өмірде және сабақта қолданылатын кейбір сөздерді ауызша айтылған түрде түсіну;
1.2.2.1 адамдар, заттар және сабақтағы іс-әрекеттер туралы қарапайым әңгімелерде сұрақтар қою;
1.2.4.1 қолдаумен адамдар, нысандар және сабақтағы іс-әрекет түрлері туралы қалыпты сұрақтарға жауап беру;
1.5.1.1 адамдар мен заттарды сипаттау барысында жекеше түрдегі зат есімдерді пайдалану;
1.5.4.1 адамдар мен заттарды сипаттау барысында артикльдерді пайдалану;
1.5.7.1 өзі жайлы негізгі ақпарат беру үшін атау септігіндегі жіктеу есімдіктерін пайдалану
Менің үйімде
1.1.9.1 әліпби әріптерін ажырату;
1.5.3.1 адамдар мен заттарды сипаттау үшін кейбір сын есімдерді пайдалану;
1.2.1.1 адамдар, заттар және сабақтағы іс-әрекеттер туралы бірінші жақтан қарапайым сөйлемдер құрастыру;
1.2.3.1 таныс сөздер мен сөйлемдерді анық айту;
1.3.2.1 жалқы есімдер және мекен атауларындағы бас әріптерді тану;
1.5.12.1 адамдар мен заттардың орнын сипаттау үшін oben/обэн, unten/унтэн қарапайым көмекші сөздерін пайдалану
Апта күндері
1.1.3.1 қолдау арқылы жалқы атаулар мен мекендердің атауларын тану, күнделікті өмірде және сабақта қолданылатын кейбір сөздерді ауызша айтылған түрде түсіну;
1.2.1.1 адамдар, заттар және сабақтағы іс-әрекеттер туралы бірінші жақтан қарапайым сөйлемдер құрастыру;
1.2.3.1 таныс сөздер мен сөйлемдерді анық айту;
1.3.2.1 жалқы есімдер және мекен атауларындағы бас әріптерді тану
Қоршаған орта
Жануарлар
1.1.1.1 сабақтағы бірқатар іс-әрекет түрлерін орындау бойынша баяу және анық түрде айтылған қарапайым қысқа нұсқауларды түсіну;
1.1.3.1 қолдау арқылы жалқы атаулар мен мекендердің атауларын тану, күнделікті өмірде және сабақта қолданылатын кейбір сөздерді ауызша айтылған түрде түсіну;
1.2.3.1 таныс сөздер мен сөйлемдерді анық айту;
1.2.5.1 қысқа әңгіме барысында сөздерді қолдану;
1.3.1.1 әліпби әріптерінің дыбысын ажырату және оларды атау;
1.5.2.1 1-ден 12-ге дейінгі есептік сан есімдерді қолдану;
1.5.11.1 қабілеттерді сипаттау үшін können/кҰнэн, können nicht/кҰнэн нихт модальді етістіктерін пайдалану
Ыстық және аяз
1.1.3.1 қолдау арқылы жалқы атаулар мен мекендердің атауларын тану, күнделікті өмірде және сабақта қолданылатын кейбір сөздерді ауызша айтылған түрде түсіну;
1.2.5.1 қысқа әңгіме барысында сөздерді қолдану;
1.5.3.1 адамдар мен заттарды сипаттау үшін кейбір сын есімдерді пайдалану;
1.5.7.1 өзі жайлы негізгі ақпарат беру үшін атау септігіндегі жіктеу есімдіктерін пайдалану
Қазақстанда
1.1.4.1 қолдау арқылы "Бұл не?" типтес қалыпты қысқа сұрақтарды түсіну;
1.2.1.1 адамдар, заттар және сабақтағы іс-әрекеттер туралы бірінші жақтан қарапайым сөйлемдер құрастыру;
1.2.3.1 таныс сөздер мен сөйлемдерді анық айту;
1.3.1.1 әліпби әріптерінің дыбысын ажырату және оларды атау;
1.3.2.1 жалқы есімдер және мекен атауларындағы бас әріптерді тану;
1.3.4.1 бас әріптері бойынша сөздерді әліпбилік ретімен орналастыру үшін әліпбиді қолдану;
1.5.12.1 адамдар мен заттардың орнын сипаттау үшін oben/обэн, unten/унтэн қарапайым көмекші сөздерін пайдалану
3-тоқсан
Саяхат
Мектепке қалай жетуге болады?
1.1.2.1 қолдау арқылы қалыпты жалпы жеке сұрақтарды түсіну;
1.1.4.1 қолдау арқылы "Бұл не?" типтес қалыпты қысқа сұрақтарды түсіну;
1.2.5.1 қысқа әңгіме барысында сөздерді қолдану;
1.5.5.1 қарапайым сұрақтар құрастыру барысында сұрау есімдіктерін пайдалану;
1.5.9.1 өзі жайлы негізгі ақпарат беру үшін осы шақты (Präsens/прэзэнс) пайдалану
... қалай жетуге болады?
1.1.2.1 қолдау арқылы қалыпты жалпы жеке сұрақтарды түсіну;
1.5.9.1 өзі жайлы негізгі ақпарат беру үшін осы шақты (Präsens/прэзэнс) пайдалану;
1.2.5.1 қысқа әңгіме барысында сөздерді қолдану;
1.3.4.1 бас әріптері бойынша сөздерді әліпбилік ретімен орналастыру үшін әліпбиді қолдану
Бұл қайда орналасқан?
1.1.3.1 қолдау арқылы жалқы атаулар мен мекендердің атауларын тану, күнделікті өмірде және сабақта қолданылатын кейбір сөздерді ауызша айтылған түрде түсіну;
1.2.3.1 таныс сөздер мен сөйлемдерді анық айту;
1.5.5.1 қарапайым сұрақтар құрастыру барысында сұрау есімдіктерін пайдалану;
1.5.8.1 қарапайым нұсқаулар мен пәрмендер құрастыру барысында жекеше түрдегі 2-жақтағы бұйрық райды (болымды) пайдалану;
1.5.12.1 адамдар мен заттардың орнын сипаттау үшін oben/обэн, unten/унтэн қарапайым көмекші сөздерін пайдалану
Берлинге саяхат
1.1.1.1 распознавать короткие простые инструкции по выполнению ряда видов деятельности на уроке, произнесенные медленно и отчетливо;
1.1.5.1 фонемалардың дыбысталуы мен тіркесімдерін ажырату;
1.2.5.1 қысқа әңгіме барысында сөздерді қолдану;
1.5.6.1 заттарды көрсету үшін diеse/дизэ, dieses/дизэс, diеser/дизэр сілтеу есімдіктерін пайдалану
Салт-дәстүр және фольклор
Туған күн
1.1.1.1 сабақтағы бірқатар іс-әрекет түрлерін орындау бойынша баяу және анық түрде айтылған қарапайым қысқа нұсқауларды түсіну;
1.2.6.1 қарапайым диалогтарда өзін таныстыру және сұрақтар қою;
1.3.3.1 кейбір көзге таныс сөздерді ажырату және анықтау;
1.5.2.1 1-ден 12-ге дейінгі есептік сан есімдерді қолдану;
1.5.5.1 қарапайым сұрақтар құрастыру барысында сұрау есімдіктерін пайдалану
Қазақстандағы көктем
1.1.3.1 қолдау арқылы жалқы атаулар мен мекендердің атауларын тану, күнделікті өмірде және сабақта қолданылатын кейбір сөздерді ауызша айтылған түрде түсіну;
1.2.3.1 таныс сөздер мен сөйлемдерді анық айту
Бас киімдер мен маскалар
1.1.1.1 сабақтағы бірқатар іс-әрекет түрлерін орындау бойынша баяу және анық түрде айтылған қарапайым қысқа нұсқауларды түсіну;
1.2.6.1 қарапайым диалогтарда өзін таныстыру және сұрақтар қою
Ертегінің кезегі келді
1.1.3.1 қолдау арқылы жалқы атаулар мен мекендердің атауларын тану, күнделікті өмірде және сабақта қолданылатын кейбір сөздерді ауызша айтылған түрде түсіну;
1.2.5.1 қысқа әңгіме барысында сөздерді қолдану;
1.2.4.1 қолдаумен адамдар, нысандар және сабақтағы іс-әрекет түрлері туралы қалыпты сұрақтарға жауап беру
4-тоқсан
Тағам мен сусын
Маған ұнайтын тағам
1.1.4.1 қолдау арқылы "Бұл не?" типтес қалыпты қысқа сұрақтарды түсіну;
1.2.1.1 адамдар, заттар және сабақтағы іс-әрекеттер туралы бірінші жақтан қарапайым сөйлемдер құрастыру;
1.2.2.1 адамдар, заттар және сабақтағы іс-әрекеттер туралы қарапайым әңгімелерде сұрақтар қою;
1.2.5.1 қысқа әңгіме барысында сөздерді қолдану;
1.3.4.1 бас әріптері бойынша сөздерді әліпбилік ретімен орналастыру үшін әліпбиді қолдану
Ыстық және суық
1.2.5.1 қысқа әңгіме барысында сөздерді қолдану;
1.5.7.1 өзі жайлы негізгі ақпарат беру үшін атау септігіндегі жіктеу есімдіктерін пайдалану;
1.5.9.1 өзі жайлы негізгі ақпарат беру үшін осы шақты (Präsens/прэзэнс) пайдалану
Жануарлар ... жақсы көреді
1.1.3.1 қолдау арқылы жалқы атаулар мен мекендердің атауларын тану, күнделікті өмірде және сабақта қолданылатын кейбір сөздерді ауызша айтылған түрде түсіну;
1.2.5.1 қысқа әңгіме барысында сөздерді қолдану;
1.5.9.1 өзі жайлы негізгі ақпарат беру үшін осы шақты (Präsens/прэзэнс) пайдалану
Дәмді және дәмді емес
1.1.2.1 қолдау арқылы қалыпты жалпы жеке сұрақтарды түсіну;
1.2.3.1 таныс сөздер мен сөйлемдерді анық айту;
1.5.5.1 қарапайым сұрақтар құрастыру барысында сұрау есімдіктерін пайдалану
Тәні саудың жаны сау
Бас пен қол
1.2.1.1 адамдар, заттар және сабақтағы іс-әрекеттер туралы бірінші жақтан қарапайым сөйлемдер құрастыру;
1.5.1.1 адамдар мен заттарды сипаттау барысында жекеше түрдегі зат есімдерді пайдалану;
1.5.9.1 өзі жайлы негізгі ақпарат беру үшін осы шақты (Präsens/прэзэнс) пайдалану
Қимылдайық
1.1.1.1 сабақтағы бірқатар іс-әрекет түрлерін орындау бойынша баяу және анық түрде айтылған қарапайым қысқа нұсқауларды түсіну;
1.2.4.1 қолдаумен адамдар, нысандар және сабақтағы іс-әрекет түрлері туралы қалыпты сұрақтарға жауап беру;
1.3.3.1 кейбір көзге таныс сөздерді ажырату және анықтау;
1.5.8.1 қарапайым нұсқаулар мен пәрмендер құрастыру барысында жекеше түрдегі 2-жақтағы бұйрық райды (болымды) пайдалану;
1.5.12.1 адамдар мен заттардың орнын сипаттау үшін oben/обэн, unten/унтэн қарапайым көмекші сөздерін пайдалану
Қуыршақ жасау
1.1.5.1 фонемалардың дыбысталуы мен тіркесімдерін ажырату;
1.2.2.1 адамдар, заттар және сабақтағы іс-әрекеттер туралы қарапайым әңгімелерде сұрақтар қою;
1.5.4.1 адамдар мен заттарды сипаттау барысында артикльдерді пайдалану;
1.5.8.1 қарапайым нұсқаулар мен пәрмендер құрастыру барысында жекеше түрдегі 2-жақтағы бұйрық райды (болымды) пайдалану
Ерекше би
1.1.4.1 қолдау арқылы "Бұл не?" типтес қалыпты қысқа сұрақтарды түсіну;
1.2.5.1 қысқа әңгіме барысында сөздерді қолдану;
1.5.6.1 заттарды көрсету үшін diеse/дизэ, dieses/дизэс, diеser/дизэр сілтеу есімдіктерін пайдалану

2.5.13.1 использовать союзы und/унд, oder/одэр для соединения слов
3.5.13.1 использовать союзы und/унд, oder/одэр, aber/абэр для соединения слов
4.5.13.1 использовать союзы und/унд, oder/одэр, aber/абэр для соединения слов и фраз
4.5.14.1 использовать придаточные предложения с союзом denn/дэн
12. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Немецкий язык" для 1-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию согласно приложению к настоящей учебной программе.
Приложение
к Типовой учебной программе
по учебному предмету
"Немецкий язык" для 1-4
классов уровня начального образования
по обновленному содержанию
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Немецкий язык" для 1-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию
1) 1 класс:
Сквозные темы разделов
Темы
Цели обучения
1 четверть
Все обо мне
Приветствие и имена
1.1.3.1 распознавать с поддержкой имена собственные и названия мест и распознавать речевую форму некоторых повседневных слов и слов, используемых в классе;
1.2.1.1 составлять простые высказывания от первого лица о людях, предметах и видах деятельности на уроке
Цвета
1.1.3.1 распознавать с поддержкой имена собственные и названия мест и распознавать речевую форму некоторых повседневных слов и слов, используемых в классе;
1.1.9.1 распознавать названия букв алфавита;
1.2.3.1 отчетливо произносить знакомые слова и выражения;
1.5.3.1 использовать простые прилагательные для описания людей и предметов;
1.5.6.1 использовать указательные местоимения diеse/дизэ, dieses/дизэс, diеser/дизэр для указания на предметы
Счет от 1 до 12
1.1.1.1 распознавать короткие простые инструкции по выполнению ряда видов деятельности на уроке, произнесенные медленно и отчетливо;
1.2.3.1 отчетливо произносить знакомые слова и выражения;
1.5.2.1 использовать количественные числительные от 1 до 12
Моя школа
Предметы в классе
1.1.1.1 распознавать короткие простые инструкции по выполнению ряда видов деятельности на уроке, произнесенные медленно и отчетливо;
1.1.3.1 распознавать с поддержкой имена собственные и названия мест и распознавать речевую форму некоторых повседневных слов и слов, используемых в классе;
1.1.9.1 распознавать названия букв алфавита;
1.2.3.1 отчетливо произносить знакомые слова и выражения;
1.5.1.1 использовать существительные в единственном числе при описании людей и мест;
1.5.4.1 использовать артикли при описании людей и предметов;
1.5.6.1 использовать указательные местоимения diеse/дизэ, dieses/дизэс, diеser/дизэр для указания на предметы;
1.5.12.1 использовать простые предлоги места и положения oben/обэн, unten/унтэн для описания места, людей и предметов
Деятельность в классе
1.1.1.1 распознавать короткие простые инструкции по выполнению ряда видов деятельности на уроке, произнесенные медленно и отчетливо;
1.1.3.1 распознавать с поддержкой имена собственные и названия мест и распознавать речевую форму некоторых повседневных слов и слов, используемых в классе;
1.2.3.1 отчетливо произносить знакомые слова и выражения;
1.5.8.1 использовать повелительное наклонение 2-го лица единственного числа (утвердительное) при составлении стандартных команд или инструкций;
1.5.11.1 использовать модальный глагол können/кҰнэн, können nicht/кҰнэн нихт для описания способностей
Описание предметов
1.2.1.1 составлять простые высказывания от первого лица о людях, предметах и видах деятельности на уроке;
1.2.2.1 задавать вопросы о людях, предметах и видах деятельности на уроке в ходе несложной беседы;
1.2.6.1 представляться и задавать вопросы в несложных диалогах;
1.5.3.1 использовать прилагательные для описания людей и предметов
2 четверть
Моя семья и мои друзья
Семья и друзья
1.1.3.1 распознавать с поддержкой имена собственные и названия мест и распознавать речевую форму некоторых повседневных слов и слов, используемых в классе;
1.2.2.1 задавать вопросы о людях, предметах и видах деятельности на уроке в ходе несложной беседы;
1.2.4.1 отвечать с поддержкой на стандартные вопросы о людях, предметах и видах деятельности на уроке;
1.5.1.1 использовать существительные в единственном числе при описании людей и мест;
1.5.4.1 использовать артикли при описании людей и предметов;
1.5.7.1 использовать личные местоимения в именительном падеже для представления основной информации о себе
У меня дома
1.1.9.1 распознавать названия букв алфавита;
1.5.3.1 использовать некоторые прилагательные для описания людей и предметов;
1.2.1.1 составлять простые высказывания от первого лица о людях, предметах и видах деятельности на уроке;
1.2.3.1 отчетливо произносить знакомые слова и выражения;
1.3.2.1 распознавать прописные буквы в именах собственных и названиях мест;
1.5.12.1 использовать простые предлоги места и положения oben/обэн, unten/унтэн для описания места, людей и предметов
Дни недели
1.1.3.1 распознавать с поддержкой имена собственные и названия мест и распознавать речевую форму некоторых повседневных слов и слов, используемых в классе;
1.2.1.1 составлять простые высказывания от первого лица о людях, предметах и видах деятельности на уроке;
1.2.3.1 отчетливо произносить знакомые слова и выражения;
1.3.2.1 распознавать прописные буквы в именах собственных и названиях мест
Окружающая среда
Животные
1.1.1.1 распознавать короткие простые инструкции по выполнению ряда видов деятельности на уроке, произнесенные медленно и отчетливо;
1.1.3.1 распознавать с поддержкой имена собственные и названия мест и распознавать речевую форму некоторых повседневных слов и слов, используемых в классе;
1.2.3.1 отчетливо произносить знакомые слова и выражения;
1.2.5.1 использовать слова в ходе короткой беседы;
1.3.1.1 распознавать звуки и называть буквы алфавита;
1.5.2.1 использовать количественные числительные от 1 до 12;
1.5.11.1 использовать модальный глагол können/кҰнэн, können nicht/кҰнэн нихт для описания способностей
Жарко и холодно
1.1.3.1 распознавать с поддержкой имена собственные и названия мест и распознавать речевую форму некоторых повседневных слов и слов, используемых в классе;
1.2.5.1 использовать слова в ходе короткой беседы;
1.5.3.1 использовать некоторые прилагательные для описания людей и предметов;
1.5.7.1 использовать личные местоимения в именительном падеже для представления основной информации о себе
В Казахстане
1.1.4.1 распознавать короткие стандартные вопросы типа "Что это?" с поддержкой;
1.2.1.1 составлять простые высказывания от первого лица о людях, предметах и видах деятельности на уроке;
1.2.3.1 отчетливо произносить знакомые слова и выражения;
1.3.1.1 распознавать звуки и называть буквы алфавита;
1.3.2.1 распознавать прописные буквы в именах собственных и названиях мест;
1.3.4.1 использовать алфавит для распределения слов в алфавитном порядке по заглавным буквам;
1.5.12.1 использовать простые предлоги места и положения oben/обэн, unten/унтэн для описания места, людей и предметов
3 четверть
Путешествие
Как добраться до школы
1.1.2.1 распознавать стандартные общие личные вопросы с поддержкой;
1.1.4.1 распознавать короткие стандартные вопросы типа "Что это?" с поддержкой;
1.2.5.1 использовать слова в ходе короткой беседы;
1.5.5.1 использовать вопросительные местоимения при составлении простых вопросов;
1.5.9.1 использовать настоящее время (Präsens/прэзэнс) для представления основной информации о себе
Как пройти ...?
1.1.2.1 распознавать стандартные общие личные вопросы с поддержкой;
1.5.9.1 использовать настоящее время (Präsens/прэзэнс) для представления основной информации о себе;
1.2.5.1 использовать слова в ходе короткой беседы;
1.3.4.1 использовать алфавит для распределения слов в алфавитном порядке по заглавным буквам
Где находится…?
1.1.3.1 распознавать с поддержкой имена собственные и названия мест и распознавать речевую форму некоторых повседневных слов и слов, используемых в классе;
1.2.3.1 отчетливо произносить знакомые слова и выражения;
1.5.5.1 использовать вопросительные местоимения при составлении простых вопросов;
1.5.8.1 использовать повелительное наклонение 2-го лица единственного числа (утвердительное) при составлении стандартных команд или инструкций;
1.5.12.1 использовать простые предлоги места и положения oben/обэн, unten/унтэн для описания места, людей и предметов
Поездка в Берлин
1.1.1.1 распознавать короткие простые инструкции по выполнению ряда видов деятельности на уроке, произнесенные медленно и отчетливо;
1.1.5.1 распознавать звучание фонем и их сочетаний;
1.2.5.1 использовать слова в ходе короткой беседы;
1.5.6.1 использовать указательные местоимения diese/дизэ, dieses/дизэс, dieser/дизэр для указания на предметы
Традиции и фольклор
День рождения
1.1.1.1 распознавать короткие простые инструкции по выполнению ряда видов деятельности на уроке, произнесенные медленно и отчетливо;
1.2.6.1 представляться и задавать вопросы в несложных диалогах;
1.3.3.1 распознавать и определять некоторые зрительно узнаваемые слова;
1.5.2.1 использовать количественные числительные от 1 до 12;
1.5.5.1 использовать вопросительные местоимения при составлении простых вопросов
Весна в Казахстане
1.1.3.1 распознавать с поддержкой имена собственные и названия мест и распознавать речевую форму некоторых повседневных слов и слов, используемых в классе;
1.2.3.1 отчетливо произносить знакомые слова и выражения
Головные уборы и маски
1.1.1.1 распознавать короткие простые инструкции по выполнению ряда видов деятельности на уроке, произнесенные медленно и отчетливо;
1.2.6.1 представляться и задавать вопросы в несложных диалогах
Настало время для сказки
1.1.3.1 распознавать с поддержкой имена собственные и названия мест и распознавать речевую форму некоторых повседневных слов и слов, используемых в классе;
1.2.5.1 использовать слова в ходе короткой беседы;
1.2.4.1 отвечать с поддержкой на стандартные вопросы о людях, предметах и видах деятельности на уроке
4 четверть
Еда и напитки
Что я люблю есть…
1.1.4.1 распознавать короткие стандартные вопросы типа "Что это?" с поддержкой;
1.2.1.1 составлять простые высказывания от первого лица о людях, предметах и видах деятельности на уроке;
1.2.2.1 задавать вопросы о людях, предметах и видах деятельности на уроке в ходе несложной беседы;
1.2.5.1 использовать слова в ходе короткой беседы;
1.3.4.1 использовать алфавит для распределения слов в алфавитном порядке по заглавным буквам
Горячее и холодное
1.2.5.1 использовать слова в ходе короткой беседы;
1.5.7.1 использовать личные местоимения в именительном и объектном падеже для представления основной информации о себе;
1.5.9.1 использовать настоящее время (Präsens/прэзэнс) для представления основной информации о себе
Животные любят ...
1.1.3.1 распознавать с поддержкой имена собственные и названия мест и распознавать речевую форму некоторых повседневных слов и слов, используемых в классе;
1.2.5.1 использовать слова в ходе короткой беседы;
1.5.9.1 использовать настоящее время (Präsens/прэзэнс) для представления основной информации о себе
Вкусно и невкусно
1.1.2.1 распознавать стандартные общие личные вопросы с поддержкой;
1.2.3.1 отчетливо произносить знакомые слова и выражения;
1.5.5.1 использовать вопросительные местоимения при составлении простых вопросов
В здоровом теле здоровый дух!
Голова и руки
1.2.1.1 составлять простые высказывания от первого лица о людях, предметах и видах деятельности на уроке;
1.5.1.1 использовать существительные в единственном числе при описании людей и мест; 1.5.9.1 использовать настоящее время (Präsens/прэзэнс) для представления основной информации о себе
Подвигаемся
1.1.1.1 распознавать короткие простые инструкции по выполнению ряда видов деятельности на уроке, произнесенные медленно и отчетливо;
1.2.4.1 отвечать с поддержкой на стандартные вопросы о людях, предметах и видах деятельности на уроке;
1.3.3.1 распознавать и определять некоторые зрительно узнаваемые слова;
1.5.8.1 использовать повелительное наклонение 2-го лица единственного числа (утвердительное) при составлении стандартных команд или инструкций;
1.5.12.1 использовать простые предлоги места и положения oben/обэн, unten/унтэн для описания места, людей и предметов
Изготовление куклы
1.1.5.1 распознавать звучание фонем и их сочетаний;
1.2.2.1 задавать вопросы о людях, предметах и видах деятельности на уроке в ходе несложной беседы;
1.5.4.1 использовать артикли при описании людей и предметов;
1.5.8.1 использовать повелительное наклонение 2-го лица единственного числа (утвердительное) при составлении стандартных команд или инструкций
Необычный танец
1.1.4.1 распознавать короткие стандартные вопросы типа "Что это?" с поддержкой;
1.2.5.1 использовать слова в ходе короткой беседы;
1.5.6.1 использовать указательные местоимения diese/дизэ, dieses/дизэс, dieser/дизэр для указания на предметы

2)2-сынып:
Ортақ тақырыптар
Тақырыптар
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
Өзім туралы
Тағы да кездестік!
2.1.2.1 қолдау арқылы кең ауқымды жалпы жеке сұрақтарды түсіну;
2.2.6.1 шектеулі тақырыптар аясындағы қарапайым диалогтарда реплика алмасу және қысқарған жауаптарды орынды қолдану;
2.3.2.1 жиі қолданылатын әріптер мен дыбыстар тіркесімін анықтау, есте сақтау және айту;
2.4.5.1 дауыстап оқығанда жиі қолданылатын таныс әріптерді, буындарды және сөздерді жазу;
2.4.6.1 мұғалімнің басшылығымен жалқы есімдер мен мекен-жайларды жазған кезде бас әріптер мен кіші әріптерді қолдану
Мен ... істей аламын
2.1.1.1 қолдау арқылы сабақтағы тапсырмаларды орындауға қажетті қысқа қарапайым нұсқауларды түсіну;
2.1.2.1 қолдау арқылы кең ауқымды жалпы жеке сұрақтарды түсіну;
2.2.2.1 сабақтағы іс-әрекетке және таныс тақырыптарға қатысты негізгі қажеттіліктерді қанағаттандыру үшін және таныс тақырыптарға ақпарат табу үшін сұрақтар қою;
2.2.4.1 қолдаумен жеке және нақты ақпарат бере отырып қалыпты сұрақтарға жауап беру;
2.2.8.1 өзгелерге қарапайым нұсқаулар беру;
2.5.11.1 қабілеттерді сипаттау үшін können/кҰнэн модальді етістігін пайдалану
Менің киімдерім мен заттарым
2.1.1.1 қолдау арқылы сабақтағы тапсырмаларды орындауға қажетті қысқа қарапайым нұсқауларды түсіну;
2.2.1.1 таныс тақырыптарға және сабақтағы іс-әрекеттерге қатысты өзі, өзге адамдар туралы және заттар туралы қарапайым сөйлемдер құрастыру;
2.5.1.1 жекеше түрдегі зат есімдерді пайдалану;
2.5.3.1 базалық сезімдерді сипаттау үшін кейбір сын есімдерді пайдалану
Менің отбасым және достарым
Достарым-ның есімдері
2.1.3.1 түсі және саны сипатталатын таныс тақырыптардағы қысқаша диалогтардың негізгі кезеңдерін түсіну;
2.3.1.1 сөздерді дауыстап оқып, әріптеп айту;
2.4.2.1 адамдарды, орындарды және заттарды анықтаған кезде қысқа фразаларды жазу
Көмек қолы
2.1.1.1 қолдау арқылы сабақтағы тапсырмаларды орындауға қажетті қысқа қарапайым нұсқауларды түсіну;
2.2.3.1 сабақта орындалатын іс әрекет түрлері, заттарды сипаттауда қолданылатын қысқа сөйлемдер, фразалар және жалпы сөздердің шектеулі санын қолдану;
2.2.5.1 түрлі дыбыстардың арасындағы айырмашылықты анық айта бастау;
2.2.6.1 шектеулі тақырыптар аясындағы қарапайым диалогтарда реплика алмасу және қысқарған жауаптарды орынды қолдану;
2.5.6.1 сұрақтар және оларға жауап құрастыру барысында diеse/дизэ, dieses/дизэс, diеser/дизэр сілтеу есімдіктерін пайдалану;
2.3.1.1 сөздерді дауыстап оқып, әріптеп айту;
2.4.1.1 қолдаумен жеке фраза түріндегі сұрақтарға және басқа да айтылымдарға қысқа жауаптар жазу;
2.5.11.1 қабілеттерді сипаттау үшін können/кҰнэн модальді етістігін пайдалану
Мен танитын адамдар

2) 2 класс:
Сквозные темы разделов
Темы
Цели обучения
1 четверть
Все обо мне
И снова здравствуйте!
2.1.2.1 распознавать более широкий диапазон общих личных вопросов с поддержкой;
2.2.6.1 правильно использовать сокращенные ответы и обмениваться репликами в небольших диалогах на ограниченный круг тем;
2.3.2.1 определять, запоминать и произносить часто используемые сочетания звуков и букв;
2.4.5.1 записывать буквы, слоги и слова часто используемые знакомые при чтении вслух;
2.4.6.1 использовать прописные и строчные буквы при написании имен собственных и адреса под руководством учителя
Я умею...
2.1.1.1 понимать короткие простые инструкции с поддержкой для выполнения заданий на уроке;
2.1.2.1 распознавать более широкий диапазон общих личных вопросов с поддержкой;
2.2.2.1 задавать вопросы, чтобы удовлетворить основные потребности и найти информацию на знакомые темы и деятельность в классе;
2.2.4.1 отвечать с поддержкой на стандартные вопросы, представляя личную и фактическую информацию;
2.2.8.1 составлять простые инструкции для других;
2.5.11.1 использовать модальный глагол können/кҰнэн при описании способности
Моя одежда и вещи
2.1.1.1 понимать короткие простые инструкции с поддержкой для выполнения заданий на уроке;
2.2.1.1 составлять простые высказывания о себе, других людях, предметах на знакомые темы и видах деятельности, выполняемых на уроке;
2.5.1.1 использовать существительные в единственном числе;
2.5.3.1 использовать некоторые прилагательные для описания базовых ощущений
Моя семья и мои друзья
Имена друзей
2.1.3.1 понимать основные моменты в небольших диалогах на знакомые темы: цвет и количество;
2.3.1.1 читать и произносить слова по буквам вслух;
2.4.2.1 писать короткие фразы при определении людей, мест и предметов
Рука помощи
2.1.1.1 понимать короткие простые инструкции с поддержкой для выполнения заданий на уроке;
2.2.3.1 использовать ограниченное количество общих слов, фраз и коротких предложений при описании предметов, действий и видов деятельности, выполняемых на уроке;
2.2.5.1 начать отчетливо произносить разницу между разными звуками;
2.2.6.1 правильно использовать сокращенные ответы и обмениваться репликами в небольших диалогах на ограниченный круг тем;
2.5.6.1 использовать указательные местоимения diеse/дизэ, dieses/дизэс, diеser/дизэр при составлении вопросов и ответов на них;
2.3.1.1 читать и произносить слова по буквам вслух;
2.4.1.1 записывать с поддержкой короткие ответы на вопросы в виде отдельных фраз и другие высказывания;
2.5.11.1 использовать модальный глагол können/кҰнэн при описании способности
Люди, которых я знаю

2.5.7.1 адамдар мен заттарды сипаттау барысында жіктеу есімдіктерін атау септігінде пайдалану
Қоршаған орта
Әртүрлі мекендер
2.1.3.1 түсі және саны сипатталатын таныс тақырыптардағы қысқаша диалогтардың негізгі кезеңдерін түсіну;
2.1.5.1 аяқталмаған сөздердегі жетіспейтін фонемаларды анықтау;
2.2.3.1 сабақта орындалатын іс әрекет түрлері, заттарды сипаттауда қолданылатын қысқа сөйлемдер, фразалар және жалпы сөздердің шектеулі санын қолдану;
2.2.4.1 қолдаумен жеке және нақты ақпарат бере отырып қалыпты сұрақтарға жауап беру;
2.5.5.1 адамдардың кім екені және олардың не істеп жатқаны туралы сұрақтар құрастыру үшін сұрау есімдіктерін пайдалану;
2.5.10.1 заттардың орнын белгілеу үшін hier/хир, dort/дорт негізгі мекен үстеулерін пайдалану
Жол белгілері және көршеткіштер
2.2.1.1 таныс тақырыптарға және сабақтағы іс-әрекеттерге қатысты өзі, өзге адамдар туралы және заттар туралы қарапайым сөйлемдер құрастыру;
2.2.2.1 сабақтағы іс-әрекетке және таныс тақырыптарға қатысты негізгі қажеттіліктерді қанағаттандыру үшін және таныс тақырыптарға ақпарат табу үшін сұрақтар қою;
2.2.7.1 таныс күрделі сөздерге екпінді дұрыс қою;
2.3.3.1 едәуір қолдаумен сыныптағы таныс нұсқауларды орындау және таныс және жалпы тақырыптар аясында қарапайым сөздерді, сөз тіркестерін және сөйлемдерді оқу;
2.3.5.1 мәнмәтіндегі кеңестерді қолданып таныс тақырыптарға қатысты қарапайым сөйлемдердің негізгі идеясын түсіну;
2.5.8.1 қалыпты нұсқаулар мен пәрмендер беру үшін бұйрық райды (болымды және болымсыз формалары) пайдалану;
2.5.11.1 қабілеттерді сипаттау үшін können/кҰнэн модальді етістігін пайдалану
Бұл қайдан шыққан?
2.1.3.1 түсі және саны сипатталатын таныс тақырыптардағы қысқаша диалогтардың негізгі кезеңдерін түсіну;
2.1.5.1 аяқталмаған сөздердегі жетіспейтін фонемаларды анықтау;
2.2.3.1 сабақта орындалатын іс әрекет түрлері, заттарды сипаттауда қолданылатын қысқа сөйлемдер, фразалар және жалпы сөздердің шектеулі санын қолдану;
2.3.3.1 едәуір қолдаумен сыныптағы таныс нұсқауларды орындау және таныс және жалпы тақырыптар аясында қарапайым сөздерді, сөз тіркестерін және сөйлемдерді оқу
Демалыс күндері
2.1.5.1 аяқталмаған сөздердегі жетіспейтін фонемаларды анықтау;
2.2.2.1 сабақтағы іс-әрекетке және таныс тақырыптарға қатысты негізгі қажеттіліктерді қанағаттандыру үшін және таныс тақырыптарға ақпарат табу үшін сұрақтар қою;
2.3.3.1 едәуір қолдаумен сыныптағы таныс нұсқауларды орындау және таныс және жалпы тақырыптар аясында қарапайым сөздерді, сөз тіркестерін және сөйлемдерді оқу;
2.5.4.1 заттарды сипаттау барысында артикльдерді пайдалану
3-тоқсан
Тәні саудың жаны сау
Адам денесі

2.5.7.1 использовать личные местоимения в именительном падеже при описании людей и предметов
Окружающая среда
Разные места
2.1.3.1 понимать основные моменты в небольших диалогах на знакомые темы: цвет и количество;
2.1.5.1 определять пропущенные фонемы в неполных словах;
2.2.3.1 использовать ограниченное количество общих слов, фраз и коротких предложений при описании предметов, действий и видов деятельности, выполняемых на уроке;
2.2.4.1 отвечать с поддержкой на стандартные вопросы, представляя личную и фактическую информацию;
2.5.5.1 использовать вопросительные местоимения при составлении вопросов о том, кто эти люди и что они делают;
2.5.10.1 использовать основные наречия места hier/хир, dort/дорт для обозначения местонахождения предметов
Дорожные знаки и указатели
2.2.1.1 составлять простые высказывания о себе, других людях, предметах на знакомые темы и видах деятельности, выполняемых на уроке;
2.2.2.1 задавать вопросы, чтобы удовлетворить основные потребности и найти информацию на знакомые темы и деятельность в классе;
2.2.7.1 правильно расставлять ударения в знакомых сложных словах;
2.3.3.1 читать со значительной поддержкой простые слова, фразы и предложения на знакомые и общие темы и выполнять знакомые инструкции в классе;
2.3.5.1 понимать основные идеи простых предложений на знакомые темы с использованием контекстных подсказок;
2.5.8.1 использовать повелительное наклонение (утвердительные и отрицательные формы) при составлении стандартных команд или инструкций;
2.5.11.1 использовать модальный глагол können/кҰнэн при описании способности
Откуда это?
2.1.3.1 понимать основные моменты в небольших диалогах на знакомые темы: цвет и количество;
2.1.5.1 определять пропущенные фонемы в неполных словах;
2.2.3.1 использовать ограниченное количество общих слов, фраз и коротких предложений при описании предметов, действий и видов деятельности, выполняемых на уроке;
2.3.3.1 читать со значительной поддержкой простые слова, фразы и предложения на знакомые и общие темы и выполнять знакомые инструкции в классе
Выходные дни
2.1.5.1 определять пропущенные фонемы в неполных словах;
2.2.2.1 задавать вопросы, чтобы удовлетворить основные потребности и найти информацию на знакомые темы и деятельность в классе;
2.3.3.1 читать со значительной поддержкой простые слова, фразы и предложения на знакомые и общие темы и выполнять знакомые инструкции в классе;
2.5.4.1 использовать местоимения при описании предметов
3 четверть
В здоровом теле здоровый дух
Тело человека

2.5.11.1 қабілеттерді сипаттау үшін können/ кҰнэн модальді етістігін пайдалану
Менің ұшағым
2.2.1.1 таныс тақырыптарға және сабақтағы іс-әрекеттерге қатысты өзі, өзге адамдар туралы және заттар туралы қарапайым сөйлемдер құрастыру
Мен велосипедпен серуендеймін
2.1.8.1 түсі және саны сияқты таныс тақырыптарға қатысты қысқаша диалогтарда негізгі мезеттерді түсіну
Ал, енді бірге аттанайық
2.2.4.1 қолдаумен жеке және нақты ақпарат бере отырып қалыпты сұрақтарға жауап беру;
2.3.3.1 едәуір қолдаумен сыныптағы таныс нұсқауларды орындау және таныс және жалпы тақырыптар аясында қарапайым сөздерді, сөз тіркестерін және сөйлемдерді оқу;
2.4.8.1 мұғалімнің басшылығымен жазба жұмыстарын орындаған кезде қысқа сөйлемдердің соңына нүкте қою
3)3-сынып:
Ортақ тақырыптар
Тақырыптар
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
Тірі табиғат
Жануарлардың түрлері
3.1.5.1 фонемикалық айырмашылығы бар сөздерді ажырату;
3.2.1.1 жалпы тақырыптардың шектеулі шеңберіне қатысты өзі туралы қарапайым сөйлемдер құрастыру;
3.5.5.1 таныс тақырыптарға әңгімелесу барысында wer/вэр, was/вас, wo/во, wohin/вохин, wie viele/ви филе, wie alt/ви альт, wie oft/ви офт сұрау сөздерін пайдалану;
3.5.12.1 адамдар мен заттардың орнын сипаттау hinter/хинтер, zwischen/цвишэн, in/ин, unter/унтэр орналасау көмекші сөздерін пайдалану, мерзімді, апта күнін және тәулік уақытын көрсету үшін an/ан, in/ин, um/ум мезгіл көмекші сөздерін пайдалану
Дене мүшелері
3.1.6.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі санына қатысты қысқаша диалогтардағы немесе мәтін үзінділеріндегі кейбір нақты ақпаратты түсіну;
3.2.1.1 жалпы тақырыптардың шектеулі шеңберіне қатысты өзі туралы қарапайым сөйлемдер құрастыру;
3.3.1.1 қолдаумен қарапайым сөйлемдердегі таныс сөздердің шектеулі санын ажырату, анықтау және айту
Жануарлардың қимылдары және шығаратын дыбыстары
3.1.2.1 қолдау арқылы жеке ақпаратты талап ететін сұрақтардың шектеулі ауқымын түсіну;
3.1.9.1 ежіктеп айтылған қысқа қарапайым сөздерді түсіну;
3.4.1.1 елеулі қолдаумен жеке, жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты қысқа сөйлемдерді құрастыру, жазу және тексеру;
3.5.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты заттарды белгілеу үшін ein/айн,der/дэр, ein/айн, das/дас, eine/айнэ, die/ди артикльдерін пайдалану
Шығармашылық жоба
3.1.1.1 сабақтағы кең ауқымды іс-әрекет түрлерін орындауға қажетті қысқаша нұсқауларды қолдау арқылы түсіну;
3.2.6.1 шектеулі тақырыптар аясындағы қарапайым диалогтарда репликамен алмасу
Жарық пен көлеңке
Күн мен түн
3.1.6.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі санына қатысты қысқаша диалогтардағы немесе мәтін үзінділеріндегі кейбір нақты ақпаратты түсіну;

2.5.11.1 использовать модальный глагол können/кҰнэн при описании способности
Мой самолет
2.2.1.1 составлять простые высказывания о себе, других людях, предметах на знакомые темы и видах деятельности, выполняемых на уроке
Я катаюсь на велосипеде
2.1.8.1 понимать основные моменты в небольших диалогах на знакомые темы: цвет и количество
А теперь вместе
2.2.4.1 отвечать с поддержкой на стандартные вопросы, представляя личную и фактическую информацию;
2.3.3.1 читать со значительной поддержкой простые слова, фразы и предложения на знакомые и общие темы и выполнять знакомые инструкции в классе;
2.4.8.1 ставить точку в конце коротких предложений при выполнении письменных заданий под руководством учителя
3) 3 класс:
Сквозные темы разделов
Темы
Цели обучения
1 четверть
Живая природа
Виды животных
3.1.5.1 различать фонематически отличающиеся слова;
3.2.1.1 составлять простые высказывания о себе в рамках ограниченного круга общих тем;
3.5.5.1 использовать вопросительные слова wer/вэр, was/вас, wo/во, wohin/вохин, wie viele/ви филе, wie alt/ви альт, wie oft/ви офт в разговоре на знакомые темы;
3.5.12.1 использовать предлоги места и положения: hinter/хинтер, zwischen/цвишэн, in/ин, unter/унтер для описания местонахождения людей и предметов, использовать предлоги времени: an/ан, in/ин, um/ум для указания даты, дня недели и времени суток
Части тела
3.1.6.1 понимать некоторую фактическую информацию с поддержкой в небольших отрывках текста или диалогах на ограниченный круг общих и учебных тем;
3.2.1.1 составлять простые высказывания о себе в рамках ограниченного круга общих тем;
3.3.1.1 распознавать, определять и произносить с поддержкой ограниченное количество знакомых слов в простых предложениях
Движения животных и издаваемые ими звуки
3.1.2.1 понимать ограниченный диапазон коротких личных вопросов с поддержкой;
3.1.9.1 распознавать короткие простые слова, произнесенные по слогам;
3.4.1.1 составлять, записывать и проверять со значительной поддержкой короткие предложения на ограниченный круг личных, общих и учебных тем;
3.5.4.1 использовать артикли ein/айн, de /дэр, ein/айн, das/дас, eine/айнэ, die/ди для обозначения предметов в рамках ограниченного круга общих и учебных тем
Творческий проект
3.1.1.1 понимать короткие инструкции с поддержкой для выполнения более широкого круга видов деятельности на уроке;
3.2.6.1 обмениваться репликами в небольших диалогах на ограниченный круг тем
Свет и тень
День и ночь
3.1.6.1 понимать некоторую фактическую информацию с поддержкой в небольших отрывках текста или диалогах на ограниченный круг общих и учебных тем;

3.1.7.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарына қатысты қысқаша диалогтердің мазмұнын болжауда мәнмәтіндік көмекті қолдану;
3.2.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты сұрақтарға жауап беру;
3.3.5.1 мәнмәтіндегі кеңестерді қолданып жалпы және кейбір оқу тақырыптарына қатысты қысқа қарапайым мәтіндердің негізгі идеяларын түсіну
Жарық көздері
3.1.6.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі санына қатысты қысқаша диалогтардағы немесе мәтін үзінділеріндегі кейбір нақты ақпаратты түсіну;
3.2.1.1 жалпы тақырыптардың шектеулі шеңберіне қатысты өзі туралы қарапайым сөйлемдер құрастыру;
3.3.3.1 стандартты қолдаумен жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты қысқа көркем және ғылыми-танымал мәтіндерді оқу;
3.5.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберінде заттарды сипаттау және салыстыру барысында сын есімдер мен тәуелдік есімдіктерді пайдалану;
3.5.11.1 тілек білдіру барысында möchten модальді етістігін пайдалану
Сыртта
3.1.5.1 фонемикалық айырмашылығы бар сөздерді ажырату;
3.1.8.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты қысқа әңгімелерді түсіну;
3.2.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты адамдар мен нысандарды қарапайым сөздермен сипаттау;
3.2.6.1 шектеулі тақырыптар аясындағы қарапайым диалогтарда репликамен алмасу;
3.4.5.1 қолдаумен негізгі шылауларды қолдана отырып сөздерді және фразаларды байланыстыру;
3.4.7.1 мұғалімнің басшылығымен жазба жұмыстарын орындаған кезде жиі кездесетін көптеген таныс сөздерді дұрыс жазу
2-тоқсан
Уақыт
Менің күн тәртібім
3.1.8.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты қысқа әңгімелерді түсіну;
3.2.1.1 жалпы тақырыптардың шектеулі шеңберіне қатысты өзі туралы қарапайым сөйлемдер құрастыру;
3.2.2.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты бар тәжірибе туралы білу үшін сұрақтар қою;
3.2.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты сұрақтарға жауап беру;
3.4.1.1 елеулі қолдаумен жеке, жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты қысқа сөйлемдерді құрастыру, жазу және тексеру;
3.5.2.1 1-ден 50-ге дейінгі есептік сан есімдерді қолдану;
3.5.12.1 адамдар мен заттардың орнын сипаттау hinter/хинтер, zwischen/цвишэн, in/ин, unter/унтэр орналасау көмекші сөздерін пайдалану, мерзімді, апта күнін және тәулік уақытын көрсету үшін an/ан, in/ин, um/ум мезгіл көмекші сөздерін пайдалану
Апта күндері
3.1.7.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарына қатысты қысқаша диалогтердің мазмұнын болжауда мәнмәтіндік көмекті қолдану;

3.1.7.1 использовать контекстные подсказки для прогнозирования содержания небольших диалогов с поддержкой на общие и учебные темы;
3.2.4.1 отвечать на вопросы в рамках ограниченного круга общих и учебных тем;
3.3.5.1 понимать основные идеи коротких несложных текстов на общие знакомые темы и некоторые учебные темы с помощью контекстных подсказок
Источники света
3.1.6.1 понимать некоторую фактическую информацию с поддержкой в небольших отрывках текста или диалогах на ограниченный круг общих и учебных тем;
3.2.1.1 составлять простые высказывания о себе в рамках ограниченного круга общих тем;
3.3.3.1 читать со стандартной поддержкой короткие несложные художественные и научно-популярные тексты на ограниченный круг общих и учебных тем;
3.5.3.1 использовать прилагательные и притяжательные артикли при описании и сравнении предметов в рамках ограниченного круга общих и учебных тем;
3.5.11.1 использовать модальный глагол möchten/мҰхтен при выражения желаний
На улице
3.1.5.1 различать фонематически отличающиеся слова;
3.1.8.1 понимать небольшие рассказы на ограниченное количество общих и учебных тем;
3.2.3.1 описывать людей и предметы простыми словами в рамках ограниченного круга общих и учебных тем;
3.2.6.1 обмениваться репликами в небольших диалогах на ограниченный круг тем;
3.4.5.1 соединять слова или фразы с помощью основных союзов с поддержкой;
3.4.7.1 правильно записывать большее количество знакомых часто используемых слов при выполнении письменной деятельности под руководством учителя
2 четверть
Время
Мой распорядок дня
3.1.8.1 понимать небольшие рассказы на ограниченное количество общих и учебных тем;
3.2.1.1 составлять простые высказывания о себе в рамках ограниченного круга общих тем;
3.2.2.1 задавать вопросы для выявления имеющегося опыта в рамках ограниченного круга общих и учебных тем;
3.2.4.1 отвечать на вопросы в рамках ограниченного круга общих и учебных тем;
3.4.1.1 составлять, записывать и проверять со значительной поддержкой короткие предложения на ограниченный круг личных, общих и учебных тем;
3.5.2.1 использовать количественные числительные от 1 до 50;
3.5.12.1 использовать предлоги места и положения: hinter/хинтэр, zwischen/цвишэн, in/ин, unter/унтэр для описания местонахождения людей и предметов, использовать предлоги времени: an/ан, in/ин, um/ум для указания даты, дня недели и времени суток
Дни недели
3.1.7.1 использовать контекстные подсказки для прогнозирования содержания небольших диалогов с поддержкой на общие и учебные темы;

3.2.2.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты бар тәжірибе туралы білу үшін сұрақтар қою;
3.2.6.1 шектеулі тақырыптар аясындағы қарапайым диалогтарда репликамен алмасу;
3.3.1.1 қолдаумен қарапайым сөйлемдердегі таныс сөздердің шектеулі санын ажырату, анықтау және айту;
3.4.4.1 қолдаумен сөздердің арасына тиісті орын қалдырып, қысқа қарапайым сөйлемдер жазу;
3.4.6.1 сабақта мұғалімнің басшылығымен жазба жұмыстарын орындаған кезде есімдерді, мекендердің атауын және қысқа сөйлемдерді жазғанда бас әріптер мен кіші әріптерді дұрыс қолдану;
3.5.2.1 1-ден 50-ге дейінгі есептік сан есімдерді қолдану;
3.5.9.1 өздерінің нені қалайтынын, ұнататынын, әдеттерін сипаттап және фактілер туралы, болашаққа жоспарланған қарапайым оқиғалар туралы сөйлесу үшін осы шақты (Präsens/прэзэнс) (негізгі хабарлы, болымсыздық және сұрау формалары) пайдалану
Уақытында
3.1.7.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарына қатысты қысқаша диалогтердің мазмұнын болжауда мәнмәтіндік көмекті қолдану;
3.1.8.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты қысқа әңгімелерді түсіну;
3.1.9.1 ежіктеп айтылған қысқа қарапайым сөздерді түсіну;
3.2.6.1 шектеулі тақырыптар аясындағы қарапайым диалогтарда репликамен алмасу;
3.3.3.1 стандартты қолдаумен жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты қысқа көркем және ғылыми-танымал мәтіндерді оқу;
3.3.6.1 елеулі қолдаумен жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты қысқа қарапайым мәтіндердегі негізгі ақпаратты және егжей-тегжейді түсіну;
3.5.2.1 1-ден 50-ге дейінгі есептік сан есімдерді қолдану;
3.5.12.1 адамдар мен заттардың орнын сипаттау hinter/хинтер, zwischen/цвишэн, in/ин, unter/унтэр орналасау көмекші сөздерін пайдалану, мерзімді, апта күнін және тәулік уақытын көрсету үшін an/ан, in/ин, um/ум мезгіл көмекші сөздерін пайдалану
Сәулет өнері
Төрт қабырға
3.1.1.1 сабақтағы кең ауқымды іс-әрекет түрлерін орындауға қажетті қысқаша нұсқауларды қолдау арқылы түсіну;
3.1.6.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі санына қатысты қысқаша диалогтардағы немесе мәтін үзінділеріндегі кейбір нақты ақпаратты түсіну;
3.2.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты адамдар мен нысандарды қарапайым сөздермен сипаттау;
3.3.4.1 шамалы қолдаумен иллюстрациялары бар қарапайым сөздікті қолдану;
3.3.5.1 мәнмәтіндегі кеңестерді қолданып жалпы және кейбір оқу тақырыптарына қатысты қысқа қарапайым мәтіндердің негізгі идеяларын түсіну
Біздің қала
3.4.7.1 мұғалімнің басшылығымен жазба жұмыстарын орындаған кезде жиі кездесетін көптеген таныс сөздерді дұрыс жазу;

3.2.2.1 задавать вопросы для выявления имеющегося опыта в рамках ограниченного круга общих и учебных тем;
3.2.6.1 обмениваться репликами в небольших диалогах на ограниченный круг тем;
3.3.1.1 распознавать, определять и произносить с поддержкой ограниченное количество знакомых слов в простых предложениях;
3.4.4.1 писать с поддержкой короткие несложные предложения, оставляя пробелы между словами;
3.4.6.1 правильно использовать прописные и строчные буквы при написании имен, названий мест и коротких предложений при выполнении письменной работы на уроке под руководством учителя;
3.5.2.1 использовать количественные числительные от 1 до 50;
3.5.9.1 использовать настоящее время (Präsens/прэзэнс) (основные повествовательные, отрицательные и вопросительные формы) для описания того, что им нравится, своих желаний и привычек, представления фактов, описания простых событий, запланированных в будущем
Вовремя
3.1.7.1 использовать контекстные подсказки для прогнозирования содержания небольших диалогов с поддержкой на общие и учебные темы;
3.1.8.1 понимать небольшие рассказы на ограниченное количество общих и учебных тем;
3.1.9.1 распознавать короткие простые слова, произнесенные по слогам;
3.2.6.1 обмениваться репликами в небольших диалогах на ограниченный круг тем;
3.3.3.1 читать со стандартной поддержкой очень короткие несложные художественные и научно-популярные тексты на ограниченный круг общих и учебных тем;
3.3.6.1 понимать со значительной поддержкой фактическую информацию и детали в коротких несложных текстах на ограниченный круг общих и учебных тем;
3.5.2.1 использовать количественные числительные от 1 до 50;
3.5.12.1 использовать предлоги места и положения: hinter/хинтэр, zwischen/цвишэн, in/ин, unter/унтэр для описания местонахождения людей и предметов, использовать предлоги времени: an/ан, in/ин, um/ум для указания даты, дня недели и времени суток
Архитектура
Четыре стены
3.1.1.1 понимать короткие инструкции с поддержкой для выполнения более широкого круга видов деятельности на уроке;
3.1.6.1 понимать некоторую фактическую информацию с поддержкой в небольших отрывках текста или диалогах на ограниченный круг общих и учебных тем;
3.2.3.1 описывать людей и предметы простыми словами в рамках ограниченного круга общих и учебных тем;
3.3.4.1 использовать с небольшой поддержкой простой словарь с иллюстрациями;
3.3.5.1 понимать основные идеи коротких несложных текстов на общие знакомые темы и некоторые учебные темы с помощью контекстных подсказок
Наш город
3.4.7.1 правильно записывать большее количество знакомых часто используемых слов при выполнении письменной деятельности под руководством учителя;

3.5.1.1 жекеше және көпше түрдегі зат есімдерді пайдалану;
3.5.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберінде заттарды сипаттау және салыстыру барысында сын есімдер мен тәуелдік есімдіктерді пайдалану;
3.5.9.1 өздерінің нені қалайтынын, ұнататынын, әдеттерін сипаттап және фактілер туралы, болашаққа жоспарланған қарапайым оқиғалар туралы сөйлесу үшін осы шақты (Präsens/прэзэнс) (негізгі хабарлы, болымсыздық және сұрау формалары) пайдалану;
3.5.12.1 адамдар мен заттардың орнын сипаттау hinter/хинтер, zwischen/цвишэн, in/ин, unter/унтэр орналасау көмекші сөздерін пайдалану, мерзімді, апта күнін және тәулік уақытын көрсету үшін an/ан, in/ин, um/ум мезгіл көмекші сөздерін пайдалану
Үйдің айналасында
3.1.4.1 қолдау арқылы жалпы және кейбір оқу тақырыптарына қатысты қысқа сұрақтардың шектеулі көлемін түсіну;
3.2.2.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты бар тәжірибе туралы білу үшін сұрақтар қою;
3.3.3.1 стандартты қолдаумен жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты қысқа көркем және ғылыми-танымал мәтіндерді оқу;
3.4.1.1 елеулі қолдаумен жеке, жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты қысқа сөйлемдерді құрастыру, жазу және тексеру;
3.4.4.1 қолдаумен сөздердің арасына тиісті орын қалдырып, қысқа қарапайым сөйлемдер жазу;
3.5.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты заттарды белгілеу үшін ein/айн, der/дэр, ein/айн, das/дас, eine/айнэ, die/ди артикльдерін пайдалану
3-тоқсан
Өнер
Музыкалық аспаптар
3.1.8.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты қысқа әңгімелерді түсіну;
3.2.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты адамдар мен нысандарды қарапайым сөздермен сипаттау;
3.2.5.1 дауыстап оқыған кезде таныс сөздер мен қысқа сөз тіркестерін анық айту;
3.2.7.1 жұптық, топтық және бүкіл сыныптық әңгімелер барысында пікір айтуда сөйлемдер, фразалар және сөздердің шектеулі санын қолдану;
3.2.8.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты қысқа, қарапайым оқиғалар мен әңгімелерді айтып беру;
3.3.1.1 қолдаумен қарапайым сөйлемдердегі таныс сөздердің шектеулі санын ажырату, анықтау және айту;
3.3.2.1 қолдаумен сабақтағы тапсырмаларды орындау барысында таныс нұсқауларды оқу және орындау;
3.5.10.1 manchmal/манхьмаль, oft/офт, immer/имэр, nie/ни -мезгіл және жиілік үстеулерін пайдалану, gut/гут, schlecht/шлехт сын-қимыл үстеулерін пайдалануды бастау
Біз сурет саламыз
3.1.1.1 сабақтағы кең ауқымды іс-әрекет түрлерін орындауға қажетті қысқаша нұсқауларды қолдау арқылы түсіну;

3.5.1.1 использовать существительные в единственном и множественном числе;
3.5.3.1 использовать прилагательные и притяжательные артикли при описании и сравнении предметов в рамках ограниченного круга общих и учебных тем;
3.5.9.1 использовать настоящее время (Präsens/прэзэнс) (основные повествовательные, отрицательные и вопросительные формы) для описания того, что им нравится, своих желаний и привычек, представления фактов, описания простых событий, запланированных в будущем;
3.5.12.1 использовать предлоги места и положения: hinter/хинтэр, zwischen/цвишэн, in/ин, unter/унтэр для описания местонахождения людей и предметов, использовать предлоги времени: an/ан, in/ин, um/ум для указания даты, дня недели и времени суток
Вокруг дома
3.1.4.1 понимать ограниченный диапазон коротких вопросов с поддержкой на общие и некоторые учебные темы;
3.2.2.1 задавать вопросы для выявления имеющегося опыта в рамках ограниченного круга общих и учебных тем;
3.3.3.1 читать со стандартной поддержкой короткие несложные художественные и научно-популярные тексты на ограниченный круг общих и учебных тем;
3.4.1.1 составлять, записывать и проверять со значительной поддержкой короткие предложения на ограниченный круг личных, общих и учебных тем;
3.4.4.1 писать с поддержкой короткие несложные предложения, оставляя пробелы между словами;
3.5.4.1 использовать артикли ein/айн, der/дэр, ein/айн, das/дас, eine/айнэ, die/ди для обозначения предметов в рамках ограниченного круга общих и учебных тем
3 четверть
Искусство
Музыкальные инструменты
3.1.8.1 понимать небольшие рассказы на ограниченное количество общих и учебных тем;
3.2.3.1 описывать людей и предметы простыми словами в рамках ограниченного круга общих и учебных тем;
3.2.5.1 отчетливо произносить знакомые слова, короткие фразы при чтении вслух;
3.2.7.1 использовать ограниченное количество слов, фраз и выражений при высказывании своего мнения при обсуждении в парах, группах и всем классом;
3.2.8.1 пересказывать короткие, несложные рассказы и события в рамках ограниченного круга общих и учебных тем;
3.3.1.1 распознавать, определять и произносить с поддержкой ограниченное количество знакомых слов в простых предложениях;
3.3.2.1 читать и выполнять с небольшой поддержкой знакомые инструкции при выполнении заданий на уроке;
3.5.10.1 использовать наречия времени и частоты: manchmal/манхьмал, oft/офт, immer/имэр, nie/ни начать использовать наречия образа действия gut/гут, schlecht/шлэхт
Мы рисуем
3.1.1.1 понимать короткие инструкции с поддержкой для выполнения более широкого круга видов деятельности на уроке;

4.1.2.1 қолдау арқылы жеке ақпаратты талап ететін сұрақтардың ауқымды шеңберін түсіну;
4.2.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты сұрақтарға жауап беру;
4.4.4.1 жеке ақпарат беру үшін логикалық бірізділікпен сөйлемдер жазу;
4.5.10.1 қашан? және қаншалықты жиі? сұрақтарына жауап беру үшін manchmal/манхьмаль, oft/офт, immer/имэр, nie/ни -мезгіл және жиілік үстеулерін пайдалану, gut/гут, schlecht/шлехт қарапайым сын-қимыл үстеулерін пайдалану;
4.5.14.1 denn/дэн жалғаулығымен бағыныңқы сөйлемдерді пайдалану
Балалар ойындары 2
4.2.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты сұрақтарға жауап беру;
4.3.2.1 шамалы қолдаумен қысқа қарапайым көркем және ғылыми-танымал мәтіндерді оқу және түсіну;
4.4.3.1 қолдаумен адамдарды, мекендерді және нысандарды суреттейтін қысқа сөйлемдерді жазу;
4.5.5.1 таныс тақырыптардың ауқымды шеңберіне сұрақ құрастыру барысында wer/вэр, was/вас, wo/во, wohin/вохин, wie/ви viele/филе, wie/ви alt/альт, wie/ви oft/офт сұрау сөздерін пайдалану;
4.5.8.1 таныс тақырыптардың ауқымды шеңберінде қысқа нұсқаулар құрастыру үшін бұйрық райды (болымды және болымсыз формалары) пайдалану
Олимпиада ойындары
4.1.4.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарына қатысты қысқа қалыпты сұрақтардың ауқымды шеңберін түсіну;
4.2.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты сұрақтарға жауап беру;
4.4.1.1 қолдаумен жеке, жалпы және оқу тақырыптарының шеңберіне қатысты сөйлемдерді құрастыру, жазу және тексеру;
4.4.4.1 жеке ақпарат беру үшін логикалық бірізділікпен сөйлемдер жазу;
4.5.5.1 таныс тақырыптардың ауқымды шеңберіне сұрақ құрастыру барысында wer/вэр, was/вас, wo/во, wohin/вохин, wie/ви viele/филе, wie/ви alt/альт, wie/ви oft/офт сұрау сөздерін пайдалану
Эзоп мысалдары 1
4.1.8.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқа әңгімелерді түсіну;
4.2.5.1 көптеген сөздерді, қысқа сөз тіркестерін және қарапайым сөйлемдерді анық айту;
4.3.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқа қарапайым мәтіндердегі ойларды анықтау;
4.5.10.1 қашан? және қаншалықты жиі? сұрақтарына жауап беру үшін manchmal/манхьмаль, oft/офт, immer/имэр, nie/ни -мезгіл және жиілік үстеулерін пайдалану, gut/гут, schlecht/шлехт қарапайым сын-қимыл үстеулерін пайдалану
Эзоп мысалдары 2
4.1.3.1 қолдау арқылы көптеген жалпы және оқу тақырыптарына қатысты қысқаша диалогтардың негізгі идеяларын түсіну;
4.1.8.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқа әңгімелерді түсіну;
4.2.8.1 ұнайтыны және ұнамайтыны туралы айту;

4.1.2.1 понимать более широкий круг личных вопросов с поддержкой;
4.2.4.1 отвечать на вопросы в рамках более широкого круга общих и учебных тем;
4.4.4.1 писать в логической последовательности предложения для предоставления личной информации;
4.5.10.1 использовать наречия времени и частоты: manchmal манхьмал, oft/офт, immer/имэр, nie/ни для ответа на вопрос Когда? и Как часто?, использовать простые наречия образа действия gut/гут, schlecht/шлэхт;
4.5.14.1 использовать придаточные предложения с союзом denn/дэн
Детские игры 2
4.2.4.1 отвечать на вопросы в рамках более широкого круга общих и учебных тем;
4.3.2.1 читать и понимать с некоторой поддержкой короткие несложные художественные и научно-популярные тексты;
4.4.3.1 писать с поддержкой короткие предложения, описывающие людей, места и предметы;
4.5.5.1 использовать вопросительные слова wer/вэр, was/вас, wo/во, wie viele/ви филе, wie viel/ви филь, wie oft/ви офт при составлении вопросов на более широкий круг знакомых тем;
4.5.8.1 использовать повелительное наклонение (утвердительные и отрицательные формы) для составления коротких инструкций на более широкий круг знакомых тем
Олимпийские игры
4.1.4.1 понимать более широкий круг коротких стандартных вопросов на общие и учебные темы с поддержкой;
4.2.4.1 отвечать на вопросы в рамках более широкого круга общих и учебных тем;
4.4.1.1 составлять, записывать и проверять с поддержкой предложения на ряд личных, общих и учебных тем;
4.4.4.1 писать в логической последовательности предложения для предоставления личной информации;
4.5.5.1 использовать вопросительные слова wer/вэр, was/вас, wo/во, wie viele/ви филе, wie viel/ви филь, wie oft/ви офт при составлении вопросов на более широкий круг знакомых тем
Эзоповы басни 1
4.1.8.1 понимать небольшие рассказы с поддержкой на более широкий круг общих и учебных тем;
4.2.5.1 отчетливо произносить большее количество слов, короткие фразы и простые предложения;
4.3.3.1 распознавать мнения в коротких несложных текстах на более широкий круг общих и учебных тем;
4.5.10.1 использовать наречия времени и частоты: manchmal/манхьмал, oft/офт, immer/имэр, nie/ни для ответа на вопрос Когда? и Как часто?, использовать простые наречия образа действия gut/гут, schlecht/шлэхт
Эзоповы басни 2
4.1.3.1 понимать основные идеи небольших диалогов с поддержкой на более широкий круг общих и учебных тем;
4.1.8.1 понимать небольшие рассказы с поддержкой на более широкий круг общих и учебных тем;
4.2.8.1 говорить о том, что нравится и что не нравится;

4.5.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты заттарды сипаттау және салыстыру барысындасында сын есімдер мен тәуелдік есімдіктерді пайдалану;
4.5.10.1 қашан? және қаншалықты жиі? сұрақтарына жауап беру үшін manchmal/манхьмаль, oft/офт, immer/имэр, nie/ни -мезгіл және жиілік үстеулерін пайдалану, gut/гут, schlecht/шлехт қарапайым сын-қимыл үстеулерін пайдалану
Аңыз бен мифтердегі құндылықтар
Фольклор 1
4.1.4.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарына қатысты қысқа қалыпты сұрақтардың ауқымды шеңберін түсіну;
4.2.2.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қазіргі және өткен тәжірибе туралы білу үшін сұрақтар қою;
4.4.7.1 өз бетімен жазба жұмыстарын орындаған кезде көптеген жиі кездесетін сөздерді дұрыс жазу
Фольклор 2
4.1.8.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқа әңгімелерді түсіну;
4.2.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты адамдар мен нысандарды қарапайым сипаттау, жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты өткен тәжірибені сипаттау;
4.2.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты сұрақтарға жауап беру;
4.4.1.1 қолдаумен жеке, жалпы және оқу тақырыптарының шеңберіне қатысты сөйлемдерді құрастыру, жазу және тексеру;
4.5.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты заттарды сипаттау және салыстыру барысындасында сын есімдер мен тәуелдік есімдіктерді пайдалану;
4.5.7.1 өзі жайлы жеке ақпарат беру және іс-әрекеттер мен оқиғаларды сипаттау үшін жіктеу есімдіктерін атау септігінде, mein/майн, dein/дайн тәуелдік есімдіктерін пайдалану
Адамдар және мекендер
4.1.5.1 бастапқы, ортаңғы және соңғы фонемаларды және олардың тіркесімін анықтау;
4.3.5.1 мәнмәтіндегі кеңестерді қолданып кең ауқымды жалпы және оқу тақырыптарына шеңберіндегі қысқа қалыпты мәтіндердің негізгі идеяларын түсіну;
4.4.2.1 жазба жұмыстарында шектеулі көлемін орындау барысында үздіксіз хатты пайдалану;
4.5.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты заттарды сипаттау және салыстыру барысындасында сын есімдер мен тәуелдік есімдіктерді пайдалану
Айдаһарлар және сиқырлы тіршілік иелері 1
4.4.7.1 өз бетімен жазба жұмыстарын орындаған кезде көптеген жиі кездесетін сөздерді дұрыс жазу;
4.5.1.1 жекеше және көпше түрдегі зат есімдерді, заттарды көрсету, сипаттау және белгілеу барысында -s тәуелдік форманcыy пайдалану;
4.5.13.1 сөздер мен фразаларды байланыстыру үшін und/унд, oder/одэр, aber/абэр жалғаулықтарын пайдалану
Айдаһарлар және сиқырлы тіршілік иелері 2
4.2.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты сұрақтарға жауап беру;

4.5.3.1 использовать прилагательные и притяжательные артикли при описании и сравнении предметов в рамках более широкого круга общих и учебных тем;
4.5.10.1 использовать наречия времени и частоты: manchmal/манхьмал, oft/офт, immer/имэр, nie/ни для ответа на вопрос Когда? и Как часто?, использовать простые наречия образа действия gut/гут, schlecht/шлэхт
Ценности в мифах и легендах
Фольклор 1
4.1.4.1 понимать более широкий круг коротких стандартных вопросов на общие и учебные темы с поддержкой;
4.2.2.1 задавать вопросы для выявления имеющегося и прошлого опыта в рамках более широкого круга общих и учебных тем;
4.4.7.1 правильно записывать большинство часто используемых слов при самостоятельной письменной работе
Фольклор 2
4.1.8.1 понимать небольшие рассказы с поддержкой на более широкий круг общих и учебных тем;
4.2.3.1 описывать людей и предметы простыми словами в рамках ограниченного круга общих и учебных тем; описывать прошлый опыт в рамках более широкого круга общих и некоторых учебных тем;
4.2.4.1 отвечать на вопросы в рамках более широкого круга общих и учебных тем;
4.4.1.1 составлять, записывать и проверять с поддержкой предложения на ряд личных, общих и учебных тем;
4.5.3.1 использовать прилагательные и притяжательные артикли при описании и сравнении предметов в рамках более широкого круга общих и учебных тем;
4.5.7.1 использовать личные местоимения в именительном падеже, использовать притяжательные местоимения mein/майн, dein/дайн для предоставления информации о себе и описания действий и событий
Люди и места
4.1.5.1 определять начальные, средние и конечные фонемы, а также их сочетания;
4.3.5.1 понимать основные идеи коротких стандартных текстов в рамках более широкого диапазона общих и учебных тем с помощью контекстных подсказок;
4.4.2.1 использовать непрерывное письмо при выполнении ограниченного диапазона письменных заданий;
4.5.3.1 использовать прилагательные и притяжательные артикли при описании и сравнении предметов в рамках более широкого круга общих и учебных тем
Драконы и волшебные существа 1
4.4.7.1 правильно записывать большинство часто используемых слов при самостоятельной письменной работе;
4.5.1.1 использовать существительные в единственном и множественном числе, притяжательную форму -s при указании, описании и обозначении предметов;
4.5.13.1 использовать союзы und/унд, oder/одэр, aber/абэр для соединения слов и фраз
Драконы и волшебные существа 2
4.2.4.1 отвечать на вопросы в рамках более широкого круга общих и учебных тем;

4.2.6.1 кең ауқымды тақырыптар аясындағы қарапайым диалогтарда репликамен алмасу;
4.3.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқа қарапайым мәтіндердегі ойларды анықтау;
4.4.3.1 қолдаумен адамдарды, мекендерді және нысандарды суреттейтін қысқа сөйлемдерді жазу;
4.5.10.1 қашан? және қаншалықты жиі? сұрақтарына жауап беру үшін manchmal/манхьмаль, oft/офт, immer/имэр, nie/ни -мезгіл және жиілік үстеулерін пайдалану, gut/гут, schlecht/шлехт қарапайым сын-қимыл үстеулерін пайдалану
2-тоқсан
Мәдени мұра
Қазыналаркартасы 1
4.2.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты адамдар мен нысандарды қарапайым сипаттау, жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты өткен тәжірибені сипаттау;
4.2.6.1 кең ауқымды тақырыптар аясындағы қарапайым диалогтарда репликамен алмасу;
4.3.4.1 қолдаумен классификацияға сәйкес мектеп кітапханасындағы немесе сыныптағы кітаптарды, жұмыс парақтарын және басқа да баспа материалдарын табу;
4.5.1.1 жекеше және көпше түрдегі зат есімдерді, заттарды көрсету, сипаттау және белгілеу барысында -s тәуелдік форманcыy пайдалану;
4.5.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты заттарды белгілеу үшін артикльдерді пайдалану;
4.5.8.1 таныс тақырыптардың ауқымды шеңберінде қысқа нұсқаулар құрастыру үшін бұйрық райды (болымды және болымсыз формалары) пайдалану
Қазыналар картасы 2
4.1.3.1 қолдау арқылы көптеген жалпы және оқу тақырыптарына қатысты қысқаша диалогтардың негізгі идеяларын түсіну;
4.2.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты сұрақтарға жауап беру;
4.4.1.1 қолдаумен жеке, жалпы және оқу тақырыптарының шеңберіне қатысты сөйлемдерді құрастыру, жазу және тексеру;
4.5.8.1 таныс тақырыптардың ауқымды шеңберінде қысқа нұсқаулар құрастыру үшін бұйрық райды (болымды және болымсыз формалары) пайдалану;
4.5.12.1 адамдар мен заттардың орны мен бағытын сипаттау үшін in/ин, auf/ауф, hinter/хинтэр, links/линкс, rechts/рэхтс орналасау көмекші сөздерін пайдалану, in/ин, an/ан, vor/фор, nach/нах уақыт көмекші сөздерін қолдану, пайдаланылушы затты белгілеу үшін mit/мит, ohne/онэ және алушыны көрсету үшін für/фюр -ді қолдану
Қазына іздеу барысында 1
4.3.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқа қарапайым мәтіндердегі ойларды анықтау;
4.4.1.1 қолдаумен жеке, жалпы және оқу тақырыптарының шеңберіне қатысты сөйлемдерді құрастыру, жазу және тексеру;
4.5.2.1 1-ден 100-ге дейінгі есептік сан есімдерді, сонымен қатар 1-ден 10-ға дейінгі реттік сан есімдерді қолдану
Қазына іздеу барысында 2

4.2.6.1 обмениваться репликами в небольших диалогах на более широкий круг тем;
4.3.3.1 распознавать мнения в коротких несложных текстах на более широкий круг общих и учебных тем;
4.4.3.1 писать с поддержкой короткие предложения, описывающие людей, места и предметы;
4.5.10.1 использовать наречия времени и частоты: manchmal/манхьмал, oft/офт, immer/имэр, nie/ни для ответа на вопрос Когда? и Как часто?, использовать простые наречия образа действия
2 четверть
Культурное наследие
Карта сокровищ 1
4.2.3.1 описывать людей и предметы простыми словами в рамках ограниченного круга общих и учебных тем, описывать прошлый опыт в рамках более широкого круга общих и некоторых учебных тем;
4.2.6.1 обмениваться репликами в небольших диалогах на более широкий круг тем;
4.3.4.1 находить с поддержкой книги, рабочие листы и другие печатные материалы в классе или школьной библиотеке согласно классификации;
4.5.1.1 использовать существительные в единственном и множественном числе, притяжательную форму -s при указании, описании и обозначении предметов;
4.5.4.1 использовать артикли для обозначения предметов в рамках более широкого круга общих и учебных тем;
4.5.8.1 использовать повелительное наклонение (утвердительные и отрицательные формы) для составления коротких инструкций на более широкий круг знакомых тем
Карта сокровищ 2
4.1.3.1 понимать основные идеи небольших диалогов с поддержкой на более широкий круг общих и учебных тем;
4.2.4.1 отвечать на вопросы в рамках более широкого круга общих и учебных тем;
4.4.1.1 составлять, записывать и проверять с поддержкой предложения на ряд личных, общих и учебных тем;
4.5.8.1 использовать повелительное наклонение (утвердительные и отрицательные формы) для составления коротких инструкций на более широкий круг знакомых тем;
4.5.12.1 использовать предлоги места, положения и направления: in/ин, auf/ауф, hinter/хинтер, links/линкс, rechts/рэхтс, использовать предлоги времени: in/ин, an/ан, vor/фор, nach/нах, использовать mit/мит, ohne/онэ для обозначения используемого средства и für/фюр для указания получателя
В поисках сокровищ 1
4.3.3.1 распознавать мнения в коротких несложных текстах на более широкий круг общих и учебных тем;
4.4.1.1 составлять, записывать и проверять с поддержкой предложения на ряд личных, общих и учебных тем;
4.5.2.1 использовать количественные числительные от 1 до 100, а также порядковые числительные от 1 до 10
В поисках сокровищ 2

4.1.4.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарына қатысты қысқа қалыпты сұрақтардың ауқымды шеңберін түсіну;
4.2.5.1 көптеген сөздерді, қысқа сөз тіркестерін және қарапайым сөйлемдерді анық айту;
4.4.2.1 жазба жұмыстарында шектеулі көлемін орындау барысында үздіксіз хатты пайдалану;
4.5.5.1 таныс тақырыптардың ауқымды шеңберіне сұрақ құрастыру барысында wer/вэр, was/вас, wo/во, wohin/вохин, wie/ви, viele/филе, wie/ви, alt/альт, wie/ви, oft/офт сұрау сөздерін пайдалану
Біздің ғаламшардың қазыналары 1
4.1.3.1 қолдау арқылы көптеген жалпы және оқу тақырыптарына қатысты қысқаша диалогтардың негізгі идеяларын түсіну;
4.2.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты адамдар мен нысандарды қарапайым сипаттау, жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты өткен тәжірибені сипаттау;
4.3.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқа қарапайым мәтіндердегі ойларды анықтау;
4.4.4.1 жеке ақпарат беру үшін логикалық бірізділікпен сөйлемдер жазу
Біздің ғаламшардың қазыналары 2
4.1.8.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқа әңгімелерді түсіну;
4.2.6.1 кең ауқымды тақырыптар аясындағы қарапайым диалогтарда репликамен алмасу;
4.2.8.1 ұнайтыны және ұнамайтыны туралы айту;
4.3.5.1 мәнмәтіндегі кеңестерді қолданып кең ауқымды жалпы және оқу тақырыптарына шеңберіндегі қысқа қалыпты мәтіндердің негізгі идеяларын түсіну
Мамандықтар әлемі және қарым-қатынас түрлері
Ым-ишара тілі
4.1.1.1 сабақтағы іс-әрекет түрлерін орындау бойынша нұсқаулардың кең ауқымын түсіну;
4.2.1.1 жалпы тақырыптардың ауқымды шеңберіне қатысты өзі туралы қарапайым сөйлемдер құрастыру;
4.3.1.1 қолдаумен мәтіндегі көптеген сөздерді ажырату, анықтау және айту;
4.4.2.1 жазба жұмыстарында шектеулі көлемін орындау барысында үздіксіз хатты пайдалану;
4.5.1.1 жекеше және көпше түрдегі зат есімдерді, заттарды көрсету, сипаттау және белгілеу барысында -s тәуелдік форманcыy пайдалану;
4.5.6.1 қысқа баяндамаларда, сұрақтар мен жауаптар бергенде diеse/дизэ, dieses/дизэс, diеser/дизэр сілтеу есімдіктерін және объектілік септіктерде жіктеу есімдіктерін пайдалану
Қарым-қатынас әлемі
4.1.1.1 сабақтағы іс-әрекет түрлерін орындау бойынша нұсқаулардың кең ауқымын түсіну;
4.1.3.1 қолдау арқылы көптеген жалпы және оқу тақырыптарына қатысты қысқаша диалогтардың негізгі идеяларын түсіну;
4.2.1.1 жалпы тақырыптардың ауқымды шеңберіне қатысты өзі туралы қарапайым сөйлемдер құрастыру;
4.3.1.1 қолдаумен мәтіндегі көптеген сөздерді ажырату, анықтау және айту;

4.1.4.1 понимать более широкий круг коротких стандартных вопросов на общие и учебные темы с поддержкой;
4.2.5.1 отчетливо произносить большее количество слов, короткие фразы и простые предложения;
4.4.2.1 использовать непрерывное письмо при выполнении ограниченного диапазона письменных заданий;
4.5.5.1 использовать вопросительные местоимения wer/вэр, was/вас, wo/во, wie viele/ви филе, wie viel/ви филь, wie oft/ви офт при составлении вопросов на более широкий круг знакомых тем
Сокровища нашей планеты 1
4.1.3.1 понимать основные идеи небольших диалогов с поддержкой на более широкий круг общих и учебных тем;
4.2.3.1 описывать людей и предметы простыми словами в рамках ограниченного круга общих и учебных тем, описывать прошлый опыт в рамках более широкого круга общих и некоторых учебных тем;
4.3.3.1 распознавать мнения в коротких несложных текстах на более широкий круг общих и учебных тем;
4.4.4.1 писать в логической последовательности предложения для предоставления личной информации
Сокровища нашей планеты 2
4.1.8.1 понимать небольшие рассказы с поддержкой на более широкий круг общих и учебных тем;
4.2.6.1 обмениваться репликами в небольших диалогах на более широкий круг тем;
4.2.8.1 говорить о том, что нравится и что не нравится;
4.3.5.1 понимать основные идеи коротких стандартных текстов в рамках более широкого диапазона общих и учебных тем с помощью контекстных подсказок
Мир профессий и способы коммуникации
Язык жестов
4.1.1.1 понимать более широкий диапазон инструкций по выполнению видов деятельности на уроке;
4.2.1.1 составлять простые высказывания о себе в рамках более широкого круга общих и учебных тем;
4.3.1.1 распознать, определять и произносить с поддержкой большее количество слов в тексте;
4.4.2.1 использовать непрерывное письмо при выполнении ограниченного диапазона письменных заданий;
4.5.1.1 использовать существительные в единственном и множественном числе, притяжательную форму -s при указании, описании и обозначении предметов;
4.5.6.1 использовать указательные местоимения diеse/дизэ, dieses/дизес, diеser/дизэр и личные местоимения в объектном падеже в коротких высказываниях, вопросах и ответах
Мир коммуникации
4.1.1.1 понимать более широкий диапазон инструкций по выполнению видов деятельности на уроке;
4.1.3.1 понимать основные идеи небольших диалогов с поддержкой на более широкий круг общих и учебных тем;
4.2.1.1 составлять простые высказывания о себе в рамках более широкого круга общих и учебных тем;
4.3.1.1 распознать, определять и произносить с поддержкой большее количество слов в тексте;

4.4.6.1 өз бетімен жазба жұмыстарын орындаған кезде есімдерді, мекендердің атауын және қысқа сөйлемдерді жазғанда бас әріптер мен кіші әріптерді дұрыс қолдану
Технологиялар
4.1.2.1 қолдау арқылы жеке ақпаратты талап ететін сұрақтардың ауқымды шеңберін түсіну;
4.2.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты адамдар мен нысандарды қарапайым сипаттау, жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты өткен тәжірибені сипаттау;
4.4.4.1 жеке ақпарат беру үшін логикалық бірізділікпен сөйлемдер жазу;
4.5.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты заттарды сипаттау және салыстыру барысындасында сын есімдер мен тәуелдік есімдіктерді пайдалану
3-тоқсан
Табиғат құбылыстары
Ауа райы 1
4.1.9.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты ауызша айтылған сөздерді түсіну;
4.2.1.1 жалпы тақырыптардың ауқымды шеңберіне қатысты өзі туралы қарапайым сөйлемдер құрастыру;
4.3.5.1 мәнмәтіндегі кеңестерді қолданып кең ауқымды жалпы және оқу тақырыптарына шеңберіндегі қысқа қалыпты мәтіндердің негізгі идеяларын түсіну;
4.4.5.1 аздаған қолдаумен негізгі шылауларды қолдана отырып сөйлемдерді байланыстыру;
4.4.7.1 өз бетімен жазба жұмыстарын орындаған кезде көптеген жиі кездесетін сөздерді дұрыс жазу;
4.5.13.1 сөздер мен фразаларды байланыстыру үшін und/унд, oder/одэр, aber/абэр жалғаулықтарын пайдалану
Ауа райы 2
4.1.4.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарына қатысты қысқа қалыпты сұрақтардың ауқымды шеңберін түсіну;
4.2.2.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қазіргі және өткен тәжірибе туралы білу үшін сұрақтар қою;
4.2.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты сұрақтарға жауап беру;
4.2.7.1 жұптық, топтық және бүкіл сыныптық әңгімелер барысында сөйлемдер, фразалар және сөздердің кең ауқымын қолдану;
4.3.6.1 аз қолдаумен жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқа қарапайым мәтіндердегі негізгі ақпаратты және егжей-тегжейді түсіну;
4.4.7.1 өз бетімен жазба жұмыстарын орындаған кезде көптеген жиі кездесетін сөздерді дұрыс жазу;
4.4.8.1 өз бетімен жазба жұмыстарын орындаған кезде сөйлемдердің соңына нүктені және сұрақ белгісін орынды қолдану
Сарқырамалар
4.1.3.1 қолдау арқылы көптеген жалпы және оқу тақырыптарына қатысты қысқаша диалогтардың негізгі идеяларын түсіну;
4.1.6.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқаша диалогтардағы немесе мәтін үзінділеріндегі кейбір нақты ақпаратты түсіну;
4.1.7.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқаша диалогтердің мазмұнын және мағынасын болжауда мәнмәтіндік көмекті қолдану;

4.4.6.1 правильно использовать прописные и строчные буквы при написании имен, названий мест и коротких предложений при самостоятельной письменной работе
Технологии
4.1.2.1 понимать более широкий круг личных вопросов с поддержкой;
4.2.3.1 описывать людей и предметы простыми словами в рамках ограниченного круга общих и учебных тем, описывать прошлый опыт в рамках более широкого круга общих и некоторых учебных тем;
4.4.4.1 писать в логической последовательности предложения для предоставления личной информации;
4.5.3.1 использовать прилагательные и притяжательные артикли при описании и сравнении предметов в рамках более широкого круга общих и учебных тем
3 четверть
Природные явления
Погода 1
4.1.9.1 распознавать продиктованные слова в рамках ограниченного круга общих и учебных тем;
4.2.1.1 составлять простые высказывания о себе в рамках более широкого круга общих и учебных тем;
4.3.5.1 понимать основные идеи коротких стандартных текстов в рамках более широкого диапазона общих и учебных тем с помощью контекстных подсказок;
4.4.5.1 соединять предложения с помощью основных союзов с некоторой поддержкой;
4.4.7.1 правильно записывать большинство часто используемых слов при самостоятельной письменной работе;
4.5.13.1 использовать союзы und/унд, oder/одэр, aber/абэр для соединения слов и фраз
Погода 2
4.1.4.1 понимать более широкий круг коротких стандартных вопросов на общие и учебные темы с поддержкой;
4.2.2.1 задавать вопросы для выявления имеющегося и прошлого опыта в рамках более широкого круга общих и учебных тем;
4.2.4.1 отвечать на вопросы в рамках более широкого круга общих и учебных тем;
4.2.7.1 использовать большее количество слов, фраз и предложений при обсуждении в парах, группах и всем классом;
4.3.6.1 понимать с некоторой поддержкой фактическую информацию и детали в коротких несложных текстах на более широкий круг общих и учебных тем;
4.4.7.1 правильно записывать большинство часто используемых слов при самостоятельной письменной работе;
4.4.8.1 правильно ставить точку и вопросительный знак в предложениях при самостоятельной письменной работе
Водопады
4.1.3.1 понимать основные идеи небольших диалогов с поддержкой на более широкий круг общих и учебных тем;
4.1.6.1 понимать некоторую фактическую информацию с поддержкой в небольших отрывках текста или диалогах на более широкий круг общих и учебных тем;
4.1.7.1 использовать контекстные подсказки для прогнозирования содержания и смысла небольших диалогов с поддержкой на более широкий круг общих и учебных тем;

4.2.6.1 кең ауқымды тақырыптар аясындағы қарапайым диалогтарда репликамен алмасу;
4.3.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқа қарапайым мәтіндердегі ойларды анықтау;
4.3.5.1 мәнмәтіндегі кеңестерді қолданып кең ауқымды жалпы және оқу тақырыптарына шеңберіндегі қысқа қалыпты мәтіндердің негізгі идеяларын түсіну;
4.4.2.1 жазба жұмыстарында шектеулі көлемін орындау барысында үздіксіз хатты пайдалану
Қыстың тосын сыйлары
4.3.6.1 аз қолдаумен жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқа қарапайым мәтіндердегі негізгі ақпаратты және егжей-тегжейді түсіну;
4.5.11.1 нақты іс-әрекетті орындай алу біліктілігін білдіру үшін können/кҰнен модальді етістігін пайдалану;
4.5.12.1 адамдар мен заттардың орны мен бағытын сипаттау үшін in/ин, auf/ауф, hinter/хинтэр, links/линкс, rechts/рэхтс орналасау көмекші сөздерін пайдалану, in/ин, an/ан, vor/фор, nach/нах уақыт көмекші сөздерін қолдану, пайдаланылушы затты белгілеу үшін mit/мит, ohne/онэ және алушыны көрсету үшін für/фюр -ді қолдану;
4.5.13.1 сөздер мен фразаларды байланыстыру үшін und/унд, oder/одэр, aber/абэр жалғаулықтарын пайдалану
Тәні саудың жаны сау!
Денсаулық 1
4.2.5.1 көптеген сөздерді, қысқа сөз тіркестерін және қарапайым сөйлемдерді анық айту;
4.4.7.1 өз бетімен жазба жұмыстарын орындаған кезде көптеген жиі кездесетін сөздерді дұрыс жазу;
4.5.9.1 оқиғаларды, сезімдерді және іс-әрекеттерді сипаттау үшін өткен шақ формаларын қолдануды жалғастыру, өздері жайлы ақпарат беріп, нені қалайтынын, ұнататынын, әдеттерін сипаттап және фактілер туралы, болашаққа жоспарланған оқиғалар туралы сөйлесу үшін осы шақты пайдалану;
4.5.10.1 қашан? және қаншалықты жиі? сұрақтарына жауап беру үшін manchmal/манхьмаль, oft/офт, immer/имэр, nie/ни -мезгіл және жиілік үстеулерін пайдалану, gut/гут, schlecht/шлехт қарапайым сын-қимыл үстеулерін пайдалану
Денсаулық 2
4.1.10.1 білім алушы ана тіліндегі сөздерге ұқсас сөздерді ажыратады;
4.2.6.1 кең ауқымды тақырыптар аясындағы қарапайым диалогтарда репликамен алмасу;
4.4.2.1 жазба жұмыстарында шектеулі көлемін орындау барысында үздіксіз хатты пайдалану;
4.4.7.1 өз бетімен жазба жұмыстарын орындаған кезде көптеген жиі кездесетін сөздерді дұрыс жазу;
4.5.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты заттарды сипаттау және салыстыру барысындасында сын есімдер мен тәуелдік есімдіктерді пайдалану
Жануарларға қамқор болайық 1
4.2.7.1 жұптық, топтық және бүкіл сыныптық әңгімелер барысында сөйлемдер, фразалар және сөздердің кең ауқымын қолдану;
4.4.1.1 қолдаумен жеке, жалпы және оқу тақырыптарының шеңберіне қатысты сөйлемдерді құрастыру, жазу және тексеру;

4.2.6.1 обмениваться репликами в небольших диалогах на более широкий круг тем;
4.3.3.1 распознавать мнения в коротких несложных текстах на более широкий круг общих и учебных тем;
4.3.5.1 понимать основные идеи коротких стандартных текстов в рамках более широкого диапазона общих и учебных тем с помощью контекстных подсказок;
4.4.2.1 использовать непрерывное письмо при выполнении ограниченного диапазона письменных заданий
Сюрпризы зимы
4.3.6.1 понимать с некоторой поддержкой фактическую информацию и детали в коротких несложных текстах на более широкий круг общих и учебных тем;
4.5.11.1 использовать модальный глагол können/кҰнэн для выражения умения выполнять определенные действия;
4.5.12.1 использовать предлоги места, положения и направления: in/ин, auf/ауф, hinter/хинтер, links/линкс, rechts/рэхтс, использовать предлоги времени: in/ин, an/ан, vor/фор, nach/нах, использовать mit/мит, ohne/онэ для обозначения используемого средства и für/фюр для указания получателя;
4.5.13.1 использовать союзы und/унд, oder/одэр, aber/абэр для соединения слов и фраз
В здоровом теле – здоровый дух!
Здоровье 1
4.2.5.1 отчетливо произносить большее количество слов, короткие фразы и простые предложения;
4.4.7.1 правильно записывать большинство часто используемых слов при самостоятельной письменной работе;
4.5.9.1 использовать формы настоящего времени для предоставления информации о себе и описания того, что им нравится, своих желаний и привычек, представления фактов и событий, запланированных в будущем, продолжать использовать формы прошедшего времени для описания действий, чувств, а также событий;
4.5.10.1 использовать наречия времени и частоты: manchmal/манхьмал, oft/офт, immer/имэр, nie/ни для ответа на вопрос Когда? и Как часто?, использовать простые наречия образа действия, gut/гут, schlecht/шлэхт
Здоровье 2
4.1.10.1 1 распознавать слова схожие со словами в родном языке обучающихся;
4.2.6.1 обмениваться репликами в небольших диалогах на более широкий круг тем;
4.4.2.1 использовать непрерывное письмо при выполнении ограниченного диапазона письменных заданий;
4.4.7.1 правильно записывать большинство часто используемых слов при самостоятельной письменной работе;
4.5.3.1 использовать прилагательные и притяжательные местоимения при описании и сравнении предметов в рамках более широкого круга общих и учебных тем
Берегите животных 1
4.2.7.1 использовать большее количество слов, фраз и предложений при обсуждении в парах, группах и всем классом;
4.4.1.1 составлять, записывать и проверять с поддержкой предложения на ряд личных, общих и учебных тем;

4.1.8.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқа әңгімелерді түсіну;
4.3.2.1 шамалы қолдаумен қысқа қарапайым көркем және ғылыми-танымал мәтіндерді оқу және түсіну;
4.3.4.1 қолдаумен классификацияға сәйкес мектеп кітапханасындағы немесе сыныптағы кітаптарды, жұмыс парақтарын және басқа да баспа материалдарын табу;
4.3.6.1 аз қолдаумен жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты қысқа қарапайым мәтіндердегі негізгі ақпаратты және егжей-тегжейді түсіну;
4.4.5.1 аздаған қолдаумен негізгі шылауларды қолдана отырып сөйлемдерді байланыстыру;
4.5.11.1 нақты іс-әрекетті орындай алу біліктілігін білдіру үшін können/кҰнен модальді етістігін пайдалану
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 26 шілдедегі
№ 334 бұйрығына
6-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
191-2-қосымша
Бастауыш білім беру деңгейінің 1-4-сыныптарына арналған "Француз тілі" оқу пәнінен жаңартылған мазмұндағы Үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Білім берудің барлық деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 604 бұйрығымен бекітілген Бастауыш білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17669 тіркелген). "Француз тілі" оқу пәнінен
2. "Француз тілі" оқу пәні бойынша оқу бағдарламасы:
1) білім алушыларда талдау, бағалау және шығармашылық ойлауды қалыптастыратын әртүрлі тапсырмаларды орындау;
2) ауызша және жазбаша түрдегі дереккөздердің сан алуан түрі;
3) ынталандыратын және қызықты пәндік мазмұн арқылы білім алушылардың француз тілінен А1 деңгейіне жету мақсатын көздейді.
3. Бастауыш сыныптардағы оқу бағдарламасының мазмұны білім алушыларды француз тілін күнделікті өмірде пайдалануға үйретуге, сонымен қатар француз тілін одан әрі үйрену үшін қажетті тұрақты негіз қалауға бағытталған. Бастауыш мектептің "Француз тілі" оқу пәні бағдарламасы білім алушылардың сөйлеу дағдыларын дамытуға, олардың қызығушылығын және өзіне деген сенімділігін нығайтып, француз тілін оқуға деген оң көзқарасын қалыптастыруға бағытталған.
4. Жеке тұлғалық қасиеттердің кең ауқымды дағдыларымен бірлесе дамытылуы білім алушыларға қазақстандық патриотизм мен азаматтық жауапкершілік, құрмет, ынтымақтастық, еңбек пен шығармашылық, ашықтық, өмір бойы білім алу сияқты білім берудің негізгі құндылықтарын бойына сіңіруіне көмектеседі. Бұл құндылықтар білім алушының күнделікті іс-әрекеті мен мінез-құлқын ынталандыратын тұрақты тұлғалық бағдар болып табылады.

4.1.8.1 понимать небольшие рассказы с поддержкой на более широкий круг общих и учебных тем;
4.3.2.1 читать и понимать с некоторой поддержкой короткие несложные художественные и научно-популярные тексты;
4.3.4.1 находить с поддержкой книги, рабочие листы и другие печатные материалы в классе или школьной библиотеке согласно классификации;
4.3.6.1 понимать с некоторой поддержкой фактическую информацию и детали в коротких несложных текстах на более широкий круг общих и учебных тем;
4.4.5.1 соединять предложения с помощью основных союзов с некоторой поддержкой;
4.5.11.1 использовать модальный глагол können /кҰнэн для выражения умения выполнять определенные действия
Приложение 6
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 26 июля 2019 года № 334
Приложение 191-2
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по учебному предмету "Французский язык" для 1-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа по учебному предмету "Французский язык" разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом начального образования, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 604 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования всех уровней образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 17669).
2. Учебная программа по учебному предмету "Французский язык" нацелена на достижение обучающимися уровня владения языка A1 с помощью:
1) разнообразных заданий, способствующих анализу, оценке и развитию творческого мышления обучающихся;
2) различных устных и письменных источников;
3) интересного и мотивирующего предметного содержания.
3. Содержание программы начальной школы направлено на развитие умения обучающихся использовать французский язык в повседневном общении и на создание прочной основы для дальнейшего обучения. Программа начальной школы по учебному предмету "Французский язык" направлена на развитие языковых навыков обучающихся, повышение их интереса и уверенности в себе, а также на формирование положительного отношения к изучению французского языка.
4. Развитие личностных качеств в органическом единстве с навыками широкого спектра являются основой для привития обучающимся базовых ценностей образования: "казахстанский патриотизм и гражданская ответственность", "уважение", "сотрудничество", "труд и творчество", "открытость", "образование в течение всей жизни". Эти ценности призваны стать устойчивыми личностными ориентирами обучающегося, мотивирующими его поведение и повседневную деятельность.

2-тарау. "Француз тілі" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
5. Сыныптар бойынша жылдық оқу жүктемесі:
1) 1-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында – 66 сағат;
2) 2-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында – 68 сағат;
3) 3-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында – 68 сағат;
4) 4-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында – 68 сағатты құрайды.
6. 1-сыныпқа арналған "Француз тілі" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) тыңдалым (compréhension orale/конпреасьон ораль): сабақтағы бірқатар іс-әрекет түрлерін орындау бойынша баяу және анық айтылған қысқа қарапайым нұсқауларды, жалпы жеке сұрақтарды, жалпыға мәлім есімдер мен елді-мекен атауларын тыңдау, жалпы және оқу лексикасының кейбір сөздерінің (айтылуы), "Бұл не?" түріндегі қысқа негізгі сұрақтар, фонемалар мен олардың тіркестерінің, әліпби әріптерінің дыбысталуы;
2) айтылым (production orale/продюксион ораль): сабақта адамдар, заттар және іс-әрекет түрлері туралы бірінші жақтан қарапайым сөйлем құрастырады, сабақтағы қарапайым әңгімелесу барысында адамдар, заттар және іс-әрекет түрлері туралы сұрақтар қояды, таныс сөздер мен фразаларды анық айтады, өзге адамдармен қарапайым әңгімелесу барысында өздерін таныстыра алады және сұрақтар қоя біледі;
3) оқылым (compréhension écrite/конпреасьон экрит): әліпбидің әріптерін дыбыстайды және атайды, есімдер мен жер-су атауларындағы бас әріптерді таниды кейбір көзге таныс сөздерді таниды, сөздерді әліпбилік ретпен орналастыру үшін әріптерді (бірінші әріп бойынша) қолданады;
4) француз тілін қолдану (utilisation du français/ютилизасьон дю франсэ): жекеше және көпше түрдегі зат есімдерді қолданады, адамдар мен елді-мекендер туралы айтады, 1-ден 20-ға дейінгі есептік сандар, адамдар мен заттарды сипаттау үшін дара сын есімдерді, заттың орналасуын көрсету үшін sur/сюр, sous/су, dans/дан көмекші сөздерінің қолданылуы, қарапайым сұрақтарды құрастыру кезінде qui’est-ce que c’est/кэс кҰ сэ?, qui est-ce, où est/ки эс? у э? сұрау есімдіктерін, заттарды көрсету үшін ce/сҰ, cet/сэ, cette/сэт, ces/сэ сілтеу есімдіктерін, c’est/сэ, ce sont/сҰ құрылымдарын, өзі туралы негізгі ақпаратты беру үшін жіктеу есімдіктерін қолдану, қарапайым командаларды немесе нұсқаулықтарды құрастыру үшін бұйрық райды Lisez/Лизэ, ouvrez/уврэ, fermez/фэрмэ (болымды түрде) қолданады, өзі туралы негізгі ақпаратты беру үшін осы шақты (Présent/Прэзан) (болымды, болымсыз және сұраулы формаларын) қолданады.
7. 2-сыныпқа арналған (Contene de base/Көнтэнэ дэ басэ) базалық мазмұн:

Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Французский язык"
5. Объем учебной нагрузки по учебному предмету составляет:
1) в 1 классе – 2 часа в неделю, 66 часов в год;
2) в 2 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в год;
3) в 3 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в год;
4) в 4 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в год.
6. Базовое содержание учебного предмета "Французский язык" для 1 класса:
1) слушание (compréhension orale/конпреасьон ораль): прослушивают медленно и отчетливо произносимые короткие простые инструкции по выполнению ряда видов деятельности на уроке, медленно и отчетливо произносимые общие личные вопросы, общеизвестные имена и названия мест, произношение некоторых слов из общей и учебной лексики, короткие основные вопросы типа "Что это?", звучание фонем и их сочетаний, буквы алфавита;
2) говорение (production orale/продюксион ораль): составляют простые высказывания от первого лица о людях, предметах и видах деятельности на уроке, задают вопросы о людях, предметах и видах деятельности на уроке в ходе несложной беседы, отчетливо произносят знакомые слова и фразы, умеют представляться и задавать вопросы в несложных беседах с другими людьми;
3) чтение (compréhension écrite/конпреасьон экрит): произносят и называют буквы алфавита, распознают прописные буквы в именах и названиях мест, узнают некоторые знакомые зрительно узнаваемые слова, используют алфавит для расположения слов в алфавитном порядке (по первой букве);
4) использование французского языка (utilisation du français/ютилизасьон дю франсэ): используют существительные в единственном и во множественном числе, рассказывают о людях и местах, количественные числительные – считают от 1 до 20, используют простые прилагательные для описания людей и предметов, предлоги sur/сюр, sous/су, dans/дан) для указания того, что и где находится, используют вопросительные местоимения qui’est-ce que c’est/кэс кҰ сэ?, qui est-ce, où est/ки эс? у э? при составлении простых вопросов, указательные местоимения ce/сҰ, cet/сэ, cette/сэт, ces/сэ для указания на предметы, конструкцию c’est/сэ, ce sont/сҰ сон для указания предметов, используют личные местоимения для представления основной информации о себе, используют простое повелительное наклонение (утвердительное) при составлении простых команд или инструкций Lisez/Лизэ, ouvrez/уврэ, fermez/фэрмэ, используют простое настоящее время (Présent/Прэзан) (утвердительные, отрицательные и вопросительные формы) для представления основной информации о себе.
7. Базовое содержание (Contene de base/Көнтэнэ дэ басэ) для 2 класса:

1) тыңдалым (compréhension orale/конпреасьон ораль): қолдау арқылы сабақта берілетін тапсырмаларды орындау үшін бірнеше қысқа қарапайым нұсқаулықтарды, жалпы жеке сұрақтардың кең ауқымын, таныс тақырыптарға шағын диалогтарда қолданылатын негізгі фразаларды тыңдайды, түс пен сан сынды аспектілерді анықтауға бағытталған қысқа қарапайым сұрақтар, сөздерде жетіспейтін фонемаларды табады, таныс тақырыптарға шағын диалогтардың нақты ақпаратын анықтайды, шағын диалогтардың мазмұнын болжау үшін контексттік кеңестерді қолданады, таныс тақырыптарға шағын әңгімелерді тыңдайды;
2) айтылым (production orale/продюксион ораль): таныс тақырыптарға өзі, өзге адамдар мен заттар туралы, сонымен қатар, сабақта орындалатын іс-әрекет туралы сөйлем құрастырады, сабақта орындалатын іс-әрекет түрлері мен таныс тақырыптар бойынша ақпарат іздеуге бағытталған және базалық қажеттіліктерге қатысты сұрақтар қою, сабақта орындалатын іс-әрекет түрлері мен қызметтерді, заттарды сипаттау барысында ортақ сөздердің, фразалардың және қысқа сөйлемдердің шектеулі ауқымын қолданады, қолдау арқылы қарапайым сұрақтарға жауап береді, тақырыптардың шектеулі шеңберіне өзге адамдармен шағын диалогтарда жеке ақпараттар мен нақты мәліметтерді беру арқылы қысқа жауаптар береді және репликалармен алмасады, таныс күрделі сөздердегі екпіндерді дұрыс қояды, өзгелерге қарапайым нұсқаулар құрастырады;
3) оқылым (compréhension écrite/конпреасьон экрит): жиі қолданылатын дыбыстар мен әріптердің үйлесімін анықтайды, есте сақтайды және айтады, елеулі қолдау арқылы таныс тақырыптар шеңберінде дара сөздерді, фразаларды және сөйлемдерді оқиды, контексттік ойды пайдалану арқылы таныс тақырыптарға қарапайым сөйлемдердің негізгі идеяларын анықтайды, елеулі визуалды қолдау арқылы таныс тақырыптарға күрделі емес мәтіндердегі нақты ақпаратты түсінеді;
4) жазылым (production écrite/продюксион экрит): жекелеген фразалар түрінде сұрақтарға қысқа жауап жазады, жиі қолданылатын сөздерді жазады, адамдар, орындар мен заттарды анықтау үшін қысқа фразалар құрастырады, таныс, жиі қолданылатын сөздердегі бас және жол әріптерін дұрыс жазады, мұғалім жетекшілігімен жазба жұмыстарын орындау барысында қысқа сөйлемдер соңында нүкте қояды;
5) француз тілін қолдану (utilisation du français/ютилизасьон дю франсэ): жекеше түрдегі зат есімдерді, көпше түрдегі зат есімдерді, есептік сан есімдерді – 1-ден 50-ге дейін санайды, заттар мен адамдардың сырт келбетін сипаттауда дара сын есімдерді, заттардың орналасуын көрсету үшін sur/сюр, sous/су, dans/дан, devant/дҰван, derrière/дэрьер көмекші сөздерін, заттардың сипаты мен түсі туралы сұрақтар құрастыру барысында comment/коман, de quelle couleur?/дҰ кэль кулҰр сұрау есімдіктерін, сұрақтар және оларға жауаптар құрастыру кезінде mon/мон, ma/ма, mes/мэ тәуелдік есімдіктерін қолдану, етістіктерді 1 және 3-жақта (болымды, болымсыз және сұраулы формаларында) жіктеу Présent (être, avoir)/Прэзан (этрҰ, авуар) барысында жіктеу есімдіктерін, өтініштер мен сөйлемдерде қабілеттіліктерді сипаттау үшін vouloir/вулуар, pouvoir/пувуар модальді етістіктерін, заттардың орналасуын белгілеу үшін il y a/иль я орамдарын, мезгіл, апта күнін және тәулік уақытын көрсету барысында en/ан, au/о мезгіл мағыналы көмекші сөздерді, қалау немесе қаламау сұрақтарын білдіру үшін J’aime/жэм, je n’aime pas/жҰ нэм па құрылымын, сөздер мен фразаларды байланыстыру үшін et/э, ou/у, ou bien/у бьен жалғаулықтарын, сұрақтарға қысқа жауаптарда moi aussi/муа оси құрылымын қолдану.

1) слушание (compréhension orale/конпреасьон ораль): прослушивают несколько коротких простых инструкций с поддержкой для выполнения заданий на уроке, более широкий диапазон общих личных вопросов, основные фразы, используемые в небольших диалогах на знакомые темы, цвет и количество, короткие простые вопросы на определение таких аспектов, как цвет и количество, находят пропущенные фонемы в словах, распознают фактическую информацию в небольших диалогах на знакомые темы, используют контекстные подсказки для прогнозирования содержания небольших диалогов, прослушивают небольшие рассказы на знакомые темы;
2) говорение (production orale/продюксион ораль): составляют простые высказывания о себе, других людях и предметах на знакомые темы, а также о видах деятельности, выполняемых на уроке, задают вопросы, касающиеся базовых потребностей и направленные на нахождение информации по знакомым темам и видам деятельности, выполняемым на уроке, используют ограниченный диапазон общих слов, фраз и коротких предложений при описании предметов, действий и видов деятельности, выполняемых на уроке, отвечают на простые вопросы с поддержкой, представляя личную информацию и фактические данные, дают короткие ответы и обмениваются репликами в небольших диалогах с другими людьми на ограниченный круг тем, правильно расставляют ударения в знакомых сложных словах, составляют простые инструкции для других;
3) чтение (compréhension écrite/конпреасьон экрит): определяют, запоминают и произносят часто используемые сочетания звуков и букв, читают простые слова, фразы и предложения в рамках знакомых тем со значительной поддержкой, выявляют основные идеи простых предложений на знакомые темы с использованием контекстных подсказок, понимают фактическую информацию в небольших несложных текстах на знакомые темы со значительной визуальной поддержкой;
4) письмо (production écrite/продюксион экрит): записывают короткие ответы на вопросы в виде отдельных фраз, записывают часто используемые слова, составляют короткие фразы для определения людей, мест и предметов, правильно записывают прописные и строчные буквы в знакомых часто используемых словах, ставят точку в конце коротких предложений при выполнении письменных заданий под руководством учителя;
5) использование французского языка (utilisation du français/ютилизасьон дю франсэ): используют существительные в единственном числе, существительные во множественном числе, количественные числительные – считают от 1 до 50, простые прилагательные для описания предметов и внешности людей, предлоги sur/сюр, sous/су, dans/дан, devant/дҰван, derrière/дэрьер для указания места предметов, вопросительные местоимения comment/коман, de quelle couleur/дҰ кэль кулҰр при составлении вопросов о том, какие это предметы и какого они цвета, притяжательные местоимения mon/мон, ma/ма, mes/мэ при составлении вопросов и ответов на них, личные местоимения при спряжении глаголов в Présent (être,avoir)/Прэзан (этрҰ, авуар) в первом и третьем лице (основные повествовательные, отрицательные и вопросительные формы), модальные глаголы vouloir/вулуар, pouvoir/пувуар при описании способности, в просьбах и предложениях, оборот il y a/иль я для обозначения местонахождения предметов, предлоги времени: en/ан, au/о при указании даты, дня недели и времени суток, конструкцию J’aime/жэм, je n’aime pas/жҰ нэм па для выражения вопросов о желании и нежелании, союзы et/э, ou/у, ou bien/у бьен для связки слов и фраз, конструкцию moi aussi/муа оси в коротких ответах на вопросы.

8. 3-сыныпқа арналған (Contene de base/Көнтэнэ дэ басэ) базалық мазмұн:
1) тыңдалым (compréhension orale/конпреасьон ораль): қолдау арқылы сабақтағы іс-әрекеттердің кең ауқымын орындау үшін қысқа нұсқаулықтарды, қолдау арқылы жеке ақпарат алуға бағытталған қысқа сұрақтардың шектеулі ауқымын тыңдайды, жалпы және кейбір оқу тақырыптарына шағын диалогтардың негізгі идеяларын, жалпы және кейбір оқу тақырыптарын қолдау арқылы қысқа сұрақтардың шектеулі ауқымын анықтайды, фонематикалық ерекше сөздерді ажыратады, жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне мәтіннің шағын үзінділеріндегі немесе диалогтардағы нақты егжей-тегжейлі ақпаратты қолдау арқылы таниды, жалпы және оқу тақырыптарын қолдау арқылы шағын диалогтардың мазмұнын болжау үшін контекстік кеңестерді қолданады, жалпы және оқу тақырыптарына қатысты шағын әңгімелерді, әріптеп айтылған дара қысқа сөздерді тыңдайды;
2) айтылым (production orale/продюксион ораль): жалпы тақырыптардың шектеулі шеңберінде өзі туралы қарапайым ойлар құрастырады, жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңбері шегінде бар тәжірибені анықтауға сұрақтар қояды, адамдар мен заттарды дара сөздермен сипаттайды, жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңбері шегінде бар тәжірибені сипаттауды бастайды, жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңбері бойынша сұрақтарға жауап береді, дауыстап оқу кезінде таныс сөздер мен қысқа фразаларды анық айтады, тақырыптардың шектеулі шеңберінде өзге адамдармен шағын диалогтарда реплика алмасады, жұпта, топта, барлық сыныппен қысқа талқылауларға қатысады, тиісті сөздердің, фразалардың сөйлемдердің шектеулі шеңберін пайдалана отырып, өз пікірін білдіреді, жалпы және кейбір оқу тақырыптарының шектеулі шеңбері шегінде өте қысқа, күрделі емес әңгімелер мен оқиғаларды баяндайды;
3) оқылым (compréhension écrite конпреасьон экрит): мұғалімнің қолдауымен қарапайым сөйлемдердегі таныс сөздердің шектеулі ауқымын анықтайды және айтады, біледі, жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңбері шегінде өте қысқа күрделі емес көркем және ғылыми-көпшілік мәтіндерді мұғалімнің қолдауымен оқуды тексеру, мұғалімнің аздаған қолдауы арқылы иллюстрациялы қарапайым сөздікті қолданады, контексттік кеңестер көмегімен жалпы таныс және кейбір оқу тақырыптарына қысқа күрделі емес мәтіндердің негізгі идеясын анықтайды, мұғалімнің айтарлықтай қолдауы арқылы жалпы және кейбір оқу тақырыптарына қысқа күрделі емес мәтіндердің нақты ақпараты мен мәліметтерін түсінеді;
4) жазылым (production écrite/продюксион экрит): мұғалімнің айтарлықтай қолдауымен жеке, жалпы және кейбір оқу тақырыптарына қысқа сөйлемдердің жазылымын құрастырады, жазады және тексереді, стандартты ұзындықтағы және формадағы сөздер мен фразаларды, адамдарды, орындар мен заттарды сипаттау үшін қысқа фразаларды жазады, негізгі жалғаулықтар көмегімен сөздерді немесе фразаларды байланыстырады, атауларды, елді-мекен атауларын жазу барысында бас және жол әріптерін, мұғалімнің жетекшілігімен жазба жұмыстарын орындау кезінде қысқа сөйлемдерді дұрыс жазады, мұғалімнің жетекшілігімен жазбаша тапсырмаларды орындау кезінде жиі қолданылатын сөздердің көп көлемін жазады, мұғалім жетекшілігімен шағын, таныс сөйлемдерді жазу барысында нүктені дұрыс қояды;

8. Базовое содержание (Contene de base/Көнтэнэ дэ басэ) для 3 класса:
1)слушание (comprehension orale/конпреасьон ораль): прослушивают короткие инструкции с поддержкой для выполнения более широкого круга видов деятельности на уроке, ограниченный диапазон коротких вопросов с поддержкой, направленных на получение личной информации, определяют основные идеи небольших диалогов на общие и некоторые учебные темы, ограниченный диапазон коротких вопросов с поддержкой на общие и некоторые учебные темы, различают фонематически отличные слова, распознают фактическую детальную информацию с поддержкой в небольших отрывках текста или диалогах на ограниченный круг общих и учебных тем, используют контекстные подсказки для прогнозирования содержания небольших диалогов с поддержкой на общие и учебные темы, прослушивают небольшие рассказы на общие и учебные темы, простые короткие слова, произнесенные по буквам;
2)говорение (production orale/продюксион ораль): составляют простые высказывания о себе в рамках ограниченного круга общих тем, задают вопросы на выявление имеющегося опыта в рамках ограниченного круга общих и учебных тем, описывают людей и предметы простыми словами, начинают описывать имеющийся опыт в рамках ограниченного круга общих и учебных тем, отвечают на вопросы по ограниченному кругу общих и учебных тем, отчетливо произносят знакомые слова и короткие фразы при чтении вслух, обмениваются репликами в небольших диалогах с другими людьми на ограниченный круг тем, принимают участие в коротких обсуждениях в парах, в группе, обсуждениях всем классом, высказывают собственное мнение, используя ограниченный круг соответствующих слов, фраз и предложений, пересказывают очень короткие, несложные рассказы и события в рамках ограниченного круга общих и некоторых учебных тем;
3)чтение (compréhension écrite/конпреасьон экрит): узнают, определяют и произносят ограниченный диапазон знакомых слов в простых предложениях с поддержкой учителя, проверка чтения с поддержкой учителя коротких несложных художественных и научно-популярных текстов в рамках ограниченного круга общих и учебных тем, используют простой словарь с иллюстрациями с небольшой поддержкой учителя, определяют основные идеи в коротких несложных текстах на общие знакомые темы и некоторые учебные темы с помощью контекстных подсказок, понимают фактическую информацию и данные в коротких несложных текстах на общие и некоторые учебные темы со значительной поддержкой учителя;
4)письмо (production écrite/продюксион экрит): составляют, записывают и проверяют написание коротких предложений на личные, общие и некоторые учебные темы со значительной поддержкой учителя, записывают слова и фразы стандартной длины и формы, короткие фразы для описания людей, мест и предметов, соединяют слова или фразы с помощью основных союзов, правильно записывают прописные и строчные буквы при написании имен, названий мест и коротких предложений при выполнении письменных заданий под руководством учителя, записывают большее количество знакомых часто используемых слов при выполнении письменных заданий под руководством учителя, правильно ставят точку при написании коротких, знакомых предложений под руководством учителя;

5) француз тілін қолдану (utilisation du français/ютилизасьон дю франсэ): жекеше, көпше түрдегі зат есімдерді қолданады, қатыстылықты білдіру үшін de көмекші сөзін зат есімдермен және жалқы есімдермен қолдану, есептік сан есімдерді – 1-ден 100-ге дейін, реттік сан есімдер – 1-ден 10-ға дейін санайды, заттарды сипаттау үшін сын есімдерді, жалпы және оқу тақырыптарын талқылау кезінде салыстыру үшін сын есімдердің салыстырмалы шырайын, le/лҰ, la/ла, les/лэ, un/эн, une/юн, des/дэ белгілі және белгісіздік артикльдерінің қолданылу ережелерін, таныс тақырыптарға әңгімелесу барысында ou/у, combine/конбьен, quand/кан сұрау есімдіктерін, ce/сҰ, cet/сэ, cette/сэт, ces/сэ сілтеу есімдіктерін, таныс тақырыптарға қысқа нұсқаулар құрастыру үшін бұйрық райдың (болымды және болымсыз формаларын), қалауын және әдеттерін, қарапайым оқиғаларды сипаттау және деректер беру үшін 1,2,3-жақтағы етістіктердің нақ осы шағын (Présent/Прэзан), болашақта, жақын арада орын алатын іс-әрекеттерді сипаттау үшін келер шақ (Futur simple/Фютюр СэнплҰ), жақын келер шақ және жақын өткен шақ (Futur immediat/Фютюр имедиа, Passé immediat/пасэ имедиа) формаларын, мезгіл және мекен үстеулері Il y a/Иль я, Il n’y a pas/Иль нья па, Y a-t-il,/Йя тиль орамдарының болымды, болымсыз және сұрау формаларын: Қашан? және Қаншалықты жиі? сұрақтарына жауап ретінде parfois/парфуа, souvent/суван, toujours/тужур, өтініштер мен рұқсат берудегі pouvoir/пувуар, vouloir/вулуар модальді етістіктерін, сонымен қатар, міндеттілікті білдіру үшін devoir/дҰвуар модальді етістіктерін, адамдар мен заттардың орналасуын білдіру үшін au centre de/о сантрҰ дҰ, au milieu de/о мильҰ дҰ, au coin de/о куэн дҰ, en face de/ан фас дҰ мекен көмекші сөздерді қолданылады, мерзімді, апта күнін және тәулік сағатын көрсету үшін en/ан, à/а, pendant/пандан мезгіл көмекші сөздерін, сөздер мен фразаларды байланыстыру үшін et/э, mais/мэ, ou/у, ou bien/у бьен жалғаулықтарын қолданады, сұрақтарға қысқа жауап беру барысында moi aussi/муа оси, moi non plus/муа нон плю, avec plaisir/авэк плэзир құрылымдарын қолданады.
9. 4-сыныпқа арналған (Contene de base/Көнтэнэ дэ басэ) базалық мазмұн:
1) тыңдалым (compréhension orale/конпреасьон ораль): сыныптағы нұсқаулардың кең ауқымы, қолдау арқылы өзі туралы сұрақтардың кең ауқымы, түрлі жалпы және кейбір оқу тақырыптарын қолдау арқылы қысқа әңгімелесулердің негізгі идеялары, жалпы және кейбір оқу тақырыптарын қолдау арқылы қысқа сұрақтардың кең ауқымы, бастапқы, орта, финалдық фонемаларды және олардың үйлесімін анықтау, жалпы және кейбір оқу тақырыптарының көп көлеміне қолдау арқылы қысқа әңгімелесулердің егжей-тегжейлері мен арнайы ақпараты, жалпы және кейбір оқу тақырыптарының көп көлеміне қысқаша әңгімелесулердің мазмұны мен мағынасын болжау үшін контекстуалды кеңестер, жалпы және кейбір оқу тақырыптарына қолдау арқылы қысқа әңгімелер, жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі көлеміне буындап айтылған, білім алушылардың ана тіліндегі сөздермен ұқсас сөздерді тану;

5)использование французского языка (utilisation du français/ютилизасьон дю франсэ): используют существительные в единственном числе, существительные во множественном числе, использование предлога de с существительными и именами собственными для обозначения принадлежности, количественные числительные – считают от 1 до 100, порядковые числительные – от 1 до 10, используют прилагательные для описания предметов, сравнительную форму приглагательных для сравнения при обсуждении общих и учебных тем, правила употребления определенных и неопредленных артиклей le/лҰ, la/ла, les/лэ, un/эн, une/юн, des/дэ вопросительные местоимения ou/у, combine/конбьен, quand/кан в разговоре на знакомые темы, указательные местоимения ce/сҰ, cet/сэ, cette/сэт, ces/сэ повелительное наклонение (повествовательные и отрицательные формы) для составления коротких инструкций на знакомые темы, простое настоящее время (Présent/Прэзан) глаголов 1-ой, 2-ой, 3-ей групп для описания того, что им нравится, своих желаний и привычек, представления фактов, описания простых событий, формы будущего времени (Futur simple/Фютюр СэнплҰ), ближайшего будущего и ближайшего прошедшего времен (Futur immediat/Фютюр имедиа, Passé immediat/пасэ имедиа) для описания действий, которые произойдут в будущем, недавнем будущем и недавнем прошедшем времени, утвердительные, отрицательные и вопросительные формы оборота Il y a/Иль я, Il n’y a pas/Иль нья па, Y a-t-il,/Йя тиль наречия времени и частоты: parfois/парфуа, souvent/суван, toujours/тужур для ответа на вопрос Когда? и Как часто?, модальные глаголы pouvoir/пувуар, vouloir/вулуар в просьбах и разрешениях, а также модальный глагол devoir/дҰвуар для обозначения обязательности, предлоги места au centre de/о сантрҰ дҰ, au milieu de/о мильҰ дҰ, au coin de/о куэн дҰ, en face de/ан фас дҰ для описания местонахождения людей и предметов, используют предлоги времени en/ан, à/а, pendant/пандан для указания даты, дня недели и времени суток, союзы et/э, mais/мэ, ou/у, ou bien/у бьен для связки слов и фраз, используют конструкцию moi aussi/муа оси, moi non plus/муа нон плю, avec plaisir/авэк плэзир в коротких ответах на вопросы.
9. Базовое содержание (Contene de base/Көнтэнэ дэ басэ) для 4 класса:
1) слушание (comprehension orale/конпреасьон ораль): широкий спектр инструкций в классе, широкий спектр вопросов о себе с поддержкой, основные идеи коротких бесед с поддержкой на различные общие и некоторые учебные темы, широкий спектр коротких вопросов с поддержкой на общие и некоторые учебные темы, определение начальных, средних и финальных фонем и их сочетания, специфичная информация и детали коротких разговоров с поддержкой на большое количество общих и некоторых учебных тем, контекстуальные подсказки для предсказания содержания и смысла в коротких разговорах на большое количество общих и некоторых учебных тем, короткие рассказы с поддержкой на большое количество общих и некоторые учебные темы, распознавание слов, произнесенные по слогам, на ограниченное количество общих и учебных тем, слова схожие со словами на родном языке обучающегося;

2) айтылым (production orale/продюксион ораль):жалпы және кейбір оқу тақырыптарының көп көлеміне ақпаратты қамтитын стандартты сөйлемдер, адамдар мен заттардың қысқаша сипаттамасы, жалпы және кейбір оқу тақырыптарының көп көлеміне өткен тәжірибені сипаттау, шектеулі көлемдегі жалпы және кейбір оқу тақырыптарының сұрақтарына жауап беру, сөздердің, қысқа фразалардың және жай сөйлемдердің көп көлемін анық айту, өзгелермен қысқа әңгімелесу барысында кезекпен сөйлеу, оң және теріс пікір білдіру, жалпы және кейбір оқу тақырыптарының шектеулі көлеміне шағын оқиғаларды баяндау;
3) оқылым (compréhension écrite/конпреасьон экрит): мәтін деңгейінде фразалардың көп көлемін тану, анықтау және айту, жалпы және кейбір оқу тақырыптарының шектеулі көлеміне қысқа қарапайым мәтіндердің негізгі мағынасы, жіктелімге сәйкес сыныптан немесе мектеп кітапханасынан кітаптар, жұмыс парақтарын және басқа да баспа материалдарын іздеу, жалпы және кейбір оқыту тақырыптарының шектеулі көлеміне қысқа қарапайым мәтіндердің негізгі сәттері, контексттік кеңестерді пайдалана отырып, жалпы және кейбір оқу тақырыптарына қысқа қарапайым мәтіндердің арнайы ақпараты мен егжей-тегжейлерін қолдау арқылы түсіну;
4) жазылым (production écrite/продюксион экрит): мұғалімнің қолдауы арқылы адамдарды, орындарды және заттарды сипаттайтын қысқа сөйлемдерді жазу, өзі туралы ақпарат беру үшін азат жолдағы қысқа сөйлемдердің бірізділігі, сөйлемдерді негізгі жалғаулықтар көмегімен байланыстыру, өз бетінше жазба жұмыстарын орындау кезінде атауларды, орындарды және қысқа сөйлемдерді жазу барысындағы бас және жол әріптері, өз бетінше жазбаша жұмыстарын орындау барысында жиі қолданылатын сөздердің көпшілігін дұрыс жазу, өз бетінше жазба жұмысы барысында нүкте мен сұрақ белгісін орынды пайдалану;
5) француз тілін қолдану (utilisation du français/ютилизасьон дю франсэ): жекеше және көпше түрдегі зат есімдер, көпше түрдің кейбір теріс формалары, сонымен қатар, саналмайтын зат есімдер, қатыстылықты көрсету үшін mon/мон, ma/ма, mes/мэ, ton/тон, ta/та, tes/тэ, son/сон, sа/са, ses/сэ тәуелдеу есімдігі, есептік сан есімдер 1 – 1000 және реттік сан есімдер 1 – 100, сын есімдер, оның ішінде тәуелдік сын есімдер, салыстыру үшін жай бір буынды және екі буынды сын есімдер (салыстырмалы және асырмалы), артикльдерді пайдалану: un/эн, une/юн, des/дэ белгісіздік, le/лҰ, la/ла, les/лэ белгілі, du/дю, de la/дҰ ла, de l’/дҰ эль ішінара, таныс тақырыптардың көп көлеміне сұрақ қою үшін qui?/ки, que?/кҰ, où?/, combien?/конбьен, quand?/кан, de quelle couleur?/дҰ кэль кулҰр сұрау есімдіктері, сұрақтар мен жауаптардағы ce/сҰ, cet/сэ, cette/сэт, ces/сэ сілтеу есімдіктері, таныс тақырыптардың көп көлеміне қысқа нұсқаулар беру үшін бұйрық рай (болымды және болымсыз, өзі туралы ақпарат беру және осы шақтағы қалыпты іс-әрекеттерді, фактілер мен оқиғаларды талқылау үшін нақ осы шақтың формаларын, оның ішінде қысқаша жауаптар мен қысқартуларды пайдалану, таныс тақырыптардың шектеулі көлеміне іс-әрекеттерді, сезімдерді, оқиғаларды сипаттау үшін келер шақ (Futur Simple/Фютюр СэнплҰ) және өткен шақ (Passé composé/Пасэ конпозэ) формаларын қолдануды жалғастыру, оң, теріс және сұрау формаларында il y a/иль я, il n’y a pas/иль нья па, y a-t-il/йя тиль орамдарын қолдануды жалғастыру, оның ішінде қысқа және толық сұрақтар мен қысқартулар, іс-әрекеттің қашан және қаншалықты жиі орын алатындығын көрсету үшін parfois/парфуа, souvent/суван, toujours/тужур, jamais/жамэ мезгіл және жиілік үстеулерін қолдану, өтініш пен рұқсат сұрау үшін міндеттілік мағынасындағы pouvoir/пувуар, vouloir/вулуар, savoir/савуар и devoir/дҰвуар етістіктері, мекен, қалып және бағыт көмекші сөздері: sur/сюр, dans/дан, sous/су, devant/дҰван, derrière/дэрьер, à côté de/а котэ дҰ, à gauche de/а гош дҰ, à droite de/а друат дҰ, au coin de/о куэн дҰ, мезгіл көмекші сөздері: en/ан, dans/дан, pour/пур, pendant/пандан, depuis/дҰпюи, шақыруларда Voulez-vous/Вулэ-ву құрылымын және тиісті жауаптарды oui/уи, bien sûr/бьен сюр, avec plaisir/авэк плэзир, non/нон, pas du tout/па дю ту қолдану, қарапайым іс-әрекеттерді сипаттау үшін ниет мағынасындағы тұйық етістік және етістік vouloir + infinitif/вулуар+инфинитив, сөздер мен фразаларды байланыстыру үшін et/э, mais/мэ, parce que/парскҰ, pourtant/пуртан жалғаулықтарын қолдану. Қысқа жауаптар үшін Moi aussi/Муа оси, moi non plus/муа нон плю, Passé composé/Пасэ конпозэ шағын қолдану.

2) говорение (production orale/продюксион ораль): стандартные предложения, содержащие информацию на большое количество общих и некоторых учебных тем, краткое описание людей и предметов, описание прошлого опыта на большое количество общих и некоторых учебных тем, отвечать на вопросы на ограниченное количество общих и некоторых учебных тем, отчетливо произносить большое количество слов, короткие фразы и простые предложения, чередоваться при разговоре с другими во время разных коротких разговоров, выражать положительное и отрицательное мнение, пересказывать небольшие истории и события на ограниченное количество общих и некоторых учебных тем;
3) чтение (compréhension écrite/конпреасьон экрит): распознать, определять и произносить с поддержкой большое количество фраз на уровне текста, основная суть в коротких простых текстах на ограниченное количество общих и некоторых учебных тем, поиск книг, рабочих листов и других печатных материалов в классе или школьной библиотеке согласно классификации, основные моменты коротких простых текстов на ограниченное количество общих и некоторых учебных тем, используя контекстные подсказки, понимать с поддержкой специфичную информацию и детали в коротких простых текстах на большое количество общих и некоторых учебных тем;
4) письмо (production écrite/продюксион экрит): писать при поддержке учителя короткие предложения, которые описывают людей, места и предметы, последовательность коротких предложений в абзаце для предоставления информации о себе, соединять предложения с помощью основных союзов, прописные и строчные буквы при написании имен, мест и коротких предложений при выполнении письменной работы самостоятельно, правильно записывать большинство часто используемых слов при самостоятельной письменной работе, надлежащее использование точки и вопросительного знака при самостоятельной письменной работе;
5) использование французского языка (utilisation du français/ютилизасьон дю франсэ): существительные множественного и единственного числа, некоторые неправильные формы множественного числа, а также неисчисляемые существительные, притяжательные местоимения mon/мон, ma/ма, mes/мэ, ton/тон, ta/та, tes/тэ, son/сон, sа/са, ses/сэ, чтобы указать на принадлежность, количественные числительные 1 – 1000 и порядковые числительные 1 – 100, прилагательные, в том числе притяжательные прилагательные, простые односложные и двусложные прилагательные (сравнительная и превосходная степень) для сравнения, использование артиклей: неопpеделенные un/эн, une/юн, des/дэ, определенные le/лҰ, la/ла, les/лэ, частичные du/дю, de la/дҰ ла, de l’/дҰ эль, вопросительные местоимения qui?/ки, que?/кҰ, où?/, combien?/конбьен, quand?/кан, de quelle couleur?/дҰ кэль кулҰр, чтобы задать вопросы на большое количество знакомых тем, указательные местоимения ce/сҰ, cet/сэ, cette/сэт, ces/сэ в вопросах и ответах, повелительное наклонение (утвердительное и отрицательное) для предоставления кратких инструкций на большое количество знакомых тем, использовать формы настоящего простого времени, в том числе краткие ответы и сокращения, для предоставления информации о себе и обсуждения привычных действий, фактах и событиях в настоящем времени, продолжать использовать формы будущего (Futur Simple/Фютюр СэнплҰ) и прошедшего времен (Passé composé/Пасэ конпозэ) для описаний действий, чувств, событий на ограниченное количество знакомых тем, продолжать использовать оборот il y a/иль я, il n’y a pas/иль нья па, y a-t-il/йя тиль в положительной, отрицательной и вопросительной формах, в том числе краткие и полные вопросы и сокращения, наречия времени и частоты parfois/парфуа, souvent/суван, toujours/тужур, jamais/жамэ для указания, когда и как часто происходят действия, глаголы для обращения с просьбой и разрешения pouvoir/пувуар, vouloir/вулуар, savoir/савуар и devoir/дҰвуар в значении обязательства, предлоги места, положения и направления: sur/сюр, dans/дан, sous/су, devant/дҰван, derrière/дэрьер, à côté de/а котэ дҰ, à gauche de/а гош дҰ, à droite de/а друат дҰ, au coin de/о куэн дҰ, предлоги времени: en/ан, dans/дан, pour/пур, pendant/пандан, depuis/дҰпюи, использовать конструкцию Voulez-vous/Вулэ-ву в приглашениях и соответствующие ответы oui/уи, bien sûr/бьен сюр, avec plaisir/авэк плэзир, non/нон, pas du tout/па дю ту, неопределенная форма глагола в значении намерения для описания простых действий и глагол vouloir + infinitif/вулуар+инфинитив, союзы et/э, mais/мэ, parce que/парскҰ, pourtant/пуртан для соединения слов и фраз. Moi aussi/Муа оси, moi non plus/муа нон плю для кратких ответов, использовать время Passé composé/Пасэ конпозэ.

10. Сөйлеу әрекетінің түрлері:
1) 1-бөлім"Тыңдалым" (compréhension orale/конпреасьон ораль): білім алушы таныс тақырыптардағы қысқаша әңгімелесудің негізгі идеяларын түсінеді, таныс сөздер мен фразаларды таниды, түстер мен сандар туралы қысқаша сұрақтарды түсінеді, таныс тақырыптардағы қысқаша әңгіменің мазмұнын және мағынасын болжау үшін контекстті пайдаланады, баяу және анық айтылған қысқа әңгімелердің жалпы мағынасын түсінеді;
2) 2-бөлім "Айтылым" (production orale/продюксион ораль): білім алушы өзі туралы негізгі ойды, сұрақтарды қалыптастырады, сұрақтарға жауап береді, заттар мен оқиғаларды сипаттайтын дара сөздер мен фразаларды айтады, дұрыс интонация мен екпінді қолданады, оң және теріс пікір білдіреді;
3) 3-бөлім "Оқылым" (compréhension écrite/конпреасьон экрит): білім алушы көрнекі сөздікті қолданады, қысқа көркемдік мәтіндерді оқиды және түсінеді, қысқа әңгімелердің негізгі идеясын анықтайды, қысқа мәтіндердегі арнайы ақпараттарды және егжей-тегжейлерді табады, қазақ және әлем әдебиеті шығармаларындағы жалпы адамзаттық құндылықтарды анықтайды;
4) 4-бөлім "Жазылым" (production écrite/продюксион экрит): білім алушы өз білімін және дауыстап айтылған сөйлемдердегі жазылым мен айтылым арасындағы айырмашылықты көрсету арқылы жиі қолданылатын сөздерді дұрыс жазады, сөйлем соңындағы тыныс белгілерін дұрыс пайдаланады;
5) 5-бөлім "Француз тілін қолдану" (utilisation de grammaire française/ютилизасьон дю франсэ): білім алушы оқиғаларды суреттеу және жеке басқа қатысты ақпараттарды беру үшін осы және өткен шақ формаларын пайдаланады, дара модальді етістіктер көмегімен өз ойын жеткізеді.
3-тарау. Оқу мақсаттарының жүйесі
11. Бағдарламада оқу мақсаттары кодтық белгімен белгіленген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші сан бөлімді, үшінші және төртінші сандар оқу мақсатының нөмірін көрсетеді. Мысалы, 1.1.2.1 кодында: "1" – сынып,"1" – бөлім, "2.1" – оқу мақсатының реттік нөмірі.
12. Оқу мақсаттарының жүйесі:
1) 1-бөлім "Тыңдалым" (сompréhension orale/конпреасьон ораль):
Білім алушылар міндетті:
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
A1 деңгейі бағытында жұмыс жасау
A1 төмен деңгей
A1 орташа деңгей
A1 жоғары деңгей
1.1.1.1 сабақтағы кейбір іс-әрекеттерді орындау бойынша баяу және анық айтылған қысқа қарапайым нұсқауларды түсіну
2.1.1.1 қолдау арқылы сабақта тапсырмаларды орындауға қарапайым қысқа нұсқауларды түсіну
3.1.1.1 қолдау арқылы сабақта ауқымды шеңбердегі іс-әрекет түрлерін орындау үшін қысқа нұсқауларды түсіну
4.1.1.1 сабақта әртүрлі іс-әрекет түрлерін орындау бойынша нұсқаулықтардың кең ауқымын түсіну

10. Виды речевой деятельности:
1) раздел 1 "Слушание" (compréhension orale/конпреасьон ораль): обучающийся понимает основные идеи коротких бесед на знакомые темы, распознает знакомые слова и фразы, понимает короткие вопросы о цвете и числах, использует контекстные подсказки для прогнозирования содержания и смысла короткой беседы на знакомые темы, понимает общий смысл небольших рассказов, произносимые медленно и внятно;
2) раздел 2 "Говорение" (production orale/продюксион ораль): обучающийся формулирует основные высказывания о себе, формулирует вопросы, отвечает на вопросы, произносит простые слова и фразы, описывающие предметы и события, использует правильную интонацию и ударение, выражает положительное и отрицательное мнение;
3) раздел 3 "Чтение" (compréhension écrite/конпреасьон экрит): обучающийся использует иллюстрированный словарь, читает и понимает короткие художественные тексты, определяет основную идею коротких рассказов, находит специфичную информацию и детали в коротких текстах, определяет общечеловеческие ценности в произведениях казахской и мировой литературы;
4) раздел 4 "Письмо" (production écrite/продюксион экрит): обучающийся правильно пишет часто используемые слова, демонстрируя свои знания и разницу между написанием и произношением коротких продиктованных предложений, правильно использует знаки препинания в конце предложений;
5) раздел 5 "Использование французского языка" (utilisation du français/ютилизасьон дю франсэ): обучающийся выражает свои мысли при помощи простых модальных глаголов, использует формы настоящего и прошедшего времени для описания событий и предоставления информации о себе.
Глава 3. Система целей обучения
11. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе число – раздел, третье и четвертое числа – нумерацию цели обучения. Например, в кодировке 1.1.2.1 "1" – класс, "1" – раздел, "2.1" – порядковый номер цели обучения.
12. Система целей обучения:
1) раздел 1 "Слушание (compréhension orale/конпреасьон ораль)":
Обучающиеся должны:
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
обучение, направленное на уровень A1
низкий A1
средний A1
высокий A1
1.1.1.1 распознавать короткие простые инструкции по выполнению ряда видов деятельности на уроке, произнесенные медленно и отчетливо
2.1.1.1 понимать короткие простые инструкции с поддержкой для выполнения заданий на уроке
3.1.1.1 понимать короткие инструкции с поддержкой для выполнения более широкого круга видов деятельности на уроке
4.1.1.1 понимать более широкий диапазон инструкций по выполнению paзличных видов деятельности на уроке

1.1.2.1 мұғалімнің қолдауымен стандартты жалпы жеке сұрақтарды тану
2.1.2.1 мұғалімнің қолдауымен қысқа жеке сұрақтардың шектеулі ауқымын түсіну
3.1.2.1 мұғалімнің қолдауымен жалпы жеке сұрақтардың кең ауқымын тану
4.1.2.1 мұғалімнің қолдауымен жеке сұрақтардың ауқымды шеңберін түсіну
1.1.3.1 мұғалімнің қолдауымен жалқы есімдерді және жер-су атауларын тану, сыныпта қолданылатын сөздер мен кейбір күнделікті сөздердің сөйлеу формасын тану
2.1.3.1 мұғалімнің қолдауымен түсін және санын сипаттайтын таныс тақырыптардағы шағын диалогтардың негізгі сәттерін түсіну
3.1.3.1 мұғалімнің қолдауымен жалпы және кейбір оқу тақырыптарындағы шағын диалогтардың негізгі сәттерін түсіну
4.1.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіндегі шағын диалогтардың негізгі сәттерін түсіну
1.1.4.1 мұғалімнің қолдауымен "Бұл не?" "Бұл кім?" түріндегі қысқа стандартты сұрақтарды тану
2.1.4.1 мұғалімнің қолдауымен түсі пен саны сынды аспектілерді анықтауға қатысты қысқа стандартты сұрақтарды тану
3.1.4.1 мұғалімнің қолдауымен жалпы және кейбір оқу тақырыптары бойынша қысқа сұрақтардың шектеулі ауқымын түсіну
4.1.4.1 жалпы және оқу тақырыптарына қатысты қысқа стандартты сұрақтардың ауқымды шеңберін түсіну
1.1.5.1 фонемалардың дыбысталуы мен тіркесуін ажырату
2.1.5.1 аяқталмаған сөздердегі жетіспейтін фонемаларды анықтау
3.1.5.1 фонематикалық әртүрлі сөздерді ажырату
4.1.5.1 бастапқы, ортаңғы және соңғы фонемаларды және олардың тіркесімін анықтау
2.1.6.1 таныс тақырыптарға қатысты шағын диалогтардағы нақты ақпаратты түсіну
3.1.6.1 мұғалімнің қолдауымен жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты диалогтардағы немесе мәтіннің қысқа үзінділеріндегі кейбір нақты ақпаратты түсіну
4.1.6.1 мұғалімнің қолдауымен жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты диалогтардағы немесе мәтіннің қысқа үзінділеріндегі кейбір нақты ақпаратты түсіну
2.1.7.1 мұғалімнің қолдауымен таныс тақырыптарға қатысты шағын диалогтардың мазмұнын болжау үшін мәнмәтінді қолдану
3.1.7.1 мұғалімнің қолдауымен жалпы және оқу тақырыптарына қатысты шағын диалогтардың мазмұнын болжау үшін мәнмәтінді қолдану
4.1.7.1 мұғалімнің қолдауымен жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты шағын диалогтардың мазмұны мен мағынасын болжау үшін мәнмәтінді қолдану
2.1.8.1 таныс тақырыптарға қатысты тыңдалған шағын әңгімелерді түсіну
3.1.8.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі санына қатысты шағын әңгімелерді түсіну
4.1.8.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты шағын әңгімелерді түсіну
1.1.9.1 әліпби әріптерінің атауларын тану

1.1.2.1 распознавать с поддержкой учителя стандартные общие личные вопросы
2.1.2.1 понимать с поддержкой учителя ограниченный диапазон коротких личных вопросов
3.1.2.1 распознавать с поддержкой учителя более широкий диапазон общих личных вопросов
4.1.2.1 понимать с поддержкой учителя более широкий круг личных вопросов
1.1.3.1 распознавать с поддержкой учителя имена собственные и названия мест, распознавать речевую форму некоторых повседневных слов и слов, используемых в классе
2.1.3.1 понимать основные моменты в небольших диалогах с поддержкой учителя на знакомые темы: цвет и количество
3.1.3.1 понимать с поддержкой учителя основные моменты небольших диалогов на общие и некоторые учебные темы
4.1.3.1 понимать основные моменты небольших диалогов на более широкий круг общих и учебных тем
1.1.4.1 распознавать с поддержкой учителя короткие стандартные вопросы типа "Что это?" "Кто это?"
2.1.4.1 распознавать с поддержкой учителя короткие стандартные вопросы на определение таких аспектов, как цвет и количество
3.1.4.1 понимать с поддержкой учителя ограниченный диапазон коротких вопросов на общие и некоторые учебные темы
4.1.4.1 понимать более широкий круг коротких стандартных вопросов на общие и учебные темы
1.1.5.1 распознавать звучание фонем и их сочетаний
2.1.5.1 определять пропущенные фонемы в неполных словах
3.1.5.1 различать фонематически отличные слова
4.1.5.1 определять начальные, средние и конечные фонемы, а также их сочетания
2.1.6.1 понимать фактическую информацию в небольших диалогах на знакомые темы
3.1.6.1 понимать с поддержкой учителя некоторую фактическую информацию в небольших отрывках текста или диалогах на ограниченный круг общих и учебных тем
4.1.6.1 понимать поддержкой учителя некоторую фактическую информацию в небольших отрывках текста или диалогах на более широкий круг общих и учебных тем
2.1.7.1 использовать с поддержкой учителя контекстные подсказки для прогнозирования содержания небольших диалогов на знакомые темы
3.1.7.1 использовать с поддержкой учителя контекстные подсказки для прогнозирования содержания небольших диалогов на общие и учебные темы
4.1.7.1 использовать с поддержкой учителя контекстные подсказки для прогнозирования содержания и смысла небольших диалогов на более широкий круг общих и учебных тем
2.1.8.1 понимать прослушанные небольшие рассказы на знакомые темы
3.1.8.1 понимать небольшие рассказы на ограниченное количество общих и учебных тем
4.1.8.1 понимать небольшие рассказы на более широкий круг общих и учебных тем
1.1.9.1 распознавать названия букв алфавита

2.1.9.1 таныс сөздер мен сөйлемдердің сөйлеу формасын тану
3.1.9.1 буынға бөліп айтылған қысқа дара сөздерді тану
4.1.9.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберінде айтылған сөздерді тану
4.1.10.1 білім алушылардың ана тіліндегі сөздерге ұқсас сөздерді тану
2) 2-бөлім "Айтылым" (рroduction orale/продюксион ораль):
Білім алушылар міндетті:
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
A1 деңгейі бағытында жұмыс жасау
A1 төмен деңгей
A1 орташа деңгей
A1 жоғары деңгей
1.2.1.1 сабақта адамдар, заттар және іс-әрекет түрлері туралы бірінші жақтан жай сөйлем құрастыру
2.2.1.1 сабақта орындалатын іс-әрекет түрлері және таныс тақырыптарға қатысты өзі туралы, басқа адамдар және заттар туралы қарапайым айтылған ой құрастыру
3.2.1.1 жалпы тақырыптардың шектеулі шеңберінде өзі туралы қарапайым айтылған ой құрастыру
4.2.1.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберінде өзі туралы қарапайым айтылған ой құрастыру
1.2.2.1 сабақтағы күрделі емес әңгіме барысында адамдар, заттар және іс-әрекет түрлері туралы сұрақтар қою
2.2.2.1 сабақта орындалатын негізгі қажеттіліктерге қатысты және таныс тақырыптар мен іс-әрекет түрлері бойынша ақпаратты табуға бағытталған сұрақтар қою
3.2.2.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберінде бар тәжірибені анықтау үшін сұрақтар қою
4.2.2.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберінде қазіргі және өткен тәжірибе туралы білу үшін сұрақтар қою
1.2.3.1 таныс сөздер мен сөйлемдерді анық айту
2.2.3.1 сабақта орындалатын іс-әрекет және қызмет түрлерін, заттарды сипаттау кезінде жалпы сөздердің, фразалардың және қысқа сөйлемдердің шектеулі санын пайдалану
3.2.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберінде адамдар мен заттарды қарапайым сөздермен сипаттау
4.2.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберінде адамдар мен заттарды қарапайым сөздермен сипаттау, жалпы және кейбір оқу тақырыптарының ауқымды шеңберінде өткен тәжірибені сипаттауды бастау
1.2.4.1 мұғалімнің қолдауымен адамдар, заттар және сабақтағы іс-әрекет түрлері туралы стандартты сұрақтарға жауап беру
2.2.4.1 мұғалімнің қолдауымен жеке және нақты ақпаратты ұсына отырып стандартты сұрақтарға жауап беру
3.2.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберінде сұрақтарға жауап беру
4.2.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберінде сұрақтарға жауап беру
1.2.5.1 қысқа әңгіме барысында сөздерді қолдану
2.2.5.1 әр түрлі дыбыстар арасындағы айырмашылықты анық айтуды бастау
3.2.5.1 дауыстап оқу кезінде таныс сөздерді, қысқа фразаларды анық айту
4.2.5.1 көптеген сөздерді, қысқа фразаларды және қарапайым сөйлемдерді анық айту

2.1.9.1 распознавать речевую форму знакомых слов и выражений
3.1.9.1 распознавать короткие простые слова, произнесенные по слогам
4.1.9.1 распознавать продиктованные слова в рамках ограниченного круга общих и учебных тем
4.1.10.1 распознавать слова схожие со словами в родном языке обучающихся
2) раздел 2 "Говорение (production orale/продюксион ораль) ":
Обучающиеся должны:
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
обучение, направленное на достижение уровня A1
низкий A1
средний A1
высокий A1
1.2.1.1 составлять простые высказывания от первого лица о людях, предметах и видах деятельности на уроке
2.2.1.1 составлять простые высказывания о себе, других людях, предметах на знакомые темы и видах деятельности, выполняемых на уроке
3.2.1.1 составлять простые высказывания о себе в рамках ограниченного круга общих тем
4.2.1.1 составлять простые высказывания о себе в рамках более широкого круга общих и учебных тем
1.2.2.1 задавать вопросы о людях, предметах и видах деятельности на уроке в ходе несложной беседы
2.2.2.1 задавать вопросы, касающиеся базовых потребностей и направленные на нахождение информации по знакомым темам и видам деятельности, выполняемым на уроке
3.2.2.1 задавать вопросы для выявления имеющегося опыта в рамках ограниченного круга общих и учебных тем
4.2.2.1 задавать вопросы для выявления имеющегося и прошлого опыта в рамках более широкого круга общих и учебных тем
1.2.3.1 отчетливо произносить знакомые слова и выражения
2.2.3.1 использовать ограниченное количество общих слов, фраз и коротких предложений при описании предметов, действий и видов деятельности, выполняемых на уроке
3.2.3.1 описывать людей и предметы простыми словами в рамках ограниченного круга общих и учебных тем
4.2.3.1 описывать людей и предметы простыми словами в рамках ограниченного круга общих и учебных тем, начать описывать прошлый опыт в рамках более широкого круга общих и некоторых учебных тем
1.2.4.1 отвечать с поддержкой учителя на стандартные вопросы о людях, предметах и видах деятельности на уроке
2.2.4.1 отвечать с поддержкой учителя на стандартные вопросы, представляя личную и фактическую информацию
3.2.4.1 отвечать на вопросы в рамках ограниченного круга общих и учебных тем
4.2.4.1 отвечать на вопросы в рамках более широкого круга общих и учебных тем
1.2.5.1 использовать слова в ходе короткой беседы
2.2.5.1 начать отчетливо произносить разницу между разными звуками
3.2.5.1 отчетливо произносить знакомые слова, короткие фразы при чтении вслух
4.2.5.1 отчетливо произносить большее количество слов, короткие фразы и простые предложения

1.2.6.1 қарапайым диалогтарда сұрақтар қою және өзін таныстыру
2.2.6.1 тақырыптардың шектеулі шеңберіндегі шағын диалогтарда репликалармен алмасу және қысқартылған жауаптарды дұрыс пайдалану
3.2.6.1 тақырыптардың шектеулі шеңберіндегі шағын диалогтарда репликалармен алмасу
4.2.6.1 тақырыптардың ауқымды шеңберіндегі шағын диалогтарда репликалармен алмасу
2.2.7.1 таныс күрделі сөздерде екпінді дұрыс қою
3.2.7.1 жұпта, топта және барлық сыныппен талқылау кезінде өз пікірін айтқан кезде сөздердің, фразалардың және сөйлемдердің шектеулі санын пайдалану
4.2.7.1 жұпта, топта және барлық сыныппен талқылау кезінде сөздердің, фразалардың және сөйлемдердің ауқымды санын пайдалану
2.2.8.1 басқаларға қарапайым нұсқаулар құрастыру
3.2.8.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберінде өте қысқа, күрделі емес әңгімелер мен оқиғаларды айтып беру
4.2.8.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберінде ұнайтындары және ұнамайтындары туралы айту, қысқа күрделі емес әңгімелер мен оқиғаларды айтып беру
3) 3-бөлім "Оқылым" (compréhension écrite/конпреасьон экрит):
Білім алушылар міндетті:
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
A1 деңгейі бағытында жұмыс жасау
A1 төмен деңгей
A1 орташа деңгей
A1 жоғары деңгей
1.3.1.1 әліпби әріптерін атау және дыбыстарды ажырату
2.3.1.1 сөздерді әріптеп, дауыстап оқу және айту
3.3.1.1 қолдау арқылы жай сөйлемдегі көптеген таныс сөздерді түсіну, анықтау және айту
4.3.1.1 қолдау арқылы мәтіндегі көптеген сөздерді ажырату, анықтау және айту
1.3.2.1 жалқы есімдер мен жер-су атауларының бас әріптерін тану
2.3.2.1 дыбыстар мен әріптердің жиі қолданылатын тіркесімін анықтау, есте сақтау және айту
3.3.2.1 сабақта тапсырмаларды орындау кезінде таныс нұсқаулықтарды оқу және орындау
4.3.2.1 кейбір қолдау арқылы қысқа күрделі емес мәтіндерді оқу және түсіну
1.3.3.1 көру арқылы кейбір таныс сөздерді тану және анықтау
2.3.3.1 елеулі қолдау арқылы таныс және жалпы тақырыптарға қарапайым сөздерді, фразаларды, ұсыныстарды оқу және сыныптағы таныс нұсқауларды орындау
3.3.3.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне өте қысқа күрделі емес мәтіндерді оқи бастау
4.3.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының кең шеңберіне қысқа күрделі емес мәтіндердегі пікірлерді тану
1.3.4.1 сөздерді әліпби реттілігімен бас әріптер бойынша бөлу үшін әліпбиді қолдану
2.3.4.1 мұғалімнің қолдауымен иллюстрацияланған қарапайым сөздікті пайдалануды бастау
3.3.4.1 мұғалімнің кішігірім қолдауымен иллюстрацияланған қарапайым сөздікті пайдалану
4.3.4.1 классификацияға сәйкес сыныптан немесе мектеп кітапханасынан кітаптар, жұмыс парақтары және басқа да баспа материалдарын мұғалімнің қолдауымен табу

1.2.6.1 представляться и задавать вопросы в несложных диалогах
2.2.6.1 правильно использовать сокращенные ответы и обмениваться репликами в небольших диалогах на ограниченный круг тем
3.2.6.1 обмениваться репликами в небольших диалогах на ограниченный круг тем
4.2.6.1 обмениваться репликами в небольших диалогах на более широкий круг тем
2.2.7.1 правильно расставлять ударения в знакомых сложных словах
3.2.7.1 использовать ограниченное количество слов, фраз и выражений при высказывании своего мнения при обсуждении в парах, группах и всем классом
4.2.7.1 использовать большее количество слов, фраз и предложений при обсуждении в парах, группах и всем классом
2.2.8.1 составлять простые инструкции для других
3.2.8.1 пересказывать очень короткие, несложные рассказы и события в рамках ограниченного круга общих и учебных тем
4.2.8.1 говорить о том, что нравится и что не нравится, пересказывать короткие несложные рассказы и события в рамках ограниченного круга общих и учебных тем
3) раздел 3 "Чтение" (compréhension écrite/конпреасьон экрит):
Обучающиеся должны:
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
обучение, направленное на достижение уровня A1
низкий A1
средний A1
высокий A1
1.3.1.1 распознавать звуки и называть буквы алфавита
2.3.1.1 читать и произносить слова по буквам вслух
3.3.1.1 распознавать, определять и произносить с поддержкой ограниченное количество знакомых слов в простых предложениях
4.3.1.1 распознать, определять и произносить с поддержкой большее количество слов в тексте
1.3.2.1 распознавать прописные буквы в именах собственных и названиях мест
2.3.2.1 определять, запоминать и произносить часто используемые сочетания звуков и букв
3.3.2.1 читать и выполнять знакомые инструкции при выполнении заданий на уроке
4.3.2.1 читать и понимать с некоторой поддержкой короткие несложные тексты
1.3.3.1 распознавать и определять некоторые зрительно узнаваемые слова
2.3.3.1 читать со значительной поддержкой простые слова, фразы и предложения на знакомые и общие темы и выполнять знакомые инструкции в классе
3.3.3.1 начать читать с поддержкой очень короткие несложные тексты на ограниченный круг общих и учебных тем
4.3.3.1 распознавать мнения в коротких несложных текстах на более широкий круг общих и учебных тем
1.3.4.1 использовать алфавит для распределения слов в алфавитном порядке по заглавным буквам
2.3.4.1 начать использовать с поддержкой учителя простой словарь с иллюстрациями
3.3.4.1 использовать с небольшой поддержкой учителя простой словарь с иллюстрациями
4.3.4.1 находить с поддержкой учителя книги, рабочие листы и другие печатные материалы в классе или школьной библиотеке согласно классификации

2.3.5.1 мәнмәтіндік кеңестерді пайдалана отырып, таныс тақырыптарға жай сөйлемдердің негізгі идеяларын түсіну
3.3.5.1 мәнмәтіндік кеңестер арқылы жалпы таныс тақырыптар мен кейбір оқу тақырыптарына қысқа күрделі емес мәтіндердің негізгі идеяларын түсіну
4.3.5.1 мәнмәтіндік кеңестер арқылы жалпы және оқу тақырыптарының кең ауқымындағы қысқа стандартты мәтіндердің негізгі идеяларын түсіну
2.3.6.1 таныс тақырыптардағы шағын қарапайым мәтіндердегі нақты ақпаратты көрнекі қолдаумен түсіну
3.3.6.1 елеулі қолдаумен жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберінде қысқа қарапайым мәтіндердегі нақты ақпараттар мен бөліктерді түсіну
4.3.6.1 кейбір қолдаумен жалпы және оқу тақырыптарының кең шеңберіне қысқа қарапайым мәтіндердегі нақты ақпараттар пен бөліктерді түсіну
4) 4-бөлім "Жазылым" (production écrite/продюксион экрит):
Білім алушылар міндетті:
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
A1 деңгейі бағытында жұмыс жасау
A1 төмен деңгей
A1 орташа деңгей
A1 жоғары деңгей
2.4.1.1 мұғалімнің қолдауымен жеке фразалар түріндегі сұрақтарға қысқа жауаптар жазу
3.4.1.1 елеулі көмек арқылы жалпы және оқу тақырыптарына қатысты қысқа сөйлемдерді құру, жазу және тексеру
4.4.1.1 қолдау арқылы бірқатар жеке, жалпы және оқу тақырыптарына қатысты сөйлемдерді құру, жазу және тексеру
2.4.2.1 дауыстап немесе буындап оқылған әріптерді және жиі қолданылатын таныс сөздерді жазу
3.4.2.1 стандартты формадағы сөздер мен фразаларды жазу
4.4.2.1 шектеулі жазбаша тапсырмаларды орындау кезінде үздіксіз жазылымды пайдалануды бастау
2.4.3.1 адамдарды, мекендерді және заттарды анықтау үшін қысқа фразалар жазу
3.4.3.1 адамдарды, мекендерді және заттарды айқындау үшін қысқа фразалар жазу
4.4.3.1 қолдау арқылы адамдарды, мекендерді және заттарды сипаттайтын қысқа сөйлемдер жазу
3.4.4.1 сөздердің арасына тиісті орын қалдырып, қолдау арқылы қысқа күрделі емес сөйлемдерді жазу
4.4.4.1 жеке ақпарат беру үшін қолдау арқылы сөйлемдер бірізділігін жазу
2.4.5.1 дауыстап немесе буынға бөліп оқу барысында жиі қолданылатын әріптер мен таныс сөздерді жазу
3.4.5.1 мұғалімнің қолдауымен негізгі жалғаулықтар арқылы сөздерді немесе фразаларды байланыстыру
4.4.5.1 мұғалімнің аз шамадағы қолдауымен негізгі жалғаулықтар арқылы сөйлемдерді байланыстыру
2.4.6.1 жалқы есімдер мен мекен-жайларды жазған кезде мұғалімнің қолдауы арқылы бас әріптер мен жол әріптеріні қолдану
3.4.6.1 мұғалімнің қолдауымен жазба жұмыстарын орындаған кезде жалқы есімдерді, жер-су атауларын және қысқа сөйлемдерді жазғанда бас әріптер мен жол әріптерін дұрыс қолдану

2.3.5.1 понимать основные идеи простых предложений на знакомые темы с использованием контекстных подсказок
3.3.5.1 понимать основные моменты коротких несложных текстов на общие знакомые темы и некоторые учебные темы с помощью контекстных подсказок
4.3.5.1 понимать основные моменты коротких стандартных текстов в рамках более широкого диапазона общих и учебных тем с помощью контекстных подсказок
2.3.6.1 понимать со значительной визуальной поддержкой фактическую информацию в небольших несложных текстах на знакомые темы
3.3.6.1 понимать со значительной поддержкой фактическую информацию и детали в коротких несложных текстах на ограниченный круг общих и учебных тем
4.3.6.1 понимать с некоторой поддержкой фактическую информацию и детали в коротких несложных текстах на более широкий круг общих и учебных тем
4) раздел 4 "Письмо" (production écrite/продюксион экрит):
Обучающиеся должны:
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
обучение, направленное на достижение уровня A1
низкий A1
средний A1
высокий A1
2.4.1.1 записывать с поддержкой учителя короткие ответы на вопросы в виде отдельных фраз
3.4.1.1 составлять, записывать и проверять со значительной поддержкой короткие предложения на ограниченный круг личных, общих и учебных тем
4.4.1.1 составлять, записывать и проверять с поддержкой предложения на ряд личных, общих и учебных тем
2.4.2.1 писать буквы и знакомые часто используемые слова под диктовку или по слогам
3.4.2.1 писать слова и фразы стандартной формы
4.4.2.1 начать использовать непрерывное письмо при выполнении ограниченного диапазона письменных заданий
2.4.3.1 писать короткие фразы для определения людей, мест и предметов
3.4.3.1 писать короткие фразы для определения людей, мест и предметов
4.4.3.1 писать с поддержкой короткие предложения, описывающие людей, места и предметы
3.4.4.1 писать с поддержкой короткие несложные предложения, оставляя пробелы между словами
4.4.4.1 писать с поддержкой последовательность предложений для предоставления личной информации
2.4.5.1 записывать буквы и знакомые часто используемые слова при чтении вслух или по слогам
3.4.5.1 соединять с поддержкой учителя слова или фразы с помощью основных союзов
4.4.5.1 соединять с некоторой поддержкой учителя предложения с помощью основных союзов
2.4.6.1 использовать под руководством учителя прописные и строчные буквы при написании имен собственных и адреса
3.4.6.1 правильно использовать под руководством учителя прописные и строчные буквы при написании имен, названий мест и коротких предложений при выполнении письменной работы на уроке

4.4.6.1 өз бетімен жазба жұмыстарын орындаған кезде жалқы есімдерді, жер-су атауларын және қысқа сөйлемдерді жазғанда бас әріптер мен жол әріптерін дұрыс қолдану
2.4.7.1 мұғалімнің қолдауымен жазба жұмыстарын орындаған кезде жиі қолданылатын кейбір таныс өздерді дұрыс жазу
3.4.7.1 мұғалімнің қолдауымен жазба жұмыстарын орындаған кезде жиі кездесетін көптеген таныс сөздерді дұрыс жазу
4.4.7.1 өз бетімен жазба жұмыстарын орындаған кезде жиі кездесетін көптеген таныс сөздерді дұрыс жазу
2.4.8.1 мұғалімнің қолдауымен жазба жұмыстарын орындаған кезде өте жиі қолданылатын қысқа сөйлемдерді жазу барысында тыныс белгілерін дұрыс қою
3.4.8.1 мұғалімнің қолдауымен жазба жұмыстарын орындаған кезде қысқа, таныс сөйлемдерді жазу барысында тыныс белгілерін дұрыс қою
4.4.8.1 өз бетімен жазба жұмыстарын орындаған кезде сөйлемдерде тыныс белгілерін дұрыс қою
5) 5-бөлім "Француз тілін қолдану" (utilisation du français/ютилизасьон дю франсэ):
Білім алушылар міндетті:
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
A1 деңгейі бағытында жұмыс жасау
A1 төмен деңгей
A1 орташа деңгей
A1 жоғары деңгей
1.5.1.1 адамдар мен мекендерді сипаттаған кезде жекеше және көпше түрдегі зат есімдерді қолдану
2.5.1.1 жекеше және көпше түрдегі зат есімдерді қолдану
3.5.1.1 жекеше және көпше түрдегі зат есімдерді қолдану, қатыстылықты білдіру үшін de/дҰ көмекші сөзін зат есімдермен және жалқы есімдермен қолдану
4.5.1.1 жекеше және көпше түрдегі зат есімдерді, оның ішінде көпше түрдің кейбір ерекше өзгеретін формаларын, сонымен қатар, саналмайтын зат есімдерді, заттарды көрсету және сипаттау үшін mon/мон, ma/ма, mes/мэ, ton/тон, ta/та, tes/тэ, son/сон, sa/са, ses/сэ, notre/нотрҰ, votre/вотрҰ, leur/лҰр, nos/но, vos/во, leurs/лҰр тәуелдік есімдіктерін қолдану
1.5.2.1 1 - 20 дейінгі есептік сан есімдерді қолдану
2.5.2.1 1 - 50 дейінгі есептік сан есімдерді қолдану
3.5.2.1 1 - 100 дейінгі есептік сан есімдерді және 1 – 10 дейінгі реттік сан есімдерді қолдану
4.5.2.1 1 - 1000 дейінгі есептік сан есімдерді және 1 - 100 дейінгі реттік сан есімдерді қолдану
1.5.3.1 адамдар мен заттарды сипаттау үшін дара сын есімдерді қолдану
2.5.3.1 адамдар мен заттарды сипаттау үшін дара сын есімдерді қолдану
3.5.3.1 жалпы және оқу тақырыптарын талқылау барысында заттарды сипаттау үшін сын есімдерді, салыстыру үшін сын есімнің салыстырмалы шырайын қолдану
4.5.3.1 сипаттау барысында сын есімдерді, оның ішінде тәуелдік сын есімдерді қолдану, жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберінде заттарды салыстыру барысында қарапайым бір буынды және кейбір екі буынды сын есімдерді (салыстырмалы және күшейтпелі шырайы) пайдалану

4.4.6.1 правильно использовать прописные и строчные буквы при написании имен, названий мест и коротких предложений при самостоятельной письменной работе
2.4.7.1 правильно записывать под руководством учителя некоторые знакомые часто используемые слова при выполнении письменных заданий
3.4.7.1 правильно записывать под руководством учителя большое количество знакомых часто используемых слов при выполнении письменной деятельности
4.4.7.1 правильно записывать большинство часто используемых слов при самостоятельной письменной работе
2.4.8.1 правильно ставить знаки препинания в конце коротких предложений при выполнении письменных заданий под руководством учителя
3.4.8.1 правильно ставить знаки препинания при написании коротких, знакомых предложений под руководством учителя
4.4.8.1 правильно ставить знаки препинания в предложениях при самостоятельной письменной работе
5) раздел 5 "Использование французского языка" (utilisation du français/ютилизасьон дю франсэ):
Обучающиеся должны:
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
обучение, направленное на достижение уровня A1
низкий A1
средний A1
высокий A1
1.5.1.1 использовать существительные в единственном и множественном числе при описании людей и мест
2.5.1.1 использовать существительные в единственном и множественном числе
3.5.1.1 использовать существительные в единственном и множественном числе, использовать предлог de/дҰ с существительными и именами собственными для обозначения принадлежности
4.5.1.1 использовать существительные в единственном и множественном числе, в том числе некоторые неправильные формы множественного числа, а также неисчисляемые существительные, притяжательные местоимения mon/мон, ma/ма, mes/мэ, ton/тон, ta/та, tes/тэ, son/сон, sa/са, ses/сэ, notre/нотрҰ, votre/вотрҰ, leur/лҰр, nos/но, vos/во, leurs/лҰр при указании и описании предметов
1.5.2.1 использовать количественные числительные от 1 до 20
2.5.2.1 использовать количественные числительные от 1 до 50
3.5.2.1 использовать количественные числительные от 1 до 100, а также порядковые числительные от 1 до 10
4.5.2.1 использовать количественные числительные от 1 до 1000, а также порядковые числительные от 1 до 100
1.5.3.1 использовать простые прилагательные для описания людей и предметов
2.5.3.1 использовать простые прилагательные для описания людей и предметов
3.5.3.1 использовать прилагательные для описания предметов, сравнительную форму прилагательных для сравнения при обсуждении общих и учебных тем
4.5.3.1 использовать прилагательные, в том числе притяжательные прилагательные, при описании, использовать простые односложные и некоторые двусложные прилагательные (сравнительная и превосходная форма) при сравнении предметов в рамках более широкого круга общих и учебных тем

1.5.4.1 қай заттың қайда орналасқандығын көрсету үшін sur/сюр, sous/су, dans/дан көмекші сөздерін қолдану
2.5.4.1 қай заттың қайда орналасқандығын көрсету үшін devant/дҰван, derrière/дэрьер, à coté de/а котэ дҰ көмекші сөздерін қолдану
3.5.4.1 (le/лҰ, la/ла, les/ле, un/эн, une/юн, des/дэ) белгілі және белгісіздік артикльдерін дұрыс қолдану
4.5.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберінде заттарды атау үшін (un/эн, une/юн, des/дэ, le/лҰ, la/ла, les/лэ, du/дю, de la/дҰ ла, de l’/дҰ эль артикльдерінің барлық түрін қолдану
1.5.5.1 қарапайым сұрақтар құрастыру барысында qu’est-ce que c’est/кэс кҰ сэ? qui est-ce/ки эс? où est ... ?/у э...? сұрау есімдіктерін қолдану
2.5.5.1 заттардың қандай екендігі және түсі туралы сұрақтар құрастыру барысында comment/коман, de quelle couleur/дҰ кэль кулҰр? сұрау есімдіктерін қолдану
3.5.5.1 таныс тақырыптарға әңгімелесу барысында ou/у, combine/конбьен, quand/кан сұрау есімдіктерін қолдану
4.5.5.1 таныс тақырыптардың ауқымды шеңберінде сұрақтар құрастыру барысында qui/ки, que/кҰ, ou/у , de quelle couleur/дҰ кэль кулҰр, quand/кан сұрау есімдіктерін қолдану
1.5.6.1 заттарды көрсету үшін ce/сҰ, cette/сэт, ces/сэ сілтеу есімдіктерін қолдануды бастау
2.5.6.1 сұрақтар құрастыру және оларға жауап беру үшін mon/мон, ma/ма, me/мэ тәуелдік есімдіктерін қолдану
3.5.6.1 заттарды көрсету үшін ce/сҰ, cet/сэ, cette/сэт, ces/сэ сілтеу есімдіктерін дұрыс қолдану
4.5.6.1 сұрақтар мен жауаптарда ce/сҰ, cet/сэ, cette/сэт, ces/сэ сілтеу есімдіктерін қолдану
1.5.7.1 жеке басы туралы негізгі ақпаратты беру үшін жіктеу есімдіктерін қолдану
2.5.7.1 1 және 3 жақтағы Présent/Прэзан формасындағы етістіктерді жіктеу барысында жіктеу есімдіктерін қолдану
3.5.7.1 әр түрлі іс-әрекеттерді сипаттау үшін жекеше және көпше түрдегі жіктеу есімдіктерін қолдану
4.5.7.1 өзі туралы ақпарат беру және іс-әрекеттер мен оқиғаларды сипаттау үшін mon/мон, ma/ма, mes/мэ, ton/тон, ta/та, tes/тэ, son/сон, sa/са, ses/сэ, notre/нотрҰ, votre/вотрҰ, leur/лҰр, nos/но, vos/во, leurs/лҰр тәуелдік есімдіктерін қолдану
1.5.8.1 стандартты командаларды немесе нұсқаулықтарды құрастыру кезінде қарапайым бұйрық райды (болымды түрде) қолдану
2.5.8.1 өтініштер мен сөйлемдердегі қабілеттілікті сипаттау барысында vouloir/вулуар, pouvoir/пувуар модальді етістіктерін қолдану
3.5.8.1 таныс тақырыптарға қатысты қысқаша нұсқауларды құрастыру үшін бұйрық райды (болымды және болымсыз түрде) қолдану
4.5.8.1 таныс тақырыптардың ауқымды шеңберінде қысқа нұсқаулар құрастыру үшін бұйрық райды (Lis!/Ли! Ecoutez!/Экутэ! Сөздерінің болымды және болымсыз формаларын) қолдану

1.5.4.1 использовать предлоги sur/сюр, sous/су, dans/дан указания того, что и где находится
2.5.4.1 использовать предлоги devant/дҰван, derrière/дэрьер, à coté de/а котэ дҰ для указания того, что и где находится
3.5.4.1 правильно использовать определенные и неопределенные артикли (le/лҰ, la/ла, les/ле, un/эн, une/юн, des/дэ)
4.5.4.1 использовать все виды артиклей (un/эн, une/юн, des/дэ, le/лҰ, la/ла, les/лэ, du/дю, de la/дҰ ла , de l’/дҰ эль для обозначения предметов в рамках более широкого круга общих и учебных тем
1.5.5.1 использовать вопросительные местоимения qu’est-ce que c’est/кэс кҰ сэ? qui est-ce/ки эс? où est ... ?/у э...? при составлении простых вопросов
2.5.5.1 использовать вопросительные местоимения comment/коман, de quelle couleur/дҰ кэль кулҰр? при составлении вопросов о том, какие эти предметы и какого они цвета
3.5.5.1 использовать вопросительные местоимения ou/у, combine/конбьен, quand/кан в разговоре на знакомые темы
4.5.5.1 использовать вопросительные местоимения qui/ки, que/кҰ, ou/у , de quelle couleur/дҰ кэль кулҰр, quand/кан при составлении вопросов на более широкий круг знакомых тем
1.5.6.1 начать использовать указательные местоимения ce/сҰ, cette/сэт, ces/сэ для указания на предметы
2.5.6.1 использовать притяжательные местоимения mon/мон, ma/ма, me/мэ при составлении вопросов и ответов на них
3.5.6.1 правильно использовать указательные местоимения ce/сҰ, cet/сэ, cette/сэт, ces/сэ для указания на предметы
4.5.6.1 использовать указательные местоимения ce/сҰ, cet/сэ, cette/сэт, ces/сэ в вопросах и ответах
1.5.7.1 использовать личные местоимения для представления основной информации о себе
2.5.7.1 использовать личные местоимения при спряжении глаголов в Présent/Прэзан в 1 и 3 лице
3.5.7.1 использовать личные местоимения единственного и множественного числа для описания различных действий
4.5.7.1 использовать притяжательные местоимения mon/мон, ma/ма, mes/мэ, ton/тон, ta/та, tes/тэ, son/сон, sa/са, ses/сэ, notre/нотрҰ, votre/вотрҰ, leur/лҰр, nos/но, vos/во, leurs/лҰр для предоставления информации о себе и описания действий и событий
1.5.8.1 использовать простое повелительное наклонение (утвердительное) при составлении стандартных команд или инструкций
2.5.8.1 использовать модальные глаголы vouloir, pouvoir (вулуар, пувуар) при описании способности в просьбах и предложениях
3.5.8.1 использовать повелительное наклонение (утвердительные и отрицательные формы) для составления коротких инструкций на знакомые темы
4.5.8.1 использовать повелительное наклонение (утвердительные и отрицательные формы Lis!/Ли! Ecoutez!/Экутэ!) для составления коротких инструкций на более широкий круг знакомых тем

1.5.9.1 өзі туралы негізгі ақпаратты беру үшін нақ осы шақты (Présent/Прэзан) болымды түрде қолдану
2.5.9.1 өзіне не ұнайтындығын қалауын және әдеттерін сипаттау, фактілерді келтіру үшін қысқартуларды және Présent/Прэзан дара осы шағын (болымды формасын) қолдану
3.5.9.1 қарапайым оқиғаларды суреттеу, өзіне не ұнайтындығын қалауын және әдеттерін сипаттау, фактілерді келтіру үшін 1,2,3-топтағы етістіктерді Présent/Прэзан дара осы шақ формасында қолдану
4.5.9.1 таныс тақырыптардың шектеулі санына қатысты өзі туралы, өзіне не ұнайтындығы қалауы және әдеттері, сезімдері, сонымен қатар оқиғалар жайлы ақпарат беру үшін Futur Simple/Фютюр СэнплҰ қарапайым келер шақ және Passé composé/Пасэ конпозэ өткен шақ формаларын қолдану
2.5.10.1 адамдар мен заттардың орналасуын сипаттау үшін sur/сюр, sous/су, dans/дан, devant/дҰван, derriere/дэрьер негізгі көмекші сөздерін қолдану
3.5.10.1 алдағы уақытта болатын және өткен уақытта болған іс-әрекеттерді сипаттау үшін келер шақ және өткен шақ формаларын (Futur simple/Фютюр СэнплҰ, Passé composé/Пасэ конпозэ) қолдану
4.5.10.1 алдағы уақытта болатын және өткен уақытта болған іс-әрекеттерді сипаттау үшін келер шақ және өткен шақ формаларын (Futur simple/Фютюр СэнплҰ, Passé composé/Пасэ конпозэ) әрі қарай қолдануды жалғастыру
1.5.11.1 заттарды көрсету үшін c’est/сэ, ce sont/сҰ сон) құрылымдарын қолдану
2.5.11.1 қалау және қаламау туралы сұрақтарды білдіру үшін j’aime/жэм, je n’aime pas/жҰ нэм па лексикалық құрылымдарын қолдану
3.5.11.1 Il y a/иль я, Il n’y a pas/иль нь я па, Y a-t-il/йя тиль құрылымдарының болымды, болымсыз, сұрау формаларын қолдану
4.5.11.1 Il y a/Иль я, Il n’y a pas/Иль нь я па, Y a-t-il/йя тиль құрылымдарын болымды, болымсыз сұрау формаларында қолдану
2.5.12.1 сөздер мен фразаларды байланыстыру үшін et/э, ou/у, ou/у, bien/бьен жалғаулықтарын қолдану
3.5.12.1 қашан? қаншалықты жиі? сұрақтарына жауап беру үшін parfois/парфуа, souvent/суван, toujours/тужур мезгіл және жиілік үстеулерін қолдану
4.5.12.1 қашан? және қаншалықты жиі? сұрақтарына жауап беру үшін parfois/парфуа, toujours/тужур, souvent/суван, jamais/жамэ мезгіл және жиілік үстеулерін қолдану, bien/бьен, très bien/трэ бьен, mal/маль іс-қимыл үстеулерінің дара түрлерін пайдалануды бастау
2.5.13.1 өтініштер мен сөйлемдердегі қабілеттіліктерді сипаттау үшін vouloir/вулуар, pouvoir/пувуар модальді етістіктерін қолдану
3.5.13.1 рұқсат алу және өтініш жасау үшін vouloir/вулуар, pouvoir/пувуар модальді етістіктерін қолдану, сонымен қатар, міндеттілікті білдіру үшін devoir/дҰвуар модальді етістіктігін қолдану

1.5.9.1 использовать простое настоящее время Présent/Прэзан в утвердительной форме для представления основной информации о себе
2.5.9.1 использовать простое настоящее время Présent/Прэзан (утвердительная форма) и сокращения для описания того, что им нравится, своих желаний и привычек, представления фактов
3.5.9.1 использовать простое настоящее время в Présent/Прэзан глаголов 1,2 и 3 групп для описания того, что им нравится, своих желаний и привычек, представления фактов, описания простых событий
4.5.9.1 использовать формы простого будущего Futur Simple/Фютюр СэнплҰ и прошедшего времен Passé composé/Пасэ конпозэ для предоставления информации о себе, своих желаний и привычек действий, чувств, а также событий по ограниченному количеству знакомых тем
2.5.10.1 использовать основные предлоги места sur/сюр, sous/су, dans/дан, devant/дҰван, derriere/дэрьер для описания местонахождения предметов и людей
3.5.10.1 использовать формы будущего и прошедшего времени (Futur simple/Фютюр СэнплҰ и Passé composé/Пасэ конпозэ) для описания действий, которые произошли в прошедшем времени и произойдут в будущем времени
4.5.10.1 продолжать использовать формы будущего и прошедшегo времени (Futur simple/Фютюр СэнплҰ и Passe composé/Пасэ конпозэ) для описания того, что произошло в прошедшем времени и будет происходить в будущем времени
1.5.11.1 использовать оборот c’est/сэ, ce sont/сҰ сон) для указания на предметы
2.5.11.1 использовать лексические конструкции j’aime/жэм, je n’aime pas/жҰ нэм па для выражения вопросов о желании и нежелании
3.5.11.1 использовать утвердительные, отрицательные и вопросительные формы оборота Il y a/иль я, Il n’y a pas/иль нь я па, Y a-t-il/йя тиль
4.5.11.1 использовать конструкции Il y a/Иль я, Il n’y a pas/Иль нь я па, Y a-t-il/йя тиль в утвердительной, отрицательной и вопросительной формах
2.5.12.1 использовать союзы et/э, ou/у, ou/у, bien/бьен для связки слов и фраз
3.5.12.1 использовать наречия времени и частоты parfois/парфуа, souvent/суван, toujours/тужур для ответа на вопрос когда? и как часто?
4.5.12.1 использовать наречия времени и частоты parfois/парфуа, toujours/тужур, souvent/суван, jamais/жамэ для ответа на вопрос когда? и как часто? начать использовать простые наречия образа действия, bien/бьен, très bien/трэ бьен, mal/маль
2.5.13.1 использовать модальный глагол pouvoir/пувуар при описании способности, в просьбах и предложениях
3.5.13.1 использовать модальные глаголы vouloir/вулуар, pouvoir/пувуар при обращении с просьбой и за разрешением, а также модальный глагол devoir/дҰвуар для обозначения обязательности

4.5.13.1 рұқсат алу және өтініш жасау үшін pouvoir/пувуар, vouloir/вулуар, savoir/савуар модальді етістіктерін қолдану, міндеттілікті білдіру үшін devoir/дҰвуар модальді етістіктерін қолдану
1.5.14.1 қай заттың қайда орналасқандығын көрсету үшін sur/сюр, sous/су, dans/дан мекенді және орналасуды білдіретін дара көмекші сөздерін қолдану
2.5.14.1 адамдар мен заттардың орналасуын сипаттау үшін sur/сюр, sous/су, dans/дан, devant/дҰван, derrière/дэрьер мекенді және орналасуды білдіретін көмекші сөздерін қолдану, уақытты білдіру үшін en/ан, au/о, à/а көмекші сөздерін қолдану
3.5.14.1 адамдар мен заттардың орналасуын сипаттау үшін sur/сюр sous/су, dans/дан, au centre de/о сантрҰ дҰ, au milieu de/о мильҰ дҰ мекенді және орналасуды білдіретін көмекші сөздерін қолдану, уақытты білдіру үшін en/ан, dans/дан, pour/пур, pendant/пандан, depuis/дҰпюи көмекші сөздерін қолдану
4.5.14.1 заттардың орналасуын көрсету үшін sur/сюр, sous/су, dans/дан, derrière/дэрьер, devant/дҰван, à coté de/а котэ дҰ, en face de/ан фас дҰ, au milieu de/о мильҰ дҰ мекенді және орналасуды білдіретін көмекші сөздерін қолдану, уақытты білдіру үшін en/ан, à/а, au/о, après/апрэ, avant/аван көмекші сөздерін, пайдаланылып жатқан құралды көрсету үшін avec/авэк, sans/сан және алушыны көрсету үшін pour/пур көмекші сөздерін қолдану
3.5.15.1 Voulez-vous/Вуле-ву сұраулы құрылымын және oui/уи, bien sûr/бьен сюр, avec plaisir/авэк плэзир, non/нон, pas du tout/па дю ту, le/лҰ сәйкес жауаптарын қолдану, қарапайым іс-әрекеттерді сипаттау үшін ниет мағынасындағы тұйық етістік формаларын қолдану: етістік vouloir + infinitive/вулуар+инфинитив
4.5.15.1 шақыртуларда Voudriez –vous/Вудрие-ву және оларға жауап беруде oui/уи, bien sur/бьен сюр, avec plaisir/авэк плэзир, non/нон, pas du tout/па дю ту құрылымдарын қолдану, қарапайым іс-әрекеттерді сипаттау үшін тұйық етістік формаларын қолдану: етістік vouloir + infinitive/вулуар + инфинитив
1.5.16.1 сөздер мен фразаларды байланыстыру үшін et/э, mais/мэ жалғаулықтарын қолдану
2.5.16.1 сөздер мен фразаларды байланыстыру үшін et/э, ou/у, ou bien/у бьен жалғаулықтарын қолдану
3.5.16.1 сөздер мен фразаларды байланыстыру үшін et/э, mais/мэ, ou bien/у бьен, parce que/парскҰ жалғаулықтарын қолдану
4.5.16.1 сөздер мен фразаларды байланыстыру үшін et/э, mais/мэ, parce que/парскҰ, pourtant/пуртан жалғаулықтарын қолдану
2.5.17.1 сұрақтарға қысқа жауаптар беру үшін Moi aussi/Муа оси құрылымын қолдану
3.5.17.1 сұрақтарға қысқартылған жауаптар беруде Moi aussi/Муа оси, moi non plus/муа нон плю құрылымын қолдану

4.5.13.1 использовать модальные глаголы pouvoir/пувуар, vouloir/вулуар, savoir/савуар) при обращении с просьбой и за разрешением, использовать модальные глаголы devoir/дҰвуар для обозначения обязательности
1.5.14.1 использовать простые предлоги места и положения предлоги sur/сюр, sous/су, dans/дан) для указания того, что и где находится
2.5.14.1 использовать предлоги места и положения: sur/сюр, sous/су, dans/дан, devant/дҰван, derrière/дэрьер для описания местонахождения людей и предметов, использовать предлоги времени: en/ан, au/о, à/а) для указания времени
3.5.14.1 использовать предлоги места и положения: sur/сюр sous/су, dans/дан, au centre de/о сантрҰ дҰ, au milieu de/о мильҰ дҰ для описания местонахождения людей и предметов, использовать предлоги времени: en/ан, dans/дан, pour/пур, pendant/пандан, depuis/дҰпюи для указания времени
4.5.14.1 использовать предлоги места, положения и направления: sur/сюр, sous/су, dans/дан, derrière/дэрьер, devant/дҰван, à coté de/а котэ дҰ, en face de/ан фас дҰ, au milieu de/о мильҰ дҰ для указания местоположения предметов, использовать предлоги времени: en/ан, à/а, au/о, après/апрэ, avant/аван для указания времени, использовать avec/авэк, sans/сан для обозначения используемого средства и pour/пур для указания получателя
3.5.15.1 использовать вопросительную конструкцию Voulez-vous/Вуле-ву и соответствующие ответы oui/уи, bien sûr/бьен сюр, avec plaisir/авэк плэзир, non/нон, pas du tout,/па дю ту, le/лҰ неопределенную форму глагола в значении намерения для описания простых действий: глагол vouloir + infinitive/вулуар+инфинитив
4.5.15.1 использовать конструкцию Voudriez –vous/Вудрие-ву в приглашениях и ответы на них oui/уи, bien sur/бьен сюр, avec plaisir/авэк плэзир, non/нон, pas du tout/па дю ту и неопределенную форму глагола в значении намерения для описания простых действий: глагол vouloir + infinitive/вулуар+инфинитив
1.5.16.1 использовать союзы et/э, mais/мэ для соединения слов и фраз
2.5.16.1 использовать союзы et/э, ou/у, ou bien/у бьен для соединения слов и фраз
3.5.16.1 использовать союзы et/э, mais/мэ, ou bien/у бьен, парскҰ/parce que для соединения слов и фраз
4.5.16.1 использовать союзы et/э, mais/мэ, parce que/парскҰ, pourtant/пуртан для соединения слов и фраз
2.5.17.1 использовать конструкцию Moi aussi/Муа оси в коротких ответах на вопросы
3.5.17.1 использовать конструкцию Moi aussi/Муа оси, moi non plus/муа нон плю в сокращенных ответах на вопросы

4.5.17.1 сұрақтарға қысқартылған жауаптар беруде Moi aussi/Муа оси, merci oui/мэрси уи, merci non/мэрси нон құрылымын қолдану
13. Бұл оқу бағдарламасы бастауыш білім беру деңгейінің 1-4-сыныптарына арналған "Француз тілі" оқу пәні бойынша жаңартылған мазмұндағы Үлгілік оқу бағдарламасының қосымшасындағы Ұзақ мерзімді жоспарға сәйкес жүзеге асады.
Бастауыш білім беру деңгейінің
1-4-сыныптарына арналған
"Француз тілі" оқу пәнінен
жаңартылған мазмұндағы
Үлгілік оқу бағдарламасы
қосымша
Бастауыш білім беру деңгейінің 1-4-сыныптарына арналған "Француз тілі" оқу пәнінен Үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша Ұзақ мерзімді жоспар
1) 1-сынып:
Ортақ тақырыптар
Тақырыптар
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
Өзім туралы
Сәлемдесу
1.1.3.1 мұғалімнің қолдауымен жалқы есімдерді және жер-су атауларын тану, сыныпта қолданылатын сөздер мен кейбір күнделікті сөздердің сөйлеу формасын тану;
1.2.1.1 сабақта адамдар, заттар және іс-әрекет түрлері туралы бірінші жақтан жай сөйлем құрастыру
Түстер
1.1.3.1 мұғалімнің қолдауымен жалқы есімдерді және жер-су атауларын тану, сыныпта қолданылатын сөздер мен кейбір күнделікті сөздердің сөйлеу формасын тану;
1.1.9.1 әліпби әріптерінің атауларын тану;
1.2.3.1 таныс сөздер мен сөйлемдерді анық айту;
1.5.3.1 адамдар мен заттарды сипаттау барысында дара сын есімдерді қолдану;
1.5.6.1 заттарды көрсету үшін ce/сҰ, cette/сэт, ces/сэ сілтеу есімдіктерін қолдануды бастау
1 – 20 дейінгі сандар
1.1.1.1 сабақтағы кейбір іс-әрекеттерді орындау бойынша баяу және анық айтылған қысқа қарапайым нұсқауларды түсіну;
1.2.3.1 таныс сөздер мен сөйлемдерді анық айту;
1.5.2.1 1 - 20 дейінгі есептік сан есімдерді қолдану
Менің мектебім
Мектеп заттары
1.1.1.1 сабақтағы кейбір іс-әрекеттерді орындау бойынша баяу және анық айтылған қысқа қарапайым нұсқауларды түсіну;
1.1.3.1 мұғалімнің қолдауымен жалқы есімдерді және жер-су атауларын тану, сыныпта қолданылатын сөздер мен кейбір күнделікті сөздердің сөйлеу формасын тану;
1.2.3.1 таныс сөздер мен сөйлемдерді анық айту;
1.5.1.1 адамдар мен мекендерді сипаттаған кезде жекеше және көпше түрдегі зат есімдерді қолдану;
1.5.4.1 қай заттың қайда орналасқандығын көрсету үшін sur/сюр, sous/су, dans/дан көмекші сөздерін қолдану;
1.5.6.1 заттарды көрсету үшін ce/сҰ, cette/сэт, ces/сэ сілтеу есімдіктерін қолдануды бастау
Сыныптағы іс-әрекеттер
1.1.1.1 сабақтағы кейбір іс-әрекеттерді орындау бойынша баяу және анық айтылған қысқа қарапайым нұсқауларды түсіну;

4.5.17.1 использовать конструкцию Moi aussi/Муа оси, merci oui/мэрси уи, merci non/мэрси нон в сокращенных ответах на вопросы
13. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Французский язык" для 1-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию согласно приложению к настоящей учебной программе.
Приложение
к Типовой учебной программе
по учебному предмету
"Французский язык" для 1-4
классов уровня начального образования
по обновленному содержанию
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Французский язык" для 1-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию
1) 1 класс:
Сквозные темы разделов
Темы
Цели обучения
1 четверть
Все обо мне
Приветствие
1.1.3.1 распознавать с поддержкой учителя имена собственные и названия мест, распознавать речевую форму некоторых повседневных слов и слов, используемых в классе;
1.2.1.1 составлять простые высказывания от первого лица о людях, предметах и видах деятельности на уроке
Цвета
1.1.3.1 распознавать с поддержкой учителя имена собственные и названия мест, распознавать речевую форму некоторых повседневных слов и слов, используемых в классе;
1.1.9.1 распознавать названия букв алфавита;
1.2.3.1 отчетливо произносить знакомые слова и выражения;
1.5.3.1 использовать простые прилагательные для описания людей и предметов;
1.5.6.1 использовать указательные местоимения ce/сҰ, cette/сэт, ces/сэ для указания на предметы
Счет от 1 до 20
1.1.1.1 распознавать короткие простые инструкции по выполнению различных видов деятельности на уроке, произнесенные медленно и отчетливо;
1.2.3.1 отчетливо произносить знакомые слова и выражения;
1.5.2.1 использовать количественные числительные от 1 до 20
Моя школа
Предметы в школе
1.1.1.1 распознавать короткие простые инструкции по выполнению различных видов деятельности на уроке, произнесенные медленно и отчетливо;
1.1.3.1 распознавать с поддержкой учителя имена собственные и названия мест, распознавать речевую форму некоторых повседневных слов и слов, используемых в классе;
1.2.3.1 отчетливо произносить знакомые слова и выражения;
1.5.1.1 использовать существительные в единственном и множественном числе при описании людей и места;
1.5.4.1 использовать предлоги sur/сюр, sous/су, dans/дан указания того, что и где находится;
1.5.6.1 использовать указательные местоимения ce/сҰ, cette/сэт, ces/сэ для указания на предметы
Деятельность в классе
1.1.1.1 распознавать короткие простые инструкции по выполнению различных видов деятельности на уроке, произнесенные медленно и отчетливо;

1.1.3.1 мұғалімнің қолдауымен жалқы есімдерді және жер-су атауларын тану, сыныпта қолданылатын сөздер мен кейбір күнделікті сөздердің сөйлеу формасын тану;
1.2.3.1 таныс сөздер мен сөйлемдерді анық айту;
1.5.8.1 стандартты командаларды немесе нұсқаулықтарды құрастыру кезінде қарапайым бұйрық райды (болымды түрде) қолдану;
1.5.13.1 мүмкіндіктерді сипаттау үшін pouvoir сөзін қолдану
Заттарды сипаттау
1.2.1.1 сабақта адамдар, заттар және іс-әрекет түрлері туралы бірінші жақтан жай сөйлем құрастыру;
1.2.2.1 сабақтағы күрделі емес әңгіме барысында адамдар, заттар және іс-әрекет түрлері туралы сұрақтар қою;
1.2.6.1 басқа адамдармен өзара әрекеттесу барысында сұхбатты бірінші бастау және өтінішпен хабарласу;
1.5.3.1 адамдар мен заттарды сипаттау барысында дара сын есімдерді қолдану
2-тоқсан
Менің отбасым және достарым
Отбасы
1.1.3.1 мұғалімнің қолдауымен жалқы есімдерді және жер-су атауларын тану, сыныпта қолданылатын сөздер мен кейбір күнделікті сөздердің сөйлеу формасын тану;
1.2.2.1 сабақтағы күрделі емес әңгіме барысында адамдар, заттар және іс-әрекет түрлері туралы сұрақтар қою;
1.2.4.1 мұғалімнің қолдауымен адамдар, заттар және сабақтағы іс-әрекет түрлері туралы стандартты сұрақтарға жауап беру;
1.5.1.1 адамдар мен мекендерді сипаттаған кезде жекеше және көпше түрдегі зат есімдерді қолдану;
1.5.4.1 қай заттың қайда орналасқандығын көрсету үшін sur/сюр, sous/су, dans/дан көмекші сөздерін қолдану;
1.5.7.1 жеке басы туралы негізгі ақпаратты беру үшін жіктеу есімдіктерін қолдану
Менің үйім
1.1.9.1 әліпби әріптерінің атауларын тану;
1.2.1.1 сабақта адамдар, заттар және іс-әрекет түрлері туралы бірінші жақтан жай сөйлем құрастыру;
1.2.3.1 таныс сөздер мен сөйлемдерді анық айту;
1.3.2.1 жалқы есімдер мен жер-су атауларының бас әріптерін тану;
1.5.3.1 адамдар мен заттарды сипаттау барысында дара сын есімдерді қолдану;
1.5.11.1 заттарды көрсету үшін c’est/сэ, ce sont/сҰ сон) құрылымдарын қолдану;
1.5.14.1 қай заттың қайда орналасқандығын көрсету үшін sur/сюр, sous/су, dans/дан мекенді және орналасуды білдіретін дара көмекші сөздерін қолдану
Менің досым
1.1.3.1 мұғалімнің қолдауымен жалқы есімдерді және жер-су атауларын тану, сыныпта қолданылатын сөздер мен кейбір күнделікті сөздердің сөйлеу формасын тану;
1.2.1.1 сабақта адамдар, заттар және іс-әрекет түрлері туралы бірінші жақтан жай сөйлем құрастыру;
1.2.3.1 таныс сөздер мен сөйлемдерді анық айту;
1.3.2.1 жалқы есімдер мен жер-су атауларының бас әріптерін тану
Қоршаған орта
Жабайы жануарлар
1.1.1.1 сабақтағы кейбір іс-әрекеттерді орындау бойынша баяу және анық айтылған қысқа қарапайым нұсқауларды түсіну;

1.1.3.1 распознавать с поддержкой учителя имена собственные и названия мест, распознавать речевую форму некоторых повседневных слов и слов, используемых в классе;
1.2.3.1 отчетливо произносить знакомые слова и выражения;
1.5.8.1 использовать простое повелительное наклонение (утвердительное) при составлении стандартных команд или инструкций;
1.5.13.1 использовать модальный глагол pouvoir (пувуар) для описания способностей
Описание предметов
1.2.1.1 составлять простые высказывания от первого лица о людях, предметах и видах деятельности на уроке;
1.2.2.1 задавать вопросы о людях, предметах и видах деятельности на уроке в ходе несложной беседы;
1.2.6.1 представляться и задавать вопросы в несложных диалогах;
1.5.3.1 использовать простые прилагательные для описания людей и предметов
2 четверть
Моя семья и мои друзья
Семья
1.1.3.1 распознавать с поддержкой учителя имена собственные и названия мест, распознавать речевую форму некоторых повседневных слов и слов, используемых в классе;
1.2.2.1 задавать вопросы о людях, предметах и видах деятельности на уроке в ходе несложной беседы;
1.2.4.1 отвечать с поддержкой учителя на стандартные вопросы о людях, предметах и видах деятельности на уроке;
1.5.1.1 использовать существительные в единственном и множественном числе при описании людей и мест;
1.5.4.1 использовать предлоги sur/сюр, sous/су, dans/дан указания того, что и где находится;
1.5.7.1 использовать личные местоимения для представления основной информации о себе
Мой дом
1.1.9.1 распознавать названия букв алфавита;
1.2.1.1 составлять простые высказывания от первого лица о людях, предметах и видах деятельности на уроке;
1.2.3.1 отчетливо произносить знакомые слова и выражения;
1.3.2.1 распознавать прописные буквы в именах собственных и названиях мест;
1.5.3.1 использовать простые прилагательные для описания людей и предметов;
1.5.11.1 использовать оборот (c’est/сэ, ce sont/сҰ сон) для указания на предметы;
1.5.14.1 использовать простые предлоги места и положения предлоги (sur/сюр, sous/су, dans/дан) для указания того, что и где находится
Мой друг
1.1.3.1 распознавать с поддержкой учителя имена собственные и названия мест, распознавать речевую форму некоторых повседневных слов и слов, используемых в классе;
1.2.1.1 составлять простые высказывания от первого лица о людях, предметах и видах деятельности на уроке;
1.2.3.1 отчетливо произносить знакомые слова и выражения;
1.3.2.1 распознавать прописные буквы в именах собственных и названиях мест
Окружающая среда
Дикие животные
1.1.1.1 распознавать короткие простые инструкции по выполнению ряда видов деятельности на уроке, произнесенные медленно и отчетливо;

1.1.3.1 мұғалімнің қолдауымен жалқы есімдерді және жер-су атауларын тану, сыныпта қолданылатын сөздер мен кейбір күнделікті сөздердің сөйлеу формасын тану;
1.2.3.1 таныс сөздер мен сөйлемдерді анық айту;
1.2.5.1 қысқа әңгіме барысында сөздерді қолдану;
1.3.1.1 әліпби әріптерін атау және дыбыстарды ажырату;
1.5.2.1 1 - 20 дейінгі есептік сан есімдерді қолдану
Үй жануарлары
1.1.3.1 мұғалімнің қолдауымен жалқы есімдерді және жер-су атауларын тану, сыныпта қолданылатын сөздер мен кейбір күнделікті сөздердің сөйлеу формасын тану;
1.2.5.1 қысқа әңгіме барысында сөздерді қолдану;
1.5.3.1 адамдар мен заттарды сипаттау барысында дара сын есімдерді қолдану;
1.5.7.1 жеке басы туралы негізгі ақпаратты беру үшін жіктеу есімдіктерін қолдану
Қазақстан табиғаты
1.1.4.1 мұғалімнің қолдауымен "Бұл не?" "Бұл кім?" түріндегі қысқа стандартты сұрақтарды тану;
1.2.1.1 сабақта адамдар, заттар және іс-әрекет түрлері туралы бірінші жақтан жай сөйлем құрастыру;
1.2.3.1 таныс сөздер мен сөйлемдерді анық айту;
1.3.1.1 әліпби әріптерін атау және дыбыстарды ажырату;
1.3.4.1 сөздерді әліпби реттілігімен бас әріптер бойынша бөлу үшін әліпбиді қолдану;
1.5.11.1 заттарды көрсету үшін c’est/сэ, ce sont/сҰ сон) құрылымдарын қолдану;
1.5.14.1 қай заттың қайда орналасқандығын көрсету үшін sur/сюр, sous/су, dans/дан мекенді және орналасуды білдіретін дара көмекші сөздерін қолдану
3-тоқсан
Саяхат
Көлік түрлері
1.1.2.1 мұғалімнің қолдауымен стандартты жалпы жеке сұрақтарды тану;
1.1.4.1 мұғалімнің қолдауымен "Бұл не?" "Бұл кім?" түріндегі қысқа стандартты сұрақтарды тану;
1.2.5.1 қысқа әңгіме барысында сөздерді қолдану;
1.5.5.1 қарапайым сұрақтар құрастыру барысында qu’est-ce que c’est/кэс кҰ сэ? qui est-ce/ки эс? où est ... ?/у э...? сұрау есімдіктерін қолдану;
1.5.16.1 сөздер мен фразаларды байланыстыру үшін et/э, mais/мэ жалғаулықтарын қолдану
Мектепке апаратын жол
1.1.2.1 мұғалімнің қолдауымен стандартты жалпы жеке сұрақтарды тану;
1.5.9.1 өзі туралы негізгі ақпаратты беру үшін нақ осы шақты (Présent/Прэзан) болымды түрде қолдану;
1.2.5.1 қысқа әңгіме барысында сөздерді қолдану;
1.3.4.1 сөздерді әліпби реттілігімен бас әріптер бойынша бөлу үшін әліпбиді қолдану
Қаланың көрікті жерлері
1.1.3.1 мұғалімнің қолдауымен жалқы есімдерді және жер-су атауларын тану, сыныпта қолданылатын сөздер мен кейбір күнделікті сөздердің сөйлеу формасын тану;
1.2.3.1 таныс сөздер мен сөйлемдерді анық айту;

1.1.3.1 распознавать с поддержкой учителя имена собственные и названия мест, распознавать речевую форму некоторых повседневных слов и слов, используемых в классе;
1.2.3.1 отчетливо произносить знакомые слова и выражения;
1.2.5.1 использовать слова в ходе короткой беседы;
1.3.1.1 распознавать звуки и называть буквы алфавита;
1.5.2.1 использовать количественные числительные от 1 до 20
Домашние животные
1.1.3.1 распознавать с поддержкой учителя имена собственные и названия домашних животных, распознавать речевую форму некоторых повседневных слов и слов, используемых в классе;
1.2.5.1 использовать слова в ходе короткой беседы;
1.5.3.1 использовать простые прилагательные для описания домашних животных;
1.5.7.1 использовать личные местоимения для представления основной информации о себе
Природа Казахстана
1.1.4.1 распознавать с поддержкой учителя короткие стандартные вопросы типа "Что это?" "Кто это?";
1.2.1.1 составлять простые высказывания от первого лица о людях, предметах и видах деятельности на уроке;
1.2.3.1 отчетливо произносить знакомые слова и выражения;
1.3.1.1 распознавать звуки и называть буквы алфавита;
1.3.4.1 использовать алфавит для распределения слов в алфавитном порядке по заглавным буквам;
1.5.11.1 использовать оборот c’est/сэ, ce sont/сҰ сон) для указания на предметы;
1.5.14.1 использовать простые предлоги места и положения предлоги sur/сюр, sous/су, dans/дан) для указания того, что и где находится
3 четверть
Путешествие
Виды транспорта
1.1.2.1 распознавать с поддержкой учителя стандартные общие личные вопросы;
1.1.4.1 распознавать с поддержкой учителя короткие стандартные вопросы типа "Что это?" "Кто это?";
1.2.5.1 использовать слова в ходе короткой беседы;
1.5.5.1 использовать вопросительные местоимения qu’est-ce que c’est/кэс кҰ сэ? qui est-ce/ки эс? où est ... ?/у э...? при составлении простых вопросов;
1.5.16.1 использовать союзы et/э, mais/мэ для соединения слов и фраз
Как пройти в школу
1.1.2.1 распознавать вопросы с поддержкой учителя стандартные общие личные вопросы;
1.5.9.1 использовать простое настоящее время (Présent/Прэзан) в утвердительной форме для представления основной информации о себе;
1.2.5.1 использовать слова в ходе короткой беседы;
1.3.4.1 использовать алфавит для распределения слов в алфавитном порядке по заглавным буквам
Достопримечательности города
1.1.3.1 распознавать с поддержкой учителя имена собственные и названия мест, распознавать речевую форму некоторых повседневных слов и слов, используемых в классе;
1.2.3.1 отчетливо произносить знакомые слова и выражения;

1.5.14.1 қай заттың қайда орналасқандығын көрсету үшін sur/сюр, sous/су, dans/дан мекенді және орналасуды білдіретін дара көмекші сөздерін қолдану
Спорт түрлері
1.1.5.1 фонемалардың дыбыстары мен фонемалар тіркесімдерін ажырату;
1.2.2.1 сабақтағы күрделі емес әңгіме барысында адамдар, заттар және іс-әрекет түрлері туралы сұрақтар қою;
1.5.4.1 қай заттың қайда орналасқандығын көрсету үшін sur/сюр, sous/су, dans/дан көмекші сөздерін қолдану;
1.5.8.1 стандартты командаларды немесе нұсқаулықтарды құрастыру кезінде қарапайым бұйрық райды (болымды түрде) қолдану
Салауатты тамақтану
1.1.4.1 мұғалімнің қолдауымен "Бұл не?" "Бұл кім?" түріндегі қысқа стандартты сұрақтарды тану;
1.2.1.1 сабақта адамдар, заттар және іс-әрекет түрлері туралы бірінші жақтан жай сөйлем құрастыру;
1.2.3.1 таныс сөздер мен сөйлемдерді анық айту;
1.2.5.1 қысқа әңгіме барысында сөздерді қолдану;
1.5.6.1 заттарды көрсету үшін ce/сҰ, cette/сэт, ces/сэ сілтеу есімдіктерін қолдануды бастау
2) 2-сынып:
Ортақ тақырыптар
Тақырыптар
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
Өзім туралы
Сәлеметсіз бе?
2.1.2.1 мұғалімнің қолдауымен қысқа жеке сұрақтардың шектеулі ауқымын түсіну;
2.2.6.1 тақырыптардың шектеулі шеңберіндегі шағын диалогтарда репликалармен алмасу және қысқартылған жауаптарды дұрыс пайдалану;
2.3.2.1 дыбыстар мен әріптердің жиі қолданылатын тіркесімін анықтау, есте сақтау және айту;
2.4.5.1 дауыстап немесе буынға бөліп оқу барысында жиі қолданылатын әріптер мен таныс сөздерді жазу;
2.4.6.1 жалқы есімдер мен мекен-жайларды жазған кезде мұғалімнің қолдауы арқылы бас әріптер мен жол әріптеріні қолдану
Мен ... істей аламын
2.1.1.1 қолдау арқылы сабақта тапсырмаларды орындауға қарапайым қысқа нұсқауларды түсіну;
2.1.2.1 мұғалімнің қолдауымен қысқа жеке сұрақтардың шектеулі ауқымын түсіну;
2.2.2.1 сабақта орындалатын негізгі қажеттіліктерге қатысты және таныс тақырыптар мен іс-әрекет түрлері бойынша ақпаратты табуға бағытталған сұрақтар қою;
2.2.4.1 мұғалімнің қолдауымен жеке және нақты ақпаратты ұсына отырып стандартты сұрақтарға жауап беру;
2.2.8.1 басқаларға қарапайым нұсқаулар құрастыру
Қандай киім кигенді ұнатасың?
2.1.1.1 қолдау арқылы сабақта тапсырмаларды орындауға қарапайым қысқа нұсқауларды түсіну;
2.2.1.1 сабақта орындалатын іс-әрекет түрлері және таныс тақырыптарға қатысты өзі туралы, басқа адамдар және заттар туралы қарапайым айтылған ой құрастыру;
2.5.1.1 жекеше және көпше түрдегі зат есімдерді қолдану;
2.5.3.1 сипаттамаларда және қарапайым сезімдер туралы сөйлескенде дара сын есімдерді қолдану
Менің отбасым және достарым
Менің отбасым

1.5.14.1 использовать простые предлоги места и положения предлоги sur/сюр, sous/су, dans/дан для указания того, что и где находится
Виды спорта
1.1.5.1 распознавать звучание фонем и их сочетаний;
1.2.2.1 задавать вопросы о людях, предметах и видах деятельности на уроке в ходе несложной беседы;
1.5.4.1 использовать предлоги sur/сюр, sous/су, dans/дан указания того, что и где находится;
1.5.8.1 использовать простое повелительное наклонение (утвердительное) при составлении стандартных команд или инструкций
Здоровое питание
1.1.4.1 распознавать с поддержкой учителя короткие стандартные вопросы типа "Что это?" "Кто это?";
1.2.1.1 составлять простые высказывания от первого лица о людях, предметах и видах деятельности на уроке;
1.2.3.1 отчетливо произносить знакомые слова и выражения;
1.2.5.1 использовать слова в ходе короткой беседы;
1.5.6.1 использовать указательные местоимения ce/сҰ, cette/сэт, ces/сэ для указания на предметы
2) 2 класс:
Сквозные темы разделов
Темы
Цели обучения
1 четверть
Все обо мне
Здравствуйте!
2.1.2.1 понимать с поддержкой учителя более широкий диапазон общих личных вопросов;
2.2.6.1 правильно использовать сокращенные ответы и обмениваться репликами в небольших диалогах на ограниченный круг тем;
2.3.2.1 определять, запоминать и произносить часто используемые сочетания звуков и букв;
2.4.5.1 записывать буквы и часто используемые знакомые слова при чтении вслух или по слогам;
2.4.6.1 использовать под руководством учителя прописные и строчные буквы при написании имен собственных и адреса
Я умею...
2.1.1.1 понимать короткие простые инструкции с поддержкой для выполнения заданий на уроке;
2.1.2.1 понимать с поддержкой учителя более широкий диапазон общих личных вопросов;
2.2.2.1 задавать вопросы, касающиеся базовых потребностей и направленные на нахождение информации по знакомым темам и видам деятельности, выполняемым на уроке;
2.2.4.1 отвечать с поддержкой учителя на стандартные вопросы, представляя личную и фактическую информацию;
2.2.8.1 составлять простые инструкции для других
Что ты любишь носить?
2.1.1.1 понимать короткие простые инструкции с поддержкой для выполнения заданий на уроке;
2.2.1.1 составлять простые высказывания о себе, других людях, предметах на знакомые темы и видах деятельности, выполняемых на уроке;
2.5.1.1 использовать существительные в единственном и множественном числе;
2.5.3.1 использовать простые прилагательные для описания людей и предметов
Моя семья и мои друзья
Моя семья

2.1.1.1 қолдау арқылы сабақта тапсырмаларды орындауға қарапайым қысқа нұсқауларды түсіну;
2.1.3.1 мұғалімнің қолдауымен түсін және санын сипаттайтын таныс тақырыптардағы шағын диалогтардың негізгі сәттерін түсіну;
2.2.1.1 сабақта орындалатын іс-әрекет түрлері және таныс тақырыптарға қатысты өзі туралы, басқа адамдар және заттар туралы қарапайым айтылған ой құрастыру;
2.3.1.1 сөздерді әріптеп, дауыстап оқу және айту;
2.4.2.1 дауыстап немесе буындап оқылған әріптерді және жиі қолданылатын таныс сөздерді жазу
Менің достарым
2.1.1.1 қолдау арқылы сабақта тапсырмаларды орындауға қарапайым қысқа нұсқауларды түсіну;
2.2.3.1 сабақта орындалатын іс-әрекет және қызмет түрлерін, заттарды сипаттау кезінде жалпы сөздердің, фразалардың және қысқа сөйлемдердің шектеулі санын пайдалану;
2.2.5.1 әр түрлі дыбыстар арасындағы айырмашылықты анық айтуды бастау;
2.2.6.1 тақырыптардың шектеулі шеңберіндегі шағын диалогтарда репликалармен алмасу және қысқартылған жауаптарды дұрыс пайдалану;
2.3.1.1 сөздерді әріптеп, дауыстап оқу және айту;
2.4.1.1 мұғалімнің қолдауымен жеке фразалар түріндегі сұрақтарға қысқа жауаптар жазу;
2.5.6.1 сұрақтар құрастыру және оларға жауап беру үшін mon/мон, ma/ма, me/мэ тәуелдік есімдіктерін қолдану
Үйде атқаратын жұмыстарым
2.1.3.1 мұғалімнің қолдауымен түсін және санын сипаттайтын таныс тақырыптардағы шағын диалогтардың негізгі сәттерін түсіну;
2.2.1.1 сабақта орындалатын іс-әрекет түрлері және таныс тақырыптарға қатысты өзі туралы, басқа адамдар және заттар туралы қарапайым айтылған ой құрастыру;
2.2.3.1 сабақта орындалатын іс-әрекет және қызмет түрлерін, заттарды сипаттау кезінде жалпы сөздердің, фразалардың және қысқа сөйлемдердің шектеулі санын пайдалану;
2.5.3.1 сипаттамаларда және қарапайым сезімдер туралы сөйлескенде дара сын есімдерді қолдану;
2.5.13.1 өтініштер мен сөйлемдердегі қабілеттіліктерді сипаттау үшін vouloir/вулуар, pouvoir/пувуар модальді етістіктерін қолдану
2-тоқсан
Менің мектебім
Мектепте
2.1.1.1 қолдау арқылы сабақта тапсырмаларды орындауға қарапайым қысқа нұсқауларды түсіну;
2.1.3.1 мұғалімнің қолдауымен түсін және санын сипаттайтын таныс тақырыптардағы шағын диалогтардың негізгі сәттерін түсіну;
2.1.5.1 аяқталмаған сөздердегі жетіспейтін фонемаларды +анықтау;
2.2.4.1 мұғалімнің қолдауымен жеке және нақты ақпаратты ұсына отырып стандартты сұрақтарға жауап беру;
2.3.4.1 мұғалімнің қолдауымен иллюстрацияланған қарапайым сөздікті пайдалануды бастау;
2.5.2.1 1 - 50 дейінгі есептік сан есімдерді қолдану
Мектептегі сабақтар
2.1.4.1 мұғалімнің қолдауымен түсі пен саны сынды аспектілерді анықтауға қатысты қысқа стандартты сұрақтарды тану;

2.1.1.1 понимать короткие простые инструкции с поддержкой для выполнения заданий на уроке;
2.1.3.1 понимать основные моменты в небольших диалогах на знакомые темы: цвет и количество;
2.2.1.1 составлять простые высказывания о себе, других людях, предметах на знакомые темы и видах деятельности, выполняемых на уроке;
2.3.1.1 читать и произносить слова по буквам вслух;
2.4.2.1 писать буквы и знакомые часто используемые слова под диктовку или по слогам
Мои друзья
2.1.1.1 понимать короткие простые инструкции с поддержкой для выполнения заданий на уроке;
2.2.3.1 использовать ограниченное количество общих слов, фраз и коротких предложений при описании предметов, действий и видов деятельности, выполняемых на уроке;
2.2.5.1 начать отчетливо произносить разницу между разными звуками;
2.2.6.1 правильно использовать сокращенные ответы и обмениваться репликами в небольших диалогах на ограниченный круг тем;
2.3.1.1 читать и произносить слова по буквам вслух;
2.4.1.1 записывать с поддержкой учителя короткие ответы на вопросы в виде отдельных фраз;
2.5.6.1 использовать притяжательные местоимения mon/мон, ma/ма, me/мэ при составлении вопросов и ответов на них
Что я делаю дома
2.1.3.1 понимать основные моменты в небольших диалогах на знакомые темы: цвет и количество;
2.2.1.1 составлять простые высказывания о себе, других людях, предметах на знакомые темы и видах деятельности, выполняемых на уроке;
2.2.3.1 использовать ограниченное количество общих слов, фраз и коротких предложений при описании предметов, действий и видов деятельности, выполняемых на уроке;
2.5.3.1 использовать простые прилагательные для описания людей и предметов;
2.5.13.1 использовать модальный глагол pouvoir/пувуар при описании способности, в просьбах и предложениях
2 четверть
Моя школа
В школе
2.1.1.1 понимать короткие простые инструкции с поддержкой для выполнения заданий на уроке;
2.1.3.1 понимать основные моменты в небольших диалогах на знакомые темы: цвет и количество;
2.1.5.1 определять пропущенные фонемы в неполных словах;
2.2.4.1 отвечать с поддержкой учителя на стандартные вопросы, представляя личную и фактическую информацию;
2.3.4.1 начать использовать с поддержкой учителя простой словарь с иллюстрациями;
2.5.2.1 использовать количественные числительные от 1 до 50
Школьные предметы
2.1.4.1 распознавать с поддержкой учителя короткие стандартные вопросы на определение таких аспектов, как цвет и количество;

2.2.4.1 мұғалімнің қолдауымен жеке және нақты ақпаратты ұсына отырып стандартты сұрақтарға жауап беру;
2.3.3.1 елеулі қолдау арқылы таныс және жалпы тақырыптарға қарапайым сөздерді, фразаларды, ұсыныстарды оқу және сыныптағы таныс нұсқауларды орындау
Ұшақта
2.2.1.1 сабақта орындалатын іс-әрекет түрлері және таныс тақырыптарға қатысты өзі туралы, басқа адамдар және заттар туралы қарапайым айтылған ой құрастыру;
2.5.11.1 қалау және қаламау туралы сұрақтарды білдіру үшін j’aime/жэм, je n’aime pas/жҰ нэм па лексикалық құрылымдарын қолдану;
2.5.13.1 өтініштер мен сөйлемдердегі қабілеттіліктерді сипаттау үшін vouloir/вулуар, pouvoir/пувуар модальді етістіктерін қолдану;
2.5.14.1 адамдар мен заттардың орналасуын сипаттау үшін sur/сюр, sous/су, dans/дан, devant/дҰван, derrière/дэрьер мекенді және орналасуды білдіретін көмекші сөздерін қолдану, уақытты білдіру үшін en/ан, au/о, à/а көмекші сөздерін қолдану
Велосипедпен серуендеу
2.1.8.1 таныс тақырыптарға қатысты тыңдалған шағын әңгімелерді түсіну;
2.3.3.1 елеулі қолдау арқылы таныс және жалпы тақырыптарға қарапайым сөздерді, фразаларды, ұсыныстарды оқу және сыныптағы таныс нұсқауларды орындау;
2.5.10.1 адамдар мен заттардың орналасуын сипаттау үшін sur/сюр, sous/су, dans/дан, devant/дҰван, derriere/дэрьер негізгі көмекші сөздерін қолдану;
2.5.13.1 өтініштер мен сөйлемдердегі қабілеттіліктерді сипаттау үшін vouloir/вулуар, pouvoir/пувуар модальді етістіктерін қолдану
Жанұямызбен бірге саяхаттаймыз
2.2.4.1 мұғалімнің қолдауымен жеке және нақты ақпаратты ұсына отырып стандартты сұрақтарға жауап беру;
2.3.5.1 мәнмәтіндік кеңестерді пайдалана отырып, таныс тақырыптарға жай сөйлемдердің негізгі идеяларын түсіну;
2.4.8.1 мұғалімнің қолдауымен жазба жұмыстарын орындаған кезде өте жиі қолданылатын қысқа сөйлемдерді жазу барысында тыныс белгілерін дұрыс қою;
2.5.14.1 адамдар мен заттардың орналасуын сипаттау үшін sur/сюр, sous/су, dans/дан, devant/дҰван, derrière/дэрьер мекенді және орналасуды білдіретін көмекші сөздерін қолдану, уақытты білдіру үшін en/ан, au/о, à/а көмекші сөздерін қолдану
3) 3-сынып:
Ортақ тақырыптар
Тақырыптар
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
Табиғат жасасын!
Жануарлар түрлері
3.1.5.1 фонематикалық әртүрлі сөздерді ажырату;
3.2.1.1 жалпы тақырыптардың шектеулі шеңберінде өзі туралы қарапайым айтылған ой құрастыру;
3.5.5.1 таныс тақырыптарға әңгімелесу барысында ou/у, combine/конбьен, quand/кан сұрау есімдіктерін қолдану;
3.5.14.1 адамдар мен заттардың орналасуын сипаттау үшін sur/сюр sous/су, dans/дан, au centre de/о сантрҰ дҰ, au milieu de/о мильҰ дҰ мекенді және орналасуды білдіретін көмекші сөздерін қолдану, уақытты білдіру үшін en/ан, dans/дан, pour/пур, pendant/пандан, depuis/дҰпюи көмекші сөздерін қолдану
Құстар түрлері

2.2.4.1 отвечать с поддержкой учителя на стандартные вопросы, представляя личную и фактическую информацию;
2.3.3.1 читать со значительной поддержкой простые слова, фразы и предложения на знакомые и общие темы и выполнять знакомые инструкции в классе
В самолете
2.2.1.1 составлять простые высказывания о себе, других людях, предметах на знакомые темы и видах деятельности, выполняемых на уроке;
2.5.11.1 использовать лексические конструкции j’aime/жэм, je n’aime pas/жҰ нэм па для выражения вопросов о желании и нежелании;
2.5.13.1 использовать модальный глагол pouvoir/пувуар при описании способности, в просьбах и предложениях;
2.5.14.1 использовать предлоги места и положения: sur/сюр, sous/су, dans/дан, devant/дҰван, derrière/дэрьер для описания местонахождения людей и предметов, использовать предлоги времени: en/ан, au/о, à/а) для указания времени
Прогулки на велосипеде
2.1.8.1 понимать прослушанные небольшие рассказы на знакомые темы;
2.3.3.1 читать со значительной поддержкой простые слова, фразы и предложения на знакомые и общие темы и выполнять знакомые инструкции в классе;
2.5.10.1 использовать основные предлоги места sur/сюр, sous/су, dans/дан, devant/дҰван, derriere/дэрьер для описания местонахождения предметов и людей;
2.5.13.1 использовать модальный глагол pouvoir/пувуар при описании способности, в просьбах и предложениях
Путешествуем с семьей
2.2.4.1 отвечать с поддержкой учителя на стандартные вопросы, представляя личную и фактическую информацию;
2.3.5.1 понимать основные идеи простых предложений на знакомые темы с использованием контекстных подсказок;
2.4.8.1 ставить знаки препинания в коротких предложениях при выполнении письменных заданий под руководством учителя;
2.5.14.1 использовать предлоги места и положения: sur/сюр, sous/су, dans/дан, devant/дҰван, derrière/дэрьер для описания местонахождения людей и предметов, использовать предлоги времени: en/ан, au/о, à/а) для указания времени
3) 3 класс:
Сквозные темы разделов
Темы
Цели обучения
1 четверть
Да здравствует природа!
Виды животных
3.1.5.1 различать фонематически отличные слова;
3.2.1.1 составлять простые высказывания о себе в рамках ограниченного круга общих тем;
3.5.5.1 использовать вопросительные местоимения ou/у, combine/конбьен, quand/кан в разговоре на знакомые темы;
3.5.14.1 использовать предлоги места и положения: sur/сюр sous/су, dans/дан, au centre de/о сантрҰ дҰ, au milieu de/о мильҰ дҰ для описания местонахождения людей и предметов, использовать предлоги времени: en/ан, dans/дан, pour/пур, pendant/пандан, depuis/дҰпюи для указания времени
Виды птиц

3.1.6.1 мұғалімнің қолдауымен жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты диалогтардағы немесе мәтіннің қысқа үзінділеріндегі кейбір нақты ақпаратты түсіну;
3.2.1.1 жалпы тақырыптардың шектеулі шеңберінде өзі туралы қарапайым айтылған ой құрастыру;
3.3.1.1 қолдау арқылы жай сөйлемдегі көптеген таныс сөздерді түсіну, анықтау және айту;
3.5.5.1 таныс тақырыптарға әңгімелесу барысында ou/у, combine/конбьен, quand/кан сұрау есімдіктерін қолдану
Жануарлардың дауыстары мен дыбыстары
3.1.2.1 мұғалімнің қолдауымен жалпы жеке сұрақтардың кең ауқымын тану;
3.1.9.1 буынға бөліп айтылған қысқа дара сөздерді тану;
3.4.1.1 елеулі көмек арқылы жалпы және оқу тақырыптарына қатысты қысқа сөйлемдерді құру, жазу және тексеру;
3.5.4.1 (le/лҰ, la/ла, les/ле, un/эн, une/юн, des/дэ) белгілі және белгісіздік артикльдерін дұрыс қолдану;
3.5.10.1 алдағы уақытта болатын және өткен уақытта болған іс-әрекеттерді сипаттау үшін келер шақ және өткен шақ формаларын (Futur simple/Фютюр СэнплҰ, Passé composé/Пасэ конпозэ) қолдану
Шығармашылық жоба
3.1.1.1 қолдау арқылы сабақта ауқымды шеңбердегі іс-әрекет түрлерін орындау үшін қысқа нұсқауларды түсіну;
3.2.6.1 тақырыптардың шектеулі шеңберіндегі шағын диалогтарда репликалармен алмасу;
3.4.1.1 елеулі көмек арқылы жалпы және оқу тақырыптарына қатысты қысқа сөйлемдерді құру, жазу және тексеру;
3.5.10.1 алдағы уақытта болатын және өткен уақытта болған іс-әрекеттерді сипаттау үшін келер шақ және өткен шақ формаларын (Futur simple/Фютюр СэнплҰ, Passé composé/Пасэ конпозэ) қолдану
Қала
Көшелер мен даңғылдар
3.1.6.1 мұғалімнің қолдауымен жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты диалогтардағы немесе мәтіннің қысқа үзінділеріндегі кейбір нақты ақпаратты түсіну;
3.1.7.1 мұғалімнің қолдауымен жалпы және оқу тақырыптарына қатысты шағын диалогтардың мазмұнын болжау үшін мәнмәтінді қолдану;
3.2.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберінде сұрақтарға жауап беру;
3.3.5.1 мәнмәтіндік кеңестер арқылы жалпы таныс тақырыптар мен кейбір оқу тақырыптарына қысқа күрделі емес мәтіндердің негізгі идеяларын түсіну;
3.5.13.1 рұқсат алу және өтініш жасау үшін vouloir/вулуар, pouvoir/пувуар модальді етістіктерін қолдану, сонымен қатар, міндеттілікті білдіру үшін devoir/дҰвуар модальді етістіктігін қолдану
Ойын-сауық орындары
3.1.5.1 фонематикалық әртүрлі сөздерді ажырату;
3.1.8.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі санына қатысты шағын әңгімелерді түсіну;

3.1.6.1 понимать с поддержкой учителя некоторую фактическую информацию в небольших отрывках текста или диалогах на ограниченный круг общих и учебных тем;
3.2.1.1 составлять простые высказывания о себе в рамках ограниченного круга общих тем;
3.3.1.1 распознавать, определять и произносить с поддержкой ограниченное количество знакомых слов в простых предложениях;
3.5.5.1 использовать вопросительные местоимения ou/у, combine/конбьен, quand/кан в разговоре на знакомые темы
Крики и звуки животных
3.1.2.1 распознавать с поддержкой учителя более широкий диапазон общих личных вопросов;
3.1.9.1 распознавать короткие простые слова, произнесенные по слогам;
3.4.1.1 составлять, записывать и проверять со значительной поддержкой короткие предложения на ограниченный круг личных, общих и учебных тем;
3.5.4.1 правильно использовать определенные и неопределенные артикли (le/лҰ, la/ла, les/ле, un/эн, une/юн, des/дэ);
3.5.10.1 использовать формы будущего и прошедшего времени (Futur simple/Фютюр СэнплҰ и Passé composé/Пасэ конпозэ) для описания действий, которые произошли в прошедшем времени и произойдут в будущем времени
Творческий проект
3.1.1.1 понимать короткие инструкции с поддержкой для выполнения более широкого круга видов деятельности на уроке;
3.2.6.1 обмениваться репликами в небольших диалогах на ограниченный круг тем;
3.4.1.1 составлять, записывать и проверять со значительной поддержкой короткие предложения на ограниченный круг личных, общих и учебных тем;
3.5.10.1 использовать формы будущего и прошедшего времени (Futur simple/Фютюр СэнплҰ и Passé composé/Пасэ конпозэ) для описания действий, которые произошли в прошедшем времени и произойдут в будущем времени
Город
Улицы и проспекты
3.1.6.1 понимать с поддержкой учителя некоторую фактическую информацию в небольших отрывках текста или диалогах на ограниченный круг общих и учебных тем;
3.1.7.1 использовать с поддержкой учителя контекстные подсказки для прогнозирования содержания небольших диалогов на общие и учебные темы;
3.2.4.1 отвечать на вопросы в рамках ограниченного круга общих и учебных тем;
3.3.5.1 понимать основные моменты коротких несложных текстов на общие знакомые темы и некоторые учебные темы с помощью контекстных подсказок;
3.5.13.1 использовать модальные глаголы vouloir/вулуар, pouvoir/пувуар при обращении с просьбой и за разрешением, а также модальный глагол devoir/дҰвуар для обозначения обязательности
Места развлечений
3.1.5.1 различать фонематически отличные слова;
3.1.8.1 понимать небольшие рассказы на ограниченное количество общих и учебных тем;

3.3.3.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне өте қысқа күрделі емес мәтіндерді оқи бастау;
3.3.6.1 елеулі қолдаумен жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберінде қысқа қарапайым мәтіндердегі нақты ақпараттар мен бөліктерді түсіну;
3.5.2.1 1 - 100 дейінгі есептік сан есімдерді және 1 – 10 дейінгі реттік сан есімдерді қолдану;
3.5.14.1 адамдар мен заттардың орналасуын сипаттау үшін sur/сюр sous/су, dans/дан, au centre de/о сантрҰ дҰ, au milieu de/о мильҰ дҰ мекенді және орналасуды білдіретін көмекші сөздерін қолдану, уақытты білдіру үшін en/ан, dans/дан, pour/пур, pendant/пандан, depuis/дҰпюи көмекші сөздерін қолдану
Біз сауда жасаймыз
Киім дүкені
3.1.1.1 қолдау арқылы сабақта ауқымды шеңбердегі іс-әрекет түрлерін орындау үшін қысқа нұсқауларды түсіну;
3.1.6.1 мұғалімнің қолдауымен жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне қатысты диалогтардағы немесе мәтіннің қысқа үзінділеріндегі кейбір нақты ақпаратты түсіну;
3.2.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберінде адамдар мен заттарды қарапайым сөздермен сипаттау;
3.3.4.1 мұғалімнің кішігірім қолдауымен иллюстрацияланған қарапайым сөздікті пайдалану;
3.3.5.1 мәнмәтіндік кеңестер арқылы жалпы таныс тақырыптар мен кейбір оқу тақырыптарына қысқа күрделі емес мәтіндердің негізгі идеяларын түсіну;
3.5.11.1 Il y a/иль я, Il n’y a pas/иль нь я па, Y a-t-il/йя тиль құрылымдарының болымды, болымсыз, сұрау формаларын қолдану
Азық-түлік сатып алу
3.4.7.1 мұғалімнің қолдауымен жазба жұмыстарын орындаған кезде жиі кездесетін көптеген таныс сөздерді дұрыс жазу;
3.5.1.1 жекеше және көпше түрдегі зат есімдерді қолдану, қатыстылықты білдіру үшін de/дҰ көмекші сөзін зат есімдермен және жалқы есімдермен қолдану;
3.5.3.1 жалпы және оқу тақырыптарын талқылау барысында заттарды сипаттау үшін сын есімдерді, салыстыру үшін сын есімнің салыстырмалы шырайын қолдану;
3.5.9.1 қарапайым оқиғаларды суреттеу, өзіне не ұнайтындығын қалауын және әдеттерін сипаттау, фактілерді келтіру үшін 1,2,3-топтағы етістіктерді Présent/Прэзан дара осы шақ формасында қолдану;
3.5.14.1 адамдар мен заттардың орналасуын сипаттау үшін sur/сюр sous/су, dans/дан, au centre de/о сантрҰ дҰ, au milieu de/о мильҰ дҰ мекенді және орналасуды білдіретін көмекші сөздерін қолдану, уақытты білдіру үшін en/ан, dans/дан, pour/пур, pendant/пандан, depuis/дҰпюи көмекші сөздерін қолдану
Базарда
3.1.4.1 мұғалімнің қолдауымен жалпы және кейбір оқу тақырыптары бойынша қысқа сұрақтардың шектеулі ауқымын түсіну;
3.2.2.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберінде бар тәжірибені анықтау үшін сұрақтар қою;

3.3.3.1 начать читать с поддержкой очень короткие несложные тексты на ограниченный круг общих и учебных тем;
3.3.6.1 понимать со значительной поддержкой фактическую информацию и детали в коротких несложных текстах на ограниченный круг общих и учебных тем;
3.5.2.1 использовать количественные числительные от 1 до 100, а также порядковые числительные от 1 до 10;
3.5.14.1 использовать предлоги места и положения: sur/сюр sous/су, dans/дан, au centre de/о сантрҰ дҰ, au milieu de/о мильҰ дҰ для описания местонахождения людей и предметов, использовать предлоги времени: en/ан, dans/дан, pour/пур, pendant/пандан, depuis/дҰпюи для указания времени
Мы делаем покупки
Магазин одежды
3.1.1.1 понимать короткие инструкции с поддержкой для выполнения более широкого круга видов деятельности на уроке;
3.1.6.1 понимать с поддержкой учителя некоторую фактическую информацию в небольших отрывках текста или диалогах на ограниченный круг общих и учебных тем;
3.2.3.1 описывать людей и предметы простыми словами в рамках ограниченного круга общих и учебных тем;
3.3.4.1 использовать с небольшой поддержкой учителя простой словарь с иллюстрациями;
3.3.5.1 понимать основные моменты коротких несложных текстов на общие знакомые темы и некоторые учебные темы с помощью контекстных подсказок;
3.5.11.1 использовать утвердительные, отрицательные и вопросительные формы оборота Il y a/иль я, Il n’y a pas/иль нь я па, Y a-t-il/йя тиль
Покупка продуктов
3.4.7.1 правильно записывать под руководством учителя большее количество знакомых часто используемых слов при выполнении письменной деятельности;
3.5.1.1 использовать существительные в единственном и множественном числе, использовать предлог de/дҰ с существительными и именами собственными для обозначения принадлежности;
3.5.3.1 использовать прилагательные для описания предметов, сравнительную форму прилагательных для сравнения при обсуждении общих и учебных тем;
3.5.9.1 использовать простое настоящее время в Présent/Прэзан глаголов 1,2 и 3 групп для описания того, что им нравится, своих желаний и привычек, представления фактов, описания простых событий;
3.5.14.1 использовать предлоги места и положения: sur/сюр sous/су, dans/дан, au centre de/о сантрҰ дҰ, au milieu de/о мильҰ дҰ для описания местонахождения людей и предметов, использовать предлоги времени: en/ан, dans/дан, pour/пур, pendant/пандан, depuis/дҰпюи для указания времени
На рынке
3.1.4.1 понимать с поддержкой учителя ограниченный диапазон коротких вопросов на общие и некоторые учебные темы;
3.2.2.1 задавать вопросы для выявления имеющегося опыта в рамках ограниченного круга общих и учебных тем;

3.3.3.1 қолдау арқылы жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберіне өте қысқа күрделі емес мәтіндерді оқи бастау;
3.4.1.1 елеулі көмек арқылы жалпы және оқу тақырыптарына қатысты қысқа сөйлемдерді құру, жазу және тексеру;
3.4.4.1 сөздердің арасына тиісті орын қалдырып, қолдау арқылы қысқа күрделі емес сөйлемдерді жазу;
3.5.4.1 (le/лҰ, la/ла, les/ле, un/эн, une/юн, des/дэ) белгілі және белгісіздік артикльдерін дұрыс қолдану;
3.5.7.1 әр түрлі іс-әрекеттерді сипаттау үшін жекеше және көпше түрдегі жіктеу есімдіктерін қолдану
3-тоқсан
Өнер
Музыкалық аспаптар
3.1.8.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі санына қатысты шағын әңгімелерді түсіну;
3.2.3.1 адамдар мен нысандарға қысқаша әрі қарапайым сипаттама беру, кейбір жалпы және оқу тақырыптарына қатысты өткен тәжірибені сипаттау;
3.2.5.1 дауыстап оқу кезінде таныс сөздерді, қысқа фразаларды анық айту;
3.2.7.1 жұпта, топта және барлық сыныппен талқылау кезінде өз пікірін айтқан кезде сөздердің, фразалардың және сөйлемдердің шектеулі санын пайдалану;
3.2.8.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберінде өте қысқа, күрделі емес әңгімелер мен оқиғаларды айтып беру;
3.3.1.1 қолдау арқылы жай сөйлемдегі көптеген таныс сөздерді түсіну, анықтау және айту;
3.5.12.1 қашан? қаншалықты жиі? сұрақтарына жауап беру үшін parfois/парфуа, souvent/суван, toujours/тужур мезгіл және жиілік үстеулерін қолдану
Менің сүйікті аспабым
3.1.1.1 қолдау арқылы сабақта ауқымды шеңбердегі іс-әрекет түрлерін орындау үшін қысқа нұсқауларды түсіну;
3.1.3.1 мұғалімнің қолдауымен жалпы және кейбір оқу тақырыптарындағы шағын диалогтардың негізгі сәттерін түсіну;
3.3.4.1 мұғалімнің кішігірім қолдауымен иллюстрацияланған қарапайым сөздікті пайдалану;
3.5.11.1 Il y a/иль я, Il n’y a pas/иль нь я па, Y a-t-il/йя тиль құрылымдарының болымды, болымсыз, сұрау формаларын қолдану;
3.5.12.1 қашан? қаншалықты жиі? сұрақтарына жауап беру үшін parfois/парфуа, souvent/суван, toujours/тужур мезгіл және жиілік үстеулерін қолдану
Ән шырқайық, достарым!
3.1.5.1 фонематикалық әртүрлі сөздерді ажырату;
3.2.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберінде сұрақтарға жауап беру;
3.4.3.1 адамдарды, мекендерді және заттарды айқындау үшін қысқа фразалар жазу;
3.4.5.1 мұғалімнің қолдауымен негізгі жалғаулықтар арқылы сөздерді немесе фразаларды байланыстыру;
3.5.17.1 сұрақтарға қысқартылған жауаптар беруде Moi aussi/Муа оси, moi non plus/муа нон плю құрылымын қолдану
Сыныптағы театрландырылған көрініс

3.3.3.1 начать читать с поддержкой очень короткие несложные тексты на ограниченный круг общих и учебных тем;
3.4.1.1 составлять, записывать и проверять со значительной поддержкой короткие предложения на ограниченный круг личных, общих и учебных тем;
3.4.4.1 писать с поддержкой короткие несложные предложения, оставляя пробелы между словами;
3.5.4.1 правильно использовать определенные и неопределенные артикли (le/лҰ, la/ла, les/ле, un/эн, une/юн, des/дэ);
3.5.7.1 использовать личные местоимения единственного и множественного числа для описания различных действий
3 четверть
Искусство
Музыкальные инструменты
3.1.8.1 понимать небольшие рассказы на ограниченное количество общих и учебных тем;
3.2.3.1 описывать людей и предметы простыми словами в рамках ограниченного круга общих и учебных тем;
3.2.5.1 отчетливо произносить знакомые слова, короткие фразы при чтении вслух;
3.2.7.1 использовать ограниченное количество слов, фраз и выражений при высказывании своего мнения при обсуждении в парах, группах и всем классом;
3.2.8.1 пересказывать очень короткие, несложные рассказы и события в рамках ограниченного круга общих и учебных тем;
3.3.1.1 распознавать, определять и произносить с поддержкой ограниченное количество знакомых слов в простых предложениях;
3.5.12.1 использовать наречия времени и частоты parfois/парфуа, souvent/суван, toujours/тужур для ответа на вопрос когда? и как часто?
Мой любимый инструмент
3.1.1.1 понимать короткие инструкции с поддержкой для выполнения более широкого круга видов деятельности на уроке;
3.1.3.1 понимать с поддержкой учителя основные моменты небольших диалогов на общие и некоторые учебные темы;
3.3.4.1 использовать с небольшой поддержкой учителя простой словарь с иллюстрациями;
3.5.11.1 использовать утвердительные, отрицательные и вопросительные формы оборота Il y a/иль я, Il n’y a pas/иль нь я па, Y a-t-il/йя тиль;
3.5.12.1 использовать наречия времени и частоты parfois/парфуа, souvent/суван, toujours/тужур для ответа на вопрос когда? и как часто? использовать наречия времени и частоты: parfois, souvent, toujours (парфуа, суван, тужур) для ответа на вопрос когда? и как часто?
Споемте, друзья!
3.1.5.1 различать фонематически отличные слова;
3.2.4.1 отвечать на вопросы в рамках ограниченного круга общих и учебных тем;
3.4.3.1 писать краткие фразы для определения людей, мест и предметов;
3.4.5.1 соединять слова или фразы с помощью основных союзов с поддержкой учителя;
3.5.17.1 использовать конструкцию Moi aussi/Муа оси, moi non plus/муа нон плю в сокращенных ответах на вопросы
Театрализованное представление в классе

3.5.16.1 сөздер мен фразаларды байланыстыру үшін et/э, mais/мэ, ou bien/у бьен, parce que/парскҰ жалғаулықтарын қолдану
4) 4-сынып:
Ортақ тақырыптар
Тақырыптар
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
Спорт
Балалар ойындары
4.1.2.1 мұғалімнің қолдауымен жеке сұрақтардың ауқымды шеңберін түсіну;
4.2.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберінде сұрақтарға жауап беру;
4.4.4.1 жеке ақпарат беру үшін қолдау арқылы сөйлемдер бірізділігін жазу;
4.5.12.1 қашан? және қаншалықты жиі? сұрақтарына жауап беру үшін parfois/парфуа, toujours/тужур, souvent/суван, jamais/жамэ мезгіл және жиілік үстеулерін қолдану, bien/бьен, très bien/трэ бьен, mal/маль іс-қимыл үстеулерінің дара түрлерін пайдалануды бастау;
4.5.17.1 сұрақтарға қысқартылған жауаптар беруде Moi aussi/Муа оси, merci oui/мэрси уи, merci non/мэрси нон құрылымын қолдану
Мектептегі сайыстар
4.2.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберінде сұрақтарға жауап беру;
4.3.2.1 кейбір қолдау арқылы қысқа күрделі емес мәтіндерді оқу және түсіну;
4.4.3.1 қолдау арқылы адамдарды, мекендерді және заттарды сипаттайтын қысқа сөйлемдер жазу;
4.5.5.1 таныс тақырыптардың ауқымды шеңберінде сұрақтар құрастыру барысында qui/ки, que/кҰ, ou/у , de quelle couleur/дҰ кэль кулҰр, quand/кан сұрау есімдіктерін қолдану;
4.5.8.1 таныс тақырыптардың ауқымды шеңберінде қысқа нұсқаулар құрастыру үшін бұйрық райды (Lis!/Ли! Ecoutez!/Экутэ! Сөздерінің болымды және болымсыз формаларын) қолдану
Олимпиада ойындары
4.1.4.1 жалпы және оқу тақырыптарына қатысты қысқа стандартты сұрақтардың ауқымды шеңберін түсіну;
4.2.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберінде сұрақтарға жауап беру;
4.4.1.1 қолдау арқылы бірқатар жеке, жалпы және оқу тақырыптарына қатысты сөйлемдерді құру, жазу және тексеру;
4.4.4.1 жеке ақпарат беру үшін қолдау арқылы сөйлемдер бірізділігін жазу;
4.5.5.1 таныс тақырыптардың ауқымды шеңберінде сұрақтар құрастыру барысында qui/ки, que/кҰ, ou/у , de quelle couleur/дҰ кэль кулҰр, quand/кан сұрау есімдіктерін қолдану
Атақты спортшылар
4.1.8.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты шағын әңгімелерді түсіну;
4.2.5.1 көптеген сөздерді, қысқа фразаларды және қарапайым сөйлемдерді анық айту;
4.3.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының кең шеңберіне қысқа күрделі емес мәтіндердегі пікірлерді тану;
4.5.12.1 қашан? және қаншалықты жиі? сұрақтарына жауап беру үшін parfois/парфуа, toujours/тужур, souvent/суван, jamais/жамэ мезгіл және жиілік үстеулерін қолдану, bien/бьен, très bien/трэ бьен, mal/маль іс-қимыл үстеулерінің дара түрлерін пайдалануды бастау
Сен қандай спорт түрін ұнатасың?

3.5.16.1 использовать союзы et/э, mais/мэ, ou bien/у бьен, парскҰ/parce que для соединения слов и фраз
4) 4 класс:
Сквозные темы разделов
Темы
Цели обучения
1 четверть
Спорт
Детские игры
4.1.2.1 понимать с поддержкой учителя более широкий круг личных вопросов;
4.2.4.1 отвечать на вопросы в рамках более широкого круга общих и учебных тем;
4.4.4.1 писать с поддержкой последовательность предложений для предоставления личной информации;
4.5.12.1 использовать наречия времени и частоты parfois/парфуа, toujours/тужур, souvent/суван, jamais/жамэ для ответа на вопрос когда? и как часто? начать использовать простые наречия образа действия, bien/бьен, très bien/трэ бьен, mal/маль;
4.5.17.1 использовать конструкцию Moi aussi/Муа оси, merci oui/мэрси уи, merci non/мэрси нон в сокращенных ответах на вопросы
Школьные состязания
4.2.4.1 отвечать на вопросы в рамках более широкого круга общих и учебных тем;
4.3.2.1 читать и понимать с некоторой поддержкой короткие несложные тексты;
4.4.3.1 писать с поддержкой короткие предложения, описывающие людей, места и предметы;
4.5.5.1 использовать вопросительные местоимения qui/ки, que/кҰ, ou/у , de quelle couleur/дҰ кэль кулҰр, quand/кан при составлении вопросов на более широкий круг знакомых тем;
4.5.8.1 использовать повелительное наклонение (утвердительные и отрицательные формы Lis!/Ли! Ecoutez!/Экутэ!) для составления коротких инструкций на более широкий круг знакомых тем
Олимпийские игры
4.1.4.1 понимать более широкий круг коротких стандартных вопросов на общие и учебные темы с поддержкой учителя;
4.2.4.1 отвечать на вопросы в рамках более широкого круга общих и учебных тем;
4.4.1.1 составлять, записывать и проверять с поддержкой предложения на ряд личных, общих и учебных тем;
4.4.4.1 писать с поддержкой последовательность предложений для предоставления личной информации;
4.5.5.1 использовать вопросительные местоимения qui/ки, que/кҰ, ou/у , de quelle couleur/дҰ кэль кулҰр, quand/кан при составлении вопросов на более широкий круг знакомых тем
Знаменитые спортсмены
4.1.8.1 понимать небольшие рассказы с поддержкой учителя на более широкий круг общих и учебных тем;
4.2.5.1 отчетливо произносить большее количество слов, короткие фразы и простые предложения;
4.3.3.1 распознавать мнения в коротких несложных текстах на более широкий круг общих и учебных тем;
4.5.12.1 использовать наречия времени и частоты parfois/парфуа, toujours/тужур, souvent/суван, jamais/жамэ для ответа на вопрос когда? и как часто? начать использовать простые наречия образа действия, bien/бьен, très bien/трэ бьен, mal/маль
Какой спорт ты предпочитаешь?

4.1.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіндегі шағын диалогтардың негізгі сәттерін түсіну;
4.1.8.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты шағын әңгімелерді түсіну;
4.2.8.1 ненің ұнайтындығы және ненің ұнамайтындығы туралы айту, жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберінде қысқа күрделі емес әңгімелер мен оқиғаларды айтып беру;
4.5.3.1 сипаттау барысында сын есімдерді, оның ішінде тәуелдік сын есімдерді қолдану, жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберінде заттарды салыстыру барысында қарапайым бір буынды және кейбір екі буынды сын есімдерді (салыстырмалы және күшейтпелі шырайы) пайдалану;
4.5.12.1 қашан? және қаншалықты жиі? сұрақтарына жауап беру үшін parfois/парфуа, toujours/тужур, souvent/суван, jamais/жамэ мезгіл және жиілік үстеулерін қолдану, bien/бьен, très bien/трэ бьен, mal/маль іс-қимыл үстеулерінің дара түрлерін пайдалануды бастау
Франкофония
Француз тілінде сөйлейтін елдер
4.1.4.1 жалпы және оқу тақырыптарына қатысты қысқа стандартты сұрақтардың ауқымды шеңберін түсіну;
4.2.2.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберінде қазіргі және өткен тәжірибе туралы білу үшін сұрақтар қою;
4.4.7.1 өз бетімен жазба жұмыстарын орындаған кезде жиі кездесетін көптеген таныс сөздерді дұрыс жазу;
4.5.15.1 шақыртуларда Voudriez –vous/Вудрие-ву және оларға жауап беруде oui/уи, bien sur/бьен сюр, avec plaisir/авэк плэзир, non/нон, pas du tout/па дю ту құрылымдарын қолдану, қарапайым іс-әрекеттерді сипаттау үшін тұйық етістік формаларын қолдану: етістік vouloir + infinitive/вулуар + инфинитив
Тарихтан аздаған мағлұмат
4.1.8.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты шағын әңгімелерді түсіну;
4.2.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберінде адамдар мен заттарды қарапайым сөздермен сипаттау, жалпы және кейбір оқу тақырыптарының ауқымды шеңберінде өткен тәжірибені сипаттауды бастау;
4.2.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберінде сұрақтарға жауап беру;
4.4.1.1 қолдау арқылы бірқатар жеке, жалпы және оқу тақырыптарына қатысты сөйлемдерді құру, жазу және тексеру;
4.5.3.1 сипаттау барысында сын есімдерді, оның ішінде тәуелдік сын есімдерді қолдану, жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберінде заттарды салыстыру барысында қарапайым бір буынды және кейбір екі буынды сын есімдерді (салыстырмалы және күшейтпелі шырайы) пайдалану;
4.5.7.1 өзі туралы ақпарат беру және іс-әрекеттер мен оқиғаларды сипаттау үшін mon/мон, ma/ма, mes/мэ, ton/тон, ta/та, tes/тэ, son/сон, sa/са, ses/сэ, notre/нотрҰ, votre/вотрҰ, leur/лҰр, nos/но, vos/во, leurs/лҰр тәуелдік есімдіктерін қолдану
Франкофония күндері

4.1.3.1 понимать основные моменты небольших диалогов на более широкий круг общих и учебных тем;
4.1.8.1 понимать небольшие рассказы с поддержкой учителя на более широкий круг общих и учебных тем;
4.2.8.1 говорить о том, что нравится и что не нравится, пересказывать короткие несложные рассказы и события в рамках ограниченного круга общих и учебных тем;
4.5.3.1 использовать прилагательные, в том числе притяжательные прилагательные, при описании, использовать простые односложные и некоторые двусложные прилагательные (сравнительная и превосходная форма) при сравнении предметов в рамках более широкого круга общих и учебных тем;
4.5.12.1 использовать наречия времени и частоты parfois/парфуа, toujours/тужур, souvent/суван, jamais/жамэ для ответа на вопрос когда? и как часто? начать использовать простые наречия образа действия, bien/бьен, très bien/трэ бьен, mal/маль
Франкофония
Франкоговорящие страны
4.1.4.1 понимать с поддержкой учителя более широкий круг коротких стандартных вопросов на общие и учебные темы;
4.2.2.1 задавать вопросы для выявления имеющегося и прошлого опыта в рамках более широкого круга общих и учебных тем;
4.4.7.1 правильно записывать большинство часто используемых слов при самостоятельной письменной работе;
4.5.15.1 использовать конструкцию Voudriez –vous/Вудрие-ву в приглашениях и ответы на них oui/уи, bien sur/бьен сюр, avec plaisir/авэк плэзир, non/нон, pas du tout/па дю ту и неопределенную форму глагола в значении намерения для описания простых действий: глагол vouloir + infinitive/вулуар+инфинитив
Немного истории
4.1.8.1 понимать небольшие рассказы с поддержкой учителя на более широкий круг общих и учебных тем;
4.2.3.1 описывать людей и предметы простыми словами в рамках ограниченного круга общих и учебных тем, начать описывать прошлый опыт в рамках более широкого круга общих и некоторых учебных тем;
4.2.4.1 отвечать на вопросы в рамках более широкого круга общих и учебных тем;
4.4.1.1 составлять, записывать и проверять с поддержкой предложения на ряд личных, общих и учебных тем;
4.5.3.1 использовать прилагательные, в том числе притяжательные прилагательные, при описании, использовать простые односложные и некоторые двусложные прилагательные (сравнительная и превосходная форма) при сравнении предметов в рамках более широкого круга общих и учебных тем;
4.5.7.1 использовать притяжательные местоимения mon/мон, ma/ма, mes/мэ, ton/тон, ta/та, tes/тэ, son/сон, sa/са, ses/сэ, notre/нотрҰ, votre/вотрҰ, leur/лҰр, nos/но, vos/во, leurs/лҰр предоставления информации о себе и описания действий и событий
Дни Франкфонии

4.1.5.1 бастапқы, ортаңғы және соңғы фонемаларды және олардың тіркесімін анықтау;
4.3.5.1 мәнмәтіндік кеңестер арқылы жалпы және оқу тақырыптарының кең ауқымындағы қысқа стандартты мәтіндердің негізгі идеяларын түсіну;
4.4.2.1 шектеулі жазбаша тапсырмаларды орындау кезінде үздіксіз жазылымды пайдалануды бастау;
4.5.7.1 өзі туралы ақпарат беру және іс-әрекеттер мен оқиғаларды сипаттау үшін mon/мон, ma/ма, mes/мэ, ton/тон, ta/та, tes/тэ, son/сон, sa/са, ses/сэ, notre/нотрҰ, votre/вотрҰ, leur/лҰр, nos/но, vos/во, leurs/лҰр тәуелдік есімдіктерін қолдану
Музыка мерекесі
4.4.7.1 өз бетімен жазба жұмыстарын орындаған кезде жиі кездесетін көптеген таныс сөздерді дұрыс жазу;
4.5.1.1 жекеше және көпше түрдегі зат есімдерді, оның ішінде көпше түрдің кейбір ерекше өзгеретін формаларын, сонымен қатар, саналмайтын зат есімдерді, заттарды көрсету және сипаттау үшін mon/мон, ma/ма, mes/мэ, ton/тон, ta/та, tes/тэ, son/сон, sa/са, ses/сэ, notre/нотрҰ, votre/вотрҰ, leur/лҰр, nos/но, vos/во, leurs/лҰр тәуелдік есімдіктерін қолдану;
4.5.15.1 шақыртуларда Voudriez –vous/Вудрие-ву және оларға жауап беруде oui/уи, bien sur/бьен сюр, avec plaisir/авэк плэзир, non/нон, pas du tout/па дю ту құрылымдарын қолдану, қарапайым іс-әрекеттерді сипаттау үшін тұйық етістік формаларын қолдану: етістік vouloir + infinitive/вулуар + инфинитив;
4.5.16.1 сөздер мен фразаларды байланыстыру үшін et/э, mais/мэ, parce que/парскҰ, pourtant/пуртан жалғаулықтарын қолдану
Поэзия күні
4.2.4.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберінде сұрақтарға жауап беру;
4.2.6.1 тақырыптардың ауқымды шеңберіндегі шағын диалогтарда репликалармен алмасу;
4.3.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының кең шеңберіне қысқа күрделі емес мәтіндердегі пікірлерді тану;
4.4.3.1 қолдау арқылы адамдарды, мекендерді және заттарды сипаттайтын қысқа сөйлемдер жазу;
4.5.12.1 қашан? және қаншалықты жиі? сұрақтарына жауап беру үшін parfois/парфуа, toujours/тужур, souvent/суван, jamais/жамэ мезгіл және жиілік үстеулерін қолдану, bien/бьен, très bien/трэ бьен, mal/маль іс-қимыл үстеулерінің дара түрлерін пайдалануды бастау;
4.5.15.1 шақыртуларда Voudriez –vous/Вудрие-ву және оларға жауап беруде oui/уи, bien sur/бьен сюр, avec plaisir/авэк плэзир, non/нон, pas du tout/па дю ту құрылымдарын қолдану, қарапайым іс-әрекеттерді сипаттау үшін тұйық етістік формаларын қолдану: етістік vouloir + infinitive/вулуар + инфинитив
2-тоқсан
Шетелдік достар
Шетелдік достарды таныстыру
4.2.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберінде адамдар мен заттарды қарапайым сөздермен сипаттау, жалпы және кейбір оқу тақырыптарының ауқымды шеңберінде өткен тәжірибені сипаттауды бастау;

4.1.5.1 определять начальные, средние и конечные фонемы, а также их сочетания;
4.3.5.1 понимать основные моменты коротких стандартных текстов в рамках более широкого диапазона общих и учебных тем с помощью контекстных подсказок;
4.4.2.1 начать использовать непрерывное письмо при выполнении ограниченного диапазона письменных заданий;
4.5.7.1 использовать притяжательные местоимения mon/мон, ma/ма, mes/мэ, ton/тон, ta/та, tes/тэ, son/сон, sa/са, ses/сэ, notre/нотрҰ, votre/вотрҰ, leur/лҰр, nos/но, vos/во, leurs/лҰр для предоставления информации о себе и описания действий и событий
Праздник музыки
4.4.7.1 правильно записывать большинство часто используемых слов при самостоятельной письменной работе;
4.5.1.1 использовать существительные в единственном и множественном числе, в том числе некоторые неправильные формы множественного числа, а также неисчисляемые существительные, притяжательные местоимения mon/мон, ma/ма, mes/мэ, ton/тон, ta/та, tes/тэ, son/сон, sa/са, ses/сэ, notre/нотрҰ, votre/вотрҰ, leur/лҰр, nos/но, vos/во, leurs/лҰр при указании и описании предметов;
4.5.15.1 использовать конструкцию Voudriez –vous/Вудрие-ву в приглашениях и ответы на них oui/уи, bien sur/бьен сюр, avec plaisir/авэк плэзир, non/нон, pas du tout/па дю ту и неопределенную форму глагола в значении намерения для описания простых действий: глагол vouloir + infinitive/вулуар+инфинитив;
4.5.16.1 использовать союзы et/э, mais/мэ, parce que/парскҰ, pourtant/пуртан для соединения слов и фраз
День поэзии
4.2.4.1 отвечать на вопросы в рамках более широкого круга общих и учебных тем;
4.2.6.1 обмениваться репликами в небольших диалогах на более широкий круг тем;
4.3.3.1 распознавать мнения в коротких несложных текстах на более широкий круг общих и учебных тем;
4.4.3.1 писать с поддержкой короткие предложения, описывающие людей, места и предметы;
4.5.12.1 использовать наречия времени и частоты parfois/парфуа, toujours/тужур, souvent/суван, jamais/жамэ для ответа на вопрос когда? и как часто? начать использовать простые наречия образа действия, bien/бьен, très bien/трэ бьен, mal/маль;
4.5.15.1 использовать конструкцию Voudriez –vous/Вудрие-ву в приглашениях и ответы на них oui/уи, bien sur/бьен сюр, avec plaisir/авэк плэзир, non/нон, pas du tout/па дю ту и неопределенную форму глагола в значении намерения для описания простых действий: глагол vouloir + infinitive/вулуар+инфинитив
2 четверть
Иностранные друзья
Представление зарубежных друзей
4.2.3.1 описывать людей и предметы простыми словами в рамках ограниченного круга общих и учебных тем; начать описывать прошлый опыт в рамках более широкого круга общих и некоторых учебных тем;

4.4.7.1 өз бетімен жазба жұмыстарын орындаған кезде жиі кездесетін көптеген таныс сөздерді дұрыс жазу
Туған өлкенің тазалығы
4.1.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіндегі шағын диалогтардың негізгі сәттерін түсіну;
4.1.6.1 мұғалімнің қолдауымен жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты диалогтардағы немесе мәтіннің қысқа үзінділеріндегі кейбір нақты ақпаратты түсіну;
4.1.7.1 мұғалімнің қолдауымен жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіне қатысты шағын диалогтардың мазмұны мен мағынасын болжау үшін мәнмәтінді қолдану;
4.2.6.1 тақырыптардың ауқымды шеңберіндегі шағын диалогтарда репликалармен алмасу;
4.3.3.1 жалпы және оқу тақырыптарының кең шеңберіне қысқа күрделі емес мәтіндердегі пікірлерді тану;
4.4.2.1 шектеулі жазбаша тапсырмаларды орындау кезінде үздіксіз жазылымды пайдалануды бастау
Ауа райы
4.3.6.1 кейбір қолдаумен жалпы және оқу тақырыптарының кең шеңберіне қысқа қарапайым мәтіндердегі нақты ақпараттар пен бөліктерді түсіну;
4.5.13.1 рұқсат алу және өтініш жасау үшін pouvoir/пувуар, vouloir/вулуар, savoir/савуар модальді етістіктерін қолдану, міндеттілікті білдіру үшін devoir/дҰвуар модальді етістіктерін қолдану;
4.5.14.1 заттардың орналасуын көрсету үшін sur/сюр, sous/су, dans/дан, derrière/дэрьер, devant/дҰван, à coté de/а котэ дҰ, en face de/ан фас дҰ, au milieu de/о мильҰ дҰ мекенді және орналасуды білдіретін көмекші сөздерін қолдану, уақытты білдіру үшін en/ан, à/а, au/о, après/апрэ, avant/аван көмекші сөздерін, пайдаланылып жатқан құралды көрсету үшін avec/авэк, sans/сан және алушыны көрсету үшін pour/пур көмекші сөздерін қолдану;
4.5.16.1 сөздер мен фразаларды байланыстыру үшін et/э, mais/мэ, parce que/парскҰ, pourtant/пуртан жалғаулықтарын қолдану
Тәні саудың жаны сау
Спорт –денсаулық кепілі
4.2.5.1 көптеген сөздерді, қысқа фразаларды және қарапайым сөйлемдерді анық айту;
4.4.7.1 өз бетімен жазба жұмыстарын орындаған кезде жиі кездесетін көптеген таныс сөздерді дұрыс жазу;
4.5.9.1 таныс тақырыптардың шектеулі санына қатысты өзі туралы, өзіне не ұнайтындығы қалауы және әдеттері, сезімдері, сонымен қатар оқиғалар жайлы ақпарат беру үшін Futur Simple/Фютюр СэнплҰ қарапайым келер шақ және Passé composé/Пасэ конпозэ өткен шақ формаларын қолдану;
4.5.12.1 қашан? және қаншалықты жиі? сұрақтарына жауап беру үшін parfois/парфуа, toujours/тужур, souvent/суван, jamais/жамэ мезгіл және жиілік үстеулерін қолдану, bien/бьен, très bien/трэ бьен, mal/маль іс-қимыл үстеулерінің дара түрлерін пайдалануды бастау
Жылдамырақ, жоғарырақ, күштірек
4.1.10.1 білім алушылардың ана тіліндегі сөздерге ұқсас сөздерді тану;

4.4.7.1 правильно записывать большинство часто используемых слов при самостоятельной письменной работе
Чистота родного края
4.1.3.1 понимать основные моменты небольших диалогов на более широкий круг общих и учебных тем;
4.1.6.1 понимать поддержкой учителя некоторую фактическую информацию в небольших отрывках текста или диалогах на более широкий круг общих и учебных тем;
4.1.7.1 использовать контекстные подсказки для прогнозирования содержания и смысла небольших диалогов с поддержкой на более широкий круг общих и учебных тем;
4.2.6.1 обмениваться репликами в небольших диалогах на более широкий круг тем;
4.3.3.1 распознавать мнения в коротких несложных текстах на более широкий круг общих и учебных тем;
4.4.2.1 начать использовать непрерывное письмо при выполнении ограниченного диапазона письменных заданий
Погода
4.3.6.1 понимать с некоторой поддержкой фактическую информацию и детали в коротких несложных текстах на более широкий круг общих и учебных тем;
4.5.13.1 использовать модальные глаголы pouvoir/пувуар, vouloir/вулуар, savoir/савуар) при обращении с просьбой и за разрешением, использовать модальные глаголы devoir/дҰвуар для обозначения обязательности;
4.5.14.1 использовать предлоги места, положения и направления: sur/сюр, sous/су, dans/дан, derrière/дэрьер, devant/дҰван, à coté de/а котэ дҰ, en face de/ан фас дҰ, au milieu de/о мильҰ дҰ для указания местоположения предметов, использовать предлоги времени: en/ан, à/а, au/о, après/апрэ, avant/аван для указания времени, использовать avec/авэк, sans/сан для обозначения используемого средства и pour/пур для указания получателя;
4.5.16.1 использовать союзы et/э, mais/мэ, parce que/парскҰ, pourtant/пуртан для соединения слов и фраз
В здоровом теле – здоровый дух!
Спорт – залог здоровья
4.2.5.1 отчетливо произносить большее количество слов, короткие фразы и простые предложения;
4.4.7.1 правильно записывать большинство часто используемых слов при самостоятельной письменной работе;
4.5.9.1 использовать формы простого будущего Futur Simple/Фютюр СэнплҰ и прошедшего времен Passé composé/Пасэ конпозэ для предоставления информации о себе, своих желаний и привычек действий, чувств, а также событий по ограниченному количеству знакомых тем;
4.5.12.1 использовать наречия времени и частоты parfois/парфуа, toujours/тужур, souvent/суван, jamais/жамэ для ответа на вопрос когда? и как часто? начать использовать простые наречия образа действия, bien/бьен, très bien/трэ бьен, mal/маль
Быстрее, выше, сильнее
4.1.10.1 распознавать слова схожие со словами в родном языке обучающихся;

2019 жылғы 26 шілдедегі
№ 334 бұйрығына
7-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
198-1-қосымша
Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған "Неміс тілі" оқу пәні бойынша жаңартылған мазмұндағы Үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Білім берудің барлық деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 604 бұйрығымен бекітілген Негізгі орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17669 тіркелген).
2. Оқу пәнінің маңыздылығы оның әлем тілдерінің бірі болуымен, ғылым, білім және туризм тілі болып табылатындығымен анықталады. Қазақстан мектептерінде неміс тілінің оқытылуының тарихи негіздемесі мемлекетте этникалық немістердің тұруына, сонымен қатар кеңестік Қазақстан жерінде неміс тілінің үстем мәртебеге ие болуына байланысты. Неміс тілін оқыту:
1) әртүрлі өмірлік жағдайларда білім алушыларға табысты қарым-қатынасқа түсуді қамтамасыз етеді;
2) шетелдік жоғары оқу орындарына түсуге мүмкіндік береді – Германия, Аустрия, Швейцария;
3) неміс тіліндегі жаңалықтар мен ақпараттартарды білім алушылардың қол жеткізуіне қамтамасыз етеді;
4) неміс тіліндегі әдеби шығармалардың аутенттілік мәтініне білім алушылардың қол жеткізуіне мүмкіндік береді;
5) мектепте алған білімдері, дағдылары және оқыту стратегияларына сүйене отырып, өмір бойы білім алуға мүмкіндік береді.
3. "Неміс тілі" оқу пәні бойынша оқу бағдарламасы білім алушылардың тіл дағдыларын дамыту бойынша тіл қызметінің төрт түрін (тыңдалым, айтылым, оқылым, жазылым) дамытуға бағытталған. Негізгі орта білімді (5-9-сыныптар) аяқтаған кезде білім алушылар Жалпыеуропалық шет тілін меңгеру біліктілігіне сәйкес (Common European Framework of Reference, CEFR/Комон Еуроен Фрамуорк оф Реферанс, СИЕФАР) тілдік А2 деңгейін меңгерулері қажет.
2-тарау. "Неміс тілі" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
4. "Неміс тілі" пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 5-сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
2) 6-сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
3) 7-сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
4) 8-сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
5) 9-сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына тәуелді (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген).

от 26 июля 2019 года №
Приложение 198-1
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по учебному предмету "Немецкий язык" для 5-9 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом основного среднего образования, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 604 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования всех уровней образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 17669).
2. Значимость учебного предмета определяется тем, что он является одним из мировых языков, языком науки, образования и туризма. Изучение немецкого языка в школах Казахстана исторически обусловлено проживанием этнических немцев в стране, а также доминирующим статусом немецкого языка на территории советского Казахстана. Изучение немецкого языка:
1) обеспечивает успешную коммуникацию обучающихся в различных жизненных ситуациях;
2) предоставляет доступ к высшему образованию за рубежом – в вузах Германии, Австрии, Швейцарии;
3) обеспечивает доступ обучающихся к новостям и информации, которая распространяется на немецком языке;
4) предоставляет обучающимся доступ к аутентичным текстам литературных произведений на немецком языке;
5) позволяет учиться в течение всей жизни, опираясь на навыки, стратегии обучения и знания, полученные в школе.
3. Учебная программа по учебному предмету "Немецкий язык" направлена на развитие языковых навыков и речевых умений обучающихся по четырем видам речевой деятельности (аудирование, говорение, чтение, письмо). По завершению основного среднего образования школы (5–9 классы) обучающиеся должны достигнуть языкового уровня А2 в соответствии с Общеевропейскими компетенциями владения иностранным языком (Common European Framework of Reference, CEFR/Коммон Эуропин Фрэмуок оф Референс, СИЕФАР).
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Немецкий язык"
4. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Немецкий язык" составляет:
1) в 5 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
2) в 6 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
3) в 7 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
4) в 8 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
5) в 9 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от Типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении Типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170).

5. Оқу бағдарламасы меңгеру деңгейіне сәйкес неміс тілін оқыту кезеңдерінен (сыныптарды), тілдік дағдылары мен сөйлеу қызметінің түрлері бойынша (тыңдалым, айтылым, оқылым, жазылым) бағалау критерийлерінен, оқудың барлық кезеңіне (5-9 - сыныптар) арналған ұзақ мерзімді жоспардан тұрады.
6. "Неміс тілі" оқу пәні бойынша оқу бағдарламасының мазмұны оқытудың бөлімдері (Тыңдалым. Айтылым. Оқылым. Жазылым. Неміс тілін қолдану) бойынша құрылған.
7. Әрбір бөлімде белгіленген оқытудың мақсаты мұғалімге барлық сөйлеу әрекетінің түрлерін (тыңдалым, айтылым, оқылым, жазылым, неміс тілін қолдану) дамыту бойынша жұмысын жүйелі жоспарлауға, білім алушылардың жетістіктерін бағалауға, оларды оқудың келесі кезеңдері туралы хабардар етуге мүмкіндік береді.
8. Бағдарламаның базалық мазмұнында (Inhalt/Инхальт) неміс тілін оқытудың жалпы мақсаттары сынып бөлінісінде ұсынылған.
9. Неміс тілін оқудың соңғы нәтижесіне бағытталған "Тыңдалым", "Айтылым", "Оқылым" және "Жазылым" бөлімдерінде шетел тілін меңгерудің деңгейлеріне сәйкес (5 - сынып – А1.1, 6 - сынып – А1.2, 7 - сынып – А2.1, 8 және 9 - сыныптар – А2.2) тіл қызметі түрлерінің оқыту мақсаттары жазылған, олар неміс тілін оқытудың түпкі нәтижесіне қол жеткізуге бағытталған.
10. "Неміс тілін қолдану" бөлімінде білім алушылар неміс тілінің лексика-грамматикалық, синтаксистік құрылымдарын сөйлеуде орынды қолдану талаптарымен танысады.
11. 5-сыныпқа арналған базалық мазмұн (Inhalt/Инхальт) шетел тілін меңгеру деңгейіне сәйкес А1 деңгейінің А1.1 – орта деңгейіне сай келеді.
12. 5-сыныптағы мәдениаралық –коммуникативті аспект:
1) өзге тілді мәдениет өкілдерімен тұрмыстық және оқу деңгейінде қарым-қатынас жасау;
2) неміс тілінде бастауыш білімін көрсету;
3) қарапайым фразаларды түсіну;
4) күнделікті қарапайым сұрақтарға жауап беру және оларды қоя білу;
5) өзін ауызша таныстыру;
6) қарапайым диалог жүргізу;
7) өзіне қажетті қарапайым ақпаратты (плакаттар, кестелер, жарнама) түсіну;
8) қарапайым ашық хат жазу;
9) ым-ишара арқылы, өзгертіліп айтылған, қайталап айтылған сөздердің мағынасын түсіну;
10) ана тіліне сүйеніп лексиканы интуицияға сүйеніп таба білу;
11) оқылатын тіл елінің этнолингвомәдени құндылықтарымен танысу және неміс тілін мәдениаралық жағдаяттардағы қарым-қатынаста практикалық қолдануға ұмтылу;
12) оқытылатын тіл елінің күнделікті өмірімен, салт-дәстүрлерімен, тілдік қарым-қатынас жасауда вербалды және бейвербалды құралдарды қолдану дағдыларымен танысу.
13. 5-сыныптағы тәрбиелік аспект:
1) неміс тілі мен мәдениетіне оң көзқарас қалыптастыру;

5. Учебная программа содержит этапы обучения немецкому языку (классы) в соответствии с уровнями обученности, критерии оценивания языковых навыков и умений по видам речевой деятельности (аудирование, говорение, чтение, письмо), долгосрочный план на весь период обучения (5-9 классы).
6. Содержание учебной программы по учебному предмету "Немецкий язык" структурировано по разделам (Аудирование, Говорение, Чтение, Письмо, Использование немецкого языка).
7. Цели обучения, обозначенные в каждом разделе, позволяют учителю системно планировать работу по развитию всех видов речевой деятельности (аудирование, говорение, чтение, письмо), оценивать достижения обучающихся, информировать их о следующих этапах обучения.
8. В базовом содержании (Inhalt/Инхальт) программы представлены общие цели обучения немецкому языку в разрезе классов.
9. В разделах "Аудирование", "Говорение", "Чтение" и "Письмо" прописаны цели обучения по видам речевой деятельности, соотнесенные с уровнями обученности иностранному языку (5 класс – А1.1, 6 класс – А1.2, 7 класс – А2.1, 8 и 9 классы – А2.2), достижение которых направлено на конечный результат обучения немецкому языку.
10. В разделе "Использование немецкого языка" обучающийся знакомится с требованиями корректного использования лексико-грамматических, синтаксических структур немецкого языка в речи.
11. Базовое содержание (Inhalt/Инхальт) для 5 класса соотносится с уровнем обученности иностранному языку – А1.1 – средний уровень А1.
12. Межкультурно-коммуникативный аспект в 5 классе:
1) общение на бытовом и учебном уровнях с представителями иноязычной культуры;
2) демонстрация начальных знаний немецкого языка;
3) понимание простых фраз;
4) ответы на простые повседневные вопросы и их постановка;
5) представление себя устно;
6) ведение элементарного диалога;
7) выявление нужной для себя простой информации (плакаты, таблицы, реклама);
8) написание простых открыток;
9) понимание сути высказывния с помощью жестов, перифраз, повторов;
10) интуитивное угадывание лексики с опорой на родной язык;
11) приобщение к этнолингвокультурным ценностям страны изучаемого языка и стремление практически пользоваться немецким языком в ситуациях межкультурного взаимодействия;
12) знакомство с реалиями, обычаями, традициями страны изучаемого языка, навыками вербального и невербального поведения в актах речевой коммуникации.
13. Воспитательный аспект в 5 классе:
1) формирование позитивного отношения к немецкому языку и культуре;

2) толерантты болу, түрлі көзқарастарды құрметтеу.
14. 5-сыныптағы жалпы білім беру аспектісі: неміс тілі арқылы білім алушылардың жалпы мәдениеттерін, ой-өрістерінің кеңеюін, оқылатын тілдің елі туралы білімдерін, қоршаған әлем туралы білімдерін арттыру.
15. 5-сыныптағы дамыту аспектісі:
1) тілдік қабілетті дамыту, тіл мәдениеті әдебін, неміс тілін үйренуге деген қызығушылықты, ерік жігері, есте сақтау сияқты қасиеттерді дамыту;
2) туған (өзінің) және өзге тіл мәдениетін тану, тілді меңгеру үшін тиімді әдістерді қолдану, өзінің оқу әрекетін ұйымдастыру, интеллектуалдық үдерістерді (белгіленген тілдік құбылысты тану, оны талдау, ана тілімен салыстыру) белсендендіру;
3) оқулықпен, сөздікпен жұмыс істеу, оқуға қатысты ақпаратты жазу, белгіленген мөлшерде тілдің тиімді меңгерілуін қамтамасыз ететін заманауи оқыту технологияларын қолдану.
16. 5-сыныптағы стратегиялық аспект: екінші тілді меңгерген тілдік тұлғаның қарапайым деңгейдегі қасиеттеріне ие болу.
17. 6-сыныпқа арналған базалық мазмұн (Inhalt/Инхальт) шетел тілін меңгеру деңгейіне сәйкес А1 деңгейінің А1.2 жоғары деңгейіне сай келеді.
18. 6-сыныптағы мәдениаралық-коммуникативтік аспект:
1) өзге тілді мәдениет өкілдерімен әлеуметтік-тұрмыстық және оқу деңгейлерінде қарым-қатынас жасау;
2) базалық білім деңгейін көрсету;
3) күнделікті қолданылатын қарапайым сөйлемдерді, фразаларды түсіну;
4) күнделікті қолданылатын сұрақтарға жауап беру және оларды қоя білу, қарапайым диалог құрастыру;
5) өзін және өзге адамды таныстыру;
6) өзіне қажетті қарапайым ақпаратты (дүкенде, көшеде) қолдану;
7) қарапайым ашықхаттар жазу, өзі туралы хат жазу, сауалнама толтыру;
8) өзгертіп, қайталап айту ылған сөздердің мағынасын түсіну;
9) ана тіліне сүйеніп сөздердің мағынасын интуитивті түрде таба білу;
10) оқытылатын тіл елінің реалиясымен, салт-дәстүрімен; ауызша және ауызша емес дағдылары тәртібіндегі сөйлеу коммуникацияларымен танысу;
11) оқылатын тіл елінің этнолингвомәдени құндылықтарымен танысу және неміс тілін мәдениаралық жағдаяттардағы қарым-қатынаста практикалық қолдану.
19. 6-сыныптағы тәрбиелік аспект:
1) неміс тілі мен мәдениетіне оң көзқарас таныту;
2) толерантты болу, түрлі көзқарастарды құрметтеу.
20. 6-сыныптағы жалпы білім беру аспектісі: неміс тілі арқылы білім алушылардың жалпы мәдениеттерін, ой-өрістерінің кеңеюін, оқылатын тілдің елі туралы білімдерін, қоршаған әлем туралы білімдерін арттыру.
21. 6-сыныптағы дамыту аспекті:
1) білім алушылардың тілдік қабілеттерін дамыту, тіл мәдениеті әдебін, неміс тілін үйренуге деген қызығушылықтарын, ерік жігері, есте сақтау сияқты қасиеттерін дамыту;

2) уважение различных точек зрения, проявление толерантности.
14. Общеобразовательный аспект в 5 классе: повышение общей культуры, расширение кругозора, знаний о стране изучаемого языка, об окружающем мире в целом посредством немецкого языка.
15. Развивающий аспект в 5 классе:
1) развитие у обучающихся языковых способностей, культуры речевого поведения, интереса к изучению немецкого языка, положительных свойств личности: волевые качества, память;
2) распознавание родной (собственной) и иноязычной культур, использование рациональных приемов овладения иностранным языком, организация своей учебной деятельности, активизация интеллектуальных процессов (распознавание того или иного явления языка, его анализ, сравнение с аналогичным в родном языке);
3) работа с учебником, словарем, запись учебной информации, использование современных технологий обучения, обеспечивающих эффективность овладения языком в заданных параметрах.
16. Стратегический аспект в 5 классе: овладение элементарными характеристиками вторичной языковой личности.
17. Базовое содержание (Inhalt/Инхальт) для 6 класса соотносится уровнем обученности иностранному языку – А1.2 – высокий уровень А1.
18. Межкультурно-коммуникативный аспект в 6 классе:
1) общение на социально-бытовом и учебном уровнях с представителями иноязычной культуры;
2) демонстрация базовых знаний языка;
3) понимание простых обиходных предложений, фраз;
4) ответы на повседневные вопросы, их постановка, построение простого диалога;
5) представление себя и другого человека;
6) выявление нужной для себя простой информации (в магазине, на улице);
7) написание простых открыток, писем о себе, заполнение анкеты;
8) понимание сути высказывания с помощью перифраз, повторов;
9) интуитивное угадывание лексики с опорой на родной язык;
10) знакомство с реалиями, нравами, обычаями, традициями страны изучаемого языка, навыками вербального и невербального коммуникативного поведения в актах речевой коммуникации;
11) приобщение к этнолингвокультурным ценностям страны изучаемого языка и практическое использование немецкого языка в ситуациях межкультурного взаимодействия.
19. Воспитательный аспект в 6 классе:
1) формирование позитивного отношения к немецкому языку и культуре;
2) уважение различных точек зрения, проявление толерантности.
20. Общеобразовательный аспект в 6 классе: повышение у обучающихся общей культуры, расширение кругозора, знаний о стране изучаемого языка, об окружающем мире в целом посредством немецкого языка.
21. Развивающий аспект в 6 классе:
1) развитие у обучающихся языковых способностей, культуры речевого поведения, интереса к изучению немецкого языка, положительных свойств личности: волевые качества, память;

2) туған (өзінің) және өзге тіл мәдениетін тану, шет тілін ана тілімен салыстыру;
3) тілді меңгерудің тиімді әдістерін қолдану, өзінің оқу әрекетін ұйымдастыру, интеллектуалдық үдерістерді (белгіленген тілдік құбылысты тану, оны талдау, ана тіліндегі оған барабар құбылыстармен салыстыру) белсендендіру;
4) кітаппен, анықтамалық әдебиеттермен жұмыс істеу, оқуға қатысты ақпаратты жазу, белгіленген мөлшерде тілдің тиімді меңгерілуін қамтамасыз ететін заманауи оқыту технологияларын қолдану.
22. 6-сыныптағы стратегиялық аспект: екінші тілді меңгерген тілдік тұлғаның қарапайым деңгейдегі қасиеттеріне ие болу.
23. 7-сыныпқа арнлаған арналған базалық мазмұн (Inhalt/Инхальт) шетел тілін меңгеру деңгейіне сәйкес А2 деңгейінің А2.1 төмен деңгейіне сай келеді.
24. 7-сыныптағы мәдениаралық-коммуникативтік аспект:
1) өзге тілді мәдениет өкілдерімен әлеуметтік-тұрмыстық және оқу деңгейлерінде қарым-қатынас жасау;
2) жиі қолданыстағы фразаларды түсіну;
3) жай сөйлемдерді қолданып, оқу, мектеп, өзі туралы, жақын адамдары және қарапайым тұрмыстық қажеттіліктер туралы әңгімелеу;
4) қарапайым мәтіндерді, хабарландыруларды, хаттарды оқу және түсіну;
5) жеке басына қатысты қысқаша жазбалар/хаттар жазу;
6) таныс тақырыптар және іс-әрекеттер шеңберінде ақпаратпен алмасуды талап ететін қарапайым, қалыптасқан жағдаяттарда қарым-қатынас жасау;
7) елтану бағытында білім алу, қарым-қатынас нормаларымен, неміс тілін тасымалдаушылардың ұлттық мінезі және ұлттық менталитетінің ерекшеліктерімен танысу;
8) оқылатын тіл елінің этнолингвомәдени құндылықтарымен танысу және неміс тілін мәдениаралық жағдаяттардағы қарым-қатынаста практикалық қолдану.
25. 7-сыныптағы тәрбиелік аспект:
1) неміс тілі мен мәдениетіне деген оң көзқарас қалыптастыру;
2) толерантты болу, түрлі көзқарастарды құрметтеу.
26. 7-сыныптағы жалпы білім беру аспектісі: неміс тілі арқылы білім алушылардың жалпы мәдениеттерін, ой-өрістерінің кеңеюін, оқылатын тілдің елі туралы білімдерін, қоршаған әлем туралы білімдерін арттыру.
27. 7-сыныптағы дамыту аспектісі:
1) білім алушылардың тілдік қабілеттерін дамыту, тіл мәдениеті әдебін, неміс тілін үйренуге деген қызығушылықтарын, ерік жігері, есте сақтау сияқты қасиеттерін дамыту;
2) кітаппен, анықтамалық әдебиеттермен жұмыс істеу, оқуға қатысты ақпаратты жазу, белгіленген мөлшерде тілдің тиімді меңгерілуін қамтамасыз ететін заманауи оқыту технологияларын қолдану;
3) өз ойын логикалық түрде және дәйектілікпен жеткізе білу;
4) туған (өзінің) және өзге тіл мәдениетін тану, шет тілін ана тілімен салыстыру;

2) распознавание родной (собственной) и иноязычной культуры, сопоставление родного и иностранного языка;
3) использование рациональных приемов овладения иностранным языком, организация своей учебной деятельности, активизация интеллектуальных процессов (распознавание того или иного явления языка, его анализ, сравнение с аналогичным в родном языке);
4) работа с книгой, справочной литературой, запись учебной информации, использование современных технологий обучения, обеспечивающих эффективность овладения языком в заданных параметрах.
22. Стратегический аспект в 6 классе: овладение элементарными характеристиками вторичной языковой личности.
23. Базовое содержание (Inhalt/Инхальт) для 7 класса соотносится с уровнем обученности иностранному языку – А2.1 – низкий уровень А2.
24. Межкультурно-коммуникативный аспект в 7 классе:
1) общение на социально-бытовом и учебном уровнях с представителями иноязычной культуры;
2) понимание часто употребляемых/разговорных фраз;
3) рассказ в простых предложениях об учебе, школе, происхождении, близких людях и элементарных бытовых потребностях;
4) понимание и чтение простых текстов, объявлений, писем;
5) написание коротких записок/писем личного характера;
6) общение в простых типичных ситуациях, требующих непосредственного обмена информацией в рамках знакомых тем и видов деятельности;
7) приобретение страноведческих знаний, знакомство с нормами общения, со спецификой национального характера и особенностями национального менталитета носителей немецкого языка;
8) приобщение к этнолингвокультурным ценностям страны изучаемого языка и практическое использование немецкого языка в ситуациях межкультурного взаимодействия.
25. Воспитательный аспект в 7 классе:
1) проявление позитивного отношения к немецкому языку и культуре;
2) уважение различных точек зрения, проявление толерантности.
26. Общеобразовательный аспект в 7 классе: повышение общей культуры, расширение кругозора, знаний о стране изучаемого языка, об окружающем мире в целом посредством немецкого языка.
27. Развивающий аспект в 7 классе:
1) развитие у обучающихся языковых способностей, культуры речевого поведения, интереса к изучению немецкого языка, положительных свойств личности: волевые качества, память;
2) работа с книгой, справочной литературой, запись учебной информации, использование современных технологий обучения, обеспечивающих эффективность овладения языком в заданных параметрах;
3) изложение своих мыслей логично и последовательно;
4) распознавание родной (собственной) и иноязычной культуры, сопоставление родного и иностранного языка;

5) тілді меңгерудің тиімді әдістерін қолдану, өзінің оқу әрекетін ұйымдастыру, өзінің оқу-әрекетін ұйымдастыру, интеллектуалдық үдерістерді белсендендіру.
28. 7-сыныптағы стратегиялық аспект: екінші тілді меңгерген тілдік тұлғаның базалық деңгейдегі қасиеттеріне ие болу.
29. 8-сыныпқа арналған базалық мазмұн (Inhalt/Инхальт) шетел тілін меңгеру деңгейіне сәйкес А2 деңгейінің А2.2 орта деңгейіне сай келеді.
30. 8-сыныптағы мәденаралық-коммуникативті аспект:
1) өзге тілді мәдениет өкілдерімен әлеуметтік мәдени деңгейде қарым-қатынас жасау;
2) әңгімелесу барысында жалпы ақпаратты, кейбір күрделілеу сөйлемдерді түсіну;
3) күнделікті тұрмыстық іс-әрекет туралы әңгімелесу;
4) қарапайым мәтіндегі маңызды ақпаратты түсіну күнделікті тұрмыстық іс-әрекет туралы әңгімеге қолдау жасау;
5) жеке сипаттағы хаттар жазу;
6) елтану және мәдениеттану саласында білімінің болуы, тілді тасымалдаушылардың қарым-қатынас және стереотиптер нормаларын, ұлттық сипаты мен ұлттық менталитетінің ерекшелігін білу;
7) оқытылатын тілдің елі туралы этнолингвомәдени құндылықтарымен танысу және мәдениаралық жағдаяттардағы қарым-қатынаста неміс тілін практикалық қолдану.
31. 8-сыныптағы тәрбиелік аспект:
1) неміс тілі мен мәдениетіне деген оң көзқарас қалыптастыру;
2) толерантты болу, түрлі көзқарастарды құрметтеу.
32. 8-сыныптағы жалпы білім беру аспектісі: неміс тілі арқылы білім алушылардың жалпы мәдениеттерін, ой-өрістерінің кеңеюін, оқылатын тілдің елі туралы білімдерін, қоршаған әлем туралы білімдерін арттыру.
33. 8-сыныптағы дамыту аспектісі:
1) тілдік қабілеттер мен тілді сезіну қабілеттерін, тіл мәдениеті әдебін, неміс тілін үйренуге деген қызығушылықты, тұлғаның ерік жігері, жады сияқты жағымды қасиеттерін дамыту;
2) кітаптарды, анықтамалық әдебиеттермен жұмыс істеу, тілдің тиімді меңгерілуін қамтамасыз ететін оқытудың заманауи технологияларын белгіленген өлшемде қолдану;
3) өз ойын логикалық түрде және дәйектілікпен жеткізе білу, пікірталасқа қатысу;
4) туған (өзінің) және өзге тіл мәдениетін тану, оны ана тілімен салыстыру;
5) шетел тілін меңгерудің тиімді тәсілдерін қолдану, өзінің оқу әрекетін ұйымдастыру, интеллектуалды үдерістерді белсендендіру;
34. 8-сыныптағы стратегиялық аспект: екінші тілді меңгерген тілдік тұлғаның базалық деңгейдегі қасиеттеріне ие болу.
35. 9-сыныпқа арналған базалық мазмұн (Inhalt/Инхальт) шетел тілін меңгеру деңгейіне сәйкес А2 деңгейінің А2.2 жоғары деңгейіне сай келеді.
36. 9-сыныптағы мәдениаралық-коммуникативтік аспект:
1) өзге тілді мәдениет өкілдерімен әлеуметтік-мәдени деңгейде қарым қатынас жасау;

5) использование рациональных приемов овладения иностранным языком, организация своей учебной деятельности, активизация интеллектуальных процессов.
28. Стратегический аспект в 7 классе: овладение базовыми характеристиками вторичной языковой личности.
29. Базовое содержание (Inhalt/Инхальт) для 8 класса соотносится с уровнем обученности иностранному языку – А2.2 – средний уровень А2.
30. Межкультурно-коммуникативный аспект в 8 классе:
1) общение на социокультурном уровне с представителями иноязычной культуры;
2) понимание отдельных более сложных предложений, общей информации в ходе беседы;
3) поддержание беседы о повседневных житейских делах;
4) понимание важной информации из простых текстов;
5) написание простых писем личного характера;
6) наличие страноведческих и культурологических знаний, знание норм общения, специфики национального характера и особенностей национального менталитета носителей изучаемого языка;
7) приобщение к этнолингвокультурным ценностям страны изучаемого языка и практическое использование немецкого языка в ситуациях межкультурного взаимодействия.
31. Воспитательный аспект в 8 классе:
1) проявление позитивного отношения к немецкому языку и культуре;
2) уважение различных точек зрения, проявление толерантности.
32. Общеобразовательный аспект в 8 классе: повышение общей культуры, расширение кругозора, знаний о стране изучаемого языка, об окружающем мире в целом посредством немецкого языка.
33. Развивающий аспект в 8 классе:
1) развитие языковых способностей, культуры речевого поведения, интереса к изучению немецкого языка, положительных свойств личности: волевые качества, память;
2) работа с книгой, справочной литературой, запись учебной информации, использование современных технологий обучения, обеспечивающих эффективность овладения языком в заданных параметрах;
3) изложение своих мыслей логично и последовательно, дискуссия;
4) распознавание родной (собственной) и иноязычной культуры, сопоставление родного и иностранного языка;
5) использование рациональных приемов овладения иностранным языком, организация своей учебной деятельности, активизация интеллектуальных процессов.
34. Стратегический аспект в 8 классе: овладение базовыми характеристиками вторичной языковой личности.
35. Базовое содержание (Inhalt/Инхальт) для 9 класса соотносится с уровнем обученности иностранному языку – А2.2 – высокий уровень А2.
36. Межкультурно-коммуникативный аспект в 9 классе:
1) общение на социокультурном уровне с представителями иноязычной культуры;

2) Күнделікті жағдаятта "Тамақ және сусын", "Пәтер", "Киім", "Денсаулық", "Бос уақыт", "Саяхат және білім" тақырыптарында коммуникативтік ниетті іске асыру;
3) өзіндік әңгіме жүргізу;
4) күрделілігі орта деңгейдегі мәтіндердегі маңызды ақпаратты түсіну;
5) жеке басына қатысты қысқаша хаттар жазу;
6) елтану және мәдениеттану саласында білімінің болуы, қарым-қатынас нормаларын, тіл тасымалдаушыларының ұлттық сипаты мен ұлттық менталитетінің ерекшелігін білу;
7) оқытылатын тілдің елі туралы этнолингвомәдени құндылықтарымен танысу және мәдениаралық жағдаяттардағы қарым-қатынаста неміс тілін практикалық қолдану.
37. 9-сыныптағы тәрбиелік аспект:
1) неміс тілі мен мәдениетіне деген оң көзқарас қалыптастыру;
2) толерантты болу, түрлі көзқарастарды құрметтеу.
38. 9-сыныптағы жалпы білім беру аспектісі: неміс тілі арқылы қоршаған орта туралы жалпы мәдениетті көтеру, ой-өрісін кеңейту, оқытылатын тіл елінің білімін үйрену.
39. 9-сыныптағы дамыту аспектісі:
1) тілдік қабілеттер мен тілді сезіну қабілеттерін, тіл мәдениеті әдебін, неміс тілін үйренуге деген қызығушылықты, тұлғаның ерік жігері, жады сияқты жағымды қасиеттерін дамыту;
2) туған (өзінің) және өзге тіл мәдениетін тану, оны ана тілімен салыстыру;
3) шетел тілін меңгерудің тиімді тәсілдерін қолдану, өзінің оқу әрекетін ұйымдастыру, интеллектуалды үдерістерді белсендендіру;
4) тілдің тиімді меңгерілуін қамтамасыз ететін оқытудың заманауи технологияларын белгіленген өлшемде қолдану;
5) өз ойын қисынды және жүйелі түрде баяндау, жалпыға ортақ тақырыптардағы пікірталастарға қатысу;
40. 9-сыныптағы стратегиялық аспект: екінші тілді меңгерген тілдік тұлғаның базалық деңгейдегі қасиеттеріне ие болу.
3-тарау. Оқытудың мақсаттар жүйесі

2) реализация коммуникативного намерения в повседневных ситуациях по следующим темам: "Еда и напитки", "Квартира", "Одежда", "Здоровье", "Свободное время", "Путешествия и образование";
3) самостоятельное ведение беседы;
4) понимание важной информации из текстов средней сложности;
5) написание писем личного характера;
6) наличие страноведческих и культурологических знаний, знание норм общения, специфики национального характера и особенностей национального менталитета носителей изучаемого языка;
7) приобщение к этнолингвокультурным ценностям страны изучаемого языка и практическое использование немецкого языка в ситуациях межкультурного взаимодействия.
37. Воспитательный аспект в 9 классе:
1) проявление позитивного отношения к немецкому языку и культуре;
2) уважение различных точек зрения, проявление толерантности.
38. Общеобразовательный аспект в 9 классе: повышение общей культуры, расширение кругозора, знаний о стране изучаемого языка, об окружающем мире в целом посредством немецкого языка.
39. Развивающий аспект в 9 классе:
1) развитие языковых способностей, культуры речевого поведения, интереса к изучению немецкого языка, положительных свойств личности: волевые качества, память;
2) распознавание родной (собственной) и иноязычной культуры, сопоставление родного и иностранного языка;
3) использование рациональных приемов овладения иностранным языком, организация своей учебной деятельности, активизация интеллектуальных процессов;
4) использование современных технологий обучения, обеспечивающих эффективность овладения языком в заданных параметрах;
5) изложение своих мыслей логично и последовательно, дискуссия на общепринятые темы.
40. Стратегический аспект в 9 классе: овладение базовыми характеристиками вторичной языковой личности.
Глава 3. Система целей обучения

41. Бағдарламада оқу мақсаттары кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екіншісі – оқу бөлімін, және үшіншісі – оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 5.1.2 кодировкасында "5" – сынып, "1" – оқу бөлімі, "2" – оқыту мақсатының реттік нөмірі.
1) 1-бөлім. Тыңдалым (Hören/ХҰрен):
Білім алушылардың міндеттері:
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
А1.1.
А1.2
А2.1
А.2.2
А2.2
5.1.1
тақырып бойынша жиі қолданылатын сөздерді және жекелеген фразаларды қолдаумен түсіну
6.1.1
тақырып бойынша жиі қолданылатын сөздерді және жекелеген фразаларды түсіну
7.1.1
аздаған қолдаумен шектеулі жалпы және оқу тақырыптарындағы ұзақ әңгіменің негізгі мазмұнын түсіну
8.1.1
жалпы және оқу тақырыптарындағы ұзақ әңгіменің негізгі мазмұнын қолдаусыз дерлік түсіну
9.1.1
жалпы және оқу тақырыптарындағы ұзақ әңгіменің негізгі мазмұнын қолдаусыз түсіну
5.1.2
қарапайым сұрақтарды түсіну және биографиялық сипаттағы ақпарат ұсыну
6.1.2
қолдаумен биографиялық сипаттағы ақпарат сұралған күрделілеу сұрақтарды түсіну
7.1.2
аздаған қолдаумен шектеулі жалпы және оқу тақырыптары шеңберінде ұзақ әңгіме барысында белгіленген нақты ақпаратты егжей-тегжейлі түсіну
8.1.2
ұзақ әңгімелесу барысында аздаған қолдаумен немесе қолдаусыз ауқымды шеңбердегі жалпы және оқу тақырыптары бойынша ақпаратты егжей-тегжейлі түсіну
9.1.2
ұзақ әңгімелесу барысында жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіндегі ақпаратты қолдаусыз егжей-тегжейлі түсіну
5.1.3
жалпы және оқу тақырыптары бойынша қарапайым сұрақтарды қолдаусыз түсіну
6.1.3
кең ауқымдағы жалпы және оқу тақырыптары бойынша күрделілеу сұрақтарды қолдаумен түсіну
7.1.3
ұзақ әңгімелесу барысында аздаған қолдаумен шектеулі жалпы және оқу тақырыптары бойынша дәлелдердің көп бөлігін түсіну
8.1.3
ұзақ әңгімелесу барысында аздаған қолдаумен кең ауқымдағы жалпы және оқу тақырыптары бойынша қолдаусыз дерлік дәлелдердің көп бөлігін егжей-тегжейлі түсіну
9.1.3
ұзақ әңгімелесу барысында аздаған қолдаумен кең ауқымдағы жалпы және оқу тақырыптары бойынша қолдаусыз дәлелдердің көп бөлігін егжей-тегжейлі түсіну
5.1.4
ұзақ әңгімелесу барысында жалпы және оқу тақырыптары бойынша негізгі ақпаратты қолдаумен түсіну
6.1.4
ұзақ әңгімелесу барысында жалпы және оқу тақырыптары бойынша негізгі ақпаратты шектеулі қолдаумен түсіну
7.1.4
ұзақ әңгімелесу барысында кейбір жалпы және оқу тақырыптары бойынша кейбір тұжырымдалған мағынадағы ақпаратты аздаған қолдаумен түсіну
8.1.4
ұзақ әңгімелесу барысында кейбір жалпы және оқу тақырыптары бойынша тұжырымдалған мағынадағы ақпараттың көп бөлігін қолдаусыз дерлік түсіну
9.1.4
ұзақ әңгімелесу барысында кейбір жалпы және оқу тақырыптары бойынша тұжырымдалған мағынадағы ақпараттың көп бөлігін қолдаусыз түсіну
5.1.5
шағын әңгімелесу барысында кейбір оқу тақырыптары бойынша айырықша ақпараттың едәуір бөлігін және детальдарын қолдаумен түсіну
6.1.5
ұзақ әңгімелесу барысында жалпы және оқу тақырыптары бойынша айырықша ақпараттың едәуір бөлігін және детальдарын қолдаумен түсіну
7.1.5
ұзақ әңгімелесу барысында жалпы және оқу тақырыптарының көбі бойынша сөйлеушінің/сөйлеушілердің пікірін қолдаумен анықтау
8.1.5
ұзақ әңгімелесу барысында жалпы және оқу тақырыптары бойынша сөйлеушінің/сөйлеушілердің пікірін аздаған қолдаумен анықтау
9.1.5
ұзақ әңгімелесу барысында жалпы және оқу тақырыптары бойынша сөйлеушінің/сөйлеушілердің пікірін анықтау
5.1.6
қысқа әңгімелесу мәнмәтіннен кейбір жалпы және оқу тақырыптары бойынша мағынаны қолдаумен анықтау
6.1.6
ұзақ әңгімелесу мәнмәтіннен жалпы және оқу тақырыптарының көбі бойынша мағынаны қолдаумен анықтау
7.1.6
ұзақ әңгімелесу мәнмәтіннен кейбір жалпы және оқу тақырыптары бойынша мағынаны аздаған қолдаумен анықтау
8.1.6
ұзақ әңгімелесу мәнмәтіннен жалпы және оқу тақырыптарының көбі бойынша мағынаны аздаған қолдаумен анықтау
9.1.6
түрлі жалпы және оқу тақырыптары бойынша ұзақ әңгімелесу мәнмәтіннен мағынаны анықтау
5.1.7
кейбір жалпы және оқу тақырыптары бойынша қарапайым әңгімелесу барысында аздаған қолдаумен сөйлеушінің/сөйлеушілердің пікірін анықтау
6.1.7
шектеулі жалпы және оқу тақырыптары бойынша ұзақ әңгімелесу барысында сөйлеушінің/сөйлеушілердің пікірін қолдаумен анықтау
7.1.7
кейбір ауызша жанрлардың сөздері, сөйлемдері мен мәтіндері деңгейінде олардың ерекше жақтарын анықтай бастау
8.1.7
кейбір ауызша жанрлардың сөздері, сөйлемдері мен мәтіндері деңгейінде олардың ерекше жақтарын анықтау
9.1.7
көптеген ауызша жанрлардың сөздері, сөйлемдері мен мәтіндері деңгейінде олардың ерекше жақтарын анықтау
5.1.8
қолдаумен кейбір жалпы және оқу тақырыптары бойынша әңгімелерді, оның ішінде ұзақ әңгімелесуді түсіну
6.1.8
қолдаумен жалпы және оқу тақырыптарының көбі бойынша ұзақ әңгімелерді, оның ішінде ұзақ әңгімелесуді түсіну
7.1.8
қолдаумен жалпы және оқу тақырыптары бойынша әңгімелерді түсіну
8.1.8
қолдаумен жалпы және оқу тақырыптары бойынша көлемді әңгімелерді түсіну
9.1.8
кейбір жалпы және оқу тақырыптары бойынша ұзақ әңгімелесу барысында келтірілген дәлелдердің сәйкессіздігін анықтай бастау

41. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе число показывает раздел, третье - нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 5.1.2 "5" – класс, "1" – раздел, "2" – порядковый номер цели обучения.
1) Раздел 1. Аудирование (Hören/ХҰрен):
Обучающийся должен:
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
А1.1.
А1.2
А2.1
А.2.2
А2.2
5.1.1 понимать с поддержкой отдельные фразы и наиболее употребительные слова по теме
6.1.1 понимать отдельные фразы и наиболее употребительные слова по теме
7.1.1 понимать с небольшой поддержкой основные моменты в продолжительной беседе на ограниченное количество общих и учебных тем
8.1.1 понимать практически без поддержки основные моменты в продолжительной беседе на общие и учебные темы
9.1.1 понимать основные моменты без поддержки в продолжительной беседе на общие и учебные темы
5.1.2 понимать простые вопросы и предоставлять информацию биографического характера
6.1.2 понимать более сложные вопросы с поддержкой о предоставлении личной информации
7.1.2 понимать с небольшой поддержкой некоторую детальную информацию в продолжительной беседе/разговоре по ограниченному кругу общих и учебных тем
8.1.2 понимать при малой поддержке либо без поддержки наиболее конкретную информацию в расширенном разговоре по широкому кругу общих и учебных тем
9.1.2 понимать без поддержки наиболее конкретную информацию в расширенном разговоре по широкому кругу общих и учебных тем
5.1.3 понимать без поддержки простые вопросы на общие и учебные темы
6.1.3 понимать с поддержкой более сложные вопросы по широкому кругу общих и учебных тем
7.1.3 понимать с некоторой поддержкой большую часть деталей аргумента в расширенном разговоре на ограниченный круг общих и учебных тем
8.1.3 понимать практически без поддержки большинство деталей аргументов в продолжительной беседе по широкому кругу общих и учебных тем
9.1.3 понимать без поддержки большинство деталей аргументов в продолжительной беседе по широкому кругу общих и учебных тем
5.1.4 понимать с поддержкой основные моменты в продолжительной беседе на общие и учебные темы
6.1.4 понимать с ограниченной поддержкой основные моменты в продолжительной беседе на общие и учебные темы
7.1.4 понимать с небольшой поддержкой некоторые из подразумеваемых смыслов в продолжительной беседе на некоторые общие и учебные темы
8.1.4 понимать практически без поддержки большую часть подразумеваемого смысла в продолжительной беседе на общие и учебные темы
9.1.4 понимать без поддержки большую часть подразумеваемого смысла в продолжительной беседе на общие и учебные темы
5.1.5 понимать с поддержкой большую часть специфичной информации и деталей в короткой беседе на некоторые учебные темы
6.1.5 понимать с поддержкой большую часть специфичной информации и деталей в продолжительной беседе на общие и учебные темы
7.1.5 определить с поддержкой мнение говорящего(-их) в продолжительной беседе на большинство общих и учебных тем
8.1.5 определить с незначительной поддержкой мнение говорящего (-их) в продолжительной беседе на общие и учебные темы
9.1.5 определить мнение говорящего(-их) в продолжительной беседе на общие и учебные темы
5.1.6 определить с поддержкой смысл из контекста короткой беседы на некоторые общие и учебные темы
6.1.6 определить с поддержкой смысл из контекста продолжительной беседы на большинство общих и учебных тем
7.1.6 определить с незначительной поддержкой смысл из контекста продолжительной беседы на некоторые общие и учебные темы
8.1.6 определить с незначительной поддержкой смысл из контекста продолжительной беседы на большинство общих и учебных тем
9.1.6 определить смысл из контекста продолжительной беседы на разные общие и учебные темы
5.1.7 определить мнение говорящего(-их) в простом разговоре с поддержкой на некоторые общие и учебные темы
6.1.7 определить мнение говорящего(-их) в продолжительном разговоре с поддержкой на ограниченные общие и учебные темы
7.1.7 начать определять характерные черты на уровне слова, предложения и текста некоторых устных жанров
8.1.7 определять характерные черты на уровне слова, предложения и текста некоторых устных жанров
9.1.7 определять характерные черты на уровне слова, предложения и текста большинства устных жанров
5.1.8 понимать с поддержкой рассказы, в том числе продолжительную беседу на некоторые общие и учебные темы
6.1.8 понимать с поддержкой рассказы, в том числе продолжительную беседу на большинство общих и учебных тем
7.1.8 понимать с поддержкой рассказы на общие и учебные темы
8.1.8 понимать большие рассказы на общие и учебные темы
9.1.8 начать определять несоответствия в приводимых аргументах в продолжительной беседе на некоторые общие и учебные темы

2) 2-бөлім. Айтылым (Sprechen/Шпрехен):
Білім алушылардың міндеттері:
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
А1.1.
А1.2
А2.1
А.2.2
А2.2
5.2.1
қалыпты жағдаятта жай сөйлемдерді қолданып, өзі және басқалар туралы негізгі ақпаратты беру
6.2.1
жалпы тақырыптардың көбі бойынша пікірталастарда өзі және басқалар туралы негізгі ақпаратты беру
7.2.1
кейбір жалпы және оқу тақырыптарында сөйлесуде формалды және бейформалды регистрлерді қолдану
8.2.1
жалпы және оқу тақырыптарының көбі бойынша сөйлесуде формалды және бейформалды регистрлерді қолдану
9.2.1
жалпы және оқу тақырыптарында сөйлесуде формалды және бейформалды регистрлерді қолдану
5.2.2
кейбір жалпы тақырыптар аясында ақпарат алу үшін қарапайым сұрақтар қою
6.2.2
жалпы тақырыптардың көбі бойынша ақпарат алу үшін қарапайым сұрақтар қою, қысқа әңгімені қолдау
7.2.2
кейбір жалпы және оқу тақырыптары бойынша ақпарат алу үшін күрделі сұрақтар қою
8.2.2
жалпы тақырыптар және кейбір оқу тақырыптары бойынша ақпарат алу үшін күрделілеу сұрақтар қою
9.2.2
жалпы және оқу тақырыптары бойынша ақпарат алу үшін күрделі сұрақтар қою
5.2.3
кейбір жалпы және оқу тақырыптары бойынша сөйлем деңгейінде өз пікірін айту
6.2.3
әртүрлі жалпы және оқу тақырыптары бойынша талдау элементтері бар сөйлем деңгейінде өз пікірін айту
7.2.3
жалпы және оқу тақырыптарының көбі бойынша талдау деңгейінде өз пікірін айту
8.2.3
кез келген жалпы және оқу тақырыптары аясында талдау деңгейінде өз пікірін айту
9.2.3
жалпы және оқу тақырыптары бойынша өз көзқарасын негіздеу және түсіндіру
5.2.4
әртүрлі жалпы және оқу тақырыптары шеңберінде жай сөйлемдерді қолданып, кейбір пікірлерге икемді жауап қайтару
6.2.4
әртүрлі жалпы және оқу тақырыптары шеңберінде талдау элементтері бар жай сөйлемдерді қолданып, кейбір пікірлерге икемді жауап қайтару
7.2.4
жалпы және оқу тақырыптарының көбі бойынша талдау элементтері бар жай сөйлемдерді қолданып, кейбір пікірлерге икемді жауап қайтару
8.2.4
жалпы және оқу тақырыптары шеңберінде талдау элементтері бар жай сөйлемдерді қолданып, пікірлерге икемді жауап қайтару
9.2.4
жалпы және оқу тақырыптары шеңберінде белгіленген дәрежедегі икемділікпен талдау деңгейінде пікірлерге жауап беру
5.2.5
әртүрлі жалпы және оқу тақырыптары шеңберінде базалық деңгейде өзара ақпарат алмасып көру
6.2.5
жалпы және оқу тақырыптарының көбінің шеңберінде ұзақ әңгімелесу барысында өзара қарым-қаныс жасап көру
7.2.5
оқу міндеттерін орындау мақсатында сыныптастармен қызметтестік орнату, талқылау, жоспарлау, келісімге келу және басымдылықтарды белгілеу үшін өзара қарым-қатынас жасап көру
8.2.5
оқу міндеттерін орындау мақсатында сыныптастармен қызметтестік орнату, талқылау, жоспарлау, келісімге келу және басымдылықтарды белгілеу үшін өзара қарым-қатынас жасау
9.2.5
оқу міндеттерін орындау мақсатында сыныптастармен қызметтестік орнату, талқылау, жоспарлау, келісімге келу және басымдылықтарды белгілеу үшін өзара қарым-қатынас жасау
5.2.6
жұппен, топпен және сыныппен жұмыс істеу барысында өз ойын сөйлем деңгейінде нақты және анық жеткізу
6.2.6
пікірталас, жұппен, топпен және сыныппен жұмыс істеу барысында өз ойын сөйлем деңгейінде нақты және анық жеткізу
7.2.6
жұппен, топпен және сыныппен жұмыс істеу барысында басқалардың айтқаны жайында өз пікірін сөйлем немесе талдау деңгейінде икемді білдіруге тырысу
8.2.6
жұппен, топпен және сыныппен жұмыс істеу барысында басқалардың айтқаны жайында өз пікірін сөйлем немесе талдау деңгейінде біршама икемділікпен білдіру
9.2.6
жұппен, топпен және сыныппен жұмыс істеу барысында басқалардың айтқаны жайында өз пікірін сөйлем немесе талдау деңгейінде белгіленген икемділікпен білдіру
5.2.7
кейбір жалпы тақырыптар шеңберінде арнайы лексиканы және синтаксисті қолдану
6.2.7
кейбір жалпы және оқу тақырыптары шеңберінде арнайы лексиканы және синтаксисті қолдану
7.2.7
әртүрлі жалпы және кейбір оқу тақырыптары шеңберінде арнайы лексиканы және синтаксисті қолдану
8.2.7
жалпы тақырыптардың көбінің және кейбір оқу тақырыптары шеңберінде арнайы лексиканы және синтаксисті қолдану
9.2.7
шектеусіз жалпы және оқу тақырыптары шеңберінде арнайы лексиканы және синтаксисті қолдану
5.2.8
әртүрлі жалпы және оқу тақырыптарындағы қарапайым әңгімелер мен оқиғалардың мазмұнын айту
6.2.8
кейбір жалпы және оқу тақырыптарындағы ұзақтау әңгімелер мен оқиғалардың мазмұнын айту
7.2.8
әртүрлі жалпы және оқу тақырыптарындағы кейбір ұзақтау әңгімелер мен оқиғалардың мазмұнын айту
8.2.8
жалпы және оқу тақырыптарының көбі бойынша кейбір ұзақтау әңгімелер мен оқиғалардың мазмұнын айту
9.2.8
жалпы және оқу тақырыптарының көбі бойынша ұзағырақ әңгімелер мен оқиғалардың мазмұнын айту

2) Раздел 2. Говорение (Sprechen/Шпрехен):
Обучающийся должен:
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
А1.1.
А1.2
А2.1
А.2.2
А2.2
5.2.1 передавать основную информацию о себе и других на уровне простых предложений в типичных ситуациях
6.2.1 передавать основную информацию о себе и других на уровне дискуссии на большинство общих тем
7.2.1 использовать формальные и неформальные регистры в разговоре на некоторые общие и учебные темы
8.2.1 использовать формальные и неформальные регистры в разговоре на большинство общих и учебных тем
9.2.1 использовать формальные и неформальные регистры в разговоре на общие и учебные темы
5.2.2 задавать простые вопросы, чтобы получить информацию в рамках некоторых общих тем
6.2.2 задавать простые вопросы, чтобы получить информацию в рамках большинства общих тем, поддерживать краткий разговор
7.2.2 задавать сложные вопросы, чтобы получить информацию в рамках некоторых общих и учебных тем
8.2.2 задавать более сложные вопросы, чтобы получить информацию в рамках общих тем и некоторых учебных тем
9.2.2 задавать сложные вопросы, чтобы получить информацию в рамках общих и учебных тем
5.2.3 высказывать мнение на уровне предложения в рамках некоторых общих и учебных тем
6.2.3 высказывать мнение на уровне предложения с элементами рассуждения в рамках различных общих и учебных тем
7.2.3 высказывать мнение на уровне рассуждения в рамках большинства общих и учебных тем
8.2.3 высказывать мнение на уровне рассуждения на любые общие и учебные темы
9.2.3 объяснять и обосновывать свою точку зрения на общие и учебные темы
5.2.4 отвечать с некоторой гибкостью на уровне предложения на некоторые комментарии в рамках различных общих и учебных тем
6.2.4 отвечать с некоторой гибкостью на уровне предложения с элементами рассуждения на некоторые комментарии в рамках различных общих и учебных тем
7.2.4 отвечать с некоторой гибкостью на уровне предложения с элементами рассуждения на некоторые комментарии в рамках большинства общих и учебных тем
8.2.4 отвечать с некоторой гибкостью на уровне предложения с элементами рассуждения на комментарии в рамках общих и учебных тем
9.2.4 отвечать с определенной степенью гибкости на уровне рассуждения на комментарии в рамках общих и учебных тем
5.2.5 пробовать взаимодействовать на базовом уровне обмена информацией в рамках различных общих и учебных тем
6.2.5 пробовать взаимодействовать в более продолжительной беседе на большинство общих и учебных тем
7.2.5 пробовать взаимодействовать с одноклассниками для сотрудничества, обсуждения, согласования, планирования и расставления приоритетов с целью выполнения учебных задач
8.2.5 взаимодействовать с одноклассниками для сотрудничества, обсуждения, согласования, планирования, и расставления приоритетов с целью выполнения учебных задач
9.2.5 взаимодействовать с одноклассниками для сотрудничества, обсуждения, согласования, планирования и расставления приоритетов с целью выполнения учебных задач
5.2.6 излагать мысли четко и ясно на уровне предложения во время парной, групповой работы и работы всем классом
6.2.6 излагать мысли четко и ясно на уровне предложения и во время дискуссии во время парной, групповой работы и работы всем классом
7.2.6 пробовать комментировать с некоторой гибкостью то, что сказали другие на уровне предложения или рассуждения во время парной, групповой работы и работы всем классом
8.2.6 комментировать с некоторой гибкостью то, что сказали другие на уровне предложения или рассуждения во время парной, групповой работы и работы всем классом
9.2.6 комментировать с определенной степенью гибкости то, что сказали другие на уровне предложения или рассуждения во время парной, групповой работы и работы всем классом
5.2.7 использовать специфичную лексику и синтаксис в рамках некоторых общих тем
6.2.7 использовать специфичную лексику и синтаксис в рамках некоторых общих и учебных тем
7.2.7 использовать специфичную лексику и синтаксис в рамках различных общих и некоторых учебных тем
8.2.7 использовать специфичную лексику и синтаксис в рамках большинства общих и некоторых учебных тем
9.2.7 использовать специфичную лексику и синтаксис в рамках неограниченных общих и учебных тем
5.2.8 пересказывать простые истории и события на различные общие и учебные темы
6.2.8 пересказывать некоторые более длинные истории и события на некоторые общие и учебные темы
7.2.8 пересказывать некоторые более длинные истории и события на различные общие и учебные темы
8.2.8 пересказывать некоторые более длинные истории и события на большинство общих и учебных тем
9.2.8 пересказывать более длинные истории и события на большинство общих и учебных тем

3) 3-тарау. Оқылым (Leseverstehen/Лезеферштейн):
Білім алушылардың міндеттері:
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9 -сынып
А1.1.
А1.2
А2.1
А.2.2
А2.2
5.3.1
жалпы және оқу тақырыптары бойынша кейбір шағын, қарапайым мәтіндердегі негізгі ойды түсіну
6.3.1
жалпы және оқу тақырыптары бойынша шағын, қарапайым мәтіндердегі негізгі ойды түсіну
7.3.1
кейбір бейтаныс жалпы және оқу тақырыптары шеңберіндегі шағын, қарапайым мәтіндердегі негізгі ойды түсіну
8.3.1
жалпы және оқу тақырыптарындағы әртүрлі бейтаныс мәтіндердегі, сонымен қатар көлемді мәтіндердегі негізгі ойды түсіну
9.3.1
әртүрлі бейтаныс жалпы және оқу тақырыптарының шеңберіндегі көлемді мәтіндердің көбіндегі негізгі ойды түсіну
5.3.2
кейбір жалпы және оқу тақырыптары шеңберіндегі шағын, қарапайым мәтіндердегі арнайы ақпаратты және бөліктеріндегі негізгі ойды аздаған қолдаумен түсіну
6.3.2
кейбір жалпы және оқу тақырыптары шеңберіндегі шағын, қарапайым мәтіндердегі арнайы ақпаратты және бөліктеріндегі негізгі ойды өздігінен түсіну
7.3.2
таныс жалпы және оқу тақырыптары шеңберіндегі мәтіндердің көбіндегі арнайы ақпаратты және бөліктеріндегі негізгі ойды түсіну
8.3.2
әртүрлі таныс жалпы және оқу тақырыптары шеңберіндегі мәтіндердің көбіндегі, сонымен қатар көлемді мәтіндердегі арнайы ақпаратты және бөліктеріндегі негізгі ойды түсіну
9.3.2
таныс жалпы және оқу тақырыптары шеңберінде мәтіндердің көбіндегі, сонымен қатар көлемді мәтіндердегі арнайы ақпаратты және бөліктеріндегі негізгі ойды түсіну
5.3.3
кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары шеңберіндегі мәтіндерде келтірілген дәлелдерді егжей-тегжейлі түсіну
6.3.3
кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары шеңберіндегі мәтіндерде келтірілген дәлелдерді, сонымен қатар көлемді мәтіндерді егжей-тегжейлі түсіну
7.3.3
таныс жалпы және оқу тақырыптары шеңберіндегі мәтіндердің көбінде келтірілген дәлелдерді, сонымен қатар көлемді мәтіндерді егжей-тегжейлі түсіну
8.3.3
таныс жалпы және оқу тақырыптары шеңберіндегі мәтіндерде келтірілген дәлелдерді, сонымен қатар көлемді мәтіндерді егжей-тегжейлі түсіну
9.3.3
әртүрлі таныс жалпы және оқу тақырыптары шеңберіндегі көлемді мәтіндерде келтірілген дәлелдерді егжей-тегжейлі түсіну
5.3.4
шағын мәтіндерді қолдаусыз оқу сонымен қатар, оқылған мәтін бойынша хабарлама жасау
6.3.4
көркем әдебиеттен кейбір шағын, қарапайым мәтіндерді өздігінен оқу
7.3.4
таныс және кейбір бейтаныс жалпы және оқу тақырыптары шеңберінде көркем әдебиеттен және басқа әдебиеттерден кейбір көлемді мәтіндерді оқу
8.3.4
таныс және кейбір бейтаныс жалпы және оқу тақырыптары шеңберінде әртүрлі көркем әдебиеттен және басқа әдебиеттерден көлемді мәтіндерді оқу
9.3.4
таныс және кейбір бейтаныс жалпы және оқу тақырыптары шеңберінде көркем әдебиеттен және басқа әдебиеттерден көлемді мәтіндерді оқу
5.3.5
кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары шеңберіндегі шағын мәтіндердің мәнмәтінінен мағынаны анықтау
6.3.5
кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары шеңберіндегі мәтіндердің, сонымен қатар көлемді мәтіндердің мәнмәтінінен мағынаны анықтау
7.3.5
таныс жалпы және оқу тақырыптары шеңберіндегі мәтіндердің көбінің мәнмәтінінен мағынаны анықтау
8.3.5
таныс жалпы және оқу тақырыптары шеңберіндегі шағын және кейбір көлемді мәтіндердің мәнмәтінінен мағынаны анықтау
9.3.5
таныс жалпы және оқу тақырыптары шеңберіндегі көлемді мәтіндердің көбінің мәнмәтінінен мағынаны анықтау
5.3.6
кейбір жалпы және оқу тақырыптары бойынша шағын мәтіндердегі автордың көзқарасын немесе пікірін анықтау
6.3.6
жалпы және оқу тақырыптары шеңберіндегі қысқа мәтіндердің көбіне автордың көзқарасын немесе пікірін анықтау
7.3.6
әртүрлі бейтаныс жалпы және оқу тақырыптары шеңберіндегі мәтіндердегі автордың көзқарасын немесе пікірін анықтау
8.3.6
әртүрлі бейтаныс жалпы және оқу тақырыптары шеңберіндегі мәтіндердегі, сонымен қатар көлемді мәтіндердегі автордың көзқарасын немесе пікірін анықтау
9.3.6
жалпы және оқу тақырыптары шеңберіндегі көлемді мәтіндердің көбіне автордың көзқарасын немесе пікірін анықтау
5.3.7
кейбір жазылған жанрлар шеңберінде сөздердің, сөйлемдердің және мәтіндердің ерекше сипаттарын анықтау
6.3.7
көптеген жазылған жанрлар шеңберінде сөздердің, сөйлемдердің және мәтіндердің ерекше сипаттарын анықтау
7.3.7
көптеген жазылған жанрлар шеңберінде сөздердің, сөйлемдердің және мәтіндердің ерекше сипаттарын анықтау
8.3.7
көптеген жазылған жанрлар шеңберінде сөздердің, сөйлемдердің және мәтіндердің ерекше сипаттарын анықтау
9.3.7
кез келген жазылған жанрлар шеңберінде сөздердің, сөйлемдердің және мәтіндердің ерекше сипаттарын анықтау
5.3.8
мағынасын тексеру және түсіну аясын кеңейту үшін таныс қағаз және цифрлық ресурстарды аздаған қолдаумен пайдалану
6.3.8
мағынасын тексеру және түсіну аясын кеңейту үшін таныс қағаз және цифрлық ресурстарды өздігінен пайдалану
7.3.8
мағынасын тексеру және түсіну аясын кеңейту үшін таныс және кейбір бейтаныс қағаз және цифрлық ресурстарды аздаған қолдау көрсету арқылы пайдалану
8.3.8
мағынасын тексеру және түсіну аясын кеңейту үшін таныс және кейбір бейтаныс қағаз және цифрлық ресурстарды пайдалану
9.3.8
мағынасын тексеру және түсіну аясын кеңейту үшін таныс және кейбір бейтаныс қағаз және цифрлық ресурстардың көбін пайдалану
5.3.9
әртүрлі жалпы және оқу тақырыптары бойынша шағын, қарапайым мәтіндердегі фактілер мен пікірлердің арасындағы айырмашылықтын анықтау
6.3.9
кез келген жалпы және оқу тақырыптары бойынша шағын, қарапайым мәтіндердегі фактілер мен пікірлердің арасындағы айырмашылықтын анықтау
7.3.9
кейбір жалпы және оқу тақырыптары бойынша шағын, қарапайым мәтіндерде келтірілген дәлелдердегі сәйкессіздікті анықтау
8.3.9
кейбір жалпы және оқу тақырыптары бойынша шағын мәтіндерде келтірілген дәлелдердегі сәйкессіздікті анықтау
9.3.9
әртүрлі жалпы және оқу тақырыптары бойынша көлемді мәтіндерде келтірілген дәлелдердегі сәйкессіздікті анықтау

3) Раздел 3. Чтение (Leseverstehen/Лезеферштейн):
Обучающийся должен:
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
А1.1.
А1.2
А2.1
А.2.2
А2.2
5.3.1 понимать основные моменты в некоторых коротких, простых текстах по общим и учебным темам
6.3.1 понимать основные моменты в коротких, простых текстах по общим и учебным темам
7.3.1 понимать основные моменты в текстах в рамках некоторых незнакомых общих и учебных тем
8.3.1 понимать основные моменты в текстах незнакомых различных общих и учебных тем, включая некоторые длинные тексты
9.3.1 понимать основные моменты в длинных текстах большинства незнакомых общих и учебных тем
5.3.2 понимать с незначительной поддержкой специфичную информацию и детали в коротких, простых текстах в рамках некоторых общих и учебных тем
6.3.2 понимать независимо специфичную информацию и детали в коротких, простых текстах в рамках некоторых общих и учебных тем
7.3.2 понимать специфичную информацию и детали в текстах в рамках большинства знакомых общих и учебных тем
8.3.2 понимать специфичную информацию и детали в текстах в рамках различных знакомых общих и учебных тем, включая некоторые длинные тексты
9.3.2 понимать специфичную информацию и детали в текстах в рамках знакомых общих и учебных тем, включая некоторые длинные тексты
5.3.3 понимать детали аргумента в рамках некоторых знакомых общих и учебных тем
6.3.3 понимать детали аргумента в рамках некоторых знакомых общих и учебных тем, включая некоторые длинные тексты
7.3.3 понимать детали аргумента в рамках большинства знакомых общих и учебных тем, включая некоторые длинные тексты
8.3.3 понимать детали аргумента в рамках знакомых общих и учебных тем, включая некоторые длинные тексты
9.3.3 понимать детали аргумента в длинных текстах в рамках различных знакомых общих и учебных тем
5.3.4 читать с незначительной поддержкой некоторые короткие тексты, а также делать сообщение в связи с прочитанным текстом
6.3.4 читать самостоятельно некоторые короткие, простые тексты художественной литературы
7.3.4 читать некоторые длинные тексты художественной и нехудожественной литературы в рамках знакомых и некоторых незнакомых общих и учебных тем
8.3.4 читать длинные тексты различной художественной и нехудожественной литературы в рамках знакомых и некоторых незнакомых общих и учебных тем
9.3.4 читать длинные тексты художественной и нехудожественной литературы в рамках знакомых и некоторых незнакомых общих и учебных тем
5.3.5 определять смысл из контекста в коротких текстах в рамках некоторых знакомых общих и учебных тем
6.3.5 определять смысл из контекста в рамках некоторых знакомых общих и учебных тем, включая длинные тексты
7.3.5 определять смысл из контекста в коротких текстах в рамках большинства знакомых общих и учебных тем
8.3.5 определять смысл из контекста в коротких и некоторых длинных текстах в рамках различных знакомых общих и учебных тем
9.3.5 определять смысл из контекста в длинных текстах в рамках большинства знакомых общих и учебных тем
5.3.6 определять отношение или мнение автора в коротких текстах на некоторые общие и учебные темы
6.3.6 определять отношение или мнение автора в коротких текстах в рамках большинства общих и учебных тем
7.3.6 определять отношение или мнение автора на различные незнакомые общие и учебные темы
8.3.6 определять отношение или мнение автора на различные незнакомые общие и учебные темы, включая длинные тексты
9.3.6 определять отношение или мнение автора в длинных текстах в рамках большинства общих и учебных тем
5.3.7 определять характерные свойства слова, предложения и текста в рамках некоторых написанных жанров
6.3.7 определять характерные свойства слова, предложения и текста в рамках большинства написанных жанров
7.3.7 определять характерные свойства слова, предложения и текста в рамках большинства написанных жанров
8.3.7 определять характерные свойства слова, предложения и текста в рамках большинства написанных жанров
9.3.7 определять характерные свойства слова, предложения и текста в рамках любых написанных жанров
5.3.8 использовать с некоторой поддержкой знакомые бумажные и цифровые ресурсы для проверки значения и расширения понимания
6.3.8 использовать самостоятельно знакомые бумажные и цифровые ресурсы для проверки значения и расширения понимания
7.3.8 использовать с незначительной поддержкой знакомые и некоторые незнакомые бумажные и цифровые ресурсы для проверки значения и расширения понимания
8.3.8 использовать знакомые и некоторые незнакомые бумажные и цифровые ресурсы для проверки значения и расширения понимания
9.3.8 использовать большинство знакомых и незнакомых бумажных и цифровых ресурсов для проверки значения и расширения понимания
5.3.9 определять разницу между фактом и мнением в коротких, простых текстах на различные общие и учебные темы
6.3.9 определять разницу между фактом и мнением в коротких, простых текстах на любые общие и учебные темы
7.3.9 определять несоответствия в приводимых аргументах в коротких, простых текстах на некоторые общие и учебные темы
8.3.9 определять несоответствия в приводимых аргументах в коротких текстах на некоторые общие и учебные темы
9.3.9 определять несоответствия в приводимых аргументах в длинных текстах на различные общие и учебные темы

4) 4-тарау. Жазылым (Schreiben/Шрайбен):
Білім алушылардың міндеттері:
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9 -сынып
А1.1.
А1.2
А2.1
А.2.2
А2.2
5.4.1
кейбір жалпы және оқу тақырыптары бойынша мәтін деңгейінде жұмыстарды жоспарлау, жазу, оқып шығу, түзету
6.4.1
әртүрлі жалпы және оқу тақырыптары бойынша мәтін деңгейінде жұмыстарды қолдаумен жоспарлау, жазу, оқып шығу, түзету
7.4.1
кейбір жалпы және оқу тақырыптары бойынша мәтін деңгейінде жұмыстарды қолдаумен жоспарлау, жазу, оқып шығу, түзету
8.4.1
кейбір жалпы және оқу тақырыптары бойынша мәтін деңгейінде жұмыстарды аздаған қолдаумен жоспарлау, жазу, оқып шығу, түзету
9.4.1
кейбір жалпы және оқу тақырыптары бойынша мәтін деңгейінде жұмыстарды қолдаусыз жоспарлау, жазу, оқып шығу, түзету
5.4.2
кейбір жалпы және оқу тақырыптары бойынша түйінді сөздерді тірек етіп абзацтағы сөйлемдерді тізбектеп жазу
6.4.2
кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша шынайы, ойдан шығарылған оқиғалар, әрекетер немесе өзінің тәжірибесі туралы қолдаумен жазу
7.4.2
кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша шынайы, ойдан шығарылған оқиғалар, әрекетер немесе өзінің тәжірибесі туралы аздаған қолдаумен жазу
8.4.2
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша шынайы, ойдан шығарылған оқиғалар, әрекетер немесе өзінің тәжірибесі туралы аздаған қолдаумен жазу
9.4.2
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша шынайы, ойдан шығарылған оқиғалар, әрекетер немесе өзінің тәжірибесі туралы өздігінен жазу
5.4.3
адамды, мекенді және объектіні сипаттап, мәтін деңгейінде нақты мәліметтерді қолдаумен жазу
6.4.3
кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша қолдаумен жеке сезім, көзқарас туралы жазу
7.4.3
кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша орташа грамматикалық сауаттылықпен жазу
8.4.3
әртүрлі таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша орташа грамматикалық сауаттылықпен жазу
9.4.3
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша орташа грамматикалық сауаттылықпен жазу
5.4.4
жеке ақпарат беру үшін қолдаумен үлкен сөйлемдерді дәйектеп жазу
6.4.4
жеке ақпарат беру үшін қолдау арқылы ұзын сөйлемдерді абзацпен дәйектеп жазу
7.4.4
жалпы және оқу тақырыптары бойынша кейбір жазбаша жанрларға сәйкес стиль және регистрді пайдалану
8.4.4
жалпы және оқу тақырыптары бойынша жазбаша жанрларға сәйкес стиль және регистрді пайдалану
9.4.4
жалпы және оқу тақырыптары бойынша әртүрлі жазбаша жанрларға сәйкес стиль және регистрді минималды қолдаумен пайдалану
5.4.5
базалық байланыстыру сөздерінің көмегі арқылы қолдаумен сөйлемдерді байланыстыру
6.4.5
кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша қолдаумен мысалдар және негіздемелер келтіре отырып, дәлелдерді пайдалану
7.4.5
кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша аздаған қолдаумен мысалдар және негіздемелер келтіре отырып, дәлелдерді пайдалану
8.4.5
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша мысалдар және негіздемелер келтіре отырып, дәлелдерді пайдалану
9.4.5
шектеусіз таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша мысалдар және негіздемелер келтіре отырып, дәлелдерді пайдалану
5.4.6
кейбір таныс жалпы тақырыптар бойынша базалық байланыстыру сөздерінің көмегі арқылы сөйлемдерді аздаған қолдаумен қисынды біріктіру
6.4.6
әртүрлі таныс жалпы тақырыптар бойынша базалық байланыстыру сөздерінің көмегі арқылы аздаған қолдаумен сөйлемдерді абзацқа қисынды біріктіру
7.4.6
таныс жалпы тақырыптар бойынша базалық байланыстыру сөздерінің көмегі арқылы сөйлемдерді абзацқа қисынды біріктіру
8.4.6
таныс жалпы тақырыптар бойынша базалық байланыстыру сөздерінің көмегі арқылы өздігінен сөйлемдерді абзацқа қисынды біріктіру
9.4.6
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша әртүрлі байланыстыру сөздерінің көмегі арқылы байланысқан мәтіндер жазу
5.4.7
таныс жалпы және кейбір оқу тақырыптары бойынша кейбір жазбаша жанрларға сәйкес мәтін деңгейіндегі форматты аздаған қолдаумен пайдалану
6.4.7
таныс жалпы және кейбір оқу тақырыптары бойынша әртүрлі жазбаша жанрларға сәйкес мәтін деңгейіндегі форматты аздаған қолдаумен пайдалану
7.4.7
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша әртүрлі жазбаша жанрларға сәйкес мәтін деңгейіндегі форматты минималды қолдаумен пайдалану
8.4.7
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша жазбаша жанрларға сәйкес мәтін деңгейіндегі форматты минималды қолдаумен пайдалану
9.4.7
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша шектеусіз жазбаша жанрларға сәйкес мәтін деңгейіндегі форматты өздігінен пайдалану
5.4.8
кейбір жалпы тақырыптарда жиі қолданылатын сөздерді дұрыс жазу
6.4.8
кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптарында жиі қолданылатын сөздерді дұрыс жазу
7.4.8
әртүрлі таныс жалпы және оқу тақырыптарында жиі қолданылатын сөздерді дұрыс жазу
8.4.8
таныс жалпы және оқу тақырыптарында жиі қолданылатын сөздерді дұрыс жазу
9.4.8
шектеусіз таныс жалпы және оқу тақырыптарында жиі қолданылатын сөздерді дұрыс жазу
5.4.9
кейбір таныс жалпы тақырыптар бойынша орташа сауатты мәтін деңгейіндегі жазба жұмыстарға тыныс белгілерін дұрыс қолдану
6.4.9
кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша орташа сауатты мәтін деңгейіндегі жазба жұмыстарға тыныс белгілерін дұрыс қолдану
7.4.9
әртүрлі кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша орташа сауатты мәтін деңгейіндегі жазба жұмыстарға тыныс белгілерін дұрыс қолдану
8.4.9
кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша орташа сауатты мәтін деңгейіндегі жазба жұмыстарға тыныс белгілерін дұрыс қолдану
9.4.9
кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша мәтін деңгейіндегі жазба жұмыстарға тыныс белгілерін сауатты қолдану

4) Раздел 4. Письмо (Schreiben/Шрайбен):
Обучающийся должен:
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
А1.1.
А1.2
А2.1
А.2.2
А2.2
5.4.1 планировать, писать, править и вычитывать работы на уровне текста на некоторые общие и учебные темы
6.4.1 планировать, писать, править и вычитывать работы с поддержкой на уровне текста на различные общие и учебные темы
7.4.1 планировать, писать, править и вычитывать работы с поддержкой на уровне текста на общие и учебные темы
8.4.1 планировать, писать, править и вычитывать работы с незначительной поддержкой на уровне текста на общие и учебные темы
9.4.1 планировать, писать, править и вычитывать работы без поддержки на уровне текста на общие и учебные темы
5.4.2 писать с опорой на ключевые слова последовательные предложения в абзац на некоторые общие и учебные темы
6.4.2 писать с поддержкой о реальных, вымышленных событиях, действиях или опыте из прошлого на некоторые знакомые общие и учебные темы
7.4.2 писать с незначительной поддержкой о реальных, вымышленных событиях, действиях или опыте из прошлого на некоторые знакомые общие и учебные темы
8.4.2 писать с незначительной поддержкой о реальных, вымышленных событиях, действиях или опыте из прошлого на знакомые общие и учебные темы
9.4.2 писать самостоятельно о реальных, вымышленных событиях, действиях или опыте из прошлого на знакомые общие и учебные темы
5.4.3 писать с поддержкой фактические данные на уровне текста, описывая людей, места и объекты
6.4.3 писать с поддержкой о личных чувствах и мнениях на некоторые знакомые общие и учебные темы
7.4.3 писать на среднем уровне грамматической грамотности на некоторые знакомые общие и учебные темы
8.4.3 писать с умеренной грамматической грамотностью на различные знакомые общие и учебные темы
9.4.3 писать с умеренной грамматической грамотностью на знакомые общие и учебные темы
5.4.4 писать с поддержкой последовательность длинных предложений для передачи личной информации
6.4.4 писать с поддержкой темы в абзаце для передачи личной информации
7.4.4 использовать с поддержкой соответствующий стиль и регистр в некоторых письменных жанрах на общие и учебные темы
8.4.4 использовать с поддержкой соответствующий стиль и регистр в письменных жанрах на общие и учебные темы
9.4.4 использовать с минимальной поддержкой соответствующий стиль и регистр в разнообразных письменных жанрах на общие и учебные темы
5.4.5 связывать предложения при помощи базовых слов связок с поддержкой
6.4.5 использовать с поддержкой аргументы, подкрепляя примерами и обоснованием, на некоторые знакомые общие и учебные темы
7.4.5 использовать с некоторой поддержкой аргументы, подкрепляя примерами и обоснованием, на некоторые знакомые общие и учебные темы
8.4.5 использовать с поддержкой аргументы, подкрепляя примерами и обоснованием, на знакомые общие и учебные темы
9.4.5 использовать с поддержкой аргументы, подкрепляя примерами и обоснованием, на неограниченные знакомые общие и учебные темы
5.4.6 объединять предложения логически с некоторой поддержкой, используя базовые слова связки, на некоторые знакомые общие темы
6.4.6 объединять предложения логически в абзац с незначительной поддержкой, используя базовые слова связки, на различные знакомые общие темы
7.4.6 объединять предложения логически в абзац, используя базовые слова связки, на знакомые общие темы
8.4.6 объединять самостоятельно предложения логически в абзац, используя базовые слова связки, на знакомые общие темы
9.4.6 писать связные тексты на общие знакомые и учебные темы, используя различные слова связки
5.4.7 использовать с некоторой поддержкой соответствующий формат на уровне текста некоторых письменных жанров на знакомые общие и некоторые учебные темы
6.4.7 использовать с некоторой поддержкой соответствующий формат на уровне текста для различных письменных жанров на знакомые общие и некоторые учебные темы
7.4.7 использовать с минимальной поддержкой соответствующий формат на уровне текста для различных письменных жанров на знакомые общие и учебные темы
8.4.7 использовать с минимальной поддержкой соответствующий формат на уровне текста для письменных жанров на знакомые общие и учебные темы
9.4.7 использовать независимо соответствующий формат на уровне текста неограниченных письменных жанров на общие и учебные темы
5.4.8 писать правильно часто используемые слова на некоторые общие темы
6.4.8 писать правильно часто используемые слова на некоторые знакомые общие и учебные темы
7.4.8 писать правильно часто используемые слова на различные знакомые общие и учебные темы
8.4.8 писать правильно часто используемые слова на знакомые общие и учебные темы
9.4.8 писать правильно часто используемые слова на неограниченные знакомые общие и учебные темы
5.4.9 использовать знаки препинания в письменных работах с умеренной грамотностью на уровне текста на некоторые знакомые общие темы
6.4.9 использовать знаки препинания в письменных работах с умеренной грамотностью на уровне текста на некоторые знакомые общие и учебные темы
7.4.9 использовать знаки препинания в письменных работах с умеренной грамотностью на уровне текста на различные знакомые общие и учебные темы
8.4.9 использовать знаки препинания в письменных работах на среднем уровне грамотности в тексте на знакомые общие и учебные темы
9.4.9 использовать знаки препинания в письменных работах на уровне текста грамотно на знакомые общие и учебные темы

5) 5-тарау. Неміс тілін қолдану (Sprachverwendung/Шпрахфервендунг):
Білім алушылардың міндеттері:
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
А1.1.
А1.2
А2.1
А.2.2
А2.2
5.5.1
кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша мезгіл және мекенді сипаттайтын тиісті зат есімдерді, сонымен қатар жалпы фразаларды қолдану
6.5.1
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша мезгіл және мекенді сипаттайтын зат есімдерді және күрделі фразаларды қолдану
7.5.1
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша дерексіз зат есімдерді және күрделі фразаларды қолдану
8.5.1
таныс жалпы және оқу тақырыптары, сонымен қатар, бейтаныс тақырыптар бойынша кейбір дерексіз күрделі зат есімдерді және есімдік топтарды қолдану
9.5.1
таныс жалпы және оқу тақырыптары, сонымен қатар, бейтаныс тақырыптар бойынша әртүрлі дерексіз күрделі зат есімдерді және есімдік топтарды қолдану
5.5.2
таныс жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі спектрінде етістіктерді қолдану
6.5.2
таныс жалпы және оқу тақырыптарының кең спектрінде тұрақты және тұрақсыз етістіктерді қолдану
7.5.2
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша саналатын және саналмайтын зат есімдер үшін түрлі есептік сан есімдерді қолдану
8.5.2
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша саналатын және саналмайтын зат есімдер үшін түрлі есептік сан есімдерді қолдану
9.5.2
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша саналатын және саналмайтын зат есімдер үшін есептік сан есімдерді және есімдік топтарды қолдану
5.5.3
жалпы және кейбір оқу тақырыптарына қатысты заттарды сипаттау барысында сын есімдер мен тәуелдік есімдігін қолдану
6.5.3
таныс жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі спектрі бойынша сын есімдердің салыстырмалы және күшейтпелі шырайларының алуан түрін қолдану, қарапайым бір буынды және екі буынды сын есімдерді қолдану
7.5.3
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша сын есімдердің септелуін пайдалана отырып, зат есімдердің алдында сын есімдердің алуан түрін қолдану
8.5.3
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша деңгейді көрсету үшін түрлі күрделі сын есімдерді және салыстырмалы құрылымдарды мысалы, mehr… als/мер… альс қолдану
9.5.3
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша деңгейді көрсетуге мүмкіндік беретін түрлі күрделі сын есімдерді, салыстырмалы құрылымдарды және күшейткіш сын есімдерді қолдану
5.5.4
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша болымсыздықты көрсететін түрлі формаларды (nicht/kein/нихт/кайн) қолдану
6.5.4
толықтауышты табыс септігінде қолдану, wohin?/вохин сұрағына жауап беру барысында in, an, auf/ин, ан, ауф көмекші сөздерінің көмегімен толықтауышты Akkusativ/Аккузатифте қолдану, Dativ/Датиф mit/мит, nach/нах, aus/аус, zu/цу, von/фон, bei/бай, seit/зайт. Akkusativ: durch/дурх, für/фюр, ohne/оне, um/ум, gegen/геген, bis/бис талап ететін көмекші сөздер
7.5.4
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша сын есімнің септелу түрлерін, қиысқан анықтауышты қолдану
8.5.4
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша wenn/венн, als/альс және nachdem/нахдем жалғаулықтарымен мезгіл бағыныңқы сөйлемдерін (Temporalsätze/Темпоральзетце) қолдану
9.5.4
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша Präsens/Perfekt/Презенс/Перфект осы және өткен шақ бойынша шақтардың қиысуын қолдану
5.5.5
таныс жалпы және оқу тақырыптарынң ауқымды спектрінде W-Fragen/В-Фраген сұрақтарын, сонымен қатар Wie?/Ви? Wie lange?/Ви ланге? Wieviel?/Вифиль? сұраулы сөздерін қолдану
6.5.5
Präteritum/Претеритумда sein/зайн етістігінің жіктелуін, өздік етістігін, өздік етістіктерінің жіктелуін қолдану, модальді етістіктердің қолдану ерекшелігін білу
7.5.5
таныс жалпы және оқу тақырыптарында түрлі шақ формаларында қолданылатын сұрақтарды пайдалану
8.5.5
таныс жалпы және оқу тақырыптарында түрлі шақ және модальді формаларында қолданылатын сұрақтарды пайдалану
9.5.5
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша сұрақтардың әртүрлі типтерін қолдану
5.5.6
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша негізгі жіктік және тәуелдік есімдіктерін, есептік және реттік сан есімдерді қолдану
6.5.6
көптеген таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша сұраулы сөйлемді сұраулы сөздерсіз, Wie?/Ви?, Wo?/Во?, Woher?/Воер?, Was?/Вас? Wann?/Ванн? Wieviel/e?/Вифиль/э? Wessen?/Вессен? сұраулы сөздерін, сұраулы сөздері бар сұраулы сөйлемдерді, wozu?/воцу сұраулы сөзін және um/ум … zu/цу инфинитивтік құрылымын қолдану
7.5.6
көптеген таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша mein, dein, unser/майн, дайн, унзер сөздерін қоса алғанда жіктік және тәуелдік есімдіктерін қолдану
8.5.6
көптеген таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша man/ман белгісіз жіктік есімдігін және оның модальді етістіктермен қолданылуын қоса алғанда, есімдіктерді пайдалану
9.5.6
көптеген таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша қатыстық есімдіктердің септелуін қолдану
5.5.7
таныс жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберінде орын алған іс-әрекетті білдіру үшін Präsens/Презенстегі етістіктіктердің дара түрін қолдану
6.5.7
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша барыс септігіндегі толықтауышты, ілік септігіндегі зат есімдерді қолдану
7.5.7
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша Präsens/Презенс (осы шақ) Präteritum/Претеритум (өткен шақ), Perfekt/Перфект (өткен шақ) шақ формаларын қолдану
8.5.7
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша (Präteritum/Претеритум) өткен шақ, (Perfekt/Перфект) өткен шақ, Plusquamperfekt/Плусквамперфект (өткен шақты) қолдану
9.5.7
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша Präteritum – Plusquamperfekt/Претеритум - Плусквамперфект осы және өткен шақ бойынша шақтардың қиысуын қолдану
5.5.8
таныс жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберінде іс-әрекеттер туралы айту үшін Praesens/Презенс осы шақ формаларын қолдану
6.5.8
жалпы және оқу тақырыптары бойынша зат есімдердің септелуін қолдану
7.5.8
көптеген үйреншікті жалпы және оқу тақырыптары бойынша warden/верден етістігінің көмекші қызметін, Futurum/Футурумда (келер шақ) қолдану
8.5.8
Futurum/Футурум (келер шақ) туралы білімдерін жүйелеу, таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша келер шақ формаларын қолдану
9.5.8
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша оқылым барысында während/веренд, indem/индем жалғаулықтарымен кіріктірілген бағыныңқы сөйлемдерді, deshalb/десхальб сөзімен құрмалас сөйлемдерді тану, оқу барысында етістіктердің пассивті формаларын (Passiv/Пассиф) түсіну
5.5.9
таныс жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберінде процедураларды, дағдылар мен жағдайды сипаттау үшін дұрыс және бұрыс формаларды, нақ осы шақты қолдану
6.5.9
таныс жалпы және оқу тақырыптарында зат есімдердің септелу түрлері түсінігін қолдану
7.5.9
бірқатар таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша wurde … gegründet/вурде … гегрюндет пассивті құрылымын сәйкесінше қолдану
8.5.9
бірқатар таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша суреттеуде және төлеу сөзде көптеген осы, өткен шақ формаларын және аяқталған іс-әрекет мағынасын білдіретін шақ формаларын сәйкесінше қолдану
9.5.9
бірқатар таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша аяқталған өткен шақтың қарапайым формаларын және Passive/Пасив ырықсыз етістің активті және пассивті түрлерінің дара осы және өткен шақ формаларын хабарлауда және төлеу сөзде сәйкесінше қолдану
5.5.10
таныс жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберінде haben/sein/хабен/зайн етістіктерінің формаларын қолдану
6.5.10
таныс жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберінде сілтеу және тәуелдік есімдіктерінің формаларын қолдану
7.5.10
таныс жалпы және оқу тақырыптары үйреншікті ауқымында үздіксіз осы және өткен шақ формаларын қолдану
8.5.10
бірқатар таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша үздіксіз осы және өткен шақ шақ формаларын, сонымен қатар кейбір пассивті формаларды қолдану
9.5.10
бірқатар таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша үздіксіз осы және өткен шақ шақ формаларын, сонымен қатар пассивті формалардың түрлерін қолдану
5.5.11
таныс жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберінде (күшті, әлсіз, анықтауыш сөз алды қосымшасы бар) етістіктерді қолдану
6.5.11
әртүрлі таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша жақсыз сөйлемдерді қолдану
7.5.11
бірқатар таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша нақтылау, мәлімдеме жасау үшін құрмалас сөйлемдердің кейбір формаларын қолдану
8.5.11
бірқатар таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша сұранымдарды қоса алғанда нақтылау, мәлімдеме жасау, сұрақтар мен командалар: айту, сұрау, әңгімелеу үшін төлеу сөздің кейбір формаларын қолдану
9.5.11
бірқатар таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша нақтылау, мәлімдеме жасау, сұрақтар мен командалар үшін ұсынылған сөйлеу формаларының түрлерін қолдану
5.5.12
таныс жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберінде сөзжасамның түрлі формаларын қолдану
6.5.12
таныс жалпы және оқу тақырыптарының ауқымында етістіктерді ажыратылатын және ажыратылмайтын сөз алды қосымшасымен қолдану
7.5.12
бірқатар таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша үстеудің салыстырмалы шырай құрылымын қолдану
8.5.12
осы және өткен шақ бойынша шақтардың қиысу құрылымдарын қолдану, бірқатар таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша төл сөзді төлеу сөзге,төлеу сөзді төл сөзге айналдыру
9.5.12
бірқатар таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша төл сөзді төлеу сөзге,төлеу сөзді төл сөзге айналдыруды қолдану
5.5.13
кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша мүмкіндікті білдіру үшін модальді етістіктерді қолдану
6.5.13
зат есім+зат есім: das Wörterbuch/дас ВҰртербух, сын есім+зат есім: Leichtathletik/Лайхтатлетик, етістік + зат есім: Esslöffel, Fahrstuhl/ЭслҰффель, Фарстуль сөз қосындысын қолдану
7.5.13
түрлі таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша түрлі қызметтер үшін әртүрлі модальді формаларды қолдану
8.5.13
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша түрлі қызметтер: міндет, қажеттілік, мүмкіндік, рұқсат, өтініш, ұсыныс, тыйым салуды білдіру үшін әртүрлі модальді формаларды қолдану
9.5.13
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша түрлі қызметтер үшін әртүрлі модальді формаларды және өткен шақтағы модальді формалардың шектеулі санын қолдану
5.5.14
кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша мезгіл мен мекенді айту үшін, заттарды сипаттау мен тақырыпты белгілеу үшін көмекші сөздерді қолдану, септіктерге сәйкес бағытты білдіретін көмекші сөздерді қолдану
6.5.14
әртүрлі таныс жалпы және оқу тақырыптарында барыс септігінде жіктік және тәуелдік есімдіктерін қолдану, wo?/во? сұрағына жауап беру барысында in, an, auf/ин, ан, ауф көмекші сөздері арқылы толықтауышты Dativ/Датиф-те қолдану
7.5.14
әртүрлі таныс жалпы және оқу тақырыптарында wo?/во? (Dativ/Датиф) сұрағына және wohin?/вохин? (Akkusativ/Аккузатиф) сұрағына жауап беру барысында сөз тіркестерін in, an, auf, hinter, neben, über, unter, zwischen, vor/ин, ан, ауф, хинтер, небен, убер, унтер, цвишен, фор көмекші сөздерімен қолдану
8.5.14
бірқатар таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша нақты септікті пайдалануды қажет ететін зат есімдердің алдында кейбір көмекші сөздерді қолдану
9.5.14
бірқатар таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша қатыстық есмдіктерді көмекші сөздермен қолдану
5.5.15
таныс жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі спектрінде етістіктің бұйрық райын қолдану
6.5.15
әртүрлі таныс жалпы және оқу тақырыптарында von, mit, zu/фон, мит, цу көмекші сөздерін қолдану
7.5.15
таныс жалпы және оқу тақырыптарында raten, empfehlen/ратен, эмпфелен етістіктерінен кейін um… zu…/ум… цу инфинитивтік құрылымының формасын қолдану
8.5.15
таныс жалпы және оқу тақырыптарындаum/ум… zu/цу…инфинитивтік құрылымдарымен сұраулы сөйлемдерді қолдану
9.5.15
таныс жалпы және оқу тақырыптарында um/ум … zu/цу инфинитивтік құрылымы және damit/дамит жалғаулықтарымен мақсатты бағыныңқы сөйлемді қолдану
5.5.16
таныс жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі спектріндегі шағын мәтіндерде сөйлем бөліктерін байланыстыру үшін көмекші сөздерді Dativ/Датифпен қолдану
6.5.16
таныс жалпы және оқу тақырыптарының кең спектрінде сөйлемдегі сөздердердің (тура/кері) реттілігін, күшті/әлсіз етістіктердің жіктелуін осы шақта қолдану
7.5.16
таныс жалпы және оқу тақыптарында und, aber, oder, denn/унд, абер, одер, денн салалас мәнді жалғаулықтарды қолдану
8.5.16
жалпы және оқу тақырыптарын түсіндіру барысында dass/дасс және ob/об жалғаулықтары, сонымен қатар жалғаулықты сөздері бар бағыңынқылы толықтауыш сөйлемдері туралы білімдерін қолдану
9.5.16
таныс жалпы және оқу тақырыбының шектеулі спектрінде міндеттілікті білдіретін haben + zu + Infinitiv/хабен + цу + Инфинитиф, sein + zu+ Infinitiv/зайн + цу+ Инфинитиф құрылымдарын қолдану
5.5.17
жеке және таныс тақырыптарға қарапайым осы және өткен шақтағы іс-әркеттерді сипаттау үшін und/унд және aber/абер жалғаулықтарымен салалас құрмалас сөйлемдерді қолдану
6.5.17
таныс және оқу тақырыптарының шектеулі спектрінде 100-ге дейінгі есептік және реттік сан есімдерді қолдану
7.5.17
жалпы және оқу тақырыптары бойынша dass, ob/дасс, об сөздерімен бағыңыңқылы сөйлемдерді, wer, wie, was/вер, ви, вас, warum, welche/варум, вельхе жалғаулықты сөздерін, бағыныңқылы толықтауыш сөйлемдерді қолдану
8.5.17
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша көпше түр үшін der, welcher, die, welche, das, welches/дер, вельхер, ди, вельхе, дас, вельхес қатыстық есімдіктерімен бағыңыңқылы анықтауыш сөйлемдерді қолдану
9.5.17
алдыңғы сыныптарда меңгерілген грамматикалық құбылыстарды жүйелеу

5) Раздел 5. Использование немецкого языка (Sprachverwendung/Шпрахфервендунг):
Обучающийся должен:
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
А1.1.
А1.2
А2.1
А.2.2
А2.2
5.5.1 использовать соответствующие существительные, в том числе общие фразы, описывающие время и место, по некоторым знакомым общим и учебным темам
6.5.1 использовать существительные и сложные фразы, описывающие место и время, по знакомым общим и учебным темам
7.5.1 использовать некоторые абстрактные существительные и сложные фразы по знакомым общим и учебным темам
8.5.1 использовать некоторые абстрактные составные существительные и сложные именные группы по знакомым общим и учебным темам, а также незнакомым темам
9.5.1 использовать разные абстрактные составные существительные и сложные именные группы по знакомым общим и учебным темам, а также незнакомым темам
5.5.2 использовать глаголы в ограниченном спектре знакомых общих и учебных тем
6.5.2 использовать сильные и слабые глаголы в расширенном спектре знакомых общих и учебных тем
7.5.2 использовать различные количественные числительные для исчисляемых и неисчисляемых существительных по знакомым общим и учебным темам
8.5.2 использовать различные количественные числительные для исчисляемых и неисчисляемых существительных по знакомым общим и учебным темам
9.5.2 использовать количественные числительные для исчисляемых и неисчисляемых существительных и именные группы по знакомым общим и учебным темам
5.5.3 использовать прилагательные и притяжательные местоимения при описании предметов на общие и некоторые учебные темы
6.5.3 использовать большое разнообразие прилагательных в сравнительной и превосходной степенях по ограниченному спектру знакомых общих и учебных тем, использовать простые односложные и двусложные прилагательные
7.5.3 использовать большое разнообразие прилагательных перед существительными, употребляя склонение имен прилагательных, по знакомым общим и учебным темам
8.5.3 использовать различные сложные прилагательные и сравнительные структуры, например, mehr… als/мер… альс для указания уровня по знакомым общим и учебным темам
9.5.3 использовать различные сложные прилагательные, сравнительные структуры, при помощи которых можно указать уровень, и усилительные прилагательные по знакомым общим и учебным темам
5.5.4 использовать различные формы отрицания (nicht/kein/нихт/кайн) по знакомым общим и учебным темам
6.5.4 использовать дополнение в винительном падеже, употребление дополнения в Akkusativ/Аккузатиф при помощи предлогов in/ин, an/ан, auf/ауф, при ответе на вопрос wohin?/вохин? Предлоги, требующие Dativ/Датиф mit/мит, nach/нах, aus/аус, zu/цу, von/фон, bei/бай, seit/зайт. Akkusativ: durch/дурх, für/фюр, ohne/оне, um/ум, gegen/геген, bis/бис
7.5.4 использовать согласованное определение, сильное/слабое/женское и смешанное склонение имен прилагательных по знакомым общим и учебным темам
8.5.4 использовать придаточные предложения времени (Temporalsätze/Темпоральзетце) с союзами wenn/венн, als/альс и nachdem/нахдем по знакомым общим и учебным темам
9.5.4 использовать навыки согласования времен в плане настоящего и прошедшего времен Präsens/Perfekt/Презенс/Перфект по знакомым общим и учебным темам
5.5.5 использовать вопросы и W-Fragen/В-Фраген, в том числе вопросительные слова Wie?/Ви? Wie lange?/Ви ланге? Wieviel?/Вифиль? в расширенном спектре знакомых общих и учебных тем
6.5.5 использовать спряжение глагола sein/зайн в Präteritum/Претеритум, возвратные глаголы, спряжение возвратных глаголов, знать особенности употребления модальных глаголов
7.5.5 использовать вопросы, которые включают в себя разные временные формы, по знакомым общим и учебным темам
8.5.5 использовать вопросы, которые включают в себя разные временные и модальные формы, по знакомым общим и учебным темам
9.5.5 использовать разные типы вопросов по знакомым общим и учебным темам
5.5.6 использовать основные личные и притяжательные местоимения, количественные и порядковые числительные по знакомым общим и учебным темам
6.5.6 использовать вопросительные предложения без вопросительного слова, вопросительные слова: Wie?/Ви?, Wo?/Во?, Woher?/Воер?, Was?/Вас?, Wann?/Ванн?, Wieviel/e?/Вифиль/э?, Wessen?/Вессен?, вопросительные предложения с вопросительным словом, вопросительное слово wozu?/воцу? и инфинитивный оборот um/ум … zu/цу по многим знакомым общим и учебным темам
7.5.6 использовать личные и притяжательные местоимения, включая mein, dein, unser/майн, дайн, унзер по многим знакомым общим и учебным темам
8.5.6 использовать местоимения, включая неопределенно-личое местоимение man/ман и его употребление с модальными глаголами по многим знакомым общим и учебным темам
9.5.6 использовать склонение относительных местоимений по многим знакомым общим и учебным темам
5.5.7 использовать простые формы глаголов Präsens/Презенс, чтобы выразить то, что произошло по ограниченному кругу знакомых общих и учебных тем
6.5.7 использовать родительный падеж имен существительных, дополнение в дательном падеже по знакомым общим и учебным темам
7.5.7 использовать временные формы Präsens/Презенс (настоящее время), Präteritum/Претеритум (прошедшее повествовательное время), Perfekt/Перфект (прошедшее разговорное время) по знакомым общим и учебным темам
8.5.7 использовать прошедшее повествовательное время (Präteritum/Претеритум), прошедшее разговорное время (Perfekt/Перфект), Plusquamperfek/Плусквамперфект (предпрошедшее время) по знакомым общим и учебным темам
9.5.7 использовать навыки согласования времен Präteritum – Plusquamperfekt/Претеритум - Плусквамперфект в плане настоящего и прошедшего по знакомым общим и учебным темам
5.5.8 использовать формы настоящего времени Praesens/Презенс, чтобы рассказать о действиях по ограниченному кругу знакомых общих и учебных тем
6.5.8 использовать склонение имен существительных по общим и учебным темам
7.5.8 использовать вспомогательную функцию глагола werden/верден в Futurum/Футурум (будущее время) по многим привычным общим и учебным темам
8.5.8 систематизировать знания о Futurum/Футурум (будущее время), использовать формы будущего времени по знакомым общим и учебным темам
9.5.8 узнавать при чтении придаточные предложения, вводимые союзами während/веренд, indem/индем, сочинительные предложения с deshalb/десхальб, понимать при чтении пассивные формы глаголов (Passiv/Пассиф) по знакомым общим и учебным темам
5.5.9 использовать простое настоящее время, правильные и неправильные формы для описания процедур, привычек и состояния по ограниченному кругу знакомых общих и учебных тем
6.5.9 использовать понятие сильного/слабого/женского склонения имен существительных в знакомых общих и учебных темах
7.5.9 использовать надлежащим образом пассивную конструкцию wurde … gegründet/вурде … гегрюндет по целому ряду привычных общих и учебных тем
8.5.9 использовать надлежащим образом разнообразие настоящих и прошедших простых форм, совершенных простых форм в описательной и косвенной речи по ряду общих и знакомых учебных тем
9.5.9 использовать надлежащим образом разнообразие активных и пассивных, простых настоящих и прошедших форм страдательного залога Passiv/Пассиф и прошедших совершенных простых форм в повествовании и косвенной речи по ряду знакомых общих и учебных тем
5.5.10 использовать формы глаголов haben/sein/хабен/зайн по ограниченному кругу знакомых общих и учебных тем
6.5.10 использовать формы указательных и притяжательных местоимений по ограниченному кругу знакомых общих и учебных тем
7.5.10 использовать формы настоящего непрерывного времени и прошлых непрерывных форм в диапазоне привычных общих и учебных тем
8.5.10 использовать формы настоящего непрерывного времени и прошлых непрерывных форм, в том числе некоторые пассивные формы, по ряду общих и знакомых учебных тем
9.5.10 использовать формы настоящего непрерывного времени и прошлых непрерывных форм, в том числе разнообразие пассивных форм, по ряду знакомых общих и учебных тем
5.5.11 использовать глаголы (сильные, слабые, с отделяемой приставкой) по ограниченному кругу знакомых общих и учебных тем
6.5.11 использовать безличные предложения по различным знакомым общим и учебным темам
7.5.11 использовать некоторые формы сложных предложений для утверждений, заявлений по ряду знакомых общих и учебных тем
8.5.11 использовать некоторые формы косвенной речи для утверждений, заявлений, вопросов и команд: сказать, попросить, рассказать, включая запросы по целому ряду знакомых общих и учебных тем
9.5.11 использовать разнообразие представленных речевых форм для утверждений, заявлений, вопросов и команд по ряду знакомых общих и учебных тем
5.5.12 использовать различные формы словообразования по ограниченному кругу знакомых общих и учебных тем
6.5.12 использовать глаголы с отделяемыми и неотделяемыми приставками по диапазону привычных общих и учебных тем
7.5.12 использовать структуры наречия сравнительной степени по ряду знакомых общих и учебных тем
8.5.12 использовать структуры согласования времен в плане настоящего и прошедшего, преобразовывать прямую речь в косвенную, косвенную речь в прямую по ряду знакомых общих и учебных тем
9.5.12 использовать преобразование прямой речи в косвенную, косвенной речи в прямую по ряду знакомых общих и учебных тем
5.5.13 использовать модальные глаголы, чтобы выразить возможность, по некоторым знакомым общим и учебным темам
6.5.13 использовать словосложение: существительное+существительное: das Wörterbuch/дас ВҰртербух, прилагательное+существительное: Leichtathletik/Лайхтатлетик, глагол+существительное: Esslöffel/ЭслҰффель, Fahrstuhl/Фарстуль
7.5.13 использовать различные модальные формы для различных функций по различным знакомым общим и учебным темам
8.5.13 использовать разнообразие модальных форм для различных функций: обязательства, необходимости, возможности, разрешения, просьбы, предложения, запрета – по знакомым общим и учебным темам
9.5.13 использовать различные модальные формы для различных функций и ограниченного числа модальных форм прошлого времени по знакомым общим и учебным темам
5.5.14 использовать предлоги, чтобы говорить о времени и месте, использовать предлоги, чтобы описывать вещи, обозначить тему, использовать предлоги направления в соответствии с падежами по некоторым знакомым общим и учебным темам
6.5.14 использовать личные местоимения в дательном падеже, притяжательные местоимения в дательном падеже, употреблять дополнения в Dativ/Датиф при помощи предлогов in/ин, an/ан, auf/ауф при ответе на вопрос wo?/во? в различных знакомых общих и учебных темах
7.5.14 использовать словосочетания с предлогами in/ин, an/ан, auf/ауф, hinter/хинтер, neben/небен, über/ибер, unter/унтер, zwischen/цвишен, vor/фор при ответе на вопросы wo?/во? (Dativ/Датиф) и wohin?/вохин? (Akkusativ/Аккузатиф) на различные знакомые общие и учебные темы
8.5.14 использовать некоторые предлоги перед существительными, требующие употребление определенного падежа по ряду знакомых общих и учебных тем
9.5.14 использовать относительные местоимения с предлогом по ряду знакомых общих и учебных тем
5.5.15 использовать повелительное наклонение глагола в ограниченном спектре знакомых общих и учебных тем
6.5.15 использовать предлоги von/фон, mit/мит, zu/цу в различных знакомых общих и учебных темах
7.5.15 использовать форму инфинитивного оборота um/ум… zu/цу… после глаголов raten/ратен, empfehlen/эмпфелен в знакомых общих и учебных темах
8.5.15 использовать вопросительные предложения с инфинитивным оборотом um/ум… zu/цу… в знакомых общих и учебных темах
9.5.15 использовать придаточные предложения цели с инфинитивным оборотом um/ум … zu/цу и союзом damit/дамит в знакомых общих и учебных темах
5.5.16 использовать предлоги с Dativ/Датиф для связи частей предложений в небольших текстах в ограниченном спектре знакомых общих и учебных тем
6.5.16 использовать спряжение слабых/сильных глаголов в настоящем времени, порядок слов в предложении (прямой/обратный) в расширенном спектре знакомых общих и учебных тем
7.5.16 использовать сочинительные союзы und/унд, aber/абер , oder/одер, denn/денн в знакомых общих и учебных темах
8.5.16 использовать знания о придаточных дополнительных предложениях с союзами dass/дасс и ob/об, а также с союзными словами при объяснении знакомых общих и учебных тем
9.5.16 использовать конструкции, выражающие долженствование haben+zu+Infinitiv/хабен + цу + Инфинитиф, sein+zu+Infinitiv/зайн+цу+Инфинитиф в ограниченном спектре знакомых общих и учебных тем
5.5.17 использовать сложносочиненные предложения с союзами und/унд и aber/абер для описания простых настоящих и прошлых действий на личные и знакомые темы
6.5.17 использовать количественные и порядковые числительные до 100 в ограниченном спектре знакомых общих и учебных тем
7.5.17 использовать придаточные дополнительные предложения, использовать придаточные предложения с dass/дасс, ob/об, союзные слова wer/вер, wie/ви, was/вас, warum/варум, welche/вельхе по общим и учебным темам
8.5.17 использовать придаточные определительные предложения с относительными местоимениями der/дер, welcher/вельхер, die/ди, welche/вельхе, das/дас, welches/вельхес для множественного числа по знакомым общим и учебным темам
9.5.17 систематизировать грамматические явления, усвоенные в предыдущих классах

42. Бұл бағдарлама негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған "Неміс тілі" оқу пәні бойынша жаңартылған мазмұндағы Үлгілік оқу бағдарламасының қосымшасындағы Ұзақ мерзімді жоспарға сәйкес жүзеге асырылады.
43. Тоқсандағы бөлімдер мен бөлім ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылды.
Негізгі орта білім беру
деңгейінің 5-9 -сыныптарына
арналған "Неміс тілі" оқу
пәнінен жаңартылған
мазмұндағы Үлгілік оқу
бағдарламасына
қосымша
Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған "Неміс тілі" оқу пәнінен жаңартылған мазмұндағы Үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша Ұзақ мерзімді жоспар
1) 5-сынып (А1.1):
Тақырыптар
Бөлімдер
Оқу мақсаты
1-тоқсан
1.Мектеп және оқу
1.1 Танысу. Менің мектебім. Сабақта
1.2. Сыныптағы заттар
Тыңдалым
5.1.1 тақырып бойынша жиі қолданылатын сөздерді және жекелеген фразаларды қолдаумен түсіну;
5.1.3 жалпы және оқу тақырыптары бойынша қарапайым сұрақтарды қолдаусыз түсіну;
5.1.6 қысқа әңгімелесу мәнмәтіннен кейбір жалпы және оқу тақырыптары бойынша мағынаны қолдаумен анықтау;
5.1.7 кейбір жалпы және оқу тақырыптары бойынша қарапайым әңгімелесу барысында аздаған қолдаумен сөйлеушінің/сөйлеушілердің пікірін анықтау
Айтылым
5.2.1 қалыпты жағдаятта жай сөйлемдерді қолданып, өзі және басқалар туралы негізгі ақпаратты беру;
5.2.2 кейбір жалпы тақырыптар аясында ақпарат алу үшін қарапайым сұрақтар қою;
5.2.4 әртүрлі жалпы және оқу тақырыптары шеңберінде жай сөйлемдерді қолданып, кейбір пікірлерге икемді жауап қайтару;
5.2.6 жұппен, топпен және сыныппен жұмыс істеу барысында өз ойын сөйлем деңгейінде нақты және анық жеткізу;
5.2.7 кейбір жалпы тақырыптар шеңберінде арнайы лексиканы және синтаксисті қолдану
Оқылым
5.3.1 жалпы және оқу тақырыптары бойынша кейбір шағын, қарапайым мәтіндердегі негізгі ойды түсіну;
5.3.2 кейбір жалпы және оқу тақырыптары шеңберіндегі шағын, қарапайым мәтіндердегі арнайы ақпаратты және бөліктеріндегі негізгі ойды аздаған қолдаумен түсіну;
5.3.5 кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары шеңберіндегі шағын мәтіндердің мәнмәтінінен мағынаны анықтау
Жазылым
5.4.1 кейбір жалпы және оқу тақырыптары бойынша мәтін деңгейінде жұмыстарды жоспарлау, жазу, оқып шығу, түзету;
5.4.2 кейбір жалпы және оқу тақырыптары бойынша түйінді сөздерді тірек етіп абзацтағы сөйлемдерді тізбектеп жазу;
5.4.3 адамды, мекенді және объектіні сипаттап, мәтін деңгейінде нақты мәліметтерді қолдаумен жазу;
5.4.6 кейбір таныс жалпы тақырыптар бойынша базалық байланыстыру сөздерінің көмегі арқылы сөйлемдерді аздаған қолдаумен қисынды біріктіру;

42. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом к Типовой учебной программе по учебному предмету "Немецкий язык" для 5-9 классов основного среднего образования по обновленному содержанию согласно приложению к настоящей учебной программе.
43. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
Приложение
к Типовой учебной программе
по учебному предмету
"Немецкий язык" для 5-9 классов
уровня основного среднего образования
по обновленному содержанию
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Немецкий язык" для 5-9 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию
1) 5 класс (А1.1):
Обучающиеся должны:
Темы
Разделы
Цели обучения
1 четверть
1. Школа и учеба
1.1 Знакомство. Моя школа. На уроке
1.2 Предметы в классе
Слушание
5.1.1 понимать с поддержкой отдельные фразы и наиболее употребительные слова по теме;
5.1.3 понимать без поддержки простые вопросы на общие и учебные темы;
5.1.6 определить с поддержкой смысл из контекста короткой беседы на некоторые общие и учебные темы;
5.1.7 определить мнение говорящего(-их) в простом разговоре с поддержкой на некоторые общие и учебные темы
Говорение
5.2.1 передавать основную информацию о себе и других на уровне простых предложений в типичных ситуациях;
5.2.2 задавать простые вопросы, чтобы получить информацию в рамках некоторых общих тем;
5.2.4 задавать простые вопросы, чтобы получить информацию в рамках некоторых общих тем;
5.2.6 излагать мысли четко и ясно на уровне предложения во время парной, групповой работы и работы всем классом;
5.2.7 использовать специфичную лексику и синтаксис в рамках некоторых общих тем
Чтение
5.3.1 понимать основные моменты в некоторых коротких, простых текстах по общим и учебным темам;
5.3.2 понимать с незначительной поддержкой специфичную информацию и детали в коротких, простых текстах в рамках некоторых общих и учебных тем;
5.3.5 определять смысл из контекста в коротких текстах в рамках некоторых знакомых общих и учебных тем
Письмо
5.4.1 планировать, писать, править и вычитывать работы на уровне текста на некоторые общие и учебные темы;
5.4.2 писать с опорой на ключевые слова последовательные предложения в абзац на некоторые общие и учебные темы;
5.4.3 писать с поддержкой фактические данные на уровне текста, описывая людей, места и объекты;
5.4.6 объединять предложения логически с некоторой поддержкой, используя базовые слова связки, на некоторые знакомые общие темы;

5.4.7 таныс жалпы және кейбір оқу тақырыптары бойынша кейбір жазбаша жанрларға сәйкес мәтін деңгейіндегі форматты аздаған қолдаумен пайдалану
Тілді қолдану
5.5.1 кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша мезгіл және мекенді сипаттайтын тиісті зат есімдерді, сонымен қатар жалпы фразаларды қолдану;
5.5.2 таныс жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі спектрінде етістіктерді қолдану;
5.5.3 жалпы және кейбір оқу тақырыптарына қатысты заттарды сипаттау барысында сын есімдер мен тәуелдік есімдігін қолдану;
5.5.4 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша болымсыздықты көрсететін түрлі формаларды (nicht/kein/нихт/кайн) қолдану;
5.5.5 таныс жалпы және оқу тақырыптарынң ауқымды спектрінде W-Fragen/В-Фраген сұрақтарын, сонымен қатар Wie?/Ви? Wie lange?/Ви ланге? Wieviel?/Вифиль? сұраулы сөздерін қолдану;
5.5.6 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша негізгі жіктік және тәуелдік есімдіктерін, есептік және реттік сан есімдерді қолдану;
5.5.7 таныс жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберінде орын алған іс-әрекетті білдіру үшін Präsens/Презенстегі етістіктіктердің дара түрін қолдану;
5.5.8 таныс жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберінде іс-әрекеттер туралы айту үшін Praesens/Презенс осы шақ формаларын қолдану;
5.5.9 таныс жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберінде процедураларды, дағдылар мен жағдайды сипаттау үшін дұрыс және бұрыс формаларды, нақ осы шақты қолдану;
5.5.10 таныс жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберінде haben/sein/хабен/зайн етістіктерінің формаларын қолдану;
5.5.12 таныс жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберінде сөзжасамның түрлі формаларын қолдану;
5.5.14 кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша мезгіл мен мекенді айту үшін, заттарды сипаттау мен тақырыпты белгілеу үшін көмекші сөздерді қолдану, септіктерге сәйкес бағытты білдіретін көмекші сөздерді қолдану;
5.5.15 таныс жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі спектрінде етістіктің бұйрық райын қолдану
2-тоқсан
2. Жер – біздің үйіміз
2.1 Менің отбасым және достарым
2.2 Менің хоббиім
Тыңдалым
5.1.1 тақырып бойынша жиі қолданылатын сөздерді және жекелеген фразаларды қолдаумен түсіну;
5.1.3 жалпы және оқу тақырыптары бойынша қарапайым сұрақтарды қолдаусыз түсіну;
5.1.4 ұзақ әңгімелесу барысында жалпы және оқу тақырыптары бойынша негізгі ақпаратты қолдаумен түсіну;
5.1.6 қысқа әңгімелесу мәнмәтіннен кейбір жалпы және оқу тақырыптары бойынша мағынаны қолдаумен анықтау
Айтылым
5.2.1 қалыпты жағдаятта жай сөйлемдерді қолданып, өзі және басқалар туралы негізгі ақпаратты беру;
5.2.4 әртүрлі жалпы және оқу тақырыптары шеңберінде жай сөйлемдерді қолданып, кейбір пікірлерге икемді жауап қайтару;

5.4.7 использовать с некоторой поддержкой соответствующий формат на уровне текста некоторых письменных жанров на знакомые общие и некоторые учебные темы
Использование языка
5.5.1 использовать соответствующие существительные, в том числе общие фразы, описывающие время и место, по некоторым знакомым общим и учебным темам;
5.5.2 использовать глаголы в ограниченном спектре знакомых общих и учебных тем;
5.5.3 использовать прилагательные и притяжательные местоимения при описании предметов на общие и некоторые учебные темы;
5.5.4 использовать различные формы отрицания (nicht/kein/нихт/кайн) по знакомым общим и учебным темам;
5.5.5 использовать вопросы и W-Fragen/В-Фраген, в том числе вопросительные слова Wie?/Ви? Wie lange?/Ви ланге? Wieviel?/Вифиль? в расширенном спектре знакомых общих и учебных тем;
5.5.6 использовать основные личные и притяжательные местоимения, количественные и порядковые числительные по знакомым общим и учебным темам;
5.5.7 использовать простые формы глаголов Präsens/Презенс, чтобы выразить то, что произошло по ограниченному кругу знакомых общих и учебных тем;
5.5.8 использовать формы настоящего времени Praesens/Презенс, чтобы рассказать о действиях по ограниченному кругу знакомых общих и учебных тем;
5.5.9 использовать простое настоящее время, правильные и неправильные формы для описания процедур, привычек и состояния по ограниченному кругу знакомых общих и учебных тем;
5.5.10 использовать формы глаголов haben/sein/хабен/зайн по ограниченному кругу знакомых общих и учебных тем;
5.5.12 использовать различные формы словообразования по ограниченному кругу знакомых общих и учебных тем;
5.5.14 использовать предлоги, чтобы говорить о времени и месте использовать предлоги, чтобы описывать вещи, обозначить тему использовать предлоги направления в соответствии с падежами по некоторым знакомым общим и учебным темам;
5.5.15 использовать повелительное наклонение глагола в ограниченном спектре знакомых общих и учебных тем
2 четверть
2. Земля - наш дом
2.1 Моя семья и мои друзья
2.2 МоҰ хобби
Слушание
5.1.1 понимать с поддержкой отдельные фразы и наиболее употребительные слова по теме;
5.1.3 понимать без поддержки простые вопросы на общие и учебные темы;
5.1.4 понимать с поддержкой основные моменты в продолжительной беседе на общие и учебные темы;
5.1.6 определить с поддержкой смысл из контекста короткой беседы на некоторые общие и учебные темы
Говорение
5.2.1 передавать основную информацию о себе и других на уровне простых предложений в типичных ситуациях;
5.2.4 задавать простые вопросы, чтобы получить информацию в рамках некоторых общих тем;

5.5.9 таныс жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберінде процедураларды, дағдылар мен жағдайды сипаттау үшін дұрыс және бұрыс формаларды, нақ осы шақты қолдану;
5.5.10 таныс жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберінде haben/sein/хабен/зайн етістіктерінің формаларын қолдану;
5.5.11 таныс жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберінде (күшті, әлсіз, анықтауыш сөз алды қосымшасы бар) етістіктерді қолдану;
5.5.12 таныс жалпы және оқу тақырыптарының шектеулі шеңберінде сөзжасамның түрлі формаларын қолдану;
5.5.14 кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша мезгіл мен мекенді айту үшін, заттарды сипаттау мен тақырыпты белгілеу үшін көмекші сөздерді қолдану, септіктерге сәйкес бағытты білдіретін көмекші сөздерді қолдану
3-тоқсан
3. Қазақстан халықтарының тілі және мәдениеті
3.1 Біздің Отанымыз-Қазақстан. Қазақстан бойынша саяхат.
3.2 Салт-дәстүр және фольклор
Тыңдалым
5.1.1 тақырып бойынша жиі қолданылатын сөздерді және жекелеген фразаларды қолдаумен түсіну;
5.1.2 қарапайым сұрақтарды түсіну және биографиялық сипаттағы ақпарат ұсыну;
5.1.6 қысқа әңгімелесу мәнмәтіннен кейбір жалпы және оқу тақырыптары бойынша мағынаны қолдаумен анықтау;
5.1.8 қолдаумен кейбір жалпы және оқу тақырыптары бойынша әңгімелерді, оның ішінде ұзақ әңгімелесуді түсіну
Айтылым
5.2.3 кейбір жалпы және оқу тақырыптары бойынша сөйлем деңгейінде өз пікірін айту;
5.2.4 әртүрлі жалпы және оқу тақырыптары шеңберінде жай сөйлемдерді қолданып, кейбір пікірлерге икемді жауап қайтару;
5.2.5 әртүрлі жалпы және оқу тақырыптары шеңберінде базалық деңгейде өзара ақпарат алмасып көру;
5.2.6 жұппен, топпен және сыныппен жұмыс істеу барысында өз ойын сөйлем деңгейінде нақты және анық жеткізу;
5.2.7 кейбір жалпы тақырыптар шеңберінде арнайы лексиканы және синтаксисті қолдану
Оқылым
5.3.1 жалпы және оқу тақырыптары бойынша кейбір шағын, қарапайым мәтіндердегі негізгі ойды түсіну;
5.3.2 кейбір жалпы және оқу тақырыптары шеңберіндегі шағын, қарапайым мәтіндердегі арнайы ақпаратты және бөліктеріндегі негізгі ойды аздаған қолдаумен түсіну;
5.3.3 кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары шеңберіндегі мәтіндерде келтірілген дәлелдерді егжей-тегжейлі түсіну;
5.3.6 кейбір жалпы және оқу тақырыптары бойынша шағын мәтіндердегі автордың көзқарасын немесе пікірін анықтау
Жазылым
5.4.1 кейбір жалпы және оқу тақырыптары бойынша мәтін деңгейінде жұмыстарды жоспарлау, жазу, оқып шығу, түзету;
5.4.3 адамды, мекенді және объектіні сипаттап, мәтін деңгейінде нақты мәліметтерді қолдаумен жазу;
5.4.4 жеке ақпарат беру үшін қолдаумен үлкен сөйлемдерді дәйектеп жазу;

5.5.9 использовать простое настоящее время, правильные и неправильные формы для описания процедур, привычек и состояния по ограниченному кругу знакомых общих и учебных тем;
5.5.10 использовать формы глаголов haben/sein/хабен/зайн по ограниченному кругу знакомых общих и учебных тем;
5.5.11 использовать глаголы (сильные, слабые, с отделяемой приставкой) по ограниченному кругу знакомых общих и учебных тем;
5.5.12 использовать различные формы словообразования по ограниченному кругу знакомых общих и учебных тем;
5.5.14 использовать предлоги, чтобы говорить о времени и месте использовать предлоги, чтобы описывать вещи, обозначить тему использовать предлоги направления в соответствии с падежами по некоторым знакомым общим и учебным темам
3 четверть
3. Язык и культура народов Казахстана
3.1 Наша Родина-Казахстан. Путешествие по Казахстану
3.2 Традиции и фольклор
Слушание
5.1.1 понимать с поддержкой отдельные фразы и наиболее употребительные слова по теме;
5.1.2 понимать простые вопросы и предоставлять информацию биографического характера;
5.1.6 определить с поддержкой смысл из контекста короткой беседы на некоторые общие и учебные темы;
5.1.8 понимать с поддержкой рассказы, в том числе продолжительную беседу на некоторые общие и учебные темы
Говорение
5.2.3 высказывать мнение на уровне предложения в рамках некоторых общих и учебных тем;
5.2.4 задавать простые вопросы, чтобы получить информацию в рамках некоторых общих тем;
5.2.5 пробовать взаимодействовать на базовом уровне обмена информацией в рамках различных общих и учебных тем;
5.2.6 излагать мысли четко и ясно на уровне предложения во время парной, групповой работы и работы всем классом;
5.2.7 использовать специфичную лексику и синтаксис в рамках некоторых общих тем
Чтение
5.3.1 понимать основные моменты в некоторых коротких, простых текстах по общим и учебным темам;
5.3.2 понимать с незначительной поддержкой специфичную информацию и детали в коротких, простых текстах в рамках некоторых общих и учебных тем;
5.3.3 понимать детали аргумента в рамках некоторых знакомых общих и учебных тем;
5.3.6 определять отношение или мнение автора в коротких текстах на некоторые общие и учебные темы
Письмо
5.4.1 планировать, писать, править и вычитывать работы на уровне текста на некоторые общие и учебные темы;
5.4.3 писать с поддержкой фактические данные на уровне текста, описывая людей, места и объекты;
5.4.4 писать с поддержкой последовательность длинных предложений для передачи личной информации;

7.1.1 аздаған қолдаумен шектеулі жалпы және оқу тақырыптарындағы ұзақ әңгіменің негізгі мазмұнын түсіну;
7.1.2 аздаған қолдаумен шектеулі жалпы және оқу тақырыптары шеңберінде ұзақ әңгіме барысында белгіленген нақты ақпаратты егжей-тегжейлі түсіну;
7.1.4 ұзақ әңгімелесу барысында кейбір жалпы және оқу тақырыптары бойынша кейбір тұжырымдалған мағынадағы ақпаратты аздаған қолдаумен түсіну;
7.1.8 қолдаумен жалпы және оқу тақырыптары бойынша әңгімелерді түсіну
Айтылым
7.2.1 кейбір жалпы және оқу тақырыптарында сөйлесуде формалды және бейформалды регистрлерді қолдану;
7.2.2 кейбір жалпы және оқу тақырыптары бойынша ақпарат алу үшін күрделі сұрақтар қою;
7.2.3 жалпы және оқу тақырыптарының көбі бойынша талдау деңгейінде өз пікірін айту;
7.2.6 жұппен, топпен және сыныппен жұмыс істеу барысында басқалардың айтқаны жайында өз пікірін сөйлем немесе талдау деңгейінде икемді білдіруге тырысу;
7.2.7 әртүрлі жалпы және кейбір оқу тақырыптары шеңберінде арнайы лексиканы және синтаксисті қолдану
Оқылым
7.3.1 кейбір бейтаныс жалпы және оқу тақырыптары шеңберіндегі шағын, қарапайым мәтіндердегі негізгі ойды түсіну;
7.3.2 таныс жалпы және оқу тақырыптары шеңберіндегі мәтіндердің көбіндегі арнайы ақпаратты және бөліктеріндегі негізгі ойды түсіну;
7.3.3 таныс жалпы және оқу тақырыптары шеңберіндегі мәтіндердің көбінде келтірілген дәлелдерді, сонымен қатар көлемді мәтіндерді егжей-тегжейлі түсіну;
7.3.7 көптеген жазылған жанрлар шеңберінде сөздердің, сөйлемдердің және мәтіндердің ерекше сипаттарын анықтау;
7.3.8 мағынасын тексеру және түсіну аясын кеңейту үшін таныс және кейбір бейтаныс қағаз және цифрлық ресурстарды аздаған қолдау көрсету арқылы пайдалану
Жазылым
7.4.1 кейбір жалпы және оқу тақырыптары бойынша мәтін деңгейінде жұмыстарды қолдаумен жоспарлау, жазу, оқып шығу, түзету;
7.4.2 кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша шынайы, ойдан шығарылған оқиғалар, әрекетер немесе өзінің тәжірибесі туралы аздаған қолдаумен жазу;
7.4.3 кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша орташа грамматикалық сауаттылықпен жазу;
7.4.6 таныс жалпы тақырыптар бойынша базалық байланыстыру сөздерінің көмегі арқылы сөйлемдерді абзацқа қисынды біріктіру;
7.4.8 әртүрлі таныс жалпы және оқу тақырыптарында жиі қолданылатын сөздерді дұрыс жазу;
7.4.9 әртүрлі кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша орташа сауатты мәтін деңгейіндегі жазба жұмыстарға тыныс белгілерін дұрыс қолдану
Тілді қолдану
7.5.1 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша дерексіз зат есімдерді және күрделі фразаларды қолдану;
7.5.3 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша сын есімдердің септелуін пайдалана отырып, зат есімдердің алдында сын есімдердің алуан түрін қолдану;

7.1.1 понимать с небольшой поддержкой основные моменты в продолжительной беседе на ограниченное количество общих и учебных тем;
7.1.2 понимать с небольшой поддержкой некоторую детальную информацию в продолжительной беседе/разговоре по ограниченному кругу общих и учебных тем;
7.1.4 понимать с небольшой поддержкой некоторые из подразумеваемых смыслов в продолжительной беседе на некоторые общие и учебные темы;
7.1.8 понимать с поддержкой рассказы на общие и учебные темы
Говорение
7.2.1 использовать формальные и неформальные регистры в разговоре на некоторые общие и учебные темы;
7.2.2 задавать сложные вопросы, чтобы получить информацию в рамках некоторых общих и учебных тем;
7.2.3 высказывать мнение на уровне рассуждения в рамках большинства общих и учебных тем;
7.2.6 пробовать комментировать с некоторой гибкостью то, что сказали другие на уровне предложения или рассуждения во время парной, групповой работы и работы всем классом;
7.2.7 использовать специфичную лексику и синтаксис в рамках различных общих и некоторых учебных тем
Чтение
7.3.1 понимать основные моменты в текстах в рамках некоторых незнакомых общих и учебных тем;
7.3.2 понимать специфичную информацию и детали в текстах в рамках большинства знакомых общих и учебных тем;
7.3.3 понимать детали аргумента в рамках большинства знакомых общих и учебных тем, включая некоторые длинные тексты;
7.3.7 определять характерные свойства слова, предложения и текста в рамках большинства написанных жанров;
7.3.8 использовать с незначительной поддержкой знакомые и некоторые незнакомые бумажные и цифровые ресурсы для проверки значения и расширения понимания
Письмо
7.4.1 планировать, писать, править и вычитывать работы с поддержкой на уровне текста на общие и учебные темы;
7.4.2 писать с незначительной поддержкой о реальных, вымышленных событиях, действиях или опыте из прошлого на некоторые знакомые общие и учебные темы;
7.4.3 писать на среднем уровне грамматической грамотности на некоторые знакомые общие и учебные темы;
7.4.6 объединять предложения логически в абзац, используя базовые слова связки, на знакомые общие темы;
7.4.8 писать правильно часто используемые слова на различные знакомые общие и учебные темы;
7.4.9 использовать знаки препинания в письменных работах с умеренной грамотностью на уровне текста на различные знакомые общие и учебные темы
Использование языка
7.5.1 использовать некоторые абстрактные существительные и сложные фразы по знакомым общим и учебным темам;
7.5.3 использовать большое разнообразие прилагательных перед существительными, употребляя склонение имен прилагательных, по знакомым общим и учебным темам;

7.5.4 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша сын есімнің септелу түрлерін, қиысқан анықтауышты қолдану;
7.5.5 таныс жалпы және оқу тақырыптарында түрлі шақ формаларында қолданылатын сұрақтарды пайдалану;
7.5.6 көптеген таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша mein, dein, unser/майн, дайн, унзер сөздерін қоса алғанда жіктік және тәуелдік есімдіктерін қолдану;
7.5.7 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша (Präteritum/Претеритум) өткен шақ, (Perfekt/Перфект) өткен шақ, Plusquamperfekt/Плусквамперфект (өткен шақты) қолдану;
7.5.9 бірқатар таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша wurde … gegründet/вурде … гегрюндет пассивті құрылымын сәйкесінше қолдану;
7.5.12 бірқатар таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша үстеудің салыстырмалы шырай құрылымын қолдану;
7.5.14 әртүрлі таныс жалпы және оқу тақырыптарында wo?/во? (Dativ/Датиф) сұрағына және wohin?/вохин? (Akkusativ/Аккузатиф) сұрағына жауап беру барысында сөз тіркестерін in, an, auf, hinter, neben, über, unter, zwischen, vor/ин, ан, ауф, хинтер, небен, убер, унтер, цвишен, фор көмекші сөздерімен қолдану;
7.5.15 таныс жалпы және оқу тақырыптарында raten, empfehlen/ратен, эмпфелен етістіктерінен кейін um… zu…/ум… цу инфинитивтік құрылымының формасын қолдану;
7.5.16 таныс жалпы және оқу тақыптарында und, aber, oder, denn/унд, абер, одер, денн салалас мәнді жалғаулықтарды қолдану
2-тоқсан
2. Өнер әлемінде
2.1 Кино және театр
2.2 Музыка және әдебиет
Тыңдалым
7.1.1 аздаған қолдаумен шектеулі жалпы және оқу тақырыптарындағы ұзақ әңгіменің негізгі мазмұнын түсіну;
7.1.3 ұзақ әңгімелесу барысында аздаған қолдаумен шектеулі жалпы және оқу тақырыптары бойынша дәлелдердің көп бөлігін түсіну;
7.1.5 ұзақ әңгімелесу барысында жалпы және оқу тақырыптарының көбі бойынша сөйлеушінің/сөйлеушілердің пікірін қолдаумен анықтау;
7.1.6 ұзақ әңгімелесу мәнмәтіннен кейбір жалпы және оқу тақырыптары бойынша мағынаны аздаған қолдаумен анықтау;
7.1.7 кейбір ауызша жанрлардың сөздері, сөйлемдері мен мәтіндері деңгейінде олардың ерекше жақтарын анықтай бастау;
7.1.8 қолдаумен жалпы және оқу тақырыптары бойынша әңгімелерді түсіну
Айтылым
7.2.2 кейбір жалпы және оқу тақырыптары бойынша ақпарат алу үшін күрделі сұрақтар қою;
7.2.3 жалпы және оқу тақырыптарының көбі бойынша талдау деңгейінде өз пікірін айту;
7.2.5 оқу міндеттерін орындау мақсатында сыныптастармен қызметтестік орнату, талқылау, жоспарлау, келісімге келу және басымдылықтарды белгілеу үшін өзара қарым-қатынас жасап көру;
7.2.7 әртүрлі жалпы және кейбір оқу тақырыптары шеңберінде арнайы лексиканы және синтаксисті қолдану;

7.5.4 использовать согласованное определение, сильное/слабое/женское и смешанное склонение имен прилагательных по знакомым общим и учебным темам;
7.5.5 использовать вопросы, которые включают в себя разные временные формы, по знакомым общим и учебным темам;
7.5.6 использовать личные и притяжательные местоимения, включая mein, dein, unser/майн, дайн, унзер по многим знакомым общим и учебным темам;
7.5.7 использовать временные формы Präsens/Презенс (настоящее время), Präteritum/Претеритум (прошедшее повествовательное время), Perfekt/Перфект (прошедшее разговорное время) по знакомым общим и учебным темам;
7.5.9 использовать надлежащим образом пассивную конструкцию wurde … gegründet/вурде … гегрюндет по целому ряду привычных общих и учебных тем;
7.5.12 использовать структуры наречия сравнительной степени по ряду знакомых общих и учебных тем;
7.5.14 использовать словосочетания с предлогами in/ин, an/ан, auf/ауф, hinter/хинтер, neben/небен, über/ибер, unter/унтер, zwischen/цвишен, vor/фор при ответе на вопросы wo?/во? (Dativ/Датиф) и wohin?/вохин? (Akkusativ/Аккузатиф) на различные знакомые общие и учебные темы;
7.5.15 использовать форму инфинитивного оборота um/ум… zu/цу… после глаголов raten/ратен, empfehlen/эмпфелен в знакомых общих и учебных темах;
7.5.16 использовать сочинительные союзы und/унд, aber/абер, oder/одер, denn/денн в знакомых общих и учебных темах
2 четверть
2. В мире искусства
2.1 Кино и театр
2.2 Музыка и литература
Слушание
7.1.1 понимать с небольшой поддержкой основные моменты в продолжительной беседе на ограниченное количество общих и учебных тем;
7.1.3 понимать с некоторой поддержкой большую часть деталей аргумента в расширенном разговоре на ограниченный круг общих и учебных тем;
7.1.5 определить с поддержкой мнение говорящего(-их) в продолжительной беседе на большинство общих и учебных тем;
7.1.6 определить с незначительной поддержкой смысл из контекста продолжительной беседы на некоторые общие и учебные темы;
7.1.7 начать определять характерные черты на уровне слова, предложения и текста некоторых устных жанров;
7.1.8 понимать с поддержкой рассказы на общие и учебные темы
Говорение
7.2.2 задавать сложные вопросы, чтобы получить информацию в рамках некоторых общих и учебных тем;
7.2.3 высказывать мнение на уровне рассуждения в рамках большинства общих и учебных тем;
7.2.5 пробовать взаимодействовать с одноклассниками для сотрудничества, обсуждения, согласования, планирования и расставления приоритетов с целью выполнения учебных задач;
7.2.7 использовать специфичную лексику и синтаксис в рамках различных общих и некоторых учебных тем;

7.5.13 түрлі таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша түрлі қызметтер үшін әртүрлі модальді формаларды қолдану;
7.5.16 таныс жалпы және оқу тақыптарында und, aber, oder, denn/унд, абер, одер, денн салалас мәнді жалғаулықтарды қолдану;
7.5.17 жалпы және оқу тақырыптары бойынша dass, ob/дасс, об сөздерімен бағыңыңқылы сөйлемдерді, wer, wie, was/вер, ви, вас, warum, welche/варум, вельхе жалғаулықты сөздерін, бағыныңқылы толықтауыш сөйлемдерді қолдану
4) 8-сынып (А2.2):
Білім алушылар білуге тиісті:
Тақырыптар
Бөлімдер
Оқу мақсаты
1-тоқсан
1. Әлемдегі инновациялар
1.1 Интернет
1.2. Әлеуметтік желілер
Тыңдалым
8.1.1 жалпы және оқу тақырыптарындағы ұзақ әңгіменің негізгі мазмұнын қолдаусыз дерлік түсіну;
8.1.3 ұзақ әңгімелесу барысында аздаған қолдаумен кең ауқымдағы жалпы және оқу тақырыптары бойынша қолдаусыз дерлік дәлелдердің көп бөлігін егжей-тегжейлі түсіну;
8.1.6 ұзақ әңгімелесу мәнмәтіннен жалпы және оқу тақырыптарының көбі бойынша мағынаны аздаған қолдаумен анықтау;
8.1.7 кейбір ауызша жанрлардың сөздері, сөйлемдері мен мәтіндері деңгейінде олардың ерекше жақтарын анықтау;
8.1.8 қолдаумен жалпы және оқу тақырыптары бойынша көлемді әңгімелерді түсіну
Айтылым
8.2.1 жалпы және оқу тақырыптарының көбі бойынша сөйлесуде формалды және бейформалды регистрлерді қолдану;
8.2.2 жалпы тақырыптар және кейбір оқу тақырыптары бойынша ақпарат алу үшін күрделілеу сұрақтар қою;
8.2.3 кез келген жалпы және оқу тақырыптары аясында талдау деңгейінде өз пікірін айту;
8.2.4 жалпы және оқу тақырыптары шеңберінде талдау элементтері бар жай сөйлемдерді қолданып, пікірлерге икемді жауап қайтару;
8.2.5 оқу міндеттерін орындау мақсатында сыныптастармен қызметтестік орнату, талқылау, жоспарлау, келісімге келу және басымдылықтарды белгілеу үшін өзара қарым-қатынас жасау;
8.2.6 жұппен, топпен және сыныппен жұмыс істеу барысында басқалардың айтқаны жайында өз пікірін сөйлем немесе талдау деңгейінде біршама икемділікпен білдіру;
8.2.7 жалпы тақырыптардың көбінің және кейбір оқу тақырыптары шеңберінде арнайы лексиканы және синтаксисті қолдану
Оқылым
8.3.1 жалпы және оқу тақырыптарындағы әртүрлі бейтаныс мәтіндердегі, сонымен қатар көлемді мәтіндердегі негізгі ойды түсіну;
8.3.2 әртүрлі таныс жалпы және оқу тақырыптары шеңберіндегі мәтіндердің көбіндегі, сонымен қатар көлемді мәтіндердегі арнайы ақпаратты және бөліктеріндегі негізгі ойды түсіну;
8.3.4 таныс және кейбір бейтаныс жалпы және оқу тақырыптары шеңберінде әртүрлі көркем әдебиеттен және басқа әдебиеттерден көлемді мәтіндерді оқу;
8.3.6 әртүрлі бейтаныс жалпы және оқу тақырыптары шеңберіндегі мәтіндердегі, сонымен қатар көлемді мәтіндердегі автордың көзқарасын немесе пікірін анықтау;

7.5.13 использовать различные модальные формы для различных функций по различным знакомым общим и учебным темам;
7.5.16 использовать сочинительные союзы und/унд, aber/абер, oder/одер, denn/денн в знакомых общих и учебных темах;
7.5.17 использовать придаточные дополнительные предложения, использовать придаточные предложения с dass/дасс, ob/об, союзные слова wer/вер, wie/ви, was/вас, warum/варум, welche/вельхе по общим и учебным темам
4) 8 класс (А2.2):
Обучающиеся должны:
Темы
Разделы
Цели обучения
1 четверть
1.Инновации в мире
1.1 Интернет
1.2 Социальные сети
Слушание
8.1.1 понимать практически без поддержки основные моменты в продолжительной беседе на общие и учебные темы;
8.1.3 понимать практически без поддержки большинство деталей аргументов в продолжительной беседе по широкому кругу общих и учебных тем;
8.1.6 определить с незначительной поддержкой смысл из контекста продолжительной беседы на большинство общих и учебных тем;
8.1.7 определять характерные черты на уровне слова, предложения и текста некоторых устных жанров;
8.1.8 понимать большие рассказы на общие и учебные темы
Говорение
8.2.1 использовать формальные и неформальные регистры в разговоре на большинство общих и учебных тем;
8.2.2 задавать более сложные вопросы, чтобы получить информацию в рамках общих тем и некоторых учебных тем;
8.2.3 высказывать мнение на уровне рассуждения на любые общие и учебные темы;
8.2.4 отвечать с некоторой гибкостью на уровне предложения с элементами рассуждения на комментарии в рамках общих и учебных тем;
8.2.5 взаимодействовать с одноклассниками для сотрудничества, обсуждения, согласования, планирования, и расставления приоритетов с целью выполнения учебных задач;
8.2.6 комментировать с некоторой гибкостью то, что сказали другие на уровне предложения или рассуждения во время парной, групповой работы и работы всем классом;
8.2.7 использовать специфичную лексику и синтаксис в рамках большинства общих и некоторых учебных тем
Чтение
8.3.1 понимать основные моменты в текстах незнакомых различных общих и учебных тем, включая некоторые длинные тексты;
8.3.2 понимать специфичную информацию и детали в текстах в рамках различных знакомых общих и учебных тем, включая некоторые длинные тексты;
8.3.4 читать длинные тексты различной художественной и нехудожественной литературы в рамках знакомых и некоторых незнакомых общих и учебных тем;
8.3.6 определять отношение или мнение автора на различные незнакомые общие и учебные темы, включая длинные тексты;

8.3.8 мағынасын тексеру және түсіну аясын кеңейту үшін таныс және кейбір бейтаныс қағаз және цифрлық ресурстарды пайдалану
Жазылым
8.4.1 кейбір жалпы және оқу тақырыптары бойынша мәтін деңгейінде жұмыстарды аздаған қолдаумен жоспарлау, жазу, оқып шығу, түзету;
8.4.2 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша шынайы, ойдан шығарылған оқиғалар, әрекетер немесе өзінің тәжірибесі туралы аздаған қолдаумен жазу;
8.4.3 әртүрлі таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша орташа грамматикалық сауаттылықпен жазу;
8.4.4 жалпы және оқу тақырыптары бойынша жазбаша жанрларға сәйкес стиль және регистрді пайдалану;
8.4.7 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша жазбаша жанрларға сәйкес мәтін деңгейіндегі форматты минималды қолдаумен пайдалану;
8.4.8 таныс жалпы және оқу тақырыптарында жиі қолданылатын сөздерді дұрыс жазу
Тілді қолдану
8.5.1 таныс жалпы және оқу тақырыптары, сонымен қатар, бейтаныс тақырыптар бойынша кейбір дерексіз күрделі зат есімдерді және есімдік топтарды қолдану;
8.5.2 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша саналатын және саналмайтын зат есімдер үшін түрлі есептік сан есімдерді қолдану;
8.5.4 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша wenn/венн, als/альс және nachdem/нахдем жалғаулықтарымен мезгіл бағыныңқы сөйлемдерін (Temporalsätze/Темпоральзетце) қолдану;
8.5.5 таныс жалпы және оқу тақырыптарында түрлі шақ және модальді формаларында қолданылатын сұрақтарды пайдалану;
8.5.6 көптеген таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша man/ман белгісіз жіктік есімдігін және оның модальді етістіктермен қолданылуын қоса алғанда, есімдіктерді пайдалану;
8.5.8 Futurum/Футурум (келер шақ) туралы білімдерін жүйелеу, таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша келер шақ формаларын қолдану;
8.5.9 бірқатар таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша суреттеуде және төлеу сөзде көптеген осы, өткен шақ формаларын және аяқталған іс-әрекет мағынасын білдіретін шақ формаларын сәйкесінше қолдану;
8.5.10 бірқатар таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша үздіксіз осы және өткен шақ шақ формаларын, сонымен қатар кейбір пассивті формаларды қолдану;
8.5.12 осы және өткен шақ бойынша шақтардың қиысу құрылымдарын қолдану, бірқатар таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша төл сөзді төлеу сөзге,төлеу сөзді төл сөзге айналдыру;
8.5.13 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша түрлі қызметтер: міндет, қажеттілік, мүмкіндік, рұқсат, өтініш, ұсыныс, тыйым салуды білдіру үшін әртүрлі модальді формаларды қолдану;
8.5.15 таныс жалпы және оқу тақырыптарындаum/ум… zu/цу…инфинитивтік құрылымдарымен сұраулы сөйлемдерді қолдану;

8.3.8 использовать знакомые и некоторые незнакомые бумажные и цифровые ресурсы для проверки значения и расширения понимания
Письмо
8.4.1 планировать, писать, править и вычитывать работы с незначительной поддержкой на уровне текста на общие и учебные темы;
8.4.2 писать с незначительной поддержкой о реальных, вымышленных событиях, действиях или опыте из прошлого на знакомые общие и учебные темы;
8.4.3 писать с умеренной грамматической грамотностью на различные знакомые общие и учебные темы;
8.4.4 использовать с поддержкой соответствующий стиль и регистр в письменных жанрах на общие и учебные темы;
8.4.7 использовать с минимальной поддержкой соответствующий формат на уровне текста для письменных жанров на знакомые общие и учебные темы;
8.4.8 писать правильно часто используемые слова на знакомые общие и учебные темы
Использование языка
8.5.1 использовать некоторые абстрактные составные существительные и сложные именные группы по знакомым общим и учебным темам, а также незнакомым темам;
8.5.2 использовать различные количественные для исчисляемых и неисчисляемых существительных по знакомым общим и учебным темам;
8.5.4 использовать придаточные предложения времени (Temporalsätze/Темпоральзетце) с союзами wenn/венн, als/альс и nachdem/нахдем по знакомым общим и учебным темам;
8.5.5 использовать вопросы, которые включают в себя разные временные и модальные формы, по знакомым общим и учебным темам;
8.5.6 использовать местоимения, включая неопределенно-личное местоимение man/ман и его употребление с модальными глаголами по многим знакомым общим и учебным темам;
8.5.8 систематизировать знания о Futurum/Футурум (будущее время), использовать формы будущего времени по знакомым общим и учебным темам;
8.5.9 использовать надлежащим образом разнообразие настоящих и прошедших простых форм, совершенных простых форм в описательной и косвенной речи по ряду общих и знакомых учебных тем;
8.5.10 использовать формы настоящего непрерывного времени и прошлых непрерывных форм, в том числе некоторые пассивные формы, по ряду общих и знакомых учебных тем;
8.5.12 использовать структуры согласования времен в плане настоящего и прошедшего, преобразовывать прямую речь в косвенную, косвенную речь в прямую по ряду знакомых общих и учебных тем;
8.5.13 использовать разнообразие модальных форм для различных функций: обязательства, необходимости, возможности, разрешения, просьбы, предложения, запрета – по знакомым общим и учебным темам;
8.5.15 использовать вопросительные предложения с инфинитивным оборотом um … zu… (ум … цу) в знакомых общих и учебных темах;

8.5.16 жалпы және оқу тақырыптарын түсіндіру барысында dass/дасс және ob/об жалғаулықтары, сонымен қатар жалғаулықты сөздері бар бағыңынқылы толықтауыш сөйлемдері туралы білімдерін қолдану;
8.5.17 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша көпше түр үшін der, welcher, die, welche, das, welches/дер, вельхер, ди, вельхе, дас, вельхес қатыстық есімдіктерімен бағыңыңқылы анықтауыш сөйлемдерді қолдану
2-тоқсан
2. Мәдени мұра
2.1 Қазақстан мен Германияның көрнекті тұлғалары
2.2 Әлемді өзгерткен жаңалықтар. Германияның тұлғалары.
2.3. Өткенге саяхат
Тыңдалым
8.1.1 жалпы және оқу тақырыптарындағы ұзақ әңгіменің негізгі мазмұнын қолдаусыз дерлік түсіну;
8.1.2 ұзақ әңгімелесу барысында аздаған қолдаумен немесе қолдаусыз ауқымды шеңбердегі жалпы және оқу тақырыптары бойынша ақпаратты егжей-тегжейлі түсіну;
8.1.3 ұзақ әңгімелесу барысында аздаған қолдаумен кең ауқымдағы жалпы және оқу тақырыптары бойынша қолдаусыз дерлік дәлелдердің көп бөлігін егжей-тегжейлі түсіну;
8.1.7 кейбір ауызша жанрлардың сөздері, сөйлемдері мен мәтіндері деңгейінде олардың ерекше жақтарын анықтау
Айтылым
8.2.5 оқу міндеттерін орындау мақсатында сыныптастармен қызметтестік орнату, талқылау, жоспарлау, келісімге келу және басымдылықтарды белгілеу үшін өзара қарым-қатынас жасау;
8.2.6 жұппен, топпен және сыныппен жұмыс істеу барысында басқалардың айтқаны жайында өз пікірін сөйлем немесе талдау деңгейінде біршама икемділікпен білдіру;
8.2.7 жалпы тақырыптардың көбінің және кейбір оқу тақырыптары шеңберінде арнайы лексиканы және синтаксисті қолдану;
8.2.8 жалпы және оқу тақырыптарының көбі бойынша кейбір ұзақтау әңгімелер мен оқиғалардың мазмұнын айту
Оқылым
8.3.2 әртүрлі таныс жалпы және оқу тақырыптары шеңберіндегі мәтіндердің көбіндегі, сонымен қатар көлемді мәтіндердегі арнайы ақпаратты және бөліктеріндегі негізгі ойды түсіну;
8.3.3 таныс жалпы және оқу тақырыптары шеңберіндегі мәтіндерде келтірілген дәлелдерді, сонымен қатар көлемді мәтіндерді егжей-тегжейлі түсіну;
8.3.4 таныс және кейбір бейтаныс жалпы және оқу тақырыптары шеңберінде әртүрлі көркем әдебиеттен және басқа әдебиеттерден көлемді мәтіндерді оқу;
8.3.6 әртүрлі бейтаныс жалпы және оқу тақырыптары шеңберіндегі мәтіндердегі, сонымен қатар көлемді мәтіндердегі автордың көзқарасын немесе пікірін анықтау
Жазылым
8.4.1 кейбір жалпы және оқу тақырыптары бойынша мәтін деңгейінде жұмыстарды аздаған қолдаумен жоспарлау, жазу, оқып шығу, түзету;
8.4.2 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша шынайы, ойдан шығарылған оқиғалар, әрекетер немесе өзінің тәжірибесі туралы аздаған қолдаумен жазу;

8.5.16 использовать знания о придаточных дополнительных предложениях с союзами dass и ob/дасс и об, а также с союзными словами при объяснении знакомых общих и учебных тем;
8.5.17 использовать придаточные определительные предложения с относительными местоимениями der/дер, welcher/вельхер, die/ди, welche/вельхе, das/дас, welches/вельхес для множественного числа по знакомым общим и учебным темам
2 четверть
2.Культурное наследие
2.1 Выдающиеся личности Казахстана и Германии
2.2 Открытия, которые изменили мир.
Личности Германии
2.3 Путешествие в прошлое
Слушание
8.1.1 понимать практически без поддержки основные моменты в продолжительной беседе на общие и учебные темы;
8.1.2 понимать при малой поддержке либо без поддержки наиболее конкретную информацию в расширенном разговоре по широкому кругу общих и учебных тем;
8.1.3 понимать практически без поддержки большинство деталей аргументов в продолжительной беседе по широкому кругу общих и учебных тем;
8.1.7 определять характерные черты на уровне слова, предложения и текста некоторых устных жанров
Говорение
8.2.5 взаимодействовать с одноклассниками для сотрудничества, обсуждения, согласования, планирования, и расставления приоритетов с целью выполнения учебных задач;
8.2.6 комментировать с некоторой гибкостью то, что сказали другие на уровне предложения или рассуждения во время парной, групповой работы и работы всем классом;
8.2.7 использовать специфичную лексику и синтаксис в рамках большинства общих и некоторых учебных тем;
8.2.8 пересказывать некоторые более длинные истории и события на большинство общих и учебных тем
Чтение
8.3.2 понимать специфичную информацию и детали в текстах в рамках различных знакомых общих и учебных тем, включая некоторые длинные тексты;
8.3.3 понимать детали аргумента в рамках знакомых общих и учебных тем, включая некоторые длинные тексты;
8.3.4 читать длинные тексты различной художественной и нехудожественной литературы в рамках знакомых и некоторых незнакомых общих и учебных тем;
8.3.6 определять отношение или мнение автора на различные незнакомые общие и учебные темы, включая длинные тексты
Письмо
8.4.1 планировать, писать, править и вычитывать работы с незначительной поддержкой на уровне текста на общие и учебные темы;
8.4.2 писать с незначительной поддержкой о реальных, вымышленных событиях, действиях или опыте из прошлого на знакомые общие и учебные темы;

8.5.10 бірқатар таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша үздіксіз осы және өткен шақ шақ формаларын, сонымен қатар кейбір пассивті формаларды қолдану;
8.5.13 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша түрлі қызметтер: міндет, қажеттілік, мүмкіндік, рұқсат, өтініш, ұсыныс, тыйым салуды білдіру үшін әртүрлі модальді формаларды қолдану;
8.5.14 бірқатар таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша нақты септікті пайдалануды қажет ететін зат есімдердің алдында кейбір көмекші сөздерді қолдану;
8.5.15 таныс жалпы және оқу тақырыптарындаum/ум… zu/цу…инфинитивтік құрылымдарымен сұраулы сөйлемдерді қолдану;
8.5.16 жалпы және оқу тақырыптарын түсіндіру барысында dass/дасс және ob/об жалғаулықтары, сонымен қатар жалғаулықты сөздері бар бағыңынқылы толықтауыш сөйлемдері туралы білімдерін қолдану;
8.5.17 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша көпше түр үшін der, welcher, die, welche, das, welches/дер, вельхер, ди, вельхе, дас, вельхес қатыстық есімдіктерімен бағыңыңқылы анықтауыш сөйлемдерді қолдану
5) 9-сынып (А2.2):
Білім алушылар білуге тиісті:
Тақырыптар
Бөлімдер
Оқу мақсаты
1-тоқсан
1. Балама энергия көздері
1.2 Күн энергиясы
1.3 Жер энергиясы
Тыңдалым
9.1.1 жалпы және оқу тақырыптарындағы ұзақ әңгіменің негізгі мазмұнын қолдаусыз түсіну;
9.1.2 ұзақ әңгімелесу барысында жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіндегі ақпаратты қолдаусыз егжей-тегжейлі түсіну;
9.1.5 ұзақ әңгімелесу барысында жалпы және оқу тақырыптары бойынша сөйлеушінің/сөйлеушілердің пікірін анықтау
Айтылым
9.2.1 жалпы және оқу тақырыптарында сөйлесуде формалды және бейформалды регистрлерді қолдану;
9.2.3 жалпы және оқу тақырыптары бойынша өз көзқарасын негіздеу және түсіндіру;
9.2.5 оқу міндеттерін орындау мақсатында сыныптастармен қызметтестік орнату, талқылау, жоспарлау, келісімге келу және басымдылықтарды белгілеу үшін өзара қарым-қатынас жасау;
9.2.6 жұппен, топпен және сыныппен жұмыс істеу барысында басқалардың айтқаны жайында өз пікірін сөйлем немесе талдау деңгейінде белгіленген икемділікпен білдіру;
9.2.7 шектеусіз жалпы және оқу тақырыптары шеңберінде арнайы лексиканы және синтаксисті қолдану
Оқылым
9.3.1 әртүрлі бейтаныс жалпы және оқу тақырыптарының шеңберіндегі көлемді мәтіндердің көбіндегі негізгі ойды түсіну;
9.3.2 таныс жалпы және оқу тақырыптары шеңберінде мәтіндердің көбіндегі, сонымен қатар көлемді мәтіндердегі арнайы ақпаратты және бөліктеріндегі негізгі ойды түсіну;
9.3.4 таныс және кейбір бейтаныс жалпы және оқу тақырыптары шеңберінде көркем әдебиеттен және басқа әдебиеттерден көлемді мәтіндерді оқу;
9.3.6 жалпы және оқу тақырыптары шеңберіндегі көлемді мәтіндердің көбіне автордың көзқарасын немесе пікірін анықтау
Жазылым

8.5.10 использовать формы настоящего непрерывного времени и прошлых непрерывных форм, в том числе некоторые пассивные формы, по ряду общих и знакомых учебных тем;
8.5.13 использовать разнообразие модальных форм для различных функций: обязательства, необходимости, возможности, разрешения, просьбы, предложения, запрета – по знакомым общим и учебным темам;
8.5.14 использовать некоторые предлоги перед существительными, требующие употребление определенного падежа по ряду знакомых общих и учебных тем;
8.5.15 использовать вопросительные предложения с инфинитивным оборотом um/ум … zu/цу… в знакомых общих и учебных темах;
8.5.16 использовать знания о придаточных дополнительных предложениях с союзами dass и ob (дасс и об), а также с союзными словами при объяснении знакомых общих и учебных тем;
8.5.17 использовать придаточные определительные предложения с относительными местоимениями der/дер, welcher/вельхер, die/ди, welche/вельхе, das/дас, welches/вельхес для множественного числа по знакомым общим и учебным темам
5) 9 класс (А2.2):
Обучающиеся должны:
Темы
Разделы
Цели обучения
1 четверть
1. Альтернативные источники энергии
1.1 Энергия солнца
1.2 Энергия земли
Слушание
9.1.1 понимать основные моменты без поддержки в продолжительной беседе на общие и учебные темы;
9.1.2 понимать без поддержки наиболее конкретную информацию в расширенном разговоре по широкому кругу общих и учебных тем;
9.1.5 определить мнение говорящего(-их) в продолжительной беседе на общие и учебные темы
Говорение
9.2.1 использовать формальные и неформальные регистры в разговоре на общие и учебные темы;
9.2.3 объяснять и обосновывать свою точку зрения на общие и учебные темы;
9.2.5 взаимодействовать с одноклассниками для сотрудничества, обсуждения, согласования, планирования и расставления приоритетов с целью выполнения учебных задач;
9.2.6 комментировать с определенной степенью гибкости то, что сказали другие на уровне предложения или рассуждения во время парной, групповой работы и работы всем классом;
9.2.7 использовать специфичную лексику и синтаксис в рамках неограниченных общих и учебных тем
Чтение
9.3.1 понимать основные моменты в длинных текстах большинства незнакомых общих и учебных тем;
9.3.2 понимать специфичную информацию и детали в текстах в рамках знакомых общих и учебных тем, включая некоторые длинные тексты;
9.3.4 читать длинные тексты художественной и нехудожественной литературы в рамках знакомых и некоторых незнакомых общих и учебных тем;
9.3.6 определять отношение или мнение автора в длинных текстах в рамках большинства общих и учебных тем
Письмо

9.4.1 кейбір жалпы және оқу тақырыптары бойынша мәтін деңгейінде жұмыстарды қолдаусыз жоспарлау, жазу, оқып шығу, түзету;
9.4.2 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша шынайы, ойдан шығарылған оқиғалар, әрекетер немесе өзінің тәжірибесі туралы өздігінен жазу;
9.4.3 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша орташа грамматикалық сауаттылықпен жазу;
9.4.6 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша әртүрлі байланыстыру сөздерінің көмегі арқылы байланысқан мәтіндер жазу;
9.4.8 шектеусіз таныс жалпы және оқу тақырыптарында жиі қолданылатын сөздерді дұрыс жазу;
9.4.9 кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша мәтін деңгейіндегі жазба жұмыстарға тыныс белгілерін сауатты қолдану
Тілді қолдану
9.5.1 таныс жалпы және оқу тақырыптары, сонымен қатар, бейтаныс тақырыптар бойынша әртүрлі дерексіз күрделі зат есімдерді және есімдік топтарды қолдану;
9.5.3 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша деңгейді көрсетуге мүмкіндік беретін түрлі күрделі сын есімдерді, салыстырмалы құрылымдарды және күшейткіш сын есімдерді қолдану;
9.5.4 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша Präsens/Perfekt/Презенс/Перфект осы және өткен шақ бойынша шақтардың қиысуын қолдану;
9.5.5 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша сұрақтардың әртүрлі типтерін қолдану;
9.5.6 көптеген таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша қатыстық есімдіктердің септелуін қолдану;
9.5.7 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша Präteritum – Plusquamperfekt/Претеритум - Плусквамперфект осы және өткен шақ бойынша шақтардың қиысуын қолдану;
9.5.8 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша оқылым барысында während/веренд, indem/индем жалғаулықтарымен кіріктірілген бағыныңқы сөйлемдерді, deshalb/десхальб сөзімен құрмалас сөйлемдерді тану, оқу барысында етістіктердің пассивті формаларын (Passiv/Пассиф) түсіну;
9.5.9 бірқатар таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша аяқталған өткен шақтың қарапайым формаларын және Passive/Пасив ырықсыз етістің активті және пассивті түрлерінің дара осы және өткен шақ формаларын хабарлауда және төлеу сөзде сәйкесінше қолдану;
9.5.10 бірқатар таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша үздіксіз осы және өткен шақ шақ формаларын, сонымен қатар пассивті формалардың түрлерін қолдану;
9.5.11 бірқатар таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша нақтылау, мәлімдеме жасау, сұрақтар мен командалар үшін ұсынылған сөйлеу формаларының түрлерін қолдану;
9.5.13 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша түрлі қызметтер үшін әртүрлі модальді формаларды және өткен шақтағы модальді формалардың шектеулі санын қолдану;
9.5.14 бірқатар таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша қатыстық есмдіктерді көмекші сөздермен қолдану;

9.4.1 планировать, писать, править и вычитывать работы без поддержки на уровне текста на общие и учебные темы;
9.4.2 писать самостоятельно о реальных, вымышленных событиях, действиях или опыте из прошлого на знакомые общие и учебные темы;
9.4.3 писать с умеренной грамматической грамотностью на знакомые общие и учебные темы;
9.4.6 писать связные тексты на общие знакомые и учебные темы, используя различные слова связки;
9.4.8 писать правильно часто используемые слова на неограниченные знакомые общие и учебные темы;
9.4.9 использовать знаки препинания в письменных работах на уровне текста грамотно на знакомые общие и учебные темы
Использование языка
9.5.1 использовать разные абстрактные составные существительные и сложные именные группы по знакомым общим и учебным темам, а также незнакомым темам;
9.5.3 использовать различные сложные прилагательные, сравнительные структуры, при помощи которых можно указать уровень, и усилительные прилагательные по знакомым общим и учебным темам;
9.5.4 использовать навыки согласования времен в плане настоящего и прошедшего времен Präsens/Perfekt/Презенс/Перфект по знакомым общим и учебным темам;
9.5.5 использовать разные типы вопросов по знакомым общим и учебным темам;
9.5.6 использовать склонение относительных местоимений по многим знакомым общим и учебным темам;
9.5.7 использовать навыки согласования времен Präteritum – Plusquamperfekt/Претеритум - Плусквамперфект в плане настоящего и прошедшего по знакомым общим и учебным темам;
9.5.8 узнавать при чтении придаточные предложения, вводимые союзами während/веренд, indem/индем, сочинительные предложения с deshalb/десхальб, понимать при чтении пассивные формы глаголов (Passiv/Пассиф) по знакомым общим и учебным темам;
9.5.9 использовать надлежащим образом разнообразие активных и пассивных, простых настоящих и прошедших форм страдательного залога Passiv/Пассиф и прошедших совершенных простых форм в повествовании и косвенной речи по ряду знакомых общих и учебных тем;
9.5.10 использовать формы настоящего непрерывного времени и прошлых непрерывных форм, в том числе разнообразие пассивных форм, по ряду знакомых общих и учебных тем;
9.5.11 использовать разнообразие представленных речевых форм для утверждений, заявлений, вопросов и команд по ряду знакомых общих и учебных тем;
9.5.13 использовать различные модальные формы для различных функций и ограниченного числа модальных форм прошлого времени по знакомым общим и учебным темам;
9.5.14 использовать относительные местоимения с предлогом по ряду знакомых общих и учебных тем;

9.5.15 таныс жалпы және оқу тақырыптарында um/ум … zu/цу инфинитивтік құрылымы және damit/дамит жалғаулықтарымен мақсатты бағыныңқы сөйлемді қолдану;
9.5.16 таныс жалпы және оқу тақырыбының шектеулі спектрінде міндеттілікті білдіретін haben + zu + Infinitiv/хабен + цу + Инфинитиф, sein + zu+ Infinitiv/зайн + цу+ Инфинитиф құрылымдарын қолдану
2-тоқсан
2. Кәсібилік және уақыт талабы:
2.1 Қазақстандағы және Германиядағы білім беру
2..2 Мамандық таңдау
Тыңдалым
9.1.1 жалпы және оқу тақырыптарындағы ұзақ әңгіменің негізгі мазмұнын қолдаусыз түсіну;
9.1.2 ұзақ әңгімелесу барысында жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіндегі ақпаратты қолдаусыз егжей-тегжейлі түсіну;
9.1.7 көптеген ауызша жанрлардың сөздері, сөйлемдері мен мәтіндері деңгейінде олардың ерекше жақтарын анықтау
Айтылым
9.2.2 жалпы және оқу тақырыптары бойынша ақпарат алу үшін күрделі сұрақтар қою;
9.2.3 жалпы және оқу тақырыптары бойынша өз көзқарасын негіздеу және түсіндіру;
9.2.6 жұппен, топпен және сыныппен жұмыс істеу барысында басқалардың айтқаны жайында өз пікірін сөйлем немесе талдау деңгейінде белгіленген икемділікпен білдіру;
9.2.7 шектеусіз жалпы және оқу тақырыптары шеңберінде арнайы лексиканы және синтаксисті қолдану;
9.2.8 жалпы және оқу тақырыптарының көбі бойынша ұзағырақ әңгімелер мен оқиғалардың мазмұнын айту
Оқылым
9.3.2 таныс жалпы және оқу тақырыптары шеңберінде мәтіндердің көбіндегі, сонымен қатар көлемді мәтіндердегі арнайы ақпаратты және бөліктеріндегі негізгі ойды түсіну;
9.3.6 жалпы және оқу тақырыптары шеңберіндегі көлемді мәтіндердің көбіне автордың көзқарасын немесе пікірін анықтау;
9.3.9 әртүрлі жалпы және оқу тақырыптары бойынша көлемді мәтіндерде келтірілген дәлелдердегі сәйкессіздікті анықтау
Жазылым
9.4.1 кейбір жалпы және оқу тақырыптары бойынша мәтін деңгейінде жұмыстарды қолдаусыз жоспарлау, жазу, оқып шығу, түзету;
9.4.2 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша шынайы, ойдан шығарылған оқиғалар, әрекетер немесе өзінің тәжірибесі туралы өздігінен жазу;
9.4.3 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша орташа грамматикалық сауаттылықпен жазу;
9.4.4 жалпы және оқу тақырыптары бойынша әртүрлі жазбаша жанрларға сәйкес стиль және регистрді минималды қолдаумен пайдалану;
9.4.5 шектеусіз таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша мысалдар және негіздемелер келтіре отырып, дәлелдерді пайдалану;
9.4.8 шектеусіз таныс жалпы және оқу тақырыптарында жиі қолданылатын сөздерді дұрыс жазу;
9.4.9 кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша мәтін деңгейіндегі жазба жұмыстарға тыныс белгілерін сауатты қолдану
Тілді қолдану

9.5.15 использовать придаточные предложения цели с инфинитивным оборотом um … zu ( ум … цу) и союзом damit (дамит) в знакомых общих и учебных темах;
9.5.16 использовать конструкции, выражающие долженствование haben+zu+Infinitiv, sein+zu+Infinitiv/хабен+цу+Инфинитиф, зайн+цу+Инфинитиф в ограниченном спектре знакомых общих и учебных тем
2 четверть
2. Профессионализм и требования времени
2.1 Образование в Казахстане и Германии
2.2 Выбор профессии
Слушание
9.1.1 понимать основные моменты без поддержки в продолжительной беседе на общие и учебные темы;
9.1.2 понимать без поддержки наиболее конкретную информацию в расширенном разговоре по широкому кругу общих и учебных тем;
9.1.7 определять характерные черты на уровне слова, предложения и текста большинства устных жанров
Говорение
9.2.2 задавать сложные вопросы, чтобы получить информацию в рамках общих и учебных тем;
9.2.3 объяснять и обосновывать свою точку зрения на общие и учебные темы;
9.2.6 комментировать с определенной степенью гибкости то, что сказали другие на уровне предложения или рассуждения во время парной, групповой работы и работы всем классом;
9.2.7 использовать специфичную лексику и синтаксис в рамках неограниченных общих и учебных тем;
9.2.8 пересказывать более длинные истории и события на большинство общих и учебных тем
Чтение
9.3.2 понимать специфичную информацию и детали в текстах в рамках знакомых общих и учебных тем, включая некоторые длинные тексты;
9.3.6 определять отношение или мнение автора в длинных текстах в рамках большинства общих и учебных тем;
9.3.9 определять несоответствия в приводимых аргументах в длинных текстах на различные общие и учебные темы
Письмо
9.4.1 планировать, писать, править и вычитывать работы без поддержки на уровне текста на общие и учебные темы;
9.4.2 писать самостоятельно о реальных, вымышленных событиях, действиях или опыте из прошлого на знакомые общие и учебные темы;
9.4.3 писать с умеренной грамматической грамотностью на знакомые общие и учебные темы;
9.4.4 использовать с минимальной поддержкой соответствующий стиль и регистр в разнообразных письменных жанрах на общие и учебные темы;
9.4.5 использовать с поддержкой аргументы, подкрепляя примерами и обоснованием, на неограниченные знакомые общие и учебные темы;
9.4.8 писать правильно часто используемые слова на неограниченные знакомые общие и учебные темы;
9.4.9 использовать знаки препинания в письменных работах на уровне текста грамотно на знакомые общие и учебные темы
Использование языка

9.5.1 таныс жалпы және оқу тақырыптары, сонымен қатар, бейтаныс тақырыптар бойынша әртүрлі дерексіз күрделі зат есімдерді және есімдік топтарды қолдану;
9.5.3 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша деңгейді көрсетуге мүмкіндік беретін түрлі күрделі сын есімдерді, салыстырмалы құрылымдарды және күшейткіш сын есімдерді қолдану;
9.5.5 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша сұрақтардың әртүрлі типтерін қолдану;
9.5.6 көптеген таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша қатыстық есімдіктердің септелуін қолдану;
9.5.8 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша оқылым барысында während/веренд, indem/индем жалғаулықтарымен кіріктірілген бағыныңқы сөйлемдерді, deshalb/десхальб сөзімен құрмалас сөйлемдерді тану, оқу барысында етістіктердің пассивті формаларын (Passiv/Пассиф) түсіну;
9.5.9 бірқатар таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша аяқталған өткен шақтың қарапайым формаларын және Passive/Пасив ырықсыз етістің активті және пассивті түрлерінің дара осы және өткен шақ формаларын хабарлауда және төлеу сөзде сәйкесінше қолдану;
9.5.11 бірқатар таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша нақтылау, мәлімдеме жасау, сұрақтар мен командалар үшін ұсынылған сөйлеу формаларының түрлерін қолдану;
9.5.13 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша түрлі қызметтер үшін әртүрлі модальді формаларды және өткен шақтағы модальді формалардың шектеулі санын қолдану;
9.5.14 бірқатар таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша қатыстық есмдіктерді көмекші сөздермен қолдану;
9.5.15 таныс жалпы және оқу тақырыптарында um/ум … zu/цу инфинитивтік құрылымы және damit/дамит жалғаулықтарымен мақсатты бағыныңқы сөйлемді қолдану;
9.5.16 таныс жалпы және оқу тақырыбының шектеулі спектрінде міндеттілікті білдіретін haben + zu + Infinitiv/хабен + цу + Инфинитиф, sein + zu+ Infinitiv/зайн + цу+ Инфинитиф құрылымдарын қолдану
3-тоқсан
3. Тұлғалық даму
3.1 Мені шабыттандыратын тұлғалар
3.2. Менің жеке даму стратегиям
Тыңдалым
9.1.3 ұзақ әңгімелесу барысында аздаған қолдаумен кең ауқымдағы жалпы және оқу тақырыптары бойынша қолдаусыз дәлелдердің көп бөлігін егжей-тегжейлі түсіну;
9.1.5 ұзақ әңгімелесу барысында жалпы және оқу тақырыптары бойынша сөйлеушінің/сөйлеушілердің пікірін анықтау;
9.1.6 түрлі жалпы және оқу тақырыптары бойынша ұзақ әңгімелесу мәнмәтіннен мағынаны анықтау;
9.1.7 көптеген ауызша жанрлардың сөздері, сөйлемдері мен мәтіндері деңгейінде олардың ерекше жақтарын анықтау;
9.1.8 кейбір жалпы және оқу тақырыптары бойынша ұзақ әңгімелесу барысында келтірілген дәлелдердің сәйкессіздігін анықтай бастау
Айтылым
9.2.2 жалпы және оқу тақырыптары бойынша ақпарат алу үшін күрделі сұрақтар қою;

9.5.1 использовать разные абстрактные составные существительные и сложные именные группы по знакомым общим и учебным темам, а также незнакомым темам;
9.5.3 использовать различные сложные прилагательные, сравнительные структуры, при помощи которых можно указать уровень, и усилительные прилагательные по знакомым общим и учебным темам;
9.5.5 использовать разные типы вопросов по знакомым общим и учебным темам;
9.5.6 использовать склонение относительных местоимений по многим знакомым общим и учебным темам;
9.5.8 узнавать при чтении придаточные предложения, вводимые союзами während/веренд, indem/индем, сочинительные предложения с deshalb/десхальб, понимать при чтении пассивные формы глаголов (Passiv/Пассиф) по знакомым общим и учебным темам;
9.5.9 использовать надлежащим образом разнообразие активных и пассивных, простых настоящих и прошедших форм страдательного залога Passiv/Пассиф и прошедших совершенных простых форм в повествовании и косвенной речи по ряду знакомых общих и учебных тем;
9.5.11 использовать разнообразие представленных речевых форм для утверждений, заявлений, вопросов и команд по ряду знакомых общих и учебных тем;
9.5.13 использовать различные модальные формы для различных функций и ограниченного числа модальных форм прошлого времени по знакомым общим и учебным темам;
9.5.14 использовать относительные местоимения с предлогом по ряду знакомых общих и учебных тем;
9.5.15 использовать придаточные предложения цели с инфинитивным оборотом um/ум … zu/цу и союзом damit/дамит в знакомых общих и учебных темах;
9.5.16 использовать конструкции, выражающие долженствование haben + zu + Infinitiv, sein + zu+ Infinitiv/хабен + цу + Инфинитиф, зайн + цу+ Инфинитиф в ограниченном спектре знакомых общих и учебных тем
3 четверть
3. Личностное развитие
3.1. Личности, которые меня вдохновляют
3.2 Стратегия моего личного развития
Слушание
9.1.3 понимать без поддержки большинство деталей аргументов в продолжительной беседе по широкому кругу общих и учебных тем;
9.1.5 определить мнение говорящего(-их) в продолжительной беседе на общие и учебные темы;
9.1.6 определить смысл из контекста продолжительной беседы на разные общие и учебные темы;
9.1.7 определять характерные черты на уровне слова, предложения и текста большинства устных жанров;
9.1.8 начать определять несоответствия в приводимых аргументах в продолжительной беседе на некоторые общие и учебные темы
Говорение
9.2.2 задавать сложные вопросы, чтобы получить информацию в рамках общих и учебных тем;

2. Оқу пәнінің маңыздылығы оның әлем тілдерінің бірі болуымен, ғылым, білім және туризм тілі болып табылатындығымен анықталады.
Француз тілін білу:
1) әртүрлі өмірлік жағдайда кездесетін қарым-қатынаста білім алушылардың сенімін арттырады;
2) Қазақстанда ғана емес, шетелде де жоғары білім алу мүмкіндігін береді;
3) Қазақстанда және шетелде кәсіптік білімді жалғастыруға мүмкіндік береді;
4) француз тілінде таратылатын жаңалықтар мен ақпаратқа білім алушылардың қол жеткізу мүмкіндігін кеңейтеді;
5) француз тіліндегі әдеби шығармалардың аутенттілік мәтініне білім алушылардың қол жеткізуіне мүмкіндік береді;
6) білім алушыларға Қазақстанды ел ішінде және одан тыс жерлерде таныстыруға мүмкіндік береді;
7) мектепте алған білімдері, дағдылары және оқыту стратегияларына сүйене отырып, өмір бойы білім алуға мүмкіндік береді.
3. "Француз тілі" оқу пәні бойынша оқу бағдарламасы білім алушылардың тіл дағдыларын дамыту бойынша тіл қызметінің төрт түрін (тыңдалым, айтылым, оқылым, жазылым) дамытуға бағытталған. Негізгі орта білімді (5-9-сыныптар) аяқтаған кезде білім алушылар Жалпыеуропалық шет тілін меңгеру біліктілігіне сәйкес (Common European Framework of Reference, CEFR/Комон Еуроен Фрамуорк оф Реферанс, СИЕФАР) тілдік А2 деңгейін меңгерулері қажет.
2-тарау. "Француз тілі" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
4. "Француз тілі" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 5-сыныпта – аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
2) 6-сыныпта – аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
3) 7-сыныпта – аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
4) 8-сыныпта – аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
5) 9-сыныпта – аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына тәуелді (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген).
5. Оқу бағдарламасы меңгеру деңгейіне сәйкес француз тілін оқыту кезеңдерінен (сыныптарды), тілдік дағдылары мен сөйлеу қызметінің түрлері бойынша (тыңдалым, айтылым, оқылым, жазылым) бағалау критерийлерінен, оқудың барлық кезеңіне (5-9 - сыныптар) арналған ұзақ мерзімді жоспардан тұрады.
6. "Француз тілі" оқу пәні бойынша оқу бағдарламасының мазмұны оқытудың бөлімдері (Тыңдалым. Айтылым. Оқылым. Жазылым. Француз тілін қолдану) бойынша құрылған.

2. Значимость учебного предмета определяется тем, что он является одним из мировых языков, языком науки, образования и туризма.
Знание французского языка:
1) повышает уверенность обучающихся при общении в различных жизненных ситуациях;
2) предоставляет доступ к высшему образованию не только в Казахстане, но и за рубежом;
3) позволяет продолжить профессиональное образование в Казахстане и за рубежом;
4) расширяет доступ обучающихся к новостям и информации, которая распространяется на французском языке;
5) предоставляет обучающимся доступ к аутентичным текстам литературных произведений на французском языке;
6) позволяет обучающимся представлять Казахстан внутри страны и за ее пределами;
7) позволяет учиться в течение всей жизни, опираясь на навыки, стратегии обучения и знания, полученные в школе.
3. Учебная программа по учебному предмету "Французский язык" направлена на развитие языковых навыков и речевых умений обучающихся по четырем видам речевой деятельности (аудирование, говорение, чтение, письмо). По завершению общего среднего образования школы (5–9 классы) обучающиеся должны достигнуть языкового уровня А2 в соответствии с Общеевропейскими компетенциями владения иностранным языком (Common European Framework of Reference, CEFR/Коммон Эуропин Фрэмуок оф Референс, СИЕФАР).
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Французский язык"
4. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Французский язык" составляет:
1) в 5 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
2) в 6 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
3) в 7 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
4) в 8 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
5) в 9 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от Типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении Типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170).
5. Учебная программа содержит этапы обучения французскому языку (классы) в соответствии с уровнями обученности, критерии оценивания языковых навыков и умений по видам речевой деятельности (аудирование, говорение, чтение, письмо), долгосрочный план на весь период обучения (5-9 классы).
6. Содержание учебной программы по учебному предмету "Французский язык" структурировано по разделам (Аудирование, Говорение, Чтение, Письмо, Использование французского языка).

7. Әрбір бөлімде белгіленген оқытудың мақсаты мұғалімге барлық сөйлеу әрекетінің түрлерін (тыңдалым, айтылым, оқылым, жазылым, француз тілін қолдану) дамыту бойынша жұмысын жүйелі жоспарлауға, білім алушылардың жетістіктерін бағалауға, оларды оқудың келесі кезеңдері туралы хабардар етуге мүмкіндік береді.
8. Бағдарламаның базалық мазмұнында (Contenu/Коңтөню) француз тілін оқытудың жалпы мақсаттары сынып бөлінісінде ұсынылған.
9. француз тілін оқудың соңғы нәтижесіне бағытталған "Тыңдалым", "Айтылым", "Оқылым" және "Жазылым" бөлімдерінде шетел тілін меңгерудің деңгейлеріне сәйкес (5 - сынып – А1.1, 6 - сынып – А1.2, 7 - сынып – А2.1, 8 және 9 - сыныптар – А2.2) тіл қызметі түрлерінің оқыту мақсаттары жазылған, олар француз тілін оқытудың түпкі нәтижесіне қол жеткізуге бағытталған.
10. "Француз тілін қолдану" бөлімінде білім алушылар француз тілінің лексика-грамматикалық, синтаксистік құрылымдарын сөйлеуде орынды қолдану талаптарымен танысады.
11. 5-сыныпқа арналған базалық мазмұн (Contenu/Коңтөню) шетел тілін меңгеру деңгейіне сәйкес А1 деңгейінің А1.1 – орта деңгейіне сай келеді.
12. 5-сыныптағы мәдениаралық-коммуникативті аспект:
1) өзге тілді мәдениет өкілдерімен тұрмыстық және оқу деңгейінде қарым-қатынас жасау;
2) француз тілінде бастауыш білімін көрсету;
3) қарапайым фразаларды түсіну,
4) күнделікті қарапайым сұрақтарға жауап беру және оларды қоя білу;
5) өзін ауызша таныстыру;
6) қарапайым диалог жүргізу;
7) өзіне қажетті қарапайым ақпаратты (плакаттар, кестелер, жарнама) түсіну;
8) қарапайым ашық хат жазу;
9) ым-ишара арқылы, өзгертіліп айтылған, қайталап айтылған сөздердің мағынасын түсіну;
10) ана тіліне сүйеніп лексиканы интуицияға сүйеніп таба білу;
11) оқылатын тіл елінің этнолингвомәдени құндылықтарымен танысу және француз тілін мәдениаралық жағдаяттардағы қарым-қатынаста практикалық қолдануға ұмтылу;
12) оқытылатын тіл елінің күнделікті өмірімен, салт-дәстүрлерімен, тілдік қарым-қатынас жасауда вербалды және бейвербалды құралдарды қолдану дағдыларымен танысу.
13. 5-сыныптағы тәрбиелік аспект:
1) француз тілі мен мәдениетіне оң көзқарас қалыптастыру;
2) толерантты болу, түрлі көзқарастарды құрметтеу.
14. 5-сыныптағы жалпы білім беру аспектісі: француз тілі арқылы білім алушылардың жалпы мәдениеттерін, ой-өрістерінің кеңеюін, оқылатын тілдің елі туралы білімдерін, қоршаған әлем туралы білімдерін арттыру.
15. 5-сыныптағы дамыту аспектісі:
1) тілдік қабілетті дамыту, тіл мәдениеті әдебін, француз тілін үйренуге деген қызығушылықты, ерік жігері, есте сақтау сияқты қасиеттерді дамыту;

7. Цели обучения, обозначенные в каждом разделе, позволяют учителю системно планировать работу по развитию всех видов речевой деятельности (аудирование, говорение, чтение, письмо), оценивать достижения обучающихся, информировать их о следующих этапах обучения.
8. В базовом содержании (Contenu/Контеню) программы представлены общие цели обучения французскому языку в разрезе классов.
9. В разделах "Аудирование", "Говорение", "Чтение" и "Письмо" прописаны цели обучения по видам речевой деятельности, соотнесенные с уровнями обученности иностранному языку (5 класс – А1.1, 6 класс – А1.2, 7 класс – А2.1, 8 и 9 классы – А2.2), достижение которых направлено на конечный результат обучения французскому языку.
10. В разделе "Использование французского языка" обучающийся знакомится с требованиями корректного использования лексико-грамматических, синтаксических структур французского языка в речи.
11. Базовое содержание (Contenu/Контеню) для 5 класса соотносится с уровнем обученности иностранному языку – А1.1 – средний уровень А1.
12. Межкультурно-коммуникативный аспект в 5 классе:
1) общение на бытовом и учебном уровнях с представителями иноязычной культуры;
2) демонстрация начальных знаний французского языка;
3) понимание простых фраз;
4) ответы на простые повседневные вопросы и их постановка;
5) представление себя устно;
6) ведение элементарного диалога;
7) выявление нужной для себя простой информации (плакаты, таблицы, реклама);
8) написание простых открыток;
9) понимание сути высказывания с помощью жестов, перифраз, повторов;
10) интуитивное угадывание лексики с опорой на родной язык;
11) приобщение к этнолингвокультурным ценностям страны изучаемого языка и стремление практически пользоваться французским языком в ситуациях межкультурного взаимодействия;
12) знакомство с реалиями, обычаями, традициями страны изучаемого языка, навыками вербального и невербального поведения в актах речевой коммуникации.
13. Воспитательный аспект в 5 классе:
1) формирование позитивного отношения к французскому языку и культуре;
2) уважение различных точек зрения, проявление толерантности.
14. Общеобразовательный аспект в 5 классе: повышение общей культуры, расширение кругозора, знаний о стране изучаемого языка, об окружающем мире в целом посредством французского языка.
15. Развивающий аспект в 5 классе:
1) развитие у обучающихся языковых способностей, культуры речевого поведения, интереса к изучению французского языка, положительных свойств личности: волевые качества, память;

5) 5-бөлім. Француз тілін қолдану (Utilisation de la langue/Үтилизасьоң дө лә лаңг):
Білім алушылардың міндеттері:
5 -сынып
6 -сынып
7 -сынып
8 -сынып
9- сынып
А1.1
А1.2
А2.1
А2.2
А2.2
5.5.1
кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша тиісті род түріндегі саналатын және саналмайтын зат есімдерді қолдану
6.5.1
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша мекен және мезгілді сипаттайтын кейбір дерексіз зат есімдер мен күрделі есімді фразаларды қолдану
7.5.1
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша кейбір дерексіз зат есімдер мен күрделі есімді фразаларды қолдану
8.5.1
таныс жалпы және оқу тақырыптары, сонымен қатар таныс емес тақырыптар бойынша кейбір күрделі дерексіз зат есімдер мен күрделі есімді топтарды қолдану
9.5.1
таныс жалпы және оқу тақырыптары, сонымен қатар таныс емес тақырыптар бойынша әртүрлі күрделі дерексіз зат есімдер мен күрделі есімді топтарды қолдану
5.5.2
très/трэ сөзін шектеулі таныс жалпы және оқу тақырыптарында қолдану
6.5.2
trop/тро, très/, трэ сөздерін таныс жалпы және оқу тақырыптарында кеңінен қолдану
7.5.2
таныс жалпы және оқу тақырыптарында саналатын және саналмайтын зат есімдермен әртүрлі есептік сан есімдерді, олармен бірге beaucoup de/боку дө, pas beaucoup/па боку, de/дө, assez de/асэ дө, peu de/пө дө сөздерін қолдану
8.5.2
таныс жалпы және оқу тақырыптарында саналатын және саналмайтын зат есімдермен әртүрлі есептік сан есімдерді қолдану
9.5.2
таныс жалпы және оқу тақырыптарында саналатын және саналмайтын зат есімдермен және есімді топтармен әртүрлі есептік сан есімдерді қолдану
5.5.3
жалпы және кейбір оқу тақырыптары бойынша заттарды сипаттауда сын есімдерді, оның ішінде mon/моң, ma/ма, ton/тоң, ta/та, son/соң, sa/са, mes/мэ, tes/тэ, ses/сэ тәуелдік сын есімдерді қолдану
6.5.3
зат есімнің алдында және одан кейін бір буынды және екі буынды дара сын есімдерді қолдану
7.5.3
шектеулі таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша сын есімнің алуан түрлілігін, қалыпты және ерекше өзгеретін сын есімдерді, сын есімнің салыстырмалы және күшейтпелі шырайларын қолдану
8.5.3
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша әртүрлі дара және күрделі сын есімдерді есімшенің орнына қолдану, мысалы, деңгейді көрсету үшін plus moins/муэң, assez/асэ … que/кө…салыстырмалы құрылымын пайдалану
9.5.3
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша есімшенің орнына деңгейді көрсету үшін қолдануға болатын әртүрлі дара және күрделі сын есімдерді, салыстырмалы құрылымдарды және күшейткіш сын есімдерді пайдалану
5.5.4
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша le/лө, la/ла, l’/эль, les/ле белгілік артикльдерін, un/эң, une/юн, des/дэ белгісіздік артикльдерін және du/дю, de la/дө ла, des/де, de l’/ле/дө эль сияқты артикльдерді қолдану
6.5.4
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша әртүрлі сілтеу мағынасындағы сөздерді қолдану. Зат есімдердің алдында артикльдер қолданылмайтын жайларды білу
7.5.4
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша әртүрлі сілтеу мағынасындағы сөздерді қолдану. Артикльдердің жалқы есімдердің алдында қолданылу ерекшеліктерін білу
8.5.4
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша дерексіз және деректі зат есімдермен, болымсыз конструкцияларда қолданылатын артикльдерді, сандық мағына білдіретін сөздерден кейін, сын есім+зат есім тобының алдында, географиялық атаулардың алдында қолданылатын артикльдердің түрлі формаларын пайдалану
9.5.4
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша дерексіз және деректі зат есімдермен, болымсыз конструкцияларда қолданылатын артикльдерді, сандық мағына білдіретін сөздерден кейін қолданылатын артикльдердің түрлі формаларын пайдалану
5.5.5
таныс жалпы және оқу тақырыптарында сұрақтарды қолдану, оның ішінде comment/комаң, qui/ки, quoi/куа, que/кө сөздері қолданылған сұрақтарды пайдалану
6.5.5
таныс жалпы және оқу тақырыптарында шақ формаларындағы сұрақтарды қолдану
7.5.5
таныс жалпы және оқу тақырыптарында түрлі шақ формаларындағы сұрақтарды қолдану
8.5.5
Сөйлеуде quel (s)/кэль (эс)/quelle (кэл), сұраулы есімдіктерді, jamais/жамэ, rien/рьен, personne/пэрсон,
ne… que/нө... кө болымсыздық мағынадағы шылауларды,
ne…que/нө... кө шектеу мағынасындағы құрылымды пайдалану
9.5.5
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша әртүрлі типтегі сұрақтарды қолдану
5.5.6
таныс жалпы және оқу тақырыптарында негізгі жіктеу есімдіктерін және сілтеу сын есімдерін қолдану
6.5.6
көптеген жалпы және оқу тақырыптарында негізгі жіктеу және сілтеу есімдіктерін қолдану
7.5.6
таныс жалпы және оқу тақырыптарында жіктеу және белгісіздік есімдіктерін қолдану
8.5.6
сөйлеуде барысында qui/ки, que/кө, dont/доң, où/у дара қатыстық есімдіктерін пайдалану
9.5.6
lui/сөлүи, celle/сэль, ceux/сө, le mien/лө мьэң, la mienne/лө мьэң, les miens/ле мьэң, les miennes/ле мьен сілтеу және тәуелдік есімдіктерін қолдану
5.5.7
шектеулі таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша іс-әрекеттің болғанын көрсететін дара етістіктерді қолдану
6.5.7
шектеулі таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша белгісіз және аяқталмаған іс-әрекетті білдіретін дара өткен шақ формаларын қолдану
7.5.7
шектеулі таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша күрделі өткен шақты көрсету үшін белгісіз және аяқталмаған іс-әрекетті білдіретін дара өткен шақ формаларының алуан түрлілігін қолдану
8.5.7
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша Le Passé composé/Лө пасэ композэ, L’Imparfait/лэңпарфэ, Le Plus-que-parfait/Лө плюс кө парфэ өткен шақ формаларын қолдану
9.5.7
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша Concordance des temps/Коңкордаңс дэ таң осы және өткен шақты білдіру үшін шақтарды қиыстыру дағдыларын қолдану
5.5.8
шектеулі таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша іс-әрекеттер туралы айту үшін етістіктің осы шақ формасын қолдану
6.5.8
өрісі кеңейген таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша ұсыныстар жасау, уәде беру және болжам жасау үшін етістіктің келер шақ формаларын қолдану
7.5.8
көптеген таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша келер шақтың алуан түрлерін, оның ішінде таяу келер шақ формасын пайдалану
8.5.8
Futur Simple/Фютюр сэңплө (келер шақ) туралы білімді жүйелеу, таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша келер шақ формаларын қолдану
9.5.8
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша мәтіндерді оқу және тыңдау барысында ашық райы формасындағы le present/лө прэзаң, le passé composé/лө пасэ коңпозэ, le futur immediate/дө фютюр имэдиа, l'imparfait/лэңпарфэ, le plus-que-parfait/лө плюс кө парфэ, le futur dans/лө фютюр даң ,le passé/лө пасэ етістіктерін тану
5.5.9
шектеулі таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша іс-әрекеттерді, әдеттерді және қалыптарды сипаттау үшін бұрыс етістіктердің осы шақ формасын қолдану
6.5.9
өрісі кеңейген таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша көптеген осы және өткен шақтардың дара активті және кейбір пассивті формаларын сәйкесінше қолдану
7.5.9
бірқатар таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша көптеген осы, өткен шақ және соңғы аяқталған іс-әрекет мағынасын білдіретін формаларды сәйкесінше қолдану
8.5.9
бірқатар таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша төл және төлеу сөзде көптеген осы, өткен шақ және соңғы аяқталған іс-әрекет мағынасын білдіретін сөз формаларын дұрыс қолдану
9.5.9
бірқатар таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша осы және өткен шақтың активті және пассивті саналуан түрлерінің формаларын төл және төлеу сөзде дұрыс қолдану
5.5.10
шектеулі таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша осы және келер шақ мағынасында қолданылатын осы шақ формаларын пайдалану
6.5.10
шектеулі таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша үздіксіз осы шақ және аяқталмаған өткен шақ формаларын кейбір өткен шақ формасын жасау үшін қолдану
7.5.10
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша үздіксіз осы және өткен шақ шақ формаларын қолдану
8.5.10
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша үздіксіз осы және өткен шақ шақ формаларын, оның ішінде кейбір пассивті формаларды қолдану
9.5.10
таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша үздіксіз осы және өткен шақ шақ формаларын, оның ішінде пассивті формалардың кең өрісін қолдану
5.5.11
шектеулі таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша жалпы үстеулерді, жиілік үстеулерін пайдалану
6.5.11
көптеген таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша устеулердің сан-алуан түрлерін, жай және салыстырмалы формаларын қолдану
7.5.11
бірқатар таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша дұрыс және бұрыс үстеулердің шырай құрылымдарын қолдану
8.5.11
бірқатар таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша құрмалас сөйлемдердің кейбір формаларын қолдану
9.5.11
бірқатар таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша хабарлама жасау, сұрақ қою және команда беру үшін сөйлеу формаларының көптеген түрлерін қолдану
5.5.12
кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша мезгіл және мекен туралы айту үшін предлогтарды колдану
6.5.12
әртүрлі таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша заттарды және мезгілді сипаттау үшін предлогтарды қолдану, бағыт мағыналы à gauche/а гош, à droite/а друат, tout droit/ту друа предлогтарын қолдану
7.5.12
әртүрлі таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша сөйлемдерде зат есімнің және сын есімнің алдыңда предлогтарды қолдану
8.5.12
бірқатар таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша өзінен кейін белгілі предлогтардың қолданылуын талап ететін етістіктерді пайдалану
9.5.12
бірқатар таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша предлогпен қатыстық есімдіктерді қолдану
5.5.13
шектеулі таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша шағын мәтіндердегі сөйлемдердің бөліктерін байланыстыру үшін et жалғаулығын қолдану
6.5.13
кең спектрдегі таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша шағын мәтіндердегі сөйлемдердің бөліктерін байланыстыру үшін ou жалғаулығын қолдану
7.5.13
таныс және оқу тақырыптарында әртүрлі жалғаулықтарды қолдану
8.5.13
сөйлеуде ou/у, mais/мэ, ni/ни…ni/ни жалғаулықты салалас құрмалас сөйлемдердерді қолдану

5) Раздел 5. Использование французского языка (Utilisation de la langue/Утилизасьон до ля льанг):
Обучающийся должен:
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
А1.1
А1.2
А2.1
А2.2
А2.2
5.5.1 использовать соответствующие исчисляемые и неисчисляемые существительные мужского/женского рода, по некоторым знакомым общим и учебным темам
6.5.1 использовать некоторые абстрактные существительные и сложные именные фразы, описывающие место и время, по знакомым общим и учебным темам
7.5.1 использовать абстрактные существительные и сложные фразы по знакомым общим и учебным темам
8.5.1 использовать некоторые абстрактные составные существительные и сложные именные группы по знакомым общим и учебным темам, а также незнакомым темам
9.5.1 использовать разные абстрактные составные существительные и сложные именные группы по знакомым общим и учебным темам, а также незнакомым темам
5.5.2 использовать très/трэ в ограниченном спектре знакомых общих и учебных тем
6.5.2 использовать trop/тро, très/трэ, в расширенном спектре знакомых общих и учебных тем
7.5.2 использовать различные количественные числительные для исчисляемых и неисчисляемых существительных, включая слова beaucoup de/боку дҰ, pas beaucoup/па боку, de/дҰ, assez de/асэ дҰ, peu de/пҰ дҰ по знакомым общим и учебным темам
8.5.2 использовать различные количественные числительные для исчисляемых и неисчисляемых существительных по знакомым общим и учебным темам
9.5.2 использовать количественные числительные для исчисляемых и неисчисляемых существительных и именных групп по знакомым общим и учебным темам
5.5.3 использовать прилагательные, в том числе притяжательные прилагательные mon/монг, ma/ма, ton/тонг, ta/та, son/сонг, sa/са, mes/мэ, tes/тэ, ses/сэ при описании предметов на общие и некоторые учебные темы
6.5.3 использовать простые односложные и двусложные прилагательные перед и после существительного
7.5.3 использовать большое разнообразие прилагательных, правильных и неправильных прилагательных в сравнительной и превосходной степенях по ограниченному спектру знакомых общих и учебных тем
8.5.3 использовать различные сложные прилагательные и обычные прилагательные в качестве причастий и сравнительные структуры, например, plus (moins/муэнг, assez/асэ … que/кҰ … для указания уровня по знакомым общим и учебным темам
9.5.3 использовать различные сложные прилагательные и обычные прилагательные в качестве причастий, сравнительные структуры, при помощи которых можно указать уровень, и усилительные прилагательные по знакомым общим и учебным темам
5.5.4 использовать определҰнный артикль le/лҰ, la/ла, l’/эль, les/ле, неопределҰнный артикль un/энг, une/юн, des/дэ, частичный артикль du/дю, de la/дҰ ла, des/де, de l’/ле/дҰ эль по знакомым общим и учебным темам
6.5.4 использовать различные указатели по знакомым общим и учебным темам. Знать случаи опущения артиклей перед именами существитеьными
7.5.4 использовать различные указатели, в том числе по знакомым общим и учебным темам. Знать особенности употребления артиклей перед именами собственными
8.5.4 использовать различные формы артиклей по знакомым общим и учебным темам, в том числе с абстрактными и вещественными существительными, в отрицательных конструкциях, после слов, выражающих количество, перед группой прилагательное+ существительное, перед географическими названиями
9.5.4 использовать различные формы артиклей по знакомым общим и учебным темам, в том числе с абстрактными и вещественными существительными, в отрицательных конструкциях, после слов, выражающих количество
5.5.5 использовать вопросы, в том числе вопросы с comment/ команг, qui/ки, quoi/куа, que/кҰ в спектре знакомых общих и учебных тем
6.5.5 использовать вопросы, которые включают в себя временные формы, по знакомым общим и учебным темам
7.5.5 использовать вопросы, которые включают в себя разные временные формы, по знакомым общим и учебным темам
8.5.5 использовать в речи вопросительные местоимения quel (s)/кэль эс, quelle (s)/кэль эс отрицательные частицы quel (s)/кэль (эс)/quelle/кэл, jamais/жамэ, rien/рьенг, personne/пэрсон, ne…que/нҰ...кҰ, ограничительные обороты ne…que/нҰ... кҰ
9.5.5 использовать разные типы вопросов по знакомым общим и учебным темам
5.5.6 использовать основные личные местоимения и указательные прилагательные по знакомым общим и учебным темам
6.5.6 использовать основные личные и демонстративные местоимения по многим знакомым общим и учебным темам
7.5.6 использовать личные, неопределенные местоимения по знакомым общим и учебным темам
8.5.6 использовать в речи простые относительные местоимения qui/ки, que/кҰ, dont/донг, où/у
9.5.6 использовать указательные и притяжательные местоимения lui/сҰлуи, celle/сэль, ceux/сҰ, le mien/лҰ мьэнг, la mienne/лҰ мьэн, les miens/ле мьэнг, les miennes/ле мьен
5.5.7 использовать простые совершенные формы простых глаголов, чтобы выразить то, что произошло по ограниченному кругу знакомых общих и учебных тем
6.5.7 использовать простые совершенные формы, чтобы выразить неопределенное и незаконченное прошлое по знакомым общим и учебным темам
7.5.7 использовать разнообразие простых совершенных форм для выражения сложного прошедшего времени, неопределенного и незаконченного прошлого по знакомым общим и учебным темам
8.5.7 использовать прошедшие времена Le Passé composé/ЛҰ пасэ композэ, L’Imparfait/лэнгпарфэ, Le Plus-que-parfait/ЛҰ плюс кҰ парфэ по знакомым общим и учебным темам
9.5.7 использовать навыки согласования времен Concordance des temps/Конгкордангс дэ танг в плане настоящего и прошедшего по знакомым общим и учебным темам
5.5.8 использовать форму настоящего времени правильных глаголов, чтобы рассказать о действиях по ограниченному кругу знакомых общих и учебных тем
6.5.8 использовать форму будущего времени для предложений, обещаний и прогнозов на растущий диапазон знакомых общих и учебных тем
7.5.8 использовать разнообразные формы будущего времени, включая ближайшее будущее, по многим знакомым общим и учебным темам
8.5.8 систематизировать знания о Futur Simple/Фютюр сэнгплҰ (будущее время), использовать формы будущего времени по знакомым общим и учебным темам
9.5.8 узнавать в тексте и на слух известные глаголы изъявительного наклонения в le present/лҰ прэзан, le passé composé/лҰ пасэ конгпозэ, le futur immediate/дҰ фютюр имэдиа, l'imparfait/лэнгпарфэ, le plus-que-parfait/лҰ плюс кҰ парфэ, le futur dans/лҰ фютюр данг, le passé/лҰ пасэ по знакомым общим и учебным темам
5.5.9 использовать настоящее время неправильных глаголов для описания действии, привычек и состояния на ограниченный круг знакомых и общих учебных тем
6.5.9 использовать надлежащим образом увеличенное разнообразие настоящих и прошлых простых активных и некоторых пассивных форм на растущий диапазон знакомых общих и учебных тем
7.5.9 использовать надлежащим образом увеличенное разнообразие настоящих и прошлых простых форм и последних совершенных простых форм по целому ряду знакомых общих и учебных тем
8.5.9 использовать надлежащим образом увеличенное разнообразие настоящих и прошлых простых форм и последних совершенных простых форм в прямой и косвенной речи по ряду общих и знакомых учебных тем
9.5.9 использовать надлежащим образом повышенное разнообразие активных и пассивных простых настоящих и прошлых форм в прямой и косвенной речи по ряду знакомых общих и учебных тем
5.5.10 использовать формы настоящего времени с настоящим и будущим значением по ограниченному кругу знакомых общих и учебных тем
6.5.10 использовать формы настоящего непрерывного времени и незаконченного прошлого форм для прерванного прошлого действия по ограниченному кругу знакомых общих и учебных тем
7.5.10 использовать формы настоящего непрерывного времени и прошлых непрерывных форм на диапазоне знакомых общих и учебных тем
8.5.10 использовать формы настоящего непрерывного времени и прошлых непрерывных форм, в том числе некоторые пассивные формы, по ряду общих и знакомых учебных тем
9.5.10 использовать формы настоящего непрерывного времени и прошлых непрерывных форм, в том числе непрерывное растущее разнообразие пассивных форм, по ряду знакомых общих и учебных тем
5.5.11 использовать общие наречия, наречия частоты к ограниченному кругу знакомых и общих учебных тем
6.5.11 использовать повышенное разнообразие наречий, простые и сравнительные формы на растущий диапазон знакомых общих и учебных тем
7.5.11 использовать структуры наречия сравнительной степени с правильными и неправильными наречиями по ряду знакомых общих и учебных тем
8.5.11 использовать некоторые формы сложных предложений по ряду знакомых общих и учебных тем
9.5.11 использовать повышенное разнообразие представленных речевых форм для заявлений, вопросов и команд по ряду знакомых общих и учебных тем
5.5.12 использовать предлоги, чтобы говорить о времени и месте, использовать их по некоторым знакомым общим и учебным темам
6.5.12 использовать предлоги чтобы описывать предметы и время, использовать предлоги направления движения à gauche/а гош, à droite/а друат, tout droit/ту друа использовать повышенное разнообразие предлогов на различные знакомые общие и учебные темы
7.5.12 использовать предлоги перед существительными и прилагательными в предложениях на различные знакомые и общие учебные темы
8.5.12 использовать предлоги после глаголов, требующих употребление определенных предлогов по ряду знакомых общих и учебных тем
9.5.12 использовать относительные местоимения с предлогом по ряду знакомых общих и учебных тем
5.5.13 использовать союз et/э для связи частей предложений в небольших текстах в ограниченном спектре знакомых общих и учебных тем
6.5.13 использовать союз ou для связи частей предложений в небольших текстах в расширенном спектре знакомых общих и учебных тем
7.5.13 использовать разные союзы на знакомые общие и учебные темы
8.5.13 использовать в речи сложносочиненные предложения с союзами ou/у, mais/мэ, ni/ни…ni/ни

9.5.13 бағыныңқы сөйлем басыңқымен толықтауыштық, анықтауыштық қатынаста болатын кеңінен қолданылатын сабақтас құрмалас сөйлемдерді пайдалану, олардың көмегімен іс-әрекеттің мезгіл, себеп, мекенін білдіре білу
5.5.14
жеке және таныс тақырыптар бойынша іс-әрекеттер туралы осы шақ түрінде айту үшін болымсыз мағына беретін ne…pas/нө...па тіркесін қолдану
6.5.14
жеке және таныс тақырыптар бойынша іс-әрекеттер туралы осы және өткен шақ түрлерінде айту үшін болымсыз мағына беретін ne … rien/нө ... рьен тіркесін қолдану
7.5.14
жеке және таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша іс-әрекеттер туралы осы және өткен шақ түрлерінде айту үшін болымсыз мағына беретін ne … rien/нө ... рьен тіркесін қолдану
8.5.14
жеке және таныс тақырыптар бойынша іс-әрекеттер туралы осы және өткен шақ түрлерінде айту үшін болымсыз мағына беретін ne…plus/нө...плю, jamais/жамэ, rien/рьэң, personne/пэрсон демеуліктерін, сонымен қатар ne…que/нө... кө шектеу орамын қолдану
9.5.14
бағыныңқы сөйлем басыңқымен толықтауыштық, анықтауыштық қатынаста болатын кеңінен қолданылатын сабақтас құрмалас сөйлемдерді пайдалану, олардың көмегімен іс-әрекеттің мезгіл, себеп, мекенін білдіре білу
5.5.15
осы шақта бір немесе бірнеше заттың бар екендігін көрсету үшін il/иль, ya/я жақсыз орамдарын қолдану
6.5.15
осы шақта ауа райы жағдайы туралы айту үшін il fait/иль фэ жақсыз орамдарын қолдану
7.5.15
à/а және de/дө предлогтары бар жанама толықтауышты ауыстыру үшін y/и, en/аң предлогтарын қолдану
8.5.15
осы шақта рұқсат беруді, тілекті, тиым салуды білдіру үшін осы шақтағы шартты райды қолдану
9.5.15
сезімді білдіретін етістіктер мен сөйлемдерден кейін осы шақтағы шартты райды қолдану
5.5.16
өтініш білдіру үшін je voudrais/жө вудрэ формасын қолдану
6.5.16
осы шақта болжам жасау, әдепті түрде өтініш, күмән білдіру үшін осы шақтағы шартты рай формасын қолдану
7.5.16
осы шақта болжам жасау, әдепті түрде өтініш, күмән білдіру үшін осы шақтағы шартты рай формасын қолдану
8.5.16
сөйлеуде осы кезде және болашақта шарттың нақты және нақты емес екендігін білдіру үшін жай сөйлемде және пысықтауыштық мағынада байланысқан бағыныңқылы сабақтас құрмалас сөйлемде ұсыныс, болжамдар жасау, тілек, әдепті өтініш білдіру мақсатында шартты райды қолдану
9.5.16
сөйлеуде осы кезде және болашақта шарттың нақты және нақты емес екендігін білдіру үшін жай сөйлемде және пысықтауыштық мағынада байланысқан бағыныңқылы сабақтас құрмалас сөйлемде ұсыныс, болжамдар жасау, тілек, әдепті өтініш білдіру мақсатында шартты райды қолдану
5.5.17
осы шақта бұйрық беру үшін бұйрық райды қолдану
6.5.17
өтініш білдіру, тілек айту, кеңес беру үшін бұйрық райды қолдану
7.5.17
кеңес беру үшін бұйрық райды қолдану
8.5.17
құрмалас сөйлемдердегі қиысу заңдылықтарын түсіндіре білу
9.5.17
төл сөз бен төлеу сөздің айырмашылығын білу, l’Impératif/лэңператиф райының көмегімен талап етуді білдіру

9.5.13 использовать распространенные типы сложноподчиненных предложений с придаточными дополнительными, определительными и обстоятельственными, выражать с их помощью отношения времени, причины, а также говорить о месте действия
5.5.14 использовать отрицание ne …pas/нҰ...па для описания простых настоящих действий на личные и знакомые темы
6.5.14 использовать отрицание ne … rien/нҰ ... рьен для описания простых настоящих и прошлых действий на личные и знакомые темы
7.5.14 использовать отрицание ne … rien/нҰ ... рьэн для описания простых настоящих и прошлых действий на личные и знакомые общие и учебные темы
8.5.14 использовать отрицательные частицы ne…plus/нҰ...плю, jamais/жамэ, rien/рьэнг, personne/пэрсон, а также ограничительный оборот ne…que/нҰ... кҰ для описания простых настоящих и прошлых действий на личные и знакомые темы
9.5.14 использовать распространенные типы сложноподчиненных предложений с придаточными дополнительными, определительными и обстоятельственными, выражать с их помощью отношения времени, причины, а также говорить о месте действия
5.5.15 использовать безличный оборот il/иль, ya/я для указания на наличие одного или нескольких предметов в настоящем времени
6.5.15 использовать безличный оборот il fait/иль фэ для обозначения погодных условий в настоящем времени
7.5.15 использовать предлоги y/и, en/анг для замены косвенных дополнений с предлогами à/а и de/дҰ
8.5.15 использовать сослагательное наклонение в настоящем времени для выражения разрешения, желания, запрет в настоящем времени
9.5.15 использовать сослагательное наклонение в настоящем времени после глаголов и выражений, обозначающих чувства
5.5.16 использовать форму je voudrais/жҰ вудрэ для выражения просьбы
6.5.16 использовать условное наклонение в настоящем времени для выражения предположения, вежливой просьбы, сомнения в настоящем времен
7.5.16 использовать условное наклонение в настоящем времени для выражения предположения, вежливой просьбы, сомнения в настоящем времен
8.5.16 использовать условное наклонение в речи в простом предложении для выражения пожелания, предположения, предложения, вежливой просьбы и в сложноподчиненном предложении с обстоятельственным придаточным условия для выражения реального и нереального условия в настоящем и будущем
9.5.16 использовать условное наклонение в речи в простом предложении для выражения пожелания, предположения, предложения, вежливой просьбы и в сложноподчиненном предложении с обстоятельственным придаточным условия для выражения реального и нереального условия в настоящем и будущем
5.5.17 использовать повелительное наклонение для выражения приказания в настоящем времени
6.5.17 использовать повелительное наклонение для выражения просьбы, пожелания, совета
7.5.17 использовать повелительное наклонение для выражения совета
8.5.17 уметь объяснять закономерности согласования времен в сложном предложении
9.5.17 уметь отличать прямую речь от косвенной. Выражать побуждение при помощи наклонения l’Impératif /лэнгператиф

5.4.7 таныс жалпы және кейбір оқу тақырыптары бойынша кейбір жазбаша жанрларға сәйкес мәтін деңгейіндегі форматты аздаған қолдаумен пайдалану
Тілді қолдану
5.5.1 кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша тиісті род түріндегі саналатын және саналмайтын зат есімдерді қолдану;
5.5.4 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша le/лө, la/ла, l’/эль, les/ле белгілік артикльдерін, un/эң, une/юн, des/дэ белгісіздік артикльдерін және du/дю, de la/дө ла, des/де, de l’/ле/дө эль сияқты артикльдерді қолдану;
5.5.7 шектеулі таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша іс-әрекеттің болғанын көрсететін дара етістіктерді қолдану;
5.5.9 шектеулі таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша іс-әрекеттерді, әдеттерді және қалыптарды сипаттау үшін бұрыс етістіктердің осы шақ формасын қолдану;
5.5.11 шектеулі таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша жалпы үстеулерді, жиілік үстеулерін пайдалану
2-тоқсан
2. Адам. Отбасы. Үй
2.1 Менің шежірем
2.2 Отбасылық дәстүрлер
Тыңдалым
5.1.1 тақырып бойынша жиі қолданылатын сөздерді және жекелеген фразаларды қолдаумен түсіну;
5.1.3 жалпы және оқу тақырыптары бойынша қарапайым сұрақтарды қолдаусыз түсіну;
5.1.4 ұзақ әңгімелесу барысында жалпы және оқу тақырыптары бойынша негізгі ақпаратты қолдаумен түсіну;
5.1.6 қысқа әңгімелесу мәнмәтіннен кейбір жалпы және оқу тақырыптары бойынша мағынаны қолдаумен анықтау
Айтылым
5.2.1 қалыпты жағдаятта жай сөйлемдерді қолданып, өзі және басқалар туралы негізгі ақпаратты беру;
5.2.4 әртүрлі жалпы және оқу тақырыптары шеңберінде жай сөйлемдерді қолданып, кейбір пікірлерге икемді жауап қайтару;
5.2.6 жұппен, топпен және сыныппен жұмыс істеу барысында өз ойын сөйлем деңгейінде нақты және анық жеткізу;
5.2.7 кейбір жалпы тақырыптар шеңберінде арнайы лексиканы және синтаксисті қолдану
Оқылым
5.3.1 жалпы және оқу тақырыптары бойынша кейбір шағын, қарапайым мәтіндердегі негізгі ойды түсіну;
5.3.2 кейбір жалпы және оқу тақырыптары шеңберіндегі шағын, қарапайым мәтіндердегі арнайы ақпаратты және бөліктеріндегі негізгі ойды аздаған қолдаумен түсіну;
5.3.4 шағын мәтіндерді қолдаусыз оқу сонымен қатар, оқылған мәтін бойынша хабарлама жасау;
5.3.6 кейбір жалпы және оқу тақырыптары бойынша шағын мәтіндердегі автордың көзқарасын немесе пікірін анықтау;
5.3.8 мағынасын тексеру және түсіну аясын кеңейту үшін таныс қағаз және цифрлық ресурстарды аздаған қолдаумен пайдалану;
5.3.9 әртүрлі жалпы және оқу тақырыптары бойынша шағын, қарапайым мәтіндердегі фактілер мен пікірлердің арасындағы айырмашылықтын анықтау
Жазылым

5.4.7 использовать с некоторой поддержкой соответствующий формат на уровне текста некоторых письменных жанров на знакомые общие и некоторые учебные темы
Использование языка
5.5.1 использовать соответствующие исчисляемые и неисчисляемые существительные мужского/женского рода, по некоторым знакомым общим и учебным темам;
5.5.4 использовать определҰнный артикль le/лҰ, la/ла, l’/эль, les/ле, неопределҰнный артикль un/энг, une/юн, des/дэ, частичный артикль du/дю, de la/дҰ ла, des/де, de l’/ле/дҰ эль по знакомым общим и учебным темам;
5.5.7 использовать простые совершенные формы простых глаголов, чтобы выразить то, что произошло по ограниченному кругу знакомых и общих учебных тем;
5.5.9 использовать настоящее время неправильных глаголов для описания действии, привычек и состояния на ограниченный круг знакомых и общих учебных тем;
5.5.11 использовать общие наречия, наречия частоты к: ограниченному кругу знакомых и общих учебных тем
2 четверть
2. Человек. Семья. Дом.
2.1 Мое генеологическое дерево (моя родословная)
2.2 Семейные традиции
Слушание
5.1.1 понимать с поддержкой отдельные фразы и наиболее употребительные слова по теме;
5.1.3 понимать без поддержки простые вопросы на общие и учебные темы;
5.1.4 понимать с поддержкой основные моменты в продолжительной беседе на общие и учебные темы;
5.1.6 определить с поддержкой смысл из контекста короткой беседы на некоторые общие и учебные темы
Говорение
5.2.1 передавать основную информацию о себе и других на уровне простых предложений в типичных ситуациях;
5.2.4 отвечать с некоторой гибкостью на уровне предложения на некоторые комментарии в рамках различных общих и учебных тем;
5.2.6 излагать мысли четко и ясно на уровне предложения во время парной, групповой работы и работы всем классом;
5.2.7 использовать специфичную лексику и синтаксис в рамках некоторых общих тем
Чтение
5.3.1 понимать основные моменты в некоторых коротких, простых текстах по общим и учебным темам;
5.3.2 понимать с незначительной поддержкой специфичную информацию и детали в коротких, простых текстах в рамках некоторых общих и учебных тем;
5.3.4 читать с незначительной поддержкой некоторые короткие тексты, а также делать сообщение в связи с прочитанным текстом;
5.3.6 определять отношение или мнение автора в коротких текстах на некоторые общие и учебные темы;
5.3.8 использовать с некоторой поддержкой знакомые бумажные и цифровые ресурсы для проверки значения и расширения понимания;
5.3.9 определять разницу между фактом и мнением в коротких, простых текстах на различные общие и учебные темы
Письмо

5.5.12 кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша мезгіл және мекен туралы айту үшін предлогтарды колдану;
5.5.13 шектеулі таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша шағын мәтіндердегі сөйлемдердің бөліктерін байланыстыру үшін et жалғаулығын қолдану;
5.5.17 осы шақта бұйрық беру үшін бұйрық райды қолдану
2) 6 -сынып (А1.2):
Білім алушылар білуге тиісті:
Тақырыптар
Бөлімдер
Оқу мақсаты
1-тоқсан
1. Мектеп өмірі
1.1 Күнделікті істерім
1.2 Жыл мезгілдері
Тыңдалым
6.1.1 тақырып бойынша жиі қолданылатын сөздерді және жекелеген фразаларды түсіну;
6.1.2 қолдаумен биографиялық сипаттағы ақпарат сұралған күрделілеу сұрақтарды түсіну;
6.1.3 кең ауқымдағы жалпы және оқу тақырыптары бойынша күрделілеу сұрақтарды қолдаумен түсіну;
6.1.4 ұзақ әңгімелесу барысында жалпы және оқу тақырыптары бойынша негізгі ақпаратты шектеулі қолдаумен түсіну;
6.1.5 ұзақ әңгімелесу барысында жалпы және оқу тақырыптары бойынша айырықша ақпараттың едәуір бөлігін және детальдарын қолдаумен түсіну;
6.1.7 шектеулі жалпы және оқу тақырыптары бойынша ұзақ әңгімелесу барысында сөйлеушінің/сөйлеушілердің пікірін қолдаумен анықтау
Айтылым
6.2.1 жалпы тақырыптардың көбі бойынша пікірталастарда өзі және басқалар туралы негізгі ақпаратты беру;
6.2.2 жалпы тақырыптардың көбі бойынша ақпарат алу үшін қарапайым сұрақтар қою, қысқа әңгімені қолдау;
6.2.3 әртүрлі жалпы және оқу тақырыптары бойынша талдау элементтері бар сөйлем деңгейінде өз пікірін айту;
6.2.7 кейбір жалпы және оқу тақырыптары шеңберінде арнайы лексиканы және синтаксисті қолдану;
6.2.8 кейбір жалпы және оқу тақырыптарындағы ұзақтау әңгімелер мен оқиғалардың мазмұнын айту
Оқылым
6.3.1 жалпы және оқу тақырыптары бойынша шағын, қарапайым мәтіндердегі негізгі ойды түсіну;
6.3.2 кейбір жалпы және оқу тақырыптары шеңберіндегі шағын, қарапайым мәтіндердегі арнайы ақпаратты және бөліктеріндегі негізгі ойды өздігінен түсіну;
6.3.4 көркем әдебиеттен кейбір шағын, қарапайым мәтіндерді өздігінен оқу;
6.3.7 көптеген жазылған жанрлар шеңберінде сөздердің, сөйлемдердің және мәтіндердіңерекше сипаттарын анықтау;
6.3.8 мағынасын тексеру және түсіну аясын кеңейту үшін таныс қағаз және цифрлық ресурстарды өздігінен пайдалану;
6.3.9 кез келген жалпы және оқу тақырыптары бойынша шағын, қарапайым мәтіндердегі фактілер мен пікірлердің арасындағы айырмашылықтын анықтау
Жазылым
6.4.1 әртүрлі жалпы және оқу тақырыптары бойынша мәтін деңгейінде жұмыстарды қолдаумен жоспарлау, жазу, оқып шығу, түзету;
6.4.2 кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша шынайы, ойдан шығарылған оқиғалар, әрекетер немесе өзінің тәжірибесі туралы қолдаумен жазу;

5.5.12 использовать предлоги, чтобы говорить о времени и месте, использовать их по некоторым знакомым общим и учебным темам;
5.5.13 использовать союз et/э для связи частей предложений в небольших текстах в ограниченном спектре знакомых общих и учебных тем;
5.5.17 использовать повелительное наклонение для выражения приказания в настоящем времени
2) 6 класс (А1.2):
Темы
Разделы
Цели обучения
1 четверть
1. Школьная жизнь
1.1 Ежедневные занятия
1.2 Времена года
Слушание
6.1.1 понимать отдельные фразы и наиболее употребительные слова по теме;
6.1.2 понимать более сложные вопросы с поддержкой о предоставлении личной информации;
6.1.3 понимать с поддержкой более сложные вопросы по широкому кругу общих и учебных тем;
6.1.4 понимать с ограниченной поддержкой основные моменты в продолжительной беседе на общие и учебные темы;
6.1.5 понимать с поддержкой большую часть специфичной информации и деталей в продолжительной беседе на общие и учебные темы;
6.1.7 определить мнение говорящего(-их) в продолжительном разговоре с поддержкой на ограниченные общие и учебные темы
Говорение
6.2.1 передавать основную информацию о себе и других на уровне дискуссии на большинство общих тем;
6.2.2 задавать простые вопросы, чтобы получить информацию в рамках некоторых общих тем;
6.2.3 высказывать мнение на уровне предложения с элементами рассуждения в рамках различных общих и учебных тем;
6.2.7 использовать специфичную лексику и синтаксис в рамках некоторых общих и учебных тем;
6.2.8 пересказывать некоторые более длинные истории и события на некоторые общие и учебные темы
Чтение
6.3.1 понимать основные моменты в коротких, простых текстах по общим и учебным темам;
6.3.2 понимать независимо специфичную информацию и детали в коротких, простых текстах в рамках некоторых общих и учебных тем;
6.3.4 читать самостоятельно некоторые короткие, простые тексты художественной литературы;
6.3.7 определять характерные свойства слова, предложения и текста в рамках большинства написанных жанров;
6.3.8 использовать самостоятельно знакомые бумажные и цифровые ресурсы для проверки значения и расширения понимания;
6.3.9 определять разницу между фактом и мнением в коротких, простых текстах на любые общие и учебные темы
Письмо
6.4.1 планировать, писать, править и вычитывать работы с поддержкой на уровне текста на различные общие и учебные темы;
6.4.2 писать с поддержкой о реальных, вымышленных событиях, действиях или опыте из прошлого на некоторые знакомые общие и учебные темы;

6.4.3 кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша қолдаумен жеке сезім, көзқарас туралы жазу;
6.4.6 әртүрлі таныс жалпы тақырыптар бойынша базалық байланыстыру сөздерінің көмегі арқылы аздаған қолдаумен сөйлемдерді абзацқа қисынды;
6.4.8 кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптарында жиі қолданылатын сөздерді дұрыс жазу;
6.4.9 кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша орташа сауатты мәтін деңгейіндегі жазба жұмыстарға тыныс белгілерін дұрыс қолдану
Тілді қолдану
6.5.1 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша мекен және мезгілді сипаттайтын кейбір дерексіз зат есімдер мен күрделі есімді фразаларды қолдану;
6.5.2 trop/тро, très/, трэ сөздерін таныс жалпы және оқу тақырыптарында кеңінен қолдану;
6.5.8 өрісі кеңейген таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша ұсыныстар жасау, уәде беру және болжам жасау үшін етістіктің келер шақ формаларын қолдану;
6.5.9 өрісі кеңейген таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша көптеген осы және өткен шақтардың дара активті және кейбір пассивті формаларын сәйкесінше қолдану;
6.5.14 жеке және таныс тақырыптар бойынша іс-әрекеттер туралы осы және өткен шақ түрлерінде айту үшін болымсыз мағына беретін ne … rien/нө ... рьен тіркесін қолдану;
6.5.17 тілек, кеңес беру үшін бұйрық райды қолдану
2- тоқсан
2. Адам. Отбасы. Үй
2.1 Баспана
2.2 Менің қалам
Тыңдалым
6.1.1 тақырып бойынша жиі қолданылатын сөздерді және жекелеген фразаларды түсіну;
6.1.3 кең ауқымдағы жалпы және оқу тақырыптары бойынша күрделілеу сұрақтарды қолдаумен түсіну;
6.1.4 ұзақ әңгімелесу барысында жалпы және оқу тақырыптары бойынша негізгі ақпаратты шектеулі қолдаумен түсіну;
6.1.6 ұзақ әңгімелесу мәнмәтіннен жалпы және оқу тақырыптарының көбі бойынша мағынаны қолдаумен анықтау;
6.1.7 шектеулі жалпы және оқу тақырыптары бойынша ұзақ әңгімелесу барысында сөйлеушінің/сөйлеушілердің пікірін қолдаумен анықтау;
6.1.8 қолдаумен жалпы және оқу тақырыптарының көбі бойынша ұзақ әңгімелерді, оның ішінде ұзақ әңгімелесуді түсіну
Айтылым
6.2.3 әртүрлі жалпы және оқу тақырыптары бойынша талдау элементтері бар сөйлем деңгейінде өз пікірін айту;
6.2.6 пікірталас, жұппен, топпен және сыныппен жұмыс істеу барысында өз ойын сөйлем деңгейінде нақты және анық жеткізу;
6.2.7 кейбір жалпы және оқу тақырыптары шеңберінде арнайы лексиканы және синтаксисті қолдану;
6.2.8 кейбір жалпы және оқу тақырыптарындағы ұзақтау әңгімелер мен оқиғалардың мазмұнын айту
Оқылым
6.3.1 жалпы және оқу тақырыптары бойынша шағын, қарапайым мәтіндердегі негізгі ойды түсіну;
6.3.2 кейбір жалпы және оқу тақырыптары шеңберіндегі шағын, қарапайым мәтіндердегі арнайы ақпаратты және бөліктеріндегі негізгі ойды өздігінен түсіну;

6.4.3 писать с поддержкой о личных чувствах и мнениях на некоторые знакомые общие и учебные темы;
6.4.6 объединять предложения логически в абзац с незначительной поддержкой, используя базовые слова связки, на различные знакомые общие темы;
6.4.8 писать правильно часто используемые слова на некоторые знакомые общие и учебные темы;
6.4.9 использовать знаки препинания в письменных работах с умеренной грамотностью на уровне текста на некоторые знакомые общие и учебные темы
Использование языка
6.5.1 использовать некоторые абстрактные существительные и сложные именные фразы, описывающие место и время, по знакомым общим и учебным темам;
6.5.2 использовать trop/тро, très/трэ, в расширенном спектре знакомых общих и учебных тем;
6.5.8 использовать форму будущего времени для предложений, обещаний и прогнозов на растущий диапазон знакомых общих и учебных тем;
6.5.9 использовать надлежащим образом увеличенное разнообразие настоящих и прошлых простых активных и некоторых пассивных форм на растущий диапазон знакомых общих и учебных тем;
6.5.14 использовать отрицание ne …rien/нҰ... рьэн для описания простых настоящих и прошлых действий на личные и знакомые темы;
6.5.17 использовать повелительное наклонение для выражения просьбы, пожелания, совета
2 четверть
2. Человек. Семья. Дом
2.1 Жилье
2.2 Мой город
Слушание
6.1.1 понимать отдельные фразы и наиболее употребительные слова по теме;
6.1.3 понимать с поддержкой более сложные вопросы по широкому кругу общих и учебных тем;
6.1.4 понимать с ограниченной поддержкой основные моменты в продолжительной беседе на общие и учебные темы;
6.1.6 определить с поддержкой смысл из контекста продолжительной беседы на большинство общих и учебных тем;
6.1.7 определить мнение говорящего(-их) в продолжительном разговоре с поддержкой на ограниченные общие и учебные темы;
6.1.8 понимать с поддержкой рассказы, в том числе продолжительную беседу на большинство общих и учебных тем
Говорение
6.2.3 высказывать мнение на уровне предложения с элементами рассуждения в рамках различных общих и учебных тем;
6.2.6 излагать мысли четко и ясно на уровне предложения и во время дискуссии во время парной, групповой работы и работы всем классом;
6.2.7 использовать специфичную лексику и синтаксис в рамках некоторых общих и учебных тем;
6.2.8 пересказывать некоторые более длинные истории и события на некоторые общие и учебные темы
Чтение
6.3.1 понимать основные моменты в коротких, простых текстах по общим и учебным темам;
6.3.2 понимать независимо специфичную информацию и детали в коротких, простых текстах в рамках некоторых общих и учебных тем;

6.3.4 көркем әдебиеттен кейбір шағын, қарапайым мәтіндерді өздігінен оқу;
6.3.6 жалпы және оқу тақырыптары шеңберіндегі қысқа мәтіндердің көбіне автордың көзқарасын немесе пікірін анықтау;
6.3.7 көптеген жазылған жанрлар шеңберінде сөздердің, сөйлемдердің және мәтіндердің ерекше сипаттарын анықтау
Жазылым
6.4.1 әртүрлі жалпы және оқу тақырыптары бойынша мәтін деңгейінде жұмыстарды қолдаумен жоспарлау, жазу, оқып шығу, түзету;
6.4.2 кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша шынайы, ойдан шығарылған оқиғалар, әрекетер немесе өзінің тәжірибесі туралы қолдаумен жазу;
6.4.3 кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша қолдаумен жеке сезім, көзқарас туралы жазу;
6.4.4 жеке ақпарат беру үшін қолдау арқылы ұзын сөйлемдерді абзацпен дәйектеп жазу;
6.4.7 таныс жалпы және кейбір оқу тақырыптары бойынша әртүрлі жазбаша жанрларға сәйкес мәтін деңгейіндегі форматты аздаған қолдаумен пайдалану;
6.4.8 кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптарында жиі қолданылатын сөздерді дұрыс жазу
Тілді қолдану
6.5.1 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша мекен және мезгілді сипаттайтын кейбір дерексіз зат есімдер мен күрделі есімді фразаларды қолдану;
6.5.2 trop/тро, très/, трэ сөздерін таныс жалпы және оқу тақырыптарында кеңінен қолдану;
6.5.3 зат есімнің алдында және одан кейін бір буынды және екі буынды дара сын есімдерді қолдану;
6.5.5 таныс жалпы және оқу тақырыптарында шақ формаларындағы сұрақтарды қолдану;
6.5.7 шектеулі таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша белгісіз және аяқталмаған іс-әрекетті білдіретін дара өткен шақ формаларын қолдану;
6.5.10 шектеулі таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша үздіксіз осы шақ және аяқталмаған өткен шақ формаларын кейбір өткен шақ формасын жасау үшін қолдану;
6.5.11 көптеген таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша устеулердің сан-алуан түрлерін, жай және салыстырмалы формаларын қолдану;
6.5.12 әртүрлі таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша заттарды және мезгілді сипаттау үшін предлогтарды қолдану, бағыт мағыналы à gauche/а гош, à droite/а друат, tout droit/ту друа предлогтарын қолдану
3-тоқсан
3. Тіл және мәдениет
3.1. Мерекелер. Ұлттық тағамдар
3.2 Тағам
Тыңдалым
6.1.1 тақырып бойынша жиі қолданылатын сөздерді және жекелеген фразаларды түсіну;
6.1.4 ұзақ әңгімелесу барысында жалпы және оқу тақырыптары бойынша негізгі ақпаратты шектеулі қолдаумен түсіну;
6.1.5 ұзақ әңгімелесу барысында жалпы және оқу тақырыптары бойынша айырықша ақпараттың едәуір бөлігін және детальдарын қолдаумен түсіну;
6.1.6 ұзақ әңгімелесу мәнмәтіннен жалпы және оқу тақырыптарының көбі бойынша мағынаны қолдаумен анықтау
Айтылым

6.3.4 читать самостоятельно некоторые короткие, простые тексты художественной литературы;
6.3.6 определять отношение или мнение автора в коротких текстах в рамках большинства общих и учебных тем;
6.3.7 определять характерные свойства слова, предложения и текста в рамках большинства написанных жанров
Письмо
6.4.1 планировать, писать, править и вычитывать работы с поддержкой на уровне текста на различные общие и учебные темы;
6.4.2 писать с поддержкой о реальных, вымышленных событиях, действиях или опыте из прошлого на некоторые знакомые общие и учебные темы;
6.4.3 писать с поддержкой о личных чувствах и мнениях на некоторые знакомые общие и учебные темы;
6.4.4 писать с поддержкой темы в абзаце для передачи личной информации;
6.4.7 использовать с некоторой поддержкой соответствующий формат на уровне текста для различных письменных жанров на знакомые общие и некоторые учебные темы;
6.4.8 писать правильно часто используемые слова на некоторые знакомые общие и учебные темы
Использование языка
6.5.1 использовать некоторые абстрактные существительные и сложные именные фразы, описывающие место и время, по знакомым общим и учебным темам;
6.5.2 использовать trop/тро, très/трэ, в расширенном спектре знакомых общих и учебных тем;
6.5.3 использовать простые односложные и двусложные прилагательные перед и после существительного;
6.5.5 использовать вопросы, которые включают в себя временные формы, по знакомым общим и учебным темам;
6.5.7 использовать простые совершенные формы, чтобы выразить неопределенное и незаконченное прошлое по знакомым общим и учебным темам;
6.5.10 использовать формы настоящего непрерывного времени и незаконченного прошлого форм для прерванного прошлого действия по ограниченному кругу знакомых общих и учебных тем;
6.5.11 использовать повышенное разнообразие наречий, простые и сравнительные формы на растущий диапазон знакомых общих и учебных тем;
6.5.12 использовать предлоги, чтобы описывать предметы и время, использовать предлоги направления движения à gauche/а гош, à droite/а друат, tout droit/ту друа использовать повышенное разнообразие предлогов на различные знакомые общие и учебные темы
3 четверть
3. Язык и культура
3.1 Праздники. Национальные блюда
3.2 Еда
Слушание
6.1.1 понимать отдельные фразы и наиболее употребительные слова по теме;
6.1.4 понимать с ограниченной поддержкой основные моменты в продолжительной беседе на общие и учебные темы;
6.1.5 понимать с поддержкой большую часть специфичной информации и деталей в продолжительной беседе на общие и учебные темы;
6.1.6 определить с поддержкой смысл из контекста продолжительной беседы на большинство общих и учебных тем
Говорение

6.5.17 тілек, кеңес беру үшін бұйрық райды қолдану
4-тоқсан
4. Салауатты өмір салты
4.1 Дене
4.2 Сыртқы келбет
Тыңдалым
6.1.1 тақырып бойынша жиі қолданылатын сөздерді және жекелеген фразаларды түсіну;
6.1.5 ұзақ әңгімелесу барысында жалпы және оқу тақырыптары бойынша айырықша ақпараттың едәуір бөлігін және детальдарын қолдаумен түсіну
Айтылым
6.2.2 жалпы тақырыптардың көбі бойынша ақпарат алу үшін қарапайым сұрақтар қою, қысқа әңгімені қолдау;
6.2.4 әртүрлі жалпы және оқу тақырыптары шеңберінде талдау элементтері бар жай сөйлемдерді қолданып, кейбір пікірлерге икемді жауап қайтару;
6.2.5 жалпы және оқу тақырыптарының көбінің шеңберінде ұзақ әңгімелесу барысында өзара қарым-қаныс жасап көру;
6.2.7 кейбір жалпы және оқу тақырыптары шеңберінде арнайы лексиканы және синтаксисті қолдану;
6.2.8 кейбір жалпы және оқу тақырыптарындағы ұзақтау әңгімелер мен оқиғалардың мазмұнын айту
Оқылым
6.3.2 кейбір жалпы және оқу тақырыптары шеңберіндегі шағын, қарапайым мәтіндердегі арнайы ақпаратты және бөліктеріндегі негізгі ойды өздігінен түсіну;
6.3.3 кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары шеңберіндегі мәтіндерде келтірілген дәлелдерді, сонымен қатар көлемді мәтіндерді егжей-тегжейлі түсіну;
6.3.7 көптеген жазылған жанрлар шеңберінде сөздердің, сөйлемдердің және мәтіндердің ерекше сипаттарын анықтау
Жазылым
6.4.2 кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша шынайы, ойдан шығарылған оқиғалар, әрекетер немесе өзінің тәжірибесі туралы қолдаумен жазу;
6.4.3 кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша қолдаумен жеке сезім, көзқарас туралы жазу;
6.4.4 жеке ақпарат беру үшін қолдау арқылы ұзын сөйлемдерді абзацпен дәйектеп жазу;
6.4.5 кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша қолдаумен мысалдар және негіздемелер келтіре отырып, дәлелдерді пайдалану;
6.4.7 таныс жалпы және кейбір оқу тақырыптары бойынша әртүрлі жазбаша жанрларға сәйкес мәтін деңгейіндегі форматты аздаған қолдаумен пайдалану;
6.4.8 кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптарында жиі қолданылатын сөздерді дұрыс жазу
Тілді қолдану
6.5.4 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша әртүрлі сілтеу мағынасындағы сөздерді қолдану. Зат есімдердің алдында артикльдер қолданылмайтын жайларды білу;
6.5.5 таныс жалпы және оқу тақырыптарында шақ формаларындағы сұрақтарды қолдану;
6.5.6 көптеген жалпы және оқу тақырыптарында негізгі жіктеу және сілтеу есімдіктерін қолдану;
6.5.10 шектеулі таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша үздіксіз осы шақ және аяқталмаған өткен шақ формаларын кейбір өткен шақ формасын жасау үшін қолдану;
6.5.11 көптеген таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша устеулердің сан-алуан түрлерін, жай және салыстырмалы формаларын қолдану;

6.5.17 использовать повелительное наклонение для выражения просьбы, пожелания, совета
4 четверть
4. Здоровый образ жизни
4.1 Тело
4.2 Внешность
Слушание
6.1.1 понимать отдельные фразы и наиболее употребительные слова по теме;
6.1.5 понимать с поддержкой большую часть специфичной информации и деталей в продолжительной беседе на общие и учебные темы
Говорение
6.2.2 задавать простые вопросы, чтобы получить информацию в рамках некоторых общих тем;
6.2.4 отвечать с некоторой гибкостью на уровне предложения с элементами рассуждения на некоторые комментарии в рамках различных общих и учебных тем;
6.2.5 пробовать взаимодействовать в более продолжительной беседе на большинство общих и учебных тем;
6.2.7 использовать специфичную лексику и синтаксис в рамках некоторых общих и учебных тем;
6.2.8 пересказывать некоторые более длинные истории и события на некоторые общие и учебные темы
Чтение
6.3.2 понимать независимо специфичную информацию и детали в коротких, простых текстах в рамках некоторых общих и учебных тем;
6.3.3 понимать детали аргумента в рамках некоторых знакомых общих и учебных тем, включая некоторые длинные тексты;
6.3.7 определять характерные свойства слова, предложения и текста в рамках большинства написанных жанров
Письмо
6.4.2 писать с поддержкой о реальных, вымышленных событиях, действиях или опыте из прошлого на некоторые знакомые общие и учебные темы;
6.4.3 писать с поддержкой о личных чувствах и мнениях на некоторые знакомые общие и учебные темы;
6.4.4 писать с поддержкой темы в абзаце для передачи личной информации;
6.4.5 использовать с поддержкой аргументы, подкрепляя примерами и обоснованием, на некоторые знакомые общие и учебные темы;
6.4.7 использовать с некоторой поддержкой соответствующий формат на уровне текста для различных письменных жанров на знакомые общие и некоторые учебные темы;
6.4.8 писать правильно часто используемые слова на некоторые знакомые общие и учебные темы
Использование языка
6.5.4 использовать различные указатели по знакомым общим и учебным темам. Знать случаи опущения артиклей перед именами существительными;
6.5.5 использовать вопросы, которые включают в себя временные формы, по знакомым общим и учебным темам;
6.5.6 использовать основные личные и демонстративные местоимения по многим знакомым общим и учебным темам;
6.5.10 использовать формы настоящего непрерывного времени и незаконченного прошлого форм для прерванного прошлого действия по ограниченному кругу знакомых общих и учебных тем;
6.5.11 использовать повышенное разнообразие наречий, простые и сравнительные формы на растущий диапазон знакомых общих и учебных тем;

7.4.6 таныс жалпы тақырыптар бойынша базалық байланыстыру сөздерінің көмегі арқылы сөйлемдерді абзацқа қисынды біріктіру;
7.4.8 әртүрлі таныс жалпы және оқу тақырыптарында жиі қолданылатын сөздерді дұрыс жазу;
7.4.9 әртүрлі кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша орташа сауатты мәтін деңгейіндегі жазба жұмыстарға тыныс белгілерін дұрыс қолдану
Тілді қолдану
7.5.1 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша кейбір дерексіз зат есімдер мен күрделі есімді фразаларды қолдану;
7.5.3 шектеулі таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша сын есімнің алуан түрлілігін, қалыпты және ерекше өзгеретін сын есімдерді, сын есімнің салыстырмалы және күшейтпелі шырайларын қолдану;
7.5.4 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша әртүрлі сілтеу мағынасындағы сөздерді қолдану. Артикльдердің жалқы есімдердің алдында қолданылу ерекшеліктерін білу;
7.5.7 шектеулі таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша күрделі өткен шақты көрсету үшін белгісіз және аяқталмаған іс-әрекетті білдіретін дара өткен шақ формаларының алуан түрлілігін қолдану;
7.5.9 бірқатар таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша көптеген осы, өткен шақ және соңғы аяқталған іс-әрекет мағынасын білдіретін формаларды сәйкесінше қолдану;
7.5.11 бірқатар таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша дұрыс және бұрыс үстеулердің шырай құрылымдарын қолдану;
7.5.12 әртүрлі таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша сөйлемдерде зат есімнің және сын есімнің алдыңда предлогтарды қолдану;
7.5.13 таныс және оқу тақырыптарында әртүрлі жалғаулықтарды қолдану
2-тоқсан
2. Мәдени мұра
2.1 Тарихи көрнекі жерлер
2.2 Киноға, театрға, концертке шақыру
Тыңдалым
7.1.1 аздаған қолдаумен шектеулі жалпы және оқу тақырыптарындағы ұзақ әңгіменің негізгі мазмұнын түсіну;
7.1.3 ұзақ әңгімелесу барысында аздаған қолдаумен шектеулі жалпы және оқу тақырыптары бойынша дәлелдердің көп бөлігін түсіну;
7.1.5 ұзақ әңгімелесу барысында жалпы және оқу тақырыптарының көбі бойынша
сөйлеушінің/сөйлеушілердің пікірін қолдаумен анықтау;
7.1.6 ұзақ әңгімелесу мәнмәтіннен кейбір жалпы және оқу тақырыптары бойынша мағынаны аздаған қолдаумен анықтау;
7.1.7 кейбір ауызша жанрлардың сөздері, сөйлемдері мен мәтіндері деңгейінде олардың ерекше жақтарын анықтай бастау;
7.1.8 қолдаумен жалпы және оқу тақырыптары бойынша әңгімелерді түсіну
Айтылым
7.2.2 кейбір жалпы және оқу тақырыптары бойынша ақпарат алу үшін күрделі сұрақтар қою;
7.2.3 жалпы және оқу тақырыптарының көбі бойынша талдау деңгейінде өз пікірін айту;
7.2.5 оқу міндеттерін орындау мақсатында сыныптастармен қызметтестік орнату, талқылау, жоспарлау, келісімге келу және басымдылықтарды белгілеу үшін өзара қарым-қатынас жасап көру;

7.4.6 объединять предложения логически в абзац, используя базовые слова связки, на знакомые общие темы;
7.4.8 писать правильно часто используемые слова на различные знакомые общие и учебные темы;
7.4.9 использовать знаки препинания в письменных работах с умеренной грамотностью на уровне текста на различные знакомые общие и учебные темы
Использование языка
7.5.1 использовать абстрактные существительные и сложные фразы по знакомым общим и учебным темам;
7.5.3 использовать большое разнообразие прилагательных, правильных и неправильных прилагательных в сравнительной и превосходной степенях по ограниченному спектру знакомых общих и учебных тем;
7.5.4 использовать различные указатели, в том числе по знакомым общим и учебным темам. Знать особенности употребления артиклей перед именами собственными;
7.5.7 использовать разнообразие простых совершенных форм для выражения сложного прошедшего времени, неопределенного и незаконченного прошлого по знакомым общим и учебным темам;
7.5.9 использовать надлежащим образом увеличенное разнообразие настоящих и прошлых простых форм и последних совершенных простых форм по целому ряду знакомых общих и учебных тем;
7.5.11 использовать структуры наречия сравнительной степени с правильными и неправильными наречиями по ряду знакомых общих и учебных тем;
7.5.12 использовать предлоги перед существительными и прилагательными в предложениях на различные знакомые и общие учебные темы;
7.5.13 использовать разные союзы на знакомые общие и учебные темы
2 четверть
2. Культурное наследие
2.1 Исторические достопримечательности
2.2 Приглашение в кино, театр, на концерт
Слушание
7.1.1 понимать с небольшой поддержкой основные моменты в продолжительной беседе на ограниченное количество общих и учебных тем;
7.1.3 понимать с некоторой поддержкой большую часть деталей аргумента в расширенном разговоре на ограниченный круг общих и учебных тем;
7.1.5 определить с поддержкой мнение говорящего (-их) в продолжительной беседе на большинство общих и учебных тем;
7.1.6 определить с незначительной поддержкой смысл из контекста продолжительной беседы на некоторые общие и учебные темы;
7.1.7 начать определять характерные черты на уровне слова, предложения и текста некоторых устных жанров;
7.1.8 понимать с поддержкой рассказы на общие и учебные темы
Говорение
7.2.2 задавать сложные вопросы, чтобы получить информацию в рамках некоторых общих и учебных тем;
7.2.3 высказывать мнение на уровне рассуждения в рамках большинства общих и учебных тем;
7.2.5 пробовать взаимодействовать с одноклассниками для сотрудничества, обсуждения, согласования, планирования и расставления приоритетов с целью выполнения учебных задач;

8.5.6 сөйлеуде барысында qui/ки, que/кө, dont/доң, où/у дара қатыстық есімдіктерін пайдалану;
8.5.7 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша Le Passé composé/Лө пасэ композэ, L’Imparfait/лэңпарфэ, Le Plus-que-parfait/Лө плюс кө парфэ өткен шақ формаларын қолдану;
8.5.9 бірқатар таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша төл және төлеу сөзде көптеген осы, өткен шақ және соңғы аяқталған іс-әрекет мағынасын білдіретін сөз формаларын дұрыс қолдану;
8.5.12 бірқатар таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша өзінен кейін белгілі предлогтардың қолданылуын талап ететін етістіктерді пайдалану;
8.5.14 жеке және таныс тақырыптар бойынша іс-әрекеттер туралы осы және өткен шақ түрлерінде айту үшін болымсыз мағына беретін plus/плю, jamais/жамэ, rien/рьэң, personne/пэрсон демеуліктерін, сонымен қатар ne…que/нө... кө шектеу орамын қолдану
2-тоқсан
2. Мәдени мұра
2.1 Әдебиет және кітапты таңдау
2.2 Кітапхана. Медиатека
Тыңдалым
8.1.1 жалпы және оқу тақырыптарындағы ұзақ әңгіменің негізгі мазмұнын қолдаусыз дерлік түсіну;
8.1.2 ұзақ әңгімелесу барысында аздаған қолдаумен немесе қолдаусыз ауқымды шеңбердегі жалпы және оқу тақырыптары бойынша ақпаратты егжей-тегжейлі түсіну;
8.1.3 ұзақ әңгімелесу барысында аздаған қолдаумен кең ауқымдағы жалпы және оқу тақырыптары бойынша қолдаусыз дерлік дәлелдердің көп бөлігін егжей-тегжейлі түсіну;
8.1.7 кейбір ауызша жанрлардың сөздері, сөйлемдері мен мәтіндері деңгейінде олардың ерекше жақтарын анықтау;
8.1.8 қолдаумен жалпы және оқу тақырыптары бойынша көлемді әңгімелерді түсіну
Айтылым
8.2.3 кез келген жалпы және оқу тақырыптары аясында талдау деңгейінде өз пікірін айту;
8.2.5 оқу міндеттерін орындау мақсатында сыныптастармен қызметтестік орнату, талқылау, жоспарлау, келісімге келу және басымдылықтарды белгілеу үшін өзара қарым-қатынас жасау;
8.2.6 жұппен, топпен және сыныппен жұмыс істеу барысында басқалардың айтқаны жайында өз пікірін сөйлем немесе талдау деңгейінде біршама икемділікпен білдіру;
8.2.7 жалпы тақырыптардың көбінің және кейбір оқу тақырыптары шеңберінде арнайы лексиканы және синтаксисті қолдану;
8.2.8 жалпы және оқу тақырыптарының көбі бойынша кейбір ұзақтау әңгімелер мен оқиғалардың мазмұнын айту
Оқылым
8.3.1 жалпы және оқу тақырыптарындағы әртүрлі бейтаныс мәтіндердегі, сонымен қатар көлемді мәтіндердегі негізгі ойды түсіну;
8.3.2 әртүрлі таныс жалпы және оқу тақырыптары шеңберіндегі мәтіндердің көбіндегі, сонымен қатар көлемді мәтіндердегі арнайы ақпаратты және бөліктеріндегі негізгі ойды түсіну;
8.3.3 таныс жалпы және оқу тақырыптары шеңберіндегі мәтіндерде келтірілген дәлелдерді, сонымен қатар көлемді мәтіндерді егжей-тегжейлі түсіну;

8.5.6 использовать в речи простые относительные местоимения qui/ки, que/кҰ, dont/донг, où/у
8.5.7 использовать прошедшие времена Le Passé composé/ЛҰ пасэ композэ, L’Imparfait/лэнгпарфэ, Le Plus-que-parfait/ЛҰ плюс кҰ парфэ по знакомым общим и учебным темам;
8.5.9 использовать надлежащим образом увеличенное разнообразие настоящих и прошлых простых форм и последних совершенных простых форм в прямой и косвенной речи по ряду общих и знакомых учебных тем;
8.5.12 использовать предлоги после глаголов, требующих употребление определенных предлогов по ряду знакомых общих и учебных тем;
8.5.14 использовать отрицательные частицы plus/плю, jamais/жамэ, rien/рьэнг, personne/пэрсон, а также ограничительный оборот ne…que/нҰ... кҰ для описания простых настоящих и прошлых действий на личные и знакомые темы
2 четверть
2. Культурное наследие
2.1 Литература и выбор книги
2.2 Библиотека. Медиатека
Слушание
8.1.1 понимать практически без поддержки основные моменты в продолжительной беседе на общие и учебные темы;
8.1.2 понимать при малой поддержке либо без поддержки наиболее конкретную информацию в расширенном разговоре по широкому кругу общих и учебных тем;
8.1.3 понимать практически без поддержки большинство деталей аргументов в продолжительной беседе по широкому кругу общих и учебных тем;
8.1.7 определять характерные черты на уровне слова, предложения и текста некоторых устных жанров;
8.1.8 понимать большие рассказы на общие и учебные темы
Говорение
8.2.3 высказывать мнение на уровне рассуждения на любые общие и учебные темы;
8.2.5 взаимодействовать с одноклассниками для сотрудничества, обсуждения, согласования, планирования, и расставления приоритетов с целью выполнения учебных задач;
8.2.6 комментировать с некоторой гибкостью то, что сказали другие на уровне предложения или рассуждения во время парной, групповой работы и работы всем классом;
8.2.7 использовать специфичную лексику и синтаксис в рамках большинства общих и некоторых учебных тем;
8.2.8 пересказывать некоторые более длинные истории и события на большинство общих и учебных тем
Чтение
8.3.1 понимать основные моменты в текстах незнакомых различных общих и учебных тем, включая некоторые длинные тексты;
8.3.2 понимать специфичную информацию и детали в текстах в рамках различных знакомых общих и учебных тем, включая некоторые длинные тексты;
8.3.3 понимать детали аргумента в рамках знакомых общих и учебных тем, включая некоторые длинные тексты;

8.4.3 әртүрлі таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша орташа грамматикалық сауаттылықпен жазу;
8.4.4 жалпы және оқу тақырыптары бойынша жазбаша жанрларға сәйкес стиль және регистрді
пайдалану;
8.4.5 таныс жалпы әне оқу тақырыптары бойынша мысалдар және негіздемелер келтіре отырып, дәлелдерді пайдалану;
8.4.6 таныс жалпы тақырыптар бойынша базалық байланыстыру сөздерінің көмегі арқылы өздігінен сөйлемдерді абзацқа қисынды біріктіру;
8.4.7 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша жазбаша жанрларға сәйкес мәтін деңгейіндегі форматты минималды қолдаумен пайдалану;
8.4.8 таныс жалпы және оқу тақырыптарында жиі қолданылатын сөздерді дұрыс жазу;
8.4.9 кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша орташа сауатты мәтін деңгейіндегі жазба жұмыстарға тыныс белгілерін дұрыс қолдану
Тілді қолдану
8.5.1 таныс жалпы және оқу тақырыптары, сонымен қатар таныс емес тақырыптар бойынша кейбір күрделі дерексіз зат есімдер мен күрделі есімді топтарды қолдану;
8.5.2 таныс жалпы және оқу тақырыптарында саналатын және саналмайтын зат есімдермен әртүрлі есептік сан есімдерді қолдану;
8.5.3 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша әртүрлі дара және күрделі сын есімдерді есімшенің орнына қолдану, мысалы, деңгейді көрсету үшін plus moins/муэң, assez/асэ … que/кө … салыстырмалы құрылымын пайдалану;
8.5.4 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша дерексіз және деректі зат есімдермен, болымсыз конструкцияларда қолданылатын артикльдерді, сандық мағына білдіретін сөздерден кейін, сын есім+зат есім тобының алдында, географиялық атаулардың алдында қолданылатын артикльдердің түрлі формаларын пайдалану;
8.5.6 сөйлеуде барысында qui/ки, que/кө, dont/доң, où/у дара қатыстық есімдіктерін пайдалану;
8.5.8 Futur Simple/Фютюр сэңплө (келер шақ) туралы білімді жүйелеу, таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша келер шақ формаларын қолдану;
8.5.14 жеке және таныс тақырыптар бойынша іс-әрекеттер туралы осы және өткен шақ түрлерінде айту үшін болымсыз мағына беретін plus/плю, jamais/жамэ, rien/рьэң, personne/пэрсон демеуліктерін, сонымен қатар ne…que/нө... кө шектеу орамын қолдану;
8.5.16 сөйлеуде осы кезде және болашақта шарттың нақты және нақты емес екендігін білдіру үшін жай сөйлемде және пысықтауыштық мағынада байланысқан бағыныңқылы сабақтас құрмалас сөйлемде ұсыныс, болжамдар жасау, тілек, әдепті өтініш білдіру мақсатында шартты райды қолдану
4-тоқсан
4. Адам және оның мүмкіндіктері
4.1 Прогресс және адам өмірі
4.2 Менің жеке жетістіктерім
Тыңдалым
8.1.1 жалпы және оқу тақырыптарындағы ұзақ әңгіменің негізгі мазмұнын қолдаусыз дерлік түсіну;

8.4.3 писать с умеренной грамматической грамотностью на различные знакомые общие и учебные темы;
8.4.4 использовать с поддержкой соответствующий стиль и регистр в письменных жанрах на общие и учебные темы;
8.4.5 использовать с поддержкой аргументы, подкрепляя примерами и обоснованием, на знакомые общие и учебные темы;
8.4.6 объединять самостоятельно предложения логически в абзац, используя базовые слова связки, на знакомые общие темы;
8.4.7 использовать с минимальной поддержкой соответствующий формат на уровне текста для письменных жанров на знакомые общие и учебные темы;
8.4.8 писать правильно часто используемые слова на знакомые общие и учебные темы;
8.4.9 использовать знаки препинания в письменных работах на среднем уровне грамотности в тексте на знакомые общие и учебные темы
Использование языка
8.5.1 использовать некоторые абстрактные составные существительные и сложные именные группы по знакомым общим и учебным темам, а также незнакомым темам;
8.5.2 использовать различные количественные числительные для исчисляемых и неисчисляемых существительных по знакомым общим и учебным темам;
8.5.3 использовать различные сложные прилагательные и обычные прилагательные в качестве причастий и сравнительные структуры, например, plus (moins/муэнг, assez/асэ … que/кҰ… для указания уровня по знакомым общим и учебным темам;
8.5.4 использовать различные формы артиклей по знакомым общим и учебным темам, в том числе с абстрактными и вещественными существительными, в отрицательных конструкциях, после слов, выражающих количество, перед группой прилагательное+ существительное, перед географическими названиями;
8.5.6 использовать в речи простые относительные местоимения qui/ки, que/кҰ, dont/донг, où/у;
8.5.8 систематизировать знания о Futur Simple/Фютюр сэнгплҰ (будущее время), использовать формы будущего времени по знакомым общим и учебным темам;
8.5.14 использовать отрицательные частицы plus/плю, jamais/жамэ, rien/рьэнг, personne/пэрсон, а также ограничительный оборот ne…que/нҰ... кҰ для описания простых настоящих и прошлых действий на личные и знакомые темы;
8.5.16 использовать условное наклонение в речи в простом предложении для выражения пожелания, предположения, предложения, вежливой просьбы и в сложноподчиненном предложении с обстоятельственным придаточным условия для выражения реального и нереального условия в настоящем и будущем
4 четверть
4. Человек и его возможности
4.1 Прогресс и жизнь человека
4.2 Мои личные достижения
Слушание
8.1.1 понимать практически без поддержки основные моменты в продолжительной беседе на общие и учебные темы;

9.4.3 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша орташа грамматикалық сауаттылықпен жазу;
9.4.4 жалпы және оқу тақырыптары бойынша әртүрлі жазбаша жанрларға сәйкес стиль және регистрді минималды қолдаумен пайдалану;
9.4.6 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша әртүрлі байланыстыру сөздерінің көмегі арқылы байланысқан мәтіндер жазу;
9.4.8 шектеусіз таныс жалпы және оқу тақырыптарында жиі қолданылатын сөздерді дұрыс жазу;
9.4.9 кейбір таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша мәтін деңгейіндегі жазба жұмыстарға тыныс белгілерін сауатты қолдану
Тілді қолдану
9.5.1 таныс жалпы және оқу тақырыптары, сонымен қатар таныс емес тақырыптар бойынша әртүрлі күрделі дерексіз зат есімдер мен күрделі есімді топтарды қолдану;
9.5.2 таныс жалпы және оқу тақырыптарында саналатын және саналмайтын зат есімдермен және есімді топтармен әртүрлі есептік сан есімдерді қолдану;
9.5.3 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша есімшенің орнына деңгейді көрсету үшін қолдануға болатын әртүрлі дара және күрделі сын есімдерді, салыстырмалы құрылымдарды және күшейткіш сын есімдерді пайдалану;
9.5.4 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша дерексіз және деректі зат есімдермен, болымсыз конструкцияларда қолданылатын артикльдерді, сандық мағына білдіретін сөздерден кейін қолданылатын артикльдердің түрлі формаларын пайдалану;
9.5.5 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша әртүрлі типтегі сұрақтарды қолдану;
9.5.6 lui/сөлүи, celle/сэль, ceux сө/le mien/лө мьэң, la mienne/лө мьэң, les miens/ле мьэң, les miennes/ле мьен сілтеу және тәуелдік есімдіктерін қолдану;
9.5.7 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша Concordance des temps/Коңкордаңс дэ таң осы және өткен шақты білдіру үшін шақтарды қиыстыру дағдыларын қолдану;
9.5.8 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша мәтіндерді оқу және тыңдау барысында ашық райы формасындағы le present/лө прэзаң, le passé composé/лө пасэ коңпозэ, le futur immediate/дө фютюр имэдиа, l'imparfait/лэңпарфэ, le plus-que-parfait/лө плюс кө парфэ, le futur dans/лө фютюр даң ,le passé/лө пасэ етістіктерін тану;
9.5.9 бірқатар таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша осы және өткен шақтың активті және пассивті саналуан түрлерінің
формаларын төл және төлеу сөзде дұрыс қолдану;
9.5.10 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша үздіксіз осы және өткен шақ шақ формаларын, оның ішінде пассивті формалардың кең өрісін қолдану;
9.5.11 бірқатар таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша хабарлама жасау, сұрақ қою және команда беру үшін сөйлеу формаларының көптеген түрлерін қолдану;
9.5.12 бірқатар таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша предлогпен қатыстық есімдіктерді қолдану;

9.4.3 писать с умеренной грамматической грамотностью на знакомые общие и учебные темы;
9.4.4 использовать с минимальной поддержкой соответствующий стиль и регистр в разнообразных письменных жанрах на общие и учебные темы;
9.4.6 писать связные тексты на общие знакомые и учебные темы, используя различные слова связки;
9.4.8 писать правильно часто используемые слова на неограниченные знакомые общие и учебные темы;
9.4.9 использовать знаки препинания в письменных работах на уровне текста грамотно на знакомые общие и учебные темы
Использование языка
9.5.1 использовать разные абстрактные составные существительные и сложные именные группы по знакомым общим и учебным темам, а также незнакомым темам;
9.5.2 использовать количественные числительные для исчисляемых и неисчисляемых существительных и именных групп по знакомым общим и учебным темам;
9.5.3 использовать различные сложные прилагательные и обычные прилагательные в качестве причастий, сравнительные структуры, при помощи которых можно указать уровень, и усилительные прилагательные по знакомым общим и учебным темам;
9.5.4 использовать различные формы артиклей по знакомым общим и учебным темам, в том числе с абстрактными и вещественными существительными, в отрицательных конструкциях, после слов, выражающих количество;
9.5.5 использовать разные типы вопросов по знакомым общим и учебным темам;
9.5.6 использовать указательные и притяжа-тельные местоимения lui/сҰлуи, celle/сэль, ceux/сҰ, le mien/лҰ мьэнг, la mienne/лҰ мьэн, les miens/ле мьэнг, les miennes/ле мьен;
9.5.7 использовать навыки согласования времен (Concordance des temps/Конгкордангс дэ танг) в плане настоящего и прошедшего по знакомым общим и учебным темам;
9.5.8 узнавать в тексте и на слух известные глаголы изъявительного наклонения в le present/лҰ прэзан, le passé composé/лҰ пасэ конгпозэ, le futur immediate/дҰ фютюр имэдиа, l'imparfait/лэнгпарфэ, le plus-que-parfait/лҰ плюс кҰ парфэ, le futur dans/лҰ фютюр данг, le passé/лҰ пасэ по знакомым общим и учебным темам;
9.5.9 использовать надлежащим образом повышенное разнообразие активных и пассивных простых настоящих и прошлых форм в прямой и косвенной речи по ряду знакомых общих и учебных тем;
9.5.10 использовать формы настоящего непрерывного времени и прошлых непрерывных форм, в том числе непрерывное растущее разнообразие пассивных форм, по ряду знакомых общих и учебных тем;
9.5.11 использовать повышенное разнообразие представленных речевых форм для заявлений, вопросов и команд по ряду знакомых общих и учебных тем;
9.5.12 использовать относительные местоимения с предлогом по ряду знакомых общих и учебных тем;

9.5.13 бағыныңқы сөйлем басыңқымен толықтауыштық, анықтауыштық қатынаста болатын кеңінен қолданылатын сабақтас құрмалас сөйлемдерді пайдалану, олардың көмегімен іс-әрекеттің мезгіл, себеп, мекенін білдіре білу;
9.5.14 қарапайым таныс әрекеттерді сипаттау үшін ne …pas (нө...па) болымсыз демеулік түрін қолдану;
9.5.15 сезімді білдіретін етістіктер мен сөйлемдерден кейін осы шақтағы шартты райды қолдану;
9.5.16 сөйлеуде осы кезде және болашақта шарттың нақты және нақты емес екендігін білдіру үшін жай сөйлемде және пысықтауыштық мағынада байланысқан бағыныңқылы сабақтас құрмалас сөйлемде ұсыныс, болжамдар жасау, тілек, әдепті өтініш білдіру мақсатында шартты райды қолдану;
9.5.17 төл сөз бен төлеу сөздің айырмашылығын білу, l’Impératif райының көмегімен талап етуді білдіру
2-тоқсан
2. Кәсіпқойлық - уақыт талабы
2.1 Қазақстандағы және Франциядағы білім беру
2.2 Мамандық таңдау
Тыңдалым
9.1.2 ұзақ әңгімелесу барысында жалпы және оқу тақырыптарының ауқымды шеңберіндегі ақпаратты қолдаусыз егжей-тегжейлі түсіну;
9.1.3 ұзақ әңгімелесу барысында аздаған қолдаумен кең ауқымдағы жалпы және оқу тақырыптары бойынша қолдаусыз дәлелдердің көп бөлігін егжей-тегжейлі түсіну;
9.1.4 ұзақ әңгімелесу барысында кейбір жалпы және оқу тақырыптары бойынша тұжырымдалған мағынадағы ақпараттың көп бөлігін қолдаусыз түсіну;
9.1.5 ұзақ әңгімелесу барысында жалпы және оқу тақырыптары бойынша сөйлеушінің/сөйлеушілердің пікірін анықтау;
9.1.6 түрлі жалпы және оқу тақырыптары бойынша ұзақ әңгімелесу мәнмәтіннен мағынаны анықтау;
9.1.7 көптеген ауызша жанрлардың сөздері, сөйлемдері мен мәтіндері деңгейінде олардың ерекше жақтарын анықтау;
9.1.8 кейбір жалпы және оқу тақырыптары бойынша ұзақ әңгімелесу барысында келтірілген дәлелдердің сәйкессіздігін анықтай бастау
Айтылым
9.2.2 жалпы және оқу тақырыптары бойынша ақпарат алу үшін күрделі сұрақтар қою;
9.2.3 жалпы және оқу тақырыптары бойынша өз көзқарасын негіздеу және түсіндіру;
9.2.4 жалпы және оқу тақырыптары шеңберінде белгіленген дәрежедегі икемділікпен талдау деңгейінде пікірлерге жауап беру;
9.2.5 оқу міндеттерін орындау мақсатында сыныптастармен қызметтестік орнату, талқылау, жоспарлау, келісімге келу және басымдылықтарды белгілеу үшін өзара қарым-қатынас жасау;
9.2.6 жұппен, топпен және сыныппен жұмыс істеу барысында басқалардың айтқаны жайында өз пікірін сөйлем немесе талдау деңгейінде белгіленген икемділікпен білдіру;
9.2.7 шектеусіз жалпы және оқу тақырыптары шеңберінде арнайы лексиканы және синтаксисті қолдану;

9.5.13 использовать распространенные типы сложноподчиненных предложений с придаточными дополнительными, определительными и обстоятельственными, выражать с их помощью отношения времени, причины, а также говорить о месте действия;
9.5.14 использовать распространенные типы сложноподчиненных предложений с придаточными дополнительными, определительными и обстоятельственными, выражать с их помощью отношения времени, причины, а также говорить о месте действия;
9.5.15 использовать сослагательное наклонение в настоящем времени после глаголов и выражений, обозначающих чувства;
9.5.16 использовать условное наклонение в речи в простом предложении для выражения пожелания, предположения, предложения, вежливой просьбы и в сложноподчиненном предложении с обстоятельственным придаточным условия для выражения реального и нереального условия в настоящем и будущем;
9.5.17 уметь отличать прямую речь от косвенной. Выражать побуждение при помощи наклонения l’Impératif/лэнгператиф
2 четверть
2. Профессионализм – требование времени
2.1 Образование в Казахстане и во Франции
2.2 Выбор профессии
Слушание
9.1.2 понимать без поддержки наиболее конкретную информацию в расширенном разговоре по широкому кругу общих и учебных тем;
9.1.3 понимать без поддержки большинство деталей аргументов в продолжительной беседе по широкому кругу общих и учебных тем;
9.1.4 понимать без поддержки большую часть подразумеваемого смысла в продолжительной беседе на общие и учебные темы;
9.1.5 определить мнение говорящего (-их) в продолжительной беседе на общие и учебные темы;
9.1.6 определить смысл из контекста продолжительной беседы на разные общие и учебные темы;
9.1.7 определять характерные черты на уровне слова, предложения и текста большинства устных жанров;
9.1.8 начать определять несоответствия в приводимых аргументах в продолжительной беседе на некоторые общие и учебные темы
Говорение
9.2.2 задавать сложные вопросы, чтобы получить информацию в рамках общих и учебных тем;
9.2.3 объяснять и обосновывать свою точку зрения на общие и учебные темы;
9.2.4 отвечать с определенной степенью гибкости на уровне рассуждения на комментарии в рамках общих и учебных тем;
9.2.5 взаимодействовать с одноклассниками для сотрудничества, обсуждения, согласования, планированияи расставления приоритетов с целью выполнения учебных задач;
9.2.6 комментировать с определенной степенью гибкости то, что сказали другие на уровне предложения или рассуждения во время парной, групповой работы и работы всем классом;
9.2.7 использовать специфичную лексику и синтаксис в рамках неограниченных общих и учебных тем;

9.5.1 таныс жалпы және оқу тақырыптары, сонымен қатар таныс емес тақырыптар бойынша әртүрлі күрделі дерексіз зат есімдер мен күрделі есімді топтарды қолдану;
9.5.2 таныс жалпы және оқу тақырыптарында саналатын және саналмайтын зат есімдермен және есімді топтармен әртүрлі есептік сан есімдерді қолдану;
9.5.3 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша есімшенің орнына деңгейді көрсету үшін қолдануға болатын әртүрлі дара және күрделі сын есімдерді, салыстырмалы құрылымдарды және күшейткіш сын есімдерді пайдалану;
9.5.8 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша мәтіндерді оқу және тыңдау барысында ашық райы формасындағы le present/лө прэзаң, le passé composé/лө пасэ коңпозэ, le futur immediate/дө фютюр имэдиа, l'imparfait/лэңпарфэ, le plus-que-parfait/лө плюс кө парфэ, le futur dans/лө фютюр даң ,le passé/лө пасэ етістіктерін тану;
9.5.10 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша үздіксіз осы және өткен шақ шақ формаларын, оның ішінде пассивті формалардың кең өрісін қолдану;
9.5.12 бірқатар таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша предлогпен қатыстық есімдіктерді қолдану;
9.5.13 бағыныңқы сөйлем басыңқымен толықтауыштық, анықтауыштық қатынаста болатын кеңінен қолданылатын сабақтас құрмалас сөйлемдерді пайдалану, олардың көмегімен іс-әрекеттің мезгіл, себеп, мекенін білдіре білу;
9.5.14 қарапайым таныс әрекеттерді сипаттау үшін ne …pas (нө...па) болымсыз демеулік түрін қолдану;
9.5.17 төл сөз бен төлеу сөздің айырмашылығын білу, l’Impératif райының көмегімен талап етуді білдіру
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 26 шілдедегі
№ 334 бұйрығына
9-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
34-қосымша
Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған "Информатика" пәнінен жаңартылған мазмұн бойынша үлгілік оқу бағдарламасы
1- тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Білім берудің барлық деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 604 бұйрығымен бекітілген негізгі орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17669 тіркелген).
2. "Информатика" оқу пәнін оқыту мақсаты білім алушыларды заманауи ақпараттық технологияларды тиімді пайдалану үшін базалық білім, білік және дағдылармен қамтамасыз ету болып табылады.

9.5.1 использовать разные абстрактные составные существительные и сложные именные группы по знакомым общим и учебным темам, а также незнакомым темам;
9.5.2 использовать количественные числительные для исчисляемых и неисчисляемых существительных и именных групп по знакомым общим и учебным темам;
9.5.3 использовать различные сложные прилагательные и обычные прилагательные в качестве причастий, сравнительные структуры, при помощи которых можно указать уровень, и усилительные прилагательные по знакомым общим и учебным темам;
9.5.8 узнавать в тексте и на слух известные глаголы изъявительного наклонения в le present/лҰ прэзан, le passé composé/лҰ пасэ конгпозэ, le futur immediate/дҰ фютюр имэдиа, l'imparfait/лэнгпарфэ, le plus-que-parfait/лҰ плюс кҰ парфэ, le futur dans/лҰ фютюр данг, le passé/лҰ пасэ по знакомым общим и учебным темам;
9.5.10 использовать формы настоящего непрерывного времени и прошлых непрерывных форм, в том числе непрерывное растущее разнообразие пассивных форм, по ряду знакомых общих и учебных тем;
9.5.12 использовать относительные местоимения с предлогом по ряду знакомых общих и учебных тем;
9.5.13 использовать распространенные типы сложноподчиненных предложений с придаточными дополнительными, определительными и обстоятельственными, выражать с их помощью отношения времени, причины, а также говорить о месте действия;
9.5.14 использовать распространенные типы сложноподчиненных предложений с придаточными дополнительными, определительными и обстоятельственными, выражать с их помощью отношения времени, причины, а также говорить о месте действия;
9.5.17 уметь отличать прямую речь от косвенной. Выражать побуждение при помощи наклонения l’Impératif/лэнгператиф
Приложение 9
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 26 июля 2019 года № 334
Приложение 200
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по учебному предмету "Информатика" для 5-9 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом основного среднего образования, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31октября 2018 года № 604 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования всех уровней образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под №17669).
2. Целью изучения учебного предмета "Информатика" в 5-9 классах является обеспечение обучающихся базовыми знаниями, умениями и навыками в области компьютерных систем, информационных процессов, компьютерного мышления для эффективного использования современных информационных технологий на практике.

3. Негізгі міндеттер:
1) білім алушыларда ақпараттық процестердің қоғамдағы түсінігін, ақпараттық технологияларды адам іс-әрекетінің әр түрлі салаларында пайдаланудың техникалық мүмкіндіктері мен перспективаларын түсінуді қалыптастыру;
2) ақпараттық технологияларды күнделікті өмірде, оқуда және келешек еңбек іс-әрекетінде тиімді пайдалану біліктерін дамыту;
3) білім алушыларды жүйелерді талдау, шешімдерді әзірлеу, программалық қосымшаларды жасау, өздерінің өнімдерін бағалау үшін компьютермен жұмыс істеудің базалық қағидаларды түсінуін қамтамасыз ету;
4) талдау, абстракциялау, модельдеу және программалау арқылы түрлі тапсырмалар шеше білуді дамыту;
5) білім алушылардың бойынша жалпылау және ұқсастық, есепті құрамдас бөліктерге бөлу және жалпы заңдылықтарды айқындау, қойылған міндеттерді шешудің тиімді және ұтымды тәсілдерін іздеу қабілеттілігін қамтитын логикалық, алгоритмдік, сондай-ақ есептеу ойлауын дамыту;
6) білім алушылардың бойында ақпараттық мәдениетті қалыптастыру – жалпы қабылданған қағидаларды сақтау, жеке адамның және бүкіл қазақстандық қоғам мүдделерін ескеру;
7) білім алушылардың академиялық тілді меңгеруіне және пән бойынша ұғымдық аппаратты байытуына ықпал ету.
2-тарау. "Информатика" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
4. "Информатика" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 5-сыныпта – аптасына 1 сағатты, оқу жылында 34 сағатты;
2) 6-сыныпта – аптасына 1 сағатты, оқу жылында 34 сағатты;
3) 7-сыныпта – аптасына 1 сағатты, оқу жылында 34 сағатты;
4) 8-сыныпта – аптасына 1 сағатты, оқу жылында 34 сағатты;
5) 9-сыныпта – аптасына 1 сағатты, оқу жылында 34 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына тәуелді (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген)
5. Оқу пәнінің мазмұны оқыту бөлімдері бойынша ұйымдастырылған. Бөлімдер сыныптар бойынша күтілетін нәтижелер түрінде оқыту мақсаттары көрсетілетін бөлімшелерге бөлінген: дағды немесе білік, білім немесе түсінік.
6. "Информатика" пәні бойынша бағдарламаның мазмұны 4 бөлімді қамтиды:
1) компьютерлік жүйелер;
2) ақпараттық процестер;
3) компьютерлік ойлау;
4) денсаулық және қауіпсіздік.
7. "Компьютерлік жүйелер" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) компьютердің құрылғылары;
2) бағдарламалық қамтамасыз ету;

3. Задачи программы:
1) формирование у обучающихся понимания роли информационных процессов в обществе, технических возможностей и перспектив использования информационных технологий в различных сферах человеческой деятельности;
2) развитие умений эффективно использовать информационные технологии в повседневной жизни, в учебе и дальнейшей трудовой деятельности;
3) усвоение обучающимися базовых принципов работы компьютеров для анализа системы, разработки решения, формирования программного приложения и оценки своей продукции;
4) развитие умения решать разнообразные задачи посредством анализа, абстракций, моделирования и программирования;
5) развитие у обучающихся логического, алгоритмического, а также вычислительного мышления, включающего способность к обобщению и аналогии, разложению задачи на составные части и выделению общих закономерностей, нахождению эффективных и рациональных способов решения поставленных задач;
6) формирование у обучающихся информационной культуры – соблюдение общепринятых правил, учет интересов личности и всего казахстанского общества;
7) обогащение понятийного аппарата по предмету и овладение обучающимися академическим языком.
Глава 2. Организация содержания предмета "Информатика"
4. Максимальный объем учебной нагрузки учебного предмета "Информатика" составляет:
1) в 5 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
2) в 6 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
3) в 7 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
4) в 8 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
5) в 9 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под №8170).
5. Содержание учебного предметаорганизовано по разделам обучения. Разделы разбиты на подразделы, которые отражают цели обучения по классам в виде ожидаемых результатов: навыка или умения, знания или понимания.
6. Базовое содержание учебного предмета "Информатика" включает следующие разделы:
1) компьютерные системы;
2) информационные процессы;
3) компьютерное мышление;
4) здоровье и безопасность.
7. Раздел "Компьютерные системы" включает следующие подразделы:
1) устройства компьютера;
2) программное обеспечение;

3) компьютерлік желілер.
8. "Ақпараттық процестер" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) ақпаратты өлшеу мен ұсыну;
2) ақпараттық объектілерді құру және түрлендіру.
9. "Компьютерлік ойлау" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) модельдеу;
2) алгоритмдер;
3) программалау;
4) робототехника.
10. "Денсаулық және қауіпсіздік" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) эргономика;
2) ақпараттық қауіпсіздік.
11. 5-сыныпқа арналған "Информатика" оқу пәнінің базалық білім мазмұны келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) "Компьютердің құрылғылары". Ақпараттың цифрлық тасымалдаушылары;
2) "Компьютерлік желілер". Ортақ файлдармен жұмыс (орналастыру, редакциялау, жүктеу);
3) "Ақпаратты ұсыну және өлшеу". Ақпаратты әртүрлі нысандарда ұсыну. Байланыс арналары, ақпарат көздері және қабылдағыштары. Мәтіндік ақпаратты кодтау. Ақпараттың екілік көрінісі;
4) "Ақпараттық объектілерді құру және түрлендіру". Мәтіндік редактор: беттің параметрлері, алдын ала қарау. Компьютерлік графика: растрлық кескіндерді жасау және өңдеу, векторлық суреттер жасау және өңдеу, растрлық және векторлық графиканың артықшылықтары мен кемшіліктері;
5) "Программалау". Роботтың бұрыштық бейімділігін анықтау. Роботты көрсетілген градусқа бұру. Робот қозғалысын ұйымдастыруға арналған түс датчигі. Объектіні табу үшін ультрадыбыстық датчик;
6) "Робототехника". Роботты анықтау. Робот түрлерінің үлгілері және оларды қолдану салалары. Робототехника саласындағы адамзаттың техникалық жетістіктерінің мысалдары. Гироскопиялық датчик, жұмыс істеу принципі;
7) "Эргономика". Қауіпсіздік техникасының ережелері.
8) "Ақпараттық қауіпсіздік". Біреудің жұмысын көшірудің заңсыздығы. Құжаттарға арналған пароль.
12. 6-сыныпқа арналған "Информатика" оқу пәнінің базалық білім мазмұны келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) "Компьютердің құрылғылары". Есептеу техникасының даму тарихы. Компьютерлік негізгі құрылғылардың әрекеттестігі;
2) "Программалық қамтамасыз ету". Операциялық жүйелердің негізгі функциялары. IDE (ай ди и) (Integrated Development Environment (интегрейтед девелопмент энвайронмент)) интерфейсінің мүмкіндіктері;
3) "Компьютерлік желілер". Сымсыз байланыстың артықшылықтары;
4) "Ақпараттық объектілерді құру және түрлендіру". Мәтіндік құжаттардағы сілтемелерді ұйымдастыру. Сілтемелер. Гиперсілтемелер. Мазмұны. Реферат құру;
5) "Модельдеу". 3D-модельдер қолдану мысалдары. 3D-редактордың мүмкіндіктері. 3D-редакторының графикалық примитивтерді құруға арналған құралдары. Айналу денелерін құру және түрлендіру. 3D-редактордағы объектілердің модельдері. Басып шығару үшін 3D-үлгіні экспорттау. 3D-баспаны баптау;

3) компьютерные сети.
8. Раздел "Информационные процессы" включает следующие подразделы:
1) представление и измерение информации;
2) создание и преобразование информационных объектов.
9. Раздел "Компьютерное мышление" включает следующие подразделы:
1) моделирование;
2) алгоритмы;
3) программирование;
4) роботехника.
10. Раздел "Здоровье и безопасность" включает следующие подразделы:
1) эргономика;
2) информационная безопасность.
11. Базовое содержание учебного предмета "Информатика" для 5 класса включает следующие подразделы:
1) "Устройства компьютера". Цифровые носители информации;
2) "Компьютерные сети". Работа с файлами общего доступа (размещение, редактирование, скачивание);
3) "Представление и измерение информации". Представление информации в разных формах. Каналы связи, источники и приемники информации. Кодирование текстовой информации. Двоичное представление информации;
4) "Создание и преобразование информационных объектов". Текстовый редактор: параметры страницы, предварительный просмотр. Компьютерная графика: создание и редактирование растровых изображений, создание и редактирование векторных изображений, преимущества и недостатки растровой и векторной графики;
5) "Программирование". Определение углового наклона робота. Поворот робота на заданные градусы. Датчик цвета для организации движения робота. Датчик ультразвука для нахождения объекта;
6) "Робототехника". Определение робота. Примеры разновидностей роботов и области их применения. Примеры технических достижений человечества в области робототехники. Принцип работы гироскопического датчика;
7) "Эргономика". Правила техники безопасности.
8) "Информационная безопасность". Незаконность копирования чужой работы. Пароль на документы.
12. Базовое содержание учебного предмета "Информатика" для 6 класса включает следующие подразделы:
1) "Устройства компьютера". История развития вычислительной техники. Взаимодействие основных устройств компьютера;
2) "Программное обеспечение". Основные функции операционной системы. Возможности интерфейса IDE (ай ди и) (Integrated Development Environment (интегрейтед девелопмент энвайронмент));
3) "Компьютерные сети". Преимущества беспроводной связи;
4) "Создание и преобразование информационных объектов". Организация ссылок в текстовых документах. Сноски. Гиперссылки. Оглавление. Создание реферата;
5) "Моделирование". Примеры применения 3D-моделей. Возможности 3D-редактора. Инструменты 3D-редактора для создания графических примитивов. Создание и преобразование тел вращения. Модели объектов в 3D-редакторе. Экспорт 3D-модели для печати. Настройка 3D-печати;

6) "Алгоритмдер". Python (пайтон) тіліндегі сызықтық алгоритмдер.
7) "Программалау". Бағдарламалау тіліннің алфавиті және синтаксисі. Мәліметтер типтері;
8) "Эргономика". Эргономика міндеттері (барынша жайлылық пен тиімділік үшін);
9) "Ақпараттық қауіпсіздік". Интернетке тәуелділіктің проблемалары. "Авторлық құқық", "плагиат" ұғымдары. Авторға сілтеме жасайтын ақпаратты сақтау.
13. 7-сыныпқа арналған "Информатика" оқу пәнінің базалық білім мазмұны келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) "Компьютердің құрылғылары". Компьютердің жады түрлері (жедел есте сақтау құрылғысы, тұрақты есте сақтау құрылғысы, сыртқы жады, кеш-жады);
2) "Программалық қамтамасыз ету". Бірдей ақпаратты сақтайтын түрлі форматтағы файлдардың өлшемдерін салыстыру. Ақпаратты қысу, архиватор-бағдарламалар. Мұрағаттарды құру және ашу;
3) "Компьютерлік желілер". Компьютерлік желінің мақсаты, жіктелуі (ауқымы бойынша, топологиясы бойынша, тиістілігі бойынша);
4) "Ақпаратты ұсыну және өлшеу". Ақпаратты өлшеу бірліктері, ақпаратты бір өлшем бірлігінен басқаға аудару;
5) "Ақпараттық объектілерді құру және түрлендіру". Мәтіндік процессордағы кестелерді жасау, өңдеу және пішімдеу. Электрондық кестелер, электрондық кестенің негізгі ұғымдары. Деректерді енгізу, редакциялау және пішімдеу, маркер толтыру. Деректер типтері. Формулалар енгізу. Шартты пішімдеу. Диаграммаларды құру;
6) "Алгоритмдер". Салынған және құрамдас шарттарды, тармақталған алгоритмдерді программалау;
7) "Программалау". Файлдарды оқу және жазу;
8) "Ақпараттық қауіпсіздік". Ақпаратты зиянды бағдарламалардан қорғау;
14. 8-сыныпқа арналған "Информатика" оқу пәнінің базалық білім мазмұны келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) "Компьютердің құрылғылары". Процессор және оның негізгі сипаттамалары;
2) "Компьютерлік желілер". Компьютерлік желінің өткізу қабілеті;
3) "Ақпаратты ұсыну және өлшеу". Ақпараттың көлемін бағалаудың алфавиттік тәсілі;
4) "Ақпараттық объектілерді құру және түрлендіру". Электрондық кестелердегі деректер пішімдері. Абсолюттік және салыстырмалы сілтемелер. Функциялар графиктерін құру. Кірістірілген функцияларды пайдалану: математикалық (сомасы, көбейтіндісі, дәрежесі), статистикалық (ең төменгі, ең жоғары, орташа, есеп), логикалық (егер);
5) "Модельдеу". Интеграцияланған дайындау ортасында қолданбалы міндеттерді шешу;
6) "Алгоритмдер". Алгоритм трассировкасы. Интеграцияланған дайындау ортасында міндеттерді шешу;

6) "Алгоритмы". Линейные алгоритмы на языке Python (пайтон).
7) "Программирование". Алфавит и синтаксис языка программирования. Типы данных.
8) "Эргономика". Задачи эргономики (для максимального комфорта и эффективности);
9) "Информационная безопасность". Проблемы Интернет-зависимости. Понятия "авторское право", "плагиат". Сопровождение информации ссылками на автора.
13. Базовое содержание учебного предмета "Информатика" для 7 класса включает следующие подразделы:
1) "Устройство компьютера". Виды памяти компьютера (оперативное запоминающее устройство, постоянное запоминающее устройство, внешняя память, кеш-память);
2) "Программное обеспечение". Сравнение размеров файлов разных форматов, хранящих одинаковую информацию. Сжатие информации, программы-архиваторы. Создание и распаковка архивов;
3) "Компьютерные сети". Назначение, классификация компьютерных сетей (по масштабу, по топологии, по принадлежности);
4) "Представление и измерение информации". Единицы измерения информации, перевод из одних единиц измерения информации в другие;
5) "Создание и преобразование информационных объектов". Создание, редактирование и форматирование таблиц в текстовом процессоре. Электронные таблицы, основные понятия электронных таблиц. Ввод, редактирование и форматирование данных, маркер заполнения.Типы данных.Ввод формул. Условное форматирование. Создание диаграмм.
6) "Алгоритмы". Запись разветвляющихся алгоритмов на языке программирования Python (пайтон).
7) "Программирование". Чтение и запись файла, использование вложенных условий, использование составных условий на языке программирования Python (пайтон).
8) "Эргономика". Оценивание эргономичности пользовательских интерфейсов.
9) "Информационная безопасность". Защита информации от вредоносных программ;
14. Базовое содержание учебного предмета "Информатика" для 8 класса включает следующие подразделы:
1) "Устройства компьютера". Процессор и его основные характеристики;
2) "Компьютерные сети". Пропускная способность компьютерной сети;
3) "Представление и измерение информации". Алфавитный подход к оценке количества информации;
4) "Создание и преобразование информационных объектов". Форматы данных в электронных таблицах. Абсолютная и относительная ссылки. Построение графиков функций. Использование встроенных функций: математические (сумма, произведение, степень), статистические (минимальный, максимальный, среднее значение, счет), логические (если);
5) "Моделирование". Создание моделей задач на языке программирования Python (пайтон).
6) "Алгоритмы". Трассировка алгоритма.

7) "Программалау". Цикл операторлары (параметрі бар цикл, алғышартты цикл, кейінгі шартты цикл).
8) "Эргономика". Электрондық құрылғылардың адам ағзасына әсері, электрондық құрылғылардың теріс әсерінен қорғау тәсілдері.
9) "Ақпараттық қауіпсіздік". Желідегі пайдаланушының қауіпсіздігі: алаяқтық, интернеттегі агрессия.
15. 9-сыныпқа арналған "Информатика" оқу пәнінің базалық білім мазмұны келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) "Компьютердің құрылғылары". Мақсатына байланысты компьютердің аппараттық конфигурациясын таңдау;
2) "Программалық қамтамасыз ету". Пайдаланушының қажеттіліктеріне байланысты бағдарламалық қамтамасыз етуді таңдау;
3) "Компьютерлік желілер". Бұлтты технологияларды қолдану арқылы құжаттармен ортақ жұмыс істеу;
4) "Ақпаратты ұсыну және өлшеу". Ақпарат қасиеттері (өзектілігі, дәлдігі, анықтығы, құндылығы);
5) "Ақпараттық объектілерді құру және түрлендіру". Дерекқор, өріс, жазба. Электрондық кестеде деректер базасын құру. Деректерді іздеу, сұрыптау және сүзгілеу;
6) "Модельдеу". Процесс моделдерін (физикалық, биологиялық, экономикалық) электрондық кестеде зерттеу және құру;
7) "Программалау". Бір өлшемді массив. Екі өлшемді массив. Массивтерді өңдеудің негізгі алгоритмдері: массив элементтерін іздеу, сұрыптау, орнын ауыстыру, жою және қою. PyGame (пайгейм) кітапханасы. Ойынның артқы фоны. Ойынға арналған дайын кейіпкерлер. Кейіпкер қозғалысы. Дайын сценарий бойынша ойын программмалау. Ойын нәтижелерін есептеу;
8) "Эргономика". Компьютерде ұзақ уақыт жұмыс істеу тәуекелін бағалау;
9) "Ақпараттық қауіпсіздік". Желіде жұмыс істеудің этикалық және құқықтық нормаларын бұзу салдарлары.
3-тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
16. Бағдарламада "оқыту мақсаттары" кодтық белгімен белгіленген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар бөлім және бөлімше ретін, төртінші сан бөлімшедегі оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 6.2.1.4. кодында "6" – сынып, "2.1" – екінші бөлімнің бірінші бөлімшесі, "4" – оқыту мақсатының реттік саны.
17. Білім алушыларға қойылатын мақсаттар:
1) Компьютерлік жүйелер
Білім алушылар міндетті:
Бөлімше
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1. Компьютердің құрылғылары
5.1.1.1 ақпараттың цифрлық тасымалдау құралдарын сипаттау
6.1.1.1 компьютерлік технологияның даму тарихы мен келешегі туралы әңгімелеу;
6.1.1.2 компьютердің негізгі құрылғыларының өзара әрекеттесуін түсіндіру
7.1.1.1 компьютердің жады түрлерінің мақсаттарын сипаттау (жедел есте сақтау құрылғысы, тұрақты есте сақтау құрылғысы, сыртқы жады, кеш-жады)

7) "Программирование". Операторы цикла (цикл с параметром, цикл с предусловием, цикл с постусловием). Инструкции управления циклом.
8) "Эргономика". Влияние электронных устройств на организм человека.Способы защиты от негативного влияния электронных устройств.
9) "Информационная безопасность". Безопасность пользователя в сети: мошенничество, агрессия в интернете.
15. Базовое содержание учебного предмета "Информатика" для 9 класса включает следующие подразделы:
1) "Устройство компьютера". Выбор аппаратной конфигурации компьютера в зависимости от его назначения;
2) "Программное обеспечение". Выбор программного обеспечения в зависимости от потребностей пользователя;
3) "Компьютерные сети". Совместная работа с документами с использованием облачных технологий;
4) "Представление и измерение информации". Свойства информации (актуальность, точность, достоверность, ценность);
5) "Создание и преобразование информационных объектов". База данных, поле, запись. Создание базы данных в электронных таблицах. Поиск, сортировка и фильтрация данных;
6) "Моделирование". Разработка и исследование моделей процессов (физических, биологических, экономических) в электронных таблицах;
7) "Программирование". Создание программы на языке программирования Python (пайтон) с использованием одномерных, двумерных массивов. Подключение и использование готовых модулей библиотеки PyGame (пайгейм) для создания окна, фона игры. Загрузка готовых персонажей для игры. Движение персонажей. Программирование игры по готовому сценарию. Подсчет результатов игры.
8) "Эргономик". Оценка рисков продолжительного времени работы за компьютером;
9) "Информационная безопасность". Последствия нарушения этических и правовых норм работы в сети.
Глава 3. Система целей обучения
16. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел программы, четвҰртое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 6.2.1.4 "6" – класс, "2.1" – раздел и подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
17. Система целей обучения дана по разделу на каждый класс:
1) Компьютерные системы
Обучающиеся должны:
Подраздел
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1. Устройства компьютера
5.​1.​1.​1 характеризовать цифровые носители информации
6.​1.​1.​1 рассказывать об истории и перспективах развития вычислительной техники;
6.​1.​1.​2 объяснять взаимодействие основных устройств компьютера
7.​1.​1.​1 описывать назначение видов памяти компьютера (оперативные запоминающие устройства, постоянные запоминающие устройства, внешние запоминающие устройства, кеш-память

8.1.1.1 процессордың функцияларын және оның негізгі сипаттамаларын қарапайым деңгейде түсіндіру
9.1.1.1 мақсатына байланысты компьютердің конфигурациясын таңдау
2. Программалық қамтамасыз ету
6.1.2.1
операциялық жүйелердің негізгі функцияларын атау;
6.1.2.2
IDE (ай ди и) интерфейсінің мүмкіндіктерін қолдану
7.1.2.1 бірдей ақпаратты сақтайтын түрлі форматтағы файлдардың өлшемдерін салыстыру;
7.1.2.2 Түрлі форматтағы мұрағаттарды жасау және ашу
9.1.2.1
пайдаланушының қажеттілігіне қарай программалық жасақтаманы таңдау
3. Компьютерлік желілер
5.1.3.1 ортақ пайдалану файлдарын орналастыру, редакциялау, жүктеу
6.1.3.1 сымсыз байланыстың артықшылықтарын түсіндіру
7.1.3.1 компьютерлік желілерді жіктеу
8.1.3.1
желінің өткізу қабілетін анықтау
9.1.3.1 бұлтты технологияларды қолданатын құжаттармен бірлескен жұмысты жүзеге асыру
2) Ақпараттық процестер
Бөлімше
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1.
Ақпаратты ұсыну және өлшеу
5.2.1.1 әртүрлі ақпарат түрлерінің мысалдарын келтіру және ақпаратты әртүрлі нысандарда ұсыну;
7.2.1.1 ақпаратты өлшеу бірліктері, ақпаратты бір өлшем бірлігінен басқаға аударуды жүзеге асыру
8.2.1.1
ақпараттың көлемін анықтағанда алфавиттік тәсіл қолдану
9.2.1.1 ақпараттың қасиеттерін анықтау (маңыздылық, дәлдік, сенімділік, құндылық)
5.2.1.2 байланыс арналары, ақпарат көздері және қабылдағыштарының мысалын келтіру;
5.2.1.3 мәтіндік ақпаратты кодтау және декодтау;
5.2.1.4 компьютерге арналған барлық ақпарат екілік көрініс түрінде ұсынылғанын түсіндіру
2.
Ақпараттық объектілерді құру және түрлендіру
5.2.2.1 басып шығару үшін құжатты тиімді ұйымдастыру (бет параметрлерін орнату, алдын ала қарауды орындау);
5.2.2.2 растрлық кескіндерді жасау және өңдеу;
5.2.2.3 векторлық суреттер жасау және өңдеу;
5.2.2.4 растрлық және векторлық графиканың артықшылықтары мен кемшіліктерін бағалау
6.2.2.1 сілтемелерді ұйымдастыру (гиперсілтемелер, мазмұны, тақырыптар, түнідірмелер)
7.2.2.1
мәтіндік процессордағы кестелерді пішімдеу;
7.2.2.2 электрондық кестенің элементтерін пішімдеу;
7.2.2.3 электрондық кестеде диаграммаларды жасау;
7.2.2.4 ;
электрондық кестеде шартты пішімдеуді қолдану;
7.2.2.5 электрондық кестеде деректердің әртүрлі түрлерін қолдану;

8.​1.​1.​1 объяснять на элементарном уровне функции процессора и его основные характеристики
9.​1.​1.​1 выбирать конфигурацию компьютера в зависимости от его назначения
2. Программное обеспечение
6.​1.​2.​1 называть основные функции операционной системы;
6.​1.​2.​2 использовать возможности интерфейса IDE (Integrated Development Environment (интегрейтед девелопмент энвайронмент));
7.​1.​2.​1 сравнивать размеры файлов разных форматов, хранящих одинаковую информацию;
7.​1.​2.​2 создавать и распаковывать архивы различных форматов
9.​1.​2.​1 выбирать программное обеспечение в зависимости от потребности пользователя
3. Компьютерные сети
5.​1.​3.​1 размещать, изменять, скачивать файлы общего доступа
6.​1.​3.​1 объяснять преимущества беспроводной связи
7.​1.​3.​1 классифицировать компьютерные сети
8.​1.​3.​1 определять пропускную способность сети
9.​1.​3.​1 осуществлять совместную работу с документами с использованием облачных технологий
2) Информационные процессы
Подраздел
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1. Представление и измерение информации
5.​2.​1.​1 приводить примеры разных видов информации и представлять информацию в разных формах;
5.​2.​1.​2 приводить примеры каналов связи, источников и приемников информации;
5.​2.​1.​3 кодировать и декодировать текстовую информацию;
5.​2.​1.​4 пояснять, что вся информация для компьютера представляется в двоичном виде
7.​2.​1.​1 осуществлять перевод из одних единиц измерения информации в другие
8.​2.​1.​1 применять алфавитный подход при определении количества информации
9.​2.​1.​1 определять свойства информации (актуальность, точность, достоверность, ценность)
2. Создание и преобразование информационных объектов
5.​2.​2.​1 эффективно организовывать документ для печати (устанавливать параметры страницы, выполнять предвари-тельный просмотр);
5.​2.​2.​2 создавать и редактировать растровые изображения;
5.​2.​2.​3 создавать и редактировать векторные изображения;
5.​2.​2.​4 оценивать преимущества и недостатки растровой и векторной графики
6.​2.​2.​1 организовывать ссылки (гиперссылки, оглавления, названия, сноски)
7.​2.​2.​1 форматировать элементы таблицы в текстовом процессоре;
7.​2.​2.​2 форматировать элементы электронной таблицы;
7.​2.​2.​3 создавать диаграммы в электронной таблице;
7.​2.​2.​4 использовать условное форматирование в электронной таблице;
7.​2.​2.​5 использовать различные типы данных в электронной таблице;

7.2.2.6 электрондық кестеде есептеулер үшін формулаларды жасау
8.2.2.1
электрондық кестелер мәселелерді шешу үшін түрлі деректер пішімдерін пайдалану;
8.2.2.2 абсолютті және салыстырмалы сілтемелерді пайдалану;
8.2.2.3 Электрондық кестелерді қолдану арқылы есептерді шешу үшін кірістірілген функцияларды пайдалану;
8.2.2.4
кестеде көрсетілген функциялардың графиктерін құрастыру
9.2.2.1 "дерекқор, жазба, өріс" терминдерін түсіндіру;

7.​2.​2.​6 создавать формулы для вычислений в электронной таблице
8.​2.​2.​1 использовать различные форматы данных для решения задач в электронных таблицах;
8.​2.​2.​2 использовать абсолютную и относительную ссылки;
8.​2.​2.​3 использовать встроенные функции для решения задач с применением электронных таблиц;
8.​2.​2.​4 строить графики функций, заданных в таблице
9.​2.​2.​1 объяснять термины "базы данных, запись, поле";

9.2.2.2 электрондық кестеде деректер базасын жасау;
9.2.2.3
Деректерді іздеу, сұрыптау және сүзгілеуді жүзеге асыру
3) Компьютерлік ойлау
Бөлімше
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1. Модельдеу
6.3.1.1
3D-модельдер қолдану мысалдарын келтіру;
6.3.1.2
3D-редактордың мүмкіндіктерін сипаттау;
6.3.1.3
3D-редакторының графикалық примитивтерді құруға арналған құралдарын пайдалану
6.3.1.4
айналу денелерін құру және оларды түрлендіру;
6.3.1.5
3D-редактордағы объектілердің модельдерін құру;
6.3.1.6
басып шығару үшін 3D-үлгіні экспорттау
6.3.1.7
3D- баспасын баптау.
8.3.1.1 Python программалау тілінде тапсырма модельдерін жасау
9.3.1.1 Процесс моделдерін (физикалық, биологиялық экономикалық) электрондық кестеде әзірлеу және зерттеу
2. Алгоритмдер
6.3.2.1
Python (пайтон) тіліндегі сызықтық алгоритмдерді жазу

9.​2.​2.​2 создавать базу данных в электронной таблице;
9.​2.​2.​3 осуществлять поиск, сортировку и фильтрацию данных
3) Компьютерное мышление
Подраздел
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1. Моделирование
6.​3.​1.​1 приводить примеры применения 3D-моделей;
6.​3.​1.​2 описывать возможности 3D-редактора;
8.​3.​1.​1 создавать модели задач на языке программирования Python (пайтон)
9.​3.​1.​1 разрабатывать и исследовать модели процессов (физических, биологических, экономических) в электронных таблицах
6.​3.​1.​3 использовать инструменты 3D-редактора для создания графических примитивов;
6.​3.​1.​4 создавать тела вращения и преобразовывать их;
6.​3.​1.​5 создавать модели объектов в 3D – редакторе;
6.​3.​1.​6 экспортировать 3D-модель для печати
6.​3.​1.​7 настраивать 3D-печать
2. Алгоритмы
6.​3.​2.​1 записывать линейные алгоритмы на языке программировния Python(пайтон)

7.3.2.1 Python (пайтон) программалау тілінде тармақталған алгоритмдерді жазу
8.3.2.1 алгоритмнің трассировкасын жүзеге асыру
9.3.2.1 сұрыптау алгоритмдерін қолдану
3. Программалау
5.3.3.1 роботтың бұрыштық бейімділігін анықтау үшін программалар жасау;
5.3.3.2 Роботты көрсетілген градусқа бұру үшін программалар жасау;
5.3.3.3
Робот қозғалысын ұйымдастыруға арналған түс датчигін қолдану;
5.3.3.4 Объектіні табу үшін ультрадыбыстық датчикті пайдалану

7.​3.​2.​1 записывать разветвляющиеся алгоритмы на языке программирования Python(пайтон)
8.​3.​2.​1 осуществлять трассировку алгоритма
9.​3.​2.​1 применять алгоритмы сортировки
3. Программирование
5.​3.​3.​1 создавать программы определения углового наклона робота;
5.​3.​3.​2 создавать программы для поворота робота на заданные градусы;
5.​3.​3.​3 использовать датчик цвета для организации движения робота;
5.​3.​3.​4 использовать датчик ультразвука для нахождения объекта

6.3.3.1 деректер түрлерін жіктеу
7.3.3.1 Python программалау тілінде файлды оқу және жазу;
7.3.3.2 Python программалау тіліндегі кірістірілген шарттарды қолдану;
7.3.3.3 Python программалау тіліндегі күрделі шарттарды қолдану
8.3.3.1
While (уайл) цикл операторын пайдалану;
8.3.3.2
For (фор) цикл операторын пайдалану
8.3.3.3
цикл басқару нұсқаулығын қолдану (continue (континю), break (брик), else (элс))
9.3.3.1
Бір өлшемді массивтер пайдаланып Python (пайтон) программалау тілінде программалар жасау;
9.3.3.2
Екі өлшемді массивтер пайдаланып Python (пайтон) программалау тілінде программалар жасау;

6.​3.​3.​1 класссифицировать типы данных
7.​3.​3.​1 осуществлять чтение и запись файла на языке программирования Python(пайтон);
7.​3.​3.​2 использовать вложенные условия на языке программирования Python(пайтон);
7.​3.​3.​3 использовать составные условия на языке программирования Python(пайтон)
8.​3.​3.​1 использовать оператор цикла while(уайл);
8.​3.​3.​2 использовать оператор цикла for(фор);
8.​3.​3.​3 использовать инструкции управления циклом (continue (континю), break(брик), else (элс))
9.​3.​3.​1 создавать программы на языке программирования Python(пайтон) с использованием одномерных массивов;
9.​3.​3.​2 создавать программы на языке программирования Python(пайтон) с использованием двумерных массивов;

9.3.3.3 PyGame (пайгейм) кітапханасын қосу;
9.3.3.4
ойын терезесін жасау үшін PyGame (пайгейм) кітапханасының дайын модульдерін пайдалану;
9.3.3.5 Ойынның артқы фонын құру
9.3.3.6
Ойынға арналған дайын кейіпкерлер жүктеу
9.3.3.7 Кейіпкер қозғалысын программалау
9.3.3.8
пернетақтадан кейпкерлерді басқару;
9.3.3.9
Дайын сценарий бойынша ойын әзірлеу
9.3.3.10 Ойынның нәтижелерін есептеу алгоритмін іске асыру
4. Робототехника

9.​3.​3.​3 подключать библитотеку PyGame (пайгейм);
9.​3.​3.​4 использовать готовые модули библиотеки PyGame (пайгейм) для создания окна игры;
9.​3.​3.​5 создавать задний фон игры;
9.​3.​3.​6 загружать готовые персонажи для игры;
9.​3.​3.​7 программировать движение персонажей;
9.​3.​3.​8 управлять персонажами с клавиатуры;
9.​3.​3.​9 разрабатывать игру по готовому сценарию;
9.​3.​3.​10 реализовать алгоритм подсчета результатов игры
4. Робототехника

5.3.4.1 робот анықтамасын тұжырымдау;
5.3.4.2 Роботтардың түрлерінің үлгілеріне және оларды қолдану салаларына мысал келтіру;
5.3.4.3
Робототехника саласындағы адамзаттың техникалық жетістіктеріне мысалдар келтіру;
5.3.4.4 Гироскопиялық датчиктің жұмыс істеу принципін түсіндіру
4) Денсаулық және қауіпсіздік
Бөлімше
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1.
Эргономика
5.4.1.1 қауіпсіздік ережелерін бұзу салдары туралы талдау
6.4.1.1 Эргономика міндеттерін (барынша жайлылық пен тиімділік үшін) тұжырымдау және шешу
7.4.1.1
Пайдаланушы интерфейстердің эргономикалылығын бағалау
8.4.1.1 әртүрлі электрондық құрылғылардың адам ағзасына әсері туралы мысалдар келтіріп, қорғау әдістерін тиімді пайдалану
9.4.1.1 Компьютерде ұзақ уақыты жұмыс істеу тәуекелін сыни түрде бағалау
2.
Ақпараттық қауіпсіздік
5.4.2.1 біреудің жұмысын көшіру заңсыздығы туралы айту;
5.4.2.2 құжаттарға арналған пароль орнату
6.4.2.1 Интернетке тәуелділіктің проблемаларын талқылау;
6.4.2.2 "Авторлық құқық", "плагиат" ұғымдарын түсіндіру
6.4.2.3
авторға сілтеме жасайтын ақпаратпен ілестіру
7.4.2.1 компьютерді зиянды бағдарламалардан қорғау
8.4.2.1 желідегі пайдаланушының қауіпсіздігін қамтамасыз ету ережелерін сақтау (интернетте алаяқтық пен агрессия)
9.4.2.1 желідегі этикалық және құқықтық нормаларын бұзу салдары туралы айту
18. Осы оқу бағдарламасы қосымшаға сәйкес негізгі орта білім деңгейінің 5-9 сыныптарына арналған "Информатика" пәні бойынша жаңартылған мазмұндағы үлгілілік оқу жоспарының ұзақ мерзімді жоспарына қосымшасына сәйкес іске асырылады.
Негізгі орта білім деңгейінің
5-9 сыныптарына арналған
"Информатика" пәні бойынша
жаңартылған мазмұндағы
үлгілік оқу бағдарламасына
қосымша
Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған "Информатика" пәнінен жаңартылған мазмұн бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар
1) 5-сынып:
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері
Тақырыптар, мазмұны
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Ақпаратты ұсыну
Біздің айналамыздағы ақпарат
5.2.1.1 әртүрлі ақпараттың мысалдарын келтіру және ақпаратты әртүрлі нысандарда ұсыну;
Ақпарат беру
5.2.1.2 байланыс арналары, ақпарат көздері және қабылдағыштарының мысалын келтіру;
Ақпаратты шифрлау
5.2.1.3 мәтіндік ақпаратты кодтау және декодтау;
Екілік ақпаратты ұсыну
5.2.1.4 компьютерге арналған барлық ақпарат екілік түрінде ұсынылғанын түсіндіру
2-тоқсан
Компьютерлік графика
Растрлық суреттерді құру және редакциялау
5.2.2.2 растрлық кескіндерді жасау және өңдеу;
Растрлық суреттерді өңдеу
5.2.2.2 растрлық кескіндерді жасау және өңдеу;
Векторлық суреттерді құру
5.2.2.3 векторлық суреттер жасау және өңдеу;
Қисық бетімен жұмыс
5.2.2.3 векторлық суреттер жасау және өңдеу;
Растрлық және векторлық суреттерді салыстыру

5.​3.​4.​1 формулировать определение робота;
5.​3.​4.​2 приводить примеры разновидностей роботов и области их применения;
5.​3.​4.​3 приводить примеры технических достижений человечества в области робототехники;
5.​3.​4.​4 объяснять принцип работы гироскопического датчика
4) Здоровье и безопасность
Подраздел
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1.
Эргономика
5.​4.​1.​1 рассуждать о последствиях нарушения правил техники безопасности
6.​4.​1.​1формулировать и решать задачи эргономики (для максимального комфорта и эффективности)
7.​4.​1.​1 оценивать эргономичность пользовательских интерфейсов
8.​4.​1.​1 приводить примеры влияния различных электронных устройств на организм человека и эффективно использовать методы защиты
9.​4.​1.​1 критически оценивать риски, связанные с продолжительным использованием компьютеров
2.
Информационная безопасность
5.​4.​2.​1 рассуждать о незаконности копирования чужой работы;
5.​4.​2.​2 устанавливать пароль на документы
6.​4.​2.​1 обсуждать проблемы Интернет-зависимости
6.​4.​2.​2 объяснять понятия "авторское право", "плагиат";
6.​4.​2.​3 сопровождать информацию ссылками на автора
7.​4.​2.​1 защищать компьютер от вредоносных программ
8.​4.​2.​1 соблюдать правила обеспечения безопасности пользователя в сети (мошенничество и агрессия в интернете)
9.​4.​2.​1 рассуждать о последствиях нарушения этических и правовых норм в сети
18. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Информатика" для 5-9 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию согласно приложению к настоящей учебной программе.
Приложение
к Типовой учебной программе
по учебному предмету
"Информатика" для 5-9 классов
уровня основного среднего образования
по обновленному содержанию
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Информатика" для 5-9 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию
1) 5 класс:
Разделы долгосрочного плана
Темы, содержание
Цели обучения
1 четверть
Представление информации
Информация вокруг нас
5.​2.​1.​1 приводить примеры разных видов информации и представлять информацию в разных формах
Передача информации
5.​2.​1.​2 приводить примеры каналов связи, источников и приемников информации
Шифрование информации
5.​2.​1.​3 кодировать и декодировать текстовую информацию
Двоичное представление информации
5.​2.​1.​4 пояснять, что вся информация для компьютера представляется в двоичном виде
2 четверть
Компьютерная графика
Создание и редактирование растровых изображений
5.​2.​2.​2 создавать и редактировать растрового изображения
Обработка растровых изображений
5.​2.​2.​2 создавать и редактировать растрового изображения
Создание векторных изображений
5.​2.​2.​3 создавать и редактировать векторные изображения
Работа с кривыми
5.​2.​2.​3 создавать и редактировать векторные изображения
Сравнение растровых и векторных изображений

5.2.2.4 растрлық және векторлық графиканың артықшылықтары мен кемшіліктерін бағалау
3-тоқсан
Робототехника
Робот түрлері және оларды қолдану
5.3.4.1 робот анықтамасын тұжырымдау;
5.3.4.2 Роботтардың түрлерінің үлгілері және оларды қолдану салаларына мысал келтіру;
Робототехника тарихы және перспективалары
5.3.4.3 робототехника саласындағы адамзаттың техникалық жетістіктеріне мысалдар келтіру;
Гироскопиялық датчик
5.3.4.4 гироскопиялық датчик жұмыс істеу принципін түсіндіру;
5.3.3.1 роботтың бұрыштық бейімділігін анықтау үшін бағдарламалар жасау;
Бұрылыстар
5.3.3.2 роботты көрсетілген градусқа бұру үшін бағдарламалар жасау;
Роботтардың жарысы
Роботтың сызық бойымен қозғалысы
5.3.3.3 робот қозғалысын ұйымдастыруға арналған түс датчигін қолдану;
Робо-сумо
5.3.3.4 объектіні табу үшін ультрадыбыстық датчикті пайдалану;
5.3.3.3 робот қозғалысын ұйымдастыруға арналған түс датчигін қолдану;
4-тоқсан
Компьютер және қауіпсіздік
Компьютерде жұмыс істеу кезінде өзіңе зиян келтірмеуге қалай болады?
5.4.1.1 қауіпсіздік ережелерін бұзу салдары туралы талдау
Ақпаратты цифрлы тасымалдаушылары
5.1.1.1 сандық ақпараттың цифрлық тасымалдау құралдарын сипаттау
Интернетте жұмыс істеудің қандай қауіп-қатері бар?
5.4.2.1 біреудің жұмысын көшіру заңсыздығы туралы айту;
Компьютеріңіздегі деректерді қалай қорғауға болады?
5.4.2.2 құжаттарға арналған пароль орнату
5.1.3.1 ортақ пайдалану файлдарын орналастыру, редакциялау, жүктеу
Шағын жоба
5.4.2.2 құжаттарға арналған пароль орнату
5.2.2.1 құжатты басып шығару үшін тиімді ұйымдастыру (бет параметрлерін орнату, алдын ала қарауды орындау);
5.1.3.1 ортақ пайдалану файлдарын орналастыру, редакциялау, жүктеу
2) 6 класс:
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері
Тақырыптар, мазмұны
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Компьютерлік жүйелер және желілер
Эргономика дегеніміз не?
6.4.1.1 эргономика міндеттерін (барынша жайлылық пен тиімділік үшін) тұжырымдау және шешу
6.4.2.1 интернетке тәуелділіктің проблемаларын талқылау
Есептеу техникасының даму тарихы
6.1.1.1 компьютерлік технологияның даму тарихы мен келешегі туралы әңгімелеу;
Компьютер қалай жұмыс істейді
6.1.1.2 компьютердің негізгі құрылғыларының өзара әрекеттесуін түсіндіру
6.1.2.1 операциялық жүйелердің негізгі функцияларын атау;
Сымсыз желілер
6.1.3.1 сымсыз байланыстың артықшылықтарын түсіндіру;
2-тоқсан
3D - баспа
3D - редакторы
6.3.1.1 3D-модельдер қолдану мысалдарын келтіру;
6.3.1.2 3D-редактордың мүмкіндіктерісипаттау;
3D -редактор құралдары
6.3.1.3 3D-редакторының графикалық примитивтерді құруға арналған құралдарын пайдалану;
Конус, цилиндр және сфера құру

5.​2.​2.​4 оценивать преимущества и недостатки растровой и векторной графики
3 четверть
Робототехника
Виды роботов и области их применения
5.​3.​4.​1 формулировать определение робота;
5.​3.​4.​2 приводить примеры разновидностей роботов и области их применения;
История и перспективы робототехники
5.​3.​4.​3 приводить примеры технических достижений человечества в области робототехники
Гироскопический датчик
5.​3.​4.​4 объяснять принцип работы гироскопического датчика;
5.​3.​3.​1 создавать программы определения углового наклона робота
Повороты
5.​3.​3.​2 создавать программы для поворота робота на заданные градусы
Соревнования роботов
Движение робота по линии
5.​3.​3.​3 использовать датчик цвета для организации движения робота
Робо-сумо
5.​3.​3.​4 использовать датчик ультразвука для нахождения объекта;
5.​3.​3.​3 использовать датчик цвета для организации движения робота
4 четверть
Компьютер и безопасность
Как не навредить себе при работе за компьютером?
5.​4.​1.​1 рассуждать о последствиях нарушения правил техники безопасности
Цифровые носители информации
5.​1.​1.​1 характеризовать цифровые носители информации
Какие есть опасности при работе в Интернете?
5.​4.​2.​1 рассуждать о незаконности копирования чужой работы
Как защитить свои данные на компьютере?
5.​4.​2.​2 устанавливать пароль на документы;
5.​1.​3.​1 размещать, изменять, скачивать файлы общего доступа
Мини-проект
5.​4.​2.​2 устанавливать пароль на документы;
5.​2.​2.​1 эффективно организовывать документ для печати (устанавливать параметры страницы, выполнять предварительный просмотр и так далее);
5.​1.​3.​1 размещать, изменять, скачивать файлы общего доступа
2) 6 класс:
Разделы долгосрочного плана
Темы, содержание
Цели обучения
1 четверть
Компьютерные системы и сети
Что такое эргономика
6.​4.​1.​1 формулировать и решать задачи эргономики (для максимального комфорта и эффективности);
6.​4.​2.​1 обсуждать проблемы Интернет-зависимости
История развития вычислительной техники
6.​1.​1.​1 рассказывать об истории и перспективах развития вычислительной техники
Как работает компьютер
6.​1.​1.​2 объяснять взаимодействие основных устройств компьютера;
6.​1.​2.​1 называть основные функции операционной системы
Беспроводные сети
6.​1.​3.​1 объяснять преимущества беспроводной связи
2 четверть
3D - печать
3D - редактор
6.​3.​1.​1 приводить примеры применения 3D-моделей;
6.​3.​1.​2 описывать возможности 3D-редактора
Инструменты 3D - редактора
6.​3.​1.​3 использовать инструменты 3D-редактора для создания графических примитивов
Создание конуса, цилиндра и сферы

6.3.1.4 айналу денелерін құру және оларды түрлендіру;
Объектілердің 3D модельдері
6.3.1.5 3D-редактордағы объектілердің модельдерін құру;
3D - баспасы
6.3.1.6 басып шығару үшін 3D-үлгіні экспорттау;
6.3.1.7 3D-баспасын баптау;
3-тоқсан
Python (пайтон) тілінде программалау
IDE (ай ди и) -мен танысу
6.1.2.2 IDE (ай ди и) интерфейсінің мүмкіндіктерін қолдану;
Тіл әліппесі. Синтаксис
6.3.2.1 Python (пайтон) тіліндегі сызықтық алгоритмдерді жазу;
Мәліметтер типтері
6.3.3.1 деректер түрлерін жіктеу;
Арифметикалық амалдардың жазылу ережелері
6.3.2.1 Python (пайтон) тіліндегі сызықтық алгоритмдерді жазу;
Санды енгізу және шығару
6.3.2.1 Python (пайтон) тіліндегі сызықтық алгоритмдерді жазу;
Сызықтық алгоритмдерді программалау
6.3.2.1 Python (пайтон) тіліндегі сызықтық алгоритмдерді жазу;
4-тоқсан
Мәтіндік құжатпен жұмыс жасау
Сілтемелер (сноски)
6.2.2.1 сілтемелерді ұйымдастыру (гиперсілтемелер, мазмұны, тақырыптар, түсіндірмелер)
Гиперсілтемелер
6.2.2.1 сілтемелерді ұйымдастыру (гиперсілтемелер, мазмұны, тақырыптар, түсіндірмелер)
6.4.2.3 авторға сілтеме жасайтын ақпаратпен ілестіру
6.4.2.2 "авторлық құқық", "плагиат" ұғымдарын түсіндіру
Мазмұны
6.2.2.1 сілтемелерді ұйымдастыру (гиперсілтемелер, мазмұны, тақырыптар, түсіндірмелер)
Реферат
6.2.2.1 сілтемелерді ұйымдастыру (гиперсілтемелер, мазмұны, тақырыптар, түнідірмелер)
6.4.2.2 "авторлық құқық", "плагиат" ұғымдарын түсіндіру
6.4.2.3 авторға сілтеме жасайтын ақпаратпен ілестіру
3) 7 класс:
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері
Тақырыптар, мазмұны
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Компьютерлік жады және ақпараттық өлшембірлік
Ақпараттың өлшем бірліктері
7.2.1.1 ақпаратты өлшеу бірліктері, ақпаратты бір өлшем бірлігінен басқаға аударуды жүзеге асыру
Компьютер жады
7.1.1.1 компьютердің жад түрлерінің мақсаттарын сипаттау (жедел есте сақтау құрылғысы, тұрақты есте сақтау құрылғысы, сыртқы жады, кеш-жады)
Файлдар мөлшері
7.1.2.1 бірдей ақпаратты сақтайтын түрлі форматтағы файлдардың өлшемдерін салыстыру;
Желі және қауіпсізддік
Компьютерлік желілер және олардың жіктелуі
7.1.2.2 түрлі форматтағы мұрағаттарды жасау және ашу
7.1.3.1 компьютерлік желілерді жіктеу
Антивирустық қауіпсіздік
7.4.2.1 компьютерді зиянды бағдарламалардан қорғау
Пайдаланушы интерфейсі
7.4.1.1 пайдаланушы интерфейстердің эргономикалылығын бағалау
2-тоқсан
Электронды кесте арқылы есеп шығару
Мәтіндік процессордағы кесте
7.2.2.1 мәтіндік процессордағы кестелерді пішімдеу;
Электрондық кестелер элементтерін пішімдеу

6.​3.​1.​4 создавать тела вращения и преобразовывать их
3D модели объектов
6.​3.​1.​5 создавать модели объектов в 3D–редактор
3D - печать
6.​3.​1.​6 экспортировать 3D-модель для печати;
6.​3.​1.​7 настраивать 3D-печать
3 четверть
Программирование на языке Python(пайтон)
Знакомство с IDE (Integrated Development Environment (интегрейтед девелопмент энвайронмент))
6.​1.​2.​2 использовать возможности интерфейса IDE (Integrated Development Environment (интегрейтед девелопмент энвайронмент))
Алфавит языка. Синтаксис
6.​3.​2.​1 записывать линейные алгоритмы на языке Python(пайтон)
Типы данных
6.​3.​3.​1 классифицировать типы данных
Правила записи арифметических выражений
6.​3.​2.​1 записывать линейные алгоритмы на языке Python(пайтон)
Ввод и вывод чисел
6.​3.​2.​1 записывать линейные алгоритмы на языке Python(пайтон)
Программирование линейных алгоритмов
6.​3.​2.​1 записывать линейные алгоритмы на языке Python(пайтон)
4 четверть
Работа с текстовым документом
Сноски
6.​2.​2.​1 организовывать ссылки (гиперссылки, оглавления, названия, сноски)
Гиперссылки
6.​2.​2.​1 организовывать ссылки (гиперссылки, оглавления, названия, сноски);
6.​4.​2.​2 объяснять понятия "авторское право", "плагиат";
6.​4.​2.​3 сопровождать информацию ссылками на автора
Оглавление
6.​2.​2.​1 организовывать ссылки (гиперссылки, оглавления, названия, сноски)
Реферат
6.​2.​2.​1 организовывать ссылки (гиперссылки, оглавления, названия, сноски);
6.​4.​2.​2 объяснять понятия "авторское право", "плагиат";
6.​4.​2.​3 сопровождать информацию ссылками на автора
3) 7 класс:
Разделы долгосрочного плана
Темы, содержание
Цели обучения
1 четверть
Измерение информации и компьютерная память
Единицы измерения информации
7.​2.​1.​1 осуществлять перевод из одних единиц измерения информации в другие
Компьютерная память
7.​1.​1.​1 описывать назначение видов памяти компьютера (оперативные запоминающие устройства, постоянные запоминающие устройства, внешние запоминающие устройства, кеш-память)
Размеры файлов
7.​1.​2.​1 сравнивать размеры файлов разных форматов, хранящих одинаковую информацию;
7.​1.​2.​2 создавать и распаковывать архивы различных форматов
Сети и безопасность
Компьютерные сети и их классификация
7.​1.​3.​1 классифицировать компьютерные сети
Антивирусная безопасность
7.​4.​2.​1 защищать компьютер от вредоносных программ
Пользовательский интерфейс
7.​4.​1.​1 оценивать эргономичность пользовательских интерфейсов
2 четверть
Решение задач с помощью электронных таблиц
Таблицы в текстовом процессоре
7.​2.​2.​1 форматировать элементы таблицы в текстовом процессоре
Форматирование элементов электронных таблиц

7.2.2.2 электрондық кестенің элементтерін пішімдеу;
Деректер типтері
7.2.2.5 электрондық кестеде деректердің әртүрлі түрлерін қолдану;
7.2.2.6 электрондық кестеде есептеулер үшін формулаларды жасау;
Шартты пішімдеу
7.2.2.4 электрондық кестеде шартты пішімдеуді қолдану;
Кестелік деректерді графикалық ұсыну
7.2.2.3 электрондық кестеде диаграммаларды жасау;
Электрондық кестелердегі процестерді модельдеу
7.2.2.2 электрондық кестенің элементтерін пішімдеу;
7.2.2.5 электрондық кестеде деректердің әртүрлі түрлерін қолдану;
7.2.2.4 электрондық кестеде шартты пішімдеуді қолдану;
7.2.2.3 электрондық кестеде диаграммаларды жасау;
3-тоқсан
Python (пайтон) тілінде алгоритмдерді программалау
Файлдармен жұмыс
7.3.3.1 Python (пайтон) программалау тілінде файлды оқу және жазу;
Тармақталған алгоритмдерді программалау
7.3.2.1 Python (пайтон) программалау тілінде тармақталған алгоритмдерді жазу;
Кірістірілген шарттарды программалау
7.3.3.2 Python (пайтон) программалау тіліндегі кірістірілген шарттарды қолдану;
Күрделі шарттарды программалау
7.3.3.3 Python (пайтон) программалау тіліндегі күрделі шарттарды қолдану;
Таңдауды ұйымдастыру
7.3.2.1 Python (пайтон) программалау тілінде тармақталған алгоритмдерді жазу;
4-тоқсан
Практикалық программалау
Мәселені қалыптастыру
7.3.2.1 Python (пайтон) программалау тілінде тармақталған алгоритмдерді жазу;
Алгоритмді әзірлеу
7.3.2.1 Python (пайтон) программалау тілінде тармақталған алгоритмдерді жазу;
Алгоритмді программалау
7.3.2.1 Python (пайтон) программалау тілінде тармақталған алгоритмдерді жазу;
Программаны тестілеу
7.3.2.1 Python (пайтон) программалау тілінде тармақталған алгоритмдерді жазу;
4) 8 класс:
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері
Тақырыптар, мазмұны
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Компьютер мен желінің техникалық сипаттамалары
Ақпараттарды өлшеу
8.2.1.1 ақпараттың көлемін анықтағанда алфавиттік тәсіл қолдану
Процессор және оның сипаттамасы
8.1.1.1 процессордың функцияларын және оның негізгі сипаттамаларын қарапайым деңгейде түсіндіру
Компьютерлік желілер
8.1.3.1 желінің өткізу қабілетін анықтау
Денсаулық және қауіпсіздік
Компьютерді пайдаланудың теріс аспектілері
8.4.1.1 әртүрлі электрондық құрылғылардың адам ағзасына әсері туралы мысалдар келтіріп, қорғау әдістерін тиімді пайдалану
Желідегі қауіпсіздік
8.4.2.1 желідегі пайдаланушының қауіпсіздігін қамтамасыз ету ережелерін сақтау (интернетте алаяқтық пен агрессия)
2-тоқсан
Электрондық кестелердегі ақпаратты өңдеу
Статистикалық мәліметтер

7.​2.​2.​2 форматировать элементы электронной таблицы
Типы данных
7.​2.​2.​5 использовать различные типы данных в электронной таблице;
7.​2.​2.​6 создавать формулы для вычислений в электронной таблице
Условное форматирование
7.​2.​2.​4 использовать условное форматирование в электронной таблице
Графическое представление табличных данных
7.​2.​2.​3 создавать диаграммы в электронной таблице
Моделирование процессов в электронных таблицах
7.​2.​2.​2 форматировать элементы электронной таблицы;
7.​2.​2.​5 использовать различные типы данных в электронной таблице
7.​2.​2.​4 использовать условное форматирование в электронной таблице;
7.​2.​2.​3 создавать диаграммы в электронной таблице
3 четверть
Программирование алгоритмов на языке Python(пайтон)
Работа с файлами
7.​3.​3.​1 осуществлять чтение и запись файла на языке программирования Python(пайтон)
Программирование алгоритмов ветвления
7.​3.​2.​1 записывать разветвляющиеся алгоритмы на языке программирования Python(пайтон)
Программирование вложенных условий
7.​3.​3.​2 использовать вложенные условия на языке программирования Python(пайтон)
Программирование составных условий
7.​3.​3.​3 использовать составные условия на языке программирования Python(пайтон)
Организуем выбор
7.​3.​2.​1 записывать разветвляющиеся алгоритмы на языке программирования Python(пайтон)
4 четверть
Практическое программирование
Постановка проблемы
7.​3.​2.​1 записывать разветвляющиеся алгоритмы на языке программирования Python(пайтон)
Разработка алгоритма
7.​3.​2.​1 записывать разветвляющиеся алгоритмы на языке программирования Python(пайтон)
Программирование алгоритма
7.​3.​2.​1 записывать разветвляющиеся алгоритмы на языке программирования Python(пайтон)
Тестирование программы
7.​3.​2.​1 записывать разветвляющиеся алгоритмы на языке программирования Python(пайтон)
4) 8 класс:
Разделы долгосрочного плана
Темы, содержание
Цели обучения
1 четверть
Технические характеристики компьютера и сетей
Измерение информации
8.​2.​1.​1 применять алфавитный подход при определении количества информации
Процессор и его характеристики
8.​1.​1.​1 объяснять на элементарном уровне функции процессора и его основные характеристики
Компьютерные сети
8.​1.​3.​1 определять пропускную способность сети
Здоровье и безопасность
Негативные аспекты использования компьютера
8.​4.​1.​1 приводить примеры влияния различных электронных устройств на организм человека и эффективно использовать методы защиты
Безопасность в сети
8.​4.​2.​1 соблюдать правила обеспечения безопасности пользователя в сети (мошенничество и агрессия в интернете)
2 четверть
Обработка информации в электронных таблицах
Статистические данные

8.2.2.2 абсолютті және салыстырмалы сілтемелерді пайдалану;
8.2.2.1 электрондық кестелер мәселелерді шешу үшін түрлі деректер пішімдерін пайдалану;
Кірістірілген функция
8.2.2.3 электрондық кестелерді қолдану арқылы есептерді шешу үшін кірістірілген функцияларды пайдалану;
Қолда бар ақпаратқа негізделген деректерді талдау
8.2.2.3 электрондық кестелерді қолдану арқылы есептерді шешу үшін кірістірілген функцияларды пайдалану;
Қолданбалы міндеттерін шешу
8.2.2.3 электрондық кестелерді қолдану арқылы есептерді шешу үшін кірістірілген функцияларды пайдалану;
8.2.2.1 электрондық кестелер мәселелерді шешу үшін түрлі деректер пішімдерін пайдалану;
8.2.2.4 кестеде көрсетілген функциялардың графиктерін құрастыру
3-тоқсан
Python (пайтон) тілінде алгоритмдерді программалау
While (уайл) циклі
8.3.3.1 While (уайл) цикл операторын пайдалану;
For (фор) циклі
8.3.3.2 For (фор) цикл операторын пайдалану
Continue (континю) циклін басқару
8.3.3.3 цикл басқару нұсқаулығын қолдану (continue (континю), break (брик), else (элс))
Break (брик) циклін басқару
8.3.3.3 цикл басқару нұсқаулығын қолдану (continue (континю), break (брик), else (элс))
Else (элс) циклін басқару
8.3.3.3 цикл басқару нұсқаулығын қолдану (continue (континю), break (брик), else (элс))
Алгоритмнің трассировкасы
8.3.2.1 алгоритмнің трассировкасын жүзеге асыру
4-тоқсан
Практикалық программалау
Мәселені қалыптастыру
8.3.1.1 Python (пайтон) программалау тілінде тапсырма модельдерін жасау
Алгоритмді әзірлеу
8.3.1.1 Python (пайтон) программалау тілінде тапсырма модельдерін жасау
8.3.2.1 алгоритмнің трассировкасын жүзеге асыру
Алгоритмді программалау
8.3.1.1 Python (пайтон) программалау тілінде тапсырма модельдерін жасауһ
8.3.2.1 алгоритмнің трассировкасын жүзеге асыру
Программаны тестілеу
8.3.1.1 Python (пайтон) программалау тілінде тапсырма модельдерін жасау
8.3.2.1 алгоритмнің трассировкасын жүзеге асыру
5) 9 класс:
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері
Тақырыптар, мазмұны
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Ақпаратпен жұмыс жасау
Ақпараттың сипаттары
9.2.1.1 ақпараттың қасиеттерін анықтау (маңыздылық, дәлдік, сенімділік, құндылық)
9.4.1.1 компьютерде ұзақ уақыты жұмыс істеу тәуекелін сыни түрде бағалау
Құжаттармен бірлесіп жұмыс жасау
9.1.3.1 бұлтты технологияларды қолданатын құжаттармен бірлескен жұмысты жүзеге асыру
Желілік этикет
9.4.2.1 желідегі этикалық және құқықтық нормаларын бұзу салдары туралы айту
Компьютер таңдаймыз
Компьютердің конфигурациясы
9.1.1.1 мақсатына байланысты компьютердің конфигурациясын таңдау
Бағдарламалық қамтамасыз етуді таңдау
9.1.2.1 пайдаланушының қажеттілігіне қарай бағдарламалық жасақтаманы таңдау
"Компьютер құнын есептеу"
9.1.1.1 мақсатына байланысты компьютердің конфигурациясын таңдау
9.1.2.1 пайдаланушының қажеттілігіне қарай бағдарламалық жасақтаманы таңдау

8.​2.​2.​2 использовать абсолютную и относительную ссылки;
8.​2.​2.​1 использовать различные форматы данных для решения задач в электронных таблицах
Встроенные функции
8.​2.​2.​3 использовать встроенные функции для решения задач с применением электронных таблиц
Анализ данных на основе имеющейся информации
8.​2.​2.​3 использовать встроенные функции для решения задач с применением электронных таблиц
Решение прикладных задач
8.​2.​2.​3 использовать встроенные функции для решения задач с применением электронных таблиц;
8.​2.​2.​1 использовать различные форматы данных для решения задач в электронных таблицах;
8.​2.​2.​4 строить графики функций, заданных в таблице
3 четверть
Программирование алгоритмов на языке программироания Python(пайтон)
Цикл while(уайл)
8.​3.​3.​1 использовать оператор цикла while(уайл)
Цикл for(фор)
8.​3.​3.​2 использовать оператор цикла for(фор)
Управление циклом: continue(континю),
8.​3.​3.​3 использовать инструкции управления циклом (continue (континю), break(брик), else (элс))
Управление циклом: break(брик),
8.​3.​3.​3 использовать инструкции управления циклом (continue (континю), break(брик), else (элс))
Управление циклом: else(элс)
8.​3.​3.​3 использовать инструкции управления циклом (continue (континю), break(брик), else (элс))
Трассировка алгоритма
8.​3.​2.​1 осуществлять трассировку алгоритма
4 четверть
Практическое программирование
Постановка проблемы
8.​3.​1.​1 создавать модели задач на языке программирования Python(пайтон)
Разработка алгоритма
8.​3.​1.​1 создавать модели задач на языке программирования Python(пайтон);
8.​3.​2.​1 осуществлять трассировку алгоритма
Программирование алгоритма
8.​3.​1.​1 создавать модели задач на языке программирования Python(пайтон);
8.​3.​2.​1 осуществлять трассировку алгоритма
Тестирование программы
8.​3.​1.​1 создавать модели задач на языке программирования Python(пайтон)
8.​3.​2.​1 осуществлять трассировку алгоритма
5) 9 класс:
Разделы долгосрочного плана
Темы, содержание
Цели обучения
1 четверть
Работа с информацией
Свойства информации
9.​2.​1.​1 определять свойства информации (актуальность, точность, достоверность, ценность);
9.​4.​1.​1 критически оценивать риски, связанные с продолжительным использованием компьютеров
Совместная работа с документами
9.​1.​3.​1 осуществлять совместную работу с документами с использованием облачных технологий
Сетевой этикет
9.​4.​2.​1 рассуждать о последствиях нарушения этических и правовых норм в сети
Выбираем компьютер
Конфигурация компьютера
9.​1.​1.​1 выбирать конфигурацию компьютера в зависимости от его назначения
Выбор программного обеспечения
9.​1.​2.​1 выбирать программное обеспечение в зависимости от потребности пользователя
"Расчет стоимости компьютера"
9.​1.​1.​1 выбирать конфигурацию компьютера в зависимости от его назначения;
9.​1.​2.​1 выбирать программное обеспечение в зависимости от потребности пользователя;

9.3.1.1 процесс моделдерін (физикалық, биологиялық, экономикалық) электрондық кестеде әзірлеу және зерттеу
2-тоқсан
Деректер базасы
Деректер базасы
9.2.2.1 "дерекқор, жазба, өріс" терминдерін түсіндіру;
Электрондық кестеде деректер базасын құру
9.2.2.2 электрондық кестеде деректер базасын жасау;
Ақпаратты іздеу әдістері
9.2.2.3 деректерді іздеу, сұрыптау және сүзгілеуді жүзеге асыру
Деректерді сұрыптау және сүзгілеу
9.2.2.3 деректерді іздеу, сұрыптау және сүзгілеуді жүзеге асыру
Деректер базасымен жұмыс
9.2.2.2 электрондық кестеде деректер базасын жасау;
9.2.2.3 деректерді іздеу, сұрыптау және сүзгілеуді жүзеге асыру
3-тоқсан
Python (пайтон) программалау тілінде алгоритмдерді программалау
Бірөлшемді массив
9.3.3.1 бір өлшемді массивтер пайдаланып Python (пайтон) программалау тілінде программаларды жасау;
Белгіленген сипаттары бар элементті іздеу
9.3.3.1 бір өлшемді массивтер пайдаланып Python (пайтон) программалау тілінде программаларды жасау;
Элементтердің орнын ауыстыру
9.3.3.1 бір өлшемді массивтер пайдаланып Python (пайтон) программалау тілінде программаларды жасау;
Екіөлшемді массив
9.3.3.2 екі өлшемді массивтер пайдаланып Python (пайтон) программалау тілінде бағдарламаларды жасау;
Сұрыптау
9.3.2.1 сұрыптау алгоритмдерін қолдану
9.3.3.1 бір өлшемді массивтер пайдаланып Python (пайтон) программалау тілінде программаларды жасау;
9.3.3.2 екі өлшемді массивтер пайдаланып Python (пайтон) программалау тілінде бағдарламаларды жасау;
Элементті жою және кірістіру
9.3.3.1 бір өлшемді массивтер пайдаланып Python (пайтон) программалау тілінде программаларды жасау;
9.3.3.2 екі өлшемді массивтер пайдаланып Python (пайтон) программалау тілінде бағдарламаларды жасау;
4-тоқсан
Python (пайтон) программалау тілінде 2D ойынын құру
PyGame кітапханасы
9.3.3.3 PyGame (пайгейм) кітапханасын қосу;
9.3.3.4 ойын терезесін жасау үшін PyGame (пайгейм) кітапханасының дайын модульдерін пайдалану;
Артқы фон мен ойын кейіпкерлері
9.3.3.5 ойынның артқы фонын құру
9.3.3.6 ойынға арналған дайын кейіпкерлер жүктеу
Кейіпкерлерді анимациялау
9.3.3.7 кейіпкер қозғалысын программалау
9.3.3.8 пернетақтадан кейпкерді басқару;
Шарттарды программалау
9.3.3.9 дайын сценарий бойынша ойын әзірлеу
9.3.3.10 ойынның нәтижелерін есептеу алгоритмін іске асыру
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 26 шілдедегі
№ 334 бұйрығына
10-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
206-қосымша

9.​3.​1.​1 разрабатывать и исследовать модели процессов (физических, биологических, экономических) в электронных таблицах
2 четверть
Базы данных
Базы данных
9.​2.​2.​1 объяснять термины "базы данных, запись, поле"
Создание базы данных в электронных таблицах
9.​2.​2.​2 создавать базу данных в электронной таблице
Методы поиска информации
9.​2.​2.​3 осуществлять поиск, сортировку и фильтрацию данных
Сортировка и фильтрация данных
9.​2.​2.​3 осуществлять поиск, сортировку и фильтрацию данных
Работа с базой данных
9.​2.​2.​2 создавать базу данных в электронной таблице;
9.​2.​2.​3 осуществлять поиск, сортировку и фильтрацию данных
3 четверть
Программирование алгоритмов на языке программирования Python(пайтон)
Одномерный массив
9.​3.​3.​1 создавать программы на языке программирования Python(пайтон) с использованием одномерных массивов
Поиск элемента с заданными свойствами
9.​3.​3.​1 создавать программы на языке программирования Python(пайтон) с использованием одномерных массивов
Перестановка элементов
9.​3.​3.​1 создавать программы на языке программирования Python(пайтон) с использованием одномерных массивов
Двумерный массив
9.​3.​3.​2 создавать программы на языке программирования Python(пайтон) с использованием двумерных массивов
Сортировка
9.​3.​2.​1 применять алгоритмы сортировки;
9.​3.​3.​1 создавать программы на языке программирования Python(пайтон) с использованием одномерных массивов;
9.​3.​3.​2 создавать программы на языке программирования Python(пайтон)с использованием двумерных массивов
Удаление и вставка элемента
9.​3.​3.​1 создавать программы на языке программирования Python (пайтон) с использованием одномерных массивов;
9.​3.​3.​2 создавать программы на языке программирования Python (пайтон) с использованием двумерных массивов
4 четверть
Создание 2D игры на языке программирования Python (пайтон)
Библиотека PyGame (пайгейм)
9.​3.​3.​3 подключать библитотеку PyGame (пайгейм);
9.​3.​3.​4 использовать готовые модули библиотеки PyGame(пайгейм) для создания окна для игры
Задний фон и персонажи игры
9.​3.​3.​5 создавать задний фон игры
9.​3.​3.​6 загружать готовые персонажи для игры
Анимирование персонажей
9.​3.​3.​7 программировать движение персонажа
9.​3.​3.​8 управлять персонажами с клавиатуры
Программирование условий
9.​3.​3.​9 разрабатывать игру по готовому сценарию
9.​3.​3.​10 реализовать алгоритм подсчета результатов игры
Приложение 10
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 26 июля 2019 года № 334
Приложение 206
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115

Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған "Қазақстан тарихы" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Білім берудің барлық деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 604 бұйрығымен бекітілген Негізгі орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17669 болып тіркелді).
2. Тарихи сана – тарихты білу, тарихи тәжірибе мен оның сабақтарын ұғынып түсіну, әлеуметтік болжау, өз іс-әрекеті үшін тарихи жауапкершілікті түсіну. Оқу-тәрбие процесінің маңызды құрамдас бөлігі болып табылатын тарихи білім тұлғаның, азамат пен патриоттың қалыптасуына көмектеседі.
3. "Қазақстан тарихы" оқу пәнінің мазмұны әлем тарихындағы Қазақстанның алатын орны мен рөлін, оның жалпыәлемдік өркениеттің дамуына қосқан үлесін түсінуге мүмкіндік береді.
4. "Қазақстан тарихы" оқу пәнінің мақсаты – білім алушылардың бойында тарихи сана, қазақстандық патриотизм, өз елінің тарихы мен мәдениетіне құрмет, өз ата-бабаларының жетістіктеріне деген мақтаныш сезімін қалыптастыру, ұлттық және жалпы адамзаттық құндылықтарды дарыту, зерттеушілік, ойлау, коммуникативті дағдыларды дамыту.
5. Оқу пәнінің міндеттері:
1) Қазақстан аумағындағы ежелгі заманнан бастап бүгінгі күнге дейінгі қоғамның әлеуметтік, мәдени, саяси, экономикалық дамуының негізгі кезеңдері мен ерекшеліктері туралы білімін қалыптастыру;
2) Қазақстанның тарихи дамуы барысында қалыптасқан ұлттық құндылықтар жүйесі туралы білім беру;
3) Қазақстанның тарихи дамуының негізгі оқиғалары, құбылыстары мен процестердің мәні туралы түсінік қалыптастыру;
4) тарихи оқиғаларды, құбылыстар мен процестерді және тарихи тұлғалардың қызметін Отандық тарих контекстінде сын тұрғысынан талдау және баға беру дағдыларын қалыптастыру мен дамыту;
5) тарихи деректердің негізінде дәлелді пайымдау дағдыларын дамыту;
6) тарихи зерттеу жүргізу дағдыларын қалыптастыру мен дамыту (гипотезаларды ұсыну, зерттеу сұрақтарын құрастыру, деректерді талдау, әртүрлі көзқарастарды салыстыру, нәтижелер мен қорытындыларды шығару, өзінің ұстанымын анықтау);

Типовая учебная программа по учебному предмету "История Казахстана" для 5-9 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом основного среднего образования, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 604 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования всех уровней образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 17669).
2. Историческое сознание – знание истории, осмысление исторического опыта и вытекающих из него уроков, социальное прогнозирование (исходя из понимания сущности настоящего, инвариантности прошлого и альтернативности будущего), осознание исторической ответственности за свою деятельность. Исторические знания, являющиеся важной составляющей учебно-воспитательного процесса, способствуют решению задач становления личности, гражданина и патриота.
3. Содержание учебного предмета "История Казахстана" дает возможность понять уникальность культуры наших предков, место и роль Казахстана в мировой истории, его вклад в развитие общемировой цивилизации.
4. Цель учебного предмета "История Казахстана" – формирование у обучающихся исторического сознания, казахстанского патриотизма, уважения к истории своей страны, гордости за достижения своих предков, привитие национальных и общечеловеческих ценностей, развитие исследовательских, мыслительных, коммуникативных навыков.
5. Задачи учебного предмета:
1) формирование знаний об основных этапах и особенностях социального, экономического, политического и культурного развития общества на территории Казахстана с древности до наших дней;
2) формирование знаний о системе национальных ценностей, сложившихся в ходе исторического развития Казахстана;
3) формирование осознанного понимания сущности основных событий, явлений и процессов исторического развития Казахстана;
4) формирование и развитие навыков критического анализа и оценки исторических событий, процессов, явлений и деятельности исторических личностей в контексте их влияния на отечественную историю;
5) развитие навыка аргументированного суждения на основе анализа исторических фактов;
6) формирование и развитие навыков проведения исторического исследования (выдвижение гипотез, составление вопросов для исследования, анализ источников, сопоставление различных точек зрения, формулирование заключений и выводов, определение собственной позиции);

7) қазіргі кездегі саяси, әлеуметтік-экономикалық және мәдени процестерде бағдарлану үшін тарихи білімдерін қолдана білу дағдыларын қалыптастыру;
8) коммуникативті дағдыларды қалыптастыру, өз ойын ауызша және жазбаша түрде анық білдіру, командада жұмыс істей алу, түрлі деректерден алынған ақпараттарды қоса алғанда,жарияланым мен электронды құралдарды қолдану.
2-тарау. "Қазақстан тарихы" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
6. "Қазақстан тарихы" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 5-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
2) 6-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
3) 7-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
4) 8-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
5) 9-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
6) 9-сынып (өтпелі кезең) – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына тәуелді (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 болып тіркелді).
7. "Қазақстан тарихы" оқу пәнінен білім мазмұны бөлімдер арқылы қамтылған. Аталған бөлімдер сыныптар бойынша оқу мақсаттарын қамтитын бөлімшелерден тұрады.
8. Оқу пәнінің білім мазмұны төрт бөлімді қамтиды:
1) әлеуметтік қатынастардың дамуы;
2) мәдениеттің дамуы;
3) мемлекеттің дамуы;
4) Қазақстанның экономикалық дамуы.
9. "Әлеуметтік қатынастардың дамуы" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) этникалық қатынастар;
2) әлеуметтік қатынастар.
10. "Мәдениеттің дамуы" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) дүниетаным мен дін;
2) өнер мен әдебиет;
3) білім және ғылым.
11. "Мемлекеттің дамуы" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) мемлекеттің ішкі саясаты;
2) мемлекеттің сыртқы саясаты.
12. "Қазақстанның экономикалық дамуы" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) шаруашылық;
2) өндірістік қатынастар және сауда.
13. Оқу мақсаттары әр бөлімше ішінде мұғалім мен білім алушыға болашақ қадамдары жөнінде өзара ой бөлісуге, оларды жоспарлау мен бағалауға мүмкіндік беретін бірізділік пен сабақтастықты көрсетеді.
14. Оқу бағдарламасы базалық тарихи ойлау дағыдыларын: тарихи деректердің интерпретациясы, уақыт пен кеңістікте бағдарлану, тарихи талдау және түсіндіруді қалыптастыруға бағытталған.

7) формирование умения использовать исторические знания и навыки для ориентации в современных политических, социально-экономических и культурных процессах;
8) формирование коммуникативных навыков, в частности, умения ясно выражать свои мысли в устной и письменной форме, работать в команде, использовать информацию из различных источников, включая публикации и электронные средства.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "История Казахстана"
6. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "История Казахстана" составляет:
1) в 5 классе по 2 часа в неделю, в учебном году– 68 часов;
2) в 6 классе по 2 часа в неделю, в учебном году – 68 часов;
3) в 7 классе по 2 часа в неделю, в учебном году – 68 часов;
4) в 8 классе по 2 часа в неделю, в учебном году – 68 часов;
5) в 9 классе по 2 часа в неделю, в учебном году – 68 часов;
6) в 9 классе (переходный период) по 2 часа в неделю, в учебном году – 68 часов.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170).
7. Содержание учебного предмета "История Казахстана" организовано по разделам обучения. Разделы далее разбиты на подразделы, которые содержат цели обучения по классам в виде ожидаемых результатов.
8. Содержание учебного предмета включает 4 раздела:
1) развитие социальных отношений;
2) развитие культуры;
3) развитие государства;
4) экономическое развитие Казахстана.
9. Раздел "Развитие социальных отношений" включает следующие подразделы:
1) этнические отношения;
2) социальные отношения.
10. Раздел "Развитие культуры" состоит из следующих подразделов:
1) мировоззрение и религия;
2) искусство и литература;
3) образование и наука.
11. Раздел "Развитие государства" включает следующие подразделы:
1) внутренняя политика государства;
2) внешняя политика государства.
12. Раздел "Экономическое развитие Казахстана" состоит из следующих подразделов:
1) хозяйство;
2) производственные отношения и торговля.
13. Цели обучения, организованные систематично и последовательно внутри каждого подраздела, позволяют учителям планировать свою работу, оценивать достижения обучающихся и информировать их о следующих этапах обучения.
14. Учебная программа направлена на формирование базовых навыков исторического мышления: интерпретация исторических источников, ориентация во времени и пространстве, навыки исторического анализа и объяснения.

15. "Қазақстан тарихы" оқу пәні бойынша тарихи ойлау дағдыларын қалыптастыру және оқу мақсаттарын тиімді жүзеге асыру төмендегі тарихи концептілерге (түсініктерге) негізделеді:
1) өзгеріс пен сабақтастық;
2) себеп пен салдар;
3) дәлел;
4) ұқсастық пен айырмашылық;
5) маңыздылық;
6) интерпретация.
16. Тарихи концептілер негізінде оқытудың қүтілетін нәтижелері:
1) "Өзгеріс пен сабақтастық" бойынша білім алушылар: сабақтастық пен өзгеріске қатысты тарихи мысалдарды уақыт пен кеңістікте талдайды және бағалайды, сабақтастық пен өзгеріске қатысты тарихи мысалдарды ұзақ уақыт бойы ауқымды тарихи процестер мен тақырыптарға дейін біріктіреді, тарихи оқиғалар мен процестердің белгілі бір уақыт межесінде жүйеленуі мен ұйымдасуының негізін (критерийлер) түсіндіреді;
2) "Себеп және салдар" бойынша білім алушылар: бір немесе бірнеше себептердің және/немесе ықпалдардың өзара әрекеттесуін талдайды және бағалайды; ұқсастықтарды, себеп-салдарды, өзара байланысты көрсете отырып тарихи себептілікті түсінеді, тарихи құбылыс, оқиға немесе процесті басқа ұқсас тарихи құбылыстармен уақыт пен кеңістікте байланыстырудың әдістерін түсіндіреді және бағалайды;
3) "Дәлел" бойынша білім алушылар: қарастырылып отырған дәлелге қатысты: аудитория, мақсаттар, көзқарастар, формат, аргумент, шектеулер және контекст сынды тарихи айғақтың ерекшеліктерін талдайды, тарихи айғақтарды талдау және бағалау негізінде дәйекті қорытынды жасайды, өткен заман туралы объективті түсінік қалыптастыру мақсатында түпнұсқалық және қосалқы деректерден әртүрлі, қарама-қайшы айғақтарды талдайды;
4) "Ұқсастық пен айырмашылық" бойынша білім алушылар: белгілі бір жерде, белгіленген бір уақыт кезеңінде және/немесе әртүрлі қоғамдарда, немесе бір қоғамның ішіндегі өзара байланысқан тарихи оқиғаларды салыстырады.
5) "Маңыздылық" бойынша білім алушылар: қоғамның дамуы үшін тарихи оқиғаның, құбылыстың, процестің маңыздылығын анықтайды;
6) "Интерпретация" бойынша білім алушылар: белгілі бір тарихи оқиғаға, құбылысқа, процеске қатысты әртүрлі көзқарастарды түсіндіреді және бағалайды.
17. 5-сыныпқа арналған "Қазақстан тарихы" оқу пәнінің базалық білім мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) Қазақстандағы ежелгі адамдардың өмірі.Тас дәуіріндегі Қазақстан: Қазақстанда алғашқы адамның пайда болуы, әлеуметтік ұйымдасудың алғашқы формалары. Ежелгі адамдардың кәсібі (аң аулау мен терімшілік). Қазақстан аумағындағы тас дәуірінің тұрақтары. Егіншілік пен мал шаруашылығының қалыптасуы. Ботай мәдениеті. Қола дәуіріндегі Қазақстан: Қазақстан аумағындағы мыс пен қалайы металдарының кен орындары. Андрон мәдениеті. Қола дәуірі кезіндегі шаруашылық пен қоғамдық құрылыс. Беғазы-Дәндібай мәдениеті. Ә. Марғұлан және басқа да Қазақстанның ежелгі дәуірін зерттеушілер;

15. Формирование навыков исторического мышления, а также эффективная реализация целей обучения по учебному предмету "История Казахстана" осуществляется на основе исторических концептов (понятий):
1) изменение и преемственность;
2) причина и следствие;
3) доказательство;
4) сходство и различие;
5) значимость;
6) интерпретация.
16. Ожидаемые результаты обучения на основе исторических концептов:
1) изменение и преемственность:
обучающиеся должны уметь: анализировать и оценивать исторические примеры непрерывности и изменения во времени и пространстве, объединять примеры непрерывности и изменения в течение продолжительного времени до масштабных исторических процессов или тем, объяснять основания (критерии) систематизации и организации исторических событий и процессов внутри определенного временного блока;
2) причина и следствие:
обучающиеся должны уметь: анализировать и оценивать взаимодействие нескольких причин и влияний, понимать историческую обусловленность, выделяя совпадения, причинно-следственную связь и взаимосвязи, объяснять и оценивать способы, в которых явление, событие или процесс связывается с другими аналогичными историческими явлениями во времени и в пространстве;
3) доказательство:
обучающиеся должны уметь: анализировать особенности исторического источника, такие как аудитория, цели, точки зрения, формат, аргумент, ограничения и контекст, относящиеся к рассматриваемому доказательству, на основе анализа и оценки исторического свидетельства делать обоснованные заключения и соответствующие выводы, анализировать различные, иногда противоречивые свидетельства из первичных источников и вторичных работ в целях создания объективного представления о прошлом;
4) сходство и различия:
обучающиеся должны уметь сравнивать связанные исторические события и процессы на местах в течение определенного отрезка времени, в различных обществах или внутри одного общества;
5) значимость:
обучающиеся должны уметь определять значимость исторического события, явления, процесса для развития общества;
6) интерпретация:
обучающиеся должны уметь объяснять и оценивать различные точки зрения на определенное историческое событие, явление, процесс.
17. Базовое содержание учебного предмета "История Казахстана" для 5 класса:
1) жизнь древних людей Казахстана. Казахстан в эпоху камня: появление древнейшего человека в Казахстане, первичные формы социальной организации. Занятия древнейших людей (охота и собирательство). Стоянки эпохи камня на территории Казахстана. Зарождение земледелия и скотоводства. Ботайская культура. Казахстан в эпоху бронзы: месторождения меди и олова на территории Казахстана. Андроновская культура. Хозяйство и общественное устройство в эпоху бронзы. Бегазы-Дандыбаевская культура. А.Х. Маргулан и другие исследователи древности Казахстана;

2) ежелгі көшпелілердің өмірі. Темір дәуірінің ерекшеліктері. Қазақстанның ежелгі металлургиясы. Көшпелі мал шаруашылығының қалыптасуы. Алғашқы көшпелілердің өмір сүруді қамтамасыз ету жүйесі. Көшпелілердің жылжымалы баспанасы. Алғашқы көшпелілердің дүниетанымы;
3) сақтар. Қазақстан аумағындағы сақ тайпалары. Сақтар тарихы туралы деректер. Сақтардың саяси тарихы. Қоғамдық құрылысы. Шаруашылығы мен тұрмысы. Материалдық және рухани мәдениеті. "Аңдық стиль". Есік олжасы – "Алтын адам". Шілікті алқабының патша қорғандары. Берел қорымы. Бесшатыр қорғандары. Тасмола мәдениеті;
4) үйсіндер мен қаңлылар.Үйсіндер. Үйсіндер туралы жазба деректер. Үйсіндердің қоныстануы, шаруашылығы мен тұрмысы. Үйсіндердің қоғамдық құрылысы. Қаңлылар. Қаңлылар тарихына қатысты қытай және парсы деректері. Қаңлылардың қоныстануы, шаруашылығы мен тұрмысы. Қаңлылардың қоғамдық құрылысы. Үйсіндердің, қаңлылардың археологиялық ескерткіштері;
5) ғұндар (хунну). Қытай деректеріндегі ғұндардың ерте тарихы. Мөде шаньюй-ғұн мемлекетінің негізін салушы. Ғұндардың саяси тарихы мен мемлекеттік құрылысы. Халықтардың ұлы қоныс аударуы (ғұндардың Батысқа жылжуы). Аттила және оның жорықтары. Ғұндардың шаруашылығы мен қоғамдық құрылысы. Ғұндар дәуіріндегі мәдениеттің дамуы;
6) сарматтар. Сарматтардың ежелгі замандағы саяси оқиғаларға қатысуы. Сарматтардың қоныстануы, шаруашылығы мен тұрмысы. Сарматтардың қоғамдық құрылысы. Сарматтардың археологиялық ескерткіштері. Мәдениеті;
7) ежелгі Қазақстан тарихына шолу. Қазақстан аумағындағы ежелгі адамдардың антропологиялық бет-әлпеті. Ежелгі Қазақстан тарихының негізгі оқиғалары, құбылыстары мен үдерістері. Ежелгі Қазақстанның мәдени мұрасы;
8) өлкетану: Туған өлкенің аңыз-ертегілері. Өлкенің тарихи ескерткіштері. Өңірдің тарихи тұлғалары: билер, батырлар және ақындар. Өлкетану мұражайы және тарихи жәдігерлер.
18. 6-сыныпқа арналған "Қазақстан тарихы" оқу пәнінің базалық білім мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) VI - IX ғасырдағы Қазақстан. Ортағасырлық Қазақстан тарихының кезеңделуі. Ұлы Түрік қағанатының құрылуы. Қазақстан аумағындағы ерте ортағасырлық мемлекеттер: Батыс Түрік қағанаты, Түргеш қағанаты, Қарлұқ қағанаты, Оғыз мемлекеті, Қимақ қағанаты. Атлах шайқасының тарихи маңызы. Түркі мемлекеттерінің қоғамдық-саяси құрылысы. Түркілердің әскери өнері. Шаруашылығы. Сауда және қала мәдениетінің дамуы;
2) X ғасыр - XІІІ ғасырдың басындағы Қазақстан. Қарахан мемлекеті. Қазақстан аумағына исламның тарала басталуы. Наймандар, керейіттер, жалайырлар. Қыпшақ хандығы. "Дешті Қыпшақ" түсінігі. Шаруашылығы: көшпелі, отырықшы. Сауда. Қала мәдениеті. Ұлы Жібек жолының тарихи маңызы. Түркі мәдениетінің әлемдік өркениеттің дамуына қосқан үлесі. Түркі әлемінің көрнекті ойшылдары;

2) жизнь древних кочевников. Особенности железного века. Древняя металлургия Казахстана. Возникновение кочевого скотоводства. Система жизнеобеспечения ранних кочевников. Переносное жилище кочевников. Мировоззрение ранних кочевников;
3) саки. Сакские племена на территории Казахстана. Источники по истории саков. Политическая история саков. Общественное устройство. Хозяйство и быт. Материальная и духовная культура. "Звериный стиль". Иссыкская находка – "Золотой человек". Царские курганы Шиликтинской долины. Берельский могильник. Бесшатырские курганы. Тасмолинская культура;
4) усуни и кангюи. Усуни. Письменные источники об усунях. Расселение, хозяйство и быт усуней. Общественное устройство усуней. Кангюи. Китайские и иранские источники по истории кангюев. Расселение, хозяйство и быт кангюев. Общественное устройство кангюев. Археологические памятники усуней, кангюев;
5) гунны (хунны). Ранняя история гуннов в китайских источниках. Шаньюй Модэ – основатель гуннского государства. Политическая история и государственное устройство гуннов. Великое переселение народов (перемещение гуннов на Запад). Аттила и его походы. Хозяйство и общественное устройство гуннов. Развитие культуры в эпоху гуннов;
6) сарматы. Участие сарматов в политических событиях древности. Расселение, хозяйство и быт сарматов. Общественный строй сарматов. Археологические памятники сарматов. Культура;
7) обзор древней истории Казахстана. Антропологический облик древних людей Казахстана. Основные события, явления, процессы древней истории Казахстана. Культурное наследие Древнего Казахстана;
8) краеведение. Легенды и сказания родного края. Памятники истории края вокруг нас. Исторические личности края: бии, батыры и акыны. Краеведческий музей и исторические экспонаты.
18. Базовое содержание учебного предмета "История Казахстана" для 6 класса:
1) Казахстан в VI-IX веках. Периодизация средневековой истории Казахстана. Образование Великого Тюркского каганата. Раннесредневековые государства на территории Казахстана: Западно-Тюркский каганат, Тюргешский каганат, Карлукский каганат, Огузское государство, Кимакский каганат. Историческое значение Атлахской битвы. Общественно-политическое устройство тюркских государств. Военное искусство тюрков. Хозяйство. Торговля и развитие городской культуры;
2) Казахстан в X – начале XІІІ веков. Государство Караханидов. Начало распространения ислама на территории Казахстана. Найманы, кереиты, жалаиры. Кыпчакское ханство. Понятие "Дешти Кипчак". Хозяйство: кочевое, оседло-земледельческое. Торговля. Городская культура. Великий Шелковый путь: историческое значение. Вклад тюркской культуры в развитие мировой цивилизации. Выдающиеся мыслители тюркского мира;

3) XIII - XV ғасырлардың бірінші жартысындағы Қазақстан. Шыңғыс ханның жаулаушылық соғыстары. Отырар қорғанысы. Моңғол империясының құрылуы. Алтын Орда. Ақ Орда. Моғолстан мемлекеті. Әмір Темір жорықтары. Ноғай Ордасы. Әбілқайыр хандығы. XIII - XV ғасырлардың бірінші жартысындағы мемлекеттердің қоғамдық-саяси құрылысы. Ортағасырлық саяхатшылар Қазақстан туралы. Шаруашылық. Сауданың дамуы. Мәдениет;
4) қазақ халқының қалыптасуы. Қазақтар – Ұлы Дала мұрагері: тарихи және этникалық сабақтастық. "Қазақ" этнонимі. Қазақ халқының біртұтас халық болып қалыптасу үдерісінің аяқталуы;
5) біртұтас қазақ мемлекетінің құрылуы. Қазақ ұлттық мемлекетінің құрылу алғышарттары. Қазақ хандығының құрылуы (аумағы, халықтың этникалық құрамы). Мемлекеттің негізін салушылар – Жәнібек пен Керей. М.Х. Дулатидің "Тарихи Рашиди" еңбегі – Қазақ хандығының алғашқы тарихы жөніндегі құнды дерек. Қазақ хандығы қалыптасуының алғашқы жылдарындағы ішкі және сыртқы саясаты. Біртұтас қазақ мемлекеті қалыптасуының тарихи маңызы;
6) қазақ хандығының XVI - XVII ғасырлардағы дамуы. Қасым хан билігі тұсындағы Қазақ хандығының нығаюы. Хақназар хан билігі тұсындағы Қазақ хандығының одан әрі нығаюы және саяси өркендеуі. Тәуекел ханның ішкі және сыртқы саясаты. Есім ханның ішкі және сыртқы саясаты. Жәңгір хан. Орбұлақ шайқасы. Тәуке ханның билігі. "Жеті жарғы". Қазақтың ұлы билері. Қазақ хандығының мемлекеттік-әкімшілік құрылымы. Қазақ қоғамының әлеуметтік стратификациясы;
7) XVI - XVII ғасырлардағы экономика мен мәдениет. Қазақ халқының мәдениеті: материалдық, рухани мәдениет. Әдебиет пен өнер: ақын-жыраулар, халық әншілері мен композиторлардың шығармашылығы, музыкалық өнер. Қазақтардың дәстүрлі шаруашылығы: мал шаруашылығы, егіншілік;
8) өлкетану: Топонимдер – өткен заманнын куәгерлері (жер-су атауларының тарихы). Мәдени-тарихи дәстүрді сақтаушылар: өлкенің ұлттық қолөнері. Бір халық – бір ел – бір тағдыр (менің өлкемнің халықтары). Туған өлке тарихының қазіргі куәгерлері.
19. 7-сыныпқа арналған "Қазақстан тарихы" оқу пәнінің базалық білім мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) XVIII ғасырдың басындағы Қазақстан: сыртқы және ішкі саяси жағдай. Жоңғар мемлекеті. Қазақ-жоңғар соғыстары. "Ақтабан шұбырынды, алқакөл сұлама" заманы. Қарақұм мен Ордабасыдағы құрылтайлар – қазақ жасағының құрылуы. Аңырақай шайқасы. Отан қорғаушы батырлар. XVIII ғасырдың 30-40 жылдарындағы қазақ-жоңғар соғыстары;
2) XVIII ғасырдың бірінші жартысындағы Қазақ хандығы. XVIII ғасырдың басына дейінгі қазақ-орыс қатынастары. XVIII ғасырдың басындағы Ресей империясы назарындағы Қазақстан (саяси және экономикалық мақсаттар, әскери-барлау экспедициялары, алғашқы әскери бекіністердің салынуы). Кіші жүз ханы Әбілқайырдың Ресей бодандығын қабылдауы:себептері мен мақсаттары. XVIII ғасырдың 30-50-жылдарындағы Қазақстандағы Ресей империясының саясаты. ХVІІІ ғасырдың 40-жылдарындағы Қазақстандағы ішкі саяси жағдайдың асқынуы. Абылай хан тұсындағы Қазақ хандығы: ішкі және сыртқы саясаты;

3) Казахстан в XIII веке - первой половине XV века. Завоевательные походы Чингисхана. Защита Отрара. Образование Монгольской империи. Золотая Орда. Ак Орда. Государство Могулистан. Военные походы Тимура. Ногайская Орда. Ханство Абулхаира. Общественно-политическое устройство государств в XIII веке - первой половине XV века. Средневековые путешественники о Казахстане. Хозяйство. Развитие торговли. Культура;
4) формирование казахского народа. Казахи – наследники Великой степи: историческая и этническая преемственность. Этноним "казах". Окончательное становление казахского народа;
5) образование единого Казахского государства. Предпосылки образования национального государства казахов. Образование казахского ханства (территория, этнический состав населения). Основатели государства –Жанибек и Керей. Труд М.Х. Дулати "Тарихи Рашиди" – ценный источник по ранней истории Казахского ханства. Внутренняя и внешняя политика Казахского ханства в первые годы становления. Историческое значение образования единого казахского государства;
6) развитие Казахского ханства в XVI-XVII веках. Укрепление Казахского государства в период правления Касым хана. Дальнейшее укрепление и политический подъем Казахского ханства при правлении Хакназар хана. Внутренняя и внешняя политика хана Тауекеля. Внутренняя и внешняя политика хана Есима. Жангир хан. Орбулакская битва. Правление Тауке хана. "Жеты жаргы". Великие бии. Государственно-административное устройство Казахского ханства. Социальная стратификация казахского общества;
7) экономика и культура XVI - XVII веков. Культура казахского народа: материальная, духовная культура. Литература и искусство: творчество акынов-жырау, народных певцов и композиторов, музыкальное искусство. Традиционное хозяйство казахов: скотоводство, земледелие;
8) краеведение. Топонимы – свидетели времен минувших (история края в названиях населенных пунктов, рек и озер). Хранители культурно-исторических традиций: народные ремесла края. Один народ – одна страна – одна судьба (народы моего края). Живые свидетели истории родного края.
19. Базовое содержание учебного предмета "История Казахстана" для 7 класса:
1) Казахстан в начале XVIII века: внешнеполитическая ситуация и внутреннее положение. Джунгарское государство. Казахско-джунгарские войны. Годы "Великого бедствия" – "Актабан шубырынды". Курултай в Каракуме и Ордабасы – организация казахского ополчения. Анракайская битва. Защитники Отечества. Казахско-джунгарские войны в 30-40-е годы XVIII века;
2) Казахское ханство в первой половине XVIII века. Казахско-русские взаимоотношения до начала XVIII века. Казахстан в орбите интересов Российской империи начала XVIII века (политические и экономические цели, военно-разведывательные экспедиции, строительство первых военных укреплений). Принятие российского подданства ханом Младшего жуза Абулхаиром: причины и цели. Политика Российской империи в Казахстане в 30-50-е годы XVIII века. Обострение внутриполитической обстановки в Казахстане в 40-е годы ХVІІІ века. Казахское ханство при Аблае: внутренняя и внешняя политика;

3) XVIII ғасырдағы Қазақстан мәдениеті. XVІII ғасыр ақын-жырауларының шығармашылығы. XVІII ғасыр тарихы бойынша қазақ деректері. Қазақтардың қолданбалы өнері;
4) отарлау және ұлт-азаттық күрес. Ресей империясының отаршылдық саясаты: мақсаттары мен әдістері. Сырым Датұлы бастаған ұлт-азаттық қозғалыс (себептері, қозғалыстың қозғаушы күші, кезеңдері мен барысы, нәтижелері). 1822-1824 жылдардағы патша реформалары (Кіші және Орта жүздегі хандық биліктің жойылуы). 1836-1838 жылдардағы Бөкей ордасындағы қазақтардың көтерілісі (себептері, негізгі кезеңдері мен шайқастары). XIX ғасырдың бірінші жартысындағы қазақ халқының ұлт-азаттық қозғалыстары (Жоламан Тіленшіұлы, Саржан Касымов бастаған көтеріліс). Кенесары Қасымұлы бастаған ұлт-азаттық қозғалыс (себептері, мақсаттары мен қозғаушы күштері, негізгі кезеңдері). Кенесары Қасымұлы: тұлға және саясаткер. Жанхожа Нұрмұхамедұлы және Есет Көтібарұлы бастаған ұлт-азаттық көтеріліс (себептері, көтеріліс барысы). Ресей империясының Қазақстанның оңтүстік аймақтарын қосып алуы. ХVІІІ ғасырдың соңы – XIX ғасырдағы Қазақстандағы ұлт-азаттық қозғалыстардың тарихи маңызы;
5) Қазақстан Ресей империясының құрамында. XIX ғасырдың екінші жартысындағы Қазақстандағы патшалық реформалар. 1867-1868 жылдардағы реформалар. Қазақстандағы патшалық Ресейдің аграрлық және қоныстандыру саясаты. 1860-1870 жылдардағы ұлт-азаттық күрес (себептері мен көтеріліс барысы). ХIХ ғасырдың екінші жартысындағы Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық дамуы. Капиталистік қатынастардың ене бастауы. ХIХ ғасырдың 80-90 - жылдарындағы әкімшілік-аумақтық реформалар: мазмұны мен салдары. Сауда қатынастарының дамуы. Жетісу аумағына ұйғырлар мен дүнгендердің қоныс аударуы. Дәстүрлі қазақ қоғамының трансформациясы. XIX ғасырдың екінші жартысындағы қоғамдық-саяси ойлардың дамуы;
6) XIХ ғасыр-ХХ ғасырдың басындағы Қазақстанның мәдениеті. XIX ғасырдағы Қазақстандағы ағарту ісі мен ғылымның дамуы. Бөкей ордасының ханы Жәңгірдің ағартушылық қызметі. Қазақстанның ғылыми зерттелуі (П. Семенов-Тянь-Шанский, Г.Н. Потанин, В.В. Радлов, М. Шорманов, М. Бабаджанов, А. Диваев). Зайырлы және діни білім беру мекемелері. Жадиттік және білім берудегі жаңашылдық. Шоқан Уәлиханов – ұлы қазақ ғалымы. Ыбырай Алтынсарин –ағартушы, жаңашыл-педагог, қоғам қайраткері. Абай Құнанбайұлы – ұлы ойшыл, қазақ жазба әдебиетінің негізін салушы. Қазақ музыкалық мәдениетінің дамуы (Құрманғазы Сағырбайұлы, Тәттімбет Қазанғапұлы, Дәулеткерей Шығайұлы). Әйгілі суретшілер шығармашылығындағы ұлттық контекст. Шәкәрім Құдайбердіұлы, Мәшһүр Жүсіп Көпеев және К. Халидтің тарихи еңбектері.

3) культура Казахстана XVIII века. Творчество акынов и жырау XVІII века. Казахские источники по истории XVIII века. Прикладное искусство казахов;
4) колонизация и народно-освободительная борьба. Колониальная политика Российской империи: цели, методы. Национально-освободительное движение Сырыма Датова (причины, социальная база движения, этапы и ход, результаты). Царские реформы в 1822-1824 годы (ликвидация ханской власти в Среднем и Младшем жузах). Восстание казахов в 1836-1838 годах в Букеевской Орде (причины, основные этапы и сражения). Национально-освободительное движение казахского народа в первой половине XIX века (Жоламана Тленшиева, Саржана Касымова). Национально-освободительное движение под руководством Кенесары Касымова (причины, цели и движущие силы национально-освободительного движения, основные этапы). Кенесары Касымов: личность и политик. Восстание казахов под руководством Жанходжи Нурмухамедова и Есета Котибарова (причины, ход восстания). Присоединение Российской империей южных регионов Казахстана. Историческое значение народно-освободительного движения в Казахстане в конце ХVІІІ века - XIX веке;
5) Казахстан в составе Российской империи. Реформы царизма в Казахстане во второй половине XIX века. Реформы 1867-1868 годов. Аграрная и переселенческая политика царских властей в Казахстане. Освободительная борьба 1860-1870-х годов (причины и ход восстаний). Социально-экономическое развитие Казахстана во второй половине ХIХ века. Начало проникновения капиталистических отношений. Административно-территориальные реформы 80-90-х годов ХIХ века: содержание и последствия. Развитие торговых отношений. Переселение уйгур и дунган в Семиречье. Трансформация казахского традиционного общества. Развитие общественно-политической мысли во второй половине XIX века;
6) культура Казахстана в XIХ - начале ХХ веков. Развитие просвещения и науки в Казахстане в XIX веке. Просветительская деятельность хана Букеевской Орды Жангира. Научное изучение Казахстана (П. Семенов-Тянь-Шанский, Г.Н. Потанин, В.В. Радлов, М. Шорманов, М. Бабаджанов, А. Диваев). Светские и религиозные учебные заведения. Джадидизм и новометодные школы. Шокан Уалиханов – великий казахский ученый. Просветитель, педагог-новатор, общественный деятель И. Алтынсарин. Абай Кунанбаев – великий мыслитель, основатель казахской письменной литературы. Развитие музыкальной культуры казахов (Курмангазы Сагырбайулы, Таттимбет Казангапулы, Даулеткерей Шыгайулы). Казахская тематика в произведениях известных художников. Исторические труды Ш. Кудайбердиева, М. Копеева и К. Халида;

7) өлкетану: Туристік маршруттар. Жомарт жүрек. Туған өлкенің шежіресі. Мектебімнің тарихы.
20. 8-сыныпқа арналған "Қазақстан тарихы" оқу пәнінің базалық білім мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) ХХ ғасырдың басындағы Қазақстан. XX ғасырдың басындағы Қазақстандағы қоғамдық-саяси үдерістер. XX ғасырдың басындағы Қазақстанның экономикалық дамуы. Столыпиннің аграрлық реформасы және шаруалардың Қазақстанға жаппай қоныс аударуы. XX ғасырдың басындағы Қазақстандағы өнеркәсіптің дамуы. Сауданың дамуы. 1916 жылғы ұлт-азаттық көтеріліс. Қазақ ұлттық зиялылар қауымы және оның XX ғасырдың басындағы қоғамдық-саяси үдерістерге әсері. Ұлттық баспаның дамуы ("Қазақ" газеті, "Айқап" журналы). 1917 жылғы революциялар. "Алаш" партиясының құрылуы. "Алаш-Орда" үкіметі. Қазақ халқының саяси көшбасшылары (Ә. Бөкейхан, А. Байтұрсынов, М. Дулатов, Б. Қаратаев, М. Тынышпаев, М. Шоқаев). XX ғасырдың басындағы қазақ зиялыларының ғылыми еңбектері;
2) Қазақстандағы Кеңес үкіметінің орнығуы. "Үш Жүз" қазақ социалистік партиясы. Азамат соғысы жылдарындағы (1918-1920 жылдар) Қазақстандағы соғыс қимылдары. Кеңес билігі органдарының "Алаш-Орда" үкіметі, Қоқан автономиясымен қарым-қатынасы. "Әскери коммунизм саясаты".1921 жылғы жұт және аштық. Қазақ Автономиялы Кеңестік Социалистік Республикасының құрылуы. Қазақ АКСР-ы аумағының қалыптасуы. Қазақ жерлерінің біртұтастығын қалпына келтірудегі қазақ зиялыларының рөлі. Қазақстандағы Жаңа экономикалық саясат (1921-1925 жылдар). ХХ ғасырдың 20-30 жылдарындағы әміршіл-әкімшіл жүйе саясаты. Кеңес үкіметінің діни саясаты;
3) Қазақстан тоталитарлық жүйенің нығаюы кезеңінде. Қазақстандағы социалистік индустрияландыру (мәні мен ерекшеліктері). "Кіші Қазан" (мазмұны және жүзеге асырылуы). Бай шаруашылықтарының тәркіленуі. Ауыл шаруашылығындағы күштеп ұжымдастыру саясаты. Қазақстандағы күштеп ұжымдастыру саясатының экономикалық салдары. 1931-1933 жылдардағы аштық - ХХ ғасырдағы қазақстандық қасірет. Қазақстандағы ұжымдастырудың демографиялық салдарлары. Ұжымдастыруды жүзеге асырудың әдістеріне қатысты ұлттық зиялылардың ("Бесеудің хаты") қоғамдық-саяси көзқарасы мен қатынасы. 1920-1930 жылдардағы Қазақстандағы қоғамдық-саяси процестер. Сталиндік репрессиялар. Қазақстан аумағындағы кеңестік "еңбек түзеу" концентрациялық лагерлері (Степлаг, Карлаг, Алжир және тағы басқалар);
4) Кеңестік Қазақстанның мәдениеті: білім мен ғылым . Халыққа білім беру (жалпыға бірдей міндетті сауат ашу, орта білім, қазақ жазуының араб тілінен латын тіліне көшуі, орыс графикасына негізделген жаңа әліпбиге көшу). А. Байтұрсынов – "ұлт ұстазы". Жоғары оқу орындарының ашылуы. КСРО Ғылым Академиясының Қазақ филиалы. Қ.Сәтбаевтың Қазақстан ғылымын дамытудағы рөлі. Қазақстандық ғалымдар мен олардың ғылыми жетістіктері. Әдебиеттің дамуы (Ж. Аймауытов, М. Жұмабаев, Б. Майлин, І. Жансүгіров, С. Сейфуллин, С. Мұқанов, Ғ. Мүсірепов, Ғ. Мұстафин шығармашылығы). Театр, кино, бейнелеу өнері және оның қайраткерлері. Мәдениет саласындағы кеңестік идеология. Социалистік реализм;

7) краеведение. Туристские маршруты. Неравнодушные сердца. Летопись родного края. История моей школы.
20. Базовое содержание учебного предмета "История Казахстана" для 8 класса:
1) Казахстан в начале ХХ века. Общественно-политические процессы в Казахстане в начале XX века. Экономическое развитие Казахстана в начале ХХ века. Столыпинская аграрная реформа и массовая крестьянская колонизация Казахстана. Развитие промышленности Казахстана в начале ХХ века. Развитие торговли. Национально-освободительное восстание 1916 года. Казахская национальная интеллигенция и ее влияние на общественно-политические процессы начала ХХ века. Развитие политической прессы (газета "Казах", журнал "Айкап"). Революции 1917 года. Создание партии "Алаш". Правительство "Алаш-Орда". Политические лидеры казахского народа (А. Букейханов, А. Байтурсынов, М. Дулатов, Б. Каратаев, М. Тынышпаев, М. Шокаев). Научные труды казахской интеллигенции начала ХХ века;
2) установление советской власти в Казахстане. Казахская социалистическая партия "Уш Жуз". Военные действия в Казахстане в период гражданской войны (1918-1920 годы). Взаимоотношения органов Советской власти с правительством "Алаш-Орда", Кокандской автономией. Политика "военного коммунизма". Джут и голод 1921 года. Образование Казахской Автономной Советской Социалистической Республики. Формирование территории Казахской АССР. Роль казахской интеллигенции в восстановлении целостности казахских земель. НЭП в Казахстане (1921-1925 годы). Политика командно-административной системы в 20-30 годы ХХ века. Религиозная политика Советского государства;
3) Казахстан в период тоталитаризма. Социалистическая индустриализация в Казахстане (сущность и особенности). "Малый Октябрь" (содержание и практика реализации). Конфискация байских хозяйств. Политика насильственной коллективизации в сельском хозяйстве. Экономические последствия насильственной коллективизации в Казахстане. Голод 1931-1933 годов – казахстанская трагедия ХХ века. Демографические последствия коллективизации сельского хозяйства в Казахстане. Общественно-политические взгляды и отношение к методам проведения коллективизации национальной интеллигенции ("Письмо пяти"). Общественно-политические процессы в Казахстане в 1920-1930-е годы. Сталинские репрессии. Советские "исправительно-трудовые" концентрационные лагеря на территории Казахстана (Степлаг, Карлаг, АЛЖИР);
4) культура Советского Казахстана: наука и образование. Народное образование (ликвидация безграмотности взрослого населения, среднее образование, перевод казахской письменности с арабского алфавита на латинский, введение нового алфавита на основе русской графики). А. Байтурсынов – "учитель нации". Появление высших учебных заведений. Казахстанский филиал АН СССР. Роль К. Сатпаева в развитии казахстанской науки. Ученые Казахстана и их научные достижения. Развитие литературы (творчество Ж. Аймаутова, М. Жумабаева, Б. Майлина, И. Жансугурова, С. Сейфуллина, С. Муканова, Г. Мусрепова, Г. Мустафина). Театр, кино, изобразительное искусство и его деятели. Советская идеология в области культуры. Социалистический реализм;

5) Қазақстан Ұлы Отан соғысы жылдарында. Ұлы Отан соғысының басталуы. Қазақстандағы мобилизация және қазақстандық әскери бөлімдердің құрылуы. Қазақстандықтардың Ұлы Отан соғысы жылдарындағы ерлігі мен тағдыры. Қазақстандықтардың Ұлы Отан соғысы шайқастарына қатысуы. Қазақстандықтар – Кеңес Одағының батырлары. Б. Момышұлы – аңызға айналған тұлға. Қазақстан – майдан арсеналы. КСРО халықтарының Қазақстанға депортациялануы. Ұлы Отан соғысы жылдарындағы мәдениет. Ғылымның дамуы. Әдебиеттегі жетістіктер (М. Әуезов, Ж. Жабаев, Д. Снегин, И. Шухов және тағы басқалар). Өнердің дамуы (театр, кино).
21. 9-сыныпқа арналған "Қазақстан тарихы" оқу пәнінің базалық білім мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) Қазақстан соғыстан кейінгі жылдарда (1946-1953 жылдар). Соғыстан кейінгі жылдардағы әлеуметтік-экономикалық өзгерістер. Пайдалы қазбаларды өңдеу және өнеркәсіптің дамуы. Ауыл шаруашылығының дамуы. Қазақстанның әскери-өнеркәсіптік кешенінің қалыптасуы (Қазақстандағы ядролық полигон). Соғыстан кейінгі жылдардағы қоғамдық-саяси өмірдің ерекшеліктері. "Бекмаханов ісі";
2) Қазақстан "Жылымық" кезеңінде (1954-1964 жылдар). Қазақстанда "Хрущевтік кезеңдегі" өнеркәсіптің дамуы. Тың және тыңайған жерлерді игеру (тың игерудің экономикалық, экологиялық және демографиялық салдары). Қазақстандағы әскери-өнеркәсіптік кешен ("Байқоңыр" ғарыш айлағы). "Жылымық кезеңі". 1954-1965 жылдардағы республикадағы қоғамдық-саяси өмір;
3) Қазақстан "Тоқырау" кезеңінде (1965-1985 жылдар). 1965-1985-жылдардағы Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық дамуы. Экономиканың шикізаттық бағыты. Урбанизация. 1970-1980 жылдардағы ауыл шаруашылығындағы дағдарыс. 1965-1985 жылдардағы қоғамдық-саяси өмір. 1979 жылғы Целиноградтағы оқиғалар. Қазақ Кеңестік Социалистік Республикасы басшыларының қызметі (Ж. Шаяхметов, Д. Қонаев, Ж. Тәшенов);
4) кеңестік Қазақстанның мәдениеті (1946-1985-жылдар.). Білім беру саласындағы мемлекеттік саясат. Жалпыға бірдей міндетті орта білім. Қазақ тілінің жағдайы. Ғылымның дамуы. Әдебиеттің дамуы (Ә. Нұрпейісов, Б. Момышұлы, І. Есенберлин, О. Сүлейменов, М. Шаханов). Өнер (театр, кино);
5) Қазақстан Қайта құру кезеңінде (1986-1991 - жылдар). "Қайта құру" жылдарындағы әлеуметтік-экономикалық өзгерістер: мақсаттары, проблемалары мен қарама-қайшылықтары. Қазақстандағы 1986 жылғы желтоқсан оқиғалары (себептері, барысы мен салдары). 1986 жылғы желтоқсан оқиғаларының қатысушыларына қатысты жазалау шаралары. "Қазақ КСР-ның мемлекеттік егемегендігі туралы Декларация" (1990 жылғы қазан). Кеңестік саяси жүйенің дағдарысы (1991 жылғы "Тамыз бүлігі"). КСРО-ның ыдырауы. Қазақстандағы қоғамдық-саяси қозғалыстар. Семей ядролық полигонының жабылуы. "Қазақ КСР-ның тілдер туралы Заңының" қабылдануы;

5) Казахстан в годы Великой Отечественной войны. Начало Великой Отечественной войны. Мобилизация в Казахстане и казахстанские военные формирования. Героизм и судьба казахстанцев в годы Великой Отечественной войны. Участие казахстанцев в сражениях Великой Отечественной войны. Казахстанцы - Герои Советского Союза. Б. Момышулы – легендарная личность. Казахстан – арсенал фронта. Депортация народов СССР в Казахстан. Культура Казахстана в период Великой Отечественной войны. Развитие науки. Достижения литературы (М. Ауэзов, Ж. Жабаев, Д. Снегин, И. Шухов). Развитие искусства (театр, кино).
21. Базовое содержание учебного предмета "История Казахстана" для 9 класса:
1) Казахстан в послевоенные годы (1946-1953 годы). Социально-экономические изменения в послевоенные годы. Разработка полезных ископаемых и развитие промышленности. Развитие сельского хозяйства. Создание военно-промышленного комплекса Казахстана (ядерный полигон в Казахстане). Особенности общественно-политической жизни в послевоенные годы. "Дело Бекмаханова";
2) Казахстан в годы "Оттепели" (1954-1964 годы). Развитие промышленности в Казахстане в "хрущевский период". Освоение целинных и залежных земель в Казахстане (экономические, экологические и демографические последствия освоения целины). Военно-промышленный комплекс в Казахстане (космодром "Байконур"). "Хрущевская оттепель". Общественно-политическая жизнь в республике в 1954-1965 годы;
3) Казахстан в годы "Застоя" (1965-1985 годы). Социально-экономическое развитие Казахстана в 1965-1985 годы. Сырьевая направленность экономики. Урбанизация. Кризисные проявления в сельском хозяйстве в 1970-1980-е годы. Общественно-политическая жизнь в 1965-1985 годы. События 1979 года в Целинограде. Деятельность руководителей Казахской ССР (Ж. Шаяхметов, Д. Кунаев, Ж. Ташенов);
4) культура Советского Казахстана (1946-1985 годы). Государственная политика в сфере образования. Обязательное среднее всеобщее образование. Положение казахского языка. Развитие науки. Развитие литературы (А. Нурпеисов, Б. Момышулы, И. Есенберлин, О. Сулейменов, М. Шаханов). Искусство (театр, кино);
5) Казахстан в период перестройки (1986-1991 годы). Социально-экономические преобразования в годы "перестройки": цели, проблемы и противоречия. События декабря 1986 года в Казахстане (причины, ход и последствия). Репрессивные меры в отношении участников декабрьских событий 1986 года в Казахстане. "Декларация о государственном суверенитете Казахской ССР" (октябрь 1990 года). Кризис советской политической системы ("Августовский путч" 1991 года). Распад СССР. Общественно-политические движения в Казахстане. Закрытие Семипалатинского ядерного полигона. Принятие закона "О языках Казахской ССР";

6) Қазақстан мемлекеттілігінің қайта жаңғыруы (1991-1997 жылдар). "Мемлекеттік тәуелсіздік туралы" Конституциялық заңның қабылдануының тарихи маңызы. Н.Ә. Назарбаев – Қазақстан Республикасының тұңғыш Президенті. Тәуелсіз Қазақстанның қоғамдық-саяси институттарының қалыптасуы. Нарықтық экономикаға көшудегі қиыншылықтар. Қазақстанның әлемдік қауымдастыққа кірігуі. Тәуелсіздіктің алғашқы жылдарындағы әлеуметтік-демографиялық үдерістер. 1995 жылғы Конституцияның қабылдануы;
7) Қазақстан Республикасының нығаюы (1997 жылдан бастап бүгінгі күнге дейін).Қазақстан Республикасының ұзақ мерзімді басым мақсаттары мен стратегиялары. "Қазақстан – 2030" стратегиясының қабылдануы. Қазақстан Республикасының халықаралық сахнадағы беделінің өсуі. Қазақстанның аймақтық және халықаралық ұйымдармен қарым-қатынасы. Қазақстанның ЕҚЫҰ және ИЫҰ-на төрағалық етуі. Әлемдік экономикалық байланыстар жүйесіндегі Қазақстан. Мемлекеттің экономикалық және әлеуметтік жағдайы. Астана – Қазақстан Республикасының жаңа астанасы. "Қазақстан-2050" стратегиясы – қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағыты. "5 институтционалды реформаларды жүзеге асырудағы 100 нақты қадам" Ұлт жоспары – қазіргі заманның сын-тегеуріндеріне жауап. Ұлт көшбасшысы – Н.Ә. Назарбаевтың тәуелсіз мемлекетті құрудағы және дамытудағы рөлі;
8) қазіргі заманғы Қазақстан мәдениеті (1991 жылдан бүгінгі күнге дейін). Білім және ғылым саласындағы мемлекеттік саясат. "Болашақ" мемлекеттік бағдарламасы. Инновациялық ғылыми-білім беру мекемелерінің құрылуы. Этносаралық және дінаралық келісімнің қазақстандық моделі. Қазақстан халқы Ассамблеясы. Жаһандану дәуіріндегі ұлттық мәдениетті жаңғырту және сақтап қалу мәселелері. Қазіргі кездегі өнер мен әдебиеттің даму тенденциялары. "Мәдени мұра" мемлекеттік бағдарламасы. "Мәңгілік Ел" жалпыұлттық біріктіруші идеясы. "Болашаққа бағдар:рухани жаңғыру" бағдарламасы.
22. 9-сынып (өтпелі кезең) "Қазақстан тарихы" оқу пәнінің базалық білім мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) ХХ ғасырдың басындағы Қазақстан. XX ғасырдың басындағы Қазақстандағы қоғамдық-саяси процестер. XX ғасырдың басындағы Қазақстанның экономикалық дамуы. Столыпиннің аграрлық реформасы және шаруалардың Қазақстанға жаппай қоныс аударуы. XX ғасырдың басындағы Қазақстандағы өнеркәсіптің дамуы. Сауданың дамуы. 1916 жылғы ұлт-азаттық көтеріліс. Қазақ ұлттық зиялылар қауымы және оның XX ғасырдың басындағы қоғамдық-саяси процестерге әсері. Ұлттық баспаның дамуы ("Қазақ" газеті, "Айқап" журналы). 1917 жылғы революциялар. "Алаш" партиясының құрылуы. "Алаш-Орда" үкіметі. Қазақ халқының саяси көшбасшылары (Ә. Бөкейхан, А. Байтұрсынов, М. Дулатов, Б. Қаратаев, М. Тынышпаев, М. Шоқаев). XX ғасырдың басындағы қазақ зиялыларының ғылыми еңбектері;

6) возрождение государственности Казахстана (1991-1997 годы). Историческое значение принятия Конституционного закона "О государственной независимости". Н.А. Назарбаев – Первый Президент Республики Казахстан. Становление общественно-политических институтов Независимого Казахстана. Трудности перехода к рыночной экономике. Интеграция Казахстана в мировое сообщество. Социально-демографические процессы в первые годы Независимости. Принятие Конституции 1995 года;
7) укрепление Независимого Казахстана (с 1997 года по настоящее время). Долгосрочные приоритетные цели и стратегии Республики Казахстан. Принятие Стратегии "Казахстан - 2030". Возрастание авторитета Республики Казахстан на международной арене. Взаимоотношения Казахстана с региональными и международными организациями. Председательствование Казахстана в Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ) и Организации Исламского сотрудничества (ОИС). Казахстан в системе мировых экономических связей. Экономическое и социальное положение страны. Астана–новая столица Республики Казахстан. Стратегия "Казахстан-2050" – новый политический курс состоявшегося государства. Национальный план "100 конкретных шагов по реализации 5 институциональных реформ" – ответ на вызовы современности. Роль Лидера нации Н.А. Назарбаева в создании и развитии независимого государства;
8) культура современного Казахстана (с 1991 года до настоящего времени). Политика государства в сфере образования и науки. Государственная программа "Болашак". Создание инновационных научно-образовательных организаций. Казахстанская модель межэтнического и межконфессионального согласия. Ассамблея народа Казахстана. Возрождение и сохранение национальной культуры в эпоху глобализации. Тенденции развития современного искусства и литературы. Государственная программа "Культурное наследие". Общенациональная консолидирующая идея "Мәңгілік Ел". Программа "Взгляд в будущее: модернизация общественного сознания".
22. Базовое содержание учебного предмета "История Казахстана" для 9 класса (переходный период):
1) Казахстан в начале ХХ века. Общественно-политические процессы в Казахстане в начале XX века. Экономическое развитие Казахстана в начале ХХ века. Столыпинская аграрная реформа и массовая крестьянская колонизация Казахстана. Развитие промышленности Казахстана в начале ХХ века. Развитие торговли. Национально-освободительное восстание 1916 года. Казахская национальная интеллигенция и ее влияние на общественно-политические процессы начала ХХ века. Развитие политической прессы (газета "Казах", журнал "Айкап"). Революции 1917 года. Создание партии "Алаш". Правительство "Алаш-Орда". Политические лидеры казахского народа (А. Букейханов, А. Байтурсынов, М. Дулатов, Б. Каратаев, М. Тынышпаев, М. Шокаев). Научные труды казахской интеллигенции начала ХХ века;

13) қазіргі заманғы Қазақстан мәдениеті (1991 жылдан бүгінгі күнге дейін). Білім және ғылым саласындағы мемлекеттік саясат. "Болашақ" мемлекеттік бағдарламасы. Инновациялық ғылыми-білім беру мекемелерінің құрылуы. Этносаралық және дінаралық келісімнің қазақстандық моделі. Қазақстан халқы Ассамблеясы. Жаһандану дәуіріндегі ұлттық мәдениетті жаңғырту және сақтап қалу мәселелері. Қазіргі кездегі өнер мен әдебиеттің даму тенденциялары. "Мәдени мұра" мемлекеттік бағдарламасы. "Мәңгілік Ел" жалпыұлттық біріктіруші идеясы. "Болашаққа бағдар:рухани жаңғыру" бағдарламасы.
3-тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
23. Оқыту мақсаттары кодтық белгімен берілген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлім мен бөлімше ретін, төртінші сан оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 7.2.1.2 кодында: "7" – сынып, "2.1." – бөлім мен бөлімше, "2" – оқыту мақсатының реттік саны.
24. Оқыту мақсаттарының жүйесі бөлім бойынша әр сыныпқа берілген:
1) әлеуметтік қатынастардың дамуы:
Білім алушылар:
Бөлімше
5- сынып шамамен 1 миллион жыл бұрын – V ғасыр
6- сынып VI – XVII ғасырлар
7- сынып XVIII – XIX ғасырлар
8- сынып XX ғасырдың бірінші жартысы
9- сынып XX ғасырдың екінші жартысынан бүгінгі күнге дейін
9-сынып (өтпелі кезең) XX ғасырдың бірінші жартысынан бүгінгі күнге дейін
1.1 Этникалық қатынастар
5. 1. 1. 1 алғашқы адамдардың антропологиялық белгілерін сипаттау
6. 1. 1. 1 түркі тілдес тайпаларды атап, олардың аумақтық орналасуын картада көрсету
7. 1. 1. 1 жоңғар шапқыншылығы кезіндегі демографиялық өзгерістерді және миграциялық процестерді түсіндіру
8. 1. 1. 1 демографиялық өзгерістердің себептері мен салдарын анықтау
9. 1. 1. 1 демографиялық өзгерістердің себеп-салдарлық байланысын талдау арқылы дәйекті қорытынды жасау
8. 1. 1. 1 демографиялық өзгерістердің себептері мен салдарын анықтау;
9. 1. 1. 1 демографиялық өзгерістердің себеп-салдарлық байланысын талдау арқылы дәйекті қорытынды жасау
5. 1. 1. 2 Ежелгі Қазақстан адамдарының антропологиялық тұрпатын анықтау
6. 1. 1. 2 XIII-XV ғасырлардағы Қазақстан аумағында құрылған мемлекеттердің этноәлеуметтік құрылымын анықтау
7. 1. 1. 2 Ресей империясының қоныстандыру саясатының себептері мен салдарын талдау
9. 1. 1. 2 өткен тарихи кезеңдер мен сабақтастықты орнату арқылы қазіргі кезеңдегі демографиялық процестерге баға беру
9. 1. 1. 2 өткен тарихи кезеңдермен сабақтастықты орнату арқылы қазіргі кезеңдегі демографиялық процестерге баға беру
5. 1. 1. 3 ғұндардың қоныс аудару бағыттарын тарихи картадан көрсету
6. 1. 1. 3 ежелгі және ортағасырлар тарихының оқиғалары арасында байланыс орнату арқылы қазақ халқының қалыптасуындағы негізгі кезеңдерді анықтау
9. 1. 1. 3 Қазақстанның даму стратегиясындағы демографиялық саясаттың бағыттарын талдау
9. 1. 1. 3 Қазақстанның даму стратегиясындағы демографиялық саясаттың бағыттарын талдау
6. 1. 1. 4 "қазақ" этнонимінің мағынасын түсіндіру

13) культура современного Казахстана (с 1991 года до настоящего времени). Политика государства в сфере образования и науки. Государственная программа "Болашак". Создание инновационных научно-образовательных организаций. Казахстанская модель межэтнического и межконфессионального согласия. Ассамблея народа Казахстана. Возрождение и сохранение национальной культуры в эпоху глобализации. Тенденции развития современного искусства и литературы. Государственная программа "Культурное наследие". Общенациональная консолидирующая идея "Мәңгілік Ел". Программа "Взгляд в будущее: модернизация общественного сознания".
Глава 3. Система целей обучения
23. Система целей обучения содержит кодировку. Код первого числа обозначает класс, второе и третье число–раздел и подраздел, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в коде 7.2.1.2 "7"–класс, "2"–раздел, "1"–подраздел, "2"–нумерация учебной цели.
24. Система целей обучения расписана по разделам для каждого класса:
1) развитие социальных отношений:
Обучающиеся должны:
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
9 класс (переходный период)
Подраздел
Около 1 млн. лет назад- V век
VI век - XVII век
XVIII век - XIX век
І половина XX века
ІІ половина XX века по настоящее время
І половина XX века по настоящее время
1.1 Этнические отношения
5.​1.​1.​1 описывать антропологические признаки первобытных людей
6.​1.​1.​1 называть тюркские племена и показывать на карте их территориальное расселение
7.​1.​1.​1 объснять демографические изменения и миграционные процессы в период джунгарских нашествий
8.​1.​1.​1 определять причины и последствия демографических изменений
9.​1.​1.​1 делать аргументированные выводы о демографических изменениях на основе анализа причинно-следственных связей
8.​1.​1.​1 определять причины и последствия демографических изменений;
9.​1.​1.​1 делать аргументированные выводы о демографических изменениях на основе анализа причинно-следственных связей
5.​1.​1.​2 определять антропологический облик людей древнего Казахстана
6.​1.​1.​2 определять этносоциальную структуру государств на территории Казахстана в XIII-XV веках
7.​1.​1.​2 анализировать причины и последствия переселенческой политики Российской империи
9.​1.​1.​2 устанавливая преемственность с предыдущими историческими периодами, оценивать современные демографические процессы
9.​1.​1.​2 устанавливая преемственность с предыдущими историческими периодами, оценивать современные демографические процессы
5.​1.​1.​3 показывать направления переселения гуннов на исторической карте
6.​1.​1.​3 определять основные периоды формирования казахского народа, устанавливая связи между историческими событиями древности и средневековья
9.​1.​1.​3 анализировать направления демографической политики в стратегии развития Казахстана
9.​1.​1.​3 анализировать направления демографической политики в стратегии развития Казахстана
6.​1.​1.​4 объяснять значение этнонима "казах"

1.2 Әлеуметтік қатынастар
5. 1. 2. 1 алғашқы адамдардың тұрмыс-тіршілігін шығармашылық түрде көрсету
6. 1. 2. 1 қазақ хандығындағы әлеуметтік топтардың орнын анықтау
7. 1. 2. 1 дәстүрлі қазақ қоғамын дағы өзгерістерді өткен тарихи кезеңдер мен салысты ру арқылы анықтау
8. 1. 2. 1 қазақ зиялыларының қоғамдағы рөлі мен қызметін талдау
9. 1. 2. 1 қазіргі кездегі Қазақстан халқының әлеуметтік жағдайын статистикалық мәліметтер негізінде талдау
8. 1. 2. 1 қазақ зиялыларының қоғамдағы рөлі мен қызметін талдау;
9. 1. 2. 1 қазіргі кездегі Қазақстан халқының әлеуметтік жағдайын статистикалық мәліметтер негізінде талдау
5. 1. 2. 2 әлеуметтік топтардың ерекшеліктерін түсіндіру
6. 1. 2. 2 өлкедегі әр түрлі ұлттардың тарихын, салт-дәстүрін сипаттау
7. 1. 2. 2 қазақ зиялыларының қалыптасуының маңыздылығын түсіндіру
8. 1. 2. 2 соғыс жылдарындағы халықтың әлеуметтік жағдайын анықтау
8. 1. 2. 2
соғыс жылдарындағы халықтың әлеуметтік жағдайын анықтау
2) мәдениеттің дамуы:
Білім алушылар:
Бөлімше
5- сынып шамамен 1 миллион жыл бұрын -V ғасыр
6- сынып VI – XVII ғасырлар
7- сынып XVIII – XIX ғасырлар
8- сынып XX ғасырдың бірінші жартысы
9- сынып XX ғасырдың екінші жартысынан бүгінгі күнге дейін
9-сынып (өтпелі кезең) XX ғасырдың бірінші жартысы нан бүгінгі күнге дейін
2.1 Дүние таным мен дін
5. 2. 1. 1 алғашқы адамдардың наным-сенімдерін сипаттау
6. 2. 1. 1 түркілердің дүниетанымдық ерекшеліктерін түсіндіру
7. 2. 1. 1 салт - дәстүрлер мен әдет-ғұрыптардың құндылықтары мен маңыздылығын анықтау
8. 2. 1. 1 мемлекеттің діни саясатының мақсаты мен салдарын анықтау
9. 2. 1. 1 дәстүрлі және деструктивті діни ағымдар мен ұйымдардың іс-әрекетін талдау
8. 2. 1. 1 мемлекет тің діни саясатының мақсаты мен салдарын анықтау; 9. 2. 1. 1 дәстүрлі және деструктив ті діни ағымдар мен ұйымдар дың іс-әрекетін талдау
5. 2. 1. 2 ежелгі тайпалардың дүниетаны мын сипаттау
6. 2. 1. 2 ислам дінінің қоғамдық өмірге ықпалын анықтау
7. 2. 1. 2 отаршылдық саясаттың ұлттық құндылықтарға кері әсерін талдау
9. 2. 1. 2 Қазақстан халқы Ассамблея сының дінаралық, этносаралық келісім мен ішкі тұрақтылық ты нығайтудағы ықпалын бағалау
9. 2. 1. 2 Қазақстан халқы Ассамблеясының дінаралық, этносаралық келісім мен ішкі тұрақтылықты нығайтудағы ықпалын бағалау
6. 2. 1. 3 тарихи оқиғалар мен процестердің сабақтастығын сипаттауда "Ұлы Дала Елі" ұғымын қолдану
9. 2. 1. 3 "Мәңгілік Ел" жалпыұлттық идеясының маңыздылығын бағалау
9. 2. 1. 3 "Мәңгілік Ел" жалпыұлттық идеясының маңыздылығын бағалау
2.2 Өнер мен әдебиет
5. 2. 2. 1 археологиялық ескерткіштерді сипаттау
6. 2. 2. 1 күй, аңыз, шежіре, эпостық жырлардың тарихи дереккөзі ретіндегі маңыздылығын айқындау
7. 2. 2. 1 халық ауыз әдебиеті мен музыка өнері туындыларының тарихи дереккөзі ретінде құндылығын бағалау
8. 2. 2. 1 қазақ зиялылары ның шығарма шылық мұрасын талдау және қоғамдық санаға тигізген әсеріне баға беру
9. 2. 2. 1 кеңестік әдебиет пен өнер туындыла рында қоғамдық өмірдің бейнеленуін талдау
8. 2. 2. 1 қазақ зиялыларының шығармашылық мұрасын талдау және қоғамдық санаға тигізген әсеріне баға беру;
9. 2. 2. 1 кеңестік әдебиет пен өнер туындыла рында қоғамдық өмірдің бейнеленуін талдау
5. 2. 2. 2 археологиялық деректерге сүйене отырып, Андронов мәдениетінің белгілерін анықтау
6. 2. 2. 2 ортағасырлық сәулет өнері ескерткіштерінің ерекшеліктерін түсіндіру
7. 2. 2. 2 А. Құнанбаевтың ақын, ойшыл, қоғам қайрат кері ретіндегі рөлін айқындау
8. 2. 2. 2 Ахмет Байтұрсыновты қазақ тіл білімінің негізін салушы, қоғам қайраткері ретінде бағалау
9. 2. 2. 2 Мұхтар Әуезов шығармаларының әлем әдебиетіндегі орнын бағалау
8. 2. 2. 2 Ахмет Байтұрсыновты қазақ тіл білімінің негізін салушы, қоғам қайраткері ретінде бағалау;
9. 2. 2. 2 Мұхтар Әуезов шығармаларының әлем әдебиетіндегі орнын бағалау
5. 2. 2. 3 ежелгі тайпалардың қолданбалы өнер ерекшеліктерін сипаттау
6. 2. 2. 3 көшпелілердің әскери өнержетістіктерін сипаттау
7. 2. 2. 3 ұлттық музыкалық аспаптардың қолдану ерекшеліктерін сипаттау
8. 2. 2. 3 өнер мен әдебиеттегі өзгерістерді анықтау
9. 2. 2. 3 қазіргі кездегі өнер мен әдебиеттің даму тенденцияларын айқындау
8. 2. 2. 3 өнер мен әдебиеттегі өзгерістерді анықтау;
9. 2. 2. 3 қазіргі кездегі өнер мен әдебиеттің даму тенденцияларын айқындау
5. 2. 2. 4 Есік обасынан табылған "Алтын адам" археологиялық олжасының ерекшеліктерін анықтау
6. 2. 2. 4 түркі кезеңіндегі қоғамды бейнелеуде Махмұд Қашғари, Жүсіп Баласағұн және Ахмет Яссауи еңбектерінің тарихи құндылығын түсіндіру
7. 2. 2. 4 қолданбалы өнердің жетістіктерін бағалау
8. 2. 2. 4 Ә. Қашаубаев пен Қажымұқан Мұңайтпасұлының қазақ халқын әлемге танытудағы рөліне баға беру
9. 2. 2. 4 ұлттық құндылықтарды жаңғыртуға бағытталған мемлекеттік бағдарламалардың қажеттілігін негіздеу ("Мәдени мұра", "Болашаққа бағдар: рухани жаңғыру" бағдарламалары)
8. 2. 2. 4 Ә. Қашаубаев пен Қажымұқан Мұңайтпасұлының қазақ халқын әлемге танытудағы рөліне баға беру;
9. 2. 2. 4 ұлттық құндылық тарды жаңғыртуға бағытталған мемлекеттік бағдарлама лардың қажеттілігін негіздеу ("Мәдени мұра", "Болашаққа бағдар: рухани жаңғыру" бағдарламалары)
5. 2. 2. 5 Ә. Марғұланды ғалым-археолог ретінде айқындау
6. 2. 2. 5 көшпелілердің қолданбалы өнер жетістіктерін сипаттау
7. 2. 2. 5 өлкенің тарихи оқиғалар хроникасын құру
8. 2. 2. 5 соғыс жылдарындағы өнер мен әдебиеттің халық рухын көтерудегі маңызын бағалау
8. 2. 2. 5 соғыс жылдарындағы өнер мен әдебиеттің халық рухын көтерудегі маңызын бағалау
5. 2. 2. 6 көшпелілердің әлемдік өркениетке қосқан үлесін түсіну
6. 2. 2. 6 жергілікті жер, қала, өзен, көл, тау атауларының шығу тарихын түсіндіру
7. 2. 2. 6 түрлі дереккөздер негізінде өз мектебіңнің тарихын анықтау
5. 2. 2. 7 тарихи мұраны жеткізудегі жәдігердің рөлін сипаттау
6. 2. 2. 7 өлкенің дәстүрлі көркем мәдениетін жандандыруға үлесін қосқан шеберлерді айқындау
5. 2. 2. 8 өлкедегі тарихи ескерткіштердің құндылығын түсіну
5. 2. 2. 9 өлкенің аңыз- ертегілерінің мән-мағынасын түсіндіру

1.2 Социальные отношения
5.​1.​2.​1 демонстрировать жизнь и быт первобытных людей в творческой форме
6.​1.​2.​1 определять роль социальных групп в Казахском ханстве
7.​1.​2.​1 опреде лять измене ния в тради ционном казахском обществе на основе сравне ний с предыдущими перио дами
8.​1.​2.​1 анализировать роль и деятельность казахской интеллигенции
9.​1.​2.​1 анализировать социальное положение населения современного Казахстана на основе статистических данных
8.​1.​2.​1 анализировать роль и деятельность казахской интеллигенции;
9.​1.​2.​1 анализировать социальное положение населения современного Казахстана на основе статистических данных
5.​1.​2.​2 объяснять особенности социальных групп
6.​1.​2.​2 описывать историю и традиции разных национальностей родного края
7.​1.​2.​2 объяснять значимость формирования казахской интеллигенции
8.​1.​2.​2 определять социальное положение народа в военные годы
8.​1.​2.​2 определять социальное положение народа в военные годы
2) развитие культуры:
Обучающиеся должны:
Подраздел
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
9 класс (переходный период)
Около 1 млн. лет назад – V век
VI век - XVII век
XVIII век - XIX век
І половина XX века
II половина XX века по настоящее время
І половина XX века по настоящее время
2.1 Мировоззрение и религия
5.​2.​1.​1 описывать верования первобытных людей
6.​2.​1.​1 объяснять особенности мировоззрения тюрков
7.​2.​1.​1 определять ценность и значимость обычаев и традиций
8.​2.​1.​1 определять цели и последствия религиозной политики государства
9.​2.​1.​1 анализировать деятельность традиционных и деструктивных религиозных организаций и течений
8.​2.​1.​1 определять цели и последствия религиозной политики государства;
9.​2.​1.​1 анализировать деятельность традиционных и деструктивных религиозных организаций и течений
5.​2.​1.​2 описывать мировоззрение древних племен
6.​2.​1.​2 определять влияние ислама на общественную жизнь
7.​2.​1.​2 анализировать отрицательное влияние колониальной политики на национальные ценности
9.​2.​1.​2 оценивать влияние Ассамблеи народа Казахстана на укрепление межконфессионального, межэтнического согласия и внутренней стабильности
9.​2.​1.​2 оценивать влияние Ассамблеи народа Казахстана на укрепление межконфессионального, межэтнического согласия и внутренней стабильности
6.​2.​1.​3 использовать понятие "Страна Великой степи" для описания преемственности исторических событий и процессов
9.​2.​1.​3 оценивать значимость общенациональной идеи "Мәңгілік Ел"
9.​2.​1.​3 оценивать значимость общенацио нальной идеи "Мәңгілік Ел"
2.2 Искусство и литература
5.​2.​2.​1 описывать археологические памятники
6.​2.​2.​1 определять значимость кюев, легенд, шежире и эпосов как исторических источников
7.​2.​2.​1 оценивать ценность народного фольклора и музыкальных произведений как исторических источников
8.​2.​2.​1 анализировать творческое наследие казахской интеллигенции, оценивать его влияние на общественное сознание
9.​2.​2.​1 анализировать, как общественная жизнь отражена в советской литературе и в произведениях искусства
8.​2.​2.​1 анализировать творческое наследие казахской интеллигенции, оценивать его влияние на общественное сознание;
9.​2.​2.​1 анализировать, как общественная жизнь отражена в советской литературе и в произведениях искусства
5.​2.​2.​2 определять признаки Андроновской культуры, опираясь на археологические источники
6.​2.​2.​2 объяснять особенности средневековых архитектурных памятников
7.​2.​2.​2 определять роль А. Кунанбаева как акына, мыслителя, общественного деятеля
8.​2.​2.​2 давать оценку деятельности А. Байтурсынова как основоположника казахской лингвистики и общественного деятеля
9.​2.​2.​2 оценивать значимость произведений М. Ауезова в мировой литературе
8.​2.​2.​2 давать оценку деятельности А. Байтурсынова как основоположника казахской лингвистики и общественного деятеля;
9.​2.​2.​2 оценивать значимость произведений М. Ауезова в мировой литературе
5.​2.​2.​3 описывать особенности прикладного искусства древних племен
6.​2.​2.​3 характеризовать достижения военного искусства кочевников
7.​2.​2.​3 описывать особенности национальных музыкальных инструментов по назначению
8.​2.​2.​3 определять изменения в искусстве и литературе
9.​2.​2.​3 определять тенденции развития современного искусства и литературы
8.​2.​2.​3 определять изменения в искусстве и литературе;
9.​2.​2.​3 определять тенденции развития современного искусства и литературы
5.​2.​2.​4 определять особенности археологи ческой находки "Золотой человек" из Иссыкского кургана
6.​2.​2.​4 объяснять историческую ценность трудов М. Кашгари, Ю. Баласагуни и А. Яссауи в описании общества тюркского периода
7.​2.​2.​4 оценивать достижения прикладного искусства
8.​2.​2.​4 оценивать роль А. Кашаубаева и К. Мунайтпасова, прославивших казахский народ на мировом уровне
9.​2.​2.​4 обосновывать необходимость государственных программ, направленных на возрождение национальных ценностей (программы "Культурное наследие", "Взгляд в будущее: модернизация общественного сознания")
8.​2.​2.​4 оценивать роль А. Кашаубаева и К. Мунайтпасова, прославивших казахский народ на мировом уровне;
9.​2.​2.​4 обосновывать необходимость государственных программ, направленных на возрождение национальных ценностей (программы "Культурное наследие", "Взгляд в будущее: модернизация общественного сознания")
5.​2.​2.​5 определять А. Маргулана как ученого-археолога
6.​2.​2.​5 описывать достижения прикладного искусства кочевников
7.​2.​2.​5 создать хронику исторических событий края
8.​2.​2.​5 оценивать значение искусства и литературы в поднятии духа народа во время войны
8.​2.​2.​5 оценивать значение искусства и литературы в поднятии духа народа во время войны
5.​2.​2.​6 понимать вклад кочевников в мировую цивилизацию
6.​2.​2.​6 объяснять историю происхождения названия местностей, городов, рек, озер и гор
7.​2.​2.​6 описывать историю своей школы на основе разных источников
5.​2.​2.​7 описывать роль экспонатов в достижении исторического наследия
6.​2.​2.​7 определять мастеров родного края, внесших вклад в возрождение художественной культуры
5.​2.​2.​8 понимать ценность исторических памятников родного края
5.​2.​2.​9 объяснять значение легенд и сказок о родном крае

2.3 Білім және ғылым
5. 2. 3. 1 қазақстандық ғалымдардың археологиялық жаңалықтарын білу
6. 2. 3. 1 көне түркі жазуының тарихи маңызын түсіндіру
7. 2. 3. 1 Ш. Уәлихановтың ғылыми зерттеулерінің тарихи құндылығын анықтау
8. 2. 3. 1 ұлттық баспасөздің қоғамдық-саяси сананы оятудағы рөліне баға беру
9. 2. 3. 1 Е.Бекмахановтың Қазақстан тарихы ғылымына қосқан үлесін бағалау
8. 2. 3. 1 ұлттық баспасөздің қоғамдық-саяси сананы оятудағы рөліне баға беру;
9. 2. 3. 1 Е.Бекмахановтың Қазақстан тарихы ғылымына қосқан үлесін бағалау
6. 2. 3. 2 Әл-Фарабидің және басқа да ғалымдардың ортағасырлық ғылымның дамуына қосқан үлесін анықтау
7. 2. 3. 2 XIX ғ. білім беру мен ағарту ісінің даму ерекшеліктерін түсіндіру
8. 2. 3. 2 кеңес дәуіріндегі қазақ тілінің ахуалын анықтау
9. 2. 3. 2 білім мен ғылым саласындағы мемлекеттік саясатқа баға беру
8. 2. 3. 2 кеңес дәуіріндегі қазақ тілінің ахуалын анықтау;
9. 2. 3. 2 білім мен ғылым саласындағы мемлекеттік саясатқа баға беру
6. 2. 3. 3 "Кодекс Куманикус" сөздігінің халықаралық байланыстардағы рөлін анықтау
7. 2. 3. 3 Ы. Алтынсариннің ағарту саласына қосқан үлесін бағалау
8. 2. 3. 3 XX ғ. бірінші жартысындағы білім мен ғылым саласындағы өзгерістерді талдау
8. 2. 3. 3 XX ғ. бірінші жартысындағы білім мен ғылым саласындағы өзгерістерді талдау
6. 2. 3. 4 Мұхаммед Хайдар Дулатидің "Тарихи-Рашиди" еңбегінің тарихи маңызын түсіндіру
7. 2. 3. 4 Шәкәрім Құдайбердіұлы, Мәшһүр Жүсіп Көпейұлы, Қ. Халид еңбектерінің тарихи дерек ретіндегі маңызын айқындау
8. 2. 3. 4 Қаныш Сәтбаевтың Қазақстан өнеркәсібі мен ғылымын дамытудағы рөліне баға беру
8. 2. 3. 4 Қаныш Сәтбаевтың Қазақстан өнеркәсібі мен ғылымын дамытудағы рөліне баға беру
7. 2. 3. 5 туристік маршруттарды құру жолдарын ұсыну
3) мемлекеттің дамуы:
Білім алушылар:
Бөлімше
5-сынып шамамен 1миллион жыл бұрын – Vғасыр
6-сынып VI-XVII ғасырлар
7-сынып XVIII - XIX ғасырлар
8-сынып XX ғасырдың бірінші жартысы
9-сынып XX ғасырдың екінші жартысынан бүгінгі күнге дейін
9-сынып (өтпелі кезең) XX ғасырдың бірінші жартысы нан бүгінгі күнге дейін
3.1. Мемлекеттің ішкі саясаты
5. 3. 1. 1 картадан тайпалық одақтардың орналасуын көрсету
6. 3. 1. 1 оқиғалардың өзара байланысын табу арқылы Түрік қағанатының құрылуының тарихи маңызын анықтау
7. 3. 1. 1 Қарақұм және Ордабасы құрылтайларының халықты жоңғар басқыншылығына қарсы жұмылдырудағы рөліне баға беру
8. 3. 1. 1 қазақ зиялыларының Ресей империясының Мемлекеттік Думасындағы ызметіне баға беру
9. 3. 1. 1 қоғамдық-саяси өмірдің ерекшеліктерін түсіндіру және өзіндік интерпретация жасау
8. 3. 1. 1 қазақ зиялыларының Ресей империясының Мемлекеттік Думасындағы ызметіне баға беру;
9. 3. 1. 1 қоғамдық-саяси өмірдің ерекшеліктерін түсіндіру және өзіндік интерпретация жасау
5. 3. 1. 2 ежелгі мемлекеттік бірлестіктердің құрылуын түсіндіру
6. 3. 1. 2 VI-IX ғасырлардағы мемлекеттердің даму ерекшеліктерін түсіндіріп, олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау
7. 3. 1. 2 Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайын талдау
8. 3. 1. 2 XX ғасырдың басындағы Қазақстандағы қоғамдық–саяси процестерге баға беру
9. 3. 1. 2 қоғамдық-саяси қайраткерлердің ұлттық мүддені қорғаудағы рөліне баға беру
8. 3. 1. 2 XX ғасырдың басындағы Қазақстандағы қоғамдық–саяси процестерге баға беру;
9. 3. 1. 2 қоғамдық-саяси қайраткерлердің ұлттық мүддені қорғаудағы рөліне баға беру
5. 3. 1. 3 тарихи тұлғалардың туған өлке тарихындағы ролін түсіндіру
6. 3. 1. 3 X ғ. – XIII ғ. басындағы мемлекеттердің даму ерекшеліктерін түсіндіріп, олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау
7. 3. 1. 3 Ресей империясының отарлық саясатының себеп-салдарын анықтау
8. 3. 1. 3 1916 жылғы ұлт- азаттық көтерілістің тарихи маңызын анықтау және тұлғалардың рөліне баға беру
9. 3. 1. 3 Қазақстан Республикасы Конституциясын мемлекеттің тұрақты даму кепілі ретінде бағалау
8. 3. 1. 3 1916 жылғы ұлт- азаттық көтерілістің тарихи маңызын анықтау және тұлғалардың рөліне баға беру;
9. 3. 1. 3 Қазақстан Республикасы Конституцисын мемлекеттің тұрақты даму кепілі ретінде бағалау
6. 3. 1. 4 тарихи ұғымдарды қолданып, Қарахан мемлекетіндегі жер иелену ерекшеліктерін түсіндіру
7. 3. 1. 4 патша үкіметі реформалары нәтижесіндегі әкімшілік-аумақтық өзгерістерді түсіндіру
8. 3. 1. 4 "Алаш" партиясының ұлттық мемлекеттілікті жаңғырту саясатын талдау
9. 3. 1. 4 әміршіл-әкімшіл саясатқа қарсы халық наразылықтарын салыстырып, талдау
8. 3. 1. 4 "Алаш" партиясының ұлттық мемлекет тілікті жаңғырту саясатын талдау;
9. 3. 1. 4 әміршіл-әкімшіл саясатқа қарсы халық наразылықтарын салыстырып талдау
6. 3. 1. 5 Отырарды қорғаудағы қала халқының ерлігін сипаттау
7. 3. 1. 5 халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын анықтау
8. 3. 1. 5 Әлихан Бөкейханның саяси көшбасшылық қызметіне баға беру
9. 3. 1. 5 1986 жылғы Желтоқсан оқиғасының тарихи маңыздылығына баға беру
8. 3. 1. 5 Әлихан Бөкейханның саяси көшбасшылық қызметіне баға беру;
9. 3. 1. 5 1986 жылғы Желтоқсан оқиғасының тарихи маңыздылығына баға беру
6. 3. 1. 6 картаны қолданып XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердегі саяси үдерістерді түсіндіру
7. 3. 1. 6 ұлт-азаттық көтеріліс басшыларының рөліне баға беру
8. 3. 1. 6 Қазақстанда құрылған ұлттық автономиялардың маңыздылығына баға беру
9. 3. 1. 6 Қазақстанның тәуелсіздік жолындағы алғашқы қадамдарын анықтап, қорытындылау
8. 3. 1. 6 Қазақстанда құрылған ұлттық автономиялардың маңыздылығына баға беру;
9. 3. 1. 6 Қазақстанның тәуелсіздік жолындағы алғашқы қадамдарын анықтап, қорытындылау
6. 3. 1. 7 ортағасырлық мемлекеттердің ыдырауының негізгі және жанама себептерін анықтау
8. 3. 1. 7 ХХ ғасырдың 20-30 –жылдардағы әміршіл-әкімшіл жүйе саясатының зардаптарын талдау
9. 3. 1. 7 өткен оқиғалармен сабақтастықты орнатып, тәуелсіз Қазақстанның жариялануының тарихи маңызын түсіндіру
8. 3. 1. 7 ХХ ғасырдың 20-30 –жылдардағы әміршіл-әкімшіл жүйе саясатының зардаптарын талдау;
9. 3. 1. 7 өткен оқиғалармен сабақтастықты орнатып, тәуелсіз Қазақстанның жариялануының тарихи маңызын түсіндіру
6. 3. 1. 8 Қазақстан аумағындағы мемлекеттердің басқару жүйесінің ерекшеліктерін анықтау
9. 3. 1. 8 Тәуелсіз Қазақстанның қоғамдық-саяси дамуын талдау
9. 3. 1. 8 Тәуелсіз Қазақстанның қоғамдық-саяси дамуын талдау
6. 3. 1. 9 Қазақ хандығы құрылуының тарихи маңызын анықтау
9. 3. 1. 9 ұзақ мерзімді мемлекеттік стратегияларды талдау
9. 3. 1. 9 ұзақ мерзімді мемлекеттік стратегияларды талдау
6. 3. 1. 10 қазақ хандарының мемлекетті нығайтудағы рөлін анықтау
9. 3. 1. 10 Тәуелсіз мемлекеттің қалыптасуындағы Елбасы Н. Назарбаевтың рөліне баға беру
9. 3. 1. 10 Тәуелсіз мемлекеттің қалыптасуындағы Елбасы Н. Назарбаевтың рөліне баға беру
6. 3. 1. 11 қоғамдық-саяси өмірдегі сұлтан, би, батыр, жыраулардың қызметтерін сипаттау
9. 3. 1. 11 Астананы жаңа Қазақстанның өркендеуінің нышаны ретінде айқындау
9. 3. 1. 11 Астананы жаңа Қазақстанның өркендеуінің нышаны ретінде айқындау
6. 3. 1. 12 туған өлке тарихының қазіргі кездегі куәгерлерінің ерлік істері мен еңбегін сипаттау

2.3 Образование и наука
5.​2.​3.​1 знать археологические открытия казахстанских ученых
6.​2.​3.​1 объяснять историческое значение древнетюркской письменности
7.​2.​3.​1 определять историческое значение научного наследия Ш. Уалиханова
8.​2.​3.​1 оценивать роль национальной печати в пробуждении общественно-политического сознания
9.​2.​3.​1 оценивать вклад Е. Бекмаханова в развитие исторической науки Казахстана
8.​2.​3.​1 оценивать роль национальной печати в пробуждении общественно-политического сознания;
9.​2.​3.​1 оценивать вклад Е. Бекмаханова в развитие исторической науки Казахстана
6.​2.​3.​2 определять вклад аль Фараби и других ученых в развитие средневековой науки
7.​2.​3.​2 объяснять особенности развития образования и просвещения в XIX веке
8.​2.​3.​2 определять положение казахского языка в советский период
9.​2.​3.​2 оценивать политику государства в сфере образования и науки
8.​2.​3.​2 определять положение казахского языка в советский период;
9.​2.​3.​2 оценивать политику государства в сфере образования и науки
6.​2.​3.​3 определять роль словаря "Кодекс куманикус" в международных отношениях
7.​2.​3.​3 оценивать вклад И. Алтынсарина в развитие просвещения
8.​2.​3.​3 анализировать изменения в сфере образования и науки в І половине XX века
8.​2.​3.​3 анализировать изменения в сфере образования и науки в І половине XX века
6.​2.​3.​4 объяснять значение труда М.Х. Дулати "Тарихи Рашиди"
7.​2.​3.​4 определять значение трудов Ш. Кудайбердыулы, М. Копеева и К. Халида как исторических источников
8.​2.​3.​4 оценивать роль К. Сатпаева в развитии казахстанской промышленности и науки
8.​2.​3.​4 оценивать роль К. Сатпаева в развитии казахстанской промышленности и науки
7.​2.​3.​5 предлагать пути создания туристских маршрутов
3) развитие государства:
Обучающиеся должны:
Подраздел
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
9 класс (переходный период)
около 1 млн. лет назад – V век
VI век - XVII век
XVIII век - XIX век
І половина XX века
ІІ половина XX века по настоящее время
І половина XX века по настоящее время
3.1 Внутренняя политика государства
5.​3.​1.​1 показывать на карте расселение племенных союзов
6.​3.​1.​1 определять историческую значимость формирования Тюркского каганата, выявляя взаимосвязи между событиями
7.​3.​1.​1 оценивать роль курылтаев в Каракуме и Ордабасы в объединении народа против джунгарской экспансии
8.​3.​1.​1 оценивать деятельность представителей казахской интеллигенции в Государственной Думе Российской империи
9.​3.​1.​1 объяснять особенности общественно-политической жизни, давать собственную интерпретацию
8.​3.​1.​1 оценивать деятельность представителей казахской интеллигенции в Государственной Думе Российской империи;
9.​3.​1.​1 объяснять особенности общественно-политической жизни, давать собственную интерпретацию
5.​3.​1.​2 объяснять формирование древних государственных объединений
6.​3.​1.​2 объяснять особенности развития тюркских государств в VI-IX веках, выявляя их сходства и различия
7.​3.​1.​2 анализировать внутреннее политическое положение Казахского ханства
8.​3.​1.​2 оценивать общественно-политические процессы в Казахстане начала XX века
9.​3.​1.​2 оценивать роль общественно-политических деятелей по отстаиванию национальных интересов
8.​3.​1.​2 оценивать общественно-политические процессы в Казахстане начала XX века;
9.​3.​1.​2 оценивать роль общественно-политических деятелей по отстаиванию национальных интересов
5.​3.​1.​3 разъяснение роли исторических лиц в истории родного края
6.​3.​1.​3 объяснять особенности развития тюркских государств в X-начале XІІІ веков, выявляя их сходства и различия
7.​3.​1.​3 определять причины и последствия колониальной политики Российской империи
8.​3.​1.​3 определять историческую значимость национально-освободительного восстания 1916 года и оценивать роль личностей
9.​3.​1.​3 оценивать Конституцию Республики Казахстан как гарант стабильного развития государства
8.​3.​1.​3 определять историческую значимость национально-освободительного восстания 1916 года и оценивать роль личностей;
9.​3.​1.​3 оценивать Конституцию Республики Казахстан как гарант стабильного развития государства
6.​3.​1.​4 объяснять особенности землевладения в Караханидском государстве, используя исторические понятия
7.​3.​1.​4 объяснять административно- территориальные изменения в результате реформ царской власти
8.​3.​1.​4 анализировать политику партии "Алаш" в возрождении национальной государственности
9.​3.​1.​4 сравнивать и анализировать проявления народного недовольства против командно-административной политики
8.​3.​1.​4 анализировать политику партии "Алаш" в возрождении национальной государственности;
9.​3.​1.​4 сравнивать и анализировать проявления народного недовольства против командно-административной политики
6.​3.​1.​5 характеризовать героизм жителей города Отрара
7.​3.​1.​5 определять причины и последствия национально-освободительной борьбы казахского народа против колониальной политики
8.​3.​1.​5 оценивать деятельность А. Букейханова как политического лидера
9.​3.​1.​5 оценивать историческое значение Декабрьских событий 1986 года
8.​3.​1.​5 оценивать деятельность А. Букейханова как политического лидера;
9.​3.​1.​5 оценивать историческое значение Декабрьских событий 1986 года
6.​3.​1.​6 объяснять политические процессы в государствах в XIII-XV веках, используя карту
7.​3.​1.​6 оценивать роль руководителей национально-освободительных восстаний
8.​3.​1.​6 оценивать значение национальных автономий, созданных в Казахстане
9.​3.​1.​6 определять первые шаги на пути обретения независимости Казахстана и делать выводы
8.​3.​1.​6 оценивать значение национальных автономий, созданных в Казахстане;
9.​3.​1.​6 определять первые шаги на пути обретения независимости Казахстана и делать выводы
6.​3.​1.​7 определять главные и второстепенные причины распада средневековых государств
8.​3.​1.​7 анализировать последствия политики командно-административной системы в 20–30 годы ХХ века
9.​3.​1.​7 объяснять историческую важность провозглашения независимости Казахстана, устанавливая преемственность с событиями прошлого
8.​3.​1.​7 анализировать последствия политики командно-административной системы в 20–30 годы ХХ века;
9.​3.​1.​7 объяснять историческую важность провозглашения независимости Казахстана, устанавливая преемственность с событиями прошлого
6.​3.​1.​8 определять особенности системы управления государств на территории Казахстана
9.​3.​1.​8 анализировать общественно-политическое развитие Независимого Казахстана
9.​3.​1.​8 анализировать общественно-политическое развитие Независимого Казахстана
6.​3.​1.​9 определять историческую значимость образования Казахского ханства
9.​3.​1.​9 анализировать долгосрочные государственные стратегии
9.​3.​1.​9 анализировать долгосрочные государственные стратегии
6.​3.​1.​10 определять роль казахских ханов в укреплении государства
9.​3.​1.​10 оценивать роль Лидера нации Н. Назарбаева в формировании Независимого государства
9.​3.​1.​10 оценивать роль Лидера нации Н. Назарбаева в формировании Независимого государства
6.​3.​1.​11 характеризовать деятельность султанов, биев, батыров, жырау в общественно-политической жизни государства
9.​3.​1.​11 определять Астану как символ процветания нового Казахстана
9.​3.​1.​11 определять Астану как символ процветания нового Казахстана
6.​3.​1.​12 описывать героические и трудовые подвиги современных очевидцев в истории родного края

3.2 Мемлекеттің сыртқы саясаты
5. 3. 2. 1 Қазақстан аумағындағы ерте көшпелілердің халықаралық сахнадағы орнын анықтау
6. 3. 2. 1 тарихи оқиғалардың өзара байланысын табу арқылы түркі тілдес тайпалардың миграциялық үдерісін түсіндіру
7. 3. 2. 1 Жоңғар шапқыншылығына қарсы күресте танылған хандар мен батырлардың рөлін түсіндіру
8. 3. 2. 1 қазақстандықтардың Екінші дүние жүзілік соғысының жеңісіне қосқан үлесін бағалау
9. 3. 2. 1 XX ғасырдың екінші жартысындағы әскери-өнеркәсіп кешендерінің Қазақстанға тигізген зардаптарын талдау
8. 3. 2. 1 қазақстандықтардың Екінші дүние жүзілік соғысының жеңісіне қосқан үлесін бағалау;
9. 3. 2. 1 XX ғасырдың екінші жартысындағы әскери-өнеркәсіп кешендерінің Қазақстанға тигізген зардаптарын талдау
5. 3. 2. 2 Қазақстан аумағындағы алғашқы мемлекеттік бірлестіктердің көрші елдермен қарым-қатынасын анықтау
6. 3. 2. 2 ерте түрік қағанаттарының сыртқы саясатының негізгі бағыттарын анықтау
7. 3. 2. 2 қазақ хандығының сыртқы саясатының нәтижелерін анықтау
8. 3. 2. 2 Б. Момышұлының батырлық, тұлғалық қасиетін айқындау
9. 3. 2. 2 Қазақстан Республикасының халықаралық сахнадағы танылуына баға беру
8. 3. 2. 2 Б. Момышұлының батырлық, тұлғалық қасиетін айқындау;
9. 3. 2. 2 Қазақстан Республикасының халықаралық сахнадағы танылуына баға беру
6. 3. 2. 3 Атлах шайқасының тарихи маңызын талдау
7. 3. 2. 3 Абылай ханның дипломатиялық шеберлігі мен саясатын бағалау
9. 3. 2. 3 Қазақстанның аймақтық және халықаралық ұйымдармен байланыстарын талдау
9. 3. 2. 3 Қазақстанның аймақтық және халықаралық ұйымдармен байланыстарын талдау
6. 3. 2. 4 қыпшақтардың Еуразия тарихындағы орнын анықтау
9. 3. 2. 4 қазақ диаспораларының тарихи Отанымен байланысының маңыздылығын айқындау
9. 3. 2. 4 қазақ диаспораларының тарихи Отанымен байланысының маңыздылығын айқындау
6. 3. 2. 5 тарихи оқиғалардың өзара байланысын анықтап, Қазақстан аумағында XIII - XV ғасырларда құрылған мемлекеттердің сыртқы саясатын түсіндіру
6. 3. 2. 6 Қазақ хандарының сыртқы саясатын талдау
6. 3. 2. 7 Орбұлақ шайқасындағы қазақ жасағының әскери өнердегі шеберлігі мен ерлігін бағалау
4) Қазақстанның экономикалық дамуы:
Білім алушылар:
Бөлімше
5-сынып шамамен 1 миллион жыл бұрын - V ғасыр
6-сынып VI-XVII ғасырлар
7-сынып XVIII - XIX ғасырлар
8-сынып XX ғасырдың бірінші жартысы
9-сынып XX ғасырдың екінші жартысы нан бүгінгі күнге дейін
9-сынып (өтпелі кезең) XX ғасырдың бірінші жартысы нан бүгінгі күнге дейін
4.1 Шаруашылық
5. 4. 1. 1 ежелгі адамдардың алғашқы кәсібін сипаттау
6. 4. 1. 1 көшпелілермен отырықшылар арасындағы өзара экономикалық байланыстарын анықтау
7. 4. 1. 1 жоңғар шапқын шылығының қазақ халқының шаруашылығына тигізген зардаптарын анықтау
8. 4. 1. 1 деректер мен дәйектерді салыстыру арқылы жаңа экономикалық саясаттың нәтижесін де орын алған өзгерістер ді талдау
9. 4. 1. 1 Кеңес үкіметі кезіндегі ауылшаруашылығында орын алған өзгерістерге баға беру
8. 4. 1. 1 деректер мен дәйектерді салыстыру арқылы жаңа экономикалық саясаттың нәтижесінде орын алған өзгерістерді талдау;
9. 4. 1. 1 Кеңес үкіметі кезіндегі ауыл шаруашылығында орын алған өзгерістерге баға беру
5. 4. 1. 2 көшпелі мал шаруашылығы мен егіншіліктің қалыптасуын түсіндіру
6. 4. 1. 2 көшпелілердің шаруашылық өмірінің ерекшеліктерін анықтау
7. 4. 1. 2 отарлау саясаты ның қазақтардың дәстүрлі шаруашылығына тигізген әсерін талдау
8. 4. 1. 2 күштеп ұжымдас тыру саясаты ның ауыл шаруашы лығына тигізген зардапта рын талдау
9. 4. 1. 2 Кеңес үкіметі кезіндегі орын алған әлеуметтік экономикалық мәселелерді талдау
8. 4. 1. 2 күштеп ұжымдастыру саясатының ауыл шаруашылығына тигізген зардаптарын талдау;
9. 4. 1. 2 Кеңес үкіметі кезіндегі орын алған әлеуметтік экономика лық мәселелерді талдау
7. 4. 1. 3 өлкені дамытуға қолдау көрсеткен тұлғалардың қызметіне баға беру
9. 4. 1. 3 Қазақстан Республикасындағы жекешелендіру процесінің экономикаға ықпалын талдау
9. 4. 1. 3 Қазақстан Республика сындағы жекешелендіру процесінің экономикаға ықпалын талдау
7. 4. 1. 4 өлке дамуының маңызды кезеңдерін анықтау
9. 4. 1. 4 аграрлық секторды модерниза циялау бағыттарын талдау
9. 4. 1. 4 аграрлық секторды модерниза циялау бағыттарын талдау

3.2 Внешняя политика государства
5.​3.​2.​1 определять место ранних кочевников Казахстана на международной арене
6.​3.​2.​1 объяснять миграционные процессы тюркоязычных племен, определяя взаимосвязь между историческими событиями
7.​3.​2.​1 объяснять роль ханов и батыров, прославившихся в борьбе против Джунгарского нашествия
8.​3.​2.​1 оценивать вклад казахстанцев в победу во Второй мировой войне
9.​3.​2.​1 анализировать последствия создания военно-промышленного комплекса Казахстана во ІІ полови не XX века
8.​3.​2.​1 оценивать вклад казахстанцев в победу во Второй мировой войне;
9.​3.​2.​1 анализировать последствия создания военно-промышленного комплекса Казахстана во ІІ половине XX века
5.​3.​2.​2 определять взаимоотношения первых государственных объединений на территории Казахстана с сосед ними странами
6.​3.​2.​2 определять направления внешней политики раннетюркских государств
7.​3.​2.​2 определять результаты внешней политики Казахского ханства
8.​3.​2.​2 определять героические и личностные качества Б. Момышулы
9.​3.​2.​2 оценивать признание Республики Казахстан на международной арене
8.​3.​2.​2 определять героические и личностные качества Б. Момышулы;
9.​3.​2.​2 оценивать признание Республики Казахстан на международной арене
6.​3.​2.​3 анализировать историческое значение Атлахской битвы
7.​3.​2.​3 оценивать дипломатическое мастерство и политику хана Абылая
9.​3.​2.​3 анализировать взаимоотношения Казахстана с региональными и между народными организациями
9.​3.​2.​3 анализировать взаимоотношения Казахстана с региональными и международными организациями
6.​3.​2.​4 определять место кипчаков в истории Евразии
9.​3.​2.​4 определять важность связей казахской диаспоры с исторической Родиной
9.​3.​2.​4 определять важность связей казахской диаспоры с исторической Родиной
6.​3.​2.​5 объяснять внешнюю политику государств, образованных в XIII - XV веках на территории Казахстана, определяя взаимосвязи между историческими событиями
6.​3.​2.​6 анализировать внешнюю политику казахских ханов
6.​3.​2.​7 оценивать военное искусство и героизм казахского войска в Орбулакской битве
4) экономическое развитие Казахстана:
Обучающиеся должны:
Подраздел
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
9 класс (переходный период)
Около 1 млн. лет назад – V век
VI век– XVII век
XVIII век – XIX век
І половина XX века
ІІ половина XX века по настоящее время
І половина XX века по настоящее время
4.1 Хозяйство
5.​4.​1.​1 описывать занятия древнего человека
6.​4.​1.​1 выявлять экономическую взаимосвязь между кочевниками и оседлым населением
7.​4.​1.​1 определять последствия джунгарского нашествия на хозяйство казахов
8.​4.​1.​1 анализировать изменения, произошедшие в результате новой экономической политики, сравнивая источники и аргументы
9.​4.​1.​1 оценивать изменения, имевшие место в сельском хозяйстве в советское время
8.​4.​1.​1 анализировать изменения, произошедшие в результате новой экономической политики, сравнивая источники и аргументы;
9.​4.​1.​1 оценивать изменения, имевшие место в сельском хозяйстве в советское время
5.​4.​1.​2 объяснять формирование кочевого скотоводства и земледелия
6.​4.​1.​2 определять особенности хозяйственной жизни кочевников
7.​4.​1.​2 анализировать влияние колониальной политики на традиционное хозяйство казахов
8.​4.​1.​2 анализировать последствия насильственной коллективизации на сельское хозяйство
9.​4.​1.​2 анализировать социально-экономические проблемы советского периода
8.​4.​1.​2 анализировать последствия насильственной коллективизации на сельское хозяйство;
9.​4.​1.​2 анализировать социально-экономические проблемы советского периода
7.​4.​1.​3 оценивать деятельность лиц, оказавших поддержку в развитие своего края
9.​4.​1.​3 анализировать влияние процесса приватизации на экономику Республики Казахстан
9.​4.​1.​3 анализировать влияние процесса приватизации на экономику Республики Казахстан
7.​4.​1.​4 определять важные этапы развития родного края
9.​4.​1.​4 анализировать направления модернизации в аграрном секторе
9.​4.​1.​4 анализировать направления модернизации в аграрном секторе

4.2 Өндірістік қатынастар және сауда
5. 4. 2. 1 еңбек құралдары мен қару түрлерін сипаттау
6. 4. 2. 1 Ұлы Жібек жолының қала мәдениетінің дамуына әсерін анықтау
7. 4. 2. 1 капиталистік қатынастардың экономикаға ықпалын анықтау
8. 4. 2. 1 Қазақстандағы индустрияландырудың жетістіктері мен кемшіліктерін талдау
9. 4. 2. 1 өнеркәсіптің ахуалын анықтап, қорытынды жасау
8. 4. 2. 1 Қазақстандағы индустрияландырудың жетістіктері мен кемшіліктерін талдау;
9. 4. 2. 1 өнеркәсіптің ахуалын анықтап, қорытынды жасау
5. 4. 2. 2 металл өндірісі жетілуінің шаруашылық салаларына тигізген ықпалын түсіндіру
6. 4. 2. 2 Ұлы Жібек жолының халықаралық қатынастардың дамуындағы орнын анықтау
7. 4. 2. 2 сауда қатынастарына жәрмеңкелердің әкелген өзгерістерін анықтау
8. 4. 2. 2 Қазақстан экономикасының соғыс жағдайына бейімделгендігін дәлелдеу
9. 4. 2. 2 нарықтық экономиканың өндірістік қатынастарға әсерін талдау
8. 4. 2. 2 Қазақстан экономикасының соғыс жағдайына бейімделгендігін дәлелдеу;
9. 4. 2. 2 нарықтық экономиканың өндірістік қатынастарға әсерін талдау
5. 4. 2. 3 Ұлы Жібек жолының пайда болуын түсіндіру
9. 4. 2. 3 Қазақстанның әлемдік экономикаға кірігуін талдау
9. 4. 2. 3 Қазақстанның әлемдік экономикаға кірігуін талдау
9. 4. 2. 4 сыртқы сауданың экономикаға әсерін зерттеу
9. 4. 2. 4 сыртқы сауданың экономикаға әсерін зерттеу
25. Осы оқу бағдарламасы негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған "Қазақстан тарихы" оқу пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
26. Тоқсандағы бөлімдер және бөлім ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Негізгі орта білім беру
деңгейінің 5-9-сыныптарына
арналған "Қазақстан тарихы"
оқу пәнінен жаңартылған
мазмұндағы үлгілік оқу
бағдарламасына
қосымша
Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған "Қазақстан тарихы" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
1) 5-сынып:
Бөлім
Тақырыптар, мазмұны
Оқыту мақсаттары
1- тоқсан
Қазақстандағы ежелгі адамдардың өмірі
Кіріспе сабақ
Зерттеу сұрағы: Қазақстанның ежелгі тарихында не оқытылады?
Ежелгі Қазақстан тарихына жалпы шолу
Алғашқы адамдардың өмірі
Зерттеу сұрағы: Алғашқы адамдар қалай өмір сүрді?
5. 1. 1. 1алғашқы адамдардың антропологиялық белгілерін сипаттау;
5. 1. 2. 1 алғашқы адамдардың тұрмыс-тіршілігін шығармашылық түрде көрсету
Қазақстан аумағындағы тас дәуірінің тұрақтары
Зерттеу сұрағы: Археологтар Қазақстан жерінен тас дәуіріне жататын қандай олжаларды тапты?
5. 2. 3. 1 қазақстандық ғалымдардың археологиялық жаңалықтарын білу;
5. 2. 2. 1 археологиялық ескерткіштерді сипаттау;
5. 4. 2. 1 еңбек құралдары мен қару түрлерін сипаттау
Адамдардың шаруашылық өміріндегі өзгерістер және еңбек құралдарының жетілдірілуі
Зерттеу сұрағы: Мезолит пен неолит дәуірлерінде алғашқы адамдардың өмірі қалай өзгерді?
5. 4. 1. 1 ежелгі адамдардың кәсібін сипаттау;
5. 4. 2. 1 еңбек құралдары мен қару түрлерін сипаттау
Ботай мәдениеті
Зерттеу сұрағы: Не себепті ботайлықтарды жылқыны алғашқы қолға үйретушілер деп атайды?
5. 4. 1. 1 ежелгі адамдардың кәсібін сипаттау
Қазақстан аумағында металлургияның пайда болуы
Зерттеу сұрағы: Қазақстан жерінде металды өндіру ежелгі адамдардың өмірін қалай өзгертті?
5. 4. 2. 2 металл өндірісі жетілуінің шаруашылық салаларына тигізген ықпалын түсіндіру
Андронов және Беғазы-Дәндібай мәдениеттері
Зерттеу сұрағы:
Қазақстандағы қола дәуірі ескерткіштерінің қандай ерекшеліктері бар?
5. 2. 2. 2 археологиялық деректерге сүйене отырып, андронов және беғазы-дәндібай мәдениеттерінің белгілерін анықтау;
5. 2. 2. 5 Ә.Марғұланның Қазақстан археологиясының дамуына қосқан үлесін айқындау
Қазақстандағы жартастарға салынған ежелгі суреттер
Зерттеу сұрағы: Тасқа салынған суреттер ежелгі адамдардың дүниетанымын қалай бейнелейді?
5. 2. 1. 1 алғашқы адамдардың наным-сенімдерін сипаттау;
5. 2. 2. 1 археологиялық ескерткіштерді сипаттау
Ежелгі адамдардың өміріне саяхат
5. 1. 2. 1 алғашқы адамдардың тұрмыс- тіршілігін шығармашылық түрде көрсету
Өлкетану
Туған өлкенің аңыз-ертегілері
5. 2. 2. 9 өлкенің аңыз-ертегілерінің мән-мағынасын түсіндіру
2- тоқсан
Ежелгі көшпелілер өмірі
Қазақстан аумағында темірдің игерілуі
Зерттеу сұрағы: Темір өндіру адамдар өмірін қалай өзгертті?
5. 4. 2. 2 металл өндірісі жетілуінің шаруашылық салаларына тигізген ықпалын түсіндіру
Көшпелі мал шаруашылығының қалыптасуы
Зерттеу сұрағы: Көшпелі мал шаруашылығы неліктен Қазақстанның ежелгі тұрғындары шаруашылығының негізгі түріне айналды?
5. 4. 1. 2 көшпелі мал шаруашылығы мен егіншіліктің қалыптасуын түсіндіру;
5. 2. 2. 6 көшпелілердің әлемдік өркениетке қосқан үлесін білу
Ежелгі көшпелілердің материалдық мәдениеті
Зерттеу сұрағы: Көшпелілер баспанасының ерекшелігі неде?
5. 2. 2. 3 ежелгі тайпалардың қолданбалы өнер ерекшеліктерін сипаттау;
5. 2. 2. 6 көшпелілердің әлемдік өркениетке қосқан үлесін түсіну
Ежелгі көшпелілердің дүниетанымы
Зерттеу сұрағы: Көшпелілердің қандай салт-дәстүрлері бүгінгі күнге дейін сақталды?
5. 2. 1. 2 ежелгі тайпалардың дүниетанымын сипаттау
Сақтар
Сақтар туралы тарихи мәліметтер
Зерттеу сұрағы: Қандай тарихи дереккөздер сақтар туралы мәлімет береді?
5. 3. 1. 1 картадан тайпалық одақтардың орналасуын көрсету;
5. 3. 1. 2 ежелгі мемлекеттік бірлестіктердің құрылуын түсіндіру
"Алтын адам" археологиялық олжасы
Зерттеу сұрағы: Есік обасынан табылған "Алтын адам" кім болды?
5. 2. 3. 1 қазақстандық ғалымдардың археологиялық жаңалықтарын білу;
5. 2. 2. 4 Есік обасынан табылған "Алтын адам" археологиялық олжасының ерекшеліктерін анықтау;
5. 2. 1. 2 ежелгі тайпалардың дүниетанымын сипаттау
Өлкетану
Өлкенің тарихи ескерткіштері
5. 2. 2. 8 өлкедегі тарихи ескерткіштердің құндылығын түсіну
3- тоқсан
Сақтар
Шілікті және Бесшатыр патша қорғандары
Зерттеу сұрағы: Неліктен Шілікті мен Бесшатыр "патша қорғандары" деп аталады?
5. 2. 2. 1 археологиялық ескерткіштерді сипаттау;
5. 1. 2. 2 әлеуметтік топтардың ерекшелік терін түсіндіру;
5. 2. 1. 2 ежелгі тайпалардың дүниетанымын сипаттау
Берел қорғандары
Зерттеу сұрағы. Берел қорымынан табылған олжалар сақтардың мәдениетін қалай сипаттайды?
5. 2. 2. 1 археологиялық ескерткіштерді сипаттау;
5. 2. 1. 2 ежелгі тайпалардың дүниетанымын сипаттау;
5. 2. 2. 3 ежелгі тайпалардың қолданбалы өнер ерекшеліктерін сипаттау
Тасмола археологиялық мәдениеті
Зерттеу сұрағы: "Мұртты обалардың" ерекшелігі неде?
5. 2. 2. 1 археологиялық ескерткіштерді сипаттау;
5. 2. 1. 2 ежелгі тайпалардың дүниетанымын сипаттау
Сақ патшайымы Томирис
Зерттеу сұрағы: Тарихи деректерде Томиристің бейнесі қалай сипатталған?
5. 3. 2. 1 Қазақстан аумағындағы ерте көшпелілердің халықаралық сахнадағы орнын анықтау
Шырақтың ерлігі
Зерттеу сұрағы: Сақтар тәуелсіздік үшін қалай күресті?
5. 3. 2. 1 Қазақстан аумағындағы ерте көшпелілердің халықаралық сахнадағы орнын анықтау
Сақтардың Александр Македонский әскеріне қарсы күресі
Зерттеу сұрағы: Неліктен Александр Македонский дің сақтарға жасаған жорығы сәтсіз аяқталды?
5. 3. 2. 1 Қазақстан аумағындағы ерте көшпелілердің халықаралық сахнадағы орнын анықтау
Үйсіндер мен қаңлылар
Үйсіндер туралы жазба деректер
Зерттеу сұрағы: Қытай авторлары үйсіндердің өмірін қалай сипаттады?
5. 3. 1. 2 ежелгі мемлекеттік бірлестіктердің құрылуын түсіндіру;
5. 1. 2. 2 әлеуметтік топтардың ерекшеліктерін түсіндіру;
5. 3. 2. 2 Қазақстан аумағындағы алғашқы мемлекеттік бірлестіктердің көрші елдермен қарым-қатынасын анықтау
Қаңлылардың қалалық мәдениетінің дамуы
Зерттеу сұрағы: Қаңлыларда қала мәдениетінің дамуы немен байланысты?
5. 4. 2. 3 Ұлы Жібек жолының пайда болуын түсіндіру;
5. 3. 2. 2 Қазақстан аумағындағы алғашқы мемлекеттік бірлестіктердің көрші елдермен қарым-қатынасын анықтау
Қаңлылардың қоғамдық құрылысы
Зерттеу сұрағы: Сыма Цянь қаңлы қоғамын қалай сипаттады?
5. 1. 2. 2 әлеуметтік топтардың ерекшеліктерін түсіндіру;
5. 3. 1. 2 ежелгі мемлекеттік бірлестіктердің құрылуын түсіндіру
Үйсіндер мен қаңлылардың материалдық және рухани мәдениеті
Зерттеу сұрағы: Үйсіндер мен қаңлылар мәдениетінің ерекшеліктері қандай?
5. 2. 2. 3 ежелгі тайпалардың қолданбалы өнер ерекшеліктерін сипаттау;
5. 2. 2. 6 көшпелілердің әлемдік өркениетке қосқан үлесін түсіну
Өлкетану
Өңірдің тарихи тұлғалары: билер, батырлар және ақындар
5. 3. 1. 3 тарихи тұлғалардың туған өлке тарихындағы ролін түсіндіру
4- тоқсан
Ғұндар
Ғұн тайпаларының бірігуі
Зерттеу сұрағы: Неге Мөде шаньюй "Жер – мемлекеттің негізі" деді?
5. 3. 1. 1 картада тайпалық одақтардың орналасуын көрсету;
5. 3. 1. 2 ежелгі мемлекеттік бірлестіктердің құрылуын түсіндіру
Ғұндардың көрші мемлекеттермен қарым-қатынастары
Зерттеу сұрағы: Ғұндармен Ұлы Қытай қорғанының салынуы арасында қандай байланыс бар?
5. 3. 2. 2 Қазақстан аумағындағы алғашқы мемлекеттік бірлестіктердің көрші елдермен қарым-қатынасын анықтау
Ғұндардың Батысқа қоныс аударуы
Зерттеу сұрағы: Ғұндардың Батысқа қоныстануы қандай өзгерістерге әкелді?
5. 1. 1. 3 ғұндардың қоныс аудару бағыттарын тарихи картадан көрсету
Аттила және оның жаулаушылық жорықтары
Зерттеу сұрағы: Ежелгі авторлар Аттилаға қандай баға береді?
5. 1. 1. 3 ғұндардың қоныс аудару бағыттарын тарихи картадан көрсету;
5. 3. 2. 2 Қазақстан аумағындағы алғашқы мемлекеттік бірлестіктердің көрші елдермен қарым-қатынасын анықтау
Сарматтар
Сарматтардың қоғамдық құрылысы мен шаруашылық өмірі
Зерттеу сұрақтары: Сармат қоғамы несімен ерекшеленеді?
5. 2. 2. 1 археологиялық ескерткіштерді сипаттау;
5. 2. 2. 3 ежелгі тайпалардың қолданбалы өнер ерекшеліктерін сипаттау;
5. 3. 1. 1 картада тайпалық одақтардың орналасуын көрсету;
5. 1. 2. 2 әлеуметтік топтардың ерекшеліктерін түсіндіру
Сарматтардың саяси тарихы
Зерттеу сұрағы: Сарматтар қандай мемлекеттермен өзара қарым-қатынаста болды?
5. 3. 2. 1 Қазақстан аумағындағы ерте көшпелілердің халықаралық сахнадағы орнын анықтау
Ежелгі Қазақстан тарихына шолу
Ежелгі Қазақстан адамдарының антропологиялық тұрпаты
Зерттеу сұрағы: Ежелгі Қазақстан адамдарының антропологиялық тұрпаты қалай өзгерді?
5. 1. 1. 2 Ежелгі Қазақстан адамдарының антропологиялық тұрпатын анықтау
Ежелгі Қазақстанға саяхат
5. 4. 1. 1 ежелгі адамдардың алғашқы кәсібін сипаттау;
5. 4. 1. 2 көшпелі мал шаруашылығы мен егіншіліктің қалыптасуын түсіндіру;
5. 4. 2. 1 еңбек құралдары мен қару түрлерін сипаттау;
5. 4. 2. 3 Ұлы Жібек жолының пайда болуын түсіндіру
Өлкетану
Өлкетану мұражайы және тарихи жәдігерлер
5. 2. 2. 7 тарихи мұраны жеткізудегі жәдігерлердің рөлін сипаттау
Қайталау

4.2 Производственные отношения и торговля
5.​4.​2.​1 описывать орудия труда и виды оружия
6.​4.​2.​1 определять влияние Великого Шелкового пути на развитие городской культуры
7.​4.​2.​1 определять влияние капиталистических отношений на экономику Казахстана
8.​4.​2.​1 анализировать достижения и недостатки индустриализации в Казахстане
9.​4.​2.​1 определять состояние промышленности и делать выводы
8.​4.​2.​1 анализировать достижения и недостатки индустриализации в Казахстане;
9.​4.​2.​1 определять состояние промышленности и делать выводы
5.​4.​2.​2 объяснять влияние развития металлургии на сферы хозяйства
6.​4.​2.​2 определять роль Великого Шелкового пути в развитии международных отношений
7.​4.​2.​2 определять изменения торговых отношений в связи с развитием ярмарок
8.​4.​2.​2 доказывать, что экономика Казахстана была перестроена на военный лад
9.​4.​2.​2 анализировать влияние рыночной экономики на производственные отношения
8.​4.​2.​2 доказывать, что экономика Казахстана была перестроена на военный лад;
9.​4.​2.​2 анализировать влияние рыночной экономики на производственные отношения
5.​4.​2.​3 объяснять возникновение Великого Шелкового пути
9.​4.​2.​3 анализировать интеграцию Казахстана в мировую экономику
9.​4.​2.​3 анализировать интеграцию Казахстана в мировую экономику
9.​4.​2.​4 исследовать влияние внешней торговли на экономику
9.​4.​2.​4 исследовать влияние внешней торговли на экономику
25. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом к Типовой учебной программе по учебному предмету "История Казахстана" для 5-9 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию.
26. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
Приложение
к Типовой учебной программе
по учебному предмету "История Казахстана"
для 5-9 классов уровня
основного среднего образования
по обновленному содержанию
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "История Казахстана" для 5-9 классов уровня основного среднего образованияпо обновленному содержанию
1) 5 класс:
Раздел
Темы, содержание
Цели обучения
1 четверть
Жизнь древних людей на территории Казахстана
Вводный урок
Исследовательский вопрос: Что изучает история древнего Казахстана?
Общий обзор древней истории Казахстана
Жизнь древнейших людей
Исследовательский вопрос: Как жили древнейшие люди?
5.​1.​1.​1 описывать антропологические признаки первобытных людей;
5.​1.​2.​1 демонстрировать жизнь и быт первобытных людей в творческой форме
Стоянки эпохи камня на территории Казахстана
Исследовательский вопрос: Какие находки эпохи камня были обнаружены археологами на территории Казахстана?
5.​2.​3.​1 знать археологические открытия казахстанских ученых;
5.​2.​2.​1 описывать археологические памятники;
5.​4.​2.​1 описывать орудия труда и виды оружия
Изменения в хозяйстве и совершенствование орудий труда
Исследовательский вопрос: Как изменилась жизнь первобытных людей в эпоху мезолита и неолита?
5.​4.​1.​1 описывать занятия древнего человека;
5.​4.​2.​1 описывать орудия труда и виды оружия
Ботайская культура
Исследовательский вопрос: Почему ботайцы считаются первыми людьми, приручившими лошадей?
5.​4.​1.​1 описывать занятия древних людей
Зарождение металлургии на территории Казахстана
Исследовательский вопрос: Как использование металла изменило жизнь древних людей на территории Казахстана?
5.​4.​2.​2 объяснять влияние развития металлургии на различные сферы хозяйства
Андроновская и бегазы-дандыбаевская культуры
Исследовательский вопрос: Каковы особенности памятников эпохи бронзы, найденные на территории Казахстана?
5.​2.​2.​2 определять признаки андроновской и бегазы-дандыбаевской культур, опираясь на археологические источники;
5.​2.​2.​5 определять вклад А. Маргулана в развитие казахстанской археологии
Древние наскальные рисунки Казахстана
Исследовательский вопрос: Как наскальные рисунки отражают мировоззрение древних людей?
5.​2.​1.​1 описывать верования первобытных людей;
5.​2.​2.​1 описывать археологические памятники
Путешествие в жизнь древних людей
5.​1.​2.​1 демонстрировать жизнь и быт первобытных людей в творческой форме
Краеведение
Легенды и сказания родного края
5.​2.​2.​9 объяснять значение легенд и сказаний о родном крае
2 четверть
Жизнь древних кочевников
Освоение железа на территории Казахстана
Исследовательский вопрос: Каким образом производство железа изменило жизнь людей?
5.​4.​2.​2 объяснять влияние развития металлургии на различные сферы хозяйства
Возникновение кочевого скотоводства
Исследовательский вопрос: Почему кочевое скотоводство стало основным видом хозяйства древних жителей Казахстана?
5.​4.​1.​2 объяснять формирование кочевого скотоводства и земледелия;
5.​2.​2.​6 знать о вкладе кочевников в развитие мировой цивилизации
Материальная культура древних кочевников
Исследовательский вопрос: Каковы особенности жилища кочевников?
5.​2.​2.​3 описывать особенности прикладного искусства древних племен;
5.​2.​2.​6 знать о вкладе кочевников в развитие мировой цивилизации
Мировоззрение древних кочевников
Исследовательский вопрос: Какие традиции и обычаи кочевников сохранились до наших дней?
5.​2.​1.​2 описывать мировоззрение древних племен
Саки
Исторические сведения о саках
Исследовательский вопрос: Какие исторические источники повествуют нам о жизни саков?
5.​3.​1.​1 показывать расселение племенных союзов на карте;
5.​3.​1.​2 объяснять формирование древних государственных объединений
Археологическая находка "Золотой человек"
Исследовательский вопрос: Кем был "Золотой человек", найденный в Иссыкском кургане?
5.​2.​3.​1 знать археологические открытия казахстанских ученых;
5.​2.​2.​4 определять особенности археологической находки "Золотой человек" из Иссыкского кургана;
5.​2.​1.​2 описывать мировоззрение древних племен
Краеведение
Памятники истории вокруг нас
5.​2.​2.​8 понимать уникальность памятников истории родного края
3 четверть
Саки
Царские курганы Шиликты и Бесшатыр
Исследовательский вопрос: Почему курганы Шиликты и Бесшатыр называют "царскими"?
5.​2.​2.​1 описывать археологические памятники;
5.​1.​2.​2 объяснять особенности социальных групп;
5.​2.​1.​2 описывать мировоззрение древних племен
Берельские курганы
Исследовательский вопрос: Как характеризуют культуру саков находки из берельского могильника?
5.​2.​2.​1 описывать археологические памятники;
5.​2.​1.​2 описывать мировоззрение древних племен;
5.​2.​2.​3 описывать особенности прикладного искусства древних племен
Тасмолинская археологическая культура
Исследовательский вопрос: Каковы особенности "курганов с усами"?
5.​2.​2.​1 описывать археологические памятники;
5.​2.​1.​2 описывать мировоззрение древних племен
Сакская царица Томирис
Исследовательский вопрос: Как описывается образ Томирис в исторических источниках?
5.​3.​2.​1 определять место ранних кочевников Казахстана на международной арене
Подвиг Ширака
Исследовательский вопрос: Как саки боролись за свою независимость?
5.​3.​2.​1 определять место ранних кочевников Казахстана на международной арене
Борьба саков против армии Александра Македонского
Исследовательский вопрос: Почему поход Александра Македонского на саков закончился неудачей?
5.​3.​2.​1 определять место ранних кочевников Казахстана на международной арене
Усуни и кангюи
Письменные источники об усунях
Исследовательский вопрос: Как описывали жизнь усунов китайские авторы?
5.​3.​1.​2 объяснять формирование древних государственных объединений;
5.​1.​2.​2 объяснять особенности социальных групп;
5.​3.​2.​2 определять взаимоотношения первых государственных объединений на территории Казахстана с соседними странами
Развитие городской культуры кангюев
Исследовательский вопрос: С чем связано развитие городской культуры кангюев?
5.​4.​2.​3 объяснять возникновение Великого Шелкового пути;
5.​3.​2.​2 определять взаимоотношения первых государственных объединений на территории Казахстана с соседними странами
Общественное устройство кангюев
Исследовательский вопрос: Как описывал Сыма Цянь общество кангюев?
5.​1.​2.​2 объяснять особенности социальных групп;
5.​3.​1.​2 объяснять формирование древних государственных объединений
Материальная и духовная культура усунов и кангюев
Исследовательский вопрос: Каковы особенности культурыусунов и кангюев?
5.​2.​2.​3 описывать особенности прикладного искусства древних племен;
5.​2.​2.​6 знать о вкладе кочевников в развитие мировой цивилизации
Краеведение
Исторические личности края:
бии, батыры и акыны
5.​3.​1.​3 объяснять роль исторических личностей в истории родного края
4 четверть
Гунны
Объединение гуннских племен
Исследовательский вопрос: Почему Модэ шаньюй говорил: "Земля - основа государства"?
5.​3.​1.​1 показывать расселение пле-менных союзов на карте;
5.​3.​1.​2 объяснять формирование древних государственных объединений
Взаимоотношения гуннов с соседними государствами
Исследовательский вопрос: Как строительство Великой китайской стены связано с гуннами?
5.​3.​2.​2 определять взаимоотношения первых государственных объединений на территории Казахстана с соседними странами
Переселение гуннов на Запад
Исследовательский вопрос: Какие изменения произошли в результате переселения гуннов на Запад?
5.​1.​1.​3 показывать на исторической карте направления переселения гуннов
Аттила и его завоевательные походы
Исследовательский вопрос: Какую оценку давали Атилле древние авторы?
5.​1.​1.​3 показывать на исторической карте направления переселения гуннов;
5.​3.​2.​2 определять взаимоотношения первых государственных объединений на территории Казахстана с соседними странами
Сарматы
Общественное устройство и хозяйственная жизнь сарматов
Исследовательский вопрос: Каковы особенности сарматского общества?
5.​2.​2.​1 описывать археологические памятники;
5.​2.​2.​3 описывать особенности прикладного искусства древних племен;
5.​3.​1.​1 показывать расселение племенных союзов на карте;
5.​1.​2.​2 объяснять особенности социальных групп
Политическая история сарматов
Исследовательский вопрос: С какими государствами имели взаимоотношения сарматы?
5.​3.​2.​1 определять место ранних кочевников Казахстана на международной арене
Обзор древней истории Казахстана
Антропологический облик людей древнего Казахстана
Исследовательский вопрос: Как менялся антропологический облик древних жителей Казахстана?
5.​1.​1.​2 определять антропологический облик людей древнего Казахстана
Путешествие в древний Казахстан
5.​4.​1.​1 описывать занятия древнего человека;
5.​4.​1.​2 объяснять формирование кочевого скотоводства и земледелия;
5.​4.​2.​1 описывать орудия труда и виды оружия;
5.​4.​2.​3 объяснять возникновение Великого Шелкового пути
Краеведение
Краеведческий музей и исторические экспонаты
5.​2.​2.​7 характеризовать роль экспонатов в передаче исторического наследия
Повторение

2) 6- сынып:
Бөлім
Тақырыптар, мазмұны
Оқыту мақсаттары
1- тоқсан
VI - IX ғасырлардағы Қазақстан
Кіріспе сабақ
Зерттеу сұрағы: Орта ғасырлардағы Қазақстан тарихы нені оқытады?
Орта ғасырлардағыҚазақстан тарихына жалпы шолу
Қазақстан аумағындағы ерте ортағасырлық мемлекеттер
Зерттеу сұрағы: VI-IX ғасырларда билік құрған қай қағандардың есімдері тарихта сақталды?
6. 3. 1. 1 оқиғалардың өзара байланысын табу арқылы Түрік қағанаты құрылуының тарихи маңызын анықтау;
6. 3. 1. 2 VI-IX ғасырлардағы мемлекеттердің даму ерекшеліктерін түсіндіріп, олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау;
6. 3. 2. 2 ерте түрік қағанаттарының сыртқы саясатының негізгі бағыттарын анықтау;
6. 2. 1. 3 тарихи оқиғалар мен процестердің сабақтастығын сипаттау үшін "Ұлы Дала" ұғымын қолдану
Көне түркі жазуы
Зерттеу сұрағы: Білге қаған мен Күлтегіннің мемлекетті нығайтудағы саясаты бізге қандай деректерден белгілі?
6. 3. 1. 2 VI-IX ғасырлардағы мемлекеттердің даму ерекшеліктерін түсіндіріп, олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау;
6. 2. 3. 1 көне түркі жазуының маңызын түсіндіру
Атлах шайқасы
Зерттеу сұрағы: Неліктен Атлах шайқасын "халықтар шайқасы" деп атайды?
6. 3. 2. 3 Атлах шайқасының тарихи маңызын талдау;
6. 2. 2. 3 көшпелілердің әскери өнеріндегі жетістіктерін сипаттау
Оғыз мемлекеті
Зерттеу сұрағы: Қазақстанның орта ғасырлар тарихында Оғыз мемлекетінің алатын орны қандай?
6. 3. 1. 2 VI-IX ғасырлардағы мемлекеттердің даму ерекшеліктерін түсіндіріп, олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау
Қимақ қағанаты
Зерттеу сұрағы: Қимақтарда қалалық мәдениетінің дамуын қандай деректер дәлелдейді?
6. 4. 2. 1 Ұлы Жібек жолының қала мәдениетінің дамуына әсерін анықтау; 6. 4. 1. 1 көшпелілер мен отырықшылар арасындағы өзара экономикалық байланыстарды анықтау
Түріктер туралы тарихи деректер
Зерттеу сұрағы: Қытай және араб деректері түркілер туралы қандай ақпарат береді?
6. 2. 2. 3 көшпелілердің әскери өнеріндегі жетістіктерін сипаттау;
6. 4. 1. 2 көшпелілердің шаруашылық өмірінің ерекшеліктерін анықтау;
6. 2. 1. 1 түркілердің дүниетанымдық ерекшеліктерін түсіндіру
Түркі әлемі қалыптасуының басталуы
Зерттеу сұрағы: Түрік тілдес халықтардың миграциясы Еуразия тарихына қаншалықты әсерін тигізді?
6. 3. 2. 1тарихи оқиғалардың өзара байланысын табу арқылы түркі тілдес тайпалардың миграциясын түсіндіру;
6. 1. 1. 1 түркі тілдес тайпаларды атап, картадан олардың аумақтық орналасуын көрсету
Өлкетану
Топонимдер – өткен заманнын куәгерлері (жер-су атауларының тарихы).
6. 2. 2. 6 жергілікті жер, қала, өзен, көл, тау атауларының шығу тарихын түсіндіру
2- тоқсан
X ғасыр –
XІІІ ғасырдың басындағы Қазақстан
X ғасыр - XIII ғасырдың басындағы Қазақстан аумағындағы саяси процестер
Зерттеу сұрағы: X ғасыр - XIII ғасырдың басында саяси карта қаншалықты өзгерді?
6. 3. 1. 3 X ғасыр - XIII ғасырдың басындағы мемлекеттердің даму ерекшеліктерін түсіндіріп, олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау;
6. 3. 1. 7 ортағасырлық мемлекеттердің ыдырауының негізгі және жанама себептерін анықтау
Қарахан мемлекеті
Зерттеу сұрағы: Неліктен Қарахан мемлекеті ислам дінін мемлекеттік дін деп жариялады?
6. 3. 1. 3 X ғасыр - XIII ғасырдың басындағы мемлекеттердің даму ерекшеліктерін түсіндіріп, олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау;
6. 2. 1. 2 ислам дінінің қоғамдық өмірге ықпалын анықтау;
6. 3. 1. 4 тарихи ұғымдарды қолданып, Қарахан мемлекетіндегі жер иелену ерекшеліктерін түсіндіру
Наймандар, керейіттер және жалайырлар
Зерттеу сұрағы: Наймандар, керейіттер мен жалайырлардың ортағасырларлық саяси сахнадағы рөлі қандай болды?
6. 3. 1. 3 X ғасыр - XIII ғасырдың басындағы мемлекеттердің даму ерекшеліктерін түсіндіріп, олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау
Қыпшақ хандығы
Зерттеу сұрағы: Не себепті Еуразия даласы "Дешті Қыпшақ" деп аталды?
6. 3. 1. 3 X ғасыр - XIII ғасырдың басындағы мемлекеттердің даму ерекшеліктерін түсіндіріп, олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау;
6. 3. 2. 4 қыпшақтардың Еуразия тарихындағы орнын анықтау;
6. 2. 2. 3 көшпелілердің әскери өнеріндегі жетістіктерін сипаттау;
6. 2. 1. 3 тарихи оқиғалар мен процестердің сабақтастығын сипаттауда "Ұлы Дала" ұғымын қолдану
Халықаралық байланыстардың дамуындағы Ұлы Жібек жолының рөлі
Зерттеу сұрағы: Ұлы Жібек жолы халықаралық байланыстардың дамуына ықпал етті ме?
6. 4. 2. 2 Ұлы Жібек жолының халықаралық қатынастардың дамуындағы орнын анықтау
Ортағасырлық Қазақстанның экономика лық және мәдени дамуына Ұлы Жібек жолының ықпалы
Зерттеу сұрағы: Ұлы Жібек жолы ортағасырлық Қазақстанның экономикалық және мәдени дамуына қалай әсер етті?
6. 4. 2. 1 Ұлы Жібек жолының қала мәдениетінің дамуына әсерін анықтау;
6. 4. 1. 1 көшпелілер мен отырықшылар арасындағы өзара экономикалық байланыстарын анықтау;
6. 2. 2. 2 ортағасырлық сәулет өнері ескерткіштерінің ерекшеліктерін түсіндіру
Түріктердің материалдық және рухани мәдениеті
Зерттеу сұрағы: Әлем өркениетінің дамуына түрік мәдениеті қандай үлес қосты?
6. 2. 2. 5 көшпелілердің қолданбалы өнер жетістіктерін сипаттау;
6. 2. 2. 2 ортағасырлық сәулет өнері ескерткіштерінің ерекшеліктерін түсіндіру;
6. 2. 3. 2 Әл-Фарабидің және басқа да ғалымдардың ортағасырлық ғылымның дамуына қосқан үлесін анықтау;
6. 2. 2. 4 түркі кезеңіндегі қоғамды бейнелеуде М. Қашғари, Ж. Баласағұн және А. Яссауи еңбектерінің тарихи құндылығын түсіндіру;
6. 2. 3. 3 "Кодекс Куманикус" сөздігінің халықаралық байланыстардағы рөлін анықтау
Өлкетану
Мәдени-тарихи дәстүрді сақтаушылар: өлкенің ұлттық қолөнері
6. 2. 2. 7 өлкенің дәстүрлі көркем мәдениетін жандандыруға үлесін қосқан шеберлерді айқындау
Қайталау
3- тоқсан
XIII - XV ғасырдың
бірінші
жартысындағы Қазақстан
Моңғол империясының құрылуы
Зерттеу сұрағы: Моңғолдар мемлекеттілік деңгейге қалай жетті?
6. 2. 2. 3 көшпелілердің әскери өнеріндегі жетістіктерін сипаттау;
6. 3. 1. 6 картаны қолдану арқылы XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердегі саяси процестерді түсіндіру
Қазақстандағы моңғол шапқыншылығы
Зерттеу сұрағы: Неліктен Шыңғыс хан әскерлері Отырарды алты ай бойы ала алмады?
6. 3. 1. 6 картаны қолданып XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердегі саяси процестерді түсіндіру;
6. 3. 1. 5 Отырарды қорғаудағы қала халқының ерлігін сипаттау
Моңғол шапқыншылықтарының салдары
Зерттеу сұрағы: Орталық Азияға ең үлкен өзгерісті әкелген кімдер: қыпшақтар ма, әлде моңғолдар ма?
6. 1. 1. 2 XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердің этноәлеуметтік құрылымын анықтау;
6. 3. 1. 8 Қазақстан аумағындағы мемлекеттердің басқару жүйесінің ерекшеліктерін анықтау
Қазақстан аумағында ұлыстардың құрылуы
Зерттеу сұрағы: Моңғол ұлыстарының құрылуы нәтижесінде саяси картада қандай өзгерістер болды?
6. 3. 1. 6 картаны қолдану арқылы XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердегі саяси процестерді түсіндіру;
6. 1. 1. 2 XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердің этноәлеуметтік құрылымын анықтау;
6. 3. 1. 7 ортағасырлық мемлекеттердің ыдырауының негізгі және жанама себептерін анықтау
Ақ Орда
Зерттеу сұрағы: Қазақ мемлекеттілігінің қалыптасуындағы Ақ Орданың рөлі қандай болды?
6. 3. 1. 6 картаны қолданып XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердегі саяси үдерістерді түсіндіру;
6. 1. 1. 2 XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердің этноәлеуметтік құрылымын анықтау;
6. 3. 2. 5 тарихи оқиғалардың өзара байланысын анықтап, Қазақстан аумағында XIII XV ғасырларда құрылған мемлекеттердің сыртқы саясатын түсіндіру
Моғолстан. Әбілқайыр хандығы
Зерттеу сұрағы: Моғолстан мен Әбілқайыр мемлекеттеріндегі оқиғалар қандай саяси өзгерістерге әкелді?
6. 3. 1. 6 картаны қолданып XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердегі саяси үдерістерді түсіндіру;
6. 1. 1. 2 XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердің этноәлеуметтік құрылымын анықтау;
6. 3. 2. 5 тарихи оқиғалардың өзара байланысын анықтап, Қазақстан аумағында XIII - XV ғасырларда құрылған мемлекеттердің сыртқы саясатын түсіндіру
XIII - XV ғасырлардағы Қазақстанның мәдениеті Зерттеу сұрағы:
XIII - XV ғасырлардағы өнер мен әдебиет ортағасырлық қоғамды қалай бейнелейді?
6. 2. 2. 1 күй, аңыз, шежіре, эпостық жырлардың тарихи дереккөзі ретіндегі маңыздылығын айқындау
Ортағасырлық саяхатшылардың Қазақстан туралы мәліметтері
Зерттеу сұрағы:
Ортағасырлық саяхатшылар Қазақстанды қалай сипаттады?
6. 4. 1. 2 көшпелілердің шаруашылық өмірінің ерекшеліктерін анықтау;
6. 2. 2. 5 көшпелілердің қолданбалы өнер жетістіктерін сипаттау
Қазақ халқының қалыптасуы
Қазақ халқының қалыптасу процесінің аяқталуы
Зерттеу сұрағы: Ұлы Дала мұрагері – қазақ халқы қалай қалыптасты?
6. 1. 1. 3 ежелгі және ортағасырлар тарихының оқиғалары арасында байланыс орнату арқылы қазақ халқы қалыптасуының негізгі кезеңдерді анықтау;
6. 1. 1. 4 "қазақ" этнонимінің мағынасын түсіндіру
Біртұтас қазақ мемлекетінің құрылуы
Қазақ хандығының құрылуы
Зерттеу сұрағы: Неліктен Қазақ хандығы Орталық Азиядағы алғашқы ұлттық мемлекет деп саналады?
6. 3. 1. 9 Қазақ хандығы құрылуының тарихи маңызын анықтау;
6. 2. 3. 4 М.Х.Дулатидің "Тарихи-Рашиди" еңбегінің маңыздылығын түсіндіру;
6. 3. 1. 10 қазақ хандарының мемлекетті нығайтудағы рөлін анықтау;
6. 2. 1. 3 тарихи оқиғалар мен процестердің сабақтастығын сипаттауда "Ұлы Дала" ұғымын қолдану
Өлкетану
Бір халық – бір ел – бір тағдыр (менің өлкемнің халықтары)
6. 1. 2. 2 өлкедегі әр түрлі ұлттардың
тарихын,салт-дәстүрін сипаттау
4- тоқсан
Қазақ хандығының XVI - XVII ғасырлардағы дамуы
Қасым хан тұсындағы Қазақ хандығының күшеюі
Зерттеу сұрағы: Не себепті Қадырғали Жалайыр: "Жәнібек ханның ұлдарының арасында аса белгілі болғаны Қасым хан еді..." деп жазды?
6. 3. 1. 10 қазақ хандарының мемлекетті нығайтудағы рөлін анықтау;
6. 3. 2. 6 қазақ хандарының сыртқы саясатын талдау
Хақназар хан кезіндегі Қазақ хандығының сыртқы саясаты
Зерттеу сұрағы: Неліктен Хақназар хан билеген кезеңді Қазақ хандығының "қайта жаңғыруы" деп атайды?
6. 3. 1. 10 қазақ хандарының мемлекетті нығайтудағы рөлін анықтау;
6. 3. 2. 6 қазақ хандарының сыртқы саясатын талдау
Тәуекел хан тұсындағы Қазақ хандығының оңтүстік шекараларының нығаюы
Зерттеу сұрағы: Тәуекел хан қазақ жерлерін біріктіру мақсатында қандай саясат ұстанды?
6. 3. 1. 10 қазақ хандарының мемлекетті нығайтудағы рөлін анықтау;
6. 3. 2. 6 қазақ хандарының сыртқы саясатын талдау
Есім хан билігі кезіндегі Қазақ хандығы бірлігінің нығаюы
Зерттеу сұрағы: Есім хан Қазақ хандығының біртұтастығын қалай сақтап қалды?
6. 3. 1. 10 қазақ хандарының мемлекетті нығайтудағы рөлін анықтау;
6. 3. 2. 6 қазақ хандарының сыртқы саясатын талдау
Жәңгір хан тұсындағы қазақ-жоңғар қарсылығы
Зерттеу сұрағы: Орбұлақ шайқасының әлемдік әскери өнер тарихындағы алатын орны қандай?
6. 2. 2. 3 көшпелілердің әскери өнері жетістіктерін сипаттау;
6. 3. 2. 7 Орбұлақ шайқасындағы қазақ жасағының әскери өнердегі шеберлігі мен ерлігін бағалау
Тәуке хан тұсындағы қазақтардың қоғамдық-құқықтық жүйесі
Зерттеу сұрағы: Неліктен А. Левшин Тәуке ханды "Дала Ликургі" деп атады?
6. 3. 1. 10 қазақ хандарының мемлекетті нығайтудағы рөлін анықтау;
6. 3. 2. 6 қазақ хандарының сыртқы саясатын талдау
Қазақ хандығының әлеуметтік құрылымы
Зерттеу сұрағы: Әлеуметтік топтар қазақ қоғамында қандай рөл атқарды?
6. 1. 2. 1 Қазақ хандығындағы әлеуметтік топтардың орнын анықтау;
6. 3. 1. 1 қоғамдық-саяси өмірдегі сұлтан, би, батыр, жыраулардың қызметтерін сипаттау
XVI - XVII ғасырлардағы экономика мен мәдениет
XVI-XVII ғасырлардағы қазақтардың рухани мәдениеті
Зерттеу сұрағы: XVI - XVII ғасырлардағы қазақтардың рухани мәдениетінде халық өмірі қалай көрініс табады?
6. 2. 2. 1 күй, аңыз, шежіре, эпостық жырлардың тарихи дереккөзі ретіндегі
маңыздылығын айқындау
XVI - XVII ғасырлардағы қазақтардың материалдық мәдениеті
Зерттеу сұрағы: Неліктен киіз үй көшпелілердің материалдық мәдениетінің ең жоғарғы үлгісі деп саналады?
6. 2. 2. 5 көшпелілердің қолданбалы өнердегі жетістіктерін сипаттау
Қазақтардың дәстүрлі шаруашылығы
Зерттеу сұрағы: Көшпелілердің дәстүрлі шаруашылығының ерекшелігі неде?
6. 4. 1. 2 көшпелілердің шаруашылық өмірінің ерекшеліктерін анықтау
Өлкетану
Туған өлке тарихының қазіргі кездегі куәгерлері
6. 3. 1. 12 туған өлке тарихының қазіргі кездегі куәгерлерінің ерлік істері мен еңбегін сипаттау
Қайталау

2) 6 класс:
Раздел
Тема, содержание
Цели обучения
1 четверть
Казахстан в VI - IX веках
Вводный урок
Исследовательский вопрос: Что изучает средневековая история Казахстана?
Общий обзор средневековой истории Казахстана
Раннесредневековые государства на территории Казахстана
Исследовательский вопрос: Имена каких каганов VI-IX веков сохранились в истории?
6.​3.​1.​1 определять историческую значимость формирования Тюркского каганата, выявляя взаимосвязи между событиями;
6.​3.​1.​2 объяснять особенности развития тюркских государств в VI-IX веках, выявляя их сходства и различия;
6.​3.​2.​2 определять направления внешней политики раннетюркских государств;
6.​2.​1.​3 использовать понятие "Великой степь" для описания преемственности исторических событий и процессов
Письменность древних тюрков
Исследовательский вопрос: Какие источники повествуют о политике Билге кагана и Культегина по укреплению государства?
6.​3.​1.​2 объяснять особенности развития тюркских государств в VI-IX веках, выявляя их сходства и различия;
6.​2.​3.​1 объяснять значение древнетюркской письменности
Атлахская битва
Исследовательский вопрос: Почему Атлахское сражение называют "битвой народов"?
6.​3.​2.​3 анализировать историческое значение Атлахской битвы;
6.​2.​2.​3 характеризовать достижения кочевников в военном искусстве
Огузское государство
Исследовательский вопрос: Каково место Огузского государства в средневековой истории Казахстана?
6.​3.​1.​2 объяснять особенности развития тюркских государств в VI-IX веках, выявляя их сходства и различия
Кимакский каганат
Исследовательский вопрос: Какие источники свидетельствуют о развитии городской культуры у кимаков?
6.​4.​2.​1 определять влияние Великого Шелкового пути на развитие городской культуры;
6.​4.​1.​1 выявлять экономическую взаимосвязь между кочевниками и оседлым населением
Исторические источники о тюрках
Исследовательский вопрос: Какие сведения о тюрках содержатся в китайских и арабских источниках?
6.​2.​2.​3 характеризовать достижения кочевников в военном искусстве;
6.​4.​1.​2 определять особенности хозяйственной жизни кочевников;
6.​2.​1.​1 объяснять особенности мировоззрения тюрков
Начало формирование тюркского мира
Исследовательский вопрос: Как повлияла миграция тюркоязычных народов на историю Евразии?
6.​3.​2.​1 объяснять миграционные процессы тюркоязычных племен, определяя взаимосвязь между историческими событиями;
6.​1.​1.​1 называть тюркские племена и показывать на карте их территориальное расселение
Краеведение
Топонимы – свидетели времен минувших (история края в названиях населенных пунктов, рек и озер)
6.​2.​2.​6 обьяснять историю появления названий местности, городов, рек, озер, гор
2 четверть
Казахстан в X - начале XІІІ веков
Политические процессы на территории Казахстана в X - начале XІІІ веков
Исследовательский вопрос: Как изменилась политическая карта в X– начале XIII веков?
6.​3.​1.​3 объяснять особенности развития тюркских государств в X - начале XІІІ веков, выявляя их сходства и различия;
6.​3.​1.​7 определять главные и второстепенные причины распада средневековых государств
Государство Караханидов
Исследовательский вопрос: Почему государство Караханидов провозгласило ислам государственной религией?
6.​3.​1.​3 объяснять особенности развития тюркских государств в X - начале XІІІ веков, выявляя их сходства и различия;
6.​2.​1.​2 определять влияние ислама на общественную жизнь;
6.​3.​1.​4 объяснять особенности землевладения в Караханидском государстве, используя исторические понятия
Найманы, кереиты и жалаиры
Исследовательский вопрос: Какова была роль найманов, кереитов и жалаиров на средневековой политической арене?
6.​3.​1.​3 объяснять особенности развития тюркских государств в X - начале XІІІ веков, выявляя их сходства и различия
Кыпчакское ханство
Исследовательский вопрос: Почему евразийская степь называлась "Дешти Кипчак"?
6.​3.​1.​3 объяснять особенности развития тюркских государств в X - начале XІІІ веков, выявляя их сходства и различия;
6.​3.​2.​4 определять место кипчаков в истории Евразии;
6.​2.​2.​3 характеризовать достижения кочевников в военном искусстве;
6.​2.​1.​3 использовать понятие "Великая степь" для описании преемственности исторических событий и процессов
Роль Великого Шелкового пути в развитии международных отношений
Исследовательский вопрос: Повлиял ли Великий Шелковый путь на развитие международных отношений?
6.​4.​2.​2 определять роль Великого Шелкового пути в развитии международных отношений
Влияние Великого Шелкового пути на экономическое и культурное развитие средневекового Казахстана
Исследовательский вопрос: Как Великий Шелковый путь повлиял на экономическое и культурное развитие средневекового Казахстана?
6.​4.​2.​1 определять влияние Великого Шелкового пути на развитие городской культуры;
6.​4.​1.​1 выявлять экономическую взаимосвязь между кочевниками и оседлым населением;
6.​2.​2.​2 объяснять особенности средневековых архитектурных памятников
Материальная и духовная культура тюрков
Исследовательский вопрос: Какой вклад внесла тюркская культура в развитие мировой цивилизации?
6.​2.​2.​5 описывать достижения кочевников в прикладном искусстве;
6.​2.​2.​2 объяснять особенности средневековых архитектурных памятников;
6.​2.​3.​2 определять вклад аль-Фараби и других ученых в развитие средневековой науки;
6.​2.​2.​4 объяснять историческую значимость трудов М. Кашгари, Ю. Баласагуни и А. Яссауи для описания общества тюркского периода;
6.​2.​3.​3 определять роль словаря "Кодекс куманикус" в установлении международных отношений
Краеведение
Хранители культурно-исторических традиций: народные ремесла края
6.​2.​2.​7 знать мастеров, внесших вклад в возрождение и развитие наследия традиционной художественной культуры края
Повторение
3 четверть
Казахстан в XIII - первой половине XV веках
Образование монгольской империи
Исследовательский вопрос: Как монголы достигли уровня государственности?
6.​2.​2.​3 характеризовать достижения кочевников в военном искусстве;
6.​3.​1.​6 объяснять политические процессы в государствах в XIII-XV веках, используя карту
Монгольские завоевания в Казахстане
Исследовательский вопрос: Почему войска Чингиз хана не могли захватить город Отрар в течение шести месяцев?
6.​3.​1.​6 объяснять политические процессы в государствах в XIII-XV веках, используя карту;
6.​3.​1.​5 характеризовать героизм жителей города Отрар
Последствия монгольского завоевания.
Исследовательский вопрос: Кто оказал больше влияния на изменения в Центральной Азии: кыпчаки или монголы?
6.​1.​1.​2 определять этносоциальную структуру государств в XIII-XV веках;
6.​3.​1.​8 определять особенности системы управления государств на территории Казахстана
Образование улусов на территории Казахстана
Исследовательский вопрос: Как изменилась политическая карта в результате образования монгольских улусов?
6.​3.​1.​6 объяснять политические процессы в государствах в XIII-XV веках, используя карту;
6.​1.​1.​2 определять этносоциальную структуру государств в XIII-XV веках;
6.​3.​1.​7 определять главные и второстепенные причины распада средневековых государств
Ак Орда
Исследовательский вопрос: Какую роль сыграла Ак Орда в сложении казахской государственности?
6.​3.​1.​6 объяснять политические процессы в государствах в XIII-XV веках, используя карту;
6.​1.​1.​2 определять этносоциальную структуру государств в XIII-XV веках;
6.​3.​2.​5 объяснять внешнюю политику государств, образованных в XIII - XV веках на территории Казахстана, определяя взаимосвязи между историческими событиями
Могулистан. Ханство Абулхаир хана
Исследовательский вопрос: К каким политическим изменениям привели события в Могулистане и государстве Абулхаира?
6.​3.​1.​6 объяснять политические процессы в государствах в XIII-XV веках, используя карту;
6.​1.​1.​2 определять этносоциальную структуру государств в XIII-XV веках;
6.​3.​2.​5 объяснять внешнюю политику государств, образованных в XIII - XV веках на территории Казахстана, определяя взаимосвязи между историческими событиями
Культура Казахстана в XIII–XV веках.
Исследовательский вопрос: Как искусство и литература XIII–XV веков характеризуют средневековое общество?
6.​2.​2.​1 определять значимость кюев, легенд, шежире и эпосов как исторических источников
Свидетельства средневековых путешественников о Казахстане
Исследовательский вопрос: Как описывали Казахстан средневековые путешественники?
6.​4.​1.​2 определять особенности хозяйственной жизни кочевников;
6.​2.​2.​5 описывать достижения кочевников в прикладном искусстве
Формирование казахского народа
Завершение процесса формирования казахского народа
Исследовательский вопрос: Как сформировался наследник Великой Степи - казахский народ?
6.​1.​1.​3 определять основные периоды формирования казахского народа, устанавливая связи между историческими событиями древности и средневековья;
6.​1.​1.​4 объяснять значение этнонима "казах"
Образование единого Казахского государства
Образование Казахского ханства
Исследовательский вопрос: Почему Казахское ханство считается первым национальным государством в Центральной Азии?
6.​3.​1.​9 определять историческое значение образования Казахского ханства;
6.​2.​3.​4 объяснять значение труда М.Х. Дулати "Тарихи Рашиди";
6.​3.​1.​10 определять роль казахских ханов в укреплении государства;
6.​2.​1.​3 использовать понятие "Великая степь" для описания преемственности исторических событий и процессов
Краеведение
Один народ – одна страна – одна судьба (народы моего края)
6.​1.​2.​2 характеризовать историю и традиции разных национальностей родного края
4 четверть
Развитие Казахского ханства в XVI - XVII веках
Усиление Казахского ханства при Касым хане
Исследовательский вопрос: Почему К.Жалаири писал: "Самым известным из сыновей Жанибек хана был Касым хан..."?
6.​3.​1.​10 определять роль казахских ханов в укреплении государства;
6.​3.​2.​6 анализировать внешнюю политику казахских ханов
Внешняя политика Казахского ханства при Хакназар хане
Исследовательский вопрос: Почему время правления Хакназар хана называют периодом возрождения казахской государственности?
6.​3.​1.​10 определять роль казахских ханов в укреплении государства;
6.​3.​2.​6 анализировать внешнюю политику казахских ханов
Укрепление южных границ Казахского ханства при Тауекель хане
Исследовательский вопрос: Какую политику проводил Тауекель хан для объединения казахских земель?
6.​3.​1.​10 определять роль казахских ханов в укреплении государства;
6.​3.​2.​6 анализировать внешнюю политику казахских ханов
Укрепление единства Казахского ханства при Есим хане
Исследовательский вопрос: Как Есим хан смог сохранить целостность Казахского ханства?
6.​3.​1.​10 определять роль казахских ханов в укреплении государства;
6.​3.​2.​6 анализировать внешнюю политику казахских ханов
Казахско-джунгарское противостояние при Жангир хане
Исследовательский вопрос: Каково место Орбулакской битвы в истории мирового военного искусства?
6.​2.​2.​3 характеризовать достижения кочевников в военном искусстве;
6.​3.​2.​7 оценивать военную тактику и героизм казахского войска в Орбулакской битве
Общественно-правовая система казахов при Тауке хане
Исследовательский вопрос: Почему А. Левшин называл Тауке хана "Ликургом степи"?
6.​3.​1.​10 определять роль казахских ханов в укреплении государства;
6.​3.​2.​6 анализировать внешнюю политику казахских ханов
Социальная структура Казахского ханства
Исследовательский вопрос: Какова была роль социальных групп казахского общества?
6.​1.​2.​1 определять роль социальных групп в Казахском ханстве;
6.​3.​1.​11 характеризовать деятельность султанов, биев, батыров, жырау в общественно-политической жизни государства
Экономика и культура XVI - XVII веков
Духовная культура казахов в XVI - XVII веках
Исследовательский вопрос: Каким образом духовная культура отражает жизнь казахов в XVI - XVII веках?
6.​2.​2.​1 определять значимость кюев, легенд, шежире и эпосов как исторических источников
Материальная культура казахов в XVI - XVII веках
Исследовательский вопрос: Почему юрта считается образцом высокого уровня развития материальной культуры кочевников?
6.​2.​2.​5 описывать достижения кочевников в прикладном искусстве
Традиционное хозяйство казахов
Исследовательский вопрос: В чем особенности традиционного хозяйства кочевников?
6.​4.​1.​2 определять особенности хозяйственной жизни кочевников
Краеведение
Живые свидетели истории родного края
6.​3.​1.​12 описывать героические и трудовые подвиги современных очевидцев в истории родного края
Повторение

3) 7-сынып:
Бөлім
Тақырыптар, мазмұны
Оқыту мақсаттары
1- тоқсан
Қазақ-жоңғар соғыстары
Жоңғар басқыншылығына қарсы Отан соғысының басталуы
Зерттеу сұрағы: Не себепті "Елім-ай" бүкілхалықтық әнге айналды?
7. 1. 1. 1 жоңғар шапқыншылығы кезіндегі демографиялық өзгерістерді және миграциялық процестерді түсіндіру;
7. 2. 2. 1халық ауыз әдебиеті мен музыка өнері туындыларының тарихи дереккөзі ретінде құндылығын бағалау;
7. 3. 1. 2 Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайын талдау;
7. 4. 1. 1 жоңғар шапқыншылығының қазақ халқының шаруашылығына тигізген зардаптарын анықтау
Біртұтас халық жасағының ұйымдастырылуы
Зерттеу сұрағы: Неліктен Ордабасы ел бірлігінің нышаны болды?
7. 3. 1. 2 Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайын талдау;
7. 3. 1. 1 Қарақұм және Ордабасы құрылтайларының халықты жоңғар басқыншылығына қарсы жұмылдырудағы рөліне баға беру
Қазақ-жоңғар шайқастары
Зерттеу сұрағы: Неліктен Аңырақай шайқасы қазақ-жоңғар соғысындағы түбегейлі бетбұрыс деп саналады?
7. 3. 2. 1 Жоңғар шапқыншылығына қарсы күресте танылған хандар мен батырлардың рөлін түсіндіру
XVIII ғасырдағы Қазақ хандығы
XVIII ғасырдың басына дейінгі қазақ-орыс қарым-қатынастарының тарихы
Зерттеу сұрағы: Неліктен Ресей Қазақстанды Азияға шығудың "кілті мен қақпасы" деп санады?
7. 3. 1. 2 Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайын талдау;
7. 3. 2. 2 Қазақ хандығының сыртқы саясатының нәтижелерін анықтау
Қазақ хандығының Ресей империясына қосылуының басталауы
Зерттеу сұрағы: Әбілқайыр ханның Анна Иоанновна патшайымға жазған хатының себептері мен салдары қандай болды?
7. 3. 1. 2 Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайын талдау;
7. 3. 2. 2 Қазақ хандығының сыртқы саясатының нәтижелерін анықтау
Абылай ханның ішкі және сыртқы саясаты
Зерттеу сұрағы:Дербес Қазақ мемлекетін сақтап қалудағы Абылай ханның рөлі қандай?
7. 3. 1. 2 Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайын талдау;
7. 3. 2. 3 Абылай ханның ішкі және сыртқы саясатын бағалау
Өлкетану
Туристік маршруттар
7. 2. 3. 5 туристік маршруттарды құру жолдарын ұсыну
2-тоқсан
XVIII ғасырдағы Қазақстанның мәдениеті
XVIII ғасырдағы халық ауыз әдебиеті
Зерттеу сұрағы: XVIII ғасырда ақын-жыраулар шығармаларында тарихи оқиғалар қалай көрініс тапты?
7. 2. 2. 1 халық ауыз әдебиеті мен музыка өнері туындыларының тарихи дереккөзі ретінде құндылығын бағалау;
7. 2. 1. 1 салт-дәстүрлер мен әдет-ғұрыптардың құндылықтары мен маңыздылығын анықтау
XVIII ғасырдағы қазақтардың материалдық мәдениеті
Зерттеу сұрағы: Қазақтың ұлттық қолданбалы өнерінің бірегейлігі неде?
7. 2. 2. 4 қолданбалы өнердің жетістіктерін бағалау
Отарлау және ұлт-азаттық күрес
XVIII ғасырдағы Қазақстандағы казак-әскери отаршылдығы
Зерттеу сұрағы: Қазақстанды отарлауды Ресей империясы қалай жүзеге асырды?
7. 3. 1. 3 Ресей империясының отарлық саясатының себеп-салдарын анықтау
Сырым Датұлы бастаған ұлт-азаттық қозғалыс
Зерттеу сұрағы: Сырым Датұлы Кіші жүз қазақтарының қандай құқықтарын қорғауды көздеді?
7. 3. 1. 5 халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын анықтау;
7. 3. 1. 6 ұлт-азаттық көтеріліс басшыларының рөліне баға беру

3) 7 класс:
Раздел
Тема, содержание
Цели обучения
1 четверть
Казахско-джунгарские войны
Начало Отечественной войны против джунгарской агрессии
Исследовательский вопрос: Почему "Елим-ай" стала всенародной песней?
7.​1.​1.​1 объяснять демографические изменения и миграционные процессы в период джунгарских нашествий;
7.​2.​2.​1 оценивать ценность народного фольклора и музыкальных произведений как исторических источников;
7.​3.​1.​2 анализировать внутреннее политическое положение Казахского ханства;
7.​4.​1.​1 определять последствия джунгарского нашествия на хозяйство казахов
Организация единого народного ополчения
Исследовательский вопрос: Почему Ордабасы стал символом единства народа?
7.​3.​1.​2 анализировать внутреннее политическое положение Казахского ханства;
7.​3.​1.​1 оценивать роль курылтаев в Каракуме и Ордабасы в объединении народа против джунгарской экспансии
Казахско-джунгарские сражения
Исследовательский вопрос: Почему Анракайскую битву считают коренным переломом в казахско-джунгарской войне?
7.​3.​2.​1 объяснять роль ханов и батыров в борьбе против джунгарского нашествия
Казахское ханство в XVIII веке
История казахско-русских отношений до начала XVIII века.
Исследовательский вопрос: Почему Россия считала Казахстан "ключем и вратами" в Азию?
7.​3.​1.​2 анализировать внутреннюю политику Казахского ханства;
7.​3.​2.​2 определять результаты внешней политики Казахского ханства
Начало присоединения Казахского ханства к Российской империи.
Исследовательский вопрос: Каковы были причины и последствия обращения хана Абулхаира с письмом к Анне Иоановне?
7.​3.​1.​2 анализировать внутреннее политическое положение Казахского ханства;
7.​3.​2.​2 определять результаты внешней политики Казахского ханства
Внутренняя и внешняя политика Абылай хана
Исследовательский вопрос: Какова роль Абылай хана в сохранении независимого казахского государства?
7.​3.​1.​2 анализировать внутреннее политическое положение Казахского ханства;
7.​3.​2.​3 оценивать внутреннюю и внешнюю политику хана Абылая
Краеведение
Туристские маршруты
7.​2.​3.​5 предлагать пути создания туристских маршрутов
2 четверть
Культура Казахстана в XVIII веке
Устное народное творчество казахов в XVIII веке
Исследовательский вопрос: Как исторические события XVІII века отражены в произведениях акынов и жырау?
7.​2.​2.​1 оценивать значимость народного фольклора и музыкальных произведений как исторических источников;
7.​2.​1.​1 определять ценность и значимость обычаев и традиций
Материальная культура казахов в XVIII веке
Исследовательский вопрос: В чем уникальность прикладного искусства казахов?
7.​2.​2.​4 оценивать достижения прикладного искусства
Колонизация и народно-освободительная борьба
Военно-казачья колонизация Казахстана в XVIII веке
Исследовательский вопрос: Какими способами Российская империя осуществляла колонизацию Казахстана?
7.​3.​1.​3 определять причины и последствия колониальной политики Российской империи
Национально-освободительное движение Срыма Датулы
Исследовательский вопрос: Какие права казахов Младшего жуза пытался защитить Сырым Датов?
7.​3.​1.​5 определять причины и последствия национально-освободительной борьбы казахского народа против колониальной политики;
7.​3.​1.​6 оценивать роль руководителей национально-освободительных восстаний

1822-1824 жылдардағы патша реформалары
Зерттеу сұрағы: Неліктен XX ғасырдың 20-шы жылдарында Қазақстанда әкімшілік реформалар жүргізілді?
7. 3. 1. 4 Патша үкіметі реформалары нәтижесіндегі әкімшілік-аумақтық өзгерістерді түсіндіру;
7. 1. 2. 1 дәстүрлі қазақ қоғамындағы өзгерістерді өткен тарихи кезеңдермен салыстыру арқылы анықтау
1836-1838 жылдардағы Бөкей Ордасындағы қазақтардың көтерілісі
Зерттеу сұрағы: Исатай Тайманұлы мен Махамбет Өтемісұлын қандай ортақ идея біріктірді?
7. 3. 1. 5 қазақ халықының отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын анықтау;
7. 3. 1. 6 ұлт-азаттық көтеріліс басшыларының рөліне баға беру
Кенесары Қасымұлы бастаған ұлт-азаттық қозғалыс
Зерттеу сұрағы: Кенесары хан бастаған ұлт-азаттық күрес неліктен жалпы ұлттық сипатқа ие болды?
7. 3. 1. 5 халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын анықтау;
7. 3. 1. 6 ұлт-азаттық көтеріліс басшыларының рөліне баға беру
Өлкетану
Жомарт жүрек
7. 4. 1. 3 өлкені дамытуға қолдау көрсеткен тұлғалардың қызметіне баға беру
Қайталау
3-тоқсан
Отарлау және ұлт-азаттық күрес
XIX ғасырдың 40-60 жылдарындағы қазақтардың ортаазиялық хандықтармен қарым-қатынастары
Зерттеу сұрағы: Неліктен Орта Азия хандықтарының Қазақстанның оңтүстік аймақтарына экспансиясы күшейді?
7. 3. 1. 5 халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын анықтау;
7. 3. 1. 6 ұлт-азаттық көтеріліс басшыларының рөліне баға беру
Қазақстанның Ресей империясына қосылуының аяқталуы
Зерттеу сұрағы: Қазақстанның оңтүстік аймақтарының Ресей империясына қосылуының ерекшеліктері қандай?
7. 3. 1. 2 Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайын талдау;
7. 3. 2. 2 Қазақ хандығының сыртқы саясатының нәтижелерін анықтау
Қазақстан Ресей империясы
ның құрамында
XIX ғасырдың екінші жартысындағы Қазақстандағы әкімшілік-аумақтық реформалар
Зерттеу сұрағы: Патша өкіметі тарапынан "бөліп ал да, билей бер" ұстанымы қалай жүзеге асты?
7. 3. 1. 3 Ресей империясының отарлық саясатының себеп-салдарын анықтау;
7. 3. 1. 4 Патша үкіметі реформалары нәтижесіндегі әкімшілік-аумақтық өзгерістерді түсіндіру;
7. 1. 2. 1 дәстүрлі қазақ қоғамындағы өзгерістерді өткен тарихи кезеңдермен салыстыру арқылы анықтау
Қазақтардың 1860-1870 жылдардағы азаттық күресі
Зерттеу сұрағы: XIX ғасырдың 60-70 жылдарындағы ұлт-азаттық көтерілістердегі халық талаптарының сабақтастығы неден көрінді?
7. 3. 1. 5 қазақ халықының отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын анықтау
Қазақстандағы жаппай отаршылдық қоныс аудару саясаты
Зерттеу сұрағы: Патша өкіметінің қоныстандыру саясаты қазақ қоғамының өмірін қалай өзгертті?
7. 4. 1. 2 отарлау саясатының қазақтардың дәстүрлі шаруашылығына тигізген әсерін талдау;
7. 1. 1. 2 Ресей империясының қоныстандыру саясатының себептері мен салдарын талдау;
7. 1. 2. 1 дәстүрлі қазақ қоғамындағы өзгерістерді өткен тарихи кезеңдермен салыстыру арқылы анықтау
Қазақстан Ресей империясы
ның құрамында
Қазақстанда капиталистік қатынастардың дамуы
Зерттеу сұрағы: Қазақстанның өнеркәсіптік дамуы қалай басталды?
7. 4. 2. 1 капиталистік қатынастар дамуының Қазақстанның экономикасына ықпалын анықтау
Жәрмеңке саудасының дамуы
Зерттеу сұрағы: Қазақстанда неліктен жәрмеңке саудасы дамыды?
7. 4. 2. 2 сауда қатынастарына жәрмеңкелердің әкелген өзгерістерін анықтау
XIX ғасырдың екінші жартысындағы қазақ қоғамы
Зерттеу сұрағы: "Зар заман" өкілдерінің қоғамдық-саяси көзқарастары қандай факторлардың әсерінен қалыптасты?
7. 2. 1. 2 ұлттық құндылықтарға отаршылдық саясаттың кері әсерін талдау;
7. 1. 2. 2 қазақ зиялыларының қалыптасуының маңыздылығын түсіндіру
Өлкетану
Туған өлкенің шежіресі
7. 4. 1. 4 өлке дамуының маңызды кезеңдерін анықтау;
7. 2. 2. 5 өлкенің тарихи оқиғалар хроникасын құру
4- тоқсан
XIХ ғасыр -XX ғасырдың басындағы
Қазақстанның мәдениеті
XIX ғасырдағы мәдениеттің дамуы
Зерттеу сұрағы: Неге XIX ғасыр қазақ халқының дәстүрлі музыка өнерінің гүлденген дәуірі деп саналады?
7. 2. 1. 1 салт-дәстүрлер мен әдет-ғұрыптардың құндылықтары мен маңыздылығын анықтау;
7. 2. 2. 1 халық ауыз әдебиеті мен музыка өнері туындыларының тарихи дереккөзі ретінде құндылығын бағалау;
7. 2. 2. 3 ұлттық музыкалық аспаптардың қолдану ерекшеліктерін сипаттау
XIX ғасырдағы білім беру мен ағарту ісі
Зерттеу сұрағы: XIX ғасырда Қазақстанда оқу-ағартушылық мекемелер қандай түрде дамыды?
7. 2. 3. 2 XIX ғасырдағы білім беру мен ағарту ісінің даму ерекшеліктерін түсіндіру
Шоқан Уәлиханов – алғашқы қазақ ғалымы
Зерттеу сұрағы: Неге С. Мұқанов Шоқан Уәлихановқа арналған шығармасын "Аққан жұлдыз" деп атады?
7. 2. 3. 1 Шоқан Уәлихановтың ғылыми зерттеулерінің тарихи құндылығын анықтау
Ы. Алтынсарин – жаңашыл –педагог
Зерттеу сұрағы: Ыбырай Алтынсариннің халық ағарту саласындағы жаңашылдығы неден байқалады?
7. 2. 3. 3 Ыбырай Алтынсариннің ағарту саласына қосқан үлесін бағалау
Абай Құнанбаев – ұлы ойшыл
Зерттеу сұрағы: Неліктен Абай Құнанбайұлын "Хәкім Абай" деп атады?
7. 2. 2. 2 Абай Құнанбаевтың ақын, ойшыл, қоғам қайраткері ретіндегі қызметіне баға беру
XIX ғасырдың соңы – XX ғасырдың басындағы Қазақтардың ауызша тарихи дәстүрлерінің дамуы
Зерттеу сұрағы:
Ш. Құдайбердіұлы,
М. Көпейұлы, Қ. Халид еңбектерінің тарихи құндылығы неде?
7. 2. 3. 4 Шәкәрім Құдайбердіұлы, Мәшһүр Жүсіп Көпейұлы, Қ.Халид еңбектерін тарихи дерек ретіндегі маңызын айқындау
Өлкетану
Менің мектебімнің тарихы
7. 2. 2. 6 түрлі дереккөздер негізінде өз мектебінің тарихын анықтау
Қайталау

Царские реформы 1822-1824 гг.
Исследовательский вопрос: Почему в 20-ые годы XX века в Казахстане были проведены административные реформы?
7.​3.​1.​4 объяснять административно- территориальные изменения в результате реформ царской власти;
7.​1.​2.​1 определять изменения в традиционном казахском обществе на основе сравнений с предыдущими периодами
Восстание казахов в 1836-1838 годах в Букеевской Орде
Исследовательский вопрос: Какая идея сближала Исатая Тайманулы и Махамбета Отемисулы?
7.​3.​1.​5 определять причины и последствия национально-освободительной борьбы казахского народа против колониальной политики;
7.​3.​1.​6 оценивать роль руководителей национально-освободительных восстаний
Национально-освободительное движение под руководством Кенесары Касымулы
Исследовательский вопрос: Почему восстание Кенесары хана приобрело общенародный характер?
7.​3.​1.​5 определять причины и последствия национально-освободительной борьбы казахского народа против колониальной политики;
7.​3.​1.​6 оценивать роль руководителей национально-освободительных восстаний
Краеведение
Неравнодушные сердца
7.​4.​1.​3 оценивать деятельность лиц, оказавших поддержку в развитие своего края
Повторение
3 четверть
Колонизация и народно-освободительная борьба
Взаимоотношения казахов со среднеазиатскими государствами в 40-е - в 60-е годы XIX века
Исследовательский вопрос: Почему усилилась экспансия среднеазиатских ханств в южные регионы Казахстана?
7.​3.​1.​5 определять причины и последствия национально-освободительной борьбы казахского народа против колониальной политики;
7.​3.​1.​6 оценивать роль руководителей национально-освободительных восстаний
Завершение присоединения Казахстана к Российской империи
Исследовательский вопрос: Каковы особенности присоединения южных регионов Казахстана к Российской империи?
7.​3.​1.​2 анализировать внутреннее политическое положение Казахского ханства;
7.​3.​2.​2 определять результаты внешней политики Казахского ханства
Казахстан в составе Российской империи
Административно-территориальные реформы в Казахстане во второй половине ХIХ века
Исследовательский вопрос: Как царское правительство осуществляло принцип "разделяй и властвуй"?
7.​3.​1.​3 определять причины и последствия колониальной политики Российской империи;
7.​3.​1.​4 объяснять административно- территориальные изменения в результате реформ царской власти;
7.​1.​2.​1 определять изменения в традиционном казахском обществе на основе сравнений с предыдущими периодами
Освободительная борьба казахов в 1860-1870-х годах
Исследовательский вопрос: В чем проявилась преемственность народных требований в восстаниях 60-70-х годов XIX века?
7.​3.​1.​5 определять причины и последствия национально-освободительной борьбы казахского народа против колониальной политики
Массовая крестьянская колонизация Казахстана
Исследовательский вопрос: Как переселенческая политика царизма изменила жизнь казахского общества?
7.​4.​1.​2 анализировать влияние колониальной политики на традиционное хозяйство казахов;
7.​1.​1.​2 анализировать причины и последствия переселенческой политики Российской империи;
7.​1.​2.​1 определять изменения в традиционном казахском обществе на основе сравнений с предыдущими периодами
Казахстан в составе Российской империи
Развитие капиталистических отношений в Казахстане
Исследовательский вопрос: Как начиналось промышленное развитие Казахстана?
7.​4.​2.​1 определять влияние развития капиталистических отношений на экономику Казахстана
Развитие ярмарочной торговли
Исследовательский вопрос: Почему в Казахстане стала развиваться ярмарочная торговля?
7.​4.​2.​2 определять изменения, которые произошли в торговых отношениях в связи с развитием ярмарок
Казахское общество во второй половине XIX века
Исследовательский вопрос: Под влиянием каких факторов сформировались общественно-политические взгляды представителей "Зар заман"?
7.​2.​1.​2 анализировать негативное влияние колониальной политики на развитие национальных ценностей;
7.​1.​2.​2 объяснять значимость формирования казахской интеллигенции
Краеведение
Летопись родного края
7.​4.​1.​4 определять развитие важных исторических этапов родного края;
7.​2.​2.​5 создать хронику событий истории родного края
4 четверть
Культура Казахстана в XIХ- начале ХХ веков
Развитие культуры в XIX веке
Исследовательский вопрос: Почему XIX век называют эпохой расцвета традиционных жанров казахского музыкального искусства
7.​2.​1.​1 определять ценность и значимость обычаев и традиций;
7.​2.​2.​1 оценивать ценность народного фольклора и музыкальных произведений как исторических источников;
7.​2.​2.​3 описывать особенности национальных музыкальных инструментов
Образование и просвещение в XIX веке
Исследовательский вопрос: В каких формах развивались учебно-просветительские учреждения в Казахстане в XIX веке?
7.​2.​3.​2 объяснять особенности развития образования и просвещения в XIX веке
Шокан Уалиханов - первый казахский ученый
Исследовательский вопрос: Почему С. Муканов назвал свой роман, посвященный Ш. Уалиханову, "Промелькнувший метеор"?
7.​2.​3.​1 определять историческое значение научного наследия Ш.Уалиханова
Ы. Алтынсарин - педагог-новатор
Исследовательский вопрос: В чем состоит новаторство Ы. Алтынсарина в области народного просвещения?
7.​2.​3.​3 оценивать вклад Ы. Алтынсарина в развитие просвещения
Абай Кунанбаев – великий мыслитель
Исследовательский вопрос: Почему Абая Кунанбаева называли "Хаким Абай"?
7.​2.​2.​2 оценивать деятельность А. Кунанбаева как акына, мыслителя, общественного деятеля
Развитие устной исторической традиции казахов в конце XIX - начале XX веков
Исследовательский вопрос: Какова историческая ценность трудов Ш. Кудайберидиулы, М. Копеева и К. Халида?
7.​2.​3.​4 определять значение трудов Ш. Кудайбердиулы, М. Копеева и К. Халида как исторических источников
Краеведение
История моей школы
7.​2.​2.​6 определять историю своей школы на основе разных источников
Повторение

4) 8- сынып:
Бөлім
Тақырыптар, мазмұны
Оқыту мақсаттары
1- тоқсан
ХХ ғасырдың басындағы Қазақстан
Қазақстанның ХХ ғасырдың басындағы әлеуметтік-экономикалық жағдайы
Зерттеу сұрағы: Не себепті А. Байтұрсынов: "Қазақ ұлтының өмір сүруінің өзі проблемаға айналды", - деп санады?
8. 3. 1. 1 қазақ зиялыларының Ресей империясының Мемлекеттік Думасындағы қызметіне баға беру;
8. 3. 1. 2 XX ғасыр басындағы Қазақстандағы қоғамдық-саяси процестерге баға беру
Қазақстандағы 1916 жылғы ұлт-азаттық қозғалыс
Зерттеу сұрағы: 1916 жылғы ұлт-азаттық көтеріліс неліктен бүкілхалықтық сипат алды?
8. 3. 1. 2 XX ғасырдың басындағы Қазақстандағы қоғамдық-саяси процестерге баға беру;
8. 3. 1. 3 1916 жылғы ұлт-азаттық көтерілістің тарихи маңызын анықтау және тұлғалардың рөліне баға беру
1917 жылғы ақпан буржуазиялық-демократиялық революциясы және оның Қазақстанға әсері
Зерттеу сұрағы: Қазақстанда 1917 жылы саяси белсенділіктің артуы қандай оқиғалардан көрініс тапты?
8. 3. 1. 2 XX ғасыр басындағы Қазақстандағы қоғамдық-саяси процестерге баға беру
"Алаш" қозғалысы және қазақ ұлттық идеясы
Зерттеу сұрағы: Неліктен "Алаш" партиясы халық қолдауына ие болды?
8. 1. 2. 1 қазақ зиялыларының қоғамдағы рөлі мен қызметін талдау;
8. 3. 1. 4 "Алаш" партиясының ұлттық мемлекеттілікті жаңғыртудағы саясатын талдау;
8. 2. 3. 1 ұлттық баспасөздің қоғамдық-саяси сананы оятудағы рөліне баға беру
XX ғасырдың басындағы қазақ зиялыларының көрнекті өкілдері
Зерттеу сұрағы: Қазақ зиялылары ұлттық мүдделерді қалайша қорғады?
8. 1. 2. 1 қазақ зиялыларының қоғамдағы рөлі мен қызметін талдау;
8. 2. 2. 1 қазақ зиялыларының шығармашылық мұрасын талдау және қоғамдық санаға тигізген әсеріне баға беру;
8. 3. 1. 5 Әлихан Бөкейханның саяси көшбасшылық қызметіне баға беру
2- тоқсан
Қазақстанда кеңестік биліктің орнығуы
Қазақстан азаматтық қарсыластық жылдарында (1917-1920 жылдар)
Зерттеу сұрағы: Қазан революциясының ұрандары халық арасында қандай үміт тудырды?
8. 3. 1. 2 XX ғасырдың басындағы Қазақстандағы қоғамдық-саяси процестерге баға беру
Қазақстандағы ұлттық автономиялар
Зерттеу сұрағы: Алаш Орда үкіметі мен Түркістан (Қоқан) автономиясының идеялары неліктен жүзеге аспады?
8. 3. 1. 6 Қазақстанда құрылған ұлттық автономиялардың маңыздылығына баға беру;
8. 1. 2. 1 қазақ зиялыларының қоғамдағы рөлі мен қызметін талдау
Қырғыз (Қазақ) АКСР-нің құрылуы
Зерттеу сұрағы: Қазақ Автономиялық Кеңестік Республикасы құрылуының тарихи маңызы неде?
8. 3. 1. 6 Қазақстанда құрылған ұлттық автономиялардың маңыздылығына баға беру;
8. 1. 2. 1 қазақ зиялыларының қоғамдағы рөлі мен қызметін талдау
Әскери коммунизм саясатынан Жаңа экономикалық саясатқа көшу
Зерттеу сұрағы: Қазақстан үшін жаңа экономикалық саясаттың артықшылықтары қандай болды?
8. 3. 1. 7 ХХ ғасырдың 20-30 жылдардағы әміршіл-әкімшіл жүйе саясатының зардаптарын талдау;
8. 4. 1. 1 деректер мен дәйектерді салыстыру арқылы жаңа экономикалық саясаттың нәтижесінде орын алған өзгерістерді талдау
Қайталау
3-тоқсан
Қазақстан тоталитарлық жүйе кезеңінде
Қазақстандағы 1920-1930 жылдардағы индустрияландыру
Зерттеу сұрағы: Қазақстандағы индустрияландыру саясатының қарама-қайшылығы неде?
8. 4. 2. 1 Қазақстандағы индустриялан дырудың жетістіктері мен кемшіліктерін талдау
Қазақстандағы ұжымдастыру
Зерттеу сұрағы: Неліктен ұжымдастыру саясаты "ұлы нәубетке"әкеліп соқтырды?
8. 4. 1. 2 күштеп ұжымдастыру саясатының ауыл шаруашылығына тигізген зардап тарын талдау;
8. 1. 1. 1 демографиялық өзгерістердің себептері мен салдарын анықтау;
8. 3. 1. 7 ХХ ғасырдың 20-30 жылдарындағы әміршіл-әкімшіл жүйе саясатының зардаптарын талдау
1920-1930 жылдардағы саяси репрессиялар
Зерттеу сұрағы: Сталиндік режим не себепті зиялыларға "халық жауы" деген айып тақты?
8. 3. 1. 7 ХХ ғасырдың 20-30 жылдардағы әміршіл-әкімшіл жүйе саясатының зардаптарын талдау;
8. 1. 2. 1 қазақ зиялыларының қоғамдағы рөлі мен қызметін талдау
Кеңестік Қазақстанның мәдениеті: білім мен ғылым
Ахмет Байтұрсынов – "ұлт ұстазы"
Зерттеу сұрағы: Ахмет Байтұрсыновтың ғылыми мұрасы қандай?
8. 2. 2. 2 Ахмет Байтұрсыновты қазақ тіл білімінің негізін салушы, қоғам қайраткері ретінде бағалау
XX ғ. 20-30 жылдарындағы білім беру жүйесі мен ғылым
Зерттеу сұрағы: Білім мен ғылым саласының қандай жетістіктері мен кемшіліктері болды?
8. 2. 3. 2 кеңес дәуіріндегі қазақ тілінің ахуалын анықтау;
8. 2. 3. 3 XX ғасырдың бірінші жартысындағы білім мен ғылым саласындағы өзгерістерді талдау
Қ.Сатбаев – жан-жақты ғалым
Зерттеу сұрағы: Қаныш Сәтбаевтың феномені неде?
8. 2. 3. 4 Қаныш Сәтбаевтың Қазақстан өнеркәсібі мен ғылымын дамытудағы рөліне баға беру
4- тоқсан
Кеңестік Қазақстанның мәдениеті: әдебиет пен өнер
XX ғасырдың 20-30 жылдарындағы қазақ әдебиетінің дамуы
Зерттеу сұрағы: Қазақ әдебиетінде социалистік реализм қалай көрініс тапты?
8. 2. 2. 1 қазақ зиялыларының шығармашылық мұрасын талдау және қоғамдық санаға тигізген әсеріне баға беру
XX ғасырдың 20-30 жылдарындағы қазақ өнерінің дамуы
Зерттеу сұрағы: Қазақ өнерінің жаңа белеске көтерілуі неден байқалды?
8. 2. 2. 4 Әміре Қашаубаев пен Қажымұқан Мұңайтпасұлының қазақ халқын әлемге танытудағы рөліне баға беру;
8. 2. 2. 1 қазақ зиялыларының шығармашылық мұрасын талдау және қоғамдық санаға тигізген әсеріне баға беру;
8. 2. 2. 3 өнер мен әдебиеттегі өзгерістерді анықтау
Қазақстан Ұлы Отан соғысы жылдарында
Қазақстандықтардың Ұлы Отан соғысы шайқастарына қатысуы
Зерттеу сұрағы: Ұлы Отан соғысының қандай батырлары халық есінде сақталды?
8. 3. 2. 1 қазақстандықтардың Екінші дүниежүзілік соғысының жеңісіне қосқан үлесін бағалау;
8. 3. 2. 2 Бауыржан Момышұлының батырлық, тұлғалық қасиетін айқындау
Қазақстан – майдан арсеналы
Зерттеу сұрағы: "Бәрі майдан үшін, бәрі Жеңіс үшін!" ұраны қалай жүзеге асты?
8. 4. 2. 2 Қазақстан экономикасының соғыс жағдайларына бейімделгендігін дәлелдеу;
8. 1. 2. 2 соғыс жылдарындағы халықтың әлеуметтік жағдайын анықтау
Ұлы Отан соғысы жылдарындағы Қазақ КСР мәдениеті
Зерттеу сұрағы: Соғыс жылдарындағы Қазақстанның мәдени жетістіктері қандай болды?
8. 2. 2. 5 соғыс жылдарындағы өнер мен әдебиеттің халық рухын көтерудегі маңызын бағалау
Қазақстанға КСРО халықтарының депортациясы
Зерттеу сұрағы: Қазақстан қалайша депортацияланған халықтардың өлкесіне айналды?
8. 1. 1. 1 демографиялық өзгерістердің себептері мен салдарын анықтау
Қайталау

4) 8 класс:
Раздел
Тема, содержание
Цели обучения
1 четверть
Казахстан в начале ХХ века
Социально-экономическая ситуация в Казахстане в начале ХХ века
Исследовательский вопрос: Почему А. Байтурсынов считал, что "само существование казахского народа стало проблемой"?
8.​3.​1.​1 оценивать деятельность представителей казахской интеллигенции в Государственной Думе Российской империи;
8.​3.​1.​2 оценивать общественно-политические процессы в Казахстане в начале XX века
Национально-освободительное движение 1916 года в Казахстане
Исследовательский вопрос: Почему восстание 1916 года приобрело общенародный характер?
8.​3.​1.​2 оценивать общественно-политические процессы в Казахстане в начале XX века;
8.​3.​1.​3 определять историческую значимость национально-освободительного восстания 1916 года и оценивать роль личностей
Февральская буржуазно-демократическая революция 1917 года в России и ее влияние на Казахстан
Исследовательский вопрос: Какие события свидетельствуют об усилении политической активности в 1917 году?
8.​3.​1.​2 оценивать общественно-политические процессы в Казахстане в начале XX века
Движение "Алаш" и казахская национальная идея
Исследовательский вопрос: Почему партия "Алаш" получила всенародную поддержку?
8.​1.​2.​1 анализировать роль и деятельность казахской интеллигенции;
8.​3.​1.​4 анализировать политику партии "Алаш" в возрождении национальной государственности;
8.​2.​3.​1 оценивать роль национальной периодической печати в пробуждении общественно-политического сознания
Выдающиеся представители казахской интеллигенции начала ХХ века
Исследовательский вопрос: Как отстаивали национальные интересы представители казахской интеллигенции?
8.​1.​2.​1 анализировать роль и деятельность казахской интеллигенции;
8.​2.​2.​1 анализировать творческое наследие казахской интеллигенции, оценивать его влияние на общественное сознание;
8.​3.​1.​5 оценивать деятельность А. Букейханова как политического лидера
2 четверть
Установление советской власти в Казахстане
Казахстан в годы гражданского противостояния (1917-1920 гг.).
Исследовательский вопрос: Какие надежды вызвали у народа лозунги Октябрьской революции?
8.​3.​1.​2 оценивать общественно-политические процессы в Казахстане начала XX века
Национальные автономии в Казахстане
Исследовательский вопрос: Почему идеи правительства "Алаш-Орды" и Туркестанской (Кокандской) автономии не были реализованы?
8.​3.​1.​6 оценивать значение образованных в Казахстане национальных автономий;
8.​1.​2.​1 анализировать роль и деятельность казахской интеллигенции
Образование Киргизской (Казахской) Автономной Советской Республики
Исследовательский вопрос: В чем историческое значение образования Казахской Автономной Советской Республики?
8.​3.​1.​6 оценивать значение образованных в Казахстане национальных автономий;
8.​1.​2.​1 анализировать роль и деятельность казахской интеллигенции
Переход от политики "военного коммунизма" к НЭПу
Исследовательский вопрос: В чем положительные итоги новой экономической политики для Казахстана?
8.​3.​1.​7 анализировать последствия политики командно-административной системы в 20–30 гг. ХХ века;
8.​4.​1.​1 анализировать изменения, произошедшие в результате новой экономической политики, сравнивая источники и аргументы
Повторение
3 четверть
Казахстан в период тоталита ризма
Индустриализация в Казахстане в 1920-1930-е годы
Исследовательский вопрос: В чем противоречивость политики индустриализации в Казахстане?
8.​4.​2.​1 анализировать достижения и недостатки индустриализации
в Казахстане
Коллективизация в Казахстане.
Исследовательский вопрос: Почему политика коллективизации привела к "великому бедствию"?
8.​4.​1.​2 анализировать последствия насильственной коллективизации на сельское хозяйство;
8.​1.​1.​1 определять причины и последствия демографических изменений;
8.​3.​1.​7 анализировать последствия политики командно-административной системы в 20–30 гг. ХХ века
Политические репрессии 1920- 30-х годов
Исследовательский вопрос: Почему сталинский режим называл представителей интеллигенции "врагами народа"?
8.​3.​1.​7 анализировать последствия политики командно-административной системы в 20–30 гг. ХХ века;
8.​1.​2.​1 анализировать роль и деятельность казахской интеллигенции
Культура Советского Казахстана: наука и образование
А. Байтурсынов-"учитель нации"
Исследовательский вопрос: Каково научное наследие А.Байтурсынова?
8.​2.​2.​2 оценивать деятельность
А. Байтурсынова как основоположника казахской лингвистики, общественного деятеля
Наука и система образования в 20-30 годы XX века
Исследовательский вопрос: Каковы достижения и недостатки в сфере науки и образования?
8.​2.​3.​2 определять положение казахского языка в советский период;
8.​2.​3.​3 анализировать изменения в сфере образования и науки в первой половине XX века
К. Сатпаев - универсальный ученый
Исследовательский вопрос: В чем феномен К.И. Сатпаева?
8.​2.​3.​4 оценивать роль К. Сатпаева в развитии казахстанской промышленности и науки
4 четверть
Культура Советского Казахстана: литература и искусство
Развитие казахской литературы в 20-30-е годы XX века
Исследовательский вопрос: Как отражался социалистический реализм в казахской литературе?
8.​2.​2.​1 анализировать творческое наследие казахской интеллигенции, оценивать его влияние на общественное сознание
Развитие казахского исскуства в 20-30-е годы XX века
Исследовательский вопрос: Что свидетельствует о новом этапе развития казахского искусства?
8.​2.​2.​4 оценивать роль А. Кашаубаева и К.Мунайтпасова в представлении казахского народа на мировом уровне;
8.​2.​2.​1 анализировать творческое наследие казахской интеллигенции, оценивать его влияние на общественное сознание;
8.​2.​2.​3 определять изменения в искусстве и литературе
Казакстан в годы Великой Отечествен ной войны
Участие казахстанцев в сражениях Великой Отечественной войны
Исследовательский вопрос: Имена каких героев-казахстанцев ВОВ сохранились в памяти народа?
8.​3.​2.​1 оценивать вклад казахстанцев в победу во Второй мировой войне;
8.​3.​2.​2 определять героические и личностные качества Б. Момышулы
Казахстан - арсенал фронта
Исследовательский вопрос: Как был реализован лозунг "Все для фронта, все для Победы"?
8.​4.​2.​2 доказывать, что экономика Казахстана была перестроена на военный лад;
8.​1.​2.​2 определять социальное положение народа в военные годы
Культура Казахской ССР в период Великой Отечественной войны
Исследовательский вопрос: Каковы культурные достижения Казахстана в годы войны?
8.​2.​2.​5 оценивать значение искусства и литературы в поднятии духа народа во время войны
Депортация народов СССР в Казахстан
Исследовательский вопрос: Каким образом Казахстан стал краем депортированных народов?
8.​1.​1.​1 определять причины и последствия демографических изменений
Повторение

5) 9- сынып:
Бөлім
Тақырыптар, мазмұны
Оқыту мақсаттары
1- тоқсан
Қазақстан соғыстан кейінгі жылдарда (1946-1953 жылдар)
Соғыстан кейінгі Қазақ КСР-нің әлеуметтік-экономикалық дамуы
Зерттеу сұрағы: Соғыстан кейінқазақстандықтардың өмірі қалай өзгерді?
9.1.1.1 демографиялық өзгерістердің себеп-салдарлық байланысын талдау арқылы дәйекті қорытынды жасау;
9.4.1.1 Кеңес үкіметі кезіндегі ауыл шаруашылығында орын алған өзгерістерге баға беру;
9.4.2.1 өнеркәсіптің ахуалын анықтап, қорытынды жасау
Қазақстандағы әскери-өнеркәсіп кешені
Зерттеу сұрағы: Неліктен Қазақстан ядролық сынақтар алаңына айналды?
9.3.1.1 қоғамдық-саяси өмірдің ерекшеліктерін түсіндіру және өзіндік интерпретация жасау;
9.3.2.1 XX ғасырдың екінші жартысындағы әскери-өнеркәсіп кешендерінің Қазақстанға тигізген зардаптарын талдау
Сталиндік идеологияның Қазақстандағы қоғамдық-саяси өмірге әсері
Зерттеу сұрағы: Неліктен тарихшы Ермұхан Бекмаханов 25 жылға бас бостандығынан айырылды?
9.2.3.1 Ермұхан Бекмахановтың Қазақстан тарихы ғылымына қосқан үлесін бағалау;
9.3.1.1 қоғамдық-саяси өмірдің ерекшеліктерін түсіндіру және өзіндік интерпретация жасау
Қазақстан "жылымық" кезеңінде (1954-1964 жылдар)
"Жылымық" кезеңіндегі Қазақстанның қоғамдық-саяси дамуы
Зерттеу сұрағы: "Жылымық кезеңі" қоғамға қандай өзгеріс әкелді?
9.3.1.1 қоғамдық-саяси өмірдің ерекшеліктерін түсіндіру және өзіндік интерпретация жасау
Тың игеру жылдарындағы Қазақстан
Зерттеу сұрағы: Тың және тыңайған жерлерді игеру саясаты Қазақстанға қалай әсер етті?
9.1.1.1 демографиялық өзгерістердің себеп-салдарлық байланысын талдау арқылы дәйекті қорытынды жасау;
9.4.1.1 Кеңес үкіметі кезіндегі ауыл шаруашылығында орын алған өзгерістерге баға беру
Қазақ КСР экономикасы- ның шикізатқа бағытталуы
Зерттеу сұрағы: Қазақстанның табиғи ресурстарын игеруде ұлттық мүдде қаншалықты ескерілді?
9.3.2.1 XX ғасырдың екінші жартысындағы әскери-өнеркәсіп кешендерінің Қазақстанға тигізген зардаптарын талдау;
9.3.1.1 қоғамдық-саяси өмірдің ерекшеліктерін түсіндіру және өзіндік интерпретация жасау
2-тоқсан
Қазақстан "тоқырау" кезеңінде (1965-1985 жылдар)
1965-1985 жылдардағы Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық дамуы
Зерттеу сұрағы: Не себепті 1965-1985 жылдар "тоқырау" кезеңі деп аталды?
9.4.2.1 өнеркәсіптің ахуалын анықтап, қорытынды жасау;
9.4.1.1 Кеңес үкіметі кезіндегі ауыл шаруашылығында орын алған өзгерістерге баға беру
XX ғ. 60-80 жылдарындағы Қазақстанның қоғамдық-саяси дамуындағы қарама-қайшылықтар
Зерттеу сұрағы: XX ғасырдың. екінші жартысында ұлттық мүдделерді қорғау қалай жүзеге асырылды?

5) 9 класс:
Раздел
Тема, содержание
Цели обучения
1 четверть
Казахстан в послевоенные годы (1946- 1953 годы)
Социально-экономическое развитие Казахской ССР в послевоенные годы
Исследовательский вопрос: Как изменилась жизнь казахстанцев после войны?
9.​1.​1.​1 на основе анализа причинно-следственных связей делать аргументированные выводы о демографических изменениях;
9.​4.​1.​1 оценивать изменения, имевшие место в сельском хозяйстве в советское время;
9.​4.​2.​1 определять состояние промышленности и делать выводы
Военно-промышленный комплекс в Казахстане
Исследовательский вопрос: Почему Казахстан стал полигоном для ядерных испытаний?
9.​3.​1.​1 объяснять особенности общественно-политической жизни, давать собственную интерпретацию;
9.​3.​2.​1 анализировать последствия создания военно-промышленного комплекса Казахстана во второй половине XX века
Влияние сталинской идеологии на общественно-политическую жизнь в Казахстане
Исследовательский вопрос: Почему историк Е. Бекмаханов был осужден на 25 лет?
9.​2.​3.​1 оценивать вклад Е. Бекмаханова в развитие исторической науки Казахстана;
9.​3.​1.​1 объяснять особенности общественно-политической жизни, давать собственную интерпретацию
Казахстан в годы "хрущевской оттепели" (1954-1964 годы)
Общественно-политическое развитие Казахстана в период "хрущевской оттепели"
Исследовательский вопрос: Какие изменения произошли в обществе в период "хрущевской оттепели"?
9.​3.​1.​1 объяснять особенности общественно-политической жизни, давать собственную интерпретацию
Казахстан в эпоху освоения целины
Исследовательский вопрос: Какое влияние на Казахстан оказала политика освоения целинных и залежных земель?
9.​1.​1.​1 делать аргументированные выводы о демографических изменениях на основе анализа причинно-следственных связей;
9.​4.​1.​1 оценивать изменения, имевшие место в сельском хозяйстве в советское время
Сырьевая направленность экономики Казахской ССР
Исследовательский вопрос: Насколько учитывались национальные интересы при освоении природных ресурсов Казахстана?
9.​3.​2.​1 анализировать последствия создания военно-промышленного комплекса Казахстана во второй половине XX века;
9.​3.​1.​1 объяснять особенности общественно-политической жизни, давать собственную интерпретацию
2 четверть
Казахстан в годы "застоя" (1965-1985 годы)
Социально-экономическое развитие Казахстана в 1965-1985 гг.
Исследовательский вопрос: Почему 1965-1985 годы называют периодом "застоя"?
9.​4.​2.​1 определять состояние промышленности и делать выводы;
9.​4.​1.​1 оценивать изменения, имевшие место в сельском хозяйстве в советское время
Противоречия в общественно-политическом развитии Казахстана в 60-80-е годы 20 века
Исследовательский вопрос: Как осуществлялась защита национальных интересов во второй половине 20 века?

9.3.1.1 қоғамдық-саяси өмірдің ерекшеліктерін түсіндіру және өзіндік интерпретация жасау;
9.3.1.4 әміршіл-әкімшіл саясатқа қарсы халық наразылықтарын салыстырып, талдау;
9.3.1.2 қоғамдық-саяси қайраткерлердің ұлттық мүддені қорғаудағы рөліне баға беру
"Тоқырау" жылдарындағы демографиялық процестер
Зерттеу сұрағы: Қазақстандағы урбандалу процесіне қандай фактор лар әсер етті?
9.1.1.1 демографиялық өзгерістердің себеп-салдарлық байланысын талдау арқылы дәйекті қорытынды жасау;
9.1.1.2 өткен тарихи кезеңдермен сабақтастықты орнату арқылы қазіргі кезеңдегі демографиялық процестерге баға беру
Кеңестік Қазақстанның мәдениеті (1946-1985 жылдар)
XX ғасырдың екінші жартысындағы білім беру жүйесінің дамуы
Зерттеу сұрағы: Кеңестік білім беру саласындағы реформалар қандай мақсат көздеді?
9.2.3.2 білім мен ғылым саласындағы мемлекеттік саясатқа баға беру
XX ғасырдың 40-80 жылдарындағы қазақстандық ғалымдардың ғылымды дамытудағы жетістіктері
Зерттеу сұрағы: XX ғасырдың екінші жартысында ғылымның қай салалары көбірек дамыды?
9.2.3.2 білім мен ғылым саласындағы мемлекеттік саясатқа баға беру
XX ғасырдың 40-80 жылдарындағы әдебиет пен өнердің дамуы
Зерттеу сұрағы: Кеңестік идеология қазақ мәдениетінің дамуына қалай әсер етті?
9.2.2.1 кеңестік әдебиет пен өнер туындыларында қоғамдық өмірдің бейнеленуін талдау;
9.2.2.2 Мұхтар Әуезов шығармаларының әлем әдебиетіндегі орнын бағалау
Қайталау
3-тоқсан
Қазақстан қайта құру кезеңінде (1986-1991 жылдар)
Қазақстан "Қайта құрудың" бастапқы кезеңінде
Зерттеу сұрағы: КСРО-ның ыдырауы: заңдылық па әлде кездейсоқтық па?
9.3.1.1 қоғамдық-саяси өмірдің ерекшеліктерін түсіндіру және өзіндік интерпретация жасау;
9.4.1.2 Кеңес үкіметі кезіндегі орын алған әлеуметтік-экономикалық проблемаларды талдау
Қазақстандағы 1986 жылғы Желтоқсан оқиғалары
Зерттеу сұрағы: Қазақстандағы 1986 жылғы Желтоқсан оқиғаларының сипаты қандай болды?
9.3.1.5 1986 жылғы Желтоқсан оқиғасының тарихи маңыздылығына баға беру;
9.3.1.4 әміршіл-әкімшіл саясатқа қарсы халық наразылықтарын салыстырып, талдау
"Қайта құру" жылдарындағы Қазақстандағы демократиялық процестер
Зерттеу сұрағы: Демократиялық процестер қоғамдық сананы қалай өзгертті?
9.3.1.1 қоғамдық-саяси өмірдің ерекшеліктерін түсіндіру және өзіндік интерпретация жасау
Қазақстан мемлекеттілігінің қайта жаңғыруы (1991 – 1996 жылдар)
Қазақстан Республикасы тәуелсіздігінің жариялануы
Зерттеу сұрағы: "Қазақстан Республикасының тәуелсіздік туралы" Конституциялық Заңының тарихи маңызы қандай?

9.​3.​1.​1 объяснять особенности общественно-политической жизни, давать собственную интерпретацию;
9.​3.​1.​4 сравнивать и анализировать проявления народного недовольства против командно-административной политики;
9.​3.​1.​2 оценивать роль общественно-политических деятелей по отстаиванию национальных интересов
Демографические процессы в годы "застоя"
Исследовательский вопрос: Какие факторы повлияли на процесс урбанизации в Казахстане?
9.​1.​1.​1 делать аргументированные выводы о демографических изменениях на основе анализа причинно-следственных связей;
9.​1.​1.​2 устанавливая преемственность с предыдущими историческими периодами, оценивать современные демографические процессы
Культура Советского Казахстана (1946-1985 годы)
Развитие системы образования во второй половине XX века
Исследовательский вопрос: Каковы были цели реформ советской системы образования?
9.​2.​3.​2 оценивать политику государства в сфере образования и науки
Достижения казахстанских ученых в 40-80-е годы XX века
Исследовательский вопрос: Какие отрасли науки развивались наиболее успешно во второй половине XX века?
9.​2.​3.​2 оценивать политику государства в сфере образования и науки
Развитие литературы и искусства в 40-80-е годы XX века
Исследовательский вопрос: Как повлияла советская идеология на развитие казахской культуры?
9.​2.​2.​1 анализировать отражение общественной жизни в советской литературе и произведениях искусства;
9.​2.​2.​2 оценивать место произведений М. Ауезова в мировой литературе
Повторение
3 четверть
Казахстан в годы перестройки (1986-1991 годы)
Казахстан на начальном этапе "перестройки"
Исследовательский вопрос: Распад Советского Союза: закономерность или случайность?
9.​3.​1.​1 объяснять особенности общественно-политической жизни, давать собственную интерпретацию;
9.​4.​1.​2 анализировать социально-экономические проблемы, имевшие место в советское время
Декабрьские события 1986 года в Казахстане
Исследовательский вопрос: Каков был характер декабрьских событий 1986 года в Казахстане?
9.​3.​1.​5 оценивать историческое значение декабрьских событий 1986 года;
9.​3.​1.​4 сравнивать и анализировать проявления народного недовольства против командно-административной политики
Демократические процессы в Казахстане в годы "перестройки"
Исследовательский вопрос: Как демократические процессы изменили общественное сознание?
9.​3.​1.​1 объяснять особенности общественно-политической жизни, давать собственную интерпретацию
Возрождение государствен ности Казахстана (1991 - 1996 годы)
Провозглашение Независимости Республики Казахстан
Исследовательский вопрос: Каково историческое значение Конституционного закона "О государственной независимости Республики Казахстан"?

9.3.1.6 Қазақстанның тәуелсіздік жолындағы алғашқы қадамдарын анықтап, қорытындылау;
9.3.1.7 өткен оқиғалармен сабақтастықты орнатып, Қазақстан тәуелсіздігінің жариялануының тарихи маңызын түсіндіру
Н.Ә. Назарбаев - Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті
Зерттеу сұрағы: Саяси көшбасшының мемлекет тарихының бетбұрысты кезеңдеріндегі рөлі қандай болды?
9.3.1.10 Тәуелсіз мемлекеттің қалыптасуындағы Елбасы Н. Назарбаевтың рөліне баға беру
Тәуелсіздіктің алғашқы жылдарындағы мемлекеттілікті қалыптастырудағы іс-шаралар
Зерттеу сұрағы: 1995 жылғы жаңа Конституцияны қабылдаудың тарихи маңызы неде?
9.3.1.8 Тәуелсіз Қазақстанның қоғамдық – саяси дамуын талдау;
9.3.1.6 Қазақстанның тәуелсіздік жолындағы алғашқы қадамдарын анықтап, қорытындылау;
9.3.1.3 Қазақстан Республикасы Конституциясын мемлекеттің тұрақты дамуның кепілі ретінде бағалау
Қазақстан – халықаралық құқық субеъектісі
Зерттеу сұрағы: Қазақстанның әлемдік қауымдастыққа кірігуі қалай жүзеге асты?
9.3.2.2 Қазақстан Республикасының халықаралық аренада танылуына баға беру;
9.3.2.3 Қазақстанның аймақтық және халықаралық ұйымдарымен байланыстарын талдау
Тәуелсіздіктің алғашқы жылдарындағы Қазақстанның экономикалық дамуы
Зерттеу сұрағы: Неліктен нарықтық экономикаға көшу барысында қиыншылықтар орын алды?
9.4.1.3 Қазақстан Республикасындағы жекешелендіру процесінің экономикаға ықпалын талдау;
9.4.2.2 нарықтық экономиканың өндірістік қатынастарға әсерін талдау;
9.4.2.3 Қазақстанның әлемдік экономикаға кірігуін талдау
Тәуелсіздіктің алғашқы жылдарындағы әлеуметтік-демографиялық процестер
Зерттеу сұрағы:
Қазақстандағы әлеуметтік-демографиялық процестердің ерекшеліктері неде?
9.1.1.3 Қазақстанның даму стратегиясындағы демографиялық саясаттың бағыттарын талдау;
9.1.1.2 өткен тарихи кезеңдермен сабақтастықты орнату арқылы қазіргі кезеңдегі демографиялық процестерге баға беру;
9.1.2.1 қазіргі кездегі Қазақстан халқының әлеуметтік жағдайын статистикалық мәліметтер негізінде талдау;
9.3.2.4 қазақ диаспораларының тарихи Отанымен байланысының маңыздылығын айқындау
4-тоқсан
Қазақстан Республикасының дамуы (1997 жылдан бастап бүгінгі күнге дейін)
Қазақстан - 2030" Стратегиясы – мемлекет дамуындағы жаңа кезең
Зерттеу сұрағы: "Қазақстан - 2030" Стратегиясын қабылдау қажеттілігі неден туындады?
9.3.1.9 ұзақ мерзімді мемлекеттік стратегияларды талдау;
9.1.1.3 Қазақстанның даму стратегиясындағы демографиялық саясаттың бағыттарын талдау
Қазақстанның 1997 жылдан бастап экономикалық дамуы
Зерттеу сұрағы: Қазақстан Республикасының XXI ғасырдағы экономикалық дамуының негізгі бағыттары қандай?

9.​3.​1.​6 определять первые шаги Казахстана после обретения Независимости и делать обобщения;
9.​3.​1.​7 объяснять историческую значимость провозглашения независимости Казахстана, устанавливая преемственность с событиями прошлого
Н.А. Назарбаев - Первый Президент Республики Казахстан
Исследовательский вопрос: Какова роль политического лидера в переломные моменты истории государства?
9.​3.​1.​10 оценивать роль Лидера нации Н. Назарбаева в формировании независимого государства
Государственное строительство в первые годы Независимости
Исследовательский вопрос: В чем историческая значимость принятия новой Конституции 1995 года?
9.​3.​1.​8 анализировать общественно-политическое развитие независимого Казахстана;
9.​3.​1.​6 определять первые шаги Казахстана после обретения Независимости Казахстана и делать обобщения;
9.​3.​1.​3 оценивать Конституцию Республики Казахстан как гарант стабильного развития государства
Казахстан – субъект международного права
Исследовательский вопрос: Как происходил процесс интеграции Казахстана в мировое сообщество?
9.​3.​2.​2 оценивать признание Республики Казахстан на международной арене;
9.​3.​2.​3 анализировать взаимоотношения Казахстана с региональными и международными организациями
Экономическое развитие Казахстана в первые годы Независимости
Исследовательский вопрос: Почему переход к рыночной экономике сопровождался трудностями?
9.​4.​1.​3 анализировать влияние процесса приватизации на экономику Республики Казахстан;
9.​4.​2.​2 анализировать влияние рыночной экономики на производственные отношения;
9.​4.​2.​3 анализировать интеграцию Казахстана в мировую экономику
Социально-демографические процессы в первые годы Независимости
Исследовательский вопрос: В чем особенности социально-демографических процессов в Казахстане?
9.​1.​1.​3 анализировать демографическую политику согласно стратегии развития Казахстана;
9.​1.​1.​2 устанавливая преемственность с предыдущими историческими периодами, оценивать современные демографические процессы;
9.​1.​2.​1 анализировать социальное положение населения Казахстана на основе статистических данных;
9.​3.​2.​4 определять важность установления казахской диаспорой связей с исторической Родиной
4 четверть
Развитие Независимого Казахстана (с 1997 года до настоящего времени)
Стратегии "Казахстан- 2030" - новый этап в развитии страны
Исследовательский вопрос: Почему возникла необходимость принятия Стратегии "Казахстан- 2030"?
9.​3.​1.​9 анализировать долгосрочные государственные стратегии;
9.​1.​1.​3 анализировать демографическую политику согласно стратегии развития Казахстана
Экономическое развитие Казахстана с 1997 года
Исследовательский вопрос: Каковы основные направления развития экономики Казахстана в XXI веке?

9.4.2.2 нарықтық экономиканың өндірістік қатынастарға әсерін талдау;
9.4.1.4 аграрлық секторды модернизациялау бағыттарын талдау;
9.4.2.4 сыртқы сауданың экономикаға әсерін зерттеу
Қазақстанның 1997 жылдан бастап әлеуметтік дамуы
Зерттеу сұрағы: Қазақстан халқының әлеуметтік жағдайы қалай өзгерді?
9.1.2.1 қазіргі кездегі Қазақстан халқының әлеуметтік жағдайын статистикалық мәліметтер негізінде талдау
Халықаралық қатынастар жүйесіндегі Қазақстан
Зерттеу сұрағы: Қазақстанның жаңа әлемдегі орны қандай?
9.3.2.3 Қазақстанның аймақтық және халықаралық ұйымдарымен байланыстарын талдау;
9.3.2.2 Қазақстан Республикасының халықаралық аренада танылуына баға беру
Астана – Тәуелсіз Қазақстанның астанасы
Зерттеу сұрағы: Астананы көшіру неліктен ұтымды стратегиялық шешім болып табылды?
9.3.1.11 Астананы жаңа Қазақстанның өркендеуінің нышаны ретінде айқындау
"Қазақстан – 2050" стратегиялары
Зерттеу сұрағы: "Қазақстан – 2050" Стратегиясы қандай жаңа саяси бағытты белгіледі?
9.3.1.9 ұзақ мерзімді мемлекеттік стратегияларды талдау
Қазіргі кездегі Қазақстанның дамуындағы басым бағыттары
Зерттеу сұрағы: "5 институтционалды реформаларды жүзеге асырудағы 100 нақты қадам" ұлт жоспары неліктен қабылданды?
9.3.1.9 ұзақ мерзімді мемлекеттік стратегияларды талдау
Қазіргі заманғы Қазақстан мәдениеті (1991 жылдан бүгінгі күнге дейін)
Тәуелсіздік жылдарындағы білім мен ғылымның дамуы
Зерттеу сұрағы: Жаһандану жағдайындағы қазақстандық білім мен ғылымның даму тенденциялары қандай?
9.2.3.2 білім мен ғылым саласындағы мемлекеттік саясатқа баға беру
Тәуелсіз Қазақстан мәдениетінің дамуы
Зерттеу сұрағы: Жаһандану дәуіріндегі ұлттық мәдениетті дамыту мен сақтау жолдары қандай?
9.2.2.3 қазіргі кездегі өнер мен әдебиеттің даму тенденцияларын айқындау;
9.2.2.4 ұлттық құндылықтарды жаңғыртуға бағытталған мемлекеттік бағдарламалардың қажеттілігін негіздеу ("Мәдени мұра", "Болашаққа бағдар:рухани жаңғыру" бағдарламасы)
Діннің қазіргі Қазақстан қоғамындағы рөлі
Зерттеу сұрағы: Қазақстан қоғамында зайырлы мемлекет және діни сенім бостандығы ұстанымдары қалай үйлесім табуда?
9.2.1.1 дәстүрлі және деструктивті діни ағымдар мен ұйымдардың іс-әрекетін талдау;
9.2.1.2 Қазақстан халқы Ассамблеясының дінаралық, этносаралық келісім және ішкі тұрақтылықты нығайтудағы ықпалын бағалау
"Мәңгілік Ел" ұлттық идеясы
Зерттеу сұрағы: "Мәңгілік Ел": идеясының біріктірушілік рөлі неде?

9.​4.​2.​2 анализировать влияние рыночной экономики на производственные отношения;
9.​4.​1.​4 анализировать направления модернизации в аграрном секторе;
9.​4.​2.​4 исследовать влияние внешней торговли на экономику
Социальное развитие Казахстана с 1997 года
Исследовательский вопрос: Как изменилось социальное положение населения Казахстана?
9.​1.​2.​1 анализировать социальное положение населения Казахстана на основе статистических данных
Казахстан в системе международных отношений
Исследовательский вопрос: Какую роль играет Казахстан в современном мире?
9.​3.​2.​3 анализировать взаимоотношения Казахстана с региональными и международными организациями;
9.​3.​2.​2 оценивать признание Республики Казахстан на международной арене
Астана – столица Независимого Казахстана
Исследовательский вопрос: Почему перенос столицы в Астану является своевременным стратегическим решением?
9.​3.​1.​11 определять Астану как символ процветания нового Казахстана
Стратегии "Казахстан-2050"
Исследовательский вопрос: Какой новый курс в развитии государства обозначен в Стратегии "Казахстан-2050"?
9.​3.​1.​9 анализировать долгосрочные государственные стратегии
Приоритетные направления развития Казахстана на современном этапе
Исследовательский вопрос: Почему был принят План нации "100 конкретных шагов по реализации 5 институциональных реформ"?
9.​3.​1.​9 анализировать долгосрочные государственные стратегии
Культура современного Казахстана (с 1991 года до настоящего времени)
Развитие образования и науки в годы независимости
Исследовательский вопрос: Каковы тенденции развития казахстанского образования и науки в условиях глобализации?
9.​2.​3.​2 оценивать политику государства в сфере образования и науки
Развитие культуры Независимого Казахстана
Исследовательский вопрос: Каковы пути сохранения и развития национальной культуры в эпоху глобализации?
9.​2.​2.​3 определять тенденции развития современного искусства и литературы;
9.​2.​2.​4 обосновывать необходимость государственных программ, направленных на возрождение национальных ценностей (программы "Культурное наследие", "Взгляд в будущее: модернизация общественного сознания")
Роль религии в современном казахстанском обществе
Исследовательский вопрос: Как в казахстанском обществе соблюдается баланс между принципами светского государства и обеспечением свободы вероисповедания?
9.​2.​1.​1 анализировать деятельность традиционных и деструктивных религиозных течений и организаций;
9.​2.​1.​2 оценивать роль Ассамблеи народа Казахстана в укреплении межконфессионального, межэтнического согласия и внутренней стабильности
Национальная идея "Мәңгілік Ел"
Исследовательский вопрос: В чем консолидирующая роль идеи "Мәңгілік Ел?"

Кеңестік Қазақстанның мәдениеті (1946-1985 жылдар)
XX ғасырдың екінші жартысындағы білім беру жүйесі мен ғылымның дамуы
Зерттеу сұрағы: Білім мен ғылым саласының қандай жетістіктері мен кемшіліктері болды?
9. 2. 3. 2 білім мен ғылым саласындағы мемлекеттік саясатқа баға беру
XX ғасырдың 40-80 жылдарындағы әдебиет пен өнердің дамуы
Зерттеу сұрағы: Кеңестік идеология қазақ мәдениетінің дамуына қалай әсер етті?
9. 2. 2. 1 кеңестік әдебиет пен өнер туындыларында қоғамдық өмірдің бейнеленуін талдау;
9. 2. 2. 2 Мұхтар Әуезов шығармаларының әлем әдебиетіндегі орнын бағалау
4 - тоқсан
Қазақстан қайта құру кезеңінде (1986-1991 жылдар)
Қазақстан "Қайта құрудың" бастапқы кезеңінде
Зерттеу сұрағы: КСРО-ның ыдырауы: заңдылық па әлде кездейсоқтық па?
9. 3. 1. 1 қоғамдық-саяси өмірдің ерекшеліктерін түсіндіру және өзіндік интерпретация жасау;
9. 4. 1. 2 Кеңес үкіметі кезіндегі орын алған әлеуметтік-экономикалық проблемаларды талдау
Қазақстандағы 1986 жылғы Желтоқсан оқиғалары
Зерттеу сұрағы: Демократиялық процестер қоғамдық сананы қалай өзгертті?
9. 3. 1. 5 1986 жылғы Желтоқсан оқиғасының тарихи маңыздылығына баға беру;
9. 3. 1. 4 әміршіл-әкімшіл саясатқа қарсы халық наразылықтарын салыстырып, талдау
Қазақстан мемлекет
тілігінің қайта жаңғыруы (1991 – 1996 жылдар)
Қазақстан Республикасы тәуелсіздігінің жариялануы
Зерттеу сұрағы: Саяси көшбасшының мемлекет тарихының бетбұрысты кезеңдеріндегі рөлі қандай болды?
9. 3. 1. 6 Қазақстанның тәуелсіздік жолындағы алғашқы қадамдарын анықтап, қорытындылау;
9. 3. 1. 7 өткен оқиғалармен сабақтастықты орнатып, Қазақстан тәуелсіздігінің жариялануының тарихи маңызын түсіндіру;
9. 3. 1. 10 Тәуелсіз мемлекеттің қалыптасуындағы Елбасы Н. Назарбаевтың рөліне баға беру;
9. 3. 1. 3 Қазақстан Республикасы Конституциясын мемлекеттің тұрақты дамуның кепілі ретінде бағалау
Қазақстан – халықаралық құқық субеъектісі
Зерттеу сұрағы: Қазақстанның әлемдік қауымдастыққа кірігуі қалай жүзеге асты?
9. 3. 2. 2 Қазақстан Республикасының халықаралық аренада танылуына баға беру;
9. 3. 2. 3 Қазақстанның аймақтық және халықаралық ұйымдарымен байланыстарын талдау
Тәуелсіздіктің алғашқы жылдарындағы Қазақстанның экономикалық дамуы
Зерттеу сұрағы: Неліктен нарықтық экономикаға көшу барысында қиыншылықтар орын алды?
9. 4. 1. 3 Қазақстан Республикасындағы жекешелендіру процесінің экономикаға ықпалын талдау;
9. 4. 2. 2 нарықтық экономиканың өндірістік қатынастарға әсерін талдау;
9. 4. 2. 3 Қазақстанның әлемдік экономикаға кірігуін талдау
Тәуелсіздіктің алғашқы жылдарындағы әлеуметтік-демографиялық процестер
Зерттеу сұрағы: Қазақстандағы әлеуметтік-демографиялық процестердің ерекшеліктері неде?
9. 1. 1. 3 Қазақстанның даму стратегиясындағы демографиялық саясаттың бағыттарын талдау;
9. 1. 1. 2 өткен тарихи кезеңдермен сабақтастықты орнату арқылы қазіргі кезеңдегі демографиялық процестерге баға беру;
9. 3. 2. 4 қазақ диаспораларының тарихи Отанымен байланысының маңыздылығын айқындау
Қазақстан Республика
сының дамуы (1997 ж. –бүгінгі күнге дейін)
Қазақстанның 1997 жылдан бастап әлеуметтік- экономикалық дамуы
Зерттеу сұрағы: Қазақстан халқының әлеуметтік,экономикалық жағдайы қалай өзгерді?
9. 4. 2. 2 нарықтық экономиканың өндірістік қатынастарға әсерін талдау;
9. 4. 1. 4 аграрлық секторды модернизациялау бағыттарын талдау;
9. 4. 2. 4 сыртқы сауданың экономикаға әсерін зерттеу;
9. 1. 2. 1 қазіргі кездегі Қазақстан халқының әлеуметтік жағдайын статистикалық мәліметтер негізінде талдау;
9. 3. 1. 11 Астананы жаңа Қазақстанның өркендеуінің нышаны ретінде айқындау
Халықаралық қатынастар жүйесіндегі Қазақстан
Зерттеу сұрағы: Қазақстанның жаңа әлемдегі орны қандай?
9. 3. 2. 3 Қазақстанның аймақтық және халықаралық ұйымдарымен байланыстарын талдау;
9. 3. 2. 2 Қазақстан Республикасының халықаралық аренада танылуына баға беру
"Қазақстан – 2030, 2050" стратегиялары
Зерттеу сұрағы: "Қазақстан - 2030" және "Қазақстан – 2050" стратегияларын қабылдау қажеттілігі неден туындады?
9. 3. 1. 9 ұзақ мерзімді мемлекеттік стратегияларды талдау
Қазіргі заманғы Қазақстан мәдениеті (1991 жылдан бүгінге күнге дейін)
Тәуелсіздік жылдарындағы білім мен ғылымның және мәдениеттің дамуы
Зерттеу сұрағы: Жаһандану жағдайындағы қазақстандық білім мен ғылымның және мәдениеттің даму тенденциялары қандай?
9. 2. 3. 2 білім мен ғылым саласындағы мемлекеттік саясатқа баға беру;
9. 2. 2. 3 қазіргі кездегі өнер мен әдебиеттің даму тенденцияларын айқындау;
9. 2. 2. 4 ұлттық құндылықтарды жаңғыртуға бағытталған мемлекеттік бағдарламалардың қажеттілігін негіздеу ("Мәдени мұра", "Болашаққа бағдар:рухани жаңғыру" бағдарламасы)
Діннің қазіргі Қазақстан қоғамындағы рөлі
Зерттеу сұрағы: Қазақстан қоғамында зайырлы мемлекет және діни сенім бостандығы ұстанымдары қалай үйлесім табуда?
9. 2. 1. 1 дәстүрлі және деструктивті діни ағымдар мен ұйымдардың іс-әрекетін талдау;
9. 2. 1. 2 Қазақстан халқы Ассамблеясының дінаралық, этносаралық келісім және ішкі тұрақтылықты нығайтудағы ықпалын бағалау
"Мәңгілік Ел" ұлттық идеясы
Зерттеу сұрағы: "Мәңгілік Ел": идеясының біріктірушілік рөлі неде?
9. 2. 1. 3 "Мәңгілік Ел" Жалпыұлттық идеясының маңыздылығын бағалау;
9. 2. 1. 2 Қазақстан халқы Ассамблеясының дінаралық, этносаралық келісім және ішкі тұрақтылықты нығайтудағы ықпалын бағалау
9. 2. 2. 4 ұлттық құндылықтарды жаңғыртуға бағытталған мемлекеттік бағдарламалардың қажеттілігін негіздеу ("Мәдени мұра", "Болашаққа бағдар: "Рухани жаңғыру" бағдарламасы)
Қайталау

Культура Советского Казахстана (1946-1985 годы)
Развитие системы образования и науки во второй половине XX века
Исследовательский вопрос: Каковы достижения и недостатки в сфере науки и образования?
9.​2.​3.​2 оценивать политику государства в сфере образования и науки
Развитие литературы и искусства в 40-80-е годы XX века
Исследовательский вопрос: Как повлияла советская идеология на развитие казахской культуры?
9.​2.​2.​1 анализировать отражение общественной жизни в советской литературе и произведениях искусства;
9.​2.​2.​2 оценивать место произведений М. Ауезова в мировой литературе
4 четверть
Казахстан в годы перестройки (1986-1991 годы)
Казахстан на начальном этапе "перестройки"
Исследовательский вопрос: Распад Советского Союза: закономерность или случайность?
9.​3.​1.​1 объяснять особенности общественно-политической жизни, давать собственную интерпретацию;
9.​4.​1.​2 анализировать социально-экономические проблемы, имевшие место в советское время
Декабрьские события 1986 года в Казахстане
Исследовательский вопрос: Каков был характер декабрьских событий 1986 года в Казахстане?
9.​3.​1.​5 оценивать историческое значение декабрьских событий 1986 года;
9.​3.​1.​4 сравнивать и анализировать проявления народного недовольства против командно-административной политики
Возрождение государствен ности Казахстана (1991 - 1996 годы)
Провозглашение Независимости Республики Казахстан
Исследовательский вопрос: Какова роль политического лидера в переломные моменты истории государства?
9.​3.​1.​6 определять первые шаги Казахстана после обретения Независимости и делать обобщения;
9.​3.​1.​7 объяснять историческую значимость провозглашения независимости Казахстана, устанавливая преемственность с событиями прошлого;
9.​3.​1.​10 оценивать роль Лидера нации Н.Назарбаева в формировании независимого государства;
9.​3.​1.​3 оценивать Конституцию Республики Казахстан как гарант стабильного развития государства
Казахстан – субъект международного права
Исследовательский вопрос: Как происходил процесс интеграции Казахстана в мировое сообщество?
9.​3.​2.​2 оценивать признание Республики Казахстан на международной арене;
9.​3.​2.​3 анализировать взаимоотношения Казахстана с региональными и международными организациями
Экономическое развитие Казахстана в первые годы Независимости
Исследовательский вопрос: Почему переход к рыночной экономике сопровождался трудностями?
9.​4.​1.​3 анализировать влияние процесса приватизации на экономику Республики Казахстан;
9.​4.​2.​2 анализировать влияние рыночной экономики на производственные отношения;
9.​4.​2.​3 анализировать интеграцию Казахстана в мировую экономику
Социально-демографические процессы в первые годы Независимости
Исследовательский вопрос: В чем особенности социально-демографических процессов в Казахстане?
9.​1.​1.​3 анализировать демографическую политику согласно стратегии развития Казахстана;
9.​1.​1.​2 устанавливая преемственность с предыдущими историческими периодами, оценивать современные демографические процессы;
9.​3.​2.​4 определять важность установления казахской диаспорой связей с исторической Родиной
Развитие Независимого Казахстана (с 1997 года до настоящего времени)
Социально-экономическое развитие Казахстана с 1997 года
Исследовательский вопрос: Как изменилось социально-экономическое положение населения
9.​4.​2.​2 анализировать влияние рыночной экономики на производственные отношения;
9.​4.​1.​4 анализировать направления модернизации в аграрном секторе;
9.​4.​2.​4 исследовать влияние внешней торговли на экономику;
9.​1.​2.​1 анализировать социальное положение населения Казахстана на основе статистических данных;
9.​3.​1.​11 определять Астану как символ процветания нового Казахстана
Казахстан в системе международных отношений
Исследовательский вопрос: Какую роль играет Казахстан в современном мире?
9.​3.​2.​3 анализировать взаимоотношения Казахстана с региональными и международными организациями;
9.​3.​2.​2 оценивать признание Республики Казахстан на международной арене
Стратегии "Казахстан-2030, 2050"
Исследовательский вопрос: Почему возникла необходимость принятия Стратегии "Казахстан- 2030, "Казахстан- 2050"
9.​3.​1.​9 анализировать долгосрочные государственные стратегии
Культура современного Казахстана (с 1991 года до настоящего времени)
Развитие образования, науки и культуры в годы независимости
Исследовательский вопрос: Каковы тенденции развития казахстанского образования, науки и культуры в условиях глобализации?
9.​2.​3.​2 оценивать политику государства в сфере образования и науки
9.​2.​2.​3 определять тенденции развития современного искусства и литературы;
9.​2.​2.​4 обосновывать необходимость государственных программ, направленных на возрождение национальных ценностей (программы "Культурное наследие", "Взгляд в будущее: модернизация общественного сознания")
Роль религии в современном казахстанском обществе
Исследовательский вопрос: Как в казахстанском обществе соблюдается баланс между принципами светского государства и обеспечением свободы вероисповедания?
9.​2.​1.​1 анализировать деятельность традиционных и деструктивных религиозных течений и организаций;
9.​2.​1.​2 оценивать роль Ассамблеи народа Казахстана в укреплении межконфессионального, межэтнического согласия и внутренней стабильности
Национальная идея "Мәңгілік Ел"
Исследовательский вопрос: В чем консолидирующая роль идеи "Мәңгілік Ел?"
9.​2.​1.​3 оценивать значимость общенациональной идеи "Мәңгілік Ел";
9.​2.​1.​2 оценивать роль Ассамблеи народа Казахстана в укреплении межконфессионального, межэтнического согласия и внутренней стабильности
9.​2.​2.​4 обосновывать необходимость государственных программ, направленных на возрождение национальных ценностей (программы "Культурное наследие", "Взгляд в будущее: модернизация общественного сознания")
Повторение

Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған "Қазақстан тарихы" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша Ұзақ мерзімді жоспарға түсіндірме жазба
1. Орта білім беру мазмұнын жаңарту аясында "Қазақстан тарихы" оқу пәндері мазмұнының жаңа құрылымы (сыныптар бойынша тарихи кезеңдерді бөлу) ұсынылуда:
1) 5- сынып – ежелгі заман (шамамен 1 млн жыл бұрын – V ғасыр)
2) 6- сынып – ортағасырлар кезеңі (V - XVII ғасырлар);
3) 7- сынып – жаңа заман кезеңі (XVIII -XIX ғасырлар);
4) 8- сынып – қазіргі заман (XX ғасырдың бірінші жартысы);
5) 9 - сынып – қазіргі заман (XX ғасырдың екінші жартысы – бүгінгі күнге дейін);
6) 9 – сынып (өтпелі кезең) – қазіргі заман (XX ғасырдың бірінші жартысы – бүгінгі күнге дейін).
2. Білім беру мазмұнының сынып бойынша жаңа құрылымы қазіргі заман тарихын 8 және 9-сыныптарда (8-сынып - XX ғасырдың бірінші жартысы, 9-сынып - XX ғасырдың екінші жартысы- бүгінгі күнге дейін) бөліп оқытуды ұсынады.
3. "Қазақстан тарихы" оқу пәнінің хронологиялық кезеңдерінің сәйкестігі мен мазмұнның сабақтастығын сақтау мақсатында 5-9-сыныптарда:
1) 7-сыныпта 2018 жылғы 1 қыркүйектен бастап 2019 жылғы 1 қыркүйекке дейін 6-сыныптың (орта ғасыр) жаңартылған мазмұндағы оқу бағдарламасы енгізіледі;
2) 8-сыныпта 2018 жылғы 1 қыркүйектен бастап 2020 жылғы 1 қыркүйекке дейін 7-сыныптың (жаңа кезең) жаңартылған мазмұндағы оқу бағдарламасы енгізіледі;
3) 9-сыныпта 2019 жылғы 1 қыркүйектен бастап 2021 жылғы 1 қыркүйекке дейін 8-9-сыныптардың (қазіргі заман тарихы) мазмұнын қамтитын жаңартылған мазмұндағы өтпелі кезең оқу бағдарламасы енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 26 шілдедегі
№ 334 бұйрығына
11- қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
207-қосымша
Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған "Дүниежүзі тарихы" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Білім берудің барлық деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 604 бұйрығымен бекітілген Негізгі орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17669 болып тіркелді).
2. "Дүниежүзі тарихы" оқу пәнінің мақсаты – білім алушылардың бойында тарихи сана, толеранттылық, өз елі және басқа елдердің тарихы мен мәдениетіне құрмет қалыптастыру, ғасырлар бойы қалыптасқан жалпы адамзаттық құндылықтарды дарыту және зерттеушілік, ойлау, коммуникативті дағдыларды дамыту.

Пояснительная записка к Долгосрочному плану по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "История Казахстана" для 5-9 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию
1. В рамках обновления содержания среднего образования предлагается новая структура содержания учебного предмета "История Казахстана" (соответственно распределение изучения исторических периодов по классам):
1) 5 класс - эпоха древности (около 1 млн. лет назад - V век);
2) 6 класс - эпоха средневековья (V - XVII века);
3) 7 класс - новое время (XVIII -XIX века);
4) 8 класс - новейшее время (1-я половина XX века);
5) 9 класс - новейшее время (2-я половина XX века - по настоящее время).
6) 9 класс (переходный период) - новейшее время (1-я половина XX века - по настоящее время).
2. Новая структура содержания по классам предполагает распределение материалов по истории новейшего времени в 8-х и 9-х классах (8 класс - 1-я половина XX века, 9 класс - 2-я половина XX века - XXI век).
3. В целях соблюдения хронологической периодизации и сохранения преемственности содержания учебного предмета "История Казахстана" среди 5-9 классах:
1) в 7 классе в период с 1 сентября 2018 года до 1 сентября 2019 года внедряется учебная программа по обновленному содержанию 6 класса (средние века);
2) в 8 классе в период с 1 сентября 2018 года до 1 сентября 2020 года внедряется учебная программа по обновленному содержанию 7 класса (новое время);
3) в 9 классе с 1 сентября 2019 года до 1 сентября 2021 года внедряется переходная учебная программа 9 класса по обновленному содержанию включающая в содержание 8-9 классов (новейшее время).
Приложение 11
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 26 июля 2019 года № 334
Приложение 207
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по учебному предмету "Всемирная история" для 5-9 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом основного среднего образования, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 604 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования всех уровней образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 17669).
2. Цель учебного предмета "Всемирная история" – формирование у обучающихся исторического сознания, толерантности, уважения к истории и культуре стран и народов, привитие общечеловеческих ценностей, выработанных людьми на протяжении многих веков, развитие исследовательских, мыслительных, коммуникативных навыков.

3. "Дүниежүзі тарихы" оқу пәнінің міндеттері:
1) адамзат өркениетінің ежелгі заманнан бастап бүгінгі күнге дейінгі әлеуметтік, мәдени, саяси, экономикалық дамуының негізгі кезеңдері және түрлі халықтардың тарихи даму жолының ерекшеліктері туралы білімін қалыптастыру;
2) әлемнің тарихи дамуы барысында қалыптасқан жалпы адамзаттық құндылықтар жүйесі туралы білім беру;
3) негізгі оқиғалар, құбылыстар мен тарихи даму процестерінің мәні туралы түсінік қалыптастыру;
4) тарихи оқиғаларды, құбылыстар мен процестерді және тарихи тұлғалардың қызметін дүниежүзі тарихы контекстінде сын тұрғысынан талдау және баға беру дағдыларын қалыптастыру мен дамыту;
5) тарихи деректердің негізінде дәлелді пайымдау дағдыларын дамыту;
6) тарихи зерттеу жүргізу дағдыларын қалыптастыру мен дамыту (гипотезаларды ұсыну, зерттеу сұрақтарын құрастыру, деректерді талдау, әртүрлі көзқарастарды салыстыру, нәтижелер мен қорытындыларды шығару, өзінің ұстанымын анықтау);
7) қазіргі кездегі саяси, әлеуметтік-экономикалық және мәдени процестерде бағдарлану үшін тарихи білімдерін қолдана білу дағдыларын қалыптастыру;
8) коммуникативті дағдыларды қалыптастыру, соның ішінде, өз ойын ауызша және жазбаша түрде анық білдіру, командада жұмыс істей алу, түрлі деректерден алынған ақпараттарды қоса алғанда, басылымдар мен электронды құралдарды қолдану.
2-тарау. "Дүниежүзі тарихы" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
4. "Дүниежүзі тарихы" пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 5-сынып – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
2) 6-сынып – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
3) 7-сынып – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
4) 8-сынып – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
5) 9-сынып – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
6) 9-сынып (өтпелі кезең) – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына тәуелді (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 болып тіркелді).
5. "Дүниежүзі тарихы" оқу пәнінің білім мазмұны бөлімдер арқылы қамтылған. Аталған бөлімдер сыныптар бойынша оқу мақсаттарын қамтитын бөлімшелерден тұрады.

3. Задачи учебного предмета "Всемирная история":
1) формирование знаний об основных этапах социального, экономического, политического и культурного развития человеческой цивилизации с древности до наших дней и о характерных особенностях исторического пути разных народов;
2) формирование знаний о системе общечеловеческих ценностей, сложившихся в ходе исторического развития мира;
3) формирование осознанного понимания сущности основных событий, явлений и процессов исторического развития;
4) формирование и развитие навыков критического анализа и оценки исторических событий, процессов, явлений, а также деятельности исторических личностей в контексте их влияния на мировую историю;
5) развитие навыка аргументированного суждения на основе анализа исторических фактов;
6) формирование и развитие навыков проведения исторического исследования (выдвижение гипотез, составление вопросов для исследования, анализ источников, сопоставление различных точек зрения, формулирование обобщений и выводов, определение собственной позиции);
7) формирование умения использовать исторические знания и навыки для ориентации в современных политических, социально-экономических и культурных процессах;
8) формирование коммуникативных навыков, в частности, умения ясно выражать свои мысли в устной и письменной форме, работать в команде, использовать информацию из различных источников, включая публикации и электронные средства.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Всемирная история"
4. Максимальный объем учебного предмета "Всемирная история" составляет:
1) в 5 классе по 1 часу в неделю, в учебном году – 34 часа;
2) в 6 классе по 1 часу в неделю, в учебном году – 34 часа;
3) в 7 классе по 1 часу в неделю, в учебном году – 34 часа;
4) в 8 классе по 1 часу в неделю, в учебном году – 34 часа;
5) в 9 классе по 1 часу в неделю, в учебном году – 34 часа;
6) в 9 классе (переходный период) по 1 часу в неделю, в учебном году – 34 часа.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170).
5. Содержание учебного предмета "Всемирная история" организовано по разделам обучения. Разделы разбиты на подразделы, которые содержат цели обучения по классам в виде ожидаемых результатов.

6. "Дүниежүзі тарихы" оқу пәнінің білім мазмұны төрт бөлімді қамтиды:
1) әлеуметтік қатынастардың дамуы;
2) мәдениеттің дамуы мен өзара әрекеттестігі;
3) саяси жүйелердің дамуы мен өзара әрекеттестігі;
4) экономикалық қатынастардың дамуы.
7. "Әлеуметтік қатынастардың дамуы" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) әлеуметтік құрылымдар;
2) әлеуметтік өзара әрекеттестік.
8. "Мәдениеттің дамуы мен өзара әрекеттестігі" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) дін;
2) өнер;
3) философиялық жүйелер;
4) ғылым.
9. "Саяси жүйелердің дамуы мен өзара әрекеттестігі" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) мемлекет: белгілері, құрылымы және басқару тәртібі;
2) империялар, соғыстар, көтерілістер мен революциялар.
10. "Экономикалық қатынастардың дамуы" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) шаруашылық жүйелер: эволюция және өзара әрекеттестік;
2) экономикалық жүйелердің тарихи үлгілері.
11. Оқу бағдарламасы базалық тарихи ойлау дағыдыларын: тарихи деректердің интерпретациясы, уақыт пен кеңістікте бағдарлану, тарихи талдау және түсіндіруді қалыптастыруға бағытталған.
12. "Дүниежүзі тарихы" оқу пәні бойынша тарихи ойлау дағдыларын қалыптастыру және оқу мақсаттарын тиімді жүзеге асыру төмендегі тарихи концептілерге (түсініктер) негізделеді:
1) өзгеріс пен сабақтастық;
2) себеп пен салдар;
3) дәлел;
4) ұқсастық пен айырмашылық;
5) маңыздылық;
6) интерпретация.
13. Тарихи концептілер негізінде оқытудың қүтілетін нәтижелері:
1) "өзгеріс пен сабақтастық" бойынша білім алушылар: сабақтастық пен өзгеріске қатысты тарихи мысалдарды уақыт пен кеңістікте талдайды және бағалайды; сабақтастық пен өзгеріске қатысты тарихи мысалдарды ұзақ уақыт бойы ауқымды тарихи процестер мен тақырыптарға дейін біріктіреді, тарихи оқиғалар мен процестердің белгілі бір уақыт межесінде жүйеленуі мен ұйымдасуының негізін (критерийлер) түсіндіреді;
2) "себеп және салдар" бойынша білім алушылар: бір немесе бірнеше себептердің және/немесе ықпалдардың өзара әрекеттесуін талдайды және бағалайды; ұқсастықтарды, себеп-салдарды, өзара байланысты көрсете отырып тарихи себептілікті түсінеді, тарихи құбылыс, оқиға немесе процесті басқа ұқсас тарихи құбылыстармен уақыт пен кеңістікте байланыстырудың әдістерін түсіндіреді және бағалайды;
3) "дәлел" бойынша білім алушылар: қарастырылып отырған дәлелге қатысты: аудитория, мақсаттар, көзқарастар, формат, аргумент, шектеулер және контекст сынды тарихи айғақтың ерекшеліктерін талдайды, тарихи айғақтарды талдау және бағалау негізінде дәйекті қорытынды жасайды, өткен заман туралы объективті түсінік қалыптастыру мақсатында түпнұсқалық және қосалқы деректерден әртүрлі, қарама-қайшы айғақтарды талдайды,

6. Содержание учебного предмета "Всемирная история" включает четыре раздела:
1) развитие социальных отношений;
2) развитие и взаимодействие культур;
3) развитие и взаимодействие политических систем;
4) развитие экономических отношений.
7. Раздел "Развитие социальных отношений" включает следующие подразделы:
1) социальные структуры;
2) социальное взаимодействие.
8. Раздел "Развитие и взаимодействие культур" состоит из следующих подразделов:
1) религия;
2) искусство;
3) философские системы;
4) наука.
9. Раздел "Развитие и взаимодействие политических систем" включает следующие подразделы:
1) государство: признаки, структуры и формы правления;
2) империи, войны, восстания и революции.
10. Раздел "Развитие экономических отношений" состоит из следующих подразделов:
1) хозяйственные системы: эволюция и взаимодействие;
2) исторические модели экономических систем.
11. Учебная программа направлена на формирование базовых навыков исторического мышления: интерпретация исторических источников, ориентация во времени и пространстве, навыки исторического анализа и объяснения.
12. Формирование навыков исторического мышления, эффективная реализация целей обучения по учебному предмету "Всемирная история" осуществляются на основе исторических концептов (понятий):
1) изменение и преемственность;
2) причина и следствие;
3) доказательство;
4) сходство и различие;
5) значимость;
6) интерпретация.
13. Ожидаемые результаты обучения на основе исторических концептов:
1) изменение и преемственность:
обучающиеся должны уметь: анализировать и оценивать исторические примеры непрерывности и изменения во времени и пространстве, объединять примеры непрерывности и изменения в течение продолжительного времени до масштабных исторических процессов или тем, объяснять основания (критерии) систематизации и организации исторических событий и процессов внутри определенного временного блока;
2) причина и следствие:
обучающиеся должны уметь: анализировать и оценивать взаимодействие нескольких причин и влияний, понимать историческую обусловленность, выделяя совпадения, причинно-следственную связь и взаимосвязи, объяснять и оценивать способы, в которых явление, событие или процесс связывается с другими аналогичными историческими явлениями во времени и в пространстве;
3) доказательство:
обучающиеся должны уметь: анализировать особенности исторического источника, такие, как аудитория, цели, точки зрения, формат, аргумент, ограничения и контекст, относящиеся к рассматриваемому доказательству, на основе анализа и оценки исторического свидетельства делать обоснованные заключения и соответствующие выводы, анализировать различные, иногда противоречивые свидетельства из первичных источников и вторичных работ в целях создания объективного представления о прошлом;

4) "ұқсастық пен айырмашылық" бойынша білім алушылар: белгілі бір жерде, белгіленген бір уақыт кезеңінде және/немесе әртүрлі қоғамдарда, немесе бір қоғамның ішіндегі өзара байланысқан тарихи оқиғаларды салыстырады;
5) "маңыздылық" бойынша білім алушылар: қоғамның дамуы үшін тарихи оқиғаның, құбылыстың, процестің маңыздылығын анықтайды;
6) "интерпретация" бойынша білім алушылар: белгілі бір тарихи оқиғаға, құбылысқа, процеске қатысты әртүрлі көзқарастарды түсіндіреді және бағалайды.
14. 5-сыныпқа арналған "Дүниежүзі тарихы" оқу пәнінің базалық білім мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) терімшілер-аңшылардан бастап егіншілер мен малшыларға дейін. Адамның пайда болуы туралы теориялар. Адамдардың алғашқы бірлестік формалары: адамдар тобыры, ру, қауым, тайпа және олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтары. Ежелгі адамдардың өмір салты. Иемденуші және өндіруші шаруашылық түрлері (терімшілік, аңшылық, балық аулау, мал шаруашылығы,егіншілік, металл өңдеу, айырбас сауда). "Неолиттік төңкеріс" ұғымы. Ежелгі діни наным-сенімдер. Алғашқы қауымдық өнердің түсінігі және түрлері;
2) өзен алқаптарының өркениеттері. Алдыңғы Азия мен солтүстік-шығыс Африканың табиғи жағдайлары. Месопотамия тарихының ежелгі кезеңі: Шумер және Аккад мемлекеттері. Ежелгі өркениеттердің шаруашылық жүйесі мен өнері;
3) Ежелгі Египет. Табиғи жағдайлары. Египеттегі мемлекеттің пайда болуы. Пирамидалар құрылысының дәуірі. Ежелгі Египеттің әлеуметтік құрылымы, экономика, діни наным-сенімдер мен ғылыми білімдері;
4) қос дөңгелекті арбалар мен империялар. "Империя" түсінігі. Ежелгі замандағы әскери өнер: соғыс арбалары мен атты әскердің пайда болуы. Жаулаушылық соғыстар мен империялар шекараларының өзгеруі. Таяу және Орта Шығыс империялары. Орталық Азияның ежелгі мемлекеттері. Әлеуметтік ұйымдасу, шаруашылығы мен мәдениеті;
5) Ежелгі Үндістан: буддизмнің гүлденуі мен индуизмнің салтанат құруы. Табиғи жағдайлары. Үндістанда мемлекеттің қалыптасуы. Ежелгі Үндістандағы индуизм мен буддизм. Ежелгі Үндістанның әлеуметтік құрылымы (касталық жүйе). Шаруашылығы. Мәдениеті мен ғылыми білімдердің дамуы;
6) Ежелгі Қытай. Табиғи жағдайлары. Ежелгі Қытай мемлекетінің қалыптасуы. Конфуций және Лао Цзы ілімдері. Ежелгі Қытайдың саяси, шаруашылық және қоғамдық құрылысы. Ежелгі Қытайдың мәдениеті;
7) Ежелгі Грекия. Ежелгі Грекияның географиялық жағдайы. Грекияның ежелгі өркениеттері. Грекиялық қала-мемлекеттер. Афина мемлекеті. Ежелгі Спарта. Ежелгі Грекияның саяси, шаруашылық және қоғамдық құрылысы. Грек-парсы соғыстары. Александр Македонский империясы;

4) сходство и различия:
обучающиеся должны уметь сравнивать связанные исторические события и процессы на местах, в течение определенного отрезка времени, в различных обществах или внутри одного общества;
5) значимость:
обучающиеся должны уметь определять значимость исторического события, явления, процесса для развития общества;
6) интерпретация:
обучающиеся должны уметь объяснять и оценивать различные точки зрения на определенное историческое событие, явление, процесс.
14. Базовое содержание учебного предмета "Всемирная история" для 5 класса:
1) от охотников-собирателей до земледельцев и скотоводов. Теории о происхождении человека. Первичные формы объединения людей: человеческое стадо, род, община, племя, их сходства и различия. Образ жизни древнейших людей. Присваивающий и производящий типы хозяйства (собирательство, охота, рыболовство, земледелие, скотоводство, освоение металлов, меновая торговля). Понятие "неолитическая революция". Древние религиозные верования. Понятие и виды первобытного искусства;
2) речные цивилизации. Природные условия Передней Азии и Северо-Восточной Африки. Древнейший период истории Месопотамии: государства Шумер и Аккад. Система хозяйства и искусство древних цивилизаций;
3) Древний Египет. Природные условия. Возникновение государства в Египте. Эпоха строительства пирамид. Социальная структура, экономика, религиозные верования и научные знания древнего Египта;
4) колесницы и империи. Понятие "империя". Военное искусство в древности: появление боевых колесниц и конницы. Завоевательные войны и изменение границ империй. Древние империи Ближнего и Среднего Востока. Древние государства Средней Азии. Социальная организация, хозяйство и культура;
5) Древняя Индия: расцвет буддизма и триумф индуизма. Природные условия. Образование государства в Индии. Индуизм и буддизм в Древней Индии. Социальная структура Древней Индии (кастовая система). Хозяйство. Развитие культуры и научных знаний;
6) Древний Китай. Природные условия. Образование древнего китайского государства. Учение Конфуция и Лао Цзы. Политическое, хозяйственное и общественное устройство Древнего Китая. Культура Древнего Китая;
7) Древняя Греция. Географическое положение Древней Греции. Древние цивилизации Греции. Греческие города-государства. Афинское государство. Древняя Спарта. Политическое, хозяйственное и общественное устройство Древней Греции. Греко-персидские войны. Империя Александра Македонского;

8) Ежелгі Грекия мәдениеті. Ежелгі Грекияның тарихшылары мен философтары. Ежелгі Грекиядағы білім мен ғылым. Ежелгі Грекияның мәдениеті (күнделікті өмірі мен мерекелері, Олимпиада ойындары, діни наным-сенімдер, аңыздар мен мифтер, театр, сәулет және мүсін өнері);
9) Рим империясының гүлденуі. Апеннин түбегінің табиғи-географиялық ерекшеліктері. Ежелгі Римнің саяси және қоғамдық құрылысы (патшалық басқару және республика кезеңі тұсында). Римнің жаулаушылық соғыстары. Рим империясы. Рим империясындағы басқару жүйесі мен әлеуметтік ұйымдасу. Спартак бастаған құлдар көтерілісі. Шаруашылығы мен тұрмысы. Мәдениет. Империя дағдарысы;
10) дәуірлер кезеңіндегі Рим. Христиандықтың пайда болуы. Рим империясындағы алғашқы христиандар. Мемлекеттік басқару жүйесі. Ұлы Константиннің діни реформасы. Ежелгі дүниенің мәдени мұрасы: жазу, әлемнің ғылыми бейнесі, ежелгі Римдегі техниканың дамуы.
15. 6-сыныпқа арналған "Дүниежүзі тарихы" оқу пәнінің базалық білім мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) Рим империясының құлауы. Тарихтағы "орта ғасыр" түсінігі. Орта ғасырлар тарихының хронологиялық шеңбері мен кезеңдері. Халықтардың ұлы қоныс аударуы және Батыс Рим империясының құлауы. Византия империясы. Византия мен Түрік қағанатының дипломатиялық қарым-қатынастары. Киев Русінің құрылуы. Киев Русінде христиандықтың қабылдануы;
2) феодализм. "Феодализм" түсінігі. Феодалдық шаруашылық түрінің ерекшеліктері. Феодалдық қоғамның әлеуметтік құрылымы. Ортағасырлық қалалар мен өнердің даму ерекшеліктері;
3) ислам тарихы. Ислам дінінің пайда болуы. 610 және 1258 жылдар аралығындағы ислам тарихындағы басты оқиғалар. Араб халифаты. Мұсылман әлемі мәдениетінің дамуы;
4) крест жорықтары. Крест жорықтарының (1-4 крест жорықтары) себептері, барысы мен салдары. Крест жорықтарынан кейінгі христиандық Еуропа мен мұсылман әлемі;
5) моңғолдар. Шыңғыс хан. Моңғол империясының құрылуы. Моңғолдардың әскери өнері. Еуразия этносаяси картасының қалыптасуына моңғол шапқыншылықтарының әсері;
6) XIV ғасырдағы - XVI ғасырдың бірінші жартысындағы ортағасырлық еуропалық қоғам. "Қара індет". Франция мен Англиядағы шаруалар көтерілісі. Феодалдық соғыстар (Жүз жылдық соғыс, Ал қызыл және Ақ раушандар соғысы) және Еуропадағы бір орталықтанған мемлекеттердің қалыптасуы. Жанна дАрк;
7) Батыс пен Шығыстағы абсолютизм. Феодалдық мемлекеттің даму кезеңдері. Батыс пен Шығыс мемлекеттеріндегі абсолютизмнің ерекшеліктері (Франция, Ресей, Англия, Қытай, Жапония, Осман империясы). "Парламент", "Бас штаттар", "сейм", "кортес", "Бояр Думасы" ұғымдары;

8) культура Древней Греции. Историки и философы Древней Греции. Образование и наука в Древней Греции. Культура Древней Греции (повседневная жизнь и праздники, Олимпийские игры, религиозные верования, легенды и мифы, театр, архитектура, скульптура);
9) расцвет Римской империи. Природно-географические особенности Апеннинского полуострова. Политическое и общественное устройство Древнего Рима (в эпоху царства и республики). Завоевательные войны Рима. Римская империя. Система управления и социальная организация Римской империи. Восстание рабов под предводительством Спартака. Хозяйство и быт. Культура. Кризис империи;
10) Рим на рубеже эпох. Возникновение христианства. Первые христиане в Римской империи. Система государственного управления. Религиозная реформа Константина Великого. Культурное наследие древнего мира: письменность, научная картина мира, развитие техники в древности.
15. Базовое содержание учебного предмета "Всемирная история" для 6 класса:
1) падение Римской империи. Понятие "средние века" в истории. Хронологические рамки и периодизация истории средних веков. Великое переселение народов и падение Западной Римской империи. Византийская империя. Дипломатические взаимоотношения Византии и Тюркского каганата. Образование Киевской Руси. Принятие христианства в Киевской Руси;
2) феодализм. Понятие "феодализм". Особенности феодального типа хозяйства. Социальная структура феодального общества. Особенности развития средневековых городов и средневекового искусства;
3) история ислама. Возникновение ислама. Ключевые события в истории ислама между 610 и 1258 годами. Арабский халифат. Развитие культуры мусульманского мира;
4) крестовые походы. Причины, ход и последствия крестовых походов (1-4 крестовые походы). Христианская Европа и мусульманский мир после крестовых походов;
5) монголы. Чингисхан. Создание Монгольской империи. Военное искусство монголов. Влияние монгольских походов на формирование этнополитической карты Евразии;
6) средневековое европейское общество в XIV - в первой половине XVI веков. "Черный мор". Крестьянские восстания во Франции и в Англии. Феодальные войны (Столетняя война, война Алой и Белой роз) и образование централизованных государств в Европе. Жанна д̓ Арк;
7) абсолютизм на Западе и Востоке. Этапы развития феодального государства. Особенности абсолютизма в странах Запада и Востока (Франция, Россия, Англия, Китай, Япония, Османская империя). Понятия "парламент", "Генеральные штаты", "сейм", "кортесы", "Боярская Дума";

8) сауда, қолөнер және әлемді игеру. Ұлы Жібек жолы. Халықаралық сауда мен саяхаттар. Қытайдағы Мин әулетіндегі теңіз саяхаттары (Чжен Хе басшылығымен). XV ғасырдың соңы - XVI ғасырдың басындағы Ұлы географиялық ашулар мен олардың салдары. XV ғасырдағы Америка халықтары. Алғашқы отарлық империялар (Португалия, Испания);
9) Қайта өрлеу дәуірі. Батыс Еуропадағы қайта өрлеу дәуірінің мәдениеті. Гуманистер идеялары. Шығыстың ортағасырлық мәдениеті;
10) Реформация. Реформация себептері мен оның Еуропа елдеріндегі таралуы. Мартин Лютер наразылығының тарихи маңызы;
11) ғылыми революция. Әлемнің қазіргі ғылыми бейнесінің негізін қалаушылар және олардың ізбасарлары (Николай Коперник, Галилео Галилей, Джордано Бруно, Иоганн Кеплер).
16. 7-сыныпқа арналған "Дүниежүзі тарихы" оқу пәнінің базалық білім мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) жаңа заманның басталуы. Курсқа кіріспе. "Жаңа заман" түсінігі, оның мәні мен кезеңдері. XVII ғасырдағы ағылшын бұржуазиялық революциясы. Дәстүрлі өркениет дағдарысы және Англияда XVII ғасырда жаңа қоғамның пайда болуы. Мануфактура, фабрикалардың пайда болуы және жалдамалы жұмысшы табының қалыптасуы. Өнеркәсіп төңкерісі: мәні, маңызы және салдары. Феодалдық құрылыстан капиталистік шаруашылыққа өту. Индустриалды қоғамның әлеуметтік-экономикалық және саяси құрылымының ерекшеліктері;
2) XVIІI ғасырдағы Үндістан және Ұлыбритания. Ұлы Моғолдар империясының дағдарысы және күйреуі. Еуропалық мемлекеттердің Ост-Үнді компаниясы. Франция мен Ұлыбританияның Үндістанға үстемдік жүргізудегі бәсекелестігі. Британ отарлық империясының құрылуы. ХVIIІ ғасырдағы Үндістанның әлеуметтік-экономикалық жағдайы;
3) Ағартушылық идеяларының таралуы. Ағартушылық кезеңінің қайраткерлері. "Ағартушылық абсолютизмі". Еуропа мен Солтүстік Америкадағы революциялық процестердің таралуындағы ағартушылық идеялардың рөлі. Солтүстік Америкадағы Британ отарлары. Отар елдердің әлеуметтік-экономикалық дамуы. Тәуелсіздік үшін күрес және Америка Құрама Штаттарының құрылуы. "Тәуелсіздік декларациясы";
4) Француз бұржуазиялық революциясының көрінісі. Француз абсолютизмнің дағдарысы. Француз бұржуазиялық революциясының негізгі оқиғалары. Ағартушылық идеялардың қоғамдық санаға әсері. Ағартушылық пен революция кезеңіндегі Франция мәдениеті. Республикалық құрылыстың ерекшеліктері. Наполеон Бонапарттың ішкі және сыртқы саясаты. Антифранцуздық коалициялар. Құрлықтық блокада. Наполеонның Ресейге басып кіруі. Наполеон империясының күйреуі;
5) XIX ғасырдағы империялар және олардың бәсекелестігі. Ұлыбритания мен Ресейдің Иранға ықпал ету бәсекелестігі. Осман империясының саяси және әлеуметтік-экономикалық даму ерекшеліктері. Танзимат реформасы: мақсаттары мен нәтижелері. ХVIII ғасырдың ІІ - жартысындағы Осман империясының әлсіреуі: ішкі және сыртқы саясат. XIX ғасырдың бірінші жартысындағы халықаралық қатынастар жүйесіндегі Ресей. Қырым соғысының себептері мен салдары;

8) торговля, ремесло и освоение мира. Великий Шелковый путь. Международная торговля и путешествия. Морские путешествия династии Мин в Китае (под руководством Чжен Хе). Великие географические открытия конца XV- начала XVI веков и их последствия. Народы Америки в XV веке. Первые колониальные империи (Португалия, Испания);
9) эпоха Возрождения. Культура эпохи Возрождения в Западной Европе. Идеи гуманистов. Средневековая культура Востока;
10) реформация. Причины Реформации и ее распространение в странах Европы. Историческое значение протеста Мартина Лютера;
11) научная революция. Основоположники современной научной картины мира и их последователи (Николай Коперник, Галилео Галилей, Джордано Бруно, Иоганн Кеплер).
16. Базовое содержание учебного предмета "Всемирная история" для 7 класса:
1) начало нового времени. Введение в курс. Понятие "новое время", его значение и этапы. Английская буржуазная революция XVII века. Кризис традиционной цивилизации и становление нового общества в Англии в XVII в. Возникновение мануфактур, фабрик и формирование класса наемных рабочих. Промышленный переворот: сущность, значение и последствия. Переход от феодального к капиталистическому хозяйству. Особенности социально-экономической и политической структуры индустриального общества;
2) Индия и Великобритания в XVIII веке. Кризис и крах империи Великих Моголов. Ост-Индские компании европейских стран. Соперничество Великобритании и Франции за господство в Индии. Образование Британской колониальной империи. Социально-экономическое положение Индии в XVIII веке;
3) распространение идей Просвещения. Деятели эпохи Просвещения. "Просвещенный абсолютизм". Роль идей Просвещения в распространении революционных процессов в Европе и в Северной Америке. Английские колонии в Северной Америке. Социально-экономическое развитие колоний. Война за независимость и образование Соединенных Штатов Америки. "Декларация независимости";
4) картина Французской буржуазной революции. Кризис французского абсолютизма. Основные события Французской буржуазной революции. Влияние идей Эпохи Просвещения на общественное сознание. Культура Франции эпохи Просвещения и революции. Особенности республиканского строя. Внутренняя и внешняя политика Наполеона Бонапарта. Антифранцузские коалиции. Континентальная блокада. Вторжение Наполеона в Россию. Крах империи Наполеона;
5) империи и их соперничество в XIX в. Соперничество Великобритании и России за влияние в Иране. Особенности политического и социально-экономического развития Османской империи. Реформы танзимат: цели и результаты. Ослабление Османской империи во второй половине ХVIII века: внутренняя и внешняя политика. Россия в системе международных отношений в первой половине XIX в. Причины и последствия Крымской войны;

6) XІX ғасырдағы Қытай мен Еуропа елдері. Цин династиясының оқшаулану саясаты мен еуропалықтардың сауда, дипломатиялық миссиялары. Апиын соғыстары: себептері мен салдары. Ихэтуандар көтерілісі ("боксерлер" көтерілісі). Еуропалық мемлекеттердің Қытайды "ықпал ету аймақтарына" бөлуі. Жартылай отар Қытайдың әлеуметтік-экономикалық жағдайы. "Миссионерлік", "экспансия", "фактория", "отарлау" түсініктері;
7) революциялық идеялардың XІX ғасырда Еуропаға таралуы. Мемлекеттердің саяси және әлеуметтік-экономикалық жағдайы (Германия, Италия). Либералдық және демократиялық қозғалыс. Марксизмнің қалыптасуы мен таралуы. Еуропадағы 1848 жылғы буржуазиялық революциялар. Франко-Пруссия соғысы және Германияның бірігуі. Италияның бірігуі;
8) XІX ғасырдағы Ресейдегі қоғамдық-саяси ойдың дамуы. Әлеуметтік-экономикалық даму. Ресей самодержавиясының ерекшеліктері. Ресейдегі азаттық қозғалыстың үш кезеңі. Декабристер көтерілісі. II Александр императордың реформалары. Халықшылдардың қозғалысы. Ресейдегі марксизмнің таралуы мен В.И. Лениннің революциялық қызметінің басталуы;
9) XІX ғасырдағы еуропалық отарлық үстемдік. 1857-1859 жылдардағы Үндістандағы ұлт-азаттық көтеріліс (сипайлар көтерілісі). Үндістанды басқарудағы өзгерістер. XІX ғасырдың соңында әлемдік отарлық жүйенің қалыптасуы;
10) Америка Құрама Штаттарының күшеюі. Америка Құрама Штаттарының "Айқын болашақ" идеясы және АҚШ территориясының ұлғаюы. Қиыр шығыстық саясат. "Жапонияны ашу". Трансатлантикалық құл саудасы. 1861-1865 жылдардағы азамат соғысы. Америка Құрама Штаттарындағы құлдықтың жойылуы. Өнеркәсіптің өркендеуі және әлеуметтік-экономикалық даму;
11) суретшілер және жазушылар көзқарастарымен: XІX ғасырдағы өзгерістерге шолу. XIX ғасырдағы өнер және оның бағыттары. Әдебиет пен өнер. Өнердегі әлеуметтік әділетсіздіктің суреттелуі (Э. Золя, А.Н.Радищев, А. Құнанбаев, Ч. Диккенс, Ф. М. Достоевский);
12) ғылыми ойдың дамуы. ХІХ ғасырдың ғылыми жаңалықтары (Ч. Дарвин, Г. Мендель және тағы басқалар).
17. 8-сыныпқа арналған "Дүниежүзі тарихы" оқу пәнінің базалық білім мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) ХХ ғасырдың басындағы әлем. ХХ ғасырдың басына қарай әлемнің аумақтық бөлінуі және мемлекеттердің саяси құрылымы. Индустриалды қоғамнан ақпараттық қоғамға. Ғылыми-техникалық прогресс. Өнер стильдерінің әлеуметтік себептілігі (модерн, символизм, реализм, авангардизм);
2) Бірінші дүниежүзілік соғыс: себептері мен салдары. ХХ ғасырдың басындағы жетекші капиталистік мемлекеттер арасындағы қарама-қайшылықтар. Бірінші дүниежүзілік соғыстың себептері. 1914-1918 жылдардағы негізгі соғыс қимылдары. Соғыс жылдарындағы әскери стратегиялардың, ғылым мен техниканың дамуы. Германия мен оның одақтастарының жеңілуі. Компьен бітімі. Соғыстың салдары.
Париж бітім конференциясы. Әлемнің саяси картасының өзгеруі. Империялардың күйреуі. Мандаттық жүйе. Ұлттар Лигасының құрылуы және қызметі. Вашингтон конференциясы. Версаль-Вашингтон жүйесінің қарама-қайшылығы мен әлсіздігі;

6) Китай и европейские державы в XIX веке. Политика изоляции династии Цин и европейские торгово-дипломатические миссии. Опиумные войны: причины и последствия. Движение ихэтуаней ("боксерские" восстания). Раздел Китая на "сферы влияния" европейских стран. Социально-экономическое положение полуколониального Китая. Понятия "миссионерство", "экспансия", "фактория", "колонизация";
7) распространение революционных идей в Европе XIX века. Политическое и социально-экономическое положение стран (Германия, Италия). Либеральное и демократическое движение. Возникновение и распространение марксизма. Буржуазные революции 1848 года в Европе. Франко-прусская война и объединение Германии. Объединение Италии;
8) развитие общественно-политической мысли России в XIX в. Социально-экономическое развитие. Особенности российского самодержавия. Три этапа освободительного движения в России. Восстание декабристов. Реформы императора Александра II. Движение народовольцев. Распространение марксизма в России и начало революционной деятельности В.И.Ленина;
9) Европейское колониальное господство в XIX веке. Антиколониальное восстание 1857-1859 годов (восстание сипаев). Изменения в управлении Индией. Формирование мировой колониальной системы к концу XIX века;
10) усиление Соединенных Штатов Америки. Идея "явного предначертания" и рост территории США. Дальневосточная политика. "Открытие Японии". Трансатлантическая работорговля. Гражданская война 1861-1865 годов. Отмена рабства в США. Промышленный подъем и социально-экономическое развитие;
11) глазами художников и писателей: обзор перемен XIX века. Искусство и его направления в XIX веке. Литература и искусство. Отражение социальной несправедливости в искусстве (Э. Золя, А. Радищев, А. Кунанбаев, Ч. Диккенс, Ф.М. Достоевский);
12) развитие научной мысли. Научные открытия ХІХ века (Ч. Дарвин, Г. Мендель).
17. Базовое содержание учебного предмета "Всемирная история" для 8 класса:
1) мир в начале ХХ века. Территориальный раздел мира и политическое устройство стран к началу ХХ века. От индустриального общества к информационному. Научно-технический прогресс. Социальная обусловленность стилей искусства (модерн, символизм, реализм, авангардизм);
2) Первая мировая война: причины и последствия. Противоречия между ведущими капиталистическими странами в начале ХХ века. Причины Первой мировой войны. Основные военные действия в 1914-1918 годы. Развитие военной стратегии, науки и техники в годы войны. Причины поражения германского блока. Компьенское перемирие. Последствия войны.
Парижская мирная конференция. Изменение политической карты мира. Распад империй. Мандатная система. Создание и деятельность Лиги Наций. Вашингтонская конференция. Противоречивость и слабость Версальско-Вашингтонской системы;

3) 1917 жылғы Ресейдегі революциялар. Ресей империясындағы 1917 жылғы революциялық оқиғалар. Саяси күштердің күресі. Большевиктердің билік басына келуі. Кеңес үкіметінің алғашқы декреттері. "Еңбекшілер құқығы туралы Декларация". Азамат соғысы және шетел интервенциясы. "Әскери коммунизм" саясатынан жаңа экономикалық саясатқа көшу. Кеңестік Социалистік Республикалар Одағының құрылуы. Әміршіл-әкімшіл жүйенің қалыптаса бастауы;
4) Бірінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі Азия елдері. Осман империясында сұлтан билігінің жойылуы және шетел интервенттеріне қарсы күресі. Мұстафа Кемалдың (Ататүрік) тарихи рөлі. Түркия – зайырлы мемлекет.
Бірінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі Қытай. Гоминьдан қызметі. Азамат соғысы. Синьхай революциясы. Сунь Ятсен – Қытайдың уақытша президенті. Чан Кайши үкіметінің саясаты. Біртұтас майдан мәселесі.
Бірінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі Жапония. "Танака меморандумы" және басқыншылық саясат. "Антикоминтерндік пакт" пен "Үштік пакт". Жапонияның Қытайдағы және Оңтүстік-Шығыс Азия елдеріндегі басқыншылық саясаты.
М. Гандидің Үндістан тәуелсіздігіне қол жеткізудегі көзқарастары;
5) әлемдік экономикалық дағдарыстың себептері мен салдары. "Гүлдену" кезеңіндегі Америка Құрама Штаттарының экономикалық және саяси дамуы. Дүниежүзілік экономикалық дағдарыс және оның салдары.
Франклин Делано Рузвельттің "Жаңа бағыты". Соғысаралық кезеңдегі Америка Құрама Штаттарының сыртқы саясаты. Германияның, Францияның, Жапонияның әлемдік экономикалық дағдарыстан шығу жолдары;
6) еуропа елдеріндегі тоталитарлық режимдер. И.В. Сталин және Кеңестік Социалистік Республикалар Одағындағы тоталитаризм. Индустрияландыру. Ұжымдастыру. Кеңестік қоғамның әлеуметтік құрылымы. 1937-1938 жылдардағы жаппай саяси репрессиялар. ГУЛАГ жүйесі. XX ғасырдың 30-жылының соңындағы Кеңес үкіметінің сыртқы саясаты. Социалистік реализм.
Соғыстан кейінгі Италия. Фашистік ұйымның пайда болуы. Фашистердің билікке келуі. Фашизмге қарсы демократиялық күштердің күресі. "Маттеотти дағдарысы". Б. Муссолини үкіметінің ішкі және сыртқы саясаты.
Германия. 1918-1919 жылдардағы революциялық үдерістер. Веймар республикасы. Соғыс салдары, экономикалық және саяси дағдарыстар. Фашистік партия және тоталитарлық режимнің орнығуы. Ұлтшылдар партиясының әлеуметтік-экономикалық саясаты. Үшінші Рейхтің жүргізген сыртқы басқыншылық саясаты.
Бірінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі Францияның дамуы. Әлемдік экономикалық дағдарыс және оның Франциядағы салдары. Франциядағы фашизмнің жеңілу себептері. Халықтық майдан үкіметі.
Соғысаралық кезеңдегі Испания. Буржуазиялық-демократиялық революция. Халықтық майданның жеңісі. Азамат соғысы және 1936-1939 жылдардағы фашистік интервенция. Ф. Франко диктатурасының орнауы;

3) революции 1917 года в России. Революционные события 1917 года в Российской империи. Борьба политических сил. Приход к власти большевиков. Первые декреты Советской власти. "Декларация прав трудящихся". Гражданская война и иностранная военная интервенция. Переход от политики "военного коммунизма" к новой экономической политике (НЭП). Образование СССР. Начало формирования командно-административной системы;
4) страны Азии после Первой мировой войны. Падение султанского режима и борьба против иностранных интервентов в бывшей Османской империи. Историческая роль Мустафы Кемаля (Ататюрка). Турция – светское государство.
Положение Китая после Первой мировой войны. Деятельность Гоминьдана. Гражданская война. Синьхайская революция. Сунь Ятсен – временный президент Китая. Политика правительства Чан Кайши. Проблема единого фронта.
Япония после первой мировой войны. "Меморандум Танаки" и поворот к агрессивной внешней политике. "Антикоминтерновский пакт" и "Тройственный пакт". Агрессия Японии в Китае и в странах Юго-Восточной Азии.
Взгляды М. Ганди на способы достижения независимости Индии;
5) причины и последствия мирового экономического кризиса. Экономическое и политическое развитие США в период "просперити". Мировой экономический кризис и его последствия.
"Новый курс" Ф.Д. Рузвельта. Внешняя политика США в межвоенный период. Пути выхода из мирового экономического кризиса Германии, Франции и Японии;
6) тоталитарные режимы в странах Европы. И.В. Сталин и тоталитаризм в СССР. Индустриализация. Коллективизация. Социальная структура советского общества. Массовые политические репрессии в 1937-1938 годы. Система ГУЛАГ. Внешняя политика Советского правительства в конце 30-х годов XX века. Социалистический реализм.
Италия после войны. Возникновение фашистской организации. Приход фашистов к власти. Борьба демократических сил против фашизма. "Кризис Маттеотти". Внутренняя и внешняя политика правительства Б. Муссолини.
Германия. Революционные процессы в 1918-1919 годы. Веймарская республика. Последствия войны, экономический и политический кризис. Фашистская партия и установление тоталитарного режима. Социально-экономическая политика нацистской партии. Агрессивная внешняя политика Третьего Рейха.
Развитие Франции после Первой мировой войны. Мировой экономический кризис и его последствия во Франции. Причины поражения фашизма во Франции. Правительство Народного фронта.
Испания в межвоенный период. Буржуазно-демократическая революция. Победа Народного фронта. Гражданская война и фашистская интервенция в 1936-1939 годы. Установление диктатуры Ф. Франко;

7) Екінші дүниежүзілік соғыс: себептері мен салдары. Екінші дүниежүзілік соғыстың себептері. Мюнхен келісімі, Молотов-Риббентроп пактісі, Антифашистік коалиция, Ленд-лиз заңының қабылдануы, "Үлкен үштік".
Екінші дүниежүзілік соғыстың басталуы. Германияның Батыс Еуропа елдерін басып алуы. Балқан түбегі, Солтүстік Африкадағы соғыс қимылдары. Басып алынған аумақтарда орнатылған фашистік "Жаңа тәртіп". Жапонияның Перл-Харборға шабуылы және Америка Құрама Штаттарының соғысқа кірісуі. Соғыс барысындағы түбегейлі бетбұрыс. "Екінші майдан" ашу мәселесі.
Фашистік Германияға қарсы кеңес халқының Ұлы Отан соғысы.
Екінші дүниежүзілік соғыстың қорытындылары мен салдары;
8) ХХ ғасырдың бірінші жартысындағы мәдениет және ғылым. Мәдениет дамуының ерекшелігі. Көпшілік мәдениет. Қоғамдағы дін рөлінің өзгеруі. ХХ ғасырдың бірінші жартысындағы жаратылыстану, қоғамдық ғылымдар, техника мен өндірістегі маңызды жаңалықтар мен жетістіктер.
18. 9-сыныпқа арналған "Дүниежүзі тарихы" оқу пәнінің базалық білім мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) ХХ ғасырдың екінші жартысындағы әлемнің саяси картасы. Отарсыздану үдерісінің күшеюі. Әлемдік отарлау жүйесінің дағдарысы және күйреуі. Британдық Үндістанды бөлу және екі мемлекеттің (доминионның) қалыптасуы. Тәуелсіз Үндістанның жариялануы. Африка жылы. Франциядағы отарлық мәселенің шиеленісуі.
Маршалл жоспары. "Қырғи қабақ соғыстың" басталуы. У.Черчилдің Фултон сөзі. Трумэн доктринасы. Екі полюсті әлем. Әскери-саяси одақтар НАТО және ВШҰ қарсылығы. Әлемдік "социалистік лагерьдің" қалыптасуы. Қарулану жолындағы жарыс. 1948-1962 жылдардағы "қырғи қабақ соғыстың" негізгі оқиғалары;
2) халықаралық ұйымдардың қалыптасуы. Біріккен Ұлттар Ұйымының құрылуы мен қызметі. Адам құқықтарының жалпыға бірдей декларациясы. XX ғасырдың екінші жартысындағы халықаралық мәселелерді реттеудің жолдары. Еуропалық интеграция (Еуроодақ, Еуропадағы Қауіпсіздік және Ынтымақтастық Ұйымы);
3) ХХ ғасырдың екінші жартысындағы әлемдік экономиканың дамуы. Екінші дүниежүзілік соғыстың экономикалық салдары. 50-60 жылдардағы "экономикалық ғажайып". Батыс Еуропа мен Америка Құрама Штатындағы "мемлекеттік әл-ауқаттылық" негізінің қалыптасуы.
КСРО-дағы соғыстан кейінгі қалпына келу және әкімшіл-әміршіл жүйенің нығаюы. "Хрущев жылымығы". Кеңестік экономиканы реформалаудың сәтсіздікке ұшырау себептері. "Тоқырау" кезеңі (1960 жылдың ІІ жартысы – 1980 жылдың соңы);
4) екі полюсті әлемнен көп полюсті әлемге бағыт алу үдерісі. 1979-1985 жылдардағы "қырғи қабақ соғыстың" түйінді оқиғалары және оның аяқталуы. Саманта Смиттің КСРО- ға келуі. "Қырғи қабақ соғыстың" салдары: әлем картасындағы өзгерістер, жергілікті әскери шиеленістер;

7) Вторая мировая война: причины и последствия. Причины Второй мировой войны. Мюнхенские соглашения, Пакт Молотова-Риббентропа, Антифашистская коалиция, закон о ленд-лизе, "Большая тройка".
Начало Второй мировой войны. Оккупация Германией стран Западной Европы. Военные действия на Балканах, в Северной Африке. "Новый порядок" на оккупированных территориях. Нападение Японии на Перл-Харбор и вступление в войну США. Коренной перелом в ходе войны. Проблема открытия "второго фронта".
Великая Отечественная война советского народа против фашистской Германии.
Итоги и последствия Второй мировой войны;
8) культура и наука в первой половине ХХ века. Особенности развития культуры. Массовая культура. Изменение роли религии в обществе. Важнейшие открытия и достижения в области естествознания, общественных наук, техники и производства в первой половине ХХ века.
18. Базовое содержание учебного предмета "Всемирная история" для 9 класса:
1) политическая карта мира во второй половине ХХ века. Усиление процесса деколонизации. Кризис и распад мировой колониальной системы. Раздел Британской Индии и образование двух доминионов. Провозглашение независимости Индии. Год Африки. Обострение колониальной проблемы во Франции.
План Маршалла. Начало "холодной войны". Фултонская речь У.Черчилля. Доктрина Трумэна. Биполярный мир. Противостояние военно-политических блоков Организации Североатлантического договора (далее – НАТО) и Организации Варшавского договора (далее – ОВД). Формирование мирового "социалистического лагеря". Гонка вооружений. Ключевые события "холодной войны" в 1948-1962 гг.;
2) становление международных организаций. Создание и деятельность Организации Объединенных наций. Всеобщая декларация прав человека. Пути урегулирования международных проблем во второй половине XX века. Европейская интерграция (Европейский союз (далее – ЕС), Организация по безопасности и сотрудничеству (далее - ОБСЕ);
3) развитие мировой экономики во второй половине ХХ века. Экономические последствия Второй мировой войны. "Экономическое чудо" 50-60-х годов ХХ века. Формирование основ "государства благосостояния" в Западной Европе и в США.
Послевоенное восстановление и укрепление административно-командной системы в СССР. "Хрущевская оттепель". Причины безуспешности реформирования советской экономики. Эпоха "застоя" (вторая половине 1960- конец 1980 годов);
4) от биполярного к многополюсному миру. Ключевые события "холодной войны" в 1979-1985 годы и еҰ завершение. Визит Саманты Смит в СССР. Последствия холодной войны: изменения на карте мира, локальные военные конфликты;

5) аумақтық мәселелерді шешудегі халықаралық ұйымдардың рөлі. Екінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі араб мемлекеттерінің негізгі даму тенденциялары. Араб-израиль қайшылығы мен Палестина мәселесі. Халықаралық шиеленістерді реттеудегі Біріккен Ұлттар Ұйымының қызметі. "Араб көктемі": әлемдік саясат үшін себептері мен салдары;
6) Батыс елдерінің ХХ ғасырдың екінші жартысындағы даму ерешеліктері. Ұлыбританиядағы консерватизмнің неоконсерватизмге ауысуы. "Тэтчеризм". Швеция үлгісіндегі социал-демократиялық мемлекеттің қалыптасуы. Германиядағы "әлеуметтік-нарықтық шаруашылық" белгілері. Әлемдегі жоғары дамыған елдердің әлеуметтік құрылымы мен адамдардың өмір сүру деңгейі;
7) ХХ ғасырдың екінші жартысындағы Азия елдерінің даму ерешеліктері. Коммунистік Қытай: саяси және әлеуметтік-экономикалық жүйе сипаттамасы. Үндістанның тәуелсіз дамуы: мәселелер және шешу жолдары. ХХ ғасырдың екінші жартысындағы кемализм эволюциясы.
1950-1960 жылдардағы жапондық және оңтүстік кореялық "экономикалық ғажайыптың" себептері;
8) қазіргі әлемнің жаһандануы. Жаһандану үдерісінің мәні. Бүгінгі әлемдегі лаңкестік қаупі. Халықаралық лаңкестік және экстремизм. Аса ірі лаңкестік әрекеттер. Жаһандану жағдайында ұлттық бірегейлікті сақтау мәселесі;
9) ХХ ғасырдың екінші жартысындағы - ХХI ғасырдың басындағы ғылым, білім, технология. Қазіргі кездегі ғылымның негізгі даму бағыттары. ХХ ғасырдың екінші жартысы – XXI ғасырдың басындағы жаратылыстану, қоғамдық ғылымдар, техника мен өндірістегі маңызды жаңалықтар мен жетістіктер. Ғылыми-техникалық революция - ғылыми-техникалық прогрестің жаңа кезеңі. АҚШ-тағы ғылыми техникалық революцияның елдердің дамуына әсері. Дамушы елдердің мәдени-техникалық даму ерекшеліктері мен заңдылықтары. "Байқоңыр" ғарыш айлағы. Қоғамның бәсекеге қабілеттілігін арттырудағы білім берудің рөлі;
10) ХХ ғасырдың екінші жартысындағы - ХХI ғасырдың басындағы мәдениет. Мәдениеттің негізгі даму бағыттары. Қазіргі кездегі ақпараттық қоғам. Адамзаттың мәдени мұрасын сақтаудағы ЮНЕСКО-ның қызметі.
19. 9-сыныпқа (өтпелі кезең) арналған "Дүниежүзі тарихы" оқу пәнінің базалық білім мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) бірінші дүниежүзілік соғыс. XX ғасырдың басындағы жаңартулар мен әлеуметтік реформизмнің ерекшеліктері. Аграрлық-индустриялық қоғамнан индустриялық қоғамға өту. ХХ ғ.басындағы әлемдік территориялық бөлініс және елдердің саяси құрылымы. Қарама – қайшылықтардың шиеленісуі және екі әскери-саяси блоктардың – Үштік Одақ пен Антантаның құрылуы.
Бірінші дүниежүзілік соғыс: алғышарттары мен себептері. Ғылыми -техникалық прогресс. Соғыс жылдарындағы әскери стратегия, ғылым мен техниканың дамуы. 1914-1918 жылдардағы негізгі әскери оқиғалар. Германия мен оның одақтастарының жеңілісінің себептері. Компьен бітімі. Соғыстың салдары.
Париж бейбіт конференциясы. Әлемнің саяси картасының өзгеруі. Империялардың күйреуі. Мандаттық жүйе. Ұлттар Лигасының құрылуы және қызметі. Вашингтон конференциясы(1921-1922жж.). Версаль-Вашингтон жүйесінің қарама-қайшылығы мен әлсіздігі;

5) международные организации в решении региональных проблем. Основные тенденции развития арабских стран после Второй мировой войны. Арабо-израильские противоречия и палестинская проблема. Деятельность ООН в урегулировании международных конфликтов. "Арабская весна": причины и последствия для мировой политики;
6) особенности развития западных стран во второй половине ХХ века. Смена консерватизма неоконсерватизмом в Великобритании. "Тэтчеризм". Формирование социал-демократического государства на примере Швеции. Признаки "социально-рыночного хозяйства" в Германии. Уровень жизни людей и социальная структура высокоразвитых стран мира;
7) особенности развития стран Азии во второй половине ХХ века. Коммунистический Китай: характеристика политической и социально-экономической систем. Независимое развитие Индии: проблемы и пути решения. Эволюция кемализма во второй половине ХХ века;
Причины японского и южнокорейского "экономического чуда" в 1950-1960-е годы.
8) глобализация современного мира. Сущность процесса глобализации. Угроза терроризма в современном мире. Международный терроризм и экстремизм. Крупные террористические акты и их последствия. Проблема сохранения национальной идентичности в условиях глобализации;
9) наука, образование и технологии во второй половине ХХ - начале ХХI веков. Основные направления развития современной науки. Важнейшие открытия и достижения в области естествознания, общественных наук, техники и производства во второй половине ХХ - начале XXI веков. Научно-техническая революция (далее - НТР) – новый этап научно-технического прогресса. Влияние НТР в США на развитие стран. Особенности и закономерности культурно-технического развития развивающихся стран. Космодром "Байконур". Роль образования в повышении конкурентоспособности общества;
10) культура во второй половине ХХ - начале ХХI веков. Основные направления развития культуры. Современное информационное общество. Деятельность ЮНЕСКО по сохранению культурного наследия человечества.
19. Базовое содержание учебного предмета "Всемирная история" для 9 класса (переходный период):
1) первая мировая война. Особенности модернизации и социального реформизма в начале XX века. От аграрно-индустриального общества к индустриальному. Территориальный раздел мира и политическое устройство стран к началу ХХ века. Нарастание противоречий и образование двух военно-политических блоков – Тройственного союза и Антанты.
Первая мировая война: предпосылки и причины. Научно-технический прогресс. Развитие военной стратегии, науки и техники в годы войны. Основные военные действия в 1914-1918 годы. Причины поражения Германии и ее союзников. Компьенское перемирие. Последствия войны.
Парижская мирная конференция (1919 г.). Изменение политической карты мира. Распад империй. Мандатная система. Создание и деятельность Лиги Наций. Вашингтонская конференция (1921-1922 гг.). Становление, развитие и кризис Версальско-Вашингтонской системы;

2) Бірінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі Ресей мен Азия елдері. Ресейдегі империясындағы 1917 жылғы революциялық оқиғалар. Саяси күштердің күресі: социалистік партиялар (эсерлер, меньшевиктер, большевиктер), либералдар (кадеттер), радикалдар (анархистер). Большевиктердің билік басына келуі. Кеңес өкіметінің алғашқы декреттері. "Еңбекшілер құқығы туралы Декларация". Азамат соғысы және шетелдік әскери интервенция. "Әскери коммунизм" саясатынан "Жаңа экономикалық саясатқа" көшу. Кеңестік Социалистік Республикалар Одағының құрылуы. Әміршіл-әкімшіл жүйенің қалыптаса бастауы.
Синьхай революциясы және Қытай республикасының жариялануы. Сунь Ятсеннің үш принципі және Қытай республикасының тағдыры. Бірінші дүниежүзілік соғыс қарсаңындағы Қытайдың әлеуметтік-экономикалық және саяси жағдайы. Бірінші дүниежүзілік соғыс жылдарындағы Қытай. Жапонияның Қытайға "21 талабы". Париж және Вашингтон конференцияларындағы "Қытай мәселесі". 1919 жылғы 4 мамыр қозғалысы. Жаңа мәдениет үшін қозғалысы. Гоминьдан және Қытай коммунистік партиясы. 1925-1927 жылдардағы ұлттық революция және біртұтас майдан мәселесі. Чан Кайши және Нанкин өкіметі.
Осман империясының Бірінші дүниежүзілік соғысқа қатысуы. Севр бейбіт келісімі. Тәуелсіздік үшін күрес және Түрік республикасының жариялануы. Монархиядан республикаға көшу. Мұстафа Кемал реформалары;
3) әлемдік экономикалық дағдарыс. Әлемдік экономикалық дағдарыстың себептері мен салдары. Экономикалық және қаржылық реттеудің жаңа түрлерін енгізу. Экономикалық дағдарыс қарсаңындағы АҚШ-тың экономикалық және саяси дамуы. Уолл-Стриттегі қор биржасының күйреуі. "Қара бейсенбі" және экономикалық дағдарыстың басталуы. Банкроттық және жұмыссыздықтың өсуі. 1932 жылғы "Аштық маршы". Ұлы тоқыраудың тарихи салдары.
Джон Кейнстің теориясы – демократия жағдайындағы экономиканы мемлекеттік реттеудің, жаңалиберализмнің негізі. Әлемдік экономикалық дағдарыстан шығу жолдары: АҚШ, Германия, Франция және Жапония. Т. Рузвельт және "күшті қол" саясаты. Ф.Д. Рузвельттің "Жаңа бағыт" реформалары. Юнг жоспары: Германияны экономикалық дағдарыстан шығару. Рейхстагтың Ұлы тоқырау кезеңінде қабылдаған заңдары және олардың экономикалық дағдарыстан шығарудағы ролі. Франция және 1930жылдардағы экономикалық дағдарыс.
Француз фашизмі. Франциядағы "Халықтық майдан" өкіметі. Леон Блюм өкіметінің шаралары, "дирижизм" саясаты. "Капиталды шетелге жіберу". Камилл Шотан өкіметінің қатаң үнемдеу саясаты.
Дағдарыс қарсаңындағы Жапониядағы экономикалық және саяси жағдай. Йен курсын қолдаудың мемлекеттік шаралары. Жапон өнімдерінің экспортын азайту. Әскери-инфляциялық коньюнктура жапон ауыр өнеркәсібін дағдарыстан шығарудың жолы. Дзайбацу кірістерінің өсуі. Агрессивтік сыртқы саясат Жапонияны дағдарыстан шығару тәсілі ретінде;

2) Россия и страны Азии после Первой мировой войны. Революционные события 1917 года в Российской империи. Борьба политических сил: социалистические партии (эсеры, меньшевики, большевики), либералы (кадеты), радикалы (анархисты). Приход к власти большевиков. Первые декреты Советской власти. "Декларация прав трудящихся". Гражданская война и иностранная военная интервенция. Переход от политики "военного коммунизма" к новой экономической политике (НЭП). Образование СССР. Начало формирования командно-административной системы.
Синьхайская революция и провозглашение Китайской республики. Три принципа Сунь Ятсена и судьба Китайской Республики. Социально-экономическое и политическое положение Китая накануне Первой мировой войны. Китай в годы Первой мировой войны. "21 требование" Японии. "Китайский вопрос" на Парижской и Вашингтонской конференциях. Движение 4 мая 1919 г. Движение за новую культуру. Гоминьдан и КПК. Национальная революция 1925-1927 гг. и проблема единого фронта. Чан Кайши и Нанкинское правительство.
Участие Османской империи в Первой мировой войне. Севрский мирный договор. Борьба за независимость и провозглашение Турецкой республики. Переход от монархии к республике. Реформы Мустафы Кемаля;
3) мировой экономический кризис. Причины и последствия мирового экономического кризиса. Введение новых форм экономического и финансового регулирования рынка. Экономическое и политическое развитие США накануне Великой депрессии. Крах фондовой биржи на Уолл-Стрит. "ЧҰрный четверг" и начало Великой депрессии. Банкротство и рост безработицы. "Голодный марш" 1932 года. Последствия Великой депрессии.
Теория Джона Кейнса – основа государственного регулирования экономики в условиях демократии и основа неолиберализма. Пути выхода из мирового экономического кризиса США, Германии, Франции и Японии. Т. Рузвельт и политика "сильной руки". "Новый курс" Ф.Д. Рузвельта. План Юнга как выход Германии из экономического кризиса. Законы рейхстага периода Великой депрессии и их роль в преодолении экономического кризиса. Франция и экономический кризис 1930-х гг.
Французский фашизм. "Народный фронт" во Франции. Мероприятия правительства Леона Блюма, политика "дирижизма". "Бегство капиталов". Политика жесткой экономии правительства Камилла Шотана.
Экономическая и политическая ситуация в Японии накануне кризиса. Государственные мероприятия по поддержанию курса йены. Снижение экспорта японской продукции. Военно-инфляционная коньюнктура как выход японской тяжелой промышленности из кризиса. Рост доходов дзайбацу. Агрессивная внешняя политика как метод выхода Японии из экономического кризиса;

4) тоталитаризм мен демократияның қарама-қарсы тұруы. Индустрияландыру. Ұжымдастыру. Кеңес қоғамының әлеуметтік құрылымы. Кеңес өкіметінің ұлт және дін саясаты. 1937-1938 жылдардағы жаппай саяси репрессиялар. ГУЛАГ жүйесі. Сталиннің "жеке басына табынушылықтың" қалыптасуы. XX ғасырдың 30-жылдарының соңындағы Кеңес өкіметінің сыртқы саясаты. Социалистік реализм.
Бірінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі Жапония. "Танака меморандумы" және басқыншылық сыртқы саясатқа бетбұрыс. "Антикоминтерндік пакт" және "Үштік пакт". Жапонияның Қытайдағы және Оңтүстік-Шығыс Азия елдеріндегі басқыншылық саясаты.
Бірінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі Италия. Фашистік ұйымның пайда болуы. Фашистердің өкімет басына келуі. Демократиялық күштердің фашизмге қарсы күресі. "Маттеотти дағдарысы". Б. Муссолини өкіметінің ішкі және сыртқы саясаты. Германиядағы 1918-1919 жылдардағы революциялық процестер. Веймар республикасы. Соғыс салдары, экономикалық және саяси дағдарыстар. Ұлтшыл-социалистік неміс жұмысшы партиясы және оның бағдарламалық тұғырлары. Нацистік партияның әлеуметтік-экономикалық саясаты. Үшінші Рейхтің агрессивтік сыртқы саясаты.
Ұлтшыл–социализмнің (нацизмнің) идеологиясы. ХХ ғасырдың 30-жылдарындағы герман қоғамындағы моралдық-психологиялық ахуал Тұрмыстық антисемитизм. Ұлтшыл-социалистердің діни саясаты. ХХ ғасырдың 30-жылдарындағы Германиядағы ғылым мен мәдениет.
Бірінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі Францияның саяси - экономикалық дамуы. Еңбектің Жалпы конфедерациясы және Халықтық майданның құрылуы. Коминтерннің VII конгресі. Халықтық майданның антифашистік сипаты және оның реформаларының бағдарламасы. Леон Блюм және коалициялық өкіметтің құрылуы. 1936 жылғы Матиньон келісімдері. Эдуард Даладье және Халықтық майданның әлеуметтік-экономикалық саясатынан бас тарту. Э. Даладье өкіметінің сыртқы саясаты және Халықтық майданның күйреуі.
Екі соғыс аралығындағы Испания. Буржуазиялық-демократиялық революция. Халықтық майданның жеңісі. Хосе Хираль және Франциско Ларго Кабальероның Халықтық майдан өкіметтері. Халықтық майдан қатарындағы жікшілдік. Антифашистік коалицияның құрылуы. Азамат соғысы және 1936-1939 жылдардағы фашистік интервенция. Фашистік режимге қарсы күресте интернационалдық бригадалардың ролі. Ф. Франко диктатурасының орнығуы;
5) Екінші дүниежүзілік соғыс. Версаль-Вашингтон жүйесінің дағдарысы. Германия мен Жапонияның Ұлттар Лигасынан шығуы. Ұжымдық қауіпсіздік жүйесін құру идеясы. Италия мен Жапония тарапынан басқыншылық әрекеттер. Германияның реваншистік бағыты. Агрессорды "тыныштандыру" саясаты. Германияның Рейн облысын басып алуы. Австрияны қосып алу (аншлюс). Антикоминтерндік пакт. Мюнхен келісімі, Молотов-Риббентроп пакті. Екінші дүниежүзілік соғыстың басталуы. Ленд-лиз туралы заң. Германияның Батыс Еуропа елдерін басып алуы. Антифашистік коалиция. "Үлкен Үштік". Балкандағы, Солтүстік Африкадағы әскери қимылдар. Басып алынған аумақтарда орнатылған фашистік "Жаңа тәртіп". Жапонияның Перл-Харборға шабуылы және Америка Құрама Штаттарының соғысқа кірісуі. "Екінші майдан" ашу мәселесі.

4) противостояние тоталитаризма и демократии. Индустриализация. Коллективизация. Социальная структура советского общества. Национальная и религиозная политика Советского государства. Массовые политические репрессии в 1937-1938 годы. Система ГУЛАГ. Утверждение "культа личности" Сталина. Внешняя политика Советского правительства в конце 30-х годов XX века. Социалистический реализм.
Япония после первой мировой войны. "Меморандум Танаки" и поворот к агрессивной внешней политике. "Антикоминтерновский пакт" и "Тройственный пакт". Агрессия Японии в Китае и в странах Юго-Восточной Азии.
Италия после первой мировой войны. Возникновение фашистской организации. Приход фашистов к власти. Борьба демократических сил против фашизма. "Кризис Маттеотти". Внутренняя и внешняя политика правительства Б. Муссолини. Революционные процессы 1918-1919 годов в Германии. Веймарская республика. Последствия войны, экономический и политический кризис. Национал-социалистическая немецкая рабочая партия и ее программные установки. Социально-экономическая политика нацистской партии. Агрессивная внешняя политика Третьего Рейха.
Идеология национал-социализма. Морально-психологический климат в германском обществе в 30-е годы ХХ в. Бытовой антисемитизм. Религиозная политика национал-социалистов. Наука и культура Германии в 30-е годы ХХ века.
Развитие Франции после Первой мировой войны. Всеобщая конфедерация труда и создание Народного фронта. VII конгресс Коминтерна. Антифашистский характер и программа реформ Народного фронта. Леон Блюм и создание коалиционного правительства. Матиньонское соглашение 1936 г. Эдуард Даладье и отход от социально-экономической политики Народного фронта. Внешняя политика правительства Э. Даладье и крах Народного фронта.
Испания в межвоенный период. Буржуазно-демократическая революция. Победа Народного фронта. Правительства Народного фронта Хосе Хираля и Франциско Ларго Кабальеро. Раскол в рядах Народного фронта. Создание антифашистской коалиции. Гражданская война и фашистская интервенция в 1936-1939 годы. Роль интернациональных бригад в борьбе против фашистского режима. Установление диктатуры Ф. Франко.
5) Вторая мировая война. Кризис Версальско-Вашингтонской системы. Выход Германии и Японии из Лиги наций. Идея создания системы коллективной безопасности. Агрессивные действия со стороны Италии и Японии. Реваншистские настроения Германии. Политика "умиротворения" агрессора. Захват Рейнской области Германией. Аншлюс Австрии. Антикоминтерновский пакт. Мюнхенское соглашение, Пакт Молотова-Риббентропа. Начало Второй мировой войны. Закон о ленд-лизе. Оккупация Германией стран Западной Европы. Антифашистская коалиция. "Большая тройка". Военные действия на Балканах, в Северной Африке. "Новый порядок" на оккупированных территориях. Нападение Японии на Перл-Харбор и вступление в войну США. Проблема открытия "второго фронта".

1941-1945 жылдардағы Ұлы Отан соғысының барысы. Антигитлерлік коалициядағы одақтастардың жеңісі. Фашистік мемлекеттердің тізе бүгуі және Екінші дүниежүзілік соғыстың аяқталуы. Нюрнбергтегі, Хабаровскдегі және Токиодағы халықаралық әскери трибуналдар. Екінші дүниежүзілік соғыстың салдары ретінде "Қырғи қабақ соғыстың" басталуы;
6) ХХ ғасырдың екінші жартысындағы әлемнің саяси дамуы. Халықаралық қатынастардағы биполярлық жүйенің орнығуы. Маршалл жоспары. Трумэн доктринасы. Әскери-саяси одақтардың қалыптасуы және қарама-қайшылығы: Солтүстікатлант келісімі Ұйымы (НАТО) және Варшава келісімі Ұйымы. Қарулану жолындағы жарыс.
Екінші дүниежүзілік соғыс аяқталғаннан кейін ұлт-азаттық күрестің күшеюі. Үнді Ұлттық Конгресінің үнді халқының ұлт-азаттық қозғалысындағы рөлі. Күш көрсетпей бағынбау науқаны. Дж. Неру және оның тәуелсіздік үшін күресінің тәсілдері. М.А. Джинна және тәуелсіздік үшін күрестегі Мұсылман лигасының қызметі. Британдық Үндістанды бөлу және екі мемлекеттің (доминионның) қалыптасуы. Үндістан мен Пәкістанның тәуелсіздіктерін жариялауы.
Францияда отар мәселесінің ушығуы. Африка жылы.
У. Черчилльдің Фултондағы сөзі. "Қырғи қабақ соғыстың" басталуы. Трумэн доктринасы. ГФР мен ГДР құрылуы. Өзара экономикалық көмек Кеңесі. Әлемдік "социалистік лагерьдің" қалыптасуы. 1950 - 1953 жылдардағы Корея соғысы. 1956 жылғы Венгриядағы оқиғалар. 1958 жылғы Берлин дағдарысы. Берлин қабырғасының қалануы (1961 ж.). КСРО мен АҚШ-тың космостағы бәсекелестігі. 1962 ж. Кариб (Куба) дағдарысы Вьетнамдағы соғыс. 1968 жылғы Чехословакия. Ядролық клубтың құрылуы. Қарулану жолындағы жарыс. Еуропадағы Қауіпсіздік және ынтымақтастық Кеңесінің (ЕҚЫК) (Хельсинки, 1975 ж.) Қорытынды акті . Ауғанстанға кеңес әскерлерінің кіргізілуі.
КСРО-дағы Қайта құру және КСРО- ның ашық сыртқы саясатқа көшуі. Саманта Смиттің КСРО-ға сапары. КСРО мен АҚШ арасында стратегиялық қарулануды шектеу келіссөздерінің басталуы. АҚШ-тың Стратегиялық Қорғаныс бастамасы бағдарламасы. Берлин қабырғасының құлатылуы (1989 ж.). Шығыс Еуропадағы коммунистік режимдердің дағдарысы. "Бархыт революциялары". Ауғанстаннан кеңес әскерлерін шығару. КСРО-ның ыдырауы. Биполярлық әлемнен көпполюсті әлемге өту. Қырғи қабақ соғыстың салдары: әлем картасындағы өзгерістер, жергілікті әскери шиеленістер.
Біріккен Ұлттар Ұйымының құрылуы және қызметі. Адам құқықтарының жалпыға бірдей декларациясы. XX ғасырдың екінші жартысындағы халықаралық мәселелерді реттеудің жолдары. Еуропалық интерграция (Еуроодақ, Еуропадағы Қауіпсіздік және Ынтымақтастық Ұйымы).
Екінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі экономиканы қалпына келтіру. Европа кеңесі (1949 ж.). "Шуман жоспары" (1950 ж.). Брюссель келісімі (1954 ж.). Еуропалық экономикалық Қауымдастық (1957 ж.). Шарль де Голльдің Бесінші республикасы. Көмір мен болаттың Еуропалық бірлестігі (1952 ж.). 1968 жылғы Франциядағы мамыр дағдарысы. Ұлыбританиядағы Лейбористік өкіметтің "жалпыға бірдей бақуатты мемлекетке" өту бағытындағы шаралары. Г. Макмилланың экономикалық саясаты және Еркін сауданың Еуропалық ассоциациясының (1960 ж.) құрылуы. Г. Вильсонның экономикалық эксперименттері. Э.Хитт өкіметінің экономикалық саясаты. Батыс Еуропа мен АҚШ-тағы Жалпыға бірдей бақуатты мемлекет" негіздерінің қалыптасуы.

Ход Великой Отечественной войны 1941-1945 гг. Победа союзников по антигитлеровской коалиции. Капитуляция фашистских государств и окончание Второй мировой войны. Международные военные трибуналы в Нюрнберге, Хабаровске и Токио. Начало "холодной войны" как последствие Второй мировой войны;
6) политическое развитие мира во второй половине ХХ века. Установление биполярной системы международных отношений. План Маршалла. Доктрина Трумэна. Формирование и противостояние военно-политических блоков: Организации Североатлантического договора (НАТО) и Организации Варшавского договора (ОВД). Гонка вооружений.
Усиление национально-освободительной борьбы после окончания Второй мировой войны. Роль Индийского Национального Конгресса в национально-освободительном движении индийского народа. Кампании ненасильственного неповиновения. Дж. Неру и его методы борьбы за независимость. М.А. Джинна и Мусульманская лига в борьбе за независимость. Раздел Британской Индии и образование двух доминионов. Провозглашение независимости Индии и Пакистана.
Обострение колониальной проблемы во Франции. Год Африки.
Речь У. Черчиля в Фултоне. Начало "холодной войны". Доктрина Трумэна. Создание ФРГ и ГДР. СЭВ (Совет экономической взаимопомощи). Формирование мирового "социалистического лагеря". Корейская война 1950 - 1953 гг. События в Венгрии 1956 г. Берлинский кризис 1958 г. Строительство Берлинской стены (1961 г.). Соперничество СССР и США в космосе. Карибский (Кубинский) кризис 1962 г. Война во Вьетнаме. Чехословакии 1968 г. Создание ядерного клуба. Гонка вооружений. Заключительный акт Совещания по безопасности и сотрудничеству в Европе (СБСЕ) (Хельсинки, 1975 г.). Ввод советских войск в Афганистан.
Перестройка и переход СССР к открытости во внешней политике. Визит Саманты Смит в СССР. Начало переговоров по ОСВ между СССР и США. Программа США Стратегической оборонной инициативы (СОИ). Падение Берлинской стены (1989 г.). Кризис коммунистического режима в Восточной Европе. "Бархатные революции". Вывод советских войск из Афганистана. Распад СССР. Переход от биполярного к многополюсному миру. Последствия холодной войны: изменения на карте мира, локальные военные конфликты.
Создание и деятельность Организации Объединенных наций. Всеобщая декларация прав человека. Пути урегулирования международных проблем во второй половине XX века. Европейская интерграция (Европейский союз, Организация по безопасности и сотрудничеству в Европе.
Восстановление экономики после Второй мировой войны. Совет Европы (1949 г.). "План Шумана" (1950 г.). Брюссельский договор (1954 г.). Европейское Экономическое Сообщество (1958 г.). Пятая республика де Голля. Европейское объединение угля и стали (1952 г.). Майский кризис 1968 г. во Франции. Меры Лейбористского правительства Великобритании по переходу к "государству всеобщего благоденствия". Г. Макмиллан и образование Европейской ассоциации свободной торговли (1960 г.) Экономические эксперименты Г. Вильсона. Экономическая политика правительства Э. Хита. Формирование основ "государства благосостояния" в Западной Европе и в США.

"Хрущев жылымығы". Кеңестік экономиканы реформалаудың сәтсіздікке ұшырау себептері. "Тоқырау" кезеңі (1960 жылдың ІІ жартысы – 1980 жылдың соңы).
Аймақтық мәселелерді шешудегі Халықаралық ұйымдардың қызметі. Екінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі араб елдерінің негізгі даму тенденциялары. Араб-израиль қайшылығы және Палестина мәселесі. Халықаралық шиеленістерді реттеудегі Біріккен Ұлттар Ұйымының қызметі;
7) ХХ ғасырдың екінші жартысындағы Еуропа елдерінің әлеуметтік-экономикалық дамуы. Ұлыбританиядағы консерватизмнің жаңа консерватизмге (неоконсерватизм) ауысуы. М. Тэтчер және радикалдық консерватизм. Англия үшінші өнеркәсіптік революция кезеңінде.
Швеция үлгісіндегі социал-демократиялық мемлекеттің қалыптасуы. Швед экономикасының аралас моделі. Ұжымдық келісімдер жасақтау жүйесі. Швецияның Социал-демократиялық жұмысшы партиясы мен швед кәсіподақтарының орталық бірлестігінің бірлескен қызметі.
Германиядағы "әлеуметтік-нарықтық шаруашылықтың" сипатты белгілері. Германиядағы ХДС пен ХСС партиялары коалициясының экономикалық саясаты. "Аденауэр дәуірі" (1949-1963 жж.). Л. Эдхардттың әлеуметтік - бағдарлық нарықтық экономикасы. В. Брандт өкіметі кезіндегі герман экономикасының өсу деңгейінің төмендеуі. Х. Шмидт өкіметінің дағдарыспен күресі;
8) ХХ ғасырдың екінші жартысындағы Азия елдерінің даму ерекшеліктері. Коммунистік Қытай: саяси және әлеуметтік-экономикалық жүйе сипаттамасы. ҚКП Бас бағытын қабылдау (1953-1967 жж.) Мао Цзэдунның "Үлкен секірісі". "Мәдени революция". Дэн Сяопин – қытайлық реформалардың "архитекторы". Қытай социализмі. Қытайлық реформалардың жетістіктері.
1950-1960-жылдардағы жапондық және оңтүстік кореялық "экономикалық ғажайыптың" себептері. АСЕАН (Оңтүстiк-шығыс Азия елдерiнің ассоциациясы) құрылуы (1967). Жаңа индустриялы елдердің "бірінші толқыны" ("4 азиялық жолбарыс": Гонконг, Корей Республикасы, Сингапур, Тайвань). Жаңа индустриялы елдердің "екінші толқыны" (Үндістан, Малайзия, Тайланд). Жаңа индустриялы елдердің "үшінші толқыны" (Индонезия, Түркия). Жаңа индустриялы елдердің "төртінші толқыны" (Иран, Филиппин). Экономика дамуының азиялық моделі. Жаңа және қазіргі заманғы индустриалдық елдердің ортақ белгілері;
9) ХХ ғасырдың екінші жартысындағы - ХХI ғасырдың басындағы ғылым мен мәдениеттің дамуы. Ғылыми-техникалық революция– ғылыми-техникалық прогрестің жаңа сатысы. АҚШ-тағы Ғылыми-техникалық революция басқа елдердің дамуына ықпалы. Дамушы елдердің мәдени-техникалық дамуының ерекшеліктері мен заңдылықтары. "Байқоңыр" космодромы. ХХ ғасырдың екінші жартысы мен ХХI ғасырдың басындағы жаратылыстану, қоғамдық ғылымдар, техника және өндірістегі маңызды жаңалықтар мен жетістіктер (гентика, микробиология, ақпараттық технологиялар, нано-технологиялар, ядролық физика). Қазіргі ғылым дамуының негізгі бағыттары. ХХ ғасырдың бірінші жартысындағы мәдениеттің даму ерекшеліктері. XIX - XX ғасындағы өнердің басты бағыттары (модернизм, символизм, реализм, авангардизм). Бұқаралық мәдениет. Діннің қоғамдағы рөлінің өзгерісі.
XX ғасырдың соңындағы мәдениеттің дамуының негізгі үдерістері: постмодернизм, жаппай мәдениет көріністерінің байқалуы, кинематография, әдебиет, сурет өнеріндегі неореализм. XXI ғасырдың басындағы мәдениеттегі басты үдерістер: IT- технологиялардың дамуы. Заманауи мәдениетке жаһанданудың әсері. Бәсекеге қабілетті қоғамның дамуындағы білім беру саласының рөлі. ЮНЕСКО-ның адамзаттың мәдени мұрасын сақтаудағы қызметі.

"Хрущевская оттепель". Причины безуспешности реформирования советской экономики. Эпоха "застоя" (вторая половине 1960-х - конец 1980-х годов).
Международные организации в решении региональных проблем. Основные тенденции развития арабских стран после Второй мировой войны. Арабо-израильские противоречия и палестинская проблема. Деятельность ООН в урегулировании международных конфликтов;
7) Социально-экономическое развитие Европы во второй половине ХХ века. Смена консерватизма неоконсерватизмом в Великобритании. М. Тэтчер и ее радикальный консерватизм. Вступление Англии в период третьей промышленной революции.
Формирование социал-демократического государства на примере Швеции. Смешанная модель шведской экономики. Система заключения коллективных договоров. Сотрудничество Социал-демократической рабочей партии Швеции и Центрального объединения профсоюзов Швеции.
Признаки "социально-рыночного хозяйства" в Германии. Экономическая политика коалиции ХДС и ХСС в Германии. "Эра Аденауэра" (1949-1963 гг.). Социально-ориентированная рыночная экономика Л. Эдхардта. Снижение уровня прироста германской экономики при В. Брандте. Борьба с кризисом правительства Х. Шмидта.
8) особенности развития стран Азии во второй половине ХХ века. Коммунистический Китай: характеристика политической и социально-экономической систем. Принятие Генеральной линии ЦК КПК (1953-1967 гг.). "Большой скачок" Мао Цзэдуна. "Культурная революция". Дэн Сяопин – "архитектор" китайских реформ. Социализм с китайской спецификой. Успехи китайских реформ.
Причины "экономического чуда" 1950-1960-х гг. в Японии и Южной Азии. Образование АСЕАН (1967 г.). Новые индустриальные страны: "первой волны" ("4 азиатских тигра": Гонконг, Республика Корея, Сингапур, Тайвань). Новые индустриальные страны: "второй волны" (Индия, Малайзия, Таиланд). Новые индустриальные страны: "третьей волны" (Индонезия, Турция). Новые индустриальные страны: "четвертой волны" (Иран, Филиппины). Азиатская модель развития экономики. Общие черты новых и новейших индустриальных стран.
9) Развитие науки и культуры во второй половине ХХ века - начале ХХI века. Научно-техническая революция (НТР) – новый этап научно-технического прогресса. Влияние НТР на развитие экономик ведущих стран мира. Особенности и закономерности культурно-технического развития развивающихся стран. Космодром "Байконур". Важнейшие открытия и достижения в области естествознания, общественных наук, техники и производства во второй половине ХХ - начале XXI веков (генетика, микробиология, информационные технологии, нано-технологии, ядерная физика). Основные направления развития современной науки..
Особенности развития культуры в первой половине ХХ века. Основные течения в искусстве XIX века - начале XX века (модернизм, символизм, реализм, авангардизм). Массовая культура. Изменение роли религии в обществе. Основные тенденции в культуре конца XX века: постмодернизм, активные проявления массовой культуры, неореализм в кинематографе, литературе, живописи. Основные тенденции в культуре начала XXI века: развитие IT- технологий. Влияние глобализации на развитие современной культуры. Роль образования в повышении конкурентоспособности общества. Деятельность ЮНЕСКО по сохранению культурного наследия человечества.

3-тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
20. Оқыту мақсаттары кодтық белгімен берілген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлім мен бөлімше ретін, төртінші сан оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 7.2.1.2 кодында: "7" – сынып, "2.1." – бөлім мен бөлімше, "2" – оқыту мақсатының реттік саны.
21. Оқыту мақсаттарының жүйесі бөлім бойынша әр сыныпқа берілген:
1) әлеуметтік қатынастардың дамуы:
Білім алушылар:
Бөлімше
5-сынып шамамен 2,5 миллион жыл бұрын – V ғасыр.
Ежелгі Грекия, Ежелгі Рим, Ежелгі Қытай, Ежелгі Үндістан, Египет, Месопота мия және Парсы, Бактрия, Кушан хандығы, Эфталит мемлекеттері
6-сынып V ғасыр. - XVII ғасырдың ортасы
Франция, Германия, Англия, Қытай, Үндістан, Киев Русі, Мәскеу мемлекеті, Осман империясы, Араб халифаты, Византия империясы
7-сынып XVII ғасырдың ортасы - XIX ғасыр
Франция, Германия, Ұлыбритания, АҚШ, Қытай, Жапония, Үндістан, Ресей, Осман империясы
8-сынып XX ғасырдың бірінші жартысы
Франция, Германия, Ұлыбритания, АҚШ, Қытай, Үндістан, Ресей империясы және КСРО, Түркия, Сауд Арабиясы, Жапония
9-сынып XX ғасырдың екінші жартысы - XXI ғасыр
Франция, Германия, Ұлыбритания, АҚШ, Қытай, Үндістан, КСРО және Ресей, Корея, Жапония, араб елдері
9-сынып (өтпелі кезең) XX ғасырдың бірінші жартысы- XXI ғасыр
Франция, Германия, Ұлыбритания, АҚШ, Қытай, Үндістан, Ресей империясы және КСРО, Түркия, Сауд Арабиясы, Жапония, Корея
1.1 Әлеуметтік құрылымдар
5. 1. 1. 1 түрлі теориялар негізінде адамның пайда болуын түсіндіру
6. 1. 1. 1 феодалдық қоғамның әлеуметтік құрылымын сипаттау
7. 1. 1. 1 "капитал", "буржуазия", "жұмысшы табы" \пролетариат\ ұғымдарын қоғамның әлеуметтік құрылымын түсіндіру үшін қолдану
8. 1. 1. 1 тарихи оқиғаның нәтижелерін талдау арқылы әлеуметтік құрылымның өзгеруіне Қазан төңкерісі әсерін сипаттау
9. 1. 1. 1 социалистік даму жолынан бас тартуға байланысты әлеуметтік құрылымдағы өзгерістерді анықтау
8. 1. 1. 1 тарихи оқиғаның нәтижелерін талдау арқылы әлеуметтік құрылымның өзгеруіне Қазан төңкерісі әсерін сипаттау;
9. 1. 1. 1 социалистік даму жолынан бас тартуға байланысты әлеуметтік құрылымдағы өзгерістерді анықтау
5. 1. 1. 2 адамдар тобыры, ру, қауым, тайпа секілді алғашқы бірлестік формаларын және олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын түсіндіру
7. 1. 1. 2 мануфактура, фабрикалардың пайда болуы мен жалдамалы жұмысшы табының қалыптасуы арасындағы байланысты анықтау
8. 1. 1. 2 социалистік қоғамның дамуына байланысты әлеуметтік топтардың (жұмысшы табы, шаруалар, зиялылар) мәртебесіндегі өзгерісті талдау
8. 1. 1. 2 социалистік қоғамның дамуына байланысты әлеуметтік топтардың (жұмысшы табы, шаруалар, зиялылар) мәртебесіндегі өзгерісті талдау;
9. 1. 1. 2 ХХ ғасырдың екінші жартысындағы әлемнің жетекші елдеріндегі әлеуметтік дамудың ерекшеліктерін талдау
7. 1. 1. 3 Еуропалық державалардың отаршылдық экспансиясы кезеңіндегі Азия мемле кеттерінің әлеуметтік құрылымындағы ерекшеліктерді анықтау (Қытай, Үндістан, Жапония)

Глава 3. Система целей обучения
20. Система целей обучения содержит кодировку. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 7.2.1.2 "7" – класс, "2.1" – раздел и подраздел, "2" – нумерация учебной цели.
21. Система целей обучения расписана по разделам для каждого класса:
1) развитие социальных отношений:
Обучающиеся должны:
Подраздел
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
9 класс (переходный период)
2,5 млн. лет назад- V век. Древняя Греция, Древний Рим, Древний Китай, Древняя Индия, Египет, Месопотамия, Персия, Бактрия, Кушанское царство, государство эфталитов
V век - середина XVII века. Франция, Германия, Англия, Китай, Индия, Киевская Русь, Московское государство, Османская империя, Арабский халифат, Византийская империя
Середина XVII века - XIX век. Франция, Германия, Великобритания, США, Китай, Япония, Индия, Российская империя, Османская империя
I половина XX века. Франция, Германия, Великобритания, США, Китай, Индия, Российская империя и СССР, Турция, Саудовская Аравия, Япония
II половина XX века - XXI век. Франция, Германия, Великобритания, США, Китай, Индия, СССР, Россия, Корея, Япония, арабские страны
I половина XX века - XXI век. Франция, Германия, Великобритания, США, Китай, Индия, Российская империя и СССР, Турция, Саудовская Аравия, Япония, Корея
1.1 Социальные структуры
5.​1.​1.​1 объяснять происхождение человека на основе различных теорий
6.​1.​1.​1 описывать социальную структуру феодального общества
7.​1.​1.​1 использовать понятия "капитал", "буржуазия", "рабочий класс"/ пролетариат для объяснения социальной структуры общества
8.​1.​1.​1 характеризовать влияние Октябрьского переворота на изменение социальной структуры, анализируя итоги исторического события
9.​1.​1.​1 выявлять изменения социальной структуры в связи с отказом от социалистического пути развития
8.​1.​1.​1 характеризовать влияние Октябрьского переворота на изменение социальной структуры, анализируя итоги исторического события;
9.​1.​1.​1 выявлять изменения социальной структуры в связи с отказом от социалистического пути развития
5.​1.​1.​2 объяснять первичные формы объединения человеческое стадо, род, община, племя и их сходства и различия
7.​1.​1.​2 устанавливать связь между возникновением мануфактур, фабрик и формированием класса наемных рабочих
8.​1.​1.​2 анализировать изменение статуса социальных слоев (рабочего класса, крестьянства, интеллигенции) в связи с развитием социалистического общества
8.​1.​1.​2 анализировать изменение статуса социальных слоев (рабочего класса, крестьянства, интеллигенции) в связи с развитием социалистического общества;
9.​1.​1.​2 анализировать особенности социального развития ведущих стран мира во второй половине ХХ века
7.​1.​1.​3 определять особенности социальной структуры стран Азии (Китай, Индия, Япония) в период колониальной экспансии европейских держав

1.2 Әлеуметтік өзара әрекеттестік
5. 1. 2. 1 ежелгі қоғамның әлеуметтік ұйымдасуын сипаттау
6. 1. 2. 1 үстемдік етушілер мен бағыныштылардың (феодалдар мен шаруалардың) өзара қатынасын сипаттау
7. 1. 2. 1 экономикалық және саяси жүйенің өзгеруіне буржуазияның әсерін анықтау
8. 1. 2. 1 қоғамның әлеуметтік өміріндегі өзгерістерге реакцияшыл идеологиялардың (фашизм, тоталитаризм, нәсілшілдік, шовинизм, ұлтшылдық) таралу ықпалын талдау;
9. 1. 2. 1 батыс және шығыс мемлекеттеріндегі әлеуметтік құрылымның ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтап, әлеуметтіктігінен және көлденеңінен мобильділікке мысал келтіру
8. 1. 2. 1 қоғамның әлеуметтік өміріндегі өзгерістерге реакцияшыл идеологиялардың (фашизм, тоталитаризм, нәсілшілдік, шовинизм, ұлтшылдық) таралу ықпалын талдау;
9. 1. 2. 1 батыс және шығыс мемлекеттеріндегі әлеуметтік құрылымның ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтап, әлеуметтік тігінен және көлденеңінен мобильділікке мысал келтіру
5. 1. 2. 2 ежелгі дүниедегі құлдықтың ерекшеліктерін анықтау
7. 1. 2. 2 трансатлантикалық құлдықтың ерекшеліктерін анықтау
9. 1. 2. 2 әлемнің жетекші және дамушы мемлекеттеріндегі халықтың өмір сүру деңгейіне әсер ететін факторларды анықтау
9. 1. 2. 2 әлемнің жетекші және дамушы мемлекеттеріндегі халықтың өмір сүру деңгейіне әсер ететін факторларды анықтау
5. 1. 2. 3 қоғамның әлеуметтік құрылымын түсіндіру үшін Үндістандағы "касталық жүйе" ұғымын қолдану
9. 1. 2. 3 қоғамның тарихи даму бағытын үлгілей отырып, жаһандану процесіне байланысты қазіргі әлемдегі әлеуметтік өзгерістерді бақылау (еңбек миграциясы, әлеуметтік интеграция)
9. 1. 2. 3 қоғамның тарихи даму бағытын үлгілей отырып, жаһандану процесіне байланысты қазіргі әлемдегі әлеуметтік өзгерістерді бақылау (еңбек миграциясы, әлеуметтік интеграция)
9. 1. 2. 4 қоғамдық сананы қалыптастыруда бұқаралық ақпарат құралдарының рөлін анықтау
9. 1. 2. 4 қоғамдық сананы қалыптастыруда бұқаралық ақпарат құралдарының рөлін анықтау
2) мәдениеттің дамуы мен өзара әрекеттестігі:
Білім алушылар:
Бөлімше
5-сынып шамамен 2,5 миллион жыл бұрын – V ғасыр
Ежелгі Грекия, Ежелгі Рим, Ежелгі Қытай, Ежелгі Үндістан, Египет, Месопотамия және Парсы, Бактрия, Кушан хандығы, Эфталит мемлекеттері
6-сынып V ғасыр -XVII ғасырдың ортасы
Франция, Германия, Англия, Италия, Испания, Қытай, Үндістан, Киев Русі, Мәскеу мемлекеті, Осман империясы, Иран, Араб халифаты, Византия империясы
7-сынып XVII ғасырдың ортасы - XIX ғасыр
Франция, Германия, Англия, АҚШ, Қытай, Жапония, Үндістан, Ресей, Осман империясы, Иран
8-сынып XX ғасырдың бірінші жартысы
Франция, Германия, Англия, АҚШ, Жапония, Қытай, Үндістан, Ресей империясы, КСРО, Түркия, Сауд Арабиясы
9-сынып XX ғасырдың екінші жартысы - XXI ғасыр
Франция, Германия, Англия, АҚШ, Қытай, Жапония, Италия, Үндістан, Ресей, КСРО, араб елдері
9-сынып (өтпелі кезең) XX ғасырдың бірінші жартысы- XXI ғасыр
Франция, Германия, Англия, АҚШ, Қытай, Үндістан, Ресей империясы және КСРО, Түркия, Сауд Арабиясы, Жапония

1.2 Социальное взаимодействие
5.​1.​2.​1 описывать социальную организацию древнего общества
6.​1.​2.​1 характеризовать взаимоотношения господствующих и зависимых сословий (феодалы и крестьяне)
7.​1.​2.​1 определять влияние буржуазии на изменение экономической и политической системы
8.​1.​2.​1 анализировать влияние распространения реакционных идеологий на изменение социальной жизни общества (фашизм, расизм, шовинизм, нацизм)
9.​1.​2.​1 определять сходства и различия социальной структуры в западных и восточных странах, приводя примеры вертикальной и горизонтальной мобильности
8.​1.​2.​1 анализировать влияние распространения реакционных идеологий на изменение социальной жизни общества (фашизм, расизм, шовинизм, нацизм);
9.​1.​2.​1 определять сходства и различия социальной структуры в западных и восточных странах, приводя примеры вертикальной и горизонтальной мобильности
5.​1.​2.​2 определять особенности рабства в древнем мире
7.​1.​2.​2 выявлять особенности трансатлантического рабства
9.​1.​2.​2 определять факторы, влияющие на уровень жизни людей в ведущих и развивающихся странах мира
9.​1.​2.​2 определять факторы, влияющие на уровень жизни людей в ведущих и развивающихся странах мира
5.​1.​2.​3 использовать понятие "кастовая система" в Индии для объяснения социальной структуры общества
9.​1.​2.​3 прослеживать социальные изменения в связи с процессом глобализации в современном мире (трудовая миграция, социальная интеграция), моделируя возможный сценарий исторического развития общества
9.​1.​2.​3 прослеживать социальные изменения в связи с процессом глобализации в современном мире (трудовая миграция, социальная интеграция), моделируя возможный сценарий исторического развития общества
9.​1.​2.​4 определять роль средств массовой информации в формировании общественного сознания
9.​1.​2.​4 определять роль средств массовой информации в формировании общественного сознания
2) развитие и взаимодействие культур:
Обучающиеся должны:
Подраздел
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
9 класс (переходный период)
2,5 млн. лет назад - V век. Древняя Греция, Древний Рим, Древний Китай, Древняя Индия, Персия, Египет, Месопотамия, Бактрия, Кушанское царстов, государство эфталитов
V век - середина XVII века. Франция, Германия, Англия, Италия, Испания, Китай, Индия, Киевская Русь, Московское государство, Османская империя, Иран, Арабский халифат, Византийская империя
Середина XVII- XIX век. Франция, Германия, Англия, США, Китай, Япония, Индия, Российская империя, Османская империя, Иран
I половина XX века. Франция, Германия, Англия, США, Япония, Китай, Индия, Российская империя, СССР, Турция, Саудовская Аравия
II половина XX века- XXI век. Франция, Германия, Англия, США, Китай, Япония, Италия, Индия, Россия, СССР, арабские страны
I половина XX века- XXI век. Франция, Германия, Англия, США, Япония, Китай, Индия, Российская империя, СССР, Турция, Саудовская Аравия, Италия, Индия, Россия, арабские страны

2.1 Дін
5. 2. 1. 1 негізгі діни ұғымдарды (Құдай, ғибадатхана, абыз, қасиетті жазбалар, пұт) түсіндіру
6. 2. 1. 1 адамның дүниетанымы мен қоғамдық өмірдегі дін рөлінің өзгеру себептерін анықтау
7. 2. 1. 1 қоғамдадін рөлінің шектелуіне байланысты адамдар өмірінде орын алған өзгерістерді анықтау
8. 2. 1. 1 тарихи кезеңдердің ерекшеліктерін салыстыра отырып, мемлекет пен діннің өзара қатынасын сипаттау
9. 2. 1. 1 қоғам өміріндегі дәстүрлі және деструктивті діни ұйымдардың іс-әрекетіне баға беру
8. 2. 1. 1 тарихи кезеңдердің ерекшеліктерін салыстыра отырып, мемлекет пен діннің өзара қатынасын сипаттау;
9. 2. 1. 1 қоғам өміріндегі дәстүрлі және деструктивті діни ұйымдардың іс-әрекетіне баға беру
5. 2. 1. 2 тотемизм, анимизм, фетишизм, магия сияқты ежелгі діни наным-сенімдерді білу
6. 2. 1. 2 тарихи процестер контекстінде "гуманизм", "реформация", "про тестантизм", "лютеранство", "кальвинизм", "контрреформация", "кезуиттер ордені" ұғымдарын түсіндіру
7. 2. 1. 2 миссионерліктің міндеттерін анықтау
8. 2. 1. 2 "секуляризация" "ұждан бостандығы", "зайырлы мемлекет", "мемлекеттік дін" ұғымдарын түсіндіру
9. 2. 1. 2 қазіргі қоғамдық-саяси мәселелерді түсіну және интерпретациялау үшін дін туралы білімдерін пайдалану
8. 2. 1. 2 "секуля ризация" "ұждан бостандығы", "зайырлы мемлекет", "мемлекеттік дін" ұғымдарын түсіндіру;
9. 2. 1. 2 қазіргі қоғамдық-саяси мәселелерді түсіну және интерпрета циялау үшін дін туралы білімдерін пайдалану
5. 2. 1. 3 ежелгі қоғамның дамуына діндердің ықпалын сипаттау
9. 2. 1. 3 тарихи процестің сабақтасты ғын орнату арқылы адамзаттың өркениетті даму жолдарын қалыптастырудағы әлемдік діндердің рөлін анықтау
9. 2. 1. 3 тарихи процестің сабақтастығын орнату арқылы адамзаттың өркениетті даму жолдарын қалыптастырудағы әлемдік діндердің рөлін анықтау
2.2 Өнер
5. 2. 2. 1 ежелгі адамдардың тұрмыс салтын сипаттау үшін "алғашқы қауымдық өнер" ұғымын білу
6. 2. 2. 1 тарихи оқиғалардың өзара байланысын орнату арқылы діндердің әлемдік мәдениетке ықпалын анықтау
7. 2. 2. 1 тарихи оқиғаларды интерпре тациялау үшін өнер туындыла рын пайдалану
8. 2. 2. 1 XIX - XX ғасырдың басындағы өнердегі негізгі ағымдарды сипаттау (модернизм, символизм, реализм, авангардизм)
9. 2. 2. 1 танымал өнер қайраткерлерінің қоғамның дамуына ықпалын талдау және олардың қызметіне дүниежүзілік тарих контекстінде өзіндік баға беру
8. 2. 2. 1 XIX - XX ғасырдың басындағы өнердегі негізгі ағымдарды сипаттау (модернизм, символизм, реализм, авангардизм);
9. 2. 2. 1 танымал өнер қайрат керлерінің қоғамның дамуына ықпалын талдау және олардың қызметіне дүниежүзілік тарих контекстінде өзіндік баға беру
5. 2. 2. 2 Ежелгі Египеттің ғибадатханалары мен пирамидаларын сипаттау
6. 2. 2. 2 өнердің (сәулет, сурет өнері) дамуына қоғамдағы өзгерістердің ықпалын анықтау
7. 2. 2. 2 өнердегі негізгі стильдер мен ағымдардың белгілерін (неоклассицизм, романтизм, импрессионизм, реализм) анықтау
8. 2. 2. 2 ХХ ғасырдың бірінші жартысында бұқаралық мәдениет тің (кинематограф, радио) қоғамның рухани дамуына ықпалын талдау
9. 2. 2. 2 ХХ ғасырдың екінші жартысы - ХХI ғасырдың басындағы бұқаралық мәдениеттің қоғамның рухани дамуына ықпалын бағалау
8. 2. 2. 2 ХХ ғасырдың бірінші жартысында бұқаралық мәдениеттің (кинемато граф, радио) қоғамның рухани дамуына ықпалын талдау;
9. 2. 2. 2 ХХ ғасырдың екінші жартысы - ХХI ғасырдың басындағы бұқаралық мәдениеттің қоғамның рухани дамуына ықпалын бағалау
5. 2. 2. 3 ежелгі дүние өнеріне сипаттама беру
6. 2. 2. 3 антикалық мәдениет пен байланыс орнату арқылы Қайта өрлеу дәуірінің мәдениетін (бейнелеу, мүсін өнері) сипаттау
9. 2. 2. 3 ақпараттық қоғам жағдайындағы көркем шығармашылықтың жаңа түрлерінің қалыптасуын талдау
9. 2. 2. 3 ақпараттық қоғам жағдайындағы көркем шығармашылықтың жаңа түрлерінің қалыптасуын талдау
6. 2. 2. 4 Шығыстың ортағасырлық мәдениетінің ерекшеліктерін сипаттау

2.1 Религии
5.​2.​1.​1 объяснять основные религиозные понятия (Бог, храм, жрец, Священное писание, идол)
6.​2.​1.​1 определять причины изменения роли религии в мировоззрении человека и в общественной жизни
7.​2.​1.​1 выявлять изменения в жизни людей в связи с ограничением роли религии в обществе
8.​2.​1.​1 описывать взаимоотношения государства и религии, выявляя и сравнивая особенности исторических периодов
9.​2.​1.​1 давать оценку деятельности традиционных и деструктивных религиозных организаций в жизни общества
8.​2.​1.​1 описывать взаимоотношения государства и религии, выявляя и сравнивая особенности исторических периодов;
9.​2.​1.​1 давать оценку деятельности традиционных и деструктивных религиозных организаций в жизни общества
5.​2.​1.​2 знать древние религиозные верования: тотемизм, анимизм, фетишизм, магия
6.​2.​1.​2 объяснять понятия "гуманизм", "реформация", "протестантизм", "лютеранство", "кальвинизм", "контрреформация", "иезуитский орден" в контексте исторических процессов
7.​2.​1.​2 определять задачи миссионерства
8.​2.​1.​2 объяснять понятия "секуляризация", "свобода совести", "светское государство", "государственная религия"
9.​2.​1.​2 использовать знания о религии для понимания и интерпретации современных общественно-политических проблем
8.​2.​1.​2 объяснять понятия "секуляризация", "свобода совести", "светское государство", "государственная религия";
9.​2.​1.​2 использовать знания о религии для понимания и интерпретации современных общественно-политических проблем
5.​2.​1.​3 описывать влияние религии на развитие древнего общества
9.​2.​1.​3 определять роль мировых религий в формировании цивилизационных путей развития человечества, прослеживая непрерывность исторического процесса
9.​2.​1.​3 определять роль мировых религий в формировании цивилизационных путей развития человечества, прослеживая непрерывность исторического процесса
2.2 Искусство
5.​2.​2.​1 знать понятие "первобытное искусство" для описания образа жизни древнейших людей
6.​2.​2.​1 определять влияние религий на мировую культуру, устанавливая взаимосвязь между различными историческими событиями
7.​2.​2.​1 использовать произведения искусства для интерпретации исторических событий
8.​2.​2.​1 описывать основные течения в искусстве XIX-в начале XX веков (модернизм, символизм, реализм, авангардизм)
9.​2.​2.​1 анализировать влияние известных деятелей искусства на развитие общества, самостоятельно оценивая их деятельность в контексте мировой истории
8.​2.​2.​1 описывать основные течения в искусстве XIX-в начале XX веков (модернизм, символизм, реализм, авангардизм);
9.​2.​2.​1 анализировать влияние известных деятелей искусства на развитие общества, самостоятельно оценивая их деятельность в контексте мировой истории
5.​2.​2.​2 описывать храмы и пирамиды древнего Египта
6.​2.​2.​2 определять влияние изменений в обществе на развитие искусства (архитектура, живопись)
7.​2.​2.​2 определять признаки основных стилей и течений в искусстве (неоклассицизм, романтизм, импрессионизм, реализм)
8.​2.​2.​2 анализировать влияние массовой культуры (кинематограф, радио) на духовное развитие общества в первой половине ХХ века
9.​2.​2.​2 оценивать влияние массовой культуры на духовное развитие общества во второй половине ХХ- начале ХХI веков
8.​2.​2.​2 анализировать влияние массовой культуры (кинематограф, радио) на духовное развитие общества в первой половине ХХ века;
9.​2.​2.​2 оценивать влияние массовой культуры на духовное развитие общества во второй половине ХХ- начале
ХХI веков
5.​2.​2.​3 описывать искусство древнего мира
6.​2.​2.​3 характеризовать культуру эпохи Возрождения, устанавливая взаимосвязь с культурой античности (изобразительное искусство, скульптура)
9.​2.​2.​3 анализировать становление новых форм художественного творчества в условиях информационного общества
9.​2.​2.​3 анализировать становление новых форм художественного творчества в условиях информационного общества
6.​2.​2.​4 характеризовать особенности средневековой культуры Востока

2.3 Философиялық жүйелер
5. 2. 3. 1 ежелгі философтардың көзқарастарына қарапайым түсіндірме беру
6. 2. 3. 1 Шығыс ойшылдары жетістіктерінің маңызын түсіндіру
7. 2. 3. 1 Ресейде жаңа қоғамдық-саяси ағымдардың (халықшылдық, либерализм) пайда болу себептерін анықтау
8. 2. 3. 1 "позитивизм", "прагматизм", "экзистенциализм" ұғымдарын тарихи кезеңді сипаттау үшін қолдану
9. 2. 3. 1 түрлі философиялық көзқарастардың қазіргі қоғамдық өмірге ықпалын бағалау
8. 2. 3. 1 "позитивизм", "прагматизм", "экзистенциализм" ұғымдарын тарихи кезеңді сипаттау үшін қолдану;
9. 2. 3. 1 түрлі философиялық көзқарастардың қазіргі қоғамдық өмірге ықпалын бағалау
6. 2. 3. 2 гуманистік идеялардың орта ғасырлық мәдениеттің дамуына ықпалын анықтау
7. 2. 3. 2 Ағартушылық дәуір идеяларының қоғамдық дамуға ықпалын анықтау
9. 2. 3. 2 адам құқықтарын қорғау идеяларының қазіргі халықаралық құқық қорғау ұйымдарының қызметіне ықпалын бағалау
9. 2. 3. 2 адам құқықтарын қорғау идеяларының қазіргі халықаралық құқық қорғау ұйымдарының қызметіне ықпалын бағалау
7. 2. 3. 3 Карл Маркстың көзқарастарын және марксизмнің қоғамдық өмірге ықпалын түсіндіру
9. 2. 3. 3 жаһандану жағдайында ұлттық мәдени құндылықтарды сақтаудың маңыздылығын дәлелдеу
9. 2. 3. 3 жаһандану жағдайында ұлттық мәдени құндылықтарды сақтаудың маңыздылығын дәлелдеу
2.4 Ғылым
5. 2. 4. 1 ежелгі қоғамның дамуындағы жазудың рөлін сипаттау
6. 2. 4. 1 адам өміріндегі қоршаған орта туралы білімнің рөлін түсіндіру
7. 2. 4. 1 өзгерістер мен сабақтастықты көрсету арқылы, адам мен қоғам өміріндегі ғылыми жаңалықтардың маңызын талдау
8. 2. 4. 1 әлем мемлекеттерінің әлеуметтік-экономикалық дамуындағы Дж. Кейнс теориясының рөлін сипаттау
9. 2. 4. 1 ғылыми-техникалық революцияның әлеуметтік және экологиялық салдарын бағалау және интерпретациялау
8. 2. 4. 1 әлем мемлекеттерінің әлеуметтік-экономикалық дамуындағы Дж. Кейнс теориясының рөлін сипаттау;
9. 2. 4. 1 ғылыми-техникалық революцияның әлеуметтік және экологиялық салдарын бағалау және интерпретациялау
5. 2. 4. 2 ғылымдардың (арифметика, геометрия, астрономия, медицина) пайда болып, дамуына шаруашылық іс-әрекетпен әлеуметтік өзгерістердің ықпалын сипаттау
6. 2. 4. 2 жаратылыстану ғылымдарының келешектегі дамуы үшін кейінгі орта ғасырлар кезеңінде Жердің құрылысы туралы жасалған ғылыми жаңалықтардың маңыздылығын анықтау
8. 2. 4. 2 тарихи оқиғалардың себептерін, нәтижелерін, маңызын тұжырымдау арқылы, ғылымның әлем мемлекеттерінің әлеуметтік-экономикалық дамуындағы рөлін бағалау
9. 2. 4. 2 адамзат өркениетінің дамуын үлгілеу арқылы жаһандық мәселелерді шешуде ғылым мен білімнің маңызы туралы қорытынды жасау
8. 2. 4. 2 тарихи оқиғалардың себептерін, нәтижелерін, маңызын тұжырымдау арқылы, ғылымның әлем мемлекеттерінің әлеуметтік-экономикалық дамуындағы рөлін бағалау;
9. 2. 4. 2 адамзат өркениетінің дамуын үлгілеу арқылы жаһандық мәселелерді шешуде ғылым мен білімнің маңызы туралы қорытынды жасау
6. 2. 4. 3 картадан XV-XVI ғасырдағы саяхатшылардың негізгі бағыт-бағдарларын белгілей отырып, Ұлы географиялық жаңалықтардың адамдардың әлем туралы түсінігіне ықпалын анықтау
8. 2. 4. 3 тарихи оқиғаларға түсіндірме береотырып, әскери ғылым мен техниканың және соғыс стратегияларының рөлін бағалау
9. 2. 4. 3 ғылыми жаңалықтардың (генетика, микробиология, ақпараттық технологиялар, нанотехнологиялар, ядролық физика) қоғам дамуына ықпалын талдау
8. 2. 4. 3 тарихи оқиғаларға түсіндірме бере отырып, әскери ғылым мен техниканың және соғыс стратегияларының рөлін бағалау;
9. 2. 4. 3 ғылыми жаңалықтардың (генетика, микробиология, ақпараттық технологиялар, нанотехнологиялар, ядролық физика) қоғамдамуына ықпалын талдау

2.3 Философские системы
5.​2.​3.​1 давать простое объяснение взглядов философов древности
6.​2.​3.​1 объяснять значение научных достижений восточных мыслителей
7.​2.​3.​1 выявлять причины зарождения новых общественно-политических течений в России (народничество, либерализм)
8.​2.​3.​1 использовать понятия "позитивизм", "прагматизм", "экзистенциализм" для характеристики исторической эпохи
9.​2.​3.​1 оценивать влияние различных философских взглядов на современную общественную жизнь
8.​2.​3.​1 использовать понятия "позитивизм", "прагматизм", "экзистенциализм" для характеристики исторической эпохи;
9.​2.​3.​1 оценивать влияние различных философских взглядов на современную общественную жизнь
6.​2.​3.​2 описывать влияние идей гуманистов на развитие средневековой культуры
7.​2.​3.​2 определять влияние идей Эпохи Просвещения на общественное развитие
9.​2.​3.​2 оценивать влияние идей защиты прав человека на деятельность современных международных правозащитных организаций
9.​2.​3.​2 оценивать влияние идей защиты прав человека на деятельность современных международых правозащитных организаций
7.​2.​3.​3 объяснять взгляды К. Маркса и влияние марксизма на общественную жизнь
9.​2.​3.​3 аргументировать важность сохранения национальных культурных ценностей в условиях глобализации
9.​2.​3.​3 аргументировать важность сохранения национальных культурных ценностей в условиях глобализации
2.4 Наука
5.​2.​4.​1 описывать роль письменности в развитии древнего общества
6.​2.​4.​1 объяснять роль знаний об окружающей среде в жизни человека
7.​2.​4.​1 анализировать значение научных открытий в жизни человека и общества, отмечая изменения и преемственность
8.​2.​4.​1 характеризовать роль теории кейнсианства в социально-экономическом развитии стран мира
9.​2.​4.​1 оценивать и интерпретировать социальные и экологические последствия научно-технической революции
8.​2.​4.​1 характеризовать роль теории кейнсианства в социально-экономическом развитии стран мира;
9.​2.​4.​1 оценивать и интерпретировать социальные и экологические последствия научно-технической революции
5.​2.​4.​2 описывать влияние хозяйственной деятельности и социальных изменений на появление и развитие наук (арифметика, геометрия, астрономия, медицина)
6.​2.​4.​2 определять значение научных открытий о строении Вселенной в период позднего средневековья для последующего развития естественных наук
8.​2.​4.​2 оценивать роль науки в социально-экономическом развитии стран мира, обобщая причины, результаты, значение исторических событий
9.​2.​4.​2 делать выводы о значении науки и образования для решения глобальных проблем современности, моделируя возможный сценарий развития человеческой цивилизации
8.​2.​4.​2 оценивать роль науки в социально-экономическом развитии стран мира, обобщая причины, результаты, значение исторических событий;
9.​2.​4.​2 делать выводы о значении науки и образования для решения глобальных проблем современности, моделируя возможный сценарий развития человеческой цивилизации
6.​2.​4.​3 определять влияние Великих географических открытий на представления о мире, фиксируя на карте основные маршруты путешественников в XV-XVI веках
8.​2.​4.​3 оценивать роль военной науки и техники, военной стратегии, объясняя исторические события
9.​2.​4.​3 анализировать влияние новых научных открытий на развитие общества (генетика, микробиология, информационные технологии, нанотехнологии, ядерная физика)
8.​2.​4.​3 оценивать роль военной науки и техники, военной стратегии, объясняя исторические события;
9.​2.​4.​3 анализировать влияние новых научных открытий на развитие общества (генетика, микробиология, информационные технологии, нанотехнологии, ядерная физика)

3) саяси жүйелердің дамуы мен өзара әрекеттестігі:
Білім алушылар:
Бөлімше
5-сынып шамамен 2,5 миллион жыл бұрын - V ғасыр
Ежелгі Греция, Ежелгі Рим, Ежелгі Қытай, Ежелгі Үндістан, Персия, Мысыр, Месопота мия, Бактрия, Кушан патшалығы, Эфталиттер мемлекеті
6-сынып V ғасыр - XVII ғасырдың ортасы
Франция, Германия, Италия, Англия, Қытай, Үндістан, Жапония, Киев Русі, Мәскеу мемлекеті, Осман империясы, Иран, Араб халифаты, Византия империясы, Түркі қағанаты
7-сынып XVII ғасырдың ортасы - XIX ғасыр.
Франция, Германия, Англия, АҚШ, Қытай, Жапония, Үндістан, Ресей империясы, Италия, Дания, Венгрия, Осман империясы, Иран
8-сынып XX ғасырдың бірінші жартысы
Франция, Германия, Англия, АҚШ, Қытай, Жапония, Үндістан, Ресей империясы, КСРО, Сауд Арабиясы, Түркия, Австро - Венгрия
9-сынып XX ғасырдың екінші жартысы XXI ғасыр
Франция, Германия, Англия, АҚШ, Қытай, Италия, Үндістан, Ресей, КСРО, араб елдері, Корея, Сингапур, Швеция, Малайзия, Жапония
9-сынып (өтпелі кезең) XX ғасырдың бірінші жартысы- XXI ғасыр
Франция, Германия, Англия, АҚШ, Қытай, Жапония, Италия, Үндістан, Ресей империясы, КСРО, Сауд Арабиясы, Түркия, Австро – Венгрия, Корея, Сингапур, Швеция, Малайзия, Жапония
3.1 Мемлекет: белгілері, құрылымы және басқару тәртібі
5. 3. 1. 1 ежелгі мемлекеттердің саяси құрылымының ерекшеліктерін сипаттау
6. 3. 1. 1 "ерте, орта, кейінгі орта ғасырлар" хронологиялық шегін білу және уақыт сызығында белгілеу
7. 3. 1. 1 республикалық басқару құрылымының ерекшеліктерін анықтау
8. 3. 1. 1 қоғамдық-саяси ағымдардың (әлеуметтік либерализм, консерватизм, марксизм, социал-демократия) қоғамның өміріне ықпалын талдау
9. 3. 1. 1 "Мемлекеттік әл-ауқаттылық" ұғымын 1970 – 1980 жылдардағы әлеуметтік саладағы өзгерістерді сипаттау үшін қолдану
8. 3. 1. 1 қоғамдық-саяси ағымдардың (әлеуметтік либерализм, консерватизм, марксизм, социал-демократия) қоғамның өміріне ықпалын талдау;
9. 3. 1. 1 "Мемлекеттік әл-ауқататтау үшін қолдану
5. 3. 1. 2 Афина мемлекетінде демократияның пайда болуын түсіндіру
6. 3. 1. 2 Батыс пен Шығыстағы монархия формаларын (сословиелік-өкілдік және шексіз билік) ажырату
7. 3. 1. 2 XIX ғасырдағы Америка Құрама Штаттары территориясының кеңею үдерісін сипаттау
8. 3. 1. 2 тоталитаризм, әміршіл-әкімшіл жүйе сияқты саяси режимдердің қалыптасу алғы шарттары мен тарихын түсіндіру
9. 3. 1. 2 Еуропа мен Азияның жетекші мемлекеттеріндегі конституциялық-құқықтық идеологияның қалыптасу жолдарын талдау (Жалпыға бірдей адам құқығы Декларациясы Еуропаның Қауіпсіздік пен Ынтымақтастық Ұйымы, Еурокеңес, Гаагадағы Халықаралық сот)
8. 3. 1. 2 тоталитаризм, әміршіл-әкімшіл жүйе сияқты саяси режимдердің қалыптасу алғы шарттары мен тарихын түсіндіру;
9. 3. 1. 2 Еуропа мен Азияның жетекші мемлекеттеріндегі конституциялық-құқықтық идеологияның қалыптасу жолдарын талдау (Жалпыға бірдей адам құқығы Декларация сы Еуропа ның Қауіпсіздік пен Ынтымақтастық Ұйымы, Еурокеңес, Гаагадағы Халықара лық сот)
6. 3. 1. 3 феодалдық мемлекеттің даму кезеңдерін сипаттау
7. 3. 1. 3 тарихи оқиғаны түсіндіру үшін "басыбайлы құқық", "декабристер", "халықшылдар", "жеке террор", "пролетариат диктатурасы" ұғымдарын қолдану
8. 3. 1. 3 фактілерді, процестер мен оқиғаларды салыстыру арқылы дүниежүзілік экономикалық дағдарыстан шығудың түрлі жолдарын түсіндіру (АҚШ, Франция, Германия)
9. 3. 1. 3 мемлекеттердің тарихи даму заңдылықтарын анықтау
8. 3. 1. 3 фактілерді, процестер мен оқиғаларды салыстыру арқылы дүниежүзілік экономикалық дағдарыстан шығудың түрлі жолдарын түсіндіру (АҚШ, Франция, Германия);
9. 3. 1. 3 мемлекеттердің тарихи даму заңдылықтарын анықтау
6. 3. 1. 4 феодалдық соғыстар мен орталықтандырылған мемлекеттердің құрылуы арасында байланыс орнату
7. 3. 1. 4 әртүрлі елдердің бір уақыт кезеңіндегі тарихи оқиғаларын салыстыру арқылы ұлттық мемлекеттердің (Италия, Германия) қалыптасу маңызын анықтау
9. 3. 1. 4 тұлғаның тарихтағы рөлін бағалау
9. 3. 1. 4 тұлғаның тарихтағы рөлін бағалау
6. 3. 1. 5 саяси биліктің ерекшеліктерін анықтау үшін әр түрлі ел билеушілерінің қызметін салыстыру
6. 3. 1. 6 басқару формасына сипаттама беру үшін "парламент", "Бас штаттар", "сейм", "кортес", "Боярлар Думасы" ұғымдарын түсіндіру

3) развитие и взаимодействие политических систем:
Обучающиеся должны:
Подраздел
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
9 класс (переходный период)
2,5 млн.лет назад – V век. Древняя Греция, Древний Рим, Древний Китай, Древняя Индия, Персия, Египет, Месопотамия, Бактрия, Кушанское царство, государство эфталитов
V век- середина XVII века. Франция, Германия, Италия, Англия, Китай, Индия, Япония, Киевская Русь, Московское государство, Османская империя, Иран, Арабский халифат, Византийская империя, Тюркский каганат
Середина XVII века - XIX век. Франция, Германия, Англия, США, Китай, Япония, Индия, Российская империя, Италия, Дания, Венгрия, Османская империя, Иран
I половина XX века. Франция, Германия, Англия, США, Китай, Япония, Индия, Российская империя, СССР, Саудовская Аравия, Турция, Австро-Венгрия
II половина XX века - XXI век. Франция, Германия, Англия, США, Китай, Италия, Индия, СССР, Россия, арабские страны, Корея, Сингапур, Швеция, Малайзия, Япония
I половина XX века - XXI век. Франция, Германия, Англия, США, Китай, Япония, Индия, Российская империя, СССР, Саудовская Аравия, Турция, Австро-Венгрия, Италия, Корея, Сингапур, Швеция, Малайзия, Япония
3.1 Государство: признаки, структура и формы правления
5.​3.​1.​1 характеризовать особенности политического устройства древних государств
6.​3.​1.​1 знать хронологические рамки раннего, среднего и позднего средневековья и отмечать их на ленте времени
7.​3.​1.​1 выявлять особенности республиканского строя
8.​3.​1.​1 анализировать влияние общественно-политических течений (социальный либерализм и консерватизм, марксизм и социал-демократия), на жизнь общества
9.​3.​1.​1 использовать понятие "государство благосостояния" для характеристики изменений в социальной сфере в 1970 - 1980 годы
8.​3.​1.​1 анализировать влияние общественно-политических течений (социальный либерализм и консерватизм, марксизм и социал-демократия), на жизнь общества;
9.​3.​1.​1 использовать понятие "государство благосостояния" для характеристики изменений в социальной сфере в 1970 - 1980 годы
5.​3.​1.​2 объяснять возникновение демократии в Афинском государстве
6.​3.​1.​2 различать формы монархии в странах Запада и Востока (сословно-представительная и абсолютная)
7.​3.​1.​2 характери зовать процесс расшире ния территории США в XIX веке
8.​3.​1.​2 объяснять предпосылки формирования и развития тоталитаризма (командно-административной системы)
9.​3.​1.​2 анализировать пути становления конституционно-правовой идеологии (Всеобщая Декларация прав человека, ОБСЕ, ЕС, Международный суд в Гааге) в ведущих странах Европы и Азии
8.​3.​1.​2 объяснять предпосылки формирования и развития тоталитаризма (командно-административной системы);
9.​3.​1.​2 анализировать пути становления конституционно-правовой идеологии (Всеобщая Декларация прав человека, ОБСЕ, ЕС, Международный суд в Гааге) в ведущих странах Европы и Азии
6.​3.​1.​3 описывать этапы развития феодального государства
7.​3.​1.​3 использовать понятия "крепостное право", "декабристы", "народники", "индивидуальный террор", "диктатура пролетариата" для объяснения исторического события
8.​3.​1.​3 объяснять различные пути выхода из мирового экономического кризиса (США, Франция, Германия), сопоставляя факты, процессы, события
9.​3.​1.​3 выявлять закономерности исторического развития государств
8.​3.​1.​3 объяснять различные пути выхода из мирового экономического кризиса (США, Франция, Германия), сопоставляя факты, процессы, события;
9.​3.​1.​3 выявлять закономерности исторического развития государств
6.​3.​1.​4 устанавливать связь между феодальными войнами и образованием централизованных государств
7.​3.​1.​4 определять значение становления национальных государств (Италия, Германия), сравнивая исторические события разных стран в один и тот же период времени
9.​3.​1.​4 оценивать роль личности в истории
9.​3.​1.​4 оценивать роль личности в истории
6.​3.​1.​5 сравнивать деятельность правителей разных стран для выявления особенностей политической власти
6.​3.​1.​6 объяснять понятия "парламент", "Генеральные штаты", "сейм", "кортес", "Боярская Дума" для характеристики формы правления

3.2 Империялар, соғыстар, көтерілістер және революциялар
5. 3. 2. 1 ежелгі заман тарихындағы мемлекетаралық қатынастарды түсіндіру үшін "империя" ұғымын білу және пайдалану
6. 3. 2. 1 Рим империясының ыдырау себептерін анықтау және жіктеу
7. 3. 2. 1 Батыс Еуропадағы буржуазиялық революциялардың себептерін сипаттау
8. 3. 2. 1 Бірінші дүниежүзілік соғыстың алғышарттары мен себептерін айқындау
9. 3. 2. 1 отаршылдық жүйе күйреуінің себептері мен салдарын талдау
8. 3. 2. 1 Бірінші дүниежүзілік соғыстың алғышарттары мен себептерін айқындау;
9. 3. 2. 1 отаршылдық жүйе күйреуінің себептері мен салдарын талдау
5. 3. 2. 2 басқыншылық соғыстар мен империялардың пайда болуы мемлекеттердің шекараларын қалай өзгергерткенін түсіндіру
6. 3. 2. 2 кейінгі орта ғасыр кезеңіндегі антифеодалдық көтерілістердің себептері мен салдарын анықтау
7. 3. 2. 2 XVIII–XIX ғасырдың ортасындағы халықаралық қатынастардағы өзгерістерді сипаттау
8. 3. 2. 2 әлемнің саяси картасындағы өзгерістерді сипаттау арқылы империялардың (Австро – Венгрия, Ресей, Осман империясы) ыдырау себептерін тұжырымдау
9. 3. 2. 2 "қырғи қабақ соғыс" ұғымын түсіндіру үшін тарихи оқиғаларды талдау
8. 3. 2. 2 әлемнің саяси картасындағы өзгерістерді сипаттау арқылы империялардың (Австро – Венгрия, Ресей, Осман империя сы) ыдырау себептерін тұжырым дау;
9. 3. 2. 2 "қырғи қабақ соғыс" ұғымын түсіндіру үшін тарихи оқиғаларды талдау
5. 3. 2. 3 Ежелгі Римдегі Спартак көтерілісін сипаттау, себептерін анықтау
6. 3. 2. 3 Византияның ішкі саясатын сипаттап, оның ұзақ өмір сүруінің себептерін анықтау және жіктеу
7. 3. 2. 3 отаршылдық экспансияның салдарын талдау арқылы XIX ғасырдағы әлемнің саяси картасындағы негізгі өзгерістерді анықтау
8. 3. 2. 3 Екінші дүниежүзілік соғыстың себептерін, сипаты мен салдарын талдау
9. 3. 2. 3 тарихи фактілер мен картаға сүйене отырып, әскери-саяси одақтар НАТО және ВШҰ-ның қарсылығын сипаттау
8. 3. 2. 3 Екінші дүниежүзілік соғыстың себептерін, сипаты мен салдарын талдау;
9. 3. 2. 3 тарихи фактілер мен картаға сүйене отырып, әскери-саяси одақтар НАТО және ВШҰ-ның қарсылығын сипаттау
6. 3. 2. 4 Византияның дипломатиялық саясатын оның көршілес елдермен қарым-қатынасының мысалында қарастырып, сипаттау
7. 3. 2. 4 басқыншылық соғыстардың әлемдік саясаттың өзгеруіне ықпалын бағалау (Наполеон соғыстары мысалында)
8. 3. 2. 4 Ұлттар Лигасының қызметі мен Версаль-Вашингтон жүйесін талдау және бағалау
9. 3. 2. 4 "қырғи қабақ соғыстан" кейін әлемдегі интеграциялық және дезинтеграциялық процестерді айқындау
8. 3. 2. 4 Ұлттар Лигасының қызметі мен Версаль-Вашингтон жүйесін талдау және бағалау;
9. 3. 2. 4 "қырғи қабақ соғыстан" кейін әлемдегі интеграциялық және дезинтеграциялық процестерді айқындау
6. 3. 2. 5 ортағасырлық шапқыншылықтар кезіндегі халық аралық қатынастардың ерекшеліктерін анықтау
7. 3. 2. 5 тарихи оқиғаларды түсіндіру үшін "либерализм, "консерватизм", "социализм","марксизм", "ұлтшылдық" ұғымдарын қолдану
8. 3. 2. 5 ХХ ғасырдың басына қарай әлемнің аумақтық бөлінуін және мемлекеттердің саяси құрылымын сипаттау
9. 3. 2. 5 аймақтық шиеленістердің себептері мен салдарын тұжырымдау
8. 3. 2. 5 ХХ ғасырдың басына қарай әлемнің аумақтық бөлінуін және мемлекеттердің саяси құрылымын сипаттау;
9. 3. 2. 5 аймақтық шиеленістердің себептері мен салдарын тұжырымдау
6. 3. 2. 6 картада оқиғаларды даму динамикасында белгілей отырып, 1-4 жорықтар мысалында крест жорықтарының себеп-салдарын анықтау
7. 3. 2. 6 еуропалық отаршылдық экспансияның Шығыстың дәстүрлі қоғамдарына ықпалын сипаттау
9. 3. 2. 6 халықаралық шиеленістерді реттеудегі БҰҰ-ның қызметін бағалау
8. 3. 2. 6 1918- 1922 жж. азамат соғысының себептері мен салдарын талдау;
9. 3. 2. 6 халықаралық шиеленістерді реттеудегі БҰҰ-ның қызметін бағалау
6. 3. 2. 7 "отаршылдық саясат" ұғымын түсіндіру (Испания және Португа лияның жаулап алуының мысалында)
7. 3. 2. 7 еуропалық революциялардың солтүстік америкалық қоғамның дамуына ықпалын сипаттау
9. 3. 2. 7 қазіргі кездегі халықаралық лаңкестік және экстремизм проблемасын талдау
8. 3. 2. 7 Екінші дүниежүзілік соғыс қарсаңындағы халықаралық қарым-қатынастардың сипатын талдау;
9. 3. 2. 7 қазіргі кездегі халықаралық лаңкестік және экстремизм проблемасын талдау
9. 3. 2. 8 ХХ ғасырдың екінші жартысында әлемнің саяси картасындағы өзгерістерді тұжырымдау және бағалау
8. 3. 2. 8 Ұлы Отан соғысының жеңісіне кеңес халқының қосқан үлесін бағалау;
9. 3. 2. 8 ХХ ғасырдың екінші жартысында әлемнің саяси картасындағы өзгерістерді тұжырымдау және бағалау

3.2 Империи, войны, восстания и революции
5.​3.​2.​1 знать и использовать понятие "империя" для объяснения взаимоотношений государств в древности
6.​3.​2.​1 выявлять и классифицировать причины распада Римской империи
7.​3.​2.​1 характеризовать причины буржуазных революций в Западной Европе
8.​3.​2.​1 устанавливать предпосылки и причины начала Первой мировой войны
9.​3.​2.​1 анализировать причины и последствия распада колониальной системы
8.​3.​2.​1 устанавливать предпосылки и причины начала Первой мировой войны;
9.​3.​2.​1 анализировать причины и последствия распада колониальной системы
5.​3.​2.​2 объяснять, каким образом завоевательные войны и возникновение империй изменяли границы государств
6.​3.​2.​2 определять причины и последствия антифеодальных восстаний в позднем средневековье
7.​3.​2.​2 описывать изменение характера международных отношений в XVIII- середине XIX веков
8.​3.​2.​2 обобщать при чины распада империй (Австро-Венгрия, Россия, Османская империя), описывая изменения на политической карте мира
9.​3.​2.​2 анализировать исторические события для объяснения понятия "холодная война"
8.​3.​2.​2 обобщать причины распада империй (Австро-Венгрия, Россия, Османская империя), описывая изменения на политической карте мира;
9.​3.​2.​2 анализировать исторические события для объяснения понятия "холодная война"
5.​3.​2.​3 описывать восстание Спартака в Древнем Риме, выявляя его причины
6.​3.​2.​3 описывать внутреннюю политику Византии, выявляя и классифицируя причины ее долговечности
7.​3.​2.​3 определять основные изменения на политической карте мира в XIX веке, анализируя последствия колониальной экспансии
8.​3.​2.​3 анализировать причины, характер и последствия Второй мировой войны
9.​3.​2.​3 характеризовать противостояние военно – политических блоков НАТО и ОВД, опираясь на знания исторических фактов и карты
8.​3.​2.​3 анализировать причины, характер и последствия Второй мировой войны;
9.​3.​2.​3 характеризовать противостояние военно – политических блоков НАТО и ОВД, опираясь на знания исторических фактов и карты
6.​3.​2.​4 описывать политику дипломатии Византии на примере ее взаимоотношений с соседними государствами
7.​3.​2.​4 оценивать влияние захватнических войн на изменение мировой политики (на примере походов Наполеона I)
8.​3.​2.​4 анализировать и оценивать деятельность Лиги Наций и Версальско-Вашингтонской системы
9.​3.​2.​4 выделять интеграционные и дезинтеграционные процессы в мире после окончания холодной войны
8.​3.​2.​4 анализировать и оценивать деятельность Лиги Наций и Версальско-Вашингтонской системы;
9.​3.​2.​4 выделять интеграционные и дезинтеграционные процессы в мире после окончания холодной войны
6.​3.​2.​5 выявлять особенности международных отношений в период средневековых завоеваний
7.​3.​2.​5 использовать понятия "либерализм", "консерватизм", "социализм", "марксизм", "национализм" для объяснения исторических событий
8.​3.​2.​5 характеризовать территориальный раздел мира и политическое устройство стран к началу ХХ века
9.​3.​2.​5 обобщать причины и последствия локальных конфликтов
8.​3.​2.​5 характеризовать территориальный раздел мира и политическое устройство стран к началу ХХ века;
9.​3.​2.​5 обобщать причины и последствия локальных конфликтов
6.​3.​2.​6 определять причины и последствия крестовых походов на приме ре 1-4 походов, обозначая на карте события в их динамике
7.​3.​2.​6 характеризовать влияние европейской колониальной экспансии на традиционные общества Востока
9.​3.​2.​6 оценивать деятельность ООН в урегулировании международных конфликтов
8.​3.​2.​6 анализировать причины и последствия гражданской войны 1918- 1922 гг;
9.​3.​2.​6 оценивать деятельность ООН в урегулировании международных конфликтов
6.​3.​2.​7 объяснять понятие "колониальная политика" (на примере завоеваний Испании и Португалии)
7.​3.​2.​7 характеризовать влияние европейских революций на развитие североамериканского общества
9.​3.​2.​7 анализировать проблему международного терроризма и экстремизма на современном этапе
8.​3.​2.​7 анализировать характер международных отношений накануне Второй мировой войны;
9.​3.​2.​7 анализировать проблему международно го терроризма и экстремизма на современном этапе
9.​3.​2.​8 обобщать и оценивать изменения на политической карте мира во второй половине ХХ века
8.​3.​2.​8 оценивать вклад советского народа в победу в Великой Отечественной войне;
9.​3.​2.​8 обобщать и оценивать изменения на политической карте мира во второй половине ХХ века

4) экономикалық қатынастардың дамуы:
Білім алушылар:
Бөлімше
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
9-сынып
(өтпелі кезең)
шамамен 2,5 миллион жыл бұрын – V ғасыр
Ежелгі Греция, Ежелгі Рим, Ежелгі Қытай, Ежелгі Үндістан, Персия, Египет, Месопотамия, Бактрия, Кушан хандығы, эфталиттер мемлекеті
V ғасыр -XVII ғасырдың ортасы
Франция, Германия, Италия, Англия, Қытай, Үндістан, Осман империясы, Парсы мемлекеті, Араб халифаты, Византия империясы
XVII ғасыр дың ортасы-XIX ғасыр
Франция, Германия, Италия, Англия, Қытай, Жапония, Үндістан, Ресей, АҚШ, Парсы мемлекеті, Осман империясы
XX ғасырдың бірінші жартысы
Франция, Германия, Англия, АҚШ, Қытай, Италия, Үндістан, Ресей, КСРО, Түркия, Египет
XX ғасырдың екінші жартысы - XXI ғасыр
Франция, Германия, АҚШ, Қытай, Италия, Үндістан, КСРО, Ресей, Араб елдері, Корея, Сингапур, Швеция, Малайзия, Жапония
XX ғасырдың бірінші жартысы- XXI ғасыр
Франция, Германия, Англия, АҚШ, Қытай, Италия, Үндістан, Ресей, КСРО, Түркия, Египет, Араб елдері, Корея, Сингапур, Швеция, Малайзия, Жапония
4.1
Шаруашылық жүйелер: эволюция және өзара әрекеттестік
5. 4. 1. 1
кәсіп және шаруашылық түрлерін (терімшілік, аңшылық, балық аулау, егіншілік, мал шаруашылығы, металл өңдеу, айырбас сауда) сипаттау
6. 4. 1. 1
қолөнер мен сауданың рөлін анықтай отырып, ортағасырлық қалалардың даму ерекшеліктерін сипаттау
7. 4. 1. 1
себеп-салдарды анықтау арқылы Еуропадағы феодалдық құрылыстан капиталистік шаруашылыққа (мануфактура, фабрика) өту процесін түсіндіру
8. 4. 1. 1
XX ғасырдың басындағы техникалық революция жетістіктерінің (конвейер өндірісі, стандарттау) мемлекеттердің шаруашылық жүйесінің дамуына ықпалын бағалау
9. 4. 1. 1
XX ғасырдың 70-жылдарындағы жұмыссыздықтың себеп-салдарын талдау
8. 4. 1. 1
XX ғасырдың басындағы техникалық революция жетістіктерінің (конвейер өндірісі, стандарт тау) мемлекеттердің шаруашылық жүйесінің дамуына ықпалын бағалау;
9. 4. 1. 1 XX ғасырдың 70-жылдарындағы жұмыссыздықтың себеп-салдарын талдау
5. 4. 1. 2 "неолиттік төңкеріс" ұғымын түсіндіру, оның мәнін ашу
6. 4. 1. 2 ортағасырлардағы халықаралық сауда мен саяхаттардың рөлін түсіндіру
7. 4. 1. 2 Англияның әлемдік жетекші держава ретінде қалыптасуындағы өнеркәсіп төңкерісінің рөлін сипаттау
8. 4. 1. 2 индустриялық қоғамның даму процесін түсіндіру үшін "модернизация" ұғымын пайдалану
9. 4. 1. 2 "инфляция", "дағдарыс", "стагнация" ұғымдарын пайдалана отырып, XX ғасырдың екінші жартысындағы мемлекеттердің экономикалық дамуын интерпретациялау
8. 4. 1. 2 индустриялық қоғамның даму процесін түсіндіру үшін "модернизация" ұғымын пайдалану;
9. 4. 1. 2 "инфляция", "дағдарыс", "стагнация" ұғымдарын пайдалана отырып, XX ғасырдың екінші жартысындағы мемлекеттердің экономикалық дамуын интерпретациялау
5. 4. 1. 3 ежелгі өркениеттердің шаруашылық жүйесін сипаттау
7. 4. 1. 3 АҚШ-дағы капиталистік монополиялардың даму ерекшеліктерін анықтау
8. 4. 1. 3 тарихи оқиғаларды талдау үшін "бағалы қағаздар нарығы", "акция", "алыпсатарлық", "қор биржасы", "несие", "банкроттық, инфляция" ұғымдарын пайдалану
9. 4. 1. 3 жаһандану жағдайындағы экономикалық интеграцияның маңызын бағалау
8. 4. 1. 3 тарихи оқиғаларды талдау үшін "бағалы қағаздар нарығы", "акция", "алыпсатарлық", "қор биржасы", "несие", "банкроттық, "инфляция" ұғымдарын пайдалану;
9. 4. 1. 3 жаһандану жағдайындағы экономикалық интеграцияның маңызын бағалау
7. 4. 1. 4 "экспорт", "импорт", "экспансия", "отарлау", "фактория" ұғымдарын қолдану арқылы, тауар-ақша қатынастарының дамуын түсіндіру
8. 4. 1. 4 фактілерді, процестерді, оқиғаларды салыстыра отырып, индустриялық қоғам қайшылықтарының (өндіру мен тұтыну теңгерімі) шиеленісу себептерін анықтау
9. 4. 1. 4 себеп-салдарлық байланыстарды талдау арқылы социалистік шаруашылық жүйесінің дамуындағы қарама-қайшылықтарды анықтау
8. 4. 1. 4 фактілерді, процестерді, оқиғаларды салыстыра отырып, индустриялық қоғам қайшылық тарының (өндіру мен тұтыну теңгерімі) шиеленісу себептерін анықтау;
9. 4. 1. 4 себеп-салдарлық байланыстарды талдау арқылы социалистік шаруашылық жүйесінің дамуындағы қарама-қайшылықтарды анықтау
8. 4. 1. 5 1930- жылдардағы құрылымдық экономикалық дағдарыстың нәтижесінде экономикада орын алған өзгерістерді анықтау
9. 4. 1. 5 Оңтүстік -Шығыс Азия мемлекеттерінің қарқынды экономикалық дамуына ықпал ететін негізгі факторларды талдау
8. 4. 1. 5 1930 - жылдардағы құрылымдық экономикалық дағдарыстың нәтижесінде экономикада орын алған өзгерістерді анықтау;
9. 4. 1. 5 Оңтүстік -Шығыс Азия мемлекеттерінің қарқынды экономикалық дамуына ықпал ететін негізгі факторларды талдау

4) развитие экономических отношений:
Обучающиеся должны:
Подраздел
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
9 класс (переходный период)
2,5 млн.лет назад- V век.
Древняя Греция, Древний Рим, Древний Китай, Древняя Индия, Персия, Египет, Месопотамия, Бактрия, Кушанское царство, государство эфталитов
V век - середина XVII века.
Франция, Германия, Италия, Англия, Китай, Индия, Османская империя, Персия, Арабский халифат, Византийская империя
Середина XVII века - XIX век.
Франция, Германия, Италия, Англия, Китай, Япония, Индия, Российская империя, США, Персия, Османская империя
I половина XX века.
Франция, Германия, Англия, США, Китай, Италия, Индия, Российская империя, СССР, Турция, Египет
II половина XX века - XXI век.
Франция, Германия, Англия, США, Китай, Италия, Индия, СССР, Россия, Арабские страны, Корея, Сингапур, Швеция, Малайзия, Япония
I половина XX века - XXI век.
Франция, Германия, Англия, США, Китай, Италия, Индия, Российская империя, СССР, Турция, Египет, Арабские страны, Корея, Сингапур, Швеция, Малайзия, Япония
4.1 Хозяйственные системы: эволюция и взаимодействие
5.​4.​1.​1 описывать виды хозяйственной деятельности (собирательство, охота, рыболовство, земледелие, скотоводство, освоение металлов, меновая торговля)
6.​4.​1.​1 характеризовать особенности развития средневековых городов, определяя роль ремесла и торговли
7.​4.​1.​1 объяснять процесс перехода от феодального к капиталистическому хозяйству в Европе (мануфактура, фабрика), выявляя причины и следствия
8.​4.​1.​1 оценивать влияние достижений технической революции в начале XX века (конвейерное производство, стандартизация) на развитие хозяйственной системы разных стран
9.​4.​1.​1 анализировать причины и последствия безработицы в 70-е годы XX века
8.​4.​1.​1 оценивать влияние достижений технической революции в начале XX века (конвейерное производство, стандартизация) на развитие хозяйственной системы разных стран;
9.​4.​1.​1 анализировать причины и последствия безработицы в 70-е годы XX века
5.​4.​1.​2 объяснять понятие "неолитическая революция", раскрывая ее значение
6.​4.​1.​2 объяснять роль международной торговли и путешествий в средние века
7.​4.​1.​2 характеризовать роль промышленного переворота в становлении Англии как ведущей мировой державы
8.​4.​1.​2 использовать понятие "модернизация" для объяснения процесса развития индустриального общества
9.​4.​1.​2 интерпретировать экономическое развитие стран во второй половине XX века, используя понятия "инфляция", "кризис", "стагнация"
8.​4.​1.​2 использовать понятие "модернизация" для объяснения процесса развития индустриально го общества;
9.​4.​1.​2 интерпретировать экономическое развитие стран во второй половине XX века, используя понятия "инфляция", "кризис", "стагнация"
5.​4.​1.​3 описывать систему хозяйства древних цивилизаций
7.​4.​1.​3 определять особенности развития капиталистических монополий в США
8.​4.​1.​3 использовать понятия "рынок ценных бумаг", "акция", "спекуляция", "фондовая биржа", "кредит", "банкротство", "инфляция" для анализа исторических событий
9.​4.​1.​3 оценивать значение экономической интеграции в условиях глобализации
8.​4.​1.​3 использовать понятия "рынок ценных бумаг", "акция", "спекуляция", "фондовая биржа", "кредит", "банкротство", "инфляция" для анализа исторических событий;
9.​4.​1.​3 оценивать значение экономической интеграции в условиях глобализации
7.​4.​1.​4 объяснять развитие товарно-денежных отношений, используя понятия "экспорт", "импорт", "экспансия", "колонизация", "фактория"
8.​4.​1.​4 определять причины обострения противоречий индустриального общества (дисбаланс между производством и потреблением), сопоставляя факты, процессы, события
9.​4.​1.​4 выявлять противоречия в развитии социалистической хозяйственной системы, анализируя причинно- следственные связи
8.​4.​1.​4 определять причины обострения противоречий индустриального общества (дисбаланс между производством и потреблением), сопоставляя факты, процессы, события;
9.​4.​1.​4 выявлять противоречия в развитии социалистической хозяйственной системы, анализируя причинно- следственные связи
8.​4.​1.​5 выявлять изменения в экономике в результате структурного экономического кризиса 1930-х годов
9.​4.​1.​5 анализировать основные факторы, способствовавшие быстрому экономическому росту стран Юго-Восточной Азии
8.​4.​1.​5 выявлять изменения в экономике в результате структурного экономического кризиса 1930-х годов;
9.​4.​1.​5 анализировать основные факторы, способствовавшие быстрому экономическому росту стран Юго-Восточной Азии

4.2 Экономикалық жүйелердің тарихи үлгілері
5. 4. 2. 1 экономикалық ілгерілеуді түсіну үшін шаруашылықтың иемденуші және өндіруші түрлерін салыстыру
6. 4. 2. 1 экономикалық қатынастардың формаларын түсіндіру арқылы феодалдық шаруашылықтың ерекшеліктерін сипаттау
7. 4. 2. 1 түрлі мемлекеттердің өнеркәсіптік даму сатысына өту процесінің ерекшеліктерін анықтау
8. 4. 2. 1 "жоспарлы экономика","нарықтық экономика" ұғымдарын қолдана отырып, XX ғасырдың бірінші жартысындағы капитализм мен социализмнің экономикалық жүйелерін салыстыру
9. 4. 2. 1 экономикалық жүйелердің тиімділігін интерпретациялау және негіздеу
8. 4. 2. 1 "жоспарлы экономика","нарықтық экономика" ұғымдарын қолдана отырып, XX ғасырдың бірінші жартысындағы капитализм мен социализмнің экономикалық жүйелерін салыстыру;
9. 4. 2. 1 экономикалық жүйелердің тиімділігін интерпретациялау және негіздеу
7. 4. 2. 2 қоғамның индустрияға дейінгі және индустриялық даму кезеңдерінің айырмашылығын анықтау
9. 4. 2. 2 постиндустриалды қоғамның басты экономикалық ресурсы ретінде ақпараттың рөлін бағалау
8. 4. 2. 2. экономика және саясаттағы өзгерістерді сипаттау үшін "этатизм" (мемлекеттік капитализм) түсінігін қолдану;
9. 4. 2. 2 постиндустриалды қоғамның басты экономикалық ресурсы ретінде ақпараттың рөлін бағалау
7. 4. 2. 3 дүниежүзі тарихының жаңа кезеңін сипаттау үшін "жаңа заман" ұғымын қолдану
22. Осы оқу бағдарламасы негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған "Дүниежүзі тарихы" оқу пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
23. Ұзақ мерзімді жоспардағы тақырыптар білім алушылардың ойлау қабілетін белсендіретін және олардың сын тұрғысынан ойлау, проблемалық сұрақ қою, өздігінен талдау жасау дағдыларын дамытуға мүмкіндік беретін проблемалық сұрақтар түрінде құрастырылған.
24. Тоқсандағы бөлімдер және бөлім ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Негізгі орта білім беру
деңгейінің 5-9-сыныптарына
арналған "Дүниежүзі тарихы"
оқу пәнінен жаңартылған
мазмұндағы үлгілік оқу
бағдарламасына
қосымша
Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған "Дүниежүзі тарихы" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
1) 5-сынып:
Бөлім
Тақырыптар
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
1-бөлім.
Терімшілер-аңшылардан бастап егіншілер мен мал өсірушілерге дейін
Алғашқы адам қалай пайда болды?
5.1.1.1 түрлі теориялар негізінде адамның пайда болуын түсіндіру;
5.1.1.2 адамдар тобыры, ру, қауым, тайпа секілді алғашқы бірлестік формаларын және олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын түсіндіру
Неліктен ежелгі адамдар Ласко үңгірінің қабырғаларына сурет салған?
5.2.2.1 ежелгі адамдардың тұрмыс салтын сипаттау үшін "алғашқы қауымдық өнер" ұғымын пайдалану;
5.2.1.2 тотемизм, анимизм, фетишизм, магия сияқты ежелгі діни наным-сенімдерді білу
Неліктен адамдар егіншілікпен және мал шаруашылығымен айналыса бастады?

4.2 Исторические модели экономических систем
5.​4.​2.​1 сравнивать присваивающий и производящий типы хозяйства для понимания экономического прогресса
6.​4.​2.​1 характеризовать особенности феодального типа хозяйства, объясняя формы экономических отношений
7.​4.​2.​1 определять особенности процесса перехода к промышленной стадии развития общества в разных странах
8.​4.​2.​1 сравнивать экономические системы капитализма и социализма в первой половине XX века, используя понятия "плановая экономика", "рыночная экономика"
9.​4.​2.​1 интерпретировать и обосновывать эффективность экономических систем
8.​4.​2.​1 сравнивать экономические системы капитализма и социализма в первой половине XX века, используя понятия "плановая экономика", "рыночная экономика";
9.​4.​2.​1 интерпретировать и обосновывать эффективность экономических систем
7.​4.​2.​2 определять различия между доиндустриальным и индустриальным этапами развития общества
9.​4.​2.​2 оценивать роль информации как главного экономического ресурса постиндустриального общества
8.​4.​2.​2 использовать понятие "этатизм" (государственный капитализм) для объяснения изменений в политике и экономике;
9.​4.​2.​2 оценивать роль информации как главного экономического ресурса постиндустриального общества
7.​4.​2.​3 использовать понятие "новое время" для характеристики нового этапа всемирной истории
22. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом к Типовой учебной программе по учебному предмету "Всемирная история" для 5-9 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию.
23. Темы в долгосрочных планах организованы в виде проблемных вопросов, что позволяет активизировать мыслительную деятельность обучающихся и способствует развитию критического мышления, навыков постановки проблемных вопросов и самостоятельного анализа.
24. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
Приложение
к Типовой учебной программе
по учебному предмету
"Всемирная история" для 5-9 классов
уровня основного среднего образования
по обновленному содержанию
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Всемирная история" для 5-9 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию
1) 5 класс:
Раздел
Темы, содержание
Цели обучения
1 четверть
Раздел 1.
От охотников-собирателей до земледельцев и скотоводов
Как появился первый человек?
5.​1.​1.​1 объяснять происхождение человека на основе различных теорий;
5.​1.​1.​2 объяснять первичные формы объединения: человеческое стадо, род, община, племя и их сходства и различия
Почему стены пещеры Ласко были разрисованы древними людьми?
5.​2.​2.​1 использовать понятие "первобытное искусство" для описания образа жизни древнейших людей;
5.​2.​1.​2 знать древние религиозные верования: тотемизм, анимизм, фетишизм, магия
Почему люди начали заниматься земледелием и скотоводством?

5.4.1.1 кәсіп және шаруашылық түрлерін (терімшілік, аңшылық, балық аулау, егіншілік, мал шаруашылығы, металл өңдеу, айырбас сауда) сипаттау;
5.4.1.2 "неолиттік төңкеріс" ұғымын түсіндіру, оның мәнін ашу;
5.4.2.1 экономикалық ілгерілеуді түсіну үшін шаруашылықтың иемденуші және өндіруші түрлерін салыстыру
2-бөлім.
Өзен алқаптары өркениеттері
Неліктен ежелгі өркениеттер өзен алқаптарында дамыды?
5.4.1.3 ежелгі өркениеттердің шаруашылық жүйесін сипаттау
Өзен алқаптарындағы өркениеттер туралы қалай біле аламыз?
5.4.1.3 ежелгі өркениеттердің шаруашылық жүйесін сипаттау;
5.2.2.3 ежелгі дүниенің өнеріне сипаттама беру
3-бөлім.
Ежелгі Египет
Неліктен Египет "Қара жер" деп аталған?
5.2.4.2 ғылымдардың (арифметика, геометрия, астрономия, медицина) пайда болып, дамуына шаруашылық іс-әрекет пен әлеуметтік өзгерістердің ықпалын сипаттау;
5.4.1.3 ежелгі өркениеттердің шаруашылық жүйесін сипаттау
Ежелгі Египет пирамидалары қалай салынды?
5.2.1.2 тотемизм, анимизм, фетишизм, магия сияқты ежелгі діни наным-сенімдерді білу;
5.2.2.2 Ежелгі Египет ғибадатханалары мен пирамидаларын сипаттау;
5.1.2.1 ежелгі қоғамның әлеуметтік ұйымдасуын сипаттау
Пунт жеріне перғауын Хатшепсут кемелерін не үшін жіберді?
5.1.2.1 ежелгі қоғамның әлеуметтік ұйымдасуын сипаттау;
5.4.1.3 ежелгі өркениеттердің шаруашылық жүйесін сипаттау
Ежелгі Египет тұрғындарының өмірі туралы Тутанхамон табытханасы қандай сыр шертеді?
5.2.1.2 тотемизм, анимизм, фетишизм, магия сияқты ежелгі діни наным-сенімдерді білу;
5.2.2.2 Ежелгі Египет ғибадатханалары мен пирамидаларын сипаттау;
5.1.2.1 ежелгі қоғамның әлеуметтік ұйымдасуын сипаттау
2-тоқсан
4-бөлім.
Қос дөңгелекті арбалар және империялар
Қос дөңгелекті арбаның пайда болуы әлемді қалай өзгертті?
5.3.2.1 ежелгі заман тарихындағы мемлекетаралық қатынастарды түсіндіру үшін "империя" ұғымын білу және пайдалану;
5.3.2.2 басқыншылық соғыстар мен империялардың пайда болуы мемлекеттердің шекараларын қалай өзгергерткенін талдау
Хаммурапи патша Вавилонды қалай қуатты империяға айналдырды?
5.3.2.1 ежелгі заман тарихындағы мемлекетаралық қатынастарды түсіндіру үшін "империя" ұғымын білу және пайдалану;
5.3.2.2 басқыншылық соғыстар мен империялардың пайда болуы мемлекеттердің шекараларын қалай өзгергерткенін талдау
Таяу және Орта Шығыстағы ежелгі империялар неліктен қуатты болды?
5.3.2.2 басқыншылық соғыстар мен империялардың пайда болуы мемлекеттердің шекараларын қалай өзгергерткенін талдау;
5.1.2.1 ежелгі қоғамның әлеуметтік ұйымдасуын сипаттау;
5.4.1.3 ежелгі өркениеттердің шаруашылық жүйесін сипаттау
Ежелгі Орта Азия империялары қаншалықты қуатты болды?
5.3.2.2 басқыншылық соғыстар мен империялардың пайда болуы мемлекеттердің шекараларын қалай өзгерткенін талдау;
5.1.2.1 ежелгі қоғамның әлеуметтік ұйымдасуын сипаттау;
5.4.1.3 ежелгі өркениеттердің шаруашылық жүйесін сипаттау

5.​4.​1.​1 описывать виды хозяйственной деятельности (собирательство, охота, рыболовство, земледелие, скотоводство, освоение металлов, меновая торговля);
5.​4.​1.​2 объяснять понятие "неолитическая революция", раскрывая ее значение;
5.​4.​2.​1 сравнивать присваивающий и производящий типы хозяйства для понимания экономического прогресса
Раздел 2. Цивилизации речных долин
Почему древние цивилизации развивались в долинах рек?
5.​4.​1.​3 описывать систему хозяйства древних цивилизаций
Как мы можем узнать о цивилизациях речных долин?
5.​4.​1.​3 описывать систему хозяйства древних цивилизаций;
5.​2.​2.​3 описывать искусство древнего мира
Раздел 3. Древний Египет
Почему Египет называли "Черная земля"?
5.​2.​4.​2 описывать влияние хозяйственной деятельности и социальных изменений на появление и развитие наук (арифметика, геометрия, астрономия, медицина);
5.​4.​1.​3 описывать систему хозяйства древних цивилизаций
Как были построены пирамиды Древнего Египта?
5.​2.​1.​2 знать древние религиозные верования: тотемизм, анимизм, фетишизм, магия;
5.​2.​2.​2 описывать храмы и пирамиды древнего Египта;
5.​1.​2.​1 описывать социальную организацию древнего общества
Зачем фараон Хатшепсут оправляла корабли на землю Пунт?
5.​1.​2.​1 описывать социальную организацию древнего общества;
5.​4.​1.​3 описывать систему хозяйства древних цивилизаций
Какие тайны о жизни древних египтян хранит гробница Тутанхамона?
5.​2.​1.​2 знать древние религиозные верования: тотемизм, анимизм, фетишизм, магия;
5.​2.​2.​2 описывать храмы и пирамиды древнего Египта;
5.​1.​2.​1 описывать социальную организацию древнего общества
2 четверть
Раздел 4. Колесницы и империи
Как появление колесницы изменило мир?
5.​3.​2.​1 знать и использовать понятие "империя" для объяснения взаимоотношений государств в древности;
5.​3.​2.​2 объяснять, каким образом завоевательные войны и возникновение империй изменяли границы государств
Как царь Хаммурапи превратил Вавилон в могущественную империю?
5.​3.​2.​1 знать и использовать понятие "империя" для объяснения взаимоотношений государств в древности;
5.​3.​2.​2 объяснять, каким образом завоевательные войны и возникновение империй изменяли границы государств
Почему древние империи на Ближнем и Среднем Востоке были могущественными?
5.​3.​2.​2 объяснять, каким образом завоевательные войны и возникновение империй изменяли границы государств;
5.​1.​2.​1 описывать социальную организацию древнего общества;
5.​4.​1.​3 описывать систему хозяйства древних цивилизаций
Насколько были могущественными древние империи Средней Азии?
5.​3.​2.​2 объяснять, каким образом завоевательные войны и возникновение империй изменяли границы государств;
5.​1.​2.​1 описывать социальную организацию древнего общества;
5.​4.​1.​3 описывать систему хозяйства древних цивилизаций

5-бөлім.
Ежелгі Үндістан: буддизмнің гүлденуі мен индуизмнің салтанат құруы
Ежелгі Мохенджо-Даро қаласы қалай жойылып кетті?
5.4.1.3 ежелгі өркениеттердің шаруашылық жүйесін сипаттау;
5.2.2.3 ежелгі дүние өнеріне сипаттама беру
Неліктен Ежелгі Үндістанда индуизм буддизмнен басым болды?
5.1.2.3 қоғамның әлеуметтік құрылымын түсіндіру үшін "касталық жүйе" ұғымын қолдану;
5.2.1.3 ежелгі қоғамның дамуына діндердің ықпалын сипаттау
Ежелгі сауда орталығы ретіндегі Үндістанның рөлі қаншалықты маңызды болды?
5.4.1.3 ежелгі өркениеттердің шаруашылық жүйесін сипаттау;
5.2.4.2 ғылымдардың (арифметика, геометрия, астрономия, медицина) пайда болып, дамуына шаруашылық іс-әрекет пен әлеуметтік өзгерістердің ықпалын сипаттау
Ежелгі Үндістанда ғылыми білімдер қаншалықты дамыды?
5.2.4.2 ғылымдардың (арифметика, геометрия, астрономия, медицина) пайда болып, дамуына шаруашылық іс-әрекет пен әлеуметтік өзгерістердің ықпалын анықтау
3-тоқсан
6-бөлім.
Ежелгі Қытай
Ежелгі Қытайдың ойшылдары нені үйретті?
5.2.3.1 ежелгі философтардың көзқарастарына қарапайым түсіндірме беру
Терракот әскері Ежелгі Қытай туралы қандай ақпарат береді?
5.3.1.1 ежелгі мемлекеттердің саяси құрылымының ерекшеліктерін сипаттау
Ежелгі Қытайдың қандай ғылыми жаңалықтары бүгінгі күнге дейін жетті?
5.2.4.2 ғылымдардың (арифметика, геометрия, астрономия, медицина) пайда болып, дамуына шаруашылық іс-әрекет пен әлеуметтік өзгерістердің ықпалын сипаттау
7-бөлім.
Ежелгі Грекия
Ежелгі Грекия өркениеті бастауын қайдан алады?
5.2.2.3 ежелгі дүние өнеріне сипаттама беру
Неліктен Ежелгі Грекияны демократияның отаны деп атайды?
5.3.1.1 ежелгі мемлекеттердің саяси құрылымының ерекшеліктерін сипаттау;
5.3.1.2 Афина мемлекетінде демократияның пайда болуын түсіндіру;
5.1.2.1 ежелгі қоғамның әлеуметтік ұйымдасуын сипаттау
Ежелгі Спарта Афиныдан несімен ерекшеленді?
5.3.1.1 ежелгі мемлекеттердің саяси құрылымының ерекшеліктерін сипаттау;
5.1.2.1 ежелгі қоғамның әлеуметтік ұйымдасуын сипаттау
Неліктен Александр Македонский скифтерді бағындыра алмады?
5.3.2.1 ежелгі заман тарихындағы мемлекетаралық қатынастарды түсіндіру үшін "империя" ұғымын білу және пайдалану;
5.3.2.2 басқыншылық соғыстар мен империялардың пайда болуы мемлекеттердің шекараларын қалай өзгергерткенін талдау
8-бөлім.
Ежелгі Грекия мәдениеті
Ежелгі Грек философтары мінсіз қоғамды қалай елестетті?
5.2.3.1 ежелгі философтардың көзқарастарына қарапайым түсіндірме беру
Ежелгі Грекия өнері қандай болды?
5.2.2.3 ежелгі дүние өнеріне сипаттама беру
Ежелгі Грекияның гимназия, лицей, академиялары нені үйретті?

Раздел 5. Древняя Индия: расцвет буддизма и триумф индуизма
Как исчез древний город Мохенджо-Даро?
5.​4.​1.​3 описывать систему хозяйства древних цивилизаций;
5.​2.​2.​3 описывать культуру древнего мира
Почему в Древней Индии индуизм доминировал над буддизмом?
5.​1.​2.​3 использовать понятие "кастовая система" для объяснения социальной структуры общества;
5.​2.​1.​3 описывать влияние религии на развитие древнего общества
Насколько была важна роль Индии как центра торговли в древности?
5.​4.​1.​3 описывать систему хозяйства древних цивилизаций;
5.​2.​4.​2 описывать влияние хозяйственной деятельности и социальных изменений на появление и развитие наук (арифметика, геометрия, астрономия, медицина)
Насколько были развиты научные знания в Древней Индии?
5.​2.​4.​2 описывать влияние хозяйственной деятельности и социальных изменений на появление и развитие наук (арифметика, геометрия, астрономия, медицина)
3 четверть
Раздел 6. Древний Китай
Чему учили мыслители Древнего Китая?
5.​2.​3.​1 давать простое объяснение взглядов философов древности
Что может рассказать нам о Древнем Китае терракотовая армия?
5.​3.​1.​1 характеризовать особенности политического устройства древних государств
Какие научные открытия Древнего Китая дошли до наших дней?
5.​2.​4.​2 описывать влияние хозяйственной деятельности и социальных изменений на появление и развитие наук (арифметика, геометрия, астрономия, медицина)
Раздел 7. Древняя Греция
С чего начинается древнегреческая цивилизация?
5.​2.​2.​3 описывать искусство древнего мира
Почему Древнюю Грецию называют родиной демократии?
5.​3.​1.​1 характеризовать особенности политического устройства древних государств;
5.​3.​1.​2 объяснять возникновение демократии в Афинском государстве;
5.​1.​2.​1 описывать социальную организацию древнего общества
Чем Древняя Спарта отличалась от Афин?
5.​3.​1.​1 характеризовать особенности политического устройства древних государств;
5.​1.​2.​1 описывать социальную организацию древнего общества
Почему Александр Македонский не смог покорить скифов?
5.​3.​2.​1 знать и использовать понятие "империя" для объяснения взаимоотношений государств в древности;
5.​3.​2.​2 объяснять, каким образом завоевательные войны и возникновение империй меняли границы государств
Раздел 8. Культура Древней Греции
Как философы Древней Греции представляли идеальное общество?
5.​2.​3.​1 давать простое объяснение взглядов философов древности
Каким было искусство Древней Греции?
5.​2.​2.​3 описывать искусство древнего мира
Чему учили в гимназиях, лицеях и в академиях Древней Греции?

5.2.4.2 ғылымдардың (арифметика, геометрия, астрономия, медицина) пайда болып, дамуына шаруашылық іс-әрекет пен әлеуметтік өзгерістердің ықпалын сипаттау;
5.2.4.1 ежелгі қоғамның дамуындағы жазудың рөлін сипаттау
4-тоқсан
9-бөлім.
Рим империясының гүлденуі
Рим ежелгі дүниенің ең қуатты империясына қалай айналды?
5.3.2.1 ежелгі заман тарихындағы мемлекетаралық қатынастарды түсіндіру үшін "империя" ұғымын білу және пайдалану;
5.3.1.1 ежелгі мемлекеттердің саяси құрылымының ерекшеліктерін анықтау;
5.3.2.2 басқыншылық соғыстар мен империялардың пайда болуы мемлекеттердің шекараларын қалай өзгергерткенін талдау
Ежелгі римдік қоғамның дамуы мәдениет арқылы қалай айқындалады?
5.1.2.1 ежелгі қоғамның әлеуметтік ұйымдасуын сипаттау;
5.2.2.3 ежелгі дүние өнеріне сипаттама беру
Спартактың көтерілісі ежелгі Римдегі құлдықты қалай сипаттайды?
5.1.2.2 ежелгі дүниедегі құлдықтың ерекшеліктерін анықтау;
5.3.2.3 Ежелгі Римдегі Спартак көтерілісін сипаттау, себептерін анықтау
10-бөлім.
Дәуірлер кезеңіндегі Рим
І-ІІІ ғасырларда Рим империясы қалай дамыды?
5.3.2.2 басқыншылық соғыстар мен империялардың пайда болуы мемлекеттердің шекараларын қалай өзгергерткенін түсіндіру;
5.2.1.3 ежелгі қоғамның дамуына діндердің ықпалын сипаттау;
5.2.1.1 негізгі діни ұғымдарды (Құдай, ғибадатхана, абыз, қасиетті жазбалар, пұт) түсіндіру
IV-V ғасырларда Рим империясы қалай өзгерді?
5.3.2.2 басқыншылық соғыстар мен империялардың пайда болуы мемлекеттердің шекараларын қалай өзгергерткенін түсіндіру;
5.2.1.3 ежелгі қоғамның дамуына діндердің ықпалын сипаттау
Ежелгі дүниенің мәдени мұрасы қандай?
5.2.4.1 ежелгі қоғамның дамуындағы жазудың рөлін сипаттау;
5.2.2.3 ежелгі дүние өнеріне сипаттама беру;
5.2.4.2 ғылымдардың (арифметика, геометрия, астрономия, медицина) пайда болып, дамуына шаруашылық іс-әрекет пен әлеуметтік өзгерістердің ықпалын сипаттау
2)6-сынып:
Бөлім
Тақырыптар
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
1-бөлім.
Рим империясының құлауы
Кіріспе. Неліктен Батыс Рим империясы құлады?
6.3.1.1 "ерте, орта, кейінгі орта ғасырлар" хронологиялық шегін білу және уақыт сызығында белгілеу;
6.3.2.1 Рим империясының ыдырау себептерін анықтау және жіктеу
Рим империясы Шығыста неліктен сақталды?
6.3.2.3 Византияның ішкі саясатын сипаттап, оның ұзақ өмір сүруінің себептерін анықтау және жіктеу
Неліктен Византия 568 жылы түрік қағаны Истемиге елші жіберді?
6.3.2.4 Византияның дипломатиялық саясатын оның көршілес елдермен қарым-қатынасының мысалында қарастырып, сипаттау
Княгиня Ольганың Константинопольге сапары Киев Русін қалай өзгертті?
6.3.2.4 Византияның дипломатиялық саясатын оның көршілес елдермен қарым-қатынасының мысалында қарастырып, сипаттау

5.​2.​4.​2 описывать влияние хозяйственной деятельности и социальных изменений на появление и развитие наук (арифметика, геометрия, астрономия, медицина);
5.​2.​4.​1 описывать роль письменности в развитии древнего общества
4 четверть
Раздел 9. Расцвет Римской империи
Как Рим стал самой могущественной империей древности?
5.​3.​2.​1 знать и использовать понятие "империя" для объяснения взаимоотношений государств в древности;
5.​3.​1.​1 характеризовать особенности политического устройства древних государств;
5.​3.​2.​2 объяснять, каким образом завоевательные войны и возникновение империй изменяли границы государств
Как культура отражает развитие древнеримского общества?
5.​1.​2.​1 описывать социальную организацию древнего общества;
5.​2.​2.​3 описывать искусство древнего мира;
Как восстание Спартака характеризует рабство в Древнем Риме?
5.​1.​2.​2 определять особенности рабства в Древнем мире;
5.​3.​2.​3 описывать восстание Спартака в Древнем Риме, выявляя его причины
Раздел 10. Рим на рубеже эпох
Как развивалась Римская империя в І-ІІІ веках?
5.​3.​2.​2 объяснять, каким образом завоевательные войны и возникновение империй изменяли границы государств;
5.​2.​1.​3 описывать влияние религии на развитие древнего общества;
5.​2.​1.​1 объяснять основные религиозные понятия (Бог, храм, священные писания, идол)
Как изменилась Римская империя в IV-V веках?
5.​3.​2.​2 объяснять, каким образом завоевательные войны и возникновение империй изменяли границы государств;
5.​2.​1.​3 описывать влияние религии на развитие древнего общества
Каково культурное наследие древнего мира?
5.​2.​4.​1 описывать роль письменности в развитии древнего общества;
5.​2.​2.​3 описывать искусство древнего мира;
5.​2.​4.​2 описывать влияние хозяйственной деятельности и социальных изменений на появление и развитие наук (арифметика, геометрия, астрономия, медицина)
2) 6 класс:
Раздел
Темы, содержание
Цели обучения
1 четверть
Раздел 1. Падение Римской империи
Введение. Почему Римская империя пала на Западе?
6.​3.​1.​1 знать хронологические рамки раннего, среднего, позднего средневековья и отмечать их на ленте времени;
6.​3.​2.​1 выявлять и классифицировать причины распада Римской империи;
Почему Римская империя сохранилась на Востоке?
6.​3.​2.​3 описывать внутреннюю политику Византии, выявляя и классифицируя причины ее прочности
Почему в 568 году Византия направила посла к тюркскому кагану Истеми?
6.​3.​2.​4 описывать политику дипломатии Византии на примере ее взаимоотношений с соседними государствами
Как визит княгини Ольги в Константинополь изменил Киевскую Русь?
6.​3.​2.​4 описывать политику дипломатии Византии на примере ее взаимоотношений с соседними государствами

2-бөлім.
Феодализм
Феодалдық экономика ерекшеліктері неде?
6.4.2.1 экономикалық қатынастардың формаларын түсіндіру арқылы феодалдық шаруашылықтың ерекшеліктерін сипаттау;
6.4.1.1 қолөнер мен сауданың рөлін анықтай отырып, ортағасырлық қалалардың даму ерекшеліктерін сипаттау;
6.1.1.1 феодалдық қоғамның әлеуметтік құрылымын сипаттау
Феодалдық қоғам қалай ұйымдасқан?
6.1.1.1 феодалдық қоғамның әлеуметтік құрылымын сипаттау;
6.1.2.1 үстемдік етушілер мен бағыныштылардың (феодалдар мен шаруалардың) өзара қатынасын сипаттау
Ортағасырлық қоғамды қаланың сәулеті мен өнері қалай бейнелейді?
6.4.1.1 қолөнер мен сауданың рөлін анықтай отырып, ортағасырлық қалалардың даму ерекшеліктерін сипаттау;
6.2.2.2 өнердің (сәулет, сурет өнері) дамуына қоғамдағы өзгерістердің ықпалын анықтау
3-бөлім.
Ислам тарихы
Исламның тарихында 610 - 1258 жылдар аралығында қандай басты оқиғалар орын алды?
6.3.2.5 ортағасырлық шапқыншылықтар кезіндегі халықаралық қатынастардың сипатын түсіндіру
Неліктен VIII-XII ғасырды ислам мәдениетінің "алтын ғасыры" деп атайды?
6.2.2.1 тарихи оқиғалардың өзара байланысын орнату арқылы діндерің әлемдік мәдениетке ықпалын анықтау;
6.2.2.4 Шығыстың ортағасырлық мәдениетінің ерекшеліктерін сипаттау;
6.2.3.1 Шығыс ойшылдары жетістіктерінің маңызын бағалау
2-тоқсан
4-бөлім.
Крест жорықтары
Неліктен крест жорықтары ұйымдастырылды?
6.3.2.6 картада оқиғаларды даму динамикасында белгілей отырып, 1-4 жорықтар мысалында крест жорықтарының себеп-салдарын анықтау
Крест жорықтары христиандық Еуропа мен мұсылман әлемін қалай өзгертті?
6.3.2.6 картада оқиғаларды даму динамикасында белгілей отырып, 1-4 жорықтар мысалында крест жорықтарының себеп-салдарын анықтау;
6.2.2.1 тарихи оқиғалардың өзара байланысын орнату арқылы діндердің әлемдік мәдениетке ықпалын анықтау
5-бөлім.
Моңғолдар
Монғолдар әлемдік империяны қалай құрды?
6.3.2.5 ортағасырлық шапқыншылықтар кезіндегі халықаралық қатынастардың ерекшеліктерін анықтау
Моңғолдардың жорықтары Еуразияның саяси картасын қалай өзгертті?
6.3.2.5 ортағасырлық шапқыншылықтар кезіндегі халықаралық қатынастардың ерекшеліктерін анықтау
6-бөлім.
XIV ғасыр- XVI ғасырдың бірінші жартысындағы ортағасырлық еуропалық қоғам
"Қара індет" не себепті жылдам таралды ?
6.2.4.1 адам өміріндегі қоршаған орта туралы білімнің рөлін түсіндіру
"Қара індет" шаруалар көтерілістері мен феодалдық соғыстардың басты себебі болды ма?
6.3.2.2 У.Тайлер, Г. Каль жетекшілігімен болған антифеодалдық көтерілістердің себептері мен маңызын анықтау;
6.3.1.4 феодалдық соғыстар мен орталықтандырылған мемлекеттердің құрылуы арасында байланыс орнату
Еуропада орталықтандырылған мемлекеттер қалай құрылды?
6.3.1.4 феодалдық соғыстар мен орталықтандырылған мемлекеттердің құрылуы арасында байланыс орнату
Неліктен Жанна д̓ Арк француз халқының есінде сақталады?
6.3.1.4 феодалдық соғыстар мен орталықтандырылған мемлекеттердің құрылуы арасында байланыс орнату
3-тоқсан

Раздел 2. Феодализм
Что представляла собой феодальная экономика?
6.​4.​2.​1 характеризовать особенности феодального типа хозяйства, объясняя формы экономических отношений;
6.​4.​1.​1 характеризовать особенности развития средневековых городов, определяя роль ремесла и торговли;
6.​1.​1.​1 описывать социальную структуру феодального общества
Как было построено феодальное общество?
6.​1.​1.​1 описывать социальную структуру феодального общества;
6.​1.​2.​1 характеризовать взаимоотношения господствующего и зависимого сословий (феодалы и крестьяне)
Как архитектура и искусство городов отображают средневековое общество?
6.​4.​1.​1 характеризовать особенности развития средневековых городов, определяя роль ремесла и торговли;
6.​2.​2.​2 определять влияние изменений в обществе на развитие искусства (архитектура, живопись)
Раздел 3. История ислама
Какие ключевые события в истории ислама произошли в 610-1258 годы?
6.​3.​2.​5 выявлять особенности международных отношений в период средневековых завоеваний
Почему VIII-XII века называют "золотым веком" исламской культуры?
6.​2.​2.​1 определять влияние религий на мировую культуру, устанавливая взаимосвязь между различными историческими событиями;
6.​2.​2.​4 характеризовать особенности средневековой культуры Востока;
6.​2.​3.​1 объяснять значение достижений восточных мыслителей
2 четверть
Раздел 4. Крестовые походы
Почему произошли крестовые походы?
6.​3.​2.​6 определять причины и последствия крестовых походов на примере 1-4 походов, обозначая на карте события в их динамике
Как крестовые походы изменили христианскую Европу и мусульманский мир?
6.​3.​2.​6 определять причины и последствия крестовых походов на примере 1-4 походов, обозначая на карте события в их динамике;
6.​2.​2.​1 определять влияние религий на мировую культуру, устанавливая взаимосвязь между различными историческими событиями
Раздел 5. Монголы
Как монголам удалось создать мировую империю?
6.​3.​2.​5 выявлять особенности международных отношений в период средневековых завоеваний
Как монгольские завоевания изменили политическую карту Евразии?
6.​3.​2.​5 выявлять особенности международных отношений в период средневековых завоеваний
Раздел 6. Средневековое европейское общество в XIV веке - в первой половине XVI века
Каковы причины стремительного распространения Черного мора?
6.​2.​4.​1 объяснять роль знаний об окружающей среде в жизни человека
Являлся ли Черный мор главной причиной крестьянских восстаний и феодальных войн?
6.​3.​2.​2 определять причины и последствия антифеодальных восстаний в позднем средневековье;
6.​3.​1.​4 устанавливать связь между феодальными войнами и образованием централизованных государств
Как образовались централизованные государства в Европе?
6.​3.​1.​4 устанавливать связь между феодальными войнами и образованием централизованных государств
Почему Жанна д Арк остается в памяти французского народа?
6.​3.​1.​4 устанавливать связь между феодальными войнами и образованием централизованных государств
3 четверть

7-бөлім.
Абсолютизм: Батыс пен Шығыс
XIV Людовик және Ұлы Петр: кімнің билігі айтарлықтай шексіз болды?
6.3.1.3 феодалдық мемлекеттің даму кезеңдерін сипаттау;
6.3.1.2 Батыс пен Шығыстағы монархия формаларын (сословиелік-өкілдік және шексіз билік) ажырату;
6.3.1.6 "парламент", "Бас штаттар", "сейм", "кортес", "Боярлар Думасы" ұғымдарын түсіндіру
Юнлэ мен Токугава билігі Батыс билеушілерінің билігіндей шексіз болды ма?
6.3.1.2 Батыс пен Шығыстағы монархия формаларын (сословиелік-өкілдік және шексіз билік) ажырату;
6.3.1.5 саяси биліктің ерекшеліктерін анықтау үшін әр түрлі елдердің билеушілерінің қызметін салыстыру
Неліктен І Карл мен ІІ Осман шексіз монарх бола алмады?
6.3.1.2 Батыс пен Шығыстағы монархия формаларын (сословиелік-өкілдік және шексіз билік) ажырату;
6.3.1.5 саяси биліктің ерекшеліктерін анықтау үшін әртүрлі елдердің билеушілерінің қызметін салыстыру
8-бөлім.
Сауда, қолөнер және әлемді игеру
Ұлы Жібек жолы Шығыс пен Батысты қалай байланыстырды?
6.4.1.2 ортағасырлардағы халықаралық сауда мен саяхаттардың рөлін түсіндіру
Қытайлықтар мен еуропалықтардың теңіз саяхаттарының айырмашылығы неде?
6.4.1.2 ортағасырлардағы халықаралық сауда мен саяхаттардың рөлін түсіндіру;
6.2.4.3 картада XV-XVI ғасырлардағы саяхатшылардың негізгі бағыт-бағдарларын белгілей отырып, Ұлы географиялық ашылулардың адамдардың әлем туралы түсінігіне ықпалын анықтау
Ұлы географиялық ашулар әлемді қалай өзгертті?
6.2.4.3 картадан XV-XVI ғасырлардағы саяхатшылардың негізгі бағыт-бағдарларын белгілей отырып, Ұлы географиялық ашылулардың адамдардың әлем туралы түсінігіне ықпалын анықтау;
6.3.2.7 "отаршылдық саясат" ұғымын түсіндіру (Испания және Португалияның жаулап алуының мысалында)
4-тоқсан
9-бөлім.
Қайта өрлеу дәуірі
Қайта өрлеу дәуірі өнердің дамуын қалай өзгертті?
6.2.2.3 Антикалық мәдениетпен байланыс орнату арқылы Қайта өрлеу дәуірінің мәдениетін (бейнелеу, мүсін өнері) сипаттау;
6.2.3.2 гуманистік идеялардың орта ғасырлық мәдениеттің дамуына ықпалын анықтау
Шығыстағы Ренессанс әлемдік мәдениетті қалай байытты?
6.2.3.2 гуманистік идеялардың орта ғасырлық мәдениеттің дамуына ықпалын анықтау;
6.2.2.4 Шығыстың ортағасырлық мәдениетінің ерекшеліктерін сипаттау
10-бөлім.
Реформация
Мартин Лютердің наразылығы Еуропаны қалай өзгертті?
6.2.1.1 адамның дүниетанымы мен қоғамдық өмірдегі дін рөлінің өзгеру себептерін анықтау;
6.2.1.2 тарихи процестердің контекстінде "гуманизм", "реформация", "протестантизм", "лютеранство", "кальвинизм", "контр- реформация", "кезуиттер ордені" ұғымдарын түсіндіру

Раздел 7. Абсолютизм на Западе и Востоке
Людовик XIV и Петр Великий:
чья власть была более абсолютной?
6.​3.​1.​3 описывать этапы развития феодального государства;
6.​3.​1.​2 различать формы монархии в странах Запада и Востока (сословно-представительная и абсолютная);
6.​3.​1.​6 объяснять понятия "парламент", "Генеральные штаты", "сейм", "кортесы", "Боярская Дума" для характеристики формы правления
Была ли власть Юнлэ и Токугава такой же абсолютной, как у западных монархов?
6.​3.​1.​2 различать формы монархии в странах Запада и Востока (сословно-представительная и абсолютная);
6.​3.​1.​5 сравнивать деятельность правителей разных стран для выявления особенностей политической власти
Почему Карл I и Осман II не смогли стать абсолютными монархами?
6.​3.​1.​2 различать формы монархии в странах Запада и Востока (сословно-представительная и абсолютная);
6.​3.​1.​5 сравнивать деятельность правителей разных стран для выявления особенностей политической власти
Раздел 8. Торговля, ремесло и освоение мира
Каким образом Великий шелковый путь соединял Восток и Запад?
6.​4.​1.​2 объяснять роль международной торговли и путешествий в средние века
Чем отличались китайские и европейские морские путешествия?
6.​4.​1.​2 объяснять роль международной торговли и путешествий в средние века;
6.​2.​4.​3 определять влияние Великих географических открытий на представления о мире, фиксируя на карте основные маршруты путешественников в XV-XVI веках
Как Великие географические открытия изменили мир?
6.​2.​4.​3 определять влияние Великих географических открытий на представления о мире, фиксируя на карте основные маршруты путешественников в XV-XVI веках;
6.​3.​2.​7 объяснять понятие "колониальная политика" (на примере завоеваний Испании и Португалии)
4 четверть
Раздел 9. Эпоха Возрождения
Как Эпоха Возрождения изменила развитие искусства?
6.​2.​2.​3 характеризовать культуру эпохи Возрождения, устанавливая взаимосвязь с культурой античности (изобразительное искусство, скульптура);
6.​2.​3.​2 описывать влияние идей гуманистов на развитие средневековой культуры
Как обогатил мировую культуру Восточный Ренессанс?
6.​2.​3.​2 описывать влияние идей гуманистов на развитие средневековой культуры;
6.​2.​2.​4 характеризовать особенности средневековой культуры Востока
Раздел 10. Реформация
Как протест Мартина Лютера изменил Европу?
6.​2.​1.​1 определять причины изменения роли религии в мировоззрении человека и в общественной жизни; 6.​2.​1.​2 объяснять понятия "гуманизм", "реформация", "протестантизм", "лютеранство", "кальвинизм", "контрреформация", "иезуитский орден" в контексте исторических процессов

11-бөлім.
Ғылыми революция
Коперниктің теориясы қаншалықты бірегей болды?
6.2.4.2 жаратылыстану ғылымдарының келешектегі дамуы үшін кейінгі орта ғасырлар кезеңінде Жердің құрылысы туралы жасалған ғылыми жаңалықтардың маңыздылығын анықтау;
6.2.4.1 адам өміріндегі қоршаған орта туралы білімнің рөлін түсіндіру
Орта ғасырлар тарихы бойынша қорытынды сабақ
Бөлімдер бойынша негізгі оқыту мақсаттарын қайталау
3) 7-сынып:
Бөлім
Тақырыптар
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
1-бөлім.
Жаңа заманның басталуы
Курсқа кіріспе.
XVII ғасырдың ортасындағы Ағылшын бұржуазиялық революциясы қандай маңызға ие болды?
7.4.2.3 дүниежүзі тарихының жаңа кезеңін сипаттау үшін "жаңа заман" ұғымын қолдану;
7.3.2.1 Батыс Еуропадағы буржуазиялық революциялардың себептерін сипаттау;
7.1.1.1 "капитал", "буржуазия", "жұмысшы табы" \пролетариат\ ұғымдарын қоғамның әлеуметтік құрылымын түсіндіру үшін қолдану;
7.1.2.1 экономикалық және саяси жүйенің өзгеруіне буржуазияның әсерін анықтау
Өнеркәсіп төңкерісі әлемді қалай өзгертті?
7.4.1.1 себеп-салдарды анықтау арқылы Еуропадағы феодалдық құрылыстан капиталистік шаруашылыққа (мануфактура, фабрика) өту процесін түсіндіру;
7.1.1.2 мануфактура, фабрикалардың пайда болуы мен жалдамалы жұмысшы табының қалыптасуы арасындағы байланысты анықтау;
7.4.1.2 Англияның әлемдік жетекші держава ретінде қалыптасуындағы өнеркәсіп төңкерісінің рөлін сипаттау;
7.4.2.2 қоғамның индустрияға дейінгі және индустриялық даму кезеңдерінің арасындағы айырмашылығын анықтау
2-бөлім.
XVIІI ғасырдағы Үндістан және Ұлыбритания
Ағылшындар
саудагерлерден Үндістан билеушілеріне қалай айналды?
7.2.2.1 тарихи оқиғаларды интерпретациялау үшін өнер туындыларын пайдалану;
7.1.1.3 Еуропалық державалардың отаршылдық экспансиясы кезеңіндегі Азия мемлекеттерінің әлеуметтік құрылымындағы ерекшеліктерді анықтау (Қытай, Үндістан, Жапония);
7.3.2.6 еуропалық отаршылдық экспансияның Шығыстың дәстүрлі қоғамдарына ықпалын сипаттау;
7.4.1.4 "экспорт", "импорт", "экспансия", "отарлау", "фактория" ұғымдарын қолдану арқылы, тауар-ақша қатынастарының дамуын түсіндіру
3-бөлім.
Ағартушылық идеяларының таралуы
Ағартушылық дәуірдің қандай идеялары еуропалық монархтардың қызметінде көрініс тапты?
7.2.1.1 қоғамда дін рөлінің шектелуіне байланысты адамдар өмірінде орын алған өзгерістерді анықтау;
7.2.3.2 Ағартушылық дәуір идеяларының қоғамдық дамуға ықпалын анықтау
Ағартушылық идеялар американдықтарға қалай әсер етті?
7.3.2.7 еуропалық революциялардың солтүстікамерикалық қоғамның дамуына ықпалын сипаттау;
7.2.3.2 Ағартушылық дәуір идеяларының қоғамдық дамуға ықпалын анықтау;

Раздел 11. Научная революция
Насколько оригинальной была теория Коперника?
6.​2.​4.​2 определять значение научных открытий о строении Вселенной в период позднего средневековья для последующего развития естественных наук;
6.​2.​4.​1 объяснять роль знаний об окружающей среде в жизни человека
Обобщающий урок по курсу истории средних веков?
Вспомнить и повторить основные цели по разделам
3) 7 класс:
Раздел
Темы, содержание
Цели обучения
1 четверть
Раздел 1. Начало нового времени
Введение в курс. Какое значение имела Английская буржуазная революция середины XVII века?
7.​4.​2.​3 использовать понятие "новое время" для характеристики нового этапа всемирной истории;
7.​3.​2.​1 характеризовать причины буржуазных революций в Западной Европе;
7.​1.​1.​1 объяснять понятия "капитал", "буржуазия", "рабочий класс/пролетариат", используя их для объяснения социальной структуры общества;
7.​1.​2.​1 определять влияние буржуазии на изменение экономической и политической системы
Как промышленная революция изменила мир?
7.​4.​1.​1 объяснять процесс перехода от феодального к капиталистическому хозяйству в Европе (мануфактура, фабрика), выявляя причины и следствия;
7.​1.​1.​2 устанавливать связь между возникновением мануфактур, фабрик и формированием класса наемных рабочих;
7.​4.​1.​2 характеризовать роль промышленного переворота в становлении Англии как ведущей мировой державы;
7.​4.​2.​2 определять различия между доиндустриальным и индустриальным этапами развития общества
Раздел 2. Индия и Великобритания в XVIII веке
Как англичане из торговцев превратились в правителей Индии?
7.​2.​2.​1 использовать произведения искусства для интерпретации исторических событий;
7.​1.​1.​3 определять особенности социальной структуры стран Азии (Китай, Индия, Япония) в период колониальной экспансии европейских держав;
7.​3.​2.​6 характеризовать влияние европейской колониальной экспансии на традиционные общества Востока;
7.​4.​1.​4 объяснять развитие товарно-денежных отношений, используя понятия "экспорт", "импорт", "экспансия", "колонизация", "фактория"
Раздел 3. Распространение идей Просвещения
Как идеи Просвещения были отражены в деятельности европейских монархов?
7.​2.​1.​1 выявлять изменения в жизни людей в связи с ограничением роли религии в обществе;
7.​2.​3.​2 определять влияние идей Эпохи Просвещения на общественное развитие
Насколько идеи Просвещения повлияли на американцев?
7.​3.​2.​7 характеризовать влияние европейских революций на развитие североамериканского общества;
7.​2.​3.​2 определять влияние идей Эпохи Просвещения на общественное развитие;

7.3.1.1 республикалық басқару құрылымның ерекшеліктерін анықтау
2 -тоқсан
4-бөлім.
Француз бұржуазиялық революциясының көрінісі
1789-1799 жылдар аралығында Францияда қандай өзгерістер орын алды?
7.3.2.1 Батыс Еуропадағы буржуазиялық революциялардың себептерін сипаттау;
7.1.2.1 экономикалық және саяси жүйенің өзгеруіне буржуазияның әсерін анықтау; 7.1.1.1 "капитал", "буржуазия", "жұмысшы табы" \пролетариат\ ұғымдарын тарихи оқиғаны жан-жақты түсіндіру үшін қолдану
Неліктен Давид пен Бодридің Марат туралы көзқарастары әртүрлі болды?
7.2.2.1 тарихи оқиғаларды интерпретациялау үшін өнер туындыларын пайдалану;
7.2.2.2 өнердегі негізгі стильдер мен ағымдардың белгілерін (неоклассицизм, романтизм, импрессионизм, реализм) анықтау;
7.3.1.1 республикалық құрылымның ерекшеліктерін анықтау
Наполеон империясы қалай құрылды және оның құлдырау себептері неде болды?
7.2.2.1 тарихи оқиғаларды интерпретациялау үшін өнер туындыларын пайдалану;
7.3.2.4 империалистік соғыстардың әлемдік саясаттың өзгеруіне ықпалын бағалау (Наполеон соғыстары мысалында);
7.2.3.2 Ағартушылық дәуір идеяларының қоғамдық дамуға ықпалын анықтау
5-бөлім.
XIX ғасырдағы империялар және олардың бақталастығы
Ресей мен Британия Иранға ықпал ету үшін неге бақталас болды?
7.3.2.2 XVIII-XIX ғасырдың ортасындағы халықаралық қатынастардағы өзгерістерді сипаттау;
7.4.2.1 түрлі мемлекеттердің өнеркәсіптік даму сатысына өту процесінің ерекшеліктерін салыстыру
Танзимат саясаты Осман империясын күшейтуге әсер етті ме?
7.4.2.1 түрлі мемлекеттердің өнеркәсіптік даму сатысына өту процесінің ерекшеліктерін салыстыру;
7.3.2.2 XVIII-XIX ғасырдың ортасындағы халықаралық қатынастардағы өзгерістерді сипаттау
Қырым соғысының себептері мен салдары қандай болды?
7.3.2.2 XVIII-XIX ғасырдың ортасындағы халықаралық қатынастардағы өзгерістерді сипаттау
3-тоқсан
6-бөлім.
XІX ғасырдағы Қытай мен Еуропа елдері
Англия және Қытай үкіметтерінің хат алысуынан империализм туралы не біле аламыз?
7.3.2.2 XVIII - XIX ғасырдың ортасындағы халықаралық қатынастардағы өзгерістерді сипаттау
Неліктен Апиын соғыстары осы күнге дейін қытай халқының есінде?
7.1.1.3 еуропалық державалардың отаршылдық экспансиясы кезеңіндегі Азия мемлекеттерінің (Қытай, Үндістан, Жапония) әлеуметтік құрылымындағы ерекшеліктерді анықтау;
7.2.1.2 миссионерліктің міндеттерін анықтау;
7.3.2.6 еуропалық отаршылдық экспансияның Шығыстың дәстүрлі қоғамдарына ықпалын сипаттау;
7.4.1.4 "экспорт", "импорт", "экспансия", "отарлау", "фактория" ұғымдарын қолдану арқылы, тауар-ақша қатынастарының дамуын түсіндіру
7-бөлім.
Революциялық идеялардың XІX ғасырдағы Еуропаға әсері
1848 жылғы революциялар Еуропада қандай саяси идеяларды қалыптастырды?

7.​3.​1.​1 выявлять особенности республиканского строя
2 четверть
Раздел 4. Картина Французской революции
Какие перемены произошли во Франции в 1789-1799 годы?
7.​3.​2.​1 характеризовать причины буржуазных революций в Западной Европе;
7.​1.​2.​1 определять влияние буржуазии на изменение экономической и политической системы;
7.​1.​1.​1 использовать понятия "капитал", "буржуазия", "рабочий класс/пролетариат" для подробного объяснения социальной структуры общества;
Почему Давид и Бодри были разного мнения о Марате?
7.​2.​2.​1 использовать произведения искусства для интерпретации исторических событий;
7.​2.​2.​2 определять признаки основных течений в искусстве (неоклассицизм, романтизм, импрессионизм, реализм);
7.​3.​1.​1 выявлять особенности республиканского строя
Как образовалась и в чем причины падения империи Наполеона?
7.​2.​2.​1 использовать произведения искусства для интерпретации исторических событий;
7.​3.​2.​4 оценивать влияние захватнических войн на изменение мировой политики (на примере походов Наполеона I);
7.​2.​3.​2 определять влияние идей Эпохи Просвещения на общественное развитие
Раздел 5. Империи и их соперничество в XIX в.
Почему Россия и Британия соперничали за влияние в Иране?
7.​3.​2.​2 описывать изменения характера международных отношений в XVIII - середине XIX веков;
7.​4.​2.​1 сравнивать процесс перехода к промышленной стадии развития общества в разных странах
Помогла ли политика танзимата укрепить Османскую империю?
7.​4.​2.​1 сравнивать процесс перехода к промышленной стадии развития общества в разных странах;
7.​3.​2.​2 описывать изменения характера международных отношений в XVIII - середине XIX веков
Каковы были причины и последствия Крымской войны?
7.​3.​2.​2 описывать изменения характера международных отношений в XVIII - середине XIX веков;
3 четверть
Раздел 6. Китай и европейские державы в XIX веке
Что мы можем узнать об империализме из переписки правительств Англии и Китая?
7.​3.​2.​2 описывать изменения характера международных отношений в XVIII - середине XIX веков
Почему в Китае до сих пор помнят опиумные войны?
7.​1.​1.​3 определять особенности социальной структуры стран Азии (Китай, Индия, Япония) в период колониальной экспансии европейских держав;
7.​2.​1.​2 определять задачи миссионерства;
7.​3.​2.​6 характеризовать влияние европейской колониальной экспансии на традиционные общества Востока;
7.​4.​1.​4 объяснять развитие товарно-денежных отношений, используя понятия "экспорт", "импорт", "экспансия", "колонизация", "фактория"
Раздел 7. Влияние революционных идей на Европу XIX века
Какие политические идеи сформировали революции 1848 года в Европе?

7.3.2.1 Батыс Еуропадағы буржуазиялық революциялар дың себептерін сипаттау;
7.1.2.1 экономикалық және саяси жүйенің өзгеруіне буржуазияның әсерін анықтау;
7.2.3.2 Ағартушылық дәуір идеяларының қоғамдық дамуға ықпалын анықтау;
7.2.3.3 К. Маркстың көзқарастарын және марксизмнің қоғамдық өмірге ықпалын түсіндіру;
7.3.2.5 тарихи оқиғаларды түсіндіру үшін "либерализм", "консерватизм", "социализм", "марксизм", "ұлтшылдық" ұғымдарын қолдану
Италия және Германияның бірігу жолдары қаншалықты бір-біріне ұқсас болмады?
7.3.1.4 әртүрлі елдердің бір уақыт кезеңіндегі тарихи оқиғаларын салыстыру арқылы ұлттық мемлекеттердің (Италия, Германия) қалыптасу маңызын анықтау;
7.3.2.5 тарихи оқиғаларды түсіндіру үшін "либерализм", "консерватизм", "социализм", "марксизм", "ұлтшылдық" ұғымдарын қолдану
8-бөлім.
XІX ғасырдағы Ресейдегі қоғамдық-саяси ойдың дамуы
Неліктен ІІ Александр патша "Халық еркі" ұйымының құрбаны болды?
7.2.3.1 Ресейде жаңа қоғамдық-саяси ағымдардың (халықшылдық, либерализм) пайда болу себептерін анықтау;
7.3.1.3 тарихи оқиғаны түсіндіру үшін "басыбайлы құқық", "декабристер", "халықшылдар", "жеке террор", "пролетариат диктатурасы" ұғымдарын қолдану
9-бөлім.
XІX ғасырдағы еуропалық отаршыл үстемдік
1857-1859 жылдардағы. Үндістандағы оқиғаларды XIX ғасырдағы британдықтар мен қазіргі кездегі үндістер қалай баяндайды?
7.1.1.3 Еуропалық державалардың отаршылдық экспансиясы кезеңіндегі Азия мемлекеттерінің (Қытай, Үндістан, Жапония) әлеуметтік құрылымындағы ерекшеліктерді анықтау;
7.3.2.6 еуропалық отаршылдық экспансияның Шығыстың дәстүрлі қоғамдарына ықпалын сипаттау
Әлемдік отарлау жүйесі қалай қалыптасты?
7.3.2.6 еуропалық отаршылдық экспансияның Шығыстың дәстүрлі қоғамдарына ықпалын сипаттау;
7.3.2.3 отаршылдық экспансияның салдарын талдау арқылы XIX ғасырдағы әлемнің саяси картасындағы негізгі өзгерістерді анықтау
4-тоқсан
10-бөлім.
Америка Құрама Штаттарының күшеюі
АҚШ-тың батыс бағыттағы аумағы қалай кеңейді?
7.3.1.2 XIX ғасырдағы Америка Құрама Штаттары территориясының кеңею үдерісін сипаттау
АҚШ-тағы құлдық қалай жойылды?
7.1.2.2 трансатлантикалық құлдықтың ерекшеліктерін анықтау;
7.4.2.1 түрлі мемлекеттердің өнеркәсіптік даму сатысына өту процесінің ерекшеліктерін анықтау
Неліктен АҚШ өз әскери кемелерін Жапонияға жіберді?
7.4.1.3 АҚШ-ғы капиталистік монополиялардың даму ерекшеліктерін анықтау;
7.3.2.6 еуропалық отаршылдық экспансияның Шығыстың дәстүрлі қоғамдарына ықпалын сипаттау;

7.​3.​2.​1 характеризовать причины буржуазных революций в Западной Европе;
7.​1.​2.​1 определять влияние буржуазии на изменение экономической и политической системы;
7.​2.​3.​2 определять влияние идей Эпохи Просвещения на общественное развитие;
7.​2.​3.​3 объяснять взгляды К. Маркса и влияние марксизма на общественную жизнь;
7.​3.​2.​5 использовать понятия "либерализм", "консерватизм", "социализм", "марксизм", "национализм" для объяснения исторических событий
Насколько были не схожи пути объединения Италии и Германии?
7.​3.​1.​4 определять значение становления национальных государств (Италия, Германия), сравнивая исторические события разных стран в один и тот же период времени;
7.​3.​2.​5 использовать понятия "либерализм", "консерватизм", "социализм", "марксизм", "национализм" для объяснения исторических событий
Раздел 8. Развитие общественно-политической мысли России в XIX веке
Почему царь Александр II стал жертвой "Народной воли"?
7.​2.​3.​1 выявлять причины зарождения новых общественно-политических течений в России (народничество, либерализм);
7.​3.​1.​3 использовать понятия "крепостное право", "декабристы", "народники", "индивидуальный террор", "диктатура пролетариата" для объяснения исторического события
Раздел 9. Европейское колониальное господство в XIX веке
Как британцы XIX века и современные индусы рассказывают о событиях 1857-1859 гг. в Индии?
7.​1.​1.​3 определять особенности социальной структуры стран Азии (Китай, Индия, Япония) в период колониальной экспансии европейских держав;
7.​3.​2.​6 характеризовать влияние европейской колониальной экспансии на традиционные общества Востока
Как сформировалась мировая колониальная система?
7.​3.​2.​6 характеризовать влияние европейской колониальной экспансии на традиционные общества Востока;
7.​3.​2.​3 определять основные изменения на политической карте мира в XIX веке, анализируя последствия колониальной экспансии
4 четверть
Раздел 10. Усиление Соединенных Штатов Америки
Какими способами расширялась территория США в западном направлении?
7.​3.​1.​2 характеризовать процесс расширения территории США в XIX веке
Как было отменено рабство в США?
7.​1.​2.​2 выявлять особенности трансатлантического рабства;
7.​4.​2.​1 определять особенности процесса перехода к промышленной стадии развития общества в разных странах
Почему США отправили военные корабли в Японию?
7.​4.​1.​3 определять особенности развития капиталистических монополий в США;
7.​3.​2.​6 характеризовать влияние европейской колониальной экспансии на традиционные общества Востока;

7.4.2.2 қоғамның индустрияға дейінгі және индустриялық даму кезеңдерінің арасындағы айырмашылығын анықтау;
7.2.1.2 миссионерліктің міндеттерін анықтау
11-бөлім.
Суретшілер мен жазушылардың көзқарасымен XІX ғасырдағы өзгерістерге шолу
XІX ғасырдағы өнер мен әдебиет әлеуметтік әділетсіздікті қалай суреттейді?
7.2.2.2 өнердегі негізгі стильдер мен ағымдарды (неоклассицизм, романтизм, импрессионизм, реализм) анықтау;
7.2.2.1 тарихи оқиғаларды интерпретациялау үшін өнер туындыларын пайдалану
Эмиль Золяның "Мен айыптаймын!" атты мақаласы сөз құдіретін қалай көрсетеді?
7.2.2.1 тарихи оқиғаларды интерпретациялау үшін өнер туындыларын пайдалану;
7.3.2.5 тарихи оқиғаларды түсіндіру үшін "либерализм", "консерватизм", "социализм", "марксизм", "ұлтшылдық" ұғымдарын қолдану
12-бөлім.
Ғылыми ойдың дамуы
XIX ғасырдағы қай ғылыми жаңалықтың адамдар өміріне ықпалы зор болды?
7.2.4.1 өзгерістер мен сабақтастықты көрсету арқылы адам мен қоғам өміріндегі ғылыми жаңалықтардың маңызын талдау;
7.2.1.1 қоғамда дін рөлінің шектелуіне байланысты адамдар өмірінде орын алған өзгерістерді анықтау
4) 8-сынып:
Бөлім
Тақырыптар
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
1-бөлім.
ХХ ғасырдың басындағы әлем
ХХ ғасырдың басында әлем бейнесі қандай болды?
8.3.2.5 ХХ ғасырдың басындағы әлемнің аумақтық бөлінуін және мемлекеттердің саяси құрылымын сипаттау
ХХ ғасырдың бірінші жартысындағы қандай ғылыми ашулар мен жаңа технологиялар ерекше маңызды болды?
8.2.4.2 тарихи оқиғалардың себептерін, нәтижелерін, маңызын тұжырымдау арқылы ғылымның әлем мемлекеттерінің әлеуметтік-экономикалық дамуындағы рөлін бағалау;
8.4.1.1 XX ғасырдың басындағы техникалық революция жетістіктерінің (конвейер өндірісі, стандарттау) мемлекеттердің шаруашылық жүйесінің дамуына ықпалын бағалау;
8.4.1.2 индустриялық қоғамның даму процесін түсіндіру үшін "модернизация" ұғымын пайдалану
XIX ғасырдың аяғы - ХХ ғасырдың басында өнер қалайша өзгерді?
8.2.2.1 XIX ғасырдағы - XX ғасырдың басындағы өнердегі негізгі ағымдарды сипаттау (модернизм, символизм, реализм, авангардизм);
8.2.2.2 ХХ ғасырдың бірінші жартысында бұқаралық мәдениеттің (кинематограф, радио) қоғамның рухани дамуына ықпалын талдау
2-бөлім.
Бірінші дүниежүзілік соғыс: себептері мен салдары
Бірінші дүниежүзілік соғыстың себептері қандай?
8.3.2.1 Бірінші дүниежүзілік соғыстың алғышарттары мен себептерін айқындау;
Бірінші дүниежүзілік соғыстың негізгі шайқастары қандай?
8.2.4.3 тарихи оқиғаларға түсіндірме бере отырып, әскери ғылым мен техниканың және соғыс стратегияларының рөлін бағалау
Бірінші дүниежүзілік соғыс әлем картасын қалай өзгертті?

7.​4.​2.​2 определять различия между доиндустриальным и индустриальным этапами развития общества;
7.​2.​1.​2 определять задачи миссионерства
Раздел 11. Глазами художников и писателей: обзор перемен XIX века
Как искусство и литература XIX века отображали социальную несправедливость?
7.​2.​2.​2 определять признаки основных стилей и течений в искусстве (неоклассицизм, романтизм, импрессионизм, реализм);
7.​2.​2.​1 использовать произведения искусства для интерпретации исторических событий
Как статья Эмиля Золя "Я обвиняю!" показывает силу слова?
7.​2.​2.​1 использовать произведения искусства для интерпретации исторических событий;
7.​3.​2.​5 использовать понятия "либерализм", "консерватизм", "социализм", "марксизм", "национализм" для объяснения исторических событий
Раздел 12. Развитие научной мысли
Какое из научных открытий XIX века оказало наибольшее влияние на жизнь людей?
7.​2.​4.​1 анализировать значение научных открытий в жизни человека и общества, отмечая изменения и преемственность;
7.​2.​1.​1 определять изменения в жизни людей в связи с ограничением роли религии в обществе
4) 8 класс:
Раздел
Темы, содержание
Цели обучения
1 четверть
Раздел 1. Мир в начале ХХ века
Какова была картина мира в начале ХХ века?
8.​3.​2.​5 характеризовать территориальный раздел мира и политическое устройство стран к началу ХХ века
Какие научные открытия и новые технологии первой половины ХХ века являются наиболее значимыми?
8.​2.​4.​2 оценивать роль науки в социально-экономическом развитии стран мира, обобщая причины, результаты, значение исторических событий;
8.​4.​1.​1 оценивать влияние достижений технической революции в начале XX века (конвейерное производство, стандартизация) на развитие хозяйственной системы стран;
8.​4.​1.​2 использовать понятие "модернизация" для объяснения процесса развития индустриального общества
Как изменилось искусство в конце XIX - начале ХХ веков?
8.​2.​2.​1 описывать основные течения в искусстве XIX века - начале XX века (модернизм, символизм, реализм, авангардизм);
8.​2.​2.​2 анализировать влияние массовой культуры (кинематограф, радио) на духовное развитие общества в первой половине ХХ века
Раздел 2. Первая мировая война: причины и последствия
Каковы причины Первой мировой войны?
8.​3.​2.​1 устанавливать предпосылки и причины начала Первой мировой войны
Какие сражения Первой мировой войны являются ключевыми?
8.​2.​4.​3 оценивать роль военной науки и техники, военной стратегии, объясняя исторические события
Как Первая мировая война изменила карту мира?

8.3.2.2 әлемнің саяси картасындағы өзгерістерді сипаттау арқылы империялардың (Австро - Венгрия, Ресей империясы, Осман империясы) ыдырау себептерін тұжырымдау
Неліктен Ұлттар Лигасы Бірінші дүниежүзілік соғыстан кейін әлемде бейбітшілікті сақтай алмады?
8.3.2.4 Ұлттар Лигасының қызметі мен Версаль-Вашингтон жүйесін талдау және бағалау
2 -тоқсан
3-бөлім.
1917 жылғы Ресейдегі революция
Ресейдегі самодержавие не себепті жойылды?
8.3.1.1 қоғамдық-саяси даму үлгісін сипаттау: әлеуметтік либерализм, әлеуметтік консерватизм, марксизм, социал-демократия
Большевиктер Уақытша үкіметтің билігін қалай жойды?
8.1.1.1 тарихи оқиғаның нәтижелерін талдау арқылы әлеуметтік құрылымның өзгеруіне Қазан төңкерісінің әсерін сипаттау
Неліктен қоғам "қызылдар" мен "ақтарға" қақ жарылды?
8.1.1.1 тарихи оқиғаның нәтижелерін талдау арқылы әлеуметтік құрылымның өзгеруіне Қазан төңкерісінің әсерін сипаттау
1917-1924 жылдарда Ресей қаншалықты өзгерді?
8.1.1.1 тарихи оқиғаның нәтижелерін талдау арқылы әлеуметтік құрылымның өзгеруіне Қазан төңкерісінің әсерін сипаттау;
8.2.1.1 тарихи кезеңдердің ерекшеліктерін салыстыру арқылы мемлекет пен діннің өзара қатынасын сипаттау
4-бөлім.
Бірінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі Азия елдері
Неліктен Мұстафа Кемалді "Ататүрік" деп атады?
8.2.1.1 тарихи кезеңдердің ерекшеліктерін салыстыру арқылы мемлекет пен діннің өзара қатынасын сипаттау
Сунь Ятсеннің үш қағидаты Қытайды қалайша өзгертті?
8.3.1.1 қоғамдық-саяси ағымдардың (әлеуметтік либерализм, әлеуметтік консерватизм, марксизм, социал-демократия) қоғамның өміріне ықпалын талдау
"Танака меморандумы" қаншалықты қауіпті болды?
8.1.2.1 қоғамның әлеуметтік өміріндегі өзгерістерге реакцияшыл идеялогиялардың (фашизм, тоталитаризм, нәсілшілдік, шовинизм, ұлтшылдық) таралу ықпалын талдау;
8.3.1.2 тоталитаризм, әміршіл-әкімшіл жүйе сияқты саяси режимдердің қалыптасу алғышарттары мен тарихын түсіндіру;
8.4.1.5 1930 жылдардағы құрылымдық экономикалық дағдарыстың нәтижесінде экономикада орын алған өзгерістерді анықтау
Махатама Гандидің идеялары Үндістандағы ұлттық сананың өсуіне қалай әсер етті?
8.2.1.1 тарихи кезеңдердің ерекшеліктерін салыстыру арқылы мемлекет пен діннің өзара қатынасын сипаттау
3-тоқсан
5-бөлім.
Әлемдік экономикалықдағдарыс
Неліктен АҚШ-та 1920-шы жылдарды "гүлдену кезеңі" деп атайды?
8.4.1.2 индустриялық қоғамның даму процесін түсіндіру үшін "модернизация" ұғымын пайдалану;
8.4.1.1 XX ғасырдың басындағы техникалық революция жетістіктерінің (конвейер өндірісі, стандарттау) мемлекеттердің шаруашылық жүйесінің дамуына ықпалын бағалау
Уолл-стриттің күйреу себептері мен салдары?

8.​3.​2.​2 обобщать причины распада империй (Австро-Венгрия, Россия, Османская империя), описывая изменения на политической карте мира
Почему Лига Наций не смогла сохранить мир после Первой мировой войны?
8.​3.​2.​4 анализировать и оценивать деятельность Лиги Наций и Версальско-Вашингтонской системы договоров
2 четверть
Раздел 3. Революции 1917 года в России
Почему пало самодержавие в России?
8.​3.​1.​1 анализировать влияние общественно-политических течений (социальный либерализм и консерватизм, марксизм и социал-демократия) на жизнь общества
Как большевикам удалось свергнуть Временное правительство?
8.​1.​1.​1 характеризовать влияние Октябрьского переворота на изменение социальной структуры, анализируя итоги исторического события
Почему общество раскололось на "красных" и "белых"?
8.​1.​1.​1 характеризовать влияние Октябрьского переворота на изменение социальной структуры, анализируя итоги исторического события
Насколько изменилась Россия в 1917-1924 гг.?
8.​1.​1.​1 характеризовать влияние Октябрьского переворота на изменение социальной структуры, анализируя итоги исторического события;
8.​2.​1.​1 описывать взаимоотношения государства и религии, выявляя и сравнивая особенности исторических периодов
Раздел 4. Страны Азии после Первой мировой войны
Почему Мустафу Кемаля называли "Ататюрк"?
8.​2.​1.​1 описывать взаимоотношения государства и религии, выявляя и сравнивая особенности исторических периодов
Как три принципа Сунь Ятсена изменили Китай?
8.​3.​1.​1 анализировать влияние общественно-политических течений (социальный либерализм и консерватизм, марксизм и социал-демократия) на жизнь общества
Насколько был опасен "меморандум Танаки"?
8.​1.​2.​1 анализировать влияние распространения реакционных идеологий на изменение социальной жизни общества (фашизм, расизм, шовинизм, нацизм);
8.​3.​1.​2 объяснять предпосылки формирования и развития тоталитаризма (командно-административной системы);
8.​4.​1.​5 выявлять изменения в экономике в результате структурного экономического кризиса 1930-х годов
Как идеи Махатма Ганди повлияли на рост нацинального самосознания Индии?
8.​2.​1.​1 описывать взаимоотношения государства и религии, выявляя и сравнивая особенности исторических периодов
3 четверть
Раздел 5. Мировой экономический кризис
Почему 1920-е годы в США называют "эрой просперити"?
8.​4.​1.​2 использовать понятие "модернизация" для объяснения процесса развития индустриального общества";
8.​4.​1.​1 оценивать влияние достижений технической революции (конвейерное производство, стандартизация) на развитие хозяйственной системы стран в начале XX века
Причины и последствия краха Уолл-стрит?

8.4.1.3 тарихи оқиғаларды талдау үшін "бағалы қағаздар нарығы", "акция", "алыпсатарлық", "қор биржасы", "несие", "банкроттық", "инфляция" ұғымдарын пайдалану;
8.4.1.4 фактілерді, процестерді, оқиғаларды салыстыра отырып, индустриялық қоғам қайшылықтарының (өндіру мен тұтыну теңгерімі) шиеленісу себептерін анықтау
Әлем елдері Ұлы дағдарыстан қалай шықты?
8.2.4.1 әлем мемлекеттерінің әлеуметтік-экономикалық дамуындағы Дж. Кейнс теориясының рөлін сипаттау;
8.4.1.5 1930 жылдардағы құрылымдық экономикалық дағдарыстың нәтижесінде экономикада орын алған өзгерістерді анықтау;
8.3.1.3 фактілерді, процестер мен оқиғаларды салыстыру арқылы дүниежүзілік экономикалық дағдарырыстан шығудың түрлі жолдарын түсіндіру (АҚШ, Франция, Германия)
6-бөлім.
Еуропа елдеріндегі тоталитарлық режимдер
Сталиннің билігі тұсында КСРО қалай дамыды?
8.1.1.2 социалистік қоғамның дамуына байланысты әлеуметтік топтардың (жұмысшы табы, шаруалар, зиялылар) мәртебесіндегі өзгерісті талдау;
8.4.2.1 "жоспарлы экономика", "нарықтық экономика" ұғымдарын қолдана отырып,
XX ғасыр бірінші жартысындағы капитализм мен социализмнің экономикалық жүйелерін салыстыру;
8.3.1.2 тоталитаризм, әміршіл-әкімшіл жүйе сияқты саяси режимдердің қалыптасу алғышарттары мен тарихын түсіндіру
"Адамның жандүниесінің инженерлері": Сталин халыққа ықпал ету үшін өнерді қалай пайдаланды?
8.2.2.1 XIX ғасырдағы - XX ғасырдың басындағы өнердегі негізгі ағымдарды сипаттау (модернизм, символизм, реализм, авангардизм);
8.2.2.2 ХХ ғасырдың бірінші жартысында бұқаралық мәдениеттің (кинематограф, радио) қоғамның рухани дамуына ықпалын талдау
Неліктен фашизм Италия мен Германияда өрбіді?
8.1.2.1 қоғамның әлеуметтік өміріндегі өзгерістерге реакцияшыл идеологиялардың (фашизм, тоталитаризм, нәсілшілдік, шовинизм, ұлтшылдық) таралу ықпалын талдау;
8.3.1.2 тоталитаризм, авторитаризм сияқты саяси режимдердің қалыптасу алғышарттары мен тарихын түсіндіру
Нацистердің саясаты Германия тұрғындарына қандай әсерін тигізді?
8.1.2.1 қоғамның әлеуметтік өміріндегі өзгерістерге реакцияшыл идеялогиялардың (фашизм, тоталитаризм, нәсілшілдік, шовинизм, ұлтшылдық) таралу ықпалын талдау;
8.3.1.2 тоталитаризм, әміршіл-әкімшіл жүйе сияқты саяси режимдердің қалыптасу алғышарттары мен тарихын түсіндіру
Франция мен Испаниядағы "Халық майданы" қаншалықты тұрақты болды?
8.1.2.1 қоғамның әлеуметтік өміріндегі өзгерістерге реакцияшыл идеялогиялардың (фашизм, тоталитаризм, нәсілшілдік, шовинизм, ұлтшылдық) таралу ықпалын талдау;
8.3.1.1 қоғамдық-саяси ағымдардың (әлеуметтік либерализм, әлеуметтік консерватизм, марксизм, социал-демократия) қоғамның өміріне ықпалын талдау
4-тоқсан

8.​4.​1.​3 использовать понятия "рынок ценных бумаг", "акция", "спекуляция", "фондовая биржа", "кредит", "банкротство", "инфляция" для анализа исторических событий;
8.​4.​1.​4 определять причины обострения противоречий индустриального общества (дисбаланс между производством и потреблением), сопоставляя факты, процессы, события
Как страны мира преодолевали Великую депрессию?
8.​2.​4.​1 характеризовать роль кейнсианства в социально-экономическом развитии стран мира;
8.​4.​1.​5 выявлять изменения в экономике в результате структурного экономического кризиса 1930-х годов;
8.​3.​1.​3 объяснять различные пути выхода из мирового экономического кризиса (США, Франция, Германия), сопоставляя факты, процессы, события
Раздел 6. Тоталитарные режимы в странах Европы
Как развивался СССР при Сталине?
8.​1.​1.​2 анализировать изменение статуса социальных слоев (рабочего класса, крестьянства, интеллигенции) в связи с развитием социалистического общества;
8.​4.​2.​1 сравнивать экономические системы капитализма и социализма в первой половине XX века, используя понятия "плановая экономика", "рыночная экономика";
8.​3.​1.​2 объяснять предпосылки формирования и развития тоталитаризма (командно-административной системы)
"Инженеры человеческих душ": как Сталин использовал искусство для влияния на массы?
8.​2.​2.​1 описывать основные течения в искусстве XIX-начале XX веков (модернизм, символизм, реализм, авангардизм);
8.​2.​2.​2 анализировать влияние массовой культуры (кинематограф, радио) на духовное развитие общества в первой половине ХХ века
Почему фашизм получил развитие в Италии и Германии?
8.​1.​2.​1 анализировать влияние распространения реакционных идеологий на изменение социальной жизни общества (фашизм, расизм, шовинизм, нацизм);
8.​3.​1.​2 объяснять предпосылки формирования и развития тоталитаризма (командно-административной системы)
Какое воздействие оказала нацистская политика на жизнь людей в Германии?
8.​1.​2.​1 анализировать влияние распространения реакционных идеологий на изменение социальной жизни общества (фашизм, расизм, шовинизм, нацизм);
8.​3.​1.​2 объяснять предпосылки формирования и развития тоталитаризма (командно-административной системы)
Насколько был устойчив "Народный фронт" во Франции и Испании?
8.​1.​2.​1 анализировать влияние распространения реакционных идеологий на изменение социальной жизни общества (фашизм, расизм, шовинизм, нацизм);
8.​3.​1.​1 анализировать влияние общественно-политических течений (социальный либерализм и консерватизм, марксизм и социал-демократия) на жизнь общества
4 четверть

7-бөлім.
Екінші дүниежүзілік соғыстың себептері мен салдары
Екінші дүниежүзілік соғыс қарсаңы мен барысында елдер арасында қандай келісімшарт қарым-қатынастары қалыптасты?
8.3.2.3 Екінші дүниежүзілік соғыстың себептерін, сипаты мен салдарын талдау
Екінші дүниежүзілік соғыстың қандай оқиғалары түйінді болып табылады?
8.2.4.3 тарихи оқиғаларға түсіндірме бере отырып, әскери ғылым мен техниканың және соғыс стратегиялардың рөлін бағалау
Кеңес Одағының фашистік Германияға қарсы соғысы неліктен Ұлы Отан соғысы деп аталды?
8.3.2.3 Екінші дүниежүзілік соғыстың себептерін, сипаты мен салдарын талдау;
8.2.4.3 тарихи оқиғаларға түсіндірме бере отырып, әскери ғылым мен техниканың және соғыс стратегиялардың рөлін бағалау
Екінші дүниежүзілік соғыстың қорытындылары мен сабақтары қандай болды?
8.3.1.1 қоғамдық-саяси ағымдардың (әлеуметтік либерализм, әлеуметтік консерватизм, марксизм, социал-демократия) қоғамның өміріне ықпалын талдау;
8.3.2.3 Екінші дүниежүзілік соғыстың себептерін, сипаты мен салдарын талдау
8-бөлім.
ХХ ғасырдың бірінші жартысындағы мәдениет және ғылым
ХХ ғасырдың бірінші жартысында мәдениеттің даму ерекшеліктері қандай?
8.2.1.1 тарихи кезеңдердің ерекшеліктерін салыстыру арқылы мемлекет пен діннің өзара қатынасын сипаттау;
8.2.2.2 ХХ ғасырдың бірінші жартысында бұқаралық мәдениеттің (кинематограф, радио) қоғамның рухани дамуына ықпалын талдау;
8.2.3.1 "позитивизм", "прагматизм", "экзистенциализм" ұғымдарын тарихи кезеңді сипаттау үшін қолдану
ХХ ғасырдың бірінші жартысында ғылым қалай дамыды?
8.2.4.2 тарихи оқиғалардың себептерін, нәтижелерін, маңызын тұжырымдау арқылы ғылымның әлем мемлекеттерінің әлеуметтік-экономикалық дамуындағы рөлін бағалау
5) 9-сынып:
Бөлім
Тақырыптар
Оқыту мақсаттары.
1-тоқсан
1-бөлім.
ХХ ғасырдың екінші жартысындағы әлемнің саяси картасы
Екінші дүниежүзілік соғыстан кейін әлемнің саяси картасы қалай өзгерді?
9.3.2.8 ХХ ғасырдың екінші жартысында әлемнің саяси картасындағы өзгерістерді айқындау;
9.3.2.4 "қырғи қабақ соғыстан" кейін әлемдегі интеграциялық және дезинтеграциялық процестерді айқындау;
8.3.2.3 Екінші дүниежүзілік соғыстың себептерін, сипаты мен салдарын талдау
ХХ ғасырдың екінші жартысында отарсыздандыру процесі неліктен күшейді?
9.1.1.1 социалистік даму жолынан бас тартуға байланысты әлеуметтік құрылымдағы өзгерістерді анықтау;
9.3.1.3 мемлекеттердің тарихи даму заңдылықтарын анықтау;
9.3.2.1 отаршылдық жүйе күйреуінің себептері мен салдарын талдау
Әлемнің екі полюсті жүйесі қалай қалыптасты?
9.3.2.2 "қырғи қабақ соғыс" ұғымын түсіндіру үшін тарихи оқиғаларды талдау;

Раздел 7. Причины и последствия Второй мировой войны
Какие договорные отношения складывались между странами накануне и в ходе Второй мировой войны?
8.​3.​2.​3 анализировать причины, характер и последствия Второй мировой войны
Какие события Второй мировой войны являются ключевыми?
8.​2.​4.​3 оценивать роль военной науки и техники и военной стратегии, объясняя исторические события
Почему война Советского Союза против фашисткой Германии называется Великой Отечественной?
8.​3.​2.​3 анализировать причины, характер и последствия Второй мировой войны;
8.​2.​4.​3 оценивать роль военной науки и техники и военной стратегии, объясняя исторические события
Каковы итоги и уроки Второй мировой войны?
8.​3.​1.​1 анализировать влияние общественно-политических течений (социальный либерализм и консерватизм, марксизм и социал-демократия) на жизнь общества;
8.​3.​2.​3 анализировать причины, характер и последствия Второй мировой войны
Раздел 8. Культура и наука в первой половине ХХ века
Каковы особенности развития культуры в первой половине ХХ века?
8.​2.​1.​1 описывать взаимоотношения государства и религии, выявляя и сравнивая особенности исторических периодов;
8.​2.​2.​2 анализировать влияние массовой культуры (кинематограф, радио) на духовное развитие общества в первой половине ХХ века;
8.​2.​3.​1 использовать понятия "позитивизм", "прагматизм", "экзистенциализм" для характеристики исторической эпохи
Как развивались наука в первой половине ХХ века?
8.​2.​4.​2 оценивать роль науки в социально-экономическом развитии стран, обобщая причины, результаты, значение исторических событий
5) 9 класс:
Раздел
Темы, содержание
Цели обучения
1 четверть
Раздел 1. Политическая карта мира во 2-ой половине ХХ века
Как изменилась политическая карта мира после Второй мировой войны?
9.​3.​2.​8 обобщать и оценивать изменения на политической карте мира во второй половине ХХ века;
9.​3.​2.​4 выделять интеграционные и дезинтеграционные процессы в мире после окончания холодной войны;
8.​3.​2.​3 анализировать причины, характер и последствия Второй мировой войны
Почему во второй половине ХХ века усилился процесс деколонизации?
9.​1.​1.​1 выявлять изменения социальной структуры в связи с отказом от социалистического пути развития;
9.​3.​1.​3 выявлять закономерности исторического развития государств;
9.​3.​2.​1 анализировать причины и последствия распада колониальной системы
Как сформировалась биполярная система мира?
9.​3.​2.​2 анализировать исторические события для объяснения понятия "холодная война";

9.3.2.3 тарихи фактілер мен картаға сүйене отырып, әскери-саяси одақтар НАТО және ВШҰ-ның қарсылығын сипаттау;
9.3.2.8 ХХ ғасырдың екінші жартысында әлемнің саяси картасындағы өзгерістерді айқындау
1946-1963 жж. қырғи қабақ соғыстың ерекшелігі неде?
9.3.2.2 "қырғи қабақ соғыс" ұғымын түсіндіру үшін тарихи оқиғаларды талдау;
9.3.2.3 тарихи фактілер мен картаға сүйене отырып, әскери-саяси одақтар НАТО және ВШҰ-ның қарсылығын сипаттау;
9.3.1.4 тұлғаның тарихтағы рөлін анықтау
2-бөлім.
Халықаралық ұйымдардың қалыптасуы
Неліктен Біріккен Ұлттар Ұйымы Жалпыға бірдей адам құқығы Декларациясын жариялады?
9.2.3.2 адам құқықтарын қорғау идеяларының қазіргі халықаралық құқық қорғау ұйымдарының қызметіне ықпалын сипаттау;
9.3.1.2 Еуропа мен Азияның жетекші мемлекеттеріндегі конституциялық-құқықтық идеологияның қалыптасу жолдарын талдау (Жалпыға бірдей адам құқығы Декларациясы, ЕҚЫҰ, Еурокеңес, Гаагадағы Халықаралық сот)
Соғыстан кейінгі уақыттағы еуропалық интеграцияның себептері қандай?
9.2.3.2 адам құқықтарын қорғау идеяларының қазіргі халықаралық құқық қорғау ұйымдарының қызметіне ықпалын сипаттау;
9.3.2.4 "қырғи қабақ соғыстан" кейін әлемдегі интеграциялық және дезинтеграциялық процестерді айқындау
2-тоқсан
3-бөлім.
ХХ ғасырдың екінші жартысындағы әлемдік экономиканың дамуы
Неліктен XX ғасырдың екінші жартысында "әл-ауқатты мемлекеттер" экономикалық дағдарысқа ұшырады?
9.3.1.1 "әл-ауқатты мемлекеттер" ұғымын 1970 - 1980 жж. әлеуметтік саладағы өзгерістерді сипаттау үшін қолдану;
9.4.1.1 XX ғасырдың 70-жылдарындағы жұмыссыздықтың себеп-салдарын талдау;
9.4.1.2 "инфляция", "дағдарыс", "стагнация" ұғымдарын пайдалана отырып, XX ғасырдың екінші жартысындағы мемлекеттердің экономикалық дамуын интерпретациялау
XX ғасырдың 60-70- жылдарында КСРО қандай экономикалық қиыншылықтарға тап болды?
9.4.1.2 "инфляция", "дағдарыс", "стагнация" ұғымдарын пайдалана отырып, XX ғасырдың екінші жартысындағы мемлекеттердің экономикалық дамуын интерпретациялау;
9.4.1.4 себеп-салдарлық байланыстарды талдау арқылы социалистік шаруашылық жүйесінің дамуындағы қарама-қайшылықтарды анықтау;
9.4.2.1 экономикалық жүйелердің тиімділігін интерпретациялау және негіздеу
4-бөлім.
Екі полюсті әлемнен көп полюсті әлемге
1979-1985 жылдар аралығындағы "қырғи-қабақ соғысы" оқиғаларының ерешеліктері қандай?
9.3.2.3 тарихи фактілер мен картаға сүйене отырып, әскери-саяси одақтар НАТО және ВШҰ-ның қарсылығын сипаттау;
9.3.2.5 аймақтық шиеленістердің себептері мен салдарын тұжырымдау;
9.3.1.4 тұлғаның тарихтағы рөлін бағалау
Саманта Смиттің КСРО-ға сапары неге мүмкін болды?
9.3.2.4 "қырғи қабақ соғыстан" кейін әлемдегі интеграциялық және дезинтеграциялық процестерді айқындау;
9.3.1.4 тұлғаның тарихтағы рөлін бағалау
Қырғи-қабақ соғыстың аяқталуының себептері қандай болды?
9.3.2.4 "қырғи қабақ соғыстан" кейін әлемдегі интеграциялық және дезинтеграциялық процестерді айқындау;

9.​3.​2.​3 характеризовать противостояние военно-политических блоков НАТО и ОВД, опираясь на знание исторических фактов и карты;
9.​3.​2.​8 обобщать и оценивать изменения на политической карте мира во второй половине ХХ века
Каковы особенности событий холодной войны в 1946-1963 гг.?
9.​3.​2.​2 анализировать исторические события для объяснения понятия "холодная война";
9.​3.​2.​3 характеризовать противостояние двух военно-политических блоков НАТО и ОВД, опираясь на знание исторических фактов и карты;
9.​3.​1.​4 оценивать роль личности в истории
Раздел 2. Становление международных организаций
Почему Организация Объединенных Наций издала Всеобщую Декларацию прав человека?
9.​2.​3.​2 оценивать влияние идей защиты прав человека на деятельность современных международных правозащитных организаций;
9.​3.​1.​2 анализировать пути становления конституционно-правовой идеологии (Всеобщая Декларация прав человека, Европарламент, Международный суд в Гааге) в ведущих странах Европы и Азии
Каковы причины европейской интеграции в послевоенное время?
9.​2.​3.​2 оценивать влияние идей защиты прав человека на деятельность современных международных правозащитных организаций;
9.​3.​2.​4 выделять интеграционные и дезинтеграционные процессы в мире после окончания холодной войны
2 четверть
Раздел 3. Развитие мировой экономики во второй половине ХХ века
Почему во второй половине ХХ века "государства благосостояния" переживали экономический кризис?
9.​3.​1.​1 использовать понятие "государство благосостояния" для характеристики изменений в социальной сфере в 1970 - 1980 годы;
9.​4.​1.​1 анализировать причины и последствия безработицы в 70-х годах XX века;
9.​4.​1.​2 интерпретировать экономическое развитие стран во второй половине XX века, используя понятия "инфляция", "кризис", "стагнация"
С какими экономическими проблемами столкнулся СССР в 60-70-е годы XX века?
9.​4.​1.​2 интерпретировать экономическое развитие стран во второй половине XX века, используя понятия "инфляция", "кризис", "стагнация";
9.​4.​1.​4 выявлять противоречия в развитии социалистической хозяйственной системы, анализируя причинно- следственные связи;
9.​4.​2.​1 интерпретировать и обосновывать эффективность экономических систем
Раздел 4. От биполярного к многополюсному миру
Каковы особенности событий холодной войны в 1979-1985 гг.?
9.​3.​2.​3 характеризовать противостояние двух военно-политических блоков НАТО и ОВД, опираясь на знание исторических фактов и карты;
9.​3.​2.​5 обобщать причины и последствия локальных конфликтов;
9.​3.​1.​4 оценивать роль личности в истории
Почему стал возможен визит Саманты Смит в СССР?
9.​3.​2.​4 выделять интеграционные и дезинтеграционные процессы в мире после окончания холодной войны;
9.​3.​1.​4 оценивать роль личности в истории
Каковы причины завершения холодной войны?
9.​3.​2.​4 выделять интеграционные и дезинтеграционные процессы в мире после окончания холодной войны;

9.3.1.3 мемлекеттердің тарихи даму заңдылықтарын анықтау
Қырғи-қабақ соғыстың аяқталуымен әлемдегі қауіпсіздік артты ма?
9.3.2.4 "қырғи қабақ соғыстан" кейін әлемдегі интеграциялық және дезинтеграциялық процестерді айқындау;
9.3.2.8 ХХ ғасырдың екінші жартысында әлемнің саяси картасындағы өзгерістерді айқындау;
9.3.2.5 аймақтық шиеленістердің себептері мен салдарын тұжырымдау
5-бөлім.
Аумақтық мәселелерді шешудегі халықаралық ұйымдар
БҰҰ Таяу Шығыстағы дағдарысты шешудің қандай бейбіт жолдарын ұсынады?
9.3.2.5 аймақтық шиеленістердің себептері мен салдарын тұжырымдау;
9.3.2.6 халықаралық шиеленістерді реттеудегі БҰҰ-ның қызметін бағалау
"Араб көктемінің" себептері мен салдары қандай?
9.3.2.5 аймақтық шиеленістердің себептері мен салдарын тұжырымдау;
9.3.2.6 халықаралық шиеленістерді реттеудегі БҰҰ-ның қызметін бағалау;
9.1.2.4 қоғамдық сананы қалыптастыруда бұқаралық ақпарат құралдарының рөлін анықтау
3-тоқсан
6-бөлім.
ХХ ғасырдың екінші жартысындағы батыс елдерінің даму ерекшеліктері
Неліктен Ұлыбританияда консерватизм жаңа консерватизммен ауысты?
9.3.1.3 мемлекеттердің тарихи даму заңдылықтарын анықтау;
9.1.2.2 әлемнің жетекші және дамушы мемлекеттеріндегі халықтың өмір сүру деңгейіне әсер ететін факторларды анықтау;
9.3.1.4 тұлғаның тарихтағы рөлін бағалау
Социализмнің "шведтік моделінің" белгілері қандай?
9.1.2.1 батыс және шығыс мемлекеттеріндегі әлеуметтік құрылымның ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтап, мобильділікке тігінен және көлденеңінен мысал келтіру;
9.1.2.2 әлемнің жетекші және дамушы мемлекеттеріндегі халықтың өмір сүру деңгейіне әсер ететін факторларды анықтау;
9.3.1.1 "әл-ауқатты мемлекеттер" ұғымын 1970 1980 жылдардағы әлеуметтік саладағы өзгерістерді сипаттау үшін қолдану
Германдық "әлеуметтік-нарықтық шаруашылық" ерекшеліктері қандай?
9.3.1.3 мемлекеттердің тарихи даму заңдылықтарын анықтау;
9.1.2.2 әлемнің жетекші және дамушы мемлекеттеріндегі халықтың өмір сүру деңгейіне әсер ететін факторларды анықтау;
9.3.1.1 "әл-ауқатты мемлекеттер" ұғымын 1970 1980 жылдардағы әлеуметтік саладағы өзгерістерді сипаттау үшін қолдану
7-бөлім.
ХХ ғасырдың екінші жартысындағы Азия елдерінің даму ерекшеліктері
1949 жылғы коммунистік партия жеңісі нәтижесінде Қытай қалай өзгерді?
9.4.1.4 себеп-салдарлық байланыстарды талдау арқылы социалистік шаруашылық жүйесінің дамуындағы қарама-қайшылықтарды анықтау;
9.3.1.3 мемлекеттердің тарихи даму заңдылықтарын анықтау;
9.3.1.4 тұлғаның тарихтағы рөлін бағалау
"Азиялық серпіліс" неліктен мүмкін болды?
9.4.2.1 экономикалық жүйелердің тиімділігін интерпретациялау және негіздеу;

9.​3.​1.​3 выявлять закономерности исторического развития государств
Стал ли мир безопаснее после окончания холодной войны?
9.​3.​2.​4 выделять интеграционные и дезинтеграционные процессы в мире после окончания холодной войны;
9.​3.​2.​8 обобщать и оценивать изменения на политической карте мира во второй половине ХХ века;
9.​3.​2.​5 обобщать причины и последствия локальных конфликтов
Раздел 5. Международные организации в решении региональных проблем
Какие мирные способы решения ближневосточного кризиса предпринимает ООН?
9.​3.​2.​5 обобщать причины и последствия локальных конфликтов;
9.​3.​2.​6 оценивать деятельность ООН в урегулировании международных конфликтов
Каковы причины и последствия "арабской весны"?
9.​3.​2.​5 обобщать причины и последствия локальных конфликтов;
9.​3.​2.​6 оценивать деятельность ООН в урегулировании международных конфликтов;
9.​1.​2.​4 определять роль средств массовой информации в формировании общественного сознания
3 четверть
Раздел 6. Особенности развития западных стран во второй половине ХХ века
Почему в Великобритании консерватизм сменился неоконсерватизмом?
9.​3.​1.​3 выявлять закономерности исторического развития государств;
9.​1.​2.​2 определять факторы, влияющие на уровень жизни людей ведущих и развивающихся стран мира;
9.​3.​1.​4 оценивать роль личности в истории
Каковы признаки "шведской модели" социализма?
9.​1.​2.​1 определять сходства и различия социальной структуры в западных и восточных странах, приводя примеры вертикальной и горизонтальной мобильности;
9.​1.​2.​2 определять факторы, влияющие на уровень жизни людей ведущих и развивающихся стран мира;
9.​3.​1.​1 использовать понятие "государство благосостояния" для характеристики изменений в социальной сфере в 1970 - 1980 годы
Каковы особенности германского "социально-рыночного хозяйства"?
9.​3.​1.​3 выявлять закономерности исторического развития государств;
9.​1.​2.​2 определять факторы, влияющие на уровень жизни людей ведущих и развивающихся стран мира;
9.​3.​1.​1 использовать понятие "государство благосостояния" для характеристики изменений в социальной сфере в 1970 - 1980 годы
Раздел 7. Особенности развития стран Азии во второй пол. XX в.
Как изменился Китай в результате победы Коммунистической партии в 1949 году?
9.​4.​1.​4 выявлять противоречия в развитии социалистической хозяйственной системы, анализируя причинно-следственные связи;
9.​3.​1.​3 выявлять закономерности исторического развития государств;
9.​3.​1.​4 оценивать роль личности в истории
Почему стал возможен "азиатский прорыв"?
9.​4.​2.​1 интерпретировать и обосновывать эффективность экономических систем;

9.4.1.5 Оңтүстік - Шығыс Азия мемлекеттерінің қарқынды экономикалық дамуына ықпал ететін негізгі факторларды талдау;
9.3.1.4 тұлғаның тарихтағы рөлін анықтау
Тәуелсіз Үндістанның қандай мәселелері отарлық өткенімен байланысты?
9.2.1.2 қазіргі қоғамдық-саяси мәселелерді түсіну және интерпретациялау үшін дін туралы білімдерін пайдалану;
9.3.1.3 мемлекеттердің тарихи даму заңдылықтарын анықтау;
9.3.1.4 тұлғаның тарихтағы рөлін бағалау
ХХ ғасырдың екінші жартысындағы кемализм эволюциясы қалай айқындалды?
9.3.1.3 мемлекеттердің тарихи даму заңдылықтарын анықтау;
9.2.1.3 тарихи процестің сабақтастығын орнату арқылы адамзаттың өркениетті даму жолдарын қалыптастырудағы әлемдік діндердің рөлін анықтау;
9.3.1.4 тұлғаның тарихтағы рөлін бағалау
4-тоқсан
8-бөлім.
Қазіргі әлемнің жаһандануы
Жаһанданудың негізгі ерекшеліктері қандай?
9.1.2.3 қоғамның тарихи даму бағытын үлгілей отыра, жаһандану процесіне байланысты қазіргі әлемдегі әлеуметтік өзгерістерді (еңбек миграциясы, әлеуметтік интеграция) бақылау;
9.1.2.4 қоғамдық сананы қалыптастыруда бұқаралық ақпарат құралдарының рөлін анықтау
Жаһандану саясат пен әлемдік экономиканың дамуына қаншалықты ықпал етеді?
9.1.2.3 қоғамның тарихи даму бағытын үлгілей (модельдеу) отыра, жаһандану процесіне байланысты қазіргі әлемдегі әлеуметтік өзгерістерді бақылау (еңбек миграциясы, әлеуметтік интеграция);
9.4.1.3 жаһандану жағдайындағы экономикалық интеграцияның маңызын бағалау;
9.4.2.2 постиндустриалды қоғамның басты экономикалық ресурсы ретінде ақпараттың рөлін анықтау
Адамзат үшін лаңкестік несімен қауіпті?
9.3.2.7 қазіргі кездегі халықаралық лаңкестік және экстремизм проблемасын талдау;
9.2.1.1 қоғам өміріндегі дәстүрлі және деструктивті діни ұйымдардың іс-әрекетіне баға беру;
9.2.1.2 қазіргі қоғамдық-саяси мәселелерді түсіну және интерпретациялау үшін дін туралы білімдерін пайдалану
Жаһандану жағдайында ұлттық бірегейлікті қалай сақтауға болады?
9.2.3.3 жаһандану жағдайында ұлттық мәдени құндылықтарды сақтаудың маңыздылығын дәлелдеу;
9.2.2.2 ХХ ғасырдың екінші жартысы - ХХI ғасырдың басындағы бұқаралық мәдениеттің қоғамның рухани дамуына ықпалын бағалау
9-бөлім.
ХХ ғасырдың екінші жартысындағы- ХХI ғасырдың басындағы ғылым, білім, технология
АҚШ тағы Ғылыми техникалық революцияның қазіргі әлемдегі елдердің дамуына әсері қандай?
9.2.4.1 ғылыми-техникалық революцияның әлеуметтік және экологиялық салдарын бағалау және интерпретациялау;

9.​4.​1.​5 выявлять основные факторы, способствовавшие быстрому экономическому росту стран Юго-Восточной Азии;
9.​3.​1.​4 оценивать роль личности в истории
Какие проблемы независимой Индии связаны с еҰ колониальным прошлым?
9.​2.​1.​2 использовать знания о религии для понимания и интерпретации современных общественно-политических проблем;
9.​3.​1.​3 выявлять закономерности исторического развития государств;
9.​3.​1.​4 оценивать роль личности в истории
В чем проявилась эволюция кемализма во второй половине XX века?
9.​3.​1.​3 выявлять закономерности исторического развития государств;
9.​2.​1.​3 определять роль мировых религий в формировании цивилизационных путей развития человечества, прослеживая непрерывность исторического процесса;
9.​3.​1.​4 оценивать роль личности в истории
4 четверть
Раздел 8. Глобализация современного мира
Каковы ключевые особенности глобализации?
9.​1.​2.​3 прослеживать социальные изменения в связи с процессом глобализации в современном мире (трудовая миграция, социальная интеграция), моделируя возможный сценарий исторического развития общества;
9.​1.​2.​4 определять роль средств массовой информации в формировании общественного сознания
Каково влияние глобализации на развитие мировой экономики и политики?
9.​1.​2.​3 прослеживать социальные изменения в связи с процессом глобализации в современном мире (трудовая миграция, социальная интеграция), моделируя возможный сценарий исторического развития общества;
9.​4.​1.​3 оценивать значение экономической интеграции в условиях глобализации;
9.​4.​2.​2 оценивать роль информации как главного экономического ресурса постиндустриального общества
Почему терроризм является угрозой для человечества?
9.​3.​2.​7 анализировать проблему международного терроризма и экстремизма на современном этапе;
9.​2.​1.​1 давать оценку деятельности традиционных и деструктивных религиозных организаций в жизни общества;
9.​2.​1.​2 использовать знания о религии для понимания и интерпретации современных общественно-политических проблем
Как сохранить национальную идентичность в условиях глобализации?
9.​2.​3.​3 аргументировать важность сохранения национальных культурных ценностей в условиях глобализации;
9.​2.​2.​2 оценивать влияние массовой культуры на духовное развитие общества во второй половине ХХ века-начале ХХI века
Раздел 9. Наука, образование и технологии во второй половине ХХ века - начале ХХI века
Каково влияние научно-технической революции в США на развитие стран в современном мире?
9.​2.​4.​1 оценивать и интерпретировать социальные и экологические последствия научно-технической революции;

9.2.4.3 ғылыми жаңалықтардың (генетика, микробиология, ақпараттық технологиялар, нано технологиялар, ядролық физика) қоғам дамуына ықпалын талдау;
9.2.4.2 адамзат өркениетінің дамуын үлгілеу арқылы жаһандық мәселелерді шешуде ғылым мен білімнің маңызы туралы қорытынды жасау
Әлемдік ғылымның дамуында Байқоңыр ғарыш айлағының маңызы қандай?
9.2.4.1 ғылыми-техникалық революцияның әлеуметтік және экологиялық салдарын бағалау және интерпретациялау;
9.2.4.2 адамзат өркениетінің дамуын үлгілеу арқылы жаһандық мәселелерді шешуде ғылым мен білімнің маңызы туралы қорытынды жасау
Қазіргі әлемдегі білімнің маңызы неде?
9.2.4.2 адамзат өркениетінің дамуын үлгілеу арқылы жаһандық мәселелерді шешуде ғылым мен білімнің маңызы туралы қорытынды жасау
10-бөлім.
ХХ ғасырдың екінші жартысындағы- ХХI ғасырдың басындағы мәдениет
ХХ ғасырдағы мәдениет қайраткерлері адамзаттың рухани дамуына қандай ықпал жасады?
9.2.2.1 танымал өнер қайраткерлерінің қоғамның дамуына ықпалын талдау және олардың қызметіне дүниежүзілік тарих контекстінде өзіндік баға беру;
9.2.2.3 ақпараттық қоғам жағдайындағы көркем шығармашылықтың жаңа түрлерінің қалыптасуын талдау;
9.2.3.1 түрлі философиялық көзқарастардың қазіргі қоғамдық өмірге ықпалын бағалау;
9.3.1.4 тұлғаның тарихтағы рөлін бағалау
Қоғамның рухани дамуына бұқаралық мәдениеттің әсері қандай?
9.2.2.2 ХХ ғасырдың екінші жартысы - ХХI ғасырдың басындағы бұқаралық мәдениеттің қоғамның рухани дамуына ықпалын бағалау;
9.1.2.4 қоғамдық сананы қалыптастыруда бұқаралық ақпарат құралдарының рөлін анықтау
6) 9-сынып (өтпелі кезең):
Бөлім
Тақырыптар
Оқу мақсаттары.
1-тоқсан
1-бөлім.
Бірінші дүниежүзілік соғыс
Бірінші дүниежүзілік соғыстың алғышарттары мен себептері қандай?
8.3.2.5 ХХ ғасырдың басындағы әлемнің аумақтық бөлінуін және мемлекеттердің саяси құрылымын сипаттау;
8.3.2.1 Бірінші дүниежүзілік соғыстың алғышарттары мен себептерін айқындау
ХХ ғасырдың бірінші жартысындағы қандай ғылыми жаңалықтар мен жаңа технологиялар Бірінші дүниежүзілік соғыстың барысына ықпал етті?
8.2.4.3 тарихи оқиғаларға түсіндірме бере отырып, әскери ғылым мен техниканың және соғыс стратегияларының рөлін бағалау;
8.2.4.2 тарихи оқиғалардың себептерін, нәтижелерін, маңызын тұжырымдау арқылы ғылымның әлем мемлекеттерінің әлеуметтік-экономикалық дамуындағы рөлін бағалау
Версаль-Вашингтондық жүйе қаншалықты тұрақты болды?
8.3.2.2 әлемнің саяси картасындағы өзгерістерді сипаттау арқылы империялардың (Австро - Венгрия, Ресей империясы, Осман империясы) ыдырау себептерін тұжырымдау;

9.​2.​4.​3 анализировать влияние новых научных открытий на развитие общества (генетика, микробиология, информационные технологии, нано-технологии, ядерная физика);
9.​2.​4.​2 делать выводы о значении науки и образования для решения глобальных проблем современности, моделируя возможный сценарий развития человеческой цивилизации
Каково значение космодрома Байконур в развитии мировой науки?
9.​2.​4.​1 оценивать и интерпретировать социальные и экологические последствия научно-технической революции;
9.​2.​4.​2 делать выводы о значении науки и образования для решения глобальных проблем современности, моделируя возможный сценарий развития человеческой цивилизации
Каково значение образования в современном мире?
9.​2.​4.​2 делать выводы о значении науки и образования для решения глобальных проблем современности, моделируя возможный сценарий развития человеческой цивилизации
Раздел 10. Культура во второй половине ХХ века - начале ХХI века
Какое влияние оказали деятели культуры ХХ века на духовное развитие человечества?
9.​2.​2.​1 анализировать влияние известных деятелей искусства на развитие общества, самостоятельно оценивая их деятельность в контексте мировой истории;
9.​2.​2.​3 анализировать становление новых форм художественного творчества в условиях информационного общества;
9.​2.​3.​1 оценивать влияние различных философских взглядов на современную общественную жизнь;
9.​3.​1.​4 оценивать роль личности в истории
Каково воздействие массовой культуры на духовное развитие общества?
9.​2.​2.​2 оценивать влияние массовой культуры на духовное развитие общества во второй половине ХХ века - начале ХХI века;
9.​1.​2.​4 определять роль средств массовой информации в формировании общественного сознания.
6) 9 класс (переходный период):
Раздел
Темы, содержание
Цели обучения
1 четверть
Раздел 1. Первая мировая война
Каковы предпосылки и причины Первой мировой войны?
8.​3.​2.​5 характеризовать территориальный раздел мира и политическое устройство стран к началу ХХ века;
8.​3.​2.​1 устанавливать предпосылки и причины начала Первой мировой войны
Как научные открытия и новые технологии первой половины ХХ века повлияли на ход Первой мировой войны?
8.​2.​4.​3 оценивать роль военной науки и техники, военной стратегии, объясняя исторические события;
8.​2.​4.​2 оценивать роль науки в социально-экономическом развитии стран мира, обобщая причины, результаты, значение исторических событий;
Насколько прочной была Версальско-Вашингтонская система?
8.​3.​2.​2 обобщать причины распада империй (Австро-Венгрия, Россия, Османская империя), описывая изменения на политической карте мира;

9.3.2.3 тарихи фактілер мен картаға сүйене отырып, әскери-саяси одақтар НАТО және ВШҰ-ның қарсылығын сипаттау
ХХ ғасырдың екінші жартысында отарсыздандыру процесі неліктен күшейді?
9.3.2.1 отаршылдық жүйе күйреуінің себептері мен салдарын талдау;
8.2.1.1 тарихи кезеңдердің ерекшеліктерін салыстыру арқылы мемлекет пен діннің өзара қатынасын сипаттау;
9.3.2.8 ХХ ғасырдың екінші жартысында әлемнің саяси картасындағы өзгерістерді айқындау
Қырғи қабақ соғыстың кезеңдері мен түйінді оқиғалары қандай?
9.3.2.2 "қырғи қабақ соғыс" ұғымын түсіндіру үшін тарихи оқиғаларды талдау;
9.3.2.3 тарихи фактілер мен картаға сүйене отырып, әскери-саяси одақтар НАТО және ВШҰ-ның қарсылығын сипаттау;
9.3.1.4 тұлғаның тарихтағы рөлін анықтау
Әлемнің екі полюсті жүйесінің күйреу себептері мен салдары қандай?
9.3.2.4 "қырғи қабақ соғыстан" кейін әлемдегі интеграциялық және дезинтеграциялық процестерді айқындау;
9.3.1.4 тұлғаның тарихтағы рөлін анықтау
ХХ ғасырдың екінші жартысындағы халықаралық құқық қорғау ұйымдарының мақсаты және міндеттері қандай?
9.2.3.2 адам құқықтарын қорғау идеяларының қазіргі халықаралық құқық қорғау ұйымдарының қызметіне ықпалын сипаттау;
9.3.1.2 Еуропа мен Азияның жетекші мемлекеттеріндегі конституциялық-құқықтық идеологияның қалыптасу жолдарын талдау (Жалпыға бірдей адам құқығы Декларациясы, ЕҚЫҰ, Еурокеңес, Гаагадағы Халықаралық сот)
Неліктен 1970-1980 жылдары "әл-ауқатты мемлекеттер" мен КСРО экономикалық дағдарысқа ұшырады?
9.3.1.1 "әл-ауқатты мемлекеттер" ұғымын 1970 - 1980 жж. әлеуметтік саладағы өзгерістерді сипаттау үшін қолдану;
9.4.1.2 "инфляция", "дағдарыс", "стагнация" ұғымдарын пайдалана отырып, XX ғасырдың екінші жартысындағы мемлекеттердің экономикалық дамуын интерпретациялау;
9.4.2.1 экономикалық жүйелердің тиімділігін интерпретациялау және негіздеу
БҰҰ Таяу Шығыстағы дағдарысты шешудің қандай бейбіт жолдарын ұсынады?
9.3.2.5 аймақтық шиеленістердің себептері мен салдарын тұжырымдау;
9.3.2.6 халықаралық шиеленістерді реттеудегі БҰҰ-ның қызметін бағалау;
9.3.2.7 қазіргі кездегі халықаралық лаңкестік және экстремизм проблемасын талдау
4-тоқсан
7-бөлім.
ХХ ғасырдың екінші жартысындағы Еуропа елдерінің әлеуметтік-экономикалық дамуы
Неліктен Ұлыбританияда консерватизм жаңа консерватизммен ауысты?
9.3.1.3 мемлекеттердің тарихи даму заңдылықтарын анықтау;
9.1.2.2 әлемнің жетекші және дамушы мемлекеттеріндегі халықтың өмір сүру деңгейіне әсер ететін факторларды анықтау;
9.3.1.4 тұлғаның тарихтағы рөлін бағалау
Социализмнің "шведтік моделінің" белгілері қандай?
9.1.2.2 әлемнің жетекші және дамушы мемлекеттеріндегі халықтың өмір сүру деңгейіне әсер ететін факторларды анықтау;
9.1.1.2. ХХ ғасырдың екінші жартысындағы әлемнің жетекші елдеріндегі әлеуметтік дамудың ерекшеліктерін талдау
Германдық "әлеуметтік-нарықтық шаруашылық" ерекшеліктері қандай?
9.4.1.3 жаһандану жағдайындағы экономикалық интеграцияның маңызын бағалау;
9.1.2.2 әлемнің жетекші және дамушы мемлекеттеріндегі халықтың өмір сүру деңгейіне әсер ететін факторларды анықтау;
9.1.1.2. ХХ ғасырдың екінші жартысындағы әлемнің жетекші елдеріндегі әлеуметтік дамудың ерекшеліктерін талдау

9.​3.​2.​3 характеризовать противостояние военно-политических блоков НАТО и ОВД, опираясь на знание исторических фактов и карты
Почему во второй половине ХХ века усилился процесс деколонизации?
9.​3.​2.​1 анализировать причины и последствия распада колониальной системы;
8.​2.​1.​1 описывать взаимоотношения государства и религии, выявляя и сравнивая особенности исторических периодов;
9.​3.​2.​8 обобщать и оценивать изменения на политической карте мира во второй половине ХХ века
Каковы этапы и ключевые события холодной войны?
9.​3.​2.​2 анализировать исторические события для объяснения понятия "холодная война";
9.​3.​2.​3 характеризовать противостояние двух военно-политических блоков НАТО и ОВД, опираясь на знание исторических фактов и карты;
9.​3.​1.​4 оценивать роль личности в истории
Каковы причины и последствия распада биполярной системы?
9.​3.​2.​4 выделять интеграционные и дезинтеграционные процессы в мире после окончания холодной войны;
9.​3.​1.​4 оценивать роль личности в истории
Каковы цели и задачи международных правозащитных организаций второй пол. XX века?
9.​2.​3.​2 оценивать влияние идей защиты прав человека на деятельность современных международных правозащитных организаций;
9.​3.​1.​2 анализировать пути становления конституционно-правовой идеологии (ООН, ОБСЕ, Международный суд в Гааге, Международный уголовный суд и др.) в ведущих странах Европы и Азии.
Почему "государства благосостояния" и СССР переживали экономический кризис в 1970 - 1980 годы?
9.​3.​1.​1 использовать понятие "государство благосостояния" для характеристики изменений в социальной сфере в 1970 - 1980 годы;
9.​4.​1.​2 интерпретировать экономическое развитие стран во второй половине XX века, используя понятия "инфляция", "кризис", "стагнация"
9.​4.​2.​1 интерпретировать и обосновывать эффективность экономических систем
Какие мирные способы решения ближневосточного конфликта предпринимает ООН?
9.​3.​2.​5 обобщать причины и последствия локальных конфликтов;
9.​3.​2.​6 оценивать деятельность ООН в урегулировании международных конфликтов
9.​3.​2.​7 анализировать проблему международного терроризма и экстремизма на современном этапе
4 четверть
Раздел 7. Социально-экономическое развитие Европы во второй половине ХХ века
Почему в Великобритании консерватизм сменился неоконсерватизмом?
9.​3.​1.​3 выявлять закономерности исторического развития государств;
9.​1.​2.​2 определять факторы, влияющие на уровень жизни людей ведущих и развивающихся стран мира;
9.​3.​1.​4 оценивать роль личности в истории
Каковы признаки "шведской модели" социализма?
9.​1.​2.​2 определять факторы, влияющие на уровень жизни людей ведущих и развивающихся стран мира;
9.​1.​1.​2 анализировать особенности социального развития ведущих стран мира во второй пол. XX века
Каковы особенности германского "социально-рыночного хозяйства"?
9.​4.​1.​3 оценивать значение экономической интеграции в условиях глобализации;
9.​1.​2.​2 определять факторы, влияющие на уровень жизни людей ведущих и развивающихся стран мира;
9.​1.​1.​2 анализировать особенности социального развития ведущих стран мира во второй пол. XX века

8-бөлім.
ХХ ғасырдың екінші жартысындағы Азия елдерінің даму ерекшеліктері
Мао Цзэдун мен Дэн Сяопин Қытайды қалай өзгертті?
9.4.1.4 себеп-салдарлық байланыстарды талдау арқылы социалистік шаруашылық жүйесінің дамуындағы қарама-қайшылықтарды анықтау;
9.3.1.3 мемлекеттердің тарихи даму заңдылықтарын анықтау;
9.3.1.4 тұлғаның тарихтағы рөлін бағалау
"Азиялық серпіліс" неліктен мүмкін болды?
9.4.2.1 экономикалық жүйелердің тиімділігін интерпретациялау және негіздеу;
9.4.1.5 Оңтүстік - Шығыс Азия мемлекеттерінің қарқынды экономикалық дамуына ықпал ететін негізгі факторларды талдау;
9.1.2.3 қоғамның тарихи даму бағытын үлгілей отыра, жаһандану процесіне байланысты қазіргі әлемдегі әлеуметтік өзгерістерді (еңбек миграциясы, әлеуметтік интеграция) бақылау
9-бөлім.
ХХ ғасырдың екінші жартысындағы- ХХI ғасырдың басындағы ғылым мен мәдениеттің дамуы
ХХ ғасыр және ХХІ ғасырдың бірінші жартысында ғылым, білім және техника қалай дамыды?
8.2.4.2 тарихи оқиғалардың себептерін, нәтижелерін, маңызын тұжырымдау арқылы ғылымның әлем мемлекеттерінің әлеуметтік-экономикалық дамуындағы рөлін бағалау;
9.2.4.1 ғылыми-техникалық революцияның әлеуметтік және экологиялық салдарын бағалау және интерпретациялау;
9.2.4.3 ғылыми жаңалықтардың (генетика, микробиология, ақпараттық технологиялар, нано технологиялар, ядролық физика) қоғам дамуына ықпалын талдау;
9.2.4.2 адамзат өркениетінің дамуын үлгілеу арқылы жаһандық мәселелерді шешуде ғылым мен білімнің маңызы туралы қорытынды жасау
ХХ ғасырда –
ХХI ғасырдың бірінші жартысында мәдениет саласы қалай өзгерді?
9.2.2.2 ХХ ғасырдың екінші жартысы - ХХI ғасырдың басындағы бұқаралық мәдениеттің қоғамның рухани дамуына ықпалын бағалау;
9.1.2.4 қоғамдық сананы қалыптастыруда бұқаралық ақпарат құралдарының рөлін анықтау;
9.2.3.3 жаһандану жағдайында ұлттық мәдени құндылықтарды сақтаудың маңыздылығын дәлелдеу
Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған "Дүниежүзі тарихы" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша Ұзақ мерзімді жоспарға түсіндірме жазба
1. Орта білім беру мазмұнын жаңарту аясында "Дүниежүзі тарихы" оқу пәндері мазмұнының жаңа құрылымы (сыныптар бойынша тарихи кезеңдерді бөлу) ұсынылуда:
1) 5- сынып – ежелгі заман (шамамен 2,5 млн жыл бұрын – V ғасыр)
2) 6- сынып – ортағасырлар кезеңі (V - XVII ғасырлар);
3) 7- сынып – жаңа заман кезеңі (XVIII -XIX ғасырлар);
4) 8- сынып – қазіргі заман (XX ғасырдың бірінші жартысы);
5) 9 - сынып – қазіргі заман (XX ғасырдың екінші жартысы – ХХІ ғасыр);

Раздел 8. Особенности развития стран Азии во второй пол. XX в.
Как Мао Цзэдун и Дэн Сяопин изменили Китай?
9.​4.​1.​4 выявлять противоречия в развитии социалистической хозяйственной системы, анализируя причинно-следственные связи;
9.​3.​1.​3 выявлять закономерности исторического развития государств;
9.​3.​1.​4 оценивать роль личности в истории
Почему стал возможен "азиатский прорыв"?
9.​4.​2.​1 интерпретировать и обосновывать эффективность экономических систем;
9.​4.​1.​5 выявлять основные факторы, способствовавшие быстрому экономическому росту стран Юго-Восточной Азии;
9.​1.​2.​3 прослеживать социальные изменения в связи с процессом глобализации в современном мире (трудовая миграция, социальная интеграция), моделируя возможный сценарий исторического развития общества
Раздел 9. Развитие науки и культуры во второй половине ХХ века - начале ХХI века
Как развивались наука, образование и техника в ХХ веке - первой половине ХХI века?
8.​2.​4.​2 оценивать роль науки в социально-экономическом развитии стран, обобщая причины, результаты, значение исторических событий;
9.​2.​4.​1 оценивать и интерпретировать социальные и экологические последствия научно-технической революции;
9.​2.​4.​3 анализировать влияние новых научных открытий на развитие общества (генетика, микробиология, информационные технологии, нано-технологии, ядерная физика);
9.​2.​4.​2 делать выводы о значении науки и образования для решения глобальных проблем современности, моделируя возможный сценарий развития человеческой цивилизации
Как изменилась культура в ХХ веке - первой половине ХХI века?
9.​2.​2.​2 оценивать влияние массовой культуры на духовное развитие общества во второй половине ХХ века - начале ХХI века;
9.​1.​2.​4 определять роль средств массовой информации в формировании общественного сознания;
9.​2.​3.​3 аргументировать важность сохранения национальных культурных ценностей в условиях глобализации;
Пояснительная записка к Долгосрочному плану по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Всемирная история" для 5-9 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию
1. В рамках обновления содержания среднего образования предлагается новая структура содержания учебного предмета "Всемирная история" (соответственно распределение изучения исторических периодов по классам):
1) 5 класс - эпоха древности (2,5 млн.лет назад - V век);
2) 6 класс - эпоха средневековья (V - XVII века);
3) 7 класс - новое время (XVIII -XIX века);
4) 8 класс - новейшее время (1-я половина XX века);
5) 9 класс - новейшее время (2-я половина XX века - XXI век).

6) 9 – сынып (өтпелі кезең) – қазіргі заман (XX ғасырдың бірінші жартысы – ХХІ ғасыр).
2. Білім беру мазмұнының сынып бойынша жаңа құрылымы қазіргі заман тарихын 8 және 9-сыныптарда (8-сынып - XX ғасырдың бірінші жартысы, 9-сынып - XX ғасырдың екінші жартысы- ХХІ ғасыр) бөліп оқытуды ұсынады.
3. "Дүниежүзі тарихы" оқу пәнінің хронологиялық кезеңдерінің сәйкестігі мен мазмұнның сабақтастығын сақтау мақсатында 5-9-сыныптарда:
1) 7-сыныпта 2018 жылғы 1 қыркүйектен бастап 2019 жылғы 1 қыркүйекке дейін 6-сыныптың (орта ғасыр) жаңартылған мазмұндағы оқу бағдарламасы енгізіледі;
2) 8-сыныпта 2018 жылғы 1 қыркүйектен бастап 2020 жылғы 1 қыркүйекке дейін 7-сыныптың (жаңа кезең) жаңартылған мазмұндағы оқу бағдарламасы енгізіледі;
3) 9-сыныпта 2019 жылғы 1 қыркүйектен бастап 2021 жылғы 1 қыркүйекке дейін 8-9-сыныптардың (қазіргі заман тарихы) мазмұнын қамтитын жаңартылған мазмұндағы өтпелі кезең оқу бағдарламасы енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
113-1- қосымша
Негізгі орта білім беру деңгейінің мамандандырылған қазақ тілі мен әдебиетін тереңдете оқытатын желілік "Абай мектептерінің" 5-9-сыныптарына арналған "Абайтану" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту қазақ тілінде)
Ескерту. Оқу бағдарламасымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 27.11.2020 № 496 (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Білім берудің барлық деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 604 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17669 болып тіркелген) сәйкес әзірленген.
2. "Абайтану" пәнінің жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының мақсаты:
1) Абай шығармаларының тілдік қабаты арқылы қазақ әдеби тілінің құнарын, көркем сөздің қуатын, эстетикалық күшін, идеялық мазмұнын меңгертіп, бейнеленген құбылысты көркемдік тұрғыда қабылдауға қажетті білім, білік, дағдылар қалыптастыру, ұлттық мінез-құлық, сапалық ерекшеліктерді, ұлттық кодты таныту, гуманистік-көркемдік, мәдени-тарихи, ұлттық құндылықтарды бағалай алу құзыретін дамыту, әдеби-эстетикалық талғамдары мен ізгілік және іскерлік құндылықтарын, шығармашылық құзыреттерін жетілдіру;

6) 9 класс (переходный период) - новейшее время (1-я половина XX века - XXI век).
2. Новая структура содержания по классам предполагает распределение материалов по истории новейшего времени в 8-х и 9-х классах (8 класс - 1-я половина XX века, 9 класс - 2-я половина XX века - XXI век).
3. В целях соблюдения хронологической периодизации и сохранения преемственности содержания учебного предмета "Всемирная история" среди
5-9 классах:
1) в 7 классе в период с 1 сентября 2018 года до 1 сентября 2019 года внедряется учебная программа по обновленному содержанию 6 класса (средние века);
2) в 8 классе в период с 1 сентября 2018 года до 1 сентября 2020 года внедряется учебная программа по обновленному содержанию 7 класса (новое время);
3) в 9 классе с 1 сентября 2019 года до 1 сентября 2021 года внедряется переходная учебная программа 9 класса по обновленному содержанию включающая в содержание 8-9 классов (новейшее время).
Приложение 113-1 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа обновленного содержания по предмету "Абайтану" для 5-9 классов специализированных сетевых "Абай мектептері" гуманитарного направления с углубленным изучением казахского языка и литературы уровня основного среднего образования (с казахским языком обучения)
Сноска. Приказ дополнен приложением 113-1 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 27.11.2020 № 496 (порядок введения в действие см. п.5).
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом основного среднего образования, утвержденным приказом министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 604 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования всех уровней образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17669).
2. Цель типовой учебной программы обновленного содержания предмета "Абайтану":
1) формирование через языковой слой произведений Абая знаний, умений, навыков, необходимых для художественного восприятия выраженного явления, овладения ценностью казахского литературного языка, мощностью художественного слова, эстетической силой, идейным содержанием, формирование знаний, умений, навыков, необходимых для художественного восприятия изображаемого явления, развитие компетенций проявления национального характера, качественных особенностей, национального кода, гуманистически-художественных, культурно-исторических, национальных ценностей, совершенствование литературно-эстетических вкусов и гуманистических и деловых ценностей, творческих компетенций;

2) Абайдың "Толық адам", ар ілімі, адамшылық мұрат-мақсаты, пәлсапалық көзқарастары арқылы тұлғалық қасиеттерді танытып, білімгерлердің өзіндік даму бағытын, сыни ой-пайымын қалыптастыру;
3) әдеби тіл және әдеби формалар арқылы өз ойын еркін жеткізе алатын, өзіндік ұстанымы бар, түрлі жағдайда оңтайлы шешім қабылдауға қабілетті тұлға қалыптастыру.
3. "Абайтану" пәнінің жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының міндеттері:
1) Абай шығармашылығының идеялық, мазмұндық-құрылымдық сипатын, тілдік, стильдік, жанрлық ерекшеліктерінен жүйелі білім беру;
2) Абай шығармаларындағы ізгілік, имандылық, мораль қағидаттарын таразылау арқылы Абай ілімдерінің негізін терең таныту;
3) Абайдың қарасөздері мен өлеңдеріндегі ой-толғамдарды интерпретациялай алу;
4) өзіндік ой-пікірлерін жазба тіл мен сөйлеу тілінде еркін жеткізе алу, оқу материалдарын салыстыру, саралау, талдай алу;
5) Абай шығармаларындағы заман адамының тұлғалық ерекшеліктерін саралау арқылы пәлсапалық толғаныстарын пайымдау, қажетті тұлғалық қасиеттерді, өз заманына лайық тұлға болу харекеттерін сыни пайымдау;
6) "Абайды ұлтымыздың мәдени капиталы" ретінде бағалау.
2-тарау. "Абайтану" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
4. "Абайтану" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 5-сынып – аптасына 1 сағат, оқу жылында – 34 сағат;
2) 6-сынып – аптасына 1 сағат, оқу жылында – 34 сағат;
3) 7-сынып – аптасына 1 сағат, оқу жылында – 34 сағат;
4) 8-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында – 68 сағат;
5) 9-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында – 68 сағат.
5. "Абайтану" пәні білімінің мазмұны бөлімдерге бөлінген:
1) оқу және түсіну;
2) талдау және жинақтау;
3) бағалау (салыстыру) және шығармашылық (өнім).
6. "Оқу және түсіну" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) мәтінді түсініп, мәнерлеп негізгі ой түйіндерін пайымдап оқу;
2) мәтіннің тілдік қабатын (лексикалық, образдық мәнін) игеру;
3) шығарма үзінділерімен жұмыс;
4) шығармадағы өзекті мәселе, идеялық мазмұн;
5) (ауызша, жазбаша) интерпретация.
7. "Талдау және жинақтау" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) әдеби шығарманың композициялық құрылымы;
2) көркем шығарманың идеялық мазмұны, образдар жүйесі, типтік характер;
3) көркем шығарманың тілі, стилі;
4) көркемдік тәсілдер.
8. "Бағалау (салыстыру) және шығармашылық (өнім)" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) шығармадағы тарихи шындық және көркемдік шешім;
2) рухани және көркем-эстетикалық құндылық;
3) әдеби шығармашылық;

2) формирование у обучающихся саморазвития, критического мышления, проявление личностных качеств через "Совершенного человека" Абая, учение о совести, человеческих идеалах, философских воззрениях;
3) формирование личности, способной свободно выражать свои мысли через литературный язык и литературные формы, иметь самостоятельную позицию, принимать оптимальные решения в различных ситуациях.
3. Задачи типового учебного плана обновленного содержания предмета "Абайтану":
1) систематическое образование идейного, содержательно-структурного характера творчества Абая, языковых, стилевых, жанровых особенностей;
2) глубокое познание основ учения Абая путем взвешивания принципов гуманизма, нравственности, морали в произведениях Абая;
3) уметь интерпретировать мысли в словах назиданиях и стихах Абая.
4) уметь свободно выражать свое мнение письменно и устно, сравнивать, анализировать учебные материалы;
5) понять философские мысли Абая через анализ личностных качеств современного человека, критически рассмотреть необходимые черты личности, поступки быть человеком достойным своего времени;
6) оценка Абая как "культурного капитала нашего народа".
Глава 2. Организация содержания предмета "Абайтану"
4. Объем учебной нагрузки по предмету "Абайтану":
1) 5 класс – 1 час в неделю, в учебном году – 34 часа;
2) 6 класс – 1 час в неделю, в учебном году – 34 часа;
3) 7 класс – 1 час в неделю, в учебном году – 34 часа;
4) 8 класс – 2 часа в неделю, в учебном году – 68 часов;
5) 9 класс – 2 часа в неделю, в учебном году – 68 часов.
5. Содержание знаний по предмету "Абайтану" разделено на разделы:
1) чтение и понимание
2) анализ и обобщение
3) оценка (сравнение) и творчество (произведение).
6. Раздел "Чтение и понимание" состоит из следующих разделов:
1) чтение, осмысление текста, выразительное чтение основных мыслей;
2) освоение языкового слоя текста (лексического, образного значения);
3) работа с отрывками из произведения;
4) актуальная тема, идейное содержание произведения;
5) интерпретация (устный, письменный).
7. Раздел "Анализ и обобщение" состоит из следующих разделов:
1) композиционная структура литературного произведения;
2) идейное содержание художественного произведения, система образов, типичные характеристики;
3) язык, стиль художественного произведения;
4) художественные подходы.
8. Раздел "Оценка (сравнение) и творчество (произведение)" состоит из следующих разделов:
1) историческая реальность и художественное решение в произведении;
2) духовная и художественно-эстетическая ценность;
3) литературное творчество;

4) әдеби сын.
9. 5-сыныпқа арналған "Абайтану" пәнінің базалық білім мазмұны:
1) оқу және түсіну:
мәтінді түсініп оқи отырып, негізгі ой түйіндерін анықтау; шығарманы пайымдап (алған әсерін анықтай) оқу арқылы сөз, сөз тіркестерінің лексикалық және ауыспалы мағынасын ашып, мәтіндегі қолданысын түсіну; шығарманы құрылысы мен құрылымына қарай жіктеп, бөліктеріне тақырып қойып, мәтінге жоспар құру; көркем шығармадағы көтерілген мәселені (ғибратын) анықтау; көркем, шығармадағы оқиға желісін мәтінге жуық баяндап айту; мысал өлеңдерді (диалогте, сахналық көріністе, сурет, мозайка, комикс) интерпретациялау; көркем мәтіндегі ой-түйіндерді салыстырмалы үлгіде (мақал, мысал, дәйек) әңгімелеу;
2) талдау және жинақтау:
сюжетті шығармадағы фабула, композициясын тауып, жоспар құру; лирикалық шығарманы құрылысына талдау; қарасөздерді мағыналық жігіне қарай бөлу; шығармадағы кейіпкерлердің іс-әрекеті арқылы образын ашу; жас Абайды ерекшелейтін қасиеттерді шығармадағы іс-әрекеті арқылы дәйектеу; Абайдың білімді игерудің шарттары мен талаптары туралы ой-тұжырымдарын (ментальді картада, кластер) жинақтау; көркем шығармадағы поэтикалық тілдің ерекшелігін айқындау; шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарының (теңеу, эпитет, қайталау) қызметін анықтау;
3) бағалау (салыстыру) және шығармашылық (өнім):
шығарма үзінділері арқылы шығарманың ұлттық, тарихи құндылығын бағалау; көркем мәтіндегі сөз образдарының эстетикалық құндылығын бағалау; шығарманы автор ізімен баяндап жазу; көркем шығармадағы көріністі әңгімелеп жазу; шығармадан алған әсерін зерделеп, ойтолғау, авторға, замандастарына хат жазу; "Абай қарасөздеріндегі талап пен еңбек тақырыбы" эссе жазу; оқырман ретінде шығармадан алған әсерін зерделеп, сыни хабарлама жазу.
10. Оқытылатын көркем шығармалар тізімі:
1) Мұхтар Әуезов "Абайдың өмірбаяны" мақаласы;
2) Мұхтар Әуезов "Зерек те талапты жас";
3) "Ғылым таппай мақтанба", "Интернатта оқып жүр", "Жасымда ғылым бар деп ескермедім", "Қыс", "Күз", "Жаз", "Жазғытұры" өлеңдері;
4) "Отыз бірінші", "Отыз екінші" қарасөздері;
5) "Есек пен бұлбұл", "Шегіртке мен құмырсқа", "Қарға мен түлкі", "Емен мен шілік" мысал өлеңдері;

4) литературная критика.
9. Содержание базовых знаний по предмету "Абайтану" для 5 класса:
1) чтение и понимание:
читать текст, понимая и определяя основной смысл; читать произведение, рассуждая (определяя полученные впечатления), раскрыть лексическое и образное значение слов, словосочетаний, понимать их употребление в тексте; классифицировать структуру и формирование работы, дать названия частям, составить план текста; определить поднятую проблему (пример), в художественном произведении; близкое изложение в художественном произведении линии событий; интерпретация примеров стихов (в диалоге, сценическом представлении, рисунке, мозаике, комике); сравнительное изложение идей в художественном тексте (пословицы, притчи, цитаты); излагать сюжетную нить художественного произведения ближе к художественному тексту; интерпретировать басни (в диалоге, сценическом представлении, на рисунке, мозаике, комиксе); излагать идеи художественного текста в сравнительной форме (пословицы, аргумент);
2) анализ и обобщение:
найти фабулу сюжетной композиции в сюжете и составить план; анализировать структуру лирического произведения; разделять слова на смысловые группы; раскрыть образ героя через его действия в произведении; определить качества, отличающие юного Абая, через его действия в произведении; собрать представления Абая об условиях и требованиях к усвоению знаний (в ментальной карте, кластере); определить особенности поэтического языка в художественном произведении; определить функции речевого изображения, средств описания (сравнение, эпитет, повторение) в произведении;
3) оценка (сопоставление) и творчество (произведение):
дать оценку национальной, исторической ценности произведения через фрагменты произведения; оценивать эстетическую ценность образа слова в художественном тексте; продолжить повествование произведения по следам автора; рассказывать сцену в художественном произведении; изучить и осмыслить влияние произведения, написать письмо автору, современнику, написать эссе на тему "Абай қарасөздеріндегі талап пен еңбек тақырыбы"; проанализировать свои впечатления от произведения в качестве читателя, написать критическую мысль.
10. Перечень художественной литературы для чтения:
1) Статья Мұхтар Әуезов "Абайдың өмірбаяны";
2) Мұхтар Әуезов "Зерек те талапты жас";
3) Стихотворения "Ғылым таппай мақтанба", "Интернатта оқып жүр", "Жасымда ғылым бар деп ескермедім", "Қыс", "Күз", "Жаз", "Жазғытұры";
4) Слова назидания "Тридцать первый", "Тридцать второе";
5) Басни "Есек пен бұлбұл", "Шегіртке мен құмырсқа", "Қарға мен түлкі", "Емен мен шілік";

6) қосымша оқуға:
Мұхтар Әуезов "Кәрі әже – Зере" ("Абай жолы" роман-эпопеясынан);
Тұрағұл Абайұлы "Менің әкемнің ерекше қасиеті";
Уәсила Мағауияқызының Абай туралы естеліктері;
Бейбіт Сапаралы "Өскенбай" (тарихи ғұмырбаяндық еңбегінен);
Мұхтар Әуезов "Құнанбай" ("Абай жолы" роман-эпопеясынан);
Мұхтар Әуезов "Ұлжан" ("Абай жолы" роман-эпопеясынан).
11. 6-сыныпқа арналған "Абайтану" пәнінің базалық білім мазмұны:
1) оқу және түсіну:
мәтіндерді интонацияның құрамдас бөліктерін сақтай отырып оқу; мәнерлеп (логикалық екпін мен кідіріс жасай) оқу арқылы сөз, сөз тіркестерінің лексикалық, образдық мәнін ашып, мәтіндегі жұмсалу мақсатын түсіну; шығармадан қажетті дәйектерді жинау, негізгі ой түйіндерін анықтау; көркем шығармадағы кейіпкерлер әрекеті, шығарманың өзекті ойына қатысын анықтау арқылы көркем мәтіндегі өзекті ойды анықтау; көркем шығармадағы тұлғаның ерекшелігін (слайд, ментальді карта) сипаттау; лирикалық кейіпкерге ауызша/жазбаша сипаттама жасау;
2) талдау және жинақтау:
лирикалық шығармаларды композициялық құрылымына талдау; қарасөздерді идеялық бөліктерге бөлу; ортақ негізгі ойқазығын, лирикалық образдарды анықтау, ой-толғамдарды (ментальді картада, кластер) жинақтау; шығарма тіліндегі этномәдени бірліктерді айқындау, поэтикалық тілдің ерекшелігін айқындау; шығармадағы көркем ауыстыруларды (троптарды: метафора, кейіптеу, метонимия, аллегория, антитеза, градация) анықтау;
3) бағалау (салыстыру) және шығармашылық (өнім):
шығарма образдарын ұлттық сипаттың ашылуы тұрғысынан бағалау, мәтіндегі нысандарды ұлттық, тарихи құндылық тұрғысында бағалау; мәтіннің көркемдік-эстетикалық құндылығына баға беру; шығарманың идеялық мазмұнын пайымдай отырып (ойтолғау, хат, пост, ертегі, өтірік өлең) жазу; шығармада көтерілген мәселенің әлеуметтік рөлі туралы сыни хабарлама жасау.
12. Оқытылатын көркем шығармалар тізімі:
1) "Өлең – сөздің патшасы, сөз сарасы", "Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін", "Біреудің кісісі өлсе, қаралы ол", "Білімдіден шыққан сөз", "Біреуден біреу артылса", "Сенбе жұртқа тұрса да қанша мақтап", "Әсемпаз болма әрнеге", "Адамның кейбір кездері", "Көңіл құсы құйқылжыр шартарапқа", "Құлақтан кіріп бойды алар" өлеңдері;
2) "Жетінші", "Он бесінші", "Он сегізінші", "Он тоғызыншы", "Жиырма бірінші" қарасөздері;
3) қосымша оқуға:
Ахмет Байтұрсынұлының "Қазақтың бас ақыны" мақаласы;
Кәкітай Ысқақұлы "Абай (Ибраһим) Құнанбайұлының өмірі" мақаласы; Ахмет Жұбанов "Абайдың музыкалық мұрасы"

6) Для дополнительного чтения:
Мұхтар Әуезов "Кәрі әже – Зере" (из эпического романа "Путь Абая");
Тұрағұл Абайұлы "Менің әкемнің ерекше қасиеті";
Воспоминания о Абае Уасилы Магауияновны;
Бейбіт Сапаралы "Өскенбай" (из исторических биографических трудов);
Мұхтар Әуезов "Құнанбай" (из эпического романа "Путь Абая");
Мұхтар Әуезов "Ұлжан" (из эпического романа "Путь Абая").
11. Содержание базовых знаний по предмету "Абайтану" для 6 класса:
1) чтение и понимание:
читать тексты с сохранением компонентов интонации; читать выразительно (с логическим ударением и паузой), раскрывать лексическое, образное значение слова, словосочетания, понимать цель их употребления в тексте; собрать необходимые аргументы из произведения, определить основную заключительную мысль; выявить актуальную мысль в художественном тексте через выявление отношения действий героев в художественном произведении к актуальной мысли произведения; описать черты человека в произведении искусства (слайд, мысленная карта); составить устное / письменное описание лирического героя;
2) анализ и обобщение:
анализировать композиционную структуру лирического произведения; разделять слова назидания на идейные части; определить общее понятие о произведениях, образах, обобщить представления (в ментальной карте, кластере); анализ этнокультурных единиц в языке произведения, выявить особенности поэтического языка; определить художественные замены (тропы: метафора, олицетворение, метонимия, аллегория, антитеза, градация) в произведении;
3) оценка (сравнение) и творчество (произведение):
оценивать образы произведения с точки зрения раскрытия национального характера; оценивать объекты в тексте с точки зрения национальной, исторической ценности; дать оценку художественно-эстетической ценности текста; написать идейное содержание произведения (мысль, письмо, повесть, сказка); в качестве читателя осмыслить впечатления от произведения и написать свою критическую мысль.
12. Перечень художественной литературы для чтения:
1) Стихи "Өлең – сөздің патшасы, сөз сарасы", "Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін", "Біреудің кісісі өлсе, қаралы ол", "Білімдіден шыққан сөз", "Біреуден біреу артылса", "Сенбе жұртқа тұрса да қанша мақтап", "Әсемпаз болма әрнеге", "Адамның кейбір кездері", "Көңіл құсы құйқылжыр шартарапқа", "Құлақтан кіріп бойды алар";
2) Слова назидания "Седьмое", "Пятнадцатое", "Восемнадцатое", "Девятнадцатый", "Двадцать первый";
3) Для дополнительного чтения:
Статья Ахмета Байтұрсынов "Қазақтың бас ақыны";
Статья Кәкітай Ысқақ "Абай (Ибраһим) Құнанбайұлының өмірі";
Ахмет Жұбанов "Абайдың музыкалық мұрасы".

13. 7-сыныпқа арналған "Абайтану" пәнінің базалық білім мазмұны:
1) оқу және түсіну:
көркем мәтінді пайымдап, мәнерлеп (логикалық, психологиялық кідірістермен) оқу; мәтіндегі тілдік бірліктерді дербес және мәнмәтіндегі (контексте) қызметін түсініп, идеялық мазмұндағы маңызын айқындау; көркем мәтіндегі ой-түйіндерді тауып, негізгі ой қазығына топтастыру; әдеби шығармадағы өзекті ойды, көтерілген әлеуметтік-қоғамдық, эстетикалық мәселені анықтау; көркем шығармадағы, образдарды, мінездеулерді ауызша мәтінге жуық суреттеу, сипаттау; қарасөздердегі автордың түйінді ойын (түрлі нысанды: ментальді карта, сызба) қолдана отырып баяндау;
2) талдау және жинақтау:
шығармаларды композициялық құрылымына талдай отырып, негізгі тұжырымын айқындау, жоспар құру; көркем шығармадағы лирикалық образдың жасалу тәсілдерін айқындау; автордың түрлі мінез-құлық, адам болмысы туралы тұжырымдарын түрлі нысанда жинақтау; көркем шығарма тілінің, ақпараттық, фразеологиялық қырын мәнмәтінде анықтау; шығармадағы көркемдегіш құралдардың (символ, синекдоха, қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторикалық сұрақ, арнау) қолданысын талдау;
3) бағалау (салыстыру) және шығармашылық (өнім):
шығарманың тақырыбы мен идеясын осы тектес автордың өзге шығармаларымен салыстырып, ұлттық және тарихи құндылығын бағалау; көркем образдардың тұлғалық ерекшеліктерін ашудағы автор шеберлігіне баға беру; кейіпкер болмысын сипаттап (өлең, кейіпкер монологі, диалогі, әңгіме, ) жазу; әдеби шығарманың эстетикалық құндылығы туралы шағын сыни шолу жазу.
14. Оқытылатын көркем шығармалар тізімі:
1) "Ұяламын дегенің көңіл үшін", "Жүрек – теңіз, қызықтың бәрі – асыл тас...", "Жастықтың оты жалындап", "Жүректе қайрат болмаса", "Қансонарда бүркітші шығады аңға", "Желсіз түнде жарық ай", "Көзімнің қарасы", "Қараңғы түнде тау қалғып", "Өзгеге, көңілім, тоярсың" өлеңдері;
2) "Екінші", "Бесінші", "Жиырма үшінші", "Жиырма алтыншы", "Жиырма тоғызыншы", "Қырық төртінші" қарасөздері;
3) қосымша оқуға:
Жүсіпбек Аймауытов пен М.Әуезовтің "Абайдың өнері һәм қызметі" мақаласы; Көкбай Жанатайұлы "Абай туралы естелік"; "Біржан сал Абай ауылында" ("Абай жолы" роман-эпопеясынан үзінді).
15. 8-сыныпқа арналған "Абайтану" пәнінің базалық білім мазмұны:
1) оқу және түсіну:
көркем мәтінді пайымдап, мәнерлеп (оқырмандық ұстанымын білдіре) оқу; тілдік бірліктердің семантикалық мәнін түсініп, мәтіннің ішкі бірлігіндегі қызметін айқындау, образдық қызметін ашу; әке жоқтауындағы эмоционалды-экспрессивті сөздерді зерделеу, авторлық идеяны өмір шындығымен байланыстыру; шығармадағы Абайдың ой-тұжырымдарын өзге шығармаларымен байланыстыру, тұтастыру; шығармадағы өзекті ойды анықтау, сөз образдарының идеяны берудегі қызметін ашу; көркем мәтіннен дәйектер келтіре отырып, образдардың тұлғалық ерекшеліктерін жазу/тұжырым айту; қарасөздердегі автордың түйінді ойын (түрлі нысанды: ментальді карта, сызба ) дәйектеу;

13. Содержание базовых знаний по предмету "Абайтану" для 7 класса:
1) чтение и понимание:
читать текст выразительно и с осмыслением (логическими, психологическими паузами); понимать самостоятельную и контекстуальную деятельность языковых единиц в тексте и определять значение идейного содержания; определить заключительную мысль в художественном тексте и сгруппировать их в основную мысль; определить актуальную мысль в литературном произведении, выявить поднятую социально-общественную, эстетическую проблему; описать образы, характеристики художественного произведения, более приближенного к устному тексту; повествовать основную мысль автора в словах назиданиях (используя различные формы: ментальную карту, схему);
2) анализ и обобщение:
определить основную концепцию, составить план, анализируя композиционную структуру произведения; определить способы создания лирического образа в художественном произведении; в различных формах подытожить выводы автора о различных видах поведения, человеческой действительности; выявить информационные, фразеологические аспекты языка художественного произведения; анализировать использование художественных средств в произведении (тропические виды и символ, синекдоха, виды повторений: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторический вопрос, посвящение);
3) оценка (сравнение) и творчество (произведение):
сравнивать и оценивать тему и идею работы других похожих произведений того же автора и их национальные, исторические ценности; оценивать мастерство автора в раскрытии личностных особенностей художественных образов; описать бытие героя (стихотворение, монолог героя, диалоги, рассказ); написать небольшой критический обзор о эстетической ценности литературного произведения.
14. Перечень литературного произведения для чтения:
1) Стихотворения "Ұяламын дегенің көңіл үшін", "Жүрек – теңіз, қызықтың бәрі – асыл тас...", "Жастықтың оты жалындап", "Жүректе қайрат болмаса", "Қансонарда бүркітші шығады аңға", "Желсіз түнде жарық ай", "Көзімнің қарасы", "Қараңғы түнде тау қалғып", "Өзгеге, көңілім, тоярсың";
2) слова назидания: "Второе", "Пятое", "Двадцать третое", "Двадцать шестое", "Двадцать девятое", "Сорок четвертое";
3) Для дополнительного чтения:
научная статья Жүсіпбек Аймауытов и М.Әуезов "Абайдың өнері һәм қызметі"; Көкбай Жанатайұлы "Абай туралы естелік";
"Біржан сал Абай ауылында" (отрывок из эпического романа "Путь Абая").
15. Содержание базовых знаний по предмету "Абайтану" для 8 класса:
1) чтение и понимание:
рассуждать и выразительно (выражая читательскую позицию) читать художественный текст; понимать смысловое значение языковых единиц, определять функции во внутреннем единстве текста, раскрывать образную деятельность; изучать эмоционально-выразительные слова в отцовских поминальных песнях, соотносить авторскую идею с реалиями жизни; соединить, сравнить идеи Абая в произведениях с другими произведениями; выявить основную идею произведения, раскрыть роль словесных образов в передаче идей; писать/формулировать личностные особенности образов с цитированием из художественного текста; выяснить основную мысль автора в словах назиданиях (с использованием различных форм: ментальной карты, схемы)

2) талдау және жинақтау:
шығармаларды композициялық құрылымына талдай отырып, негізгі тұжырымын жинақтау; көркем шығармадағы образ құраушы элементтерді табу, образ сомдаушы бірліктерді жинақтау; көркем шығармадағы автордың суреттеу тілін талдау, өзіндік ерекшеліктерін айқындау; шығармадағы көркемдегіш құралдардың (психологиялық параллелизм, перифраз, аксиморон, сатира, ирония, гротеск, эллипсис) қолданысын талдау, мәтіндегі көркемдік қызметін анықтау;
3) бағалау (салыстыру) және шығармашылық (өнім):
шығармадағы тұлғалық қасиеттерді автордың өзге шығармаларымен салыстырып, ұлттық және тарихи құндылығына баға беру; шығарма поэтикасындағы автордың айшықты қолтаңбасына баға беру; шығарманың көркемдік-идеялық құндылығын талдап, шығарма, блог, әңгіме жазу; көркем мәтінді жалпы адамзаттық құндылық тұрғысынан бағалап, әдеби эссе жазу; шығарма бойынша жазылған әдеби сын-пікірлерге сүйене отырып, өзіндік сыни пікір жазу.
16. Оқытылатын көркем шығармалар тізімі:
1) "Тұла бойың ұят-ар едің", "Жиырма жеті жасында", "Талаптың мініп тұлпарын", "Кешегі өткен ер Әбіш", "Орынсызды айтпаған", "Жастықтың оты қайдасың?", "Бір дәурен кемді күнге – бозбалалық", "Дүтбайға", "Мен боламын демеңдер", "Қақтаған ақ күмістей кең маңдайлы", "Білектей арқасында өрген бұрым", "Аттың сыны", "Бүркіт сыны" өлеңдері;
2) "Төртінші", "Алтыншы", "Он төртінші", "Отызыншы", "Отыз үшінші", "Отыз тоғызыншы" қарасөздері;
3) қосымша оқуға:
Мұхтар Әуезов "Халқын сүйген Әбіш" еңбегі;
Мұхтар Әуезов "Абай Құнанбаев" монографиясы;
Зәки Ахметов "Абайдың ақындық әлемі" еңбегі.
17. 9-сыныпқа арналған "Абайтану" пәнінің базалық білім мазмұны:
1) оқу және түсіну:
көркем мәтінді талдап оқу; тілдік бірліктердің мәтіндегі қызметін айқындай отырып, жекелеген қолданыстардағы автордың ой-ниетін танытудағы рөлі мен концептілік мәнін ашу; шығарма бөліктерін ұқсас белгілеріне/айырмашылығына қарай топтастыру, белгілі нысандарды зерделеу; мәнмәтіндегі астарлы ойды анықтау, көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені беруде авторлық ниетті (дітті/интенцияны) түсіну; көркем шығарманың идеялық мазмұнына сүйене отырып, оқырмандық ой-пайымын ауызша/жазбаша түйіндеу; қарасөздердегі ой-толғамдарды оқырмандық ұстаным тұрғысында дәйектеп айту/жазу;
2) талдау және жинақтау:
шығармаларды композициялық құрылымына талдай отырып, композициялық амалдарды айқындау; шығармадағы образдар жүйесін салыстыра талдау, типтік характерлерді ашу, әртүрлі мінез-құлықты саралап тану, "адал жар", "адал дос", "мағыналы жастық" тұжырымдарын айқындау, автордың ойын айқындау; көркем шығармадағы автордың стилін айқындау; шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдау, көркемдік қызметін пайымдау;

2) анализ и обобщение:
обобщить основные выводы, анализируя композиционную структуру произведений; определить жанровые особенности литературного текста; найти образообразующие элементы в художественном произведении, собрать образообразующие единицы; анализ языка описания автора в художественном произведении, определение его особенностей; анализировать использование художественных средств в произведении, определить их художественную деятельность в тексте;
3) оценка (сравнение) и творчество (произведение):
сопоставить личностные качества в произведении с другими произведениями автора, дать оценку национальной и исторической ценности; оценивать особенную автографию автора в поэтике произведения; анализировать художественно-идейную ценность произведения, написать сочинение, литературное эссе, блог, рассказ; оценивать художественный текст с точки зрения общечеловеческих ценностей и написать литературное эссе; написать самостоятельное критическое мнение, опираясь на литературные критические высказывания по произведению.
16. Перечень художественной литературы для чтения:
1) стихотворения "Тұла бойың ұят-ар едің", "Жиырма жеті жасында", "Талаптың мініп тұлпарын", "Кешегі өткен ер Әбіш", "Орынсызды айтпаған", "Жастықтың оты қайдасың?", "Бір дәурен кемді күнге − бозбалалық", "Дүтбайға", "Мен боламын демеңдер", "Қақтаған ақ күмістей кең маңдайлы", "Білектей арқасында өрген бұрым", "Аттың сыны", "Бүркіт сыны";
2) слова назидания "Четвертое", "Шестое", "Четырнадцатый", "Тридцатый", "Тридцать третье", "Тридцать девятое";
3) для дополнительного чтения:
Труд Мұхтар Әуезов "Халқын сүйген Әбіш";
Монография Мұхтар Әуезов "Абай Кұнанбаев";
Труд Зәки Ахметов "Абайдың ақындық әлемі".
17. Содержание базовых знаний по предмету "Абайтану" для 9 класса:
1) чтение и понимание:
читать художественный текст, анализируя его; определить функцию языковых единиц в тексте, раскрыть роль и концептуальный смысл авторских замыслов в отдельных приложениях; сгруппировать части произведения по схожести/отличиям, изучение известных объектов; выявить подтекст в контексте, понять авторское намерение (интенцию) в передаче поднятой социально-общественной проблемы; устно/письменно излагать мысли читателя исходя из идейного содержания художественного произведения; излагать/написать рассуждения в высказываниях с точки зрения читательской позиции;
2) анализ и обобщение:
определить композиционный подход, анализируя композиционную структуру произведения; анализировать систему образов в произведении, выявлять типичные характеристики, дифференцировать различное поведение, определить формулировки "адал жар", "адал дос", "мағыналы жастық", определить авторскую мысль; определение авторского стиля в художественном произведении; анализировать формы явления и выражения литературного языка в произведении (тропа и фигура), рассуждать о художественной деятельности;

3) бағалау (салыстыру) және шығармашылық (өнім):
туындыдағы даралық образдар мен типтік характерлердің ұлттық және тарихи құндылығын әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра бағалау; көркем шығармалардың рухани-эстетикалық құндылығына баға беру; шығарманың идеясын қоғамдық-әлеуметтік тұрғыда талдап, әдеби эссе, сценарий, өлең, блог, әңгіме, кейіпкер монологі, жоба жазу; әдеби шығарманы қазақ әдебиеті мен әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап, рецензия жазу.
18. Оқытылатын көркем шығармалар тізімі:
1) "Сегіз аяқ", "Заманақыр жастары", "Жасөспірім замандас қапа қылды", "Көзінен басқа ойы жоқ", "Жігіттер, ойын арзан, күлкі қымбат", "Адасқанның алды-жөн, арты соқпақ", "Көңілім қайтты достан да, дұшпаннан да", "Өкінішті көп өмір кеткен өтіп", "Сабырсыз, арсыз, еріншек", "Қартайдық, қайғы ойладық, ұйқы сергек", "Қыран бүркіт не алмайды салса баптап", "Ғашықтық құмарлықпен ол – екі жол", "Ғашықтың тілі – тілсіз тіл", "Жарқ етпес қара көңілім не қылса да", "Қызарып, сұрланып" өлеңдері;
2) "Тоғызыншы", "Жиырмасыншы", "Отыз алтыншы", "Отыз жетінші", "Қырқыншы" қарасөздері;
3) "Ескендір" поэмасы;
4) қосымша оқуға:
Мекемтас Мырзахметұлының "Абайдың адамгершілік мұраттары" еңбегі;
Тұрсын Жұртбайдың "Күйесің жүрек... Сүйесің" еңбегі.
3-тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
19. Бағдарламада оқу мақсаттары кодпен берілген. Кодтың бірінші саны сыныпты, екінші және үшінші саны негізгі бөлімдердің ретін, төртінші саны оқу мақсатының ретін көрсетеді. 7.2.1.1 кодында: "7" – сынып, "2.1" – негізгі дағдылар, "1" – оқу мақсатының реті.
20. Оқыту мақсаттарының жүйесі бөлім бойынша әр сыныпқа берілген:
1) оқу және түсіну:
Білім алушылар:
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1. Мәтінді түсініп, мәнерлеп негізгі ой түйіндерін пайымдап оқу
5. 1. 1. 1 мәтінді түсініп оқи отырып, негізгі ой түйіндерін анықтау
6. 1. 1. 1 мәтіндерді интонациның құрамдас бөліктерін сақтай отырып оқу
7. 1. 1. 1 көркем мәтінді пайымдап, мәнерлеп (логикалық, психологиялық кідірістер мен) оқу
8. 1. 1. 1 көркем мәтінді пайымдап, мәнерлеп (оқырмандық ұстанымын білдіре) оқу
9. 1. 1. 1 көркем мәтінді талдап оқу
2. Мәтіннің тілдік қабатын (лексикалық, образдық мәнін) игеру
5. 1. 2. 1 шығарманы пайымдап (алған әсерін анықтай) оқу арқылы сөз, сөз тіркестерінің лексикалық және ауыспалы мағынасын ашып, мәтіндегі қолданысын түсіну
6. 1. 2. 1 мәнерлеп (логикалық екпін мен кідіріс жасай) оқу арқылы сөз, сөз тіркестері нің лексикалы, образдық мәнін ашып, мәтіндегі жұмсалу мақсатын түсіну
7. 1. 2. 1 мәтіндегі тілдік бірліктерді дербес және мәнмәтіндегі (контексте) қызметін түсініп, идеялық мазмұндағы маңызын айқындау
8. 1. 2. 1 тілдік бірліктердің семантикалық мәнін түсініп, мәтіннің ішкі бірлігіндегі қызметін айқындау, образдық қызметін ашу;
8. 1. 2. 2 әке жоқтауындағы эмоционалды-экспрессивті сөздерді зерделеу, авторлық идеяны өмір шындығымен байланыстыру
9. 1. 2. 1 тілдік бірліктердің мәтіндегі қызметін айқындайотырып, жекелеген қолданыстардағы автордың ой-ниетін танытудағы рөлі мен концептілік мәнін ашу

3) оценка (сравнение) и творчество (произведение):
оценивать национальную и историческую ценность индивидуалистических образов и типичных характеров в произведении в сравнении с образцами мировой литературы; оценивать духовно-эстетические ценности художественных произведений; анализировать идею произведения в общественно-социальном плане, написать литературное эссе, сценарий, стихотворение, блог, рассказ, монолит героя, проект; проанализировать литературное произведение с образцами казахской литературы и мировой литературы, написать рецензию.
18. Перечень художественной литературы для чтения:
1) стихи "Сегіз аяқ", "Заманақыр жастары", "Жасөспірім замандас қапа қылды", "Көзінен басқа ойы жоқ", "Жігіттер, ойын арзан, күлкі қымбат", "Адасқанның алды-жөн, арты соқпақ", "Көңілім қайтты достан да, дұшпаннан да", "Өкінішті көп өмір кеткен өтіп", "Сабырсыз, арсыз, еріншек", "Қартайдық, қайғы ойладық, ұйқы сергек", "Қыран бүркіт не алмайды салса баптап", "Ғашықтық құмарлықпен ол – екі жол", "Ғашықтың тілі – тілсіз тіл", "Жарқ етпес қара көңілім не қылса да", "Қызарып, сұрланып";
2) слова назидания "Девятый", "Двадцатый", "Тридцать шестой", "Тридцать седьмой", "Сороковой";
3) поэма "Ескендір";
4) для дополнительного чтения:
Труд Мекемтас Мырзахметұлы "Абайдың адамгершілік мұраттары";
Труд Тұрсын Жұртбай "Күйесің жүрек... Сүйесің".
Глава 3. Система целей обучения
19. В программе цели обучения отмечены кодовым символом, состоящим из цифр. Первое число кода указывает класс, второе и третье число раздел и подраздел, четвертое число-порядковый номер цели обучения. В коде 7.2.1.1: "7" класс, "2.1." – раздел и подраздел, "1" – порядковый номер цели обучения.
20. Система целей обучения предназначена для каждого класса по разделу:
1) чтение и понимание:
Обучающиеся:
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1. Выразительное чтение текста и понимание его основной мысли
5.1.1.1 читать текст понимая и определяя основной смысл
6.1.1.1 читать тексты с сохранением компонентов интонации
7.1.1.1 читать текст выразительно и с осмыслением (логическими, психологическими паузами)
8.1.1.1 рассуждать и выразительно (выражая читательскую позицию) читать художественный текст
9.1.1.1 читать художественный текст, анализируя его.
2. Освоение языкового слоя (лексического, образного смысла) текста
5.1.2.1 читать произведение, рассуждая (определяя полученные впечатления), раскрыть лексическое и образное значение слов, словосочетаний, понимать их употребление в тексте
6.1.2.1 читать выразительно (с логическим ударением и паузой), раскрывать лексическое, образное значение слова, словосочетания, понимать цель их употребления в тексте
7.1.2.1 понимать самостоятельную и контекстуальную деятельность языковых единиц в тексте и определять значение идейного содержания
8.1.2.1 понимать смысловое значение языковых единиц, определять функции во внутреннем единстве текста, раскрывать образную деятельность;
8.1.2.2 изучать эмоционально выразительные слова в отцовских поминальных песнях, соотносить авторскую идею с реалиями жизни
9.1.2.1 определить функцию языковых единиц в тексте, раскрыть роль и концептуалный смысл авторских замыслов в отдельных приложениях

3. Шығарма үзінділерімен жұмыс
5. 1. 3. 1 шығарманы құрылысымен құрылымына қарай жіктеп, бөліктеріне тақырып қойып, мәтінге жоспар құру
6. 1. 3. 1 шығармадан қажетті дәйектерді жинау, негізгі ой түйіндерін анықтау
7. 1. 3. 1 көркем мәтіндегі ой-түйіндердітауып, негізгі ой қазығына топтастыру
8. 1. 3. 1 шығармадағы Абайдың ой-тұжырымдарын өзге шығармаларымен байланыстыру, тұтастыру
9. 1. 3. 1 шығарма бөліктерін ұқсас белгілеріне/айырмашылығына қарай топтастыру, белгілі нысандарды зерделеу
4. Шығармадағы өзекті мәселе, идеялық мазмұн
5. 1. 4. 1 көркем шығармадағы көтерілген мәселені (ғибратын) анықтау
6. 1. 4. 1 көркем шығармадағы кейіпкерлер әрекеті, шығарманың өзекті ойына қатысын анықтау арқылы көркем мәтіндегі өзекті ойды анықтау
7. 1. 4. 1 әдеби шығармада өзекті ойды, көтерілген әлеуметтік-қоғамдық, эстетикалық мәселені анықтау
8. 1. 4. 1 шығармадағы өзекті ойды анықтау, сөз образдарының идеяны берудегі қызметін ашу
9. 1. 4. 1 мәнмәтіндегі астарлы ойды анықтау, көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені беруде авторлық ниетті (дітті/интенцияны) түсіну
5. Интерпретация (ауызша, жазбаша)
5. 1. 5. 1 көркем, шығармадағы оқиға желісін мәтінге жуық баяндап айту;
5. 1. 5. 2 мысал өлеңдерді (диалогте, сахналық көріністе, сурет, мозайка, комикс) интерпретациялау;
5. 1. 5. 3 көркем мәтіндегі ой-түйіндерді салыстырмалы үлгіде (мақал, мысал, дәйек) әңгімелеу
6. 1. 5. 1 көркем шығармадғы тұлғаның ерекшелігін(слайд, ментальді карта) сипаттау; 6. 1. 5. 2 лирикалық кейіпкерге ауызша/жазбаша сипаттама жасау
7. 1. 5. 1 көркем шығармадағы, образдарды, мінездеулерді ауызша мәтінге жуық суреттеу, сипаттау;
7. 1. 5. 2 қара сөздердегі автордың түйінді ойын (түрлі нысанды: ментальді карта, сызба қолдана отырып) баяндау
8. 1. 5. 1 көркем мәтіннен дәйектер келтіре отырып, образдардың тұлғалық ерекшеліктерін жазу/тұжырып айту;
8. 1. 5. 2 қара сөздердегі автордың түйінді ойын (түрлі нысанды: ментальді карта, сызба қолдана отырып) дәйектеу
9. 1. 5. 1 көркем шығарманың идеялық мазмұнына сүйене отырып, оқырмандық ой-пайымын ауызша/жазбаша түйіндеу;
9. 1. 5. 2 қарасөздердегі ой-толғамдарды оқырмандық ұстаным тұрғысында дәйектеп айту/жазу
2) талдау және жинақтау:
Білім алушылар:
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1. Әдеби шығарманың композиция лық құрылымы
5. 2. 1. 1 сюжетті шығармадағы фабула композиция сын тауып, жоспар құру;
5. 2. 1. 2 лирикалық шығарманы құрылысына талдау;
5. 2. 1. 3 қарасөздерді мағыналық жігіне қарай бөлу
6. 2. 1. 1 лирикалық шығармаларды композициялық құрылымына талдау;
6. 2. 1. 2 қарасөздерді идеялық бөліктерге бөлу
7. 2. 1. 1 шығармаларды композициялық құрылы мына талдай отырып, негізгі тұжырымын айқындау, жоспар құру
8. 2. 1. 1 шығармаларды композициялық құрылымына талдай отырып, негізгі тұжырымын жинақтау
9. 2. 1. 1 шығармаларды композициялық құрылымына талдай отырып, композициялық амалдарды айқындау

3. Работа с фрагментами произведения
5.1.3.1классифицировать структуру и формирование работы, дать названия частям, составить план текста
6.1.3.1собрать необходимые аргументы из произведения, определить основную заключительную мысль
7.1.3.1 определить заключительную мысль в художественном тексте и сгруппировать их в основную мысль
8.1.3.1 соединить, сравнить идеи Абая в произведениях с другими произведениями
9.1.3.1 сгруппировать частей произведения по схожести/ отличиям, изучение известных объектов
4. Актуальный вопрос в произведении, идейное содержание.
5.1.4.1 определить поднятую проблему (пример), в художественном произведении
6.1.4.1 выявить актуальную мысль в художественном тексте через выявление отношения действий героев в художес
7.1.4.1 определить актуальную мысль в литературном произведении, выявить поднятую социально-общественную, эстетическую проблему
8.1.4.1 выявить основную идею произведения, раскрыть роль словесных образов в передаче идей
9.1.4.1 выявить подтекст в контексте, понять авторское намерение (интенцию) в передаче поднятой социально-общественной проблемы
5. Интерпретация (устная, письменная)
5.1.5.1 излагать сюжетную нить художественного произведения ближе к художественному тексту;
5.1.5.2 интерпретировать басни (в диалоге, сценическом представлении, на рисунке, мозаике, комиксе);
5.1.5.3 излагать идеи художественного текста в сравнительной форме (пословицы, аргумент)
6.1.5.1 описать черты человека в произведении искусства (слайд, мысленная карта);
6.1.5.2 составить устное / письменное описание лирического героя
7.1.5.1 описать образы, характеристики художественного произведения, более приближенного к устному тексту;
7.1.5.2 повествовать основную мысль автора в словах назиданиях (используя различные формы: ментальную карту, схему)
8.1.5.1 писать/ формулировать личностные особенности образов с цитированием из художественного текста;
8.1.5.2 выяснить основную мысль автора в словах назиданиях (с использованием различных форм: ментальной карты, схемы)
9.1.5.1 устно /письменно излагать мысли читателя исходя из идейного содержания художественного произведения;
9.1.5.2 излагать/написать рассуждения в высказываниях с точки зрения читательской позиции
2) анализ и обобщение:
Обучающиеся:
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1.Композиционная структура литературного произведения
5.2.1.1 найти фабулу сюжетной композиции в сюжете и составить план;
5.2.1.2 анализировать структуру лирического произведения;
5.2.1.3 разделять слова на смысловые группы
6.2.1.1 анализировать композиционную структуру лирического произведения;
6.2.1.2 разделять слова назидания на идейные части
7.2.1.1 определить основную концепцию, составить план, анализируя композиционную структуру произведения
8.2.1.1 обобщить основные выводы, анализируя композиционную структуру произведений
9.2.1.1 определить композиционный подход, анализируя композиционную структуру произведения

2. Көркем шығарманың идеялық мазмұны, образдар жүйесі, типтік характер
5. 2. 2. 1 шығармадағы кейіпкерлердің іс-әрекеті арқылы образын ашу;
5. 2. 2. 2 жас Абайды ерекшелей тін қасиеттерді шығармадағы іс-әрекеті арқылы дәйектеу;
5. 2. 2. 3 Абайдың білімді игерудің шарттары мен талаптары туралы ой- тұжырымдарын (ментальді картада, кластер) жинақтау
6. 2. 2. 1 шығармаларға ортақ ойқазығын, образдарды анықтау, ой-толғамдарды (ментальді картада, кластер) жинақтау
7. 2. 2. 1 көркем шығармадағы лирикалық образдың жасалу тәсілдерін айқындау;
7. 2. 2. 2 автордың түрлі мінез-құлық, адам болмысы туралы тұжырымдарын түрлі нысанда жинақтау
8. 2. 2. 1 көркем шығармадағы образ құраушы элементтерді табу, образ сомдаушы бірліктерді жинақтау
9. 2. 2. 1 шығармадағы образдар жүйесін салыстыра талдау, типтік характерлерді ашу, әртүрлі мінез-құлықты саралап тану, "адал жар", "адал дос", "мағыналы жастық" тұжырымдарын айқындау, автордың ойын айқындау
3. Көркем шығарманың тілі, стилі
5. 2. 3. 1 көркем шығарма дағы поэтикалық тілдің ерекшелігінайқындау
6. 2. 3. 1 шығарма тіліндегі этномәдени бірліктерді талдау, поэтикалық тілдің ерекшелігін айқындау
7. 2. 3. 1 көркем шығарма тілінің, ақпараттық, фразеологияық қырын мәнмәтінде анықтау
8. 2. 3. 1 көркем шығармадағы автордың суреттеу тілін талдау, өзіндік ерекшеліктерін айқындау
9. 2. 3. 1 көркем шығармадағы автордың стилін айқындау
4. Көркемдік тәсілдер
5. 2. 4. 1 шығармада ғы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарының (теңеу, эпитет, қайталау) қызметін анықтау
6. 2. 4. 1 шығармадағы көркем ауыстыруларды (троптар ды: метафора, кейіптеу, метонимия, аллегория, антитеза, градация ) анықтау
7. 2. 4. 1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың (троптың түрлері мен символ, синекдоха, қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторикалық сұрақ, арнау) қолданысын талдау
8. 2. 4. 1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың (троп пен фигура, психологиялық параллелизм, перифраз, аксиморон, сатира, ирония, гротеск, эллипсис) қолданысын талдау, мәтіндегі көркемдік қызметін анықтау
9. 2. 4. 1 шығармада ғы әдеби тілді құбылтумен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдау, көркемдік қызметін пайымдау
3) бағалау (салыстыру) және шығармашылық (өнім):
1. Шығармадағы тарихи шындық және көркемдік шешім
5. 3. 1. 1 шығарма үзінділері арқылы шығарманың ұлттық, тарихи құндылығын бағалау
6. 3. 1. 1 шығарма образдарын ұлттық сипаттың ашылуы тұрғысынан бағалау;
6. 3. 1. 2 мәтіндегі нысандарды ұлттық, тарихи құндылық тұрғысында бағалау
7. 3. 1. 1 шығарманың тақырыбы мен идеясын осы тектес автордың өзге шығармалармен салыстырып, ұлттық және тарихи құндылығын бағалау
8. 3. 1. 1 шығармадағы тұлғалық қасиеттерді автордың өзге шығармаларымен салыстырып, ұлттық және тарихи құндылығы на баға беру
9. 3. 1. 1 туындыдағы даралық образдар мен типтік характерлердің ұлттық және тарихи құндылығын әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра бағалау

2. Идейное содержание, система образов, типичный характер художественного произведения
5.2.2.1 раскрыть образ героя через его действия в произведении;
5.2.2.2 определить качества, отличающие юного Абая, через его действия в произведении;
5.2.2.3 собрать представления Абая об условиях и требованиях к усвоению знаний (в ментальной карте, кластере)
6.2.2.1 определить общее понятие о произведениях, образах, обобщить представления (в ментальной карте, кластере)
7.2.2.1 определить способы создания лирического образа в художественном произведении;
7.2.2.2 в различных формах подытожить выводы автора о различных видах поведения, человеческой действительности
8.2.2.1 найти образообразующие элементы в художественном произведении, собрать образообразующие единицы
9.2.2.1 анализировать систему образов в произведении, выявлять типичные характеристики, дифференцировать различное поведение, определить формулировки "адал жар", "адал дос", "мағыналы жастық", определить авторскую мысль
3. Язык и стиль художественного произведения
5.2.3.1 определить особенности поэтического языка в художественном произведении
6.2.3.1 анализ этнокультурных единиц в языке произведения, выявить особенности поэтического языка
7.2.3.1 выявить информационные, фразеологические аспекты языка художественного произведения
8.2.3.1 анализ языка описания автора в художественном произведении, определение его особенностей
9.2.3.1 определение авторского стиля в художественном произведении
4. Художественные средства
5.2.4.1 определить функции речевого изображения, средств описания (сравнение, эпитет, повторение) в произведении
6.2.4.1 определить художественные замены (тропы: метафора, олицетворение, метонимия, аллегория, антитеза, градация) в произведении
7.2.4.1 анализировать использование художественных средств в произведении (тропические виды и символ, синекдоха, виды повторений: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторический вопрос, посвящение)
8.2.4.1 анализировать использование художественных средств в произведении, определить их художественную деятельность в тексте
9.2.4.1 анализировать формы явления и выражения литературного языка в произведении (тропа и фигура), рассуждать о художественной деятельности
3) оценка (сравнение) и творчество (произведение):
1. Историческая правда и художественное решение в произведении
5.3.1.1 дать оценку национальной, исторической ценности произведения через фрагменты произведения
6.3.1.1 оценивать образы произведения с точки зрения раскрытия национального характера;
6.3.1.2 оценивать объекты в тексте с точки зрения национальной, исторической ценности
7.3.1.1 сравнивать  и оценивать тему и идею работы других похожих произведений того же автора и их национальные, исторические ценности
8.3.1.1 сопоставить личностные качества в произведении с другими произведениями автора, дать оценку национальной и исторической ценности
9.3.1.1 оценивать национальную и историческую ценность индивидуалистических образов и типичных характеров в произведении в сравнении с образцами мировой литературы

2. Рухани және көркем-эстетикалық құндылығы
5. 3. 2. 1 көркем мәтіндегі сөз образының эстетикалық құндылығын бағалау
6. 3. 2. 1 мәтіннің көркемдік-эстетикалық құндылығына баға беру
7. 3. 2. 1 көркем образдардың тұлғалық ерекшелікте рін ашудағы автор шеберлігіне баға беру
8. 3. 2. 1 шығарма поэтикасындағы автордың айшықты қолтаңбасына баға беру
9. 3. 2. 1 көркем шығармалардың рухани-эстетикалық құндылығына баға беру
3. Әдеби шығармашылық
5. 3. 3. 1 шығарманы автор ізімен баяндап жазу;
5. 3. 3. 2 көркем шығармадағы көріністі әңгімелеп жазу;
5. 3. 3. 3 шығармадан алған әсерін зерделеп, ойтолғау, авторға, замандастарына хат жазу, "Абай қарасөздеріндегі талап пен еңбек тақырыбы" эссе жазу
6. 3. 3. 1 шығарманың идеялық мазмұнын пайымдай отырып (ой толғау, хат, пост, ертегі, өтірік өлең ) жазу
7. 3. 3. 1 кейіпкер болмысын сипаттап (өлең, кейіпкер монологі, диалогі, әңгіме ) жазу
8. 3. 3. 1 шығарманың көркемдік-идеялық құндылы ғын талдап, шығарма, блог, әңгіме жазу;
8. 3. 3. 2 көркем мәтінді жалпы адамзаттық құндылық тұрғысынан бағалап, әдеби эссе жазу
9. 3. 3. 1 шығарманың идеясын қоғамдық-әлеуметтік тұрғыда талдап, әдеби эссе, сценарий, өлең, блог, әңгіме, кейіпкер монологі, жоба жазу
4. Әдеби сын
5. 3. 4. 1 оқырман ретінде шығармадан алған әсерін зерделеп, сыни хабарлама жазу
6. 3. 4. 1 шығармада көтерілген мәселенің әлеуметтік рөлі туралы сыни хабарлама жасау
7. 3. 4. 1 әдеби шығарманың эстетикалық құндылығы туралы шағын сыни шолу жазу
8. 3. 4. 1 шығарма бойынша жазылған әдеби сын-пікірлерге сүйене отырып, өзіндік сыни пікір жазу
9. 3. 4. 1 әдеби шығарманы қазақ әдебиеті мен әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап, рецензия жазу
21. Осы оқу бағдарламасы негізгі орта білім беру деңгейінің қазақ тілі мен әдебиетін тереңдете оқытатын гуманитарлық бағыттағы мамандандырылған желілік "Абай мектептерінің" 5-9-сыныптарына арналған "Абайтану" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
22. Тоқсандағы бөлімдер мен бөлімшелер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Негізгі орта білім беру
деңгейінің мамандандырылған
қазақ тілі мен әдебиетін
тереңдете оқытатын желілік
"Абай мектептерінің"
5-9-сыныптарына арналған
"Абайтану" оқу пәнінен
жаңартылған мазмұндағы
үлгілік оқу бағдарламасына
қосымша
Негізгі орта білім беру деңгейінің мамандандырылған қазақ тілі мен әдебиетін тереңдете оқытатын желілік "Абай мектептерінің" 5-9-сыныптарына арналған "Абайтану" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар

2. Духовная и художественно-эстетическая ценность
5.3.2.1 оценивать эстетическую ценность образа слова в художествен ном тексте
6.3.2.1 дать оценку художественно-эстетической ценности текста
7.3.2.1 оценивать мастерство автора в раскрытии личностных особенностей художественных образов
8.3.2.1 оценивать особенную автографию автора в поэтике произведения
9.3.2.1 оценивать духовно-эстетические ценности художественных произведений
3. Литературное творчество
5.3.3.1продолжить повествование произведения по следам автора;
5.3.3.2 рассказывать сцену в художественном произведении;
5.3.3.3 изучить и осмыслить влияние произведения, написать письмо автору, современнику, написать эссе на тему "Абай қарасөздеріндегі талап пен еңбек тақырыбы"
6.3.3.1 написать идейное содержание произведения (мысль, письмо, повесть, сказка)
7.3.3.1 описать бытие героя (стихотворение, монолог героя, диалоги, рассказ)
8.3.3.1 анализировать художественно-идейную ценность произведения, написать сочинение, литературное эссе, блог, рассказ;
8.3.3.2 оценивать художественный текст с точки зрения общечеловеческих ценностей и написать литературное эссе
9.3.3.1 анализировать идею произведения в общественно-социальном плане, написать литературное эссе, сценарий, стихотворение, блог, рассказ, монолит героя, проект
4. Литературная критика
5.3.4.1 проанализировать свои впечатления от произведения в качестве читателя, написать критическую мысль
6.3.4.1 в качестве читателя осмыслить впечатления от произведения и написать свою критическую мысль
7.3.4.1 написать небольшой критический обзор о эстетической ценности литературного произведения
8.3.4.1 написать самостоятельное критическое мнение, опираясь на литературные критические высказывания по произведению
9.3.4.1 проанализировать литературное произведение с образцами казахской литературы и мировой литературы, написать рецензию
21. Настоящая учебная программа осуществляется в соответствии с долгосрочным планом типовой учебной программы обновленного содержания по предмету "Абайтану" для 5-9 классов специализированных сетевых школ "Абай мектептері" гуманитарного направления с углубленным изучением казахского языка и литературы уровня основного среднего образования.
22. Распределение количества часов по темам внутри разделов и разделов в четверти оставляется на усмотрение учителя.
Приложение
к типовой учебной программе
обновленного содержания
учебного предмета "Абайтану"
для 5-9 классов
специализированных сетевых
"Абай мектептері" с углубленным
изучением казахского языка
и литературы уровня
основного среднего образования
Долгосрочный план по реализации типовой учебной программы обновленного содержания по предмету "Абайтану" для 5-9 классов специализированных сетевых "Абай мектептері" гуманитарного направления с углубленным изучением казахского языка и литературы уровня основного среднего образования

1) 5-сынып:
Оқу жоспарының концепциялық негіздері
Тақырыптар/Ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны
Білім мазмұнының мақсаты
Білім алушыларға тиісті құзыреттіліктер мен оқу міндеттері
1-тоқсан
Абайдың өскен ортасы, тұлғалық ерекшеліктері
"Абайтану" пәнінің ерекшелігі, пән ретіндегі сипаттамасы, Абайдың балалық шағы мен өскен ортасын жайында жазылған мақала мен көркем шығармалар арқылы игеру; Ғылымның пайдасы мен оны игерудің шарттары туралы Абай пайымын тану.
Кіріспе. "Абайтану" пәні туралы түсінік, М. Әуезов "Абайдың өмірбаяны", М. Әуезов "Зерек те талапты жас", "Ғылым таппай мақтанба", "Интернатта оқып жүр..." өлеңдері.
Қосымша оқуға: М.Әуезов "Кәрі әже – Зере" ("Абай жолы" роман-эпопеясынан), Тұрағұл Абайұлы "Менің әкемнің ерекше қасиеті", Уәсила Мағауияқызының Абай туралы естеліктері.
Оқу және түсіну
5. 1. 2. 1 шығарманы пайымдап (алған әсерін анықтай) оқу арқылы сөз, сөз тіркестерінің лексикалық және ауыспалы мағынасын ашып, мәтіндегі қолданысын түсіну;
5. 1. 3. 1 шығарманы құрылысы мен құрылымына қарай жіктеп, бөліктеріне тақырып қойып, мәтінге жоспар құру;
5. 1. 4. 1 көркем шығармадағы көтерілген мәселені (ғибратын) анықтау;
5. 1. 5. 1 көркем, шығармадағы оқиға желісін мәтінге жуық баяндап айту
Талдау және жинақтау
5. 2. 1. 1 сюжетті шығармадағы фабула композициясын тауып, жоспар құру;
5. 2. 1. 2 лирикалық шығарманы құрылысына талдау;
5. 2. 2. 1 шығармадағы кейіпкерлердің іс-әрекеті арқылы образын ашу;
5. 2. 2. 2 жас Абайды ерекшелейтін қасиеттерді шығармадағы іс-әрекеті арқылы дәйектеу;
5. 2. 2. 3 Абайдың білімді игерудің шарттары мен талаптары туралы ой- тұжырымдарын (ментальді картада, кластер) нысандарда жинақтау
Бағалау (салыстыру) және шығарма шылық (өнім)
5. 3. 1. 1 шығарма үзінділері арқылы шығарманың ұлттық, тарихи құндылығын бағалау;
5. 3. 2. 1 көркем мәтіндегі сөз образының эстетикалық құндылығын бағалау;
5. 3. 3. 1 шығарманы автор ізімен баяндап жазу;
5. 3. 3. 2 көркем шығармада
ғы көріністі әңгімелеп жазу;
5. 3. 3. 3 шығармадан алған әсерін зерделеп, ойтолғау,
авторға, замандастарына хат жазу, "Абай қарасөздеріндегі талап пен еңбек тақырыбы" эссе жазу
2-тоқсан
"Білімдіден шыққан сөз"
Абайдың тұлғалық болмысы мен өскен ортасын ғылыми мақалалар мен көркем шығармалар арқылы игеру; білім алу шарттарын шығармалары арқылы игеру.
"Жасымда ғылым бар деп ескермедім" өлеңі,
"Отыз бірінші", "Отыз екінші" қарасөздері.
Қосымша оқуға: Бейбіт Сапаралы "Өскенбай",
Мұхтар Әуезов "Құнанбай" ("Абай жолы" роман-эпопеясынан), Мұхтар Әуезов "Ұлжан" ("Абай жолы" роман-эпопеясынан)
Оқу және түсіну
5. 1. 1. 1 мәтінді түсініп оқи отырып, негізгі ой түйіндерін анықтау;
5. 1. 2. 1 шығарманы пайымдап (алған әсерін анықтай) оқу арқылы сөз, сөз тіркестері нің лексикалық және ауыспалы мағынасын ашып, мәтіндегі қолданысын түсіну;
5. 1. 3. 1 шығарманы құрылысы мен құрылымына қарай жіктеп, бөліктеріне тақырып қойып, мәтінге жоспар құру;
5. 1. 4. 1 көркем шығармадағы көтерілген мәселені (ғибратты) анықтау;
5. 1. 5. 2 мысал өлеңдерді (диалогте, сахналық көріністе, сурет, мозайка, комикс ) интерпретациялау
Талдау және жинақтау
5. 2. 1. 2 лирикалық шығарманы құрылысына талдау;
5. 2. 2. 1 шығармадағы кейіпкерлердің іс-әрекеті арқылы образын ашу;
5. 2. 2. 3 Абайдың білімді игерудің шарттары мен талаптары туралы ой- тұжырымдарын (ментальді картада, кластер) нысандарда жинақтау
Бағалау (салыстыру) және шығарма шылық (өнім)
5. 3. 2. 1 көркем мәтіндегі сөз образының эстетикалық құндылығын бағалау;
5. 3. 3. 2 көркем шығармадағы көріністі әңгімелеп жазу;
5. 3. 3. 3 шығармадан алған әсерін зерделеп, ойтолғау,
авторға, замандастарына хат жазу, "Абай қарасөздеріндегі талап пен еңбек тақырыбы" эссе жазу
3-тоқсан
"Мініңді ұрлап жасырып..."
Адамның түрлі мінез-құлық, іс-әрекеттерін, болмысын мысал өлеңдері мен сатирасы арқылы сын тұрғысында пайымдау.
"Есек пен бұлбұл", "Шегіртке мен құмырсқа", "Қарға мен түлкі", "Емен мен шілік" мысал өлеңдері
Оқу және түсіну
5. 1. 1. 1 мәтінді түсініп оқи отырып, негізгі ой түйіндерін анықтау;
5. 1. 2. 1 шығарманы пайымдап (алған әсерін анықтай) оқу арқылы сөз, сөз тіркестерінің лексикалық және ауыспалы мағынасын ашып, мәтіндегі қолданысын түсіну;
5. 1. 3. 1 шығарманы құрылысы мен құрылымына қарай жіктеп, бөліктеріне тақырып қойып, мәтінге жоспар құру;
5. 1. 4. 1 мәтіндегі, көркем шығармадағы көтерілген мәселені (ғибратты) анықтау;
5. 1. 5. 1 көркем шығармадағы оқиға желісін мәтінге жуық баяндап айту;
5. 1. 5. 2 мысал өлеңдерді (диалогте, сахналық көріністе, сурет, мозайка, комикс ) интерпретациялау;
5. 1. 5. 3 көркем мәтіндегі ой-түйіндерді салыстырмалы үлгіде (мақал, дәйек) әңгімелеу
Талдау және жинақтау
5. 2. 1. 1 сюжетті шығармада ғы фабула композициясын тауып, жоспар құру;
5. 2. 2. 1 шығармадағы кейіпкерлердің іс-әрекеті арқылы образын ашу;
5. 2. 4. 1 шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарының (теңеу, эпитет, қайталау) қызметін анықтау
Бағалау (салыстыру) және шығарма шылық (өнім)
5. 3. 3. 1 шығарманы автор ізімен баяндап жазу;
5. 3. 3. 2 көркем шығармадағы көріністі әңгімелеп жазу;
5. 3. 3. 3 шығармадан алған әсерін зерделеп, ойтолғау, авторға, замандастарына хат жазу;
5. 3. 4. 1 оқырман ретінде шығармадан алған әсерін зерделеп, сыни хабарлама жазу
4-тоқсан
"Түрлендірген дүниені тәңірім шебер"
А.Құнанбайұлының сомдаған көркем образдарын эстетикалық-танымдық тұрғыда бейнелі әрі зерделі игеру.
"Қыс", "Күз", "Жаз", "Жазғытұры" өлеңдері
Оқу және түсіну
5. 1. 1. 1 мәтінді түсініп оқи отырып, негізгі ой түйіндерін анықтау;
5. 1. 2. 1 шығарманы пайымдап (алған әсерін анықтай) оқу арқылы сөз, сөз тіркестерінің лексикалық және ауыспалы мағынасын ашып, мәтіндегі қолданысын түсіну;
5. 1. 3. 1 шығарманы құрылысы мен құрылымына қарай жіктеп, бөліктеріне тақырып қойып, мәтінге жоспар құру;
5. 1. 4. 1 мәтіндегі, көркем шығармадағы көтерілген мәселені (ғибратты) анықтау;
5. 1. 5. 3 көркем мәтіндегі ой-түйіндерді салыстырмалы үлгіде (мақал, мысал, дәйек) әңгімелеу
Талдау және жинақтау
5. 2. 1. 2 лирикалық шығарманы құрылысына талдау;
5. 2. 3. 1 көркем шығармадағы поэтикалық тілдің ерекшелігін айқындау;
5. 2. 4. 1 шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарының (теңеу, эпитет, қайталау) қызметін анықтау;
6. 2. 3. 1 шығарма тіліне, көркемдік тәсіліне, этномәдени бірліктеріне талдау
Бағалау (салыстыру) және шығарма шылық (өнім)
5. 3. 1. 1 шығарма үзінділері арқылы шығарманың ұлттық, тарихи құндылығын бағалау;
5. 3. 2. 1 көркем мәтіндегі сөз образының эстетикалық құндылығын бағалау;
5. 3. 3. 3 шығармадан алған әсерін зерделеп, ойтолғау, авторға, замандастарына хат жазу

1) 5 класс:
Концептуальные основы учебного плана
Темы/содержание долгосрочного плана
Цель содержания образования
Соответствующие компетенции и учебные задачи обучающимся
1 четверть
Среда Абая, особенности личности
Изучение особенностей предмета "Абайтану", ее описание как предмет, развитие в детстве и воспитания Абая через статьи и произведения искусства; признание видения Абая о пользе науки и условий ее развития.
Введение. Понятие о предмете "Абайтану"
М.Әуезов "Абайдың өмірбаяны", М.Әуезов "Зерек те талапты жас", стихи "Ғылым таппай мақтанба", "Интернатта оқып жүр..."
Для дополнительного чтения: Мұхтар Әуезов "Кәрі әже – Зере" (из романа-эпопеи "Путь Абая"), Тұрағұл Абайұлы "Менің әкемнің ерекше қасиеті"; Воспоминания Уасилы Магауияновны о Абае.
Чтение и понимание
5.1.2.1 читать произведение, рассуждая (определяя полученные впечатления), раскрыть лексическое и образное значение слов, словосочетаний, понимать их употребление в тексте;
5.1.3.1 классифицировать структуру и формирование работы, дать названия частям, составить план текста;
5.1.4.1 определить поднятую проблему (пример), в художественном произведении;
5.1.5.1 излагать сюжетную нить художественного произведения ближе к художественному тексту
Анализ и обобщение
5.2.1.1 найти фабулу сюжетной композиции в сюжете и составить план;
5.2.1.2 анализировать структуру лирического произведения;
5.2.2.1 раскрыть образ героя через его действия в произведении;
5.2.2.2 определить качества, отличающие юного Абая, через его действия в произведении;
5.2.2.3 собрать представления Абая об условиях и требованиях к усвоению знаний (в ментальной карте, кластере)
Оценка (сравнение) и творчество (произведение)
5.3.1.1 дать оценку национальной, исторической ценности произведения через фрагменты произведения;
5.3.2.1 оценивать эстетическую ценность образа слова в художественном тексте;
5.3.3.1 продолжить повествование произведения по следам автора;
5.3.3.2 рассказывать сцену в художественном произведении;
5.3.3.3 изучить и осмыслить влияние произведения, написать письмо автору, современнику, написать эссе на тему "Абай қарасөздеріндегі талап пен еңбек тақырыбы"
2 четверть
"Выражение образованного человека"
Овладение личностью и средой Абая через научные статьи и художественные произведения; Освоение условий обучения через произведения.
Стих "Жасымда ғылым бар деп ескермедім", cлова назидания "Тридцать первый", "Тридцать второе"
Для дополнительного чтения: Бейбіт Сапаралы "Өскенбай", Мұхтар Әуезов "Құнанбай" (из романа-эпопеи "Путь Абая"), Мұхтар Әуезов "Ұлжан" (из романа-эпопеи "Путь Абая")
Чтение и понимание
5.1.1.1 читать текст понимая и определяя основной смысл;
5.1.2.1 читать произведение, рассуждая (определяя полученные впечатления), раскрыть лексическое и образное значение слов, словосочетаний, понимать их употребление в тексте;
5.1.3.1 классифицировать структуру и формирование работы, дать названия частям, составить план текста;
5.1.4.1 определить поднятую проблему (пример), в художественном произведении;
5.1.5.2 интерпретировать басни (в диалоге, сценическом представлении, на рисунке, мозаике, комиксе)
Анализ и обобщение
5.2.1.2 анализировать структуру лирического произведения;
5.2.2.1 раскрыть образ героя через его действия в произведении;
5.2.2.3 собрать представления Абая об условиях и требованиях к усвоению знаний (в ментальной карте, кластере)
Оценка (сравнение) и творчество (произведение)
5.3.2.1 оценивать эстетическую ценность образа слова в художественном тексте;
5.3.3.2 рассказывать сцену в художественном произведении;
5.3.3.3 изучить и осмыслить влияние произведения, написать письмо автору, современнику, написать эссе на тему "Абай қарасөздеріндегі талап пен еңбек тақырыбы"
3 четверть
"Мініңді ұрлап жасырып..."
Критическое толкование различных человеческих поведении, действии, характера через басни и сатиры.
Басни "Есек пен бұлбұл", "Шегіртке мен құмырсқа", "Қарға мен түлкі", "Емен мен шілік"
Чтение и понимание
5.1.1.1 читать текст понимая и определяя основной смысл;
5.1.2.1 читать произведение, рассуждая (определяя полученные впечатления), раскрыть лексическое и образное значение слов, словосочетаний, понимать их употребление в тексте;
5.1.3.1 классифицировать структуру и формирование работы, дать названия частям, составить план текста;
5.1.4.1 определить поднятую проблему (пример), в художественном произведении;
5.1.5.1 излагать сюжетную нить художественного произведения ближе к художественному тексту;
5.1.5.2 интерпретировать басни (в диалоге, сценическом представлении, на рисунке, мозаике, комиксе)
5.1.5.3 излагать идеи художественного текста в сравнительной форме (пословица, аргумент)
Анализ и обобщение
5.2.1.1 найти фабулу сюжетной композиции в сюжете и составить план;
5.2.2.1 раскрыть образ героя через его действия в произведении;
5.2.4.1 определить функции речевого изображения, средств описания (сравнение, эпитет, повторение) в произведении
Оценка (сравнение) и творчество (произведение)
5.3.3.1 продолжить повествование произведения по следам автора;
5.3.3.2 рассказывать сцену в художественном произведении;
5.3.3.3 изучить и осмыслить влияние произведения, написать письмо автору, современнику, написать эссе на тему "Абай қарасөздеріндегі талап пен еңбек тақырыбы";
5.3.4.1 проанализировать свои впечатления от произведения в качестве читателя, написать критическую мысль
4 четверть
"Түрлендірген дүниені тәңірім шебер"
Эстетическое и познавательное развитие художественных образов, созданных А.Кунанбаевым. Стихотворения: "Қыс", "Күз", "Жаз", "Жазғытұры"
Чтение и понимание
5.1.1.1 читать текст понимая и определяя основной смысл;
5.1.2.1 читать произведение, рассуждая (определяя полученные впечатления), раскрыть лексическое и образное значение слов, словосочетаний, понимать их употребление в тексте;
5.1.3.1 классифицировать структуру и формирование работы, дать названия частям, составить план текста;
5.1.4.1 определить поднятую проблему (пример), в художественном произведении;
5.1.5.3 излагать идеи художественного текста в сравнительной форме (пословица, аргумент)
Анализ и обобщение
5.2.1.2 анализировать структуру лирического произведения;
5.2.3.1 определить особенности поэтического языка в художественном произведении;
5.2.4.1 определить функции речевого изображения, средств описания (сравнение, эпитет, повторение) в произведении
Оценка (сравнение) и творчество (произведение)
5.3.1.1 дать оценку национальной, исторической ценности произведения через фрагменты произведения;
5.3.2.1 оценивать эстетическую ценность образа слова в художественном тексте;
5.3.3.3 изучить и осмыслить влияние произведения, написать письмо автору, современнику, написать эссе на тему "Абай қарасөздеріндегі талап пен еңбек тақырыбы"

2) 6-сынып:
Оқу жоспарының концепция лық негіздері
Тақырыптар/Ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны
Білім мазмұнының мақсаты
Білім алушыларға тиісті құзыреттіліктер мен оқу міндеттері
1-тоқсан
"Сөз түзелді, тыңдаушы, сен де түзел"
Сөз мәдениеті, сөйлеу мәдениеті, талапты тыңдарман, адамдық болмыс жөнінде Абай көзқарастарын таныту, тағылымдық мәнін зерделеу.
"Өлең - сөздің патшасы, сөз сарасы", "Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін", "Біреудің кісісі өлсе, қаралы ол", "Білімдіден шыққан сөз" өлеңдері.
Қосымша оқуға: Ахмет Байтұрсынұлының "Қазақтың бас ақыны" мақаласы
Оқу және түсіну
6. 1. 1. 1 мәтіндерді интонацияның құрамдас бөліктерін сақтай отырып оқу;
6. 1. 2. 1 мәнерлеп (логикалық екпін мен кідіріс жасай) оқу арқылы сөз, сөз тіркестерінің лексикалы, образдық мәнін ашып, мәтіндегі жұмсалу мақсатын түсіну;
6. 1. 3. 1 шығармадан қажетті дәйектерді жинау, негізгі ой түйіндерін анықтау;
6. 1. 4. 1 көркем шығармадағы кейіпкерлер әрекеті, шығарманың өзекті ойына қатысын анықтау арқылы көркем мәтіндегі өзекті ойды анықтау;
6. 1. 5. 2 лирикалық кейіпкерге ауызша/жазбаша сипаттама жасау
Талдау және жинақтау
6. 2. 1. 1 лирикалық шығармаларды композициялық құрылымына талдау;
6. 2. 2. 1 ортақ негізгі ой қазығын, лирикалық образдарды анықтау, ой-толғамдарды нысандарда (ментальді картада, кластер) жинақтау;
6. 2. 3. 1 өлең құрылысына талдай отырып, шығарма тіліне, көркемдік тәсіліне, этномәдени бірліктеріне талдау,
поэтикалық тілдің ерекшелігін айқындау;
6. 2. 4. 1 шығармадағы көркем ауыстыруларды
(троптарды: метафора, кейіптеу, метонимия, аллегория, антитеза, градация ) анықтау
Бағалау (салыстыру) және шығармашылық (өнім)
6. 3. 1. 2 мәтіндегі нысандарды ұлттық, тарихи құндылық тұрғысында бағалау;
6. 3. 2. 1 мәтіннің көркемдік-эстетикалық құндылығына баға беру;
6. 3. 3. 1 шығарманың идеялық мазмұнын пайымдай отырып (ой толғау, хат, пост, ертегі, өтірік өлең ) жазу;
6. 3. 4. 1 шығармада көтерілген мәселенің әлеуметтік рөлі туралы сыни хабарлама жасау
2-тоқсан
"Бір ғылымнан басқаның кеселі көп асқанға"
А.Құнанбайұлының адамға тән жақсы, жаман әрекеттерді салыстыра отырып, адамшылықтың жолын нұсқайтын ой-пайымдарын саралап тану, өзіндік көзқарас қалыптастыру.
"Біреуден біреу артылса" өлеңі, "Он сегізінші", "Жиырма бірінші", "Жетінші" қарасөздері.
Қосымша оқуға: Кәкітай Ысқақұлы "Абай (Ибраһим) Құнанбайұлының өмірі"
Оқу және түсіну
6. 1. 2. 1 мәнерлеп (логикалық екпін мен кідіріс жасай) оқу арқылы сөз, сөз тіркестерінің лексикалық, образдық мәнін ашып, мәтіндегі жұмсалу мақсатын түсіну;
6. 1. 3. 1 шығармадан қажетті дәйектерді жинау, негізгі ой түйіндерін анықтау;
6. 1. 4. 1 көркем шығармадағы кейіпкерлер әрекеті, шығарманың өзекті ойына қатысын анықтау арқылы көркем мәтіндегі өзекті ойды анықтау;
6. 1. 5. 1 көркем шығармадағы тұлғаның ерекшелігін (слайд, ментальді карта) сипаттау;
6. 1. 5. 2 лирикалық кейіпкерге ауызша/жазбаша сипаттама жасау
Талдау және жинақтау
6. 2. 1. 2 қарасөздерді идеялық бөліктерге бөлу;
6. 2. 2. 1 ортақ негізгі ой қазығын анықтау, ой-толғамдарды (ментальді картада, кластер нысандар да) жинақтау;
6. 2. 4. 1 шығармадағы көркем ауыстыруларды (троптарды: метафора, кейіптеу, метонимия, аллегория, антитеза, градация ) анықтау
Бағалау (салыстыру) және шығармашылық (өнім)
6. 3. 1. 2 мәтіндегі нысандарды ұлттық, тарихи құндылық тұрғысында бағалау;
6. 3. 2. 1 мәтіннің көркемдік-эстетикалық құндылығына баға беру;
6. 3. 4. 1 шығармада көтерілген мәселенің әлеуметтік рөлі туралы сыни хабарлама жасау
3-тоқсан
Абай - ақылдың бойтұмары
Абайдың тұлғалық кемелдік туралы ойларын өмірлік ұстаным тұрғысында таразылау, оқушылардың көзқарасы мен өмірлік бағыттарына негіз етіне ықпал ету.
"Сенбе жұртқа тұрса да қанша мақтап", "Әсемпаз болма әрнеге" өлеңдері, "Он бесінші", "Он тоғызыншы" қарасөздері.
Оқу және түсіну
6. 1. 1. 1 мәтіндерді интонацияның құрамдас бөліктерін сақтай отырып оқу;
6. 1. 2. 1 мәнерлеп (логикалық екпін мен кідіріс жасай) оқу арқылы сөз, сөз тіркестерінің лексикалық, образдық мәнін ашып, мәтіндегі жұмсалу мақсатын түсіну;
6. 1. 3. 1 шығармадан қажетті дәйектерді жинау, негізгі ой түйіндерін анықтау;
6. 1. 4. 1 көркем шығармадағы кейіпкерлер әрекеті, шығарманың өзекті ойына қатысын анықтау арқылы көркем мәтіндегі өзекті ойды анықтау
Талдау және жинақтау
6. 2. 1. 1 лирикалық шығармаларды композициялық құрылымына талдау;
6. 2. 1. 2 қарасөздерді идеялық бөліктерге бөлу;
6. 2. 2. 1 ортақ негізгі ой қазығын анықтау, ой-толғамдарды (ментальді картада, кластер нысандарда) жинақтау;
6. 2. 4. 1- шығармадағы көркемдік құралдарды анықтау
Бағалау (салыстыру) және шығармашылық (өнім)
6. 3. 1. 1 шығарма образдарын ұлттық сипаттың ашылуы тұрғысынан бағалау;
6. 3. 2. 1 мәтіннің көркемдік-эстетикалық құндылығына баға беру;
6. 3. 4. 1 шығармада көтерілген мәселенің әлеуметтік рөлі туралы сыни хабарлама жасау
4-тоқсан
"Сылдырап өңкей келісім"
Абайдың сөз өнеріне эстетикалық талғамы мен талабын зерделеу, эстетикалық, танымдық мақсатта игеру.
"Адамның кейбір кездері", "Көңіл құсы құйқылжыр шартарапқа", "Құлақтан кіріп, бойды алар" өлеңдері
Қосымша оқуға: Ахмет Жұбанов "Абайдың музыкалық мұрасы"
Оқу және түсіну
6. 1. 1. 1 мәтіндерді интонацияның құрамдас бөліктерін сақтай отырып оқу;
6. 1. 2. 1 мәнерлеп (логикалық екпін мен кідіріс жасай) оқу арқылы сөз, сөз тіркестерінің лексикалық, образдық мәнін ашып, мәтіндегі жұмсалу мақсатын түсіну;
6. 1. 3. 1 шығармадан қажетті дәйектерді жинау, негізгі ой түйіндерін анықтау
Талдау және жинақтау
6. 2. 1. 1 лирикалық шығармаларды композициялық құрылымына талдау;
6. 2. 3. 1 өлең құрылысына талдай отырып, шығарма тіліне, көркемдік тәсіліне, этномәдени бірліктеріне талдау, поэтикалық тілдің ерекшелігін айқындау;
6. 2. 4. 1 шығармадағы көркем ауыстыруларды (троптарды: метафора, кейіптеу, метонимия, аллегория, антитеза, градация ) анықтау
Бағалау (салыстыру) және шығармашы лық (өнім)
6. 3. 2. 1 мәтіннің көркемдік-эстетикалық құндылығына баға беру;
6. 3. 3. 1 шығарманың идеялық мазмұнын пайымдай отырып (ой толғау, хат, пост, ертегі, өтірік өлең) жазу

2) 6 класс:
Концептуальные основы учебного плана
Темы/содержание долгосрочного плана
Цель содержания образования
Соответствующие компетенции и учебные задачи обучающимся
1 четверть
"Сөз түзелді, тыңдаушы, сен де түзел"
Изучение образовательной ценности выражая взгляды Абая на культуру речи, речевую культуру, требовательного слушателя, человеческой натуры.
Стихи "Өлең − сөздің патшасы, сөз сарасы", "Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін", "Біреудің кісісі өлсе, қаралы ол", "Білімдіден шыққан сөз"
Для дополнительного чтения: статья Ахмет Байтұрсынов "Қазақтың бас ақыны"
Чтение и понимание
6.1.1.1 читать тексты с сохранением компонентов интонации;
6.1.2.1 читать выразительно (с логическим ударением и паузой), раскрывать лексическое, образное значение слова, словосочетания, понимать цель их употребления в тексте;
6.1.3.1 собрать необходимые аргументы из произведения, определить основную заключительную мысль;
6.1.4.1 выявить актуальную мысль в художественном тексте через выявление отношения действий героев в художественном произведении к актуальной мысли произведения;
6.1.5.2 составить устное /письменное описание лирического героя
Анализ и обобщение
6.2.1.1 анализировать композиционную структуру лирического произведения;
6.2.1.2 разделять слова назидания на идейные части;
6.2.2.1 определить общее понятие о произведениях, образах, обобщить представления (в ментальной карте, кластере);
6.2.3.1 анализ этнокультурных единиц в языке произведения, выявить особенности поэтического языка;
6.2.4.1 определить художественные замены (тропы: метафора, олицетворение, метонимия, аллегория, антитеза, градация) в произведении
Оценка (сравнение) и творчество (произведение)
6.3.1.2 оценивать объекты в тексте с точки зрения национальной, исторической ценности;
6.3.2.1 дать оценку художественно-эстетической ценности текста;
6.3.3.1 написать идейное содержание произведения (мысль, письмо, повесть, сказка);
6.3.4.1 в качестве читателя осмыслить впечатления от произведения и написать свою критическую мысль
2 четверть
"Бір ғылымнан басқаның кеселі көп асқанға"
Проанализировать идеи Абая, направляя путь человечества, сравнивая хорошие и плохие поступки человека, формирование собственных взглядов.
Стих "Біреуден біреу артылса", слова назидания "Восемнадцатый", "Двадцать первый", "Седьмой".
Для дополнительного чтения: Кәкітай Ысқақ "Абай (Ибраһим) Құнанбайұлының өмірі"
Чтение и понимание
6.2.2.1 определить общее понятие о произведениях, образах, обобщить представления (в ментальной карте, кластере);
6.1.3.1 собрать необходимые аргументы из произведения, определить основную заключительную мысль;
6.1.4.1 выявить актуальную мысль в художественном тексте через выявление отношения действий героев в художественном произведении к актуальной мысли произведения;
6.1.5.1 описать черты человека в произведении искусства (слайд, мысленная карта);
6.1.5.2 составить устное /письменное описание лирического героя
Анализ и обобщение
6.2.1.2 разделять слова назидания на идейные части;
6.2.2.1 определить общее понятие о произведениях, образах, обобщить представления (в ментальной карте, кластере);
6.2.4.1 определить художественные замены (тропы: метафора, олицетворение, метонимия, аллегория, антитеза, градация) в произведении
Оценка (сравнение) и творчество (произведение)
6.3.1.2 оценивать объекты в тексте с точки зрения национальной, исторической ценности;
6.3.2.1 дать оценку художественно-эстетической ценности текста;
6.3.4.1 в качестве читателя осмыслить впечатления от произведения и написать свою критическую мысль
3 четверть
Абай – талисман разума
Взвешивание представлений Абая о личном совершенстве с точки зрения жизненных принципов, помогающее сформировать основу взглядов и жизненных направлений обучающихся.
Стихотворения "Сенбе жұртқа тұрса да қанша мақтап", "Әсемпаз болма әрнеге", слова назидания "Пятнадцатый", "Девятнадцатый"
Чтение и понимание
6.1.1.1 читать тексты с сохранением компонентов интонации;
6.1.2.1 читать выразительно (с логическим ударением и паузой), раскрывать лексическое, образное значение слова, словосочетания, понимать цель их употребления в тексте;
6.1.3.1 собрать необходимые аргументы из произведения, определить основную заключительную мысль;
6.1.4.1 выявить актуальную мысль в художественном тексте через выявление отношения действий героев в художественном произведении к актуальной мысли произведения
Анализ и обобщение
6.2.1.1 анализировать композиционную структуру лирического произведения;
6.2.1.2 разделять слова назидания на идейные части;
6.2.2.1 определить общее понятие о произведениях, образах, обобщить представления (в ментальной карте, кластере);
6.2.4.1 определить художественные замены (тропы: метафора, олицетворение, метонимия, аллегория, антитеза, градация) в произведении
Оценка (сравнение) и творчество (произведение)
6.3.1.1 оценивать образы произведения с точки зрения раскрытия национального характера;
6.3.2.1 дать оценку художественно-эстетической ценности текста;
6.3.4.1 в качестве читателя осмыслить впечатления от произведения и написать свою критическую мысль
4 четверть
4. "Сылдырап өңкей келісім"
Изучение эстетических вкусов и требований Абая к искусству речи, овладение в эстетических и познавательных целях.
Стихи "Адамның кейбір кездері", "Көңіл құсы құйқылжыр шартарапқа", "Құлақтан кіріп, бойды алар"
Для дополнительного чтения: Ахмет Жұбанов "Абайдың музыкалық мұрасы"
Чтение и понимание
6.1.1.1 читать тексты с сохранением компонентов интонации;
6.1.2.1 читать выразительно (с логическим ударением и паузой), раскрывать лексическое, образное значение слова, словосочетания, понимать цель их употребления в тексте;
6.1.3.1 собрать необходимые аргументы из произведения, определить основную заключительную мысль
Анализ и обобщение
6.2.1.1 анализировать композиционную структуру лирического произведения;
6.2.3.1 анализ этнокультурных единиц в языке произведения, выявить особенности поэтического языка;
6.2.4.1 определить художественные замены (тропы: метафора, олицетворение, метонимия, аллегория, антитеза, градация) в произведении
Оценка (сравнение) и творчество (произведение)
6.3.2.1 дать оценку художественно-эстетической ценности текста;
6.3.3.1 написать идейное содержание произведения (мысль, письмо, повесть, сказка)

3) 7-сынып:
Оқу жоспарының концепциялық негіздері
Тақырыптар/Ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны
Білім мазмұнының мақсаты
Білім алушыларға тиісті құзыреттіліктер мен оқу міндеттері
1-тоқсан
"Пайда ойлама, ар ойла..."
Абайдың ізгілік имандылық, мораль қағидаттары туралы ой-толғамдарын саралап тану, адамшылық негіздерді тұтынуға ықпал ету.
"Ұяламын дегенің көңіл үшін", "Жүрек – теңіз, қызықтың бәрі – асыл тас..." өлеңдері,
"Жиырма тоғызыншы", "Бесінші" қарасөздері
Қосымша оқуға: Жүсіпбек Аймауытов пен Мұхтар Әуезовтің "Абайдың өнері һәм қызметі" мақаласы
Оқу және түсіну
7. 1. 1. 1 көркем мәтінді пайымдап, мәнерлеп (логикалық, психологиялық кідірістер мен) оқу;
7. 1. 2. 1 мәтіндегі тілдік бірліктерді дербес және мәнмәтіндегі (контексте) қызметін түсініп, идеялық мазмұндағы маңызын айқындау;
7. 1. 3. 1 көркем мәтіндегі ой-түйіндерді тауып, негізгі ой қазығына топтастыру;
7. 1. 5. 2 қара сөздердегі автордың түйінді ойын (түрлі нысанды: ментальді карта, сызба қолдана отырып) баяндау
Талдау және жинақтау
7. 2. 1. 1 шығармаларды композициялық құрылымына талдай отырып, негізгі тұжырымын айқындау, жоспар құру;
7. 2. 3. 1 көркем шығарма тілінің, ақпараттық, фразеологиялық қырын мәнмәтінде анықтау;
7. 2. 4. 1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың қолданысын талдау
Бағалау (салыстыру) және шығармашылық (өнім)
7. 3. 1. 1 шығарманың тақырыбы мен идеясын осы тектес автордың өзге шығармалармен салыстырып, ұлттық және тарихи құндылығын бағалау;
7. 3. 3. 1 кейіпкер болмысын сипаттап (өлең, кейіпкер монологі, диалогі, әңгіме ) жазу
2-тоқсан
"Жүректе қайрат болмаса..."
Абайдың ақыл, қайрат, жігер туралы өлеңінің мәнін түсініп, адамға рухани нәр беретін негіздерді түйсінуге талаптану.
"Жастықтың оты жалындап", "Жүректе қайрат болмаса" өлеңдері, "Жиырма үшінші", "Қырық төртінші" қарасөздері.
Оқу және түсіну
7. 1. 1. 1 көркем мәтінді пайымдап, мәнерлеп (логикалық, психологиялық кідірістермен) оқу;
7. 1. 2. 1 мәтіндегі тілдік бірліктерді дербес және мәнмәтіндегі (контексте) қызметін түсініп, идеялық мазмұндағы маңызын айқындау;
7. 1. 3. 1 көркем мәтіндегі ой-түйіндерді тауып, негізгі ой қазығына топтастыру;
7. 1. 5. 2 қарасөздердегі автордың түйінді ойын (түрлі нысанды: ментальді карта, сызба қолдана отырып) баяндау
Талдау және жинақтау
7. 2. 1. 1 шығармаларды композициялық құрылымына талдай отырып, негізгі тұжырымын айқындау, жоспар құру;
7. 2. 2. 1 көркем шығармадағы лирикалық образдың жасалу тәсілдерін айқындау;
7. 2. 4. 1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың қолданысын талдау
Бағалау (салыстыру) және шығармашы лық (өнім)
7. 3. 1. 1 шығарманың тақырыбы мен идеясын осы тектес автордың өзге шығармалармен салыстырып, ұлттық және тарихи құндылығын бағалау;
7. 3. 4. 1 әдеби шығарманың эстетикалық құндылығы туралы шағын сыни шолу жазу
3-тоқсан
"Жақсы ат пен тату жолдас – бір ғанибет"
Қазақтың ұлттық мәдениеті мен саятшылық өнерінен түсініктерін кеңейтіп, көркемдық танымдарын дамыту, қазақ қауымындағы кейбір мінез-құлықты саралап тану. "Қансонарда бүркітші шығады аңға", "Екінші", "Жиырма алтыншы" қарасөздері. Қосымша оқуға: Көкбай Жанатайұлы "Абай туралы естелік"
Оқу және түсіну
7. 1. 1. 1 көркем мәтінді пайымдап, мәнерлеп (логикалық, психологиялық кідірістермен) оқу;
7. 1. 2. 1 мәтіндегі тілдік бірліктерді дербес және мәнмәтіндегі (контексте) қызметін түсініп, идеялық мазмұндағы маңызын айқындау;
7. 1. 3. 1 көркем мәтіндегі ой-түйіндерді тауып, негізгі ой қазығына топтастыру;
7. 1. 4. 1 әдеби шығармада өзекті ойды көтерілген әлеуметтік-қоғамдық, эстетикалық мәселені анықтау;
7. 1. 5. 2 қарасөздердегі автордың түйінді ойын (түрлі нысанды: ментальді карта, сызба қолдана отырып) баяндау
Талдау және жинақтау
7. 2. 1. 1 шығармаларды композициялық құрылымына талдай отырып, негізгі тұжырымын айқындау, жоспар құру;
7. 2. 3. 1 көркем шығарма тілінің, ақпараттық, фразеологиялық қырын мәнмәтінде анықтау;
7. 2. 4. 1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың қолданысын талдау
Бағалау (салыстыру) және шығармашылық (өнім)
7. 3. 1. 1 шығарманың тақырыбы мен идеясын осы тектес автордың өзге шығармаларымен салыстырып, ұлттық және тарихи құндылығын бағалау;
7. 3. 2. 1 көркем образдардың тұлғалық ерекшеліктерін ашудағы автор шеберлігіне баға беру;
7. 3. 4. 1 әдеби шығарманың эстетикалық құндылығы туралы шағын сыни шолу жазу
4-тоқсан
"Ұйықтап жатқан жүректі ән оятар"
Абайдың музыкалық мұрасын рухани-эстетикалық, танымдық мақсатта игеру.
"Желсіз түнде жарық ай", "Көзімнің қарасы", "Қараңғы түнде тау қалғып", "Өзгеге, көңілім, тоярсың"
Қосымша оқуға: "Біржан сал Абай ауылында" ("Абай жолы" роман-эпопеясынан үзінді)
Оқу және түсіну
7. 1. 1. 1 көркем мәтінді пайымдап, мәнерлеп (логикалық, психологиялық кідірістермен) оқу;
7. 1. 2. 1 мәтіндегі тілдік бірліктерді дербес және мәнмәтіндегі (контексте) қызметін түсініп, идеялық мазмұндағы маңызын айқындау
Талдау және жинақтау
7. 2. 1. 1 шығармаларды композициялық құрылымына талдай отырып, негізгі тұжырымын айқындау, жоспар құру;
7. 2. 4. 1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың қолданысын талдау
Бағалау (салыстыру) және шығармашылық (өнім)
7. 3. 1. 1 шығарманың тақырыбы мен идеясын осы тектес автордың өзге шығармалармен салыстырып, ұлттық және тарихи құндылығын бағалау;
7. 3. 4. 1 әдеби шығарманың эстетикалық құндылығы туралы шағын сыни шолу жазу

3) 7 класс:
Концептуальные основы учебного плана
Темы/содержание долгосрочного плана
Цель содержания образования
Соответствующие компетенции и учебные задачи обучающимся
1 четверть
"Пайда ойлама, ар ойла..."
Анализировать мысли Абая о принципах гуманизма, морали, способствовать потреблению человеческих основ. Стихи "Ұяламын дегенің көңіл үшін", "Жүрек – теңіз, қызықтың бәрі – асыл тас...", слова назидания "Двадцать девятое", "Пятый"
Для дополнительного чтения: статья Жүсіпбек Аймауытов и Мұхтар Әуезов "Абайдың өнері һәм қызметі"
Чтение и понимание
7.1.1.1 читать текст выразительно и с осмыслением (логическими, психологическими паузами);
7.1.2.1 понимать самостоятельную и контекстуальную деятельность языковых единиц в тексте и определять значение идейного содержания;
7.1.3.1 определить заключительную мысль в художественном тексте и сгруппировать их в основную мысль;
7.1.5.2 повествовать основную мысль автора в словах назиданиях (используя различные формы: ментальную карту, схему)
Анализ и обобщение
7.2.1.1 определить основную концепцию, составить план, анализируя композиционную структуру произведения;
7.2.3.1 выявить информационные, фразеологические аспекты языка художественного произведения;
7.2.4.1 анализировать использование художественных средств в произведении (тропические виды и символ, синекдоха, виды повторений: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторический вопрос, посвящение)
Оценка (сравнение) и творчество (произведение)
7.3.1.1 сравнивать и оценивать тему и идею работы других похожих произведений того же автора и национальные, исторические ценности;
7.3.3.1 описать бытие героя (стихотворение, монолог героя, диалоги, рассказ)
2 четверть
"Жүректе қайрат болмаса..."
Попытаться понять суть стихотворения Абая о разуме, силе, энергии и понять основы, дающие человеку духовную пищу.
Стихотворения "Жастықтың оты жалындап", "Жүректе қайрат болмаса", слова назидания "Двадцать третий", "Сорок четвертый"
Чтение и понимание
7.1.1.1 читать текст выразительно и с осмыслением (логическими, психологическими паузами);
7.1.2.1 понимать самостоятельную и контекстуальную деятельность языковых единиц в тексте и определять значение идейного содержания;
7.1.3.1 определить заключительную мысль в художественном тексте и сгруппировать их в основную мысль;
7.1.5.2 повествовать основную мысль автора в словах назиданиях (используя различные формы: ментальную карту, схему)
Анализ и обобщение
7.2.1.1 определить основную концепцию, составить план, анализируя композиционную структуру произведения;
7.2.2.1 определить способы создания лирического образа в художественном произведении;
7.2.4.1 анализировать использование художественных средств в произведении (тропические виды и символ, синекдоха, виды повторений: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторический вопрос, посвящение)
Оценка (сравнение) и творчество (произведение)
7.3.1.1 сравнивать и оценивать тему и идею работы других похожих произведений того же автора и их национальные, исторические ценности;
7.3.4.1 написать небольшой критический обзор о эстетической ценности литературного произведения
3 четверть
"Жақсы ат пен тату жолдас – бір ғанибет"
Развитие художественных познаний, расширение представлений о казахской национальной культуре и искусстве охотничества, различение некоторых поведении в казахском обществе.
Стих "Қансонарда бүркітші шығады аңға", слова назидания "Екінші", "Жиырма алтыншы"
Для дополнительного чтения: Көкбай Жанатайұлы "Абай туралы естелік"
Чтение и понимание
7.1.1.1 читать текст выразительно и с осмыслением (логическими, психологическими паузами);
7.1.2.1 понимать самостоятельную и контекстуальную деятельность языковых единиц в тексте и определять значение идейного содержания;
7.1.3.1 определить заключительную мысль в художественном тексте и сгруппировать их в основную мысль;
7.1.4.1 определить актуальную мысль в литературном произведении, выявить поднятую социально-общественную, эстетическую проблему;
7.1.5.2 повествовать основную мысль автора в словах назиданиях (используя различные формы: ментальную карту, схему)
Анализ и обобщение
7.2.1.1 определить основную концепцию, составить план, анализируя композиционную структуру произведения;
7.2.3.1 выявить информационные, фразеологические аспекты языка художественного произведения;
7.2.4.1 анализировать использование художественных средств в произведении (тропические виды и символ, синекдоха, виды повторений: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторический вопрос, посвящение)
Оценка (сравнение) и творчество (произведение)
7.3.1.1 сравнивать и оценивать тему и идею работы других похожих произведений того же автора и их национальные, исторические ценности;
7.3.2.1 оценивать мастерство автора в раскрытии личностных особенностей художественных образов;
7.3.4.1 написать небольшой критический обзор о эстетической ценности литературного произведения
4 четверть
4. "Ұйықтап жатқан жүректі ән оятар"
Освоение музыкального наследия Абая в духовных, эстетических и познавательных целях. Стихи "Желсіз түнде жарық ай", "Көзімнің қарасы", "Қараңғы түнде тау қалғып", "Өзгеге, көңілім, тоярсың" Для дополнительного чтения: "Біржан сал Абай ауылында" (из романа эпопеи "Путь Абая")
Чтение и понимание
7.1.1.1 читать текст выразительно и с осмыслением (логическими, психологическими паузами);
7.1.2.1 понимать самостоятельную и контекстуальную деятельность языковых единиц в тексте и определять значение идейного содержания
Анализ и обобщение
7.2.1.1 определить основную концепцию, составить план, анализируя композиционную структуру произведения;
7.2.4.1 анализировать использование художественных средств в произведении (тропические виды и символ, синекдоха, виды повторений: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторический вопрос, посвящение)
Оценка (сравнение) и творчество (произведение)
7.3.1.1 сравнивать и оценивать тему и идею работы других похожих произведений того же автора и их национальные, исторические ценности;
7.3.4.1 написать небольшой критический обзор о эстетической ценности литературного произведения

4) 8-сынып:
Оқу жоспарының концепциялық негіздері
Тақырыптар/Ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны
Білім мазмұнының мақсаты
Білім алушыларға тиісті құзыреттіліктер мен оқу міндеттері
1-тоқсан
"Тұла бойың ұят, ар едің"
Әбдірахманға арналған өлеңдері арқылы кемел адамға тән тұлғалық қасиеттерді саралап тану, сүйікті ұлына деген әке жоқтауының мәнін түсіну.
"Тұла бойың ұят, ар едің", "Жиырма жеті жасында", "Талаптың мініп тұлпарын", "Кешегі өткен ер Әбіш", "Орынсызды айтпаған" өлеңдері.
Қосымша оқуға: Мұхтар Әуезовтің "Халқын сүйген Әбіш" еңбегі
Оқу және түсіну
8. 1. 1. 1 көркем мәтінді пайымдап, мәнерлеп (оқырмандық ұстанымын білдіре) оқу;
8. 1. 2. 1 тілдік бірліктердің семантикалық, мәнін түсініп, мәтіннің ішкі бірлігіндегі қызметін айқындау, образдық қызметін ашу;
8. 1. 2. 2 әке жоқтауындағы эмоционалды-экспрессивті сөздерді зерделеу, авторлық идеяны өмір шындығымен байланыстыру;
8. 1. 3. 1 шығармадағы Абайдың ой-тұжырымдарын өзге шығармаларымен байланыстыру, тұтастыру;
8. 1. 4. 1 шығармадағы өзекті ойды анықтау, сөз образдары ның идеяны берудегі қызметін ашу;
8. 1. 5. 1 көркем мәтіннен дәйектер келтіре отырып, образдардың тұлғалық ерекшеліктерін жазу/ дәйектеп айту
Талдау және жинақтау
8. 2. 1. 1 шығармаларды композициялық құрылымына талдай отырып, негізгі тұжырымын жинақтау;
8. 2. 1. 2 әдеби мәтіндердің жанрына байланысты өзіндік белгілерін айқындау;
8. 2. 4. 1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың қолданысын талдау, мәтіндегі көркемдік қызметін анықтау
Бағалау (салыстыру) және шығармашылық (өнім)
8. 3. 1. 1 шығармадағы тұлғалық қасиеттерді автордың өзге шығармаларымен салыстырып, ұлттық және тарихи құндылығына баға беру;
8. 3. 2. 1 шығарма поэтикасындағы автордың айшықты қолтаңбасына баға беру;
8. 3. 3. 1 шығарманың көркемдік-идеялық құндылығын,талдап, шығарма, әдеби эссе, блог, әңгіме жазу;
8. 3. 3. 3 көркем мәтінді жалпы адамзаттық құндылық тұрғысынан бағалап, әдеби эссе жазу
2-тоқсан
"Жастықтың оты қайдасың?"
Адам өміріндегі жастық шақтың қадірін жете түсініп, қадірлі уақытты пайдалы іске, еңбекке жұмсау жөніндегі Абай тағылымын тану, тұлғалық қасиеттерді дамытып, ынтымақ, бірлікке жұмылдыру.
"Жастықтың оты қайдасың?", "Бір дәурен кемді күнге – бозбалалық" өлеңдері, "Он төртінші", "Отыз үшінші", "Отыз тоғызыншы" қарасөздері
Оқу және түсіну
8. 1. 1. 1 көркем мәтінді пайымдап, мәнерлеп (оқырмандық ұстанымын білдіре) оқу;
8. 1. 2. 1 тілдік бірліктердің семантикалық, мәнін түсініп, мәтіннің ішкі бірлігіндегі қызметін айқындау, образдық қызметін ашу;
8. 1. 4. 1 шығармадағы өзекті ойды анықтау, сөз образдарының идеяны берудегі қызметін ашу;
8. 1. 5. 1 көркем мәтіннен дәйектер келтіре отырып, образдардың тұлғалық ерекшеліктерін жазу, тұжырып айту;
8. 1. 5. 2 қарасөздердегі автордың түйінді ойын (түрлі нысанды: ментальді карта, сызба қолдана отырып) дәйектеу
Талдау және жинақтау
8. 2. 1. 1 шығармаларды композициялық құрылымына талдай отырып, негізгі тұжырымын жинақтау;
8. 2. 3. 1 көркем шығармадағы автордың суреттеу тілін талдау, өзіндік ерекшеліктерін айқындау;
8. 2. 4. 1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың қолданысын талдау, мәтіндегі көркемдік қызметін анықтау
Бағалау (салыстыру) және шығармашылық (өнім)
8. 3. 1. 1 шығармадағы тұлғалық қасиеттерді автордың өзге шығармаларымен салыстырып, ұлттық және тарихи құндылығына баға беру;
8. 3. 2. 1 шығарма поэтикасындағы автордың айшықты қолтаңбасына баға беру;
8. 3. 3. 1 шығарманың көркемдік-идеялық құндылығын,талдап, шығарма, әдеби эссе, блог, әңгіме жазу;
8. 3. 3. 2 көркем мәтінді жалпы адамзаттық құндылық тұрғысынан бағалап, әдеби эссе жазу
3-тоқсан
"Біріңді қазақ, бірің дос, көрмесең істің бәрі бос"
Адам мінезіндегі түрлі қасиеттердің жамандығы мен жақсылығын ой таразысына түсіру, адамшылық болмыс арқылы таным-түсінігін кеңейту.
"Дүтбайға", "Мен боламын демеңдер" өлеңдері, "Төртінші", "Алтыншы", "Отызыншы" қарасөздері.
Қосымша оқуға: Мұхтар Әуезовтің "Абай Құнанбаев" монографиясы
Оқу және түсіну
8. 1. 1. 1 көркем мәтінді пайымдап, мәнерлеп (оқырмандық ұстанымын білдіре) оқу;
8. 1. 2. 1 тілдік бірліктердің семантикалық, мәнін түсініп, мәтіннің ішкі бірлігіндегі қызметін айқындау, образдық қызметін ашу;
8. 1. 4. 1 шығармадағы өзекті ойды анықтау, сөз образдарының идеяны берудегі қызметін ашу
Талдау және жинақтау
8. 2. 1. 1 шығармаларды композициялық құрылымына талдай отырып, негізгі тұжырымын жинақтау;
8. 2. 2. 1 көркем шығармадағы образ сомдаушы бірліктерді жинақтау;
8. 2. 3. 1 көркем шығармадағы автордың суреттеу тілін талдау, өзіндік ерекшеліктерін айқындау;
8. 2. 4. 1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың қолданысын талдау, мәтіндегі көркемдік қызметін анықтау
Бағалау (салыстыру) және шығармашылық (өнім)
8. 3. 2. 1 шығарма поэтикасындағы автордың айшықты қолтаңбасына баға беру;
8. 3. 3. 1 шығарманың көркемдік-идеялық құндылығын, талдап, шығарма, әдеби эссе, блог, әңгіме жазу;
8. 3. 4. 1 шығарма бойынша жазылған әдеби сын-пікірлерге сүйене отырып, өзіндік сыни пікір жазу
4-тоқсан
"Қиыннан қиыстырар ер данасы"
Абайдың портрет жасаудағы шеберлігін эстетикалық, танымдық мақсатта игеру.
"Қақтаған ақ күмістей кең маңдайлы", "Білектей арқасында өрген бұрым", "Аттың сыны", "Бүркіт сыны"
Қосымша оқуға: Зәки Ахметовтің "Абайдың ақындық әлемі" еңбегі
Оқу және түсіну
8. 1. 1. 1 көркем мәтінді пайымдап, мәнерлеп (оқырмандық ұстанымын білдіре) оқу;
8. 1. 4. 1 шығармадағы өзекті ойды анықтау, сөз образдарының идеяны берудегі қызметін ашу;
8. 1. 5. 1 көркем мәтіннен дәйектер келтіре отырып, образдардың тұлғалық ерекшеліктерін жазу/ тұжырып айту
Талдау және жинақтау
8. 2. 1. 1 шығарманы композициялық құрылымына талдай отырып, негізгі тұжырымын жинақтау;
8. 2. 2. 1 көркем шығармадағы, образ сомдаушы бірліктерді жинақтау;
8. 2. 3. 1 көркем шығармадағы автордың суреттеу тілін талдау, өзіндік ерекшеліктерін айқындау;
8. 2. 4. 1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың қолданысын талдау, мәтіндегі көркемдік қызметін анықтау
Бағалау (салыстыру) және шығармашылық (өнім)
8. 3. 2. 1 шығарма поэтикасындағы автордың айшықты қолтаңбасына баға беру;
8. 3. 3. 1 шығарманың көркемдік-идеялық құндылығын, талдап, шығарма, әдеби эссе, блог, әңгіме жазу;
8. 3. 3. 2 көркем мәтінді жалпы адамзаттық құндылық тұрғысынан бағалап, әдеби эссе жазу

4) 8 класс:
Концептуальные основы учебного плана
Темы/содержание долгосрочного плана
Цель содержания образования
Соответствующие компетенции и учебные задачи обучающимся
1 четверть
1. "Тұла бойың ұят, ар едің"
Проанализировать черты личности совершенственного человека, понять суть оплакивание отца по любимому сыну через его стихов посвященные Абдрахману. Стихотворения "Тұла бойың ұят, ар едің", "Жиырма жеті жасында", "Талаптың мініп тұлпарын", "Кешегі өткен ер Әбіш", "Орынсызды айтпаған" Для дополнительного чтения:труд Мұхтар Әуезов "Халқын сүйген Әбіш"
Чтение и понимание
8.1.1.1 рассуждать и выразительно (выражая читательскую позицию) читать художественный текст;
8.1.2.1 понимать смысловое значение языковых единиц, определять функции во внутреннем единстве текста, раскрывать образную деятельность;
8.1.2.2 изучать эмоционально-выразительные слова в отцовских поминальных песнях, соотносить авторскую идею с реалиями жизни;
8.1.3.1 соединить, сравнить идеи Абая в произведениях с другими произведениями;
8.1.4.1 выявить основную идею произведения, раскрыть роль словесных образов в передаче идей;
8.1.5.1 писать/формулировать личностные особенности образов с цитированием из художественного текста
Анализ и обобщение
8.2.1.1 обобщить основные выводы, анализируя композиционную структуру произведений;
8.2.1.2 определить жанровые особенности литературного текста;
8.2.4.1 анализировать использование художественных средств в произведении, определить их художественную деятельность в тексте
Оценка (сравнение) и творчество (произведение)
8.3.1.1 сопоставить личностные качества в произведении с другими произведениями автора, дать оценку национальной и исторической ценности;
8.3.2.1 оценивать особенную автографию автора в поэтике произведения;
8.3.3.1 анализировать художественно-идейную ценность произведения, написать сочинение, литературное эссе, блог, рассказ;
8.3.3.2 оценивать художественный текст с точки зрения общечеловеческих ценностей и написать литературное эссе
2 четверть
"Жастықтың оты қайдасың?"
Осознание ценности молодости в жизни человека, познавать назидании Абая об использовании драгоценного времени для полезного труда, развитию личных качеств, единства и солидарности.
Стихотворения "Жастықтың оты қайдасың?", "Бір дәурен кемді күнге – бозбалалық", слова назидания "Четырнадцатый", "Тридцать третий", "Тридцать девятый"
Чтение и понимание
8.1.1.1 рассуждать и выразительно (выражая читательскую позицию) читать художественный текст;
8.1.2.1 понимать смысловое значение языковых единиц, определять функции во внутреннем единстве текста, раскрывать образную деятельность;
8.1.4.1 выявить основную идею произведения, раскрыть роль словесных образов в передаче идей;
8.1.5.1 писать/ формулировать личностные особенности образов с цитированием из художественного текста;
8.1.5.2 выяснить основную мысль автора в словах назиданиях (с использованием различных форм: ментальной карты, схемы)
Анализ и обобщение
8.2.1.1 обобщить основные выводы, анализируя композиционную структуру произведений;
8.2.3.1 анализ языка описания автора в художественном произведении, определение его особенностей;
8.2.4.1 анализировать использование художественных средств в произведении, определить их художественную деятельность в тексте
Оценка (сравнение) и творчество (произведение)
8.3.1.1 сопоставить личностные качества в произведении с другими произведениями автора, дать оценку национальной и исторической ценности;
8.3.2.1 оценивать особенную автографию автора в поэтике произведения;
8.3.3.1 анализировать художественно-идейную ценность произведения, написать сочинение, литературное эссе, блог, рассказ;
8.3.3.2 оценивать художественный текст с точки зрения общечеловеческих ценностей и написать литературное эссе
3 четверть
"Біріңді қазақ, бірің дос, көрмесең істің бәрі бос"
Взвешивание положительных и отрицательных сторон различных качеств человеческого характера, расширение знаний через человеческую натуру.
Стихи "Дүтбайға", "Мен боламын демеңдер", слова назидания "Четвертый", "Шестой", "Тридцатый"
Для дополнительного чтения: монография Мұхтар Әуезов "Абай Құнанбаев"
Чтение и понимание
8.1.1.1 рассуждать и выразительно (выражая читательскую позицию) читать художественный текст;
8.1.2.1 понимать смысловое значение языковых единиц, определять функции во внутреннем единстве текста, раскрывать образную деятельность;
8.1.4.1 выявить основную идею произведения, раскрыть роль словесных образов в передаче идей
Анализ и обобщение
8.2.1.1 обобщить основные выводы, анализируя композиционную структуру произведений;
8.2.2.1 найти образообразующие элементы в художественном произведении, собрать образообразующие единицы;
8.2.3.1 анализ языка описания автора в художественном произведении, определение его особенностей;
8.2.4.1 анализировать использование художественных средств в произведении, определить их художественную деятельность в тексте
Оценка (сравнение) и творчество (произведение)
8.3.2.1 оценивать особенную автографию автора в поэтике произведения;
8.3.3.1 анализировать художественно-идейную ценность произведения, написать сочинение, литературное эссе, блог, рассказ;
8.3.4.1 написать самостоятельное критическое мнение, опираясь на литературные критические высказывания по произведению
4 четверть
"Қиыннан қиыстырар ер данасы"
Осваивает навыки Абая в портретной живописи в эстетических и познавательных целях. Стихи "Қақтаған ақ күмістей кең маңдайлы", "Білектей арқасында өрген бұрым", "Аттың сыны", "Бүркіт сыны" Для дополнительного чтения: труд Зәки Ахметов "Абайдың ақындық әлемі"
Чтение и понимание
8.1.1.1 рассуждать и выразительно (выражая читательскую позицию) читать художественный текст;
8.1.4.1 выявить основную идею произведения, раскрыть роль словесных образов в передаче идей;
8.1.5.1 писать/формулировать личностные особенности образов с цитированием из художественного текста
Анализ и обобщение
8.2.1.1 обобщить основные выводы, анализируя композиционную структуру произведений;
8.2.2.1 найти образообразующие элементы в художественном произведении, собрать образообразующие единицы;
8.2.3.1 анализ языка описания автора в художественном произведении, определение его особенностей;
8.2.4.1 анализировать использование художественных средств в произведении, определить их художественную деятельность в тексте
Оценка (сравнение) и творчество (произведение)
8.3.2.1 оценивать особенную автографию автора в поэтике произведения;
8.3.3.1 анализировать художественно-идейную ценность произведения, написать сочинение, литературное эссе, блог, рассказ;
8.3.3.2 оценивать художественный текст с точки зрения общечеловеческих ценностей и написать литературное эссе

5) 9-сынып:
Оқу жоспарының концепциялық негіздері
Тақырыптар/Ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны
Білім мазмұнының мақсаты
Білім алушыларға тиісті құзыреттіліктер мен оқу міндеттері
1-тоқсан
"Ұятын, арың оянсын, бұл сөзімді ойлансын"
Абайдың заман адамының қайғы-қасіретін арқалаған наласы мен терең мұңын, пәлсапалық толғаныстарын зерделеп, өз заманына лайық тұлға болу харекеттерін сыни пайымдау.
"Сегіз аяқ", "Заманақыр жастары", "Жас өспірім замандас қапа қылды", "Көзінен басқа ойы жоқ", "Отыз алтыншы" қарасөзі.
Қосымша оқуға: Мекемтас Мырзахметұлының "Абайдың адамгершілік мұраттары" еңбегі
Оқу және түсіну
9. 1. 1. 1 көркем мәтінді талдап оқу;
9. 1. 2. 1 тілдік бірліктердің мәтіндегі қызметін айқындай отырып, жекелеген қолданыстардағы автордың ой-ниетін танытудағы рөлі мен концептілік мәнін ашу;
9. 1. 3. 1 шығарма бөліктерін ұқсас белгілеріне/ айырмашылығына қарай топтастыру, белгілі нысандарды зерделеу;
9. 1. 4. 1 мәнмәтіндегі астарлы ойды анықтау, көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені беруде авторлық ниетті (дітті/интенцияны) түсіну;
9. 1. 5. 1 көркем шығарманың идеялық мазмұнына сүйене отырып, оқырмандық ой-пайымын ауызша/жазбаша түйіндеу;
9. 1. 5. 2 қарасөздердегі ой-толғамдарды оқырмандық ұстаным тұрғысында дәйектеп айту, жазу
Талдау және жинақтау
9. 2. 1. 1 шығармаларды композициялық құрылымына талдай отырып, композициялық амалдарды айқындау;
9. 2. 3. 1 көркем шығармадағы автордың стилін айқындау;
9. 2. 4. 1 шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдау, көркемдік қызметін пайымдау
Бағалау (салыстыру) және шығармашлық (өнім)
9. 3. 1. 1 туындыдағы даралық образдар мен типтік характерлердің ұлттық және тарихи құндылығын әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра бағалау;
9. 3. 3. 1 шығарманың идеясын қоғамдық-әлеуметтік тұрғыда талдап, әдеби эссе, сценарий, өлең, блог, әңгіме, кейіпкер монологі, жоба жазу;
9. 3. 4. 1 әдеби шығарманы қазақ әдебиеті мен әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап, рецензия жазу
2-тоқсан
"Жігіттер, ойын арзан, күлкі қымбат"
Абайдың жастарға қажетті жақсы қасиеттер туралы ғылыми-пәлсапалық трактаттарын пайымдату, ақынның көркем-әдеби туындыларындағы ұлттық таным мен рухани-мәдени құндылықтарды таныту, ақын идеяларын күнделікті тұрмыста басшылыққа алуға бағыттау.
"Жігіттер, ойын арзан, күлкі қымбат", "Адасқанның алды-жөн, арты соқпақ" өлеңдері, "Ескендір" поэмасы, "Жиырмасыншы" қарасөзі
Оқу және түсіну
9. 1. 1. 1 көркем мәтінді талдап оқу;
9. 1. 2. 1 тілдік бірліктердің мәтіндегі қызметін айқындай отырып, жекелеген қолданыстардағы автордың ой-ниетін танытудағы рөлі мен концептілік мәнін ашу;
9. 1. 3. 1 шығарма бөліктерін ұқсас белгілеріне/ айырмашылығына қарай топтастыру, белгілі нысандарды зерделеу;
9. 1. 4. 1 мәнмәтіндегі астарлы ойды анықтау, көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені беруде авторлық ниетті (дітті/интенцияны) түсіну;
9. 1. 5. 1 көркем шығарманың идеялық мазмұнына сүйене отырып, оқырмандық ой-пайымын ауызша/жазбаша түйіндеу;
9. 1. 5. 2 қарасөздердегі ой-толғамдарды оқырмандық ұстаным тұрғысында дәйектеп айту, жазу
Талдау және жинақтау
9. 2. 2. 1 шығармадағы образдар жүйесін салыстыра талдау, "мағыналы жастық" тұжырымдарын айқындап, автордың айтар ойын пайымдау;
9. 2. 3. 1 көркем шығармадағы автордың стилін айқындау;
9. 2. 4. 1 шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдау, көркемдік қызметін пайымдау
Бағалау (салыстыру) және шығармашылық (өнім)
9. 3. 2. 1 көркем шығармалардың рухани- эстетикалық құндылығына баға беру;
9. 3. 3. 1 шығарманың идеясын қоғамдық-әлеуметтік тұрғыда талдап, әдеби эссе, сценарий, өлең, блог, әңгіме, кейіпкер монологі, жоба жазу;
9. 3. 4. 1 әдеби шығарманы қазақ әдебиеті мен әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап, рецензия жазу
3-тоқсан
"Ер ісі ақылға ермек, бойды жеңбек"
Хәкімнің заман келбеті мен заман адамының мінез-құлқын (мақтангөйлік, парақорлық, жағымпаздық, жалқаулық) саралату, тарихи кезеңдегі қазақ болмысын таразылау арқылы жаңа заман адамына қажетті тұлғалық қасиеттерді сыни пайымдату.
"Көңілім қайтты достан да, дұшпаннан да", "Өкінішті көп өмір кеткен өтіп", "Сабырсыз, арсыз, еріншек". "Қартайдық, қайғы ойладық, ұйқы сергек" "Қыран бүркіт не алмайды салса баптап" өлеңдері, "Тоғызыншы", "Қырқыншы" қарасөздері.
Қосымша оқуға: Тұрсын Жұртбайдың "Күйесің жүрек... Сүйесің" еңбегі
Оқу және түсіну
9. 1. 1. 1 көркем мәтінді талдап оқу;
9. 1. 2. 1 тілдік бірліктердің мәтіндегі қызметін айқындай отырып, жекелеген қолданыстардағы автордың ой-ниетін танытудағы рөлі мен концептілік мәнін ашу;
9. 1. 3. 1 шығарма бөліктерін ұқсас белгілеріне/ айырмашылығына қарай топтастыру, белгілі нысандарды зерделеу;
9. 1. 4. 1 мәнмәтіндегі астарлы ойды анықтау, көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені беруде авторлық ниетті (дітті/интенцияны) түсіну;
9. 1. 5. 1 көркем шығарманың идеялық мазмұнына сүйене отырып, оқырмандық ой-пайымын ауызша/жазбаша түйіндеу;
9. 1. 5. 2 қарасөздердегі ой-толғамдарды оқырмандық ұстаным тұрғысында дәйектеп айту, жазу
Талдау және жинақтау
9. 2. 2. 1 шығармадағы образдар жүйесін салыстыра талдау, типтік характерлерді ашу, әртүрлі мінез-құлықты саралап тану, автордың айтар ойын айқындау;
9. 2. 3. 1 көркем шығармадағы автордың стилін айқындау;
9. 2. 4. 1 шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдау, көркемдік қызметін пайымдау
Бағалау (салыстыру) және шығармашлық (өнім)
9. 3. 1. 1 туындыдағы даралық образдар мен типтік характерлер дің ұлттық және тарихи құндылығын әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра бағалау;
9. 3. 3. 1 шығарманың идеясын қоғамдық-әлеуметтік тұрғыда талдап, әдеби эссе, сценарий, өлең, блог, әңгіме, кейіпкер монологі, жоба жазу;
9. 3. 4. 1 әдеби шығарманы қазақ әдебиеті мен әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап, рецензия жазу
4-тоқсан
"Толқынын жүрегіңнің хаттай таныр"
Адамзатқа тән шынайы сезім, сүйіспеншілік пен нәпсіқұмарлықтың аражігін саралап тану, өлең жолдары арқылы әдептілік, сүйіспеншілік, татулық сияқты қасиеттерді зерделеу, тағылымдық мәнін пайымдау.
"Ғашықтық құмарлықпен ол – екі жол", "Ғашықтың тілі – тілсіз тіл", "Жарқ етпес қара көңілім не қылса да", "Қызарып, сұрланып" өлеңдері, "Отыз жетінші" қарасөзі
Оқу және түсіну
9. 1. 2. 1 тілдік бірліктердің мәтіндегі қызметін айқындай отырып, жекелеген қолданыстардағы автордың ой-ниетін танытудағы рөлі мен концептілік мәнін ашу;
9. 1. 3. 1 шығарма бөліктерін ұқсас белгілеріне/айырмашылығына қарай топтастыру, белгілі нысандарды зерделеу;
9. 1. 4. 1 мәнмәтіндегі астарлы ойды анықтау, көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені беруде авторлық ниетті (дітті/интенцияны) түсіну
Талдау және жинақтау
9. 2. 3. 1 көркем шығармадағы автордың стилін айқындау;
9. 2. 4. 1 шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдау, көркемдік қызметін пайымдау
Бағалау (салыстыру) және шығармашылық (өнім)
9. 3. 2. 1 көркем шығармалардың рухани- эстетикалық құндылығына баға беру;
9. 3. 3. 1 шығарманың идеясын қоғамдық-әлеуметтік тұрғыда талдап, әдеби эссе, сценарий, өлең, блог, әңгіме, кейіпкер монологі, жоба жазу
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына

5) 9 класс:
Концептуальные основы учебного плана
Темы/содержание долгосрочного плана
Цель содержания образования
Соответствующие компетенции и учебные задачи обучающимся
1 четверть
"Ұятын, арың оянсын, бұл сөзімді ойлансын"
Изучение мучении и глубокую скорбь Абая о человеке времени, философских мыслей, критическое мышление о том, чтобы стать человеком, достойным своего времени."Сегіз аяқ", "Заманақыр жастары", "Жас өспірім замандас қапа қылды", "Көзінен басқа ойы жоқ" Слова назидания "Тридцать шестой"
Для дополнительного чтения: труд Мекемтас Мырзахметов "Абайдың адамгершілік мұраттары"
Чтение и понимание
9.1.1.1 читать художественный текст, анализируя его;
9.1.2.1 определить функцию языковых единиц в тексте раскрыть роль и концептуальный смысл авторских замыслов в отдельных приложениях;
9.1.3.1 сгруппировать частей произведения по схожести/ отличиям, изучение известных объектов;
9.1.4.1 выявить подтекст в контексте, понять авторское намерение (интенцию) в передаче поднятой социально-общественной проблемы;
9.1.5.1 устно/письменно излагать мысли читателя исходя из идейного содержания художественного произведения;
9.1.5.2 излагать/написать рассуждения в высказываниях с точки зрения читательской позиции
Анализ и обобщение
9.2.1.1 определить композиционный подход, анализируя композиционную структуру произведения;
9.2.3.1 определение авторского стиля в художественном произведении;
9.2.4.1 анализировать формы явления и выражения литературного языка в произведении (тропа и фигура), рассуждать о художественной деятельности
Оценка (сравнение) и творчество (произведение)
9.3.1.1 оценивать национальную и историческую ценность индивидуалистических образов и типичных характеров в произведении в сравнении с образцами мировой литературы;
9.3.3.1 анализировать идею произведения в общественно-социальном плане, написать литературное эссе, сценарий, стихотворение, блог, рассказ, монолит героя, проект;
9.3.4.1 проанализировать литературное произведение с образцами казахской литературы и мировой литературы, написать рецензию
2 четверть
"Жігіттер, ойын арзан, күлкі қымбат"
Соображение научнo-философских трактатов Абая о хороших качествах, необходимых молодым людям, проявлении национальных знаний, духовных и культурных ценностей в произведениях искусства поэта, направляющих идеи поэта в повседневную жизнь.
Стихи "Жігіттер, ойын арзан, күлкі қымбат", "Адасқанның алды-жөн, арты соқпақ", поэма "Ескендір", слова назидания "Двадцатое".
Чтение и понимание
9.1.1.1 читать художественный текст, анализируя его;
9.1.2.1 определить функцию языковых единиц в тексте, раскрыть роль и концептуальный смысл авторских замыслов в отдельных приложениях;
9.1.3.1 сгруппировать частей произведения по схожести/ отличиям, изучение известных объектов;
9.1.4.1 выявить подтекст в контексте, понять авторское намерение (интенцию) в передаче поднятой социально-общественной проблемы;
9.1.5.1 устно / письменно излагать мысли читателя исходя из идейного содержания художественного произведения;
9.1.5.2 излагать/написать рассуждения в высказываниях с точки зрения читательской позиции
Анализ и обобщение
9.2.2.1 анализировать систему образов в произведении, выявлять типичные характеристики, дифференцировать различное поведение, определить формулировки "адал жар", "адал дос", "мағыналы жастық", определить авторскую мысль;
9.2.3.1 определение авторского стиля в художественном произведении;
9.2.4.1 анализировать формы явления и выражения литературного языка в произведении (тропа и фигура), рассуждать о художественной деятельности
Оценка (сравнение) и творчество (произведение)
9.3.2.1 оценивать духовно-эстетические ценности художественных произведений;
9.3.3.1 анализировать идею произведения в общественно-социальном плане, написать литературное эссе, сценарий, стихотворение, блог, рассказ, монолит героя, проект;
9.3.4.1 проанализировать литературное произведение с образцами казахской литературы и мировой литературы, написать рецензию
3 четверть
"Ер ісі ақылға ермек, бойды жеңбек"
Критическая интерпретация качеств личности, необходимых современному человеку, путем взвешивания казахской идентичности в исторический период, анализ времен Хакима и поведения современного человека (хвастливость,
подхалимство, взяточничество, лень и
т. д.), стихотворения "Көңілім қайтты достан да, дұшпаннан да", "Өкінішті көп өмір кеткен өтіп", "Сабырсыз, арсыз, еріншек". "Қартайдық, қайғы ойладық, ұйқы сергек" "Қыран бүркіт не алмайды салса баптап", слова назидания "Тоғызыншы", "Қырқыншы"Для дополнительного чтения: Труд Тұрсын Жұртбай "Күйесің жүрек... Сүйесің"
Чтение и понимание
9.1.1.1 читать художественный текст, анализируя его;
9.1.2.1 определить функцию языковых единиц в тексте, раскрыть роль и концептуальный смысл авторских замыслов в отдельных приложениях;
9.1.3.1 сгруппировать частей произведения по схожести/отличиям, изучение известных объектов;
9.1.4.1 выявить подтекст в контексте, понять авторское намерение (интенцию) в передаче поднятой социально-общественной проблемы;
9.1.5.1 устно / письменно излагать мысли читателя исходя из идейного содержания художественного произведения;
9.1.5.2 излагать/написать рассуждения в высказываниях с точки зрения читательской позиции
Анализ и обобщение
9.2.2.1 анализировать систему образов в произведении, выявлять типичные характеристики, дифференцировать различное поведение, определить формулировки "адал жар", "адал дос", "мағыналы жастық", определить авторскую мысль;
9.2.3.1 определение авторского стиля в художественном произведении;
9.2.4.1 анализировать формы явления и выражения литературного языка в произведении (тропа и фигура), рассуждать о художественной деятельности
Оценка (сравнение) и творчество (произведение)
9.3.1.1 оценивать национальную и историческую ценность индивидуалистических образов и типичных характеров в произведении в сравнении с образцами мировой литературы;
9.3.3.1 анализировать идею произведения в общественно-социальном плане, написать литературное эссе, сценарий, стихотворение, блог, рассказ, монолит героя, проект;
9.3.4.1 проанализировать литературное произведение с образцами казахской литературы и мировой литературы, написать рецензию
4 четверть
4. "Толқынын жүрегіңнің хаттай таныр"
Понимать, изучать воспитательную ценность таких качеств, как порядочность, любовь, миролюбие, различать любовь и похоть, истинное чувство человечности через стихов Абая.
Стихи "Ғашықтық құмарлықпен ол – екі жол", "Ғашықтың тілі – тілсіз тіл", "Жарқ етпес қара көңілім не қылса да", "Қызарып, сұрланып", "Тридцать седьмое" слова назидания.
Чтение и понимание
9.1.2.1 определить функцию языковых единиц в тексте, раскрыть роль и концептуальный смысл авторских замыслов в отдельных приложениях;
9.1.3.1 сгруппировать частей произведения по схожести/ отличиям, изучение известных объектов;
9.1.4.1 выявить подтекст в контексте, понять авторское намерение (интенцию) в передаче поднятой социально-общественной проблемы
Анализ и обобщение
9.2.3.1 определение авторского стиля в художественном произведении;
9.2.4.1 анализировать формы явления и выражения литературного языка в произведении (тропа и фигура), рассуждать о художественной деятельности
Оценка (сравнение) и творчество (произведение)
9.3.2.1 оценивать духовно-эстетические ценности художественных произведений;
9.3.3.1 анализировать идею произведения в общественно-социальном плане, написать литературное эссе, сценарий, стихотворение, блог, рассказ, монолит героя, проект

113-2 қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің қазақ тілі мен әдебиетін тереңдете оқытатын гуманитарлық бағыттағы мамандандырылған желілік "Абай мектептерінің" 10-11-сыныптарына арналған "Абайтану" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы(оқыту қазақ тілінде)
Ескерту. Оқу бағдарламасымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 27.11.2020 № 496 (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Білім берудің барлық деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 604 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17669 болып тіркелген) сәйкес әзірленген.
2. "Абайтану" пәнінің жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының мақсаты:
1) Абай шығармашылығының идеялық, мазмұндық-құрылымдық сипатын, тілдік, стильдік, жанрлық ерекшеліктерінен жүйелі білім беру;
2) білім алушылардың танымдық (тілдік танымдық, дүниетанымдық, тұлғатанымдық) қабілеттерін дамыту;
3) Абай ілімдері арқылы тұлғалық қасиеттерді: адамгершілік, этномәдени, тарихи, ұлттық құндылықтарды таныту, бағалай алу құзыретін дамыту, шығармашылық қабілетін шыңдау;
4) білім алушылардың өзіндік даму бағытын, сыни ой-пайымын қалыптастыру;
5) әдеби-эстетикалық талғамдары мен ізгілік және іскерлік құндылықтарын, коммуникативті құзыреттерін жетілдіру;
6) білім алушылардың сөздік қорын дамыту.
3. "Абайтану" пәнінің жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының міндеті:
1) Абайдың өлеңдері мен қарасөздерінде өрнектелген "қуатты ойды" таразылау, пәлсапалық сөздерінің мән-мағынасын ашу арқылы тәлімгерлік тағылымын таныту;
2) ақынның аудармашылық шеберлігін және нәзиралық дәстүрін таныту;
3) Абайдың қазақ әдебиетінің көшбасшысы ретіндегі құбылыстық сипатын, ұлттық әдебиетіміздің өркендеуіне жасаған идеялық-көркемдік ықпалын, өлең өнеріндегі қайталанбас қолтаңбасы мен шеберлігін, ақындық мектебін таныту;
4) ақын шығармалары арқылы ұлттық болмысымызды ұғыну, түрлі ұлттар әдебиетіндегі ұқсастықтарды ажырату, басқа ел әдебиетінің көрнекті үлгілерімен салыстыра алу;
5) Абайдың иман жолын таразылайтын ой толғамдарын шығармалары арқылы игеру, Алланы ақылмен тану қағидаттарын пайымдау;
6) ақынның шығармашылық бастауларын, қазақтың дәстүрлі өнерінен үйренгенін, сөз өнерін дамытудағы реформаторлық қырын, шығыс әдебиетімен байланысын зерделеу, Абай шығармашылығына шығыс мәдениетінің ықпалын тану, Абайдың тұлғалық кемелдену жолын саралау;

Приложение 113-2 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа обновленного содержания по предмету "Абайтану" для 10-11 классов специализированных сетевых "Абай мектептері" гуманитарного направления с углубленным изучением казахского языка и литературы уровня общего среднего образования (с казахским языком обучения)
Сноска. Приказ дополнен приложением 113-2 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 27.11.2020 № 496 (порядок введения в действие см. п.5).
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с приказом министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 604 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования всех уровней образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17669).
2. Цели типовой учебной программы обновленного содержания предмета "Абайтану":
1) системное образование на основе идейного, содержательно-структурного характера, языковых, стилевых, жанровых особенностей творчества Абая;
2) развитие познавательных (языковых, мировоззренческих, личностных) способностей обучающихся;
3) развитие компетенций, умений оценивать личностные качества: нравственные, этнокультурные, исторические, национальные ценности посредством учения Абая, развитие творческих способностей;
4) формирование у обучающихся навыков самообразования, критического мышления;
5) совершенствование литературно-эстетического вкуса, нравственных и деловых ценностей, коммуникативных компетенций;
6) развитие словарного запаса обучающихся.
3. Задачи типовой учебной программы обновленного содержания предмета "Абайтану":
1) взвешивание "сильных мыслей", выразившихся в стихах и словах назиданиях Абая, демонстрация наставничества путем раскрытия смысла его философских слов;
2) ознакомление переводческим мастерством и традициями назироведчества (назиралық) поэта;
3) демонстрация феноменального характера Абая как лидера казахской литературы, его идейного и художественного влияния на развитие нашей национальной литературы, его уникального почерка и мастерства в искусстве поэзии, его поэтической школы;
4) понятие нашей национальной идентичности через произведения поэта, выявление сходств с литературой разных народов, сравнение их с выдающимися образцами литературы других стран;
5) осмысление принципов мудрого познания Аллаха, усвоение произведений Абая, взвешивающих путь веры;
6) изучение творческих начинаний поэта, изучения традиционного казахского искусства, реформаторского аспекта в развитии искусства слова, связи с восточной литературой, познание влияния восточной культуры на творчество Абая, анализ личностного развития Абая;

7) Абайдың орыс, еуропа әдебиеті классиктерімен шығармашылық өзектестігін, орыс, батыс қаламгерлерімен шығармашылық байланысын зерделеу, ұлттық мәдениеттегі маңызды орнын бағалау.
2-тарау. "Абайтану" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
4. "Абайтану" пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында – 68 сағат;
2) 11-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында – 68 сағат.
5. "Абайтану" пәні білімінің мазмұны бөлімдерге бөлінген:
1) білу және түсіну
2) талдау және жинақтау
3) бағалау (салыстыру) және шығармашылық (өнім).
6. "Білу және түсіну" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) көркем шығармадағы поэтикалық қолданыстардың мәнін ашу, мәтіндегі қызметін түсіну;
2) шығарма үзінділерімен жұмыс;
3) шығармадағы өзекті мәселе, идеялық мазмұн;
4) көркем шығармадағы форма мен мазмұн бірлігі;
5) интерпретация (ауызша және жазбаша).
7. "Талдау және жинақтау" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) әдеби шығарманың композициялық құрылымы мен идеялық мазмұнын талдау;
2) көркем шығарманың образдар жүйесі, типтік характер;
3) көркем шығарманың тілі, стилі;
4) көркемдік тәсілдер.
8. "Бағалау (салыстыру) және шығармашылық (өнім)" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) шығармадағы тарихи шындық және көркемдік шешім;
2) рухани және көркем-эстетикалық құндылық;
3) әдеби шығармашылық;
4) әдеби сын.
9. Оқу пәнінің 10-сыныптағы базалық білім мазмұны:
1) білу және түсіну:
көркем шығармадағы поэтикалық тілдің ерекшелігін айқындау; жекелеген нысандардың, сөз образының идеяны ашудағы рөлін түсіну; мәтіннің өзекті ойын/шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын түсіну; шығармадағы объективті идеяны (пәлсапалық трактаттардағы мәнді), көркемдік шешімді айқындау; әдеби шығарманың композициялық құрылымы мен мазмұн бірлігін талдау арқылы идеялық мазмұнын терең түсіну; шығарманың идеялық мазмұнын заманауи көзқарастармен кіріктіре отырып интерпретациялау; көркем шығарманы өзге жанрда (әңгіме, мысал, миниатюра) ауызша/жазбаша интерпретациялау;
2) талдау және жинақтау:
әдеби шығарманың композициялық құрылымы мен идеялық мазмұнын, талдау, (ментальді карта, кластер, тұжырым кестесі нысандарында) жинақтау; көркем шығармадағы образдарды жинақтау мен даралау; шығарманың идеялық-көркемдік мазмұнын ашуда қаламгер қолданған тіл ерекшелігі: лексика-семантикалық, мәнмәтіндік, образдық, мәнін талдау; шығармадағы көркемдік тәсілдерге талдау (троп пен фигура түрлері) авторлық идеалды айқындау;

7) изучение творческой актуальности Абая с классиками русской, европейской литературы, творческих связей с русскими и западными писателями, оценка важности роли Абая в национальной культуре.
Глава 2. Организация содержания предмета "Абайтану"
4. Максимальный объем учебной нагрузки по предмету "Абайтану":
1) 10 класс – 2 часа в неделю, в учебном году – 68 часов;
2) 11 класс – 2 часа в неделю, в учебном году – 68 часов.
5. Содержание знаний по предмету "Абайтану" разделено на разделы:
1) знание и понимание
2) анализ и обобщение
3) оценка (сравнение) и творчество (произведение).
6. Раздел "Знание и понимание" состоит из следующих подразделов:
1) раскрытие сущности поэтических применений в художественном произведении, понимание их деятельности в тексте;
2) работа с отрывками произведений;
3) актуальная проблема в произведении, идейное содержание;
4) единство формы и содержания в художественном произведении;
5) интерпретация (устная и письменная).
7. Раздел "Анализ и обобщение" состоит из следующих подразделов:
1) анализ композиционной структуры и идейного содержания литературного произведения;
2) система образов художественного произведения, типичные характеры;
3) язык, стиль художественного произведения;
4) художественные приемы.
8. Раздел "Оценка (сравнение) и творчество (произведение)" состоит из следующих разделов:
1) историческая реальность и художественное решение в произведении;
2) духовная и художественно-эстетическая ценность;
3) литературное творчество;
4) литературная критика.
9. Содержание базовых знаний учебного предмета в 10 классе:
1) знание и понимание:
осмысливать роль отдельных предметов, образа слова в раскрытии идеи; определять специфику поэтического языка в художественном произведении; осмыслить связь основной мысли текста и авторской идеи в произведении с реалиями жизни; определять специфику поэтического языка в художественном произведении; определять в произведении объективную идею (смысл в философских трактатах), художественное решение; понимать идейное содержание литературного произведения через анализ композиционной структуры и единства содержания; интерпретировать идейное содержание произведения, интегрируя его с современными взглядами; устно/письменно интерпретировать художественное произведение в иных жанрах (рассказ, пример, миниатюра);
2) анализ и обобщение:
анализировать композиционную структуру и идейное содержание литературного произведения (ментальная карта, кластер, таблица выводов) и уметь обобщать; обобщать и индивидуализировать образы в художественном произведении; разбирать лексико-семантические, контекстуальные, образные смыслы, используемые автором при раскрытии идейно-художественного содержания произведения; анализировать художественные приемы в произведении (типы троп и фигур), определить авторский идеал;

3) бағалау (салыстыру) және шығармашылық (өнім):
көркем мәтіндегі шығарманың ұлттық және тарихи құндылығын бағалау; көркем мәтіндегі мәселені мазмұндас туынды үлгілерімен салыстырып бағалау; шығарманың танымдық, көркем-эстетикалық құндылығына баға беру; шығарманың идеясын жалпыадамзаттық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби хат, лирикалық эссе, миниатюра жазу; шығарманы идеялық жағынан мазмұндас туындылармен салыстыра отырып, әдеби сын (рецензия) жазу.
10. Оқытылатын көркем шығармалар тізімі:
1) "Әуелде бір суық мұз – ақыл зерек", "Жапырағы қуарған ескі үмітпен...", "Малға достың мұңы жоқ малдан басқа", "Аш қарын жұбана ма майлы ас жемей", "Көк тұман – алдыңдағы келер заман", "Өлсе өлер табиғат, адам өлмес", "Әзелде жас қартаймақ", "Базарға қарап тұрсам әркім барар", "Тоты құс түсті көбелек", "Сағаттың шықылдағы емес ермек, "Нұрлы аспанға тырысып өскенсің сен", "Алланың өзі де рас, сөзі де рас", "Алла деген сөз жеңіл", "Лай суға май бітпес қой өткенге", "Болыс болдым, мінеки", "Мәз болады болысың", "Болды да партия", "Сәулең болса кеудеңде" өлеңдері;
2) "Бірінші", "Сегізінші", "Он екінші", "Он үшінші", "Он жетінші", "Жиырма екінші", "Жиырма жетінші", "Қырық үшінші" қарасөздері;
3) қосымша оқуға:
Мекемтас Мырзахметұлы "Абайдың "Толық адам" ілімі";
Ғарифолла Есім "Хәкім Абай";
Ғарифолла Есім "Абай дүниетанымындағы Алла мен Адам болмысы".
11. Оқу пәнінің 11-сыныптағы базалық білім мазмұны:
1) оқу және түсіну:
шығарма мәтініндегі жекелеген сөздердің образдық, концептілік мәнін түсіну; көркем шығарманың құрамды бірліктерімен шығармашылық жұмыс; көркем шығармадағы образдар (сөз образдары) мен мотивтердің туынды идеясымен байланысын түсіну, шығарманың өзекті ойын, концепциялық мәнін өмір шындығымен байланыста түсіну; әдеби шығарманың композициялық құрылымы мен мазмұн тұтастығын талдау арқылы көтерілген әлеуметтік, гуманистік, тұлғатанымдық, психологиялық, заманауи мәселелерді терең түсіну; көркем шығарманың идеялық концепциясын сақтай отырып өзге нысанда (сценарий, мозайка, комикс) интерпретациялау;
2) талдау және жинақтау:
әдеби шығарманың композициялық құрылымы мен идеялық мазмұнына талдау, авторлық ұстанымды айқындау; көркем шығармадағы образдарды жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету; қаламгердің даралық стилін (шығарма тілінің лексика-семантикалық, этномәдени, когнитивті мәнін, образдық-эстетикалық өрісін) талдау; шығармадағы көркемдік тәсілдерге (троп пен фигура түрлеріне) талдау; авторлық интенция, идеалды айқындау;

3) оценка (сравнение) и творчество (произведение):
дать оценку национальной и исторической ценности в художественном тексте; оценивать проблему в художественном тексте в сопоставлении с образцами содержательного произведения; оценивать познавательную, художественно-эстетическую ценность произведения; анализировать идею произведения с точки зрения общечеловеческой ценности, написать литературное письмо, лирическое эссе, миниатюру; написать литературную критику (рецензию), сравнивая произведение с идейно-содержательными произведениями.
10. Перечень художественных произведении для чтения:
1) стихотворения: "Әуелде бір суық мұз – ақыл зерек", "Жапырағы қуарған ескі үмітпен", "Малға достың мұңы жоқ малдан басқа", "Аш қарын жұбана ма майлы ас жемей", "Көк тұман – алдыңдағы келер заман", "Өлсе өлер табиғат, адам өлмес", "Әзелде жас қартаймақ", "Базарға қарап тұрсам әркім барар", "Тоты құс түсті көбелек", "Сағаттың шықылдағы емес ермек, "Нұрлы аспанға тырысып өскенсің сен", "Алланың өзі де рас, сөзі де рас", "Алла деген сөз жеңіл", "Лай суға май бітпес қой өткенге", "Болыс болдым, мінеки", "Мәз болады болысың", "Болды да партия", "Сәулең болса кеудеңде";
2) слова назидания "Первый", "Восьмой", "Двенадцатый", "Тринадцатый", "Семнадцатый", "Двадцать второй", "Двадцать седьмой", "Сорок третий";
3) для дополнительного чтения:
Мекемтас Мырзахметов "Абайдың "Толық адам" ілімі";
Ғарифолла Есім "Хакім Абай";
Ғарифолла Есім "Абай дүниетанымындағы Алла мен Адам болмысы".
11. Содержание базовых знаний учебного предмета в 11 классе:
1) знание и понимание:
понимать образное, концептуальное значение отдельных слов в тексте произведения; проводить творческую работу с составными единицами художественного произведения; усвоить связь образов (образов слова) и мотивов в художественном произведении с идеей произведения; понимать основную мысль произведения, его концептуальную сущность, в связи с реалиями жизни; глубоко осмыслить социальные, гуманистические, личностные, психологические, современные проблемы, поднятые путем анализа композиционной структуры и содержательной целостности литературного произведения; интерпретировать в иной форме (сценарий, мозаика, комикс) с соблюдением идейной концепции художественного произведения;
2) анализ и обобщение:
анализировать композиционную структуру и идейное содержание литературного произведения, определять авторскую позицию; показать истинность жизни путем комплектования и индивидуализации образов в художественном произведении; анализировать стиль индивидуальности писателя (лексико-семантическое, этнокультурное, когнитивное значение языка произведения, образно-эстетическое поле); анализировать художественные приемы (видов тропа и фигуры) в произведении, определить авторский идеал;

3) бағалау (салыстыру) және шығармашылық (өнім):
шығарманы ғаламдық тақырыптармен салыстырып, ұлттық және тарихи құндылығын бағалау; шығарманың идеясын көркемдік-эстетикалық құндылық тұрғысынан әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап баға беру; көркем шығарманың гуманистік, жалпы адамзаттық, рухани құндылығына баға бере отырып объективті, субъективті эссе жазу; шығарманы идеялық жағынан мазмұндас әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап, әдеби сын, мақала жазу.
12. Оқытылатын көркем шығармалар тізімі:
1) Абай және қазақтың төл өнері;
2) Абай және шығыс әдебиеті;
3) "Шығыс ақындарынша", "Жалын мен оттан жаралып", "Мен көрдім ұзын қайың құлағанын" өлеңдері;
4) Абай және Пушкин;
5) "Амал жоқ, қайттім білдірмей", "Тәңірі қосқан жар едің сен", "Онегиннің сипаты", "Онегиннің Татьянаға жауабы" өлеңдері;
6) Абай және Лермонтов;
7) "Теректің сыйы", "Жолға шықтым бір жым-жырт түнде жалғыз", "Жалғыз жалау", "Жартас", "Дұға", "Босқа әуре боп келдің бе тағы мұнда", "Қараңғы түнде тау қалғып" өлеңдері;
8) "Өзіңе сенбе, жас ойшыл", "Ауру жүрек ақырын соғады жай", "Қалың елім, қазағым, қайран жұртым", "Жүрегім менің - қырық жамау", "Өлсем орным қара жер сыз болмай ма", "Көлеңке басын ұзартып", "Қарашада өмір тұр", "Қажымас дос халықта жоқ" өлеңдері;
9) Абайдың ақын шәкірттері (Шәкәрім, Көкбай, Ақылбай, Мағауия) Абайдың қазақ өлеңіне әкелген жаңалығы;
10) "Бойы бұлғаң", "Жарым жақсы киім киіп", "Бай секілді", "Ата-анаға көз қуаныш", "Сен мені не етесің" өлеңдері;
11) "Абай дастандарындағы шығыстық сарын", "Масғұт", "Әзім әңгімесі" дастандары;
12) қосымша оқуға:
Мекемтас Мырзахметов "Абай және шығыс";
Қайым Мұхамедханов "Абай шығармаларының текстологиясы жайында";
Қажым Жұмалиев "Абайға дейінгі қазақ поэзиясы және Абай поэзиясының тілі";
Қайым Мұхамедханов "Абайдың ақын шәкірттері";
Рабиға Сыздықова "Абай шығармаларының тілі".
3-тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
13. Бағдарламада оқу мақсаттары кодпен берілген. Кодтың бірінші саны сыныпты, екінші және үшінші саны негізгі бөлімдердің ретін, төртінші саны оқу мақсатының ретін көрсетеді. 10.2.1.1 кодында: "10" – сынып, "2.1" – негізгі дағдылар, "1" – оқу мақсатының реті.
14. Оқыту мақсаттарының жүйесі бөлім бойынша әр сыныпқа берілген:
1) білу және түсіну:
Негізгі дағдылар
Оқыту мақсаттары
10-сынып
11-сынып
1. Көркем шығармадағы поэтикалық қолданыстардың мәнін ашу, мәтіндегі қызметін түсіну
10. 1. 1. 1 көркем шығармадағы поэтикалық тілдің ерекшелігін айқындау
11. 1. 1. 1 шығарма мәтініндегі жекелеген сөздердің образдық, концептілік мәнін түсіну

3) оценка (сравнение) и творчество (произведение):
сопоставлять произведения с глобальными темами, оценивать их национальную и историческую ценность; сопоставлять и оценивать идею произведения с образцами мировой литературы с точки зрения художественно-эстетической ценности; написать объективное, субъективное эссе с оценкой гуманистической, общечеловеческой, духовной ценности художественного произведения; написать литературную критику, статью, сравнительно анализировать произведение с идейно-содержательными образцами мировой литературы.
12. Перечень художественных произведении для чтения:
1) Абай и казахская поэзия;
2) Абай и восточная литература;
3) Стихотворения "Шығыс ақындарынша", "Жалын мен оттан жаралып", "Мен көрдім ұзын қайың құлағанын";
4) Абай и Пушкин;
5) Стихотворения "Амал жоқ, қайттім білдірмей", "Тәңірі қосқан жар едің сен", "Онегиннің сипаты", "Онегиннің Татьянаға жауабы";
6) Абай и Лермонтов;
7) Стихотворения "Теректің сыйы", "Жолға шықтым бір жым-жырт түнде жалғыз", "Жалғыз жалау", "Жартас", "Дұға", "Босқа әуре боп келдің бе тағы мұнда", "Қараңғы түнде тау қалғып";
8) Стихотворения "Өзіңе сенбе, жас ойшыл", "Ауру жүрек ақырын соғады жай", "Қалың елім, қазағым, қайран жұртым", "Жүрегім менің − қырық жамау", "Өлсем орным қара жер сыз болмай ма", "Көлеңке басын ұзартып", "Қарашада өмір тұр", "Қажымас дос халықта жоқ";
9) Поэтические ученики Абая (Шәкәрім, Көкбай, Ақылбай, Мағауия), новизна Абая в казахской поэзии;
10) Стихотворения "Бойы бұлғаң", "Жарым жақсы киім киіп", "Бай секілді", "Ата-анаға көз қуаныш", "Сен мені не етесің";
11) "Абай дастандарындағы шығыстық сарын", эпосы "Масғұт", "Әзім әңгімесі";
12) для дополнительного чтения:
Мекемтас Мырзахметов "Абай және шығыс";
Қайым Мұхамедханов "Абай шығармаларының текстологиясы жайында";
Қажым Жұмалиев "Абайға дейінгі қазақ поэзиясы және Абай поэзиясының тілі";
Қайым Мұхамедханов "Абайдың ақын шәкірттері";
Рабиға Сыздыкова "Абай шығармаларының тілі".
Глава 3. Система целей обучения
13. В программе цели обучения отмечены кодовым символом, состоящим из цифр. Первое число в символе кода указывает класс, второе и третье числа указывают раздел и подраздел, а четвертое число указывает порядковый номер цели обучения. В коде 10.2.1.1: "10" класс, "2.1" – раздел и подраздел, "1" – порядковый номер учебных целей.
14. Система целей обучения представлена в каждом классе по разделу:
1) знание и понимание:
Основные навыки
Цели обучения:
10 класс
11 класс
1. Раскрытие сущности поэтических применений в художественном произведении,  понимание их деятельности в тексте
10.1.1.1 определять специфику поэтического языка  в художественном  произведении.
11.1.1.1 понимать  образное, концептуальное  значение отдельных слов в тексте произведения

2. Шығарма үзінділерімен жұмыс
10. 1. 2. 1 жекелеген нысандардың, сөз образының идеяны ашудағы рөлін түсіну
11. 1. 2. 1 көркем шығарманың құрамды бірліктерімен шығармашылық жұмыс
3. Шығармадағы өзекті мәселе, идеялық мазмұн
10. 1. 3. 1 мәтіннің өзекті ойын/шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын түсіну
11. 1. 3. 1 көркем шығармадағы образдар (сөз образдары) мен мотивтердің туынды идеясымен байланысын түсіну;
11. 1. 3. 2 шығарманың өзекті ойын, концепциялық мәнін, өмір шындығымен байланыста түсіну
4. Көркем шығармадағы форма мен мазмұн бірлігі
10. 1. 4. 1 шығармадағы объективті идеяны, (пәлсапалық трактаттардағы мәнді), көркемдік шешімді айқындау;
10. 1. 4. 2 әдеби шығарманың композициялық құрылымы мен мазмұн бірлігін талдау арқылы идеялық мазмұнын түсіну
11. 1. 4. 1 әдеби шығарманың композициялық құрылымы мен мазмұн тұтастығын талдау арқылы көтерілген әлеуметтік, гуманистік, тұлғатанымдық, психологиялық, заманауи мәселелерді терең түсіну
5. Интерпретация (ауызша, жазбаша)
10. 1. 5. 1 шығарманың идеялық мазмұнын заманауи көзқарастармен кіріктіре отырып интерпретациялау;
10. 1. 5. 2 көркем шығарманы өзге жанрда (әңгіме, мысал, миниатюра ) ауызша/жазбаша интерпретациялау
11. 1. 5. 1 көркем шығарманың идеялық концепциясын сақтай отырып өзге нысанда (сценарий, мозайка, комикс) интрепретациялау
2) талдау және жинақтау:
Негізгі дағдылар
Оқыту мақсаттары
10-сынып
11-сынып
1. Әдеби шығарманың композициялық құрылымы мен идеялық мазмұнын талдау
10. 2. 1. 1 әдеби шығарманың композициялық құрылымы мен идеялық мазмұнын, талдау, (ментальді карта, кластер, тұжырым кестесі нысандарда) жинақтау
11. 2. 1. 1 әдеби шығарманың композициялық құрылымы мен идеялық мазмұнына талдау, авторлық ұстанымды айқындау
2. Көркем шығармадағы образ, типтік характер
10. 2. 2. 1 көркем шығармадағы образдарды жинақтау мен даралау
11. 2. 2. 1 көркем шығармадағы образдарды жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету
3. Көркем шығарманың тілі, стилі
10. 2. 3. 1 шығарманың идеялық-көркемдік мазмұнын ашуда қаламгер қолданған тіл ерекшелігі: лексика- семантикалық, мәнмәтіндік, образдық, мәнін талдау
11. 2. 3. 1 қаламгердің даралық стилін (шығарма тілінің лексика- семантикалық, этномәдени, когнитивті мәнін, образдық-эстетикалық өрісін) талдау

2. Работа с фрагментами произведения
10.1.2.1 осмысливать роль отдельных предметов, образа слова в раскрытии идеи
11.1.2.1 проводить творческую работу с составными единицами художественного произведения
3. Актуальная проблема в произведении, идейное содержание
10.1.3.1 осмыслить связь  основной мысли текста и авторской идеи в произведении с реалиями жизни
11.1.3.1 усвоить связь образов (образов слова) и мотивов в художественном произведении с идеей произведения;
11.1.3.2 понимать основную мысль произведения, его концептуальную сущность, в связи с реалиями жизни
4. Единство формы и содержания в  художественном произведении
10.1.4.1 определять в  произведении объективную идею (смысл  в  философских трактатах), художественное решение;
10.1.4.2 понимать идейное  содержание литературного  произведения через анализ  композиционной  структуры и единства содержания
11.1.4.1 глубоко осмыслить социальные, гуманистические,  личностные, психологические, современные проблемы, поднятые путем анализа композиционной  структуры и содержательной  целостности литературного произведения
5. Интерпретация (устная, письменная)
10.1.5.1 интерпретировать идейное содержание произведения, интегрируя его с  современными взглядами;
10.1.5.2 устно/письменно интерпретировать художественное произведение в иных жанрах (рассказ, пример, миниатюра)
11.1.5.1 интерпретировать в иной форме (сценарий, мозайка, комикс) с соблюдением идейной концепции  художественного произведения
2) анализ и обобщение:
Основные навыки
Цели обучения:
10 класс
11 класс
1. Анализ композиционной структуры и идейного содержания литературного произведения
10.2.1.1 анализировать  композиционную структуру и идейное содержание  литературного произведения  (ментальная карта, кластер, таблица выводов) и уметь обобщать их
11.2.1.1 анализировать  композиционную структуру и идейное содержание литературного произведения, определять авторскую позицию
2. Образ в художественном произведении, типичный характер
10.2.2.1 обобщать и  индивидуализировать образы в художественном произведении
11.2.2.1 показать истинность жизни путем комплектования и  индивидуализации образов в художественном произведении
3. Язык, стиль художественного произведения
10.2.3.1 разбирать лексико-семантические, контекстуальные, образные смыслы, используемые автором при раскрытии идейно- художественного содержания  произведения
11.2.3.1 анализировать стиль индивидуальности писателя (лексико-семантическое, этнокультурное, когнитивное значение языка произведения, образно-эстетическое поле)

4. Көркемдік тәсілдер
10. 2. 4. 1 шығармадағы көркемдік тәсілдерге талдау (троп пен фигура түрлері), авторлық идеалды айқындау
11. 2. 4. 1 шығармадағы көркем дік тәсілдерге (троп пен фигура түрлеріне) талдау, авторлық интенция, идеалды айқындау
3) бағалау (салыстыру) және шығармашылық (өнім):
Негізгі дағдылар
Оқыту мақсаттары
10-сынып
11-сынып
1. Тарихи шындық және көркемдік шешім
10. 3. 1. 1 көркем мәтіндегі шығарманың ұлттық және тарихи құндылығын бағалау;
10. 3. 1. 2 көркем мәтіндегі мәселені мазмұндас туынды үлгілерімен салыстырып бағалау
11. 3. 1. 1 шығарманы ғаламдық тақырыптармен салыстырып, ұлттық және тарихи құндылығын бағалау
2. Көркемдік құндылығы
10. 3. 2. 1 шығарманың танымдық, көркем-эстетикалық құндылығына баға беру
11. 3. 2. 1 шығарманың идеясын көркемдік- эстетикалық құндылық тұрғысынан әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап баға беру
3. Әдеби эссе
10. 3. 3. 1 шығарманың идеясын жалпыадамзаттық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби хат, лирикалық эссе, миниатюра жазу
11. 3. 3. 1 көркем шығарманың гуманистік, жалпы адамзаттық, рухани құндылығына баға бере отырып объективті, субъективті эссе жазу
4. Әдеби сын
10. 3. 4. 1 шығарманы идеялық жағынан мазмұндас туындылармен салыстыра отырып, әдеби сын (рецензия) жазу
11. 3. 4. 1 шығарманы идеялық жағынан мазмұндас әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап, әдеби сын, мақала жазу
15. Осы оқу бағдарламасы жалпы орта білім беру деңгейінің қазақ тілі мен әдебиетін тереңдете оқытатын гуманитарлық бағыттағы мамандандырылған желілік "Абай мектептерінің" 10-11-сыныптарына арналған "Абайтану" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
16. Тоқсандағы бөлімдер мен бөлімшелер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Жалпы орта білім беру
деңгейінің қазақ тілі мен
әдебиетін тереңдете оқытатын
гуманитарлық бағыттағы
мамандандырылған желілік
"Абай мектептерінің"
10-11-сыныптарына арналған
"Абайтану" пәнінен
жаңартылған мазмұндағы
үлгілік оқу бағдарламасына
қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің қазақ тілі мен әдебиетін тереңдете оқытатын гуманитарлық бағыттағы мамандандырылған желілік"Абай мектептерінің" 10-11-сыныптарына арналған "Абайтану" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
1) 10-сынып:
Оқу жоспарының концепциялық негіздері
Тақырыптар/Ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны
Білім мазмұнының мақсаты
Білім алушыларға тиісті құзыреттіліктер мен оқу міндеттері
1-тоқсан
"Толық адам" ілімі
Адамның толық (кемел) адам болу идеяларын, қоғамдағы адам болмысы мәселелерін зерделеу.
Абайдың "Толық адам ілімі" "Әуелде бір суық мұз-ақыл зерек", "Жапырағы қуарған ескі үмітпен...", "Малға достың мұңы жоқ малдан басқа", "Аш қарын жұбана ма майлы ас жемей", "Көк тұман – алдыңдағы келер заман" өлеңдері, "Он жетінші", "Қырық үшінші" қарасөздері.
Қосымша оқуға: Мекемтас Мырзахметұлы "Абайдың "Толық адам" ілімі"
Білу және түсіну
10. 1. 1. 1 көркем шығармадағы поэтикалық тілдің ерекшелігін айқындау;
10. 1. 2. 1 жекелеген нысандардың, сөз образының идеяны ашудағы рөлін түсіну;
10. 1. 3. 1 мәтіннің өзекті ойын/шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын түсіну;
10. 1. 4. 1 шығармадағы объективті идеяны, (пәлсапалық трактаттардағы мәнді), көркемдік шешімді айқындау;
10. 1. 4. 2 әдеби шығарманың композициялық құрылымы мен мазмұн бірлігін талдау арқылы идеялық мазмұнын түсіну;
10. 1. 5. 1 шығарманың идеялық мазмұнын заманауи көзқарастармен кіріктіре отырып интерпретациялау;
10. 1. 5. 2 көркем шығарманы өзге жанрда (әңгіме, мысал, миниатюра) ауызша/жазбаша интерпретациялау
Талдау және жинақтау
10. 2. 1. 1 әдеби шығарманың композициялық құрылымы мен идеялық мазмұнын, талдау, (ментальді карта, кластер, тұжырым кестесі нысандарында) жинақтау;
10. 2. 2. 1 көркем шығармадағы образдарды жинақтау мен даралау;
10. 2. 3. 1 шығарманың идеялық-көркемдік мазмұнын ашуда қаламгер қолданған тіл ерекшелігі: лексика- семантикалық, мәнмәтіндік, образдық, мәнін талдау;
10. 2. 4. 1 шығармадағы көркемдік тәсілдерге талдау (троп пен фигура түрлері) авторлық идеалды айқындау
Бағалау (салыстыру) және шығармашылық (өнім)
10. 3. 1. 1 көркем мәтіндегі шығарманың ұлттық және тарихи құндылығын бағалау;
10. 3. 2. 1 шығарманың танымдық, көркем-эстетикалық құндылығына баға беру;
10. 3. 3. 1 шығарманың идеясын жалпыадамзаттық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби хат, лирикалық эссе, миниатюра жазу;
10. 3. 4. 1 шығарманы идеялық жағынан мазмұндас туындылармен салыстыра отырып, әдеби сын (рецензия) жазу
2-тоқсан
"Өлсе өлер табиғат, адам өлмес" (Абайдың пәлсапалық ой- орамдары)
Ғылымның пайдасы мен оны игерудің шарттары туралы Абай пайымы, "...Мені" мен "менікінің" айырмасын ажырата отырып, өмір сүрудегі өсиеттерін өлең жолдары мен қарасөздері арқылы талдап, ой таразысына салу.
"Өлсе өлер табиғат, адам өлмес", "Әзелде жас қартаймақ", "Базарға қарап тұрсам әркім барар", "Тоты құс түсті көбелек", "Сағаттың шықылдағы емес ермек, "Нұрлы аспанға тырысып өскенсің сен" өлеңдері; "Бірінші" қарасөзі.
Қосымша оқуға:
Ғарифолла Есім "Хакім Абай"
Білу және түсіну
10. 1. 1. 1 көркем шығармадағы поэтикалық тілдің ерекшелігін айқындау;
10. 1. 2. 1 жекелеген нысандардың, сөз образының идеяны ашудағы рөлін түсіну;
10. 1. 3. 1 мәтіннің өзекті ойын/шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын түсіну;
10. 1. 4. 1 шығармадағы объективті идеяны, (пәлсапалық трактаттардағы мәнді), көркемдік шешімді айқындау;
10. 1. 4. 2 әдеби шығарманың композициялық құрылымы мен мазмұн бірлігін талдау арқылы идеялық мазмұнын түсіну;
10. 1. 5. 1 шығарманың идеялық мазмұнын заманауи көзқарастармен кіріктіре отырып интерпретациялау;
10. 1. 5. 2 көркем шығарманы өзге жанрда (әңгіме, мысал, миниатюра) ауызша/жазбаша интерпретациялау
Талдау және жинақтау
10. 2. 1. 1 әдеби шығарманың композициялық құрылымы мен идеялық мазмұнын, талдау, (ментальді карта, кластер, тұжырым кестесі нысандарда) жинақтау;
10. 2. 2. 1 көркем шығармадағы образдарды жинақтау мен даралау;
10. 2. 3. 1 шығарманың идеялық-көркемдік мазмұнын ашуда қаламгер қолданған тіл ерекшелігі: лексика- семантикалық, мәнмәтіндік, образдық, мәнін талдау;
10. 2. 4. 1 шығармадағы көркемдік тәсілдерге талдау (троп пен фигура түрлері) авторлық идеалды айқындау
Бағалау (салыстыру) және шығармашылық (өнім)
10. 3. 1. 1 көркем мәтіндегі шығарманың ұлттық және тарихи құндылығын бағалау;
10. 3. 1. 2 көркем мәтіндегі мәселені мазмұндас туынды үлгілерімен салыстырып бағалау;
10. 3. 2. 1 шығарманың танымдық, көркем-эстетикалық құндылығына баға беру;
10. 3. 3. 1 шығарманың идеясын жалпыадамзаттық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби хат, лирикалық эссе, миниатюра жазу;
10. 3. 4. 1 шығарманы идеялық жағынан мазмұндас туындылар
мен салыстыра отырып, әдеби сын (рецензия) жазу
3-тоқсан
"Алла өзгермес, адамзат күнде өзгерер"
Абайдың мұсылман діні мен иман жолын таразылайтын ой толғамдарын шығармалары арқылы игереді, Алланы ақылмен тану қағидаттарын пайымдайды.
Абай және ислам діні
"Алланың өзі де рас, сөзі де рас", "Алла деген сөз жеңіл", "Лай суға май бітпес қой өткенге" өлеңдері; "Он екінші", "Он үшінші", "Жиырма жетінші" қарасөздері.
Қосымша оқуға:
Ғарифолла Есім. "Абай дүниетанымындағы Алла мен Адам болмысы"
Білу және түсіну
10. 1. 1. 1 көркем шығармадағы поэтикалық тілдің ерекшелігін айқындау;
10. 1. 2. 1 жекелеген нысандардың, сөз образының идеяны ашудағы рөлін түсіну;
10. 1. 3. 1 мәтіннің өзекті ойын/шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын түсіну;
10. 1. 4. 1 шығармадағы объективті идеяны, (пәлсапалық трактаттар дағы мәнді), көркемдік шешімді айқындау;
10. 1. 4. 2 әдеби шығарманың композициялық құрылымы мен мазмұн бірлігін талдау арқылы идеялық мазмұнын түсіну;
10. 1. 5. 1 шығарманың идеялық мазмұнын заманауи көзқарастар мен кіріктіре отырып интерпрета циялау
Талдау және жинақтау
10. 2. 1. 1 әдеби шығарманың композициялық құрылымы мен идеялық мазмұнын, талдау, (ментальді карта, кластер, тұжырым кестесі нысандарында) жинақтау;
10. 2. 2. 1 көркем шығармадағы образдарды жинақтау мен даралау;
10. 2. 3. 1 шығарманың идеялық-көркемдік мазмұнын ашуда қаламгер қолданған тіл ерекшелігі: лексика-семантикалық, мәнмәтіндік, образдық, мәнін талдау;
10. 2. 4. 1 шығармадағы көркемдік тәсілдерге талдау (троп пен фигура түрлері) авторлық идеалды айқындау
Бағалау (салыстыру) және шығармашылық (өнім)
10. 3. 1. 1 көркем мәтіндегі шығарманың ұлттық және тарихи құндылығын бағалау;
10. 3. 1. 2 көркем мәтіндегі мәселені мазмұндас туынды үлгілерімен салыстырып бағалау;
10. 3. 2. 1 шығарманың танымдық, көркем-эстетикалық құндылығына баға беру;
10. 3. 3. 1 шығарманың идеясын жалпыадамзаттық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби хат, лирикалық эссе, миниатюра жазу;
10. 3. 4. 1 шығарманы идеялық жағынан мазмұндас туындылармен салыстыра отырып, әдеби сын (рецензия) жазу
4-тоқсан
4. "Заманды қай жан билемек?"
ХІХ ғасырда қазақ даласында орнаған саяси-әлеуметтік жағдайдан билік жүйесінің өзгеруі, оның қазақ қоғамына тиігізген әсері, ұлттық құндылық пен мінез өзгерістері, ел міні туралы ой-пайымдарын өлеңдері мен қарасөздері арқылы саралап тану, өзіндік сыни көзқарас қалыптастыру.
"Болыс болдым, мінеки", "Мәз болады болысың", "Болды да партия", "Сәулең болса кеудеңде" өлеңдері;
"Сегізінші", "Жиырма екінші" қарасөздері
Білу және түсіну
10. 1. 1. 1 көркем шығармадағы поэтикалық тілдің ерекшелігін айқындау;
10. 1. 2. 1 жекелеген нысандардың, сөз образының идеяны ашудағы рөлін түсіну;
10. 1. 3. 1 мәтіннің өзекті ойын/шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын түсіну;
10. 1. 4. 1 шығармадағы объективті идеяны, (пәлсапалық трактаттардағы мәнді), көркемдік шешімді айқындау;
10. 1. 4. 2 әдеби шығарманың композициялық құрылымы мен мазмұн бірлігін талдау арқылы идеялық мазмұнын түсіну;
10. 1. 5. 1 шығарманың идеялық мазмұнын заманауи көзқарастармен кіріктіре отырып интерпретациялау;
10. 1. 5. 2 көркем шығарманы өзге жанрда (әңгіме, мысал, миниатюра) ауызша/жазбаша интерпретациялау
Талдау және жинақтау
10. 2. 1. 1 әдеби шығарманың композициялық құрылымы мен идеялық мазмұнын, талдау, (ментальді карта, кластер, тұжырым кестесі нысандарында) жинақтау;
10. 2. 2. 1 көркем шығармадағы образдарды жинақтау мен даралау;
10. 2. 3. 1 шығарманың идеялық-көркемдік мазмұнын ашуда қаламгер қолданған тіл ерекшелігі: лексика- семантикалық, мәнмәтіндік, образдық, мәнін талдау;
10. 2. 4. 1 шығармадағы көркемдік тәсілдерге талдау (троп пен фигура түрлері) авторлық идеалды айқындау
Бағалау (салыстыру) және шығармашылық (өнім)
10. 3. 1. 1 көркем мәтіндегі шығарманың ұлттық және тарихи құндылығын бағалау;
10. 3. 1. 2 көркем мәтіндегі мәселені мазмұндас туынды үлгілерімен салыстырып бағалау;
10. 3. 2. 1 шығарманың танымдық, көркем-эстетикалық құндылығына баға беру;
10. 3. 3. 1 шығарманың идеясын жалпыадамзаттық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби хат, лирикалық эссе, миниатюра жазу;
10. 3. 4. 1 шығарманы идеялық жағынан мазмұндас туындылармен салыстыра отырып, әдеби сын (рецензия) жазу

4. Художественные приемы
10.2.4.1 анализировать художественные приемы в  произведении (типы троп и фигур), определить авторский идеал
11.2.4.1 анализировать художественные приемы (видов тропа и фигуры) в произведении, определить авторскую интенцию и идеал
3) оценка (сравнение) и творчество (произведение):
Основные навыки
Цели обучения:
10 класс
11 класс
1. Историческая правда и художественное решение
10.3.1.1 дать оценку  национальной и исторической ценности в художественном тексте.
10.3.1.2 оценивать проблему в художественном тексте в сопоставлении с образцами  содержательного произведения
11.3.1.1 сопоставлять произведения с глобальными темами, оценивать их национальную и историческую ценность
2. Художественная ценность
10.3.2.1 оценивать  познавательную, художественно- эстетическую ценность  произведения
11.3.2.1 сопоставлять и оценивать идею произведения с образцами мировой литературы с точки зрения художественно- эстетической ценности
3. Литературное эссе
10.3.3.1 анализировать идею произведения с точки зрения общечеловеческой ценности, написать литературное письмо, лирическое эссе, миниатюру
11.3.3.1 написать объективное, субъективное эссе с оценкой гуманистической, общечелове ческой, духовной  ценности художественного произведения
4. Литературная критика
10.3.4.1 написать литературную критику (рецензию), сравнивая произведение с идейно- содержательными  произведениями
11.3.4.1 написать литературную критику, статью, сравнительно анализировать произведение c идейно- содержательными образцами мировой литературы
15. Настоящая учебная программа осуществляется в соответствии с долгосрочным планом типовой учебной программы обновленного содержания по предмету "Абайтану" для 10-11 классов специализированных сетевых школ "Абай мектептері" гуманитарного направления с углубленным изучением казахского языка и литературы уровня общего среднего образования.
16. Распределение количества часов в разделах четверти и темы внутри разделов остается на усмотрение учителя.
Приложение к
типовой учебной программе
обновленного содержания
учебного предмета "Абайтану"
для 10-11классов
специализированных сетевых
школ "Абай мектептері"
с углубленным изучением
казахского языка и литературы
уровня общего среднего образования
Долгосрочный план по реализации типовой учебной программы обновленного содержания по предмету "Абайтану" для 10-11 классов специализированных сетевых "Абай мектептері" гуманитарного направления с углубленным изучением казахского языка и литературы уровня общего среднего образования
1) 10 класс:
Концептуальные основы учебной программы
Темы/Содержание долгосрочного плана
Цель образовательного контента
Соответствующие компетенции и учебные задачи обучающимся
1 четверть
Концепция о "Совершенном человеке"
Изучение идеи человеческого совершенства, проблем природы человека в обществе.
"Абайдың толық адам ілімі"
Стихи "Әуелде бір суық мұз-ақыл зерек", "Жапырағы қуарған ескі үмітпен...", "Малға достың мұңы жоқ малдан басқа", "Аш қарын жұбана ма майлы ас жемей", "Көк тұман – алдыңдағы келер заман";
Слова назидания "Семнадцатое", "Сорок третий"
Для дополнительного чтения:
Мекемтас Мырзахметов "Абайдың "Толық адам" ілімі"
Знание и понимание
10.1.1.1 определять специфику  поэтического языка в художественном произведении;
10.1.2.1 осмысливать роль отдельных предметов, образа слова в раскрытии идеи;
10.1.3.1 осмыслить связь основной мысли текста и авторской идеи в произведении с реалиями жизни;
10.1.4.1 определять в произведении объективную идею (смысл в философских трактатах), художественное решение;
10.1.4.2 понимать идейное содержание литературного произведения через анализ композиционной структуры и единства содержания;
10.1.5.1 интерпретировать идейное содержание произведения, интегрируя его с современными взглядами;
10.1.5.2 устно/письменно интерпретировать художественное произведение в иных жанрах (рассказ, пример, миниатюра)
Анализ и обобщение
10.2.1.1 анализировать композиционную структуру и идейное содержание литературного произведения (ментальная карта, кластер, таблица выводов) и уметь обобщать их;
10.2.2.1 обобщать и индивидуализировать образы в художественном произведении;
10.2.3.1 разбирать лексико-семантические, контекстуальные, образные смыслы, используемые автором при раскрытии идейно-художественного содержания произведения;
10.2.4.1 анализировать художественные приемы в произведении (типы троп и фигур), определить авторский идеал
Оценка (сравнение) и творчество (произведение)
10.3.1.1 дать оценку национальной и исторической ценности в художественном тексте.
10.3.2.1 оценивать познавательную, художественно- эстетическую ценность произведения;
10.3.3.1 анализировать идею произведения с точки зрения общечеловеческой ценности, написать литературное письмо, лирическое эссе, миниатюру;
10.3.4.1 написать литературную критику (рецензию), сравнивая произведение с идейно-содержательными произведениями
2 четверть
"Өлсе өлер табиғат, адам өлмес" (Филосо-фские мысли Абая)
Видение Абая о пользе науки и условиях ее развития, чтобы проанализировать и взвесить заповеди жизни через стихи и слова назидания, различая разницу между "меня" и "мое".
Стихи "Өлсе өлер табиғат, адам өлмес", "Әзелде жас қартаймақ", "Базарға қарап тұрсам әркім барар", "Тотықұс түсті көбелек", "Сағаттың шықылдағы емес ермек, "Нұрлы аспанға тырысып өскенсің сен";
"Первое" слова назидания
Для дополнительного чтения:
Ғарифолла Есім "Хакім Абай".
Знание и понимание
10.1.1.1 определять специфику поэтического языка в художественном произведении;
10.1.2.1 осмысливать роль отдельных предметов, образа слова в раскрытии идеи;
10.1.3.1 осмыслить связь основной мысли текста и авторской идеи в произведении с реалиями жизни;
10.1.4.1 определять в произведении объективную идею (смысл в философских трактатах), художественное решение;
10.1.4.2 понимать идейное содержание литературного произведения через анализ композиционной структуры и единства содержания;
10.1.5.1 интерпретировать идейное содержание произведения, интегрируя его с современными взглядами;
10.1.5.2 устно/письменно интерпретировать художественное произведение в иных жанрах (рассказ, пример, миниатюра)
Анализ и обобщение
10.2.1.1 анализировать композиционную структуру и идейное содержание литературного произведения (ментальная карта, кластер, таблица выводов) и уметь обобщать их;
10.2.2.1 обобщать и индивидуализировать образы в художественном произведении;
10.2.3.1 разбирать лексико-семантические, контекстуальные, образные смыслы, используемые автором при раскрытии идейно-художественного содержания произведения;
10.2.4.1 анализировать художественные приемы в произведении (типы троп и фигур), определить авторский идеал
Оценка (сравнение) и творчество (произведение)
10.3.1.1 дать оценку национальной и исторической ценности в художественном тексте;
10.3.1.2 оценивать проблему в художественном тексте в сопоставлении с образцами содержательного произведения;
10.3.3.1 анализировать идею произведения с точки зрения общечеловеческой ценности, написать литературное письмо, лирическое эссе, миниатюру;
10.3.4.1 написать литературную критику (рецензию), сравнивая произведение с идейно-содержательными произведениями
3 четверть
"Алла өзгермес, адамзат күнде өзгерер"
Объясняет принципы рационального познания Бога, усваивает идеи Абая, которые  уравновешивают мусульманскую религию и путь веры.
Стихи "Алланың өзі де рас, сөзі де рас", "Алла деген сөз жеңіл", "Лай суға май бітпес қой өткенге", слова назидания "Двенадцатый", "Тринадцатый", "Двадцать седьмой" Для дополнительного чтения:
Ғарифолла Есім. "Абай дүниетанымындағы Алла мен Адам болмысы"
Знание и понимание
10.1.1.1 определять специфику поэтического языка в художественном произведении;
10.1.2.1 осмысливать роль отдельных предметов, образа слова в раскрытии идеи;
10.1.3.1 осмыслить связь основной мысли текста и авторской идеи в произведении с реалиями жизни;
10.1.4.1 определять в произведении объективную идею (смысл в философских трактатах), художественное решение;
10.1.4.2 понимать идейное содержание литературного произведения через анализ композиционной структуры и единства содержания;
10.1.5.1 интерпретировать идейное содержание произведения, интегрируя его с современными взглядами
Анализ и обобщение
10.2.1.1 анализировать композиционную структуру и идейное содержание литературного произведения (ментальная карта, кластер, таблица выводов) и уметь обобщать их;
10.2.2.1 обобщать и индивидуализировать образы в художественном произведении;
10.2.3.1 разбирать лексико- семантические, контекстуальные, образные смыслы, используемые автором при раскрытии идейно-художественного содержания произведения;
10.2.4.1 анализировать художественные приемы в произведении (типы троп и фигур), определить авторский идеал
Оценка (сравнение) и творчество (произведение)
10.3.1.1 дать оценку национальной и исторической ценности в художественном тексте;
10.3.1.2 оценивать проблему в художественном тексте в сопоставлении с образцами содержательного произведения;
10.3.2.1 оценивать познавательную, художественно-эстетическую ценность произведения;
10.3.3.1 анализировать идею произведения с точки зрения общечеловеческой ценности, написать литературное письмо, лирическое эссе, миниатюру;
10.3.4.1 написать литературную критику (рецензию), сравнивая произведение с идейно-содержательными произведениями
4 четверть
"Заманды қай жан билемек?"
Анализировать и понимать мысленное видение Абая об изменении в системе власти, ее влияние на казахстанское общество, изменение национальных ценностей и поведении, политическая и социальная ситуация в казахских степях в XIX веке через эго стихи и слова назидания, сформировать свои взгляды Стихи "Болыс болдым, мінеки", "Мәз болады болысың", "Болды да партия", "Сәулең болса кеудеңде", слова назидания: "Восьмой", "Двадцать второй"
Знание и понимание
10.1.1.1 определять специфику  поэтического языка в художественном произведении;
10.1.2.1 осмысливать роль отдельных предметов, образа слова в раскрытии идеи;
10.1.3.1 осмыслить связь основной мысли текста и авторской идеи в произведении с реалиями жизни;
10.1.4.1 определять в произведении объективную идею (смысл в философских трактатах), художественное решение;
10.1.4.2 понимать идейное содержание литературного произведения через анализ композиционной структуры и единства содержания;
10.1.5.1 интерпретировать идейное  содержание произведения, интегрируя его с современными взглядами;
10.1.5.2 устно/письменно интерпретировать художественное произведение в иных жанрах (рассказ, пример, миниатюра)
Анализ и обобщение
10.2.1.1 анализировать композиционную структуру и идейное содержание литературного произведения (ментальная карта, кластер, таблица выводов) и уметь обобщать их;
10.2.2.1 обобщать и индивидуализировать образы в художественном  произведении;
10.2.3.1 разбирать лексико- семантические, контекстуальные, образные смыслы, используемые автором при раскрытии идейно-художественного содержания произведения;
10.2.4.1 анализировать художественные приемы в произведении (типы троп и фигур), определить авторский идеал
Оценка (сравнение) и творчество (произведение)
10.3.1.1 дать оценку национальной и исторической ценности в  художественном тексте;
10.3.1.2 оценивать проблему в художественном тексте в сопоставлении с образцами содержательного произведения;
10.3.2.1 оценивать познавательную, художественно-эстетическую ценность произведения;
10.3.3.1 анализировать идею произведения с точки зрения общечеловеческой ценности, написать литературное письмо, лирическое эссе, миниатюру;
10.3.4.1 написать литературную критику (рецензию), сравнивая произведение с идейно-содержательными произведениями

2) 11-сынып:
Оқу жоспарының концепция лық негіздері
Тақырыптар/Ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны
Білім мазмұны ның мақсаты
Білім алушыларға тиісті құзыреттіліктер мен оқу міндеттері
1-тоқсан
"Ғылымды іздеп, дүниені көздеп екі жаққа үңілдім"
Ақынның шығармашылық бастауларын: қазақтың дәстүрлі өнерінен үйренгенін, сөз өнерін дамытудағы реформаторлық қырын, шығыс әдебиетімен байланысын зерделеу, Абай шығармашылығына шығыс мәдениетінің ықпалын, назиралық дәстүрін таныту, Абайдың тұлғалық кемелдену жолын таныту;
Абай және қазақтың төл өнері;
Абай және шығыс әдебиеті;
"Шығыс ақындарынша", "Жалын мен оттан жаралып", "Мен көрдім ұзын қайың құлағанын" өлеңдері;
Абай дастандарындағы шығыстық сарын.
("Масғұт", "Әзім әңгімесі")
Қосымша оқуға:
Мекемтас Мырзахметов
"Абай және Шығыс"
Білу және түсіну
11. 1. 1. 1 шығарма мәтініндегі жекелеген сөздердің образдық, концептілік мәнін түсіну;
11. 1. 2. 1 көркем шығарманың құрамды бірліктерімен шығармашылық жұмыс;
11. 1. 3. 1 көркем шығармадағы образдар (сөз образдары) мен мотивтердің туынды идеясымен байланысын түсіну;
11. 1. 3. 2 шығарманың өзекті ойын, концепциялық мәнін, өмір шындығымен байланыста түсіну;
11. 1. 4. 1 әдеби шығарманың композициялық құрылымы мен мазмұн тұтастығын талдау арқылы көтерілген әлеуметтік, гуманистік, тұлғатанымдық, психологиялық, заманауи мәселелерді терең түсіну;
11. 1. 5. 1 көркем шығарманың идеялық концепциясын сақтай отырып өзге нысанда (сценарий, мозайка, комикс ) интрепретациялау
Талдау және жинақтау
11. 2. 1. 1 әдеби шығарманың композициялық құрылымы мен идеялық мазмұнына талдау;
11. 2. 2. 1 көркем шығармадағы образдарды жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету, авторлық ұстанымды айқындау;
11. 2. 3. 1 қаламгердің даралық стилін (шығарма тілінің лексика-семантикалық, этномәдени, когнитивті мәнін, образдық-эстетикалық өрісін) талдау;
11. 2. 4. 1 шығармадағы көркемдік тәсілдерге (троп пен фигура түрлеріне) талдау, авторлық интенция, идеалды айқындау
Бағалау (салыстыру) және шығармашылық (өнім)
11. 3. 1. 1 шығарманы ғаламдық тақырыптармен салыстырып, ұлттық және тарихи құндылығын бағалау;
11. 3. 2. 1 шығарманың идеясын көркемдік-эстетикалық құндылық тұрғысынан әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап баға беру;
11. 3. 3. 1 көркем шығарманың гуманистік, жалпыадамзаттық, рухани құндылығына баға бере отырып объективті, субъективті эссе жазу;
11. 3. 4. 1 шығарманы идеялық жағынан мазмұндас әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап, әдеби сын, мақала жазу
2-тоқсан
Абай және батыс әдебиеті
Абайдың орыс, еуропа әдебиеті классиктері шығармашылық өзектестігін пайымдату.
"Абай және Пушкин" ("Амал жоқ, қайттім білдірмей", "Тәңірі қосқан жар едің сен" "Онегиннің сипаты", "Онегиннің Татьянаға жауабы" өлеңдері бойынша)
"Абай және Лермонтов" ("Теректің сыйы", "Жолға шықтым бір жым-жырт түнде жалғыз", "Жалғыз жалау", "Жартас", "Дұға") "Босқа әуре боп келдің бе тағы мұнда", "Қараңғы түнде тау қалғып", "Бір қайғыны ойласаң, жүз қайғыны қозғайды", "Өзіңе сенбе жас ойшыл", "Ауру жүрек ақырын соғады жай" өлеңдері.
Қосымша оқуға:
"Татьянаның қырдағы әні" ("Абай жолы" роман-эпопеясынан үзінді), Мұхтар Әуезовтің "Абай және орыс әдебиеті" еңбегі
Білу және түсіну
11. 1. 1. 1 шығарма мәтініндегі жекелеген сөздердің образдық, концептілік мәнін түсіну;
11. 1. 2. 1 көркем шығарманың құрамды бірліктерімен шығармашылық жұмыс;
11. 1. 3. 1 көркем шығармадағы образдар (сөз образдары) мен мотивтердің туынды идеясымен байланысын түсіну;
11. 1. 3. 2 шығарманың өзекті ойын, концепциялық мәнін, өмір шындығымен байланыста түсіну;
11. 1. 4. 1 әдеби шығарманың композициялық құрылымы мен мазмұн тұтастығын талдау арқылы көтерілген әлеуметтік, гуманистік, тұлғатанымдық, психологиялық, заманауи мәселелерді терең түсіну;
11. 1. 5. 1 көркем шығарманың идеялық концепциясын сақтай отырып өзге нысанда (сценарий, мозайка, комикс ) интрепретациялау
Талдау және жинақтау
11. 2. 1. 1 әдеби шығарманың композициялық құрылымы мен идеялық мазмұнына талдау, авторлық ұстанымды айқындау;
11. 2. 2. 1 көркем шығармадағы образдарды жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету, авторлық ұстанымды айқындау;
11. 2. 3. 1 қаламгердің даралық стилін (шығарма тілінің лексика-семантикалық, этномәдени, когнитивті мәнін, образдық-эстетикалық өрісін) талдау;
11. 2. 4. 1 шығармадағы көркемдік тәсілдерге (троп пен фигура түрлеріне) талдау, авторлық интенция, идеалды айқындау
Бағалау (салыстыру) және шығармашылық (өнім)
11. 3. 1. 1 шығарманы ғаламдық тақырыптармен салыстырып, ұлттық және тарихи құндылығын бағалау;
11. 3. 2. 1 шығарманың идеясын көркемдік-эстетикалық құндылық тұрғысынан әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап баға беру;
11. 3. 3. 1 көркем шығарманың гуманистік, жалпы адамзаттық, рухани құндылығына баға бере отырып объективті, субъективті эссе жазу;
11. 3. 4. 1 шығарманы идеялық жағынан мазмұндас әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап, әдеби сын, мақала жазу
3-тоқсан
3. "Мыңмен жалғыз алыстым"
"Соқтықпалы, соқпақсыз" өміріндегі жалғыздық күйін, мұң мен зарын пайымдату, Абайдың ойшылдығы мен ақындық өрісін таныту.
"Қалың елім, қазағым, қайран жұртым", "Жүрегім менің – қырық жамау", "Өлсем орным қара жер сыз болмай ма", "Көлеңке басын ұзартып", "Ауру жүрек ақырын соғады жай", "Қарашада өмір тұр", "Қажымас дос халықта жоқ" өлеңдері.
Қосымша оқуға:
Қайым Мұхамедханов
"Абай шығармаларының текстологиясы жайында"
Білу және түсіну
11. 1. 1. 1 шығарма мәтініндегі жекелеген сөздердің образдық, концептілік мәнін түсіну;
11. 1. 2. 1 көркем шығарманың құрамды бірліктерімен шығармашылық жұмыс;
11. 1. 3. 1 көркем шығармадағы образдар (сөз образдары) мен мотивтердің туынды идеясымен байланысын түсіну;
11. 1. 3. 2 шығарманың өзекті ойын, концепциялық мәнін, өмір шындығымен байланыста түсіну;
11. 1. 4. 1 әдеби шығарманың композициялық құрылымы мен мазмұн тұтастығын талдау арқылы көтерілген әлеуметтік, гуманистік, тұлғатанымдық, психологиялық, заманауи мәселелерді терең түсіну;
11. 1. 5. 1 көркем шығарманың идеялық концепциясын сақтай отырып өзге нысанда (сценарий, мозайка, комикс) интрепретациялау
Талдау және жинақтау
11. 2. 1. 1 әдеби шығарманың композициялық құрылымы мен идеялық мазмұнына талдау, авторлық ұстанымды айқындау;
11. 2. 2. 1 көркем шығармадағы образдарды жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету, авторлық ұстанымды айқындау;
11. 2. 3. 1 қаламгердің даралық стилін (шығарма тілінің лексика-семантикалық, этномәдени, когнитивті мәнін, образдық-эстетикалық өрісін) талдау;
11. 2. 4. 1 шығармадағы көркемдік тәсілдерге (троп пен фигура түрлеріне) талдау, авторлық интенция, идеалды айқындау
Бағалау (салыстыру) және шығармашылық (өнім)
11. 3. 1. 1 шығарманы ғаламдық тақырыптармен салыстырып, ұлттық және тарихи құндылығын бағалау;
11. 3. 2. 1 шығарманың идеясын көркемдік-эстетикалық құндылық тұрғысынан әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап баға беру;
11. 3. 3. 1 көркем шығарманың гуманистік, жалпы адамзаттық, рухани құндылығына баға бере отырып объективті, субъективті эссе жазу;
11. 3. 4. 1 шығарманы идеялық жағынан мазмұндас әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап, әдеби сын, мақала жазу
4-тоқсан
Абай шығармаларындағы дәстүр мен жаңашылдық
Абайдың ақындық мектебі, ақындық өрісі, Абайдың қазақ өлеңіне әкелген жаңалығын, Абайдың сөз саптасы, тілінің көркемдік қырларын қазақ әдебиетіндегі көшбасшылық орнын таныту;
Абайдың ақын шәкірттері (Шәкірім, Көкбай, Ақылбай, Мағауия ақын шәкірттері)
Абайдың қазақ өлеңіне әкелген жаңалығы: "Бойы бұлғаң", "Жарым жақсы киім киіп", "Бай секілді", "Ата-анаға көз қуаныш", "Сен мені не етесің" өлеңдері,
Абай шығармаларының тілі (Абай лирикасы бойынша).
Қосымша оқуға:
Қажым Жұмалиев "Абайға дейінгі қазақ поэзиясы және Абай поэзиясының тілі"
Рабиға Сыздықова "Абай шығармаларының тілі"
Қайым Мұхамедханов "Абайдың ақын шәкірттері"
Білу және түсіну
11. 1. 1. 1 шығарма мәтініндегі жекелеген сөздердің образдық, концептілік мәнін түсіну;
11. 1. 2. 1 көркем шығарманың құрамды бірліктерімен шығармашылық жұмыс;
11. 1. 3. 1 көркем шығармадағы образдар (сөз образдары) мен мотивтердің туынды идеясымен байланысын түсіну;
11. 1. 3. 2 шығарманың өзекті ойын, концепциялық мәнін, өмір шындығымен байланыста түсіну;
11. 1. 4. 1 әдеби шығарманың композициялық құрылымы мен мазмұн тұтастығын талдау арқылы көтерілген әлеуметтік, гуманистік, тұлғатанымдық, психологиялық, заманауи мәселелерді терең түсіну;
11. 1. 5. 1 көркем шығарманың идеялық концепциясын сақтай отырып өзге нысанда (сценарий, мозайка, комикс ) интрепретациялау
Талдау және жинақтау
11. 2. 1. 1 әдеби шығарманың композициялық құрылымы мен идеялық мазмұнына талдау, авторлық ұстанымды айқындау;
11. 2. 2. 1 көркем шығармадағы образдарды жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету, авторлық ұстанымды айқындау;
11. 2. 3. 1 қаламгердің даралық стилін (шығарма тілінің лексика-семантикалық, этномәдени, когнитивті мәнін, образдық-эстетикалық өрісін) талдау;
11. 2. 4. 1 шығармадағы көркемдік тәсілдерге (троп пен фигура түрлеріне) талдау, авторлық интенция, идеалды айқындау
Бағалау (салыстыру) және шығармашылық (өнім)
11. 3. 1. 1 шығарманы ғаламдық тақырыптармен салыстырып, ұлттық және тарихи құндылығын бағалау;
11. 3. 2. 1 шығарманың идеясын көркемдік-эстетикалық құндылық тұрғысынан әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап баға беру;
11. 3. 3. 1 көркем шығарманың гуманистік, жалпы адамзаттық, рухани құндылығына баға бере отырып объективті, субъективті эссе жазу;
11. 3. 4. 1 шығарманы идеялық жағынан мазмұндас әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап, әдеби сын, мақала жазу
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына

2) 11 класс
Концептуальные основы учебной программы
Темы / Содержание долгосрочного плана
Цель образовательного контента
Соответствующие компетенции и учебные задачи обучающимся
1 четверть
"Ғылымды іздеп, дүниені көздеп екі жаққа үңілдім"
Изучение творческих начинаний поэта: привыкания к традиционному казахскому искусству, реформаторского аспекта в развитии искусства слова, связи с восточной литературой, проявление влияния восточной культуры на творчество Абая, традиции назироечества, развитие личностного самосовершенствования Абая.
Абай и казахское самобытное искусство Абай и восточная литература.
Стихи "Шығыс ақындарынша", "Жалын мен оттан жаралып","Мен көрдім ұзын қайың құлағанын",
восточный стиль в эпосах Абая ("Масғұт", "Әзім әңгімесі")
Для дополнительного чтения:
Мекемтас Мырзахметов "Абай және Шығыс"
Знание и понимание
11.1.1.1 понимать образное, концептуальное значение отдельных слов в тексте произведения;
11.1.2.1 проводить творческую работу с составными единицами художественного произведения;
11.1.3.1 усвоить связь образов (образов слова) и мотивов в художественном произведении с идеей произведения;
11.1.3.2 понимать основную мысль произведения, его концептуальную сущность, в связи с реалиями жизни;
11.1.4.1 глубоко осмыслить  социальные, гуманистические, личностные, психологические, современные  проблемы, поднятые путем анализа композиционной структуры и содержательной целостности  литературного произведения;
11.1.5.1 интерпретировать в иной форме (сценарий, мозаика, комикс) с соблюдением идейной концепции художественного произведения
Анализ и обобщение
11.2.1.1 анализировать композиционную структуру и идейное содержание литературного произведения, определять авторскую позицию;
11.2.2.1 показать истинность жизни путем комплектования и  индивидуализации образов в художественном произведении;
11.2.3.1 анализировать стиль  индивидуальности писателя (лексико-семантическое, этнокультурное, когнитивное значение языка произведения, образно-эстетическое поле);
11.2.4.1 анализировать художественные приемы (видов тропа и фигуры) в произведении, определить авторскую интенцию и идеал
Оценка (сравнение) и творчество (произведение)
11.3.1.1 сопоставление произведения с глобальными темами, оценивание национальной и исторической ценности;
11.3.2.1 сравнительная оценка идеи произведения с образцами мировой литературы с точки зрения художественно-эстетической ценности;
11.3.3.1 написание объективного,  субъективного эссе с оценкой гуманистической, общечеловеческой, духовной ценности художественного произведения;
11.3.4.1 написать литературную критику, статью, сравнительно анализировать произведение с идейно-содержательными образцами мировой литературы
2 четверть
Абай и Западная литература
Понимание творческой актуальности Абая с классиками русской и европейской литературы.
"Абай и Пушкин" (По стихам "Амал жоқ, қайттім білдірмей", "Тәңірі қосқан жар едің сен" "Онегиннің сипаты", "Онегиннің Татьянаға жауабы") "Абай и Лермонтов" (стихи "Теректің сыйы", "Жолға шықтым бір жым-жырт түнде жалғыз", "Жалғыз жалау", "Жартас", "Дұға"), "Босқа әуре боп келдің бе тағы мұнда", "Қараңғы түнде тау қалғып".
Бір қайғыны ойласаң, жүз қайғыны қозғайды. "Өзіңе сенбе жас ойшыл", "Ауру жүрек ақырын соғады жай".
Для дополнительного чтения:
"Татьянаның қырдағы әні" (из романа-эпопеи "Путь Абая"), Мұхтар Әуезов "Абай және орыс әдебиеті"
Знание и понимание
11.1.1.1 понимать образное, концептуальное значение отдельных слов в тексте произведения;
11.1.2.1 проводить творческую работу с составными единицами художественного произведения;
11.1.3.1 усвоить связь образов (образов слова) и мотивов в художественном произведении с идеей произведения;
11.1.3.2 понимать основную мысль произведения, его концептуальную сущность, в связи с реалиями жизни;
11.1.4.1 глубоко осмыслить социальные, гуманистические, личностные,  психологические, современные проблемы, поднятые путем анализа композиционной структуры и содержательной целостности литературного произведения;
11.1.5.1 интерпретировать в иной форме (сценарий, мозаика, комикс) с соблюдением идейной концепции художественного произведения
Анализ и обобщение
11.2.1.1 анализировать композиционную структуру и идейное содержание литературного произведения,  определять авторскую позицию;
11.2.2.1 показать истинность жизни путем комплектования и индивидуализации образов в художественном произведении;
11.2.3.1 анализировать стиль  индивидуальности писателя (лексико-семантическое, этнокультурное, когнитивное значение языка произведения, образно-эстетическое поле);
11.2.4.1 анализировать художественные приемы (видов тропа и фигуры) в произведении, определить авторскую интенцию и идеал
Оценка  (сравнение) и творчество (произведение)
11.3.1.1 сопоставление произведения с глобальными темами, оценивание национальной и исторической ценности;
11.3.2.1 сравнительная оценка идеи произведения с образцами мировой литературы с точки зрения художественно-эстетической ценности;
11.3.3.1 написание объективного, субъективного эссе с оценкой гуманистической, общечеловеческой, духовной ценности художественного произведения;
11.3.4.1 написать литературную критику, статью, сравнительно анализировать произведение с идейно- содержательными образцами мировой литературы
3 четверть
"Мыңмен жалғыз алыстым"
Дать разобраться в состоянии одиночества, печали и горя в его жизни, показать мыслительное и поэтическое поле Абая.
Стихи "Қалың елім, қазағым, қайран жұртым", "Жүрегім менің – қырық жамау", "Өлсем орным қара жер сыз болмай ма", "Көлеңке басын ұзартып", "Ауру жүрек ақырын соғады жай", "Қарашада өмір тұр", "Қажымас дос халықта жоқ"
Для дополнительного чтения:
Қайым Мұхамедханов "Абай шығармаларының текстологиясы жайында"
Знание и понимание
11.1.1.1 понимать образное,  концептуальное значение отдельных слов в тексте произведения;
11.1.2.1 проводить творческую работу с составными единицами художественного произведения;
11.1.3.1 усвоить связь образов (образов слова) и мотивов в художественном произведении с идеей произведения;
11.1.3.2 понимать основную мысль  произведения, его концептуальную сущность, в связи с реалиями жизни;
11.1.4.1 глубоко осмыслить  социальные,  гуманистические, личностные,  психологические, современные проблемы, поднятые путем анализа  композиционной структуры и содержательной целостности литературного  произведения;
11.1.5.1 интерпретировать в иной форме (сценарий, мозаика, комикс) с соблюдением идейной концепции художественного произведения
Анализ и обобщение
11.2.1.1 анализировать композиционную структуру и идейное содержание литературного произведения, определять авторскую позицию;
11.2.2.1 показать истинность жизни путем комплектования и индивидуализации образов в художественном произведении;
11.2.3.1 анализировать стиль  индивидуальности писателя (лексико- семантическое, этнокультурное, когнитивное значение языка произведения, образно-эстетическое поле);
11.2.4.1 анализировать художественные приемы (видов тропа и фигуры) в произведении, определить авторскую интенцию и идеал
Оценка  (сравнение) и творчество (произведение)
11.3.1.1 сопоставление произведения с глобальными темами, оценивание национальной и исторической ценности;
11.3.2.1 сравнительная оценка идеи произведения с образцами мировой литературы с точки зрения художественно-эстетической ценности;
11.3.3.1 написание объективного, субъективного эссе с оценкой гуманистической, общечеловеческой, духовной ценности художественного произведения;
11.3.4.1 написать литературную критику, статью, сравнительно анализировать произведение с идейно- содержательными образцами мировой литературы
4 четверть
Традиции и новаторство в творчестве Абая
Демонстрация поэтической школы Абая, области поэзии, новизны Абая в казахской поэзии, словарного запаса Абая, художественных аспектов языка, лидирующих позиций в казахской литературе.
Ученики Абая (Шәкәрім, Көкбай, Ақылбай, Мағауия ученики поэты) Новизны Абая в казахской поэзии:
Стихи "Бойы бұлғаң", "Жарым жақсы киім киіп", "Бай секілді", "Ата-анаға көз қуаныш", "Сен мені не етесің"
Язык произведений Абая (по лирике Абая).
Для дополнительного чтения:
Қажым Жұмалиев "Абайға дейінгі қазақ поэзиясы және Абай поэзиясының тілі", Рабиға Сыздықова "Абай шығармаларының тілі", Қайым Мұхамедханов "Абайдың ақын  шәкірттері".
Знание и понимание
11.1.1.1 понимать образное,  концептуальное значение отдельных слов в тексте произведения;
11.1.2.1 проводить творческую работу с составными единицами художественного произведения;
11.1.3.1 усвоить связь образов (образов слова) и мотивов в художественном произведении с идеей произведения;
11.1.3.2 понимать основную мысль произведения, его концептуальную сущность, в связи с реалиями жизни;
11.1.4.1 глубоко осмыслить  социальные,  гуманистические, личностные,  психологические, современные проблемы, поднятые путем анализа композиционной структуры и содержательной целостности литературного произведения;
11.1.5.1 интерпретировать в иной форме (сценарий, мозаика, комикс) с соблюдением идейной концепции художественного произведения
Анализ и обобщение
11.2.1.1 анализировать композиционную структуру и идейное содержание литературного произведения, определять авторскую позицию;
11.2.2.1 показать истинность жизни путем комплектования и индивидуализации образов в художественном произведении;
11.2.3.1 анализировать стиль  индивидуальности писателя (лексико- семантическое, этнокультурное, когнитивное значение языка произведения, образно- эстетическое поле);
11.2.4.1 анализировать художественные приемы (видов тропа и фигуры) в произведении, определить авторскую интенцию и идеал
Оценка (сравнение) и творчество (произведение)
11.3.1.1 сопоставление произведения с глобальными темами, оценивание национальной и исторической ценности;
11.3.2.1 сравнительная оценка идеи произведения с образцами мировой литературы с точки зрения художественно-эстетической ценности;
11.3.3.1 написание объективного, субъективного эссе с оценкой гуманистической, общечеловеческой, духовной ценности художественного произведения;
11.3.4.1 написать литературную критику, статью, сравнительно анализировать произведение с идейно-содержательными образцами мировой литературы

192-1 қосымша
Негізгі орта білім беру деңгейінің қазақ тілі мен әдебиетін тереңдете оқытатын гуманитарлық бағыттағы мамандандырылған желілік "Абай мектептерінің" 5-9-сыныптарына арналған "Қазақ тілі" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту қазақ тілінде)
Ескерту. Оқу бағдарламасымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 27.11.2020 № 496 (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Білім берудің барлық деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 604 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17669 болып тіркелген) сәйкес әзірленген.
2. Қазақ тілі пәнін оқыту мақсаты – мемлекеттік тілді қадірлейтін, қоғамдық мәнін түсінетін тұлға қалыптастыру, қазақ әдеби тілі нормаларын сақтап, дұрыс қолдана білуге, шығармашылыққа үйрету, ең бастысы, орта мектепке сай лингвистикалық білім беру.
3. "Қазақ тілі" оқу пәнін тереңдетіп оқытудың негізгі міндеттері:
1) қазақ тілін Қазақстан Республикасының аумағында қоғамның барлық салаларында еркін қолдана білуі үшін білім алушының коммуникативтік дағдыларын жетілдіру, еркін сөйлеуге және сауатты жазуға үйрету;
2) мәтіннің типтерін, стилін, жанрын тану үшін мәтінді құрайтын барлық тілдік құралдарды, синтаксистік құрылымдарды, лексикалық бірліктерді, сөздің дыбыстық және морфемдік құрамын тануға үйрету;
3) ауызша және жазбаша мәтінтудыру дағдыларын жетілдіру үшін орфоэпия және орфография нормаларын білу, сөйлеу мәдениетін және шешендік өнерді меңгеру, түрлі стильдер мен жанрларда мәтінтудырудың әдіс-тәсілдерін жетілдіру;
4) мәтіндерге қойылған мақсатқа сәйкес қорытынды синтез, анализ жасау, бағалау дағыларын қалыптастыру.
2-тарау. "Қазақ тілі" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
4. "Қазақ тілі" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 5-сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында – 102 сағат;
2) 6-сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында – 102 сағат;
3) 7-сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында – 102 сағат;
4) 8-сынып – аптасына 4 сағат, оқу жылында – 136 сағат;
5) 9-сынып – аптасына 4 сағат, оқу жылында – 136 сағат.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына тәуелді.

Приложение 192-1 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа обновленного содержания по предмету "Қазақ тілі" для 5-9 классов специализированных сетевых "Абай мектептері" гуманитарного направления с углубленным изучением казахского языка и литературы уровня основного среднего образования (с казахским языком обучения)
Сноска. Приказ дополнен приложением 192-1 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 27.11.2020 № 496 (порядок введения в действие см. п.5).
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с приказом министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 604 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования всех уровней образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17669).
2. Цель обучения казахскому языку – формирование личности, уважающей государственный язык, понимающей общественную значимость, умение правильно применять нормы казахского литературного языка, научить творческому мышлению, а главное дать лингвистическое образование, соответствующее средней школе.
3. Основные задачи углубленного изучения предмета "Қазақ тілі":
1) совершенствование коммуникативных навыков обучающегося для свободного использования казахского языка во всех сферах общества на территории Республики Казахстан, обучение коммуникации и грамотному письму;
2) в целях распознавания типов, стилей, жанров текста обучить распознанию всех текстообразующих языковых средств: синтаксических структур, лексических единиц, звукового и морфемного состава речи;
3) знание норм орфоэпии и орфографии для совершенствования навыков устного и письменного текстообразования, овладение культурой речи и ораторским искусством, совершенствование способов текстообразования в различных стилях и жанрах;
4) формирование итогового синтеза, анализа, оценки текстов в соответствии с поставленной целью.
Глава 2. Организация содержания предмета "Қазақ тілі"
4. Объем учебной нагрузки по предмету "Қазақ тілі" :
1) 5 класс – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
2) 6 класс – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
3) 7 класс – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
4) 8 класс – 4 часа в неделю, 136 часов в учебном году;
5) 9 класс – 4 часа в неделю, 136 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по предмету зависит от типовой образовательной программы, утвержденной приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года №500 "Об утверждении типовых образовательных программ Республики Казахстан".

5. Оқу мақсаттары қазақ тілін ғылыми пән ретінде оқитын білім алушыларға мәтінтану мен мәтінтудыру дағдыларын жетілдіру арқылы өмірге қажет функционалды білім беруді көздейді. Мұның өзі орта мектеп деңгейіне сай лингвистикалық білім алуға негізделеді.
Оқу мазмұны 3 бөлімнен тұрады:
1) мәтінтану: тыңдау және оқу арқылы мәтіннің мазмұнын түсіну, негізгі және қосымша ойды таба білу, мәтін бойынша сұрақтар құрастыра білу, әртүрлі ресурс көздерінен қажетті ақпаратты алумен қатар, мәтіннің стилі мен жанрын, мәтіннің типтерін және әр типке тиісті қолданылатын тілдік құралдарын ажырата білуден тұрады;
2) мәтінтудыру: мәтіннің мазмұнын айту кезінде орфоэпиялық нормаларды сақтаудан бастап, тіл мәдениетінің талаптарын орындай отырып, шешен сөйлеу деңгейіне жетуді көздейді. Орфографияжәне пунктуация талаптарын сақтай отырып, барлық стильдер мен жанрларда мәтін жаза алу арқылы мәтінтудыру дағдысын жетілдіруді көздейді;
3) әдеби тіл нормалары: айту және жазу әрекеті кезінде лексика-грамматикалық нормаларды, оның ережелерін және ерекшеліктерін қатаң сақтауды үйретуді көздейді.
6. "Мәтінтану" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) мәтіннің мазмұнын тану;
2) мәтіннің стилі мен жанрын тану.
7. "Мәтінтудыру" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) ауызекі сөйлеу және көркем әдебиет стильдерінде мәтінтудыру;
2) ауызекі және көркем әдебиет стилінде ауызша сөйлеу;
3) ресми стильде мәтінтудыру, сөйлеу;
4) публицистикалық стильде мәтінтудыру, сөйлеу;
5) ғылыми стильде мәтінтудыру, сөйлеу.
8. "Әдеби тіл нормаларын сақтау" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) лексика-грамматикалық норма;
2) орфографиялық норма;
3) орфоэпиялық норма;
4) пунктуациялық норма.
9. 5-сыныпқа арналған "Қазақ тілі" пәнінің базалық білім мазмұны:
1) мәтінтану:
оқылым стратегияларын қолданып, негізгі және қосымша ақпаратты анықтау; тыңдалым мәтіні бойынша тірек сөздер мен жетекші сұрақтар құрастыру; мәтін құрылымын сақтай отырып жоспар құру; мәтінде баяндалған оқиғаның себебі мен мақсаты арқылы негізгі ойды анықтау; мәтіндегі шешімге пікір білдіру, балама шешімдер ұсыну; мәтіннен ауызекі сөйлеу стиліне тән элементтерді ажырата білу; мәтіннен ауызекі сөйлеу және жазба тілдердің стильдік айырмашылықтарын тану; ауызекі сөйлеу стиліне тән тілдік ерекшеліктерді тану және талдау;
2) мәтінтудыру:
әдеби тіл нормаларын сақтай отырып, суреттер бойынша сипаттау мәтінін жазу; ауызекі сөйлеу үлгілері кездесетін сипаттау, баяндау мәтіндерін жазу дағдыларын қалыптастыру; сәлемдесу, танысу, рұқсат сұрау, қоштасу кезінде ұлттық этикетті сақтау; берілген үлгі бойынша іс-қағаздар стилінде (құттықтау хат, хабарлама хат) мәтін жазу; өзін және қоршаған ортаны таныстырумәтінін сөйлеу нормасына сай құрап айту; мәтіндегі негізгі ойды айқындап, жинақы мәтін жазу дағдысын қалыптастыру; әдеби тіл нормалары бойынша өз бетінше ереже, анықтама құрап жазу, ойын ауызша дәлелдеу;

5. Учебные цели предусматривают предоставление жизненно необходимых функциональных знаний обучающимся, изучающим казахский язык как научную дисциплину, путем совершенствования навыков текстоведения и текстообразования. Это будет основано на получении лингвистического образования, соответствующего уровню средней школы.
Содержание обучения состоит из 3 разделов:
1) текстоведение включает в себя понимание содержания текста посредством прослушивания и чтения, умения находить основную и дополнительную мысль, составлять вопросы по тексту, различать стиль и жанр текста, типы текста и умение различать применяемые в них языковые средства;
2) текстообразование предполагает достижение уровня ораторской речи, начиная с соблюдения орфоэпических норм при изложении содержания текста и выполняя требования языковой культуры. Предусматривает совершенствование навыков текстообразования, посредством написания текстов на всех стилях и жанрах с соблюдением требований орфографии и пунктуации;
3) нормы литературного языка предусматривают обучение строгому соблюдению лексико-грамматических норм, его правил и особенностей при устной и письменной деятельности.
6. Раздел "Текстоведение" состоит из следующих подразделений:
1) распознавание содержания текста;
2) освоение стиля и жанра текста.
7. Раздел "Текстообразование" состоит из следующих подразделений:
1) текстообразование в разговорном и художественном стиле;
2) устная речь в разговорном и художественном стиле;
3) текстообразование и говорение в официально-деловом стиле;
4) текстообразование и говорение в публицистическом стиле;
5) текстообразование и говорение в научном стиле.
8. Раздел "Соблюдение норм литературного языка" состоит из следующих подразделений:
1) лексико-грамматичекская норма;
2) орфографическая норма;
3) орфоэпическая норма;
4) пунктуационная норма.
9. Содержание базовых знаний по предмету "Қазақ тілі" для 5 класса:
1) текстоведение:
определение основной и дополнительной информации с использованием стратегии чтения; составление опорных слов и ведущих вопросов по тексту аудирования; составление плана с соблюдением структуры текста; определение основных мыслей через причины и цели событий, изложенных в тексте; выражение мнения на решение в тексте, представление альтернативных решений; различение из текста элементов, характерных для стиля устной речи; распознавание стилистических различий устной и письменной речи; распознавание и анализ языковых особенностей;
2) текстообразование:
написание текста-описания по рисункам с соблюдением норм литературного языка; формирование навыков написания текстов описания и повествования, в которых встречаются примеры устной речи; соблюдение национального этикета при приветствии, ознакомлении, запросе разрешения, прощании; написание текста в официально-деловом стиле по заданному образцу (поздравительное письмо, письмо-сообщение); составление текста о себе и окружающем мире в соответствии с нормами речи; формирование навыков написания кратких текстов с определением основных мыслей в тексте; самостоятельное составление правил, справок по нормам литературного языка, устное аргументирование своих мыслей;

3) әдеби тіл нормаларын сақтау:
лексика-грамматикалық норма: сөз таптары (зат есім, сын есім, сан есім, етістік) және олардың мағыналық түрлерін ажырату; есім сөздердің түрленуін анықтау; сөз таптарына (зат есім, сын есім, сан есім, етістік) морфологиялық талдау жасау; қазақ тілінің дыбыстық жүйесін білу, фонетикалық талдау жасау; сөз мағыналарын ажырата білу, лексикалық талдау жасау; сөйлемнің айтылу сазы мен мақсатына қарай түрлерін ажырату, синтаксистік талдау жасау;
айтылым-жазылым нормалары:
орфографиялық норма: әріптердің емлесі, түбір сөздердің сақталуы мен қосымшалардың жалғануын ескере отырып, терме диктантын жазу;
пунктуациялық норма: сөйлем соңында және сөйлем ішінде қойылатын тыныс белгілерін білу;
орфоэпиялық норма: сөздердің жуан, жіңішке үндесімі мен қосымша жалғану кезіндегі айтылым нормаларын сақтау.
10. 6-сыныпқа арналған "Қазақ тілі" пәнінің базалық білім мазмұны:
1) мәтінтану:
оқылым стратегияларын қолданып, комментарий жасау; тыңдалым мәтінінде көтерілген мәселені анықтауға бағытталған нақтылау сұрақтарын құрастыру; мәтін құрылымын анықтау; мәтінде баяндалған дәлелдер мен фактілерді ажырату арқылы негізгі ойды анықтау; әртүрлі дереккөздерден алынған ақпаратты шынайы өмірмен байланыстыру; көркем әдебиет стилінің құрылымын және өзіндік белгілерін білу; ауызекі тіл мен көркем әдебиет жанрының ерекшеліктерін білу; көркем әдебиет стиліне тән тілдік ерекшеліктерді тану және талдау;
2) мәтінтудыру:
Әдеби тіл нормаларын сақтай отырып, суреттер, сызба, кесте бойынша әңгімелеу мәтінін жазу; көркем әдебиет стилінің нормаларын сақтап берілген тақырып бойынша шығармашылық диктант жазу; қазақ тілінде қалыптасқан қаратпаларды қолдану нормаларын сақтау дағдыларын қалыптастыру; берілген үлгі бойынша іс-қағаздар стилінде (өтініш, түсініктеме) мәтін жазу; тұрмыстық зат және техника құралдары туралы мақтау, жарнамалау мәтінін аритикуляциялық талаптарға сай айту; көтерілген мәселеге (тақырыпқа) өз ойын білдіру арқылы шағын мәтін жазу; түсіндірме сөздіктің стилімен жеке сөздердің мағынасын ашу, көпшілікке түсіндіру;
3) әдеби тіл нормаларын сақтау:
лексика-грамматикалық норма: сөз таптары (есімдік, үстеу, шылау) және оның мағыналық түрлерін ажырату; есім сөздер мен есімдіктің түрленуін (септеу) анықтау; сөз таптарына (есімдік, үстеу, шылау, етістік) морфологиялық талдау жасау; айтылым кезіндегі үндестік заңының сақталуын білу, фонологиялық талдау жасау; сөздік құрамның толығу ерекшеліктерін білу, лексикалық талдау жасау; сөз тіркестері және оларға тән синтаксиситік белгілерді ажырата білу, синтаксистік талдау жасау.
Айтылым-жазылым нормалары:
орфографиялық норма: есту диктантын жазу кезінде күрделі сөздер мен сөз тіркестерінің сыңарларының орфографиялық нормасын сақтау;
пунктуациялық норма: үтірді қоюдың ұстанымдары мен әртүрлі орындарын білу;
орфоэпиялық норма: түбір мен қосымша және күрделі сөз ішіндегі дыбыстардың ықпалдастығын (ілгерінді, кейінді, тоғыспалы) сақтау.

3) соблюдение норм литературного языка:
лексико-грамматическая норма: части речи (существительное, прилагательное, числительное, глагол) и различение их смысловых видов; определение преобразования именных частей речи; морфологический анализ частей речи (существительное, прилагательное, числительное, глагол); знание звуковой системы казахского языка, фонетический разбор; умение различать смысловые значения слова, проводить лексический анализ; различение видов предложения по произношению и целевому назначению, синтаксический анализ;
нормы говорения и письма:
орфографическая норма: написание наборного диктанта, учитывая правописание букв, сохранность корневых слов и добавление окончаний;
пунктуационная норма: умение правильно ставить знаки препинания, сопровождающиеся в конце и внутри предложения;
орфоэпическая норма: соблюдение норм произношения при твердом и мягком сингармонизме слов и во время добавления окончаний.
10. Содержание базового образования предмета "Қазақ тілі" для 6 класса:
1) текстоведение:
составление комментария с использованием стратегии чтения; составление вопросов уточнения, направленных на выявление проблем, поднятых в тексте слушания; определение структуры текста; определение основных мыслей путем разделения доказательств и фактов, изложенных в тексте; связывание информации из различных источников с реальной жизнью; знание структуры и самобытности художественного стиля; знание особенностей жанра устного языка и художественной литературы; распознавание и анализ языковых особенностей, характерных для художественного стиля;
2) текстообразование:
написание текста-повествования по рисункам, чертежам, таблицам с соблюдением норм литературного языка; написание творческого диктанта по данной теме с соблюдением норм художественного стиля; формирование навыков соблюдения норм применения слов-обращений, развитых в казахском языке; написание текста в официально-деловом стиле (заявление, комментарий) по заданному образцу; умение рассказать похвальные и рекламные тексты о бытовом предмете и технических средствах в соответствии с аритикуляционными требованиями; написание небольшого текста путем выражения собственного мнения на поднятую проблему (тему); раскрыть значение отдельных слов в стиле толкового словаря, публично разъяснить;
3) соблюдение норм литературного языка:
лексико-грамматическая норма: различение частей речи (местоимений, наречий, союз (служебные слова)) и его смысловых видов; определение преобразования именных частей речи и местоимений (по падежам); морфологический разбор частей речи (местоимений, наречий, союз (служебных слов), глаголов); соблюдение закона сингармонизма при произношении, фонологический анализ; знание особенностей пополнения словарного состава, лексический анализ; умение различать словосочетания и характерные для них синтаксические признаки, синтаксический анализ.
Нормы говорения и письма:
орфографическая норма: соблюдение орфографических норм сложных слов и словосочетаний при написании слухового диктанта;
пунктуационная норма: знание принципов и правил постановки запятой;
орфоэпическая норма: сохранить взаимодействие звуков между корнем и окончанием, а также в сложных словах (прогрессивный, регрессивный, перекрестный).

11. 7-сыныпқа арналған "Қазақ тілі" пәнінің базалық білім мазмұны:
1) мәтінтану:
оқылым стратегияларын қолданып, зерттеп оқу; тыңдалым мәтіні бойынша проблемалық сұрақтар құрастыру; мәтіннің қарым-қатынас формасын ажырату (диалогтік, монологтік, полилогтік); мәтіндегі ақпаратты ғаламдық мәселелермен байланыстыру арқылы негізгі ойды анықтау; мәтіннің функционалдық-мағыналық типін талқылау; көркем әдебиет пен публицистикалық стильдің өзіне тән белгілерін салыстыру; публицистикалық стильге тән жанрларды ажырата білу; публицистикалық стильге тән тілдік ерекшеліктерді тану және талдау;
2) мәтінтудыру:
әдеби тіл нормаларын сақтай отырып, өлеңдерді сюжетті мәтінге айналдыру; бейнебаян желісіне сүйеніп оқиғаны көркем мәтін стилінде мазмұндау дағдыларын қалыптастыру; тілдік қарым-қатынас кезінде бейвербалды құралдарды ұлттық талаптарға сай қолдану; берілген үлгі бойынша іс-қағаздар стилінде (өмірбаян, мінездеме, түйіндеме) мәтін жазу; публицистикалық стильге тән ерекшеліктерді сақтай отырып, монолог айту немесе диалогқа белсене қатысу дағдыларын жетілдіру; тақырыпқа сәйкес сипаттау, баяндау түрінде эссе жазу; ғылыми мәтінді жинақтап аннотация жазу және оны тезиске айналдырып баяндау;
3) әдеби тіл нормаларын сақтау:
лексика-грамматикалық норма: атауыш және көмекші сөздерді ажырату; етістіктің түрлері мен категорияларының ерекшеліктерін тану; сөз таптарына (сын есім, етістік) морфологиялық талдау жасау; айтылым, жазылым кезіндегі үндестік заңын тану, фонологиялық талдау жасау; сөздердің түпкі және туынды мағынасын ажырата білу, лексикалық талдау жасау; сөйлем мүшелерінің сөйлемдегі қызметін ажырата білу, синтаксистік талдау жасау.
Айтылым-жазылым нормалары:
орфографиялық норма: буын үндестігінің нормасын және оларға жалғанатын қосымшалар мен буын үндестігіне бағынбайтын қосымшалардың жазылу ерекшеліктерін білу;
пунктуациялық норма: сөйлем соңына қабаттаса қойылатын тыныс белгілерді білу;
орфоэпиялық норма: сөздердің жуан-жіңішкелік үндесімі мен ерін үндестігі нормаларын сақтауға дағдылану;
12. 8-сыныпқа арналған "Қазақ тілі" пәнінің базалық білім мазмұны:
1) мәтінтану:
оқылым стратегияларын қолданып, талдап оқу; тыңдалым мәтіні бойынша альтернативті сұрақтар құрастыру; тақырыбы ұқсас әртүрлі стильдегі мәтіндердің түрлерін (әңгімелеу, сипаттау, талқылау, пайымдау) салыстыра талдау; мәтіннің коммуникациялық табиғатына талдау жасау арқылы негізгі ойды анықтау; мәтінді ақпараттың өзектілігі мен құндылығы тұрғысынан бағалау; ресми стильдің қызметі мен өзіне тән рәсімделу үлгілерін білу; ресми стильге тән жанрларды ажырата білу; ресми іс-қағаздар стиліне тән тілдік ерекшеліктерді тану және талдау;

11. Содержание базового образования предмета "Қазақ тілі" для 7 класса:
1) текстоведение:
изучение и использование стратегии чтения; составление проблемных вопросов по тексту аудирования; различение форм взаимоотношения текста (диалогическое, монологическое, полилогическое); определение основных мыслей через связывание информации в тексте с глобальными проблемами; обсуждение функционально-смыслового типа текста; сравнение специфических признаков художественного и публицистического стиля; различение жанров, присущих публицистическому стилю; распознавание и анализ языковых особенностей, присущих публицистическому стилю.
2) текстообразование
перевод стихотворений в сюжетный текст с соблюдением норм литературного языка; формирование навыков изложения событий в стиле художественного текста, опираясь на основную идею клипа; применение в языковом общении невербальных средств в соответствии с национальными требованиями; написание текста в официально-деловом стиле (автобиография, характеристика, резюме) по заданному образцу; совершенствование навыков выражения монолога или активного участия в диалоге с соблюдением особенностей, присущих публицистическому стилю; написание эссе в виде описания, изложения в соответствии с темой; составление аннотации научного текста и изложение его в тезисе;
3) соблюдение норм литературного языка:
лексико-грамматическая норма: различение именных и вспомогательных слов; распознавание особенностей видов и категорий глаголов; морфологический анализ частей речи (прилагательных, глаголов); распознавание закона сингармонизма во время говорения и письма, фонологический анализ; различение коренного и производного значения слов, лексический анализ; различение функций членов предложения в предложении, синтаксический анализ.
Нормы говорения и письма:
орфографическая норма: знание норм сингармонизма и особенностей добавления окончаний, а также окончаний, которые не подчиняются закону сингармонизма;
пунктуационная норма: знание знаков препинания, которые ставятся в конце предложения;
орфоэпическая норма: умение соблюдать нормы сингармонизма, в зависимости от мягкого или твердого гласного звука, а также нормы губного сингармонизма;
12. Содержание базового образования предмета "Казахский язык" для 8 класса:
1) текстоведение:
использование стратегий чтения, а также анализирование; составление альтернативных вопросов по тексту аудирования; сравнительный анализ различных типов текстов (рассказ, описание, обсуждение, рассуждение), сходных с темой; определение основных мыслей путем анализа коммуникативной природы текста; оценка текста с точки зрения актуальности и ценности информации; знание основных функций официально-делового стиля и его характерных форм оформления; умение различать жанры, присущие официально-деловому стилю; распознавание и анализирование языковых особенностей, присущих официально-деловому стилю;

2) мәтінтудыру:
берілген тақырыптардың бірін таңдап, пайымдау мәтінін жазу; көркем мәтін стилінің тілдік ерекшеліктерін сақтап, түрлі жанрларда мәтін тудыру дағдыларын қалыптастыру; ауызша сөйлеу және өлең оқу кезінде интонацияның құрамдас бөліктерін сақтау; берілген үлгі бойынша іс-қағаздар стилінде (алғыс хат, сұраныс хат) мәтін жазу; публицистикалық стильге тән ерекшеліктерді сақтай отырып, көпшілік алдында оқуға арналған үндеу, уағыз, үгіт-насихат мәтіндерін құрастыру; автордың негізгі ойын сақтай отырып, сұхбат құрастыру; берілген тақырып бойынша презентация дайындау және оны көпшілік алдында қорғау;
3) әдеби тіл нормаларын сақтау:
лексика-грамматикалық норма: сөз таптары (одағай, еліктеу, оқшау сөздер) және оның мағыналық түрлерін ажырату; сөз таптарының сөйлемдегі қызметін тану; сөз таптарына (еліктеу, одағай, оқшау сөздер) морфологиялық талдау жасау; сөз арасындағы дыбыстық өзгерістерді ажырата білу; етістіктерді лексика-грамматикалық топтарға ажырата білу, лексикалық мағынасын ашу; сөз тіркесінің сөйлемдегі байланысу тәсілдері мен түрлерін ажырата білу, синтаксистік талдау жасау.
Айтылым-жазылым нормалары:
орфографиялық норма: дыбыстардың түрленімі, құранды дауысты дыбыстар, буын жігі және тасымал, күрделі атаулар мен қысқарған сөздер емлесі;
пунктуациялық норма: сөйлем ішіне қабаттаса қойылатын тыныс белгілерді білу;
орфоэпиялық норма: сөйлеу ішіндегі, сөз арасындағы дыбыс өзгерістерінің орфоэпиялық нормаларын сақтау.
13. 9-сыныпқа арналған "Қазақ тілі" пәнінің базалық білім мазмұны:
1) мәтінтану:
белгілі мақсат үшін оқылым стратегияларын тиімді қолдана білу; тыңдалым мәтіні бойынша сократтық сұрақтар құрастыру; мәтіннің мағыналық құрылымын қамтамасыз ететін талаптарына талдау жасау (байланыстылық, бүтіндік, қисындылық, ақпараттылық); мәтінде көтерілген мәселені (тұрмыстық, әлеуметтік) талдай отырып, негізгі ойды анықтау;проблемалық мәтіннің мазмұнын сыни тұрғыдан бағалау, оны шешу жөнінде өз болжамын айту; ресми стиль мен ғылыми стильдің өзіне тән ерекшеліктерін салыстыру; мәтіннің құрылымы мен рәсімделуі арқылы ғылыми стильге тән жанрлық ерекшеліктерін ажырату; ғылыми стильге тән ерекшеліктерді білу және қолдану;
2) мәтінтудыру:
берілген шығарманы талқылап, сыни мәтін тудыру; түрлі жанрларда көркем мәтін тудыру кезінде паймыдау және қорытындылау дағдыларын қалыптастыру; сөздің композициясын, сөйлеу техникасын, сөз өнерін игеру дағдыларын жетілдіру; берілген үлгі бойынша іс-қағаздар стилінде (заң баптарын құрастыру) мәтін жазу; көпшілік алдында сөйлеу техникасын жетілдіру, келтірген фактілерге сендіру қабілетін және суырыпсалма өнерін, ділмарлықты жетілдіру; берілген тақырыпта салыстыру, дәлелдеу эссесін жазу;
терминдер мен кәсіби сөздерді қолданып ғылыми жұмыс жазу және қорғау;

2) текстообразование:
написание текста с выбором одной из заданных тем; формирование навыков произношения текста в различных жанрах с соблюдением языковых особенностей художественного стиля; сохранение составных частей интонации при устной речи и при чтении стихов; написание текста в официально-деловом стиле (благодарственное письмо, письмо-запрос) по заданному образцу; составление текстов обращения, проповеди, агитации для публичного чтения с соблюдением особенностей, присущих публицистическому стилю; составление интервью с соблюдением основной мысли автора; подготовка презентаций по данной теме и ее публичная защита.
3) соблюдение норм литературного языка:
лексико-грамматическая норма: различение частей речи (междометие, подражательные слова, обособленные слова) и его смысловые формы; распознавание функции частей речи в предложении; морфологический анализ частей речи (междометие, подражательные слова, обособленные слова); различение звуковых изменений между словом; различение глаголов на лексико-грамматические группы, раскрытие лексического значения; умение различать виды и способы связи словосочетания в предложении, синтаксический анализ.
Нормы говорения и письма:
орфографическая норма: преобразование звуков, сложные гласные звуки, слог и перенос, правописание сложных названий и сокращенных слов;
пунктуационная норма: знаки препинания, которые используются внутри предложения;
орфоэпическая норма: соблюдение орфоэпических норм звуковых изменений во время речи и между словами.
13. Содержание базового образования предмета "Қазақ тілі" для 9 класса:
1) текстоведение:
умение эффективно использовать стратегии чтения для определенных целей; составлять сократические вопросы по тексту аудирования; анализировать требования, обеспечивающие смысловую структуру текста (связность, целостность, логичность, информативность); определять основные мысли, анализируя проблему, изложенную в тексте (бытовую, социальную); критически оценивать содержание проблемного текста, высказывать свои прогнозы по его решению; сравнивать характерные особенности официально-делового и научного стиля; различать жанровые особенности, присущие научному стилю; знание и применение особенностей, характерных для научного стиля;
2) текстообразование:
обсуждение данного произведения, создание критического текста; формирование навыков рассуждения и заключения при создании художественного текста в различных жанрах; совершенствование навыков владения композицией слова, техникой речи, речевым искусством; написание текста в официально-деловом стиле (составление статей закона) по заданному образцу; совершенствование техники публичной речи, способности убеждать приведенные факты и обучение ораторскому искусству и красноречию; написание эссе сравнения и аргументирования на заданную тему; написание и защита научных работ с применением терминов и профессиональных слов.

3) әдеби тіл нормаларын сақтау:
лексика-грамматикалық норма: сөз таптары және оның мағыналық түрлерін ажырату; грамматикалық ұғымдарды (форма, мағына, категория) ажырату; мәтіндегі барлық сөздердің морфологиялық құрамын білу, барлық сөз таптарына морфологиялық талдау жасау; сөйлемдерді сөз сазына қарай ырғақтық топтарға бөлу; сөз мағынасының түрлері және оларды типтендіре білу, лексикалық талдау жасау; сөйлемнің құрылымдық, мағыналық түрлерін білу, сөйлемдерге кешенді синтаксистік талдау жасау.
Айтылым-жазылым нормалары:
орфографиялық норма: кірме сөздердің игерілген және игерілмеген түрлерін жазу ережелерін және жалпы қазақ тілінің емле ережелерін сақтау;
пунктуациялық норма: тыныс белгілердің қойылым ұстанымдарын (мағыналық, грамматикалық, интонациялық) білу;
орфоэпиялық норма: сөйлемді ырғақты топтарға бөліп, сөйлеу сазын сақтап айту дағдыларын жетілдіру.
3-тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
14. Бағдарламада оқыту мақсаттары сан мен әріптен тұратын кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші, үшінші сандар бөлім мен бөлімше, төртінші сан бөлімшедегі оқыту мақсатының реттік номерін көрсетеді. 5.1.2.1 кодында: "5" – сынып, "1.2" – бөлім мен бөлімше, "1" – оқыту мақсатының реттік саны.
15. Оқыту мақсаттарының жүйесі бөлім бойынша әр сыныпқа берілген.
1) мәтінтану:
Білім алушылар:
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1. Мәтіннің мазмұнын тану
5. 1. 1. 1 оқылым стратегияларын қолданып, негізгі және қосымша ақпаратты анықтау
6. 1. 1. 1 оқылым стратегияларын қолданып, комментарий жасау
7. 1. 1. 1 оқылым стратегияларын қолданып, зерттеп оқу
8. 1. 1. 1 оқылым стратегияларын қолданып, талдап оқу
9. 1. 1. 1 белгілі мақсат үшін оқылым стратегияларын тиімді қолдана білу
5. 1. 1. 2 тыңдалым мәтіні бойынша тірек сөздер мен жетекші сұрақтар құрастыру
6. 1. 1. 2 тыңдалым мәтінінде көтерілген мәселені анықтауға бағытталған нақтылау сұрақтарын құрастыру
7. 1. 1. 2 тыңдалым мәтіні бойынша проблемалық сұрақтар құрастыру
8. 1. 1. 2 тыңдалым мәтіні бойынша альтернативті сұрақтар құрастыру
9. 1. 1. 2 тыңдалым мәтіні бойынша сократтық сұрақтар құрастыру
5. 1. 1. 3 мәтін құрылымын сақтай отырып жоспар құру
6. 1. 1. 3 мәтін құрылымын анықтау
7. 1. 1. 3 мәтіннің қарым-қатынас формасы ажырату (диалогтік, монологтік, полилогтік)
8. 1. 1. 3 тақырыбы ұқсас әртүрлі стильдегі мәтіндердің түрлерін (әңгімелеу, сипаттау, талқылау, пайымдау) салыстыра талдау
9. 1. 1. 3 мәтіннің мағыналық құрылымын қамтамасыз ететін талаптарына талдау жасау (байланыстылық, бүтіндік, қисындылық, ақпараттылық)
5. 1. 1. 4 мәтінде баяндалған оқиғаның себебі мен мақсаты арқылы негізгі ойды анықтау
6. 1. 1. 4 мәтінде баяндалған дәлелдер мен фактілерді ажырату арқылы негізгі ойды анықтау
7. 1. 1. 4 мәтіндегі ақпаратты ғаламдық мәселелермен байланыстыру арқылы негізгі ойды анықтау
8. 1. 1. 4 мәтіннің коммуника циялық табиғатына талдау жасау арқылы негізгі ойды анықтау
9. 1. 1. 4 мәтінде көтерілген мәселені (тұрмыстық, әлеуметтік) талдай отырып, негізгі ойды анықтау
5. 1. 1. 5 мәтіндегі шешімге пікір білдіру, балама шешімдер ұсыну
6. 1. 1. 5 әртүрлі дереккөздерден алынған ақпаратты шынайы өмірмен байланыстыру
7. 1. 1. 5 мәтіннің функционалдық-мағыналық типін талқылау
8. 1. 1. 5 мәтінді ақпараттың өзектілігі мен құндылығы тұрғысынан бағалау
9. 1. 1. 5 проблемалық мәтіннің мазмұнын сыни тұрғыдан бағалау, оны шешу жөнінде өз болжамын айту

3) соблюдение норм литературного языка:
лексико-грамматическая норма: различение частей речи и его смысловых видов; различение грамматических понятий (форма, значение, категория); знание морфологического состава всех слов в тексте, морфологический анализ всех частей речи; разделение предложений на ритмические группы в зависимости от произношения слова; виды значения слова и их типизация, лексический анализ; знать структурную, смысловую формы предложения, комплексный синтаксический анализ предложений.
Нормы говорения и письма:
орфографическая норма: соблюдение правил написания освоенных и неосвоенных видов заимствованных слов и орфографических правил казахского языка в целом;
пунктуационная норма: знать постановочные принципы (смысловые, грамматические, интонационные) знаков препинания;
орфоэпическая норма: развивать навыки произношения речи, разделяя предложение на ритмичные группы.
Глава 3. Система целей обучения
14. В программе цели обучения отмечены четырехзначным кодом. Первое число в символе кода указывает класс, второе и третье числа указывают последовательность разделов и подразделов, а четвертое число указывает порядковый номер цели обучения в подразделе. Например, 5.1.2.1. код "5" – класс, "1.2" – первое подразделение второй части, "1" – порядковый номер учебной задачи.
15. Система целей обучения представлена для каждого класса по разделу.
1) текстоведение:
Обучающиеся:
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1. Распознавание содержания текста
5.1.1.1 определение основной и дополнительной информации с использованием стратегии чтения
6.1.1.1 составление комментария с использованием стратегии чтения
7.1.1.1 изучение и использование стратегии чтения
8.1.1.1 использование стратегий чтения, а также анализирование
9.1.1.1 умение эффективно использовать стратегии чтения для определенных целей
5.1.1.2 составление опорных слов и ведущих вопросов по тексту аудирования
6.1.1.2 составление вопросов уточнения, направленных на выявление проблем, поднятых в тексте аудирования
7.1.1.2 составление проблемных вопросов по тексту аудирования
8.1.1.2 составление альтернативных вопросов по тексту аудирования
9.1.1.2 составление сократных вопросов по тексту аудирования
5.1.1.3 составление плана с соблюдением структуры текста
6.1.1.3 определение структуры текста
7.1.1.3 различение форм взаимоотношения текста (диалогическое, монологическое, полилогическое)
8.1.1.3 сравнительный анализ различных типов текстов (рассказ, описание, обсуждение, рассуждение), сходных с темой
9.1.1.3 анализ требования, обеспечивающие смысловую структуру текста (связность, целостность, логичность, информативность)
5.1.1.4 определение основных мыслей с целью и причинами событий, изложенных в тексте
6.1.1.4 определение основных мыслей путем разделения доказательств и фактов, изложенных в тексте
7.1.1.4 определение основных мыслей через связывание информации в тексте с глобальными проблемами
8.1.1.4 определение основных мыслей путем анализа коммуникативной природы текста
9.1.1.4 определение основных мыслей, с помощью анализирования проблему, изложенную в тексте (бытовую, социальную)
5.1.1.5 выражение мнения на решение в тексте, предоставление альтернативных решений
6.1.1.5 связывание информации из различных источников с реальной жизнью
7.1.1.5 обсуждение функционально-смыслового типа текста
8.1.1.5 оценка текста с точки зрения актуальности и ценности информации
9.1.1.5 критическая оценка содержания проблемного текста, высказывание своих прогнозов по его решению

2. Мәтіннің стилі мен жанрын тану
5. 1. 2. 1 мәтіннен ауызекі сөйлеу стиліне тән элементтерді ажырата білу
6. 1. 2. 1 көркем әдебиет стилінің құрылымын және өзіндік белгілерін білу
7. 1. 2. 1 көркем әдебиет пен публицистикалық стильдің өзіне тән белгілерін салыстыру
8. 1. 2. 1 ресми стильдің қызметі мен өзіне тән рәсімделу үлгілерін білу
9. 1. 2. 1 ресми стиль мен ғылыми стильдің өзіне тән ерекшеліктерін салыстыру
5. 1. 2. 2 мәтіннен ауызекі сөйлеу және жазба тілдердің стильдік айырмашылықтарын тану
6. 1. 2. 2 ауызекі тіл мен көркем әдебиет жанрының ерекшеліктерін білу
7. 1. 2. 2 публицистикалық стильге тән жанрларды ажырата білу
8. 1. 2. 2 ресми стильге тән жанрларды ажырата білу
9. 1. 2. 2 мәтіннің құрылымы мен рәсімделуі арқылы ғылыми стильге тән жанрлық ерекшеліктерін ажырату
5. 1. 2. 3 ауызекі сөйлеу стиліне тән тілдік ерекшеліктерді тану және талдау
6. 1. 2. 3 көркем әдебиет стиліне тән тілдік ерекшеліктерді тану және талдау
7. 1. 2. 3 публицистикалық стильге тән тілдік ерекшеліктерді тану және талдау
8. 1. 2. 3 ресми іс-қағаздар стиліне тән тілдік ерекшеліктерді тану және талдау
9. 1. 2. 3 ғылыми стильге тән ерекшеліктерді білу және қолдану
2) мәтінтудыру:
1) Көр кем әдебиет және ауызекі сөйлеу стильдерінде айтылым, жазылым дағдыларын жетілдірУ
5. 2. 1. 1 әдеби тіл нормаларын сақтай отырып, суреттер бойынша сипаттау мәтінін жазу
6. 2. 1. 1 әдеби тіл нормаларын сақтай отырып, суреттер, сызба, кесте бойынша әңгімелеу мәтінін жазу
7. 2. 1. 1 әдеби тіл нормаларын сақтай отырып, өлеңдерді сюжетті мәтінге айналдыру
8. 2. 1. 1 берілген тақырыптардың бірін таңдап, пайымдау мәтінін жазу
9. 2. 1. 1 берілген шығарманы талқылап, сыни мәтін тудыру
5. 2. 1. 2 ауызекі сөйлеу үлгілері кездесетін сипаттау, баяндау мәтіндерін жазу дағдыларын қалыптастыру
6. 2. 1. 2 көркем әдебиет стилінің нормаларын сақтап, берілген тақырып бойынша шығармашылық диктант жазу
7. 2. 1. 2 бейнебаян желісіне сүйеніп, оқиғаны көркем мәтін стилінде мазмұндау дағдыларын қалыптастыру
8. 2. 1. 2 көркем мәтін стилінің тілдік ерекшеліктерін сақтап, түрлі жанрларда мәтін тудыру дағдыларын қалыптастыру
9. 2. 1. 2 түрлі жанрларда көркем мәтін тудыру кезінде паймыдау және қорытындылау дағдыларын қалыптастыру
5. 2. 1. 3 сәлемдесу, танысу, рұқсат сұрау, қоштасу кезінде ұлттық этикетті сақтау
6. 2. 1. 3 қазақ тілінде қалыптасқан қаратпаларды қолдану нормаларын сақтау дағдыларын қалыптастыру
7. 2. 1. 3 тілдік қарым-қатынас кезінде бейвербалды құралдарды ұлттық талаптарға сай қолдану
8. 2. 1. 3 ауызша сөйлеу және өлең оқу кезінде интонацияның құрамдас бөліктерін сақтау
9. 2. 1. 3 сөздің композициясын, сөйлеу техникасын, сөз өнерін игеру дағдыларын жетілдіру

2. Распознавание стиля и жанра текста
5.1.2.1 различение из текста элементов, характерных для стиля устной речи
6.1.2.1 знание структуры и самобытности художественного стиля
7.1.2.1 сравнение специфических признаков художественного и публицистического стиля
8.1.2.1 знание основных функций официально-делового стиля и его характерных форм оформления
9.1.2.1 сравнение характерных особенностей официально-делового и научного стиля
5.1.2.2 распознавание стилистических различий устной и письменной речи
6.1.2.2 знание особенностей жанра устного языка и художественной литературы
7.1.2.2 различение жанров, присущих публицистическому стилю
8.1.2.2 умение различать жанры, присущие официально-деловому стилю
9.1.2.2 различение жанровых особенностей, присущие научному стилю
5.1.2.3 распознавание и анализ языковых особенностей, характерных для разговорного стиля речи
6.1.2.3 распознавание и анализ языковых особенностей, характерных для художественного стиля
7.1.2.3 распознавание и анализ языковых особенностей, присущих публицистическому стилю
8.1.2.3 распознавание и анализирование языковых особенностей, присущих официально-деловому стилю
9.1.2.3. знание и применение особенностей, характерных для научного стиля
2) текстообразование:
1) Совершенствование навыков произношения, письма в стиле художественной литературы и устной речи
5.2.1.1 написание текста-описания по рисункам с соблюдением норм литературного языка
6.2.1.1 написание текста -повествования по рисункам, чертежам, таблицам с соблюдением норм литературного языка
7.2.1.1 перевод стихотворений в сюжетный текст с соблюдением норм литературного языка
8.2.1.1 написание текста с выбором одной из заданных тем
9.2.1.1 обсуждение данного произведения и создание критического текста
5.2.1.2 формирование навыков написания текстов описания и повествования, в которых встречаются примеры устной речи
6.2.1.2 написание творческого диктанта по данной теме с соблюдением норм художественного стиля
7.2.1.2 формирование навыков изложения событий в стиле художественного текста, опираясь на основную идею клипа
8.2.1.2 формирование навыков произношения текста в различных жанрах с соблюдением языковых особенностей художественного стиля
9.2.1.2 формирование навыков рассуждения и заключения при создании художественного текста в различных жанрах
5.2.1.3 соблюдение национального этикета при приветствии, ознакомлении, запросе разрешения, прощании
6.2.1.3 формирование навыков соблюдения норм применения слов-обращений, используемых в казахском языке
7.2.1.3 применение в языковом общении невербальных средств в соответствии с национальными требованиями
8.2.1.3 сохранение составных частей интонации при устной речи и при чтении стихов;
9.2.1.3 совершенствование навыков владения композицией слова, техникой речи, речевым искусством

2) Ресми іс-қағаздар стилінде жазылым дағдыларын жетілдіру
5. 2. 2. 1 берілген үлгі бойынша іс-қағаздар стилінде (құттықтау хат, хабарлама хат) мәтін жазу
6. 2. 2. 1 берілген үлгі бойынша іс-қағаздар стилінде (өтініш, түсініктеме) мәтін жазу
7. 2. 2. 1 берілген үлгі бойынша іс-қағаздар стилінде (өмірбаян, мінездеме, түйіндеме) мәтін жазу
8. 2. 2. 1 берілген үлгі бойынша іс-қағаздар стилінде (алғыс хат, сұраныс хат) мәтін жазу
9. 2. 2. 1 берілген үлгі бойынша іс-қағаздар стилінде (заң баптарын құрастыру) мәтін жазу
3) Публицистикалық стильде айтылым, жазылым дағдыларын жетілдіру
5. 2. 3. 1 өзін және қоршаған ортаны таныстыру мәтінін сөйлеу нормасына сай құрап айту
6. 2. 3. 1 тұрмыстық зат және техника құралдары туралы мақтау, жарнамалау мәтінін аритикуляциялық талаптарға сай айту
7. 2. 3. 1 публицистикалық стильге тән ерекшеліктерді сақтай отырып, монолог айту немесе диалогқа белсене қатысу дағдыларын жетілдіру
8. 2. 3. 1 публицистикалық стильге тән ерекшеліктерді сақтай отырып, көпшілік алдында оқуға арналған үндеу, уағыз, үгіт-насихат мәтіндерін құрастыру
9. 2. 3. 1 көпшілік алдында сөйлеу техникасын жетілдіру, келтірген фактілерге сендіру қабілетін және суырыпсалма өнерін, ділмарлықты жетілдіру
5. 2. 3. 2 мәтіндегі негізгі ойды айқындап, жинақы мәтін жазу дағдысын қалыптастыру
6. 2. 3. 2 көтерілген мәселеге (тақырыпқа) өз ойын білдіру арқылы шағын мәтін жазу
7. 2. 3. 2 тақырыпқа сәйкес сипаттау, баяндау түрінде эссе жазу
8. 2. 3. 2 автордың негізгі ойын сақтай отырып, сұхбат құрастыру
9. 2. 3. 2 берілген тақырыпта салыстыру, дәлелдеу эссесін жазу
4) Ғылыми стильде айтылым және жазылым дағдыларын жетілдіру
5. 2. 4. 1 әдеби тіл нормалары бойынша өз бетінше ереже, анықтама құрап жазу, ойын ауызша дәлелдеу
6. 2. 4. 1 түсіндірме сөздіктің стилімен жеке сөздердің мағынасын ашу, көпшілікке түсіндіру
7. 2. 4. 1 ғылыми мәтінді жинақтап аннотация жазу және оны тезиске айналдырып баяндау
8. 2. 4. 1 берілген тақырып бойынша презентация дайындау және оны көпшілік алдында қорғау
9. 2. 4. 1 терминдер мен кәсіби сөздерді қолданып ғылыми жұмыс жазу және қорғау
3) әдеби тіл нормалары:
1) Лексика-грамматикалық норма
5. 3. 1. 1 сөз таптары (зат есім, сын есім, сан есім, етістік) және олардың мағыналық түрлерін ажырату
6. 3. 1. 1 сөз таптары (есімдік, үстеу, шылау) және оның мағыналық түрлерін ажырату
7. 3. 1. 1 атауыш және көмекші сөздерді ажырату
8. 3. 1. 1 сөз таптары (одағай, еліктеу, оқшау сөздер) және оның мағыналық түрлерін ажырату
9. 3. 1. 1 сөз таптары және оның мағыналық түрлерін ажырату
5. 3. 1. 2 есім сөздердің түрленуін анықтау
6. 3. 1. 2 есім сөздер мен есімдіктің түрленуін анықтау
7. 3. 1. 2 етістіктің түрлері мен категорияларының ерекшеліктерін тану
8. 3. 1. 2 сөз таптарының сөйлемдегі қызметін тану
9. 3. 1. 2 грамматикалық ұғымдарды (форма, мағына, категория) ажырату
5. 3. 1. 3 сөз таптарына (зат есім, сын есім, сан есім, етістік) морфологиялық талдау жасау
6. 3. 1. 3 сөз таптарына (есімдік, үстеу, шылау, етістік) морфологиялық талдау жасау
7. 3. 1. 3 сөз таптарына (сын есім, етістік) морфологиялық талдау жасау
8. 3. 1. 3 сөз таптарына (еліктеу, одағай, оқшау сөздер) морфологиялық талдау жасау
9. 3. 1. 3 мәтіндегі барлық сөздердің морфологиялық құрамын білу, барлық сөз таптарына морфологиялық талдау жасау
5. 3. 1. 4 қазақ тілінің дыбыстық жүйесін білу, фонетикалық талдау жасау
6. 3. 1. 4 айтылым кезіндегі үндестік заңының сақталуын білу, фонологиялық талдау жасау
7. 3. 1. 4 айтылым, жазылым кезіндегі үндестік заңын тану, фонологиялық талдау жасау
8. 3. 1. 4 сөз арасындағы дыбыстық өзгерістерді ажырата білу
9. 3. 1. 4 сөйлемдерді сөз сазына қарай ырғақтық топтарға бөлу
5. 3. 1. 5 сөз мағыналарын ажырата білу, лексикалық талдау жасау
6. 3. 1. 5 сөздік құрамның толығу ерекшеліктерін білу, лексикалық талдау жасау
7. 3. 1. 5 сөздердің түпкі және туынды мағынасын ажырата білу, лексикалық талдау жасау
8. 3. 1. 5 етістіктерді лексика-грамматикалық топтарға ажырата білу, лексикалық мағынасын ашу
9. 3. 1. 5 сөз мағынасының түрлері және оларды типтендіре білу, лексикалық талдау жасау
5. 3. 1. 6 сөйлемнің айтылу сазы мен мақсатына қарай түрлерін ажырату, синтаксистік талдау жасау
6. 3. 1. 6 сөз тіркестері және оларға тән синтаксиситік белгілерді ажырата білу, синтаксистік талдау жасау
7. 3. 1. 6 сөйлем мүшелерінің сөйлемдегі қызметін ажырата білу, синтаксистік талдау жасау
8. 3. 1. 6 сөз тіркесінің сөйлемдегі байланысу тәсілдері мен түрлерін ажырата білу, синтаксистік талдау жасау
9. 3. 1. 6 сөйлемнің құрылымдық, мағыналық түрлерін білу, сөйлемдерге кешенді синтаксистік талдау жасау

2) Навыки подписки в стиле официальных дел совершенствование
5.2.2.1 написание текста в официально-деловом стиле по заданному образцу (поздравительное письмо, письмо-сообщение)
6.2.2.1 написание текста в официально-деловом стиле (заявление, комментарий) по заданному образцу
7.2.2.1 написание текста в официально-деловом стиле (автобиография, характеристика, резюме) по заданному образцу
8.2.2.1 написание текста в официально-деловом стиле (благодарственное письмо, письмо-запрос) по заданному образцу
9.2.2.1 написание текста в официально-деловом стиле (составление статей закона) по заданному образцу
3) Совершенствование навыков произношения, письма в публицистическом стиле
5.2.3.1 составление текста о себе и окружающем мире в соответствии с нормами речи
6.2.3.1 умение рассказать похвальные и рекламные тексты о бытовом предмете и технических средствах в соответствии с аритикуляционными требованиями
7.2.3.1 совершенствование навыков выражения монолога или активного участия в диалоге с соблюдением особенностей, присущих публицистическому стилю
8.2.3.1 составление текстов обращения, проповеди, агитации для публичного чтения с соблюдением особенностей, присущих публицистическому стилю
9.2.3.1 совершенствование техники публичной речи, способности убеждать приведенные факты и обучение ораторскому искусству и красноречию
5.2.3.2 формирование навыков написания кратких текстов с определением основных мыслей в тексте
6.2.3.2 написание небольшого текста путем выражения собственного мнения на поднятую проблему (тему)
7.2.3.2 написание эссе в виде описания, изложения в соответствии с темой
8.2.3.2 составление интервью с соблюдением основной мысли автора
9.2.3.2 написание эссе сравнения и аргументирования на заданную тему
4) Навыки произношения и письма в научном стиле совершенствование
5.2.4.1 самостоятельное составление правил, справок по нормам литературного языка, устное аргументирование своих мыслей
6.2.4.1 раскрыть значение отдельных слов в стиле толкового словаря, публично разъяснить
7.2.4.1 составление аннотации научного текста и изложение его в тезисе
8.2.4.1 подготовка презентаций по данной теме и ее публичная защита
9.2.4.1 написание и защита научных работ с применением терминов и профессиональных слов
3) нормы литературного языка
1. Лексико-грамматическая норма
5.3.1.1 части речи (существительное, прилагательное, числительное, глагол) и различение их смысловых видов
6.3.1.1 различение частей речи (местоимений, наречий, служебных слов) и их смысловых видов
7.3.1.1 различение именных и вспомогательных слов
8.3.1.1 различение частей речи (междометие, подражательные слова, обособленные слова) и его смысловые формы
9.3.1.1  различение частей речи и его смысловых видов
5.3.1.2 определение преобразования именных частей речи
6.3.1.2 определение преобразования именных частей речи и местоимений (по падежам)
7.3.1.2 распознавание особенностей видов и категорий глагола
8.3.1.2 распознавание функции частей речи в предложении
9.3.1.2 различение грамматических понятий (форма, значение, категория)
5.3.1.3 морфологический анализ частей речи (существительное, прилагательное, числительное, глагол)
6.3.1.3 морфологический разбор частей речи (местоимений, наречий, служебных слов, глаголов)
7.3.1.3 морфологический анализ частей речи (прилагательных, глаголов)
8.3.1.3 морфологический анализ частей речи (междометие, подражательные слова, обособленные слова)
9.3.1.3 знание морфологического состава всех слов в тексте, морфологический анализ всех частей речи
5.3.1.4 знание звуковой системы казахского языка, фонетический разбор
6.3.1.4 соблюдение закона сингармонизма при произношении, фонологический анализ
7.3.1.4 распознавание закона сингармонизма во время говорения и письма, фонологический анализ
8.3.1.4 различение звуковых изменений между словом
9.3.1.4 разделение предложений на ритмические группы в зависимости от произношения слова
5.3.1.5 умение различать смысловые значения слова, проводить лексический анализ
6.3.1.5 знание особенностей пополнения словарного состава, лексический анализ
7.3.1.5 различение коренного и производного значения слов, лексический анализ
8.3.1.5 различение глаголов на лексико-грамматические группы, раскрытие лексического значения
9.3.1.5 виды значения слова и их типизация, лексический анализ
5.3.1.6 различение видов предложения по произношению и целевому назначению, синтаксический анализ
6.3.1.6 умение различать словосочетания и характерные для них синтаксические признаки, синтаксический анализ
7.3.1.6 различение функций членов предложения в предложении, синтаксический анализ
8.3.1.6 умение различать виды и способы связи словосочетания в предложении, синтаксический анализ
9.3.1.6 знание структурной, смысловой формы предложения, комплексный синтаксический анализ предложений

2) Айтылым- жазылым нормалары
5. 3. 2. 1 әріптердің емлесі, түбір сөздердің сақталуы мен қосымшалардың жалғануын ескере отырып, терме диктантын жазу
6. 3. 2. 1 есту диктантын жазу кезінде күрделі сөздер мен сөз тіркестерінің сыңарларыныңорфографиялық нормасын сақтау
7. 3. 2. 1 буын үндестігінің нормасын және оларға жалғанатын қосымшалар мен буын үндестігіне бағынбайтын қосымшалардың жазылу ерекшеліктерін білу
8. 3. 2. 1 дыбыстардың түрленімі, құранды дауысты дыбыстар, буын жігі және тасымал, күрделі атаулар мен қысқарған сөздер емлесі
9. 3. 2. 1 кірме сөздердің игерілген және игерілмеген түрлерін жазу ережелерін және жалпы қазақ тілінің емле ережелерін сақтау
5. 3. 2. 2 сөйлем соңында және сөйлем ішінде қойылатынтыныс белгілерін білу
6. 3. 2. 2 үтірді қоюдың ұстанымдары мен әртүрлі орындарын білу
7. 3. 2. 2 сөйлем соңына қабаттаса қойылатын тыныс белгілерді білу
8. 3. 2. 2 сөйлем ішіне қабаттаса қойылатын тыныс белгілерді білу
9. 3. 2. 2 тыныс белгілердің қойылым ұстанымдарын (мағыналық, грамматикалық, интонациялық) білу
5. 3. 2. 3 сөздердің жуан, жіңішке үндесімі мен қосымша жалғану кезіндегі айтылым нормаларын сақтау
6. 3. 2. 3 түбір мен қосымша және күрделі сөз ішіндегі дыбыстардың ықпалдастығын (ілгерінді, кейінді, тоғыспалы) сақтау
7. 3. 2. 3 сөздердің жуан-жіңішкелік үндесімі мен ерін үндестігі нормаларын сақтауға дағдылану
8. 3. 2. 3 сөйлеу ішіндегі сөз арасындағы дыбыс өзгерістерінің орфоэпиялық нормаларын сақтау
9. 3. 2. 3 сөйлемді ырғақты топтарға бөліп, сөйлеу сазын сақтап айту дағдыларын жетілдіру
16. Осы оқу бағдарламасы негізгі орта білім беру деңгейінің қазақ тілі мен әдебиетін тереңдете оқытатын гуманитарлық бағыттағы мамандандырылған желілік "Абай мектептерінің" 5-9-сыныптарына арналған "Қазақ тілі" оқу пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарда барлық сынып бойынша әр тарауда қамтылуы тиіс оқу мақсаттарының көлемі белгіленген.
17. Тоқсандағы бөлімдер мен бөлімшелер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Негізгі орта білім беру
деңгейінің қазақ тілі мен
әдебиетін тереңдете оқытатын
гуманитарлық бағыттағы
мамандандырылған желілік
"Абай мектептерінің"
5-9-сыныптарына арналған
"Қазақ тілі" оқу пәнінен
жаңартылған мазмұндағы
үлгілік оқу бағдарламасына
қосымша
Негізгі орта білім беру деңгейінің қазақ тілі мен әдебиетін тереңдете оқытатын гуманитарлық бағыттағы мамандандырылған желілік "Абай мектептерінің" 5-9-сыныптарына арналған "Қазақ тілі" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар (оқыту қазақ тілінде)

2) Нормы говорения и письма
5.3.2.1 написание наборного диктанта, учитывая правописание букв, сохранность корневых слов и добавление окончаний
6.3.2.1 соблюдение орфографических норм сложных слов и словосочетаний при написании слухового диктанта
7.3.2.1 знание норм сингармонизма и особенностей добавления окончаний, а также окончаний, которые не подчиняются закону сингармонизма
8.3.2.1 преобразование звуков, сложные гласные звуки, слог и перенос, правописание сложных названий и сокращенных слов
9.3.2.1 соблюдение правил написания освоенных и неосвоенных видов заимствованных слов и орфографических правил казахского языка в целом
5.3.2.2. умение правильно ставить знаки препинания, сопровождающиеся в конце и внутри предложения
6.3.2.2  знание принципов и правил постановки запятой
7.3.2.2 знание знаков препинания, которые ставятся в конце предложения
8.3.2.2 знаки препинания, которые используются внутри предложения
9.3.2.2 знание постановочных принципов (смысловые, грамматические, интонационные) знаков препинания
5.3.2.3 соблюдение норм произношения при твердом и мягком сингармонизме слов и во время добавления окончаний
6.3.2.3 сохранить взаимодействие звуков между корнем и окончанием, а также в сложных словах (прогрессивный, регрессивный, перекрестный)
7.3.2.3 умение соблюдать нормы сингармонизма, в зависимости от мягкого или твердого гласного звука, а также нормы губного сингармонизма
8.3.2.3 соблюдение орфоэпических норм звуковых изменений во время речи и между словами
9.3.2.3 совершенствование навыков произношения речи с разделением предложения на ритмические группы
16. Данная учебная программа реализуется в соответствии с типовой учебной программой обновленным содержанием по учебному предмету "Қазақ тілі" для 5-9 классов уровня основного среднего образования для специализированных сетевых "Абай мектептері" гуманитарного направления с углубленным изучением казахского языка и литературы. В долгосрочном плане излагаются цели обучения, которые необходимо охватить в каждой главе для всего класса.
17. Количество часов в разделах четверти и темы внутри разделов распределяет учитель.
Приложение
к типовой учебной программе
обновленного содержания по
учебному предмету "Қазақ тілі"
для 5-9 классов уровня
основного среднего образования
для специализированных
сетевых "Абай мектептері"
гуманитарного направления с
углубленным изучением
казахского языка и литературы
Долгосрочный план для реализаций типовой учебной программы обновленного содержания по учебному предмету "Қазақ тілі" для 5-9 классов уровня основного среднего образования для специализированных сетевых "Абай мектептері" гуманитарного направления с углубленным изучением казахского языка и литературы (обучение на казахском языке)

1) 5-сынып:
Лексикалық бөлім
Әдеби тіл нормалары
Білім алу әрекетінің түрлері
Білім алушылар білуге тиісті оқу мақсаттары
1-тоқсан
1. Заттар
Атаулар әлемі (деректі, дерексіз заттар, кісі есімдері, жер-су атаулары, қоршаған орта, жалпы зат атаулары)
1.1. Зат атаулары. Зат есім. Зат есімнің сұрақтары
1.2 Зат есімнің лексика-семантикалық топтары (дене мүшелері атаулары, кісі есімдері, киім атаулары, мал атаулары, тамақ атаулары, құрылыс атаулары)
1.3 Жанды және жансыз зат есімдер
1.4 Жалпы зат есімдер
1.5 Жалқы зат есімдер
1.6 Антропонимдер
1.7 Топонимдер
1.8 Зат есімнің көптелуі
1.9 Дара және күрделі зат есімдер
Мәтінтану
5. 1. 1. 1 оқылым стратегияларын қолданып, негізгі және қосымша ақпаратты анықтау;
5. 1. 1. 3 мәтін құрылымын сақтай отырып жоспар құру;
5. 1. 2. 1 мәтіннен ауызекі сөйлеу стиліне тән элементтерді ажырата білу
Мәтінтудыру
5. 2. 1. 1әдеби тіл нормаларын сақтай отырып, суреттер бойынша сипаттау мәтінін жазу;
5. 2. 1. 3 сәлемдесу, танысу, рұқсат сұрау, қоштасу кезінде ұлттық этикетті сақтау
Лексика-грамматикалық норма
5. 3. 1. 1 сөз таптары (зат есім, сын есім, сан есім, етістік) және олардың мағыналық түрлерін ажырату;
5. 3. 1. 2 есім сөздердің түрленуін анықтау;
5. 3. 1. 3 сөз таптарына (зат есім, сын есім, сан есім, етістік) морфологиялық талдау жасау
Айтылым-жазылым нормалары
5. 3. 2. 2. сөйлем соңында және сөйлем ішінде қойылатын тыныс белгілерін білу
2. Дыбыстар
У да шу әлем (табиғи дыбыстар, жасанды дыбыстар, тіл дыбыстары, дыбыс күші)
2.1 Қазақ әліпбиі
2.2 Дыбыс пен әріп
2.3 Дауысты/дауыссыз дыбыстар
2.4 Дауысты дыбыстардың түрлері
2.5 Дауыссыз дыбыстардың түрлері
2.6 Буын және оның түрлері
2.7 Үндестік заңы.
2.8 Буын үндестігі
2.9 Ерін үндестігі
2.10 Дыбыс үндестігі
2.11 Тасымал
Мәтінтану
5. 1. 1. 2 тыңдалым мәтіні бойынша тірек сөздер мен жетекші сұрақтар құрастыру;
5. 1. 1. 4 мәтінде баяндалған оқиғаның себебі мен мақсаты арқылы негізгі ойды анықтау;
5. 1. 2. 2 мәтіннен ауызекі сөйлеу және жазба тілдердің стильдік айырмашылықтарын тану
Мәтінтудыру
5. 2. 1. 2 ауызекі сөйлеу үлгілері кездесетін сипаттау, баяндау мәтіндерін жазу дағдыларын қалыптастыру;
5. 2. 3. 1 өзін және қоршаған ортаны таныстыру мәтінін сөйлеу нормасына сай құрап айту
Лексика-грамматикалық норма
5. 3. 1. 4 қазақ тілінің дыбыстық жүйесін білу, фонетикалық талдау жасау
Айтылым-жазылым нормалары
5. 3. 2. 1 әріптердің емлесі, түбір сөздердің сақталуы мен қосымшалардың жалғануын ескере отырып, терме диктантын жаз
2-тоқсан

1) 5 класс:
Лексическая часть
Нормы литературного языка
Виды образовательной деятельности
Цели обучения, которые должны знать обучающиеся
1четверть
1. Предметы
Мир имен (конкретные и абстрактные предметы, имена людей, названия стран, городов, рек, морей, улиц, окружающая среда, общие наименования предметов)
1.1. Наименование предметов. Имя существительное. Вопросы имен существительных.
1.2 Лексико-семантические группы существительных (названия органов тела, имена людей, названия одежды, животных, продуктов, сооружений)
1.3 Одушевленные и неодушевленные имена существительные
1.4 Нарицательные имена существительные
1.5 Имена собственные
1.6 Антропонимы
1.7 Топонимы
1.8 Множественное число имен существительных
1.9 Простые и сложные имена существительные
Текстоведение
5.1.1.1 определение основной и дополнительной информации с использованием стратегии чтения;
5.1.1.3 составление плана с соблюдением структуры текста;
5.1.2.1 извлечение из текста элементов, характерных для стиля устной речи
Текстообразование
5.2.1.1 написание текста-описания по рисункам с соблюдением норм литературного языка;
5.2.1.3 соблюдение национального этикета при приветствии, ознакомлении, запросе разрешения, прощании;
Лексико-грамматическая норма
5.3.1.1 части речи (существительное, прилагательное, числительное, глагол) и различение их смысловых видов;
5.3.1.2 определение преобразования именных частей речи;
5.3.1.3 морфологический анализ частей речи (существительное, прилагательное, числительное, глагол)
Нормы говорения и письма
5.3.2.2. умение правильно ставить знаки препинания, сопровождающиеся в конце и внутри предложения
2. Звуки
Шумный мир (естественные звуки, искусственные звуки, языковые звуки, звуковая сила)
2.1. Казахский алфавит
2.2. Звуки и буквы
2.3 Гласные/ согласные звуки
2.4 Типы гласных звуков
2.5 Типы согласных звуков
2.6 Слоги и его виды
2.7. Закон сингармонизма.
2.8 Гармония гласных звуков
2.9 Губной сингармонизм
2.10 Гармония согласных звуков
2.11 Перенос слова
Текстоведение
5.1.1.2 составление опорных слов и ведущих вопросов по тексту аудирования;
5.1.1.4 определение основных мыслей с целью и причинами событий, изложенных в тексте;
5.1.2.2 распознавание стилистических различий устной и письменной речи
Текстообразование
5.2.1.2 формирование навыков написания текстов описания и повествования, в которых встречаются примеры устной речи;
5.2.3.1 составление текста о себе и окружающем мире в соответствии с нормами речи
Лексика-грамматическая норма
5.3.1.4 знание звуковой системы казахского языка, фонетический разбор
Нормы говорения и письма
5.3.2.1 написание наборного диктанта, учитывая правописание букв, сохранность корневых слов и добавление окончаний
2 четверть

3. Заттың белгісі
Халықтан әділ сыншы жоқ (адамның сырт келбеті, мінез-құлқы, қазақ ұғымындағы кей түстердің қасиеті, жылқы атаулары)
3.1 Сын есім. Сын есімнің сұрақтары
3.2 Сын есімнің лексика-семантикалық топтары
3.3 Адамның келбетін сипаттайтын және мінезін білдіретін сөздер
3.4 Дара және күрделі сын есімдер
3.5 Сынның дәрежесі
3.6 Салыстырмалы шырай
3.7 Салыстырмалы шырай емлесі
3.8 Күшейтпелі шырай
3.9 Күшейтпелі шырай емлесі
Мәтінтану
5. 1. 1. 4 мәтінде баяндалған оқиғаның себебі мен мақсаты арқылы негізгі ойды анықтау;
5. 1. 1. 5 мәтіндегі шешімге пікір білдіру, балама шешімдер ұсыну;
5. 1. 2. 3 ауызекі сөйлеу стиліне тән тілдік ерекшеліктерді тану және талдау
Мәтінтудыру
5. 2. 2. 1 берілген үлгі бойынша іс-қағаздар стилінде (құттықтау хат, хабарлама хат) мәтін жазу
Лексика-грамматикалық норма
5. 3. 1. 1 сөз таптары (зат есім, сын есім, сан есім, етістік) және олардың мағыналық түрлерін ажырату;
5. 3. 1. 2 есім сөздердің түрленуін анықтау;
5. 3. 1. 3 сөз таптарына (зат есім, сын есім, сан есім, етістік) морфологиялық талдау жасау
Айтылым-жазылым нормалары
5. 3. 2. 1 әріптердің емлесі, түбір сөздердің сақталуы мен қосымшалардың жалғануын ескере отырып, терме диктантын жазу
4. Заттың саны
Сандар сөйлейді (қазақ ұғымындағы киелі сандар, халық өлшемдері, біз қаншаумыз)
4.1 Сан есім. Дара және күрделі сан есімдер
4.2 Сан есімнің мағыналық топтары
4.3 Есептік сан есім
4.4 Реттік сан есім
4.5 Жинақтық сан есім
4.6 Болжалдық сан есім
4.7 Бөлшектік сан есім
4.8 Топтау сан есім
4.9 Сан есімнің емлесі
Мәтінтану
5. 1. 1. 1 оқылым стратегияларын қолданып, негізгі және қосымша ақпаратты анықтау;
5. 1. 1. 2 тыңдалым мәтіні бойынша тірек сөздер мен жетекші сұрақтар құрастыру;
5. 1. 2. 1 мәтіннен ауызекі сөйлеу стиліне тән элементтерді ажырата білу
Мәтінтудыру
5. 2. 3. 2 мәтіндегі негізгі ойды айқындап, жинақы мәтін жазу дағдысын қалыптастыру;
5. 2. 1. 3 сәлемдесу, танысу, рұқсат сұрау, қоштасу кезінде ұлттық этикетті сақтау
Лексика-грамматикалық норма
5. 3. 1. 1 сөз таптары (зат есім, сын есім, сан есім, етістік) және олардың мағыналық түрлерін ажырату;
5. 3. 1. 2 есім сөздердің түрленуін анықтау;
5. 3. 1. 3 сөз таптарына (зат есім, сын есім, сан есім, етістік) морфологиялық талдау жасау
Айтылым-жазылым нормалары
5. 3. 2. 3 сөздердің жуан, жіңішке үндесімі мен қосымша жалғану кезіндегі айтылым нормаларын сақтау
3-тоқсан

3. Признак предмета
Народ – самый справедливый критик
(внешний вид человека, характер, свойства некоторых цветов в казахском понимании, названия лошадей)
3.1 Имя прилагательное. Вопросы имен прилагательных
3.2 Лексико-семантические группы имен прилагательных
3.3 Слова, характеризующие и выражающие характер человека
3.4 Простые и сложные прилагательные
3.5 Степень прилагательного
3.6 Сравнительная степень
3.7 Правописание сравнительной степени
3.8 Превосходная степень
3.9 Правописание превосходной степени
Текстоведение
5.1.1.4 определение основных мыслей с целью и причинами событий, изложенных в тексте;
5.1.1.5 выражение мнения на решение в тексте, предоставление альтернативных решений;
5.1.2.3 распознавание и анализ языковых особенностей, характерных для разговорного стиля речи
Текстообразование
5.2.2.1 написание текста в официально-деловом стиле по заданному образцу (поздравительное письмо, письмо-сообщение)
Лексико-грамматическая норма
5.3.1.1 части речи (существительное, прилагательное, числительное, глагол) и различение их смысловых видов;
5.3.1.2 определение преобразования именных частей речи;
5.3.1.3 морфологический анализ частей речи (существительное, прилагательное, числительное, глагол)
Нормы говорения и письма
5.3.2.1 написание наборного диктанта, учитывая правописание букв, сохранность корневых слов и добавление окончаний
4. Количество предметов
О чем говорят цифры?
(священные цифры в казахском понятии, народные измерения, сколько нас...)
4.1 Имя числительное. Простые и сложные имена числительные
4.2 Разряды имен числительных
4.3 Количественные числительные
4.4 Порядковые числительные
4.5 Собирательные числительные
4.6 Приблизительные числительные
4.7 Дробные числительные
4.8 Группирующие числительные
4.9 Правописание имен числительных
Текстоведение
5.1.1.1 определение основной и дополнительной информации с использованием стратегии чтения;
5.1.1.2 составление опорных слов и ведущих вопросов по тексту аудирования;
5.1.2.1 различение из текста элементов, характерных для стиля устной речи
Текстообразование
5.2.3.2 формирование навыков написания кратких текстов с определением основных мыслей в тексте;
5.2.1.3 соблюдение национального этикета при приветствии, ознакомлении, запросе разрешения, прощании
Лексико-грамматическая норма
5.3.1.1 части речи (существительное, прилагательное, числительное, глагол) и различение их смысловых видов;
5.3.1.2 определение преобразования именных частей речи;
5.3.1.3 морфологический анализ частей речи (существительное, прилагательное, числительное, глагол)
Нормы говорения и письма
5.3.2.3 соблюдение норм произношения при твердом и мягком сингармонизме слов и во время добавления окончаний
3 четверть

5. Сөздің мағынасы
Сөздің сырын сөз ашады (сөз туралы мақал-мәтелдер, мәндес, тұлғалас, қарсы мағынадағы сөздер, кірме сөздер)
5.1 Сөздің тура және ауыспалы мағынасы
5.2 Көп мағыналы сөздер
5.3 Омонимдер
5.4 Синонимдер
5.5 Антонимдер
5.6 Сөздік құрамдағы сөздердің қолданылу аясы
5.7 Терминдер
5.8 Кәсіби сөздер
5.9 Кірме сөздер
Мәтінтану
5. 1. 1. 3 мәтін құрылымын сақтай отырып жоспар құру;
5. 1. 1. 4 мәтінде баяндалған оқиғаның себебі мен мақсаты арқылы негізгі ойды анықтау;
5. 1. 2. 2 мәтіннен ауызекі сөйлеу және жазба тілдердің стильдік айырмашылықтарын тану
Мәтінтудыру
5. 2. 3. 1 өзін және қоршаған ортаны таныстырумәтінін сөйлеу нормасына сай құрап айту;
5. 2. 4. 1 әдеби тіл нормалары бойынша өз бетінше ереже, анықтама құрап жазу, ойын ауызша дәлелдеу
Лексика-грамматикалық норма
5. 3. 1. 3 сөз таптарына (зат есім, сын есім, сан есім, етістік) морфологиялық талдау жасау;
5. 3. 1. 5 сөз мағыналарын ажырата білу, лексикалық талдау жасау
6. Әрекет
Қазақтың ұлттық ойындары (көкпар, асық ойнау, бәйге, арқан тарту)
6.1 Етістік
6.2 Дара және күрделі етістіктер
6.3 Болымды және болымсыз етістіктер
6.4 Негізгі және көмекші етістіктер
6.5 Тұйық етістік
6.6 Етістіктің шақтары
6.7 Осы шақ
6.8 Өткен шақ
6.9 Келер шақ
Мәтінтану
5. 1. 1. 2 тыңдалым мәтіні бойынша тірек сөздер мен жетекші сұрақтар құрастыру;
5. 1. 1. 5 мәтіндегі шешімге пікір білдіру, балама шешімдер ұсыну;
5. 1. 2. 3 ауызекі сөйлеу стиліне тән тілдік ерекшеліктерді тану және талдау
Мәтінтудыру
5. 2. 1. 1 әдеби тіл нормаларын сақтай отырып, суреттер бойынша сипаттау мәтінін жазу;
5. 2. 3. 2 мәтіндегі негізгі ойды айқындап, жинақы мәтін жазу дағдысын қалыптастыру
Лексика-грамматикалық норма
5. 3. 1. 1 сөз таптары (зат есім, сын есім, сан есім, етістік) және олардың мағыналық түрлерін ажырату;
5. 3. 1. 3 сөз таптарына (зат есім, сын есім, сан есім, етістік) морфологиялық талдау жасау
Айтылым-жазылым нормалары
5. 3. 2. 1 әріптердің емлесі, түбір сөздердің сақталуы мен қосымшалардың жалғануын ескере отырып, терме диктантын жазу
7. Сөйлем
"Пай, пай, пай, киелі неткен жер!" (табиғат- туған анамыз, табиғатпен үндес қазақтың бұрынғы тұрмысы, табиғатты қорғау туралы тыйым сөздер)
7.1 Сөйлем түрлері
7.2 Хабарлы сөйлем
7.3 Сұраулы сөйлем
7.4 Сұраулы сөйлемнің жасалу жолдары
7.5 Лепті сөйлем
7.6 Бұйрықты сөйлем

5. Значение слов
Секрет слов раскрывает само слово (пословицы и поговорки о слове, синонимичные, однотипные слова, слова, противоположные по смыслу, заимствованные слова)
5.1 Прямое и переносное значение слов
5.2 Многозначные слова
5.3 Омонимы
5.4 Синонимы
5.5 Антонимы
5.6 Область применения слов в словарном составе
5.7 Термины
5.8 Профессиональные слова
5.9 Заимствованные слова
Текстоведение
5.1.1.3 составление плана с соблюдением структуры текста;
5.1.1.4 определение основных мыслей с целью и причинами событий, изложенных в тексте;
5.1.2.2 распознавание стилистических различий устной и письменной речи
Текстообразование
5.2.3.1 составление текста о себе и окружающем мире в соответствии с нормами речи;
5.2.4.1 самостоятельное составление правил, справок по нормам литературного языка, устное аргументирование своих мыслей
Лексико-грамматическая норма
5.3.1.3 морфологический анализ частей речи (существительное, прилагательное, числительное, глагол);
5.3.1.5 умение различать смысловые значения слова, проводить лексический анализ
6. Действие
Казахские национальные игры
(кокпар, асык, байга, перетягивание каната)
6.1 Глагол
6.2 Простые и сложные глаголы
6.3 Положительная и отрицательная форма глагола
6.4 Основные и вспомогательные глаголы
6.5 Неопределенная форма глагола
6.6 Времена глаголов
6.7 Настоящее время
6.8 Прошедшее время
6.9 Будущее время
Текстоведение
5.1.1.2 составление опорных слов и ведущих вопросов по тексту аудирования;
5.1.1.5 выражение мнения на решение в тексте, предоставление альтернативных решений;
5.1.2.3 распознавание и анализ языковых особенностей, характерных для разговорного стиля речи
Текстообразование
5.2.1.1 написание текста-описания по рисункам с соблюдением норм литературного языка;
5.2.3.2 формирование навыков написания кратких текстов с определением основных мыслей в тексте;
Лексико-грамматическая норма
5.3.1.1 части речи (существительное, прилагательное, числительное, глагол) и различение их смысловых видов;
5.3.1.3 морфологический анализ частей речи (существительное, прилагательное, числительное, глагол)
Нормы говорения и письма:
5.3.2.1 написание наборного диктанта, учитывая правописание букв, сохранность корневых слов и добавление окончаний
7. Предложение
"Вай, вай, вай, какая святая земля!" (природа- наша родная мать, прошлая жизнь казахского народа, созвучная с природой, запретные слова об охране природы)
7.1 Виды предложений
7.2 Повествовательные предложения
7.3 Вопросительное предложения
7.4 Способы образования вопросительных предложений
7.5 Побудительные предложения
7.6 Императивное предложение

7.7. Тыныс белгі
7.8 Сөйлем соңында қойылатын тыныс белгілер
7.9 Сөйлем ішінде қойылатын тыныс белгілер
Мәтінтану
5. 1. 1. 4 мәтінде баяндалған оқиғаның себебі мен мақсаты арқылы негізгі ойды анықтау;
5. 1. 1. 5 мәтіндегі шешімге пікір білдіру, балама шешімдер ұсыну;
5. 1. 2. 1 мәтіннен ауызекі сөйлеу стиліне тән элементтерді ажырата білу
Мәтінтудыру
5. 2. 1. 2 ауызекі сөйлеу үлгілері кездесетін сипаттау, баяндау мәтіндерін жазу дағдыларын қалыптастыру;
5. 2. 2. 1 берілген үлгі бойынша іс-қағаздар стилінде (құттықтау хат, хабарлама хат) мәтін жазу
Лексика-грамматикалық норма
5. 3. 1. 6 сөйлемнің айтылу сазы мен мақсатына қарай түрлерін ажырату, синтаксистік талдау жасау;
5. 3. 2. 2. сөйлем соңында және сөйлем ішінде қойылатын тыныс белгілерін білу
4-тоқсан
8. Күрделі сөздер
Аңызға айналған өлке (еліміздегі белгілі жерлер мен елге тұтқа болған тұлғалар)
8.1 Күрделі сөздердің түрлері
8.2 Біріккен сөздер
8.3 Біріккен сөздердің емлесі
8.4 Қос сөздер
8.5 Қайталама қос сөздер
8.6 Қосарлама қос сөздер
8.7 Қос сөздердің емлесі
8.8 Қысқарған сөздер
8.9 Қысқарған сөздердің емлесі
8.10 Тіркесті сөздер және олардың емлесі
Мәтінтану
5. 1. 1. 1 оқылым стратегияларын қолданып, негізгі және қосымша ақпаратты анықтау;
5. 1. 2. 2 мәтіннен ауызекі сөйлеу және жазба тілдердің стильдік айырмашылықтарын тану;
Мәтінтудыру
5. 2. 1. 3 сәлемдесу, танысу, рұқсат сұрау, қоштасу кезінде ұлттық этикетті сақтау;
5. 2. 3. 2 мәтіндегі негізгі ойды айқындап, жинақы мәтін жазу дағдысын қалыптастыру
Лексика-грамматикалық норма
5. 3. 1. 3 сөз таптарына (зат есім, сын есім, сан есім, етістік) морфологиялық талдау жасау;
5. 3. 2. 3 сөздердің жуан, жіңішке үндесімі мен қосымша жалғану кезіндегі айтылым нормаларын сақтау
9. Тілдің табиғаты
"Бабам тілі сен қалдың" (әлем тілдері, тілдің, жазудың пайда болуы, тілдің міндеті...)
9.1 Тілдің анықтамасы және қызметі
9.2 Ауызша және жазбаша тіл
9.3 Ауызекі тілге тән белгілер
9.4 Жазудың пайда болуы және дамуы
9.5 Дүние жүзі тілдері
9.6 Ана тілі
9.7 Қазақ тілі және оған туыстас тілдер
9.8 Қазақ тілінің сөз байлығы
Мәтінтану
5. 1. 1. 3 мәтін құрылымын сақтай отырып жоспар құру;
5. 1. 1. 4 мәтінде баяндалған оқиғаның себебі мен мақсаты арқылы негізгі ойды анықтау;
5. 1. 2. 3 ауызекі сөйлеу стиліне тән тілдік ерекшеліктерді тану және талдау
Мәтінтудыру
5. 2. 3. 1 өзін және қоршаған ортаны таныстыру мәтінін сөйлеу нормасына сай құрап айту;
5. 2. 4. 1әдеби тіл нормалары бойынша өз бетінше ереже, анықтама құрап жазу, ойын ауызша дәлелдеу
Лексика-грамматикалық норма
5. 3. 1. 5 сөз мағыналарын ажырата білу, лексикалық талдау жасау;
5. 3. 1. 6 сөйлемнің айтылу сазы мен мақсатына қарай түрлерін ажырату, синтаксистік талдау жасау

7.7. Знаки препинания
7.8 Знаки препинания в конце предложения
7.9 Знаки препинания в предложении
Текстоведение
5.1.1.4 определение основных мыслей с целью и причинами событий, изложенных в тексте;
5.1.1.5 выражение мнения на решение в тексте, предоставление альтернативных решений;
5.1.2.1 различение из текста элементов, характерных для стиля устной речи
Текстообразование
5.2.1.2 формирование навыков написания текстов описания и повествования, в которых встречаются примеры устной речи;
5.2.2.1 написание текста в официально-деловом стиле по заданному образцу (поздравительное письмо, письмо-сообщение)
Лексико-грамматическая норма
5.3.1.6 различение видов предложения по произношению и целевому назначению, синтаксический анализ;
5.3.2.2. умение правильно ставить знаки препинания, сопровождающиеся в конце и внутри предложения
4 четверть
8. Сложные слова
Легендарный край (знаменитые места нашей страны и лица, ставшие опорой своей страны)
8.1 Виды сложных слов
8.2 Слитные слова
8.3 Правописание слитных слов
8.4 Парные слова
8.5 Повторные парные слова
8.6 Удвоенные парные слова
8.7 Правописание удвоенных парных слов
8.8 Сокращенные слова
8.9 Правописание сокращенных слов
8.10 Словосочетания и их правописание
Текстоведение
5.1.1.1 определение основной и дополнительной информации с использованием стратегии чтения;
5.1.2.2 распознавание стилистических различий устной и письменной речи
Текстообразование
5.2.1.3 соблюдение национального этикета при приветствии, ознакомлении, запросе разрешения, прощании;
5.2.3.2 формирование навыков написания кратких текстов с определением основных мыслей в тексте
Лексико-грамматическая норма
5.3.1.3 морфологический анализ частей речи (существительное, прилагательное, числительное, глагол);
5.3.2.3 соблюдение норм произношения при твердом и мягком сингармонизме слов и во время добавления окончаний
9. Природа языка
Язык моих предков (языки мира, история языка и письменности, задачи языка...)
9.1 Определение и функции языка
9.2 Устный и письменный язык
9.3 Признаки, характерные для разговорного языка
9.4 Образование и развитие письменности
9.5 Языки мира
9.6 Родной язык
9.7 Казахский язык и его родственные языки
9.8 Словарное богатство казахского языка
Текстоведение
5.1.1.3 составление плана с соблюдением структуры текста;
5.1.1.4 определение основных мыслей с целью и причинами событий, изложенных в тексте;
5.1.2.3 распознавание и анализ языковых особенностей, характерных для разговорного стиля речи
Текстообразование
5.2.3.1 составление текста о себе и окружающем мире в соответствии с нормами речи;
5.2.4.1 самостоятельное составление правил, справок по нормам литературного языка, устное аргументирование своих мыслей
Лексико-грамматическая норма
5.3.1.5 умение различать смысловые значения слова, проводить лексический анализ;
5.3.1.6 различение видов предложения по произношению и целевому назначению, синтаксический анализ

2) 6-сынып:
Лексикалық бөлім
Әдеби тіл нормалары
Білім алу әрекетінің түрлері
Білім алушылар білуге тиісті оқу мақсаттары
1-тоқсан
1. Сөз құрамы
Жылдың төрт мезгілі (көктем туады, жаз шығады, күз түседі, қыс келеді ...)
1.1 Түбір
1.2 Түбір сөздің түрлері
1.3 Түбірлес сөздер
1.4 Туынды сөз
1.5 Жұрнақ
1.6 Жұрнақтың түрлері
(сөз тудырушы және сөз түрлендіруші жұрнақтар)
1.7 Жалғау
1.8 Жалғаудың түрлері
1.9 Жалғаудың қызметі
Мәтінтану
6. 1. 1. 1 оқылым стратегияларын қолданып, комментарий жасау;
6. 1. 1. 2 тыңдалым мәтінінде көтерілген мәселені анықтауға бағытталған нақтылау сұрақтарын құрастыру;
6. 1. 2. 1 көркем әдебиет стилінің құрылымын және өзіндік белгілерін білу
Мәтінтудыру
6. 2. 1. 1әдеби тіл нормаларын сақтай отырып, суреттер, сызба, кесте бойынша әңгімелеу мәтінін жазу;
6. 2. 1. 3 қазақ тілінде қалыптасқан қаратпаларды қолдану нормаларын сақтау дағдыларын қалыптастыру
Лексика-грамматикалық норма
6. 3. 1. 3 сөз таптарына (есімдік, үстеу, шылау, етістік) морфологиялық талдау жасау
Айтылым-жазылым нормалары
6. 3. 2. 1 есту диктантын жазу кезінде күрделі сөздер мен сөз тіркестерінің сыңарларының орфографиялық нормасын сақтау
2. Мәтін
"Толғауы тоқсан қызыл тіл" (әдебиет пәнінен өткен көркем мәтіннің түрлі жанрлары...)
2.1 Мәтіннің құрамы
2.2 Мәтіннің түрлері. Әңгімелеу мәтіні
2.3 Сипаттау мәтіні
2.4 Пайымдау мәтіні
2.5 Көркем мәтіннің жанрлары
2.6 Әңгіме
2.7 Өлең
2.8 Повесть
2.9 Роман
2.10 Поэма
Мәтінтану
6. 1. 1. 3 мәтін құрылымын анықтау;
6. 1. 1. 5 әртүрлі дереккөздерден алынған ақпаратты шынайы өмірмен байланыстыру;
6. 1. 2. 2 ауызекі тіл мен көркем әдебиет жанрының ерекшеліктерін білу
Мәтінтудыру
6. 2. 1. 2 көркем әдебиет стилінің нормаларын сақтап берілген тақырып бойынша шығармашылық диктант жазу;
6. 2. 3. 1тұрмыстық зат және техника құралдары туралы мақтау, жарнамалау мәтінін аритикуляциялық талаптарға сай айту
Лексика-грамматикалық норма
6. 3. 1. 4 айтылым кезіндегі үндестік заңының сақталуын білу, фонологиялық талдау жасау;
6. 3. 1. 5 сөздік құрамның толығу ерекшеліктерін білу, лексикалық талдау жасау
Айтылым-жазылым нормалары
6. 3. 2. 2 үтірді қоюдың ұстанымдары мен әртүрлі орындарын білу
2-тоқсан
3. Сөз байлығы
Он сегіз мың ғалам (ғарыш, күн жүйесі, аспан әлеміне қатысты қазақи түсініктер, мақал-мәтелдер...)
3.1 Сөздік қор және сөздік құрам
3.2 Арнаулы лексика: термин сөздер мен кәсіби сөздер
3.3 Термин сөздердің түрлері
3.4 Төл сөздер және басқа тілден енген сөздер
3.5 Көнерген сөздер
3.6 Жаңа сөздер немесе атаулар
3.7 Жаңа сөздердің (атаулардың) түрлері және жасалу жолдары

2) 6 класс:
Лексический раздел
Нормы литературного языка
Виды образовательной деятельности
Цели обучения, которые должны знать ученики
1 четверть
1. Структура слова
Четыре сезона года (рождение весны, лета, зимы и осени)
1.1 Корень
1.2 Виды корневых слов
1.3 Однокоренные слова
1.4 Производное слово
1.5 Суффикс
1.6 Виды суффиксов
(суффиксы, образующие и изменяющие слова)
1.7 Окончание
1.8 Виды окончаний
1.9 Функции окончания
Текстоведение
6.1.1.1 составление комментария с использованием стратегии чтения;
6.1.1.2. составление вопросов уточнения, направленных на выявление проблем, поднятых в тексте аудирования;
6.1.2.1 знание структуры и самобытности художественного стиля
Текстообразование
6.2.1.1 написание текста -повествования по рисункам, чертежам, таблицам с соблюдением норм литературного языка;
6.2.1.3 формирование навыков соблюдения норм применения слов-обращений, используемых в казахском языке
Лексико-грамматическая норма
6.3.1.3 морфологический разбор частей речи (местоимений, наречий, служебных слов, глаголов)
Нормы говорения и письма
6.3.2.1 соблюдение орфографических норм сложных слов и словосочетаний при написании слухового диктанта
2. Текст
"Толғауы тоқсан қызыл тіл" (разные жанры художественных текстов на литературную тематику ...)
2.1 Структура текста
2.2 Типы текста. Повествовательный текст
2.3 Текст описание
2.4 Текст заключения
2.5 Жанры художественных текстов
2.6 Рассказ
2.7 Стихотворение
2.8 Сказка
2.9 Роман
2.10 Поэма
Текстоведение
6.1.1.3 определение структуры текста;
6.1.1.5 связывание информации из различных источников с реальной жизнью;
6.1.2.2 знание особенностей жанра устного языка и художественной литературы
Текстообразование
6.2.1.2 написание творческого диктанта по данной теме с соблюдением норм художественного стиля;
6.2.3.1 умение рассказать похвальные и рекламные тексты о бытовом предмете и технических средствах в соответствии с артикуляционными требованиями
Лексико-грамматическая норма
6.3.1.4 соблюдение закона сингармонизма при произношении, фонологический анализ;
6.3.1.5 знание особенностей пополнения словарного состава, лексический анализ
Нормы говорения и письма
6.3.2.2 знание принципов и правил постановки запятой
2 четверть
3. Словарное богатство
Вселенная (представление казахского народа о космосе, солнечной системе, небесном мире, пословицы ...)
3.1 Словарь и словарный запас
3.2 Специальная лексика: термины и профессиональные слова
3.3 Виды терминов
3.4 Кровные слова и слова вошедшие из других языков
3.5 Устаревшие слова
3.6 Новые слова или наименования
3.7 Типы и способы создания новых слов (имен)

3.8 Фразеологизмдер
3.9 Мақал-мәтелдер
3.10 Көп мағыналы сөздер және омонимдер
Мәтінтану
6. 1. 1. 4 мәтінде баяндалған дәлелдер мен фактілерді ажырату арқылы негізгі ойды анықтау;
6. 1. 2. 3 көркем әдебиет стиліне тән тілдік ерекшеліктерді тану және талдау
Мәтінтудыру
6. 2. 2. 1 берілген үлгі бойынша іс-қағаздар стилінде (өтініш, түсініктеме) мәтін жазу;
6. 2. 4. 1 түсіндірме сөздіктің стилімен жеке сөздердің мағынасын ашу, көпшілікке түсіндіру
Әдеби тіл нормалары
6. 3. 1. 3 сөз таптарына (есімдік, үстеу, шылау, етістік) морфологиялық талдау жасау;
6. 3. 1. 5 сөздік құрамның толығу ерекшеліктерін білу, лексикалық талдау жасау
Лексика-грамматикалық норма
6. 3. 2. 3 түбір мен қосымша және күрделі сөз ішіндегі дыбыстардың ықпалдастығын (ілгерінді, кейінді, тоғыспалы) сақтау
4. Зат есімнің сөзжасамдық және грамматикалық сипаты
"Сәлем – сөздің анасы" (жөн сұрасу, бата беру, тілек айту, қоштасу...)
4.1 Зат есімнің жасалуы
4.2 Зат есім тудыратын жұрнақтар
4.3. Зат есімнің түрленуі
4.4 Зат есімдердің жіктелуі
4.5 Зат есімдердің септелуі
4.6 Атау септік
4.7 Ілік септік
4.8 Барыс септік
4.9 Табыс септік
4.10 Жатыс септік
4.11 Шығыс септік
4.12 Көмектес септік
4.13 Зат есімдердің тәуелденуі
Мәтінтану
6. 1. 1. 1 оқылым стратегияларын қолданып, комментарий жасау;
6. 1. 2. 1 көркем әдебиет стилінің құрылымын және өзіндік белгілерін білу
Мәтінтудыру
6. 2. 1. 3 қазақ тілінде қалыптасқан қаратпаларды қолдану нормаларын сақтау дағдыларын қалыптастыру;
6. 2. 3. 2 көтерілген мәселеге (тақырыпқа) өз ойын білдіру арқылы шағын мәтін жазу
Лексика-грамматикалық норма
6. 3. 1. 2 есім сөздер мен есімдіктің түрленуін анықтау;
6. 3. 1. 3 сөз таптарына (есімдік, үстеу, шылау, етістік) морфологиялық талдау жасау
Айтылым-жазылым нормалары
6. 3. 2. 2 үтірді қоюдың ұстанымдары мен әртүрлі орындарын білу
3-тоқсан
5. Есімдік
"...Кетігін тап та бар, қалан!" (менің отбасым, әр мамандық иесінің міндеттері, жөн сілтеу, белмегенді сұрау...)
5.1 Есімдік туралы жалпы сипаттама. Есімдіктің мағыналық түрлері
5.2 Жіктеу есімдігі. Жіктеу есімдігінің септелуі (қопармалы септелу)
5.3 Сілтеу есімдігі
5.4 Сұрау есімдігі
5.5 Өздік есімдігі
5.6 Жалпылау есімдігі
5.7 Болымсыздық есімдігі
5.8 Белгісіздік есімдігі
5.9 Есімдіктің сөйлемдегі қызметі және емлесі
Мәтінтану
6. 1. 1. 2 тыңдалым мәтінінде көтерілген мәселені анықтауға бағытталған нақтылау сұрақтарын құрастыру;
6. 1. 1. 3 мәтін құрылымын анықтау;
6. 1. 2. 2 ауызекі тіл мен көркем әдебиет жанрының ерекшеліктерін білу
Мәтінтудыру
6. 2. 1. 1 әдеби тіл нормаларын сақтай отырып, суреттер, сызба, кесте бойынша әңгімелеу мәтінін жазу;
6. 2. 3. 1 тұрмыстық зат және техника құралдары туралы мақтау, жарнамалау мәтінін аритикуляциялық талаптарға сай айту
Лексика-грамматикалық норма
6. 3. 1. 1 сөз таптары (есімдік, үстеу, шылау) және оның мағыналық түрлерін ажырату;
6. 3. 1. 3 сөз таптарына (есімдік, үстеу, шылау, етістік) морфологиялық талдау жасау
Айтылым-жазылым нормалары
6. 3. 2. 1 есту диктантын жазу кезінде күрделі сөздер мен сөз тіркестерінің сыңарларының орфографиялық нормасын сақтау

3.8 Фразеологизмы
3.9 Пословицы и поговорки
3.10 Многозначные слова и омонимы
Текстоведение
6.1.1.4 определение основных мыслей путем разделения доказательств и фактов, изложенных в тексте;
6.1.2.3 распознавание и анализ языковых особенностей, характерных для художественного стиля
Текстообразование
6.2.2.1 написание текста в официально-деловом стиле (заявление, комментарии) по заданному образцу;
6.2.4.1 раскрыть значение отдельных слов в стиле толкового словаря, публично разъяснить
Лексико-грамматическая норма
6.3.1.3 морфологический разбор частей речи (местоимений, наречий, служебных слов, глаголов);
6.3.1.5 знание особенностей пополнения словарного состава, лексический анализ
Нормы говорения и письма
6.3.2.3 сохранить взаимодействие звуков между корнем и окончанием, а также в сложных словах (прогрессивный, регрессивный, перекрестный)
4. Словообразовательный и грамматический характер существительного
"Сәлем – сөздің анасы" (благословение, пожелание, прощание )
4.1 Образование имен существительных
4.2 Суффиксы, образующие имена существительные
4.3. Преобразование имен существительных
4.4 Спряжение существительных
4.5 Склонение существительных
4.6 Именительный падеж
4.7 Родительный падеж
4.8 Дательный падеж
4.9 Винительный падеж
4.10 Местный падеж
4.11 Исходный падеж
4.12 Предложный падеж
4.13 Спряжение имен существительных
Текстоведение
6.1.1.1 составление комментария с использованием стратегии чтения;
6.1.2.1 знание структуры и самобытности художественного стиля
Текстообразование
6.2.1.3 формирование навыков соблюдения норм применения слов-обращений, используемых в казахском языке;
6.2.3.2 написание небольшого текста путем выражения собственного мнения на поднятую проблему (тему)
Лексико-грамматическая норма
6.3.1.2 определение преобразования именных частей речи и местоимений (по падежам);
6.3.1.3 морфологический разбор частей речи (местоимений, наречий, служебных слов, глаголов)
Нормы говорения и письма
6.3.2.2 знание принципов и правил постановки запятой
2 четверть
5. Местоимение
" ...Кетігін тап та бар, қалан!" (моя семья, обязанности каждой профессии, направление, просьба...)
5.1 Понятие о местоимении. Семантические типы местоимений
5.2 Личные местоимения. Склонение личных местоимений
5.3 Указательные местоимения
5.4 Вопросительные местоимения
5.5 Возвратное местоимение
5.6 Обобщающие местоимения
5.7 Отрицательные местоимения
5.8 Неопределенное местоимение
5.9 Функции местоимения в предложении и их правописание
Текстоведение
6.1.1.2 составление вопросов уточнения, направленных на выявление проблем, поднятых в тексте аудирования;
6.1.1.3 определение структуры текста;
6.1.2.2 знание особенностей жанра устного языка и художественной литературы
Текстообразование
6.2.1.1 написание текста -повествования по рисункам, чертежам, таблицам с соблюдением норм литературного языка;
6.2.3.1 умение рассказать похвальные и рекламные тексты о бытовом предмете и технических средствах в соответствии с артикуляционными требованиями
Лексико-грамматическая норма
6.3.1.1 различение частей речи (местоимений, наречий, служебных слов) и их смысловых видов;
6.3.1.3 морфологический разбор частей речи (местоимений, наречий, служебных слов, глаголов)
Нормы говорения и письма
6.3.2.1 соблюдение орфографических норм сложных слов и словосочетаний при написании слухового диктанта

6. Етістіктің түрлері
"Денсаулық – зор байлық" (танымал спортшылар, күн тәртібі, спорт үйірмелері, салауатты өмір салты ...)
6.1 Етістіктің етіс түрлері
6.2 Тұйық етістік: септелуі және тәуелденуі
6.3 Етістіктің райлары: ашық рай. Шартты рай
6.4 Бұйрық рай
6.5 Қалау рай
6.6 Есімше
6.7 Көсемше
6.8 Салт, сабақты етістіктер
6.9 Көмекші етістіктер
Мәтінтану
6. 1. 1. 5 әртүрлі дереккөздерден алынған ақпаратты шынайы өмірмен байланыстыру;
6. 1. 2. 3 көркем әдебиет стиліне тән тілдік ерекшеліктерді тану және талдау
Мәтінтудыру
6. 2. 1. 2 көркем әдебиет стилінің нормаларын сақтап берілген тақырып бойынша шығармашылық диктант жазу;
6. 2. 3. 2 көтерілген мәселеге (тақырыпқа) өз ойын білдіру арқылы шағын мәтін жазу
Лексика-грамматикалық норма
6. 3. 1. 3 сөз таптарына (есімдік, үстеу, шылау, етістік) морфологиялық талдау жасау;
6. 3. 1. 4 айтылым кезіндегі үндестік заңының сақталуын білу, фонологиялық талдау жасау
Айтылым-жазылым нормалары
6. 3. 2. 2 үтірді қоюдың ұстанымдары мен әртүрлі орындарын білу
7. Үстеу
Сөйлеудегі анықтық пен дәлдік (көркем әдебиеттен мезгілді, мекенді, мөлшерді, мақсатты дәл, анық білдіретін диалогтар)
7.1 Негізгі және туынды үстеулер
7.2 Үстеудің мағыналық түрлері. Мезгіл үстеуі
7.3Мекен үстеуі
7.4 Сын-қимыл үстеу
7.5 Мөлшер үстеуі
7.6 Күшейткіш үстеу
7.7 Мақсат үстеуі
7.8 Себеп-салдар үстеуі
7.9 Үстеудің сөйлемдегі қызметі және емлесі
Мәтінтану
6. 1. 1. 4 мәтінде баяндалған дәлелдер мен фактілерді ажырату арқылы негізгі ойды анықтау;
6. 1. 2. 1 көркем әдебиет стилінің құрылымын және өзіндік белгілерін білу
Мәтінтудыру
6. 2. 1. 3 қазақ тілінде қалыптасқан қаратпаларды қолдану нормаларын сақтау дағдыларын қалыптастыру;
6. 2. 2. 1 берілген үлгі бойынша іс-қағаздар стилінде (өтініш, түсініктеме) мәтін жазу
Лексика-грамматикалық норма
6. 3. 1. 1 сөз таптары (есімдік, үстеу, шылау) және оның мағыналық түрлерін ажырату;
6. 3. 1. 3 сөз таптарына (есімдік, үстеу, шылау, етістік) морфологиялық талдау жасау
Айтылым-жазылым нормалары
6. 3. 2. 3 түбір мен қосымша және күрделі сөз ішіндегі дыбыстардың ықпалдастығын (ілгерінді, кейінді, тоғыспалы) сақтау
4-тоқсан
8. Шылау сөздер
Табиғи құбылыстар (жауын неге жауады, найзағай мен кемпірқосақ қайдан пайда болады, табиғи құбылыстар туралы мақалдар ...)
8.1 Жалғаулық шылаулар. Ыңғайластық қатынасты білдіретін жалғаулықтар және олардың қызметі
8.2 Қарсылықты қатынасты білдіретін жалғаулықтар және олардың қызметі
8.3 Талғаулы қатынасты білдіретін жалғаулықтар және олардың қызметі. Шарттылық қатынасты білдіретін жалғаулықтар және олардың қызметі
8.4 Себеп-салдарлық қатынасты білдіретін жалғаулықтар және олардың қызметі

6. Типы глаголов
"Денсаулық – зор байлық" (известные спортсмены, повестка дня, спортивные клубы, здоровый образ жизни )
6.1 Типы глаголов
6.2 Неопределенная форма глагола: склонение и спряжение
6.3 Наклонение глаголов: изъявительное и условное наклонение
6.4 Повелительное наклонение
6.5 Желательное наклонение
6.6 Причастие
6.7 Деепричастие
6.8 Переходный и непереходный глагол
6.9 Вспомогательные глаголы
Текстоведение
6.1.1.5 связывание информации из различных источников с реальной жизнью;
6.1.2.3 распознавание и анализ языковых особенностей, характерных для художественного стиля
Текстообразование
6.2.1.2 написание творческого диктанта по данной теме с соблюдением норм художественного стиля;
6.2.3.2 написание небольшого текста путем выражения собственного мнения на поднятую проблему (тему)
Лексико-грамматическая норма
6.3.1.3 морфологический разбор частей речи (местоимений, наречий, служебных слов, глаголов);
6.3.1.4 соблюдение закона сингармонизма при произношении, фонологический анализ
Нормы говорения и письма
6.3.2.2 знание принципов и правил постановки запятой
7. Наречие
Ясность и точность речи (диалоги из художественной литературы, точно передающие время, место, цель)
7.1 Производные и непроизводные наречия
7.2 Смысловые группы наречия. Наречие времени
7.3 Наречие места
7.4 Наречие действия
7.5 Наречие количества
7.6 Усилительные наречия
7.7 Наречие цели
7.8 Наречие причин и следствий
7.9 Функции наречия в предложении и их правописание
Текстоведение
6.1.1.4 определение основных мыслей путем разделения доказательств и фактов, изложенных в тексте;
6.1.2.1 знание структуры и самобытности художественного стиля
Текстообразование
6.2.1.3 формирование навыков соблюдения норм применения слов-обращений, используемых в казахском языке;
6.2.2.1 написание текста в официально-деловом стиле (заявление, комментарий) по заданному образцу
Лексико-грамматическая норма
6.3.1.1 различение частей речи (местоимений, наречий, служебных слов) и их смысловых видов;
6.3.1.3 морфологический разбор частей речи (местоимений, наречий, служебных слов, глаголов)
Нормы говорения и письма
6.3.2.3 сохранить взаимодействие звуков между корнем и окончанием, а также в сложных словах (прогрессивный, регрессивный, перекрестный)
2четверть
8. Союзные слова
Природные явления
(Почему идет дождь, откуда берутся молнии и радуги, пословицы о природных явлениях )
8.1 Присоединительные союзы. Соединительные союзы и их функции
8.2 Противительные союзы и их функции
8.3 Разделительные союзы и их функции. Условные союзы и их функции
8.4 Причинно-следственные союзы и их функции

8.5 Септеулік шылаулар. Атау септіктегі сөздермен тіркесетін септеуліктер және олардың қызметі
8.6 Барыс септіктегі сөздермен тіркесетін септеуліктер және олардың қызметі
8.7 Шығыс және көмектес септіктегі сөздермен тіркесетін септеуліктер және олардың қызметі
8.8 Демеулік шылаулар және олардың қызметі
8.9 Шылау сөздердің емлесі
Мәтінтану
6. 1. 1. 1 оқылым стратегияларын қолданып, комментарий жасау;
6. 1. 1. 5 әртүрлі дереккөздерден алынған ақпаратты шынайы өмірмен байланыстыру;
6. 1. 2. 1 көркем әдебиет стилінің құрылымын және өзіндік белгілерін білу
Мәтінтудыру
6. 2. 1. 1 әдеби тіл нормаларын сақтай отырып, суреттер, сызба, кесте бойынша әңгімелеу мәтінін жазу;
6. 2. 4. 1 түсіндірме сөздіктің стилімен жеке сөздердің мағынасын ашу, көпшілікке түсіндіру
Лексика-грамматикалық норма
6. 3. 1. 1 сөз таптары (есімдік, үстеу, шылау) және оның мағыналық түрлерін ажырату;
6. 3. 1. 3 сөз таптарына (есімдік, үстеу, шылау, етістік) морфологиялық талдау жасау
Айтылым-жазылым нормалары
6. 3. 2. 3 түбір мен қосымша және күрделі сөз ішіндегі дыбыстардың ықпалдастығын (ілгерінді, кейінді, тоғыспалы) сақтау
9. Сөз тіркестері
Ұлттық мерекелер (көрісу мерекесі, Наурыз тойы, жиын-терін, төрт түлікке қатысты маусымдық мерекелер)
9.1 Сөз тіркесіне тән белгілер
9.2 Сөз тіркестерінің күрделі сөздерден айырмашылығы
9.3 Зат есім + сын есім
9.4 Сын есім + есім
9.5 Сан есім + есім
9.6 Зат есім + етістік
9.7 Сын есім + етістік
9.8 Сан есім + етістік
9.9 Есімдік + етістік
9.10 Тұрақты және еркін тіркестер
Мәтінтану
6. 1. 1. 3 мәтін құрылымын анықтау;
6. 1. 1. 4 мәтінде баяндалған дәлелдер мен фактілерді ажырату арқылы негізгі ойды анықтау;
6. 1. 2. 3 көркем әдебиет стиліне тән тілдік ерекшеліктерді тану және талдау
Мәтінтудыру
6. 2. 1. 3 қазақ тілінде қалыптасқан қаратпаларды қолдану нормаларын сақтау дағдыларын қалыптастыру;
6. 2. 3. 2 көтерілген мәселеге (тақырыпқа) өз ойын білдіру арқылы шағын мәтін жазу
Лексика-грамматикалық норма
6. 3. 1. 4 айтылым кезіндегі үндестік заңының сақталуын білу, фонологиялық талдау жасау;
6. 3. 1. 6 сөз тіркестері және оларға тән синтаксиситік белгілерді ажырата білу, синтаксистік талдау жасау
Айтылым-жазылым нормалары
6. 3. 2. 1 есту диктантын жазу кезінде күрделі сөздер мен сөз тіркестерінің сыңарларының орфографиялық нормасын сақтау
3) 7-сынып:
Лексикалық бөлім
Әдеби тіл нормалары
Білім алу әрекетінің түрлері
Білім алушылар білуге тиісті оқу мақсаттары
1-тоқсан
1.Үндестік заңы
"Өлең – сөздің патшасы, сөз сарасы" (әдебиет пәніне байланысты және оқушы деңгейіне сай өлеңдер ...)

8.5 Послелоги
Послелоги, управляющие именительным падежом и их функции
8.6 Послелоги, управляющие дательным падежом и их функции
8.7 Послелоги, управляющие исходным и предложным падежом и их функции
8.8 Частицы и их функции
8.9 Правописание союзных слов
Текстоведение
6.1.1.1 составление комментария с использованием стратегии чтения;
6.1.1.5 связывание информации из различных источников с реальной жизнью
6.1.2.1 знание структуры и самобытности художественного стиля
Текстообразование
6.2.1.1 написание текста -повествования по рисункам, чертежам, таблицам с соблюдением норм литературного языка;
6.2.4.1 раскрыть значение отдельных слов в стиле толкового словаря, публично разъяснить
Лексико-грамматическая норма
6.3.1.1 различение частей речи (местоимений, наречий, служебных слов) и их смысловых видов;
6.3.1.3 морфологический разбор частей речи (местоимений, наречий, служебных слов, глаголов)
Нормы говорения и письма
6.3.2.3 сохранить взаимодействие звуков между корнем и окончанием, а также в сложных словах (прогрессивный, регрессивный, перекрестный)
9. Словосочетания
Национальные праздники (праздник встреч, Наурыз, посиделки, сезонные праздники, связанные с домашними животными)
9.1 Характерные признаки словосочетания
9.2 Отличие словосочетаний от сложных слов
9.3 Существительное + прилагательное
9.4 Прилагательное + существительное
9.5 Имя числительное + существительное
9.6 Существительное + глагол
9.7 Имя прилагательное + глагол
9.8 Имя числительное + глагол
9.9 Местоимение + глагол
9.10 Устойчивые и произвольные сочетания
Текстоведение
6.1.1.3 определение структуры текста;
6.1.1.4 определение основных мыслей путем разделения доказательств и фактов, изложенных в тексте;
6.1.2.3 распознавание и анализ языковых особенностей, характерных для художественного стиля
Текстообразование
6.2.1.3 формирование навыков соблюдения норм применения слов-обращений, используемых в казахском языке;
6.2.3.2 написание небольшого текста путем выражения собственного мнения на поднятую проблему (тему)
Лексико-грамматическая норма
6.3.1.4 соблюдение закона сингармонизма при произношении, фонологический анализ;
6.3.1.6 умение различать словосочетания и характерные для них синтаксические признаки, синтаксический анализ
Нормы говорения и письма
6.3.2.1 соблюдение орфографических норм сложных слов и словосочетаний при написании слухового диктанта
3) 7 класс:
Лексический раздел
Нормы литературного языка
Виды образовательной деятельности
Цели обучения, которые должны знать ученики
1 четверть
1. Закон гармонии
"Өлең – сөздің патшасы, сөз сарасы" (стихи, относящиеся к тематике литературы и соответствующие уровню ученика )

1.1 Үндестік заңы. Буын үндестігі
1.2 Буын үндестігіне бағынбайтын қосымшалар
1.3 Дыбыс үндестігі. Ықпалдың түрлері
1.4 Ілгерінді ықпал
1.5 Кейінді ықпал
1.6 Орфоэпия: сөздердің дұрыс дыбысталуы, айтылуы.
1.7 Жиі кездесетін орфоэпиялық қателер
1.8 Әуез. Тембр
1.9 Интонация
1.10 Кідіріс (пауза)
Мәтінтану
7. 1. 1. 1 оқылым стратегияларын қолданып, зерттеп оқу;
7. 1. 1. 5 мәтіннің функционалдық-мағыналық типін талқылау;
7. 1. 2. 1
көркем әдебиет пен публицистикалық стильдің өзіне тән белгілерін салыстыру
Мәтінтудыру
7. 2. 1. 1 әдеби тіл нормаларын сақтай отырып, өлеңдерді сюжетті мәтінге айналдыру;
7. 2. 3. 1 публицистикалық стильге тән ерекшеліктерді сақтай отырып, монолог айту немесе диалогқа белсене қатысу дағдыларын жетілдіру
Лексика-грамматикалық норма
7. 3. 1. 4 айтылым, жазылым кезіндегі үндестік заңын тану, фонологиялық талдау жасау
Айтылым-жазылым нормалары
7. 3. 2. 1 буын үндестігінің нормасын және оларға жалғанатын қосымшалар мен буын үндестігіне бағынбайтын қосымшалардың жазылу ерекшеліктерін білу;
7. 3. 2. 3 сөздердің жуан-жіңішкелік үндесімі мен ерін үндестігі нормаларын сақтауға дағдылану
2. Мәтін және стиль
Қазақ халқының салт-дәстүрлері (қазақтың басты салттары, бүгінгі күні өзекті болып табылатын дәстүрдің қазақ тілінің функционалдық стильдеріндегі көрінісі)
2.1 Мәтіндегі негізгі ой/негізгі ақпарат
2.2 Мәтіндегі қосымша ақпарат
2.3 Жинақы мәтін
2.4 Мәтін стилі
2.5 Көркем әдебиет стиліне тән жанрлар
2.6 Публицистикалық стильге тән жанрлар
2.7 Іс-қағаздар стиліне тән жанрлар
2.8 Ғылыми стильге тән жанрлар
2.9 Ауызекі стиліне тән тілдік ерекшеліктер
2.10 Әр стильге тән тілдік ерекшеліктер
Мәтінтану
7. 1. 1. 2 тыңдалым мәтіні бойынша проблемалық сұрақтар құрастыру;
7. 1. 2. 2 публицистикалық стильге тән жанрларды ажырата білу
Мәтінтудыру
7. 2. 1. 2 бейнебаян желісіне сүйеніп оқиғаны көркем мәтін стилінде мазмұндау дағдыларын қалыптастыру;
7. 2. 3. 2 тақырыпқа сәйкес сипаттау, баяндау түрінде эссе жазу
Лексика-грамматикалық норма
7. 3. 1. 3 сөз таптарына (сын есім, етістік) морфологиялық талдау жасау;
7. 3. 1. 5 сөздердің түпкі және туынды мағынасын ажырата білу, лексикалық талдау жасау
Айтылым-жазылым нормалары
7. 3. 2. 2 сөйлем соңына қабаттаса қойылатын тыныс белгілерді білу
2-тоқсан
3. Сөз байланыстыру құралдары
Еліміздің кешегісі, бүгіні, ертеңі (елдің тарихы, бүгіні, болашағы туралы түрлі стильдегі мәтіндер)

1.1 Закон сингармонизма. Гармония гласных звуков
1.2 Окончания, которые не подчиняются закону сингармонизма
1.3 Гармония согласных звуков. Виды ассимиляции
1.4 Прогрессивная ассимиляция
1.5 Регрессивная ассимиляция
1.6 Орфоэпия: правильное произношение слов
1.7 Распространенные орфографические ошибки
1.8 Мелодия. Тембр
1.9 Интонация
1.10 Пауза
Текстоведение
7.1.1.1 изучение и использование стратегии чтения;
7.1.1.5 обсуждение функционально-смыслового типа текста
7.1.2.1 сравнение специфических признаков художественного и публицистического стиля
Текстообразование
7.2.1.1 перевод стихотворений в сюжетный текст с соблюдением норм литературного языка;
7.2.3.1 совершенствование навыков выражения монолога или активного участия в диалоге с соблюдением особенностей, присущих публицистическому стилю
Лексико-грамматическая норма
7.3.1.4 распознавание закона сингармонизма во время говорения и письма, фонологический анализ
Нормы говорения и письма
7.3.2.1 знание норм сингармонизма и особенностей добавления окончаний, а также окончаний, которые не подчиняются закону сингармонизма;
7.3.2.3 умение соблюдать нормы сингармонизма, в зависимости от мягкого или твердого гласного звука, а также нормы губного сингармонизма
2. Текст и стиль
Традиции казахского народа (основные казахские традиции, отражение актуальных традиций сегодняшнего дня в функциональных стилях казахского языка)
2.1 Основная идея/ основная информация в тексте
2.2 Дополнительная информация в тексте
2.3 Лаконичный текст
2.4 Стиль текста
2.5 Жанры, характерные для художественного стиля
2.6 Жанры, характерные для публицистического стиля
2.7 Жанры, характерные для официально-делового стиля
2.8 Жанры, присущие научному стилю
2.9 Лингвистические особенности разговорного стиля
2.10 Лингвистические особенности каждого стиля
Текстоведение
7.1.1.2. составление проблемных вопросов по тексту аудирования;
7.1.2.2 различение жанров, присущих публицистическому стилю
Текстообразование
7.2.1.2 формирование навыков изложения событий в стиле художественного текста, опираясь на основную идею клипа;
7.2.3.2 написание эссе в виде описания, изложения в соответствии с темой
Лексико-грамматическая норма
7.3.1.3 морфологический анализ частей речи (прилагательных, глаголов);
7.3.1.5 различение коренного и производного значения слов, лексический анализ
Нормы говорения и письма
7.3.2.2 знание знаков препинания, которые ставятся в конце предложения
2 четверть
3. Языковые средства связи
Прошлое, настоящее и будущее нашей страны
(тексты в разных стилях об истории, настоящем и будущем страны)

3.1 Сөзді бастауға қатысты тілдік құралдар
3.2 Пікір мен ойды әрі қарай жалғастыру үшін пайдаланылатын тілдік құралдар
3.3 Афоризмдерді, нақыл сөздерді пайдаланып айту үшін қажетті тілдік құралдар
3.4 Ой мен пікірді салыстыру үшін пайдаланылатын байланыстырушы тілдік құралдар
3.5 Ой мен пікірді қорытындылау үшін пайдаланылатын тілдік құралдар
Мәтінтану
7. 1. 1. 4 мәтіндегі ақпаратты ғаламдық мәселелермен байланыстыру арқылы негізгі ойды анықтау;
7. 1. 2. 3 публицистикалық стильге тән тілдік ерекшеліктерді тану және талдау
Мәтінтудыру
7. 2. 1. 3 тілдік қарым-қатынас кезінде бейвербалды құралдарды ұлттық талаптарға сай қолдану;
7. 2. 2. 1 берілген үлгі бойынша іс-қағаздар стилінде (өмірбаян, мінездеме, түйіндеме) мәтін жазу
Лексика-грамматикалық норма
7. 3. 1. 3 сөз таптарына (сын есім, етістік) морфологиялық талдау жасау;
7. 3. 1. 5 сөздердің түпкі және туынды мағынасын ажырата білу, лексикалық талдау жасау
Айтылым-жазылым нормалары
7. 3. 2. 3 сөздердің жуан-жіңішкелік үндесімі мен ерін үндестігі нормаларын сақтауға дағдылану
4. Сөйлеу мәдениеті
Мәдениет – адамзат әлемінің айнасы (мәдениет пен өнер егіз, қазақ мәдениеті,қазақ өнері, сөйлеу мәдениеті)
4.1 Норма және әдеби тіл
4.2 Әдеби тіл және жергілікті тіл ерекшеліктері
4.3 Әдеби тіл және жаргон сөздер
4.4 Сөйлеу әдебі
4.5 Әдеби тіл және тіл мәдениеті
4.6 Сөздердің қолданылу өрісіне байланысты түрлері
4.7 Салт-дәстүрге қатысты пайдаланылатын лексика
4.8 Ұлттық дүниетанымға қатысты лексика
4.9 Мәдениет пен өнерге қатысты лексика
Мәтінтану
7. 1. 1. 3 мәтіннің қарым-қатынас формасын ажырату (диалогтік, монологтік, полилогтік);
7. 1. 2. 1 көркем әдебиет пен публицистикалық стильдің өзіне тән белгілерін салыстыру
Мәтінтудыру
7. 2. 3. 1 публицистикалық стильге тән ерекшеліктерді сақтай отырып, монолог айту немесе диалогқа белсене қатысу дағдыларын жетілдіру;
7. 2. 4. 1 ғылыми мәтінді жинақтап аннотация жазу және оны тезиске айналдырып баяндау
Лексика-грамматикалық норма
7. 3. 1. 4 айтылым, жазылым кезіндегі үндестік заңын тану, фонологиялық талдау жасау;
7. 3. 1. 5 сөздердің түпкі және туынды мағынасын ажырата білу, лексикалық талдау жасау
Айтылым-жазылым нормалары
7. 3. 2. 1 буын үндестігінің нормасын және оларға жалғанатын қосымшалар мен буын үндестігіне бағынбайтын қосымшалардың жазылу ерекшеліктерін білу
3-тоқсан
5. Тілтанушы ғалым
Ұлт ұстазы – А.Байтұрсынұлы (А.Байтұрсынұлы еңбектері, А.Байтұрсынұлы туралы жазылған еңбектер, А.Байтұрсынұлының тіл туралы айтқандары)

3.1 Языковые средства для начала речи
3.2 Языковые средства, используемые для дальнейшего продолжения мнения и мысли
3.3 Языковые средства, необходимые для выражения афоризмов, пословиц
3.4 Связывающие языковые средства, используемые для сравнения мысли и мнения
3.5 Языковые средства, используемые для обобщения мыслей и мнений
Текстоведение
7.1.1.4 определение основных мыслей через связывание информации в тексте с глобальными проблемами;
7.1.2.3 распознавание и анализ языковых особенностей, присущих публицистическому стилю
Текстообразование
7.2.1.3 применение в языковом общении невербальных средств в соответствии с национальными требованиями;
7.2.2.1 написание текста в официально-деловом стиле (автобиография, характеристика, резюме) по заданному образцу
Лексико-грамматическая норма
7.3.1.3 морфологический анализ частей речи прилагательных, глаголов);
7.3.1.5 различение коренного и производного значения слов, лексический анализ
Нормы говорения и письма
7.3.2.3 умение соблюдать нормы сингармонизма, в зависимости от мягкого или твердого гласного звука, а также нормы губного сингармонизма
4. Культура речи
Культура - зеркало человеческого мира
(взаимосвязь культуры и искусства, казахская культура, казахское искусство, культура речи)
4.1 Нормы и литературный язык
4.2 Особенности литературного языка и местного языка
4.3 Литературный язык и сленговые выражения
4.4 Речевой этикет
4.5 Литературный язык и языковая культура
4.6 Типы слов в зависимости от области применения
4.7 Слова, используемые в связи с обычаями и традициями
4.8 Слова, связанные с национальным мировоззрением
4.9 Слова, связанные с культурой и искусством
Текстоведение
7.1.1.3 различение форм взаимоотношения текста (диалогическое, монологическое, полилогическое);
7.1.2.1 сравнение специфических признаков художественного и публицистического стиля
Текстообразование
7.2.3.1 совершенствование навыков выражения монолога или активного участия в диалоге с соблюдением особенностей, присущих публицистическому стилю;
7.2.4.1 составление аннотации научного текста и изложение его в тезисе
Лексико-грамматическая норма
7.3.1.4 распознавание закона сингармонизма во время говорения и письма, фонологический анализ;
7.3.1.5 различение коренного и производного значения слов, лексический анализ
Нормы говорения и письма
7.3.2.1 знание норм сингармонизма и особенностей добавления окончаний, а также окончаний, которые не подчиняются закону сингармонизма
3 четверть
5. Ученый-лингвист
Учитель нации - А. Байтурсынов (произведения А. Байтурсынова, произведения написанные про А. Байтурсынова, афоризмы А. Байтурсынова о языке)

5.1 А.Байтұрсынұлы және қазақ әліпбиі
5.2 А.Байтұрсынұлының әліппесі (төте жазу)
5.3 А.Байтұрсынұлының терминологияға қатысты ұстанымдары
5.4 А.Байтұрсынұлының "Әдебиет танытқыштағы" терминдері
5.5 А.Байтұрсынұлының "Тіл -құралдағы" терминдері
5.6. Дыбыс жүйесі
5.7. Сөз жүйесі
5.8. Сөйлем жүйесі
Мәтінтану
7. 1. 1. 1 оқылым стратегияларын қолданып, зерттеп оқу;
7. 1. 2. 2 публицистикалық стильге тән жанрларды ажырата білу
Мәтінтудыру
7. 2. 1. 1 әдеби тіл нормаларын сақтай отырып, өлеңдерді сюжетті мәтінге айналдыру;
7. 2. 1. 2 бейнебаян желісіне сүйеніп оқиғаны көркем мәтін стилінде мазмұндау дағдыларын қалыптастыру
Лексика-грамматикалық норма
7. 3. 1. 4 үндестік заңының тілдік қасиетін тану арқылы фонологиялық талдау жасау
6. Сын есім
Көркем әдебиет стилі (ауызекі сөйлеу стилі мен көркем әдебиет стилінің айырмашылығы көрсетілген мәтіндер, көркем әдебиет стилінің түрлі жанрдағы үлгілері)
6.1 Сын есімнің лексика-семантикалық топтары: Заттың көлемін, қасиетін сипаттайтын сөздер
6.2 Күрделі сын есімдер
6.3 Негізгі және туынды сын есімдер
6.4 Есім сөздерден сын есім тудыратын жұрақтар
6.5 Қатыстық сын есім: -лы, -лі, -ды, -ты, -ты, -ті жұрнақтары арқылы жасалуы (түс атауы, сапаны білдіру)
6.6 Қатыстық сын есім: -сыз, -сіз жұрнақтары арқылы жасалуы
6.7 Етістіктен сын есім тудыратын жұрнақтар
6.8 Сын есімнің мағыналық түрлері
6.9 Сын есімнің шырайлары
6.10 Күрделі сын есімдердің жиі қолданылатын түрлері
Мәтінтану
7. 1. 1. 2 тыңдалым мәтіні бойынша проблемалық сұрақтар құрастыру;
7. 1. 2. 3 публицистикалық стильге тән тілдік ерекшеліктерді тану және талдау
Мәтінтудыру
7. 2. 1. 3 тілдік қарым-қатынас кезінде бейвербалды құралдарды ұлттық талаптарға сай қолдану;
7. 2. 2. 1 берілген үлгі бойынша іс-қағаздар стилінде (өмірбаян, мінездеме, түйіндеме) мәтін жазу
Лексика-грамматикалық норма
7. 3. 1. 3 сөз таптарына (сын есім, етістік) морфологиялық талдау жасау;
7. 3. 1. 4 айтылым, жазылым кезіндегі үндестік заңын тану, фонологиялық талдау жасау
Айтылым-жазылым нормалары
7. 3. 2. 3 сөздердің жуан-жіңішкелік үндесімі мен ерін үндестігі нормаларын сақтауға дағдылану
7. Етістік
Әлеуметтік теңсіздік (байлық пен кедейлік, қазақтың кешегі және бүгінгі байлары, Қазақстандағы әлеуметтік топтар)
7.1 Етістіктің шақтары
7.2 Осы шақ: нақ осы шақ
7.3 Ауыспалы осы шақ
7.4 Келер шақ: мақсатты келер шақ
7.5 Болжалды келер шақ

5.1 А.Байтурсынов и казахский алфавит
5.2 Азбука А.Байтурсынова (прямое письмо)
5.3 Позиции А.Байтурсынова по терминологии
5.4 Термины А. Байтурсынова в "Литературном путеводителе"
5.5 Термины А.Байтурсынова в "Тіл -құрал"
5.6. Система звуков
5.7. Система слов
5.8. Система предложений
Текстоведение
7.1.1.1 изучение и использование стратегии чтения;
7.1.2.2 различение жанров, присущих публицистическому стилю
Текстообразование
7.2.1.1 перевод стихотворений в сюжетный текст с соблюдением норм литературного языка;
7.2.1.2 формирование навыков изложения событий в стиле художественного текста, опираясь на основную идею клипа
Лексико-грамматическая норма
7.3.1.4 распознавание закона сингармонизма во время говорения и письма, фонологический анализ
6. Имя прилагательное
Художественный стиль (тексты, показывающие разницу между разговорным и художественным стилем, примеры художественного стиля в разных жанрах)
6.1 Лексико-семантические группы прилагательных: слова, описывающие объем, свойства предметов
6.2 Сложные прилагательные
6.3 Основные и производные прилагательные
6.4 Суффиксы, образующие прилагательные от существительных
6.5 Производные прилагательные: образование с помощью суффиксов -лы, -лі, -ды, -ты, -ты, -ті (название цвета, качество)
6.6 Производные прилагательные: образование с помощью суффиксов -сыз, -сіз
6.7 Суффиксы, образующие прилагательные от глаголов
6.8 Семантические типы прилагательных
6.9 Степень сравнения имен прилагательных
6.10 Часто используемые виды составных прилагательных
Текстоведение
7.1.1.2 составление проблемных вопросов по тексту аудирования;
7.1.2.3 распознавание и анализ языковых особенностей, присущих публицистическому стилю
Текстообразование
7.2.1.3 применение в языковом общении невербальных средств в соответствии с национальными требованиями;
7.2.2.1 написание текста в официально-деловом стиле (автобиография, характеристика, резюме) по заданному образцу
Лексико-грамматическая норма
7.3.1.3 морфологический анализ частей речи (прилагательных, глаголов);
7.3.1.4 распознавание закона сингармонизма во время говорения и письма, фонологический анализ
Нормы говорения и письма
7.3.2.3 умение соблюдать нормы сингармонизма, в зависимости от мягкого или твердого гласного звука, а также нормы губного сингармонизма
7. Глаголы
Социальное неравенство (богатство и бедность, прошлое и настоящее богатых казахов, социальные группы в Казахстане)
7.1 Времена глаголов
7.2 Настоящее время: собственно-настоящее время
7.3 Настоящее переходное время
7.4 Будущее время: будущее достигательное время
7.5 Предположительно будущее время

7.6 Ауыспалы келер шақ
7.7 Өткен шақ
7.8 Жедел өткен шақ
7.9 Бұрынғы өткен шақ
7.10 Ауыспалы өткен шақ
7.11 Шақ түрлерінің стильдерде қолданылу ерекшеліктері
Мәтінтану
7. 1. 1. 3 мәтіннің қарым-қатынас формасын ажырату (диалогтік, монологтік, полилогтік);
7. 1. 2. 1 көркем әдебиет пен публицистикалық стильдің өзіне тән белгілерін салыстыру
Мәтінтудыру
7. 2. 3. 1 публицистикалық стильге тән ерекшеліктерді сақтай отырып, монолог айту немесе диалогқа белсене қатысу дағдыларын жетілдіру;
7. 2. 4. 1 ғылыми мәтінді жинақтап аннотация жазу және оны тезиске айналдырып баяндау
Лексика-грамматикалық норма
7. 3. 1. 2 етістіктің түрлері мен категорияларының ерекшеліктерін тану;
7. 3. 1. 3 сөз таптарына (сын есім, етістік) морфологиялық талдау жасау
4-тоқсан
8. Синтаксис
"Еңбек – бәрін жеңбек" (еңбек тақырыбындағы функционалдық стильдердегі мәтіндер)
8.1 Сөйлем мүшелері
8.2 Сөйлемнің тұрлаулы мүшелері
8.3 Бастауыш
8.4 Баяндауыш
8.5 Бастауыш пен баяндауыштың арасына қойылатын сызықша
8.6 Сөйлемнің тұрлаусыз мүшелері
8.7 Толықтауыш
8.8 Анықтауыш
8.9 Пысықтауыш
Мәтінтану
7. 1. 1. 4 мәтіндегі ақпаратты ғаламдық мәселелермен байланыстыру арқылы негізгі ойды анықтау;
7. 1. 2. 2 публицистикалық стильге тән жанрларды ажырата білу
Мәтінтудыру
7. 2. 1. 1 әдеби тіл нормаларын сақтай отырып, өлеңдерді сюжетті мәтінге айналдыру;
7. 2. 1. 3 тілдік қарым-қатынас кезінде бейвербалды құралдарды ұлттық талаптарға сай қолдану
Лексика-грамматикалық норма
7. 3. 1. 5 сөздердің түпкі және туынды мағынасын ажырата білу, лексикалық талдау жасау;
7. 3. 1. 6 сөйлем мүшелерінің сөйлемдегі қызметін ажырата білу, синтаксистік талдау жасау
Айтылым-жазылым нормалары
7. 3. 2. 1 буын үндестігінің нормасын және оларға жалғанатын қосымшалар мен буын үндестігіне бағынбайтын қосымшалардың жазылу ерекшеліктерін білу
9. Зат есімнің рең мәнін тудыратын жұрнақтары. Атауыш және көмекші сөздер
Қазақ тіліндегі қаратпалар (еркелету, құрметтеу мәніндегі қаратпалар, жас ерекшелігіне байланысты атаулар)
9.1 Рең мәнді тудырушы жұрнақтар
9.2 Еркелету мәнді жұрнақтар
9.3 Құрметтеу мәнді жұрнақтар
9.4 Кішірейту мәнді жұрнақтар
9.5 Атауыш сөздер
9.6 Көмекші сөздер
Мәтінтану
7. 1. 1. 5 мәтіннің функционалдық-мағыналық типін талқылау;
7. 1. 2. 3 публицистикалық стильге тән тілдік ерекшеліктерді тану және талдау
Мәтінтудыру
7. 2. 1. 3 тілдік қарым-қатынас кезінде бейвербалды құралдарды ұлттық талаптарға сай қолдану;
7. 2. 3. 2 тақырыпқа сәйкес сипаттау, баяндау түрінде эссе жазу
Лексика-грамматикалық норма
7. 3. 1. 1 атауыш және көмекші сөздерді ажырату;
7. 3. 1. 5 сөздердің түпкі және туынды мағынасын ажырата білу, лексикалық талдау жасау
Айтылым-жазылым нормалары
7. 3. 2. 2 сөйлем соңына қабаттаса қойылатын тыныс белгілерді білу
3) 8-сынып:
Лексикалық бөлім
Әдеби тіл нормалары
Білім алу әрекетінің түрлері
Білім алушылар білуге тиісті оқу мақсаттары
1-тоқсан

7.6 Будущее переходное время
7.7 Прошедшее время
7.8 Недавно-прошедшее время
7.9 Давнопрошедшее время
7.10 Прошедшее переходное время
7.11 Особенности использования времен глаголов в стиле
Текстоведение
7.1.1.3 различение форм взаимоотношения текста (диалогическое, монологическое, полилогическое);
7.1.2.1 сравнение специфических признаков художественного и публицистического стиля
Текстообразование
7.2.3.1 совершенствование навыков выражения монолога или активного участия в диалоге с соблюдением особенностей, присущих публицистическому стилю;
7.2.4.1 составление аннотации научного текста и изложение его в тезисе
Лексико-грамматическая норма
7.3.1.2 распознавание особенностей видов и категорий глагола;
7.3.1.3 морфологический анализ частей речи (прилагательных, глаголов)
4 четверть
8. Синтаксис
"Еңбек – бәрін жеңбек" (тексты в функциональных стилях на тему труда)
8.1 Члены предложения
8.2 Главные члены предложения
8.3 Подлежащее
8.4 Сказуемое
8.5 Дефис, который ставится между подлежащим и сказуемым
8.6 Второстепенные члены предложения
8.7 Дополнение
8.8 Определение
8.9 Обстоятельство
Текстоведение
7.1.1.4 определение основных мыслей через связывание информации в тексте с глобальными проблемами;
7.1.2.2 различение жанров, присущих публицистическому стилю
Текстообразование
7.2.1.1 перевод стихотворений в сюжетный текст с соблюдением норм литературного языка;
7.2.1.3 применение в языковом общении невербальных средств в соответствии с национальными требованиями
Лексико-грамматическая норма
7.3.1.5 различение коренного и производного значения слов, лексический анализ;
7.3.1.6 различение функций членов предложения в предложении, синтаксический анализ
Нормы говорения и письма
7.3.2.1 знание норм сингармонизма и особенностей добавления окончаний, а также окончаний, которые не подчиняются закону сингармонизма
9. Суффиксы существительного, вызывающие значение оттенка. Слова наименования и вспомогательные слова
Обращения в казахском языке (обращение, используемые в значении балования, уважения, имена в зависимости от возраста)
9.1 Суффиксы, вызывающие тоновое значение
9.2 Суффиксы со значением баловства
9.3 Суффиксы уважительного значения
9.4 Суффиксы, имеющие значение приуменьшения
9.5 Слова наименования
9.6 Вспомогательные слова
Текстоведение
7.1.1.5 обсуждение функционально-смыслового типа текста
7.1.2.3 распознавание и анализ языковых особенностей, присущих публицистическому стилю
Текстообразование
7.2.1.3 применение в языковом общении невербальных средств в соответствии с национальными требованиями;
7.2.3.2 написание эссе в виде описания, изложения в соответствии с темой
Лексико-грамматическая норма
7.3.1.1 различение именных и вспомогательных слов;
7.3.1.5 различение коренного и производного значения слов, лексический анализ
Нормы говорения и письма
7.3.2.2 знание знаков препинания, которые ставятся в конце предложения
4) 8 класс:
Лексический раздел
Нормы литературного языка
Виды образовательной деятельности
Цели обучения, которые должны знать студенты
1 четверть

1. Фонетика
"Тілге жеңіл, құлаққа жылы тиіп..." ( "Әдебиет танытқыш" еңбегімен жұмыс)
1.1 Қазақ фонетикасы
1.2 Дауысты дыбыстар
1.3 Кірме әріптердің дыбыс мәні
1.4 Құранды дауысты дыбыстар
1.5 Дауыссыз дыбыстар
1.6 Дауыссыз дыбыстардың жіктелімі
1.7 Қазақ тілі дыбыстарының түрленімі
1.8 Қазақ тілі дыбыстарының естілімі
1.9 Фонологиялық талдау үлгісі
Мәтінтану
8. 1. 1. 1 оқылым стратегияла рын қолданып, талдап оқу;
8. 1. 1. 2 тыңдалым мәтіні бойынша альтернативті сұрақтар құрастыру;
8. 1. 2. 1 ресми стильдің қызметі мен өзіне тән рәсімделу үлгілерін білу
Мәтінтудыру
8. 2. 1. 1 берілген тақырыптардың бірін таңдап, пайымдау мәтінін жазу;
8. 2. 1. 2 көркем мәтін стилінің тілдік ерекшеліктерін сақтап, түрлі жанрларда мәтін тудыру дағдыларын қалыптастыру
Лексика-грамматикалық норма
8. 3. 1. 4 сөз арасындағы дыбыстық өзгерістерді ажырата білу
Айтылым-жазылым нормалары
8. 3. 2. 1 дыбыстардың түрленімі, құранды дауысты дыбыстар, буын жігі және тасымал, күрделі атаулар мен қысқарған сөздер емлесі
2. Сөз мағынасы
Қазақтың айтыс өнері (түрлі тақырыптардағы кешегі, бүгінгі айтыс үлгілері)
2.1 Омонимдердің жасалу жолдары
2.2 Омонимдердің түрлері
2.3 Синонимдер және олардың жасалу жолдары
2.4 Синонимдердің түрлері
2.5 Антонимдер және олардың грамматикалық сипаты
2.6 Антонимдердің түрлері
2.7 Табу, түрлері
2.8 Эвфемизмдер: жасалу жолдары
2.9 Фразеологизмдер
2.10 Мақал-мәтелдер
Мәтінтану
8. 1. 1. 3 тақырыбы ұқсас әртүрлі стильдегі мәтіндердің түрлерін (әңгімелеу, сипаттау, талқылау, пайымдау) салыстыра талдау;
8. 1. 2. 2 ресми стильге тән жанрларды ажырата білу
Мәтінтудыру
8. 2. 1. 3 ауызша сөйлеу және өлең оқу кезінде интонацияның құрамдас бөліктерін сақтау;
8. 2. 2. 1 берілген үлгі бойынша іс-қағаздар стилінде (алғыс хат, сұраныс хат) мәтін жазу
Лексика-грамматикалық норма
8. 3. 1. 3 сөз таптарына (еліктеу, одағай, оқшау сөздер) морфологиялық талдау жасау
Айтылым-жазылым нормалары
8. 3. 2. 3 сөйлеу ішіндегі сөз арасындағы дыбыс өзгерістерінің орфоэпиялық нормаларын сақтау
2-тоқсан
3. Ұлттық этикет
"Жақсы сөз жан семіртеді" (ӘТН-де берілген тақырыптарға байланысты диалог, монолог түріндегі мәтіндер)
3.1 Сәлемдесу этикеті
3.2 Қаратпа сөздерді қолданудың этикеті
3.3 Рұқсат сұрау этикеті
3.4 Алғыс айту этикеті
3.5 Құттықтау үлгілері
3.6 Өтініш айту этикеті
3.7 Танысу этикеті
3.8 Қоштасу этикеті
Мәтінтану
8. 1. 1. 4 мәтіннің коммуникациялық табиғатына талдау жасау арқылы негізгі ойды анықтау;
8. 1. 2. 3 ресми іс-қағаздар стиліне тән тілдік ерекшеліктерді тану және талдау
Мәтінтудыру
8. 2. 3. 1 публицистикалық стильге тән ерекшеліктерді сақтай отырып, көпшілік алдында оқуға арналған үндеу, уағыз, үгіт-насихат мәтіндерін құрастыру;
8. 2. 4. 1 берілген тақырып бойынша презентация дайындау және оны көпшілік алдында қорғау
Лексика-грамматикалық норма
8. 3. 1. 3 сөз таптарына (еліктеу, одағай, оқшау сөздер) морфологиялық талдау жасау

1. Фонетика
"Тілге жеңіл, құлаққа жылы тиіп..." (работа с книгой "Әдебиет танытқыш")
1.1 Казахская фонетика
1.2 Гласные звуки
1.3 Звуковое значение заимствованных букв
1.4 Составные гласные звуки
1.5 Согласные звуки
1.6 Классификация согласных звуков
1.7 Преобразование звуков казахского языка
1.8 Перцепция звуков казахского языка
1.9 Пример фонологического разбора
Текстоведение
8.1.1.1 использование стратегий чтения, а также анализирование;
8.1.1.2 составление альтернативных вопросов по тексту аудирования
8.1.2.1 знание основных функций официально-делового стиля и его характерных форм оформления
Текстообразование
8.2.1.1 написание текста с выбором одной из заданных тем;
8.2.1.2 формирование навыков произношения текста в различных жанрах с соблюдением языковых особенностей художественного стиля
Лексико-грамматическая норма
8.3.1.4 различение звуковых изменений между словом
Нормы говорения и письма
8.3.2.1 преобразование звуков, сложные гласные звуки, слог и перенос, правописание сложных названий и сокращенных слов
2. Значение слова
Искусство казахского айтыса (примеры вчерашних и сегодняшних айтысов на разные темы)
2.1 Способы образования омонимов
2.2 Виды омонимов
2.3 Синонимы и способы их образования
2.4 Виды синонимов
2.5 Антонимы и их грамматическая особенность
2.6 Виды антонимов
2.7 Табу и его виды
2.8 Эвфемизмы: способы образования
2.9 Фразеологизмы
2.10 Пословицы и поговорки
Текстоведение
8.1.1.3 сравнительный анализ различных типов текстов (рассказ, описание, обсуждение, рассуждение), сходных с темой;
8.1.2.2 умение различать жанры, присущие официально-деловому стилю
Текстообразование
8.2.1.3 сохранение составных частей интонации при устной речи и при чтении стихов
Лексико-грамматическая норма
8.3.1.3 морфологический анализ частей речи (междометие, подражательные слова, обособленные слова)
Нормы говорения и письма
8.3.2.3 соблюдение орфоэпических норм звуковых изменений во время речи и между словами
2 четверть
3. Национальный этикет
"Жақсы сөз жан семіртеді" (Тексты в виде диалогов, монологов, относящиеся к темам, представленным в СНС)
3.1 Этикет приветствия
3.2 Этикет использования обращения
3.3 Этикет запроса разрешения
3.4 Этикет благодарности
3.5 Образцы поздравления
3.6 Этикет просьбы
3.7 Этикет знакомств
3.8 Этикет прощания
Текстоведение
8.1.1.4 определение основных мыслей путем анализа коммуникативной природы текста
8.1.2.3 распознавание и анализирование языковых особенностей, присущих официально-деловому стилю
Текстообразование
8.2.3.1 составление текстов обращения, проповеди, агитации для публичного чтения с соблюдением особенностей, присущих публицистическому стилю;
8.2.4.1 подготовка презентаций по данной теме и ее публичная защита
Лексико-грамматическая норма
8.3.1.3 морфологический анализ частей речи (междометие, подражательные слова, обособленные слова)

4. Қимылдың өту сипаты
Алғашқы махаббат (Қожа мен Жанардың балалық махаббаты, халық ауыз әдебиетіндегі махаббат үлгілері)
4.1 Қимылдың қайталануы
4.2 Қимылдың тез, бірден жасалуы
4.3 Қимылдың күтпеген жерден, кенеттен болуы
4.4 Қимылдың ықылассыз, ынтасыз жасалуы
4.5 Қимылдың созылыңқы тәсілі
4.6 Көмекші етістіктер
4.7 Еді, екен көмекші етістіктерінің қолданысы
4.8 Отыр, тұр, жатыр, жүр етістіктерінің көмекші естістік формасында қолданылуы
Мәтінтану
8. 1. 1. 5 мәтінді ақпараттың өзектілігі мен құндылығы тұрғысынан бағалау;
8. 1. 2. 1 ресми стильдің қызметі мен өзіне тән рәсімделу үлгілерін білу
Мәтінтудыру
8. 2. 1. 1 берілген тақырыптардың бірін таңдап, пайымдау мәтінін жазу;
8. 2. 3. 2 автордың негізгі ойын сақтай отырып, сұхбат құрастыру
Лексика-грамматикалық норма
8. 3. 1. 5 етістіктерді лексика-грамматикалық топтарға ажырата білу, лексикалық мағынасын ашу
Айтылым-жазылым нормалары
8. 3. 2. 1 дыбыстардың түрленімі, құранды дауысты дыбыстар, буын жігі және тасымал, күрделі атаулар мен қысқарған сөздер емлесі
3-тоқсан
5. Еліктеу және оқшау сөздер
Ауызекі сөйлеу стилі (ӘТН-де көрсетілген тілдік құралдары бар ауызекі сөйлеу стиліндегі мәтіндер)
5.1 Еліктеу сөздердің түрлері. Еліктеуіш сөздер
5.2 Бейнелеуіш сөздер
5.3 Еліктеу сөздердің емлесі
5.4 Оқшау сөздер: одағай
5.5 Одағайдың түрлері: көңіл-күй одағайлары
5.6 Жекіру және шақыру одағайлары
5.7 Одағайдың емлесі
5.8. Қаратпа сөздер
5.9 Қаратпа сөздің емлесі
5.10 Қыстырма сөздер
5.11 Қыстырма сөздердің емлесі
5.12 Абай туындыларындағы оқшау сөздер
Мәтінтану
8. 1. 1. 1 оқылым стратегияларын қолданып, талдап оқу;
8. 1. 2. 2 ресми стильге тән жанрларды ажырата білу
Мәтінтудыру
8. 2. 1. 2 көркем мәтін стилінің тілдік ерекшеліктерін сақтап, түрлі жанрларда мәтін тудыру дағдыларын қалыптастыру;
8. 2. 1. 3 ауызша сөйлеу және өлең оқу кезінде интонацияның құрамдас бөліктерін сақтау
Лексика-грамматикалық норма
8. 3. 1. 1 сөз таптары (одағай, еліктеу, оқшау сөздер) және оның мағыналық түрлерін ажырату;
8. 3. 1. 3 сөз таптарына (еліктеу, одағай, оқшау сөздер) морфологиялық талдау жасау
Айтылым-жазылым нормалары
8. 3. 2. 2 сөйлем ішіне қабаттаса қойылатын тыныс белгілерді білу
6. Сөйлемнің бірыңғай мүшелері
Ұлы дала өркениеті (кәсібі, тұрмысы, мемлекеттік құрылымы, қорғану тәсілдері)

4. Описание прохождения действия
Первая любовь
(Детская любовь Қожа и Жанара, примеры любви в фольклоре)
4.1 Повторение движения
4.2 Быстрое, немедленное движение
4.3 Внезапное, резкое движение
4.4 Небрежное, неохотное движение
4.5 Растянутое движение
4.6 Вспомогательные глаголы
4.7 Использование вспомогательных глаголов еді, екен
4.8 Использование глаголов отыр, тұр, жатыр, жүр в форме вспомогательных глаголов
Текстоведение
8.1.1.5 оценка текста с точки зрения актуальности и ценности информации;
8.1.2.1 знание основных функций официально-делового стиля и его характерных форм оформления;
8.2.1.1 написание текста с выбором одной из заданных тем;
8.2.3.2 составление интервью с соблюдением основной мысли автора
Текстообразование
8.2.1.1 написание текста с выбором одной из заданных тем;
8.2.3.1 составление текстов обращения, проповеди, агитации для публичного чтения с соблюдением особенностей, присущих публицистическому стилю;
8.2.3.2 составление интервью с соблюдением основной мысли автора
Лексико-грамматическая норма
8.3.1.5 различение глаголов на лексико-грамматические группы, раскрытие лексического значения
Нормы говорения и письма
8.3.2.1 преобразование звуков, сложные гласные звуки, слог и перенос, правописание сложных названий и сокращенных слов
3 четверть
5. Подражательные и обособленные слова
Разговорный стиль (тексты в устной речи с языковыми средствами, указанными в СНС)
5.1 Виды подражательных слов. Звукоподражательные слова
5.2 Образподражательные слова
5.3 Правописание подражательных слов
5.4 Обособленные слова: междометие
5.5 Виды междометий: междометие настроения
5.6 Междометие ругания и обращения к животным
5.7 Правописание междометий
5.8. Слова обращения
5.9 Правописание обращений
5.10 Вводные слова
5.11 Правописание вводных слов
5.12 Обособленные слова в творчестве Абая
Текстоведение
8.1.1.1 использование стратегий чтения, а также анализирование;
8.1.2.2 умение различать жанры, присущие официально-деловому стилю
Текстообразование
8.2.1.2 формирование навыков произношения текста в различных жанрах с соблюдением языковых особенностей художественного стиля;
8.2.1.3 сохранение составных частей интонации при устной речи и при чтении стихов
Лексико-грамматическая норма
8.3.1.1 различение частей речи (междометие, подражательные слова, обособленные слова) и его смысловые формы;
8.3.1.3 морфологический анализ частей речи (междометие, подражательные слова, обособленные слова)
Нормы говорения и письма
8.3.2.2 знаки препинания, которые используются внутри предложения
6. Однородные члены предложения
Великая степная цивилизация (профессия, быт, государственное устройство, способы защиты)

6.1 Сөйлемнің бірыңғай мүшелері
6.2 Зат есімнен болған бірыңғай мүшелердің қызметі
6.3 Етістіктен болған бірыңғай мүшелердің қызметі
6.4 Сын есімнен болған бірыңғай мүшелердің қызметі
6.5 Сан есімнен болған бірыңғай мүшелердің қызметі
6.6 Сөйлемнің үйірлі мүшелері
6.7 Айқындауыш мүшелер
Мәтінтану
8. 1. 1. 2 тыңдалым мәтіні бойынша альтернативті сұрақтар құрастыру;
8. 1. 2. 3 ресми іс-қағазда стиліне тән тілдік ерекшеліктерді тану және талдау
Мәтінтудыру
8. 2. 2. 1 берілген үлгі бойынша іс-қағаздар стилінде (алғыс хат, сұраныс хат) мәтін жазу;
8. 2. 3. 1 публицистикалық стильге тән ерекшеліктерді сақтай отырып, көпшілік алдында оқуға арналған үндеу, уағыз, үгіт-насихат мәтіндерін құрастыру
Лексика-грамматикалық норма
8. 3. 1. 2 сөз таптарының сөйлемдегі қызметін тану;
8. 3. 1. 3 сөз таптарына (еліктеу, одағай, оқшау сөздер) морфологиялық талдау жасау
Айтылым-жазылым нормалары
8. 3. 2. 2 сөйлем ішіне қабаттаса қойылатын тыныс белгілерді білу
8. Жазу нормалары
Өркениет көрсеткіші – жазу (жазудың тарихы, бүгінгі латын әліпбиіне дейінгі қазақ жазуының тарихына қатысты мәтіндер)
7.1 Орфографиялық сөздіктер
7.2 Орфографиясы қиын сөздер
7.3 Жиі кездесетін орфографиялық қателер
7.4 Орфографиялық принциптер
7.5. Фонетикалық принцип
7.6 Морфологиялық принцип
7.7 Тарихи-дәстүрлі принцип
Мәтінтану
8. 1. 1. 3 тақырыбы ұқсас әртүрлі стильдегі мәтіндердің түрлерін (әңгімелеу, сипаттау, талқылау, пайымдау) салыстыра талдау;
8. 1. 2. 1 ресми стильдің қызметі мен өзіне тән рәсімделу үлгілерін білу
Мәтінтудыру
8. 2. 3. 2 автордың негізгі ойын сақтай отырып, сұхбат құрастыру;
8. 2. 4. 1 берілген тақырып бойынша презентация дайындау және оны көпшілік алдында қорғау
Лексика-грамматикалық норма
8. 3. 1. 3 сөз таптарына (еліктеу, одағай, оқшау сөздер) морфологиялық талдау жасау;
8. 3. 1. 4 сөз арасындағы дыбыстық өзгерістерді ажырата білу
Айтылым-жазылым нормалары
8. 3. 2. 1 дыбыстардың түрленімі, құранды дауысты дыбыстар, буын жігі және тасымал, күрделі атаулар мен қысқарған сөздер емлесі
4-тоқсан
8. Сөз таптарының сөйлемдегі қызметі
Саяхат және туризм (түрлі стильдегі және жанрлардағы көрсетілген тақырыпқа қатысты мәтіндер)
8.1 Зат есімнің сөйлемдегі қызметі
8.2 Сын есімнің сөйлемдегі қызметі
8.3 Сан есімнің сөйлемдегі қызметі
8.4 Етістіктің сөйлемдегі қызметі
8.5 Есімшенің сөйлемдегі қызметі
8.6 Көсемшенің сөйлемдегі қызметі
8.7 Есімдіктің сөйлемдегі қызметі
8.8 Үстеудің сөйлемдегі қызметі
8.9 Еліктеу сөздердің сөйлемдегі қызметі
8.10 Сөйлем мүшесі бола алмайтын сөз таптары
Мәтінтану
8. 1. 1. 4 мәтіннің коммуникациялық табиғатына талдау жасау арқылы негізгі ойды анықтау;
8. 1. 2. 2 ресми стильге тән жанрларды ажырата білу
Мәтінтудыру
8. 2. 1. 1 берілген тақырыптардың бірін таңдап, пайымдау мәтінін жазу;
8. 2. 1. 2 көркем мәтін стилінің тілдік ерекшеліктерін сақтап, түрлі жанрларда мәтін тудыру дағдыларын қалыптастыру
Лексика-грамматикалық норма
8. 3. 1. 2 сөз таптарының сөйлемдегі қызметін тану
Айтылым-жазылым нормалары
8. 3. 2. 3 сөйлеу ішіндегі сөз арасындағы дыбыс өзгерістерінің орфоэпиялық нормаларын сақтау

6.1 Однородные члены предложения
6.2 Функции однородных существительных
6.3 Функции однородных глаголов
6.4 Функции однородных прилагательных
6.5 Функции однородных числительных
6.6 Обособленные члены предложения
6.7 Пояснительные члены предложения
Текстоведение
8.1.1.2 составление альтернативных вопросов по тексту аудирования
8.1.2.3 распознавание и анализирование языковых особенностей, присущих официально-деловому стилю
Текстообразование
8.2.2.1 написание текста в официально-деловом стиле (благодарственное письмо, письмо-запрос) по заданному образцу;
8.2.3.1 составление текстов обращения, проповеди, агитации для публичного чтения с соблюдением особенностей, присущих публицистическому стилю
Лексико-грамматическая норма
8.3.1.2 распознавание функции частей речи в предложении;
8.3.1.3 морфологический анализ частей речи (междометие, подражательные слова, обособленные слова)
Нормы говорения и письма
8.3.2.2 знаки препинания, которые используются внутри предложения
7. Нормы письма
Письменность – основа цивилизации (история письменности, тексты по истории казахской письменности до латинского алфавита)
7.1 Орфографические словари
7.2 Слова со сложной орфографией
7.3 Частые орфографические ошибки
7.4 Орфографические принципы
7.5. Фонетический принцип
7.6 Морфологический принцип
7.7 Исторический и традиционный принцип
Текстоведение
8.1.1.3 сравнительный анализ различных типов текстов (рассказ, описание, обсуждение, рассуждение), сходных с темой;
8.1.2.1 знание основных функций официально-делового стиля и его характерных форм оформления
Текстообразование
8.2.3.2 составление интервью с соблюдением основной мысли автора
8.2.4.1 подготовка презентаций по данной теме и ее публичная защита
Лексико-грамматическая норма
8.3.1.3 морфологический анализ частей речи (междометие, подражательные слова, обособленные слова);
8.3.1.4 различение звуковых изменений между словом
Нормы говорения и письма
8.3.2.1 преобразование звуков, сложные гласные звуки, слог и перенос, правописание сложных названий и сокращенных слов
4 четверть
8. Функции частей речи в предложениях
Путешествия и туризм (тексты на разные темы в разных стилях и жанрах)
8.1 Функции существительных в предложениях.
8.2 Функции прилагательных в предложении
8.3 Функции числительных в предложении
8.4 Функции глагола в предложении
8.5 Функции причастия в предложении
8.6 Функции деепричастия в предложении
8.7 Функции местоимения в предложении
8.8 Функции наречия в предложении
8.9 Функции подражательных слов в предложении
8.10 Части речи, которые не могут быть членами предложения
Текстоведение
8.1.1.4 определение основных мыслей путем анализа коммуникативной природы текста
8.1.2.2 умение различать жанры, присущие официально-деловому стилю
Текстообразование
8.2.1.1 написание текста с выбором одной из заданных тем;
8.2.1.2 формирование навыков произношения текста в различных жанрах с соблюдением языковых особенностей художественного стиля
Лексико-грамматическая норма
8.3.1.2 распознавание функции частей речи в предложении
Нормы говорения и письма
8.3.2.3 соблюдение орфоэпических норм звуковых изменений во время речи и между словами

9. Сөздердің байланысу тәсілдері мен түрлері
Алаш арыстары (А.Байтұрсынұлынан бастап, тілге қатысты еңбектері бар тұлғалар туралы мәтіндер)
9.1 Сөздердің байланысу тәсілдері
9.2 Есімді және етістікті сөз тіркестері
9.3 Сөздердің байланысу түрлері
9.4 Қиысу (сөйлемге тән)
9.5 Жанасу (сөйлемге тән)
9.6 Матасу
9.7 Қабысу
9.8 Меңгеру
9.9 Қабыса байланысқан етістікті сөз тіркестері
9.10 Матаса және меңгеріле байланысқан есімді сөз тіркестері
Мәтінтану
8. 1. 1. 5 мәтінді ақпараттың өзектілігі мен құндылығы тұрғысынан бағалау;
8. 1. 2. 3 ресми іс-қағаздар стиліне тән тілдік ерекшеліктерді тану және талдау
Мәтінтудыру
8. 2. 1. 3 ауызша сөйлеу және өлең оқу кезінде интонацияның құрамдас бөліктерін сақтау;
8. 2. 2. 1 берілген үлгі бойынша іс-қағаздар стилінде (алғыс хат, сұраныс хат) мәтін жазу
Лексика-грамматикалық норма
8. 3. 1. 6 сөз тіркесінің сөйлемдегі байланысу тәсілдері мен түрлерін ажырата білу, синтаксистік талдау жасау
Айтылым-жазылым нормалары
8. 3. 2. 3 сөйлеу ішіндегі сөз арасындағы дыбыс өзгерістерінің орфоэпиялық нормаларын сақтау
5) 9-сынып:
Лексикалық бөлім
Әдеби тіл нормалары
Білім алу әрекетінің түрлері
Білім алушылар білуге тиісті оқу мақсаттары
1-тоқсан
1. Ұғым
"Сөздің түбін сөз табар" (жеке сөздердің мағынасын ашу, мәдени код, мәдени лексика, аялық білім)
1.1 Ұғымдық мағына
1.2 Сөздік мағына
1.3 Тілдік мағына
1.4 Лексикалық мағынаның құрамдас бөліктері
1.5 Сөз. Сөзге тән белгілер. Сөздің қызметі
1.6 Сөз варианттары
1.7 Сөз мағынасының кеңеюі
1.8 Сөз мағынасының тарылуы
1.9 Сөз мағынасының ауысуы
1.10 Сөздің лексикалық мағынасының түрлері (типтері)
Мәтінтану
9. 1. 1. 1 белгілі мақсат үшін оқылым стратегияла рын тиімді қолдана білу;
9. 1. 1. 2 тыңдалым мәтіні бойынша сократтық сұрақтар құрастыру;
9. 1. 2. 1 ресми стиль мен ғылыми стильдің өзіне тән ерекшеліктерін салыстыру
Мәтінтудыру
9. 2. 1. 1 берілген шығарманы талқылап, сыни мәтін тудыру;
9. 2. 1. 2 түрлі жанрларда көркем мәтін тудыру кезінде пайымдау және қорытындылау дағдыларын қалыптастыру
Лексика-грамматикалық норма
9. 3. 1. 2 грамматикалық ұғымдарды (форма, мағына, категория) ажырату;
9. 3. 1. 5 сөз мағынасының түрлері және оларды типтендіре білу, лексикалық талдау жасау
Айтылым-жазылым нормалары
9. 3. 2. 1 кірме сөздердің игерілген және игерілмеген түрлерін жазу ережелерін және жалпы қазақ тілінің емле ережелерін сақтау;
9. 3. 2. 3 сөйлемді ырғақты топтарға бөліп, сөйлеу сазын сақтап айту дағдыларын жетілдіру
2. Синтаксистік қатынастар
"Бақыт деген - сенің бала күндерің" (бақыт жайлы пәлсапалық ойлардан бастап, М.Мақатаев өлеңдеріне дейін ...)

9. Способы и виды связи слов
Алаш арыстары (тексты о лицах, имеющих труды, связанные с языком, начиная с А.Байтурсынова)
9.1 Способы связи слов
9.2 Именные и глагольные словосочетания
9.3 Виды синтаксической связи слов
9.4 Согласование
9.5 Соприкосновение
9.6 Соподчинение
9.7 Примыкание
9.8 Управление
9.9 Глагольные словосочетания, связанные примыканием
9.10 Именные словосочетания, связанные соподчинением и управлением
Текстоведение
8.1.1.5 оценка текста с точки зрения актуальности и ценности информации;
8.1.2.3 распознавание и анализирование языковых особенностей, присущих официально-деловому стилю
Текстообразование
8.2.1.3 сохранение составных частей интонации при устной речи и при чтении стихов;
8.2.2.1 написание текста в официально-деловом стиле (благодарственное письмо, письмо-запрос) по заданному образцу
Лексико-грамматическая норма
8.3.1.6 умение различать виды и способы связи словосочетания в предложении, синтаксический анализ
Нормы говорения и письма
8.3.2.3 соблюдение орфоэпических норм звуковых изменений во время речи и между словами
5) 9 класс:
Лексический раздел
Нормы литературного языка
Виды образовательной деятельности
Цели обучения, которые должны знать студенты
1 четверть
1. Понятие
"Сөздің түбін сөз табар" (раскрытие значений отдельных слов, культурный код, культурная лексика, базовые знания)
1.1 Концептуальное значение
1.2 Словарное значение
1.3 Лингвистическое значение
1.4 Компоненты лексического значения
1.5 Слово. Признаки слова. Функция слова
1.6 Варианты слов
1.7 Расширение значения слова
1.8 Сужение значения слова
1.9 Изменение значения слова
1.10 Типы лексического значения слов
Текстоведение
9.1.1.1 умение эффективно использовать стратегии чтения для определенных целей;
9.1.1.2 составление сократных вопросов по тексту аудирование
9.1.2.1 сопоставление характерных особенностей официально-делового и научного стиля
Текстообразование
9.2.1.1. обсуждение данного произведения и создание критического текста
9.2.1.2 формирование навыков рассуждения и заключения при создании художественного текста в различных жанрах
Лексико-грамматическая норма
9.3.1.2 различение грамматических понятий (форма, значение, категория)
9.3.1.5 виды значения слова и их типизация, лексический анализ
Нормы говорения и письма
9.3.2.1 соблюдение правил написания освоенных и неосвоенных видов заимствованных слов и орфографических правил казахского языка в целом;
9.3.2.3 совершенствование навыков произношения речи с разделением предложения на ритмические группы
2. Синтаксические отношения
"Бақыт деген - сенің бала күндерің" (от философских мыслей о счастье до стихов М.Макатаева)

2.1. Анықтауыштық қатынас
2.2 Толықтауыштың қатынас
2.3 Пысықтауыштық қатынас
2.4 Мезгілдік қатынастың берілуі
2.5 Қазақ тіліндегі кеңістіктік қатынастың берілуі
Мәтінтану
9. 1. 1. 3 мәтіннің мағыналық құрылымын қамтамасыз ететін талаптарына талдау жасау (байланыстылық, бүтіндік, қисындылық, ақпараттылық);
9. 1. 2. 2 мәтіннің құрылымы мен рәсімделуі арқылы ғылыми стильге тән жанрлық ерекшеліктерін ажырату
Мәтінтудыру
9. 2. 1. 3 сөздің композициясын, сөйлеу техникасын, сөз өнерін игеру дағдыларын жетілдіру;
9. 2. 2. 1 берілген үлгі бойынша іс-қағаздар стилінде (заң баптарын құрастыру) мәтін жазу
Лексика-грамматикалық норма
9. 3. 1. 3 мәтіндегі барлық сөздердің морфологиялық құрамын білу, барлық сөз таптарына морфологиялық талдау жасау;
9. 3. 1. 4 сөйлемдерді сөз сазына қарай ырғақтық топтарға бөлу
2-тоқсан
3. Шешен сөйлеу
"Сөйлей-сөйлей шешен боларсың" (кешегі және бүгінгі шешендік сөз үлгілері)
3.1 Шешендік сөз табиғаты
3.2 Шешендік сөзге қойылатын талаптар
3.3 Шешендік сөздің көріктеуіш құралдары
3.4 Шешеннің өзін ұстау әдебі мен мәдениеті
3.5 Пікірталас.
3.6 Пікірталас мәдениеті
3.7 Пікірталас түрлері
3.8 Көсемсөзге қойлатын талаптар
Мәтінтану
9. 1. 1. 4 мәтінде көтерілген мәселені (тұрмыстық, әлеуметтік) талдай отырып, негізгі ойды анықтау;
9. 1. 2. 3. ғылыми стильге тән ерекшеліктерді білу және қолдану
Мәтінтудыру
9. 2. 3. 1 көпшілік алдында сөйлеу техникасын жетілдіру, келтірген фактілерге сендіру қабілетін және суырыпсалма өнерін, ділмарлықты жетілдіру;
9. 2. 3. 2 берілген тақырыпта салыстыру, дәлелдеу эссесін жазу
Лексика-грамматикалық норма
9. 3. 1. 5 сөз мағынасының түрлері және оларды типтендіре білу, лексикалық талдау жасау
Айтылым-жазылым нормалары
9. 3. 2. 3 сөйлемді ырғақты топтарға бөліп, сөйлеу сазын сақтап айту дағдыларын жетілдіру
4. Сөйлем түрлері
"Дос – ажарың, жолдас – базарың" (достықтың үлгілері, деңгейі, М. Шахановтың "Достық өлкесінің заңы" өлеңі, халық ауыз әдебиетіндегі достық үлгілері)
4.1 Сөйлемнің құрылысына қарай түрлері
4.2 Жай сөйлем
4.3 Жалаң және жайылма сөйлем
4.4 Жақты және жақсыз сөйлем
4.5 Болымды және болымсыз сөйлем
4.6 Есімді және етістікті сөйлем
4.7 Толымды және толымсыз сөйлем
4.8 Атаулы сөйлем
4.9 Қазақ сөйлемдерінің жіктелуі
4.10 Жай сөйлем емлесі
4.11 Сөйлем соңында қабаттаса келетін тыныс белгілер
Мәтінтану
9. 1. 1. 5 проблемалық мәтіннің мазмұнын сыни тұрғыдан бағалау, оны шешу жөнінде өз болжамын айту;
9. 1. 2. 1 ресми стиль мен ғылыми стильдің өзіне тән ерекшеліктерін салыстыру
Мәтінтудыру
9. 2. 1. 1 берілген шығарманы талқылап, сыни мәтін тудыру; 9. 2. 4. 1 терминдер мен кәсіби сөздерді қолданып ғылыми жұмыс жазу және қорғау
Лексика-грамматикалық норма
9. 3. 1. 6 сөйлемнің құрылымдық, мағыналық түрлерін білу, сөйлемдерге сатылай кешенді синтаксистік талдау жасау
Айтылым-жазылым нормалары
9. 3. 2. 2 тыныс белгілердің қойылым ұстанымдарын (мағыналық, грамматикалық, интонациялық) білу
3-тоқсан

2.1. Определительные отношения
2.2 Дополнительные отношения
2.3 Обстоятельственные отношения
2.4 Передача временных отношений
2.5 Представление пространственного общения в казахском языке
Текстоведение
9.1.1.3 анализ требования, обеспечивающие смысловую структуру текста (связность, целостность, логичность, информативность);
9.1.2.2 различение жанровых особенностей, присущие научному стилю
Текстообразование
9.2.1.3 совершенствование навыков владения композицией слова, техникой речи, речевым искусством;
9.2.2.1 написание текста в официально-деловом стиле (составление статей закона) по заданному образцу
Лексико-грамматическая норма
9.3.1.3 знание морфологического состава всех слов в тексте, морфологический анализ всех частей речи;
9.3.1.4 разделение предложений на ритмические группы в зависимости от произношения слова
2 четверть
3. Ораторское искусство
"Сөйлей-сөйлей шешен боларсың" (образцы вчерашней и сегодняшней ораторской речи)
3.1 Природа ораторского искусства
3.2 Требования к ораторской речи
3.3 Художественные средства речи
3.4 Этика и культура ораторского искусства
3.5 Диспут.
3.6 Культура обмена мнениями
3.7 Виды диспута
3.8 Требования к предисловию
Текстоведение
9.1.1.4 определение основных мыслей с помощью анализирования проблему, изложенную в тексте (бытовую, социальную);
9.1.2.3. знание и применение особенностей, характерных для научного стиля
Текстообразование
9.2.3.1 совершенствование техники публичной речи, способности убеждать приведенные факты и обучение ораторскому искусству и красноречию;
9.2.3.2 написание эссе сравнения и аргументирование на заданную тему
Лексико-грамматическая норма
9.3.1.5 виды значения слова и их типизация, лексический анализ
Нормы говорения и письма
9.3.2.3 совершенствование навыков произношения речи с разделением предложения на ритмические группы
4. Виды предложений
"Дос – ажарың, жолдас – базарың" (примеры, уровни дружбы, стихотворение М.Шаханова "Достық өлкесінің заңы", примеры дружбы в фольклоре)
4.1 Типы предложений в зависимости от структуры
4.2 Простое предложение
4.3 Распространенные и нераспространенные предложения
4.4 Личные и безличные предложения
4.5 Утвердительные и отрицательные предложения
4.6 Именные и глагольные предложения
4.7 Полные и неполные предложения
4.8 Назывное предложение
4.9 Классификация казахских предложений
4.10 Правописание простых предложений
4.11 Знаки препинания, которые могут перекрываться в конце предложения
Текстоведение
9.1.1.5 критическая оценка содержания проблемного текста, высказывание своих прогнозов по его решению;
9.1.2.1 сравнение характерных особенностей официально-делового и научного стиля
Текстообразование
9.2.1.1 обсуждение данного произведения и создание критического текста;
9.2.4.1 написание и защита научных работ с применением терминов и профессиональных слов
Лексико-грамматическая норма
9.3.1.6 знание структурной, смысловой формы предложения, комплексный синтаксический анализ предложений
Нормы говорения и письма
9.3.2.2 знание постановочных принципов (смысловые, грамматические, интонационные) знаков препинания
3 четверть

5. Жай сөйлем синтаксисі
Ресми іс-қағаздар стилі (өтініш, түсініктеме, қолхат, хабарлау ...)
5.1 Жалаң, жайылма сөйлемдердің құрылымдық-семантикалық ерекшеліктері
5.2 Екі құрамды жалаң сөйлем
5.3 Екі негізді жайылма сөйлемдер
5.4 Екі толықтауышы бар екі құрамды сөйлем
5.5 Бастауыштың берілуі. Бастауыштың сөз тіркесі арқылы берілуі. Баяндауыштың бастауышпен қиысуы
5.6 Баяндауыштың берілуі. Етістік баяндауыш.
5.7 Етістікті күрделі баяндауыш
5.8 Етістікті күрделі баяндауыш құрамында көмекшілік қызмет атқаратын етістіктер
5.9 Есімді күрделі баяндауыш
5.10 Құрама баяндауыштың есім бөлігі
Мәтінтану
9. 1. 1. 1 белгілі мақсат үшін оқылым стратегияла рын тиімді қолдана білу;
9. 1. 2. 2 мәтіннің құрылымы мен рәсімделуі арқылы ғылыми стильге тән жанрлық ерекшеліктерін ажырату
Мәтінтудыру
9. 2. 1. 2 түрлі жанрларда көркем мәтін тудыру кезінде пайымдау және қорытындылау дағдыларын қалыптастыру;
9. 2. 1. 3 сөздің композициясын, сөйлеу техникасын, сөз өнерін игеру дағдыларын жетілдіру
Лексика-грамматикалық норма
9. 3. 1. 1 сөз таптары және оның мағыналық түрлерін ажырату;
9. 3. 1. 3 мәтіндегі барлық сөздердің морфологиялық құрамын білу, барлық сөз таптарына морфологиялық талдау жасау
Айтылым-жазылым нормалары
9. 3. 2. 1 кірме сөздердің игерілген және игерілмеген түрлерін жазу ережелерін және жалпы қазақ тілінің емле ережелерін сақтау;
9. 3. 2. 3 сөйлемді ырғақты топтарға бөліп, сөйлеу сазын сақтап айту дағдыларын жетілдіру
6. Құрмалас сөйлемнің жасалу жолдары
Қазақ тілінің бүгінгі ахуалы (тіл саясаты әлеуметтік-лингвистикалық зерттеу, қазақ тіліне қатысты заңдар...)
6.1 Салалас құрмалас сөйлем
6.2 Сабақтас құрамалас сөйлем
6.3 Құрмаластың көпқұрамды түрлері. Көпқұрамды салалас құрмалас сөйлемдер
6.4. Көпбағыныңқылы сабақтастар
6.5 Аралас құрмалас сөйлем
Мәтінтану
9. 1. 1. 2 тыңдалым мәтіні бойынша сократтық сұрақтар құрастыру;
9. 1. 1. 3 мәтіннің мағыналық құрылымын қамтамасыз ететін талаптарына талдау жасау (байланыстылық, бүтіндік, қисындылық, ақпараттылық);
9. 1. 2. 3. ғылыми стильге тән ерекшеліктерді білу және қолдану
Мәтінтудыру
9. 2. 2. 1 берілген үлгі бойынша іс-қағаздар стилінде (заң баптарын құрастыру) мәтін жазу;
9. 2. 3. 1 көпшілік алдында сөйлеу техникасын жетілдіру, келтірген фактілерге сендіру қабілетін және суырыпсалма өнерін, ділмарлықты жетілдіру
Лексика-грамматикалық норма
9. 3. 1. 5 сөз мағынасының түрлері және оларды типтендіре білу, лексикалық талдау жасау;
9. 3. 1. 6 сөйлемнің құрылымдық, мағыналық түрлерін білу, сөйлемдерге сатылай кешенді синтаксистік талдау жасау
Айтылым-жазылым нормалары
9. 3. 2. 2 тыныс белгілердің қойылым ұстанымдарын (мағыналық, грамматикалық, интонациялық) білу

5. Синтаксис простого предложения
Официально-деловой стиль (заявление, объяснение, квитанция, уведомление ...)
5.1 Структурные и семантические особенности распространенных и нераспространенных предложений
5.2 Двусоставные предложения
5.3 Двойные распространенные предложения
5.4 Двусоставные предложения с двумя дополнениями
5.5 Подача подлежащего. Подача подлежащего с помощью словосочетаний. Согласование подлежащего со сказуемым
5.6 Подача сказуемого. Глагольные сказуемые
5.7 Сложные глагольные сказуемые
5.8 Глаголы, выполняющие вспомогательную функцию в сложных глагольных сказуемых
5.9 Сложные именные сказуемые
5.10 Именная часть составного сказуемого
Текстоведение
9.1.1.1 умение эффективно использовать стратегии чтения для определенных целей;
9.1.2.2 различение жанровых особенностей, присущие научному стилю
Текстообразование
9.2.1.2 формирование навыков рассуждения и заключения при создании художественного текста в различных жанрах;
9.2.1.3 совершенствование навыков владения композицией слова, техникой речи, речевым искусством
Лексико-грамматическая норма
9.3.1.1 различение частей речи и его смысловых видов
9.3.1.3 знание морфологического состава всех слов в тексте, морфологический анализ всех частей речи
Нормы говорения и письма
9.3.2.1 соблюдение правил написания освоенных и неосвоенных видов заимствованных слов и орфографических правил казахского языка в целом;
9.3.2.3 совершенствование навыков произношения речи с разделением предложения на ритмические группы
6. Способы образования сложных предложений
Сегодняшнее состояние казахского языка (языковая политика, социолингвистические исследования, законы, касающиеся казахского языка ...)
6.1 Сложносочиненные предложения
6.2 Сложноподчиненные предложения
6.3 Многокомпонентные типы сложных предложений. Многокомпонентные сложносочиненные предложения
6.4. Сложноподчиненные предложения с параллельными связями
6.5 Сложное предложение с сочинительной и подчинительной связями
Текстоведение
9.1.1.2 составление сократных вопросов по тексту аудирования;
9.1.1.3 анализ требования, обеспечивающие смысловую структуру текста (связность, целостность, логичность, информативность);
9.1.2.3 знание и применение особенностей, характерных для научного стиля
Текстообразование
9.2.2.1 написание текста в официально-деловом стиле (составление статей закона) по заданному образцу;
9.2.3.1 совершенствование техники публичной речи, способности убеждать приведенные факты и обучение ораторскому искусству и красноречию
Лексико-грамматическая норма
9.3.1.5 виды значения слова и их типизация, лексический анализ;
9.3.1.6 знание структурной, смысловой формы предложения, комплексный синтаксический анализ предложений
Нормы говорения и письма
9.3.2.2 знание постановочных принципов (смысловые, грамматические, интонационные) знаков препинания

7. Құрмалас сөйлемнің түрлері
"Мен қазақ қыздарына қайран қалам" (кешегі және бүгінгі қазақ қыздары, гендерлік саясат, ұлттық тәрбие, қызға қырық үйден тыю)
7.1 Қарсылықты білдіретін
құрмалас сөйлемдер
7.2 Мезгілді білдіретін құрмалас
сөйлемдер
7.3 Себепті білдіретін құрмалас
сөйлемдер
7.4 Мақсатты білдіретін құрмалас
сөйлемдер
7.5 Шартты білдіретін құрмалас
сөйлемдер
Мәтінтану
9. 1. 1. 4 мәтінде көтерілген мәселені (тұрмыстық, әлеуметтік) талдай отырып, негізгі ойды анықтау;
9. 1. 2. 1 ресми стиль мен ғылыми стильдің өзіне тән ерекшеліктерін салыстыру
Мәтінтудыру
9. 2. 3. 2 берілген тақырыпта салыстыру, дәлелдеу эссесін жазу;
9. 2. 4. 1 терминдер мен кәсіби сөздерді қолданып ғылыми жұмыс жазу және қорғау
Лексика-грамматикалық норма
9. 3. 1. 6 сөйлемнің құрылымдық, мағыналық түрлерін білу, сөйлемдерге сатылай кешенді синтаксистік талдау жасау
Айтылым-жазылым нормалары
9. 3. 2. 1 кірме сөздердің игерілген және игерілмеген түрлерін жазу ережелерін және жалпы қазақ тілінің емле ережелерін сақтау;
9. 3. 2. 3 сөйлемді ырғақты топтарға бөліп, сөйлеу сазын сақтап айту дағдыларын жетілдіру
4-тоқсан
8. Сөйлем талдау
Кәсіпкерліктің бастаулары (кәсіп ашудың негіздері, нарықтық қатынас, мемлекеттік және мемлекеттік емес кәсіпорындар)
8.1 Сөйлем талдаудың мақсаты
8.2 Фонетикалық/ фонологиялық талдау
8.3Лексикалық талдау
8.4 Сөзжасамдық/ морфологиялық талдау
8.5 Синтаксистік талдау
8.6 Сатылай-кешенді талдау
Мәтінтану
9. 1. 1. 5 проблемалық мәтіннің мазмұнын сыни тұрғыдан бағалау, оны шешу жөнінде өз болжамын айту;
9. 1. 2. 2 мәтіннің құрылымы мен рәсімделуі арқылы ғылыми стильге тән жанрлық ерекшеліктерін ажырату
Мәтінтудыру
9. 2. 1. 1 берілген шығарманы талқылап, сыни мәтін тудыру;
9. 2. 1. 2 түрлі жанрларда көркем мәтін тудыру кезінде пайымдау және қорытындылау дағдыларын қалыптастыру
Лексика-грамматикалық норма
9. 3. 1. 3 мәтіндегі барлық сөздердің морфологиялық құрамын білу, барлық сөз таптарына морфологиялық талдау жасау;
9. 3. 1. 6 сөйлемнің құрылымдық, мағыналық түрлерін білу, сөйлемдерге сатылай кешенді синтаксистік талдау жасау
9. Пунктуация
"Мен жастарға сенемін" (қазақ елінің тарихындағы еңбегі елге үлгі болған жастар)
9.1 Сөйлем соңында келетін тыныс белгілер. Нүкте
9.2 Сұрақ белгісі
9.3 Леп белгісі
9.4 Сөйлемнің ішінде келетін тыныс белгілер. Нүктелі үтір
9.5 Үтір
9.6 Сызықша (дефис)
9.7 Қос нүкте және жақша
9.8 Қабаттаса қойылатын тыныс белгілер
9.9 Түрлі позицияда келетін тыныс белгілер. Көп нүкте
9.10 Сызықша (тире)
9.11 Тырнақша
Мәтінтану
9. 1. 1. 3 мәтіннің мағыналық құрылымын қамтамасыз ететін талаптарына талдау жасау (байланыстылық, бүтіндік, қисындылық, ақпараттылық;
9. 1. 2. 3. ғылыми стильге тән ерекшеліктерді білу және қолдану
Мәтінтудыру
9. 2. 1. 3 сөздің композициясын, сөйлеу техникасын, сөз өнерін игеру дағдыларын жетілдіру;
9. 2. 2. 1 берілген үлгі бойынша іс-қағаздар стилінде (заң баптарын құрастыру) мәтін жазу
Лексика-грамматикалық норма
9. 3. 1. 4 сөйлемдерді сөз сазына қарай ырғақтық топтарға бөлу
Айтылым-жазылым нормалары
9. 3. 2. 2 тыныс белгілердің қойылым ұстанымдарын (мағыналық, грамматикалық, интонациялық) білу
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына

7. Виды сложных предложений
"Мен қазақ қыздарына қайран қалам" (Казахские девушки вчерашнего и сегодняшнего дня, гендерная политика, национальное образование)
7.1 Противительные предложения
7.2 Сложные предложения, обозначающие время
7.3 Сложные предложения, обозначающие причину
7.4 Сложные предложения, обозначающие цель
7.5 Сложные предложения, обозначающие условие
Текстоведение
9.1.1.4 определение основных мыслей, с помощью анализирования проблемы, изложенной в тексте (бытовая, социальная);
9.1.2.1 сопоставление характерных особенностей официально-делового и научного стиля
Текстообразование
9.2.3.2 написание эссе сравнения и аргументирования на заданную тему;
9.2.4.1 написание и защита научных работ с применением терминов и профессиональных слов
Лексико-грамматическая норма
9.3.1.6 знание структурной, смысловой формы предложения, комплексный синтаксический анализ предложений
Нормы говорения и письма
9.3.2.1 соблюдение правил написания освоенных и неосвоенных видов заимствованных слов и орфографических правил казахского языка в целом;
9.3.2.3 совершенствование навыков произношения речи с разделением предложения на ритмические группы
4 четверть
8. Разбор предложения
Начало предпринимательства (основы открытия бизнеса, рыночные отношения, государственные и негосударственные предприятия)
8.1 Цель разбора предложения
8.2 Фонетический/фонологический разбор
8.3 Лексический разбор
8.4 Словообразовательный/морфологический разбор
8.5 Синтаксический разбор
8.6 Пошагово-комплексный разбор
Текстоведение
9.1.1.5 критическая оценка содержания проблемного текста, высказывание своих прогнозов по его решению;
9.1.2.2 различение жанровых особенностей, присущие научному стилю
Текстообразование
9.2.1.1 обсуждение данного произведения и создание критического текста;
9.2.1.2 формирование навыков рассуждения и заключения при создании художественного текста в различных жанрах
Лексико-грамматическая норма
9.3.1.3 знание морфологического состава всех слов в тексте, морфологический анализ всех частей речи;
9.3.1.6 знание структурной, смысловой формы предложения, комплексный синтаксический анализ предложений
9. Пунктуация
"Мен жастарға сенемін" (молодые люди, чей труд в истории казахского народа стал примером для страны)
9.1 Знаки препинания в конце предложения. Точка
9.2 Вопросительный знак
9.3 Восклицательный знак
9.4 Знаки препинания в предложении. Точка с запятой
9.5 Запятая
9.6 Тире (дефис)
9.7 Двоеточие и скобки
9.8 Перекрывающиеся знаки препинания
9.9 Знаки препинания в разных позициях. Многоточие
9.10 Тире
9.11 Кавычки
Текстоведение
9.1.1.3 анализ требования, обеспечивающие смысловую структуру текста (связность, целостность, логичность, информативность);
9.1.2.3 знание и применение особенностей, характерных для научного стиля
Текстообразование
9.2.1.3 совершенствование навыков владения композицией слова, техникой речи, речевым искусством;
9.2.2.1 написание текста в официально-деловом стиле (составление статей закона) по заданному образцу
Лексико-грамматическая норма
9.3.1.4 разделение предложений на ритмические группы в зависимости от произношения слова
Нормы говорения и письма
9.3.2.2 знание постановочных принципов (смысловые, грамматические, интонационные) знаков препинания

193-1 қосымша
Негізгі орта білім беру деңгейінің қазақ тілі мен әдебиетін тереңдете оқытатын гуманитарлық бағыттағы мамандандырылған желілік "Абай мектептерінің" 5-9-сыныптарына арналған "Қазақ әдебиеті" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту қазақ тілінде)
Ескерту. Оқу бағдарламасымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 27.11.2020 № 496 (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Білім берудің барлық деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 604 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17669 болып тіркелген) сәйкес әзірленген.
2. Қазақ әдебиеті пәні бағдарламасының басты бағыты – білім алушылардың ақыл-ой қабілеті мен тұлғалық қасиеттерін дамыту, коммуникативті құзыреттіліктерін жетілдіру, өздігінен және үздіксіз білім алуға жұмылдыру, алған білім негіздерін өмірлік жағдайларда қолдана білетін жеке тұлға қалыптастыру. Қазақ әдебиеті пәні арқылы білім алушылардың оқырмандық мәдениетін жетілдіру, қазақ халқының әдеби мұралары туралы жүйелі білім беру, әдеби-эстетикалық талғамдарын, ізгілік және іскерлік құндылықтарын дамыту көзделеді. Сондай-ақ бағдарлама әдеби шығармалардың идеялық мазмұны, композициялық құрылым жүйесі, сөз қолданысы, стилі, жанрлық сипатын әдеби-теориялық ұғымдармен сіңіріп, әдеби шығарманы ұлттық, көркем-эстетикалық құндылық ретінде білім алушылардың бағалай алу құзіретін қалыптастыруға бағытталған. Адамзаттың мәңгілік сұрақтары, қазіргі заманғы диллемалар, көп қырлы мәселелер қарастырылады, білім алушылардың ой-пайымдарын шығармашылық жұмыстарымен тиянақтау көзделеді.
3. Қазақ әдебиеті бағдарламасының мақсаты – сөз өнерін мәдени мұра, ұлттық құндылық ретінде түсініп, бағалай алатын, интелектуалдық эстетикалық деңгейі, адамгершілік ұстанымы жоғары шығармашыл тұлға қалыптастыру.
Қазақ әдебиеті пәні арқылы білім алушыларға әдеби шығармада бейнеленген құбылысты көркемдік тұрғыда қабылдауға қажетті білім, білік, дағдыларды меңгертіп, өз ой-пайымдарын сөйлеу тілі мен жазба тілде еркін жеткізе алу, эстетикалық талғамын, өзіндік дүниетаным мен көзқарасын таныта алу, оқу материалдарын салыстыру, сараптау, бағалай алу дағдыларын қалыптастыру көзделеді. Білімгердің образды ойлау жүйесі мен шығармашылық қиялын дамыту, сөз мағынасы мен көркем сөздің мәнін түсініп, қазақ әдеби тілін сауатты қолдана білу құзыретін қалыптастыру, креативті ойлауға бағыттау мақсат етіледі.

Приложение 193-1 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа обновленного содержания по предмету "Қазақ әдебиеті" для 5-9 классов специализированных сетевых "Абай мектептері" гуманитарного направления с углубленным изучением казахского языка и литературы уровня основного среднего образования (с казахским языком обучения)
Сноска. Приказ дополнен приложением 192-1 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 27.11.2020 № 496 (порядок введения в действие см. п.5).
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с приказом министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 604 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования всех уровней образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17669).
2. Основным направлением программы предмета казахская литература является развитие интеллектуальных способностей и личностных качеств учащихся, совершенствование коммуникативных компетенций, ориентация на самостоятельное и непрерывное обучение, формирование личности, способной применять основы знаний в реальных жизненных ситуациях. Планируется углубленное изучение предмета литературы через краткий курс казахской литературы, расширение мировоззрения с помощью искусства речи, раскрытие реальности мироздания и повышение их функциональной грамотности и прагматических способностей.
3. Целью программы казахской литературы является формирование творческой личности с высоким интеллектуальным и эстетическим уровнем, нравственными принципами, способной понимать и ценить искусство речи как культурное наследие, национальные ценности.
Предметом казахской литературы предусматривается приобретение учащимися знаний, умений и навыков, необходимых для художественного восприятия явлений, выраженных в литературном произведении, формирование умений свободно выражать свои мысли на языке речи и письменности, проявлять эстетический вкус, самооценку и мировоззрение, сопоставлять, анализировать, оценивать учебные материалы. Цель обучения – развитие образной системы мышления и творческого воображения, формирование компетенции грамотного использования казахского литературного языка с пониманием смысла слова и смысла художественного слова, ориентирование на креативное мышление.

4. Теориялық материалдар білім алушының әдеби теориялық ұғымдарын кеңейтуге, әдебиет туралы дүниетанымын қалыптастыруға және адамзатқа ортақ ойларды, диллемаларды, мінездерді зерттеуге мүмкіндік береді. Қазақ әдебиеті білім деңгейі, ой-өрісі дамыған, әдеби тіл және әдеби формалар арқылы өз ойын еркін жеткізе алатын және көркем тілмен шұрайлы сөйлей алатын, өзіндік ұстанымы бар, туындаған мәселелерді шеше білетін өмірге бейім ұрпақ тәрбиелейді.
5. Бағдарламаны түзуде білім мазмұнын ізгілендіру, адамгершілік-эстетикалық, мәдени-тарихи құндылықтарды, ұлттық құндылықтарды, ұлттық кодты таныту, білім алушылардың тілдік қорын байытып, шығармашылық қабілетін дамыту мақсат етілді.
Әдеби білім жүйелілік, сабақтастық, білім мазмұнының тарихилық сипаты және пәнаралық, пәнішілік байланыс ұстанымдарына негізделіп, жеңілден күрделіге бағытталған шиыршық әдісінде ұсынылды.
6. Қазақ әдебиеті пәнін оқу арқылы білім алушылар:
1) төл әдебиеттің ұлттық сипатын, халықтың әдет-ғұрып, салт-санасының көрінісін, көркем туындының идеялық-адамгершілік мәнін түсінеді;
2) көркем шығарманың тақырыптық-идеялық бірлігін, сюжеттегі, образ жасалуындағы типтік байланысты ұғынып, жанрлық, стильдік ерекшеліктерін көркем шығарма мазмұны мен құрылысындағы көркем заңдылықтарды терең танып, мазмұн мен форма тұтастығын, өмірлік шындық пен көркем шындықтың аражігін ажырата алады;
3) қазақ әдебиетінің ұлттық болмысын ұғынып, түрлі ұлттар әдебиетіндегі ұқсастықтарды ажырата біледі, басқа ел әдебиетінің көрнекті үлгілерімен салыстыра алады;
4) көркем шығарманы эмоционалды қабылдауға, бейнелі ойлау мен жан-жақты танымға, қаламгер пайымын түсінуге машықтанады;
5) қазақ әдебиетінің құндылық ретіндегі болмысын, ұлттық мәдениеттегі маңызды орнын құрметтейді және бағалайды;
6) қазақ әдебиетінің мәдениетаралық қарым-қатынастағы рөлін, қазақ халқының қалыптасқан тарихын, әдеби үдерісін, дәстүр сабақтастығын, әдеби байланыстарды зерделейді;
7) саналы оқырман ретінде түрлі жағдайларда өз ұстанымын білдіріп, өздігінен шешім қабылдау дағдыларын қалыптастырады;
8) заманауи, ғылыми және қоғамдық дамуға сәйкес дүниетанымы дамиды;
9) көркем туындыларды оқу арқылы мәнерлі сөйлеу дағдыларын қалыптастырып, тарихи оқиғаларды бүгінгі күнмен салыстыра алады;
10) білім алушылардың көркем шығарманы өз бетімен оқуға, үздіксіз ізденуге деген рухани қажеттілігі мен сұранысы туындайды.

4. Литературные и теоретические материалы позволяют расширить литературные знания и мировоззрение учащегося, а также изучить мысли, дилеммы и модели поведения, общие для человечества. Казахская литература воспитывает поколение людей с хорошо развитым уровнем знаний, мышления, способных свободно выражать себя через литературный язык и литературные формы, свободно говорить, иметь свою позицию, решать проблемы. Учащиеся практикуют творчество, интерпретируя литературные жанры.
5. Цель программы – гуманизация содержания образования, воспитание нравственно-эстетических, культурно-исторических ценностей, национальных ценностей, национального кода, обогащение языкового фонда и развитие творческих способностей учащихся.
Литературное образование было предложено на основе принципов системности, преемственности, исторического характера содержания образования и междисциплинарной взаимосвязи, легко ориентированного на сложный метод.
6. Через изучение казахской литературы учащиеся научатся понимать:
1) национальный характер казахской литературы, виды народного обряда, национальных обычаев и традиций, идейно-нравственное значение художественного произведения;
2) тематико-идейное единство художественного произведения, типичные связи в сюжете, глубоко изучать жанровые, стилистические особенности художественных закономерностей в содержании и строении художественного произведения, разграничивать целостность содержания и формы, жизненную истину и художественную реальность;
3) национальный характер самобытной литературы, различать сходства в литературе разных национальностей, сравнивать с выдающимися образцами литературы других стран, а также:
4) будут эмоционально воспринимать художественное произведение, образное мышление и разностороннее познание, понимать мысль писателя;
5) знать и ценить сущность казахской литературы как ценности, важность преемственности традиций в национальной культуре;
6) изучать роль казахской литературы в межкультурных отношениях, историю казахского народа, литературный процесс, преемственность традиций, литературные связи;
7) проявлять свою позицию в различных ситуациях и формировать у себя навыки самостоятельного принятия решений;
8) развивать свое мировоззрение, соответствующее современному, научному и общественному развитию;
9) анализировать художественные произведения, формировать навыки выразительной речи, сравнивать исторические события с сегодняшним днем;
10) формировать духовную потребность читать и потребность учащихся в самостоятельном изучении, непрерывном поиске художественного произведения.

2-тарау. "Қазақ әдебиеті" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
7. "Қазақ әдебиеті" пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 5-сынып – аптасына 5 сағат, оқу жылында – 170 сағат;
2) 6-сынып – аптасына 5 сағат, оқу жылында – 170 сағат;
3) 7-сынып – аптасына 5 сағат, оқу жылында – 170 сағат;
4) 8-сынып – аптасына 5 сағат, оқу жылында – 170 сағат;
5) 9-сынып – аптасына 5 сағат, оқу жылында – 170 сағат.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына тәуелді (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген).
8. "Қазақ әдебиеті" пәнінің мазмұны бөлімдерге бөлінген:
"Оқу және түсіну", "Талдау және жинақтау", "Бағалау және шығармашылық өнім", сонымен қатар, дағдыларды қалыптастыратын бөлімшелерден құралған. Бағдарламаның бұл бөлімі пән бойынша оқу мақсаттарынан тұрады.
9. "Оқу және түсіну" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) пайымдап, мәнерлеп, талдап оқу (сөздің, сөз оралымдарының мәнін ашу, мәтіндегі қолданысын анықтау);
2) шығарма үзінділерімен жұмыс;
3) шығармадағы өзекті мәселе, идеялық мазмұн;
4) интерпретация (ауызша, жазбаша).
10. "Талдау және жинақтау" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) әдеби шығарманың композициялық құрылымы;
2) көркем шығарманың образдар жүйесі, типтік характер;
3) көркем шығарманың тілі, стилі;
4) көркемдік тәсілдер.
11. "Бағалау және шығармашылық өнім" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) шығармадағы тарихи шындық және көркемдік шешім;
2) рухани және көркем-эстетикалық құндылығы;
3) әдеби шығармашылық;
4) әдеби сын.
12. 5-сыныпқа арналған "Қазақ әдебиеті" пәнінің базалық білім мазмұны:
1) оқу және түсіну: әдеби шығарманы пайымдап (алған әсерін анықтай) оқу, сөз, сөз тіркестерінің ауыспалы мағынасын ашып, мәтіндегі қолданысын білу; шығарманы құрылысы мен құрылымына қарай жіктеп, бөліктеріне тақырып қою; шығармадағы көтерілген мәселені (басты және жанама тақырыптарды) анықтау; көркем шығарманың оқиға желісін мәтінге жуық баяндап айту;
2) талдау және жинақтау: сюжетті шығармадағы фабула композициясын тауып, жоспар құру;лирикалық шығарманы құрылысына талдау; шығармадағы кейіпкерлердің іс-әрекеті арқылы образын ашу; көркем шығармадағы поэтикалық тілдің ерекшелігін айқындау; шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарының (теңеу, эпитет, қайталау) қызметін анықтау, өлең құрылысы, ұйқасы, оның түрлерін анықтау;

Глава 2. Организация содержания предмета "Қазақ әдебиеті"
7. Максимальный объем учебной нагрузки по предмету "Қазақ әдебиеті":
1) 5 класс – 5 часов в неделю, 170 часов в учебном году;
2) 6 класс – 5 часов в неделю, 170 часов в учебном году;
3) 7 класс – 5 часов в неделю, 170 часов в учебном году;
4) 8 класс – 5 часов в неделю, 170 часов в учебном году;
5) 9 класс – 5 часов в неделю, 170 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по предмету зависит от типовой учебной программы, утвержденной приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных программ начального, основного среднего и общего среднего образования в Республике Казахстан" (государственная регистрация нормативных актов Республики Казахстан зарегистрирован в реестре № 8170).
8. Содержание предмета "Қазақ әдебиеті" организовано по разделам: "Чтение и понимание", "Анализ и обобщение", "Оценка и творчество произведение, а также подпункты, формирующие навыки. Эта часть программы состоит из целей изучения предмета.
9. Раздел "Чтение и понимание" состоит из следующих подпунктов:
1) понимание прочитанного, выражение, анализ (выявление значения слов, словосочетаний, определение их употребления в тексте);
2) работа с отрывками из произведения;
3) актуальность в произведении, идейное содержание;
4) интерпретация ( устный, письменный)
10. Раздел "Анализ и обобщение" состоит из следующих подпунктов:
1) композиционная структура литературного произведения;
2) система изображений художественного произведения, характерного персонажа;
3) язык, стиль произведения искусства;
4) художественные подходы.
11. Раздел "Оценка и творчество произведение" состоит из следующих подпунктов:
1) историческая реальность и художественное решение в произведении;
2) духовно и художественно-эстетическая ценность;
3) литературное творчество;
4) литературная критика.
12. Содержание базовых знаний по предмету "Қазақ әдебиеті" для 5 класса:
1) чтение и понимание: понимание прочитанного литературного произведения (определение эффекта), выявление переменного значения слов, словосочетаний, знание их употребления в тексте; классифицировать произведение по структуре и дать название его частям; обозначить поднятый вопрос (основные и второстепенные темы); рассказать сюжетную линию произведения искусства близко к тексту;
2) анализ и обобщение: нахождение сюжетного состава сюжетного произведения и составление плана; анализ структуры лирического произведения; раскрыть образ через действия персонажей произведения; выявить особенности поэтического языка в художественном произведении; определить функцию языковой репрезентации в произведении, средства описания (сравнение, эпитет, повторение), структуру стихотворения, рифму, ее виды;

38) М.Мұқаштың "Меруерт" әңгімесі.
16. 7-сыныпқа арналған "Қазақ әдебиеті" пәнінің базалық білім мазмұны:
1) оқу және түсіну:көркем мәтінді, пайымдап, мәнерлеп (логикалық, психологиялық кідірістермен) оқу; жекелеген сөздердің, фразалардың эмотивті мәнін түсіну, мәнмәтіндегі(контекс) қызметін ашу; көркем шығармадағы пейзаж, монологтің құрылымдық-бірлігін ажырату; мәтінге жоспар құру; әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені анықтау; көркем шығармадағы пейзаж, портрет, мінездеулерді ауызша мәтінге жуық суреттеу, сипаттау;
2) талдау және жинақтау: әдеби шығармадағы сюжеттен тыс композицияны анықтау; көркем шығармадағы образдың жасалу тәсілдерін талдау; шығарма тіліндегі синоним, архаизм, диалектизм, неологизмдердің қызметін мәнмәтінде анықтау; шығармадағы көркемдегіш құралдардың (символ, синекдоха, қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторикалық сұрақ, арнау) қолданысын талдау;
3) бағалау және шығармашылық: шығарманың тақырыбы мен идеясын осы тектес басқа шығармалармен салыстырып, ұлттық және тарихи құндылығын бағалау; кейіпкерлердің жан дүниесін (психологиялық параллелизм, күйініш-сүйініш) ашудағы автор шеберлігіне баға беру; шығармадағы көріністі (пейзаж, оқиға) суреттеп жазу; кейіпкер болмысын сипаттап (өлең, кейіпкер монологі, әңгіме т.б.) жазу; әдеби шығарманың эстетикалық құндылығы туралы шағын сыни шолу жазу.
17. Оқытылатын көркем шығармалар тізімі:
Батырлар жыры
1) "Ер Тарғын" жыры;
2) "Едіге батыр" жыры.
Ғашықтық жырлар
3) "Қозы Көрпеш-Баян сұлу" жыры;
4) "Айман-Шолпан" жыры.
Ежелгі дәуір әдебиеті
5) "Күлтегін" жыры;
6) "Тоныкөк" жыры.
Шешендік өнер
7) Майқы би мен Мөңке бидің шешендік сөздері;
8) Әнет баба "Не арсыз? Не ғайып? Не даусыз?";
9) Төле би "Ердің бақыты – әйел";
10) Әйтеке би "Қасқакөл дауы";
11) Қазыбек би "Кім жақын? Не қымбат? Не қиын?";
12) Бөлтірік шешен "Сөз мәнісі", "Ақыл сөз".
ХІХ ғасырдағы қазақ әдебиеті
13) Д.Бабатайұлының "Аягөз қайда барасың","Ақжайлау мен Сандықтас" өлеңдері;
14) Ш.Қанайұлының "Зар заман" өлеңі;
15) М.Өтемісұлының "Ереуіл атқа ер салмай", "Тарланым","Мен–құстан туған құмаймын" өлеңдері;
16) М.Сұлтанқожаұлының "Ілімге толса көкірек" толғауы;
17) Т.Ізтілеуұлының "Адамдық іс", "Ақыл-тон аңдағанға тозбайтұғын" өлеңдері;
18) С.Дөнентаевтың "Ауырған арыстан" мысалы.
ХХ ғасыр әдебиеті
19) М.Дулатовтың "Елім-ай" өлеңі;
20) М.Жұмабаев "Түркістан", "Толқын", "Мен жастарға сенемін" өлеңдері;

38) Рассказ М.Мұқаша "Меруерт".
16. Содержание базовых знаний по предмету "Қазақ әдебиеті" для 7 класса:
1) чтение и понимание: чтение художественного текста, рассуждения, выражения (с логическими, психологическими задержками); понимание эмоционального смысла отдельных слов, словосочетаний, раскрытиеь их функции в контексте; пейзаж в художественном произведении, выделяющий структурное единство монолога; распланировать текст; выявление социальных проблем, поднимаемых в литературном произведении; описание, описание пейзажей, портретов, характеристики произведения искусства, близкие к устному тексту;
2) анализ и обобщение: выявление внесюжетной композиции в литературном произведении; анализ способов создания образа в произведении искусства; определение функции синонимов, архаизмов, диалектизмов, неологизмов в языке произведения; анализ использования художественных средств в произведении (символ, синекдоха, виды повторения: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторический вопрос, посвящение);
3) оценка и творчество произведение: оценка национальной и исторической ценности произведения путем сравнения темы и идеи произведения с другими аналогичными произведениями; оценка авторского мастерства в раскрытии души персонажей (психологический параллелизм, горе); описание сцены (пейзаж, рассказ) в произведении; описание персонажа (стихотворение, монолог персонажа, рассказ и т. д.); небольшой критический обзор эстетической ценности литературного произведения.
17. Список рекомендуемой к чтению художественной литературы:
Батырлар жыры
1) "Ер Тарғын";
2) "Едіге батыр".
Лиро-эпостық жырлар
3) "Қозы Көрпеш-Баян сұлу";
4) "Айман-Шолпан".
Древняя литература
5) "Күлтегін";
6) "Тоныкөк".
Ораторское искусство
7) Ораторское искусство Майқы би и Мөңке би;
8) Әнет баба "Не арсыз? Не ғайып? Не даусыз?";
9) Төле би "Ердің бақыты – әйел";
10) Әйтеке би "Қасқакөл дауы";
11) Қазыбек би "Кім жақын? Не қымбат? Не қиын?";
12) Бөлтірік шешен "Сөз мәнісі", "Ақыл сөз".
Казахская литература XIX века
13) Стихотворения Д.Бабатайұлы "Аягөз, қайда барасың?", "Ақжайлау мен Сандықтас";
14) Стихотворение Ш.Қанайұлы "Зар заман";
15) Стихотворения М.Өтемісұлы "Ереуіл атқа ер салмай", "Тарланым", "Мен құстан туған құмаймын";
16) Стихотворение М.Сұлтанқожаұлы "Ілімге толса көкірек";
17) Стихотворения Т.Ізтілеуұлы "Адамдық іс", "Ақыл – тон аңдағанға тозбайтұғын";
18) Басня С.Дөнентаева "Ауырған арыстан".
Литература ХХ века
19) Стихотворение М.Дулатова "Елім-ай";
20) Стихотворения М.Жұмабаева "Түркістан", "Толқын", "Мен жастарға сенемін";

21) С.Торайғыровтың "Мен қазақ", "Бір адамға" өлеңдері;
22) Ж.Аймауытовтың "Әнші" әңгімесі;
23) М.Әуезовтің "Көксерек" әңгімесі;
24) І.Жансүгіровтің "Домбыра","Жетісу суреттері" өлеңдері;
25) Ғ.Мүсіреповтің "Ананың анасы" әңгімесі;
26) Қ.Қайсеновтің "Жау тылындағы бала" повесі;
27) Қ.Аманжоловтың "Туған жер" өлеңі;
28) Ғ.Ормановтың "Қарағай" өлеңі;
29) С.Сарғасқаевтың "Тәмпіш қара"повесі;
30) Ш.Смаханұлы шымшымалары.
Қазіргі заман әдебиеті
31) Қ.Мырза-Әлінің "Кәрі қыран" өлеңі;
32) М.Шахановтың "Арман" өлеңі;
33) Т.Медетбектің "Тәуелсізбін" өлеңі;
34) Т.Әбдіктің "Қонақтар" әңгімесі;
35) А.Мархабаевтың "Ғарыштағы қымыз" фантастикалық әңгімесі;
36) О.Бөкейдің "Қайдасың, қасқа құлыным?" драмасы;
37) М.Мақатаевтың "Аққулар ұйықтағанда" поэмасы;
38) Ф.Оңғарсынованың "Жерошақ" өлеңі;
39) С. Жиенбаевтың "Қарттарым, аман сау жүрші" өлеңі;
40) Ж.Бөдештің "Аңырақай бекетіндегі ой" поэмасы;
41) Н.Ораздың "Бала махаббат" әңгімесі;
42) Б.Беделханның "Өтеуіл" хамса-поэмасы.
18. 8-сыныпқа арналған "Қазақ әдебиеті" пәнінің базалық білім мазмұны:
1) оқу және түсіну: көркем мәтінді пайымдап, мәнерлеп (оқырмандық ұстанымын білдіре) оқу; сөз, сөз оралымдарының семантикалық мәнін түсіну, мәтіннің ішкі бірлігіндегі қызметін айқындау; шығарма үзіндісін өзге нысанмен салыстыру, салғастыру; шығармадағы образдардың идеяны берудегі қызметін ашу; көркем мәтіннен дәйектер келтіре отырып шығарма идеясын жазу;
2) талдау және жинақтау: әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог, прологтеріне талдау; көркем шығармадағы образ композициясын құраушы элементтерді табу, образ сомдаушы бөліктерді жинақтау; көркем шығармадағы автордың баяндау тілін талдау, өзіндік ерекшеліктерін айқындау; шығармадағы көркемдегіш құралдардың (психологиялық параллелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск, эллипсис) қолданысын талдау, мәнмәтіндегі көркемдік қызметін анықтау;
3) бағалау және шығармашылық өнім: шығарманы басқа өнер түрлеріндегі мазмұндас туындылармен салыстырып, ұлттық және тарихи құндылығына баға беру; шығармапоэтикасындағы автордың айшықты қолтаңбасына баға беру; шығарманың көркемдік-идеялық құндылығын талдап, әдеби эссе, шығарма, блог, әңгіме жазу; шығарма бойынша жазылған әдеби сын-пікірлерге сүйене отырып, өзіндік сыни пікір жазу.
19. Оқытылатын көркем шығармалар тізімі:
Ғашықтық жырлар
1) "Қыз Жібек" жыры
Айтыс

21) Стихотворения С.Торайғырова "Мен қазақ", "Бір адамға";
22) Повесть Ж.Аймауытова "Әнші";
23) Рассказ М.Әуезова "Көксерек";
24) Стихотворения І.Жансүгірова "Домбыра", "Жетісу суреттері";
25) Рассказ Ғ.Мүсірепова "Ананың анасы";
26) Рассказ Қ.Қайсенова "Жау тылындағы бала";
27) Стихотворение Қ.Аманжолова"Туған жер";
28) Стихотворение Ғ.Орманова"Қарағай";
29) Рассказ С.Сарғасқаева "Тәмпіш кара";
30) Сатира Ш.Смаханұлы.
Современная литература
31) Стихотворение Қадыр Мырза-Әлі "Кәрі қыран";
32) Стихотворение М.Шаханова "Арман";
33) Стихотворение Т.Медетбек "Тәуелсізбін";
34) Рассказ Т.Әбдік "Қонақтар";
35) Фантастический рассказ А.Мархабаева "Ғарыштағы қымыз";
36) Драма О.Бөкей "Қайдасың, қасқа құлыным?";
37) Поэма М.Мақатаева "Аққулар ұйықтағанда";
38) Поэма Ф.Оңғарсынова "Жерошақ";
39) Стихотворение С.Жиенбаева "Қарттарым, аман-сау жүрші";
40) Поэма Ж.Бөдеша "Аңырақай бекетіндегі ой";
41) Рассказ Н.Ораза "Бала махаббат";
42) Хамса-поэма Б.Беделхана "Өтеуіл".
18.Содержание базового образования предмета "Қазақ әдебиеті" для 8 класса:
1) чтение и понимание: выразительное чтение (выражение читательской позиции) с изложением художественного текста; понимание семантического значения слов, словосочетаний, определение функции во внутреннем единстве текста; сопоставление, сличение отрывка произведения с иной формой; раскрытие деятельности образов в произведении в придании идеи; написание идеи произведения с изложением цитирования из художественного текста;
2) анализ и обобщение: анализ сюжетных линий, эпилогов, прологов в зависимости от жанра литературного произведения; выявление элементов, составляющих композицию образов в художественном произведении, обобщение образовоспроизводящих частей; анализ языка изложения автора в художественном произведении, определение специфических особенностей; анализ использования художественных средств в произведении (психологический параллелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск, эллипсис), выявление художественных функций в контексте;
3) оценка и творчество произведение: сопоставление произведения с произведениями, содержащими в других видах искусства, оценка национальной и исторической ценности; оценка выразительной подписи автора в поэтике произведения; анализ художественно-идейной ценности произведения, написание литературных эссе, произведений, блогов, рассказов; самостоятельное критическое мнение, опираясь на литературные критические высказывания по произведению.
19. Список рекомендуемой к чтению художественной литературы:
Ғашықтық жырлар
1) Песень "Қыз Жібек"
Айтыс

31) Е.Раушановтың "Ғайша-Бибі" поэмасы.
3-тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
22. Бағдарламада оқыту мақсаттары санмен тұратын кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші, үшінші сандар бөлім мен бөлімше, төртінші сан бөлімшедегі оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. 7.2.1.2 кодында "7" – сынып, "2.1." – бөлім мен бөлімше, "2" – оқыту мақсатының реттік саны.
23. Оқыту мақсаттарының жүйесі бөлім бойынша әр сыныпқа берілген:

31) Поэма Е.Раушанова "Ғайша-Бибі".
Глава 3. Система целей обучения
22. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 7.2.1.2: "7" - класс "2.1" - раздел и подраздел, "2" - порядковый номер учебных целей.
23. Система учебных целей дана каждому классу по разделам:

1) оқу және түсіну:
Білім алушылар:
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
Көркем шығарманы пайымдап, мәнерлеп, талдап оқи отырып, сөздің, сөз оралымдары ның мәнін ашу, мәтіндегі қолданысын анықтау.
5. 1. 1. 1
әдеби шығарманы пайымдап (алған әсерін анықтай) оқу;
5. 1. 1. 2
сөз, сөз тіркестерінің ауыспалы мағынасын ашып, мәтіндегі қолданысын білу
6. 1. 1. 1
әдеби шығарманы пайымдап, мәнерлеп (логикалық екпін мен кідіріс жасай) оқу;
6. 1. 1. 2
сөз, сөз тіркестерінің мәнін ашып, мәтіндегі жұмсалу мақсатын түсіну
7. 1. 1. 1
көркем мәтінді пайымдап, мәнерлеп (логикалық, психологиялық кідірістер мен) оқу;
7. 1. 1. 1
жекелеген сөздердің, фразалардың эмотивті мәнін түсіну, мәнмәтіндегі (контекс) қызметін ашу
8. 1. 1. 1
көркем мәтінді пайымдап, мәнерлеп (оқырман
дық ұстанымын білдіре) оқу;
8. 1. 1. 2
сөз, сөз оралымдарының семантикалық мәнін түсіну, мәтіннің ішкі бірлігіндегі қызметін айқындау
9. 1. 1. 1
көркем мәтінді талдап оқу; 9. 1. 1. 2
сөз, сөз оралымы, фразалық тіркестердің мәтіндегі қызметін айқындау, сөздердің концептілік мәнін ашу
Шығарма үзінділерімен жұмыс
5. 1. 2. 1
шығарманы құрылысы мен құрылымына қарай жіктеп, бөліктеріне тақырып қою
6. 1. 2. 1
шығарма дан қажетті дәйектер
ді жинау, үзіндідегі суреттеу, сипаттау құралдарын анықтау
7.1 2.1
көркем шығармада ғы пейзаж, монологтің құрылымдық
бірлігін ажырату;
7.1 2.1
мәтінге жоспар құру
8. 1. 2. 1
шығарма үзіндісін өзге нысанмен салыстыру, салғастыру
9. 1. 2. 1
шығарма бөліктерін ұқсас белгілеріне/айырмашылығына қарай топтастыру, белгілі нысандарды зерделеу
Шығармадағы өзекті мәселе, идеялық мазмұн
5. 1. 3. 1
көркем шығармадағы көтерілген мәселені (басты және жанама тақырыптарды) анықтау
6. 1. 3. 1
көркем шығармадағы кейіпкерлер әрекеті, оның шығарманың өзекті ойына қатысын анықтау
7. 1. 3. 1
әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені анықтау
8. 1. 3. 1
шығармадағы образдардың идеяны берудегі қызметін ашу
9. 1. 3. 1
шығармадағы
объективті идеяны, көркемдік шешімді айқындау
Интерпретация (ауызша, жазбаша)
5. 1. 4. 1
көркем шығарманың оқиға желісін мәтінге жуық баяндап айту
6. 1. 4. 1
кейіпкерге, лирикалық кейіпкерге ауызша/жазбаша сипаттама жасау
7. 1. 4. 1
көркем шығармадағы пейзаж, портрет, мінездеуледі ауызша мәтінге жуық суреттеу, сипаттау
8. 1. 4. 1
көркем мәтіннен дәйектер келтіре отырып, шығарма желісі бойынша идеясын жазу
9. 1. 4. 1
көркем шығарманың идеялық мазмұнына сүйене отырып, оқырмандық ой-пайымын ауызша/жаз баша түйіндеу
2) талдау және жинақтау:
Білім алушылар:
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
Әдеби шығарманың композиция лық құрылымы
5. 2. 1. 1
сюжетті шығармадағы фабула композициясын тауып, жоспар құру;
5. 2. 1. 2
лирикалық шығарманы құрылысына талдау
6. 2. 1. 1
әдеби шығарманы сюжет композициясына талдау;
6. 2. 1. 2
жай, күрделі жоспар құру
7. 2. 1. 1
әдеби шығармадағы сюжеттен тыс композицияны анықтау
8. 2. 1. 1
әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог, прологтеріне талдау
9. 2. 1. 1
эпикалық, лирикалық, драмалық мәтіндердегі композициялық амалдарды талдау
Көркем шығарманың образдар жүйесі, типтік характер
5. 2. 2. 1
шығармадағы
кейіпкерлердің іс-әрекеті арқылы образын ашу
6. 2. 2. 1
шығармадағы
тура және жанама мінездеу
лерді табу, кейіпкер образын берудегі қызметін айқындау
7. 2. 2. 1
көркем шығармадағы образдың жасалу тәсілдерін талдау
8. 2. 2. 1
көркем шығармадағы образ композициясын құраушы элементтерді табу, образ сомдаушы бөліктерді жинақтау
9. 2. 2. 1
шығарманың образдар жүйесін салыстыра талдау, типтік характерлерді ашу
Көркем шығарманың тілі, стилі
5. 2. 3. 1
көркем шығармадағы поэтикалық тілдің ерекшелігінайқындау
6. 2. 3. 1
шығармадағы автор мен кейіпкер тіліндегі айырмашылықты (кейіпкер тіліндегі ауызекі сөз, диалект сөздердің болуы, автордың әдеби нормаға сәйкес сөз қолданыстарын) салыстыра талдау
7. 2. 3. 1
шығарма тіліндегі синоним, архаизм, диалектизм, неологизм дердің қызметін мәнмәтінде анықтау
8. 2. 3. 1
көркем шығармадағы автордың баяндау тілін талдау, өзіндік ерекшеліктерін айқындау
9. 2. 3. 1
көркем шығармадағы автордың стилін айқындау
Көркемдік тәсілдер
5. 2. 4. 1
шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарының (теңеу, эпитет, қайталау) қызметін анықтау;
5. 2. 4. 2
өлең құрылысы, ұйқасы, оның түрлерін анықтау
6. 2. 4. 1
шығармадағы көркем ауыстыруларды (троптарды: метафора, кейіптеу, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация ) анықтау
7. 2. 4. 1
шығармадағы көркемдегіш құралдардың (символ, синекдоха, қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторикалық сұрақ, арнау) қолданысын талдау
8. 2. 4. 1
шығармадағы көркемдегіш құралдардың (психологиялық параллелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск, эллипсис) қолданысын талдау, мәтіндегі көркемдік қызметін анықтау
9. 2. 4. 1
шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдау, көркемдік қызметін пайымдау

1) чтение и понимание:
Обучающиеся должны:
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
Раскройте значение слов, фраз, определите их использование в тексте, читая, интерпретируя, выражая и анализируя произведение искусства
5.1.1.1 прочитать литературное произведение с пониманием (определение эффекта);
5.1.1.2 выявлять изменчивое значение слов, словосочетаний и знать их использование в тексте
6.1.1.1 прочитать литературное произведение с пониманием и выражением (с логическим ударением и паузами);
6.1.1.2 раскрыть значение слов, словосочетаний и понять цель использования в тексте
7.1.1.1 экспрессивное чтение художественных текстов (с логическими и психологическими задержками)
7.1.1.1 понимать эмоциональный смысл отдельных слов, словосочетаний, раскрывать функцию в контексте
8.1.1.1 прочитать художественный текст с пониманием и выражением (с выражением позиции читателя);
8.1.1.2 понимать смысловое значение слов, словосочетаний, определять их функцию во внутреннем единстве текста
9.1.1.1 аналитическое чтение художественных текстов;
9.1.1.2 определять функции слов, словосочетаний, словосочетаний в тексте, раскрывать смысловое значение слов
Работа с фрагментами произведения
5.1.2.1 классифицировать работы по структуре и дать названия частям
6.1.2.1 собрать необходимые аргументы из работы, определить описание в отрывке
7.1.2.1 определить пейзаж и выделяющий структурное единство монолога в художественном произведении.
7.1 2.1 составьте план текста
8.1.2.1 сравнить, продолжение отрывка из другого произведения.
9.1.2.1 сгруппировать части произведения по схожести/ отличиям, сравнение с известными произведениями
Актуальный вопрос в произведении, идейное содержание
5.1.3.1 определить проблему (основные и второстепенные темы) в произведении
6.1.3.1 определить действия персонажей в произведении, его отношение к реальной мысли произведения
7.1.3.1 выявить социальные проблемы в литературном произведении
8.1.3.1 определить роль образов в передаче идей
9.1.3.1 определить в произведении объективной идеи и художественного решения
Интерпретация (устно, письменно)
5.1.4.1 рассказать сюжетную линию произведения близко к тексту
6.1.4.1 описать устно/ письменно персонажа, лирический персонаж
7.1.4.1 описать пейзажей, портретов, характеристики произведения искусства, близкие к устному тексту
8.1.4.1 написать идею, показывая отрывки из художественного текста
9.1.4.1 изложить устно/ письменно мысли читателя через идейное содержание произведения
2) анализ и обобщение:
Ученики:
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
Композиционная структура литературного произведения
5.2.1.1 найдите композицию фабулы в сюжетном произведении и составить план;
5.2.1.2 анализ структуры лирического произведения
6.2.1.1 анализ литературного произведения на сюжетную композицию;
6.2.1.2 составление простого, сложного плана
7.2.1.1 определение вне сюжетной композиции в литературном произведении
8.2.1.1 анализ сюжетных линий, эпилогов, прологов по жанру литературного произведения
9.2.1.1 анализ композиционных действий в эпических, лирических, драматических текстах
Система образов художественного произведения, типичные характеристики
5.2.2.1 раскрытие образа деятельности персонажей в произведении
6.2.2.1 найти прямые и косвенные характеристики в произведении, определить деятельность в передаче образа героя
7.2.2.1 анализ способов формирования образов в художественном произведении
8.2.2.1 обнаружение элементов, составляющих образную композицию в художественном произведении, комплектование образно-исполняющих частей
9.2.2.1 сравнительный анализ системы образов произведения, раскрытие типовых характеристик
Язык, стиль художественного произведения
5.2.3.1 определение особенности поэтического языка в художественном произведении
6.2.3.1 сравнительный анализ различия в языке автора и персонажа в произведении (устное слово в языке героя, наличие диалектных слов, применение слов автора в соответствии с литературной нормой)
7.2.3.1 определение в контексте функции синонима, архаизма, диалектизм, неологизмов в языке произведения
8.2.3.1 анализ языка изложения автора в художественном произведении, определение специфических особенностей
9.2.3.1 определение стиля автора в художественном произведении
Художественные приемы
5.2.4.1 определение функции речевого изображения в произведении, иллюстрирующих средств (сравнение, эпитет, повторение;
5.2.4.2 строение стихотворения, рифма, определение его видов.
6.2.4.1 определение художественных приемов в произведении (тропов: метафора, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация)
7.2.4.1 анализ использования художественных приемов в произведении (символ, синекдоха, виды повторений: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторический вопрос, посвящение
8.2.4.1 анализ использования художественных приемов в произведении(психологический параллелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск, эллипсис), определение художественной роли в тексте
9.2.4.1 анализ видов проявления и выразительности литературного языка в произведении (тропа и фигуры), осмысление художественной роли

3) бағалау және шығармашылық өнім:
Шығармадағы тарихи шындық және көркемдік шешім
5. 3. 1. 1
шығарма үзінділері арқылы шығарманың ұлттық, тарихи құндылығын бағалау
6. 3. 1. 1
шығарма образдарын ұлттық сипаттың ашылуы тұрғысынан бағалау
7. 3. 1. 1
шығарманың тақырыбы мен идеясын осы тектес басқа шығармалармен салыстырып, ұлттық және тарихи құндылығын бағалау
8. 3. 1. 1
шығарманы басқа өнер түрлеріндегі мазмұндас туындылармен салыстырып, ұлттық және тарихи құндылығына баға беру
9. 3. 1. 1
туындыдағы даралық образдар мен типтік характерлердің ұлттық және тарихи құндылығын әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра бағалау
Рухани және көркем-эстетикалық құндылығы
5. 3. 2. 1
көркем мәтіндегі сөз образының эстетикалық құндылығын бағалау
6. 3. 2. 1
мәтіндегі пейзаж, монологтің, диалогтің көркемдік құндылығына баға беру
7. 3. 2. 1
кейіпкердің жан дүниесін (психологиялық параллелизм, күйініш-сүйініші) ашудағы автор шеберлігіне баға беру
8. 3. 2. 1
шығарма поэтикасындағы автордың айшықты қолтаңбасына баға беру
9. 3. 2. 1
көркем шығарманы басқа өнер түрлерімен салыстыра отырып, шығарманың көркемдік-эстетикалық құндылығына баға беру
Әдеби шығармашылық
5. 3. 3. 1
шығарманы автор ізімен баяндап жазу;
5. 3. 3. 2
көркем шығармадағы көріністі әңгімелеп жазу
6. 3. 3. 1 шығарманың идеялық мазмұнын пайымдай отырып (ой толғау, хат, пост, ертегі, өтірік өлең) жазу
7. 3. 3. 1
шығармадағы көріністі (пейзаж, оқиға) суреттеп жазу;
7. 3. 3. 2
кейіпкер болмысын сипаттап (өлең, кейіпкер монологі, диалогі, әңгіме) жазу
8. 3. 3. 1 шығарманың көркемдік-идеялық құндылығын талдап, шығарма, әдеби эссе,блог, әңгіме т.б.жазу
9. 3. 3. 1
шығарманың идеясын қоғамдық-әлеуметтік тұрғыда талдап, әдеби эссе, сценарий, өлең, блог, әңгіме, кейіпкер монологі, жоба жаз
Әдеби сын
5. 3. 4. 1
оқырман ретінде шығармадан алған әсерін зерделеп, сыни хабарлама жазу
6. 3. 4. 1
шығармада көтерілген мәселенің әлеуметтік рөлі туралы сыни хабарлама жасау
7. 3. 4. 1
әдеби шығарманың эстетикалық құндылығы туралы шағын сыни шолу жазу
8. 3. 4. 1
шығарма бойынша жазылған әдеби сын-пікірлерге сүйене отырып, өзіндік сыни пікір жазу
9. 3. 4. 1
әдеби шығарманы қазақ әдебиеті мен әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап, рецензия жазу

3) оценка и творчество продукт:
Историческая реальность и художественное решение в произведении
5.3.1.1 оценка национальной, исторической ценности произведения через отрывки произведений
6.3.1.1 оценка образов произведений с точки зрения раскрытия национального характера
7.3.1.1 оценка национальной и исторической ценности, сопоставление темы и идеи произведения с другими подобными произведениями
8.3.1.1 сопоставление и оценка национальной и исторической ценности произведения, содержащегося в других видах искусства
9.3.1.1 сравнительная оценка национальной и исторической ценности образов и типичных характеристик в произведении с образцами мировой литературы
Духовная и художественно-эстетическая ценность
5.3.2.1 оценка эстетической ценности образов слова в художественном тексте
6.3.2.1 оценка художественной ценности в тексте, пейзажа, монолога, диалога
7.3.2.1 оценка мастерства автора в раскрытии жанра (психологический параллелизм, радости- горести)
8.3.2.1 оценка выразительности стиля автора в поэтике произведения
9.3.2.1 оценка художественно-эстетической ценности произведения в сравнении с другими видами искусства
Литературное творчество
5.3.3.1 изложение произведения по стилю автора;
5.3.3.2 описание картины (образа) в художественном произведении
6.3.3.1 сочинение с осмыслением идейного содержания произведения (смысл, письмо, пост, сказка, ложное стихотворение)
7.3.3.1 описание картины (пейзаж, событие) в произведении;
7.3.3.2 описать бытие героя (стихотворение, монолог героя, диалог, рассказ)
8.3.3.1 анализ художественно-идейной ценности произведения, написать сочинение, литературное эссе, блог, рассказ
9.3.3.1 анализ идеи произведения в общественно-социальном плане, написать литературное эссе, сценарий, стихотворение, блог, рассказ, монолог героя, проект
Литературная критика
5.3.4.1 в качестве читателя изучить влияние произведения, написать критическое изложение
6.3.4.1 критическое изложение о социальной роли проблемы, поднятой в произведении
7.3.4.1 написать небольшой критический обзор о эстетической ценности литературного произведения
8.3.4.1 самостоятельное критическое мнение, опираясь на литературные критические высказывания, написанные по произведению
9.3.4.1 анализировать литературное произведение с образцами казахской литературы и мировой литературы, написать рецензию

23. Осы оқу бағдарламасы негізгі орта білім беру деңгейінің қазақ тілі мен әдебиетін тереңдете оқытатын гуманитарлық бағыттағы мамандандырылған желілік "Абай мектептерінің" 5-9-сыныптарына арналған "Қазақ әдебиеті" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
24. Тоқсандағы бөлімдер мен бөлімшелер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Негізгі орта білім беру
деңгейінің қазақ тілі мен
әдебиетін тереңдете оқытатын
гуманитарлық бағыттағы
мамандандырылған желілік
"Абай мектептерінің"
5-9-сыныптарына арналған
"Қазақ әдебиеті" пәнінен
жаңартылған мазмұндағы
үлгілік оқу бағдарламасына
қосымша
Негізгі орта білім беру деңгейінің қазақ тілі мен әдебиетін тереңдете оқытатын гуманитарлық бағыттағы мамандандырылған желілік "Абай мектептерінің" 5-9-сыныптарына арналған "Қазақ әдебиеті" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
1) 5-сынып:
Оқу жоспарындағы ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері
Тақырыптар/Ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны
Сөйлеу қызметінің түрлері
Білім алушылар білуге тиісті оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Таза мінсіз асыл сөз
Халық ауыз әдебиеті
Тұрмыс-салт жырлары және оның түрлері, мақал-мәтелдер, жұмбақтар, жаңылтпаштар. Ертегілер "Керқұла атты Кендебай" ертегісі, "Қырық өтірік" ертегісі, "Күн астындағы Күнекей қыз" ертегісі. Әдеби ертегі Ә.Тәжібаевтің "Толағай"ертегісі, Ж.Смақов "Бұршақ туралы ертегі", Ө.Тұрманжановтың "Құмырсқалар, аралар қиыспас дос құдалар" ертегісі.
Аңыз-әңгіме "Асан қайғының жерұйықты іздеуі", С.Қалиев "Бақ атай туралы аңыз".
Шешендік сөз "Жиренше шешен мен Қараша сұлу"
Оқу және түсіну
5. 1. 1. 1 әдеби шығарманы пайымдап (алған әсерін анықтай) оқу;
5. 1. 1. 2 сөз, сөз тіркестерінің ауыспалы мағынасын ашып, мәтіндегі қолданысын білу;
5. 1. 2. 1 шығарманы құрылысы мен құрылымына қарай жіктеп, бөліктеріне тақырып қою;
5. 1. 3. 1 көркем шығармадағы көтерілген мәселені (басты және жанама тақырыптарды) анықтау;
5. 1. 4. 1 көркем шығарманың оқиға желісін мәтінге жуық баяндап айту
Талдау және жинақтау
5. 2. 1. 1 сюжетті шығармадағы фабула композициясын тауып, жоспар құру;
5. 2. 1. 2 лирикалық шығарманы құрылысына талдау;
5. 2. 2. 1 шығармадағы кейіпкерлердің іс-әрекеті арқылы образын ашу;
5. 2. 4. 1 шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдары-
ның (теңеу, эпитет, қайталау) қызметін анықтау;
5. 2. 4. 2 өлең құрылысы, ұйқасы, оның түрлерін талдау
Бағалау және шығармашылық өнім
5. 3. 1. 1 шығарма үзінділері арқылы шығарманың ұлттық, тарихи құндылығын бағалау;
5. 3. 2. 1 көркем мәтіндегі сөз образының эстетикалық құндылығын бағалау;
5. 3. 3. 1 шығарманы автор ізімен баяндап жазу,
5. 3. 3. 2 көркем шығармадағы көріністі әңгімелеп жазу;
5. 3. 4. 1 оқырман ретінде шығарманың әсерін зерделеп, сыни хабарлама жазу
2-тоқсан
Оқу – білім азығы
ХІХ ғасыр мен ХХ ғасыр басындағы қазақ әдебиеті
Ыбырай Алтынсариннің "Дүние қалай етсең табылады?", "Әке мен бала", "Бақша ағаштары" әңгімелері, С.Көбеевтің "Мектепке шақыру" өлеңі, С.Торайғыровтың "Туған еліме" өлеңі, Ш.Құдайбердіұлының "Адамдық борышың" өлеңі, А.Байтұрсынұлының "Балаларды оқуға шақыру", "Егіннің бастары", "Адамдық диқаншысы", өлеңдері, Т.Ізтілеуовтің "Өнер бәйгесі" өлеңі
Оқу және түсіну
5. 1. 1. 1 әдеби шығарманы пайымдап (алған әсерін анықтай) оқу;
5. 1. 1. 2 сөз, сөз тіркестерінің ауыспалы мағынасын ашып, мәтіндегі қолданысын білу;
5. 1. 2. 1 шығарманы құрылысы мен құрылымына қарай жіктеп, бөліктеріне тақырып қою;
5. 1. 3. 1 көркем шығармадағы көтерілген мәселені (басты және жанама тақырыптарды) анықтау;
5. 1. 4. 1 көркем шығарманың оқиға желісін мәтінге жуық баяндап айту
Талдау және жинақтау
5. 2. 1. 1 сюжетті шығармадағы фабула композициясын тауып, жоспар құру;
5. 2. 1. 2 лирикалық шығарманы құрылысына талдау;
5. 2. 2. 1 шығармадағы кейіпкерлердің іс-әрекеті арқылы образын ашу;
5. 2. 3. 1 көркем шығармадағы поэтикалық тілдің ерекшелігін айқындау;
5. 2. 4. 1 шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарының (теңеу, эпитет, қайталау) қызметін анықтау;
5. 2. 4. 2 өлең құрылысы, ұйқасы, оның түрлерін талдау
Бағалау және шығармашылық өнім
5. 3. 1. 1 шығарма үзінділері арқылы шығарманың ұлттық, тарихи құндылығын бағалау;
5. 3. 2. 1 көркем мәтіндегі сөз образының эстетикалық құндылығын бағалау;
5. 3. 3. 1 шығарманы автор ізімен баяндап жазу;
5. 3. 3. 2 көркем шығармадағы көріністі әңгімелеп жазу;
5. 3. 4. 1 оқырман ретінде шығармадан алған әсерін зерделеп, сыни хабарлама жазу
3-тоқсан
Адамгершілік – асыл қасиет
XX ғасыр әдебиеті
Ж.Аймауытовтың "Шұбар тайым табылды", "Көк өгіз", "Жан-жануардың иісшілдігі", "Әркімдікі өз қамы" шығармалары, М.Жұмабаевтың "Қарағым", "Тез барам" өлеңдері, І.Жансүгіровтің "Бөбек бөлеу", "Сәлемдеме" өлеңдері, М.Әуезовтің "Жетім" әңгімесі, Б.Соқпақбаевтың "Менің атым Қожа" хикаяты, С.Бақбергеновтің "Қасиет" әңгімесі, С.Бегалиннің"Бала Шоқан" әңгімесі, М.Мақатаевтың "Үш бақытым" өлеңі, М.Қабанбайдың "Бауыр" әңгімесі.
Оқу және түсіну
5. 1. 1. 1 әдеби шығарманы пайымдап (алған әсерін анықтай) оқу;
5. 1. 1. 2 сөз, сөз тіркестерінің ауыспалы мағынасын ашып, мәтіндегі қолданысын білу;
5. 1. 2. 1 шығарманы құрылысы мен құрылымына қарай жіктеп,бөліктеріне тақырып қою;
5. 1. 3. 1 көркем шығармадағы көтерілген мәселені (басты және жанама тақырыптарды) анықтау;
5. 1. 4. 1 көркем шығарманың оқиға желісін мәтінге жуық баяндап айту
Талдау және жинақтау
5. 2. 1. 1 сюжетті шығармадағы фабула композициясын тауып, жоспар құру;
5. 2. 1. 2 лирикалық шығарманы құрылысына талдау;
5. 2. 2. 1 шығармадағы кейіпкерлердің іс-әрекеті арқылы образын ашу;
5. 2. 3. 1 көркем шығармадағы поэтикалық тілдің ерекшелігін айқындау
5. 2. 4. 1 шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарының (теңеу, эпитет, қайталау) қызметін анықтау;
5. 2. 4. 2 өлең құрылысы, ұйқасы, оның түрлерін талдау
Бағалау және шығармашылық өнім
5. 3. 1. 1 шығарма үзінділері арқылы шығарманың ұлттық, тарихи құндылығын бағалау;
5. 3. 2. 1 көркем мәтіндегі сөз образының эстетикалық құндылығын бағалау;
5. 3. 3. 1 шығарманы автор ізімен баяндап жазу;
5. 3. 3. 2 көркем шығармадағы көріністі әңгімелеп жазу;
5. 3. 4. 1 оқырман ретінде шығармадан алған әсерін зерделеп, сыни хабарлама жазу
4-тоқсан
Отан – қуат, отбасы - шуақ
Қазіргі заман әдебиеті
М.Әлімбаевтың "Серуендетем атамды" өлеңі, С.Оспанов "Мектебінен қашқандар мен ертегіден қашқандар жайындағы ертегі", Т.Нұрмағамбетовтің "Анасын сағынған бала" әңгімесі, Н.Ақыштың "Нағыз әже қайда?" әңгімесі, Т.Шапайдың "Қазақпен саудаласу" әңгімесі, С.Сейітманның "Тәуелсіздік" өлеңі, А.Әлменбеттің "Аңшы" әңгімесі, Б.Сарыбайдың "Рауғаш ерте гүлдейді" әңгімесі.
Оқу және түсіну
5. 1. 1. 1 әдеби шығарманы пайымдап (алған әсерін анықтай) оқу;
5. 1. 2. 1 сөз, сөз тіркестерінің ауыспалы мағынасын ашып, мәтіндегі қолданысын ажырату;
5. 1. 2. 1 шығарманы құрылысы мен құрылымына қарай жіктеп, бөліктеріне тақырып қою;
5. 1. 3. 1 көркем шығармадағы көтерілген мәселені (басты және жанама тақырыптарды) анықтау;
5. 1. 4. 1 көркем шыңарманың оқиға желісін мәтінге жуық баяндап айту
Талдау және жинақтау
5. 2. 1. 1 сюжетті шығармадағы фабула композициясын тауып, жоспар құру;
5. 2. 1. 2 лирикалық шығарманы құрылысына талдау;
5. 2. 2. 1 шығармадағы кейіпкерлердің іс-әрекеті арқылы образын ашу;
5. 2. 3. 1 көркем шығармадағы поэтикалықтілдің ерекшелігін
айқындау;
5. 2. 4. 1 шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарының (теңеу, эпитет, қайталау) қызметін анықтау;
5. 2. 4. 2 өлең құрылысы, ұйқасы, оның түрлерін талдау
Бағалау және шығармашылық өнім
5. 3. 1. 1 шығарма үзінділері арқылы шығарманың ұлттық, тарихи құндылығын бағалау;
5. 3. 2. 1 көркем мәтіндегі сөз образының эстетикалық құндылығын бағалау;
5. 3. 3. 1 шығарманы автор ізімен баяндап жазу;
5. 3. 3. 2 көркем шығармадағы көріністі әңгімелеп жазу;
5. 3. 4. 1 оқырман ретінде шығармадан алған әсерін зерделеп, сыни хабарлама жазу

23. Данная учебная программа осуществляется в соответствии с долгосрочным планом типовой учебной программы обновленного содержания по предмету "Қазақ әдебиеті" для 5-9 классов специализированных сетевых "Абай мектептері" гуманитарного направления с углубленным изучением казахского языка и литературы уровня основного среднего образования.
24. Распределение количества часов по разделам в семестре и темам внутри разделов оставлено на усмотрение преподавателя.
Дополнение к
типовой учебной программе с
обновленным содержанием по
предмету "Қазақ әдебиеті" для
10-11 классов специализированных
сетевых "Абай мектептері" по
гуманитарным наукам, которая
предусматривает углубленное
изучение казахского языка и
литературы уровня
основного среднего образования
Долгосрочный план по внедрению типовой учебный программы с обновленным содержанием по предмету "Қазақ әдебиеті" для 10-11 классов специализированных сетевых "Абай мектептері" по гуманитарным наукам, которая предусматривает углубленное изучение казахского языка и литературы уровня основного среднего образования (с казахским языком обучения)
1) 5 класс:
Раздел
Темы/содержание долгосрочного плана
Виды речевой деятельности
Цели обучения
1 четверть
Таза мінсіз асыл сөз
Народная устная литература
Народные песни и их виды,Пословицы,
Загадки,Скороговорки.
СказкиСказка "Керқұла атты Кендебай",Сказка "Қырық өтірік",Сказка "Күн астындағы Күнекей қыз".
Литературная сказкаСказка Ә. Тәжібаева "Толағай",Ж. Смаков "Бұршақ туралы ертегі",Сказка Ө.Тұрманжанова "Құмырсқалар, аралар қиыспас дос құдалар"
Легенды
"Асан Қайғының Жерұйықты іздеуі",
С.Қалиев "Бақ атай туралы аңыз";
Ораторское искусство
"Жиренше шешен мен Қарашаш сұлу"
Чтение и понимание
5.1.1.1 прочитать литературное произведение с пониманием (определение эффекта);
5.1.1.2 знать значение слов, словосочетаний и их использование в тексте;
5.1.3.1 определить проблему (основные и второстепенные темы) в произведении;
5.1.4.1 рассказывать сюжетную линию произведения близко к тексту
Анализ и обобщение
5.2.1.1 найти сюжет, сюжетную композицию в произведении искусства и составить план;
5.2.1.2 анализ структуры лирического произведения;
5.2.2.1 раскрывать образ через действия персонажей произведения;
5.2.4.1 определить функцию средств (теңеу, эпитет, қайталау) в произведении;
5.2.4.2 структура стихотворения, анализ ее видов
оценка и творчество произведение
5.3.1.1 оценить национальную и историческую ценность произведения с помощью отрывков;
5.3.2.1 оценить эстетическую ценность изображения в художественном тексте;
5.3.3.1 написать произведение как автор;
5.3.3.2 рассказывать сцену в произведении искусства;
5.3.4.1 как читатель понимать влияние произведения и писать критическое сообщение
2 четверть
Оқу – білім азығы
Казахская литература XIX - начала XX веков
Рассказы Ы.Алтынсарина "Дүние қалай етсең табылады?", "Әке мен бала", "Бақша ағаштары"; Стихотворение С.Көбеева "Мектепке шақыру"; Стихотворение
С.Торайғырова "Туған еліме";
Стихотворение
Ш.Құдайбердиева "Адамдық борышың";
Стихи А.Байтұрсынова "Балаларды оқуға шақыру", "Егіннің бастары", "Адамдық диқаншысы";
Стихотворение
Т.Ізтілеуұлы "Өнер бәйгесі"
Чтение и понимание
5.1.1.1 прочитать литературное произведение с пониманием (определение эффекта);
5.1.1.2 знать значение слов, словосочетаний и их использование в тексте;
5.1.2.1 классифицируйте работу в соответствии с ее структурой и дайте название частям;
5.1.3.1 определить проблему (основные и второстепенные темы) в произведении;
5.1.4.1 рассказывать сюжетную линию произведения близко к тексту
Анализ и обобщение
5.2.1.1 найти сюжет, сюжетную композицию в произведении искусства и составить план;
5.2.1.2 анализ структуры лирического произведения;
5.2.2.1 раскрывать образ через действия персонажей произведения;
5.2.3.1 определить особенности поэтического языка в произведении искусства;
5.2.4.1 определить функцию средств (теңеу, эпитет, қайталау) в произведении;
5.2.4.2 структура стихотворения, анализ ее видов
оценка и творчество произведение
5.3.1.1 оценить национальную и историческую ценность произведения с помощью отрывков;
5.3.2.1 оценить эстетическую ценность изображения в художественном тексте;
5.3.3.1 написать произведение как автор;
5.3.3.2 рассказывать сцену в произведении искусства;
5.3.4.1 как читатель понимать влияние произведения и писать критическое сообщение
3 четверть
Человеческая природа - благородное качество
Литература ХХ векаПроизведения Ж.Аймауытова "Шұбар тайым табылды", "Көк өгіз", "Жан-жануардың иісшілдігі", "Әркімдікі өз қамы",стихи М. Жұмабаева "Қарағым", "Тез барам",стихи І. Жансүгірова "Бөбек бөлеу", "Сәлемдеме",рассказ М. Әуезова "Жетім",рассказ Б.Соқпақбаева "Менің атым Қожа",рассказ С.Бақбергенова "Қасиет",рассказ С. Бегалина "Бала Шоқан",поэма М.Мақатаева "Үш бақытым",рассказ М.Қабанбая "Бауыр"
Чтение и понимание
5.1.1.1 прочитать литературное произведение с пониманием (определение эффекта);
5.1.1.2 знать значение слов, словосочетаний и их использование в тексте;
5.1.2.1 классифицируйте работу в соответствии с ее структурой и дайте название частям;
5.1.4.1 рассказывать сюжетную линию произведения близко к тексту
Анализ и обобщение
5.2.1.1 найти сюжет, сюжетную композицию в произведении искусства и составить план;
5.2.1.2 анализ структуры лирического произведения;
5.2.2.1 раскрывать образ через действия персонажей произведения;
5.2.3.1 определить особенности поэтического языка в произведении искусства;
5.2.4.1 определить функцию средств (теңеу, эпитет, қайталау) в произведении;
5.2.4.2 структура стихотворения, анализ ее видов
оценка и творчество произведение
5.3.1.1 оценить национальную и историческую ценность произведения с помощью отрывков;
5.3.2.1 оценить эстетическую ценность изображения в художественном тексте;
5.3.3.1 написать произведение как автор;
5.3.3.2 рассказывать сцену в произведении искусства;
5.3.4.1 как читатель понимать влияние произведения и писать критическое сообщение
4 четверть
Родина - энергия, семья - тепло
Современная литературастихотворение
Қ.Мырза-Әлі "Ана",стихотворение
К.Ахметовой "Қазағым менің", рассказ Ж. Ахмади "Кие",
поэма А. Егеубаева "Аламан", стихотворение
Р. Ниязбекова "Әлемнің жетінші ұлы",
стихотворение
Ұ. Есдәулета "Біз түркілерміз",сказка С.Дүйсенбиева "Алматының апорты",драма С. Балғабаева "Жымбала, Мико және қасқыр",поэма Қ. Сарина "Тәуелсіздік", Рассказ К.Әбілқайыра "Атасының баласы",Рассказ М. Мұқаша "Меруерт"
Чтение и понимание
5.1.1.1 прочитать литературное произведение с пониманием (определение эффекта);
5.1.2.1 классифицируйте работу в соответствии с ее структурой и дайте название частям;
5.1.3.1 определить проблему (основные и второстепенные темы) в произведении;
5.1.4.1 рассказывать сюжетную линию произведения близко к тексту
Анализ и обобщение
5.2.1.1 найти сюжет, сюжетную композицию в произведении искусства и составить план;
5.2.1.2 анализ структуры лирического произведения;
5.2.2.1 раскрывать образ через действия персонажей произведения;
5.2.3.1 определить особенности поэтического языка в произведении искусства;
5.2.4.1 определить функцию средств (теңеу, эпитет, қайталау) в произведении;
5.2.4.2 структура стихотворения, анализ ее видов
оценка и творчество произведение
5.3.1.1 оценить национальную и историческую ценность произведения с помощью отрывков;
5.3.2.1 оценить эстетическую ценность изображения в художественном тексте;
5.3.3.1 написать произведение как автор;
5.3.3.2 рассказывать сцену в произведении искусства;
5.3.4.1 как читатель понимать влияние произведения и писать критическое сообщение

2) 6-сынып:
Оқу жоспарындағы ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері
Тақырыптар/ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны
Сөйлеу қызметінің түрлері
Білім алушылар білуге тиісті оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Білгенге маржан
Ертегі:
"Аяз би" ертегісі, "Ер Төстік" ертегісі.
Аңыз-әңгіме: "Кетбұғаның естіртуі".
Батырлар жыры: "Алпамыс батыр" жыры, Қорқыт "Байбөрі баласы Бамсы-Байрақ туралы жыр", "Қобыланды батыр" жыры, "Қамбар батыр" жыры.
Ежелгі дәуір әдебиеті:
"Еділ патша", "Тұмар пайтшайым", "Зарина сұлу", Қорқыттың нақыл сөздері.
Оқу және түсіну
6. 1. 1. 1 әдеби шығарманы, пайымдап, мәнерлеп (логикалық екпінмен кідіріс жасай) оқу;
6. 1. 1. 2 сөз, сөз тіркестерінің мәнін ашып, мәтіндегі жұмсалу мақсатын түсіну;
6. 1. 2. 1 шығармадан қажетті дәйектерді жинау, үзіндідегі суреттеу, сипаттау құралдарын анықтау;
6. 1. 3. 1 көркем шығармадағы кейіпкерлер әрекеті, оның шығарманың өзекті ойына қатысын анықтау;
6. 1. 4. 1 кейіпкерге ауызша/жазбаша сипаттама жасау
Талдау және жинақтау
6. 2. 1. 1 әдеби шығарманы сюжет композициясына талдау;
6. 2. 1. 2 жай, күрделі жоспар құру;
6. 2. 2. 1 шығармадағы тура және жанама мінездеулерді табу, кейіпкер образын берудегі қызметін айқындау;
6. 2. 3. 1 шығармадағы автор мен кейіпкер тіліндегі айырмашылықты (кейіпкер тіліндегі ауызекі сөз, диалект сөздердің болуы,автордың әдеби нормаға сәйкес сөз қолданыстарын) салыстыра талдау;
6. 2. 4. 1 шығармадағы көркем ауыстыруларды(троптарды: метафора, кейіптеу, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация) анықтау
Бағалау және шығармашылық өнім
6. 3. 1. 1 шығарма образдарын ұлттық сипаттың ашылуы тұрғысынан бағалау;
6. 3. 2. 1 мәтіндегі пейзаж, монологтің, диалогтің көркемдік құндылығына баға беру;
6. 3. 3. 1 шығарманың идеялық мазмұнын пайымдай отырып (ой толғау, хат, пост,ертегі, өтірік өлең т.б.) жазу;
6. 3. 4. 1 шығармада көтерілген мәселенің әлеуметтік рөлі туралы сыни хабарлама жасау
2-тоқсан
Тәрбиенің қайнар бұлағы
ХІХ ғасыр мен ХХ ғасыр басындағы әдебиет М.Өтемісұлының
"Ұл туса" өлеңі, С.Аронұлының "Жақсы мен жаман адамның қасиеттері" өлеңі, Ы.Алтынсариннің "Мейірімді бала", "Асан мен Үсен" әңгімелері, С.Көбеевтің "Көлбақа мен Юпитер" мысалы,С.Дөнентаев-тың "Бозторғай" мысал өлеңі, А.Байтұрсынұлының "Аққу, шортан, һәм шаян", "Қара бұлт" мысалдары, С.Торайғыровтың "Шәкірт ойы", "Шығамын тірі болсам адам болып"өлеңдері.
Оқу және түсіну
6. 1. 1. 1 әдеби шығарманы, пайымдап, мәнерлеп (логикалық екпінмен кідіріс жасай) оқу;
6. 1. 1. 2 сөз, сөз тіркестерінің мәнін ашып, мәтіндегі жұмсалу мақсатын түсіну;
6. 1. 2. 1 шығармадан қажетті дәйектерді жинау, үзіндідегі суреттеу, сипаттау құралдарын анықтау;
6. 1. 3. 1 көркем шығармадағы кейіпкерлер әрекеті, оның шығарманың өзекті ойына қатысын анықтау;
6. 1. 4. 1 кейіпкерге ауызша/ жазбаша сипаттама жасау
Талдау және жинақтау
6. 2. 1. 1 әдеби шығарманы сюжет композициясына талдау;
6. 2. 1. 2 жай, күрделі жоспар құру;
6. 2. 2. 1 шығармадағы тура және жанама мінездеулерді табу, кейіпкер образын берудегі қызметін айқындау;
6. 2. 3. 1 шығармадағы автор мен кейіпкер тіліндегі айырмашылықты (кейіпкер тіліндегі ауызекі сөз, диалект сөздердің болуы,автордың әдеби нормаға сәйкес сөз қолданыстарын) салыстыра талдау;
6. 2. 4. 1 шығармадағы көркем ауыстыруларды (троптарды: метафора, кейіптеу, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация) анықтау
Бағалау және шығармашылық өнім
6. 3. 1. 1 шығарма образдарын ұлттық сипаттың ашылуы тұрғысынан бағалау;
6. 3. 2. 1 мәтіндегі пейзаж, монологтің, диалогтің көркемдік құндылығына баға беру;
6. 3. 3. 1 шығарманың идеялық мазмұнын пайымдай отырып (ой толғау, хат, пост,ертегі, өтірік өлең т.б.) жазу;
6. 3. 4. 1 шығармада көтерілген мәселенің әлеуметтік рөлі туралы сыни хабарлама жасау
3-тоқсан
Туған жерім-аялы алтын бесігім
ХХ ғасыр әдебиеті М.Жұмабаевтың "Сүйемін" өлеңі, Б.Майлиннің "Кемпірдің ертегісі" поэмасы, А.Тоқмағанбетовтің "Алыптар туралы аңыз" шығармасы, Ә.Тәжібаевтың "Сырдария" өлеңі, Ә.Сәрсенбаевтың"Ту-ған жер" өлеңі, С.Мұратбековтің "Жусан иісі" әңгімесі,
С.Сейфуллиннің "Ақсақ киік" өлеңі, "Әупілдек" әңгімесі, Ғ.Мүсіреповтің "Боранды түнде" әңгімесі,
Ж. Нәжімеденовтің "Дастархан" өлеңі, М.Жаманбалинов "Бала пілдің қалаға саяхаты" ертегі
Оқу және түсіну
6. 1. 1. 1 әдеби шығарманы, пайымдап, мәнерлеп (логикалық екпінмен кідіріс жасай) оқу;
6. 1. 1. 2 сөз, сөз тіркестерінің мәнін ашып, мәтіндегі жұмсалу мақсатын түсіну;
6. 1. 2. 1 шығармадан қажетті дәйектерді жинау, үзіндідегі суреттеу, сипаттау құралдарын анықтау;
6. 1. 3. 1 көркем шығармадағы кейіпкерлер әрекеті, оның шығарманың өзекті ойына қатысын анықтау;
6. 1. 4. 1 кейіпкерге ауызша/ жазбаша сипаттама жасау
Талдау және жинақтау
6. 2. 1. 1 әдеби шығарманы сюжет композициясына талдау;
6. 2. 1. 2 жай, күрделі жоспар құру;
6. 2. 2. 1 шығармадағы тура және жанама мінездеулерді табу, кейіпкер образын берудегі қызметін айқындау;
6. 2. 3. 1 шығармадағы автор мен кейіпкер тіліндегі айырмашылықты (кейіпкер тіліндегі ауызекі сөз, диалект сөздердің болуы,автордың әдеби нормаға сәйкес сөз қолданыстарын) салыстыра талдау;
6. 2. 4. 1 шығармадағы көркем ауыстыруларды (троптарды: метафора, кейіптеу, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация) анықтау
Бағалау және шығармашылық өнім
6. 3. 1. 1 шығарма образдарын ұлттық сипаттың ашылуы тұрғысынан бағалау;
6. 3. 2. 1 мәтіндегі пейзаж, монологтің, диалогтің көркемдік құндылығына баға беру;
6. 3. 3. 1 шығарманың идеялық мазмұнын пайымдай отырып (ой толғау, хат, пост,ертегі, өтірік өлең т.б.) жазу
6. 3. 4. 1 шығармада көтерілген мәселенің әлеуметтік рөлі туралы сыни хабарлама жасау
4-тоқсан
Өнерліге өріс кең
Қазіргі заман әдебиеті Қ.Мырза-Әлінің "Ана" өлеңі, К.Ахметованың "Қазағым менің" өлеңі, Ж.Ахмадидің "Кие" әңгімесі, А.Егеубаевтың "Аламан" поэмасы, Р.Ниязбековтің "Әлемдегі жетінші ұлы" өлеңі, Ұ.Есдәулеттің "Біз түркілерміз" өлеңі, С.Дүйсенбиевтің "Алматының апорты" ертегісі, С.Балғабаевтың "Жымбала, Мико және қасқыр" драмасы, Қ.Сариннің "Тәуелсіздік" өлеңі, Қ.Әбілқайырдың "Атасының баласы" әңгімесі, М.Мұқаштың "Меруерт" әңгімесі.
Оқу және түсіну
6. 1. 1. 1 әдеби шығарманы, пайымдап, мәнерлеп (логикалық екпінмен кідіріс жасай) оқу;
6. 1. 1. 2 сөз, сөз тіркестерінің мәнін ашып, мәтіндегі жұмсалу мақсатын түсіну;
6. 1. 2. 1 шығармадан қажетті дәйектерді жинау, үзіндідегі суреттеу, сипаттау құралдарын анықтау;
6. 1. 3. 1 көркем шығармадағы кейіпкерлер әрекеті, оның шығарманың өзекті ойына қатысын анықтау;
6. 1. 4. 1 кейіпкерге ауызша/жазбаша сипаттама жасау
Талдау және жинақтау
6. 2. 1. 1 әдеби шығарманы сюжет композициясына талдау;
6. 2. 1. 2 жай, күрделі жоспар құру;
6. 2. 2. 1 шығармадағы тура және жанама мінездеулерді табу, кейіпкер образын берудегі қызметін айқындау;
6. 2. 3. 1 шығармадағы автор мен кейіпкер тіліндегі айырмашылықты (кейіпкер тіліндегі ауызекі сөз, диалект сөздердің болуы,автордың әдеби нормаға сәйкес сөз қолданыстарын) салыстыра талдау;
6. 2. 4. 1 шығармадағы көркем ауыстыруларды (троптарды: метафора, кейіптеу, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация) анықтау
Бағалау және шығармашылық өнім
6. 3. 1. 1 шығарма образдарын ұлттық сипаттың ашылуы тұрғысынан бағалау;
6. 3. 2. 1 мәтіндегі пейзаж, монологтің, диалогтің көркемдік құндылығына баға беру;
6. 3. 3. 1 шығарманың идеялық мазмұнын пайымдай отырып (ой толғау, хат, пост,ертегі, өтірік өлең т.б.) жазу;
6. 3. 4. 1-шығармада көтерілген мәселенің әлеуметтік рөлі туралы сыни хабарлама жасау

2) 6 класс:
Раздел
Темы/содержание долгосрочного плана
Виды речевой деятельности
Цели обучения
1 четверть
Білгенге маржан
Сказки
"Аяз би", "Ер Төстік".
легенда "Кетбұғаның естіртуі"
Батырлар жыры "Алпамыс батыр"
Қорқыт "Байбөрі баласы Бамсы-Байрақ туралы жыр", "Қобыланды батыр" жыры, "Қамбар батыр" жыры.
Ежелгі дәуір әдебиеті
"Еділ патша", "Тұмар патшайым", "Зарина сұлу", Қорқыттың нақыл сөздері
Чтение и понимание
6.1.1.1 чтение литературного произведения с пониманием и выражением (с логическим ударением и паузами);
6.1.1.2 раскрыть значение слов, словосочетаний и понять цель использования в тексте;
6.1.2.1 Собирать необходимые аргументы из работы, определить описание в отрывке;
6.1.3.1 действия персонажей в произведении, определить его отношение к реальной мысли произведения;
6.1.4.1 устное / письменное описание персонажа, лирический персонаж
Анализ и обобщение
6.2.1.1 проанализировать литературную композицию сюжетной композиции;
6.2.1.2 создать простой, сложный план;
6.2.2.1 найти прямые и косвенные характеристики в произведении, определить роль персонажа;
6.2.3.1 сравнительный анализ различий между автора и персонажа в произведении (наличие произнесенных слов на языке персонажа, наличие диалектных слов, использование автором слов в соответствии с литературными нормами);
6.2.4.1 определить художественные замены в произведении (тропы: метафора, репрезентация, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация)
Оценка и творчество произведение
6.3.1.1 оценить образы произведения с точки зрения раскрытия национального характера;
6.3.2.1 оценить художественную ценность пейзажа, монолога, диалога в тексте;
6.3.3.1 писать с пониманием идейного содержания произведения (размышление, письмо, пост, сказка, ложь);
6.3.4.1 сделать критическое заявление о социальной роли проблемы, поднятой в произведении искусства
2 четверть
Источник воспитания
Литература XIX - начала XX веков. стихотворение
М.Өтемісова "Ұл туса",стихотворение
С.Аронұлы "Жақсы мен жаман адамның қасиеттері", рассказы Ы.Алтынсарина "Мейірімді бала", "Асан мен Үсен","Көлбақа мен Юпитер" С. Көбеева,С.Дөнентаева "Бозторғай",А.Байтұрсынова "Аққу, шортан, һәм шаян", "Қара бұлт".стихи С.Торайғырова "Шығамын тірі болсам адам болып", "Шәкірт ойы"
Чтение и понимание
6.1.1.1 чтение литературного произведения с пониманием и выражением (с логическим ударением и паузами);
6.1.1.2 раскрыть значение слов, словосочетаний и понять цель использования в тексте;
6.1.2.1 Собирать необходимые аргументы из работы, определить описание в отрывке;
6.1.3.1 действия персонажей в произведении, определить его отношение к реальной мысли произведения;
6.1.4.1 устное/письменное описание персонажа, лирический персонаж
Анализ и обобщение
6.2.1.1 проанализировать литературную композицию сюжетной композиции;
6.2.1.2 создать простой, сложный план;
6.2.2.1 найти прямые и косвенные характеристики в произведении, определить роль персонаж;
6.2.3.1 сравнительный анализ различий между автора и персонажа в произведении (наличие произнесенных слов на языке персонажа, наличие диалектных слов, использование автором слов в соответствии с литературными нормами);
6.2.4.1 определить художественные замены в произведении (тропы: метафора, репрезентация, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация)
Оценка и творчество произведение
6.3.1.1 оценить образы произведения с точки зрения раскрытия национального характера;
6.3.2.1 оценить художественную ценность пейзажа, монолога, диалога в тексте;
6.3.3.1 писать с пониманием идейного содержания произведения (размышление, письмо, пост, сказка, ложь);
6.3.4.1 сделать критическое заявление о социальной роли проблемы, поднятой в произведении искусства
3 четверть
Моя родина - моя золотая колыбель
Литература ХХ векастихотворение
М. Жұмабаева "Сүйемін",поэма Б. Майлина "Кемпірдің ертегісі",А. Тоқмағамбетова "Алыптар туралы аңыз",поэма Ә. Тәжібаева "Сырдария", стихотворение
Ә. Сәрсенбаева "Туған жер",рассказ С.Мұратбекова "Жусан иісі",стихотворение
С.Сейфуллина "Ақсақ киік", повесть "Әупілдек",рассказ Ғ.Мүсірепова "Боранды түнде",поэма Ж.Нәжімеденова "Дастархан",сказка М.Жаманбалинова "Бала пілдің қалаға саяхаты"
Чтение и понимание
6.1.1.1 чтение литературного произведения с пониманием и выражением (с логическим ударением и паузами);
6.1.1.2 раскрыть значение слов, словосочетаний и понять цель использования в тексте;
6.1.2.1 собирать необходимые аргументы из работы, определить описание в отрывке;
6.1.3.1 действия персонажей в произведении, определить его отношение к реальной мысли произведения;
6.1.4.1 устное/письменное описание персонажа, лирический персонаж
Анализ и обобщение
6.2.1.1 проанализировать литературную композицию сюжетной композиции;
6.2.1.2 создать простой, сложный план;
6.2.2.1 найти прямые и косвенные характеристики в произведении, определить роль персонажа;
6.2.3.1 сравнительный анализ различий между автора и персонажа в произведении (наличие произнесенных слов на языке персонажа, наличие диалектных слов, использование автором слов в соответствии с литературными нормами);
6.2.4.1 определить художественные замены в произведении (тропы: метафора, репрезентация, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация)
Оценка и творчество произведение
6.3.1.1 оценить образы произведения с точки зрения раскрытия национального характера;
6.3.2.1 оценить художественную ценность пейзажа, монолога, диалога в тексте;
6.3.3.1 писать с пониманием идейного содержания произведения (размышление, письмо, пост, сказка, ложь);
6.3.4.1 сделать критическое заявление о социальной роли проблемы, поднятой в произведении искусства
4 четверть
Область искусства широка
Современная литературастихотворение
Қ. Мырза-Әли "Ана",стихотворение
К. Ахметовой "Қазағым менің",Ж. Ахмади рассказ "Кие"
стихотворение
А. Егеубаева "Аламан",стихотворение
Р. Ниязбекова "Әлемнің жетінші ұлы",
стихотворение
Ұ. Есдәулета "Біз түркілерміз",сказка С. Дүйсенбиева "Алматының апорты",драма С. Балғабаева "Жымбала, Мико және қасқыр",стихотворение
Қ. Сарина "Тәуелсіздік",рассказ К.Әбілқайыра "Атасының баласы",Рассказ М.Мұқаша "Меруерт"
Чтение и понимание
6.1.1.1 чтение литературного произведения с пониманием и выражением (с логическим ударением и паузами);
6.1.1.2 раскрыть значение слов, словосочетаний и понять цель использования в тексте;
6.1.2.1 Собирать необходимые аргументы из работы, определить описание в отрывке;
6.1.3.1 действия персонажей в произведении, определить его отношение к реальной мысли произведения;
6.1.4.1 устное / письменное описание персонажа, лирический персонаж
Анализ и обобщение
6.2.1.1 проанализировать литературную композицию сюжетной композиции;
6.2.1.2 создать простой, сложный план;
6.2.2.1 найти прямые и косвенные характеристики в произведении, определить роль персонажа;
6.2.3.1 сравнительный анализ различий между автора и персонажа в произведении (наличие произнесенных слов на языке персонажа, наличие диалектных слов, использование автором слов в соответствии с литературными нормами);
6.2.4.1 определить художественные замены в произведении (тропы: метафора, репрезентация, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация)
Оценка и творчество произведение
6.3.1.1 оценить образы произведения с точки зрения раскрытия национального характера;
6.3.2.1 оценить художественную ценность пейзажа, монолога, диалога в тексте;
6.3.3.1 писать с пониманием идейного содержания произведения (размышление, письмо, пост, сказка, ложь);
6.3.4.1 сделать критическое заявление о социальной роли проблемы, поднятой в произведении искусства

3) 7-сынып:
Оқу жоспарындағы ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері
Тақырыптар/Ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны
Сөйлеу қызметінің түрлері
Білім алушылар білуге тиісті оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Дананың сөзі – ақылдың көзі
Батырлар жыры:
"Ер Тарғын" жыры, "Едіге батыр" жыры.
Ғашықтық жырлар: "Қозы көрпеш-Баян сұлу" жыры, "Айман-Шолпан" жыры.
Ежелгі дәуір әдебиеті:
"Күлтегін" жыры, "Тоныкөк" жыры.
Шешендік өнер:
Майқы би мен Мөңке бидің шешендік сөздері, Әнет баба "Не арсыз? Не ғайып? Не даусыз?", Төле би "Ердің бақыты – әйел", Әйтеке би "Қасқакөл дауы", Қазыбек би "Кім жақын? Не қымбат? Не қиын?", Бөлтірік шешен "Сөз мәнісі", "Ақыл сөз".
Оқу және түсіну
7. 1. 1. 1 көркем мәтінді, пайымдап, мәнерлеп (логикалық, психологиялық кідірістер мен) оқу;
7. 1. 1. 1 жекелеген сөздердің, фразалардың эмотивті мәнін түсіну, мәнмәтіндегі қызметін ашу;
7.1 2.1 көркем шығармадағы, пейзаж, монологтің құрылымдық бірлігін ажырату;
7. 1. 2. 2 мәтінге жоспар құру;
7. 1. 3. 1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені анықтау;
7. 1. 4. 1 көркем шығармадағы пейзаж, портрет, мінездеулерді ауызша мәтінге жуық суреттеу, сипаттау
Талдау және жинақтау
7. 2. 1. 1 әдеби шығармағы сюжеттен тыс композицияны анықтау;
7. 2. 2. 1 көркем шығармадағы образдың жасалу тәсілдерін талдау;
7. 2. 3. 1 шығарма тіліндегі синоним, архаизм, диалектизм, неологизмдердің қызметін мәнмәтінде анықтау;
7. 2. 4. 1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың (символ, синекдоха, қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторикалық сұрақ, арнау) қолданысын талдау
Бағалау және шығармашылық өнім
7. 3. 1. 1 көркем шығарманың тақырыбы мен идеясын осы тектес басқа шығармалармен салыстырып, ұлттық және тарихи құндылығын бағалау;
7. 3. 2. 1 шығармадағы кейіпкердің жандүниесін (психологиялық параллелизм, күйініш-сүйініші) ашудағы автор шеберлігіне баға беру;
7. 3. 3. 1 шығармадағы көріністі (пейзаж, оқиға) суреттеп жазу;
7. 3. 3. 2 кейіпкер болмысын сипаттап (өлең, кейіпкер монологі, диалогі, әңгіме) жазу;
7. 3. 4. 1 әдеби шығарманың эстетикалық құндылығы туралы шағын сыни шолу жазу
2-тоқсан
"Даналық -өшпес жарық, кетпес байлық"
ХІХ ғасыр және ХХ ғасыр басындағы әдебиет Д.Бабатайұлының "Аягөз, қайда барасың?", "Ақжайлау мен Сандықтас" өлеңдері, Ш.Қанайұлының "Зар заман" өлеңі, М.Өтемісұлының "Ереуіл атқа ер салмай", "Мен-құстан туған құмаймын", "Тарланым" өлеңдері, М.Сұлтанқожаұлының "Ілімге толса көкірек" толғауы, Т.Ізтілеуұлының "Адамдық іс", "Ақыл – тон аңдағанға тозбайтұғын" өлеңдері, С.Дөнентаевтың "Ауырған арыстан" мысалы
Оқу және түсіну
7. 1. 1. 1 көркем мәтінді, пайымдап, мәнерлеп (логикалық, психологиялық кідірістермен) оқу;
7. 1. 1. 1 жекелеген сөздердің, фразалардың эмотивті мәнін түсіну, мәнмәтіндегі қызметін ашу;
7.1 2.1 көркем шығармадағы, пейзаж, монологтің құрылымдық бірлігін ажырату;
7. 1. 2. 2 мәтінге жоспар құру;
7. 1. 3. 1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені анықтау;
7. 1. 4. 1 көркем шығармадағы пейзаж, портрет, мінездеулерді ауызша мәтінге жуық суреттеу, сипаттау
Талдау және жинақтау
7. 2. 1. 1 әдеби шығармағы сюжеттен тыс композицияны анықтау;
7. 2. 2. 1 көркем шығармадағы образдың жасалу тәсілдерін талдау;
7. 2. 3. 1 шығарма тіліндегі синоним, архаизм, диалектизм, неологизмдердің қызметін мәнмәтінде анықтау;
7. 2. 4. 1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың (символ, синекдоха, қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторикалық сұрақ, арнау) қолданысын талдау
Бағалау және шығармашылық өнім
7. 3. 1. 1 көркем шығарманың тақырыбы мен идеясын осы тектес басқа шығармалармен салыстырып, ұлттық және тарихи құндылығын бағалау;
7. 3. 2. 1 шығармадағы кейіпкердің жандүниесін(психология-лық параллелизм, күйініш-сүйініші) ашудағы автор шеберлігіне баға беру;
7. 3. 3. 1 шығармадағы көріністі(пейзаж, оқиға) суреттеп жазу;
7. 3. 3. 2 кейіпкер болмысын сипаттап (өлең, кейіпкер монологі, диалогі, әңгіме т.б.) жазу;
7. 3. 4. 1 әдеби шығарманың эстетикалық құндылығы туралы шағын сыни шолу жазу
3-тоқсан
Менің туған өлкем
ХХ ғасыр әдебиеті М.Дулатовтың "Елім-ай" өлеңі, М.Жұмабаевтың "Түркістан", "Толқын", "Мен жастарға сенемін" өлеңдері, С.Торайғыровтың "Мен қазақ", "Бір адамға" өлеңдері, Ж.Аймауытовтың "Әнші" әңгімесі, М.Әуезовтің "Көксерек" әңгімесі, І.Жансүгіровтің "Домбыра", "Жетісу суреттері" өлеңдері, Ғ.Мүсіреповтің "Ананың анасы" әңгімесі, Қ.Қайсеновтің "Жау тылындағы бала" повесі, Қ.Аманжоловтың "Туған жер" өлеңі, Ғ.Ормановтың "Қарағай" өлеңі, С.Сарғасқаевтың "Тәмпіш қара" повесі, Ш.Смаханұлы шымшымалары
Оқу және түсіну
7. 1. 1. 1 көркем мәтінді, пайымдап, мәнерлеп (логикалық, психологиялық кідірістер мен) оқу;
7. 1. 1. 1 жекелеген сөздердің, фразалардың эмотивті мәнін түсіну, мәнмәтіндегі қызметін ашу;
7.1 2.1 көркем шығармадағы, пейзаж, монологтің құрылымдық бірлігін ажырату;
7. 1. 2. 2 мәтінге жоспар құру;
7. 1. 3. 1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені анықтау;
7. 1. 4. 1 көркем шығармадағы пейзаж, портрет, мінездеулерді ауызша мәтінге жуық суреттеу, сипаттау
Талдау және жинақтау
7. 2. 1. 1 әдеби шығармағы сюжеттен тыс композицияны анықтау;
7. 2. 2. 1 көркем шығармадағы образдың жасалу тәсілдерін талдау;
7. 2. 3. 1 шығарма тіліндегі синоним, архаизм, диалектизм, неологизмдердің қызметін мәнмәтінде анықтау;
7. 2. 4. 1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың (символ, синекдоха, қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторикалық сұрақ, арнау) қолданысын талдау
Бағалау және шығармашылық өнім
7. 3. 1. 1 көркем шығарманың тақырыбы мен идеясын осы тектес басқа шығармалармен салыстырып, ұлттық және тарихи құндылығын бағалау;
7. 3. 2. 1 шығармадағы кейіпкердің жандүниесін (психологиялық параллелизм, күйініш-сүйініші) ашудағы автор шеберлігіне баға беру;
7. 3. 3. 1 шығармадағы көріністі(пейзаж, оқиға) суреттеп жазу;
7. 3. 3. 2 кейіпкер болмысын сипаттап (өлең, кейіпкер монологі, диалогі, әңгіме т.б.) жазу;
7. 3. 4. 1 әдеби шығарманың эстетикалық құндылығы туралы шағын сыни шолу жазу
4-тоқсан
Қиял мен шындық
Қазіргі қазақ әдебиеті Қ.Мырза-Әлінің "Кәрі қыран" өлеңі, М.Шахановтың "Арман" өлеңі, Т.Медетбектің "Тәуелсізбін" өлеңі, Т.Әбдіктің "Қонақтар" әңгімесі, А.Мархабаевтың "Ғарыштағы қымыз", фантастикалық әңгімесі, О.Бөкейдің "Қайдасың, қасқа құлыным?" драмасы, М.Мақатаевтың "Аққулар ұйықтағанда" поэмасы, Ф.Оңғарсынованың "Жерошақ" өлеңі, С.Жиенбаевтың "Қарттарым, аман сау жүрші" өлеңі, Ж.Бөдештің "Аңырақай бекетіндегі ой" поэмасы, Н.Ораздың "Бала махаббат" әңгімесі, Б.Беделханның "Өтеуіл" хамса-поэмасы.
Оқу және түсіну
7. 1. 1. 1 көркем мәтінді, пайымдап, мәнерлеп (логикалық, психологиялық кідірістер мен) оқу;
7. 1. 1. 1 жекелеген сөздердің, фразалардың эмотивті мәнін түсіну, мәнмәтіндегі қызметін ашу;
7.1 2.1 көркем шығармадағы, пейзаж, монологтің құрылымдық бірлігін ажырату;
7. 1. 2. 2 мәтінге жоспар құру;
7. 1. 3. 1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені анықтау;
7. 1. 4. 1 көркем шығармадағы пейзаж, портрет, мінездеулерді ауызша мәтінге жуық суреттеу, сипаттау.
Талдау және жинақтау
7. 2. 1. 1 әдеби шығармағы сюжеттен тыс композицияны анықтау;
7. 2. 2. 1 көркем шығармадағы образдың жасалу тәсілдерін талдау;
7. 2. 3. 1 шығарма тіліндегі синоним, архаизм, диалектизм, неологизмдердің қызметін мәнмәтінде анықтау;
7. 2. 4. 1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың (символ, синекдоха, қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторикалық сұрақ, арнау) қолданысын талдау
Бағалау және шығармашылық өнім
7. 3. 1. 1 көркем шығарманың тақырыбы мен идеясын осы тектес басқа шығармалармен салыстырып, ұлттық және тарихи құндылығын бағалау;
7. 3. 2. 1 шығармадағы кейіпкердің жандүниесін (психологиялық параллелизм, күйініш-сүйініші) ашудағы автор шеберлігіне баға беру;
7. 3. 3. 1 шығармадағы көріністі (пейзаж, оқиға) суреттеп жазу;
7. 3. 3. 2 кейіпкер болмысын сипаттап (өлең, кейіпкер монологі, диалогі, әңгіме т.б.) жазу;
7. 3. 4. 1 әдеби шығарманың эстетикалық құндылығы туралы шағын сыни шолу жазу

3) 7 класс:
Раздел
Темы
Виды речевой деятельности
Цели обучения
1 четверть
Слова мудрых - источник мудрости
Былины
"Ер Тарғын", "Едіге батыр",
Любовная лирика (Ғашықтық жырлар) Песень "Қозы көрпеш-Баян сұлу", Песень "Айман-Шолпан"
Древняя литература
Песень "Күлтегін", Песень "Тоныкөк";
Ораторское искусство
Ораторское искусство Майқы би и Мөңке би,
Әнет баба "Не арсыз? Не ғайып? Не даусыз?",
Төле би "Ердің бақыты – әйел", Әйтеке би "Қасқакөл дауы",
Қазыбек би "Кім жақын? Не қымбат? Не қиын?",
Бөлтірік шешен "Сөз мәнісі", "Ақыл сөз"
Чтение и понимание
7.1.1.1 экспрессивное чтение художественных текстов (с логическими и психологическими задержками);
7.1.1.1 понимать эмоциональный смысл отдельных слов, словосочетаний, раскрывать функцию в контексте;
7.1 2.1 определить пейзаж и выделяющий структурное единство монолога в художественном произведении;
7.1 2.2 составьте план текста;
7.1.3.1 выявление социальных проблем в литературном произведении;
7.1.4.1 описание, описание пейзажей, портретов, характеристики произведения искусства, близкие к устному тексту
Анализ и обобщение
7.2.1.1 определять внесюжетную композицию литературного произведения;
7.2.2.1 анализировать способы создания образа в произведении искусства;
7.2.3.1 определить функцию синонимов, архаизмов, диалектизмов, неологизмов в контексте языка произведения;
7.2.4.1 анализировать типы тропов в произведении (символ, синекдоха, типы повторения: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторический вопрос)
Оценка (сравнение) и творчество (произведение)
7.3.1.1 оценить национальную и историческую ценность произведения искусства, сравнив тему и идею произведения искусства с другими произведениями;
7.3.2.1 оценить умение автора раскрыть в произведении душу персонажа (психологический параллелизм, горе);
7.3.3.1 описать сцену (пейзаж, рассказ) в произведении;
7.3.3.2 написать описание персонажа (стихотворение, монолог персонажа, диалог, рассказ);
7.3.4.1 написать краткий критический обзор эстетической ценности литературного произведения
2 четверть
"Даналық -өшпес жарық, кетпес байлық"
Литература XIX - начала XX веков. Стихи Д.Бабатайұлы "Аягөз, қайда барасың?", "Ақжайлау мен Сандықтас",поэма Ш.Қанайұлы "Зар заман",стихи М.Өтемісова "Ереуіл атқа ер салмай", "Тарланым", "Мен құстан туған құмаймын", мысль М.Сұлтанқожаұлы "Ілімге толса көкірек",стихи Т.Ізтілеуұлы "Адамдық іс", "Ақыл – тон аңдағанға тозбайтұғын",басня С.Дөнентаева "Ауырған арыстан"
Чтение и понимание
7.1.1.1экспрессивное чтение художественных текстов (с логическими и психологическими задержками);
7.1.1.1 понимать эмоциональный смысл отдельных слов, словосочетаний, раскрывать функцию в контексте;
7.1 2.1 определить пейзаж и выделяющий структурное единство монолога в художественном произведении;
7.1 2.2 составьте план текста;
7.1.3.1 выявление социальных проблем в литературном произведении;
7.1.4.1 описание, описание пейзажей, портретов, характеристики произведения искусства, близкие к устному тексту
Анализ и обобщение
7.2.1.1 определять внесюжетную композицию литературного произведения;
7.2.2.1 анализировать способы создания образа в произведении искусства;
7.2.3.1 определить функцию синонимов, архаизмов, диалектизмов, неологизмов в контексте языка произведения;
7.2.4.1 анализировать типы тропов в произведении (символ, синекдоха, типы повторения: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторический вопрос)
Оценка и творчество произведение
7.3.1.1 оценить национальную и историческую ценность произведения искусства, сравнив тему и идею произведения искусства с другими произведениями;
7.3.2.1 оценить умение автора раскрыть в произведении душу персонажа (психологический параллелизм, горе);
7.3.3.1 описать сцену (пейзаж, рассказ) в произведении;
7.3.3.2 написать описание персонажа (стихотворение, монолог персонажа, диалог, рассказ);
7.3.4.1 написать краткий критический обзор эстетической ценности литературного произведения
3 четверть
Моя родина
Литература ХХ векастихотворение М.Дулатова "Елім-ай",
стихи М. Жұмабаева "Түркістан", "Толқын", "Мен жастарға сенемін",стихи С.Торайғырова "Мен қазақ", "Бір адамға",повесть Ж.Аймауытова "Әнші" Рассказ М. Әуезова "Көксерек",стихи І. Жансүгірова "Домбыра", "Жетісу суреттері",рассказ Ғ.Мүсірепова "Ананың анасы",рассказ Қ. Қайсенова "Жау тылындағы бала",поэма Қ.Аманжолова "Туған жер",Поэма Ғ.Орманова "Қарағай",рассказ С.Сарғасқаева "Тәмпіш кара", сатира Ш.Смаханұлы
Чтение и понимание
7.1.1.1 экспрессивное чтение художественных текстов (с логическими и психологическими задержками);
7.1.1.1 понимать эмоциональный смысл отдельных слов, словосочетаний, раскрывать функцию в контексте;
7.1 2.1 определить пейзаж и выделяющий структурное единство монолога в художественном произведении;
7.1 2.1 составьте план текста.
7.1.3.1 выявление социальных проблем в литературном произведении;
7.1.4.1 описание, описание пейзажей, портретов, характеристики произведения искусства, близкие к устному тексту
Анализ и обобщение
7.2.1.1 определять внесюжетную композицию литературного произведения;
7.2.2.1 анализировать способы создания образа в произведении искусства;
7.2.3.1 определить функцию синонимов, архаизмов, диалектизмов, неологизмов в контексте языка произведения;
7.2.4.1 анализировать типы тропов в произведении (символ, синекдоха, типы повторения: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторический вопрос)
Оценка и творчество произведение
7.3.1.1 оценить национальную и историческую ценность произведения искусства, сравнив тему и идею произведения искусства с другими произведениями;
7.3.2.1 оценить умение автора раскрыть в произведении душу персонажа (психологический параллелизм, горе);
7.3.3.1 описать сцену (пейзаж, рассказ) в произведении;
7.3.3.2 написать описание персонажа (стихотворение, монолог персонажа, диалог, рассказ);
7.3.4.1 написать краткий критический обзор эстетической ценности литературного произведения
4 четверть
Фантазия и реальность
Современная литература
поэма К. Мырза-Әли "Кәрі қыран",Поэма М. Шаханова "Арман", стихотворение Т.Медетбека "Тәуелсізбін",рассказ Т.Әбдік "Қонақтар".Фантастический рассказ А.Мархабаева "Ғарыштағы қымыз",драма О.Бөкей "Қайдасың, қасқа құлыным?" поэма М.Мақатаева "Аққулар ұйықтағанда",стихотворение
Ф.Оңғарсыновой "Жерошақ". стихотворение
С. Жиенбаев "Қарттарым, аман-сау жүрші!",поэма Ж. Бөдеша "Аңырақай бекетіндегі ой",рассказ Н. Ораза "Бала махаббат",Хамса-поэма Б.Беделхана "Өтеуіл"
Чтение и понимание
7.1.1.1 экспрессивное чтение художественных текстов (с логическими и психологическими задержками);
7.1.1.1 понимать эмоциональный смысл отдельных слов, словосочетаний, раскрывать функцию в контексте;
7.1 2.1 определить пейзаж и выделяющий структурное единство монолога в художественном произведении;
7.1 2.2 составьте план текста;
7.1.3.1 выявление социальных проблем в литературном произведении;
7.1.4.1 описание, описание пейзажей, портретов, характеристики произведения искусства, близкие к устному тексту;
Анализ и обобщение
7.2.1.1 определять внесюжетную композицию литературного произведения;
7.2.2.1 анализировать способы создания образа в произведении искусства;
7.2.3.1 определить функцию синонимов, архаизмов, диалектизмов, неологизмов в контексте языка произведения;
7.2.4.1 анализировать типы тропов в произведении (символ, синекдоха, типы повторения: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторический вопрос)
Оценка и творчество произведение
7.3.1.1 оценить национальную и историческую ценность произведения искусства, сравнив тему и идею произведения искусства с другими произведениями;
7.3.2.1 оценить умение автора раскрыть в произведении душу персонажа (психологический параллелизм, горе);
7.3.3.1описать сцену (пейзаж, рассказ) в произведении;
7.3.3.2 написать описание персонажа (стихотворение, монолог персонажа, диалог, рассказ);
7.3.4.1 написать краткий критический обзор эстетической ценности литературного произведения

4) 8-сынып:
Оқу жоспарындағы ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері
Тақырыптар/Ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны
Сөйлеу қызметінің түрлері
Білім алушылар білуге тиісті оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Көнеден жеткен көркем сөз
Ғашықтық жырлар
"Қыз Жібек" жыры Айтыс
"Біржан-Сара" айтысы, қазіргі заман айтысы
Ежелгі дәуір әдебиеті "Оғыз-Қаған" жыры,
Махмұт Қашқари "Махмұт Қашқари жинаған түркі мақал-мәтелдері", Ахмет Йассауи "Даналық кітабы",
Жүсіп Баласағұн "Құтты білік" дастаны, А.Йүгнеки "Ақиқат сыйы",
Әл-Фарабидің "Қашықтасың туған жер", "Тіршілікте құрыштай бол төзімді" өлеңдері, Рабғузидың "Қарлығаштың адамға достығы", "Лұқпан Хакім" қиссалары
Оқу және түсіну
8. 1. 1. 1 көркем мәтінді пайымдап, мәнерлеп (оқырмандық ұстанымын білдіре) оқу;
8. 1. 1. 2 сөз, сөз оралымдарының семантикалық мәнін түсіну, мәтіннің ішкі бірлігіндегі қызметін айқындау;
8. 1. 2. 1 шығарма үзіндісін өзге нысанмен салыстыру, салғастыру;
8. 1. 3. 1 шығармадағы образдардың идеяны берудегі қызметін ашу;
8. 1. 4. 1 көркем мәтіннен дәйектер келтіре отырып, шығарма желісі бойынша идеясын жазу
Талдау және жинақтау
8. 2. 1. 1 әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог, прологтеріне талдау;
8. 2. 2. 1 көркем шығармадағы образ композициясын құраушы элементтерді табу, образ сомдаушы бөліктерді жинақтау;
8. 2. 3. 1 көркем шығармадағы автордың баяндау тілін талдау, өзіндік ерекшеліктерін айқындау;
8. 2. 4. 1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың (психологиялық параллелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск, эллипсис) қолданысын талдау, мәнмәтіндегі көркемдік қызметін анықтау
Бағалау және шығармашы-лық өнім
8. 3. 1. 1 шығарманы басқа өнер түрлеріндегі мазмұндас туындылармен салыстырып, ұлттық және тарихи құндылығына баға беру;
8. 3. 2. 1 шығарма поэтикасындағы автордың айшықты қолтаңбасына баға беру;
8. 3. 3. 1 шығарманың көркемдік-идеялық құндылығын талдап, әдеби эссе, шығарма,сценарий, өлең, блог т.б.жазу:
8. 3. 4. 1 шығарма бойынша жазылған әдеби сын-пікірлерге сүйене отырып, өзіндік сыни пікір жазу
2-тоқсан
Ел мен жер тағдыры
ХІХ ғасыр мен ХХ ғасыр басындағы әдебиет Д.Бабатайұлының "Еспембет" поэмасы, М.Мөңкеұлының "Үш қиян", "Сарыарқа" өлеңдері, М.Көпейұлының "Сарыарқаның кімдікі екендігі" өлеңі,Базар жыраудың "Халық үшін туған қайратты ер" өлеңі, А.Құнанбайұлының "Арғы атасы қажы еді" өлеңі, Ш.Құдайбердіұлы-ның "Еңлік-Кебек" дастаны, "Жастарға" өлеңі, Н.Орманбетұлының "Замана" өлеңі, Ғ.Қараштың "Бармысың?" өлеңі, М.Сералиннің "Гүлхашима" поэмасы
Оқу және түсіну
8. 1. 1. 1 көркем мәтінді пайымдап, мәнерлеп (оқырмандық ұстанымын білдіре) оқу;
8. 1. 1. 2 сөз, сөз оралымдарының семантикалық мәнін түсіну, мәтіннің ішкі бірлігіндегі қызметін айқындау;
8. 1. 2. 1 шығарма үзіндісін өзге нысанмен салыстыру, салғастыру;
8. 1. 3. 1 шығармадағы образдардың идеяны берудегі қызметін ашу;
8. 1. 4. 1 көркем мәтіннен дәйектер келтіре отырып, шығарма желісі бойынша идеясын жазу
Талдау және жинақтау
8. 2. 1. 1 әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог, прологтеріне талдау;
8. 2. 2. 1 көркем шығармадағы образ композициясын құраушы элементтерді табу, образ сомдаушы бөліктерді жинақтау;
8. 2. 3. 1 көркем шығармадағы автордың баяндау тілін талдау, өзіндік ерекшеліктерін айқындау;
8. 2. 4. 1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың (психологиялық параллелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск, эллипсис) қолданысын талдау, мәнмәтіндегі көркемдік қызметін анықтау
Бағалау және шығармаш-лық өнім
8. 3. 1. 1 шығарманы басқа өнер түрлеріндегі мазмұндас туындылармен салыстырып, ұлттық және тарихи құндылығына баға беру;
8. 3. 2. 1 шығарма поэтикасындағы автордың айшықты қолтаңбасына баға беру;
8. 3. 3. 1 шығарманың көркемдік-идеялық құндылығын талдап, әдеби эссе, шығарма, сценарий, өлең, блог т.б. жазу;
8. 3. 4. 1 шығарма бойынша жазылған әдеби сын-пікірлерге сүйене отырып, өзіндік сыни пікір жазу
3-тоқсан
Көркем әдебиет және эпикалық сарын
ХХ ғасыр әдебиеті Ж.Жабаевтың "Сұраншы батыр" жыры, М.Жұмабаевтың "Батыр Баян" поэмасы, Н.Байғаниннің "Нарғыз" дастаны, И.Байзақовтың "Құралай сұлу" поэмасы,С.Мұқановтың "Балуан шолақ" повесі,Б.Момышұлы-ның "Ұшқан ұя" повесі, О.Әубәкіровтің "Адам жетектеген адам" сықақ өлеңі, Қ.Қазиевтің "Менің шешем" әңгімесі, Қ.Жұмаділовтің "Қаздар қайтып барады" әңгімесі, Д.Исабековтің "Әпке" драмасы, Т.Ахтановтың "Күй аңызы" әңгімесі, Т.Айбергеновтің "Ана" өлеңі
Оқу және түсіну
8. 1. 1. 1 көркем мәтінді пайымдап, мәнерлеп (оқырмандық ұстанымын білдіре) оқу
8. 1. 1. 2 сөз, сөз оралымдарының семантикалық мәнін түсіну, мәтіннің ішкі бірлігіндегі қызметін айқындау;
8. 1. 2. 1 шығарма үзіндісін өзге нысанмен салыстыру,салғастыру;
8. 1. 3. 1 шығармадағы образдардың идеяны берудегі қызметін ашу;
8. 1. 4. 1 көркем мәтіннен дәйектер келтіре отырып, шығарма желісі бойынша идеясын жазу
Талдау және жинақтау
8. 2. 1. 1 әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог, прологтеріне талдау;
8. 2. 2. 1 көркем шығармадағы образ композициясын құраушы элементтерді табу, образ сомдаушы бөліктерді жинақтау;
8. 2. 3. 1 көркем шығармадағы автордың баяндау тілін талдау, өзіндік ерекшеліктерін айқындау;
8. 2. 4. 1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың (психологиялық параллелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск, эллипсис) қолданысын талдау, мәнмәтіндегі көркемдік қызметін анықтау
Бағалау және шығармашылық өнім
8. 3. 1. 1 шығарманы басқа өнер түрлеріндегі мазмұндас туындылармен салыстырып, ұлттық және тарихи құндылығына баға беру;
8. 3. 2. 1 шығарма поэтикасындағы автордың айшықты қолтаңбасына баға беру;
8. 3. 3. 1 шығарманың көркемдік-идеялық құндылығын талдап, әдеби эссе, шығарма, сценарий, өлең, блог т.б. жазу;
8. 3. 4. 1 шығарма бойынша жазылған әдеби сын –пікірлерге сүйене отырып, өзіндік сыни пікір жазу
4-тоқсан
Артық ғылым кітапта
Қазіргі заман әдебиеті Ж.Сахиевтің "Айдағы жасырынбақ", "Дабыл" фантастикалық әңгімелері, Ш.Мұртазаның "Бесеудің хаты" драмасы, Ү.Уайдиннің "Күлкім келсе көршіме қараймын", "Ұйқының оқуы" сатиралары, Б.Бәмішұлының "Оспан батыр" поэмасы, Г.Салықбайдың "Менің тауым" өлеңі, М.Мағауиннің "Тазының өлімі" повесі, Т.Әсемқұловтың "Бекторының қазынасы" әңгімесі, И.Сапарбайдың "Анаңнан асыл бар ма екен?" өлеңі, Ә.Қайранның "Ерасыл" дастаны, А.Кемелбаеваның "Қоңырқаз" әңгімесі, М.Омарованың "Көмбе нанның дәмі" драмасы
Оқу және түсіну
8. 1. 1. 1 көркем мәтінді пайымдап, мәнерлеп (оқырмандық ұстанымын білдіре) оқу;
8. 1. 1. 2 сөз, сөз оралымдарының семантикалық мәнін түсіну, мәтіннің ішкі бірлігіндегі қызметін айқындау;
8. 1. 2. 1 шығарма үзіндісін өзге нысанмен салыстыру, салғастыру;
8. 1. 3. 1 шығармадағы образдардың идеяны берудегі қызметін ашу;
8. 1. 4. 1 көркем мәтіннен дәйектер келтіре отырып, шығарма желісі бойынша идеясын жазу
Талдау және жинақтау
8. 2. 1. 1 әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог, прологтеріне талдау;
8. 2. 2. 1 көркем шығармадағы образ композициясын құраушы элементтерді табу, образ сомдаушы бөліктерді жинақтау;
8. 2. 3. 1 көркем шығармадағы автордың баяндау тілін талдау, өзіндік ерекшеліктерін айқындау;
8. 2. 4. 1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың (психологиялық параллелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск, эллипсис) қолданысын талдау, мәнмәтіндегі көркемдік қызметін анықтау
Бағалау және шығармашы-лық өнім
8. 3. 1. 1 шығарманы басқа өнер түрлеріндегі мазмұндас туындылармен салыстырып, ұлттық және тарихи құндылығына баға беру;
8. 3. 2. 1 шығарма поэтикасындағы автордың айшықты қолтаңбасына баға беру;
8. 3. 3. 1 шығарманың көркемдік-идеялық құндылығын талдап, әдеби эссе, шығарма, сценарий, өлең, блог т.б. жазу;
8. 3. 4. 1 шығарма бойынша жазылған әдеби сын-пікірлерге сүйене отырып, өзіндік сыни пікір жазу

4) 8 класс:
Раздел
Темы/содержание долгосрочного плана
Виды речевой деятельности
Цели обучения
1 четверть
Художественное наследие
Любовная лирика жырлар "Қыз Жібек" жыры,
Айтыс
"Біржан–Сара" айтысы,
Қазіргі заман айтысы
Литература древнего времени Поэма"Оғыз-Қаған",
Махмұт Қашқари "Тюркские пословицы и поговорки, собранные Махмұт Қашқари",Ахмет Йассауи "Даналық кітабы",
Жүсіп Баласағұн поэма "Құтты білік", А.Йүгнеки "Ақиқат сыйы",
стихотворения Әл-Фараби "Қашықтасың туған жер", "Тіршілікте құрыштай бол төзімді", произведения Рабғузи "Қарлығаштың адамға достығы", "Лұқпан Хакім"
Чтение и понимание
8.1.1.1 выразительное чтение художественного текста (выражать читательскую позицию);
8.1.1.2 понимание семантического значения слов, словосочетаний, определение функции во внутреннем единстве текста;
8.1.2.1 сопоставление, сличение отрывка произведения с иной формой;
8.1.3.1 раскрыть деятельность образов в произведении идеи;
8.1.4.1 написание идеи по линии произведения с приведением цитат из художественного текста
Анализ и обобщение
8.2.1.1 анализ сюжетных линий, эпилогов, прологов по жанру литературного произведения;
8.2.2.1 обнаружение элементов, составляющих образную композицию в художественном произведении, комплектование образно-исполняющих частей;
8.2.3.1 анализ языка изложения автора в художественном произведении, определение специфических особенностей;
8.2.4.1 анализ использования художественных приемов в произведении (психологический параллелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск, эллипсис), определение художественной роли в контексте
Оценка и творчество произведение
8.3.1.1 сопоставление произведения с произведениями, содержащими в других видах искусства, оценка национальной и исторической ценности;
8.3.2.1 оценка выразительности стиля автора в поэтике произведения;
8.3.3.1 анализировать художественно-идейную ценность произведения, написать литературное эссе, сочинение, сценарий, стихотворение, блог;
8.3.4.1 - самостоятельное критическое мнение, опираясь на литературные критические высказывания, написанные по произведению
2 четверть
Судьба страны и земли
Д.Бабатайұлы, поэма "Еспембет",
стихотворения М.Мөңкеұлы "Үш қиян", "Сарыарқа", стихотворение М.Көпейұлы "Сарыарқаның кімдікі екендігі", стихотворение Базар жырау "Халық үшін туған қайратты ер", стихотворение А.Құнанбайұлы "Арғы атасы қажы еді", поэма Ш.Құдайбердіұлы "Еңлік-Кебек", стихотворение "Жастарға", стихотворение Н.Орманбетұлы "Замана", стихотворение Ғ.Қараш "Бармысың?", поэма М.Сералина "Гүлхашима".
Чтение и понимание
8.1.1.1 выразительное чтение художественного текста (выражать читательскую позицию);
8.1.1.2 понимание семантического значения слов, словосочетаний, определение функции во внутреннем единстве текста;
8.1.2.1 сопоставление, сличение отрывка произведения с иной формой;
8.1.3.1 раскрыть роль образов в произведении идеи;
8.1.4.1 написание идеи по линии произведения с приведением цитат из художественного текста
Анализ и обобщение
8.2.1.1 анализ сюжетных линий, эпилогов, прологов по жанру литературного произведения;
8.2.2.1 обнаружение элементов, составляющих образную композицию в художественном произведении, комплектование образно-исполняющих частей;
8.2.3.1 анализ языка изложения автора в художественном произведении, определение специфических особенностей;
8.2.4.1 анализ использования художественных приемов в произведении (психологический параллелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск, эллипсис), определение художественной роли в контексте
Оценка и творчество произведение
8.3.1.1 - сопоставление произведения с произведениями, содержащими в других видах искусства, оценка национальной и исторической ценности;
8.3.2.1 - оценка выразительности стиля автора в поэтике произведения;
8.3.3.1 анализировать художественно-идейную ценность произведения, написать литературное эссе, сочинение, сценарий, стихотворение, блог;
8.3.4.1 самостоятельное критическое мнение, опираясь на литературные критические высказывания, написанные по произведению
3 четверть
Художественная литература и эпическое наследие
Поэма Ж.Жабаева "Сұраншы батыр", поэма М.Жұмабаева "Батыр Баян", поэма Н.Байғанина "Нарғыз", поэма И.Байзақова "Құралай сұлу", повесть С.Мұқанова "Балуан шолақ", повесть Б.Момышұлы "Ұшқан ұя", сатирическое стихотворение О.Әубәкірова "Адам жетектеген адам", рассказ К.Қазиева "Менің шешем", рассказ Қ.Жұмаділова "Қаздар қайтып барады", драма Д.Исабекова "Әпке", рассказ Т.Ахтанова "Күй аңызы", стихотворение Т.Айбергенова "Ана"
Чтение и понимание
8.1.1.1 выразительное чтение художественного текста (выражать читательскую позицию);
8.1.1.2 понимание семантического значения слов, словосочетаний, определение функции во внутреннем единстве текста;
8.1.2.1 сопоставление, сличение отрывка произведения с иной формой;
8.1.3.1 раскрыть роль образов в произведении идеи;
8.1.4.1 написание идеи по линии произведения с приведением цитат из художественного текста
Анализ и обобщение
8.2.1.1 анализ сюжетных линий, эпилогов, прологов по жанру литературного произведения;
8.2.2.1 обнаружение элементов, составляющих образную композицию в художественном произведении, комплектование образно-исполняющих частей;
8.2.3.1 анализ языка изложения автора в художественном произведении, определение специфических особенностей;
8.2.4.1 анализ использования художественных приемов в произведении (психологический параллелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск, эллипсис), определение художественной роли в контексте
Оценка и творчество произведение
8.3.1.1 сопоставление произведения с произведениями, содержащими в других видах искусства, оценка национальной и исторической ценности;
8.3.2.1 оценка выразительности стиля автора в поэтике произведения;
8.3.3.1 анализировать художественно-идейную ценность произведения, написать литературное эссе, сочинение, сценарий, стихотворение, блог;
8.3.4.1 самостоятельное критическое мнение, опираясь на литературные критические высказывания, написанные по произведению
4 четверть
В книге больше, чем в науке
Фантастические рассказы Ж.Сахиева "Айдағы жасырынбақ", "Дабыл", драма Ш.Мұртазы "Бесеудің хаты" сатира Ү.Уайдина "Күлкім келсе көршіме қараймын", "Ұйқының оқуы", поэма Б.Бәмішұлы "Оспан батыр", стихотворение Г.Салықбай "Менің тауым", повесть М.Мағауина "Тазының өлімі", рассказ Т.Әсемқұлова "Бекторының қазынасы", стихотворение И. Сапарбай "Анаңнан асыл бар ма екен?", поэма А. Қайран "Ерасыл", рассказ А.Кемелбаевой "Қоңырқаз", драма М.Омаровой "Көмбе нанның дәмі".
Чтение и понимание
8.1.1.1 выразительное чтение художественного текста (выражать читательскую позицию);
8.1.1.2 понимание семантического значения слов, словосочетаний, определение функции во внутреннем единстве текста;
8.1.2.1 сопоставление, сличение отрывка произведения с иной формой;
8.1.3.1 раскрыть роль образов в произведении идеи;
8.1.4.1- написание идеи по линии произведения с приведением цитат из художественного текста
Анализ и обобщение
8.2.1.1 анализ сюжетных линий, эпилогов, прологов по жанру литературного произведения;
8.2.2.1 обнаружение элементов, составляющих образную композицию в художественном произведении, комплектование образно-исполняющих частей;
8.2.3.1 анализ языка изложения автора в художественном произведении, определение специфических особенностей;
8.2.4.1 анализ использования художественных приемов в произведении (психологический параллелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск, эллипсис), определение художественной роли в контексте
Оценка и творчество произведение
8.3.1.1 сопоставление произведения с произведениями, содержащими в других видах искусства, оценка национальной и исторической ценности;
8.3.2.1 оценка выразительности стиля автора в поэтике произведения;
8.3.3.1 анализировать художественно-идейную ценность произведения, написать литературное эссе, сочинение, сценарий, стихотворение, блог;
8.3.4.1 самостоятельное критическое мнение, опираясь на литературные критические высказывания, написанные по произведению;

5) 9-сынып:
Оқу жоспарындағы ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері
Тақырыптар/Ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны
Сөйлеу қызметінің түрлері
Білім алушылар білуге тиісті оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Атадан қалған асыл сөз
Ежелгі дәуір әдебиеті
Әл-Фараби "Қайырымды қала тұрғындары" трактаты
Сайф Сараи "Түркіше Гүлстан" дастаны, Хорезми "Мұхаббат-наме" дастаны,
Хандық дәуір әдебиеті
Асан қайғы "Бұл заманда не ғаріп" толғауы, Қазтуған жырау "Алаң да алаң, алаң жұрт" толғауы, Шалкиіз жырау "Би Темірге бірінші толғауы", Доспамбет жырау "Қоғалы көлдер, қом сулар", "Айналайын, Ақ Жайық" толғаулары, Ақтамберді жырау "Күлдір-күлдір кісінетіп", "Балаларыма өсиет", Жиембет жырау "Еңсегей бойлы Ер Есім", Үмбетей жырау "Бөгенбай өлімін Абылай ханға естірту", Бұқар жыраудың "Тілек", "Әй, Абылай, Абылай", "Асқар таудың өлгені" толғаулары
Оқу және түсіну
9. 1. 1. 1 көркем мәтінді талдап оқу;
9. 1. 1. 2 сөз, сөз оралымы, фразалық тіркестердің мәтіндегі қызметін айқындау, сөздердің концептілік мәнін ашу;
9. 1. 2. 1 шығарма бөліктерін ұқсас белгілеріне/айырмашылығына қарай топтастыру, белгілі нысандарды зерделеу;
9. 1. 3. 1 шығармадағы объективті идеяны, көркемдік шешімді айқындау;
9. 1. 4. 1 көркем шығарманың идеялық мазмұнына сүйене отырып, оқырмандық ой-пайымын ауызша/жазбаша түйіндеу
Талдау және жинақтау
9. 2. 1. 1 эпикалық, лирикалық, драмалық мәтіндердегі композициялық амалдарды талдау
9. 2. 2. 1 шығарманың образдар жүйесін салыстыра талдау, типтік характерлерді ашу;
9. 2. 3. 1 көркем шығармадағы автордың стилін айқындау;
9. 2. 4. 1 шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдау
Бағалау және шығармашылық өнім
9. 3. 1. 1 туындыдағы даралық образдар мен типтік характерлердің ұлттық және тарихи құндылығын әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра бағалау;
9. 3. 2. 1 көркем шығарманы басқа өнер түрлерімен салыстыра отырып, шығарманың эстетикалық құндылығына баға беру;
9. 3. 3. 1 шығарманың идеясын қоғамдық-әлеуметтік тұрғыда талдап, әдеби эссе, сценарий, өлең, блог, әңгіме, кейіпкер монологі, жоба жазу;
9. 3. 4. 1 әдеби шығарманы қазақ әдебиеті мен әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап, рецензия жазу
2-тоқсан
"Жапанға біткен бәйтерек"
ХІХ ғасыр және ХХ ғасыр басындағы әдебиет М.Өтемісұлының "Махамбеттің Баймағамбет сұлтанға айтқан сөзі", "Мен едім", "Бағаналы терек жарылса" өлеңдері, Нысанбай жыраудың "Кенесары-Наурызбай" дастаны, Ш.Уәлиханов "Жоңғария очерктері", "Қазақтың халық поэзиясының түрлері",Ш. Бөкеев "Құйрық атып құлия" өлеңі, М.Көпеевтің "Тірлікте көп жасағаннан көрген тамашамыз" өлеңі
Оқу және түсіну
9. 1. 1. 1 көркем мәтінді талдап оқу;
9. 1. 1. 2 сөз, сөз оралымы, фразалық тіркестердің мәтіндегі қызметін айқындау, сөздердің концептілік мәнін ашу;
9. 1. 2. 1 шығарма бөліктерін ұқсас белгілеріне/айырмашылығына қарай топтастыру, белгілі нысандарды зерделеу;
9. 1. 3. 1 шығармадағы объективті идеяны, көркемдік шешімді айқындау;
9. 1. 4. 1 көркем шығарманың идеялық мазмұнына сүйене отырып, оқырмандық ой-пайымын ауызша/жазбаша түйіндеу
Талдау және жинақтау
9. 2. 1. 1 эпикалық, лирикалық, драмалық мәтіндердегі композициялық амалдарды талдау;
9. 2. 2. 1 шығарманың образдар жүйесін салыстыра талдау, типтік характерлерді ашу;
9. 2. 3. 1 көркем шығармадағы автордың стилін айқындау;
9. 2. 4. 1 шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдау
Бағалау және шығармашылық өнім
9. 3. 1. 1 туындыдағы даралық образдар мен типтік характерлердің ұлттық және тарихи құндылығын әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра бағалау;
9. 3. 2. 1 көркем шығарманы басқа өнер түрлерімен салыстыра отырып, шығарманың эстетикалық құндылығына баға беру;
9. 3. 3. 1 шығарманың идеясын қоғамдық-әлеуметтік тұрғыда талдап, әдеби эссе,сценарий,өлең,блог,әңгіме, кейіпкер монологі, жоба жазу;
9. 3. 4. 1 әдеби шығарманы қазақ әдебиеті мен әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап, рецензия жазу
3-тоқсан
Тарихи шындықпен көркемдік шешім
ХХ ғасыр әдебиеті С. Сейфуллиннің "Сыр сандық" өлеңі, "Аққудың айырылуы" поэмасы, І.Жансүгіровтің "Күйші" поэмасы, Б.Майлиннің "Шұғаның белгісі" хикаяты, М.Әуезовтің "Оқыған азамат" әңгімесі, Ғ.Мүсіреповтің "Кездеспей кеткен бір бейне" повесі, Ж.Молдағалиевтің "Мен-қазақпын!" поэмасы, Ә.Шәріповтің "Партизан қызы" повесі, Қ.Әбдіқадыровтың "Қажымұқан" повесі
Оқу және түсіну
9. 1. 1. 1 көркем мәтінді талдап оқу;
9. 1. 1. 2 сөз, сөз оралымы, фразалық тіркестердің мәтіндегі қызметін айқындау, сөздердің концептілік мәнін ашу;
9. 1. 2. 1 шығарма бөліктерін ұқсас белгілеріне/айырмашылығына қарай топтастыру, белгілі нысандарды зерделеу;
9. 1. 3. 1 шығармадағы объективті идеяны, көркемдік шешімді айқындау;
9. 1. 4. 1 көркем шығарманың идеялық мазмұнына сүйене отырып, оқырмандық ой-пайымын ауызша/жазбаша түйіндеу
Талдау және жинақтау
9. 2. 1. 1 эпикалық, лирикалық, драмалық мәтіндердегі композициялық амалдарды талдау;
9. 2. 2. 1 шығарманың образдар жүйесін салыстыра талдау, типтік характерлерді ашу;
9. 2. 3. 1 көркем шығармадағы автордың стилін айқындау;
9. 2. 4. 1 шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдау
Бағалау және шығармашы-лық өнім
9. 3. 1. 1 туындыдағы даралық образдар мен типтік характерлердің ұлттық және тарихи құндылығын әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра бағалау;
9. 3. 2. 1 көркем шығарманы басқа өнер түрлерімен салыстыра отырып, шығарманың эстетикалық құндылығына баға беру;
9. 3. 3. 1 шығарманың идеясын қоғамдық-әлеуметтік тұрғыда талдап, әдеби эссе, сценарий, өлең, блог, әңгіме, кейіпкер монологі, жоба жазу;
9. 3. 4. 1 әдеби шығарманы қазақ әдебиеті мен әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап, рецензия жазу
4-тоқсан
Қазақтың қилы тағдыры
Қазіргі заман әдебиеті М.Шахановтың "Рух пен тіл" өлеңі, "Ғашықтық ғаламаты" поэмасы, Н.Айтұлының "Ту" поэмасы, Қ.Мұқанбетқалиұлы-ның "Тар кезең" романы, Қ.Ілиясұлының "Мысыққа мінездеме" мысал-дастаны, С.Асылбекұлының "Желтоқсан түні" драмасы, Р.Мұқанованың "Мәңгілік бала бейне" әңгімесі, Е.Раушановтың "Ғайша-Бибі" поэмасы
Оқу және түсіну
9. 1. 1. 1 көркем мәтінді талдап оқу
9. 1. 1. 2 сөз, сөз оралымы, фразалық тіркестердің мәтіндегі қызметін айқындау, сөздердің концептілік мәнін ашу;
9. 1. 2. 1 шығарма бөліктерін ұқсас белгілеріне/ айырмашылығына қарай топтастыру, белгілі нысандарды зерделеу;
9. 1. 3. 1 шығармадағы объективті идеяны, көркемдік шешімді айқындау;
9. 1. 4. 1 көркем шығарманың идеялық мазмұнына сүйене отырып, оқырмандық ой-пайымын ауызша/жазбаша түйіндеу
Талдау және жинақтау
9. 2. 1. 1 эпикалық, лирикалық, драмалық мәтіндердегі композициялық амалдарды талдау;
9. 2. 2. 1 шығарманың образдар жүйесін салыстыра талдау, типтік характерлерді ашу;
9. 2. 3. 1 көркем шығармадағы автордың стилін айқындау;
9. 2. 4. 1 шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдау
Бағалау және шығармашы- лық өнім
9. 3. 1. 1 туындыдағы даралық образдар мен типтік характерлердің ұлттық және тарихи құндылығын әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра бағалау;
9. 3. 2. 1 көркем шығарманы басқа өнер түрлерімен салыстыра отырып, шығарманың эстетикалық құндылығына баға беру ;
9. 3. 3. 1 шығарманың идеясын қоғамдық-әлеуметтік тұрғыда талдап, әдеби эссе,сценарий,өлең,блог,әңгіме, кейіпкер монологі, жоба жазу;
9. 3. 4. 1 әдеби шығарманы қазақ әдебиеті мен әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап, рецензия жазу
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына

5) 9 класс:
Раздел
Темы/содержание долгосрочного плана
Виды речевой деятельности
Цели обучения
1 четверть
Художественное наследие предков
Литература древнего мира
Әл-Фараби трактат "Қайырымды қала тұрғындары"
поэма Сайф Сараи, "Түркіше Гүлстан"
поэма Хорезми, "Мұхаббат-наме"
Құтб,
Литература эпохи ханства.
Асанқайғы "Бұл заманда не ғаріп",
Қазтуған жырау "Алаң да алаң, алаң жұрт",
Шалкиіз жырау "Би Темірге бірінші толғауы",
Доспамбет жырау "Қоғалы көлдер, қом сулар", "Айналайын, Ақ Жайық",
Ақтамберді жырау "Күлдір-күлдір кісінетіп", "Балаларыма өсиет",
Жиембет жырау "Еңсегей бойлы Ер Есім",
Үмбетей жырау "Бөгембай өлімін Абылай ханға естірту",
Бұқар жырау "Тілек", "Әй, Абылай, Абылай", "Асқар таудың өлгені"
Чтение и понимание
9.1.1.1 анализ художественного текста;
9.1.1.2 определение функции слов, словосочетаний, словосочетаний в тексте, раскрытие концептуального значения слов;
9.1.2.1 группировка частей произведений по схожим признакам/ различиям, изучение известных объектов;
9.1.3.1 определение объективной идеи, художественного решения в произведении;
9.1.4.1устное/письменное резюме читательского мышления, опираясь на идейное содержание художественного произведения
Анализ и обобщение
9.2.1.1 анализ композиционных действий в эпических, лирических, драматических текстах;
9.2.2.1 сравнительный анализ системы образов произведения, раскрытие типовых характеристик;
9.2.3. 1 определение стиля автора в художественном произведении;
9.2.4.1 анализ видов проявления и выразительности литературного языка в произведении (тропа и фигуры)
Оценка (сравнение) и творчество (произведение)
9.3.1.1 сравнительная оценка национальной и исторической ценности образов и типичных характеристик в произведении с образцами мировой литературы;
9.3.2.1 оценка эстетической ценности произведения, сопоставляя художественное произведение с другими видами искусства;
9.3.3.1 анализ идеи произведения в общественно-социальном плане, написать литературное эссе, сценарий, стихотворение, блог, рассказ, монолог героя, проект;
9.3.4.1 анализировать литературное произведение с образцами казахской литературы и мировой литературы, написать рецензию
2 четверть
"Жапанға біткен бәйтерек"
Стихотворения М.Өтемісұлы "Махамбеттің Баймағамбет сұлтанға айтқан сөзі", "Мен едім", "Бағаналы терек жарылса",
поэма Нысанбай жырау "Кенесары-Наурызбай"
Ш.Уәлиханов "Жоңғария очерктері", "Қазақтың халық поэзиясының түрлері",
стихотворение Ш.Бөкеева "Құйрық атып құлия",
стихотворение М.Көпеева "Тірлікте көп жасағаннан көрген тамашамыз"
Чтение и понимание
9.1.1.1 анализ художественного текста;
9.1.1.2 определение функции слов, словосочетаний, словосочетаний в тексте, раскрытие концептуального значения слов;
9.1.2.1 группировка частей произведений по схожим признакам/ различиям, изучение известных объектов;
9.1.3.1 определение объективной идеи, художественного решения в произведении;
9.1.4.1 устное/письменное резюме читательского мышления, опираясь на идейное содержание художественного произведения
Анализ и обобщение
9.2.1.1 анализ композиционных действий в эпических, лирических, драматических текстах;
9.2.2.1 сравнительный анализ системы образов произведения, раскрытие типовых характеристик;
9.2.3. 1 определение стиля автора в художественном произведении;
9.2.4.1 анализ видов проявления и выразительности литературного языка в произведении (тропа и фигуры)
Оценка и творчество произведение
9.3.1.1 сравнительная оценка национальной и исторической ценности образов и типичных характеристик в произведении с образцами мировой литературы;
9.3.2.1 оценка эстетической ценности произведения, сопоставляя художественное произведение с другими видами искусства;
9.3.3.1анализ идеи произведения в общественно-социальном плане, написать литературное эссе, сценарий, стихотворение, блог, рассказ, монолог героя, проект;
9.3.4.1анализировать литературное произведение с образцами казахской литературы и мировой литературы, написать рецензию
3 четверть
Историческая реальность и художественное решение
Стихотворение С. Сейфуллина "Сыр сандық", поэма "Аққудың айырылуы"
поэма І.Жансүгірова "Күйші"
повесть Б.Майлина "Шұғаның белгісі"
рассказ М.Әуезова "Оқыған азамат"
повесть Ғ.Мүсірепова "Кездеспей кеткен бір бейне"
поэма Ж.Молдағалиева "Мен-қазақпын!"
повесть Ә.Шәріпова "Партизан қызы",
повесть К.Әбдіқадырова "Қажымұқан"
Чтение и понимание
9.1.1.1 анализ художественного текста;
9.1.1.2 определение функции слов, словосочетаний, словосочетаний в тексте, раскрытие концептуального значения слов;
9.1.2.1 группировка частей произведений по схожим признакам/различиям, изучение известных объектов;
9.1.3.1 определение объективной идеи, художественного решения в произведении;
9.1.4.1 устное/письменное резюме читательского мышления, опираясь на идейное содержание художественного произведения
Анализ и обобщение
9.2.1.1 анализ композиционных действий в эпических, лирических, драматических текстах;
9.2.2.1 сравнительный анализ системы образов произведения, раскрытие типовых характеристик;
9.2.3. 1 определение стиля автора в художественном произведении;
9.2.4.1 анализ видов проявления и выразительности литературного языка в произведении (тропа и фигуры)
Оценка и творчество произведение
9.3.1.1 сравнительная оценка национальной и исторической ценности образов и типичных характеристик в произведении с образцами мировой литературы;
9.3.2.1 оценка эстетической ценности произведения, сопоставляя художественное произведение с другими видами искусства;
9.3.3.1 анализ идеи произведения в общественно-социальном плане, написать литературное эссе, сценарий, стихотворение, блог, рассказ, монолог героя, проект;
9.3.4.1 анализировать литературное произведение с образцами казахской литературы и мировой литературы, написать рецензию
4 четверть
Многострадальная история казахского народа
Стихотворение М.Шаханова "Рух пен тіл", поэма "Ғашықтық ғаламаты"
поэма Н.Айтұлы "Ту"
роман К.Мұханбетқалиұлы "Тар кезең",
басня-поэма Қ.Ілиясұлы "Мысыққа мінездеме",
драма С.Асылбекұлы "Желтоқсан түні",
рассказ Р.Мұқановой "Мәңгілік бала бейне",
поэма Е.Раушанова "Ғайша-Бибі"
Чтение и понимание
9.1.1.1 анализ художественного текста;
9.1.1.2 определение функции слов, словосочетаний, словосочетаний в тексте, раскрытие концептуального значения слов;
9.1.2.1 группировка частей произведений по схожим признакам/различиям, изучение известных объектов;
9.1.3.1 определение объективной идеи, художественного решения в произведении;
9.1.4.1 устное/письменное резюме читательского мышления, опираясь на идейное содержание художественного произведения
Анализ и обобщение
9.2.1.1 анализ композиционных действий в эпических, лирических, драматических текстах;
9.2.2.1 сравнительный анализ системы образов произведения, раскрытие типовых характеристик;
9.2.3. 1 определение стиля автора в художественном произведении;
9.2.4.1 анализ видов проявления и выразительности литературного языка в произведении (тропа и фигуры)
Оценка и творчество произведение
9.3.1.1 сравнительная оценка национальной и исторической ценности образов и типичных характеристик в произведении с образцами мировой литературы;
9.3.2.1 оценка эстетической ценности произведения, сопоставляя художественное произведение с другими видами искусства;
9.3.3.1 анализ идеи произведения в общественно-социальном плане, написать литературное эссе, сценарий, стихотворение, блог, рассказ, монолог героя, проект;
9.3.4.1анализировать литературное произведение с образцами казахской литературы и мировой литературы, написать рецензию

392-1 қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің қазақ тілі мен әдебиетін тереңдете оқытатын гуманитарлық бағыттағы мамандандырылған желілік "Абай мектептерінің" 10-11-сыныптарына арналған "Қазақ тілі" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту қазақ тілінде)
Ескерту. Оқу бағдарламасымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 27.11.2020 № 496 (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Білім берудің барлық деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 604 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17669 болып тіркелген) сәйкес әзірленген.
2. Қазақ тілі пәнін оқыту мақсаты – мемлекеттік тілді қадірлейтін, қоғамдық мәнін түсінетін тұлға қалыптастыру, қазақ әдеби тілі нормаларын сақтап, дұрыс қолдана білуге, шығармашылыққа үйретуге, ең бастысы, орта мектепке сай лингвистикалық білім беру.
3. "Қазақ тілі" оқу пәнін тереңдетіп оқытудың негізгі міндеттері:
1) қазақ тілін Қазақстан Республикасының аумағында қоғамның барлық салаларында еркін қолдана білуі үшін білім алушының коммуникативтік дағдыларын жетілдіру, еркін сөйлеуге және сауатты жазуға үйрету;
2) мәтіннің типтерін, стилін, жанрын тану үшін мәтінді құрайтын барлық тілдік құралдарды: синтаксистік құрылымдарды, лексикалық бірліктерді, сөздің дыбыстық және морфемдік құрамын тануға үйрету;
3) ауызша және жазбаша мәтінтудыру дағдыларын жетілдіру үшін орфоэпия және орфография нормаларын білу, сөйлеу мәдениетін және шешендік өнерді меңгеру, түрлі стильдер мен жанрларда мәтінтудыру тәсілдерін жетілдіру.
2-тарау. "Қазақ тілі" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
4. "Қазақ тілі" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 10-сынып – аптасына 4 сағат, оқу жылында – 136 сағат;
2) 11-сынып – аптасына 4 сағат, оқу жылында – 136 сағат.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына тәуелді.
5. Оқу мақсаттары қазақ тілін ғылыми пән ретінде оқитын білім алушыларға мәтінтану мен мәтінтудыру дағдыларын жетілдіру арқылы өмірге қажет функционалды білім беруді көздейді. Мұның өзі орта мектеп деңгейіне сай лингвистикалық білім алуға негізделеді. Оқу мазмұны 3 бөлімнен тұрады:

Приложение 392-1 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа обновленного содержания по учебному предмету "Казақ тілі" для 10-11 классов уровня основного среднего образования для специализированных сетевых "Абай мектептері" гуманитарного направления с углубленным изучением казахского языка и литературы (с казахским языком обучения)
Сноска. Приказ дополнен приложением 392-1 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 27.11.2020 № 496 (порядок введения в действие см. п.5).
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с приказом министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 604 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования всех уровней образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17669).
2. Цель обучения казахскому языку – формирование личности, уважающей государственный язык, понимающей общественную значимость, умение правильно применять нормы казахского литературного языка, научить творческому мышлению, а главное дать лингвистическое образование, соответствующее средней школе.
3. Основные задачи углубленного изучения предмета "Қазақ тілі":
1) совершенствование коммуникативных навыков обучающегося для свободного использования казахского языка во всех сферах общества на территории Республики Казахстан, обучение свободному говорению и грамотному письму;
2) в целях распознавания типов, стилей, жанров текста обучить распознанию всех текстообразующих языковых средств: синтаксических структур, лексических единиц, звукового и морфемного состава речи;
3) знание норм орфоэпии и орфографии для совершенствования навыков устного и письменного текстообразования, овладение культурой речи и ораторским искусством, совершенствование способов текстообразования в различных стилях и жанрах.
Глава 2. Организация содержания предмета "Казақ тілі"
4. Объем учебной нагрузки по предмету "Казақ тілі":
1) 10 класс – 4 часа в неделю, в учебном году – 136 часов;
2) 11 класс – 4 часа в неделю, в учебном году – 136 часов.
Объем учебной нагрузки по предмету зависит от типовой образовательной программы, утвержденной приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых образовательных программ Республики Казахстан".
5. Учебные цели предусматривают предоставление жизненно необходимых функциональных знаний обучающимся, изучающим казахский язык как научную дисциплину, путем совершенствования навыков текстоведения и текстообразования. Это будет основано на получении лингвистического образования, соответствующего уровню средней школы. Содержание обучения состоит из 3 разделов:

1) мәтінтану тыңдау және оқу арқылы мәтіннің мазмұнын түсіну, негізгі және қосымша ойды таба білу, мәтін бойынша сұрақтар құрастыра білу, әртүрлі ресурс көздерінен қажетті ақпаратты алумен қатар мәтіннің стилі мен жанрын, мәтіннің типтерін және әр типке тиісті қолданылатын тілдік құралдарын ажырата білуден тұрады;
2) мәтінтудыру мәтіннің мазмұнын айту кезінде орфоэпиялық нормаларды сақтаудан бастап, тіл мәдениетінің талаптарын орындай отырып, шешен сөйлеу деңгейіне жетуді көздейді. Орфография және пунктуация талаптарын сақтай отырып, барлық стильдер мен жанрларда мәтін жаза алу арқылы мәтінтудыру дағдысын жетілдіруді көздейді;
3) әдеби тіл нормалары айту және жазу әрекеті кезінде лексика-грамматикалық нормаларды, оның ережелерін және ерекшеліктерін қатаң сақтауды үйретуді көздейді.
6. "Мәтінтану" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) мәтіннің мазмұнын тану;
2) мәтіннің стилі мен жанрын тану.
7. "Мәтінтудыру" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) ауызекі сөйлеу және көркем әдебиет стильдерінде айтылым, жазылым дағдыларын жетілдіру;
2) ресми іс-қағаздары стилінде айтылым, жазылым дағдыларын жетілдіру;
3) публицистикалық стильде айтылым, жазылым дағдыларын жетілдіру;
4) ғылыми стильде айтылым, жазылым дағдыларын жетілдіру.
8. "Әдеби тіл нормаларын сақтау" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) лексика-грамматикалық норма;
2) айтылым-жазылым нормалары (орфография, орфоэпия, пунтуация).
9. 10-сыныпқа арналған "Қазақ тілі" пәнінің базалық білім мазмұны:
1) мәтінтану:
мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, талқылау сұрақтары арқылы ақпаратты анықтау, логикалық және стильдік түзетулер енгізу, графиктік мәтіндерді талдау, қорытынды жасау, мәтіннің стилін ажырата білу, әр стильге тән жалпы ерекшеліктерді анықтау, әр стильге тән жанрларды білу, ажырату, құрылымын, типтік ерекшеліктерін, жазылу мақсатын анықтау; әр стильдің өзіне тән тілдік (лексика-грамматикалық) ерекшеліктерін ажырату;
2) мәтінтудыру:
көркем мәтін стилінің талаптарын сақтап, күрделі жоспар бойынша берілген тақырыпта шығарма жазу; көркем әдебиетке жататын жанрларда (поэзия, проза, эссе, новелла) мәтін тудыру дағдыларын қалыптастыру; ауызекі сөйлеу стилінің элементтері бар әңгіме жанрында мәтін жазу дағдыларын игеру; сәлемдесу, қарату, танысу, өтініш айту, рұқсат сұрау, шақыру, кешірім сұрау, алғыс айту, қоштасу кезінде ұлттық этикет талаптарын сақтау; өлең оқу, монолог айту, диалогқа түсу кезінде сөз сазын және бейвербалды құралдарды пайдалану талаптарын білу; іскери этикетті, ділмарлықты, қозғалу әрекеттерін әсерлі сөйлеу мен үйлестіру арқылы тыңдаушыны тарту тәсілдерін игеру; ресми стильдің өмірге қажетті үлгілерін талапқа сай жазуды қалыптастыру; публицистикалық стиль ерекшеліктерін сақтап, көпшілік алдында сөйлеу техникасын қалыптастыру: тыңдаушының назарын аударту, аудиториямен байланыс, үйлесімді қозғалыс, өзіне деген сенімділік дағдыларын қалыптастыру; қоғамдағы өзекті мәселелер бойынша материалдарды талдап, жинақы мәтін, сөйлейтін сөзге тезис және эссе жазу, сұхбат алу үшін сұрақтар құрастыру дағдыларын қалыптастыру; ғылыми стильдің қолдану аясын, стильдік сипатын және тілдік ерекшеліктерін сақтап, ғылыми жұмыстар жазу, слайдтар дайындау және оларды көпшілік алдында қорғау дағдыларын қалыптастыру;

1) Текстоведение включает в себя понимание содержания текста посредством прослушивания и чтения, умения находить основную и дополнительную мысль, составлять вопросы по тексту, различать стиль и жанр текста, типы текста и умение различать применяемые в них языковые средства;
2) Текстообразование предполагает достижение уровня ораторской речи, начиная с соблюдения орфоэпических норм при изложении содержания текста и выполняя требования языковой культуры. Предусматривает совершенствование навыков текстообразования, посредством написания текстов на всех стилях и жанрах с соблюдением требований орфографии и пунктуации;
3) Нормы литературного языка предусматривают обучение строгому соблюдению лексико-грамматических норм, его правил и особенностей при устной и письменной деятельности.
6. Раздел "Текстоведение" состоит из следующих подразделений:
1) распознавание содержания текста;
2) освоение стиля и жанра текста.
7. Раздел "Текстообразование" состоит из следующих подразделений:
1) совершенствование навыков говорения и письма в разговорном и художественном стиле;
2) совершенствование навыков говорения и письма в официально-деловом стиле;
3) совершенствование навыков говорения и письма в публицистическом стиле;
4) совершенствование навыков говорения и письма в научном стиле.
8. Раздел "Соблюдение норм литературного языка" состоит из следующих подразделений:
1) лексико-грамматическая норма;
2) нормы говорения и письма (орфография, орфоэпия, пунктуация).
9. Содержание базовых знаний по предмету "Қазақ тілі" для 10 класса:
1) текстоведение:
составление прогнозов по фрагментам текста, определение информации по обсуждаемым вопросам, внесение логических и стилевых корректировок, анализ графических текстов, составление заключения, различение стиля текста, определение общих особенностей, присущих каждому стилю, определение жанров, присущих каждому стилю, различение, определение структуры, типовых особенностей, цели написания; различение специфических языковых (лексико-грамматических) особенностей каждого стиля;
2) текстообразование:
умение писать сочинение на заданную тему по сложному плану с соблюдением требований художественного стиля текста; формирование навыков текстообразования в жанрах, относящихся к художественной литературе (поэзия, проза, эссе, новелла); приобретение навыков написания текста в жанре рассказ с элементами разговорного стиля речи; соблюдение требований национального этикета при приветствии, обращении, знакомстве, просьбе, разрешении, приглашении, извинении, благодарности, прощании; знание требований к употреблению речи и невербальных средств при чтении стихов, монологов, вступлении в диалог; овладение способами привлечения слушателя путем эффективной речи и координации делового этикета, ментальности, движущей деятельности; формирование правильного изложения жизненно необходимых моделей официального стиля; формирование техники публичной речи с соблюдением особенностей публицистического стиля: привлечение внимания слушателя, формирование навыков общения с аудиторией, гармоничного движения, уверенности в себе; формирование навыков анализа материалов по актуальным проблемам общества, составления кратких текстов, тезисов и эссе к выступлению, составления вопросов для интервью; формирование навыков написания научных работ, подготовки слайдов и их публичной защиты, сохраняя сферу применения, стилевой характер и языковую особенность научного стиля;

3) әдеби тіл нормаларын сақтау:
лексика-грамматикалық норма: дыбыстың жіктелімін, жасалуын, буын түрлерін, буын үндесімін, тасымал тәртібін, сөйлеудегі ырғақты топтарды, сөз ішіндегі және сөз арасындағы дыбыстық өзгерістерді, интонацияның құрамдас бөліктерін анықтау, фонетика-фонологиялық талдау жасау; сөздердің тура, туынды мағынасын, тіркесу сипатын, қолданылу аясы мен стильдік қызметін көрсете отырып, толық лексикалық талдау жасау; сөздің морфемдік құрамын, негізгі немесе туынды түбір екенін, сөзжасамдық тәсілін (синтетикалық, аналитикалық), грамматикалық мағыналарын көрсете отырып, сөзжасамдық-морфологиялық талдау жасау;
орфографиялық норма: қосымшалар мен шылауларды үндестік заңына сай жазу, ықшамдалған, кіріккен, біріккен, тіркескен сөздердің емлесін сақтау;
орфоэпиялық норма: айтылым кезінде сөзді сазына келтіріп, лебізді ырғақты топтарға бөліп, сөз ішіндегі және сөз арасындағы өзгерістерді сақтап айту дағдыларын орнықтыру;
пунктуациялық норма: жазбаша мәтін тудыру кезінде сөйлем ішіндегі және сөйлем соңындағы тыныс белгілерді қоюдағы ұстанымдарды (мағыналық, грамматикалық, интонациялық) сақтай білу.
10. 11-сыныпқа арналған "Қазақ тілі" пәнінің базалық білім мазмұны:
1) мәтінтану:
мәтін үзінділері бойынша қорытынды жасау, проблемалық сұрақтар арқылы ақпаратты анықтау, логикалық және стильдік түзетулер енгізу, редакциялау, әртүрлі формадағы мәтіндерді талдау, баға беру, кең көлемді мәтіндердегі көтерілген мәселе мен мақсатты аудиториясын талдау, мәтіннің стилін ажырата білу, әр стильге тән жалпы ерекшеліктерді салыстыру; әр стильге тән жанрларды білу, ажырату, құрылымын, типтік ерекшеліктерін, жазылу мақсатын салыстыру; әр стильдің өзіне тән тілдік (лексика-грамматикалық) ерекшеліктерін салыстыру;
2) мәтінтудыру:
күрделі жоспар бойынша берілген талаптарға шығарма жазу кезінде жоспар жүйесін сақтау және шығарманы дұрыс қорытындылау; көркем әдебиетке жататын жанрларда (поэзия, проза, эссе, новелла) мәтін тудыру дағдыларын жетілдіру; ауызекі сөйлеу стилінің элементтері бар әңгіме жанрында мәтін жазу дағдыларын жетілдіру; әлеуметтік-тұрмыстық қатынас (тілек айту, бата беру, құттықтау, көңіл айту, қолдау көрсету) кезінде ұлттық тілде қалыптасқан шаблондарды сақтау; өлең оқу, монолог айту, диалогқа түсу кезінде сөз сазын және бейвербалды құралдарды пайдалану талаптарын жетілдіру; іскери этикетті, ділмарлықты, қозғалу әрекеттерін әсерлі сөйлеу мен үйлестіру арқылы тыңдаушыны тарту тәсілдерін жетілдіру; ресми стильдің өмірге қажетті үлгілерін талапқа сай жазуды жетілдіру; публицистикалық стиль ерекшеліктерін сақтап, көпшілік алдында сөйлеу техникасын дамыту: тыңдаушының назарын аударту, аудиториямен байланыс, үйлесімді қозғалыс, өзіне деген сенімділік дағдыларын жетілдіру; қоғамдағы өзекті мәселелер бойынша материалдарды талдап, жинақы мәтін, сөйлейтін сөзге тезис және эссе жазу, сұхбат алу үшін сұрақтар құрастыру дағдыларын жетілдіру; ғылыми стильдің қолдану аясын, стильдік сипатын және тілдік ерекшеліктерін сақтап, ғылыми жұмыстар жазу, слайдтар дайындау және оларды көпшілік алдында қорғау дағдыларын жетілдіру;

3) соблюдение норм литературного языка:
лексико-грамматическая норма: определение классификации и образования звуков, видов слогов, сингармонизма, порядка переноса, ритмических групп в речи, звуковых изменений внутри слова и между словом, составных частей интонации, умение делать фонетико-фонологический разбор; полнотекстовый лексический анализ с указанием прямого и переносного значения, характера сочетания, сферы применения и стилистической функции слов; проведение словообразовательно-морфологического анализа с указанием морфемного состава слова, основного или производного корня, словообразовательного способа (синтетического, аналитического), грамматического значения;
орфографическая норма: написание окончаний и служебных слов в соответствии с законом сингармонизма, соблюдение правописания слитных и составных слов;
орфоэпическая норма: закрепить навыки произношения слов во время говорения, разделять их на ритмичные группы, сохранять изменения, происходящие внутри слова и между словом;
пунктуационная норма: во время создания письменного текста соблюдать принципы (смысловые, грамматические, интонационные) постановки знаков препинания внутри и в конце предложения.
10. Содержание базовых знаний по предмету "Қазақ тілі" для 11 класса:
1) текстоведение:
составление выводов по фрагментам текста, определение информации по проблемным вопросам, внесение логических и стилистических корректировок, редактирование, анализ текстов различных форм, оценка, анализ проблем и целевой аудитории, поднятых в обширных текстах, различение стиля текста, сравнение общих особенностей, присущих каждому стилю; знание и различение жанров, свойственных каждому стилю, сравнение структуры, типовых особенностей, целей написания; сравнение языковых (лексико-грамматических) особенностей каждого стиля;
2) текстообразование:
соблюдение плановой системы при написании произведения по сложному плану, умение правильно подытоживать произведение; совершенствование навыков создания текста в жанрах, относящихся к художественной литературе (поэзия, проза, эссе, новелла); совершенствование навыков написания текста в жанре рассказа, которому присуще элементы разговорного стиля речи; соблюдение шаблонов, сформированных на национальном языке при социально-бытовых отношениях (пожелание, благословение, поздравление, соболезнование, поддержка); совершенствование требований к употреблению мелодии слов и невербальных средств при чтении стихов, монологов, вступлении в диалог; совершенствование способов привлечения слушателя путем эффектного и гармоничного использования делового этикета, ментальности, двигательной деятельности; совершенствование правильного написания жизненно необходимых форм официально-делового стиля; развитие техники публичного выступления с соблюдением особенностей публицистического стиля: привлечение внимания слушателя, совершенствование навыков общения с аудиторией, гармоничного движения, уверенности в себе; совершенствование навыков анализа материалов по актуальным проблемам общества, составления краткого текста, тезисов к выступлению и эссе, составления вопросов для интервью; совершенствование навыков написания научных работ, подготовки слайдов и их публичной защиты, сохранения стиля, стилевого характера и языковых особенностей научного стиля;

3) әдеби тіл нормаларын сақтау:
лексика-грамматикалық норма: әр стильге тән лексика-грамматикалық ерекшеліктерді анықтай отырып, сөйлемдерді фонологиялық-ырғақтық топтарға бөліп, айтылуы бойынша өрнектеп, ішіндегі дыбыстық өзгерістерді анықтау; мәтіннің стилін, жанрын, қолдану аясын, лексика-грамматикалық ерекшеліктерін көрсетіп, ондағы сөздерге толық лексикалық талдау жасау;
сөйлемдердің айтылу мақсатын, түрлерін, құрылысын, сөз ішіндегі байланысу түрлері мен тәсілдерін, сөйлем мүшелерін, құрмаластың құрамындағы сөйлемдердің байланысу тәсілдерін, тыныс белгілерін анықтай отырып, толық синтаксистік талдау жасау;
орфографиялық норма: қазақ тілінің орфографиялық ережелеріне сүйеніп бас әріптің игерілген/игерілмеген кірме сөздер мен бейімдеу сөздердің емлесін білу;
орфоэпиялық норма: айтылым кезінде сөзді сазына келтіріп, лебізді, ырғақты топтарға бөліп, сөз ішіндегі және сөз арасындағы өзгерістерді сақтап айту дағдыларын жетілдіру;
пунктуациялық норма: сөйлем соңында, сөйлем ішінде қабаттаса қойылатын тыныс белгілерді пунктуациялық ұстанымдарға (мағыналық, грамматикалық, интонациялық) сай қоя білу.
3-тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
11. Бағдарламада "оқыту мақсаттары" сандардан тұратын кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші, үшінші сандар бөлім мен бөлімше, төртінші сан бөлімшедегі оқыту мақсатының реттік санын көрсетеді. 10.1.2.1 кодында: "10" – сынып, "1.2" – бөлім мен бөлімше,"1" – оқыту мақсатының реттік саны.
12. Оқыту мақсаттарының жүйесі бөлім бойынша әр сыныпқа берілген.
1) Мәтінтану
Білім алушы:
10-сынып
11-сынып
1. Мәтін мазмұнын тану
10. 1. 1. 1 мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, ойды жалғастыру
11. 1. 1. 1 мәтін бойынша өз көзқарастарын айту, өз көзқарастарын дәлелдеу үшін дұрыс қорытынды шығару
10. 1. 1. 2 мәтіннен автор позициясын және жалпы ақпаратты талқылау сұрақтары арқылы анықтау
11. 1. 1. 2 оқиғалар, идеялар, құндылықтар, деректер арасындағы байланысты проблемалық сұрақтар арқылы анықтау
10. 1. 1. 3 ойын (автордың көзқарасы мен ақпарат берілген тұстарын) дұрыс жүйелеп, логикалық және стильдік түзетулер енгізу
11. 1. 1. 3 ойын (автордың көзқарасы мен ақпарат берілген тұстарын) дұрыс жүйелеп, логикалық және стильдік түзетулер енгізу, редакциялау
10. 1. 1. 4 әртүрлі графиктік мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, шартты белгі) мәліметтерді талдау
11. 1. 1. 4 әртүрлі формадағы мәтіндердегі оқиғалар мен құбылыстардың уақытша және себеп-салдарлық өзара байланысын анықтау
10. 1. 1. 5 мәтіндегі қорытынды бөлімнің орнына өз біліміне сүйеніп қорытынды жасау
11. 1. 1. 5 мәтінде көтерілген мәселенің (саяси-қоғамдық, тәрбиелік) маңыздылығын анықтап, баға беру

3) соблюдение норм литературного языка:
лексико-грамматическая норма: определение лексико-грамматических особенностей, характерных для каждого стиля, деление предложений на фонологически-ритмические группы, приукрашивание по произношению, определение звуковых изменений внутри; выполнение полного лексико-грамматического анализа текстов с указанием стиля, жанра, сферы применения, лексико-грамматических особенностей текста; проведение полного синтаксического анализа с определением цели, вида, структуры произношения предложений, форм и способов внутри словосочетания, членов предложения, способов связи сложных предложений, знаков препинания;
орфографическая норма: знание правописания освоенных/неосвоенных заимствованных слов, опираясь на орфографические правила казахского языка;
орфоэпическая норма: совершенствовать навыки говорения слов во время произношения, разделять их на ритмические группы, сохранять изменения внутри слова и между словом;
пунктуационная норма: умение правильно ставить знаки препинания, сопровождающиеся в конце предложения, внутри предложения, в соответствии с принципами пунктуации (смысловые, грамматические, интонационные).
Глава 3. Система целей обучения
11. В программе цели обучения отмечены кодовым символом, состоящим из цифр. Первое число в символе кода указывает класс, второе и третье числа указывают раздел и подраздел, а четвертое число указывает порядковый номер цели обучения. В коде 10.1.2.1: "10" класс, "1.2" – раздел и подраздел, "1" – порядковый номер учебных целей.
12. Система целей обучения представлена в каждом классе по разделу.
1) Текстоведение
Обучающийся
10 класс
11 класс
1. Распознавание содержания текста
10.1.1.1 прогнозирование по фрагментам текста, продолжение мысли
11.1.1.1 высказывание своей точки зрения по тексту, вынесение правильного заключения в целях аргументации своих взглядов
10.1.1.2 определение позиции автора из текста путем обсуждения общей информации и постановки вопросов
11.1.1.2 выявление связей между событиями, идеями, ценностями и данными посредством проблемных вопросов
10.1.1.3 внесение логических и стилевых корректировок, с помощью правильной систематизации своих мыслей (с точки зрения автора и информации)
11.1.1.3 внесение логических и стилевых корректировок и редактирование, с помощью правильной систематизации своих мыслей (с точки зрения автора и информации)
10.1.1.4 анализ данных в различных графических текстах (таблица, диаграмма, схема, условное обозначение)
11.1.1.4 определение временной и причинно-следственной взаимосвязи событий и явлений в текстах различных форм
10.1.1.5 опираясь на свои знания, вместо заключительной части в тексте, делать свои выводы
11.1.1.5 определение и оценка значительности проблемы (политико-общественной, воспитательной), поднятой в тексте

2. Мәтіннің стилі мен жанрын тану
10. 1. 2. 1 мәтіннің стилін ажырата білу, әр стильге тән жалпы ерекшеліктерді анықтау
11. 1. 2. 1 мәтіннің стилін ажырата білу, әр стильге тән жалпы ерекшеліктерді салыстыру
10. 1. 2. 2 әр стильге тән жанрларды білу, ажырату, құрылымын, типтік ерекшеліктерін, жазылу мақсатын анықтау
11. 1. 2. 2 әр стильге тән жанрларды білу, ажырату, құрылымын, типтік ерекшеліктерін, жазылу мақсатын салыстыру
10. 1. 2. 3 әр стильдің өзіне тән тілдік (лексика-грамматикалық) ерекшеліктерін ажырату
11. 1. 2. 3 әр стильдің өзіне тән тілдік (лексика-грамматикалық) ерекшеліктерін салыстыру
2) Мәтінтудыру
1) Ауызекі сөйлеу және көркем әдебиет стильдерінде айтылым, жазылым дағдыларын жетілдіру
10. 2. 1. 1 көркем мәтін стилінің талаптарын сақтап, күрделі жоспар бойынша берілген тақырыпта шығарма жазу
11. 2. 1. 1 күрделі жоспар бойынша берілген талаптарға шығарма жазу кезінде жоспар жүйесін сақтау және шығарманы дұрыс қорытындылау
10. 2. 1. 2 көркем әдебиетке жататын жанрларда (поэзия, проза, эссе, новелла) мәтін тудыру дағдыларын қалыптастыру
11. 2. 1. 2 көркем әдебиетке жататын жанрларда (поэзия, проза, эссе, новелла) мәтін тудыру дағдыларын жетілдіру
10. 2. 1. 3 ауызекі сөйлеу стилінің элементтері бар әңгіме жанрында мәтін жазу дағдыларын игеру
11. 2. 1. 3 ауызекі сөйлеу стилінің элементтері бар әңгіме жанрында мәтін жазу дағдыларын жетілдіру
10. 2. 1. 4 сәлемдесу, қарату, танысу, өтініш айту, рұқсат сұрау, шақыру, кешірім сұрау, алғыс айту, қоштасу кезінде ұлттық этикет талаптарын сақтау
11. 2. 1. 4 әлеуметтік-тұрмыстық қатынас (тілек айту, бата беру, құттықтау, көңіл айту, қолдау көрсету және т.б.) кезінде ұлттық тілде қалыптасқан шаблондарды сақтау
10. 2. 1. 5 өлең оқу, монолог айту, диалогқа түсу кезінде сөз сазын және бейвербалды құралдарды пайдалану талаптарын білу
11. 2. 1. 5 өлең оқу, монолог айту, диалогқа түсу кезінде сөз сазын және бейвербалды құралдарды пайдалану талаптарын жетілдіру
2) Ресми іс-қағаздар стилінде айтылым, жазылым дағдыларын жетілдіру
10. 2. 2. 1 іскери этикетті, ділмарлықты, қозғалу әрекеттерін әсерлі сөйлеу мен үйлестіру арқылы тыңдаушыны тарту тәсілдерін игеру
11. 2. 2. 1 іскери этикетті, ділмарлықты, қозғалу әрекеттерін әсерлі сөйлеу мен үйлестіру арқылы тыңдаушыны тарту тәсілдерін жетілдіру
10. 2. 2. 2 ресми стильдің өмірге қажетті үлгілерін талапқа сай жазуды қалыптастыру
11. 2. 2. 2 ресми стильдің өмірге қажетті үлгілерін талапқа сай жазуды жетілдіру

2. Освоение стиля и жанра текста
10.1.2.1 умение различать стиль текста, определять общие особенности, характерные для каждого стиля
11.1.2.1 умение различать стиль текста, сравнивать общие особенности, характерные для каждого стиля
10.1.2.2 знание и различение жанров, характерных для каждого стиля, определение структуры, типовых особенностей и целей написания
11.1.2.2 знание и различение жанров, характерных для каждого стиля, сравнивание структуры, типовых особенностей и целей написания
10.1.2.3 различение специфических языковых (лексико-грамматических) особенностей каждого стиля
11.1.2.3 сравнение специфических языковых (лексико-грамматических) особенностей каждого стиля
2) Текстообразование
1) Совершенствование навыков говорения и письма в разговорном и художественном стиле
10.2.1.1 умение писать сочинение на заданную тему по сложному плану с соблюдением требований художественного стиля текста
11.2.1.1 соблюдение плановой системы при написании произведения по сложному плану, умение правильно подытоживать произведение
10.2.1.2 формирование навыков текстообразования в жанрах, относящихся к художественной литературе (поэзия, проза, эссе, новелла)
11.2.1.2 совершенствование навыков создания текста в жанрах, относящихся к художественной литературе (поэзия, проза, эссе, новелла)
10.2.1.3 приобретение навыков написания текста в жанре рассказ с элементами разговорного стиля речи
11.2.1.3 совершенствование навыков написания текста в жанре рассказа, которому присуще элементы разговорного стиля речи
10.2.1.4 соблюдение требований национального этикета при приветствии, обращении, знакомстве, просьбе, разрешении, приглашении, извинении, благодарности, прощании
11.2.1.4 соблюдение шаблонов, сформированных на национальном языке при социально-бытовых отношениях (пожелание, благословение, поздравление, соболезнование, поддержка)
10.2.1.5 знание требований к употреблению речи и невербальных средств при чтении стихов, монологов, вступлении в диалог
11.2.1.5 совершенствование требований к употреблению мелодии слов и невербальных средств при чтении стихов, монологов, вступлении в диалог
2) Совершенствование навыков говорения и письма в официально-деловом стиле
10.2.2.1 овладение способами привлечения слушателя путем эффективной речи и координации делового этикета, ментальности, движущей деятельности
11.2.2.1 совершенствование способов привлечения слушателя путем эффектного и гармоничного использования делового этикета, ментальности, двигательной деятельности
10.2.2.2 формирование соответствующего написания необходимых шаблонов делового стиля
11.2.2.2 совершенствование правильного написания жизненно необходимых форм официально-делового стиля

3) Публицистикалық стильде айтылым, жазылым дағдыларын жетілдіру
10. 2. 3. 1 публицистикалық стиль ерекшеліктерін сақтап, көпшілік алдында сөйлеу техникасын қалыптастыру, тыңдаушының назарын аударту, аудиториямен байланыс, үйлесімді қозғалыс, өзіне деген сенімділік дағдыларын қалыптастыру
11. 2. 3. 1 публицистикалық стиль ерекшеліктерін сақтап, көпшілік алдында сөйлеу техникасын дамыту, тыңдаушының назарын аударту, аудиториямен байланыс, үйлесімді қозғалыс, өзіне деген сенімділік дағдыларын жетілдіру
10. 2. 3. 2 қоғамдағы өзекті мәселелер бойынша материалдарды талдап, жинақы мәтін, сөйлейтін сөзге тезис және эссе жазу, сұхбат алу үшін сұрақтар құрастыру дағдыларын қалыптастыру
11. 2. 3. 2 қоғамдағы өзекті мәселелер бойынша материалдарды талдап, жинақы мәтін, сөйлейтін сөзге тезис және эссе жазу, сұхбат алу үшін сұрақтар құрастыру дағдыларын жетілдіру
4) Ғылыми стильде айтылым, жазылым дағдыларын жетілдіру
10. 2. 4. 1 ғылыми стильдің қолдану аясын, стильдік сипатын және тілдік ерекшеліктерін сақтап, ғылыми жұмыстар жазу, слайдтар дайындау және оларды көпшілік алдында қорғау дағдыларын қалыптастыру
11. 2. 4. 1 ғылыми стильдің қолдану аясын, стильдік сипатын және тілдік ерекшеліктерін сақтап, ғылыми жұмыстар жазу, слайдтар дайындау және оларды көпшілік алдында қорғау дағдыларын жетілдіру
1) Әдеби тіл нормаларын сақтау
1) Лексика-грамматикалық норма
10. 3. 1. 1 дыбыстың жіктелімін, жасалуын, буын түрлерін, буын үндесімін, тасымал тәртібін, сөйлеудегі ырғақты топтарды, сөз ішіндегі және сөз арасындағы дыбыстық өзгерістерді, интонацияның құрамдас бөліктерін анықтау, фонетика-фонологиялық талдау жасау
11. 3. 1. 1 әр стильге тән лексика-грамматикалық ерекшеліктерді анықтай отырып, сөйлемдерді фонологиялық- ырғақтық топтарға бөліп, айтылуы бойынша өрнектеп, ішіндегі дыбыстық өзгерістерді анықтау
10. 3. 1. 2 сөздердің тура, туынды мағынасын, тіркесу сипатын, қолданылу аясы мен стильдік қызметін көрсете отырып, толық лексикалық талдау жасау
11. 3. 1. 2 мәтіннің стилін, жанрын, қолдану аясын, лексика-грамматикалық ерекшеліктерін көрсетіп, ондағы сөздерге толық лексикалық талдау жасау
10. 3. 1. 3 сөздің морфемдік құрамын, негізгі немесе туынды түбір екенін, сөзжасамдық тәсілін (синтетикалық, аналитикалық), грамматикалық мағыналарын көрсете отырып, сөзжасамдық-морфологиялық талдау жасау
11. 3. 1. 3 сөйлемдердің айтылу мақсатын, түрлерін, құрылысын, сөз ішіндегі байланысу түрлері мен тәсілдерін, сөйлем мүшелерін, құрмаластың құрамындағы сөйлемдердің байланысу тәсілдерін, тыныс белгілерін анықтай отырып, толық синтаксистік талдау жасау

3) Совершенствование навыков говорения и письма в публицистическом стиле
10.2.3.1 формирование техники публичной речи с соблюдением особенностей публицистического стиля: привлечение внимания слушателя, формирование навыков общения с аудиторией, гармоничного движения, уверенности в себе
11.2.3.1 развитие техники публичного выступления с соблюдением особенностей публицистического стиля: привлечение внимания слушателя, совершенствование навыков общения с аудиторией, гармоничного движения, уверенности в себе
10.2.3.2 формирование навыков анализа материалов по актуальным проблемам общества, составления кратких текстов, тезисов и эссе к выступлению, составления вопросов для интервью
11.2.3.2 совершенствование навыков анализа материалов по актуальным проблемам общества, составления краткого текста, тезисов к выступлению и эссе, составления вопросов для интервью
4) Совершенствование навыков говорения и письма в научном стиле
10.2.4.1 формирование навыков написания научных работ, подготовки слайдов и их публичной защиты, сохраняя сферу применения, стилевой характер и языковую особенность научного стиля
11.2.4.1 совершенствование навыков написания научных работ, подготовки слайдов и их публичной защиты, сохранения стиля, стилевого характера и языковых особенностей научного стиля
3) Соблюдение норм литературного языка
1) Лексико-грамматическая норма
10.3.1.1 определение классификации и образования звуков, видов слогов, сингармонизма, порядка переноса, ритмических групп в речи, звуковых изменений внутри слова и между словом, составных частей интонации, умение делать фонетико-фонологический разбор
11.3.1.1 определение лексико-грамматических особенностей, характерных для каждого стиля, деление предложений на фонологический-ритмические группы, приукрашивание по произношению, определение звуковых изменений внутри
10.3.1.2 полнотекстовый лексический анализ с указанием прямого и переносного значения, характера сочетания, сферы применения и стилистической функции слов
11.3.1.2 выполнение полного лексико-грамматического анализа текстов с указанием стиля, жанра, сферы применения, лексико-грамматических особенностей текста
10.3.1.3 проведение словообразовательно-морфологического анализа с указанием морфемного состава слова, основного или производного корня, словообразовательного способа (синтетического, аналитического), грамматического значения
11.3.1.3 проведение полного синтаксического анализа с определением цели, вида, структуры произношения предложений, форм и способов внутри словосочетания, членов предложения, способов связи сложных предложений, знаков препинания

2) Айтылым-жазылым нормалары
10. 3. 2. 1 қосымшалар мен шылауларды үндестік заңына сай жазу, ықшамдалған, кіріккен, біріккен, тіркескен сөздердің емлесін сақтау
11. 3. 2. 1 қазақ тілінің орфографиялық ережелеріне сүйеніп бас әріптің, игерілген/игерілмеген кірме сөздердің емлесін білу
10. 3. 2. 2 жазбаша мәтін тудыру кезінде сөйлем ішіндегі және сөйлем соңындағы тыныс белгілерді қоюдағы ұстанымдарды (мағыналық, грамматикалық, интонациялық) сақтай білу
11. 3. 2. 2 сөйлем соңында, сөйлем ішінде қабаттаса қойылатын тыныс белгілерді пунктуациялық ұстанымдарға (мағыналық, грамматикалық, интонациялық) сай қоя білу
10. 3. 2. 3 айтылым кезінде сөзді сазына келтіріп, лебізді ырғақты топтарға бөліп, сөз ішіндегі және сөз арасындағы өзгерістерді сақтап айту дағдыларын орнықтыру
11. 3. 2. 3 айтылым кезінде сөзді сазына келтіріп, лебізді ырғақты топтарға бөліп, сөз ішіндегі және сөз арасындағы өзгерістерді сақтап айту дағдыларын жетілдіру
13. Осы оқу бағдарламасы жалпы орта білім беру деңгейінің қазақ тілі мен әдебиетін тереңдете оқытатын гуманитарлық бағыттағы мамандандырылған желілік "Абай мектептерінің" 10-11-сыныптарына арналған "Қазақ тілі" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады. Ұзақ мерзімді жоспарда барлық сынып бойынша әр тарауда қамтылуы тиіс оқу мақсаттарының көлемі белгіленген.
14. Тоқсандағы бөлімдер және бөлімшелер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Жалпы орта білім беру
деңгейінің қазақ тілі мен
әдебиетін тереңдете оқытатын
гуманитарлық бағыттағы
мамандандырылған желілік
"Абай мектептерінің"
10-11-сыныптарына арналған
"Қазақ тілі" оқу пәнінен
жаңартылған мазмұндағы
үлгілік оқу бағдарламасына
қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің қазақ тілі мен әдебиетін тереңдете оқытатын гуманитарлық бағыттағы мамандандырылған желілік "Абай мектептерінің" 10-11-сыныптарына арналған "Қазақ тілі" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар (оқыту қазақ тілінде)
1) 10-сынып:
Лексикалық бөлім
Әдеби тіл нормалары
Білім алу әрекетінің түрлері
Білім алушылар білуге тиісті оқу мақсаттары
1-тоқсан
1. Фонетика/Фонология
Қазақ тілінің дыбыс жүйесі (А.Байтұрсынұлы, Ә.Жүнісбек, С.Мырзабеков және басқа да ғалымдардың еңбектерінен алынған мәтіндер)
1.1 Фонетиканың/ Фонологияның зерттеу нысаны
1.2 Интонология
1.3 Қазақ тілінің әліпбиі
1.4 А.Байтұрсынұлы жасаған әліпби
1.5 Дыбыс. Дыбыстың түрлері

2) Нормы говорения и письма
10.3.2.1 написание окончаний и служебных слов в соответствии с законом сингармонизма, соблюдение правописания слитных и составных слов
11.3.2.1 знание правописания освоенных/неосвоенных заимствованных слов, опираясь на орфографические правила казахского языка
10.3.2.2 во время создания письменного текста соблюдать принципы (смысловые, грамматические, интонационные) постановки знаков препинания внутри и в конце предложения
11.3.2.2 умение правильно ставить знаки препинания, сопровождающиеся в конце предложения, внутри предложения, в соответствии с принципами пунктуации (смысловые, грамматические, интонационные)
10.3.2.3 закрепление навыков произношения слов во время говорения, разделять их на ритмичные группы, сохранять изменения, происходящие внутри слова и между словом
11.3.2.3 совершенствование навыков говорения слов во время произношения, разделять их на ритмические группы, сохранять изменения внутри слова и между словом
13. Данная учебная программа осуществляется в соответствии с долгосрочным планом типовой учебной программы обновленного содержания по предмету "Қазақ тілі" для 10-11 классов специализированных сетевых школ гуманитарного направления с углубленным изучением казахского языка и литературы уровня общего среднего образования. В долгосрочном плане установлен объем учебных целей, который должен охватывать каждый раздел по всем классам.
14. Распределение количества часов в разделах четверти и темы внутри разделов остается на усмотрение учителя.
Приложение к
типовой учебной программе
обновленного содержания по
учебному предмету "Қазақ тілі"
для 10-11 классов уровня
общего среднего образования
для специализированных сетевых
"Абай мектептері" гуманитарного направления с
углубленным изучением
казахского языка и литературы
Долгосрочный план для реализации типовой учебной программы обновленного содержания по учебному предмету "Қазақ тілі" для 10-11 классов уровня общего среднего образования для специализированных сетевых "Абай мектептері" гуманитарного направления с углубленным изучением казахского языка и литературы (с казахским языком обучения)
1) 10 класс:
Лексическая глава
Нормы литературного языка
Виды образовательной деятельности
Цели обучения, которые должны знать ученики
1 четверть
1. Фонетика/Фонология
Звуковая система казахского языка (тексты из трудов ученых А.Байтурсынова, А.Жунусбека, С.Мырзабекова)
1.1 Объект исследования фонетики/фонологии
1.2 Интонология
1.3 Азбука казахского языка
1.4 Алфавит, созданный А.Байтурсыновым
1.5 Звук. Типы звуков

1.6 Дауысты дыбыстар
1.7 Қазақ тілінің сингармонизм заңы және оның түрлері
1.8 Дауыссыз дыбыстар
1.9 Сөз ішіндегі дыбыстық өзгерістер заңдылығы
1.10 Диссимиляция құбылысы
1.11 Фонетикалық талдау жасау
1.12 Фонологиялық талдау жасау
Мәтінтану
10. 1. 1. 1 мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, ойды жалғастыру;
10. 1. 1. 4 әртүрлі графиктік мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, шартты белгі) мәліметтерді талдау;
10. 1. 2. 1 мәтіннің стилін ажырата білу, әр стильге тән жалпы ерекшеліктерді анықтау
Мәтінтудыру
10. 2. 1. 1 көркем мәтін стилінің талаптарын сақтап, күрделі жоспар бойынша берілген тақырыпта шығарма жазу;
10. 2. 2. 1 іскери этикетті, ділмарлықты, қозғалу әрекеттерін әсерлі сөйлеу мен үйлестіру арқылы тыңдаушыны тарту тәсілдерін игеру
Лексика-грамматикалық норма
10. 3. 1. 1 дыбыстың жіктелімін, жасалуын, буын түрлерін, буын үндесімін, тасымал тәртібін, сөйлеудегі ырғақты топтарды, сөз ішіндегі және сөз арасындағы дыбыстық өзгерістерді, интонацияның құрамдас бөліктерін анықтау, фонетика-фонологиялық талдау жасау
Айтылым-жазылым нормалары
10. 3. 2. 3 айтылым кезінде сөзді сазына келтіріп, лебізді ырғақты топтарға бөліп, сөз ішіндегі және сөз арасындағы өзгерістерді сақтап айту дағдыларын орнықтыру
2. Лексика. Фразеология
Сөзтану ғылымы
(Ғ. Қалиев, Ә.Болғанбаев, І.Кеңесбаев, К.Аханов, Н.Уәлиұлы, Б.Сағындықұлы, Г.Смағұлова сияқты ғалымдардың еңбектерінен алынған лексикаға қатысты мәтіндер)
2.1. Тарихи лексикология: этимология
2.2 Ономасиология
2.3 Ономастика: антропонимика және топонимика
2.4 Семасиология
2.5 Фразеология
2.6 Фразеологизмдердің стильдік ерекшеліктері
2.7 Лексикография
2.8 Лексикологияның грамматикамен байланысы
2.9 Лексикологияның фонетикамен байланысы
2.10 Лексикалық талдау
Мәтінтану
10. 1. 1. 2 мәтіннен автор позициясын және жалпы ақпаратты талқылау сұрақтары арқылы анықтау;
10. 1. 1. 5 мәтіндегі қорытынды бөлімнің орнына өз біліміне сүйеніп қорытынды жасау;
10. 1. 2. 3 әр стильдің өзіне тән тілдік (лексика-грамматикалық) ерекшеліктерін ажырату
Мәтінтудыру
10. 2. 1. 2 көркем әдебиетке жататын жанрларда (поэзия, проза, эссе, новелла) мәтін тудыру дағдыларын қалыптастыру;
10. 2. 3. 1 публицистикалық стиль ерекшеліктерін сақтап, көпшілік алдында сөйлеу техникасын қалыптастыру: тыңдаушының назарын аударту, аудиториямен байланыс, үйлесімді қозғалыс, өзіне деген сенімділік дағдыларын қалыптастыру
Лексика-грамматикалық норма
10. 3. 1. 2 сөздердің тура, туынды мағынасын, тіркесу сипатын, қолданылу аясы мен стильдік қызметін көрсете отырып, толық лексикалық талдау жасау
Айтылым-жазылым нормалары
10. 3. 2. 1 қосымшалар мен шылауларды үндестік заңына сай жазу, ықшамдалған, кіріккен, біріккен, тіркескен сөздердің емлесін сақтау
2-тоқсан

1.6 Глассные звуки
1.7 Закон сингармонизма в казахском языке и его виды
1.8 Согласные звуки
1.9 Закон звуковых изменений внутри слова
1.10 Явление диссимиляции
1.11 Фонетический разбор
1.12 Фонологический разбор
Текстоведение
10.1.1.1 прогнозирование по фрагментам текста, продолжение мысли;
10.1.1.4 анализ данных в различных графических текстах (таблица, диаграмма, схема, условное обозначение);
10.1.2.1 умение различать стиль текста, определять общие особенности, характерные для каждого стиля
Текстообразование
10.2.1.1 умение писать сочинение на заданную тему по сложному плану с соблюдением требований художественного стиля текста;
10.2.2.1 овладение способами привлечения слушателя путем эффективной речи и координации делового этикета, ментальности, движущей деятельности
Лексико-грамматическая норма
10.3.1.1 определение классификации и образования звуков, видов слогов, сингармонизма, порядка переноса, ритмических групп в речи, звуковых изменений внутри слова и между словом, составных частей интонации, умение делать фонетико-фонологический разбор
Нормы говорения и письма
10.3.2.3 закрепление навыков произношения слов во время говорения, разделять их на ритмичные группы, сохранять изменения, происходящие внутри слова и между словом
2. Лексика. Фразеология
Наука слововедения (тексты, касающиеся лексики, взятые из трудов Г.Калиева, А.Болганбаева, И.Кенесбаева, К.Аханова, Н.Уали, Б.Сагындыковича, Г.Смагуловой)
2.1.Историческая лексикология: этимология
2.2 Ономасиология
2.3 Ономастика: антропонимия и топонимия
2.4 Семасиология
2.5 Фразеология
2.6 Стилистические особенности фразеологии
2.7 Лексикография;
2.8 Связь лексикологии с грамматикой
2.9 Связь лексикологии с фонетикой
2.10 Лексический разбор
Текстоведение
10.1.1.2 определение позиции автора из текста путем обсуждения общей информации и постановки вопросов;
10.1.1.5 делать выводы на основе своих знаний, а не заключительной части текста;
10.1.2.3 различение специфических языковых (лексико-грамматических) особенностей каждого стиля
Текстообразование
10.2.1.2 формирование навыков текстообразования в жанрах, относящихся к художественной литературе (поэзия, проза, эссе, новелла);
10.2.3.1 формирование техники публичной речи с соблюдением особенностей публицистического стиля: привлечение внимания слушателя, формирование навыков общения с аудиторией, гармоничного движения, уверенности в себе
Лексико-грамматическая норма
10.3.1.2 полнотекстовый лексический анализ с указанием прямого и переносного значения, характера сочетания, сферы применения и стилистической функции слов
Нормы говорения и письма
10.3.2.1 написание окончаний и служебных слов в соответствии с законом сингармонизма, соблюдение правописания слитных и составных слов
2 четверть

3. Сөз таптары
Сөз топтары емес, сөз таптары (сөз таптарының сандық және сапалық ерекшеліктері туралы мәтіндер)
3.1 Сөз таптары туралы түсінік
3.2 А.Байтұрсынұлының сөз таптарына қатысты терминдері
3.3 Сөздерді сөз таптарына топтастыру принциптері
3.4 Сөз таптарының морфологиялық белгілері
3.5 Сөз таптарының синтаксистік белгілері
3.6 Атауыш сөздер (есімдер мен етістіктер)
3.7 Көмекші сөздер (шылаулар, одағай сөздер, модаль сөздер)
Мәтінтану
10. 1. 1. 3 ойын (автордың көзқарасы мен ақпарат берілген тұстарын) дұрыс жүйелеп, логикалық және стильдік түзетулер енгізу;
10. 1. 2. 2 әр стильге тән жанрларды білу, ажырату, құрылымын, типтік ерекшеліктерін,жазылу мақсатын анықтау
Мәтінтудыру
10. 2. 1. 3 ауызекі сөйлеу стилінің элементтері бар әңгіме жанрында мәтін жазу дағдыларын игеру;
10. 2. 4. 1 ғылыми стильдің қолдану аясын, стильдік сипатын және тілдік ерекшеліктерін сақтап, ғылыми жұмыстар жазу, слайдтар дайындау және оларды көпшілік алдында қорғау дағдыларын қалыптастыру
Лексика-грамматикалық норма
10. 3. 1. 2 сөздердің тура, туынды мағынасын, тіркесу сипатын, қолданылу аясы мен стильдік қызметін көрсете отырып, толық лексикалық талдау жасау
Айтылым-жазылым нормалары
10. 3. 2. 2 жазбаша мәтін тудыру кезінде сөйлем ішіндегі және сөйлем соңындағы тыныс белгілерді қоюдағы ұстанымдарды (мағыналық, грамматикалық, интонациялық) сақтай білу
4. Сөзжасам
Сөз қалай жасалады? (Н.Оралбаева, А.Салқынбай секілді ғалымдардың еңбектерінен сөзжасамға қатысты мәтіндер)
4.1 Сөз жасаудың тәсілдері
4.2. Сөз жасаушы тілдік элементтер
4.3. Сөзжасамдық типтер мен тізбектер
4.4 Сөзжасам үлгілері
4.5 Туынды сөздер және олардың түрлері
4.6 Сөзжасамдық заңдылықтар
4.7 Сөзжасамдық мағына
4.8 Сөзжасамның сөз таптарына қатысы
4.9 Қазақ тілінің сөзжасам жүйесі
4.10 Сөзжасамдық талдау
Мәтінтану
10. 1. 1. 1 мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, ойды жалғастыру;
10. 1. 1. 3 ойын (автордың көзқарасы мен ақпарат берілген тұстарын) дұрыс жүйелеп, логикалық және стильдік түзетулер енгізу;
10. 1. 2. 2 әр стильге тән жанрларды білу, ажырату, құрылымын, типтік ерекшеліктерін, жазылу мақсатын анықтау
Мәтінтудыру
10. 2. 1. 4 сәлемдесу, қарату, танысу, өтініш айту, рұқсат сұрау, шақыру, кешірім сұрау, алғыс айту, қоштасу кезінде ұлттық этикет талаптарын сақтау;
10. 2. 2. 2 ресми стильдің өмірге қажетті үлгілерін талапқа сай жазуды қалыптастыру
Лексика-грамматикалық норма
10. 3. 1. 3 сөздің морфемдік құрамын, негізгі немесе туынды түбір екенін, сөзжасамдық тәсілін (синтетикалық, аналитикалық), грамматикалық мағыналарын көрсете отырып, сөзжасамдық-морфологиялық талдау жасау
Айтылым-жазылым нормалары
10. 3. 2. 1 қосымшалар мен шылауларды үндестік заңына сай жазу, ықшамдалған, кіріккен, біріккен, тіркескен сөздердің емлесін сақтау
3-тоқсан

3. Части речи
Части речи, а не группы слов (тексты о количественных и качественных особенностях слов)
3.1 Понятие о частях речи
3.2 Термины
А.Байтурсынова, касающиеся частей речи
3.3 Принципы объединения слов в части речи
3.4 Морфологические особенности части речи
3.5 Синтаксические особенности части речи
3.6 Слова-обращение (именные части речи и глаголы)
3.7 Вспомогательные слова (междометие, служебные слова, модальные слова)
Текстоведение
10.1.1.3 внесение логических и стилевых корректировок, с помощью правильной систематизации своих мыслей (с точки зрения автора и информации);
10.1.2.2 знание и различение жанров, характерных для каждого стиля, определение структуры, типовых особенностей и целей написания
Текстообразование
10.2.1.3 приобретение навыков написания текста в жанре рассказ с элементами разговорного стиля речи;
10.2.4.1 формирование навыков написания научных работ, подготовки слайдов и их публичной защиты, сохраняя сферу применения, стилевой характер и языковую особенность научного стиля
Лексико-грамматическая норма
10.3.1.2 полнотекстовый лексический анализ с указанием прямого и переносного значения, характера сочетания, сферы применения и стилистической функции слов
Нормы говорения и письма
10.3.2.2 во время создания письменного текста соблюдать принципы (смысловые, грамматические, интонационные) постановки знаков препинания внутри и в конце предложения
4. Словообразование
Как образуется слово? (тексты по словообразованию из трудов ученых Н.Оралбаевой, А.Салкынбай)
4.1 Способы словообразования
4.2. Словообразующие языковые элементы
4.3. Типы и последовательностиь словообразования
4.4 Шаблоны словообразования
4.5 Производные слова и их типы
4.6 Словообразовательные закономерности
4.7 Словообразовательное значение;
4.8 Отношение словообразования к частями речи
4.9 Словообразовательная система казахского языка
4.10 Словообразовательный разбор
Текстоведение
10.1.1.1 1прогнозирование по фрагментам текста, продолжение мысли;
10.1.1.3 внесение логических и стилевых корректировок, с помощью правильной систематизации своих мыслей (с точки зрения автора и информации);
10.1.2.2 знание и различение жанров, характерных для каждого стиля, определение структуры, типовых особенностей и целей написания
Текстообразование
10.2.1.4 соблюдение требований национального этикета при приветствии, обращении, знакомстве, просьбе, разрешении, приглашении, извинении, благодарности, прощании;
10.2.2.2. формирование соответствующего написания необходимых шаблонов делового стиля
Лексико-грамматическая норма
10.3.1.3 проведение словообразовательно-морфологического анализа с указанием морфемного состава слова, основного или производного корня, словообразовательного способа (синтетического, аналитического), грамматического значения
Нормы говорения и письма
10.3.2.1 написание окончаний и служебных слов в соответствии с законом сингармонизма, соблюдение правописания слитных и составных слов
3 четверть

5. Зат есім. Есімдік
Сөз қалай түрленеді?
(А. Байтұрсынұлы, А.Ысқақов, С.Исаев, Ы.Маманов секілді ғалымдардың еңбектерінен алынған мәтіндер)
5.1 Зат есімнің жасалу жолдары
5.2 Зат есімнің түрлену жүйелері
5.3 Зат есімдердің лексика-семантикалық сипаттамасы
5. 4 Деректі және дерексіз зат есімдер
5.5 Зат есімнің морфологиялық белгілері
5.6 Зат есімнің синтаксистік қызметі
5.7 Есімдіктер. Есімдіктің лексика-семантикалық сипаты
5.8 Есімдіктің морфологиялық ерекшеліктері
5.9 Есімдіктің синтаксистік қызметі
5.10 Морфологиялық талдау
Мәтінтану
10. 1. 1. 2 мәтіннен автор позициясын және жалпы ақпаратты талқылау сұрақтары арқылы анықтау;
10. 1. 1. 5 мәтіндегі қорытынды бөлімнің орнына өз біліміне сүйеніп қорытынды жасау;
10. 1. 2. 3 әр стильдің өзіне тән тілдік (лексика-грамматикалық) ерекшеліктерін ажырату
Мәтінтудыру
10. 2. 1. 5 өлең оқу, монолог айту, диалогқа түсу кезінде сөз сазын және бейвербалды құралдарды пайдалану талаптарын білу;
10. 2. 3. 2 қоғамдағы өзекті мәселелер бойынша материалдарды талдап, жинақы мәтін, сөйлейтін сөзге тезис және эссе жазу, сұхбат алу үшін сұрақтар құрастыру дағдыларын қалыптастыру
Лексика-грамматикалық норма
10. 3. 1. 3 сөздің морфемдік құрамын, негізгі немесе туынды түбір екенін, сөзжасамдық тәсілін (синтетикалық, аналитикалық), грамматикалық мағыналарын көрсете отырып, сөзжасамдық-морфологиялық талдау жасау
Айтылым-жазылым нормалары
10. 3. 2. 3 айтылым кезінде сөзді сазына келтіріп, лебізді ырғақты топтарға бөліп, сөз ішіндегі және сөз арасындағы өзгерістерді сақтап айту дағдыларын орнықтыру
6. Сын есім. Сан есім
Заттың сыны мен саны (сын есім мен сан есімді зерттеген ғалымдардың мәтіндерінен үзінділер)
6.1 Сан есімнің лексика-семантикалық ерекшеліктері
6.2 Сан есімнің сөзжасамы
6.3 Сан есімнің мағыналық түрлері
6.4 Сан есімнің синтаксистік қызметі
6.5 Семантикалық тәсіл бойынша туатын сын есімдер
6.6 Синтетикалық тәсіл арқылы туатын сын есімдер
6.7 Сын есімнің морфологиялық құрылымы
6.8 Күрделі сын есімдер
6.9 Сын есімнің шырай категориясы
6.10 Сын есімнің синтаксистік қызметі
6.11 Морфологиялық талдау
Мәтінтану
10. 1. 1. 4
әртүрлі графиктік мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, шартты белгі) мәліметтерді талдау;
10. 1. 2. 1 мәтіннің стилін ажырата білу, әр стильге тән жалпы ерекшеліктерді анықтау;
10. 1. 2. 2 әр стильге тән жанрларды білу, ажырату, құрылымын, типтік ерекшеліктерін, жазылу мақсатын анықтау
Мәтінтудыру
10. 2. 1. 1 көркем мәтін стилінің талаптарын сақтап, күрделі жоспар бойынша берілген тақырыпта шығарма жазу;
10. 2. 2. 2 ресми стильдің өмірге қажетті үлгілерін талапқа сай жазуды қалыптастыру
Лексика-грамматикалық норма
10. 3. 1. 3 сөздің морфемдік құрамын, негізгі немесе туынды түбір екенін, сөзжасамдық тәсілін (синтетикалық, аналитикалық), грамматикалық мағыналарын көрсете отырып, сөзжасамдық-морфологиялық талдау жасау
Айтылым-жазылым нормалары
10. 3. 2. 2 жазбаша мәтін тудыру кезінде сөйлем ішіндегі және сөйлем соңындағы тыныс белгілерді қоюдағы ұстанымдарды (мағыналық, грамматикалық, интонациялық) сақтай білу

5. Существительное. Местоимение
Как меняется слово? (тексты из трудов ученых А.Байтурсынова, А.Искакова, С.Исаева, Ю.Маманова)
5.1 Способы образования имен существительных
5.2 Системы преобразования имен существительных
5.3 Лексико-семантическая характеристика имен существительных
5. 4 Конкретные и абстрактные имена существительные
5.5 Морфологические особенности имен существительных
5.6 Синтаксическая функция имен существительных
5.7 Местоимения. Лексико-семантические разряды местоимений
5.8 Морфологические особенности местоимений
5.9 Синтаксическая функция местоимений;
5.10 Морфологический разбор
Текстоведение
10.1.1.2 определение позиции автора из текста путем обсуждения общей информации и постановки вопросов;
10.1.1.5 опираясь на свои знания, вместо заключительной части в тексте, делать свои выводы;
10.1.2.3 различение специфических языковых (лексико-грамматических) особенностей каждого стиля
Текстообразование
10.2.1.5 знание требований к употреблению речи и невербальных средств при чтении стихов, монологов, вступлении в диалог;
10.2.3.2 формирование навыков анализа материалов по актуальным проблемам общества, составления кратких текстов, тезисов и эссе к выступлению, составления вопросов для интервью
Лексико-грамматическая норма
10.3.1.3 проведение словообразовательно-морфологического анализа с указанием морфемного состава слова, основного или производного корня, словообразовательного способа (синтетического, аналитического), грамматического значения
Нормы говорения и письма
10.3.2.3 закрепление навыков произношения слов во время говорения, разделять их на ритмичные группы, сохранять изменения, происходящие внутри слова и между словами
6. Имя прилагательное. Имя числительное
Качество и количество предмета (отрывки из текстов ученых, изучавших прилагательные и числительные)
6.1 Лексико-семантические особенности имен числительных
6.2 Словообразование имен числительных
6.3 Семантические типы имен числительных
6.4 Синтаксическая функция имен числительных
6.5 Семантическая структура имен прилагательных
6.6 Синтетическая форма имен прилагательных
6.7 Морфологическая структура имен прилагательных
6.8 Сложные прилагательные
6.9 Степень сравнения имен прилагательных
6.10 Синтаксическая функция прилагательного
6.11 Морфологический разбор
Текстоведение
10.1.1.4 анализ данных в различных графических текстах (таблица, диаграмма, схема, условное обозначение);
10.1.2.1 умение различать стиль текста, определять общие особенности, характерные для каждого стиля;
10.1.2.2 знание и различение жанров, характерных для каждого стиля, определение структуры, типовых особенностей и целей написания
Текстообразование
10.2.1.1 умение писать сочинение на заданную тему по сложному плану с соблюдением требований художественного стиля текста;
10.2.2.2. формирование соответствующего написания необходимых шаблонов делового стиля
Лексико-грамматическая норма
10.3.1.3 проведение словообразовательно-морфологического анализа с указанием морфемного состава слова, основного или производного корня, словообразовательного способа (синтетического, аналитического), грамматического значения
Нормы говорения и письма
10.3.2.2 во время создания письменного текста соблюдать принципы (смысловые, грамматические, интонационные) постановки знаков препинания внутри и в конце предложения

9. Шылау, еліктеу, одағай сөздер
Сөйлемдегі көмекшілер мен оқшаулар (шылау, оқшау, еліктеу сөздерді зерттеген ғалымдардың еңбектерінен алынған мәтіндер)
9.1 Жалғаулықтар: ыңғайластық жалғаулықтар
9.2 Қарсылық мәнді жалғаулықтар
9.3 Талғау мәнді жалғаулықтар9.4 Себеп мәнді жалғаулықтар
9.5 Салдар мәнді жалғаулықтар
9.6 Шарт мәнді жалғаулықтар
9.7 Септеуліктер
9.8 Демеуліктер
9.9 Еліктеу сөздер
9.10 Одағай
10.11 Морфологиялық талдау
Мәтінтану
10. 1. 1. 4
әртүрлі графиктік мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, шартты белгі) мәліметтерді талдау;
10. 1. 2. 2 әр стильге тән жанрларды білу, ажырату, құрылымын, типтік ерекшеліктерін, жазылу мақсатын анықтау
Мәтінтудыру
10. 2. 1. 4 сәлемдесу, қарату, танысу, өтініш айту, рұқсат сұрау, шақыру, кешірім сұрау, алғыс айту, қоштасу кезінде ұлттық этикет талаптарын сақтау;
10. 2. 3. 2 қоғамдағы өзекті мәселелер бойынша материалдарды талдап, жинақы мәтін, сөйлейтін сөзге тезис және эссе жазу, сұхбат алу үшін сұрақтар құрастыру дағдыларын қалыптастыру
Лексика-грамматикалық норма
10. 3. 1. 1 дыбыстың жіктелімін, жасалуын, буын түрлерін, буын үндесімін, тасымал тәртібін, сөйлеудегі ырғақты топтарды, сөз ішіндегі және сөз арасындағы дыбыстық өзгерістерді, интонацияның құрамдас бөліктерін анықтау, фонетика-фонологиялық талдау жасау
Айтылым-жазылым нормалары
10. 3. 2. 1 қосымшалар мен шылауларды үндестік заңына сай жазу, ықшамдалған, кіріккен, біріккен, тіркескен сөздердің емлесін сақтау
2) 11-сынып:
Лексикалық бөлім
Әдеби тіл нормалары
Білім алу әрекетінің түрлері
Білім алушылар білуге тиісті оқу мақсаттары
1-тоқсан
1. Сөз тіркесі синтаксисі
Синтаксистік қатынастар (М.Балақаев, Т.Сайрамбаев, Ә.Әбілақов еңбектерінен алынған мәтіндер)
1.1 Тұрақты тіркес
1.2 Түйдекті тіркестер
1.3 Сөз тіркестерінің байланысу тәсілдері мен тұлғалары
1.4 Сөз тіркесінің құрылысы
1.5 Аналитикалық байланыс
1.6 Синтетикалық байланыс
1.7 Есімді және етістікті сөз тіркестері
1.8 Қабыса байланысқан сөз тіркестері
1.9 Меңгеріле байланысқан сөз тіркестері
1.10 Матаса байланысқан сөз тіркестері
1.11 Жанаса байланысқан сөз тіркестері
1.12 Үстеулер қатысқан есімді тіркестер
1.13 Көсемшелі сөз тіркестері
Мәтінтану
11. 1. 1. 1 мәтін бойынша өз көзқарастарын айту, өз көзқарастарын дәлелдеу үшін дұрыс қорытынды шығару;
11. 1. 1. 3 ойын (автордың көзқарасы мен ақпарат берілген тұстарын) дұрыс жүйелеп, логикалық және стильдік түзетулер енгізу, редакциялау;
11. 1. 2. 2 әр стильге тән жанрларды білу, ажырату, құрылымын, типтік ерекшеліктерін, жазылу мақсатын салыстыру
Мәтінтудыру
11. 2. 1. 1 күрделі жоспар бойынша берілген талаптарға шығарма жазу кезінде жоспар жүйесін сақтау және шығарманы дұрыс қорытындылау;
11. 2. 2. 1 іскери этикетті, ділмарлықты, қозғалу әрекеттерін әсерлі сөйлеу мен үйлестіру арқылы тыңдаушыны тарту тәсілдерін жетілдіру
Лексика-грамматика-лық норма
11. 3. 1. 3 сөйлемдердің айтылу мақсатын, түрлерін, құрылысын, сөз ішіндегі байланысу түрлері мен тәсілдерін, сөйлем мүшелерін, құрмаластың құрамындағы сөйлемдердің байланысу тәсілдерін, тыныс белгілерін анықтай отырып, толық синтаксистік талдау жасау
Айтылым-жазылым нормалары
11. 3. 2. 1 қазақ тілінің орфографиялық ережелеріне сүйеніп бас әріптің, игерілген/игерілмеген кірме сөздер мен бейүндес сөздердің емлесін білу

9. Служебные слова, подражательные слова, союзы
Вспомогательные и обособленные слова в предложениях (тексты из работ ученых, изучавщих служебные слова, подражательные слова, союзы)
9.1 Союзы. Соединительные союзы
9.2 Противительные союзы
9.3 Разделительные союзы
9.4 Союзы причины
9.5 Союзы следствия
9.6 Условные союзы 9.7 Падежные послелоги
9.8 Частица
9.9 Подражательные слова
9.10 Междометие
10.11 Морфологический разбор
Текстоведение
10.1.1.4
анализ данных в различных графических текстах (таблица, диаграмма, схема, условное обозначение);
10.1.2.2 знание и различение жанров, характерных для каждого стиля, определение структуры, типовых особенностей и целей написания
Текстообразование
10.2.1.4 соблюдение требований национального этикета при приветствии, обращении, знакомстве, просьбе, разрешении, приглашении, извинении, благодарности, прощании;
10.2.3.2 формирование навыков анализа материалов по актуальным проблемам общества, составления кратких текстов, тезисов и эссе к выступлению, составления вопросов для интервью
Лексико-грамматическая норма
10.3.1.1 определение классификации и образования звуков, видов слогов, сингармонизма, порядка переноса, ритмических групп в речи, звуковых изменений внутри слова и между словом, составных частей интонации, умение делать фонетико-фонологический разбор
Нормы говорения и письма
10.3.2.1 написание окончаний и служебных слов в соответствии с законом сингармонизма, соблюдение правописания слитных и составных слов
2) 11 класс:
Лексическая глава
Нормы литературного языка
Виды образовательной деятельности
Цели обучения, которые должны знать ученики
1 четверть
1. Синтаксис словосочетания
Синтаксические отношения (тексты из произведений М.Балакаева, Т.Сайрамбаева, А.Аблакова)
1.1 Фразеологизмы
1.2 Цельные словосочетания
1.3 Способы и виды связи словосочетания
1.4 Структура словосочетания
1.5 Аналитическая связь
1.6 Синтетическая связь
1.7 Именные и глагольные словосочетания
1.8 Вид связи словосочетания – примыкание
1.9 Вид связи словосочетания – управление
1.10 Вид связи словосочетания – соподчинение
1.11 Вид связи словосочетания – соприкосновение
1.12 Наречные именные словосочетание
1.13 Деепричастные словосочетания
Текстоведение
11.1.1.1 высказывание своей точки зрения по тексту, вынесение правильного заключения в целях аргументации своих взглядов;
11.1.1.3 внесение логических и стилевых корректировок и редактирование, с помощью правильной систематизации своих мыслей (с точки зрения автора и информации);
11.1.2.2 знание и различение жанров, характерных для каждого стиля, сравнивание структуры, типовых особенностей и целей написания
Текстообразование
11.2.1.1 соблюдение плановой системы при написании произведения по сложному плану, умение правильно подытоживать произведение;
11.2.2.1 совершенствование способов привлечения слушателя путем эффектного и гармоничного использования делового этикета, ментальности, двигательной деятельности
Лексико-грамматическая норма
11.3.1.3 проведение полного синтаксического анализа с определением цели, вида, структуры произношения предложений, форм и способов внутри словосочетания, членов предложения, способов связи сложных предложений, знаков препинания
Нормы говорения и письма
11.3.2.1 знание правописания освоенных/неосвоенных заимствованных слов, опираясь на орфографические правила казахского языка

2. Жай сөйлем синтаксисі
Сөйлем (жай сөйлем синтаксисі мамандарының еңбектерінен алынған мәтіндер)
2.1 Белгілі жақты сөйлем
2.2 Белгісіз жақты сөйлем
2.3 Жалпылама жақты сөйлем
2.4 Жақсыз сөйлемдер
2.5 Етістікті және есімді жақсыз сөйлемдер
2.6 Субъектінің қалып-күйін білдіретін жақсыз сөйлемдер
2.7 Модальді жақсыз сөйлемдер
2.8 Номинативті сөйлемдер
2.9 Сілтеу мәнді сөйлемдер
2.10 Жорамалдау, болжау мәнді ситуативтік сөйлемдер
Мәтінтану
11. 1. 1. 2 оқиғалар, идеялар, құндылықтар, деректер арасындағы байланысты проблемалық сұрақтар арқылы анықтау;
11. 1. 1. 5 мәтінде көтерілген мәселенің (саяси-қоғамдық, тәрбиелік) маңыздылығын анықтап, баға беру;
11. 1. 2. 3 әр стильдің өзіне тән тілдік (лексика-грамматикалық) ерекшеліктерін салыстыру
Мәтінтудыру
11. 2. 1. 2 көркем әдебиетке жататын жанрларда (поэзия, проза, эссе, новелла) мәтін тудыру дағдыларын жетілдіру;
11. 2. 3. 1 публицисти-калық стиль ерек-шеліктерін сақтап, көпшілік алдында сөйлеу техникасын дамыту:тыңдаушы-ның назарын аударту, аудиториямен байланыс, үйлесімді қозғалыс, өзіне деген сенімділік дағдыларын жетілдіру
Лексика-грамматикалық норма
11. 3. 1. 3 сөйлемдердің айтылу мақсатын, түрлерін, құрылысын, сөз ішіндегі байланысу түрлері мен тәсілдерін, сөйлем мүшелерін, құрмаластың құрамындағы сөйлемдердің байланысу тәсілдерін, тыныс белгілерін анықтай отырып, толық синтаксистік талдау жасау
Айтылым-жазылым нормалары
11. 3. 2. 1 қазақ тілінің орфографиялық ережелеріне сүйеніп бас әріптің, игерілген/игерілмеген кірме сөздер мен бейүндес сөздердің емлесін білу
2-тоқсан
3. Құрмалас сөйлем синтаксисі
Күрделі ойды білдіретін құрылымдар (құрмалас сөйлем синтаксисі мамандарының еңбектерінен алынған мәтіндер)
3.1 Құрмалас сөйлемнің қалыптасу жолдары мен өзіндік белгілері
3.2 Құрмалас сөйлемнің жай сөйлемнен өзгешелігі
3.3 Құрмалас сөйлемнің құрылымы және компоненттерінің орналасу тәртібі
3.4 Құрмалас сөйлемнің түрлері. Салалас құрмалас сөйлем. Ыңғайлас салалас құрмалас
3.5 Қарсылықты салалас құрмалас
3.6 Себеп-салдар салалас құрмалас
3.7 Түсіндірмелі салалас құрмалас сөйлем
3.8 Талғаулы салалас құрмалас
3.9 Кезектес салалас құрмалас
3.10 Көп құрамды салалас құрмалас сөйлем
Мәтінтану
11. 1. 1. 4 әртүрлі формадағы мәтіндердегі оқиғалар мен құбылыстардың уақытша және себеп-салдарлық өзара байланысын анықтау;
11. 1. 2. 1 мәтіннің стилін ажырата білу, әр стильге тән жалпы ерекшеліктерді салыстыру
Мәтінтудыру
11. 2. 1. 3 ауызекі сөйлеу стилінің элементтері бар әңгіме жанрында мәтін жазу дағдыларын жетілдіру;
11. 2. 4. 1 ғылыми стильдің қолдану аясын, стильдік сипатын және тілдік ерекшеліктерін сақтап, ғылыми жұмыстар жазу, слайдтар дайындау және оларды көпшілік алдында қорғау дағдыларын жетілдіру
Лексика-грамматика-лық норма
11. 3. 1. 3 сөйлемдердің айтылу мақсатын, түрлерін, құрылысын, сөз ішіндегі байланысу түрлері мен тәсілдерін, сөйлем мүшелерін, құрмаластың құрамындағы сөйлемдердің байланысу тәсілдерін, тыныс белгілерін анықтай отырып, толық синтаксистік талдау жасау
Айтылым-жазылым нормалары
11. 3. 2. 2 сөйлем соңында, сөйлем ішінде қабаттаса қойылатын тыныс белгілерді пунктуациялық ұстанымдарға (мағыналық, грамматикалық, интонациялық) сай қоя білу

2. Синтаксис простого предложения
Предложения (тексты из работ специалистов по синтаксису простых предложений)
2.1 Определенное личное предложение
2.2 Неизвестное личное предложение
2.3 Общее личное предложение
2.4 Безличные предложения
2.5 Безличные предложения с глаголами и существительными
2.6 Безличные предложения, обозначающие состояние субъекта
2.7 Модальные безличные предложения
2.8 Номинативные предложения
2.9 Указательные предложения
2.10 Ситуативные предложения с предполагаемым, предсказуемым значением
Текстоведение
11.1.1.2 высказывание своей точки зрения по тексту, вынесение правильного заключения в целях аргументации своих взглядов;
11.1.1.5 определение и оценка значительности проблемы (политико-общественной, воспитательной), поднятой в тексте;
11.1.2.3 сравнение специфических языковых (лексико-грамматических) особенностей каждого стиля
Текстообразование
11.2.1.2 совершенствование навыков создания текста в жанрах, относящихся к художественной литературе (поэзия, проза, эссе, новелла);
11.2.3.1 развитие техники публичного выступления с соблюдением особенностей публицистического стиля: привлечение внимания слушателя, совершенствование навыков общения с аудиторией, гармоничного движения, уверенности в себе
Лексико-грамматическая норма
11.3.1.3 проведение полного синтаксического анализа с определением цели, вида, структуры произношения предложений, форм и способов внутри словосочетания, членов предложения, способов связи сложных предложений, знаков препинания
Нормы говорения и письма
11.3.2.1 знание правописания освоенных/неосвоенных заимствованных слов, опираясь на орфографические правила казахского языка
2 четверть
3. Синтаксис сложного предложения
Структуры, выражающие сложные идеи (тексты из работ специалистов по синтаксису сложных предложений)
3.1 Способы образования и особенности сложных предложений
3.2 Разница между сложным и простым предложением
3.3 Структура сложного предложения и порядок его составных частей
3.4 Виды сложных предложении. Сложносочиненные сочинительные предложения
3.5 Противительные сложносочиненные предложения
3.6 Причинно-следственные сложносочиненные предложения
3.7 Разъяснительные  сложносочиненные предложения
3.8 Разделительные сложносочиненные предложения
3.9 Последовательные сложносочиненные предложения
3.10 Многосоставное сложносочиненное предложение
Текстоведение
11.1.1.4 определение временной и причинно-следственной взаимосвязи событий и явлений в текстах различных форм;
11.1.2.1 умение различать стиль текста, сравнивать общие особенности, характерные для каждого стиля
Текстообразование
11.2.1.3 совершенствование навыков написания текста в жанре рассказа, которому присуще элементы разговорного стиля речи;
11.2.4.1 совершенствование навыков написания научных работ, подготовки слайдов и их публичной защиты, сохранения стиля, стилевого характера и языковых особенностей научного стиля
Лексико-грамматическая норма
11.3.1.3 проведение полного синтаксического анализа с определением цели, вида, структуры произношения предложений, форм и способов внутри словосочетания, членов предложения, способов связи сложных предложений, знаков препинания
Нормы говорения и письма
11.3.2.2 умение правильно ставить знаки препинания, сопровождающиеся в конце предложения, внутри предложения, в соответствии с принципами пунктуации (смысловые, грамматические, интонационные)

4. Сабақтас құрмалас сөйлем
Тілдегі сабақтаса байланыс (бір-біріне бағына байланысқан сабақтас сөйлемдер мен сөз тіркестеріне қатысты мәтіндер)
4.1 Көсемше, есімше, шартты рай арқылы жасалған сабақтас құрмалас сөйлемдер
4.2 Мезгіл бағыныңқылы сабақтас
4.3 Шартты бағыныңқылы сабақтас
4.4 Қарсылықты бағыныңқылы сабақтас 4.5 Салыстырмалы бағыныңқылы сабақтас
4.6. Себеп бағыныңқылы сабақтас
4.7 Қимыл-сын бағыныңқылы сабақтас
4.8 Мақсат бағыныңқылы сабақтас
4.9 Көп бағыныңқылы сабақтас
Мәтінтану
11. 1. 1. 1 мәтін бойынша өз көзқарастарын айту, өз көзқарастарын дәлелдеу үшін дұрыс қорытынды шығару;
11. 1. 1. 4 әртүрлі формадағы мәтіндердегі оқиғалар мен құбылыстардың уақытша және себеп-салдарлық өзара байланысын анықтау;
11. 1. 2. 2 әр стильге тән жанрларды білу, ажырату, құрылымын, типтік ерекшеліктерін, жазылу мақсатын салыстыру
Мәтінтудыру
11. 2. 1. 4 әлеуметтік-тұрмыстық қатынас (тілек айту, бата беру, құттықтау, көңіл айту, қолдау көрсету және т.б.) кезінде ұлттық тілде қалыптасқан шаблондарды сақтау;
11. 2. 2. 2 ресми стильдің өмірге қажетті үлгілерін талапқа сай жазуды жетілдіру
Лексика-грамматика-лық норма
11. 3. 1. 3 сөйлемдердің айтылу мақсатын, түрлерін, құрылысын, сөз ішіндегі байланысу түрлері мен тәсілдерін, сөйлем мүшелерін, құрмаластың құрамындағы сөйлемдердің байланысу тәсілдерін, тыныс белгілерін анықтай отырып, толық синтаксистік талдау жасау
Айтылым-жазылым нормалары
11. 3. 2. 2 сөйлем соңында, сөйлем ішінде қабаттаса қойылатын тыныс белгілерді пунктуациялық ұстанымдарға (мағыналық, грамматикалық, интонациялық) сай қоя білу
3-тоқсан
5. Төл сөз бен төлеу сөз
Қысқа әңгіме шеберлері (қысқа әңгіме шеберлерінің шығармаларынан алынған мәтіндер)
5.1. Төл сөздің құрылымдық мазмұны
5.2. Төлеу сөздің түрлері (тәуелді сөз, ұсынылған сөз)
5.3 Төл сөз бен төлеу сөздің айырмашылықтары мен ұқсастықтары
5.4 Төл сөзді төлеу сөзге айналдырғанда кездесетін ерекшеліктер
5.5 Хабарлы сөйлемді төлеу сөзге айналдыру
5.6 Сұраулы сөйлемді төлеу сөзге айналдыру
5.7 Диалог
5.8 Төл сөз бен автор сөзінің тыныс белгілері
Мәтінтану
11. 1. 1. 2 оқиғалар, идеялар, құндылықтар, деректер арасындағы байланысты проблемалық сұрақтар арқылы анықтау;
11. 1. 1. 5 мәтінде көтерілген мәселенің (саяси-қоғамдық, тәрбиелік) маңыздылығын анықтап, баға беру;
11. 1. 2. 3 әр стильдің өзіне тән тілдік (лексика-грамматикалық) ерекшеліктерін салыстыру
Мәтінтудыру
11. 2. 1. 5 өлең оқу, монолог айту, диалогқа түсу кезінде сөз сазын және бейвербалды құралдарды пайдалану талаптарын жетілдіру;
11. 2. 3. 2 қоғамдағы өзекті мәселелер бойынша материалдарды талдап, жинақы мәтін, сөйлейтін сөзге тезис және эссе жазу, сұхбат алу үшін сұрақтар құрастыру дағдыларын жетілдіру
Лексика-грамматикалық норма
11. 3. 1. 3 сөйлемдердің айтылу мақсатын, түрлерін, құрылысын, сөз ішіндегі байланысу түрлері мен тәсілдерін, сөйлем мүшелерін, құрмаластың құрамындағы сөйлемдердің байланысу тәсілдерін, тыныс белгілерін анықтай отырып, толық синтаксистік талдау жасау
Айтылым-жазылым нормалары
11. 3. 2. 2 сөйлем соңында, сөйлем ішінде қабаттаса қойылатын тыныс белгілерді пунктуациялық ұстанымдарға (мағыналық, грамматикалық, интонациялық) сай қоя білу

4. Сложноподчиненные предложения
Сложноподчиненные связи в языке (тексты со сложноподчиненными предложениями и словосочетаниями)
4.1 Сложноподчиненные предложения, образованные деепричастиями, причастиями, условными наклонениями
4.2 Сложноподчиненные предложения времени
4.3 Сложноподчиненные предложения условия
4.4 Противительные сложноподчиненные предложения
4.5 Сравнительные сложноподчиненные предложения
4.6 Сложноподчиненные предложения причины
4.7 Сложноподчиненные предложения образа действия
4.8 Сложноподчиненные предложения цели
4.9 Сложное предложение с множеством придаточных предложений
Текстоведение
11.1.1.1 высказывание своей точки зрения по тексту, вынесение правильного заключения в целях аргументации своих взглядов;
11.1.1.4 определение временной и причинно-следственной взаимосвязи событий и явлений в текстах различных форм;
11.1.2.2 знание и различение жанров, характерных для каждого стиля, сравнивание структуры, типовых особенностей и целей написания
Текстообразование
11.2.1.4 соблюдение шаблонов, сформированных на национальном языке при социально-бытовых отношениях (пожелание, благословение, поздравление, соболезнование, поддержка и т. д.);
11.2.2.2 совершенствование правильного написания жизненно необходимых форм официально-делового стиля
Лексико-грамматическая норма
11.3.1.3 проведение полного синтаксического анализа с определением цели, вида, структуры произношения предложений, форм и способов внутри словосочетания, членов предложения, способов связи сложных предложений, знаков препинания
Нормы говорения и письма
11.3.2.2 умение правильно ставить знаки препинания, сопровождающиеся в конце предложения, внутри предложения, в соответствии с принципами пунктуации (смысловые, грамматические, интонационные)
3 четверть
5. Прямая речь и косвенная речь
Мастера коротких рассказов (тексты из произведений мастеров коротких рассказов)
5.1. Структурное содержание прямой речи
5.2. Виды косвенной речи (зависимое слово, предлагаемое слово)
5.3 Различия и сходства между прямой и косвенной речью
5.4 Особенности преобразования прямой речи в косвенной речи
5.5 Преобразование повествовательных предложении в косвенную речь
5.6 Преобразование вопросительных предложении в косвенную речь
5.7 Диалог
5.8 Знаки препинания прямой и косвенной речи
Текстоведение
11.1.1.2 выявление связей между событиями, идеями, ценностями и данными посредством проблемных вопросов;
11.1.1.5 определение и оценка значительности проблемы (политико-общественной, воспитательной), поднятой в тексте:
11.1.2.3 сравнение специфических языковых (лексико-грамматических) особенностей каждого стиля
Текстообразование
11.2.1.5 совершенствование требований к употреблению мелодии слов и невербальных средств при чтении стихов, монологов, вступлении в диалог;
11.2.3.2 совершенствование навыков анализа материалов по актуальным проблемам общества, составления краткого текста, тезисов к выступлению и эссе, составления вопросов для интервью
Лексико-грамматическая норма
11.3.1.3 проведение полного синтаксического анализа с определением цели, вида, структуры произношения предложений, форм и способов внутри словосочетания, членов предложения, способов связи сложных предложений, знаков препинания
Нормы говорения и письма
11.3.2.2 умение правильно ставить знаки препинания, сопровождающиеся в конце предложения, внутри предложения, в соответствии с принципами пунктуации (смысловые, грамматические, интонационные)

6. Мемлекеттік тілдің қоғамдағы қызметі
Қазақ тілі - Қазақстан Республикасының мемлкеттік тілі (мемлекеттік тілдің ахуалына байланысты әлеуметтік зерттеулер, тіл ахуалына қатысты БАҚ мақалалары)
6.1 Қазақ тілі – Қазақстан Республикасының мемлекеттік тілі
6.2 Қазақстан Республикасындағы тіл саясаты
6.3 Тіл және мәдениет
6.4 Тіл және тарих
6.5 Мемлекеттік тіл және БАҚ
6.6 Әлеуметтік лингвистикалық зерттеулер
6.7 Мемлекеттік тілдің құқықтық негізі
6.8 Мемлекеттік тілдің дамуына латын әліпбиінің әсері
Мәтінтану
11. 1. 1. 3 ойын (автордың көзқарасы мен ақпарат берілген тұстарын) дұрыс жүйелеп, логикалық және стильдік түзетулер енгізу, редакциялау;
11. 1. 2. 1 мәтіннің стилін ажырата білу, әр стильге тән жалпы ерекшеліктерді салыстыру
Мәтінтудыру
11. 2. 1. 3 ауызекі сөйлеу стилінің элементтері бар әңгіме жанрында мәтін жазу дағдыларын жетілдіру;
11. 2. 3. 1 публицистикалық стиль ерекшеліктерін сақтап, көпшілік алдында сөйлеу техникасын дамыту: тыңдаушының назарын аударту, аудиториямен байланыс, үйлесімді қозғалыс, өзіне деген сенімділік дағдыларын жетілдіру
Лексика-грамматикалық норма
11. 3. 1. 1 әр стильге тән лексика-грамматикалық ерекшеліктерді анықтай отырып, сөйлемдерді фонологиялық- ырғақтық топтарға бөліп, айтылуы бойынша өрнектеп, ішіндегі дыбыстық өзгерістерді анықтау
Айтылым-жазылым нормалары
11. 3. 2. 3 айтылым кезінде сөзді сазына келтіріп, лебізді ырғақты топтарға бөліп, сөз ішіндегі және сөз арасындағы өзгерістерді сақтап айту дағдыларын жетілдіру
7. Қазақ тіліндегі функционалдық стильдер
Ауызекі сөйлеу және көркем әдебиет стиліндегі мәтіндер (ауызекі сөйлеу және көркем әдебиет стилінен алынған мәтіндер)
7.1 Ауызекі сөйлеу стилі. Ауызекі сөйлеу стилінің лингвистикалық белгілері
7.2 Ауызекі сөйлеу стилінің лексикасы
7.3 Ауызекі сөйлеу стилінің морфологиясы
7.4 Ауызекі сөйлеу стилінің синтаксисі
7.5 Көркем әдебиет стилі
7.6 Көркем әдебиет стилінің лексикасы
7.7 Көркем әдебиет стилінің қолданылу аясы
7.8 Көркем әдебиет стилінің ерекшеліктері
7.9 Жазушы стилі
Мәтінтану
11. 1. 1. 1 мәтін бойынша өз көзқарастарын айту, өз көзқарастарын дәлелдеу үшін дұрыс қорытынды шығару;
11. 1. 1. 5 мәтінде көтерілген мәселенің (саяси-қоғамдық, тәрбиелік) маңыздылығын анықтап, баға беру;
11. 1. 2. 3 әр стильдің өзіне тән тілдік (лексика-грамматикалық) ерекшеліктерін салыстыру
Мәтінтудыру
11. 2. 1. 2 көркем әдебиетке жататын жанрларда (поэзия, проза, эссе, новелла) мәтін тудыру дағдыларын жетілдіру;
11. 2. 1. 3 ауызекі сөйлеу стилінің элементтері бар әңгіме жанрында мәтін жазу дағдыларын жетілдіру
Лексика-грамматикалық норма
11. 3. 1. 1 әр стильге тән лексика-грамматикалық ерекшеліктерді анықтай отырып, сөйлемдерді фонологиялық- ырғақтық топтарға бөліп, айтылуы бойынша өрнектеп, ішіндегі дыбыстық өзгерістерді анықтау
Айтылым-жазылым нормалары
11. 3. 2. 1 қазақ тілінің орфографиялық ережелеріне сүйеніп бас әріптің, игерілген/игерілмеген кірме сөздер мен бейүндес сөздердің емлесін білу;
11. 3. 2. 3 айтылым кезінде сөзді сазына келтіріп, лебізді ырғақты топтарға бөліп, сөз ішіндегі және сөз арасындағы өзгерістерді сақтап айту дағдыларын жетілдіру
4-тоқсан

6. Функция государственного языка в обществе
Казахский язык – государственный язык Республики Казахстан (социологические исследования государственного языка, статьи СМИ о языковой ситуации)
6.1 Казахский язык - государственный язык Республики Казахстан
6.2 Языковая политика в Республике Казахстан
6.3 Язык и культура
6.4 Язык и история
6.5 Государственный язык и средство массовой информации
6.6 Социолингвистические исследования
6.7 Правовая основа государственного языка
6.8 Влияние латинского алфавита на развитие государственного языка
Текстоведение
1.1.1.3 внесение логических и стилевых корректировок и редактирование, с помощью правильной систематизации своих мыслей (с точки зрения автора и информации):
11.1.2.1 умение различать стиль текста, сравнивать общие особенности, характерные для каждого стиля
Текстообразование
11.2.1.3 совершенствование навыков написания текста в жанре рассказа, которому присуще элементы разговорного стиля речи;
11.2.3.1 развитие техники публичного выступления с соблюдением особенностей публицистического стиля: привлечение внимания слушателя, совершенствование навыков общения с аудиторией, гармоничного движения, уверенности в себе
Лексико-грамматическая норма
11.3.1.1. определение лексико-грамматических особенностей, характерных для каждого стиля, деление предложений на фонологические-ритмические группы, приукрашивание по произношению, определение звуковых изменений внутри
Нормы говорения и письма
11.3.2.3 совершенствование навыков говорения слов во время произношения, разделять их на ритмические группы, сохранять изменения внутри слова и между словами
7. Функциональные стили в казахском языке.
Тексты в разговорном и художественном стиле (отрывки из текстов, написанных в разговорном и художественном стиле)
7.1 Разговорный стиль. Лингвистические особенности разговорного стиля
7.2 Лексика разговорного стиля
7.3 Морфология разговорного стиля
7.4 Синтаксис разговорного стиля
7.5 Художественный стиль
7.6 Лексика художественного стиля
7.7 Область применения художественного стиля
7.8 Особенности художественного стиля
7.9 Стиль писателя
Текстоведение
11.1.1.1 высказывание своей точки зрения по тексту, вынесение правильного заключения в целях аргументации своих взглядов;
11.1.1.5 определение и оценка значительности проблемы (политико-общественной, воспитательной), поднятой в тексте;
11.1.2.3 сравнение специфических языковых (лексико-грамматических) особенностей каждого стиля
Текстообразование
11.2.1.2 совершенствование навыков создания текста в жанрах, относящихся к художественной литературе (поэзия, проза, эссе, новелла);
11.2.1.3 совершенствование навыков написания текста в жанре рассказа, которому присуще элементы разговорного стиля речи
Лексико-грамматическая норма
11.3.1.1. определение лексико-грамматических особенностей, характерных для каждого стиля, деление предложений на фонологические-ритмические группы, приукрашивание по произношению, определение звуковых изменений внутри
Нормы говорения и письма
11.3.2.1 знание правописания освоенных/неосвоенных заимствованных слов, опираясь на орфографические правила казахского языка;
11.3.2.3 совершенствование навыков говорения слов во время произношения, разделять их на ритмические группы, сохранять изменения внутри слова и между словами
4 четверть

10. Ресми іс-қағаздар стилінің тілі. Публицистикалық стиль
Бұқаралық ақпарат құралдары (Тіл мәселесін көтерген публицистикалық мәтіндер)
10.1 Ресми іс-қағаздар стилінің қолданылу аясы
10.2 Ресми іс-қағаздар стиліндегі стандарт тілдік бірліктер
10.3 Публицистикалық стиль. Түрлері. Мақсаты
10.4 Публицистикалық стильдің қолданылу аясы
10.5 Публицистикалық стильдің лексикасы
10.6 Публицистикалық стильдің негізгі қызметтері
10.7 Публицистикалық стильдің экстралингвистикалық сипаты
10.8 Публицистикалық стиль және орфоэпиялық норма
10.9 Публицистикалық стиль. Шешендік сөздер
Мәтінтану
11. 1. 1. 5 мәтінде көтерілген мәселенің (саяси-қоғамдық, тәрбиелік) маңыздылығын анықтап, баға беру;
11. 1. 2. 1 мәтіннің стилін ажырата білу, әр стильге тән жалпы ерекшеліктерді салыстыру
Мәтінтудыру
11. 2. 2. 2 ресми стильдің өмірге қажетті үлгілерін талапқа сай жазуды жетілдіру;
11. 2. 3. 1 публицистикалық стиль ерекшеліктерін сақтап, көпшілік алдында сөйлеу техникасын дамыту, тыңдаушының назарын аударту, аудиториямен байланыс, үйлесімді қозғалыс, өзіне деген сенімділік дағдыларын жетілдіру
Лексика-грамматикалық норма
11. 3. 1. 1 әр стильге тән лексика-грамматикалық ерекшеліктерді анықтай отырып, сөйлемдерді фонологиялық- ырғақтық топтарға бөліп, айтылуы бойынша өрнектеп, ішіндегі дыбыстық өзгерістерді анықтау
Айтылым-жазылым нормалары
11. 3. 2. 3 айтылым кезінде сөзді сазына келтіріп, лебізді ырғақты топтарға бөліп, сөз ішіндегі және сөз арасындағы өзгерістерді сақтап айту дағдыларын жетілдіру
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
395-1 қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің қазақ тілі мен әдебиетін тереңдете оқытатын гуманитарлық бағыттағы мамандандырылған желілік "Абай мектептерінің" 10-11-сыныптарына арналған "Қазақ әдебиеті" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту қазақ тілінде)
Ескерту. Оқу бағдарламасымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 27.11.2020 № 496 (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Білім берудің барлық деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы №604 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17669 болып тіркелген) сәйкес әзірленген.
2. Қазақ әдебиеті пәні бағдарламасының басты бағыты – білім алушылардың ақыл-ой қабілеті мен тұлғалық қасиеттерін дамыту, коммуникативті құзыреттіліктерін жетілдіру, өздігінен және үздіксіз білім алуға жұмылдыру, алған білім негіздерін өмірлік жағдайларда қолдана білетін жеке тұлға қалыптастыру. Қазақ әдебиетінің қысқаша курсы арқылы әдебиет пәнін тереңдете оқыту, сөз өнері арқылы дүниетанымын кеңейту, ғаламның шындық болмысын таныту және олардың функционалдық сауаттылығы мен прагматикалық қабiлеттерiн жетiлдiру көзделеді.

10. Язык официально-делового стиля. Публицистический стиль
Средство массовой информации (публицистические тексты о языковых проблемах)
10.1 Область применения официально-делового стиля
10.2 Стандартные языковые единицы в официально-деловом стиле
10.3 Публицистический стиль. Типы. Цель
10.4 Область применения публицистического стиля
10.5 Словарь публицистического стиля
10.6 Основные функции публицистического стиля;
10.7 Экстралингвистическая природа публицистического стиля;
10.8 Публицистический стиль и орфографические нормы
10.9 Публицистический стиль. Риторика
Текстоведение
11.1.1.5 определение и оценка значительности проблемы (политико-общественной, воспитательной), поднятой в тексте;
11.1.2.1 умение различать стиль текста, сравнивать общие особенности, характерные для каждого стиля
Текстообразование
11.2.2.2 совершенствование правильного написания жизненно необходимых форм официально-делового стиля;
11.2.3.1 развитие техники публичного выступления с соблюдением особенностей публицистического стиля: привлечение внимания слушателя, совершенствование навыков общения с аудиторией, гармоничного движения, уверенности в себе
Лексико-грамматическая норма
11.3.1.1. определение лексико-грамматических особенностей, характерных для каждого стиля, деление предложений на фонологические-ритмические группы, приукрашивание по произношению, определение звуковых изменений внутри
Нормы говорения и письма
11.3.2.3 совершенствование навыков говорения слов во время произношения, разделять их на ритмические группы, сохранять изменения внутри слова и между словами
Приложение 395-1 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа обновленного содержания по предмету "Қазақ әдебиеті" для 10-11 классов специализированных сетевых "Абай мектептері" гуманитарного направления с углубленным изучением казахского языка и литературы уровня общего среднего образования (с казахским языком обучения)
Сноска. Приказ дополнен приложением 395-1 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 27.11.2020 № 496 (порядок введения в действие см. п.5).
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с приказом министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 604 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования всех уровней образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17669).
2. Основным направлением программы предмета казахская литература является развитие интеллектуальных способностей и личностных качеств учащихся, совершенствование коммуникативных компетенций, ориентация на самостоятельное и непрерывное обучение, формирование личности, способной применять основы знаний в реальных жизненных ситуациях. Планируется углубленное изучение предмета литературы через краткий курс казахской литературы, расширение мировоззрения с помощью искусства речи, раскрытие реальности мироздания и повышение их функциональной грамотности и прагматических способностей.

3. Қазақ әдебиеті бағдарламасының мақсаты – сөз өнерін мәдени мұра, ұлттық құндылық ретінде түсініп, бағалай алатын, интеллектуалдық эстетикалық деңгейі, адамгершілік ұстанымы жоғары шығармашыл тұлға қалыптастыру.
Қазақ әдебиеті пәні арқылы қажетті білім, білік дағдыларды қалыптастырып, білімгерді өз ой-пайымдарын сөйлеу тілі мен жазба тілде еркін жеткізе алу, эстетикалық талғамын, өзіндік дүниетаным мен көзқарасын таныта алу, оқу материалдарын салыстыру, сараптау, бағалай алу дағдыларын қалыптастыру, креативті ойлауға бағыттау мақсаты көзделеді.
Әдеби және теориялық материалдар оқушының әдеби білім мен дүниетанымын кеңейтуге және адамзатқа ортақ ойларды, дилеммаларды, мінездерді зерттеуге мүмкіндік береді. Қазақ әдебиеті білім деңгейі, ой-өрісі дамыған, әдеби тіл және әдеби формалар арқылы өз ойын еркін жеткізе алатын және көркем тілмен шұрайлы сөйлей алатын, өзіндік ұстанымы бар, туындаған мәселелерді шеше білетін өмірге бейім ұрпақ тәрбиелейді.
Білім алушылар әдеби жанрларға интерпретация жасау арқылы шығармашылыққа машықтанады.
4. "Қазақ әдебиеті" оқу пәнінің 10-11-сыныптардағы білім мазмұнына әдебиеттің тарихи кезеңдері, әдеби тектер мен жанрлардың даму сипаты, әдеби ағымдар мен бағыттар, әдебиеттiң теориялық мәселелерi, әдеби көркем шығармаларды тұтас талдау жүйесi, әдеби шығарма және болмыс, ұлттық мәдениет, әдебиеттегі ұлттық рух мәселесі, әдебиет және ғаламның шындық бейнесi, әдебиеттiң өзге ғылымдармен байланысы, қазiргi әдебиеттегi заманауи мәселелер, әдеби оқырмандық мәдениет, сөз өнерi және шығармашылық даму, көркем шығарманың стильдiк ерекшелiктерi, авторлық ұстаным және оқырман танымы қарастырылып, сөз өнерінен бiртұтас ұғым қалыптастыру көзделді.
5. "Қазақ әдебиеті" оқу пәнін оқытудың негізгі міндеттері:
1) көркем шығарманың тақырыптық-идеялық бірлігін, поэтикалық тілін, сюжеттік-композициялық құрылым жүйесін, образдық, типтік байланысты ұғынып, жанрлық, стильдік ерекшеліктерін көркем шығарма мазмұны мен құрылысындағы көркем заңдылықтарды терең танып, көркем шындық пен әдеби шешім, мазмұн мен форма тұтастығын талдап тану;
2) төл әдебиеттің ұлттық сипатын, халықтың әдет-ғұрып, салт-санасының көрінісін, көркем туындының идеялық өзегін түсіну;
3) қазақ әдебиетінің құндылық ретіндегі болмысын, дәстүр сабақтастығын ұлттық мәдениеттегі маңызды орнын білу, бағалай алу;
4) қазақ әдебиетінің ұлттық болмысын, ұлттық кодты тану, түрлі ұлттар әдебиетіндегі көрнекті үлгілерімен салыстыра отырып, ұқсастықтары мен даралық қасиеттерін ажырата алу;

3. Целью программы казахской литературы является формирование творческой личности с высоким интеллектуальным и эстетическим уровнем, нравственными принципами, способной понимать и ценить искусство речи как культурное наследие, национальные ценности.
Формирование необходимых знаний, навыков и умений через предмет казахской литературы, умение учащихся свободно выражать себя на устной и письменной речи, умение выражать эстетические вкусы, мировоззрения и взгляды, умение сравнивать, анализировать, оценивать учебные материалы, направлять творческое мышление предоставляется.
Литературные и теоретические материалы позволяют расширить литературные знания и мировоззрение учащегося, а также изучить мысли, дилеммы и модели поведения, общие для человечества. Казахская литература воспитывает поколение людей с хорошо развитым уровнем знаний, мышления, способных свободно выражать себя через литературный язык и литературные формы, свободно говорить, иметь свою позицию, решать проблемы.
Учащиеся практикуют творчество, интерпретируя литературные жанры.
4. Содержание обучения по предмету "Қазақ әдебиеті" в 10-11 классах включает исторические периоды литературы, характер развития литературных жанров и истоков, литературные направления и потоки, теоретические проблемы литературы, всю систему анализа литературных произведений, литературных произведений и быта, национальной культуры. Рассмотрены вопросы национального духа в литературе, образа литературы и реальности мироздания, взаимосвязи литературы с другими науками, актуальных проблем современной литературы, культуры литературного чтения, риторики и творческого развития, стилистических особенностей художественной литературы, авторства и читательской аудитории.
5. Основные задачи преподавания предмета "Қазақ әдебиеті":
1) понимать тематическое и идейное единство художественного произведения, поэтический язык, систему сюжетно-композиционной структуры, образную, типичную связь, глубокое знание жанра, стилистических особенностей, художественные закономерности в содержании и структуре художественного произведения, анализ художественной реальности и литературных решений, содержания и формы;
2) понимание национального характера самобытной литературы, выражения обычаев и традиций народа, идейного стержня произведения искусства;
3) знать и ценить сущность казахской литературы как ценности, важность преемственности традиций в национальной культуре;
4) признание национального характера казахской литературы, национального кода, умение различать сходство и индивидуальность в сравнении с яркими образцами литературы разных народов;

5) білімгердің заманауи, ғылыми және қоғамдық дамуға сәйкес дүниетанымын қалыптастыру;
6) білімгердің сыни пайымы мен шығармашылық қабілетін дамыту, көркем әдебиеттің өзекті мәселелеріне зерттеу жұмыстарын жүргізуге бағыттау.
2-тарау. "Қазақ әдебиеті" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
6. "Қазақ әдебиеті" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 10-сынып – аптасына 6 сағат, оқу жылында 204 сағатты;
2) 11-сынып – аптасына 6 сағат, оқу жылында 204 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына тәуелді (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген).
7. "Қазақ әдебиеті" пәндік білімінің мазмұны бөлімдерге бөлінген:
"Оқу және түсіну", "Талдау және жинақтау", "Бағалау және шығармашылық өнім", сонымен қатар, дағдыларды қалыптастыратын бөлімшелерден тұрады. Бағдарламаның бұл бөлімі пән бойынша оқу мақсаттарынан тұрады.
8. "Оқу және түсіну" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) көркем шығармадағы поэтикалық қолданыстардың мәнін ашу, мәтіндегі қолданысын түсіну;
2) шығарма үзінділерімен жұмыс;
3) шығармадағы өзекті мәселе, идеялық мазмұн;
4) көркем шығармадағы форма мен мазмұн бірлігі;
5) интерпретация (ауызша, жазбаша).
9. "Талдау және жинақтау" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) әдеби шығарманың композициялық құрылымы;
2) көркем шығарманың образдар жүйесі, типтік характер;
3) көркем шығарманың тілі, стилі;
4) көркемдік тәсілдер;
5) қазақ және әлем әдебиетіндегі құндылықтар.
10. "Бағалау және шығармашылық өнім" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) тарихи шындық және көркемдік шешім;
2) көркемдік құндылығы;
3) әдеби эссе;
4) әдеби сын.
11. Оқу пәнінің 10-сыныптағы базалық білім мазмұны:
1) оқу және түсіну: шығармадағы поэтикалық тілдің ерекшелігін білу; жекелеген нысандардың (деталь, портрет, монолог) кейіпкер образын ашудағы рөлін түсіну; шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын түсіну; әдеби шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысын талдау арқылы идеялық мазмұнын терең түсіну; көркем шығарманы өзге жанрда ауызша/жазбаша интерпретациялап, шығарманың идеялық мазмұнын заманауи көзқарастармен кіріктіре отырып ой толғау;

5) формирование мировоззрения студента в соответствии с современными, научными и общественными разработками;
6) развитие критического мышления и творческих способностей учащегося, ориентация на исследования по актуальным вопросам художественной литературы.
Глава 2. Организация содержания дисциплины "Қазақ әдебиеті"
6. Объем учебной нагрузки по предмету "Қазақ әдебиеті":
1) 10 класс – 6 часов в неделю, 204 часа в учебном году;
2) 11 класс – 6 часов в неделю, 204 часа в учебном году.
Объем учебной нагрузки по предмету зависит от типовой учебной программы, утвержденной приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных программ для начального, основного среднего и общего среднего образования в Республике Казахстан" (государственная регистрация нормативных актов Республики Казахстан) зарегистрирован в реестре № 8170).
7. Содержание предмета знаний "Қазақ әдебиеті" разделено на разделы: "Чтение и понимание", "Анализ и обобщение", "Оценка (сравнение) и творчество (произведение)", а также подпункты, развивающие навыки. Эта часть программы состоит из целей изучения предмета.
8. Раздел "Чтение и понимание" состоит из следующих подпунктов:
1) раскрыть сущность поэтического употребления в произведении искусства, понять его употребление в тексте;
2) работа с отрывками из произведения;
3) актуальность в произведении, идейное содержание;
4) единство формы и содержания в художественном произведении;
5) интерпретация (устная, письменная).
9. Раздел "Анализ и обобщение" состоит из следующих подпунктов:
1) композиционная структура литературного произведения;
2) система изображений художественного произведения, характерного персонажа;
3) язык, стиль произведения искусства;
4) художественные подходы;
5) ценности в казахской и мировой литературе.
10. Раздел "Оценка (сравнение) и творчество (произведение)" состоит из следующих подпунктов:
1) историческая реальность и художественное решение;
2) художественная ценность;
3) литературный очерк;
4) литературная критика.
11. Содержание базовых знаний по предмету в 10 классе:
1) чтение и понимание: знание особенностей поэтического языка в произведении; понимать роль отдельных предметов (детали, портрета, монолога и т.д.) в раскрытии образа персонажа; понять связь авторской идеи в произведении с реальностью жизни; глубокое понимание идейного содержания литературного произведения через анализ сюжета и композиционной структуры; устно/письменно интерпретировать произведение искусства в другом жанре, осмыслить идеологическое содержание произведения, интегрируя его с современными взглядами;

2) талдау және жинақтау: әдеби шығарманың композициясын уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдау; көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау; шығарманың идеялық-көркемдік мазмұнын ашуда қаламгер қолданған тіл ерекшелігі: лексикалық, фразеологиялық, стилистикалық талдау; шығармадағы көркемдік тәсілдерге талдау (троп пен фигура түрлері) авторлық пафос, идеалды айқындау; әлем және қазақ әдебиетіндегі құндылықтардың үндесуін талдап, өзіндік ой қорыту;
3) бағалау және шығармашылық өнім: шығарманы мазмұндас туындылардың үлгілерімен салыстырып, ұлттық және тарихи құндылығын бағалау; шығарманың көркемдік-эстетикалық құндылығына баға беру; шығарманың идеясын жалпыадамзаттық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби хат, лирикалық эссе, миниатюра жазу; шығарманы идеялық жағынан мазмұндас туындылармен салыстыра отырып, әдеби сын (рецензия) жазу.
12. Оқытылатын көркем шығармалар тізімі:
ХІХ ғасыр әдебиеті
1) Сал-серілер поэзиясы;
2) Біржан сал Қожағұлұлының "Ләйлім шырақ", "Жанбота" ән-өлеңдері;
3) Ақан сері Қорамсаұлының "Маңмаңгер", "Сырымбет", "Құлагер", "Қараторғай" ән-өлеңдері;
4) Әнші ақындар шығармашылығы: Әсет, Жаяу Мұса, Мұхит, Мәди, Үкілі Ыбырай, Естай, Балуан шолақ, Шашубай, Иман Жүсіптердің ән-өлеңдері.
ХХ ғасыр басындағы әдебиет
5) Ш.Құдайбердіұлының "Қалқаман – Мамыр" поэмасы;
6) А.Байтұрсынұлының "Жиған-терген", "Маса" өлеңдері;
7) М.Дулатовтың "Бақытсыз Жамал" романы;
8) Жүсіпбек Аймауытовтың "Қартқожа" романы;
9) С.Торайғыровтың "Кім жазықты?" поэмасы, "Таныстыру" өлеңі;
10) М.Жұмабаевтың "Оқжетпестің қиясында", "Қойлыбайдың қобызы" поэмалары;
11) Ж. Жабаев "Зілді бұйрық" өлеңі.
1920-1940 жылдардағы әдебиет
12) С.Сейфуллиннің "Көкшетау" поэмасы;
13) Б.Майлиннің "Майдан" пьесасы;
14) І.Жансүгіровтің "Құлагер" поэмасы;
15) М.Әуезовтің "Абай жолы" роман-эпопеясы.
1950-1960 жылдардағы әдебиет
16) Ғ.Мүсіреповтің "Ұлпан" романы;
17) Қ.Аманжоловтың "Ақын өлімі туралы аңыз" поэмасы;
18) Қ.Бекхожиннің "Батыр Науан" поэмасы;
19) М.Иманжановтың "Алғашқы айлар" повесі;
20) Ж Молдағалиевтің "Қыран дала" поэмасы;
21) Д.Әбіловтің "Ақын арманы" романы.
13. Оқу пәнінің 11-сыныптағы базалық білім мазмұны:
1) оқу және түсіну: шығарма мәтініндегі жекелеген ұғымдардың концептілік, символдық қызметін түсіну; көркем шығарманың құрамды бірліктерімен шығармашылық жұмыс; көркем шығармадағы образдар мен мотивтердің туынды идеясымен байланысын түсіну; әдеби шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысын талдау арқылы көтерілген әлеуметтік, гуманистік, заманауи мәселелерді терең түсіну; көркем шығарманың сюжеті мен идеялық концептісін сақтай отырып өзге нысанда (киносценарий, инсцинировка) интерпретациялау;

2) анализ и обобщение: анализ композиции литературного произведения во времени и пространстве; составление и персонализация системы персонажей художественного произведения; особенности языка, использованного писателем при раскрытии идейно-художественного содержания произведения: лексический, фразеологический, стилистический анализ; анализ художественных подходов в произведении (виды тропов и фигур), авторского пафоса, идеального определения; проанализировать гармонию ценностей в мировой и казахской литературе и сделать собственные выводы;
3) оценка (сравнение) и творчество (произведение): оценка национальной и исторической ценности произведения путем сравнения его с образцами содержания произведения; оценка художественной и эстетической ценности произведения; проанализировать идею произведения с точки зрения универсальной ценности, написать литературное письмо, лирическое эссе, миниатюру; написание литературного обзора (рецензии), сравнивающего произведение с идейно значимыми произведениями.
12. Список произведений искусства для изучения:
Литература XIX века
1) Поэзия Сал-сері;
2) Песни Біржан сал Қожағұлұлы "Ләйлім Шырақ", "Жанбота";
3) Песни и стихи Ақан Сері Қорамсаұлы "Маңмаңгер", "Сырымбет", "Құлагер", "Қараторғай";
4) Произведения поэтов-певцов: Әсет, Жаяу Мұса, Мұхит, Мәди, Үкілі Ыбырай, Естай, Балуан Шолақ, Шашубай, Иман Жүсіп.
Литература XX века (начало)
5) Поэма Ш.Құдайбердіұлы "Қалқаман – Мамыр";
6) Стихотворения А.Байтұрсынұлы "Жиған-терген", "Маса";
7) Роман М.Дулатова "Бақытсыз Жамал";
8) Роман Ж.Аймауытова "Қартқожа";
9) Поэмы С.Торайғырова "Кім жазықты?", "Таныстыру";
10) Поэмы М.Жұмабаева "Оқжетпестің қиясында", "Қойлыбайдың қобызы";
11) Стихотворение Ж. Жабаева "Зілді бұйрық".
Литература 1920-1940 годов
12) Поэма С.Сейфуллинна "Көкшетау";
13) Пьеса Б.Майлина "Майдан";
14) Поэма І.Жансүгірова "Құлагер";
15) Роман-эпопея М.Әуезова "Абай жолы".
Литература 1950-1960 годов
16) Роман Ғ.Мүсірепова "Ұлпан";
17) Поэма Қ.Аманжолова "Ақын өлімі туралы аңыз";
18) Поэма Қ.Бекхожина "Батыр Науан";
19) Повесть М.Иманжанова "Алғашқы айлар";
20) Поэма Ж Молдағалиева "Қыран дала";
21) Роман Д.Әбілова "Ақын арманы".
13. Содержание базовых знаний по предмету в 11 классе:
1) чтение и понимание: концептуальное понимание определенных понятий в тексте произведения, функции символа; творческая работа с элементами художественного произведения; понимать взаимосвязь образов и мотивов в произведении искусства с идеей произведения; глубокое понимание социальных, гуманистических, современных проблем, возникающих через анализ сюжета и композиционной структуры литературного произведения; интерпретация в ином виде (сценарий, постановка и др.) с сохранением сюжета и идейной концепции произведения искусства;

2) талдау және жинақтау: әдеби шығарманың композициясын, жанрлық ерекшеліктерін айқындап, уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдау, баяндау композициясын ажырату; көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету, авторлық ұстанымды айқындау; қаламгердің даралық стилін талдау (шығарма тілінің лексика, синтаксистік құрылымындағы ерекшеліктерін талдау); шығармадағы көркемдік тәсілдерге (троп пен фигура түрлеріне) талдау, көркем деталь, авторлық пафос, идеалды айқындау; қазақ әдебиеті мен әлем әдебиетіндегі ортақ бағыт, әдеби ағым, жалпыадамзаттық құндылықтарды анықтау, талдау жасау;
3) бағалау және шығармашылық өнім: шығарманы ғаламдық тақырыптармен салыстырып, ұлттық және тарихи құндылығын бағалау; шығарманың идеясын көркемдік-эстетикалық құндылық тұрғысынан әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап баға беру; көркем шығарманың гуманистік, жалпыадамзаттық, рухани құндылығына баға бере отырып объективті, субъективті эссе жазу; шығарманы идеялық жағынан мазмұндас әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап, әдеби сын, мақала жазу.
14. Оқытылатын көркем шығармалар тізімі:
1960-1980 жылдардағы әдебиет
1) І.Есенберлиннің "Қаһар" романы;
2) К.Тоқаевтың "Түнде атылған оқ" повесі;
3) Ж.Нәжімеденовтің "Келін" поэмасы;
4) Ә.Нұршайықовтың "Ақиқат пен аңыз" роман-диалогі;
5) Ш.Мұртазаның "Қызыл жебе" романы;
6) Ә.Кекілбаевтің "Үркер" романы;
7) Т.Ахтановтың "Шырағың сөнбесін" романы.
1990 жылдардағы қазақ әдебиеті
8) Ә.Нұрпейісовтің "Соңғы парыз" романы;
9) Қ.Мырза-Әлінің "Қызыл кітап" поэмасы;
10) С.Жүнісовтің "Аманай мен Заманай" романы;
11) М.Мағауиннің "Шақан-шері" романы;
12) Ш. Құсайыновтың "Томирис" драмасы.
Тәуелсіздік жылдардағы әдебиет
13) Б.Мұқайдың "Өмірзая" романы;
14) Қ.Жұмаділовтің "Тағдыр" романы;
15) О.Бөкейдің "Атау кере" повесі;
16) Ұ. Есдәулетовтің "Натюрморд" поэмасы;
17) Р.Отарбаевтың "Бейбарыс сұлтан" драмасы.
ХХІ ғасырдағы қазақ әдебиеті
18) Қазіргі қазақ лирикасы;
19) Поэмадағы көркемдік ізденістер;
20) Жаңа ғасыр романы;
21) Повестегі дәстүр және жаңашылдық;
22) Қазақ әңгімесінің көркемдік көкжиегі;
23) Драматургияның жаңа өрісі;
24) Әдебиеттану және сын.

2) анализ и обобщение: анализ состава литературного произведения во времени и пространстве, выделение состава повествования, выявление жанровых особенностей; показать реальность жизни через сбор и индивидуализацию системы персонажей в произведении искусства, определить авторскую позицию; анализ индивидуального стиля писателя (анализ особенностей лексической, синтаксической структуры языка произведения); анализ художественных подходов в произведении (типы тропов и фигур), художественная деталь, авторский пафос, определение идеала; выявление и анализ общих тенденций в казахской и мировой литературе, литературных направлений, общечеловеческих ценностей;
3) оценка (сравнение) и творчество (произведение): оценка национальной и исторической ценности произведения в сравнении с глобальными темами; сравнительный анализ идеи произведения по художественно-эстетической ценности с образцами мировой литературы; написать объективное, субъективное эссе, оценивающее гуманистическую, универсальную, духовную ценность произведения искусства; анализировать произведение в сравнении с идейно содержательными образцами мировой литературы, писать литературную критику, статьи.
14. Список произведений искусства для изучения:
Литература 1960-1980 годов
1) Роман І.Есенберлина "Қаһар";
2) Повесть Кемел Тоқаева "Түнде атылған оқ";
3) Поэма Ж.Нәжімеденова "Келін";
4) Роман-диалог Ә.Нұршайықова "Ақиқат пен аңыз";
5) Роман Ш. Мұртаза "Қызыл жебе";
6) Роман Ә.Кекілбаева "Үркер";
7) Роман Т.Ахтанова "Шырағың сөнбесін".
Литература 1990 годов
8) Роман Ә.Нұрпейісова "Соңғы парыз";
9) Поэма Қ.Мырза-Әлі "Қызыл кітап";
10) Роман С.Жүнісова "Аманай мен Заманай";
11) Роман М.Мағауина "Шақан-шері";
12) Драма Ш.Құсайынова "Томирис".
Литература в годы независимости
13) Роман Б.Мұқай "Өмірзая";
14) Роман Қ.Жұмаділов "Тағдыр";
15) Повесть О.Бөкей "Атау кере";
16) Поэма Ұ.Есдәулетова "Натюрморд";
17) Драма Р.Отарбаева "Бейбарыс сұлтан".
Казахская литература XXI века
18) Современная казахская лирика;
19) Художественные изыскания в стихотворении;
20) Роман нового века;
21) Традиции и новаторство в повесте;
22) Художественный кругозор казахского рассказа;
23) Новое поле драмы;
24) Литературная критика.

3-тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
15. Бағдарламада оқыту мақсаттары сандардан тұратын кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар бөлім және бөлімше ретін, төртінші сан бөлімшедегі оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 10.2.1.4. кодында "10" – сынып, "2.1" – екінші бөлімнің бірінші бөлімшесі, "4" – оқыту мақсатының реттік саны.
16. Оқыту мақсаттарының жүйесі бөлім бойынша әр сыныпқа берілген:

Глава 3. Система целей обучения
15. В программе цели обучения отмечены четырехзначным кодом. Первое число в символе кода указывает класс, второе и третье числа указывают последовательность разделов и подразделов, а четвертое число указывает порядковый номер цели обучения в подразделе. Например, 10.2.1.4. код "10" – класс, "2.1" – первое подразделение второй части, "4" – порядковый номер учебной задачи.
16. Система учебных целей дается каждому классу по разделам.

1) оқу және түсіну:
Білім алушылар:
10-сынып
11-сынып
Көркем шығармадағы поэтикалық қолданыстардың мәнін ашу, мәтіндегі қолданысын түсіну
10. 1. 1. 1
көркем шығармадағы поэтикалық тілдің ерекшелігін білу
11. 1. 1. 1
шығарма мәтініндегі жекелеген сөздердің концептілік, символдық қызметін түсіну
Шығарма үзінділерімен жұмыс
10. 1. 2. 1
жекелеген нысандардың (деталь, портрет, монолог) кейіпкер образын ашудағы рөлін түсіну
11. 1. 2. 1
көркем шығарманың құрамды бірліктерімен шығармашылық жұмыс
Шығармадағы өзекті мәселе, идеялық мазмұн
10. 1. 3. 1
шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын түсіну
11. 1. 3. 1
көркем шығармадағы образдар мен мотивтердің туынды идеясымен байланысын түсіну
Көркем шығармадағы форма мен мазмұн бірлігі
10. 1. 4. 1
әдеби шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысын талдау арқылы идеялық мазмұнын терең түсіну
11. 1. 4. 1
әдеби шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысын талдау арқылы көтерілген әлеуметтік, гуманистік, заманауи мәселелерді терең
түсіну
Интерпретация (ауызша, жазбаша)
10. 1. 5. 1
көркем шығарманы өзге жанрда ауызша/жазбаша интерпретациялап, шығарманың идеялық мазмұнын заманауи көзқарастармен
кіріктіре отырып ой толғау
11. 1. 5. 1
көркем шығарманың сюжеті мен идеялық концептісін сақтай отырып өзге нысанда (киносценарий, инсцинировка) интерпретациялау
2) талдау және жинақтау:
Білім алушылар:
10-сынып
11-сынып
Әдеби шығарманың композициялық құрылымы
10. 2. 1. 1
әдеби шығарманың композициясын уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдау
11. 2. 1. 1
әдеби шығарманың композициясын жанрлық ерекшеліктерін айқындап, уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдау, баяндау композициясын ажырату
Көркем шығарманың образдар жүйесі, типтік характер
10. 2. 2. 1
көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау
11. 2. 2. 1
көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету, авторлық ұстанымды айқындау
Көркем шығарманың тілі, стилі;
10. 2. 3. 1
шығарманың идеялық-көркемдік мазмұнын ашуда қаламгер қолданған тіл ерекшелігі: лексикалық, фразеологиялық, стилистикалық талдау
11. 2. 3. 1
қаламгердің даралық стилін талдау (шығарма тілінің лексика, синтаксистік құрылымындағы ерекшеліктерін талдау)
Көркемдік тәсілдер
10. 2. 4. 1
шығармадағы көркемдік тәсілдерге талдау (троп пен фигура түрлері) авторлық пафос, идеалды айқындау
11. 2. 4. 1
шығармадағы көркемдік тәсілдерге (троп пен фигура түрлеріне) талдау, көркем деталь, авторлық пафос, идеалды айқындау
Қазақ және әлем әдебиетіндегі құндылықтар
10. 2. 5. 1
әлем және қазақ әдебиетіндегі құндылықтардың үндесуін талдап, өзіндік ой қорыту
11. 2. 5. 1
қазақ әдебиеті мен әлем әдебиетіндегі ортақ бағыт, әдеби ағым, жалпыадамзаттық құндылықтарды анықтау, талдау жасау

1) чтение и понимание:
Обучающиеся:
10 класс
11 класс
Откройте для себя суть поэтического использования в художественной литературе, поймите его использование в тексте
10.1.1.1 знать особенности поэтического языка в художественном произведении
11.1.1.1 понимать концептуальную, символическую функцию отдельных слов в тексте произведения
Работа с фрагментами произведения
10.1.2.1 понять роль отдельных объектов (детали, портрета, монолога) в раскрытии образа персонажа.
11.1.2.1 творческая работа с элементами произведения искусства
Актуальный вопрос в произведении, идейное содержание.
10.1.3.1 понять связь идеи автора в произведении с реальностью жизни
11.1.3.1 понять взаимосвязь образов и мотивов в произведении искусства с идеей произведения
Единство формы и содержания в произведении искусства
10.1.4.1 глубокое понимание идейного содержания литературного произведения через анализ сюжетно-композиционной структуры
11.1.4.1 глубокое понимание социальных, гуманистических, современных проблем, поднятых через анализ сюжета и композиционной структуры литературного произведения
Интерпретация (устно, письменно)
10.1.5.1 устно/письменно интерпретировать произведение искусства в другом жанре, размышлять об идеологическом содержании произведения, интегрируя его с современными взглядами
11.1.5.1 интерпретация в ином виде (сценарий, постановка) с сохранением сюжета и идеологической концепции произведения искусства
2) анализ и обобщение:
Обучающиеся:
10 класс
11 класс
Композиционная структура литературного произведения
10.2.1.1 анализ композиции литературного произведения во времени и пространстве
11.2.1.1 определить жанровые особенности композиции литературного произведения, проанализировать его во времени и пространстве, выделить композицию повествования
Система образов произведения искусства, типичный персонаж
10.2.2.1 обобщение и персонализация системы персонажей в произведении искусства
11.2.2.1 показать реальность жизни через сбор и индивидуализацию системы персонажей в произведении искусства, определить авторскую позицию
Язык и стиль произведения искусства
10.2.3.1 особенности языка, использованного писателем при раскрытии идейно-художественного содержания произведения: лексический, фразеологический, стилистический анализ.
11.2.3.1 анализ индивидуального стиля писателя (анализ особенностей лексико-синтаксической структуры языка произведения)
Художественные подходы
10.2.4.1 анализ художественных подходов в произведении (виды тропов и фигур), авторского пафоса, определение идеала
11.2.4.1 анализ художественных подходов в произведении (типы тропов и фигур), художественная деталь, авторский пафос, определение идеала
Ценности в казахской и мировой литературе
10.2.5.1 проанализировать гармонию ценностей в мировой и казахской литературе и сделать собственные выводы
11.2.5.1 выявление и анализ общих тенденций в казахской и мировой литературе, литературных направлений, общечеловеческих ценностей

3) бағалау және шығармашылық өнім:
Білім алушылар:
10-сынып
11-сынып
Тарихи шындық және көркемдік шешім
10. 3. 1. 1
шығарманы мазмұндас туынды үлгілерімен салыстырып, ұлттық және тарихи құндылығын бағалау
11. 3. 1. 1
шығарманы ғаламдық тақырыптармен салыстырып, ұлттық және тарихи құндылығын бағалау
Көркемдік құндылығы
10. 3. 2. 1
шығарманың көркемдік-эстетикалық құндылығына баға беру
11. 3. 2. 1
шығарманың идеясын көркемдік-эстетикалық құндылық тұрғысынан әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап баға беру
Әдеби эссе
10. 3. 3. 1
шығарманың идеясын жалпыадамзаттық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби хат, лирикалық эссе, миниатюра жазу
11. 3. 3. 1
көркем шығарманың гуманистік, жалпы адамзаттық, рухани құндылығына баға бере отырып объективті, субъективті эссе жазу
Әдеби сын
10. 3. 4. 1
шығарманы идеялық жағынан мазмұндас туындылармен салыстыра отырып, әдеби сын (рецензия) жазу
11. 3. 4. 1
шығарманы идеялық жағынан мазмұндас әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап, әдеби сын, мақала жазу

3) оценка (сравнение) и творчество (произведение):
Обучающиеся:
10 класс
11 класс
Историческая реальность и художественное решение
10.3.1.1 оцените национальную и историческую ценность произведения, сравнив его с образцами значимых произведений.
11.3.1.1 оценить национальную и историческую ценность произведения в сравнении с глобальными темами
Художественная ценность
10.3.2.1 оценка художественно-эстетической ценности произведения
11.3.2.1 проанализировать и оценить идею произведения с точки зрения художественной и эстетической ценности в сравнении с образцами мировой литературы
Литературный очерк
10.3.3.1 проанализировать идею произведения с точки зрения общечеловеческих ценностей, написать литературное письмо, лирическое эссе, миниатюру
11.3.3.1 написание объективного, субъективного эссе, оценивающего гуманистическую, универсальную, духовную ценность произведения искусства
Литературная критика
10.3.4.1 написать литературный обзор (рецензию) со сравнением произведения с идейно значимыми произведениями
11.3.4.1 анализировать произведение в сравнении с идейно значимыми образцами мировой литературы, писать литературную критику, статьи

17. Осы оқу бағдарламасы қосымшада берілген жалпы орта білім беру деңгейінің қазақ тілі мен әдебиетін тереңдете оқытатын гуманитарлық бағыттағы мамандандырылған желілік "Абай мектептерінің" 10-11-сыныптарына арналған "Қазақ әдебиеті" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
18. Тоқсандағы бөлімдер және бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Жалпы орта білім беру
деңгейінің қазақ тілі мен
әдебиетін тереңдете оқытатын
гуманитарлық бағыттағы
мамандандырылған желілік
"Абай мектептерінің"
10-11-сыныптарына арналған
"Қазақ әдебиеті" пәнінен
жаңартылған мазмұндағы
үлгілік оқу бағдарламасына
қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің қазақ тілі мен әдебиетін тереңдете оқытатын гуманитарлық бағыттағы мамандандырылған желілік "Абай мектептерінің" 10-11-сыныптарына арналған "Қазақ әдебиеті" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
1) 10-сынып:
Бөлім
Оқытылатын шығармалар
Сөйлеу қызметінің түрлері
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
"Құлақтан кіріп бойды алар"
ХІХ ғасыр әдебиеті.
Сал-серілер поэзиясы Біржан сал Қожағұлұлының "Ләйлім шырақ", "Жанбота" ән-өлеңдері, Ақан сері Қорамсаұлының "Маңмаңгер", "Сырымбет", "Құлагер", "Қараторғай" ән- өлеңдері, әнші-ақындар шығармашылығыӘсет, Жаяу Мұса,Мұхит, Мәди, Үкілі Ыбырай, Естай, Балуан шолақ, Шашубай, Иман Жүсіптердің ән-өлеңдері
оқу және түсіну
10. 1. 1. 1 көркем шығармадағы поэтикалық тілдің ерекшелігін білу;
10. 1. 2. 1 жекеленген нысандардың (деталь, портрет, монолог) кейіпкер образын ашудағы рөлін түсіну;
10. 1. 3. 1 шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын түсіну;
10. 1. 4. 1 әдеби шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысын талдау арқылы идеялық мазмұнын терең түсіну;
10. 1. 5. 1 көркем шығарманы өзге жанрда ауызша/жазбаша интерпретациялап, шығарманың идеялық мазмұнын заманауи көзқарастармен кіріктіре отырып ой толғау
талдау және жинақтау
10. 2. 1. 1 әдеби шығарманың композициясын уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдау;
10. 2. 3. 1 шығарманың идеялық-көркемдік мазмұнын ашуда қаламгер қолданған тіл ерекшелігі: лексикалық, фразеологиялық, стилистикалық талдау;
10. 2. 4. 1 шығармадағы көркемдік тәсілдерге талдау (троп пен фигура түрлері) авторлық пафос, идеалды айқындау;
10. 2. 5. 1 әлем және қазақ әдебиетіндегі құндылықтардың үндесуін талдап, өзіндік ой қорыту
бағалау және шығармашылық өнім
10. 3. 1. 1 шығарманы мазмұндас туындылардың үлгілерімен салыстырып, ұлттық және тарихи құндылығын бағалау;
10. 3. 2. 1 шығарманың көркемдік-эстетикалық құндылығына баға беру;
10. 3. 3. 1 шығарманың идеясын жалпыадамзаттық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби (хат, лирикалық эссе, миниатюра) жазу;
10. 3. 4. 1 шығарманы идеялық жағынан мазмұндас туындылармен салыстыра отырып, әдеби сын (рецензия) жазу
2-тоқсан
Тарихтыңшертіп пернесін
ХХ ғ. басындағы әдебиет.
Ш.Құдайбердіұлының "Қалқаман – Мамыр" поэмасы, А.Байтұрсынұлының "Жиған- терген", "Маса" мысал өлеңдері, М.Дулатовтың "Бақытсыз Жамал" романы, Ж.Аймауытовтың "Қартқожа" романы, С.Торайғыровтың "Кім жазықты?" поэмасы, "Таныстыру" поэмасы, М.Жұмабаевтың "Оқжетпестің қиясында", "Қойлыбайдың қобызы" поэмалары, Ж.Жабаев "Зілді бұйрық" өлеңі
оқу және түсіну
10. 1. 1. 1 көркем шығармадағы поэтикалық тілдің ерекшелігін білу;
10. 1. 2. 1 жекеленген нысандардың(деталь, портрет, монолог) кейіпкер образын ашудағы рөлін түсіну;
10. 1. 3. 1 шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын түсіну;
10. 1. 4. 1 әдеби шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысын талдау арқылы идеялық мазмұнын терең түсіну;
10. 1. 5. 1 көркем шығарманы өзге жанрда ауызша/жазбаша интерпретациялап, шығарманың идеялық мазмұнын заманауи көзқарастармен кіріктіре отырып ой толғау
талдау және жинақтау
10. 2. 1. 1 әдеби шығарманың композициясын уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдау;
10. 2. 2. 1 көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау;
10. 2. 3. 1 шығарманың идеялық-көркемдік мазмұнын ашуда қаламгер қолданған тіл ерекшелігі: лексикалық, фразеологиялық, стилистикалық талдау;
10. 2. 4. 1 шығармадағы көркемдік тәсілдерге талдау (троп пен фигура түрлері) авторлық пафос, идеалды айқындау;
10. 2. 5. 1 әлем және қазақ әдебиетіндегі құндылықтардың үндесуін талдап, өзіндік ой қорыту
бағалау және шығармашылық өнім
10. 3. 1. 1 шығарманы мазмұндас туындылардың үлгілерімен салыстырып, ұлттық және тарихи құндылығын бағалау;
10. 3. 2. 1 шығарманың көркемдік-эстетикалық құндылығына баға беру;
10. 3. 3. 1 шығарманың идеясын жалпыадамзаттық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби (хат, лирикалық эссе, миниатюра) жазу;
10. 3. 4. 1 шығарманы идеялық жағынан мазмұндас туындылармен салыстыра отырып, әдеби сын (рецензия) жазу
3-тоқсан
Әдебиеттің алтын ғасыры

17. Данная учебная программа реализуется в соответствии с долгосрочным планом обновленной учебной программы по предмету "Қазақ әдебиеті" для 10-11 классов специализированной сети "Абай мектептері" по направлению гуманитарных наук, которая предусматривает углубленное изучение казахского языка и литературы общего среднего образования.
18. Распределение количества часов по темам разделов и внутри разделов в четверти оставляется на усмотрение учителя.
Приложение
к типовой учебной программе
обновленного содержания
по предмету "Қазақ әдебиеті"
для 10-11 классов специализированных
сетевых "Абай мектептері"
гуманитарного направления с
углубленным изучением
казахского языка и литературы
уровня общего среднего образования
Долгосрочный план по внедрению типовой учебной программы обновленного содержания по предмету "Қазақ әдебиеті" для 10-11 классов специализированных сетевых "Абай мектептері" гуманитарного направления с углубленным изучением казахского языка и литературы уровня общего среднего образования (обучение на казахском языке)
1) 10 класс:
Раздел
Темы
Виды речевой деятельности
Цели обучения
1 четверть
"Құлақ-тан кіріп бойды алар"
Литература ХІХ века.
Поэзия сал-сері: песни Біржан сал Қожағұлұлы "Ләйлім шырақ", "Жанбота", песни Ақан сері Қорамсаұлы "Маңмаңгер", "Сырымбет", "Құлагер", "Қараторғай", произведения певцов и поэтов Әсет, Жаяу Мұса, Мұхит, Мәди,Үкілі Ыбырай, Естай, Балуан шолақ, Шашубай, Иман Жүсіп
чтение и понимание
10.1.1.1 знать особенности поэтического языка в художественном произведении;
10.1.2.1 понимать роль отдельных объектов (деталей, портретов, монологов) в раскрытии образа персонажа;
10.1.3.1 понимать связь между авторской идеей в произведении и реальностью жизни;
10.1.4.1 глубокое понимание идейного содержания литературного произведения через анализ сюжета и композиционной структуры;
10.1.5.1 размышлять об устной/ письменной интерпретации произведения искусства в другом жанре, интегрируя идеологическое содержание произведения с современными взглядами
анализ и обобщение
10.2.1.1 состав литературного произведения
анализ во времени и пространстве;
10.2.3.1 особенности языка, используемого писателем при раскрытии идейно-художественного содержания произведения: лексический, фразеологический, стилистический анализ;
10.2.4.1 анализ художественных подходов к произведению (виды тропов и фигур) авторского пафоса, идеальное определение;
10.2.5.1 анализировать и анализировать гармонию ценностей в мировой и казахской литературе
оценка (сравнение) и творчество (произведение)
10.3.1.1 оценить национальную и историческую ценность произведения, сравнив его с образцами аналогичных произведений;
10.3.2.1 оценить художественную и эстетическую ценность произведения;
10.3.3.1 проанализировать идею произведения с точки зрения общечеловеческих ценностей и написать литературное (письмо, лирическое эссе, миниатюра);
10.3.4.1 написать литературный обзор (рецензию), сравнив произведение с идеологически значимыми произведениями
2 четверть
"Тарихтың шертіп пернесін"
XX век ранняя литература.
Поэма Ш.Құдайбердіұлы "Қалқаман – Мамыр", байки А.Байтұрсынұлы "Жиған- терген", "Маса", роман М.Дулатова "Бақытсыз Жамал", роман Ж.Аймауытова "Қартқожа", поэмы С.Торайғырова "Кім жазықты?", "Таныстыру", поэмы М.Жұмабаева "Оқжетпестің қиясында", "Қойлыбайдың қобызы", стихи Ж. Жабаева "Зілді бұйрық"
чтение и понимание
10.1.1.1 знать особенности поэтического языка в художественной литературе;
10.1.2.1 понимать роль отдельных предметов (детали, портрета, монолога) в раскрытии образа персонажа;
10.1.3.1 понимать взаимосвязь авторской идеи в произведении с реальностью жизни;
10.1.4.1 глубокое понимание идейного содержания литературного произведения через анализ сюжета и композиционной структуры;
10.1.5.1 размышлять об устной/письменной интерпретации произведения искусства в другом жанре, интегрируя идеологическое содержание произведения с современными взглядами
анализ и обобщение
10.2.1.1 анализировать состав литературного произведения с точки зрения времени и пространства;
10.2.2.1 собирать и персонализировать систему персонажей в произведении искусства;
10.2.3.1 особенности языка, используемого писателем при раскрытии идейно-художественного содержания произведения: лексический, фразеологический, стилистический анализ;
10.2.4.1 анализ художественных подходов к произведению (виды тропов и фигур) авторского пафоса, идеальное определение;
10.2.5.1 анализировать гармонию ценностей в мировой и казахской литературе
оценка (сравнение) и творчество (произведение)
10.3.1.1 оценить национальную и историческую ценность произведения, сравнив его с образцами аналогичных произведений;
10.3.2.1 оценить художественную и эстетическую ценность произведения;
10.3.3.1 проанализировать идею произведения с точки зрения общечеловеческих ценностей и написать литературное (письмо, лирическое эссе, миниатюра);
10.3.4.1 написать литературный обзор (рецензию), сравнив произведение с идеологически значимыми произведениями
3 четверть
Золотой век литературы

2) 11-сынып:
Бөлім
Оқытылатын шығармалар
Сөйлеу қызметінің түрлері
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Прозадағы көркем ой
1960-1980 жылдардағы әдебиет. І.Есенберлиннің "Қаһар" романы, Кемел Тоқаевтың "Түнде атылған оқ" повесі, Ж.Нәжімеденовтің "Келін" поэмасы, Ә.Нұршайықовтың "Ақиқат пен аңыз" роман- диалогі, Ш.Мұртазаның "Қызыл жебе" романы, Ә.Кекілбаевтың "Үркер" романы, Т.Ахтановтың "Шырағың сөнбесін" романы
оқу және түсіну
11. 1. 1. 1 шығарма мәтініндегі жекелеген ұғымдардың концептілік мәнін түсіну;
11. 1. 2. 1 көркем шығарманың құрамды бірліктерімен шығармашылық жұмыс;
11. 1. 3. 1 көркем шығармадағы образдар мен мотивтердің туынды идеясымен байланысын түсіну;
11. 1. 1. 1 әдеби шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысын талдау арқылы көтерілген әлеуметтік, гуманистік, заманауи мәселелерді терең түсіну;
11. 1. 4. 1 көркем шығарманың сюжеті мен идеялық концептісін сақтай отырып өзге нысанда киносценарий, инсцинировка) интрепретациялау
талдау және жинақтау
11. 2. 1. 1 әдеби шығарманың композициясын жанрлық ерекшеліктерін айқындап, уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдау, баяндау композициясын ажырату;
11. 2. 2. 1 көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету, авторлық ұстанымды айқындау;
11. 2. 3. 1 қаламгердің даралық стилін (шығарма тілінің лексика, синтаксистік құрылымындағы ерекшеліктерін) талдау;
11. 2. 4. 1 шығармадағы көркемдік тәсілдерге (троп пен фигура түрлеріне) талдау, көркем деталь, авторлық пафос, идеалды айқындау;
11. 2. 5. 1 қазақ әдебиеті мен әлем әдебиетіндегі ортақ бағыт, әдеби ағым, жалпыадамзаттық құндылықтарды анықтау, талдау жасау
бағалау және шығармаылық өнім
11. 3. 1. 1 шығарманы ғаламдық тақырыптармен салыстырып, ұлттық және тарихи құндылығын бағалау;
11. 3. 2. 1 шығарманың идеясын көркемдік-эстетикалық құндылық тұрғысынан әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап баға беру;
11. 3. 3. 1 көркем шығарманың гуманистік, жалпыадамзаттық, рухани құндылығына баға бере отырып объективті, субъективті эссе жазу;
11. 3. 4. 1 шығарманы идеялық жағынан мазмұндас әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап, әдеби сын, мақала жазу
2-тоқсан
Пайым мен парасат
1990 жылдардағы қазақ әдебиеті. Ә.Нұрпейісовтің "Соңғы парыз" романы, Қ.Мырза- Әлінің "Қызыл кітап" поэмасы, М.Мағауиннің "Шақан-шері" романы, С.Жүнісовтің "Аманай мен Заманай" романы, Ш.Құсайыновтың "Томирис" драмасы
оқу және түсіну
11. 1. 1. 1 шығарма мәтініндегі жекелеген ұғымдардың концептілік мәнін түсіну;
11. 1. 2. 1 көркем шығарманың құрамды бірліктерімен шығармашылық жұмыс;
1. 1. 3. 1 көркем шығармадағы образдар мен мотивтердің туынды идеясымен байланысын түсіну;
11. 1. 1. 1 әдеби шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысын талдау арқылы көтерілген әлеуметтік, гуманистік, заманауи мәселелерді терең түсіну;
11. 1. 4. 1 көркем шығарманың сюжеті мен идеялық концептісін сақтай отырып өзге нысанда киносценарий, инсцинировка) интрепретациялау
талдау және жинақтау
11. 2. 1. 1 әдеби шығарманың композициясын жанрлық ерекшеліктерін айқындап, уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдау, баяндау композициясын ажырату;
11. 2. 2. 1 көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету, авторлық ұстанымды айқындау;
11. 2. 3. 1 қаламгердің даралық стилін (шығарма тілінің лексика, синтаксистік құрылымындағы ерекшеліктерін) талдау;
11. 2. 4. 1 шығармадағы көркемдік тәсілдерге (троп пен фигура түрлеріне) талдау, көркем деталь, авторлық пафос, идеалды айқындау;
11. 2. 5. 1 қазақ әдебиеті мен әлем әдебиетіндегі ортақ бағыт, әдеби ағым, жалпыадамзаттық құндылықтарды анықтау, талдау жасау
бағалау және шығармашылық өнім
11. 3. 1. 1 шығарманы ғаламдық тақырыптармен салыстырып, ұлттық және тарихи құндылығын бағалау;
11. 3. 2. 1 шығарманың идеясын көркемдік-эстетикалық құндылық тұрғысынан әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап баға беру;
11. 3. 3. 1 көркем шығарманың гуманистік, жалпы адамзаттық, рухани құндылығына баға бере отырып объективті, субъективті эссе (миниатюра) жазу;
11. 3. 4. 1 шығарманы идеялық жағынан мазмұндас әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап, әдеби сын, мақала жазу
3-тоқсан
Шындықжәне шығарма
Тәуелсіздік тұсындағы әдебиет.
Б.Мұқайдың "Өмірзая" романы, Қ.Жұмаділовтің "Тағдыр" романы, О.Бөкейдің "Атау кере" повесі, Ұ.Есдәулеттің "Натюрморд" поэмасы, Р.Отарбаевтың "Бейбарыс сұлтан" пьесасы
оқу және түсіну
11. 1. 1. 1 шығарма мәтініндегі жекелеген ұғымдардың концептілік мәнін түсіну;
11. 1. 2. 1 көркем шығарманың құрамды бірліктерімен шығармашылық жұмыс;
11. 1. 3. 1 көркем шығармадағы образдар мен мотивтердің туынды идеясымен байланысын түсіну;
11. 1. 1. 1 әдеби шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысын талдау арқылы көтерілген әлеуметтік, гуманистік, заманауи мәселелерді терең түсіну;
11. 1. 4. 1 көркем шығарманың сюжеті мен идеялық концептісін сақтай отырып өзге нысанда киносценарий, инсцинировка) интрепретациялау
талдау және жинақтау
11. 2. 1. 1 әдеби шығарманың композициясын жанрлық ерекшеліктерін айқындап, уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдау, баяндау композициясын ажырату;
11. 2. 2. 1 көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету, авторлық ұстанымды айқындау;
11. 2. 3. 1 қаламгердің даралық стилін (шығарма тілінің лексика, синтаксистік құрылымындағы ерекшеліктерін) талдау;
11. 2. 4. 1 шығармадағы көркемдік тәсілдерге (троп пен фигура түрлеріне) талдау, көркем деталь, авторлық пафос, идеалды айқындау;
11. 2. 5. 1 қазақ әдебиеті мен әлем әдебиетіндегі ортақ бағыт, әдеби ағым, жалпыадамзаттық құндылықтарды анықтау, талдау жасау
бағалау және шығармашылық өнім
11. 3. 1. 1 шығарманы ғаламдық тақырыптармен салыстырып, ұлттық және тарихи құндылығын бағалау;
11. 3. 2. 1 шығарманың идеясын көркемдік-эстетикалық құндылық тұрғысынан әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап баға беру;
11. 3. 3. 1 көркем шығарманың гуманистік, жалпы адамзаттық, рухани құндылығына баға бере отырып объективті, субъективті эссе (миниатюра) жазу;
11. 3. 4. 1 шығарманы идеялық жағынан мазмұндас әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап, әдеби сын, мақала жазу
4-тоқсан
Көркем әдебиет және әдеби сын
ХХІ ғасырдағы қазақ әдебиеті.
Қазіргі қазақ лирикасы, поэмадағы көркемдік ізденістер, жаңа ғасыр романы, повестегі дәстүр және жаңашылдық, қазақ әңгімесінің көркемдік көкжиегі, драматургияның жаңа өрісі, әдебиеттану және сын
оқу және түсіну
11. 1. 1. 1 шығарма мәтініндегі жекелеген сөздердің концептілік мәнін түсіну;
11. 1. 2. 1 көркем шығарманың құрамды бірліктерімен шығармашылық жұмыс;
11. 1. 3. 1 көркем шығармадағы образдар мен мотивтердің туынды идеясымен байланысын түсіну;
11. 1. 5. 1 көркем шығармаманың сюжеті мен идеялық концептісін сақтай отырып өзге нысанда (киносценарий, инсцинировка) интрепретациялау
талдау және жинақтау
11. 2. 1. 1 әдеби шығарманың композициясын жанрлық ерекшеліктерін айқындап, уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдау, баяндау композициясын ажырату;
11. 2. 2. 1 көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету, авторлық ұстанымды айқындау;
11. 2. 3. 1 қаламгердің даралық стилін (шығарма тілінің лексика, синтаксистік құрылымындағы ерекшеліктерін) талдау;
11. 2. 4. 1 шығармадағы көркемдік тәсілдерге (троп пен фигура түрлеріне) талдау, көркем деталь, авторлық пафос, идеалды айқындау;
11. 2. 5. 1 қазақ әдебиеті мен әлем әдебиетіндегі ортақ бағыт, әдеби ағым, жалпыадамзаттық құндылықтарды анықтау, талдау жасау
бағалау және шығармашылық өнім
11. 3. 1. 1 шығарманы ғаламдық тақырыптармен салыстырып, ұлттық және тарихи құндылығын бағалау;
11. 3. 2. 1 шығарманың идеясын көркемдік-эстетикалық құндылық тұрғысынан әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап баға беру;
11. 3. 3. 1 көркем шығарманың гуманистік, жалпы адамзаттық, рухани құндылығына баға бере отырып объективті, субъективті эссе (миниатюра) жазу;
11. 3. 4. 1 шығарманы идеялық жағынан мазмұндас әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап, әдеби сын, мақала жазу
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің

2) 11 класс:
Раздел
Изучаемые произведения
Виды речевой деятельности
Цели обучения
1 четверть
Художественная мысль в прозе
Литература 1960-1980 годов.
Роман І.Есенберлина "Қаһар", повесть Кемел Тоқаева "Түнде атылған оқ", поэма Ж.Нәжімеденова "Келін", роман-диалог Ә.Нұршайықова "Ақиқат пен аңыз", роман Ш.Мұртаза "Қызыл жебе", роман Ә.Кекілбаева "Үркер", роман Т.Ахтанова "Шырағың сөнбесін"
чтение и понимание
11.1.1.1 понимать концептуальный смысл отдельных понятий в тексте произведения;
11.1.2.1 творческая работа с элементами произведения искусства;
1.1.3.1 понимать взаимосвязь образов и мотивов в произведении искусства с идеей произведения;
11.1.1.1 глубокое понимание социальных, гуманистических, современных проблем, возникающих при анализе сюжета и композиционной структуры литературного произведения;
11.1.4.1 интерпретация сценария, постановки) в ином виде, сохраняющем сюжетно-идейную концепцию произведения искусства
анализ и обобщение
11.2.1.1 анализировать композицию литературного произведения во времени и пространстве, определять жанровые особенности, различать композицию повествования;
11.2.2.1 показать реальность жизни через сбор и индивидуализацию системы персонажей в произведении искусства, определение авторской позиции;
11.2.3.1 анализ индивидуального стиля писателя (особенности лексической, синтаксической структуры языка произведения);
11.2.4.1 анализ художественных подходов в произведении (виды тропов и фигур), художественная деталь, авторский пафос, определение идеала;
11.2.5.1 выявлять и анализировать общие тенденции, литературные направления, общечеловеческие ценности в казахской и мировой литературе
оценка (сравнение) и творчество (произведение)
11.3.1.1 оценить национальную и историческую ценность произведения, сравнив его с глобальными темами;
11.3.2.1 проанализировать и оценить идею произведения с точки зрения художественной и эстетической ценности в сравнении с образцами мировой литературы;
11.3.3.1 написать объективное, субъективное эссе, оценивающее гуманистическую, универсальную, духовную ценность произведения искусства;
11.3.4.1 анализировать произведение в сравнении с идейно значимыми образцами мировой литературы, писать литературную критику, статьи
2 четверть
Видение и мудрость
Литература 1990 годов.
Роман Ә.Нұрпейісова "Соңғы парыз", поэма Қ.Мырза-Әлі "Қызыл кітап", роман М.Мағауин "Шақан-шері", роман С.Жүнісова "Аманай мен Заманай", драма Ш.Құсайынова "Томирис"
чтение и понимание
11.1.1.1 понимать концептуальный смысл отдельных понятий в тексте произведения;
11.1.2.1 творческая работа с элементами произведения искусства;
1.1.3.1 понимать взаимосвязь образов и мотивов в произведении искусства с идеей произведения;
11.1.1.1 глубокое понимание социальных, гуманистических, современных проблем, возникающих при анализе сюжета и композиционной структуры литературного произведения;
11.1.4.1 интерпретация (сценария, постановки) В ином виде, сохраняющем сюжетно-идейную концепцию произведения искусства
анализ и обобщение
11.2.1.1 анализировать композицию литературного произведения во времени и пространстве, определять жанровые особенности, различать композицию повествования;
11.2.2.1 показать реальность жизни через сбор и индивидуализацию системы персонажей в произведении искусства, определение авторской позиции;
11.2.3.1 анализ индивидуального стиля писателя (особенности лексической, синтаксической структуры языка произведения);
11.2.4.1 анализ художественных подходов в произведении (виды тропов и фигур), художественная деталь, авторский пафос, определение идеала;
11.2.5.1 выявлять и анализировать общие тенденции, литературные направления, общечеловеческие ценности в казахской и мировой литературе
оценка (сравнение) и творчество (произведение)
11.3.1.1 оценить национальную и историческую ценность произведения, сравнив его с глобальными темами;
11.3.2.1 проанализировать и оценить идею произведения с точки зрения художественной и эстетической ценности в сравнении с образцами мировой литературы;
11.3.3.1 написать объективное, субъективное эссе (миниатюру), оценивающее гуманистическую, универсальную, духовную ценность произведения искусства;
11.3.4.1 проанализировать произведение в сравнении с идейно значимыми образцами мировой литературы, написать литературный обзор, статью
3 четверть
Правда и произведение
Литература времен независимости. Роман Б.Мұқай "Өмірзая", роман Қ.Жұмаділова "Тағдыр", повесть О.Бөкей "Атау кере", поэма Ұ.Есдәулета "Натюрморд", пьеса Р.Отарбаева "Бейбарыс сұлтан"
чтение и понимание
11.1.1.1 понимать концептуальный смысл отдельных понятий в тексте произведения;
11.1.2.1 творческая работа с элементами произведения искусства;
11.1.3.1 понимать взаимосвязь образов и мотивов в произведении искусства с идеей произведения;
11.1.1.1 глубокое понимание социальных, гуманистических, современных проблем, возникающих при анализе сюжета и композиционной структуры литературного произведения;
11.1.4.1 интерпретация сценария, постановки и т. Д.) В ином виде, сохраняющем сюжетно-идейную концепцию произведения искусства
анализ и обобщение
11.2.1.1 анализировать композицию литературного произведения во времени и пространстве, определять жанровые особенности, различать композицию повествования;
11.2.2.1 показать реальность жизни через сбор и индивидуализацию системы персонажей в произведении искусства, определение авторской позиции;
11.2.3.1 анализ индивидуального стиля писателя (особенности лексической, синтаксической структуры языка произведения);
11.2.4.1 анализ художественных подходов в произведении (виды тропов и фигур), художественная деталь, авторский пафос, определение идеала;
11.2.5.1 выявлять и анализировать общие тенденции, литературные направления, общечеловеческие ценности в казахской и мировой литературе
оценка (сравнение) и творчество (произведение)
11.3.1.1 оценить национальную и историческую ценность произведения, сравнив его с глобальными темами;
11.3.2.1 проанализировать и оценить идею произведения с точки зрения художественной и эстетической ценности в сравнении с образцами мировой литературы;
11.3.3.1 написать объективное, субъективное эссе (миниатюру), оценивающее гуманистическую, универсальную, духовную ценность произведения искусства;
11.3.4.1 анализировать произведение в сравнении с идейно значимыми образцами мировой литературы, писать литературную критику, статьи
4 четверть
Художественная литература и литературная критика
Казахская литература XXI века.
Современная казахская лирика, художественные изыскания в поэмах, роман нового века, традиции и новаторство в повести, художественный горизонт казахского рассказа, новое поле драмы, литературная критика
чтение и понимание
11.1.1.1 понимать концептуальное значение отдельных слов в тексте произведения;
11.1.2.1 творческая работа с элементами произведения искусства;
11.1.3.1 понимать взаимосвязь образов и мотивов в произведении искусства с идеей произведения;
11.1.5.1 интерпретация произведения искусства в ином виде (сценарий, постановка) с сохранением сюжета и идеологической концепции
анализ и обобщение
11.2.1.1 анализировать композицию литературного произведения во времени и пространстве, определять жанровые особенности, различать композицию повествования;
11.2.2.1 показать реальность жизни через сбор и индивидуализацию системы персонажей в произведении искусства, определение авторской позиции;
11.2.3.1 анализ индивидуального стиля писателя (особенности лексической, синтаксической структуры языка произведения);
11.2.4.1 анализ художественных подходов в произведении (виды тропов и фигур), художественная деталь, авторский пафос, определение идеала;
11.2.5.1 выявлять и анализировать общие тенденции, литературные направления, общечеловеческие ценности в казахской и мировой литературе
оценка (сравнение) и творчество (произведение)
11.3.1.1 оценить национальную и историческую ценность произведения, сравнив его с глобальными темами;
11.3.2.1 проанализировать и оценить идею произведения с точки зрения художественной и эстетической ценности в сравнении с образцами мировой литературы;
11.3.3.1 написать объективное, субъективное эссе (миниатюру), оценивающее гуманистическую, универсальную, духовную ценность произведения искусства;
11.3.4.1 анализировать произведение в сравнении с идейно значимыми образцами мировой литературы, писать литературную критику, статьи
Приложение 610 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан

2013 жылғы 3 сәуірдегі № 115
бұйрығына 610-қосымша
Бастауыш білім беру деңгейінің 2, 4-сыныптарына арналған "Қазақ тілі" пәнінен оқу жүктемесі төмендетілген үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту қазақ тілінде емес)
Ескерту. Оқу бағдарламасымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 27.11.2020 № 496 (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Білім берудің барлық деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 604 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17669) сәйкес әзірленген.
2. "Қазақ тілі" пәнін оқытудың мақсаты – қоғамдық ортада қазақ тілінде қарым-қатынас жасау мүмкіндіктерін қамтамасыз ететін коммуникативтік дағдылардың негізін қалыптастыру және тілдік нормаларды қолдануға, сауатты жазуға үйрету.
3. Қойылған мақсатқа жету үшін мынадай міндеттердің шешілуі көзделеді:
1) тілдік дағдыларды (айтылым, тыңдалым, оқылым, жазылым) дамыту;
2) қазақ тіліндегі сөздік қорды үздіксіз дамыту әдістерін меңгерту;
3) тұрмыста, қоғамдық орындарда, мәдени орталарда қазақ тілінде қарым-қатынас жасау қабілеттері мен дағдыларын дамыту;
4) қазақ тілінде меңгерген білім, білік, дағдыларын күнделікті өмірде өз бетінше қолдануға дағдыландыру;
5) шығармашылықпен жұмыс істеуді, сын тұрғысынан ойлау қабілеттерін дамыту.
4. "Қазақ тілі" пәні бойынша білім алушылардың білім, білік, дағдыларына қойылатын талаптар "Шет тілін меңгерудің жалпы еуропалық құзыреті" (CEFR) деңгейлерін (А1, А2, В1, В2, С1) ескере отырып құрастырылды; білім алушылар бастауыш сыныпты аяқтағанда, қазақ тілін қарапайым А1, А2 (бастапқы) деңгейінде меңгереді.
5. Оқу бағдарламасында үш тілде білім беруді жүзеге асыру қарастырылған, онда үш тілді меңгертіп қана қоймай, сондай-ақ білім алушылардың сыныптан тыс жұмыстарын да үш (қазақ, орыс және ағылшын тілдерінде) тілде ұйымдастыру қарастырылған.
6. Жеке тұлғалық қасиеттердің кең ауқымды дағдылармен бірлесе дамытылуы білім берудің "қазақстандық патриотизм мен азаматтық жауапкершілік", "құрмет", "ынтымақтастық", "еңбек пен шығармашылық", "ашықтық", "өмір бойы білім алу" сияқты құндылықтарын бойына сіңіруіне, Отанына риясыз қызмет ететін, білімді, білікті, рухани терең азамат болып қалыптасуына көмектеседі.
2-тарау. "Қазақ тілі" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру

от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа (с сокращением учебной нагрузки) по предмету "Казахский язык" для 2-4 классов уровня начального образования (с неказахским языком обучения)
Сноска. Приказ дополнен приложением 610 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 27.11.2020 № 496 (порядок введения в действие см. п.5).
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31октября 2018 года № 604 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования всех уровней образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17669).
2. Целью обучения учебному предмету "Казахский язык" – формирование основ коммуникативных навыков, обеспечивающих возможность общения в общественной среде на казахском языке, обучение грамотному написанию, использованию языковых норм.
3. Для достижения поставленной цели предусматривается решение следующих задач:
1) развитие языковых навыков (говорение, аудирование, чтение, письмо);
2) изучение методов непрерывного развития словарного запаса на казахском языке;
3) развитие способностей и навыков общения на казахском языке в быту, общественных местах, культурных кругах;
4) приобретение знаний, умений, навыков, приобретенных на казахском языке, к самостоятельному использованию навыков в повседневной жизни;
5) развитие творческих способностей, критического мышления.
4. Требования к знаниям, умениям, навыкам обучающихся по предмету "Казахский язык" составлены согласно системе уровней Общеевропейской рамки владения языками (CEFR) (А1, А2, В1, В2, С1); при завершении начального класса обучающиеся осваивают казахский язык на обычном уровне А1, А2 (начальном).
5. В учебной программе предусмотрена реализация трехъязычного образования, которая предполагает не только обучение на трех языках, но и организацию внеурочной деятельности обучающихся на трех языках (казахском, русском и английском).
6. Развитие личностных качеств в органическом единстве с навыками широкого спектра являются основой для привития обучающимся базовых ценностей образования: "казахстанский патриотизм и гражданская ответственность", "уважение", "сотрудничество", "труд и творчество", "открытость", "образование в течение всей жизни". Эти ценности призваны стать устойчивыми личностными ориентирами обучающегося, мотивирующими его поведение и повседневную деятельность.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Казахский язык"

7. Оқу жүктемесінің бөлінуі:
1) 2-сынып – аптасына 2 сағат, барлығы – 68 сағат;
2) 4-сынып – аптасына 3 сағат, барлығы – 102 сағат.
8. "Қазақ тілі" оқу пәнінің 2-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) тыңдалым: тақырыпқа байланысты шағын диалог/монологтің мазмұнын түсіну, тыңдау/көру материалдарындағы негізгі ойды анықтау, тірек сөздер бойынша тақырыбын болжау, кесте толтыру және суреттерді орналастыру арқылы түсінгенін білдіру, тыңдалым бойынша жағымды/жағымсыз кейіпкерлерді ажырату;
2) айтылым: тақырып бойынша шағын диалог/монолог, сұрақтар құрастыру, шағын мәтінді мазмұндау, сурет/иллюстрция/постер бойынша сөйлеу;
3) оқылым: оқудың түрлері, шағын мәтінді рөлге бөліп, мәнерлеп, түсініп оқу, қарапайым фразалар, мәтіннің жанрын (өлең, жаңылтпаш, жұмбақ, ертегі, әңгіме) ажырату, сөздікпен, анықтамалықтармен жұмыс;
4) жазылым: сурет/комикс/иллюстрация бойынша мәтін құрастыру, тыңдау/көру материалдарының мазмұны, төл әріптердің каллиграфиясы, айтылуы мен жазылуында айырмашылығы жоқ сөздер, орфография, тасымал;
5) сөйлеу әрекеттері аясындағы тілдік дағдылар (лингвистикалық терминдер қолданылмайды) бойынша: фонетика: төл дыбыстардың артикуляциясы, орфоэпия, дауыс ырғағы, буын, интонация, буын және дыбыс үндестігі; лексика: тақырыпқа қатысты лексикалық минимум, жиі қолданылатын сөздер, қаратпа сөздер, антонимдер; грамматика: заттың атын (жалпы/жалқы) білдіретін сөздер, ілік, табыс, жатыс септіктері, көмекші есімдер, ауызша/жазбаша тілдегі етістіктің шақтары, қалып етістіктері, сұрау есімдіктері, мекен үстеулер, жалғаулық шылаулар, әдеп сөздер, сөз тіркестері, сөйлемдегі сөздердің орын тәртібі.
9. "Қазақ тілі" оқу пәнінің 4-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) тыңдалым; әңгімелер мен ақпаратты тыңдау және негізгі ойды түсіну, мәтінді көркемдеу үшін қолданылған жеке сөздерді өз бетімен түсіне алу, жиі қолданылатын кейбір сөздерді өз бетімен түсіне алу;
2) айтылым; берілген тақырып бойынша пікір алмасу, айтылған немесе тыңдау/көру материалдарындағы әңгіме немесе ақпараттағы негізгі ойдың сипаттамасы, әдеп сөздер мен сөз тіркестерін қолдану, тақырып бойынша диалог/монолог құрастыру, жағдаяттарды талдау, шағын көркем шығармаларды оқып түсіну, үлгі бойынша тапсырмаларды орындау, сөйлеу стилін сақтау;
3) оқылым; мәтіннің түрлері, шағын мәтіндегі негізгі ойды түсіну, мәтіннің жанрын ажырату, мәтіннің тақырыбын және ондағы негізгі ойды анықтау, мәтінге сұрақтар (қандай? қай? қашан? қайда?) құрастыру және оған жауап беру, тірек сөздер арқылы мәтіннің мазмұнын болжау;

7. Объем учебной нагрузки:
1) во 2 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 4 классе – 3 часа в неделю, 102 часов в учебном году.
8. Базовое содержание учебного предмета "Казахский язык" для 2 класса:
1) аудирование: понимание содержания небольшого диалога/монолога по теме, определение основных мыслей в материалах аудирования/просмотра, прогнозирование темы по опорным словам, представление понимания посредством заполнения таблиц и размещения изображений, различение позитивных/негативных персонажей по аудированию;
2) говорение: мини диалог по теме/монолог, составление вопросов, изложение небольшого текста, говорение по рисунку/иллюстрации/постеру;
3) чтение: виды чтения, выразительное чтение, разбивка мелкого текста на роль, выразительное чтение, простые фразы, различение жанра текста (стихотворение, скороговорки, загадки, сказки, рассказы), работа со словарем, справочниками;
4) письмо: составление текста по рисунку/комикс/иллюстрации, содержание материалов аудирования/просмотра, каллиграфия специфических букв, слова, не имеющие отличия в произношении и написании, орфография, перенос;
5) языковые навыки (лингвистические термины не используются) в сфере речевой деятельности: фонетика: артикуляция специфических звуков, орфоэпия, ритм голоса, слог, интонация, слог и сингармонизм звуков; лексика: лексический минимум, относящийся к теме, часто используемые слова, слова обращения, антонимы; грамматика: слова, обозначающие существительное (нарицательное/собственное), родительный, винительный, местный падежи, вспомогательные части речи, времена глагола в устной/письменной речи, глаголы, местоимения, вопросительные местоимения, наречия места, союзы, слова этикета, словосочетания, порядок слов в предложении.
9. Базовое содержание учебного предмета "Казахский язык" для 4класса:
1) аудирование; прослушивание рассказов и информации, понимание основных мыслей, самостоятельное понимание отдельных слов, используемых для улучшения текста, самостоятельное понимание некоторых часто используемых слов;
2) говорение; высказывания по данной теме, описание основных мыслей в рассказе или информации в речевом/зрительном материале, применение этических слов и словосочетаний, составление диалога/монолога по теме, анализ ситуации, чтение небольших художественных произведений, выполнение заданий по образцу, соблюдение стиля речи;
3) чтение; виды текста, понимание основных мыслей в небольших текстах, различение жанра текста, определение темы текста и основных мыслей в нем, вопросы к тексту (какие? какой? когда? где?) составление и ответ на него, прогнозирование содержания текста через опорные слова;

4) жазылым; шағын сюжетті комикс/буклет/коллаж/жарнама/ презентацияны сөйлемдермен толықтыру, оқыған, тыңдаған, тыңдау/көру материалдары, сұрақтар мен жоспар бойынша мазмұнын жазу, дұрыс құрылмаған мәтінді түзеп қайта жазу, жазу емлесі;
5) сөйлеу әрекеттері аясындағы тілдік дағдылар (лингвистикалық терминдер қолданылмайды) бойынша; фонетика, төл дыбыстардың артикуляциясы, орфоэпия, дауыс ырғағы, буын, интонация, үндестік заңы. Лексика; тақырыпқа қатысты лексикалық минимум, жиі қолданылатын сөздер, бейтарап сөздер, репликалар, қаратпа сөздер, антонимдер; грамматика; ауызша/жазбаша тілдегі сөз таптары, көмекші сөздер, ауызша/жазбаша тілдегі көптік/тәуелдік/жіктік/септік жалғаулар, етістіктің ауыспалы осы шағы, жедел/бұрынғы өткен шақ, ортақ етіс, ауыспалы келер шақ, қалау рай формалары, жіктеу/сұрау/сілтеу есімдіктері және олардың септелуі, үстеу және оның түрлері, одағай, модаль, еліктеуіш сөздер, сөз тіркестері, сөйлемдегі сөздердің орын тәртібі, қарсылықты және себеп-салдар жалғаулық шылаулар, сөйлемнің бірыңғай мүшелері, жай сөйлемдер.
3-тарау. Оқу мақсаттарының жүйесі
10. Бағдарламада оқу мақсаттары кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлім мен бөлімшенің ретін, төртінші сан оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 2.2.1.1 кодында "2" – сынып, "2.1" – бөлім мен бөлімше, "1" – оқу мақсатының реттік нөмірі.
11. Оқу мақсаттарының жүйесі:
1) "Тыңдалым" бөлімі:
Білім алушылар:
Бөлімше (түйінді дағдылар)
"Тыңдалым" бөлімі бойынша оқу мақсаттары
2-сынып
А1 – негізгі деңгей
4-сынып
А2 – бастапқы деңгей
1.1
Тыңдаған материалдың мазмұнын түсіну
2.1.1.1 баяу және анық айтылған сөзді тыңдау және интонациясы бойынша сұраулы және лепті сөйлемдерді ажырату
4.1.1.1 анық айтылған сөзді тыңдап, қысқаша жазба (тірек сөздер) жасау және нақтылау мақсатында сұрақтар құру
1.2
Сөздердің лексикалық мағынасын түсіну
2.1.2.1 баяу және анық айтылған жиі қолданылатын сөздердің мағынасын түсіну
4.1.2.1 бейтаныс сөздер мен сөз тіркестері бар мәтіннің мағынасын түсіну
1.3 Тыңдаған аудио/бейнематериалдың мазмұнын түсіну
2.1.3.1 тыңдаған материалдың (ұзақтығы 1-1,5 мин) мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру
4.1.3.1 тыңдаған материалдың (ұзақтығы 2-2,5 мин) мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру/сөйлемді толықтыру
1.4
Мәтіндегі негізгі, қосалқы ақпараттар
ды түсіну
2.1.4.1 тыңдаған материалдың мазмұнын түсіну мұғалімнің қолдауымен жағымды және жағымсыз кейіпкерлерді анықтау

4) письмо; дополнить мини-сюжетный комикс / буклета/коллажа/рекламы/ презентации предложениями, материалы чтения, прослушивания/просмотра, написание содержания вопроса и плана, исправление и повторное написание неправильно составленного текста, привила письма;
5) языковые навыки в области речевой деятельности (не используются лингвистические термины); фонетика, артикуляция специфических звуков, орфоэпия, ритм голоса, слог, интонация, закон сингармонизма. Лексика; лексический минимум, относящийся к теме, наиболее часто используемые слова, нейтральные слова, реплики, слова обращения, антонимы; грамматика; словосочетание в устной/письменной речи, множественные/притяжательные/личные/падежные/падежные окончания в устной/письменной речи, изменяющиеся переходное настоящее, очевидное, давнопрошедшее время глагола, залоги, переходное будущее время, формы желательного наклонения, личные/вопросительные/указательные местоимения и их склонение, наречие и их виды, междометие, модальные, подражательные слова, словосочетания, порядок слов в предложении, противительные и причинно-следственные союзы, однородные члены предложения, простые предложения.
Глава 3. Система целей обучения
10. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число – нумерацию цели обучения. В кодировке 1.1.2.1 "1" – класс, "1.2." – раздел и подраздел, "1" – порядковый номер цели обучения.
11. Система целей обучения:
1) Раздел: Аудирование (слушание):
Обучающиеся:
Раздел (ключевые навыки)
Цели обучения по разделу "Аудирование (слушание)"
2 класс
А1 – основной уровень
4 класс
А2 – начальный уровень
1.1
Понимание содержания прослушанного материала
2.1.1.1 слушать медленно и ясно произносимые слова и различать по интонации вопросительные и восклицательные предложения
4.1.1.1 прослушав четко произносимые слова, составить вопросы с целью создания кратких записей (опорных слов) и уточнения
1.2
Понимание лексического значения слов
2.1.2.1 понимание смысла часто употребляемых слов, выраженных медленно и четко произносимых словах
4.1.2.1 понимать смысл текста с незнакомыми словами и словосочетаниями
1.3 Понимание аудиовизуального материала
2.1.3.1 ответить на вопросы по содержанию прослушанного материала (продолжительность 1-1, 5 мин)
4.1.3.1 ответить на вопросы по содержанию прослушанного материала (продолжительность 2-2,5 мин) / дополнить предложение
1.4
Понимание основной, вспомогательной информации в тексте
2.1.4.1 понимание содержания прослушанного материала, при поддержке учителя выявление позитивных и негативных персонажей

4.1.4.1 тыңдаған мәтін бойынша оқиғаның себеп-салдарлық байланысын (кейіпкерлер, оқиға) анықтау
1.5
Тыңдалым материалын болжау
2.1.5.1 мәтіннің тақырыбы мен тірек сөздері, сөз тіркестері бойынша мазмұнын болжау
4.1.5.1 тыңдаған оқиға/әңгіме бөліктерінің жалғасын болжау
2) "Айтылым" бөлімі:
Бөлімше (түйінді дағдылар)
"Айтылым" бөлімі бойынша оқу мақсаттары
2-сынып
А1 – негізгі деңгей
4-сынып
А2 – бастапқы деңгей
2.1
Сөздік қорды толықтыру
2.2.1.1 өз сөзінде ақпаратты сұрау, іс-әрекетке түсініктеме беру үшін сөздер және сөз тіркестерін қолдану
4.2.1.1 берілген сөздерге қарама-қарсы мағыналы, мағыналас сөздерді табу және сөйлеу барысында қолдану
2.2
Берілген тақырып бойынша сөйлеу
2.2.2.1 сюжетті сурет негізінде сөйлеу
(2-3 сөйлем)
4.2.2.1 берілген тірек сөздер мен жоспардың негізінде қысқа монолог құру
2.3
Түрлі жағдаяттарда қарым-қатынасқа түсу (диалог)
2.2.3.1 күнделікті өмірде кездесетін жағдаяттарда қызығушылығы бойынша диалогке қатысу
4.2.3.1 белгілі бір тақырыпта сұхбаттасу барысында шағын мәліметті (4-5 сөйлем) баяндау
2.4 Оқыған/тыңдаған материалды мазмұндау
2.2.4.1 суретті жоспар және тірек сөздер/сұрақтар негізінде шағын мәтінді мазмұндау
4.2.4.1 жоспар/жазбалар
ын қолданып, мәтінді толық мазмұндау
2.5
Оқыған/тыңдаған материал бойынша пікірін білдіру
2.2.5.1 мәлімет, кейіпкер, оқиғаларды салыстыру негізінде қарапайым пікір ("мен... деп ойлаймын", "мен... деп санаймын", "маған ... сияқты", "маған ... тәрізді") білдіру
4.2.5.1 шығарманың кейіпкері туралы пікірлерді
(менің түсінігім бойынша, ... оның пікірінше, ... оның айтуынша, ..., кейбір адамдардың ойынша, ...) салыстыра отырып бағалау
2.6
Орфоэпиялық нормаларды сақтау
2.2.6.1* ә, ө, ү, ұ, і, ң, қ, ғ, һ дыбыстарын артикуляциялау
4.2.6.1 айтылуы мен жазылуында айырмашылығы бар сөздерді дұрыс айту
3) "Оқылым" бөлімі:
Бөлімше (түйінді дағдылар)
"Оқылым" бөлімі бойынша оқу мақсаттары
2-сынып
А1 – негізгі деңгей
4-сынып
А2 – бастапқы деңгей
3.1
Оқу түрлерін қолдану
2.3.1.1 шағын мәтінді түсініп, мәнерлеп (дауыс ырғағын дұрыс қойып)/рөлге бөліп оқу
4.3.1.1 мәтінді іштей, түсініп және қажетті ақпаратты тауып/шолып/бел
гі қойып оқу
3.2
Мәтіннің мазмұнын түсіну
2.3.2.1 шағын мәтіндегі жиі қолданылатын сөздерден құрастырылған сөйлемдердің мағынасын түсіну
4.3.2.1 бейтаныс сөздер кездесетін шағын мәтіндегі негізгі ойды түсіну
3.3
Мәтіннің жанрлары мен түрлерін анықтау
2.3.3.1 мәтіннің жанрын (өлең, жаңылтпаш, жұмбақ, ертегі, әңгіме) ажырату
4.3.3.1 мәтіннің жанрын (мақал-мәтелдер, бата, аңыз, мысал, өсиет әңгімелердің) жанрлық ерекшеліктерін және көмекші сөздердің қолдауымен пайымдау мәтінін анықтау
3.4
Сұрақтар мен жауаптар құрастыру

4.1.4.1 по прослушанному тексту определить причинно-следственную связь события (герои, события)
1.5 Прогнозирование прослушанного материала
2.1.5.1 прогнозирование содержания текста по теме и опорным словам, словосочетаниям
4.1.5.1 прогнозирование продолжения частей прослушанного события/рассказа
2) Раздел: "Говорение"
Раздел (ключевые навыки)
Цели обучения по разделу "Говорение"
2 класс
А1 – основной уровень
4 класс
А2 – начальный уровень
2.1
Пополнение словарного запаса
2.2.1.1 в своей речи для запроса информации, комментирования действий использовать слова и словосочетания
4.2.1.1 данным словам найти и употребить в речи слова противоположные по смыслу, синонимичные слова
2.2
Построение высказывания на заданную тему
2.2.2.1 речь на основе сюжетного рисунка (2-3 предложения)
4.2.2.1 создание короткого монолога на основе заданных опорных слов и плана
2.3
Участие в различных ситуациях общения (диалог) и соблюдение речевых норм
2.2.3.1 участие в диалоге по интересам в ситуациях, встречающихся в повседневной жизни
4.2.3.1 излагать небольшую информацию (4-5 предложений) при беседе на определенную тему
2.4 Пересказ прослушанного/прочитанного материала
2.2.4.1 пересказ небольшого текста на основе плана изображения и опорных слов/вопросов
4.2.4.1 используя план/заметки полный пересказ текста
2.5
Высказывание оценочного суждения о прочитанном/
прослушанном материале
2.2.5.1 высказывать простое оценочное мнение об информации/герое/событии на основе сравнения
("я думаю…",
"я считаю…", "мне кажется...")
4.2.5.1 сравнительная оценка мнений о персонажи произведения ("по моему мнению…, по его мнению..., по мнению некоторых людей...)
2.6
Соблюдение орфоэпических норм
2.2.6.1* артикуляция звуков: ә, ө, ү, ұ, і, ң, қ, ғ, һ
4.2.6.1 правильно произносить слова, отличающиеся по произношению и написанию
3) Раздел: "Чтение"
Раздел (ключевые навыки)
Цели обучения по разделу "Чтение"
2 класс
А1 – основной уровень
4 класс
А2 – начальный уровень
3.1
Использование форм обучения
2.3.1.1 понимать небольшой текст, читать выразительно/разбивая по ролям (правильно поставить ритм голоса)
4.3.1.1 чтение текста про себя, понимать и находить нужную информацию /обзор/делать пометки
3.2
Понимание содержания текста
2.3.2.1 понимание смысла предложений, составленных из часто используемых слов в небольшом тексте
4.3.2.1 понимание основной мысли в небольшом тексте, где встречаются незнакомые слова
3.3
Определение жанров и видов текста
2.3.3.1 различать жанр текста (стихотворение, скороговорки, загадки, сказки, рассказы)
4.3.3.1 определение жанра текста (пословиц, поговорок, благословений, легенд, басни, наставления), жанровых особенностей и текста рассуждения при помощи вспомогательных слов
3.4
Составление вопросов и ответов

2.3.4.1 мәтіннің мазмұны немесе иллюстрация/постер бойынша қарапайым сұрақтар кім? не? қандай? қанша? не істеді?) құрастыру және оған жауап беру
4.3.4.1 мұғалімнің қолдауымен мәтін мазмұнын және кейіпкерлердің іс-әрекетін бағалауға бағытталған сұрақтар (неліктен? не үшін?) құрастыру және оған жауап беру
3.5
Түрлі дереккөздер
ден қажетті ақпаратты алу
2.3.5.1 мұғалімнің қолдауымен сөздік, анықтамалықтардан қажетті ақпаратты табу
4.3.5.1 қажетті ақпараттарды табу үшін түрлі дереккөздерді (сөздіктер, инфографикалар, энциклопедиялар, ғаламтор) қолдана білу және ақпаратты кестеге салу (жіктеу)/сызба түрінде беру
4) "Жазылым" бөлімі:
Бөлімше (түйінді дағдылар)
"Жазылым" бөлімі бойынша оқу мақсаттары
2-сынып
А1 – негізгі деңгей
4-сынып
А2 – бастапқы деңгей
4.1
Мәтінді түрлі формада ұсыну
2. 4. 1. 1 заттың сынын білдіретін сөздерді қолдана отырып, сөйлемді суретпен толықтырып жазу/постер құрастыру/ берілген иллюстрация бойынша мәтін (3 сөйлемнен кем емес) құрау
4.4.1.1 шағын сюжетті комикс/буклет/
коллаж/жарнама/
презентацияны сөйлемдермен толықтыру
4.2
Тыңдаған/оқы
ған материалдың мазмұнын жазу
2.4.2.1 оқыған/ аудио/бейнематериалдың мазмұны бойынша сұраққа жауап (сөйлем) жазу
4.4.2.1 оқыған/аудио/
бейнематериалдың мазмұнын дайын жоспар негізінде жазу
4.3
Пунктуация
лық нормаларды сақтау
2.4.3.1 мұғалімнің қолдауымен сөйлем түрлерін айтылу мақсатына қарай ажырату және тиісті тыныс белгілерін (нүкте, сұрақ белгісі, леп белгісі) қолдану
4.4.3.1 сөйлемнің бірыңғай мүшелерінің тыныс белгісін (үтір, қос нүкте)/қаратпа сөзден кейінгі сөйлемнің тиісті тыныс белгілерін қолдану
4.4
Каллиграфия
лық дағдыларды дамыту
2.4.4.1 бас әріптер мен кіші әріптердің биіктігін, енін, көлбеулігін және олардың байланысын, азат жолдың және тақырыптың өлшемін сақтап жазу
4.4.4.1 каллиграфиялық нормаларға сәйкес әріптердің өзара байланысын сақтап, бір сызықта көркем жазу
4.5
Орфография
лық дағдыларды дамыту
2. 4. 5. 1 ә, ө, ү, ұ, і, ң, қ, ғ, һ әріптері кездесетін сөздерді анықтап, теріп жазу
4.4.5.1 мұғалімнің қолдауымен айтылуы мен жазылуында айырмашылығы бар сөздерді дұрыс жазу
2.4.5.2 сөзді буынға бөлу және мұғалімнің қолдауымен сөзді тасымалдап жазу
4.4.5.2 сөзге қосымшалар жалғау кезінде үндестік заңын сақтау
5) "Тілдік нормаларды қолдану" бөлімі:
Бөлімше (түйінді дағдылар)
"Тілдік нормаларды қолдану" бөлімі бойынша оқу мақсаттары
2-сынып
А1 – негізгі деңгей
4-сынып
А2 – бастапқы деңгей
5.1
Грамматика
лық нормалар
ды сақтау (лингвистикалық терминдер
ді қолданбау)

2.3.4.1 по содержанию текста либо иллюстрации/постеру составить простые вопросы кто? что? какие? сколько? что сделал?) и ответ на него
4.3.4.1 при поддержке учителя составить вопросы(почему? для чего?), направленные на оценку содержания текста и деятельности персонажей и ответ на него
3.5
Получение необходимой информации из различных источников
2.3.5.1 при поддержке учителя поиск необходимой информации в словарях, справочниках
4.3.5.1 умение использовать различные источники (словари, инфографики, энциклопедии, интернет) для поиска необходимой информации и вставить информацию в таблицу (классифицировать)/ представлять в виде
4) Раздел: "Письмо"
Раздел (ключевые навыки)
Цели обучения по разделу "Письмо"
2 класс
А1 – основной уровень
4 класс
А2 – начальный уровень
4.1
Представление текста в различных формах
2.4.1.1 дополнить предложение рисунком/составить постер/ составить текст по заданной иллюстрации (не менее 3 предложений) с использованием слов, обозначающих признак предмета
4.4.1.1 дополнить небольшой сюжетный комикс/буклет/коллаж/ рекламу/
презентации предложениями
4.2
Написать содержание прослушанного/прочитанного материала
2.4.2.1 написать ответ (предложение) на вопрос по содержанию прочитанного / аудио/видеоматериала
4.4.2.1 записать содержания прочитанного / аудио/видеоматериала на основе готового плана
4.3
Соблюдение пунктуационных норм
2.4.3.1 при поддержке учителя различать виды предложений по цели высказывания и применять соответствующие знаки препинания (точка, вопросительный знак, восклицательный знак)
4.4.3.1 применение знаков препинания (запятая, двоеточие) однородных членов предложения/соответствующих знаков препинания предложения после слов обращении
4.4
Развитие каллиграфических навыков
2.4.4.1 письмо с соблюдением высоты, ширины, наклона заглавных и прописных букв и их связей, соблюдая размер и заголовок абзаца
4.4.4.1 художественное письмо на одной линии с сохранением взаимосвязи букв в соответствии с каллиграфическими нормами
4.5
Развитие орфографических навыков
2.4.5.1 определение и выписывание слова с буквами ә, ө, ү, ұ, і, ң, қ, ғ, һ
4.4.5.1 при поддержке учителя правильное написание слов, отличающих в произношении и написании
2.4.5.2 при поддержке учителя разделить слово на слоги и переносить слово
4.4.5.2 соблюдение закона сингармонизма при добавлении аффиксов к слову
5) Раздел: "Употребление языковых норм"
Раздел (ключевые навыки
Цели обучения по разделу "Употребление языковых норм"
2 класс
А1 – основной уровень
4 класс
А2 – начальный уровень
5.1 Соблюдение грамматических норм
(без использования терминов)

2.5.1.1 мұғалімнің қолдауымен заттың атын/сынын/санын/іс-қимылын білдіретін сөздерді ауызша/жазбаша тілде қолдану
4.5.1.1 мұғалімнің қолдауымен шылауларды, көмекші сөздерді ауызша/жазбаша тілде қолдану
2.5.1.2 мұғалімнің қолдауымен шағын мәтіндегі көптік/ тәуелдік/
септік/жіктік жалғаулы сөздерді ауызша/жазбаша тілде қолдану
4.5.1.2 көптік/ тәуелдік/септік/жіктік жалғаулы сөздерді ауызша/жазбаша тілде қолдану
2.5.1.3 мұғалімнің қолдауымен сөйлемдегі етістіктің шақтарын ауызша сөйлеу тілінде қолдану
4.5.1.3 өз бетінше шағын мәтіннен етістіктің шақ, рай формаларын ауызша/жазбаша тілде қолдану
2.5.1.4 мұғалімнің қолдауымен сөйлеу барысында есімдіктерді (сілтеу, сұрау есімдіктерін) қолдану
4.5.1.4 септік/жіктік формалардағы жіктеу есімдіктерін және септеулік шылауларды ауызша/жазбаша тілде қолдану
2.5.1.5 мұғалімнің қолдауымен үлгі бойынша жай сөйлемдегі сөз тіркестерінің байланысын түсіну және сақтау
4.5.1.5 сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтап жай және құрмалас сөйлем құрастыру
12. Осы оқу бағдарламасы 1-қосымшада берілген бастауыш білім беру деңгейінің 2,4-сыныптарына арналған "Қазақ тілі" пәнінен оқу жүктемесі төмендетілген үлгілік оқу бағдарламасының Ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
13. Шет тілін игеру деңгейін бағалаудың жалпыеуропалық жүйесіне сәйкес білім алушылар А1, А2 деңгейлеріне жету үшін осы үлгілік оқу бағдарламасының 2-қосымшасында келтірілген лексикалық-грамматикалық минимумды игереді.
14. Тоқсандағы бөлімдер және бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Бастауыш білім беру деңгейінің
2, 4-сыныптарына арналған
"Қазақ тілі" оқу пәнінен оқу
жүктемесі төмендетілген үлгілік
оқу бағдарламасына 1-қосымша
Бастауыш білім беру деңгейінің 2, 4-сыныптарына арналған "Қазақ тілі" пәнінен оқу жүктемесі төмендетілген үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша Ұзақ мерзімді жоспар (оқыту қазақ тілінде емес)
1) 2-сынып:
Ортақ тақырыптар
Сөйлеу әрекеттерінің түрлері
Бөлімше (түйінді дағдылар)
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
1. Өзім туралы
2. Менің отбасым және достарым
Тыңдалым
1.1 Тыңдаған материалдың мазмұнын түсіну
2.1.1.1 баяу және анық айтылған сөзді тыңдау және интонациясы бойынша сұраулы және лепті сөйлемдерді ажырату
1.2 Сөздердің лексикалық мағынасын түсіну
2.1.2.1 баяу және анық айтылған жиі қолданылатын сөздердің мағынасын түсіну

2.5.1.1 при поддержке учителя использование слов в устной/ в письменной речи, обозначающих название предмета/ прилагательное/ количество/действия
4.5.1.1 при поддержке учителя использование в устном/ в письменном виде союзов, вспомогательных слов на устном/письменном языке
2.5.1.2 при поддержке учителя употребление в небольшом тексте слов в устной/письменной речи с множественными/ притяжательными/падежными/личными окончаниями
4.5.1.2 употребление в устной/ письменной речи слов с множественными/зависимыми/падежными/падежными
2.5.1.3 при поддержке учителя использовать в устной речи времена глагола в предложении
4.5.1.3 самостоятельно использовать времена, наклонения глагола небольшого текста устной/письменной речи
2.5.1.4 при поддержке учителя использование в речи местоимений (указательных, вопросительных)
4.5.1.4 применение в устной/письменной речи личных местоимении с падежными и личными формами и послелогов
2.5.1.5 при поддержке учителя понимание и сохранение связи словосочетаний в простом предложении по образцу
4.5.1.5 составление простого и сложного предложения с соблюдением порядка слов в предложении
12. Данная типовая учебная программа осуществляется в соответствии с Долгосрочным планом типовой учебной программы (с сокращением учебной нагрузки) по предмету "Казахский язык" для 2,4 классов уровня начального образования, приведенным в Приложении 1 к настоящей учебной программе.
13. В соответствии с общеевропейской системой оценивания уровня владения иностранным языком обучающиеся осваивают лексико-грамматический минимум, приведенный в приложении 2 к настоящей типовой учебной программе для достижения уровней А1, А2.
14. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
Приложение 1
к Типовой учебной программе
(с сокращением учебной нагрузки)
по предмету "Казахский язык"
для 2, 4 классов уровня
начального образования
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы (с сокращением учебной нагрузки) по предмету "Казахский язык" для 2,4 классов уровня начального образования (с неказахским языком обучения)
1) 2 класс:
Сквозные темы
Раздел (виды речевой деятельности)
Подраздел (навык)
Цели обучения
1 четверть
1. Все обо мне
2. Моя семья и друзья
Аудирование (слушание)
1.1 Понимание содержания прослушанного материала
2.1.1.1 слушать медленно и ясно произносимые слова и различать по интонации вопросительные и восклицательные предложения
1.2 Понимание лексического значения слов
2.1.2.1 понимание смысла часто употребляемых слов, выраженных медленно и четко произносимых словах

1.3 Тыңдаған аудио/бейне материалдың мазмұнын түсіну
2.1.3.1* тыңдаған материалдың (ұзақтығы 1-1,5 мин) мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру
Айтылым
2.1 Сөздік қорды толықтыру
2.2.1.1* өз сөзінде ақпаратты сұрау, іс-әрекетке түсініктеме беру үшін сөздер және сөз тіркестерін қолдану
2.2 Берілген тақырып бойынша ойын жеткізу
2.2.2.1 сюжетті сурет негізінде сөйлеу
(2-3 сөйлем)
2.3 Түрлі жағдаяттарда қарым-қатынасқа түсу (диалог)
2.2.3.1* күнделікті өмірде кездесетін жағдаяттарда қызығушылығы бойынша диалогке қатысу
2.4 Оқыған/
тыңдаған материалды мазмұндау
2.2.4.1* суретті жоспар және тірек сөздер/сұрақтар негізінде шағын мәтінді мазмұндау
Оқылым
3.1 Оқу түрлерін қолдану
2.3.1.1 шағын мәтінді түсініп, мәнерлеп (дауыс ырғағын дұрыс қойып), рөлге бөліп оқу
3.2 Мәтіннің мазмұнын түсіну
2.3.2.1 шағын мәтіндегі жиі қолданылатын сөздерден құрастырылған сөйлемдердің мағынасын түсіну
3.4 Сұрақтар мен жауаптар құрастыру
2.3.4.1* мәтіннің мазмұны немесе иллюстрация/постер бойынша қарапайым сұрақтар кім? не? қандай? қанша? не істеді?) құрастыру және оған жауап беру
Жазылым
4.1 Мәтінді түрлі формада ұсыну
2.4.1.1* заттың сынын білдіретін сөздерді қолдана отырып, сөйлемді суретпен толықтырып жазу/постер құрастыру/берілген иллюстрация бойынша мәтін (3 сөйлемнен кем емес) құрау
2.4 Оқыған/ тыңдаған материалды мазмұн желісі бойынша баяндау
2.4.2.1* оқыған/ аудио/бейнематериалдың мазмұны бойынша сұраққа жауап (сөйлем) жазу
4.3 Пунктуация лық нормаларды сақтау
2.4.3.1* мұғалімнің қолдауымен сөйлем түрлерін айтылу мақсатына қарай ажырату және тиісті тыныс белгілерін (нүкте, сұрақ белгісі, леп белгісі) қолдану
4.5
Орфография лық дағдыларды дамыту
2.4.5.1* ә, ө, ү, ұ, і, ң, қ, ғ, һ әріптері кездесетін сөздерді анықтап, теріп жазу
Тілдік
дағдылар
5.1
Грамматика лық нормаларды сақтау (лингвистика лық терминдерді қолданбау)
2.5.1.1* мұғалімнің қолдауымен заттың атын/сынын/санын/іс-қимылын білдіретін сөздерді ауызша/жазбаша тілде қолдану
2.5.1.2* мұғалімнің қолдауымен шағын мәтіндегі көптік/тәуелдік/септік/жіктік жалғаулы сөздерді ауызша/жазбаша тілде қолдану
2.5.1.3* мұғалімнің қолдауымен сөйлемдегі етістіктің шақтарын ауызша сөйлеу тілінде қолдану
2-тоқсан
3. Менің мектебім
4. Менің туған өлкем
Тыңдалым
1.1 Тыңдаған материалдың мазмұнын түсіну
2.1.1.1 баяу және анық айтылған сөзді тыңдау және интонациясы бойынша сұраулы және лепті сөйлемдерді ажырату

1.3 Понимание аудиовизуального материала
2.1.3.1* ответить на вопросы по содержанию прослушанного материала (продолжительность 1-1, 5 мин)
Говорение
2.1 Пополнение словарного запаса
2.2.1.1* в своей речи для запроса информации, комментирования действий использовать слова и словосочетания
2.2 Построение высказывания на заданную тему
2.2.2.1 речь на основе сюжетного рисунка (2-3 предложения)
2.3 Участие в различных ситуациях общения (диалог) и соблюдение речевых норм
2.2.3.1* участие в диалоге по интересам в ситуациях, встречающихся в повседневной жизни
2.4 Пересказ прослушанного/прочитанного материала
2.2.4.1* пересказ небольшого текста на основе плана изображения и опорных слов/вопросов
Чтение
3.1 Использование форм обучения
2.3.1.1 понимать небольшой текст, читать выразительно/разбивая по ролям (правильно поставить ритм голоса)
3.2 Понимание содержания текста
2.3.2.1 понимание смысла предложений, составленных из часто используемых слов в небольшом тексте
3.4 Составление вопросов и ответов
2.3.4.1* по содержанию текста либо иллюстрации/постеру составить простые вопросы кто? что? какие? сколько? что сделал?) и ответ на него
Письмо
4.1 Представление текста в различных формах
2.4.1.1* дополнить предложение рисунком/составить постер/ составить текст по заданной иллюстрации (не менее 3 предложений) с использованием слов, обозначающих признак предмета
4.2 Написать содержание прослушанного/прочитанного материала
2.4.2.1* написать ответ (предложение) на вопрос по содержанию прочитанного / аудио/видеоматериала
4.3
Соблюдение пунктуационных норм
2.4.3.1* при поддержке учителя различать виды предложений по цели высказывания и применять соответствующие знаки препинания (точка, вопросительный знак, восклицательный знак)
4.5
Развитие орфографических навыков
2.4.5.1* определение и выписывание слова с буквами ә, ө, ү, ұ, і, ң, қ, ғ, һ
Употребление языковых норм
5.1
Соблюдение грамматических норм (без использования терминов)
2.5.1.1* при поддержке учителя использование слов в устной/ в письменной речи, обозначающих название предмета/ прилагательное/ количество/действия
2.5.1.2* при поддержке учителя употребление в небольшом тексте слов в устной/письменной речи с множественными/ притяжательными/падежными/личными окончаниями
2.5.1.3* при поддержке учителя использовать в устной речи времена глагола в предложении
2-тоқсан
3. Моя школа
4. Мой родной край
Аудирование (слушание)
1.1 Понимание содержания прослушанного материала
2.1.1.1 слушать медленно и ясно произносимые слова и различать по интонации вопросительные и восклицательные предложения

1.2 Сөздердің лексикалық мағынасын түсіну
2.1.2.1 баяу және анық айтылған жиі қолданылатын сөздердің мағынасын түсіну
1.3 Тыңдаған аудио/бейнематериалдың мазмұнын түсіну
2.1.3.1* тыңдаған материалдың (ұзақтығы 1-1,5 мин) мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру
1.5 Тыңдалым материалын болжау
2.1.5.1* мәтіннің тақырыбы мен тірек сөздері, сөз тіркесі бойынша мазмұнын болжау
Айтылым
2.1 Сөздік қорды толықтыру
2.2.1.1* өз сөзінде ақпаратты сұрау, іс-әрекетке түсініктеме беру үшін сөздер және сөз тіркестерін қолдану
2.2 Берілген тақырып бойынша ойын жеткізу
2.2.2.1 сюжетті сурет негізінде сөйлеу
(2-3 сөйлем)
2.3 Түрліжағдаяттарда қарым-қатынасқа түсу (диалог)
2.2.3.1* күнделікті өмірде кездесетін жағдаяттарда қызығушылығы бойынша диалогке қатысу
2.5 Тыңдау-көру материалдары негізінде ойын айту
2.2.5.1* мәлімет, кейіпкер, оқиғаларды салыстыру негізінде қарапайым пікір ("мен ... деп ойлаймын", "мен ... деп санаймын", "маған ... сияқты", маған ... тәрізді") білдіру
2.6 Оқылған/
тыңдаған материал бойынша ой-пікір білдіру
2.2.6.1* ә, ө, ү, ұ, і, ң, қ, ғ, һ дыбыстарын артикуляциялау
Оқылым
3.1 Оқу түрлерін қолдану
2.3.1.1 шағын мәтінді түсініп, мәнерлеп (дауыс ырғағын дұрыс қойып), рөлге бөліп оқу
3.3 Мәтіннің жанрлары мен түрлерін анықтау
2.3.3.1* мәтіннің жанрын (өлең, жаңылтпаш, жұмбақ, ертегі, әңгіме) ажырату
3.5 Түрлі дереккөздер
ден қажетті ақпаратты алу
2.3.5.1* мұғалімнің қолдауымен сөздік, анықтамалықтардан қажетті ақпаратты табу
Жазылым
4.2 Тыңдаған/ оқыған/көрген материалдың мазмұнын жазу
2.4.2.1* оқыған/ аудио/бейнематериалдың мазмұны бойынша сұраққа жауап (сөйлем) жазу
4.4
Каллиграфия
лық дағдыларын дамыту
2.4.4.1 бас әріптер мен кіші әріптердің биіктігін, енін, көлбеулігін және олардың байланысын, азат жолдың және тақырыптың өлшемін сақтап жазу
Тілдік дағдылар
5.1
Грамматикалық нормаларды сақтау (лингвистика
лық терминдерді қолданбау)
2.5.1.1* мұғалімнің қолдауымен заттың атын/сынын/санын/іс-қимылын білдіретін сөздерді ауызша/жазбаша тілде қолдану
2.5.1.4* мұғалімнің қолдауымен сөйлеу барысында сілтеу, сұрау есімдіктерін қолдану
2.5.1.5* мұғалімнің қолдауымен үлгі бойынша жай сөйлемдегі сөз тіркестерінің байланысын түсіну және сақтау
3-тоқсан
5. Дені саудың жаны сау
6. Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті
Тыңдалым
1.1 Тыңдаған материалдың мазмұнын түсіну
2.1.1.1 баяу және анық айтылған сөзді тыңдау және интонациясы бойынша сұраулы және лепті сөйлемдерді ажырату

1.2 Понимание лексического значения слов
2.1.2.1 понимание смысла часто употребляемых слов, выраженных медленно и четко произносимых словах
1.3 Понимание аудиовизуального материала
2.1.3.1* ответить на вопросы по содержанию прослушанного материала (продолжительность 1-1, 5 мин)
1.5 Прогнозирование прослушанного материала
2.1.5.1* прогнозирование содержания текста по теме и опорным словам, словосочетаниям
Говорение
2.1 Пополнение словарного запаса
2.2.1.1* в своей речи для запроса информации, комментирования действий использовать слова и словосочетания
2.2 Построение высказывания на заданную тему
2.2.2.1 речь на основе сюжетного рисунка (2-3 предложения)
2.3 Участие в различных ситуациях общения (диалог) и соблюдение речевых норм
2.2.3.1* участие в диалоге по интересам в ситуациях, встречающихся в повседневной жизни
2.5 Высказывание оценочного суждения о прочитанном/
прослушанном материале
2.2.5.1* высказывать простое оценочное мнение об информации/герое/событии на основе сравнения
("я думаю…",
"я считаю…", "мне кажется...")
2.6
Соблюдение орфоэпических норм
2.2.6.1* артикуляция звуков: ә, ө, ү, ұ, і, ң, қ, ғ, һ
Чтение
3.1 Использование форм обучения
2.3.1.1 понимать небольшой текст, читать выразительно/разбивая по ролям (правильно поставить ритм голоса)
3.3 Определение жанров и видов текста
2.3.3.1* различать жанр текста (стихотворение, скороговорки, загадки, сказки, рассказы)
3.5 Получение необходимой информации из различных источников
2.3.5.1* при поддержке учителя поиск необходимой информации в словарях, справочниках
Письмо
4.2 Написать содержание прослушанного/прочитанного материала
2.4.2.1* написать ответ (предложение) на вопрос по содержанию прочитанного / аудио/видеоматериала
4.4
Развитие каллиграфических навыков
2.4.4.1 письмо с соблюдением высоты, ширины, наклона заглавных и прописных букв и их связей, соблюдая размер и заголовок абзаца
Употребление языковых норм
5.1
Соблюдение грамматических норм
(без использования терминов)
2.5.1.1* при поддержке учителя использование слов в устной/ в письменной речи, обозначающих название предмета/ прилагательное/ количество/действия
2.5.1.4* при поддержке учителя использование в речи местоимений (указательных, вопросительных)
2.5.1.5* при поддержке учителя понимание и сохранение связи словосочетаний в простом предложении по образцу
3 четверть
5. В здоровом теле – здоровый дух!
6. Традиции и фольклор
Аудирование (слушание)
1.1 Понимание содержания прослушанного материала
2.1.1.1 слушать медленно и ясно произносимые слова и различать по интонации вопросительные и восклицательные предложения

2.4.5.1* ә, ө, ү, ұ, і, ң, қ, ғ, һ әріптері кездесетін сөздерді анықтап, теріп жазу
2.4.5.2 сөзді буынға бөлу және мұғалімнің қолдауымен сөзді тасымалдап жазу
4.2 Тыңдаған/ оқыған/көрген материалдың мазмұнын жазу
2.4.2.1* оқыған/ аудио/бейнематериалдың мазмұны бойынша сұраққа жауап (сөйлем) жазу
Тілдік нормаларды қолдану
5.1
Грамматика
лық нормаларды сақтау (лингвистика
лық терминдерді қолданбау)
2.5.1.2* мұғалімнің қолдауымен шағын мәтіндегі көптік/тәуелдік/септік/жіктік жалғаулы сөздерді ауызша/жазбаша тілде қолдану
2.5.1.3* мұғалімнің қолдауымен сөйлемдегі етістіктің шақтарын ауызша сөйлеу тілінде қолдану
2.5.1.4* мұғалімнің қолдауымен сөйлеу барысында сілтеу, сұрау есімдіктерін қолдану
2) 4-сынып:
Ортақ тақырыптар
Сөйлеу әрекеттерінің түрлері
Бөлімше (түйінді дағдылар)
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
1. Менің Отаным – Қазақстан
2. Құндылықтар
Тыңдалым
1.1 Тыңдаған материалдың мазмұнын түсіну
4.1.1.1* анық айтылған сөзді тыңдап, қысқаша жазба (тірек сөздер) жасау және нақтылау мақсатында сұрақтар құру
1.2 Сөздердің лексикалық мағынасын түсіну
4.1.2.1 бейтаныс сөздер мен сөз тіркестері бар мәтіннің мағынасын түсіну
1.3 Тыңдаған аудио/бейнематериалдың мазмұнын түсіну
4.1.3.1* тыңдаған материалдың (ұзақтығы 2-2,5 мин) мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру/сөйлемді толықтыру
1.4 Мәтіндегі негізгі, қосалқы мәліметтерді түсіну
4.1.4.1* тыңдаған мәтін бойынша оқиғаның себеп-салдарлық байланысын (кейіпкерлер, оқиға) және негізгі ойды мұғалімнің қолдауымен анықтау
Айтылым
2.1 Сөздік қорды толықтыру
4.2.1.1* берілген сөздерге қарама-қарсы мағыналы, мағыналас сөздерді табу және сөйлеу барысында қолдану
2.2 Берілген тақырып бойынша ойын жеткізу
4.2.2.1 берілген тірек сөздер мен жоспардың негізінде қысқа монолог құру
2.3 Түрлі жағдаяттарда қарым-қатынасқа түсу (сұхбат)
4.2.3.1* белгілі бір тақырыпта сұхбаттасу барысында шағын мәліметті (4-5 сөйлем) баяндау
2.6 Оқылған/
тыңдаған материал бойынша пайымдама жасау
4.2.6.1 айтылуы мен жазылуында айырмашылығы бар сөздерді дұрыс айту
Оқылым
3.1 Оқу түрлерін қолдану
4.3.1.1* мәтінді іштей, түсініп және қажетті ақпаратты тауып/шолып/белгі қойып оқу
3.2 Мәтіннің мазмұнын түсіну
4.3.2.1 бейтаныс сөздер кездесетін шағын мәтіндегі негізгі ойды түсіну
3.4 Сұрақтар мен жауаптар құрастыру
4.3.4.1* мұғалімнің қолдауымен мәтін мазмұнын және кейіпкерлердің іс-әрекетін бағалауға бағытталған сұрақтар (неліктен? не үшін?) құрастыру және оған жауап беру
Жазылым
4.1 Мәтінді түрлі формада ұсыну
4.4.1.1* шағын сюжетті комикс/буклет/
коллаж/жарнама/презентацияны сөйлемдермен толықтыру
4.5
Орфография лық дағдыларды дамыту

2.4.5.1* определение и выписывание слова с буквами ә, ө, ү, ұ, і, ң, қ, ғ, һ
2.4.5.2 при поддержке учителя разделить слово на слоги и переносить слово
4.2 Написать содержание прослушанного/прочитанного материала
2.4.2.1* написать ответ (предложение) на вопрос по содержанию прочитанного / аудио/видеоматериала
Употребление языковых норм
5.1
Соблюдение грамматических норм (без использования терминов)
2.5.1.2* при поддержке учителя употребление в небольшом тексте слов в устной/письменной речи с множественными/ притяжательными/падежными/личными окончаниями
2.5.1.3* при поддержке учителя использовать в устной речи времена глагола в предложении
2.5.1.4* при поддержке учителя использование в речи местоимений (указательных, вопросительных)
2) 4 класс:
Сквозные темы
Раздел
(виды речевой деятельности)
Подраздел (навыки)
Цели обучения
1 четверть
1. Моя Родина – Казахстан
2. Ценности
Аудирование (слушание)
1.1 Понимание содержания прослушанного материала
4.1.1.1* прослушав четко произносимые слова, составить вопросы с целью создания кратких записей (опорных слов) и уточнения
1.2 Понимание лексического значения
4.1.2.1 понимать смысл текста с незнакомыми словами и словосочетаниями
1.3 Понимание аудиовизуального материала
4.1.3.1* ответить на вопросы по содержанию прослушанного материала (продолжительность 2-2,5 мин) / дополнить предложение
1.4 Понимание основной, вспомогательной информации в тексте
4.1.4.1* по прослушанному тексту определить причинно-следственную связь события (герои, события)
Говорение
2.1 Пополнение словарного запаса
4.2.1.1* данным словам найти и употребить в речи слова противоположные по смыслу, синонимичные слова
2.2 Построение высказывания на заданную тему
4.2.2.1 создание короткого монолога на основе заданных опорных слов и плана
2.3 Участие в различных ситуациях общения (диалог) и соблюдение речевых норм
4.2.3.1* излагать небольшую информацию (4-5 предложений) при беседе на определенную тему
2.6 Соблюдение орфоэпических норм жасау
4.2.6.1 правильно произносить слова, отличающиеся по произношению и написанию
Чтение
3.1 Использование форм обучения
4.3.1.1* чтение текста про себя, понимать и находить нужную информацию /обзор/делать пометки
3.2 Понимание содержания текста
4.3.2.1 понимание основной мысли в небольшом тексте, где встречаются незнакомые слова
3.4 Составление вопросов и ответов
4.3.4.1* при поддержке учителя составить вопросы (почему? для чего?), направленные на оценку содержания текста и деятельности персонажей и ответ на него
Письмо
4.1 Представление текста в различных формах
4.4.1.1* дополнить небольшой сюжетный комикс/буклет/коллаж/рекламу/
презентации предложениями
4.5
Развитие орфографических навыков

4.4.5.1 мұғалімнің қолдауымен айтылуы мен жазылуында айырмашылығы бар сөздерді дұрыс жазу
4.4 Каллиграфиялық дағдыларды дамыту
4.4.4.1 каллиграфиялық нормаларға сәйкес әріптердің өзара байланысын сақтап, бір сызықта көркем жазу
Тілдік дағдылар
5.1
Грамматика
лық нормаларды сақтау (лингвистика лық терминдерді қолданбау)
4.5.1.1* мұғалімнің қолдауымен шылауларды, көмекші сөздерді ажырату, ауызекі және жазба тілде қолдану
4.5.1.2* көптік/тәуелдік/септік/жіктік жалғаулы сөздерді ауызша/жазбаша тілде қолдану
4.5.1.3* өз бетінше шағын мәтіннен етістіктің грамматикалық категорияларын ауызекі және жазба тілде қолдану
4.5.1.4* септік/жіктік формалардағы жіктеу есімдіктерін және септеулік шылауларды ауызша/жазбаша тілде қолдану
4.5.1.5 *сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтап жай және құрмалас сөйлем құрастыру
2-тоқсан
3. Мәдени мұра
4. Мамандық
тар әлемі
Тыңдалым
1.1 Тыңдаған материалдың мазмұнын түсіну
4.1.1.1* анық айтылған сөзді тыңдап, қысқаша жазба (тірек сөздер) жасау және нақтылау мақсатында сұрақтар құру
1.2 Сөздердің лексикалық мағынасын түсіну
4.1.2.1 бейтаныс сөздер мен сөз тіркестері бар мәтіннің мағынасын түсіну
1.3 Тыңдаған аудио/бейнематериалдың мазмұнын түсіну
4.1.3.1* тыңдаған материалдың (ұзақтығы 2-2,5 мин) мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру/сөйлемді толықтыру
1.5 Тыңдау-көру материалдарының мазмұнын түсіну
4.1.5.1* тыңдаған оқиға/әңгіме бөліктерінің жалғасын болжау
Айтылым
2.1 Сөздік қорды толықтыру
4.2.1.1* берілген сөздерге қарама-қарсы мағыналы, мағыналас сөздерді табу және сөйлеу барысында қолдану
2.2 Берілген тақырып бойынша ойды жеткізу
4.2.2.1 берілген тірек сөздер мен жоспардың негізінде қысқа монолог құру
2.3 Түрлі жағдаяттарда қарым-қатынасқа түсу (диалог)
4.2.3.1* белгілі бір тақырыпта сұхбаттасу барысында шағын мәліметті (4-5 сөйлем) баяндау
2.4 Оқыған/
тыңдаған материалды мазмұндау
4.2.4.1* жоспар/жазбаларын қолданып, мәтінді толық мазмұндау
2.5 Тыңдау-көру материалдары негізінде ойын айту
4.2.5.1* шығарманың кейіпкері туралы пікірлерді (менің түсінігім бойынша, ... оның пікірінше, ... , оның айтуынша, ..., кейбір адамдардың ойынша, ...) салыстыра отырып бағалау
2.6
Орфоэпиялық нормаларды сақтау
4.2.6.1 айтылуы мен жазылуында айырмашылығы бар сөздерді дұрыс айту
Оқылым
3.1 Оқу түрлерін қолдану
4.3.1.1* мәтінді іштей, түсініп және қажетті ақпаратты тауып/шолып/белгі қойып оқу
3.3 Мәтіннің жанрлары мен түрлерін анықтау

4.4.5.1 при поддержке учителя правильное написание слов, отличающих в произношении и написании
4.4
Развитие каллиграфических навыков
4.4.4.1 художественное письмо на одной линии с сохранением взаимосвязи букв в соответствии с каллиграфическими нормами
Употребление языковых норм
5.1
Соблюдение грамматических норм
(без использования терминов)
4.5.1.1* при поддержке учителя использование в устном/ в письменном в виде союзов, вспомогательных слов на устном/письменном языке
4.5.1.2* употребление в устной/ письменной речи слов с множественными/зависимыми/падежными/падежными
4.5.1.3* самостоятельно использовать времена, наклонения глагола небольшого текста устной/письменной речи
4.5.1.4* применение в устной/письменной речи личных местоимении с падежными и личными формами и послелогов
4.5.1.5 * составление простого и сложного предложения с соблюдением порядка слов в предложении
2 четверть
3. Культурное наследие
4. Мир профессий
Аудирование (слушание)
1.1 Понимание содержания прослушанного материала
4.1.1.1* прослушав четко произносимые слова, составить вопросы с целью создания кратких записей (опорных слов) и уточнения
1.2 Понимание лексического значения слов
4.1.2.1 понимать смысл текста с незнакомыми словами и словосочетаниями
1.3 Понимание аудиовизуального материала
4.1.3.1* ответить на вопросы по содержанию прослушанного материала (продолжительность 2-2,5 мин) / дополнить предложение
1.5 Прогнозирование прослушанного материала
4.1.5.1* прогнозирование продолжения частей прослушанного события/рассказа
Говорение
2.1 Пополнение словарного запаса
4.2.1.1* данным словам найти и употребить в речи слова противоположные по смыслу, синонимичные слова
2.2 Построение высказывания на заданную тему
4.2.2.1 создание короткого монолога на основе заданных опорных слов и плана
2.3 Участие в различных ситуациях общения (диалог) и соблюдение речевых норм
4.2.3.1* излагать небольшую информацию (4-5 предложений) при беседе на определенную тему
2.4 Пересказ прослушанного/прочитанного материала
4.2.4.1* используя план/заметки
полный пересказ текста
2.5 Высказывание оценочного суждения о прочитанном/ прослушанном материале
4.2.5.1* сравнительная оценка мнений о персонажи произведения ("по моему мнению…, по его мнению..., по мнению некоторых людей...)
2.6
Соблюдение орфоэпических норм
4.2.6.1 правильно произносить слова, отличающиеся по произношению и написанию
Чтение
3.1 Использование форм обучения
4.3.1.1* чтение текста про себя, понимать и находить нужную информацию /обзор/делать пометки
3.3 Определение жанров и видов текста

4.3.3.1* мәтіннің жанрын (мақал-мәтелдер, бата, аңыз, мысал, өсиет әңгімелердің) жанрлық ерекшеліктерін және көмекші сөздердің қолдауымен пайымдау мәтінін анықтау
3.4 Сұрақтар мен жауаптар құрастыру
4.3.4.1* мұғалімнің қолдауымен мәтін мазмұнын және кейіпкерлердің іс-әрекетін бағалауға бағытталған сұрақтар (неліктен? не үшін?) құрастыру және оған жауап беру
3.5 Түрлі дереккөздер
ден қажетті ақпаратты алу
4.3.5.1* қажетті ақпараттарды табу үшін түрлі дереккөздерді (сөздіктер, инфографикалар, энциклопедиялар, ғаламтор) қолдана білу
Жазылым
4.1 Мәтінді түрлі формада ұсыну
4.4.1.1* шағын сюжетті комикс/буклет/
коллаж/жарнама/презентацияны сөйлемдермен толықтыру
4.2 Тыңдаған/оқыған/көрген материалдың мазмұнын жазу
4.4.2.1* оқыған/аудио/бейне материалдың мазмұнын дайын жоспар негізінде жазу
4.5
Орфография лық дағдыларды дамыту
4.4.5.1 мұғалімнің қолдауымен айтылуы мен жазылуында айырмашылығы бар сөздерді дұрыс жазу
4.4.5.2 сөзге қосымшалар жалғау кезінде үндестік заңын сақтау
Тілдік
дағдылар
5.1
Грамматика
лық нормаларды сақтау (лингвистика
лық терминдерді қолданбау)
4.5.1.1* мұғалімнің қолдауымен шылауларды, көмекші сөздерді ажырату, ауызша/жазбаша тілде қолдану
4.5.1.2* көптік/ тәуелдік/септік/жіктік жалғаулы сөздерді ауызша/жазбаша тілде қолдану
4.5.1.3* өз бетінше шағын мәтіннен етістіктің шақ, рай формаларын ауызша/жазбаша тілде қолдану
4.5.1.4* септік/жіктік формалардағы жіктеу есімдіктерін және септеулік шылауларды ауызша/жазбаша тілде қолдану
3-тоқсан
5. Табиғат құбылыстары
6. Қоршаған ортаны қорғау
Тыңдалым
1.1 Тыңдаған материалдың мазмұнын түсіну
4.1.1.1* анық айтылған сөзді тыңдап, қысқаша жазба (тірек сөздер) жасау және нақтылау мақсатында сұрақтар құру
1.2 Сөздердің лексикалық мағынасын түсіну
4.1.2.1 бейтаныс сөздер мен сөз тіркестері бар мәтіннің мағынасын мәнмәтінге қатысты анықтап түсіну
1.3 Тыңдаған аудио/бейнематериалдың мазмұнын түсіну
4.1.3.1* тыңдаған материалдың (ұзақтығы 2-2,5 мин) мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру/сөйлемді толықтыру
1.4 Мәтіндегі негізгі, қосалқы мәліметтерді түсіну
4.1.4.1* тыңдаған мәтін бойынша оқиғаның себеп-салдарлық байланысын (кейіпкерлер, оқиға) және негізгі ойды мұғалімнің қолдауымен анықтау
1.5 Тыңдау-көру материалдарының мазмұнын түсіну
4.1.5.1* тыңдаған оқиға/әңгіме бөліктерінің жалғасын болжау
Айтылым
2.3 Түрлі жағдаяттарда қарым-қатынасқа түсу (диалог)

4.3.3.1* определение жанра текста (пословиц, поговорок, благословений, легенд, басни, наставления), жанровых особенностей и текста рассуждения при помощи вспомогательных слов
3.4 Составление вопросов и ответов
4.3.4.1* при поддержке учителя составить вопросы (почему? для чего?), направленные на оценку содержания текста и деятельности персонажей и ответ на него
3.5 Получение необходимой информации из различных источников
4.3.5.1* умение использовать различные источники (словари, инфографики, энциклопедии, интернет) для поиска необходимой информации и вставить информацию в таблицу (классифицировать)/ представлять в виде
Письмо
4.1 Представление текста в различных формах
4.4.1.1* дополнить небольшой сюжетный комикс/буклет/коллаж/рекламу/
презентации предложениями
4.2 Написать содержание прослушанного/прочитанного материала
4.4.2.1* записать содержания прочитанного / аудио/видеоматериала на основе готового плана
4.5
Развитие орфографических навыков
4.4.5.1 при поддержке учителя правильное написание слов, отличающих в произношении и написании
4.4.5.2 соблюдение закона сингармонизма при добавлении аффиксов к слову
Употребление языковых норм
5.1
Соблюдение грамматических норм (без использования терминов)
4.5.1.1* при поддержке учителя использование в устном/ в письменном виде союзов, вспомогательных слов на устном/письменном языке
4.5.1.2* употребление в устной/ письменной речи слов с множественными/зависимыми/падежными/падежными
4.5.1.3* самостоятельно использовать времена, наклонения глагола небольшого текста устной/письменной речи
4.5.1.4* применение в устной/письменной речи личных местоимении с падежными и личными формами и послелогов
3 четверть
5. Природные явления
6. Охрана окружающей среды
Аудирование (слушание)
1.1 Понимание содержания прослушанного материала
4.1.1.1* прослушав четко произносимые слова, составить вопросы с целью создания кратких записей (опорных слов) и уточнения
1.2 Понимание лексического значения слов
4.1.2.1 понимать смысл текста с незнакомыми словами и словосочетаниями
1.3 Понимание аудиовизуального материала
4.1.3.1* ответить на вопросы по содержанию прослушанного материала (продолжительность 2-2,5 мин) / дополнить предложение
1.4 Понимание основной, вспомогательной информации в тексте
4.1.4.1* по прослушанному тексту определить причинно-следственную связь события (герои, события)
1.5 Прогнозирование прослушанного материала
4.1.5.1* прогнозирование продолжения частей прослушанного события/рассказа
Говорение
2.3 Участие в различных ситуациях общения (диалог) и соблюдение речевых норм

4.4.5.2 сөзге қосымшалар жалғау кезінде үндестік заңын сақтау
Тілдік дағдылар
5.1
Грамматикалық нормаларды сақтау (лингвистикалық терминдерді қолданбау)
4.5.1.2* көптік/тәуелдік/септік/жіктік жалғаулы сөздерді ауызша/жазбаша тілде қолдану
4.5.1.3* өз бетінше шағын мәтіннен етістіктің шақ, рай формаларын ауызша/жазбаша тілде қолдану
4.5.1.4* септік/жіктік формалардағы жіктеу есімдіктерін және септеулік шылауларды ауызша/жазбаша тілде қолдану
4.5.1.5* сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтап жай және құрмалас сөйлем құрастыру
Ескерту:
1) сөйлеу әрекетінің түрлері бойынша оқу мақсаттары кешенді және түрлі нұсқада қолданыла алады;
2) "*" – белгіленген оқу мақсаттарының бөлігін жүзеге асыруға болады;
3) "/" – белгісі оқу мақсатындағы бөліп қарастыруға болатын бөліктерді көрсетеді.
Бастауыш білім беру деңгейінің
2, 4-сыныптарына арналған
"Қазақ тілі" пәнінен оқу
жүктемесі төмендетілген үлгілік
оқу бағдарламасына 2-қосымша
2, 4-сыныптарына арналған лексикалық-грамматикалық минимум
2-сынып:
Лексика (актив)
CT
Абсолютті жиілік
Грамматикалық минимум
Өзім туралы – 24 сөз
1
ән
зт
3544
Меншіктік мағына:
Менің бөлмем.
Менің бөлмем жарық.
Менің ісім
Менің сүйікті ісім.
Қандай?
Тәртіпті бала.
Таза бөлме.
Шақтық мағына
(күнделікті іс-әрекет):
Мен жинаймын.
Сен билейсің.
Сіз ән айтасыз.
Ол көмектеседі.
Бұйыру мағынасы:
Бөлмені жина.
Шақтық мағына
(күнделікті іс- әрекет):
Мен үйренемін.
Мен тіл үйренемін.
2
биле
ет

4.4.5.2 соблюдение закона сингармонизма при добавлении аффиксов к слову
Употребление языковых норм
5.1
Соблюдение грамматических норм
(без использования терминов)
4.5.1.2* употребление в устной/ письменной речи слов с множественными/зависимыми/падежными/падежными
4.5.1.3* самостоятельно использовать времена, наклонения глагола небольшого текста устной/письменной речи
4.5.1.4* применение в устной/письменной речи личных местоимении с падежными и личными формами и послелогов
4.5.1.5* составление простого и сложного предложения с соблюдением порядка слов в предложении
Примечание:
1) учебные цели по видам речевой деятельности могут применяться комплексно и в различных вариантах;
2) "*" – можно реализовать часть намеченных учебных целей;
3) "/" – знак указывает учебного назначения деталей, которые можно рассмотреть в отдельно.
Приложение 2
к Типовой учебной программе
(с сокращением учебной нагрузки)
по предмету "Казахский язык"
для 2,4 классов уровня
начального образования
Лексико-грамматический минимум для 2, 4 классов
1) 2 класс:
№ п/п
№ по темам
Лексический минимум (актив)
ЧР
Абсолютная частота
Грамматический минимум
Все обо мне – 24 слов
1
1
песня
сущ
3544
Собственное значение:
Моя комната.
Моя комната светлая.
Мое дело.
Мое любимое дело.
Какой?
Воспитанный мальчик.
Чистая комната.
Временное значение
(повседневное действие):
Я убираю.
Ты танцуешь.
Вы поете песню.
Он помогает.
Повелительное значение:
Убирай комнату.
Временное значение
(повседневное действие):
Я учусь.
Я учусь языку.
2
2
танцевать
гл

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Білім берудің барлық деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 604 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17669 болып тіркелген) сәйкес әзірленген.
2. Бастауыш мектептегі "Жаратылыстану" пәнінің оқу бағдарламасының мақсаты әлемнің қазіргі заманғы жаратылыстану ғылымы тұрғысынан бейнесі туралы білім негіздерін қалыптастыру және білім алушылардың зерттеу біліктері мен дағдыларын дамыту болып табылады.
3. Оқу пәнінің бағдарламасы келесі міндеттерге жетуге бағытталған:
1) зерттеу, ойлау, коммуникативтік дағдылары мен біліктерінің негізін қалыптастыру;
2) техника мен технологияның дамуына елеулі ықпал еткен жаратылыстанудың маңызды идеяларымен, жетістіктерімен танысу;
3) қоршаған әлемнің құбылыстарын түсіндіру үшін және әртүрлі ақпарат көздерінен алынған жаратылыстану-ғылымдық тұрғысынан маңызды және өмірлік маңызы бар мазмұнды ақпаратты қабылдау үшін алынған білімді қолдана білу біліктерін меңгеру;
4) зияткерлік, шығармашылық қабілеттерін, сыни тұрғыдан ойлау қабілетін қарапайым зерттеулер, құбылыстарды талдау, жаратылыстану-ғылымдық ақпаратты қабылдау және түсіндіру барысында дамыту;
5) табиғат заңдарын тану және жаратылыстану ғылымдарының жетістіктерін өркениеттің дамуы мен өмір сапасын жақсарту үшін пайдалану мүмкіндігіне сенімділікті тәрбиелеу;
6) күнделікті өмірде тіршілік қауіпсіздігін қамтамасыз ету, заманауи технологияларды сауатты пайдалану, денсаулық пен қоршаған ортаны қорғау үшін жаратылыстану ғылымдары бойынша білімдерін қолдану дағдыларын қалыптастыру.
4. Жеке тұлғалық қасиеттердің кең ауқымды дағдылармен бірлесе дамытылуы білім берудің "қазақстандық патриотизм мен азаматтық жауапкершілік", "құрмет", "ынтымақтастық", "еңбек пен шығармашылық", "ашықтық", "өмір бойы білім алу" сияқты басты құндылықтарын білім алушы бойына сіңіруге негіз болып табылады.
2-тарау. "Жаратылыстану" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
5. "Жаратылыстану" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 3-сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында – 34 сағат;
2) 4-сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында – 34 сағат.
6. "Жаратылыстану" пәнінің 3-сыныпқа арналған базалық мазмұны келесі бөлімдерден құралады:
1) "Мен зерттеушімін": ғылыми жаңалықтар және олардың күнделікті өмірге әсері, ақпарат көздерінің түрлері, экспериментті жоспарлау және жүргізу, эксперимент нәтижесін диаграмма түрінде белгілеу, қорытынды жасау;

Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 604 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования всех уровней образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17669).
2. Целью учебной программы по предмету "Естествознание" в начальной школе является формирование основ знаний о современной естественнонаучной картине мира и развитие исследовательских умений и навыков учащихся.
3. Учебная программа предмета ориентирована на достижение следующих задач:
1) формирование основ исследовательских, мыслительных операций, коммуникативных навыков и умений;
2) знакомство с наиболее важными идеями и достижениями естествознания, оказавшими определяющее влияние на развитие техники и технологий;
3) овладение умениями применять полученные знания для объяснения явлений окружающего мира, восприятия информации естественнонаучного и жизненно значимого содержания, получаемой из различных источников;
4) развитие интеллектуальных, творческих способностей и критического мышления в ходе проведения простых исследований, анализа явлений, восприятия и интерпретации естественнонаучной информации;
5) воспитание убежденности в возможности познания законов природы и использования достижений естественных наук для развития цивилизации и повышения качества жизни;
6) привитие навыков применения естественнонаучных знаний в повседневной жизни для обеспечения безопасности жизнедеятельности, грамотного использования современных технологий, охраны здоровья и окружающей среды.
4. Развитие личностных качеств в единстве с навыками широкого спектра являются основой для привития обучающимся базовых ценностей образования: "казахстанский патриотизм и гражданская ответственность", "уважение", "сотрудничество", "труд и творчество", "открытость", "образование в течение всей жизни".
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Естествознание"
5. Объем учебной нагрузки по предмету "Естествознание" составляет:
1) в 3 классе – 1 часа в неделю, 34 часов в учебном году;
2) в 4 классе – 1 часа в неделю, 34 часов в учебном году.
6. Базовое содержание учебного предмета "Естествознание" для 3 класса:
1) "Я – исследователь": научные открытия и их влияние на повседневную жизнь, виды источников информации, планирование и проведение эксперимента, фиксирование результатов эксперимента в виде диаграмм, формулирование выводов;

2) "Жанды табиғат": өсімдіктердің оттек бөлуі туралы түсінік, жылусүйгіш, суыққа төзімді, көлеңкесүйгіш, жарықсүйгіш, шөлге төзімді, ылғалсүйгіш өсімдіктер; табиғат бірлестіктері – жанды және жансыз табиғаттың қауымдастығы, өз өлкесінің табиғат бірлестіктері, адам тіршілік әрекеттерінің өсімдіктердің алуантүрлілігіне әсері, өсімдіктердің табиғаттағы және адам өміріндегі рөлі, сирек кездесетін және жойылып бара жатқан өсімдіктер (өз өлкесінің өсімдіктері негізінде), сирек кездесетін және жойылып бара жатқан өсімдіктерді сақтаудағы Қызыл кітаптың маңызы, жануарлар, омыртқалы және омыртқасыз жануарлар, жануарлар мен өсімдіктер арасындағы өзара байланыс, жануарлар санының өзгеруі және олардың санының азаюына әсер ететін факторлар, тіршілік ортасындағы жағдайлардың өзгеруіне байланысты жануарлардың санының өзгеруі, адамның жануарлардың санының азаюына әкелетін іс-әрекеттері, адамның ішкі ағзалары, асқорыту жүйесі, оның адам тіршілігіндегі рөлі, тыныс алу жүйесі және оның ағзалары, тыныс алудың адам ағзасындағы рөлі, қанайналым жүйесі, оның адам ағзасындағы ролі, жүрек, тамыр соғуы, адамның ағзасын ауру мен инфекциялардан қорғау;
3) "Заттар және олардың қасиеттері": заттар мен денелер, заттарды шығу тегі бойынша жіктеу, табиғи және жасанды денелер, заттарды агрегаттық күйі бойынша жіктеу (қатты, сұйық, газ тәрізді); ауа және оның құрамы (көмірқышқыл газ, оттек, азот, тағы басқалар), ауаның жануды қолдайтын қасиеті, жанды ағзалар мен жансыз табиғаттағы су, негізгі табиғи су көздері, мұхиттар, теңіздер, өзендер, көлдер; ащы және тұщы су, тұщы суды үнемді пайдалану, суды тазалау тәсілдері, фильтр арқылы тазалау, судың тіршілік үшін маңызы; топырақ, топырақтың құрамы (құм, саз, жануарлар мен өсімдіктердің қалдықтары, су, ауа), топырақ түрлері, топырақтың қасиеті, құнарлылық, топырақтың кейбір ағзалардың тіршілігіндегі ролі, топырақты қорғау;
4) "Жер және ғарыш": Жер сфералары туралы алғашқы түсінік (литосфера, гидросфера, атмосфера, биосфера), Жер сфераларының орналасуын графикалық кескіндеу, ғарышты игерудегі айтулы оқиғалар, Жердің алғашқы жасанды серігін ұшыру, адамның ғарышқа алғашқы ұшуы, Айға адамның қонуы, ғарыштың маңызы, ғарыш игерудегі Қазақстанның үлесі, Байқоңыр ғарыш айлағы, Жердің өз осінен айналуы, Күн мен түннің ауысуы;
5) "Табиғат физикасы": серпімділік күші, серпімді және пластикалық денелер, ауырлық күші, табиғаттағы ауырлық күші, үйкеліс күші, табиғаттағы үйкеліс күші, күштің әсер ету бағыты, көлеңке, оның пайда болу себептері, заттардың жарықты шағылдыру қасиеті, дыбыс. дыбыстың көздері мен дыбыс қабылдағыштар, дыбыс қаттылығының дыбыс көзі мен қабылдағыш арасындағы қашықтыққа тәуелділігі, электр энергиясы, электр энергиясының көздері, электр тізбегінің элементтері, қарапайым электр тізбегін құру сызбасы, электр энергиясын үнемді пайдалану, әртүрлі металдардың магниттелуі.

2) "Живая природа": понятие о выделении кислорода растениями, приспособление растений, теплолюбивые, морозостойкие, тенелюбивые, светолюбивые, засухоустойчивые, влаголюбивые растения; природные сообщества – единство живой и неживой природы, природные сообщества своего региона, влияние человеческой деятельности на многообразие растений, роль растений в природе и жизни людей, редкие и исчезающие виды растений (на примере растений своей местности), значение Красной книги в сохранении редких и исчезающих растений, животные, позвоночные и беспозвоночные животные, взаимосвязь между растениями и животными, изменение численности животных и факторы, влияющие на их численность, внутренние органы человека, система пищеварения, ее роль в жизнедеятельности человека, дыхательная система и ее органы, роль дыхания в организме человека, кровеносная система и ее роль в организме человека, сердце, пульс, защита организма человека от болезней и инфекций;
3) "Вещества и их свойства": вещества и тела, классификация веществ по происхождению, естественные и искусственные вещества, классификация веществ по агрегатному состоянию (твердое, жидкое и газообразное); воздух и его состав (углекислый газ, кислород, азот); влияние воздуха на горение, вода в живых организмах и неживой природе, основные природные источники воды; океаны, моря, реки, озера; соленая и пресная вода, бережное использование пресной воды, способы очистки воды, очистка с помощью фильтров, значение воды для жизни; почва, состав почвы (песок, глина, остатки растений и животных, вода, воздух), виды почв, свойства почвы, плодородие, роль почвы в жизни некоторых организмов, защита почв;
4) "Земля и космос": первоначальные понятия о сферах Земли (литосфера, гидросфера, атмосфера, биосфера), графическое изображение расположения сфер Земли, значимые события в освоении космоса, запуск первого искусственного спутника Земли, полет первого человека в космос, высадка человека на Луну, значение космоса, Казахстан в освоении космоса, космодром Байконыр, вращение Земли вокруг своей оси, смена дня и ночи;
5) "Физика природы": сила упругости, упругие и пластичные тела, сила тяжести, сила тяжести в природе, сила трения, сила трения в природе, направление действия силы, тень, причины ее возникновения, способность предметов отражать свет, звуки, источники и приемники звука, зависимость громкости звука от расстояния между источником звука и приемником звука, электрическая энергия, источники электроэнергии, элементы электрической цепи, схема строения простейшей электрической цепи, бережное использование электрической энергии, намагничивание различных металлов.

7. "Жаратылыстану" пәнінің 4-сыныпқа арналған базалық мазмұны келесі бөлімдерден құралады:
1) "Мен зерттеушімін": зерттеудің өз пайымдауы негізінде анықталған өзекті бағыты, зерттеу әдісін таңдау, бақылау мен эксперименттің артықшылығы мен кемшілігі, нәтижені білім алушы таңдауы бойынша көрсету;
2) "Жанды табиғат": қоректік тізбек, өсімдік – қоректік тізбектің маңызды буыны, өсімдіктің тіршілік циклі, тұқым түзілу, тұқым таралу жолдары (өздігінен, жел, су, жануарлар, адамдар арқылы таралу), жоғары және төменгі сатыдағы өсімдіктер, өсімдіктерді қорғау жолдары, өз өлкесінің жануарлары, жануарлардың қоректену ерекшеліктері, өсімдікқоректі және жыртқыш жануарлар, жануарлардың табиғаттағы өзара қарым-қатынасы, қоректік тізбек құрылымы, тіршілік ортасына байланысты қоректік тізбек модельдері, жойылу шегінде тұрған жануарлар, Қазақстанның Қызыл кітабы, Ұлттық саябақтар мен қорықтарды құру мақсаты, Қазақстанның ұлттық саябақтары мен қорықтары; адам, зәр шығару жүйесі мен оның рөлі, жүйке жүйесі, оның адам ағзасындағы рөлі;
3) "Заттар және олардың қасиеттері": заттардың қасиеттері, заттарды қасиеттеріне байланысты қолдану, құрастырылған эксперимент жоспарына сәйкес жаңа зат алу, адам тіршілігінің түрлі салаларында ауаны қолдану, ауаның ластануы, ауаның ластануының табиғи және жасанды көздері, ауа тазалығын сақтау, ауаны тазарту жолдары, ауаның орын ауыстыруы, желдің пайдасы мен зияны, табиғаттағы су айналымы, атмосферада жауын-шашынның түзілуі, судың ластану көздері (тұрмыстық, өндірістік, ауылшаруашылық), судың ластануының түрлі ағзаларға әсерін түсіндіру, түрлі заттардың судағы ерігіштігі, пайдалы қазбалар (бор, тұз, әктас, саз, мұнай, гранит, көмір, табиғи газ), пайдалы қазбаларды қолдану, Қазақстанның негізгі пайдалы қазбалары өндірілетін кен орындары, пайдалы қазбаларды қорғау және үнемді қолдану;
4) "Жер мен ғарыш": Жер бетінің ірі элементтері, ғарыш денелері (астероидтар, кометалар, метеориттер, жұлдыздар, галактикалар), Жердегі тіршілікке ғарыштың әсері, Жердің орбита бойынша қозғалысы, жыл мезгілдерінің ауысуы;
5) "Табиғат физикасы": Архимед күші, оның білінуіне мысалдар келтіру, көлеңкенің кедергі өлшеміне және жарық көзінен кедергіге дейінгі қашықтыққа тәуелділігі, жарықтың қасиеттері, шағылу, жұтылу, белгілі бір кедергілердің дыбыстың қаттылығы мен таралуына әсері, түрлі материалдардың жылуөткізгіштігі, түрлі материалдардың электрөткізгіштігі.
3-тарау. Оқу мақсаттарының жүйесі
8. Бағдарламада оқу мақсаттары кодтық белгімен белгіленген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлім және бөлімшенің ретін, төртінші сан оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. 1.2.1.1 кодында: "1" – сынып, "2.1" – бөлім мен бөлімше, "1" – оқу мақсатының реттік нөмірі.

7. Базовое содержание учебного предмета "Естествознание" для 4 класса:
1) "Я – исследователь": актуальные направления исследований на основе собственных размышлений, выбор метода исследования, преимущества и недостатки наблюдения и эксперимента, представление результатов в форме по выбору обучающегося;
2) "Живая природа": пищевая цепь, растение – важное звено в пищевой цепи, жизненный цикл растений, образование семян, способы распространения семян (саморазбрасывание, распространение с помощью ветра, воды, животных и человека), высшие и низшие растения, способы защиты растений; животные своей местности, особенности питания животных, травоядные и хищные животные, взаимоотношения животных в природе, структура пищевой цепи, модели пищевых цепей в зависимости от среды обитания, животные, находящиеся на грани исчезновения, красная книга Казахстана, цели создания заповедников и парков, национальные парки и заповедники Казахстана; человек, выделительная система и ее роль в организме человека, нервная система, ее роль в организме человека;
3) "Вещества и их свойства": свойства веществ, применение веществ согласно их свойствам, получение нового вещества согласно плану эксперимента, воздух в сферах жизнедеятельности человека, загрязнение воздуха, природные и искусственные источники загрязнения воздуха, сохранение чистоты воздуха, меры по очищению воздуха, перемещение воздуха, польза и вред ветра, круговорот воды в природе, образование атмосферных осадков, источники загрязнения воды (бытовые, промышленные, сельскохозяйственные), последствия загрязнения воды для различных организмов, растворимость различных веществ в воде, полезные ископаемые (мел, соль, известняк, глина, нефть, гранит, уголь, природный газ), применение полезных ископаемых, месторождения основных полезных ископаемых Казахстана, сохранение и бережное использование полезных ископаемых;
4) "Земля и космос": крупные элементы земной поверхности, космические тела (астероиды, кометы, метеориты, звезды, галактики), влияние космоса на жизнь на Земле, движение Земли по орбите, смена времен года;
5) "Физика природы": сила Архимеда, примеры ее проявления, зависимость тени от размера преграды и расстояния от источника до преграды, свойства света, отражение, поглощение, влияние преград на громкость и распространение звука, теплопроводность различных материалов, электропроводность различных материалов.
Глава 3. Система целей обучения
8. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число – нумерацию цели обучения. В кодировке 1.1.2.1 "1" – класс, "1.2." – раздел и подраздел, "1" – порядковый номер цели обучения.

9. Оқу мақсаттарының жүйесі:
Бөлімше
Оқу мақсаттары
3-сынып
4-сынып
1) "Мен зерттеушімін"
1.1 Ғылым мен зерттеушілер
дің рөлі
3.1.1.1 маңызды ғылыми жаңалықтар мен олардың адамның күнделікті өміріне әсері туралы әңгімелеу
4.1.1.1 зерттеудің өзекті бағытын өз пайымдауы негізінде анықтау
1.2 Табиғатты тану әдістері
3.1.2.1 ақпарат көзінің түрлерін анықтау;
3.1.2.2 экспериментті жоспарлау және жүргізу;
3.1.2.3 жүргізілген эксперимент нәтижесін құрылған жоспарға сәйкес диаграмма түрінде көрсету, қорытынды жасау
4.1.2.1 зерттеу әдісін (бақылау мен эксперимент) таңдау себебін оның артықшылығы мен кемшілігіне байланысты негіздеу;
4.1.2.2 алынған нәтижені білім алушы таңдаған формада ұсыну
2) "Жанды табиғат"
2.1 Өсімдіктер
3.2.1.1 өсімдіктердің оттек бөлуін түсіндіру;
3.2.1.2 өсімдіктердің қоршаған орта жағдайларына (жылу, жарық, ылғал) бейімделу жолдарын түсіндіру;
3.2.1.3 өз өлкесіндегі табиғат бірлестіктерін сипаттау;
3.2.1.4 адамның
іс-әрекеттерінің өсімдіктердің саналуандығына әсерін түсіндіру;
3.2.1.5 сирек кездесетін және жойылып бара жатқан өсімдіктерді сақтаудағы Қызыл кітаптың рөлін анықтау
4.2.1.1 қоректік тізбектегі өсімдіктердің рөлін анықтау;
4.2.1.2 өсімдіктің тіршілік циклін сипаттау;
4.2.1.3 тозаңдану нәтижесінде тұқымның түзілуін және оның таралу жолдарын сипаттау;
4.2.1.4 төменгі және жоғарғы сатыдағы өсімдіктерді ажырату;
4.2.1.5 өсімдіктерді қорғау жолдарын ұсыну
2.2 Жануарлар
3.2.2.1 жануарларды омыртқалыларға және омыртқасыздарға жіктеу;
3.2.2.2 жануарларды тіршілік ортасы бойынша ажырату;
3.2.2.3 өсімдіктер мен жануарлар арасындағы өзара байланысты түсіндіру;
3.2.2.4 жануарлар санының
өзгеруін түсіндіру және осы өзгерістерге әсер ететін факторларды анықтау
4.2.2.1 өз өлкесіндегі жануарларды жіктеу;
4.2.2.2 өсімдікқоректі және жыртқыш жануарларды ажырату;
4.2.2.3 жануарлардың табиғаттағы өзара қарым-қатынасына мысал келтіру;
4.2.2.4 қоректік тізбектің құрылымын түсіндіру;
4.2.2.5 белгілі бір тіршілік ортасындағы қоректік тізбек моделін құрастыру;
4.2.2.6 жойылу шегінде тұрған жануарларды қорғайтын
ұлттық саябақтар мен қорықтарды құру мақсатын түсіндіру
2.3 Адам
3.2.3.1 адамның ішкі ағзаларының орналасуын анықтау;
3.2.3.2 асқорыту жүйесінің тіршілікке қажетті энергияны алудағы рөлін сипаттау;
3.2.3.3 тыныс алу жүйесі мен оның адам ағзасындағы рөлін сипаттау;
3.2.3.4 қанайналым
жүйесі мен оның адам ағзасындағы рөлін сипаттау;
3.2.3.5 адам ағзасының ауру мен инфекциядан қорғану жолдарын түсіндіру
4.2.3.1 зәр шығару жүйесі мен оның адам ағзасындағы рөлін сипаттау;

9. Система целей обучения:
Подраздел
Цели обучения
3 класс
4 класс
1) раздел "Я – исследователь"
1.1 Роль науки и исследователей
3.1.1.1 рассказывать о наиболее значимых научных открытиях и их влиянии на повседневную жизнь человека
4.1.1.1 определять актуальные направления исследований на основе собственных размышлений
1.2 Методы познания природы
3.1.2.1 определять виды источников информации;
3.1.2.2 планировать и проводить эксперимент;
3.1.2.3 фиксировать результаты проведенного эксперимента по составленному плану в виде диаграмм, формулировать выводы
4.1.2.1 обосновать выбор метода исследования (наблюдение и эксперимент), основываясь на их преимуществах и недостатках;
4.1.2.2 представлять полученные результаты в форме по выбору обучающегося
2) раздел "Живая природа"
2.1 Растения
3.2.1.1 объяснять выделение кислорода растениями;
3.2.1.2 объяснять, способы приспособления растений к различным условиям окружающей среды (тепло, свет и влага);
3.2.1.3 описывать природные сообщества своего региона;
3.2.1.4 объяснять влияние человеческой деятельности на многообразие растений;
3.2.1.5 определять роль Красной книги в сохранении редких и исчезающих растений
4.2.1.1 определять роль растений в пищевой цепи;
4.2.1.2 описывать жизненный цикл растений;
4.2.1.3 описывать образование семян и способы их распространения
4.2.1.4 различать низшие и высшие растения;
4.2.1.5 предлагать способы защиты растений
2.2 Животные
3.2.2.1 классифицировать животных на позвоночные и беспозвоночные;
3.2.2.2 различать животных по среде обитания;
3.2.2.3 объяснять взаимосвязь между растениями и животными;
3.2.2.4 объяснять изменение численности животных и определять факторы, влияющие на эти изменения
4.2.2.1 классифицировать животных своей местности;
4.2.2.2 различать травоядных и хищных животных;
4.2.2.3 приводить примеры взаимоотношений животных в природе;
4.2.2.4 объяснять структуру пищевой цепи;
4.2.2.5 составлять модели пищевых цепей в определенной среде обитания;
4.2.2.6 объяснять цели создания национальных парков и заповедников, в целях охраны животных, находящихся на грани исчезновения
2.3 Человек
3.2.3.1 определять расположение внутренних органов человека;
3.2.3.2 описывать роль системы пищеварения человека в получении энергии для жизнедеятельности;
3.2.3.3 описывать дыхательную систему и ее роль в организме человека;
3.2.3.4 описывать кровеносную систему и ее роль в организме человека;
3.2.3.5 объяснять способы защиты организма человека от болезней и инфекций
4.2.3.1 описывать выделительную систему и ее роль в организме человека;

4.2.3.2 жүйке жүйесі мен оның адам ағзасындағы рөлін сипаттау
3) "Заттар және олардың қасиеттері"
3.1 Заттардың типтері
3.3.1.1 заттарды шығу тегі және агрегаттық күйі бойынша жіктеу
4.3.1.1 заттың қасиетіне байланысты қолдану аясын анықтау;
4.3.1.2 құрастырылған эксперимент жоспарына сәйкес жаңа зат алу
3.2 Ауа
3.3.2.1 ауаның құрамын сипаттау;
3.3.2.2 ауаның жануды қолдайтын қасиетін сипаттау
4.3.2.1 адам тіршілігінің түрлі салаларында ауаны қолдану жолдарын анықтау;
4.3.2.2 ауаның ластану көздерін анықтау және шешу жолдарын ұсыну;
4.3.2.3 желдің пайда болуын түсіндіру және оның пайдасы мен зияны туралы мысал келтіру
3.3 Су
3.3.3.1 судың жанды ағзаларда және жансыз табиғатта кездесетінін түсіндіру;
3.3.3.2 судың негізгі табиғи көздерін салыстыру;
3.3.3.3 судың тіршілік үшін маңыздылығын және тұщы суды үнемді пайдалану қажеттілігін түсіндіру;
3.3.3.4 суды тазартудың түрлі тәсілдерін түсіндіру және өз моделін ұсыну
4.3.3.1 табиғаттағы су айналымын сипаттау;
4.3.3.2 судың ластану көздерін және әсерін анықтау;
4.3.3.3 түрлі заттардың судағы ерігіштігін зерттеу
3.4 Табиғат ресурстары
3.3.4.1 топырақтың рөлін және негізгі қасиеттерін түсіндіру;
3.3.4.2 топырақтың құнарлылығын құрамына қарай зерттеу (құм, саз, өсімдіктер мен жануарлардың қалдықтары, су, ауа)
4.3.4.1 кейбір пайдалы қазбалардың (бор, тұз, әктас, саз, мұнай, гранит, көмір, табиғи газ) қолданылу саласын анықтау және олардың кен орындарын Қазақстан картасынан көрсету;
4.3.4.2 пайдалы қазбаларды сақтау және үнемді қолданудың жолдарын ұсыну
4) "Жер және ғарыш"
4.1 Жер
3.4.1.1 Жер сфераларының орналасу реттілігін түсіндіру және кескіндеу
4.4.1.1 жер бетінің ірі элементтерін атау және сипаттау
4.2 Ғарыш
3.4.2.1 ғарышты игерудің кейбір айтулы оқиғалары туралы әңгімелеу және ғарыштың маңызын түсіндіру
4.4.2.1 жекелеген ғарыш денелерін сипаттау;
4.4.2.2 Жердегі тіршілікке ғарыштың әсерін анықтау
4.3 Кеңістік және уақыт
3.4.3.1 Жердің өз осінен айналуының салдарын түсіндіру
4.4.3.1 Жердің орбиталық айналуының салдарын түсіндіру
5) "Табиғат физикасы"
5.1 Күш және қозғалыс
3.5.1.1 серпімділік күшін зерттеу және оның білінуіне мысал келтіру;
3.5.1.2 ауырлық күшін зерттеу және оның білінуіне мысал келтіру;
3.5.1.3 үйкеліс күшін зерттеу және оның білінуіне мысал келтіру;
3.5.1.4 күштің әсер ету бағытын анықтау
4.5.1.1 Архимед күшін сипаттау және оның білінуіне мысал келтіру
5.2 Жарық
3.5.2.1 көлеңкенің пайда болу себептері түсіндіру және мысалдар келтіру;

4.2.3.2 описывать нервную систему и ее роль в организме человека
3) раздел "Вещества и их свойства"
3.1 Типы веществ
3.3.1.1 классифицировать вещества по происхождению и агрегатному состоянию
4.3.1.1 определять сферы применения веществ согласно их свойствам;
4.3.1.2 получать новое вещество согласно составленному плану эксперимента
3.2 Воздух
3.3.2.1 описывать состав воздуха;
3.3.2.2 описывать влияние воздуха на горение
4.3.2.1 определять способы применения воздуха в разных сферах жизнедеятельности человека;
4.3.2.2 определять источники загрязнения воздуха и предлагать пути решения;
4.3.2.3 объяснять образование ветра и приводить примеры о пользе и вреде ветра
3.3 Вода
3.3.3.1 объяснять наличие воды в живых организмах и неживой природе;
3.3.3.2 сравнивать основные природные источники воды;
3.3.3.3 объяснять значимость воды для жизни и необходимость бережного использования пресной воды;
3.3.3.4 объяснять различные способы очистки воды и предлагать собственную модель
4.3.3.1 описывать круговорот воды в природе;
4.3.3.2 определять источники и последствия загрязнения воды;
4.3.3.3 исследовать растворимость различных веществ в воде
3.4 Природные ресурсы
3.3.4.1 объяснять роль и основные свойства почвы
3.3.4.2 исследовать плодородие почв в зависимости от состава (песок, глина, остатки растений и животных, вода, воздух)
4.3.4.1 определять области применения некоторых полезных ископаемых (мел, соль, известь, глина, нефть, гранит, уголь, природный газ) и показывать на карте Казахстана их месторождения;
4.3.4.2 предлагать пути сохранения и бережного использования полезных ископаемых
4) раздел "Земля и космос"
4.1 Земля
3.4.1.1 объяснять и показывать последовательность расположения сфер Земли
4.4.1.1 называть и характеризовать крупные элементы земной поверхности
4.2 Космос
3.4.2.1 рассказывать о некоторых значимых событиях в освоении космоса и объяснять значение космоса
4.4.2.1 характеризовать отдельные космические тела;
4.4.2.2 определять влияние космоса на жизнь на Земле
4.3 Пространство и время
3.4.3.1 объяснять следствие осевого вращения Земли
4.4.3.1 объяснять следствие орбитального вращения Земли
5) раздел "Физика природы"
5.1 Силы и движение
3.5.1.1 исследовать силу упругости и приводить примеры ее проявления;
3.5.1.2 исследовать силу тяжести и приводить примеры ее проявления;
3.5.1.3 исследовать силу трения и приводить примеры ее проявления;
3.5.1.4 определять направление действия силы
4.5.1.1 описывать силу Архимеда и приводить примеры ее проявления;
5.2 Свет
3.5.2.1 объяснять появления тени и привести примеры;

3.5.2.2 денелердің жарықты шағылдыру қасиетін түсіндіру
4.5.2.1 көлеңкенің кедергі өлшеміне және жарық көзінен кедергіге дейінгі қашықтыққа тәуелділігін зерттеу және түсіндіру;
4.5.2.2 жарықтың шағылуы, жұтылуы сияқты қасиеттерін зерттеу және түсіндіру
5.3 Дыбыс
3.5.3.1 дыбыс қаттылығының дыбыс көзі мен қабылдағыш арасындағы қашықтыққа тәуелділігін түсіндіру
4.5.3.1 белгілі бір кедергілердің дыбыстың қаттылығы мен таралуына әсерін зерттеу және түсіндіру
5.4 Жылу
4.5.4.1 түрлі материалдардың жылуөткізгіштігін зерттеу
5.5 Электрлік
3.5.5.1 электр энергиясы көздерін анықтау;
3.5.5.2 қарапайым электр тізбегін ұсыну;
3.5.5.3 электр энергиясын үнемді пайдалану керектігін түсіндіру
4.5.5.1 түрлі
материалдардың электрөткізгіштігін зерттеу
5.6 Магниттілік
3.5.6.1 магнит көмегімен әртүрлі металдардың магниттелу қасиетін зерттеу
10. Осы оқу бағдарламасы қосымшада берілген бастауыш білім беру деңгейінің 3-4-сыныптарына арналған "Жаратылыстану" пәнінен оқу жүктемесі төмендетілген үлгілік оқу бағдарламасының Ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
12. Тоқсандағы бөлімдер және бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Бастауыш білім беру деңгейінің
3-4-сыныптарына арналған
"Жаратылыстану" пәнінен оқу
жүктемесі төмендетілген үлгілік
оқу бағдарламасына қосымша
Бастауыш білім беру деңгейінің 3-4-сыныптарына арналған "Жаратылыстану" пәнінен оқу жүктемесі төмендетілген үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша Ұзақ мерзімді жоспар
1) 3-сынып:
Ортақ тақырыптар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
Бағдарлама бөлімшелері
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
1. Жанды табиғат
2. Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен (жарық пен қараңғы)
1 Мен зерттеушімін
1.1 Ғылым мен зерттеушілердің рөлі
3.1.1.1 маңызды ғылыми жаңалықтар мен олардың адамның күнделікті өміріне әсері туралы әңгімелеу
1.2 Табиғатты тану әдістері
3.1.2.1 ақпарат көзінің түрлерін анықтау;
3.1.2.2 экспериментті жоспарлау және жүргізу;
3.1.2.3 жүргізілген эксперимент нәтижесін құрылған жоспарға сәйкес диаграмма түрінде көрсету, қорытынды жасау
2 Жанды табиғат
2.1 Өсімдіктер
3.2.1.1 өсімдіктердің оттек бөлуін түсіндіру;
3.2.1.2 өсімдіктердің қоршаған орта жағдайларына (жылу, жарық, ылғал) бейімделу жолдарын түсіндіру;
3.2.1.3 өз өлкесіндегі табиғат бірлестіктерін сипаттау;
3.2.1.4 адамның
іс-әрекеттерінің өсімдіктердің саналуандығына әсерін түсіндіру;
3.2.1.5 сирек кездесетін және жойылып бара жатқан өсімдіктерді сақтаудағы Қызыл кітаптың рөлін анықтау
2.2 Жануарлар
3.2.2.1 жануарларды омыртқалыларға және омыртқасыздарға жіктеу;

3.5.2.2 объяснять способность предметов отражать свет
4.5.2.1 исследовать и объяснять зависимость тени от размера преграды и расстояния от источника до преграды;
4.5.2.2 исследовать и объяснять такие свойства света, как отражение, поглощение
5.3 Звук
3.5.3.1 объяснять зависимость громкости звука от расстояния между источником звука и приемником звука
4.5.3.1 исследовать и объяснять влияние определенных преград на громкость и распространение звука
5.4 Тепло
4.5.4.1 исследовать теплопроводность различных материалов
5.5 Электричество
3.5.5.1 определять источники электрической энергии;
3.5.5.2 представлять простые электрические цепи;
3.5.5.3 объяснять необходимость бережного использования электрической энергии
4.5.5.1 исследовать электропроводность различных материалов
5.6 Магнетизм
3.5.6.1 исследовать намагничивание различных металлов с помощью магнита
10. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом к Типовой учебной программе (с сокращением учебной нагрузки) по предмету "Естествознание" для 3-4 классов уровня начального образования, приведенным в приложении к настоящей учебной программе.
11. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
Приложение
к Типовой учебной программе
(с сокращением учебной нагрузки)
по предмету "Естествознание"
для 3-4 классов уровня
начального образования
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы (с сокращением учебной нагрузки) по предмету "Естествознание" для 3-4 классов уровня начального образования
1) 3 класс:
Сквозные темы
Разделы долгосрочного плана
Подразделы программы
Цели обучения
1 четверть
1. Живая природа
2. Что такое хорошо, что такое плохо? (свет-темнота)
1 Я – исследователь
1.1 Роль науки и исследователей
3.1.1.1 рассказывать о наиболее значимых научных открытиях и их влиянии на повседневную жизнь человека
1.2 Методы познания природы
3.1.2.1 определять виды источников информации;
3.1.2.2 планировать и проводить эксперимент;
3.1.2.3 фиксировать результаты проведенного эксперимента по составленному плану в виде диаграмм, формулировать выводы
2 Живая природа
2.1 Растения
3.2.1.1 объяснять выделение кислорода растениями;
3.2.1.2 объяснять, способы приспособления растений к различным условиям окружающей среды (тепло, свет
и влага);
3.2.1.3 описывать природные сообщества своего региона;
3.2.1.4 объяснять влияние человеческой деятельности на многообразие растений;
3.2.1.5 определять роль Красной книги в сохранении редких и исчезающих растений
2.2 Животные
3.2.2.1 классифицировать животных на позвоночные и беспозвоночные;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Білім берудің барлық деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 604 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17669 болып тіркелген) сәйкес әзірленген.
Қазақ тілі пәнін оқыту мақсаты – ана тілін қадірлейтін, қоғамдық мәнін түсінетін тұлға қалыптастыру, қазақ әдеби тілі нормаларын сақтап, дұрыс қолдана білуге, еркін сөйлесуге және сауатты жазуға үйрету.
3. "Қазақ тілі" оқу пәнін оқытудың негізгі міндеттері:
қазақ тілін ана тілі ретінде тани отырып, өмірлік қажеттіліктеріне коммуникативтік әрекеттер түрінде (тыңдалым, оқылым, айтылым, жазылым) сауаттылықпен қолдану;
тіл сауаттылығы мен сөйлеу сауаттылығын, сөз байлығын, басқалармен еркін қарым-қатынасқа түсу;
аудиовизуалды материалды тыңдау барысында өз көзқарастарын білдіру;
мәтіндерге қойылған мақсатқа сәйкес қорытынды, синтез, анализ жасау дағдыларын қалыптастыру.
2-тарау. "Қазақ тілі" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
4. "Қазақ тілі" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 7-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында – 68 сағат.
Оқу мақсаттары мұғалім мен білім алушыларға болашақ қадамдары жөнінде өзара ой бөлісуге, оларды жоспарлау мен бағалауға мүмкіндік беретін бірізділік пен сабақтастықты көрсететін 4 бөлімнен тұрады:
1) тыңдалым және айтылым;
2) оқылым;
3) жазылым;
4) әдеби тіл нормаларын сақтау.
6."Тыңдалым және айтылым" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) болжау;
2) әртүрлі жанрдағы мәтіндерді талдау;
3) мәтіннен ақпаратты анықтау;
4) негізгі ойды анықтау;
5) тыңдалым материалы бойынша жауап беру және бағалау;
6) сөйлеу мәдениетін дамыту.
7."Оқылым" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) ақпаратты түсіну;
2) мәтіннің стильдік ерекшелігін тану;
3) мәтіннің жанрлық ерекшелігін ажырату;
4) мәтін бойынша сұрақтар құрастыра білу;
5) мәтіндерге салыстырмалы анализ жасау;
6) оқылым стратегияларын қолдану;
7) әртүрлі ресурс көздерінен қажетті ақпарат алу.
8."Жазылым" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
жоспар құру;
2) әртүрлі жанрда мәтіндер құрастыру;
3) жазба жұмыстарын әртүрлі формада ұсыну;
4) эссе жазу;
5) оқылым және тыңдалым материалдары негізінде жинақы мәтін жазу;
6) мәтіндерді түзету және редакциялау.
9."Әдеби тіл нормаларын сақтау бөлімі" келесі бөлімшелерден тұрады:
1) орфографиялық норма;

Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с приказом министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 604 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования всех уровней образования" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17669).
2. Цель изучения казахского языка - формирование личности, уважающей родной язык, понимающей общественную сущность, учить правильно использовать нормы казахского литературного языка, свободно общаться и грамотно писать.
3. Основные задачи преподавания учебного предмета "Казахский язык":
1) знание казахского языка как родного языка, грамотное использование в форме коммуникативных действий (аудирование, чтение, произношение, письмо) на жизненные нужды;
2) грамотность языка и речевая грамотность, богатство сговора, свободное общение с другими;
3) выражение собственного мнения при прослушивании аудиовизуального материала;
4) формирование навыков проведения анализа, синтеза, заключения в соответствии с поставленной целью текста.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Казахский язык"
4. Объем учебной нагрузки по дисциплине "Казахский язык":
1) 7 класс - 2 часа в неделю, в учебном году – 68 часов.
5. Учебные цели состоят из 4 разделов, отражающих последовательность и преемственность, позволяющих педагогу и обучающимся обмениваться мнениями о будущих шагах, планировать и оценивать их:
1) слушание и говорение;
2) чтение;
3) письмо;
4) соблюдение речевых норм.
6. Раздел "Слушание и говорение" включает следующие подразделы:
1) понимание содержания текста;
2) анализ текстов различных жанров;
3) определение информации из текста;
4) определение основной мысли;
5) пересказывание прослушанного материала;
6) развитие культуры речи.
7. Раздел "Чтение" включает следующие подразделы:
1) понимание информации;
2) признание стилистических особенностей текста;
3) различать жанровые особенности текста;
4) умение составлять вопросы по тексту;
5) сравнительный анализ текстов;
6) использование стратегии чтения;
7) получение необходимой информации из различных источников ресурсов.
8. Раздел "Письмо" включает следующие подразделы:
1) составление плана;
2) составление текстов различных жанров;
3) представление письменных работ в различных формах;
4) написание эссе;
5) написание компактного текста на основе материалов чтения и аудирования;
6) редактирование и редактирование текстов.
9. Раздел "Соблюдение речевых норм" включает следующие подразделы:
1) орфографическая норма;

2) орфоэпиялық норма;
3) лексикалық норма;
4) грамматикалық норма;
5) пунктуациялық норма.
10. 7-сыныпқа арналған "Қазақ тілі" пәнінің базалық білім мазмұны:
1) тыңдалым және айтылым:
мәтін негізінде оқиғаның дамуы мен аяқталуын болжау, әлеуметтік-қоғамдық, оқу-еңбек тақырыптарына байланысты диалог, монолог, полилогтердегі (интервью, пікірталас, жаңалық, ән, көркем әдеби шығармалардан үзінді) автор көзқарасы мен көтерілген мәселені талдау, факті мен көзқарасты ажырату, дауыс ырғағы мен сөйлеу мәнері арқылы негізгі ойды анықтау, дәлелді жауап беру, салыстыру, талқылау, коммуникативтік жағдаятқа сайкөркем бейнелеуіш, эмоционалды-экспрессивті сөздерді және мақал-мәтелдер мен тұрақты тіркестерді еркін қолданып, диалогке қатысу, пікірталаста тез және дұрыс шешім қабылдай білу;
2) оқылым:
мәтіндік және графиктік ақпаратты интерпретациялау, тілдік құралдар арқылы публицистикалық және ресми стиль ерекшеліктерін тану, хроника, хабар, очерктердің және кеңсе құжаттарының қызметтік жазбалардың құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату, мәтіннің тақырыбын, құрылымын, мақсатты аудиториясын, тілдік ерекшеліктерін талдау, мәтін негізінде проблемалық сұрақтар құрастыра білу, комментарий жасау, іріктеп оқу, зерттеп оқу, сілтеме жасау;
3) жазылым:
күрделі жоспар құру, шағын мақала, нұсқаулық, әңгіме құрастырып жазу, графиктік мәтін түрінде берілген процесті сипаттап жазу, дискуссивті эссе жазу, жинақы мәтін жазу, мәтін негізінде лексикалық түзетулер енгізу, редакциялау;
4) әдеби тіл нормалары:
орфографиялық норма: жалғаулар мен шылаулардың ерекшелігін ескере отырып, үндестік заңына сәйкес орфографиялық нормаға сай жазу;
орфоэпиялық норма: сөйлеу тіліндегі интонация, кідіріс, логикалық екпіннің мәнін түсініп қолдану;
лексикалық норма: фразеологизм, мақал-мәтелдердің эмоционалды мәнін, көркемдік ерекшеліктерін түсініп қолдану;
грамматикалық норма: есімше, көсемше, тұйық етістік, шақ, рай түрлері, еліктеу сөздер, шылау түрлері, одағай, оқшау сөздер;
пунктуациялық норма: сөйлем соңында және сөйлем ішінде қойылатын тыныс белгілерін (даралаушы және ерекшелеуші) дұрыс қолдану.
3-тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
11. Бағдарламада "оқыту мақсаттары" сан мен әріптен тұратын кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, әріппен берілген белгі сөйлеу әрекетінің дағдысын (тыңдалым және айтылым, оқылым, жазылым, әдеби тіл нормалары), әріппен қоса берілетін сандар бөлімшедегі оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. 7.2.1.2 кодында: "7" – сынып, "2.1" – бөлім мен бөлімше, "2" – оқыту мақсатының реттік саны.

2) орфоэпическая норма;
3) лексическая норма;
4) грамматическая норма;
5) пунктуационная норма.
10. Базовое содержание для 7 класса:
1) слушание и говорение:
на основе текста прогнозирование развития и окончания события, диалог по социально-общественным, учебно-трудовым темам, анализ взглядов автора и поднятых проблем в монологах, полилогах (интервью, дискуссия, новизна, песня, отрывок из художественных литературных произведений), различение фактов и взглядов, определение основных мыслей через интонацию и выразительность речи, аргументированные ответы, сравнение, обсуждение, наглядное изображение в соответствии с коммуникативной ситуацией, свободное употребление эмоционально-экспрессивных слов и;
2) чтение:
интерпретация текстовой и графической информации, распознавание особенностей публицистического и официального стиля через языковые средства, различение жанровых особенностей через структуру и оформление служебной записки хроники, сообщения, очерков и документов канцелярии, анализ тематики, структуры, целевой аудитории, языковых особенностей текста, составление проблемных вопросов на основе текста, составление комментария, выборочное чтение, изучение, ссылка;
3) письмо;
составление сложного плана, составление небольших статей, инструкций, рассказов, описание заданного процесса в виде графического текста, написание дискуссионного эссе, написание компактного текста, внесение лексических корректировок на основе текста, редактирование;
4) соблюдение речевых норм:
орфографическая норма: написание в соответствии с орфографической нормой в соответствии с законам сингорманизма;
орфоэпическая норма: интонация в речи, пауза, понимание сущности логического ударения;
лексическая норма: фразеологизм, понимание эмоциональной сущности пословиц и поговорок, художественных особенностей; грамматическая норма: причастие,  деепричастие, неопределенная форма глагола, категория времени, виды категорий наклонения, образоподражательные слова, виды союзов,  междометие, обособленные слова.
пунктуационная норма: правильно использовать знаки препинания (индивидуализирующие и отличительные), которые ставятся в конце предложения и внутри предложения.
Глава 3. Общие положения Система целей обучения
11. В программе "цели обучения" обозначены кодовым знаком, состоящим из цифр и букв. Первая цифра на кодовом знаке указывает класс, присвоенный буквой, навыки речевой деятельности (слушание и говорение, чтение, письмо, соблюдение речевых норм), цифры, прилагаемые буквой, порядковый номер цели обучения в подразделении. В коде 7.2.1.2: "7" класс, "2.1" раздел и подраздел, "2" – порядковый номер цели обучения.

12. Оқыту мақсаттарының жүйесі бөлім бойынша әр сыныпқа берілген.
1) тыңдалым және айтылым:
Білім алушылар:
7-сынып
1.Болжау
7.1.1.1 мәтін үзінділерін тыңдай отырып, оқиғаның дамуы мен аяқталуын болжау
2.Әртүрлі жанрдағы мәтін
дерді талдау
7.1.2.1 әлеуметтік-қоғамдық, оқу-еңбек тақырып-тарына байланысты диалог, монолог, полилогтердегі (интервью, пікірталас, жаңалық, ән, көркем әдеби шығармалар дан үзінді) автор көзқарасы мен көтерілген мәселені талдау
3. Мәтіннен ақпаратты анық тау
7.1.3.1 тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, ұсынылған ақпарат бойынша факті мен көзқарасты ажырата білу
4.Негізгі ойды анық
тау
7.1.4.1 мәтін тақырыбы, сөйлеушінің дауыс ырғағы мен сөйлеу мәнері арқылы негізгі ойды анықтау
5. Тыңдалым матер иалы бойынша жауап беру және баға лау
7.1.5.1 проблемалық сұрақтарға тыңдалған мәтіннен деректер келтіре отырып, дәлелді жауап беру, өз жауабын өзгенің жауабымен салыстыру, талқылау
6. Сөйлеу мәдениетін дамыту
7.1.6.1 коммуникатив тік жағдаятқа сай
көркем бейнелеуіш, эмоционалды-экспрессивті сөздерді және мақал-мәтелдер мен тұрақты тіркестерді еркін қолданып, диалогке қатысу, пікірталаста тез және дұрыс шешім қабылдай білу
2) оқылым:
7-сынып
1.Ақпаратты түсіну
7.2.1.1 мәтіндік және графиктік (кесте, диаграмма, сурет, шартты белгілер) ақпаратты интерпретациялау
2.Мәтіннің стильдік
ерекшелігін тану
7.2.2.1 публицистика лық және ресми стиль ерекшеліктерін қолданылған тілдік құралдар арқылы тану
3.
Мәтіннің жанрлық ерекшелігін ажырату
7.2.3.1 хроника, хабар, очерктердің және кеңсе құжаттарының, қызметтік жазбалардың құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату
4.
Мәтіндерге салыстырмалы анализ жасау
7.2.4.1 идеясы ұқсас публицистика лық және көркем әдебиет стиліндегі мәтіндердің тақырыбы, құрылымы, мақсатты аудиториясы, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау
5. Мәтін бойынша сұрақтар құрастыра білу
7.2.5.1 мәтін бойынша проблемалық сұрақтар құрастыру
6. Оқылым стратегияларын қолдану
7.2.6.1 оқылым стратегияларын қолдану: комментарий жасау, іріктеп оқу, зерттеп оқу
7. Әртүрлі ресурс көздерінен қажетті ақпарат алу
7.2.7.1
ғаламтор, энциклопедия, газет-журналдар, оқулықтардан алынған деректерді қолдану, авторына сілтеме жасау
3) жазылым:
7-сынып
1. Жоспар құру
7.3.1.1 әртүрлі жанрдағы мәтіндерді жазу үшін құрылымын ескере отырып, күрделі жоспар құру
2. Әртүрлі жанрда мәтіндер құрастыру
7.3.2.1 жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай көркемдегіш құралдарды орынды қолдана отырып, шағын мақала, нұсқаулық, әңгіме құрастырып жазу
3.Жазба жұмыстарын әртүрлі формада ұсыну

12. Система целей обучения предназначена для каждого класса по разделу.
1) слушание и говорение:
Обучающиеся:
7 класс
1. Понимание содержания текста
7.1.1.1 прогнозирование развития и завершения события, прослушав фрагменты текста
2. Прогнозирование событий
7.1.2.1 диалог по социально-общественной, учебно-трудовой тематике, диалог в монологах, полилогах (интервью, дискуссия, новеллы, песня, отрывок из художественных литературных произведений) анализ взглядов автора и поднятых проблем
3. Пересказывание прослушанного материала
7.1.3.1 понимание содержания прослушанного текста, умение различать факт и точку зрения по представленной информации
4. Определение основной мысли
7.1.4.1 определение основных мыслей по теме текста, ритму голоса и выразительности речи
5. Оценка и ответ по результатам аудирования
7.1.5.1 дать мотивированный ответ на проблемные вопросы с приведением данных из заслушанного текста, сравнить свой ответ с другим ответом, обсудить
6. Развитие культуры речи
7.1.6.1 коммуникационные по вертикальной ситуации
умение свободно употреблять художественные изобразительные, эмоционально-экспрессивные слова, пословицы и поговорки, постоянные сочетания, участвовать в диалоге, принимать быстрые и правильные решения в дискуссиях
2) чтение:
7 класс
1.
Понимание информации
7.2.1.1 интерпретация текстовой и графической информации (таблица, диаграмма, рисунок, условные обозначения)
2.
Стилистический текст
признание специфики
7.2.2.1 признание особенностей публицистического и официального стиля с использованием используемых языковых средств
3.
Различение жанровых особенностей текста
7.2.3.1 различение жанровых особенностей через структуру и оформление хроники, сообщений, очерков и документов канцелярии, служебных записей
4.
Сравнительный анализ текстов
7.2.4.1 сравнительный анализ тематики, структуры, целевой аудитории, языковых особенностей текстов в стиле аналогичной публицистической и художественной литературы
5. Умение составлять вопросы по тексту
7.2.5.1 составление проблемных вопросов по тексту
6) Использование стратегии чтения;
7.2.6.1 использование образовательных стратегий: составление комментарий, выборочное чтение, изучение
7. Получение необходимой информации из различных источников ресурсов
7.2.7.1 использование данных из интернета, энциклопедии, газет-журналов, учебников, ссылка на автора
3) письмо;
7 класс
1. Составление плана
7.3.1.1 создание сложного плана с учетом структуры для написания текстов различных жанров
2. Составление текстов разных жанров
7.3.2.1 составить небольшую статью, инструкцию, рассказ с целесообразным использованием художественных средств в соответствии с жанровыми и стилистическими особенностями
3.
Представление письменных работ в различных формах

7.3.3.1 мәтін құрылымын (кіріспе бөлім, жалпы мәлімет беру, детальді мәлімет беру) сақтай отырып, графиктік мәтін (шартты белгі, сурет, сызба) түрінде берілген процесті сипаттап жазу
4. Эссе жазу
7.3.4.1 эссе құрылымы мен даму желісін сақтап, тақырыпқа байланысты берілген мәселенің оңтайлы шешілу жолдары немесе себептеріне өз көзқарасын жазу
(дискуссивті эссе)
5. Оқылым және тыңдалым материалдары негізінде жинақы мәтін (компрессия) жазу
7.3.5.1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша тірек сөздер мен сөз тіркестерін синонимдік қатармен ауыстыра отырып, жинақы мәтін жазу
4) әдеби тіл нормаларын сақтау:
1. Орфографиялық норма
7.4.1.1 жалғаулар мен шылаулардың ерекшелігін ескере отырып, үндестік заңына сәйкес орфография-лық нормаға сай жазу
2.Орфоэпиялық норма
7.4.2.1 сөйлеу тіліндегі интонация, кідіріс, логикалық екпіннің мәнін түсініп қолдану
3.Лексикалық норма
7.4.3.1 фразеологизм, мақал-мәтелдердің эмоционалды мәнін, көркемдік ерекшеліктерін түсініп қолдану
4.Грамматикалық норма
7.4.4.1 етістіктің есімше, көсемше, тұйық етістік, шақ, рай түрлерін тілдесім барысында қолдану;
7.4.4.2 еліктеуіш сөздердің мәнмәтіндегі қолданысын түсіну.
7.4.4.3 шылау түрлерін ажырата білу, орынды қолдану;
7.4.4.4 одағай түрлерін ажырата білу, қолдану;
7.4.4.5 оқшау сөздердің қызметін түсіну, ажырата білу
5. Пунктуациялық норма
7.4.5.1 сөйлем соңында және сөйлем ішінде қойылатын тыныс белгілерін (даралаушы және ерекшелеуші) дұрыс қолдану
13. Берілген оқу бағдарламасы қосымшада берілген негізгі орта білім беру деңгейінің 7-сыныбына арналған "Қазақ тілі" пәнінен оқу жүктемесі төмендетілген үлгілік оқу бағдарламасының Ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
14. Тоқсандағы бөлімдер мен бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Негізгі орта білім беру
деңгейінің 7-сыныбына арналған
"Қазақ тілі" пәнінен оқу
жүктемесі төмендетілген үлгілік
оқу бағдарламасына қосымша
Негізгі орта білім беру деңгейінің 7-сыныпқа арналған "Қазақ тілі" пәнінен жүктемесі төмендетілген үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша Ұзақ мерзімді жоспар (оқыту қазақ тілінде)
Лексика-грамматикалық бөлімдері
Грамматикалық
материал
Тақырыптар/
жоспардың мазмұны
Оқыту мақсаттары. Білім алушылар білуге тиісті
1-тоқсан
1. Ауа райы және климаттық өзгерістер.
Фонетика
Интонация.
Кідіріс.
Логикалық екпін
Тыңдалым және айтылым

7.3.3.1 описать процесс, представленный в виде графического текста (условное обозначение, рисунок, схема) с соблюдением структуры текста (вводная часть, общая информация, детальная информация)
4. Написание эссе
7.3.4.1 сохранение структуры и развития эссе, написать свое отношение к причинам или путям оптимального решения данной проблемы в зависимости от темы
(дискуссионное эссе)
5. Написание компактного текста (компрессии) на основе материалов чтения и аудирования
7.3.5.1 написание компактного текста с заменой опорных слов и словосочетаний по материалам чтения и аудирования
4) соблюдение речевых норм:
1. Орфографическая норма
7.4.1.1 написать в соответствии с орфографическими нормами в соответствии с законам сингорманизма с учетом специфики
2.Орфоэпическая норма
7.4.2.1 понимание смысла интонации, паузы, логического ударения в речевом языке
3. Лексическая норма
7.4.3.1 понимать эмоциональную, художественные особенности фразеологизма, пословиц и поговорок
4. Грамматическая норма
7.4.4.1 употребление глаголов, причастие,  деепричастие, неопределенная форма глагола, категория времени, виды категорий наклонения, образоподражательные слова, виды союзов,  междометие, обособленные слов в процессе общения;
7.4.4.2 понимание применения в контексте образоподражательных слов.
7.4.4.3 различать виды союзов, использовать в предложений;
7.4.4.4. различать виды междометие, использовать в предложений;
7.4.4.5 понимать, различать функции обособленных слов
5. Пунктуационная норма
7.4.5.1 правильно использовать знаки препинания (индивидуализирующие и обособляющие) в конце предложения и внутри предложения
13. Настоящая учебная программа осуществляется в соответствии с долгосрочным планом типовой учебной программы (с сокращением учебной нагрузки) по учебной дисциплине "Казахский язык" для 7 класса уровня основного среднего образования, приведенным в приложении к настоящей учебной программе.
14. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
Приложение
к Типовой учебной программе
(с сокращением учебной нагрузки)
по учебному предмету "Казахский язык"
для 7 класса уровня основного
среднего образования
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы (с сокращением учебной нагрузки) по учебному предмету "Казахский язык" для 7 класса уровня основного среднего образования (с казахским языком обучения)
Лексико-грамматические разделы
Грамматический материал
Темы/ содержание плана
Цели обучения. Обучающиеся должны знать
1 четверть
1. Погодные и климатические изменения.
Фонетика
Интонация.
Ритм.
Логическое ударение
Говорение и слушание

7.1.1.1 мәтін үзінділерін тыңдай отырып, оқиғаның дамуы мен аяқталуын болжау;
7.1.4.1 мәтін тақырыбы, сөйлеушінің дауыс ырғағы мен сөйлеу мәнері арқылы негізгі ойды анықтау
Оқылым
7.2.1.1 мәтіндік және графиктік (кесте, диаграмма, сурет, шартты белгілер) ақпаратты интерпретациялау;
7.2.5.1 мәтін бойынша проблемалық сұрақтар құрастыру
Жазылым
7.3.3.1 мәтін құрылымын (кіріспе бөлім, жалпы мәлімет беру, детальді мәлімет беру) сақтай отырып, графиктік мәтін (шартты белгі, сурет, сызба) түрінде берілген процесті сипаттап жазу;
7.3.5.1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша тірек сөздер мен сөз тіркестерін синонимдік қатармен ауыстыра отырып, жинақы мәтін жазу
Әдеби тіл нормалары
7.4.2.1 сөйлеу тіліндегі интонация, кідіріс, логикалық екпіннің мәнін түсініп қолдану
2. Көшпенділер мәдениеті.
Орфография
Шылаудың емлесі.
Орфография
лық норма
Тыңдалым және айтылым
7.1.6.1 коммуникативтік жағдаятқа сай тілдік құралдарды (көркем бейнелеуіш, эмоционалды-экспрессивті сөздерді және мақал-мәтелдер мен тұрақты тіркестерді) еркін қолданып, диалогке қатысу, пікірталаста шешім қабылдай білу
Оқылым
7.2.4.1 идеясы ұқсас публицистикалық және көркем әдебиет стиліндегі мәтіндердің тақырыбы, құрылымы, мақсатты аудиториясы, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау
Жазылым
7.3.1.1 әртүрлі жанрдағы мәтіндерді жазу үшін құрылымын ескере отырып, күрделі жоспар құру;
7.3.2.1 жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай көркемдегіш құралдарды орынды қолдана отырып, шағын мақала құрастырып жазу
Әдеби тіл нормалары
7.4.1.1 жалғаулар мен шылаулардың ерекшелігін ескере отырып, үндестік заңына сәйкес орфографиялық нормаға сай жазу
3. Денсаулық – зор байлық.
Лексика
Қанатты сөздер.
Фразеологизм. Мақал-мәтелдер
Тыңдалым және айтылым
7.1.3.1 тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, ұсынылған ақпарат бойынша факті мен көзқарасты ажырата білу;
Оқылым
7.2.1.1 мәтіндік және графиктік (кесте, диаграмма, сурет, шартты белгілер) ақпаратты интерпретациялау;
7.2.2.1 публицистикалық және ресми стиль ерекшеліктерін қолданылған тілдік құралдар арқылы тану;
Жазылым
7.3.2.1 жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай көркемдегіш құралдарды орынды қолдана отырып, нұсқаулық құрастырып жазу;
7.3.4.1 эссе құрылымы мен даму желісін сақтап, тақырыпқа байланысты берілген мәселенің оңтайлы шешілу жолдары немесе себептеріне өз көзқарасын жазу (дискуссивті эссе)
Әдеби тіл нормалары
7.4.3.1 фразеологизм, мақал-мәтелдердің эмоционалды мәнін, көркемдік ерекшеліктерін түсініп қолдану
2-тоқсан

7.1.1.1 прогнозирование развития и завершения события, прослушав фрагменты текста
7.1.4.1 определение основных мыслей по теме текста, ритму голоса и выразительности речи
Чтение
7.2.1.1 интерпретация текстовой и графической информации (таблица, диаграмма, рисунок, условные обозначения)
7.2.5.1 составление проблемных вопросов по тексту
Письмо
7.3.3.1 описать процесс, представленный в виде графического текста (условное обозначение, рисунок, схема) с соблюдением структуры текста (вводная часть, общая информация, детальная информация)
7.3.5.1 написание компактного текста с заменой опорных слов и словосочетаний по материалам чтения и аудирования
Соблюдение орфографических норм
7.4.2.1 понимание смысла интонации, задержки, логического ударения в речевом языке
2. Культура кочевников.
Орфография
Правописание союзов.
Орфография
норма
Говорение и слушание
7.1.6.1 свободно использовать языковые средства в соответствии с коммуникативной ситуацией (художественные изобразительные, эмоционально-экспрессивные слова, пословицы и фразы), участвовать в диалоге, принимать решения в дискуссиях
Чтение
7.2.4.1 сравнительный анализ тематики, структуры, целевой аудитории, языковых особенностей текстов в стиле аналогичной публицистической и художественной литературы
Письмо
7.3.1.1 создание сложного плана с учетом структуры для написания текстов различных жанров
7.3.2.1 составление и написание небольших статей в соответствии с жанровыми и стилистическими особенностями с целесообразным применением художественных средств
Соблюдение орфографических норм
7.4.1.1 орфографическая норма: написание в соответствии с орфографической нормой в соответствии с законам сингорманизма;
3. Здоровье - это огромное богатство.
Лексика
Крылатые слова.
Фразеологизм. Пословицы и поговорки
Говорение и слушание
7.1.3.1 понимание содержания прослушанного текста, умение различать факт и точку зрения по представленной информации
Чтение
7.2.1.1 интерпретация текстовой и графической информации (таблица, диаграмма, рисунок, условные обозначения)
7.2.2.1 признание особенностей публицистического и официального стиля с использованием использованных языковых средств;
Письмо
7.3.2.1 составление и написание небольших статей в соответствии с жанровыми и стилистическими особенностями с целесообразным применением художественных средств
7.3.4.1 сохранение структуры и развития эссе, написать свое отношение к причинам или путям оптимального решения данной проблемы в зависимости от темы
Соблюдение орфографических норм
7.4.3.1 понимать эмоциональную сущность, художественные особенности фразеологизма, пословиц и поговорок
2 четверть

4. Сүйіспеншілік пен достық.
Морфология
Етістіктің есімше, көсемше түрлері.
Тұйық етістік
Тыңдалым және айтылым
7.1.1.1 мәтін үзінділерін тыңдай отырып, оқиғаның дамуы мен аяқталуын болжау;
7.1.5.1 проблемалық сұрақтарға тыңдалған мәтіннен деректер келтіре отырып, дәлелді жауап беру, өз жауабын өзгенің жауабымен салыстыру, талқылау
Оқылым
7.2.4.1 идеясы ұқсас публицистикалық және көркем әдебиет стиліндегі мәтіндердің тақырыбы, құрылымы, мақсатты аудиториясы, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау;
7.2.6.1 оқылым стратегияларын қолдану: комментарий жасау, іріктеп оқу, зерттеп оқу
Жазылым
7.3.1.1 әртүрлі жанрдағы мәтіндерді жазу үшін құрылымын ескере отырып, күрделі жоспар құру;
7.3.4.1 эссе құрылымы мен даму желісін сақтап, тақырыпқа байланысты берілген мәселенің оңтайлы шешілу жолдары немесе себептеріне өз көзқарасын жазу (дискуссивті эссе)
Әдеби тіл нормалары
7.4.4.1 етістіктің есімше, көсемше түрлерін, тұйық етістікті тілдесім барысында қолдану
5. Музыка өнері және қазақтың киелі домбырасы.
Морфология
Етістіктің шақ түрлері.
Рай түрлері
Тыңдалым және айтылым
7.1.4.1 мәтін тақырыбы, сөйлеушінің дауыс ырғағы мен сөйлеу мәнері арқылы негізгі ойды анықтау
Оқылым
7.2.7.1 ғаламтор, энциклопедия, газет-журналдар, оқулықтардан алынған деректерді қолдану, авторына сілтеме жасау
Жазылым
7.3.2.1 жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай көркемдегіш құралдарды орынды қолдана отырып, шағын мақала құрастырып жазу;
7.3.6.1 мәтіндегі сөздердің тақырыпқа сай орынды қолданылуын тексеру, синонимдік қатармен ауыстыра отырып, лексикалық түзетулер енгізу, редакциялау
Әдеби тіл нормалары
7.4.4.1 етістіктің шақ, рай түрлерін тілдесім барысында қолдану
3-тоқсан
6. Ғаламтор ғаламаты.
Морфология
Шылау түрлері.
Шылау емлесі
Тыңдалым және айтылым
7.1.3.1 тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, ұсынылған ақпарат бойынша факті мен көзқарасты ажырата білу;
Оқылым
7.2.1.1 мәтіндік және графиктік (кесте, диаграмма, сурет, шартты белгілер) ақпаратты интерпретациялау;
7.2.5.1 мәтін бойынша проблемалық сұрақтар құрастыру
Жазылым
7.3.3.1 мәтін құрылымын (кіріспе бөлім, жалпы мәлімет беру, детальді мәлімет беру) сақтай отырып, графиктік мәтін (шартты белгі, сурет, сызба) түрінде берілген процесті сипаттап жазу;
7.3.5.1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша тірек сөздер мен сөз тіркестерін синонимдік қатармен ауыстыра отырып, жинақы мәтін жазу
Әдеби тіл нормалары
7.4.4.3 шылау түрлерін ажырата білу, орынды қолдану
7. Қазақстандағы ұлттар достастығы.
Морфология
Еліктеуіш сөз.
Бейнелеуіш сөз
Тыңдалым және айтылым
7.1.1.1 мәтін үзінділерін тыңдай отырып, оқиғаның дамуы мен аяқталуын болжау;

4. Любовь и дружба.
Морфология
Виды глаголов, деепричастий.
Глагол тупый
Говорение и слушание
7.1.1.1 прогнозирование развития и завершения события, прослушав фрагменты текста
7.1.5.1 дать мотивированный ответ на проблемные вопросы с приведением данных из заслушанного текста, сравнить свой ответ с другим ответом, обсудить
Чтение
7.2.4.1 сравнительный анализ тематики, структуры, целевой аудитории, языковых особенностей текстов в стиле аналогичной публицистической и художественной литературы
7.2.6.1 использование образовательных стратегий: составление комментарий, выборочное чтение, изучение
Письмо
7.3.1.1 создание сложного плана с учетом структуры для написания текстов различных жанров
7.3.4.1 сохранение структуры и развития эссе, написать свое отношение к причинам или путям оптимального решения данной проблемы в зависимости от темы
Соблюдение орфографических норм
7.4.4.1 использовать глаголы, союзы, неопределенная форма глаголы при разговоре
5. Музыкальное искусство и казахская сакральная домбра.
Морфология
Виды глаголов.
Виды категории наклонения
Говорение и слушание
7.1.4.1 определение основных мыслей по теме текста, ритму голоса и выразительности речи
Чтение
7.2.7.1 использование данных из интернета, энциклопедии, газет-журналов, учебников, ссылка на автора
Письмо
7.3.2.1 составление и написание небольших статей в соответствии с жанровыми и стилистическими особенностями с целесообразным применением художественных средств
7.3.6.1 проверка правильного применения слов в тексте в соответствии с темой, внесение лексических поправок, с заменой ряда
Соблюдение орфографических норм
7.4.4.1 употребление глаголов в процессе общения
3 четверть
6.Интернет-глобализация.
Морфология
Виды союзов.
Правописание союзов
Говорение и слушание
7.1.3.1 понимание содержания прослушанного текста, умение различать факт и точку зрения по представленной информации
Чтение
7.2.1.1 интерпретация текстовой и графической информации (таблица, диаграмма, рисунок, условные обозначения)
7.2.5.1 составление проблемных вопросов по тексту
Письмо
7.3.3.1 описать процесс, представленный в виде графического текста (условное обозначение, рисунок, схема) с соблюдением структуры текста (вводная часть, общая информация, детальная информация)
7.3.5.1 написание компактного текста с заменой опорных слов и словосочетаний по материалам чтения и аудирования
Соблюдение орфографических норм
7.4.4.3 различать виды союзов, использовать правильно
7. Дружба народов Казахстана.
Морфология
подражательное слово.
Образоподражательные слова
Говорение и слушание
7.1.1.1 прогнозирование развития и завершения события, прослушав фрагменты текста

7.1.6.1 коммуникативтік жағдаятқа сай тілдік құралдарды (көркем бейнелеуіш, эмоционалды-экспрессивті сөздерді және мақал-мәтелдер мен тұрақты тіркестерді) еркін қолданып, диалогке қатысу, пікірталаста шешім қабылдай білу
Оқылым
7.2.4.1 идеясы ұқсас публицистикалық және көркем әдебиет стиліндегі мәтіндердің тақырыбы, құрылымы, мақсатты аудиториясы, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау;
7.2.3.1 хроника, хабар, очерктердің және кеңсе құжаттарының қызметтік жазбалардың құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату
Жазылым
7.3.4.1 эссе құрылымы мен даму желісін сақтап, тақырыпқа байланысты берілген мәселенің оңтайлы шешілу жолдары немесе себептеріне өз көзқарасын жазу (дискуссивті эссе);
7.3.6.1 мәтіндегі сөздердің тақырыпқа сай орынды қолданылуын тексеру, синонимдік қатармен ауыстыра отырып, лексикалық түзетулер енгізу, редакциялау
Әдеби тіл нормалары
7.4.4.2 еліктеуіш сөздердің мәнмәтіндегі қолданысын түсіну
8.Дұрыс тамақтану. Морфология
Одағай.
Одағай түрлері
Тыңдалым және айтылым
7.1.2.1 әлеуметтік-қоғамдық, оқу-еңбек тақырыптарына байланысты диалог, монолог, полилогтердегі (пікірталас, жаңалық) автор көзқарасы мен көтерілген мәселені талдау;
7.1.3.1 тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, ұсынылған ақпарат бойынша факті мен көзқарасты ажырата білу
Оқылым
7.2.5.1 мәтін бойынша проблемалық сұрақтар құрастыру;
7.2.7.1 ғаламтор, энциклопедия, газет-журналдар, оқулықтардан алынған деректерді қолдану, авторына сілтеме жасау
Жазылым
7.3.1.1 әртүрлі жанрдағы мәтіндерді жазу үшін құрылымын ескере отырып, күрделі жоспар құру;
7.3.2.1 жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай көркемдегіш құралдарды орынды қолдана отырып, шағын әңгіме құрастырып жазу
Әдеби тіл нормалары
7.4.4.4 одағай түрлерін ажырата білу, қолдану
4-тоқсан
9.Жеңіс күні. Ұлы ерлікке тағзым.
Морфология
Оқшау сөздің түрлері.
Оқшау сөздердің қызметі
Тыңдалым және айтылым
7.1.4.1 мәтін тақырыбы, сөйлеушінің дауыс ырғағы мен сөйлеу мәнері арқылы негізгі ойды анықтау
Оқылым
7.2.2.1 публицистикалық және ресми стиль ерекшеліктерін қолданылған тілдік құралдар арқылы тану;
7.2.3.1 хроника, хабар, очерктердің құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату
Жазылым
7.3.1.1 әртүрлі жанрдағы мәтіндерді жазу үшін құрылымын ескере отырып, күрделі жоспар құру;
7.3.2.1 жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай көркемдегіш құралдарды орынды қолдана отырып, шағын мақала құрастырып жазу
Әдеби тіл нормалары

7.1.6.1 свободно использовать языковые средства в соответствии с коммуникативной ситуацией (художественные изобразительные, эмоционально-экспрессивные слова, пословицы и фразы), участвовать в диалоге, принимать решения в дискуссиях
Чтение
7.2.4.1 сравнительный анализ тематики, структуры, целевой аудитории, языковых особенностей текстов в стиле аналогичной публицистической и художественной литературы
7.2.3.1 различение жанровых особенностей через структуру и оформление хроники, сообщений, очерков и документов канцелярии, служебных записей
Письмо
7.3.4.1 сохранение структуры и развития эссе, написать свое отношение к причинам или путям оптимального решения данной проблемы в зависимости от темы
7.3.6.1 проверка правильного применения слов в тексте в соответствии с темой, внесение лексических поправок, с заменой ряда
Соблюдение орфографических норм
7.4.4.2 понимание применения в контексте образоподражательные слова.
8. Правильное питание. Морфология
Междометие
Виды междометие
Слушание и говорение
7.1.2.1 диалог по социально-общественной, учебно-трудовой тематике, диалог, дискуссия в монологах, полилогах (дискуссия, новизна) с точки зрения автора и анализ поднятой проблемы;
7.1.3.1 понимание содержания прослушанного текста, умение различать факт и точку зрения по представленной информации
Чтение
7.2.5.1 составление проблемных вопросов по тексту
7.2.7.1 использование данных из интернета, энциклопедии, газет-журналов, учебников, ссылка на автора
Письмо
7.3.1.1 создание сложного плана с учетом структуры для написания текстов различных жанров
7.3.2.1 составление и написание небольших статей в соответствии с жанровыми и стилистическими особенностями с целесообразным применением художественных средств
Соблюдение орфографических норм
7.4.4.4. различать, применять виды междометие;
4 четверть
9. День Победы. Поклонение великому подвигу.
Морфология
Виды обособленного слова.
Функции обособленных слов
Говорение и слушание
7.1.4.1 определение основных мыслей по теме текста, ритму голоса и выразительности речи
Чтение
7.2.2.1 признание особенностей публицистического и официального стиля с использованием использованных языковых средств;
7.2.3.1 различать жанровые особенности через структуру и оформление хроники, сообщений, очерков
Письмо
7.3.1.1 создание сложного плана с учетом структуры для написания текстов различных жанров
7.3.2.1 составление и написание небольших статей в соответствии с жанровыми и стилистическими особенностями с целесообразным применением художественных средств
Соблюдение орфографических норм

7.4.4.5 оқшау сөздердің қызметін түсіну, ажырата білу
10. Ғылыми фантастика.
Пунктуация
Сөйлем соңында қойылатын тыныс белгілер.
Сөйлем ішінде қойылатын тыныс белгілер
Тыңдалым және айтылым
7.1.1.1 мәтін үзінділерін тыңдай отырып, оқиғаның дамуы мен аяқталуын болжау;
Оқылым
7.2.4.1 идеясы ұқсас публицистикалық және көркем әдебиет стиліндегі мәтіндердің тақырыбы, құрылымы, мақсатты аудиториясы, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау;
7.2.7.1 энциклопедия, газет-журналдар, оқулықтардан алынған деректерді қолдану, авторына сілтеме жасау
Жазылым
7.3.4.1 эссе құрылымы мен даму желісін сақтап, тақырыпқа байланысты берілген мәселенің оңтайлы шешілу жолдары немесе себептеріне өз көзқарасын жазу (дискуссивті эссе)
Әдеби тіл нормасы
7.4.5.1 сөйлем соңында және сөйлем ішінде қойылатын тыныс белгілерін (даралаушы және ерекшелеуші) дұрыс қолдану
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 613-қосымша
Негізгі орта білім беру деңгейінің 7-сыныбына арналған "Орыс тілі" пәнінен оқу жүктемесі төмендетілген үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту орыс тілінде)
Ескерту. Оқу бағдарламасымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 27.11.2020 № 496 (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Білім берудің барлық деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 604 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17669) сәйкес әзірленген.
2. Оқу процесінде "Орыс тілі" пәні екі функцияны орындайды: біріншіден, оқу пәні, екіншіден, басқа пәндерді оқыту құралы.
3. "Орыс тілі" пәнінің оқыту мақсаты – тіл білімін меңгеру негізінде сөйлеу қызметінің барлық түрлері бойынша коммуникативтік дағдыларды қалыптастыру, әртүрлі деңгейдегі құралдарды пайдалану нормалары мен оларды сөйлеу қызметінде жетілдіру, сондай-ақ сөздік қорын байыту арқылы шығармашыл, белсенді тілдік тұлғаны дамыту.
4. Оқыту пәніне қазіргі замандағы Қазақстанның көпұлттылық және көптілділік жағдайларында оның шынайы қызмет етуіндегі заманауи орыс әдеби тілі жатады.
5. Оқыту міндеттері:
орыс тілі туралы білімді қалыптастыру, оның түрлі салаларда және қарым-қатынас жағдайларында, стилистикалық ресурстарда, әдеби тілдің негізгі нормаларында (орфоэпиялық, орфографиялық, лексикалық және грамматикалық) және сөйлеу этикетінің ережелеріндегі қызметі;
пайдаланылатын грамматикалық құралдардың сөздік қорын байыту және аясын кеңейту;
нормативтілік, қарым-қатынас жағдайларының сәйкестігі тұрғысынан тілдік құралдарды бағалай және таңдай білуін қалыптастыру;
әртүрлі тілдік жанрларда ауызша және жазбаша монолог құра білуін дамыту және жетілдіру;
әртүрлі салаларда және коммуникативтік жағдайларда диалогтік қарым-қатынас, пікірталас жүргізе білу іскерліктерін жетілдіру;
орфоэпиялық, орфографиялық, пунктуациялық және стилистикалық сауаттылықты жетілдіру;
орыс тілінің ұлттық-мәдени спецификасы, орыс, қазақ және басқа да халықтардың мәдениеті туралы ұғымдарды қалыптастыру;
тілге қарым-қатынас құралы, білім көзі, рухани-адамгершілік құндылық, қоғамда ойдағыдай әлеуметтенуге ықпал ететін тілдік капитал ретінде танымдық тұрғыдан қарауға тәрбиелеу.
Грамматикалық материал тілдік тақырыптар контексінде оқытылады.
2 тарау. "Орыс тілі" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру"

7.4.4.5 понимать, различать функции обособленных слов
10. Научная фантастика.
Пунктуация
Знаки препинания в конце предложений.
Знаки препинания в предложении
Говорение и слушание
7.1.1.1 прогнозирование развития и завершения события, прослушав фрагменты текста
Чтение
7.2.4.1 сравнительный анализ тематики, структуры, целевой аудитории, языковых особенностей текстов в стиле аналогичной публицистической и художественной литературы
7.2.7.1 использование данных из интернета, энциклопедии, газет-журналов, учебников, ссылка на автора
Письмо
7.3.4.1 сохранение структуры и развития эссе, написать свое отношение к причинам или путям оптимального решения данной проблемы в зависимости от темы
Соблюдение орфографических норм
7.4.5.1 правильно использовать знаки препинания (индивидуализирующие и обособляющие) в конце предложения и внутри предложения
Приложение 613 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа (с сокращенной учебной нагрузкой) по учебному предмету "Русский язык" для 7 класса уровня основного среднего образования (с русским языком обучения)
Сноска. Приказ дополнен приложением 613 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 27.11.2020 № 496 (порядок введения в действие см. п.5).
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 604 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования всех уровней образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17669).
2. Учебный предмет "Русский язык" в образовательном процессе выполняет две функции: во-первых, является предметом изучения, во-вторых, средством изучения других предметов.
3. Цель обучения учебному предмету "Русский язык" –развитие творческой, активной языковой личности путем формирования коммуникативных навыков по всем видам речевой деятельности на основе освоения знаний о языке, норм употребления средств разных уровней и их активизации в продуктивной речевой деятельности, а также обогащения словарного запаса.
4. Предметом обучения является современный русский литературный язык в его реальном функционировании в современных условиях полиэтнического и многоязычного Казахстана.
5. Задачи обучения:
1) формирование знаний о русском языке, его функционировании в различных сферах и ситуациях общения, стилистических ресурсах, основных нормах литературного языка (орфоэпических, орфографических, лексических и грамматических) и правилах речевого этикета;
2) обогащение словарного запаса и расширение круга используемых грамматических средств;
3) формирование умений оценивать и выбирать языковые средства с точки зрения нормативности, соответствия ситуации общения;
4) развитие и совершенствование умений создавать устные и письменные монологические высказывания в различных речевых жанрах;
5) совершенствование умений успешного диалогического общения, ведения дискуссии в разных сферах и коммуникативных ситуациях;
6) совершенствование орфоэпической, орфографической, пунктуационной и стилистической грамотности;
7) формирование представлений о национально-культурной специфике русского языка, культуре русского, казахского и других народов;
8) воспитание сознательного отношения к языку как средству общения, источнику знаний, духовно-нравственной ценности, как к языковому капиталу, способствующему успешной социализации в обществе.
6. Грамматический материал изучается в контексте речевых тем.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Русский язык"

7. "Орыс тілі" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 7- сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат құрайды.
8. "Орыс тілі" пәнінің оқу бағдарламасының мазмұны бөлімдерге бөлінеді. Бөлімдерді бөлімшелер құрайды, олар сыныптар бойынша күтілетін нәтижелер түрінде оқыту мақсаттарынан тұрады.
9. Оқыту мақсаттары арқылы мұғалімдер сөйлеу қызметінің төрт дағдысын (тыңдалым, айтылым, оқылым, жазылым) қалыптастырады, сонымен қатар, оқушылардың жетістігін бағалайды және оқытудың келесі кезеңі туралы ақпарат береді.
10. Оқу пәнінің мазмұны 4 бөлімнен тұрады:
1) тыңдалым және айтылым;
2) оқылым;
3) жазылым;
4) әдеби тіл нормаларын сақтау.
11. "Тыңдалым және айтылым" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) мәтін мазмұнын түсіну;
2) негізгі ойды анықтау;
3) тыңдалған материалды қайталау;
4) оқиғаларды болжау;
5) диалогке қатысу;
6) тыңдалған материалды бағалау;
7) монолог құру.
12. "Оқылым" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) ақпаратты түсіну;
2) мәтіннің құрылымдық бөліктері мен негізгі ойды анықтау;
3) оқылған мәтіндегі лексикалық және синтаксистік бірліктерді қолдана білу;
4) мәтін түрлері мен стилдерін анықтау;
5) сұрақтар қою және бағалау;
6) оқылым түрлерін қолдану;
7) әртүрлі ақпарат көздерінен ақпарат алу;
8) мәтіндерге салыстырмалы талдау.
13. "Жазылым" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
жоспару құру;
2) тыңдалым, оқылым және аудиовизуалды материалды мазмұндау;
3) жазба жұмыстарын әртүрлі формада ұсыну;
4) әртүрлі мәтін түрлері мен стилдерін қолдану;
5) эссе жазу;
6) шығармашылық хат;
9) мәтіндерді редакциялау.
14. "Әдеби тіл нормаларын сақтау бөлімі" келесі бөлімшелерден тұрады:
орфографиялық нормаларды сақтау;
лексикалық нормаларды сақтау;
грамматикалық нормаларды сақтау;
пунктуациялық нормаларды сақтау.
15. 7-сыныпқа арналған базалық мазмұн:
1) тыңдалым және айтылым: негізгі және қосымша ақпарат, тірек сөздердің көмегімен негізгі ойды анықтау, жағын ауыстырып толық, қысқаша, іріктеп мазмұндау, тірек сөздер бойынша оқиғаның дамуын болжау, диалогқа және дәлел келтіруге қатысу, тыңдалынған материалды өз көзқарасы тұрғысынан бағалау, материалдың мазмұнына, құрылымына, мазмұнының логикасына, жоспар, сұлбалар, иллюстрациялар, жарнама роликтері негізінде кемінде 2 шағын тақырыптан тұратын аргументтелген монологке (сипаттау, хабарлау) назар аударуға арналған тілдік құралдарды қолдану;

7. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Русский язык" составляет:
1) в 7 классе – 2 часа в неделю, 68 часа в учебном году.
8. Содержание учебной программы по учебному предмету "Русский язык" организовано по разделам обучения. Разделы состоят из подразделов, которые содержат в себе цели обучения в виде ожидаемых результатов по классам.
9. Цели обучения, обозначенные в каждом подразделе, позволяют учителю системно планировать работу по развитию четырех видов речевой деятельности (слушание, говорение, чтение, письмо), оценивать достижения обучающихся, информировать их о следующих этапах обучения.
10. Содержание учебного предмета включает 4 раздела:
1) слушание и говорение;
2) чтение;
3) письмо;
4) соблюдение речевых норм.
11. Раздел "Слушание и говорение" включает следующие подразделы:
2) понимание содержания текста;
3) определение основной мысли;
4) пересказывание прослушанного материала;
5) прогнозирование событий;
6) участие в диалоге;
7) оценивание прослушанного материала;
8) построение монологического высказывания.
12. Раздел "Чтение" включает следующие подразделы:
1) понимание информации;
2) выявление структурных частей текста и определение основной мысли;
3) понимание применения лексических и синтаксических единиц в прочитанном тексте;
4) определение типов и стилей текстов;
5) формулирование вопросов и оценивание;
6) использование разных видов чтения;
7) извлечение информации из различных источников;
8) сравнительный анализ текстов.
13. Раздел "Письмо" включает следующие подразделы:
2) составление плана;
2)изложение содержания прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала;
3)написание текстов с использованием различных форм представления;
4) создание текстов различных типов и стилей;
5) написание эссе;
6) творческое письмо;
9) редактирование текстов.
14. Раздел "Соблюдение речевых норм" включает следующие подразделы:
1) соблюдение орфографических норм;
2) соблюдение лексических норм;
3) соблюдение грамматических норм;
4) соблюдение пунктуационных норм.
15. Базовое содержание для 7 класса:
1) слушание и говорение: главная и второстепенная, известная и неизвестная информация, определение основной мысли с опорой на структуру, подробный, краткий, выборочный пересказ с изменением лица, прогнозирование содержания с опорой на основную мысль, участие в диалоге и аргументация, оценивание прослушанного материала с точки зрения содержания, использования языковых средств для привлечения внимания, структуры и логики изложения материала, аргументированный монолог (описание, повествование), включающий не менее 2 микротем, на основе плана, схем, иллюстраций, рекламных роликов;

2) оқылым: бөлікке бөлінген және бөлінбеген мәтіндер, негізгі және қосымша ақпаратты, негізгі ойды ашатын құрылымдық бөлімдерін және олардың элементтерін (сөйлем, абзацтар) табу, мәтіндегі жекелеген сөздер мен ойлардың анық және астарлы (мәтін ішіндегі) мәні, паронимдер, кіріспе сөздер, қайталаулар, сөйлемдегі сөздердің тура және керісінше тәртібі,мәтіндердің аралас түрлері, сипаттық белгілері, публицистикалық және ресми-іскери стилдегі мәтіндердіңтілдік және жанрлық ерекшеліктері (түсіндірме жазба, қолхат, ереже, құттықтау, нұсқаулық, жазба, сұхбат, күнделік, блог, хаттар,өтініштер, шақырулар),қорытындылар негізінде әртүрлі сұрақтар сұрақтар құрастыру,оқылым түрлері, соның ішінде іздестіру, дерек пен пікірлерді шектеу, композициясы мен тілдік ерекшеліктерін ескере отырып түрлі мәтіндердің стилистикалық ерекшеліктері, мақсаттары мен мақсатты аудиториясы (түсіндірме жазба, қолхат, ереже, құттықтау, нұсқаулық, жазба, сұхбат, күнделік, блог, хаттар, өтініштер, шақырулар, ақпараттар);
3) жазылым: қарапайым және күрделі жоспар,хабарлама-мәтіндер, сипаттама-мәтіндер мен талқылама-мәтіндерді жағын ауыстырып, толық, қысқаша, іріктеп мазмұндау, сұлбалар, кестелер, диаграммалар, хабарлау элементтері бар сипаттама-мәтіндер, талқылау элементттері бар хабарлама-мәтіндер, публицистикалық және ресми-іскери стилдегі мәтіндері (түсіндірме жазба, қолхат, ереже, құттықтау, нұсқаулық, жазба, сұхбат, күнделік, блог, хаттар,өтініштер, шақырулар), өз пікірін білдіру, аргументтелген эссе, шығармашылық жұмыстар (200-250 сөз), белгілі бір әлеуметтік рөлі мен тілдік тәртібін таңдау, мәндік, деректік, логикалық кемшіліктерін түзету, мәтінді редакциялау, жекелеген сөйлемдердің немесе мәтін үзінділерінің құрылымын өзгерту;
4) әдеби тіл нормаларын сақтау: ызың дауыссыздардан кейінгі дауыстылар және Ц, әртүрлі сөз таптарымен бірге НЕ, етістіктердің жалғаулары, әр сөз таптарының жұрнақтары, паронимдер, терминдер, аллегория, инверсия, анафора, етістік және оның түрлері, көмекші сөздер, етістік нормалары, дара анықтауыш пен пысықтауыш қатысқан жай сөйлемдердің тыныс белгілері.
3 тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
16. Бағдарламада оқу мақсаттары кодталған. Кодта бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бағдарламаның бөлімшесін, төртінші сан оқу мақсатының нөмірін көрсетеді. Мысалы, 7.2.1.4 кодында "7" – сынып, "2.1" – бөлімше, "4" – оқу мақсатының нөмірленуі.
17. Оқу мақсаттарының жүйесі әр сыныпқа арналған бөлімдермен жазылған:

2) чтение: сплошные и несплошные тексты, извлечение главной и второстепенной информации, структурные части и их элементы (предложения, абзацы), раскрывающие основную мысль, явное и скрытое (подтекст) значение отдельных слов и выражений в тексте, паронимы, вводные слова, повторы, прямой и обратный порядок слов в предложении, смешанные типы текстов, характерные черты, языковые и жанровые особенности текстов публицистического и официально-делового стилей (объяснительная записка, расписка, правило, поздравление, инструкция, заметка, интервью, дневник, блог, письма, просьбы, приглашения), формулирование различных вопросов на основе выводов и заключений, разные виды чтения, в том числе поисковое, разграничение факта и мнения, стилистические особенности различных текстов с учетом композиции и языковых особенностей, цели и целевой аудитории (объяснительная записка, расписка, правило, поздравление, инструкция, заметка, интервью, дневник, блог, письма, просьбы, приглашения, информационные);
3) письмо: простой и сложный план, подробное, краткое, выборочное изложение содержания текстов-повествований, текстов-описаний и текстов-рассуждений с изменением лица, схемы, таблицы, диаграммы, тексты-описания с элементами повествования, тексты-повествования с элементами рассуждения, тексты публицистического и официально-делового стилей (объяснительная записка, расписка, правило, поздравление, инструкция, заметка, интервью, дневник, блог, письма, просьбы, приглашения, информационные), выражение собственного мнения, аргументативное эссе, творческие работы (200-250 слов), выбор определенной социальной роли и речевого поведения, исправление смысловых, фактических, логических недочетов, редактирование текста, изменение структуры отдельных предложений или фрагментов текста;
4) соблюдение речевых норм: гласные после шипящих и Ц, НЕ с разными частями речи, окончания глаголов, суффиксы в разных частях речи, паронимы, термины, аллегория, инверсия, анафора, глагол и его формы, служебные части речи, нормы глагольного управления, знаки препинания в простых, осложненных обособленным определением и обстоятельством предложениях.
Глава 3. Система целей обучения
16. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 7.2.1.4 "7" – класс, "2.1" – подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
17. Система целей обучения расписана по разделам для каждого класса:

1) тыңдалым және айтылым:
Білім алушылар:
Бөлімше
7-сынып
1. Мәтіннің мазмұнын түсіну
7.1.1.1 мәтіндегі негізгі және қосымша, белгілі және белгісіз ақпаратты таба отырып, мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну
2. Негізгі ойды анықтау
7.1.2.1 құрылымына сүйене отырып негізгі ойды анықтау
3. Тыңдалған материалды мазмұндау
7.1.3.1 мәтінді өзгерте отырып толық,
қысқаша, іріктеп мазмұндау (хабарлау, сипаттау)
4.Оқиғаларды болжау
7.1.4.1 мәтіннің негізгі ойына сүйене отырып, мазмұнын болжау
5. Диалогке қатысу
7.1.5.1 өз көзқарасын дәлелдей отырып, ұсынылған проблема бойынша диалогке қатысу
6. Тыңдалған материалды бағалау
7.1.6.1 тыңдалған материалды мазмұны, материалды баяндау логикасы мен құрылымы, назарын аудару үшін тілдік құралдарды қолдану тұрғысынан бағалау
7. Монолог құрастыру
7.1.7.1 жоспар, сұлба, иллюстрациялар, жарнама роликтері негізінде кемінде 2 тақырыпшадан
тұратын дәлелді монолог құру (сипаттау, хабарлау);
7.1.7.2 орфоэпиялық нормаларды сақтау
2) оқылым:
Білім алушылар:
Бөлімше
7-сынып
1. Ақпаратты түсіну
7.2.1.1 негізгі және қосымша ақпаратты таба отырып, бөлікке бөлінген және бөлінбеген мәтіндердегі негізгі ақпаратты түсіну
2. Мәтіннің құрылымдық бөліктерін анықтау және негізгі ойды анықтау
7.2.2.1 негізгі ойды ашатын құрылымдық бөліктерін және олардың элементтерін (сөйлемдер, абзацтар) анықтау
3. Оқылған мәтіннен лексикалық және синтаксистік бірліктерді қолдануды түсіну
7.2.3.1 мәтіндегі жекелеген сөздердің және пікірлердің ашық және жасырын (мәтінішіндегі) мәнін, паронимдерді, кірмесөздерді, қайталауларды, сөйлемдегі сөздердің тура және керісінше тәртібін және қолданылуын түсіну
4.Мәтіндердің түрлері мен стильдерін анықтау
7. 2.4.1 аралас мәтін түрлерін анықтау және оларға тән белгілерін ажырату, публицистикалық және ресми-іскери стильдегі (түсіндірме жазба, қолхат, ереже, құттықтау, нұсқаулық, жазба, сұхбат, күнделік, блог, хаттар, өтініштер, шақырулар) мәтіндердің тілдік және жанрлық ерекшеліктерін анықтау
5.Сұрақтарды құрастыру және бағалау
7.2.5.1 қорытындылар мен нәтижелер негізінде түрлі сұрақтар құрастыру
6. Оқылым түрлерін қолдану
7.2.6.1 оқылым түрлерін қолдану, соның ішінде іздестіре оқу
7. Әртүрлі дереккөздерден ақпараттар табу
7.2.7.1 фактілер мен пікірлерді ажырата отырып, түрлі дереккөздерден ақпараттар табу
8. Мәтіндерді салыстырмалы талдау
7.2.8.1 композициясы мен тілдік ерекшеліктерін ескере отырып түрлі мәтіндердің стилистикалық ерекшеліктерін, мақсаттары мен мақсатты аудиториясын (түсіндірме жазба, қолхат, ереже, құттықтау, нұсқаулық, жазба, сұхбат, күнделік, блог, хаттар, өтініштер, шақырулар, ақпараттар) салыстыру

1) слушание и говорение:
Обучающиеся должны:
Подраздел
7 класс
1.Понимание
содержания текста
7.1.1.1понимать основное содержание текста, извлекая главную и второстепенную, известную и неизвестную информацию
2.Определение основной мысли
7.1.2.1определять основную мысль, опираясь на структуру
3. Пересказывание прослушанного материала
7.1.3.1пересказывать подробно, кратко, выборочно содержание текстов (повествование, описание) с изменением лица
4.Прогнозирование событий
7.1.4.1прогнозировать содержание, исходя из основной мысли текста
5.Участие в диалоге
7.1.5.1участвовать в диалоге по предложенной проблеме, аргументируя свою точку зрения
6.Оценивание прослушанного
материала
7.1.6.1оценивать прослушанный материал с точки зрения содержания, использования языковых средств для привлечения внимания, структуры и логики изложения материала
7.Построение монологического высказывания
7.1.7.1строить аргументированный
монолог (описание, повествование), включающий не менее
2-х микротем, на основе плана, схем, иллюстраций, рекламных роликов;
7.1.7.2соблюдать орфоэпические нормы
2) чтение:
Обучающиеся должны:
Подраздел
7 класс
1.Понимание информации
7.2.1.1понимать основную информацию сплошных и несплошных текстов, извлекая главную и второстепенную информацию
2. Выявление структурных частей текста и определение основной мысли
7.2.2.1выявлять структурные части и их элементы (предложения, абзацы), раскрывающие основную мысль
3.Понимание, применение лексических и синтаксических
единиц
в прочитанном тексте
7.2.3.1понимать применение и объяснять явное и скрытое (подтекст) значение отдельных слов и выражений в тексте, использование
паронимов, вводных слов, повторов, прямого и обратного порядка слов в предложении
4.Определение типов и стилей текстов
7.2.4.1определять смешанные типы текстов и различать характерные черты, языковые и жанровые особенности текстов публицистического и официально-делового стилей (объяснительная записка, расписка, правило, поздравлен., инструкция, заметка, интервью, дневник, блог, письма: просьбы, приглашен.)
5.Формулирование вопросов и оценивание
7.2.5.1Формулировать различные вопросы на основе выводов и заключений
6.Использование разных видов чтения
7.2.6.1использовать разные виды чтения, в том числе поисковое
7.Извлечение информации из различных источников
7.2.7.1извлекать информацию из различных источников, различая факт и мнение
8.Сравнительный анализ текстов
7.2.8.1сравнивать стилистические особенности различных текстов с учетом композиции и языковых особенностей, цели и целевой аудитории (объяснительная записка, расписка, правило, поздравление, инструкция, заметка, интервью, дневник, блог, письма: просьбы, приглашения)

Негізгі орта білім беру деңгейінің 8-9-сыныптарына арналған "Қазақ әдебиеті" пәнінен оқу жүктемесі төмендетілген үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту қазақ тілінде)
Ескерту. Оқу бағдарламасымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 27.11.2020 № 496 (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Білім берудің барлық деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 604 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17669 болып тіркелген) сәйкес әзірленген.
2. Қазақ әдебиеті пәні бағдарламасының басты бағыты – білім алушылардың ақыл-ой қабілеті мен тұлғалық қасиеттерінің қалыптасуына, тілдік-эстетикалық талғамдарының дамуына, коммуникативтік құзыреттіліктерінің жетілдірілуіне іргетас қалап, өмірлік дағдыларын шыңдауына, өздігінен білім алуларына мүмкіндік туғызу. Білім алушыларды ұлттық мәдениет пен әдеби мұраларды түсінуге, қазіргі заманғы әдебиетті бағалай білуге үйретеді. Бағдарламада әдеби-теориялық ұғымдар, талдауға, бағалау мен салыстыруға негізделген адамзаттың мәңгілік сұрақтары, қазіргі заманғы дилеммалар, мәселелер қарастырылған.
3. Қазақ әдебиеті бағдарламасының мақсаты – білім алушыларды креативті ойлауға бағыттау, өз халқының тарихын, дәстүрін, әдебиеті мен мәдениетін ұлттық құндылық ретінде бағалай алатын, ұлттық әдеби мұраны терең игеріп, сол негізде еліне қызмет ете алатын, сыни ойлай алатын, өркениеттi қоғамға сай парасатты тұлға қалыптастыру. Білім алушылардың ойларын ауызша еркін жеткізуіне және жаза білуіне қолдау көрсету, дәлелдер келтіру, салыстыру және анализ жасау, бағалау дағдыларын қалыптастыру, білім алушыларға жанрларды меңгерту.
4. Теориялық материалдар оқушының қазақ әдебиеті туралы ұғымдарын кеңейтуге, әдебиет туралы дүниетанымын қалыптастыруға және адамзатқа ортақ ойларды, дилеммаларды, мінездерді зерттеуге мүмкіндік береді. Қазақ әдебиеті білім деңгейі, ой-өрісі дамыған, әдеби тіл және әдеби формалар арқылы өз ойын еркін жеткізе алатын, туындаған мәселелерді шеше білетін өмірге бейім ұрпақ тәрбиелейді.
5. Қазақ әдебиеті пәнін оқу арқылы білім алушылар:
қазақ әдебиетінің құндылық ретіндегі болмысын, ұлттық мәдениеттегі маңызды орнын құрметтейді және бағалайды;
қазақ әдебиетінің мәдениетаралық қарым-қатынастағы рөлін, қазақ халқының қалыптасқан тарихын, алға қойған міндеттерін, жеңістерін, мәселелерін, қарама-қайшылық пен қиындықтарын анықтайды және түсінеді;
түрлі жағдайларға бейімделе білу және өздігінен шешім қабылдау дағдыларын қалыптастырады;
заманауи, ғылыми және қоғамдық дамуға сәйкес дүниетанымын дамытады.

Типовая учебная программа (с сокращением учебной нагрузки) по предмету "Казахская литература" для 8-9 классов уровня основного среднего образования (с казахским языком обучения)
Сноска. Приказ дополнен приложением 614 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 27.11.2020 № 496 (порядок введения в действие см. п.5).
Глава 1. Общие положения
Учебная программа разработана в соответствии с приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 604 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования всех уровней образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17669).
Отличительной особенностью учебной программы является ее направленность на формирование у обучающихся умственных способностей и личностных качеств, языковое, эстетическое развитие, совершенствование коммуникативных компетенций, развитие жизненных навыков, создание условий для самообразования. Учебный предмет учит понимать национальную культуру и литературное наследие, оценивать современную литературу. В программу включены литературно-теоретические понятия, вечные вопросы человечества, современные дилеммы, проблемы, основанные на анализе, оценке и сопоставлении.
Цель программы "Казахская литература" – развитие у обучающихся креативного мышления; формирование нравственной личности, соответствующей цивилизованному обществу, способной ценить историю, традиции, литературу и культуру своего народа как национальную ценность, глубоко осваивать национальное литературное наследие и на этой основе служить стране, критически мыслить; умений свободного устного и письменного изложения своих мыслей с необходимой аргументацией, формирование навыков сопоставления, анализа, оценивания; овладение обучающимися понятием о жанрах литературы.
1. Теория литературы позволяет расширить представления учеников о казахской литературе, формировать в целом литературное мировоззрение, исследовать общие для человечества мысли, проблемы, характеры. Казахская литература воспитывает жизнеспособное поколение с развитым уровнем знаний, интеллектом, умением свободно выражать свои мысли через литературные формы, умением решать возникающие проблемы.
5. Обучающиеся, изучая казахскую литературу:
1) учатся уважать и ценить бытие казахской литературы в виде ценности, занимающей определенное место в национальной культуре;
2) учатся определять и понимать роль казахской литературы в формировании истории, межкультурных отношениях, понимать достижения, проблемы, противоречия и трудности казахского народа; решать поставленные задачи,
3) формируют навыки адаптации к различным условиям и самостоятельного принятия решений;
4) развивают мировоззрение, соответствующее современному научному и общественному развитию.

2-тарау. "Қазақ әдебиеті" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
6. Қазақ әдебиеті" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 8-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында – 68 сағат;
2) 9-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында – 68 сағат.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына тәуелді (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген).
7. "Қазақ әдебиеті" пәндік білімнің мазмұны бөлімдерге бөлінген: түсіну және жауап беру, анализ және интерпретация,бағалау және салыстырмалы анализ, сонымен қатар, дағдыларды қалыптастыратын бөлімшелерден тұрады. Бағдарламаның бұл бөлімі пән бойынша оқу мақсаттарынан тұрады.
8. "Түсіну және жауап беру" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
көркем шығарма мазмұны мен пішіні;
әдеби шығарманың тұжырымдамасы;
көркем шығармадағы образ;
шығарма үзінділерімен жұмыс.
9. "Анализ және интерпретация" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
әдеби шығарманың композициясы;
автор бейнесі;
көркем шығарманың тілі;
шығармашылық жұмыс.
10. "Бағалау және салыстыру" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
тарихи және көркемдік құндылығы;
заманауилығы мен жаңашылдығы;
әдеби эссе;
әдеби сын.
11. 8-сыныпқа арналған "Қазақ әдебиеті" пәнінің базалық білім мазмұны:
1) түсіну және жауап беру:
шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілер, эпилог, прологтар, әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашу, көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулер, көркем шығармалардан алған үзінділерді орынды қолдану;
2) анализ және интерпретация:
композицияны тұтастан бөлшекке, бөлшектен тұтасқа қарай талдау, автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісі, шығармадағы көркемдегіш құралдары: психологиялық параллелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск, эллипсис қолданысы, автор стилі, шығармадан алған үзінділерді өңдеп креативті жазу;
3) бағалау және салыстыру:
шығарманың тақырыбы мен идеясы, тарихи және көркемдік құндылығы, шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстыру, жаңашылдығы, шығарманың көркемдік-идеялық құндылығының гуманистік тұрғысы, әдеби эссе, шығармада жазылған әдеби сын-пікірлерге сүйене отырып, өзіндік сыни пікір жазу.

Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Казахская литература"
6. Объем учебной нагрузки учебного предмета "Казахская литература" составляет:
1) в 8 классе – 2 часа в неделю, 68 часа в учебном году;
2) в 9 классе – 2 часа в неделю, 68 часа в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от Типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170).
7. Содержание программы по учебному предмету "Казахская литература" организовано по разделам обучения: "Понимание и ответы по тексту", "Анализ и интерпретация текста", "Оценка и сравнительный анализ", а также включает в себя подразделы, формирующие навыки.
8. Раздел "Понимание и ответы по тексту" включает следующие подразделы:
1) содержание и форма художественного произведения;
2) концепция литературного произведения;
3) образ в художественном произведении;
4) работа с отрывками произведений.
9. Раздел "Анализ и интерпретация текста" включает следующие подразделы:
1) композиция литературного произведения;
2) образ автора;
3) язык художественного произведения;
4) творческая работа.
10. Раздел "Оценка и сравнительный анализ" состоит из следующих подразделов:
1) историческая и художественная ценность;
2) современность и новизна;
3) литературное эссе;
4) литературная критика.
11. Базовое содержание для 8 класса:
1) понимание и ответы по тексту:
сюжетные линии по жанру произведения, эпилог, пролог, раскрытие идеи и пафоса литературного произведения с точки зрения национальных интересов; прямые и косвенные характеристики в исполнении героев художественного произведения, рациональное использование отрывков из художественных произведений;
2) анализ и интерпретация:
анализ композиции по деталям, по частям, по языковому изображению автора и отношений персонажей, художественные средства в произведении: психологический параллелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск, применение эллипсиса; стиль автора; креативное отображение отрывков из произведения;
3) оценка и сравнительный анализ: тема и идея произведения, историческая и художественная ценность, современное сопоставление материальных и духовных ценностей в произведении, новизна, гуманистический подход к художественно-идейной ценности произведения; написание литературного эссе, критического мнения с опорой на литературные критические высказывания, изложенные в произведении.

12. Оқытылатын көркем шығармалар тізімі:
1) Қорқыт "Байбөрі баласы Бамсы-Байрақ туралы жыр", Қорқыттың нақыл сөздері;
2) Ахмет Йассауи "Даналық кітабы";
3) Ақтамберді жыраудың "Күлдір-күлдір кісінетіп", "Балаларыма өсиет" толғаулары;
4) Шалкиіз жырау "Би Темірге бірінші толғауы";
5) Мұрат Мөңкеұлы "Үш қиян", "Сарыарқа" өлеңдері;
6) Ш.Құдайбердіұлы "Еңлік- Кебек" поэмасы, "Жастарға" өлеңі;
7) М.Дулатов "Бақытсыз Жамал" романы;
8) Б.Момышұлы "Ұшқан ұя" әңгімесі;
9) Д.Исабеков " Әпке" драмасы;
10) М.Мақатаев "Аққулар ұйықтағанда" поэмасы;
11) Т.Ахтанов "Күй аңызы" әңгімесі;
12) Ж.Сахиев "Айдағы жасырынбақ" фантастикалық әңгімесі;
13) Р.Мұқанова "Мәңгілік бала бейне" әңгімесі.
13. 9-сыныпқа арналған "Қазақ әдебиеті" пәнінің базалық білім мазмұны:
1) түсіну және жауап беру:
әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау, әдеби шығармадағы психологизм, көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесі, көркем шығармалардан алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолдану;
2) анализ және интерпретация:
эпикалық, поэтикалық, драмалық мәтіндердегі композициялық амалдар, автор бейнесінің идеялық-стилистикалық тұтастырушы ретіндегі рөлі, шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлері, автор стилі, автор стиліне сүйене отырып, шығармашылық жұмыс жазу;
3) бағалау және салыстыру:
шығарманы басқа өнер түрлеріндегі осы мазмұндас туындылармен салыстыру, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау, шығармадағы ұрпақтар сабақтастығы көрінісін заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру, әдеби эссе жазу, әдеби шығарманы қазақ әдебиеті мен әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдау, шағын сын мақала жазу.
14. Оқытылатын көркем шығармалар тізімі:
1) Ж. Баласағұн "Құтты білік";
2) Шешендік өнер: Майқы би мен Мөңке бидің шешендік сөздері, Әнет баба "Не арсыз? Не ғайып? Не даусыз?";
3) Төле би "Ердің бақыты –әйел", Әйтеке би "Қасқакөл дауы", Қазыбек би "Кім жақын? Не қымбат? Не қиын?";
4) Бұқар жырау "Тілек", "Әй, Абылай, Абылай";
5) "Біржан-Сара" айтысы;
6) Нысанбай жырау "Кенесары – Наурызбай";
7) Махамбет Өтемісұлы "Махамбеттің Баймағамбетке айтқаны", "Мен, мен, мен едім";
8) Ш.Уәлиханов "Ыстықкөл күнделігі";
9) І.Жансүгіров "Құлагер" поэмасы;
10) Б.Майлин "Шұғаның белгісі" хикаят;
11) Ғ.Мүсірепов "Ұлпан" романы;
12) Т.Айбергенов "Сағыныш", Ф.Оңғарсынова "Өлең, мен сені аялап өтем";
13) Н.Айтұлы "Бәйтерек" поэмасы;
14) Қажығали Мұхамбетқалиев "Тар кезең" романы.
3-тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
15. Бағдарламада "оқыту мақсаттары" сан мен әріптен тұратын кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар сәйкесінше бөлім мен бөлімшенің ретін, төртінші сан бөлімшедегі оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. 7.2.1.2 кодында: "7" – сынып, "2.1." – бөлім мен бөлімше, "2" – оқыту мақсатының реттік саны.

12. Изучаемые произведения:
1) Коркыт. "Байбөрі баласы Бамсы-Байрақ туралы жыр", слова назидания Коркыта;
2) Ахмет Йассауи "Даналық кітабы";
3) Актамберди Сарыулы "Күлдір-күлдір кісінетіп", "Балаларыма өсиет";
4) Шалкииз жырау. "Би Темірге бірінші толғауы";
5) Мурат Монкеулы. Стихотворения "Үш қиян", "Сарыарқа";
6) Ш. Кудайбердиулы. Поэма "Еңлік- Кебек", стихотворение "Жастарға";
7) М. Дулатов. Роман "Несчастная Жамал";
8) Б. Момышулы. Рассказ "Ұшқан ұя";
9) Д. Исабеков. Драма " Әпке";
10) М. Макатаев. Поэма "Аққулар ұйықтағанда";
11) Т. Ахтанов. Рассказ "Күй аңызы";
12) Ж. Сахиев. Фантастические рассказы "Айдағы жасырынбақ";
13) Р. Муканов. Рассказ "Мәңгілік бала бейне".
13. Базовое содержание для 9 класса:
1) понимание и ответы по тексту: сюжетно-композиционный анализ литературного произведения, психологизм в литературном произведении, система персонажей в соответствии с идеями художественного произведения, использование отрывков из художественных произведений в творческих работах;
2) анализ и интерпретация:
композиционные приемы в эпических, поэтических, драматических текстах, образ автора как идейно-стилистическая пронизывающая, виды проявления и выразительности литературного языка в произведении (троп и фигура), стиль автора; написание творческой работы с опорой на стиль автора;
3) оценка и сравнительный анализ:
сопоставление произведения с его отражением в других видах искусства, оценка исторических и художественных ценностей, оценка новизны, современное сопоставление преемственности поколений в произведении; написание литературного эссе, сравнительный анализ литературного произведения с образцами казахской литературы и мировой литературы, написание небольших критических статей.
14. Изучаемые произведения:
1) Ж. Баласагун. "Құтты білік";
2) Ораторское искусство. Майқы би мен Мөңке бидің шешендік сөздері, Анет баба. "Не арсыз? Не ғайып? Не даусыз?";
3) Толе би. "Ердің бақыты –әйел", Айтеке би "Қасқакөл дауы", Казыбек би "Кім жақын? Не қымбат? Не қиын?";
4) Бухар жырау. "Тілек", "Әй, Абылай, Абылай";
5) Айтыс "Біржан-Сара";
6) Нысанбай жырау. "Кенесары – Наурызбай";
7) Махамбет Утемисов. "Махамбеттің Баймағамбетке айтқаны", "Мен, мен, мен едім", "Бағаналы терек";
8) Ш.Уалиханов. "Ыстықкөл күнделігі";
9) И.Жансугиров. Поэма "Құлагер";
10) Б.Майлин. "Шұғаның белгісі";
11) Г.Мусирепов. Роман "Улпан ее имя";
12) Т.Айбергенов. "Сағыныш", Ф.Онгарсынова. "Өлең, мен сені аялап өтем";
13) Н.Айтулы. Поэма "Бәйтерек";
14) Кажыгали Мухамбеткалиев. Роман "Тар кезең".
Глава 3. Система целей обучения
15. В программе цели обучения обозначены кодировкой. Первая цифра в кодовом знаке указывает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели в данном подразделе. Например, в коде 7.2.1.2 "7" – это класс, "2.1." – раздел и подраздел, "2"– порядковый номер цели обучения.

16. Оқыту мақсаттарының жүйесі бөлім бойынша әр сыныпқа берілген:
1) түсіну және жауап беру:
8-сынып
9-сынып
1.Көркем шығарманың мазмұны мен пішіні
8.1.1.1
әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог,прологтарды анықтау
9.1.1.1
әдеби шығармаға сюжеттік-композиция лық талдау жасау
2.Әдеби шығарманың тұжырымда
масы
8.1.2.1
әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашу
9.1.2.1
әдеби шығарма
дағы психологизмді анықтау
3.Көркем шығармада
ғы образ

16. Система целей обучения приведена в разрезе каждого класса:
1) понимание и ответы по тексту:
Обучающиеся должны уметь:
8 класс
9 класс
1. Содержание и форма художественного произведения
8.1.1.1
определять сюжетные линии, эпилоги, прологи в зависимости от жанра литературного произведения
9.1.1.1
осуществлять сюжетно-композиционный анализ литературного произведения
2. Заключения художественного произведения
8.1.2.1
раскрывать идею и пафос литературного произведения с точки зрения национальных интересов
9.1.2.1
литературное произведение
определение психологизма
3. Образ художественного произведения

8.1.3.1
көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктеу
9.1.3.1
көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтау
4.Шығарма үзінділерімен жұмыс
8.1.4.1
көркем шығармалар
дан алған үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолдану
9.1.4.1
көркем шығармалардан алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолдану
2) анализ және интерпретация:
8-сынып
9-сынып
1.Әдеби шығарманың композиция
сы

8.1.3.1
классифицировать прямые и косвенные характеристики при суммировании персонажей художественного произведения
9.1.3.1
Определять систему персонажей в соответствии с идеей художественного произведения
4. Работа с отрывками произведения
8.1.4.1
правильно использовать
отрывки из художественного произведения, чтобы доказать свою точку зрения
9.1.4.1
использовать отрывки из художественных произведений в творческой работе
2) анализ и интерпретация:
Обучающиеся должны уметь:
8 класс
9 класс
1. Композиция художественного произведения

8.2.1.1
композицияны тұтастан бөлшекке, бөлшектен тұтасқа қарай талдау
9.2.1.1
эпикалық, поэтикалық, драмалық мәтіндердегі композициялық амалдарды талдау
2. Автор бейнесі
8.2.2.1
автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдау
9.2.2.1
автор бейнесінің идеялық-стилистикалық тұтастыру
шы ретіндегі рөліне талдау жасау
3.Көркем шығарманың тілі
8.2.3.1
шығармадағы көркемдегіш құралдардың (психология
лық параллелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск, эллипсис) қолданысын талдай отырып, автор стилін анықтау

8.2.1.1
делать разбор композиции от целого к деталям, от частицы к целому
9.2.1.1
анализировать композиционные действия в эпических, поэтических, драматических текстах
2. Образ автора
8.2.2.1
анализировать язык создания образа автора и персонажей
9.2.2.1
Разбирать идейно-стилистический образ автора в виде компоновочной роли
3. Язык художественного произведения
8.2.3.1
рассматривать использование художественных средств в произведении и определять стиль автора (психологический параллелизм, перифраз, сатира, ирония)

9.2.3.1
шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдай отырып, автор стиліне баға беру
4. Шығармашы
лық жұмыс
8.2.4.1 шығармадан алған үзінділерді қайта өңдеп
креативті жазу
9.2.4.1
автор стиліне сүйене отырып, шығармашылық жұмыс жазу
3) бағалау және салыстыру:
8-сынып
9-сынып
1.Тарихи және көркемдік құндылығы
8.3.1.1
шығарманың тақырыбы мен идеясын осы тектес басқа шығармалар
мен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау
9.3.1.1
шығарма
ны басқа өнер түрлеріндегі осы мазмұндас туындылармен салысты
рып, тарихи және көркемдік құндылы
ғын бағалау
2.Заманауи
лығы мен жаңашылды
ғы
8.3.2.1
шығармадағы материалдық және рухани құндылықтар
ды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру
9.3.2.1
шығармадағы ұрпақтар сабақтасты
ғы көрінісін заманауи тұрғыда
салыстырып, жаңашылдығына баға беру
3. Әдеби эссе
8.3.3.1
шығарманың көркемдік-идеялық құндылығын гуманистік тұрғыдан талдап, әдеби эссе жазу
9.3.3.1
шығарманың идеясын ғаламдық тұрғыдан талдап, әдеби эссе жазу
4.Әдеби сын
8.3.4.1
шығарма бойынша жазылған әдеби сын-пікірлерге сүйене отырып, өзіндік сыни пікір жазу
9.3.4.1
әдеби шығарманы қазақ әдебиеті мен әлем әдебиеті үлгілері
мен салыстыра талдап, шағын сыни мақала жазу
17. Осы оқу бағдарлама қосымшада берілген негізгі орта білім беру деңгейінің 8-9-сыныптарына арналған "Қазақ әдебиеті" пәнінен оқу жүктемесі төмендетілген үлгілік оқу бағдарламасының Ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
18. Тоқсандағы бөлімдер және бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Негізгі орта білім беру
деңгейінің 8-9-сыныптарына
арналған "Қазақ әдебиеті"
оқу пәнінен оқу жүктемесі
төмендетілген үлгілік оқу
бағдарламасына қосымша
Негізгі орта білім беру деңгейінің 8-9-сыныптарына арналған "Қазақ әдебиеті" пәнінен оқу жүктемесі төмендетілген үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша Ұзақ мерзімді жоспар (оқыту қазақ тілінде)
1) 8-сынып:
Оқу жоспарында
ғы ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері
Тақырыптар/Ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны
Сөйлеу қызметінің түрлері
Оқыту мақсаттары. Білім алушылар білуге тиісті
1-тоқсан
Дананың сөзі – ақылдың көзі
Қорқыт "Байбөрі баласы Бамсы-Байрақ туралы жыр",
Қорқыттың нақыл сөздері,
Ахмет Йассауи "Даналық кітабы",
Ақтамберді жырау "Күлдір-күлдір кісінетіп", "Балаларыма өсиет", Шалкиіз жырау "Би Темірге бірінші толғауы"
Түсіну және жауап беру
8.1.2.1 әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашу;
8.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктеу;
8.1.4.1 көркем шығармалардан алған үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолдану
Анализ және интерпретация
8.2.2.1 автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдау;
8.2.3.1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың (психологиялық параллелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск, эллипсис) қолданысын талдай отырып, автор стилін анықтау;
8.2.4.1 шығармадан алған үзінділерді қайта өңдеп креативті жазу
Бағалау және салыстыру
8.3.1.1 шығарманың тақырыбы мен идеясын осы тектес басқа шығармалармен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау;
8.3.2.1 шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру;
8.3.3.1 шығарманың көркемдік- идеялық құндылығын гуманистік тұрғыдан талдап, әдеби эссе жазу
2-тоқсан
Көркем әдебиет және эпикалық сарын
Мұрат Мөңкеұлы "Үш қиян", "Сарыарқа",
Ш.Құдайбердіұлы "Еңлік- Кебек" поэмасы, "Жастарға" өлеңі
Түсіну және жауап беру
8.1.1.1 әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог, прологтарды анықтау;
8.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктеу;
8.1.4.1 көркем шығармалардан алған үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолдану
Анализ және интерпретация
8.2.1.1 композицияны тұтастан бөлшекке, бөлшектен тұтасқа қарай талдау;
8.2.2.1 автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдау;
8.2.3.1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың (психологиялық параллелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск, эллипсис) қолданысын талдай отырып, автор стилін анықтау;
8.2.4.1 шығармадан алған үзінділерді қайта өңдеп креативті жазу
Бағалау және салыстыру
8.3.2.1 шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру;
8.3.3.1 шығарманың көркемдік-идеялық құндылығын гуманистік тұрғыдан талдап, әдеби эссе жазу;
8.3.4.1 шығарма бойынша жазылған әдеби сын-пікірлерге сүйене отырып, өзіндік сыни пікір жазу
3-тоқсан
Махаббат және абырой
М.Дулатов "Бақытсыз Жамал" романы,
Б.Момышұлы "Ұшқан ұя" әңгімесі,
Д.Исабеков "Әпке" драмасы,
М.Мақатаев "Аққулар ұйықтағанда" поэмасы
Түсіну және жауап беру
8.1.1.1 әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог, прологтарды анықтау;
8.1.2.1 әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашу;
8.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктеу
Анализ және интерпретация
8.2.1.1 композицияны тұтастан бөлшеккке, бөлшектен тұтасқа қарай талдау;
8.2.2.1 автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдау;
8.2.3.1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың (психологиялық параллелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск, эллипсис) қолданысын талдай отырып, автор стилін анықтау
Бағалау және салыстыру
8.3.1.1 шығарманың тақырыбы мен идеясын осы тектес басқа шығармалармен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау;
8.3.2.1 шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру;
8.3.3.1 шығарманың көркемдік-идеялық құндылығын гуманистік тұрғыдан талдап, әдеби эссе жазу
4-тоқсан
Қиял мен шындық
Т.Ахтанов "Күй аңызы" әңгімесі,
Ж.Сахиев "Айдағы жасырынбақ", "Дабыл" фантастикалық әңгімелері,
Р. Мұқанова "Мәңгілік бала бейне"
Түсіну және жауап беру
8.1.1.1 әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог, прологтарды анықтау;
8.1.2.1 әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашу;
8.1.4.1 көркем шығармалардан алған үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолдану
Анализ және интерпретация
8.2.1.1 композицияны тұтастан бөлшекке, бөлшектен тұтасқа қарай талдау;
8.2.2.1 автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдау;
8.2.4.1 шығармадан алған үзінділерді қайта өңдеп
креативті жазу
Бағалау және салыстыру
8.3.2.1 шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру;
8.3.3.1 шығарманың көркемдік- идеялық құндылығын гуманистік тұрғыдан талдап, әдеби эссе жазу;
8.3.4.1 шығарма бойынша жазылған әдеби сын-пікірлерге сүйене отырып, өзіндік сыни пікір жазу

9.2.3.1
давать оценку стилю автора с анализом видов проявления выразительности литературного языка в произведении (тропы и фигура)
4. Творческая работа
8.2.4.1
повторно обработав отрывки из произведения, творчески написать текст
9.2.4.1
написать творческую работу, опираясь на стиль автора
3) оценка и сравнительный анализ:
Обучающиеся должны уметь:
8 класс
9 класс
1. Историческая и художественная ценность
8.3.1.1
давать оценку исторической и художественной ценности, сопоставлять темы и идеи произведений с другими подобными произведениями
9.3.1.1
давать оценку исторической и художественной ценности произведения в сравнении с произведениями этого содержания в других видах искусства
2.Современность и новизна
8.3.2.1
давать оценку новизны, сравнивая
материальные и духовные ценности
произведения с современной точки зрения
9.3.2.1
давать оценку новизны, сравнивая
современную картину преемственности поколений с отраженной в произведении
3. Литературное эссе
8.3.3.1
анализировать художественно-идейную ценность произведения с гуманистической точки зрения
9.3.3.1
анализировать идею произведения в глобальном плане, написать литературное эссе
4. Литературная критика
8.3.4.1
опираясь на литературные критические высказывания, написанные по произведению, написать собственное критическое мнение
9.3.4.1
проанализировав литературное произведение с образцами казахской литературы и мировой литературы, написать небольшую критическую статью
17. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом к Типовой учебной программе (с сокращение учебной нагрузки) по учебному предмету "Казахская литература" для 8-9 классов уровня основного среднего образования, приведенным в приложении к настоящей учебной программе.
18. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
Приложение
к Типовой учебной программе
(с сокращение учебной нагрузки)
по учебному предмету
"Казахская литература"
для 8-9 классов уровня
основного среднего образования
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы (с сокращение учебной нагрузки) по учебному предмету "Казахская литература" для 8-9 классов уровня основного среднего образования (обучение на казахском языке)
1) 8 класс:
Тема
Изучаемые произведения
Навыки
Цели обучения
1 четверть
Слова мудрого человека – источник ума
Коркыт. Сказание о "Байбөрі баласы Бамсы-Байрақ",
Қорқыттың нақыл сөздері,
Ахмет Йассауи "Даналық кітабы",
Ақтамберді жырау "Күлдір-күлдір кісінетіп", "Балаларыма өсиет",
Шалкиіз жырау "Би Темірге бірінші толғауы"
Понимание и ответы на вопросы
8.1.2.1 раскрывать идею и пафос литературного произведения с точки зрения национальных интересов;
8.1.3.1 классифицировать прямые и косвенные характеристики при описании персонажей художественного произведения;
8.1.4.1 правильно использовать отрывки художественного произведения, чтобы доказать свою точку зрения
Анализ и интерпретация
8.2.2.1 давать анализ языка образа автора и персонажей;
8.2.3.1 рассматривая использование художественных средств в произведении, определять стиль автора (психологический
параллелизм, перифраз, сатира, ирония);
8.2.4.1 повторно обработав отрывки из произведения, написать творческую работу
Оценка и сравнительный анализ
8.3.1.1 давать оценку исторической и художественной ценности, сопоставлять тему и идею произведения с другими подобными произведениями;
8.3.2.1 оценка новизны, сравнение материальных и духовных ценностей
произведения с современной точки зрения;
8.3.3.1 делать анализ художественно-идейной ценности произведения с гуманистической точки зрения
2 четверть
Художественная литература и эпический мотив
Мурат Монкеулы. "Үш қиян", "Сарыарқа",
Ш. Кудайбердиулы. Поэма "Еңлік- Кебек", стихотворение "Жастарға"
Понимание и ответы на вопросы
8.1.1.1 определять сюжетные линии, эпилоги, прологи в зависимости от жанра литературного произведения;
8.1.3.1 классифицировать прямые и косвенные характеристики при описании персонажей художественного произведения;
8.1.4.1 правильно использовать отрывки из художественного произведения, чтобы доказать свою точку зрения
Анализ и интерпретация
8.2.1.1 делать разбор композиции от целого к деталям, от частицы к целому;
8.2.2.1 осуществлять анализ языка образа автора и персонажей;
8.2.3.1 рассматривая использование художественных средств в произведении, определять стиль автора (психологический параллелизм, перифраз, сатира, ирония);
8.2.4.1 повторно обработав отрывки из произведения, написать творческую работу
Оценка и сравнительный анализ
8.3.2.1 давать оценку новизны, сравнивать материальные и духовные ценности произведения с современной точки зрения;
8.3.3.1 анализировать художественно-идейную ценность произведения с гуманистической точки зрения;
8.3.4.1 опираясь на литературные критические высказывания, написанные по произведению, писать собственное критическое мнение
3 четверть
Любовь и честь
М. Дулатов. Роман "Несчастная Жамал",
Б. Момышулы. "Ұшқан ұя",
Д. Исабеков. Драма "Әпке",
М. Макатаев. Поэма "Аққулар ұйықтағанда"
Понимание и ответы на вопросы
8.1.1.1 определять сюжетные линии, эпилоги, прологи в зависимости от жанра литературного произведения;
8.1.2.1 раскрывать идею и пафос литературного произведения с точки зрения национальных интересов;
8.1.3.1 классифицировать прямые и косвенные характеристики при описании персонажей художественного произведения
Анализ и интерпретация
8.2.1.1 осуществлять разбор композиции от целого к деталям, от частицы к целому;
8.2.2.1 делать анализ языка образа автора и персонажей;
8.2.3.1 рассматривая использование художественных средств в произведении, определить стиль автора (психологический параллелизм, перифраз, сатира, ирония)
Оценка и сравнительный анализ
8.3.1.1 давать оценку исторической и художественной ценности, сопоставлять тему и идею произведения с другими подобными произведениями;
8.3.2.1 давать оценку новизны, сравнивая материальные и духовные ценности произведения с современной точки зрения;
8.3.3.1 анализировать художественно-идейную ценность произведения с гуманистической точки зрения
4 четверть
Фантазия и реальность
Т. Ахтанов. Рассказ "Күй аңызы",
Ж. Сахиев. Фантастические рассказы "Айдағы жасырынбақ", "Дабыл",
Р. Муканов. "Мәңгілік бала бейне"
Понимание и ответы на вопросы
8.1.1.1 определять сюжетные линии, эпилоги, прологи в зависимости от жанра литературного произведения;
8.1.2.1 раскрывать идею и пафос литературного произведения с точки зрения национальных интересов;
8.1.4.1 правильно использовать отрывки из художественного произведения, чтобы доказать свою точку зрения
Анализ и интерпретация
8.2.1.1 делать разбор композиции от целого к деталям, от частицы к целому;
8.2.2.1 давать анализ языка образа автора и персонажей;
8.2.4.1 повторно обработав отрывки из произведения, писать творческую работу
Оценка и сравнительный анализ
8.3.2.1 давать оценку новизны, сравнивая материальные и духовные ценности
произведения с современной точки зрения;
8.3.3.1 анализировать художественно-идейную ценность произведения с гуманистической точки зрения;
8.3.4.1 опираясь на литературные критические высказывания, написанные по произведению, писать собственное критическое мнение

2) 9-сынып:
Оқу жоспарында
ғы ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері
Тақырыптар/Ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны
Сөйлеу қызметінің түрлері
Оқыту мақсаттары. Білім алушылар білуге тиісті
1-тоқсан
Атадан қалған асыл сөз
Ж. Баласағұн "Құтты білік",
Шешендік өнер: Майқы би мен Мөңке бидің шешендік сөздері, Әнет баба "Не арсыз? Не ғайып? Не даусыз?",
Төле би "Ердің бақыты –әйел", Әйтеке би "Қасқакөл дауы",
Қазыбек би "Кім жақын? Не қымбат? Не қиын?",
Бұқар жырау "Тілек", "Әй, Абылай, Абылай",
"Біржан-Сара" айтысы
Түсіну және жауап беру
9.1.2.1 әдеби шығармадағы психологизмді анықтау;
9.1.3.1 көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтау;
9.1.4.1 көркем шығармалардан алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолдану
Анализ және интерпретация
9.2.2.1 автор бейнесінің идеялық-стилистикалық тұтастырушы ретіндегі рөліне талдау жасау;
9.2.3.1 шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдай отырып, автор стиліне баға беру;
9.2.4.1 автор стиліне сүйене отырып, шығармашылық жұмыс жазу
Бағалау және салыстыру
9.3.1.1 шығарманы басқа өнер түрлеріндегі осы мазмұндас туындылармен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау;
9.3.2.1 шығармадағы ұрпақтар сабақтастығы көрінісін заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру;
9.3.3.1 шығарманың идеясын ғаламдық тұрғыдан талдап, әдеби эссе жазу;
9.3.4.1 әдеби шығарманы қазақ әдебиеті мен әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап, шағын сыни мақала жазу
2-тоқсан
Тарихи шындық пен көркемдік шешім
Нысанбай жырау "Кенесары – Наурызбай",
Махамбет Өтемісұлы "Махамбеттің Баймағамбетке айтқаны", " Мен, мен, мен едім",
Ш.Уәлиханов "Ыстықкөл күнделігі"
Түсіну және жауап беру
9.1.1.1 әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау;
9.1.2.1 әдеби шығармадағы психологизмді анықтау;
9.1.3.1 көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтау;
9.1.4.1 көркем шығармалардан алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолдану
Анализ және интерпретация
9.2.2.1 автор бейнесінің идеялық-стилистикалық тұтастырушы ретіндегі рөліне талдау жасау;
9.2.3.1 шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдай отырып, автор стиліне баға беру;
9.2.4.1 автор стиліне сүйене отырып, шығармашылық жұмыс жазу
Бағалау және салыстыру
9.3.2.1 шығармадағы ұрпақтар сабақтастығы көрінісін заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру;
9.3.3.1 шығарманың идеясын ғаламдық тұрғыдан талдап, әдеби эссе жазу
3-тоқсан
Адам жанының құпиясы
І.Жансүгіров "Құлагер" поэмасы,
Б.Майлин "Шұғаның белгісі" хикаяты, Ғ.Мүсірепов "Ұлпан" романы,
Т.Айбергенов "Сағыныш",
Ф.Оңғарсынова "Өлең, мен сені аялап өтем"
Түсіну және жауап беру
9.1.1.1 әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау;
9.1.2.1 әдеби шығармадағы психологизмді анықтау;
9.1.3.1 көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтау;
9.1.4.1 көркем шығармалардан алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолдану
Анализ және интерпретация
9.2.1.1 эпикалық, поэтикалық, драмалық мәтіндердегі композициялық амалдарды талдау;
9.2.2.1 автор бейнесінің идеялық-стилистикалық тұтастырушы ретіндегі рөліне талдау жасау;
9.2.3.1 шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдай отырып, автор стиліне баға беру
Бағалау және салыстыру
9.3.1.1 шығарманы басқа өнер түрлеріндегі осы мазмұндас туындылармен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау;
9.3.3.1 шығарманың идеясын ғаламдық тұрғыдан талдап, әдеби эссе жазу;
9.3.4.1 әдеби шығарманы қазақ әдебиеті мен әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап, шағын сыни мақала жазу
4-тоқсан
Мәңгілік Ел – мәңгілік мұрат
Н.Айтұлы "Бәйтерек" поэмасы,
Қ.Мұхамбетқалиев "Тар кезең" романы
Түсіну және жауап беру
9.1.1.1 әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау;
9.1.2.1 әдеби шығармадағы психологизмді анықтау;
9.1.3.1 көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтау;
9.1.4.1 көркем шығармалардан алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолдану
Анализ және интерпретация
9.2.1.1 эпикалық, поэтикалық, драмалық мәтіндердегі композициялық амалдарды талдау;
9.2.2.1 автор бейнесінің идеялық-стилистикалық тұтастырушы ретіндегі рөліне талдау жасау;
9.2.3.1 шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдай отырып, автор стиліне баға беру;
9.2.4.1 автор стиліне сүйене отырып, шығармашылық жұмыс жазу
Бағалау және салыстыру
9.3.2.1 шығармадағы ұрпақтар сабақтастығы көрінісін заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру;
9.3.3.1 шығарманың идеясын ғаламдық тұрғыдан талдап, әдеби эссе жазу
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 615-қосымша

2) 9 класс:
Тема
Изучаемые произведения
Навыки
Цели обучения
1 четверть
Слова назидения мудрых
Ж. Баласагун. "Құтты білік",
Ораторское искусство. Майқы би мен Мөңке бидің шешендік сөздері, Анет баба "Не арсыз? Не ғайып? Не даусыз?",
Толе би. "Ердің бақыты –әйел", Айтеке би. "Қасқакөл дауы",
Казыбек би. "Кім жақын? Не қымбат? Не қиын?",
Сырым Датулы. "Балаби мен Сырым",
Бухар жырау. "Тілек", "Әй, Абылай, Абылай", "Асқар таудың өлгені",
айтыс "Біржан-Сара"
Понимание и ответы на вопросы
9.1.2.1 анализировать литературное произведение
с точки зрения психологизма;
9.1.3.1 определять систему персонажей в соответствии с идеей художественного произведения;
9.1.4.1 использовать отрывки из художественных произведений в творческой работе
Анализ и интерпретация
9.2.2.1 делать разбор идейно-стилистического образа автора в виде компоновочной роли;
9.2.3.1 давать оценку стиля автора, анализируя виды проявления и выразительности литературного языка в произведении (троп и фигура);
9.2.4.1 писать творческую работу, опираясь на стиль автора
Оценка и сравнительный анализ
9.3.1.1 давать оценку исторической и художественной ценности произведения в сравнении с произведениями данного содержания в других видах искусства;
9.3.2.1 оценивать новизну на основе сопоставления с современной картиной отражения преемственности поколений в произведении;
9.3.3.1 анализировать идею произведения в глобальном плане, писать литературное эссе;
9.3.4.1 осуществлять анализ литературного произведения в сопоставлении с образцами казахской и мировой литературы,
писать небольшую критическую статью
2 четверть
Историческая правда и художественное решение
Нысанбай жырау. "Кенесары – Наурызбай",
Махамбет Утемисов. "Махамбеттің Баймағамбетке айтқаны", " Мен, мен, мен едім", "Бағаналы терек",
Ш. Уалиханов. "Ыстықкөл күнделігі"
Понимание и ответы на вопросы
9.1.1.1 осуществлять сюжетно-композиционный анализ литературного произведения;
9.1.2.1 анализировать литературное произведение
с точки зрения психологизма;
9.1.3.1 определять систему персонажей в соответствии с идеей художественного произведения;
9.1.4.1 использовать отрывки из художественных произведений в творческой работе
Анализ и интерпретация
9.2.2.1 делать разбор идейно-стилистического образа автора в виде компоновочной роли;
9.2.3.1 давать оценку стиля автора, анализируя выразительность литературного языка в произведении (троп и фигура);
9.2.4.1 писать творческую работу, опираясь на стиль автора
Оценка и сравнительный анализ
9.3.2.1 оценивать новизну на основе сопоставления с современной картиной отражения преемственности поколений в произведении;
9.3.3.1 анализировать идею произведения в глобальном плане, писать литературное эссе
3 четверть
Секреты человеческой души
И. Жансугиров. Поэма "Құлагер",
Б. Майлин. Рассказ "Шұғаның белгісі",
Г. Мусирепов. Роман "Улпан ее имя",
Т. Айбергенов. "Сағыныш",
Ф. Онгарсынова. "Өлең, мен сені аялап өтем"
Понимание и ответы на вопросы
9.1.1.1 осуществлять сюжетно-композиционный анализ литературного произведения;
9.1.2.1 анализировать литературное произведение
с точки зрения психологизма;
9.1.3.1 определять систему персонажей в соответствии с идеей художественного произведения;
9.1.4.1 использовать отрывки из художественных произведений в творческой работе
Анализ и интерпретация
9.2.1.1 осуществлять анализ композиционных действий в эпических, поэтических, драматических текстах;
9.2.2.1 делать разбор идейно-стилистического образа автора в виде компоновочной роли;
9.2.3.1 давать оценку стиля автора, анализируя виды выразительности литературного языка в произведении (троп и фигура)
Оценка и сравнительный анализ
9.3.1.1 давать оценку исторической и художественной ценности произведения в сравнении с произведениями этого содержания в других видах искусства;
9.3.3.1 анализировать идею произведения в глобальном плане, писать литературное эссе;
9.3.4.1 проанализировав литературное произведение в сопоставлении с образцами казахской и мировой литературы,
написать небольшую критическую статью
4 четверть
Мәңгілік Ел – вечная цель
Н. Айтулы. Поэма "Бәйтерек",
Кажыгали Мухамбеткали
Ева. Роман "Тар кезең"
Понимание и ответы на вопросы
9.1.1.1 осуществлять сюжетно-композиционный анализ литературного произведения;
9.1.2.1 анализировать литературное произведение
с точки зрения психологизма;
9.1.3.1 определять систему персонажей в соответствии с идеей художественного произведения;
9.1.4.1 использовать отрывки из художественных произведений в творческой работе
Анализ и интерпретация
9.2.1.1 осуществлять анализ композиционных действий в эпических, поэтических, драматических текстах;
9.2.2.1 делать разбор идейно-стилистического образа автора в виде компоновочной роли;
9.2.3.1 давать оценку стиля автора, анализируя виды проявления и выразительности литературного языка в произведении (троп и фигура);
9.2.4.1 писать творческую работу, опираясь на стиль автора
Оценка и сравнительный анализ
9.3.2.1 оценивать новизну на основе сопоставления с современной картиной отражения преемственности поколений в произведении;
9.3.3.1 анализировать идею произведения в глобальном плане, писать литературное эссе
Приложение 615 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115

Негізгі орта білім беру деңгейінің 8-9-сыныптарына арналған "Орыс әдебиеті" пәні бойынша оқу жүктемесі төмендетілген үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту орыс тілінде)
Ескерту. Оқу бағдарламасымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 27.11.2020 № 496 (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Білім берудің барлық деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 604 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17669 болып тіркелген) сәйкес әзірленген.
2. "Орыс әдебиеті" пәнін оқытудың мақсаты - адамның рухани құндылықтарын көркемдік шығармаларды қабылдау мен талдау арқылы қалыптастыру, әлемді және жеке таңдау негізінде өз білімін, дағдыларын және білімін қолдануға қабілетті құзыретті оқырмандарды тәрбиелеу.
3. "Орыс әдебиеті" академиялық пәнін оқытудың міндеттері:
1) орыс, қазақ және әлем әдебиеті мен мәдениеті негізінде табысты әлеуметтік бейімделуге ықпал ететін білім мен білік дағдыларды қалыптастыру;
2) көркем әдебиет туындылардағы автордың ойын тереңірек түсінуге мүмкіндік беретін әдеби тұжырымдамаларды меңгеруіне көмектесу;
3) туындыларды талдау негізінде логикалық және критикалық ойларды, сыни талдау, салыстыру, жалпылау, ұқсастықтар мен себеп-салдар байланысын қалыптастыру, құбылыстарды классификациялау, ой түю мен тұжырымдар жасау дағдыларын қалыптастыру;
4) әртүрлі жанрлардағы көркем туындыларды терең түсіну және талдау негізінде коммуникативтік дағдыларды дамыту.
2-тарау. "Орыс әдебиеті" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
4. "Орыс әдебиеті" оқу пәнінің оқу жүктемесінің көлемі:
1) 8 – сыныпта-аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
2) 9 – сыныпта-аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат.
5. "Орыс әдебиеті" пәні бойынша бағдарламаның мазмұны оқыту бөлімдері бойынша ұйымдастырылған. Бөлімдер күтілетін нәтижелер түрінде сыныптар бойынша оқыту мақсаттарын қамтитын бөлімшелерден тұрады: дағды немесе дағды, білім немесе түсіну.
6. Жүйелі түрде ұйымдастырылған әрбір бөлімшелердің ішкі білім беру мақсаты: мұғалімдердің өз жұмыстарын жоспарлау және оқушылардың жетістігін бағалау, сонымен қатар оларды оқытудың келесі кезеңдері туралы ақпараттандыру:
7. Оқыту пәнінің базалық мазмұны 3 бөлімнен тұрады: "Мәтінді түсіну және жауап беру", "Мәтінді талдау және интерпретациялау", "Баға және салыстырмалы талдау".

Типовая учебная программа (с сокращенной учебной нагрузкой) по предмету "Русская литература" для 8-9 классов уровня основного среднего образования (с русским языком обучения)
Сноска. Приказ дополнен приложением 615 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 27.11.2020 № 496 (порядок введения в действие см. п.5).
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 604 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования всех уровней образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17669).
2. Цель обучения учебному предмету "Русская литература" – способствовать формированию духовных ценностей человека через восприятие и анализ художественных произведений, воспитывать компетентного читателя, способного на основе личностного выбора использовать знания, умения и навыки для познания мира и самого себя.
3. Задачи обучения учебному предмету "Русская литература":
1) формировать знания, умения и навыки, способствующие успешной социальной адаптации, на основе русской, казахской и мировой литературы и культуры;
2) способствовать усвоению литературоведческих понятий, позволяющих обучающимся более глубоко понимать авторский замысел произведений художественной литературы;
3) формировать навыки критического анализа, сравнения, обобщения, умения устанавливать аналогии и причинно-следственные связи, классифицировать явления, строить логические и критические рассуждения, умозаключения и выводы на основе анализа произведений;
4) развивать коммуникативные навыки на основе глубокого понимания и анализа художественных произведений различных жанров.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Русская литература"
4. Объем учебной нагрузки учебного предмета "Русская литература" составляет:
1) в 8 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 9 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
5. Содержание программы по учебному предмету "Русская литература" организовано по разделам обучения. Разделы состоят из подразделов, которые содержат в себе цели обучения по классам в виде ожидаемых результатов: навыка или умения, знания или понимания.
6. Цели обучения, организованные последовательно внутри каждого подраздела, позволяют учителям планировать свою работу и оценивать достижения учащихся, а также информировать их о следующих этапах обучения.
7. Базовое содержание учебного предмета составляют 3 раздела: "Понимание и ответы по тексту", "Анализ и интерпретация текста", "Оценка и сравнительный анализ".

8. "Мәтін бойынша түсіну және жауап беру" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) терминдерді түсіну;
2) көркем шығарманы түсіну;
3) жатқа оқу және дәйексөз табу;
4) жоспар құру;
5) мазмұнын айтып беру;
6) сұрақтарға жауап беру.
9. "Мәтінді талдау және түсіндіру" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) жанр;
2) тақырып және идея;
3) композиция;
4) эпизодтарды талдау;
5) кейіпкерлердің сипаттамасы;
6) шығарманың көркемдік әлемі әр түрлі формада;
7) автордың көзқарасы;
8) көркем-бейнелеу құралдары;
9) шығармашылық хат.
10. "Бағалау және салыстырмалы талдау" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) көркем шығарманы бағалау;
2) көркем туындыны басқа өнердің туындыларымен салыстыру;
3) әдеби шығармаларды салыстыру;
4) пікірлерді бағалау.
11. 8-сыныпқа арналған базалық мазмұн:
1) мәтін бойынша түсіну және жауап беру: әдеби бағыттағы романтизм және реализм, тарихи бейне (кейіпкер), трагедия, комедия, поэма, символ, психологиялық параллелизм, афоризм, эпиграф, прототип, өмірбаян, өнер туындысын түсіну, ашық және жасырын (сөздің астары) ақпараттардың айырмашылығы, мәтіннен өз бетінше тауып мәнерлеп оқу, туындының тақырыбын, дәйексөзді жоспарды ашатын дәйексөзді жатқа оқу, туындының мазмұнын немесе үзінділерін мазмұндау, әртүрлі дәйектемелерді қолдану, проблемалық сұраққа дәлелді жауап беру;
2) талдау және түсіндіру: жанрды (трагедия, комедия, поэма) және оның белгілерін анықтау, шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау, проблема туралы өз пікірін білдіру, шығарманың мәтінінде композиция элементтерін бөліп көрсету, кірістірілген эпизодтардың мәнін түсіндіру, шығармалардың эпизодтарын талдау, олардың сюжетті дамытудағы проблемалары мен рөлімен байланысын түсіндіру, шығарма кейіпкерлерінің, олардың іс-әрекеттерінің, мінез-құлық мотивтерінің сипаттамасы, бейнелер жүйесін, хронотопты, шығарманың құрылымын талдау және ақпаратты жинақтаудың әртүрлі тәсілдері (сызбалар, кестелер, интеллект-карталар, менталды карталар, диаграммалар), кейіпкерлерге авторлық қатынасты білдіру тәсілдері, кейіпкерлерді авторлық сипаттау тәсілдері, бейнелеу құралдары, оның ішінде дыбыс жазу және түс жазу, поэтикалық синтаксис фигуралары (риторикалық фигуралар, антитездер, перифразалар, инверсиялар, анафорлар, градация), әдеби тәсілдер (символ, психологиялық параллелизм, автобиографизм), шығармашылық жұмыстар жазу (әдеби кейіпкерге хат), кейіпкерге, оның іс-әрекеттеріне деген көзқарасты білдіру, бейнелеу құралдарын пайдалану;
3) бағалау және салыстырмалы талдау: шығарманы талқылауға қатысу, өз көзқарасын қорғау, кейіпкерлердің мінез-құлқын, іс-әрекетін, автордың ұстанымын бағалау, көркем шығарманы өнердің басқа түрлерінің туындыларымен салыстыру, өнердің әртүрлі түрлерінде бейнелер жасаудың ерекше құралдарына сипаттама беру, тақырып бойынша жақын орыс, қазақ және әлем әдебиеттерінің туындыларын (немесе үзінділерін) салыстыру, ұлттық мәдениеттің ерекшеліктерін ескере отырып, проблемалық жанрға талдау жасау, тақырыпты толық және терең ашу, композициялық бірлік және фактологиялық дәлдік тұрғысынан сөздерді (өзінің, сыныптастарының) ауызша және жазбаша бағалау.

8. Раздел "Понимание и ответы по тексту" включает следующие подразделы:
1) понимание терминов;
2) понимание художественного произведения;
3) чтение наизусть и цитирование;
4) составление плана;
5) пересказ;
6) ответы на вопросы.
9. Раздел "Анализ и интерпретация текста" включает следующие подразделы:
1) жанр;
2) тема и идея;
3) композиция;
4) анализ эпизодов;
5) характеристика героев;
6) художественный мир произведения в разных формах представления;
7) отношение автора;
8) художественно-изобразительные средства;
9) творческое письмо.
10. Раздел "Оценка и сравнительный анализ" состоит из следующих подразделов:
1) оценивание художественного произведения;
2) сравнение художественного произведения с произведениями других видов искусства;
3) сопоставление произведений литературы;
4) оценивание высказываний
11. Базовое содержание для 8 класса:
4) понимание и ответы по тексту: романтизм и реализм как литературные направления, исторический образ (персонаж), трагедия, комедия, поэма, символ, психологический параллелизм, афоризм, эпиграф, прототип, автобиографизм, понимание художественного произведения, различение открытой и скрытой (подтекст) информации, самостоятельное нахождение в тексте и выразительное чтение наизусть цитат, отражающих тематику произведения, цитатный план, пересказ содержания произведения или отрывка, использование разных приемов цитирования, аргументированный ответ на проблемный вопрос, использование цитат;
5) анализ и интерпретация: определение жанра (трагедия, комедия, поэма) и его признаков, определение темы и идеи произведения, выражение своего мнения о проблематике, выделение в тексте произведения элементов композиции, объяснение значения вставных эпизодов, анализ эпизодов произведений, объяснение их связи с проблематикой и роли в развитии сюжета, характеристика героев произведения, их поступков, мотивов поведения, анализ системы образов, хронотопа, структуры произведения и оформление своего представления с помощью различных способов свертывания информации (схем, таблиц, интеллект-карт, ментальных карт, диаграмм), способы выражения авторского отношения к героям, способы авторской характеристики героев, изобразительные средства, в том числе звукопись и цветопись, фигуры поэтического синтаксиса (риторические фигуры, антитезы, перифразы, инверсии, анафоры, градация), литературные приемы (символ, психологический параллелизм, автобиографизм), написание творческих работ (письмо литературному герою), выражение отношения к герою, его поступкам, использование изобразительных средств;
6) оценка и сравнительный анализ: участие в обсуждении произведения, отстаивание своей точки зрения, оценивание поведения, поступков героев, позиции автора, сравнение художественного произведения с произведениями других видов искусства, характеристика специфических средств создания образов в разных видах искусства, сопоставление произведения (или фрагментов) русской, казахской и мировой литературе, близких по тематике/ проблематике/ жанру с учетом особенностей национальной культуры, оценивание устных и письменных высказываний (своих, одноклассников) с точки зрения полноты и глубины раскрытия темы, композиционного единства и фактологической точности.

12. Оқылатын шығармалар:
1) Жунусов (мұғалімнің таңдауы бойынша) "Первый вагон" - әңгімелер жинағы,
В.Астафьев "Фотография, на которой меня нет", А.Алексин "А тем временем где-то" (мұғалімнің таңдауы бойынша)
2) В. Распутин. "Уроки французского";
3) Ш. Айтматов. "Первый учитель", "Красное яблоко"
4) У. Шекспир. "Ромео мен Джульетта";
5) А.С. Пушкин. "Капитанская дочка";
6) 19 ғасыр ақындарының лирикасы;
7) О.О. Сулейменов. "Последнее слово акына Смета";
8) Н.В. Гоголь. "Ревизор";
9) А.П. Чехов. Әңгімелер (мұғалімнің таңдауы бойынша);
10) В. М. Шукшин. Әңгімелер (мұғалімнің таңдауы бойынша);
11) М.Ю. Лермонтов. "Мцыри";
12) А. Грин. "Алые паруса";
13) Антуан де Сент-Экзюпери. "Маленький принц";
14) М. Цветаева. Лирика;
15) А. Ахматова. "У самого моря".
13. 9-сыныпқа арналған базалық мазмұн:
1) мәтін бойынша түсіну және жауап беру: жанр, сонет, роман, киелі әңгіме, лирикалық шегіну, типизация, психологизм, ішкі монолог, оксиморон, хронотоп, градация, парцелляция, афоризм, көркем шығарманы түсіну, ақпаратты сыни тұрғыдан түсіну, естігені немесе оқығанына өз көзқарасын білдіру, мәтіннен өз бетінше табу және шығарманың проблемаларымен байланысты үзінділерді жатқа мәнерлеп оқу, тезистік жоспар, шығарманың мазмұнын қайталау, қайталаудың әртүрлі тәсілдерін қолдану, сюжеттің дамуын шығармашылық тұрғыдан қайта қарастыру, проблемалық сұраққа толық дәлелді жауап беру;
2) Талдау және түсіндіру: жанрды және оның белгілерін анықтау (сонет, роман, хаттардағы роман, киелі әңгіме), шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау, олардың өзектілігі туралы пікір білдіру, шығарманың мәтінінде композиция элементтерін бөліп көрсету, композиция түрлерінің айырмашылығы, лирикалық а шегінудің мағынасын түсіндіру, шығармадағы жанжалды анықтау үшін маңызды эпизодтарды талдау, басқа эпизодтармен байланысты түсіндіру, шығарма кейіпкерлерінің әлеуметтік және тұлғааралық қарым-қатынасы негізінде сипаттамасы, шығарманың көркем әлемін талдау, ақпаратты жинақтаудың әртүрлі тәсілдері (сызбалар, кестелер, интеллект-карталар, менталды карталар, диаграммалар), кейіпкерлерге және бейнеленген оқиғаларға авторлық қатынасты білдіру тәсілдері, образдарды, бейнелеу құралдары мен поэтикалық синтаксистің фигураларының (эпитеттер, салыстырулар, метафоралар, бейнелеулер, риторикалық фигуралар, антитездер, перифразалар, аллитерациялар, ассонанс, аллегориялар, инверсиялар, анафорлар, градациялар, парцелляциялар) көмегімен өз ұсынымын ресімдеу, әдеби және еркін тақырыптарға шығарма жазу (спектакльдерге және/немесе туындыны бейімдеу);

12. Изучаемые произведения:
1) Жунусов (по выбору учителя) "Первый вагон" - сборник рассказов, В.Астафьев "Фотография, на которой меня нет", А.Алексин "А тем временем где-то" (по выбору)
2) В. Распутин. "Уроки французского";
3) Ч. Айтматов. "Первый учитель", "Красное яблоко"
4) У. Шекспир. "Ромео и Джульетта";
5) А.С. Пушкин. "Капитанская дочка";
6) Лирика поэтов 19 века;
7) О.О. Сулейменов. "Последнее слово акына Смета";
8) Н.В. Гоголь. "Ревизор";
9) А.П. Чехов. Рассказы (по выбору учителя);
10) В. М. Шукшин. Рассказы (по выбору учителя);
11) М.Ю. Лермонтов. "Мцыри";
12) А. Грин. "Алые паруса";
13) Антуан де Сент-Экзюпери. "Маленький принц";
14) М. Цветаева. Лирика;
15) А. Ахматова. "У самого моря".
13. Базовое содержание для 9 класса:
1) понимание и ответы по тексту: жанр, сонет, роман, святочный рассказ, лирическое отступление, типизация, психологизм, внутренний монолог, оксюморон, хронотоп, градация, парцелляция, афоризм, понимание художественного произведения, критическое осмысление информации, выражение отношения к услышанному или прочитанному, самостоятельное нахождение в тексте и выразительное чтение наизусть фрагментов, связанных с проблематикой произведения, тезисный план, пересказ содержания произведения, использование разных приемов пересказа, творческое переосмысление развития сюжета, развернутый аргументированный ответ на проблемный вопрос;
2) анализ и интерпретация: определение жанра и его признаков (сонет, роман, роман в письмах, святочный рассказ), определение темы и идеи произведения, выражение мнения об их актуальности, выделение в тексте произведения элементов композиции, различие видов композиции, объяснение значения лирических отступлений, анализ в произведении эпизодов, важных для определения конфликта, объяснение связи с другими эпизодами, характеристика героев произведения на основе их социальных и межличностных отношений, анализ художественного мира произведения, оформление своего представления с помощью различных способов свертывания информации (схемы, таблицы, интеллект-карты, ментальные карты, диаграммы), способы выражения авторского отношения к героям и изображаемым событиям, анализ средств и приемов создания образов, изобразительных средств и фигур поэтического синтаксиса (эпитеты, сравнения, метафоры, олицетворения, риторические фигуры, антитезы, перифразы, аллитерации, ассонансы, аллегории, инверсии, анафоры, градации, парцелляции), написание сочинений на литературные и свободные темы (на спектакли и/или экранизации произведения);

3) бағалау және салыстырмалы талдау: шығарманы талқылауға қатысу, әртүрлі пікірлерді ескере отырып, өз ұстанымын түсіндіру, көркем шығарманы өнердің басқа түрлерінің туындыларымен салыстыру, образдарды жасау құралдарындағы ұқсастықтар мен айырмашылықтарға сипаттама беру, жеке авторлық тәсілдерді бөліп көрсету, орыс әдебиетінің туындыларын (немесе фрагменттерін) ұлттық мәдениеттің ерекшеліктерін ескере отырып, қазақ және әлем әдебиетінің тақырып/ проблематика/ жанрға жақын шығармаларымен салыстыру, авторлардың ұстанымдарын түсіндіру, ауызша және жазбаша, тақырыптың толық және терең ашылуы, композициялық және стильдік бірлік, фактологиялық дәлдік тұрғысынан сөздерді (өзінің, сыныптастарының) бағалау.
14. Оқылатын шығармалар:
1) У. Шекспир. Сонетталар;
2) П.Н. Васильев. "И имя твоҰ..." басқа да өлеңдері;
3) А.С. Пушкин. Лирика, "Цыганы";
4) И.С. Тургенев. "Ася";
5) А.И. Куприн. "Олеся";
6) Н.В. Гоголь. "Шинель";
7) Ф.М. Достоевский. "Бедные люди";
8) Л.Н. Толстой. "После бала";
9) А.И. Куприн. "Гранатовый браслет";
10) А.С. Грибоедов. "Горе от ума";
11) Н.В. Гоголь. "Мертвые души";
12) А.С. Пушкин. "Пиковая дама";
13) А.П. Чехов. "Ионыч", "Человек в футляре" (мұғалімнің таңдауы бойынша);
14) Н.С. Лесков. "Жемчужное ожерелье".
3-тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
15. Бағдарламадағы оқу мақсаттары кодтауды қамтиды. Кодтың бірінші саны сыныпты, екінші және үшінші сандар сәйкесінше бағдарламаның бөлімі мен бөлімшесін, төртінші сан осы бөлімшеде оқу мақсатының нөмірін көрсетеді. Мысалы, 7.2.1.4 кодында "7" – сынып, "2.1" – бөлім және бөлімше, "4" – оқу мақсатының нөмірленуі.
16. Әр сыныпқа арналған бөлімдер бойынша оқу мақсаттарының жүйесі:
1) мәтін бойынша түсіну және жауаптар:
Бөлімшелер
8-сынып
9-сынып
1.Терминдерді түсіну
8.1.1.1 терминдерді түсіну: әдеби үрдістер ретінде романтизм мен реализм, тарихи бейне (кейіпкер), трагедия, комедия, символ, сипаты, психологиялық параллелизм,афоризм, эпиграф, прототип, автобиографизм
9.1.1.1 терминдерді түсіну: жанр, сонет, романс, киелі әңгіме, лирикалық шегініс, типтендіру, психологизм, ішкі монолог, оксюморон, хронотоп, афоризмдер
градация, парфилляция афоризм
2. Көркем шығарманы түсіну
8.1.2.1 көркем шығарманы түсіну, ашық және жасырын (сөздің астары) ақпаратты ажырату
9.1.2.1көркем шығарманы түсіну, сыни тұрғыдан түсіну;
естігені немесе оқылғанына көзқарасын білдіру
3.Жатқа оқу және дәйексөз табу
8.1.3.1 мәтіннен өз бетінше шығарманың тақырыбын көрсететін дәйексөздерді тауып, мәнерлеп жатқа оқу
9.1.3.1 мәтіннен өз бетінше шығарманың мәселесімен байланысты үзінділерді
тауып, мәнерлеп жатқа оқу
4.Жоспар құру
8.1.4.1 дәйексөзді жоспар құру
9.1.4.1 тезистік жоспар құру
5. Мазмұнын айтып беру

3) оценка и сравнительный анализ: участие в обсуждении произведения, объяснение своей позиции с учетом различных мнений, сравнение художественного произведения с произведениями других видов искусства, характеристика сходств и различий в средствах создания образов, выделение индивидуальных авторских приемов, сопоставление произведений (или фрагментов) русской литературы с произведениями казахской и мировой литературы, близких по тематике/ проблематике/ жанру, с учетом особенностей национальной культуры, объяснение позиции авторов, оценивание устных и письменных высказываний (своих, одноклассников) с точки зрения полноты и глубины раскрытия темы, композиционного и стилевого единства, фактологической точности.
14. Изучаемые произведения:
1) У. Шекспир. Сонеты;
2) П.Н. Васильев. "И имя твое…" и другие стихотворения;
3) А.С. Пушкин. Лирика, "Цыганы";
4) И.С. Тургенев. "Ася";
5) А.И. Куприн. "Олеся";
6) Н.В. Гоголь. "Шинель";
7) Ф.М. Достоевский. "Бедные люди";
8) Л.Н. Толстой. "После бала";
9) А.И. Куприн. "Гранатовый браслет";
10) А.С. Грибоедов. "Горе от ума";
11) Н.В. Гоголь. "Мертвые души";
12) А.С. Пушкин. "Пиковая дама";
13) А.П. Чехов. "Ионыч", "Человек в футляре" (по выбору учителя);
14) Н.С. Лесков. "Жемчужное ожерелье".
Глава 3. Система целей обучения
15. Цели обучения в программе содержат кодировку. Первое число кода обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели в данном подразделе. Например, в кодировке 7.2.1.4 "7" – класс, "2.1" – раздел и подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
16. Система целей обучения расписана по разделам для каждого класса:
1) понимание и ответы по тексту:
Подраздел
8 класс
9 класс
1
Понимание терминов
8.1.1.1
понимать термины: романтизм и реализм как литературные направления, исторический образ (персонаж), трагедия, комедия, поэма, символ, психологический параллелизм, афоризм, эпиграф, прототип, автобиографизм
9.1.1.1
понимать термины: жанр, сонет, роман, святочный рассказ, лирическое отступление, типизация, психологизм, внутренний монолог, оксюморон, хронотоп, градация, парцелляция, афоризм
2
Понимание художественного произведения
8.1.2.1
понимать художественное произведение, различать открытую и скрытую (подтекст) информацию
9.1.2.1
понимать художественное произведение, критически осмысливая;
выражать свое отношение к услышанному или прочитанному
3
Чтение наизусть и цитирование
8. 1.3.1
самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, отражающие тематику произведения
9.1.3.1
самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть фрагменты, связанные с проблематикой произведения
4
Составление плана
8.1.4.1
составлять цитатный план
9. 1.4.1
составлять тезисный план
5
Пересказ

8. 1.5.1 әртүрлі дәйексөзді тәсілдерді қолданып, шығарманы немесе үзіндіні мазмұндау
9.1.5.1 әртүрлі тәсілдерді қолданып, сюжеттің дамуын шығармашылық түрде қайта қарастырып, шығарманы мазмұндау
6. Сұрақтарға жауап беру
8.1.6.1 дәйексөзді пайдалана отырып проблемалық сұраққа дәлелді жауап беру
9.1.6.1 проблемалық сұраққа толық, дәлелге жауап беру
2) мәтінді талдау және түсіндіру:
8-сынып
9-сынып
1.Жанр
8.2.1.1жанр мен оның белгілерін анықтау (трагедия, комедия, өлең)
9.2. 1.1 жанр мен оның белгілерін анықтау (сонет, роман, хаттардағы роман, киелі әңгіме)
2 Тақырып пен идея
8.2.2.1 проблема бойынша өз пікірін білдіре отырып, шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау
9.2.2.1 өзектілігі туралы өз ойын білдіре отырып, шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау
3.
Композиция
8.2.3.1 шығарма мәтінінде композиция элементтерін көрсету, қойылған эпизодтардың мәнін түсіндіру
9.2.3.1 шығарма мәтінінен композиция элементтерін көрсету, композиция түрін ажырату, лирикалық шегінудің мәнін түсіндіру
4.
Эпизодтарды талдау
8.2.4.1 шығармалар эпизодтарын талдау, олардың проблемалармен байланысын және сюжетті дамытудағы рөлін түсіндіреді
9.2.4.1 қақтығысты айқындау үшін маңызды эпизодтарды талдау, басқа эпизодтармен байланысын түсіндіру
5.
Кейіпкерлердің сипаттамасы
8.2.5.1 шығарманың кейіпкерлерін, олардың іс-әрекеттерін, мінез-құлық мотивтерін сипаттау
9.2.5.1 шығарманың кейіпкерлерін әлеуметтік және тұлғааралық қатынастар негізінде сипаттау
6. Шығарманың көркемдік әлемі әртүрлі формада
8.2.6.1.бейнелер жүйесін, хронотоп, шығарма құрылымын талдау және ақпаратты (сызбалар, кестелер, интеллект-карталар, менталды карталар, формулалар, диаграммалар)жинақтаудың әртүрлі әдістері арқылы өз көзқарасын көрсету
9.2.6.1.шығарманың көркемдік әлемін талдау, ақпаратты (сызбалар, кестелер, интеллект-карталар, менталды карталар, формулалар, диаграммалар)жинақтаудың әртүрлі әдістері арқылы өз көзқарасын көрсету
7.
Автордың көзқарасы
8.2. 7.1. кейіпкерлерге авторлық қатынасты білдіру тәсілдерін анықтау
9.2.7.1кейіпкерлерге және көрсетілетін оқиғаларға авторлық қатынасты білдіру тәсілдерін анықтау
8. Көркем-бейнелеу құралдары
8.2.8.1 кейіпкерлердің авторлық сипаттамаларының тәсілдерін, бейнелеу құралдарын, оның ішінде дыбыс жазу мен түс жазбасын, поэтикалық синтаксис фигураларын (риторикалық фигуралар, антитездер, перифразалар, инверсиялар, анафорлар, градация), әдеби тәсілдерді (символ, психологиялық параллелизм, автобиографизм) талдау
9.2.8.1 бейне құрудың құралдары мен тәсілдерін, поэтикалық синтаксистің бейнелеу құралдары мен фигураларын (эпитеттер, метафораны салыстыру, бейнелеу, риторикалық фигуралар, антитездер, перифразалар, аллитерациялар, ассонанс, аллегориялар, инверсиялар, анафорлар, градация, парцелляция) талдау
9.
Шығармашылық хат
8.2.9.1 шығармашылық жұмыстар жазу (әдеби кейіпкерге хат), кейіпкерге, оның іс-әрекеттеріне деген көзқарасын білдіру, бейнелеу құралдарын қолдану
9.2.9.1әдеби және еркін тақырыптарға шығарма жазу (спектакльдер және / немесе шығарманы экранға түсіру )
бағалау және салыстырмалы талдау:
Бөлімшелер
8-сынып
9-сынып
1.
Көркем шығарманы бағалау
8.3.1.1 өз көзқарасын дәлелдей отырып, шығарманы талқылауға қатысу, кейіпкерлердің мінез-құлқын, әрекетін, автордың позициясын бағалау
9.3.1.1 әртүрлі пікірлерді ескере отырып, өз ұстанымын түсіндіре отырып, шығарманы талқылауға қатысу
2.
Көркем туындыны басқа өнердің туындыларымен салыстыру
8.3.2.1көркем шығарманы өнердің әртүрлі нұсқасында бейнелер жасаудың нақты құралдарын сипаттай отырып, өнердің басқа түрлерінің туындыларымен салыстыру
9.3.2.1көркем шығарманы өнердің басқа түрлерінің туындыларымен салыстыру, жеке авторлық әдістерді бөліп көрсете отырып, бейнелер жасау құралдарындағы ұқсастықтар мен айырмашылықтарды сипаттау
3. Әдеби шығармаларды салыстыру
8.3.3.1 ұлттық мәдениеттің ерекшеліктерін ескере отырып, тақырып/ проблема/ жанр бойынша жақын орыс, қазақ және әлем әдебиетінің туындыларын (немесе фрагменттерін) салыстыру
9.3.3.1 ұлттық мәдениеттің ерекшеліктерін ескере отырып, тақырып/проблема/ жанр бойынша жақын орыс, қазақ және әлем әдебиетінің туындыларын (немесе үзінділерін) салыстыру; авторлардың ұстанымын түсіндіру
4.
Пікірлерді бағалау
8.3..4.1тақырыпты толық және терең ашу, композициялық бірлік және фактологиялық дәлдік тұрғысынан ауызша және жазбаша (өзінің, сыныптастарының және басқалардың) сөздерін бағалау
9.3.4. 1тақырыпты толық және терең ашу, композициялық және стильдік бірлік, фактологиялық дәлдік тұрғысынан ауызша және жазбаша (өзінің, сыныптастарының және басқалардың) сөздерін бағалау

8. 1.5.1
пересказывать содержание произведения или отрывка, используя разные приемы цитирования
9.1.5.1
пересказывать содержание произведения, используя разные приемы пересказа, творчески переосмысливая развитие сюжета
6
Ответы на вопросы
8.1.6.1
давать аргументированный ответ на проблемный вопрос, используя цитаты
9.1.6.1
давать развернутый аргументированный ответ на проблемный вопрос
2) анализ и интерпретация текста:
Подраздел
8 класс
9 класс
1.
Жанр
8. 2.1.1
определять жанр и его признаки (трагедия, комедия, поэма)
9.2. 1.1
определять жанр и его признаки (сонет, роман, роман в письмах, святочный рассказ)
2.
Тема и идея
8. 2.2.1
определять тему и идею произведения, выражая свое мнение о проблематике
9. 2.2.1
определять тему и идею произведения, выражая мнение об их актуальности
3.
Композиция
8.2. 3.1
выделять в тексте произведения элементы композиции, объяснять значение вставных эпизодов
9. 2.3.1
выделять в тексте произведения элементы композиции, различать виды композиции, объяснять значение лирических отступлений
4.
Анализ эпизодов
8.2. 4.1
анализировать эпизоды произведений, объяснять их связь с проблематикой и роль в развитии сюжета
9.2. 4.1
анализировать в произведении эпизоды, важные для определения конфликта, объяснять связь с другими эпизодами
5.
Характеристика героев
8.2. 5.1
характеризовать героев произведения, их поступки, мотивы поведения
9.2. 5.1
характеризовать героев произведения на основе их социальных и межличностных отношений
6.
Художественный мир произведения в разных формах представления
8.2. 6.1
анализировать систему образов, хронотоп, структуру произведения и оформлять свое представление с помощью различных способов свертывания информации (схемы, таблицы, интеллект-карты, ментальные карты, формулы, диаграммы)
9.2. 6.1
анализировать художественный мир произведения, оформляя свое представление с помощью различных способов свертывания информации (схемы, таблицы, интеллект-карты, ментальные карты, формулы, диаграммы)
7.
Отношение автора
8.2. 7.1
определять способы выражения авторского отношения к героям
9. 2.7.1
определять способы выражения авторского отношения к героям и изображаемым событиям
8.
Литературные приемы и изобразительные средства
8. 2.8.1
анализировать способы авторской характеристики героев, изобразительные средства, в том числе звукопись и цветопись, фигуры поэтического синтаксиса (риторические фигуры, антитезы, перифразы, инверсии, анафоры, градация), литературные приемы (символ, психологический параллелизм, автобиографизми)
9. 2.8.1
анализировать средства и приемы создания образов, изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса (эпитеты, сравнения метафоры, олицетворения, риторические фигуры, антитезы, перифразы, аллитерации, ассонансы, аллегории, инверсии, анафоры, градация, парцелляция)
9.
Творческое письмо
8. 2.9. 1
писать творческие работы (письмо литературному герою), выражая отношение к герою, его поступкам, используя изобразительные средства
9. 2.9.1
писать сочинения на литературные и свободные темы (на спектакли и/или экранизации произведения)
3) оценка и сравнительный анализ:
Подраздел
8 класс
9 класс
1.
Оценивание художественного произведения
8. 3.1.1
участвовать в обсуждении произведения, отстаивая свою точку зрения, оценивая поведение, поступки героев, позицию автора
9.3. 1.1
участвовать в обсуждении произведения, объясняя свою позицию с учетом различных мнений
2.
Сравнение художественного произведения с произведениями других видов искусства
8.3.2.1
сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя специфические средства создания образов в разных видах искусства
9. 3.2. 1
сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя сходства и различия в средствах создания образов, выделяя индивидуальные авторские приемы
3.
Сопоставление произведений литературы
8. 3. 3.1
сопоставлять произведения (или фрагменты) русской, казахской и мировой литературы, близкие по тематике/проблематике/жанру, учитывая особенности национальной культуры
9. 3. 3.1
сопоставлять произведения (или фрагменты) русской, казахской и мировой литературы, близкие по тематике/проблематике/жанру, учитывая особенности национальной культуры; объяснять позицию авторов
4.
Оценивание высказываний
8. 3.4.1
оценивать устные и письменные высказывания (свои, одноклассников и другие) с точки зрения полноты и глубины раскрытия темы, композиционного единства и фактологической точности
9. 3.4. 1
оценивать устные и письменные высказывания (свои, одноклассников и другие) с точки зрения полноты и глубины раскрытия темы, композиционного и стилевого единства, фактологической точности

23. Бұл оқу бағдарламасы қосымшада берілген негізгі орта білім деңгейінің 8, 9 сыныптары үшін "Орыс әдебиеті" пәнінен оқу жүктемесі төмендетілген бойынша типтік оқу жоспарының Ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
24. Тоқсан бойынша кварталдар бойынша бөлімдер мен секциялар бойынша бөлу оқытушының қалауы бойынша өзгереді.
Негізгі орта білім беру
деңгейінің 8,9-сыныптарына
арналған "Орыс әдебиеті"
пәнінен оқу жүктемесі
төмендетілген үлгілік оқу
бағдарламасына қосымша
Негізгі орта білім беру деңгейінің 8,9-сыныптарына арналған "Орыс әдебиеті" пәнінен оқу жүктемесі төмендетілген үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар (оқыту орыс тілінде)
8-сынып:
Тақырыптар/
Зерттелген әдеби шығармалар
Білім алушылар білуге тиісті
Оқыту мақсаттары.
1-тоқсан
Балалар мен ересектер
1. В. Распутин. "Уроки французского"
2. Ч. Айтматов.
"Первый учитель",
"Красное яблоко"
3. С. Жунусов (мұғалімнің таңдауы бойынша) "Первый вагон"
4. В.Астафьев "Фотография, на которой меня нет", А.Алексин "А тем временем где-то" (таңдау бойынша)
Түсіну және жауап беру мәселелері
8.1.1.1 Терминдерді түсіну: әдеби үрдістер ретінде романтизм мен реализм, тарихи бейне (кейіпкер), трагедия, комедия, символ, сипаты, психологиялық параллелизм, афоризм, эпиграф, прототип, автобиографизм;
8.1.2.1 көркем шығарманы түсіну, ашық және жасырын (сөздің астары) ақпаратты ажырату;
8.1.3.1 мәтіннен өз бетінше шығарманың тақырыбын көрсететін дәйексөздерді тауып, мәнерлеп жатқа оқу;
8.1.4.1 дәйексөзді жоспар құру;
8.1.5.1 әртүрлі дәйексөзді тәсілдерді қолданып, шығарманы немесе үзіндіні мазмұндау;
8.1.6.1 дәйексөзді пайдалана отырып проблемалық сұраққа дәлелді жауап беру
Анализ және интерпретация
8.2.2.1 проблема бойынша өз пікірін білдіре отырып, шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау;
8.2.3.1 шығарма мәтінінде композиция элементтерін көрсету, қойылған эпизодтардың мәнін түсіндіру;
8.2.5.1шығарманың кейіпкерлерін, олардың іс-әрекеттерін, мінез-құлық мотивтерін сипаттау
Бағалау және салыстырмалы талдау
8.3.1.1өз көзқарасын дәлелдей отырып, шығарманы талқылауға қатысу, кейіпкерлердің мінез-құлқын, әрекетін, автордың позициясын бағалау
2-тоқсан
Любовь и честь
1. У. Шекспир. "Ромео мен Джульетта"
2. А.С. Пушкин. "Капитанская дочка"
3. 19 ғасыр ақындарының лирикасы
4. О.О.Сулейменов. "Последнее слово акына Смета"
Түсіну және жауап беру мәселелері
8.1.2.1 көркем шығарманы түсіну, ашық және жасырын (сөздің астары) ақпаратты ажырату;
8.1.3.1 мәтіннен өз бетінше шығарманың тақырыбын көрсететін дәйексөздерді тауып, мәнерлеп жатқа оқу
Анализ және интерпретация

23. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом к Типовой учебной программе (с сокращением учебной нагрузки) по учебному предмету "Русская литература" для 8,9 классов уровня основного среднего образования, приведенным в приложении к настоящей учебной программе.
24. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
Приложение
к Типовой учебной программе
(с сокращением учебной нагрузки)
по учебному предмету
"Русская литература" для 8,9
классов уровня основного
среднего образования
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы (с сокращением учебной нагрузки) по учебному предмету "Русская литература" для 8, 9 классов уровня основного среднего образования (обучение на русском языке)
1) 8 класс:
Тема
Изучаемые произведения
Навыки
Цели обучения
1 четверть
Дети и взрослые
1. В. Распутин. "Уроки французского"
2. Ч. Айтматов.
"Первый учитель",
"Красное яблоко"
3. С. Жунусов (по выбору учителя) "Первый вагон"
4. В.Астафьев "Фотография, на которой меня нет", А.Алексин "А тем временем где-то" (по выбору)
Понимание и ответы на вопросы
8.1.1.1 понимать термины: романтизм и реализм как литературные направления, исторический образ (персонаж), трагедия, комедия, поэма, символ, психологический параллелизм, афоризм, эпиграф, прототип, автобиографизм;
8.1.2.1 понимать художественное произведение, различать открытую и скрытую (подтекст) информацию;
8.1.3.1 самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, отражающие тематику произведения;
8.1.4.1 составлять цитатный план;
8.1.5.1 пересказывать содержание произведения или отрывка, используя разные приемы цитирования;
8.1.6.1 давать аргументированный ответ на проблемный вопрос, используя цитаты
Анализ и интерпретация
8.2.2.1 определять тему и идею произведения, выражая свое мнение о проблематике;
8.2.3.1 выделять в тексте произведения элементы композиции, объяснять значение вставных эпизодов;
8.2.5.1 характеризовать героев произведения, их поступки, мотивы поведения
Оценка и сравнительный анализ
8.3.1.1 участвовать в обсуждении произведения, отстаивая свою точку зрения, оценивая поведение, поступки героев, позицию автора
2 четверть
Любовь и честь
1. У. Шекспир. "Ромео и Джульетта"
2. А.С. Пушкин. "Капитанская дочка"
3. Лирика поэтов 19 века
4. О.О.Сулейменов. "Последнее слово акына Смета"
Понимание и ответы на вопросы
8.1.2.1 понимать художественное произведение, различать открытую и скрытую (подтекст) информацию;
8.1.3.1 самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, отражающие тематику произведения
Анализ и интерпретация

8.2.1.1 жанр мен оның белгілерін анықтау (трагедия, комедия, өлең)
8.2.2.1 проблема бойынша өз пікірін білдіре отырып, шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау;
8.2.3.1шығарма мәтінінде композиция элементтерін көрсету, қойылған эпизодтардың мәнін түсіндіру
8.2.6.1бейнелер жүйесін, хронотоп, шығарма құрылымын талдау және ақпаратты (сызбалар, кестелер, интеллект-карталар, менталды карталар, формулалар, диаграммалар)жинақтаудың әртүрлі әдістері арқылы өз көзқарасын көрсету;
8.2.7.1 кейіпкерлерге авторлық қатынасты білдіру тәсілдерін анықтау;
8.2.8.1 кейіпкерлердің авторлық сипаттамаларының тәсілдерін, бейнелеу құралдарын, оның ішінде дыбыс жазу мен түс жазбасын, поэтикалық синтаксис фигураларын (риторикалық фигуралар, антитездер, перифразалар, инверсиялар, анафорлар, градация), әдеби тәсілдерді (символ, психологиялық параллелизм, автобиографизм) талдау;
8.2.9.1 шығармашылық жұмыстар жазу (әдеби кейіпкерге хат), кейіпкерге, оның іс-әрекеттеріне деген көзқарасын білдіру, бейнелеу құралдарын қолдану
Бағалау және салыстырмалы талдау
8.3.2.1 көркем шығарманы өнердің әртүрлі нұсқасында бейнелер жасаудың нақты құралдарын сипаттай отырып, өнердің басқа түрлерінің туындыларымен салыстыру;
8.3.3.1 ұлттық мәдениеттің ерекшеліктерін ескере отырып, тақырып/ проблема/ жанр бойынша жақын орыс, қазақ және әлем әдебиетінің туындыларын (немесе фрагменттерін) салыстыру
3-тоқсан
Сатира және әзіл
Н.В. Гоголь. "Ревизор"
А.П. Чехов. Рассказы (мұғалімнің таңдауы бойынша)
В.М. Шукшин. Рассказы (мұғалімнің таңдауы бойынша)
Түсіну және жауап беру мәселелері
8.1.1.1 терминдерді түсіну: әдеби үрдістер ретінде романтизм мен реализм, тарихи бейне (кейіпкер), трагедия, комедия, символ, сипаты, психологиялық параллелизм, афоризм, эпиграф, прототип, автобиографизм;
8.1.5.1әртүрлі дәйексөзді тәсілдерді қолданып, шығарманы немесе үзіндіні мазмұндау;
8.1.6.1 дәйексөзді пайдалана отырып проблемалық сұраққа дәлелді жауап беру
Анализ және интерпретация
8.2.4.1 шығармалар эпизодтарын талдау, олардың проблемалармен байланысын және сюжетті дамытудағы рөлін түсіндіреді;
8.2.5.1шығарманың кейіпкерлерін, олардың іс-әрекеттерін, мінез-құлық мотивтерін сипаттау;
8.2.6.1бейнелер жүйесін, хронотоп, шығарма құрылымын талдау және ақпаратты (сызбалар, кестелер, интеллект-карталар, менталды карталар, формулалар, диаграммалар)жинақтаудың әртүрлі әдістері арқылы өз көзқарасын көрсету;
8.2.7.1 кейіпкерлерге авторлық қатынасты білдіру тәсілдерін анықтау;
8.2.8.1 кейіпкерлердің авторлық сипаттамаларының тәсілдерін, бейнелеу құралдарын, оның ішінде дыбыс жазу мен түс жазбасын, поэтикалық синтаксис фигураларын (риторикалық фигуралар, антитездер, перифразалар, инверсиялар, анафорлар, градация), әдеби тәсілдерді (символ, психологиялық параллелизм, автобиографизм) талдау
Бағалау және салыстырмалы талдау

8.2.1.1 определять жанр и его признаки (трагедия, комедия, поэма);
8.2.2.1 определять тему и идею произведения, выражая свое мнение о проблематике;
8.2.3.1 выделять в тексте произведения элементы композиции, объяснять значение вставных эпизодов;
8.2.6.1 анализировать систему образов, хронотоп, структуру произведения и оформлять свое представление с помощью различных способов свертывания информации (схемы, таблицы, интеллект-карты, ментальные карты, диаграммы);
8.2.7.1 определять способы выражения авторского отношения к героям;
8.2.8.1 анализировать способы авторской характеристики героев, изобразительные средства, в том числе звукопись и цветопись, фигуры поэтического синтаксиса (риторические фигуры, антитезы, перифразы, инверсии, анафоры, градация), литературные приемы (символ, психологический параллелизм, автобиографизм);
8.2.9.1 писать творческие работы (письмо литературному герою), выражая отношение к герою, его поступкам, используя изобразительные средства
Оценка и сравнительный анализ
8.3.2.1 сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя специфические средства создания образов в разных видах искусства;
8.3.3.1 сопоставлять произведения (или фрагменты) русской, казахской и мировой литературы, близкие по тематике/проблематике/жанру, учитывая особенности национальной культуры
3 четверть
Сатира и юмор
1. Н.В. Гоголь. "Ревизор"
2. А.П. Чехов. Рассказы (по выбору учителя)
3. В.М. Шукшин. Рассказы (по выбору учителя)
Понимание и ответы на вопросы
8.1.1.1 понимать термины: романтизм и реализм как литературные направления, исторический образ (персонаж), трагедия, комедия, поэма, символ, психологический параллелизм, афоризм, эпиграф, прототип, автобиографизм;
8.1.5.1 пересказывать содержание произведения или отрывка, используя разные приемы цитирования;
8.1.6.1 давать аргументированный ответ на проблемный вопрос, используя цитаты
Анализ и интерпретация
8.2.4.1 анализировать эпизоды произведений, объяснять их связь с проблематикой и роль в развитии сюжета;
8.2.5.1 характеризовать героев произведения, их поступки, мотивы поведения;
8.2.6.1 анализировать систему образов, хронотоп, структуру произведения и оформлять свое представление с помощью различных способов свертывания информации (схемы, таблицы, интеллект-карты, ментальные карты, формулы, диаграммы);
8.2.7.1 определять способы выражения авторского отношения к героям;
8.2.8.1 анализировать способы авторской характеристики героев, изобразительные средства, в том числе звукопись и цветопись, фигуры поэтического синтаксиса (риторические фигуры, антитезы, перифразы, инверсии, анафоры, градация), литературные приемы (символ, психологический параллелизм, автобиографизми)
Оценка и сравнительный анализ

8.3.2.1 көркем шығарманы өнердің әртүрлі нұсқасында бейнелер жасаудың нақты құралдарын сипаттай отырып, өнердің басқа түрлерінің туындыларымен салыстыру;
8.3.3.1 ұлттық мәдениеттің ерекшеліктерін ескере отырып, тақырып/ проблема/ жанр бойынша жақын орыс, қазақ және әлем әдебиетінің туындыларын (немесе фрагменттерін) салыстыру
4-тоқсан
Армандар мен шындық
1.М.Ю.Лермонтов. "Мцыри"
2. А.Грин. "Алые паруса"
3.А. де Сент-Экзюпери. "Маленький принц"
4.М.Цветаева. Лирика
5. А.Ахматова. "У самого моря"
Түсіну және жауап беру мәселелері
8.1.3.1 мәтіннен өз бетінше шығарманың тақырыбын көрсететін дәйексөздерді тауып, мәнерлеп жатқа оқу;
8.1.4.1 дәйексөзді жоспар құру
Анализ және интерпретация
8.2.1.1. жанр мен оның белгілерін анықтау (трагедия, комедия, өлең);
8.2.4.1 шығармалар эпизодтарын талдау, олардың проблемалармен байланысын және сюжетті дамытудағы рөлін түсіндіреді;
8.2.6.1 бейнелер жүйесін, хронотоп, шығарма құрылымын талдау және ақпаратты (сызбалар, кестелер, интеллект-карталар, менталды карталар, формулалар, диаграммалар)жинақтаудың әртүрлі әдістері арқылы өз көзқарасын көрсету;
8.2.7.1 кейіпкерлерге авторлық қатынасты білдіру тәсілдерін анықтау;
8.2.8.1 кейіпкерлердің авторлық сипаттамаларының тәсілдерін, бейнелеу құралдарын, оның ішінде дыбыс жазу мен түс жазбасын, поэтикалық синтаксис фигураларын (риторикалық фигуралар, антитездер, перифразалар, инверсиялар, анафорлар, градация), әдеби тәсілдерді (символ, психологиялық параллелизм, автобиографизм) талдау;
8.2.9.1 шығармашылық жұмыстар жазу (әдеби кейіпкерге хат), кейіпкерге, оның іс-әрекеттеріне деген көзқарасын білдіру, бейнелеу құралдарын қолдану
Бағалау және салыстырмалы талдау
8.3.1.1 өз көзқарасын дәлелдей отырып, шығарманы талқылауға қатысу, кейіпкерлердің мінез-құлқын, әрекетін, автордың позициясын бағалау;
8.3.4.1 тақырыпты толық және терең ашу, композициялық бірлік және фактологиялық дәлдік тұрғысынан ауызша және жазбаша (өзінің, сыныптастарының және басқалардың) сөздерін бағалау
9-сынып:
Тақырыптар/
Зерттелген әдеби шығармалар
Білім алушылар білуге тиісті
Оқыту мақсаттары.
1-тоқсан
Махаббаттың қызығы
1.У.Шекспир. Сонетталар
2.П.Н.Васильев. "И имя твоҰ..." және басқа өлеңдері
3.А.С.Пушкин. Лирика, "Цыганы"
4.И.С.Тургенев. "Ася"
5.А.И.Куприн. "Олеся"
Түсіну және жауап беру мәселелері
9.1.1.1 терминдерді түсіну: жанр, сонет, романс, киелі әңгіме, лирикалық шегініс, типтендіру, психологизм, ішкі монолог, оксюморон, хронотоп, афоризмдер
градация, парфилляция афоризм;
9.1.2.1 көркем шығарманы түсіну, сыни тұрғыдан түсіну, естігені немесе оқылғанына көзқарасын білдіру;
9.1.3.1 мәтіннен өз бетінше шығарманың мәселесімен байланысты үзінділерді
тауып, мәнерлеп жатқа оқу;
9.1.4.1 тезистік жоспар құру;
9.1.5.1әртүрлі тәсілдерді қолданып, сюжеттің дамуын шығармашылық түрде қайта қарастырып, шығарманы мазмұндау;
9.1.6.1.проблемалық сұраққа толық, дәлелге жауап беру
Анализ және интерпретация
9.2.2.1. өзектілігі туралы өз ойын білдіре отырып, шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау;
9.2.3.1шығарма мәтінінен композиция элементтерін көрсету, композиция түрін ажырату, лирикалық шегінудің мәнін түсіндіру;
9.2.5.1 шығарманың кейіпкерлерін әлеуметтік және тұлғааралық қатынастар негізінде сипаттау;
9.2.8.1 бейне құрудың құралдары мен тәсілдерін, поэтикалық синтаксистің бейнелеу құралдары мен фигураларын (эпитеттер, метафораны салыстыру, бейнелеу, риторикалық фигуралар, антитездер, перифразалар, аллитерациялар, ассонанс, аллегориялар, инверсиялар, анафорлар, градация, парцелляция) талдау
Бағалау және салыстырмалы талдау
9.3.1.1 әртүрлі пікірлерді ескере отырып, өз ұстанымын түсіндіре, шығарманы талқылауға қатысу
2-тоқсан
Кішкентай адамның тақырыбы
Н.В.Гоголь. "Шинель"
Ф.М. Достоевский. "Бедные люди"
Л.Н.Толстой. "После бала".
А.И.Куприн. "Гранатовый браслет"
Түсіну және жауап беру мәселелері
9.1.2.1көркем шығарманы түсіну, сыни тұрғыдан түсіну,
естігені немесе оқылғанына көзқарасын білдіру;
9.1.3.1мәтіннен өз бетінше шығарманың мәселесімен байланысты үзінділерді
тауып, мәнерлеп жатқа оқу
Анализ және интерпретация
9.2.1.1 жанр мен оның белгілерін анықтау (сонет, роман, хаттардағы роман, киелі әңгіме);
9.2.2.1. өзектілігі туралы өз ойын білдіре отырып, шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау;
9.2.3.1шығарма мәтінінен композиция элементтерін көрсету, композиция түрін ажырату, лирикалық шегінудің мәнін түсіндіру;
9.2.6.1шығарманың көркемдік әлемін талдау, ақпаратты (сызбалар, кестелер, интеллект-карталар, менталды карталар, формулалар, диаграммалар)жинақтаудың әртүрлі әдістері арқылы өз көзқарасын көрсету;
9.2.7.1кейіпкерлерге және көрсетілетін оқиғаларға авторлық қатынасты білдіру тәсілдерін анықтау;
9.2.8.1 бейне құрудың құралдары мен тәсілдерін, поэтикалық синтаксистің бейнелеу құралдары мен фигураларын (эпитеттер, метафораны салыстыру, бейнелеу, риторикалық фигуралар, антитездер, перифразалар, аллитерациялар, ассонанс, аллегориялар, инверсиялар, анафорлар, градация, парцелляция) талдау;
9.2.9.1әдеби және еркін тақырыптарға шығарма жазу (спектакльдер және / немесе шығарманы экранға түсіру )
Бағалау және салыстырмалы талдау
9.3.2.1 көркем шығарманы өнердің басқа түрлерінің туындыларымен салыстыру, жеке авторлық әдістерді бөліп көрсете отырып, бейнелер жасау құралдарындағы ұқсастықтар мен айырмашылықтарды сипаттау
3-тоқсан
Қоғамдағы сатира
А.С.Грибоедов. "Горе от ума"
Н.В.Гоголь. "Мертвые души"
Түсіну және жауап беру мәселелері
9.1.1.1 терминдерді түсіну: жанр, сонет, романс, киелі әңгіме, лирикалық шегініс, типтендіру, психологизм, ішкі монолог, оксюморон, хронотоп, афоризмдер
градация, парфилляция афоризм;
9.1.5.1әртүрлі тәсілдерді қолданып, сюжеттің дамуын шығармашылық түрде қайта қарастырып, шығарманы мазмұндау;
9.1.6.1.проблемалық сұраққа толық, дәлелге жауап беру
Анализ және интерпретация
9.2.4.1 қақтығысты айқындау үшін маңызды эпизодтарды талдау, басқа эпизодтармен байланысын түсіндіру;
9.2.5.1 шығарманың кейіпкерлерін әлеуметтік және тұлғааралық қатынастар негізінде сипаттау;
9.2.6.1 шығарманың көркемдік әлемін талдау, ақпаратты (сызбалар, кестелер, интеллект-карталар, менталды карталар, формулалар, диаграммалар)жинақтаудың әртүрлі әдістері арқылы өз көзқарасын көрсету;
9.2.7.1кейіпкерлерге және көрсетілетін оқиғаларға авторлық қатынасты білдіру тәсілдерін анықтау;
9.2.8.1 бейне құрудың құралдары мен тәсілдерін, поэтикалық синтаксистің бейнелеу құралдары мен фигураларын (эпитеттер, метафораны салыстыру, бейнелеу, риторикалық фигуралар, антитездер, перифразалар, аллитерациялар, ассонанс, аллегориялар, инверсиялар, анафорлар, градация, парцелляция) талдау
Бағалау және салыстырмалы талдау
9.3.2.1 көркем шығарманы өнердің басқа түрлерінің туындыларымен салыстыру, жеке авторлық әдістерді бөліп көрсете отырып, бейнелер жасау құралдарындағы ұқсастықтар мен айырмашылықтарды сипаттау;
9.3.3.1 ұлттық мәдениеттің ерекшеліктерін ескере отырып, тақырып/проблема/ жанр бойынша жақын орыс, қазақ және әлем әдебиетінің туындыларын (немесе үзінділерін) салыстыру; авторлардың ұстанымын түсіндіру
4-тоқсан
Адам жанының құпиялары
А.С.Пушкин. "Пиковая дама"
А.П.Чехов "Ионыч", "Человек в футляре" (мұғалімнің таңдауы бойынша)
Н.С.Лесков. "Жемчужное ожерелье"
Түсіну және жауап беру мәселелері
9.1.3.1мәтіннен өз бетінше шығарманың мәселесімен байланысты үзінділерді тауып, мәнерлеп жатқа оқу;
9.1.4.1 тезистік жоспар құру
Анализ және интерпретация
9.2.1.1 жанр мен оның белгілерін анықтау (сонет, роман, хаттардағы роман, киелі әңгіме);
9.2.4.1 қақтығысты айқындау үшін маңызды эпизодтарды талдау, басқа эпизодтармен байланысын түсіндіру;
9.2.6.1 шығарманың көркемдік әлемін талдау, ақпаратты (сызбалар, кестелер, интеллект-карталар, менталды карталар, формулалар, диаграммалар) жинақтаудың әртүрлі әдістері арқылы өз көзқарасын көрсету;
9.2.7.1кейіпкерлерге және көрсетілетін оқиғаларға авторлық қатынасты білдіру тәсілдерін анықтау;
9.2.8.1 бейне құрудың құралдары мен тәсілдерін, поэтикалық синтаксистің бейнелеу құралдары мен фигураларын (эпитеттер, метафораны салыстыру, бейнелеу, риторикалық фигуралар, антитездер, перифразалар, аллитерациялар, ассонанс, аллегориялар, инверсиялар, анафорлар, градация, парцелляция) талдау;
9.2.9.1әдеби және еркін тақырыптарға шығарма жазу (спектакльдер және / немесе шығарманы экранға түсіру )
Бағалау және салыстырмалы талдау
9.3.3.1ұлттық мәдениеттің ерекшеліктерін ескере отырып, тақырып/проблема/ жанр бойынша жақын орыс, қазақ және әлем әдебиетінің туындыларын (немесе үзінділерін) салыстыру; авторлардың ұстанымын түсіндіру;
9.3.4.1 тақырыпты толық және терең ашу, композициялық және стильдік бірлік, фактологиялық дәлдік тұрғысынан ауызша және жазбаша (өзінің, сыныптастарының және басқалардың) сөздерін бағалау
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 616-қосымша

8.3.2.1 сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя специфические средства создания образов в разных видах искусства;
8.3.3.1 сопоставлять произведения (или фрагменты) русской, казахской и мировой литературы, близкие по тематике/проблематике/жанру, учитывая особенности национальной культуры
4 четверть
Мечты и реальность
1. М.Ю.Лермонтов. "Мцыри"
2. А. Грин. "Алые паруса"
3. А. де Сент-Экзюпери. "Маленький принц"
4. М. Цветаева. Лирика
5. А. Ахматова. "У самого моря"
Понимание и ответы на вопросы
8.1.3.1 самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, отражающие тематику произведения;
8.1.4.1 составлять сложный цитатный план
Анализ и интерпретация
8.2.1.1 определять жанр и его признаки (трагедия, комедия, поэма);
8.2.4.1 анализировать эпизоды произведений, объяснять их связь с проблематикой и роль в развитии сюжета;
8.2.6.1 анализировать систему образов, хронотоп, структуру произведения и оформлять свое представление с помощью различных способов свертывания информации (схемы, таблицы, интеллект-карты, ментальные карты, формулы, диаграммы);
8.2.7.1 определять способы выражения авторского отношения к героям;
8.2.8.1 анализировать способы авторской характеристики героев, изобразительные средства, в том числе звукопись и цветопись, фигуры поэтического синтаксиса (риторические фигуры, антитезы, перифразы, инверсии, анафоры, градация), литературные приемы (символ, психологический параллелизм, автобиографизм);
8.2.9.1 писать творческие работы (письмо литературному герою), выражая отношение к герою, его поступкам, используя изобразительные средства
Оценка и сравнительный анализ
8.3.1.1 участвовать в обсуждении произведения, отстаивая свою точку зрения, оценивая поведение, поступки героев, позицию автора;
8.3.4.1 оценивать устные и письменные высказывания (свои, одноклассников и другие) с точки зрения полноты и глубины раскрытия темы, композиционного единства и фактологической точности
2) 9 класс:
Тема
Изучаемые произведения
Навыки
Цели обучения
1 четверть
Странности любви
1. У. Шекспир. Сонеты
2. П.Н. Васильев. "И имя твое…" и другие стихотворения
3. А.С. Пушкин. Лирика, "Цыганы"
4. И.С. Тургенев. "Ася"
5. А.И. Куприн. "Олеся"
Понимание и ответы на вопросы
9.1.1.1 понимать термины: жанр, сонет, роман, святочный рассказ, лирическое отступление, типизация, психологизм, внутренний монолог, оксюморон, хронотоп, градация, парцелляция, афоризм;
9.1.2.1 понимать художественное произведение, критически осмысливая;
выражать свое отношение к услышанному или прочитанному;
9.1.3.1 самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть фрагменты, связанные с проблематикой произведения;
9.1.4.1 составлять тезисный план;
9.1.5.1 пересказывать содержание произведения, используя разные приемы пересказа, творчески переосмысливая развитие сюжета;
9.1.6.1 давать развернутый
аргументированный ответ на проблемный вопрос
Анализ и интерпретация
9.2.2.1 определять тему и идею произведения, выражая мнение об их актуальности
9.2.3.1 выделять в тексте произведения элементы композиции, различать виды композиции, объяснять значение лирических отступлений;
9.2.5.1 характеризовать героев произведения на основе их социальных и межличностных отношений;
9.2.8.1 анализировать средства и приемы создания образов, изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса (эпитеты, сравнения метафоры, олицетворения, риторические фигуры, антитезы, перифразы, аллитерации, ассонансы, аллегории, инверсии, анафоры, градация, парцелляция)
Оценка и сравнительный анализ
9.3. 1.1
участвовать в обсуждении произведения, объясняя свою позицию с учетом различных мнений
2 четверть
Тема маленького человека
1. Н.В. Гоголь. "Шинель"
2. Ф.М. Достоевский. "Бедные люди"
3. Л.Н. Толстой. "После бала".
4. А.И. Куприн. "Гранатовый браслет"
Понимание и ответы на вопросы
9.1.2.1 понимать художественное произведение, критически осмысливая;
выражать свое отношение к услышанному или прочитанному;
9.1.3.1 самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть фрагменты, отражающие тематику произведения
Анализ и интерпретация
9.2.1.1 определять жанр и его признаки (сонет, роман, роман в письмах, святочный рассказ);
9.2.2.1 определять тему и идею произведения, выражая мнение об их актуальности;
9.2.3.1 выделять в тексте произведения элементы композиции, различать виды композиции, объяснять значение лирических отступлений;
9.2.6.1 анализировать художественный мир произведения, оформляя свое представление с помощью различных способов свертывания информации (схемы, таблицы, интеллект-карты, ментальные карты, формулы, диаграммы);
9.2.7.1 определять способы выражения авторского отношения к героям и изображаемым событиям;
9.2.8.1 анализировать средства и приемы создания образов, изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса (эпитеты, сравнения метафоры, олицетворения, риторические фигуры, антитезы, перифразы, аллитерации, ассонансы, аллегории, инверсии, анафоры, градация, парцелляция);
9.2.9.1 писать сочинения на литературные и свободные темы (на спектакли и/или экранизации произведения)
Оценка и сравнительный анализ
9. 3.2. 1
сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя сходства и различия в средствах создания образов, выделяя индивидуальные авторские приемы
3 четверть
Сатира на общество
1. А.С. Грибоедов. "Горе от ума"
2. Н.В. Гоголь. "Мертвые души"
Понимание и ответы на вопросы
9.1.1.1 понимать термины: жанр, сонет, роман, святочный рассказ, лирическое отступление, типизация, психологизм, внутренний монолог, оксюморон, хронотоп, градация, парцелляция, афоризм;
9.1.5.1 пересказывать содержание произведения, используя разные приемы пересказа, творчески переосмысливая развитие сюжета;
9.1.6.1 давать развернутый аргументированный ответ на проблемный вопрос
Анализ и интерпретация
9.2.4.1 анализировать в произведении эпизоды, важные для определения конфликта, объяснять связь с другими эпизодами;
9.2.5.1 характеризовать героев произведения на основе их социальных и межличностных отношений;
9.2.6.1 анализировать художественный мир произведения, оформляя свое представление с помощью различных способов свертывания информации (схемы, таблицы, интеллект-карты, ментальные карты, формулы, диаграммы);
9.2.7.1 определять способы выражения авторского отношения к героям и изображаемым событиям;
9.2.8.1 анализировать средства и приемы создания образов, изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса (эпитеты, сравнения метафоры, олицетворения, риторические фигуры, антитезы, перифразы, аллитерации, ассонансы, аллегории, инверсии, анафоры, градация, парцелляция)
Оценка и сравнительный анализ
9. 3.2. 1
сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя сходства и различия в средствах создания образов, выделяя индивидуальные авторские приемы;
9. 3. 3.1
сопоставлять произведения (или фрагменты) русской, казахской и мировой литературы, близкие по тематике/ проблематике/ жанру, учитывая особенности национальной культуры; объяснять позицию авторов
4 четверть
Тайны человеческой души
1. А.С. Пушкин. "Пиковая дама"
2. А.П. Чехов "Ионыч", "Человек в футляре" (по выбору учителя)
3. Н.С. Лесков. "Жемчужное ожерелье"
Понимание и ответы на вопросы
9.1.3.1 самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, связанные с проблематикой произведения;
9.1.4.1 составлять тезисный план
Анализ и интерпретация
9.2.1.1 определять жанр и его признаки (сонет, роман, роман в письмах, святочный рассказ);
9.2.4.1 анализировать в произведении эпизоды, важные для определения конфликта, объяснять связь с другими эпизодами;
9.2.6.1 анализировать художественный мир произведения, оформляя свое представление с помощью различных способов свертывания информации (схемы, таблицы, интеллект-карты, ментальные карты, формулы, диаграммы);
9.2.7.1 определять способы выражения авторского отношения к героям и изображаемым событиям;
9.2.8.1 анализировать средства и приемы создания образов, изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса (эпитеты, сравнения метафоры, олицетворения, риторические фигуры, антитезы, перифразы, аллитерации, ассонансы, аллегории, инверсии, анафоры, градация, парцелляция);
9.2.9.1 писать сочинения на литературные и свободные темы (на спектакли и/или экранизации произведения)
Оценка и сравнительный анализ
9. 3. 3.1
сопоставлять произведения (или фрагменты) русской, казахской и мировой литературы, близкие по тематике/ проблематике/ жанру, учитывая особенности национальной культуры; объяснять позицию авторов;
9. 3.4. 1
оценивать устные и письменные высказывания (свои, одноклассников и другие) с точки зрения полноты и глубины раскрытия темы, композиционного и стилевого единства, фактологической точности
Приложение 616 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115

Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған "Қазақ тілі мен әдебиеті" пәнінен оқу жүктемесі төмендетілген үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту қазақ тілінде емес)
Ескерту. Оқу бағдарламасымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 27.11.2020 № 496 (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Білім берудің барлық деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 604 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17669 болып тіркелген) сәйкес әзірленген.
2. "Қазақ тілі мен әдебиеті" пәнін оқыту мақсаты: негізгі орта білім беру деңгейіне арналған "Қазақ тілі мен әдебиеті" бағдарламасының мақсаты–оқушылардың тілдік дағдыларын дамыту, қазақ тілін қадірлейтін, қоғамдық мәнін түсінетін тұлға қалыптастыру, тіл нормаларын сақтап, дұрыс қолдана білуге, еркін сөйлесуге және сауатты жазуға үйрету.
3. "Қазақ тілі мен әдебиеті" оқу бағдарламасының негізгі міндеттері:
шығармашылық тұрғыда жұмыс істеуге, сын тұрғысынан ойлауға дағдыландыру;
білім деңгейі жоғары, ой-өрісі дамыған тұлға қалыптастыру;
туындаған мәселелерді шеше білетін, шынайы өмірге бейім жаңашыл ұрпақ тәрбиелеу;
оқушыларды сөйлесім әрекетінің түрлерін әлеуметтік ортада қолдана білуге үйрету;
оқушылардың тілдік дағдысы мен ойлау қабілетін дамыту;
оқушыны қазақ халқының мәдениетімен, әдебиетімен, ұлттық салт-дәстүрімен таныстырып, мәдени ортада пайдалануға баулу, қазақ еліне, мемлекеттік тілге деген құрмет сезімін тәрбиелеу.
4. Негізгі орта білім беру деңгейіндегі "Қазақ тілі мен әдебиеті" пәні бойынша оқушылардың білім, білік және дағдыға қойылатын талаптары "Шет тілін меңгерудің жалпы еуропалық құзыреті" деңгейлерін (B1, B2) негізге ала
отырып, айқындалған.
5. Бағдарлама әр деңгейдің соңындағы күтілетін нәтижелер түрінде берілген.
2-тарау.."Қазақ тілі мен әдебиеті" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
6. "Қазақ тілі мен әдебиеті" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
5-сынып – аптасына 4 сағат, оқу жылында – 136 сағат;
6-сынып – аптасына 4 сағат, оқу жылында – 136 сағат;
7-сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында – 102 сағат;
8-сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында – 102 сағат;
9-сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында – 102 сағат.
7. "Қазақ тілі мен әдебиеті" пәнінің оқу мазмұны 5 бөлімге бөлінеді. Бөлімдерді бөлімшелер құрайды, олар сыныптар бойынша күтілетін нәтижелер түрінде оқыту мақсаттарынан тұрады.

Типовая учебная программа (с сокращением учебной нагрузки) по учебному предмету "Казахский язык и литература" для 5-9 классов уровня основного среднего образования (с неказахским языком обучения)
Сноска. Приказ дополнен приложением 616 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 27.11.2020 № 496 (порядок введения в действие см. п.5).
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 604 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования всех уровней образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17669).
2. Цель программы "Казахский язык и литература" – развитие языковых навыков учащихся, формирование личности, уважающей казахский язык, понимающей общественную сущность, научить правильно применять и соблюдать нормы языка, свободно разговаривать и грамотно писать.
3. Основные задачи учебной программы "Казахский язык и литература":
1) привитие навыков творческой работы, критического мышления;
2) формирование личности с высоким уровнем образования, развитым интеллектом;
3) воспитание нового поколения, способного к реальной жизни, умеющего решать возникающие проблемы;
4) научить учащихся применять виды речевой деятельности в социальной среде;
5) развитие языковых навыков и мышления учащихся;
6) познакомить учащихся с культурой, литературой, национальными традициями казахского народа, приобщить к использованию в культурной среде, воспитывать чувство уважения к казахскому языку и культуре казахского народа.
4. Требования к знаниям, умениям и навыкам учащихся по предмету "Казахский язык и литература" на уровне основного среднего образования определены исходя из уровня "общеевропейская компетенция владения иностранным языком" (B1, B2).
5. Программа представлена в виде ожидаемых результатов в конце каждого уровня.
Глава 2. Организация содержания предмета "Казахский язык и литература"
6. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Казахский язык и литература":
1) в 5 классе – 4 часа в неделю, 136 часа в учебном году;
2) в 6 классе – 4 часа в неделю, 136 часа в учебном году;
3) в 7 классе –3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
4) в 8 классе –3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
5) в 9 классе –3 часа в неделю, 102 часа в учебном году.
7. Учебное содержание предмета "Казахский язык и литература" подразделяется на 5 разделов. Разделы составляют подразделы, которые состоят из целей обучения в виде ожидаемых результатов по классам.

8. Оқыту мақсаттары арқылы мұғалімдер сөйлеу қызметінің төрт дағдысын(тыңдалым, айтылым, оқылым, жазылым) қалыптастырады, сонымен қатар, оқушылардың жетістігін бағалайды және оқытудың келесі кезеңі туралы ақпарат береді.
9. Оқыту пәнінің мазмұнын 5 бөлім құрайды:
1) тыңдалым;
2) айтылым;
3) оқылым;
4) жазылым;
5) тілдік бағдар.
10. "Тыңдалым" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) болжау;
2) назарын шоғырландырып тыңдау;
3) сөздер мен сөз тіркестерінің мағынасын түсіну;
4) көркем шығармаларды тыңдау;
5) негізгі ойды анықтау;
6) тыңдалым материалдары бойынша жауап беру.
11. "Оқылым" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) мәтіндегі ақпаратты анықтау;
2) стильдік ерекшеліктерді анықтау;
3) көркем шығармаларды оқу;
4) мәтіндерге салыстырмалы талдау жасау;
5) қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерді оқу;
6) өзіндік көзқарасын білдіру және бағалау.
12. "Жазылым" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) әртүрлі стильде мәтіндер құрастыру;
2) эссе жазу;
3) көркемдегіш құралдарды қолданып жазу;
4) мәліметтерді жинақтау;
5) орфография және пунктуация.
13. "Айтылым" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) сөздік қорының алуандығы;
2) сөз мәнері мен сөйлеу этикеті;
3) орфоэпиялық нормаларды сақтау;
4) мәтіннің негізгі аспектілерін анықтау және талқылау;
5) сенімді және еркін жауап беру;
6) визуалды материалдар арқылы тілді дамыту.
14. "Тілдік бағдар" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) сөз таптары;
2) сөйлем.
15. 5-сыныпқа арналған"Қазақ тілі мен әдебиеті" пәнінің базалық білім мазмұны:
1) тыңдалым:
тірек сөздер арқылы болжау, негізгі мазмұнын түсіну, нақты ақпаратты анықтау, күнделікті тұрмыстық тақырыптарға байланысты сөздердің мағынасын түсіну, сұрақтарға жауап беру;
2) айтылым:
жаңа сөздерді олардың синонимдерімен, антоним, омонимдерімен қатар қолдану, ойын жеткізе білу, қазақ тіліндегі төл дыбыстары мен үндестік заңы, берілген сұраққа лайықты жауап беру, шағын диалогке қатысу, иллюстрацияларды сипаттау;
3) оқылым:
негізгі ақпаратты анықтау, хат, хабарлама, жарнама мазмұнын түсіну, стильдік ерекшелігін анықтау, көркем әдеби шығармаларды түсіну, мазмұндық құрылымын салыстыру, қосымша ақпарат көздерінен тақырыпқа байланысты мәліметтерді ала білу, тақырып бойынша үйренген сөздерін қолдана отырып, мәтінде көтерілген мәселеге өз көзқарасын білдіру;
4) жазылым:
ресми стильдің тілдік ерекшеліктері мен талаптарына сай хабарлама, хабарландыру, хат жазу, эссе құрылымын сақтай отырып, адамды, табиғатты, белгілі бір оқиғаны сипаттап жазу, жазба жұмыстарында сипаттау, бейнелеу құралдарын қолданып жазу, мәліметтерді жинақтай отырып, тақырып бойынша постер жасау, үндестік заңына сәйкес орфографиялық нормаға сай дұрыс жазу, сөйлем соңында қойылатын тыныс белгілерді орынды қолдану;

8. Через цели обучения учителя формируют четыре навыки речевой деятельности (аудирование, говорение, чтение, письмо), а также оценивают достижения учащихся и информируют о следующем этапе обучения.
9. Содержание учебного предмета составляет 5 разделов:
1) слушание;
2) говорение;
3) чтение;
4) письмо;
5) использование языковых единиц.
10. Раздел "Слушание" состоит из следующих подразделов:
1) прогнозирование;
2) внимательное слушание;
3) понимание смысла слов и словосочетаний;
4) прослушивание художественных произведений;
5) определение основной мысли;
6) отвечать по материалам слушания.
11. Раздел "Чтение" состоит из следующих подразделов:
1) определение информации в тексте;
2) определение стилевых особенностей;
3) чтение художественных произведений;
4) сравнительный анализ текстов;
5) чтение сведений из дополнительных источников информации;
6) выражать и оценивать свою точку зрения.
12. Раздел "Письмо" состоит из следующих подразделов:
1) составление текстов различного стиля;
2) написание эссе;
3) написание с применением художественных средств;
4) сбор данных;
5) орфография и пунктуация.
13. Раздел "Говорение" состоит из следующих подразделов:
1) разновидность словарного запаса;
2) стиль речи и речевой этикет;
3) соблюдение орфоэпических норм;
4) определение и обсуждение основных аспектов текста;
5) доверительный и свободный ответ;
6) развитие языка посредством визуальных материалов.
14. Раздел "Использование языковых единиц" состоит из следующих подразделов:
1) части речи;
2) предложение.
15. Базовое содержание предмета "Казахский язык и литература" для 5 класса:
1) слушание:
прогнозирование через опорные слова, понимание основного содержания, определение точной информации, понимание смысла слов, связанных с повседневными бытовыми тематиками, ответы на вопросы;
2) говорение:
применение новых слов в сочетании с их синонимами, антонимами, омонимами, умение выражать мысли, произносить слова на казахском языке и закон гармонии, ответить на заданный вопрос, участвовать в небольшом диалоге, описать иллюстрации;
3) чтение:
определение основной информации, понимание содержания письма, сообщения, рекламы, определение стилистических особенностей, понимание художественных литературных произведений, сравнение содержательной структуры, получение информации по теме Из дополнительных источников информации, выражение своего отношения к проблеме, поднятой в тексте, используя изученные слова по теме;
4) письмо:
согласно языковым особенностям и требованиям официального стиля писать сообщения, объявления, письма, описывать человека, природу, определенное событие с соблюдением структуры эссе, описывать в письменных работах, писать с использованием средств отображения, делать постер по теме с обобщением данных, правильно писать в соответствии с орфографическими нормами, рационально использовать дыхательные знаки в конце предложения;

5)тілдік бағдар:
сөз таптары: жалпы және жалқы есімдерді ажырата білу, жалғау түрлерін дұрыс жалғау, заттың түрін, түсін, сапасын білдіретін сын есімдерді ажырата білу, сан есім (бірліктер, ондықтар, жүз, мың) атауларын білу, жіктеу, сілтеу, сұрау есімдіктерін орынды қолдану, болымды және болымсыз етістіктер, мекен және мезгіл үстеулер, ыңғайластық қатынасты білдіретін және қарсылықтық қатынасты білдіретін жалғаулықтардың қызметін білу;
сөйлем: хабарлы, сұраулы, лепті сөйлемдердің жасалу жолдарын білу, құрастыру.
16. 6-сыныпқа арналған "Қазақ тілі мен әдебиеті" пәнінің базалық білім мазмұны:
1) тыңдалым:
Мәтіндi тыңдау арқылы тақырыпты және көтерілетін мәселені болжау, негізгі ойды анықтау, мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, негізгі және қосымша ақпараттарды анықтау, әңгіме, хикаялардың және шағын поэзиялық шығармалардың мазмұнын талдай отырып кейіпкерлерге сипаттама жасау, тыңдалым материалдары бойынша шынайы өмірмен байланыстырып жауап беру;
туған өлкенің табиғаты және тарихы сипатталатын поэтикалық және прозалық шығармаларды білу;
2) айтылым:
тура және ауыспалы мағынадағы сөздерді қолдану, ойын әсерлі, мазмұнды жеткізу, тақырып бойынша диалогті бастау, жалғастыру, аяқтаудың ұлттық сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын білу, сұраулы, хабарлы, лепті және бұйрықты сөйлемдердің интонациялық ерекшелігін ескеріп айту, шағын көлемді мәтіндегі жеке эпизодтарды сипаттау және тілдік ерекшелігіне салыстыру жасау, сюжетті суреттердің желісі бойынша әңгіме құрастыру;
туған өлкенің ақындары мен жазушыларының шығармашылығын білу; Мәтіннің ақпараттылық сипаттамаларын талдау;
3) оқылым:
мәтіндегі негізгі және жанама ақпаратты анықтау, ресми стильдегі мәтіндердің стильдік ерекшелігін анықтау (күнделік, мінездеме, түсініктеме, өмірбаян, түйіндеме, орта көлемді шығармаларды түсіну, тақырыбы мен негізгі ойды анықтау, мәтіндердің тақырыбына, мазмұндық құрылымына сүйене отырып, түрлерін салыстыру, қосымша ақпарат көздерінен тақырыпқа байланысты мәліметтерді мәтін мазмұнымен салыстыру, қарама-қайшы ақпараттарды анықтау, мәтінде көтерілген мәселені шынайы өмірмен байланыстыру;
туған өлкеге арналған бір өлеңді жатқа мәнерлеп оқу;
4) жазылым:
мәтіндердің стильдік ерекшелігін сақтай отырып, күнделік, мінездеме, түсініктеме, өмірбаян жазу, эссе тақырыбының желісінен шықпай, әрбір абзацты жүйелі құрастыру, жазба жұмыстарында теңеу, эпитет сөздерін қолданып жазу, мәліметтерді жинақтай отырып, тақырып бойынша постер, сызба-кестелер жасау, үндестік заңын ескеріп, орфографиялық нормаға сай дұрыс жазу, сөйлем соңында қойылатын тыныс белгілерді орынды қолдану;
олардың шығармашылығы туралы деректер жинау және презентация дайындау. Өлкетану аясында прозалық үзінділер жазудың алғашқы дағдыларын меңгеру;

5) использование языковых единиц:
части речи: различать собственные и нарицательные имена, правильно соединить виды наречий, различать прилагательные, означающие вид, цвет, качество предмета, знать названия числительных (единиц, десятков, сотен, тысяч), знать названия, правильное использование личных, указательных, вопросительных местоимении, положительные и отрицательные, наречия места, времени, знать функцию союзов обозначающих сочинительные и противительные отношения;
предложения: знать способы составления повествовательных, вопросительных, восклицательных предложений, составлять.
16. Базовое содержание предмета "Казахский язык и литература" для 6 класса:
1) слушание:
прослушивание текста, прогнозирование темы и поднимаемых проблем, определение основных мыслей, понимание основного содержания текста, определение основной и дополнительной информации, описание персонажей, анализируя содержание рассказов, рассказов и небольших поэтических произведений, связывая их с реальной жизнью по материалам прослушивания; знание поэтических и прозаических произведений, в которых описывается природа и история родного края;
2) говорение:
использование слов прямого и переносного значения, доведение игр впечатляющим, содержательным, начало, продолжение диалога по теме, знание национальной речи и форм речевого этикета завершения, произношение с учетом интонационных особенностей вопросительных, повествовательных, восклицательных и повелительных предложений, описание отдельных эпизодов в небольшом тексте и сравнение языковых особенностей, составление рассказов по линии сюжетных изображений; знание творчества поэтов и писателей родного края; анализ информационных характеристик текста;
3) чтение:
определение основной и косвенной информации в тексте, определение стилистических особенностей текстов в официальном стиле (дневник, характеристика, объяснение, автобиография, резюме, понимание произведений среднего размера, определение темы и основных мыслей, сравнение видов текстов, исходя из тематики, содержательной структуры, сопоставление с содержанием текста данных, связанных с темой из дополнительных источников информации, выявление противоречивой информации, связь вопроса, поднятого в тексте, с реальной жизнью;
выразительное чтение наизусть одного стихотворения о родном крае;
4) письмо:
с соблюдением стилистических особенностей текстов писать дневник, характеристику, объяснительную, автобиографию, не выходя из темы эссе, по порядку составить каждый абзац, в письменных работах использовать сравнение, эпитет писать с применением эпитетных слов, составлять постеры, схемы-таблицы по теме, правильно писать в соответствии с орфографическими нормами учитывая закон сингармонзма, рационально использовать в конце предложения знаки препинания;
сбор данных об их творчестве и подготовка презентаций. Овладение начальными навыками написания прозаических отрывков в области краеведения;

5) тілдік бағдар:
сөз таптары: деректі және дерексіз зат, көптік мәнді есімдерді ажырата білу, жазбаша, заттың сипатын, көлемін, салмағын, аумағын білдіретін сын есімдерді ажырата білу, реттік сан есімдер мен жинақтық сан есімдерді қолдана білу, өздік, болымсыздық, белгісіздік, жалпылау есімдіктерін орынды қолдану, етістіктің шақтарының (нақ осы шақ, ауыспалы осы шақ, жедел өткен шақ, ауыспалы келер шақ)қызметін білу, сын-қимыл (бейне) және мөлшер үстеулерді орынды қолдану, талғаулықты немесе кезектестік мәнді білдіретін және себеп-салдарлық қатынасты білдіретін жалғаулықтардың қызметін білу;
сөйлем: жазба жұмыстарында сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтай отырып жай сөйлем құрастыру.
мәтіннің ақпараттылық, оның көркемдік, тілдік ерекшеліктері негізінен өлкетану сипаттамаларын талдау.
17. 7-сыныпқа арналған "Қазақ тілі мен әдебиеті" пәнінің базалық білім мазмұны:
1) тыңдалым:
мәтін үзінділері арқылы оқиғаның дамуын болжау, мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, ақпараттың өзектілігін анықтау, әлеуметтік-мәдени тақырыптарға байланысты қажетті сөздер мен сөз тіркестерінің мағынасын түсіну, повестердің және лирикалық поэзиялық шығармалардың тақырыбы мен идеясын талдау, сөйлеушінің дауыс ырғағы мен сөйлеу мәнері арқылы негізгі ойды анықтау, өз пікірін өзгелердің пікірімен салыстыра отырып жауап беру;
өңірде шығатын газет-журналдарды білу;
энциклопедия ұғымын түсіну, өлкетанудың бағыттарын анықтау;
2) айтылым:
мақал-мәтелдер, терминдер мен неологизмдерді орынды қолдану, мәтін мазмұнын дамыту, кеңес беру, ұсыныс жасау, өтініш, талап ету, бұйрық берудің түрлі формалары мен жағдаяттарына сай ұлттық сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын қолдана білу, екпін түрлерін сөз және сөйлем ішінде орынды қолданып айту, шығармадағы кейіпкерлерге автор берген мінездеменің тілдік құралдарын талдау, коммуникативтік жағдаяттың талаптарына сай "сөйлеуші →тыңдаушы" позицияларын еркін ауыстыру, кесте, диаграмма, шартты белгілер, суреттер мен сызбаларда берілген ақпаратты сипаттау;
туған өлке туралы, шындық көзқарас тұрғысынан адамдар туралы мақалалар мен очерктерді ақпараттылығы, мазмұнының тереңдігі, эмоционалдық әсері тұрғысынан талдау;
өлкетанудың бағыттары бойынша электрондық энциклопедия құрастырудың ұжымдық жұмысына қатысу;
3) оқылым:
кесте, диаграмма, сызба, шартты белгілер түрінде берілген ақпаратты түсіну, ресми-іскерлік (өтініш, нұсқаулық, ресми құттықтаулар, ұсыныстар) салаға қатысты мәтіндердің тілдік ерекшелігін талдау, прозалық және поэзиялық шығармалардағы кейіпкердің іс-әрекетіне немесе лирикалық кейіпкердің образын талдау, мәтіндердің идеясын аныктау, қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерді кесте, диаграмма, сызба, шартты белгілер түрінде ұсыну, мәтінде көтерілген мәселеге өз ойын дәлелдеп жеткізу;
туған өлке туралы, шындық көзқарас тұрғысынан адамдар туралы мақалалар мен очерктерді оқу;
Энциклопедияға қажетті материалдарды іріктей білу;

5) использование языковых единиц:
части речи: конкретные и абстрактные существительные, различать множественные имена, уметь различать прилагательные, обозначающие характер, объем, вес, область предмета, применять порядковые числительные и собирательные числительные, рационально использовать отрицательные, неопределенные, обещающие местоимения, знать функции ремен глагола (собственно настоящее время, переходное настоящее время, очевидное прошедшее время, переходное будущее время) знать функции, рационально использовать прилагательные (образ) и количественные наречия, выражать неопределенное или чередование и выражать причинно-следственное отношение. знать; знание функции союзов, выражающих выборочность или последовательность значений и выражающих причинно-следственное отношение;
предложение: в письменных работах составить простое предложение с соблюдением порядка слов в предложении.
анализ краеведческих характеристик на основе информативных, художественных, языковых особенности текста.
17. Базовое содержание предмета "Казахский язык и литература" для 7 класса:
1) слушание:
с помощью фрагментов текста прогнозирование развития событий, понимание основного содержания текста, определение актуальности информации, понимание смысла необходимых слов и словосочетаний, связанных с социально-культурными тематиками, анализ темы и идей повестей и лирических поэтических произведений, определение основных мыслей через речевую ритм и речевую манеру выступающего, ответ на свое мнение сравнительно с мнением других;
знание газет и журналов, выходящих в регионе;
понимание понятия энциклопедии, определение направлений краеведения;
2) говорение:
разумное использование пословиц, терминов и неологизмов, развитие содержания текста, консультации, предложения, обращения, требования, формы речевого этикета и национальной речи в соответствии с различными формами и ситуациями выдачи приказов, произносить виды ударений в словах и предложениях, анализировать языковые средства характеристики, данные автором героям произведения, свободно перемещать позиции "говорящий →слушатель" в соответствии с требованиями коммуникативной ситуации, описать информацию, изложенную в таблицах, диаграммах, условных обозначениях, рисунках;
информация об анализе статей и очерков о родном крае, с точки зрения истины о людях, глубины содержания, эмоциональное влияние;
участие в коллективной работе по составлению электронной энциклопедии по направлениям краеведения;
3) чтение:
понимание информации, представленной в виде таблиц, диаграмм, чертежей, условных обозначений, анализ языковых особенностей текстов, относящихся к официально-деловой (заявление, инструкция, официальные поздравления, предложения) отрасли, анализ действий героя в прозаических и поэтических произведениях или образа лирического героя, определение идей текстов, представление сведений из дополнительных источников информации в виде таблиц, диаграмм, схем, условных обозначений, аргументирование собственных мыслей, изложенных в тексте;
чтение очерков и статей о родном крае, о людях с точки зрения истины;
Отбор материалов, необходимых для энциклопедии;

4) жазылым:
мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап, өтініш, түйіндеме, ресми құттықтаулар жазу, эссе құрылымы мен дамуын сақтап, көтерілген мәселе бойынша келісу-келіспеу себептерін айқын көрсетіп жазу, жазба жұмыстарында теңеу мен метафораны қолданып жазу, тақырып бойынша мәліметтерді жинақтап, презентация түрінде ұсыну, сөздердің маңызды бөліктерін дұрыс жазу (күрделі сөздер), оқшау сөздерге қойылатын тыныс белгілерді орынды қолдану;
5) тілдік бағдар:
сөз таптары: мәтіндерден көмекші есімдерді ажырата білу, салыстырмалы, күшейтпелі, шырайлардың қызметін білу, топтау сан есімдерін, одағай түрлерін орынды қолдану, етістіктің шақтары (бұрынғы және ауыспалы өткен шақ, мақсатты және болжалды келер шақ) мен қалау райдың қызметін білу, мақсат және себеп-салдар үстеулерді орынды қолдану, септеулік шылаулардың қызметін білу;
сөйлем: ыңғайлас құрмалас сөйлемдер құрастыру.
18. 8-сыныпқа арналған "Қазақ тілі мен әдебиеті" пәнінің базалық білім мазмұны:
1) тыңдалым:
мәтін тақырыбы, тірек сөздер, мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, детальді ақпараттарды анықтау, орта көлемді прозалық, драмалық және поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдау, тақырыбы мен идеясын талдау, автор көзқарасы мен көңіл күйі арқылы негізгі ойды анықтау, деректер келтіре отырып, дәлелді жауап беру;
2) айтылым:
тұрақты тіркестерді қолданып, ауызша мәтіндер құрау, көңіл-күйді білдіруде ұлттық сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын қолдана білу, идеялық жағынан ұқсас мәтіндердегі оқиғалар желісін салыстыру және талдау, тақырып бойынша өз пікірлерін сенімді дәлелдеу және қойылған сұрақтарға еркін жауап беру, кесте, диаграмма, нұсқаулық шартты белгілер мен сызбаларда берілген ақпаратты талдау, баға беру;
3) оқылым:
перифраз түрінде берілген сұрақ арқылы қажетті ақпаратты анықтау, публицистикалық стильдің (мақала, интервью, қысқа очерк, жолдаулар) тілдік ерекшеліктері арқылы мәтіндердің жанрын, прозалық және поэзиялық шығармалардың композициялық құрылымын анықтау, кейіпкердің іс-әрекетіне немесе лирикалық кейіпкердің образына баға беру, мәтіндердің түрлерін, тілдік ерекшеліктерін салыстырып талдау, мәтінге өзгеріс енгізу;
4) жазылым:
мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап, шағын мақала, пікір, интервью жазу, эссе құрылымы мен дамуын сақтап, берілген мәселенің оңтайлы шешілу жолдарын ұсыну, тақырып бойынша мәліметтерді жинақтап, сөйлем ішінде қойылатын тыныс белгілерді орынды қолдану;
5)тілдік бағдар:
сөз таптары:болжалдық және бөлшектік сан есімдерді орынды қолдану, еліктеу сөздерді орынды қолдану, етістіктің шартты рай және бұйрық рай қызметін білу, күшейткіш үстеулерді орынды қолдану, демеулік шылаулардың қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарында орынды қолдану;
сөйлем: жазба жұмыстарында құрмалас сөйлемдерді құрастыру.

4) письмо:
с соблюдением жанровых и стилевых особенностей текстов, написания заявлений, резюме, официальных поздравлений, сохранения структуры и развития эссе, четкого описания причин согласованности по поднимаемому вопросу, написания с использованием метафоры и уравнения в письменных работах, сбора и представления данных по теме в виде презентаций, правильного написания важных частей слов (сложные слова), разумного применения знаков препинания к обособленным словам;
5) использование языковых единиц:
части речи: различать вспомогательные имена из текстов, знать назначение относительных, усилительных степеней, рационально использовать групповые числительные, формы междометий, знать функции глагола (давнопрошедшее и переходное прошедшее, будущее время цели и предположительное прошедшее время), знать функции желательного наклонения, уметь использовать наречия цели и причины, использовать послелоги;
предложение: составление сложносочиненных предложений.
18. Базовое содержание предмета "Казахский язык и литература" для 8класса:
1) слушание:
тема текста, опорные слова, понимание основного содержания текста, выявление детальной информации, прослушивание отрывков из прозаических, драматических и поэтических произведений среднего масштаба, анализ темы и идей, определение основных мыслей через отношение и настроение автора, аргументированный ответ с приведением данных;
2) говорение:
умение составлять устные тексты с использованием устойчивых словосочетаний, применять формы национального словосочетания и речевого этикета в выражениях настроения, сравнивать и анализировать событий в идейно-сходных текстах, убедительно доказывать свое мнение по теме и свободно отвечать на поставленные вопросы, анализировать, оценивать информацию, содержащуюся в таблицах, диаграммах, инструкциях, условных обозначениях и схемах;
3) чтение:
по заданному вопросу в виде перифраза, определение жанра текстов, композиционной структуры прозаических и поэтических произведений с помощью языковых особенностей публицистического стиля (статьи, интервью, краткие очерки, послания), оценка деятельности героя или образа лирического героя, сравнительный анализ видов текстов, языковых особенностей, внесение изменений в текст;
4) письмо:
соблюдение жанровых и стилевых особенностей текстов, Написание небольших статей, отзывов, интервью, сохранение структуры и развития эссе, представление оптимальных путей решения данной проблемы, сбор данных по теме, рациональное использование знаков препинания в предложении;
5) использование языковых единиц:
части речи: правильное употребление предположительного и дробных числительных, правильное употребление подражательных слов, знать функции условного наклонения и повелительного наклонения глагола, правильное употребление усилительных наречий, знать функции частиц, правильное употребление в устных и письменных работах;
предложение: составление сложного предложения в письменных работах.

19. 9-сыныпқа арналған "Қазақ тілі мен әдебиеті" пәнінің базалық білім мазмұны:
1) тыңдалым:
тыңдалатын мәтіндегі фразалар мен дәйексөздерді талқылай отырып, тақырып пен көтерілетін мәселені болжау, мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, ақпараттың шынайылығы мен нақтылығын анықтау, әлеуметтік-қоғамдық тақырыптар аясында айтылған сөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну, орта көлемді прозалық, поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдау, көтерілген (тұрмыстық, әлеуметтік, қоғамдық) мәселені анықтап, өз пікірін, сыни көзқарасын білдіру;
2) айтылым:
ауызша мәтіндер құрау, коммуникативтік жағдаяттарға байланысты сөйлеу этикеті формаларын дұрыс таңдай білу, сөйлеу тіліндегі интонация, кідіріс мәнін түсініп, өз ойын жеткізу, шығарманың идеясы мен мазмұнына байланысты "автордың ойын" бағалау, диалогте, полилогте сенімді сөйлеу, кесте, диаграмма, шартты белгілер мен сызбаларда берілген ақпараттарды өзара салыстырып бағалау;
3) оқылым:
мәтіндегі ақпараттың өзектілігін анықтау, қорытынды жасау, тілдік және жанрлық ерекшелігін анықтау, прозалық және поэзиялық шығармалардағы автордың ойы мен көтерілген мәселені анықтап, қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерден қорытынды жасау, өз көзқарасын білдіру, мәтінде көтерілген мәселені ғаламдық мәселелермен байланыстыра отырып сыни тұрғыда баға беру;
4) жазылым:
мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап, шағын мақала, шолу, эссе құрылымы мен дамуын сақтап, өз ойын дәлелдеп жазу, дереккөздеріне сілтеме көрсетіп жазу, тақырып бойынша бас әріппен жазылатын күрделі, атауларды дұрыс жазу, сөйлем ішінде қойылатын тыныс белгілерді орынды қолдану;
5) тілдік бағдар:
сөз таптары: өздік, өзгелік, ортақ және ырықсыз етістің қызметін білу, мекен және мезгіл үстеулерді орынды қолдану, ыңғайластық қатынасты білдіретін және қарсылықтық қатынасты білдіретін жалғаулықтардың қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдану;
сөйлем: жазба жұмыстарында (шартты, қарсылықты, мезгіл, себеп, қимыл-сын, мақсат бағыныңқы) сабақтас құрмалас сөйлемдерді құрастыру.
3-тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
20. Бағдарламада оқыту мақсаттары кодтық белгімен берілген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлім мен бөлімше ретін, төртінші сан оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 7.2.1.2 кодында: "7" – сынып, "2.1." – бөлім мен бөлімше, "2" – оқыту мақсатының реттік саны.

19. Базовое содержание предмета "Казахский язык и литература" для 9 класса:
1) слушание:
обсуждая фразы и цитаты в прослушиваемом тексте, прогнозирует тему и поднимаемую проблему, понимает основное содержание текста, определяет достоверность и точность информации, понимает смысл слов и терминов, произносимых в рамках социально-общественной тематики, слушать отрывки из произведений прозы, поэзии среднего размера, определять поднимаемые (бытовые, социальные, общественные) проблемы, выражать свое мнение, критическое отношение;
2) говорение:
умение составлять устные тексты, правильно выбирать формы речевого этикета в зависимости от коммуникативной ситуации, понимать смысл интонации в речевом языке, выражать свои мысли, оценивать "игру автора" в зависимости от идеи и содержания произведения, говорить в диалоге, полилоге, сопоставлять информацию, представленную в таблицах, диаграммах, условных обозначениях и схемах.;
3) чтение:
определение актуальности информации в тексте, подведение итогов, определение языковых и жанровых особенностей, выявление мыслей автора в прозаических и поэтических произведениях, обобщение полученных данных из дополнительных источников информации, выражение собственного мнения, критическая оценка поднятых в тексте проблем в связи с глобальными проблемами;
4) письмо:
с соблюдением жанровых и стилевых особенностей текстов, сохраняя структуру и развитие небольших статей, обзоров, эссе, доказывать свою мысль, писать со ссылками на источники, правильно писать сложные, написанные заглавными буквами по теме, рационально использовать дыхательные знаки в предложении;
5) использование языковых единиц:
сөз таптары: өздік, өзгелік, ортақ және ырықсыз етістің қызметін білу, мекен және мезгіл үстеулерді орынды қолдану, ыңғайластық қатынасты білдіретін және қарсылықтық қатынасты білдіретін жалғаулықтардың қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдану;
части речи: знать функции возвратного, взаимного и страдательного залога, правильно использовать наречия места и времени, знать функции сочинительного и противительного союзов, правильно использовать в устной и письменной работе;
предложение: составление сложноподчиненных предложений (условное, противительное, времени, причины, образа действия, цели), связанных в письменных работах.
Глава 3. Система целей обучения
20. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 7.2.1.2 "7" – класс, "2.1." – подраздел, "2" – нумерация учебной цели.

21. Оқыту мақсаттары:
1) "Тыңдалым":
Білім алушылар:
Дағдылар
Оқыту мақсаттары
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1. Болжау
5. 1. 1. 1 тақырыпты тірек сөздер арқылы болжау
6. 1. 1. 1
тірек сөздер арқылы тақырыпты және көтерілетін мәселені болжау
7. 1. 1. 1
мәтін үзінділері арқылы оқиғаның дамуын болжау
8. 1. 1. 1
иллюстрациялар арқылы көтерілетін мәселені болжау
9. 1. 1. 1 тыңдалатын мәтіндегі фразалар мен дәйексөздерді талқылап, мәселені болжау
2. Назарын шоғырландырып тыңдау
5. 1. 2. 1
тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну
6. 1. 2. 1 тыңдалған мәтіннен негізгі және қосымша ақпараттарды анықтау
7. 1. 2. 1 тыңдалған мәтіннен ақпараттың өзектілігін анықтау
8. 1. 2. 1 тыңдалған мәтіннен детальді ақпараттарды анықтау
9. 1. 2. 1тыңдалған мәтіннен ақпараттың шынайылы
ғы мен нақтылығын анықтау
Сөздік қорларының аз болуына байланысты мәтіндегі ақпаратты табу оқушыға қиындау болады

21. Учебные цели:
1) "Слушание":
Обучающиеся:
Навыки
Цели обучения
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1. Прогнозирование
5.1.1.1 прогнозирование темы через ключевые слова
6.1.1.1
прогнозирование темы и поднимаемой проблемы с помощью опорных слов
7.1.1.1
прогнозирование развития событий с помощью текстовых фрагментов
8.1.1.1
прогнозирование проблемы с помощью иллюстрации
9.1.1.1 обсуждая фразы и цитаты в прослушиваемом тексте, прогнозировать проблему
2. Внимательное прослушивание
5.1.2.1
понимание основного содержания прослушанного текста
6.1.2.1 определение основной и дополнительной информации из прослушанного текста
7.1.2.1 определение актуальности информации из заслушанного текста
8.1.2.1 определение детальной информации из прослушанного текста
9.1.2.1
определение реальности и точности информации прослушанного текста
Из-за недостаточного словарного запаса ученик может затруднятся найти информацию в тексте

3. Сөздер мен сөз тіркестері
нің мағынасын түсіну
5. 1. 3. 1
күнделікті тұрмыстық тақырыптарға байланысты жаңа сөздердің мағынасын түсіну
6. 1. 3. 1
тұрмыстық - әлеуметтік тақырыптарға байланысты жаңа сөздер мен тірек сөздердің
мағынасын түсіну
7. 1. 3. 1 әлеуметтік - мәдени тақырыптарға байланысты қажетті сөздер мен сөз тіркестерінің мағынасын түсіну
8. 1. 3. 1
оқу-еңбек тақырыптарына байланысты күрделі сөздер мен тұрақты тіркестердің мағынасын түсіну.
9. 1. 3. 1
әлеуметтік - қоғамдық тақырыптар аясында
айтылған сөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну
тірек сөздермен жұмыс,мәтіндегі ойды анықтау оқушыларға күрделілеу

3. Понимание лексического значения слов и словосочетаний
5.1.3.1
понимание смысла новых слов, связанных с повседневными бытовыми тематиками
6.1.3.1
понимание содержания новых слов и опорных слов, связанных с социально - бытовыми тематиками
7.1.3.1 понимание смысла необходимых слов и словосочетаний, связанных с социально-культурными тематиками
8.1.3.1
понимание смысла сложных слов и устойчивых выражений в зависимости от учебно-трудовой тематики.
9.1.3.1
в рамках социально-общественной тематики
понимание смысла слова и термина
для учащихся сложно работать с опорными словами, определять идею в тексте

4. Көркем шығармаларды тыңдау
5. 1. 4. 1 шағын көлемді көркем әдеби мәтіндердің мазмұнын түсіну
6. 1.4.1
шағын поэзиялық шығармалардың мазмұнын талдай отырып кейіпкерлерге сипаттама жасау
7. 1.4.1 әдеби көркем шығармалардан үзінді тыңдау, тақырыбы мен идеясын талдау
8. 1. 4. 1
орта көлемді шығармалардан үзінді тыңдау, тақырыбы мен идеясын талдау
9. 1. 4. 1
орта көлемді шығармалардан үзінді тыңдау, көтерілген (тұрмыстық, әлеуметтік, қоғамдық) мәселені анықтап, өз пікірін білдіру
5.Негізгі ойды анықтау
5. 1. 5. 1
жетекші сұрақтар арқылы негізгі тақырыпты анықтау
6. 1. 5. 1
тірек сөздер, мәтін тақырыбы арқылы негізгі ойды анықтау
7. 1. 5. 1
сөйлеушінің дауыс ырғағы мен сөйлеу мәнері арқылы негізгі ойды анықтау
8. 1. 5. 1
автор көзқарасы мен көңіл күйі арқылы негізгі ойды анықтау
9. 1. 5. 1
Мәтіндегi автордың негізгі ойы мен көзқарасын анықтау

4. Прослушивание художественных произведений
5.1.4.1
понимание содержания небольших художественных литературных текстов
6. 1.4.1
описание персонажей, анализируя содержание небольших поэтических произведений
7. 1.4.1
прослушивание отрывков из литературных художественных произведений, анализ темы и идеи
8.1.4.1
прослушивание отрывка из среднего произведения, анализировать тему и идею
9.1.4.1
прослушивание отрывков из среднего произведения, выявление поднятой проблемы (бытовой, социальной, общественной), выражение своего мнения
5. Определение основной мысли
5.1.5.1
определять основную мысль текста на основе вопросов
6.1.5.1
определять основную мысль текста на основе ключевых слов и словосочетаний
7.1.5.1
определение основных мыслей с помощью речевого ритма и речевого стиля речи
8.1.5.1
определение основных мыслей с точки зрения и настроения автора
9.1.5.1
определение основных мыслей и взглядов автора в тексте

6. Тыңдалым
материалдары бойынша жауап беру
5. 1. 6. 1
тыңдалым
материалдарының мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру
6. 1.6.1
тыңдалым
материалдарының мазмұны негізінде шынайы өмірмен байланыстырып жауап беру
7. 1. 6. 1
тыңдалым
материалдарының мазмұны негізінде өз пікірін өзгелердің пікірімен салыстыра отырып жауап беру
8. 1. 6. 1
тыңдалым
материалдарының мазмұны негізінде деректерді келтіре отырып, дәлелді жауап беру
9. 1. 6. 1
тыңдалым
материалдарының мазмұны негізінде көтерілген мәселеге сыни көзқарасын білдіру

6. Ответы по материалам аудирования
5.1.6.1
ответы на вопросы на основе содержания материалов аудирования
6. 1.6.1
на основе содержания прослушанных материалов ответить связывая с реальной жизнью
7.1.6.1
ответить на основе содержания материалов аудирования, сравнивая свое мнение с мнением других
8.1.6.1
выдача мотивированного ответа с приведением данных на основании содержания материалов аудирования
9.1.6.1
выражение критического отношения к проблеме, поднятой на основе содержания материалов аудирования

2) "Айтылым":
Білім алушылар:
Дағдылар
Оқыту мақсаттары
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1. Сөздік қорының алуандылығы
5. 2. 1. 1
тақырып бойынша меңгерген жаңа сөздерді олардың синонимдерін, антоним, омонимдерін қатар қолдану
6. 2. 1. 1
тура және ауыспалы мағынадағы сөздерді қолдану, ойын әсерлі, мазмұнды жеткізу
7. 2. 1. 1
мақал-мәтелдер, терминдер мен неологизмдерді орынды қолдану.
8. 2. 1. 1
тұрақты тіркестер мен көркемдегіш құралдарды қолданып, ауызша мәтіндер құрау
9. 2. 1. 1
берілген тақырыпқа сай сөздерді орынды қолдана отырып, ауызша мәтіндер құрау
2.Сөз мәнері мен сөйлеу этикеті
5. 2. 2. 1
қазақша амандасу мәнері мен ұлттық этикет формаларын пайдалану
6. 2. 2. 1
тақырып бойынша диалогті бастау, жалғастыру, аяқтау формаларын білу
7. 2. 2. 1
ұсыныс жасау, өтініш, бұйрық берудің түрлі формалары мен жағдаяттарына сай сөйлеу этикеті формаларын қолдана білу
8. 2. 2. 1
көркем мәтіндерге сүйене отырып,
көңіл-күйді білдіруде сөйлеу этикеті формаларын қолдана білу
9. 2. 2. 1 коммуника
тивтік жағдаяттар
ға байланысты сөйлеу этикеті формаларын дұрыс таңдай білу

2) "Говорение":
Обучающиеся:
Навыки
Цели обучения
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1. Разнообразие словарного запаса
5.2.1.1
владеть словарным запасом, включающим синонимы, антонимы, омонимы
6.2.1.1
использование слов в прямом и переносном значении, передать свои мысли красиво и содержательно
7.2.1.1
Правильное использование пословиц, поговорок, терминов и неологизмов.
8.2.1.1
составление устных текстов с использованием постоянных сочетаний и художественных средств
9.2.1.1
составление устных текстов с правильным использованием слов по данной теме
2. Стиль речи и речевой этикет
5.2.2.1
использование форм национального этикета и стиля общения на казахском языке
6.2.2.1
знание форм начала, продолжения, окончания диалога по теме
7.2.2.1
умение использовать формы речевого этикета в соответствии с различными формами и обстоятельствами подачи предложений, заявлений, приказов
8.2.2.1
опираясь на художественные тексты умение применять формы речевого этикета при произношении выражении настроения
9.2.2.1 умение правильно выбирать формы речевого этикета в зависимости от коммуникативных ситуаций

3. Орфоэпия
лық нормалар
ды сақтау
5. 2. 3. 1
ауызша мәтіндер құрауда қазақ тіліндегі төл дыбыстардың дыбысталуын ескеріп айту
6. 2. 3. 1
ауызша мәтіндер құрауда сұраулы, хабарлы, лепті және бұйрықты сөйлемдердің интонациялық ерекшелігін ескеріп айту
7. 2. 3. 1
ауызша мәтіндер құрауда екпін түрлерін сөз және сөйлем ішінде орынды қолданып айту
8. 2. 3. 1
ауызша мәтіндер құрауда сөз ішіндегі және сөз аралығындағы ілгерінді, кейінді ықпал заңдылықтарын ескеріп айту
9. 2. 3. 1
сөйлеу тіліндегі интонация, кідіріс, логикалық екпіннің мәнін түсініп, өз ойын жеткізу
4. Мәтіннің негізгі аспектіле
рін анықтау және талқылау
5. 2. 4. 1
шағын көлемді мәтіндердің мазмұнына сүйеніп баяндау
6. 2. 4. 1 шағын көлемді мәтіндегі жеке эпизодтарды сипаттау
7. 2. 4. 1 шығармадағы кейіпкерлер
ге автор берген мінездемені талдау
8. 2. 4. 1
идеялық жағынан ұқсас мәтіндер мазмұнының дамуын салыстыру
9. 2. 4. 1 шығарма
ның идеясына байланысты "автордың ойын" бағалау
5. Сенімді және еркін жауап беру
5. 2. 5. 1
берілген сұрақты дұрыс түсініп, лайықты жауап беру
6. 2. 5. 1 коммуникативтік жағдаят бойынша диалогке өзара түсу
7. 2. 5. 1
диалогке қатысушылар коммуникативтік жағдаяттың талаптарына сай "сөйлеуші →тыңдаушы" позицияларын еркін ауыстыру
8. 2. 5. 1 пікірталасқа қатысушылар берілген тақырып бойынша қойылған сұрақтарға еркін жауап беру
9. 2. 5. 1
сөйлеу барысында түрлі стильде берілген тақырып бойынша қажетті аргументтерді орынды қолдану
6.Визуалды материал
дар арқылы тілді дамыту
5. 2. 6. 1
тірек сөздерді дұрыс қолданып иллюстрацияларды сипаттау
6. 2. 6. 1
тірек сөздерге сүйеніп, сюжетті суреттердің желісі бойынша әңгіме құрастыру
7. 2. 6. 1
кесте, диаграмма, шартты белгілер, суреттер мен сызбаларда берілген ақпаратты сипаттау
8. 2. 6. 1
кесте, диаграмма, нұсқаулық шартты белгілер мен сызбаларда берілген ақпаратты талдау, баға беру
9. 2. 6. 1
кесте, диаграмма, шартты белгілер мен сызбаларда берілген ақпараттарды өзара салыстырып бағалау
3) "Оқылым":
Білім алушылар:
Дағдылар
Оқыту мақсаттары
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып

3. Соблюдение орфоэпических норм
5.2.3.1
при составлении устных текстов учитывать звучания специфических звуков на казахском языке
6.2.3.1
при составлении устных текстов учитывать интонационных особенностей повествовательных, вопросительных, восклицательных и побудительных предложений
7.2.3.1
при составлении устных текстов произносить формы ударений с использованием мест в речи и предложении
8.2.3.1
при составлении устных текстов с учетом закономерностей прогрессивной, регрессивной ассимиляции внутри слов и между словами
9.2.3.1
интонация в речевом языке, пауза, понимание смысла логического ударения и доведение собственных мыслей
4. Определение и обсуждение основных аспектов текста
5.2.4.1
изложение на содержание небольших текстов
6.2.4.1
описание отдельных эпизодов в небольшом тексте
7.2.4.1
анализ характеристик, представленных автором персонажам произведения
8.2.4.1
сопоставление развития содержания идентичных с идейной точки зрения текстов
9.2.4.1 оценка "мыслей автора" в зависимости от идеи произведения
5. Уверенный и свободный ответ
5.2.5.1
правильно понимать данный вопрос и дать подходящий ответ
6.2.5.1 участвовать в диалоге по коммуникативной ситуации
7.2.5.1
участники диалога свободное меняют позиций "говорящий →слушатель" в соответствии с требованиями коммуникативной ситуации
8.2.5.1 участники дискуссии свободно отвечают на вопросы по данной теме
9.2.5.1
правильное использование в речи необходимых аргументов по данной теме в различных стилях
6.
Развитие языка посредством визуальных материалов
5.2.6.1
описание иллюстраций с правильным использованием опорных слов
6.2.6.1
составление рассказов по сюжетным изображениям, опираясь на опорные слова
7.2.6.1
описание информации представленной на таблицах, диаграммах, условными обозначениями, на рисунках и чертежах
8.2.6.1
анализ, оценка информации, представленной в таблицах, диаграммах, инструкциях, условных обозначениях и чертежах
9.2.6.1
сравнительная оценка информации, представленной на таблицах, диаграммах, условных знаках и чертежах
3) "Чтение":
Обучающиеся:
Навыки
Цели обучения
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс

1. Мәтіндегі ақпаратты анықтау
5. 3. 1. 1
мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтау
6. 3. 1. 1
мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтау, өмірдегі кейбір жағдаяттар
мен байланыстыру
7. 3. 1. 1
кесте, диаграмма, сызба, шартты белгілер түрінде берілген ақпаратты түсіну
8. 3. 1. 1
перифраз түрінде берілген сұрақ арқылы қажетті ақпаратты анықтау
9. 3. 1. 1
мәтіндегі ақпараттың өзектілігін анықтау, қорытынды жасау
2. Стильдік ерекшеліктерді анықтау
5. 3. 2. 1
хат, хабарлама, жарнама мазмұнын түсіну
6. 3. 2. 1
ресми стильдегі мәтіндердің стильдік ерекшелігін анықтау (күнделік, мінездеме, түсініктеме, өмірбаян, түйіндеме)
7. 3. 2. 1
ресми -іскерлік (өтініш) салаға қатысты мәтіндердің тілдік ерекшелігін анықтау
8. 3. 2. 1 публицистикалық стильдің (мақала, интервью тілдік ерекшеліктері арқылы мәтіндердің жанрын анықтау
9. 3. 2. 1
ғылыми стильде (мақала, презентация) жазылған еңбектердің тілдік және жанрлық ерекшелігін анықтау
3.Көркем шығарма
ларды оқу
5. 3. 3. 1
шағын көлемді көркем әдеби шығармаларды түсіну, тақырыбын анықтау
6. 3. 3. 1
орта көлемді шығармаларды түсіну, тақырыбы мен негізгі ойды анықтау
7. 3. 3. 1
прозалық және поэзиялық шығармалардағы кейіпкердің образын талдау
8. 3. 3. 1
прозалық және поэзиялық шығармалардағы кейіпкердің іс -әрекетіне баға беру
9. 3. 3. 1
прозалық және поэзиялық шығармалардағы автордың ойы мен көтерілген мәселені анықтау
4. Мәтіндерге салыстырма
лы талдау жасау
5. 3. 4. 1
мәтіндердің мазмұндық құрылымын салыстыру
6. 3. 4. 1
мәтіндердің тақырыбына, мазмұндық құрылымына сүйене отырып, түрлерін салыстыру
7. 3. 4. 1 мәтіндердің идеясын, мақсатты аудиториясын салыстырып, талдау жасау
8. 3. 4. 1
мәтіндердің түрлерін, тілдік ерекшелік
терін салыстырып, талдау жасау
9. 3. 4. 1
мәтіндердің жанрлық ерекшеліктерін салыстырып, талдау жасау
5.
Қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерді оқу
5. 3. 5. 1
қосымша ақпарат көздерінен тақырыпқа байланысты мәліметтерді ала білу
6. 3. 5. 1
қосымша ақпарат көздерінен тақырыпқа байланысты мәліметтерді мәтін мазмұнымен салыстыру
7. 3. 5. 1
қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерді кесте, диаграмма, сызба түрінде ұсыну
8. 3. 5. 1
қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерді қолдана отырып, мәтінге өзгеріс енгізу
9. 3. 5. 1
қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерден қорытынды жасау
6. Өзіндік көзқарасын білдіру және бағалау
5. 3. 6. 1
мәтінде көтерілген мәселеге өз көзқарасын білдіру
6. 3. 6. 1
мәтінде көтерілген мәселені шынайы өмірмен байланысты-ру
7. 3. 6. 1
тақырып бойынша деректер қолдана отырып мәтінде көтерілген мәселеге өз ойын дәлелдеп жеткізу
8. 3. 6. 1
бірнеше мәтінде көтерілген мәселелерді салыстыру
9. 3. 6. 1
көтерілген мәселені ғаламдық мәселелер
мен байланыстыра отырып сыни тұрғыда баға беру

1. Определение информации в тексте
5.3.1.1
определение основной информации в тексте
6.3.1.1
определение основной информации в тексте, связывание с некоторыми обстоятельствами в жизни
7.3.1.1
понимание информации, представленной в виде таблиц, диаграмм, схем, условных обозначений
8.3.1.1
определение необходимой информации по заданному вопросу в виде перифраза
9.3.1.1
определение актуальности информации в тексте, подведение итогов
2.
Определение стилевых особенностей
5.3.2.1
понимание содержания письма, сообщения, рекламы
6.3.2.1
определение стилевых особенностей текстов в официальном стиле (дневник, характеристика, объяснительная, автобиография, резюме)
7.3.2.1
определение языковых особенностей текстов, относящихся к официально-деловой (заявление) сфере
8.3.2.1 определение жанра текстов через языковые особенности публицистического стиля (статья, интервью)
9.3.2.1
определение языковых и жанровых особенностей произведений, написанных в научном стиле (статья, презентация)
3.
Чтение художественных произведений
5.3.3.1
определение темы, понимание небольших художественных литературных произведений
6.3.3.1
понимание небольших произведений, определение темы и основных мыслей
7.3.3.1
анализ образа персонажа в прозаических и поэтических произведениях
8.3.3.1
оценка деятельности персонажа в прозаических и поэтических произведениях
9.3.3.1
выявление мыслей и поднятой проблемы автора в прозаических и поэтических произведениях
4. Сравнительный анализ текстов
5.3.4.1
сравнение содержательной структуры текстов
6.3.4.1
сопоставление видов текстов, исходя из тематики, содержательной структуры
7.3.4.1 сравнивать и анализировать идеи, целевую аудиторию текстов
8.3.4.1
сравнивать и анализировать типы текстов, языковые особенности
9.3.4.1
анализ и сопоставление жанровых особенностей текстов
5.
Чтение сведений из дополнительных источников информации
5.3.5.1
умение получать сведения по теме из дополнительных источников информации
6.3.5.1
сопоставление сведений по теме из дополнительных источников с содержанием текста
7.3.5.1
представление данных из дополнительных источников информации в виде таблиц, диаграмм, схем
8.3.5.1
внесение изменений в текст с использованием сведений, полученных из дополнительных источников информации
9.3.5.1
заключение из данных, полученных из дополнительных источников информации
6.
Выражение собственного мнения и самооценка
5.3.6.1
выражение своего отношения к проблеме, поднятой в тексте
6.3.6.1
связывание вопроса, поднятого в тексте, с реальной жизнью
7.3.6.1
с использованием данных по теме доказать свою точку зрения к проблеме, поднятой в тексте
8.3.6.1
сравнение вопросов, поднятых в нескольких текстах
9.3.6.1
критическая оценка поднятого вопроса в связи с глобальными проблемами

4) "Жазылым":
Білім алушылар:
Дағдылар
Оқыту мақсаттары
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1. Әртүрлі стильде мәтіндер құрастыру
5.4.1.1
ресми стильдің тілдік ерекшеліктері мен талаптарын дұрыс қолдана отырып, хат жазу
6.4.1.1 мәтіндердің стильдік ерекшелігін сақтай отырып, мінездеме, өмірбаян жазу
7.4.1.1
мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап, өтініш, ресми құттықтаулар жазу
8.4.1.1
мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап, шағын мақала, интервью жазу

4) "Письмо":
Обучающиеся:
Навыки
Цели обучения
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1. Составление текстов в различных стилях
5.4.1.1
написание письма с правильным использованием языковых особенностей и требований официального стиля
6.4.1.1 характеристика, автобиография с соблюдением стилистических особенностей текстов
7.4.1.1
написание заявлений, официальных поздравлений, соблюдая жанровую и стилистическую специфику текстов
8.4.1.1
написание небольших статей, интервью с соблюдением жанровых и стилевых особенностей текстов

9.4.1.1
мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап, шағын мақала жазу
2.
Эссе жазу
5.4.2.1
эссе құрылымын сақтай отырып, адамды, табиғатты, белгілі бір оқиғаны сипаттап жазу
6.4.2.1
эссе тақырыбының желісінен шықпай, әрбір абзацты жүйелі құрастыру
7.4.2.1
эссе құрылымы мен дамуын сақтап, көтерілген мәселе бойынша келісу-келіспеу
себептерін айқын көрсетіп жазу
8.4.2.1
эссе құрылымы мен дамуын сақтап, тақырыпқа байланысты берілген мәселенің оңтайлы шешілу жолдарын ұсыну
9.4.2.1
эссе құрылымы мен дамуын сақтап, мәселе бойынша ұсынылған шешімнің артықшылығы мен кемшілік тұстарын салыстыра отырып, өз ойын дәлелдеп жазу
3. Көркемде
гіш құралдар
ды қолданып жазу
5.4.3.1
жазба жұмыстарында бейнелеу құралдарын қолданып жазу
6.4.3.1
жазба жұмыстарында теңеу, эпитет сөздерін қолданып жазу
7.4.3.1
жазба жұмыстарында метафораны қолданып жазу
8.4.3.1
жазба жұмыстарында символ түрлерін қолданып жазу
9.4.3.1
жазба жұмыстарында афоризмдерді тиімді қолданып жазу
4.
Мәліметтерді жинақтау
5.4.4.1
мәліметтер
ді жинақтай отырып, тақырып бойынша постер жасау
6.4.4.1
мәліметтерді жинақтай отырып, тақырып бойынша сызба-кестелер жасау

9.4.1.1
написание небольших статей с соблюдением жанровых и стилевых особенностей текстов
2.
Написать эссе
5.4.2.1
описать человека, природу, определенное событие, соблюдая структуру эссе
6.4.2.1
правильное составление каждого абзаца, не выходя из темы эссе
7.4.2.1
сохранение структуры и развития эссе, четкое указание причин согласия - несогласия по поднимаемому вопросу
8.4.2.1
предложить пути оптимального решения данной проблемы в зависимости от темы и сохранения структуры и развития эссе
9.4.2.1
аргументировать свое мнение, сохраняя структуру и развитие эссе, сравнивая недостатки и преимущества предложенного решения по вопросу
3. Написание с применением художественных средств
5.4.3.1
письменные работы с использованием средств
6.4.3.1
использование в письменных работах эпитетов, сравнении
7.4.3.1
использованием метафоры в письменных работах
8.4.3.1
использованием видов символов в письменных работах
9.4.3.1
правильное написание афоризмов в письменных работах
4.
Сбор данных
5.4.4.1
составление постера по теме по собранным данным
6.4.4.1
составление схем-таблиц по теме по собранным данным

7.4.4.1
тақырып бойынша мәліметтерді жинақтап, презентация түрінде ұсыну
8.4.4.1
тақырып бойынша мәліметтерді жинақтап, эссе жазуда тиімді қолдану
9.4.4.1
тақырып бойынша түрлі стильдегі мәтіндер құрауда мәліметтерді жинақтап, дереккөздеріне сілтеме көрсетіп жазу
5. Орфогра
фия және пунктуация
5.4.5.1
жазба жұмыстарында жалғаулардың ерекшелігін ескеріп, үндестік заңына сәйкес орфографиялық нормаға сай дұрыс жазу;
6.4.5.1
жазба жұмыстарында сөзге қосымша жалғауда үндестік заңын ескеріп, орфографиялық нормаға сай дұрыс жазу;
7.4.5.1
тақырып бойынша сөздердің маңызды бөліктерін дұрыс жазу (күрделі сөздер);
оқшау сөздерге қойылатын тыныс белгілерді орынды қолдану
8.4.5.1
тақырып бойынша сөздердің маңызды бөліктерін дұрыс жазу
9.4.5.1
тақырып бойынша бас әріппен жазылатын күрделі, құрама атауларды дұрыс жазу
5)"Тілдік бағдар":
Білім алушылар:
Дағдылар
Оқыту мақсаттары
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып

7.4.4.1
сбор и представление данных по теме в виде презентаций
8.4.4.1
эффективное использование в написании эссе и сбор данных по теме
9.4.4.1
сбор данных при составлении текстов разных стилей по теме с указанием ссылок на источники
5.
Орфография и пунктуация
5.4.5.1
правильно писать в соответствии с орфографической нормой в соответствии с законом сингармонизма с учетом особенностей окончаний в письменных работах;
6.4.5.1
правильно писать в соответствии с орфографической нормой с учетом закона сингармонизма при дополнительном окончаниях к слову в письменных работах;
7.4.5.1
правильное написание важных частей слов по теме ( сложные слова); правильное использование знаков препинаний к обособленным словам
8.4.5.1
правильно писать важные части слов по теме (личные слова, слова, которые пишутся слитно, раздельно и через дефис)
9.4.5.1
правильно писать сложные, составные названия, которые пишутся заглавными буквами по теме
5) "Использование языковых единиц":
Обучающиеся:
Навыки
Цели обучения
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс

1. Сөз таптары
5.5.1.1 мәтіндерден жалпы және жалқы есімдерді ажырата білу, жалғау түрлерін дұрыс жалғау
6.5.1.1
мәтіндерден деректі және дерексіз зат, көптік мәнді есімдерді ажырата білу
7.5.1.1
мәтіндерден көмекші есімдерді ажырата білу
-
-
5.5.1.2 лексикалық мағынасы жағынан заттың түрін, түсін сапасын білдіретін сын есімдерді ажырата білу
6.5.1.2
лексикалық мағынасы жағынан заттың сипатын, көлемін, салмағын, аумағын білдіретін сын есімдерді ажырата білу
7.5.1.2
салыстырма
лы, күшейтпелі
шырайлардың қызметін білу
-
-
5.5.1.3
сан есім (бірліктер, ондықтар, жүз, мың) атауларын білу, орынды қолдану
6.5.1.3
реттік сан есімдер мен жинақтық сан есімдерді жазба, ауызша жұмыстарда орынды қолдану
7.5.1.3
топтау сан есімдерін
жазба, ауызша жұмыстарда орынды қолдану
8.5.1.1
болжалдық және бөлшектік сан есімдерді
жазба, ауызша жұмыстарда орынды қолдану
5.5.1.4
жіктеу, сілтеу, сұрау есімдіктерін жазба, ауызша жұмыстарда орынды қолдану
6.5.1.4
өздік, болымсыздық, белгісіздік, жалпылау есімдіктерін жазба, ауызша жұмыстарда орынды қолдану.
7.5.1.4
одағай түрлерін мәтіннен ажырата алады, ауызша жұмыстарда орынды
қолдану
8.5.1.2
еліктеу сөздерді ауызша және жазба жұмыстарда орынды
қолдану
5.5.1.5
болымды, болымсыз етістіктерді ауызша және жазба жұмыстарда орынды
қолдану
6.5.1.5
етістіктің шақтарының (нақ осы шақ, ауыспалы осы шақ,жедел өткен шақ, ауыспалы келер шақ) қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда қолдану
7.5.1.5
етістіктің шақтары (бұрынғы және ауыспалы өткен шақ, мақсатты және болжалды келер шақ) мен қалау райдың қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда қолдану
8.5.1.3
етістіктің шартты рай және бұйрық рай қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдану
9.5.1.1
өздік, өзгелік, ортақ және ырықсыз етістің қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдану
5.5.1.6
мекен және мезгіл үстеулерді ауызша және жазба жұмыстарда орынды
қолдану
6.5.1.6
сын-қимыл (бейне) және мөлшер
үстеулерді ауызша және жазба жұмыстарда орынды
қолдану
7.5.1.6
мақсат және себеп-салдар үстеулерді ауызша және жазба жұмыстарда орынды
қолдану
8.5.1.4
күшейткіш үстеулерді ауызша және жазба жұмыстарда орынды
қолдану
9.5.1.2
мекен және мезгіл үстеулерді ауызша және жазба жұмыстарда орынды
қолдану
5.5.1.7
ыңғайластық қатынасты білдіретін және қарсылықтық қатынасты білдіретін жалғаулықтардың қызметін білу
6.5.1.7
талғаулықты немесе кезектестік мәнді білдіретін және себеп-салдарлық қатынасты білдіретін жалғаулықтардың қызметін білу

1. Части речи
5.5.1.1
умение различать собственные и нарицательные имена из текстов, правильно соединять окончания
6.5.1.1
-умение различать из текстов конкретные и абстрактные существительные, множественные имена
7.5.1.1
умение различать вспомогательные имена из текстов
-
--
5.5.1.2 умение различать прилагательные, которые по лексическому смыслу означают качество, цвет предмета
6.5.1.2
умение различать прилагательные, обозначающие по лексическому смыслу характер, объем, вес, площадь предмета
7.5.1.2
знание функций сравнительных, усилительных степеней
-
-
5.5.1.3
знание названий числительных (единиц, десятиц, сто, тысяч), правильное использование
6.5.1.3
правильное использование порядковых чисел и множественных чисел в письменных, устных работах
7.5.1.3
правильное использование группирующих числительных в письменных, устных работах
8.5.1.1
правильное использование предположительных и дробных чисел при написании, устной работе
5.5.1.4
правильное использование личных, указательных местоимении в письменных и устных работах
6.5.1.4
правильное использование возвратных, отрицательных, неопределенных местоимений в устных и письменных работах
7.5.1.4
умеет различать междометия в текстах, правильно использовать в устных работах
8.5.1.2
правильное использование подражательных слов
5.5.1.5
правильное использование положительных, отрицательных глаголов в устной и письменной работе
6.5.1.5
знание функции глаголов (собственно настоящее время, переходное настоящее время, очевидное прошедшее, переходное будущее время), применение в устной и письменной работе
7.5.1.5
знание функции глагола (давно и переходное прошедшее, будущее время цели и предположительное будущее время) и желательного наклонения применение в устной и письменной работе
8.5.1.3
знание условного и побудительного наклонения глагола, правильное использование в устной и письменной работе
9.5.1.1
знание функций возвратного, понудительного, взаимного залога правильное использование в устной и письменной работе
5.5.1.6
правильное использование наречия места и времени в устной и письменной работе
6.5.1.6
правильное использование наречия образа действия и объема в устной и письменной работе
7.5.1.6
правильное использование наречия цели и причины в устной и письменной работе
8.5.1.4
правильное использование усилительных наречий в устной и письменной работе
9.5.1.2
правильное использование наречия места и времени в устной и письменной работе
5.5.1.7
знание функций союзов, обозначающих сочинительные и противительные отношение
6.5.1.7
знание функций союзов, обозначающих разъяснительные и чередующие отношение

7.5.1.7
септеулік шылаулардың қызметін білу
8.5.1.5
демеулік шылаулардың қызметін білу,
9.5.1.3
ыңғайластық қатынасты білдіретін және қарсылықтық қатынасты білдіретін жалғаулықтардың қызметін білу
2. Сөйлем
5.5.2.1
жазба жұмыстарында хабарлы, сұраулы, лепті, бұйрықты сөйлемдердің жасалу жолдарын білу, құрастыру
6.5.2.1
жазба жұмыстарында сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтай отырып жай сөйлем құрастыру
7.5.2.1
жазба жұмыстарында ыңғайлас, түсіндірмелі салалас құрмалас сөйлемдерді құрастыру

7.5.1.7
знание функций послелогов
8.5.1.5
знание функций частиц
9.5.1.3
знание функций союзов, обозначающих сочинительные и противительные отношение
2. Предложение
5.5.2.1
знание способов составления повествовательных, вопросительных, восклицательных, побудительных предложений в письменных работах, составление
6.5.2.1
составление простого предложения с соблюдением порядка слов в предложении в письменных работах
7.5.2.1
в письменных работах составление сочинительных, пояснительных сложносочиненных предложении

8.5.2.1
жазба жұмыстарында себеп-салдар, талғаулы, кезектес салалас құрмалас сөйлемдерді құрастыру
9.5.2.1
жазба жұмыстарында (шартты, қарсылықты, мезгіл, себеп, қимыл-сын, мақсат бағыныңқы) сабақтасқұрмалас сөйлемдерді құрастыру
22. Осы оқу бағдарламасы 1-қосымшада берілген негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарға арналған "Қазақ тілі және әдебиеті" пәнінен оқу жүктемесі төмендетілген үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.

8.5.2.1
составление причинно - следственных, чередующих, чередующихся сложных предложений в письменных работах
9.5.2.1
составление сложноподчиненных предложений (условное, противительное, времени, причины, образа действия, цели)
в письменных работах
22. Настоящая учебная программа осуществляется в соответствии с долгосрочным планом Типовой учебной программы (с сокращением учебной нагрузки) по учебному предмету "Казахский язык и литература" для 5-9 классов уровня основного среднего образования, приведенным в Приложении 1 к настоящей учебной программе

23. Тоқсандағы бөлімдер мен бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
24. Шет тілін игеру деңгейін бағалаудың жалпыеуропалық жүйесі бойынша В1, В2 деңгейлеріне жету үшін білім алушылар осы Үлгілік оқу бағдарламасының қосымшасына сәйкес оқу басылымдарында көрсетілген лексикалық-грамматикалық минимумды игереді.
Негізгі орта білім беру
деңгейінің 5-9-сыныптарына
арналған "Қазақ тілі және
әдебиеті" пәнінен оқу жүктемесі
төмендетілген үлгілік оқу
бағдарламасына 1-қосымша
Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған "Қазақ тілі және әдебиеті" пәнінен оқу жүктемесі төмендетілген үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша Ұзақ мерзімді жоспар (оқыту қазақ тілінде емес)
1) 5-сынып:
Тақырыптар
Көркем шығармалар
Коммуника-тивтік дағдылар
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан (45 сағат)
Отбасындағы дәстүр мен мерекелер
М.Мақатаев "Тоқта, ботам!" өлеңі
Тыңдалым
5.1.1.1 тақырыпты тірек сөздер арқылы болжау;
5.1.3.1 күнделікті тұрмыстық тақырыптарға байланысты жаңа сөздердің мағынасын түсіну
Айтылым
5.2.3.1 ауызша мәтіндер құрауда қазақ тіліндегі төл дыбыстардың дыбысталуын ескеріп айту;
5.2.2.1 қазақша амандасу мәнері мен ұлттық этикет формаларын пайдалану
Оқылым
5.3.1.1мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтау;
5.3.3.1 шағын көлемді көркем әдеби шығармаларды түсіну, тақырыбын анықтау
Жазылым
5.4.5.1 жазба жұмыстарында жалғаулардың ерекшелігін ескеріп, үндестік заңына сәйкес орфографиялық нормаға сай дұрыс жазу;
5.4.4.1 мәліметтерді жинақтай отырып, тақырып бойынша постер жасау
Тілдік бағдар
5.5.1.1мәтін құрауда жалғау түрлерін дұрыс жалғау
Мектеп өмірі.
Әдепті бала - арлы бала
Б. Соқпақбаев "Менің атым Қожа" повесі (үзінді)
Тыңдалым
5.1.2.1 тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну;
5.1.5.1 жетекші сұрақтар арқылы негізгі тақырыпты анықтау
Айтылым
5.2.2.1 қазақша амандасу мәнері мен ұлттық этикет формаларын пайдалану;
5.2.5.1 берілген сұрақты дұрыс түсініп, лайықты жауап беру
Оқылым
5.3.2.1 хат, хабарлама, жарнама мазмұнын түсіну;
5.3.5.1 қосымша ақпарат көздерінен тақырыпқа байланысты мәліметтерді ала білу
Жазылым
5.4.1.1 ресми стильдің тілдік ерекшеліктері мен талаптарын дұрыс қолдана отырып, хат жазу;
5.4.2.1эссе құрылымын сақтай отырып, адамды, табиғатты, белгілі бір оқиғаны сипаттап жазу
Тілдік бағдар
5.5.1.1 мәтіндерден жалпы және жалқы есімдерді ажырата білу
Қазақстандағы жан -жануарлар мен өсімдіктер әлемі
Жан - жануарлар туралы ертегілер, жұмбақтар
Тыңдалым

23. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
24. Для достижения уровней В1, В2 по общеевропейской системе оценки уровня владения иностранным языком обучающиеся осваивают лексико-грамматический минимум, указанный в учебных изданиях согласно приложению к настоящей Типовой учебной программе.
Приложение 1
к Типовой программе
(с сокращением учебной нагрузки)
по учебному предмету
"Казахский язык и литература"
для 5-9 классов уровня основного
среднего образования
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы (с сокращением учебной нагрузки) по учебному предмету "Казахский язык и литература" для 5-9 классов уровня основного среднего образования (с неказахским языком обучения)
1) 5 класс:
Тема
Изучаемые художественные
произведения (по выбору)
Виды речевой деятельности
Цели обучения
1-я четверть (45 часов)
Традиции и праздники в семье
М.Мақатаев "Тоқта, ботам!" өлеңі
Слушание
5.1.1.1 прогнозирование темы через ключевые слова
5.1.3.1 понимание смысла новых слов, связанных с повседневными бытовыми тематиками
Говорение
5.2.3.1 при составлении устных текстов учитывать звучания специфических звуков на казахском языке;
5.2.2.1 использование форм национального этикета и стиля общения на казахском языке
Чтение
5.3.1. определение основной информации в тексте;
5.3.3.1 определение темы, понимание небольших художественных литературных произведений
Письмо
5.4.5.1 правильно писать в соответствии с орфографической нормой в соответствии с законом сингармонизма с учетом особенностей окончаний в письменных
5.4.4.1 составление постера по теме по собранным данным
Использование языковых единиц
5.5.1. умение различать собственные и нарицательные имена из текстов, правильно соединять
Школьная жизнь.
Воспитанный мальчик
Б. Соқпақбаев"Менің атым Қожа" повесі (отрывок)
Слушание
5.1.2.1 понимание основного содержания прослушанного текста;
5.1.5.1 определять основную мысль текста на основе вопросов
Говорение
5.2.2.1 использование форм национального этикета и стиля общения на казахском языке;
5.2.5.1 правильно понимать данный вопрос и дать подходящий ответ
Чтение
5.3.2.1 понимание содержания письма, сообщения, рекламы;
5.3.5.1 умение получать сведения по теме из дополнительных источников информации
Письмо
5.4.1.1 написание письма с правильным использованием языковых особенностей и требований официального стиля;
5.4.2.1 описать человека, природу, определенное событие, соблюдая структуру эссе
Использование языковых единиц
5.5.1.1 умение различать собственные и нарицательные имена из текстов, правильно соединять окончания
Животный и растительный мир Казахстана
Сказки, загадки о животных
Слушание

5.1.4.1 шағын көлемді көркем әдеби мәтіндердің мазмұнын түсіну;
5.1.6.1 тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру
Айтылым
5.2.6.1 тірек сөздерді дұрыс қолданып иллюстрацияларды сипаттау;
5.2.5.1 берілген сұрақты дұрыс түсініп, лайықты жауап беру
Оқылым
5.3.3.1 шағын көлемді көркем әдеби шығармаларды түсіну, тақырыбын анықтау;
5.3.5.1қосымша ақпарат көздерінен тақырыпқа байланысты мәліметтерді ала білу
Жазылым
5.4.3.1 жазба жұмыстарында бейнелеу құралдарын қолданып жазу;
5.4.4.1 мәліметтерді жинақтай отырып, тақырып бойынша постер жасау
Тілдік бағдар
5.5.1.2лексикалық мағынасы жағынан заттың түрін, түсін сапасын білдіретін сын есімдерді ажырата білу, жазба, ауызша жұмыстарда қолдану
2-тоқсан (40 сағат)
Ежелгі көшпелілер мәдениеті
Тұмар ханшайым туралы аңыз
Тыңдалым
5.1.2.1 тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну;
5.1.5.1 жетекші сұрақтар арқылы негізгі тақырыпты анықтау
Айтылым
5.2.1.1 тақырып бойынша меңгерген жаңа сөздерді олардың синонимдерімен, антоним, омонимдерімен қатар қолдану; 5.2.3.1 ауызша мәтіндер құрауда қазақ тіліндегі төл дыбыстардың дыбысталуын ескеріп айту
Оқылым
5.3.2.1хат мазмұнын түсіну;
5.3.3.1 шағын көлемді көркем әдеби шығармаларды түсіну, тақырыбын анықтау
Жазылым
5.4.1.1 ресми стильдің тілдік ерекшеліктері мен талаптарын дұрыс қолдана отырып, хат жазу;
5.4.5.1 жазба жұмыстарында сөйлем соңында қойылатын тыныс белгілерді орынды қолдану
Тілдік бағдар
5.5.1.3 сан есім (бірліктер, ондықтар, жүз, мың) атауларын білу, орынды қолдану
Су – тіршілік көзі
Ә.Тәжібаев "Сырдария" өлеңі
Тыңдалым
5.1.1.1тақырыпты тірек сөздер арқылы болжау;
5.1.5.1 жетекші сұрақтар арқылы негізгі тақырыпты анықтау
Айтылым
5.2.4.1 шағын көлемді мәтіндердің мазмұнына сүйеніп баяндау ;
5.2.5.1 берілген сұрақты дұрыс түсініп, лайықты жауап беру
Оқылым
5.3.2.1 хат, хабарлама, жарнама мазмұнын түсіну;
5.3.6.1 мәтінде көтерілген мәселеге өз көзқарасын білдіру
Жазылым
5.4.2.1эссе құрылымын сақтай отырып, адамды, табиғатты, белгілі бір оқиғаны сипаттап жазу;
5.4.4.1 мәліметтерді жинақтай отырып, тақырып бойынша постер жасау
Тілдік бағдар
5.5.1.4жіктеу, сілтеу, сұрау есімдіктерін жазба, ауызша жұмыстарда орынды қолдану
Әлемдегі ірі кітапханалар
Абай Құнанбайұлы "Ғылым таппай, мақтанба" өлеңі
Тыңдалым
5.1.3.1 күнделікті тұрмыстық тақырыптарға байланысты жаңа сөздердің мағынасын түсіну;
5.1.4.1 шағын көлемді көркем әдеби мәтіндердің мазмұнын түсіну
Айтылым

5.1.4.1 понимание содержания небольших художественных литературных;
5.1.6.1 ответы на вопросы на основе содержания материалов аудирования
Говорение
5.2.6.1 описание иллюстраций с правильным использованием опорных слов;
5.2.5.1 правильно понимать данный вопрос и дать подходящий ответ
Чтение
5.3.3.1 определение темы, понимание небольших художественных литературных произведений;
5.3.5.1 умение получать сведения по теме из дополнительных источников информации
Письмо
5.4.3.1 письменные работы с использованием средств;
5.4.4.1 составление постера по теме по собранным данным
Использование языковых единиц
5.5.1.2 умение различать прилагательные, которые по лексическому смыслу означают качество, цвет предмета
2-я четверть (40 часов)
Культура древних кочевников
Легенда о принцессе Тумар
Слушание
5.1.2.1 понимание основного содержания прослушанного текста;
5.1.5.1 определять основную мысль текста на основе вопросов
Говорение
5.2.1.1 владеть словарным запасом, включающим синонимы, антонимы, омонимы;
5.2.3.1 при составлении устных текстов учитывать звучания специфических звуков на казахском языке
Чтение
5.3.2.1 понимание содержания письма, сообщения, рекламы;
5.3.3.1 определение темы, понимание небольших художественных литературных произведений
Письмо
5.4.1.1 написание письма с правильным использованием языковых особенностей и требований официального стиля;
5.4.5.1 правильно писать в соответствии с орфографической нормой в соответствии с законом сингармонизма с учетом особенностей окончаний в письменных работах
Использование языковых единиц
5.5.1.3 знание названий числительных (единиц, десятин, сто, тысяч), правильное использование
Вода - источник жизни
А.Тажибаев "Сырдария"
Слушание
5.1.1.1 прогнозирование темы через ключевые слова;
5.1.5.1 определять основную мысль текста на основе вопросов
Говорение
5.2.4.1 изложение на содержание небольших текстов;
5.2.5.1 правильно понимать данный вопрос и дать подходящий ответ
Чтение
5.3.2.1 понимание содержания письма, сообщения, рекламы;
5.3.6.1 выражение своего отношения к проблеме, поднятой в тексте
Письмо
5.4.2.1 описать человека, природу, определенное событие, соблюдая структуру эссе;
5.4.4.1 составление постера по теме по собранным данным
Использование языковых единиц
5.5.1.4 правильное использование личных, указательных местоимении в письменных и устных работах
Крупнейшие библиотеки мира
Абай Кунанбайулы "Ғылым таппай, мақтанба" өлеңі
Слушание
5.1.3.1 понимание смысла новых слов, связанных с повседневными бытовыми тематиками;
5.1.4.1 понимание содержания небольших художественных литературных текстов
Говорение

5.2.3.1 ауызша мәтіндер құрауда қазақ тіліндегі төл дыбыстардың дыбысталуын ескеріп айту;
5.2.5.1 берілген сұрақты дұрыс түсініп, лайықты жауап беру
Оқылым
5.3.2.1 хат, хабарлама, жарнама мазмұнын түсіну;
5.3.3.1 шағын көлемді көркем әдеби шығармаларды түсіну, тақырыбын анықтау
Жазылым
5.4.5.1 жазба жұмыстарында жалғаулардың ерекшелігін ескеріп, үндестік заңына сәйкес орфографиялық нормаға сай дұрыс жазу; 5.4.2.1эссе құрылымын сақтай отырып, адамды, табиғатты, белгілі бір оқиғаны сипаттап жазу
Тілдік бағдар
5.5.1.5болымды, болымсыз етістіктерді ауызша және жазба жұмыстарда орынды
қолдану
3- тоқсан (50 сағат)
Денсаулық – зор байлық
"Ең үлкен байлық" ертегісі
Тыңдалым
5.1.4.1 шағын көлемді көркем әдеби мәтіндердің мазмұнын түсіну;
5.1.6.1тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру
Айтылым
5.2.4.1 шағын көлемді мәтіндердің мазмұнына сүйеніп баяндау;
5.2.2.1 қазақша амандасу мәнері мен ұлттық этикет формаларын пайдалану
Оқылым
5.3.1.1 мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтау;
5.3.4.1 мәтіндердің мазмұндық құрылымын салыстыру
Жазылым
5.4.3.1 жазба жұмыстарында бейнелеу құралдарын қолданып жазу;
5.4.2.1эссе құрылымын сақтай отырып, адамды, табиғатты, белгілі бір оқиғаны сипаттап жазу
Тілдік бағдар
5.5.1.6 мекен және мезгіл үстеулерді ауызша және жазба жұмыстарда орынды
қолдану
Менің Тәуелсіз Қазақстаным
Қ. Сарин "Тәуелсіздік" өлеңі
Тыңдалым
5.1.1.1 тақырыпты тірек сөздер арқылы болжау;
5.1.2.1 тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну
Айтылым
5.2.1.1 тақырып бойынша меңгерген жаңа сөздерді олардың синонимдерімен, антоним, омонимдерімен қатар қолдану;
5.2.6.1 тірек сөздерді дұрыс қолданып иллюстрацияларды сипаттау
Оқылым
5.3.5.1 қосымша ақпарат көздерінен тақырыпқа байланысты мәліметтерді ала білу;
5.3.4.1 мәтіндердің мазмұндық құрылымын салыстыру
Жазылым
5.4.4.1 ресми стильдің тілдік ерекшеліктері мен талаптарын дұрыс қолдана отырып, хабарландыру жазу;
5.4.4.1 мәліметтерді жинақтай отырып, тақырып бойынша постер жасау
Тілдік бағдар
5.5.1.7 ыңғайластық қатынасты білдіретін жалғаулықтардың қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда орындықолдану
Аспан әлемінің құпиялары
Жұлдыздар туралы аңыздар, ертегілер
Тыңдалым
5.1.1.1тақырыпты тірек сөздер арқылы болжау;
5.1.3.1 күнделікті тұрмыстық тақырыптарға байланысты жаңа сөздердің мағынасын түсіну
Айтылым
5.2.3.1 ауызша мәтіндер құрауда қазақ тіліндегі төл дыбыстардың дыбысталуын ескеріп айту;
5.2.6.1 тірек сөздерді дұрыс қолданып иллюстрацияларды сипаттау
Оқылым
5.3.4.1 мәтіндердің мазмұндық құрылымын салыстыру;
5.3.6.1 мәтінде көтерілген мәселеге өз көзқарасын білдіру
Жазылым

5.2.3.1 при составлении устных текстов учитывать звучания специфических звуков на казахском языке;
5.2.5.1 правильно понимать данный вопрос и дать подходящий ответ
Чтение
5.3.2.1 понимание содержания письма, сообщения, рекламы;
5.3.3.1 определение темы, понимание небольших художественных литературных произведений
Письмо
5.4.5.1 правильно писать в соответствии с орфографической нормой в соответствии с законом сингармонизма с учетом особенностей окончаний в письменных работах;
5.4.2.1 описать человека, природу, определенное событие, соблюдая структуру эссе
Использование языковых единиц
5.5.1.5 правильное использование положительных, отрицательных глаголов в устной и письменной работе
3-я четверть (50 часов)
Здоровье-главное богатство
Сказка "Самое большое богатство"
Слушание
5.1.4.1 понимание содержания небольших художественных литературных текстов;
5.1.6.1 ответы на вопросы на основе содержания материалов аудирования
Говорение
5.2.4.1 изложение на содержание небольших текстов;
5.2.2.1 использование форм национального этикета и стиля общения на казахском языке
Чтение
5.3.1.1определение основной информации в тексте;
5.3.4.1 сравнение содержательной структуры текстов
Письмо
5.4.3.1 письменные работы с использованием средств;
5.4.2.1 письменные работы с использованием средств
Использование языковых единиц
5.5.1.6 правильное использование наречия места и времени в устной и письменной работе
Мой Независимый Казахстан
Қ. Сарин "Тәуелсіздік" өлеңі
Слушание
5.1.1.1 прогнозирование темы через ключевые слова;
5.1.2.1 понимание основного содержания прослушанного текста
Говорение
5.2.1.1 владеть словарным запасом, включающим синонимы, антонимы, омонимы;
5.2.6.1 описание иллюстраций с правильным использованием опорных слов
Чтение
5.3.5.1 умение получать сведения по теме из дополнительных источников информации;
5.3.4.1 сравнение содержательной структуры текстов
Письмо
5.4.4.1 составление постера по теме по собранным данным;
Использование языковых единиц
5.5.1.7 знание функций союзов, обозначающих сочинительные и противительные отношение
Секреты небесного мира
Легенды, сказки о звездах
Слушание
5.1.1.1прогнозирование темы через ключевые слова;
5.1.3.1 понимание смысла новых слов, связанных с повседневными бытовыми тематиками
Говорение
5.2.3.1 при составлении устных текстов учитывать звучания специфических звуков на казахском языке;
5.2.6.1 описание иллюстраций с правильным использованием опорных слов
Чтение
5.3.4.1 сравнение содержательной структуры текстов;
5.3.6.1 выражение своего отношения к проблеме, поднятой в тексте
Письмо

5.4.2.1 эссе құрылымын сақтай отырып, адамды, табиғатты, белгілі бір оқиғаны сипаттап жазу;
5.4.3.1 жазба жұмыстарында бейнелеу құралдарын қолданып жазу
Тілдік бағдар
5.5.1.7қарсылықтық қатынасты білдіретін жалғаулықтардың қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдану
Компьютер
дің тілін табу - өнер
Ы.Алтынсарин"Өнер-білім бар жұрттар" өлеңі
Тыңдалым
5.1.1.1 тақырыпты тірек сөздер арқылы болжау;
5.1.6.1 тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру
Айтылым
5.2.4.1 шағын көлемді мәтіндердің мазмұнына сүйеніп баяндау;
5.2.6.1 тірек сөздерді дұрыс қолданып иллюстрацияларды сипаттау
Оқылым
5.3.1.1 мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтау;
5.3.4.1 мәтіндердің мазмұндық құрылымын салыстыру
Жазылым
5.4.4.1 мәліметтерді жинақтай отырып, тақырып бойынша постер жасау;
5.4.1.1 ресми стильдің тілдік ерекшеліктері мен талаптарын дұрыс қолдана отырып, хат жазу
Тілдік бағдар
5.5.2.1 жазба жұмыстарында хабарлысөйлемдердің жасалу жолдарын білу, құрастыру
4-тоқсан (35 сағат)
Қазақстандағы ұлттар достастығы
М.Мағауин "Бір атаның балалары" (үзінді)
Тыңдалым
5.1.2.1 тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну;
5.1.6.1 тыңдалымматериалдарының мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру
Айтылым
5.2.3.1 ауызша мәтіндер құрауда қазақ тіліндегі төл дыбыстардың дыбысталуын ескеріп айту;
5.2.5.1 берілген сұрақты дұрыс түсініп, лайықты жауап беру
Оқылым
5.3.2.1 хат, хабарлама, жарнама мазмұнын түсіну;
5.3.6.1 мәтінде көтерілген мәселеге өз көзқарасын білдіру
Жазылым
5.4.2.1 эссе құрылымын сақтай отырып, адамды, табиғатты, белгілі бір оқиғаны сипаттап жазу;
5.4.4.1 мәліметтерді жинақтай отырып, тақырып бойынша постер жасау
Тілдік бағдар
5.5.2.1жазба жұмыстарында сұраулы сөйлемдердің жасалу жолдарын білу, құрастыру
Ұлы Дала табиғаты
Қ. Мырзалиев"Табиғат – жаратылыс пернесі" өлеңі
Тыңдалым
5.1.1.1тақырыпты тірек сөздер арқылы болжау;
5.1.2.1 тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну
Айтылым
5.2.1.1 тақырып бойынша меңгерген жаңа сөздерді олардың синонимдерімен, антоним, омонимдерімен қатар қолдану;
5.2.6.1 тірек сөздерді дұрыс қолданып иллюстрацияларды сипаттау
Оқылым
5.3.3.1 шағын көлемді көркем әдеби шығармаларды түсіну, тақырыбын анықтау;
5.3.5.1 қосымша ақпарат көздерінен тақырыпқа байланысты мәліметтерді ала білу
Жазылым
5.4.1.1 ресми стильдің тілдік ерекшеліктері мен талаптарын дұрыс қолдана отырып, хат жазу;
5.4.3.1 жазба жұмыстарында бейнелеу құралдарын қолданып жазу
Тілдік бағдар

5.4.2.1 письменные работы с использованием средств ;
5.4.3.1 письменные работы с использованием средств
Использование языковых единиц
5.5.1.7 описать человека, природу, определенное событие, соблюдая структуру эссе
Знать язык компьютера-искусство
Ы.Алтынсарин,"Өнер-білім бар жұрттар"
Слушание
5.1.1.1 прогнозирование темы через ключевые слова;
5.1.6.1 описание иллюстраций с правильным использованием опорных слов
Говорение
5.2.4.1 изложение на содержание небольших текстов;
5.2.6.1 описание иллюстраций с правильным использованием опорных слов
Чтение
5.3.1.1определение основной информации в тексте;
5.3.4.1 сравнение содержательной структуры текстов
Письмо
5.4.4.1 составление постера по теме по собранным данным;
5.4.1.1 написание письма с правильным использованием языковых особенностей и требований официального стиля
Использование языковых единиц
5.5.2.1 знание способов составления повествовательных, вопросительных, восклицательных, побудительных предложений в письменных работах, составление
4-я четверть (35 часов)
Содружество наций в Казахстане
М.Магауин "Бір атаның балалары" (отрывок)
Слушание
5.1.2.1 понимание основного содержания прослушанного текста;
5.1.6.1 ответы на вопросы на основе содержания материалов аудирования
Говорение
5.2.3.1 при составлении устных текстов учитывать звучания специфических звуков на казахском языке;
5.2.5.1 правильно понимать данный вопрос и дать подходящий ответ
Чтение
5.3.2.1 понимание содержания письма, сообщения, рекламы;
5.3.6.1 выражение своего отношения к проблеме, поднятой в тексте
Письмо
5.4.2.1 описать человека, природу, определенное событие, соблюдая структуру эссе;
5.4.4.1 составление постера по теме по собранным данным
Использование языковых единиц
5.5.2.1 знание способов составления повествовательных, вопросительных, восклицательных, побудительных предложений в письменных работах, составление
Природа Великой Степи
К. Мырзалиев, "Табиғат – жаратылыс пернесі"
Слушание
5.1.1.1прогнозирование темы через ключевые слова;
5.1.2.1 понимание основного содержания прослушанного текста
Говорение
5.2.1.1 владеть словарным запасом, включающим синонимы, антонимы, омонимы;
5.2.6.1 описание иллюстраций с правильным использованием опорных слов
Чтение
5.3.3.1 определение темы, понимание небольших художественных литературных произведений;
5.3.5.1 умение получать сведения по теме из дополнительных источников информации байланысты мәліметтерді ала білу
Письмо
5.4.1.1 написание письма с правильным использованием языковых особенностей и требований официального стиля;
5.4.3.1 письменные работы с использованием средств
Использование языковых единиц

5.5.2.1 жазба жұмыстарында лепті сөйлемдердің жасалу жолдарын білу, құрастыру
Ер есімі – ел есінде!
Ғ. Мүсірепов"Қазақ солдаты" романы (үзінді)
Тыңдалым
5.1.3.1 күнделікті тұрмыстық тақырыптарға байланысты жаңа сөздердің мағынасын түсіну;
5.1.6.1 тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру
Айтылым
5.2.2.1 қазақша амандасу мәнері мен ұлттық этикет формаларын пайдалану;
5.2.3.1 ауызша мәтіндер құрауда қазақ тіліндегі төл дыбыстардың дыбысталуын ескеріп айту
Оқылым
5.3.1.1 мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтау;
5.3.6.1 мәтінде көтерілген мәселеге өз көзқарасын білдіру
Жазылым
5.4.1.1 ресми стильдің тілдік ерекшеліктері мен талаптарын дұрыс қолдана отырып, хат жазу;
5.4.5.1 жазба жұмыстарында жалғаулардың ерекшелігін ескеріп, үндестік заңына сәйкес орфографиялық нормаға сай дұрыс жазу;
Тілдік бағдар
5.5.2.1 жазба жұмыстарында бұйрықты сөйлемдердің жасалу жолдарын білу, құрастыру
2) 6-сынып:
Тақырыптар
Көркем шығармалар
Коммуникативтік дағдылар
Оқыту мақсаттары
1 -тоқсан (45 сағат)
Отан отбасынан басталады
М.Әуезов "Абай жолы" романы, "Қайтқанда" тарауы (үзінді)
Тыңдалым
6.1.1.1 тірек сөздер арқылы тақырыпты және көтерілетін мәселені болжау;
6.1.5.1 тірек сөздер, мәтін тақырыбы арқылы негізгі ойды анықтау
Айтылым
6.2.2.1 тақырып бойынша диалогті бастау, жалғастыру, аяқтау формаларын білу;
6.2.3.1 ауызша мәтіндер құрауда хабарлы сөйлемдердің интонациялық ерекшелігін ескеріп айту
Оқылым
6.3.2.1ресми стильдегі мәтіндердің стильдік ерекшелігін анықтау (мінездеме);
6.3.5.1 қосымша ақпарат көздерінен тақырыпқа байланысты мәліметтерді мәтін мазмұнымен салыстыру
Жазылым
6.4.4.1 мәліметтерді жинақтай отырып, тақырып бойынша сызба-кестелер жасау;
6.4.1.1 мәтіндердің стильдік ерекшелігін сақтай отырып, мінездеме, өмірбаян жазу
Тілдік бағдар
6.5.1.1 мәтіндерден деректі және дерексіз зат, көптік мәнді есімдерді ажырата білу
Қазіргі қазақ ауылы мен қаланың тыныс-тіршілігі
Ә.Дүйсенбиев "Бәтіңке, шұжық, балқаймақ" өлеңі
Тыңдалым
6.5.2.1тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, негізгі және қосымша ақпараттарды анықтау;
6.5.6.1 тыңдалымматериалдарының мазмұны негізінде шынайы өмірмен байланыстырып жауап беру
Айтылым
6.2.4.1 шағын көлемді мәтіндегі жеке эпизодтарды сипаттау;

5.5.2.1 знание способов составления повествовательных, вопросительных, восклицательных, побудительных предложений в письменных работах, составление
Страна помнит героев
Г. Мусирепов, роман "Солдат из Казахстана" (отрывок)
Слушание
5.1.3.1 понимание смысла новых слов, связанных с повседневными бытовыми тематиками;
5.1.6.1 ответы на вопросы на основе содержания материалов аудирования
Говорение
5.2.2.1 использование форм национального этикета и стиля общения на казахском языке;
5.2.3.1 при составлении устных текстов учитывать звучания специфических звуков на казахском языке
Чтение
5.3.1.1 определение основной информации в тексте;
5.3.6.1 выражение своего отношения к проблеме, поднятой в тексте
Письмо
5.4.1.1 написание письма с правильным использованием языковых особенностей и требований официального;
5.4.5.1 правильно писать в соответствии с орфографической нормой в соответствии с законом сингармонизма с учетом особенностей окончаний в письменных работах;
Использование языковых единиц
5.5.2.1 знание способов составления повествовательных, вопросительных, восклицательных, побудительных предложений в письменных работах, составление
2) 6-сынып:
Тема
Изучаемые художественные произведения (по выбору)
Виды речевой деятельности
Цели обучения
1 четверть (45 часов)
Родина начинается с семьи
М.Ауезов роман "Путь Абая", "Қайтқанда" тарауы (отрывок)
Слушание
6.1.1.1 прогнозирование темы и поднимаемой проблемы с помощью опорных слов;
6.1.5.1 определять основную мысль текста на основе ключевых слов и словосочетаний
Говорение
6.2.2.1 знание форм начала, продолжения, окончания диалога по теме
6.2.3.1 при составлении устных текстов учитывать интонационных особенностей повествовательных, вопросительных, восклицательных и побудительных предложений
Чтение
6.3.2.1 определение стилевых особенностей текстов в официальном стиле (характеристика);
6.3.5.1 сопоставление сведений по теме из дополнительных источников с содержанием текста
Письмо
6.4.4.1 составление схем-таблиц по теме по собранным данным;
6.4.1.1 характеристика, автобиография с соблюдением стилистических особенностей текстов
Использование языковых единиц
6.5.1.1 умение различать из текстов конкретные и абстрактные существительные, множественные имена
Жизнь современного казахского аула и города
Ә.Дуйсенбиев "Бәтіңке, шұжық, балқаймақ"
Слушание
6.5.2.1 составление простого предложения с соблюдением порядка слов в предложении в письменных работах;
6.1.6.1 на основе содержания прослушанных материалов ответить связывая с реальной жизнью
Говорение
6.2.4.1 описание отдельных эпизодов в небольшом тексте;

6.2.1.1 тура және ауыспалы мағынадағы сөздерді қолдану, ойын әсерлі, мазмұнды жеткізу
Оқылым
6.3.2.1 ресми стильдегі мәтіндердің стильдік ерекшелігін анықтау (күнделік);
6.3.4.1 мәтіндердің тақырыбына, мазмұндық құрылымына сүйене отырып, түрлерін салыстыру
Жазылым
6.4.1.1 мәтіндердің стильдік ерекшелігін сақтай отырып, мінездеме, өмірбаян жазу;
6.4.5.1 жазба жұмыстарында сөзге қосымша жалғауда үндестік заңын ескеріп, орфографиялық нормаға сай дұрыс жазу
Тілдік бағдар
6.5.1.2 лексикалық мағынасы жағынан заттың сипатын, көлемін, салмағын, аумағын білдіретін сын есімдерді ажырата білу
Таулар сыры.
М. Мақатаев "Мен таулықпын" өлеңі
Тыңдалым
6.1.3.1 тұрмыстық-әлеуметтік тақырып-тарға байланысты жаңа сөздер мен тірек сөздердіңмағынасын түсіну;
6.1.4.1 шағын поэзиялық шығармалардың мазмұнын талдай отырып кейіпкерлерге сипаттама жасау
Айтылым
6.2.6.1 тірек сөздерге сүйеніп, сюжетті суреттердің желісі бойынша әңгіме құрастыру;
6.2.5.1 коммуникативтік жағдаят бойынша диалогке өзара түсу
Оқылым
6.3.1.1 мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтау, өмірдегі кейбір жағдаяттармен байланыстыру;
6.3.6.1 мәтінде көтерілген мәселені шынайы өмірмен байланыстыру
Жазылым
6.4.2.1 эссе тақырыбының желісінен шықпай, әрбір абзацты жүйелі құрастыру;
6.4.3.1 жазба жұмыстарында теңеу, эпитет сөздерін қолданып жазу
Тілдік бағдар
6.5.1.3 реттік сан есімдер мен жинақтық сан есімдерді жазба, ауызша жұмыстарда орынды қолдану
2- тоқсан (40 сағат)
Қуат көзін үнемдей білеміз бе?
М. Жұмабаев "От" өлеңі (үзінді)
Тыңдалым
6.1.2.1 тыңдалған мәтіннен негізгі және қосымша ақпараттарды анықтау;
6.1.5.1 тірек сөздер, мәтін тақырыбы арқылы негізгі ойды анықтау
Айтылым
6.2.2.1 тақырып бойынша диалогті бастау, жалғастыру, аяқтау формаларын білу;
6.2.5.1 коммуникативтік жағдаят бойынша диалогке өзара түсу
Оқылым
6.3.2.1ресми стильдегі мәтіндердің стильдік ерекшелігін анықтау (түсініктеме);
6.3.6.1 мәтінде көтерілген мәселені шынайы өмірмен байланыстыру
Жазылым
6.4.4.1 мәліметтерді жинақтай отырып, тақырып бойынша сызба-кестелер жасау;
6.4.1.1 мәтіндердің стильдік ерекшелігін сақтай отырып, мінездеме, өмірбаян жазу
Тілдік бағдар
6.5.1.4 өздік, болымсыздық, белгісіздік, жалпылау есімдіктерін жазба, ауызша жұмыстарда орынды қолдану
Менің туған өлкем өлеңдер мен прозада
Тыңдалым
6.1.1.1 тірек сөздер арқылы тақырыпты және көтерілетін мәселені болжау;
6.1.5.1 тірек сөздер, мәтін тақырыбы арқылы негізгі ойды анықтау
Айтылым

6.2.1.1 использование слов в прямом и переносном значении, передать свои мысли красиво и содержательно
Чтение
6.3.2.1 определение стилевых особенностей текстов в официальном стиле (дневник);
6.3.4.1 сопоставление видов текстов, исходя из тематики, содержательной структуры
Письмо
6.4.1.1 характеристика, автобиография с соблюдением стилистических особенностей текстов;
6.4.5.1 правильно писать в соответствии с орфографической нормой с учетом закона сингармонизма при дополнительном окончаниях к слову в письменных работах
Использование языковых единиц
6.5.1.2 умение различать прилагательные, обозначающие по лексическому смыслу характер, объем, вес, площадь предмета
Секреты гор
М. Макатаев "Мен таулықпын"
Слушание
6.1.3.1 понимание содержания новых слов и опорных слов, связанных с социально - бытовыми тематиками;
6.1.4.1 описание персонажей, анализируя содержание небольших поэтических произведений
Говорение
6.2.6.1 составление рассказов по сюжетным изображениям, опираясь на опорные слова;
6.2.5.1 участвовать в диалоге по коммуникативной ситуации
Чтение
6.3.1.1 определение основной информации в тексте, связывание с некоторыми обстоятельствами в жизни;
6.3.6.1 связывание вопроса, поднятого в тексте, с реальной жизнью
Письмо
6.4.2.1 правильное составление каждого абзаца, не выходя из темы эссе;
6.4.3.1 использование в письменных работах эпитетов, сравнении
Использование языковых единиц
6.5.1.3 правильное использование порядковых чисел и множественных чисел в письменных, устных работах
2-ая четверть (40 часов)
Эконмия энергии
М. Жумабаев "От" (отрывок)
Слушание
6.1.2.1 определение основной и дополнительной информации из прослушанного текста;
6.1.5.1 определять основную мысль текста на основе ключевых слов и словосочетаний
Говорение
6.2.2.1 знание форм начала, продолжения, окончания диалога по теме
6.2.5.1 участвовать в диалоге по коммуникативной ситуации
Чтение
6.3.2.1 определение стилевых особенностей текстов в официальном стиле (объяснительная);
6.3.6.1 связывание вопроса, поднятого в тексте, с реальной жизнью
Письмо
6.4.4.1 составление схем-таблиц по теме по собранным данным;
6.4.1.1 характеристика, автобиография с соблюдением стилистических особенностей текстов
Использование языковых единиц
6.5.1.4 правильное использование возвратных, отрицательных, неопределенных местоимений в устных и письменных работах
Мой родной край в стихах и прозах
Слушание
6.1.1.1 прогнозирование темы и поднимаемой проблемы с помощью опорных слов;
6.1.5.1 определять основную мысль текста на основе ключевых слов и словосочетаний
Говорение

6.2.2.1 тақырып бойынша диалогті бастау, жалғастыру, аяқтау формаларын білу;
6.2.4.1 шағын көлемді мәтіндегі жеке эпизодтарды сипаттау
Оқылым
6.3.1.1 мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтау, өмірдегі кейбір жағдаяттар
мен байланыстыру;
6.3.3.1 орта көлемді шығармаларды түсіну, тақырыбы мен негізгі ойды анықтау
Жазылым
6.4.4.1 мәліметтерді жинақтай отырып, тақырып бойынша сызба-кестелер жасау;
6.4.5.1 жазба жұмыстарында сөзге қосымша жалғауда үндестік заңын ескеріп, орфографиялық нормаға сай дұрыс жазу;
Тілдік бағдар
6.5.1.1 мәтіндерден деректі және дерексіз зат, көптік мәнді есімдерді ажырата білу;
6.5.2.1 жазба жұмыстарында сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтай отырып жай сөйлем құрастыру
Астана – мәдениет пен өнер
ордасы
Ә. Ысқақ "Күн ұлымын"
Тыңдалым
6.1.3.1 тұрмыстық-әлеуметтік тақырыптарға байланысты жаңа сөздер мен тірек сөздердіңмағынасын түсіну;
6.1.6.1 тыңдалымматериалдарының мазмұны негізінде шынайы өмірмен байланыстырып жауап беру
Айтылым
6.2.6.1 тірек сөздерге сүйеніп, сюжетті суреттердің желісі бойынша әңгіме құрастыру;
6.2.3.1 ауызша мәтіндер құрауда лепті сөйлемдердің интонациялық ерекшелігін ескеріп айту
Оқылым
6.3.3.1 орта көлемді шығармаларды түсіну, тақырыбы мен негізгі ойды анықтау;
6.3.2.1 ресми стильдегі мәтіндердің стильдік ерекшелігін анықтау (өмірбаян, түйіндеме)
Жазылым
6.4.1.1 мәтіндердің стильдік ерекшелігін сақтай отырып, өмірбаян жазу;
6.4.5.1 жазба жұмыстарында сөзге қосымша жалғауда үндестік заңын ескеріп, орфографиялық нормаға сай дұрыс жазу
Тілдік бағдар
6.5.1.5 етістіктің шақтарының (нақ осы шақ) қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда қолдану
Қазақстан қорықтары
Ө.Тұрманжанов "Қарлығаш, дәуіт, жылан"
Тыңдалым
6.1.1.1 тірек сөздер арқылы тақырыпты және көтерілетін мәселені болжау;
6.1.4.1 шағын поэзиялық шығармалардың мазмұнын талдай отырып кейіпкерлерге сипаттама жасау
Айтылым
6.2.4.1 шағын көлемді мәтіндегі жеке эпизодтарды сипаттау;
6.2.1.1 тура және ауыспалы мағынадағы сөздерді қолдану, ойын әсерлі, мазмұнды жеткізу
Оқылым
6.3.1.1 мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтау, өмірдегі кейбір жағдаяттар
мен байланыстыру;
6.3.4.1 мәтіндердің тақырыбына, мазмұндық құрылымына сүйене отырып, түрлерін салыстыру
Жазылым
6.4.2.1 эссе тақырыбының желісінен шықпай, әрбір абзацты жүйелі құрастыру;

6.2.2.1 знание форм начала, продолжения, окончания диалога по теме
6.2.4.1 шағын көлемді мәтіндегі жеке эпизодтарды сипаттау
Чтение
6.3.1.1определение основной информации в тексте, өмірдегі кейбір жағдаяттар мен байланыстыру;
6.3.3.1 понимание небольших произведений, определение темы и основных мыслей
Письмо
6.4.4.1 составление схем-таблиц по теме по собранным данным;
6.4.5.1 правильно писать в соответствии с орфографической нормой с учетом закона сингармонизма при дополнительном окончаниях к слову в письменных работах;
Использование языковых единиц
6.5.1.1 умение различать из текстов конкретные и абстрактные существительные, множественные имена;
6.5.2.1 составление простого предложения с соблюдением порядка слов в предложении в письменных работах
Астана-столица культуры и искусства
А. Ыскак "Күн ұлымын"
Слушание
6.1.3.1 понимание содержания новых слов и опорных слов, связанных с социально - бытовыми тематиками;
6.1.6.1 на основе содержания прослушанных материалов ответить связывая с реальной жизнью
Говорение
6.2.6.1 составление рассказов по сюжетным изображениям, опираясь на опорные слова;
6.2.3.1 при составлении устных текстов учитывать интонационных особенностей повествовательных, вопросительных, восклицательных и побудительных предложений
Чтение
6.3.3.1 понимание небольших произведений, определение темы и основных мыслей;
6.3.2.1 определение стилевых особенностей текстов в официальном стиле (автобиография, резюме)
Письмо
6.4.1.1 характеристика, автобиография с соблюдением стилистических особенностей текстов;
6.4.5.1 правильно писать в соответствии с орфографической нормой с учетом закона сингармонизма при дополнительном окончаниях к слову в письменных работах
Использование языковых единиц
6.5.1.5 знание функции глаголов (собственно настоящее время, переходное настоящее время, очевидное прошедшее, переходное будущее время), применение в устной и письменной работе
Заповедники Казахстана
О.Турманжанов "Қарлығаш, дәуіт, жылан"
Слушание
6.1.1.1 прогнозирование темы и поднимаемой проблемы с помощью опорных слов;
6.1.4.1 описание персонажей, анализируя содержание небольших поэтических произведений отырып кейіпкерлерге сипаттама жасау
Говорение
6.2.4.1 описание отдельных эпизодов в небольшом тексте;
6.2.1.1 использование слов в прямом и переносном значении, передать свои мысли красиво и содержательно
Чтение
6.3.1.1 определение основной информации в тексте, связывание с некоторыми обстоятельствами в жизни;
6.3.4.1 сопоставление видов текстов, исходя из тематики, содержательной структуры
Письмо
6.4.2.1 правильное составление каждого абзаца, не выходя из темы эссе;

6.4.3.1 жазба жұмыстарында теңеу, эпитет сөздерін қолданып жазу
Тілдік бағдар
6.5.1.5 етістіктің шақтарының (ауыспалы осы шақ) қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда қолдану
3- тоқсан (50 сағат)
Болашақ мамандықтары
А.Машанов "Жер астына саяхат"
Тыңдалым
6.1.4.1 шағын поэзиялық шығармалардың мазмұнын талдай отырып кейіпкерлерге сипаттама жасау;
6.1.6.1 тыңдалымматериалдарының мазмұны негізінде шынайы өмірмен байланыстырып жауап беру
Айтылым
6.2.2.1 тақырып бойынша диалогті бастау, жалғастыру, аяқтау формаларын білу;
6.2.6.1 тірек сөздерге сүйеніп, сюжетті суреттердің желісі бойынша әңгіме құрастыру
Оқылым
6.3.1.1 мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтау, өмірдегі кейбір жағдаяттар
мен байланыстыру;
6.3.5.1 қосымша ақпарат көздерінен тақырыпқа байланысты мәліметтерді мәтін мазмұнымен салыстыру, қарама-қайшы ақпараттарды анықтау
Жазылым
6.3.1.1 мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтау, өмірдегі кейбір жағдаяттар
мен байланыстыру;
6.3.5.1 қосымша ақпарат көздерінен тақырыпқа байланысты мәліметтерді мәтін мазмұнымен салыстыру
Тілдік бағдар
6.5.1.5етістіктің шақтарының (жедел өткен шақ) қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда қолдану
Қазақстан және Ұлы Жібек жолы
Д. Досжан "Жібек жолы" романы (үзінді)
Тыңдалым
6.1.1.1 тірек сөздер арқылы тақырыпты және көтерілетін мәселені болжау;
6.1.5.1тірек сөздер, мәтін тақырыбы арқылы негізгі ойды анықтау
Айтылым
6.2.5.1 коммуникативтік жағдаят бойынша диалогке өзара түсу;
6.2.3.1 ауызша мәтіндер құрауда сұраулысөйлемдердің интонациялық ерекшелігін ескеріп айту
Оқылым
6.3.2.1 ресми стильдегі мәтіндердің стильдік ерекшелігін анықтау (өмірбаян);
6.3.3.1 орта көлемді шығармаларды түсіну, тақырыбы мен негізгі ойды анықтау
Жазылым
6.4.4.1 мәліметтерді жинақтай отырып, тақырып бойынша сызба-кестелер жасау;
6.4.3.1 жазба жұмыстарында теңеу, эпитет сөздерін қолданып жазу
Тілдік бағдар
6.5.1.5 етістіктің шақтарының (ауыспалы келер шақ) қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда қолдану
Жер байлығына аяулы көзқарас
Ш. Айтматов "Ана - Жер Ана"
Тыңдалым
6.1.2.1 тыңдалған мәтіннен негізгі және қосымша ақпараттарды анықтау;
6.1.3.1 тұрмыстық-әлеуметтік тақырыптарға байланысты жаңа сөздер мен тірек сөздердіңмағынасын түсіну
Айтылым

6.4.3.1 использование в письменных работах эпитетов, сравнении
Использование языковых единиц
6.5.1.5 знание функции глаголов (собственно настоящее время, переходное настоящее время, очевидное прошедшее, переходное будущее время), применение в устной и письменной работе
3-я четверть (50 часов)
Будущие специальности
А.Машанов "Жер астына саяхат"
Слушание
6.1.4.1 описание персонажей, анализируя содержание небольших поэтических произведений;
6.1.6.1 на основе содержания прослушанных материалов ответить связывая с реальной жизнью
Говорение
6.2.2.1 знание форм начала, продолжения, окончания диалога по теме
6.2.6.1 составление рассказов по сюжетным изображениям, опираясь на опорные слова
Чтение
6.3.1.1 определение основной информации в тексте, связывание с некоторыми обстоятельствами в жизни;
6.3.5.1 сопоставление сведений по теме из дополнительных источников с содержанием текста
Письмо
6.3.1.1 определение основной информации в тексте, связывание с некоторыми обстоятельствами в жизни;
6.3.5.1 сопоставление сведений по теме из дополнительных источников с содержанием текста
Использование языковых единиц
6.5.1.5 знание функции глаголов (собственно настоящее время, переходное настоящее время, очевидное прошедшее, переходное будущее время), применение в устной и письменной работе
Казахстан и Великий Шелковый путь
Д. Досжан роман "Шелковый путь" (отрывок)
Слушание
6.1.1.1 прогнозирование темы и поднимаемой проблемы с помощью опорных слов;
6.1.5.1 определять основную мысль текста на основе ключевых слов и словосочетаний
Говорение
6.2.5.1 участвовать в диалоге по коммуникативной ситуации;
6.2.3.1 при составлении устных текстов учитывать интонационных особенностей повествовательных, вопросительных, восклицательных и побудительных предложений
Чтение
6.3.2.1 определение стилевых особенностей текстов в официальном стиле (автобиография);
6.3.3.1 понимание небольших произведений, определение темы и основных мыслей
Письмо
6.4.4.1 характеристика, автобиография с соблюдением стилистических особенностей текстов;
6.4.3.1 использование в письменных работах эпитетов, сравнении
Использование языковых единиц
6.5.1.5 знание функции глаголов (собственно настоящее время, переходное настоящее время, очевидное прошедшее, переходное будущее время), применение в устной и письменной работе
Забота о богатствах Земли
Ш. Айтматов "Ана - Жер Ана"
Слушание
6.1.2.1 определение основной и дополнительной информации из прослушанного текста;
6.1.3.1 понимание содержания новых слов и опорных слов, связанных с социально - бытовыми тематиками
Говорение

6.2.1.1 тура және ауыспалы мағынадағы сөздерді қолдану, ойын әсерлі, мазмұнды жеткізу;
6.2.4.1 шағын көлемді мәтіндегі жеке эпизодтарды сипаттау
Оқылым
6.3.4.1 мәтіндердің тақырыбына, мазмұндық құрылымына сүйене отырып, түрлерін салыстыру;
6.3.6.1 мәтінде көтерілген мәселені шынайы өмірмен байланыстыру
Жазылым
6.4.5.1 жазба жұмыстарында сөзге қосымша жалғауда үндестік заңын ескеріп, орфографиялық нормаға сай дұрыс жазу;
6.4.1.1 мәтіндердің стильдік ерекшелігін сақтай отырып, мінездеме, өмірбаян жазу
Тілдік бағдар
6.5.1.6 сын-қимыл (бейне) және мөлшер
үстеулерді ауызша және жазба жұмыстарда орындықолдану
Олимпиада жеңімпаздары – Қазақстан мақтанышы
М.Әлімбаев"Шынықсаң, шымыр боларсың" өлеңі,
Ә. Дүйсенбиев "Күшті болсам мен егер"
Тыңдалым
6.1.3.1 тұрмыстық-әлеуметтік тақырып-тарға байланысты жаңа сөздер мен тірек сөздердіңмағынасын түсіну;
6.1.4.1 шағын поэзиялық шығармалардың мазмұнын талдай отырып кейіпкерлерге сипаттама жасау
Айтылым
6.2.5.1 коммуникативтік жағдаят бойынша диалогке өзара түсу;
6.2.3.1 ауызша мәтіндер құрауда бұйрықты сөйлемдердің интонациялық ерекшелігін ескеріп айту
Оқылым
6.3.3.1 орта көлемді шығармаларды түсіну, тақырыбы мен негізгі ойды анықтау;
6.3.6.1 мәтінде көтерілген мәселені шынайы өмірмен байланыстыру
Жазылым
6.4.2.1 эссе тақырыбының желісінен шықпай, әрбір абзацты жүйелі құрастыру;
6.4.5.1 жазба жұмыстарында сөзге қосымша жалғауда үндестік заңын ескеріп, орфографиялық нормаға сай дұрыс жазу
Тілдік бағдар
6.5.1.7 талғаулықты немесе кезектестік мәнді білдіретін жалғаулықтардың қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда орындықолдану
4-тоқсан (35 сағат)
Абайды оқы, таңырқа!
Абай Құнанбайұлы
Табиғат лирикасы, "Жазғытұры", "Жаз", "Күз", "Қыс" өлеңдері
Тыңдалым
6.1.2.1 тыңдалған мәтіннен негізгі және қосымша ақпараттарды анықтау;
6.1.5.1 тірек сөздер, мәтін тақырыбы арқылы негізгі ойды анықтау
Айтылым
6.2.6.1 тірек сөздерге сүйеніп, сюжетті суреттердің желісі бойынша әңгіме құрастыру;
6.2.1.1 тура және ауыспалы мағынадағы сөздерді қолдану, ойын әсерлі, мазмұнды жеткізу
Оқылым
6.3.3.1 орта көлемді шығармаларды түсіну, тақырыбы мен негізгі ойды анықтау;
6.3.4.1 мәтіндердің тақырыбына, мазмұндық құрылымына сүйене отырып, түрлерін салыстыру
Жазылым
6.4.3.1 жазба жұмыстарында теңеу, эпитет сөздерін қолданып жазу;
6.4.1.1 мәтіндердің стильдік ерекшелігін сақтай отырып, мінездеме, өмірбаян жазу
Тілдік бағдар

6.2.1.1 использование слов в прямом и переносном значении, передать свои мысли красиво и содержательно;
6.2.4.1 описание отдельных эпизодов в небольшом тексте
Чтение
6.3.4.1 сопоставление видов текстов, исходя из тематики, содержательной структуры;
6.3.6.1 связывание вопроса, поднятого в тексте, с реальной жизнью
Письмо
6.4.5.1 правильно писать в соответствии с орфографической нормой с учетом закона сингармонизма при дополнительном окончаниях к слову в письменных работах;
6.4.1.1 характеристика, автобиография с соблюдением стилистических особенностей
Использование языковых единиц
6.5.1.6 правильное использование наречия образа действия и объема в устной и письменной работе
Победители олимпиады-гордость Казахстана
М.Алімбаев"Шынықсаң, шымыр боларсың",
А. Дуйсенбиев "Күшті болсам мен егер"
Слушание
6.1.3.1 понимание содержания новых слов и опорных слов, связанных с социально - бытовыми тематиками;
6.1.4.1 описание персонажей, анализируя содержание небольших поэтических произведений
Говорение
6.2.5.1 участвовать в диалоге по коммуникативной ситуации;
6.2.3.1 при составлении устных текстов учитывать интонационных особенностей повествовательных, вопросительных, восклицательных и побудительных предложений
Чтение
6.3.3.1 понимание небольших произведений, определение темы и основных мыслей;
6.3.6.1 связывание вопроса, поднятого в тексте, с реальной жизнью
Письмо
6.4.2.1 правильное составление каждого абзаца, не выходя из темы эссе;
6.4.5.1 правильно писать в соответствии с орфографической нормой с учетом закона сингармонизма при дополнительном окончаниях к слову в письменных работах
Использование языковых единиц
6.5.1.7 знание функций союзов, обозначающих разъяснительные и чередующие отношение
4-ая четверть (35 часов)
Читаем произведения Абая
Абай Кунанбайулы
Табиғат лирикасы, "Жазғытұры", "Жаз", "Күз", "Қыс"
Слушание
6.1.2.1 определение основной и дополнительной информации из прослушанного текста;
6.1.5.1 определять основную мысль текста на основе ключевых слов и словосочетаний
Говорение
6.2.6.1 составление рассказов по сюжетным изображениям, опираясь на опорные слова;
6.2.1.1 использование слов в прямом и переносном значении, передать свои мысли красиво и содержательно
Чтение
6.3.3.1 понимание небольших произведений, определение темы и основных мыслей;
6.3.4.1 сопоставление видов текстов, исходя из тематики, содержательной структуры
Письмо
6.4.3.1 использование в письменных работах эпитетов, сравнении;
6.4.1.1 характеристика, автобиография с соблюдением стилистических особенностей текстов
Использование языковых единиц

6.4.4.1 мәліметтерді жинақтай отырып, тақырып бойынша сызба-кестелер жасау;
6.4.1.1 мәтіндердің стильдік ерекшелігін сақтай отырып, мінездеме, өмірбаян жазу;
6.4.5.1 жазба жұмыстарында сөзге қосымша жалғауда үндестік заңын ескеріп, орфографиялық нормаға сай дұрыс жазу;
Тілдік бағдар
6.5.2.1 жазба жұмыстарында сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтай отырып жай сөйлем құрастыру
3) 7-сынып:
Тақырыптар
Көркем шығармалар
Коммуникативтік дағдылар
Оқыту мақсаттары
1- тоқсан (45 сағат)
Қазақстан Республикасының мемлекеттік тілі - қазақ тілін оқып-үйренеміз.
Үштілді білу – үлкен өнер
М. Жұмабаев "Қазақ тілі" өлеңі
Тыңдалым
7.1.2.1 тыңдалған мәтіннен ақпараттың өзектілігін анықтау;
7.1.5.1 сөйлеушінің дауыс ырғағы мен сөйлеу мәнері арқылы негізгі ойды анықтау
Айтылым
7.2.1.1 мақал-мәтелдер, терминдер мен неологизмдерді орынды қолдану;
7.2.3.1 ауызша мәтіндер құрауда екпін түрлерін сөз және сөйлем ішінде орынды қолданып айту
Оқылым
7.3.1.1 кесте, диаграмма, сызба, шартты белгілер түрінде берілген ақпаратты түсіну;
7.3.6.1 тақырып бойынша деректер қолдана отырып мәтінде көтерілген мәселеге өз ойын дәлелдеп жеткізу
Жазылым
7.4.2.1 эссе құрылымы мен дамуын сақтап, көтерілген мәселе бойынша келісу-келіспеу себептерін айқын көрсетіп жазу;
7.4.4.1 тақырып бойынша мәліметтерді жинақтап, презентация түрінде ұсыну
Тілдік бағдар
7.5.1.1 мәтіндерден көмекші есімдерді ажырата білу
Уақыт – ұлы күш
Абай Құнанбаев"Сағаттың шықылдағы емес ермек"
Тыңдалым
7.1.1.1 мәтін үзінділері арқылы оқиғаның дамуын болжау;
7.1.4.1 әдеби көркем шығармалардан үзінді тыңдау, тақырыбы мен идеясын талдау
Айтылым
7.2.2.1 ұсыныс жасау, өтініш, бұйрық берудің түрлі формалары мен жағдаяттарына сай сөйлеу этикеті формаларын қолдана білу;
7.2.5.1 диалогке қатысушылар коммуникативтік жағдаяттың талаптарына сай "сөйлеуші-тыңдаушы" позицияларын еркін ауыстыру
Оқылым
7.3.2.1 ресми-іскерлік (өтініш) салаға қатысты мәтіндердің тілдік ерекшелігін анықтау;
7.3.6.1 тақырып бойынша деректер қолдана отырып мәтінде көтерілген мәселеге өз ойын дәлелдеп жеткізу
Жазылым
7.4.3.1 жазба жұмыстарында метафораны қолданып жазу;
7.4.4.1 тақырып бойынша мәліметтерді жинақтап, презентация түрінде ұсыну
Тілдік бағдар
7.5.1.2 салыстырмалы, күшейтпелі шырайлардың қызметін білу
Жердегі климаттық өзгерістер
Д. Дефо "Робинзон Крузо" романы (үзінді)
Тыңдалым

6.4.4.1 составление схем-таблиц по теме по собранным данным;
6.4.1.1 характеристика, автобиография с соблюдением стилистических особенностей текстов;
6.4.5.1 правильно писать в соответствии с орфографической нормой с учетом закона сингармонизма при дополнительном окончаниях к слову в письменных работах;
Использование языковых единиц
6.5.2.1 составление простого предложения с соблюдением порядка слов в предложении в письменных работах
3) 7-сынып:
Тема
Изучаемые художественные произведения (по выбору)
Виды речевой деятельности
Цели обучения
1-ая четверть (45 часов)
Изучаем государственный язык Республики Казахстан - казахский язык.
Знание трехъязычия-большое искусство
М.Жумабаев "Казахский язык"
Слушание
7.1.2.1 определение актуальности информации из заслушанного текста;
7.1.5.1 определение основных мыслей с помощью речевого ритма и речевого стиля речи
Говорение
7.2.1.1 правильное использование пословиц, поговорок, терминов и неологизмов;
7.2.3.1 при составлении устных текстов произносить формы ударений с использованием мест в речи и предложении
Чтение
7.3.1.1 понимание информации, представленной в виде таблиц, диаграмм, схем, условных обозначений;
7.3.6.1 с использованием данных по теме доказать свою точку зрения к проблеме, поднятой в тексте
Письмо
7.4.2.1 сохранение структуры и развития эссе, четкое указание причин согласия - несогласия по поднимаемому вопросу;
7.4.4.1 сбор и представление данных по теме в виде презентаций
Использование языковых единиц
7.5.1.1 умение различать вспомогательные имена из текстов
Время-великая сила
Абай Кунанбаев"Сағаттың шықылдағы емес ермек"
Слушание
7.1.1.1 прогнозирование развития событий с помощью текстовых фрагментов;
7.1.4.1 прослушивание отрывков из литературных художественных произведений, анализ темы и идеи
Говорение
7.2.2.1 умение использовать формы речевого этикета в соответствии с различными формами и обстоятельствами подачи предложений, заявлений, приказов;
7.2.5.1 участники диалога свободное меняют позиций "говорящий →слушатель" в соответствии с требованиями коммуникативной ситуации
Чтение
7.3.2.1 определение языковых особенностей текстов, относящихся к официально-деловой (заявляемой) сфере
7.3.6.1 с использованием данных по теме доказать свою точку зрения к проблеме, поднятой в тексте
Письмо
7.4.3.1 использованием метафоры в письменных работах;
7.4.4.1 сбор и представление данных по теме в виде презентаций
Использование языковых единиц
7.5.1.2 знание функций сравнительных, усилительных степеней
Климатические изменения на земле
Д. Дефо, роман "Робинзон Крузо" (отрывок)
Слушание

7.1.2.1 тыңдалған мәтіннен ақпараттың өзектілігін анықтау;
7.1.6.1 тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде өз пікірін өзгелердің пікірімен салыстыра отырып жауап беру
Айтылым
7.2.2.1 ұсыныс жасау, өтініш, бұйрық берудің түрлі формалары мен жағдаяттарына сай сөйлеу этикеті формаларын қолдана білу;
7.2.5.1 диалогке қатысушылар коммуникативтік жағдаяттың талаптарына сай "сөйлеуші→тыңдаушы" позицияларын еркін ауыстыру
Оқылым
7.3.2.1 ресми-іскерлік (өтініш) салаға қатысты мәтіндердің тілдік ерекшелігін анықтау;
7.3.3.1 прозалық және поэзиялық шығармалардағы кейіпкердің образын талдау
Жазылым
7.4.2.1 эссе құрылымы мен дамуын сақтап, көтерілген мәселе бойынша келісу-келіспеу себептерін айқын көрсетіп жазу;
7.4.5.1 тақырып бойынша сөздердің маңызды бөліктерін дұрыс жазу (күрделі сөздер)
Тілдік бағдар
7.5.1.3 топтау сан есімдерін жазба, ауызша жұмыстарда орынды қолдану
2- тоқсан (40 сағат)
Қазақстанның ежелгі қалалары және Ұлы Жібек жолы
Б. Ұзақов "Жантаза"
Тыңдалым
7.1.1.1 мәтін үзінділері арқылы оқиғаның дамуын болжау;
7.1.6.1 тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде өз пікірін өзгелердің пікірімен салыстыра отырып жауап беру
Айтылым
7.2.2.1 ұсыныс жасау, өтініш, бұйрық берудің түрлі формалары мен жағдаяттарына сай сөйлеу этикеті формаларын қолдана білу;
7.2.4.1 шығармадағы кейіпкерлер
ге автор берген мінездемені талдау
Оқылым
7.3.2.1 ресми-іскерлік (өтініш) салаға қатысты мәтіндердің тілдік ерекшелігін анықтау;
7.3.4.1 мәтіндердің идеясын, мақсатты аудиториясын салыстырып, талдау жасау
Жазылым
7.4.1.1мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап, ресми құттықтаулар жазу;
7.4.5.1тақырып бойынша оқшау сөздерге қойылатын тыныс белгілерді орынды қолдану
Тілдік бағдар
7.5.1.4одағай түрлерін мәтіннен ажырата алады, ауызша жұмыстарда орындықолдану
Туған өлке публицистика беттерінде
Тыңдалым
7.1.2.1 тыңдалған мәтіннен ақпараттың өзектілігін анықтау;
7.1.5.1 сөйлеушінің дауыс ырғағы мен сөйлеу мәнері арқылы негізгі ойды анықтау
Айтылым
7.2.3.1 ауызша мәтіндер құрауда екпін түрлерін сөз және сөйлем ішінде орынды қолданып айту;
7.2.4.1 шығармадағы кейіпкерлер
ге автор берген мінездемені талдау
Оқылым
7.3.1.1 кесте, диаграмма, сызба, шартты белгілер түрінде берілген ақпаратты түсіну;

7.1.2.1 определение актуальности информации из заслушанного текста;
7.1.6.1 ответить на основе содержания материалов аудирования, сравнивая свое мнение с мнением других
Говорение
7.2.2.1 умение использовать формы речевого этикета в соответствии с различными формами и обстоятельствами подачи предложений, заявлений, приказов;
7.2.5.1 участники диалога свободное меняют позиций "говорящий →слушатель" в соответствии с требованиями коммуникативной ситуации
Чтение
7.3.2.1 определение языковых особенностей текстов, относящихся к официально-деловой (заявление) сфере;
7.3.3.1 анализ образа персонажа в прозаических и поэтических произведениях
Письмо
7.4.2.1 сохранение структуры и развития эссе, четкое указание причин согласия - несогласия по поднимаемому вопросу;
7.4.5.1 правильное написание важных частей слов по теме ( сложные слова); правильное использование знаков препинаний к обособленным словам
Использование языковых единиц
7.5.1.3 правильное использование группирующих числительных в письменных, устных работах
2-ая четверть (40 часов)
Древние города Казахстана и Великий Шелковый путь
Б. Узаков "Жантаза"
Слушание
7.1.1.1 прогнозирование развития событий с помощью текстовых фрагментов;
7.1.6.1 ответить на основе содержания материалов аудирования, сравнивая свое мнение с мнением других
Говорение
7.2.2.1 умение использовать формы речевого этикета в соответствии с различными формами и обстоятельствами подачи предложений, заявлений, приказов;
7.2.4.1 анализ характеристик, представленных автором персонажам произведения
Чтение
7.3.2.1 определение языковых особенностей текстов, относящихся к официально-деловой (заявление);
7.3.4.1 сравнивать и анализировать идеи, целевую аудиторию текстов
Письмо
7.4.1.1 написание заявлений, официальных поздравлений, соблюдая жанровую и стилистическую специфику;
7.4.5.1 правильное написание важных частей слов по теме ( сложные слова); правильное использование знаков препинаний к обособленным словам
Использование языковых единиц
7.5.1.4 умеет различать междометия в текстах, правильно использовать в устных работах
Родной край на страницах публицистики
Слушание
7.1.2.1 определение актуальности информации из заслушанного текста;
7.1.5.1 определение основных мыслей с помощью речевого ритма и речевого стиля речи
Говорение
7.2.3.1 при составлении устных текстов произносить формы ударений с использованием мест в речи и предложении;
7.2.4.1 анализ характеристик, представленных автором персонажам произведения
Чтение
7.3.1.1 понимание информации, представленной в виде таблиц, диаграмм, схем, условных обозначений;

7.3.3.1 прозалық және поэзиялық шығармалардағы кейіпкердің образын талдау
Жазылым
7.4.2.1 эссе құрылымы мен дамуын сақтап, көтерілген мәселе бойынша келісу-келіспеу себептерін айқын көрсетіп жазу;
7.4.5.1 тақырып бойынша сөздердің маңызды бөліктерін дұрыс жазу (күрделі сөздер); оқшау сөздерге қойылатын тыныс белгілерді орынды қолдану
Тілдік бағдар
7.5.1.1 мәтіндерден көмекші есімдерді ажырата білу;
7.5.2.1 жазба жұмыстарында ыңғайлас салалас құрмалас сөйлемдерді құрастыру
Спорт және денсаулық күтімі
Т.Нұрмаған
бетов "Он төрт жасар жігіт"
Тыңдалым
7.1.1.1 мәтін үзінділері арқылы оқиғаның дамуын болжау;
7.1.2.1 тыңдалған мәтіннен ақпараттың өзектілігін анықтау
Айтылым
7.2.6.1 кесте, диаграмма, шартты белгілер, суреттер мен сызбаларда берілген ақпаратты сипаттау;
7.2.3.1 ауызша мәтіндер құрауда екпін түрлерін сөз және сөйлем ішінде орынды қолданып айту;
7.2.2.1 ұсыныс жасау, өтініш, бұйрық берудің түрлі формалары мен жағдаяттарына сай сөйлеу этикеті формаларын қолдана білу
Оқылым
7.3.1.1 кесте, диаграмма, сызба, шартты белгілер түрінде берілген ақпаратты түсіну;
7.3.2.1 ресми-іскерлік (өтініш) салаға қатысты мәтіндердің тілдік ерекшелігін анықтау
Жазылым
7.4.1.1 мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап, өтініш жазу;
7.4.4.1 тақырып бойынша мәліметтерді жинақтап, презентация түрінде ұсыну
Тілдік бағдар
7.5.1.5 етістік шақтарының (бұрынғы және ауыспалы өткен шақ) қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда қолдану
Ұқсатым. Сән. Талғам
Ақан сері "Жігіт сипаты", "Қыз сипаты"
Тыңдалым
7.1.5.1 сөйлеушінің дауыс ырғағы мен сөйлеу мәнері арқылы негізгі ойды анықтау;
7.1.3.1 әлеуметті-мәдени тақырыптарға байланысты қажетті сөздер мен сөз тіркестерінің мағынасын түсіну
Айтылым
7.2.1.1 мақал-мәтелдер, терминдер мен неологизмдерді орынды қолдану;
7.2.2.1 ұсыныс жасау, өтініш, бұйрық берудің түрлі формалары мен жағдаяттарына сай сөйлеу этикеті формаларын қолдана білу
Оқылым
7.3.2.1 ресми-іскерлік (өтініш) салаға қатысты мәтіндердің тілдік ерекшелігін анықтау;
7.3.3.1 прозалық және поэзиялық шығармалардағы кейіпкердің образын талдау
Жазылым
7.4.2.1 эссе құрылымы мен дамуын сақтап, көтерілген мәселе бойынша келісу-келіспеу себептерін айқын көрсетіп жазу;
7.4.5.1 тақырып бойынша сөздердің маңызды бөліктерін дұрыс жазу (күрделі сөздер)
Тілдік бағдар

7.3.3.1 анализ образа персонажа в прозаических и поэтических произведениях
Письмо
7.4.2.1 сохранение структуры и развития эссе, четкое указание причин согласия - несогласия по поднимаемому вопросу;
7.4.5.1 правильное написание важных частей слов по теме ( сложные слова); правильное использование знаков препинаний к обособленным словам
Использование языковых единиц
7.5.1.1 умение различать вспомогательные имена из текстов;
7.5.2.1 в письменных работах составление сочинительных, пояснительных сложносочиненных предложении
Спорт и здоровье
Т.Нурмаганбетов "Он төрт жасар жігіт"
Слушание
7.1.1.1 прогнозирование развития событий с помощью текстовых фрагментов;
7.1.2.1 определение актуальности информации из заслушанного текста
Говорение
7.2.6.1 описание информации представленной на таблицах, диаграммах, условными обозначениями, на рисунках и чертежах;
7.2.3.1 при составлении устных текстов произносить формы ударений с использованием мест в речи и предложении;
7.2.2.1 умение использовать формы речевого этикета в соответствии с различными формами и обстоятельствами подачи предложений, заявлений, приказов
Чтение
7.3.1.1 понимание информации, представленной в виде таблиц, диаграмм, схем, условных обозначений
7.3.2.1 определение языковых особенностей текстов, относящихся к официально-деловой (заявление) сфере
Письмо
7.4.1.1 написание заявлений, соблюдая жанровую и стилистическую специфику;
7.4.4.1 сбор и представление данных по теме в виде презентаций
Использование языковых единиц
7.5.1.5 знание функции глагола (давно и переходное прошедшее, будущее время цели и предположительное будущее время) и желательного наклонения применение в устной и письменной работе
Мода
Акан сери "Жігіт сипаты", "Қыз сипаты"
Слушание
7.1.5.1 определение основных мыслей с помощью речевого ритма и речевого стиля речи;
7.1.3.1 понимание смысла необходимых слов и словосочетаний, связанных с социально-культурными тематиками
Говорение
7.2.1.1 правильное использование пословиц, поговорок, терминов и неологизмов;
7.2.2.1 умение использовать формы речевого этикета в соответствии с различными формами и обстоятельствами подачи предложений, заявлений, приказов
Чтение
7.3.2.1 определение языковых особенностей текстов, относящихся к официально-деловой (заявление) сфере;
7.3.3.1 анализ образа персонажа в прозаических и поэтических произведениях
Письмо
7.4.2.1 сохранение структуры и развития эссе, четкое указание причин согласия - несогласия по поднимаемому вопросу;
7.4.5.1 правильное написание важных частей слов по теме ( сложные слова); правильное использование знаков препинаний к обособленным словам
Использование языковых единиц

7.5.1.5 етістік шақтарының (мақсатты және болжалды келер шақ) қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда қолдану
3- тоқсан (50 сағат)
Ғаламтормен дұрыс жұмыс жасау – мәдениет
Жюль Верн"Әлемді сексен күн ішінде шарлау" романы (үзінді)
Тыңдалым
7.1.3.1 әлеуметтік-мәдени тақырыптарға байланысты қажетті сөздер мен сөз тіркестерінің мағынасын түсіну;
7.1.4.1 әдеби көркем шығармалардан үзінді тыңдау, тақырыбы мен идеясын талдау
Айтылым
7.2.6.1 кесте, диаграмма, шартты белгілер, суреттер мен сызбаларда берілген ақпаратты сипаттау;
7.2.1.1 мақал-мәтелдер, терминдер мен неологизмдерді орынды қолдану
Оқылым
7.3.4.1 мәтіндердің идеясын, мақсатты аудиториясын салыстырып, талдау жасау;
7.3.1.1 кесте, диаграмма, сызба, шартты белгілер түрінде берілген ақпаратты түсіну
Жазылым
7.4.1.1 мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап, түйіндемежазу;
7.4.4.1 тақырып бойынша мәліметтерді жинақтап, презентация түрінде ұсыну
Тілдік бағдар
7.5.1.5 етістіктің қалау рай қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда қолдану
Музыка. Қазақтың киелі домбырасы
І.Жансүгі
ров "Күйші" поэмасы (үзінді)
Тыңдалым
7.1.2.1 тыңдалған мәтіннен ақпараттың өзектілігін анықтау;
7.1.4.1 әдеби көркем шығармалардан үзінді тыңдау, тақырыбы мен идеясын талдау
Айтылым
7.2.2.1 ұсыныс жасау, өтініш, бұйрық берудің түрлі формалары мен жағдаяттарына сай сөйлеу этикеті формаларын қолдана білу;
7.2.5.1 диалогке қатысушылар коммуникативтік жағдаяттың талаптарына сай "сөйлеуші →тыңдаушы" позицияларын еркін ауыстыру
Оқылым
7.3.4.1 мәтіндердің идеясын, мақсатты аудиториясын салыстырып, талдау жасау;
7.3.5.1 қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерді кесте, диаграмма, сызба түрінде ұсыну
Жазылым
7.4.2.1 эссе құрылымы мен дамуын сақтап, көтерілген мәселе бойынша келісу-келіспеу себептерін айқын көрсетіп жазу;
7.4.3.1 жазба жұмыстарында метафораны қолданып жазу
Тілдік бағдар
7.5.1.6 мақсат және себеп-салдар үстеулерді ауызша және жазба жұмыстарда орындықолдану.
Төрт түлік мал мен егіншілік – ел берекесі
Ғ.Мұстафин "Шығанақ" романы (үзінді)
Тыңдалым
7.1.2.1 тыңдалған мәтіннен ақпараттың өзектілігін анықтау;
7.1.4.1 әдеби көркем шығармалардан үзінді тыңдау, тақырыбы мен идеясын талдау
Айтылым
7.2.5.1 диалогке қатысушылар коммуникативтік жағдаяттың талаптарына сай "сөйлеуші→тыңдаушы" позицияларын еркін ауыстыру;

7.5.1.5 знание функции глагола (давно и переходное прошедшее, будущее время цели и предположительное будущее время) и желательного наклонения применение в устной и письменной
3-я тоқсан (50 сағат)
Правильно работать с интернетом-культура
Жюль Верн, роман "80 дней вокруг света" (отрывок)
Слушание
7.1.3.1 понимание смысла необходимых слов и словосочетаний, связанных с социально-культурными тематиками;
7.1.4.1 прослушивание отрывков из литературных художественных произведений, анализ темы и идеи
Говорение
7.2.6.1 описание информации представленной на таблицах, диаграммах, условными обозначениями, на рисунках и чертежах;
7.2.1.1 правильное использование пословиц, поговорок, терминов и неологизмов
Чтение
7.3.4.1 сравнивать и анализировать идеи, целевую аудиторию текстов;
7.3.1.1 понимание информации, представленной в виде таблиц, диаграмм, схем, условных обозначений
Письмо
7.4.1.1 написание официальных поздравлений, соблюдая жанровую и стилистическую специфику текстов;
7.4.4.1 сбор и представление данных по теме в виде презентаций
Использование языковых единиц
7.5.1.5 знание функции глагола (давно и переходное прошедшее, будущее время цели и предположительное будущее время) и желательного наклонения применение в устной и письменной
Музыка. Домбыра
И.Жансугиров, поэма "Күйші" (отрывок)
Слушание
7.1.2.1 определение актуальности информации из заслушанного текста;
7.1.4.1 прослушивание отрывков из литературных художественных произведений, анализ темы и идеи
Говорение
7.2.2.1 умение использовать формы речевого этикета в соответствии с различными формами и обстоятельствами подачи предложений, заявлений, приказов;
7.2.5.1 участники диалога свободное меняют позиций "говорящий →слушатель" в соответствии с требованиями коммуникативной ситуации
Чтение
7.3.4.1 сравнивать и анализировать идеи, целевую аудиторию текстов;
7.3.5.1 представление данных из дополнительных источников информации в виде таблиц, диаграмм, схем
Письмо
7.4.2.1 сохранение структуры и развития эссе, четкое указание причин согласия - несогласия по поднимаемому вопросу;
7.4.3.1 использованием метафоры в письменных работах
Использование языковых единиц
7.5.1.6 правильное использование наречия цели и причины в устной и письменной работе.
Домашние животные
Ғ.Мустафин, роман "Шығанақ" (отрывок)
Слушание
7.1.2.1 определение актуальности информации из заслушанного текста;
7.1.4.1 прослушивание отрывков из литературных художественных произведений, анализ темы и идеи
Говорение
7.2.5.1 участники диалога свободное меняют позиций "говорящий →слушатель" в соответствии с требованиями коммуникативной;

7.3.6.1 тақырып бойынша деректер қолдана отырып мәтінде көтерілген мәселеге өз ойын дәлелдеп жеткізу
Жазылым
7.4.4.1 тақырып бойынша мәліметтерді жинақтап, презентация түрінде ұсыну;
7.4.3.1 жазба жұмыстарында метафораны қолданып жазу
Тілдік бағдар
7.5.2.1 жазба жұмыстарында ыңғайлас, түсіндірмелі салалас құрмалас сөйлемдерді құрастыру
4) 8-сынып:
Тақырыптар
Көркем шығармалар
Коммуникативтік дағдылар
Оқыту мақсаттары
1- тоқсан (45 сағат)
Білім. Ғылым. Инновация
Т. Сұлтанбеков "Ғажайып планета" әңгімесі (үзінді)
Тыңдалым
8.1.1.1 мәтін тақырыбы, тірек сөздер, иллюстрациялар арқылы көтерілетін мәселені болжау;
8.1.5.1 тірек сөздер, автор көзқарасы мен көңіл күйі арқылы негізгі ойды анықтау
Айтылым
8.2.1.1 тұрақты тіркестер мен көркемдегіш құралдарды қолданып, ауызша мәтіндер құрау;
8.2.4.1 идеялық жағынан ұқсас мәтін-дердегі оқиғалар желісіне бақылау жасай отырып, мазмұнның дамуын салыстыру және талдау
Оқылым
8.3.2.1 публицистикалық стильдің (интервью) тілдік ерекшеліктері арқылы мәтіндердің жанрын анықтау;
8.3.4.1 мәтіндердің түрлерін, тілдік ерекшеліктерін салыстырып, талдау жасау
Жазылым
8.4.1.1 мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап, интервью жазу;
8.4.3.1 жазба жұмыстарында символ мен кейіптеу түрлерін қолданып жазу
Тілдік бағдар
8.5.1.1 болжалдық сан есімдердіжазба, ауызша жұмыстарда орынды қолдану
Сауда жасай білесің бе?
Абай Құнанбаев "Базарға қарап тұрсам әркім барар"
Тыңдалым
8.1.4.1 орта көлемді прозалық, драмалық және поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдау, тақырыбы мен идеясын талдау;
8.1.6.1 тыңдалымматериалдарының мазмұны негізінде деректерді келтіре отырып, дәлелді жауап беру
Айтылым
8.2.2.1 түрлі жанрдағы көркем мәтіндерге сүйене отырып,көңіл-күйді білдіруде ұлттық сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын қолдана білу;
8.2.6.1 кесте, диаграмма, нұсқаулық шартты белгілер мен сызбаларда берілген ақпаратты талдау, баға беру
Оқылым
8.3.3.1 прозалық және поэзиялық шығармалардың композициялық құрылымын анықтау, кейіпкердің іс-әрекетіне немесе лирикалық кейіпкердің образына баға беру;
8.3.6.1 тақырып бойынша бірнеше мәтінде көтерілген мәселелерді салыстыра отырып, баға беру
Жазылым
8.4.2.1эссе құрылымы мен дамуын сақтап, тақырыпқа байланысты берілген мәселенің оңтайлы шешілу жолдарын ұсыну;
8.4.4.1тақырып бойынша мәліметтерді жинақтап, эссе жазуда тиімді қолдану
Тілдік бағдар
8.5.1.1 бөлшектік сан есімдердіжазба, ауызша жұмыстарда орынды қолдану
Жаһандық энергетикалық дағдарыс
Ш.Айтматов "Кассандра таңбасы"
Тыңдалым
8.1.2.1тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, детальді ақпараттарды анықтау;

7.3.6.1 с использованием данных по теме доказать свою точку зрения к проблеме, поднятой в тексте
Письмо
7.4.4.1 сбор и представление данных по теме в виде презентаций;
7.4.3.1 использованием метафоры в письменных работах
Использование языковых единиц
7.5.2.1 в письменных работах составление сочинительных, пояснительных сложносочиненных предложении
4) 8 класс
Тема
Изучаемые художественные
произведения (по выбору)
Виды речевой деятельности
Цели обучения
1-ая четверть (45 часов)
Образования. Наука. Инновации
Т. Султанбеков рассказ "Ғажайып планета" (отрывок)
Слушание
8.1.1.1 прогнозирование проблемы с помощью иллюстрации;
8.1.5.1 определение основных мыслей с точки зрения и настроения автора
Говорение
8.2.1.1 составление устных текстов с использованием постоянных сочетаний и художественных средств;
8.2.4.1 сопоставление развития содержания идентичных с идейной точки зрения текстов
Чтение
8.3.2.1 определение жанра текстов через языковые особенности публицистического стиля (интервью);
8.3.4.1 сравнивать и анализировать типы текстов, языковые особенности
Письмо
8.4.1.1 написание небольших статей, интервью с соблюдением жанровых и стилевых особенностей текстов;
8.4.3.1 использованием видов символов в письменных работах
Использование языковых единиц
8.5.1.1 правильное использование предположительных и дробных чисел при написании, устной работе
Торговля
Абай Кунанбаев "Базарға қарап тұрсам әркім барар"
Слушание
8.1.4.1 прослушивание отрывка из среднего произведения, анализировать тему и идею;
8.1.6.1 выдача мотивированного ответа с приведением данных на основании содержания материалов аудирования
Говорение
8.2.2.1 опираясь на художественные тексты умение применять формы речевого этикета при произношении выражении настроения;
8.2.6.1 анализ, оценка информации, представленной в таблицах, диаграммах, инструкциях, условных обозначениях и чертежах
Чтение
8.3.3.1 оценка деятельности персонажа в прозаических и поэтических произведениях;
8.3.6.1 сравнение вопросов, поднятых в нескольких текстах
Письмо
8.4.2.1 предложить пути оптимального решения данной проблемы в зависимости от темы и сохранения структуры и развития эссе;
8.4.4.1 эффективное использование в написании эссе и сбор данных по теме
Использование языковых единиц
8.5.1.1 правильное использование предположительных и дробных чисел при написании, устной работе
Глобальный энергетический кризис
Ш.Айтматов "Кассандра таңбасы"
Слушание
8.1.2.1 тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, детальді ақпараттарды анықтау;

8.1.3.1 оқу-еңбек тақырыптарына байланысты күрделі сөздердің мағынасын түсіну
Айтылым
8.2.5.1 пікірталасқа қатысушылар берілген тақырып бойынша өз пікірлерін сенімді дәлелдеу және қойылған сұрақтарға еркін жауап беру;
8.2.6.1 кесте, диаграмма, нұсқаулық шартты белгілер мен сызбаларда берілген ақпаратты талдау, баға беру
Оқылым
8.3.2.1 публицистикалық стильдің (мақала) тілдік ерекшеліктері арқылы мәтіндердің жанрын анықтау;
8.3.5.1 қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерді қолдана отырып, мәтінге өзгеріс енгізу, ерекшеліктерді бақылау
Жазылым
8.4.1.1 мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап, шағын мақалажазу;
8.4.5.1 тақырып бойынша сөздердің маңызды бөліктерін дұрыс жазу (жеке сөздер, бірге, бөлек және дефис арқылы жазылатын сөздер)
Тілдік бағдар
8.5.1.2 еліктеу сөздерді ауызша және жазба жұмыстарда орындықолдану
2 -тоқсан (40 сағат)
Достық пен татулық - таптырмас бақыт
Т. Айбергенов "Бір тойым бар"
Тыңдалым
8.1.5.1 тірек сөздер, автор көзқарасы мен көңіл күйі арқылы негізгі ойды анықтау;
8.1.6.1 тыңдалымматериалдарының мазмұны негізінде деректерді келтіре отырып, дәлелді жауап беру
Айтылым
8.2.5.1 пікірталасқа қатысушылар берілген тақырып бойынша өз пікірлерін сенімді дәлелдеу және қойылған сұрақтарға еркін жауап беру;
8.2.3.1 ауызша мәтіндер құрауда сөз ішіндегі және сөз аралығындағы ілгерінді, кейінді және тоғыспалы ықпал заңдылықтарын ескеріп айту
Оқылым
8.3.2.1 публицистикалық стильдің (мақала) тілдік ерекшеліктері арқылы мәтіндердің жанрын анықтау;
8.3.4.1 мәтіндердің түрлерін, тілдік ерекшеліктерін салыстырып, талдау жасау
Жазылым
8.4.1.1 мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап,пікір жазу;
8.4.5.1 тақырып бойынша сөйлем ішінде қойылатынтыныс белгілерді орынды қолдану
Тілдік бағдар
8.5.1.3 етістіктің шартты рай қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдану
Кәсіп – бақыттың шырағы,
Еңбек – ырыстың бұлағы
С. Мұқанов "Саятшы Ораз" әңгімесі
Тыңдалым
8.1.3.1 оқу-еңбек тақырыптарына байланысты күрделі сөздер мен тұрақты тіркестердің мағынасын түсіну;
8.1.4.1 орта көлемді прозалық, драмалық және поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдау, тақырыбы мен идеясын талдау
Айтылым
8.2.1.1 тұрақты тіркестер мен көркемдегіш құралдарды қолданып, ауызша мәтіндер құрау;
8.2.4.1 идеялық жағынан ұқсас мәтіндердегі оқиғалар желісіне бақылау жасай отырып, мазмұнның дамуын салыстыру және талдау
Оқылым
8.3.2.1публицистикалық стильдің (жолдаулар) тілдік ерекшеліктері арқылы мәтіндердің жанрын анықтау;
8.3.3.1 прозалық және поэзиялық шығармалардың композициялық құрылымын анықтау, кейіпкердің іс-әрекетіне немесе лирикалық кейіпкердің образына баға беру
Жазылым

8.1.3.1 понимание смысла сложных слов и устойчивых выражений в зависимости от учебно-трудовой тематики
Говорение
8.2.5.1 участники дискуссии свободно отвечают на вопросы по данной теме;
8.2.6.1 анализ, оценка информации, представленной в таблицах, диаграммах, инструкциях, условных обозначениях
Чтение
8.3.2.1 определение жанра текстов через языковые особенности публицистического стиля (статья);
8.3.5.1 внесение изменений в текст с использованием сведений, полученных из дополнительных источников информации
Письмо
8.4.1.1 написание небольших статей, интервью с соблюдением жанровых и стилевых особенностей текстов;
8.4.5.1 правильно писать важные части слов по теме (личные слова, слова, которые пишутся слитно, раздельно и через дефис)
Использование языковых единиц
8.5.1.2 правильное использование подражательных слов
2-ая четверть (40 часов)
Дружба и согласие-незаменимое счастье
Т. Айбергенов "Бір тойым бар"
Слушание
8.1.5.1 определение основных мыслей с точки зрения и настроения автора;
8.1.6.1 выдача мотивированного ответа с приведением данных на основании содержания материалов аудирования
Говорение
8.2.5.1 участники дискуссии свободно отвечают на вопросы по данной теме;
8.2.3.1 при составлении устных текстов с учетом закономерностей прогрессивной, регрессивной ассимиляции внутри слов и между словами
Чтение
8.3.2.1 определение жанра текстов через языковые особенности публицистического стиля (статья);
8.3.4.1 сравнивать и анализировать типы текстов, языковые особенности
Письмо
8.4.1.1 написание небольших статей, интервью с соблюдением жанровых и стилевых особенностей текстов;
8.4.5.1 правильно писать важные части слов по теме (личные слова, слова, которые пишутся слитно, раздельно и через дефис)
Использование языковых единиц
8.5.1.3 знание условного и побудительного наклонения глагола, правильное использование в устной и письменной работе
Профессии – свет счастья,
Труд-родник жизни
С. Муканов "Саятшы Ораз"
Слушание
8.1.3.1 понимание смысла сложных слов и устойчивых выражений в зависимости от учебно-трудовой тематики;
8.1.4.1 прослушивание отрывка из среднего произведения, анализировать тему и идею
Говорение
8.2.1.1 составление устных текстов с использованием постоянных сочетаний и художественных;
8.2.4.1 сопоставление развития содержания идентичных с идейной точки зрения текстов
Чтение
8.3.2.1 определение жанра текстов через языковые особенности публицистического стиля (статья, интервью);
8.3.3.1 оценка деятельности персонажа в прозаических и поэтических произведениях
Письмо

8.4.2.1 эссе құрылымы мен дамуын сақтап, тақырыпқа байланысты берілген мәселенің оңтайлы шешілу жолдарын ұсыну;
8.4.3.1 жазба жұмыстарында символ мен кейіптеу түрлерін қолданып жазу
Тілдік бағдар
8.5.1.3 етістіктің бұйрық рай қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдану
Қазақстанның су ресурстары
Ә. Нұрпейісов "Қан мен тер"
Тыңдалым
8.1.1.1мәтін тақырыбы, тірек сөздер, иллюстрациялар арқылы көтерілетін мәселені болжау;
8.1.2.1 тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, детальді ақпараттарды анықтау
Айтылым
8.2.3.1 ауызша мәтіндер құрауда сөз ішіндегі және сөз аралығындағы ілгерінді, кейінді және тоғыспалы ықпал заңдылықтарын ескеріп айту;
8.2.6.1 кесте, диаграмма, нұсқаулық, шартты белгілер мен сызбаларда берілген ақпаратты талдау, баға беру
Оқылым
8.3.1.1 перифраз түрінде берілген сұрақ арқылы қажетті ақпаратты анықтау;
8.3.5.1 қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерді қолдана отырып, мәтінге өзгеріс енгізу, ерекшеліктерді бақылау
Жазылым
8.4.1.1 мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап,интервью жазу;
8.4.5.1 тақырып бойынша сөздердің маңызды бөліктерін дұрыс жазу (жеке сөздер, бірге, бөлек және дефис арқылы жазылатын сөздер)
Тілдік бағдар
8.5.1.1күшейткіш үстеулерді ауызша және жазба жұмыстарда орындықолдану
3- тоқсан (50 сағат)
Тарихи тұлғалар тағылымы
Т.Әлімқұлов "Қараой" әңгіме
Тыңдалым
8.1.1.1 мәтін тақырыбы, тірек сөздер, иллюстрациялар арқылы көтерілетін мәселені болжау;
8.1.3.1 оқу-еңбек тақырыптарына байланысты күрделі сөздер мен тұрақты тіркестердің мағынасын түсіну
Айтылым
8.2.1.1 тұрақты тіркестер мен көркемдегіш құралдарды қолданып, ауызша мәтіндер құрау;
8.2.4.1 идеялық жағынан ұқсас мәтіндердегі оқиғалар желісіне бақылау жасай отырып, мазмұнның дамуын салыстыру және талдау
Оқылым
8.3.2.1 публицистикалық стильдің (қысқа очерк) тілдік ерекшеліктері арқылы мәтіндердің жанрын анықтау;
8.3.4.1 мәтіндердің түрлерін, тілдік ерекшеліктерін салыстырып, талдау жасау
Жазылым
8.4.2.1 эссе құрылымы мен дамуын сақтап, тақырыпқа байланысты берілген мәселенің оңтайлы шешілу жолдарын ұсыну;
8.4.3.1 жазба жұмыстарында символ мен кейіптеу түрлерін қолданып жазу
Тілдік бағдар
8.5.1.5 демеулік шылаулардың (сұраулық, күшейткіш) қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдану
Қызым – жағадағы құндызым,
Ұлым – аспандағы жұлдызым
"Қозы Көрпеш – Баян сұлу" жыры (үзінді)
Тыңдалым
8.1.2.1 тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, детальді ақпараттарды анықтау;
8.1.4.1 орта көлемді прозалық, драмалық және поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдау, тақырыбы мен идеясын талдау
Айтылым

8.4.2.1 предложить пути оптимального решения данной проблемы в зависимости от темы и сохранения структуры и развития эссе;
8.4.3.1 использованием видов символов в письменных работах
Использование языковых единиц
8.5.1.3 знание условного и побудительного наклонения глагола, правильное использование в устной и письменной работе
Водные ресурсы Казахстана
Ә. Нурпейисов "Кровь и пот"
Слушание
8.1.1.1 прогнозирование проблемы с помощью иллюстрации;
8.1.2.1 определение детальной информации из прослушанного текста
Говорение
8.2.3.1 при составлении устных текстов с учетом закономерностей прогрессивной, регрессивной ассимиляции внутри слов и между словами;
8.2.6.1 анализ, оценка информации, представленной в таблицах, диаграммах, инструкциях, условных обозначениях и чертежах
Чтение
8.3.1.1 определение необходимой информации по заданному вопросу в виде перифраза;
8.3.5.1 внесение изменений в текст с использованием сведений, полученных из дополнительных источников информации
Письмо
8.4.1.1 написание небольших статей, интервью с соблюдением жанровых и стилевых особенностей текстов;
8.4.5.1 правильно писать важные части слов по теме (личные слова, слова, которые пишутся слитно, раздельно и через дефис)
Использование языковых единиц
8.5.1.1 правильное использование предположительных и дробных чисел при написании, устной работе
3-я четверть (50 четверть)
Уроки исторических личностей
Т.Алимкулов "Караой"
Слушание
8.1.1.1 прогнозирование проблемы с помощью иллюстрации;
8.1.3.1 понимание смысла сложных слов и устойчивых выражений в зависимости от учебно-трудовой тематики.
Говорение
8.2.1.1 составление устных текстов с использованием постоянных сочетаний и художественных средств;
8.2.4.1 сопоставление развития содержания идентичных с идейной точки зрения текстов
Чтение
8.3.2.1 определение жанра текстов через языковые особенности публицистического стиля (краткий очерк);
8.3.4.1 сравнивать и анализировать типы текстов, языковые особенности
Письмо
8.4.2.1 предложить пути оптимального решения данной проблемы в зависимости от темы и сохранения структуры и развития эссе;
8.4.3.1 использованием видов символов в письменных работах
Использование языковых единиц
8.5.1.5 знание функций частиц
Дочь и сын
"Қозы Көрпеш – Баян сұлу" жыры (отрывок)
Слушание
8.1.2.1 определение детальной информации из прослушанного текста;
8.1.4.1 прослушивание отрывка из среднего произведения, анализировать тему и идею
Говорение

8.2.5.1 пікірталасқа қатысушылар берілген тақырып бойынша өз пікірлерін сенімді дәлелдеу және қойылған сұрақтарға еркін жауап беру;
8.2.6.1 кесте, диаграмма, нұсқаулық шартты белгілер мен сызбаларда берілген ақпаратты талдау, баға беру
Оқылым
8.3.3.1 прозалық және поэзиялық шығармалардың композициялық құрылымын анықтау, кейіпкердің іс-әрекетіне немесе лирикалық кейіпкердің образына баға беру;
8.3.5.1 қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерді қолдана отырып, мәтінге өзгеріс енгізу, ерекшеліктерді бақылау
Жазылым
8.4.1.1 мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап, пікір жазу;
8.4.3.1 жазба жұмыстарында символ мен кейіптеу түрлерін қолданып жазу
Тілдік бағдар
8.5.1.5 демеулік шылаулардың (болжалдық, шектік) қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда орынды
қолдану
Биоалуан түрлілік. Жойылып бара жатқан жануарлар мен өсімдіктер
М.Әуезов"Көксерек"
Тыңдалым
8.1.3.1 оқу-еңбек тақырыптарына байланысты күрделі сөздер мен тұрақты тіркестердің мағынасын түсіну;
8.1.6.1 тыңдалымматериалдарының мазмұны негізінде деректерді келтіре отырып, дәлелді жауап беру.
Айтылым
8.2.4.1 идеялық жағынан ұқсас мәтіндердегі оқиғалар желісіне бақылау жасай отырып, мазмұнның дамуын салыстыру және талдау;
8.2.5.1 пікірталасқа қатысушылар берілген тақырып бойынша өз пікірлерін сенімді дәлелдеу және қойылған сұрақтарға еркін жауап беру
Оқылым
8.3.1.1 перифраз түрінде берілген сұрақ арқылы қажетті ақпаратты анықтау;
8.3.6.1 тақырып бойынша бірнеше мәтінде көтерілген мәселелерді салыстыра отырып, баға беру
Жазылым
8.4.4.1 тақырып бойынша мәліметтерді жинақтап, эссе жазуда тиімді қолдану;
8.4.2.1 эссе құрылымы мен дамуын сақтап, тақырыпқа байланысты берілген мәселенің оңтайлы шешілу жолдарын ұсыну;
8.4.5.1 тақырып бойынша сөйлем ішінде қойылатынтыныс белгілерді орынды қолдану
Тілдік бағдар
8.5.1.5 демеулік шылаулардың (болымсыздық немесе қарсы мәнді, нақтылау) қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда орындықолдану
Наурыз және әлем халықтарының оны қарсы алу ерекшелік
тері
Б.Ж.Бопай
ұлы "Қазақы наурызнама" (үзінді).
Тыңдалым
8.1.4.1 орта көлемді прозалық, драмалық және поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдау, тақырыбы мен идеясын талдау;
8.1.5.1 тірек сөздер, автор көзқарасы мен көңіл күйі арқылы негізгі ойды анықтау
Айтылым
8.2.2.1 түрлі жанрдағы көркем мәтіндерге сүйене отырып,көңіл-күйді білдіруде ұлттық сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын қолдана білу;
8.2.1.1 тұрақты тіркестер мен көркемдегіш құралдарды қолданып, ауызша мәтіндер құрау
Оқылым
8.3.3.1 прозалық және поэзиялық шығармалардың композициялық құрылымын анықтау, кейіпкердің іс-әрекетіне немесе лирикалық кейіпкердің образына баға беру;

8.2.5.1 участники дискуссии свободно отвечают на вопросы по данной теме;
8.2.6.1 анализ, оценка информации, представленной в таблицах, диаграммах, инструкциях, условных обозначениях и чертежах
Чтение
8.3.3.1 оценка деятельности персонажа в прозаических и поэтических произведениях;
8.3.5.1 внесение изменений в текст с использованием сведений, полученных из дополнительных источников информации
Письмо
8.4.1.1 написание небольших статей, интервью с соблюдением жанровых и стилевых особенностей текстов;
8.4.3.1 использованием видов символов в письменных работах
Использование языковых единиц
8.5.1.5 знание функций частиц
Биоразнообразие. Исчезающие животные и растения
М.Ауезов"Серый лютый"
Слушание
8.1.3.1 понимание смысла сложных слов и устойчивых выражений в зависимости от учебно-трудовой тематики.;
8.1.6.1 выдача мотивированного ответа с приведением данных на основании содержания материалов аудирования.
Говорение
8.2.4.1 сопоставление развития содержания идентичных с идейной точки зрения текстов;
8.2.5.1 участники дискуссии свободно отвечают на вопросы по данной теме
Чтение
8.3.1.1 определение необходимой информации по заданному вопросу в виде перифраза;
8.3.6.1 сравнение вопросов, поднятых в нескольких текстах
Письмо
8.4.4.1 эффективное использование в написании эссе и сбор данных по теме;
8.4.2.1 предложить пути оптимального решения данной проблемы в зависимости от темы и сохранения структуры и развития эссе;
8.4.5.1 правильно писать важные части слов по теме (личные слова, слова, которые пишутся слитно, раздельно и через дефис)
Использование языковых единиц
8.5.1.5 знание функций частиц
Наурыз
Б.Ж.Бопайулы
"Қазақы наурызнама" (отрывок).
Слушание
8.1.4.1 прослушивание отрывка из среднего произведения, анализировать тему и идею;
8.1.5.1 определение основных мыслей с точки зрения и настроения автора
Говорение
8.2.2.1 опираясь на художественные тексты умение применять формы речевого этикета при произношении выражении настроения;
8.2.1.1 составление устных текстов с использованием постоянных сочетаний и художественных средств
Чтение
8.3.3.1 оценка деятельности персонажа в прозаических и поэтических произведениях;

8.3.6.1 тақырып бойынша бірнеше мәтінде көтерілген мәселелерді салыстыра отырып, баға беру
Жазылым
8.4.2.1 эссе құрылымы мен дамуын сақтап, тақырыпқа байланысты берілген мәселенің оңтайлы шешілу жолдарын ұсыну;
8.4.4.1 тақырып бойынша мәліметтерді жинақтап, эссе жазуда тиімді қолдану
Тілдік бағдар
8.5.2.1 жазба жұмыстарында себеп-салдарсалалас құрмалас сөйлемдерді құрастыру
4- тоқсан (35 сағат)
"Мәңгілік елдің нұрлы жолы!"
Н.Ә.Назарбаев "Қазақстан жолы" (үзінді)
Тыңдалым
8.1.3.1 оқу-еңбек тақырыптарына байланысты күрделі сөздер мен тұрақты тіркестердің мағынасын түсіну;
8.1.4.1 орта көлемді прозалық, драмалық және поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдау, тақырыбы мен идеясын талдау.
Айтылым
8.2.2.1 түрлі жанрдағы көркем мәтіндерге сүйене отырып,көңіл-күйді білдіруде ұлттық сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын қолдана білу;
8.2.3.1 ауызша мәтіндер құрауда сөз ішіндегі және сөз аралығындағы ілгерінді, кейінді және тоғыспалы ықпал заңдылықтарын ескеріп айту
Оқылым
8.3.2.1 публицистикалық стильдің (қысқа очерк) тілдік ерекшеліктері арқылы мәтіндердің жанрын анықтау;
8.3.4.1 мәтіндердің түрлерін, тілдік ерекшеліктерін салыстырып, талдау жасау
Жазылым
8.4.1.1 мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап, шағын мақала жазу;
8.4.5.1 тақырып бойынша сөйлем ішінде қойылатын тыныс белгілерді орынды қолдану
Тілдік бағдар
8.5.2.1 жазба жұмыстарында талғаулысалалас құрмалас сөйлемдерді құрастыру
Қазақтың айтыс өнері мен сөз мәдениеті
Ринат Заитов пен Аманғазы Кәріпжанов айтысы
Тыңдалым
8.1.2.1 тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, детальді ақпараттарды анықтау;
8.1.5.1 тірек сөздер, автор көзқарасы мен көңіл күйі арқылы негізгі ойды анықтау
Айтылым
8.2.1.1 тұрақты тіркестер мен көркемдегіш құралдарды қолданып, ауызша мәтіндер құрау;
8.2.6.1 кесте, диаграмма, нұсқаулық шартты белгілер мен сызбаларда берілген ақпаратты талдау, баға беру
Оқылым
8.3.1.1перифраз түрінде берілген сұрақ арқылы қажетті ақпаратты анықтау;
8.3.2.1 публицистикалық стильдің (мақала, интервью) тілдік ерекшеліктері арқылы мәтіндердің жанрын анықтау
Жазылым
8.4.1.1 мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап, пікір жазу;
8.4.4.1 тақырып бойынша мәліметтерді жинақтап, эссе жазуда тиімді қолдану
Тілдік бағдар
8.5.2.1жазба жұмыстарында кезектес салалас құрмалас сөйлемдерді құрастыру
Қазақстан - Байқоңыр-Ғарыш
Нұртөре Жүсіп "Қыран қазақ" (деректі әңгіме)
Тыңдалым
8.1.1.1 мәтін тақырыбы, тірек сөздер, иллюстрациялар арқылы көтерілетін мәселені болжау;

8.3.6.1 сравнение вопросов, поднятых в нескольких текстах
Письмо
8.4.2.1 предложить пути оптимального решения данной проблемы в зависимости от темы и сохранения структуры и развития эссе;
8.4.4.1 эффективное использование в написании эссе и сбор данных по теме
Использование языковых единиц
8.5.2.1 составление причинно - следственных, чередующих, чередующихся сложных предложений в письменных работах
4-ая четверть (35 часов)
"Мангилик ел"
Н.Ә.Назарбаев "Қазақстан жолы" (отрывок)
Слушание
8.1.3.1 понимание смысла сложных слов и устойчивых выражений в зависимости от учебно-трудовой тематики;
8.1.4.1 прослушивание отрывка из среднего произведения, анализировать тему и идею
Говорение
8.2.2.1 опираясь на художественные тексты умение применять формы речевого этикета при произношении выражении настроения;
8.2.3.1 при составлении устных текстов с учетом закономерностей прогрессивной, регрессивной ассимиляции внутри слов и между словами
Чтение
8.3.2.1 определение жанра текстов через языковые особенности публицистического стиля (очерк);
8.3.4.1 сравнивать и анализировать типы текстов, языковые особенности
Письмо
8.4.1.1 написание небольших статей, интервью с соблюдением жанровых и стилевых особенностей текстов;
8.4.5.1 правильно писать важные части слов по теме (личные слова, слова, которые пишутся слитно, раздельно и через дефис)
Использование языковых единиц
8.5.2.1 составление причинно - следственных, чередующих, чередующихся сложных предложений в письменных работах
Искусство казахского айтыса и культура речи
Айтыс Рината Заитова и Амангазы Карипжанова
Слушание
8.1.2.1 определение детальной информации из прослушанного текста;
8.1.5.1 определение основных мыслей с точки зрения и настроения автора
Говорение
8.2.1.1 составление устных текстов с использованием постоянных сочетаний и художественных средств;
8.2.6.1 анализ, оценка информации, представленной в таблицах, диаграммах, инструкциях, условных обозначениях и чертежа
Чтение
8.3.1.1 определение необходимой информации по заданному вопросу в виде перифраза;
8.3.2.1 определение жанра текстов через языковые особенности публицистического стиля (статья)
Письмо
8.4.1.1 написание небольших статей, интервью с соблюдением жанровых и стилевых особенностей текстов;
8.4.4.1 эффективное использование в написании эссе и сбор данных по теме
Использование языковых единиц
8.5.2.1 составление причинно - следственных, чередующих, чередующихся сложных предложений в письменных работах
Казахстан-Байконур-Космос
Нурторе Жусип "Қыран қазақ" (документальный рассказ)
Слушание
8.1.1.1 прогнозирование проблемы с помощью иллюстрации;

8.1.6.1 тыңдалымматериалдарының мазмұны негізінде деректерді келтіре отырып, дәлелді жауап беру
Айтылым
8.2.4.1 идеялық жағынан ұқсас мәтіндердегі оқиғалар желісіне бақылау жасай отырып, мазмұнның дамуын салыстыру және талдау;
8.2.5.1 пікірталасқа қатысушылар берілген тақырып бойынша өз пікірлерін сенімді дәлелдеу және қойылған сұрақтарға еркін жауап беру
Оқылым
8.3.5.1 қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерді қолдана отырып, мәтінге өзгеріс енгізу, ерекшеліктерді бақылау;
8.3.6.1 тақырып бойынша бірнеше мәтінде көтерілген мәселелерді салыстыра отырып, баға беру
Жазылым
8.4.1.1 мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап, интервью жазу;
8.4.5.1 тақырып бойынша сөздердің маңызды бөліктерін дұрыс жазу (жеке сөздер, бірге, бөлек және дефис арқылы жазылатын сөздер)
Тілдік бағдар
8.5.2.1 жазба жұмыстарында себеп-салдар, талғаулы, кезектес салалас құрмалас сөйлемдерді құрастыру
5) 9-сынып:
Тақырыптар
Көркем шығармалар
Коммуникативтік дағдылар
Оқыту мақсаттары
1- тоқсан (45 сағат)
Қазақ жазуының даму жолы
"Күлтегін" жыры
Тыңдалым
9.1.1.1 тыңдалатын мәтіндегі фразалар мен дәйексөздерді талқылай отырып, тақырып пен көтерілетін мәселені болжау;
9.1.4.1 орта көлемді прозалық, поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдау, көтерілген (тұрмыстық, әлеуметтік, қоғамдық) мәселені анықтап, өз пікірін білдіру
Айтылым
9.2.1.1 берілген тақырыпқа сай сөздерді орынды қолдана отырып, мақсатты аудиторияға арналған ауызша мәтіндер құрау;
9.2.3.1 коммуникативтік жағдаятқа сай сөйлеу тіліндегі интонация, кідіріс, логикалық екпіннің мәнін түсініп, өз ойын жеткізу
Оқылым
9.3.2.1 ғылыми стильде (мақала) жазылған еңбектердің тілдік және жанрлық ерекшелігін анықтап, талдау жасау;
9.3.6.1 мәтінде көтерілген мәселені ғаламдық мәселелермен байланыстыра отырып сыни тұрғыда баға беру
Жазылым
9.4.2.1 эссе құрылымы мен дамуын сақтап, мәселе бойынша ұсынылған шешімнің артықшылығы мен кемшілік тұстарын салыстыра отырып, өз ойын дәлелдеп жазу;
9.4.4.1 тақырып бойынша түрлі стильдегі мәтіндер құрауда мәліметтерді жинақтап, дереккөздеріне сілтеме көрсетіп жазу
Тілдік бағдар
9.5.1.1 өздік етістің қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдану
Жолың болсын, жолаушы
М. Мақатаев "Ертең біз жол жүреміз"
Тыңдалым
9.1.2.1 тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, ақпараттың шынайылығы мен нақтылығын анықтау;
9.1.6.1 тыңдалымматериалдарының мазмұны негізінде көтерілген мәселеге сыни көзқарасын білдіру
Айтылым
9.2.4.1 шығарманың идеясы мен мазмұнына байланысты "автордың ойын" бағалау;
9.2.2.1 коммуникативтік жағдаяттарға байланысты сөйлеу этикеті формаларын дұрыс таңдай білу
Оқылым

8.1.6.1 выдача мотивированного ответа с приведением данных на основании содержания материалов аудирования
Говорение
8.2.4.1 сопоставление развития содержания идентичных с идейной точки зрения текстов;
8.2.5.1 участники дискуссии свободно отвечают на вопросы по данной теме
Чтение
8.3.5.1 внесение изменений в текст с использованием сведений, полученных из дополнительных источников информации;
8.3.6.1 сравнение вопросов, поднятых в нескольких текстах
Письмо
8.4.1.1 написание небольших статей, интервью с соблюдением жанровых и стилевых особенностей текстов;
8.4.5.1 правильно писать важные части слов по теме (личные слова, слова, которые пишутся слитно, раздельно и через дефис)
Использование языковых единиц
8.5.2.1 8.5.2.1 составление причинно - следственных, чередующих, чередующихся сложных предложений в письменных работах
5) 9 класс:
Тема
Изучаемые художественные
произведения (по выбору)
Виды речевой деятельности
Цели обучения
1-ая четверть (45 часов)
Путь развития казахской письменности
"Култегин"
Слушание
9.1.1.1 обсуждая фразы и цитаты в прослушиваемом тексте, прогнозировать проблему;
9.1.4.1 прослушивание отрывков из среднего произведения, выявление поднятой проблемы (бытовой, социальной, общественной), выражение своего мнения
Говорение
9.2.1.1 составление устных текстов с правильным использованием слов по данной теме;
9.2.3.1 интонация в речевом языке, пауза, понимание смысла логического ударения и доведение собственных мыслей
Чтение
9.3.2.1 определение языковых и жанровых особенностей произведений, написанных в научном стиле (статья);
9.3.6.1 критическая оценка поднятого вопроса в связи с глобальными проблемами
Письмо
9.4.2.1 аргументировать свое мнение, сохраняя структуру и развитие эссе, сравнивая недостатки и преимущества предложенного решения по вопросу;
9.4.4.1 сбор данных при составлении текстов разных стилей по теме с указанием ссылок на источники
Использование языковых единиц
9.5.1.1 знание функций возвратного, понудительного, взаимного залога правильное использование в устной и письменной работе
Счастливого пути, путник!
М. Макатаев "Ертең біз жол жүреміз"
Слушание
9.1.2.1 определение реальности и точности информации прослушанного текста;
9.1.6.1 выражение критического отношения к проблеме, поднятой на основе содержания материалов аудирования
Говорение
9.2.4.1 оценка "мыслей автора" в зависимости от идеи произведения;
9.2.2.1 умение правильно выбирать формы речевого этикета в зависимости от коммуникативных ситуаций
Чтение

9.3.2.1 ғылыми стильде (пікір, мақала) жазылған еңбектердің тілдік және жанрлық ерекшелігін анықтап, талдау жасау;
9.3.4.1 мәтіндердің стилін, жанрлық ерекшеліктерін салыстырып, талдау жасау
Жазылым
9.4.1.1 мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап, нұсқаулық жазу;
9.4.3.1 жазба жұмыстарында афоризмдерді тиімді қолданып жазу
Тілдік бағдар
9.5.1.1 өзгелік етістің қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдану
Көшпенділер мәдениеті. Қазақтың халық күнтізбесі
І. Есенбер
лин "Көшпенді
лер" (үзінді)
Тыңдалым
9.1.3.1 әлеуметтік-қоғамдықтақырыптар аясындаайтылған сөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну;
9.1.5.1 мәтіннің мақсатты аудиториясын, автордың негізгі ойы мен көзқарасын анықтау
Айтылым
9.2.5.1 сөйлеу барысында түрлі стильде берілген тақырып бойынша қажетті аргументтерді орынды қолдану, диалогте, полилогте сенімді сөйлеу;
9.1.6.1 кесте мен сызбаларда берілген ақпараттарды өзара салыстырып бағалау
Оқылым
9.3.3.1 прозалық және поэзиялық шығармалардағы автордың ойы мен көтерілген мәселені анықтап, оқырманға әсерін бағалау;
9.3.2.1ғылыми стильде (мақала, баяндама) жазылған еңбектердің тілдік және жанрлық ерекшелігін анықтап, талдау жасау
Жазылым
9.4.1.1 мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап, шағын мақалажазу;
9.4.3.1 жазба жұмыстарында афоризмдерді тиімді қолданып жазу
Тілдік бағдар
9.5.1.1ортақ етістің қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстардаорынды қолдану
2 -тоқсан (40 сағат)
Заң – қоғамның тірегі
Айбатыр Сейтақ
"Азат елдің ар-намысы – Ата Заң"
Тыңдалым
9.1.4.1 орта көлемді прозалық, поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдау, көтерілген (тұрмыстық, әлеуметтік, қоғамдық) мәселені анықтап, өз пікірін білдіру;
9.1.6.1 тыңдалымматериалдарының мазмұны негізінде көтерілген мәселеге сыни көзқарасын білдіру
Айтылым
9.2.3.1 коммуникативтік жағдаятқа сай сөйлеу тіліндегі интонация, кідіріс, логикалық екпіннің мәнін түсініп, өз ойын жеткізу;
9.2.2.1 коммуникативтік жағдаяттарға байланысты сөйлеу этикеті формаларын дұрыс таңдай білу
Оқылым
9.3.2.1 ғылыми стильде (аннотация, тезис) жазылған еңбектердің тілдік және жанрлық ерекшелігін анықтап, талдау жасау;
9.3.4.1 мәтіндердің стилін, жанрлық ерекшеліктерін салыстырып, талдау жасау
Жазылым
9.4.1.1мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап, аннотация жазу;
9.4.5.1 тақырып бойынша бас әріппен жазылатын күрделі, құрама атауларды дұрыс жазу
Тілдік бағдар
9.5.1.1ырықсыз етістің қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдану
Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті күні – Тәуелсіз Қазақстанның айбынды мейрамы.
Маралтай Ыбыраев "Елбасыма"
Тыңдалым

9.3.2.1 определение языковых и жанровых особенностей произведений, написанных в научном стиле (статья, рецензия);
9.3.4.1 анализ и сопоставление жанровых особенностей текстов
Письмо
9.4.1.1 написание небольших статей с соблюдением жанровых и стилевых особенностей текстов;
9.4.3.1 правильное написание афоризмов в письменных работах
Использование языковых единиц
9.5.1.1 өзгелік етістің қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдану
Культура кочевников. Казахский народный календарь
И. Есенберлин "Кочевники" (отрывок)
Слушание
9.1.3.1 в рамках социально-общественной тематики понимание смысла слова и термина;
9.1.5.1 определение основных мыслей и взглядов автора в тексте
Говорение
9.2.5.1 правильное использование в речи необходимых аргументов по данной теме в различных стилях;
9.1.6.1 выражение критического отношения к проблеме, поднятой на основе содержания материалов аудирования
Чтение
9.3.3.1 выявление мыслей и поднятой проблемы автора в прозаических и поэтических произведениях;
9.3.2.1ғылыми стильде (мақала, баяндама) жазылған еңбектердің тілдік және жанрлық ерекшелігін анықтап, талдау жасау
Письмо
9.4.1.1 мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап, шағын мақалажазу;
9.4.3.1 правильное написание афоризмов в письменных работах
Использование языковых единиц
9.5.1.1ортақ етістің қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстардаорынды қолдану
2-ая четверть (40 часов)
Закон
Айбатыр Сейтақ
"Азат елдің ар-намысы – Ата Заң"
Слушание
9.1.4.1 прослушивание отрывков из среднего произведения, выявление поднятой проблемы (бытовой, социальной, общественной), выражение своего мнения;
9.1.6.1 выражение критического отношения к проблеме, поднятой на основе содержания материалов аудирования
Говорение
9.2.3.1 интонация в речевом языке, пауза, понимание смысла логического ударения и доведение собственных мыслей;
9.2.2.1 умение правильно выбирать формы речевого этикета в зависимости от коммуникативных ситуаций
Чтение
9.3.2.1 определение языковых и жанровых особенностей произведений, написанных в научном стиле (аннотация, тезис);
9.3.4.1 анализ и сопоставление жанровых особенностей текстов
Письмо
9.4.1.1мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап, аннотация жазу;
9.4.5.1 правильно писать сложные, составные названия, которые пишутся заглавными буквами по теме
Использование языковых единиц
9.5.1.1ырықсыз етістің қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдану
День Первого Президента Республики Казахстан-величайший праздник независимого Казахстана.
Маралтай Ыбыраев "Елбасыма"
Слушание

9.1.1.1 тыңдалатын мәтіндегі фразалар мен дәйексөздерді талқылай отырып, тақырып пен көтерілетін мәселені болжау;
9.1.3.1 әлеуметтік-қоғамдық тақырыптар аясындаайтылған сөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну
Айтылым
9.2.1.1 берілген тақырыпқа сай сөздерді орынды қолдана отырып, мақсатты аудиторияға арналған ауызша мәтіндер құрау;
9.2.4.1 шығарманың идеясы мен мазмұнына байланысты "автордың ойын" бағалау
Оқылым
9.3.2.1 ғылыми стильде (пікір, мақала, презентация) жазылған еңбектердің тілдік және жанрлық ерекшелігін анықтап, талдау жасау;
9.3.5.1 қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерден қорытынды жасау, өз көзқарасын білдіру
Жазылым
9.4.1.1 мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап, шолужазу;
9.4.5.1 тақырып бойынша сөйлем ішінде қойылатынтыныс белгілерді орынды қолдану
Тілдік бағдар
9.5.1.2 мезгіл үстеулерді ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдану
Жастар және бұқаралық ақпарат құралдары
Қ.Аманжо
лов "Жас дәурен"
Тыңдалым
9.1.2.1 тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, ақпараттың шынайылығы мен нақтылығын анықтау;
9.1.5.1 мәтіннің мақсатты аудиториясын, автордың негізгі ойы мен көзқарасын анықтау
Айтылым
9.2.2.1 коммуникативтік жағдаяттарға байланысты сөйлеу этикеті формаларын дұрыс таңдай білу;
9.2.5.1 сөйлеу барысында түрлі стильде берілген тақырып бойынша қажетті аргументтерді орынды қолдану, диалогте, полилогте сенімді сөйлеу
Оқылым
9.3.3.1 прозалық және поэзиялық шығармалардағы автордың ойы мен көтерілген мәселені анықтап, оқырманға әсерін бағалау;
9.3.4.1 мәтіндердің стилін, жанрлық ерекшеліктерін салыстырып, талдау жасау
Жазылым
9.4.2.1 эссе құрылымы мен дамуын сақтап, мәселе бойынша ұсынылған шешімнің артықшылығы мен кемшілік тұстарын салыстыра отырып, өз ойын дәлелдеп жазу;
9.4.4.1 тақырып бойынша түрлі стильдегі мәтіндер құрауда мәліметтерді жинақтап, дереккөздеріне сілтеме көрсетіп жазу
Тілдік бағдар
9.5.1.2 мекен үстеулерді ауызша және жазба жұмыстарда орындықолдану
3-тоқсан (50 сағат)
ЭКСПО-2017 – Қазақстан белесі
Н.Ә.Назар
баев "Тәуелсіздік толғауы"
Тыңдалым
9.1.1.1 тыңдалатын мәтіндегі фразалар мен дәйексөздерді талқылай отырып, тақырып пен көтерілетін мәселені болжау;
9.1.3.1 әлеуметтік-қоғамдық тақырыптар аясындаайтылған сөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну
Айтылым
9.2.3.1 коммуникативтік жағдаятқа сай сөйлеу тіліндегі интонация, кідіріс, логикалық екпіннің мәнін түсініп, өз ойын жеткізу;
9.2.5.1 сөйлеу барысында түрлі стильде берілген тақырып бойынша қажетті аргументтерді орынды қолдану, диалогте, полилогте сенімді сөйлеу
Оқылым
9.3.1.1 мәтіндегі ақпараттың өзектілігін анықтау, қорытынды жасау;

9.1.1.1 обсуждая фразы и цитаты в прослушиваемом тексте, прогнозировать проблему;
9.1.3.1 в рамках социально-общественной тематики понимание смысла слова и термина
Говорение
9.2.1.1 составление устных текстов с правильным использованием слов по данной теме;
9.2.4.1 оценка "мыслей автора" в зависимости от идеи произведения
Чтение
9.3.2.1 определение языковых и жанровых особенностей произведений, написанных в научном стиле (статья, презентация);
9.3.5.1 заключение из данных, полученных из дополнительных источников информации
Письмо
9.4.1.1 мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап, шолужазу;
9.4.5.1 правильно писать сложные, составные названия, которые пишутся заглавными буквами по теме
Использование языковых единиц
9.5.1.2 правильное использование наречия места и времени в устной и письменной работе
Молодежь и средства массовой информации
К.Аманжолов "Жас дәурен"
Слушание
9.1.2.1 определение реальности и точности информации прослушанного текста;
9.1.5.1 определение основных мыслей и взглядов автора в тексте
Говорение
9.2.2.1 умение правильно выбирать формы речевого этикета в зависимости от коммуникативных ситуаций;
9.2.5.1 правильное использование в речи необходимых аргументов по данной теме в различных стилях
Чтение
9.3.3.1 выявление мыслей и поднятой проблемы автора в прозаических и поэтических произведениях;
9.3.4.1 анализ и сопоставление жанровых особенностей текстов
Письмо
9.4.2.1 аргументировать свое мнение, сохраняя структуру и развитие эссе, сравнивая недостатки и преимущества предложенного решения по вопросу;
9.4.4.1 сбор данных при составлении текстов разных стилей по теме с указанием ссылок на источники
Использование языковых единиц
9.5.1.2 правильное использование наречия места и времени в устной и письменной работе
3-я четверть (50 часов)
ЭКСПО-2017
Н.Ә.Назарбаев "Тәуелсіздік толғауы"
Слушание
9.1.1.1 обсуждая фразы и цитаты в прослушиваемом тексте, прогнозировать проблему;
9.1.3.1 в рамках социально-общественной тематики понимание смысла слова и термина;
Говорение
9.2.3.1 интонация в речевом языке, пауза, понимание смысла логического ударения и доведение собственных мыслей;
9.2.5.1 правильное использование в речи необходимых аргументов по данной теме в различных стилях
Чтение
9.3.1.1 определение актуальности информации в тексте, подведение итогов;

9.3.4.1 мәтіндердің стилін, жанрлық ерекшеліктерін салыстырып, талдау жасау
Жазылым
9.4.2.1 эссе құрылымы мен дамуын сақтап, мәселе бойынша ұсынылған шешімнің артықшылығы мен кемшілік тұстарын салыстыра отырып, өз ойын дәлелдеп жазу;
9.4.3.1 жазба жұмыстарында афоризмдерді тиімді қолданып жазу
Тілдік бағдар
9.5.2.1 жазба жұмыстарында (қимыл-сынбағыныңқы) сабақтас құрмалас сөйлемдерді құрастыру
Қазақстандағы туризм және экотуризм
І.Жансүгіров "Жетісу суреттері"
Тыңдалым
9.1.1.1 тыңдалатын мәтіндегі фразалар мен дәйексөздерді талқылай отырып, тақырып пен көтерілетін мәселені болжау;
9.1.6.1 тыңдалымматериалдарының мазмұны негізінде көтерілген мәселеге сыни көзқарасын білдіру
Айтылым
9.2.2.1 коммуникативтік жағдаяттарға байланысты сөйлеу этикеті формаларын дұрыс таңдай білу;
9.2.3.1 коммуникативтік жағдаятқа сай сөйлеу тіліндегі интонация, кідіріс, логикалық екпіннің мәнін түсініп, өз ойын жеткізу
Оқылым
9.3.2.1 ғылыми стильде (пікір, аннотация, мақала, презентация) жазылған еңбектердің тілдік және жанрлық ерекшелігін анықтап, талдау жасау;
9.3.6.1 мәтінде көтерілген мәселені ғаламдық мәселелермен байланыстыра отырып сыни тұрғыда баға беру
Жазылым
9.4.1.1 мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап, аннотация, нұсқаулық жазу;
9.4.5.1 тақырып бойынша бас әріппен жазылатын күрделі, құрама атауларды дұрыс жазу; сөйлем ішінде қойылатын
тыныс белгілерді орынды қолдану
Тілдік бағдар
9.5.2.1 жазба жұмыстарында (мақсат бағыныңқы) сабақтас құрмалас сөйлемдерді құрастыру
Негізгі орта білім беру
деңгейінің 5-9-сыныптарына
арналған "Қазақ тілі және
әдебиеті" пәнінен оқу жүктемесі
төмендетілген үлгілік оқу
бағдарламасына 2-қосымша
5-сыныпқа арналған лексикалық-грамматикалық минимум
1 тоқсан –86 сөз
Отбасындағы дәстүр мен мерекелер
М.Мақатаев. "Тоқта, балам, атаң келеді артыңда!"
Лексикалық минимум (актив)
CT
Абсолютті жиілік
Грамматикалық минимум
балалық
зт

9.3.4.1 анализ и сопоставление жанровых особенностей текстов
Письмо
9.4.2.1 аргументировать свое мнение, сохраняя структуру и развитие эссе, сравнивая недостатки и преимущества предложенного решения по вопросу;
9.4.3.1 правильное написание афоризмов в письменных работах
Использование языковых единиц
9.5.2.1 составление сложноподчиненных предложений (условное, противительное, времени, причины, образа действия, цели)
в письменных работах
Туризм и экотуризм в Казахстане
И.Жансугиров "Жетісу суреттері"
Слушание
9.1.1.1 обсуждая фразы и цитаты в прослушиваемом тексте, прогнозировать проблему;
9.1.6.1 выражение критического отношения к проблеме, поднятой на основе содержания материалов аудирования
Говорение
9.2.2.1 умение правильно выбирать формы речевого этикета в зависимости от коммуникативных ситуаций;
9.2.3.1 интонация в речевом языке, пауза, понимание смысла логического ударения и доведение собственных мыслей
Чтение
9.3.2.1 определение языковых и жанровых особенностей произведений, написанных в научном стиле (статья, презентация);
9.3.6.1 критическая оценка поднятого вопроса в связи с глобальными проблемами
Письмо
9.4.1.1 мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап, аннотация, нұсқаулық жазу;
9.4.5.1 правильно писать сложные, составные названия, которые пишутся заглавными буквами по теме
Использование языковых единиц
9.5.2.1 составление сложноподчиненных предложений (условное, противительное, времени, причины, образа действия, цели)
в письменных работах
Приложение 2
к Типовой программе
(с сокращением учебной нагрузки)
по учебному предмету "Казахский язык
и литература" для 5-9 классов
уровня основного среднего образования
Лексико-грамматический минимум для 5 класса
I четверть – 86 слов
Семейные традиции и праздники
М. Мақатаев. "Тоқта, балам, атаң келеді артыңда!"
Лексикалық минимум (актив)
ЧР
Абсолютная частота
Грамматический минимум
1.
1
детство
сущ

3-тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
Бағдарламада, оқыту мақсаттары кодтық белгімен берілген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлімше ретін, төртінші сан оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 7.2.1.4. кодында "7" - сынып, "2.1" - екінші бөлімнің бірінші бөлімшесі, "4" - оқыту мақсатының реттік саны.
Білім алушыларға қойылатын мақсаттар:
1-бөлім. Сандар
1. Сандар және шамалар туралы түсініктер
7.1.1.
8.1.1.
9.1.1.

Глава 3. Система целей обучения
13. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 7.2.1.4 "7" – класс, "2.1." – раздел и подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
14. Обучающийся должен:
Раздел 1. Числа
1. Понятие о числах и величинах
7.1.1.
8.1.1.
9.1.1.

7.1.1.1 - сандарды стандарт түрде жазу;
8.1.1.1 - иррационал және нақты сандар ұғымдарын меңгеру;
8.1.1.2 - санның квадрат түбірі және арифметикалық квадрат түбірі анықтамаларын білу және ұғымдарын ажырату;
9.1.1.1 - бұрыштың радиандық өлшемі ұғымын меңгеру;
9.1.1.2 - бірлік шеңбердің
бойында сандарын белгілеу;
2. Сандарға амалдар қолдану
7.1.2.
8.1.2.
9.1.2.
7.1.2.1 - натурал көрсеткішті дәреже анықтамасын және оның қасиеттерін білу;
7.1.2.2 - нөл және бүтін теріс көрсеткішті дәреженің анықтамасын және оның қасиеттерін білу;
7.1.2.3 - натурал көрсеткішті дәреженің қасиеттерін қолдану;
7.1.2.4 - бүтін көрсеткішті дәреженің санды мәнін анықтау және берілген сандарды дәреже түрінде көрсету;
7.1.2.5 - алгебралық өрнектерді ықшамдауда дәрежелердің қасиеттерін қолдану;
7.1.2.6 - стандарт түрде жазылған сандарға арифметикалық амалдар қолдану;
7.1.2.7 - стандарт түрде жазылған сандарды салыстыру;
7.1.2.8 - шамаларды бір өлшем бірліктен екінші өлшем бірлікке айналдыру және оны стандарт түрде жазу;
7.1.2.9 - шамалардың жуық мәндерін табу және оларды стандарт түрде жазу;
7.1.2.10 – өрнектің жуық мәнінің абсолютті және салыстырмалы қателіктерін табу;
7.1.2.11 - тиімді есептеу үшін қысқаша көбейту формулаларын қолдану;
8.1.2.1 - арифметикалық квадрат түбірдің қасиеттерін қолдану;
8.1.2.2 - квадрат түбірдің мәнін бағалау;
8.1.2.3 - көбейткішті квадрат түбір белгісінің алдына шығару және көбейткішті квадрат түбір белгісінің астына алу;
8.1.2.4 - бөлшек бөлімін иррационалдықтан арылту;
8.1.2.5 - құрамында түбір таңбасы бар өрнектерді түрлендіруді орындау;
9.1.2.1 - градусты радианға және радианды градусқа айналдыру;
2-бөлім. Алгебра
1.
Алгебра
лық өрнек-тер және түрлен-дірулер
7.2.1.
8.2.1.
9.2.1.
7.2.1.1 - санды өрнектердің мәндерін табуда бүтін көрсеткішті дәреже қасиеттерін қолдану;
7.2.1.2 - бірмүше анықтамасын білу, оның коэффициенті мен дәрежесін табу;
7.2.1.3 - бірмүшені стандарт түрде жазу;
7.2.1.4 - бірмүшелерді көбейтуді орындау және бірмүшені көбейткіштердің көбейтіндісі түрінде көрсету;
7.2.1.5 - көпмүше анықтамасын білу және оның дәрежесін табу;
7.2.1.6 - көпмүшені стандарт түрге келтіру;
7.2.1.7 - көпмүшелерді қосу және азайтуды орындау;
7.2.1.8 - көпмүшені бірмүшеге көбейтуді орындау;
7.2.1.9 - көпмүшені көпмүшеге көбейтуді орындау;
қысқаша көбейту формулаларын білу және қолдану;
қысқаша көбейту формулаларын білу және қолдану;
7.2.1.12 - алгебралық өрнектерді ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару және топтау тәсілдері арқылы көбейткіштерге жіктеу;

7.1.1.1 - записывать числа в стандартном виде;
8.1.1.1 - усвоить понятия иррационального и действительного чисел;
8.1.1.2 - знать определения и различать понятия квадратного корня и арифметического квадратного корня;
9.1.1.1 - усвоить понятие радианной меры угла;
9.1.1.2 - отмечать числа
на единичной окружности;
2. Операции над числами
7.1.2.
8.1.2.
9.1.2.
7.1.2.1 - знать определение степени с натуральным показателем и ее свойства;
7.1.2.2 - знать определение степени с нулевым и целым отрицательным показателем и ее свойства;
7.1.2.3 - применять свойства степени с натуральным показателем;
7.1.2.4 - находить числовое значение степени с целым показателем и представлять заданные числа в виде степени;
7.1.2.5 - применять свойства степеней для упрощения алгебраических выражений;
7.1.2.6 - выполнять арифметические действия над числами, записанными в стандартном виде;
7.1.2.7 - сравнивать числа, записанные в стандартном виде;
7.1.2.8 - переводить величины из одних
единиц измерения в другие и записывать результаты в стандартном виде;
7.1.2.9 - находить приближенные значения величин и записывать их в стандартном виде;
7.1.2.10 – вычислять абсолютные и относительные погрешности приближенных значений выражений;
7.1.2.11 - использовать формулы сокращенного умножения для рационального счета;
8.1.2.1 - применять свойства арифметического квадратного корня;
8.1.2.2 - оценивать значение квадратного корня;
8.1.2.3 - выносить множитель из-под знака корня и вносить множитель под знак корня;
8.1.2.4 - освобождать от иррациональности знаменатель дроби;
8.1.2.5 - выполнять преобразования выражений, содержащих квадратные корни;
9.1.2.1 - переводить градусы в радианы и радианы в градусы;
Раздел 2. Алгебра
1.
Алгебраические
выражения и преобразования
7.2.1.
8.2.1.
9.2.1.
7.2.1.1 - применять свойства степени с целым показателем при нахождении значений числовых выражений;
7.2.1.2 - знать определение одночлена, находить его коэффициент и степень;
7.2.1.3 - записывать одночлен в стандартном виде;
7.2.1.4 - выполнять умножение одночленов и представлять одночлен в виде произведения множителей;
7.2.1.5 - знать определение многочлена и находить его степень;
7.2.1.6 - приводить многочлен к стандартному виду;
7.2.1.7 - выполнять сложение и вычитание многочленов;
7.2.1.8 - выполнять умножение многочлена на одночлен;
7.2.1.9 - выполнять умножение многочлена на многочлен;
7.2.1.10 - знать и применять формулы сокращенного умножения
7.2.1.11 - знать и применять формулы сокращенного умножения
7.2.1.12 - раскладывать алгебраические выражения на множители вынесением общего множителя за скобки и способом группировки;

7.2.1.13 - алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендірулерді орындау;
7.2.1.14 - алгебралық өрнектерді қысқаша көбейту формулалары арқылы көбейткіштерге жіктеу;
7.2.1.15 - қысқаша көбейту формулалары арқылы алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендірулерді орындау ;
7.2.1.16 - алгебралық бөлшектерді танып білу;
7.2.1.17 - алгебралық бөлшектегі айнымалылардың мүмкін мәндер жиынын табу;
7.2.1.18 - алгебралық бөлшектің негізгі қасиетін қолдану:
7.2.1.19 - алгебралық бөлшектерді қосу және азайтуды орындау;
7.2.1.20 - алгебралық бөлшектерді көбейту және бөлуді, дәрежеге шығаруды орындау;
7.2.1.21 - құрамында алгебралық бөлшектері бар өрнектерді түрлендіруді орындау;
8.2.1.1 - квадрат үшмүшенің түбірі ұғымын меңгеру;
8.2.1.2 - үшмүшеден екімүшенің толық квадратын бөлу;
8.2.1.3 - квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу;

7.2.1.13 - выполнять тождественные преобразования алгебраических выражений;
7.2.1.14 - раскладывать алгебраические выражения на множители с помощью формул сокращенного умножения;
7.2.1.15 - выполнять тождественные преобразования алгебраических выражений с помощью формул сокращенного умножения;
7.2.1.16 - распознавать алгебраические дроби;
7.2.1.17 - находить область допустимых значений переменных в алгебраической дроби;
7.2.1.18 - применять основное свойство алгебраической дроби;
7.2.1.19 - выполнять сложение и вычитание алгебраических дробей;
7.2.1.20 - выполнять умножение и деление, возведение в степень алгебраических дробей;
7.2.1.21 - выполнять преобразования алгебраических выражений;
8.2.1.1 - усвоить понятие корня квадратного трехчлена;
8.2.1.2 - выделять полный квадрат двучлена из трехчлена;
8.2.1.3 - раскладывать квадратный трехчлен на множители;

2. Теңдеу-лер және теңсіз-діктер, олардың жүйелері және жиын-тықтары
7.2.2.
8.2.2.
9.2.2.
8.2.2.1 - квадрат теңдеудің анықтамасын білу;
8.2.2.2 - квадрат теңдеулердің түрлерін ажырату;
8.2.2.3 - квадрат теңдеулерді шешу;
8.2.2.4 - Виет теоремасын қолдану;
8.2.2.5 - бөлшек-рационал теңдеулерді шешу;
8.2.2.6 - квадрат теңдеулерге келтірілетін теңдеулерді шешу;
8.2.2.7 - квадрат теңсіздіктерді шешу;
8.2.2.8 - рационал теңсіздіктерді шешу;

2. Уравнения и неравенства, их системы и совокупности
7.2.2.
8.2.2.
9.2.2.
8.2.2.1 - знать определение квадратного уравнения;
8.2.2.2 - различать виды квадратных уравнений;
8.2.2.3 - решать квадратные уравнения;
8.2.2.4 - применять теорему Виета;
8.2.2.5 - решать дробно-рациональные уравнения;
8.2.2.6 - решать уравнения, приводимые к квадратным уравнениям;
8.2.2.7 - решать квадратные неравенства;
8.2.2.8 - решать рациональные неравенства;

9.2.2.1 - екі айнымалысы бар сызықтық және сызықтық емес теңдеулерді ажырату;
9.2.2.2 - екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер жүйесін шешу;
9.2.2.3 - екі айнымалысы бар теңсіздіктерді шешу;
9.2.2.4 - екі айнымалысы бар сызықтық емес теңсіздіктер жүйесін шешу;
3. Тізбектер және қосын
дылау
7.2.3.
8.2.3.
9.2.3.
9.2.3.1 - сандар тізбегі туралы түсінік болу және тізбектерді беру тәсілдерін білу;
9.2.3.2 - сандар тізбектерінің арасынан арифметикалық және геометриялық прогрессияны ажырату;

9.2.2.1 - различать линейные и нелинейные уравнения с двумя переменными;
9.2.2.2 - решать системы нелинейных уравнений с двумя переменными;
9.2.2.3 - решать неравенства с двумя переменными;
9.2.2.4 - решать системы нелинейных неравенств с двумя переменными;
3. Последовательности и суммирование
7.2.3.
8.2.3.
9.2.3.
9.2.3.1 - иметь представление о числовой последовательности и знать способы ее задания;
9.2.3.2 - распознавать арифметическую и геометрическую прогрессии среди числовых последовательностей;

9.2.3.3 - арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесін, алғашқы n мүшелерінің қосындысын есептеу формулаларын, сипаттамалық қасиетін білу және қолдану;
9.2.3.4 – геометриялық прогрессияның n-ші мүшесін, алғашқы n мүшелерінің қосындысын есептеу формулаларын, сипаттамалық қасиетін білу және қолдану;
9.2.3.5 - шексіз кемімелі геометриялық прогрессия қосындысының формуласын қолдану;
4.Триго-нометрия
7.2.4.
8.2.4.
9.2.4.
9.2.4.1 – кез келген бұрыштың синусының, косинусының, тангенсінің, котангенсінің анықтамаларын білу;
9.2.4.2 – негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді білу және қолдану;
9.2.4.3 - бұрыштардың қосындысы мен айырымының, жарты және қос бұрыштың тригонометриялық формулаларын білу және қолдану;
9.2.4.4 - келтіру формулаларын білу және қолдану;

9.2.3.3 - знать и применять формулы n-го члена, суммы n первых членов и характеристическое свойство арифметической прогрессии;
9.2.3.4 - знать и применять формулы n-го члена, суммы n первых членов и характеристическое свойство геометрической прогрессии;
9.2.3.5 - применять формулу суммы бесконечно убывающей геометрической прогрессии;
4.
Тригонометрия
7.2.4.
8.2.4.
9.2.4.
9.2.4.1 - знать определение синуса, косинуса, тангенса и котангенса произвольного угла;
9.2.4.2 – знать и применять основные тригонометрические тождества;
9.2.4.3 - знать и применять тригонометрические формулы суммы и разности углов, формулы двойного и половинного угла
9.2.4.4 - знать и применять формулы приведения;

9.2.4.5 - тригонометриялық функциялардың қосындысы мен айырымын көбейтіндіге және көбейтіндісін қосындыға немесе айырымға түрлендіру формулаларын
білу және қолдану;
9.2.4.6 - тригонометриялық өрнектерді тепе-тең түрлендіруді орындау;
3-бөлім. Статистика және ықтималдықтар теориясы
1. Комби-натори-ка негіздері
7.3.1.
8.3.1.
9.3.1.
9.3.1.1 - комбинаториканың ережелерін білу (қосу және көбейту ережелері);
9.3.1.2 - cанның факториалы анықтамасын білу;

9.2.4.5 - знать и применять формулы преобразования суммы и разности тригонометрических функций в произведение и произведение в сумму или разность;
9.2.4.6 - выполнять тождественные преобразования тригонометрических выражений;
Раздел 3. Статистика и теория вероятностей
1. Основы
комбинаторики
7.3.1.
8.3.1.
9.3.1.
9.3.1.1 - знать правила комбинаторики (правила суммы и произведения);
9.3.1.2 - знать определение факториала числа;

9.3.1.3 - қайталанбайтын орналастыру, алмастыру және теру анықтамаларын білу;
9.3.1.4 - қайталанбайтын орналастыру, алмастыру және теру сандарын есептеу үшін комбинаторика формулаларын білу;
9.3.1.5 – Ньютон биномының формуласын білу және қолдану
2. Ықти-малдықтар теория-сының негіздері
7.3.2.
8.3.2.
9.3.2.
9.3.2.1 - оқиға, кездейсоқ оқиға, ақиқат оқиға, мүмкін емес оқиға, қолайлы нәтижелер, тең мүмкіндікті және қарама-қарсы оқиғалар ұғымдарын меңгеру;

9.3.1.3 - знать определения перестановки, размещения, сочетания без повторений;
9.3.1.4 - знать и применять формулы комбинаторики для вычисления чисел перестановок, размещений, сочетания без повторений;
9.3.1.5 – знать и применять формулу бинома Ньютона и его свойства;
2. Основы теории вероятностей
7.3.2.
8.3.2.
9.3.2.
9.3.2.1 - усвоить понятия: событие, случайное событие, достоверное событие, невозможное событие, благоприятствующие исходы, равновозможные и противоположные события;

9.3.2.2 - элементар және элементар емес оқиғаларды ажырату;
9.3.2.3 - ықтималдықтың классикалық анықтамасын білу және есептер шығару үшін оны қолдану;
3. Статис-тика және деректерді талдау
7.3.3.
8.3.3.
9.3.3.
7.3.3.1 - басты жиынтық, кездейсоқ таңдама, вариациялық қатар, нұсқалық ұғымдарын меңгеру;
7.3.3.2 - нұсқалықтың абсолютті және салыстырмалы жиіліктерін есептеу;
7.3.3.3 - статистикалық деректерді жинау және оны кесте түрінде көрсету;

9.3.2.2 - различать элементарное событие от неэлементарного;
9.3.2.3 - знать классическое определение вероятности и применять его для решения задач;
3. Статистика и анализ данных
7.3.3.
8.3.3.
9.3.3.
7.3.3.1 - усвоить понятия генеральной совокупности, случайной выборки, вариационного ряда, варианты;
7.3.3.2 - вычислять абсолютную и относительную частоты варианты;
7.3.3.3 - собирать статистические данные и представлять их в табличном виде;

7.3.3.4 - таңдаманы жиілік кестесі түрінде көрсету
7.3.3.5 - кестедегі деректердің дұрыстығын тексеру;
7.3.3.6 - таңдама нәтижесін жиілік алқабы түрінде көрсету;
7.3.3.7 - кесте немесе жиіліктер алқабы түрінде берілген статистикалық ақпаратты талдау;
8.3.3.1 - таңдама нәтижелерін жиіліктердің интервалдық кестесі арқылы беру;
8.3.3.2 - жиіліктердің интервалдық кестесінің деректерін жиіліктер гистограммасы арқылы беру;

7.3.3.4 - представлять выборку в виде частотной таблицы;
7.3.3.5 - проверять данные таблицы на непротиворечивость;
7.3.3.6 - представлять результаты выборки в виде полигона частот;
7.3.3.7 - анализировать статистическую информацию, представленную в виде таблицы или полигона частот;
8.3.3.1 - представлять результаты выборки в виде интервальной таблицы частот;
8.3.3.2 - представлять данные интервальной таблицы частот в виде гистограммы частот;

8.3.3.3 - жинақталған жиілік анықтамасын білу;
8.3.3.4 - статистикалық кестемен, алқаппен, гистограммамен берілген ақпаратты талдау;
4-бөлім. Математикалық модельдеу мен талдау
1.Мате-
Матика-лық анализ бастама-лары
7.4.1.
8.4.1.
9.4.1.
7.4.1.1 - функция және функцияның графигі ұғымдарын меңгеру;
7.4.1.2 - функцияның берілу тәсілдерін білу;
7.4.1.3 - функцияның анықталу облысы мен мәндер жиынын табу;
7.4.1.4 -
түріндегі сызықтық функцияның анықтамасын білу, оның графигін салу және графиктің k және b коэффициенттеріне қатысты орналасуын анықтау;
7.4.1.5 - сызықтық функция графигінің координата осьтерімен қиылысу нүктелерін табу;

8.3.3.3 - знать определение накопленной частоты;
8.3.3.4 - анализировать информацию по статистической таблице, полигону частот, гистограмме;
Раздел 4. Математическое моделирование и анализ
1. Начало математического анализа
7.4.1.
8.4.1.
9.4.1.
7.4.1.1 - усвоить понятия функции и графика функции;
7.4.1.2 - знать способы задания функции;
7.4.1.3 - находить область определения и множество значений функции;
7.4.1.4 - знать определение линейной функции
, строить ее график и устанавливать его расположение в зависимости от значений k и b;
7.4.1.5 - находить точки пересечения графика линейной функции с осями координат;

7.4.1.6 - у = kx + b сызықтық функциясының графигінен k және b таңбаларын анықтау;
7.4.1.7 - коэффициенттеріне байланысты сызықтық функция графиктерінің өзара орналасуын ажырату;
7.4.1.8 - графигі берілген функцияның графигіне параллель немесе қиятын сызықтық функцияны формуламен беру;
7.4.1.9 -
функциясының графигін салу және оның қасиеттерін білу;
7.4.1.10 -
функциясының графигін салу және оның қасиеттерін білу;
7.4.1.11 –
функциясының графигін салу және оның қасиеттерін білу;
8.4.1.1 -
функциясының қасиеттерін білу және оның графигін салу;
8.4.1.2 –
түрдегі квадраттық функциялардың қасиеттерін білу және графиктерін салу;
8.4.1.3 -
түріндегі квадраттық функцияның қасиеттерін білу және графигін салу;

7.4.1.6 - определять знаки k и b линейной функции
заданной графиком;
7.4.1.7 - распознавать взаимное расположение графиков линейных функций в зависимости от значений их коэффициентов;
7.4.1.8 - задавать формулой линейную функцию, график которой параллелен графику данной функции или пересекает его;
7.4.1.9 - строить график функции у=ах2 (а≠0) и знать ее свойства;
7.4.1.10 - строить график функции у=ах3 (а≠0) и знать ее свойства;
7.4.1.11 - строить график функции и знать ее свойства;
8.4.1.1 - знать свойства функции
и строить ее график;
8.4.1.2 - знать свойства и строить графики квадратичных функций вида
y=a(x-m)2, y=ax2+n, y=a(x-m)2+n, a≠0;
8.4.1.3 - знать свойства и строить график квадратичной функции вида

8.4.1.4 - аргументтің берілген мәндері бойынша функцияның мәндерін табу және функцияның мәні бойынша аргументтің мәнін табу;
2. Матема-тикалық модель-деудің көмегімен есептер шығару
7.4.2.
8.4.2.
9.4.2.
7.4.2.3 - екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен шешу;
8.4.2.1 - мәтінді есептерді квадрат теңдеулердің көмегімен шешу;
8.4.2.2 - мәтінді есептерді бөлшек-рационал теңдеулердің көмегімен шешу;

8.4.1.4 - находить значения функции по заданным значениям аргумента и находить значение аргумента по заданным значениям функции;
2. Решение задач с помощью математического моделирования
7.4.2.
8.4.2.
9.4.2.
7.4.2.1 - решать системы линейных уравнений графическим способом;
8.4.2.1 - решать текстовые задачи с помощью квадратных уравнений;
8.4.2.2 - решать текстовые задачи с помощью дробно-рациональных уравнений;

9.4.2.1 - мәтінді есептерді теңдеулер жүйелері арқылы шығару;
3. Матема-тикалық тіл және матема-тикалық модель
7.4.3.
8.4.3.
9.4.3.
8.4.3.1 - есеп шарты бойынша математикалық модель құру;
9.4.3.1 - есеп шарты бойынша математикалық модель құру;
16. Осы оқу бағдарламасы қосымшада берілген негізгі орта білім беру деңгейінің 7-9-сыныптарына арналған "Алгебра" пәнінен оқу жүктемесі төмендетілген үлгілік оқу бағдарламасының Ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.

9.4.2.1 - решать текстовые задачи с помощью систем уравнений;
3. Математический язык и математическая модель
7.4.3.
8.4.3.
9.4.3.
8.4.3.1 - составлять математическую модель по условию задачи;
9.4.3.1 - составлять математическую модель по условию задачи;
16. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом к Типовой учебной программе (с сокращением учебной нагрузки) по учебному предмету "Алгебра" для 7-9 классов уровня основного среднего образования, приведенным в приложении к настоящей учебной программе.

7.2.1.13 - алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендірулерді орындау;
2-тоқсан
Функция. Функцияның графигі
Функция және функцияның графигі
7.4.1.1 - функция және функцияның графигі ұғымдарын меңгеру;
7.4.1.2 - функцияның берілу тәсілдерін білу;
7.4.1.3 - функцияның анықталу облысы мен мәндер жиынын табу;
Сызықтық функция және оның графигі
7.4.1.4
- түріндегі сызықтық функцияның анықтамасын білу, оның графигін салу және графиктің k және b коэффициенттеріне қатысты орналасуын анықтау;
7.4.1.5 - сызықтық функция графигінің координата осьтерімен қиылысу нүктелерін графикті салмай табу;
7.4.1.6 - у = kx + b сызықтық функциясының графигінен k және b таңбаларын анықтау;
Сызықтық функциялардың графиктерінің өзара орналасуы
7.4.1.7 - коэффициенттеріне байланысты сызықтық функция графиктерінің өзара орналасуын ажырату;
7.4.1.8 - графигі берілген функцияның графигіне параллель немесе қиятын сызықтық функцияны формуламен беру
Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен шешу
7.4.2.3 - екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен шешу;
у=ах2, у=ах3 және
( k
0) түріндегі функциялар, олардың графиктері және қасиеттері
7.4.1.9 -
функциясының графигін салу және оның қасиеттерін білу;
7.4.1.10 -
функциясының графигін салу және оның қасиеттерін білу;
7.4.1.11 -
функциясының графигін салу және оның қасиеттерін білу;
Статистика элементтері
Вариациялық қатар
7.3.3.1 - басты жиынтық, кездейсоқ таңдама, вариациялық қатар, нұсқалық ұғымдарын меңгеру;
Абсолютті жиілік және салыстырмалы жиілік. Жиілік кестесі
7.3.3.2 - нұсқалықтың абсолютті және салыстырмалы жиіліктерін есептеу;
7.3.3.3 - статистикалық деректерді жинау және оны кесте түрінде көрсету;
7.3.3.4 - таңдаманы жиілік кестесі түрінде көрсету
7.3.3.5 - кестедегі деректердің дұрыстығын тексеру;
Жиілік алқабы
7.3.3.6 - таңдама нәтижесін жиілік алқабы түрінде көрсету;
7.3.3.7 - кесте немесе жиіліктер алқабы түрінде берілген статистикалық ақпаратты талдау;
3-тоқсан
Қысқаша көбейту формулалары
Қысқаша көбейту формулалары
қысқаша көбейту формулаларын білу және қолдану;
қысқаша көбейту формулаларын білу және қолдану;
Қысқаша көбейту формулаларының көмегімен өрнектерді түрлендіру
7.1.2.9 - тиімді есептеу үшін қысқаша көбейту формулаларын қолдану;
7.2.1.14 - алгебралық өрнектерді қысқаша көбейту формулалары арқылы көбейткіштерге жіктеу;
7.2.1.15 - қысқаша көбейту формулалары арқылы алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендірулерді орындау ;
4-тоқсан
Алгебралық бөлшектер
Алгебралық бөлшек және оның негізгі қасиеті

7.2.1.13 - выполнять тождественные преобразования алгебраических выражений
2 четверть
Функция. График функции
Функция и график функции
7.4.1.1 - усвоить понятия функции и графика функции;
7.4.1.2 - знать способы задания функции;
7.4.1.3 - находить область определения и множество значений функции;
Линейная функция и ее график
7.4.1.4 - знать определение линейной функции
, строить ее график и устанавливать его расположение в зависимости от значений k и b;
7.4.1.5 - находить точки пересечения графика линейной функции с осями координат (без построения графика);
7.4.1.6 - определять знаки k и b линейной функции
заданной графиком;
Взаимное расположение графиков линейных функций
7.4.1.7 - распознавать взаимное расположение графиков линейных функций в зависимости от значений их коэффициентов;
7.4.1.8 - задавать формулой линейную функцию, график которой параллелен графику данной функции или пересекает его;
Решение системы линейных уравнений с двумя переменными графическим способом
7.4.2.3 - решать системы линейных уравнений графическим способом;
Функции вида у=ах2, у=ах3 и
( k≠0) , их графики и свойства
7.4.1.9 - строить график функции у=ах2 (а≠0) и знать ее свойства;
7.4.1.10 - строить график функции у=ах3 (а≠0) и знать ее свойства;
7.4.1.11 - строить график функции
и знать ее свойства;
Элементы статистики
Вариационные ряды
7.3.3.1 - усвоить понятия генеральной совокупности, случайной выборки, вариационного ряда, варианты;
Абсолютная частота и относительная частота. Таблица частот
7.3.3.2 - вычислять абсолютную и относительную частоты варианты;
7.3.3.3 - собирать статистические данные и представлять их в табличном виде;
7. 3.3.4 - представлять выборку в виде частотной таблицы;
7.3.3.5 - проверять данные таблицы на непротиворечивость;
Полигон частот
7.3.3.6 - представлять результаты выборки в виде полигона частот;
7.3.3.7 - анализировать статистическую информацию, представленную в виде таблицы или полигона частот;
3 четверть
Формулы сокращенного умножения
Формулы сокращенного умножения
7.2.1.10 - знать и применять формулы сокращенного умножения
7.2.1.11 - знать и применять формулы сокращенного умножения
Преобразования выражений с помощью формул сокращенного умножения
7.1.2.9 - использовать формулы сокращенного умножения для рационального счета;
7.2.1.14 - раскладывать алгебраические выражения на множители с помощью формул сокращенного умножения;
7.2.1.15 - выполнять тождественные преобразования алгебраических выражений с помощью формул сокращенного умножения;
4 четверть
Алгебраическая дробь
Алгебраическая дробь и ее основное свойство

8.4.1.4 - аргументтің берілген мәндері бойынша функцияның мәндерін табу және функцияның мәні бойынша аргументтің мәнін табу;
Статистика элементтері
Жиілік алқабы, жиілік гистограммасы
8.3.3.1 - таңдама нәтижелерін жиіліктердің интервалдық кестесі арқылы беру;
8.3.3.2 - жиіліктердің интервалдық кестесінің деректерін жиіліктер гистограммасы арқылы беру;
Орта мән. Дисперсия. Стандартты ауытқу
8.3.3.3 - жинақталған жиілік анықтамасын білу;
8.3.3.4 - статистикалық кестемен, алқаппен, гистограммамен берілген ақпаратты талдау;
4-тоқсан
Теңсіздіктер
Квадрат теңсіздік
8.2.2.7 - квадрат теңсіздіктерді шешу;
Рационал теңсіздік
8.2.2.8 - рационал теңсіздіктерді шешу;
8-сыныптағы алгебра курсын қайталау
9-сынып
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімінің мазмұны
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
8-сыныптағы алгебра курсын қайталау
Екі айнымалысы бар теңдеулер, теңсіздіктер, және олардың жүйелері
Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер және олардың жүйелері
9.2.2.1 - екі айнымалысы бар сызықтық және сызықтық емес теңдеулерді ажырату;
9.2.2.2 - екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер жүйесін шешу;
9.4.3.1 - есеп шарты бойынша математикалық модель құру;
9.4.2.1 - мәтінді есептерді теңдеулер жүйелері арқылы шығару;
Екі айнымалысы бар теңсіздіктер
9.2.2.3 - екі айнымалысы бар теңсіздіктерді шешу;
Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңсіздіктер жүйелері
9.2.2.4 - екі айнымалысы бар сызықтық емес теңсіздіктер жүйесін шешу;
Комбинаторика элементтері
Комбинаториканың негізгі ұғымдары мен ережелері (қосу және көбейту ережелері)
9.3.1.1 - комбинаториканың ережелерін білу (қосу және көбейту ережелері);
9.3.1.2 - cанның факториалы анықтамасын білу;
9.3.1.3 - қайталанбайтын орналастыру, алмастыру және теру анықтамаларын білу;
9.3.1.4 - қайталанбайтын орналастыру, алмастыру және теру сандарын есептеу үшін комбинаторика формулаларын білу;
9.3.1.5 – Ньютон биномының формуласын білу және қолдану;
2-тоқсан
Тізбектер
Сандар тізбегі, оның берілу тәсілдері және қасиеттері
9.2.3.1 - сандар тізбегі туралы түсінік болу және тізбектің берілу тәсілдерін білу;
Арифметикалық және геометриялық прогрессиялар
9.2.3.2 - сандар тізбектерінің арасынан арифметикалық және геометриялық прогрессияны ажырату;
9.2.3.3 - арифметикалық прогрессиялардың n-ші мүшесін, алғашқы n мүшелерінің қосындысын есептеу формулаларын, сипаттамалық қасиетін білу және қолдану;
9.2.3.4 - геометриялық прогрессиялардың n-ші мүшесін, алғашқы n мүшелерінің қосындысын есептеу формулаларын, сипаттамалық қасиетін білу және қолдану;
Шексіз кемімелі геометриялық прогрессия

8.4.1.4 - находить значения функции по заданным значениям аргумента и находить значение аргумента по заданным значениям функции;
Элементы статистики
Полигон частот, гистограмма частот
8.3.3.1 - представлять результаты выборки в виде интервальной таблицы частот;
8.3.3.2 - представлять данные интервальной таблицы частот в виде гистограммы частот;
Среднее значение. Дисперсия. Стандартное отклонение
8.3.3.3 - знать определение накопленной частоты;
8.3.3.4 - анализировать информацию по статистической таблице, полигону частот, гистограмме;
4 четверть
Неравенства
Квадратное неравенство
8.2.2.7 - решать квадратные неравенства;
Рациональное неравенство
8.2.2.8 - решать рациональные неравенства;
Повторение курса алгебры 8 класса
9 класс
Раздел долгосрочного плана
Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
Повторение курса алгебры 8 класса
Уравнения, неравенства с двумя переменными и их системы
Нелинейные уравнения с двумя переменными и их системы
9.2.2.1 - различать линейные и нелинейные уравнения с двумя переменными;
9.2.2.2 - решать системы нелинейных уравнений с двумя переменными;
9.4.3.1 - составлять математическую модель по условию задачи;
9.4.2.1 - решать текстовые задачи с помощью систем уравнений;
Неравенства с двумя переменными
9.2.2.3 - решать неравенства с двумя переменными;
Системы нелинейных неравенств с двумя переменными
9.2.2.4 - решать системы нелинейных неравенств с двумя переменными;
Элементы комбинаторики
Основные понятия и правила комбинаторики (правила суммы и произведения)
9.3.1.1 - знать правила комбинаторики (правила суммы и произведения);
9.3.1.2 - знать определение факториала числа;
9.3.1.3 - знать определения перестановки, размещения, сочетания без повторений;
9.3.1.4 - знать и применять формулы комбинаторики для вычисления чисел перестановок, размещений, сочетания без повторений;
9.3.1.5 – знать и применять формулу бинома Ньютона
2 четверть
Последовательности
Числовая последовательность, способы ее задания и свойства
9.2.3.1 - иметь представление о числовой последовательности и способах ее задания;
Арифметическая и геометрическая прогрессии
9.2.3.2 - распознавать арифметическую и геометрическую прогрессии среди числовых последовательностей;
9.2.3.3 - знать и применять формулы n-го члена, суммы n первых членов и характеристическое свойство арифметической прогрессии;
9.2.3.4 - знать и применять формулы n-го члена, суммы n первых членов и характеристическое свойство геометрической прогрессии;
Бесконечно убывающая геометрическая прогрессия

9.2.3.5 - шексіз кемімелі геометриялық прогрессия қосындысының формуласын периодты ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыру үшін қолдану;
3-тоқсан
Тригонометрия
Бұрыш пен доғаның градустық және радиандық өлшемдері
9.1.1.1 - бұрыштың радиандық өлшемі ұғымын меңгеру;
9.1.2.1 - градусты радианға және радианды градусқа айналдыру;
9.1.1.2 - бірлік шеңбердің бойында
сандарын белгілеу;
Кез келген бұрыштың синусы, косинусы, тангенсі және котангенсі. Бұрыш синусының, косинусының, тангенсінің және котангенсінің мәндері
9.2.4.1 - Кез келген бұрыштың синусының, косинусының, тангенсінің және котангенсінің анықтамаларын білу;
Тригонометрия формулалары
9.2.4.2 – негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді білу және қолдану;
9.2.4.3 - бұрыштардың қосындысы мен айырымының, жарты және қос бұрыштың тригонометриялық формулаларын білу және қолдану;
9.2.4.4 - келтіру формулаларын білу және қолдану;
4-тоқсан
Тригонометрия
Тригонометрия формулалары
9.2.4.5 - тригонометриялық функциялардың қосындысы мен айырымын көбейтіндіге және көбейтіндісін қосындыға немесе айырымға түрлендіру формулаларын
білу және қолдану;
Тригонометриялық өрнектерді тепе-тең түрлендіру
9.2.4.6 - тригонометриялық өрнектерді тепе-тең түрлендіруді орындау;
Ықтималдықтар теориясының элементтері
Ықтималдықтар теориясының негіздері
9.3.2.1 - оқиға, кездейсоқ оқиға, ақиқат оқиға, мүмкін емес оқиға, қолайлы нәтижелер, тең мүмкіндікті және қарама-қарсы оқиғалар ұғымдарын меңгеру;
9.3.2.2 - элементар және элементар емес оқиғаларды ажырату;
9.3.2.3 - ықтималдықтың классикалық анықтамасын білу және есептер шығару үшін оны қолдану;
7-9-сыныптардағы алгебра курсын қайталау
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 618-қосымша
Негізгі орта білім беру деңгейінің 7-9-сыныптарына арналған "Геометрия" пәнінен оқу жүктемесі төмендетілген үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. Оқу бағдарламасымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 27.11.2020 № 496 (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Білім берудің барлық деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 604 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17669 болып тіркелген) сәйкес әзірленген
2. Оқу бағдарламасының мақсаты - "Геометрия" пәнінің мазмұнын сапалы игеруді қамтамасыз ету, оқушылардың функционалдық сауаттылығын қалыптастыру, сонымен қатар басқа пәндермен кіріктіре отырып, жалпы адами құндылықтар негізінде және ұлттық мәдениеттің озық салт-дәстүрлері арқылы оқушылардың зияткерлік деңгейін дамыту.

9.2.3.5 – знать и применять формулу суммы бесконечно убывающей геометрической прогрессии;
3 четверть
Тригонометрия
Градусная и радианная меры угла и дуги
9.1.1.1 - усвоить понятие радианной меры угла;
9.1.2.1 - переводить градусы в радианы и радианы в градусы;
9.1.1.2 - отмечать числа
на единичной окружности;
Синус, косинус, тангенс и котангенс произвольного угла
9.2.4.1 - знать определения синуса, косинуса, тангенса и котангенса произвольного угла;
Формулы тригонометрии
9.2.4.2 - знать и применять основные тригонометрические тождества;
9.2.4.3 - знать и применять тригонометрические формулы суммы и разности углов, формулы двойного и половинного угла;
9.2.4.4 - знать и применять формулы приведения;
4 четверть
Тригонометрия
Формулы тригонометрии
9.2.4.5 - знать и применять формулы преобразования суммы и разности тригонометрических функций в произведение и произведение в сумму или разность;
Тождественные преобразования тригонометрических выражений
9.2.4.6 - выполнять тождественные преобразования тригонометрических выражений;
Элементы теории вероятностей
Основы теории вероятностей
9.3.2.1 - усвоить понятия: событие, случайное событие, достоверное событие, невозможное событие, благоприятствующие исходы, равновозможные и противоположные события;
9.3.2.2 - различать элементарное событие от неэлементарного;
9.3.2.3 - знать классическое определение вероятности и применять его для решения задач.
Повторение курса алгебры 7-9 классов
Приложение 618 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа (с сокращением учебной нагрузки) по предмету "Геометрия" для 7-9 классов уровня основного среднего образования
Сноска. Приказ дополнен приложением 618 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 27.11.2020 № 496 (порядок введения в действие см. п.5).
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 604 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования всех уровней образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17669).
2. Цель обучения – обеспечение качественного усвоения содержания предмета "Геометрия", формирование функциональной грамотности обучающихся, в том числе в интеграции с другими предметами, развитие интеллектуального уровня учащихся на основе общечеловеческих ценностей и лучших традиций национальной культуры.

3. Міндеттері:
"Геометриялық фигуралар туралы түсінік", "Геометриялық фигуралардың өзара орналасуы", "Метрикалық қатыстар", "Векторлар және түрлендірулер" бөлімдері бойынша математикалық білім, және дағдыларын қалыптастыру мен дамытуға жағдай жасау;
есептерді шешу мақсатында оқушылардың білімдерін математикалық модельдерді құруға және керісінше, шынайы процестерді сипаттайтын математикалық модельдерді түсіндіруге бағыттау;
практикалық есептерді шешуде, алынған нәтижелерді бағалау мен анықтылығын орнатуда лайықты математикалық әдістерді таңдап алу үшін логикалық және сыни тұрғыдан ойлауын, шығармашылық қабілеттерін дамыту;
коммуникативтік дағдыларын, оның ішінде, ақпаратты дұрыс және сауатты түрде беру, сонымен қатар әртүрлі ақпарат көздерінен, басылымдар мен электрондық құралдардан алынған ақпаратты қолдану қабілетін дамыту;
өздігінен және топта жұмыс істеуде қажетті тәуелсіздік, жауапкершілік, бастамашылдық, табандылық, шыдамдылық пен толеранттылық сияқты тұлғалық қасиеттерді дамыту;
математиканың даму тарихымен, математикалық ұғымдардың пайда болу тарихымен таныстыру;
математика оқыту процесінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану дағдыларын дамыту.
2-тарау. "Геометрия" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
4. "Геометрия" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
7-сынып – аптасына 1 сағат, оқу жылында – 34 сағат;
8-сынып – аптасына 1 сағат, оқу жылында – 34 сағат;
9-сынып – аптасына 1 сағат, оқу жылында – 34 сағат.
5. 7-сыныпқа арналған геометрия пәнінің базалық білім мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) "Геометрияның алғашқы мәліметтері". Геометрияның негізгі ұғымдары. Геометрияның қарапайым фигуралары. Аксиома және теорема. Фигуралардың теңдігі. Теореманы дәлелдеу. Сыбайлас және вертикаль бұрыштар және олардың қасиеттері. Бұрыштың биссектрисасы;
2) "Үшбұрыштар". Үшбұрыш және оның түрлері. Үшбұрыштардың теңдігі. Үшбұрыштардың теңдігінің белгілері. Теңбүйірлі үшбұрыш. Үшбұрыштың биссектрисасы, медианасы және биіктігі;
3) "Түзулердің өзара орналасуы". Екі түзуді қиюшымен қиғанда пайда болған бұрыштар. Түзулердің параллельдік белгілері. Параллель түзулердің қасиеттері. Үшбұрыштардың бұрыштарының қосындысы. Үшбұрыштың сыртқы бұрышы. Үшбұрыштардың теңсіздігі. Тікбұрышты үшбұрыштың теңдік белгілері. Тік бұрышты үшбұрыштың қасиеттері. Перпендикуляр түзулер. Көлбеу және оның проекциясы;
4) "Шеңбер. Геометриялық салулар". Шеңбер, дөңгелек және оның элементтері мен бөліктері. Центрлік бұрыш. Түзу мен шеңбердің өзара орналасуы. Екі шеңбердің өзара орналасуы. Шеңберге жүргізілген жанама. Шеңберге жүргізілген жанамалардың қасиеттері. Үшбұрышқа іштей және сырттай сызылған шеңберлер. Салу есептері.

3. Задачи:
1) способствовать формированию и развитию математических знаний, умений и навыков по подразделам программы: "Понятие о геометрических фигурах", "Взаимное расположение геометрических фигур", "Метрические соотношения", "Векторы и преобразования";
2) направлять знания обучающихся на создание математических моделей с целью решения задач, интерпретировать математические модели, которые описывают реальные процессы;
3) развивать логическое и критическое мышление, творческие способности для подбора подходящих математических методов при решении практических задач, оценки полученных результатов и установления их достоверности;
4) развивать коммуникативные навыки, в том числе способность передавать информацию точно и грамотно, использовать информацию из различных источников, включая публикации и электронные средства;
5) развивать личностные качества, такие, как независимость, ответственность, инициативность, настойчивость, терпение и толерантность, необходимые как для самостоятельной работы, так и для работы в команде;
6) знакомить с историей развития математики, с историей возникновения математических понятий;
7) развивать навыки использования информационно-коммуникационных технологий в процессе обучения геометрии.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Геометрия"
4. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Геометрия" составляет:
1) в 7-ом классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
2) в 8-ом классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
3) в 9-ом классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.
5. Базовое содержание учебного предмета геометрии 7 класса включает следующие разделы:
1) "Начальные геометрические сведения". Основные понятия геометрии. Простейшие фигуры геометрии. Аксиома и теорема. Равенство фигур. Доказательство теоремы. Смежные и вертикальные углы и их свойства. Биссектриса угла;
2) "Треугольники". Треугольник и его виды. Равенство треугольников. Признаки равенства треугольников. Равнобедренный треугольник. Медиана, биссектриса, высота треугольника;
3) "Взаимное расположение прямых". Углы, образованные при пересечении двух прямых секущей. Признаки параллельности прямых. Свойства параллельных прямых. Сумма углов треугольника. Внешний угол треугольника. Неравенство треугольника. Признаки равенства прямоугольных треугольников. Свойства прямоугольного треугольника. Перпендикулярные прямые. Наклонная и ее проекция;
4) "Окружность. Геометрические построения". Окружность, круг, их элементы и части. Центральный угол. Взаимное расположение прямой и окружности, двух окружностей. Касательная к окружности. Свойства касательных к окружности. Окружности, описанная и вписанная в треугольник. Задачи на построение;

5) 7-сыныптағы геометрия курсын қайталау.
6. 8-сыныпқа арналған геометрия пәнінің базалық білім мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) 7-сыныптағы геометрия курсын қайталау;
2) "Көпбұрыштар. Төртбұрыштар". Сынық сызық. Көпбұрыш. Көпбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы. Көпбұрыштың сыртқы бұрышы. Көпбұрыштың сыртқы бұрыштарының қосындысы. Параллелограмм және оның қасиеттері. Параллелограмның белгілері. Тіктөртбұрыш, ромб және шаршы, олардың қасиеттері және белгілері. Фалес теоремасы. Пропорционал кесінділер. Трапеция. Тікбұрышты және теңбүйірлі трапециялар, олардың қасиеттері. Үшбұрыштың орта сызығы. Трапецияның орта сызығы. Үшбұрыштың тамаша нүктелері. Үшбұрыштың медианаларының қасиеті;
3) "Тікбұрышты үшбұрыштың қабырғалары мен бұрыштары арасындағы қатыстар". Тікбұрышты үшбұрыштағы сүйір бұрыштың синусы, косинусы, тангенсі және котангенсі. Пифагор теоремасы. Синус, косинус, тангенс және котангенстің бұрыштарындағы мәндері. Тікбұрышты үшбұрыштарды шешу. a және
бұрыштарының тригонометриялық функциялары;
4) "Аудан". Аудан ұғымы. Шаршының, тіктөртбұрыштың, параллелограммның, ромбтың, үшбұрыштың және трапецияның аудандары;
5) "Жазықтықтағы тікбұрышты координаталар жүйесі. Жазықтықтағы нүктенің координаталары. Кесінді ортасының координаталары. Екі нүктенің арақашықтығы. Шеңбердің теңдеуі. Түзудің теңдеуі;
8-сыныптағы геометрия курсын қайталау;
7. 9-сыныпқа арналған геометрия пәнінің базалық білім мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) 8-сыныптағы геометрия курсын қайталау;
2) "Жазықтықтағы векторлар". Вектор ұғымы. Нөлдік вектор. Бірлік вектор. Коллинеар векторлар. Вектордың ұзындығы (модулі). Векторлардың теңдігі. Векторларды қосу және оның қасиеттері, векторларды азайту, векторды санға көбейту. Векторлардың арасындағы бұрыш. Векторлардың скалярлық көбейтіндісі. Вектордың координаталары. Координаталық түрде берілген векторларға амалдар қолдану. Векторлардың коллинеарлық белгісі. Нүктенің радиус-векторы. Жазықтықтағы нүктелердің координаталары мен векторлардың координаталары арасындағы байланыс. Векторларды есептерді шығаруда қолдану;
3) "Жазықтықта түрлендіру". Жазықтықты түрлендіру, қозғалыс және оның қасиеттері. Фигуралардың теңдігі және оның қасиеттері. Осьтік және центрлік симметриялар, параллель көшіру, бұру. Ұқсас фигуралар. Гомотетия. Үшбұрыштар ұқсастығының белгілері. Тікбұрышты үшбұрыштардың ұқсастығы;
4) "Үшбұрыштарды шешу". Синустар теремасы. Косинустар теоремасы. Үшбұрыштарды шешу. Шеңберге іштей немесе сырттай сызылған үшбұрыштың ауданын пайдаланып шеңбердің радиусын табу формулалары;

5) Повторение курса геометрии 7 класса.
6. Базовое содержание учебного предмета геометрии 8 класса включает следующие разделы:
1) Повторение курса геометрии 7 класса;
2) "Многоугольники. Четырехугольники". Ломаная линия. Многоугольник. Сумма внутренних углов многоугольника. Внешний угол многоугольника. Сумма внешних углов многоугольника. Параллелограмм и его свойства. Признаки параллелограмма. Прямоугольник, ромб, квадрат, их свойства и признаки. Теорема Фалеса. Пропорциональные отрезки. Трапеция. Равнобедренная и прямоугольная трапеции и их свойства. Средняя линия треугольника. Средняя линия трапеции. Замечательные точки треугольника. Свойство медиан треугольника;
3) "Соотношения между сторонами и углами прямоугольного треугольника". Синус, косинус, тангенс и котангенс острого угла прямоугольного треугольника. Теорема Пифагора. Значение синуса, косинуса, тангенса и котангенса углов 300, 450, 600. Решение прямоугольных треугольников. Тригонометричекие функции углов a и
;
4) "Площади". Понятие площади. Площади квадрата, прямоугольника, параллелограмма, ромба, треугольника, трапеции;
5) "Прямоугольная система координат на плоскости". Координаты точки на плоскости. Координаты середины отрезка. Расстояние между двумя точками. Уравнение окружности. Уравнение прямой;
6) Повторение курса геометрии 8 класса.
7. Базовое содержание учебного предмета "Геометрия" 9 класса включает следующие разделы:
1) Повторение курса геометрии 8 класса.
2) "Векторы на плоскости". Понятие вектора. Нулевой вектор. Единичный вектор. Коллинеарные векторы. Длина (модуль) вектора. Равенство векторов, сложение векторов и его свойства, вычитание векторов, умножение вектора на число. Угол между векторами. Скалярное произведение векторов. Координаты вектора. Действия над векторами в координатной форме. Критерий коллинеарности векторов. Радиус-вектор точки. Связь между координатами точек и векторов на плоскости. Применение векторов к решению задач.
3) "Преобразования плоскости". Преобразование плоскости, движение и его свойства. Равенство фигур и его свойства. Осевая и центральная симметрия, параллельный перенос, поворот. Подобные фигуры. Гомотетия. Признаки подобия треугольников. Подобие прямоугольных треугольников.
4) "Решение треугольников". Теорема синусов. Теорема косинусов. Решение треугольников. Формулы для нахождения радиуса окружности с использованием площади вписанных или описанных треугольников.

5) "Шеңбер. Көпбұрыштар". Іштей сызылған бұрыш және оның қасиеттері. Шеңбердің хордалары мен қиюшы кесінділерінің пропорционалдығы туралы теорема. Шеңберге іштей және сырттай сызылған төртбұрыштар. Шеңбер доғасының ұзындығы. Сектор мен сегмент ауданы. Іштей және сырттай сызылған шеңберлердің радиустарын көпбұрыштың қабырғаларымен, периметрімен және ауданымен байланыстыратын формулалар;
6) 7-9 сыныптардағы геометрия курсын қайталау.
8. Оқу пәнінің мазмұны бір бөлімді қамтиды: "Геометрия".
9. "Геометрия" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
Геометриялық фигуралар туралы түсінік;
Геометриялық фигуралардың өзара орналасуы;
Метрикалық қатыстар;
Векторлар және түрлендірулер.
3-тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
10. Бағдарламада, оқыту мақсаттары кодтық белгімен берілген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар сәйкесінше бөлімнің және бөлімшенің ретін, төртінші сан оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 7.2.1.4. кодында "7" - сынып, "2.1" - екінші бөлімнің бірінші бөлімшесі, "4" - оқыту мақсатының реттік саны.
11. Білім алушыларға қойылатын мақсаттар:
1-бөлім. Геометрия
1.Гео-метрия-лық фигура-лар туралы түсінік
7.1.1.
8.1.1.
9.1.1.
7.1.1.1 - планиметрияның негізгі фигураларын білу: нүкте, түзу;
7.1.1.2 - нүктелер мен түзулердің тиістілік аксиомаларын білу және қолдану;
7.1.1.3 - аксиоманың теоремадан айырмашылығын түсіну: теореманың шарты мен қорытындысын ажырату;
7.1.1.4 - теореманы дәлелдеу тәсілдерін білу;
7.1.1.5 - кесінді, сәуле, бұрыш, үшбұрыш, жарты жазықтық анықтамаларын білу;
7.1.1.6 - кесінділер мен бұрыштарды өлшеу аксиомаларын білу және қолдану;
7.1.1.8 - кесінділер мен бұрыштарды салу аксиомаларын білу және қолдану;
7.1.1.9 - сыбайлас және вертикаль бұрыштардың анықтамаларын білу;
7.1.1.10 - сыбайлас және вертикаль бұрыштардың қасиеттерін білу және қолдану;
7.1.1.11 - берілген үшбұрышқа тең үшбұрыштың бар болуы аксиомасын білу;
7.1.1.12 - үшбұрыштың медианасы, биссектрисасы, биіктігі, орта перпендикуляры анықтамаларын білу және оларды салу;
7.1.1.13 - үшбұрыштардың түрлерін ажырату;
7.1.1.14 - теңқабырғалы, теңбүйірлі, тікбұрышты үшбұрыштардың элементтерін білу;
7.1.1.15 - үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы туралы теорема мен оның салдарларын білу;
7.1.1.16 - үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы туралы теорема мен оның салдарларын есептер шығаруда қолдану;
7.1.1.17 - үшбұрыштың сыртқы бұрышының анықтамасын білу;
7.1.1.18 - үшбұрыштың сыртқы бұрышы туралы теореманы қолдану;
7.1.1.19 - үшбұрыштың бұрыштары мен қабырғалары арасындағы қатысты білу және қолдану;

5) "Окружности. Многоугольники". Вписанный угол и его свойства. Теорема о пропорциональности отрезков хорд и секущих окружности. Свойства вписанных и описанных четырехугольников. Длина дуги окружности. Площадь сектора и сегмента. Формулы, связывающие стороны, периметр, площадь многоугольника и радиусы вписанной и описанной окружностей;
6) Повторение курса геометрия 7-9 классов.
8. Содержание учебного предмета включает один раздел: "Геометрия".
9. Раздел "Геометрия" включает следующие подразделы:
1) Понятие о геометрических фигурах;
2) Взаимное расположение геометрических фигур;
3) Метрические соотношения;
4) Векторы и преобразования.
Глава 3. Система целей обучения
10. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа соответственно – раздел и подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 7.1.1.4 "7" – класс, "1.1" – раздел и подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
11. Обучающийся должен:
Раздел 1. Геометрия
1. Понятие о геометри-ческих фигурах
7.1.1.
8.1.1.
9.1.1.
7.1.1.1 - знать основные фигуры планиметрии: точка, прямая;
7.1.1.2 - знать и применять аксиомы принадлежности точек и прямых;
7.1.1.3 - понимать, чем отличается аксиома от теоремы; выделять условие и заключение теоремы;
7.1.1.4 - знать методы доказательства теорем;
7.1.1.5 - знать определения отрезка, луча, угла, треугольника, полуплоскости;
7.1.1.6 - знать и применять аксиомы измерения отрезков и углов;
7.1.1.8 - знать и применять аксиомы откладывания отрезков и углов;
7.1.1.9 - знать определения смежных и вертикальных углов;
7.1.1.10 – знать и применять свойства вертикальных и смежных углов;
7.1.1.11 - знать аксиому существования треугольника, равного данному;
7.1.1.12 - знать определение медианы, биссектрисы, высоты, серединного перпендикуляра треугольника и изображать их;
7.1.1.13 - различать виды треугольников;
7.1.1.14 - знать элементы равностороннего, равнобедренного и прямоугольного треугольников;
7.1.1.15 – знать теорему о сумме внутренних углов треугольника и ее следствия;
7.1.1.16 - применять теорему о сумме внутренних углов треугольника и следствия из нее при решении задач;
7.1.1.17 - знать определение внешнего угла треугольника;
7.1.1.18 - применять теорему о внешнем угле треугольника;
7.1.1.19 - знать соотношение между сторонами и углами треугольника и применять его при решении задач;

7.1.1.20 - үшбұрыштар теңдігінің белгілерін білу;
7.1.1.21 - теңбүйірлі үшбұрыштың белгілері мен қасиеттерін білу және қолдану;
7.1.1.22 - тікбұрышты үшбұрыштар теңдігінің белгілерін білу және қолдану;
7.1.1.23 - тікбұрышты үшбұрыштың қасиеттерін қолдану;
7.1.1.24 - шеңбер мен дөңгелектің және олардың элементтерінің (центр, радиус, диаметр, хорда) анықтамаларын білу;
7.1.1.25 - центрлік бұрыштың анықтамасы мен қасиеттерін білу және қолдану;
7.1.1.26 - шеңбер диаметрі мен хордасының перпендикулярлығы туралы теоремаларды білу және қолдану;
7.1.1.27 – нүктелердің геометриялық орнының анықтамасын білу;
8.1.1.1 – сынық сызық ұғымын білу;
8.1.1.2 - көп-бұрыш, дөңес көпбұрыш, көпбұрыш элементтері анықтамаларын білу;
8.1.1.3 - көп-
бұрыштың ішкі бұрыштарының қосындыларының және сыртқы бұрыштарының қосындыларының формулаларын білу;
8.1.1.4 - паралле-
лограмм анықтамасын білу;
8.1.1.5 - паралле-
лограмм қасиеттерін қолдану;
8.1.1.6 - паралле-
лограмм белгілерін білу және қолдану;
8.1.1.7 - тіктөрт-
бұрыш, ромб, шаршы анықтамаларын, қасиеттері мен белгілерін білу;
8.1.1.8 - Фалес теоремасын білу және қолдану;
8.1.1.9 - пропор-
ционал кесінділер туралы теоремаларды білу және қолдану;
8.1.1.10 - трапе-
цияның анықтамасын, түрлерін және қасиеттерін білу;
8.1.1.11 - үшбұр-
ыштың орта сызығының қасиетін білу және қолдану;
8.1.1.12 - трапе-
цияның орта сызығының қасиетін білу және қолдану.
9.1.1.1 - доға ұзын-
дығының формуласын білу және қолдану;
9.1.1.2 - сектор мен сегмент ауданының формулаларын білу және қолдану;
9.1.1.3 - іштей сызылған бұрыш анықтамасын және оның қасиеттерін білу;
9.1.1.4 - дөңгелек-
тегі кесінділердің пропорционалдылығы туралы теоремаларды білу және қолдану;
2. Гео-
метрия-
лық фигура-
лардың өзара орнала-
суы
7.1.2.
8.1.2.
9.1.2.
7.1.2.1 - нүктелердің түзу мен жазықтықта орналасу аксиомаларын білу және қолдану (реттік аксиомасы);
7.1.2.2 - түзулердің параллельдік аксиомасын білу;
7.1.2.3 - екі түзуді қиюшымен қиғанда пайда болған бұрыштарды танып білу;
7.1.2.4 - түзулердің параллельдік белгілерін білу және қолдану;
7.1.2.5 - параллель түзулердің қасиеттерін білу және қолдану;
7.1.2.6 - перпендикуляр, көлбеу және көлбеудің проекциясы ұғымдарын меңгеру;
7.1.2.7 - нүктеден түзуге түсірілген перпендикулярдың біреу ғана болуы туралы теореманы білу және қолдану;
7.1.2.8 - перпендикуляр түзулердің қасиеттерін білу және қолдану;
7.1.2.9 - шеңберге жүргізілген жанама мен қиюшының анықтамаларын білу;
7.1.2.10 - түзу мен шеңбердің, екі шеңбердің өзара орналасу жағдайларын талдау;
7.1.2.11 - есептер шығаруда шеңбер жанамасының қасиеттерін білу және қолдану;

7.1.1.20 - знать признаки равенства треугольников;
7.1.1.21 - применять свойства и признаки равнобедренного треугольника;
7.1.1.22 - знать и применять признаки равенства прямоугольных треугольников;
7.1.1.23 - применять свойства прямоугольного треугольника;
7.1.1.24 - знать определения окружности и круга, их элементов (центр, радиус, диаметр, хорда);
7.1.1.25 - знать и применять определение и свойства центрального угла;
7.1.1.26 - знать и применять теоремы о перпендикулярности диаметра и хорды;
7.1.127 - знать определения геометрического места точек;
8.1.1.1 - знать понятие ломаной линии;
8.1.1.2 - знать определения многоугольника, выпуклого многоугольника, элементов многоугольника;
8.1.1.3 - знать формулы суммы внутренних углов и суммы внешних углов многоугольника;
8.1.1.4 - знать определение параллелограмма,
8.1.1.5 -
знать и применять свойства параллелограмма;
8.1.1.6
знать и применять признаки параллелограмма;
8.1.1.7 - знать определения, свойства и признаки прямоугольника, ромба и квадрата;
8.1.1.8 - знать и применять теорему Фалеса;
8.1.1.9 - знать и применять теорему о пропорциональных отрезках;
8.1.1.10 - знать определение, виды и свойства трапеции;
8.1.1.11 - знать и применять свойство средней линии треугольника;
8.1.1.12 – знать и применять свойство средней линии трапеции;
9.1.1.1 - знать и применять формулу длины дуги;
9.1.1.2 - знать и применять формулу площади сектора, сегмента;
9.1.1.3 - знать определение вписанного угла и его свойства;
9.1.1.4 - знать и применять теоремы о пропорциональности отрезков в круге
2. Взаимное располо-жение геометри-ческих фигур
7.1.2.
8.1.2.
9.1.2.
7.1.2.1 - знать и применять аксиомы расположения точек на прямой и на плоскости (аксиома порядка);
7.1.2.2 - знать аксиому параллельности прямых;
7.1.2.3 - распознавать углы, образованные при пересечении двух прямых секущей;
7.1.2.4 - знать и применять признаки параллельности прямых;
7.1.2.5 - знать и применять свойства параллельных прямых;
7.1.2.6 - усвоить понятие перпендикуляра, наклонной и проекции наклонной;
7.1.2.7 - знать и применять теорему о единственности перпендикуляра к прямой;
7.1.2.8 - знать и применять свойства перпендикулярных прямых;
7.1.2.9 - знать определения касательной и секущей к окружности;
7.1.2.10 - анализировать случаи взаимного расположения прямой и окружности, двух окружностей;
7.1.2.11 - знать и применять свойства касательной к окружности при решении задач;

7.1.2.12 - үшбұрышқа іштей және сырттай сызылған шеңберлердің анықтамаларын білу;
7.1.2.13 - үшбұрышқа сырттай және іштей сызылған шеңберлердің центрлерінің орналасуын түсіндіру;
7.1.2.14 - берілген бұрышқа тең бұрыш салу, бұрыштың биссектрисасын салу, кесіндіні қақ бөлу;
7.1.2.15 - кесіндінің орта перпендикулярын және берілген түзуге перпендикуляр түзу салу;
7.1.2.16 - берілген элементтері бойынша үшбұрыш салу;
9.1.2.1 - шеңберге іштей және сырттай сызылған төртбұрыштардың қасиеттері мен белгілерін білу және қолдану;
9.1.2.2 - дұрыс көпбұрышқа іштей және сырттай сызылған шеңберлердің радиустары арасындағы байланысты білу және қолдану;
9.1.2.3 - дұрыс көпбұрыштың қабырғаларын, периметрін, ауданын және оған іштей және сырттай сызылған шеңберлердің радиустарын байланыстыратын формулаларды білу және қолдану;
9.1.2.4 - үшбұрыш медианаларының қасиеттерін білу;
3.Метр-
икалық қатыс-
тар
7.1.3.
8.1.3
9.1.3.
7.1.3.1 - үш-
бұрыш теңсіздігін білу және қолдану;
8.1.3.1 - үшбұрыштың қабырғаларына жүргізілген медианалар, биссектрисалар, биіктіктер және орта перпендикулярлар қасиеттерін білу және қолдану;
8.1.3.2 - бұрыштың синусы, косинусы, тангенсі және котангенсінің тікбұрышты үшбұрыштың қабырғалары мен бұрыштарының қатыстары арқылы берілген анықтамаларын білу;
8.1.3.3 - Пифагор теоремасын білу және қолдану;
8.1.3.4 - тікбұрышты үшбұрыштың тік бұрышының төбесінен гипотенузасына түсірілген биіктігінің қасиеттерін білу және қолдану;
8.1.3.5 - бұрышты оның синусы, косинусы, тангенсі және котангенсінің белгілі мәні бойынша салу;
8.1.3.6 - тікбұрышты үшбұрышты 300, 450, 600 -қа тең бұрыштардың синус, косинус, тангенс және котангенсінің мәндерін табу үшін қолдану;
8.1.3.7 - тікбұрышты үшбұрыштың элементтерін табу үшін 300, 450, 600 - қа тең бұрыштардың синус, косинус, тангенс және котангенсінің мәндерін қолдану;
8.1.3.8 - берілген екі элементі бойынша тікбұрышты үшбұрыштың бұрыштары мен қабырғаларын табу;
8.1.3.9
көпбұрыш ауданының анықтамасы мен қасиеттерін білу;
8.1.3.10 - тең шамалас және тең құрамдас фигуралардың анықтамаларын білу;
8.1.3.11 - параллелограммның, ромбтың ауданы формулаларын білу және қолдану;
8.1.3.12 - үшбұрыштың ауданы формулаларын білу және қолдану;
8.1.3.13 - трапецияның ауданы формулаларын білу және қолдану;
8.1.3.14 - жазықтықта координаталарымен берілген екі нүктенің арақашықтықтығын есептеу;
8.1.3.15 - кесінді ортасының координаталарын табу;
8.1.3.16 - центрі (a; b), радиусы r болатын шеңбердің теңдеуін
білу;
8.1.3.17 - түзудің теңдеуін білу:
ax +by + c = 0;
8.1.3.18 - Пифагор теоремасын пайдаланып,
формуласын қорытып шығару және есептер шешуде қолдану;

7.1.2.12- знать определения окружностей, вписанной в треугольник и описанной около треугольника;
7.1.2.13 - объяснять расположение центров окружностей, вписанной в треугольник и описанной около треугольника;
7.1.2.14 - строить угол, равный данному, биссектрису угла, делить отрезок пополам;
7.1.2.15 - строить серединный перпендикуляр к отрезку, прямую, перпендикулярную к данной прямой;
7.1.2.16 - строить треугольник по заданным элементам;
9.1.2.1 - знать и применять свойства и признаки вписанных и описанных четырехугольников;
9.1.2.2 - знать и применять связь между радиусами вписанной и описанной окружностей правильного многоугольника;
9.1.2.3 - знать и применять формулы, связывающие стороны, периметр, площадь правильного многоугольника и радиусы вписанной и описанной окружностей правильного многоугольника;
9.1.2.4 - знать свойства медиан треугольника;
3.Метрические соотношения
7.1.3.
8.1.3
9.1.3.
7.1.3.1 - знать и применять неравенство треугольника;
8.1.3.1 - знать и применять свойства медиан, биссектрис, высот и серединных перпендикуляров к сторонам треугольника;
8.1.3.2 - знать определения синуса, косинуса, тангенса и котангенса углов через отношения сторон в прямоугольном треугольнике;
8.1.3.3 - знать и применять теорему Пифагора;
8.1.3.4 - знать и применять свойства высоты в прямоугольном треугольнике, опущенной из вершины прямого угла на гипотенузу;
8.1.3.5 - строить угол по известному значению его синуса, косинуса, тангенса или котангенса;
8.1.3.6 - использовать прямоугольный треугольник для вывода значений синуса, косинуса, тангенса и котангенса углов 300, 450, 600;
8.1.3.7 - применять значения синуса, косинуса, тангенса и котангенса углов 300, 450, 600 для нахождения элементов прямоугольного треугольника;
8.1.3.8 - находить стороны и углы прямоугольного треугольника по двум заданным элементам;
8.1.3.9 - знать определение площади многоугольника и ее свойства;
8.1.3.10 - знать определения равновеликих и равносоставленных фигур;
8.1.3.11 - знать и применять формулы площади параллелограмма, ромба;
8.1.3.12 - знать и применять формулы площади треугольника;
8.1.3.13 - знать и применять формулы площади трапеции;
8.1.3.14 - вычислять расстояние между двумя точками на плоскости по их координатам;
8.1.3.15 - находить координаты середины отрезка;
8.1.3.16 - знать уравнение окружности с центром в точке (a; b) и радиусом r:
8.1.3.17 – уравнение прямой ax +by + c = 0;
8.1.3.18 - выводить формулу
, используя теорему Пифагора и применять при решении задач;

8.1.3.19 - a және (900-a) бұрыштарының синусы, косинусы, тангенсі және котангенсі арасындағы байланыстарды білу және қолдану;
9.1.3.1 - вектордың координаталарының анықтамасын білу;
9.1.3.2 - вектордың ұзындығын табу формуласын білу және қолдану;
9.1.3.3 - координаталарымен берілген векторларға амалдар қолдану;
9.1.3.4 - векторлардың скаляр көбейтіндісін және оның қасиеттерін білу және қолдану;
9.1.3.5 - векторлар арасындағы бұрышты есептеу;
9.1.3.6 - косинустар теоремасын білу және қолдану;
9.1.3.7 - синустар теоремасын білу және қолдану;
9.1.3.8 - іштей сызылған үшбұрыштың ауданын
– үшбұрыштың қабырғалары, R – сырттай сызылған шеңбер радиусы) және сырттай сызылған көпбұрыштың ауданының
мұндағы r – іштей сызылған шеңбер радиусы, p- көпбұрыштың жарты периметрi) формуларын білу және қолдану;
9.1.3.9 - шеңберге іштей немесе сырттай сызылған үшбұрыштардың аудандарын пайдаланып шеңбердің радиусын табу формулаларын білу және қолдану;
4. Век-
торлар және түрлен-
дірулер
7.1.4.
8.1.4.
9.1.4.
9.1.4.1 - вектордың, коллинеар векторлардың, тең векторлардың, нөлдік вектордың, бірлік вектордың және вектор ұзындығының анықтамаларын білу;
9.1.4.2 - векторларды қосу, векторды санға көбейту ережелерін білу және қолдану;
9.1.4.3 - векторлардың коллинеарлық шартын қолдану;
9.1.4.4 - екі вектордың арасындағы бұрыштың анықтамасын білу;
9.1.4.5 - қозғалыстың түрлерін және қасиеттерін білу;
9.1.4.6 - симметрия, параллель көшіру және бұру кезінде фигуралардың бейнелерін салу;
9.1.4.7 - ұқсас фигуралардың анықтамасын және қасиеттерін білу;
9.1.4.8 - гомотетияның анықтамасын және қасиеттерін білу;
9.1.4.9 - үшбұрыштар ұқсастығы белгілерін білу және қолдану;
9.1.4.10 - тікбұрышты үшбұрыштардың ұқсастығын білу және қолдану;
9.1.4.11 - үшбұрыш биссектрисасының қасиетін білу және қолдану;
9.1.4.12 - ұқсас фигуралардың аудандары және ұқсастық коэффициенті арасындағы тәуелділік формуласын білу
12. Осы оқу бағдарламасы қосымшада берілген негізгі орта білім беру деңгейінің 7-9-сыныптарына арналған "Геометрия" пәнінен оқу жүктемесі төмендетілген үлгілік оқу бағдарламасының Ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
13. Тоқсандағы бөлімдер және бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Негізгі орта білім беру
деңгейінің 7-9-сыныптарына
арналған "Геометрия" пәнінен
оқу жүктемесі төмендетілген
үлгілік оқу бағдарламасына
қосымша
Негізгі орта білім беру деңгейінің 7-9-сыныптарына арналған "Геометрия" пәнінен оқу жүктемесі төмендетілген үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша Ұзақ мерзімді жоспар
7-сынып
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімінің мазмұны
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Геометрияның алғашқы мәліметтері
Геометрияның негізгі ұғымдары. Аксиома. Теорема

8.1.3.19 - знать и применять взаимосвязь между синусом, косинусом, тангенсом и котангенсом углов a и (900-a);
9.1.3.1 - знать определение координаты вектора;
9.1.3.2 – знать и применять формулу нахождения длины вектора;
9.1.3.3 - выполнять действия над векторами в координатах;
9.1.3.4 - знать и применять скалярное произведение векторов и его свойства;
9.1.3.5 – вычислять угол между векторами;
9.1.3.6 - знать и применять теорему косинусов;
9.1.3.7 - знать и применять теорему синусов;
9.1.3.8 - знать и применять формулы площади вписанного треугольника
- стороны треугольника, R-радиус описанной окружности), площади описанного многоугольника
где r – радиус вписанной окружности, p - полупериметр многоугольника);
9.1.3.9 - знать и применять формулы для нахождения радиуса окружности, используя площади вписанных и описанных треугольников;
4. Векторы и преобразования
7.1.4.
8.1.4.
9.1.4.
9.1.4.1 - знать определения вектора, коллинеарных векторов, равных векторов, нулевого вектора, единичного вектора и длины вектора;
9.1.4.2 - знать и применять правила сложения векторов и умножения вектора на число;
9.1.4.3 - применять условие коллинеарности векторов;
9.1.4.4 - знать определение угла между двумя векторами;
9.1.4.5 - знать виды и свойства движения;
9.1.4.6 - строить образы фигур при симметриях, параллельном переносе, повороте;
9.1.4.7- знать определение и свойства подобных фигур;
9.1.4.8 - знать определение и свойства гомотетии;
9.1.4.9 - знать и применять признаки подобия треугольников;
9.1.4.10 - знать и применять подобие прямоугольных треугольников;
9.1.4.11 - знать и применять свойство биссектрисы треугольника;
9.1.4.12 - знать формулу зависимости между площадями подобных фигур и коэффициентом подобия;
12. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом к Типовой учебной программе (с сокращением учебной нагрузки) по учебному предмету "Геометрия" для 7-9 классов уровня основного среднего образования, приведенным в приложении к настоящей учебной программе.
13. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
Приложение
к Типовой программе
(с сокращением учебной нагрузки)
по учебному предмету
"Геометрия" для 7-9 классов
уровня основного
среднего образования
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы (с сокращением учебной нагрузки) по учебному предмету "Геометрия" для 7-9 классов уровня основного среднего образования
1) 7 класс
Раздел долгосрочного плана
Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
Начальные геометрические сведения
Основные понятия геометрии. Аксиома. Теорема

7.1.1.1 - планиметрияның негізгі фигураларын білу: нүкте, түзу;
7.1.1.5 - кесінді, сәуле, бұрыш, үшбұрыш, жарты жазықтық анықтамаларын білу;
7.1.1.2 - нүктелер мен түзулердің тиістілік аксиомаларын білу және қолдану;
7.1.1.3 - аксиоманың теоремадан айырмашылығын түсіну: теореманың шарты мен қорытындысын ажырату;
7.1.2.1 - нүктелердің түзу мен жазықтықта орналасу аксиомаларын білу және қолдану (реттік аксиомасы);
7.1.1.6 - кесінділер мен бұрыштарды өлшеу аксиомаларын білу және қолдану;
7.1.1.8 - кесінділер мен бұрыштарды салу аксиомаларын білу және қолдану;
7.1.1.11 - берілген үшбұрышқа тең үшбұрыштың бар болуы аксиомасын білу;
7.1.2.2 - түзулердің параллельдік аксиомасын білу;
Фигуралар теңдігі
7.1.1.7 - тең фигуралардың анықтамасы мен қасиеттерін білу және қолдану;
Теореманы дәлелдеу әдістері
7.1.1.4 - теоремаларды дәлелдеу әдістерін білу
Сыбайлас және вертикаль бұрыштар, олардың қасиеттері
7.1.1.9 - сыбайлас және вертикаль бұрыштардың анықтамаларын білу;
7.1.1.10 - сыбайлас және вертикаль бұрыштардың қасиеттерін білу және қолдану;
2-тоқсан
Үшбұрыштар
Үшбұрыш және оның түрлері
7.1.1.13 - үшбұрыштардың түрлерін ажырату;
Үшбұрыштың биссектрисы, медианасы, биіктігі және орта сызығы
7.1.1.14 - теңқабырғалы, теңбүйірлі, тікбұрышты үшбұрыштардың элементтерін білу;
7.1.1.12 - үшбұрыштың медианасы, биссектрисасы, биіктігі, орта перпендикулярын білу және оларды салу;
Үшбұрыштар теңдігінің белгілері
7.1.1.20 - үшбұрыштар теңдігінің белгілерін білу;
Теңбүйірлі үшбұрыш, оның қасиеттері және белгілері
7.1.1.21 - теңбүйірлі үшбұрыштың белгілері мен қасиеттерін білу және қолдану;
3-тоқсан
Түзулердің өзара орналасуы
Параллель түзулер, олардың белгілері және қасиеттері
7.1.2.3 - екі түзуді қиюшымен қиғанда пайда болған бұрыштарды танып білу;
7.1.2.4 - түзулердің параллельдік белгілерін білу және қолдану;
7.1.2.5 - параллель түзулердің қасиеттерін білу және қолдану;
Үшбұрыш бұрыштарының қосындысы. Үшбұрыштың сыртқы бұрышы
7.1.1.15 - үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы туралы теорема мен оның салдарларын білу;
7.1.1.16 - үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы туралы теорема мен оның салдарларын есептер шығаруда қолдану;
7.1.1.17 - үшбұрыштың сыртқы бұрышының анықтамасын білу;
7.1.1.18 - үшбұрыштың сыртқы бұрышы туралы теореманы қолдану;
Үшбұрыш теңсіздігі
7.1.1.19 - үшбұрыштың бұрыштары мен қабырғалары арасындағы қатысты білу және есептер шығаруда қолдану;
7.1.3.1 - үшбұрыш теңсіздігін білу және қолдану;
Тікбұрышты үшбұрыштардың теңдігінің белгілері. Тікбұрышты үшбұрыштың қасиеттері
7.1.1.22 - тікбұрышты үшбұрыштар теңдігінің белгілерін білу және қолдану;

7.1.1.1 - знать основные фигуры планиметрии: точка, прямая;
7.1.1.5 - знать определения отрезка, луча, угла, треугольника, полуплоскости;
7.1.1.2 - знать и применять аксиомы принадлежности точек и прямых;
7.1.1.3 - понимать, чем отличается аксиома от теоремы; выделять условие и заключение теоремы;
7.1.2.1 - знать и применять аксиомы расположения точек на прямой и на плоскости (аксиома порядка);
7.1.1.6 - знать и применять аксиомы измерения отрезков и углов;
7.1.1.8 - знать и применять аксиомы откладывания отрезков и углов;
7.1.1.11 - знать аксиому существования треугольника, равного данному;
7.1.2.2 - знать аксиому параллельности прямых;
Равенство фигур
7.1.1.7 - знать и применять определение и свойства равных фигур;
Методы доказательства теорем
7.1.1.4 - знать методы доказательства теорем
Смежные и вертикальные углы, их свойства
7.1.1.9 - знать определения смежных и вертикальных углов;
7.1.1.10 – знать и применять свойства вертикальных и смежных углов;
2 четверть
Треугольники
Треугольник и его виды
7.1.1.13 - различать виды треугольников;
Медианы, биссектрисы, высоты и средние линии треугольника
7.1.1.14 - знать элементы равностороннего, равнобедренного и прямоугольного треугольников;
7.1.1.12 - знать определение медианы, биссектрисы, высоты, серединного перпендикуляра треугольника и изображать их;
Признаки равенства треугольников
7.1.1.20 - знать признаки равенства треугольников;
Равнобедренный треугольник, его свойства и признаки
7.1.1.21- знать и применять свойства и признаки равнобедренного треугольника;
3 четверть
Взаимное расположение прямых
Параллельные прямые, их признаки и свойства
7.1.2.3 - распознавать углы, образованные при пересечении двух прямых секущей;
7.1.2.4 - знать и применять признаки параллельности прямых;
7.1.2.5 - знать и применять свойства параллельных прямых;
Сумма углов треугольника. Внешний угол треугольника
7.1.1.15 – знать теорему о сумме внутренних углов треугольника и следствия из нее;
7.1.1.16 - применять теорему о сумме внутренних углов треугольника и следствия из нее при решении задач;
7.1.1.17 - знать определение внешнего угла треугольника;
7.1.1.18 - применять теорему о внешнем угле треугольника;
Неравенство треугольника
7.1.1.19 - знать соотношение между сторонами и углами треугольника и применять его при решении задач;
7.1.3.1 - знать и применять неравенство треугольника;
Признаки равенства прямоугольных треугольников. Свойства прямоугольного треугольника
7.1.1.22 - знать и применять признаки равенства прямоугольных треугольников;

7.1.1.23 - тікбұрышты үшбұрыштың қасиеттерін қолдану;
Перпендикуляр түзулер. Перпендикуляр, көлбеу және оның проекциясы
7.1.2.6 - перпендикуляр, көлбеу және көлбеудің проекциясы ұғымдарын меңгеру;
7.1.2.7 - нүктеден түзуге түсірілген перпендикулярдың біреу ғана болуы туралы теореманы білу және қолдану;
7.1.2.8 - перпендикуляр түзулердің қасиеттерін білу және қолдану;
4-тоқсан
Шеңбер. Геометриялық салулар
Шеңбер, дөңгелек, олардың элементтері мен бөліктері. Центрлік бұрыш
7.1.1.24 - шеңбер мен дөңгелектің және олардың элементтерінің (центр, радиус, диаметр, хорда) анықтамаларын білу;
7.1.1.25 - центрлік бұрыштың анықтамасы мен қасиеттерін білу және қолдану;
7.1.1.26 - шеңбер диаметрі мен хордасының перпендикулярлығы туралы теоремаларды дәлелдеу және қолдану;
7.1.1.27 - нүктелердің геометриялық орнының анықтамасын білу;
Түзу мен шеңбердің өзара орналасуы. Екі шеңбердің өзара орналасуы
7.1.2.10 - түзу мен шеңбердің, екі шеңбердің өзара орналасу жағдайларын талдау;
Шеңберге жүргізілген жанама. Шеңберге жүргізілген жанамалардың қасиеттері
7.1.2.9 - шеңберге жүргізілген жанама мен қиюшының анықтамаларын білу;
7.1.2.11 - есептер шығаруда шеңбер жанамасының қасиеттерін білу және қолдану;
Үшбұрышқа іштей және сырттай сызылған шеңберлер
7.1.2.12 - үшбұрышқа іштей және сырттай сызылған шеңберлердің анықтамаларын білу;
7.1.2.13 - үшбұрышқа сырттай және іштей сызылған шеңберлердің центрлерінің орналасуын түсіндіру;
Салу есептері
7.1.2.14 - берілген бұрышқа тең бұрыш салу, бұрыштың биссектрисасын салу, кесіндіні қақ бөлу;
7.1.2.15 - кесіндінің орта перпендикулярын және берілген түзуге перпендикуляр түзу салу;
7.1.2.16 - берілген элементтері бойынша үшбұрыш салу;
7-сыныптағы геометрия курсын қайталау
8-сынып
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімінің мазмұны
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
7-сыныптағы геометрия курсын қайталау
Көпбұрыштар. Төртбұрыштар
Көпбұрыш.
8.1.1.1 – сынық сызық ұғымын білу;
8.1.1.2 - көпбұрыш, дөңес көпбұрыш, көпбұрыш элементтері анықтамаларын білу;
8.1.1.3 - көпбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындыларының және сыртқы бұрыштарының қосындыларының формулаларын қорытып шығару;
Параллелограмм, ромб, тіктөртбұрыш, шаршы және олардың қасиеттері мен белгілері
8.1.1.4 - параллелограмм анықтамасын білу;
8.1.1.5 - параллелограмм қасиеттерін қорытып шығару және қолдану;
8.1.1.6 - параллелограмм белгілерін қорытып шығару және қолдану;
8.1.1.7 - тіктөртбұрыш, ромб, шаршы анықтамаларын, қасиеттері мен белгілерін білу;
Фалес теоремасы. Пропорционал кесінділер
8.1.1.8 - Фалес теоремасын білу және қолдану;

7.1.1.23 - применять свойства прямоугольного треугольника;
Перпендикулярные прямые. Перпендикуляр, наклонная и ее проекция
7.1.2.6 - усвоить понятие перпендикуляра, наклонной и проекции наклонной;
7.1.2.7 - знать и применять теорему о единственности перпендикуляра к прямой;
7.1.2.8 - знать и применять свойства перпендикулярных прямых;
4 четверть
Окружность. Геометрические построения
Окружность, круг, их элементы и части. Центральный угол
7.1.1.24 - знать определения окружности и круга, их элементов (центр, радиус, диаметр, хорда);
7.1.1.25 - знать и применять определение и свойства центрального угла;
7.1.1.26 - знать и применять теоремы о перпендикулярности диаметра и хорды;
7.1.1.27 - знать определение геометрического места точек;
Взаимное расположение прямой и окружности. Взаимное расположение двух окружностей
7.1.2.10 - анализировать случаи взаимного расположения прямой и окружности, двух окружностей;
Касательная к окружности. Свойства касательных к окружности
7.1.2.9 - знать определения касательной и секущей к окружности;
7.1.2.11 - знать и применять свойства касательной к окружности при решении задач;
Окружности, описанная около треугольника и вписанная в треугольник
7.1.2.12 - знать определения окружностей, вписанной в треугольник и описанной около треугольника;
7.1.2.13 - объяснять расположение центров окружностей, вписанной в треугольник и описанной около треугольника;
Задачи на построение
7.1.2.14 - строить угол, равный данному, биссектрису угла, делить отрезок пополам;
7.1.2.15 - строить серединный перпендикуляр к отрезку, прямую, перпендикулярную к данной прямой;
7.1.2.16 - строить треугольник по заданным элементам;
Повторение курса геометрии 7 класса
1) 8 класс
Раздел долгосрочного плана
Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
Повторение курса геометрии 7 класса
Многоугольники. Четырехугольнии
Многоугольник
8.1.1.1 - знать понятие ломаной линии;
8.1.1.2 - знать определения многоугольника, выпуклого многоугольника, элементов многоугольника;
8.1.1.3 -знать формулы суммы внутренних углов и суммы внешних углов многоугольника
Параллелограмм, ромб, прямоугольник, квадрат, их свойства и признаки
8.1.1.4 - знать определение параллелограмма,
8.1.1.5 - знать и применять свойства параллелограмма;
8.1.1.6 - знать и применять признаки параллелограмма;
8.1.1.7 - знать определения, свойства и признаки прямоугольника, ромба и квадрата
Теорема Фалеса. Пропорциональные отрезки
8.1.1.8 - знать и применять теорему Фалеса;

8.1.1.9 - пропорционал кесінділер туралы теоремаларды білу және қолдану;
Трапеция, оның түрлері мен қасиеттері. Трапеция мен үшбұрыштың орта сызықтары
8.1.1.10 - трапецияның анықтамасын, түрлерін және қасиеттерін білу;
8.1.1.11 - үшбұрыштың орта сызығының қасиетін білу және қолдану;
8.1.1.12 - трапецияның орта сызығының қасиетін білу және қолдану.
Үшбұрыштың тамаша нүктелері
8.1.3.1 - үшбұрыштың қабырғаларына жүргізілген медианалар, биссектрисалар, биіктіктер және орта перпендикулярлар қасиеттерін білу және қолдану;
2-тоқсан
Тікбұрышты үшбұрыштың қабырғалары мен бұрыштары арасындағы қатыстар
Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрыштарының тригонометриялық функциялары. Пифагор теоремасы
8.1.3.2 - бұрыштың синусы, косинусы, тангенсі және котангенсінің тікбұрышты үшбұрыштың қабырғалары мен бұрыштарының қатыстары арқылы берілген анықтамаларын білу;
8.1.3.3 - Пифагор теоремасын білу және қолдану;
8.1.3.4 - тікбұрышты үшбұрыштың тік бұрышының төбесінен гипотенузасына түсірілген биіктігінің қасиеттерін білу және қолдану;
Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктер
8.1.3.18 - Пифагор теоремасын пайдаланып,
формуласын қорытып шығару және есептер шешуде қолдану;
8.1.3.19 - a және (900-a) бұрыштарының синусы, косинусы, тангенсі және котангенсі арасындағы байланыстарды білу және қолдану;
8.1.3.5 - бұрышты оның синусы, косинусы, тангенсі және котангенсінің белгілі мәні бойынша салу;
Тікбұрышты үшбұрыштарды шешу
8.1.3.6 - тікбұрышты үшбұрышты 300, 450, 600 -қа тең бұрыштардың синус, косинус, тангенс және котангенсінің мәндерін табу үшін қолдану;
8.1.3.7 - тікбұрышты үшбұрыштың элементтерін табу үшін 300, 450, 600 - қа тең бұрыштардың синус, косинус, тангенс және котангенсінің мәндерін қолдану;
8.1.3.8 - берілген екі элементі бойынша тікбұрышты үшбұрыштың бұрыштары мен қабырғаларын табу;
3-тоқсан
Аудан
Фигураның ауданы және оның қасиеттері
8.1.3.9 - көпбұрыш ауданының анықтамасы мен қасиеттерін білу;
8.1.3.10 - тең шамалас және тең құрамдас фигуралардың анықтамаларын білу;
Төртбұрыштар мен үшбұрыштардың аудандары
8.1.3.11 - параллелограммның, ромбтың ауданы формулаларын білу және қолдану;
8.1.3.12 - үшбұрыштың ауданы формулаларын білу және қолдану;
8.1.3.13 - трапецияның ауданы формулаларын білу және қолдану;
4-тоқсан
Жазықтықтағы тікбұрышты координаталар жүйесі
Жазықтықтағы координаталар әдісі
8.1.3.14 - жазықтықта координаталарымен берілген екі нүктенің арақашықтықтығын есептеу;
8.1.3.15 - кесінді ортасының координаталарын табу формлаларын білу және қолдану;
8.1.3.16 - центрі (a; b), радиусы r болатын шеңбердің теңдеуін білу:
8.1.3.17 - түзудің теңдеуін білу:
ax +by + c = 0;
8-сыныптағы геометрия курсын қайталау
9-сынып
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімінің мазмұны
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
8-сыныптағы геометрия курсын қайталау
Жазықтықтағы векторлар
Вектор. Векторларға амалдар қолдану. Коллинеар және коллинеар емес векторлар

8.1.1.9 - знать и применять теорему о пропорциональных отрезках;
Трапеция, виды и свойства. Средние линии трапеции и треугольника.
8.1.1.10 - знать определение, виды и свойства трапеции;
8.1.1.11 - знать и применять свойство средней линии треугольника;
8.1.1.12 - знать и применять свойство средней линии трапеции;
Замечательные точки треугольника
8.1.3.1 - знать и применять свойства медиан, биссектрис, высот и серединных перпендикуляров к сторонам треугольника;
2 четверть
Соотношения между сторонами и углами прямоугольного треугольника
Тригонометрические функции острого угла в прямоугольном треугольнике. Теорема Пифагора
8.1.3.2 - знать определения синуса, косинуса, тангенса и котангенса углов через отношения сторон в прямоугольном треугольнике;
8.1.3.3 - знать и применять теорему Пифагора;
8.1.3.4 - знать и применять свойства высоты в прямоугольном треугольнике, опущенной из вершины прямого угла на гипотенузу
Основные тригонометрические тождества
8.1.3.18 - выводить формулу
, используя теорему Пифагора и применять при решении задач;
8.1.3.19 - знать и применять взаимосвязь между синусом, косинусом, тангенсом и котангенсом углов a и (900-a);
8.1.3.5 - строить угол по известному значению его синуса, косинуса, тангенса или котангенса;
Решение прямоугольных треугольников
8.1.3.6 - использовать прямоугольный треугольник для вывода значений синуса, косинуса, тангенса и котангенса углов 300, 450, 600;
8.1.3.7 - применять значения синуса, косинуса, тангенса и котангенса углов 300, 450, 600 для нахождения элементов прямоугольного треугольника;
8.1.3.8 - находить стороны и углы прямоугольного треугольника по двум заданным элементам;
3 четверть
Площади
Площадь фигуры и ее свойства
8.1.3.9 - знать определение площади многоугольника и ее свойства;
8.1.3.10 - знать определения равновеликих и равносоставленных фигур;
Площади четырехугольников и треугольников
8.1.3.11 - знать и применять формулы площади параллелограмма, ромба;
8.1.3.12 - знать и применять формулы площади треугольника;
8.1.3.13 - знать и применять формулы площади трапеции;
4 четверть
Прямоугольная система координат на плоскости
Метод координат на плоскости
8.1.3.14 - вычислять расстояние между двумя точками на плоскости по их координатам;
8.1.3.15 – знать и применять формулу нахождения находить отрезка;
8.1.3.16 - знать уравнение окружности с центром в точке (a,b) и радиусом r:
8.1.3.17 – знать уравнение прямой ax +by + c = 0;
Повторение курса геометрии 8 класса
2) 9 класс
Раздел долгосрочного плана
Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
Повторение курса геометрии 8 класса
Векторы на плоскости
Вектор. Действия над векторами. Коллинеарные и неколлинеарные векторы

9.1.4.1 - вектордың, коллинеар векторлардың, тең векторлардың, нөлдік вектордың, бірлік вектордың және вектор ұзындығының анықтамаларын білу;
9.1.4.2 - векторларды қосу, векторды санға көбейту ережелерін білу және қолдану;
9.1.4.3 – векторлардық коллинеарлық шартын қолдану;
9.1.4.4 - екі вектордың арасындағы бұрыштың анықтамасын білу;
9.1.4.5 - векторлардың скаляр көбейтіндісінің анықтамасын білу;
Вектордың координаталары. Координаталық түрде берілген векторларға амалдар қолдану
9.1.3.1 - вектордың координаталарының анықтамасын білу;
9.1.3.2 - вектордың ұзындығын табу формуласын білу және қолдану;
9.1.3.3 - координаталарымен берілген векторларға амалдар қолдану;
9.1.3.4 - векторлардың скаляр көбейтіндісін және оның қасиеттерін білу және қолдану;
9.1.3.5 – векторлр арасындағы бұрышты табу;
2-тоқсан
Жазықтықтағы түрлендірулер
Қозғалыс және оның қасиеттері
9.1.4.5 - қозғалыстың түрлерін және қасиеттерін білу;
9.1.4.6 - симметрия, параллель көшіру және бұру кезінде фигуралардың бейнелерін салу;
Ұқсас фигуралар және олардың қасиеттері. Үшбұрыштар ұқсастығының белгілері
9.1.4.7 - ұқсас фигуралардың анықтамасын және қасиеттерін білу;
9.1.4.8 - гомотетияның анықтамасын және қасиеттерін білу;
9.1.4.9 - үшбұрыштар ұқсастығы белгілерін білу және қолдану;
9.1.4.10 - тікбұрышты үшбұрыштардың ұқсастығын білу және қолдану;
9.1.4.11 - үшбұрыш биссектрисасының қасиетін білу және қолдану;
9.1.4.12 - ұқсас фигуралардың аудандары және ұқсастық коэффициенті арасындағы тәуелділік формуласын білу;
3-тоқсан
Үшбұрыштарды шешу
Үшбұрыштарды шешу
9.1.3.6 - косинустар теоремасын білу және қолдану;
9.1.3.7 - синустар теоремасын білу және қолдану;
9.1.2.3 - дұрыс көпбұрыштарды салу;
9.1.3.8 - іштей сызылған үшбұрыштың ауданын (
– үшбұрыштың қабырғалары, R – сырттай сызылған шеңбер радиусы) және сырттай сызылған көпбұрыштың ауданының
мұндағы r – іштей сызылған шеңбер радиусы, p- көпбұрыштың жарты периметрi) формуларын білу және қолдану;
9.1.3.9 - шеңберге іштей немесе сырттай сызылған үшбұрыштардың аудандарын пайдаланып шеңбердің радиусын табу формулаларын білу және қолдану;
4-тоқсан
Шеңбер. Көпбұрыштар
Шеңбер және дөңгелек. Доғаның ұзындығы. Дөңгелек, сектор және сегменттің аудандары
9.1.1.1 - доға ұзындығының формуласын білу және қолдану;
9.1.1.2 - сектор мен сегмент ауданының формулаларын білу және қолдану;
9.1.1.3 - іштей сызылған бұрыш анықтамасын және оның қасиеттерін білу;
9.1.1.4 - дөңгелектегі кесінділердің пропорционалдылығы туралы теоремаларды білу және қолдану;
Дұрыс көпбұрыштар және шеңбер
9.1.2.1 - шеңберге іштей және сырттай сызылған төртбұрыштардың қасиеттері мен белгілерін білу және қолдану;

9.1.4.1 - знать определения вектора, коллинеарных векторов, равных векторов, нулевого вектора, единичного вектора и длины вектора;
9.1.4.2 - знать и применять правила сложения векторов и умножения вектора на число;
9.1.4.3 - применять условие коллинеарности векторов;
9.1.4.4 - знать определение угла между двумя векторами;
9.1.4.5 - находить скалярное произведение векторов;
Координаты вектора. Действия над векторами, записанными в координатной форме
9.1.3.1 - знать определение координаты вектора;
9.1.3.2 – знать и применять формулу нахождения длины вектора;
9.1.3.3 - выполнять действия над векторами в координатах;
9.1.3.4 - знать и применять скалярное произведение векторов и его свойства;
9.1.3.5 - вычислять угол между векторами;
2 четверть
Преобразования плоскости
Движение и его свойства
9.1.4.5 - знать виды и свойства движения;
9.1.4.6 - строить образы фигур при симметриях, параллельном переносе, повороте;
Подобные фигуры и их свойства. Признаки подобия треугольников
9.1.4.7 - знать определение и свойства подобных фигур;
9.1.4.8 - знать определение и свойства гомотетии;
9.1.4.9 - знать и применять признаки подобия треугольников;
9.1.4.10 - знать и применять подобие прямоугольных треугольников;
9.1.4.11 - знать и применять свойство биссектрисы треугольника;
9.1.4.12 - знать формулу зависимости между площадями подобных фигур и коэффициентом подобия;
3 четверть
Решение треугольников
Решение треугольников
9.1.3.6 - знать и применять теорему косинусов;
9.1.3.7 - знать и применять теорему синусов;
9.1.3.8 - знать и применять формулы площади вписанного треугольника
- стороны треугольника, R-радиус описанной окружности), площади описанного многоугольника
где r – радиус вписанной окружности, p - полупериметр многоугольника);
9.1.3.9 - знать и применять формулы для нахождения радиуса окружности, используя площади вписанных и описанных треугольников;
4 четверть
Окружность. Многоугольники
Окружность и круг. Длина дуги. Площади круга, сектора и сегмента
9.1.1.1 знать и применять формулу длины дуги;
9.1.1.2 – знать и применять формулу площади сектора, сегмента;
9.1.1.3 - знать определение вписанного угла и его свойства;
9.1.1.4 - знать и применять теоремы о пропорциональности отрезков в круге
Правильные многоугольники и окружность
9.1.2.1 - знать и применять свойства и признаки вписанных и описанных четырехугольников;

9.1.2.2 - дұрыс көпбұрышқа іштей және сырттай сызылған шеңберлердің радиустары арасындағы байланысты білу және қолдану;
9.1.2.3 - дұрыс көпбұрыштың қабырғаларын, периметрін, ауданын және оған іштей және сырттай сызылған шеңберлердің радиустарын байланыстыратын формулаларды білу және қолдану;
9.1.2.4 - үшбұрыш медианаларының қасиеттерін білу;
7-9-сыныптардағы геометрия курсын қайталау
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 619-қосымша
Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-6-сыныптарына арналған "Жаратылыстану" пәнінен оқу жүктемесі төмендетілген үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. Оқу бағдарламасымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 27.11.2020 № 496 (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Білім берудің барлық деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 604 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17669 тіркелген) сәйкес әзірленген.
2. Бағдарлама бастауыш мектепке арналған "Жаратылыстану" пәні бағдарламасының логикалық жалғасы болып табылады.
3. 5-6-сыныптың оқушыларына жаратылыстану бағытында білім беру, олардың білім құмарлықтарының дамуына, әлем жайлы ой-өрістерінің кеңеюіне, ғылымды ұғыну мен қоршаған әлемді тұтастай қабылдауларының дамуына, қоршаған әлемді бағалай және қорғай білу біліктіліктерінің дамуына көмектеседі.
4. Негізгі мектепте "Жаратылыстану" пәнін оқу:
1) қоршаған әлемнің көп қырлылығын, табиғи құбылыстар мен үдерістердің өзара байланысын және себептерін;
2) көптүрлі табиғат құбылыстары мен нысандарын жүйелеу принциптерін түсінуге мүмкіндік береді;
5. "Жаратылыстану" пәнінен оқу бағдарламасы негізгі мектепте зерттеу, ойлау, коммуникативтік дағдылар мен біліктіліктер негіздерінің қалыптасуына бағытталған:
1) гипотеза құру және оларды тексерудің жолдарын ұсыну, эксперименттер арқылы алынған мәліметтер негізінде қорытынды жасау;
2) зерттеу мәселелерін дұрыс алу, зерттеу жұмысының жоспарын құру, бақылаулар мен эксперименттер нәтижелерін бағалау және сипаттау, қорытынды шығару;
3) бұқаралық ақпараттық құралдары хабарламаларындағы, интернет желісі ресурстарындағы, ғылыми-көпшілік әдебиеттердегі жаратылыстану бағытындағы ақпараттармен жұмыс: іздеу әдістерін игеру, ақпараттың мағыналық негізін анықтау және ақпараттың растығын бағалау;
4) зерттеу қорытындыларын түрлі формада ұсыну;

9.1.2.2 - знать и применять связь между радиусами вписанной и описанной окружностей правильного многоугольника;
9.1.2.3 - знать и применять формулы, связывающие стороны, периметр, площадь правильного многоугольника и радиусы вписанной и описанной окружностей правильного многоугольника;
9.1.2.4 - знать и применять свойства медиан треугольника;
Повторение курса геометрия 7-9 классов
Приложение 619 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа (с сокращением учебной нагрузки) по учебному предмету "Естествознание" для 5-6 классов уровня основного среднего образования
Сноска. Приказ дополнен приложением 619 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 27.11.2020 № 496 (порядок введения в действие см. п.5).
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 604 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования всех уровней образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17669).
2. Данная программа является логическим продолжением программы начальной школы по предмету "Естествознание".
3. Естественнонаучное образование обучающихся 5-6 классов способствует развитию их любознательности, расширению кругозора о мире, развитию научного понимания и целостного видения окружающего мира, умения ценить и беречь окружающий мир.
4. Изучение предмета "Естествознание" в основной школе позволит обучающимся понять:
1) многообразие окружающего мира, взаимосвязь и причины природных явлений и процессов происходящих в живой и неживой природе;
2) принципы систематизации многообразия объектов и процессов в природе;
5. Учебная программа по предмету "Естествознание" в основной школе нацелена на формирование основ исследовательских, мыслительных, коммуникативных навыков и умений:
1) выдвигать гипотезы и предлагать пути их доказательства, делать выводы на основе экспериментальных данных;
2) формулировать вопросы исследования и составлять план исследований, собирать, описывать и оценивать данные, полученные в ходе наблюдений и экспериментов, делать выводы;
3) работать с естественнонаучной информацией, содержащейся в средствах массовой информации, интернет-ресурсах, научной и научно-популярной литературе: владеть методами поиска, выделять смысловую основу и оценивать достоверность информации;
4) представлять результаты исследований в различной форме;

5) жаратылыстану ғылымы бағытындағы маңызды жетістіктердің қолданбалы мәнін түсіндіру.
6. "Жаратылыстану" пәні негізгі мектептегі "Биология", "География", "Химия", "Физика" пәндерін зерделеу, негізін қалауға бағытталған кіріктірілген курс болып табылады.
7. Бағдарламаның мақсаты оқушыларды жаратылыстану ғылымы тұрғысынан табиғат пен қоғамның өзара байланысы, табиғаттағы заңдылықтардың біртұтастығы туралы білім, ұғым, түсінік қалыптастыру және білімдерін күнделікті өмірде кездесетін табиғат құбылыстары мен үдерістерін түсіндіру, сипаттау, болжау үшін қолдану білігін дамытуға бағытталған.
8. Пән бағдарламасы келесі міндеттерді шешуге бағытталған:
1) әлемнің қазіргі заманғы жаратылыстану ғылымы тұрғысынан қалыптасқан бейнесі мен жаратылыстану ғылымдарының әдістері туралы білім негіздерін қалыптастыру; жаратылыстанудың техника мен технология дамуына елеулі ықпал еткен маңызды идеяларымен, жетістіктерімен таныстыру;
2) білімдерін қоршаған әлемнің құбылыстарын түсіндіру үшін қолдану және бұқаралық ақпараттық құралдары, интернет ресурстары, арнайы және ғылыми-көпшілік әдебиеттерден алынған жаратылыстану ғылымы тұрғысынан және өмірлік маңызды мазмұны бар ақпаратты қабылдау біліктіліктеріне ие болу;
3) зияткерлік, шығармашылық қабілеттерді, сын тұрғысынан ойлау қабілетін қарапайым зерттеулер, құбылыстарды талдау, жаратылыстану ғылымдық ақпаратты қабылдау және түсіндіру барысында дамыту;
4) күнделікті өмірде тіршілік қауіпсіздігін қамтамасыз ету, заманауи технологияларды сауатты пайдалану, денсаулық пен қоршаған ортаны қорғау үшін жаратылыстану ғылымдары бойынша білімдерін қолдану.
2-тарау. "Жаратылыстану" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
9. "Жаратылыстану" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 5-сыныпта – аптасына 1 сағатты, оқу жылында 34 сағатты;
2) 6-сыныпта – аптасына 1 сағатты, оқу жылында 34 сағатты құрайды.
10. "Жаратылыстану" пәні бойынша оқу бағдарламасының мазмұны оқу бөлімдерінен тұрады.
11. Бөлімдер сыныптар бойынша күтілетін нәтижелер түріндегі оқу мақсаттарынан құралған бөлімшелерден тұрады.
12. Әрбір бөлімшенің ішінде бірізділікті сақтай отырып құрастырылған оқу мақсаттары мұғалімдерге өз жұмысын жоспарлауға және оқушылардың жетістіктерін бағалауға, сонымен қатар оларға оқудың келесі кезеңдерінен хабардар болуға мүмкіндік береді.
13. Оқу пәнінің мазмұны 7 бөлімді қамтиды:
ғылым әлемі;
ғалам. Жер. Адам;
заттар және материалдар;
тірі және жансыз табиғаттағы үдерістер;
энергия және қозғалыс;
экология және тұрақты даму;
әлемді өзгертетін жаңалықтар.
"Ғылым әлемі" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
ғылымның рөлі. зерттеуді жоспарлау;
деректерді жинау және талдау;

5) объяснять прикладное значение важнейших достижений в области естественных наук.
6. Учебная программа по предмету "Естествознание" является интегрированным курсом для дальнейшего изучения следующих предметов: "Биология", "География", "Физика" и "Химия".
7. Целью программы является формирование у обучающихся естественнонаучных знаний, понятий и целостного представления о закономерностях, взаимосвязи природы и общества, развитие умения применять полученные знания для объяснения, описания, прогнозирования природных явлений и процессов, наблюдаемых в повседневной жизни.
8. Предмет "Естествознание" ориентирован на решение следующих задач:
1) формирование основ знаний о современной естественнонаучной картине мира и методах, используемых в естественных науках; знакомство с наиболее важными идеями и достижениями естествознания, оказавшими важное влияние на развитие науки, техники и технологий;
2) овладение умениями применять полученные знания для объяснения явлений окружающего мира, восприятия информации естественнонаучного и жизненно значимого содержания, получаемой из средств массовой информации, ресурсов интернета, научной и научно-популярной литературы;
3) развитие интеллектуальных, творческих способностей и критического мышления для проведения простых исследований, анализа явлений, восприятия и интерпретации естественнонаучной информации;
4) развитие навыков применения естественнонаучных знаний в повседневной жизни для обеспечения безопасности жизнедеятельности, грамотного использования современных технологий, охраны здоровья и окружающей среды.
Глава 2. Организация содержания предмета "Естествознание"
9. Объем учебной нагрузки по предмету "Естествознание" составляет:
1) в 5-ом классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
2) в 6-ом классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.
10. Содержание учебной программы по учебному предмету "Естествознание" организовано по разделам обучения.
11. Разделы состоят из подразделов, которые содержат в себе цели обучения в виде ожидаемых результатов по классам.
12. Цели обучения, обозначенные в каждом подразделе, позволяют учителю системно планировать свою работу и оценивать достижения учащихся, а также информировать их о следующих этапах обучения.
13. Содержание учебного предмета включает 7 разделов:
1) "Мир науки";
2) "Вселенная. Земля. Человек";
3) "Вещества и материалы";
4) "Процессы в живой и неживой природе";
5) "Энергия и движение";
6) "Экология и устойчивое развитие";
7) "Открытия, меняющие мир".
14. Базовое содержание учебного предмета. Раздел "Мир науки" включает следующие подразделы:
1) роль науки; планирование исследования;
2) сбор и запись данных;

15. "Ғалам. Жер. Адам" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) макро- және микроәлем. жер ғаламшарының пайда болуы ;
2) жердің құрылысы мен құрамы. жер қабықтары;
3) жерде тіршіліктің пайда болуы;
4) жергілікті жердің жоспары. шартты белгілер;
5) материктермен мұхититтарды игеру, зерттеу тарихы;
6) әлем халқының нәсілдік құрамы;
16. "Заттар және материалдар" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
қатты, сұйық және газтәрізді заттардың құрылымы;
заттардың құрылымы және қасиеттері;
қоспа түрлері және бөлу әдістері;
заттарды жіктеу;
17."Тірі және жансыз табиғаттағы үдерістер" бөлімі келесі бөлімшелерді
қамтиды:
табиғаттағы кездесетін үдерістер;
тірі табиғаттағы үдерістер;
табиғатта жүретін үдерістердің себептері;
тірі ағзалардың қасиеттері;
фотосинтезге қажетті жағдайлар. фотосинтез.
18. "Энергия және қозғалыс" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) энергия түрлері;
2) температура және жылу энергиясы;
3) ғимараттарды жылулық оқшаулау;
4) энергияның өзара айналуы;
5) жанды және табиғаттағы қозғалыс;
19. "Экология және тұрақты даму" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) экожүйе түрлері және құрамдас бөліктері;
2) табиғи және жасанды экожүйелер мен оларға әсер етітін экологиялық факторлар;
3) тірі ағзалардың алуан түрлілігі;
4) Қазақстан Республикасының Қызыл кітабы
5) Қазақстан Республикасының экологиялық мәселелері (жергілікті компонент негізінде).
20."Әлемді өзгертетін ашылулар" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
әлемді өзгерткен жаңалықтар;
болашақ жаңалықтары.
3-тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
21. Бағдарламада оқыту мақсаттарын пайдалану ыңғайлылығы үшін кодтау енгізілді. Кодта бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар – бөлім мен бөлімшенің, төртінші сан – оқыту мақсатының реттік санын білдіреді. Мысалы, 5.1.2.1 кодында "5" сынып, "1.2" екінші бөлімнің бірінші бөлімшесі, "1" оқыту мақсатының реттік саны.
Білім алушылар білуі тиіс:
Бөлімдер
Бөлімшелер
5-сынып
6-сынып
1. Ғылым әлемі
Ғылымның рөлі
Зерттеуді жоспарлау
5.1.1.1 ғылымның қызметтерін адам іс-әрекетінің түрі ретінде анықтау
5.1.2.1 зерттеу жоспарын құрастыру
5.1.2.2 зерттеу жүргізу кезіндегі қауіпсіздік техникасының ережелерін тұжырымдау
6.1.1.1 жаратылыстану ғылымдарының зерттеу нысандарын тізіп атау
6.1.2.1 жоспар бойынша зерттеу жұмысын жүргіргізу, қауіпсіз жұмыс жүргізудің жағдайларын анықтау
Деректерді жинау және талдау
5.1.3.1 нысандар параметрлерін өлшем бірліктермен анықтау;
5.1.3.2 бақылаулар мен өлшеу деректерін тіркеу
6.1.3.1 Халықаралық бірліктер жүйесінің өлшем бірліктерін пайдалану
6.1.4.1 алынған деректерді графикалық түрде көрсету

15. Раздел "Вселенная. Земля. Человек" включает следующие подразделы:
1) макро- и микромир; Происхождение планеты Земля.
2) Строение и состав Земли; оболочки Земли.
3) жизнь на Земле;
4) способы изображения земной поверхности; условные обозначения
5) исследование материков и океанов; история исследований
6) расовый состав населения мира;
16. Раздел "Вещества и материалы" включает следующие подразделы:
1) строение твердых, жидких и газообразных веществ
2) строение и свойства веществ;
3) виды смесей и способы их разделения;
4) классификация веществ;
17. Раздел "Процессы в живой и неживой природе" включает следующие подразделы:
1) образование и получение веществ;
2) процессы в неживой природе;
3) причины процессов, происходящих в неживой природе;
4) фотосинтез; условия, необходимые для фотосинтеза;
18. Раздел "Энергия и движение" включает следующие подразделы:
1) виды энергии;
2) температура и тепловая энергия;
3) методы тепловой изоляции в зданиях;
4) взаимопревращение энергии;
5) движения в живой и неживой природе;
19. Раздел "Экология и устойчивое развитие" включает следующие подразделы:
1) экосистемы; компоненты экосистемы;
2) влияние экологических факторов на функционирование экосистем;
3) многообразие живых организмов;
4) Красная книга Республики Казахстан;
5) экологические проблемы Республики Казахстан (на основе местного компонента)
20. Раздел "Открытия, меняющие мир" включает следующие подразделы:
1) открытия, изменившие мир;
2) открытия будущего.
Глава 3. Система целей обучения
21. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа - раздел и подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели.
Обучающийся должен:
Раздел
Подраздел
5 класс
6 класс
1 Мир науки
Роль науки Планирование исследования
5.1.1.1 определять функции науки как вида человеческой деятельности
5.1.2.1 формулировать вопрос исследования и предположения
5.1.2.2 в процессе исследований сохранение правил техники безопасности
6.1.1.1 перечислять объекты исследований естественных наук
6.1.2.1 определять условия безопасного проведения исследования
Сбор и запись данных
5.1.3.1 составлять план исследования
5.1.3.2 сформулировать правила техники безопасности при проведении исследования
6.1.3.1 использовать международные единицы измерения
6.1.4.1 графически представлять полученные данные

6.1.2.1 зерттеуді қауіпсіз жүргізу шарттарын анықтау
2. Ғалам. Жер. Адам
Макроәлем және микроәлем Жер ғаламшарының пайда болуы
5.2.1.1 макро- және микроәлем нысандарын ажырата білу және мысалдар келтіру
5.2.2.1 Жер ғаламшарының пайда болуын түсіндіру
6.2.1.1 макро- және микроәлем нысандарының параметрлерін атау
Жердің құрылысы мен құрамы
Жер қабықтары.
5.2.2.2 Жердің құрылысы мен құрамын атау.
5.2.3.1 Жер қабықтарының құрамдас бөліктерін сипаттау
6.2.3.1 жердің сыртқы қабықтарының өзара әрекеттесу тәсілдерін түсіндіру
Жерде тіршіліктің пайда болуы
5.2.4.1 Жерде тіршіліктің пайда болуын сипаттау
6.2.3.2 жерде байқалатын үдерістер мен құбылыстарды түсіндіру;
Жергілікті жердің жоспары. Шартты белгілер
5.2.5.1 "жоспар" және "шартты белгілер" ұғымдарын түсіндіру
5.2.5.2 шартты белгілерді қолданып, жергілікті жердің планын оқу
6.2.5.1 шартты белгілерді, масштабты қолданып, географиялық координаттарды анықтау, географиялық карталарды оқу;
Материктермен мұхититтарды игеру, зерттеу тарихы
5.2.6.1 материктер мен дүние бөліктерін игеру және зерттеу тарихын сипаттау;
5.2.6.2 мұхиттарды зерттеу тарихын сипаттау.
6.2.6.1 жоспар бойынша материктер мен олардың физикалық-географиялық аймақтарының ерекшеліктерін анықтап, сипаттау
Дүниежүзі халқының нәсілдік құрамы
5.2.7.1 дүниежүзі халқының нәсілдік құрамын, негізгі нәсілдер мен нәсіларалық топтардың таралу аймақтарын анықтау.
6.2.7.1 халықтың қоныстану заңдылықтарын және халық тығыздығын анықтау;
3. Заттар және материалдар
Қатты, сұйық және газтәрізді заттардың құрылымы
5.3.1.1 бөлшектердің сұйық және газтектес заттарда таралуын түсіндіру;
5.3.1.2 заттардың қатты, сұйық және газ күйіндегі құрылымын бөлшектер теориясына сәйкес түсіндіру.
6.3.1.1 атом мен молекулаларды, қарапайым және күрделі заттарды айыра білу;
6.3.1.2 атомның негізгі бөлшектерін және олардың орналасуын сипаттау;
Заттардың құрылысы және қасиеттері
5.3.1.3 заттардың қасиеттерін: тығыздығын, аққыштығын, жылу және электрөткізгіштігін, созылғыштығын, иілімділігін сипаттау.
6.3.1.3 заттардың
қасиеттерін (балқу және қайнау температураларын) сипаттау
Физикалық және химиялық құбылыстар
5.3.1.4 физикалық және химиялық құбылыстарды ажырату;
6.3.3.2 тұрмыстық химия өнімдерін қолдану саласын және оларды қауіпсіз пайдалану ережелерін түсіндіру;
Таза заттар және қоспалар
5.3.2.1 қоспалар мен таза заттарды ажырату;
6.3.2.1 заттарды органикалық және бейорганикалық заттар күйінде жіктеу
Қоспа түрлері және бөлу әдістері
5.3.2.2 қоспалардың түрлерін сипаттайды және бөлу әдістерін ұсыну;
6.3.2.2 тірі және жансыз табиғатта қышқыл, сілтілі және бейтарап ортаны айыра біледі және әмбебап индикатор көмегімен ортаны анықтау
Заттарды жіктеу

6.1.2.1 определять условия безопасного проведения исследования
2. Человек. Земля. Вселенная
Макро- и микромир. Происхождение планеты Земля
5.2.1.1 различать и приводить примеры объектов макро- и микромира
5.2.2.1 объяснять происхождение планеты Земля;
6.2.1.1 называть параметры объектов макро- и микромира
Общие сведения о Земле. Оболочки Земли.
5.2.2.2 называть строение и состав Земли
5.2.3.1 характеризовать оболочки Земли
6.2.3.1 объяснять способы взаимодействия внешних оболочек Земли
Жизнь на Земле
5.2.4.1 описывать возникновение жизни на Земле;
6.2.3.2 объяснять наблюдаемые на Земле процессы и явления;
Способы изображения земной поверхности. Условные обозначения
5.2.5.1 объяснять понятия "план" и "условные знаки";
5.2.5.2 читать планы местности, используя условные знаки;
6.2.5.1 используя масштаб, условные знаки, находить географические координаты и читать географические карты
Исследование материков и океанов, история исследований
5.2.6.1 характеризовать историю освоения и изучения материков и частей света;
5.2.6.2 характеризовать историю изучения океанов
6.2.6.1 определять физико-географические особенности природы материков и океанов по плану;
Расовый состав населения мира
5.2.7.1 определять расовый состав населения мира и регионы распространения основных рас и межрасовых групп;
6.2.7.1 определять закономерности размещения и плотность населения ;
3. Вещества и материалы
Строение твердых, жидких и газообразных веществ
5.3.1.1 объяснять распространение частиц в жидкостях и газах;
5.3.1.2 объяснять структуру твердых, жидких и газообразных веществ согласно теории частиц;
6.3.1.1 различать атомы и молекулы, простые и сложные вещества;
6.3.1.2 описывать основные частицы атома и их расположение;
Строение и свойства веществ
5.3.1.3 описывать свойства вещества: текучесть, плотность, тепло-электропроводность, ковкость и пластичность;
6.3.1.3 описывать свойства вещества: температуры плавления и кипения;
Физические и химические явления
5.3.1.4 различать физические и химические явления
6.3.3.2 объяснять области применения продуктов бытовой химии и правила безопасного обращения с ними;
Чистые вещества и смеси
5.3.2.1 различать чистые вещества и смеси;
6.3.2.1 классифицировать вещества на органические и неорганические;
Виды смесей и способы их разделения
5.3.2.2 описывать виды смесей и предлагать способы их разделения;
6.3.2.3объяснять процесс нейтрализации
6.3.2.2 различать кислые, щелочные и нейтральные среды в живой и неживой
природе и определять среду с помощью универсального индикатора;
Классификация веществ

5.3.2.3 құрамы белгілі қоспалар дайындау;
6.3.2.1 заттарды органикалық және бейорганикалық заттар күйінде жіктеу
6.3.2.3 бейтараптандыру үдерісін түсіндіру
Заттардың түзілуі және оларды алу
5.3.3.1 кейбір табиғатта түзілген және жасанды жолмен алынған заттарға мысалдар келтіру.
6.3.3.1 жасанды материалдардың артықшылықтары мен кемшіліктерін анықтау;
6.3.3.2 тұрмыстық химия өнімдерін қолдану саласын және оларды қауіпсіз қолдану ережелерін түсіндіру;
6.3.3.3 Қазақстандағы пайдалы қазбаларды өндеудің ірі орталықтарын атау және көрсету; қоршаған ортаға әсерін түсіндіру
4. Тірі және жансыз табиғаттағы үдерістер
Жансыз табиғаттағы кездесетін үдерістер
5.4.1.1 жансыз табиғатта болатын үдерістерді атау (табиғатта заттардың айналымы, тау түзілу, үгілу, климаттық үдерістер)
6.4.1.1 жансыз табиғаттағы болып жатқан үдерістерді модельдеу (таудың жасалу, мүжілу үдерістері, табиғатта заттардың айналымы);
Жансыз табиғатта жүретін үдерістердің себептері
5.4.1.2 жансыз табиғаттағы болып жатқан үдерістердің себеп-салдарларын түсіндіру
6.4.1.2 табиғаттағы заттардың химиялық айналымын түсіндіру
Тірі ағзалардың қасиеттері
5.4.2.1 тірі ағзалардың ортақ қасиеттерін сипаттау
6.4.2.1 жасушаның негізгі компоненттерін анықтау;
6.4.2.2 ағзалардың қоректену типтерін ажырату және тамақтану рационын құру;
Фотосинтез.
Фотосинтезге қажетті жағдайлар
5.4.2.2 фотосинтез үдерісін түсіндіру;
5.4.2.3 фотосинтездің жүруі үшін қажетті жағдайларын зерттеу
6.4.2.3 тыныс алғанда және тыныс шығарғандағы ауа құрамындағы айырмашылықты зерттеу;
6.4.2.4 тірі ағзалардың тітіркендіргіштерге жауап беру реакциясын зерттеу.
5. Энергия және қозғалыс
Энергия түрлері
5.5.1.1 энергия түрлерін ажырату;
6.5.1.1 энергия көздерін атау
Температура және жылу энергиясы
5.5.1.2 температура және жылу энергиясын ажырату;
5.5.1.3 термометрді пайдалана отырып температураны өлшеу;
6.5.1.2 энергияны шығарумен және оның жұтылуымен байланысты үдерістерді атау және мысалдар келтіру;
Ғимараттарды жылулық оқшаулау
5.5.1.4 Ғимараттарда жылу оқшаулағыштарын; пайдаланудың практикалық әдістерін түсіндіру;
6.5.1.3 электр энергиясының бірлігін атау; құнын есептеу; баламалы көздерін ұсыну;
Энергияның өзара айналуы
5.5.1.5 энергияның өзара айналымына мысалдар келтіру;
6.5.1.2 энергияны шығарумен және оның жұтылуымен байланысты үдерістерді атау және мысалдар келтіру;
Жанды және табиғаттағы қозғалыс
5.5.2.1 тірі және жансыз табиғатта қозғалыстың маңыздылығына мысалдар келтіреді және түсіндіру;

5.3.2.3 готовить растворы с определенным составом;
6.3.2.1 классифицировать вещества на органические и неорганические;
6.3.2.3 объяснять процесс нейтрализации
Образование и получение веществ
5.3.3.1 приводить примеры образования некоторых веществ в природе и веществ, полученных искусственным путем;
6.3.3.1определять преимущества и недостатки природных и искусственных материалов
6.3.3.2 объяснять области применения продуктов бытовой химии и правила безопасного обращения с ними;
6.3.3.3 называть и показывать крупные центры переработки полезных ископаемых в Казахстане и объяснять влияние добычи и переработки полезных ископаемых на окружающую среду
4. Процессы в живой и неживой природе
Процессы в неживой природе
5.4.1.1 называть процессы, происходящие в неживой природе (круговорот веществ в природе, выветривание, горообразование, климатические процессы);
6.4.1.1 моделировать процессы, происходящие в неживой природе (горообразование, выветривание, круговорот веществ в природе);
Причины процессов, происходящих в неживой природе
5.4.1.2 объяснять причины и последствия процессов, происходящих в неживой природе
6.4.1.2 объяснять химическое превращение веществ в природе
Свойства живых организмов
5.4.2.1 описывать свойства живых организмов;
6.4.2.1 определять основные компоненты клетки;
6.4.2.2 различать типы питания организмов и составлять рацион питания;
Фотосинтез. Условия, необходимые для фотосинтеза
5.4.2.2 описывать процесс фотосинтеза;
5.4.2.3 исследовать необходимые условия для протекания фотосинтеза
6.4.2.3 исследовать различие в содержании вдыхаемого и выдыхаемого воздуха;
6.4.2.4 исследовать реакцию на раздражители у живых организмов
5. Энергия и движение
Виды энергии
5.5.1.1 различать виды энергии;
6.5.1.1 называть источники энергии;
Температура и тепловая энергия
5.5.1.2 различать температуру и тепловую энергию;
5.5.1.3 измерять температуру с помощью термометра;
6.5.1.2 называть и приводить примеры процессов, протекающих с выделением и поглощением энергии;
Методы тепловой изоляции в зданиях
5.5.1.4 объяснять использование практических методов тепловой изоляции в зданиях;
6.5.1.3 называть единицу электрической энергии; рассчитывать стоимость электроэнергии; предлагать альтернативные источники получения энергии
Взаимопревращение энергии
5.5.1.5 приводить примеры взаимопревращения энергии
6.5.1.2 называть и приводить примеры процессов, протекающих с выделением и поглощением энергии;
Движения в живой и неживой природе
5.5.2.1 приводить примеры и объяснять значение движения в живой и неживой природе;

5.5.2.2 әртүрлі жануарлардың қаңқа түрлерінің ерекшеліктерін зерттеу;
5.5.2.3 денелер қозғалысының себебін анықтау.
6.5.2.1 қозғалыстың салыстырмалылығына мысалдар келтіру және түсіндіру;
6.5.2.2 қатты денелер, сұйықтар мен газдардың қысымдарын айыра білу;
6.5.2.3 адам қаңқасының құрылысын сипаттау;
6.5.2.4 бұлшық еттерінің құрылысын сипаттау;
6.5.2.5 тірі ағзалардың қысым көрсеткіштеріне мысалдар келтіру;
6.5.2.6 тиісті құралдарды пайдаланып, атмосфералық және артериалдық қысымды өлшеу, қорытынды жасау
6. Экология және тұрақты даму
Экожүйе
5.6.1.1 экожүйенің құрамдас бөліктерін анықтау;
5.6.1.2 экожүйе түрлерін жіктеу;
6.6.1.1 экожүйе құрамдас бөліктерінің өзара байланысын график түрінде көрсету және түсінду;
Экожүйелердің қызмет етуіне экологиялық
факторлардың әсері
5.6.1.3 экологиялық факторлардың экожүйе қызметіне ықпал етуін түсіндіру;
5.6.1.4 табиғи және жасанды экожүйелерді салыстыру
6.6.1.2 экожүйе ауысымдарының себептерін түсіндіру
6.6.1.3 экологиялық пирамидада энергия мен заттардың ауысуын түсіндіру
Тірі ағзалардың алуан түрлілігі
5.6.2.1 ағзаларды тірі табиғат дүниелеріне жіктеу;
6.6.2.1 өсімдіктер мен жануарлардың түрлерін анықтау үшін ағзалардың өзіндік ерекшеліктерін қолдану;
6.6.2.2 жергілікті экожүйелердегі тірі ағзалардың алуан түрлілігін зерттеу
Қазақстан Республикасының Қызыл кітабы
5.6.3.1 Қазақстанның Қызыл кітабының маңыздылығын анықтау
6.6.3.1 өзінің аймағындағы кейбір экологиялық мәселелердің себептерін талдау
Қазақстан Республикасының экологиялық мәселелері (жергілікті компонент негізінде)
5.6.3.2 Қазақстан Республикасының экологиялық мәселелерін атау;
5.6.3.3 өз аймағының экологиялық мәселелерін зерттеу;
6.6.3.2 экологиялық мәселелерді шешу жолдарын ұсыну
7.Әлемді өзгертетін жаңалықтар
Әлемді өзгертетін жаңалықтар
5.7.1.1 әлемді өзгерткен ғылыми жаңалықтарға мысалдар келтіру
6.7.1.1 әлемді өзгерткен жаңалықтардың маңызын талқылау;
6.7.1.2 жаратылыстану ғылымдарын дамытуда қазақстандық ғалымдардың үлесін талқылау
Болашақ жаңалықтары
5.7.1.2 болашақ ғылыми зерттеулер үшін зерттеу идеяларын ұсыну
6.7.1.3 ғылыми зерттеулердің бағыттарының болашақтағы дамуына болжам жасау
22. Осы оқу бағдарламасы қосымшада берілген негізгі орта білім беру деңгейінің 5-6-сыныптарына арналған "Жаратылыстану" пәнінен оқу жүктемесі төмендетілген үлгілік оқу бағдарламасының Ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
23. Тоқсандағы бөлімдер және бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Негізгі орта білім беру
деңгейінің 5-6-сыныптарына
арналған "Жаратылыстану"
пәнінен оқу жүктемесі
төмендетілген үлгілік оқу
бағдарламасына қосымша
Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-6-сыныптарына арналған "Жаратылыстану" пәнінен оқу жүктемесі төмендетілген үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
1) 5-сынып
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері
Ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
1. Ғылым әлемі
Ғылымның рөлі
Зерттеуді жоспарлау

5.5.2.2 исследовать особенности различных видов скелетов животных;
5.5.2.3 определять причины движения тел
6.5.2.1 приводить примеры и пояснять относительность движения;
6.5.2.2 различать давление твердых тел, жидкостей и газов;
6.5.2.3описывать строение скелета человека;
6.5.2.4 описывать строение мышц;
6.5.2.5 приводить примеры значения давления для живых организмов;
6.5.2.6 замерять атмосферное и артериальное давление, используя соответствующие приборы и делать выводы
6. Экология и устойчивое развитие
Экосистемы
5.6.1.1 определять компоненты экосистемы;
5.6.1.2 классифицировать виды экосистем;
6.6.1.1 графически представлять и объяснять взаимосвязь компонентов экосистем;
Влияние экологических факторов на функционирование экосистем
5.6.1.3 объяснять влияние экологических факторов на функционирование экосистем;
5.6.1.4 сравнивать естественные и искусственные экосистемы
6.6.1.2объяснять причины смены экосистем;
6.6.1.3объяснять переход энергии и веществ в экологической пирамиде
Многообразие живых организмов
5.6.2.1 классифицировать организмы по царствам живой природы;
6.6.2.1 использовать характерные особенности организмов для определения видов растений и животных;
6.6.2.2 исследовать многообразие живых организмов в различных экосистемах
Красная книга Республики Казахстан
5.6.3.1 определять значение Красной книги Республики Казахстан
6.6.3.1 анализировать причины некоторых экологических проблем своего региона;
Экологические проблемы Республики Казахстан (на основе местного компонента)
5.6.3.2 называть экологические проблемы Республики Казахстан;
5.6.3.3 исследовать экологические проблемы своего региона;
6.6.3.2 предлагать пути решения экологических проблем
7. Открытия, меняющие мир
Открытия, меняющие мир
5.7.1.1 приводить примеры научных открытий, изменивших мир
6.7.1.1 обсуждать значение открытий, изменивших мир;
6.7.1.2 обсуждать вклад казахстанских ученых в развитие естественных наук
Открытия будущего
5.7.1.2 предлагать идеи для будущих исследований в науке
6.7.1.3 прогнозировать направления развития исследований науки в будущем
22. Настоящая учебная программа осуществляется в соответствии с долгосрочным планом Типовой учебной программы (с сокращением учебной нагрузки) по учебному предмету "Естествознание" для 5-6 классов основного среднего образования, приведенным в приложении к настоящей учебной программе.
23. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
Приложение
к Типовой учебной программе
(с сокращением учебной нагрузки)
по учебному предмету
"Естествознание" для 5-6 классов
уровня основного среднего образования
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы (с сокращением учебной нагрузки) по учебному предмету "Естествознание" для 5-6 классов уровня основного среднего образования
5 класс
Раздел долгосрочного плана
Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
5.1 Мир науки
Роль науки Планирование исследования

6.5.2.2 қатты денелер, сұйықтар мен газдардың қысымдарын айыра білу;
6.5.2.3 адам қаңқасының құрылысын сипаттау;
6.5.2.4 бұлшық еттерінің құрылысын сипаттау;
6.5.2.5 тірі ағзалардың қысым көрсеткіштеріне мысалдар келтіру;
6.5.2.6 тиісті құралдарды пайдаланып, атмосфералық және артериалдық қысымды өлшеу, қорытынды жасау
4-тоқсан
6. Экология және тұрақты даму
Экожүйе
6.6.1.1 экожүйе құрамдас бөліктерінің өзара байланысын график түрінде көрсету және түсінду;
Экожүйелердің қызмет етуіне экологиялық
факторлардың әсері
6.6.1.2 экожүйе ауысымдарының себептерін түсіндіру
6.6.1.3 экологиялық пирамидада энергия мен заттардың ауысуын түсіндіру
Тірі ағзалардың алуан түрлілігі
6.6.2.1 өсімдіктер мен жануарлардың түрлерін анықтау үшін ағзалардың өзіндік ерекшеліктерін қолдану;
6.6.2.2 жергілікті экожүйелердегі тірі ағзалардың алуан түрлілігін зерттеу
Қазақстан Республикасының Қызыл кітабы
6.6.3.1 өзінің аймағындағы кейбір экологиялық мәселелердің себептерін талдау
Қазақстан Республикасының экологиялық мәселелері (жергілікті компонент негізінде)
6.6.3.2 экологиялық мәселелерді шешу жолдарын ұсыну
7.Әлемді өзгертетін жаңалықтар
Әлемді өзгертетін жаңалықтар
6.7.1.1 әлемді өзгерткен жаңалықтардың маңызын талқылау;
6.7.1.2 жаратылыстану ғылымдарын дамытуда қазақстандық ғалымдардың үлесін талқылау
Болашақ жаңалықтары
6.7.1.3 ғылыми зерттеулердің бағыттарының болашақтағы дамуына болжам жасау
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 620-қосымша
Негізгі орта білім беру деңгейінің 7-9-сыныптарына арналған "Физика" пәнінен оқу жүктемесі төмендетілген үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. Оқу бағдарламасымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 27.11.2020 № 496 (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Білім берудің барлық деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 604 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17669 болып тіркелген) сәйкес әзірленген.
2. 7-9-сыныптардағы физика курсын оқытудың мақсаты – оқушылардың ғылыми көзқарасының негізін қалыптастыру. Әлемнің жаратылыстанымдық-ғылыми бейнесін тұтастай қабылдауды, бақылау қабілеттерін дамыту және табиғат құбылыстарын талдау және таңдау арқылы өмірге қажетті практикалық есептердің шешімдерін таба білуге дағдыландыру.
3. Мақсатқа сәйкес оқу пәнін оқытудың негізгі міндеттері:
оқушылардың әлемнің қазіргі физикалық бейнесінің негізінде жатқан іргелі заңдылықтар мен принциптер туралы білімді, табиғатты танудың ғылыми әдістерін меңгеру;
оқушылардың зияткерлік, ақпараттық, коммуникативтік және рефлективтік мәдениетін дамытуға, физикалық экспериментті орындау және зерттеу жұмыстарын жүргізу дағдыларын дамыту;
оқу және зерттеу қызметіне жауапкершілікпен қарауға тәрбиелеу;
табиғат ресурстарын пайдалануда және қоршаған ортаны қорғауда, адамды және қоғамды қауіпсіз өмір сүрумен қамтамасыз етуде меңгерген дағдыларды қолдану болып табылады.

6.5.2.2 различать давление твердых тел, жидкостей и газов;
6.5.2.3описывать строение скелета человека;
6.5.2.4 описывать строение мышц;
6.5.2.5 приводить примеры значения давления для живых организмов;
6.5.2.6 замерять атмосферное и артериальное давление, используя соответствующие приборы и делать выводы
4 четверть
5.4 Экология и устойчивое развитие
Экосистемы
6.6.1.1 графически представлять и объяснять взаимосвязь компонентов экосистем;
Влияние экологических факторов на функционирование экосистем
6.6.1.2объяснять причины смены экосистем;
6.6.1.3объяснять переход энергии и веществ в экологической пирамиде
Многообразие живых организмов
6.6.2.1 использовать характерные особенности организмов для определения видов растений и животных;
6.6.2.2 исследовать многообразие живых организмов в различных экосистемах
Красная книга Республики Казахстан
6.6.3.1 анализировать причины некоторых экологических проблем своего региона;
Экологические проблемы Республики Казахстан (на основе местного компонента)
6.6.3.2 предлагать пути решения экологических проблем
5.4 Открытия, меняющие мир
Открытия, меняющие мир
6.7.1.1 обсуждать значение открытий, изменивших мир;
6.7.1.2 обсуждать вклад казахстанских ученых в развитие естественных наук
Открытия будущего
6.7.1.3 прогнозировать направления развития исследований науки в будущем
Приложение 620 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа (с сокращением учебной нагрузки) по учебному предмету "Физика" для 7-9 классов уровня основного среднего образования
Сноска. Приказ дополнен приложением 620 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 27.11.2020 № 496 (порядок введения в действие см. п.5).
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 604 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования всех уровней образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17669).
2. Целью изучения курса физики 7–9 классов является формирование у обучающихся основ научного мировоззрения, целостного восприятия естественнонаучной картины мира, способности наблюдать, анализировать и фиксировать явления природы для решения жизненно важных практических задач.
3. В соответствии с целью основными задачами изучения учебного предмета являются:
1) освоение обучающимися знаний о фундаментальных физических законах и принципах, лежащих в основе современной физической картины мира, методах научного познания природы;
2) развитие у обучающихся интеллектуальной, информационной, коммуникативной и рефлексивной культуры, навыков выполнения физического эксперимента и исследования;
3) воспитание ответственного отношения к учебной и исследовательской деятельности;
4) использование полученных навыков для рационального природопользования и защиты окружающей среды, обеспечения безопасности жизнедеятельности человека и общества.

2-тарау. "Физика" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
4. "Физика" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 7-сыныпта – аптасына 1 сағатты, оқу жылында 34 сағатты;
2) 8-сыныпта – аптасына 1 сағатты, оқу жылында 34 сағатты;
3) 9-сыныпта – аптасына 1 сағатты, оқу жылында 34 сағатты құрайды.
5. Оқу пәнінің мазмұны 8 бөлімді қамтиды: физикалық шамалар мен өлшеулер, механика, жылу физикасы, электр және магнетизм, геометриялық оптика, кванттық физика элементтері, астрономия негіздері, әлемнің қазіргі физикалық бейнесі.
6. "Физикалық шамалар мен өлшеулер" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады: физика – табиғат туралы ғылым, физикалық шамалар мен өлшеулер.
7. "Механика" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады: кинематика негіздері, динамика негіздері, сақталу заңдары, статика, тербелістер мен толқындар.
8. "Жылу физикасы" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады: молекулалы-кинетикалық теория негіздері, термодинамика негіздері.
9. "Электр және магнетизм" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады: электростатика негіздері, электр тогы, магнит өрісі, электромагниттік толқындар және тербеліс.
10. "Геометриялық оптика" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады: геометриялық оптика заңдары.
11. "Кванттық физика элементтері" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
атом мен атом ядросының құрылысы, радиоактивтілік, элементар бөлшектер.
12. "Астрономия негіздері" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады: жер және ғарыш, астрофизика элементтері.
13. "Әлемнің қазіргі физикалық бейнесі" бөлімі "Физиканың дүниетанымдық мәні" бөлімшесінен тұрады.
14. Оқу пәнінің 7-сыныптағы базалық білім мазмұны:
"Физика – табиғат туралы ғылым".Физика – табиғат туралы ғылым,табиғатты зерттеудің ғылыми әдістері; "Физикалық шамалар мен өлшеулер".Халықаралық бірліктер жүйесі (SI); скаляр және векторлық физикалық шамалар, өлшеулер мен есептеулердің дәлдігі, үлкен және кіші сандарды ықшамдап жазу;
№ 1-зертханалық жұмыс: кішкентай денелердің өлшемін анықтау;
№ 2-зертханалық жұмыс: физикалық шамаларды өлшеу;
"Механикалық қозғалыс". Механикалық қозғалыс және оның сипаттамалары, санақ жүйесі, қозғалыстың салыстырмалылығы, түзусызықты бірқалыпты және бірқалыпсыз қозғалыстар, жылдамдық және орташа жылдамдықты есептеу, әртүрлі механикалық қозғалыстардың графиктері;
"Тығыздық". Масса және денелердің массасын өлшеу, дұрыс және дұрыс емес пішінді денелердің көлемін өлшеу, заттың тығыздығы және тығыздықтың өлшем бірлігі, тығыздықты есептеу;
№ 3-зертханалық жұмыс: сұйықтар мен қатты денелердің тығыздығын анықтау;
"Денелердің өзара әрекеттесуі". Инерция құбылысы, күш, тартылыс құбылысы және ауырлық күші, салмақ, деформация, серпімділік күші, Гук заңы, үйкеліс күші, үйкеліс әрекетін техникада ескеру, бір түзу бойымен денеге әсер еткен күштерді қосу;
№ 4-зертханалық жұмыс: серпімді деформацияларды зерделеу;
№ 5-зертханалық жұмыс: сырғанау үйкеліс күшін зерттеу;
"Қатты денелер, сұйықтар және газдардағы қысым". Газдардың, сұйықтардың және қатты денелердің молекулалық құрылымы, қатты денелердегі қысым, сұйықтар мен газдардағы қысым, Паскаль заңы, қатынас ыдыстар, гидравликалық машиналар, атмосфералық қысым, атмосфералық қысымды өлшеу, манометрлер, сорғылар, кері итеруші күш;
№ 6-зертханалық жұмыс: Архимед заңын зерделеу;
№ 7-зертханалық жұмыс: дененің сұйықта жүзу шарттарын анықтау;
"Жұмыс және қуат". Механикалық жұмыс, қуат;
"Энергия". Кинетикалық энергия, потенциалдық энергия, энергияның сақталуы және басқа түрге айналуы;
"Жай механизмдер". Жай механизмдер, дененің массалық центрі, иіндіктің тепе-теңдік шарты, пайдалы әрекет коэффициенті;
№ 8-зертханалық жұмыс: Жазық фигураның массалар центрін анықтау;
№ 9-зертханалық жұмыс: иіндіктің тепе-теңдік шарттарын анықтау;
№ 10-зертханалық жұмыс: көлбеу жазықтықтың пайдалы әрекет коэффициентін анықтау;

Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Физика"
4. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Физика" составляет:
1) в 7- классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
2) в 8- классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
3) в 9- классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.
5. Содержание учебного предмета включает 8 разделов: Физические величины и измерение; Механика; Тепловая физика; Электричество и магнетизм; Геометрическая оптика; Элементы квантовой физики; Основы астрономии; Современная физическая картина мира.
6. Раздел "Физические величины и измерение" включает следующие подразделы: Физика – наука о природе; Физические величины; Физические измерения.
7. Раздел "Механика" включает следующие подразделы: Основы кинематики; Основы динамики; Законы сохранения; Статика; Колебания и волны.
8. Раздел "Тепловая физика" включает следующие подразделы: Основы молекулярно-кинетической теории; Основы термодинамики.
9. Раздел "Электричество и магнетизм" состоит из следующих подразделов: Основы электростатики; Электрический ток; Магнитное поле; Электромагнитные колебания и волны.
10. Раздел "Геометрическая оптика" включает следующий подраздел: Законы геометрической оптики. Раздел "Элементы квантовой физики" состоит из следующих подразделов: Строение атома и атомного ядра; Радиоактивность; Элементарные частицы.
12. Раздел "Основы астрономии" включает следующие подразделы: Земля и Космос; Элементы астрофизики.
13. Раздел "Современная физическая картина мира" состоит из подраздела "Мировоззренческое значение физики".
14. Базовое содержание учебного предмета "Физика" 7 класса: "Физика – наука о природе". Физика – наука о природе; научные методы изучения природы.
1) "Физические величины и измерения". Международная система единиц; скалярные и векторные физические величины; точность измерений и вычислений; запись больших и малых чисел. Лабораторная работа № 1: определение размеров малых тел; Лабораторная работа № 2: измерение физических величин.
2) "Механическое движение". Механическое движение и его характеристики; система отсчета; относительность механического движения; прямолинейное равномерное и неравномерное движение; расчет скорости и средней скорости; графическое представление различных видов механического движения.
3) "Плотность". Масса и измерение массы тел; измерение объема тел правильной и неправильной формы; плотность вещества и единицы измерения плотности; расчет плотности. Лабораторная работа № 3: определение плотности жидкостей и твердых тел.
4) "Взаимодействие тел". Явление инерции; сила; явление тяготения и сила тяжести; вес; деформация; сила упругости, закон Гука; сила трения; учет трения в технике; сложение сил, действующих на тело вдоль одной прямой. Лабораторная работа № 4: изучение упругих деформаций. Лабораторная работа № 5: исследование силы трения скольжения.
5) "Давление твердых тел, жидкостей и газов". Молекулярное строение твердых тел, жидкостей и газов; давление твердых тел; давление в жидкостях и газах, закон Паскаля; сообщающиеся сосуды; гидравлическая машина; атмосферное давление, измерение атмосферного давления; манометры, насосы; выталкивающая сила. Лабораторная работа № 6: изучение закона Архимеда; Лабораторная работа № 7: определение условия плавания.
6) "Работа и мощность". Механическая работа; мощность.
7) "Энергия". Кинетическая энергия; потенциальная энергия; превращение и сохранение энергии.
8) "Простые механизмы". Простые механизмы; центр масс тел; условие равновесия рычага; коэффициент полезного действия. Лабораторная работа № 8: нахождение центра масc плоской фигуры. Лабораторная работа № 9: определение условия равновесия рычага. Лабораторная работа № 10: определение коэффициента полезного действия наклонной плоскости.

9) "Жер және Ғарыш". Аспан денелері туралы ғылым, күн жүйесі, күнтізбе негіздері (тәулік, ай, жыл).
Оқу пәнінің 8-сыныптағы базалық білім мазмұны:
1) "Жылулық құбылыстар". Жылулық қозғалыс, броундық қозғалыс, диффузия, температура, оны өлшеу тәсілдері, температураның шкалалары, ішкi энергия, ішкi энергияны өзгерту тәсiлдерi, жылуөткізгіштік, конвекция, сәуле шығару, табиғаттағы және техникадағы жылу берілу, жылу мөлшері, заттың меншікті жылу сыйымдылығы, отынның энергиясы, отынның меншікті жану жылуы, жылу үдерістеріндегі энергияның сақталу және басқа түрге айналу заңы;
№ 1-зертханалық жұмыс: әртүрлi температурадағы суларды араластырғандағы жылу мөлшерлерін салыстыру;
2) "Заттың агрегаттық күйлері". Қатты денелердiң балқуы және қатаюы, балқу температурасы, меншiктi балқу жылуы, булану және конденсация, қаныққан және қанықпаған булар, қайнау, меншiктi булану жылуы, қайнау температурасының атмосфералық қысымға байланыстылығын анықтау;
№ 2-зертханалық жұмыс: мұздың меншiктi балқу жылуын анықтау;
практикалық жұмыстар: сапалық және сандық есептер шығару, заттың фазалық ауысу графигін зерттеу, мұздың балқу температурасын зерттеу, булану жылдамдығының әртүрлі факторларға тәуелділігін зерттеу;
3) "Термодинамика негiздерi". Термодинамиканың бiрiншi заңы, газдың және будың жұмысы, жылу үдерістерінің қайтымсыздығы, термодинамиканың екінші заңы, жылу қозғалтқыштары,жылу қозғалтқыштарының пайдалы әрекет коэффициенті, Жылу машиналарын пайдаланудағы экологиялық мәселелер;
4) "Электростатика негіздері". Денелердің электрленуі, электр заряды, өткізгіштер мен диэлектриктер, электр зарядының сақталу заңы,қозғалмайтын зарядтардың өзара әрекеттесуi, Кулон заңы, элементар электр заряды, электр өрiсi, электр өрісінің кернеулігі, электр өрісінің потенциалы және потенциалдар айырымы, конденсатор;
5) "Тұрақты электр тогы. Электр тогы, электр тогы көздері, электр тізбегі және оның құрамды бөліктері, ток күшi, кернеу, тiзбек бөлiгi үшiн Ом заңы, өткiзгiштiң электр кедергiсi, өткiзгiштiң меншiктi кедергiсi, реостат, өткiзгiштердi тiзбектей және параллель қосу, электр тогының жұмысы мен қуаты, электр тогының жылулық әсері, Джоуль-Ленц заңы, металдардағы электр кедергісінің температураға тәуелділігі, асқын өткізгіштік, электрқыздырғыш құралдар, кыздыру шамдары, қысқа тұйықталу, балқымалы сақтандырғыштар, электр тогының химиялық әсерi (Фарадейдiң заңы);
№ 3-зертханалық жұмыс: электр тiзбегiн құрастыру және оның әртүрлi бөлiктерiндегi ток күшiн өлшеу;
№ 4-зертханалық жұмыс: тiзбек бөлiгi үшiн ток күшінің кернеуге тәуелділігін зерттеу;
№ 5-зертханалық жұмыс: өткiзгiштердi тiзбектей және параллель қосуды зерделеу;
№ 6-зертханалық жұмыс: электр тогының жұмысы мен қуатын анықтау;
6) "Электромагниттік құбылыстар". Тұрақты магниттер, магнит өрiсi, тогы бар түзу өткізгіштің магнит өрiсi, тогы бар шарғының магнит өрiсi, электромагниттер және оларды қолдану;магнит өрiсiнiң тогы бар өткiзгiшке әрекеті, электроқозғалтқыш; электр өлшеуіш құралдар,электромагниттiк индукция, генераторлар;
№ 7-зертханалық жұмыс: тұрақты магниттiң қасиеттерiн оқып-үйрену және магнит өрiсiнiң бейнесiн алу;
№ 8-зертханалық жұмыс: электрмагниттi құрастыру және оның әсерiн сынау;
7) "Жарық құбылыстары". Жарықтың түзу сызықты таралу заңы, жарықтың шағылуы, шағылу заңдары, жазық айналар, сфералық айналар, сфералық айна көмегімен кескін алу, жарықтың сынуы, жарықтың сыну заңы, толық ішкі шағылу, линзалар, линзаның оптикалық күшi, жұқа линзаның формуласы, линзаның көмегімен кескiн алу, көз - оптикалық жүйе, көздiң көру кемшіліктері және оларды түзету әдiстері, оптикалық аспаптар;
№ 9-зертханалық жұмыс: шынының сыну көрсеткiшiн анықтау;
№ 10-зертханалық жұмыс: жұқа линзаның фокустық қашықтығын анықтау;
Оқу пәнінің 9-сыныптағы базалық білім мазмұны:
"Кинематика негіздері". Механикалық қозғалыс, векторлар және оларға амалдар қолдану, вектордың координаталар осьтеріне түсірілген проекциялары, түзусызықты теңайнымалы қозғалыс, үдеу, түзусызықты теңайнымалы қозғалыс кезіндегі жылдамдық және орын ауыстыру, дененiң еркiн түсуi, еркiн түсу үдеуi, қисықсызықты қозғалыс, материялық нүктенiң шеңбер бойымен бiрқалыпты қозғалысы, сызықтық және бұрыштық жылдамдықтар, центрге тартқыш үдеу;
№ 1-зертханалық жұмыс:теңүдемелі қозғалыс кезiндегi дененiң үдеуiн анықтау;
№ 2-зертханалық жұмыс: горизонталь лақтырылған дененің қозғалысын зерделеу;
"Астрономия негіздері". Жұлдызды аспан, аспан сферасы, аспан координаталарының жүйесі, әртүрлі географиялық ендіктегі аспан шырақтарының көрінерлік қозғалысы, жергілікті, белдеулік және бүкіләлемдік уақыт, Күн жүйесіндегі ғаламшарлардың қозғалыс заңдары, Күн жүйесі денесіне дейінгі ара қашықтықты параллакс әдісімен анықтау;
"Динамика негіздері". Ньютонның бiрiншi заңы, инерциялық санақ жүйелерi, механикадағы күштер, Ньютонның екiншi заңы, масса, Ньютонның үшінші заңы, Бүкiләлемдiк тартылыс заңы, дененің салмағы, салмақсыздық, денелердiң ауырлық күшiнiң әрекетiнен қозғалуы, Жердің жасанды серіктерінің қозғалысы;
"Сақталу заңдары". Дене импульсі және күш импульсі, импульстің сақталу заңы, реактивтi қозғалыс, механикалық жұмыс және энергия, энергияның сақталу және айналу заңы;
"Тербелістер және толқындар". Тербелмелі қозғалыс, тербелістер кезіндегі энергияның түрленуі, тербелмелі қозғалыстың теңдеуі, математикалық және серіппелі маятниктердің тербелістері, еркін және еріксіз тербелістер, резонанс, еркін электромагнитік тербелістер, толқындық қозғалыс, дыбыс, дыбыстың сипаттамалары, акустикалық резонанс, жаңғырық, электромагниттік толқындар, электромагниттік толқындар шкаласы;
№ 3-зертханалық жұмыс: математикалық маятниктің көмегімен еркін түсу үдеуін анықтау;
№ 4-зертханалық жұмыс: беттік толқындардың таралу жылдамдығын анықтау.
"Атом құрылысы. Атом құбылысы". Жылулық сәуле шығару; жарық кванттары туралы Планк гипотезасы, фотоэффект құбылысы, рентген сәулелері, радиоактивтілік, радиоактивті сәулеленудің табиғаты, Резерфорд тәжірибесі, атомның құрамы;
"Атом ядросы. Ядролық өзара әрекеттесу, ядролық күштер, массалар ақауы, атом ядросының байланыс энергиясы, ядролық реакциялар, радиоактивті ыдырау заңы, ауыр ядролардың бөлінуі, тізбекті ядролық реакция, ядролық реактор, термоядролық реакциялар, радиоизотоптар, радиациядан қорғану, элементар бөлшектер;
"Әлемнің қазіргі физикалық бейнесі". Физика және астрономияның дүниетанымдық маңызы, экологиялық мәдениет.

9) "Космос и Земля". Наука о небесных телах; Солнечная система; основы календаря (сутки, месяц, год).
15. Базовое содержание учебного предмета "Физика" 8 класса:
1) "Тепловые явления". Тепловое движение, броуновское движение, диффузия; температура, способы ее измерения, температурные шкалы; внутренняя энергия, способы изменения внутренней энергии; теплопроводность, конвекция, излучение; теплопередача в природе и технике; количество теплоты, удельная теплоемкость вещества; энергия топлива, удельная теплота сгорания топлива; закон сохранения и превращения энергии в тепловых процессах.
Лабораторная работа № 1: сравнение количеств теплоты при смешивании воды разной температуры.
2) "Агрегатные состояния вещества". Плавление и кристаллизация твердых тел, температура плавления, удельная теплота плавления; парообразование и конденсация; ненасыщенные и насыщенные пары; кипение, удельная теплота парообразования; зависимость температуры кипения от внешнего давления.
Лабораторная работа № 2: определение удельной теплоты плавления льда.
3) "Основы термодинамики". Первый закон термодинамики, работа газа и пара; необратимость тепловых процессов, второй закон термодинамики; тепловые двигатели; коэффициент полезного действия теплового двигателя; экологические проблемы использования тепловых машин.
4) "Основы электростатики". Электрический заряд, электризация тел; проводники и диэлектрики; закон сохранения электрического заряда; взаимодействие неподвижных зарядов; закон Кулона, элементарный электрический заряд; электрическое поле, напряженность электрического поля; потенциал и разность потенциалов электрического поля, конденсатор.
5) "Постоянный электрический ток". Электрический ток, источники электрического тока; электрическая цепь и ее составные части, сила тока, напряжение; закон Ома для участка цепи; электрическое сопротивление проводника; удельное сопротивление проводника, реостат; последовательное и параллельное соединение проводников; работа и мощность электрического тока; тепловое действие электрического тока, закон Джоуля-Ленца; зависимость электрического сопротивления металлов от температуры, сверхпроводимость; электронагревательные приборы, лампа накаливания, короткое замыкание, плавкие предохранители; химическое действие электрического тока (закон Фарадея).
Лабораторная работа № 3: сборка электрической цепи и измерение силы тока и напряжения на различных ее участках.
Лабораторная работа № 4: исследование зависимости силы тока от напряжения на участке цепи.
Лабораторная работа № 5: изучение последовательного и параллельного соединения проводников.
Лабораторная работа № 6: измерение работы и мощности электрического тока.
6) "Электромагнитные явления". Постоянные магниты, магнитное поле; магнитное поле прямого тока; магнитное поле катушки с током; электромагниты и их применение; действие магнитного поля на проводник с током, электродвигатель, электроизмерительные приборы; электромагнитная индукция, генератор.
Лабораторная работа № 7: изучение свойств постоянного магнита и получение изображений магнитных полей.
Лабораторная работа № 8: сборка электромагнита и изучение его действия.
7) "Световые явления". Закон прямолинейного распространения света; отражение света, законы отражения, плоские зеркала; сферические зеркала, построение изображения в сферическом зеркале; преломление света, закон преломления света, полное внутреннее отражение; линзы, оптическая сила линзы, формула тонкой линзы; построение изображений в линзах; глаз как оптическая система, дефекты зрения и способы их исправления; оптические приборы.
Лабораторная работа № 9: определение показателя преломления стекла. Лабораторная работа № 10: определение фокусного расстояния тонкой линзы.
16. Базовое содержание учебного предмета 9 класса:
1) "Основы кинематики". Механическое движение; векторы и действия над ними, проекция вектора на координатные оси; прямолинейное равнопеременное движение, ускорение; скорость и перемещение при прямолинейном равноускоренном движении; свободное падение тел, ускорение свободного падения; криволинейное движение, равномерное движение материальной точки по окружности; линейная и угловая скорости; центростремительное ускорение.
Лабораторная работа № 1: определение ускорения тела при равноускоренном движении.
Лабораторная работа № 2: изучение движения тела, брошенного горизонтально.
2) "Основы астрономии". Звездное небо; небесная сфера, системы небесных координат; видимое движение светил на различных географических широтах, местное, поясное и всемирное время; законы движения планет Солнечной системы; определение расстояний в астрономии методом параллакса.
3)"Основы динамики". Первый закон Ньютона, инерциальные системы отсчета; силы в механике; второй закон Ньютона, масса; третий закон Ньютона; закон Всемирного тяготения; вес тела, невесомость; движение тела под действием силы тяжести; движение искусственных спутников Земли.
4) "Законы сохранения". Импульс тела и импульс силы; закон сохранения импульса; реактивное движение; механическая работа и энергия; закон сохранения и превращения энергии.
5) "Колебания и волны". Колебательное движение; превращение энергии при колебаниях; уравнение колебательного движения; колебания математического и пружинного маятников; свободные и вынужденные колебания, резонанс; свободные электромагнитные колебания; волновое движение; звук, характеристики звука, акустический резонанс, эхо; электромагнитные волны; шкала электромагнитных волн.
Лабораторная работа № 3: определение ускорения свободного падения с использованием математического маятника.
Лабораторная работа № 4: определение скорости распространения поверхностных волн.
6) "Строение атома, атомные явления". Тепловое излучение; гипотеза Планка о световых квантах; явление фотоэффекта; рентгеновское излучение; радиоактивность; природа радиоактивных излучений; опыт Резерфорда, строение атома.
7) "Атомное ядро". Ядерное взаимодействие, ядерные силы; дефект масс, энергия связи атомных ядер; ядерные реакции, закон радиоактивного распада; деление тяжелых ядер, цепная ядерная реакция; ядерный реактор; термоядерные реакции; радиоизотопы, защита от радиации; элементарные частицы.
8) "Современная физическая картина мира". Мировоззренческое значение физики и астрономии; экологическая культура.

3-тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
17. Бағдарламада "оқыту мақсаттары" төрт саннан тұратын кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар бөлім және бөлімше ретін, төртінші сан бөлімшедегі оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 7.2.1.4. кодында "7" – сынып, "2.1" – екінші бөлімнің бірінші бөлімшесі, "4" – оқыту мақсатының реттік саны.
18. Білім алушылар білуі тиіс:
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1.1 Физика –табиғат туралы ғылым
7.1.1.1 физикалық құбылыстарға мысалдар келтіру, табиғатты зерттеудің ғылыми әдістерін ажырату
1.2 Физикалық шамалар
7.1.2.1 физикалық шамаларды олардың SI(Халықаралық бірліктер жүйесі) жүйесіндегі өлшем бірліктерімен сәйкестендіру
7.1.2.2 скаляр және векторлық шамаларды ажырату және мысалдар келтіру;
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1.3 Физикалық өлшеулер
7.1.3.1 дененің ұзындығын, көлемін, температурасын және уақытты өлшеу, өлшеу нәтижелерін аспаптардың қателіктерін есепке ала отырып жазу
8.1.3.1 эксперимент-тен деректерін жинақтау, талдау және өлшеу және қателіктерін ескеріп жазу
9.1.3.1 алған нәтижені түсіндіру және қорытынды жасау
7.1.3.2 кішкентай денелердің өлшемін қатарлау әдісі арқылы анықтау
8.1.3.2 тәжірибені жүргізуге әсер ететін факторларды анықтау
9.1.3.2 эксперименттің нәтижесіне әсер ететін факторларды талдау және экспериментті жүргізуді жақсарту жолдарын ұсыну
7.1.3.3 физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау
8.1.3.3 физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау
9.1.3.3 физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау
2.1 Кинематика негіздері
7-сынып
8-сынып
9-сынып
7.2.1.1 терминдердің физикалық мағынасын түсіндіру - материялық нүкте, санақ жүйесі, қозғалыстың салыстырмалылығы, траектория, жол, орын ауыстыру, механикалық қозғалыстың салыстырмалылығына мысалдар келтіру
9.2.1.1 материялық нүкте, санақ жүйесі, механикалық қозғалыстың салыстырмалылығы ұғымдарының мағынасын түсіндіру, жылдамдықтарды қосу және орын ауыстыру теоремаларын қолдану
7.2.1.2 түзу сызықты бірқалыпты қозғалысты және бірқалыпсыз қозғалысты ажырата білу
9.2.1.2 векторларды қосу, азайту, векторды скалярға көбейту вектордың координаталар остеріне проекцияларын анықтау, векторларды құраушыларға жіктеу
7.2.1.3 қозғалыстағы дененің жылдамдығы мен орташа жылдамдығын есептеу
9.2.1.3 уақытқа тәуелділік графиктерінен орын ауыстыру, жылдамдық, үдеуді анықтау
7.2.1.4 s -тің t-ға тәуелділік графигін тұрғызуда координата осьтерінде және кестелерде өлшем бірліктерін дұрыс белгілеу
9.2.1.4 түзу сызықты теңайнымалы қозғалыс кезіндегі жылдамдық және үдеу формулаларын есептер шығаруда қолдану, түзу сызықты теңайнымалы қозғалыс кезіндегі координата мен орын ауыстыру теңдеулерін есептер шығаруда қолдану

Глава 3. Система целей обучения.
17. Цели обучения в программе содержат кодировку. Первое число кода обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели в данном подразделе. Например, в кодировке 7.2.1.4 "7" – класс, "2.1" – раздел и подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
18.Обучающиеся должны:
7 класс
8 класс
9 класс
1.1Физика – наука о природе
7.1.1.1-приводить примеры физических явлений; различать научные методы изучения природы
1.2 Физические величины
7.1.2.1-соотносить физические величины с их единицами измерения по Международной системе единиц
7.1.2.2-различать скалярные и векторные физические величины и приводить примеры
7 класс
8 класс
9 класс
1.3 Физические измерения
7.1.3.1-измерять длину, объем тела, температуру и время, записывать результаты измерений с учетом погрешности
8.1.3.1-собирать, анализировать экспериментально полученные данные и записывать их с учетом погрешностей
9.1.3.1-объяснять полученные результаты и делать выводы
7.1.3.2-определять размер малых тел методом рядов
8.1.3.2-определять факторы, влияющие на проведение эксперимента
9.1.3.2-анализировать факторы, влияющие на результат эксперимента, и предлагать методы улучшения эксперимента
7.1.3.3-знать и соблюдать технику безопасности в кабинете физики
8.1.3.3-знать и соблюдать технику безопасности в кабинете физики
9.1.3.3-знать и соблюдать технику безопасности в кабинете физики
2.1 Основы кинематики
7 класс
8 класс
9 класс
7.2.1.1-объяснять смысл понятий: материальная точка, система отсчета, относительность механического движения; траектория, путь, перемещение, приводить примеры относительности механического движения
9.2.1.1-объяснять физический смысл понятий: материальная точка, система отсчета, относительность механического движения; применять теоремы сложения скоростей и перемещений
7.2.1.2- различать прямолинейное равномерное и неравномерное движение
9.2.1.2-производить сложение, вычитание векторов, умножение вектора на скаляр, находить проекцию вектора на координатную ось, раскладывать вектор на составляющие
7.2.1.3- вычислять скорость и среднюю скорость движения тел
9.2.1.3- находить перемещение, скорость и ускорение из графиков зависимости этих величин от времени
7.2.1.4- строить график зависимости s от t, применяя обозначение единиц измерения на координатных осях графиков и в таблицах
9.2.1.4- применять формулы скорости и ускорения при равнопеременном прямолинейном движении в решении задач, применять уравнения координаты и перемещения при равнопеременном прямолинейном движении в решении задач

7.2.1.5 дененің орын ауыстыруының уақытқа тәуелділік графигінен келесі жағдайларды анықтау:
(1) дененің тыныштық күйін,
(2) тұрақты жылдамдықпен қозғалысын
9.2.1.5 тең үдемелі қозғалыс кезіндегі дененің үдеуін эксперименттік жолмен анықтау, тең үдемелі қозғалыс кезiндегiорын ауыстырудың және жылдамдықтың уақытқа тәуелділік графиктерін тұрғызу және оларды түсіндіру
7.2.1.6 бірқалыпты қозғалған дененің орын ауыстыруының уақытқа тәуелділік графигінен жылдамдығын анықтау
9.2.1.6 еркін түсуді сипаттау үшін теңайнымалы қозғалыстың кинематикалық теңдеулерін қолдану
9.2.1.7 теңайнымалы және бірқалыпты қозғалыстың кинематикалық теңдеулерін қолдана отырып, горизонталь лақтырылған дененің қозғалысын сипаттау
9.2.1.8 горизонталь лақтырылған дененің қозғалыс жылдамдығын анықтау, горизонталь лақтырылған дененің қозғалыс траекториясын сызу
9.2.1.9 дененің шеңбер бойымен бірқалыпты қозғалысын сызықтық және бұрыштық шамалар арқылы сипаттау, сызықтық және бұрыштық жылдамдықты байланыстыратын өрнекті есептер шығаруда қолдану
9.2.1.10 центрге тартқыш үдеу формуласын есептер шығаруда қолдану
2.2 Динамика негіздері
7-сынып
8-сынып
9-сынып
7.2.2.1 инерция құбылысын түсіндіру және мысалдар келтіру
9.2.2.1 инерция, инерттілік және инерциялық санақ жүйесі ұғымдарының мағынасын түсіндіру, Ньютонның бірінші заңын тұжырымдау және есептер шығаруда қолдану
7.2.2.2 күнделікті өмірден күштердің әрекет етуіне мысалдар келтіру
9.2.2.2 ауырлық күші, серпімділік күші, және үйкеліс күші табиғатын түсіндіру
7.2.2.3 пластикалық және серпімді деформацияларды ажырату, мысалдар келтіру
9.2.2.3 Ньютонның екінші заңын тұжырымдау және есептер шығаруда қолдану
7.2.2.4 серпімділік күшінің серіппенің ұзаруына тәуелділік графигінен қатаңдық коэффициентін анықтау
9.2.2.4 Ньютонның үшінші заңын тұжырымдау және есептер шығаруда қолдану
7.2.2.5 Гук заңының формуласы бойынша серпімділік күшін есептеу
9.2.2.5 бүкіләлемдік тартылыс заңын тұжырымдау және оны есептер шығаруда қолдану
7.2.2.6 Үйкеліс күшінің түрлерін ажырату, оның пайдасы мен зиянына мысалдар келтіру
9.2.2.6 үдеумен қозғалған дененің салмағын анықтау, салмақсыздық күйді түсіндіру
7.2.2.7 күштерді берілген масштабта графикалық түрде көрсету, денеге бір түзудің бойымен әрекет ететін күштердің тең әрекетті күшінің модулі мен бағытын анықтау
9.2.2.7 ғарыш аппараттардың орбиталарын салыстыру, бірінші ғарыштық жылдамдықтың формуласын есептер шығаруда қолдану
7.2.2.8 масса, салмақ және ауырлық күші ұғымдарын ажырату
9.2.2.8 тартылыс өрісіндегі дененің қозғалысын сипаттайтын шамаларды анықтау

7.2.1.5 определять по графику зависимости перемещения от времени, когда тело:
(1) находится в состоянии покоя,
(2) движется с постоянной скоростью
9.2.1.5- экспериментально определять ускорение тела при равноускоренном движении, строить и объяснять графики зависимости перемещения и скорости от времени при равноускоренном движении
7.2.1.6- находить скорость тела по графику зависимости перемещения от времени при равномерном движении
9.2.1.6- использовать кинематические уравнения равнопеременного движения для описания свободного падения
9.2.1.7- описывать движение тела, брошенного горизонтально, используя кинематические уравнения равнопеременного и равномерного движения,
9.2.1.8- определять скорость движения тела, брошенного горизонтально, строить траекторию движения тела, брошенного горизонтально
9.2.1.9- описывать равномерное движение тела по окружности, используя понятия линейных и угловых величин, применять формулу взаимосвязи линейной и угловой скорости при решении задач
9.2.1.10 применять формулы центростремительного ускорения при решении задач
2.2 Основы динамики
7-сынып
8-сынып
9-сынып
7.2.2.1-объяснять явление инерции и приводить примеры
9.2.2.1-объяснять смысл понятий: инерция, инертность, инерциальная система отсчета, формулировать первый закон Ньютона и применять при решении задач
7.2.2.2-приводить примеры действия сил из повседневной жизни
9.2.2.2- объяснять природу силы тяжести, силы упругости, силы трения
7.2.2.3-различать и приводить примеры пластичных и упругих деформаций
9.2.2.3- формулировать второй закон Ньютона и применять при решении задач
7.2.2.4-определять коэффициент жесткости по графику зависимости силы упругости от удлинения
9.2.2.4-формулировать третий закон Ньютона и применять при решении задач
7.2.2.5- рассчитывать силу упругости по формуле закона Гука
9.2.2.5 - формулировать закон Всемирного тяготения и применять его при решении задач
7.2.2.6-описывать трение при скольжении, качении, покое, приводить примеры полезного и вредного проявления силы трения
9.2.2.6- определять вес тела, движущегося с ускорением, объяснять состояние невесомости
7.2.2.7- изображать силы графически в заданном масштабе, графически находить равнодействующую сил, действующих на тело и направленных вдоль одной прямой
9.2.2.7- сравнивать особенности орбит космических аппаратов, применять формулу первой космической скорости при решении задач
7.2.2.8- различать масса, вес и силу тяжести
9.2.2.8-рассчитывать параметры движения тела в поле тяготения;

7.2.2.9 электронды, серіппелі, иінді таразылардың көмегімен дененің массасын өлшеу
7.2.2.10 әртүрлі пішіндегі қатты дененің немесе сұйықтың көлемін өлшеу үшін өлшеуіш цилиндрді(мензурка) қолдану
7.2.2.11 тығыздықтың физикалық мағынасын түсіндіру,
7.2.2.12 сұйықтар мен қатты денелердің тығыздығын тәжірибе арқылы анықтау, тығыздықтың формуласын есептер шығаруда қолдану
2.3 Сақталу заңдары
7.2.3.1 механикалық жұмыс деген физикалық ұғымның мағынасын түсіндіру
9.2.3.1 дене импульсі мен күш импульсін ажырату
7.2.3.2 механикалық энергияның екі түрін ажырату
9.2.3.2 импульстің сақталу заңын тұжырымдау және есептер шығаруда қолдану
7.2.3.3 кинетикалық энергия формуласын есептер шығаруда қолдану
9.2.3.3 табиғаттағы және техникадағы реактивті қозғалысқа мысалдар келтіру Байқоныр ғарыш айлағының аймақтық және халықаралық маңыздылығына баға беру
7.2.3.4 жоғары көтерілген дене үшін потенциалдық энергиясының және серпімді дененің формуласын қолдану
9.2.3.4 механикалық жұмысты аналитикалық және графиктік тәсілмен анықтау, жұмыс пен энергияның байланысын түсіндіру
7.2.3.5 энергияның түрленуіне мысалдар келтіру, және механикалық энергияның сақталу заңын есептер шығаруда қолдану
9.2.3.5 энергияның сақталу заңын тұжырымдау және есептер шығаруда қолдану
7.2.3.6 қуат ұғымының физикалық мағынасын түсіндіру
7.2.3.7 механикалық жұмыс пен қуаттың формулаларын есептер шығаруда қолдану
2.4 Статика
7-сынып
8-сынып
9-сынып
7.2.4.1 "Механиканың алтын ережесін" тұжырымдау және қарапайым механизмдердің қолданылуына мысалдар келтіру, күш моменті ұғымының физикалық мағынасын түсіндіру
7.2.4.2 жазық фигураның массалық центрін тәжірибеде анықтау
7.2.4.3 тәжірибеде иіндіктің тепе-теңдік шарттарын анықтау тепе-теңдікте тұрған денелер үшін күш моменттер ережесін тұжырымдау және есептер шығаруда қолдану
7.2.4.4 көлбеу жазықтықтың пайдалы әсер коэффициентін тәжірибеде анықтау
2.5 Тербелістер мен толқындар
7-сынып
8-сынып
9-сынып
9.2.5.1 еркін және еріксіз тербелістерге мысалдар келтіру, эксперименттік әдіспен амплитуда, период, жиілікті анықтау
9.2.5.2 формулаларды қолданып, период, жиілік, циклдік жиілікті анықтау
9.2.5.3 тербелмелі процесте энергияның сақталу заңын сипаттау
9.2.5.4 гармоникалық тербелістердің графиктері бойынша координатаның, жылдамдықтың және үдеудің теңдеулерін жаза білу
9.2.5.5 әртүрлі тербелмелі жүйедегі тербелістің пайда болу себептерін түсіндіру, маятниктер тербелісі периодының әртүрлі параметрлерге тәуелділігін зерттеу
9.2.5.6 математикалық маятник периодының формуласынан еркін түсу үдеуін анықтау, период квадратының маятник ұзындығына тәуелділік графигін тұрғызу және талдау

7.2.2.9- измерять массу тела с использованием электронных, пружинных и рычажных весов
7.2.2.10- использовать измерительный цилиндр (мензурка) для измерения объема жидкости или твердого тела различной формы
7.2.2.11- объяснять физический смысл плотности
7.2.2.12- экспериментально определять плотности жидкостей и твердых тел ,применять формулу плотности при решении задач
2.3Законы сохранения
7.2.3.1-объяснять физический смысл механической работы
9.2.3.1-различать понятия "импульс тела" и "импульс силы"
7.2.3.2-различать два вида механической энергии
9.2.3.2-формулировать закон сохранения импульса и применять при его решении задач
7.2.3.3-применять формулу кинетической энергии при решении задач
9.2.3.3-приводить примеры реактивного движения в природе и технике, оценивать региональное и международное значение космодрома Байконур
7.2.3.4-применять формулу потенциальной энергии тела, поднятого над землей и упруго деформированного тела, при решении задач
9.2.3.4-определять механическую работу аналитически и графически, объяснять взаимосвязь работы и энергии
7.2.3.5-приводить примеры переходов энергии из одного вида в другой, применять закон сохранения механической энергии при решении задач
9.2.3.5- применять закон сохранения энергии при решении задач
7.2.3.6- объяснять физический смысл мощности
7.2.3.7- применять формулы механической работы и мощности при решении задач
7 класс
8 класс
9 класс
7.2.4.1-приводить примеры использования простых механизмов и формулировать "Золотое правило механики", объяснять физический смысл понятия "момент силы"
7.2.4.2- экспериментально определять положение центра масс плоской фигуры
7.2.4.3- формулировать и применять правило момента сил для тела, находящегося в равновесии, при решении задач, экспериментально определять условия равновесия рычага
7.2.4.4- экспериментально определять коэффициент полезного действия наклонной плоскости
2.5 Колебания и волны
7 класс
8 класс
9 класс
9.2.5.1- приводить примеры свободных и вынужденных колебаний, экспериментально находить амплитуду, период, частоту
9.2.5.2- рассчитывать период, циклическую частоту, фазу по формуле
9.2.5.3-описывать сохранение энергии в колебательных процессах
9.2.5.4-записывать уравнения координат, скорости и ускорения по графикам гармонических колебаний
9.2.5.5- объяснять причины возникновения колебаний в различных колебательных системах, исследовать зависимость периода колебаний маятника от различных параметров
9.2.5.6- находить ускорение свободного падения из формулы периода математического маятника, строить и анализировать графики зависимости квадрата периода от длины маятника

9.2.5.7 еріксіз тербеліс амплитудасының мәжбүрлеуші күштің жиілігіне тәуелділігін график бойынша сипаттау,резонанс құбылысын сипаттау
9.2.5.8 толқын жылдамдығы, жиілігі және толқын ұзындығы формулаларын есеп шығаруда қолдану, көлденең және бойлық толқындарды салыстыру
9.2.5.9 су бетіндегі толқындардың таралу жылдамдығын эксперимент түрінде анықтау
9.2.5.10 дыбыстың пайда болу және таралу шарттарын атау, дыбыс сипаттамаларын дыбыс толқындарының жиілігі және амплитудасымен сәйкестендіру
9.2.5.11 резонанстың пайда болу шарттарын атау және оның қолданылуына мысалдар келтіру
9.2.5.12 жаңғырықтың пайда болу табиғатын және оны қолдану әдістерін сипаттау, табиғатта және техникада ультрадыбыс пен инфрадыбысты қолдануға мысалдар келтіру
3.1 Молекулалы- кинетикалық теория негіздері
7-сынып
8-сынып
9-сынып
7.3.1.1 заттардың молекулалық құрылысы негізінде, газдардың сұйықтар мен қатты денелердің құрылымын сипаттау
8.3.1.1 молекулалы- кинетикалық теорияның негізгі қағидаларын дәлелдейтін мысалдар келтіру және тәжірибені сипаттау
7.3.1.2 қысымның физикалық мағынасын түсіндіру және өзгерту әдістерін сипаттау, есептер шығаруда қатты дененің қысымының формуласын қолдану
8.3.1.2 температураның мәндерін әр түрлі шкала (Цельсий, Кельвин) бойынша өрнектеу, температураны өлшеуді жылулық ұлғаю негізінде сипаттау
7.3.1.3 газ қысымын молекулалық құрылым негізінде түсіндіру
8.3.1.3 молекула-кинетикалық теория негізінде қатты күйден сұйыққа және кері айналуды сипаттау
7.3.1.4 сұйықтықтағы гидростатикалық қысымның формуласын шығару және оны есептер шығаруда қолдану
8.3.1.4 молекула-кинетикалық теория негізінде заттың сұйық күйден газ күйіне және кері айналуын сипаттау
7.3.1.5 қатынас ыдыстардың қолданылуына мысалдар келтіру
7.3.1.6 гидравликалық машиналардың жұмыс істеу принципін сипаттау, гидравликалық машиналарды қолдану кезіндегі күштен ұтысты есептеу
7.3.1.7 атмосфералық қысымның табиғатын түсіндіру және оны өлшеудің әдістерін ұсыну, манометр мен сорғылардың жұмыс істеу принципін сипаттау
7.3.1.8 кері итеруші күшті анықтау және оның сұйыққа батырылған дененің көлеміне тәуелділігін зерттеу
7.3.1.9 сұйықтар мен газдардағы кері итеруші күштің табиғатын түсіндіру
7.3.1.10 есептер шығару кезінде Архимед заңын қолдану
3.2 Термодинамика негіздері
7-сынып
8-сынып
9-сынып
8.3.2.1 дененің ішкі энергиясын өзгерту тәсілдерін сипаттау
8.3.2.2 жылу берілудің түрлерін салыстыру, техникада және тұрмыста жылу берілу түрлерінің қолданылуына мысалдар келтіру
8.3.2.3 жылу алмасу процесі кезінде алған немесе берген жылу мөлшерін анықтау

9.2.5.7- описывать по графику зависимость амплитуды вынужденных колебаний от частоты вынуждающей силы, описывать явление резонанса
9.2.5.8- применять формулы скорости, частоты и длины волны при решении задач, сравнивать поперечные и продольные волны
9.2.5.9- экспериментально определять скорость распространения поверхностных волн
9.2.5.10- называть условия возникновения и распространения звука, сопоставлять характеристики звука с частотой и амплитудой звуковой волны
9.2.5.11- называть условие возникновения резонанса и приводить примеры его применения
9.2.5.12- описывать природу появления эха и способы его использования ,описывать природу появления эха и способы его использования
3.1 Основы молекулярно-кинетической теории
7 класс
8 класс
9 класс
7.3.1.1- описывать строение твердых тел, жидкостей и газов на основе молекулярного строения вещества
8.3.1.1- описывать эксперименты и приводить примеры, подтверждающие основные положения молекулярно-кинетической теории
7.3.1.2-объяснять физический смысл давления и описывать способы изменения давления, применять формулу давления твердого тела при решении задач
8.3.1.2-представлять температуру в разных температурных шкалах (Кельвин, Цельсий), описывать измерение температуры на основе теплового расширения
7.3.1.3-объяснять давление газа на основе молекулярного строения
8.3.1.3- описывать переход из твердого состояния в жидкое и обратно на основе молекулярно-кинетической теории
7.3.1.4- выводить формулу гидростатического давления в жидкостях и применять ее при решении задач
8.3.1.4-описывать переход вещества из жидкого состояния в газообразное и обратно на основе молекулярно-кинетической теории
7.3.1.5-приводить примеры использования сообщающихся сосудов
7.3.1.6- описывать принцип действия гидравлических машин, рассчитывать выигрыш в силе при использовании гидравлических машин
7.3.1.7-объяснять природу атмосферного давления и способы его измерения описывать, принцип действия манометра и насоса
7.3.1.8-определять выталкивающую силу и исследовать ее зависимость от объема тела, погруженного в жидкость
7.3.1.9-объяснять природу выталкивающей силы в жидкостях и газах
7.3.1.10-применять закон Архимеда при решении задач
3.2 Основы термодинамики
7 класс
8 класс
9 класс
8.3.2.1-описывать способы изменения внутренней энергии
8.3.2.2-приводить примеры применения теплопередачи в быту и технике, приводить примеры применения теплопередачи в быту и технике
8.3.2.3-определять количество теплоты, полученное или отданное в процессе теплопередачи

8.3.2.4 заттың меншікті жылу сыйымдылығының мағынасын түсіндіру
8.3.2.5 отынның жануы кезінде бөлінген жылу мөлшерін анықтау
8.3.2.6 жылу құбылыстарындағы энергияның сақталу және айналу заңын зерттеу, жылулық тепе-теңдік теңдеуін есептер шығаруда қолдану
8.3.2.7 балқу/кристалдану кезіндегі жұтылатын/бөлінетін жылу мөлшерінің формуласын есептер шығаруда қолдану
8.3.2.8 заттың балқу және қатаю процесі кезіндегі температураның уақытқа тәуелділік графигін талдау
8.3.2.9 эксперимент көмегімен мұздың меншікті балқу жылуын анықтау
8.3.2.10 заттың булану және конденсациялану кезіндегі температураның уақытқа тәуелділік графигін талдау, су буының мысалында қанығу күйін сипаттау
8.3.2.11 меншікті булану жылуын анықтау, қайнау температурасының сыртқы қысымға тәуелділігін түсіндіру
8.3.2.12 термодинамиканың бірінші заңының мағынасын түсіндіру
8.3.2.13 термодинамиканың екінші заңының мағынасын түсіндіру
8.3.2.14 жылу қозғалтқышының пайдалы әсер
коэффициентін анықтау
8.3.2.15 іштен жану қозғалтқышының, бу турбинасының жұмыс істеу принципін түсіну және сипаттау
8.3.2.16 жылу қозғалтқыштарын жетілдіру жолдарын ұсыну, жылу машиналарының қоршаған ортаның экологиясына әсерін бағалау
8.3.2.17 жылу қозғалтқыштарындағы энергияның түрленуін сипаттау
4.1 Электростатика негіздері
7-сынып
8-сынып
9-сынып
8.4.1.1 электр зарядын сипаттау, үйкеліс арқылы денені электрлендіру және индукция құбылысын түсіндіру
8.4.1.2 электрленудің оң және теріс әсерлеріне мысалдар келтіру
8.4.1.3 электр зарядының сақталу заңын түсіндіру, Кулон заңын есептер шығаруда қолдану
8.4.1.4 электр өрісі және оның күштік сипаттамасы ұғымдарының физикалық мағынасын түсіндіру
8.4.1.5 біртекті электростатикалық өрістегі зарядқа әсер етуші күшті есептеу, электр өрісін күш сызықтар арқылы графиктік кескіндеу
8.4.1.6 потенциалдың физикалық мағынасын түсіндіру, конденсаторлардың құрылысын және қолданылуын сипаттау
4.2 Электр тогы
7-сынып
8-сынып
9-сынып
8.4.2.1 электр тогы ұғымын және электр тогының пайда болу шарттарын түсіндіру
8.4.2.2 электр схемасын графикалық бейнелеуде электр тізбегі элементтерінің шартты белгілерін қолдану, кернеудің физикалық мағынасын, оның өлшем бірлігін түсіндіру
8.4.2.3 электр тізбегіндегі ток күші мен кернеуді анықтау
8.4.2.4 тұрақты температурада металл өткізгіштің вольт-амперлік сипаттамасын графикалық түрде бейнелеу және түсіндіру
8.4.2.5 тізбек бөлігі үшін Ом заңын есептер шығаруда қолдану

8.3.2.4-объяснить физический смысл удельной теплоемкости
8.3.2.5-применять формулу количества теплоты, выделяемого при сгорании топлива, в решении задач,
8.3.2.6-исследовать закон сохранения и превращения энергии в тепловых процессах, применять уравнение теплового баланса при решении задач
8.3.2.7-применять формулу количества теплоты, поглощаемого. выделяемого при плавлении, кристаллизации, в решении задач
8.3.2.8-анализировать график зависимости температуры от времени при плавлении и кристаллизации
8.3.2.9- экспериментально определять удельную теплоту плавления льда
8.3.2.10- анализировать график зависимости температуры от времени при парообразовании и конденсации, описывать состояние насыщения на примере водяного пара
8.3.2.11-определять количество теплоты при парообразовании, объяснять зависимость температуры кипения от внешнего давления
8.3.2.12-объяснять первый закон термодинамики
8.3.2.13-объяснять второй закон термодинамики
8.3.2.14-определять коэффициент полезного действия теплового двигателя
8.3.2.15описывать принцип работы двигателя внутреннего сгорания, холодильника и паровой турбины
8.3.2.16-предлагать пути совершенствования тепловых двигателей , оценивать влияние тепловых машин на экологическое состояние окружающей среды
8.3.2.17- описывать преобразование энергии в тепловых машинах
4.1Основы электростатики
7 класс
8 класс
9 класс
8.4.1.1-характеризовать электрический заряд, объяснять процесс электризации тела трением и индукцией
8.4.1.2-приводить примеры положительного и отрицательного влияния электризации
8.4.1.3-объяснять закон сохранения электрического заряда, применять закон Кулона при решении задач
8.4.1.4-объяснять физический смысл понятия "электрическое поле" и определять его силовую характеристику
8.4.1.5-рассчитывать силу, действующую на заряд в однородном электростатическом поле, изображать графически электрическое поле посредством силовых линий
8.4.1.6-объяснять физический смысл потенциала, описывать устройство и назначение конденсатора
4.2 Электрический ток
7 класс
8 класс
9 класс
8.4.2.1- объяснять возникновение и условия существования электрического тока
8.4.2.2-применять условные обозначения элементов электрической цепи при графическом изображении электрических схем ,объяснять физический смысл напряжения (разность потенциала), его единицы измерения
8.4.2.3-измерять силу тока и напряжение в электрической цепи
8.4.2.4-строить и объяснять вольт-амперную характеристику металлического проводника при постоянной температуре
8.4.2.5-применять закон Ома для участка цепи при решении задач

8.4.2.6 кедергінің физикалық мағынасын, оның өлшем бірлігін түсіну, есеп шығаруғанда өткiзгiштiң меншiктi кедергiсiн формуласын қолдану
8.4.2.7 өткізгіштерді тізбектей жалғаудың заңдылықтарын эксперимент арқылы анықтау, өткізгіштерді параллель жалғаудың заңдылықтарын эксперимент арқылы анықтау
8.4.2.8 өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғауда тізбек бөлігі үшін Ом заңын қолданып, электр тізбектеріне есептеулер жүргізу
8.4.2.9 жұмыс және қуат формулаларын есептер шығаруда қолдану
8.4.2.10 Джоуль-Ленц заңын есептер шығару үшін қолдану
8.4.2.11 эксперимент көмегімен электр тогының жұмысы мен қуатын анықтау, кВтсағ өлшем бірлігін қолданып, электр энергиясының құнын практикалық есептеулермен алу
8.4.2.12 металл өткізгіштердегі электр тогын және оның кедергісінің температураға тәуелділігін сипаттау
8.4.2.13 қысқа тұйықталудың пайда болу себептерін және алдын алу амалдарын түсіндіру, сұйықтардағы электр тогын сипаттау
4.3 Магнит өрісі
7-сынып
8-сынып
9-сынып
8.4.3.1 магниттердің негізгі қасиеттеріне сипаттама беру және магнит өрісін күш сызықтары арқылы графикалық бейнелеу
8.4.3.2 магнит өрісінің сипаттамаларын түсіндіру; тогы бар түзу өткізгіштің және соленоидтің айналасында магнит өрісі сызықтарының бағытын анықтау;
8.4.3.3 жолақ магнит пен соленоидтың магнит өрістерін салыстыру;
8.4.3.4 магнит өрісінің тогы бар өткізгішке әсерін сипаттау
8.4.3.5 электр қозғалтқыштың және электр өлшеуіш құралдардың жұмыс істеу принципін түсіндіру
8.4.3.6 электро магниттік индукция құбылысын түсіндіру. Қазақстанда және дүние жүзінде электр энергиясын өндірудің мысалдарын келтіру
4.4 Электромагниттік толқындар және тербеліс
7-сынып
8-сынып
9-сынып
9.4.4.1 тербелмелі контурдағы еркін электромагниттік тербелістерді сапалы сипаттау
9.4.4.2 механикалық толқындар мен электромагниттік толқындардың ұқсастығы мен айырмашылығын салыстыру, электро магниттік толқындар шкаласын сипаттау және әртүрлі диапазондағы толқындардың қолданылуына мысалдар келтіру
9.4.4.3шыны призма арқылы өткен жарықтың дисперсиясына сапалы сипаттама беру
5.1 Геометриялық оптика заңдары
7-сынып
8-сынып
9-сынып
8.5.1.1 Күннің және Айдың тұтылуын графикалық бейнелеу
8.5.1.2 эксперимент арқылы түсу және шағылу бұрыштарының тәуелділігін анықтау
8.5.1.3 айналық және шашыранды шағылудың мысалдарын келтіру және түсіндіру
8.5.1.4 жазық айнада дененің кескінін алу және оны сипаттау
8.5.1.5 дененің кескінін алу үшін сфералық айнада сәуленің жолын салу және алынған кескінді сипаттау
8.5.1.6 жазық параллель пластинада сәуленің жолын салу
8.5.1.7 жарықтың сыну заңын пайдаланып есептер шығару

8.4.2.6-объяснять физический смысл сопротивления, его единицы измерения ,применять формулу удельного сопротивления проводника при решении задач
8.4.2.7-экспериментально получить закономерности последовательного и параллельного соединения проводников
8.4.2.8-рассчитывать электрические цепи, используя закон Ома для участка цепи в последовательном и параллельном соединении проводников
8.4.2.9-применять формулы мощности и работы тока в решении задач
8.4.2.10-применять закон Джоуля-Ленца при решении задач
8.4.2.11-эксперементально определять работу и мощность тока, производить практические расчеты стоимости электроэнергии с использованием единицы измерения кВт час
8.4.2.12-описывать природу электрического тока и зависимость сопротивления проводника от температуры в металлах
8.4.2.13-объяснять причины возникновения и способы предотвращения короткого замыкания, объяснять природу электрического тока в жидкостях
4.3 Магнитное поле
7 класс
8 класс
9 класс
8.4.3.1-характеризовать основные свойства магнитов и графически изображать магнитное поле посредством силовых линий
8.4.3.2-объяснять свойства магнитного поля, определять направление линий поля вокруг прямого проводника с током и соленоида
8.4.3.3-сравнивать магнитные поля, образованные полосовым магнитом и током в соленоиде
8.4.3.4-описывать действие магнитного поля на проводник с током
8.4.3.5-объяснять устройство и работу электродвигателя и электроизмерительных приборов
8.4.3.6-описывать явление электромагнитной индукции, приводить примеры производства электрической энергии в мире и в Казахстане
4.4 Электромагнитные колебания и волны
7 класс
8 класс
9 класс
9.4.4.1-описывать качественно свободные электромагнитные колебания в колебательном контуре
9.4.4.2-сравнивать свойства электромагнитных и механических волн, описывать и приводить примеры применения диапазонов электромагнитных волн
9.5.4.3- характеризовать дисперсию света при прохождении света через стеклянную призму
5.1 Законы геометрической оптики
7 класс
8 класс
9 класс
8.5.1.1-графически изображать солнечное и лунное затмения
8.5.1.2-экспериментально определять зависимость между углами падения и отражения
8.5.1.3-объяснять и приводить примеры зеркального и рассеянного отражения
8.5.1.4-строить изображение в плоском зеркале и описывать его характеристики
8.5.1.5-строить ход лучей в сферических зеркалах для получения изображений тела, характеризовать полученное изображение
8.5.1.6-строить ход лучей в плоскопараллельной пластине
8.5.1.7-применять закон преломления света при решении задач

8.5.1.8 тәжірибеге сүйене отырып толық ішкі шағылу құбылысын түсіндіру
8.5.1.9 экспериментте шынының сыну көрсеткiшiн анықтау сыну көрсеткішінің анықталған мәнін кестелік мәндермен салыстыру және эксперимент нәтижесін бағалау
8.5.1.10 жұқа линза формуласын есептер шығару үшін қолдану
8.5.1.11 линзаның сызықтық ұлғаю формуласын сандық және графиктік есептер шығару үшін қолдану жұқа линзада сәуленің жолын салу және кескінге сипаттама беру
8.5.1.12 жұқа линзаның фокустық қашықтығын және оптикалық күшін анықтау
8.5.1.13 көздің алыстан көргіштігі мен жақыннан көргіштігін түзетуді сипаттау. қарапайым оптикалық құралдарды (перископ, Обскура камерасы) құрастыру
6.1 Атом мен атом ядросының құрылысы
7-сынып
8-сынып
9-сынып
9.6.1.1 сәулелік энергияның температураға тәуелділігін сипаттау
9.6.1.2 Планк формуласын есептер шығаруда қолдану
9.6.1.3 фотоэффект құбылысын сипаттау және фотоэффект құбылысының техникада пайдаланылуына мысалдар келтіру фотоэффект үшін Эйнштейн формуласын есептер шығаруда қолдану
9.6.1.4 рентген сәулесін электромагниттік сәулелердің басқа түрлерімен салыстыру рентген сәулесін қолдануға мысалдар келтіру
9.6.1.5 a-бөлшегінің шашырауы бойынша Резерфорд тәжірибесін сипаттау
9.6.1.6 ядролық күштердің қасиеттерін сипаттау
9.6.1.7 атом ядросының масса ақауын анықтау, атом ядросының байланыс энергиясы формуласын есептер шығаруда қолдану;
9.6.1.8 ядролық реакцияның теңдеуін шешуде зарядтық және массалық сандардың сақталу заңын қолдану
6.2 Радиоактивтілік
7-сынып
8-сынып
9-сынып
9.6.2.1 a, b және g - сәулеленудің табиғаты мен қасиеттерін түсіндіру
9.6.2.2 радиоактивті ыдыраудың ықтималдық сипатын түсіндіру, радиоактивті ыдырау заңын есептер шығаруда қолдану
9.6.2.3 тізбекті ядролық реакциялардың өту шарттарын сипаттау, ядролық реактордың жұмыс істеу принципін сипаттау
9.6.2.4 ядролық ыдырау мен ядролық синтезді салыстыру
9.6.2.5 радиоактивті изотоптарды қолданудың мысалдарын келтіру, радиациядан қорғану әдістерін сипаттау
6.3 Элементар бөлшектер
7-сынып
8-сынып
9-сынып
9.6.3 элементар бөлшектерді жіктеу
7.1 Жер және Ғарыш
7-сынып
8-сынып
9-сынып
7.7.1.1 геоцентрлік және гелиоцентрлік жүйелерді салыстыру
7.7.1.2 Күн жүйесінің нысандарын жүйелеу
7.7.1.3 жыл мезгілдерінің ендіктерге байланысты ауысуын және күн мен түннің ұзақтығын түсіндіру
7.2 Астро-физика элементтері
7 - сынып
8 - сынып
9 - сынып
9.7.2.1 абсолюттік және көрінерлік жұлдыздық шамаларды ажырату жұлдыздырдың жарқырауына әсер ететін факторларды атау
97.2.2 аспан сферасының негізгі элементтерін атау, жұлдызды аспанның жылжымалы картасынан жұлдыздардың аспан координатасын анықтау

8.5.1.8-объяснять явление полного внутреннего отражения, опираясь на эксперимент
8.5.1.9-экспериментально определять показатель преломления стекла, сравнивать полученное значение показателя преломления с табличным и оценивать достоверность результата
8.5.1.10-применять формулу тонкой линзы для решения задач
8.5.1.11-применять формулу линейного увеличения линзы при решении задач ,строить ход лучей в тонкой линзе и характеризовать полученные изображения
8.5.1.12-определять фокусное расстояние и оптическую силу линзы
8.5.1.13-описывать коррекцию близорукости и дальнозоркости глаза ,конструировать простые оптические приборы (перископ, камера Обскура и т.д.)
6.1 Строение атома и атомного ядра
7 класс
8 класс
9 класс
9.6.1.1-описывать зависимость энергии теплового излучения от температуры
9.6.1.2-применять формулу Планка для решения задач
9.6.1.3-описывать явление фотоэффекта и приводить примеры применения фотоэффекта в технике, применять формулу Эйнштейна для фотоэффекта при решении задач
9.6.1.4-сравнивать рентгеновское излучение с другими видами электромагнитного излучения, приводить примеры применения рентгеновского излучения
9.6.1.5-описывать опыт Резерфорда по рассеянию альфа-частиц
9.6.1.6-описывать свойства ядерных сил
9.6.1.7-определять дефект масс атомных ядер, применять формулу энергии связи атомного ядра при решении задач
9.6.1.8-применять законы сохранения зарядового и массового числа при решении уравнений ядерных реакций
6.2 Радиоактивность
7 класс
8 класс
9 класс
9.6.2.1- объяснять природу и свойства a, b и g - излучений
9.6.2.2-объяснять вероятностный характер радиоактивного распада, использовать закон радиоактивного распада при решении задач
9.6.2.3-описывать условия протекания цепной ядерной реакции, описывать принцип действия ядерного реактора
9.6.2.4-сравнивать ядерный синтез и ядерный распад
9.6.2.5-приводить примеры использования радиоактивных изотопов, характеризовать способы защиты от радиации
6.3 Элементарные частицы
7 класс
8 класс
9 класс
9.6.3.1-классифицировать элементарные частицы
7.1 Земля и Космос
7 класс
8 класс
9 класс
7.7.1.1- сравнивать гелиоцентрическую и геоцентрическую системы мира
7.7.1.2-систематизировать объекты солнечной системы
7.7.1.3-объяснять смену времен года и длительность дня и ночи на разных широтах
7.2 Элементы астрофизики
7 класс
8 класс
9 класс
9.7.2.1-различать абсолютную и видимую звездные величины называть факторы, влияющие на светимость звезд
9.7.2.2-называть основные элементы небесной сферы, определять небесные координаты звезд по подвижной карте звездного неба

9.7.2.3 әртүрлі ендіктегі жұлдыздардың шарықтау айырмашылығын түсіндіру, жергілікті, белдеулік және бүкіләлемдік уақытты сәйкестендіру
9.7.2.4 Кеплер заңдарының негізінде аспан денелерінің қозғалысын түсіндіру
9.7.2.5 Күн жүйесіндегі денелердің ара қашықтығы мен өлшемдерін анықтау үшін параллакс әдісін қолдануды түсіндіру
8.1 Физиканың дүниетанымдық мәні
7 - сынып
8 - сынып
9 - сынып
9.8.1.1 адамның дүниетанымдық көзқарасының қалыптасуына физика және астрономияның дамуының әсерін түсіндіру
9.8.1.2 жаңа технологиялардың қоршаған ортаға әсерінің артықшылығы мен қауіптілігін бағалау
19. Осы оқу бағдарламасы қосымшада берілген негізгі орта білім беру деңгейінің 7-9-сыныптарына арналған "Физика" пәнінен оқу жүктемесі төмендетілген үлгілік оқу бағдарламасының Ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
20. Тоқсандағы бөлімдер және бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Негізгі орта білім беру
деңгейінің 7-9-сыныптарына
арналған "Физика" пәнінен оқу
жүктемесі төмендетілген үлгілік
оқу бағдарламасына қосымша
Негізгі орта білім беру деңгейінің 7-9-сыныптарына арналған "Физика" пәнінен оқу жүктемесі төмендетілген үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
7-сынып:
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі
Тақырыптар/ Ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны
Оқыту мақсаттары
Білім алушылар:
1-тоқсан
Физика – табиғат туралы ғылым
Физика – табиғат туралы ғылым
7.1.1.1 - физикалық құбылыстарға мысалдар келтіру
Табиғатты зерттеудің ғылыми әдістері
7.1.1.2 - табиғатты зерттеудің ғылыми әдістерін ажырату
Физикалық шамалар мен өлшеулер
Халықаралық бірліктер жүйесі (SI)
7.1.2.1 - физикалық шамаларды олардың SI- жүйесіндегі өлшем бірліктерімен сәйкестендіру
Скаляр және векторлық физикалық шамалар
7.1.2.2 - скаляр және векторлық физикалық шамалар ажырату және мысалдар келтіру
Өлшеулер мен есептеулердің дәлдігі
Үлкен және кіші сандарды ықшамдап жазу
№1 зертханалық жұмыс. "Кішкентай денелердің өлшемін анықтау"
№2-зертханалық жұмыс. "Физикалық шамаларды өлшеу"
7.1.2.3 - үлкен және кіші сандарды жазған кезде еселік және үлестік қосымшаларды білу және қолдану, : санды: стандартты түрде жазу;
7.1.3.1 - дененің ұзындығын, көлемін, температурасын және уақытты өлшеу, өлшеу нәтижелерін аспаптардың қателіктерін есепке ала отырып жазу;
7.1.3.2 - кішкентай денелердің өлшемін қатарлау әдісі арқылы анықтау;
7.1.3.3 - физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау
Механикалық қозғалыс
Механикалық қозғалыс және оның сипаттамасы
Санақ жүйесі
7.2.1.1 - келесі терминдердің физикалық мағынасын түсіндіру - материялық нүкте, санақ жүйесі, қозғалыстың салыстырма-лылығы, траектория, жол, орын ауыстыру
Қозғалыстың салыстырмалылығы

9.7.2.3-объяснять различия в кульминации светил на разных широтах, сопоставлять местное, поясное и всемирное время
9.7.2.4-объяснять движение небесных тел на основе законов Кеплера
9.7.2.5-объяснять использование метода параллакса для определения расстояний или размеров тел в солнечной системе
8.1 Мировоззренческое значение физики
7 класс
8 класс
9 класс
9.8.1.1-объяснять влияние развития физики и астрономии на формирование мировоззрения человека
9.8.1.2-оценивать преимущества и учитывать риски влияния новых технологий на окружающую среду
19. Настоящая учебная реализуется в соответствии с Долгосрочным планом к Типовой учебной программе (с сокращением учебной нагрузки) по учебному предмету "Физика" для 7-9 классов уровня основного среднего образования, приведенным в приложении к настоящей учебной программе.
20. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
Приложение
к Типовой учебной программе
(с сокращением учебной нагрузки)
по учебному предмету "Физика"
для 7-9 классов уровня
основного среднего образования
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы (с сокращением учебной нагрузки) по учебному предмету "Физика" для 7-9 классов уровня основного среднего образования
7 класс:
Раздел долгосрочного плана
Темы/Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
Физика – наука о природе
Физика – наука о природе
7.1.1.1 Приводить примеры физических явлений;
Научные методы изучения природы
7.1.1.2 различать научные методы изучения природы;
Физические величины и измерения
Международная система единиц (СИ)
7.1.2.1 соотносить физические величины с их единицами измерения СИ;
Скалярные и векторные физические величины
7.1.2.2 различать скалярные и векторные физические величины и приводить примеры;
Точность измерений и вычислений
Запись больших и малых чисел
Лабораторная работа №1
Измерение физических величин
Лабораторная работа №2
Определение размеров малых тел
7.1.2.3 применять кратные и дольные приставки при записи больших и малых чисел: микро (m), милли (m), санти (c), деци (d), кило (k) и мега (M);
7.1.3.1 измерять длину, объем тела, температуру и время, записывать результаты измерений с учетом погрешности;
7.1.3.2 определять размер малых тел методом рядов;
7.1.3.3 знать и соблюдать технику безопасности в кабинете физики;
Механическое движение
Механическое движение и его характеристики
Система отсчета
7.2.1.1 объяснять смысл понятий – материальная точка, система отсчета, относительность механического движения; траектория, путь, перемещение;
Относительность механического движения

7.2.1.2 - механикалық қозғалыстың салыстырмалылығына мысалдар келтіру
Түзусызықты бірқалыпты және бірқалыпсыз қозғалыстар
7.2.1.3 - түзу сызықты бірқалыпты қозғалыс пен бірқалыпсыз қозғалысты ажырата білу
Жылдамдық және орташа жылдамдықты есептеу*
7.2.1.4 - қозғалыстағы дененің жылдам-дығы мен орташа жылдамдығын есептеу
Әртүрлі механикалық қозғалыстардың графиктері*
7.2.1.5 - s -тің t-ға тәуелділік графигін тұрғызуда координаталар осьтерінде және кестелерде өлшем бірліктерін дұрыс белгілеу;
7.2.1.6 - дененің орын ауыстыруының уақытқа тәуелділік графигінен келесі жағдайларды анықтау:
(1) дененің тыныштық күйін,
(2) тұрақты жылдамдықпен қозғалысын;
7.2.1.7 - бірқалыпты қозғалған дененің орын ауыстыруының уақытқа тәуелділік графигінен жылдамдығын анықтау
2-тоқсан
Тығыздық
Масса және денелердің массасын өлшеу
7.2.2.11 - электронды, серіппелі, иінді таразылардың көмегімен дененің массасын өлшеу
Дұрыс және дұрыс емес пішінді денелердің көлемін өлшеу
7.2.2.12 - әртүрлі пішіндегі қатты дененің немесе сұйықтың көлемін өлшеу үшін өлшеуіш цилиндрді (мензурка) қолдану
Заттың тығыздығы және тығыздықтың өлшем бірлігі.
№3 зертханалық жұмыс. "Сұйықтар мен қатты денелердің тығыздығын анықтау"
7.2.2.13 - тығыздықтың физикалық мағынасын түсіндіру;
7.2.2.14 - сұйықтар мен қатты денелердің тығыздығын тәжірибе арқылы анықтау;
7.1.3.3 - физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау
Тығыздықты есептеу
7.2.2.15 - тығыздықтың формуласын есептер шығаруда қолдану
Денелердің өзара әрекеттесуі
Инерция құбылысы
7.2.2.1 - инерция құбылысын түсіндіру және мысалдар келтіру
Күш
7.2.2.2 - күнделікті өмірден күштердің әрекет етуіне мысалдар келтіру
Тартылыс құбылысы және ауырлық күші. Салмақ
7.2.2.10 - масса, салмақ және ауырлық күші ұғымдарын ажырату
№4 зертханалық жұмыс* "Серпімді деформацияларды зерделеу"
7.2.2.4 - серпімділік күшінің серіппенің ұзаруына тәуелділік графигінен қатаңдық коэффициентін анықтау;
7.1.3.3 - физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау
Деформация*
7.2.2.3 - пластикалық және серпімді деформацияларды ажырату, мысалдар келтіру
Серпімділік күші, Гук заңы
7.2.2.5 - Гук заңының формуласы бойынша серпімділік күшін есептеу
Үйкеліс күші.
Үйкеліс әрекетін техникада ескеру№5 зертханалық жұмыс. "Сырғанау үйкеліс күшін зерттеу"
7.2.2.6 - тыныштық, домалау және сырғанау үйкелістерін сипаттау;
7.2.2.7 - үйкеліс күшінің пайдасы мен зиянына мысалдар келтіру
Бір түзу бойымен денеге әрекет еткен күштерді қосу
7.2.2.8 - күштерді берілген масштабта графикалық түрде көрсету;
7.2.2.9 - денеге әсер ететін және бір түзудің бойымен бағытталған күштердің тең әрекетті күшінің модулі мен бағытын анықтау
3-тоқсан
Қысым
Газдардың сұйықтар және қатты денелердің молекулалық құрылымы

7.2.1.2 приводить примеры относительности механического движения;
Прямолинейное равномерное и неравномерное движение
7.2.1.3 различать прямолинейное равномерное и неравномерное движение;
Расчет скорости и средней скорости*
7.2.1.4 вычислять скорость и среднюю скорость движения тел;
Графическое представление различных видов механического движения*
7.2.1.5 строить график зависимости s от t, применяя обозначение единиц измерения на координатных осях графиков и в таблицах;
7.2.1.6 определять по графику зависимости перемещения тела от времени, когда тело: (1) находится в состоянии покоя, (2) движется с постоянной скоростью;
7.2.1.7 находить скорость тела по графику зависимости перемещения от времени при равномерном движении;
2 четверть
Плотность
Масса и измерение массы тел
7.2.2.11 измерять массу тела с использованием электронных, пружинных и рычажных весов;
Измерение объема тел правильной и неправильной формы
7.2.2.12 использовать измерительный цилиндр (мензурка) для измерения объема жидкости или твердого тела различной формы;
Плотность вещества и единицы измерения плотности
Лабораторная работа №3 Определение плотности жидкостей и твердых тел
7.2.2.13 объяснять физический смысл плотности;
7.2.2.14 экспериментально определять плотности жидкостей и твердых тел;
7.1.3.3 знать и соблюдать технику безопасности в кабинете физики;
Расчет плотности
7.2.2.15 применять формулу плотности при решении задач;
Взаимодействие тел
Явление инерции
7.2.2.1 объяснять явление инерции и приводить примеры;
Сила
7.2.2.2 приводить примеры действия сил из повседневной жизни;
Явление тяготения и сила тяжести
Вес
7.2.2.10 различать вес и силу тяжести;
Лабораторная работа №4 Изучение упругих деформаций*
7.2.2.4 определять коэффициент жесткости по графику зависимости силы упругости от удлинения;
7.1.3.3 знать и соблюдать технику безопасности в кабинете физики;
Деформация*
Деформация*
Сила упругости, закон Гука
7.2.2.3 различать и приводить примеры пластических и упругих деформаций;
7.2.2.5 рассчитывать силу упругости по формуле закона Гука;
Сила трения
Учет трения в технике
7.2.2.6 описывать трение при скольжении, качении, покое;
7.2.2.7 приводить примеры полезного и вредного проявления силы трения;
Сложение сил, действующих на тело вдоль одной прямой
7.2.2.8 изображать силы графически в заданном масштабе;
7.2.2.9 графически находить равнодействующую сил, действующих на тело и направленных вдоль одной прямой;
3 четверть
Давление
Молекулярное строение твердых тел, жидкостей и газов

7.3.1.1 - заттардың молекулалық құрылысы негізінде, газдардың сұйықтар мен қатты денелердің құрылымын сипаттау
Қатты денелердегі қысым
7.3.1.2 - қысымның физикалық мағына-сын түсіндіру және өзгерту әдістерін сипаттау;
7.3.1.3 - есептер шығаруда қатты дененің қысымының формуласын қолдану
Сұйықтар мен газдардағы қысым, Паскаль заңы
7.3.1.4 - газ қысымын молекулалық құрылым негізінде түсіндіру;
7.3.1.5 - сұйықтардағы гидростатикалық қысымның формуласын шығару және оны есептер шығаруда қолдану
Қатынас ыдыстар*
7.3.1.6 - қатынас ыдыстарды қолдануға мысалдар келтіру
Гидравликалық машиналар*
7.3.1.7 - гидравликалық машиналардың жұмыс істеу принципін сипаттау;
7.3.1.8 - гидравликалық машиналарды қолдану кезіндегі күштен ұтысты есептеу
Атмосфералық қысым* Атмосфералық қысымды өлшеу*
7.3.1.9 - атмосфералық қысымның табиғатын түсіндіру және оны өлшеудің әдістерін ұсыну
Манометрлер. Сорғылар*
7.3.1.10 - манометр мен сорғылардың жұмыс істеу принципін сипаттау
№ 5 зертханалық жұмыс. "Архимед заңын зерделеу"
7.3.1.11 - кері итеруші күшті анықтау және оның сұйыққа батырылған дененің көлеміне тәуелділігін зерттеу;
7.1.3.3 - физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау
Кері итеруші күш
7.3.1.12 - сұйықтар мен газдардағы кері итеруші күштің табиғатын түсіндіру;
7.3.1.13 - есептер шығаруда Архимед заңын қолдану
№ 6 зертханалық жұмыс* "Дененің сұйықта жүзу шарттарын анықтау"
7.3.1.14 - дененің сұйықта жүзу шарттарын зерттеу;
7.1.3.3 - физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау
Жұмыс және қуат
Механикалық жұмыс
Қуат
7.2.3.1 - механикалық жұмыс ұғымының физикалық мағынасын түсіндіру;
7.2.3.7 - қуат ұғымының физикалық мағынасын түсіндіру;
7.2.3.8 - механикалық жұмыс пен қуаттың формулаларын есептер шығаруда қолдану
4-тоқсан
Энергия
Кинетикалық энергия.
Потенциалдық энергия
7.2.3.2 - механикалық энергияның екі түрін ажырату;
7.2.3.3 - кинетикалық энергия формуласын есептер шығаруда қолдану;
7.2.3.4 - жоғары көтерілген дене үшін потенциалдық энергияның және серпімді дененің формуласын қолдану
Энергияның сақталуы және айналуы
7.2.3.5 - энергияның түрленуіне мысалдар келтіру;
7.2.3.6 - механикалық энергияның сақталу заңын есептер шығаруда қолдану
Күш моменті
Жай механизмдер
7.2.4.1 - "Механиканың алтын ережесін" тұжырымдау және қарапайым механизмдердің қолданылуына мысалдар келтіру;
7.2.4.2 - күш моменті ұғымының физикалық мағынасын түсіндіру
Дененің массалық центрі*
№ 7 зертханалық жұмыс*
"Иіндіктің тепе-теңдік шарттарын анықтау"
7.2.4.3 - жазық фигураның массалық центрін тәжірибеде анықтау
7.2.4.5 - тәжірибеде иіндіктің тепе-теңдік шарттарын анықтау;

7.3.1.1 описывать строение твердых тел, жидкостей и газов на основе молекулярного строения вещества;
Давление твердых тел
7.3.1.2 объяснять физический смысл давления и описывать способы его изменения;
7.3.1.3 применять формулу давления твердого тела при решении задач;
Давление в жидкостях и газах, закон Паскаля.
7.3.1.4 объяснять давление газа на основе молекулярного строения;
7.3.1.5 выводить формулу гидростатического давления в жидкостях и применять ее при решении задач;
Сообщающиеся сосуды
7.3.1.6 приводить примеры использования сообщающихся сосудов;
Гидравлическая машина*
7.3.1.7 описывать принцип действия гидравлических машин;
7.3.1.8 рассчитывать выигрыш в силе при использовании гидравлических машин;
Атмосферное давление, измерение атмосферного давления*.
7.3.1.9 объяснять природу атмосферного давления и способы его измерения;
Манометры, насосы*
7.3.1.10 описывать принцип действия манометра и насоса;
Лабораторная работа №5 Изучение закона Архимеда
7.3.1.11 определять выталкивающую силу и исследовать ее зависимость от объема тела, погруженного в жидкость;
знать и соблюдать технику безопасности в кабинете физики;
Выталкивающая сила
7.3.1.12 объяснять природу выталкивающей силы в жидкостях и газах;
7.3.1.13 применять закон Архимеда при решении задач;
Лабораторная работа №6 Определение условия плавания *
7.3.1.14 исследовать условия плавания тел;
7.1.3.3 знать и соблюдать технику безопасности в кабинете физики;
Работа и мощность
Механическая работа
Мощность
7.2.3.1 объяснять физический смысл механической работы;
7.2.3.7 объяснять физический смысл мощности;
7.2.3.8 применять формулы механической работы и мощности при решении задач;
4 четверть
Энергия
Кинетическая энергия
Потенциальная энергия
7.2.3.2 различать два вида механической энергии;
7.2.3.3 применять формулу кинетической энергии при решении задач;
7.2.3.4 применять формулу потенциальной энергии тела, поднятого над землей при решении задач;
Превращение и сохранение энергии
7.2.3.5 приводить примеры переходов энергии из одного вида в другой;
7.2.3.6 применять закон сохранения механической энергии при решении задач;
Момент силы
Простые механизмы
7.2.4.1 приводить примеры использования простых механизмов и формулировать "Золотое правило механики";
7.2.4.2 объяснять физический смысл понятия "момент силы";
Центр масс тел*
7.2.4.3 экспериментально определять положение центра масс плоской фигуры;
Лабораторная работа №7 Определение условия равновесия рычага*
7.2.4.5 экспериментально определять условия равновесия рычага;

7.1.3.3 - физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау
Иіндіктің тепе-теңдік шарты
7.2.4.4 - тепе-теңдікте тұрған денелер үшін күш моменттер ережесін тұжырымдау және есептер шығаруда қолдану
Пайдалы әрекет коэффициенті*
№10 зертханалық жұмыс. "Көлбеу жазықтықтың пайдалы әрекет коэффициентін анықтау"*
7.2.4.6 - көлбеу жазықтықтың пайдалы әрекет коэффициентін тәжірибеде анықтау;
7.1.3.3 - физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау
Жер және Ғарыш
Аспан денелері туралы ғылым*
7.7.1.1 - геоцентрлік және гелиоцентрлік жүйелерді салыстыру
Күн жүйесі*
7.7.1.2 - Күн жүйесінің нысандарын жүйелеу
Күнтізбе негіздері (тәулік, ай, жыл)
7.7.1.3 - жыл мезгілдерінің ендіктерге байланысты ауысуы және күн мен түннің ұзақтығын түсіндіру
8-сынып:
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі
Тақырыптар/Ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны
Оқыту мақсаттары
Білім алушылар:
1-тоқсан
Жылу құбылыстары
Жылулық қозғалыс, броундық қозғалыс, диффузия
8.3.1.1 - молекула-кинетикалық теорияның негізгі қағидаларын дәлелдейтін мысалдар келтіру және тәжірибені сипаттау
Температура, оны өлшеу тәсілдері, температураның шкалалары
8.3.1.3 - Температураны өлшеуді жылулық ұлғаю негізінде сипаттау;
8.3.1.2 - температураны әр түрлі шкала (Цельсий, Кельвин) бойынша өрнектеу
Ішкi энергия, ішкi энергияны өзгерту тәсiлдерi
8.3.2.1 - дененің ішкі энергиясын өзгерту тәсілдерін сипаттау;
Жылуөткізгіштік, конвекция, сәуле шығару
8.3.2.2 - жылу берілудің түрлерін салыстыру
Табиғаттағы және техникадағы жылу берілу*
8.3.2.3 - техникада және тұрмыста жылу беру түрлерінің қолданылуына мысалдар келтіру
Жылу құбылыстарының тірі ағзалардың өмірлеріндегі ролі*
8.3.2.4 - әр түрлі температураларда тірі ағзалардың бейімделуіне мысалдар келтіру
Жылу мөлшері.
Заттың меншікті жылу сыйымдылығы
8.3.2.5 - жылу алмасу процесі кезінде алған немесе берген жылу мөлшерін анықтау;
8.3.2.6 - заттың меншікті жылу сыйымдылығының мағынасын түсіндіру
Отынның энергиясы
Отынның меншікті жану жылуы
8.3.2.7 - отынның жануы кезінде бөлінген жылу мөлшерін анықтау
№ 1 зертханалық жұмыс. "Температуралары әр түрлi суды араластырғандағы жылу мөлшерлерін салыстыру"
8.3.2.8 - жылу құбылыстарындағы энергияның сақталу және айналу заңын зерттеу;
8.1.3.2 - тәжірибені жүргізуге әсер ететін факторларды анықтау;
8.1.3.3 - физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау
Жылу үдерістеріндегі энергияның сақталу және айналу заңы
8.3.2.9 - жылулық тепе-теңдік теңдеуін есептер шығаруда қолдану
Заттың агрегаттық күйлері
Қатты денелердiң балқуы және қатаюы, балқу температурасы, меншiктi балқу жылуы

7.1.3.3 знать и соблюдать технику безопасности в кабинете физики;
Условие равновесия рычага
7.2.4.4 формулировать и применять правило моментов сил для тела, находящегося в равновесии при решении задач;
Коэффициент полезного действия (КПД)
Лабораторная работа №8 Определение КПД наклонной плоскости
7.2.4.6 экспериментально определять КПД наклонной плоскости;
7.1.3.3 знать и соблюдать технику безопасности в кабинете физики;
Космос и Земля
Наука о небесных телах*
7.7.1.1 сравнивать геоцентрическую и гелиоцентрическую системы;
Солнечная система*
7.7.1.2 систематизировать объекты Солнечной системы;
Основы календаря (сутки, месяц, год)
7.7.1.3 объяснять смену времен года и длительность дня и ночи на разных широтах.
2) 8 класс:
Раздел долгосрочного плана
Темы/Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
Тепловые явления
Тепловое движение, броуновское движение, диффузия
8.3.1.1 Описывать эксперименты и приводить примеры, подтверждающие основные положения молекулярно-кинетической теории;
Температура, способы ее измерения, температурные шкалы
8.3.1.3 описывать измерение температуры на основе теплового расширения;
8.3.1.2 представлять температуру в разных температурных шкалах (Кельвин, Цельсий);
Внутренняя энергия, способы изменения внутренней энергии
8.3.2.1 описывать способы изменения внутренней энергии;
Теплопроводность, конвекция, излучение
8.3.2.2 сравнивать различные виды теплопередачи;
Теплопередача в природе и технике*
8.3.2.3 приводить примеры применения теплопередачи в быту и технике;
Роль тепловых явлений в жизни живых организмов*
8.3.2.4 приводить примеры приспособления живых организмов к различной температуре;
Количество теплоты, удельная теплоемкость вещества
8.3.2.5 определять количество теплоты, полученное или отданное в процессе теплопередачи;
8.3.2.6 объяснить физический смысл удельной теплоемкости;
Энергия топлива, удельная теплота сгорания топлива
8.3.2.7 применять формулу количества теплоты, выделяемого при сгорании топлива в решении задач;
Лабораторная работа №1 Сравнение количеств теплоты при смешивании воды разной температуры
8.3.2.8 исследовать закон сохранения и превращения энергии в тепловых процессах;
8.1.3.2 определять факторы, влияющие на проведение эксперимента;
8.1.3.3 знать и соблюдать технику безопасности в кабинете физики;
Закон сохранения и превращения энергии в тепловых процессах
8.3.2.9 применять уравнение теплового баланса при решении задач;
Агрегатные состояния вещества
Плавление и кристаллизация твердых тел, температура плавления, удельная теплота плавления

8.3.1.4 - молекула-кинетикалық теория негізінде қатты күйден сұйыққа және кері айналуды сипаттау;
8.3.2.10 - балқу/кристалдану кезіндегі жұтылатын/бөлінетін жылу мөлшерінің формуласын есептер шығаруға қолдану;
8.3.2.11 - заттың балқу және қатаю үдерісі кезіндегі температураның уақытқа тәуелділік графигін талдау
№ 2 зертханалық жұмыс. "Мұздың меншiктi балқу жылуын анықтау"
8.3.2.12 - эксперимент көмегімен мұздың меншікті балқу жылуын анықтау;
8.1.3.3 - физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау
Булану және конденсация*
Қаныққан және қанықпаған булар*
8.3.1.5 - молекула-кинетикалық теория негізінде заттың сұйық күйден газ күйіне және кері айналуын сипаттау;
8.3.2.13 - заттың булану және конденсация үдерісі кезіндегі температураның уақытқа тәуелділік графигін талдау;
8.3.2.14 - су буының мысалы негізінде қанығу күйін сипаттау
Қайнау, меншiктi булану жылуы.
Қайнау температурасының атмосфералық қысымға байланыстылығын анықтау
8.3.2.15 - меншікті булану жылуын анықтау;
8.3.2.16 - қайнау температурасының сыртқы қысымға тәуелділігін түсіндіру
2-тоқсан
Термодинами
ка негiздерi
Термодинамиканың бiрiншi заңы, газдың және будың жұмысы
8.3.2.17 - термодинамиканың бірінші заңының мағынасын түсіндіру
Жылу үдерістерінің қайтымсыздығы, термодинамиканың екінші заңы
8.3.2.18 - термодинамиканың екінші заңының мағынасын түсіндіру
Жылу қозғалтқыштары*
8.3.2.22 - жылу қозғалтқыштарындағы энергияның түрленуін сипаттау;
8.3.2.20 - іштен жану қозғалтқышының, бу турбинасының жұмыс істеу принципін сипаттау
Жылу қозғалтқыштарының пайдалы әрекет коэффициенті*
8.3.2.19 - жылу қозғалтқышының пайдалы әрекет коэффициентін анықтау;
8.3.2.21 - жылу қозғалтқыштарын жетілдіру жолдарын ұсыну
Жылу машиналарын пайдаланудағы экологиялық мәселелер*
8.3.2.23 - жылу машиналарының қоршаған ортаның экологиясына әсерін бағалау
Электростатика негіздері
Денелердің электрленуі, электр заряды, өткізгіштер мен диэлектриктер
8.4.1.1 - электр зарядын сипаттау;
8.4.1.2 - Үйкеліс арқылы денені электрлену және индукция құбылысын түсіндіру;
8.4.1.3 - электрленудің оң және теріс әсеріне мысалдар келтіру
Электр зарядының сақталу заңы,қозғалмайтын зарядтардың өзара әрекеттесуi, Кулон заңы, элементар электр заряды
8.4.1.4 - электр зарядының сақталу заңын түсіндіру;
8.4.1.5 - Кулон заңын есептер шығаруда қолдану
Электр өрiсi, электр өрісінің кернеулігі
8.4.1.6 - электр өрісі және оның күштік сипаттамасы ұғымдарының физикалық мағынасын түсіндіру;
8.4.1.7 - біртекті электростатикалық өрістегі зарядқа әсер етуші күшті есептеу;
8.4.1.8 - электр өрісін күш сызықтар арқылы кескіндеу
Электр өрісінің потенциалы және потенциалдар айырымы, конденсатор

8.3.1.4 описывать переход из твердого состояния в жидкое и обратно на основе молекулярно-кинетической теории;
8.3.2.7 применять формулу количества теплоты, поглощаемого / выделяемого при плавлении /кристаллизации в решении задач;
8.3.2.11 анализировать график зависимости температуры от времени при плавлении и кристаллизации;
Лабораторная работа №2 Определение удельной теплоты плавления льда
8.3.2.12 экспериментально определить удельную теплоту плавления льда;
8.1.3.3 знать и соблюдать технику безопасности в кабинете физики;
Парообразование и конденсация*
Ненасыщенные и насыщенные пары*
8.3.1.5 описывать переход вещества из жидкого состояния в газообразное и обратно на основе молекулярно-кинетической теории;
8.3.2.13 анализировать график зависимости температуры от времени при парообразовании и конденсации;
8.3.2.14 описывать состояние насыщения на примере водяного пара;
Кипение, удельная теплота парообразования
Зависимость температуры кипения от внешнего давления
8.3.2.15 определять количество теплоты при парообразовании;
8.3.2.16 объяснять зависимость температуры кипения от внешнего давления;
2 четверть
Основы термодинамики
Первый закон термодинамики, работа газа и пара
8.3.2.17 объяснять первый закон термодинамики;
Необратимость тепловых процессов, второй закон термодинамики
8.3.2.18 объяснять второй закон термодинамики;
Тепловые двигатели*
8.3.2.22 описывать преобразование энергии в тепловых машинах;
8.3.2.20 описывать принцип работы двигателя внутреннего сгорания и паровой турбины;
КПД теплового двигателя*
8.3.2.19 определять КПД теплового двигателя;
8.3.2.21 предлагать пути совершенствования тепловых двигателей;
Экологические проблемы использования тепловых машин*
8.3.2.23 оценивать влияние тепловых машин на экологическое состояние окружающей среды;
Основы электростатики
Электрический заряд, электризация тел, проводники и диэлектрики
8.4.1.1 характеризовать электрический заряд;
8.4.1.2 объяснять процесс электризации тела трением и индукцией;
8.4.1.3 приводить примеры положительного и отрицательного влияния электризации;
Закон сохранения электрического заряда, взаимодействие неподвижных зарядов, закон Кулона, элементарный электрический заряд
8.4.1.4 объяснять закон сохранения электрического заряда;
8.4.1.5 применять закон Кулона при решении задач;
Электрическое поле, напряженность электрического поля
8.4.1.6 объяснять физический смысл понятия электрическое поле и определять его силовую характеристику;
8.4.1.7 рассчитывать силу, действующую на заряд в однородном электростатическом поле;
8.4.1.8 изображать графически электрическое поле посредством силовых линий;
Потенциал и разность потенциалов электрического поля, конденсатор

8.4.1.9 - потенциалдар айырымының және потенциалдың физикалық мағынасын түсіндіру;
8.4.1.10 - конденсаторлардың құрылысын және қолданылуын сипаттау
3-тоқсан
Тұрақты электр тогы
Электр тогы, электр тогы көздері
8.4.2.1 - электр тогы ұғымын және электр тогының пайда болу шарттарын түсіндіру
Электр тізбегі және оның құрамды бөліктері, ток күшi, кернеу
8.4.2.2 - электр схемасын графикалық бейнелеуде электр тізбегі элементтерінің шартты белгілерін қолдану;
8.4.2.3 - кернеудің физикалық мағына-сын, оның өлшем бірлігін түсіндіру
№ 3 зертханалық жұмыс. "Электр тiзбегiн құрастыру және оның әртүрлi бөлiктерiндегi ток күшiн өлшеу"*
8.4.2.4 - электр тізбегіндегі ток күші мен кернеуді анықтау;
8.1.3.3 - физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау
№ 4 зертханалық жұмыс. "Тiзбек бөлiгi үшiн ток күшінің кернеуге тәуелділігін зерттеу"*
8.4.2.5 - тұрақты температурада металл өткізгіштің вольт-амперлік сипаттамасын графикалық түрде бейнелеу және түсіндіру;
8.1.3.1 - эксперименттен деректерін жинақ-тау, талдау және өлшеу және қателіктерін ескеріп жазу
Тiзбек бөлiгi үшiн Ом заңы
8.4.2.6 - тізбек бөлігі үшін Ом заңын есептер шығаруда қолдану;
Өткiзгiштiң электр кедергiсi, өткiзгiштiң меншiктi кедергiсi, реостат
8.4.2.7- кедергінің физикалық мағынасын, оның өлшем бірлігін түсіндіру;
8.4.2.8 - есеп шығаруғанда өткiзгiштiң меншiктi кедергiсiн формуласын қолдану
№ 5 зертханалық жұмыс. "Өткiзгiштердi тiзбектей қосуды зерделеу"*
8.4.2.9 - өткізгіштерді тізбектей жалғаудың заңдылықтарын эксперимент арқылы алу;
8.1.3.3 - физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау
№ 6 зертханалық жұмыс. "Өткiзгiштердi параллель қосуды зерделеу"*
8.4.2.10 - өткізгіштерді параллель жалғаудың заңдылықтарын эксперимент арқылы анықтау;
8.1.3.3 - физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау
Өткiзгiштердi тiзбектей және параллель қосу
8.4.2.11 - өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғауда тізбек бөлігі үшін Ом заңын қолданып, электр тізбектеріне есептеулер жүргізу
Электр тогының жұмысы мен қуаты
8.4.2.12 - жұмыс және қуат формулаларын есептер шығаруда қолдану
Электр тогының жылулық әсері, Джоуль-Ленц заңы
8.4.2.13 - Джоуль-Ленц заңын есептер шығару үшін қолдану;
№ 7 зертханалық жұмыс. "Электр тогының жұмысы мен қуатын анықтау"
8.4.2.14 - эксперимент көмегімен электр тогының жұмысы мен қуатын анықтау;
8.4.2.15 - кВт*сағ өлшем бірлігін қолданып, электр энергиясының құнын практика жүзінде анықтау;

8.4.1.9 объяснять физический смысл разности потенциалов и потенциала;
8.4.1.10 описывать устройство и назначение конденсатора;
3 четверть
Постоянный электрический ток
Электрический ток, источники электрического тока
8.4.2.1 объяснять возникновение и условия существования электрического тока;
Электрическая цепь и ее составные части, сила тока, напряжение
8.4.2.2 применять условные обозначения элементов электрической цепи при графическом изображении электрических схем;
8.4.2.3 объяснять физический смысл напряжения, его единицы измерения;
Лабораторная работа №3 Сборка электрической цепи и измерение силы тока и напряжения на различных ее участках *
8.4.2.4 измерять силу тока и напряжение в электрической цепи;
8.1.3.3 знать и соблюдать технику безопасности в кабинете физики;
Лабораторная работа №4
Исследование зависимости силы тока от напряжения на участке цепи*
8.4.2.5 строить и объяснять вольт-амперную характеристику металлического проводника при постоянной температуре;
8.1.3.1 собирать, анализировать экспериментально полученные данные и записывать их с учетом погрешностей;
8.1.3.3 знать и соблюдать технику безопасности в кабинете физики;
Закон Ома для участка цепи
8.4.2.6 применять закон Ома для участка цепи при решении задач;
Электрическое сопротивление проводника, удельное сопротивление проводника, реостат
8.4.2.7 объяснять физический смысл сопротивления, его единицы измерения;
8.4.2.8 применять формулу удельного сопротивления проводника при решении задач;
Лабораторная работа №5 Изучение последовательного соединения проводников*
8.4.2.9 экспериментально получить закономерности последовательного соединения проводников;
8.1.3.3 знать и соблюдать технику безопасности в кабинете физики;
Лабораторная работа №6 Изучение параллельного соединения проводников*
8.4.2.10 экспериментально получить закономерности параллельного соединения проводников;
8.1.3.3 знать и соблюдать технику безопасности в кабинете физики;
Последовательное и параллельное соединение проводников
8.4.2.11 рассчитывать электрические цепи, используя закон Ома для участка цепи в последовательном и параллельном соединении проводников;
Работа и мощность электрического тока
8.4.2.12 применять формулы мощности и работы тока в решении задач;
Тепловое действие электрического тока, закон Джоуля – Ленца
8.4.2.13 применять закон Джоуля-Ленца при решении задач;
Лабораторная работа №7 Измерение работы и мощности электрического тока
8.4.2.14 экспериментально определять работу и мощность тока;
8.4.2.15 производить практические расчеты стоимости электроэнергии с использованием единицы измерения кВт*час;

8.1.3.3 - физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау
Металдардағы электр кедергісінің температураға тәуелділігі, асқын өткізгіштік*
8.4.2.16 - металл өткізгіштердегі электр тогын және оның кедергісінің температураға тәуелділігін сипаттау
Электрқыздырғыш құралдар, кыздыру шамдары, қысқа тұйықталу, балқымалы сақтандырғыштар*
8.4.2.17 - қысқа тұйықталудың пайда болу себептерін және алдын алу амалдарын түсіндіру
Электр тогының химиялық әсерi (Фарадейдiң заңы)
8.4.2.18 - сұйықтардағы электр тогын сипаттау
Электромагниттік құбылыстар
Тұрақты магниттер, магнит өрiсi.
№ 8 зертханалық жұмыс. "Тұрақты магниттiң қасиеттерiн оқып-үйрену және магнит өрiсiнiң бейнесiн алу"
8.4.3.1 - магниттердің негізгі қасиеттеріне сипаттама беру және магнит өрісін күш сызықтары арқылы бейнелеу;
8.1.3.3 - физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау
Тогы бар түзу өткізгіштің магнит өрiсi.
Тогы бар шарғының магнит өрiсi
8.4.3.2 - магнит өрісінің сипаттамаларын түсіндіру;
8.4.3.3 - тогы бар түзу өткізгіштің және соленоидтің айналасындағы өріс сызықтарының бағытын анықтау
Электромагниттер және оларды қолдану.
№ 9 зертханалық жұмыс. "Электрмагниттi құрастыру және оның әсерiн сынау"
8.4.3.4 - жолақ магнит пен соленоидтың магнит өрістерін салыстыру;
8.1.3.3 - физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау
Магнит өрiсiнiң тогы бар өткiзгiшке әрекеті, электроқозғалтқыш, электр өлшеуіш құралдар*
8.4.3.5 - магнит өрісінің тогы бар өткізгішке әсерін сипаттау;
8.4.3.6 - электрқозғалтқыштың және электр өлшеуіш құралдардың жұмыс істеу принципін түсіндіру
Электромагниттiк индукция, генераторлар*
8.4.3.7 - электромагниттік индукция құбылысын түсіндіру;
8.4.3.8 - Қазақстанда және дүние жүзінде электр энергиясын өндірудің мысалдарын келтіру
4-тоқсан
Жарық құбылыстары
Жарықтың түзу сызықты таралу заңы.
8.5.1.1 - Күннің және Айдың тұтылуын графикалық бейнелеу;
Жарықтың шағылуы, шағылу заңдары, жазық айналар
8.5.1.2 - эксперимент арқылы түсу және шағылу бұрыштарының тәуелділігін анықтау;
8.5.1.3 - айналық және шашыранды шағылудың мысалдарын келтіру және түсіндіру;
8.5.1.4 - жазық айнада дененің кескінін алу және оны сипаттау
Сфералық айналар, сфералық айна көмегімен кескін алу
8.5.1.5 - дененің кескінін алу үшін сфералық айнада сәуленің жолын салу және алынған кескінді сипаттау
Жарықтың сынуы, жарықтың сыну заңы, толық ішкі шағылу*
8.5.1.6 - жазық параллель пластинада сәуленің жолын салу;
8.5.1.7 - жарықтың сыну заңын пайдаланып есептер шығару;

8.1.3.3 знать и соблюдать технику безопасности в кабинете физики;
Зависимость электрического сопротивления металлов от температуры, сверхпроводимость*
8.4.2.16 описывать природу электрического тока и зависимость сопротивления от температуры в металлах;
Электронагревательные приборы, лампа накаливания, короткое замыкание, плавкие предохранители*
8.4.2.17 объяснять причины возникновения и способы предотвращения короткого замыкания;
Химическое действие электрического тока (закон Фарадея)
8.4.2.18 объяснять природу электрического тока в жидкостях;
Электромагнитные явления
Постоянные магниты, магнитное поле
Лабораторная работа №8 Изучение свойств постоянного магнита и получение изображений магнитных полей
8.4.3.1 характеризовать основные свойства магнитов и графически изображать магнитное поле посредством силовых линий;
8.1.3.3 знать и соблюдать технику безопасности в кабинете физики;
Магнитное поле прямого тока
Магнитное поле катушки с током
8.4.3.2 объяснять свойства магнитного поля;
8.4.3.3 определять направление линий поля вокруг прямого проводника с током и соленоида;
Электромагниты и их применение
Лабораторная работа №9 Сборка электромагнита и изучение его действия
8.4.3.4 сравнивать магнитные поля, образованные полосовым магнитом и током в соленоиде;
8.1.3.3 знать и соблюдать технику безопасности в кабинете физики;
Действие магнитного поля на проводник с током, электродвигатель, электроизмерительные приборы *
8.4.3.5 описывать действие магнитного поля на проводник с током;
8.4.3.6 объяснять устройство и работу электродвигателя и электроизмерительных приборов;
Электромагнитная индукция, генератор*
8.4.3.7 описывать явление электромагнитной индукции;
8.4.3.8 приводить примеры производства электрической энергии в мире и в Казахстане;
4 четверть
Световые явления
Закон прямолинейного распространения света
8.5.1.1 графически изображать солнечное и лунное затмения;
Отражение света, законы отражения, плоские зеркала
8.5.1.2 экспериментально определять зависимость между углами падения и отражения;
8.5.1.3 объяснять и приводить примеры зеркального и рассеянного отражения;
8.5.1.4 строить изображение в плоском зеркале и описывать его характеристики;
Сферические зеркала, построение изображения в сферическом зеркале
8.5.1.5 строить ход лучей в сферических зеркалах для получения изображений тела, характеризовать полученное изображение;
Преломление света, закон преломления света, полное внутреннее отражение*
8.5.1.6 строить ход лучей в плоскопараллельной пластине;
8.5.1.7 применять закон преломления света при решении задач;

8.5.1.8 - тәжирибеге сүйене отырып толық ішкі шағылу құбылысын түсіндіру
№ 10 зертханалық жұмыс. "Шынының сыну көрсеткiшiн анықтау"
8.5.1.9 - экспериментте шынының сыну көрсеткiшiн анықтау;
8.5.1.10 - сыну көрсеткішінің анықталған мәнін кестелік мәндермен салыстыру және эксперимент нәтижесін бағалау
Линзалар, линзаның оптикалық күшi, жұқа линзаның формуласы.
Линзаның көмегімен кескiн алу
8.5.1.11 - жұқа линза формуласын есептер шығару үшін қолдану;
8.5.1.12 - линзаның сызықтық ұлғаю формуласын сандық және графиктік есептер шығару үшін қолдану;
8.5.1.13 - жұқа линзада сәуленің жолын салу және кескінге сипаттама беру
№ 11 зертханалық жұмыс. "Жұқа линзаның фокустық қашықтығын және оптикалық күшін анықтау"
8.5.1.14 - жұқа линзаның фокустық қашықтығын және оптикалық күшін анықтау;
8.1.3.3 - физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау
Көз - оптикалық жүйе, көздiң көру кемшіліктері және оларды түзету әдiстері
8.5.1.15 - көздің алыстан көргіштігі мен жақыннан көргіштігін түзетуді сипаттау
Оптикалық аспаптар
8.5.1.16 - қарапайым оптикалық құралдарды (перископ, обскура камерасы) құрастыру
9-сынып:
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі
Тақырыптар/ Ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны
Оқыту мақсаттары
Білім алушылар:
1-тоқсан
Кинематика негіздері
Механикалық қозғалыс
9.2.1.1 - Материялық нүкте, санақ жүйесі, механикалық қозғалыстың салыстырмалылығы ұғымдарының мағынасын түсіндіру, жылдамдықтарды қосу және орын ауыстыру теоремаларын қолдану
Векторлар және оларға амалдар қолдану.
Вектордың координаталар осьтеріндегі проекциялары
9.2.1.2 - векторларды қосу, азайту, векторды скалярға көбейту;
9.2.1.3 - вектордың координаталар осіне проекциясын анықтау, векторды құраушыларға жіктеу
Түзусызықты теңайнымалы қозғалыс, үдеу*
9.2.1.4 - уақыттан тәуелділік графиктерінен орын ауыстыруды, жылдамдықты, үдеуді анықтау;
Түзусызықты теңайнымалы қозғалыс кезіндегі жылдамдық және орын ауыстыру*
9.2.1.5 - түзу сызықты теңайнымалы қозғалыс кезіндегі жылдамдық және үдеу формулаларын есептер шығаруда қолдану;
9.2.1.6 - түзу сызықты теңайнымалы қозғалыс кезіндегі координата мен орын ауыстыру теңдеулерін есептер шығаруда қолдану
№ 1 зертханалық жұмыс. "Теңүдемелі қозғалыс кезiндегi дененiң үдеуiн анықтау"
9.2.1.7 - теңүдемелі қозғалыс кезіндегі дененің үдеуін эксперименттік жолмен анықтау;
9.1.3.2 - эксперименттің нәтижесіне әсер ететін факторларды талдау және экспери-ментті жүргізуді жақсарту жолдарын ұсыну;
9.2.1.8 - теңүдемелі қозғалыс кезiндегi орын ауыстырудың және жылдамдықтың уақытқа тәуелділік графиктерін тұрғызу және оларды түсіндіру
Дененiң еркiн түсуi, еркiн түсу үдеуi

8.5.1.8 объяснять явление полного внутреннего отражения, опираясь на эксперимент;
Лабораторная работа №10 Определение показателя преломления стекла*
8.5.1.9 экспериментально определять показатель преломления стекла;
8.5.1.10 сравнивать полученное значение показателя преломления с табличным и оценивать достоверность результата;
Линзы, оптическая сила линзы, формула тонкой линзы
Построение изображений в линзах
8.5.1.11 применять формулу тонкой линзы для решения задач;
8.5.1.12 применять формулу линейного увеличения линзы в решении задач;
8.5.1.13 строить ход лучей в тонкой линзе и характеризовать полученные изображения;
Лабораторная работа №11
Определение фокусного расстояния тонкой линзы
8.5.1.14 определять фокусное расстояние и оптическую силу линзы;
8.1.3.3 знать и соблюдать технику безопасности в кабинете физики;
Глаз как оптическая система, дефекты зрения и способы их исправления
8.5.1.15 описывать коррекцию близорукости и дальнозоркости глаза;
Оптические приборы
8.5.1.16 конструировать простые оптические приборы (перископ, камера Обскура и т.д.);
3) 9 класс:
Раздел долгосрочного плана
Темы/Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
Обучающиеся должны:
1-я четверть
Основы кинематики
Механическое движение
9.2.1.1 - объяснять смысл понятий: материальная точка, система отсчета, относительность механического движения, применять теоремы сложения скоростей и перемещений
Векторы и действия над ними, проекция вектора на координатные оси
9.2.1.2 - производить сложение, вычитание векторов, умножение вектора на скаляр;
9.2.1.3 - находить проекцию вектора на координатную ось, раскладывать вектор на составляющие
Прямолинейное равнопеременное движение, ускорение*
9.2.1.3 - находить перемещение, скорость и ускорение из графиков зависимости этих величин от времени
Скорость и перемещение при прямолинейном равноускоренном движении*
9.2.1.5 - применять формулы скорости и ускорения при равнопеременном прямолинейном движении в решении задач;
9.2.1.6 - применять уравнения координаты и перемещения при равнопеременном прямолинейном движении в решении задач
Лабораторная работа № 1
"Определение ускорения тела при равноускоренном движении"
9.2.1.7 - экспериментально определять ускорение тела при равноускоренном движении;
9.1.3.2 - анализировать факторы, влияющие на результат эксперимента и предлагать методы улучшения эксперимента;
9.2.1.8 - строить и объяснять графики зависимости перемещения и скорости от времени при равноускоренном движении
Свободное падение тел, ускорение свободного падения

9.2.1.9 - еркін түсуді сипаттау үшін теңайнымалы қозғалыстың кинематикалық теңдеулерін қолдану
№ 2 зертханалық жұмыс. "Горизонталь лақтырылған дененің қозғалысын зерделеу"
9.2.1.10 - теңайнымалы және бірқалыпты қозғалыстың кинематикалық теңдеулерін қолдана отырып, горизонталь лақтырылған дененің қозғалысын сипаттау;
9.2.1.11 - горизонталь лақтырылған дененің қозғалыс жылдамдығын анықтау ;
9.2.1.12- горизонталь лақтырылған дененің қозғалыс траекториясын сызу
Қисықсызықты қозғалыс; материялық нүктенiң шеңбер бойымен бiрқалыпты қозғалысы*
Сызықтық және бұрыштық жылдамдықтар*
9.2.1.13 - дененің шеңбер бойымен бірқалыпты қозғалысын сызықтық және бұрыштық шамалар арқылы сипаттау;
9.2.1.14 - сызықтық және бұрыштық жылдамдықты байланыстыратын өрнекті есептер шығаруда қолдану
Центрге тартқыш үдеу*
9.2.1.15 - центрге тартқыш үдеу формуласын есептер шығаруда қолдану
Астрономия негіздері
Жұлдызды аспан*
9.7.2.1 - абсолюттік және көрінерлік жұлдыздық шамаларды ажырату;
9.7.2.2 - жұлдыздырдың жарқырауына әсер ететін факторларды атау
Аспан сферасы, аспан координаталарының жүйесі*
9.7.2.3 - аспан сферасының негізгі элементтерін атау;
9.7.2.4 - жұлдызды аспанның жылжымалы картасынан жұлдыздардың аспан координатасын анықтау
Әртүрлі географиялық ендіктегі аспан шырақтарының көрінерлік қозғалысы, жергілікті, белдеулік және бүкіләлемдік уақыт
9.7.2.5 - әртүрлі ендіктегі жұлдыздардың шарықтау айырмашылығын түсіндіру;
9.7.2.6 - жергілікті, белдеулік және бүкіләлемдік уақытты сәйкестендіру
Күн жүйесіндегі ғаламшарлардың қозғалыс заңдары
9.7.2.7 - Кеплер заңдарының негізінде аспан денелерінің қозғалысын түсіндіру
Күн жүйесі денесіне дейінгі ара қашықтықты параллакс әдісімен анықтау
9.7.2.8 - Күн жүйесіндегі денелердің ара қашықтығын немесе өлшемдерін анықтау үшін параллакс әдісін қолдануды түсіндіру
2-тоқсан
Динамика негіздері
Ньютонның бiрiншi заңы, инерциялық санақ жүйелерi
9.2.2.1 - инерция, инерттілік және инерциялық санақ жүйесі ұғымдарының мағынасын түсіндіру;
9.2.2.2- Ньютонның бірінші заңын тұжырымдау және оны есептер шығаруда қолдану
Механикадағы күштер
9.2.2.3 - ауырлық күші, серпімділік күші, және үйкеліс күші табиғатын түсіндіру
Ньютонның екiншi заңы, масса
9.2.2.2 - Ньютонның екінші заңын тұжырымдау және оны есептер шығаруда қолдану
Ньютонның үшінші заңы
9.2.2.5 - Ньютонның үшінші заңын тұжырымдау және оны есептер шығаруда қолдану
Бүкiләлемдiк тартылыс заңы*
9.2.2.6 - Бүкіләлемдік тартылыс заңын тұжырымдау және оны есептер шығаруда қолдану
Дененің салмағы, салмақсыздық*
9.2.2.10 - үдеумен қозғалған дененің салмағын анықтау;

9.2.1.9 - использовать кинематические уравнения равнопеременного движения для описания свободного падения
Лабораторная работа № 2
"Изучение движения тела, брошенного горизонтально"
9.2.1.10 - описывать движение тела, брошенного горизонтально, используя кинематические уравнения равнопеременного и равномерного движения;
9.2.1.11 - определять скорость движения тела, брошенного горизонтально;
9.2.1.12 - строить траекторию движения тела, брошенного горизонтально
Криволинейное движение, равномерное движение материальной точки по окружности*
Линейная и угловая скорости*
9.2.1.13 - описывать равномерное движение тела по окружности, используя понятия линейных и угловых величин;
9.2.1.14 - применять формулу взаимосвязи линейной и угловой скорости при решении задач
Центростремительное ускорение*
9.2.1.15 - применять формулы центростремительного ускорения при решении задач
Основы астрономии
Звездное небо*
9.7.2.1 - различать абсолютную и видимую звездные величины;
9.7.2.2 - называть факторы, влияющие на светимость звезд
Небесная сфера, системы небесных координат*
9.7.2.3 - называть основные элементы небесной сферы
9.7.2.4 - определять небесные координаты звезд по подвижной карте звездного неба
Видимое движение светил на различных географических широтах, местное, поясное и всемирное время
9.7.2.5 - объяснять различия в кульминациях светил на различных широтах;
9.7.2.6 - сопоставлять местное, поясное и всемирное время
Законы движения планет Солнечной системы
9.7.2.7 - объяснять движение небесных тел на основе законов Кеплера
Определение расстояний в астрономии методом параллакса
9.7.2.8 - объяснять использование метода параллакса для определения расстояний или размеров тел в солнечной системе
2-я четверть
Основы динамики
Первый закон Ньютона, инерциальные системы отсчета
9.2.2.1 - объяснять смысл понятий: инерция, инертность, инерциальная система отсчета;
9.2.2.2 - формулировать первый закон Ньютона и применять при решении задач
Силы в механике
9.2.2.3 - объяснять природу силы тяжести, силы упругости, силы трения
Второй закон Ньютона, масса
9.2.2.4 - формулировать второй закон Ньютона и применять при решении задач
Третий закон Ньютона
9.2.2.5 - формулировать третий закон Ньютона и применять при решении задач
Закон Всемирного тяготения*
9.2.2.6 - формулировать закон Всемирного тяготения и применять его при решении задач
Вес тела, невесомость*
9.2.2.10 - определять вес тела, движущегося с ускорением;

9.2.2.11 - салмақсыздық күйді түсіндіру
Денелердiң ауырлық күшiнiң әрекетiнен қозғалуы.
Жердің жасанды серіктерінің қозғалысы*
9.2.2.9 - бірінші ғарыштық жылдамдықтың формуласын есептер шығаруда қолдану;
9.2.2.7 - ғарыш аппараттардың орбиталарын салыстыру;
9.2.2.8 - тартылыс өрісіндегі дененің қозғалысын сипаттайтын шамаларды анықтау
3-тоқсан
Сақталу заңдары
Дене импульсі және күш импульсі*
9.2.3.1 - дене импульсі мен күш импульсін ажырату
Импульстің сақталу заңы*
Реактивтi қозғалыс*
9.2.3.2 - импульстің сақталу заңын тұжырымдау және есептер шығаруда қолдану;
9.2.3.3 - табиғаттағы және техникадағы реактивті қозғалысқа мысалдар келтіру;
9.2.3.4 - Байқоңыр ғарыш айлағының аймақтық және халықаралық маңыздылығына баға беру
Механикалық жұмыс және энергия
9.2.3.5 - механикалық жұмысты аналитикалық және графиктік тәсілдермен анықтау;
9.2.3.6 - жұмыс пен энергияның байланысын түсіндіру
Энергияның сақталу және айналу заңы
9.2.3.7 - энергияның сақталу заңын тұжырымдау және есептер шығаруда қолдану
Тербелістер және толқындар
Тербелмелі қозғалыс
9.2.5.1 - еркін және еріксіз тербелістерге мысалдар келтіру;
9.2.5.2 - эксперименттік әдіспен амплитуда, период, жиілікті анықтау;
9.2.5.3 - формулаларды қолданып, период, жиілік, циклдік жиілікті анықтау
Тербелістер кезіндегі энергияның түрленуі*
Тербелмелі қозғалыстың теңдеуі*
9.2.5.4 - тербелмелі процесте энергияның сақталу заңын сипаттау;
9.2.5.5 - гармониялық тербелістердің графиктері бойынша координатаның, жылдамдықтың және үдеудің теңдеулерін жаза білу
Математикалық және серіппелі маятниктердің тербелістері*
9.2.5.6 - әртүрлі тербелмелі жүйедегі тербелістің пайда болу себептерін түсіндіру;
9.2.5.7 - маятниктер тербелісі периодының әртүрлі параметрлерге тәуелділігін зерттеу
№ 3 зертханалық жұмыс. "Математикалық маятниктің көмегімен еркін түсу үдеуін анықтау"
9.2.5.8 - математикалық маятник периодының формуласынан еркін түсу үдеуін анықтау;
9.2.5.9 - период квадратының маятник ұзындығына тәуелділік графигін тұрғызу және талдау;
9.1.3.1 - алған нәтижені түсіндіру және қорытынды жасау
Еркін және еріксіз тербелістер, резонанс
9.2.5.10 - еріксіз тербеліс амплитудасының мәжбүрлеуші күштің жиілігіне тәуелділігін график бойынша сипаттау;
9.2.5.11 - резонанс құбылысын сипаттау
Еркін электромагнитік тербелістер
9.4.4.1 - тербелмелі контурдағы еркін электромагниттік тербелістерді сапалық түрде сипаттау
Толқындық қозғалыс*
9.2.5.12 - толқын жылдамдығы, жиілігі және толқын ұзындығы формулаларын есеп шығаруда қолдану;
9.2.5.13 - көлденең және бойлық толқындарды салыстыру
№4 зертханалық жұмыс. "Беттік толқындардың таралу жылдамдығын анықтау"*

9.2.2.11 - объяснять состояние невесомости;
Движение тела под действием силы тяжести
Движение искусственных спутников Земли*
9.2.2.9 - применять формулу первой космической скорости при решении задач;
9.2.2.7 - сравнивать особенности орбит космических аппаратов;
9.2.2.8 - рассчитывать параметры движения тела в поле тяготения
3-я четверть
Законы сохранения
Импульс тела и импульс силы*
9.2.3.1 - различать понятия "импульс тела" и "импульс силы"
Закон сохранения импульса*
Реактивное движение*
9.2.3.2 - формулировать закон сохранения импульса и применять его при решении задач;
9.2.3.3 - приводить примеры реактивного движения в природе и технике;
9.2.3.4 - оценивать региональное и международное значение космодрома Байконур
Механическая работа и энергия
9.2.3.5 - определять механическую работу аналитически и графически;
9.2.3.6 - объяснять взаимосвязь работы и энергии
Закон сохранения и превращения энергии
9.2.3.7 - применять закон сохранения энергии при решении задач
Колебания и волны
Колебательное движение
9.2.5.1 - приводить примеры свободных и вынужденных колебаний;
9.2.5.2 - экспериментально находить амплитуду, период, частоту;
9.2.5.3 - рассчитывать период, циклическую частоту, фазу по формуле
Превращение энергии при колебаниях*
Уравнение колебательного движения *
9.2.5.4 - описывать сохранение энергии в колебательных процессах
9.2.5.5 - записывать уравнения координаты, скорости и ускорения по графикам гармонических колебаний
Колебания математического и пружинного маятников *
9.2.5.6 – объяснять причины возникновения колебаний в различных колебательных системах;
9.2.5.7 – исследовать зависимость периода колебаний маятника от различных параметров
Лабораторная работа № 3
"Определение ускорения свободного падения с использованием математического маятника"
9.2.5.8 – находить ускорение свободного падения из формулы периода математического маятника;
9.2.5.9 – строить и анализировать графики зависимости квадрата периода от длины маятника;
9.1.3.1 – объяснять полученные результаты и делать выводы
Свободные и вынужденные колебания, резонанс
9.2.5.10 – описывать по графику зависимость амплитуды вынужденных колебаний от частоты вынуждающей силы;
9.2.5.11 – описывать явление резонанса
Свободные электромагнитные колебания
9.4.4.1- описывать качественно свободные электромагнитные колебания в колебательном контуре
Волновое движение*
9.2.5.12 – применять формулы скорости, частоты и длины волны при решении задач;
9.2.5.13 – сравнивать поперечные и продольные волны
Лабораторная работа № 4
"Определение скорости распространения поверхностных волн"*

9.2.5.14 - су бетіндегі толқындардың таралу жылдамдығын эксперимент түрінде анықтау
Дыбыс, дыбыстың сипаттамалары, акустикалық резонанс, жаңғырық
9.2.5.15 - дыбыстың пайда болу және таралу шарттарын атау;
9.2.5.16 - дыбыс сипаттамаларын дыбыс толқындарының жиілігі және амплитудасымен сәйкестендіру;
9.2.5.17 - резонанстың пайда болу шарттарын атау және оның қолданылуына мысалдар келтіру;
9.2.5.18 - жаңғырықтың пайда болу табиғатын және оны қолдану әдістерін сипаттау;
9.2.5.19 - табиғатта және техникада ультрадыбыс пен инфрадыбыстықолдануға мысалдар келтіру
Электромагниттік толқындар
Электромагниттік толқындар шкаласы
9.4.4.2 - механикалық толқындар мен электромагниттік толқындардың ұқсастығы мен айырмашылығын салыстыру;
9.4.4.3 - электромагниттік толқындар шкаласын сипаттау және әртүрлі диапазондағы толқындардың қолданылуына мысалдар келтіру;
9.4.4.4 - шыны призма арқылы өткен жарықтың дисперсиясына сапалы сипаттама беру
4-тоқсан
Атом құрылысы. Атомдық құбылыстар
Жылулық сәуле шығару
9.6.1.1 - жылулық сәуле шығару энергиясының температураға тәуелділігін сипаттау
Жарық кванттары туралы Планк гипотезасы
9.6.1.2 - Планк формуласын есептер шығаруда қолдану
Фотоэффект құбылысы
9.6.1.3 - фотоэффект құбылысын сипаттау және фотоэффект құбылысының техникада пайдаланылуына мысалдар келтіру;
9.6.1.4 - фотоэффект үшін Эйнштейн формуласын есептер шығаруда қолдану;
Рентген сәулелері*
9.6.1.5 - рентген сәулесін электромагниттік сәулелердің басқа түрлерімен салыстыру;
9.6.1.6 - рентген сәулесін қолдануға мысалдар келтіру
Радиоактивтілік*
Радиоактивті сәулеленудің табиғаты*
9.6.2.1 - a, b және g - сәулеленудің табиғаты мен қасиеттерін түсіндіру
Резерфорд тәжірибесі, атомның құрамы
9.6.1.7- a-бөлшегінің шашырауы бойынша Резерфорд тәжірибесін сипаттау
Атом ядросы
Ядролық өзара әрекеттесу, ядролық күштер.
Массалар ақауы, атом ядросының байланыс энергиясы
9.6.1.8 - ядролық күштердің қасиеттерін сипаттау;
9.6.1.9 - атом ядросының масса ақауын анықтау;
9.6.1.10 - атом ядросының байланыс энергиясы формуласын есептер шығаруда қолдану
Ядролық реакциялар.
Радиоактивті ыдырау заңы
9.6.1.11 - ядролық реакцияның теңдеуін шешуде зарядтық және массалық сандардың сақталу заңын қолдану;
9.6.2.2 - радиоактивті ыдыраудың ықтималдық сипатын түсіндіру;
9.6.2.3 - радиоактивті ыдырау заңын есеп шығаруда қолдану
Ауыр ядролардың бөлінуі, тізбекті ядролық реакция.
Ядролық реакторлар
9.6.2.4 - тізбекті ядролық реакциялардың өту шарттарын сипаттау;
9.6.2.5 - ядролық реактордың жұмыс істеу принципін сипаттау
Термоядролық реакциялар.
Радиоизотоптар, радиациядан қорғану

9.2.5.14 – экспериментально определять скорость распространения поверхностных волн
Звук, характеристики звука, акустический резонанс, эхо
9.2.5.15 – называть условия возникновения и распространения звука;
9.2.5.16 – сопоставлять характеристики звука с частотой и амплитудой звуковой волны;
9.2.5.17 – называть условие возникновения резонанса и приводить примеры его применения;
9.2.5.18 – описывать природу появления эха и способы его использования;
9.2.5.19 – приводить примеры использования ультразвука и инфразвука в природе и технике
Электромагнитные волны
Шкала электромагнитных волн
9.4.4.2 – сравнивать свойства электромагнитных и механических волн;
9.4.4.3 – описывать и приводить примеры применения диапазонов электромагнитных волн;
9.5.4.4 – характеризовать дисперсию света при прохождении света через стеклянную призму
4-я четверть
Строение атома, атомные явления
Тепловое излучение
9.6.1.1 -описывать зависимость энергии теплового излучения от температуры
Гипотеза Планка о световых квантах
9.6.1.2 – применять формулу Планка для решения задач
Явление фотоэффекта
9.6.1.3 – описывать явление фотоэффекта и приводить примеры применения фотоэффекта в технике;
9.6.1.4 – применять формулу Эйнштейна для фотоэффекта при решении задач
Рентгеновское излучение*
9.6.1.5 - сравнивать рентгеновское излучение с другими видами электромагнитного излучения;
9.6.1.6 - приводить примеры применения рентгеновского излучения
Радиоактивность*
Природа радиоактивных излучений *
9.6.2.1 - объяснять природу и свойства a, b и g – излучения
Опыт Резерфорда, строение атома
9.6.1.7 - описывать опыт Резерфорда по рассеянию альфа-частиц
Атомное ядро
Ядерное взаимодействие, ядерные силы
Дефект масс, энергия связи атомных ядер
9.6.1.8 - описывать свойства ядерных сил;
9.6.1.9 - определять дефект масс атомных ядер;
9.6.1.10 - применять формулу энергии связи атомного ядра при решении задач
Ядерные реакции, закон радиоактивного распада
9.6.1.11 - применять законы сохранения зарядового и массового числа при решении уравнений ядерных реакций;
9.6.2.2 - объяснять вероятностный характер радиоактивного распада;
9.6.2.3 - использовать закон радиоактивного распада при решении задач
Деление тяжелых ядер, цепная ядерная реакция
Ядерный реактор
9.6.2.4 - описывать условия протекания цепной ядерной реакции;
9.6.2.5 - описывать принцип действия ядерного реактора
Термоядерные реакции
Радиоизотопы, защита от радиации

9.6.2.6 - ядролық ыдырау мен ядролық синтезді салыстыру;
9.6.2.7 - радиактивті изотоптарды қолданудың мысалдарын келтіру;
9.6.2.8 - радиациядан қорғану әдістерін сипаттау
Элементар бөлшектер
9. 6.3 - элементар бөлшектерді жіктеу
Әлемнің қазіргі физикалық бейнесі
Физика және астрономияның дүниетанымдық маңызы
9.8.1.1 - адамның дүниетанымдық көзқарасының қалыптасуына физика және астрономияның дамуының ықпалын түсіндіру;
Экологиялық мәдениет
9.8.1.3 - жаңа технологиялардың қоршаған ортаға ықпалының артықшылығы мен қауіптілігін бағалау;
Ескертпе:
сағатты азайту үшін:
Негізгі орта білім деңгейінің 7-9 сыныптарына арналған "Физика" пәні бойынша типтік оқу жоспарын іске асырудың ұзақ мерзімді жоспарында негізгі мазмұн сақталады. Оқу жоспарының көлемін 1 сағатқа дейін төмендету үшін қажет болған жағдайда "*" қойылып белгіленген тақырыптарды мұғалімнің қалауы бойынша біріктіру ұсынылады.
сағаттарды көбейту үшін:
Негізгі орта білімнің 7-9 сыныптарына арналған "Физика" пәні бойынша типтік оқу жоспарын іске асырудың ұзақ мерзімді жоспарында негізгі мазмұн сақталды. Оқу жоспарының көлемін ұлғайту үшін мұғалімге эксперимент нәтижелерін жинау және талдау негізінде эмпирикалық тәуелділікті анықтауға, сандық және сапалық есептерді шешу, практикалық тапсырмаларды орындау үшін сағаттардың санын көбейтуге мүмкіндік бар.
Аймақтық және жергілікті аспектілерде қолданбалы құндылығы бар оқушылардың жобалық қызметін ұйымдастыру, физика саласындағы Қазақстанның ғылыми жетістіктерін зерттеу ұсынылады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 621-қосымша
Негізгі орта білім беру деңгейінің 7-9-сыныптарына арналған "Химия" пәнінен оқу жүктемесі төмендетілген үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. Оқу бағдарламасымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 27.11.2020 № 496 (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
Оқу бағдарламасы "Білім берудің барлық деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 604 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17669 болып тіркелген) сәйкес әзірленген.
2. "Химия" оқу пәні әлемнің біртұтас ғылыми бейнесін, оқушылардың жаратылыстану-ғылыми танымын табиғатты аялау, сын тұрғысынан ойлау және зерттеу дағдыларын дамытуды қалыптастыруда маңызды.
3. "Химия" оқу пәнінің мақсаты:
1) заттар мен олардың айналымы, заттар қасиеттерінің, олардың құрамы мен құрылысына тәуелділігін түсіндіретін заңдар мен теориялар туралы білім жүйесін қалыптастыру;

9.6.2.6 - сравнивать ядерный синтез и ядерный распад;
9.6.2.7 - приводить примеры использования радиоактивных изотопов;
9.6.2.8 - характеризовать способы защиты от радиации
Элементарные частицы
9.6.3. 1 - классифицировать элементарные частицы
Современная физическая картина мира
Мировоззренческое значение физики и астрономии
9.8.1.1- объяснять влияние развития физики и астрономии на формирование мировоззрения человека
Экологическая культура
9.8.1.3 - оценивать преимущества и учитывать риски влияния новых технологий на окружающую среду
Примечание.
на сокращение часов:
В долгосрочном плане по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Физика" для 7-9 классов основного среднего образования базовое содержание сохраняется. Для сокращения объема учебной программы до 1 часа рекомендуется темы выделенные "*" при необходимости объединять на усмотрение учителя.
на увеличение часов:
В долгосрочном плане по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Физика" для 7-9 классов основного среднего образования базовое содержание сохраняется. Для увеличения объема учебной программы учителю предоставляется возможность планирования и проведения экспериментов, направленных на выявление эмпирической зависимости на основе сбора и анализа результатов эксперимента, увеличить количество часов на решение количественных и качественных задач, практических задании.
Рекомендуется организация проектной деятельности обучающихся имеющее прикладное значение в региональном и локальном аспекте, изучение научных достижении Казахстана в области физики.
Приложение 621 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа (с сокращением учебной нагрузки) по учебному предмету "Химия" для 8-9 классов уровня основного среднего образования
Сноска. Приказ дополнен приложением 621 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 27.11.2020 № 496 (порядок введения в действие см. п.5).
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 604 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования всех уровней образования (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17669).
2. Учебный предмет "Химия" имеет важное значение в развитии мировоззрения, в формировании целостной научной картины мира.
3. Цели изучения учебного предмета "Химия":
1) формирование у обучающихся системы знаний о веществах и их превращениях, законах и теориях, объясняющих зависимость свойств веществ от их состава и строения;

2) заттар және химиялық реакциялар туралы білімін өмірде пайдалану біліктерін дамыту.
4. Химия курсын оқып аяқтағаннан кейін оқушылар:
Заттардың атомдармен молекулаларының құрылымын, химиялық реакция барысында заттардың қасиеттерінің өзгеруін;
химиялық реакциялар кезіндегі зат массасы мен энергия сақталу заңдарын;
химиялық реакцияның жылдамдығының әртүрлі жағдайда өзгеру заңдылықтарын;
химиялық реакцияларды жүргізу ережелерін, өмір мен қоршаған орта қауіпсіздігі үшін техника қауіпсіздігі ережелерін сақтауды;
эксперименттерді жоспарлаудың ғылыми әдістері;
химиялық процестер мен олардың заңдылықтарын болжау және түсіндіру үшін химияның басты заңдылықтарын қолдануды және бағалауды білулері қажет.
2-тарау. "Химия" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
5. "Химия" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
7 сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
8 сыныпта – аптасына 1 сағты, оқу жылында 34 сағат;
9 сыныпта – аптасына 1 сағатты, оқу жылында 34 сағат.
6. Оқу пәнінің мазмұны бес бөлімді қамтиды:
1) Заттардың бөлшектері;
2) Химиялық реакциялардың жүру заңдылықтары;
3) Химиядағы энергетика;
4) Химия және қоршаған орта;
5) Химия және өмір.
7. Оқу пәнінің мазмұны оқытудың бөлімдері арқылы ұйымдастырылған. Бөлімдер білім, түсінік және дағдыларды қамтитын күтілетін нәтижелер түріндегі оқу мақсаттарынан тұратын бөлімшелерге бөлінген. Әр бөлімшеде көрсетілген оқу мақсаттары, мұғалімге оқушыларды дамыту бойынша жұмысты жүйелі жоспарлауға, сонымен қатар олардың жетістіктерін бағалауға, оқытудың келесі кезеңдері туралы ақпарат беруге мүмкіндік береді.
8. "Заттардың бөлшектері" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) атомдар, иондар және молекулар;
2) атомның құрамы мен құрылысы;
3) атомда электрондардың қозғалысы мен таралуы. Атомдардан иондардың құрылуы;
4) химиялық байланыстардың түрлері.
9. "Химиялық реакциялардың жүру заңдылықтары" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) периодтық заң мен химиялық элеметтердің периодтық жүйесі;
2) химиялық реакциялардың жіктелуі;
3) зат массасының сақталу заңы;
4) металдардың электрохимиялық кернеу қатары.
10. "Химиядағы энергетика" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) экзотермиялық және эндотермиялық реакциялар;
2) химиялық реакциялардың жылдамдығы;
3) химиялық тепе-теңдік;
4) қышқылдар мен негіздер теориясы.
11. "Химия және қоршаған орта" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) заттардың жіктелуі;
2) Жер химиясы;
3) көміртек және оның қосылыстары химиясы.
12. "Химия және өмір" бөлімі "Биохимия" бөлімшесінен тұрады.
13. 8-сыныпқа арналған "Химия" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) "Атомдардағы электрондардың қозғалысы". Атомдардағы электрондардың орналасуы; энергетикалық деңгейлер; s және p орбитальдарының пішіндері; электрондық конфигурация; электронды-графикалық формула; ион;
№1 зертханалық тәжірибе "Атомдардың модельдерін жасау";

2) развитие умений безопасного применения в реальной жизни знаний о химических процессах, законах и их закономерностях.
4. По завершении изучения химии обучающиеся должны знать:
1) о составе, структуре атомов и молекул веществ, об изменениях свойств при химических реакциях;
2) закон сохранения массы веществ и энергии при химических реакциях;
3) о том, как меняется скорость реакции при изменении условий протекания химических процессов;
4) о возможности проведения химических превращений, безопасных для окружающей среды, при соблюдении техники безопасности;
5) научные методы планирования экспериментов;
6) главнейшие закономерности химии для того, чтобы оценивать и применять их для разъяснения понимания и прогнозирования химических процессов, их закономерностей.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Химия"
5. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Химия" составляет:
1) в 8 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
2) в 9 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.
6. Содержание учебного предмета включает 5 разделов:
1) Частицы вещества;
2) Закономерности химических реакций;
3) Энергетика в химии;
4) Химия вокруг нас;
5) Химия и жизнь.
7. Разделы состоят из подразделов, которые содержат в себе цели обучения в виде ожидаемых результатов: знание, понимание, умения и навыки.
8. Раздел "Частицы вещества" включает следующие подразделы:
1) Атомы, ионы и молекулы;
2) Строение и состав атома;
3) Распределение и движение электронов в атомах. Образование ионов из атомов;
4) Виды химических связей.
9. Раздел "Закономерности химических реакций" включает следующие подразделы:
1) Периодический закон и периодическая таблица химических элементов;
2) Классификация химических реакций;
3) Закон сохранения массы;
4) Электрохимический ряд напряжения металлов.
10. Раздел "Энергетика в химии" включает следующие подразделы:
1) Экзотермические и эндотермические реакции;
2) Скорость химических реакций;
3) Химическое равновесие;
4) Теория кислот и оснований.
11. Раздел "Химия вокруг нас" включает следующие подразделы:
1) Классификация веществ;
2) Химия Земли;
3) Химия углерода и его соединений.
12. Раздел "Химия и жизнь" состоит из подраздела "Биохимия".
13. Базовое содержание учебного предмета "Химия" 8 класса:
1) "Движение электронов в атомах". Распределение электронов в атомах; энергетические уровни; формы s и p орбиталей; электронная конфигурация; электронно-графическая формула; ион
Лабораторный опыт № 1 "Изготовление моделей атомов".

2) "3аттардың формулалары және химиялық реакция теңдеулері". Химиялық формула; химиялық реакция теңдеулері; заттардың массасының сақталу заңы; химиялық реакциялардың типтері: бірігу, ажырау, алмастыру, алмасу; табиғаттағы, химиялық реакциялар тірі организмдер мен адам тіршілігіндегі химиялық реакциялар;
№ 1 көрсетілім "Заттардың массасының сақталу заңын дәлелдейтін тәжірибе";
№ 2 зертханалық тәжірибе "Әрекеттесуші заттардың массасының қатынасы";
Есептеуге берілген есептер: химиялық формула бойынша химиялық бірігудегі элементтің массалық үлесін есептеу; элементтердің массалық үлестері бойынша заттың қарапайым формуласын анықтау;
3) "Металдардың химиялық белсенділігі". Металдардың тотығуы; металдардың жемірілуі; металдардың сумен әрекеттесуі; металдардың қышқыл ерітінділерімен, металдардың тұз ерітінділерімен әрекеттесуі; металдардың белсенділік қатары; металдардың белсенділігін салыстыру;
№ 3 зертханалық тәжірибе "Металдардың қышқылдар ерітіндісімен әрекеттесуі";
№ 2 көрсетілім "Тұз ерітінділерінен металдарды ығыстыру";
№ 1 практикалық жұмыс "Металдардың белсенділігін салыстыру";
№ 1 бақылау жұмысы.
4) "Заттың мөлшері". Заттың мөлшері; моль; Авогадро саны; заттың молярлық массасы;
Есептеуге берілген есептер: жәй және күрделі заттардың салыстырмалы молярлық массасын есептеу; химиялық формула бойынша заттың молярлық массасын, массасын және заттың мөлшерін есептеу; заттың белгілі мөлшеріндегі атомдардың (молекулалардың) сандарын есептеу.
5) "Стехиометриялық есептеулер". Химиялық реакциялардың теңдеулері бойынша есептер шығару; молярлық көлем; газдардың салыстырмалы тығыздығы; көлемдік қатынастар заңы; қалыпты және стандартты жағдайлар.
Есептеуге берілген есептер: қалыпты жағдайлардағы газдың көлемін, газдардың салыстырмалы тығыздығын есептеу; оттек және ауа бойынша газдардың салыстырмалы тығыздықтарын есептеу; заттың мөлшері, молярлық масса, газдың молярлық көлемі, Авогадро заңы ұғымдарын пайдаланып формулалар бйынша есептеулер жасау; химиялық реакциялар кезіндегі газдардың көлемдік қатынастары түсініктерін қолданып есептеулер жасау;
6) "Химиялық реакциялардағы энергиямен танысу". Отынның жануы және энергияның бөлінуі; көміртекті отынның жануы кезінде көмірқышқыл газы, иіс газы немесе көміртек түзілуі мүмкіндігі; жылыжайлық эффектіcінің себептері және шешу жолдары; экзотермиялық және эндотермиялық реакциялар; әртүрлі отындардың потенциалы; қоршаған ортаға әсері; кинетикалық бөлшектер теориясы тұрғысынан энергия өзгерісі; реакцияның жылу эффектісі;
7) "Сутек. Оттек және озон". Сутек – химиялық элемент және жәй зат, сутектің изотоптары (протий, дейтерий және тритий); сутектің қасиеттері, қолданылуы және алынуы; оттек – химиялық элемент және жәй зат, оттектің қасиеттері, қолданылуы және алынуы; сутектің және оттектің бинарлы қосылыстары; табиғатта таралуы; оттектің аллотропиялық түрөзгерісі, озон; сутек пен оттекті алу; Жер бетіндегі озон қабатының маңызы;
№ 3 көрсетілім "Сутек пероксидінің ажырауы";
№ 2 практикалық жұмыс "Сутекті алу және оның қасиеттерін зерттеу";
№ 3 практикалық жұмыс "Сутектің переоксидінен оттекті алу және оның қасиеттерін зерттеу";
Есептеуге берілген есептер: реакцияға қатысатын немесе реакция нәтижесінде түзілген өнімнің белгілі массасы, заттың мөлшері немесе көлемі бойынша заттың массасын, заттың мөлшерін, (газдың) көлемін есептеу;
№ 2 бақылау жұмысы.

2) "Формулы веществ и уравнения химических реакций". Химическая формула; уравнения химических реакций, закон сохранения массы веществ, типы химических реакций: соединение, разложение, замещение, обмен; химические реакции в природе и жизнедеятельности живых организмов и человека;
Демонстрация № 1 "Опыт, доказывающий закон сохранения массы веществ";
Лабораторный опыт № 2 "Соотношение масс реагирующих веществ";
Расчетные задачи: вычисление массовой доли элемента в химическом соединении по химической формуле; установление простейшей формулы вещества по массовым долям элементов.
3) "Химическая активность металлов". Окисление металлов; коррозия металлов; взаимодействие металлов с водой; взаимодействие металлов с растворами кислот, растворами солей, ряд активности металлов; сравнение активности металлов;
Лабораторный опыт № 3 "Взаимодействие металлов с растворами кислот";
Демонстрация № 2 "Вытеснение металлов из растворов солей";
Практическая работа № 1 "Сравнение активности металлов";
Контрольная работа № 1.
4) "Количество вещества". Количество вещества; моль; число Авогадро; молярная масса вещества;
Расчетные задачи: вычисление относительной молярной массы простых и сложных веществ; вычисления по химической формуле молярной массы, массы и количества вещества; вычисления числа атомов (молекул) в определенном количестве вещества.
5) "Стехиометрические расчеты". Решение задач по уравнениям химических реакций; молярный объем; относительная плотность газов; закон объемных отношений; нормальные и стандартные условия;
Расчетные задачи: расчеты относительной плотности газов по кислороду и воздуху; вычисления по формулам с использованием понятий: количество вещества, молярная масса, молярный объем газа, закон Авогадро; вычисления с использованием понятия о объемных отношениях газов при химических реакциях.
6) "Знакомство с энергией в химических реакциях". Горение топлива и выделение энергии; при горении углеродсодержащего горючего в кислороде возможность образования углерода, угарного газа или углекислого газа; причины парникового эффекта и пути решения; экзотермические и эндотермические реакции; потенциал различного горючего; воздействие на окружающую среду; изменение энергии с точки зрения кинетической теории частиц; тепловой эффект реакции;
7) "Водород. Кислород и озон". Водород – химический элемент и простое вещество; изотопы водорода (протий, дейтерий и тритий), свойства, применение и получение водорода; кислород – химический элемент и простое вещество; свойства, применение и получение кислорода; бинарные соединения водорода и кислорода; распространение в природе аллотропных видоизменений кислорода; озон; получение водорода и кислорода; значение озонового слоя Земли.
Демонстрация № 3 "Разложение пероксида водорода";
Практическая работа № 2 "Получение водорода и изучение его свойств";
Практическая работа № 3 "Получение кислорода из пероксида водорода и изучение его свойств";
Расчетные задачи: вычисления массы, количества, объема (газа) вещества по известной массе, количеству или объему вещества одного из вступающих или получающихся в результате реакции веществ;
Контрольная работа № 2.

8) "Химиялық элементтердің периодтық жүйесі". Химиялық элементтердің периодтық жүйесінің құрылымы, периодтың, топтың, атом нөмірінің физикалық мәні; химиялық элементтердің атомдарының кейбір қасиеттері мен сипаттамаларының периодты түрде өзгеруі; периодтық жүйедегі орыны бойынша элементтің сипатталуы; химиялық элементтердің табиғи тектестері; сілтілік металдардың, галогендердің, инертті газдардың тектестері; металдар мен бейметалдар; периодтық кестеде орналасуына байланысты химиялық элементтің қасиеттері;
9) "Химиялық байланыс түрлері". Химиялық элементтердің электртерістілігі, атомдар арасындағы химиялық байланыстар табиғатының бірлігі, ковалентті полярлық және полярлық емес байланыс, иондық байланыс, заттың аморфты және кристалдық күйлері, кристалл торларының типтері, заттардың қасиеттерінің оның құрылысына тәуелділігі;
10) "Ерітінділер және ерігіштік". Заттардың суда еруі, заттардың судағы ерігіштігі бойынша жіктелуі; ерітінділер; еріген заттың массалық үлесі, молярлық концентрация, қатты заттардың, сұйықтардың және газдардың суда ерігіштігі, кристаллогидраттар; ерітінділердің табиғаттағы және күнделікті өмірдегі рөлі; заттарды ерігіштігіне температураның әсері;
№ 4 зертханалық тәжірибе "Заттардың ерігіштігін зерттеу";
Есептеуге берілген есептер: заттардың судағы ерігіштігін есептеу;
№ 3 бақылау жұмысы.
11) "Бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластары". Бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластары арасындағы генетикалық байланыс; қышқылдар: құрамы, номенклатурасы, жіктелуі, қасиеттері, алынуы және қолданылуы; негіздер: құрамы, номенклатурасы, жіктелуі, қасиеттері, алынуы және қолданылуы; тұздар: құрамы, номенклатурасы, жіктелуі, қасиеттері, алынуы және қолданылуы; бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластары арасындағы генетикалық байланыс;
№ 5 зертханалық тәжірибе "Оксидтердің химиялық қасиеттерін зерттеу";
№ 6 зертханалық тәжірибе "Қышқылдардың химиялық қасиеттерін зерттеу";
№ 7 зертханалық тәжірибе "Негіздердің химиялық қасиеттерін зерттеу";
№ 8 зертханалық тәжірибе "Тұздардың қасиеттері және алынуы";
Есептеуге берілген есептер: химиялық реакция теңдеуі бойынша реакцияға қатысушы немесе реакция нәтижесінде түзілген бір заттың белгілі массасы, мөлшері немесе көлемі бойынша табиғатта жүретін процестер мен химиялық реакция нәтижесінде түзілген өнімнің немесе реагенттің массасын, заттың мөлшерін, көлемін есептеу; ерітіндінің белгілі массасы және еріген заттың массалық үлесі бойынша реакция өнімінің массасын, көлемін және заттың мөлшерін есептеу;
12) "Көміртек және оның қосылыстары". Көміртектің жалпы сипаттамасы; табиғатта көміртек және оның қосылыстарының таралуы; көміртектің аллотропиялық түр өзгерістері; көміртектің аллотропиялық түр өзгерістерінің қолдану аймағы; көміртектің қасиеттері; көміртектің оксидтері және олардың қасиеттері; тірі ағзаларға иіс газының физиологиялық әсері; көміртектің табиғаттағы айналымы;
№4 практикалық жұмыс "Көмірқышқыл газын алу және оның қасиеттері зерттеу";
Есептеуге берілген есептер: химиялық реакция теңдеуі бойынша реакцияға қатысушы немесе реакция нәтижесінде түзілген бір заттың белгілі массасы, мөлшері немесе көлемі бойынша табиғатта жүретін процестер мен химиялық реакция нәтижесінде түзілген өнімнің немесе реагенттің массасын, заттың мөлшерін, көлемін есептеу; ерітіндінің белгілі массасы және еріген заттың массалық үлесі бойынша реакция өнімінің массасын, көлемін және заттың мөлшерін есептеу;

8) "Периодическая система химических элементов". Структура периодической системы химических элементов, физический смысл атомного номера, группы, периода; периодическое изменение некоторых характеристик и свойств атомов химических элементов; характеристика элемента по положению в периодической системе; естественные семейства химических элементов; семейства щелочных металлов, галогенов, инертных газов; металлы и неметаллы; свойства химического элемента в зависимости от положения в периодической таблице.
9) "Виды химических связей". Электроотрицательность химических элементов, единство природы химических связей между атомами, ковалентная полярная и неполярная связь, ионная связь, аморфное и кристаллическое состояние веществ, типы кристаллических решеток, зависимость свойств веществ от их строения.
10) "Растворы и растворимость". Растворение веществ в воде, классификация веществ по растворимости в воде; растворы, массовая доля растворенного вещества, молярная концентрация, растворимость твердых веществ, жидкостей и газов в воде, кристаллогидраты; роль растворов в природе и повседневной жизни; влияние температуры на растворимость веществ.
Лабораторный опыт № 4 "Изучение растворимости веществ";
Расчетные задачи: вычисление растворимости вещества в воде; вычисление массовой доли растворенного вещества
Контрольная работа № 3.
11) "Основные классы неорганических соединений". Кислоты: состав, номенклатура, классификация, свойства, получение и применение; основания: состав, номенклатура, классификация, свойства, получение и применение; соли: состав, номенклатура, классификация, свойства, получение и применение; генетическая связь между основными классами неорганических соединений;
Лабораторный опыт № 5 "Изучение химических свойств оксидов";
Лабораторный опыт № 6 "Изучение химических свойств кислот";
Лабораторный опыт № 7 "Изучение химических свойств оснований";
Лабораторный опыт № 8 "Получение и свойства солей";
Расчетные задачи: вычисление по химическим уравнениям массы, количества вещества, объема продуктов или реагентов по известной массе, количеству или объему одного из вступающих в реакцию веществ или получающихся в результате реакции, процессов, происходящих в природе; вычисление массы, объема, количества вещества продукта реакции по известной массе раствора и массовой доле растворенного вещества.
12) "Углерод и его соединения". Общая характеристика углерода; распространение углерода и его соединений в природе; аллотропные видоизменения углерода; области применения аллотропных видоизменений углерода; свойства углерода (алмаз,графит,карбин и фуллерен); оксиды углерода и их свойства; физиологическое действие угарного газа на живые организмы; круговорот углерода в природе;
Практическая работа № 4 "Получение углекислого газа и изучение его свойств";
Расчетные задачи: вычисление по химическим уравнениям массы, количества вещества, объема продуктов или реагентов по известной массе, количеству или объему одного из вступающих в реакцию веществ или получающихся в результате реакции, процессов, происходящих в природе, вычисление массы, объема, количества вещества продукта реакции по известной массе раствора и массовой доле растворенного вещества.

13) "Су". Судың құрамы, қасиеттері және қолданылуы, табиғаттағы су, су – табиғи әмбебап еріткіш, сулы ерітінділер және жүзгіндер, судың бірегей қасиеттері және оның өмір үшін маңызы; судың табиғаттағы айналымы; судың ластану себептері; судың кермектігі және оны жою тәсілдері; судың және сулы ерітінділердің табиғаттағы, өндірістің түрлі салаларындағы және ауыл шаруашылығындағы маңызы; суды тазарту әдістері; ауыз суын тазарту, Қазақстан Республикасындағы ауыз су мәселесі, су басейнін ластанудан қорғау, Қазақстандағы су ресурстарының экологиялық мәселелері; сусыз мыс (ІІ) сульфатының көмегімен суды анықтау әдісі;
№ 9 зертханалық тәжірибе "Судың кермектігін анықтау";
Есептеуге берілген есептер: еріген заттың массалық үлесін, еріткіштің, еріген заттың массасын есептеу;
№ 4 бақылау жұмысы.
14. 9-сынып оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) "Электролиттік диссоциация". Электролиттер және бейэлектролиттер, С.Аррениустың электролиттік диссоциациялану теориясының негізгі қағидалары, электролиттік диссоциациялану механизмі; ерітінділердің немесе заттың балқымаларының электр өткізгіштігінің химиялық байланыс түріне тәуелділігі; күшті және әлсіз электролиттер, диссоциациялану дәрежесі, қышқыл, сілті және тұздардың судағы ерітінділерінде электролиттік диссоциациялануы, көпнегізді қышқылдардың, қышқылдық және негіздік тұздардың диссоциациялануы, электролиттік диссоциациялану теориясы тұрғысынан қышқыл, негіз және тұз ерітінділерінің химиялық қасиеттері; тұздар гидролизі;
№ 1 зертханалық тәжірибе "Тұздар гидролизі";
Есептеуге берілген есептер: химиялық реакция теңдеуі бойынша заттың мөлшерін, массасын, реакция өнімінің көлемін есептеу; диссоциациялану дәрежесін есептеу.
2) "Бейорганикалық заттарға сапалық талдау". Катиондарға сапалық реакциялар; жалын түсінің боялуы бойынша Ca2+, Ba2+, Cu2+ металл катиондарын анықтау; аниондардың сапалық реакциялары; бейорганикалық қосылыстардың құрамын сапалық талдау;
№ 2 зертханалық тәжірибе жалын түсінің боялуы бойынша "Ca2+, Ba2+, Cu2+ катиондарын анықтау";
№ 3 зертханалық тәжірибе "Сулы ерітіндідегі Сl–, Br–, I–, PO43–,аниондарын анықтау";
Есептеуге берілген есептер: егер әрекеттесуші заттардың біреуі артық мөлшерде берілсе химиялық теңдеулер бойынша есептеу;
3) "Химиялық реакциялардың жылдамдығы". Химиялық реакциялардың жылдамдығы; химиялық реакциялардың жылдамдығына әсер ететін факторлар; бөлшектердің кинетикалық тұрғысынан реакция жылдамдығы; катализаторлар; ингибиторлар; катализаторлар мен ингибиторлардың реакция жылдамдығына әсері;
№ 4 зертханалық тәжірибе "Реакция жылдамдығына температура, концентрация мен бөлшектер өлшемінің әсері";
№ 1 практикалық жұмыс "Реакция жылдамдығына катализатордың әсері".

13) "Вода". Состав, свойства и применение воды, вода в природе, вода – универсальный природный растворитель, водные растворы и взвеси; уникальные свойства воды и ее значение для жизни; круговорот воды в природе; причины загрязнения воды; жесткость воды и способы ее устранения; значение воды и водных растворов в природе, в различных отраслях промышленности, в сельском хозяйстве; способы очистки воды; очистка питьевой воды, проблемы питьевой воды в Республике Казахстан, охрана водного бассейна от загрязнений, экологические проблемы водных ресурсов в Казахстане; методы обнаружения воды при помощи безводного сульфата меди (ІІ);
Лабораторный опыт № 9 "Определение жесткости воды";
Расчетные задачи: вычисление массовой доли растворенного вещества, массы растворителя, растворенного вещества;
Контрольная работа № 4.
14. Базовое содержание учебного предмета "Химия" 9 класса:
1) "Электролитическая диссоциация". Электролиты и неэлектролиты, основные положения теории электролитической диссоциации С. Аррениуса, механизм электролитической диссоциации; зависимость электрической проводимости растворов или расплавов веществ от вида химической связи; сильные и слабые электролиты, степень диссоциации, электролитическая диссоциация кислот, щелочей и солей в водных растворах, диссоциации многоосновных кислот, кислых и основных солей; кислотность и щелочность растворов; реакции ионного обмена и условия их протекания, химические свойства растворов кислот, оснований и солей с точки зрения теории электролитической диссоциации; гидролиз солей;
Лабораторный опыт № 1 "Гидролиз солей";
Расчетные задачи: вычисление количества вещества, массы, объема продукта реакции по химическим уравнениям, вычисление степени диссоциации.
2) "Качественный анализ неорганических соединений". Качественные реакции на катионы; определение катионов: Ca2+, Ba2+, Cu2+ по окрашиванию пламени; качественные реакции на анионы; качественный анализ состава неорганического соединения;
Лабораторный опыт № 2 "Определение катионов: Ca2+, Ba2+, Cu2+ по окрашиванию пламени";
Лабораторный опыт № 3 "Определение анионов: Сl–, Br–, I–, PO43–,в водных растворах";
Расчетные задачи: расчеты по химическим уравнениям, если одно из реагирующих веществ дано в избытке.
3) "Скорость химических реакций". Скорость химических реакций; факторы, влияющие на скорость химической реакции; скорость реакций с точки зрения кинетической теории частиц; катализаторы; ингибиторы; действие катализатора и ингибитора на скорость реакции;
Лабораторный опыт № 4 "Влияние температуры концентрации и размера частиц на скорость реакции";
Практическая работа № 1 "Влияние катализатора на скорость реакции".

4) "Қайтымды реакциялар". Химиялық тепе-теңдік; тепе-теңдік динамикалық үдеріс ретінде; химиялық тепе-теңдіктің ығысуы; Ле-Шателье-Браун принципі; химиялық тепе-теңдік күйіне және химиялық реакция жылдамдығына жағдайлардың өзгерісінің әсері; бөлшектердің кинетикалық теориясы тұрғысынан химиялық тепе-теңдік;
№ 1 көрсетілім "Қайтымды химиялық реакциялар";
№1 Бақылау жұмысы
5) "Тотығу-тотықсыздану реакциялары". Химиялық элементтердің тотығу дәрежелері, қосылыстардың формулалары бойынша химиялық элементтердің тотығу дәрежелерін анықтау, тотықтырғыш және тотықсыздандырғыш туралы түсінік, тотығу-тотықсыздану реакциялары; электрондық баланс әдісі.
6) "Металдар мен қорытпалар". Металдардың жалпы сипаттамасы; металдық байланыс пен металдық кристалдық тор; темір мен мыстың физикалық және химиялық қасиеттері; металдардың тек тотықсыздандырғыш қасиеттерін көрсетуі; темір қорытпалары және олардың қолданылуы; металлургия туралы түсінік, шойын мен болат өндірісі; Қазақстанда металлургияның дамуы, металдар мен олардың қорытпаларын алу, Қазақстандағы металдар және оның қосылыстарының маңызды кен орындары; металдарды өндіру үдерістері, қоршаған ортаға әсері; № 4 көрсетілім "Металдардың кристалдық торы модельдері";
№ 2 көрсетілім "Металдар және қорытпалар";
Есептеуге берілген есептер: егер құрамында қоспаның белгілі бір массалық үлесі бар басқа заттың массасы белгілі болған жағдайда реакция теңдеуі бойынша заттың массасын есептеу; өндірістік және экологиялық мазмұндағы теориялық мүмкін мәнімен саластырғандағы заттың шығымы массасын есептеу.
7) 1 (I), 2 (II) және 13 (III) топтар элементтері және олардың қосылыстары. 1 (I)-топ элементтері және олардың қосылыстары; атомдары құрылысы негізінде сілтілік металдардың жалпы қасиеттері; сілтілік металдардың оксидтері мен гидроксидтерінің негіздік қасиеттері және олардың қолданылуы; 2 (ІІ)-топ элементтері және олардың қосылыстары; 1 (І)-ші және 2 (ІІ)-топ металдарының жалпы қасиеттері; кальций оксиді мен гидроксидінің негіздік қасиеттері және олардың қолданылуы; 3 (ІІІ)-топ элементтері; алюминий және оның қосылыстары; алюминийдің қосылыстары мен қорытпаларынның қолдану аймағы; алюминий, оның оксиді мен гидроксидінің екідайлы қасиеттері;
№ 3 көрсетілім "Натрийдің сумен әрекеттесуі";
№ 5 зертханалық тәжірибе "Кальцийдің сумен және қышқыл ерітіндісімен әрекеттесуі";
№ 4 көрсетілім "Алюминий мен оның қорытпалары";
№2 Практикалық жұмыс "Металдар" тақырыбына есептер шығару.
№ 2 бақылау жұмысы.
8) 17 (VII), 16 (VI), 15 (V), 14 (IV) - топтарының элементтері және олардың қосылыстары. (VII) топ элементтері, галогендер; топтағы галогендер қасиеттерінің өзгеру заңдылықтары; хлор; хлордың химиялық қасиеттері: металдармен, сутекпен және галогенидтермен әрекеттесуі; хлорсутек қышқылының құрамы қасиеттері мен қолданылуы; 16 (VI)-топ элементтері, күкірт, күкірттің негізгі қосылыстары және олардың физикалық және химиялық қасиеттері; қышқылдық жаңбырдың пайда болу себебі мен экологияға тигізетін әсері; күкірт қышқылы, күкірт қышқылы және оның тұздарының жалпы және ерекше қасиеттері, қасиеттері мен қолданылуы; 15 (V)-топ элементтері: азот, азоттың қасиеттері және табиғаттағы азот айналымы; аммиак, аммиактың қасиеттері, алынуы мен қолданылуы; аммиак өндірісі; (Габер синтезі): азот қышқылы; азот қышқылының қасиеттері; азот қышқылы мен нитраттардың өзіне тән қасиеттері; фосфор және оның қосылыстары; фосфорды аллотропиялық түрлендіру; фосфор қосылыстарының Қазақстандағы кен орындары; фосфор және оның қосылыстарының жалпы химиялық қасиеттері; минералды тыңайтқыштар, олардың Қазақстанда өндірілуі және оларды тиімді қолдану; азот және фосфор тыңайтқыштарының қоршаған ортаға әсері; 14 (IV) - топ элементтері; кремний және оның қосылыстары; кремнийдің қолданылу аймағы және оның жартылай өткізгіш ретінде маңызы; сұйық кристалдар, кремний, оның диоксиді мен карбидіндегі химиялық байланыс түрін және кристалдық тор типі; кремний мен оның қосылыстарының химиялық қасиеттері; Қазақстандағы силикат өнеркәсібі;
№ 3 практикалық жұмыс "Сұйылтылған күкірт қышқылы ерітіндісі және оның тұздарының химиялық қасиеттерін зерттеу";
№ 6 зертханалық тәжірибе "Азот молекуласының моделін дайындау";
№7 зертханалық тәжірибе "Аммиак молекуласының моделін дайындау";
№ 4 практикалық жұмыс "Аммиактың алынуы және оның қасиеттерін зерттеу";
№ 4 көрсетілім "Минералды тыңайтқыштар";
№ 5 көрсетілім "Алмаз, кремний, кремний диоксиді мен кремний карбидінің кристалдық торларының модельдері";

4) "Обратимые реакции". Химическое равновесие; равновесие как динамический процесс; смещение химического равновесия; принцип Ле-Шателье-Брауна; влияние изменения условий на скорость химической реакции и на состояние химического равновесия; химическое равновесие с точки зрения кинетической теории частиц;
Демонстрация № 1 "Обратимые химические реакции";
Контрольная работа № 1.
5) "Окислительно-восстановительные реакции". Степень окисления химических элементов, определение степени окисления по формулам соединений; понятие об окислителе и восстановителе, окислительно-восстановительные реакции; метод электронного баланса.
6) "Металлы и сплавы". Общая характеристика металлов; металлическая связь и кристаллическая решетка металлов; физические и химические свойства меди и железа, способность металлов проявлять только восстановительные свойства; сплавы железа и их применение, понятие о металлургии, производство чугуна и стали, развитие металлургии в Казахстане, способы получения металлов и их сплавов, важнейшие месторождения металлов и их соединений в Казахстане; процессы добычи металлов, влияние на окружающую среду
Демонстрация № 2 "Металлы и сплавы";
Расчетные задачи: Вычисление массы вещества по уравнению реакции, если известна масса другого вещества, содержащего определенную массовую долю примеси; расчет выхода массы вещества по сравнению с теоретически возможным значением с производственным и экологическим содержанием.
7) "Элементы 1 (I), 2 (II) и 13 (III) групп и их соединения (6 часов)". Элементы 1 (I) группы и их соединения; общие свойства щелочных металлов на основе строения их атомов; основные свойства оксидов и гидроксидов щелочных металлов и их применение; элементы 2 (II) группы и их соединения; общие свойства металлов 1 (I) и 2 (II) группы; основные свойства оксидов и гидроксидов кальция и их применение; элементы 13 (III) группы; алюминий и его соединения; области применения алюминия и его сплавов; амфотерные свойства алюминия, его оксида и гидроксида;
Демонстрация № 3 "Взаимодействие натрия, кальция с водой";
Лабораторный опыт № 5 "Взаимодействие оксида кальция с водой, раствором кислоты";
Демонстрация № 4 "Алюминий и его сплавы";
Практическая работа № 2 "Решение экспериментальных задач по теме "Металлы";
Контрольная работа № 2.
8) "Элементы 17 (VII) , 16 (VI), 15 (V) групп, 14 (IV) групп и их соединения". Элементы 17 (VII) группы, галогены, тип кристаллической решетки; тенденции изменения свойств галогенов в группе; хлор, химические свойства хлора: взаимодействие с металлами, водородом и галогенидами; состав, свойства и применение хлороводородной кислоты; элементы 16 (VI) группы; сера, химические свойства серы; основные соединения серы и их физические и химические свойства; причины возникновения и экологическое воздействие кислотных дождей; серная кислота, общие и специфические свойства серной кислота и ее соли, свойства и применение; элементы 15 (V) группы: азот, свойства азота и круговорот азота в природе; аммиак, свойства аммиака, получение и применение; производство аммиака; (синтез Габера); азотная кислота, свойства азотной кислоты; специфические свойства азотной кислоты и нитратов; фосфор и его соединения; аллотропные модификации фосфора; месторождения соединений фосфора в Казахстане; химические свойства фосфора и его соединений; минеральные удобрения, рациональное использование и производство их в Казахстане; воздействие азотных и фосфорных удобрений на окружающую среду; элементы 14 (IV) группы; кремний и его соединения, области применения кремния и его значение в качестве полупроводника; жидкие кристаллы; тип кристаллической решетки и вид химической связи кремния, диоксида и карбида кремния; химические свойства кремния и его соединений; силикатная промышленность Казахстана;
Практическая работа № 3 "Изучение химических свойств разбавленной серной кислоты и ее солей";
Лабораторный опыт № 6 "Изготовление модели молекулы азота";
Лабораторный опыт № 7 "Изготовление модели молекулы аммиака";
Практическая работа № 4 "Получение аммиака и изучение его свойств";
Демонстрация № 4 "Минеральные удобрения";
Демонстрация № 5 "Модели кристаллических решеток алмаза, кремния, диоксида кремния и карбида кремния";

9) "Адам ағзасындағы химиялық элементтер". Адам ағзасының химиялық құрамы; макроэлементтер және микроэлементтер, олардың маңызы; адам ағзасының құрамына кіретін элементтер және олардың маңызы (О, С, Н, N, Ca, P, K, S, Cl, Mg, Fe); Қазақстан тұрғындарының теңгерімді тамақтану рационы; ауыр металдармен қоршаған ортаның ластануы көздері, ауыр металдардың ағзаларға әсері;
№ 3 бақылау жұмысы.
10) "Органикалық химияға кіріспе". Органикалық химия – көміртек қосылыстарының химиясы, А.М. Бутлеровтың органикалық қосылыстардың құрылыс теориясының негізгі қағидалары; органикалық заттардың ерекшеліктері; органикалық қосылыстардың жіктелуі; функционалдық топ түсінігі; органикалық қосылыстардың гомологтық қатарлары; органикалық қосылыстардың гомологтық қатарлары; органикалық қосылыстардың номенклатурасы; органикалық қосылыстардың изомериясы;
№ 6 көрсетілім "Алкандардың алғашқы бес өкілдерінің және сызықты құрылымды спирттердің модельдері";
№ 7 көрсетілім "Пентан изомерлерінің модельдері";
Есептеуге берілген есептер: элементтердің массалық үлесі және салыстырмалы тығыздығы бойынша газтәрізді заттардың молекулалық формулаларын табу.
11) "Көмірсутектер. Отын". Көмірсутектердің жіктелуі, номенклатурасы және изомериясы, қаныққан көмірсутектер, алкан, метан, қанықпаған көмірсутектер,алкендер, этилен, алкиндер,ацетилен; арендер, бензол; көмірсутектер арасындағы генетикалық байланыс, көмірсутектердің табиғи көздері, көмірсутекті отындар; табиғи газдың, мұнайдың, көмірдің Қазақстандағы кен орындары, оларды өндіру және өңдеу; көмірсутектерді өндіру, өңдеу және қолданудағы экологиялық мәселелер, көмірсутектерді экономиканың түрлі салаларында және тұрмыста пайдалану; альтернативті отын түрлері; мұнай, мұнай фракциялары және шикі мұнай өнімдерінің қолдану аймағы;
№ 8 көрсетілім "Этиленнің жануы, бром суы мен калий перманганаты ерітінділерін түссіздендіруі";
№ 9 көрсетілім "Отын түрлері";
№ 10 көрсетілім "Мұнай және мұнай өнімдері";
Есепетеуге берілген есептер: реакция өнімінің массасы немесе көлемі және белгілі заттың салыстырмалы тығыздығы бойынша органикалық заттың формуласын анықтау;
12) "Оттекті және азотты органикалық қосылыстар". Оттекті органикалық қосылыстардың жіктелуі және номенклатурасы, метанол, этанол, спирттердің улылығы және этил спиртінің адам организміне зиянды әсері, оттекті органикалық қосылыстардың өкілдері; этандиол, пропантриол, этан қышқылы, глюкоза, сахароза, крахмал, целлюлозаның қолданылуы; карбон қышқылдары, күрделі эфирлер мен майлар, сабын, синтетикалық жуғыш заттар, синтетикалық жуғыш заттардың қоршаған ортаға әсері; көмірсулар, нәруыздар, аминқышқылдары; биологиялық маңызды органикалық қосылыстар, Қазақстанның тамақ өнеркәсібі;
№ 8 зертханалық тәжірибе "Сірке қышқылының қасиеттерін зерттеу";
№ 9 зертханалық тәжірибе "Нәруыздардың денатурациясы";
Есептеуге берілген есептер: егер құрамында қоспаның массалық үлесі бар басқа заттың массасы белгілі болған жағдайда, реакция теңдеуі бойынша органикалық заттың (реагенттің немесе өнімнің) массасын есептеу; өндірістік және экологиялық мазмұндағы теориялық мүмкін мәнімен саластырғандағы заттың шығымы массасын есептеу; метан, бутан, этанолдың жану реакция теңдеуі бойынша оттектің, ауаның көлемдерін есептеу;
№ 4 бақылау жұмысы.

9) "Химические элементы в организме человека". Химический состав организма человека, макроэлементы, микроэлементы и их значения; значение элементов, входящих в состав организма человека: О, С, Н, N, Ca, P, K, S, Cl, Mg, Fe; сбалансированный рацион питания жителей Казахстана; источники загрязнения окружающей среды тяжелыми металлами; воздействие тяжелых металлов на организмы;
Контрольная работа № 3.
10) "Введение в органическую химию". Органическая химия – химия соединений углерода, основные понятия теории строения органических соединений А.М. Бутлерова; особенности органических веществ; классификация органических соединений; понятие функциональной группы; гомологические ряды органических соединений; номенклатура органических соединений; изомерия органических соединений;
Демонстрация № 6 "Модели первых пяти представителей алканов и спиртов линейного строения";
Демонстрация № 7 "Модели изомеров пентана";
Расчетные задачи: нахождение молекулярной формулы газообразного вещества по относительной плотности и массовой доле элементов.
11) "Углеводороды. Топливо". Классификация, номенклатура и изомерия углеводородов, насыщенные углеводороды, алкан, метан; ненасыщенные углеводороды, алкены, этилен, алкины, ацетилен, арены, бензол; генетическая связь между углеводородами, природные источники углеводородов, углеводородное топливо; месторождения, добыча и переработка природного газа, нефти, угля в Казахстане; экологические проблемы при добыче, переработке и применении углеводородов, использование углеводородов в различных отраслях экономики и в быту; альтернативные виды топлива; нефть, фракции нефти и области применения продуктов перегонки сырой нефти;
Демонстрация № 8 "Горение этилена, обесцвечивание растворов бромной воды и перманганата калия";
Демонстрация № 9 "Виды топлива";
Демонстрация № 10 "Нефть и нефтепродукты";
Расчетные задачи: определение формулы органического вещества по известной массе или объему продуктов реакции и относительной плотности по определенному веществу.
12) "Кислородсодержащие и aзотсодержащие органические соединения". Классификация и номенклатура кислородосодержащих органических соединений, метанол, этанол, ядовитость спиртов и губительное действие этилового спирта на организм человека, представители кислородсодержащих соединений; применение этандиола, пропантриола, этановой кислоты, глюкозы, сахарозы, крахмала, целлюлозы; карбоновые кислоты; сложные эфиры и жиры, мыла и синтетические моющие средства; влияние синтетических моющих средств на окружающую среду; углеводы; белки, аминокислоты; биологически важные органические соединения, пищевая промышленность Казахстана;
Лабораторный опыт № 8 "Исследование свойств уксусной кислоты";
Лабораторный опыт № 9 "Денатурация белков";
Расчетные задачи: вычисление массы органического вещества (реагента или продукта) по уравнению реакции, если известна масса другого вещества, содержащего определенную массовую долю примеси; расчет выхода массы органического вещества по сравнению с теоретически возможным значением с производственным и экологическим содержанием; расчет объема кислорода, воздуха по уравнениям реакции горения метана, бутана, этанола;
Контрольная работа № 4.

3-тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
15. Бағдарламада оқыту мақсаттары қолдануға ыңғайлы болу үшін төрт саннан тұратын кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлімшені, төртінші сан оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 9.2.1.2 кодында: "9" – сынып, "2.1." - бөлім мен бөлімше; "2" - оқу мақсатының реттік нөмірі.
Заттардың бөлшектері.
Білім алушылар білуі тиіс:
8-сынып
9-сынып
1.1 Атомдар, иондар және молеку-лар
8.1.1.1 - зат мөлшерінің өлшем бірлігі ретінде – мольді және Авогадро санын білу
8.1.1.2 - формула бойынша заттың массасын, зат мөлшерін, құрылымдық бөлшектер санын есептей алу
8-сынып
9-сынып
1.2 Атом құрамы мен құрылы-сы
8-сынып
9-сынып
1.3
Атомда электрон-дардың қозғалы-сы мен таралуы. Атомдар-дан иондар-дың құрылуы
8.1.3.1 - атомда электрондар ядродан арақашықтығы артқан сайын біртіндеп энергетикалық деңгейлер бойынша таралатынын түсіну
8.1.3.2 - әрбір электрон қабатында электрон саны нақты максимал мәннен аспайтынын түсіну
8.1.3.3 - s және р орбиталдарының пішінін білу
8.1.3.4 - алғашқы 20 химиялық элементтің электрондық конфигурациясын және электронды – графикалық формулаларын жаза білу
8-сынып
9-сынып
1.4 Химия-лық байланыстардың түрлері
8.1.4.1 - электртерістілік ұғымына сүйеніп ковалентті және иондық байланыстың түзілуін түсіндіру
8.1.4.2 - заттар қасиеттерінің кристалдық тор типтеріне тәуелділігін түсіндіру
9.1.4.1 - металдық байланыс пен металдық кристалдық тор жайындағы білімдерін қолданып металдардың қасиетін түсіндіре алу
9.1.4.2 - құйма ұғымын білу және оның артықшылықтарын түсіндіру
9.1.4.3 - шойын мен болаттың құрамы мен қасиеттерін салыстыру
9.1.4.5 - галоген молекулаларының электрондық формулаларын құрастыру
9.1.4.6 - аммиактың молекулалық, электрондық және құрылымдық формуласын түсіндіру
9.1.4.7 - азот қышқылының молекулалық, формуласын білу және атомдар арасындағы химиялық байланыстардың түзілуін түсіндіру
2) Химиялық реакциялардың жүру заңдылықтары
Білім алушылар білуі тиіс:
1 Период
тық заң мен химиялық элеметтер-дің периодтық жүйесі
8-сынып
9-сынып
8.2.1.1 - топ , период, атом нөмірінің физикалық мәнін түсіндіру бір топтағы элементтердің сыртқы электрондық деңгейінде электрондар санының бірдей болатындығын түсіну
8.2.1.2 - топтар мен периодтарда элементтер қасиеттерінің өзгеру заңдылығын түсіндіру
8.2.1.3 - периодтық жүйедегі орны бойынша химиялық элементті сипаттау
8.2.1.4 - химиялық қасиеттері ұқсас элемент-тердің бір топқа жататындығын дәлелдеу;
8.2.1.5 - химиялық элементтің периодтық кестеде орналасуына сай қасиеттерін болжау

Глава 3. Система целей обучения
15. В программе для удобства использования учебных целей введена кодировка. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 9.2.1.2 "9" – класс, "2.1" – раздел и подраздел, "2" – нумерация учебной цели.
1) Частицы вещества
Обучающиеся должны:
1.1
Атомы, ионы и молекулы
8 класс
9 класс
8.1.1.1 - знать моль, как единицу измерения количества вещества и знать число Авогадро;
8.1.1.2 - вычислять массу, количество вещества и число структурных частиц по формулам
1.2
Строение и состав атома
8 класс
9 класс
1.3
Распределение и движение электронов в атомах. Образование ионов из атомов
8 класс
9 класс
8.1.3.1 - понимать, что электроны в атомах распределяются последовательно по энергетическим уровням на возрастающем расстоянии от ядра;
8.1.3.2 - понимать, что число электронов на каждом энергетическом уровне не превышает определенного максимального значения;
8.1.3.3 - знать форму s и p орбиталей;
8.1.3.4 - уметь писать электронные конфигурации и электронно-графические формулы первых 20 химических элементов;
1.4
Виды химических связей
8 класс
9 класс
8.1.4.1 - объяснять образование ковалентной и ионной связи, основываясь на понятии электроотрицательности;
8.1.4.2 - объяснять зависимость свойств веществ от типа кристаллической решетки
9.1.4.1 - объяснять свойств металлов, применяя знания о металлической связи и металлической кристаллической решетке;
9.1.4.2 - знать понятие сплав и объяснять его преимущества;
9.1.4.3 сравнивать состав и свойства чугуна и стали;
9.1.4.4 - составлять электронные формулы молекул галогенов, определять вид связи и тип кристаллической решетки;
9.1.4.4 - объяснять молекулярную, электронную и структурную формулы аммиака;
9.1.4.6 - знать молекулярную формулу азотной кислоты и объяснять образование химической связи между атомами
2) Закономерности протекания химических реакций
Обучающиеся должны:
2.1 Периодический закон и Периодическая таблица химических элементов
8 класс
9 класс
8.2.1.1 - объяснять физический смысл атомного номера, группы, периода;
8.2.1.2 - понимать, что элементы одной группы содержат на внешнем уровне одинаковое количество электронов;
8.2.1.3 – характеризовать химический элемент по положению в периодической системе;
8.2.1.4 - доказать, что элементы со схожими химическими свойствами относятся к одной группе;
8.2.1.6 - прогнозировать свойства химического элемента в зависимости от положения в периодической таблице

9.2.1.1 - атом құрылысы негізінде сілтілік металдардың жалпы қасиеттерін түсіндіру
9.2.1.2 - сілтілік металдардың оксидтері мен гидроксидтерінің негіздік қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру
9.2.1.3 - 1 (I) және 2 (IІ) -топ металдарының жалпы қасиеттерін салыстыру және химиялық реакция теңдеулерін құрастыру
9.2.1.4 - кальций оксиді мен гидроксидінің негізгі қасиеттерін түсіндіру және қолданылуын сипаттау
9.2.1.5 - атом құрылысы негізінде алюминийдің қасиеттерін түсіндіру, оның маңызды қосылыстары мен құймаларынның қолдану аймағын атау
9.2.1.6 - топта галогендер қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын болжау
9.2.1.7 - хлордың химиялық қасиеттерін сипаттау: металдармен, сутекпен және галогенидтермен әрекеттесуі
9.2.1.8 - хлорсутек қышқылы ерітіндісінің химиялық қасиеттерін зерттеу және оның қолдану аясын білу
9.2.1.9 - 16 (VI) топ элементтерінің жалпы қасиеттерін сипаттау
9.2.1.10 - күкірттің (IV) және (VI) оксидтерінің физикалық және химиялық қасиеттерін салыстыру және күкірт диоксидінің физиологиялық әсерін түсіндіру
9.2.1.11 - күкірт қышқылы ерітіндісі мен оның тұздарының физикалық және химиялық қасиеттерін зерттеу
9.2.1.12 - азоттың қасиеттерін және табиғаттағы азот айналымын түсіндіру;
9.2.1.13 - аммиакты алу және қасиеттері мен қолданылуын түсіндіру
9.2.1.14 - азоттан азот қышқылын алудың реакция теңдеуін құрастыру;
9.2.1.15 - сұйылтылған және концентрлі азот қышқылының металдармен әрекеттесуінің ерекшелігін сипаттау және электронды баланс әдісімен реакция теңдеуін құрастыру;
9.2.1.16 – нитраттың қасиеттерін сипаттау
9.2.1.17 - фосфордың аллотропиялық түр өзгерістерін салыстыру
9.2.1.18 - кремнийдің қолданылу аймағын және оның жартылай өткізгіш ретінде қолданылуын түсіндіру
2.2 Химиялық реакциялардың жіктелуі
8-сынып
9-сынып
8.2.2.1 - бастапқы және түзілген заттардың саны мен құрамы бойынша химиялық реакцияларды жіктеу
8.2.2.2 - табиғаттағы және тірі ағзалар мен адам тіршілігіндегі химиялық реакцияларды сипаттау
9.2.2.1 - реакция теңдеулерін молекулалық және иондық түрде құру
9.2.2.2 - тотығу дәрежесі ұғымының мәнін түсіндіру және оны заттың формуласы бойынша анықтау
9.2.2.3 - Тотығу-тотықсыздану реакцияларына мысалдар жазу
9.2.2.4 - электрондық баланс әдісімен тотығу-тотықсыздану реакцияларының коэффициенттерін қою
2.3 Зат массасы
ның сақталу заңы
8-сынып
9-сынып
8.2.3.1 - заттар құрамындағы элементтердің массалық үлесін табу, элементтердің массалық үлесі бойынша заттардың формуласын шығару
8.2.3.2 - әрекеттесетін заттар қатынасын эксперименттік жолмен анықтап, заттар массасының сақталу заңын білу

9.2.1.1 - объяснять общие свойства щелочных металлов на основе строения их атомов;
9.2.1.2 - составлять уравнения реакций, характеризующие основные свойства оксидов и гидроксидов щелочных металлов;
9.2.1.3 - сравнивать общие свойства металлов 1 (I) и 2 (II) группы и составлять уравнения химических реакций;
9.2.1.4 - объяснять, основные свойства оксидов и гидроксидов кальция, характеризовать применение
9.2.1.5 - объяснять свойства алюминия на основе строения атома и называть области применения алюминия и его сплавов;
9.2.1.6 - прогнозировать тенденции изменения свойств галогенов в группе;
9.2.1.7 - описывать физические свойства хлора и составлять уравнения реакции хлора с металлами, водородом, галогенидами;
9.2.1.8 - исследовать химические свойства раствора хлороводородной кислоты и знать области применения;
9.2.1.9 - описывать общую характеристику элементов 16 (VI) группы;
9.2.1.10 - сравнивать физические и химические свойства оксидов серы (IV) и (VI) и объяснять физиологическое воздействие диоксида серы;
9.2.1.11 - исследовать физические и химические свойства раствора серной кислоты и ее солей;
9.2.1.12 - объяснять свойства азота и круговорот азота в природе;
9.2.1.13 -объяснять получение, свойства и применение аммиака;
9.2.1.14 - составлять уравнения реакций получения азотной кислоты из азота;
9.2.1.15 - описывать специфичность взаимодействия разбавленной и концентрированной азотной кислоты с металлами, составлять уравнения реакции методом электронного баланса;
9.2.1.16 - объяснять свойства нитратов
9.2.1.17- сравнивать аллотропные модификации фосфора;
9.2.1.18 - объяснять области приме-нения кремния и его применение в качестве полупроводника
2.2 Классификация химических реакций
8 класс
9 класс
8.2.2.1 - классифицировать химические реакции по числу и составу исходных и образующихся веществ;
8.2.2.2 - описывать химические реакции в природе и жизнедеятельности живых организмов и человека
9.2.2.1 - составлять уравнения реакций в молекулярном и ионном виде;
9.2.2.2 - объяснять смысл понятия степени окисления и определять ее значение по формуле вещества;
9.2.2.3 – написать уравнения
окислительно-восстановительных реакции
9.2.2.4 - расставлять коэффициенты методом электронного баланса в уравнениях окислительно-восстановительных реакций
2.3
Закон сохранения массы
8 класс
9 класс
8.2.3.1 - вычислять массовые доли элементов в составе вещества и выводить формулы веществ по массовым долям элементов;
8.2.3.2 – знать экспериментальным путем соотношение реагирующих веществ;

8.2.3.3 - реакцияға қатысатын және түзілетін заттардың формуласын жаза отырып, химиялық реакциялар теңдеулерін құру
8.2.3.4 - химиялық реакция теңдеулері бойынша зат массасын, зат мөлшерін есептеу
8.2.3.6 - Авогадро заңын білу
және газдардың қатысуымен жүретін реакциялар бойынша есептер шығаруда газдардың көлемдік қатынас заңын қолдану
9.2.3.1 - әрекеттесуші заттардың біреуі артық берілген реакция теңдеулері бойынша есептеулер жүргізу
9.2.3.2 - қоспаның белгілі бір массалық үлесін құрайтын, басқа заттың массасы белгілі жағдайда реакция теңдеуі бойынша зат массасын есептеу
9.2.3.3 - газтектес заттардың молекулалық формуласын салыстырмалы тығыздық немесе элементтердің массалық үлестері арқылы анықтау
2.4 Металдар
дың электро-
химиялық кернеу қатары
8-сынып
9-сынып
8.2.4.1 - кейбір металдар басқаларға қарағанда тотығуға тезірек ұшырайтындығын білу
8.2.4.2 - металдар коррозиясын туындатуға әсер ететін жағдайларды зерттеу
8.2.4.3 - қышқыл ерітінділерімен әртүрлі металдардың реакцияларын зерттеу
8.2.4.4 - металдардың қышқылдармен әрекеттесуінің реакция теңдеулерін құрастыру
8.2.4.5 - металдардың тұз ерітінділерімен әрекеттесуінің жоспарын жасау және жүргізу
8.2.4.6 - эксперимент нәтижесі бойынша металдардың белсенділік қатарын құру және оны анықтама мәліметтерімен сәйкестендіру
3) Химиядағы энергетика
Білім алушылар білуі тиіс:
3.1 Экзотер-миялық және эндотермиялық реакциялар
8-сынып
9-сынып
8.3.1.1 - заттың жану реак-циясының өнімі көбінесе оксидтер екенін және құрамында көміртегі бар отын оттекте жанғанда, көмірқышқыл газы, иіс газы немесе көміртек түзілетінін түсіну
8.3.1.2 - парниктік эффектінің себептерін түсіндіру және шешу жолдарын ұсыну
8.3.1.3 - экзотермиялық реакциялар жылу бөле жүретінін, ал эндотермиялық реакциялар жылу сіңіре жүретінін білу
8.3.1.4 - әртүрлі жанғыш заттардың қоршаған ортаға әсерін түсіну
3.2 Химиялық реакция-лардың жылдам-дығы
8-сынып
9-сынып
9.3.2.1 - реакция жылдамдығы және оған әсер ететін факторларды анықтау және оны бөлшектердің кинетикалық теориясы тұрғысынан түсіндіру
9.3.2.2 - катализатордың реагенттен айырмашылығын және олардың реакция жылдамдығына әсерін түсіндіру
9.3.2.3 - реакция жылдамдығына ингибитордың әсерін түсіндіру
3.3 Химиялық тепе-теңдік
9.3.3.1 - тепе-теңдікті динамикалық үдеріс ретінде сипаттау;
9.3.3.2 - Ле-Шателье-Браун принципі бойынша химиялық тепе-теңдіктің ығысуын болжау
9.3.3.4 аммиак өндірісінің үдерісін сипаттау
8-сынып
9-сынып
3.4 Қышқылдар мен негіздер теориясы
8.3.4.1 – заттардың ерігіштігі, заттың 100 г судағы ерігіштігін есептеу, алынған нәтижелерді анықтамалық мәндермен салыстыру

8.2.3.3 - составлять уравнения химических реакций, записывая формулы реагентов и продуктов реакции;
8.2.3.4 - вычислять массу, количество вещества по уравнениям химических реакций;
8.2.3.5 - знать закон Авогадро и использовать молярный объем для расчета объема газов при нормальных и стандартных условиях;
8.2.3.6 - использовать закон объемных отношений для расчетов по уравнениям реакций с участием газов
9.2.3.1 - производить расчеты по химическим уравнениям, если одно из реагирующих веществ дано в избытке;
9.2.3.2 - вычислять массу вещества по уравнению реакции, если известна масса другого вещества, содержащего определенную массовую долю примесей;
9.2.3.3 - определять молекулярную формулу газообразного вещества по относительной плотности или массовым долям элементов
2.4 Электрохимический ряд напряжения металлов
8 класс
9 класс
8.2.4.1 - знать, что некоторые металлы подвергаются окислению быстрее других;
8.2.4.2 - исследовать факторы, влияющие на возникновение коррозии металлов;
8.2.4.3 - изучить реакции различных металлов с растворами кислот;
8.2.2.4 - составлять уравнения реакций металлов с кислотами;
8.2.4.5 - разработать план и провести реакции металлов с растворами солей;
8.2.4.6 - разработать ряд активности металлов по результатам экспериментов и сопоставлять его со справочными данными;
3) Энергетика в химии
Обучающиеся должны:
3.1
Экзотермические и эндотермические реакции
8 класс
9 класс
8.3.1.1 - понимать, что продуктами реакций горения в основном являются оксиды, и что при горении углеродсодержащего горючего в кислороде могут образовываться углекислый газ, угарный газ или углерод;
8.3.1.2 - объяснять причины парникового эффекта и предлагать пути решения;
8.3.1.3 - знать, что экзотермические реакции идут с поглощением теплоты, а эндотермические реакции с поглощением теплоты;
8.3.1.4 - понимать последствия воздействия различных горючих на окружающую среду
8-класс
9-класс
3.2
Скорость химических реакций
9.3.2.1 - определять факторы, влияющие на скорость реакций и объяснять их с точки зрения кинетической теории частиц;
9.3.2.2 - объяснять отличие катализатора от реагентов и их влияние на скорость химической реакции;
9.3.2. - объяснять действие ингибиторов на скорость реакции
3.3 Химическое равновесие
9.3.3.1 - описывать равновесие как динамический процесс;
9.3.3.2 - прогнозировать смещение химического равновесия по принципу Ле Шателье-Брауна;
9.3.3.3 описать процесс производства аммиака
3.4
Теория кислот и оснований
8.3.4.1 - классифицировать вещества по их растворимости в воде и рассчитывать растворимость вещества на 100 г воды, используя технику выпаривания, сравнивать полученные результаты со справочными данными;

8.3.4.2 - еріген заттың массалық үлесі мен ерітіндінің белгілі массасы бойынша еріген заттың массасын,
ерітіндідегі заттың молярлық концентрациясын есептеу
8.3.4.7 - оксидтердің жіктелуін және қасиеттерін білу, олардың химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру
9.3.4.1 - қышқылдар, еритін және ерімейтін негіздер, орта тұздардың химиялық қасиеттерін көрсететін реакция теңдеулерін молекулалық және иондық түрде құрастыру
3.4 Қышқылдар мен негіздер теориясы
8.3.4.8 - қышқылдардың жіктелуін, қасиеттерін білу және түсіну, олардың химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру
8.3.4.9 - негіздердің жіктелуі мен қасиеттерін білу және түсіну, олардың химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру
8.3.4.10
тұздарды алудың әртүрлі әдістерін білу, сәйкес реакция теңдеулерін құрастыру
8.3.4.11 - тұздардың қасиеттерін, жіктелуін білу және түсіну, олардың химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру
8.3.4.12 - бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластары арасындағы генетикалық байланысты зерттеу
9.3.4.2 - орта тұз ерітіндісінің ортасын тәжірибе жүзінде анықтау
9.3.4.3- орта тұз гидролизінің теңдеуін молекулалық және иондық түрде құрастыру
4)Химия және қоршаған орта
Білім алушылар білуі тиіс:
8-сынып
9-сынып
4.1 Заттардың жіктелуі
9.4.1.1 - электролиттер мен бейэлектро-литтердің анықтамасын білу және мысалдар келтіру
9.4.1.2 - заттардың ерітінділері немесе балқымаларының электрөткізгіштігі химиялық байланыс түріне тәуелді екендігін түсіндіру
9.4.1.3 - иондық және коваленттік полюсті байланысы бар заттардың электролиттік диссоциациялану механизмін түсіндіру
9.4.1.3 - ерітінділердің қышқылдылығы мен сілтілігін ажырату
9.4.1.4 - күшті және әлсіз электролиттерге мысал келтіру және оларды ажырату, диссоциациялану дәрежесін анықтай білу
9.4.1.5 Ca2+, Ba2+, Cu2+ металл катиондарын анықтау үшін жалын түсінің боялу реакциясын жүргізу
9.4.1.6 - хлорид-, бромид-, йодид-, сульфат, карбонат-, фосфат-, нитрат-, силикат- иондарына сапалық реакцияларды тәжірибе жүзінде жүргізу және ион алмасу реакцияларын бақылап, нәтижесін сипаттау
8-сынып
9-сынып
4.2 Жер химиясы
8.4.2.1 - сутекті алу және оның қасиеттері мен қолдануын зерттеу;
8.4.2.2 - ауа құрамындағы және жер қыртысындағы оттектің пайыздық мөлшерін білу; 8.4.2.3 - оттекті алу және оның қасиеттері мен қолданылуын зерттеу
8.4.2.4 - оттектің аллотропиялық түр өзгерістерінің құрамы мен қасиеттерін салыстыру
8.4.2.5 - Жер бетіндегі озон қабатының маңызын түсіндіру;

8.3.4.2 - вычислять массу растворенного вещества по известной массе раствора с определенной массовой долей растворенного вещества;
8.3.4.3- знать и понимать классификацию и свойства оксидов, составлять уравнения реакций характеризующие их химические свойства;
8.3.4.4 - знать и понимать классификацию, свойства кислот, составлять уравнения реакций характеризующие их химические свойства;
8.3.4.5 - знать и понимать классификацию и свойства оснований, составлять уравнения реакций, характеризующие их химические свойства;
8.3.4.6- знать и применять различные методы получения солей и составлять соответствующие уравнения реакций;
8.3.4.7 - знать и понимать классификацию, свойства солей и составлять уравнения реакций характеризующие их химические свойства;
8.3.4.8 - исследовать генетическую связь между основными классами неорганических соединений
9.3.4.1 -
составлять уравнения реакций, отражающие химические свойства кислот, растворимых и нерастворимых оснований, средних солей в молекулярном и ионном виде и
экспериментально изучить химические свойства кислот и оснований, средних солей и сделать выводы;
9.3.4.3 -
экспериментально определять среду растворов средних солей;
9.3.4.4 - составлять молекулярные и ионные уравнения гидролиза средних солей;
9.3.4.5 - прогнозировать реакцию среды раствора средней соли
4) Химия вокруг нас
Обучающиеся должны:
4.1 Классификация веществ
8 класс
9 класс
9.4.1.1 - знать определения и приводить примеры электролитов и неэлектролитов;
9.4.1.2 - объяснять зависимость электрической проводимости растворов или расплавов веществ от вида химической связи;
9.4.1.3 - объяснять механизм электролитической диссоциации веществ с ионным и ковалентным полярным видами связи;
9.4.1.4 - различать кислотность и щелочность растворов;
9.4.1.5 - различать и приводить примеры сильных и слабых электролитов, уметь определять степень диссоциации;
9.4.1.6 - описывать и проводить реакции окрашивания цвета пламени для определения катионов металлов: Li+, Na+, K+, Ca2+, Sr2+, Ba2+, Cu2+;
9.4.1.6 - проводить качественные реакции на анионы: хлорид-, бромид-, йодид-, сульфат, карбонат-, ортофосфат-, нитрат- силикат-ионы и описывать результаты наблюдения реакции ионного обмена;
4.2
Химия Земли
8.4.2.1 - уметь получать водород и изучать его свойства и применение;
8.4.2.2 - знать процентное содержание кислорода в составе воздуха и земной коре;
8.4.2.3 - уметь получать кислород и изучать его свойства и применение;
8.4.2.4 - сравнивать состав и свойства аллотропных видоизменений кислорода;
8.4.2.5 - объяснять значение озонового слоя Земли;

8.4.2.6 - судың ластану қауіптілігін және салдарын анықтау, суды тазарту әдістерін түсіндіру
8.4.2.7- судың "кермектігін" анықтау және оны жою тәсілдерін түсіндіру
8.4.2.8 - табиғаттағы және тірі ағзалар қызметі мен адамның тіршілігіндегі жүретін химиялық реакцияларды сипаттау
9.4.2.1 - қышқылдық жаңбырлардың пайда болу себебі мен экологияға тигізетін әсерін түсіндіру
9.4.2.2 - фосфор қосылыстарының Қазақстандағы кен орындарын атау;
9.4.2.3 - минералды тыңайтқыштардың жіктелуін және олардың құрамына кіретін қоректік элементтерді білу
9.4.2.4 - азот және фосфор тыңайтқыш-тарының қоршаған ортаға әсерін оқып білу
9.4.2.4 - Қазақстандағы металдардың кен орындарын атау және оларды өндіру процестерін, қоршаған ортаға әсерін түсіндіру
8-сынып
9-сынып
4.3 Көміртек және оның қосылыс-тары
8.4.3.1 – көміртектің сиптаттамасын,
табиғатта көміртек және оның қосылыстарының таралуын түсіндіру
8.4.3.2 - көміртектің аллотропиялық түр өзгерістерінің құрылысын және қасиеттерін салыстыру
8.4.3.3 - көміртектің физикалық және химиялық қасиеттерін зерттеу
8.4.3.4 - көмір-қышқыл газын алу, оны анықтау және қасиеттерін зертте
9.4.3.1 - органикалық қосылыстардың көптүрлілігінің себептерін түсіндіру;
9.4.3.4 - гомолог ұғымын және гомологтық айырмашылықты білу
9.4.3.2 - көмірсутектердің және олардың туындылары: спирттер,альдегидтер, карбон қышқылдары, аминқышқылдарының жіктелуін білу;
9.4.3.3 - функционалдық топ түсінігін берілген класс қосылысының химиялық қасиеттерін анықтайтын топ ретінде түсіндіру
9.4.3.4 - гомолог ұғымын және гомологтық айырмашылықты білу
9.4.3.5 - органикалық қосылыстардың негізгі кластары: алкандар, алкендер, алкиндер, арендер, спирттер, альдегидтер карбон қышқылдары, аминқышқылдары үшін IUPAC номенклатурасын қолдану
9.4.3.6 - изомерия құбылысын білу және көмірсутектер құрылымдық изомерлерінің формулаларын құрастыру
9.4.3.7 - алкандардың химиялық қасиеттерін сипаттау және оны реакция теңдеулерімен дәлелдеу
9.4.3.8 - қанықпағандық ұғымын сипаттау;
9.4.3.9 - этен мысалында алкендердің химиялық қасиеттерін оқып үйрену, химиялық реакция теңдеулерімен дәлелдеу
9.4.3.10 - пластиктің ыдырау мерзімінің ұзақтық мәселесін түсіну және оқып білу, қоршаған ортада пластик материалдардың көбеюінің зардабын білу
9.4.3.11 - этин мысалында алкиндердің химиялық қасиеттерін оқып үйрену, химиялық реакция теңдеулерімен дәлелдеу
9.4.3.12 - бензолдың алынуы, қасиеттері және қолданылуын сипаттау
9.4.3.13 - құрамында көміртек бар қосылыстардың отын ретінде пайдалану мүмкін екендігін білу және альтернативті отын түрлерін зерттеу, олардың артықшылықтары мен кемшіліктерін атау

8.4.2.6 - определить опасность и причины загрязнения воды, объяснять способы очистки воды;
8.4.2.7 - определять "жесткость воды" и объяснить способы ее устранения;
8.4.2.8 - описывать химические реакции в природе и жизнедеятельности живых организмов и человека
9.4.2.1 - объяснить причины возникновения и экологическое воздействие кислотных дождей;
9.4.2.2 - называть местонахождения соединений фосфора в Казахстане;
9.4.2.3 - знать классификацию минеральных удобрений и питательные элементы, входящие в их состав;
9.4.2.4 - изучить воздействие азотных и фосфорных удобрений на окружающую среду;
9.4.2.5 - называть месторождения металлов в Казахстане и объяснять процессы их добычи, влияние на окружающую среду
4.3
Химия углерода и его соединений
8.4.3.1 -
описывать распространение углерода и его соединений в природе;
8.4.3.2 -
сравнивать строение и свойства аллотропных видоизменений углерода;
8.4.3.3 - исследовать физические и химические свойства углерода
8.4.3.4 -
уметь получать углекислый газ, доказывать его наличие и изучать свойства
9.4.3.1 - объяснять причины многообразия органических соединений;
9.4.3.2 - знать классификацию углеводородов и их производных: спирты, альдегиды, карбоновые кислоты, аминокислоты;
9.4.3.3 - объяснять понятие функциональной группы, как группы определяющей характерные химические свойства данного класса соединений;
9.4.3.4 - знать понятия гомологов и гомологической разности;
9.4.3.5 - использовать номенклатуру основных классов органических соединений IUPAC: алканы, алкены, алкины, спирты, альдегиды карбоновые кислоты, аминокислоты;
9.4.3.6 - знать явление изомерии и уметь составлять структурные формулы изомеров углеводородов;
9.4.3.7 - описывать химические свойства алканов и подтверждать их уравнениями реакций;
9.4.3.8 - описывать понятие ненасыщенности;
9.4.3.9 - изучить химические свойства алкенов на примере этена (горение, гидрирование, гидратация, галогенирование, качественные реакции), подтверждать их уравнениями химических реакций;
9.4.3.10 - объяснять и изучать проблему длительного разрушения пластика и знать последствия накопления пластических материалов в окружающей среде;
9.4.3.11 - изучить химические свойства алкинов на примере этина подтверждать их уравнениями химических реакций;
9.4.3.12 - описывать получение, свойства и применение бензола;
9.4.3.13 - знать, что углеродсодержащие соединения используются в качестве топлива и исследовать альтернативные виды топлива и отмечать их недостатки и преимущества;

9.4.3.14 - Қазақсатандағы көмірдің, мұнайдың, табиғи газдың кен орындарын атау және оларды өндірудің қоршаған ортаға әсерін түсіндіру
9.4.3.15 - мұнай фракцияларын және шикі мұнайды айдау өнімдерінің қолдану аймақтарын атау
9.4.3.16 - оттекті органикалық заттардың жіктелуін білу
9.4.3.17 - спирттердің жіктелуін метанол мен этанолдың, қолданылуын, этанолдың алынуын білу және қасиеттерін түсіндіру
9.4.3.18 - метанол мен этанолдың адам ағзасына физиологиялық әсерін түсіндіру
9.4.3.19 - карбон қышқылдарының құрамын білу және сірке қышқылының химиялық қасиеттері мен қолданылуын сипаттау
9.4.3.20 - күрделі эфирлер мен майлардың ерекшеліктері мен майлардың қызметін түсіндіру
9.4.3.21 - сабынның алынуы мен оның қолданылуын білу
9.4.3.22 - синтетикалық жуғыш заттардың қоршаған ортаға әсерін түсіндіру
9.4.3.23 - көмірсулардың жіктелуін, биологиялық маңызы мен қызметін түсіндіру
9.4.3.24 - нәруыз денатурациясының реакциясын зерттеу
9.4.3.25 - нәруыздың биологиялық маңызы мен қызметін түсіндіру
5) Химия және өмір
Білім алушылар білуі тиіс:
8-сынып
9-сынып
5.1 Биохимия
9.5.1.1 - адам ағзасының құрамына кіретін элементтерді атау және олардың маңызын түсіндіру (О, С, Н, N, Ca, P, K, S, Cl, Mg, Fe)
9.5.1.2 - Қазақстан тұрғындарының типтік тамақтану рационын зерттеу және теңгерімді тамақтану рационын құрастыру;
9.5.1.3 - қоршаған ортаның ауыр металдармен ластану көздерін атау және олардың ағзаларға әсерін түсіндіру
16. Осы оқу бағдарламасы қосымшада берілген негізгі орта білім беру деңгейінің 8-9-сыныптарына арналған "Химия" пәнінен оқу жүктемесі төмендетілген үлгілік оқу бағдарламасының Ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
17. Тоқсандағы бөлімдер және бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Негізгі орта білім беру
деңгейінің 7-9-сыныптарына
арналған "Химия" пәнінен
оқу жүктемесі төмендетілген
үлгілік оқу бағдарламасына
қосымша
Негізгі орта білім беру деңгейінің 7-9-сыныптарына арналған "Химия" пәнінен оқу жүктемесі төмендетілген үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
1) 8-сынып
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
Тақырып \ Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі мазмұны
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
8.1 Атомдағы электрондардың қозғалысы
Атомда электрондардың таралуы
8.1.3.1 - атомда электрондар ядродан арақашықтығы артқан сайын біртіндеп энергетикалық деңгейлер бойынша таралатынын түсіну
Энергетикалық деңгейлер.
№ 1 зертханалық тәжірибе "Атомдар модельдерін жасау"
8.1.3.2 - әрбір электрон қабатында электрон саны нақты максимал мәннен аспайтынын түсіну

9.4.3.14 - называть месторождения угля, нефти и природного газа в Казахстане и объяснять влияние их добычи на окружающую среду;
9.4.3.15 - называть фракции нефти и области применения продуктов перегонки сырой нефти;
9.4.3.18 - знать классификацию кислородсодержащих органических соединений;
9.4.3.16 - знать классификацию спиртов
и объяснять свойства, получение этанола применение метанола и этанола;
9.4.3.17 - объяснять физиологическое действие метанола и этанола на организм человека;
9.4.3.18 - знать физические свойства и применение этиленгликоля и глицерина;
9.4.3.19 - знать состав карбоновых кислот и описывать химические свойства уксусной кислоты и его применение;
9.4.3.20 - объяснять особенности сложных эфиров и жиров, функции жиров;
9.4.3.21 - знать получение мыла и его применение;
9.4.3.22 - объяснить влияние синтетических моющих средств на окружающую среду;
9.4.3.23 - объяснять классификацию, биологическое значение и функции углеводов;
9.4.3.24 - исследовать реакцию денатурации белка;
9.4.3.25 - объяснять биологическое значение и функции белков
5) Химия и жизнь
Обучающиеся должны:
5.1 Биохимия
8 класс
9 класс
9.5.1.1 - называть элементы, входящие в состав организма человека и объяснять их значение: О, С, Н, N, Ca, P, K, S, Cl, Mg, Fe;
9.5.1.2 - исследовать типичный рацион питания жителей Казахстана и составлять сбалансированный рацион питания;
9.5.1.3 - называть источники загрязнения тяжелыми металлами.
16. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом к Типовой учебной программе (с сокращением учебной нагрузки) по учебному предмету "Химия" для 8-9 классов уровня основного среднего образования, приведенным в приложении к настоящей учебной программе.
17. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
Приложение
к Типовой учебной программе
с сокращением учебной нагрузки
по учебному предмету "Химия"
для 7-9 классов уровня
основного среднего образования
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы (с сокращением учебной нагрузки) по учебному предмету "Химия" для 8-9 классов уровня основного среднего образования
1) 8-класс
Раздел долгосрочного плана
Темы /Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
1-я четверть
8.1
Движение электронов в атомах
Распределение электронов в атомах
8.1.3.1 - понимать, что электроны в атомах распределяются последовательно по энергетическим уровням на возрастающем расстоянии от ядра
Энергетические уровни.
Лабораторный опыт № 1
"Изготовление моделей атомов"
8.1.3.2 - понимать, что число электронов на каждом энергетическом уровне не превышает определенного максимального значения;

8.1.3.3 - s және р орбиталдарының пішінін білу
8.1.3.4 - алғашқы 20 химиялық элементтің электрондық конфигурациясын және электронды-графикалық формуларын жаза білу
8.1
Заттардың формулалары және химиялық реакция теңдеулері
Химиялық формулалар бойынша есептеулер
8.2.3.1 - заттар құрамындағы элементтердің массалық үлесін табу, элементтердің массалық үлесі бойынша заттардың формуласын шығару
Химиялық реакция теңдеулерін құру. Зат масссасының сақталу заңы.
№ 1 көрсетілім "Зат массасының сақталу заңын дәлелдейтін тәжірибе".
№ 2 зертханалық тәжірибе "Әрекеттесуші заттардың қатынасы"
8.2.3.2 - әрекеттесетін заттар қатынасын эксперименттік жолмен анықтап, заттар массасының сақталу заңын білу
8.2.3.3 - реакцияға қатысатын және түзілетін заттардың формуласын жаза отырып, химиялық реакциялар теңдеулерін құру 8.2.3.4 - заттар массасының сақталу заңын білу
Химиялық реакция типтері
Табиғаттағы және тірі ағзалар мен адам тіршілігіндегі химиялық реакциялар
8.2.2.1 -бастапқы және түзілген заттардың саны мен құрамы бойынша химиялық реакцияларды жіктеу
8.2.2.2-табиғаттағы және тірі ағзалар мен адам тіршілігіндегі химиялық реакцияларды сипаттау
8.1
Металдар белсенділігін салыстыру
Металдардың оттекпен және сумен әрекеттесуі.
8.2.4.1 - кейбір металдар басқаларға қараған-да тотығуға тезірек ұшырайтындығын білу
8.2.4.2 - металдар коррозиясын туындатуға әсер ететін жағдайларды зерттеу
Металдардың қышқыл ерітінділерімен әрекеттесуі.
№ 3 зертханалық тәжірибе "Металдардың қышқылдар ерітінділерімен әрекеттесуі"
8.2.4.3 -қышқыл ерітінділерімен әртүрлі металдардың реакцияларын зерттеу
8.2.4.4 -металдардың қышқылдармен әрекеттесуінің реакция теңдеулерін құрастыру
Металдардың тұз ерітінді-лерімен реакциялары.
№ 2 көрсетілім "Тұз ерітінділерінен металдарды ығыстыру"
8.2.4.5- металдардың тұз ерітінділерімен әрекеттесуінің жоспарын жасау және жүргізу
Металдардың белсенділік қатары.
№ 1 практикалық жұмыс "Металдардың белсенділігін салыстыру"
8.2.4.6 - эксперимент нәтижесі бойынша металдардың белсенділік қатарын құру және оны анықтама мәліметтерімен сәйкестендіру
2-тоқсан
8.2
Зат мөлшері
Зат мөлшері. Моль. Авогадро саны. Заттардың молярлық массасы
Масса, молярлық масса және зат мөлшері арасындағы байланыс
8.1.1.1 - зат мөлшерінің өлшем бірлігі ретінде – мольді білу және Авогадро санын білу
8.1.1.2 - формула бойынша заттың массасын, зат мөлшерін, құрылымдық бөлшектер санын
есептей алу
8.2
Стехиометриялық есептеулер
Химиялық реакция теңдеулері бойынша есептер шығару
8.2.3.4 - химиялық реакция теңдеулері бойынша заттың массасын, зат мөлшерін есептеу
Авагадро заңы.Молярлық көлем
Газдардың салыстырмалы тығыздығы.
Көлемдік қатынас заңы

8.1.3.3 - знать форму s и p орбиталей;
8.1.3.4 - уметь писать электронные конфигурации и электронно-графические формулы первых 20 химических элементов
81 Формулы веществ и уравнения химических реакций
Расчеты по химическим формулам
8.2.3.1 - вычислять массовые доли элементов в составе вещества, выводить формулы веществ по массовым долям элементов
Составление уравнений химических реакций. Закон сохранения массы веществ.
Демонстрация № 1
"Опыт, доказывающий закон сохранения массы веществ".
Лабораторный опыт № 2 "Соотношение реагирующих веществ"
8.2.3.2 - устанавливать экспериментальным путем соотношение реагирующих веществ;
8.2.3.3 - составлять уравнения химических реакций, записывая формулы реагентов и продуктов реакции;
Типы химических реакций
8.2.2.1 - классифицировать химические реакции по числу и составу исходных и образующихся веществ
Химические реакции в природе и жизнедеятельности живых организмов и человека
8.2.2.2 - описывать химические реакции в природе и жизнедеятельности живых организмов и человека
8.1 Сравнение активностей металлов
Реакции металлов с кислородом и водой.
8.2.4.1 - знать, что некоторые металлы подвергаются окислению быстрее других;
8.2.4.2 - исследовать факторы, влияющие на возникновение коррозии металлов
Реакции металлов с растворами кислот.
Лабораторный опыт № 3 "Взаимодействие металлов с растворами кислот"
8.2.4.3 - изучить реакции различных металлов с растворами кислот;
8.2.2.5 - составлять уравнения реакций металлов с кислотами
Реакции металлов с растворами солей.
Демонстрация № 2 "Вытеснение металлов из растворов солей"
8.2.4.4 - разработать план и провести реакции металлов с растворами солей
Ряд активности металлов.
Практическая работа № 1 "Сравнение активности металлов"
8.2.4.5 - разработать ряд активности металлов по результатам экспериментов и сопоставлять его со справочными данными
2-я четверть
8.2 Количество вещества
Количество вещества. Моль. Число Авогадро. Молярная масса вещества
8.1.1.1 - знать моль, как единицу измерения количества вещества и знать число Авогадро
8.1.1.2 - уметь вычислять молярные массы соединений
Взаимосвязь массы, молярной массы и количества вещества
8.1.1.2 - вычислять массу, количество вещества и число структурных частиц
8.2 Стехиометрические расчеты
Решение задач по уравнениям химических реакций
8.2.3.5 - вычислять массу, количество вещества по уравнениям химических реакций
Закон Авогадро. Молярный объем
Относительная плотность газов. Закон объемных отношений

8.2.3.6 - Авогадро заңын білу
газдардың қатысуымен жүретін реакциялар бойынша есептер шығаруда газдардың көлемдік қатынас заңын қолдану
8.2
Химиялық реакциядағы энергиямен танысу
Отынның жануы және энергияның бөлінуі
8.3.1.1 - заттың жану реакциясының өнімі көбінесе оксид екенін және құрамында көміртегі бар отын оттекте жанғанда, көмірқышқыл газы, иіс газы немесе көміртек түзілетінін түсіну
8.3.1.2 - парниктік эффекттің себептерін түсіндіру және шешу жолдарын ұсыну
Экзотермиялық және эндотермиялық реакциялар.
8.3.1.3 - экзотермиялық реакциялар жылу бөле жүретінін, ал эндотермиялық реакциялар жылу сіңіре жүретінін білу
8.3.1.4 - әртүрлі жанғыш заттардың қоршаған ортаға әсер ету салдарын түсіну
8.2
Сутек. Оттек және озон
Сутек, алынуы, қасиеттері және қолданылуы.
№ 2 практикалық жұмыс "Сутекті алу және оның қасиеттерін тану"
8.4.2.1 - сутекті алу және оның қасиеттері мен қолданылуын зерттеу
Оттек, алынуы, қасиеттері, қолданылуы.
№ 3 көрсетілім "Сутек пероксидінің ыдырауы".
№ 3 практикалық жұмыс "Оттекті алу және оның қасиеттерін тану"
Оттек және озон
8.4.2.2 - ауа құрамындағы және жер қырты-сындағы оттектің пайыздық мөлшерін білу
8.4.2.3 - оттекті алу және оның
қасиеттері мен қолданылуын зерттеу
8.4.2.4 - оттектің аллотропиялық түр өзгеріс-терінің құрамы мен қасиеттерін салыстыру
8.4.2.5 - Жер бетіндегі озон қабатының маңызын түсіндіру
3-тоқсан
8.3
Химиялық элементтер-дің периодтық жүйесі
Химиялық элементтердің периодтық жүйесінің құрылымы
Химиялық элемент атомдарының қасиеттері мен кейбір сипаттамаларының периодты түрде өзгеруі
8.2.1.1 - топ, период, атом нөмірінің физикалық мәнін түсіндіру, бір топтағы элементтердің сыртқы электрондық деңгейінде электрондар санының бірдей болатындығын түсіну
8.2.1.2 - топтар мен периодтарда элементтер қасиеттерінің заңдылықпен өзгеретінін түсіндіру
Периодтық жүйедегі орны бойынша элементтің сипаттамасы
Химиялық элементтердің табиғи ұяластары және олардың қасиеттері
8.2.1.3 - периодтық жүйедегі орны бойынша химиялық элементті сипаттау
8.2.1.4 - химиялық қасиеттері ұқсас элемент-тердің бір топқа жататындығын дәлелдеу;
Металдар және бейметалдар
8.2.1.5 - химиялық элементтің периодтық кестеде орналасуына сай қасиеттерін болжау
8.3
Химиялық байланыс түрлері
Электртерістілік. Ковалентті байланыс
Иондық байланыс
8.1.4.1 - электртерістілік ұғымы негізінде атомдар арасындағы ковалентті және иондық байланыстың түзілуін түсіндіру
Кристалдық тор түрлері,
байланыс типтері және заттардың қасиеттері арасындағы өзара байланыс
8.1.4.2 - заттар қасиеттерінің кристалдық тор типтеріне тәуелділігін түсіндіру
8.3
Ерітінділер және ерігіштік
Заттардың суда еруі.
№ 4 зертханалық тәжірибе "Заттардың ерігіштігін зерттеу"
Заттардың ерігіштігі.

8.2.3.6 - знать закон Авогадро использовать закон объемных отношений для расчетов по уравнениям реакций с участием газов
8.2 Знакомство с энергией в химических реакциях
Горение топлива и выделение энергии
8.3.1.1 - понимать, что продуктами реакций горения являются оксиды, и что при горении углеродсодержащего горючего в кислороде могут образовываться углекислый газ, угарный газ или углерод;
8.3.1.2 - объяснять причины парникового эффекта и предлагать пути решения
Экзотермические и эндотермические реакции.
8.3.1.3 - знать, что экзотермические реакции идут с выделением теплоты, а эндотермические реакции с поглощением теплоты;
8.3.1.4 - понимать последствия воздействия различных горючих на окружающую среду
8.2 Водород. Кислород и озон
Водород, получение, свойства и применение.
Практическая работа № 2
"Получение водорода и изучение его свойств"
8.4.2.1 - уметь получать водород и изучать его свойства и применение
Кислород, получение, свойства и применение.
Демонстрация № 3
"Разложение пероксида водорода".
Практическая работа № 3
"Получение кислорода и изучение его свойств"
8.4.2.2 - знать процентное содержание кислорода в составе воздуха и земной коре;
8.4.2.3 - уметь получать кислород и изучать его свойства и применение
Кислород и озон
8.4.2.4 - сравнивать состав и свойства аллотропных видоизменений кислорода;
8.4.2.5 - объяснять значение озонового слоя Земли
3-я четверть
8.3
Периодическая система химических элементов
Структура периодической системы химических элементов
8.2.1.1 - объяснять физический смысл атомного номера, группы, периода
Периодическое изменение некоторых характеристик и свойств атомов химических элементов
8.2.1.2 - понимать, что элементы одной группы содержат на внешнем уровне одинаковое количество электронов;
8.2.1.3 - объяснять закономерности изменения свойств элементов в группах и периодах
Характеристика элемента по положению в периодической системе
8.2.1.4 - характеризовать химический элемент по положению в периодической системе
Естественные семейства химических элементов и их свойства
8.2.1.5 - знать, что элементы со схожими химическими свойствами относятся к одной группе
Металлы и неметаллы
8.2.1.6 - прогнозировать свойства химического элемента в зависимости от положения в периодической таблице
8.3 Виды химических связей
Электроотрицательность.
Ковалентная связь
Ионная связь
8.1.4.1 - объяснять образование ковалентной и ионной связи между атомами на основе электроотрицательности
Взаимосвязь между типами связей, видами кристаллических решеток и свойствами веществ
8.1.4.3 - объяснять зависимость свойств веществ от типа решетки
8.3 Растворы и растворимость
Растворение веществ в воде.
Лабораторный опыт № 4 "Изучение растворимости веществ"
Растворимость веществ.

8.3.4.1 - – заттардың ерігіштігі, заттың 100 г судағы ерігіштігін есептеу, алынған нәтижелерді анықтамалық мәндермен салыстыру
Еріген заттың массалық үлесі
Ерітіндідегі заттардың молярлық концентрациясы.
8.3.4.2 - еріген заттың массалық үлесі мен ерітіндінің белгілі массасы бойынша еріген заттың массасын, ерітіндідегі заттың молярлық концентрациясын есептеу
4-тоқсан
8.4
Бейоргани-калық қосылыстар-дың негізгі кластары.
Генетикалық байланыс
Оксидтер.
№ 5 зертханалық тәжірибе "Оксидтердің
қасиеттерін зерттеу"
8.3.4.7 - оксидтердің жіктелуін және қасиет-терін білу, олардың химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру
Қышқылдар.
№ 6 зертханалық тәжірибе "Қышқылдардың
қасиеттерін зерттеу"
8.3.4.8 - қышқылдардың жіктелуін, қасиет-терін білу және түсіну, олардың химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру
Негіздер.
№ 7 зертханалық тәжірибе "Негіздердің қасиеттерін зерттеу"
8.3.4.9 - негіздердің жіктелуі мен қасиеттерін білу және түсіну, олардың химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру
Тұздар.
№ 8 зертханалық тәжірибе "Тұздардың қасиеттері және алынуы"
8.3.4.10 - тұздарды алудың әртүрлі әдістерін білу, сәйкес реакция теңдеулерін құрастыру
8.3.4.11 - тұздардың қасиеттерін, жіктелуін білу және түсіну, олардың химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру
Бейорганикалық қосылыстар арасындағы генетикалық байланыс
8.3.4.12-бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластары арасындағы генетикалық байланысты
зерттеу
8.4 Көміртек және оның қосылыстары
Көміртектің жалпы сипаттамасы
Көміртектің аллотропиялық түр өзгерістері
8.4.3.1 – көміртектің сиптаттамасын,
табиғатта көміртек және оның қосылыстарының таралуын түсіндіру
8.4.3.2 - көміртектің аллотропиялық түр өзгерістерінің құрылысын және қасиеттерін салыстыру
Көміртектің қасиеттері.
Көміртектің оксидтері.
№ 4 практикалық жұмыс "Көмірқышқыл газын алу және оның қасиеттерін зерттеу"
8.4.3.3 -көміртектің физикалық және химиялық қасиеттерін зерттеу
8.4.3.4 - көмірқышқыл газын ала алу, оны анықтау және қасиеттерін зерттеу;
8.4 Су
Табиғаттағы су
Судың ластану себептері.
Судың кермектігі.
№ 9 зертханалық тәжірибе "Судың кермектігін анықтау"
8.4.2.6 - судың ластануының қауіптілігі мен себебін анықтау, суды тазарту әдістерін түсіндіру
8.4.2.7 - судың "кермектігін" анықтау және оны жою тәсілдерін түсіндіру
8.4.2.8 - суды сусыз мыс (ІІ) сульфатын қолданып анықтау тәсілін білу
2) 9-сынып
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
Тақырыптар/ Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі мазмұны
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
9.1
Электролит-тік диссоциация
Электролиттер мен бейэлектролиттер.

8.3.4.1 - классифицировать вещества растворимости в воде и рассчитывать растворимость вещества на 100 г воды, используя технику выпаривания, сравнивать полученные результаты со справочными данными
Массовая доля растворенного вещества
8.3.4.5 - вычислять массу растворенного вещества по известной массе раствора с определенной массовой долей растворенного вещества
Молярная концентрация вещества в растворе.
8.3.4.6 - рассчитывать молярную концентрацию вещества в растворе
4-я четверть
8.4 Основные классы неорганических соединений. Генетическая связь
Оксиды.
Лабораторный опыт № 5 "Изучение свойств оксидов"
8.3.4.7 –знать классификацию и свойства оксидов и составлять уравнения реакций характеризующие их химические свойства
Кислоты.
Лабораторный опыт № 6 "Изучение свойств кислот"
8.3.4.8 - знать и понимать классификацию, свойства кислот и составлять уравнения реакций характеризующие их химические свойства
Основания. Лабораторный опыт № 7 "Изучение свойств оснований"
8.3.4.9 - знать и понимать классификацию, свойства оснований и составлять уравнения реакций характеризующие их химические свойства
Соли.
Лабораторный опыт № 8 "Получение и свойства солей"
8.3.4.10 - знать различные методы получения солей и составлять соответствующие уравнения реакций;
8.3.4.11 - знать и понимать классификацию, свойства солей и составлять уравнения реакций характеризующие их химические свойства
Генетическая связь между классами неорганических соединений
8.3.4.12 -исследовать генетическую связь между основными классами неорганических соединений
8.4 Углерод и его соединения
Общая характеристика углерода
Аллотропные видоизменения углерода
8.4.3.1 – объяснять распространение углерода и его соединений в природе
8.4.3.3 - сравнивать строение и свойства аллотропных видоизменений углерода;
Свойства углерода.
Оксиды углерода.
Практическая работа № 4 "Получение углекислого газа и изучение его свойств"
8.4.3.4 - исследовать физические и химические свойства углерода;
8.4.3.5 - уметь получать углекислый газ, доказывать его наличие и изучать свойства;
8.4 Вода
Вода в природе
Причины загрязнения воды. Жесткость воды.
Лабораторный опыт № 9
"Определение жесткости воды"
8.4.2.6 - определить опасность и причины загрязнения воды, объяснять способы очистки воды;
8.4.2.7 - определять "жесткость" воды и объяснять способы ее устранения;
8.4.2.8 - знать методы обнаружения воды при помощи безводного сульфата меди (ІІ)
2) 9 класс
Раздел долгосрочного плана
Темы/Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
1-я четверть
9.1
Электролитическая диссоциация
Электролиты и неэлектролиты.

9.4.1.1 - электролиттер мен бейэлектролиттердің анықтамасын білу және мысалдар келтіру
9.4.1.2 - заттардың ерітінділері немесе балқымаларының электрөткізгіштігі химиялық байланыс түріне тәуелді екендігін түсіндіру
Электролиттік диссоциациялану теориясы
9.4.1.3 - электролиттік диссоциация теориясының негізгі қағидаларын білу
Қышқыл, негіз, тұздардың электролиттік диссоциациясы.
9.4.1.3 - ерітіндінің қышқылдығы мен сілтілігін ажырату
Диссоциациялану дәрежесі. Күшті және әлсіз электролиттер
9.4.1.4 -күшті және әлсіз электролиттерге мысал келтіру және оларды ажырату, диссоциациялану дәрежесін анықтай білу
9.2.2.1 - реакция теңдеулерін молекулалық және иондық түрде құрастыру
Электролиттік диссоциациялану теориясы тұрғысынан қышқыл, негіз, тұздардың химиялық қасиеттері
9.3.4.1 - қышқылдар, еритін және ерімейтін негіздер, орта тұздардың химиялық қасиеттерін көрсететін реакция теңдеулерін молекулалық және иондық түрде құрастыру
Тұздар гидролизі.
№ 1 зертханалық тәжірибе
"Тұздар гидролизі"
9.3.4.2 - орта тұз ерітіндісінің ортасын тәжірибе жүзінде анықтау
9.3.4.3- орта тұз гидролизінің теңдеуін молекулалық және иондық түрде құрастыру
9.1
Бейорганика-лық қосылыстар-дың сапалық талдауы
Катиондарға сапалық реакциялар.
№ 2 зертханалық тәжірибе "Ca2+, Ba2+, Cu2+ катиондарын жалын түсінің боялуы бойынша анықтау".
9.4.1.5 - Ca2+, Ba2+, Cu2+ металл катиондарын анықтау үшін жалын түсінің боялу реакциясын жүргізу және сипаттау
Аниондардың сапалық реакциялары. № 3 зертханалық тәжірибе "Сулы ерітіндідегі Сl–, Br–, I–, PO43–,аниондарын анықтау"
9.4.1.6 - хлорид-, бромид-, йодид-, сульфат, карбонат-, фосфат-, нитрат-, силикат- иондарына сапалық реакцияларды тәжірибе жүзінде жүргізу және ион алмасу реакцияларын бақылап нәтижесін сипаттау
Есептер шығару "Әрекеттесуші заттардың біреуі артық мөлшерде берілген реакция теңдеулері бойынша есептеулер"
9.2.3.1 - әрекеттесуші заттардың біреуі артық берілген реакция теңдеулері бойынша есептеулер жүргізу
9.1 Химиялық реакция жылдамдығы
Химиялық реакциялар-дың жылдамдығы.
Химиялық реакциялар жылдамдығына әсер ететін факторлар.
№ 4 зертханалық тәжіри-бе "Реакция жылдамды-ғына температура, концентрация мен бөлшектер өлшемінің әсері"
9.3.2.1 - реакция жылдамдығы және оған әсер ететін факторларды анықтау және оны бөлшектердің кинетикалық теориясы тұрғысынан түсіндіру
Катализаторлар. Ингибиторлар.
№ 1 практикалық жұмыс "Реакция жылдамдығына катализатордың әсері"
9.3.2.2 - катализатордың реагенттен айырмашы-лығын және реакция жылдамдығына әсерін түсіндіру
9.3.2.3 - реакция жылдамдығына ингибитордың әсерін түсіндіру
9.1
Қайтымды реакциялар
Қайтымды және қайтым-сыз химиялық реакция-лар. Химиялық тепе-теңдік.
№ 1 көрсетілім
"Қайтымды химиялық реакциялар".

9.4.1.1 - знать определения и приводить примеры электролитов и неэлектролитов;
9.4.1.2 - объяснять зависимость электрической проводимости растворов или расплавов веществ от вида химической связи
Теория электролитической диссоциации
9.4.1.3 - знать основные положения теории электролитической диссоциации
Электролитическая диссоциация кислот, щелочей и солей.
9.4.1.4 - различить кислотность и щелочность растворов
Степень диссоциации. Сильные и слабые электролиты
9.4.1.5- различать и приводить примеры сильных и слабых электролитов, уметь определять степень диссоциации
Химические свойства кислот, щелочей, солей с точки зрения теории электролитической диссоциации
9.3.4.1 - составлять уравнения реакций, отражающие химические свойства кислот, растворимых и нерастворимых оснований, средних солей в молекулярном и ионном виде;
9.3.4.2 - экспериментально изучить химические свойства кислот и оснований, средних солей и сделать выводы
Гидролиз солей.
Лабораторный опыт № 1 "Гидролиз солей"
9.3.4.3 - экспериментально определять среду растворов средних солей;
9.3.4.4 - составлять молекулярные и ионные уравнения гидролиза средних солей;
9.3.4.5 - прогнозировать реакцию среды раствора средней соли
9.1
Качественный анализ неорганических соединений
Качественные реакции на катионы.
Лабораторный опыт № 2 "Определение катионов Ca2+, Ba2+, Cu2+ по окрашиванию пламени".
9.4.1.8 - описывать и проводить реакции окрашивания цвета пламени для определения катионов металлов: Ca2+, Ba2+, Cu2+
Качественные реакции на анионы.
Лабораторный опыт №3 "Определение анионов Сl–, Br–, I–, PO43–, в водных растворах"
9.4.1.19- проводить качественные реакции на хлорид-, бромид-, йодид-, сульфат-, карбонат-, фосфат-, нитрат-, силикат- ионы и описывать результаты наблюдения реакции ионного обмена
Решение задач "Расчеты по химическим уравнениям, если одно из реагирующих веществ дано в избытке"
9.2.3.1 - производить расчеты по химическим уравнениям, если одно из реагирующих веществ дано в избытке
9.1 Скорость химических реакций
Скорость химических реакций. Факторы, влияющие на скорость химической реакции.
Лабораторный опыт № 4 "Влияние температуры концентрации и размера частиц на скорость реакции"
9.3.2.1 - определять факторы, влияющие на скорость реакций и объяснять их с точки зрения кинетической теории частиц
Катализаторы. Ингибиторы.
Практическая работа № 1 "Влияние катализатора на скорость реакции"
9.3.2.3 - объяснять отличие катализатора от реагентов и влияние на скорость реакции;
9.3.2.4 - объяснять действие ингибиторов на скорость реакции
9.1 Обратимые реакции
Обратимость и необратимость химических реакций. Химическое равновесие.
Демонстрация № 1 "Обратимые химические реакции".

9.3.3.1 - қайтымды және қайтымсыз реакция-ларды білу
9.3.3.2 - тепе-теңдікті динамикалық үдеріс ретінде сипаттау және Ле-Шателье-Браун принципі бойынша химиялық тепе-теңдіктің ығысуын болжау;
2-тоқсан
9.2
Тотығу-тотықсыздану реакциялары
Тотығу дәрежесі.
Тотығу және тотықсыздану
Тотығу-тотықсыздану реакциялары
9.2.2.2 - тотығу дәрежесі ұғымының мәнін түсіндіру және оны заттың формуласы бойынша анықтау
9.2.2.3 - Тотығу-тотықсыздану реакцияларына мысалдар жазу
Электрондық баланс әдісі
9.2.2.4 - электрондық баланс әдісімен тотығу-тотықсыздану реакцияларының коэффициенттерін қою
9.2
Металдар мен құймалар
Металдардың жалпы сипаттамасы.
9.1.4.1 - металдық байланыс пен металдық кристалдық тор жайындағы білімдерін қолданып металдардың қасиетін түсіндіре алу
Металдар құймалары.
№ 2 көрсетілім "Металдар және құймалар"
9.1.4.2 - құйма ұғымын және оның артықшылықтарын білу
9.1.4.3 - шойын мен болаттың құрамы мен қасиеттерін салыстыру;
9.4.2.4 - Қазақстандағы металдардың кен орындарын атау және оларды өндіру үдерістерін, қоршаған ортаға әсерін түсіндіру
Есептер шығару "Реакция теңдеуі бойынша қоспаның белгілі бір массалық үлесін құрайтын, басқа заттың массасы белгілі жағдайда зат массасын есептеу"
9.2.3.2 - қоспаның белгілі бір массалық үлесін құрайтын, басқа заттың массасы белгілі жағдайда реакция теңдеуі бойынша зат массасын есептеу
9.2
1 (I), 2 (II) және 13 (III) топ элементтері және олардың қосылыстары
1 (I)-топ элементтері және олардың қосылыстары.
№ 3 көрсетілім "Натрийдің дің сумен әрекеттесуі"
9.2.1.1 - атом құрылысы негізінде сілтілік металдардың жалпы қасиеттерін түсіндіру
9.2.1.2 - сілтілік металдардың оксидтері мен гидроксидтерінің негіздік қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру
2 (ІІ)-топ металдары және олардың қосылыс-тары.
№ 5 зертханалық тәжірибе "Кальцийдің сумен және қышқыл ерітіндісімен әрекеттесуі"
9.2.1.3 - 1 (І)- ші және 2 (ІІ) топ металдарының жалпы қасиеттерін салыстыру және реакция теңдеулерін құрастыру
9.2.1.4 - кальций оксиді мен гидроксидінің негіздік қасиеттерін түсіндіру және қолданылуын сипаттау
13 (ІІІ)-топ металдары. Алюминий және оның қосылыстары. № 4 көрсетілім "Алюминий мен оның құймалары".
9.2.1.5 - атом құрылысы негізінде алюминийдің қасиеттерін түсіндіру, оның маңызды қосылыстары мен құймаларынның қолдану аймағын атау
3-тоқсан
9.3
17 (VII), 16 (VI), 15 (VI), 14 (IV) - топ элементтері және олардың қосылыстары
Галогендер
9.1.4.5 галоген молекулаларының электрондық формулаларын құрастыру
9.2.1.6 - топта галогендер қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын болжау
Хлор
9.2.1.7 - хлордың химиялық қасиеттерін сипаттау: металдармен, сутекпен және галогенидтермен әрекеттесуі
Хлорсутек қышқылы.

9.3.3.1 - знать обратимые и необратимые реакции;
9.3.3.2 - описывать равновесие как динамический процесс и
прогнозировать смещение химического равновесия по принципу Ле Шателье-Брауна
2-я четверть
9.2
Окислительно-восстановительные реакции
Степень окисления.
Окисление и восстановление
Окислительно-восстановительные реакции
9.2.2.2 - знать и уметь использовать правила нахождения степеней окисления;
9.2.2.3 - понимать окислительно-восстановительные реакции как реакции, протекающие с изменением степеней окисления
Метод электронного баланса
9.2.2.4 - расставлять коэффициенты методом электронного баланса в уравнениях окислительно-восстановительных реакций
9.2
Металлы и сплавы
Общая характеристика металлов.
9.1.4.1 - объяснять свойства металлов, применяя знания о металлической связи, и кристаллической решетке металлов;
Сплавы металлов.
Демонстрация № 2 "Металлы и сплавы"
9.1.4.3 - знать понятие сплава и объяснять его преимущества;
9.1.4.4 - сравнивать состав и свойства чугуна и стали;
9.4.2.5 - называть месторождения металлов в Казахстане и объяснять процессы их добычи, влияние на окружающую среду
Решение задач "Вычисление массы вещества по уравнению реакции, если известна масса другого вещества, содержащего определенную массовую долю примесей"
9.2.3.2 - вычислять массу вещества по уравнению реакции, если известна масса другого вещества, содержащего определенную массовую долю примесей
9.2
Элементы 1 (I), 2 (II) и 13 (III) групп и их соединения
Элементы 1 (I) группы и их соединения.
Демонстрация № 3 "Взаимодействие натрия с водой"
9.2.1.1 - объяснять общие свойства щелочных металлов, на основе строения их атомов;
9.2.1.2 - составлять уравнения реакций, характеризующие основные свойства оксидов и гидроксидов щелочных металлов
Элементы 2 (II) группы и их соединения.
Лабораторный опыт № 5 "Взаимодействие кальция с водой, раствором кислоты"
9.2.1.3 - сравнивать общие свойства металлов 1 (I) и 2 (II) группы и составлять уравнения реакций;
9.2.1.4 - объяснять основные свойства оксидов и гидроксидов кальция, характеризовать применение
Элементы 13 (III) группы. Алюминий и его соединения.
Демонстрация № 4 "Алюминий и его сплавы".
9.2.1.5 - объяснять свойства алюминия
на основе строения атома и называть области применения алюминия и его сплавов;
9
3-я четверть
9.3
Элементы 17 (VII),
16 (VI), 15 (V), 14 (VІ) групп и их соединения
Галогены
9.1.4.5 - составлять электронные формулы молекул галогенов, определять вид связи и тип кристаллической решетки;

9.2.1.8 - хлорсутек қышқылы ерітіндісінің химиялық қасиеттерін зерттеу және қолдану аясын білу
16 (VI)-топ элементтері. Күкірт.
9.2.1.9 - 16 (VI)-топ элементтерінің жалпы қасиетін сипаттау
Күкірттің қосылыстары
9.2.1.10 - күкірттің (IV) және (VI) оксидтерінің физикалық және химиялық қасиеттерін салыс-тыру және күкірт диоксидінің физиологиялық әсерін түсіндіру
9.4.2.1 - қышқылдық жаңбырдың пайда болу себебі мен экологияға тигізетін әсерін түсіндіру
Күкірт қышқылы және оның тұздары.
№ 3 практикалық жұмыс "Сұйылтылған күкірт қышқылы ерітіндісі және оның тұздарының химиялық қасиеттерін зерттеу"
9.2.1.11 - күкірт қышқылы ерітіндісі мен оның тұздарының физикалық және химиялық қасиеттерін зерттеу
Азот. № 6 зертханалық тәжірибе "Азот молекуласының моделі"
9.2.1.12 - азоттың қасиеттерін және табиғаттағы азот айналымын түсіндіру
Аммиак. №7 зертхана-лық тәжірибе "Аммиак молекуласының моделі"
9.1.4.6 - аммиактың молекулалық, электрондық және құрылымдық формуласын түсіндіру
Аммиактың қасиеттері, алынуы мен қолданы-луы.
№4 практикалық жұмыс "Аммиактың алынуы және оның қасиеттері"
9.2.1.13 - аммиакты ты алуды қасиеттерін мен қолданылуын түсіндіру
Азот қышқылы.
9.1.4.7 - азот қышқылының молекулалық, формулаларын білу және атомдар арасындағы химиялық байланыстардың түзілуін түсіндіру
9.2.1.14 - азоттан азот қышқылын алудың реакция теңдеуін құрастыру
Азот қышқылы мен нитраттардың өзіне тән қасиеттері
9.2.1.15 - сұйылтылған және концентрлі азот қышқылының металмен әрекеттесуінің ерекшелігін сипаттау және реакция теңдеулерін құрастыру
9.2.1.16 - нитраттың қасиеттерін сипаттау
Фосфор және оның қосылыстары
9.2.1.17 - фосфордың аллотропиялық түр өзгерістерін салыстыру
9.4.2.2 - фосфор қосылыстарының Қазақстандағы кен орындарын атау
Минералды тыңайтқыштар.
№ 4 көрсетілім "Минералды тыңайтқыштар"
9.4.2.3 - минералды тыңайтқыштардың жікте-луін және олардың құрамына кіретін қоректік элементтерді атау
9.4.2.4 - азот және фосфор тыңайтқыштарының қоршаған ортаға әсерін зерделеу
Кремний және оның қосылыстары.
№ 5 көрсетілім
"Алмаз, кремний, кремний диоксиді мен кремний карбидінің кристалдық торының модельдері"
9.2.1.18 - кремнийдің қолданылу аймағын және оның жартылай өткізгіш ретінде қолданылуын түсіндіру
9.1.4.8 - кремний, оның диоксиді мен карбидін-дегі химиялық байланыс түрін және кристалдық тор түрін сипаттау
9.3
Адам ағзасындағы химиялық элементтер
Адам ағзасының химиялық құрамы.
Макроэлементтер, микроэлементтер және олардың маңызы

9.2.1.8 - прогнозировать тенденции изменения свойств галогенов в группе
Хлор
9.2.1.9 - описывать химические свойства хлора: взаимодействие с металлами, водородом и галогенидами
Хлороводородная кислота.
9.2.1.10 - исследовать химические свойства раствора хлороводородной кислоты и знать области применения
Элементы 16 (VI) группы.
Сера.
9.2.1.11 - описывать общую характеристику элементов 16 (VI) - группы
Соединения серы
9.2.1.13 - сравнивать физические и химические свойства оксидов серы (IV) и (VI) и объяснять физиологическое воздействие диоксида серы;
9.4.2.1 - объяснять причины возникновения и экологическое воздействие кислотных дождей
Серная кислота и ее соли.
Практическая работа № 3 "Изучение химических свойств разбавленной серной кислоты и ее солей"
9.2.1.14 - исследовать физические и химические свойства раствора серной кислоты и ее солей
Азот.
Лабораторный опыт № 6
"Модель молекулы азота"
9.2.1.15 - объяснять свойства азота и круговорот азота в природе
Аммиак.
Лабораторный опыт № 7
"Модель молекулы аммиака"
9.1.4.6 - объяснять молекулярную, электронную и структурную формулы аммиака
Свойства аммиака, получение и применение.
Практическая работа №4 "Получение аммиака и изучение его свойств".
Производство аммиака
9.2.1.16 - объяснять получение, свойства и применение аммиака
Азотная кислота.
9.1.4.7 - знать молекулярную формулу азотной кислоты и объяснять образование химической связи между атомами;
9.2.1.14 - составлять уравнения реакций получения азотной кислоты из азота
Специфические свойства азотной кислоты и нитратов
9.2.1.15 - описывать специфичность взаимодействия разбавленной и концентрированной азотной кислоты с металлами и уметь составлять уравнения реакций;
9.2.1.16 - объяснять особенности термического разложения нитратов, составлять уравнения
Фосфор и его соединения
9.2.1.17-сравнивать аллотропные модификации фосфора;
9.4.2.2 -называть месторождения соединений фосфора в Казахстане;
Минеральные удобрения.
Демонстрация № 4 "Минеральные удобрения"
9.4.2.3 - называть классификацию минеральных удобрений и питательные элементы, входящие в их состав;
9.4.2.4 - изучить воздействие азотных и фосфорных удобрений на окружающую среду
Кремний и его соединения.
Демонстрация № 5
"Модели кристаллических решеток алмаза, кремния, диоксида кремния и карбида кремния"
9.2.1.24 - объяснять области применения кремния и его значение в качестве полупроводника;
9.1.4.8 - описать тип кристаллической решетки и вид химической связи кремния, диоксида и карбида кремния
9.3
Химические элементы в организме
человека
Химический состав организма человека.
Макроэлементы, микроэлементы и их значения

9.5.1.1 - адам ағзасының құрамына кіретін элементтерді атау және олардың маңызын түсіндіру (О, С, Н, N, Ca, P, K, S, Cl, Mg, Fe)
9.5.1.2 - Қазақстанның тұрғындарының типтік тамақтану рационын зерттеу және теңгерімді тамақтану рационын құрастыру
Ауыр металдармен қоршаған ортаның ластануы
9.5.1.3 - қоршаған ортаның ауыр металдармен ластану көздерін атау және олардың ағзаларға әсерін түсіндіру
4-тоқсан
9.4 Органикалық химияға кіріспе
Органикалық заттардың ерекшеліктері
9.4.3.1 - органикалық қосылыстардың көптүрлілігінің себебін түсіндіру
Органикалық қосылыс-тардың жіктелуі.
№ 6 көрсетілім "Алкандардың алғашқы бес өкілдерінің және сызықты құрылымды спирттердің модельдері"
9.4.3.2 - көмірсутектердің және олардың туындылары: спирттер, альдегидтер, карбон қышқылдары, көмірсулар, аминқышқылдарының жіктелуін білу
9.4.3.3 - функционалдық топ түсінігін, берілген класс қосылысының химиялық қасиеттерін анықтайтын топ ретінде түсіндіру
Органикалық қосылыс-тардың гомологтық қатарлары. Органикалық қосылыстардың номенклатурасы
9.4.3.4 - гомолог ұғымын және гомологтық айырмашылықты білу
9.4.3.5 - органикалық қосылыстардың негізгі кластары: алкандар, алкендер, алкиндер, арендер, спирттер,альдегидтер, карбон қышқылдары, аминқышқылдары үшін IUPAC номенклатурасын қолдану
Органикалық қосылыс-тардың изомериясы.
№ 7 көрсетілім "Пентан изомерлерінің модельдері"
9.4.3.6 - изомерия құбылысын білу және көмірсутектер құрылымдық изомерлерінің формулаларын құрастыру
Есеп шығару "Элемент-тердің массалық үлестері мен салыстырмалы тығыздық бойынша газтектес заттардың молекулалық формуласын табу"
9.2.3.4 - газтектес заттардың молекулалық формуласын салыстырмалы тығыздық пен элементтердің массалық үлестері арқылы анықтау
9.4 Көмірсутек-тер. Отын
Алкандар
9.4.3.7 - алкандардың химиялық қасиеттерін сипаттау және оны реакция теңдеулерімен дәлелдеу
Алкендер.
№ 8 көрсетілім "Этиленнің жануы, бром суы мен калий перманганаты ерітінділерін түссіздендіруі"
9.4.3.8 - қанықпағандық ұғымын сипаттау;
9.4.3.9- этен мысалында алкендердің химиялық қасиеттерін оқып үйрену, химиялық реакция теңдеулерімен дәлелдеу
9.4.3.10 - пластиктің ыдырау мерзімінің ұзақтық мәселесін түсіну және оқып білу, қоршаған ортада пластик материалдардың көбеюінің зардабын білу
Алкиндер
9.4.3.11 - этин мысалында алкиндердің химия-лық қасиеттерін оқып үйрену, химиялық реакция теңдеулерімен дәлелдеу
Ароматты көмірсутектер. Бензол
9.4.3.12 - бензолдың алынуы, қасиеттері және қолданылуын сипаттау
Көмірсутекті отындар.
№ 9 көрсетілім "Отын түрлері"

9.5.1.1 - называть элементы, входящие в состав организма человека и объяснять их значение (О, С, Н, N, Ca, P, K, S, Cl, Mg, Fe);
9.5.1.2 - исследовать типичный рацион питания жителей Казахстана и составлять сбалансированный рацион питания
Загрязнение окружающей среды тяжелыми металлами
9.5.1.3 -называть источники загрязнения тяжелыми металлами и объяснять их воздействие на организмы
4-я четверть
9.4
Введение в органическую химию
Особенности органических веществ
9.4.3.1 -объяснять причины многообразия органических соединений
Классификация органических соединений.
Демонстрация № 6 "Модели первых пяти представителей алканов и спиртов линейного строения"
9.4.3.2 -знать классификацию углеводородов и их производных: спирты, альдегиды, карбоновые кислоты, углеводы, аминокислоты;
9.4.3.3 - объяснять понятие функциональной группы, как группы определяющей характерные химические свойства данного класса соединений
Гомологические ряды органических соединений.
9.4.3.4 - знать понятия: гомологи и гомологическая разность
Номенклатура органических соединений
9.4.3.5 - использовать номенклатуру основных классов органических соединений по IUPAC: алканы, алкены, алкины, спирты, альдегиды, карбоновые кислоты, аминокислоты
Изомерия органических соединений.
Демонстрация № 7
"Модели изомеров пентана"
9.4.3.6 - знать явление изомерии и уметь составлять формулы структурных изомеров углеводородов
Решение задач "Вывод молекулярной формулы газообразного вещества по относительной плотности и массовым долям элементов"
9.2.3.4 - определять молекулярную формулу газообразного вещества по относительной плотности и массовым долям элементов
9.4 Углеводороды. Топливо
Алканы
9.4.3.7 -описывать химические свойства алканов и подтверждать их уравнениями реакций
Алкены.
Демонстрация № 8 "Горение этилена, обесцвечивание растворов бромной воды и перманганата калия"
9.4.3.7 - описывать понятие ненасыщенности
9.4.3.8 - изучить химические свойства алкенов на примере этена, подтверждать их уравнениями химических реакций;
9.4.3.9- объяснять особенности строения полимеров и механизм реакций полимеризации на примере полиэтилена;
9.4.3.10 - объяснять и изучать проблему длительного разрушения пластика и знать последствия накопления пластических материалов в окружающей среде
Алкины
9.4.3.11 - изучить химические свойства алкинов на примере этина (горение, гидрирование, гидратация, галогенирование, качественные реакции), подтверждать их уравнениями химических реакций
Ароматические углеводороды. Бензол
9.4.3.12 - описывать получение, свойства и применение бензола
Углеводородное топливо.
Демонстрация № 9
"Виды топлива"

9.4.3.13 - құрамында көміртек бар қосылыстар-дың отын ретінде пайдалану мүмкін екендігін білу және альтернативті отын түрлерін зерттеу, олардың артықшылықтары мен кемшіліктерін атау
9.4.3.14 - Қазақсатандағы көмірдің, мұнайдың, табиғи газдың кен орындарын атау және оларды өндірудің қоршаған ортаға әсерін түсіндіру
Мұнай.
№ 10 көрсетілім "Мұнай және мұнай өнімдері"
9.4.3.15 - мұнай фракцияларын және шикі мұнайды айдау өнімдерінің қолдану аймақтарын атау
9.4
Оттекті және азотты органикалық қосылыстар
Оттекті органикалық заттар. Спирттер
9.4.3.16 - оттекті органикалық заттардың жіктелуін білу
9.4.3.17 - спирттердің жіктелуін, метанол мен этанолдың қолданылуын, этанолдың алынуын білу және қасиеттерін түсіндіру
9.4.3.18 - метанол мен этанолдың адам ағзасына физиологиялық әсерін түсіндіру
Карбон қышқылдары.
№8 зертханалық тәжі-рибе "Сірке қышқылы-ның қасиеттерін зерттеу"
9.4.3.19 - карбон қышқылдарының құрамын білу және сірке қышқылының химиялық қасиеттері мен қолданылуын сипаттау
Күрделі эфирлер мен майлар
9.4.3.20 - күрделі эфирлер мен майлардың ерек-шеліктері мен майлардың қызметін түсіндіру
Сабын мен синтетикалық жуғыш заттар
9.4.3.21 - сабынның алынуы мен оның қолданылуын білу
9.4.3.22 - синтетикалық жуғыш заттардың қоршаған ортаға әсерін түсіндіру
Көмірсулар
9.4.3.23 - көмірсулардың жіктелуін, биологиялық маңызы мен қызметін түсіндіру
Амин қышқылдары.
Нәруыздар.
№9 зертханалық тәжірибе
"Нәруыздардың денатурациясы"
9.4.3.24 - нәруыз денатурациясының реакциясын зерттеу
9.4.3.25 - нәруыздың биологиялық маңызы мен қызметін түсіндіру
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 622-қосымша
Негізгі орта білім беру деңгейінің 7-9-сыныптарына арналған "Биология" пәнінен оқу жүктемесі төмендетілген үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. Оқу бағдарламасымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 27.11.2020 № 496 (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Білім берудің барлық деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 604 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17669 болып тіркелген) сәйкес әзірленген.
2. "Биология" пәнінің мақсаты – оқушыларға органикалық дүниенің көптүрлілігі, ондағы болып жатқан құбылыстар мен үдерістердің заңдары мен заңдылықтары, сонымен қатар адам оның ажырамас бөлігі туралы білім мен түсінік жүйелерін беру.
3. Оқу пәнінің міндеттері:

9.4.3.13 - знать, что углеродсодержащие соединения используются в качестве топлива и исследовать альтернативные виды топлива и отмечать их недостатки и преимущества;
9.4.3.14 - называть месторождения угля, нефти и природного газа в Казахстане и объяснять влияние их добычи на окружающую среду
Нефть.
Демонстрация № 10 "Нефть и нефтепродукты"
9.4.3.15 - называть фракции нефти и области применения продуктов перегонки сырой нефти
9.4
Кислород-
содержащие и азотсодержащие органические соединения
Кислородсодержащие органические соединения. Спирты
9.4.3.16 -знать классификацию кислородсодержащих органических соединений;
9.4.3.17 - знать классификацию спиртов
и объяснять свойства, получение этанола применение метанола и этанола;
9.4.3.18- объяснять физиологическое действие метанола и этанола на организм человека
Карбоновые кислоты.
Лабораторный опыт № 8 "Исследование свойств уксусной кислоты"
9.4.3.19 - знать состав карбоновых кислот и описывать химические свойства уксусной кислоты и его применение
Сложные эфиры и жиры
9.4.3.20 - объяснять особенности сложных эфиров и жиров, функции жиров
Мыла и синтетические моющие средства
9.4.3.21 - знать получение мыла и его применение;
9.4.3.22 - объяснить влияние синтетических моющих средств на окружающую среду
Углеводы
9.4.3.23 - объяснять классификацию, биологическое значение и функции углеводов
Аминокислоты.
Белки.
Лабораторный опыт № 9 "Денатурация белков"
9.4.3.24 - исследовать реакцию денатурации белка;
9.4.3.25 - объяснять биологическое значение и функции белков
Приложение 622 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа (с сокращением учебной нагрузки) по учебному предмету "Биология" для 7-9 классов уровня основного среднего образования
Сноска. Приказ дополнен приложением 622 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 27.11.2020 № 496 (порядок введения в действие см. п.5).
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 604 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования всех уровней образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17669).
2. Цель обучения биологии – формирование у обучающихся системы знаний о многообразии органического мира, закономерностях и процессах, протекающих в нем, формирование осознанного понимания того, что человек является его неотъемлемой частью.
3. Задачи учебного предмета:

1) жер бетіндегі барлық тірі ағзалардың құндылығын түсіну үшін өмірдің құрылымды-функционалды және генетикалық негіздері туралы, тірі табиғаттың негізгі патшылықтары ағзаларының көбеюі мен дамуы, экожүйе, биоалуантүрлілік, эволюция туралы білім жүйесін қалыптастыру;
2) экологиялық этика нормалары мен ережелерін, табиғатқа жауапкершілікпен қарауын қалыптастыру;
3) генетикалық сауаттылықты қалыптастыру - салауатты өмір салты негіздері, психикалық, тән және моральдық денсаулық сақтау;
4) оқушылардың тұлғалық қасиеттерін дамыту, биологиялық білімдерін практикада қолдануға ұмтылу, медицина, ауыл шаруашылығы, биотехнология, экологиялық менеджмент және қоршаған ортаны қорғау саласындағы практикалық іс-шараларға қатысу.
2-тарау. "Биология" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
4. "Биология" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
7-сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
8-сыныпта – аптасына 1 сағатты, оқу жылында 34 сағат;
9-сыныпта – аптасына 1 сағатты, оқу жылында 34 сағат.
5. "Биология" оқу пәнінің оқу бағдарламасының мазмұны оқытудың бөлімдері арқылы ұйымдастырылған.
6. Бөлімдер сыныптар бойынша күтілетін нәтиже түрінде берілген оқу мақсаттарын қамтитын бөлімшелерден тұрады.
7. Оқу пәнінің мазмұны 4 бөлімді қамтиды:
1) тірі ағзалардың көптүрлілігі, құрылымы мен қызметтері;
2) көбею, тұқым қуалаушылық, өзгергіштік. Эволюциялық даму;
3) ағза мен қоршаған орта;
4) қолданбалы кіріктірілген ғылымдар.
8. "Тірі ағзалардың көптүрлілігі, құрылымы мен қызметтері" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) тірі ағзалардың көптүрлілігі;
2) қоректену;
3) заттардың тасымалдануы;
4) тыныс алу;
5) бөліп шығару;
6) қозғалыс;
7) координация және реттелу.
9. "Көбею, тұқым қуалаушылық, өзгергіштік. Эволюциялық даму" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) көбею;
2) жасушалық айналым;
3) өсу және даму;
4) тұқым қуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары;
5) эволюциялық даму мен селекция негіздері.
10. "Ағза мен қоршаған орта" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) биосфера, экожүйе, популяция;
2) адам қызметінің қоршаған ортаға әсері.
11. "Қолданбалы кіріктірілген ғылымдар" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) молекулалық биология мен биохимия;
2) жасушалық биология;
3) микробиология және биотехнология;
4) биофизика.
12. 7-сыныпқа арналған биология пәнінің базалық білім мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) "Экожүйелер". Ортаның экологиялық факторлары: абиотикалық (температура, жарық, рН, ылғалдылық) биотикалық (микроағзалар, жануарлар,өсімдіктер). №1 Зертханалық жұмыс: "Жергілікті жердің экожүйелерін зерттеу (мектеп ауласы мысалында)". Қоректік тізбектер және қоректік торлар. Модельдеу "Қоректік тізбек пен торды құру". Экологиялық сукцессиялар: Бірінші және екінші реттік сукцессиялар. Экожүйелердің алмасуы. Адам экожүйенің бір бөлігі. Антропогендік фактор. Адам әрекеттерінің экожүйеге жағымсыз әсері Қазақстанда ерекше қорғалатын аймақтар. Жергілікті жердің ерекше қорғалатын аймақтары. Қазақстан Республикасының Қызыл кітабы. Жергілікті өңірдің ҚР Қызыл кітабына енгізілген жануарлары мен өсімдіктері;

1) формирование системы знаний о структурно-функциональных и генетических основах жизни, размножении и развитии организмов основных царств живой природы, экосистемах, биоразнообразии, эволюции для осознания ценности всего живого на Земле;
2) формирование норм и правил экологической этики, ответственного отношения к живой природе;
3) формирование генетической грамотности – основы здорового образа жизни, сохранения психического, физического и нравственного здоровья человека;
4) развитие личности обучающегося, воспитание стремления применить биологические знания на практике, участвовать в практической деятельности в области медицины, сельского хозяйства, биотехнологии, рационального природопользования и охраны природы.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Биология"
4. Объем учебной нагрузки по предмету "Биология" составляет:
1) в 7 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
2) в 8 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
3) в 9 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.
5. Содержание учебной программы по учебному предмету "Биология" организовано по разделам обучения.
6. Разделы состоят из подразделов, которые содержат в себе цели обучения в виде ожидаемых результатов по классам.
7. Содержание учебного предмета включает 4 раздела:
1) многообразие, структура и функции живых организмов;
2) размножение, наследственность, изменчивость, эволюционное развитие;
3) организмы и окружающая среда;
4) прикладные интегрированные науки.
8. Раздел "Многообразие, структура и функции живых организмов" включает следующие подразделы:
1) разнообразие живых организмов;
2) питание;
3) транспорт веществ;
4) дыхание;
5) выделение;
6) движение;
7) координация и регуляция.
9. Раздел "Размножение, наследственность, изменчивость, эволюционное развитие" включает следующие подразделы:
1) размножение;
2) клеточный цикл;
3) рост и развитие;
4) Закономерности наследственности и изменчивости;
5) основы селекции и эволюционное развитие.
10. Раздел "Организмы и окружающая среда" включает следующие подразделы:
1) биосфера, экосистема, популяция;
2) влияние человеческой деятельности на окружающую среду.
11. Раздел "Прикладные интегрированные науки" включает следующие подразделы:
1) молекулярная биология и биохимия;
2) клеточная биология;
3) микробиология и биотехнология;
4) биофизика.
12. Базовое содержание учебного предмета "Биология" 7 класса включает следующие разделы:
1) "Экосистемы". Экологические факторы среды: абиотические (температура, свет, рН, влажность), биотические (микроорганизмы, животные, растения). Лабораторная работа №1 "Исследование местных экосистем (на примере школьного участка)". Пищевые цепи и пищевые сети. Моделирование "Построение пищевых цепей и сетей". Экологические сукцессии: первичная и вторичная сукцессия. Смена экосистем. Человек как часть экосистемы. Антропогенный фактор. Негативное влияние деятельности человека на экосистему. Особо охраняемые территории Казахстана. Особо охраняемые территории региона. Красная книга Республики Казахстан. Животные и растения местного региона, занесенные в Красную книгу Республики Казахстан;

2) "Тірі ағзаларды жүйелеу". Тірі ағзалардың бес патшалығына жалпы сипаттама: прокариоттар, протисталар, саңырауқұлақтар, өсімдіктер, жануарлар. Өсімдіктер мен жануарлардың негізгі жүйелік топтары: Патшалықтар. Типтер. Бөлімдер. Кластар. Өсімдіктер мен жануарларды жүйелеудің маңызы. Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың сыртқы құрылысындағы ерекшеліктер. Дихотомиялық әдіс. Дихотомиялық кілттерді қолдану;
3) "Жасушалық биология". Жасуша, ұлпа, мүше, мүшелер жүйесі түсініктері. Өсімдіктер және жануарлар жасушаларын салыстыру. Жарық микроскобынан көрінетін жасуша құрылымдары: пластидтер, вакуоль, ядро, цитоплазма, жасушалық мембрана, жасушалық қабырға;
4) "Су және органикалық заттар". Судың қасиеттері: беттік керілу, судың қозғалысы, еріткіштігі, қайнау және балқу температурасы, жылу сыйымдылығы. Судың биологиялық маңызы және оның еріткіш ретіндегі, температураны сақтау мен реттеудегі рөлі. №2 зертханалық жұмыс "Судың тірі ағзалар үшін маңызы мен қасиеттерін зерттеу". Микро- (мырыш, темір, селен, фтор) және макроэлементтердің (магний, кальций, калий, фосфор) тірі ағзалардың тіршілік әрекеті үшін маңызы. Азық-түліктердегі органикалық заттар: нәруыздар, майлар, көмірсулар. №3 Зертханалық жұмыс: "Азық-түліктерде көмірсулар, нәруыздар және майлардың бар болуын зерттеу".
5) "Заттардың тасымалдануы". Заттар тасымалдануының тірі ағзалардың тіршілік әрекеті үшін маңызы. Заттардың тасымалдануына қатысатын тірі ағзалардың мүшелері мен мүшелер жүйесі. Сабақ және тамыр. Сабақтың ішкі құрылысы: қабық, камбий, сүрек, өзек. Тамыр аймақтары: бөліну, өсу, сору және өткізу аймақтары. Тамырдың ішкі құрылысы: флоэма, ксилема, камбий. №4 зертханалық жұмыс : "Сабақтың ішкі құрылысын зерттеу". №5 зертханалық жұмыс: "Тамыр аймақтарын зерттеу". Жануарлардағы қанайналым мүшелері: буылтық құрттар, ұлулар, буынаяқтылар және омыртқалылар;
6) "Тірі ағзалардың қоректенуі". Жапырақтың құрылысы мен қызметі. Жапырақтың ішкі құрылысы. Лептесік. Жапырақ фотосинтездеуші негізгі арнайы мүше. Судың булануы мен газдардың алмасуы. Фотосинтезге қажетті жағдайлар. №6 зертханалық жұмыс: "Фотосинтез үдерісіне қажетті жағдайларды зерттеу";
7) "Тыныс алу". Өсімдіктер мен жануарлар үшін тыныс алудың маңызы. №7 зертханалық жұмыс: "Өсімдіктердің тыныс алуын зерттеу". Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың тыныс алу мүшелері (бунақденелілердің демтүтіктері, балықтарының желбезектері, құстардың және сүтқоректілердің өкпесі). Модельдеу: "Омыртқалы және омыртқасыз жануарлардың тыныс алу жүйесі мүшелерін салыстыру". Тыныс алу мүшелері. Адамның тыныс алу жолдарының құрылысы мен газ алмасу мүшелері. Тыныс алу мүшелерінің аурулары. Тыныс алу мүшелерінің ауруларының себептері мен алдын алу жолдары.

2) "Классификация живых организмов". Общая характеристика пяти царств живых организмов: прокариоты, протисты, грибы, растения, животные. Основные систематические группы растений и животных: Царства, Отделы, Типы, Классы. Значение классификации растений и животных. Особенности внешнего строения беспозвоночных и позвоночных животных. Дихотомический метод. Использование дихотомических ключей;
3) "Клеточная биология". Понятия: клетка, ткань, орган, система органов. Сравнение растительной и животной клетки. Органоиды, видимые под световым микроскопом: пластиды, вакуоль, ядро, цитоплазма, клеточная мембрана, клеточная стенка;
4) "Вода и органические вещества". Свойства воды: поверхностное натяжение, движение воды, растворимость, температура кипения и плавления, теплоемкость. Биологическое значение воды и ее роль в качестве растворителя, в поддержании и регулировании температуры. Лабораторная работа №2 "Исследование свойств и значения воды для живых организмов". Органические вещества: белки, жиры, углеводы в продуктах питания. Лабораторная работа №3 "Исследование наличия углеводов, белков, жиров в продуктах питания.
5) "Транспорт веществ". Значение транспорта веществ для жизнедеятельности живых организмов. Органы и системы органов живых организмов, участвующих в транспорте веществ. Стебель и корень. Внутреннее строение стебля: кора, камбий, древесина, сердцевина. Зоны корня: зона деления, зона роста, зона всасывания, зона проведения. Внутреннее строение корня: флоэма, ксилема, камбий. Лабораторная работа №4 "Исследование внутреннего строения стебля". Лабораторная работа №5 "Исследование зон корня". Органы кровообращения у животных: у кольчатых червей, моллюсков, членистоногих и позвоночных;
6) "Питание живых организмов". Строение и функции листа. Внутреннее строение листа. Устьица. Лист как специализированный орган фотосинтеза. Испарение воды и газообмен. Условия, необходимые для фотосинтеза: свет, углекислый газ, температура. Лабораторная работа №6 "Исследование факторов, влияющих на процесс фотосинтеза";
7) "Дыхание". Значение дыхания для растений и животных. Типы дыхания: анаэробное и аэробное. Дыхание растений. Дыхание семян или проростков семян. Лабораторная работа №7 "Исследование дыхания у растений". Органы дыхания беспозвоночных и позвоночных животных (трахеи насекомых, жабры рыб, легкие птиц и млекопитающих) Моделирование "Сравнение органов дыхания беспозвоночных и позвоночных животных". Органы дыхания. Строение воздухоносных путей человека, органы газообмена человека. Заболевания органов дыхания. Причины и профилактика заболеваний органов дыхания.

8) "Бөліп шығару". Бөліп шығарудың тірі ағзалар үшін маңызы. Жануарлар мен өсімдіктердегі бөліп шығару өнімдері. Зат алмасудың соңғы өнімдері.
9) "Қозғалыс". Өсімдіктердің қозғалысы. Қозғалыстың өсімдіктер тіршілігіндегі маңызы. Өсімдіктердің қозғалу тәсілдері (тропизмдер, таксистер, өсу қозғалыстары). Өсімдіктердің өсуі мен дамуына жарықтың әсері. Жануарлардың қозғалыс мүшелері. Тірі ағзалардағы қозғалыстың рөлі. Жануарлардың қозғалу тәсілдеріне мысалдар. Жануарлардың мекен ортасы мен қозғалыс тәсілдері арасындағы байланыстарды анықтау;
10) "Координация және реттелу". Жүйке жүйесінің типтері. Нейронның құрылысы: денесі, дендриттер, аксон. Нейронның қызметтері. Жүйке жүйесінің орталық және шеткі бөлімдері. Жұлын. Ми. Ми бөлімдерінің құрылысы мен қызметтері: сопақша ми, артқы (ми көпірі, мишық), орталық және аралық ми. Үлкен ми сыңарлары. Рефлекстік доға: рецептор, сезгіш, аралық, қозғалыс нейрондары, жұмыс мүшесі. №8 зертханалық жұмыс: "Тізе рефлексі". Адам ағзасы үшін ұйқының маңызы. Биологиялық ритмдер. Ұйқының кезеңдері: баяу және жылдам ұйқы. Жұмысқа қабілеттілік. Күн тәртібі. Оқу еңбегі мен дене еңбегінің гигиенасы. Жүйке жүйесінің қызметіне алкаголь, темекі, және наркотикалық заттардың әсері;
11) "Тұқымқуалау мен өзгергіштік". Адамда белгілердің тұқым қуалауында гендер мен дезоксирибонуклеин қышқылы рөлі. Жүре пайда болған және тұқым қуалайтын белгілер. Хромосоманың құрылымы. Генетикалық материалды сақтаушы және тасымалдаушы дезоксирибонуклеин қышқылы жайлы түсінік. Әртүрлі ағза түрлерінің хромосомалар саны. Соматикалық және жыныс жасушалар;
12) "Көбею". Өсімдіктердің өсімді жолмен көбеюі, оның түрлері және табиғаттағы биологиялық маңызы. Өсімдік өсіруде өсімді жолмен көбею тәсілдерін бау-бақшада қолдану. Қалемшелеу, сұлатпа өркен, телу (қалемшелермен, көзшелермен), көбею ұлпаларымен. Өсімдіктердегі ұрықтану туралы түсінік және зиготаның түзілуі. Қосарлы ұрықтану. Қосарлы ұрықтанудың биологиялық маңызы;
13) "Өсу және даму". Ағзалардың дамуы түсінігі. Өсімдіктер мен жануарлардағы онтогенез кезеңдері. Бөліну, өсу, көбею, қартаю. №9 зертханалық жұмыс: "Жылдық сақинаны санау". Жануарлардағы тура және түрленіп даму онтогенез типтері. Бунақденелілердің шала және толық түрленіп дамуына мысалдар.
14) "Микробиология және биотехнология". Бактериялардың формаларының әртүрлілігі. Бактериялардың таралуы. №10 зертханалық жұмыс: "Пішен таяқшасының сыртқы пішінін қарастыру". Бұршақ тұқымдастардың тамырындағы түйнек бактериялары. Бактерияларды пайдалану. Табиғаттағы және адам өміріндегі бактериялардың маңызы. №11 зертханалық жұмыс: "Өндірісте йогурт және ірімшік жасауды зерттеу".Патогендермен күрес тәсілдері. Бактериялардың антибиотиктерге тұрақтылығы. №12 зертханалық жұмыс: "Антибиотиктер, антисептиктер және залалсыздандыру өнімдерін қолдануды зерттеу". Вирустар. Жасушасыз құрылым иелері вирустардың құрылыс ерекшеліктері.

8) "Выделение". Значение выделения для живых организмов. Продукты выделения у животных и растений. Конечные продукты обмена веществ.
9) "Движение". Движение растений. Значение движения для жизнедеятельности растений. Способы движений растений (тропизмы, таксисы, ростовые движения). Влияние света на рост и развитие растений. Органы движения у животных. Роль движения в жизни живых организмов. Способы движения животных, примеры. Взаимосвязь между средой обитания и способами передвижения организма;
10) "Координация и регуляция". Типы нервной системы. Функции нервной системы. Строение нейрона: тело нейрона, дендриты, аксон. Функции нейрона. Центральная и периферическая части нервной системы. Спинной мозг. Головной мозг. Отделы головного мозга, их строение и функции: продолговатый мозг, мост, мозжечок, средний и промежуточный мозг, большие полушария головного мозга. Рефлекторная дуга: рецептор, чувствительные, вставочные, двигательные нейроны, рабочий орган. Лабораторная работа №8 "Коленный рефлекс" Значение сна для организма человека. Биологические ритмы. Фазы сна: медленный, быстрый сон. Работоспособность. Режим дня. Гигиена умственного и физического труда. Влияние алкоголя, курения и других наркотических веществ на работу нервной системы;
11) "Наследственность и изменчивость". Роль генов в наследовании признаков человека. Приобретенные и наследственные признаки. Организация хромосом. Понятие о ДНК как хранителе и носителе генетического материала. Количество хромосом у разных видов организмов. Соматические и половые клетки.
12) "Размножение". Бесполое и половое размножение растений. Вегетативное размножение, его виды. Использование вегетативного размножения в садоводстве. Черенкование, отводки, прививки (черенком и глазком), размножение тканями. Строение цветка. Виды опыления. Понятие об оплодотворении у растений и образование зиготы. Двойное оплодотворение. Биологическое значение двойного оплодотворения;
13) "Рост и развитие". Понятие роста и развития организмов. Этапы онтогенеза у животных и растений. Деление, рост, размножение, старение. Лабораторная работа №9 "Подсчет годичных колец". Прямой и непрямой типы онтогенеза у животных. Примеры насекомых с неполным и полным превращением. Сравнение типов онтогенеза у животных;
14) "Микробиология и биотехнология". Разнообразие бактерий по форме. Распространение бактерий. Лабораторная работа №10 "Исследование внешнего вида бактерии сенной палочки". Применение бактерий. Значение бактерий в природе и в жизни человека. Лабораторная работа №11 "Исследование производства йогурта и сыра". Способы борьбы с патогенами. Устойчивость бактерии к антибиотикам. Лабораторная работа №12 "Исследование применения антибиотиков, антисептиков и дезинфицирующих средств". Вирусы. Особенности строения вирусов как неклеточной формы организации жизни.

14. 9-сыныпқа арналған биология пәнінің базалық білім мазмұны келесі тараулардан тұрады:
"Жасушалық биология". Жасушаның негізгі компоненттерінің қызметтері. Жасуша құрылымдары: плазмалық мембрана, цитоплазма, ядро, эндоплазмалық тор, жасуша орталығы, рибосомалар, Гольджи аппараты мен лизосомалар, митохондрия, пластидтер, қозғалыс органоидтары, жасушаның қосындылары. Құрылыстары және атқаратын қызметтері.
"Тірі ағзалардың көп түрлілігі. Биосфера және экожүйе". Әртүрлі түрлерді сипаттауда бинарлық номенклатураны қолдану. №1 зертханалық жұмыс: "Анықтағыш көмегімен өсімдіктер мен жануарлар түрлерін (жергілікті жердің) анықтау". Экожүйедегі энергия тасымаланың тиімділігі. Энергия ағыны және қоректік тізбектер. Экологиялық пирамида түрлері. Табиғаттағы көміртек пен азот айналымы. Биосферадағы биохимиялық үрдістер. Топырақ пен шөгінді жыныстар түзудегі тірі ағзалардың рөлі;
"Адам қызметінің қоршаған ортаға әсері". Пайдалы қазбаларды өндірудің қоршаған орта мен адам денсаулығына әсері. Пестицидтердің қоршаған орта мен адам денсаулығына әсері. Жылыжай эффктісі (булану) және озон қабатының жұқаруы. Дүниежүзілік мұхит деңгейінің, су мен атмосфера температурасының көтерілуінің тірі ағзаларға әсері;
"Қоректену". Ыдырау үдерісі. Асқорыту ферменттерінің әсері. Асқорытудағы ферменттердің маңызы. Сіңіру және бөліп шығару. Ферменттердің әсер ету механизмі. Ферменттің белсенді орталығы.
№2 зертханалық жұмыс: "Ферменттердің белсенділігіне әр түрлі жағдайлардың (температура, pH) әсерін зерттеу".
5) "Заттар тасымалы". Активті және пассивті тасымалдардың ұқсастығы мен айырмашылығы. Жасуша мембранасы арқылы тасымалдану. Белсенді тасымалдану кезіндегі энергияның жұмсалуы. Сыртқы және ішкі факторлардың транспирацияға әсері.
6) "Тыныс алу". Анаэробты және аэробты тыныс алу. Анаэробты және аэробты тыны салу үдерістерін химиялық реакция теңдеулерін қолданып қарастыру. Анаэробты және аэробты тыныс алудың тиімділіктері. Аэробты, анаэробты тынысалу үдерістерімен байланысты бұлшық еттердің қажуы. Аэробты және анаэробты тынысалуға физикалық жүктемелердің әсері;
7) "Бөліп шығару". Нефронның құрылысы және қызметі. Зәр шығару жүйесінің гигиенасы. Бүйрек және зәр шығару жүйесінің аурулары. және алдын алу шаралары. тірі ағзалардың зат алмасуының соңғы өнімдері. Құрамында азоты бар органикалық заттардың ыдырау өнімдері: аммиак, несепнәр, несеп қышқылы;
8) "Координация және реттелу". Нейрондардың түрлері мен қызметтері. Жүйке ұлпасының қызметі (глиальды жасушалар). Тірі ағзалардағы электрлік үдерістер. Электрорецепторлар және электрлі мүшелер. Тыныс алу мен тыныс шығарудың реттелуі мысалында нейрогуморальдық реттелу механизмі. Жүйкелік және гуморальдық реттелуді салыстыру. Ағзаның күйзеліске бейімделуі. Гомеостазды тұрақты ұстаудың механизмдері. Өсімдіктердің өсуі мен дамуын реттеуші. №3 зертханалық жұмыс: "Ауксиннің өсімдіктерге әсерін зерттеу";

14. Базовое содержание учебного предмета "Биология" 9 класса включает следующие разделы:
1) "Клеточная биология". Функции основных компонентов клетки. Клеточные структуры: плазматическая мембрана, цитоплазма, ядро, эндоплазматическая сеть, клеточный центр, рибосомы, аппарат Гольджи, лизосомы, митохондрии, пластиды, органоиды движения, клеточные включения. Строение и выполняемые функции.
2) "Разнообразие живых организмов. Биосфера и экосистемы". Использование бинарной номенклатуры для описания различных видов. Лабораторная работа №1 "Определение видов растений и животных (местного региона) с помощью определителя". Эффективность переноса энергии в экосистеме. Поток энергии и цепи питания. Виды экологических пирамид. Круговорот азота и углерода в природе. Биохимические процессы в биосфере. Роль живых организмов в создании осадочных пород и почвы;
3) "Влияние деятельности человека на окружающую среду". Влияние добычи и переработки полезных ископаемых на окружающую среду и здоровье человека. Воздействие пестицидов на окружающую среду и здоровье человека. Парниковый эффект и истощение озонового слоя. Влияние повышения температуры атмосферы и воды, уровня мирового океана на живые организмы;
4) "Питание". Процесс расщепления. Действие пищеварительных ферментов. Роль ферментов в пищеварении. Абсорбция и выделение. Механизм действия ферментов. Активный центр фермента. Лабораторная работа №2 "Исследование влияния различных условий (температура, pН) на активность фермента".
5) "Транспорт веществ". Сходства и различия активного и пассивного транспорта. Транспорт через клеточную мембрану. Затрата энергии при активном транспорте. Внешние и внутренние факторы, влияющие на транспирацию.
6) "Дыхание". Анаэробное и аэробное дыхание. Рассмотрение процессов анаэробного и аэробного дыхания с использованием уравнений химических реакций. Эффективность анаэробного и аэробного дыхания. Утомление мышц, связанное с анаэробным и аэробным дыханием. Влияние физических упражнений на аэробное и анаэробное дыхание;
7) "Выделение". Строение и функции нефрона. Гигиена мочевыделительной системы. Заболевания почек и органов мочевыделительной системы меры профилактики. Продукты выделения живых организмов. Конечные продукты разложения азотосодержащих органических веществ: аммиак, мочевина, мочевая кислота;
8) "Координация и регуляция, биофизика". Типы и функции нейронов. Функции нервной ткани (глиальные клетки). Электрические процессы в живых организмах. Электрорецепторы и электрические органы. Механизм нейрогуморальной регуляции на примере регуляции вдоха и выдоха. Сравнение нервной и гуморальной регуляции. Адаптация организма к стрессу. Механизмы поддержания гомеостаза. Регуляторы роста и развития растений. Лабораторная работа №3 "Исследование влияния ауксина на растения";

9) "Қозғалыс". Бұлшық еттің жұмысы №4 зертханалық жұмыс: "Статикалық және динамикалық жұмыс кезіндегі бұлшық еттің қажуын зерттеу";
10) "Молекулалық биология". Дезоксирибонуклеин қышқылы молекулалық құрылысының принцптері: нуклеотидтердің комплементарлылығы. Модельдеу "Дезоксирибонуклеин қышқылы молекуласын құру";
11) "Жасушалық цикл". Митоз. Митоз фазалары. №5 зертханалық жұмыс: "Пияз тамыр ұшындағы жасушалардан митозды зерттеу". Митоз. Митоз фазалары. Модельдеу "Митоз кезеңдерін зерттеу";
12) "Тұқым қуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары". Г.Мендель анықтаған белгілердің тұқым қуалаушылық заңдылықтары. Тұқым қуалаушылықты зерттеудің гибридологиялық әдісі. Тұқым қуалаушылықтың генетикалық заңдылықтарының цитологиялық негіздері. Гамета тазалығы заңы және оның цитологиялық негіздемесі. Моногибридті және дигибридті будандастыру. Басымдылық заңы. Ажырау заңы. Басымдылық заңы. Ажырау заңы. Адам генетикасы. Адамның тұқымқуалау белгілерін зерттеу әдістері. Адамның генетикалық ауруларының алдын алу. Адамның генеалогиялық шежіре ағашын құру. Модельдеу "Адамның генеалогиялық шежіре ағашын құру". Өнімділікті арттыратын заманауи ауыл шаруашылық технологиялары. Өнімділігі жоғары ауылшаруашылықты жүргізудің жаңа баламалы жолдары;
13) "Микробиология және биотехнология". Биотехнологиялық үдерістің жалпы сызбасы және биотехнологияда алынатын өнімдері (медицинада, өнеркәсіпте және ауыл шаруашылығында).
14) "Көбею". Адамның жыныс жүйесінің құрылымы мен қызметі. Екінші реттік жыныстық белгілер. Ұлдар мен қыздардың жыныстық жетілуі. Биологиялық және әлеуметтік жетілу. Контрацепция түрлері, жыныстық жолмен берілетін аурулар: Жүре пайда болған иммундық дефицитiнiң синдромы, сифилис, гонорея, гепатит В,С. Алдын алу шаралары;
15) "Өсу және даму". Құрсақта даму. Ұрықтық дамудың алғашқы кезеңдері. Ұрықтың қалыптасуы мен дамуы. Шылым шегу, есірткі мен ішімдіктің адам ұрығының дамуына тигізетін әсері;
16) "Эволюциялық даму". Эволюциялық ұғымдардың қалыптасуы және дамуы. Ч.Дарвиннің эволюциялық ілімінің негізгі қағидалары. Эволюцияның қазіргі заман теориясының пайда болуы. Эволюцияның қозғаушы күштері. Табиғи сұрыпталу нәтижесіндегі бейімделушілік. Эволюциялық үдерістегі өзгергіштіктің (мутациялық, комбинтивтік) рөлі. Табиғи сұрыпталу, оның түрлері (қозғаушы және тұрақтандырушы). Тіршілік үшін күрес (түрішілік, түраралық). Модельдеу "Бейімделгіштікті табиғи сұрыпталу нәтижесі ретінде зерттеу (көбелек)". "Түр" ұғымының анықтамасы. Түрдің құрылымы. Түр критерийлері. "Түр түзілу" ұғымы. Түр түзілудің тәсілдері мен механизмдері;

9) "Движение". Работа мышц. Лабораторная работа №4 "Изучение процесса утомления мыщц при статической и динамической работе";
10) "Молекулярная биология и биохимия". Принципы строения молекулы дезоксирибонуклеиновой кислоты: комплементарность нуклеотидов. Моделирование "Построение модели дезоксирибонуклеиновой кислоты";
11) "Клеточный цикл". Митоз. Фазы митоза. Лабораторная работа №5 "Исследование митоза в клетках корешка лука". Мейоз. Фазы мейоза. Моделирование "Изучение фаз мейоза";
12) "Закономерности наследственности и изменчивости". Закономерности наследования признаков, выявленные Г. Менделем. Гибридологический метод изучения наследственности. Цитологические основы генетических законов наследования. Закон чистоты гамет и его цитологическое обоснование. Moно- и дигибридное скрещивание. Закон доминирования. Закон расщепления. Генетика человека. Методы изучения наследственности у человека. Предупреждение наследственных заболеваний человека. Составление генеалогического древа человека. Моделирование "Составление родословной человека". Современные сельскохозяйственные технологии для повышения урожайности. Новые альтернативные пути ведения высокопродуктивного сельского хозяйства;
13) "Микробиология и биотехнология". Общая схема биотехнологического процесса и продукты, получаемые в биотехнологии (для медицины, промышленности и сельского хозяйства).
14) "Размножение". Строение и функции половой системы человека. Вторичные половые признаки. Половое созревание юношей и девушек. Биологическая и социальная зрелость. Виды контрацепции, заболевания, передающиеся половым путем: синдром приобретенного иммунодефицита, сифилис, гонорея, гепатит В,С. Меры профилактики;
15) "Рост и развитие". Внутриутробное развитие. Первые стадии зародышевого развития. Формирование и развитие плода. Влияние курения, наркотических веществ и алкоголя на развитие эмбриона человека;
16) "Эволюционное развитие". Возникновение и развитие эволюционных представлений. Основные принципы эволюционной теории Ч. Дарвина. Возникновение современной теории эволюции. Движущие силы эволюции. Приспособленность в результате естественного отбора. Роль изменчивости в эволюционном процессе (мутационная, комбинативная). Естественный отбор, его формы (движущая и стабилизирующая). Борьба за существование (внутривидовая, межвидовая). Моделирование "Изучение адаптаций как результат естественного отбора (бабочка)". Определение понятия "вид". Структура вида. Критерии вида. Понятие "видообразование". Формы и механизмы видообразования;

17) Жердегі тіршіліктің пайда болуы кезеңдері.
3
3-тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
15. Бағдарламада оқыту мақсаттарын пайдалану ыңғайлылығы үшін кодтау енгізілді. Кодта бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар – бөлім мен бөлімшенің, төртінші сан – оқыту мақсатының реттік санын білдіреді. Мысалы, 7.2.1.4. кодында "7" - сынып, "2.1" - екінші бөлімнің бірінші бөлімшесі, "4" - оқыту мақсатының реттік саны.
16. Оқыту мақсаттарының жүйесі бөлім бойынша әр сыныпқа берілген.
1) тірі организмдердің көп түрлілігі, құрылымы мен қызметтері:
Білім алушылар білуі тиіс:
Бөлім
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1. Тірі ағзалардың көптүрлілігі
7.1.1.1 жүйелеудің маңызын түсіндіру
7.1.1.2 омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың құрылысының айырмашылық белгілерін сипаттау
7.1.1.3 жекелеген ағзаларға қарапайым дихотомиялық кілттерді қолдану
8.1.1.1 балдырлар мүктәрізділер, қырықжапырақ тәріздестер, ашықтұқымдылар және жабықтұқымдылар мысалында өсімдіктердің ерекшеліктерін сипаттау
8.1.1.2 саңырауқұлақтардың ерекшелік белгілерін сипаттау;
8.1.1.3 даражарнақты және қосжарнақты өсімдіктер кластарын салыстыру
8.1.1.4 буынаяқтылар мен хордалы жануарлар кластарын ерекше белгілері бойынша сипаттау
9.1.1.1 өсімдіктер мен жануарлардың түрлерін сипаттауда бинарлы номенклатураны қолдану (анықтағыш бойынша)
2. Қоректену
7.1.2.1 жапырақтың ішкі құрылысын сипаттау және құрылысы мен оның қызметі арасындағы өзара байланысты
түсіндіру
8.1.2.1 омыртқасыздар, күйіс қайыратын жануарлар мен адамның ас қорыту жүйесінің құрылысын салыстыру
9.1.2.1 адамның асқорыту жолдарындағы үдерістерді сипаттау
7.1.2.2 фотосинтез үдерісі үшін қажетті жағдайларды зерттеу
8.1.2.2 әртүрлі типті тістердің құрылысы мен қызметтері арасындағы байланысын және тісті күту ережелерін сипаттау
8.1.2.3 адамның ас қорыту жүйесінің құрылысы мен қызметтері арасындағы өзара байланысты түсіндіру
8.1.2.4 ас қорыту жолы ауруларының себептерін және астан улану белгілерін анықтау
8.1.2.5 адам ағзасындағы дәрумендердің маңыздылығын сипаттау және азық- түлік құрамындағы С дәруменін анықтау
8.1.2.6 құрамында дәрумендердің маңызды мөлшері бар азық-түліктер тізімін жасау
9.1.2.2 ас қорыту үдерісіндегі органикалық заттар мен сәйкес ферменттердің арасындағы байланысты орнату
9.1.2.3 ферменттердің белсенділігіне әсер ететін әр түрлі жағдайларды (температура, pН) зерттеу
3. Заттардың тасымалдануы
7.1.3.1 тірі ағзалардағы қоректік заттардың тасымалының маңызын түсіндіру
7.1.3.2 өсімдіктерде заттардың тасымалына қатысатын мүшелерді танып білу
7.1.3.3 сабақ пен тамырдың ішкі құрылысын зерттеу

17) этапы развития жизни на Земле.
Глава 3. Система целей обучения
15. Цели обучения в программе содержат кодировку. Первое число кода обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели в данном подразделе. Например, в кодировке 7.2.1.4 "7" – класс, "2.1" – раздел и подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
16. Система целей обучения расписана по разделам для каждого класса.
1) многообразие, структура и функции живых организмов:
Обучающийся должны:
Подраздел
7 класс
8 класс
9 класс
1. Разнообразие живых организмов
7.1.1.1 объяснять значение систематики;
7.1.1.2 описывать отличительные признаки беспозвоночных и позвоночных животных;
7.1.1.3 использовать простые дихотомические ключи к определенным организмам
8.1.1.1 описывать отличительные признаки растений на примере водорослей, моховидных, папоротниковидных, голосеменных и покрытосеменных растений;
8.1.1.2 описывать отличительные признаки грибов;
8.1.1.3 сравнивать однодольные и двудольные растения;
8.1.1.4 описывать отличительные признаки классов членистоногих и хордовых животных
9.1.1.1 использовать бинарную номенклатуру при описании различных видов растений и животных (по определителям);
2. Питание
7.1.2.1 описывать внутреннее строение листа и объяснять взаимосвязь между строением и функцией;
7.1.2.2 исследовать условия, необходимые для процесса фотосинтеза
8.1.2.1 сравнивать строение пищеварительной системы
беспозвоночных, жвачных животных и человека;
8.1.2.2 описывать взаимосвязь строения различных типов зубов с их функциями, правила ухода за зубами;
8.1.2.3 объяснять взаимосвязь структуры пищеварительной системы человека с ее функциями;
8.1.2.4 выявлять причины болезней пищеварительного тракта и пищевых отравлений;
8.1.2.5 описывать значение витаминов в организме человека и роль витамина С в продуктах питания;
8.1.2.6 составлять список продуктов питания со значительным содержанием витаминов
9.1.2.1 описывать в деталях процессы пищеварения у человека;
9.1.2.2 устанавливать взаимосвязь между органическим веществом и соответствующим ферментом в процессе переваривания пищи;
9.1.2.3 исследовать влияние различных условий (температура, pН) на активность ферментов;
3. Транспорт веществ
7.1.3.1 объяснять значение транспорта питательных веществ в живых организмах;
7.1.3.2 распознавать органы, участвующие в транспорте веществ у растений;
7.1.3.3 исследовать внутреннее строение стебля и корня;

7.1.3.4 сабақ және тамырдың құрылысы мен қызметтерінің өзара байланысын сипаттау
7.1.3.5 жануарларда заттар тасымалына қатысатын мүшелерді танып білу
8.1.3.1 қан құрамы мен қызметін сипаттау
8.1.3.2 лейкоциттердің, эритроциттердің қызметтерін сипаттау;
8.1.3.3 гуморальдық және жасушалық иммунитетті салыстыру
8.1.3.4 Иммунитет ролін және аурулардың алдын алуындағы вакцинацияның ролін анықтау
8.1.3.5 Адам жүрегінің құрылысы мен қантамыр жүйелерінің маңызын сипаттау және жүрек-қантамыр ауруларының себептерін анықтау
8.1.3.6 жануарлардың қантамырлар жүйесінің түрлерін сипаттау
9.1.3.1 активті және пассивті тасымалдарды салыстыру
9.1.3.2 өсімдіктердегі транспирация үдерісінің мәнін түсіндіру
4. Тыныс алу
7.1.4.1 тірі ағзалар үшін тыныс алудың маңызын сипаттау
7.1.4.2 анаэробты және аэробты тыныс алу
7.1.4.3 омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың тыныс алу мүшелерін салыстыру
7.1.4.5 адамның тыныс алу мүшелері құрылысының ерекшеліктерін танып білу және тыныс алу мүшелерінің ауыруларының себептері мен олардың алдын алу жолдарын түсіндіру
8.1.4.1 өкпе мен ұлпадағы газ алмасу механизмдерін сипаттау
8.1.4.2 өкпенің тіршілік сыйымдылығын анықтау және қалыпты жағдайдағы және дененің физикалық жүктемесі кезіндегі тыныс алудың минуттық көлемін анықтау
9.1.4.1 тыныс алу реакциясының химиялық теңдеуін пайдалана отырып, анаэробты және аэробты тыныс алуды салыстыру
9.1.4.2 бұлшықет қажуы және аэробты, анаэробты тыныс алу үдерістері арасындағы байланысты қарастыру
5. Бөліп шығару
7.1.5.1 ағзалардың тіршілік әрекетіндегі бөліп шығарудың маңызын сипаттау
8.1.5.1 адамның зәр шығару жүйесі мүшелерінің құрылысы мен қызметтерін сипаттау
8.1.5.2 терінің құрылысын сипаттау және тері ауруларын және оның алдын алу шараларын түсіндіру
9.1.5.1 нефронның құрылысы мен қызметін сипаттау
9.1.5.2 зәр шығару жүйесі, бүйрек ауруларының алдын алу шараларын түсіндіру
9.1.5.3 әртүрлі ағзалардың мекен ету ортасы мен зат алмасуларының соңғы өнімдері арасындағы байланысты орнату
6. Қозғалыс
7.1.6.1 өсімдіктердің қозғалу себептерін түсіндіріп, қозғалыстың маңызын сипаттау (тропизмдер, таксистер);
7.1.6.2 жарықтың өсімдіктердің өсуі мен дамуына әсерін түсіндіру
7.1.6.3 омыртқалы және омыртқасыз жануарлардың қозғалыс мүшелерін салыстыру
8.1.6.1 тірек-қимыл жүйесінің құрылысы мен қызметтерін сипаттау
8.1.6.2 бұлшық ет ұлпасының қызметтері
түрлері мен олардың қызметтерін сипаттау
8.1.6.3 сымбаттың бұзылуы және жалпақ жалпақтабандылықтың пайда болу себептерін анықтау
9.1.6.1 қол бұлшық еттерінің максимальды жұмыс күшін және күшке төзімділігін зерттеу
7.
Координация және реттелу

7.1.3.4 описывать взаимосвязь строения стебля и корня с их функциями;
7.1.3.5 распознавать органы, участвующие в транспорте веществ у животных
8.1.3.1 описывать состав и функции крови;
8.1.3.2 охарактеризовывать функции эритроцитов, лейкоцитов;
8.1.3.3 сравнивать гуморальный и клеточный иммунитет;
8.1.3.4 описывать лимфатическую систему
8.1.3.5 Определить роль иммунитета и вакцинации в профилактике заболеваний;
8.1.3.6 описывать строение сердца и кровеносных сосудов у человека и выявить причины заболевания ;
8.1.3.7 описывать типы кровеносной системы животных;
9.1.3.1 сравнивать пассивный и активный транспорт;
9.1.3.2 объяснить сущность процесса транспирации у растений;
4. Дыхание
7.1.4.1 описывать значение дыхания для живых организмов;
7.1.4.2 различать анаэробное и аэробное типы дыхания
7.1.4.3 сравнивать строение органов дыхания беспозвоночных и позвоночных животных;
7.1.4.4 изучать особенности строения органов дыхания у человека и объяснять причины и меры профилактики заболеваний органов дыхания;
8.1.4.1 описывать механизмы газообмена в легких и тканях;
8.1.4.2 определять жизненный объем легких и минутный объем дыхания в состоянии покоя и при физической нагрузке
9.1.4.1 сравнивать процессы анаэробного и аэробного дыхания, используя уравнение химической реакции процесса дыхания;
9.1.4.2 рассмотреть связь между утомлением мышц и процессами анаэробного и аэробного дыхания
5. Выделение
7.1.5.1 объяснять значение выделения в жизнедеятельности организмов;
8.1.5.1 описывать строение и функции органов мочевыделительной системы человека;
8.1.5.2 описывать структуру кожи и меры профилактики кожных заболеваний
9.1.5.1 описывать строение и функцию нефрона;
9.1.5.2 объяснять меры профилактики болезней почек и мочевыделительной системы;
9.1.5.3 устанавливать связь между средой обитания и конечными продуктами обмена веществ у различных организмов
6. Движение
7.1.6.1 описывать значение и объяснять причины движений живых организмов (тропизмы, таксисы)
7.1.6.2 объяснять влияние света развитие растений;
7.1.6.3 сравнивать органы движения у беспозвоночных и позвоночных животных
8.1.6.1 описывать строение и функции опорно-двигательной системы
8.1.6.2 описывать виды мышечной ткани и их функции;
8.1.6.3 выявлять причины нарушения осанки и развития плоскостопия
9.1.6.1 исследовать максимальное мышечное усилие и силовую выносливость мышц руки
7. Координация и регуляция

7.1.7.1 жүйке жүйесінің типтерін сипаттау
7.1.7.2 жүйке жүйесінің қызметі мен құрылымдық компонентерін атау
7.1.7.3 орталық және вегетативті жүйке жүйесі бөлімдерінің құрылысы мен қызметін салыстыру
7.1.7.4 рефлекстік доғаны зерттеу
7.1.7.5 ағзаның тіршілік әрекетін қалпына келтіру және тынығуы үшін ұйқының маңызын түсіндіру
7.1.7.6 жүйке жүйесінің қызметіне алкоголь, шылым және есірткілік заттардың әсерін түсіндіру
8.1.7.1 көруді қабылдау ерекшеліктерін зерттеу және көру гигиенасы ережелерін сипаттау
8.1.7.2 дыбысты қабылдау ерекшеліктерін зертеу және есту мүшелерінің гигиенасы ережелерін сипаттау
8.1.7.3 эндокикринді, экзокринді және аралас бездердің орналасқан жерлерін анықтау
8.1.7.4 эндокриндік бездер қызметінің бұзылуынан туындаған ауруларды атау
8.1.7.5 терінің сезімталдығын зерттеу
9.1.7.1 жүйке ұлпалары мен оның құрылымдық бөліктерінің қызметтерін талдау
9.1.7.2 нейрогуморальді реттелу және гомеостаз механизмін түсіндіру
9.1.7.3 өсімдіктердің өсуі мен дамуына әсер ететін заттардың әрекетін талдау
2) көбею, тұқым қуалаушылық, өзгергіштік, эволюциялық даму:
1. Көбею
7-сынып
8-сынып
9-сынып
7.2.1.1 өсімдіктердің жыныссыз және жынысты көбеюін сипаттау
7.2.1.2 айқас тозаңдану мен өздігінен тозаңдануды және гүлді өсімдіктердегі қосарлы ұрықтанудың маңызын сипаттау
8.2.1.1 мүктер мен қырықжапырақтардың мысалында жынысты және жыныссыз ұрпақтарының ерекшеліктерін түсіндіру
8.2.1.2 ашық тұқымды және жабық тұқымды өсімдіктердің тіршілік циклінің ерекшеліктерін түсіндіру
9.2.1.1 адамның жыныс жүйесінің құрылысын сипаттау
9.2.1.2 жыныстық жетілу кезеңіндегі екінші реттік жыныстық белгілердің дамуын сипаттау
9.2.1.3 контрацепцияның түрлерін және жыныстық жолмен таралатын аурулардың алдын алу шараларын түсіндіру
2. Жасушалық айналым
7.2.2.1 әртүрлі ағзалар түрлеріндегі хромосомалардың санын салыстыру
8.2.2.1 тірі ағзалардың өсуі мен дамуы үшін митоз бен мейоздың маңызын түсіндіру
9.2.2.1 митоздың кезеңдерін сипаттау;
9.2.2.2 мейоз кезеңдерін сипаттау
3. Өсу және даму
7.2.3.1 ағзадардың өсу мен даму үдерістерін сипаттау
7.2.3.2 өсімдіктер мен жануарлардың онтогенез кезеңдерін ажырату
7.2.3.3 жануарлардың онтогенезіндегі тура және түрленіп даму типтерін салыстыру
8.2.3.1 эмбрионалдық даму кезеңдерін сипаттау;
8.2.3.2 ұрық жапырақшаларынан қалыптасқан мүшелерді сипаттау
9.2.3.1 ұрықтың дамуындағы плацентаның маңызын түсіндіру
9.2.3.2 адам ұрығының дамуына шылым шегу, алкоголь мен басқа есірткілер әсерінің салдарын түсіндіру
4. Тұқым қуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары

7.1.7.1 описывать типы нервной системы животных
7.1.7.2 называть функции нервной системы и ее структурных компонентов
7.1.7.3 сравнивать строение и функции центральной и вегетативной нервной системы
7.1.7.4 исследовать рефлекторную дугу;
7.1.7.5 объяснять значение сна для восстановления жизнедеятельности и отдыха организма;
7.1.7.6 объяснять последствия влияния алкоголя, курения и других наркотических веществ на нервную систему
8.1.7.1 исследовать особенности зрительного восприятия и описывать правила гтгтены зрения;
8.1.7.2 исследовать особенности слухового восприятия и описывать правила гигиены слуха;
8.1.7.3 определять расположение и функции эндокринных, экзокринных и смешанных желез
8.1.7.4 называть заболевания, вызванные нарушением функции эндокринных желез;
8.1.7.5 исследовать кожную чувствительность;
9.1.7.1 объяснять функции нервной ткани и ее структурных компонентов;
9.1.7.2 объяснять механизм нейрогуморальной регуляции и процесса гомеостаза;
9.1.7.3 анализировать влияние ростовых веществ на жизнедеятельность растений
2) размножение, наследственность, изменчивость, эволюционное развитие:
Подраздел
7 класс
8 класс
9 класс
1. Размножение
7.2.1.1 описывать бесполое и половое размножение у растений;
7.2.1.2 объяснять роль вегетативного размножения в садоводстве
7.2.1.3 описывать виды опыления и значение двойного оплодотворения у цветковых растений
8.2.1.1 объяснить особенности полового и бесполого поколения на примере мхов и папоротников;
8.2.1.2 объяснять особенности жизненного цикла голосеменных и покрытосеменных растений
9.2.1.1 описывать строение половой системы человека;
9.2.1.2 описывать развитие вторичных половых признаков в период полового созревания;
9.2.1.3 объяснять виды контрацепции и заболеваний, передаваемых половым путем и меры их профилактики
2. Клеточный цикл
7.2.2.1 сравнивать количество хромосом у разных видов организмов
8.2.2.1 объяснить значение митоза и мейоза в жизнедеятельности живых организмов
9.2.2.1 характеризовать фазы митоза;
9.2.2.2 характеризовать фазы мейоза
3. Рост и развитие
7.2.3.1 описывать процессы роста и развития организмов
7.2.3.2 различать этапы онтогенеза животных и растений;
7.2.3.3 сравнивать прямой и непрямой типы онтогенеза у животных
8.2.3.1 объяснять этапы эмбрионального развития;
8.2.3.2 описывать формирование зародышевых листков
9.2.3.1 объяснять роль плаценты в развитии эмбриона;
9.2.3.2 объяснять последствия влияния курения, алкоголя и других наркотических веществ на развитие эмбриона человека
4. Закономерности наследственности и изменчивости

7.2.4.1 адам ағзасындағы тұқым қуалайтын және тұқым қуаламайтын белгілерді зерттеу
7.2.4.2
хромосомадағы генетикалық ақпарат дезоксирибонуклеин қышқылының маңызын түсіндіру
8.2.4.1 тұқым қуалаушылық пен өзгергіштіктің эволюциядағы ролін дәйектеу
8.2.4.2 ағзалар селекциясы үшін қолдан сұрыптаудың маңызын сипаттау
8.2.4.3 мәдени өсімдіктер мен үй жануарларының шығу тегінің орталықтарын оқып білу;
9.2.4.1 генетиканың дамуымен қалыптасуындағы Мендель зерттеулерінің рөлін бағалау
9.2.4.2 моногибридті будандастырудың цитологиялық негіздерін тұжырымдау және моногибридті будандастыруға есептер шығару
9.2.4.3 дигибридті будандастырудың цитологиялық негіздерін негіздерін дәлелдеу және есептер шығару
9.2.4.4 адамның қан тобының тұқымқуалауын және қан топтарын анықтау механизмін түсіндіру
9.2.4.5 адам генетикасын зерттеудің негізгі әдістерін сипаттау;
9.2.4.6 шежіре сызбасын құру
9.2.4.7 мәдени өсімдіктердің өнімділігін арттыру үшін заманауи ауылшаруашылық технологиялардың қолданылуын зерттеу
5. Эволюциялық даму мен селекция негіздері
9.2.5.1 эволюцияның қозғаушы күштерін сипаттау
9.2.5.2 түрдің құрылымы мен критерийлері мен түр түзілу үдерісін түсіндіру сипаттау
3) ағза мен қоршаған орта:
1. Биосфера, экожүйе, популяция
7-сынып
8-сынып
9-сынып
7.3.1.1 жергілікті жер экожүйесі қоршаған орта факторларының тірі ағзаларының тіршілік әрекеті мен таралуына әсерін зерттеу
7.3.1.2 табиғи қоректік тізбектерді құрастыру және салыстыру;
7.3.1.3 экологиялық сукцессия үдерісін сипаттау
8.3.1.1 су және құрлық экожүйелерін салыстыру
8.3.1.2 ағзалардың түрлі тірі қалу тәсілдерін зерттеу;
8.3.1.3 тірі ағзалардың өзара қарым-қатынас түрлерін сипаттау
8.3.1.4 тірі ағзалардың қоршаған ортаң жағдайларына бейімделуін түсіндіру
9.3.1.1 энергия ағымының тиімділігін есептеу;
9.3.1.2 энергия, биомасса және сандар пирамидаларын салыстыру
9.3.1.3 азот пен көміртек айналымының табиғаттағы сызбасын құру
2. Адам қызметінің қоршаған ортаға әсері
7.3.2.1 адам мен экожүйе арасындағы қарым-қатынастарды сипаттау
7.3.2.2 экожүйеге жағымсыз әсер ететін адам тіршілігінің шаруашылық салаларынан мысалдар келтіру
7.3.2.3 Қазақстан Республикасының ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың өсімдіктері мен жануарларын сипаттау
7.3.2.4 Қазақстан Республикасының Қызыл кітабына енгізілген жергілікті өңірдің жануарлары мен өсімдіктеріне мысал келтіру

7.2.4.1 исследовать наследственные и ненаследственные признаки организма человека
7.2.4.2 объяснять роль генетического материала – дезоксирибонуклеиновой кислоты - в хромосомах
8.2.4.1 аргументировать роль наследственности и изменчивости в эволюции;
8.2.4.2 описывать значение искусственного отбора для селекции организмов;
8.2.4.3 изучать центры происхождения культурных растений и домашних животных;
9.2.4.1 оценивать роль исследований Менделя в становлении и развитии генетики;
9.2.4.2 обосновывать цитологические основы моногибридного скрещивания и решать задачи на моногибридное скрещивание;
9.2.4.3 обосновывать цитологические основы дигибридного скрещивания и решать задачи на дигибридное скрещивание;
9.2.4.4 объяснять механизм определения и наследования групп крови человека;
9.2.4.5 характеризовать основные методы изучения генетики человека;
9.2.4.6 составлять генеалогическое древо;
9.2.4.7 изучать использование современных сельскохозяйственных технологий для повышения урожайности культурных растений на основе местного региона
5. Основы селекции и эволюционное развитие
9.2.5.1 изучать основные этапы развития жизни на Земле
9.2.5.2 изучать основные положения работ К. Линнея и Ж.Б. Ламарка;
9.2.5.3 объяснять роль трудов Ч. Дарвина в создании учения об эволюции
9.2.5.4 охарактеризовать движущие силы эволюции;
9.2.5.5 охарактеризовать критерии вида и процесс видообразования;
3) организмы и окружающая среда:
Подраздел
7 класс
8 класс
9 класс
1. Биосфера, экосистема,
популяция
7.3.1.1 исследовать влияние факторов окружающей среды местной экосистемы на жизнедеятельность и распространение живых организмов;
7.3.1.2 составлять и сравнивать природные пищевые цепи;
7.3.1.3 описывать процесс экологических сукцессий
8.3.1.1 сравнивать водные и наземные экосистемы;
8.3.1.2 исследовать различные стратегии выживания организмов;
8.3.1.3 описывать типы взаимоотношений между организмами;
8.3.1.4 объяснять процесс адаптации живых организмов к условиям окружающей среды
9.3.1.1 рассчитывать эффективность переноса энергии;
9.3.1.2 сравнивать пирамиды численности, биомассы и энергии;
9.3.1.3 составлять схему круговорота азота и углерода в природе
2. Влияние человеческой деятельности на окружающую среду
7.3.2.1 описывать взаимодействие человека и экосистемы;
7.3.2.2 приводить примеры отраслей человеческой деятельности, негативно влияющих на экосистемы
7.3.2.2 описывать животный и растительный мир особо охраняемых природных территорий Казахстана;
7.3.2.3 приводить примеры животных и растений местного региона, занесенных в Красную книгу Республики Казахстан

8.3.2.1 биологиялық әртүрлілікті сақтаудың және қолдауды қажеттіктің себептерін негіздеу
8.3.2.2 Дүниежүзілік Тұқым қорының маңызын бағалау;
8.3.2.3 Қазақстан аумағындағы экологиялық проблемалардың туындау себептері мен оларды шешу жолдарын түсіндіру
9.3.2.1 пестицидтерді пайдаланудың, қоршаған ортаға мен адам денсаулығы әсерін түсіндіру
9.3.2.2 жылыжай эффектісінің тірі ағзаларға әсерін түсіндіру
9.3.2.3 озон қабатының бұзылуының себептері мен салдарын түсіндіру
4) қолданбалы кіріктірілген ғылымдар:
Бөлім
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1. Молекулалық биология мен биохимия
7.4.1.1 судың қасиеті мен тірі ағзалар тіршілігі үшін маңызын сипаттау
7.4.1.2 азық-түліктер құрамындағы нәруыз, май, көмірсулардың бар болуын дәлелдеу
8.4.1.1 жасушадағы органикалық заттарды сипаттау
8.4.1.2 көмірсулар мен липидтердің, нәруыздардың биологиялық қызметтерін сипаттау
9.4.1.1 дезоксирибонуклеин қышқылы
молекуласының қос шиыршықты құрылымын сипаттау
9.4.1.2дезоксирибонуклеин қышқылының құрылымдық қағидалары негізінде үлгілеу
2. Жасушалық биология
7.4.2.1 "жасуша", "ұлпа", "мүше", "мүшелер жүйесі" туралы түсініктер
8.4.2.1 өсімдік және жануар ұлпаларын жіктеу;
8.4.2.2 прокариот және эукариот жасушаларының құрылысынсалыстыру
9.4.2.1 өсімдік және жануар жасушаларының негізгі бөліктерінің құрылысы мен қызметін түсіндіру
3. Микробиология және биотехнология
7.4.3.1 бактериялар формаларының әртүрлілігін сипаттау
7.4.3.2 ірімшік және йогурт өндірісін зерттеу
7.4.3.3 антибиотиктер, антисептиктер мен залалсыздандыру өнімдерінің қолданылуын сипаттау
7.4.3.4 вирустардың тіршіліктің жасушасыз формасы екендігін түсіндіру
8.4.3.1 қарапайымдылар, бактериялар, саңырауқұлақтар, вирустармен туындайтын аурулардың ерекшеліктері мен алдын алу шараларын сипаттау
9.4.3.1 биотехнологияда өндірілетін өнімдерге мысал келтіру
4. Биофизика
8.4.4.1 тік жүруге байланысты адам қозғалуының биомеханикалық ерекшеліктерін зерттеу
9.4.4.1 тірі ағзалардағы электрлі үдерістерді зерттеу
17. Осы оқу бағдарламасы қосымшада берілген негізгі орта білім беру деңгейінің 7-9-сыныптарына арналған "Биология" пәнінен оқу жүктемесі төмендетілген үлгілік оқу бағдарламасының Ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
18. Тоқсандағы бөлімдер және бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Жалпы орта білім беру
деңгейінің 7-9-сыныптарына
арналған "Биология" пәнінен
оқу жүктемесі төмендетілген
үлгілік оқу бағдарламасына
қосымша
Негізгі орта білім беру деңгейінің 7-9-сыныптарына арналған "Биология" пәнінен оқу жүктемесі төмендетілген үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
7-сынып
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері
Тақырыптар/Ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны
Оқыту мақсаттары
Білім алушылар:
1-тоқсан
Экожүйелер
Ортаның экологиялық факторлары: абиотикалық (температура, жарық, рН, ылғалдылық) биотикалық (микроағзалар, жануарлар, өсімдіктер). №1 Зертханалық жұмыс "Жергілікті жердің экожүйелерін зерттеу (мектеп ауласы мысалында)"

8.3.2.1 обосновывать необходимость сохранения и поддержания биологического разнообразия;
8.3.2.2 оценивать значение Всемирного банка семян;
8.3.2.3 объяснять причины возникновения и пути решения экологических проблем на территории Казахстана
9.3.2.1 объяснять влияние добычи и переработки полезных ископаемых на окружающую среду;
9.3.2.2 объяснять последствия влияния пестицидов на окружающую среду и здоровье человека;
9.3.2.3 объяснять влияние парникового эффекта на живые организмы;
9.3.2.4 объяснять причины и последствия разрушения озонового слоя
4) прикладные интегрированные науки:
Подраздел
7 класс
8 класс
9 класс
1. Молекулярная биология и биохимия
7.4.1.1 описывать свойства и значение воды для живых организмов;
7.4.1.2 доказывать наличие углеводов, белков и жиров в продуктах питания
8.4.1.1 описывать органические вещества клетки;
8.4.1.2 описывать свойства и биологические функции белков, углеводов и липидов;
9.4.1.1 изучать механизм действия фермента;
9.4.1.2 описывать строение двойной спирали молекулы дезоксирибонуклеииновой кислоты;
9.4.1.3
моделировать молекулу дезоксирибонуклеииновой кислоты на основе принципов ее строения
2. Клеточная биология
7.4.2.1 объяснять понятия клетки, ткани, органы, системы органов;
8.4.2.1 классифицировать ткани растений и животных;
8.4.2.2 сравнивать строение клеток эукариот и прокариот
9.4.2.1 объяснять основные функции компонентов растительной и животной клетки;
3. Микробиология и биотехнология
7.4.3.1 описывать различные формы бактерий;
7.4.3.2 исследовать производство йогурта и сыра;
7.4.3.3 описывать применение антибиотиков, антисептиков и дезинфицирующих средств;
7.4.3.4 объяснять принадлежность вирусов к неклеточной форме жизни
8.4.3.1 описывать особенности заболеваний, вызванных простейшими, грибами, бактериями и вирусами, меры их профилактики
9.4.3.1 приводить примеры продуктов, получаемых в биотехнологии
4. Биофизика
8.4.4.1 исследовать биомеханические особенности движения человека в связи с прямохождением
9.4.4.1 изучать электрические процессы в живых организмах;
17. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом к Типовой учебной программе (с сокращением учебной нагрузки) по учебному предмету "Биология" для 7-9 классов уровня основного среднего образования, приведенным в приложении к настоящей учебной программе.
18. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
Приложение
к Типовой программе
(с сокращением учебной нагрузки)
по учебному предмету "Биология"
для 7-9 классов уровня
основного среднего образования
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы (с сокращением учебной нагрузки) по учебному предмету "Биология" для 7-9 классов уровня основного среднего образования
1) 7- класс
Раздел долгосрочного плана
Темы /Содержание раздела долгосрочного плана/
Цели обучения
Обучающиеся должны:
1 четверть
Экосистемы
Экологические факторы среды: абиотические (температура, свет, рН, влажность), биотические (микроорганизмы, животные, растения). Лабораторная работа №1 "Исследование местных экосистем (на примере школьного участка)"

7.3.1.1 жергілікті жер экожүйесі қоршаған орта факторларының тірі ағзалардың тіршілік әрекеті мен таралуына әсерін зерттеу
Қоректік тізбектер және қоректік торлар.
Модельдеу "Қоректік тізбек пен торды құру"
7.3.1.2 табиғи қоректік тізбектерді құрастыру және салыстыру
Экологиялық сукцессиялар: Бірінші және екінші реттік сукцессиялар. Экожүйелердің алмасуы
7.3.1.3 экологиялық сукцессия үдерісін сипаттау
Адам экожүйенің бір бөлігі. Антропогендік фактор
7.3.2.1 адам мен экожүйе арасындағы қарым-қатынастарды сипаттау
Адам әрекеттерінің экожүйеге жағымсыз әсері
7.3.2.2 экожүйеге жағымсыз әсер ететін адам тіршілігінің салаларына мысалдар келтіру
Қазақстанда ерекше қорғалатын аймақтар. Жергілікті жердің ерекше қорғалатын аймақтары
7.3.2.3 Қазақстан Республикасының ерекше қорғалатын табиғи аймақтарының өсімдіктері мен жануарларын сипаттау
Қазақстан Республикасының Қызыл кітабы. Жергілікті өңірдің ҚР Қызыл кітабына енгізілген жануарлары мен өсімдіктері
7.3.2.4 жергілікті өңірдің Қазақстан Республикасының Қызыл кітабына енгізілген жануарлары мен өсімдіктеріне мысал келтіру
Тірі ағзаларды жүйелеу
Тірі ағзалардың бес патшалығына жалпы сипаттама: прокариоттар, протисталар, саңырауқұлақтар, өсімдіктер, жануарлар. Өсімдіктер мен жануарлардың негізгі жүйелік топтары: Патшалықтар. Типтер. Бөлімдер. Кластар. Өсімдіктер мен жануарларды жүйелеудің маңызы
7.1.1.1 жүйелеудің маңызын түсіндіру;
Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың сыртқы құрылысындағы ерекшеліктер
7.1.1.2 омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың құрылысының ерекшеліктерін сипаттау
Дихотомиялық әдіс.
Дихотомиялық кілттерді қолдану
7.1.1.3 жекелеген ағзаларға қарапайым дихотомиялық кілттерді қолдану
Жасушалық биология
Су және органикалық заттар
Жасуша, ұлпа, мүше, мүшелер жүйесі түсініктері. Өсімдіктер және жануарлар жасушаларын салыстыру. Жарық микроскобынан көрінетін жасуша құрылымдары: пластидтер, вакуоль, ядро, цитоплазма, жасушалық мембрана, жасушалық қабырға
7.4.2.1 "жасуша", "ұлпа", "мүше", "мүшелер жүйесі" туралы түсініктер
Судың қасиеттері: беттік керілу, судың қозғалысы, еріткіштігі, қайнау және балқу температурасы, жылусыйымдылығы. Судың биологиялық маңызы және оның еріткіш ретіндегі, температураны сақтау мен реттеудегі ролі. № 2 зертханалық жұмыс "Судың тірі ағзалар үшін маңызы мен қасиеттерін зерттеу".
7.4.1.1 судың қасиеті мен тірі ағзалар үшін маңызын сипаттау
Азық-түліктердегі органикалық заттар: нәруыздар, майлар, көмірсулар. №3 Зертханалық жұмыс "Азық-түліктерде көмірсулар, нәруыздар және майлардың бар болуын зерттеу"
7.4.1.2 азық–түліктерде көмірсулар, нәруыздар және майлардың бар екендігін дәлелдеу
2-тоқсан
Заттардың тасымалдануы
Заттар тасымалдануының тірі ағзалардың тіршілік әрекеті үшін маңызы. Заттардың тасымалдануына қатысатын тірі ағзалардың мүшелері мен мүшелер жүйесі

7.3.1.1 исследовать влияние факторов окружающей среды местной экосистемы на жизнедеятельность и распространение живых организмов
Пищевые цепи и пищевые сети.
Моделирование "Построение пищевых цепей и сетей"
7.3.1.2 составлять и сравнивать природные пищевые цепи;
Экологические сукцессии: первичная и вторичная сукцессия. Смена экосистем
7.3.1.3 описывать процесс экологических сукцессий
Человек как часть экосистемы. Антропогенный фактор
7.3.2.1 описывать взаимодействие человека и экосистемы
Негативное влияние деятельности человека на экосистему
7.3.2.2 приводить примеры отраслей человеческой деятельности, негативно влияющих на экосистемы
Особо охраняемые территории Казахстана. Особо охраняемые территории региона
7.3.2.3 описывать животный и растительный мир особо охраняемых природных территорий Казахстана
Красная книга Республики Казахстан. Животные и растения местного региона, занесенные в Красную книгу Казахстана
7.3.2.4 приводить примеры животных и растений местного региона, занесенных в Красную книгу Казахстана
Классификация живых организмов
Общая характеристика пяти царств живых организмов: прокариоты, протисты, грибы, растения, животные.
Основные систематические группы растений и животных: Царства, Типы, Отделы, Классы. Значение классификации растений и животных
7.1.1.1 объяснять значение систематики;
Особенности внешнего строения беспозвоночных и позвоночных животных
7.1.1.2 описывать отличительные признаки беспозвоночных и позвоночных животных
Дихотомический метод. Использование дихотомических ключей
7.1.1.3 использовать простые дихотомические ключи к определенным организмам
Клеточная биология
Вода и органические вещества
Понятия: "клетка", "ткань", "орган", система органов".
Сравнение растительной и животной клетки. Органоиды, видимые под световым микроскопом: пластиды, вакуоль, ядро, цитоплазма, клеточная мембрана, клеточная стенка
7.4.2.1 объяснять понятия "клетка", "ткань", "органы", "системы органов";
Свойства воды: поверхностное натяжение, движение воды, растворимость, температура кипения и плавления, теплоемкость. Биологическое значение воды и ее роль в качестве растворителя, в поддержании и регулировании температуры. Лабораторная работа №2 "Исследование свойств и значения воды для живых организмов
7.4.1.1 описывать свойства и значение воды для живых организмов;
Органические вещества: белки, жиры, углеводы в продуктах питания.
Лабораторная работа №3 "Исследование наличия углеводов, белков, жиров в продуктах питания
7.4.1.2 доказывать наличие углеводов, белков, жиров в продуктах питания
2 четверть
Транспорт веществ
Значение транспорта веществ для жизнедеятельности живых организмов. Органы и системы органов живых организмов, участвующих в транспорте веществ

7.1.3.1 тірі ағзалардағы қоректік заттардың тасымалының маңызын түсіндіру
7.1.3.2 өсімдіктерде заттардың тасымалын қамтамасыз ететін мүшелерді танып білу
Сабақ және тамыр. Сабақтың ішкі құрылысы: қабық, камбий, сүрек, өзек. Тамыр аймақтары: бөліну, өсу, сору және өткізу аймақтары.
Тамырдың ішкі құрылысы: флоэма, ксилема, камбий. №4 Зертханалық жұмыс "Сабақтың ішкі құрылысын зерттеу". №5 Зертханалық жұмыс "Тамыр аймақтарын зерттеу"
7.1.3.3 тамыр және сабақтың ішкі құрылысын зерттеу
7.1.3.4 тамыр және сабақтың құрылысы мен қызметі арасындағы байланысты сипаттау
Жануарлардағы қанайналым мүшелері: буылтық құрттар, ұлулар, буынаяқтылар және омыртқалылар
7.1.3.5 жануарларда заттар тасымалына қатысатын мүшелерді танып білу
Тірі ағзалардың қоректенуі
Жапырақтың құрылысы мен қызметі. Жапырақтың ішкі құрылысы. Лептесік. Жапырақ фотосинтездеуші негізгі арнайы мүше. Судың булануы мен газдардың алмасуы
7.1.2.1 жапырақтың ішкі құрылысын сипаттау, құрылысы мен қызметі арасындағы өзара байланысты түсіндіру
Фотосинтезге қажетті жағдайлар. №6 Зертханалық жұмыс "Фотосинтез үдерісіне қажетті жағдайларды зерттеу"
7.1.2.2 фотосинтезге қажетті жағдайларды зерттеу
Тыныс алу
Өсімдіктер мен жануарлар үшін тыныс алудың маңызы. Тыныс алу - энергия көзі. Тыныс алу типтері: анаэробты және аэробты.
Анаэробты және аэробты тынысалуды салыстыру: оттегінің қатысында/қатысынсыз, статикалық/динамикалық жұмыс, жылықанды/суыққанды жануарлар
Өсімдіктердің тыныс алуы. Тұқымның немесе өскіндердің тынысалуы мысалында
№7 Зертханалық жұмыс "Өсімдіктердің тынысалуын зерттеу"
7.1.4.1 тірі ағзалардағы тыныс алу маңызын сипаттау
7.1.4.2 анаэробты және аэробты тыныс алу типтерін ажырату
Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың тыныс алу мүшелері (бунақденелілердің демтүтіктері, балықтарының желбезектері, құстардың және сүтқоректілердің өкпесі). Модельдеу "Омыртқалы және омыртқасыз жануарлардың тынысалу жүйесі мүшелерін салыстыру"
7.1.4.3 омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың тыныс алу мүшелерін салыстыру
Тынысалу мүшелері. Адамның тынысалу жолдарының құрылысы мен газалмасу мүшелері
Тыныс алу мүшелерінің аурулары. Тыныс алу мүшелерінің ауруларының себептері мен алдын алу жолдары.
7.1.4.5 адамның тыныс алу мүшелері құрылысының ерекшеліктерін танып білу және тыныс алу мүшелерінің ауыруларының себептері мен олардың алдын алу жолдарын түсіндіру
3-тоқсан
Бөліп шығару
Бөліп шығарудың тірі ағзалар үшін маңызы. Жануарлар мен өсімдіктердегі дағы бөліп шығару өнімдері. Зат алмасудың соңғы өнімдері
7.1.5.1 ағзалардың тіршілік әрекетінде бөліп шығарудың маңыздылығын сипаттау
Қозғалыс
Өсімдіктердің қозғалысы. Қозға
лыстың өсімдіктер тіршілігіндегі маңызы. Өсімдіктердің қозғалу тәсілдері (тропизмдер, таксистер, өсу қозғалыстары). Өсімдіктердің өсуі мен дамуына жарықтың әсері.

7.1.3.1 объяснять значение транспорта питательных веществ в живых организмах;
7.1.3.2 распознавать органы, участвующие в транспорте веществ у растений
Стебель и корень. Внутреннее строение стебля: кора, камбий, древесина, сердцевина. Зоны корня: зона деления, зона роста, зона всасывания, зона проведения. Внутреннее строение корня: флоэма, ксилема, камбий.
Лабораторная работа №4 "Исследование внутреннего строения стебля".
Лабораторная работа №5 "Исследование зон корня"
7.1.3.3 исследовать внутреннее строение стебля и корня;
7.1.3.4 описывать взаимосвязь строения стебля и корня с их функциями
Органы кровообращения у животных: у кольчатых червей, моллюсков, членистоногих и позвоночных
7.1.3.5 распознавать органы, участвующие в транспорте веществ у животных
Питание живых организмов
nullСтроение и функции листа. Внутреннее строение листа. Устьица. Лист как специализированный орган фотосинтеза. Испарение воды и газообмен
7.1.2.1 описывать внутреннее строение листа и объяснить взаимосвязь между строением и функцией
Условия, необходимые для фотосинтеза. Лабораторная работа №6 "Исследование факторов, влияющих на процесс фотосинтеза"
7.1.2.2 исследовать условия, необходимые для процесса фотосинтеза
Дыхание
Значение дыхания для растений и животных. Типы дыхания: анаэробное и аэробное.
7.1.4.1 описывать значение дыхания для живых организмов;
7.1.4.2 различать анаэробное и аэробное типы дыхания
Дыхание растений. Дыхание семян или проростков семян. Лабораторная работа №7 "Исследование дыхания у растений".
Органы дыхания беспозвоночных и позвоночных животных (трахеи насекомых, жабры рыб, легкие птиц и млекопитающих). Моделирование "Сравнение органов дыхания беспозвоночных и позвоночных животных"
7.1.4.3 сравнивать строение органов дыхания беспозвоночных и позвоночных животных
Органы дыхания. Строение воздухоносных путей человека, органы газообмена человека
Заболевания органов дыхания. Причины и профилактика заболеваний органов дыхания.
7.1.4.4 изучать особенности строения органов дыхания у человека и объяснять причины и меры профилактики заболеваний органов дыхания
3-я четверть
Выделение
Значение выделения для живых организмов. Продукты выделения у животных и растений. Конечные продукты обмена веществ
7.1.5.1 объяснять значение выделения в жизнедеятельности организмов
Движение
Движение растений. Значение движения для жизнедеятельности растений. Способы движений растений (тропизмы, таксисы, ростовые движения). Влияние света на рост и развитие растений.

7.1.6.1 өсімдіктердің қозғалысы себептерін түсіндіріп, қозғалыстың маңызын сипаттау
7.1.6.2 жарықтың өсімдіктердің дамуына әсерін түсіндіру;
Жануарлардың қозғалыс мүшелері. Тірі ағзалардағы қозғалыстың рөлі. Жануарлардың қозғалу тәсілдеріне мысалдар. Жануарлардың мекен ортасы мен қозғалыстәсілдері арасындағы байланыстарды анықтау
7.1.6.3 омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың қозғалыс мүшелерін салыстыру
Координация және реттелу
Жүйке жүйесінің типтері
7.1.7.1 жүйке жүйесінің типтерін сипаттау
Жүйке жүйесінің қызметі. Нейронның құрылысы: денесі, дендриттер, аксон. Нейронның қызметтері
7.1.7.2 жүйке жүйесінің қызметін және құрылымдық компоненттерін атау
Жүйке жүйесінің орталық және шеткі бөлімдері. Жұлын. Ми. Ми бөлімдерінің құрылысы мен қызметтері: сопақша ми, артқы (ми көпірі, мишық), орталық және аралық ми. Үлкен ми сыңарлары
7.1.7.3 орталық және вегетативті жүйке жүйесі бөлімдерінің құрылысы мен қызметін салыстыру
Рефлекстік доға: рецептор, сезгіш, аралық, қозғалыс нейрондары, жұмыс мүшесі.
№8 Зертханалық жұмыс "Тізе рефлексі"
7.1.7.4 рефлекстік доғаны зерттеу
Адам ағзасы үшін ұйқының маңызы. Биологиялық ритмдер. Ұйқының кезеңдері: баяу және жылдам ұйқы. Жұмысқа қабілеттілік. Күн тәртібі. Оқу еңбегі мен дене еңбегінің гигиенасы. Күйзеліс.
7.1.7.5 ағзаның тіршілік әрекеттерінің қалпына келуіне және тынығуына ұйқының маңызын түсіндіру
Жүйке жүйесінің қызметіне алкаголь, темекі, және наркотикалық заттардың әсері
7.1.7.6 жүйке жүйесінің қызметіне алкаголь, темекі, және наркотикалық заттардың әсерін түсіндіру
4-тоқсан
Тұқымқуалау мен өзгергіштік
Адамда белгілердің тұқым қуалауында гендер мен ДНҚ рөлі.
Жүре пайда болған және тұқымқуалайтын белгілер. Хромосоманың құрылымы. Генетикалық материалды сақтаушы және тасымалдаушы ДНҚ жайлы түсінік
7.2.4.1 адам ағзасындағы тұқымқуалайтын және тұқым қуаламайтын белгілерді зерттеу
7.2.4.2 хромосомадағы генетикалық ақпарат дезоксирибонуклеин қышқылы рөлін түсіндіру
Әртүрлі ағзалар түрлерінің хромосомалар саны.
Соматикалық және жыныс жасушалар.
7.2.2.1 әртүрлі ағзалардағы хромосомалардың санын салыстыру
Көбею. Өсу және даму
Өсімдіктердің жынысты және жыныссыз көбеюі.
7.2.1.1 өсімдіктердің жынысты және жыныссыз көбеюін сипаттау
Гүл құрылысы. Тозаңдану түрлері. Гүлдеу және тозаңдану.
7.2.1.2 айқас тозаңдану мен өздігінен тозаңдануды және гүлді өсімдіктердегі қосарлы ұрықтанудың маңызын
Ағзалардың дамуы түсінігі. Өсімдіктер мен жануарлардағы онтогенез кезеңдері. Бөліну, өсу, көбею, қартаю. №9 Зертханалық жұмыс "Жылдық сақинаны санау"
7.2.3.1 ағзалардың өсу және даму үдерістерін сипаттау
Жануарлардағы тура және түрленіп даму онтогенез типтері. Бунақденелілердің шала және толық түрленіп дамуына мысалдар.
Модельдеу "Жануарлардағы онтогенез типтерін салыстыру"

7.1.6.1 описывать значение и объяснять причины движений растений (тропизмы, таксисы);
7.1.6.2 объяснять влияние света на развитие растений;
Органы движения у животных. Роль движения в жизни живых организмов. Способы движения животных, примеры. Взаимосвязь между средой обитания и способами передвижения организма
7.1.6.3 сравнивать органы движения у беспозвоночных и позвоночных животных
Координация и регуляция
Типы типов нервной системы
7.1.7.1 описывать типы нервной системы животных
Функции нервной системы. Строение нейрона: тело нейрона, дендриты, аксон. Функции нейрона
7.1.7.2 называть функции нервной системы и ее структурных компонентов
Центральная и периферическая части нервной системы. Спинной мозг. Головной мозг. Отделы головного мозга, их строение и функции: продолговатый мозг, задний (мост, мозжечок), средний и передний мозг. Большие полушария головного мозга
7.1.7.3 сравнивать строение и функции центральной и вегетативной нервной системы;
Рефлекторная дуга: рецептор, чувствительные, вставочные, двигательные нейроны, рабочий орган. Лабораторная работа №8 "Коленный рефлекс"
7.1.7.4 исследовать рефлекторную дугу
Значение сна для организма человека. Биологические ритмы. Фазы сна: медленный, быстрый сон. Работоспособность. Режим дня. Гигиена умственного и физического труда.
7.1.7.5 объяснять значение сна для восстановления жизнедеятельности и отдыха организма;
Влияние алкоголя, курения и других наркотических веществ на работу нервной системы
7.1.7.6 объяснять последствия влияния алкоголя, курения и других наркотических веществ на нервную систему
4 четверть
Наследственность и изменчивость
Роль дезоксирибонуклеиновой кислоты и генов в наследовании признаков человека. Приобретенные и наследственные признаки. Организация хромосом. Понятие о ДНК как хранителе и носителе генетического материала.
7.2.4.1 исследовать наследственные и ненаследственные признаки организма человека;
7.2.4.2 объяснять роль генетического материала - дезоксирибонуклеиновой кислоты в хромосомах
Количество хромосом у разных видов организмов. Соматические и половые клетки.
7.2.2.1 сравнивать количество хромосом у разных видов организмов;
Размножение.
Рост и развитие
Бесполое и половое размножение растений. Вегетативное размножение, его виды. Использование вегетативного размножения в садоводстве.
7.2.1.1 описывать бесполое и половое размножения у растений
7.2.1.2 объяснять роль вегетативного размножения в садоводстве
Строение цветка. Виды опыления. Понятие об оплодотворении у растений и образование зиготы. Двойное оплодотворение. Биологическое значение двойного оплодотворения
7.2.1.3 описывать виды опыления и значение двойного оплодотворения у цветковых растений
Понятие роста и развития организмов. Этапы онтогенеза у животных и растений. Деление, рост, размножение, старение. Лабораторная работа №9 "Подсчет годичных колец"
7.2.3.1 описывать процессы роста и развития организмов;
Прямой и непрямой типы онтогенеза у животных. Примеры насекомых с неполным и полным превращением.
Моделирование "Сравнение типов онтогенеза у животных"

7.2.3.2 өсімдіктер мен жануарлардағы онтогенез кезеңдерін ажырату
7.2.3.3 жануарлардағы тура және тура емес онтогенез типтерін салыстыру
Микробиология және биотехнология
Бактериялардың формаларының әртүрлілігі. Бактериялардың таралуы.
№10 Зертханалық жұмыс "Пішен таяқшасының сыртқы пішінін қарастыру" Бұршақ тұқымдастардың тамырындағы түйнек бактериялары
7.4.3.1 бактериялар формаларының әртүрлілігін сипаттау
Бактерияларды пайдалану. Табиғаттағы және адам өміріндегі бактериялардың маңызы.
№11 Зертханалық жұмыс "Өндірісте йогурт және ірімшік жасауды зерттеу"
7.4.3.2 ірімшік және йогурт өндірісін зерттеу
Патогендермен күрес тәсілдері. Бактериялардың антибиотиктерге тұрақтылығы. №12 Зертханалық жұмыс "Антибиотиктер, антисептиктер және залалсыздандыру өнімдерін қолдануды зерттеу"
7.4.3.3 антибиотиктер, антисептиктер және залалсыздандыру өнімдерінің қолданылуын сипаттау
Вирустар. Жасушасыз құрылым иелері вирустардың құрылыс ерекшеліктері
7.4.3.4 вирустардың тіршіліктің жасушасыз формасы екендігін түсіндіру
2) 8-сынып
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімдері
Тақырыптары/ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері
Оқыту мақсаты. Білім алушылар білуге тиісті.
1-тоқсан
Жасушалық биология
Жасуша – тірі ағзалардың құрылымдық негізгі өлшем бірлігі. Прокариот және эукариот жасушалардың құрылысы: ядроның болуы және орналасуы, жасуша қабырғасы, жасуша мембранасы, пластидтер, митохондрия, рибосомалар, Гольджи аппараты, вакуоль
8.4.2.2 прокариот және эукариот жасушалардың құрылысын салыстыру
Өсімдік ұлпаларының әртүрлілігі: түзуші, жабын, негізгі, өткізгіш, механикалық, бөліп шығарушы ұлпа. Жануар ұлпаларының әртүрлілігі: эпителий, дәнекер, бұлшықет, жүйке.
№1 Зертханалық жұмыс "Өсімдіктер ұлпаларын жіктеу".
№2 Зертханалық жұмыс "Жануарлар ұлпаларын жіктеу"
8.4.2.1 өсімдіктер мен жануарлардың ұлпаларын классификациялау
Молекулалық биология
Жасушаның құрамындағы органикалық заттар.
8.4.1.1 жасушадағы органикалық заттарды сипаттау
Көмірсулар – энергия көзі. Глюкоза, нәруыз, сахароза, гликоген, крахмал, жасұнық пен хитиннің маңызы және қызметтері. Липидтердің қасиеттері мен қызметі. Липидтердің әртүрлілігі: майлар, фосфолипидтер, балауыз
8.4.1.2 көмірсулар мен липидтердің, нәруыздардың биологиялық қызметтерін сипаттау
Тірі ағзалардың көп түрлілігі
Өсімдік бөлімдеріндегі ерекшелік белгілері.№3 Зертханалық жұмыс "Өсімдіктер бөлімдеріндегі ерекшелік белгілерді анықтау. Балдырлар, мүктәрізділер, қырықжапырақтәрізділер, ашықтұқымдылар және жабықтұқымдылар
8.1.1.1. балдырлар, мүктер, қырықжапырақ тәріздестер, ашық және жабықтұқымдыар мысалында өсімдіктердің ерекшеліктерін сипаттау
Саңырауқұлақтар патшалығы. Зең саңырауқұлағы: мукор, пеницилл. Біржасушалы саңырауқұлақтар – ашытқы. Көпжасушалы саңырауқұлақтар. Қалпақшалы саңырауқұлақтар. Жеуге жарамды және улы саңырауқұлақтар

7.2.3.2 различать этапы онтогенеза растений и животных;
7.2.3.3 сравнивать прямой и непрямой типы онтогенеза у животных
Микробиология и биотехнология
Разнообразие бактерий по форме. Распространение бактерий. Лабораторная работа №10 "Исследование внешнего вида бактерии сенной палочки". Клубеньковые растения на корнях бобовых
7.4.3.1 описывать различные формы бактерий
Применение бактерий. Значение бактерий в природе и в жизни человека.
Лабораторная работа №11 "Исследование производства йогурта и сыра"
7.4.3.2 исследовать производство йогурта и сыра
Способы борьбы с патогенами. Устойчивость бактерии к антибиотикам.
Лабораторная работа №12 "Исследование применения антибиотиков, антисептиков и дезинфицирующих средств"
7.4.3.3 описывать применение антибиотиков, антисептиков и дезинфицирующих средств
Вирусы. Особенности строения вирусов как неклеточной формы организации жизни
7.4.3.4 объяснять принадлежность вирусов к неклеточной форме жизни
2) 8-класс
Раздел долгосрочного плана
Темы /Содержание раздела долгосрочного плана/
Цели обучения
Обучающийся должен:
1 четверть
Клеточная биология
Клетка – основная структурная единица организма. Строение клеток прокариот и эукариот: наличие и расположение ядра, клеточная стенка, клеточная мембрана, пластиды, митохондрии, рибосомы, аппарат Гольджи, эндоплазматическая сеть, лизосомы, вакуоль
8.4.2.2 сравнить строение клеток эукариот и прокариот
Разнообразие тканей у растений: образовательная, покровная, основная, проводящая, механическая, выделительная. Разнообразие тканей у животных: эпителиальная, соединительная, мышечная, нервная. Лабораторная работа №1 "Классификация тканей растений". Лабораторная работа №2 "Классификация тканей животных"
8.4.2.1 классифицировать ткани растений и животных
Молекулярная биология
Органические вещества клетки.
8.4.1.1 описывать органические вещества клетки
Углеводы – источники энергии. Значение и функции глюкозы, белков, сахарозы, гликогена, крахмала, целлюлозы, хитина. Свойства липидов и их функция. Разнообразие липидов: жиры, масла, фосфолипиды, воск
8.4.1.2 описывать свойства и биологические функции белков, углеводов и липидов
Разнообразие живых организмов
Отличительные признаки отделов растений.
Лабораторная работа №3 "Определение отличительных признаков отделов растений: водоросли, моховидные, папоротниковидные, голосеменные и покрытосеменные"
8.1.1.1 описывать отличительные признаки растений на примере водорослей, моховидных, папоротниковидных, голосеменных и покрытосеменных растений.
Царство Грибы. Плесневые грибы: мукор, пеницилл. Одноклеточные грибы – дрожжи. Многоклеточные грибы. Шляпочные грибы. Съедобные и ядовитые грибы

8.1.1.2 саңырауқұлақтардың негізгі белгілерін сипаттау
Дара жарнақты және қосжарнақты өсімдіктер №4 Зертханалық жұмыс "Дара жарнақты және қосжарнақтылар өсімдіктер кластарының белгілерін зерттеу"
8.1.1.3 даражарнақты және қосжарнақты өсімдіктер кластарын салыстыру
Буынаяқтылар типі. Хордалылар типі. Сыртқы белгілеріне қарай салыстырмалы сипаттама.
Демонстрация "Хордалы жануарлар мен буынаяқтылардың ерекшелік белгілерін анықтау"
8.1.1.4 буынаяқтылар мен хордалы жануарлар кластарын ерекше белгілері бойынша сипаттау
Қоректену
Жауын құртының, сиырдың және адамның асқорыту жүйесінің құрылысы.
Модельдеу "Адамның, сиырдың және жауынқұртының" асқорыту жүйесінің құрылысын салыстыру
8.1.2.1 омыртқасыз (жауынқұрт), күйіс қайыратын (сиыр) жануарлар мен адамның ас қорыту жүйесінің құрылысын салыстыру
Тістің құрылысы мен қызметі, сүт тістердің тұрақты тістерге ауысуы. Тіс гигиенасы.
Адамның асқорыту жолдарының құрылысы. Асқорыту бездері. Асқорыту мүшелерінің қызметі
8.1.2.2 тістердің құрылысы, әртүрлі типтері мен қызметтері арасындағы байланысты және тісті күту ережелерін сипаттау
8.1.2.3 адамның ас қорыту жүйесінің құрылысы мен қызметтері арасындағы өзара байланысты анықтау
Тамақтану гигиенасы. Асқорыту мүшелерінің жұқпалы аурулары және олардың алдын алу. Тағамнан уланудың алдын алу. Алғашқы жәрдем шаралары. Ішек құрт ауруларының алдын алу
8.1.2.4 асқорыту жолы ауруларының себептерін және астан улану себебін ашу
Дәрумендер және олардың маңызы. Суда еритін және майда еритін дәрумендер. Дәрумендердің тәуліктік мөлшері. Авитаминоз, гиповитаминоз және гипервитаминоз. А авитаминоздағы ақшам соқыр, В1 авитаминоздағы бери – бери ауруы, С авитаминоздағы қырқұлақ, Д авитаминоздағы мешел аурулары.
№5 Зертханалық жұмыс "Тағамдық заттар құрамынан С дәруменді анықтау"
8.1.2.5 адам ағзасындағы дәрумендердің маңыздылығын сипаттау және азық- түлік құрамындағы С дәруменін анықтау
8.1.2.6 құрамында дәрумендердің маңызды мөлшері бар азық-түліктер тізімін жасау
2-тоқсан
Қанның құрамы мен қызметі. Қан түйіршіктері: эритроциттер, лейкоциттер, тромбоциттер. Плазма. Қанның қызметі: транспорттық, гомеостаздық, қорғаныштық
8.1.3.1 қан құрамы мен қызметін сипаттау
Иммунитет. Гуморальдық және жасушалық иммунитет. Лейкоциттер. Эритроциттер.
8.1.3.2 лейкоциттердің, эритроциттердің қызметтерін сипаттау;
8.1.3.3 гуморальдық және жасушалық иммунитетті салыстыру
Жұқпалы аурулар және олардың алдын алу: амебалық қантышқақ, фитофтороз, оба, күл, лейшмания, герпес
8.4.3.1 қарапайымдылар, саңырауқұлақтар, бактериялар мен вирустар қоздыратынмен туындайтын аурулардың ерекшеліктерін сипаттау және алдын алу шараларын сипаттау
Иммунитет. Иммунитеттің түрлері: туа пайда болған және жүре пайда болған иммунитет. Екпенің (вакцин) түрлері және оның жасанды иммунитетті қалыптастырудағы маңызы. Жұқпалы аурулардың алдын алу
8.1.3.4 Иммунитет ролін және аурулардың алдын алуындағы вакцинацияның ролін анықтау
Буылтық құрттардың (жауын құрт), ұлулардың, буынаяқтылардың және омыртқалылардың жүрегі және қантамырларының құрылысы мен қызметі
Қантамырлар жүйесінің түрлері. Адамның қанайналым жүйесі. Аурудың себептері: тұқым қуалайтын ауруларға бейімділік, салауатты өмір салтын дұрыс ұстанбау, т.

8.1.1.2 описывать отличительные признаки грибов
Однодольные и двудольные растения.
Лабораторная работа №4 "Исследование признаков классов однодольных и двудольных растений"
8.1.1.3 сравнивать однодольные и двудольные растения;
Тип членистоногие. Тип хордовые. Сравнительная характеристика по внешним признакам. Демонстрация "Определение отличительных признаков классов членистоногих и хордовых животных"
8.1.1.4 описывать отличительные признаки классов членистоногих и хордовых животных
Питание
Строение пищеварительной системы дождевого червя, коровы и человека. Моделирование "Сравнение строения пищеварительной системы дождевого червя, коровы и человека"
8.1.2.1 сравнивать строение пищеварительной системы беспозвоночных, жвачных животных и человека
Строение и функции зубов, смена молочных зубов на постоянные. Гигиена зубов. Строение пищеварительного тракта человека. Пищеварительные железы. Функции органов пищеварения
8.1.2.2 описывать взаимосвязь строения различных типов зубов с их функциями, правила ухода за зубами;
8.1.2.3 объяснять взаимосвязь структуры пищеварительной системы человека с ее функциями
Гигиена питания. Инфекционные заболевания органов пищеварения и их профилактика. Предупреждение желудочно-кишечных заболеваний. Меры профилактики пищевых отравлений. Меры первой помощи. Профилактика глистных заболеваний
8.1.2.4 выявлять причины болезней пищеварительного тракта и пищевых отравлений
Витамины и их значение. Водорастворимые и жирорастворимые витамины. Суточная норма витаминов. Авитаминозы, гиповитаминозы и гипервитаминозы. Куриная слепота (при авитаминозе А), болезнь бери-бери (при авитаминозе В1), цинга (при авитаминозе С), рахит (при авитаминозе Д).
Лабораторная работа №5 "Определение витамина С в продуктах питания"
8.1.2.5 описывать значение витаминов в организме человека и роль витамина С в продуктах питания;
8.1.2.6 составлять список продуктов питания со значительным содержанием витаминов;
2 четверть
Транспорт веществ
Внутренняя среда организма и ее значение. Лимфа. Лимфообращение и его значение. Гомеостаз. Внутренняя среда организма: кровь, лимфа, тканевая жидкость
8.1.3.4 описывать лимфатическую систему
Состав и функции крови. Форменные элементы крови: эритроциты, лейкоциты, тромбоциты. Плазма. Функции крови: транспортная, гомеостаз, защитная
8.1.3.1 описывать состав и функции крови
Иммунитет. Гуморальный и клеточный иммунитет. Лейкоциты. Эритроциты.
8.1.3.2 охарактеризовывать функции эритроцитов, лейкоцитов;
8.1.3.3 сравнивать гуморальный и клеточный иммунитет
Инфекционные заболевания и меры их профилактики: амебная дизентерия, фитофтороз, холера, дифтерия, лейшманиоз, герпес
8.4.3.1 описывать особенности заболеваний, вызванных простейшими, грибами, бактериями, вирусами и меры их профилактики
Иммунитет. Виды иммунитета: врожденный и приобретенный. Виды вакцин и их роль в формировании приобретенного иммунитета. Профилактика инфекционных заболеваний
8.1.3.4 Определить роль иммунитета и вакцинации в профилактике заболеваний;
Строение и функции сердца и кровеносных сосудов у кольчатых червей (дождевой червь), моллюсков, членистоногих и позвоночных
Типы кровеносных систем. Кровеносная система человека. Причины заболеваний сердечно-сосудистой системы.

8.1.3.5 Адам жүрегінің құрылысы мен қантамыр жүйелерінің маңызын сипаттау және жүрек-қантамыр ауруларының себептерін анықтау
8.1.3.6 жануарлардың қантамырлар жүйесі түрлерін сипаттау
Тыныс алу
Альвеола мен қан арасындағы газ алмасу. Тыныс алудың минуттық көлемі. Әр түрлі жастағы, физикалық дамыған, ер және әйел адамдардың өкпесінің тіршілік сыйымдылығы. Тынысалу қозғалыстарының жиілігі. Шылым шегудің өкпенің тіршілік сыйымдылығына әсері.
№6 Зертханалық жұмыс "Өкпенің тіршілік сыйымдылығын зерттеу"
8.1.4.1 өкпе мен ұлпадағы газалмасу механизмдерін сипаттау
8.1.4.2 өкпенің тіршілік сыйымдылығын анықтау және қалыпты жағдайдағы және дененің физикалық жүктемесі кезіндегі тыныс алудың минуттық көлемін анықтау
3-тоқсан
Бөліп шығару
Зәр шығару жүйесі мүшелерінің құрылысы (бүйрек, несепағар, қуық, несеп жолы) мен қызметі. Бөліпшығару және сүзу мүшелері.
8.1.5.1 адамның зәр шығару жүйесі мүшелерінің құрылысы мен қызметін сипаттау
Терінің маңызы, құрылысы мен қызметі. Тер бөлінудің реттелуі
Тері ауруларының пайда болу себептері мен салдары. Белгілері мен алдын алу шаралары
8.1.5.2 терінің құрылысын сипаттау және тері ауруларын және оның алдын алу шараларын түсіндіру
Қозғалыс. Биофизика
Адам қаңқасының құрылысы. Тірек-қимыл жүйесінің маңызы мен қызметі
8.1.6.1 тірек-қимыл жүйесінің құрылысы мен қызметтерін сипаттау
Бұлшықет ұлпаларының құрылысы мен қызметі.
8.1.6.2 бұлшық ет ұлпасының түрлері мен олардың қызметтерін сипаттау
Сымбаттың бұзылуы және жалпақтабандылықтың пайда болу себептері. Сымбаттың бұзылуы мен жалпақтабандылықтың алдын алу шаралары
8.1.6.3 сымбаттың бұзылуы және жалпақтабандылықтың пайда болу себептерін анықтау
Тік жүруге байланысты адам қозғалуының биомеханикалық ерекшеліктері. Тік жүруге байланысты адамның қаңқа құрылысының ерекшеліктері. Тік жүруге байланысты бұлшықеттің маңызы. Тік жүру кезіндегі дененің ауырлық орталығы. Адам денесіндегі иіндер
8.4.4.1 тік жүруге байланысты адам қозғалуының биомеханикалық ерекшеліктерін зерттеу
Координация және реттелу
Көру мүшелерінің құрылысы. Көрудің маңызы. Көру қызметінің бұзылуы. Көру гигиенасы.
№7 Зертханалық жұмыс "Көру жітілігі мен көру аймағының шегін зерттеу"
8.1.7.1 көруді қабылдаудың ерекшеліктерін зерттеу және көру гигиенасы ережесін сипаттау
Есту мүшесінің құрылысы. Естудің маңызы. Естудің бұзылу себептері. Есту мүшесінің гигиенасы.
№8 Зертханалық жұмыс "Дыбысты қабылдау ерекшеліктерін зерттеу". (құлақтың есту қабілетін анықтау)
8.1.7.2 дыбысты қабылдау ерекшеліктерін зерттеу және есту гигиенасының ережелерін сипаттау
"Гормондар", "Гуморальдық реттелу" ұғымдары. Эндокринді, экзокринді және аралас бездердің орналасуы және қызметі.

8.1.3.5 описывать строение сердца и кровеносных сосудов у человека и выявить причины заболевания ;
8.1.3.6 описывать типы кровеносной системы животных
Дыхание
Газообмен между альвеолами и кровью. Жизненный объем легких у людей разного пола, возраста и физического развития. Частота дыхательных движений. Влияние курения на жизненный объем легких. Лабораторная работа "Исследование жизненного объема легких"
Лабораторная работа №6 "Исследование жизненного объема легких"
8.1.4.1 описывать механизмы газообмена в легких и тканях
8.1.4.2 определять жизненный объем легких и минутный объем дыхания в состоянии покоя и при физической нагрузке
3 четверть
Выделение
Строение органов мочевыделительной системы (почки, мочеточник, мочевой пузырь, мочеиспускательный канал) и функции. Органы фильтрации и выделения.
8.1.5.1 описывать строение и функции органов мочевыделительной системы человека;
Значение кожи, строение и функции. Регуляция потоотделения
Причины кожных заболеваний и меры профилактики
8.1.5.2 описывать структуру кожи и меры профилактики кожных заболеваний
Движение.
Биофизика
Строение скелета человека. Роль и функции опорно-двигательной системы
8.1.6.1 описывать строение и функции опорно-двигательной системы;
Строение и функции мышечной ткани
8.1.6.2 описывать виды мышечной ткани и их функции;
Причины нарушения осанки и развития плоскостопия. Профилактика нарушения осанки и плоскостопия
8.1.6.3 выявлять причины нарушения осанки и развития плоскостопия
Биомеханические особенности движения человека в связи с прямохождением. Особенности строения скелета человека, связанные с прямохождением. Роль мышц в прямохождении. Центр тяжести тела при прямохождении. Рычаги в теле человека
8.4.4.1 исследовать биомеханические особенности движения человека в связи с прямохождением
Координация и регуляция
Строение органа зрения. Значение зрения. Нарушения зрения. Гигиена органа зрения. Лабораторная работа №7 "Исследование зрительного восприятия (определение остроты зрения, поля зрения)"
8.1.7.1 исследовать особенности зрительного восприятия и описывать правила гигиены зрения
Строение органа слуха. Значение слуха. Причины нарушения слуха. Гигиена органа слуха. Лабораторная работа №8 "Исследование особенностей слухового восприятия (определение остроты слуха)"
8.1.7.2 исследовать особенности слухового восприятия и описывать правила гигиены слуха
Понятия "гормоны", "гуморальная регуляция". Месторасположение и функции эндокринных, экзокринных и смешанных желез.

8.1.7.3 эндокринді, экзокринді және аралас бездердің орналасқан жерлерін анықтау
Эндокринді бездер қызметінің бұзылуынан туындаған аурулар (гипо- және гиперфункция)
8.1.7.4 эндкриндік бездер қызметінің бұзылуынан туындаған ауруларды атау
Адам денесінде орналасқан тері рецепторлары (терморецепторлар, механорецепторлар, ноцицепторлар).
№9 Зертханалық жұмыс "Тері сезімталдығын зерттеу"
8.1.7.5 терінің сезімталдығын зерттеу
4-тоқсан
Көбею
Митоз. Мейоз. Митоз бен мейоздың биологиялық маңызы
8.2.2.1 тірі ағзалардың тіршілік әрекетіндегі митоз бен мейоздың маңызын түсіндіру
Мүктер мен қырықжапырақтардың тіршілік циклі. Гаметофит. Спорофит
8.2.1.1 мүктер мен қырықжапырақтардың мысалдарында жынысты және жыныссыз ұрпақтарының ерекшеліктерін түсіндіру
Ашықтұқымды және жабықтұқымды өсімдіктердің тіршілік циклі
8.2.1.2 ашықтұқымды және жабықтұқымды өсімдіктердің тіршілік циклінің ерекшеліктерін түсіндіру
Өсу және даму
Эмбрионалдық даму кезеңдері: бластула, гаструла, нейрула.
Ұлпалар мен мүшелердің дифференциялануы. Органогенез
8.2.3.1 эмбрионалдық даму кезеңдерін сипаттау;
8.2.3.2 ұрық жапырақшаларынан қалыптасатын ұлпалар мен мүшелерді сипаттау
Тұқым қуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары
Тұқым қуалаушылық пен өзгергіштіктің эволюциядағы маңызы. Өзгергіштік пен қоршаған орта жағдайларына бейімделгіштік арасындағы өзара байланыс
8.2.4.1 тұқым қуалаушылық пен өзгергіштіктің эволюциядағы ролін дәйектеу
Қолдан сұрыптау және оның селекция үшін маңызы. Қолдан сұрыптау түрлері
8.2.4.2 ағзалар селекциясы үшін қолдан сұрыптаудың маңызын сипаттау
Мәдени өсімдіктер мен үй жануарларының шығу орталықтары
8.2.4.3 мәдени өсімдіктер мен үй жануарларының шығу тегінің орталықтарын оқып білу
Биосфера, экожүйе, популяция
Экожүйелердің компоненттері. Су және құрлық экожүйелері.
Модельдеу "Су және құрлық экожүйелерін салыстыру"
8.3.1.1 су және құрлық экожүйелерін салыстыру
Популяцияның құрылымының негізгі сипаттамалары және ерекшеліктері. Ағзалардың тіршілікке қабілеттілігінің әртүрлі тәсілдері.
8.3.1.2 ағзалардың тіршілікке қабілеттілігінің әртүрлі тәсілдерін зерттеу;
Тірі ағзалардың өзара қарым-қатынас түрлері. Ағзалардың тікелей және жанама қарымқатынас түрлері. Қоршаған орта жағдайларының өзгерістеріне ағзалардың бейімделуі
8.3.1.3 тірі ағзалардың өзара қарым-қатынас түрлерін сипаттау;
8.3.1.4 тірі ағзалардың қоршаған ортаның жағдайларына бейімделуін түсіндіру
Адам қызметінің қоршаған ортаға әсері
Адамның табиғаттағы ролі. Табиғатты тиімді пайдалану. Табиғатты қорғау. Биологиялық алуан түрлілікті сақтау. Дүниежүзілік Тұқым қоры

8.1.7.3 определять расположение и функции эндокринных, экзокринных и смешанных желез;
Заболевания, вызванные нарушениями функций эндокринных желез (гипо- и гиперфункция)
8.1.7.4 называть заболевания, вызванные нарушением функции эндокринных желез;
Рецепторы, расположенные в теле человека (терморецепторы, механорецепторы, ноцицепторы). Лабораторная работа №9 "Исследование кожной чувствительности"
8.1.7.5 исследовать кожную чувствительность
4 четверть
Размножение
Митоз. Мейоз. Биологическое значение митоза и мейоза
8.2.2.1 объяснять значение митоза и мейоза в жизнедеятельности живых организмов
Жизненный цикл мхов и папоротников. Гаметофит. Спорофит
8.2.1.1 объяснять особенности полового и бесполого поколения на примере мхов и папоротников
Жизненный цикл голосеменных и покрытосеменных растений
8.2.1.2 объяснять особенности жизненного цикла голосеменных и покрытосеменных растений
Рост и развитие
Этапы эмбрионального развития: бластула, гаструла, нейрула. Дифференциация тканей и органов. Органогенез
8.2.3.1 объяснять этапы эмбрионального развития;
8.2.3.2описывать формирование зародышевых листков
Наследственность и изменчивость
Роль наследственности и изменчивости в эволюции. Взаимосвязь между изменчивостью и адаптацией к меняющимся условиям окружающей среды
8.2.4.1 аргументировать роль наследственности и изменчивости в эволюции
Искусственный отбор и его значение для селекции организмов. Виды искусственного отбора
8.2.4.2 описывать значение искусственного отбора для селекции организмов
Центры происхождения культурных растений и домашних животных
8.2.4.3 изучать центры происхождения культурных растений и домашних животных
Биосфера, экосистема, популяция
Компоненты экосистемы. Водные и наземные экосистемы.
Моделирование "Сравнение наземных и водных экосистем"
8.3.1.1 сравнивать водные и наземные экосистемы
Основные характеристики и особенности структуры популяции. Различные стратегии выживания организмов
8.3.1.2 исследовать различные стратегии выживания организмов;
Типы взаимоотношений между организмами. Прямые и косвенные типы взаимоотношений организмов. Адаптации живых организмов к изменяющимся условиям окружающей среды
8.3.1.3 описывать типы взаимоотношений между организмами
8.3.1.4 объяснять процесс адаптации живых организмов к изменяющимся условиям окружающей среды
Влияние человеческой деятельности на окружающую среду
Роль человека в природе. Рациональное природопользование Охрана природы. Сохранение биологического разнообразия. Всемирный банк семян

8.3.2.1 биологиялық әртүрлілікті сақтаудың және қолдауды қажеттіктің себептеріннегіздеу;
8.3.2.2 Дүниежүзілік Тұқым қорының маңызын бағалау
Қазақстан Республикасының экологиялық проблемалары. Себептері мен салдарлары. Оларды шешу жолдары
8.3.2.3 Қазақстан аумағындағы экологиялық проблемалардың туындау себептері мен оларды шешу жолдарын түсіндіру
3) 9-сынып
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі
Тақырып/Ұзақ мерзімді жоспар бөлімінің мазмұны
Оқыту мақсаттары. Білім алушылар білуге тиісті.
1-тоқсан
Жасушалық биология
Жасушаның негізгі компоненттерінің қызметтері. Жасуша құрылымдары:плазмалық мембрана, цитоплазма, ядро, эндоплазмалық тор, жасуша орталығы, рибосомалар, Гольджи аппараты мен лизосомалар, митохондрия, пластидтер, қозғалыс органоидтары, жасушаның қосындылары. Құрылыстары және атқаратын қызметтері
9.4.2.1 өсімдік және жануар жасушаларының негізгі бөліктерінің құрылысы мен қызметін түсіндіру
Тірі ағзалардың көп түрлілігі.
Биосфера және экожүйе
Адам қызметінің қоршаған ортаға әсері
Әртүрлі түрлерді сипаттауда бинарлық номенклатураны қолдану. №1 Зертханалық жұмыс "Анықтағыш көмегімен өсімдіктер мен жануарлар түрлерін (жергілікті регионның) анықтау"
9.1.1.1 өсімдіктер мен жануарлардың түрлерін сипаттауда бинарлы номенклатураны қолдану
Экожүйедегі энергия тасымаланың тиімділігі. Энергия ағыны және қоректік тізбектер. Экологиялық пирамида түрлері
9.3.1.1 энергия ағымының тиімділігін есептеу;
9.3.1.2 энергия, биомасса және сандар пирамидаларын салыстыру
Табиғаттағы көміртек пен азот айналымы. Биосферадағы биохимиялық үрдістер. Топырақ пен шөгінді жыныстар түзудегі тірі ағзалардың рөлі
9.3.1.3 азот пен көміртектің табиғаттағы айналымының сызбасын құру
Пестицидтердің қоршаған орта мен адам денсаулығына әсері
9.3.2.1 пестицидтерді пайдаланудың қоршаған орта мен адам денсаулығына әсерін түсіндіру
жылыжай эффктісі (булану) және
озон қабатыныңжұқаруы. Дүниежүзілік мұхит деңгейінің, су мен атмосфера температурасының көтерілуінің тірі ағзаларға әсері
9.3.2.2 парниктік эффектінің тірі ағзаларға әсерін түсіндіру;
9.3.2.3 озон қабатының бұзылуының себептері мен салдарын түсіндіру
Қоректену
Ыдырау үдерісі. Асқорыту ферменттерінің әсері. Асқорытудағы ферменттердің маңызы. Сіңіру және бөліп шығару
9.1.2.1 адамның асқорыту жолдарындағы үдерістерді сипаттау;
9.1.2.2 ас қорыту үдерісіндегі органикалық заттар мен сәйкесі ферменттердің арасындағы байланысты орнату
Ферменттердің әсер ету механизмі. Ферменттің белсенді орталығы. №2 Зертханалық жұмыс "Ферменттердің белсенділігіне әр түрлі жағдайлардың (температура, pH) әсерін зерттеу"

8.3.2.1 обосновывать необходимость сохранения и поддержания биологического разнообразия;
8.3.2.2 оценивать значение Всемирного банка семян
Экологические проблемы Республики Казахстана. Причины, последствия и пути решения
8.3.2.3 объяснять причины возникновения и пути решения экологических проблем на территории Казахстана
3) 9-класс
Раздел долгосрочного плана
Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
Обучающийся должен:
1 четверть
Клеточная биология
Функции основных компонентов клетки. Клеточные структуры: плазматическая мембрана, цитоплазма, ядро, эндоплазматическая сеть, клеточный центр, рибосомы, аппарат Гольджи, лизосомы, митохондрии, пластиды, органоиды движения, клеточные включения. Строение и выполняемые функции
9.4.2.1 объяснять основные функции компонентов растительной и животной клетки
Разнообразие живых организмов.
Биосфера и экосистемы
Использование бинарной номенклатуры для описания различных видов.
Лабораторная работа №1 "Определение видов растений и животных (местного региона) с помощью определителя"
9.1.1.1 использовать бинарную номенклатуру при описании различных видов растений и животных (по определителям);
Эффективность переноса энергии в экосистеме. Поток энергии и цепи питания. Виды экологических пирамид.
9.3.1.1 рассчитывать эффективность переноса энергии;
9.3.1.2 сравнивать пирамиды численности, биомассы и энергии
Круговорот азота и углерода в природе. Биохимические процессы в биосфере. Роль живых организмов в создании осадочных пород и почвы
9.3.1.3 составлять схему круговорота азота и углерода в природе
Воздействие пестицидов на окружающую среду и здоровье человека
9.3.2.1 объяснять последствия влияния пестицидов на окружающую среду и здоровье человека
Парниковый эффект и истощение озонового слоя. Влияние повышения температуры атмосферы и воды, уровня мирового океана на живые организмы
9.3.2.2 объяснять влияние парникового эффекта на живые организмы;
9.3.2.3 объяснять причины и последствия разрушения озонового слоя
Питание
Процесс расщепления. Действие пищеварительных ферментов. Роль ферментов в пищеварении. Абсорбция и выделение
9.1.2.1 описывать в деталях процессы пищеварения у человека;
9.1.2.2 устанавливать взаимосвязь между органическим веществом и соответствующим ферментом в процессе переваривания пищи
Механизм действия ферментов. Активный центр фермента.
Лабораторная работа №2 "Исследование влияния различных условий (температура, pН) на активность фермента"
9.4.1.1 изучать механизм действия ферментов

9.1.2.3 ферменттердің белсенділігіне әр түрлі жағдайлардың (температура, pH) әсерін зерттеу
Заттар тасымалы
Активті және пассивті тасымалдардың ұқсастығы мен айырмашылығы. Жасуша мембранасы арқылы тасымалдану. Белсенді тасымалдану кезіндегі энергияның жұмсалуы
9.1.3.1 активті және пассивті тасымалдарды салыстыру
Сыртқы және ішкі факторлардың транспирацияға әсері.
9.1.3.2 өсімдіктердегі транспирация үдерісінің мәнін түсіндіру
2-тоқсан
Тыныс алу
Анаэробты және аэробты тыныс алу. Анаэробты және аэробты тыны салу үдерістерін химиялық реакция теңдеулерін қолданып қарастыру. Анаэробты және аэробты тыныс алудың тиімділіктері
9.1.4.1 тыныс алу реакциясының химиялық теңдеуін пайдалана отырып, анаэробты және аэробты тыныс алуды салыстыру
Аэробты, анаэробты тынысалу үдерістерімен байланысты бұлшық еттердің қажуы. Аэробты және анаэробты тынысалуға физикалық жүктемелердің әсері
9.1.4.2 бұлшықет қажуы және аэробты, анаэробты тыныс алу үдерістері арасындағы байланысты қарастыру
Бөліп шығару
Нефронның құрылысы және қызметі. Зәр шығару жүйесінің ауруларының алдын алу жолдары
9.1.5.1 нефронның құрылысы мен қызметін сипаттау;
9.1.5.2 бүйрек және зәр шығару жүйесі ауруларының алдын алу жолдарын түсіндіру
Тірі ағзалардың зат алмасуының соңғы өнімдері. Құрамында азоты бар органикалық заттардың ыдырау өнімдері: аммиак, несепнәр, несеп қышқылы
9.1.5.3 әртүрлі ағзалардың мекен ету ортасы мен зат алмасудың соңғы өнімдері арасындағы байланысты орнату
Координация және реттелу
Нейрондардың түрлері мен қызметтері. Жүйке ұлпасының қызметі (глиальды жасушалар).
9.1.7.1 жүйке ұлпалары мен оның құрылымдық бөліктерінің қызметтерін талдау
Тірі ағзалардағы электрлік үдерістер. Электрорецепторлар және электрлі мүшелер
9.4.4.1 тірі ағзалардағы электрлік үдерістерді зерттеу
Тынысалу мен тыныс шығарудың реттелуі мысалында нейрогуморальдық реттелу механизмі. Жүйкелік және гуморальдық реттелуді салыстыру. Ағзаның күйзеліске бейімделуі
9.1.7.2 нейрогуморалды және гомеостаз механизмін түсіндіру
Өсімдіктердің өсуі мен дамуын реттеуші. №3 Зертханалық жұмыс "Ауксиннің өсімдіктерге әсерін зерттеу"
9.1.7.3 өсімдіктердің өсуі мен дамуына әсер ететін заттардың әрекетін талдау
3-тоқсан
Қозғалыс
Бұлшық еттің жұмысы.
№4 Зертханалық жұмыс "Статикалық және динамикалық жұмыс кезіндегі бұлшық еттің қажуын зерттеу"
9.1.6.1 қол бұлшық еттерінің максималды жұмыс күшін және күшке төзімділігін зерттеу;
Молекулалық биология
Дезоксирибонуклеин қышқылының
молекулалық құрылысының принцптері: нуклеотидтердің комплементарлылығы. Модельдеу "Дезоксирибонуклеин қышқылы" молекуласын құру"
9.4.1.1 дезоксирибонуклеин қышқылының молекуласының қос шиыршықты құрылымын сипаттау;

9.1.2.3 исследовать влияние различных условий (температура, pН) на активность фермента
Транспорт веществ
Сходства и различия активного и пассивного транспорта. Транспорт через клеточную мембрану. Затрата энергии при активном транспорте
9.1.3.1 сравнивать пассивный и активный транспорт
Внешние и внутренние факторы, влияющие на транспирацию.
9.1.3.2 объяснять сущность процесса транспирации у растений;
2 четверть
Дыхание
Анаэробное и аэробное дыхание. Рассматривать процессы анаэробного и аэробного дыхания с использованием уравнений химических реакции. Эффективность анаэробного и аэробного дыхания.
9.1.4.1 сравнивать процессы анаэробного и аэробного дыхания, используя уравнение химической реакции процесса дыхания
Утомление мышц, связанное с анаэробным и аэробным дыханием.
Влияние физических упражнений на аэробное и анаэробное дыхание
9.1.4.2 рассмотреть связь между утомлением мышц и процессами анаэробного и аэробного дыхания
Выделение
Строение и функции нефрона. Гигиена мочевыделительной системы. Заболевания почек и органов мочевыделительной системы и меры профилактики
9.1.5.1 описывать строение и функцию нефрона;
9.1.5.2 объяснять меры профилактики болезней почек и мочевыделительной системы
Продукты выделения живых организмов. Конечные продукты разложения азотсодержащих органических веществ: аммиак, мочевина, мочевая кислота
9.1.5.3 установить связь между средой обитания и конечными продуктами обмена веществ у различных организмов
Координация и регуляция
Типы и функции нейронов. Функции нервной ткани (глиальные клетки).
9.1.7.1 объяснять функции нервной ткани и ее структурных компонентов
Электрические процессы в живых организмах. Электрорецепторы и электрические органы
9.4.4.1 изучать электрические процессы в живых организмах
Механизм нейрогуморальной регуляции на примере регуляции вдоха и выдоха. Сравнение нервной и гуморальной регуляции. Адаптация организма к стрессу
9.1.7.2 объяснять механизм нейрогуморальной регуляции и процесса гомеостаза
Регуляторы роста и развития растений. Лабораторная работа № 3 "Исследование влияния ауксина на растения"
9.1.7.3 анализировать влияние ростовых веществ на жизнедеятельность растений
3 четверть
Движение
Работа мышц.
Лабораторная работа №4 "Изучение процесса утомления мыщц при статической и динамической работе"
9.1.6.1 исследовать максимальное мышечное усилие и силовую выносливость мышц руки
Молекулярная биология
Принципы строения молекулы дезоксирибонуклеиновой кислоты: комплементарность нуклеотидов

9.4.1.2 дезоксирибонуклеин қышқылының құрылымдық қағидалары негізінде үлгілеу
Жасушалық цикл
Митоз. Митоз фазалары. №5 Зертханалық жұмыс "Пияз тамыр ұшындағы жасушалардан митозды зерттеу"
9.2.2.1 митоздың кезеңдерін сипаттау
Митоз. Митоз фазалары. Модельдеу "Митоз кезеңдерңн зерттеу"
9.2.2.2 мейоз кезеңдерін сипаттау
Тұқым қуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары
Мендель ашқан белгілердің тұқымқуалаузаңдылықтары. Тұқымқуалаушылықты зерттеудің гибридологиялық әдісі
9.2.4.1 генетиканың дамуы мен қалыптасуындағы Мендель зерттеулерінің рөлін бағалау
Тұқымқуалаушылық заңдылықтарының цитологиялық негіздері. Гаметалар тазалығы және оның цитологиялық негіздемесі. Моногибридті және дигибридті будандастыру. Басымдылық заңы. Ажырау заңы
9.2.4.2 моногибридті будандастырудың цитологиялық негіздерін дәлелдеу және есептер шығару;
9.2.4.3 дигибридті будандасты-рудың цитологиялық негіздерін дәлелдеу және есептер шығару
Адам қан топтарының тұқымқуалау заңдылықтары. Резус-фактор
9.2.4.4 адамның қан тобының тұқымқуалауын және қан топтарын анықтау механизмін түсіндіру
Адам генетикасы. Адамның тұқымқуалау белгілерін зерттеу әдістері. Адамның генетикалық ауруларының алдын алу. Модельдеу "Адамның генеалогиялық шежіре ағашын құру"
9.2.4.5 адам генетикасын зерттеудің негізгі әдістерін сипаттау;
9.2.4.6 шежіре сызбасын құру
Өнімділікті арттыратын заманауи ауыл шаруашылық технологиялары.
Өнімділігі жоғары ауыл шаруашылықты жүргізудің жаңа баламалы жолдары
9.2.4.7 мәдени өсімдіктердің өнімділігін арттыру үшін заманауи ауылшаруашылық технологияларды қолданылуын зерттеу
Микробиология және биотехнология
Биотехнологиялық үдерістін жалпы сызбасы және биотехнологияда алынатын өнімдері (медицинада, өнеркәсіпте және ауылшаруашылықта).
9.4.3.1 биотехнологияда өндірілетін өнімдерге мысал келтіру
4-тоқсан
Көбею
Адамның жыныс жүйесінің құрылымы мен қызметі
9.2.1.1 адамның жыныс жүйесінің құрылысын сипаттау
Екінші реттік жыныстық белгілер. Ұлдар мен қыздардың жыныстық жетілуі. Биологиялық және әлеуметтік жетілу
9.2.1.2 жыныстық жетілу кезеңіндегі екінші реттік жыныстық белгілердің дамуын сипаттау
Контрацепция түрлері.
Жыныстық жолмен берілетін аурулар: жүре пайда болған иммундық дефицитiнiң синдромы, сифилис, гонорея, гепатит В,С. Алдын алу шаралары
9.2.1.3 контрацепцияның түрлерін және жыныстық жолмен таралатын аурулардың алдын алу шараларын түсіндіру
Өсу және даму
Эволюциялық даму
Құрсақта даму. Ұрықтық дамудың алғашқы кезеңдері. Ұрықтың қалыптасуы мен дамуы
9.2.3.1 ұрықтың дамуындағы плацентаның маңызын түсіндіру
Шылым шегу, есірткі мен ішімдіктің адам ұрығының дамуына тигізетін әсері

9.4.1.2 описывать строение двойной спирали молекулы дезоксирибонуклеиновой кислоты;
9.4.1.3 моделировать молекулу дезоксирибонуклеиновой кислоты на основе принципов ее строения
Клеточный цикл
Митоз. Фазы митоза.
Лабораторная работа №5 "Исследование митоза в клетках корешка лука".
9.2.2.1 охарактеризовать фазы митоза
Мейоз. Фазы мейоза. Моделирование "Изучение фаз мейоза"
9.2.2.2 охарактеризовать фазы мейоза;
Закономерности наследственности и изменчивости
Закономерности наследования признаков, выявленные
Г. Менделем. Гибридологический метод изучения наследственности
9.2.4.1 оценивать роль исследований Г. Менделя в становлении и развитии генетики
Цитологические основы генетических законов наследования. Закон чистоты гамет и его цитологическое обоснование. Moно- и дигибридное скрещивание. Закон доминирования. Закон расщепления
9.2.4.2 обосновывать цитологические основы моногибридного скрещивания и решать задачи на моногибридное скрещивание;
9.2.4.3 обосновывать цитологические основы дигибридного скрещивания и решать задачи на дигибридное скрещивание
Закономерности наследования групп крови у человека. Резус-фактор
9.2.4.4 объяснять механизм определения и наследования групп крови человека
Генетика человека. Методы изучения наследственности у человека. Предупреждение наследственных заболеваний человека. Составление генеалогического древа человека. Моделирование "Составление родословной человека"
9.2.4.5 характеризовать основные методы изучения генетики человека;
9.2.4.6 составлять генеалогическое древо
Современные сельскохозяйственные технологии для повышения урожайности.
Новые альтернативные пути ведения высокопродуктивного сельского хозяйства
9.2.4.7 изучать использование современных сельскохозяйственных технологий для повышения урожайности культурных растений на основе местного региона
Микробиология и биотехнология
Общая схема биотехнологического процесса и продукты, получаемые в биотехнологии (для медицины, промышленности и сельского хозяйства).
9.4.3.1 приводить примеры продуктов, получаемых в биотехнологии
4 четверть
Размножение
Строение и функции половой системы человека
9.2.1.1 описывать строение половой системы человека
Вторичные половые признаки. Половое созревание юношей и девушек. Биологическая и социальная зрелость.
9.2.1.2 описывать развитие вторичных половых признаков в период полового созревания
Виды контрацепции, заболевания, передающиеся половым путем: синдром приобретенного иммунного дефицита, сифилис, гонорея, гепатит В,С. Меры профилактики
9.2.1.3 объяснять виды контрацепции и
заболеваний, передаваемых половым путем и меры их профилактики
Рост и развитие
Внутриутробное развитие. Первые стадии зародышевого развития. Формирование и развитие плода
9.2.3.1 объяснять роль плаценты в развитии эмбриона;
Влияние курения, наркотических веществ и алкоголя на развитие эмбриона человека

9.2.3.2 адам ұрығының дамуына шылым шегу, алкоголь мен басқа есірткілер әсерінің салдарын түсіндіру
Жердегі тіршіліктің пайда болуы кезеңдері
9.2.5.1 Жердегі тіршіліктің дамуының негізгі кезеңдерін оқып білу
Эволюциялық ұғымдардың қалыптасуы және дамуы. Ч.Дарвиннің эволюциялық ілімінің негізгі қағидалары. Эволюцияның қазіргі заман теориясының пайда болуы
Эволюцияның қозғаушы күштері. Табиғи сұрыпталу нәтижесіндегі бейімделушілік.
9.2.5.2 К. Линней мен Ж.Б. Ламарк еңбектерінің негізгі қағидаларын оқып зерттеу;
9.2.5.3 Эволюция ілімінің қалыптасуындағы. Ч.Дарвин еңбектерінің ролін түсіндіру
9.2.5.4 эволюция ұғымы және оның қозғаушы күштерін сипаттау
"Түр" ұғымының анықтамасы. Түрдің құрылымы. Түр критерийлері. "Түр түзілу" ұғымы. Түр түзілудің тәсілдері мен механизмдері
9.2.5.5 түрдің құрылымы мен критерийлері мен түр түзілу үдерісін түсіндіру сипаттау
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 623-қосымша
Негізгі орта білім беру деңгейінің 7-9-сыныптарына арналған "География" пәнінен оқу жүктемесі төмендетілген үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. Оқу бағдарламасымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 27.11.2020 № 496 (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Білім берудің барлық деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 604 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17669 болып тіркелген) сәйкес әзірленген.
2. "География" пәні – табиғи, қоғамдық, әлеуметтік нысандарды, құбылыстарды, үдерістерді бірлікте қарастыратын маңызды пән. Ол табиғи және антропогендік нысандардың арасындағы кеңістіктік-уақыттық өзара байланыстар мен өзара тәуелділіктерді зерттейді.
3. "География" пәнінің мақсаты – дүниенің географиялық бейнесін тұтас қабылдайтын, географиялық ойлау қабілеті дамыған, географияның әдістері мен тілін білетін және қолданатын, географиялық мәдениеті бар тұлға тәрбиелеу.
4. Тұлғаның географиялық мәдениеті – тұлғаның бойындағы Жер, қоршаған орта, табиғат туралы, оның алуантүрлілігінің себептері, халқы мен шаруашылық әрекеті туралы білім мен "адам – табиғат – қоғам – мәдениет" жүйесіндегі өмірлік құндылықтарды меңгеруінің көрінісі.

9.2.3.2 объяснять последствия влияния курения, алкоголя и других наркотических веществ на развитие эмбриона человека
Эволюционное развитие
Этапы развития жизни на Земле
9.2.5.1 изучать основные этапы развития жизни на Земле
Возникновение и развитие эволюционных представлений. Основные принципы эволюционной теории Ч. Дарвина. Возникновение современной теории эволюции
9.2.5.2 изучать основные положения работ К. Линнея и Ж.Б. Ламарка;
9.2.5.3 объяснять роль трудов Ч. Дарвина в создании учения об эволюции
Движущие силы эволюции. Приспособленность в результате естественного отбора. Роль изменчивости в эволюционном процессе (мутационная, комбинативная). Естественный отбор, его формы (движущая и стабилизирующая). Борьба за существование (внутривидовая, межвидовая). Моделирование "Изучение адаптаций как результат естественного отбора (бабочка)"
9.2.5.4 охарактеризовать движущие силы эволюции;
Определение понятия "вид". Структура вида. Критерии вида. Понятие "видообразование". Формы и механизмы видообразования
9.2.5.5 охарактеризовать структуру и критерии вида
Приложение 623 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа (с сокращением учебной нагрузки) по учебному предмету "География" для 7-9 классов уровня основного среднего образования
Сноска. Приказ дополнен приложением 623 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 27.11.2020 № 496 (порядок введения в действие см. п.5).
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 604 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования всех уровней образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17669).
2. География – предмет, в сферу рассмотрения которого входят и естественные, и общественные, и социальные объекты и явления. География изучает пространственно-временные взаимосвязи и взаимозависимости между природными и антропогенными объектами.
3. Цель учебного предмета "География" – воспитание личности, обладающей географической культурой, включающей в себя географическую картину мира, географическое мышление, знание и применение методов и языка географии.
4. Географическая культура личности – это система жизненных ценностей, опирающихся на знания о природе Земли, причинах ее разнообразия, о населении и его хозяйственной деятельности, из которых системообразующим выступает ценностное отношение к окружающей среде, которое регулирует поведение обучающегося в процессе взаимоотношений "человек-природа-общество-культура".

5. Дүниенің географиялық бейнесі – аумақтық табиғи-қоғамдық жүйелердің қасиеттері мен заңдылықтары туралы көзқарастар жиынтығы.
6. Географиялық ойлау – географиялық нысандар, үдерістер мен құбылыстарды, олардың арасындағы байланыстарды тану және олардың маңызды қасиеттерін бейнелеу.
7. "География" пәнінің міндеттері:
1) географияның ғылыми пән ретіндегі рөлі мен оның қазіргі заманғы адамзат мәселелерін, сондай-ақ ғаламдық мәселелерді шешудегі әлеуетін түсінуге мүмкіндік беру;
2) оқушылардың бойында табиғат пен қоғам арасындағы өзара байланыстарға, осы байланыстардың кеңістіктік ерекшеліктеріне ғылыми көзқарастарды қалыптастыру;
3) қоғамдық өндірістің, табиғатты қорғау мен табиғатты тиімді пайдаланудың ғылыми-жаратылыстану, әлеуметтік-экономикалық негіздерін ашу;
4) оқушылардың географиялық зерттеу әдістері мен зерттеу дағдыларын игеруіне ықпал жасау;
5) оқушылардың география ғылымының түсініктері мен терминдерін меңгеруіне ықпал жасау;
6) кеңістіктік ойлау мен картографиялық дағдыларды қалыптастыру;
7) географиялық білімді күнделікті өмірде, өз іс-тәжірибесінде пайдалану дағдыларын қалыптастыру.
2-тарау. "География" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
8. Қысқартылған "География" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 7-сыныпта – аптасына 1 сағатты, оқу жылында 34 сағатты;
2) 8-сыныпта – аптасына 1 сағатты, оқу жылында 34 сағатты;
3) 9-сыныпта – аптасына 1 сағатты, оқу жылында 34 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына тәуелді (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген).
9. "География" пәні оқу бағдарламасының мазмұны оқытудың бөлімдері
арқылы ұйымдастырылған. Бөлімдер сыныптар бойынша күтілетін нәтиже түрінде берілген оқу мақсаттарын қамтитын бөлімшелерден тұрады.
10. Әр бөлімшеде көрсетілген оқу мақсаттары, мұғалімге оқушылардыдамыту бойынша жұмысты жүйелі жоспарлауға, сонымен қатар олардың жетістіктерін бағалауға, оқытудың келесі кезеңдері туралы ақпарат беруге мүмкіндік береді.
11. Оқу пәнінің мазмұны 6 бөлімді қамтиды:
1) географиялық зерттеу әдістері;
2) картография және географиялық деректер базасы;
3) физикалық география;
4) әлеуметтік география;
5) экономикалық география;
6) елтану және саяси география негіздері.
12. "Географиялық зерттеу әдістері" бөлімі "Зерттеу және зерттеушілер" бөлімшесінен тұрады.

5. Географическая картина мира – совокупность представлений человека о свойствах и закономерностях территориальных природно-общественных систем.
6. Географическое мышление – процесс познания и отражения существенных свойств географических объектов, явлений и процессов, а также связей между ними; оно отличается территориальностью, комплексностью, глобализмом.
7. Задачи учебного предмета "География":
1) раскрыть географическую картину мира, включающую естественные и антропогенные объекты, явления и процессы, сформировать понимание территориальных различий окружающего мира, их объективного характера и значения для жизни людей;
2) развить у обучающихся научные взгляды на взаимосвязь природы и общества, на пространственные особенности этой взаимосвязи;
3) раскрыть естественнонаучные, социально-экономические основы общественного производства, охраны природы и рационального природопользования;
4) способствовать овладению обучающихся навыками и методами географических исследований;
5) способствовать овладению понятиями и терминами географической науки;
6) сформировать пространственное мышление и картографические навыки;
7) выработать навыки применения географических знаний на практике, в повседневной жизни.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "География"
8. Объем учебной нагрузки по предмету "География" составляет:
1) в 7 классе – 1 часа в неделю, 34 часов в учебном году;
2) в 8 классе – 1 часа в неделю, 34 часов в учебном году;
3) в 9 классе – 1 часа в неделю, 34 часов в учебном году.
9. Содержание учебной программы по учебному предмету "География" организовано по разделам обучения. Разделы состоят из подразделов, которые содержат в себе цели обучения в виде ожидаемых результатов по классам.
10. Цели обучения, обозначенные в каждом подразделе, позволяют учителю системно планировать работу с обучающимися, а также оценивать их достижения и информировать о следующих этапах обучения.
11. Содержание учебного предмета включает 6 разделов:
1) методы географических исследований;
2) картография и географические базы данных;
3) физическая география;
4) социальная география;
5) экономическая география;
6) страноведение с основами политической географии.
12. Раздел "Методы географических исследований" состоит из подраздела "Исследования и исследователи".

13. "Картография және географиялық деректер базасы" бөлімі келесібөлімшелерден тұрады:
1) географиялық карталар;
2) географиялық деректер базасы.
14. "Физикалық география" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) литосфера;
2) атмосфера;
3) гидросфера;
4) биосфера;
5) табиғи-аумақтық кешендер.
15. "Әлеуметтік география" бөлімі келесі бөлімшеден тұрады:
1) халықтар географиясы.
16. "Экономикалық география" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) табиғи ресурстар;
2) әлеуметтік-экономикалық ресурстар;
3) дүниежүзілік шаруашылықтың салалық және аумақтық құрылымы;
4) дүниежізілік шаруашылықтың даму үрдістері мен көрсеткіштері;
17. "Елтану және саяси география негіздері" бөлімі "Дүниежүзі елдері"
бөлімшесін қамтиды.
18. Пәннің 7-сыныпқа арналған базалық білім мазмұны келесітараулардан тұрады:
1) географиялық зерттеу әдістері, зерттеу және зерттеушілер, географияны зерттеу нысандары, география ғылымының дамуы, географиялық дерек көздері, географиялық тәжірибелер, далалық зерттеу әдістері, географияда графикалық әдістердің қолданылуы;
2) картография және географиялық деректер базасы, географиялықкарталар, географиялық картосхемаларды қолдану, географиялық номенклатура, географиялық деректер базасы, географиялық деректерді ұйымдастыру;
3) физикалық география, литосфера, литосфераның құрылысы мен заттыққұрамы, жердің тектоникалық құрылысы, литосфераның тектоникалық қозғалыстары, литосфералық катаклизмдер, атмосфера, атмосфера және оның құрамдас бөліктері, ауа райы және метеорологиялық элементтер, атмосфералық қолайсыз құбылыстар, гидросфера, гидросфера және оның құрамдас бөліктері, су ресурстарының маңыздылығы, дүниежүзілік мұхиттың географиялық жағдайы, дүниежүзілік мұхит суларының қасиеттері, мұхит суларының қозғалыстары, мұхиттармен байланысты апаттар, дүниежүзілік мұхиттың проблемалары, биосфера, биосфера және оның құрамдас бөліктері, туған өлкенің флорасы мен фаунасы, топырақ, оның құрамы мен құрылымы, Қазақстанның топырақ түрлері, топырақтың экологиялық проблемалары, табиғи-аумақтық кешендер, табиғи-аумақтық кешендердің қалыптасуы, табиғи-аумақтық кешендердің түрлері; туған өлкемнің визит карточкасы: өлкетанудың деректер базасын әзірлеу;
4) әлеуметтік география, халық географиясы, дүниежүзі халқының тілдікәулеттері мен топтары, дүниежүзі халқының діни құрамы, дүниежүзінің тарихи-мәдени аймақтары, ұлтаралық және дінаралық келісім;
5) экономикалық география, табиғи ресурстар, табиғи ресурстардыңжіктелуі, табиғи ресурстарды игерумен байланысты проблемалар, әлеуметтік-экономикалық ресурстар, көлік инфрақұрылымы, әлеуметтік инфрақұрылым, дүниежүзілік шаруашылықтың салалық және аумақтық құрылымы, дүниежүзілік шаруашылықтың салалары: ауыл шаруашылығы мен өнеркәсіп;

13. Раздел "Картография и географические базы данных" включает следующие подразделы:
1) географические карты;
2) географические базы данных.
14. Раздел "Физическая география" состоит из следующих подразделов:
1) литосфера;
2) атмосфера;
3) гидросфера;
4) биосфера;
5) природно-территориальные комплексы.
15. Раздел "Социальная география" состоит из подраздела "География населения".
16. Раздел "Экономическая география" включает следующие подразделы:
1) природные ресурсы;
2) социально-экономические ресурсы;
3) отраслевая и территориальная структура мирового хозяйства;
4) тенденции и показатели развития мирового хозяйства.
17. Раздел "Страноведение с основами политической географии" включает подраздел "Страны мира".
18. Базовое содержание учебного предмета 7 класса.
1) методы географических исследований, исследования и исследователи, объекты географических исследований, развитие географической науки, источники географических данных, географические опыты, полевые методы исследований, применение графических методов в географии;
2) картография и географические базы данных, географические карты, применение географических картосхем, географическая номенклатура, географические базы данных, организация географических данных;
3) физическая география, литосфера, строение и вещественный состав литосферы, тектоническое строение Земли, тектонические движения литосферы, литосферные катаклизмы, атмосфера, атмосфера и ее составные части, погода и метеорологические элементы, неблагоприятные атмосферные явления, гидросфера, гидросфера и ее составные части, значение водных ресурсов, географическое положение Мирового океана, свойства вод мирового океана, движения вод в океане, бедствия, связанные с океаном, проблемы Мирового океана, биосфера, биосфера и ее составные части, флора и фауна родного края, почвы, их состав и структура, типы почв в Казахстане, экологические проблемы почв, природно-территориальные комплексы, формирование природно-территориальных комплексов, виды природно-территориальных комплексов; визитная карточка моего края: разработка краеведческой базы данных.
4) социальная география, география населения, языковые семьи и группы народов мира, религиозный состав населения мира, историко-культурные регионы мира, межнациональное и межконфессиональное согласие;
5) экономическая география, природные ресурсы, классификация природных ресурсов, проблемы, связанные с освоением природных ресурсов, социально-экономические ресурсы, транспортная инфраструктура, социальная инфраструктура, отраслевая и территориальная структура мирового хозяйства, отрасли мирового хозяйства: сельское хозяйство и промышленность;

6) елтану және саяси география негіздері, дүниежүзі елдері, дүниежүзі елдерінің географиялық жағдайы, дүниежүзі елдерінің географиялық және экономикалық-географиялық жағдайы.
19. Пәннің 8-сыныпқа арналған базалық білім мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) географиялық зерттеу әдістері, зерттеу және зерттеушілер, география ғылымының салалары, географиялық зерттеу әдістерінің түрлері, географиялық деректерді өңдеу және талдау, географиялық модельдер, зерттеу нәтижелерінің ұсыну формалары;
2) картография және географиялық деректер базасы, географиялық карталар, тақырыптық карталар және оларды қосымша сипаттау элементтері, тақырыптық карталарды оқу, тақырыптық географиялық номенклатура, географиялық деректер базасы, географиялық деректер базасын құрастыруда ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың рөлі;
3) физикалық география, литосфера, жер бедерінің қалыптасу және таралу заңдылықтары, жер бедерінің жіктелуі, материктер мен мұхиттардың ірі орографиялық объектілері, тау жыныстары мен минералдардың жіктелуі, пайдалы қазбалардың тау жыныстары мен минералдардың қалыптасу заңдылықтарына байланысты таралуы, тау жыныстары мен минералдардың қасиеттері, тау жыныстарының жасын анықтау, геологиялық жыл санау мен геохронологиялық кесте, жер бедерінің адамзат тіршілігі мен шаруашылығына тигізетін әсері, атмосфера, климат қалыптастырушы факторлар, атмосфераның ғаламдық циркуляциясы, климаттық белдеулер, материктердің климаттық ерекшеліктері, климаттың адамзат тіршілігі мен шаруашылығына тигізетін әсері, адам әрекетінің атмосфераға тигізетін кері әсері, гидросфера, құрлық суларының түрлері мен қалыптасуы, құрлық суларының шаруашылық маңызы, өзен аңғарының құрылысы, өзендердің гидрологиялық режимі, көлдер мен мұздықтар, құрлық суларының экологиялық проблемалары, су апаттары, биосфера, табиғат зоналары мен биіктік белдеулер, материктердің табиғи зоналары, мұхиттардың тіршілік дүниесі, өсімдік әлемі мен жануарлар дүниесін қорғау, табиғи-аумақтық кешендер, географиялық қабықтың құрамы мен құрылысы, географиялық қабықтың заңдылықтары;
4) әлеуметтік география, халық географиясы, халық санағы, дайы өсудің түрлері, демографиялық көрсеткіштер мен демографиялық жағдай, демографиялық проблемалар, демографиялық саясат;
5) экономикалық география, табиғи ресурстар, табиғи ресурстарды экономикалық және экологиялық тұрғыдан бағалау, дүниежүзі аймақтарының табиғи-ресурстық әлеуеті, табиғи ресурстарды өңдеу технологиясы, орталықтары және дайын өнім түрлері, әлеуметтік-экономикалық ресурстар, экономикалық инфрақұрылымның элементтері мен функциялары, дүниежүзілік шаруашылықтың салалық және аумақтық құрылымы, дүниежүзілік шаруашылықтың салалық құрамы: өндіруші, өңдеуші және қызмет салалары, ауылшаруашылық, өнеркәсіп және қызмет салаларын ұйымдастыру түрлері, ауылшаруашылық, өнеркәсіп және қызмет салаларын орналастыру факторлары, дүниежүзілік шаруашылық салаларын сипаттау;

6) страноведение с основами политической географии, страны мира, географическое положение стран мира, географическое и экономико-географическое положение стран мира.
19. Базовое содержание учебного предмета 8 класса.
1) методы географических исследований, исследования и исследователи. Отрасли географической науки, виды методов географических исследований. Обработка и анализ географических данных, географические модели, формы представления результатов исследований;
2) картография и географические базы данных, географические карты, тематические карты и элементы их дополнительной характеристики, чтение тематических карт, тематическая географическая номенклатура, географические базы данных, роль информационно-коммуникационных технологий в составлении географических баз данных;
3) физическая география, литосфера, закономерности формирования и распространения форм рельефа, классификация форм рельефа, крупные орографические объекты на материках и в океанах, классификация горных пород и минералов, распространение полезных ископаемых в связи с закономерностями формирования горных пород и минералов, свойства горных пород и минералов, определение возраста горных пород, геологическое летоисчисление и геохронологическая таблица, влияние рельефа на жизнь и хозяйственную деятельность человечества, атмосфера, климатообразующие факторы, глобальная циркуляция атмосферы, климатические пояса, особенности климата материков, влияние климата на жизнь и хозяйственную деятельность человечества, негативное влияние человеческой деятельности на атмосферу, гидросфера, виды и формирование вод суши, хозяйственное значение вод суши, строение речной долины, гидрологический режим рек, озера и ледники, экологические проблемы вод суши, водные бедствия, биосфера, природные зоны и высотные пояса, природные зоны материков, органический мир океанов, охрана растительного и животного мира, природно-территориальные комплексы, строение и состав географической оболочки, закономерности географической оболочки;
4) социальная география, география населения, перепись населения, типы воспроизводства населения, демографические показатели и демографическая ситуация, демографические проблемы, демографическая политика;
5) экономическая география, природные ресурсы, экономическая и экологическая оценка природных ресурсов, природно-ресурсный потенциал регионов мира, центры и технологии переработки природных ресурсов, виды готовой продукции, социально-экономические ресурсы, элементы и функции экономической инфраструктуры, отраслевая и территориальная структура мирового хозяйства, отраслевой состав мирового хозяйства: добывающая, перерабатывающая отрасли, сфера услуг, формы организации сельскохозяйственного и промышленного производства и сферы услуг, факторы размещения сельского хозяйства, промышленности и сферы услуг, характеристика отраслей мирового хозяйства;

6) елтану және саяси география негіздері, дүние жүзі елдері, дүниежүзінің саяси картасы, елдердің саяси типологиясы, саяси картадағы сандық және сапалық өзгерістер, дүние жүзі елдерінің саяси-географиялық жағдайы, саяси интеграция, Қазақстанның саяси-интеграциялық үдерістердегі мүдделері,бағыттары және бастамалары.
20. "Қазақстан географиясы" пәнінің 9-сыныпқа арналған базалық білім мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) географиялық зерттеу әдістері, зерттеу және зерттеушілер, қазақстандық географтардың зерттеулері, география ғылымы зерттеулерінің қазіргі заманғы өзекті проблемалары, географиялық нысандар мен құбылыстарды номинациялау ерекшеліктері, қазақтың халықтық географиялық терминдері, зерттеу нәтижелерін ұсынудың академиялық формалары;
2) картография және географиялық деректер базасы, географиялық карталар, географиялық нысандарды, үдерістер мен құбылыстарды картадан көрсету тәсілдері, географиялық номенклатура нысандарын көрсету тәсілдері, географиялық деректер базасы, жерді қашықтықтан зерделеу әдістері, геоақпараттық жүйе технологияларын қолдану аясы;
3) физикалық география, литосфера, Қазақстан аумағының геологиялық тарихы және тектоникалық құрылымы, Қазақстанның басты орографиялық нысандары, қазақ оронимдері, Қазақстанда минералды ресурстардың таралу заңдылықтары, минералды ресурстарды өндіру және өңдеу орталықтары, Қазақстанның минералды ресурстарына баға беру, минералды ресурстарды игерумен байланысты проблемалар, атмосфера, Қазақстанның климатын түзуші факторлар, Қазақстанның климаттық жағдайы, Қазақстанның климаттық ресурстары, Қазақстанда қолайсыз және қауіпті атмосфералық құбылыстар, қазақ халқының атмосфералық және климаттық құбылыстарды номинациялау ерекшеліктері, гидросфера, Қазақстанның ішкі суларының түрлері, қазақ гидронимдері, Қазақстанның су ресурстарына экономикалық баға беру, су ресурстарының экологиялық проблемалары, Қазақстанның ішкі суларының геосаяси проблемалары, биосфера, Қазақстанның табиғат зоналары мен биіктік белдеулері, ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың түрлері, Қазақстанның табиғи мұрасы, табиғи хоронимдердің (ерекше қорғауға алынған аумақтар) мағынасы, ноосфераның қалыптасуы, Қазақстанның ноосфераның дамуына қосқан үлесі, табиғи-аумақтық кешендер, Қазақстанның ірі физикалық-географиялық аудандары, Қазақтың табиғи хоронимдері (физикалық-географиялық аудандардың атауы), табиғат кешендеріне әсер ететін антропогендік факторлар, антропогендік ландшафтарды жақсарту жолдары;
4) әлеуметтік география, халық географиясы, Қазақстан халқының ұлттық және діни құрамы, дүниежүзі халқының көші-қоны, Қазақстандағы халықтың көші-қоны, көші-қон саясаты, еңбек ресурстарының сандық және сапалық құрамы, Қазақстанның демографиялық жағдайы мен демографиялық саясаты, елді мекендердің жіктелуі, елді мекендердің функционалды зоналары, Қазақстандағы ойконимдер, Қазақстандағы елді мекендердің проблемалары, урбандалу үдерісі, Қазақстандағы урбандалу үдерісіне баға беру;

6) страноведение с основами политической географии, страны мира, политическая карта мира, политическая типология стран, количественные и качественные изменения на политической карте мира. Политико-географическое положение стран мира, политическая интеграция, интересы, направления и инициативы Казахстана в процессах политической интеграции.
20. "География Казахстана" базовое содержание учебного предмета 9 класса.
1) методы географических исследований, исследования и исследователи, исследования казахстанских географов, современные актуальные проблемы исследования географической науки, особенности номинации географических объектов и явлений, Казахские народные географические термины, академические формы представления результатов исследования;
2) картография и географические базы данных, географические карты, приемы показа на карте географических объектов, явлений и процессов, приемы показа объектов географической номенклатуры, географические базы данных, методы дистанционного зондирования Земли, сферы применения геоинформационных системных технологий;
3) физическая география, литосфера, геологическая история и тектоническое строение территории Казахстана, главные орографические объекты Казахстана, казахские оронимы, закономерности распространения минеральных ресурсов в Казахстане, центры добычи и пререработки минеральных ресурсов, оценка минеральных ресурсов Казахстана, проблемы, связанные с освоением минеральных ресурсов, атмосфера, климатообразующие факторы в Казахстане, климатические условия Казахстана, климатические ресурсы Казахстана, неблагоприятные и опасные атмосферные явления в Казахстане, особенности номинации казахским народом атмосферных и климатических явлений, гидросфера, виды внутренних вод в Казахстане, казахские гидронимы, экономическая оценка водных ресурсов Казахстана, экологические проблемы водных ресурсов, геополитические проблемы внутренних вод Казахстана, биосфера, природные зоны и высотные пояса в Казахстане, виды особо охраняемых природных территорий, природное наследие Казахстана, значение природных хоронимов (особо охраняемые природные территории), формирование ноосферы, вклад Казахстана в развитие ноосферы, природно-территориальные комплексы, крупные физико-географические районы Казахстана, казахские природные хоронимы (названия физико-географических районов), влияние антропогенных факторов на природные комплексы, пути улучшения антропогенных ландшафтов;
4) социальная география, география населения, национальный и религиозный состав населения Казахстана, миграции населения мира, миграция населения в Казахстане, миграционная политика, количественный и качественный состав трудовых ресурсов, демографическая ситуация и демографическая политика в Казахстане, классификация населенных пунктов, функциональные зоны населенных пунктов, ойконимы в Казахстане, проблемы населенных пунктов в Казахстане, процесс урбанизации, оценка процесса урбанизации в Казахстане;

5) экономикалық география, табиғи ресурстар, Қазақстанның табиғи-ресурстық әлеуеті, Қазақстанда жекелеген ресурс түрлерін өңдеу технологиялары, орталықтары және дайын өнім түрлері, табиғатты пайдалану үлгілері мен түрлері, тұрақты даму, Қазақстанда табиғатты пайдаланумен байланысты проблемалар, Әлеуметтік-экономикалық ресурстар, ғылыми-техникалық революция үдерісі, бағыттары, адам әлеуеті даму индексінің көрсеткіштері, Қазақстанда адамдық капиталды дамыту, Қазақстанның индустриялы-инновациялық даму бағыттары, Қазақстанның инновациялық инфрақұрылымы, Қазақстан аймақтары инфрақұрылымының даму деңгейі, дүниежүзілік шаруашылықтың салалық және аумақтық құрылымы, Қазақстан шаруашылығының салалары, Қазақстанның экономикалық аудандарының шаруашылық салалары мен мамандануы, дүниежүзілік шаруашылықтың даму үрдістері мен көрсеткіштері, дүниежүзілік шаруашылықтың субъектілері, халықаралық географиялық еңбек бөлінісі, халықаралық экономикалық қатынас түрлері, дүниежүзілік шаруашылықтың даму көрсеткіштері, дүниежүзілік шаруашылықтың даму модельдері мен аумақтық құрылымы, дүниежүзілік шаруашылықтың даму үрдістері, Қазақстанның дүниежүзілік шаруашылықта алатын орны, Қазақстанның халықаралық экономикалық интеграциядағы мүдделері мен мақсаттары, орны;
6) елтану және саяси география негіздері, дүниежүзі елдері, елдердің экономикалық даму деңгейі бойынша топтастырылуы, халықаралық ұйымдардың деңгейлері мен мақсаттары, Қазақстан Республикасының әлеуметтік, экономикалық, саяси-географиялық жағдайы, Қазақстандағы саяси-әкімшілік хоронимдер, Қазақстан Республикасы туралы кешенді географиялық ақпаратты ұсыну формалары.
3-тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
21. Бағдарламада оқыту мақсаттарын пайдалану ыңғайлылығы үшінкодтау енгізілді. Кодтық белгіде бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар – бөлім мен бөлімшенің, төртінші сан – оқыту мақсатының реттік санын білдіреді. Мысалы, 7.2.1.4. кодында "7" - сынып, "2.1" - екінші бөлімнің бірінші бөлімшесі, "4" - оқыту мақсатының реттік саны.
Оқыту мақсаттары:
Білім алушылар білуі тиіс:
Бөлім
Бөлімше
7-сынып
8-сынып
9-сынып
Географиялық зерттеу әдістері
Географиялық зерттеу объектілері, география ғылымының дамуы

5) экономическая география, природные ресурсы, природно-ресурсный потенциал Казахстана, технологии и центры переработки отдельных видов природных ресурсов в Казахстане и виды готовой продукции, типы и виды природопользования, устойчивое развитие, проблемы, связанные с природопользованием в Казахстане, социально-экономические ресурсы, процесс и направления научно-технической революции, показатели индекса развития человеческого потенциала, развитие человеческого капитала в Казахстане, направления индустриально-инновационного развития в Казахстане, инновационная инфраструктура Казахстана, уровень развития инфраструктуры в регионах Казахстана, отраслевая и территориальная структура мирового хозяйства, отрасли хозяйства Казахстана, отрасли хозяйства и специализация экономических районов Казахстана, тенденции и показатели развития мирового хозяйства, субъекты мирового хозяйства, международное географическое разделение труда, виды международных экономических отношений, показатели развития мирового хозяйства, модели развития и территориальная структура мирового хозяйства, тенденции развития мирового хозяйства, место Казахстана в мировом хозяйстве, интересы, цели и место Казахстана в международной экономической интеграции;
6) страноведение с основами политической географии, страны мира, группировка стран мира по уровню экономического развития, уровни и цели международных организаций, социальное, экономическое и политико-географическое положение Республики Казахстан, политико-административные хоронимы в Казахстане, формы представления комплексной географической информации о Республике Казахстан.
Глава 3. Система целей обучения
21. Цели обучения в программе содержат кодировку. Первое число кода обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели в данном подразделе. Например, в кодировке 7.2.1.4 "7" – класс, "2.1" – раздел и подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
1) таблица 1
Обучающиеся должны:
Раздел
Подраздел
7 класс
8класс
9класс
1.Методы географических исследований
Объекты географических исследований, развитие географической науки

7.1.1.1 географияның зерттеу нысандарын анықтайды;
7.1.1.2 саяхатшылар мен зерттеушілердің география ғылымының дамуына қосқан үлесін сипаттап, баға береді;
8.1.1.1
география ғылымының салаларға бөлінуін графикалық түрде көрсетіп түсіндіреді;
8.1.1.2
география ғылымы салаларындағы маңызды зерттеулерді анықтайды;
9.1.1.1
география ғылымының дамуына үлес қосқан қазақстандықтардың зерттеулері туралы баяндайды;
Географиялық дерек көздері
7.1.1.3 географиялық дереккөздермен жұмыс істейді: карта, сурет, мәтін, фотосуреттер, графикалық материалдар;
8.1.1.3
далалық, картографиялық, теориялық географиялық зерттеу әдістерінің мәнін түсіндіріп, қолданады;

7.1.1.1 - определяет объекты исследования географии
7.1.1.2 - характеризует и оценивает вклад путешественников и исследователей в развитие географической науки
8.1.1.1 - в графической форме отображает и объясняет деление географической науки на отрасли
8.1.1.2 - определяет важные исследования в отраслях географической науки
9.1.1.1 повествует об исследованиях казахстанцев, внесших вклад в развитие географической науки
Источники географических данных
7.1.1.3 - работает с источниками географической информации: карты, рисунки, тексты, фотографии, графические материалы
8.1.1.3 - объясняет значение полевых, картографических, теоретических методов географических исследований и применяет их

8.1.1.4
қазақстандық компонентті қосымша қамтумен сандық және сапалық географиялық деректерді өңдеп, талдайды;
9.1.1.2
география ғылымының қазіргі заманғы өзекті зерттеу проблемаларын анықтайды; қазақ халқының халықтық географиялық терминдерінің мағынасын түсіндіреді;
9.1.1.3 географиялық нысандар мен құбылыстарды номинациялау ерекшеліктерін анықтайды;
9.1.1.4 қазақ халқының халықтық географиялық терминдерінің мағынасын түсіндіреді;

8.1.1.4
обрабатывает и анализирует количественные и качественные географические данные с использованием казахстанского компонента;
9.1.1.2 определяет особенности номинации географических объектов и явлений. Объясняет значение географических терминов казахского народа
9.1.1.3
определяет особенности номинации географических объектов и явлений;
9.1.1.4
объясняет значение народных географических терминов казахского народа;

9.1.1.5 зерттеу нәтижелерін түрлі академиялық формада ұсынады
Зерттеудің далалық әдістері
7.1.1.4 географиялық нысандардың қасиеттерін тәжірибелік жолмен анықтайды;
7.1.1.5 географиялық нысандардың, құбылыстардың және үдерістердің ерекшеліктерін графикалық түрде көрсете алады: сызба, диаграмма, профиль, график
8.2.1.1
тақырыптық карталарды сипаттайтын қосымша элементтерді құрастырады: профиль, диаграмма, график, кесте;
8.2.1.2 географиялық шартты белгілер мен карталарды сипаттайтын қосымша элементтерді қолданумен тақырыптық карталарды оқиды
9.2.1.1
маңызды қазақстандық географиялық нысандарды, үдерістер мен құбылыстарды карталардан көр-сету барысында сипаттайды;
9.2.1.2
маңызды географиялық объектілерді, процестер мен құбылыстарды картадан түсініктеме беріп көрсетеді
2. Картография және географиялық деректер базасы
2.1 Геогра
фиялық карта-сызбаларды қолдану
7.2.1.1
тақырып бойынша картосызбалар жасайды
8.2.1.1
тақырыптық карталарды сипаттайтын қосымша элементтерді құрастырады: профиль, диаграмма, график, кесте;
9.2.2.1
жерді қашықтықтан зерделеудің әдістерін сипаттап, маңыздылығы мен ерекшеліктерін түсіндіреді
Географиялық номенклатура, географиялық деректерді ұйымдастыру
7.2.1.2 географиялық номенклатура нысандарын картадан көрсетеді 7.2.2.1
географиялық нысандарды топтастырып кесте түрінде көрсетеді
8.2.1.2 географиялық номенклатура нысандарын контур картадан көрсетеді
8.2.2.1
ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолдана отырып, географиялық деректер базасын құрастырады
9.2.1.2 маңызды географиялық объектілерді, процестер мен құбылыстарды картадан түсініктеме беріп көрсетеді 9.2.2.2 шаруашылық пен ғылым салаларында геоақпараттық технологияла
рын қолданудың маңыздылығын сипаттайды
3. Физика
лық география
3.1 Литосфера
Жердің тектоникалық құрылымы, литосфераның тектоникалық қозғалысы
7.3.1.1литосфераның құрылысы мен заттық құрамын анықтайды;
7.3.1.2 жердің тектоникалық құрылымы мен литосфералық плиталардың орналасуын картадан көрсетеді және сипаттайды;
7.3.1.3
жер қыртысының тектоникалық қозғалыстарын талдайды: дрейф, коллизия, субдукция, спрединг;
8.3.1.1жер бедерінің қалыптасу және таралу заңдылықтарын зерттеп, жіктейді;
8.3.1.2 тау жыныстары мен минералдарды түрлі белгілері бойынша жіктеп, қасиеттерін анықтайды
9.3.1.1 жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде Қазақстанның жер бедерінің геологиялық тарихын және тектоникалық құрылымын анықтайды
9.3.1.2 Қазақстанның басты орографиялық нысандарын сипаттайды
Литосфералық катаклизмалар
7.3.1.4 жергілікті компонент бойынша литосфералық катаклизмдердің себеп-салдарын, таралуын түсіндіреді;
литосфералық катаклизмдер барысында өзін өзі ұстау ережелерін түсіндіреді

9.1.1.5 представляет результаты исследования в различной академической форме
Полевые методы исследований
7.1.1.4 - экспериментальным путем определяет свойства географических объектов
7.1.1.5 - отображает свойства географических объектов, явлений и процессов в графической форме: диаграмма, профиль, график
8.2.1.1
составляет элементы дополнительной характеристики тематических карт: профиль, диаграммы, графики, таблицы;
8.2.1.2
на основе применения условных знаков и элементов дополнительной характеристики карт читает тематические карты;
9.2.1.1 осуществляет комментированный показ по карте важных географических объектов, процессов и явлений Казахстана
9.2.1.2 осуществляет комментированный показ по карте важных географических объектов, процессов и явлений
Картография и географические базы данных
Применение географических картосхем
7.2.1.1 - выполняет картосхемы по теме
8.2.1.1 - составляет элементы дополнительной характеристики тематических карт: профиль, диаграммы, графики, таблицы
9.2.2.1 на основе характеристики методов дистанционного зондирования Земли объясняет их значение и особенности
Географическая номенклатура, организация географических данных
7.2.1.2 - показывает объекты географической номенклатуры на карте
7.2.2.1 - группирует и отображает в таблицах географические объекты
8.2.1.2 - показывает на контурной карте объекты географической номенклатуры
8.2.2.1 - составляет географические базы данных с применением информационно-коммуникационных технологий
9.2.1.2 осуществляет комментированный показ по карте важных географических объектов, процессов и явлений
9.2.2.2 характеризует значение применения геоинформационных технологий в отраслях хозяйства и науки
3. Физическая география
3.1 Литосфера
Тектоническое строение Земли, тектонические движения литосферы
7.3.1.1 - определяет строение и вещественный состав литосферы
7.3.1.2 - показывает на карте и характеризует тектоническое строение Земли и размещение литосферных плит
7.3.1.3 - анализирует тектонические движения земной коры: дрейф, коллизия, субдукция, спрединг
8.3.1.1 - исследует и классифицирует закономерности формирования и распространения основных форм рельефа
8.3.1.2 - классифицирует и определяет свойства горных пород и минералов по различным признакам
9.3.1.1 с дополнительным охватом местного компонента определяет геологическую историю и тектоническое строение Казахстана
9.3.1.2 характеризует основные орографические объекты
Литосферные катаклизмы
7.3.1.4 - на основе местного компонента объясняет причины и следствия, распространение литосферных катаклизмов и правила поведения при литосферных катаклизмах

8.3.1.3 тау жыныстарының жасын анықтау әдістерін түсіндіреді
8.3.1.4 геологиялық жылсанау мен геохронологиялық кестені талдап, жер қыртысының және тіршіліктің дамуындағы ірі кезеңдері мен геологиялық оқиғаларды ажырата алады
8.3.1.5 жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде жер бедерінің адамзат тіршілігі мен шаруашылығына тигізетін әсеріне баға береді
9.3.1.3 қазақ оронимдерін жіктеп, мағынасын түсіндіреді және транслитерациясын үш тілде ұсынады
9.3.1.4 Қазақстанның минералды ресурстарының таралу заңдылықтарын анықтайды
9.3.1.5 Қазақстанның минералды ресурстарын өндіру және өңдеудің басты орталықтарын картадан көрсетіп, сипаттайды
9.3.1.6 Қазақстанның минералды ресурстарына баға береді

8.3.1.3 - объясняет методы определения возраста горных пород
8.3.1.4 - на основе анализа геологического летоисчисления и геохронологической таблицы выделяет крупные этапы и события в формировании земной коры и развитии жизни
8.3.1.5 - с дополнительным охватом местного компонента оценивает влияние рельефа на жизнь и хозяйственную деятельность человечества
9.3.1.3 на основе классификации казахских оронимов объясняет их значение и предлагает транслитерацию на трех языках
9.3.1.4 определяет закономерности распространения минеральных ресурсов Казахстана
9.3.1.5
показывает на карте и характеризует основные центры добычи и переработки минеральных ресурсов Казахстана;
9.3.1.6
дает оценку минеральным ресурсам Казахстана;

9.3.1.7
минералдық ресурстарды игеруге байланысты проблемаларды жіктейді және Қазақстанның әртүрлі өңірлері үшін оларды шешу жолдарын ұсынады
3. Физикалық география
3.2 Атмосфера
Атмосфера және оның құрамы
7.3.2.1 атмосфераның құрамын сипаттайды;
7.3.2.2 атмосфераның құрылысы мен қабаттарының ерекшеліктерін графикалық түрде бейнелеп, түсіндіреді
8.3.2.1
климат қалыптастырушы факторларды талдайды;
8.3.2.2
талдау негізінде атмосфераның жаһандық айналымын түсіндіреді
9.3.2.1
Қазақстан климатын қалыптастыру
шы факторларды талдайды;
9.3.2.2 Қазақстанның климаттық жағдайын талдайды
Ауа-райы және метеорологиялық элементтер
7.3.2.3
"ауа райы" ұғымын түсіндіреді;

9.3.1.7
классифицирует проблемы, связанные с освоением минеральных ресурсов, и предлагает пути их решения для разных регионов Казахстана
Раздел 3. Физическая география
3.2 Атмосфера
Атмосфера и ее составные части
7.3.2.1 - характеризует состав атмосферы
7.3.2.2 - графически представляет и объясняет строение и особенности слоев атмосферы
8.3.2.1 - анализирует климатообразующие факторы
8.3.2.2
на основе анализа объясняет глобальную циркуляцию атмосферы;
9.3.2.1 анализирует климатообразующие факторы Казахстана
9.3.2.2
анализирует климатические условия Казахстана
Погода и метеорологические элементы
7.3.2.3 - объясняет понятие "погода"

7.3.2.4 метеорологиялық элементтер мен құбылыстарды сипаттап, зерттеу маңыздылығын
анықтайды;
8.3.2.2
талдау негізінде атмосфераның жаһандық айналымын түсіндіреді;
8.3.2.3 климаттық белдеулерді талдайды;
8.3.2.4
әр материкте орналасқан ұқсас климаттық белдеулерді салыстырады
9.3.2.2 Қазақстанның климаттық жағдайын талдайды
9.3.2.3
Қазақстанның климаттық ресурстарын бағалайды
Қолайсыз атмосфералық құбылыстар
7.3.2.5
жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде қолайсыз атмосфералық құбылыстарды талдай отырып, сақтану шараларын ұсынады
7.3.2.6
жергілікті компоненттің негізінде жекелеген метеорологиялық элементтердің: температура, қысым, жел, бұлттылық, жауын-шашын, ылғалдылық көрсеткіштері негізінде графикалық синоптикалық материалдар жасайды
8.3.2.4
әр материкте орналасқан ұқсас климаттық белдеулерді салыстырады
8.3.2.5
жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде
климаттың адамзат тіршілігі мен шаруашылығына тигізетін әсеріне баға береді;
8.3.2.6
адамзат әрекетінің атмосфера мен климатқа тигізетін кері әсерін топтастырады, шешу жолдарын ұсынады
9.3.2.4 Қазақстанда атмосфералық қолайсыз және қауіпті құбылыстардың қалыптасуын,таралу аумақтарын картада көрсетіп, сақтану шараларын ұсынады;
9.3.2.5
жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде
қазақ халқының атмосфералық және климаттық құбылыстарды номинациялау ерекшеліктерін анықтайды
3.3 Гидросфера
Гидросфера және оның құрамдас бөліктері, су ресурстарының маңызы
7.3.3.1
гидросфера және оның құрамдас бөліктерін сипаттайды;
7.3.3.2
су ресурстарының маңыздылығын түсіндіреді
8.3.3.1
құрлық суларының қалыптасу жолдарын анықтайды;
8.3.3.2
құрлық суларының негізгі түрлерінің шаруашылық маңызын түсіндіреді

7.3.2.4 - на основе характеристики отдельных метеорологических элементов объясняет важность их изучения
8.3.2.2
на основе анализа объясняет глобальную циркуляцию атмосферы;
8.3.2.3 - анализирует климатические пояса
8.3.2.4 сравнивает сходные климатические пояса, расположенные на разных материках;
9.3.2.2
анализирует климатические условия Казахстана;
9.3.2.3 оценивает климатические ресурсы Казахстана
Неблагоприятные атмосферные явления
7.3.2.5 - с дополнительным охватом местного компонента на основе анализа неблагоприятных атмосферных явлений предлагает пути защиты
7.3.2.6
на основе местного компонента составляет графические синоптические материалы на основе показателей отдельных метеорологических элементов: температура, давление, ветер, облачность, осадки, влажность
8.3.2.4
сравнивает сходные климатические пояса, расположенные на разных материках;
8.3.2.5 - с дополнительным охватом местного компонента оценивает влияние климата на жизнь и хозяйственную деятельность человечества
8.3.2.6 - группирует негативное влияние человеческой деятельности на атмосферу и климат и предлагает пути их решения
9.3.2.4 показывает на карте территории формирования и распространения неблагоприятных и опасных атмосферных явлений и предлагает меры защиты от них
9.3.2.5
с дополнительным охватом местного компонента
определяет особенности номинации казахским народом атмосферных и климатических явлений
3.3 Гидросфера
Гидросфера и ее составные части, значение водных ресурсов
7.3.3.1 - характеризует гидросферу и ее составные части
7.3.3.2 - объясняет важность водных ресурсов
8.3.3.1 - определяет формирование вод суши
8.3.3.2 - объясняет хозяйственное значение основных видов вод суши

9.3.3.1 Қазақстанның ішкі суларын топтастырады, көрсеткіштерін талдайды және сипаттайды: өзендер мен көлдер, мұздықтар мен мәңгі тоң, жерасты сулары;
Мұхит суларының географиялық орналасуы мен қасиеттері
7.3.3.3 дүниежүзілік мұхиттың құрамын, географиялық жағдайын, қасиеттерін анықтайды
8.3.3.3
өзен аңғарының құрылысын түсіндіреді;
8.3.3.4
қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде өзендердің гидрологиялық режимін түсіндіреді
9.3.3.2
қазақ гидроним
дерін жіктеп, мағынасын түсіндіреді және транслитерация
сын үш тілде ұсынады
Мұхиттағы су қозғалысы
7.3.3.4 мұхит суының қозғалыстарын жіктеп, түсіндіреді
8.3.3.5
дүние жүзінің және Қазақстанның көлдері мен мұздықтарын жоспар бойынша сипаттайды
9.3.3.3
жергілікті компонентті қосымша қамти отырып, оларды талдау негізінде су ресурстарының экологиялық проблемаларын шешу жолдарын ұсынады, Қазақстанның су ресурстарына экономикалық баға береді
Мұхитпен байланысты апаттар және Мұхит проблемалары
7.3.3.5 мұхитар мен теңіздермен байланысты апаттар мен проблемаларды топтастырып, сақтану шараларын және шешу жолдарын ұсынады
8.3.3.6
жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде
құрлық суларының экологиялық проблемаларын жіктеп, шешу жолдарын ұсынады
8.3.3.7 - жергілікті компонент негізінде су табиғи апаттарының алдын алу жолдарын ұсынады
9.3.3.4 Қазақстандағы су ресурстары
ның геосаяси проблемаларын жіктеп шешу жолдарын ұсынады:
трансшекаралық өзендер, Каспий теңізінің мәртебесі
3.Физическая география

9.3.3.1 классифицирует, анализирует показатели и характеризует внутренние воды Казахстана: реки и озера, ледники и вечная мерзлота, подземные воды
Географическое положение и свойства вод Мирового океана
7.3.3.3 - характеризует состав, географическое положение и свойства вод Мирового океана
8.3.3.3 - объясняет строение речной долины
8.3.3.4 - с дополнительным охватом казахстанского компонента объясняет гидрологический режим рек
9.3.3.2 на основе классификации казахских гидронимов объясняет их значение и предлагает транслитерацию на трех языках
Движения вод в океане
7.3.3.4 - классифицирует и объясняет движение океанических вод
8.3.3.5 - характеризует по плану озера и ледники
9.3.3.3 с дополнительным охватом местного компонента предлагает пути решения экологических проблем водных ресурсов на основе их анализа, дает экономическую оценку водным ресурсам Казахстана
Бедствия, связанные с океаном и проблемы Мирового океана
7.3.3.5 - группирует опасности и проблемы Мирового океана, предлагает меры предосторожности и пути решения проблем
8.3.3.6 -с дополнительным охватом местного компонента предлагает пути решения экологических проблем вод суши на основе их классификации
8.3.3.7 - на основе местного компонента предлагает пути предупреждения водных стихийных бедствий
9.3.3.4 классифицирует геополитические проблемы водных ресурсов Казахстана и предлагает пути решения: трансграничные реки, статус Каспийского моря
Раздел 3. Физическая география

3.4 Биосфера
Биосфера және оның құрамдас бөліктері
7.3.4.1
биосфераның құрамын, құрылы
мын, шекаралары мен қасиеттерін анықтайды;
8.3.4.1
табиғат зоналары мен биіктік белдеулерінің қалыптасуын түсіндіреді;
8.3.4.2 табиғат зоналарын жоспар бойынша сипаттайды
9.3.4.1 Қазақстанның табиғат зоналары мен биіктік белдеулеріне салыстырмалы талдау жасайды
Өсімдік және жануарлар әлемі
7.3.4.2
өлкеге тән өсімдіктер мен жануарларды анықтайды және "Қызыл кітапқа" енген түрлерін атайды;

3.4 Биосфера
Биосфера и ее составные части
7.3.4.1 - определяет состав, строение, границы и свойства биосферы
8.3.4.1 - объясняет формирование природных зон и высотных поясов
8.3.4.2 - характеризует по плану природные зоны
9.3.4.1 составляет сравнительный анализ природных зон и высотных поясов Казахстана
Растительный и животный мир
7.3.4.2
определяет представителей растительного и животного мира характерных для региона и называет
тех, представителей которые занесены в Красную книгу;

8.3.4.3 құрлықтағы және Мұхиттағы ұқсас табиғи аймақтарды және әртүрлі континенттерде орналасқан биіктік белдеулерін салыстырады
9.3.4.2
қорықтар, қорықшалар, ұлттық саябақтар
ерекше қорғалатын аумақтардың құрылу мақсатын түсіндіреді
9.3.4.3
тақырып бойынша қазақ табиғи хоронимдерін жіктеу негізінде олардың мағынасын түсіндіреді және үш тілде транслитерацияны ұсынады;
9.3.4.4
ноосфераның қалыптасу жағдайларын зерттейді
Қазақстандағы топырақ түрлері
7.3.4.3
Қазақстанда топырақ түрлерінің таралуын анықтайды;
7.3.4.4
жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде
топырақ ресурстарына баға береді;
8.3.4.4
мұхиттағы тіршілік дүниесінің таралуын анықтайды;
8.3.4.5
өсімдік әлемі мен жануарлар дүниесін қорғау қажеттілігін дәлелдейді, қорғау жолдарын ұсынады
Топырақтың экологиялық мәселелері
7.3.4.5
топырақтың экологиялық проблемаларын жіктеп, шешу жолдарын ұсынады
8.3.4.5
өсімдік әлемі мен жануарлар дүниесін қорғау қажеттілігін дәлелдейді, қорғау жолдарын ұсынады

8.3.4.3 сравнивает сходные природные зоны на суше и в Океане , и высотные пояса, расположенные на разных материках;
9.3.4.2 объясняет цели создания особо охраняемых природных территорий: заповедники, заказники, национальные парки
9.3.4.3
на основе классификации казахских природных хоронимов по теме объясняет их значение и предлагает транслитерацию на трех языках;
9.3.4.4
исследует условия формирования ноосферы;
Типы почв в Казахстане
7.3.4.3 - определяет распространение типов почв в Казахстане
7.3.4.4 - с дополнительным охватом местного компонента оценивает почвенные ресурсы
8.3.4.4
определяет ареал распространения видов растений и животных, в том числе и в Океане;
8.3.4.5
доказывает необходимость охраны растительного и животного мира и предлагает пути их охраны
Экологические проблемы почв
7.3.4.5 - классифицирует экологические проблемы почв и предлагает пути их решения
8.3.4.5 - доказывает необходимость охраны растительного и животного мира и предлагает пути их охраны

3.5 Табиғи-аумақтық кешендер
Табиғи-аумақтық кешендердің қалыптасуы
7.3.5.1 географиялық қабық, материктер мен мұхиттар, зоналар және белдеулер, ландшафт табиғи-аумақтық кешендерінің қалыптасуын түсіндіреді;
8.3.5.1
географиялық қабықтың құрамы мен құрылысын графикалық түрде көрсетіп, түсіндіреді
8.3.5.2
географиялық қабық заңдылықтарының маңыздылығын түсіндіреді
9.3.5.1 Қазақстанның ірі табиғи кешендерін жоспар бойынша сипаттайды;
жергілікті компонент негізінде
антропогендік факторлардың табиғат кешендеріне әсерін зерттейді
Табиғи-аумақтық кешендердің түрлері
7.3.5.2
туған өлкенің табиғи-аумақтық кешендерін жоспар бойынша сипаттайды және өлкетану деректер базасын әртүрлі формада ұсынады
8.3.5.1
географиялық қабықтың құрамы мен құрылысын графикалық түрде көрсетіп, түсіндіреді
8.3.5.2
географиялық қабық заңдылықтарының маңыздылығын түсіндіреді
9.3.5.1 Қазақстанның ірі табиғи кешендерін жоспар бойынша сипаттайды;
жергілікті компонент негізінде
антропогендік факторлардың табиғат кешендеріне әсерін зерттейді;

3.5 Природно-территориальные комплексы
Формирование природно-территориальных комплексов
7.3.5.1 - объясняет формирование природно-территориальных комплексов: географическая оболочка, материки и океаны, зоны и пояса, ландшафты
8.3.5.1 - объясняет закономерности географической оболочки и представляет состав и строение в графической форме
9.3.5.1 характеризует по плану крупные природно-территориальные комплексы Казахстана, на основе местного компонента исследует влияние антропогенного фактора на природные комплексы
Виды природно-территориальных комплексов
7.3.5.2 -с дополнительным охватом местного компонента характеризует по плану природно-территориальные комплексы различного уровня
8.3.5.1 - объясняет закономерности географической оболочки и представляет состав и строение в графической форме
8.3.5.2-объясняет важность закономерностей ГО
9.3.5.1 характеризует по плану крупные природно-территориальные комплексы Казахстана, на основе местного компонента исследует влияние антропогенного фактора на природные комплексы

9.3.5.2
қазақ табиғи хоронимдерінің жіктелуі негізінде олардың мағынасын түсіндіреді және үш тілде транслитерацияны ұсынады;
9.3.5.3
жергілікті компонент негізінде
антропогендік фактордың табиғи кешендерге әсерін зерттейді;
9.3.5.4
антропогендік ландшафттарды жақсарту жолдарын ұсынады: қалпына келтіру, мелиорация, Ландшафт дизайны
4. Әлеумет
тік геогра
фия
4.1 Халық географиясы
Тілдік отбасылар және әлем халықтарының топтары
7.4.1.1
дүниежүзі халықтарының этнолингвистикалық жіктелінуін түсіндіреді;
8.4.1.1
халық санын анықтау әдістерін түсіндіреді
9.4.1.1
Қазақстан халқының ұлттық және діни құрамын анықтайды
Әлем халқының діни құрамы
7.4.1.2
дүние жүзі халқының діни құрамы мен діндердің таралу аймақтарын анықтайды
8.4.1.2
дүниежүзі елдерін халықтың ұдайы өсу түрі бойынша жіктейді

9.3.5.2
на основе классификации казахских природных хоронимов объясняет их значение и предлагает транслитерацию на трех языках;
9.3.5.3
на основе местного компонента
исследуют влияние антропогенного фактора на природные комплексы;
9.3.5.4
предлагает пути улучшения антропогенных ландшафтов: рекультивация, мелиорация, ландшафтный дизайн
4. Социальная география
4.1 География населения
Языковые семьи и группы народов мира
7.4.1.1 - объясняет этнолингвистическую классификацию народов мира
8.4.1.1 - объясняет методы определения численности населения
9.4.1.1 определяет национальный и религиозный состав населения Казахстана
Религиозный состав населения мира
7.4.1.2 - определяет религиозный состав населения мира и распространение религий
8.4.1.2 - классифицирует страны мира по типу воспроизводства населения

9.4.1.2 дүниежүзі халқы миграцияларының басты бағыттарын, себеп-салдарын түсіндіреді
Әлемнің тарихи-мәдени аймақтары
7.4.1.3
халықтың этникалық және діни құрамына байланысты дүниежүзінің тарихи-мәдени өркениеттік аймақтарының қалыптасуын түсіндіреді
8.4.1.3
елдердің демографиялық жағдайын талдап, басты демографиялық көрсеткіштерін есептейді: халық саны, туу және өлім коэффициенттері, табиғи және механикалық өсім, жалпы өсім, жас-жыныстық көрсеткіштер, ұлттық және діни құрам

9.4.1.2 объясняет направления, причины и следствия миграций населения мира
Историко-культурные регионы мира
7.4.1.3 - объясняет формирование историко-культурных/цивилизационных регионов мира в связи с этническим и религиозным составом населения
8.4.1.3 - на основе анализа демографической ситуации рассчитывает основные демографические показатели: численность населения, коэффициенты рождаемости и смертности, естественный и механический прирост, общий прирост, половозрастные показатели, национальный и религиозный состав

9.4.1.3Қазақстандағы көші-қон үдерістерді талдап, басты бағыттарын анықтайды;
9.4.1.4 қазақстандық көрсеткіштерді басқа елдердің көрсеткіштері мен салыстыру негізінде
еңбек ресурстарының сандық, сапалық құрамына баға береді;
9.4.1.5 қазақстандық көрсеткіштерді басқа елдермен салыстыру негізінде еңбек ресурстарының сандық және сапалық құрамын бағалау
Ұлтаралық және конфессияаралық келісім
7.4.1.4
қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде
ұлтаралық және дінаралық келісімнің қажеттілігін дәлелдейді және қалыптастыру жолдарын ұсынады
8.4.1.4
дүниежүзі елдерін демографиялық проблемалары бойынша жіктейді;

9.4.1.3 на основе анализа миграционных процессов в Казахстане определяет основные направления миграций
9.4.1.4 на основе сравнения казахстанских показателей с показателями других стран дает оценку демографической ситуации
9.4.1.5 на основе сравнения казахстанских показателей с другими странами дает оценку количественному и качественному составу трудовых ресурсов
Межнациональное и межконфессиональное согласие
7.4.1.4 - с дополнительным охватом казахстанского компонента доказывает необходимость межнационального и межконфессионального согласия и предлагает пути их формирования
8.4.1.4 - классифицирует страны мира по демографическим проблемам

8.4.1.5 "демографиялық саясат" ұғымын түсіндіре отырып дүниежүзінің жекелеген елдеріне қатысты демографиялық саясаттың өзіндік моделін ұсынады
9.4.1.6 Қазақстандағы елді мекендерді жіктейді;
9.4.1.7 Қазақстандағы урбандалу үдерісіне баға береді
5. Экономикалық география
5.1
Табиғи ресурстар
Табиғи ресурстардың жіктелуі
7.5.1.1 жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде табиғи ресурстарды жіктеп, таралу заңдылықтарын талдайды;
7.5.1.2
табиғи ресурстардың шоғырлануын картада көрсетеді
8.5.1.1
дүниежүзінің жекелеген аймақтарының табиғи ресурстық әлеуетін бағалайды;
9.5.1.1
Қазақстанның табиғи-ресурстық әлеуетін бағалайды;
9.5.1.2 Қазақстанда жекелеген табиғи ресурс-тарды өңдеу технологиясын сипаттап, орталықтары мен дайын өнім түрлерін атайды
Табиғат ресурстарын игеру мәселелері
7.5.1.3
жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде табиғи ресурстарды игерумен байланысты проблемаларды талдап, шешу жолдарын ұсынады
8.5.1.2
қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде жекелеген табиғат ресурстарын өңдеу технологиясын сипаттай отырып, орталықтары мен дайын өнім түрлерін атайды

8.4.1.5 - на основе объяснения понятия "демографическая политика" анализирует демографическую политику некоторых стран мира
9.4.1.6 классифицирует населенные пункты Казахстана
9.4.1.7 дает оценку процессу урбанизации в Казахстане
5. Экономическая география
5.1 Природные ресурсы
Классификация природных ресурсов.
7.5.1.1 - с дополнительным охватом местного компонента анализирует закономерности распространения природных ресурсов
7.5.1.2 - показывает места концентрации природных ресурсов на карте
8.5.1.1 - оценивает природно-ресурсный потенциал отдельных регионов мира
9.5.1.1 оценивает природно-ресурсный потенциал Казахстана
9.5.1.2 называет центры и виды готовой продукции в Казахстане на основе характеристики технологии обработки отдельных видов природных ресурсов
Проблемы, связанные с освоением природных ресурсов
7.5.1.3 - с дополнительным охватом местного компонента анализирует проблемы, связанные с освоением природных ресурсов, и предлагает пути их решения
8.5.1.2 - с дополнительным охватом местного компонента называет центры и виды готовой продукции на основе характеристики технологии обработки отдельных видов природных ресурсов

9.5.1.5 Қазақстанда табиғатты пайдалану проблемаларын анықтап, шешу жолдарын ұсынады;
9.5.1.6
жергілікті компонент негізінде
табиғатты пайдалануға байланысты зерттеу жүргізеді
5.2 Әлеуметтік-экономикалық ресурстар
Көлік инфрақұрылымы. Әлеуметтік инфрақұрылым
7.5.2.1
қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде
көлік және әлеуметтік инфрақұрылым компоненттерін жіктеп, маңыздылығына баға береді
8.5.2.1
қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде экономикалық инфрақұрылымын сипаттап, маңыздылығына баға береді
9.5.2.1
ғылыми-техникалық революция үдерісін, даму бағыттарын талдайды

9.5.1.5 на основе определения проблем природопользования в Казахстане предлагает пути их решения
9.5.1.6 на основе местного компонента проводит исследование по природопользованию
5.2 Социально-экономические ресурсы
Транспортная инфраструктура. Социальная инфраструктура
7.5.2.1 -с дополнительным охватом казахстанского компонента классифицирует и оценивает важность элементов транспортной и социальной инфраструктуры
8.5.2.1 - с дополнительным охватом казахстанского компонента оценивает важность элементов экономической инфраструктуры на основе их характеристики
9.5.2.1 анализирует процесс и направления научно-технической революции

5.3 әлемдік экономиканың салалық және аумақтық құрылымы
Әлемдік шаруашылық салалары: өнеркәсіп және ауыл шаруашылығы
7.5.3.1
ауыл шаруашылық, өнеркәсіп шаруашылық салаларын топтастыру арқылы маңыздылығын түсіндіреді
8.5.3.1-шаруашылық салаларын жіктейді: өндіру және қайта өңдеу салалары, қызмет көрсету саласы
8.5.3.2-қазақстандық компонентті қосымша қамтумен ауыл шаруашылығы және өнеркәсіп өндірісін, қызмет көрсету саласын ұйымдастыру нысандарын сипаттайды, оларды орналастыру факторларын талдайды
8.5.3.3-әлемдік шаруашылық саласының жоспары бойынша сипаттайды
9.5.2.2 Қазақстанның индустриялық-инновациялық даму бағытта
рын анықтап, болжам жасайды;
9.5.2.3 Қазақстанның инновациялық инфрақұрылымының жағдайын талдап, дамыту жөнінде ұсыныстар әзірлейді;
9.5.3.1
Қазақстан шаруашылығы салаларын жоспар бойынша сипаттайды;
9.5.3.2 Қазақстанның экономикалық аудандарының шаруашылық салаларын анықтап, мамандануын түсіндіреді;

5.3 Отраслевая и территориальная структура мирового хозяйства
Отрасли мирового хозяйства: промышленность и сельское хозяйство
7.5.3.1 - классифицирует и объясняет важность отраслей мирового хозяйства: промышленности и сельского хозяйства
8.5.3.1 - классифицирует отрасли хозяйства: добывающая и перерабатывающая отрасли, сфера услуг
8.5.3.2 - с дополнительным охватом казахстанского компонента характеризует формы организации сельскохозяйственного и промышленного производства, сферы услуг, анализирует факторы их размещения
8.5.3.3 - характеризует по плану отрасли мирового хозяйства
9.5.2.2 на основе определения направлений индустриально-инновационного развития Казахстана составляет прогнозы
9.5.2.3 на основе анализа состояния инновационной инфраструктуры Казахстана разрабатывает пути развития
9.5.3.1 характеризует по плану отрасли хозяйства Казахстана
9.5.3.2 на основе определения отраслей хозяйства экономических районов Казахстана объясняет их специализацию

9.5.4.1 әлемдік экономиканың даму үрдістерін талдайды;
9.5.4.2 Қазақстанның дүниежүзілік шаруашылықтағы орнын анықтайды 9.5.4.3 халықаралық географиялық еңбек бөлінісінің мәнін анықтайды;
9.5.4.4халықаралық экономикалық қатынас түрлерін жіктеп, сипаттайды
6. Елтану және саяси география негіздері6.1 Дүние жүзі елдері
Әлем елдерінің географиялық жағдайы
7.6.1.1 қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде елдерді географиялық орнына байланысты топтастырып, елдердің географиялық орнын жоспар бойынша сипаттайды
8.6.1.1
саяси картаның басты нысандарын сипаттайды;
8.6.1.2
елдерді басқару формасы және мемлекеттік құрылымы бойынша топтастырады
9.6.1.1 қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде елдерді экономикалық даму деңгейі бойынша топтастырады;
9.6.1.2 қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде
халықаралық ұйымдарды деңгейі және мақсаты бойынша топтастырады
Әлем елдерінің экономикалық-географиялық жағдайы
7.6.1.2
қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде елдердің экономикалық-географиялық жағдайын жоспар бойынша сипаттайды;
8.6.1.3
саяси картаның сандық және сапалық өзгерістерін талдайды
9.6.1.3
Қазақстан Республикасының әлеуметтік, экономикалық, саяси-географиялық жағдайына кешенді баға береді;
9.6.1.4
Қазақстан
дағы саяси-әкімшілік хоронимдерді жіктеп, мағынасын түсіндіреді және транслитерациясын үш тілде ұсынады
7.6.1.3
қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде елдердің экономикалық-географиялық жағдайына баға береді және жақсарту жолдарын ұсынады
8.6.1.4
елдердің саяси-географиялық жағдайына баға береді;
8.6.1.5
Қазақстанның саяси интеграциядағы мүдделері мен мақсаттарын талдайды
9.6.1.4
Қазақстан
дағы саяси-әкімшілік хоронимдерді жіктеп, мағынасын түсіндіреді және транслитерациясын үш тілде ұсынады

9.5.4.1 анализирует тенденции развития мирового хозяйства
9.5.4.2 определяет место Казахстана в мировом хозяйстве
9.5.4.3 определяет значение международного географического разделения труда
9.5.4.4 классифицирует и характеризует виды международных экономических отношений
6. Страноведение с основами политической географии
6.1 Страны мира
Географическое положение стран мира
7.6.1.1 - с дополнительным охватом казахстанского компонента классифицирует и характеризует страны по их географическому положению
8.6.1.1 - характеризует основные объекты политической карты
8.6.1.2 - классифицирует страны мира по форме правления и государственного устройства
9.6.1.1 с дополнительным охватом казахстанского компонента группирует страны по уровню экономического развития
9.6.1.2 с дополнительным охватом казахстанского компонента группирует международные организации по уровню и целям
Экономико-географическое положение стран мира
7.6.1.2 - с дополнительным охватом казахстанского компонента характеризует экономико-географическое положение стран по плану
8.6.1.3 - анализирует количественные и качественные изменения на политической карте
9.6.1.3 дает комплексную оценку социального, экономического и политико-географического положения Республики Казахстан
9.6.1.4 на основе классификации политико-административных хоронимов в Республике Казахстан объясняет их значение и предлагает транслитерацию на трех языках
7.6.1.3 - с дополнительным охватом казахстанского компонента оценивает экономико-географическое положение стран и предлагает пути улучшения
8.6.1.4 - дает оценку политико-географического положения стран
8.6.1.5 - анализирует интересы и цели политической интеграции Казахстана
9.6.1.4 на основе классификации политико-административных хоронимов в Республике Казахстан объясняет их значение и предлагает транслитерацию на трех языках

21. Оқыту мақсаттарының жүйесі бөлім бойынша әр сыныпқа берілген:
1) әлеуметтік қатынастардың дамуы:
Бөлімше
7- сынып
XVIII – XIX ғасырлар
8- сынып
XX ғасырдың
бірінші жартысы
9- сынып
XX ғасырдың екінші жартысынан бүгінгі
күнге дейін
1.1
Этникалық қатынастар
7.1.1.1
жоңғар шапқыншылығы кезіндегі демографиялық өзгерістерді және миграциялық процестерді түсіндіру
8.1.1.1
демографиялық өзгерістердің себептері мен салдарын анықтау
9.1.1.1
демографиялық өзгерістердің себеп-салдарлық байланысын талдау арқылы дәйекті қорытынды жасау
7.1.1.2
Ресей империя
сының қоныстандыру саясатының себептері мен салдарын талдау
9.1.1.2
өткен тарихи кезеңдер
мен сабақтастықты орнату арқылы қазіргі кезеңдегі демографиялық процестерге баға беру
9.1.1.3
Қазақстанның даму стратегиясындағы демографиялық саясаттың бағыттарын талдау
1.2
Әлеуметтік қатынастар

21. Система целей обучения расписана по разделам для каждого класса:
1) развитие социальных отношений:
7 класс
8 класс
9 класс
Подраздел
XVIII век - XIX век
І половина XX века
ІІ половина
XX века по настоящее время
1.1
Этнические отношения
7.1.1.1
объяснять демографические изменения и миграционные процессы в период джунгарских нашествий
8.1.1.1
определять причины и последствия демографических изменений
9.1.1.1
делать аргументированные выводы о демографических изменениях на основе анализа причинно-следственных связей
7.1.1.2 анализировать причины и последствия переселенческой политики Российской империи
9.1.1.2 устанавливая преемственность с предыдущими историческими периодами, оценивать современные демографические процессы
9.1.1.3 анализировать направления демографической политики в стратегии развития Казахстана
1.2
Социальные отношения

7.1.2.1
дәстүрлі қазақ қоғамын
дағы өзгерістерді өткен тарихи кезеңдер
мен салысты
ру арқылы анықтау
8.1.2.1
қазақ зиялыларының қоғамдағы рөлі мен қызметін талдау
9.1.2.1
қазіргі кездегі Қазақстан халқының әлеуметтік жағдайын статистикалық мәліметтер негізінде талдау
7.1.2.2
қазақ зиялыларының қалыптасуының маңыздылығын түсіндіру
8.1.2.2
соғыс жылдарындағы халықтың әлеуметтік жағдайын анықтау
2) мәдениеттің дамуы:
Бөлімше
7- сынып
XVIII –XIX ғасырлар
8- сынып
XX ғасырдың
бірінші жартысы
9- сынып
XX ғасырдың екінші жартысынан бүгінгі күнге дейін
2.1
Дүниетаным мен дін

7.1.2.1
определять изменения в традиционном казахском обществе на основе сравнений с предыдущими
периодами
8.1.2.1
анализировать роль и деятельность казахской интеллигенции
9.1.2.1
анализировать социальное положение населения современного Казахстана на основе статистических данных
7.1.2.2
объяснять значимость формирования казахской интеллигенции
8.1.2.2
определять социальное положение народа в военные годы
2) развитие культуры:
Подраздел
7 класс
8 класс
9 класс
XVIII век -
XIX век
І половина
XX века
II половина
XX века по настоящее время
2.1
Мировоззрение и религия

7.2.1.1
салт - дәстүрлер мен әдет-ғұрыптардың құндылықтары мен маңыздылығын анықтау
8.2.1.1
мемлекеттің діни саясаты
ның мақсаты мен салдарын анықтау
9.2.1.1
дәстүрлі және деструктивті діни ағымдар мен ұйымдардың іс-әрекетін талдау
7.2.1.2
отаршылдық саясаттың ұлттық құндылықтарға кері әсерін талдау
9.2.1.2
Қазақстан халқы Ассамблеясының дінаралық, этносаралық келісім мен ішкі тұрақтылықты нығайтудағы ықпалын бағалау
9.2.1.3
"Мәңгілік Ел" жалпыұлт
тық идеясының маңыздылығын бағалау
2.2
Өнер мен әдебиет
7.2.2.1
халық ауыз әдебиеті мен музыка өнері туындыларының тарихи дереккөзі ретінде құндылығын бағалау
8.2.2.1
қазақ зиялылары
ның шығарма
шылық мұрасын талдау және қоғамдық санаға тигізген әсеріне баға беру
9.2.2.1
кеңестік әдебиет пен өнер туындыла
рында қоғамдық өмірдің бейнеленуін талдау
7.2.2.2
А. Құнанбаевтың ақын, ойшыл, қоғам қайраткері ретіндегі рөлін айқындау
8.2.2.2
Ахмет Байтұрсыновты қазақ тіл білімінің негізін салушы, қоғам қайраткері ретінде бағалау
9.2.2.2
Мұхтар Әуезов шығармаларының әлем әдебиетіндегі орнын бағалау
7.2.2.3
ұлттық музыкалық аспаптардың қолдану ерекшеліктерін сипаттау
8.2.2.3
өнер мен әдебиеттегі өзгерістерді анықтау
9.2.2.3
қазіргі кездегі өнер мен әдебиеттің даму тенденцияларын айқындау
7.2.2.4
қолданбалы өнердің
жетістіктерін бағалау
8.2.2.4
Ә. Қашаубаев пен
Қажымұқан Мұңайтпасұлының қазақ халқын әлемге танытудағы рөліне
баға беру
9.2.2.4
ұлттық құндылықтарды жаңғыртуға бағытталған мемлекеттік бағдарлама
лардың қажеттілігін негіздеу ("Мәдени мұра", "Болашаққа бағдар:рухани жаңғыру"
бағдарламалары)
7.2.2.5
өлкенің тарихи оқиғалар хроникасын
құру
8.2.2.5
соғыс жылдарындағы өнер мен әдебиеттің халық рухын көтерудегі маңызын бағалау
7.2.2.6
түрлі дереккөздер негізінде өз мектебің
нің тарихын анықтау
2.3
Білім және ғылым
7.2.3.1
Ш. Уәлихановтың ғылыми зерттеулерінің тарихи құндылығын анықтау
8.2.3.1
ұлттық баспасөздің қоғамдық-саяси сананы оятудағы рөліне баға беру
9.2.3.1
Е.Бекмахановтың Қазақстан тарихы ғылымына қосқан үлесін бағалау
7.2.3.2
XIX ғ. білім беру мен ағарту ісінің даму ерекшеліктерін түсіндіру
8.2.3.2
кеңес дәуіріндегі қазақ тілінің ахуалын анықтау
9.2.3.2
білім мен ғылым саласындағы мемлекеттік саясатқа баға беру
7.2.3.3
Ы. Алтын сариннің ағарту саласына қосқан үлесін бағалау
8.2.3.3
XX ғ. бірінші жартысын
дағы білім мен ғылым саласындағы өзгерістерді талдау
7.2.3.4
Шәкәрім Құдайбердіұлы, Мәшһүр Жүсіп Көпейұлы, Қ. Халид еңбектерінің тарихи дерек ретіндегі маңызын айқындау

7.2.1.1
определять ценность и значимость обычаев и традиций
8.2.1.1
определять цели и последствия религиозной политики государства
9.2.1.1
анализировать деятельность традиционных и деструктивных религиозных организаций и течений
7.2.1.2
анализировать отрицательное влияние колониальной политики на национальные ценности
9.2.1.2
оценивать влияние Ассамблеи народа Казахстана на укрепление межконфессионального, межэтнического согласия и внутренней стабильности
9.2.1.3
оценивать значимость общенациональной идеи "Мәңгілік Ел"
2.2
Искусство и литература
7.2.2.1
оценивать ценность народного фольклора и музыкальных произведений как исторических источников
8.2.2.1
анализировать творческое наследие казахской интеллигенции, оценивать его влияние на общественное сознание
9.2.2.1
анализировать, как общественная жизнь отражена в советской литературе и в произведениях искусства
7.2.2.2
определять роль А. Кунанбаева как акына, мыслителя, общественного деятеля
8.2.2.2
давать оценку деятельности А.Байтурсынова как основоположника казахской лингвистики и общественного деятеля
9.2.2.2
оценивать значимость произведений М. Ауезова в мировой литературе
7.2.2.3
описывать особенности национальных музыкальных инструментов по назначению
8.2.2.3
определять изменения в искусстве и литературе
9.2.2.3
определять тенденции развития современного искусства и литературы
7.2.2.4
оценивать достижения прикладного искусства
8.2.2.4
оценивать роль А. Кашаубаева и К. Мунайтпасова, прославивших казахский народ на мировом уровне
9.2.2.4
обосновывать необходимость государственных программ, направленных на возрождение национальных ценностей (программы "Культурное наследие", "Взгляд
в будущее: модернизация общественного сознания")
7.2.2.5
создать хронику исторических событий края
8.2.2.5
оценивать значение искусства и литературы в поднятии духа народа
во время войны
7.2.2.6
описывать историю своей школы на основе разных источников
2.3
Образование и наука
7.2.3.1
определять историческое значение научного наследия Ш. Уалиханова
8.2.3.1
оценивать роль национальной печати
в пробуждении общественно-политического сознания
9.2.3.1
оценивать вклад Е. Бекмаханова в развитие исторической науки Казахстана
7.2.3.2
объяснять особенности развития образования и просвещения в XIX веке
8.2.3.2
определять положение казахского языка в советский период
9.2.3.2
оценивать политику государства в сфере образования и науки
7.2.3.3
оценивать вклад И. Алтынсарина в развитие просвещения
8.2.3.3
анализировать изменения в сфере образования и науки в І половине XX века
7.2.3.4
определять значение трудов Ш. Кудайбердыулы, М. Копеева и К. Халида как исторических источников

8.2.3.4
Қаныш Сәтбаевтың Қазақстан өнеркәсібі мен ғылымын дамытудағы рөліне баға беру
7.2.3.5
туристік маршруттарды құру жолдарын ұсыну
3) мемлекеттің дамуы:
Бөлімше
7-сынып
XVIII -
XIX ғасырлар
8-сынып
XX ғасырдың
бірінші жартысы
9-сынып
XX ғасырдың екінші жартысынан бүгінгі күнге дейін
3.1.
Мемлекеттің ішкі саясаты
7.3.1.1
Қарақұм және Ордабасы құрылтайларының халықты жоңғар басқыншылығына қарсы жұмылдырудағы рөліне баға беру
8.3.1.1
қазақ зиялыларының Ресей империясының Мемлекеттік Думасындағы ызметіне баға беру

8.2.3.4
оценивать роль К. Сатпаева
в развитии казахстанской промышленности и науки
7.2.3.5
предлагать пути создания туристских маршрутов
3) развитие государства:
Подраздел
7 класс
8 класс
9 класс
XVIII век - XIX век
І половина XX века
ІІ половина XX века по настоящее время
3.1
Внутренняя политика государства
7.3.1.1
оценивать роль курылтаев в Каракуме и Ордабасы в объединении народа против джунгарской экспансии
8.3.1.1
оценивать деятельность представителей казахской интеллигенции в Государственной Думе Российской империи

9.3.1.1
қоғамдық-саяси өмірдің ерекшеліктерін түсіндіру және өзіндік интерпретация жасау
7.3.1.2
Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайын талдау
8.3.1.2
XX ғасырдың басындағы Қазақстандағы қоғамдық–саяси процестерге баға беру
9.3.1.2
қоғамдық-саяси қайраткерлердің ұлттық мүддені қорғаудағы рөліне баға беру
7.3.1.3
Ресей империясының отарлық саясатының себеп-салдарын анықтау
8.3.1.3
1916 жылғы ұлт- азаттық көтерілістің тарихи маңызын анықтау және тұлғалардың рөліне баға беру
9.3.1.3
Қазақстан Республикасы Конституциясын мемлекеттің тұрақты даму кепілі ретінде бағалау
7.3.1.4
патша үкіметі реформалары нәтижесіндегі әкімшілік-аумақтық өзгерістерді түсіндіру
8.3.1.4
"Алаш" партиясының ұлттық мемлекеттілікті жаңғырту саясатын талдау
9.3.1.4
әміршіл-әкімшіл саясатқа қарсы халық наразылықтарын салыстырып, талдау
7.3.1.5
халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын анықтау
8.3.1.5
Әлихан Бөкейханның саяси көшбасшылық қызметіне баға беру
9.3.1.5
1986 жылғы Желтоқсан оқиғасының тарихи маңыздылығына баға беру
7.3.1.6
ұлт-азаттық көтеріліс басшыларының рөліне баға беру
8.3.1.6
Қазақстанда құрылған ұлттық автономиялардың маңыздылығына баға беру
9.3.1.6
Қазақстанның тәуелсіздік жолындағы алғашқы қадамдарын анықтап, қорытындылау
8.3.1.7
ХХ ғасырдың
20-30 –жылдардағы әміршіл-әкімшіл жүйе саясатының зардаптарын талдау
9.3.1.7
өткен оқиғалармен сабақтастықты орнатып, тәуелсіз Қазақстанның жариялануының тарихи маңызын түсіндіру
9.3.1.8
Тәуелсіз Қазақстанның қоғамдық-саяси дамуын талдау
9.3.1.9
ұзақ мерзімді мемлекеттік стратегияларды талдау
9.3.1.10
Тәуелсіз мемлекеттің қалыптасуындағы Елбасы Н.Назарбаевтың рөліне баға беру
9.3.1.11 Астананы жаңа Қазақстанның өркендеуінің нышаны ретінде айқындау
3.2
Мемлекеттің сыртқы саясаты
7.3.2.1
Жоңғар шапқыншылығына қарсы күресте танылған хандар мен батырлар дың рөлін түсіндіру
8.3.2.1
қазақстандықтардың Екінші дүние
жүзілік соғысының жеңісіне қосқан үлесін бағалау
9.3.2.1
XX ғасырдың екінші жартысындағы әскери-өнеркәсіп кешендерінің Қазақстанға тигізген зардаптарын талдау
7.3.2.2
қазақ хандығының сыртқы саясатының нәтижелерін анықтау
8.3.2.2
Б. Момышұлының батырлық, тұлғалық қасиетін айқындау
9.3.2.2
Қазақстан Республика
сының халықаралық сахнадағы танылуына баға беру
7.3.2.3
Абылайханның дипломатиялық шеберлігі мен саясатын бағалау
9.3.2.3
Қазақстанның аймақтық және халықаралық ұйымдармен байланыс
тарын талдау

9.3.1.1
объяснять особенности общественно-политической жизни, давать собственную интерпретацию
7.3.1.2
анализировать внутреннее политическое положение Казахского ханства
8.3.1.2
оценивать общественно-политические процессы
в Казахстане начала
XX века
9.3.1.2
оценивать роль общественно-политических деятелей по отстаиванию национальных интересов
7.3.1.3
определять причины и последствия колониальной политики Российской империи
8.3.1.3
определять историческую значимость национально-освободительного восстания 1916 года и оценивать роль личностей
9.3.1.3
оценивать Конституцию Республики Казахстан как гарант стабильного развития государства
7.3.1.4
объяснять административно-
территориальные изменения
в результате реформ царской власти
8.3.1.4
анализировать политику партии "Алаш" в возрождении национальной государственности
9.3.1.4
сравнивать и анализировать проявления народного недовольства против командно-административной политики
7.3.1.5
определять причины и последствия национально-освободительной борьбы казахского народа против колониальной политики
8.3.1.5
оценивать деятельность
А. Букейханова как политического лидера
9.3.1.5
оценивать историческое значение Декабрьских событий 1986 года
7.3.1.6
оценивать роль руководителей национально-
освободительных восстаний
8.3.1.6
оценивать значение национальных автономий, созданных в Казахстане
9.3.1.6
определять первые шаги на пути обретения независимости Казахстана и делать выводы
8.3.1.7
анализировать последствия политики командно-административной системы в 20–30 годы ХХ века
9.3.1.7
объяснять историческую важность провозглашения независимости Казахстана, устанавливая преемственность с событиями прошлого
9.3.1.8 анализировать общественно-политическое развитие Независимого Казахстана
9.3.1.9
анализировать долгосрочные государственные стратегии
9.3.1.10
оценивать роль Лидера нации Н. Назарбаева в формировании Независимого государства
9.3.1.11
определять Астану как символ процветания нового Казахстана
3.2
Внешняя политика государства
7.3.2.1
объяснять роль ханов и батыров, прославившихся в борьбе против Джунгарского нашествия
8.3.2.1
оценивать вклад казахстанцев в победу во Второй мировой войне
9.3.2.1
анализировать последствия создания военно-промышленного комплекса Казахстана во ІІ половине XX века
7.3.2.2
определять результаты внешней политики Казахского ханства
8.3.2.2
определять героические и личностные качества Б. Момышулы
9.3.2.2
оценивать признание Республики Казахстан на международной арене
7.3.2.3
оценивать дипломатическое мастерство и политику хана Абылая
9.3.2.3
анализировать взаимоотношения Казахстана с региональными и международными организациями

9.3.2.4
қазақ диаспораларының тарихи Отанымен байланысының маңыздылығын айқындау
4) Қазақстанның экономикалық дамуы:
Бөлімше
7-сынып
XVIII - XIX ғасырлар
8-сынып
XX ғасырдың бірінші жартысы
9-сынып
XX ғасырдың екінші жартысы нан бүгінгі күнге дейін
4.1
Шаруашылық
7.4.1.1
жоңғар шапқыншылығының қазақ халқының шаруашылығына
тигізген зардаптарын анықтау
8.4.1.1
деректер мен дәйектерді салыстыру арқылы жаңа экономикалық саясаттың нәтижесінде орын алған өзгерістерді талдау

9.3.2.4
определять важность связей казахской диаспоры с исторической Родиной
4) экономическое развитие Казахстана:
Подраздел
7 класс
8 класс
9 класс
XVIII век – XIX век
І половина
XX века
ІІ половина
XX века
по настоящее время
4.1
Хозяйство
7.4.1.1
определять последствия джунгарского нашествия на хозяйство казахов
8.4.1.1
анализировать изменения, произошедшие в результате новой экономичес кой политики, сравнивая источники и аргументы

9.4.1.1
Кеңес үкіметі кезіндегі ауыл шаруашылығында орын алған өзгерістерге баға беру
7.4.1.2
отарлау саясатының қазақтардың дәстүрлі шаруашылығына тигізген әсерін талдау
8.4.1.2
күштеп ұжымдастыру саясатының ауылшаруашылығына тигізген зардаптарын талдау
9.4.1.2
Кеңес үкіметі кезіндегі орын алған әлеуметтік
экономикалық мәселелерді талдау
7.4.1.3
өлкені дамытуға қолдау көрсеткен тұлғалардың қызметіне баға беру
9.4.1.3
Қазақстан Республикасындағы жекешелендіру процесінің экономикаға ықпалын талдау
7.4.1.4
өлке дамуының маңызды кезеңдерін анықтау
4.2 Өндіріс
тік қатынастар және
сауда

9.4.1.1
оценивать изменения, имевшие место в сельском хозяйстве в советское время
7.4.1.2
анализировать влияние колониальной политики на традиционное хозяйство казахов
8.4.1.2
анализировать последствия насильственной коллективизации на сельское хозяйство
9.4.1.2
анализировать социально-экономические проблемы советского периода
7.4.1.3
оценивать деятельность лиц, оказавших поддержку в развитие своего края
9.4.1.3
анализировать влияние процесса приватизации на экономику Республики Казахстан
7.4.1.4
определять важные этапы развития родного края
4.2
Производственные отношения и торговля

9.4.2.4
сыртқы сауданың экономикаға әсерін зерттеу
22. Осы оқу бағдарламасы қосымшада берілген негізгі орта білім беру деңгейінің 7-9-сыныптарына арналған "Қазақстан тарихы" пәнінен оқу жүктемесі төмендетілген үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
23. Тоқсандағы бөлімдер және бөлім ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Негізгі орта білім беру
деңгейінің 7-9-сыныптарына
арналған "Қазақстан тарихы"
пәнінен оқу жүктемесі
төмендетілген үлгілік оқу
бағдарламасына қосымша
Негізгі орта білім беру деңгейінің 7-9-сыныптарына арналған "Қазақстан тарихы" пәнінен оқу жүктемесі төмендетілген үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
7-сынып:
Бөлім
Тақырыптар, мазмұны
Оқыту мақсаттары
1- тоқсан
Қазақ-жоңғар соғыстары
Жоңғар басқыншылығына қарсы Отан соғысының басталуы
Зерттеу сұрағы: Не себепті "Елім-ай" бүкілхалықтық әнге айналды?
7.1.1.1 жоңғар шапқыншылығы кезіндегі демографиялық өзгерістерді және миграциялық процестерді түсіндіру;
7.2.2.1халық ауыз әдебиеті мен музыка өнері туындыларының тарихи дереккөзі ретінде құндылығын бағалау;
7.3.1.2 Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайын талдау
Біртұтас халық жасағының ұйымдастырылуы
Зерттеу сұрағы: Неліктен Ордабасы ел бірлігінің нышаны болды?
7.3.1.2 Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайын талдау;
7.3.1.1 Қарақұм және Ордабасы құрылтайларының халықты жоңғар басқыншылығына қарсы жұмылдырудағы рөліне баға беру
Қазақ-жоңғар шайқастары
Зерттеу сұрағы: Неліктен Аңырақай шайқасы қазақ-жоңғар соғысындағы түбегейлі бетбұрыс деп саналады?
7.3.2.1 жоңғар шапқыншылығына қарсы күресте танылған хандар мен батырлардың рөлін түсіндіру;
7.4.1.1 жоңғар шапқыншылығының қазақ халқының шаруашылығына тигізген зардаптарын анықтау
XVIII ғасырдағы Қазақ хандығы
XVIII ғасырдың басына дейінгі қазақ-орыс қарым-қатынастарының тарихы
Зерттеу сұрағы: Неліктен Ресей Қазақстанды Азияға шығудың "кілті мен қақпасы" деп санады?
7.3.1.2 Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайын талдау;
7.3.2.2 Қазақ хандығының сыртқы саясатының нәтижелерін анықтау
Қазақ хандығының Ресей империясына қосылуының басталуы
Зерттеу сұрағы: Әбілқайыр ханның Анна Иоанновна патшайымға жазған хатының себептері мен салдары қандай болды?
7.3.1.2 Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайын талдау;
7.3.2.2 Қазақ хандығының сыртқы саясатының нәтижелерін анықтау
Абылай ханның ішкі және сыртқы саясаты
Зерттеу сұрағы:Дербес Қазақ мемлекетін сақтап қалудағы Абылай ханның рөлі қандай?
7.3.1.2 Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайын талдау;

9.4.2.4
исследовать влияние внешней торговли на экономику
22. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом к Типовой учебной программе (с сокращением учебной нагрузки) по учебному предмету "История Казахстана" для 7-9 классов уровня основного среднего образования, приведенным в приложении к настоящей учебной программе.
23. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
Приложение
к Типовой учебной программе
(с сокращением учебной нагрузки)
по учебному предмету
"История Казахстана" для
7-9 классов уровня основного
среднего образования
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы (с сокращением учебной нагрузки) по учебному предмету "История Казахстана" для 7-9 классов уровня основного среднего образования
1) 7 класс:
Раздел
Тема, содержание
Цели обучения
1 четверть
Казахско-джунгарские войны
Начало Отечественной войны против джунгарской агрессии
Исследовательский вопрос: Почему "Елим-ай" стала всенародной песней?
7.1.1.1 объяснять демографические изменения и миграционные процессы в период джунгарских нашествий;
7.2.2.1 оценивать ценность народного фольклора и музыкальных произведений как исторических источников;
7.3.1.2 анализировать внутреннее политическое положение Казахского ханства.
Организация единого народного ополчения
Исследовательский вопрос: Почему Ордабасы стал символом единства народа?
7.3.1.2 анализировать внутреннее политическое положение Казахского ханства;
7.3.1.1 оценивать роль курылтаев в Каракуме и Ордабасы в объединении народа против джунгарской экспансии
Казахско-джунгарские сражения
Исследовательский вопрос: Почему Анракайскую битву считают коренным переломом в казахско-джунгарской войне?
7.3.2.1 объяснять роль ханов и батыров в борьбе против джунгарского нашествия;
7.4.1.1 определять последствия джунгарского нашествия на хозяйство казахов
Казахское ханство в
XVIII веке
История казахско-русских отношений до начала XVIII века.
Исследовательский вопрос:
Почему Россия считала Казахстан "ключем и вратами" в Азию?
7.3.1.2 анализировать внутреннюю политику Казахского ханства;
7.3.2.2 определять результаты внешней политики Казахского ханства
Начало присоединения Казахского ханства к Российской империи.
Исследовательский вопрос:
Каковы были причины и последствия обращения хана Абулхаира с письмом к Анне Иоановне?
7.3.1.2 анализировать внутреннее политическое положение Казахского ханства;
7.3.2.2 определять результаты внешней политики Казахского ханства
Внутренняя и внешняя политика Абылай хана
Исследовательский вопрос:
Какова роль Абылай хана в сохранении независимого казахского государства?
7.3.1.2 анализировать внутреннее политическое положение Казахского ханства;

7.3.2.3 Абылай ханның ішкі және сыртқы саясатын бағалау
Өлкетану
Туристік маршруттар
7.2.3.5 туристік маршруттарды құру жолдарын ұсыну
Қайталау
2-тоқсан
XVIII ғасырдағы Қазақстанның мәдениеті
XVIII ғасырдағы халық ауыз әдебиеті және материалдық мәдениет
Зерттеу сұрағы: XVIII ғасырда ақын-жыраулар шығармаларында тарихи оқиғалар қалай көрініс тапты?
Қазақтың ұлттық қолданбалы өнерінің бірегейлігі неде?
7.2.2.1 халық ауыз әдебиеті мен музыка өнері туындыларының тарихи дереккөзі ретінде құндылығын бағалау;
7.2.1.1 салт-дәстүрлер мен әдет-ғұрыптардың құндылықтары мен маңыздылығын анықтау;
7.2.2.4 қолданбалы өнердің жетістіктерін бағалау
Отарлау және ұлт-азаттық күрес
XVIII ғасырдағы Қазақстандағы казак-әскери отаршылдығы
Зерттеу сұрағы: Қазақстанды отарлауды Ресей империясы қалай жүзеге асырды?
7.3.1.3 Ресей империясының отарлық саясатының себеп-салдарын анықтау
Сырым Датұлы бастаған ұлт-азаттық қозғалыс
Зерттеу сұрағы: Сырым Датұлы Кіші жүз қазақтарының қандай құқықтарын қорғауды көздеді?
7.3.1.5 халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын анықтау;
7.3.1.6 ұлт-азаттық көтеріліс басшыларының рөліне баға беру
1822-1824 жылдардағы патша реформалары
Зерттеу сұрағы: Неліктен XX ғасырдың 20-шы жылдарында Қазақстанда әкімшілік реформалар жүргізілді?
7.3.1.4 Патша үкіметі реформалары нәтижесіндегі әкімшілік-аумақтық өзгерістерді түсіндіру;
7.1.2.1 дәстүрлі қазақ қоғамындағы өзгерістерді өткен тарихи кезеңдермен салыстыру арқылы анықтау
1836-1838 жылдардағы Бөкей Ордасындағы қазақтардың көтерілісі
Зерттеу сұрағы: Исатай Тайманұлы мен Махамбет Өтемісұлын қандай ортақ идея біріктірді?
7.3.1.5 қазақ халықының отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын анықтау;
7.3.1.6 ұлт-азаттық көтеріліс басшыларының рөліне баға беру
Кенесары Қасымұлы бастаған ұлт-азаттық қозғалыс
Зерттеу сұрағы: Кенесары хан бастаған ұлт-азаттық күрес неліктен жалпы ұлттық сипатқа ие болды?
7.3.1.5 халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын анықтау;
7.3.1.6 ұлт-азаттық көтеріліс басшыларының рөліне баға беру
Өлкетану
Жомарт жүрек
7.4.1.3 өлкені дамытуға қолдау көрсеткен тұлғалардың қызметіне баға беру
Қайталау
3-тоқсан
Отарлау және ұлт-азаттық күрес
XIX ғасырдың 40-60 жылдарындағы қазақтардың ортаазиялық хандықтармен қарым-қатынастары
Зерттеу сұрағы: Неліктен Орта Азия хандықтарының Қазақстанның оңтүстік аймақтарына экспансиясы күшейді?

7.3.2.3 оценивать внутреннюю и внешнюю политику хана Абылая
Краеведение
Туристские маршруты
7.2.3.5 предлагать пути создания туристских маршрутов
Повторение
2 четверть
Культура Казахстана в XVIII веке
Устное народное творчество и материальная культура казахов в XVIII веке
Исследовательский вопрос:
Как исторические события XVІII века отражены в произведениях акынов и жырау?
В чем уникальность прикладного искусства казахов?
7.2.2.1 оценивать значимость народного фольклора и музыкальных произведений как исторических источников;
7.2.1.1 определять ценность и значимость обычаев и традиций;
7.2.2.4 оценивать достижения прикладного искусства
Колонизация и народно-освободительная борьба
Военно-казачья колонизация Казахстана в XVIII веке
Исследовательский вопрос:
Какими способами Российская империя осуществляла колонизацию Казахстана?
7.3.1.3 определять причины и последствия колониальной политики Российской империи
Национально-освободительное движение Срыма Датулы
Исследовательский вопрос:
Какие права казахов Младшего жуза пытался защитить Сырым Датов?
7.3.1.5 определять причины и последствия национально-освободительной борьбы казахского народа против колониальной политики;
7.3.1.6 оценивать роль руководителей национально-освободительных восстаний
Царские реформы 1822-1824 гг.
Исследовательский вопрос:
Почему в 20-ые годы XX века в Казахстане были проведены административные реформы?
7.3.1.4 объяснять административно- территориальные изменения в результате реформ царской власти;
7.1.2.1 определять изменения в традиционном казахском обществе на основе сравнений с предыдущими периодами
nullВосстание казахов в 1836-1838 годах в Букеевской Орде
null
Исследовательский вопрос:
nullКакая идея сближала Исатая Тайманулы и Махамбета Отемисулы?
7.3.1.5 определять причины и последствия национально-освободительной борьбы казахского народа против колониальной политики;
7.3.1.6 оценивать роль руководителей национально-освободительных восстаний
Национально-освободительное движение под руководством Кенесары Касымулы
Исследовательский вопрос:
Почему восстание Кенесары хана приобрело общенародный характер?
7.3.1.5 определять причины и последствия национально-освободительной борьбы казахского народа против колониальной политики;
7.3.1.6 оценивать роль руководителей национально-освободительных восстаний
Краеведение
Неравнодушные сердца
7.4.1.3 оценивать деятельность лиц, оказавших поддержку в развитие своего края
Повторение
3 четверть
Колонизация и народно-освободительная борьба
Взаимоотношения казахов со среднеазиатскими государствами в 40-е - в 60-е годы XIX века
Исследовательский вопрос:
Почему усилилась экспансия среднеазиатских ханств в южные регионы Казахстана?

7.3.1.5 халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын анықтау;
7.3.1.6 ұлт-азаттық көтеріліс басшыларының рөліне баға беру
Қазақстанның Ресей империясына қосылуының аяқталуы
Зерттеу сұрағы: Қазақстанның оңтүстік аймақтарының Ресей империясына қосылуының ерекшеліктері қандай?
7.3.1.2 Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайын талдау;
7.3.2.2 Қазақ хандығының сыртқы саясатының нәтижелерін анықтау
Қазақстан Ресей империясы
ның құрамында
XIX ғасырдың екінші жартысындағы Қазақстандағы әкімшілік-аумақтық реформалар
Зерттеу сұрағы: Патша өкіметі тарапынан "бөліп ал да, билей бер" ұстанымы қалай жүзеге асты?
7.3.1.3 Ресей империясының отарлық саясатының себеп-салдарын анықтау;
7.3.1.4 Патша үкіметі реформалары нәтижесіндегі әкімшілік-аумақтық өзгерістерді түсіндіру;
7.1.2.1 дәстүрлі қазақ қоғамындағы өзгерістерді өткен тарихи кезеңдермен салыстыру арқылы анықтау
Қазақтардың 1860-1870 жылдардағы азаттық күресі
Зерттеу сұрағы: XIX ғасырдың 60-70 жылдарындағы ұлт-азаттық көтерілістердегі халық талаптарының сабақтастығы неден көрінді?
7.3.1.5 қазақ халықының отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын анықтау
Қазақстандағы жаппай отаршылдық қоныс аудару саясаты
Зерттеу сұрағы: Патша өкіметінің қоныстандыру саясаты қазақ қоғамының өмірін қалай өзгертті?
7.4.1.2 отарлау саясатының қазақтардың дәстүрлі шаруашылығына тигізген әсерін талдау;
7.1.1.2 Ресей империясының қоныстандыру саясатының себептері мен салдарын талдау;
7.1.2.1 дәстүрлі қазақ қоғамындағы өзгерістерді өткен тарихи кезеңдермен салыстыру арқылы анықтау
Қазақстан Ресей империясы
ның құрамында
Қазақстанда капиталистік қатынастардың дамуы
Зерттеу сұрағы: Қазақстанның өнеркәсіптік дамуы қалай басталды?
7.4.2.1 капиталистік қатынастар дамуының Қазақстанның экономикасына ықпалын анықтау
Жәрмеңке саудасының дамуы
Зерттеу сұрағы: Қазақстанда неліктен жәрмеңке саудасы дамыды?
7.4.2.2 сауда қатынастарына жәрмеңкелердің әкелген өзгерістерін анықтау
XIX ғасырдың екінші жартысындағы қазақ қоғамы
Зерттеу сұрағы: "Зар заман" өкілдерінің қоғамдық-саяси көзқарастары қандай факторлардың әсерінен қалыптасты?
7.2.1.2 ұлттық құндылықтарға отаршылдық саясаттың кері әсерін талдау;
7.1.2.2 қазақ зиялыларының қалыптасуының маңыздылығын түсіндіру
Өлкетану
Туған өлкенің шежіресі

7.3.1.5 определять причины и последствия национально-освободительной борьбы казахского народа против колониальной политики;
7.3.1.6 оценивать роль руководителей национально-освободительных восстаний
Завершение присоединения Казахстана к Российской империи
Исследовательский вопрос:
Каковы особенности присоединения южных регионов Казахстана к Российской империи?
7.3.1.2 анализировать внутреннее политическое положение Казахского ханства;
7.3.2.2 определять результаты внешней политики Казахского ханства
Казахстан в составе Российской империи
Административно-территориальные реформы в Казахстане во второй половине ХIХ века
Исследовательский вопрос:
Как царское правительство осуществляло принцип "разделяй и властвуй"?
7.3.1.3 определять причины и последствия колониальной политики Российской империи;
7.3.1.4 объяснять административно- территориальные изменения в результате реформ царской власти;
7.1.2.1 определять изменения в традиционном казахском обществе на основе сравнений с предыдущими периодами
Освободительная борьба казахов
в 1860-1870-х годах
Исследовательский вопрос:
В чем проявилась преемственность народных требований в восстаниях 60-70-х годов XIX века?
7.3.1.5 определять причины и последствия национально-освободительной борьбы казахского народа против колониальной политики
Массовая крестьянская колонизация Казахстана
Исследовательский вопрос:
Как переселенческая политика царизма изменила жизнь казахского общества?
7.4.1.2 анализировать влияние колониальной политики на традиционное хозяйство казахов;
7.1.1.2 анализировать причины и последствия переселенческой политики Российской империи;
7.1.2.1 определять изменения в традиционном казахском обществе на основе сравнений с предыдущими периодами
Казахстан в составе Российской империи
Развитие капиталистических отношений в Казахстане
Исследовательский вопрос:
Как начиналось промышленное развитие Казахстана?
7.4.2.1 определять влияние развития капиталистических отношений на экономику Казахстана
Развитие ярмарочной торговли
Исследовательский вопрос:
Почему в Казахстане стала развиваться ярмарочная торговля?
7.4.2.2 определять изменения, которые произошли в торговых отношениях в связи с развитием ярмарок
Казахское общество во второй половине XIX века
Исследовательский вопрос:
Под влиянием каких факторов сформировались общественно-политические взгляды представителей "Зар заман"?
7.2.1.2 анализировать негативное влияние колониальной политики на развитие национальных ценностей;
7.1.2.2 объяснять значимость формирования казахской интеллигенции
Краеведение
Летопись родного края

7.4.1.4 өлке дамуының маңызды кезеңдерін анықтау;
7.2.2.5 өлкенің тарихи оқиғалар хроникасын
құру
Қайталау
4- тоқсан
XIХ ғасыр -XX ғасырдың басындағы
Қазақстанның мәдениеті
XIX ғасырдағы мәдениеттің дамуы
Зерттеу сұрағы: Неге XIX ғасыр қазақ халқының дәстүрлі музыка өнерінің гүлденген дәуірі деп саналады?
7.2.1.1 салт-дәстүрлер мен әдет-ғұрыптардың құндылықтары мен маңыздылығын анықтау;
7.2.2.1 халық ауыз әдебиеті мен музыка өнері туындыларының тарихи дереккөзі ретінде құндылығын бағалау;
7.2.2.3 ұлттық музыкалық аспаптардың қолдану ерекшеліктерін сипаттау
XIX ғасырдағы білім беру мен ағарту ісі
Зерттеу сұрағы: XIX ғасырда Қазақстанда оқу-ағартушылық мекемелер қандай түрде дамыды?
7.2.3.2 XIX ғасырдағы білім беру мен ағарту ісінің даму ерекшеліктерін түсіндіру
Шоқан Уәлиханов – алғашқы қазақ ғалымы
Зерттеу сұрағы: Неге С. Мұқанов Шоқан Уәлихановқа арналған шығармасын "Аққан жұлдыз" деп атады?
7.2.3.1 Шоқан Уәлихановтың ғылыми зерттеулерінің тарихи құндылығын анықтау
Ы. Алтынсарин – жаңашыл –педагог
Зерттеу сұрағы: Ыбырай Алтынсариннің халық ағарту саласындағы жаңашылдығы неден байқалады?
7.2.3.3 Ыбырай Алтынсариннің ағарту саласына қосқан үлесін бағалау
Абай Құнанбаев – ұлы ойшыл
Зерттеу сұрағы: Неліктен Абай Құнанбайұлын "Хәкім Абай" деп атады?
7.2.2.2 Абай Құнанбаевтың ақын, ойшыл, қоғам қайраткері ретіндегі қызметіне баға беру
XIX ғасырдың соңы – XX ғасырдың басындағы Қазақтардың ауызша тарихи дәстүрлерінің дамуы
Зерттеу сұрағы:
Ш. Құдайбердіұлы, М. Көпейұлы, Қ. Халид еңбектерінің тарихи құндылығы неде?
7.2.3.4 Шәкәрім Құдайбердіұлы, Мәшһүр Жүсіп Көпейұлы, Қ.Халид еңбектерін тарихи дерек ретіндегі маңызын айқындау
Өлкетану
Менің мектебімнің тарихы
7.2.2.6 түрлі дереккөздер негізінде өз мектебінің тарихын анықтау
Қайталау
8- сынып:
Бөлім
Тақырыптар, мазмұны
Оқыту мақсаттары
1- тоқсан
ХХ ғасырдың басындағы Қазақстан
Қазақстанның ХХ ғасырдың басындағы әлеуметтік-экономикалық жағдайы
Зерттеу сұрағы: Не себепті А. Байтұрсынов: "Қазақ ұлтының өмір сүруінің өзі проблемаға айналды", - деп санады?
8.3.1.1 қазақ зиялыларының Ресей империясының Мемлекеттік Думасындағы қызметіне баға беру;
8.3.1.2 XX ғасыр басындағы Қазақстандағы қоғамдық-саяси процестерге баға беру
Қазақстандағы 1916 жылғы ұлт-азаттық қозғалыс
Зерттеу сұрағы: 1916 жылғы ұлт-азаттық көтеріліс неліктен бүкілхалықтық сипат алды?
8.3.1.3 1916 жылғы ұлт-азаттық көтерілістің тарихи маңызын анықтау және тұлғалардың рөліне баға беру
1917 жылғы ақпан буржуазиялық-демократиялық революциясы және оның Қазақстанға әсері
Зерттеу сұрағы: Қазақстанда 1917 жылы саяси белсенділіктің артуы қандай оқиғалардан көрініс тапты?

7.4.1.4 определять развитие важных исторических этапов родного края;
7.2.2.5 создать хронику событий истории родного края
Повторение
4 четверть
Культура Казахстана в XIХ- начале
ХХ веков
Развитие культуры в XIX веке
Исследовательский вопрос:
Почему XIX век называют эпохой расцвета традиционных жанров казахского музыкального искусства
7.2.1.1 определять ценность и значимость обычаев и традиций;
7.2.2.1 оценивать ценность народного фольклора и музыкальных произведений как исторических источников;
7.2.2.3 описывать особенности национальных музыкальных инструментов
Образование и просвещение в XIX веке
Исследовательский вопрос:
В каких формах развивались учебно-просветительские учреждения в Казахстане в XIX веке?
7.2.3.2 объяснять особенности развития образования и просвещения в XIX веке
Шокан Уалиханов - первый казахский ученый
Исследовательский вопрос:
Почему С. Муканов назвал свой роман, посвященный
Ш. Уалиханову, "Промелькнувший метеор"?
7.2.3.1 определять историческое значение научного наследия Ш.Уалиханова
Ы. Алтынсарин - педагог-новатор
Исследовательский вопрос:
В чем состоит новаторство Ы. Алтынсарина в области народного просвещения?
7.2.3.3 оценивать вклад Ы. Алтынсарина в развитие просвещения
Абай Кунанбаев – великий мыслитель
Исследовательский вопрос:
Почему Абая Кунанбаева называли "Хаким Абай"?
7.2.2.2 оценивать деятельность А. Кунанбаева как акына, мыслителя, общественного деятеля
Развитие устной исторической традиции казахов в конце XIX - начале XX веков
Исследовательский вопрос:
Какова историческая ценность трудов Ш. Кудайберидиулы,
М. Копеева и К. Халида?
7.2.3.4 определять значение трудов Ш. Кудайбердиулы, М. Копеева и К. Халида как исторических источников
Краеведение
История моей школы
7.2.2.6 определять историю своей школы на основе разных источников
Повторение
2) 8 класс:
Раздел
Тема, содержание
Цели обучения
1 четверть
Казахстан
в начале
ХХ века
Социально-экономическая ситуация в Казахстане в начале ХХ века
Исследовательский вопрос:
Почему А. Байтурсынов считал, что "само существование казахского народа стало проблемой"?
8.3.1.1 оценивать деятельность представителей казахской интеллигенции в Государственной Думе Российской империи;
8.3.1.2 оценивать общественно-политические процессы в Казахстане в начале XX века
Национально-освободительное движение 1916 года в Казахстане
Исследовательский вопрос:
Почему восстание 1916 года приобрело общенародный характер?
8.3.1.3 определять историческую значимость национально-освободительного восстания 1916 года и оценивать роль личностей
Февральская буржуазно-демократическая революция 1917 года в России и ее влияние на Казахстан
Исследовательский вопрос:
Какие события свидетельствуют об усилении политической активности в 1917 году?

8.3.1.2 XX ғасыр басындағы Қазақстандағы қоғамдық-саяси процестерге баға беру
"Алаш" қозғалысы және қазақ ұлттық идеясы
Зерттеу сұрағы: Неліктен "Алаш" партиясы халық қолдауына ие болды?
8.1.2.1 қазақ зиялыларының қоғамдағы рөлі мен қызметін талдау;
8.3.1.4 "Алаш" партиясының ұлттық мемлекеттілікті жаңғыртудағы саясатын талдау;
8.2.3.1 ұлттық баспасөздің қоғамдық-саяси сананы оятудағы рөліне баға беру
XX ғасырдың басындағы қазақ зиялыларының көрнекті өкілдері
Зерттеу сұрағы: Қазақ зиялылары ұлттық мүдделерді қалайша қорғады?
8.2.2.1 қазақ зиялыларының шығармашылық мұрасын талдау және қоғамдық санаға тигізген әсеріне баға беру;
8.3.1.5 Әлихан Бөкейханның саяси көшбасшылық қызметіне баға беру
Қайталау
2- тоқсан
Қазақстанда кеңестік биліктің орнығуы
Қазақстан азаматтық қарсыластық жылдарында (1917-1920 жылдар)
Зерттеу сұрағы: Қазан революциясының ұрандары халық арасында қандай үміт тудырды?
8.3.1.2 XX ғасырдың басындағы Қазақстандағы қоғамдық-саяси процестерге баға беру
Қазақстандағы ұлттық автономиялар
Зерттеу сұрағы: Алаш Орда үкіметі мен Түркістан (Қоқан) автономиясының идеялары неліктен жүзеге аспады?
8.3.1.6 Қазақстанда құрылған ұлттық автономиялардың маңыздылығына баға беру;
8.1.2.1 қазақ зиялыларының қоғамдағы рөлі мен қызметін талдау
Қырғыз (Қазақ) АКСР-нің құрылуы
Зерттеу сұрағы: Қазақ Автономиялық Кеңестік Республикасы құрылуының тарихи маңызы неде?
8.3.1.6 Қазақстанда құрылған ұлттық автономиялардың маңыздылығына баға беру;
8.1.2.1 қазақ зиялыларының қоғамдағы рөлі мен қызметін талдау
Әскери коммунизм саясатынан Жаңа экономикалық саясатқа көшу
Зерттеу сұрағы: Қазақстан үшін жаңа экономикалық саясаттың артықшылықтары қандай болды?
8.3.1.7 ХХ ғасырдың 20-30 жылдардағы әміршіл-әкімшіл жүйе саясатының зардаптарын талдау;
8.4.1.1 деректер мен дәйектерді салыстыру арқылы жаңа экономикалық саясаттың нәтижесінде орын алған өзгерістерді талдау
Қайталау
3-тоқсан
Қазақстан тоталитарлық жүйе кезеңінде
Қазақстандағы 1920-1930 жылдардағы индустрияландыру
Зерттеу сұрағы: Қазақстандағы индустрияландыру саясатының қарама-қайшылығы неде?
8.4.2.1 Қазақстандағы индустриялан дырудың жетістіктері мен кемшіліктерін талдау
Қазақстандағы ұжымдастыру
Зерттеу сұрағы: Неліктен ұжымдастыру саясаты "ұлы нәубетке"әкеліп соқтырды?
8.4.1.2 күштеп ұжымдастыру саясатының ауыл шаруашылығына тигізген зардап тарын талдау;

8.3.1.2 оценивать общественно-политические процессы в Казахстане в начале XX века
Движение "Алаш" и казахская национальная идея
Исследовательский вопрос:
Почему партия "Алаш" получила всенародную поддержку?
8.1.2.1 анализировать роль и деятельность казахской интеллигенции;
8.3.1.4 анализировать политику партии "Алаш" в возрождении национальной государственности;
8.2.3.1 оценивать роль национальной периодической печати в пробуждении общественно-политического сознания
Выдающиеся представители казахской интеллигенции начала ХХ века
Исследовательский вопрос:
Как отстаивали национальные интересы представители казахской интеллигенции?
8.2.2.1 анализировать творческое наследие казахской интеллигенции, оценивать его влияние на общественное сознание;
8.3.1.5 оценивать деятельность А. Букейханова как политического лидера
Повторение
2 четверть
Установление советской власти в Казахстане
Казахстан в годы гражданского противостояния (1917-1920 гг.).
Исследовательский вопрос:
Какие надежды вызвали у народа лозунги Октябрьской революции?
8.3.1.2 оценивать общественно-политические процессы в Казахстане начала XX века
Национальные автономии в Казахстане
Исследовательский вопрос:
Почему идеи правительства "Алаш-Орды" и Туркестанской (Кокандской) автономии не были реализованы?
8.3.1.6 оценивать значение образованных в Казахстане национальных автономий;
8.1.2.1 анализировать роль и деятельность казахской интеллигенции
Образование Киргизской (Казахской) Автономной Советской Республики
Исследовательский вопрос:
В чем историческое значение образования Казахской Автономной Советской Республики?
8.3.1.6 оценивать значение образованных в Казахстане национальных автономий;
8.1.2.1 анализировать роль и деятельность казахской интеллигенции
Переход от политики "военного коммунизма" к НЭПу
Исследовательский вопрос:
В чем положительные итоги новой экономической политики для Казахстана?
8.3.1.7 анализировать последствия политики командно-административной системы в 20–30 гг. ХХ века;
8.4.1.1 анализировать изменения, произошедшие в результате новой экономической политики, сравнивая источники и аргументы
Повторение
3 четверть
Казахстан в период тоталитаризма
Индустриализация в Казахстане в 1920-1930-е годы
Исследовательский вопрос:
В чем противоречивость политики индустриализации в Казахстане?
8.4.2.1 анализировать достижения и недостатки индустриализации в Казахстане
Коллективизация в Казахстане.
Исследовательский вопрос:
Почему политика коллективизации привела к "великому бедствию"?
8.4.1.2 анализировать последствия насильственной коллективизации на сельское хозяйство;

8.1.1.1 демографиялық өзгерістердің себептері мен салдарын анықтау;
8.3.1.7 ХХ ғасырдың 20-30 жылдарындағы әміршіл-әкімшіл жүйе саясатының зардаптарын талдау
1920-1930 жылдардағы саяси репрессиялар
Зерттеу сұрағы: Сталиндік режим не себепті зиялыларға "халық жауы" деген айып тақты?
8.3.1.7 ХХ ғасырдың 20-30 жылдардағы әміршіл-әкімшіл жүйе саясатының зардаптарын талдау;
8.1.2.1 қазақ зиялыларының қоғамдағы рөлі мен қызметін талдау
Кеңестік Қазақстанның мәдениеті: білім мен ғылым
Ахмет Байтұрсынов – "ұлт ұстазы"
Зерттеу сұрағы: Ахмет Байтұрсыновтың ғылыми мұрасы қандай?
8.2.2.2 Ахмет Байтұрсыновты қазақ тіл білімінің негізін салушы, қоғам қайраткері ретінде бағалау
XX ғ. 20-30 жылдарындағы білім беру жүйесі мен ғылым
Зерттеу сұрағы: Білім мен ғылым саласының қандай жетістіктері мен кемшіліктері болды?
8.2.3.2 кеңес дәуіріндегі қазақ тілінің ахуалын анықтау;
8.2.3.3 XX ғасырдың бірінші жартысындағы білім мен ғылым саласындағы өзгерістерді талдау
Қ.Сатбаев – жан-жақты ғалым
Зерттеу сұрағы: Қаныш Сәтбаевтың феномені неде?
8.2.3.4 Қаныш Сәтбаевтың Қазақстан өнеркәсібі мен ғылымын дамытудағы рөліне баға беру
Қайталау
4- тоқсан
Кеңестік Қазақстанның мәдениеті: әдебиет пен өнер
XX ғасырдың 20-30 жылдарындағы қазақ әдебиетінің дамуы
Зерттеу сұрағы: Қазақ әдебиетінде социалистік реализм қалай көрініс тапты?
8.2.2.1 қазақ зиялыларының шығармашылық мұрасын талдау және қоғамдық санаға тигізген әсеріне баға беру
XX ғасырдың 20-30 жылдарындағы қазақ өнерінің дамуы
Зерттеу сұрағы: Қазақ өнерінің жаңа белеске көтерілуі неден байқалды?
8.2.2.4 Әміре Қашаубаев пен Қажымұқан Мұңайтпасұлының қазақ халқын әлемге танытудағы рөліне баға беру;
8.2.2.3 өнер мен әдебиеттегі өзгерістерді анықтау
Қазақстан Ұлы Отан соғысы жылдарында
Қазақстандықтардың Ұлы Отан соғысы шайқастарына қатысуы
Зерттеу сұрағы: Ұлы Отан соғысының қандай батырлары халық есінде сақталды?
8.3.2.1 қазақстандықтардың Екінші дүниежүзілік соғысының жеңісіне қосқан үлесін бағалау;
8.3.2.2 Бауыржан Момышұлының батырлық, тұлғалық қасиетін айқындау
Қазақстан – майдан арсеналы
Зерттеу сұрағы: "Бәрі майдан үшін, бәрі Жеңіс үшін!" ұраны қалай жүзеге асты?
8.4.2.2 Қазақстан экономикасының соғыс жағдайларына бейімделгендігін дәлелдеу;
8.1.2.2 соғыс жылдарындағы халықтың әлеуметтік жағдайын анықтау
Ұлы Отан соғысы жылдарындағы Қазақ КСР мәдениеті
Зерттеу сұрағы: Соғыс жылдарындағы Қазақстанның мәдени жетістіктері қандай болды?

8.1.1.1 определять причины и последствия демографических изменений;
8.3.1.7 анализировать последствия политики командно-административной системы в 20–30 гг. ХХ века
Политические репрессии 1920-
30-х годов
Исследовательский вопрос:
Почему сталинский режим называл представителей интеллигенции "врагами народа"?
8.3.1.7 анализировать последствия политики командно-административной системы в 20–30 гг. ХХ века;
8.1.2.1 анализировать роль и деятельность казахской интеллигенции
Культура Советского Казахстана: наука и образование
А. Байтурсынов–"учитель нации"
Исследовательский вопрос: Каково научное наследие А.Байтурсынова?
8.2.2.2 оценивать деятельность А. Байтурсынова как основоположника казахской лингвистики, общественного деятеля
Наука и система образования в 20-30 годы XX века
Исследовательский вопрос: Каковы достижения и недостатки в сфере науки и образования?
8.2.3.2 определять положение казахского языка в советский период;
8.2.3.3 анализировать изменения в сфере образования и науки в первой половине XX века
К. Сатпаев - универсальный ученый
Исследовательский вопрос: В чем феномен К.И. Сатпаева?
8.2.3.4 оценивать роль К. Сатпаева в развитии казахстанской промышленности и науки
Повторение
4 четверть
Культура Советского Казахстана: литература и искусство
Развитие казахской литературы в 20-30-е годы XX века
Исследовательский вопрос: Как отражался социалистический реализм в казахской литературе?
8.2.2.1 анализировать творческое наследие казахской интеллигенции, оценивать его влияние на общественное сознание
Развитие казахского искусства в 20-30-е годы XX века
Исследовательский вопрос: Что свидетельствует о новом этапе развития казахского искусства?
8.2.2.4 оценивать роль А. Кашаубаева и К.Мунайтпасова в представлении казахского народа на мировом уровне;
8.2.2.3 определять изменения в искусстве и литературе
Казакстан в годы Великой Отечественной войны
Участие казахстанцев в сражениях Великой Отечественной войны
Исследовательский вопрос: Имена каких героев-казахстанцев ВОВ сохранились в памяти народа?
8.3.2.1 оценивать вклад казахстанцев в победу во Второй мировой войне;
8.3.2.2 определять героические и личностные качества Б. Момышулы
Казахстан - арсенал фронта
Исследовательский вопрос: Как был реализован лозунг "Все для фронта, все для Победы"?
8.4.2.2 доказывать, что экономика Казахстана была перестроена на военный лад;
8.1.2.2 определять социальное положение народа в военные годы
Культура Казахской ССР в период Великой Отечественной войны
Исследовательский вопрос: Каковы культурные достижения Казахстана в годы войны?

Қазақстан мемлекеттілігінің қайта жаңғыруы (1991 – 1996 жылдар)
Қазақстан Республикасы тәуелсіздігінің жариялануы
Зерттеу сұрағы: "Қазақстан Республикасының тәуелсіздік туралы" Конституциялық Заңының тарихи маңызы қандай?
9.3.1.6 Қазақстанның тәуелсіздік жолындағы алғашқы қадамдарын анықтап, қорытындылау;
9.3.1.7 өткен оқиғалармен сабақтастықты орнатып, Қазақстан тәуелсіздігінің жариялануының тарихи маңызын түсіндіру
Н.Ә. Назарбаев - Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті
Зерттеу сұрағы: Саяси көшбасшының мемлекет тарихының бетбұрысты кезеңдеріндегі рөлі қандай болды?
9.3.1.10 Тәуелсіз мемлекеттің қалыптасуындағы Елбасы Н. Назарбаевтың рөліне баға беру
Тәуелсіздіктің алғашқы жылдарындағы мемлекеттілікті қалыптастырудағы іс-шаралар
Зерттеу сұрағы: 1995 жылғы жаңа Конституцияны қабылдаудың тарихи маңызы неде?
9.3.1.8 Тәуелсіз Қазақстанның қоғамдық – саяси дамуын талдау;
9.3.1.3 Қазақстан Республикасы Конституциясын мемлекеттің тұрақты дамуның кепілі ретінде бағалау
Қазақстан – халықаралық құқық субеъектісі
Зерттеу сұрағы: Қазақстанның әлемдік қауымдастыққа кірігуі қалай жүзеге асты?
9.3.2.2 Қазақстан Республикасының халықаралық аренада танылуына баға беру;
9.3.2.3 Қазақстанның аймақтық және халықаралық ұйымдарымен байланыстарын талдау
Тәуелсіздіктің алғашқы жылдарындағы Қазақстанның экономикалық дамуы
Зерттеу сұрағы: Неліктен нарықтық экономикаға көшу барысында қиыншылықтар орын алды?
9.4.1.3 Қазақстан Республикасындағы жекешелендіру процесінің экономикаға ықпалын талдау;
9.4.2.2 нарықтық экономиканың өндірістік қатынастарға әсерін талдау;
9.4.2.3 Қазақстанның әлемдік экономикаға кірігуін талдау
Тәуелсіздіктің алғашқы жылдарындағы әлеуметтік-демографиялық процестер
Зерттеу сұрағы:
Қазақстандағы әлеуметтік-демографиялық процестердің ерекшеліктері неде?
9.1.1.2 өткен тарихи кезеңдермен сабақтастықты орнату арқылы қазіргі кезеңдегі демографиялық процестерге баға беру;
9.1.2.1 қазіргі кездегі Қазақстан халқының әлеуметтік жағдайын статистикалық мәліметтер негізінде талдау;
9.3.2.4 қазақ диаспораларының тарихи Отанымен байланысының маңыздылығын айқындау
Қайталау
4-тоқсан
Қазақстан Республикасының дамуы (1997 жылдан бастап бүгінгі күнге дейін)
Қазақстанның 1997 жылдан бастап экономикалық және әлеуметтік дамуы
Зерттеу сұрағы: Қазақстан Республикасының XXI ғасырдағы әлеуметтік- экономикалық дамуының негізгі бағыттары қандай?
9.4.2.2 нарықтық экономиканың өндірістік қатынастарға әсерін талдау;
9.4.2.4 сыртқы сауданың экономикаға әсерін зерттеу;

Возрождение государственности Казахстана (1991 -1996 годы)
Провозглашение Независимости Республики Казахстан
Исследовательский вопрос:
Каково историческое значение Конституционного закона "О государственной независимости Республики Казахстан"?
9.3.1.6 определять первые шаги Казахстана после обретения Независимости и делать обобщения;
9.3.1.7 объяснять историческую значимость провозглашения независимости Казахстана, устанавливая преемственность с событиями прошлого
Н.А. Назарбаев - Первый Президент Республики Казахстан
Исследовательский вопрос:
Какова роль политического лидера в переломные моменты истории государства?
9.3.1.10 оценивать роль Лидера нации Н. Назарбаева в формировании независимого государства
Государственное строительство в первые годы Независимости
Исследовательский вопрос:
В чем историческая значимость принятия новой Конституции 1995 года?
9.3.1.8 анализировать общественно-политическое развитие независимого Казахстана;
9.3.1.3 оценивать Конституцию Республики Казахстан как гарант стабильного развития государства
Казахстан – субъект международного права
Исследовательский вопрос:
Как происходил процесс интеграции Казахстана в мировое сообщество?
9.3.2.2 оценивать признание Республики Казахстан на международной арене;
9.3.2.3 анализировать взаимоотношения Казахстана с региональными и международными организациями
Экономическое развитие Казахстана в первые годы Независимости
Исследовательский вопрос:
Почему переход к рыночной экономике сопровождался трудностями?
9.4.1.3 анализировать влияние процесса приватизации на экономику Республики Казахстан;
9.4.2.2 анализировать влияние рыночной экономики на производственные отношения;
9.4.2.3 анализировать интеграцию Казахстана в мировую экономику
Социально-демографические процессы в первые годы Независимости
Исследовательский вопрос:
В чем особенности социально-демографических процессов в Казахстане?
9.1.1.2 устанавливая преемственность с предыдущими историческими периодами, оценивать современные демографические процессы;
9.1.2.1 анализировать социальное положение населения Казахстана на основе статистических данных;
9.3.2.4 определять важность установления казахской диаспорой связей с исторической Родиной
Повторение
4 четверть
Развитие Независимого Казахстана
(с 1997 года до настоящего времени)
Экономическое и социальное развитие Казахстана с 1997 года
Исследовательский вопрос:
Каковы основные направления социально-экономическое развития Казахстана в XXI веке?
9.4.2.2 анализировать влияние рыночной экономики на производственные отношения;
9.4.2.4 исследовать влияние внешней торговли на экономику;

9.1.2.1 қазіргі кездегі Қазақстан халқының әлеуметтік жағдайын статистикалық мәліметтер негізінде талдау
Халықаралық қатынастар жүйесіндегі Қазақстан
Зерттеу сұрағы: Қазақстанның жаңа әлемдегі орны қандай?
9.3.2.3 Қазақстанның аймақтық және халықаралық ұйымдарымен байланыстарын талдау;
9.3.2.2 Қазақстан Республикасының халықаралық аренада танылуына баға беру; 9.3.1.11 Астананы жаңа Қазақстанның өркендеуінің нышаны ретінде айқындау
Қазіргі кездегі Қазақстанның дамуындағы басым бағыттары
Зерттеу сұрағы:Қазақстан дамуындағы Ұзақ мерзімді мемлекеттік стратегиялардың маңыздылығы неде? ("Қазақстан – 2030, 2050" стратегиялары, 100 нақты қадам" Ұлт жоспары)
9.3.1.9 ұзақ мерзімді мемлекеттік стратегияларды талдау;
9.1.1.3 Қазақстанның даму стратегиясындағы демографиялық саясаттың бағыттарын талдау
Қазіргі заманғы Қазақстан мәдениеті (1991 жылдан бүгінгі күнге дейін)
Тәуелсіздік жылдарындағы білім, ғылым және мәдениеттің дамуы
Зерттеу сұрағы: Жаһандану жағдайындағы қазақстандық білім мен ғылымның және мәдениеттің даму тенденциялары қандай?
9.2.3.2 білім мен ғылым саласындағы мемлекеттік саясатқа баға беру;
9.2.2.3 қазіргі кездегі өнер мен әдебиеттің даму тенденцияларын айқындау;
9.2.2.4 ұлттық құндылықтарды жаңғыртуға бағытталған мемлекеттік бағдарламалардың қажеттілігін негіздеу ("Мәдени мұра", "Болашаққа бағдар:рухани жаңғыру" бағдарламасы)
Діннің қазіргі Қазақстан қоғамындағы рөлі
Зерттеу сұрағы: Қазақстан қоғамында зайырлы мемлекет және діни сенім бостандығы ұстанымдары қалай үйлесім табуда?
9.2.1.1 дәстүрлі және деструктивті діни ағымдар мен ұйымдардың іс-әрекетін талдау;
9.2.1.2 Қазақстан халқы Ассамблеясының дінаралық, этносаралық келісім және ішкі тұрақтылықты нығайтудағы ықпалын бағалау
"Мәңгілік Ел" ұлттық идеясы
Зерттеу сұрағы:
"Мәңгілік Ел": идеясының біріктірушілік рөлі неде?
9.2.1.3 "Мәңгілік Ел" Жалпыұлттық идеясының маңыздылығын бағалау;
9.2.1.2 Қазақстан халқы Ассамблеясының дінаралық, этносаралық келісім және ішкі тұрақтылықты нығайтудағы ықпалын бағалау
Қайталау
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 625-қосымша
Жалпы білім беру деңгейінің 10-11-сыныптарына арналған "Қазақ тілі мен әдебиеті" пәнінен оқу жүктемесі төмендетілген үлгілік оқу бағдарламасы (жаратылыстану-математикалық бағыт, қоғамдық-гуманитарлық бағыт)
Ескерту. Оқу бағдарламасымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 27.11.2020 № 496 (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз) бұйрығымен.

9.1.2.1 анализировать социальное положение населения Казахстана на основе статистических данных
Казахстан в системе международных отношений
Исследовательский вопрос:
Какую роль играет Казахстан в современном мире?
9.3.2.3 анализировать взаимоотношения Казахстана с региональными и международными организациями;
9.3.2.2 оценивать признание Республики Казахстан на международной арене;
9.3.1.11 определять Астану как символ процветания нового Казахстана
Приоритетные направления развития Казахстана на современном этапе
Исследовательский вопрос:
Какова значимость долгосрочных стратегии в развитии Казахстана "Казахстан- 2030", "Казахстан-2050", "100 конкретных шагов")
9.3.1.9 анализировать долгосрочные государственные стратегии;
9.1.1.3 анализировать демографическую политику согласно стратегии развития Казахстана
Культура современного Казахстана
(с 1991 года до настоящего времени)
Развитие образования, науки и культуры в годы независимости
Исследовательский вопрос:
Каковы тенденции развития казахстанского образования, науки и культуры в условиях глобализации?
9.2.3.2 оценивать политику государства в сфере образования и науки
9.2.2.3 определять тенденции развития современного искусства и литературы;
9.2.2.4 обосновывать необходимость государственных программ, направленных на возрождение национальных ценностей (программы "Культурное наследие", "Взгляд в будущее: модернизация общественного сознания")
Роль религии в современном казахстанском обществе
Исследовательский вопрос:
Как в казахстанском обществе соблюдается баланс между принципами светского государства и обеспечением свободы вероисповедания?
9.2.1.1 анализировать деятельность традиционных и деструктивных религиозных течений и организаций;
9.2.1.2 оценивать роль Ассамблеи народа Казахстана в укреплении межконфессионального, межэтнического согласия и внутренней стабильности
Национальная идея "Мәңгілік Ел"
Исследовательский вопрос:
В чем консолидирующая роль идеи "Мәңгілік Ел?"
9.2.1.3 оценивать значимость общенациональной идеи "Мәңгілік Ел";
9.2.1.2 оценивать роль Ассамблеи народа Казахстана в укреплении межконфессионального, межэтнического согласия и внутренней стабильности
Повторение
Приложение 625 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа (с сокращением учебной нагрузки) по предмету "Казахский язык и литература" для 10-11 классов уровня общего среднего образования (естественно-математическое направление, общественно-гуманитарное направление)
Сноска. Приказ дополнен приложением 625 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 27.11.2020 № 496 (порядок введения в действие см. п.5).

1-тарау. Жалпы ережелер
Оқу бағдарламасы "Білім берудің барлық деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 604 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17669 болып тіркелген) сәйкес әзірленген.
"Қазақ тілі мен әдебиеті" пәнінің оқу мақсаты – қазақ тілі мен әдебиетін кіріктіріп оқыту негізінде білім алушылардың тілдік дағдыларын жетілдіру, тіл нормаларын сақтап, еркін сөйлеу және сауатты жазу дағдыларын дамыту, мемлекеттік тілге құрметпен қарауын қалыптастыру.
"Қазақ тілі мен әдебиеті" оқу пәнінің негізгі міндеттері:
білім алушының мемлекеттік тілге деген құрмет сезімін қазақ халқының мәдениетімен танысу арқылы тәрбиелеу;
адамзаттық ойдағыдай кірігу үшін қазақ тілін мемлекеттік тіл ретінде оқыту;
қазақ тілі мен әдебиеті пәніне құндылық ретінде қарауды қалыптастыру;
коммуникативтік оқыту негізінде барлық сөйлеу әрекетінің түрлерін әлеуметтік ортада қолдану дағдыларын дамыту;
қазақ әдебиетінің стилистикалық және жанрлық ерекшеліктерін тану негізінде шығармашылық тұрғыда жұмыс істеу, сын тұрғысынан ойлау дағдыларын дамыту;
көпмәдени ортада лингвистикалық қажеттілікті іске асыруға дайын жеке тұлғаны тәрбиелеу;
білім деңгейі жоғары, ой-өрісі дамыған тұлғаны қалыптастыру.
4. Жалпы орта білім беру деңгейіндегі "Қазақ тілі мен әдебиеті" пәні бойынша білім алушылардың білім, білік және дағдыға қойылатын талаптары СEFR -Шет тілін меңгерудің жалпы еуропалық құзыреті деңгейлерін (B2-С1) негізге ала отырып айқындалған.
2-тарау. "Қазақ тілі мен әдебиеті" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
5. "Қазақ тілі мен әдебиеті" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
10-сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағатты;
11-сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағатты құрайды;
6. Оқыту мақсаттары арқылы мұғалімдер сөйлеу қызметінің төрт дағдысын (тыңдалым, айтылым, оқылым, жазылым) қалыптастырады, сонымен қатар, оқушылардың жетістігін бағалайды және оқытудың келесі кезеңі туралы ақпарат береді.
7. Оқыту пәнінің мазмұнын 5 бөлім құрайды:
1) тыңдалым;
2) айтылым;
3) оқылым;
4) жазылым;
5) тілдік бағдар.
8. "Тыңдалым" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
болжау;
назарын шоғырландырып тыңдау;
сөздер мен сөз тіркестерінің мағынасын түсіну;
көркем шығармаларды тыңдау;
негізгі ойды анықтау;
тыңдалым материалдары бойынша жауап беру.

Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 604 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования всех уровней образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17669).
2. Цель программы "Казахский язык и литература" – совершенствование языковых навыков обучающихся на основе интегрированного обучения казахскому языку и литературе, развитие навыков свободной речи и грамотного письма с соблюдением языковых норм, формирование уважительного отношения к государственному языку.
3. Основные задачи учебной программы "Казахский язык и литература":
1) воспитание у обучающихся чувства уважения к государственному языку через ознакомление с культурой казахского народа;
2) обучение казахскому языку как государственному языку для успешной интеграции человечества;
3) формирование ценностного отношения к предмету казахского языка и литературы;
4) Развитие навыков применения в социальной среде всех видов речевой деятельности на основе коммуникативного обучения;
5) Работа в творческом плане на основе признания стилистических и жанровых особенностей казахской литературы, развитие критического мышления;
6) воспитание личности, готовой к реализации лингвистических потребностей в поликультурной среде;
7) формирование личности с высоким уровнем знаний, развитым интеллектом.
4. Требования к знаниям, умениям и навыкам учащихся по предмету "Казахский язык и литература" на уровне основного среднего образования определены исходя из уровня "общеевропейская компетенция владения иностранным языком" (B2, С1).
Глава 2. Организация содержания предмета "Казахский язык и литература"
5. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Казахский язык и литература":
1) в 10 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
2) в 11 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году.
6. Через цели обучения учителя формируют четыре навыки речевой деятельности(аудирование, говорение, чтение, письмо), а также оценивают достижения учащихся и информируют о следующем этапе обучения.
7. Содержание учебного предмета составляет 5 разделов:
1) слушание;
2) говорение;
3) чтение;
4) письмо;
5) использование языковых единиц.
8. Раздел "Слушание" состоит из следующих подразделов:
1) прогнозирование;
2) внимательное слушание;
3) понимание смысла слов и словосочетаний;
4) прослушивание художественных произведений;
5) определение основной мысли;
6) отвечать по материалам слушания.

4) жазылым: публицистикалық стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, мақала, баспасөз парағы, тезис, интервью жазу, қажетті клишелер мен лексикалық құрылымдарды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу, шығармашылық жазба жұмыстарында көркемдегіш құралдар мен тиімді қолданып жазу, тақырып бойынша мәтінге жоспар құрып, әр тармақшаға қажетті негізгі және қосымша мәліметтерді жинақтап ұсыну, ғылыми-көпшілік және көркем мәтіндердегі негізгі ұғымдарды анықтай отырып, жинақы мәтін құрастыру, мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу, сөйлем деңгейінде тыныс белгілерін қолдана білу;
5) тілдік бағдар: сөз таптары, тәуелдік жалғауды (оңаша және ортақ тәуелдеу) және көптік мәнді есімдер мен көптік жалғауларды ажырата танып дұрыс қолдану, сын есімнің жасалу жолдарын білу, сан есімнің жасалу жолдарын білу, есімдіктердің жасалу жолдарын білу, мәтін құрауда есімше сөздерді стильдік қызметіне сай орынды қолдану, үстеудің жасалу жолы мен сөйлемдегі қызметін білу, шылаулардың сөйлемдегі қызметін білу, мәтін құрауда орынды қолдану, сөздердің байланысу түрлері мен тәсілдерін орынды қолдану, құрмалас сөйлемдердің (аралас) жасалу жолдарын білу.
14. "Қазақ тілі мен әдебиеті" пәнінің 11-сыныптағы білім мазмұны:
1) тыңдалым: мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, тиісті ақпаратты анықтай білу, тыңдалған мәтіндегі негізгі және қосымша ақпараттарды түртіп жазу және ақпараттарды жүйелеу, оқу-кәсіби, қоғамдық-саяси, әлеуметтік-мәдени тақырыптар аясында және мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегісөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну, көркем шығарманы тыңдау, басқа өнер туындыларымен (кино, театр, музыка, би, сурет-мүсін өнері, сәулет) салыстырып, тақырып ортақтығына сипаттама жасау, мәтін бойынша автор позициясын және көтерілген мәселеге қарым-қатынасын, негізгі ойды анықтау, көтерілген мәселе бойынша әртүрлі дереккөздерден алынған мәтіндерді тыңдау және салыстыру, өз ойын логикалық дұрыс, аргументті және айқын жеткізу;
2) айтылым: ғылыми және кәсіби мәтіндердегі күрделі сөздер мен терминдердің жасалу жолын анықтау, ауызша мәтін құрауда орынды қолдану, ғылыми және кәсіби мәтіндерге сүйеніп, монолог пен диалогті үйлестіре қолдану, сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын орынды қолданып, тыңдаушылармен қарым-қатынас орнату, сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану, кәсіби бағыттағы түпнұсқа мәтіндерден қажетті ақпаратты (деректерді, сипаттамаларды, сандық көрсеткіштерді, сілтемелерді) анықтау, олардың қолданылу мақсатын талдау, көпшілік алдында сенімді және еркін сөйлеу, әртүрлі графиктік мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, шартты белгі) мәліметтерді салыстырып талдау, негізгі үрдістерді анықтау;

4) письмо:
в соответствии с жанровыми и стилистическими особенностями публицистического стиля целесообразно использовать языковые средства, написание статей, страницы печати, тезисов, интервью, написание эссе с использованием необходимых клише и лексических структур, аргументировать свою мысль по поднимаемой проблеме, эффективно использовать художественные средства и средства в творческих письменных работах, составлять план по теме, обобщать основные и дополнительные сведения, необходимые для каждого подпункта, составлять компактный текст с определением основных понятий, умение писать языковые единицы по контексту в соответствии с орфографическими нормами, применять знаки препинания на уровне предложения;
5) использование языковых единиц:
части речи, в соответствии с стилистической функцией в текстообразовании, знать способы составления наречий и их функции в предложении, уметь правильно использовать при составлении текста, правильно использовать формы и способы общения слов, уметь составлять комбинированные предложения (смешанные).
14. Базовое содержание предмета "Казахский язык и литература" для 11 класса:
1) слушание:
составление прогноза по фрагментам текста, умение определять соответствующую информацию, коснуться основной и дополнительной информации в прослушанном тексте и систематизировать информацию, понимание смысла слов и терминов в специальных текстах в рамках учебно-профессиональной, общественно-политической, социально-культурной тематики и в специализированных узких сферах, прослушивание художественного произведения, сопоставление с другими произведениями искусства (кино, театр, музыка, танцы, живопись, архитектура), описание общности темы, определение позиции автора по тексту и отношения к поднятой проблеме, основные мысли, прослушивание и сопоставление текстов из различных источников по поднятой проблеме, логическое, аргументированное и четкое изложение собственных мыслей;
2) говорение: определение способов формирования сложных слов и терминов в научных и профессиональных текстах, целесообразное использование при составлении устного текста, сочетание монолога и диалога, основываясь на научных и профессиональных текстах, налаживание общения со слушателями с разумным использованием форм речевого этикета и речевого этикета, составные части интонации в речевом потоке: музыка, тембр, интенсивность, задержка, определение необходимой информации (данных, характеристик, количественных показателей, ссылок) из оригинальных текстов профессионального направления, анализ их назначения, публичная и свободная речь, сравнительный анализ данных в различных графических текстах (таблица, диаграмма, схема, условное обозначение) , определение основных процессов;

3) оқылым: мәтіннен детальді ақпараттарды, факті мен көзқарасты, анықтау, ақпараттың оқырманға әсерін және автор позициясын талқылау, ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндердің (мақала, аннотация,) құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық және тілдік ерекшеліктерін талдау, әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселеге баға беру және әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыру, ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндер (мақала, аннотация, үндеу) бойынша салыстырмалы (құрылымы, қызметі, мақсатты аудиториясы, оқырманға әсері) талдау жасау, қосымша ғылыми-анықтамалық ақпарат көздерінен алынған материалдар негізінде мәтін мазмұнына сыни тұрғыдан талдау жасау, мәтінді негізгі мәселеге баға бере отырып, өзіндік көзқарасын жүйелі, дәлелді жеткізу;
4) жазылым: ғылыми стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, мақала, аннотация, өз ойын дәлелдеп эссе жазу, шығармашылық жазба жұмыстарында көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарын тиімді қолданып жазу, тақырып бойынша мәтінге жоспар құрып, әр тармақшаға қажетті негізгі және қосымша мәліметтерді жинақтау, дереккөздерге сілтеме көрсетіп таныстыру (тірек-схема, менталды карта, презентация), кәсіби және публицистикалық бағыттағы мәтіндердегі басты лексикалық бірліктерді нақтылап, мәтіннің ақпараттық-маңызды фрагменттерін анықтап, (компрессия) жинақы мәтін құрастыру, мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу; мәтін деңгейінде тыныс белгілерін қолдана білу;
5) тілдік бағдар: сөз таптары, ғылыми және кәсіби мәтіндер құрауда грамматикалық омонимдерді ажырата танып, ауызша және жазбаша дұрыс қолдану, сын есім сөздердің синонимдік қатарын стильдік ерекшеліктеріне сәйкес қолдану, мәтін құрауда сан есімнің мағыналық түрлерін стильдік ерекшеліктеріне сай қолдану, есімдіктердің мағыналық түрлерін стильдік ерекшеліктеріне сай қолдану, мәтіндерден көсемше оралымды сөйлемдерді анықтап,оларды ауызша және жазбаша мәтіндер құрауда орынды қолдану, үстеудің мағыналық түрлерін стильдік ерекшеліктеріне сай орынды қолдану, мәтін құрауда шылаудың мағыналық түрлерін стильдік қызметіне сай орынды қолдану, сөйлем, оқшау сөздердің қызметін білу, айқындауыш мүшелер (қосалқы, қосарлы, оңашаланған) жасалу жолдарын білу, жазба жұмыстарында орынды қолдану.
3-тарау. Оқу мақсаттарының жүйесі
15. Бағдарламада "оқу мақсаттары" төрт саннан тұратын кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар бөлім және бөлімше ретін, төртінші сан бөлімшедегі оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 10.2.1.4. кодында "10" - сынып, "2.1" - екінші бөлімнің бірінші бөлімшесі, "4" - оқу мақсатының реттік саны.

3) чтение:
обсуждение позиций автора и влияния информации на читателя, определение фактов и взглядов, детальных данных из текста, знание структуры и оформления текстов в научном и публицистическом стиле (статьи, аннотации), анализ жанровых и языковых особенностей, оценка социально-общественной проблемы, поднятой в литературном произведении и сравнение с образцами мировой литературы, сравнительный анализ (структура, деятельность, целевая аудитория, влияние на читателя) по текстам в научном и публицистическом стиле (статья, аннотация, обращение), критический анализ содержания текста на основе материалов, полученных из дополнительных источников научно-справочной информации, систематическое, мотивированное изложение собственного мнения, оценивая основную проблему текста;
4) письмо:
в соответствии с жанровыми и стилистическими особенностями научного стиля целесообразно употреблять языковые средства, статьи, аннотации, сочинять эссе, доказывая свою мысль, в творческих письменных работах эффективно использовать художественные средства и приемы декорирования, составлять план на текст по теме, обобщать основные и дополнительные сведения, необходимые для каждого подпункта, ознакомление со ссылкой на источники (опорная-схема, ментальная карта, презентация), уточнение основных лексических единиц в текстах профессиональной и публицистической направленности, определение информационно-важных фрагментов текста (компрессия), составление компактного текста, написание языковых единиц по контексту в соответствии с орфографическими нормами; применение знаков препинания на уровне текста;
5) использование языковых единиц:
части речи:, правильно употреблять в устной и письменной речи, различать грамматические омонимы при составлении научных и профессиональных текстов, применение ряда прилагательных в соответствии с стилистическими особенностями, применение в составлении текста смысловых форм числительных в соответствии с стилистическими особенностями, употребление смысловых видов местоимений в соответствии с стилистическими особенностями, определение в текстах более гибких предложений, целесообразное использование их при составлении устных и письменных текстов, применение смысловых форм наречий в соответствии с стилистическими особенностями, правильное использование с стилистической функцией, знание функции предложения, обособленных слов, умение составлять пояснительных членов предложении (вспомогательные, парные, обособленные), правильно использовать в письменных работах.
Глава 3. Система целей обучения
15 Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 10.2.1.4. "10" - класс, "2.1" - подраздел, "4" - нумерация учебной цели.

16. Оқу мақсаттарының жүйесі бөлім бойынша әр сыныпқа берілген:
1) тыңдалым:
Білім алушылар:
10-сынып
11-сынып
1. Болжау
10.1.1.1 мәтін үзінділері бойынша болжам жасау
11.1.1.1 мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, тиісті ақпаратты анықтай білу
2. Назарын шоғырландырып тыңдау
10.1.2.1 мәтінді тыңдай отырып, негізгі идеяларды (ақпараттарды) қысқаша түртіп жазу (конспектілеу)
11.1.2.1 мәтінді тыңдай отырып, негізгі идеяларды ақпараттарды жүйелеу
3. Сөздер мен сөз тіркестерінің мағынасын түсіну
10.1.3.1 оқу-кәсіби, қоғамдық-саяси, әлеуметтік-мәдени тақырыптар аясында
қолданылған сөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну
11.1.3.1 оқу-кәсіби, қоғамдық-саяси, әлеуметтік-мәдени тақырыптар аясында және мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі
сөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну
4. Көркем шығармаларды тыңдау
10.1.4.1 драмалық, прозалық, поэзиялық шығарманы тыңдау, шығармада көтерілген мәселені айқындау
11.1.4.1 көркем шығарманы тыңдау, басқа өнер туындыларымен (кино, театр, музыка, би, сурет-мүсін өнері, сәулет) салыстырып, сипаттама жасау
5. Негізгі ойды анықтау
10.1.5.1 мәтіннен автордың көзқарасын (негізгі ойын) негіздейтін аргументтерді талдау
11.1.5.1 мәтін бойынша автор позициясын және көтерілген мәселеге қарым-қатынасын талдай отырып, негізгі ойды анықтау
6. Тыңдалым
материалдары бойынша жауап беру
10.1.6.1 мәтіндерді тыңдау және салыстыру, өз көзқарасын аргументтер негізінде дәлелдеу
11.1.6.1 әртүрлі дереккөздерден алынған мәтіндерді тыңдау және салыстыру, өз ойын логикалық дұрыс, аргументті және айқын жеткізу
2) айтылым:
Білім алушылар:
10-сынып
11-сынып
1. Сөздік қорының алуандығы
10.2.1.1 ғылыми-көпшілік және публицистикалық стильдегі мәтіндерден күрделі сөздердің жасалу жолын анықтау
11.2.1.1 ғылыми және кәсіби мәтіндердегі күрделі сөздер мен терминдердің жасалу жолын анықтау
2. Сөз мәнері мен сөйлеу этикеті
10.2.2.1 ғылыми-көпшілік және публицистикалық мәтіндерге сүйеніп, монолог және диалог құрау
11.2.2.1 ғылыми және кәсіби мәтіндерге сүйеніп, монологпен диалогті үйлестіре қолдану
3. Орфоэпиялық нормаларды сақтау
10.2.3.1 сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану
11.2.3.1 сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану
4. Мәтіннің негізгі аспектілерін анықтау және талқылау
10.2.4.1 мәтіндегі бөлімдердің, абзацтардың орналасу тәртібін, ақпараттың тақырыппен байланысын анықтау

16. Система учебных целей приведена в разрезе каждого класса:
"Слушание":
Обучающиеся:
Навыки
10 класс
11класс
1. Прогнозирование
10.1.1.1 прогнозирование по фрагментам текста
11.1.1.1 прогнозирование по фрагментам текста, умение определять соответствующую информацию
2. Внимательное прослушивание
10.1.2.1 краткое конспектирование основных идей (информации) с прослушиванием текста
11.1.2.1 систематизация информации об основных идеях с прослушиванием текста
3. Понимание лексического значения слов и словосочетаний
10.1.3.1 понимание смысла слов и терминов, используемых в рамках учебно - профессиональной, общественно-политической, социально-культурной тематики
11.1.3.1 в рамках учебно-профессиональной, общественно-политической, социально-культурной тематики и в специализированных текстах
понимание значения слов и терминов
4. Прослушивание художественных произведений
10.1.4.1 прослушивание драматического, прозаического, поэтического произведения, выявление проблем, поднятых в произведении
11.1.4.1 прослушивание художественного произведения, сопоставление с другими произведениями искусства (кино, театр, музыка ,танцы, рисунок-скульптура, архитектура)
5. Определение основной мысли
10.1.5. 1 анализ аргументов, обосновывающих точку зрения автора (основная игра) из 1 текста
11.1.5.1 определение основных мыслей, анализируя позицию автора по тексту и отношение к поднятой проблеме
6. Ответы по материалам аудирования
10.1.6.1 прослушивание и сравнение текстов, аргументирование своей точки зрения на основе аргументов
11.1.6.1 прослушивание и сравнение текстов из различных источников, логическое, аргументированное и четкое изложение собственных мыслей
"Говорение":
Обучающиеся:
10-сынып
11-сынып
1. Разнообразие словарного запаса
10.2.1.1 определение способов формирования сложных слов из текстов научно-популярного и публицистического стиля
11.2.1.1 определение способов формирования сложных слов и терминов в научных и профессиональных текстах
2. Стиль речи и речевой этикет
10.2.2.1 создание монолога и диалога, опираясь на научно-публицистические и публицистические тексты
11.2.2.1 сочетание диалога с монологом, опираясь на научные и профессиональные тексты
3. Соблюдение орфоэпических норм
10.2.3.1 составные части интонации в речевом потоке: музыка, тембр, интенсивность, задержка в соответствии с речевым стилем
11.2.3.1 составные части интонации в речевом потоке: музыка, тембр, интенсивность, задержка в соответствии с речевым стилем
4. Определение и обсуждение основных аспектов текста
10.2.4.1 определение порядка расположения разделов, абзацев в тексте, связи информации с заголовком

11.2.4.1 кәсіби бағыттағы мәтіндерден қажетті ақпаратты (деректерді, сипаттамаларды, сандық көрсеткіштерді, сілтемелерді) анықтау
5. Сенімді және еркін жауап беру
10.2.5.1 пікірталастың "пікірталас -монолог", "пікірталас-диалог", "пікірталас-полилог" түрлерінде сенімді және еркін сөйлеу
11.2.5.1 көпшілік алдында сенімді және еркін сөйлеу
6. Визуалды материалдар арқылы тілді дамыту
10.2.6.1 әртүрлі графиктік мәтіндердегі (иллюстрация, фотосурет, сызба, шартты белгі) ақпараттарды салыстыру,
11.2.6.1 әртүрлі графиктік мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, шартты белгі) мәліметтерді салыстырып талдау
3) оқылым:
Білім алушылар:
10-сынып
11-сынып
1. Мәтіндегі ақпаратты анықтау
10.3.1.1 мәтіндегі негізгі және қосымша ақпараттарды анықтай отырып, факті мен көзқарасты ажырату
11.3.1.1 мәтіннен детальді ақпараттарды, факті мен көзқарасты анықтау
2. Стильдік ерекшеліктерді анықтау
10.3.2.1 ғылыми-көпшілік және публицистикалық стильдегі мәтіндердің (мақала, эссе, тезис, интервью, баспасөз парағы) құрылымы мен рәсімделуін білу
11.3.2.1 ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндердің (мақала, аннотация, үндеу, очерк, дәріс, баспасөз парағы) құрылымы мен рәсімделуін білу
3. Көркем шығармаларды оқу
10.3.3.1 әдеби шығарманың кейіпкерлерін шынайы өмірмен салыстырып бағалау
11.3.3.1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселеге баға беру
4. Мәтіндерге салыстырмалы талдау жасау
10.3.4.1 ғылыми-көпшілік және публицистикалық стильдегі мәтіндер (мақала, эссе, тезис, интервью) бойынша салыстырмалы (жанры, құрылымы, тілдік құралдары, мақсатты аудиториясы) талдау жасау
11.3.4.1 ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндер (мақала, аннотация, очерк, үндеу, дәріс, баспасөз парағы) бойынша салыстырмалы (құрылымы, қызметі, мақсатты аудиториясы, оқырманға әсері) талдау жасау
5. Қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерді оқу
10.3.5.1 мәтін тақырыбына байланысты қосымша материалдарды энциклопедиялардан тауып, ортақ қорытындылар жасау
11.3.5.1 қосымша ғылыми-анықтамалық ақпарат көздерінен алынған материалдар негізінде мәтін мазмұнына сыни тұрғыдан талдау жасау
6. Өзіндік көзқарасын білдіру және бағалау
10.3.6.1 мәтін мазмұнындағы деректі ақпаратты толық анықтап, негізгі ойға өз көзқарасын білдіру
11.3.6.1 мәтіндегі негізгі ойды анықтап, көтерілген мәселеге баға беру, өзіндік көзқарасын жүйелі, дәлелді жеткізу
4) жазылым:
Білім алушылар:
10-сынып
11-сынып
1. Әртүрлі стильде мәтіндер құрастыру
10.4.1.1 публицистикалық және ғылыми стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, шағын мақала, баспасөз парағы, тезис, интервью жазу

11.2.4.1 определение необходимой информации (данных, характеристик, количественных показателей, ссылок) из текстов профессиональной направленности
5. Уверенный и свободный ответ
10.2.5.1 уверенная и свободная речь в формах дискуссии "дискуссия-монолог", "дискуссия-диалог", "дискуссия-полилог"
11.2.5.1 уверенная и свободная речь перед публикой
6. Развитие языка посредством визуальных материалов
10.2.6.1 сравнение информации в различных графических текстах (иллюстрации, фотографии, чертежи, условные обозначения) ,
11.2.6.1 сравнительный анализ данных в различных графических текстах (таблица, диаграмма, схема, условное обозначение)
"Чтение":
Обучающиеся:
10-сынып
11-сынып
1. Определение информации в тексте
10.3.1.1 различение фактов и точек зрения с определением основной и дополнительной информации в тексте
11.3.1.1 определение информации, фактов и взглядов из текста
2. Определение стилевых особенностей
10.3.2.1 знание структуры и оформления текстов научно-популярного и публицистического стиля (статьи, эссе, тезисы, интервью, пресс-релизы)
11.3.2.1 знание структуры и оформления текстов в научном и публицистическом стиле (статьи, аннотации, обращения, очерки, лекции, пресс-релизы)
3. Чтение художественных произведений
10.3.3.1 сравнительная оценка героев литературного произведения с реальной жизнью
11.3.3.1 оценка социально-общественной проблемы, поднятой в литературном произведении
4. Сравнительный анализ текстов
10.3.4.1 сравнительный анализ (жанр, структура, языковые средства, целевая аудитория) по текстам в научно-популярном и публицистическом стиле (статьи, эссе, тезисы, интервью)
11.3.4.1 сравнительный анализ (структура, деятельность, целевая аудитория, влияние на читателя) текстов в научном и публицистическом стиле (статья, аннотация, очерк, обращение, лекция, пресс-лист)
5. Чтение сведений из дополнительных источников информации
10.3.5.1 найти дополнительные материалы в энциклопедиях по теме текста и сделать общие выводы
11.3.5.1 критический анализ содержания текста на основе материалов, полученных из дополнительных источников научно-справочной информации
6. Выражение собственного мнения и самооценка
10.3.6.1 подробно раскрыть документальную информацию, содержащуюся в тексте, выражать свое отношение к основной мысли
11.3.6.1 определение основных мыслей в тексте, оценка поднятой проблемы, систематическое, мотивированное изложение собственных взглядов
"Письмо":
Обучающиеся:
10-сынып
11-сынып
1. Составление текстов в различных стилях
10.4.1.1 в соответствии с жанровыми и стилистическими особенностями публицистического и научного стиля, с правильным использованием языковых средств, написанием небольших статей, пресс-листов, тезисов, интервью

11.4.1.1 ғылыми және публицистикалық стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, шағын мақала, баспасөз парағы, аннотация, үндеу жазу
2. Эссе жазу
10.4.2.1 қажетті клишелер мен лексикалық құрылымдарды қолданып, өз ойын дәлелдеп эссе жазу
11.4.2.1 қажетті ақпараттарды орынды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу
3. Шығармашылық жазба жұмысы
10.4.3.1 шығармашылық жазба жұмыстарында көркемдегіш құралдарды қолданып жазу
11.4.3.1 шығармашылық жазба жұмыстарындакөркемдегіш құралдарын тиімді қолданып жазу
4. Мәліметтерді жинақтау
10.4.4.1 тақырып бойынша мәтінге жоспар құрып, әр тармақшаға қажетті негізгі және қосымша мәліметтерді жинақтап ұсыну (тірек-схема, менталды карта, презентация)
11.4.4.1 тақырып бойынша мәтінге жоспар құрып, әр тармақшаға қажетті негізгі және қосымша мәліметтерді жинақтау, дереккөздерге сілтеме көрсетіп таныстыру (тірек-схема, менталды карта, презентация)
5. Жинақы мәтін құрастыру (компрессия)
10.4.5.1 ғылыми-көпшілік және публицистикалық стильдегі мәтіндерден негізгі ұғымдарды анықтай отырып, жинақы мәтін (компрессия) құрастыру
11.4.5.1 ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндерден басты лексикалық бірліктерді нақтылап, мәтіннің ақпараттық-маңызды фрагменттерін анықтап, (компрессия) жинақы мәтін құрастыру
6. Орфография және пунктуация
10.4.6.1 мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу, сөйлем деңгейінде тыныс белгілерін қолдана білу
11.4.6.1 мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу, мәтін деңгейінде тыныс белгілерін қолдана білу
тілдік бағдар:
Білім алушылар:
10-сынып
11-сынып
1. Сөз таптары
10.5.1.1 тәуелдік жалғауды (оңаша және ортақ тәуелдеу) және көптік мәнді есімдер мен көптік жалғауларды ажырата танып, дұрыс қолдану
11.5.1.1 ғылыми және кәсіби мәтіндер құрауда грамматикалық омонимдерді ажырата танып, ауызша және жазбаша дұрыс қолдану
10.5.1.2 сын есімнің жасалу жолдарын білу, мәтін құрауда орынды қолдану
11.5.1.2 сын есім сөздердің синонимдік қатарын стильдік ерекшеліктеріне сәйкес қолдану
10.5.1.3 сан есімнің жасалу жолдарын білу, мәтін құрауда орынды қолдану
11.5.1.3 мәтін құрауда сан есімнің мағыналық түрлерін стильдік ерекшеліктеріне сай қолдану
10.5.1.4 есімдіктердің жасалу жолдарын білу, мәтін құрауда орынды қолдану

11.4.1.1 в соответствии с жанровыми и стилистическими особенностями научного и публицистического стиля целесообразно использовать языковые средства, написать небольшие статьи, печатные листы, аннотации, обращения
2. Написать эссе
10.4.2.1 написать эссе, используя необходимые клише и лексические структуры, доказывая свою мысль
11.4.2.1 используя нужную информацию, аргументируя свои мысли по поднятой проблеме, написать эссе
3. Написание с применением художественных средств
10.4.3.1 написание в творческих письменных работах с применением художественных средств
11.4.3.1 правильное использование художественных средств в творческих письменных работах
4. Сбор данных
10.4.4.1 составление плана к тексту по теме, сбор основных и дополнительных данных, необходимых для каждого пункта (опорная-схема, ментальная карта, презентация)
11.4.4.1 составление плана к тексту по теме, сбор основных и дополнительных данных, необходимых для каждого пункта, ознакомление со ссылкой на источники (опорная-схема, ментальная карта, презентация)
5. Составление компактного текста )
10.4.5.1 составление компактного текста (компрессии) с определением основных понятий из текстов научно-популярного и публицистического стиля
11.4.5.1 составление компактного текста (компрессия), уточнение основных лексических единиц из текстов научного и публицистического стиля, определение информационно-важных фрагментов текста
6. Орфография и пунктуация
10.4.6.1 умение писать языковые единицы по контексту в соответствии с орфографическими нормами, применять знаки препинания на уровне предложения
11.4.6.1 написание языковых единиц по контексту в соответствии с орфографическими нормами, применение знаков препинания на уровне текста
"Использование языковых единиц":
Білім алушылар:
10-сынып
11-сынып
1. Части речи
10.5.1.1 правильно распознавать и употреблять притяжательные окончания (единственного и множественного числа) и окончания множественного числа
11.5.1.1 правильно употреблять в устной и письменной речи, различать грамматические омонимы при составлении научных и профессиональных текстов
10.5.1.2 знание способов составления прилагательного, целесообразное использование при составлении текста
11.5.1.2 применение синонимических рядов прилагательных в соответствии с стилистическими особенностями
10.5.1.3 знание способов составления числительных, целесообразное использование при составлении текста
11.5.1. использование смысловых форм числительных в составлении 3текстов в соответствии с стилистическими особенностями
10.5.1.4 знание способов создания местоимений, целесообразное использование при составлении текста

11.5.1.4 мәтін құрауда есімдіктердің мағыналық түрлерін стильдік ерекшеліктеріне сай қолдану
10.5.1.5 мәтін құрауда есімше сөздерді стильдік қызметіне сай орынды қолдану
11.5.1.5 мәтіндерден көсемше оралымды сөйлемдерді анықтап,оларды ауызша және жазбаша мәтіндер құрауда орынды қолдану
10.5.1.6 үстеудің жасалу жолы мен сөйлемдегі қызметін білу, мәтін құрауда орынды қолдану
11.5.1.6 мәтін құрауда үстеудің мағынанылқ түрлерін стильдік ерекшеліктеріне сай орынды қолдану
10.5.1.7 шылаулардың сөйлемдегі қызметін білу, мәтін құрауда орынды қолдану
11.5.1.7 мәтін құрауда шылаудың мағыналық түрлерін стильдік қызметіне сай орынды қолдану
2. Сөйлем
10.5.2.1 мәтін құрауда сөздердің байланысу түрлері мен тәсілдерін орынды қолдану
11.5.2.1 оқшау сөздердің қызметін білу,жазба жұмыстарында орынды қолдану
10.5.2.2 құрмалас сөйлемдердің (аралас) жасалу жолдарын білу, жазба жұмыстарында орынды қолдану
11.5.2.2 айқындауыш мүшелелер (қосалқы, қосарлы, оңашаланған) жасалу жолдарын білу, жазба жұмыстарында орынды қолдану
17. Осы оқу бағдарламасы 1-қосымшада берілген жалпы орта білім беру деңгейінің 10-11-сыныптарына арналған (жаратылыстану-математикалық бағыт, қоғамдық-гуманитарлық бағыт) "Қазақ тілі мен әдебиеті" пәнінен оқу жүктемесі төмендетілген үлгілік оқу бағдарламасының Ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
18. Тоқсандағы бөлімдер және бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Жалпы орта білім беру
деңгейінің 10-11-сыныптарына
арналған "Қазақ тілі мен
әдебиеті" пәнінен оқу жүктемесі
төмендетілген үлгілік оқу
бағдарламасына 1-қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің 10-11-сыныптарына арналған "Қазақ тілі мен әдебиеті" пәнінен оқу жүктемесі төмендетілген үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар (жаратылыстану-математикалық бағыт, қоғамдық-гуманитарлық бағыт)
10-сынып:
Тақырыптар
Көркем шығармалар
Коммуникативтік дағдылар
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
Еңбек нарығы және сұраныс
Балғабек Қыдырбекұлы
"Теміржолшы"
Тыңдалым
10.1.1.1 мәтін үзінділері бойынша болжам жасау;
10.1.3.1 оқу-кәсіби, қоғамдық-саяси, әлеуметтік-мәдени тақырыптар аясында
қолданылған сөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну
Айтылым
10.2.2.1 ғылыми-көпшілік және публицистикалық мәтіндерге сүйеніп, монолог және диалог құрау;
10.2.3.1 сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану
Оқылым
10.3.2.1 ғылыми-көпшілік және публицистикалық стильдегі мәтіндердің (мақала) құрылымы мен рәсімделуін білу;
10.3.3.1 әдеби шығарманың кейіпкерлерін шынайы өмірмен салыстырып бағалау
Жазылым

11.5.1.4 использование смысловых форм местоимений в текстообразовании в соответствии с стилистическими особенностями
10.5.1.5 использование мест в соответствии с стилистической функцией местоимений при составлении текста
11.5.1.5 определить в тексте причастные обороты предложения, правильно использовать их при составлении устных и письменных текстов
10.5.1.6 знание способов создания и функции наречий, целесообразное использование при составлении текста
11.5.1.6 применение смысловых форм наречия при составлении текста в соответствии с стилистическими особенностями
10.5.1.7 знание функции союзов в предложении, правильное использование при составлении текста
11.5.1.7 применение смысловых форм союзов при составлении текста в соответствии с стилистической функцией
2. Предложение
10.5.2.1 правильное использование способов и форм обособленных слов в текстообразовании
11.5.2.1 знание функции обособленных слов, правильное использование в письменных работах
10.5.2.2 знание способов составления (смешанного) сложного предложения, правильное использование в письменных работах
11.5.2.2 знание способов составления определяющих членов (вспомогательных, парных, обособленных), целесообразность использования в письменных работах
17. Настоящая учебная программа осуществляется в соответствии с долгосрочным планом Типовой учебной программы (с сокращением учебной нагрузки) по учебному предмету "Казахский язык и литература" для 10-11 классов общего среднего образования (естественно-математического направления, общественно-гуманитарного направления), приведенным в Приложении 1 к настоящей учебной программе.
18. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
Приложение 1
к Типовой программе
(с сокращением учебной нагрузки)
по учебному предмету
"Казахский язык и литература"
для 10-11 классов уровня
общего среднего образования
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы (с сокращением учебной нагрузки) по учебному предмету "Казахский язык и литература" для 10-11 классов уровня общего среднего образования (естественно-математическое направление, общественно-гуманитарное направление)
10 класс:
Темы
Художественные произведения
Коммуникативные навыки
Цели обучения
1-я четверть
Рынок труда и спрос
Балгабек Кыдырбекулы
"Железнодорожник"
Слушание
10.1.1.1 прогнозирование по фрагментам текста;
10.1.3.1 понимание смысла слов и терминов, используемых в рамках учебно - профессиональной, общественно-политической, социально-культурной тематики
Говорение
10.2.2.1 создание монолога и диалога, опираясь на научно-публицистические и публицистические тексты;
10.2.3.1 составные части интонации в речевом потоке: музыка, тембр, интенсивность, задержка в соответствии с речевым стилем
Чтение
10.3.2.1 знание структуры и оформления текстов научно-популярного и публицистического стиля (статьи, эссе, тезисы, интервью, пресс-релизы)
Письмо

10.4.1.1 публицистикалық және ғылыми стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, шағын мақала жазу;
10.4.6.1 мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу
Тілдік бағдар
10.5.1.1 тәуелдік жалғауды (оңаша және ортақ тәуелдеу) дұрыс қолдану
Отандық өнеркәсіп өнімі
Ғабиден Мұстафин "Қарағанды" романынан үзінді
Тыңдалым
10.1.4.1 драмалық, прозалық, поэзиялық шығарманы тыңдау, шығармада көтерілген мәселені айқындау;
10.1.6.1 мәтіндерді тыңдау және салыстыру, өз көзқарасын аргументтер негізінде дәлелдеу
Айтылым
10.2.1.1 ғылыми-көпшілік және публицистикалық стильдегі мәтіндерден күрделі сөздердің жасалу жолын анықтау;
10.2.6.1 әртүрлі графиктік мәтіндердегі (иллюстрация, фотосурет, сызба, шартты белгі) ақпараттарды салыстыру
Оқылым
10.3.2.1 ғылыми-көпшілік және публицистикалық стильдегі мәтіндердің (интервью) құрылымы мен рәсімделуін білу;
10.3.1.1 мәтіндегі негізгі және қосымша ақпараттарды анықтай отырып, факті мен көзқарасты ажырату
Жазылым
10.4.1.1 публицистикалық және ғылыми стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, интервью жазу;
10.4.4.1 тақырып бойынша мәтінге жоспар құрып, әр тармақшаға қажетті негізгі және қосымша мәліметтерді жинақтап ұсыну (тірек-схема, менталды карта, презентация)
Тілдік бағдар
10.5.1.1 көптік мәнді есімдер мен көптік жалғауларды ажырата танып, дұрыс қолдану
Қазақ киносы мен театрының қазіргі келбеті
Дулат Исабеков "Әпке" драмасы
Тыңдалым
10.1.4.1 драмалық шығарманы тыңдау, шығармада көтерілген мәселені айқындау;
10.1.5.1 мәтіннен автордың көзқарасын (негізгі ойын) негіздейтін аргументтерді талдау
Айтылым
10.2.2.1 ғылыми-көпшілік және публицистикалық мәтіндерге сүйеніп, монолог және диалог құрау;
10.2.3.1 сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану
Оқылым
10.3.4.1 ғылыми-көпшілік және публицистикалық стильдегі мәтіндер (эссе) бойынша салыстырмалы (жанры, құрылымы, тілдік құралдары, мақсатты аудиториясы) талдау жасау;

10.4.1.1 в соответствии с жанровыми и стилистическими особенностями публицистического и научного стиля, с правильным использованием языковых средств, написанием небольших статей, пресс-листов, тезисов, интервью;
10.4.6.1 умение писать языковые единицы по контексту в соответствии с орфографическими нормами, применять знаки препинания на уровне предложения
Использование языковых единиц
10.5.1.1 правильно распознавать и употреблять притяжательные окончания (единственного и множественного числа) и окончания множественного числа
Продукция отечественной промышленности
Габиден Мустафин, отрывок из романа "Караганда"
Слушание
10.1.4.1 прослушивание драматического, прозаического, поэтического произведения, выявление проблем, поднятых в произведении;
10.1.6.1 прослушивание и сравнение текстов, аргументирование своей точки зрения на основе аргументов
Говорение
10.2.1.1 определение способов формирования сложных слов из текстов научно-популярного и публицистического стиля;
10.2.6.1 сравнение информации в различных графических текстах (иллюстрации, фотографии, чертежи, условные обозначения)
Чтение
10.3.2.1 знание структуры и оформления текстов научно-популярного и публицистического стиля (статьи, эссе, тезисы, интервью, пресс-релизы);
10.3.1.1 различение фактов и точек зрения с определением основной и дополнительной информации в тексте
Письмо
10.4.1.1 в соответствии с жанровыми и стилистическими особенностями публицистического и научного стиля, с правильным использованием языковых средств, написанием небольших статей, пресс-листов, тезисов, интервью;
10.4.4.1 составление плана к тексту по теме, сбор основных и дополнительных данных, необходимых для каждого пункта (опорная-схема, ментальная карта, презентация)
Использование языковых единиц
10.5.1.1 правильно распознавать и употреблять притяжательные окончания (единственного и множественного числа) и окончания множественного числа
Современный облик казахского кино и театра
Дулат Исабеков драма "Сестра"
Слушание
10.1.4.1 прослушивание драматического, прозаического, поэтического произведения, выявление проблем, поднятых в произведении;
10.1.5.1 анализ аргументов, обосновывающих точку зрения автора (основная игра) из 1 текста
Говорение
10.2.2.1 создание монолога и диалога, опираясь на научно-публицистические и публицистические тексты;
10.2.3.1 составные части интонации в речевом потоке: музыка, тембр, интенсивность, задержка в соответствии с речевым стилем
Чтение
10.3.4.1 сравнительный анализ (жанр, структура, языковые средства, целевая аудитория) по текстам в научно-популярном и публицистическом стиле (статьи, эссе, тезисы, интервью);

10.3.3.1 әдеби шығарманың кейіпкерлерін шынайы өмірмен салыстырып бағалау
Жазылым
10.4.2.1 қажетті клишелер мен лексикалық құрылымдарды қолданып, өз ойын дәлелдеп эссе жазу;
10.4.3.1 шығармашылық жазба жұмыстарында көркемдегіш құралдарды қолданып жазу
Тілдік бағдар
10.5.1.2. сын есімнің жасалу жолдарын білу, мәтін құрауда орынды қолдану
2-тоқсан
Ұлттық экологиялық мәдениет
Қадыр Мырзалиев "Аралым" өлеңі
Тыңдалым
10.1.2.1 мәтінді тыңдай отырып, негізгі идеяларды (ақпараттарды) қысқаша түртіп жазу (конспектілеу);
10.1.4.1 поэзиялық шығарманы тыңдау, шығармада көтерілген мәселені айқындау
Айтылым
10.2.2.1 ғылыми-көпшілік және публицистикалық мәтіндерге сүйеніп, монолог және диалог құрау;
10.2.5.1 пікірталастың "пікірталас -монолог", "пікірталас-диалог", "пікірталас-полилог" түрлерінде сенімді және еркін сөйлеу
Оқылым
10.3.2.1 ғылыми-көпшілік және публицистикалық стильдегі мәтіндердің (тезис) құрылымы мен рәсімделуін білу;
10.3.5.1 мәтін тақырыбына байланысты қосымша материалдарды энциклопедиялардан тауып, ортақ қорытындылар жасау
Жазылым
10.4.1.1 публицистикалық және ғылыми стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, тезис жазу;
10.4.6.1 сөйлем деңгейінде тыныс белгілерін қолдана білу
Тілдік бағдар
10.5.1.3 сан есімнің жасалу жолдарын білу, мәтін құрауда орынды қолдану
Мұхит – тіршілік мекені
Әбдіжәміл Нұрпейсов "Қан мен тер"
Тыңдалым
10.1.2.1 мәтінді тыңдай отырып, негізгі идеяларды (ақпараттарды) қысқаша түртіп жазу (конспектілеу);
10.1.3.1 оқу-кәсіби, қоғамдық-саяси, әлеуметтік-мәдени тақырыптар аясында
қолданылған сөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну
Айтылым
10.2.1.1 ғылыми-көпшілік және публицистикалық стильдегі мәтіндерден күрделі сөздердің жасалу жолын анықтау;
10.2.6.1 әртүрлі графиктік мәтіндердегі (иллюстрация, фотосурет, сызба, шартты белгі) ақпараттарды салыстыру
Оқылым
10.3.2.1 ғылыми-көпшілік және публицистикалық стильдегі мәтіндердің (баспасөз парағы) құрылымы мен рәсімделуін білу;
10.3.3.1 әдеби шығарманың кейіпкерлерін шынайы өмірмен салыстырып бағалау
Жазылым
10.4.1.1 публицистикалық және ғылыми стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, баспасөз парағын жазу;

10.3.3.1 сравнительная оценка героев литературного произведения с реальной жизнью
Письмо
10.4.2.1 написать эссе, используя необходимые клише и лексические структуры, доказывая свою мысль;
10.4.3.1 написание в творческих письменных работах с применением художественных средств
Использование языковых единиц
10.5.1.2. знание способов составления прилагательного, целесообразное использование при составлении текста
2 четверть
Национальная экологическая культура
Кадыр Мырзалиев стихотворение "Мой Арал"
Слушание
10.1.2.1 краткое конспектирование основных идей (информации) с прослушиванием текста;
10.1.4.1 прослушивание драматического, прозаического, поэтического произведения, выявление проблем, поднятых в произведении
Говорение
10.2.2.1 создание монолога и диалога, опираясь на научно-публицистические и публицистические тексты;
10.2.5.1 доверительная и свободная речь в формах дискуссии "дискуссия-монолог", "дискуссия-диалог", "дискуссия-полилог"
Чтение
10.3.2.1 знание структуры и оформления текстов научно-популярного и публицистического стиля (статьи, эссе, тезисы, интервью, пресс-релизы);
10.3.5.1 найти дополнительные материалы в энциклопедиях по теме текста и сделать общие выводы
Письмо
10.4.1.1 в соответствии с жанровыми и стилистическими особенностями публицистического и научного стиля, с правильным использованием языковых средств, написанием небольших статей, пресс-листов, тезисов, интервью;
10.4.6.1 умение писать языковые единицы по контексту в соответствии с орфографическими нормами, применять знаки препинания на уровне предложения
Использование языковых единиц
10.5.1.3 знание способов составления числительных, целесообразное использование при составлении текста
Океан - место обитания
Абдижамил Нурпейсов "Кровь и пот"
Слушание
10.1.2.1 краткое конспектирование основных идей (информации) с прослушиванием текста;
10.1.3.1 понимание смысла слов и терминов, используемых в рамках учебно - профессиональной, общественно-политической, социально-культурной тематики
Говорение
10.2.1.1 определение способов формирования сложных слов из текстов научно-популярного и публицистического стиля;
10.2.6.1 сравнение информации в различных графических текстах (иллюстрации, фотографии, чертежи, условные обозначения)
Чтение
10.3.2.1 знание структуры и оформления текстов научно-популярного и публицистического стиля (статьи, эссе, тезисы, интервью, пресс-релизы);
10.3.3.1 сравнительная оценка героев литературного произведения с реальной жизнью
Письмо
10.4.1.1 в соответствии с жанровыми и стилистическими особенностями публицистического и научного стиля, с правильным использованием языковых средств, написанием небольших статей, пресс-листов, тезисов, интервью;

11.2.5.1 көпшілік алдында сенімді және еркін сөйлеу
Оқылым
11.3.2.1 ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндердің (мақала) құрылымы мен рәсімделуін білу;
11.3.3.1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтікқоғамдық мәселеге баға беру
Жазылым
11.4.1.1 ғылыми және публицистикалық стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, шағын мақалажазу;
11.4.6.1 мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу
Тілдік бағдар
11.5.1.1 ғылыми және кәсіби мәтіндер құрауда грамматикалық омонимдерді ажырата танып, ауызша және жазбаша дұрыс қолдану
Экология.Мұнай және атомдық индустрия
Гауһар Сейітжан "Қара алтыны халқымның ..."
Тыңдалым
11.1.3.1 оқу-кәсіби, қоғамдық-саяси, әлеуметтік-мәдени тақырыптар аясында және мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі сөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну;
11.1.5.1 мәтін бойынша автор позициясын және көтерілген мәселеге қарым-қатынасын талдай отырып, негізгі ойды анықтау
Айтылым
11.2.1.1 ғылыми және кәсіби мәтіндердегі күрделі сөздер мен терминдердің жасалу жолын анықтау;
11.2.4.1 кәсіби бағыттағы мәтіндерден қажетті ақпаратты (деректерді, сипаттамаларды, сандық көрсеткіштерді, сілтемелерді) анықтау
Оқылым
11.3.2.1 ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндердің (аннотация) құрылымы мен рәсімделуін білу;
11.3.3.1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселеге баға беру
Жазылым
11.4.1.1 ғылыми және публицистикалық стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, аннотация жазу;
11.4.2.1 қажетті ақпараттарды орынды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу;
11.4.4.1 тақырып бойынша мәтінге жоспар құрып, әр тармақшаға қажетті негізгі және қосымша мәліметтерді жинақтау, дереккөздерге сілтеме көрсетіп таныстыру (тірек-схема, менталды карта, презентация)
Тілдік бағдар
11.5.1.1 ғылыми және кәсіби мәтіндер құрауда грамматикалық омонимдерді ажырата танып, ауызша және жазбаша дұрыс қолдану
Тіл. Өнер. Әдебиет
Ілияс Жансүгіров "Күй" поэмасы
Тыңдалым
11.1.2.1 мәтінді тыңдай отырып, негізгі идеяларды ақпараттарды жүйелеу;
11.1.4.1 көркем шығарманы тыңдау, басқа өнер туындыларымен (кино, театр, музыка, би, сурет-мүсін өнері, сәулет) салыстырып, сипаттама жасау
Айтылым

11.2.5.1 уверенная и свободная речь перед публикой
Чтение
11.3.2.1 знание структуры и оформления текстов в научном и публицистическом стиле (статьи, аннотации, обращения, очерки, лекции, пресс-релизы);
11.3.3.1 оценка социально-общественной проблемы, поднятой в литературном произведении
Письмо
11.4.1.1 в соответствии с жанровыми и стилистическими особенностями научного и публицистического стиля целесообразно использовать языковые средства, написать небольшие статьи, печатные листы, аннотации, обращения;
11.4.6.1 написание языковых единиц по контексту в соответствии с орфографическими нормами, применение знаков препинания на уровне текста
Использование языковых единиц
11.5.1.1 правильно употреблять в устной и письменной речи, различать грамматические омонимы при составлении научных и профессиональных текстов
Экология. Нефтяная и атомная промышленность
Гаухар Сейитжан "Қара алтыны халқымның ..."
Слушание
11.1.3.1 в рамках учебно-профессиональной, общественно-политической, социально-культурной тематики и в специализированных текстах
понимание значения слов и терминов;
11.1.5.1 определение основных мыслей, анализируя позицию автора по тексту и отношение к поднятой проблеме
Говорение
11.2.1.1 определение способов формирования сложных слов и терминов в научных и профессиональных текстах;
11.2.4.1 определение необходимой информации (данных, характеристик, количественных показателей, ссылок) из текстов профессиональной направленности
Чтение
11.3.2.1 знание структуры и оформления текстов в научном и публицистическом стиле (статьи, аннотации, обращения, очерки, лекции, пресс-релизы);
11.3.3.1 оценка социально-общественной проблемы, поднятой в литературном произведении
Письмо
11.4.1.1 в соответствии с жанровыми и стилистическими особенностями научного и публицистического стиля целесообразно использовать языковые средства, написать небольшие статьи, печатные листы, аннотации, обращения;
11.4.2.1 используя нужную информацию, аргументируя свои мысли по поднятой проблеме, написать эссе;
11.4.4.1 составление плана к тексту по теме, сбор основных и дополнительных данных, необходимых для каждого пункта, ознакомление со ссылкой на источники (опорная-схема, ментальная карта, презентация)
Использование языковых единиц
11.5.1.1 правильно употреблять в устной и письменной речи, различать грамматические омонимы при составлении научных и профессиональных текстов
Язык. Искусство. Литература
Илияс Жансугиров поэма "Күй"
Слушание
11.1.2.1 систематизация информации об основных идеях с прослушиванием текста;
11.1.4.1 прослушивание художественного произведения, сопоставление с другими произведениями искусства (кино, театр, музыка, танцы, рисунок-скульптура, архитектура)
Говорение

11.2.1.1 ғылыми және кәсіби мәтіндердегі күрделі сөздер мен терминдердің жасалу жолын анықтау;
11.2.2.1 ғылыми және кәсіби мәтіндерге сүйеніп, монологпен диалогті үйлестіре қолдану
Оқылым
11.3.4.1 ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндер (дәріс) бойынша салыстырмалы (құрылымы, қызметі, мақсатты аудиториясы, оқырманға әсері) талдау жасау;
11.3.6.1 мәтіндегі негізгі ойды анықтап, көтерілген мәселеге баға беру, өзіндік көзқарасын жүйелі, дәлелді жеткізу
Жазылым
11.4.3.1 шығармашылық жазба жұмыстарындакөркемдегіш құралдарын тиімді қолданып жазу;
11.4.6.1 мәтін деңгейінде тыныс белгілерін қолдана білу
Тілдік бағдар
11.5.1.2 сын есім сөздердің синонимдік қатарын стильдік ерекшеліктеріне сәйкес қолдану
2-тоқсан
Қоғамдағы жұмыссыздық мәселесі
Ыбырай Алтынсарин "Атымтай жомарт"
Тыңдалым
11.1.2.1 мәтінді тыңдай отырып, негізгі идеяларды ақпараттарды жүйелеу;
11.1.6.1 әртүрлі дереккөздерден алынған мәтіндерді тыңдау және салыстыру, өз ойын логикалық дұрыс, аргументті және айқын жеткізу
Айтылым
11.2.4.1 кәсіби бағыттағы мәтіндерден қажетті ақпаратты (деректерді, сипаттамаларды, сандық көрсеткіштерді, сілтемелерді) анықтау;
11.2.6.1 әртүрлі графиктік мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, шартты белгі) мәліметтерді салыстырып талдау
Оқылым
11.3.2.1 ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндердің (үндеу) құрылымы мен рәсімделуін білу;
11.3.3.1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселеге баға беру
Жазылым
11.4.1.1 ғылыми және публицистикалық стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, үндеу жазу;
11.4.4.1 тақырып бойынша мәтінге жоспар құрып, әр тармақшаға қажетті негізгі және қосымша мәліметтерді жинақтау, дереккөздерге сілтеме көрсетіп таныстыру (тірек-схема, менталды карта, презентация);
11.4.2.1 қажетті ақпараттарды орынды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу
Тілдік бағдар
11.5.1.3 мәтін құрауда сан есімнің мағыналық түрлерін стильдік ерекшеліктеріне сай қолдану
Тәуелсіз еліміздің өткені мен келешегі
Дүкенбай Досжан
"Төрт патшаны көрген кейуана" хикаяты
Тыңдалым
11.1.4.1 көркем шығарманы тыңдау, басқа өнер туындыларымен (кино, театр, музыка, би, сурет-мүсін өнері, сәулет) салыстырып, сипаттама жасау;

11.2.1.1 определение способов формирования сложных слов и терминов в научных и профессиональных текстах;
11.2.2.1 сочетание диалога с монологом, опираясь на научные и профессиональные тексты
Чтение
11.3.4.1 сравнительный анализ (структура, деятельность, целевая аудитория, влияние на читателя) текстов в научном и публицистическом стиле (статья, аннотация, очерк, обращение, лекция, пресс-лист);
11.3.6.1 определение основных мыслей в тексте, оценка поднятой проблемы, систематическое, мотивированное изложение собственных взглядов
Письмо
11.4.3.1 правильное использование художественных средств в творческих письменных работах;
11.4.6.1 написание языковых единиц по контексту в соответствии с орфографическими нормами, применение знаков препинания на уровне текста
Использование языковых единиц
11.5.1.2 применение синонимических рядов прилагательных в соответствии с стилистическими особенностями
2 четверть
Проблемы безработицы в обществе
Ыбырай Алтынсарин "Атымтай жомарт"
Слушание
11.1.2.1 систематизация информации об основных идеях с прослушиванием текста;
11.1.6.1 прослушивание и сравнение текстов из различных источников, логическое, аргументированное и четкое изложение собственных мыслей
Говорение
11.2.4.1 определение необходимой информации (данных, характеристик, количественных показателей, ссылок) из текстов профессиональной направленности;
11.2.6.1 сравнительный анализ данных в различных графических текстах (таблица, диаграмма, схема, условное обозначение)
Чтение
11.3.2.1 знание структуры и оформления текстов в научном и публицистическом стиле (статьи, аннотации, обращения, очерки, лекции, пресс-релизы);
11.3.3.1 оценка социально-общественной проблемы, поднятой в литературном произведении
Письмо
11.4.1.1 в соответствии с жанровыми и стилистическими особенностями научного и публицистического стиля целесообразно использовать языковые средства, написать небольшие статьи, печатные листы, аннотации, обращения;
11.4.4.1 составление плана к тексту по теме, сбор основных и дополнительных данных, необходимых для каждого пункта, ознакомление со ссылкой на источники (опорная-схема, ментальная карта, презентация);
11.4.2.1 используя нужную информацию, аргументируя свои мысли по поднятой проблеме, написать эссе
Использование языковых единиц
11.5.1.3 использование смысловых форм числительных в составлении 3текстов в соответствии с стилистическими особенностями
История и перспективы страны
Дукенбай Досжан "Төрт патшаны көрген кейуана"
Слушание
11.1.4.1 прослушивание художественного произведения, сопоставление с другими произведениями искусства (кино, театр, музыка , танцы, рисунок-скульптура, архитектура);

3. Through the study of English learners will understand:
1) how English works and rules related to language learning.
2) how to deal with a wide range of global and curricular topics both receptively and productively.
3) both gist and detailed information in unsupported, extended written texts, talks and narratives.
4) how to use a wide range of subject specific vocabulary when developing an argument.
4. Learners will be able to:
1) understand a wide range of fiction of unfamiliar vocabulary from the context.
2) speak with an appropriate level of fluency, accuracy, word stress, intonation and formality.
3) interact with peers to hypothesise and give opinions, comments and answers useful for learners hoping to use English at university and beyond
4) read a wide range of fiction and non-fiction with confidence and enjoyment.
5) successfully communicate with native English and non-native English speakers.
5. The English curriculum aims to develop learners who gain the high B2 level of language skills through the following:
1) varied tasks which foster analysis, evaluation and creative thinking;
2) exposure to a wide variety of spoken and written sources;
3) stimulating and challenging subject matter
Chapter 2. Organization of the content of the subject of "The English language"
6. In the study of the subject "The English language"
in the 10th grade-2 hours a week, 68 hours a year;
in the 11th grade-2 hours a week, 68 hours a years.
7. The English language programme content
8. Grade 10
1) Content. Using speaking and listening skills to solve problems creatively and cooperatively in groups; to provide sensitive feedback to peers. Respect differing points of view. Evaluate and respond constructively to feedback from others; use feedback to set personal learning objectives. Organize and present information clearly to others.
2) Listening. Understanding the main points in unsupported extended talk; specific information and the detail of an argument in unsupported extended talk on a wide range of general and curricular topics, including talk on a limited range of unfamiliar topics. Recognizing the attitude or opinion of the speaker(s) in unsupported extended talk on a wide range of general and curricular topics, including talk on a limited range of unfamiliar topics.
3) Speaking. Using formal and informal language registers; asking and responding to complex questions to get information about a wide range of general and curricular topics. Explaining and justifying own and others’ point of view; evaluating and giving comments on the views of others in a growing variety of talk contexts on a growing range of general and curricular topics.

3. Through the study of English learners will understand:
1) how English works and rules related to language learning.
2) how to deal with a wide range of global and curricular topics both receptively and productively.
3) both gist and detailed information in unsupported, extended written texts, talks and narratives.
4) how to use a wide range of subject specific vocabulary when developing an argument.
4. Learners will be able to:
1) understand a wide range of fiction of unfamiliar vocabulary from the context.
2) speak with an appropriate level of fluency, accuracy, word stress, intonation and formality.
3) interact with peers to hypothesise and give opinions, comments and answers useful for learners hoping to use English at university and beyond
4) read a wide range of fiction and non-fiction with confidence and enjoyment.
5) successfully communicate with native English and non-native English speakers.
5. The English curriculum aims to develop learners who gain the high B2 level of language skills through the following:
1) varied tasks which foster analysis, evaluation and creative thinking;
2) exposure to a wide variety of spoken and written sources;
3) stimulating and challenging subject matter
Chapter 2. Organization of the content of the subject of "The English language"
6. In the study of the subject "The English language"
1) in the 10th grade-2 hours a week, 68 hours a year;
2) in the 11th grade-2 hours a week, 68 hours a years.
7. The English language programme content
8. Grade 10
1) Content. Using speaking and listening skills to solve problems creatively and cooperatively in groups; to provide sensitive feedback to peers. Respect differing points of view. Evaluate and respond constructively to feedback from others; use feedback to set personal learning objectives. Organize and present information clearly to others.
2) Listening. Understanding the main points in unsupported extended talk; specific information and the detail of an argument in unsupported extended talk on a wide range of general and curricular topics, including talk on a limited range of unfamiliar topics. Recognizing the attitude or opinion of the speaker(s) in unsupported extended talk on a wide range of general and curricular topics, including talk on a limited range of unfamiliar topics.
3) Speaking. Using formal and informal language registers; asking and responding to complex questions to get information about a wide range of general and curricular topics. Explaining and justifying own and others’ point of view; evaluating and giving comments on the views of others in a growing variety of talk contexts on a growing range of general and curricular topics.

4) Reading. Understanding the main points in extended texts; specific information and detail in extended texts on a range of familiar general and curricular topics, and some unfamiliar topics. Skimming a range of lengthy texts with speed to identify content meriting closer reading on a range of general and curricular topics. Reading a wide range of extended fiction and non-fiction texts on familiar and unfamiliar general and curricular topics. Deducing meaning from context in extended texts on a wide range of familiar general and curricular topics, and some unfamiliar topics.
5) Writing. Planning, writing, editing and proofreading at text level independently using a growing range of vocabulary, which is appropriate to topic and genre, and which is spelt accurately in a wide range of written genres. Writing with grammatical accuracy, using style and register to achieve appropriate degree of formality in a growing variety of written genres on a range of general and curricular topics. develop with support coherent arguments supported when necessary by examples and reasons for a wide range of written genres in familiar general and curricular topics. Coherent writing at text level using a variety of connectors on a range of familiar general and curricular topics. Independent use of appropriate layout at text level on a range of general and curricular topics. 6) Use of English. Using a variety of abstract compound nouns and complex noun phrases; a variety of quantifiers for countable and uncountable nouns and a variety of noun phrases; a variety of compound adjectives, adjectives as participles, comparative structures indicating degree, and intensifying adjectives on a wide range of familiar general and curricular topics; a wide variety of determiners and pre-determiner structures; a wide variety of question types; relative, demonstrative, indefinite, quantitative pronouns and reflexive pronoun structures on a wide range of familiar general and curricular topics. Using perfect continuous forms and a variety of simple perfect active and passive forms including time adverbials ... so far, lately, all my life; a variety of future active and passive and future continuous forms; a wide variety of active and passive simple present and past forms and past perfect simple forms in narrative and reported speech; present continuous and past continuous active and passive forms on a wide range of general and familiar curricular topics. Using a variety of reported statements and question forms on a wide range of familiar general and curricular topics; a variety of comparative degree adverb structures with regular and irregular adverbs; a wide variety of pre-verbal, post-verbal and end-position adverbs; a growing variety of past modal forms including must have, can’t have, might have to express speculation and deduction about the past; a variety of prepositional phrases before nouns and adjectives; a number of dependent prepositions following nouns and adjectives and a variety of prepositions following verbs. Using infinitive forms after an increased number of verbs and adjectives; gerund forms after a variety of verbs and prepositions; a variety of prepositional and phrasal verb. A wide variety of conjunctions on a wide range of familiar general and curricular topics. If / if only in third conditional structures; use a variety of relative clauses including with which [whole previous clause reference] on a wide range of familiar general and curricular topics.

4) Reading. Understanding the main points in extended texts; specific information and detail in extended texts on a range of familiar general and curricular topics, and some unfamiliar topics. Skimming a range of lengthy texts with speed to identify content meriting closer reading on a range of general and curricular topics. Reading a wide range of extended fiction and non-fiction texts on familiar and unfamiliar general and curricular topics. Deducing meaning from context in extended texts on a wide range of familiar general and curricular topics, and some unfamiliar topics.
5) Writing. Planning, writing, editing and proofreading at text level independently using a growing range of vocabulary, which is appropriate to topic and genre, and which is spelt accurately in a wide range of written genres. Writing with grammatical accuracy, using style and register to achieve appropriate degree of formality in a growing variety of written genres on a range of general and curricular topics. develop with support coherent arguments supported when necessary by examples and reasons for a wide range of written genres in familiar general and curricular topics. Coherent writing at text level using a variety of connectors on a range of familiar general and curricular topics. Independent use of appropriate layout at text level on a range of general and curricular topics. 6) Use of English. Using a variety of abstract compound nouns and complex noun phrases; a variety of quantifiers for countable and uncountable nouns and a variety of noun phrases; a variety of compound adjectives, adjectives as participles, comparative structures indicating degree, and intensifying adjectives on a wide range of familiar general and curricular topics; a wide variety of determiners and pre-determiner structures; a wide variety of question types; relative, demonstrative, indefinite, quantitative pronouns and reflexive pronoun structures on a wide range of familiar general and curricular topics. Using perfect continuous forms and a variety of simple perfect active and passive forms including time adverbials … so far, lately, all my life; a variety of future active and passive and future continuous forms; a wide variety of active and passive simple present and past forms and past perfect simple forms in narrative and reported speech; present continuous and past continuous active and passive forms on a wide range of general and familiar curricular topics. Using a variety of reported statements and question forms on a wide range of familiar general and curricular topics; a variety of comparative degree adverb structures with regular and irregular adverbs; a wide variety of pre-verbal, post-verbal and end-position adverbs; a growing variety of past modal forms including must have, can’t have, might have to express speculation and deduction about the past; a variety of prepositional phrases before nouns and adjectives; a number of dependent prepositions following nouns and adjectives and a variety of prepositions following verbs. Using infinitive forms after an increased number of verbs and adjectives; gerund forms after a variety of verbs and prepositions; a variety of prepositional and phrasal verb. A wide variety of conjunctions on a wide range of familiar general and curricular topics. If / if only in third conditional structures; use a variety of relative clauses including with which [whole previous clause reference] on a wide range of familiar general and curricular topics.

10.6.3 - use a variety of compound adjectives, adjectives as participles, comparative structures indicating degree, and intensifying adjectives on a wide range of familiar general and curricular topics
11.6.3 - use a variety of adjectives complemented by that, infinitive and wh- clauses on a wide range of general and curricular topics
10.6.4 - use a wide variety of determiners and pre-determiner structures on a wide range of familiar general and curricular topics
11.6.4 - use a range of affixes with appropriate meaning and correct spelling on a wide range of general and curricular topics
10.6.5 - use a wide variety of question types on a wide range of familiar general and curricular topics
11.6.5 - use a range of transitive and intransitive verb complementation patterns on a wide range of general and curricular topics
10.6.6 - use a wide variety of relative, demonstrative, indefinite, quantitative pronouns and reflexive pronoun structures on a wide range of familiar general and curricular topics
11.6.6 - use a growing variety of impersonal and cleft structures on a wide range of general and curricular topics
10.6.7 - use perfect continuous forms and a variety of simple perfect active and passive forms including time adverbials ... so far, lately, all my life, on a wide range of familiar general and curricular topics
11.6.7 - use a wide variety of simple perfect active and passive forms and a variety of perfect continuous forms on a wide range of general and curricular topics
10.6.8 - use a variety of future active and passive and future continuous forms on a wide range of familiar general and curricular topics
11.6.8 - use a wide variety of future forms, including future perfect forms on a wide range of general and curricular topics
10.6.9 - use appropriately a wide variety of active and passive simple present and past forms and past perfect simple forms in narrative and reported speech on a wide range of familiar general and curricular topics
11.6.9 - use a wide variety of present and past forms, including a growing number of more nuanced contrasts [past and perfective aspect/simple and progressive aspect] on a wide range of general and curricular topics
10.6.10 - use present continuous and past continuous active and passive forms on a wide range of general and familiar curricular topics
11.6.10 - use a wide variety of reported statement, command and question forms on a wide range of general and curricular topics
10.6.11 - use a variety of reported statements and question forms on a wide range of familiar general and curricular topics

10.6.3 - use a variety of compound adjectives, adjectives as participles, comparative structures indicating degree, and intensifying adjectives on a wide range of familiar general and curricular topics
11.6.3 - use a variety of adjectives complemented by that, infinitive and wh- clauses on a wide range of general and curricular topics
10.6.4 - use a wide variety of determiners and pre-determiner structures on a wide range of familiar general and curricular topics
11.6.4 - use a range of affixes with appropriate meaning and correct spelling on a wide range of general and curricular topics
10.6.5 - use a wide variety of question types on a wide range of familiar general and curricular topics
11.6.5 - use a range of transitive and intransitive verb complementation patterns on a wide range of general and curricular topics
10.6.6 - use a wide variety of relative, demonstrative, indefinite, quantitative pronouns and reflexive pronoun structures on a wide range of familiar general and curricular topics
11.6.6 - use a growing variety of impersonal and cleft structures on a wide range of general and curricular topics
10.6.7 - use perfect continuous forms and a variety of simple perfect active and passive forms including time adverbials … so far, lately, all my life, on a wide range of familiar general and curricular topics
11.6.7 - use a wide variety of simple perfect active and passive forms and a variety of perfect continuous forms on a wide range of general and curricular topics
10.6.8 - use a variety of future active and passive and future continuous forms on a wide range of familiar general and curricular topics
11.6.8 - use a wide variety of future forms, including future perfect forms on a wide range of general and curricular topics
10.6.9 - use appropriately a wide variety of active and passive simple present and past forms and past perfect simple forms in narrative and reported speech on a wide range of familiar general and curricular topics
11.6.9 - use a wide variety of present and past forms, including a growing number of more nuanced contrasts [past and perfective aspect/simple and progressive aspect] on a wide range of general and curricular topics
10.6.10 - use present continuous and past continuous active and passive forms on a wide range of general and familiar curricular topics
11.6.10 - use a wide variety of reported statement, command and question forms on a wide range of general and curricular topics
10.6.11 - use a variety of reported statements and question forms on a wide range of familiar general and curricular topics

11.6.11 - use a wide variety of pre-verbal, post-verbal and end-position adverbs/adverbial phrases on a wide range of general and curricular topics,
10.6.12 - use a variety of comparative degree adverb structures with regular and irregular adverbs;
use a wide variety of pre-verbal, post-verbal and end-position adverbs on a wide range of familiar general and curricular topics
11.6.12 - use a wide variety of past modal forms to express appropriate functions ;
use a variety of near modal structures including supposed to, bound to, due, willing to on a wide range of general and curricular topics
10.6. 13 - use a growing variety of past modal forms including must have, can’t have, might have to express speculation and deduction about the past on a wide range of familiar general and curricular topics
11.6.13 - use a variety of dependent prepositions with less common nouns, adjectives and verbs on a wide range of general and curricular topics
10.6.14 - use a variety of prepositional phrases before nouns and adjectives;
use a number of dependent prepositions following nouns and adjectives and a variety of prepositions following verbs on a wide range of familiar general and curricular topics
11.6.14 - use a growing variety of more complex prepositional phrases including those relating to concession and respect;
use a variety of multi-word verbs of different syntactic types on a wide range of general and curricular topics
10.6.15 - use infinitive forms after an increased number of verbs and adjectives
use gerund forms after a variety of verbs and prepositions
use a variety of prepositional and phrasal verb on a wide range of familiar general and curricular topics
11.6.15 - use a growing variety of more complex conjunctions to express condition concession. and contrast on a wide range of general and curricular topics
10.6.16.1 - use a wide variety of conjunctions on a wide range of familiar general and curricular topics
11.6.17 - use if / if only in third conditional structures
use a variety of relative clauses including with which [whole previous clause reference] on a wide range of familiar general and curricular topics
19. Осы оқу бағдарламасы қосымшада берілген жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "Ағылшын тілі" пәнінен оқу жүктемесі төмендетілген үлгілік оқу бағдарламасының Ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
20. Тоқсандағы бөлімдер және бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Жалпы орта білім беру
деңгейінің 10-11-сыныптарына
арналған "Ағылшын тілі"
пәнінен оқу жүктемесі
төмендетілген үлгілік оқу
бағдарламасына қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "Ағылшын тілі" пәнінен оқу жүктемесі төмендетілген үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
grade 10:
Units
Subunits
Learning objectives
Term 1
Science and scientific phenomena
Introductory
lessons
Interesting facts about genetics. DNA

11.6.11 - use a wide variety of pre-verbal, post-verbal and end-position adverbs/adverbial phrases on a wide range of general and curricular topics,
10.6.12 - use a variety of comparative degree adverb structures with regular and irregular adverbs;
use a wide variety of pre-verbal, post-verbal and end-position adverbs on a wide range of familiar general and curricular topics
11.6.12 - use a wide variety of past modal forms to express appropriate functions ;
use a variety of near modal structures including supposed to, bound to, due, willing to on a wide range of general and curricular topics
10.6. 13 - use a growing variety of past modal forms including must have, can’t have, might have to express speculation and deduction about the past on a wide range of familiar general and curricular topics
11.6.13 - use a variety of dependent prepositions with less common nouns, adjectives and verbs on a wide range of general and curricular topics
10.6.14 - use a variety of prepositional phrases before nouns and adjectives;
use a number of dependent prepositions following nouns and adjectives and a variety of prepositions following verbs on a wide range of familiar general and curricular topics
11.6.14 - use a growing variety of more complex prepositional phrases including those relating to concession and respect;
use a variety of multi-word verbs of different syntactic types on a wide range of general and curricular topics
10.6.15 - use infinitive forms after an increased number of verbs and adjectives
use gerund forms after a variety of verbs and prepositions
use a variety of prepositional and phrasal verb on a wide range of familiar general and curricular topics
11.6.15 - use a growing variety of more complex conjunctions to express condition concession. and contrast on a wide range of general and curricular topics
10.6.16.1 - use a wide variety of conjunctions on a wide range of familiar general and curricular topics
11.6.17 - use if / if only in third conditional structures
use a variety of relative clauses including with which [whole previous clause reference] on a wide range of familiar general and curricular topics
19. Настоящая учебная программа осуществляется в соответствии с долгосрочным планом Типовой учебной программы (с сокращением учебной нагрузки) по учебному предмету "Английский язык" для 10-11 классов общего среднего образования (естественно-математического направления), приведенным в приложении к настоящей учебной программе.
20. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
Приложение
к Типовой программе
(с сокращением учебной нагрузки)
по учебному предмету
"Английский язык"
для 10-11 классов уровня
общего среднего образования
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы (с сокращением учебной нагрузки) по учебному предмету "Английский язык" для 10-11 классов уровня общего среднего образования (естественно-математическое направление)
grade 10:
Units
Subunits
Learning objectives
Term 1
Science and scientific phenomena
Introductory
lessons
Interesting facts about genetics. DNA

10.1.6 - organise and present information clearly to others;
10.2.1- understand the main points in unsupported extended talk on a wide range of general and curricular topics, including talk
on a limited range of unfamiliar topics;
10.2.2 - understand specific information in unsupported extended talk on a wide range of general and curricular topics, including talk on a limited range of unfamiliar topics;
10.3.4 - evaluate and comment on the views of others in a growing variety of talk contexts on a growing range of general and curricular topics;
10.4.1 - understand main points in extended texts on a wide range of familiar and some general and curricular topics;
10.4.3 - skim a range of lengthy texts with speed to identify content meriting closer reading on a range of general and curricular topics;
10.5.2 - use a growing range of vocabulary, which is appropriate to topic and genre, and which is spelt accurately;
10.6.7 - use perfect continuous forms and a variety of simple perfect active and passive forms including time adverbials ... so far, lately, all my life , on a wide range of familiar general and curricular topics;
10.6.11 - use a variety of reported statements and question forms on a wide range of familiar general and curricular topics;
10.6.12 - use a variety of comparative degree adverb structures with regular and irregular adverbs;
use a wide variety of pre-verbal, post-verbal and end-position adverbs on a wide range of familiar general and curricular topics
10.6.13 - use a growing variety of past modal forms including must have, can’t have, might have to express speculation and deduction about the past on a wide range of familiar general and curricular topics
Myth busters (Physics, Chemistry, Biology)
10.1.2 - use speaking and listening skills to provide sensitive feedback to peers;
10.1.4 - evaluate and respond constructively to feedback from others;
10.2.2 - understand specific information in unsupported extended talk on a wide range of general and curricular topics, including talk on a limited range of unfamiliar topics;
10.2.3 - understand the detail of an argument in unsupported extended talk on a wide range of general and curricular topics, including talk on a limited range of unfamiliar topics;
Writing an article
10.5.4 - use style and register to achieve appropriate degree of formality in a growing variety of written genres on a range of general and curricular topics;
10.5.6 - write coherently at text level using a variety of connectors on a range of familiar general and curricular topics;

10.1.6 - organise and present information clearly to others;
10.2.1- understand the main points in unsupported extended talk on a wide range of general and curricular topics, including talk
on a limited range of unfamiliar topics;
10.2.2 - understand specific information in unsupported extended talk on a wide range of general and curricular topics, including talk on a limited range of unfamiliar topics;
10.3.4 - evaluate and comment on the views of others in a growing variety of talk contexts on a growing range of general and curricular topics;
10.4.1 - understand main points in extended texts on a wide range of familiar and some general and curricular topics;
10.4.3 - skim a range of lengthy texts with speed to identify content meriting closer reading on a range of general and curricular topics;
10.5.2 - use a growing range of vocabulary, which is appropriate to topic and genre, and which is spelt accurately;
10.6.7 - use perfect continuous forms and a variety of simple perfect active and passive forms including time adverbials … so far, lately, all my life , on a wide range of familiar general and curricular topics;
10.6.11 - use a variety of reported statements and question forms on a wide range of familiar general and curricular topics;
10.6.12 - use a variety of comparative degree adverb structures with regular and irregular adverbs;
use a wide variety of pre-verbal, post-verbal and end-position adverbs on a wide range of familiar general and curricular topics
10.6.13 - use a growing variety of past modal forms including must have, can’t have, might have to express speculation and deduction about the past on a wide range of familiar general and curricular topics
Myth busters (Physics, Chemistry, Biology)
10.1.2 - use speaking and listening skills to provide sensitive feedback to peers;
10.1.4 - evaluate and respond constructively to feedback from others;
10.2.2 - understand specific information in unsupported extended talk on a wide range of general and curricular topics, including talk on a limited range of unfamiliar topics;
10.2.3 - understand the detail of an argument in unsupported extended talk on a wide range of general and curricular topics, including talk on a limited range of unfamiliar topics;
Writing an article
10.5.4 - use style and register to achieve appropriate degree of formality in a growing variety of written genres on a range of general and curricular topics;
10.5.6 - write coherently at text level using a variety of connectors on a range of familiar general and curricular topics;

10.3.1 - use formal and informal language registers in talk on a wide range of general and curricular topics;
10.4.3 - skim a range of lengthy texts with speed to identify content meriting closer reading on a range of general and curricular topics;
10.5.1 - plan, write, edit and proofread work at text level independently on a range of general and curricular topics;
10.5.3 - write with grammatical accuracy on a range of familiar general and curricular topics;
10.6.7 - use perfect continuous forms and a variety of simple perfect active and passive forms including time adverbials ... so far, lately, all my life , on a wide range of familiar general and curricular topics;
10.6.14 - use a variety of prepositional phrases before nouns and adjectives use a number of dependent prepositions following nouns and adjectives and a variety of prepositions following verbs on a wide range of familiar general and curricular topics;
10.6.17 - use if / if only in third conditional structures
use a variety of relative clauses including with which [whole previous clause reference] on a wide range of familiar general and curricular topics
Prediction and prevention of natural disasters
10.1.1 - use speaking and listening skills to solve problems creatively and cooperatively in groups;
10.5.5 - develop with support coherent arguments supported when necessary by examples and reasons for a wide range of written genres in familiar general and curricular topics;
10.6.3 - use a variety of compound adjectives, adjectives as participles, comparative structures indicating degree, and intensifying adjectives on a wide range of familiar general and curricular topics
Term 2
Virtual reality
Developing and evaluating mobile applications
10.1.1 - use speaking and listening skills to solve problems creatively and cooperatively in groups;
10.1.4 - evaluate and respond constructively to feedback from others;
10.1.5 - use feedback to set personal learning objectives;
10.2.1 - understand the main points in unsupported extended talk on a wide range of general and curricular topics, including talk on a limited range of unfamiliar topics;
10.4.1 - understand main points in extended texts on a wide range of familiar and some unfamiliar general and curricular topics;
10.4.2 - understand specific information and detail in extended texts on a range of familiar general and curricular topics, and some unfamiliar topics;
10.5.4 - use style and register to achieve appropriate degree of formality in a growing variety of written genres on a range of general and curricular topics;

10.3.1 - use formal and informal language registers in talk on a wide range of general and curricular topics;
10.4.3 - skim a range of lengthy texts with speed to identify content meriting closer reading on a range of general and curricular topics;
10.5.1 - plan, write, edit and proofread work at text level independently on a range of general and curricular topics;
10.5.3 - write with grammatical accuracy on a range of familiar general and curricular topics;
10.6.7 - use perfect continuous forms and a variety of simple perfect active and passive forms including time adverbials … so far, lately, all my life , on a wide range of familiar general and curricular topics;
10.6.14 - use a variety of prepositional phrases before nouns and adjectives use a number of dependent prepositions following nouns and adjectives and a variety of prepositions following verbs on a wide range of familiar general and curricular topics;
10.6.17 - use if / if only in third conditional structures
use a variety of relative clauses including with which [whole previous clause reference] on a wide range of familiar general and curricular topics
Prediction and prevention of natural disasters
10.1.1 - use speaking and listening skills to solve problems creatively and cooperatively in groups;
10.5.5 - develop with support coherent arguments supported when necessary by examples and reasons for a wide range of written genres in familiar general and curricular topics;
10.6.3 - use a variety of compound adjectives, adjectives as participles, comparative structures indicating degree, and intensifying adjectives on a wide range of familiar general and curricular topics
Term 2
Virtual reality
Developing and evaluating mobile applications
10.1.1 - use speaking and listening skills to solve problems creatively and cooperatively in groups;
10.1.4 - evaluate and respond constructively to feedback from others;
10.1.5 - use feedback to set personal learning objectives;
10.2.1 - understand the main points in unsupported extended talk on a wide range of general and curricular topics, including talk on a limited range of unfamiliar topics;
10.4.1 - understand main points in extended texts on a wide range of familiar and some unfamiliar general and curricular topics;
10.4.2 - understand specific information and detail in extended texts on a range of familiar general and curricular topics, and some unfamiliar topics;
10.5.4 - use style and register to achieve appropriate degree of formality in a growing variety of written genres on a range of general and curricular topics;

10.6.8 - use a variety of future active and passive and future continuous forms on a wide range of familiar general and curricular topics
Term 4
Space X
Things you did not know about space
10.2.5 - recognise the attitude or opinion of the speaker(s) in unsupported extended talk on a wide range of general and curricular topics, including talk on a limited range of unfamiliar topics;
10.4.2 - understand specific information and detail in extended texts on a range of familiar general and curricular topics, and some unfamiliar topics;
10.4.5- deduce meaning from context in extended texts on a wide range of familiar general and curricular topics, and some unfamiliar topics;
10.5.6 - write coherently at text level using a variety of connectors on a range of familiar general and curricular topics
10.6.2 - use a variety of quantifiers for countable and uncountable nouns and a variety of noun phrases on a wide range of familiar general and curricular topics ;
10.6.7 - use perfect continuous forms and a variety of simple perfect active and passive forms including time adverbials ... so far, lately, all my life , on a wide range of familiar general and curricular topics ;
10.6. 8 - use a variety of future active and passive and future continuous forms on a wide range of familiar general and curricular topics;
10.6.15 - use infinitive forms after an increased number of verbs and adjectives use gerund forms after a variety of verbs and prepositions use a variety of prepositional and phrasal verb on a wide range of familiar general and curricular topics
Analysis of sci-fi film from different perspectives (physics, biology, economics)
10.1.6 - organise and present information clearly to others;
10.2.1 - understand the main points in unsupported extended talk on a wide range of general and curricular topics, including talk on a limited range of unfamiliar topics;
10.3.3- explain and justify own and others’ point of view on a wide range of general and curricular topics;
10.5.1- plan, write, edit and proofread work at text level independently on a range of general and curricular topics;
10.5.2 - use a growing range of vocabulary, which is appropriate to topic and genre, and which is spelt accurately;
10.5.6 - write coherently at text level using a variety of connectors on a range of familiar general and curricular topics;
10.6.8 - use a variety of future active and passive and future continuous forms on a wide range of familiar general and curricular topics ;
10.6.10 - use present continuous and past continuous active and passive forms on a wide range of general and familiar curricular topics;

10.6.8 - use a variety of future active and passive and future continuous forms on a wide range of familiar general and curricular topics
Term 4
Space X
Things you did not know about space
10.2.5 - recognise the attitude or opinion of the speaker(s) in unsupported extended talk on a wide range of general and curricular topics, including talk on a limited range of unfamiliar topics;
10.4.2 - understand specific information and detail in extended texts on a range of familiar general and curricular topics, and some unfamiliar topics;
10.4.5- deduce meaning from context in extended texts on a wide range of familiar general and curricular topics, and some unfamiliar topics;
10.5.6 - write coherently at text level using a variety of connectors on a range of familiar general and curricular topics
10.6.2 - use a variety of quantifiers for countable and uncountable nouns and a variety of noun phrases on a wide range of familiar general and curricular topics ;
10.6.7 - use perfect continuous forms and a variety of simple perfect active and passive forms including time adverbials … so far, lately, all my life , on a wide range of familiar general and curricular topics ;
10.6. 8 - use a variety of future active and passive and future continuous forms on a wide range of familiar general and curricular topics;
10.6.15 - use infinitive forms after an increased number of verbs and adjectives use gerund forms after a variety of verbs and prepositions use a variety of prepositional and phrasal verb on a wide range of familiar general and curricular topics
Analysis of sci-fi film from different perspectives (physics, biology, economics)
10.1.6 - organise and present information clearly to others;
10.2.1 - understand the main points in unsupported extended talk on a wide range of general and curricular topics, including talk on a limited range of unfamiliar topics;
10.3.3- explain and justify own and others’ point of view on a wide range of general and curricular topics;
10.5.1- plan, write, edit and proofread work at text level independently on a range of general and curricular topics;
10.5.2 - use a growing range of vocabulary, which is appropriate to topic and genre, and which is spelt accurately;
10.5.6 - write coherently at text level using a variety of connectors on a range of familiar general and curricular topics;
10.6.8 - use a variety of future active and passive and future continuous forms on a wide range of familiar general and curricular topics ;
10.6.10 - use present continuous and past continuous active and passive forms on a wide range of general and familiar curricular topics;

11.2.5 - recognise the attitude or opinion of the speaker(s) in unsupported extended talk on a wide range of general and curricular topics, including talk on a growing range of unfamiliar topics;
11.4.3 - skim a range of lengthy texts with speed to identify content meriting closer reading on a range of more complex and abstract, general and curricular topics;
11.4.4 - read a wide range of extended fiction and non-fiction texts on a variety of more complex and abstract general and curricular topics
Investigating the resources and processes involved in manufacturing clothes
11.1.6 - organise and present information clearly to others ;
11.3.2 - ask and respond with appropriate syntax and vocabulary to open-ended higher-order thinking questions on a range of general and curricular topics, including some unfamiliar topics;
11.3.3 - explain and justify own and others’ point of view on a range of general and curricular topics, including some unfamiliar topics;
11.4.5 - deduce meaning from context in extended texts on a wide range of familiar and unfamiliar general and curricular topics;
11.4.9 - recognise inconsistencies in argument in extended texts on a range of more complex and abstract general and curricular topics;
11.5.3 - write with grammatical accuracy on a wide range of general and curricular topics ;
11.5.5 - develop with minimal support coherent arguments supported when necessary by examples and reasons for a wide range of written genres in familiar general and curricular topics;
11.5.6 - write coherently at text level using a variety of connectors on a wide range of familiar general and curricular topics;
11.6.3 - use a variety of adjectives complemented by that, infinitive and wh- clauses on a wide range of general and curricular topics ;
1.6.11 - use a wide variety of pre-verbal, post-verbal and end-position adverbs/adverbial phrases on a wide range of general and curricular topics
Researching an issue related to the industry
11.1.2 - use speaking and listening skills to provide sensitive feedback to peers;
11.1.3 - respect differing points of view;
11.1.5 - use feedback to set personal learning objectives;
11.1.6 - organise and present information clearly to others;
11.6.2 - use a variety of determiners relating to nouns for generic uses, some appositional uses and textual reference on a wide range of general and curricular topics;
11.6.11 - use a wide variety of pre-verbal, post-verbal and end-position adverbs/adverbial phrases on a wide range of general and curricular topics.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 627-қосымша

11.2.5 - recognise the attitude or opinion of the speaker(s) in unsupported extended talk on a wide range of general and curricular topics, including talk on a growing range of unfamiliar topics;
11.4.3 - skim a range of lengthy texts with speed to identify content meriting closer reading on a range of more complex and abstract, general and curricular topics;
11.4.4 - read a wide range of extended fiction and non-fiction texts on a variety of more complex and abstract general and curricular topics
Investigating the resources and processes involved in manufacturing clothes
11.1.6 - organise and present information clearly to others ;
11.3.2 - ask and respond with appropriate syntax and vocabulary to open-ended higher-order thinking questions on a range of general and curricular topics, including some unfamiliar topics;
11.3.3 - explain and justify own and others’ point of view on a range of general and curricular topics, including some unfamiliar topics;
11.4.5 - deduce meaning from context in extended texts on a wide range of familiar and unfamiliar general and curricular topics;
11.4.9 - recognise inconsistencies in argument in extended texts on a range of more complex and abstract general and curricular topics;
11.5.3 - write with grammatical accuracy on a wide range of general and curricular topics ;
11.5.5 - develop with minimal support coherent arguments supported when necessary by examples and reasons for a wide range of written genres in familiar general and curricular topics;
11.5.6 - write coherently at text level using a variety of connectors on a wide range of familiar general and curricular topics;
11.6.3 - use a variety of adjectives complemented by that, infinitive and wh- clauses on a wide range of general and curricular topics ;
1.6.11 - use a wide variety of pre-verbal, post-verbal and end-position adverbs/adverbial phrases on a wide range of general and curricular topics
Researching an issue related to the industry
11.1.2 - use speaking and listening skills to provide sensitive feedback to peers;
11.1.3 - respect differing points of view;
11.1.5 - use feedback to set personal learning objectives;
11.1.6 - organise and present information clearly to others;
11.6.2 - use a variety of determiners relating to nouns for generic uses, some appositional uses and textual reference on a wide range of general and curricular topics;
11.6.11 - use a wide variety of pre-verbal, post-verbal and end-position adverbs/adverbial phrases on a wide range of general and curricular topics.
Приложение 627 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115

Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "Неміс тілі" пәнінен оқу жүктемесі төмендетілген үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. Оқу бағдарламасымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 27.11.2020 № 496 (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз) бұйрығымен.
Kapitel 1. Allgemeines
1. Das Bildungsprogramm ist in Übereinstimmung mit dem Staatlichen all gemein verbindlichen Standard der Mittelausbildung (Elementarbildung, Grundallgemeinbildung, allgemeine Mittelschulbildung), durch den Befehl des Ministers für Bildung und Wissenschaft der Republik Kasachstan vom 31 oktober 2018 №604 genehmigt wurde eingetragen im Register für staatliche Registrierung der verbindlichen Gesetzgebungsakten unter Nr. 17669, ausgearbeitet.
2. Die Relevanz des Schulfachs wird dadurch bestimmt, dass es als Kommunikations-, Wissenschafts-, Geschäfts-, Tourismus- und Sportssprache gilt. Das Erlernen der deutschen Sprache:
1) erhöht die Sicherheit der Lernenden bei der Kommunikation in verschiedenen Lebenssituationen;
2) ermöglicht den Zugang zur Hochschulausbildung nicht nur in Kasachstan, sondern auch im Ausland;
3) ermöglicht die berufliche Weiterbildung in Kasachstan und im Ausland;
4) ermöglicht den Lernenden den Zugang zu den Nachrichten und Informationen, die in der deutschen Sprache verbreitet werden;
5) ermöglicht den Lernenden den Zugang zu den authentischen Texten der schöngeistigen Literaturwerken in der deutschen Sprache;
6) ermöglicht den Lernenden Kasachstan im In- und Ausland vorzustellen;
7) ermöglicht das lebenslange Lernen, das auf die Fertigkeiten, Lernstrategien und Kenntnisse, die in der Schule erworben wurden, basiert.
3. Das Bildungsprogramm zum Schulfach „Deutsch“ ist auf die Entwicklung von Sprachfertigkeiten der Lernenden in vier Sprechtätigkeiten (Hören, Sprechen, Lesen und Schreiben) gerichtet. Nach dem Abschluss der allgemeinen Mittelschulbildung (10.-11. Klassen) erreichen die Lernenden Sprachniveau B1 (mittleres Niveau – B1.2) dem Common European Framework of Reference (CEFR) gemäß.
Kapitel 2. Inhaltsaufbau vom Schulfach „Deutsch“
4. Umfang von Unterrichtsbelastung im Schulfach „Deutsch“ beträgt:
1) in der 10. Klasse – 2 Unterrichtsstunden pro Woche, 68 Stunden im Schuljahr;
2) in der 11. Klasse – 2 Unterrichtsstunden pro Woche, 68 Stunden im Schuljahr.
5. Das Bildungsprogramm enthält Lernschritte für Schulfach „Deutsch“ (Klassen) in Übereinstimmung mit dem Sprachniveau, Bewertungskriterien für Sprachfertigkeiten und –fähigkeiten in vier Sprechtätigkeiten (Hören, Sprechen, Lesen und Schreiben), den Langzeitplan für die ganze Lernzeit (10.- 11. Klassen).

Типовая учебная программа (с сокращением учебной нагрузки) по учебному предмету "Немецкий язык" для 10-11-классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования
Сноска. Приказ дополнен приложением 627 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 27.11.2020 № 496 (порядок введения в действие см. п.5).
Kapitel 1. Allgemeines
1. Das Bildungsprogramm ist in Übereinstimmung mit dem Staatlichen all gemein verbindlichen Standard der Mittelausbildung (Elementarbildung, Grundallgemeinbildung, allgemeine Mittelschulbildung), durch den Befehl des Ministers für Bildung und Wissenschaft der Republik Kasachstan vom 31 oktober 2018 №604 genehmigt wurde eingetragen im Register für staatliche Registrierung der verbindlichen Gesetzgebungsakten unter Nr. 17669, ausgearbeitet.
2. Die Relevanz des Schulfachs wird dadurch bestimmt, dass es als Kommunikations-, Wissenschafts-, Geschäfts-, Tourismus- und Sportssprache gilt. Das Erlernen der deutschen Sprache:
1) erhöht die Sicherheit der Lernenden bei der Kommunikation in verschiedenen Lebenssituationen;
2) ermöglicht den Zugang zur Hochschulausbildung nicht nur in Kasachstan, sondern auch im Ausland;
3) ermöglicht die berufliche Weiterbildung in Kasachstan und im Ausland;
4) ermöglicht den Lernenden den Zugang zu den Nachrichten und Informationen, die in der deutschen Sprache verbreitet werden;
5) ermöglicht den Lernenden den Zugang zu den authentischen Texten der schöngeistigen Literaturwerken in der deutschen Sprache;
6) ermöglicht den Lernenden Kasachstan im In- und Ausland vorzustellen;
7) ermöglicht das lebenslange Lernen, das auf die Fertigkeiten, Lernstrategien und Kenntnisse, die in der Schule erworben wurden, basiert.
3. Das Bildungsprogramm zum Schulfach „Deutsch“ ist auf die Entwicklung von Sprachfertigkeiten der Lernenden in vier Sprechtätigkeiten (Hören, Sprechen, Lesen und Schreiben) gerichtet. Nach dem Abschluss der allgemeinen Mittelschulbildung (10.-11. Klassen) erreichen die Lernenden Sprachniveau B1 (mittleres Niveau – B1.2) dem Common European Framework of Reference (CEFR) gemäß.
Kapitel 2. Inhaltsaufbau vom Schulfach „Deutsch“
4. Umfang von Unterrichtsbelastung im Schulfach „Deutsch“ beträgt:
1) in der 10. Klasse – 2 Unterrichtsstunden pro Woche, 68 Stunden im Schuljahr;
2) in der 11. Klasse – 2 Unterrichtsstunden pro Woche, 68 Stunden im Schuljahr.
5. Das Bildungsprogramm enthält Lernschritte für Schulfach „Deutsch“ (Klassen) in Übereinstimmung mit dem Sprachniveau, Bewertungskriterien für Sprachfertigkeiten und –fähigkeiten in vier Sprechtätigkeiten (Hören, Sprechen, Lesen und Schreiben), den Langzeitplan für die ganze Lernzeit (10.- 11. Klassen).

20. Entwicklungsaspekt:
1) Sprachfähigkeiten und –Vermutungen, Kultur des Sprachverhaltens, Interesse and deutscher Sprache, positive Personen eigenschaften: Willensqualitäten, Gedächtnis u.a. entwickeln;
2) Nachschlagewerke, moderne Lerntechnologien, die Effizienz beim Spracherwerb gewährleisten, verwenden;
3)eigene Gedanken logisch und nachvollziehbar darstellen, zu allgemeinen Themen diskutieren, nichtstandardisierte kommunikative Situationen lösen
4) breite Vorstellungen über Erfolge der Nationalkulturen (eigener und fremdsprachiger) bei der Entwicklung von menschheitlicher Kultur und über die Rolle der Muttersprache und Kultur im Spiegel fremder Kultur haben.
21. Strategischer Aspekt:
5) grundsätzliche Eigenschaften von sekundärer Sprachpersönlichkeit, die zu selbstständiger fremdsprachiger Kommunikation bereit und fähig ist, erwerben.
Kapitel 3. System von Lernzielen
22. Lernziele werden im Bildungsprogrammkodiert. Im Kodesystem bezeichnet die erste Ziffer die Klasse, die zweite Ziffer – den Abschnitt, die dritte Ziffer - die Nummer vom Lernziel.
Abschnitt 1. Hören
Der Lernende muss:
10. Klasse
11. Klasse
В1.1
В1.2
10.1.1 - grundsätzliche Festlegungen deutlich ausgesprochener Aussagen im Rahmen der Literaturnormen zu bekannten Themen, denen man in der Schule, in den Ferien u.a. begegnet, verstehen
11.1.1 - grundsätzliche Festlegungen deutlich ausgesprochener Aussagen im Rahmen der Literaturnormen zu bekannten Themen, denen man im Berufsleben begegnet, verstehen
10.1.2 - einfache Informationsmitteilungen über gewöhnliche alltägliche Fragen und Themen, die mit dem Lernen verbunden sind, verstehen; Hauptideen und konkrete Details verstehen, wenn man deutlich und richtig ausspricht
11.1.2 - einfache Informationsmitteilungen über gewöhnliche alltägliche Fragen und Themen, die mit dem Lernen und zukünftiger Berufstätigkeit verbunden sind, detailiert verstehen
10.1.3 - den Hauptfestlegungen dauernder Diskussion im Allgemeinen folgen, wenn alles deutlich und in der Literatursprache ausgesprochen wird
11.1.3 - den Hauptfestlegungen dauernder Diskussion im Allgemeinen folgen, wenn alles deutlich und in der Literatursprache ausgesprochen wird
10.1.4 - eine Vorlesung oder ein Gespräch zu Lernthemen verstehen, wenn deren Gegenstand bekannt ist und die Rede selbst einfach ist und klare Struktur hat
11.1.4 - eine Vorlesung oder ein Gespräch zu Lern- und Berufsthemen verstehen, wenn deren Gegenstand bekannt ist und die Rede selbst einfach ist und klare Struktur hat
10.1.5 - kurze einfache Gespräche zu bekannten Themen verstehen, wenn man langsam und normgerecht spricht

20. Entwicklungsaspekt:
1) Sprachfähigkeiten und –Vermutungen, Kultur des Sprachverhaltens, Interesse and deutscher Sprache, positive Personen eigenschaften: Willensqualitäten, Gedächtnis u.a. entwickeln;
2) Nachschlagewerke, moderne Lerntechnologien, die Effizienz beim Spracherwerb gewährleisten, verwenden;
3) eigene Gedanken logisch und nachvollziehbar darstellen, zu allgemeinen Themen diskutieren, nichtstandardisierte kommunikative Situationen lösen
4) breite Vorstellungen über Erfolge der Nationalkulturen (eigener und fremdsprachiger) bei der Entwicklung von menschheitlicher Kultur und über die Rolle der Muttersprache und Kultur im Spiegel fremder Kultur haben.
21.Strategischer Aspekt:
5) grundsätzliche Eigenschaften von sekundärer Sprachpersönlichkeit, die zu selbstständiger fremdsprachiger Kommunikation bereit und fähig ist, erwerben.
Kapitel 3. System von Lernzielen
22. Lernziele werden im Bildungsprogrammkodiert. Im Kodesystem bezeichnet die erste Ziffer die Klasse, die zweite Ziffer – den Abschnitt, die dritte Ziffer - die Nummer vom Lernziel.
Abschnitt 1. Hören
Der Lernende muss:
10. Klasse
11. Klasse
В1.1
В1.2
10.1.1 - grundsätzliche Festlegungen deutlich ausgesprochener Aussagen im Rahmen der Literaturnormen zu bekannten Themen, denen man in der Schule, in den Ferien u.a. begegnet, verstehen
11.1.1 - grundsätzliche Festlegungen deutlich ausgesprochener Aussagen im Rahmen der Literaturnormen zu bekannten Themen, denen man im Berufsleben begegnet, verstehen
10.1.2 - einfache Informationsmitteilungen über gewöhnliche alltägliche Fragen und Themen, die mit dem Lernen verbunden sind, verstehen; Hauptideen und konkrete Details verstehen, wenn man deutlich und richtig ausspricht
11.1.2 - einfache Informationsmitteilungen über gewöhnliche alltägliche Fragen und Themen, die mit dem Lernen und zukünftiger Berufstätigkeit verbunden sind, detailiert verstehen
10.1.3 - den Hauptfestlegungen dauernder Diskussion im Allgemeinen folgen, wenn alles deutlich und in der Literatursprache ausgesprochen wird
11.1.3 - den Hauptfestlegungen dauernder Diskussion im Allgemeinen folgen, wenn alles deutlich und in der Literatursprache ausgesprochen wird
10.1.4 - eine Vorlesung oder ein Gespräch zu Lernthemen verstehen, wenn deren Gegenstand bekannt ist und die Rede selbst einfach ist und klare Struktur hat
11.1.4 - eine Vorlesung oder ein Gespräch zu Lern- und Berufsthemen verstehen, wenn deren Gegenstand bekannt ist und die Rede selbst einfach ist und klare Struktur hat
10.1.5 - kurze einfache Gespräche zu bekannten Themen verstehen, wenn man langsam und normgerecht spricht

10.4.8 - kurze schriftliche Auszüge in einfachen Worten wiedergeben, indem man Formulierung und Struktur des Ausgangstextes verwendet
11.4.8 - kurze schriftliche Auszüge in einfachen Worten wiedergeben, indem man Formulierung und Struktur des Ausgangstextes verwendet
10.4.9 - eine Geschichte schriftlich wiedergeben
11.4.9 - eine Geschichte schriftlich wiedergeben
Abschnitt 5: Spracheverwendung
Der Lernenden muss:
10. Klasse
11. Klasse
В1.1
В1.2
10.5.1 - abstrakte zusammengesetzte Substantive und komplizierte Nominalgruppen zu bekannten allgemeinen und Lernthemen, auch zu unbekannten Themen verwenden
11.5.1 - abstrakte zusammengesetzte Substantive und komplizierte Nominalgruppen zu unbekannten allgemeinen und Lernthemen verwenden
10.5.2 - Demonstrativ-, Relativ- und unbestimmte Pronomen, auch Adjektive und Adverbien, ihre Steigerungsstufen im Redefluss unbegrenzt verwenden
11.5.2 - Demonstrativ-, Relativ- und unbestimmte Pronomen, auch Adjektive und Adverbien, ihre Steigerungsstufen im Redefluss unbegrenzt verwenden
10.5.3 - Wissen über Deklination der Substantive und Adjektive, Pluralbildung der Substantive systematisieren; dieses Wissen bei der Aussagebildung zu bekannten allgemeinen und Lernthemen verwenden
11.5.3 - Wissen über Deklination der Substantive und Adjektive, Pluralbildung der Substantive systematisieren; dieses Wissen bei der Aussagebildung zu bekannten allgemeinen und Lernthemen verwenden
10.5.4 - Wortbildungsarten (Affigierung, Wortzusammensetzung, Konversion); Hauptnormen der Sprachetikette (Klischees, verbreitete Bewertungslexik); Synonyme, Antonyme und andere Hilfswörter bei der Aussagebildung zu bekannten allgemeinen und Lernthemen unbegrenzt verwenden
11.5.4 - produktive Wortbildungsarten (Affigierung, Wortzusammensetzung, Konversion); Hauptnormen der Sprachetikette (Klischees, verbreitete Bewertungslexik); Synonyme, Antonyme und andere Hilfswörter bei der Aussagebildung zu unbekannten allgemeinen und Lernthemen unbegrenzt verwenden
10.5.5 - Fragen, die verschiedene Zeit- und Modalformen der Verben einschließen, zu bekannten allgemeinen und Lernthemen verwenden
11.5.5 - verschiedene Arten der Fragen, die verschiedene Zeit- und Modalformen der Verben einschließen, zu unbekannten allgemeinen und Lernthemen verwenden
10.5.6 - erweiterte Attribute mit Partizip I und Partizip II(der lesende Schűler; das gelesene Buch) im Rahmen bekannter allgemeiner und Lernthemen verwenden
11.5.6 -erweiterte Attribute mit Partizip I und Partizip II(der lesende Schűler; das gelesene Buch) im Rahmen zum Teil unbekannter allgemeiner und Lernthemen verwenden

10.4.8 - kurze schriftliche Auszüge in einfachen Worten wiedergeben, indem man Formulierung und Struktur des Ausgangstextes verwendet
11.4.8 - kurze schriftliche Auszüge in einfachen Worten wiedergeben, indem man Formulierung und Struktur des Ausgangstextes verwendet
10.4.9 - eine Geschichte schriftlich wiedergeben
11.4.9 - eine Geschichte schriftlich wiedergeben
Abschnitt 5: Spracheverwendung
Der Lernenden muss:
10. Klasse
11.Klasse
В1.1
В1.2
10.5.1 - abstrakte zusammengesetzte Substantive und komplizierte Nominalgruppen zu bekannten allgemeinen und Lernthemen, auch zu unbekannten Themen verwenden
11.5.1 - abstrakte zusammengesetzte Substantive und komplizierte Nominalgruppen zu unbekannten allgemeinen und Lernthemen verwenden
10.5.2 - Demonstrativ-, Relativ- und unbestimmte Pronomen, auch Adjektive und Adverbien, ihre Steigerungsstufen im Redefluss unbegrenzt verwenden
11.5.2 - Demonstrativ-, Relativ- und unbestimmte Pronomen, auch Adjektive und Adverbien, ihre Steigerungsstufen im Redefluss unbegrenzt verwenden
10.5.3 - Wissen über Deklination der Substantive und Adjektive, Pluralbildung der Substantive systematisieren; dieses Wissen bei der Aussagebildung zu bekannten allgemeinen und Lernthemen verwenden
11.5.3 - Wissen über Deklination der Substantive und Adjektive, Pluralbildung der Substantive systematisieren; dieses Wissen bei der Aussagebildung zu bekannten allgemeinen und Lernthemen verwenden
10.5.4 - Wortbildungsarten (Affigierung, Wortzusammensetzung, Konversion); Hauptnormen der Sprachetikette (Klischees, verbreitete Bewertungslexik); Synonyme, Antonyme und andere Hilfswörter bei der Aussagebildung zu bekannten allgemeinen und Lernthemen unbegrenzt verwenden
11.5.4 - produktive Wortbildungsarten (Affigierung, Wortzusammensetzung, Konversion); Hauptnormen der Sprachetikette (Klischees, verbreitete Bewertungslexik); Synonyme, Antonyme und andere Hilfswörter bei der Aussagebildung zu unbekannten allgemeinen und Lernthemen unbegrenzt verwenden
10.5.5 - Fragen, die verschiedene Zeit- und Modalformen der Verben einschließen, zu bekannten allgemeinen und Lernthemen verwenden
11.5.5 - verschiedene Arten der Fragen, die verschiedene Zeit- und Modalformen der Verben einschließen, zu unbekannten allgemeinen und Lernthemen verwenden
10.5.6 - erweiterte Attribute mit Partizip I und Partizip II(der lesende Schűler; das gelesene Buch) im Rahmen bekannter allgemeiner und Lernthemen verwenden
11.5.6 -erweiterte Attribute mit Partizip I und Partizip II(der lesende Schűler; das gelesene Buch) im Rahmen zum Teil unbekannter allgemeiner und Lernthemen verwenden

23. Осы оқу бағдарламасы қосымшада берілген жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "Неміс тілі" пәнінен оқу жүктемесі төмендетілген үлгілік оқу бағдарламасының Ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
24. Тоқсандағы бөлімдер және бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Жалпы орта білім беру
деңгейінің 10-11-сыныптарына
арналған "Неміс тілі" пәнінен
оқу жүктемесі төмендетілген
үлгілік оқу бағдарламасына
қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "Неміс тілі" пәнінен оқу жүктемесі төмендетілген үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жопар
10 Klasse (В1.1)
Themen
Abschnitte
Lernziele. Der Lernende muss:
1. Soziale Sicherheit – Staatsfortschritt:
1.1 Soziale Sicherheit und Garantien
Hören
10.1.1 - grundsätzliche Festlegungen deutlich ausgesprochener Aussagen im Rahmen der Literaturnormen zu bekannten Themen, denen man in der Schule, in den Ferien u.a. begegnet, verstehen;
10.1.3 - den Hauptfestlegungen dauernder Diskussion im Allgemeinen folgen, wenn alles deutlich und in der Literatursprache ausgesprochen wird;
10.1.5 - kurze einfache Gespräche zu bekannten Themen verstehen, wenn man langsam und normgerecht spricht;
10.1.8 - den größten Teil von TV-Programmen zu Themen, die den Lernenden interessieren, verstehen, z.B. Interviews, kurze Vorlesungen, Reportagen beim langsamen und deutlichen Klingen
Sprechen
10.2.1 - eine der Fragen, die den Lernenden interessieren, in Form der folgerichtigen Aussagen ganz flüssig und mit einfachen Sprachmitteln beschreiben können;
10.2.2 - bekannte Themen, die den Lernenden interessieren, eigene Erfahrung und deren Reflexion, eigene Gefühle beschreiben;
10.2.3 - etwas auf solche Weise argumentieren, damit man den Gedanken des Sprechenden ohne Mühe folgen kann;
10.2.4 - Ursachen und verschiedene Lösungswege von etwas, Pläne und Handlungen kurz erklären;
10.2.5 - kurze Anzeigen, die ungeachtet fehlerhafter Betonung und Intonation leicht zu verstehen sind, zu alltäglichen und Lernthemen machen;
10.2.7 - auf die Fragen zu eigenem Redebeitrag antworten und dabei zwischendurch um Wiederholung der Frage bitten, wenn sie zu schnell gesprochen worden ist;
10.2.8 - eigene Erfahrung, Gefühle und Reaktionen auf die Erfahrung mit Hilfe von einem einfachen zusammenhängenden Text beschreiben
Lesen
10.3.1 - einfache Texte lesen, die Fakteninformationen zu Themen, die den Lernenden interessieren, enthalten, und diese Texte ganz gut verstehen;

23. Настоящая учебная программа осуществляется в соответствии с долгосрочным планом Типовой учебной программы (с сокращением учебной нагрузки) по учебному предмету "Немецкий язык" для 10-11 классов общего среднего образования (естественно-математического направления), приведенным в приложении к настоящей учебной программе.
24. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
Приложение
к Типовой программе
(с сокращением учебной нагрузки)
по учебному предмету
"Немецкий язык"
для 10-11 классов уровня
общего среднего образования
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы (с сокращением учебной нагрузки) по учебному предмету "Немецкий язык" для 10-11 классов уровня общего среднего образования (естественно-математическое направление)
10 Klasse (В1.1)
Themen
Abschnitte
Lernziele. Der Lernende muss:
1.Soziale Sicherheit – Staatsfortschritt:
1.1 Soziale Sicherheit und Garantien
Hören
10.1.1 - grundsätzliche Festlegungen deutlich ausgesprochener Aussagen im Rahmen der Literaturnormen zu bekannten Themen, denen man in der Schule, in den Ferien u.a. begegnet, verstehen;
10.1.3 - den Hauptfestlegungen dauernder Diskussion im Allgemeinen folgen, wenn alles deutlich und in der Literatursprache ausgesprochen wird;
10.1.5 - kurze einfache Gespräche zu bekannten Themen verstehen, wenn man langsam und normgerecht spricht;
10.1.8 - den größten Teil von TV-Programmen zu Themen, die den Lernenden interessieren, verstehen, z.B. Interviews, kurze Vorlesungen, Reportagen beim langsamen und deutlichen Klingen
Sprechen
10.2.1 - eine der Fragen, die den Lernenden interessieren, in Form der folgerichtigen Aussagen ganz flüssig und mit einfachen Sprachmitteln beschreiben können;
10.2.2 - bekannte Themen, die den Lernenden interessieren, eigene Erfahrung und deren Reflexion, eigene Gefühle beschreiben;
10.2.3 - etwas auf solche Weise argumentieren, damit man den Gedanken des Sprechenden ohne Mühe folgen kann;
10.2.4 - Ursachen und verschiedene Lösungswege von etwas, Pläne und Handlungen kurz erklären;
10.2.5 - kurze Anzeigen, die ungeachtet fehlerhafter Betonung und Intonation leicht zu verstehen sind, zu alltäglichen und Lernthemen machen;
10.2.7 - auf die Fragen zu eigenem Redebeitrag antworten und dabei zwischendurch um Wiederholung der Frage bitten, wenn sie zu schnell gesprochen worden ist;
10.2.8 - eigene Erfahrung, Gefühle und Reaktionen auf die Erfahrung mit Hilfe von einem einfachen zusammenhängenden Text beschreiben
Lesen
10.3.1 - einfache Texte lesen, die Fakteninformationen zu Themen, die den Lernenden interessieren, enthalten, und diese Texte ganz gut verstehen;

10.5.8 - Konstruktionen haben/ sein + zu + Infinitiv zum Ausdruck der Notwendigkeit, Möglichkeit verwenden; Wissen über verschiedene Arten vom Modalausdruck systematisieren;
10.5.9 - Konjunktivformen der Verben haben, sein, werden, kőnnen, mőgen zum Ausdruck der höfflichen Bitte, des Wunsches; indirekte Frage mit Konjunktion ob zu bekannten allgemeinen und Lernthemen verwenden;
10.5.11 - Satzreihe und Satzgefüge mit einleitenden Konjunktionen und Bindewörtern zu bekannten und zum Teil unbekannten allgemeinen und Lernthemen verwenden;
10.5.12 - Wissen über funktionale Bedeutung der Präpositionen, über verschiedene Verbindungsmitteln im Text für Gewährleistung seiner Ganzheit und Verbundenheit (z.B. mit Hilfe von Adverbien zuerst, dann, naсhher, zuletzt) im Redefluss verwenden.
11.Klasse (В1.2)
Themen
Abschnitte
Lernziele. Der Lernende muss:
1. Soz iale Sich erhe it – Staatsfortschritt:
1.1 Gesundheit der Nation – Grundlage der erfolgreichen Zukunft. Krankenversicherung
Hören
11.1.1 - grundsätzliche Festlegungen deutlich ausgesprochener Aussagen im Rahmen der Literaturnormen zu bekannten Themen, denen man im Berufsleben begegnet, verstehen;
11.1.3 - den Hauptfestlegungen dauernder Diskussion im Allgemeinen folgen, wenn alles deutlich und in der Literatursprache ausgesprochen wird;
11.1.4 - eine Vorlesung oder ein Gespräch zu Lern- und Berufsthemen verstehen, wenn deren Gegenstand bekannt ist und die Rede selbst einfach ist und klare Struktur hat;
11.1.5 - kurze einfache Gespräche zu bekannten Themen verstehen, wenn man langsam und normgerecht spricht;
11.1.7 - Informationen, die per Radio oder in Aufnahmen klingen und durch deutliche, normgerechte Aussprache gekennzeichnet sind, verstehen;
11.1.8 - den größten Teil von TV-Programmen zu Themen, die den Lernenden interessieren, verstehen, z.B. Interviews, kurze Vorlesungen, Reportagen beim langsamen und deutlichen Klingen
Sprechen
11.2.1 - eine der Fragen, die den Lernenden interessieren, in Form der folgerichtigen Aussagen ganz flüssig und mit einfachen Sprachmitteln beschreiben können;
11.2.3 - eigenen Standpunkt erklären und begründen; die Meinung des Sprechpartners zu allgemeinen und Lernthemen einschätzen;
11.2.4 - Ursachen und verschiedene Lösungswege von etwas, Pläne und Handlungen ausführlich erklären;
11.2.6 - umfassenden Vortrag zu bekannten Themen halten, dabei soll er so leichtverständlich sein, dass man dem Gedanken während ganzen Vortrags folgen kann und seine grundsätzlichen Festlegungen ganz eindeutig erklärt sind;

10.5.8 - Konstruktionen haben/ sein + zu + Infinitiv zum Ausdruck der Notwendigkeit, Möglichkeit verwenden; Wissen über verschiedene Arten vom Modalausdruck systematisieren;
10.5.9 - Konjunktivformen der Verben haben, sein, werden, kőnnen, mőgen zum Ausdruck der höfflichen Bitte, des Wunsches; indirekte Frage mit Konjunktion ob zu bekannten allgemeinen und Lernthemen verwenden;
10.5.11 - Satzreihe und Satzgefüge mit einleitenden Konjunktionen und Bindewörtern zu bekannten und zum Teil unbekannten allgemeinen und Lernthemen verwenden;
10.5.12 - Wissen über funktionale Bedeutung der Präpositionen, über verschiedene Verbindungsmitteln im Text für Gewährleistung seiner Ganzheit und Verbundenheit (z.B. mit Hilfe von Adverbien zuerst, dann, naсhher, zuletzt) im Redefluss verwenden.
11.Klasse (В1.2)
Themen
Abschnitte
Lernziele. Der Lernende muss:
1.SozialeSicherheit – Staatsfortschritt:
1.1 Gesundheit der Nation – Grundlage der erfolgreichen Zukunft. Krankenversicherung
Hören
11.1.1 - grundsätzliche Festlegungen deutlich ausgesprochener Aussagen im Rahmen der Literaturnormen zu bekannten Themen, denen man im Berufsleben begegnet, verstehen;
11.1.3 - den Hauptfestlegungen dauernder Diskussion im Allgemeinen folgen, wenn alles deutlich und in der Literatursprache ausgesprochen wird;
11.1.4 - eine Vorlesung oder ein Gespräch zu Lern- und Berufsthemen verstehen, wenn deren Gegenstand bekannt ist und die Rede selbst einfach ist und klare Struktur hat;
11.1.5 - kurze einfache Gespräche zu bekannten Themen verstehen, wenn man langsam und normgerecht spricht;
11.1.7 - Informationen, die per Radio oder in Aufnahmen klingen und durch deutliche, normgerechte Aussprache gekennzeichnet sind, verstehen;
11.1.8 - den größten Teil von TV-Programmen zu Themen, die den Lernenden interessieren, verstehen, z.B. Interviews, kurze Vorlesungen, Reportagen beim langsamen und deutlichen Klingen
Sprechen
11.2.1 - eine der Fragen, die den Lernenden interessieren, in Form der folgerichtigen Aussagen ganz flüssig und mit einfachen Sprachmitteln beschreiben können;
11.2.3 - eigenen Standpunkt erklären und begründen; die Meinung des Sprechpartners zu allgemeinen und Lernthemen einschätzen;
11.2.4 - Ursachen und verschiedene Lösungswege von etwas, Pläne und Handlungen ausführlich erklären;
11.2.6 - umfassenden Vortrag zu bekannten Themen halten, dabei soll er so leichtverständlich sein, dass man dem Gedanken während ganzen Vortrags folgen kann und seine grundsätzlichen Festlegungen ganz eindeutig erklärt sind;

11.5.4 - produktive Wortbildungsarten (Affigierung, Wortzusammensetzung, Konversion); Hauptnormen der Sprachetikette (Klischees, verbreitete Bewertungslexik); Synonyme, Antonyme und andere Hilfswörter bei der Aussagebildung zu unbekannten allgemeinen und Lernthemen unbegrenzt verwenden;
11.5.5 - verschiedene Arten der Fragen, die verschiedene Zeit- und Modalformen der Verben einschließen, zu unbekannten allgemeinen und Lernthemen verwenden;
11.5.7 - Vielfalt von Zeitformen der Verben, Modalverben und ihrer Äquivalente, unter anderem Vielfalt von Passivformen der Verben zu bekannten und zum Teil unbekannten allgemeinen und Lernthemen verwenden;
11.5.8 -Vielfalt von Modalkonstruktionen, Satzreihe und Satzgefüge zu unbekannten allgemeinen und Lernthemen verwenden;
11.5.9 - substantivierte Partizipien, Konjunktivformen: wűrde + Infinitiv, Präteritum Konjunktiv im Rahmen bekannter allgemeiner und Kernthemen verwenden;
11.5.10 -Verben und dauerhafte Verbalgruppen mit komplizierterer Rektion wie aufhören mit D., gratulieren zu D., bedanken sich bei D./ für A., Angst haben vor D. zu bekannten und zum Teil unbekannten allgemeinen und Lernthemen verwenden;
11.5.11 -Konzessivsätze mit Konjunktionen obwohl/ obgleich zu bekannten und zum Teil unbekannten allgemeinen und Lernthemen verwenden;
11.5.12Wissen über funktionale Bedeutung der Präpositionen, über verschiedene Verbindungsmitteln im Text für Gewährleistung seiner Ganzheit und Verbundenheit (z.B. mit Hilfe von Adverbien zuerst, dann, naсhher, zuletzt) im Redefluss verwenden;
10.5.13. - Ausdrucksweisen der direkten und indirekten Rede zu bekannten und zum Teil unbekannten allgemeinen und Lernthemen verwenden
4. Wir tsch aft und Konkurrenzfähigkeit des Landes:
4.1 Diplomatische Beziehungen Kasachstans und Deutschlands
Hören
11.1.1 - grundsätzliche Festlegungen deutlich ausgesprochener Aussagen im Rahmen der Literaturnormen zu bekannten Themen, denen man im Berufsleben begegnet, verstehen;
11.1.3 - den Hauptfestlegungen dauernder Diskussion im Allgemeinen folgen, wenn alles deutlich und in der Literatursprache ausgesprochen wird;
11.1.4 - eine Vorlesung oder ein Gespräch zu Lern- und Berufsthemen verstehen, wenn deren Gegenstand bekannt ist und die Rede selbst einfach ist und klare Struktur hat;
11.1.5 - kurze einfache Gespräche zu bekannten Themen verstehen, wenn man langsam und normgerecht spricht;
11.1.7 - Informationen, die per Radio oder in Aufnahmen klingen und durch deutliche, normgerechte Aussprache gekennzeichnet sind, verstehen;

11.5.4 - produktive Wortbildungsarten (Affigierung, Wortzusammensetzung, Konversion); Hauptnormen der Sprachetikette (Klischees, verbreitete Bewertungslexik); Synonyme, Antonyme und andere Hilfswörter bei der Aussagebildung zu unbekannten allgemeinen und Lernthemen unbegrenzt verwenden;
11.5.5 - verschiedene Arten der Fragen, die verschiedene Zeit- und Modalformen der Verben einschließen, zu unbekannten allgemeinen und Lernthemen verwenden;
11.5.7 - Vielfalt von Zeitformen der Verben, Modalverben und ihrer Äquivalente, unter anderem Vielfalt von Passivformen der Verben zu bekannten und zum Teil unbekannten allgemeinen und Lernthemen verwenden;
11.5.8 -Vielfalt von Modalkonstruktionen, Satzreihe und Satzgefüge zu unbekannten allgemeinen und Lernthemen verwenden;
11.5.9 - substantivierte Partizipien, Konjunktivformen: wűrde + Infinitiv, Präteritum Konjunktiv im Rahmen bekannter allgemeiner und Kernthemen verwenden;
11.5.10 -Verben und dauerhafte Verbalgruppen mit komplizierterer Rektion wie aufhören mit D., gratulieren zu D., bedanken sich bei D./ für A., Angst haben vor D. zu bekannten und zum Teil unbekannten allgemeinen und Lernthemen verwenden;
11.5.11 -Konzessivsätze mit Konjunktionen obwohl/ obgleich zu bekannten und zum Teil unbekannten allgemeinen und Lernthemen verwenden;
11.5.12Wissen über funktionale Bedeutung der Präpositionen, über verschiedene Verbindungsmitteln im Text für Gewährleistung seiner Ganzheit und Verbundenheit (z.B. mit Hilfe von Adverbien zuerst, dann, naсhher, zuletzt) im Redefluss verwenden;
10.5.13. - Ausdrucksweisen der direkten und indirekten Rede zu bekannten und zum Teil unbekannten allgemeinen und Lernthemen verwenden
4. Wirtschaft und Konkurrenzfähigkeit des Landes:
4.1 Diplomatische Beziehungen Kasachstans und Deutschlands
Hören
11.1.1 - grundsätzliche Festlegungen deutlich ausgesprochener Aussagen im Rahmen der Literaturnormen zu bekannten Themen, denen man im Berufsleben begegnet, verstehen;
11.1.3 - den Hauptfestlegungen dauernder Diskussion im Allgemeinen folgen, wenn alles deutlich und in der Literatursprache ausgesprochen wird;
11.1.4 - eine Vorlesung oder ein Gespräch zu Lern- und Berufsthemen verstehen, wenn deren Gegenstand bekannt ist und die Rede selbst einfach ist und klare Struktur hat;
11.1.5 - kurze einfache Gespräche zu bekannten Themen verstehen, wenn man langsam und normgerecht spricht;
11.1.7 - Informationen, die per Radio oder in Aufnahmen klingen und durch deutliche, normgerechte Aussprache gekennzeichnet sind, verstehen;

11.4.9 - eine Geschichte schriftlich wiedergeben
Sprachverwendung
11.5.1 - abstrakte zusammengesetzte Substantive und komplizierte Nominalgruppen zu unbekannten allgemeinen und Lernthemen verwenden;
11.5.2 -Demonstrativ-, Relativ- und unbestimmte Pronomen, auch Adjektive und Adverbien, ihre Steigerungsstufen im Redefluss unbegrenzt verwenden;
11.5.3 - Wissen über Deklination der Substantive und Adjektive, Pluralbildung der Substantive systematisieren; dieses Wissen bei der Aussagebildung zu bekannten allgemeinen und Lernthemen verwenden;
11.5.4 - produktive Wortbildungsarten (Affigierung, Wortzusammensetzung, Konversion); Hauptnormen der Sprachetikette (Klischees, verbreitete Bewertungslexik); Synonyme, Antonyme und andere Hilfswörter bei der Aussagebildung zu unbekannten allgemeinen und Lernthemen unbegrenzt verwenden;
11.5.5 - verschiedene Arten der Fragen, die verschiedene Zeit- und Modalformen der Verben einschließen, zu unbekannten allgemeinen und Lernthemen verwenden;
11.5.6 -erweiterte Attribute mit Partizip I und Partizip II (der lesende Schűler; das gelesene Buch) im Rahmen zum Teil unbekannter allgemeiner und Lernthemen verwenden;
11.5.7 - Vielfalt von Zeitformen der Verben, Modalverben und ihrer Äquivalente, unter anderem Vielfalt von Passivformen der Verben zu bekannten und zum Teil unbekannten allgemeinen und Lernthemen verwenden;
11.5.8 -Vielfalt von Modalkonstruktionen, Satzreihe und Satzgefüge zu unbekannten allgemeinen und Lernthemen verwenden;
11.5.9 - substantivierte Partizipien, Konjunktivformen: wűrde + Infinitiv, Präteritum Konjunktiv im Rahmen bekannter allgemeiner und Kernthemen verwenden;
11.5.10 -Verben und dauerhafte Verbalgruppen mit komplizierterer Rektion wie aufhören mit D., gratulieren zu D., bedanken sich bei D./ für A., Angst haben vor D. zu bekannten und zum Teil unbekannten allgemeinen und Lernthemen verwenden;
11.5.11-Konzessivsätze mit Konjunktionen obwohl/ obgleich zu bekannten und zum Teil unbekannten allgemeinen und Lernthemen verwenden;
11.5.12-Wissen über funktionale Bedeutung der Präpositionen, über verschiedene Verbindungsmitteln im Text für Gewährleistung seiner Ganzheit und Verbundenheit (z.B. mit Hilfe von Adverbien zuerst, dann, naсhher, zuletzt) im Redefluss verwenden;
11.5.13 - Ausdrucksweisen der direkten und indirekten Rede zu bekannten und zum Teil unbekannten allgemeinen und Lernthemen verwenden.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 628-қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "Француз тілі" пәнінен оқу жүктемесі төмендетілген үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. Оқу бағдарламасымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 27.11.2020 № 496 (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз) бұйрығымен.
Chapitre 1. Conditions générales

11.4.9 - eine Geschichte schriftlich wiedergeben
Sprachverwendung
11.5.1 - abstrakte zusammengesetzte Substantive und komplizierte Nominalgruppen zu unbekannten allgemeinen und Lernthemen verwenden;
11.5.2 -Demonstrativ-, Relativ- und unbestimmte Pronomen, auch Adjektive und Adverbien, ihre Steigerungsstufen im Redefluss unbegrenzt verwenden;
11.5.3 - Wissen über Deklination der Substantive und Adjektive, Pluralbildung der Substantive systematisieren; dieses Wissen bei der Aussagebildung zu bekannten allgemeinen und Lernthemen verwenden;
11.5.4 - produktive Wortbildungsarten (Affigierung, Wortzusammensetzung, Konversion); Hauptnormen der Sprachetikette (Klischees, verbreitete Bewertungslexik); Synonyme, Antonyme und andere Hilfswörter bei der Aussagebildung zu unbekannten allgemeinen und Lernthemen unbegrenzt verwenden;
11.5.5 - verschiedene Arten der Fragen, die verschiedene Zeit- und Modalformen der Verben einschließen, zu unbekannten allgemeinen und Lernthemen verwenden;
11.5.6 -erweiterte Attribute mit Partizip I und Partizip II (der lesende Schűler; das gelesene Buch) im Rahmen zum Teil unbekannter allgemeiner und Lernthemen verwenden;
11.5.7 - Vielfalt von Zeitformen der Verben, Modalverben und ihrer Äquivalente, unter anderem Vielfalt von Passivformen der Verben zu bekannten und zum Teil unbekannten allgemeinen und Lernthemen verwenden;
11.5.8 -Vielfalt von Modalkonstruktionen, Satzreihe und Satzgefüge zu unbekannten allgemeinen und Lernthemen verwenden;
11.5.9 - substantivierte Partizipien, Konjunktivformen: wűrde + Infinitiv, Präteritum Konjunktiv im Rahmen bekannter allgemeiner und Kernthemen verwenden;
11.5.10 -Verben und dauerhafte Verbalgruppen mit komplizierterer Rektion wie aufhören mit D., gratulieren zu D., bedanken sich bei D./ für A., Angst haben vor D. zu bekannten und zum Teil unbekannten allgemeinen und Lernthemen verwenden;
11.5.11-Konzessivsätze mit Konjunktionen obwohl/ obgleich zu bekannten und zum Teil unbekannten allgemeinen und Lernthemen verwenden;
11.5.12-Wissen über funktionale Bedeutung der Präpositionen, über verschiedene Verbindungsmitteln im Text für Gewährleistung seiner Ganzheit und Verbundenheit (z.B. mit Hilfe von Adverbien zuerst, dann, naсhher, zuletzt) im Redefluss verwenden;
11.5.13 - Ausdrucksweisen der direkten und indirekten Rede zu bekannten und zum Teil unbekannten allgemeinen und Lernthemen verwenden.
Приложение 628 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа (с сокращением учебной нагрузки) по учебному предмету "Французский язык" для 10-11-классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования
Сноска. Приказ дополнен приложением 628 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 27.11.2020 № 496 (порядок введения в действие см. п.5).
Chapitre 1. Conditions générales

12) connaissances des règles de la construction des énonciations, leur groupement au texte ;
13) utilisation des énonciations d’une manière autonome et sans conscience pour effectuer de diverses fonctions communicatives; savoir successivement construire l'énonciation conformément aux modèles de la coopération ;
14) construction successive de l'énonciation conformément aux modèles de la coopération.
20. Aspect éducatif :
1) formation de l’attitude positive à la langue française et la culture;
2) respect de divers points de vue, manifestation de la tolérance, du sens civique pour la Patrie.
21. Aspect instructif :
1) élévation du niveau de culture, de l’intelligence, de la connaissance du pays de la langue étudiée, du monde entier en employant la langue française.
22. Aspect pratique :
1) développement des compétences langagières et de la perspicacité linguistique ; intérêt pour l'apprentissage de la langue française, développement des caractéristiques positives de la personnalité : la volonté, la mémoire, etc. ;
2) utilisation de la littérature référentielle, des nouvelles technologies de l'enseignement assurant l'efficacité de l'apprentissage de la langue dans les paramètres donnés ;
3) exposé logique et successif de ses idées, discussion sur des sujets courants, décision des situations comminicatives inhabituelles ;
4) possession de larges représentations sur le succès des cultures nationales (propre et de langue étrangère) dans le développement de la culture humaine et sur le rôle de la langue maternelle et la culture et leur reflet dans la culture étrangère.
23. Aspect stratégique:
possession des caractéristiques principales la personnalité linguistique secondaire qui est de manière autonome capable et prête à la communication en langue étrangère.
Chapitre 3. Système des objectifs d’apprentissage
24. Les objectifs d’apprentissage dans le programme sont présentés par le codage. Dans le code la première chiffre désigne la classe, la deuxième chiffre désigne le sous-chapitre, la troisième montre le numérotage de l'objet.
1) Compréhension de l’oral
L'apprenant doit:
Classe de 10e
Classe de11e
B1.1
B1.2
10.1.1 - comprendre les pointsessentiels quand un langageclair et standard est utilisé et s’ils’agit de sujets familiers concernant l’école, lesloisirs, etc.
11.1.1 - comprendre les points essentiels quand un langage clair et standard est utilisé et s’il s’agit de sujets familiers concernant la sphère professionnelle
10.1.2 - comprendre une information factuelle directe sur des sujets de la vie quotidienne ou relatifs aux études en reconnaissant les messages généraux et les points de détail, à condition que l’articulation soit claire et l’accent courant.

12) connaissances des règles de la construction des énonciations, leur groupement au texte ;
13) utilisation des énonciations d’une manière autonome et sans conscience pour effectuer de diverses fonctions communicatives; savoir successivement construire l'énonciation conformément aux modèles de la coopération ;
14) construction successive de l'énonciation conformément aux modèles de la coopération.
20. Aspect éducatif :
1) formation de l’attitude positive à la langue française et la culture;
2) respect de divers points de vue, manifestation de la tolérance, du sens civique pour la Patrie.
21. Aspect instructif :
1) élévation du niveau de culture, de l’intelligence, de la connaissance du pays de la langue étudiée, du monde entier en employant la langue française.
22. Aspect pratique :
1) développement des compétences langagières et de la perspicacité linguistique ; intérêt pour l'apprentissage de la langue française, développement des caractéristiques positives de la personnalité : la volonté, la mémoire, etc. ;
2) utilisation de la littérature référentielle, des nouvelles technologies de l'enseignement assurant l'efficacité de l'apprentissage de la langue dans les paramètres donnés ;
3) exposé logique et successif de ses idées, discussion sur des sujets courants, décision des situations comminicatives inhabituelles ;
4) possession de larges représentations sur le succès des cultures nationales (propre et de langue étrangère) dans le développement de la culture humaine et sur le rôle de la langue maternelle et la culture et leur reflet dans la culture étrangère.
23. Aspect stratégique:
1) possession des caractéristiques principales la personnalité linguistique secondaire qui est de manière autonome capable et prête à la communication en langue étrangère.
Chapitre 3. Système des objectifs d’apprentissage
24. Les objectifs d’apprentissage dans le programme sont présentés par le codage. Dans le code la première chiffre désigne la classe, la deuxième chiffre désigne le sous-chapitre, la troisième montre le numérotage de l'objet.
1) Compréhension de l’oral
L'apprenant doit:
Classe de 10e
Classe de11e
B1.1
B1.2
10.1.1 - comprendre les pointsessentiels quand un langageclair et standard est utilisé et s’ils’agit de sujets familiers concernant l’école, lesloisirs, etc.
11.1.1 - comprendre les points essentiels quand un langage clair et standard est utilisé et s’il s’agit de sujets familiers concernant la sphère professionnelle
10.1.2 - comprendre une information factuelle directe sur des sujets de la vie quotidienne ou relatifs aux études en reconnaissant les messages généraux et les points de détail, à condition que l’articulation soit claire et l’accent courant.

11.1.2 - comprendre les messages generaux et les points de detail sur des sujets de la vie quotidienne relatifs aux études et aux activités professionnelles
10.1.3 - suivre les points principaux d’une longue discussion se déroulant en sa présence, à condition que la langue soit standard et clairement articulée
11.1.3 - suivre les points principaux d’une longue discussion se déroulant en sa présence, à condition que la langue soit standard et clairement articulée
10.1.4 - suivre une conférence ou un exposé dans le domaine scolaire à condition que le sujet soit familier et la presentation directe, simple et clairement structurée
11.1.4 - suivre une conférence ou un exposé dans le domaine scolaire et professionnel à condition que le sujet soit familier et la presentation directe, simple et clairement structurée
10.1.5 - suivre le plan général d’exposés courts sur des sujets familiers à condition que la langue en soit standard et clairement articulée
11.1.5 - suivre le plan général d’exposés courts en détail sur des sujets familiers à condition que la langue en soit standard et clairement articulée
10.1.6 - comprendre des informations techniques simples, tels que des modes d’emploi pour un équipement d’usage courant
11.1.6 - comprendre des informations techniques en détail
10.1.7 - comprendre l’information essentiel contenue dans la plupart des documents enregistrés ou radiodiffusés, dont le sujet est d’intérêt personnel et la langue standard clairement articulée
11.1.7 - comprendre les points principaux des bulletins d’information radiophoniques et de documents enregistrés simples,sur un sujet familier, si le débit est assez lent et la langue relativement articulée
10.1.8 - comprendre une grande partie des programmes télévisés sur des sujets d’intérêt personnel, tels que brèves interviews, conférences et journal télévisé si le débit est relativement lent et la langue assez clairement articulée
11.1.8 - comprendre une grande partie des programmes télévisés sur des sujets d’intérêt personnel, tels que brèves interviews, conférences et journal télévisé si le débit est relativement lent et la langue assez clairement articulée
Production orale
L'apprenant doit:
Classe de 10e
Classe de11e
B1.1
B1.2
10.2.1 - mener à assez bien une description directe et non compliquée de sujets variés dans son domaine en la présentant comme une succession linéaire de points
11.2.1 - mener à bien une description directe et non compliquée de sujets variés dans son domaine en la présentant comme une succession linéaire de points

11.1.2 - comprendre les messages generaux et les points de detail sur des sujets de la vie quotidienne relatifs aux études et aux activités professionnelles
10.1.3 - suivre les points principaux d’une longue discussion se déroulant en sa présence, à condition que la langue soit standard et clairement articulée
11.1.3 - suivre les points principaux d’une longue discussion se déroulant en sa présence, à condition que la langue soit standard et clairement articulée
10.1.4 - suivre une conférence ou un exposé dans le domaine scolaire à condition que le sujet soit familier et la presentation directe, simple et clairement structurée
11.1.4 - suivre une conférence ou un exposé dans le domaine scolaire et professionnel à condition que le sujet soit familier et la presentation directe, simple et clairement structurée
10.1.5 - suivre le plan général d’exposés courts sur des sujets familiers à condition que la langue en soit standard et clairement articulée
11.1.5 - suivre le plan général d’exposés courts en détail sur des sujets familiers à condition que la langue en soit standard et clairement articulée
10.1.6 - comprendre des informations techniques simples, tels que des modes d’emploi pour un équipement d’usage courant
11.1.6 - comprendre des informations techniques en détail
10.1.7 - comprendre l’information essentiel contenue dans la plupart des documents enregistrés ou radiodiffusés, dont le sujet est d’intérêt personnel et la langue standard clairement articulée
11.1.7 - comprendre les points principaux des bulletins d’information radiophoniques et de documents enregistrés simples,sur un sujet familier, si le débit est assez lent et la langue relativement articulée
10.1.8 - comprendre une grande partie des programmes télévisés sur des sujets d’intérêt personnel, tels que brèves interviews, conférences et journal télévisé si le débit est relativement lent et la langue assez clairement articulée
11.1.8 - comprendre une grande partie des programmes télévisés sur des sujets d’intérêt personnel, tels que brèves interviews, conférences et journal télévisé si le débit est relativement lent et la langue assez clairement articulée
2) Production orale
L'apprenant doit:
Classe de 10e
Classe de11e
B1.1
B1.2
10.2.1 - mener à assez bien une description directe et non compliquée de sujets variés dans son domaine en la présentant comme une succession linéaire de points
11.2.1 - mener à bien une description directe et non compliquée de sujets variés dans son domaine en la présentant comme une succession linéaire de points

10.2.2 - faire une description directe et simple de sujets familiers variés dans le cadre de son domaine d’intérêt, en décrivant ses sentiments et ses réactions
11.2.2 - rapporter assez couramment une narration ou une description simples sous forme d’une suite de points, raconter une histoire ou l'intrigue d'un livre ou d'un film et exprimer mes réactions
10.2.3 - développer une argumentation suffisamment bien pour être compris sans difficulté la plupart du temps
11.2.3 - expliquer, argumenter le point de vue et estimer le point de vue de l'interlocuteur sur les sujets totaux et d'étude
10.2.4 - donner brièvement raisons et explications relatives à des opinions, projets et actions
11.2.4 - donner brièvement raisons et explications relatives à des opinions, projets et actions
10.2.5 - faire de brèves annonces préparées sur un sujet proche des faits quotidiens dans son domaine scolaire, éventuellement même avec un accent et une intonation étrangers qui n’empêchent pas d’être clairement intelligible
11.2.5 - faire de brèves annonces préparées sur un sujet total dans son domaine scolaire et professionnel, éventuellement même avec un accent et une intonation étrangers qui n’empêchent pas d’être clairement intelligible
10.2.6 - faire un exposé simple et direct, préparé, sur un sujet familier dans son domaine qui soit assez clair pour être suivi sans difficulté la plupart du temps et dans lequel les points importants soient expliqués avec assez de précision
11.2.6 - faire un exposé détaillé sur un sujet familier dans son domaine qui soit assez clair pour être suivi sans difficulté la plupart du temps et dans lequel les points importants soient expliqués avec assez de précision
10.2.7 - gérer les questions qui suivent mais peut devoir faire répéter si le débit était rapide
11.2.7 - gérer les questions qui suivent mais peut devoir faire répéter si le débit était rapide
10.2.8 -
relater en général ses expériences en décrivant ses sentiments et ses réactions
11.2.8 -
relater en détail ses expériences en décrivant ses sentiments et ses réactions
Compréhension des écrits
L'apprenant doit:
Classe de 10e
Classe de11e
B1.1
B1.2
10.3.1 - lire des textes factuels directs sur des sujets relatifs à son domaine et à ses intérêts avec un niveau satisfaisant de compréhension
11.3.1 - comprendre dans les détails les textes simples contenant l'information réelle au sujet intéressant
10.3.2 - comprendre la description d’événements, de sentiments et de souhaits suffisamment bien pour entretenir une correspondance régulière avec un correspondant ami

10.2.2 - faire une description directe et simple de sujets familiers variés dans le cadre de son domaine d’intérêt, en décrivant ses sentiments et ses réactions
11.2.2 - rapporter assez couramment une narration ou une description simples sous forme d’une suite de points, raconter une histoire ou l'intrigue d'un livre ou d'un film et exprimer mes réactions
10.2.3 - développer une argumentation suffisamment bien pour être compris sans difficulté la plupart du temps
11.2.3 - expliquer, argumenter le point de vue et estimer le point de vue de l'interlocuteur sur les sujets totaux et d'étude
10.2.4 - donner brièvement raisons et explications relatives à des opinions, projets et actions
11.2.4 - donner brièvement raisons et explications relatives à des opinions, projets et actions
10.2.5 - faire de brèves annonces préparées sur un sujet proche des faits quotidiens dans son domaine scolaire, éventuellement même avec un accent et une intonation étrangers qui n’empêchent pas d’être clairement intelligible
11.2.5 - faire de brèves annonces préparées sur un sujet total dans son domaine scolaire et professionnel, éventuellement même avec un accent et une intonation étrangers qui n’empêchent pas d’être clairement intelligible
10.2.6 - faire un exposé simple et direct, préparé, sur un sujet familier dans son domaine qui soit assez clair pour être suivi sans difficulté la plupart du temps et dans lequel les points importants soient expliqués avec assez de précision
11.2.6 - faire un exposé détaillé sur un sujet familier dans son domaine qui soit assez clair pour être suivi sans difficulté la plupart du temps et dans lequel les points importants soient expliqués avec assez de précision
10.2.7 - gérer les questions qui suivent mais peut devoir faire répéter si le débit était rapide
11.2.7 - gérer les questions qui suivent mais peut devoir faire répéter si le débit était rapide
10.2.8 -
relater en général ses expériences en décrivant ses sentiments et ses réactions
11.2.8 -
relater en détail ses expériences en décrivant ses sentiments et ses réactions
3) Compréhension des écrits
L'apprenant doit:
Classe de 10e
Classe de11e
B1.1
B1.2
10.3.1 - lire des textes factuels directs sur des sujets relatifs à son domaine et à ses intérêts avec un niveau satisfaisant de compréhension
11.3.1 - comprendre dans les détails les textes simples contenant l'information réelle au sujet intéressant
10.3.2 - comprendre la description d’événements, de sentiments et de souhaits suffisamment bien pour entretenir une correspondance régulière avec un correspondant ami

11.3.2 - comprendre la description d’événements, de sentiments et de souhaits suffisamment bien pour entretenir une correspondance régulière avec un correspondant ami
10.3.3 - parcourir un texte assez long pour y localiser une information cherchée et peut réunir des informations provenant de différentes parties du texte ou de textes différents afin d’accomplir une tâche spécifique
11.3.3 - parcourir un texte long pour y localiser une information cherchée et peut réunir des informations provenant de différentes parties du texte ou de textes différents afin d’accomplir une tâche spécifique
10.3.4 - trouver et comprendre l’information pertinente dans des écrits quotidiens tels que lettres, prospectus et courts documents officiels
11.3.4 - lire de longs textes de belles lettres dans le cadre de certains sujets inconnus généraux et d'étude
10.3.5 - saisir quelles conclusions principales sont faites dans les textes évidemment dirigés sur la preuve de quelque point de vue
11.3.5 - saisir le fil des raisonnements selon le sujet abordé dans le texte
10.3.6 - reconnaître les points significatifs d’un article de journal direct et non complexe sur un sujet familier
11.3.6 - reconnaître les points significatifs d’un article de journal de différents type sur un sujet familier
10.3.7 - comprendre le mode d’emploi d’un appareil s’il est direct, non complexe et rédigé clairement
11.3.7 - comprendre le mode d’emploi d’un appareil
10.3.8 - utiliser certaines ressources inconnues en papier et en chiffre pour le contrôle de la signification et l'élargissement de la compréhension
11.3.8 - utiliser certaines ressources inconnues en papier et en chiffre pour le contrôle de la signification et l'élargissement de la compréhension
10.3.9 - définir les non-conformités dans les arguments amenés dans les textes courts surdes sujets généraux et d'étude
11.3.9 - définir les non-conformités dans les arguments amenés dans les textes longssur des sujets généraux et d'étude
Production écrite
L'apprenant doit:
Classe de 10e
Classe de 11e
B1.1
B1.2
10.4.1 - écrire des textes articulés simplement sur une gamme de sujets variés dans son domaine en liant une série d’éléments discrets en une séquence linéaire
11.4.1 - écrire des textes articulés simplement sur une gamme de sujets variés dans son domaine en liant une série d’éléments discrets en une séquence linéaire
10.4.2 - écrire des descriptions détaillées simples et directes sur une gamme étendue de sujets familiers dans le cadre de son domaine d’intérêt
11.4.2 - décrire l'expérience, en formulant les sentiments et la réaction à lui au texte simple cohérent

11.3.2 - comprendre la description d’événements, de sentiments et de souhaits suffisamment bien pour entretenir une correspondance régulière avec un correspondant ami
10.3.3 - parcourir un texte assez long pour y localiser une information cherchée et peut réunir des informations provenant de différentes parties du texte ou de textes différents afin d’accomplir une tâche spécifique
11.3.3 - parcourir un texte long pour y localiser une information cherchée et peut réunir des informations provenant de différentes parties du texte ou de textes différents afin d’accomplir une tâche spécifique
10.3.4 - trouver et comprendre l’information pertinente dans des écrits quotidiens tels que lettres, prospectus et courts documents officiels
11.3.4 - lire de longs textes de belles lettres dans le cadre de certains sujets inconnus généraux et d'étude
10.3.5 - saisir quelles conclusions principales sont faites dans les textes évidemment dirigés sur la preuve de quelque point de vue
11.3.5 - saisir le fil des raisonnements selon le sujet abordé dans le texte
10.3.6 - reconnaître les points significatifs d’un article de journal direct et non complexe sur un sujet familier
11.3.6 - reconnaître les points significatifs d’un article de journal de différents type sur un sujet familier
10.3.7 - comprendre le mode d’emploi d’un appareil s’il est direct, non complexe et rédigé clairement
11.3.7 - comprendre le mode d’emploi d’un appareil
10.3.8 - utiliser certaines ressources inconnues en papier et en chiffre pour le contrôle de la signification et l'élargissement de la compréhension
11.3.8 - utiliser certaines ressources inconnues en papier et en chiffre pour le contrôle de la signification et l'élargissement de la compréhension
10.3.9 - définir les non-conformités dans les arguments amenés dans les textes courts surdes sujets généraux et d'étude
11.3.9 - définir les non-conformités dans les arguments amenés dans les textes longssur des sujets généraux et d'étude
4) Production écrite
L'apprenant doit:
Classe de 10e
Classe de 11e
B1.1
B1.2
10.4.1 - écrire des textes articulés simplement sur une gamme de sujets variés dans son domaine en liant une série d’éléments discrets en une séquence linéaire
11.4.1 - écrire des textes articulés simplement sur une gamme de sujets variés dans son domaine en liant une série d’éléments discrets en une séquence linéaire
10.4.2 - écrire des descriptions détaillées simples et directes sur une gamme étendue de sujets familiers dans le cadre de son domaine d’intérêt
11.4.2 - décrire l'expérience, en formulant les sentiments et la réaction à lui au texte simple cohérent

10.4.3 - écrire de brefs essais simples sur des sujets d’intérêt général
11.4.3 - additionner et communiquer assez librement opinion au sujet de l'information recueillie réelle sur les connaissances journalier et les problèmes sociaux se trouvant dans le cadre du champ d'activité
10.4.4 - écrire les lettres personnelles et les notes, en demandant l'information simple nécessaire, en exposant nettement ce que trouve important
11.4.4 - écrire les lettres personnelles et les notes, en demandant l'information simple nécessaire, en exposant nettement ce que trouve important
10.4.5 - écrire les lettres personnelles, en décrivant assez en détail l'expérience, les événements et les sentiments
11.4.5 - écrire les lettres personnelles, en racontant des nouvelles et les idées selon les sujets abstraits ou les sujets concernant la culture: les musiques, les films
10.4.6 - inscrire les messages contenant les questions, les problèmes expliquant
11.4.6 - écrire les notes avec une importante information courte aux amis, aux professeurs, au personnel ou celui qui figure dans la vie journalière, en exposant intélligiblement ce que trouve important
10.4.7 - faire sous la dictée les inscriptions assez exactes, de qui on peut se servir plus tard, à condition qu'il s'agit du sujet intéressant
11.4.7 - faire l'inscription en forme de la liste des moments clés pendant le cours simple, à condition que le sujet soit familier, les paroles sont simples et est prononcé nettement, sur le dialecte normatif
10.4.8 - paraphraser par la langue simple les fragments courts écrits, en utilisant la formulation et la structure du texte initial
11.4.8 - paraphraser par la langue simple les fragments courts écrits, en utilisant la formulation et la structure du texte initial
10.4.9 - reproduire l’histoire à l’écrit
10.4.9 - reproduire l’histoire à l’écrit
Utilisation de la langue
L'apprenant doit:
Classe de 10e
Classe de 11e
B1.1
B1.2
10.5.1 - utiliser les noms abstraits composés et les groupes nominatifs composéssur des sujets familiers généraux et d'étude ainsi que des sujets inconnus
11.5.1 - utiliser les noms abstraits composés et les groupes nominatifs composés sur des sujets familiers généraux et d'étude ainsi que des sujets inconnus
10.5.2 - utiliser de divers adjectifs quantitatifs pour les noms calculables et incalculables sur des sujets généraux et d'étude familiers
11.5.2 - utiliser les adjectifs quantitatifs pour les noms calculables incalculables et les groupes nominatifs des sujets généraux et d'étude inconnus

10.4.3 - écrire de brefs essais simples sur des sujets d’intérêt général
11.4.3 - additionner et communiquer assez librement opinion au sujet de l'information recueillie réelle sur les connaissances journalier et les problèmes sociaux se trouvant dans le cadre du champ d'activité
10.4.4 - écrire les lettres personnelles et les notes, en demandant l'information simple nécessaire, en exposant nettement ce que trouve important
11.4.4 - écrire les lettres personnelles et les notes, en demandant l'information simple nécessaire, en exposant nettement ce que trouve important
10.4.5 - écrire les lettres personnelles, en décrivant assez en détail l'expérience, les événements et les sentiments
11.4.5 - écrire les lettres personnelles, en racontant des nouvelles et les idées selon les sujets abstraits ou les sujets concernant la culture: les musiques, les films
10.4.6 - inscrire les messages contenant les questions, les problèmes expliquant
11.4.6 - écrire les notes avec une importante information courte aux amis, aux professeurs, au personnel ou celui qui figure dans la vie journalière, en exposant intélligiblement ce que trouve important
10.4.7 - faire sous la dictée les inscriptions assez exactes, de qui on peut se servir plus tard, à condition qu'il s'agit du sujet intéressant
11.4.7 - faire l'inscription en forme de la liste des moments clés pendant le cours simple, à condition que le sujet soit familier, les paroles sont simples et est prononcé nettement, sur le dialecte normatif
10.4.8 - paraphraser par la langue simple les fragments courts écrits, en utilisant la formulation et la structure du texte initial
11.4.8 - paraphraser par la langue simple les fragments courts écrits, en utilisant la formulation et la structure du texte initial
10.4.9 - reproduire l’histoire à l’écrit
10.4.9 - reproduire l’histoire à l’écrit
5) Utilisation de la langue
L'apprenant doit:
Classe de 10e
Classe de 11e
B1.1
B1.2
10.5.1 - utiliser les noms abstraits composés et les groupes nominatifs composéssur des sujets familiers généraux et d'étude ainsi que des sujets inconnus
11.5.1 - utiliser les noms abstraits composés et les groupes nominatifs composés sur des sujets familiers généraux et d'étude ainsi que des sujets inconnus
10.5.2 - utiliser de divers adjectifs quantitatifs pour les noms calculables et incalculables sur des sujets généraux et d'étude familiers
11.5.2 - utiliser les adjectifs quantitatifs pour les noms calculables incalculables et les groupes nominatifs des sujets généraux et d'étude inconnus

11.5.11 - utiliser une grande variété de formes présentées pour les demandes, les questions et les ordres, y compris les questions indirectes sur des sujets généraux et d'étude inconnus
10.5.12 - utiliser une grande variété de formes des adverbes comparatifsréguliers et irrégulierssur des sujets généraux et d'étude familiers
11.5.12 - utiliser une grande variété de formes des adverbes comparatifs réguliers et irréguliers sur des sujets généraux et d'étude inconnus
10.5.13 - utiliser les formes modales du passé pour exprimer le regret, la critique sur des sujets généraux et d'étude familiers
11.5.13 - utiliser les formes modales du passé pour exprimer le regret, la critique sur des sujets généraux et d'étude familiers et partiellement inconnus
10.5.14 - utiliser les prépositions devant les noms et les adjectifs, les noms géographiques sur des sujets généraux et d'étude familiers
11.5.14 - utiliser les prépositions devant les noms et les adjectifs, les noms géographiques sur des sujets généraux et d'étude familierset partiellement inconnus
10.5.15 - utiliser les formes de l'infinitif après les verbes et les adjectifs;les formes du gérondif et du Subjonctif et commencer à utiliser les verbes de phrase sur des sujets généraux et d'étude familiers
11.5.15 - utiliser les formes de l'infinitif des verbes, du gérondif utiliser les verbes de phrase, les propositions subordonnées composéesde but, de condition, de mode d'emploisur des sujets généraux et d'étude familiers
10.5.16 - utiliser de différentes conjonctions, le conditionnel avec " SI "sur des sujets généraux et d'étude familiers
11.5.16 - utiliser le conditionnel avec SI, les structures infinitives (les compléments et les sujets composés); les constructions participes et impersonnelles dans les propositions sur des sujets généraux et d'étude familiers
10.5.17 - employer activement les formes de l'Indicatif et du Subjonctif des verbessur des sujets généraux et d'étude familiers
11.5.17 - employer activement les formes de l'Indicatif et du Subjonctif des verbes sur des sujets généraux et d'étude familierset partiellement inconnus
25. Осы оқу бағдарламасы қосымшада берілген жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "Француз тілі" пәнінен оқу жүктемесі төмендетілген үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
26. Тоқсандағы бөлімдер және бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Жалпы орта білім беру
деңгейінің 10-11-сыныптарына
арналған "Француз тілі" пәнінен
оқу жүктемесі төмендетілген
үлгілік оқу бағдарламасына
қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің 10-11-сыныптарына арналған (жаратылыстану-математикалық бағыт) "Француз тілі" пәнінен оқу жүктемесі төмендетілген үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
Classe de 10e:
Sujet
Chapitres
Les objectifs d’apprentissage.
1.Garanties sociales – réussite de l'État
1.1
Sécurité sociale et garanties
1.2
Position civique active
Compréhension de l’oral

11.5.11 - utiliser une grande variété de formes présentées pour les demandes, les questions et les ordres, y compris les questions indirectes sur des sujets généraux et d'étude inconnus
10.5.12 - utiliser une grande variété de formes des adverbes comparatifsréguliers et irrégulierssur des sujets généraux et d'étude familiers
11.5.12 - utiliser une grande variété de formes des adverbes comparatifs réguliers et irréguliers sur des sujets généraux et d'étude inconnus
10.5.13 - utiliser les formes modales du passé pour exprimer le regret, la critique sur des sujets généraux et d'étude familiers
11.5.13 - utiliser les formes modales du passé pour exprimer le regret, la critique sur des sujets généraux et d'étude familiers et partiellement inconnus
10.5.14 - utiliser les prépositions devant les noms et les adjectifs, les noms géographiques sur des sujets généraux et d'étude familiers
11.5.14 - utiliser les prépositions devant les noms et les adjectifs, les noms géographiques sur des sujets généraux et d'étude familierset partiellement inconnus
10.5.15 - utiliser les formes de l'infinitif après les verbes et les adjectifs;les formes du gérondif et du Subjonctif et commencer à utiliser les verbes de phrase sur des sujets généraux et d'étude familiers
11.5.15 - utiliser les formes de l'infinitif des verbes, du gérondif utiliser les verbes de phrase, les propositions subordonnées composéesde but, de condition, de mode d'emploisur des sujets généraux et d'étude familiers
10.5.16 - utiliser de différentes conjonctions, le conditionnel avec " SI "sur des sujets généraux et d'étude familiers
11.5.16 - utiliser le conditionnel avec SI, les structures infinitives (les compléments et les sujets composés); les constructions participes et impersonnelles dans les propositions sur des sujets généraux et d'étude familiers
10.5.17 - employer activement les formes de l'Indicatif et du Subjonctif des verbessur des sujets généraux et d'étude familiers
11.5.17 - employer activement les formes de l'Indicatif et du Subjonctif des verbes sur des sujets généraux et d'étude familierset partiellement inconnus
25. Настоящая учебная программа осуществляется в соответствии с долгосрочным планом Типовой учебной программы (с сокращением учебной нагрузки) по учебному предмету "Французский язык" для 10-11 классов общего среднего образования (естественно-математического направления), приведенным в приложении к настоящей учебной программе.
26. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
Приложение
к Типовой программе
(с сокращением учебной нагрузки)
по учебному предмету
"Французский язык"
для 10-11 классов уровня
общего среднего образования
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы (с сокращением учебной нагрузки) по учебному предмету "Французский язык" для 10-11 классов уровня общего среднего образования (естественно-математическое направление)
1) Classe de 10e:
Sujet
Chapitres
Les objectifs d’apprentissage.
1.Garanties sociales – réussite de l'État
1.1
Sécurité sociale et garanties
1.2
Position civique active
Compréhension de l’oral

10.2.4 - donner brièvement raisons et explications relatives à des opinions, projets et actions;
10.2.6 - faire un exposé simple et direct, préparé, sur un sujet familier dans son domaine qui soit assez clair pour être suivi sans difficulté la plupart du temps et dans lequel les points importants soient expliqués avec assez de précision;
Compréhension des écrits
10.3.1 - lire des textes factuels directs sur des sujets relatifs à son domaine et à ses intérêts avec un niveau satisfaisant de compréhension;
10.3.4 - trouver et comprendre l’information pertinente dans des écrits quotidiens tels que lettres, prospectus et courts documents officiels
10.3.5 - saisir, quelles conclusions principales sont faites dans les textes évidemment dirigés sur la preuve de quelque point de vue
10.3.8 - utiliser certaines ressources inconnues en papier et en chiffre pour le contrôle de la signification et l'élargissement de la compréhension
Production écrite
10.4.2 - écrire des descriptions détaillées simples et directes sur une gamme étendue de sujets familiers dans le cadre de son domaine d’intérêt;
10.4.3 - écrire de brefs essais simples sur des sujets d’intérêt général;
10.4.6 - inscrire les messages contenant les questions, les problèmes expliquant;
10.4.8 - paraphraser par la langue simple les fragments courts écrits, en utilisant la formulation et la structure du texte initial;
Utilisation de la langue française
10.5.1 - utiliser les noms abstraits composés et les groupes nominatifs composéssur des sujets familiers généraux et d'étude ainsi que des sujets inconnus;
10.5.3 - utiliser de divers adjectifs complexes et les adjectifs ordinaires à titre des participes et les degré de comparaison sur des sujets généraux et d'étude familiers;
10.5.6 - utiliser les pronoms, y compris le pronom indéfini "on" et les pronoms quantitatifs sur des sujets généraux et d'étude familiers;
10.5.7 - utiliser la variété des formes achevées simples, y compris certaines formes passives, compléments circonstanciels de temps et de lieu sur des sujets généraux et d'étude familiers;
10.5.13 - utiliser les formes modales du passé pour exprimer le regret, la critique sur des sujets généraux et d'étude familiers;
10.5.14 - utiliser les prépositions devant les noms et les adjectifs, les noms géographiques sur des sujets généraux et d'étude familiers
Classe de 11e:
Sujet
Chapitres
Les objectifsd’apprentissage.
1. Garanties sociales – réussite de l'État:
1.1
Constitution – loi fondamentale du Kazakhstan
1.2
Santé de la nation – base du futur fructueux. Assurance médicale
Compréhension de l’oral

10.2.4 - donner brièvement raisons et explications relatives à des opinions, projets et actions;
10.2.6 - faire un exposé simple et direct, préparé, sur un sujet familier dans son domaine qui soit assez clair pour être suivi sans difficulté la plupart du temps et dans lequel les points importants soient expliqués avec assez de précision;
Compréhension des écrits
10.3.1 - lire des textes factuels directs sur des sujets relatifs à son domaine et à ses intérêts avec un niveau satisfaisant de compréhension;
10.3.4 - trouver et comprendre l’information pertinente dans des écrits quotidiens tels que lettres, prospectus et courts documents officiels
10.3.5 - saisir, quelles conclusions principales sont faites dans les textes évidemment dirigés sur la preuve de quelque point de vue
10.3.8 - utiliser certaines ressources inconnues en papier et en chiffre pour le contrôle de la signification et l'élargissement de la compréhension
Production écrite
10.4.2 - écrire des descriptions détaillées simples et directes sur une gamme étendue de sujets familiers dans le cadre de son domaine d’intérêt;
10.4.3 - écrire de brefs essais simples sur des sujets d’intérêt général;
10.4.6 - inscrire les messages contenant les questions, les problèmes expliquant;
10.4.8 - paraphraser par la langue simple les fragments courts écrits, en utilisant la formulation et la structure du texte initial;
Utilisation de la langue française
10.5.1 - utiliser les noms abstraits composés et les groupes nominatifs composéssur des sujets familiers généraux et d'étude ainsi que des sujets inconnus;
10.5.3 - utiliser de divers adjectifs complexes et les adjectifs ordinaires à titre des participes et les degré de comparaison sur des sujets généraux et d'étude familiers;
10.5.6 - utiliser les pronoms, y compris le pronom indéfini "on" et les pronoms quantitatifs sur des sujets généraux et d'étude familiers;
10.5.7 - utiliser la variété des formes achevées simples, y compris certaines formes passives, compléments circonstanciels de temps et de lieu sur des sujets généraux et d'étude familiers;
10.5.13 - utiliser les formes modales du passé pour exprimer le regret, la critique sur des sujets généraux et d'étude familiers;
10.5.14 - utiliser les prépositions devant les noms et les adjectifs, les noms géographiques sur des sujets généraux et d'étude familiers
2) Classe de 11e:
Sujet
Chapitres
Les objectifsd’apprentissage.
1. Garanties sociales – réussite de l'État:
1.1
Constitution – loi fondamentale du Kazakhstan
1.2
Santé de la nation – base du futur fructueux. Assurance médicale
Compréhension de l’oral

11.5.1 - utiliser les noms abstraits composés et les groupes nominatifs composés sur des sujets familiers généraux et d'étude ainsi que des sujets inconnus;
11.5.12 - utiliser une grande variété de formes des adverbes comparatifs réguliers et irréguliers sur des sujets généraux et d'étude inconnus;
11.5.13 - utiliser les formes modales du passé pour exprimer le regret, la critique sur des sujets généraux et d'étude familiers et partiellement inconnus;
11.5.14 - utiliser les prépositions devant les noms et les adjectifs, les noms géographiques sur des sujets généraux et d'étude familierset partiellement inconnus;
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 629-қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "Қазақстан тарихы" пәнінен оқу жүктемесі төмендетілген үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. Оқу бағдарламасымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 27.11.2020 № 496 (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Білім берудің барлық деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 604 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17669 болып тіркелген) сәйкес әзірленген.
2. Отандық тарихты зерделеу өткен тарихи оқиғаларды түсіну және оларды талдау негізінде қазіргі замандағы орнын анықтау, азаматтық ұстанымын қалыптастыру және оқиғалар мен құбылыстарға жеке көзқарасын білдіре отырып, олардың маңызы мен мәнін түсінуді қамтамасыз ететін жеке тұлғаның тарихи санасын қалыптастыруға бағытталған.
3. Оқу пәнінің мазмұны білім алушыларға әртүрлі тарихи кезеңдердегі Қазақстанның әлемдік тарихи процестегі орны мен рөлін анықтай отырып, этникалық, саяси, әлеуметтік-экономикалық және мәдени даму жолдарының негізгі ерекшеліктерін түсінуге мүмкіндік береді.
4. Оқу пәнінің мақсаты – отандық тарихтың негізгі оқиғалары мен процестерін оқыту негізінде тарихи санаға, азаматтылық пен отансүйгіштік қасиеттерге ие, тарихи білім мен дағдыларды оқу және қоғамдық іс-әрекеттерде тиімді және шығармашылықпен қолдана алатын тұлға қалыптастыру.
5. Оқу пәнінің міндеттері:
1) Қазақстан аумағындағы қоғамның әртүрлі тарихи кезеңдеріндегі этникалық, әлеуметтік, экономикалық, саяси және мәдени дамуының негізгі мәселелері туралы білім қалыптастыру;
2) тарихи қалыптасқан мәдени, ұлттық дәстүр, әлеуметтік және адамгершілік нормаларды білімалушылардың түсінуі негізінде оларда азаматтылық пен қазақстандық бірегейлікті, дүниетанымдық ұстанымдарды тәрбиелеу;

11.5.1 - utiliser les noms abstraits composés et les groupes nominatifs composés sur des sujets familiers généraux et d'étude ainsi que des sujets inconnus;
11.5.12 - utiliser une grande variété de formes des adverbes comparatifs réguliers et irréguliers sur des sujets généraux et d'étude inconnus;
11.5.13 - utiliser les formes modales du passé pour exprimer le regret, la critique sur des sujets généraux et d'étude familiers et partiellement inconnus;
11.5.14 - utiliser les prépositions devant les noms et les adjectifs, les noms géographiques sur des sujets généraux et d'étude familierset partiellement inconnus;
Приложение 629 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа (с сокращением учебной нагрузки) по учебному предмету "История Казахстана" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования
Сноска. Приказ дополнен приложением 629 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 27.11.2020 № 496 (порядок введения в действие см. п.5).
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 604 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования всех уровней образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17669).
2. Изучение отечественной истории призвано формировать историческое сознание личности через осмысление исторического прошлого и определение своего положения в современном мире, гражданской позиции и своего отношения к событиям и явлениям, понимая их сущность и направленность.
3. Содержание учебного предмета предполагает осмысление обучающимися основных вопросов этнического, политического, социально-экономического и культурного развития Казахстана в различные исторические периоды, определяя его место и роль в мировом историческом процессе.
4. Цель учебного предмета: способствовать формированию личности обучающегося, обладающего историческим сознанием, гражданственностью и патриотизмом, активно и творчески применяющего исторические знания и навыки в учебной и социальной деятельности на основе изучения ключевых событий и процессов отечественной истории.
5. Задачи учебного предмета:
1) формирование знаний о ключевых проблемах этнического, социального, экономического, политического и культурного развития общества на территории Казахстана в различные исторические периоды;
2) воспитание гражданственности, казахстанской идентичности, развитие мировоззренческих убеждений обучающихся на основе осмысления исторически сложившихся культурных, национальных традиций, нравственных и социальных норм;

3) әлемдік тарихи процестегі Қазақстанның орны мен рөлі туралы жалпы тұтас түсінік қалыптастыру;
4) тарихи оқиғалар, құбылыстарды тарихи заңдылықтарды ескере отырып зерттеу, оқиғалар мен тұлғаларға қатысты пікірлер мен берілген бағаларды салыстыру және сыни тұрғыдан талдау дағдыларын дамыту, өткен кезеңмен қазіргі уақытқа қатысты пікірталастық мәселелерге өзіндік көзқарасты қалыптастыру;
5) өлке тарихын зерделеу, өлкетанулық жұмыстарды жүргізу дағдыларын дамыту;
6) әртүрлі тарихи деректермен жұмыс істеу, тарихи ақпаратты іздеу және жүйелеу дағдыларын дамыту;
7) әртүрлі деректерді қолдана отырып, жобалық, зерттеу әрекетін және тарихи реконструкция дағдыларын дамыту;
8) қазіргі кездегі саяси, әлеуметтік-экономикалық және мәдени процестерді түсіну үшін тарихи білімдерін қолдана білу дағдыларын қалыптастыру;
9) коммуникативтік дағдыларды қалыптастыру, оның ішінде, өз ойын ауызша және жазбаша түрде анық білдіру, командада жұмыс істей алу, түрлі деректерден алынған ақпараттарды қолдану.
2-тарау. "Қазақстан тарихы" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
6. "Қазақстан тарихы" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сынып – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты;
2) 11-сынып – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына тәуелді (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 болып тіркелген).
7. "Қазақстан тарихы" оқу пәнінен білім мазмұны бөлімдер арқылы қамтылған. Аталған бөлімдер сыныптар бойынша оқыту мақсаттарын қамтитын бөлімшелерден тұрады.
8. Оқу пәнінің білім мазмұны төрт бөлімді қамтиды:
10-сыныпта:
1) өркениет: даму ерекшеліктері;
2) этникалық және әлеуметтік процестер;
3) мемлекет, соғыс және революциялар тарихынан;
4) мәдениеттің дамуы.
11-сыныпта:
1) өркениет: даму ерекшеліктері;
2) саяси-құқықтық процестер;
3) қоғамдық-саяси ойдың дамуы;
4) білім мен ғылымның дамуы.
9. "Өркениет: даму ерекшеліктері" бөлімі 10-сыныпта келесі бөлімшелерден тұрады:
1) Орталық Азия өркениеттері: саналуандылығы және мәдени ортақтығы;
2) Ұлы дала өркениеті;
3) Орталық Азия және әлемдік өркениет.
10. "Этникалық және әлеуметтік процестер" бөлімі 10-сыныпта келесі бөлімшелерден тұрады:

3) формирование целостного представления о месте и роли Казахстана в мировом историческом процессе;
4) развитие навыков исследования событий и явлений с точки зрения их исторической обусловленности, сопоставления и критического анализа различных точек зрения и оценок исторических событий и личностей, определение собственного отношения к дискуссионным проблемам прошлого и современности;
5) развитие навыков ведения краеведческой работы и изучения региональной истории;
6) развитие навыков работы с различными типами исторических источников, поиска и систематизации исторической информации;
7) развитие навыков проектной, исследовательской деятельности и исторической реконструкции с привлечением различных источников;
8) развитие умения использовать исторические знания и навыки для понимания современных политических, социально-экономических и культурных процессов;
9) развитие коммуникативных навыков: ясно выражать свои мысли в устной и письменной форме, работать в команде, использовать информацию из различных источников.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "История Казахстана"
6. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "История Казахстана" составляет:
1) в 10 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
2) в 11 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под №8170).
7. Содержание учебного предмета "История Казахстана" организовано по разделам обучения. Разделы далее разбиты на подразделы, которые содержат цели обучения по классам в виде ожидаемых результатов.
8. Содержание учебного предмета включает четыре раздела:
В 10 классе:
1) цивилизация: особенности развития;
2) этнические и социальные процессы;
3) из истории государства, войн и революций;
4) развитие культуры.
В 11 классе:
1) цивилизация: особенности развития;
2) политико-правовые процессы;
3) развитие общественно-политической мысли;
4) развитие образования и науки.
9. Раздел "Цивилизация: особенности развития" в 10 классе включает следующие подразделы:
1) центрально-азиатские цивилизации: многообразие и культурная общность;
2) цивилизация Великой Степи;
3) Центральная Азия и мировая цивилизация.
10. Раздел "Этнические и социальные процессы" в 10 классе включает следующие подразделы:

1) қазақ халқының шығу тегінің бастауы;
2) дәстүрлі қазақ қоғамы: этникалық құрылымы және әлеуметтік ұйымдасуы.
11. "Мемлекет, соғыс және революциялар тарихынан" бөлімі 10-сыныпта келесі бөлімшелерден тұрады:
1) Қазақстан аумағындағы ерте мемлекеттер;
2) Ұлы даланың көшпенді империялары;
3) қазақ хандығы - Орталық Азиядағы алғашқы ұлттық мемлекет;
4) тәуелсіздікке жол және ұлттық мемлекеттілікті жаңғырту.
12. "Мәдениеттің дамуы" бөлімі 10-сыныпта келесі бөлімшелерден тұрады:
1) қазақ халқының дәстүрлі мәдениеті - дала өркениетінің мұрасы;
2) кеңестік кезеңдегі Қазақстан мәдениеті;
3) ұлттық жаңғыру кезеңіндегі мәдениет.
13. "Өркениет: даму ерекшеліктері" бөлімі 11-сыныпта келесі бөлімшелерден тұрады:
1) қазақтардың тіршілікті қамтамасыз етудің дәстүрлі жүйесі;
2) дала мен қала: өзара қарым-қатынас және өзара әсері;
3) Қазақстанның қазіргі замандағы әлеуметтік- экономикалық дамуы.
14. "Саяси-құқықтық процестер" бөлімі 11-сыныпта келесі бөлімшелерден тұрады:
1) Қазақстанда полиэтникалық қоғамның қалыптасу тарихы;
2) Қазақстан Республикасының этносаралық қатынастар саласындағы саясаты.
15. "Қоғамдық-саяси ойдың дамуы" бөлімі 11-сыныпта келесі бөлімшелерден тұрады:
1) Қазақстандағы қоғамдық-саяси ойдың эволюциясы;
2) "Алаш" – қоғамдық ой және ұлттық идея;
3) "Мәңгілік Ел" ұлттық идеясы – ХХІ ғасырдағы Қазақстан қоғамын біріктіруші негізі.
16. "Білім мен ғылымның дамуы" бөлімі 11-сыныпта келесі бөлімшелерден тұрады:
1) ортағасырлық Қазақстанның ғылыми мұрасы;
2) XVIII-XX ғасырлардағы Қазақстандағы білім мен ғылымның дамуы;
3) қазіргі кезеңдегі Қазақстандық білім және ғылым жүйесі.
17. Оқыту мақсаттары әр бөлімше ішінде мұғалім мен білім алушыға болашақ қадамдары жөнінде өзара ой бөлісуге, оларды жоспарлау мен бағалауға мүмкіндік беретін бірізділік пен сабақтастықты көрсетеді.
18. Оқу бағдарламасы базалық тарихи ойлау дағдыларын: тарихи деректердің интерпретациясы, уақыт пен кеңістікте бағдарлану, тарихи талдау және түсіндіруді қалыптастыруға бағытталған.
19. "Қазақстан тарихы" пәні бойынша тарихи ойлау дағдыларын қалыптастыру және оқыту мақсаттарын тиімді жүзеге асыру төмендегі тарихи концептілерге (түсініктерге) негізделеді:
1) өзгеріс пен сабақтастық;
2) себеп пен салдар;
3) дәлел;
4) ұқсастық пен айырмашылық;
5) маңыздылық;
6) интерпретация.
20. Тарихи концептілер негізінде оқытудың қүтілетін нәтижелері:

1) истоки происхождения казахского народа;
2) традиционное казахское общество: этническая структура и социальная организация.
11. Раздел "Из истории государства, войн и революций" в 10 классе включает следующие подразделы:
1) ранние государства на территории Казахстана;
2) империи кочевников Великой степи;
3) Казахское ханство – первое национальное государство в Центральной Азии;
4) путь к независимости и возрождение национальной государственности.
12. Раздел "Развитие культуры" в 10 классе включает следующие подразделы:
1) традиционная культура казахского народа – наследие степной цивилизации;
2) культура Казахстана в советский период;
3) культура в период национального возрождения.
13. Раздел "Цивилизация: особенности развития" в 11 классе включает следующие подразделы:
1) традиционная система жизнеобеспечения казахов;
2) степь и город: взаимодействие и взаимовлияние;
3) социально-экономическое развитие Казахстана в новейшее время.
14. Раздел "Политико-правовые процессы" в 11 классе включает следующие подразделы:
1) история формирования полиэтнического общества в Казахстане;
2) политика Республики Казахстан в области межэтнических отношений.
15. Раздел "Развитие общественно-политической мысли" в 11 классе включает следующие подразделы:
1) эволюция общественно-политической мысли Казахстана;
2) "Алаш" – общественная мысль и национальная идея;
3) общенациональная идея "Мәңгілік Ел" – консолидирующая основа казахстанского общества в XXI веке.
16. Раздел "Развитие образования и науки" в 11 классе включает следующие подразделы:
1) научное наследие средневекового Казахстана;
2) развитие образования и науки Казахстана в XVIII-XX веках;
3) казахстанская система образования и науки на современном этапе.
17. Цели обучения, организованные систематично и последовательно внутри каждого подраздела, позволяют учителям планировать свою работу, оценивать достижения обучающихся и информировать их о следующих этапах обучения.
18. Учебная программа направлена на формирование базовых навыков исторического мышления: интерпретация исторических источников, ориентация во времени и пространстве, навыки исторического анализа и объяснения.
19. Формирование навыков исторического мышления, а также эффективная реализация целей обучения по предмету "История Казахстана" осуществляется на основе исторических концептов (понятий):
1) изменение и преемственность;
2) причина и следствие;
3) доказательство;
4) сходство и различие;
5) значимость;
6) интерпретация.
20. Ожидаемые результаты реализации обучения на основе исторических концептов:

1) "Өзгеріс пен сабақтастық" бойынша білім алушылар: сабақтастық пен өзгеріске қатысты тарихи мысалдарды уақыт пен кеңістікте талдайды және бағалайды; сабақтастық пен өзгеріске қатысты тарихи мысалдарды ұзақ уақыт бойы ауқымды тарихи процестер мен тақырыптарға дейін біріктіреді; тарихи оқиғалар мен процестердің белгілі бір уақыт межесінде жүйеленуі мен ұйымдасуының негізін (критерийлер) түсіндіреді;
2) "Себеп және салдар" бойынша білім алушылар: бір немесе бірнеше себептердің және/немесе ықпалдардың өзара әрекеттесуін талдайды және бағалайды; ұқсастықтарды, себеп-салдарды, өзара байланысты көрсете отырып тарихи себептілікті түсінеді; тарихи құбылыс, оқиға немесе процесті басқа ұқсас тарихи құбылыстармен уақыт пен кеңістікте байланыстырудың әдістерін түсіндіреді және бағалайды;
3) "Дәлел" бойынша білім алушылар: қарастырылып отырған дәлелге қатысты: аудитория, мақсаттар, көзқарастар, формат, аргумент, шектеулер және контекст сынды тарихи айғақтардың ерекшеліктерін талдайды, тарихи айғақтарды талдау және бағалау негізінде дәйекті қорытынды жасайды, өткен заман туралы объективті түсінік қалыптастыру мақсатында түпнұсқалық және қосалқы деректерден әртүрлі, қарама-қайшы айғақтарды талдайды;
4) "Ұқсастық пен айырмашылық" бойынша білім алушылар: белгілі бір жерде, белгіленген бір уақыт кезеңінде және/немесе әртүрлі қоғамдарда, немесе бір қоғамның ішіндегі өзара байланысқан тарихи оқиғаларды салыстырады;
5) "Маңыздылық" бойынша білім алушылар: қоғамның дамуы үшін тарихи оқиғаның, құбылыстың, процестің маңыздылығын анықтайды;
6) "Интерпретация" бойынша білім алушылар: белгілі бір тарихи оқиғаға, құбылысқа, процеске қатысты әртүрлі көзқарастарды түсіндіреді және бағалайды.
21. 10-сыныпқа арналған "Қазақстан тарихы" пәнінің базалық білім мазмұны келесі тараулардан тұрады:
өркениет: даму ерекшеліктері. Орталық Азия өркениеттері: саналуандылығы және мәдени ортақтығы. "Орталық Азия" ұғымының тарихи және географиялық аспектілері. Орталық Азияның дәстүрлі өркениеттерін зерттеу тарихы. Орталық Азия өркениеттері пайда болуының факторлары. Орталық Азия өркениеттерінің ежелгі ошақтарының ерекшеліктері. Ұлы Дала өркениеті. "Ұлы Дала" ұғымының тарихи-географиялық сипаттамасы. Ұлы дала өркениетінің қайнар көзі және қалыптасуының ерекшеліктері (энеолит, қола дәуірі). Қазақстан аумағындағы ежелгі археологиялық мәдениеттердің ерекшеліктері. Ерте көшпенділер дәуіріндегі Ұлы Дала өркениеті. Ұлы Дала ежелгі мәдениеттерінің сабақтастығы және өзара байланысы. Ерте көшпенділер өркениетінің әлемдік тарихи процестер барысына әсері. Орталық Азия және әлемдік өркениет. Орталық Азия халықтарының әлемдік материалдық мәдениеттің дамуына қосқан үлесі. Орталық Азия халықтарының әлемдік рухани мәдениеттің дамуына қосқан үлесі;
этникалық және әлеуметтік процестер. Қазақ халқының шығу тегі. "Антропогенез", "этногенез", "этнос" ұғымдары. Қазақстан аумағындағы этногенез және этникалық процестер. Қазақ этносының қалыптасуы – көп ғасырларлық этникалық процестердің нәтижесі. Мәдени-генетикалық код - ұлттың негізі. Дәстүрлі қазақ қоғамы: этникалық құрылымы және әлеуметтік ұйымдасуы. Қазақтарда ру-тайпалық құрылым қалыптасуының тарихи шарттары. Қазақтардың ру-тайпалық құрылымының эволюциясы. Туыстық принциптердің және рулық құрылымның функционалдық маңызы. "Ауызша тарихнама", "шежіре", "ру", "тайпа", "ата-жұрт", "атамекен", "ел" ұғымы. Қазақтардың ру-тайпалық ұйымдасыуының біріктіруші рөлі. Дәстүрлі қазақ қоғамының әлеуметтік жіктелуі. "Ақсүйек", "қарасүйек", "хан", "сұлтан", "би", "батыр" ұғымдары. Дәстүрлі қазақ қоғамындағы әлеуметтік институттардың қызметі;
мемлекет, соғыс және революциялар тарихынан. Қазақстан аумағындағы ерте мемлекеттер.Қазақстан аумағындағы ерте мемлекеттердің саяси ұйымдасуы. "Мемлекет", "билік", "саяси ұйым" ұғымдары. Ұлы Дала көшпенділерінің империялары. Түркі империясы - көшпенділер мемлекеттілігінің классикалық үлгісі. Ұлы Түрік қағанатының қалыптасуы мен дамуы. Түркі империясының мұрагерлері. Мемлекеттік құрылым түрлерінің сабақтастығы. Ерте және дамыған орта ғасырлардағы түркі мемлекеттерінің геосаяси белсенділігі. Түркі әлемінің қалыптасуы мен дамуындағы түркі империясының рөлі. Шыңғысхан империясы және оның мұрагерлері. Шыңғысханның әлем тарихындағы рөлі. Қазақстан аумағында ұлыс жүйесінің дамуы. XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердің геосаяси белсенділігі және олардың Еуразиядағы тарихи процестердің барысына әсер етуі. Қазақ хандығы – Орталық Азиядағы алғашқы ұлттық мемлекет. Ақ Орда мен Қазақ хандығының тарихи сабақтастығы. Қазақ хандығының құрылуы – Қазақстан аумағындағы тарихи процестердің заңды нәтижесі. Қазақ хандарының Қазақ мемлекетінің қалыптасуы мен нығаюындағы рөлі. Қазақ хандығының саяси институттары. Мемлекеттік құрылым түрлерінің сабақтастығы. Бабаларымыздың ұлан-ғайыр аумақты қорғап сақтаудағы рөлі. Тәуелсіздікке жол және ұлттық мемлекеттіліктің қайта жаңғыртылуы. Қазақстанның мемлекеттік егемендігінен айрылуы. Қазақ халқының мемлекеттік егемендікті қалпына келтіру үшін жүргізген ұлт-азаттық күресі. Түркістан (Қоқан) және Алаш автономиясы түрінде мемлекеттік егемендіктің қалпына келтірілуі. Қазақ мемлекеттілігінің кеңестік түрі. "Автономдық кеңес республикасы", "Кеңес одағы республикасы", "унитарлы мемлекет" ұғымдары. Кеңестік кезеңдегі Қазақстанның қоғамдық-саяси дамуының жетістіктері мен қайшылықтары. Ұлттық мемлекеттіліктің жаңғыртылуы. Ұлттық мемлекеттіліктің жаңғыртылуындағы Тұңғыш Президент Н.Ә. Назарбаевтың рөлі. Қазақстанның мемлекеттік тәуелсіздігінің қалпына келтірілуі – тарихи процестердің заңды нәтижесі. Қазақстан Республикасының мемлекеттік стратегиялары мен бағдарламалары;
мәдениеттің дамуы. Қазақ халқының дәстүрлі мәдениеті – дала өркениетінің мұрасы.Қазақ халқының материалдық мәдениеті және қолданбалы қолөнері. "Мәдениет", "дала өркениеті", "материалдық мәдениет", "рухани мәдениет", "қолданбалы өнер", "мәдени мұра" ұғымдары. Қазақстандағы тарихи-этнографиялық процестердің эволюциясы және сабақтастығы. Қазақтардың дәстүрлі дүниетанымы. "Әдет-ғұрып" "рәсім", "салт-дәстүр", "діл (менталитет)" ұғымдары. Қазақ халқының рухани-адамгершілік құндылықтары: әдет-ғұрыптар мен салт-дәстүрлер. Туған жерге, оның мәдениеті мен салт-дәстүріне құрмет көрсету- шынайы патриотизмнің көрінісі. Дала өркениеті тарихымен мәдениетінің ескерткіштері. Тарихи және мәдени ескерткіштердің классификациясы. Қазақстанның рухани құндылықтары – ұлттық бірегейліктің негізі. Қазақ халқының әдеби және музыкалық мұрасы: бастауы, дәстүрі, қазіргі уақыттағы дамуы. Кеңестік кезеңдегі Қазақстанның мәдениеті. Кеңестік кезеңдегі мәдениет саласындағы жетістіктер мен қайшылықтар. Жаңа бағыттар мен жанрлар. Ұлттық жаңғыру кезеңіндегі мәдениет. Қазақстандық мәдениеттің дамуы. Жаңа бағыттар мен жанрлар. Халықаралық мәдени кеңістікке кірігу процесі.

1) изменение и преемственность. Обучающиеся должны уметь: анализировать и оценивать исторические примеры непрерывности и изменения во времени и пространстве; объединять примеры непрерывности и изменения в течение продолжительного времени до масштабных исторических процессов или тем; объяснять основания (критерии) систематизации и организации исторических событий и процессов внутри определенного временного блока;
2) причина и следствие. Обучающиеся должны уметь: анализировать и оценивать взаимодействие нескольких причин и/или влияний; понимать историческую обусловленность, выделяя совпадения, причинно-следственную связь и взаимосвязи; объяснять и оценивать способы, в которых явление, событие или процесс связывается с другими аналогичными историческими явлениями во времени и в пространстве.
3) доказательство. Обучающиеся должны уметь: анализировать особенности исторического источника, такие как аудитория, цели, точки зрения, формат, аргумент, ограничения и контекст, относящиеся к рассматриваемому доказательству; на основе анализа и оценки исторического свидетельства, делать обоснованные заключения и соответствующие выводы; анализировать различные, иногда противоречивые свидетельства из первичных источников и вторичных работ в целях создания объективного представления о прошлом.
4) сходство и различия. Обучающиеся должны уметь сравнивать связанные исторические события и процессы на местах, в течение определенного отрезка времени и/или в различных обществах, или внутри одного общества.
5) значимость. Обучающиеся должны уметь определять значимость исторического события, явления, процесса для развития общества.
6) интерпретация. Обучающиеся должны уметь объяснять и оценивать различные точки зрения на определенное историческое событие, явление, процесс.
21. Базовое содержание учебного предмета "История Казахстана" для 10 класса:
1) цивилизации: особенности развития. Центрально-азиатские цивилизации: многообразие и культурная общность. Исторические и географические аспекты понятия "Центральная Азия". История изучения традиционных цивилизаций Центральной Азии. Факторы возникновения цивилизации Центральной Азии. Особенности центрально-азиатских очагов цивилизации. Цивилизация Великой Степи. Историко-географическая характеристика понятия "Великая Степь". Истоки и особенности возникновения цивилизации Великой Степи (энеолит, эпоха бронзы). Особенности древних археологических культур на территории Казахстана. Цивилизация Великой Степи в эпоху ранних кочевников. Преемственность и взаимовлияние древних культур Великой Степи. Влияние ранних кочевников на ход мировых исторических процессов. Центральная Азия и мировая цивилизация. Вклад народов Центральной Азии в развитие материальной культуры мира. Вклад народов Центральной Азии в развитие духовной культуры мира;
2) этнические и социальные процессы. Истоки происхождения казахского народа. Понятия "антропогенез", "этногенез", "этнос". Этногенез и этнические процессы на территории Казахстана. Формирование казахского этноса как результат многовекового этнического процесса. Культурно-генетический код как основа нации. Традиционное казахское общество: этническая структура и социальная организация. Историческая обусловленность формирования родоплеменной структуры казахов. Эволюция родоплеменной организации казахов. Функциональное значение принципа родства и родовой структуры. Понятия "устная историология", "шежіре", "ру", "тайпа", "ата-жұрт", "ата-мекен", "ел". Консолидирующая роль родоплеменной организации казахов. Социальная стратификация казахского традиционного общества. Понятия "ақсүйек", "қарасүйек", "хан", "сұлтан", "би", "батыр". Функции социальных институтов в традиционном обществе казахов;
3) из истории государства, войн и революций. Ранние государства на территории Казахстана. Политическая организация ранних государств на территории Казахстана. Понятия "государство", "власть", "политическая организация". Империи кочевников Великой степи. Тюркская империя – классический образец государственности кочевников. Становление и развитие Великого Тюркского каганата. Преемники Тюркской империи. Преемственность форм государственного устройства. Геополитическая активность тюркских государств раннего и развитого средневековья. Роль Тюркской империи в формировании и развитии тюркского мира. империя Чингисхана и ее наследники. Роль Чингисхана в мировой истории. Развитие улусной системы на территории Казахстана. Геополитическая активность государств XIII-XV веков и их влияние на ход исторических процессов в Евразии. Казахское ханство – первое национальное государство в Центральной Азии. Историческая преемственность Ак Орды и Казахского ханства. Образование Казахского ханства – закономерный результат исторических процессов на территории Казахстана. Роль казахских ханов в создании и укреплении Казахского государства. Политические институты Казахского ханства. Преемственность форм государственного устройства. Роль предков в защите и сохранении благодатной земли. Путь к независимости и возрождение национальной государственности. Утрата государственного суверенитета. Национально-освободительная борьба казахского народа за восстановление государственного суверенитета. Восстановление государственного суверенитета в форме Алашской и Туркестанской (Кокандской) автономий. Советская форма казахской государственности. Понятия "автономная советская республика", "советская союзная республика", "унитарное государство". Достижения и противоречия общественно-политического развития Казахстана в советский период. Возрождение национальной государственности. Роль Первого Президента Н.А.Назарбаева в возрождении национальной государственности. Восстановление государственной независимости Казахстана – закономерный результат исторического процесса. Государственные стратегии и программы развития Республики Казахстан;
4) развитие культуры. Традиционная культура казахского народа – наследие степной цивилизации. Материальная культура и прикладное искусство казахского народа. Понятия "культура", "степная цивилизация", "материальная культура", "духовная культура", "прикладное искусство", "культурное наследие". Эволюция и преемственность историко-этнографических процессов на территории Казахстана. Традиционное мировоззрение казахов. Понятия "обряд", "ритуал", "обычаи", "традиции", "менталитет". Духовные и нравственные ценности казахского народа: обычаи и традиции. Патриотизм как особое отношение к родной земле, культуре и традициям. Памятники истории и культуры степной цивилизации. Классификация памятников истории и культуры. Духовные святыни Казахстана – каркас национальной идентичности. Литературное и музыкальное наследие казахского народа: истоки, традиции, современность. Культура Казахстана в советский период. Достижения и противоречия развития культуры советского периода. Новые направления и жанры. Культура в период национального возрождения. Развитие казахстанской культуры. Новые направления и жанры. Интеграция в международное культурное пространство.

3-тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
23. Бағдарламада оқыту мақсаттары кодтық белгімен берілген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлім мен бөлімше ретін, төртінші сан оқыту мақсатының реттік санын көрсетеді. Мысалы, 10.2.1.2 кодында "10" – сынып, "2.1." – бөлім мен бөлімше, "2" – оқыту мақсатының реттік саны.
1- бөлім:
10-сынып
Өркениет: даму ерекшеліктері
11-сынып
Өркениет: даму ерекшеліктері
Білім алушылар:
10.1.1.1 "Орталық Азия" түсінігін аймақтың тарихи және географиялық ерекшеліктерін сипаттау үшін пайдалану
11.1.1.1 Қазақстан халқының тіршілікті қамтамасыз ету жүйесінің қалыптасуына және дамуына табиғи-географиялық факторлардың әсерін зерттеу
10.1.1.2 әлемдік өркениеттегі Орталық Азияның рөлі туралы ғалымдардың пікірін зерттеу
11.1.1.2 көшпелі мал шаруашылығы мен егіншіліктің ерекшеліктерін "тіршілікті қамтамасыз ету жүйесі" , "қоныстану жүйесі", "экожүйе" ұғымдарын пайдалана отырып анықтау
10.1.1.3 Орталық Азия өркениеттерінің ежелгі ошақтарының ерекшеліктерін сипаттау
11.1.1.3 картаны пайдаланып дәстүрлі шаруашылық қызмет түрлерін классификациялау
10.1.2.1 картаны пайдаланып "Ұлы Дала" тарихи-географиялық аймағын анықтау
11.1.1.4 этнографиялық материалдар негізінде қазақтарда қолөнер мен кәсіптердің дамуын сипаттау
10.1.2.2 тарихи дерек көздерді талдау негізінде "Ұлы Дала" ұғымының мәнін түсіндіру
11.1.2.1 картаны пайдаланып, Ұлы Жібек жолының Қазақстан аумағындағы бағыттары мен жолдарын зерттеу
10.1.2.3 Ұлы дала өркениетінің пайда болуы мен қалыптасу ерекшеліктерін түсіндіру
11.1.2.2 Қазақстан аумағында қалалардың пайда болуы мен дамуындағы Ұлы Жібек жолының рөліне талдау жасау
10.1.2.4 Қазақстан аумағындағы ежелгі археологиялық мәдениеттердің ерекшеліктерін сипаттау
11.1.2.3 сауда-экономикалық қарым-қатынастар жүйесіндегі көшпелі және отырықшы халықтың өзара қарым-қатынасын сипаттау
10.1.2.5 Ұлы Дала ежелгі мәдениеттерінің сабақтастығын және өзара байланысын талдау
11.1.2.4 дереккөздер негізінде көшпелі және отырықшы халықтың мәдени өзара әсерін анықтау
10.1.2.6 "Өркениет" ұғымын айқындау критерийлерін пайдалана отырып, Ұлы Дала көшпелі өркениетінің ерекшеліктерін сипаттау
11.1.3.1 Қазақстанның экономикалық даму ерекшеліктерін талдау үшін "экономикалық жүйе", "дәстүрлі (аграрлы) экономика", "жоспарлы (социалистік) экономика" ұғымдарын пайдалану
10.1.2.7 әртүрлі көзқарастарды талдау арқылы ерте көшпенділер өркениетінің әлемдік тарихи процестер барысына әсерін бағалау
11.1.3.2 ХХ ғасырда Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық даму бағыттарын анықтаған факторларды талдау

Глава 3. Система целей обучения
23. Система целей обучения содержит кодировку. Код первого числа обозначает класс, второе и третье число – раздел и подраздел, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в коде 10.2.1.2 "10" - класс, "2" - раздел, "1" - подраздел, "2" - нумерация учебной цели.
Раздел 1:
10 класс
Цивилизация: особенности развития
11 класс
Цивилизация: особенности развития
Обучающиеся должны:
10.1.1.1 использовать понятие "Центральная Азия" для характеристики историко-географических особенностей региона
11.1.1.1 исследовать влияние природно-географического фактора на формирование и развитие системы жизнеобеспечения населения Казахстана
10.1.1.2 исследовать взгляды ученых о роли Центральной Азии в мировой цивилизации
11.1.1.2 определять особенности кочевого скотоводства и земледелия, используя понятия "система жизнеобеспечения", "система расселения", "экосистема"
10.1.1.3 характеризовать особенности древних центрально-азиатских очагов цивилизаций
11.1.1. 3 классифицировать традиционную хозяйственную деятельность, используя карту
10.1.2.1 определять историко-географический регион "Великая Степь", используя карту
11.1.1.4 характеризовать развитие ремесла и промыслов у казахов на основе этнографических материалов
10.1.2.2 объяснять сущность понятия "Великая Степь" на основе анализа исторических источников
11.1.2.1 исследовать направления и трассы Великого Шелкового пути на территории Казахстана, используя карту
10.1.2.3 объяснять истоки и особенности возникновения цивилизации Великой Степи
11.1.2.2 анализировать роль Великого Шелкового пути в возникновении и развитии городов Казахстана
10.1.2.4 характеризовать особенности древних археологических культур на территории Казахстан
11.1.2.3 характеризовать взаимодействие оседлого и кочевого населения в системе торгово-экономических отношений
10.1.2.5 анализировать преемственность и взаимовлияние древних культур Великой Степи
11.1.2.4 анализировать культурное взаимовлияние оседлого и кочевого населения на основе источников
10.1.2.6 характеризовать особенности кочевой цивилизации Великой Степи, используя критерии определения понятия "цивилизация
11.1.3.1 использовать понятия "экономическая система", "традиционная (аграрная) экономика", "плановая (социалистическая) экономика" для анализа особенностей экономического развития Казахстана
10.1.2.7 оценивать влияние цивилизации ранних кочевников на ход мировых исторических процессов, анализируя различные точки зрения
11.1.3.2 анализировать факторы, определившие направления социально-экономического развития Казахстана в ХХ веке

10.1.3.1 Орталық Азия халықтарының материалдық және рухани мәдениет жетістіктерін талдау арқылы адамзаттың дамуына қосқан үлесін қорытындылау
11.1.3.3 Қазақстан Республикасы экономикасының даму кезеңдерін талдау, олардың ерекшеліктерін анықтау
11.1.3.4 мемлекеттік стратегиялар мен бағдарламалардың мазмұнын зерттеу және Қазақстан Республикасы әлеуметтік-экономикалық даму болашағын болжау
2-бөлім:
10- сынып
Этникалық және әлеуметтік процестер
11- сынып
Саяси-құқықтық процестер
Білім алушылар:
10.2.1.1 Қазақстандағы этникалық процестерді түсіндіру үшін "антропогенез", "этногенез", "этнос" ұғымдарын пайдалану
11.2.1.1 Қазақстанның этникалық құрамының өзгеру үрдісін түсіндіру үшін "аграрлық саясат", "көші-қон саясаты", "моноэтностық құрам" ұғымдарын пайдалану
10.2.1.2 этникалық процестердің сабақтастығын анықтай отырып, Қазақстан аумағында этногенездің кезеңдерін айқындау
11.2.1.2 Қазақстан аумағындағы халықтың этникалық құрамының өзгеру кезеңдерін зерттеу
10.2.2.1 қазақтардың этникалық құрылымын сипаттау үшін "ру", "тайпа ", "жүз", " ата-жұрт", "ата-мекен" ұғымдарын пайдалану
11.2.1.3 Қазақстанның этникалық құрамының өзгеру үрдісін түсіндіру үшін "депортация", "арнайы қонысаударылғандар", "полиэтникалық қоғам", "ұлттық саясат", "интернационализм" ұғымдарын пайдалану
10.2.2.2 тарихи кезеңдерді талдау негізінде қазақтардың ру-тайпалық ұйымдасу түрінің қалыптасу алғышарттарын талдау
11.2.2.1 көші-қон саясатының ерекшеліктерін анықтау үшін "көші-қон", "эмиграция", "иммиграция", "репатриант", "диаспора", "ирридента" ұғымдарын пайдалану
10.2.2.3 қазақтардың ру-тайпалық құрылымының ерекшеліктерін ауызша тарихнама негізінде түсіндіру (шежіре, генеалогиялық аңыздар)
11.2.2.2 Қазақстандық заңнаманың және мемлекеттік бағдарламалардың негізінде көші-қон саясатының негізгі бағыттары мен басымдықтарын түсіндіру
10.2.2.4 қазақ көшпелі өркениетінің ерекшеліктерін ескере отырып, туыстық принциптердің және рулық құрылымның функционалдық маңызын түсіндіру
11.2.2.3 мемлекеттік стратегияларды және бағдарламаларды зерттеу негізінде ұлтаралық және конфессияаралық келісімнің қазақстандық үлгісін бағалау
10.2.2.5 қазақтардың әлеуметтік жіктелуіне тән ерекшеліктерді анықтау үшін "ақсүйек", "қарасүйек ", "хан", "сұлтан", "би", "батыр" ұғымдарын пайдалану
11.2.2.4 Ұлттық бірлікті және қазақстандық бірегейлікті нығайтудағы Қазақстан халқы Ассамблеясының рөлін сипаттау
10.2.2.6 дәстүрлі қазақ қоғамындағы әлеуметтік институттардың функционалдық рөлін түсіндіру
10.2.2.7 туған жердің мәдениеті, салт дәстүрінің маңызына баға беруде "мәдени-генетикалық код" ұғымын қолдану

10.1.3.1 анализировать достижения материальной и духовной культуры народов Центральной Азии, обобщая их вклад в общечеловеческий прогресс
11.1.3.3 анализировать этапы развития экономики Республики Казахстан, выявляя их особенности
11.1.3.4 исследовать содержание государственных стратегий и программ, прогнозируя перспективы социально-экономического развития Республики Казахстан
Раздел 2:
10 класс
Этнические и социальные процессы
11 класс
Политико-правовые процессы
Обучающиеся должны:
10.2.1.1 использовать понятия "антропогенез", "этногенез", "этнос" для объяснения этнических процессов на территории Казахстана
11.2.1.1 использовать понятия "аграрная политика", "переселенческая политика", "моноэтнический состав" для объяснения процесса изменения этнического состава Казахстана
10.2.1.2 определять этапы этногенеза на территории Казахстана, выявляя 10. преемственность этнических процессов
11.2.1.2 исследовать этапы изменения
этнического состава населения на территории Казахстана
10.2.2.1 использовать понятия "ру", "тайпа", "жүз", "ата-жұрт", "ата-мекен", "ел" для описания этнической структуры казахов
11.2.1.3 использовать понятия "депортация", "спецпереселенцы", "полиэтническое общество", "национальная политика", "интернационализм", "толерантность" для объяснения процесса изменения этнического состава Казахстана
10.2.2.2 анализировать предпосылки формирования родоплеменной организации казахов на основе анализа исторических периодов
11.2.2.1 использовать понятия "миграция", "эмиграция", "иммиграция", "репатриант", "диаспора", "ирридента" для определения особенностей миграционной политики
10.2.2.3 объяснять особенности родоплеменной структуры казахов на основе данных устной историологии (шежіре, генеалогические предания)
11.2.2.2 объяснять основные направления и приоритеты миграционной политики на основе казахстанских законодательных актов и программ
10.2.2.4 объяснять функциональное значение принципа родства и родовой структуры, учитывая особенности кочевой цивилизации казахов
11.2.2.3 оценивать казахстанскую модель межэтнического, межконфессионального согласия на основе изучения государственных стратегий и программ
10.2.2.5 использовать понятия "ақсүйек", "қарасүйек", "хан", "сұлтан", "би", "батыр" для выявления характерных особенностей социальной стратификации казахов
11.2.2.4 характеризовать роль Ассамблеи народа Казахстана в укреплении национального единства и казахстанской идентичности
10.2.2.6 объяснять функциональную роль социальных институтов традиционного казахского общества
10.2.2.7 использовать понятие "культурно-генетический код" для оценки значимости культуры, обычаев, традиций родной земли.

3- бөлім:
10-сынып
Мемлекет, соғыс және революциялар тарихынан:
11-сынып
Қоғамдық саяси ойдың дамуы
Білім алушылар:
10.3.1.1 Қазақстандағы ерте көшпенділердегі мемлекеттілік белгілерін анықтау үшін "мемлекет", "билік", "саяси ұйым" ұғымдарын пайдалану
11.3.1.1 ежелгі және ортағасырлық Қазақстанның тарихи тұлғаларының қоғамдық-саяси идеяларын анықтау
10.3.1.2 Қазақстанда мемлекеттіліктің қалыптасуының тарихи кезеңдерін түсіндіру
11.3.1.2 Қазақстандағы қоғамдық-саяси ойдың дамуына тарихи қайраткерлердің қосқан үлесін бағалау
10.3.1.3 Қазақстан территориясындағы ерте мемлекеттердің саяси құрылымының ерекшеліктерін сипаттау
11.3.1.3 қазақ хандығы дәуіріндегі тарихи тұлғалардың қоғамдық-саяси идеяларын анықтау
10.3.2.1 деректерді талдау негізінде түркі мемлекеттерінің дамуын зерттеу, мемлекет құрылысындағы сабақтастықты анықтау
11.3.1.4 қазақ ұлттық мемлекеттілігінің тарихи тағдыры туралы "Зар-заман" өкілдерінің идеяларын түсіндіру
10.3.2.2 ерте және дамыған ортағасырлардағы түркі мемлекеттерінің геосаяси белсенділігін бағалау
11.3.1.5 XIX ғасырдағы қазақ ағартушыларының қоғамдық-саяси қызметін талдау
10.3.2.3 мемлекет құрылысындағы сабақтастықты анықтай отырып, Қазақстан аумағындағы ұлыс жүйесінің дамуын талдау
11.3.2.1 "Алаш" ұлттық идеясының тарихи негіздерін анықтау
10.3.2.4 XIII -XV ғасырлардағы мемлекеттердің геосаяси белсенділігін сипаттау арқылы, олардың Еуразиядағы тарихи процестердің барысына әсер ету дәрежесін бағалау
11.3.2.2 қазақ мемлекеттілігінің даму жолдары туралы ұлттық зиялылардың қоғамдық-саяси көзқарастарын салыстыру
10.3.3.1 Ақ Орда және Қазақ хандығының тарихи сабақтастығын анықтау
11.3.3.1 "Мәңгілік Ел" жалпыұлттық идеясының тарихи негіздерін анықтау
10.3.3.2 Қазақ хандығының құрылуын Қазақстан аумағындағы тарихи процестердің заңды нәтижесі ретінде тұжырымдау
11.3.3.2 "Мәңгілік Ел" – патриоттық актісін" және "Қазақстандық бірегейлікті және бірлікті нығайту және дамыту тұжырымдамасын" зерттеу негізінде мемлекеттің идеология саласындағы саясатын түсіндіру
10.3.3.3 мемлекет құрылысындағы сабақтастықты анықтай отырып, Қазақ хандығының саяси институттарының ерекшеліктерін талдау
10.3.4.1 Қазақстанның мемлекеттік егемендігіненайрылуының себеп-салдарын анықтау
10.3.4.2 қазақ халқының мемлекеттік егемендікті қалпына келтіру үшін жүргізген күресін зерттеу
10.3.4.3 Қазақ мемлекеттілігінің кеңестік түрін түсіндіру үшін "автономдық кеңес республикасы", "кеңес одағы республикасы", "унитарлы мемлекет" ұғымдарын пайдалану

Раздел 3:
10 класс
Из истории государства, войн и революций
11 класс
Развитие общественно-политической мысли
Обучающиеся должны:
10.3.1.1 использовать понятия "государство", "власть", "политическая организация" для определения признаков государственности ранних кочевников Казахстана
11.3.1.1 определять общественно-политические идеи исторических личностей древнего и средневекового Казахстана
10.3.1.2 объяснять исторические этапы формирования государственности на территории Казахстана
11.3.1.2 оценивать вклад исторических деятелей в развитие общественно-политической мысли Казахстана
10.3.1.3 характеризовать особенности политического устройства ранних государств на территории Казахстана
11.3.1.3 определять общественно-политические идеи исторических деятелей Казахского ханства
10.3.2.1 исследовать процесс развития тюркских государств на основе изучения источников, выявляя преемственность форм государственного устройства
11.3.1.4 объяснять идеи представителей "Зарзаман", отражающие историческую судьбу казахской национальной государственности
10.3.2.2 оценивать геополитическую активность тюркских государств раннего и развитого средневековья
11.3.1.5 анализировать общественно-политическую деятельность казахских просветителей XIX века
10.3.2.3 анализировать процесс развития улусной системы на территории Казахстана, выявляя преемственность форм государственного устройства
11.3.2.1 определять исторические основы национальной идеи "Алаш"
10.3.2.4 оценивать геополитическую активность государств XIII-XV веков, выявляя степень их влияния на ход исторических процессов в Евразии
11.3.2.2 сопоставлять общественно-политические взгляды национальной интеллигенции о путях развития казахской государственности
10.3.3.1 устанавливать историческую преемственность Ак Орды и Казахского ханства
11.3.3.1 определять исторические основы общенациональной идеи "МәңгілікЕл"
10.3.3.2 обосновывать образование Казахского ханства как закономерный результат исторических процессов на территории Казахстана
11.3.3.2 объяснять политику государства в области идеологии на основе изучения "Патриотического акта – Мәңгілік Ел" и "Концепции укрепления и развития казахстанской идентичности и единства"
10.3.3.3 анализировать особенности политических институтов Казахского ханства, выявляя преемственность форм государственного устройства
10.3.4.1 устанавливать причинно-следственные связи утраты государственного суверенитета Казахстана
10.3.4.2 исследовать борьбу казахского народа за восстановление государственного суверенитета
10.3.4.3 использовать понятия "автономная советская республика", "советская союзная республика", "унитарное государство" для объяснения советской формы казахской государственности

10.3.4.4 Кеңестік кезеңдегі Қазақстанның қоғамдық-саяси дамуының жетістіктері мен қайшылықтарын талдау
10.3.4.5 Ұлттық мемлекеттіліктің жаңғыртылуындағы Тұңғыш Президент
Н.Ә. Назарбаевтың рөлін анықтау
10.3.4.6 мемлекеттік стратегиялар мен бағдарламалардың мазмұнын зерттей отырып, Қазақстан Республикасының даму бағдарларын болжау
4- бөлім:
10 - сынып
Мәдениеттің дамуы
11- сынып
Білім мен ғылымның дамуы
Білім алушылар:
10.4.1.1 қазақ халқының мәдени жетістіктерін сипаттау үшін "мәдениет", "дала өркениеті", "материалдық мәдениет", "рухани мәдениет", "қолданбалы өнер", "мәдени мұра" ұғымдарын пайдалану
11.4.1.1 ғылымның дамуына Қазақстан ортағасырлық ғалымдардың қосқан үлесін зерттеу
10.4.1.2 қазақ халқының материалдық мәдениетінің маңызды жетістіктерін анықтау; - Қазақстандағы тарихи-этнографиялық процестердің сабақтастығын талдау
11.4.2.1 XVIII ғасырдағы-ХХ ғасырдың басындағы зерттеушілердің еңбектерін зерделеу негізінде Қазақстандағы ғылымды дамытуға қосқан үлесін бағалау
10.4.1.3 қазақ халқының дәстүрлі дүниетанымын анықтау үшін "әдет-ғұрып" "рәсім", "салт-дәстүр", "діл (менталитет)" ұғымдарын пайдалану
11.4.2.2 XIX-ХХғасырдың басында Қазақстан аумағында оқу орындарының дамуындағы өзгерістер мен сабақтастықты анықтау
10.4.1.4 қазақ халқының рухани-адамгершілік құндылықтарын салт-дәстүрлерді зерттеу негізінде түсіндіру
11.4.2.3 XIX-ХХ ғасырдың басындағы Қазақстандағы білім беру мекемелерін қызметтік ерекшеліктеріне сәйкес жіктеу
10.4.1.5 дала өркениетінің белгілі тарихи және мәдени ескерткіштерін зерттеу
11.4.2.4 Кеңестік білім беру жүйесінің даму ерекшеліктерін анықтау үшін "сауатсыздықты жою", "қызыл отау", "мұғалімдер институты", "мектептегі білім беру", "кәсіби білім беру", "жоғары оқу орындары" ұғымдарын пайдалану
10.4.1.6 типологиялық ерекшеліктерін ескере отырып, тарихи және мәдени ескерткіштерді классификациялау
11.4.2.5 Қазақстандағы кеңестік білім беру жүйесін реформалауды талдау, жетістіктері мен қайшылықтарын анықтау
10.4.1.7 қазақ халқының мәдени мұрасындағы ауыз әдебиетінің маңызын анықтау
11.4.2.6 Кеңестік кезеңде ғылымның дамуына Қазақстанның көрнекті ғалымдарының қосқан үлесін бағалау
10.4.1.8 халықтың рухани -адамгершілік құндылықтарын сипаттайтын қазақ әдебиетінің маңызды жетістіктерін анықтау
11.4.2.7 Кеңестік саяси жүйе жағдайында Қазақстан ғылымы дамуының қиындықтарын және қарама-қайшылықтарын талдау
10.4.2.1 Кеңестік дәуірдегі Қазақстанның мәдениет саласындағы жаңа бағыттарын және жанрларды анықтау

10.3.4.4 анализировать достижения и противоречия общественно-политического развития Казахстана в советский период
10.3.4.5 определять роль Первого Президента Н.А. Назарбаева в возрождении национальной государственности
10.3.4.6 исследовать содержание государственных стратегий и программ, прогнозируя перспективы развития Республики Казахстан
Раздел 4:
10 класс
Развитие культуры
11 класс
Развитие образования и науки
Обучающиеся должны:
10.4.1.1 использовать понятия "культура", "степная цивилизация", "материальная культура", "духовная культура", "прикладное искусство", "культурное наследие" для описания культурных достижений казахского народа
11.4.1.1 исследовать вклад ученых средневекового Казахстана в развитие научных знаний
10.4.1.2 определять важнейшие достижения материальной культуры казахского народа, анализировать преемственность историко-этнографических процессов на территории Казахстана
11.4.2.1 оценивать вклад исследователей XVIII - начала XX века в развитие науки Казахстана на основе изучения их трудов
10.4.1.3 использовать понятия "обряд", "ритуал", "обычаи", "традиции", "менталитет" для выявления особенностей традиционного мировоззрения казахского народа
11.4.2.2 определять изменения и преемственность в развитии образовательных учреждений на территории Казахстана в XIX - начале ХХ века
10.4.1.4 объяснять духовные и нравственные ценности казахского народа на основе исследований обычаев и традиций
11.4.2.3 классифицировать образовательные учреждения XIX - начала ХХ веков на территории Казахстана, исходя из специфики их деятельности
10.4.1.5 исследовать известные памятники истории и культуры степной цивилизации
11.4.2.4 использовать понятия "ликбез", "красная юрта", "учительский институт", "школьное образование", "профессиональное образование", "высшие учебные заведения" для определения особенностей развития советской системы образования
10.4.1.6 классифицировать памятники истории и культуры, учитывая их типологические особенности
11.4.2.5 анализировать реформы советской системы образования в Казахстане, выявляя достижения и противоречия
10.4.1.7 определять значение устного народного творчества в культурном наследии казахского народа
11.4.2.6 оценивать вклад выдающихся ученых Казахстана в развитие науки в советский период
10.4.1.8 выявлять важнейшие достижения казахской литературы, отражающие духовно-нравственные ценности народа
11.4.2.7 анализировать сложности и противоречия развития науки Казахстана в условиях советской политической системы
10.4.2.1 определять новые направления и жанры в области культуры Казахстана в советский период

11.4.3.1 Қазақстан Республикасының стратегиялары мен бағдарламаларын зерттеу негізінде білім және ғылым жүйесін жаңартудың алғышарттары мен маңызын талдау
10.4.2.2 кеңестік дәуірдегі мәдениеттің даму ерекшеліктерін қорытындылай келе, жетістіктер мен қайшылықтарды талдау
11.4.3.2 әлемдік білім мен ғылым кеңістігіне ену үшін инновациялық ғылыми және білім беру ұйымдарын құру маңыздылығын бағалау
10.4.3.1 Қазақстан Республикасының мәдениет саласындағы жаңа бағыттарын және жанрларды сипаттау
10.4.3.2 халықаралық мәдени кеңістікке кірігу процесін түсіндіру
10.4.3.3 халықтың тарихи мәдени мұрасының маңызын зерттеуде "Туған жер" ұғымын қолдану
24. Осы оқу бағдарламасы қосымшада берілген жалпы орта білім беру деңгейінің 10-11-сыныптарына арналған "Қазақстан тарихы" пәнінен оқу жүктемесі төмендетілген үлгілік оқу бағдарламасының Ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
25. Тоқсандағы бөлімдер және бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Жалпы орта білім беру
деңгейінің 10-11-сыныптарына
арналған "Қазақстан тарихы"
пәнінен оқу жүктемесі
төмендетілген үлгілік оқу
бағдарламасына қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "Қазақстан тарихы" пәнінен оқу жүктемесі төмендетілген үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
10-сынып:
Бөлім
Тарау
Тақырыптар
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Өркениет: даму ерекше
ліктері
Орталық Азия өркениеттері: саналуанды
лығы және мәдени ортақтығы
Орталық Азия: ұғымының тарихи және географиялық аспектілері
10.1.1.1 "Орталық Азия" түсінігін аймақтың тарихи және географиялық ерекшеліктерін сипаттау үшін пайдалану
Орталық Азияның дәстүрлі өркениеттерін зерттеу тарихы
10.1.1.2 әлемдік өркениеттегі Орталық Азияның рөлі туралы ғалымдардың пікірін зерттеу
Орталық Азия өркениеттерінің ежелгі ошақтары
10.1.1.3 Орталық Азия өркениеттері нің ежелгі ошақтарының ерекшелікте рін сипаттау
"Ұлы Дала өркениеті
"Ұлы Дала":
тарихи-географиялық сипаттамасы
10.1.2.1 картаны пайдаланып "Ұлы Дала" тарихи-географиялық аймағын анықтау;
10.1.2.2 тарихи дерек көздерді талдау негізінде "Ұлы Дала" ұғымыныңмәнін түсіндіру
Ұлы дала өркениетінің қайнар көзі және қалыптасуының ерекшеліктері (энеолит, қола дәуірі)
10.1.2.3 Ұлы дала өркениетінің пайда болуы мен қалыптасуерекшеліктерін түсіндіру;
10.1.2.4 Қазақстан аумағындағы ежелгі археологиялық мәдениет тердің ерекшеліктерін сипаттау;

11.4.3.1 анализировать предпосылки и значение модернизации системы образования и науки на основе изучения стратегий и программ Республики Казахстан
10.4.2.2 анализировать достижения и противоречия, обобщая особенности развития культуры советского периода
11.4.3.2 оценивать значение создания инновационных организаций образования и науки для интеграции в мировое образовательное и научное пространство
10.4.3.1 характеризовать новые направления и жанры в области культуры Республики Казахстан
10.4.3.2 объяснять процесс
интеграции в международное культурное пространство
10.4.3.3 использовать понятие "малая родина" для исследования значимости культурно-исторического наследия народа
24. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом к Типовой учебной программе (с сокращением учебной нагрузки) по учебному предмету "История Казахстана" для 10-11 классов уровня общего среднего образования, приведенным в приложении к настоящей учебной программе.
25. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
Приложение
к Типовой учебной программе
(с сокращением учебной нагрузки)
по учебному предмету "История
Казахстана" для 10-11 классов
уровня общегосреднего образования
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы (с сокращением учебной нагрузки) по учебному предмету "История Казахстана" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования
10 класс:
Раздел
Подраздел
Темы
Цели обучения
1 четверть
Цивилизация: особенности развития
Центрально-азиатские цивилизации: многообразие и культурная общность
Центральная Азия: исторические и географические аспекты понятия
10.1.1.1 использовать понятие "Центральная Азия" для характеристики историко-географических особенностей региона
История изучения традиционных цивилизаций Центральной Азии
10.1.1.2 исследовать взгляды ученых о роли Центральной Азии в мировой цивилизации
Древние очаги центрально-азиатских цивилизаций
10.1.1.3 характеризовать особенности древних центрально-азиатских очагов цивилизаций
Цивилизация Великой Степи
"Великая Степь": историко-географическая характеристика
10.1.2.1 определять историко-географический регион "Великая Степь", используя карту;
10.1.2.2 объяснять сущность понятия "Великая Степь" на основе анализа исторических источников
Истоки и особенности возникновения цивилизации Великой Степи (энеолит, эпоха бронзы)
10.1.2.3 объяснять истоки и особенности возникновения цивилизации Великой Степи;
10.1.2.4 характеризовать особенности древних археологических культур на территории Казахстана;

10.1.2.5 Ұлы Дала ежелгі мәдениеттерінің сабақтастығын және өзара байланысын талдау
Ерте көшпенділер дәуіріндегі Ұлы Дала өркениеті
10.1.2.6 "Өркениет" ұғымын айқындау критерийлерін пайдалана отырып, Ұлы Дала көшпелі өркениетінің ерекшеліктерін сипаттау;
10.1.2.7 әртүрлі көзқарастарды талдау арқылы ерте көшпенділер өркениетінің әлемдік тарихи процестер барысына әсерін бағалау
Орталық Азия және әлемдік өркениет
Әлемдік мәдениеттің дамуына Орталық Азия халықтарының қосқан үлесі
10.1.3.1 Орталық Азия халықтарының материалдық және рухани мәдениет жетістіктерін талдау арқылы адамзаттың дамуына қосқан үлесін қорытындылау
Қайталау
2-тоқсан
Этника
лық және әлеумет
тік процес
тер
Қазақ халқының шығу тегі
Қазақстандағы этногенез және этникалық процестер
10.2.1.1 Қазақстандағы этникалық процестерді түсіндіру үшін "антропогенез", "этногенез", "этнос" ұғымдарын пайдалану;
10.2.1.2 этникалық процестердің сабақтастығын анықтай отырып, Қазақстан аумағындағы этногенездің кезеңдерін айқындау
Дәстүрлі қазақ қоғамы: этникалық құрылымы және әлеуметтік ұйымдасуы
Қазақтардың ру-тайпалық құрылымы қалыптасуының тарихи шарттары
10.2.2.1 қазақтардың этникалық құрылымын сипаттау үшін "ру", "тайпа ", "жүз", " ата-жұрт", "ата-мекен" ұғымдарын пайдалану;
10.2.2.2 тарихи кезеңдерді талдау негізінде қазақтардың ру-тайпалық ұйымдасу түрінің қалыптасу алғышарттарын талдау;
10.2.2.8 туған жердің мәдениеті, салт дәстүрінің маңызына баға беруде "мәдени-генетикалық код" ұғымын қолдану
Қазақтардың ру-тайпалық құрылымының ерекшеліктері
10.2.2.3 қазақтардың ру-тайпалық құрылымының ерекшеліктерін ауызша тарихнама негізінде түсіндіру (шежіре, генеалогиялық аңыздар);
10.2.2.4 қазақ көшпелі өркениетінің ерекшеліктерін ескере отырып, туыстық принциптердің және рулық құрылымның функционал дық маңызын түсіндіру
Дәстүрлі қазақ қоғамының әлеуметтік жіктелуінің ерекшеліктері
10.2.2.5 қазақтардың әлеуметтік жіктелуіне тән ерекшеліктерді анықтау үшін "ақсүйек", "қарасүйек ", "хан", "сұлтан", "би", "батыр" ұғымдарын пайдалану;
10.2.2.6 дәстүрлі қазақ қоғамындағы әлеуметтік институттардың функционалдық рөлін түсіндіру
Қайталау
3-тоқсан
Мемлекет, соғыс және револю
циялар тарихы
нан
Қазақстан территориясындағы ерте мемлекеттер
Қазақстан аумағындағы ерте мемлекеттердің саяси ұйымдасуы
10.3.1.1 Қазақстандағы ерте көшпенділердегі мемлекеттілік белгілерін анықтау үшін "мемлекет", "билік ", "саяси ұйым" ұғымдарын пайдалану;
10.3.1.3 Қазақстан территориясын дағы ерте мемлекеттердің саяси құрылымының ерекшеліктерін сипаттау
Ұлы Дала көшпенділері
нің империялары
Түркі империясы - көшпенділер мемлекеттілігінің классикалық үлгісі. Түркі империясының мұрагерлері
10.3.1.2 Қазақстанда мемлекеттіліктің қалыптасуыныңтарихи кезеңдерін түсіндіру;
10.3.2.1 деректерді талдау негізінде түркі мемлекеттерінің дамуын зерттеу, мемлекет құрылысындағы сабақтастықты анықтау;

10.1.2.5 анализировать преемственность и взаимовлияние древних культур Великой Степи
Цивилизация Великой Степи в эпоху ранних кочевников
10.1.2.6 характеризовать особенности кочевой цивилизации Великой Степи, используя критерии определения понятия "цивилизация";
10.1.2.7 оценивать влияние цивилизации ранних кочевников на ход мировых исторических процессов, анализируя различные точки зрения
Центральная Азия и мировая цивилизация
Вклад народов Центральной Азии в развитие мировой культуры
10.1.3.1 анализировать достижения материальной и духовной культуры народов Центральной Азии, обобщая их вклад в общечеловеческий прогресс
Повторение
2 четверть
Этнические и социальные
процессы
Истоки происхождения казахского народа
Этногенез и этнические процессы на территории Казахстана
10.2.1.1 использовать понятия "антропогенез", "этногенез", "этнос" для объяснения этнических процессов на территории Казахстана;
10.2.1.2 определять этапы этногенеза на территории Казахстана, выявляя преемственность этнических процессов
Традиционное казахское общество: этническая структура и социальная организация
Историческая обусловленность формирования родоплеменной структуры казахов
10.2.2.1 использовать понятия "ру", "тайпа", "жүз", "ата-жұрт", "ата-мекен", "ел" для описания этнической структуры казахов;
10.2.2.2 анализировать предпосылки формирования родоплеменной организации казахов на основе анализа исторических периодов
10.2.2.8 использовать понятие "культурно-генетический код" для оценки значимости культуры, обычаев, традиций родной земли
Особенности родоплеменной структуры казахов
10.2.2.3 объяснять особенности родоплеменной структуры казахов на основе данных устной историологии (шежіре, генеалогические предания);
10.2.2.4 объяснять функциональное значение принципа родства и родовой структуры, учитывая особенности кочевой цивилизации казахов
Особенности социальной стратификации традиционного казахского общества
10.2.2.5 использовать понятия "ақсүйек", "қарасүйек", "хан", "сұлтан", "би", "батыр" для выявления характерных особенностей социальной стратификации казахов;
10.2.2.6 объяснять функциональную роль социальных институтов традиционного казахского общества
Повторение
3 четверть
Из истории государства, войн и революций
Ранние государства на территории Казахстана
Политическая организация ранних государств на территории Казахстана
10.3.1.1 использовать понятия "государство", "власть", "политическая организация" для определения признаков государственности ранних кочевников Казахстана;
10.3.1.3 характеризовать особенности политического устройства ранних государств на территории Казахстана
Империи кочевников Великой степи
Тюркская империя – классический образец государственности кочевников. Преемники Тюркской империи
10.3.1.2 объяснять исторические этапы формирования государственности на территории Казахстана;
10.3.2.1 исследовать процесс развития тюркских государств на основе изучения источников, выявляя преемственность форм государственного устройства;

10.3.2.2 ерте және дамыған орта ғасырлардағы түрк імемлекеттерінің геосаяси белсенділігін бағалау
Шыңғысхан империясы және оның мұрагерлері
10.3.2.3 мемлекет құрылысындағы сабақтастықты анықтай отырып, Қазақстан аумағында ұлыс жүйесінің дамуын талдау;
10.3.2.4 XIII -XV ғасырлардағы мемлекеттердің геосаяси белсенділігін сипаттау арқылы, олардың Еуразиядағы тарихи процестердің барысына әсер ету дәрежесін бағалау
Қазақ хандығы - Орталық Азиядағы алғашқы ұлттық мемлекет
Ақ Орда - Қазақ хандығының негізі
10.3.1.2 Қазақстанда мемлекеттіліктің қалыптасуының тарихи кезеңдерін түсіндіру;
10.3.3.1 Ақ Орда және Қазақ хандығының тарихи сабақтастығын анықтау
Қазақ хандығы: мемлекеттің саяси институттары
10.3.3.2 Қазақ хандығының құрылуын Қазақстан аумағындағы тарихи процестердің заңды нәтижесі ретінде тұжырымдау;
10.3.3.3 мемлекет құрылысындағы сабақтастықты анықтай отырып, Қазақ хандығының саяси институттарының ерекшеліктерін талдау
Тәуелсіздікке жол және ұлттық мемлекеттілік
тің қайта жаңғыртылуы
Мемлекеттік егемендікті қалпына келтіру жолындағы қазақ халқының күресі
10.3.4.1 Қазақстанның мемлекеттік егемендігінен айрылуының себеп-салдарын анықтау;
10.3.4.2 қазақ халқының мемлекеттік егемендікті қалпына келтіру үшін жүргізген күресін зерттеу
Қазақ мемлекеттілігінің кеңестік түрі
10.3.4.3 Қазақ мемлекеттілігінің кеңестік түрін түсіндіру үшін
"автономдық кеңес республикасы", "кеңес одағы республикасы", "унитарлы мемлекет" ұғымдарын
пайдалану;
10.3.4.4 Кеңестік кезеңдегі Қазақстанның қоғамдық-саяси дамуының жетістіктері мен қайшылықтарын талдау
Ұлттық мемлекеттіліктің жаңғыртылуы
10.3.4.5 Ұлттық мемлекеттіліктің жаңғыртылуындағы Тұңғыш Президент Н.Ә. Назарбаевтың рөлін анықтау;
10.3.4.6 мемлекеттік стратегиялар мен бағдарламалардың мазмұнын зерттей отырып Қазақстан Республикасының даму бағдарларын болжау
Қайталау
4-тоқсан
Мәдениеттің дамуы
Қазақ халқының дәстүрлі мәдениеті - дала өркениетінің мұрасы
Қазақ халқының материалдық мәдениеті және қолданбалы қолөнері
10.4.1.1 Қазақ халқының мәдени жетістіктерін сипаттау үшін
"мәдениет", "дала өркениеті", "материалдық мәдениет", "рухани мәдениет", "қолданбалы өнер", "мәдени мұра" ұғымдарын пайдалану;
10.4.1.2 қазақ халқының материалдық мәдениетінің маңызды жетістіктерін анықтау;
- Қазақстандағы тарихи-этнографиялық процестердің сабақтастығын талдау
Қазақтардың дәстүрлі дүниетанымы

10.3.2.2 оценивать геополитическую активность тюркских государств раннего и развитого средневековья
Империя Чингисхана и ее наследники
10.3.2.3 анализировать процесс развития улусной системы на территории Казахстана, выявляя преемственность форм государственного устройства;
10.3.2.4 оценивать геополитическую активность государств XIII-XV веков, выявляя степень их влияния на ход исторических процессов в Евразии
Казахское
ханство – первое национальное государство
в Центральной Азии
Ак Орда – основа Казахского ханства
10.3.1.2 объяснять исторические этапы формирования государственности на территории Казахстана;
10.3.3.1 устанавливать историческую преемственность Ак Орды и Казахского ханства
Казахское ханство: политические институты государства
10.3.3.2 обосновывать образование Казахского ханства как закономерный результат исторических процессов на территории Казахстана;
10.3.3.3 анализировать особенности политических институтов Казахского ханства, выявляя преемственность форм государственного устройства
Путь к независимости и возрождение национальной государственности
Борьба казахского народа за восстановление государственного суверенитета
10.3.4.1 устанавливать причинно-следственные связи утраты государственного суверенитета Казахстана;
10.3.4.2 исследовать борьбу казахского народа за восстановление государственного суверенитета
Советская форма казахской государственности
10.3.4.3 использовать понятия "автономная советская республика", "советская союзная республика", "унитарное государство" для объяснения советской формы казахской государственности;
10.3.4.4 анализировать достижения и противоречия общественно-политического развития Казахстана в советский период
Возрождение национальной государственности
10.3.4.5 определять роль Первого Президента
Н.А. Назарбаева в возрождении национальной государственности;
10.3.4.6 исследовать содержание государственных стратегий и программ, прогнозируя перспективы развития Республики Казахстан
Повторение
4 четверть
Развитие культуры
Традиционная культура казахского народа – наследие степной цивилизации
Материальная культура и прикладное искусство казахского народа
10.4.1.1 использовать понятия "культура", "степная цивилизация", "материальная культура", "духовная культура", "прикладное искусство", "культурное наследие" для описания культурных достижений казахского народа;
10.4.1.2 определять важнейшие достижения материальной культуры казахского народа - анализировать преемственность историко-этнографических процессов на территории Казахстана
Традиционное мировоззрение казахов

10.4.1.3 қазақ халқының дәстүрлі дүниетанымын анықтау үшін "әдет-ғұрып" "рәсім", "салт-дәстүр", "діл (менталитет)" ұғымдарын пайдалану;
10.4.1.4 қазақ халқының рухани-адамгершілік құндылықтарын салт-дәстүрлерді зерттеу негізінде түсіндіру
Тарихи және мәдени ескерткіштер
10.4.1.5 дала өркениетінің белгілі тарихи және мәдени ескерткіштерін зерттеу;
10.4.1.6 типологиялық ерекшеліктерін ескере отырып, тарихи және мәдени ескерткіштерді классификациялау
Қазақ халқының әдеби және музыкалық мұрасы
10.4.1.7 Қазақ халқының мәдени мұрасындағы ауыз әдебиетінің маңызын анықтау;
10.4.1.8 халықтың рухани -адамгершілік құндылықтарын сипаттайтын қазақ әдебиетінің маңызды жетістіктерін анықтау
Кеңестік кезеңдегі Қазақстан мәдениеті
Кеңестік кезеңдегі мәдениет саласындағы жетістіктер мен қайшылықтар
10.4.2.1 Кеңестік дәуірдегі Қазақстан мәдениеті саласындағы жаңа бағыттарды және жанрларды анықтау;
10.4.2.2 кеңестік дәуірдегі мәдениеттің даму ерекшеліктерін қорытындылай отырып, жетістіктер мен қайшылықтарды талдау
Ұлттық жаңғыру кезеңіндегі мәдениет
Мәдениеттің қазіргі кезеңдегі дамуы
10.4.3.1 Қазақстан Республикасының мәдениет саласындағы жаңа бағыттарын және жанрларды сипаттау;
10.4.3.2 халықаралық мәдени кеңістікке кірігу процесін түсіндіру;
10.4.3.3 халықтың тарихи мәдени мұрасының маңызын зерттеуде "Туған жер" ұғымын қолдану
Қайталау
11-сынып:
Бөлім
Тарау
Тақырып
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Өркениет: даму ерекшелік
тері
Қазақтардың тіршілікті қамтамасыз етудің дәстүрлі жүйесі
Қазақстанда көшпелі мал шаруашылығы және егіншіліктің дамуы
11.1.1.1 Қазақстан халқының тіршілікті қамтамасыз ету жүйесінің қалыптасуына және дамуына табиғи-географиялық факторлардың әсерін зерттеу;
11.1.1.2 көшпелі мал шаруашылығы және егіншіліктің ерекшеліктерін "тіршілікті қамтамасыз ету жүйесі" , "қоныстану жүйесі", "экожүйе" ұғымдарын пайдалана отырып анықтау;
11.1.1.3 картаны пайдаланып дәстүрлі шаруашылық қызмет түрлерін жіктеу
Қолөнер мен кәсіптер
11.1.3.4 этнографиялық материалдардың қазақтарда қолөнер мен кәсіптердің дамуын сипаттау
Дала мен қала: өзара қарым-қатынас және өзара әсері
Қазақстан қала мәдениетінің дамуындағы Ұлы Жібек жолының рөлі
11.1.2.1 картаны пайдаланып, Ұлы Жібек жолының Қазақстан аумағындағы бағыттары мен жолдарын зерттеу;
11.1.2.2 Қазақстан аумағында қалалардың пайда болуы мен дамуындағы Ұлы Жібек жолының рөлін талдау
Экономикалық және мәдени өзара қарым-қатынас және өзара әсері
11.1.2.3 сауда-экономикалық қарым-қатынастар жүйесінде көшпелі және отырықшы халықтың өзара қарым-қатынасын сипаттау;

10.4.1.3 использовать понятия "обряд", "ритуал", "обычаи", "традиции", "менталитет" для выявления особенностей традиционного мировоззрения казахского народа;
10.4.1.4 объяснять духовные и нравственные ценности казахского народа на основе исследований обычаев и традиций
Памятники истории и культуры
10.4.1.5 исследовать известные памятники истории и культуры степной цивилизации;
10.4.1.6 классифицировать памятники истории и культуры, учитывая их типологические особенности
Литературное и музыкальное наследие казахского народа
10.4.1.7 определять значение устного народного творчества в культурном наследии казахского народа;
10.4.1.8 выявлять важнейшие достижения казахской литературы, отражающие духовно-нравственные ценности народа
Культура Казахстана в советский период
Достижения и противоречия в области культуры советского периода
10.4.2.1 определять новые направления и жанры в области культуры Казахстана в советский период;
10.4.2.2 анализировать достижения и противоречия, обобщая особенности развития культуры советского периода;
Культура в период национального возрождения
Развитие культуры на современном этапе
10.4.3.1 характеризовать новые направления и жанры в области культуры Республики Казахстан;
10.4.3.2 объяснять процесс
интеграции в международное культурное пространство;
10.4.3.3 использовать понятие "малая родина" для исследования значимости культурно-исторического наследия народа
Повторение
11 класс:
Раздел
Подраздел
Темы
Цели обучения
1 четверть
Цивилизация: особенности развития
Традиционная система жизнеобеспечения казахов
Развитие кочевого скотоводства и земледелия на территории Казахстана
11.1.1.1 исследовать влияние природно-географического фактора на формирование и развитие системы жизнеобеспечения населения Казахстана;
11.1.1.2 определять особенности кочевого скотоводства и земледелия, используя понятия "система жизнеобеспечения", "система расселения", "экосистема";
11.1.1.3 классифицировать традиционную хозяйственную деятельность, используя карту
Промыслы и ремесла
11.1.1.4 характеризовать развитие ремесла и промыслов у казахов на основе этнографических материалов
Степь и город: взаимодействие и взаимовлияние
Роль Великого Шелкового пути в развитии городской культуры Казахстана
11.1.2.1 исследовать направления и трассы Великого Шелкового пути на территории Казахстана, используя карту;
11.1.2.2 анализировать роль Великого Шелкового пути в возникновении и развитии городов Казахстана
Экономическое и культурное взаимодействие и взаимовлияние
11.1.2.3 характеризовать взаимодействие оседлого и кочевого населения в системе торгово-экономических отношений;

11.1.2.4 дереккөздер негізінде көшпелі және отырықшы халықтың мәдени өзара әсерін анықтау
Қазақстанның қазіргі замандағы әлеуметтік- экономикалық дамуы
ХХ ғасырдағы Қазақстан экономикасының дамуы
11.1.3.1 Қазақстанның экономикалық даму ерекшеліктерін талдау үшін "экономикалық жүйе", "дәстүрлі (аграрлы) экономика", "жоспарлы (социалистік) экономика" ұғымдарын пайдалану;
11.1.3.2 ХХ ғасырда Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық даму бағыттарын анықтаған факторларды талдау
Қазақстан Республикасының экономикасының дамуы
11.1.3.3 Қазақстан Республикасы экономикасының даму кезеңдерін талдау, олардың ерекшеліктерін анықтау;
11.1.4.4 мемлекеттік стратегиялар мен бағдарламалардың мазмұнын зерттеу және Қазақстан Республикасы әлеуметтік-экономикалық даму болашағын болжау
Қайталау
2-тоқсан
Саяси-құқық
тық процес
тер
Қазақстанда полиэтникалық қоғамның қалыптасу тарихы
Қазақстан халқының моноэтникалық құрамының өзгеруі (XVIII ғасыр - XX ғасырдың басы)
11.2.1.1 Қазақстанның этникалық құрамының өзгеру үрдісін түсіндіру үшін "аграрлық саясат", "көші-қонсаясаты", "моноэтностыққұрам" ұғымдарын пайдалану;
11.2.1.2 Қазақстан аумағындағы халықтың этникалық құрамының өзгеру кезеңдерін зерттеу
Кеңестік кезеңде Қазақстанда полиэтникалық қоғамның қалыптасуы
11.2.1.3 Қазақстанның этникалық құрамының өзгеру үрдісін түсіндіру үшін "депортация", "арнайы қонысаударылған дар", "полиэтникалық қоғам", "ұлттық саясат", "интернационализм" ұғымдарын пайдалану;
11.2.1.2 Қазақстанда халықтың этникалық құрамының өзгеру кезеңдерін зерттеу
Қазақстан Республикасы
ның этносаралық қатынастар саласындағы саясаты
Қазақстан Республикасының көші-қон саясаты
11.2.2.1 көші-қон саясатының ерекшеліктерін анықтау үшін "көші-қон", "эмиграция", "иммиграция", "репатриант", "диаспора", "ирридента" ұғымдарын пайдалану;
11.2.2.2 Қазақстандық заңнаманың және мемлекеттік бағдарламалардың негізінде көші-қон саясатының негізгі бағыттары мен басымдықтарын түсіндіру
Ұлтаралық және конфессияаралық келісімнің қазақстандық моделі
11.2.2.3 мемлекеттік стратегияларды және бағдарламаларды зерттеу негізінде ұлтаралық және конфессияаралық келісімнің қазақстандық үлгісін бағалау
Қазақстанның саяси-әлеуметтік және мәдени өміріндегі Қазақстан халқы Ассамблеясының рөлі
11.2.2.4 Ұлттық бірлікті және қазақстандық бірегейлікті нығайтудағы Қазақстан халқы Ассамблеясының рөлін сипаттау
Қайталау
3-тоқсан
Қоғам
дық-саяси ойдың дамуы
Қазақстандағы әлеуметтік-саяси ойдың эволюциясы
Қоғамдық-саяси ойдың бастауы және дамуы

11.1.2.4 анализировать культурное взаимовлияние оседлого и кочевого населения на основе источников
Социально-экономическое развитие Казахстана
в новейшее время
Развитие экономики Казахстана в ХХ веке
11.1.3.1 использовать понятия "экономическая система", "традиционная (аграрная) экономика", "плановая (социалистическая) экономика" для анализа особенностей экономического развития Казахстана;
11.1.3.2 анализировать факторы, определившие направления социально-экономического развития Казахстана в ХХ веке
Развитие экономики Республики Казахстан
11.1.3.3 анализировать этапы развития экономики Республики Казахстан, выявляя их особенности;
11.1.3.4 исследовать содержание государственных стратегий и программ, прогнозируя перспективы социально-экономического развития Республики Казахстан
Повторение
2 четверть
Политико-правовые процессы
История формирования полиэтнического общества в Казахстане
Изменение моноэтнического состава населения Казахстана (XVIII - начало XX века)
11.2.1.1 использовать понятия "аграрная политика", "переселенческая политика", "моноэтнический состав" для объяснения процесса изменения этнического состава Казахстана;
11.2.1.2 исследовать этапы изменения этнического состава населения на территории Казахстана
Формирование полиэтнического общества в советский период
11.2.1.3 использовать понятия "депортация", "спецпереселенцы", "полиэтническое общество", "национальная политика", "интернационализм", "толерантность" для объяснения процесса изменения этнического состава Казахстана;
11.2.1.2 исследовать этапы изменения этнического состава населения на территории Казахстана
Политика Республики Казахстан
в области межэтнических отношений
Миграционная политика Республики Казахстан
11.2.2.1 использовать понятия "миграция", "эмиграция", "иммиграция", "репатриант", "диаспора", "ирридента" для определения особенностей миграционной политики;
11.2.2.2 объяснять основные направления и приоритеты миграционной политики на основе казахстанских законодательных актов и программ
Казахстанская модель межэтнического и межконфессионального согласия
11.2.2.3 оценивать казахстанскую модель межэтнического, межконфессионального согласия на основе изучения государственных стратегий и программ
Роль Ассамблеи народа Казахстана в общественно-политической и культурной жизни Казахстана
11.2.2.4 характеризовать роль Ассамблеи народа Казахстана в укреплении национального единства и казахстанской идентичности
Повторение
3 четверть
Развитие общественно-политической мысли
Эволюция общественно-политической мысли Казахстана
Истоки и развитие общественно-политической мысли

11.3.1.1 Ежелгі және ортағасырлық Қазақстанның тарихи тұлғаларының қоғамдық-саяси идеяларын анықтау;
11.3.1.2 Қазақстандағы қоғамдық-саяси ойдың дамуына тарихи қайраткерлердің қосқан үлесін бағалау
Қазақ хандығы дәуіріндегі қоғамдық-саяси ойдың дамуы
11.3.1.3 Қазақ хандығы дәуіріндегі тарихи тұлғалардың қоғамдық-саяси идеяларын анықтау;
11.3.1.2 Қазақстандағы қоғамдық-саяси ойдың дамуына тарихи қайраткерлердің қосқан үлесін бағалау
"Зарзаман" ағымы өкілдерінің идеологиялық құндылықтары
11.3.1.4 Қазақ ұлттық мемлекеттілігінің тарихи тағдыры туралы "Зар-заман" өкілдерінің идеяларын түсіндіру;
11.3.1.2 Қазақстандағы қоғамдық-саяси ойдың дамуына тарихи қайраткерлердің қосқан үлесін бағалау
ХІХ ғасырдағы қазақ ағартушыларының қоғамдық-саяси көзқарастары
11.3.1.5 XIX ғасырдағы қазақ ағартушыларының қоғамдық-саяси қызметін талдау;
11.3.1.2 Қазақстандағы қоғамдық-саяси ойдың дамуына тарихи қайраткерлердің қосқан үлесін бағалау
"Алаш" –қоғамдық ой және ұлттық идея
"Алаш" ұлттық идеясының тұжырымдамалық негіздері
11.3.2.1 "Алаш" ұлттық идеясының тарихи негіздерін анықтау
"Алаш" қозғалысы және қазақ революционер-демократтарының саяси көзқарастары
11.3.2.2 Қазақ мемлекеттілігінің даму жолдары туралы ұлттық зиялылардың қоғамдық-саяси көзқарастарын салыстыру;
11.3.1.2 Қазақстандағы қоғамдық-саяси ойдың дамуына тарихи қайраткерлердің қосқан үлесін бағалау
"Мәңгілік Ел" жалпыұлттық идеясы - ХХІ ғасырдағы Қазақстан қоғамын біріктіруші негіз
"Мәңгілік Ел" жалпыұлттық идеясының тарихи негізі
11.3.3.1 "Мәңгілік Ел" жалпыұлттық идеясының тарихи негіздерін анықтау
Қазақстан қоғамының жалпыұлттық құндылықтары
11.3.3.2 "Мәңгілік Ел – патриоттық актісін" және "Қазақстандық бірегейлікті және бірлікті нығайту және дамыту тұжырымдамасын" зерттеу негізінде мемлекеттің идеология саласындағы саясатын түсіндіру
Қайталау
4-тоқсан
Білім мен ғылым
ның дамуы
Ортағасырлық Қазақстанның ғылыми мұрасы
Ортағасырлық Қазақстандағы ғылымның дамуы
11.4.1.1 ғылымның дамуына Қазақстан ортағасырлық ғалымдардың қосқан үлесін зерттеу
XVIII-XX ғасырлардағы Қазақстандағы білім мен ғылымның дамуы
XVIII-ХХ ғасырдың басында Қазақстандағы зерттеулер
11.4.2.1 XVIII-ХХ ғасырдың басындазерттеушілердің еңбектерін зерделеу негізінде Қазақстандағы ғылымды дамытуға қосқан үлесін бағалау
XIX - ХХ ғасырдың басында Қазақстандағы оқу орындарының қызметі
11.4.2.2 XIX-ХХ ғасырдың басындағы Қазақстан аумағында оқу орындардың дамуындағы өзгерістер мен сабақтастықты анықтау;

11.3.1.1 определять общественно-политические идеи исторических личностей древнего и средневекового Казахстана;
11.3.1.2 оценивать вклад исторических деятелей в развитие общественно-политической мысли Казахстана
Развитие общественно-политической мысли в период Казахского ханства
11.3.1.3 определять общественно-политические идеи исторических деятелей Казахского ханства;
11.3.1.2 оценивать вклад исторических деятелей в развитие общественно-политической мысли Казахстана
Идеологические ценности представителей течения "Зарзаман"
11.3.1.4 объяснять идеи представителей "Зарзаман", отражающие историческую судьбу казахской национальной государственности;
11.3.1.2 оценивать вклад исторических деятелей в развитие общественно-политической мысли Казахстана
Общественно-политические взгляды казахских просветителей XIX века
11.3.1.5 анализировать общественно-политическую деятельность казахских просветителей XIX века;
11.3.1.2 оценивать вклад исторических деятелей в развитие общественно-политической мысли Казахстана
"Алаш" – общественная мысль и национальная идея
Концептуальные основы национальной идеи "Алаш"
11.3.2.1 определять исторические основы национальной идеи "Алаш"
Движение "Алаш" и политические взгляды казахских революционеров-демократов
11.3.2.2 сопоставлять общественно-политические взгляды национальной интеллигенции о путях развития казахской государственности;
11.3.1.2 оценивать вклад исторических деятелей в развитие общественно-политической мысли Казахстана
Общенациональная идея "Мәңгілік Ел" - консолидирующая основа казахстанского общества в XXI веке
Историческая основа общенациональной идеи "Мәңгілік Ел"
11.3.3.1 определять исторические основы общенациональной идеи "МәңгілікЕл"
Общенациональные ценности казахстанского общества
11.3.3.2 объяснять политику государства в области идеологии на основе изучения "Патриотического акта –Мәңгілік Ел" и "Концепции укрепления и развития казахстанской идентичности и единства"
Повторение
4 четверть
Развитие
образования и науки
Научное наследие средневекового Казахстана
Развитие науки в средневековом Казахстане
11.4.1.1 исследовать вклад ученых средневекового Казахстана в развитие научных знаний
Развитие образования и науки
в Казахстане
в XVIII -XX веках
Исследование Казахстана в XVIII - начале XX века
11.4.2.1 оценивать вклад исследователей XVIII - начала XX века в развитие науки Казахстана на основе изучения их трудов
Деятельность образовательных учреждений Казахстана в XIX - начале ХХ века
11.4.2.2 определять изменения и преемственность в развитии образовательных учреждений на территории Казахстана в XIX - начале ХХ века;

11.4.2.3 XIX-ХХ ғасырдың басындағы Қазақстанда өмір сүрген білім беру мекемелерін қызметтік ерекшеліктеріне сәйкес жіктеу
Кеңестік білім беру жүйесінің жетістіктері мен қайшылықтары
11.4.2.4 Кеңестік білім беру жүйесінің даму ерекшеліктерін анықтау үшін "сауатсыздықты жою", "қызыл отау", "мұғалімдер институты", "мектептегі білім беру", "кәсіби білім беру", "жоғары оқу орындары" ұғымдарын пайдалану;
11.4.2.5 Қазақстандағы кеңестік білім беру жүйесін реформалауды талдау, жетістіктері мен қайшылықтарын анықтау
Қазақ КСР Ғылым академиясы – КСРО-ның ірі ғылыми орталығы
11.4.2.6 Кеңестік кезеңдегі ғылымның дамуына Қазақстанның көрнекті ғалымдарының қосқан үлесін бағалау;
11.4.2.7 Кеңестік саяси жүйе жағдайында Қазақстан ғылымы дамуының қиындықтарын және қарама-қайшылықтарын талдау
Бүгінгі таңдағы Қазақстандағы білім және ғылым жүйесі
Қазақстан Республикасы білімі мен ғылымы дамуының мәселелері мен болашағы
11.4.3.1 Қазақстан Республикасының стратегиялары мен бағдарламаларын зерттеу негізінде білім және ғылым жүйесін жаңартудың алғышарттары мен маңызын талдау;
11.4.3.2 әлемдік білім және ғылым кеңістігіне ену үшін инновациялық ғылыми және білім беру ұйымдарын құрудың маңыздылығын бағалау
Қайталау
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 630-қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "Алгебра және анализ бастамалары" пәнінен оқу жүктемесі төмендетілген үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. Оқу бағдарламасымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 27.11.2020 № 496 (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Білім берудің барлық деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 604 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17669 болып тіркелген) сәйкес әзірленген.
2. Жалпы орта білім беру деңгейінде "Алгебра және анализ бастамалары" пәнін оқыту маңызды болып табылады, себебі оқушылардың функционалдық сауаттылығын қалыптастыру үшін неғұрлым тиімді әдістерді ұсынады және логикалық, абстрактілік, кеңістіктік, сыни ойлау қабілетін дамытуға ықпал етеді, шынайылықты танудың ғылыми әдістерін меңгереді, математиканың практикалық маңыздылығын жете түсінеді. Пайымдаулардағы қорытындыларды негіздеуде математикалық тілдің қолдану қажеттілігі оқушылардан математикалық терминологияны, логикалық конструкциялар мен таңбаларды еркін пайдалануын талап етеді, адамның жалпы мәдениетін қалыптастыруға ықпал етеді.

11.4.2.3 классифицировать образовательные учреждения XIX - начала ХХ века на территории Казахстана, исходя из специфики их деятельности
Достижения и противоречия советской системы образования
11.4.2.4 использовать понятия "ликбез", "красная юрта", "учительский институт", "школьное образование", "профессиональное образование", "высшие учебные заведения" для определения особенностей развития советской системы образования;
11.4.2.5 анализировать реформы советской системы образования в Казахстане, выявляя достижения и противоречия
Академия наук Казахской ССР – крупнейший научный центр СССР
11.4.2.6 оценивать вклад выдающихся ученых Казахстана в развитие науки в советский период;
11.4.2.7 анализировать сложности и противоречия развития науки Казахстана в условиях советской политической системы
Казахстанская система образования и науки на современном этапе
Проблемы и перспективы развития образования и науки Республики Казахстан
11.4.3.1 анализировать предпосылки и значение модернизации системы образования и науки на основе изучения стратегий и программ Республики Казахстан;
11.4.3.2 оценивать значение создания инновационных организаций образования и науки для интеграции в мировое образовательное и научное пространство
Повторение
Приложение 630 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа (с сокращением учебной нагрузки) по учебному предмету "Алгебра и начала анализа" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования
Сноска. Приказ дополнен приложением 630 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 27.11.2020 № 496 (порядок введения в действие см. п.5).
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 604 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования всех уровней образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17669).
2. Изучение учебного предмета "Алгебра и начала анализа" на уровне общего среднего образования является важным, так как предоставляет наиболее эффективные методы для формирования функциональной грамотности обучаемых и способствует развитию логического, абстрактного, пространственного, критического мышления, освоению научных методов познания действительности, осознанию практической значимости математики. Применение математического языка при обосновании выводов в рассуждениях требует от учащихся свободного использования математической терминологии, логических конструкций и символов, что способствует формированию общей культуры человека.

3. Мақсаты: практикалық іс-әрекетте қолдануға, басқа пәндерді игеруге, білім алуды жалғастыруға қажетті математикалық білімді оқушылардың меңгеруі; жалпы адами құндылықтар және ұлттық мәдениеттің озық салт-дәстүрлер негізінде оқушылардың зияткерлігін дамыту.
4. Міндеттері:
Бағдарламаның "Алгебра", "Статистика және ықтималдықтар теориясы", "Математикалық модельдеу және анализ" бөлімдері бойынша математикалық білім, білік және дағдыларын әрі қарай қалыптастыру мен дамытуға жағдай жасау;
математикалық тіл мен негізгі математикалық заңдарды қолдану дағдыларын дамытуға ықпал ету;
әртүрлі мәнмәтіндегі есептерді шешуде санды қатынастар мен кеңістіктік формаларды оқып білуге жәрдем беру;
нақты процестерді сипаттайтын математикалық модельдерді құру және интерпретациялау дағдыларын дамыту;
әртүрлі теориялық облыстар мен практикалық іс-әрекеттерде зерттеулер және есептер шешу үшін математикалық әдістерді қолданудың дағдыларын дамыту;
логикалық және сын тұрғысынан ойлау, шығармашылық қабілеттерін дамыту;
коммуникативтік, әртүрлі дереккөздерден ақпаратты іздеу және қолдану дағдыларын дамыту;
өздігінен, топта жұмыс істеуге қажетті тәуелсіздік, жауапкершілік, бастамашылдық, табандылық пен толеранттылық сияқты тұлғалық қасиеттерді дамыту;
қоғамның ілгерілеуі үшін математиканың маңыздылығын түсінуін қамтамасыз ету;
математиканы оқыту процесінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану дағдыларын дамыту.
2-тарау. "Алгебра және анализ бастамалары" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
5. "Алгебра және анализ бастамалары" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
10-сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында – 102 сағат;
11-сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында – 102 сағат.
6. 10-сыныпқа арналған "Алгебра және анализ бастамалары" пәнінің базалық білім мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) 7-9-сыныптардағы алгебра курсын қайталау;
2) "Функция, оның қасиеттері және графигі". Функция және оның берілу тәсілдері. Функциялардың графиктерін түрлендіру. Функцияның қасиеттері. Күрделі және кері функция ұғымдары;
3) "Тригонометриялық функциялар". Тригонометриялық функциялар, олардың қасиеттері мен графиктері. Тригонометриялық функциялардың графиктерін түрлендірулер көмегімен салу;
4) "Кері тригонометриялық функциялар". Арксинус, арккосинус, арктангенс, арккотангенс. Кері тригонометриялық функциялар, олардың қасиеттері мен графиктері;
5) "Тригонометриялық теңдеулер". Қарапайым тригонометриялық теңдеулер. Тригонометриялық теңдеулер және олардың жүйелерін шешу әдістері;
6) "Тригонометриялық теңсіздіктер". Тригонометриялық теңсіздіктерді шешу;

3. Цель: овладение математическими знаниями, необходимыми для применения в практической деятельности, для изучения смежных дисциплин, для продолжения образования; интеллектуальное развитие учащихся на основе общечеловеческих ценностей и лучших традиций национальной культуры.
4. Задачи:
1) способствовать дальнейшему формированию и развитию математических знаний, умений и навыков по разделам программы: "Алгебра", "Статистика и теория вероятностей", "Математическое моделирование и анализ";
2) содействовать развитию навыков применения математического языка и основных математических законов;
3) содействовать изучению количественных отношений и пространственных форм для решения задач в различных контекстах;
4) развивать навыки создания и интерпретации математических моделей реальных процессов;
5) развивать навыки применения математических методов для исследования и решения задач в различных теоретических областях и практической деятельности;
6) развивать логическое и критическое мышление, творческие способности;
7) развивать коммуникативные навыки, навыки поиска и использования информации из различных источников;
8) развивать личностные качества, такие как независимость, ответственность, инициативность, настойчивость и толерантность, необходимые как для самостоятельной работы, так и для работы в команде;
9) обеспечить понимание значимости математики для общественного прогресса;
10) развивать навыки использования информационно-коммуникационных технологий в процессе обучения математике.
Глава 2. Организация содержания предмета "Алгебра и начала анализа"
5. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Алгебра и начала анализа" составляет:
4) в 10-ом классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
5) в 11-ом классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году.
6. Базовое содержание учебного предмета "Алгебра и начала анализа" 10 класса:
1) Повторение курса алгебры 7-9 классов;
2) "Функция, ее свойства и график". Функция и способы ее задания. Преобразования графиков функций. Свойства функции. Понятия сложной и обратной функций;
3) "Тригонометрические функции". Тригонометрические функции, их свойства и графики. Построение графиков тригонометрических функций с помощью преобразований;
4) "Обратные тригонометрические функции". Арксинус, арккосинус, арктангенс, арккотангенс. Обратные тригонометрические функции, их свойства и графики;
5) "Тригонометрические уравнения". Простейшие тригонометрические уравнения. Методы решения тригонометрических уравнений и их систем;
6) "Тригонометрические неравенства". Решение тригонометрических неравенств;

7) "Ықтималдық". Комбинаторика элементтері және оларды оқиғалардың ықтималдықтарын табуда қолданылуы. Жуықтап есептеулер үшін Ньютон биномы (натурал көрсеткішті). Оқиға ықтималдығы және оның қасиеттері. Шартты ықтималдық. Ықтималдықтарды қосу және көбейту ережелері;
8) "Функцияның шегі және үзіліссіздігі". Функцияның нүктедегі және шексіздіктегі шегі. Функция графигінің асимптоталары. Сан тізбегінің шегі. Функцияның нүктедегі және жиындағы үзіліссіздігі. Шектерді табу;
9) "Туынды". Туындының анықтамасы. Функция дифференциалы ұғымы. Туынды табу ережелері. Күрделі функция туындысы. Тригонометриялық функциялардың туындылары. Туындының физикалық және геометриялық мағынасы. Функция графигіне жүргізілген жанаманың теңдеуі;
10) "Туындының қолданылуы". Функцияның өсу және кему белгілері. Функцияның кризистік нүктелері мен экстремум нүктелері. Туындының көмегімен функцияны зерттеу және графигін салу. Функцияның кесіндідегі ең үлкен және ең кіші мәндері;
11) "Кездейсоқ шамалар және олардың сандық сипаттамалары". Кездейсоқ шамалар. Дискретті кездейсоқ шамалар. Үзіліссіз кездейсоқ шама ұғымы. Дискретті кездейсоқ шамалардың сандық сипаттамалары. Дискретті кездейсоқ шамалардың үлестірім түрлері;
12) 10-сыныптағы алгебра және анализ бастамалары курсын қайталау.
7. 11-сыныпқа арналған "Алгебра және анализ бастамалары" пәнінің базалық білім мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) 10-сыныптағы математика курсын қайталау;
2) "Алғашқы функция және интеграл". Алғашқы функция және анықталмаған интеграл. Анықталмаған интеграл қасиеттері. Қисықсызықты трапеция және оның ауданы. Анықталған интеграл. Анықталған интегралдың геометриялық және физикалық есептерді шығаруда қолданылуы;
3)"Математикалық статистика элементтері". Бас жиын және таңдама. Дискретті және интервалды вариациялық қатарлар. Кездейсоқ шаманың сандық сипаттамаларын таңдамалар бойынша бағалау;
4) "Дәрежелер және түбірлер. Дәрежелік функция". n-ші дәрежелі түбір және оның қасиеттері. Рационал көрсеткішті дәреже. Рационал көрсеткішті дәрежесі бар өрнектерді түрлендіру. Иррационал өрнектерді түрлендіру. Дәрежелік функция, оның қасиеттері және графигі. Нақты көрсеткішті дәрежелік функцияның туындысы мен алғашқы функциясы;
5) "Иррационал теңдеулер мен теңсіздіктер". Иррационал теңдеулер мен олардың жүйелері. Иррационал теңсіздіктер;
6) "Көрсеткіштік және логарифмдік функциялар". Көрсеткіштік функция, оның қасиеттері және графигі. Санның логарифмі және оның қасиеттері. Логарифмдік функция, оның қасиеттері және графигі. Көрсеткіштік функцияның туындысы мен интегралы. Логарифмдік функцияның туындысы;

7) "Вероятность". Элементы комбинаторики и их применение к нахождению вероятности событий. Бином Ньютона (с натуральным показателем) для приближенных вычислений. Вероятность события и ее свойства. Условная вероятность. Правила сложения и умножения вероятностей;
8) "Предел функции и непрерывность". Предел функции в точке и на бесконечности. Асимптоты графика функции. Предел числовой последовательности. Непрерывность функции в точке и на множестве. Нахождение пределов;
9) "Производная". Определение производной. Понятие дифференциала функции. Правила нахождения производных. Производная сложной функции. Производные тригонометрических функций. Физический и геометрический смысл производной. Уравнение касательной к графику функции.
10) "Применение производной". Признаки возрастания и убывания функции. Критические точки и точки экстремума функции. Исследование функции с помощью производной и построение графика. Наибольшее и наименьшее значения функции на отрезке.
11) "Случайные величины и их числовые характеристики". Случайные величины. Дискретные случайные величины. Понятие непрерывной случайной величины. Числовые характеристики дискретных случайных величин. Виды распределения дискретных случайных величин.
12) Повторение курса алгебры и начала анализа 10 класса.
7. Базовое содержание учебного предмета "Алгебра и начала анализа" 11 класса:
1) Повторение курса и начала анализа 10 класса;
2) "Первообразная и интеграл". Первообразная и неопределенный интеграл. Свойства неопределенного интеграла. Криволинейная трапеция и ее площадь. Определенный интеграл. Применение определенного интеграла при решении геометрических и физических задач;
3) "Элементы математической статистики". Генеральная совокупность и выборка. Дискретные и интервальные вариационные ряды. Оценка числовых характеристик случайной величины по выборочным данным;
4) "Степени и корни. Степенная функция". Корень n-ой степени и его свойства. Степень с рациональным показателем. Преобразование выражений, содержащих степень с рациональным показателем. Преобразование иррациональных выражений. Степенная функция, ее свойства и график. Производная и первообразная степенной функции с действительным показателем;
5) "Иррациональные уравнения и неравенства". Иррациональные уравнения и их системы. Иррациональные неравенства;
6) "Показательная и логарифмическая функции". Показательная функция, ее свойства и график. Логарифм числа и его свойства. Логарифмическая функция, ее свойства и график. Производная и интеграл показательной функции. Производная логарифмической функции;

7) "Көрсеткіштік және логарифмдік теңдеулер мен теңсіздіктер". Көрсеткіштік теңдеулер және олардың жүйелері. Көрсеткіштік теңсіздіктер. Логарифмдік теңдеулер және олардың жүйелері. Логарифмдік теңсіздіктер;
8) 10-11-сыныптардағы алгебра және анализ бастамалары курсын қайталау.
8. Оқу пәнінің мазмұны төрт бөлімді қамтиды: "Алгебра", "Статистика және ықтималдықтар теориясы", "Математикалық модельдеу және анализ".
9. "Алгебра" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) Алгебралық өрнектер және оларды түрлендіру;
2) Теңдеулер және теңсіздіктер, олардың жүйелері және жиынтықтары;
3) Тригонометрия.
10. "Статистика және ықтималдықтар теориясы" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) Комбинаторика негіздері;
2) Ықтималдықтар теориясының негіздері;
3) Статистика және деректерді талдау.
11. "Математикалық модельдеу және анализ" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) Математикалық анализ бастамалары;
2) Математикалық тіл және математикалық модель;
3) Математикалық модельдеудің көмегімен есептер шығару.
3 тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
12. Бағдарламада оқыту мақсаттары кодтық белгімен берілген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлімше ретін, төртінші сан оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 10.2.1.4. кодында "10" - сынып, "2.1" - екінші бөлімнің бірінші бөлімшесі, "4" - оқу мақсатының реттік саны.
13. Білім алушыларға қойылатын талаптар:
1-бөлім. "Алгебра"
Бөлімше
10-сынып
11-сынып
1. Алгебралық өрнектер және түрлендірулер
10.1.1.
11.1.1.
11.1.1.1 - n-ші дәрежелі түбір және n-ші дәрежелі арифметикалық түбір анықтамасын білу;
11.1.1.2 - n-ші дәрежелі түбір қасиеттерін білу;
11.1.1.3 - рационал көрсеткішті дәреже анықтамасын және қасиеттерін білу;
11.1.1.4 - алгебралық өрнектерді түрлендіру үшін рационал көрсеткішті дәреже қасиеттерін қолдану;
11.1.1.5 - иррационал өрнектерді түрлендіру үшін n-ші дәрежелі түбір қасиеттерін қолдану;
2. Теңдеулер және теңсіздіктер, олардың жүйелері және жиынтықтары
10.1.2.
11.1.2.
;
11.1.2.1 - иррационал теңдеудің анықтамасын білу, оның мүмкін мәндер жиынын анықтай алу;
11.1.2.2 - теңдеудің екі жағын бірдей n-ші дәрежеге шығару әдісі арқылы иррационал теңдеулерді шеше алу;
11.1.2.3 - айнымалыны алмастыру әдісі арқылы иррационал теңдеулерді шеше алу;
11.1.2.4 - иррационал теңдеулер жүйелерін шеше алу;
11.1.2.5 - иррационал теңсіздіктерді шеше алу;
11.1.2.6 - көрсеткіштік теңдеулерді шешу әдістерін білу және қолдану;
11.1.2.7 - көрсеткіштік теңдеулер жүйелерін шеше білу;
11.1.2.8 - көрсеткіштік теңсіздіктер шеше білу;
11.1.2.9 - логарифмдік теңдеулерді шешу әдістерін білу және қолдану;
11.1.2.10- логарифмдік теңдеулер жүйелерін шеше білу;

7) "Показательные и логарифмические уравнения и неравенства". Показательные уравнения и их системы. Показательные неравенства. Логарифмические уравнения и их системы. Логарифмические неравенства;
8) Повторение курса алгебры и начала анализа 10-11 классов.
8. Содержание учебного предмета включает четыре раздела: "Алгебра", "Статистика и теория вероятностей", "Математическое моделирование и анализ".
9. Раздел "Алгебра" включает следующие подразделы:
Алгебраические выражения и их преобразования;
Уравнения и неравенства, их системы и совокупности;
Тригонометрия.
10. Раздел "Статистика и теория вероятностей" включает следующие подразделы:
1) Основы комбинаторики;
2) Основы теории вероятностей;
3) Статистика и анализ данных.
11. Раздел "Математическое моделирование и анализ" включает следующие подразделы:
1) Начала математического анализа;
2) Математический язык и математическая модель;
3) Решение задач с помощью математического моделирования.
Глава 3. Система целей обучения
12. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 10.2.1.4: "10" – класс, "2.1." – подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
13. Обучающийся должен:
Раздел 1. "Алгебра"
Подраздел
10 класс
11 класс
1. Алгебраические выражения и преобразования
10.1.1.
11.1.1.
11.1.1.1 - знать определение корня n-ой степени и арифметического корня n-ой степени;
11.1.1.2 - знать свойства корня п-ой степени;
11.1.1.3 - знать определение и свойства степени с рациональным показателем;
11.1.1.4 - применять свойства степени с рациональным показателем для преобразования алгебраических выражений;
11.1.1.5 - применять свойства корня п-ой степени для преобразования иррациональных выражений;
2. Уравнения и неравенства, их системы и совокупности
10.1.2.
11.1.2.
11.1.2.1 - знать определение иррационального уравнения, уметь определять его область допустимых значений;
11.1.2.2 - уметь решать иррациональные уравнения методом возведения обеих частей уравнения в n-ю степень;
11.1.2.3 - уметь решать иррациональные уравнения методом замена переменной;
11.1.2.4 - уметь решать системы иррациональных уравнений;
11.1.2.5 - уметь решать иррациональные неравенства;
11.1.2.6 - знать и применять методы решения показательных уравнений;
11.1.2.7 - уметь решать системы показательных уравнений;
11.1.2.8 - уметь решать показательные неравенства;
11.1.2.9 - знать и применять методы решения логарифмических уравнений;
11.1.2.9 - уметь решать системы логарифмических уравнений;

11.1.2.11 - логарифмдік теңсіздіктер шеше білу;
3.Тригонометрия
10.1.3.
11.1.3.
10.1.3.1 - тригонометриялық функциялар анықтамаларын, қасиеттерін білу және олардың графиктерін сала білу;
10.1.3.2 - тригонометриялық функциялардың графиктерін түрлендірулер көмегімен сала білу;
10.1.3.3 - арксинус, арккосинус, арктангенс, арккотангенс анықтамаларын білу және олардың мәндерін таба білу;
10.1.3.4 - кері тригонометриялық функциялардың анықтамалары мен қасиеттерін білу;
10.1.3.5 - қарапайым тригонометриялық теңдеулерді шеше алу;
10.1.3.6 - тригонометриялық теңдеулерді көбейткіштерге жіктеу арқылы шешу;
10.1.3.7 - квадрат теңдеуге келтірілетін тригонометриялық теңдеулерді шеше алу;
10.1.3.8 - тригонометриялық теңдеулерді тригонометриялық өрнектерді түрлендіру формулаларын қолдану арқылы шеше алу;
10.1.3.9 - біртекті тригонометриялық теңдеулерді шеше алу;
10.1.3.10 - тригонометриялық теңдеулерді тригонометриялық функциялардың дәрежесін төмендету формулалары арқылы шеше алу;
10.1.3.11 - тригонометриялық теңдеулерді қосымша аргумент енгізу әдісі арқылы шеше алу;
10.1.3.12 - тригонометриялық теңдеулерді универсал алмастыру арқылы шеше алу;
10.1.3.13 - тригонометриялық теңдеулер жүйелерін шеше алу;
10.1.3.14 - қарапайым тригонометриялық теңсіздіктерді шеше алу;
10.1.3.15 - тригонометриялық теңсіздіктерді шеше алу;
2-бөлім. "Статистика және ықтималдықтар теориясы"
Бөлімше
10-сынып
11-сынып
1. Комбинаторика негіздері
10.2.1.
11.2.1.
10.2.1.1 – қайталанатын "алмастырулар", "орналастырулар", "терулер" ұғымдарын ажырата білу;
10.2.1.2 - қайталанбалы алмастырулар, орналастырулар және терулерді есептеу үшін формулаларды қолдану;
10.2.1.3 - жуықтап есептеулер үшін Ньютон биномын (натурал көрсеткішпен) қолдану;
2. Ықтималдықтар теориясының негіздері
10.2.2.
11.2.2.
10.2.2.1 - кездейсоқ оқиға ұғымын, кездейсоқ оқиға түрлерін білу және оларға мысалдар келтіру;
10.2.2.2 - ықтималдықтар қасиеттерін қолданып, кездейсоқ оқиғалардың ықтималдығын есептеу;
10.2.2.3 - ықтималдықтарды қосу ережелерін түсіну және қолдану
* P(A + B) = P(A) + P(B)
* P(A +B) = P(A) + P(B) – P(A ∙ B);
10.3.2.4 - ықтималдықтарды көбейту ережелерін түсіну және қолдану
* P(A ∙ B) = P(A) ∙ P(B)
*P(A ∙ B) = P(A) ∙ PA(B)= P(B)PB(A);
10.2.2.5 - кездейсоқ шаманың не екенін түсіну және кездейсоқ шамаларға мысалдар келтіру;
10.2.2.6 - дискретті және үзіліссіз кездейсоқ шамалардың анықтамаларын білу және оларды ажырата алу;
10.2.2.7 - кейбір дискретті кездейсоқ шамалардың үлестірім заңы кестесін құру;
10.2.2.8 - дискретті кездейсоқ шаманың математикалық күтімі ұғымын және оның қасиеттерін білу;

11.1.2.11 - уметь решать логарифмические неравенства;
3.Тригонометрия
10.1.3.
11.1.3.
10.1.3.1 - знать определения, свойства тригонометрических функций и уметь строить их графики;
10.1.3.2 - уметь строить графики тригонометрических функций с помощью преобразований;
10.1.3.3 - знать определения арксинуса, арккосинуса, арктангенса, арккотангенса и уметь находить их значения;
10.1.3.4 - знать определения и свойства обратных тригонометрических функций;
10.1.3.5 - уметь решать простейшие тригонометрические уравнения;
10.1.3.6 - уметь решать тригонометрические уравнения с помощью разложения на множители;
10.1.3.7 - уметь решать тригонометрические уравнения, приводимые к квадратному уравнению;
10.1.3.8 - уметь решать тригонометрические уравнения с использованием тригонометрических формул;
10.1.3.9 - уметь решать однородные тригонометрические уравнения;
10.1.3.10 - уметь решать тригонометрические уравнения, используя формулы понижения степени тригонометрических функций;
10.1.3.11 - уметь решать тригонометрические уравнения методом введения вспомогательного аргумента;
10.1.3.12 - уметь решать тригонометрические уравнения с помощью универсальной подстановки;
10.1.3.13 - уметь решать системы тригонометрических уравнений;
10.1.3.14 - уметь решать простейшие тригонометрические неравенства;
10.1.3.15 - уметь решать тригонометрические неравенства;
Раздел 2. "Статистика и теория вероятностей"
Подраздел
10 класс
11 класс
1. Основы
комбинаторики
10.2.1.
11.2.1.
10.2.1.1 - различать понятия: "перестановки", "размещения" и "сочетания" с повторениями;
10.2.1.2 - применять формулы для вычисления перестановок, сочетаний, размещений с повторениями;
10.2.1.3 - применять Бином Ньютона для приближенных вычислений (с натуральным показателем);
2. Основы теории вероятностей
10.2.2.
11.2.2.
10.2.2.1 - знать понятие случайного события, виды случайных событий и приводить их примеры;
10.2.2.2 - вычислять вероятность случайных событий, применяя свойства вероятностей;
10.2.2.3 - понимать и применять правила сложения вероятностей
* P(A + B) = P(A) + P(B)
* P(A +B) = P(A) + P(B) – P(A ∙ B);
10.2.2.4 - понимать и применять правила умножения вероятностей
* P(A ∙ B) = P(A) ∙ P(B)
* P(A ∙ B) = P(A) ∙ PA(B) = P(B) ∙ PB(A);
10.2.2.5 - понимать, что такое случайная величина и приводить примеры случайных величин;
10.2.2.6 - знать определение дискретной и непрерывной случайной величины и уметь их различать;
10.2.2.7 - составлять таблицу закона распределения некоторых дискретных случайных величин;
10.2.2.8 - знать понятие математического ожидания дискретной случайной величины и его свойства;

10.2.2.9 - дискретті кездейсоқ шаманың математикалық күтімін есептеу;
10.2.2.10 - дискретті кездейсоқ шаманың дисперсиясы мен орташа квадраттық (стандартты) ауытқуын есептеу;
3. Статистика және деректерді талдау
10.2.3.
11.2.3.
11.2.3.1 - дискретті және интервалдық вариациялық қатарларды құрастыру үшін таңдаманы өңдеу;
11.2.3.2 - берілген шартқа сәйкес вариациялық қатарлардың деректерін талдау;
11.2.3.3 - таңдама бойынша кездейсоқ шамалардың сандық сипаттамаларын бағалау;
3-бөлім. "Математикалық модельдеу мен анализ"
Бөлімше
10-сынып
11-сынып
1. Математикалық анализ бастамалары
10.3.1.
11.3.1.
10.3.1.1 - функция анықтамасын және берілу тәсілдерін білу;
10.3.1.2 - функция графигіне түрлендірулер орындай алу (параллель көшіру, сығу және созу);
10.3.1.3 - функция қасиеттерін анықтай алу;
10.3.1.4 - функцияның берілген графигі бойынша оның қасиеттерін:
1) функцияның анықталу облысы;
2) функцияныңмәндер жиыны;
3) функцияның нөлдері;
4) функцияның периодтылығы;
5) функцияның бірсарындылық аралықтары;
6) функцияның таңбатұрақтылық аралықтары;
7) функцияның ең үлкен және ең кіші мәндері;
8) функцияның жұптылығы, тақтылығы;
9) функцияның шектелгендігі;
10) функция үзіліссіздігі;
11) функцияның экстремумдары сипаттай алу;
10.3.1.5 - кері функцияның анықтамасын білу және берілген функцияға кері функцияны табу және өзара кері функциялар графиктерінің орналасу қасиетін білу;
10.3.1.6 - f(g(x)) күрделі функциясын ажырата білу және функциялар композициясын құру;
10.3.1.7 - функцияның нүктедегі шегінің анықтамасын білу және оны есептеу;
10.3.1.8 - функцияның шексіздіктегі шегінің анықтамасын білу және оны есептеу;
10.3.1.9 - функция графигіне жүргізілген асимптотаның анықтамасын білу және асимптоталардың теңдеулерін құра білу;
10.3.1.10 - функцияның шексіздіктегі шегінің қасиеттерін қолданып сан тізбектерінің шектерін табу;
10.3.1.11 - функцияның нүктедегі үзіліссіздігінің және функцияның жиындағы үзіліссіздігінің анықтамаларын білу;
10.3.1.12 - үзіліссіз функциялардың қасиеттерін білу және оларды функция үзіліссіздігін дәлелдеуде қолдану;
10.3.1.13 - аргумент өсімшесі мен функция өсімшесінің анықтамаларын білу;
10.3.1.14 - функция туындысының анықтамасын білу және анықтама бойынша функцияның туындысын табу;
10.3.1.15 - тұрақты функцияның және дәрежелік функцияның туындыларын табу;
10.3.1.16 - функция дифференциалы анықтамасын және дифференциалдың геометриялық мағынасын білу;
10.3.1.17 - функция дифференциалын табу;
10.3.1.18 - дифференциалдаудың ережелерін білу және қолдану;
10.3.1.19 - күрделі функцияның туындысын табу;

10.2.2.9 - вычислять математическое ожидание дискретной случайной величины;
10.2.2.10 - вычислять дисперсию и среднее квадратическое (стандартное) отклонение дискретной случайной величины;
3. Статистика и анализ данных
10.2.3.
11.2.3.
11.2.3.1 - обрабатывать выборочные данные для составления дискретных и интервальных вариационных рядов;
11.2.3.2 - анализировать данные вариационного ряда в соответствии с заданным условием;
11.3.3.3 - оценивать числовые характеристики случайных величин по выборочным данным.
Раздел 3. "Математическое моделирование и анализ"
Подраздел
10 класс
11 класс
1. Начала математического анализа
10.3.1.
11.3.1.
10.3.1.1 - знать определение и способы задания функции;
10.3.1.2 - уметь выполнять преобразования графика функции (параллельный перенос, сжатие и растяжение);
10.3.1.3 - уметь определять свойства функции;
10.3.1.4 - уметь описывать по заданному графику функции ее свойства:
1) область определения функции;
2) область значений функции;
3) нули функции;
4) периодичность функции;
5) промежутки монотонности функции;
6) промежутки знакопостоянства функции;
7) наибольшее и наименьшее значения функции;
8) четность, нечетность функции;
9) ограниченность функции;
10) непрерывность функции;
11) экстремумы функции;
10.3.1.5 - знать определение обратной функции и находить функцию, обратную заданной и знать свойство расположения графиков взаимно обратных функций;
10.3.1.6 - уметь распознавать сложную функцию f(g(x)) и составлять композицию функций;
10.3.1.7 - знать определение предела функции в точке и вычислять его;
10.3.1.8 - знать определение предела функции на бесконечности и вычислять его;
10.3.1.9 - знать определение асимптоты к графику функции и уметь составлять уравнения асимптот;
10.3.1.10 - находить пределы числовых последовательностей, применяя свойства предела функции на бесконечности;
10.3.1.11 - знать определения непрерывности функции в точке и непрерывности функции на множестве;
10.3.1.12 - знать свойства непрерывных функций и применять их при доказательстве непрерывности функции;
10.3.1.13 - знать определения приращения аргумента и приращения функции;
10.3.1.14 - знать определение производной функции и находить производную функции по определению;
10.3.1.15 - находить производные постоянной функции и степенной функции;
10.3.1.16 - знать определение дифференциала функции и геометрический смысл дифференциала;
10.3.1.17 - находить дифференциал функции;
10.3.1.18 - знать и применять правила дифференцирования;
10.3.1.19 - находить производную сложной функции;

10.3.1.20 - тригонометриялық функциялардың туындыларын табу;
10.3.1.21 - берілген нүктеде функция графигіне жүргізілген жанама теңдеуін құру;
10.3.1.22 - функцияның аралықта өсуінің (кемуінің) қажетті және жеткілікті шартын білу;
10.3.1.23 - функцияның өсу (кему) аралықтарын табу;
10.3.1.24 - функцияның кризистік нүктелерінің және экстремум нүктелерінің анықтамаларын, функция экстремумының бар болу шартын білу;
10.3.1.25 - функцияның кризистік нүктелері мен экстремум нүктелерін табу;
10.3.1.26 - туындының көмегімен функцияның қасиеттерін зерттеу және оның графигін салу;
10.3.1.27 - функцияның кесіндідегі ең үлкен және ең кіші мәндерін табу;
11.3.1.1 - алғашқы функция және анықталмаған интеграл анықтамаларын білу;
11.3.1.2 - анықталмаған интеграл қасиеттерін білу және қолдану;
11.3.1.3 - негізгі анықталмаған интегралдарды
білу және оларды есептер шығаруда қолдану;
11.3.1.4 - қисықсызықты трапецияның анықтамасын білу және оның ауданын табу үшін Ньютон – Лейбниц формуласын қолдану;
11.3.1.5 - анықталған интеграл ұғымын білу, анықталған интегралды есептей білу;
11.3.1.6 - берілген сызықтармен шектелген жазық фигураның ауданын есептеу;
11.3.1.7 - айналу денесінің көлемін анықталған интеграл көмегімен есептеу формуласын білу және қолдану;
11.3.1.8 - нақты көрсеткішті дәрежелік функция анықтамасын білу; дәреже көрсеткішіне тәуелді дәрежелік функция графигін салу;
11.3.1.9 - дәрежелік функция қасиеттерін білу;
11.3.1.10 - нақты көрсеткішті дәрежелік функцияның туындысын табу ережелерін білу және қолдану;
11.3.1.11 - нақты көрсеткішті дәрежелік функцияның интегралын табу ережесін білу;
11.3.1.12 көрсеткіштік функцияның анықтамасын білу және оның графигін салу;
11.3.1.13 көрсеткіштік функция қасиеттерін есептер шығаруда қолдану;
11.3.1.14 сан логарифмі, ондық және натурал логарифмдер анықтамаларын білу;
11.3.1.15 логарифм қасиеттерін білу және оны логарифмдік өрнектерді түрлендіруде қолдану;
11.3.1.16 логарифмдік функцияның анықтамасын біл;
11.3.1.17 логарифмдік функция қасиеттерін білу және қолдану;
11.3.1.18 көрсеткіштік функцияның туындысы мен интегралын табу;
11.3.1.19 логарифмдік функцияның туындысын табу;
2. Математикалық тіл және математикалық модель
10.3.2.
11.3.2.
10.3.2.1 - туындының геометриялық мағынасын білу;
10.3.2.2 - туындының физикалық мағынасын білу;
11.3.2.1 - анықталған интегралды жұмыс пен арақашықтықты есептеуге берілген физикалық есептерді шығару үшін қолдану;

10.3.1.20 - находить производные тригонометрических функций;
10.3.1.21 - составлять уравнение касательной к графику функции в заданной точке;
10.3.1.22 - знать необходимое и достаточное условие возрастания (убывания) функции на интервале;
10.3.1.23 - находить промежутки возрастания (убывания) функции;
10.3.1.24 - знать определения критических точек и точек экстремума функции, условие существования экстремума функции;
10.3.1.25 - находить критические точки и точки экстремума функции;
10.3.1.26 - исследовать свойства функции с помощью произ-водной и строить ее график;
10.3.1.27 - находить наибольшее и наименьшее значения функции на отрезке;
11.3.1.1 - знать определение первообразной функции и неопределенного интеграла;
11.3.1.2 - знать и применять свойства неопределенного интеграла;
11.3.1.3 - знать основные неопределенные интегралы:
применять их при решении задач;
11.3.1.4 - знать определение криволинейной трапеции и применять формулу Ньютона-Лейбница для нахождения ее площади;
11.3.1.5 - знать понятие определенного интеграла, уметь вычислять определенный интеграл;
11.3.1.6 - вычислять площадь плоской фигуры, ограниченной заданными линиями;
11.3.1.7 - знать и применять формулу вычисления объема тела вращения с помощью определенного интеграла;
11.3.1.8 - знать определение степенной функции с действительным показателем; строить график степенной функции с действительным показателем в зависимости от показателя степени;
11.3.1.9 - знать свойства степенной функции;
11.3.1.10 - знать и применять правила нахождения производной степенной функции с действительным показателем;
11.3.1.11 - знать и применять правила нахождения интеграла степенной функции с действительным показателем;
11.3.1.12 - знать определение показательной функции и строить ее график;
11.3.1.13 - применять свойства показательной функции при решении задач;
11.3.1.14 - знать определения логарифма числа, десятичного и натурального логарифмов;
11.3.1.15 - знать свойства логарифмов и применять их для преобразования логарифмических выражений;
11.3.1.16 - знать определение логарифмической функции и строить ее график;
11.3.1.17 - знать и применять свойства логарифмической функции;
11.3.1.18 - находить производную и интеграл показательной функции;
11.3.1.19 - находить производную логарифмической функции;
2. Математический язык и математическая модель
10.3.2.
11.3.2.
10.3.2.1 - знать геометрический смысл производной;
10.3.2.2 - знать физический смысл производной;
11.3.2.1 - применять определенный интеграл для решения физических задач на вычисление работы и расстояния;

11.3.2.2 - математикалық статистиканың негізгі терминдерін білу және түсіну;
3. Математикалық модельдеудің көмегімен есеп шығару
10.3.3.
11.3.3.
10.3.3.1 - туындының физикалық мағынасына сүйене отырып, қолданбалы есептер шығару;
10.3.3.2 - туындының геометриялық мағынасын қолданып есептер шығару;
10.3.3.3 - функцияның ең үлкен (ең кіші) мәндерін табуға байланысты қолданбалы есептер шығару;
14. Осы оқу бағдарламасы қосымшада берілген жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "Алгебра және анализ бастамалары" пәнінен оқу жүктемесі төмендетілген үлгілік оқу бағдарламасының Ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
15. Тоқсандағы бөлімдер және бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Жалпы орта білім беру
деңгейінің 10-11-сыныптарына
арналған "Алгебра және анализ
бастамалары" пәнінен оқу
жүктемесі төмендетілген үлгілік
оқу бағдарламасына қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің 10-11-сыныптарына арналған жаратылыстану-математикалық бағыттағы "Алгебра және анализ бастамалары" пәнінен оқу жүктемесі төмендетілген үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша Ұзақ мерзімді жоспар
10-сынып
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімінің мазмұны
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
7-9-сыныптардағы алгебра курсын қайталау
Функция, оның қасиеттері және графигі
Функция және оның берілу тәсілдері. Функциялардың графиктерін түрлендіру
10.3.1.1 - функция анықтамасын және берілу тәсілдерін білу;
10.3.1.2 - функция графигіне түрлендірулер орындай алу (параллель көшіру, сығу және созу);.
Функцияның қасиеттері
10.3.1.3 - функция қасиеттерін анықтай алу;
10.3.1.4 - функцияның берілген графигі бойынша оның қасиеттерін:
1) функцияның анықталу облысы;
2) функцияның мәндер жиыны;
3) функцияның нөлдері;
4) функцияның периодтылығы;
5) функцияның бірсарындылық аралықтары;
6) функцияның таңбатұрақтылық аралықтары;
7) функцияның ең үлкен және ең кіші мәндері;
8) функцияның жұптылығы,тақтылығы;
9) функцияның шектелгендігі;
10) функция үзіліссіздігі;
11) функцияның экстремумдары сипаттай алу;
Күрделі және кері функция ұғымдары
10.3.1.5 - кері функцияның анықтамасын білу және берілген функцияға кері функцияны табу және өзара кері функциялар графиктерінің орналасу қасиетін білу;
10.3.1.6 - f(g(x)) күрделі функциясын ажырата білу және функциялар композициясын құру;
Тригонометриялық функциялар
Тригонометриялық функциялар, олардың қасиеттері мен графиктері
10.1.3.1 - тригонометриялық функциялар анықтамаларын, қасиеттерін білу және олардың графиктерін сала білу;
Тригонометриялық функциялардың графиктерін түрлендірулер көмегімен салу

11.3.2.2 - знать и понимать основные термины математической статистики;
3. Решение задач с помощью математического моделирования
10.3.3.
11.3.3.
10.3.3.1 - решать прикладные задачи, опираясь на физический смысл производной;
10.3.3.2 - решать задачи с использованием геометрического смысла производной;
10.3.3.3 - решать прикладные задачи, связанные с нахождением наибольшего (наименьшего) значения функции;
14. Настоящая учебная программа осуществляется в соответствии с долгосрочным планом Типовой учебной программы (с сокращением учебной нагрузки) по учебному предмету "Алгебра и начала анализа" для 10-11 классов естественно-математического направления общего среднего образования, приведенным в приложении к настоящей учебной программе.
15. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
Приложение
к Типовой программе
(с сокращением учебной нагрузки)
по учебному предмету
"Алгебра и начала анализа"
для 10-11 классов уровня
общего среднего образования
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы (с сокращением учебной нагрузки) по учебному предмету "Алгебра и начала анализа" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования
1) 10 класс
Раздел долгосрочного плана
Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
Повторение курса алгебры 7-9 классов
Функция, ее свойства и график
Функция и способы ее задания. Преобразования графиков функций
10.3.1.1 - знать определение и способы задания функции;
10.3.1.2 - уметь выполнять преобразования графика функции (параллельный перенос, сжатие и растяжение)
Свойства функции
10.3.1.3 - уметь определять свойства функции;
10.3.1.4 - уметь описывать по заданному графику функции ее свойства:
1) область определения функции;
2) область значений функции;
3) нули функции;
4) периодичность функции;
5) промежутки монотонности функции;
6) промежутки знакопостоянства функции;
7) наибольшее и наименьшее значения функции;
8) четность, нечетность функции;
9) ограниченность функции;
10) непрерывность функции;
11) экстремумы функции;
Понятия сложной и обратной функций
10.3.1.5 - знать определение обратной функции и находить функцию, обратную заданной и знать свойство расположения графиков взаимно обратных функций;
10.3.1.6 - уметь распознавать сложную функцию f(g(x)) и составлять композицию функций;
Тригонометрические функции
Тригонометрические функции, их свойства и графики
10.1.3.1 - знать определения, свойства тригонометрических функций и уметь строить их графики;
Построение графиков тригонометрических функций с помощью преобразований

10.1.3.2 - тригонометриялық функциялардың графиктерін түрлендірулер көмегімен сала білу;
Кері тригонометриялық функциялар
Арксинус, арккосинус, арктангенс және арккотангенс
10.1.3.3 - арксинус, арккосинус, арктангенс, арккотангенс анықтамаларын білу және олардың мәндерін таба білу;
Кері тригонометриялық функциялар, олардың қасиеттері мен графиктері
10.1.3.4 - кері тригонометриялық функциялардың анықтамалары мен қасиеттерін білу;
2-тоқсан
Тригонометриялық теңдеулер
Қарапайым тригонометриялық теңдеулер
10.1.3.5 - қарапайым тригонометриялық теңдеулерді шеше алу;
Тригонометриялық теңдеулер және олардың жүйелерін шешу әдістері
10.1.3.6 - тригонометриялық теңдеулерді көбейткіштерге жіктеу арқылы шешу;
10.1.3.7 - квадрат теңдеуге келтірілетін тригонометриялық теңдеулерді шеше алу;
10.1.3.8 - тригонометриялық теңдеулерді тригонометриялық өрнектерді түрлендіру формулаларын қолдану арқылы шеше алу;
10.1.3.9 - біртекті тригонометриялық теңдеулерді шеше алу;
10.1.3.10 - тригонометриялық теңдеулерді тригонометриялық функциялардың дәрежесін төмендету формулалары арқылы шеше алу;
10.1.3.11 - тригонометриялық теңдеулерді қосымша аргумент енгізу әдісі арқылы шеше алу;
10.1.3.12 - тригонометриялық теңдеулерді универсал алмастыру арқылы шеше алу;
10.1.3.13 - тригонометриялық теңдеулер жүйелерін шеше алу;
Тригонометриялық теңсіздіктер
Тригонометриялық теңсіздіктерді шешу
10.1.3.14 - қарапайым тригонометриялық теңсіздіктерді шеше алу;
10.1.3.15 - тригонометриялық теңсіздіктерді шеше алу;
Ықтималдық
Комбинаторика элементтері және оларды оқиғалардың ықтималдықтарын табуда қолданылуы. Жуықтап есептеулер үшін Ньютон биномы
10.2.1.1 - қайталанптын "алмастырулар", "орналастырулар", "терулер" ұғымдарын ажырата білу;
10.2.1.2 - қайталанатын алмастырулар, орналастырулар және терулерді есептеу үшін формулаларды қолдану;
10.2.1.3 - жуықтап есептеулер үшін Ньютон биномын (натурал көрсеткішпен) қолдану;
Оқиға ықтималдығы және оның қасиеттері
10.2.2.1 - кездейсоқ оқиға ұғымын, кездейсоқ оқиға түрлерін білу және оларға мысалдар келтіру;
10.2.2.2 - ықтималдықтар қасиеттерін қолданып, кездейсоқ оқиғалардың ықтималдығын есептеу;
Шартты ықтималдық. Ықтималдықтарды қосу және көбейту ережелері
10.3.2.3 - ықтималдықтарды қосу ережелерін түсіну және қолдану
* P(A + B) = P(A) + P(B)
* P(A +B) = P(A) + P(B) – P(A ∙ B);
10.3.2.4 - ықтималдықтарды көбейту ережелерін түсіну және қолдану
* P(A ∙ B) = P(A) ∙ P(B)
*P(A ∙ B) = P(A) ∙ PA(B)= P(B)PB(A);
3-тоқсан
Функцияның шегі және үзіліссіздігі
Функцияның нүктедегі және шексіздіктегі шегі

10.1.3.2 - уметь строить графики тригонометрических функций с помощью преобразований;
Обратные тригонометрические функции
Арксинуса. арккосинуса, арктангенса и арккотангенса
10.1.3.3 - знать определения арксинуса, арккосинуса, арктангенса, арккотангенса и уметь находить их значения;
Обратные тригонометрические функции, их свойства и графики
10.1.3.4 - знать определения и свойства обратных тригонометрических функций;
2 четверть
Тригонометрические уравнения
Простейшие тригонометрические уравнения
10.1.3.5 - уметь решать простейшие тригонометрические уравнения;
Методы решения тригонометрических уравнений и их систем.
10.1.3.6 - уметь решать тригонометрические уравнения с помощью разложения на множители;
10.1.1.7 - уметь решать тригонометрические уравнения, приводимые к квадратному уравнению;
10.1.3.8 - уметь решать тригонометрические уравнения с использованием тригонометрических формул;
10.1.3.9 - уметь решать однородные тригонометрические уравнения;
10.1.3.10 - уметь решать тригонометрические уравнения, используя формулы понижения степени тригонометрических функций;
10.1.3.11 - уметь решать тригонометрические уравнения методом введения вспомогательного аргумента;
10.1.3.12 - уметь решать тригонометрические уравнения с помощью универсальной подстановки;
10.1.3.13 - уметь решать системы тригонометрических уравнений;
Тригонометрические неравенства
Решение тригонометрических неравенств
10.1.3.14 - уметь решать простейшие тригонометрические неравенства;
10.1.3.15 - уметь решать тригонометрические неравенства;
Вероятность
Элементы комбинаторики и их применение для нахождения вероятности событий. Бином Ньютона (с натуральным показателем) для приближенных вычислений
10.2.1.1 - различать понятия: "перестановки", "размещения" и "сочетания" с повторениями;
10.2.1.2 - применять формулы для вычисления перестановок, сочетаний, размещений с повторениями;
10.2.1.3 - применять Бином Ньютона для приближенных вычислений (с натуральным показателем);
Вероятность события и ее свойства
10.2.2.1 - знать понятие случайного события, виды случайных событий и приводить их примеры;
10.2.2.2 - вычислять вероятность случайных событий, применяя свойства вероятностей;
Условная вероятность. Правила сложения и умножения вероятностей
10.2.2.3 - понимать и применять правила сложения вероятностей
* P(A + B) = P(A) + P(B)
* P(A +B) = P(A) + P(B) – P(A ∙ B);
10.2.2.4 - понимать и применять правила умножения вероятностей
* P(A ∙ B) = P(A) ∙ P(B)
* P(A ∙ B) = P(A) ∙ PA(B) = P(B) ∙ PB(A);
3 четверть
Предел функции и непрерывность
Предел функции в точке и на бесконечности

10.2.2.5 - кездейсоқ шаманың не екенін түсіну және кездейсоқ шамаларға мысалдар келтіру;
Дискретті кездейсоқ шамалар
10.3.2.6 - дискретті және үзіліссіз кездейсоқ шамалардың анықтамаларын білу және оларды ажырата алу;
10.3.2.7 - кейбір дискретті кездейсоқ шамалардың үлестірім заңы кестесін құру;
Үзіліссіз кездейсоқ шама ұғымы
10.3.2.8 - дискретті кездейсоқ шаманың математикалық күтімі ұғымын және оның қасиеттерін білу;
Дискретті кездейсоқ шамалардың сандық сипаттамалары
10.3.2.9 - дискретті кездейсоқ шаманың математикалық күтімін есептеу;
10.3.2.10 - дискретті кездейсоқ шаманың дисперсиясы мен орташа квадраттық (стандартты) ауытқуын есептеу;
10-сыныптағы алгебра және анализ бастамалары курсын қайталау
11-сынып
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімінің мазмұны
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
10-сыныптағы алгебра және анализ бастамалары курсын қайталау
Алғашқы функция және интеграл
Алғашқы функция және анықталмаған интеграл. Анықталмаған интеграл қасиеттері
11.3.1.1 - алғашқы функция және анықталмаған интеграл анықтамаларын білу;
11.3.1.2 - анықталмаған интеграл қасиеттерін білу және қолдану;
11.3.1.3 - негізгі анықталмаған интегралдарды
білу және оларды есептер шығаруда қолдану;
Қисықсызықты трапеция және оның ауданы. Анықталған интеграл.
11.3.1.4 - қисықсызықты трапецияның анықтамасын білу және оның ауданын табу үшін Ньютон – Лейбниц формуласын қолдану;
Анықталған интегралдың геометриялық және физикалық есептерді шығаруда қолданылуы
11.3.1.5 - анықталған интеграл ұғымын білу, анықталған интегралды есептей білу;
11.3.1.6 - берілген сызықтармен шектелген жазық фигураның ауданын есептеу;
11.3.1.7 - айналу денесінің көлемін анықталған интеграл көмегімен есептеу формуласын білу және қолдану;
11.3.2.1 - анықталған интегралды жұмыс пен арақашықтықты есептеуге берілген физикалық есептерді шығару үшін қолдану;
Математикалық статистика элементтері
Бас жиын және таңдама
11.3.2.2 - математикалық статистиканың негізгі терминдерін білу және түсіну;
Дискретті және интервалды вариациялық қатарлар
11.2.3.1 - дискретті және аралық вариациялық қатарларды құрастыру үшін таңдаманы өңдеу;
Кездейсоқ шаманың сандық сипаттамаларын таңдамалар бойынша бағалау
11.2.3.2 - берілген шартқа сәйкес вариациялық қатарлардың деректерін талдау;
11.2.3.3 - таңдама бойынша кездейсоқ шамалардың сандық сипаттамаларын бағалау;
2-тоқсан
Дәрежелер мен түбірлер. Дәрежелік функция
n-ші дәрежелі түбір және оның қасиеттері
11.1.1.1 - n-ші дәрежелі түбір және n-ші дәрежелі арифметикалық түбір анықтамасын білу;

10.2.2.5 - понимать, что такое случайная величина и приводить примеры случайных величин;
Дискретные случайные величины
10.2.2.6 - знать определение дискретной и непрерывной случайной величины и уметь их различать;
10.2.2.7 - составлять таблицу закона распределения некоторых дискретных случайных величин;
Понятие непрерывной случайной величины
10.2.2.8 - знать понятие математического ожидания дискретной случайной величины и его свойства;
Числовые характеристики дискретных случайных величин
10.2.2.9 - вычислять математическое ожидание дискретной случайной величины;
10.2.2.10 - вычислять дисперсию и среднее квадратическое (стандартное) отклонение дискретной случайной величины;
Повторение курса алгебры и начала анализа 10 класса
2) 11 класс
Раздел долгосрочного плана
Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
Повторение курса алгебры и начала анализа 10 класса
Первообразная и интеграл
Первообразная и неопределенный интеграл. Свойства неопределенного интеграла
11.3.1.1 - знать определение первообразной функции и неопределенного интеграла;
11.3.1.2 - знать и применять свойства неопределенного интеграла;
11.3.1.3 - знать основные неопределенные интегралы:
применять их при решении задач;
Криволинейная трапеция и ее площадь. Определенный интеграл
11.3.1.4 - знать определение криволинейной трапеции и применять формулу Ньютона-Лейбница для нахождения ее площади;
Применение определенного интеграла при решении геометрических и физических задач
11.3.1.5 - знать понятие определенного интеграла, уметь вычислять определенный интеграл;
11.3.1.6 - вычислять площадь плоской фигуры, ограниченной заданными линиями;
11.3.1.7 - знать и применять формулу вычисления объема тела вращения с помощью определенного интеграла;
11.3.2.1 - применять определенный интеграл для решения физических задач на вычисление работы и расстояния;
Элементы математической статистики
Генеральная совокупность и выборка
11.3.2.2 - знать и понимать основные термины математической статистики;
Дискретные и интервальные вариационные ряды
11.2.3.1 - обрабатывать выборочные данные для составления дискретных и интервальных вариационных рядов;
Оценка числовых характеристик случайной величины по выборочным данным
11.2.3.2 - анализировать данные вариационного ряда в соответствии с заданным условием;
11.2.3.3 - оценивать числовые характеристики случайных величин по выборочным данным.
2 четверть
Степени и корни. Степенная функция
Корень n-ой степени и его свойства
11.1.1.1 - знать определение корня n-ой степени и арифметического корня n-ой степени;

11.1.1.2 - n-ші дәрежелі түбір қасиеттерін білу;
Рационал көрсеткішті дәреже. Рационал көрсеткішті дәрежесі бар өрнектерді түрлендіру.
11.1.1.3 - рационал көрсеткішті дәреже анықтамасын және қасиеттерін білу;
11.1.1.4 - алгебралық өрнектерді түрлендіру үшін рационал көрсеткішті дәреже қасиеттерін қолдану;
Иррационал өрнектерді түрлендіру.
11.1.1.5 - иррационал өрнектерді түрлендіру үшін n-ші дәрежелі түбір қасиеттерін қолдану;
Дәрежелік функция, оның қасиеттері мен графигі
11.1.1.8 - нақты көрсеткішті дәрежелік функция анықтамасын білу; дәреже көрсеткішіне тәуелді дәрежелік функция графигін салу;
11.2.1.9 - дәрежелік функция қасиеттерін білу;
Нақты көрсеткішті дәрежелік функцияның туындысы мен интегралы
11.2.1.10 - нақты көрсеткішті дәрежелік функцияның туындысын табу ережелерін білу және қолдану;
11.2.1.11 - нақты көрсеткішті дәрежелік функцияның интегралын табу ережесін білу және қолдану;
3-тоқсан
Иррационал теңдеулер мен теңсіздіктер
Иррационал теңдеулер мен олардың жүйелері
11.1.2.1 - иррационал теңдеудің анықтамасын білу, оның мүмкін мәндер жиынын анықтай алу;
11.1.2.2 - теңдеудің екі жағын бірдей n-ші дәрежеге шығару әдісі арқылы иррационал теңдеулерді шеше алу;
11.1.2.3 - айнымалыны алмастыру әдісі арқылы иррационал теңдеулерді шеше алу;
11.1.2.4 - иррационал теңдеулер жүйелерін шеше алу;
Иррационал теңсіздіктер
11.1.2.5 - иррационал теңсіздіктерді шеше алу;
Көрсеткіштік және логарифмдік функциялар
Көрсеткіштік функция, оның қасиеттері және графигі
11.3.1.12 көрсеткіштік функция анықтамасын білу және оның графигін салу;
11.3.1.13 көрсеткіштік функция қасиеттерін есептер шығаруда қолдану;
Сан логарифмі және оның қасиеттері
11.3.1.14 сан логарифмі, ондық және натурал логарифмдер анықтамаларын білу;
11.3.1.15 логарифм қасиеттерін білу және оны логарифмдік өрнектерді түрлендіруде қолдану;
Логарифмдік функция, оның қасиеттері және графигі
11.3.1.16 логарифмдік функцияның анықтамасын білу және оның графигін салу;
11.3.1.17 логарифмдік функция қасиеттерін білу және қолдану;
Көрсеткіштік функцияның туындысы мен интегралы
11.3.1.18 көрсеткіштік функцияның туындысы мен интегралын табу;
Логарифмдік функцияның туындысы
11.3.1.19 логарифмдік функцияның туындысын табу;
Көрсеткіштік және логарифмдік теңдеулер мен теңсіздіктер
Көрсеткіштік теңдеулер және олардың жүйелері
11.1.2.6 - көрсеткіштік теңдеулерді шешу әдістерін білу және қолдану;
11.1.2.7 - көрсеткіштік теңдеулер жүйелерін шеше білу;
Көрсеткіштік теңсіздіктер

11.1.1.2 - знать свойства корня п-ой степени;
Степень с рациональным показателем. Преобразование выражений, содержащих степень с рациональным показателем
11.1.1.3 - знать определение и свойства степени с рациональным показателем;
11.1.1.4 - применять свойства степени с рациональным показателем для преобразования алгебраических выражений;
Преобразование иррациональных выражений
11.1.1.5 - применять свойства корня п-ой степени для преобразования иррациональных выражений;
Степенная функция, ее свойства и график
11.3.1.8 - знать определение степенной функции с действительным показателем; строить график степенной функции с действительным показателем в зависимости от показателя степени;
11.3.1.9 - знать свойства степенной функции;
Производная и интеграл степенной функции с действительным показателем
11.3.1.10 - знать и применять правила нахождения производной степенной функции с действительным показателем;
11.3.1.11 - знать и применять правила нахождения интеграла степенной функции с действительным показателем;
3 четверть
Иррациональные уравнения и неравенства
Иррациональные уравнения и их системы
11.1.2.1 - знать определение иррационального уравнения, уметь определять его область допустимых значений;
11.1.2.2 - уметь решать иррациональные уравнения методом возведения обеих частей уравнения в n-ю степень;
11.1.2.3 - уметь решать иррациональные уравнения методом замена переменной;
11.1.2.4 - уметь решать системы иррациональных уравнений;
Иррациональные неравенства
11.1.2.5 - уметь решать иррациональные неравенства;
Показательная и логарифмическая функции
Показательная функция, ее свойства и график
11.3.1.12 - знать определение показательной функции и строить ее график;
11.3.1.13 - применять свойства показательной функции при решении задач;
Логарифм числа и его свойства
11.3.1.14 - знать определения логарифма числа, десятичного и натурального логарифмов;
11.3.1.15 - знать свойства логарифмов и применять их для преобразования логарифмических выражений;
Логарифмическая функция, ее свойства и график
11.3.1.16 - знать определение логарифмической функции и строить ее график;
11.3.1.17 - знать и применять свойства логарифмической функции;
Производная и интеграл показательной функции
11.3.1.18 - находить производную и интеграл показательной функции;
Производная логарифмической функции
11.3.1.19 - находить производную логарифмической функции;
Показательные и логарифмические уравнения и неравенства
Показательные уравнения и их системы
11.1.2.6 - знать и применять методы решения показательных уравнений;
11.1.2.7 - уметь решать системы показательных уравнений;
Показательные неравенства

11.1.2.8 - көрсеткіштік теңсіздіктер мен олардың жүйелерін шеше білу;
4-тоқсан
Көрсеткіштік және логарифмдік теңдеулер мен теңсіздіктер
Логарифмдік теңдеулер және олардың жүйелері
11.1.2.9 - логарифмдік теңдеулерді шешу әдістерін білу және қолдану;
111.2.10 - логарифмдік теңдеулер жүйелерін шеше білу;
Логарифмдік теңсіздіктер
11.2.2.11 - логарифмдік теңсіздіктер мен олардың жүйелерін шеше білу;
10-11-сыныптардағы алгебра және анализ бастамалары курсын қайталау
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 631-қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағытындағы 10-11-сыныптары үшін "Физика" пәнінен оқу жүктемесі төмендетілген үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. Оқу бағдарламасымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 27.11.2020 № 496 (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Білім берудің барлық деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 604 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17669) сәйкес әзірленген.
2. 10-11-сыныптардағы физика курсын оқу мақсаты - білім алушылардың ғылыми дүиетанымдық негіздерін, әлемнің жаратылыстанымдық-ғылыми бейнесін тұтастай қабылдауын, өмірде маңызды практикалық мәселелерді шешуде табиғат құбылыстарын бақылау, жазу, талдау қабілеттерін қалыптастыру.
3. Мақсатқа сәйкес оқу пәнін оқытудың негізгі міндеттері:
1) білім алушылардың әлемнің заманауи физикалық бейнесінің негізінде жатқан заңдылықтар мен принциптер туралы іргелі білімді, табиғатты танудың ғылыми әдістерді меңгеруіне ықпал ету;
2) білім алушылардың интеллектуалдық, ақпараттық, коммуникативтік және рефлективтік мәдениетін дамытуға, физикалық экспериментті және зерттеу жұмыстарын орындау дағдыларын қалыптастыру;
3) оқу және зерттеу қызметіне жауапкершілікпен қарауға тәрбиелеу;
4) меңгерген дағдыларды табиғат ресурстарын пайдалану мен қоршаған ортаны қорғауда, қоғам мен адам өмірінің қауіпсіздігін қамтамасыз етуде қолдану.
2-тарау. "Физика" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
4. "Физика" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
10-сыныпта – аптасына 3 сағатты, оқу жылында 102 сағатты;
11-сыныпта – аптасына 3 сағатты, оқу жылында 102 сағатты құрайды.
5. Оқу пәнінің мазмұны 10 бөлімді қамтиды:
механика;
жылу физикасы;
электр және магнетизм;
электромагниттік тербелістер;
электромагниттік толқындар;
оптика;
салыстырмалы теорияның элементтері;
кванттық физика;
нанотехнология және наноматериалдар;
космология.

11.1.2.8 - уметь решать показательные неравенства;
4 четверть
Показательные и логарифмические уравнения и неравенства
Логарифмические уравнения и их системы
11.1.2.9 - знать и применять методы решения логарифмических уравнений;
11.1.2.10 - уметь решать системы логарифмических уравнений;
Логарифмические неравенства
11.2.2.11 - уметь решать логарифмические неравенства;
Повторение курса алгебры и начала анализа 10-11 классов
Приложение 631 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа (с сокращением учебной нагрузки) по учебному предмету "Физика" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования
Сноска. Приказ дополнен приложением 631 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 27.11.2020 № 496 (порядок введения в действие см. п.5).
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 604 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования всех уровней образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17669).
2. Цель обучения учебному предмету "Физика" - формирование у обучающихся основ научного мировоззрения, целостного восприятия естественнонаучной картины мира, способности наблюдать, анализировать и фиксировать явления природы для решения жизненно важных практических задач.
3. В соответствии с целью основными задачами изучения учебного предмета являются:
1) содействие освоению обучающимися знаний о фундаментальных физических законах и принципах, лежащих в основе современной физической картины мира, методах научного познания природы;
2) способствование развитию у обучающихся интеллектуальной, информационной, коммуникативной и рефлексивной культуры, навыков выполнения физического эксперимента и исследования;
3) воспитание ответственного отношения к учебной и исследовательской деятельности;
4) использование полученных навыков для рационального природопользования и защиты окружающей среды, обеспечения безопасности жизнедеятельности человека и общества.
Глава 2. Организация содержания предмета "Физика"
4. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Физика" составляет:
1) в 10-классе –3 часа в неделю, 102 часов в учебном году;
2) в 11-классе – 3 часа в неделю, 102 часов в учебном году.
5. Содержание учебного предмета включает 10 разделов:
1) Механика;
2) Тепловая физика;
3) Электричество и магнетизм;
4) Электромагнитные колебания;
5) Электромагнитные волны;
6) Оптика;
7) Элементы теории относительности;
8) Квантовая физика;
9) Нанотехнология и наноматериалы;
10) Космология.

6. "Механика" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
кинематика;
динамика;
статика;
сақталу заңдары;
сұйықтар мен газдардың механикасы.
7. "Жылу физикасы" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
молекулалы-кинетикалық теория негіздері;
газ заңдары;
термодинамика негіздері;
сұйық және қатты денелер.
8. "Электр және магнетизм" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
электростатика;
тұрақты ток;
әртүрлі ортадағы электр тогы;
магнит өрісі;
электромагниттік индукция.
9. "Электромагниттік тербелістер" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) механикалық тербелістер;
2) электромагниттік тербелістер;
3) айнымалы ток.
10. "Электромагниттік толқындар" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) толқындық қозғалыс;
2) электромагниттік толқындар.
11. "Оптика" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) толқындық оптика;
2) геометриялық оптика.
12. "Салыстырмалы теорияның элементтері" бөлімі "Салыстырмалы теорияның элементтері" бөлімшесінен тұрады.
13. "Кванттық физика" бөлімі келесі бөлімшесінен тұрады:
1) атомдық және кванттық физика;
2) атом ядросының физикасы.
14. "Нанотехнология және наноматериалдар" бөлімі "Нанотехнология және наноматериалдар" бөлімшесінен тұрады.
15. "Космология" бөлімі "Космология" бөлімшесінен тұрады.
16. Оқу пәнінің 10-сыныптағы базалық білім мазмұны:
1) "Кинематика". Қазіргі замандағы физиканың рөлі. Физикалық өлшеулер; физикалық шамалардың қателіктері; өлшеулер нәтижесін өңдеу;
Теңүдемелі қозғалыс кинематикасының негізгі теңдеулері мен ұғымдары; инвариантты және салыстырмалы физикалық шамалар; Галилейдің салыстырмалылық принципі; қисық сызықты қозғалыс кинематикасы; көкжиекке бұрыш жасай лақтырылған дененің қозғалысы.
№1 Зертханалық жұмыс: көлбеу жазықтық бойымен қозғалатын дененің үдеуін анықтау;
Практикалық жұмыстар: сапалық және мәтінді есептер шығару.
2) "Динамика". Күштер; күштерді қосу; Ньютон заңдары; бүкіл әлемдік тартылыс заңы; абсолют қатты дененің инерция моменті; импульс моменті; импульс моментінің сақталу заңы және оның кеңістік қасиеттерімен байланысы; айналмалы қозғалыс динамикасының негізгі теңдеуі;
Практикалық жұмыстар: сапалық және мәтінді есептер шығару.
3) "Статика". Массалар центрі; тепе-теңдік түрлері.
№ 2 Зертханалық жұмыс: бір-біріне бұрыш жасай бағытталған күштерді қосу;
Практикалық жұмыстар: сапалық және мәтінді есептер шығару.
4) "Сақталу заңдары". Механикадағы импульс пен энергияның сақталу заңдары және олардың кеңістік пен уақыттың қасиеттерімен байланысы;
Практикалық жұмыстар: сапалық және мәтінді есептер шығару.

6. Раздел "Механика" включает следующие подразделы:
1) Кинематика;
2) Динамика;
3) Статика;
4) Законы сохранения;
5) Механика жидкостей и газов.
7. Раздел "Тепловая физика" включает следующие подразделы:
1) Основы молекулярно-кинетической теории;
2) Газовые законы;
3) Основы термодинамики;
4) Жидкие и твердые тела.
8. Раздел "Электричество и магнетизм" состоит из следующих подразделов:
1) Электростатика;
2) Постоянный ток;
3) Электрический ток в различных средах;
4) Магнитное поле;
5) Электромагнитная индукция.
9. Раздел "Электромагнитные колебания" включает следующий подраздел:
1) Механические колебания;
2) Электромагнитные колебания;
3) Переменный ток.
10. Раздел "Электромагнитные волны" включает следующий подраздел:
1) Волновое движение;
2) Электромагнитные волны.
11. Раздел "Оптика" включает следующий подраздел:
1) Волновая оптика;
2) Геометрическая оптика.
12. Раздел "Элементы теории относительности" состоит из подраздела "Элементы теории относительности".
13. Раздел "Квантовая физика" включает следующий подраздел:
1) Атомная и квантовая физика;
2) Физика атомного ядра.
14. Раздел "Нанотехнология и наноматериалы" включает подраздел "Нанотехнология и наноматериалы".
15. Раздел "Космология" состоит из подраздела "Космология".
16. Базовое содержание учебного предмета "Физика" 10-класса
1) "Кинематика"
Роль физики в современном мире, физические величины и измерения: погрешности физических величин; обработка результатов измерений; основные понятия и уравнения кинематики равноускоренного движения тела; инвариантные и относительные физические величины; принцип относительности Галилея; кинематика криволинейного движения; движение тела, брошенного под углом к горизонту.
Лабораторная работа № 1. Определение ускорения тела, движущегося по наклонной плоскости.
Практическая работа. Решение качественных и вычислительных задач.
2) "Динамика"
Силы; сложение сил; законы Ньютона; закон Всемирного тяготения; момент инерции абсолютно твердого тела; момент импульса; закон сохранения момента импульса и его связь со свойствами пространства; основное уравнение динамики вращательного движения.
Практическая работа. Решение качественных и вычислительных задач.
3) "Статика"
Центр масс; виды равновесия.
Лабораторная работа № 2. Сложение сил, направленных под углом друг другу.
Практическая работа. Решение качественных и вычислительных сил, задач.
4) "Законы сохранения"
Законы сохранения импульса и механической энергии, их связь со свойствами пространства и времени.
Практическая работа. Решение качественных и вычислительных задач.

5) "Сұйықтар мен газдардың механикасы". Гидродинамика. Сұйықтар мен газдардың ламинарлық және турбуленнтік ағыстары; Үзіліссіздік теңдеуі. Бернулли теңдеуі. Көтергіш күш; Тұтқыр сұйықтың қозғалысы. Стокс формуласы. Денелерді қапталдай ағуы;
№3 Зертханалық жұмыс: тұтқыр сұйықта қозғалатын кішкентай шардың жылдамдығының оның радиусынан тәуелділігін зерттеу;
6) "Газдардың молекулалық- кинетикалық теория негiздерi". Газдардың молекулалық кинетикалық теориясының негiзгi қағидалары және оның тәжiрибелiк дәлелдемелерi; термодинамикалық жүйелер және термодинамикалық параметрлер; тепе-теңдік және тепе-теңдік емес күйдегі термодинамикалық жүйе; температура - зат бөлшектерінің жылулық қозғалысының орташа кинетикалық энергиясының өлшемі; идеал газ; газдардың молекулалық-кинетикалық теориясының негiзгi теңдеуi;
Практикалық жұмыстар: сапалық және мәтінді есептер шығару.
7) "Газ заңдары". Идеал газ күйінің теңдеуі; изопроцестер; изопроцесстер графиктері; Дальтон заңы;
Практикалық жұмыстар: сапалық және мәтінді есептер шығару; молекулалық физиканың заңын компьютерлік модельдеу.
8) "Термодинамика негiздерi". Идеал газдың ішкі энергиясы; термодинамикалық жұмыс; жылу мөлшері; жылусыйымдылық; термодинамиканың бiрiншi заңы; термодинамиканың бірінші заңын изопроцестерге қолдану; адиабаталық процесс, Пуассон теңдеуі; қайтымды және қайтымсыз процестер; энтропия; термодинамиканың екiншi заңы; айналмалы үдерістер және оның пайдалы әсер коэффициенті; Карно циклі;
Практикалық жұмыстар: сапалық және мәтінді есептер шығару.
9) "Сұйық және қатты денелер". Қаныққан және қанықпаған бу; ауаның ылғалдылығы; фазалық диаграммалар; үштік нүкте; заттың кризистiк күйi; сұйықтың беткi қабатының қасиеттерi; жұғу, қылтүтіктік құбылыстар; кристалл және аморф денелер; қатты денелердің механикалық қасиеттері;
Практикалық жұмыстар: сапалық және мәтінді есептер шығару.
10) "Электростатика". Электр заряды; зарядтың беттік және көлемдік тығыздығы; зарядтың сақталу заңы; Кулон заңы; электр өрісі; біртекті және біртекті емес электр өрісі; электр өрісінің кернеулігі; электр өрісінің суперпозиция принципі; электр өрісінің кернеулік векторының ағыны; Гаусс теоремасы; зарядтың орын ауыстыруы кезіндегі электр өрісінің жұмысы; потенциал; электр өрісінің потенциалдар айырымы; эквипотенциал беттер; біртекті электр өрісі үшін кернеулік пен потенциалдар айырымы арасындағы байланыс; электр өрісіндегі өткізгіштер мен диэлектриктер; электрсыйымдылығы; конденсаторлар; конденсаторларды жалғау; электр өрісінің энергиясы;
Практикалық жұмыстар: сапалық және мәтінді есептер шығару.

5) "Механика жидкостей и газов"
Гидродинамика; ламинарное и турбулентное течение жидкостей и газов; уравнение неразрывности; уравнение Бернулли; подъемная сила; течение вязкой жидкости; формула Стокса; обтекание тел.
Лабораторная работа № 3. Исследование зависимости скорости шарика от его радиуса при движении в вязкой жидкости.
6) "Основы молекулярно-кинетической теории газов"
Основные положения молекулярно-кинетической теории газов и ее опытное обоснование; термодинамические системы и термодинамические параметры; равновесное и неравновесное состояния термодинамических систем; температура как мера средней кинетической энергии теплового движения частиц вещества; идеальный газ; основное уравнение молекулярно-кинетической теории газов.
Практическая работа. Решение качественных и вычислительных задач.
7) "Газовые законы"
Уравнение состояния идеального газа; изопроцессы; графики изопроцессов; закон Дальтона.
Практическая работа. Решение качественных и вычислительных задач. Компьютерное моделирование законов молекулярной физики.
8) "Основы термодинамики"
Внутренняя энергия идеального газа; термодинамическая работа; количество теплоты; теплоемкость; первый закон термодинамики; применение первого закона термодинамики к изопроцессам; адиабатный процесс; уравнение Пуассона; обратимые и необратимые процессы; энтропия; второй закон термодинамики; круговые процесс и их коэффициент полезного действия; цикл Карно.
Практическая работа. Решение качественных и вычислительных задач.
9) "Жидкие и твердые тела"
Насыщенный и ненасыщенный пар; влажность воздуха; фазовые диаграммы; тройная точка; критическое состояние вещества; свойства поверхностного слоя жидкости; смачивание; капиллярные явления; кристаллические и аморфные тела; механические свойства твердых тел.
Практическая работа. Решение качественных и вычислительных задач.
10) "Электростатика"
Электрический заряд; поверхностная и объемная плотность заряда; закон сохранения заряда; закон Кулона; электрическое поле; однородное и неоднородное электрическое поле; напряженность электрического поля; принцип суперпозиции электростатических полей; поток вектора напряженности электрического поля; теорема Гаусса; работа электрического поля по перемещению заряда; потенциал; разность потенциалов электрического поля; эквипотенциальные поверхности; связь между напряженностью и разностью потенциалов для однородных электрических полей; проводники и диэлектрики в электрическом поле; электроемкость; конденсаторы; соединение конденсаторов; энергия электрического поля.
Практическая работа. Решение качественных и вычислительных задач.

11) "Тұрақты ток". Электр тогы; тізбек бөлігіне арналған Ом заңы; өткізгіштерді аралас жалғау; ток көзінің элерктр қозғаушы күші мен ішкі кедергісі; толық тізбек үшін Ом заңы; Кирхгоф заңдары; электр тогының жұмысы мен қуаты; Джоуль –Ленц заңы; ток көзінің пайдалы әсер коэффициенті;
№4 Зертханалық жұмыс: өткізгіштерді аралас жалғауды оқып үйрену;
№5 Зертханалық жұмыс: ток көзінің элерктр қозғаушы күші мен ішкі кедергісін анықтау;
Практикалық жұмыстар: сапалық және мәтінді есептер шығару.
12) "Әртүрлі ортадағы электр тогы". Металдардағы электр тогы; асқын өткiзгiштiк; жартылай өткiзгiштердегi электр тогы; жартылайөткізгішті құралдар; электролит ерiтiндiлерiндегi және балқыламалардағы электр тогы; электролиз заңы; газдардағы электр тогы; вакуумдегi электр тогы; электронды-сәулелік түтікше;
№ 6 Зертханалық жұмыс: шамның қыл сымының, резистордың және жартылай өткізгішті диодтың вольт-амперлік сипаттамасы;
Практикалық жұмыстар: сапалық және мәтінді есептер шығару.
13) "Магнит өрісі". Магнит өрісі; тогы бар өткізгіштің өзара әрекеттесуі, Ампер тәжірибелері; бұрғы ережесі; Ампер күші, сол қолы ережесі; Лоренц күші; магнит өрісіндегі зарядталған бөлшектердің қозғалысы; заттың магниттік қасиеттері; кюри температуры;
Практикалық жұмыстар: сапалық және мәтінді есептер шығару.
14) "Электромагниттiк индукция". Ампер күшінің жұмысы; магнит ағыны; электромагниттiк индукция құбылысы; электромагниттiк индукция заңы; Ленц ережесі; өздік индукция; индуктивтілік; магнит өрісінің энергиясы; электр қозғалтқыш және тұрақты токтың электр генераторы.
Практикалық жұмыстар: сапалық және мәтінді есептер шығару.
17. Оқу пәнінің 11-сыныптағы базалық білім мазмұны:
1) "Механикалық тербелістер". Гармоникалық тербелістердің теңдеулері мен графиктері.
2) Электромагниттік тербелістер". Еркін және еріксіз электромагниттік тербелістер; механикалық тербелістер мен электромагниттік тербелістер арасындағы ұқсастық.
Практикалық жұмыстар: мазмұндық есептерді шығару; электромагниттік тербелістерді компьютерлік модельдеу; тербелмелі контурдың әртүрлі параметрлері үшін электрлік тербелістер кезіндегі кернеудің және ток күшінің, электр және магнит энергиясының уақытқа тәуелділігін компьютерлік модельдеу.
3) "Айнымалы ток". Айнымалы ток генераторы; еріксіз электромагниттік тербелістер; айнымалы ток; айнымалы ток тізбегінде активті және реактивті кедергі; активті және реактивті кедергілерден тұратын айнымалы токтың тізбектелген электр тізбегі үшін Ом заңы; айнымалы ток тізбегіндегі қуат; электр тізбегіндегі кернеу резонансы; Қазақстандағы және дүние жүзіндегі электр энергиясын өндіру және қолдану;
Практикалық жұмыстар: сапалық және мәтінді есептер шығару.

11) "Постоянный ток"
Электрический ток. Закон Ома для участка цепи. Смешанное соединение проводников. Электродвижущая сила и внутреннее сопротивление источника тока. Закон Ома для полной цепи; законы Кирхгофа; работа и мощность электрического тока. Закон Джоуля - Ленца. Коэффициент полезного действия источника тока.
Лабораторная работа № 4. Изучение смешанного соединения проводников.
Лабораторная работа № 5. Определение электродвижущая сила и внутреннего сопротивления источника тока.
Практическая работа. Решение качественных и вычислительных задач.
12) "Электрический ток в различных средах"
Электрический ток в металлах; сверхпроводимость; электрический ток в полупроводниках; полупроводниковые приборы; электрический ток в растворах и расплавах электролитов; законы электролиза; электрический ток в газах; электрический ток в вакууме; электронно-лучевая трубка.
Лабораторная работа № 6. Вольтамперная характеристика лампы накаливания, резистора и полупроводникового диода;
Практическая работа. Решение качественных и вычислительных задач.
13) "Магнитное поле"
Магнитное поле, взаимодействие проводников с током, опыты Ампера, правило буравчика, сила Ампера, правило левой руки, сила Лоренца, движение заряженной частицы в магнитном поле; магнитные свойства вещества; температура Кюри.
Практическая работа. Решение качественных и вычислительных задач.
14) "Электромагнитная индукция"
Работа силы Ампера; магнитный поток.; явление электромагнитной индукции; закон электромагнитной индукции; правило Ленца; явление самоиндукции; индуктивность; энергия магнитного поля; электродвигатель и электрогенератор постоянного тока.
Практическая работа. Решение качественных и вычислительных задач.
17. Базовое содержание учебного предмета "Физика" 11-класса
1) "Механические колебания"
Уравнения и графики гармонических колебаний.
2) "Электромагнитные колебания"
Свободные и вынужденные электромагнитные колебания; аналогии между механическими и электромагнитными колебаниями.
Практическая работа. Решение расчетных и экспериментальных задач;
компьютерное моделирование электромагнитных колебаний; компьютерное моделирование зависимости напряжения и силы тока, электрической и магнитной энергии от времени при электрических колебаниях для разных параметров колебательного контура.
3) "Переменный ток"
Генератор переменного тока; вынужденные электромагнитные колебания; переменный ток; активное и реактивное сопротивления в цепи переменного тока; закон Ома для последовательной электрической цепи переменного тока; содержащей активное и реактивное сопротивления; мощность цепи переменного тока; резонанс напряжений в электрической цепи; производство, передача и использование электрической энергии; трансформатор; производство и использование электрической энергии в Казахстане и в мире.
Практическая работа. Решение качественных и вычислительных задач.

4) "Толқындық қозғалыс". Серпімді механикалық толқындар; бойлық және тұрғын толқындардың теңдеуі; механикалық толқындардың таралуы; механикалық толқындардың интерференциясы; Гюйгенс принципі; механикалық толқындардың дифракциясы;
№ 1 Зертханалық жұмыс: Ауадағы дыбыстың жылдамдығын анықтау.
"Электромагниттік толқындар".
5) Электромагниттік толқындардың жұтылуы мен шығарылу; радиобайланыс; детекторлы радиоқабылдағыш; аналогты-сандық түрлендірулер; байланыс арналары; байланыс құралдары;
Практикалық жұмыстар: эксперименттік есептерді шығару; электромагниттiк толқындарды компьютерлік модельдеу және олардың қасиеттерін зерделеу.
6) "Толқындық оптика". Жарықтың электромагниттік табиғаты; жарықтың жылдамдығы; жарықтың дисперсиясы; жарықтың интерференциясы; жарықтың дифракциясы; дифракциялық торлар; жарықтың поляризациясы;
№ 2 Зертханалық жұмыс: жарықтың интерференциясын, дифракциясын және поляризациясын бақылау;
7) "Геометриялық оптика". Гюйгенс принципі; жарықтың шағылу заңы; жазық және сфералық айналар; жарықтың сыну заңы; толық ішкі шағылу; линзалар жүйесінде кескін салу; жұқа линза формуласы; оптикалық құралдар;
№ 3 Зертханалық жұмыс: шынының сыну көрсеткішін анықтау;
Практикалық жұмыстар: сапалық және сандық есептер шығару; ойыс айнаға түскен және шағылған стандартты сәулелердің жүрісі; жинағыш және шашыратқыш линзадағы негізгі сәулелердің жүрісі; көз бен фотоаппараттың оптикалық жүйелерін салыстыру.
8) "Салыстырмалы теорияның элементтері".
Салыстырмалы теорияның постулаттары; Лоренц түрлендірулері; энергия; релятивистік динамикадағы импульс және масса; материалдық дене үшін энергия мен массаның байланыс заңы;
9) "Атомдық және кванттық физика".
Сәулеленудің түрлері; спектрлер; спектрлік құралдар; спектрлік анализ; инфракызыл және ультракүлгін сәулелену; рентген сәулелері; жылулық сәулелену; Стефан –Больцман және Винн заңдары; ультракүлгін апаты; Планк формуласы; фотондар; фотоэффект; электромагниттік сәулелену шкаласы фотоэффектіні қолдану; жарық қысымы; жарықтың химиялық әсері; рентгендік сәулелену; жарықтың корпускулярлық-толқындық табиғатының біртұтастығы; альфа бөлшектің шашырауы бойынша Резерфорд тәжірибесі; Бор постулаттары; Франк және Герц тәжірибелері; сызықты емес оптика туралы түсінік; лазерлер; бөлшектің толқындық қасиеттері; Бор теориясының қиыншылығы; де Бройль толқындары;
№ 4 Зертханалық жұмыс: сәулеленудің тұтас және сызықтық спектрлерін бақылау;
10) "Атом ядросның физикасы". Табиғи радиоактивтілік; радиоактивті ыдырау заңы; атомдық ядро; ядроның нуклондық моделі; изотоптар; ядродағы нуклондардың байланыс энергиясы; ядролық реакциялар; жасанды радиоактивтілік; ауыр ядролардық бөлінуі; тізбекті ядролық реакция; сындық масса; радиоактивті сәулелердің биологиялық әсері; радиациядан қорғану; ядролық реактор; ядролық энергетика; термоядролық реакциялар;
№ 5 Зертханалық жұмыс: дайын сурет бойынша зарядталған бөлшектердің тректерін оқып үйрену;

4) "Волновое движение"
Упругие механические волны; уравнение бегущей и стоячей волны; распространение механических волн; интерференция механических волн; принцип Гюйгенса; дифракция механических волн.
Лабораторная работа № 1. Определение скорости звука в воздухе.
5) "Электромагнитные волны"
Излучение и прием электромагнитных волн; радиосвязь; детекторный радиоприемник; аналогово-цифровой преобразователь; каналы связи; средства связи.
Практические работы. Решение экспериментальных задач.
Компьютерное моделирование электромагнитных волн и изучение их свойств.
6) "Волновая оптика"
Электромагнитная природа света; скорость света; дисперсия света; интерференция света; дифракция света, дифракционные решетки.
Лабораторная работа № 2. Наблюдение интерференции, дифракции и поляризации света.
7) "Геометрическая оптика"
Принцип Гюйгенса; закон отражения света; плоские и сферические зеркала; закон преломления света; полное внутреннее отражение; построение изображения в системах линз; формула тонкой линзы; оптические приборы.
Лабораторная работа № 3. Определение показателя преломления стекла.
Практические работы. Решение качественных и вычислительных задач; ход стандартных лучей, падающих и отраженных от вогнутого сферического зеркала; ход основных лучей в собирающей и рассеивающей линзах; сравнение оптических систем глаза и фотоаппарата.
8) "Элементы теории относительности"
Постулаты теории относительности; преобразования Лоренца; энергия, импульс и масса в релятивистской динамике; закон взаимосвязи массы и энергии для материальных тел.
9) "Атомная и квантовая физика"
Виды излучений; спектры; спектральные аппараты; спектральный анализ; инфракрасное и ультрафиолетовое излучение; рентгеновские лучи; шкала электромагнитных излучений; тепловое излучение; закон Стефана – Больцмана и Вина; ультрафиолетовая катастрофа; формула Планка; фотоны; фотоэффект; применение фотоэффекта; давление света; химическое действие света; рентгеновское излучение; единство корпускулярно-волновой природы света; опыт Резерфорда по рассеянию альфа-частиц; постулаты Бора; опыты Франка и Герца; понятие о нелинейной оптике; лазеры; волновые свойства частиц; трудности теории Бора; волны де Бройля.
Лабораторная работа № 4. Наблюдение сплошного и линейчатого спектров излучения.
Практические работы. Решение расчетных и экспериментальных задач.
10) "Физика атомного ядра"
Естественная радиоактивность; закон радиоактивного распада; атомное ядро; нуклонная модель ядра; изотопы; энергия связи нуклонов в ядре; ядерные реакции; искусственная радиоактивность; деление тяжелых ядер; цепные ядерные реакции; критическая масса; биологическое действие радиоактивных лучей; защита от радиации; ядерный реактор; ядерная энергетика; термоядерные реакции.
Лабораторная работа № 5. Изучение треков заряженных частиц по готовым фотографиям.

11) "Нанотехнология және наноматериалдар".
Нанотехнологияның негізгі жетістіктері, өзекті мәселелер және даму кезеңдері; наноматериалдар.
12) "Космология".
Жұлдыздар әлемі; жұлдызға дейінгі қашықтық; айнымалы жұлдыздар; Күн-Жер байланыстары; жұлдыздардың планеталық жүйелері; Жер топтарындағы планеталар және гигант-планеталар; Күн жүйесіндегі кіші денелер; біздің Галактика; басқа Галактикалардың ашылуы; квазарлар; Үлкен жарылыс теориясы; қызыл ығысу және Галактикаға дейінгі қашықтықты анықтау; Әлемнің ұлғаюы; Әлемнің эволюциясының негізгі кезеңдері; әлемнің моделдері; өмір және Әлем туралы ойлар; адамзаттың космостық болашағы және космосты игеру.
3-тарау. Оқу мақсаттарының жүйесі
18. Бағдарламада "оқу мақсаттары" төрт саннан тұратын кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар бөлім және бөлімше ретін, төртінші сан бөлімшедегі оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 10.2.1.4. кодында "10" – сынып, "2.1" – екінші бөлімнің бірінші бөлімшесі, "4" – оқу мақсатының реттік саны.
19. Білім алушылар білуі тиіс:
Бөлімшелер
10-сынып
11-сынып
1.1 Кинематика
10.1.1.1 - қазіргі заманғы физиканың рөлі туралы пікірін айту және өз пікірін дәлелдеу
10.1.1.2 - жүйелік және кездейсоқ қателіктерді ажырата білу
10.1.1.3 - тәуелсіз, тәуелді және тұрақты физикалық шамаларды анықтау
10.1.1.4 - физикалық шамалардың өлшеу дәлдігін ескере отырып, эксперименттік зерттеудің соңғы нәтижесін жазу
10.1.1.5 - жылдамдықтың уақытқа тәуелділігі графигін пайдалана отырып, теңүдемелі қозғалыс кезіндегі орын ауыстыру формуласын қорытып шығару
10.1.1.6 - сандық және графиктік есептерді шығаруда кинематика теңдеулерін қолдану
10.1.1.7- инварианты және салыстырмалы физикалық шамаларды ажырату
10.1.1.8 - жылдамдықтарды қосу мен орын ауыстыруды қосудың классикалық заңын есеп шығаруда қолдану
10.1.1.9 - қисықсызықты қозғалыс кезіндегі траекторияның қисықтық радиусын, дененің тангенциалды, центрге тартқыш және толық үдеуін анықтау
10.1.1.10 - көкжиекке бұрыш жасай лақтырылған дененің қозғалысы кезіндегі кинематикалық шамаларын анықтау
1.2 Динамика
10.1.2.1 - бірнеше күштің әрекетінен болатын дененің қозғалысына есеп шығарудың алгоритмдерін құру
10.1.2.2 - инертті масса мен гравитациялық массаның физикалық мағынасын түсіндіру
10.1.2.3 - материалдық нүктенің гравитациялық өріс кернеулігі мен потенциалының қашықтыққа тәуелділік графигін түсіндіру
10.1.2.4 - бүкіл әлемдік тартылыс заңын есептер шығаруда қолдану
10.1.2.5 - материалдық дененің инерция моментін есептеу үшін Штейнер теоремасын қолдану

11) "Нанотехнология и наноматериалы"
Основные достижения нанотехнологии; проблемы и перспективы развития наноматериалов.
12) "Космология"
Мир звезд; расстояние до звезд; переменные звезды; солнечно-земные связи; планетные системы звезд; планеты земной группы и планеты-гиганты малые тела Солнечной системы; наша Галактика; открытие других Галактик квазары; теория Большого взрыва; красное смещение и определение расстояний до галактик; расширение Вселенной; основные этапы эволюции Вселенной; модели Вселенной; жизнь и разум во Вселенной; освоение космоса и космические перспективы человечества.
Глава 3. Система целей обучения
18. Цели обучения в программе содержат кодировку. Первое число кода обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели в данном подразделе. Например, в кодировке 10.2.1.4: "10" – класс, "2.1" – раздел и подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
19. Обучающиеся должны:
Подраздел
10-класс
11-класс
1.1 Кинематика
10.1.1.1 - высказывать суждения о роли физики в современном мире и аргументировать собственное мнение
10.1.1.2- различать систематические и случайные ошибки
10.1.1.3 - определять зависимые, независимые и контролируемые (постоянные) физические величины
10.1.1.4 - записывать конечный результат экспериментальных исследовании, исходя из точности измерений физических величин
10.1.1.5 - выводить формулу перемещения при равноускоренном движении тела, используя графическую зависимость скорости от времени
10.1.1.6 - применять кинематические уравнения при решении расчетных и графических задач
10.1.1.7 - различать инвариантные и относительные физические величины
10.1.1.8 - применять классический закон сложения скоростей и перемещений при решении задач
10.1.1.9 - определять радиус кривизны траектории, тангенциальное, центростремительное и полное ускорения тела при криволинейном движении
10.1.1.10 - определять кинематические величины при движении тела, брошенного под углом к горизонту;
1.2 Динамика
10.1.2.1 - составлять возможные алгоритмы решения задач при движении тел под действием нескольких сил
10.1.2.2 - объяснять физический смысл инертной и гравитационной массы
10.1.2.3 - объяснять графическую зависимость напряженности и потенциала гравитационного поля материальной точки от расстояния
10.1.2.4 - применять закон всемирного тяготения при решении задач;
10.1.2.5 - использовать теорему Штейнера для расчета момента инерции материальных тел

10.1.2.6 - айналмалы қозғалыс динамикасының негізгі теңдеуін есеп шығаруда қолдану
10.1.2.7 - айналмалы және ілгерілемелі қозғалысты сипаттайтын физикалық шамалардың арасындағы сәйкестікті жүргізу
1.3 Статика
10.1.3.1 - абсолют қатты дененің және денелер жүйесінің массалар центрін анықтау
10.1.3.2 - әртүрлі тепе-теңдікті түсіндіру кезінде себеп-салдар байланысын орнату
10.1.3.3 - күштерді қосудың заңдылығын эксперименттік тексеру және күш шамасын тәжірибелік жолмен анықтау
1.4. Сақталу заңдары
10.1.4.1 - сақталу заңдарын сандық және эксперименттік есептерді шығаруда қолдану
1.5. Сұйықтар мен газдардың механикасы
10.1.5.1 - сұйықтар мен газдардың ламинарлық және турбуленттік ағыстарын сипаттау
10.1.5.2 - үзіліссіздік теңдеуі мен Бернулли теңдеуін эксперименттік, сандық және сапалық есептерді шығаруда қолдану
10.1.5.3 - Торричелли теңдеуін эксперименттік, сандық және сапалық есептерді шығаруда қолдану
10.1.5.4 - эксперименттің нәтижесіне әсер етуші факторларды анықтау және нәтижені жақсартудың жолдарын ұсыну
2.1 Молекулалық кинетикалық теорияның негіздері
10.2.1.1 - температура мен молекулалардың ілгерілемелі қозғалысының орташа кинетикалық энергиясының байланысын сипаттау
10.2.1.2 - идеал газ моделін сипаттау
10.2.1.3- молекулалық кинетикалық теорияның негізгі теңдеуін есептер шығаруда қолдану
2.2 Газ заңдары
10.2.2.1 - идеал газ күйінің негізгі теңдеуін есептер шығаруда қолдану
10.2.2.2 - тұрақты температура кезінде қысымның газ көлеміне тәуелділігін зерттеу(Бойль-Мариотт заңы)
10.2.2.3 - тұрақты қысым кезінде газ көлемінің температураға тәуелділігін зерттеу (Гей-Люссак заңы)
10.2.2.4 - тұрақты көлем кезінде қысымның газ температурасына тәуелділігін зерттеу (Шарль заңы)
10.2.2.5 - газ заңдарын сандық және графиктік есептер шығаруда қолдану
2.3 Термодинамика негіздері
10.2.3.1 - бір атомды және екі атомды идеал газдың ішкі энергиясының формуласын есептер шығаруда қолдану
10.2.3.2 - термодинамиканың бірінші заңын изопроцестерге және адиабаталық процеске қолдану
10.2.3.3 - идеал жылу қозғалтқышы үшін Карно циклін сипаттау
10.2.3.4 - жылу қозғалтқышының пайдалы әсер коэффициенті формуласын есептерді шығаруда қолдану
2.4 Сұйық және қатты денелер
10.2.4.1 - гигрометрдің және психрометрдің көмегімен ауаның салыстырмалы ылғалдылығын анықтау
10.2.4.2 - сұйықтың беттiк керiлу коэффициентiн әртүрлі тәсілдермен анықтау
10.2.4.3 - әртүрлі қатты денелер мысалында кристалдық және аморфты денелердің құрылымын ажырату
10.2.4.4 - серпімді деформация кезіндегі Юнг модулін анықтау

10.1.2.6 - применять основное уравнение динамики вращательного движения в различных его формах при решении задач
10.1.2.7 - проводить аналогии между физическими величинами, характеризующими поступательное и вращательное движения
1.3 Статика
10.1.3.1 - находить центр масс абсолютно твердого тела и системы материальных тел
10.1.3.2 - устанавливать причинно -следственные связи при объяснении различных видов равновесия;
10.1.3.3 - определить величины сил опытным путем и экспериментальная проверка закона сложения сил
1.4. Законы сохранения
10.1.4.1 - применять законы сохранения при решении расчетных и экспериментальных задач
1.5. Механика жидкостей и газов
10.1.5.1- описывать ламинарное и турбулентное течения жидкостей и газов
10.1.5.2- применять уравнение неразрывности и уравнение Бернулли при решении экспериментальных, расчетных и качественных задач
10.1.5.3- применять формулу Торричелли при решении экспериментальных, расчетных и качественных задач
10.1.5.4- определять факторы, влияющие на результат эксперимента, и предлагать пути его улучшения
2.1 Основы молекулярно-кинетической теории газов
10.2.1.1 - описывать связь температуры со средней кинетической энергией поступательного движения молекул;
10.2.1.2 - описывать модель идеального газа
10.2.1.3 - применять основное уравнение молекулярно-кинетической теории при решении задач
2.2 Газовые законы
10.2.2.1 - применять уравнение состояния идеального газа при решении задач
10.2.2.2 - исследовать зависимость давления от объема газа при постоянной температуре (закон Бойля-Мариотта)
10.2.2.3 - исследовать зависимость объема газа от температуры при постоянном давлении (закон Гей-Люссака)
10.2.2.4 - исследовать зависимость давления от температуры газа при постоянном объеме (закон Шарля)
10.2.2.5 - применять газовые законы при решении расчетных и графических задач
2.3 Основы термодинамики
10.2.3.1 - применять формулы внутренней энергии одноатомного и двухатомного идеального газа при решении задач
10.2.3.2 - применять первый закон термодинамики к изопроцессам и адиабатному процессу
10.2.3.3 - описывать цикл Карно для идеального теплового двигателя
10.2.3.4 - применять формулу коэффициент полезного действия теплового двигателя при решении задач
2.4 Жидкие и твердые тела
10.2.4.1 - определять относительную влажность воздуха с помощью гигрометра и психрометра
10.2.4.2 - определять коэффициент поверхностного натяжения жидкости различными способами
10.2.4.3 - различать структуры кристаллических и аморфных тел на примере различных твердых тел
10.2.4.4 - определять модуль Юнга при упругой деформации

3.1 Электростатика
10.3.1.1 - электр зарядының сақталу заңы мен Кулон заңын есептер шығаруда қолдану
10.3.1.2 - суперпозиция принципін электр өрісінің қорытқы кернеулігін анықтау үшін пайдалану
10.3.1.3 - зарядталған жазықтықтың, шардың, сфераның электр өрісінің кернеулігін анықтау
10.3.1.4 - нүктелік зарядтың электр өрісінің потенциалы мен жұмысын есептеу
10.3.1.5 - электростатикалық өрісте күшті және энергетикалық сипаттамаларды байланыстыратын формуланы есептер шығаруда қолдану
10.3.1.6 - гравитациялық және электростатикалық өрістерде күшті және энергетикалық сипаттамаларды салыстыру
10.3.1.7 - диэлектриктердегі поляризация құбылысы мен өткізгіштердегі электростатикалық индукция құбылысына салыстырмалы талдау жасау
10.3.1.8 - конденсатор сыйымдылығының оның параметрлеріне тәуелділігін зерттеу
10.3.1.9 - конденсаторларды тізбектей және параллель жалғау формулаларын есеп шығаруда
10.3.1.10 - электр өрісінің энергиясын есептеу;
3.2 Тұрақты ток
10.3.2.1 - аралас жалғанған өткізгіштерден тұратын тізбек бөлігі үшін Ом заңын қолдану
10.3.2.2 - өткізгіштерді аралас жалғауды зерттеу
10.3.2.3 - элерктр қозғаушы күші мен кернеу көзінің әртүрлі жұмыс режиминдегі (жұмыстық, бос жүріс, қысқа тұйықталу) байланысын зерттеу
10.3.2.4 - толық тізбек үшін Ом заңын қолдану
10.3.2.5 - эксперимент арқылы ток көзінің элерктр қозғаушы күші мен ішкі кедергісін анықтау
10.3.2.6 - электр тогының жұмысы, қуаты және ток көзінің пайдалы әсер коэффициентінің формулаларын есептер шығаруда қолдану
3.3 Әртүрлі ортадағы электр тогы
10.3.3.1 - металдардағы электр тогын сипаттау және кедергінің температураға тәуелділігін талдау
10.3.3.2 - жоғары температурада асқын өткізгішті материалдарды алудың келешегін талқылау
10.3.3.3-жартылай өткізгіштердегі электр тогын сипаттау және жартылай өткізгіш құралдарын қолдану принципін түсіндіру
10.3.3.4-шамның қылсымының, резистордың және жартылай өткізгіш диодтың вольт-амперлік сипаттамасын зерттеу
10.3.3.5 - электролиттердегі электр тогын сипаттау және электролиз заңын есептер шығаруда қолдану
10.3.3.6 - газдардағы және вакуумдағы электр тогын сипаттау
3.4 Магнит өрісі
10.3.4.1 - магнит индукция векторының физикалық мағынасын заманауи техниканың жетістіктері мен есептер шығару арқылы түсіндіру
10.3.4.2 - электр өлшеуіш құралдардың, электр қозғалтқыштың жұмыс істеу принципін түсіндіру
10.3.4.3 - токомак, циклотрон, андронды коллайдер, магниттік тордың жұмыс істеу принципін талдау және поляр шұғыласының табиғатын түсіндіру
10.3.4.4 - зарядталған бөлшектердің қозғалысына магнит өрісінің әсерін зерттеу

3.1 Электростатика
10.3.1.1 - применять закон сохранения электрического заряда и закон Кулона при решении задач
10.3.1.2 - применять принцип суперпозиции для определения напряженности электрического поля
10.3.1.3 - рассчитывать напряженность электрического поля заряженной плоскости, шара, сферы
10.3.1.4 -рассчитывать потенциал и работу электрического поля точечных зарядов
10.3.1.5 - применять формулу, связывающую силовую и энергетическую характеристики электростатического поля, при решении задач
10.3.1.6 - сравнивать силовые и энергетические характеристики гравитационного и электростатического полей
10.3.1.7 - проводить сравнительный анализ явлений электростатической индукции в проводниках и поляризации в диэлектриках
10.3.1.8 -исследовать зависимость емкости конденсатора от его параметров
10.3.1.9 - применять формулу последовательного и параллельного соединения конденсаторов при решении задач
10.3.1.10 - рассчитывать энергию электрического поля
3.2 Постоянный ток
10.3.2.1 - применять закон Ома для участка цепи со смешанным соединением проводников
10.3.2.2 - исследовать смешанное соединение проводников
10.3.2.3 - исследовать связь между электродвижущей силой и напряжением источника при различных режимах его работы (рабочий режим, холостой ход, короткое замыкание)
10.3.2.4 - применять закон Ома для полной цепи
10.3.2.5 - экспериментально определять электродвижущую силу и внутреннее сопротивление источника тока
10.3.2.6 – применять формулы работы, мощности и электродвижущей силы источника тока при решении задач
3.3 Электрический ток в различных средах
10.3.3.1 - описывать электрический ток в металлах и анализировать зависимость сопротивления от температуры
10.3.3.2 - обсуждать перспективы получения высокотемпературных сверхпроводящих материалов
10.3.3.3 - описывать электрический ток в полупроводниках и объяснять применение полупроводниковых приборов
10.3.3.4- исследовать вольтамперные характеристики лампы накаливания, резистора и полупроводникового диода
10.3.3.5- описывать электрический ток в электролитах и применять законы электролиза при решении задач
10.3.3.6- описывать электрический ток в газах и вакууме;
3.4 Магнитное поле
10.3.4.1- объяснять физический смысл вектора магнитной индукции на основе решения задач и современных достижений техники
10.3.4.2- объяснять принцип действия электроизмерительных приборов, электродвигателей
10.3.4.3 - анализировать принцип действия циклотрона, магнитной ловушки, токомака, адронного коллайдра и объяснять природу полярного сияния
10.3.4.4- исследовать действие магнитного поля на движущиеся заряженные частицы

10.3.4.5 - заттың магниттік қасиеттері бойынша топтастыру және олардың қолдану аймағын анықтау
10.3.4.6 - магниттік материалдарды(неодим магниттер, датчиктер, сейсмометрлер, металл іздегіш) заманауи қолдану аймағын және олардың қолдану үрдісін талқылау
3.5 Электромагниттік индукция
10.3.5.1 - электромагниттік құралдардың
(электромагниттік реле, генератор, трансформатор) жұмыс істеу принципін зерттеу
10.3.5.2 - электромагниттік индукция заңын есептер шығаруда қолдану
10.3.5.3 - механикалық және магнит өрісінің энергиялары арасындағы сәйкестікті жүргізу
10.3.5.4 - қолданыстағы электрқозғалтқыштың моделін зерттеу және Фарадей заңы мен Ленц ережесін қолданып алынған нәтижелерді пайдалана отырып дәлелді түрде түсіндіру
4.1 Механикалық тербелістер
11.4.1.1 - экперименттік, аналитикалық және графиктік тәсілмен гармоникалық тербелісті (х(t), v(t), a(t)) зерттеу
4.2 Электромагниттік тербелістер
11.4.2.1 - еркін және еріксіз тербелістердің пайда болу шарттарын сипаттау
11.4.2.2 - механикалық тербелістер мен электромагниттік тербелістерді сәйкестендіру
11.4.2.3 - компьютерлік моделдеу арқылы заряд пен ток күшінің уақытқа тәуелді графиктерін зерттеу
4.3 Айнымалы ток
11.4.3.1 - генератор моделін қолданып, айнымалы ток генераторының жұмыс істеу принципін зерттеу
11.4.3.2 - физикалық шамаларды (период, жиілік, кернеу, ток күші мен элерктр қозғаушы күшінің максималды және әсерлік мәндері) қолданып, айнымалы токты сипаттау
11.4.3.3 - синусоидалы айнымалы ток немесе кернеуді гармоникалық функция түрінде көрсете алу
114.3.4 - айнымалы ток тізбегінде тек активті жүктеме кезінде(резистор) фаза ығысуын сипаттау
11.4.3.5 - айнымалы ток тізбегінде реактивті жүктемелер кезінде (катушка, конденсатор) фаза ығысуын сипаттау
11.4.3.6 - R, L, C -дан тұратын айнымалы токтың тізбектелген электр тізбегін есептеу
11.4.3.7 - айнымалы токтың активті және реактивті қуат ұғымының физикалық мағынасын түсіндіру
11.4.3.8 - векторлық диаграмма салу арқылы қуат коэффициентін анықтау
11.4.3.9 - резонанс шартын түсіндіру және оның қолданылуына мысал келтіру;
11.4.3.10 - резонанстық жиілікті есептеу
11.4.3.11 - қуат формуласының негізінде трансформатордың жұмыс істеу принципін талдау
11.4.3.12 - электр энергиясын тасымалдау үшін жоғары кернеудегі айнымалы токтың экономикалық артықшылықтарын түсіндіру
11.4.3.14 - Қазақстандағы электр энергиясы көздерінің артықшылықтары мен кемшіліктерін бағалау
5.1 Толқындық қозғалыс
11.5.1.1 - ауадағы тұрғын дыбыс толқындарының пайда болуын зерттеу
11.5.1.2 - графикалық әдісті қолданып түйіндер мен шоғырларды анықтау және тұрғын толқындардың пайда болуын түсіндіру

10.3.4.5 -классифицировать вещества по их магнитным свойствам и определять сферы их применения
10.3.4.6 - анализировать современные области использования магнитных материалов (неодимовые магниты, датчики, сейсмографы, металлоискатели) и обсуждать тенденции их применения
3.5 Электромагнитная индукция
10.3.5.1 -анализировать принцип действия электромагнитных приборов (электромагнитное реле, генератор, трансформатор)
10.3.5.2 - применять закон электромагнитной индукции при решении задач
10.3.5.3 - проводить аналогии между механической и магнитной энергиями;
10.3.5.4 - исследовать действующую модель электродвигателя и аргументированно объяснять полученные результаты, используя закон Фарадея и правило Ленца
4.1 Механические колебания
11.4.1.1- исследовать гармонические колебания (х(t), v(t), a(t)) экспериментально, аналитически и графически
4.2 Электромагнитные колебания
11.4.2.1-описывать условия возникновения свободных и вынужденных колебаний
11.4.2.2-проводить аналогии между механическими и электромагнитными колебаниями
11.4.2.3- исследовать графические зависимости заряда и силы тока от времени посредством компьютерного моделирования
4.3 Переменный ток
11.4.3.1- исследовать принцип работы генератора переменного тока, используя модель генератора
11.4.3.2- характеризовать переменный ток, используя такие физические величины как период, частота, максимальное и эффективное/действующее значения напряжения, тока, электродвижущая сила
11.4.3.3- представлять синусоидальный переменный ток или напряжение в виде гармонических функций
11.4.3.4- описывать сдвиг фаз только при активной нагрузке (резистор) в цепи переменного тока
11.4.3.5- описывать сдвиг фаз при реактивной нагрузке (катушка, конденсатор) в цепи переменного тока
11.4.3.6- рассчитывать последовательную электрическую цепь переменного тока, содержащую R, L, C;
11.4.3.7- объяснять физический смысл понятий активная и реактивная мощности переменного тока
11.4.3.8- определять коэффициент мощности путем построения векторной диаграммы
11.4.3.9- объяснять условие резонанса и называть сферы его применения
11.4.3.10- рассчитывать резонансную частоту
11.4.3.11- анализировать принцип работы трансформатора
11.4.3.12-объяснять экономические преимущества переменного тока высокого напряжения при передаче электрической энергии
11.4.3.14- оценивать преимущества и недостатки источников электроэнергии в Казахстане
5.1 Волновое движение
11.5.1.1- исследовать образование стоячих звуковых волн в воздухе
11.5.1.2 объяснять механизм образования стоячих волн, определять узлы и пучности, используя графический метод

11.5.1.3 - судың бетінде екі көзде пайда болған интерференцияны зерттеу
5.2 Электромагниттік толқындар
11.5.2.1 - электромагниттік толқындардың пайда болу шарттарын түсіндіру және олардың қасиеттерін сипаттау
11.5.2.2 - жоғары жиілікті электромагниттік тербелістердің модуляциясы мен детекторлауды сипаттау
11.5.2.3 - амплитудалық (АМ) және жиіліктік (FM) модуляцияны ажырату
11.5.2.4 - детекторлы радиоқабылдағыштың жұмыс істеу принципін түсіндіру
11.5.2.5 - аналогтықпен салыстырғанда сандық форматтағы сигналды берудің артықшылықтарын түсіндіру
11.5.2.6 - байланыс құралдарын жүйелеу және оларды жетілдірудің жолдарын ұсыну
6.1 Толқындық оптика
11.6.1.1 - жарық жылдамдығын анықтаудың зертханалық және астрономиялық әдістерін түсіндіру
11.6.1.2 - призма арқылы өткен кездегі ақ жарықтың жіктелуін түсіндіру
11.6.1.3 - механикалық және жарық толқындарының интерференциялық көріністеріне салыстырмалы талдау жүргізу
11.6.1.4 - жұқа пленкаға түскен және шағылған жарықтардан пайда болған интерференциялық максимумдар мен минимумдарды бақылау шарттарын анықтау
11.6.1.5 - Френель теориясын қолданып, қылдан, саңылаулардан, дөңгелек саңылаудан пайда болған дифракциялық көріністерді түсіндіру
11.6.1.6 - жарықтың интерференция, дифракция және поляризация құбылысын талдай отырып, эксперимент арқылы жарықтың электромагниттік табиғатын дәлелдеу
6.2 Геометриялық оптика
11.6.2.1 - Гюйгенс принципінің көмегімен жарықтың шағылу заңын түсіндіру
11.6.2.2 - сфералық айнадағы сәуленің жолын салу және сфералық айнаның формуласын есептер шығаруда қолдану
11.6.2.3 - Гюйгенс принципінің көмегімен жарықтың сыну заңын түсіндіру
11.6.2.4 - жарық сигналдарын тасымалдауда оптоталшықты технологияның артықшылығын түсіндіру
11.6.2.5 - шынының сыну көрсеткішін эксперименттік жолмен анықтау және экспериментті жақсартудың жолдарын ұсыну
11.6.2.6 - линзалар жүйесінде сәулелердің жолын салу;
11.6.2.7 - телескоп, микроскоп және лупадағы сәуленің жолын салу және түсіндіру
7.1 Салыстырмалы теорияның элементтері
11.7.1.1 - Галилейдің салыстырмалы принципі мен Эйнштейннің салыстырмалы принципін сәйкестендіру
11.7.1.2 - Эйнштейн постулаттары мен Лоренц түрлендірулерін есептер шығаруда қолдана отырып, релятивистік эффектіні түсіндіру
11.7.1.3 - зарядталған бөлшектердің үдеткіштерінің жұмыс істеу принципін, оларда орын алатын релятивистік эффектіні ескере отырып түсіндіру
8.1 Атомдық және кванттық физика
11.8.1.1 - сәулеленудің көздері мен түрлерін топтастыру
11.8.1.2 - электромагниттік сәулелену, олардың табиғатта пайда болуы мен затпен өзара әрекеттесуін ажырату

11.5.1.3- исследовать интерференцию от двух источников на поверхности воды
5.2 Электромагнитные волны
11.5.2.1- объяснять условия возникновения электромагнитных волн и описывать их свойства
11.5.2.2 - описывать модуляцию и детектирование высокочастотных электромагнитных колебаний
11.5.2.3- различать амплитудную и частотную модуляции
11.5.2.4- объяснять принцип работы детекторного приемника
11.5.2.5- объяснять преимущества передачи сигнала в цифровом формате в сравнении с аналоговым;
11.5.2.6 - систематизировать средства связи и предлагать возможные пути их совершенствования
6.1 Волновая оптика
11.6.1.1- объяснять лабораторный и астрономический методы определения скорости света
11.6.1.2- объяснять разложение белого света при прохождении его через призму
11.6.1.3- проводить сравнительный анализ интерференционных картин световых и механических волн;
11.6.1.4-определять условия наблюдения интерференционных максимумов и минимумов в тонких пленках в проходящем и отраженном свете
11.6.1.5- объяснять дифракционную картину от нити, щели, круглого отверстия, используя теорию Френеля
11.6.1.7- экспериментально доказать электромагнитную природу света путем анализа явлений интерференции, дифракции и поляризации света
6.2Геометрическая оптика
11.6.2.1- объяснять закон отражения света с помощью принципа Гюйгенса
11. 6.2.2- строить ход лучей в сферических зеркалах и применять формулы сферического зеркала при решении задач
11. 6.2.3- объяснять закон преломления света с помощью принципа Гюйгенса
11. 6.2.4-объяснять преимущества оптоволоконной технологии при передаче световых сигналов
11. 6.2.5-экспериментально определять показатель преломления стекла и предлагать пути улучшения постановки эксперимента
11. 6.2.6-строить ход лучей в системе линз
11. 6.2.7-строить и объяснять ход лучей в лупе, телескопе, микроскопе
7.1 Элементы теории относительности
11.7.1.1- сопоставлять принцип относительности Эйнштейна с принципом относительности Галилея
11.7.1.2- объяснять релятивистские эффекты, используя постулаты Эйнштейна и преобразования Лоренца
11.7.1.3- объяснять принцип действия ускорителей заряженных частиц, с учетом имеющих место в них релятивистских эффектов
8.1 Атомная и квантоваяфизика
11.8.1.1-классифицировать источники и виды излучений
11.8.1.2-различать электромагнитные излучения по их природе возникновения и взаимодействию с веществом

11.8.1.3 - Стефан-Больцман, Винн заңдарын және Планк формуласын ультракүлгін апаттын негіздеу және абсолют қара дененің жылулық сәулеленуін сипаттау үшін қолдану
11.8.1.4 - фотоэффектінің табиғатын түсіндіру және оны қолдануға мысалдар келтіру
11.8.1.5 - фотоэффектінің заңдары мен Эйнштейн теңдеуін есеп шығаруда қолдану
11.8.1.6 - жарықтың кванттық теориясы негізінде жарық қысымының табиғатын түсіндіру
11.8.1.7 - фотосинтез және фотография үдерісін мысалға келтіре отырып, жарықтың химиялық әсерін сипаттау
11.8.1.8 - компьютерлік және магниттік-резонанстық томографияны салыстыру
11.8.1.9 - электромагнитік сәулеленудің корпускулярлық-толқындық табиғатынын дәлелдейтін мысалдар келтіру
11.8.1.10 - атомның планетарлық моделін альфа бөлшектің ыдырауы бойынша Резерфорд тәжірибесіне сүйене отырып негіздеу
11.8.1.11 - бор постулаттарына сүйеніп атомның орнықты күйінің шартын түсіндіру
11.8.1.12 - сутегі атомының энергетикалық құрылымына сүйене отырып, сызықтық спектрдің табиғатын түсіндіру
11.8.1.13 - лазер құрылғысын және әсер ету принципін түсіндіру
11.8.1.14 - голографияның даму кезеңдерін талқылау
11.8.1.15 - элементар бөлшектердің толқындық табиғатының пайда болуы мен практикада қолданылуына мысалдар келтіру
11.8.1.16 - де Бройль толқын ұзындығының формуласын есептер шығаруда қолдану
8.2 Атом ядросының физикасы
11.8.2.1 - радиоактивті ыдырау заңы негізінде ядролық қалдықтармен аймақтың зақымдануының ұзаққа созылу себептерін түсіндіру
11.8.2.2 - радиоактивті ыдыраудың формуласын есептер шығаруда қолдану
11.8.2.3 - атомдық ядроның байланыс энергиясын есептеу және меншікті байланыс энергиясының ядроның массалық санына тәуелділігін түсіндіру
11.8.2.4 - ядролық реакцияны жазу кезінде массалық және зарядтық санның сақталу заңын қолдану
11.8.2.5 - ядролық синтездің және табиғи радиоактивтіліктің табиғатын түсіну
11.8.2.6 - магнит өрісіндегі зарядталған бөлшектердің қозғалыс сипатын түсіндіру
11.8.2.7 - a, b және g сәулелерінің табиғатын, қасиеттерін және биологиялық әсерін түсіндіру
11.8.2.8 - ядролық реакторлардың құрылысы мен жұмыс істеу принципін сипаттау
11.8.2.9 - ядролық энергетиканың даму кезеңдерін талқылау
9.1 Нанотехнология және наноматериалдар
11.9.1.1 - наноматериалдардың физикалық қасиеттерін және оларды алудың жолдарын түсіндіру
11.9.2.2 - нанотехнологияның қолданылуын талқылау
10.1 Космология
11.10.1.1 - жұлдыздардың басты спектрлік класын сипаттау
11.10.1.2 - көрінерлік жұлдыздық шама және абсолют жұлдыздық шама ұғымдарын ажырату
11.10.1.3 - көрінерлік және абсолют жұлдыздық шаманы анықтау үшін формулаларды қолдану

11.8.1.3-применять законы Стефана-Больцмана, Вина и формулу Планка для описания теплового излучения абсолютно черного тела и обоснования ультрафиолетовой катастрофы
11.8.1.4-объяснять природу фотоэффекта и приводить примеры его применения
11.8.1.5-использовать законы фотоэффекта и уравнение Эйнштейна при решении задач
11.8.1.6-объяснять природу светового давления на основе квантовой теории света
11.8.1.7-описывать химическое действие света на примере фотосинтеза и процессов в фотографии
11.8.1.8-сравнивать компьютерную и магниторезонансную томографии
11.8.1.9-приводить доказательные примеры проявления корпускулярной и волновой природы электромагнитного излучения
11.8.1.10-обосновать планетарную модель атома на основе опыта Резерфорда по рассеянию альфа-частиц
11.8.1.11-объяснять условия устойчивого существования атома с помощью постулатов Бора
11.8.1.12-объяснять природу линейчатых спектров на основе энергетической структуры атома водорода
11.8.1.13-объяснять устройство и принцип действия лазера
11.8.1.14-обсуждать перспективы развития голографии
11.8.1.15-приводить примеры проявления и использования на практике волновой природы элементарных частиц
11.8.1.16-использовать формулу длины волны де Бройля при решении задач
8.2Физика атомного ядра
11. 8.2.1-объяснять, на основе закона радиоактивного распада, причины длительного сохранения заражения местности, ядерными отходами
11.8.2.2-применять формулу радиоактивного распада при решении задач
11.8.2.3-вычислять энергию связи атомного ядра и объяснять графическую зависимость удельной энергии связи от массового числа ядра
11.8.2.4-использовать законы сохранения массового и зарядового чисел при написании ядерных реакции
11.8.2.5-понимать природу ядерного синтеза и естественного радиоактивного распада
11.8.2.6-объяснить характер движения заряженных частиц в магнитном поле
11.8.2.7-объяснять природу, свойства и биологическое действие a, b и g – излучений
11.8.2.8-описывать устройство и принцип работы ядерных реакторов
11.8.2.9-обсуждать перспективы развития ядерной энергетики
9.1 Нанотехнология и наноматериалы
11.9.1.1-объяснять физические свойства наноматериалов и способы их получения
11.9.1.2-обсуждать сферы применения нанотехнологии
10.1 Космология
11.10.1.1-описывать главные спектральные классы звезд;
11.10.1.2-различать понятия видимая звездная величина и абсолютная звездная величина
11.10.1.3-использовать формулы для определения видимой и абсолютной звездных величин

11.10.1.4 - Жұлдыздар эволюциясын түсіндіру үшін Герцшпрунг-Рассель диаграммасын қолдану
11.10.1.5 - қара құрдымдар, нейтронды жұлдыздар және аса жаңа жұлдыздардың қасиеттерін сипаттау
11.10.1.6 - ара қашықтықты анықтау үшін, "қарапайым май шамдар" әдісін пайдалануды сипаттау
11.10.1.7 - Әлемнің жеделдеуi мен қара энергия туралы пікірталасты талқылау
11.10.1.8 - Хаббл заңын қолданып, Әлемнің жасын бағалай алу
11.10.1.9 - микротолқынды фондық сәулелену туралы ақпаратты қолданып, Үлкен Жарылыс теориясын түсіндіру
15. Осы оқу бағдарламасы қосымшада берілген жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "Физика" пәнінен оқу жүктемесі төмендетілген үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
16. Тоқсандағы бөлімдер және бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Жалпы орта білім беру
деңгейінің 10-11-сыныптарына
арналған "Физика" пәнінен
оқу жүктемесі төмендетілген
үлгілік оқу бағдарламасына
қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің 10-11-сыныптарына арналған жаратылыстану-математикалық бағыттағы "Физика" пәнінен оқу жүктемесі төмендетілген үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
10-сынып
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі
Тақырыптар/ Ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
Кинематика
Қазіргі заманғы физиканың рөлі
10.1.1.1 - қазіргі заманғы физиканың рөлі туралы пікір айту және өз пікірін дәлелдеу
Физикалық шамалардың қателіктері. Өлшеулер нәтижесін өңдеу.
№ 1 Зертханалық жұмыс
"Көлбеу жазықтық бойымен қозғалатын дененің үдеуін анықтау"
10.1.1.2 - жүйелік және кездейсоқ қателіктерді ажырата білу;
10.1.1.3 - тәуелсіз, тәуелді және тұрақты физикалық шамаларды анықтау;
10.1.1.4 - физикалық шамалардың өлшеу дәлдігін ескере отырып, тәжірибелік зерттеудің соңғы нәтижесін жазу
Теңүдемелі қозғалыс кинематикасының негізгі теңдеулері мен ұғымдары
10.1.1.5 - жылдамдықтың уақытқа тәуелділігі графигін пайдалана отырып, теңүдемелі қозғалыс кезіндегі орын ауыстыру формуласын қорытып шығару;
10.1.1.6 - сандық және графиктік есептерді шығаруда кинематика теңдеулерін қолдану
Инвариантты және салыстырмалы физикалық шамалар.
Галилейдің салыстырмалылық принципі
10.1.1.7 - инварианты және салыстырмалы физикалық шамаларды ажырату;
10.1.1.8 - жылдамдықтарды қосу мен орын ауыстыруды қосудың классикалық заңын есеп шығаруда қолдану
Қисық сызықты қозғалыс кинематикасы
10.1.1.9 - қисықсызықты қозғалыс кезіндегі траекторияның қисықтық радиусын, дененің тангенциалды, центрге тартқыш және толық үдеуін анықтау;
Көкжиекке бұрыш жасай лақтырылған дененің қозғалысы.

11.10.1.4-использовать диаграмму Герцшпрунга-Рассела для объяснения эволюции звезд
11.10.1.5-описывать свойства сверхновых звезд, нейтронных звезд и черных дыр
11.10.1.6-описывать использование метода "стандартные свечи" для определения расстояний
11.10.1.7-обсуждать споры вокруг ускорения Вселенной и темной энергии
11.10.1.8-уметь оценивать возраст Вселенной, используя закон Хаббла
11.10.1.9-объяснять теорию Большого Взрыва, используя данные о микроволновом фоновом излучении
15. Настоящая учебная программа осуществляется в соответствии с долгосрочным планом Типовой учебной программы (с сокращением учебной нагрузки) по учебному предмету "Физика" для 10-11 классов естественно-математического направления общего среднего образования, приведенным в приложении к настоящей учебной программе.
16. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
Приложение
к Типовой программе
(с сокращением учебной нагрузки)
по учебному предмету
"Физика" для 10-11 классов
уровня общего среднего образования
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы (с сокращением учебной нагрузки) по учебному предмету "Физика" для 10-11 классов естественно-математическое направления уровня общего среднего образования
10-класс:
Раздел долгосрочного плана
Темы/Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
1-четверть
Кинематика
Роль физики в современном мире
10.1.1.1 - высказывать суждения о роли физики в современном мире и аргументировать собственное мнение
Погрешности физических величин
Обработка результатов измерений
Лабораторная работа №1.
Определение ускорения тела, движущегося по наклонной плоскости
10.1.1.2 - различать систематические и случайные ошибки;
10.1.1.3 -определять зависимые, независимые и контролируемые (постоянные) физические величины;
10.1.1.4 - записывать конечный результат экспериментальных исследовании, исходя из точности измерений физических величин
Основные понятия и уравнения кинематики равноускоренного движения тела
10.1.1.5 -выводить формулу перемещения при равноускоренном движении тела, используя графическую зависимость скорости от времени;
10.1.1.6 -применять кинематические уравнения при решении расчетных и графических задач
Инвариантные и относительные физические величины
Принцип относительности Галилея
10.1.1.7 -различать инвариантные и относительные физические величины;
10.1.1.8 -применять классический закон сложения скоростей и перемещений при решении задач
Кинематика криволинейного движения
10.1.1.9 -определять радиус кривизны траектории, тангенциальное, центростремительное и полное ускорения тела при криволинейном движении
Движение тела, брошенного под углом к горизонту;

10.1.1.10 - көкжиекке бұрыш жасай лақтырылған дененің қозғалысы кезіндегі кинематикалық шамаларын анықтау;
Динамика
Күштер. Күштерді қосу. Ньютон заңдары
10.1.2.1 - бірнеше күштің әрекетінен болатын дененің қозғалысына есеп шығарудың алгоритмдерін құру
Бүкіл әлемдік тартылыс заңы
10.1.2.2 - инертті масса мен гравитациялық массаның физикалық мағынасын түсіндіру;
10.1.2.3 - материалдық нүктенің гравитациялық өріс кернеулігі мен потенциалының қашықтыққа тәуелділік графигін түсіндіру;
10.1.2.4 - бүкіл әлемдік тартылыс заңын есептер шығаруда қолдану
Абсолют қатты дененің инерция моменті
10.1.2.5 - материалдық дененің инерция моментін есептеу үшін Штейнер теоремасын қолдану
Импульс моменті. Импульс моментінің сақталу заңы және оның кеңістік қасиеттерімен байланысы.
Айналмалы қозғалыс динамикасының негізгі теңдеуі
10.1.2.6 - айналмалы қозғалыс динамикасының негізгі теңдеуін есеп шығаруда қолдану;
10.1.2.7 - айналмалы және ілгерілемелі қозғалысты сипаттайтын физикалық шамалардың арасындағы сәйкестікті жүргізу
Статика
Массалар центрі.
10.1.3.1 - абсолют қатты дененің және денелер жүйесінің массалар центрін анықтау
Тепе-теңдік түрлері.
10.1.3.2 - әртүрлі тепе-теңдікті түсіндіру кезінде себеп-салдар байланысын орнату
№ 2 Зертханалық жұмыс
"Бір-біріне бұрыш жасай бағытталған күштерді қосу"
10.1.3.3 - күштерді қосудың заңдылығын эксперименттік тексеру және күш шамасын тәжірибелік жолмен анықтау
Сақталу заңдары
Механикадағы импульс пен энергияның сақталу заңдары және олардың кеңістік пен уақыттың қасиеттерімен байланысы.
10.1.4.1 - сақталу заңдарын сандық және эксперименттік есептерді шығаруда қолдану
Сұйықтар мен газдардың механикасы
Гидродинамика. Сұйықтар мен газдардың ламинарлық және турбуленнтік ағыстары
10.1.5.1 - сұйықтар мен газдардың ламинарлық және турбуленттік ағыстарын сипаттау
Үзіліссіздік теңдеуі. Бернулли теңдеуі. Көтергіш күшяяяяя
10.1.5.2 - үзіліссіздік теңдеуі мен Бернулли теңдеуін эксперименттік, сандық және сапалық есептерді шығаруда қолдану
Тұтқыр сұйықтың қозғалысы. Стокс формуласы. Денелерді қапталдай ағу
10.1.5.3 - Торричелли теңдеуін эксперименттік, сандық және сапалық есептерді шығаруда қолдану
№ 3 Зертханалық жұмыс
"Тұтқыр сұйықта қозғалатын кішкентай шардың жылдамдығының оның радиусынан тәуелділігін зерттеу"
10.1.5.4 - эксперименттің нәтижесіне әсер етуші факторларды анықтау және нәтижені жақсартудың жолдарын ұсыну
2-тоқсан
Молекулалық- кинетикалық теория негiздерi
Газдардың молекулалық кинетикалық теориясының негiзгi қағидалары және оның тәжiрибелiк дәлелдемелерi.
Термодинамикалық жүйелер және термодинамикалық параметрлер. Тепе-теңдік және тепе-теңдік емес күйдегі термодинамикалық жүйе.
Температура - зат бөлшектерінің жылулық қозғалысының орташа кинетикалық энергиясының өлшемі ретінде

10.1.1.10 -определять кинематические величины при движении тела, брошенного под углом к горизонту;
Динамика
Силы. Сложение сил.
Законы Ньютона.
10.1.2.1 -составлять возможные алгоритмы решения задач при движении тел под действием нескольких сил
Закон Всемирного тяготения
10.1.2.2 -объяснять физический смысл инертной и гравитационной массы;
10.1.2.3 -объяснять графическую зависимость напряженности и потенциала гравитационного поля материальной точки от расстояния;
10.1.2.4 -применять закон всемирного тяготения при решении задач
Момент инерции абсолютно твердого тела.
10.1.2.5 -использовать теорему Штейнера для расчета момента инерции материальных тел
Момент импульса. Закон сохранения момента импульса и его связь со свойствами пространства. Основное уравнение динамики вращательного движения.
10.1.2.6 -применять основное уравнение динамики вращательного движения в различных его формах при решении задач;
10.1.2.7 -проводить аналогии между физическими величинами, характеризующими поступательное и вращательное движения
Статика
Центр масс
10.1.3.1 -находить центр масс абсолютно твердого тела и системы материальных тел
Виды равновесия.
10.1.3.2 -устанавливать причинно–следственные связи при объяснении различных видов равновесия
Лабораторная работа № 2.
Сложение сил, направленных под углом друг к другу
10.1.3.3 -определить величины сил опытным путем, и экспериментальная проверка закона сложения сил
Законы сохранения
Законы сохранения импульса и механической энергии, их связь со свойствами пространства и времени
10.1.4.1 -применять законы сохранения при решении расчетных и экспериментальных задач
Механика жидкостей и газов
Гидродинамика. Ламинарное и турбулентное течения жидкостей и газов.
10.1.5.1 -описывать ламинарное и турбулентное течения жидкостей и газов
Уравнение неразрывности. Уравнение Бернулли. Подъемная сила
10.1.5.2 -применять уравнение неразрывности и уравнение Бернулли при решении экспериментальных, расчетных и качественных задач
Течение вязкой жидкости. Формула Стокса. Обтекание тел.
10.1.5.3 -применять формулу Торричелли при решении экспериментальных, расчетных и качественных задач
Лабораторная работа № 3.
"Исследование зависимости скорости шарика от его радиуса при движении в вязкой жидкости"
10.1.5.4 -определять факторы, влияющие на результат эксперимента, и предлагать пути его улучшения
2-четверть
Основы молекулярно-кинетической теории газов
Основные положения молекулярно-кинетической теории газов и ее опытное обоснование.
Термодинамические системы и термодинамические параметры. Равновесное и неравновесное состояния термодинамических систем.
Температура как мера средней кинетической энергии теплового движения частиц вещества

10.2.1.1 - температура мен молекулалардың ілгерілемелі қозғалысының орташа кинетикалық энергиясының байланысын сипаттау
Идеал газ. Газдардың молекулалық-кинетикалық теориясының негiзгi теңдеуi
10.2.1.2 - идеал газ моделін сипаттау;
10.2.1.3 - молекулалық кинетикалық теорияның негізгі теңдеуін есептер шығаруда қолдану
Газ заңдары
Идеал газ күйінің теңдеуі
10.2.2.1 - идеал газ күйінің негізгі теңдеуін есептер шығаруда қолдану;
Изопроцестер. Изопроцесстер графиктері.
Дальтон заңы
10.2.2.2 - тұрақты температура кезінде қысымның газ көлеміне тәуелділігін зерттеу(Бойль-Мариотт заңы);
10.2.2.3 - тұрақты қысым кезінде газ көлемінің температураға тәуелділігін зерттеу (Гей-Люссак заңы);
10.2.2.4 - тұрақты көлем кезінде қысымның газ температурасына тәуелділігін зерттеу(Шарль заңы);
10.2.2.5 - газ заңдарын сандық және графиктік есептер шығаруда қолдану
Термодинамика негiздерi
Идеал газдың ішкі энергиясы. Термодинамикалық жұмыс. Жылу мөлшері, жылусыйымдылық
10.2.3.1 - бір атомды және екі атомды идеал газдың ішкі энергиясының формуласын есептер шығаруда қолдану
Термодинамиканың бiрiншi заңы. Термодинамиканың бірінші заңын изопроцестерге қолдану. Адиабаталық процесс, Пуассон теңдеуі
10.2.3.2 - термодинамиканың бірінші заңын изопроцестерге және адиабаталық процеске қолдану
Қайтымды және қайтымсыз процестер. Энтропия. Термодинамиканың екiншi заңы.
Айналмалы процесс және оның пайдалы әсер коэффициенті, Карно циклі
10.2.3.3 - идеал жылу қозғалтқышы үшін Карно циклін сипаттау;
10.2.3.4 жылу қозғалтқышының пайдалы әсер коэффициенті формуласын есептерді шығаруда қолдану
Сұйық және қатты денелер
Қаныққан және қанықпаған бу. Ауаның ылғалдылығы.
Фазалық диаграммалар. Үштік нүкте.Заттың кризистiк күйi
10.2.4.1 - гигрометрдің және психрометрдің көмегімен ауаның салыстырмалы ылғалдылығын анықтау
Сұйықтың беткi қабатының қасиеттерi. Жұғу, қылтүтіктік құбылыстар
10.2.4.2 - сұйықтың беттiк керiлу коэффициентiн әртүрлі тәсілдермен анықтау
Кристалл және аморф денелер.
Қатты денелердің механикалық қасиеттері
10.2.4.3 - әртүрлі қатты денелер мысалында кристалдық және аморфты денелердің құрылымын ажырату;
10.2.4.4 - серпімді деформация кезіндегі Юнг модулін анықтау
3-тоқсан
Электростатика
Электр заряды. Зарядтың беттік және көлемдік тығыздығы. Зарядтың сақталу заңы. Кулон заңы
10.3.1.1 - электр зарядының сақталу заңы мен Кулон заңын есептер шығаруда қолдану
Электр өрісі. Біртекті және біртекті емес электр өрісі. Электр өрісінің кернеулігі. Электр өрісінің суперпозиция принципі

10.2.1.1 -описывать связь температуры со средней кинетической энергией поступательного движения молекул
Идеальный газ. Основное уравнение молекулярно-кинетической теории газов
10.2.1.2 -описывать модель идеального газа;
10.2.1.3 -применять основное уравнение молекулярно-кинетической теории при решении задач
Газовые законы
Уравнение состояния идеального газа
10.2.2.1 -применять уравнение состояния идеального газа при решении задач
Изопроцессы. Графики изопроцессов.
Закон Дальтона
10.2.2.2 - исследовать зависимость давления от объема газа при постоянной температуре (закон Бойля-Мариотта);
10.2.2.3 -исследовать зависимость объема газа от температуры при постоянном давлении (закон Гей-Люссака);
10.2.2.4 -исследовать зависимость давления от температуры газа при постоянном объеме (закон Шарля);
10.2.2.5 -применять газовые законы при решении расчетных и графических задач
Основы термодинамики
Внутренняя энергия идеального газа. Термодинамическая работа. Количество теплоты, теплоемкость
10.2.3.1 -применять формулы внутренней энергии одноатомного и двухатомного идеального газа при решении задач
Первый закон термодинамики. Применение первого закона термодинамики к изопроцессам. Адиабатный процесс, уравнение Пуассона
10.2.3.2 - применять первый закон термодинамики к изопроцессам и адиабатному процессу
Обратимые и необратимые процессы. Энтропия.
Второй закон термодинамики.
Круговые процессы и их коэффициент полезного действия, цикл Карно
10.2.3.3 - описывать цикл Карно для идеального теплового двигателя;
10.2.3.4 -применять формулу коэффициент полезного действия теплового двигателя при решении задач
Жидкие и твердые тела
Насыщенный и ненасыщенный пар, влажность воздуха. Фазовые диаграммы, тройная точка, критическое состояние вещества
10.2.4.1 - определять относительную влажность воздуха с помощью гигрометра и психрометра
Свойства поверхностного слоя жидкости. Смачивание, капиллярные явления
10.2.4.2 - определять коэффициент поверхностного натяжения жидкости различными способами
Кристаллические и аморфные тела.
Механические свойства твердых тел
10.2.4.3 -различать структуры кристаллических и аморфных тел на примере различных твердых тел;
10.2.4.4 -определять модуль Юнга при упругой деформации
3-четверть
Электростатика
Электрический заряд. Поверхностная и объемная плотность заряда. Закон сохранения заряда. Закон Кулона
10.3.1.1 -применять закон сохранения электрического заряда и закон Кулона при решении задач
Электрическое поле. Однородное и неоднородное электрическое поле. Напряженность электрического поля. Принцип суперпозиции электростатических полей

10.3.1.2 - суперпозиция принципін электр өрісінің қорытқы кернеулігін анықтау үшін пайдалану
Электр өрісінің кернеулік векторының ағыны.
10.3.1.3 - зарядталған жазықтықтың, шардың, сфераның электр өрісінің кернеулігін анықтау
Зарядтың орын ауыстыруы кезіндегі электр өрісінің жұмысы.
Потенциал. Электр өрісінің потенциалдар айырымы
10.3.1.4 - нүктелік зарядтың электр өрісінің потенциалы мен жұмысын есептеу
Эквипотенциал беттер. Біртекті электр өрісі үшін кернеулік пен потенциалдар айырымы арасындағы байланыс
10.3.1.5 - электростатикалық өрісте күшті және энергетикалық сипаттамаларды байланыстыратын формуланы есептер шығаруда қолдану;
10.3.1.6 - гравитациялық және электростатикалық өрістерде күшті және энергетикалық сипаттамаларды салыстыру
Электр өрісіндегі өткізгіштер мен диэлектриктер
10.3.1.7 - диэлектриктердегі поляризация құбылысы мен өткізгіштердегі электростатикалық индукция құбылысына салыстырмалы талдау жасау
Электрсыйымдылығы. Конденсаторлар. Конденсаторларды жалғау
10.3.1.8 - конденсатор сыйымдылығының оның параметрлеріне тәуелділігін зерттеу;
10.3.1.9 - конденсаторларды тізбектей және параллель жалғау формулаларын есеп шығаруда қолдану
Электр өрісінің энергиясы;
10.3.1.10 - электр өрісінің энергиясын есептеу
Тұрақты ток
Электр тогы. Тізбек бөлігіне арналған Ом заңы. Өткізгіштерді аралас жалғау
10.3.2.1 - аралас жалғанған өткізгіштерден тұратын тізбек бөлігі үшін Ом заңын қолдану
№ 4 Зертханалық жұмыс
"Өткізгіштерді аралас жалғауды оқып үйрену"
10.3.2.2 - өткізгіштерді аралас жалғауды зерттеу
Ток көзінің элерктр қозғаушы күші мен ішкі кедергісі
10.3.2.3 - элерктр қозғаушы күші мен кернеу көзінің әртүрлі жұмыс режиминдегі (жұмыстық, бос жүріс, қысқа тұйықталу) байланысын зерттеу
Толық тізбек үшін Ом заңы;
10.3.2.4 - толық тізбек үшін Ом заңын қолдану
№ 5 Зертханалық жұмыс
"Ток көзінің элерктр қозғаушы күші мен ішкі кедергісін анықтау"
Электр тогының жұмысы мен қуаты. Джоуль –Ленц заңы. Ток көзінің пайдалы әсер коэффициенті
10.3.2.5 - эксперимент арқылы ток көзінің элерктр қозғаушы күші мен ішкі кедергісін анықтау
10.3.2.6 - электр тогының жұмысы, қуаты және ток көзінің пайдалы әсер коэффициентінің формулаларын есептер шығаруда қолдану
Әртүрлі ортадағы
электр тогы
Металдардағы электр тогы.
Асқын өткiзгiштiк
10.3.3.1 - металдардағы электр тогын сипаттау және кедергінің температураға тәуелділігін талдау;
10.3.3.2 - жоғары температурада асқын өткізгішті материалдарды алудың келешегін талқылау
Жартылай өткiзгiштердегi электр тогы. Жартылай өткізгішті құралдар

10.3.1.2 -применять принцип суперпозиции для определения напряженности электрического поля
Поток вектора напряженности электрического поля
10.3.1.3 - рассчитывать напряженность электрического поля заряженной плоскости, шара, сферы
Работа электрического поля по перемещению заряда. Потенциал, разность потенциалов электрического поля
10.3.1.4 -рассчитывать потенциал и работу электрического поля точечных зарядов
Эквипотенциальные поверхности. Связь между напряженностью и разностью потенциалов для однородных электрических полей.
10.3.1.5 -применять формулу, связывающую силовую и энергетическую характеристики электростатического поля, при решении задач;
10.3.1.6 -сравнивать силовые и энергетические характеристики гравитационного и электростатического полей
Проводники и диэлектрики в электрическом поле.
10.3.1.7 -проводить сравнительный анализ явлений электростатической индукции в проводниках и поляризации в диэлектриках;
Электроемкость. Конденсаторы. Соединение конденсаторов
10.3.1.8 -исследовать зависимость емкости конденсатора от его параметров;
10.3.1.9 -применять формулу последовательного и параллельного соединения конденсаторов при решении задач
Энергия электрического поля
10.3.1.10 -рассчитывать энергию электрического поля
Постоянный ток
Электрический ток. Закон Ома для участка цепи. Смешанное соединение проводников
10.3.2.1 -применять закон Ома для участка цепи со смешанным соединением проводников
Лабораторная работа №4
"Изучение смешанного соединения проводников"
10.3.2.2 -исследовать смешанное соединение проводников
Электродвижущая сила и внутреннее сопротивление источника тока.
10.3.2.3 -исследовать связь между электродвижущей силой и напряжением источника при различных режимах его работы (рабочий режим, холостой ход, короткое замыкание)
Закон Ома для полной цепи
10.3.2.4 - применять закон Ома для полной цепи
Лабораторная работа № 5.
Определение электродвижущая сила и внутреннего сопротивления источника тока
10.3.2.5 -экспериментально определять электродвижущую силу и внутреннее сопротивление источника тока
Работа и мощность электрического тока. Закон Джоуля - Ленца. Коэффициент полезного действия источника тока
10.3.2.7 -применять формулы работы, мощности и коэффициент полезного действия источника тока при решении задач
Электрический ток
в различных средах
Электрический ток в металлах. Сверхпроводимость
10.3.3.1 -описывать электрический ток в металлах и анализировать зависимость сопротивления от температуры;
10.3.3.2 - обсуждать перспективы получения высокотемпературных сверхпроводящих материалов
Электрический ток в полупроводниках. Полупроводниковые приборы

10.3.3.3 - жартылай өткізгіштердегі электр тогын сипаттау және жартылай өткізгіш құралдарын қолдану принципін түсіндіру
№ 6 Зертханалық жұмыс
"Шамның қыл сымының, резистордың және жартылай өткізгіш диодтың вольт-амперлік сипаттамасы"
10.3.3.4 - шамның қылсымының, резистордың және жартылай өткізгіш диодтың вольт-амперлік сипаттамасын зерттеу
Электролит ерiтiндiлерiндегi және балқыламалардағы электр тогы. Электролиз заңы
10.3.3.5 - электролиттердегі электр тогын сипаттау және электролиз заңын есептер шығаруда қолдану
Газдардағы электр тогы. Вакуумдегi электр тогы.
10.3.3.6 - газдардағы және вакуумдағы электр тогын сипаттау;
4-тоқсан
Магнит өрiсi
Магнит өрісі. Тогы бар өткізгіштің өзара әрекеттесуі. Ампер тәжірибелері
Магнит индукция векторы. Дөңгелек және шексіз түзу тогы бар өткізгіштердің индукциясы. Бұрғы ережесі
10.3.4.1 - магнит индукция векторының физикалық мағынасын заманауи техниканың жетістіктері мен есептер шығару арқылы түсіндіру;
Ампер күші, сол қолы ережесі;
10.3.4.2 - электр өлшеуіш құралдардың, электр қозғалтқыштың жұмыс істеу принципін түсіндіру;
Лоренц күші. Магнит өрісіндегі зарядталған бөлшектердің қозғалысы
10.3.4.3 - токомак, циклотрон, андронды коллайдер, магниттік тордың жұмыс істеу принципін талдау және поляр шұғыласының табиғатын түсіндіру;
10.3.4.4 - зарядталған бөлшектердің қозғалысына магнит өрісінің әсерін зерттеу;
Заттың магниттік қасиеттері. Кюри температуры
10.3.4.5 - заттың магниттік қасиеттері бойынша топтастыру және олардың қолдану аймағын анықтау;
10.3.4.6 - магниттік материалдарды(неодим магниттер, датчиктер, сейсмометрлер, металл іздегіш) заманауи қолдану аймағын және олардың қолдану үрдісін талқылау
Электромагниттiк
индукция
Ампер күшінің жұмысы. Магнит ағыны.
Электромагниттiк индукция құбылысы
10.3.5.1 - Электромагниттік құралдардың( электромагниттік реле, генератор, трансформатор) жұмыс істеу принципін зерттеу
Электромагниттiк индукция заңы. Ленц ережесі.
Өздік индукция. Индуктивтілік
10.3.5.2 - электромагниттік индукция заңын есептер шығаруда қолдану
Магнит өрісінің энергиясы
10.3.5.3 - механикалық және магнит өрісінің энергиялары арасындағы сәйкестікті жүргізу
Электр қозғалтқыш және тұрақты токтың электр генераторы
10.3.5.4 - қолданыстағы электрқозғалтқыштың моделін зерттеу және Фарадей заңы мен Ленц ережесін қолданып алынған нәтижелерді пайдалана отырып дәлелді түрде түсіндіру
Физикалық практикум
11-сынып
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі
Тақырыптар/ Ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
Механикалық тербелістер
Гармоникалық тербелістердің теңдеулері мен графиктері

10.3.3.3 - описывать электрический ток в полупроводниках и объяснять применение полупроводниковых приборов
Лабораторная работа № 6.
Вольтамперная характеристика лампы накаливания, резистора и полупроводникового диода
10.3.3.4 - исследовать вольтамперные характеристики лампы накаливания, резистора и полупроводникового диода
Электрический ток в растворах и расплавах электролитов. Законы электролиза
10.3.3.5 - описывать электрический ток в электролитах и применять законы электролиза при решении задач
Электрический ток в газах. Электрический ток в вакууме.
10.3.3.6 - описывать электрический ток в газах и вакууме;
4- четверть
Магнитное поле. Взаимодействие проводников с током, опыты Ампера.
Вектор магнитной индукции. Правило буравчика
10.3.4.1 - физический смысл вектора магнитной индукции на основе решения задач и современных достижений техники (поезд на магнитных подушках и др.)
Сила Ампера. Правило левой руки
10.3.4.2 -объяснять принцип действия электроизмерительных приборов, электродвигателей
Сила Лоренца. Движение заряженной частицы в магнитном поле
10.3.4.3 -анализировать принцип действия циклотрона, магнитной ловушки, токомака, адронного коллайдра и объяснять природу полярного сияния;
10.3.4.4 - исследовать действие магнитного поля на движущиеся заряженные частицы
Магнитные свойства вещества. Температура Кюри
10.3.4.5 -классифицировать вещества по их магнитным свойствам и определять сферы их применения;
10.3.4.6 -анализировать современные области использования магнитных материалов (неодимовые магниты, датчики, сейсмографы, металлоискатели) и обсуждать тенденции их применения
Электромагнитная индукция
Работа силы Ампера. Магнитный поток.
Явление электромагнитной индукции
10.3.5.1 -анализировать принцип действия электромагнитных приборов (электромагнитное реле, генератор, трансформатор)
Закон электромагнитной индукции. Правило Ленца, явление самоиндукции. Индуктивность
10.3.5.2 - применять закон электромагнитной индукции при решении задач
Энергия магнитного поля
10.3.5.3 -проводить аналогии между механической и магнитной энергии
Электродвигатель и электрогенератор постоянного тока
10.3.5.4 -исследовать действующую модель электродвигателя и аргументированно объяснять полученные результаты, используя закон Фарадея и правило Ленца
Физический практикум
11-класс
Раздел учебной программы
Темы
Учебные цели
1-четверть
Механические колебания
Уравнения и графики гармонических колебаний

11.4.1.1 - экперименттік, аналитикалық және графиктік тәсілмен гармоникалық тербелісті (х(t), v(t), a(t)) зерттеу
Электромагниттік тербелістер
Еркін және еріксіз электромагниттік тербелістер
Механикалық тербелістер мен электромагниттік тербелістер арасындағы ұқсастық
11.4.2.1 - еркін және еріксіз тербелістердің пайда болу шарттарын сипаттау
11.4.2.2 - механикалық тербелістер мен электромагниттік тербелістерді сәйкестендіру;
11.4.2.3 - компьютерлік моделдеу арқылы заряд пен ток күшінің уақытқа тәуелді графиктерін зерттеу
Айнымалы ток
Айнымалы ток генераторы
11.4.3.1 - генератор моделін қолданып, айнымалы ток генераторының жұмыс істеу принципін зерттеу
Еріксіз электромагниттік тербелістер. Айнымалы ток
11.4.3.2 - физикалық шамаларды (период, жиілік, кернеу, ток күші мен элерктр қозғаушы күшінің максималды және әсерлік мәндері) қолданып, айнымалы токты сипаттау;
11.4.3.3 - синусоидалы айнымалы ток немесе кернеуді гармоникалық функция түрінде көрсете алу
Айнымалы ток тізбегінде активті және реактивті кедергі
11.4.3.4 - айнымалы ток тізбегінде тек активті жүктеме кезінде(резистор) фаза ығысуын сипаттау;
11.4.3.5 - айнымалы ток тізбегінде реактивті жүктемелер кезінде (катушка, конденсатор) фаза ығысуын сипаттау
Активті және реактивті кедергілерден тұратын айнымалы токтың тізбектелген электр тізбегі үшін Ом заңы
11.4.3.6 - R, L, C -дан тұратын айнымалы токтың тізбектелген электр тізбегін есептеу
Айнымалы ток тізбегіндегі қуат
11.4.3.7 - айнымалы токтың активті және реактивті қуат ұғымының физикалық мағынасын түсіндіру;
11.4.3.8 - векторлық диаграмма салу арқылы қуат коэффициентін анықтау
Электр тізбегіндегі кернеу резонансы
11.4.3.9 - резонанс шартын түсіндіру және оның қолданылуына мысал келтіру;
11.4.3.10 - Резонанстық жиілікті есептеу
Электр энергиясын өндіру, тасымалдау және қолдану, трансформатор
11.4.3.11 - қуат формуласының негізінде трансформатордың жұмыс істеу принципін талдау;
11.4.3.12 - электр энергиясын тасымалдау үшін жоғары кернеудегі айнымалы токтың экономикалық артықшылықтарын түсіндіру
Қазақстандағы және дүние жүзіндегі электр энергиясын өндіру және қолдану
11.4.3.13 - Қазақстандағы электр энергиясы көздерінің артықшылықтары мен кемшіліктерін бағалау
2-тоқсан
Толқындық қозғалыс
Серпімді механикалық толқындар. Бойлық және тұрғын толқындардың теңдеуі.
№ 1 Зертханалық жұмыс
"Ауадағы дыбыс жылдамдығын анықтау"
11.5.1.1 - ауадағы тұрғын дыбыс толқындарының пайда болуын зерттеу;
11.5.1.2 - графикалық әдісті қолданып түйіндер мен шоғырларды анықтау және тұрғын толқындардың пайда болуын түсіндіру
Механикалық толқындардың таралуы. Механикалық толқындардың интерференциясы және дифракциясы

11.4.1.1 -исследовать гармонические колебания (х(t), v(t), a(t)) экспериментально, аналитически и графически
Электромагнитные колебания
Свободные и вынужденные электромагнитные колебания.
Аналогии между механическими и электромагнитными колебаниями
11.4.2.1 -описывать условия возникновения свободных и вынужденных колебаний;
11.4.2.2 -проводить аналогии между механическими и электромагнитными колебаниями;
11.4.2.3 - исследовать графические зависимости заряда и силы тока от времени посредством компьютерного моделирования
Переменный ток
Генератор переменного тока
11.4.3.1 -исследовать принцип работы генератора переменного тока, используя модель генератора
Вынужденные электромагнитные колебания. Переменный ток
11.4.3.2 -характеризовать переменный ток, используя такие физические величины как период, частота, максимальное и эффективное/действующее значения напряжения, тока, электродвижущая сила;
11.4.3.3 -представлять синусоидальный переменный ток или напряжение в виде гармонических функций
Активное и реактивное сопротивления в цепи переменного тока
11.4.3.4 -описывать сдвиг фаз только при активной нагрузке (резистор) в цепи переменного тока;
11.4.3.5 -описывать сдвиг фаз при реактивной нагрузке (катушка, конденсатор) в цепи переменного тока
Закон Ома для последовательной электрической цепи переменного тока, содержащей активное и реактивное сопротивления
11.4.3.6 -рассчитывать последовательную электрическую цепь переменного тока, содержащую R, L, C
Мощность цепи переменного тока
11.4.3.7 -объяснять физический смысл понятий активная и реактивная мощности переменного тока;
11.4.3.8 -определять коэффициент мощности путем построения векторной диаграммы
Резонанс напряжений в электрической цепи
11.4.3.9 -объяснять условие резонанса и называть сферы его применения;
11.4.3.10 -рассчитывать резонансную частоту
Производство, передача и использование электрической энергии. Трансформатор
11.4.3.11 -анализировать принцип работы трансформатора;
11.4.3.12 -объяснять экономические преимущества переменного тока высокого напряжения при передаче электрической энергии
Производство и использование электрической энергии в Казахстане и в мире
11.4.3.13 -оценивать преимущества и недостатки источников электроэнергии в Казахстане
2-четверть
Волновое движение
Упругие механические волны. Уравнение бегущей и стоячей волны.
Лабораторная работа № 1.
Определение скорости звука в воздухе
11.5.1.1 -исследовать образование стоячих звуковых волн в воздухе;
11.5.1.2 -объяснять механизм образования стоячих волн, определять узлы и пучности, используя графический метод
Распространение механических волн. Интерференция и дифракция механических волн

11.5.1.3 – механикалық толқындардың интерференциясы мен дифракциясын мысалдармен түсіндіру
Электромагниттік толқындар
Электромагниттік толқындардың жұтылуы мен шығарылуы
11.5.2.1 - электромагниттік толқындардың пайда болу шарттарын түсіндіру және олардың қасиеттерін сипаттау
Радиобайланыс. Детекторлы радиоқабылдағыш
11.5.2.2 - жоғары жиілікті электромагниттік тербелістердің модуляциясы мен детекторлауды сипаттау;
11.5.2.3 - амплитудалық (АМ) және жиіліктік (FM) модуляцияны ажырату;
11.5.2.4 - детекторлы радиоқабылдағыштың жұмыс істеу принципін түсіндіру
Аналогты-сандық түрлендірулер. Байланыс арналары
11.5.2.5 - аналогтықпен салыстырғанда сандық форматтағы сигналды берудің артықшылықтарын түсіндіру
Байланыс құралдары
11.5.2.6 - байланыс құралдарын жүйелеу және оларды жетілдірудің жолдарын ұсыну
Толқындық оптика
Жарықтың электромагниттік табиғаты. Жарықтың жылдамдығы
11.6.1.1 - жарық жылдамдығын анықтаудың зертханалық және астрономиялық әдістерін түсіндіру
Жарықтың дисперсиясы.
Жарықтың интерференциясы
11.6.1.2 - призма арқылы өткен кездегі ақ жарықтың жіктелуін түсіндіру;
11.6.1.3 - механикалық және жарық толқындарының интерференциялық көріністеріне салыстырмалы талдау жүргізу;
11.6.1.4 - жұқа пленкаға түскен және шағылған жарықтардан пайда болған интерференциялық максимумдар мен минимумдарды бақылау шарттарын анықтау
Жарықтың дифракциясы. Дифракциялық торлар
11.6.1.5 - Френель теориясын қолданып, қылдан, саңылаулардан, дөңгелек саңылаудан пайда болған дифракциялық көріністерді түсіндіру
Жарықтың поляризациясы.
№ 2 Зертханалық жұмыс
"Жарықтың интерференциясын, дифракциясын және поляризациясын бақылау "
11.6.1.6 - жарықтың интерференция, дифракция және поляризация құбылысын талдай отырып, эксперимент арқылы жарықтың электромагниттік табиғатын дәлелдеу
3-тоқсан
Геометриялық оптика
Гюйгенс принципі. Жарықтың шағылу заңы
11.6.2.1 - Гюйгенс принципінің көмегімен жарықтың шағылу заңын түсіндіру
Жазық және сфералық айналар
11.6.2.2 - сфералық айнадағы сәуленің жолын салу және сфералық айнаның формуласын есептер шығаруда қолдану
Жарықтың сыну заңы
11.6.2.3 - Гюйгенс принципінің көмегімен жарықтың сыну заңын түсіндіру
Толық ішкі шағылу
11.6.2.4 - жарық сигналдарын тасымалдауда оптоталшықты технологияның артықшылығын түсіндіру
№ 3 Зертханалық жұмыс
"Шынының сыну көрсеткішін анықтау"
11.6.2.5 - шынының сыну көрсеткішін эксперименттік жолмен анықтау және экспериментті жақсартудың жолдарын ұсыну
Линзалар жүйесінде кескін салу. Жұқа линза формуласы. Оптикалық құралдар
11.6.2.6 - линзалар жүйесінде сәулелердің жолын салу;
11.6.2.7 - телескоп, микроскоп және лупадағы сәуленің жолын салу және түсіндіру
Салыстырмалы теорияның элементтері
Салыстырмалы теорияның постулаттары.
Лоренц түрлендірулері

11.5.1.3 – объяснить интерференцию и дифракцию механических волн на примере
Электромагнитные волны
Излучение и прием электромагнитных волн
11.5.2.1 -объяснять условия возникновения электромагнитных волн и описывать их свойства
Радиосвязь. Детекторный радиоприемник
11.5.2.2 -описывать модуляцию и детектирование высокочастотных электромагнитных колебаний;
11.5.2.3 -различать амплитудную (AM) и частотную модуляции (FM);
11.5.2.4 -объяснять принцип работы детекторного приемника
Аналогово-цифровой преобразователь. Каналы связи
11.5.2.5 -объяснять преимущества передачи сигнала в цифровом формате в сравнении с аналоговым сигналом
Средства связи
11.5.2.6 - систематизировать средства связи и предлагать возможные пути их совершенствования
Волновая оптика
Электромагнитная природа света. Скорость света
11.6.1.1 -объяснять лабораторный и астрономический методы определения скорости света
Дисперсия света. Интерференция света
11.6.1.2 - объяснять разложение белого света при прохождении его через призму;
11.6.1.3 - проводить сравнительный анализ интерференционных картин световых и механических волн;
11.6.1.4 - определять условия наблюдения интерференционных максимумов и минимумов в тонких пленках в проходящем и отраженном свете
Дифракция света. Дифракционные решетки
11.6.1.5 - объяснять дифракционную картину от нити, щели, круглого отверстия, используя теорию Френеля
Поляризация света.
Лабораторная работа № 2.
Наблюдение интерференции, дифракции и поляризации света
11.6.1.6 - экспериментально доказать электромагнитную природу света путем анализа явлений интерференции, дифракции и поляризации света
3-четверть
Геометрическая оптика
Принцип Гюйгенса. Закон отражения света
11.6.2.1 - объяснять закон отражения света с помощью принципа Гюйгенса
Плоские и сферические зеркала
11. 6.2.2 - строить ход лучей в сферических зеркалах и применять формулы сферического зеркала при решении задач
Закон преломления света
11. 6.2.3 - объяснять закон преломления света с помощью принципа Гюйгенса
Полное внутреннее отражение
11. 6.2.4 - объяснять преимущества оптоволоконной технологии при передаче световых сигналов
Лабораторная работа № 3
Определение показателя преломления стекла
11. 6.2.5 - экспериментально определять показатель преломления стекла и предлагать пути улучшения постановки эксперимента
Построение изображения в системах линз. Формула тонкой линзы.
Оптические приборы
11. 6.2.6 - строить ход лучей в системе линз;
11. 6.2.7 - строить и объяснять ход лучей в лупе, телескопе, микроскопе
Элементы теории относительности
Постулаты теории относительности.
Преобразования Лоренца

11.7.1.1 - Галилейдің салыстырмалы принципі мен Эйнштейннің салыстырмалы принципін сәйкестендіру;
11.7.1.2 - Эйнштейн постулаттары мен Лоренц түрлендірулерін есептер шығаруда қолдана отырып, релятивистік эффектіні түсіндіру
Энергия. Релятивистік динамикадағы импульс және масса. Материалдық дене үшін энергия мен массаның байланыс заңы
11.7.1.3 - зарядталған бөлшектердің үдеткіштерінің жұмыс істеу принципін, оларда орын алатын релятивистік эффектіні ескере отырып түсіндіру
Атомдық және кванттық физика
Сәулеленудің түрлері
Спектрлер.
11.8.1.1 - сәулеленудің көздері мен түрлерін топтастыру
Инфракызыл және ультракүлгін сәулелену. Рентген сәулелері.
Электромагниттік сәулелену шкаласы
11.8.1.2 - электромагниттік сәулелену, олардың табиғатта пайда болуы мен затпен өзара әрекеттесуін ажырату
Жылулық сәулелену. Стефан –Больцман және Винн заңдары. Ультракүлгін апаты.
Планк формуласы. Фотондар. Фотоэффект
11.8.1.3 - - Стефан-Больцман, Винн заңдарын және Планк формуласын ультракүлгін апаттын негіздеу және абсолют қара дененің жылулық сәулеленуін сипаттау үшін қолдану
Фотоэффектіні қолдану
11.8.1.4 - фотоэффектінің табиғатын түсіндіру және оны қолдануға мысалдар келтіру;
11.8.1.5 - фотоэффектінің заңдары мен Эйнштейн теңдеуін есеп шығаруда қолдану
Жарық қысымы
11.8.1.6 - жарықтың кванттық теориясы негізінде жарық қысымының табиғатын түсіндіру
Жарықтың химиялық әсері
11.8.1.7 - фотосинтез және фотография үдерісін мысалға келтіре отырып, жарықтың химиялық әсерін сипаттау
Рентгендік сәулелену
11.8.1.8 - компьютерлік және магниттік-резонанстық томографияны салыстыру
Жарықтың корпускулярлық-толқындық табиғатының біртұтастығы
11.8.1.9 - электромагнитік сәулеленудің корпускулярлық-толқындық табиғатынын дәлелдейтін мысалдар келтіру
Альфа бөлшектің шашырауы бойынша Резерфорд тәжірибесі. Бор постулаттары. Франк және Герц тәжірибелері
11.8.1.10 - атомның планетарлық моделін альфа бөлшектің ыдырауы бойынша Резерфорд тәжірибесіне сүйене отырып негіздеу;
11.8.1.11 - Бор постулаттарына сүйеніп атомның орнықты күйінің шартын түсіндіру
№ 4 Зертханалық жұмыс
"Сәулеленудің тұтас және сызықтық спектрлерін бақылау"
11.8.1.12- сутегі атомының энергетикалық құрылымына сүйене отырып, сызықтық спектрдің табиғатын түсіндіру;
Сызықты емес оптика туралы түсінік. Лазерлер
11.8.1.13 - лазер құрылғысын және әсер ету принципін түсіндіру;
11.8.1.14 - голографияның даму кезеңдерін талқылау
Бөлшектің толқындық қасиеттері. Бор теориясының қиыншылығы. де Бройль толқындары
11.8.1.15 - элементар бөлшектердің толқындық табиғатының пайда болуы мен практикада қолданылуына мысалдар келтіру;

11.7.1.1 - сопоставлять принцип относительности Эйнштейна с принципом относительности Галилея;
11.7.1.2 - объяснять релятивистские эффекты, используя постулаты Эйнштейна и преобразования Лоренца
Энергия, импульс и масса в релятивистской динамике. Закон взаимосвязи массы и энергии для материальных тел
11.7.1.3 - объяснять принцип действия ускорителей заряженных частиц, с учетом имеющих место в них релятивистских эффектов
Атомная и квантовая физика
Виды излучений
Спектры
11.8.1.1 - классифицировать источники и виды излучений
Инфракрасное и ультрафиолетовое излучение. Рентгеновские лучи.
Шкала электромагнитных излучений
11.8.1.2 - различать электромагнитные излучения по их природе возникновения и взаимодействию с веществом
Тепловое излучение. Закон Стефана – Больцмана и Вина. Ультрафиолетовая катастрофа.
Формула Планка. Фотоны. Фотоэффект
11.8.1.3 - применять законы Стефана-Больцмана, Вина и формулу Планка для описания теплового излучения абсолютно черного тела и обоснования ультрафиолетовой катастрофы
Применение фотоэффекта
11.8.1.4 - объяснять природу фотоэффекта и приводить примеры его применения;
11.8.1.5 - использовать законы фотоэффекта и уравнение Эйнштейна при решении задач
Давление света
11.8.1.6 - объяснять природу светового давления на основе квантовой теории света
Химическое действие света
11.8.1.7 - описывать химическое действие света на примере фотосинтеза и процессов в фотографии
Рентгеновское излучение
11.8.1.8 - сравнивать компьютерную и магниторезонансную томографии
Единство корпускулярно-волновой природы света
11.8.1.9 - приводить доказательные примеры проявления корпускулярной и волновой природы электромагнитного излучения;
Опыт Резерфорда по рассеянию альфа-частиц. Постулаты Бора. Опыты Франка и Герца
11.8.1.10 - обосновать планетарную модель атома на основе опыта Резерфорда по рассеянию альфа-частиц;
11.8.1.11 - объяснять условия устойчивого существования атома с помощью постулатов Бора
Лабораторная работа № 4.
Наблюдение сплошного и линейчатого спектров излучения
11.8.1.12 - объяснять природу линейчатых спектров на основе энергетической структуры атома водорода;
Понятие о нелинейной оптике. Лазеры
11.8.1.13 - объяснять устройство и принцип действия лазера;
11.8.1.14 - обсуждать перспективы развития голографии
Волновые свойства частиц. Трудности теории Бора. Волны де Бройля
11.8.1.15 - приводить примеры проявления и использования на практике волновой природы элементарных частиц;

11.8.1.16 - де Бройль толқын ұзындығының формуласын есептер шығаруда қолдану
Атом ядросның физикасы
Табиғи радиоактивтілік. Радиоактивті ыдырау заңы
11.8.2.1 - радиоактивті ыдырау заңы негізінде ядролық қалдықтармен аймақтың зақымдануының ұзаққа созылу себептерін түсіндіру;
11. 8.2.2 - радиоактивті ыдыраудың формуласын есептер шығаруда қолдану
Атомдық ядро. Ядроның нуклондық моделі. Изотоптар.
Ядродағы нуклондардың байланыс энергиясы
11. 8.2.3 - атомдық ядроның байланыс энергиясын есептеу және меншікті байланыс энергиясының ядроның массалық санына тәуелділігін түсіндіру
Ядролық реакциялар. Жасанды радиоактивтілік.
Ауыр ядролардық бөлінуі. Тізбекті ядролық реакция. Сындық масса
11. 8.2.4 - ядролық реакцияны жазу кезінде массалық және зарядтық санның сақталу заңын қолдану;
11.8.2.5 - ядролық синтездің және табиғи радиоактивтіліктің табиғатын түсіну
№ 5 Зертханалық жұмыс
"Дайын сурет бойынша зарядталған бөлшектердің тректерін оқып үйрену"
11. 8.2.6 - магнит өрісіндегі зарядталған бөлшектердің қозғалыс сипатын түсіндіру
Радиоактивті сәулелердің биологиялық әсері. Радиациядан қорғану
11. 8.2.7 - a, b және g сәулелерінің табиғатын, қасиеттерін және биологиялық әсерін түсіндіру
Ядролық реактор. Ядролық энергетика. Термоядролық реакциялар
11. 8.2.8 - ядролық реакторлардың құрылысы мен жұмыс істеу принципін сипаттау;
11. 8.2.9 - ядролық энергетиканың даму кезеңдерін талқылау
Нанотехнология және наноматериалдар
Нанотехнологияның негізгі жетістіктері, өзекті мәселелер және даму кезеңдері. Наноматериалдар
11.9.1.1 - наноматериалдардың физикалық қасиеттерін және оларды алудың жолдарын түсіндіру;
11.9.1.2 - нанотехнологияның қолданылуын талқылау
4-тоқсан
Космология
Жұлдыздар әлемі. Жұлдызға дейінгі қашықтық.
Айнымалы жұлдыздар
11.10.1.1 - жұлдыздардың басты спектрлік класын сипаттау;
11.10.1.2 - көрінерлік жұлдыздық шама және абсолют жұлдыздық шама ұғымдарын ажырату;
11.10.1.3 - көрінерлік және абсолют жұлдыздық шаманы анықтау үшін формулаларды қолдану
Жұлдыздардың планеталық жүйелері. Жер топтарындағы планеталар және гигант- планеталар. Күн жүйесіндегі кіші денелер
11.10.1.4 - Жұлдыздар эволюциясын түсіндіру үшін Герцшпрунг-Рассель диаграммасын қолдану;
11.10.1.5 - қара құрдымдар, нейтронды жұлдыздар және аса жаңа жұлдыздардың қасиеттерін сипаттау
Біздің Галактика. Басқа Галактикалардың ашылуы. Квазарлар
11.10.1.6 - ара қашықтықты анықтау үшін, "қарапайым май шамдар" әдісін пайдалануды сипаттау
Үлкен жарылыс теориясы. Қызыл ығысу және Галактикаға дейінгі қашықтықты анықтау.
11.10.1.7 - Әлемнің жеделдеуi мен қара энергия туралы пікірталасты талқылау;
Әлемнің эволюциясының негізгі кезеңдері. Әлемнің моделдері. Өмір және Әлем туралы ойлар
Адамзаттың космостық болашағы және космосты игеру

11.8.1.16 - использовать формулу длины волны де Бройля при решении задач;
Физика атомного ядра
Естественная радиоактивность.
Закон радиоактивного распада
11.8.2.1 - объяснять, на основе закона радиоактивного распада причины, длительного сохранения заражения местности ядерными отходами;
11.8.2.2 - применять формулу радиоактивного распада при решении задач
Атомное ядро. Нуклонная модель ядра. Изотопы
Энергия связи нуклонов в ядре.
11.8.2.3 - вычислять энергию связи атомного ядра и объяснять графическую зависимость удельной энергии связи от массового числа ядра
Ядерные реакции. Искусственная радиоактивность.
Деление тяжелых ядер. Цепные ядерные реакции. Критическая масса
11. 8.2.4 - использовать законы сохранения массового и зарядового чисел при написании ядерных реакции;
11. 8.2.5 - понимать природу ядерного синтеза и естественного радиоактивного распада
Лабораторная работа № 5.
Изучение треков заряженных частиц по готовым фотографиям
11. 8.2.6 - объяснить характер движения заряженных частиц в магнитном поле
Биологическое действие радиоактивных лучей. Защита от радиации
11. 8.2.7 - объяснять природу, свойства и биологическое действие a, b и g – излучений
Ядерный реактор. Ядерная энергетика. Термоядерные реакции
11. 8.2.8 - описывать устройство и принцип работы ядерных реакторов;
11. 8.2.9 - обсуждать перспективы развития ядерной энергетики
Нанотехнология и наноматериалы
Основные достижения нанотехнологии, проблемы и перспективы развития наноматериалов
11.9.1.1 - объяснять физические свойства наноматериалов и способы их получения;
11.9.1.2 - обсуждать сферы применения нанотехнологии
4-четверть
Космология
Мир звезд. Расстояние до звезд.
Переменные звезды
11.10.1.1 - описывать главные спектральные классы звезд;
11.10.1.2 - различать понятия видимая звездная величина и абсолютная звездная величина;
11.10.1.3 - использовать формулы для определения видимой и абсолютной звездных величин
Планетные системы звезд. Планеты земной группы и планеты-гиганты. Малые тела Солнечной системы.
11.10.1.4 - использовать диаграмму Герцшпрунга – Рассела для объяснения эволюции звезд;
11.10.1.5 - описывать свойства сверхновых звезд, нейтронных звезд и черных дыр
Наша Галактика. Открытие других Галактик. Квазары.
11.10.1.6 - описывать использование метода "стандартные свечи" для определения расстояний
Теория Большого взрыва. Красное смещение и определение расстояний до галактик
11.10.1.7 - обсуждать споры вокруг ускорения Вселенной и темной энергии;
Основные этапы эволюции Вселенной. Модели Вселенной. Жизнь и разум во Вселенной.
Освоение космоса и космические перспективы человечества.

11.10.1.8 - Хаббл заңын қолданып, Әлемнің жасын бағалай алу;
11.10.1.9 - микротолқынды фондық сәулелену туралы ақпаратты қолданып, Үлкен Жарылыс теориясын түсіндіру
Физикалық практикум
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 632-қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11-сыныптарға арналған "Химия" пәнінен оқу жүктемесі төмендетілген үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. Оқу бағдарламасымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 27.11.2020 № 496 (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Білім берудің барлық деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 604 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17669 болып тіркелген) сәйкес әзірленген.
2. "Химия" пәнін оқытудың мақсаты - білім алушыларға зат және олардың айналымы, заттар қасиеттерінің олардың құрамы мен құрылысына тәуелділігін түсіндіретін заңдар мен теориялар туралы білім жүйесін ұсыну, білім алушыларға химиялық үдерістердің мағынасын, негізгі заңдар мен заңдылықтарды түсініп, оларды шынайы өмірде қауіпсіз қолдана алуға, ақпаратты сыни бағалауға және шешім қабылдауға мүмкiндiк беру.
3. Негізгі міндеттері:
заттар және олардың бір-бірімен әрекеттесу заңдылығы туралы білім жүйесін қалыптастыру
зияткерлік және экспериментальдық және зерттеушілік біліктер мен дағдылар түрінде іс-әрекеттердің танымал әдістерін жүзеге асыру тәжірибелерін қалыптастыру;
жаңа проблемаларды шешуде жаңа бір жағдайда бұрын меңгерілген білім және білікті өз бетімен жаңғыртуды талап ететін шығармашылық, ізденіс іс-әрекеттер тәжірибесін қалыптастыру, танымал іс-әрекеттер негізінде жаңа әдісін қалыптастыру;
4) қоғамның әрбір мүшесінің өмірлік проблемасын шешуге әсер ететін, "Химия" пәнінің жиынтық үлесі болып табылатын өзекті және пәндік құзіреттіліктің қалыптасуында көрінетін, қоршаған ортаға қарым-қатынасын көрсететін адам әрекетінің объектіге немесе қаражатқа құнды және сындарлы қарым-қатынас тәжірибесін қалыптастыру.
2-тарау. "Химия" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
4. "Химия" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағатты;
2) 11-сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында 102сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына тәуелді (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген).

11.10.1.8 - уметь оценивать возраст Вселенной, используя закон Хаббла;
11.10.1.9 - объяснять теорию Большого Взрыва, используя данные о микроволновом фоновом излучении
Физический практикум
Приложение 632 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа (с сокращением учебной нагрузки) по учебному предмету "Химия" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования
Сноска. Приказ дополнен приложением 632 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 27.11.2020 № 496 (порядок введения в действие см. п.5).
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 604 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования всех уровней образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17669).
2. Цель учебной программы предмета "Биология" – развитие современных биологических знаний и умений у обучающихся; понимание сущности, развития и проявления жизни на разных уровнях ее организации; подготовка всесторонне развитой личности, которая понимает значение жизни как наивысшей ценности.
3. Задачи учебного предмета:
1) расширить значимые биологические знания и умения, определяющие роль человека в природе на основе понимания законов ее развития;
2) применять законы развития и функционирования природы в качестве основы и средства для приобретения новых знаний, их дальнейшего расширения и углубления;
3) формировать в процессе овладения системой знаний и основ научного мировоззрения; творческой самостоятельности и критического мышления, исследовательских умений;
4) развивать качества инициативной личности, позволяющие свободно ориентироваться в окружающей действительности, с готовностью принимать самостоятельные решения, связанные этическими вопросами и с личным участием в социальной жизни общества и в трудовой деятельности;
5) развивать у обучающихся интеллектуальные умения, необходимые для продолжения образования и самообразования.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Химия"
4. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Химия" составляет:
1) в 10-классе – 3 часа в неделю, 102 часа учебном году;
2) в 11-классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Химия" зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года №500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 декабря 2012 года № 8170), выбранного организацией среднего образования.

5. Оқу пәнінің мазмұны 5 бөлімнен тұрады:
1) заттардың бөлшектері;
2) химиялық реакциялардың жүру заңдылықтары;
3) химиялық реакциялардың энергетикасы;
4) химия және қоршаған орта;
5) химия және өмір.
6. "Заттардың бөлшектері" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) атомдар, иондар және молекулалар;
2) атом құрамы мен құрылысы;
3) атомда электрондардың қозғалысы мен таралуы;
4) химиялық байланыстың түрлері.
7. "Химиялық реакциялардың жүру заңдылықтары" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) периодтық заң мен периодтық жүйе;
2) заттар массасының сақталу заңы;
3) стандартты электрондық потенциалдар.
8. "Химиялық реакциялардың энергетикасы" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) экзотермиялық және эндотермиялық реакциялар;
2) химиялық реакцияның жылдамдығы;
3) химиялық тепе-теңдік;
4) қышқылдар мен негіздер теориялары. Электролиттер ерітінділеріндегі иондық тепе-теңдіктер.
9. "Химия және қоршаған орта" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) Жер химиясы;
2) көміртек және оның қосылыстары.
10. "Химия және өмір" бөлімі "Биохимия" бөлімшесінен тұрады.
11. "Химия" оқу пәнінің 10-сыныптағы базалық білім мазмұны:
1) "Атом құрылысы. Атом – күрделі бөлшек", радиоактивтілік, энергетикалық деңгейлер және деңгейшелер, кванттық сандар және орбитальдар;
"Орташа салыстырмалы атомдық массаны есептеу" тақырыбына есептер шығару;
2) Периодтар мен топтардағы "Элементтер мен олардың қосылыстарының периодты өзгеруі", период және топ бойынша қышқылды-негіздік қасиеттерінің өзгеру заңдылықтары, периодтар және топтарда қосылыстардың тотығу-тотықсыздану қасиеттерінің өзгеру заңдылықтары;
3) "Химиялық байланыс". Ковалентті байланыс, ковалентті байланыс қасиеттері, гибридтену түрлері: sp, sp2, sp3, электртерістілік және байланыс полярлығы, иондық байланыс, электронды жұптардың тебісу теориясы, металдық байланыс, сутекті байланыс, кристалдық торлар;
№ 1 зертханалық тәжірибе: "Ковалентті байланысты заттардың (N2, О2, алмаз) модельдерін құрастыру";
4) "Стехиометрия". Химияның негізгі стехиометриялық заңдары, салыстырмалы атомдық және молекулалық масса, зат мөлшері, стехиометриялық заңдар;
Реакция теңдеулері бойынша есептеулер. "Теориялық мүмкіндікпен салыстырғандағы өнімнің проценттік шығымын есептеу";
5) "Термодинамикаға кіріспе". Ішкі энергия және энтальпия, Гесс заңы, Гиббстің бос энергиясы, энтропия;
№ 1 практикалық жұмыс: "Бейтараптану реакциясының жылу эффектісін анықтау";
"Гесс заңы және оның салдарын қолдану" тақырыбына есептер шығару;
6) "Кинетика". Химиялық реакция жылдамдығы, концентрацияның реакция жылдамдығына әсері, қысымның химиялық реакция жылдамдығына әсері, температураның химиялық реакция жылдамдығына әсері, катализ;
"Әрекеттесуші массалар заңы" тақырыбына есептер шығару;
№ 2 практикалық жұмыс: "Химиялық реакция жылдамдығына әртүрлі факторлардың әсерін зерттеу";
№ 2 зертханалық тәжірибе: "Химиялық реакция жылдамдығына әртүрлі катализаторлар әсерінің тиімділігін зерттеу";

5. Содержание учебного предмета включает 5 разделов:
1) Частицы вещества;
2) Закономерности протекания химических реакций;
3) Энергетика химических реакций;
4) Химия вокруг нас;
5) Химия и жизнь.
6. Раздел "Частицы вещества" включает следующие подразделы:
1) атомы, ионы и молекулы;
2) состав и строение атома;
3) распределение и движение электронов в атомах;
4) Виды химической связи.
7. Раздел "Закономерности протекания химических реакций" включает следующие подразделы:
1) периодический закон и периодическая система;
2) Закон сохранения массы веществ;
3) стандартные электродные потенциалы.
8. Раздел "Энергетика химических реакций" включает следующие подразделы:
1) экзотермические и эндотермические реакции;
2) скорость химических реакций;
3) химическое равновесие;
4) теории кислот и оснований. Ионные равновесия в растворах электролитов.
9. Раздел "Химия вокруг нас" состоит из следующих подразделов:
1) химия Земли;
2) углерод и его соединения.
10. Раздел "Химия и жизнь" состоит из подраздела "Биохимия".
11. Базовое содержание учебного предмета "Химия" 10 класса:
1) "Строение атома". Атом – сложная частица, радиоактивность, энергетические уровни и подуровни квантовые числа и орбитали; Решение задач на тему: "Вычисление средней относительной атомной массы".
2) "Периодичность изменений свойств элементов и их соединений" в периодах и группах, закономерность изменения кислотно-основных свойств соединений в периодах и группах, закономерности изменения окислительно-восстановительных свойств соединений в периодах и группах.
3) "Химическая связь". Ковалентная связь, свойства ковалентной связи, типы гибридизации: sp-, sp2-, sp3-, электроотрицательность и полярность связи, ионная связь, теория отталкивания электронных пар, металлическая связь, водородная связь, кристаллические решетки.
Лабораторный опыт № 1: "Составление моделей веществ с ковалентной связью (N2, О2, алмаз)".
4) "Стехиометрия". Основные стехиометрические законы химии; относительная атомная и молекулярная масса, количество вещества, стехиометрические законы;
5) "Введение в термодинамику". Внутренняя энергия и энтальпия, закон Гесса, энтропия;
Практическая работа №1: "Определение теплового эффекта реакции нейтрализации";
Решение задач на тему: "Применение закона Гесса и следствий из него".
6) "Кинетика". Скорость химической реакции, влияние концентрации на скорость химических реакций, влияние давления на скорость химических реакций, влияние температуры на скорость химических реакций, катализ.
Решение задач на тему: "Закон действующих масс";
Практическая работа № 2: "Исследование влияния различных факторов на скорость химических реакций";
Лабораторный опыт № 2: "Исследование эффективности влияния различных катализаторов на скорость химической реакции";

7) "Химиялық тепе-теңдік". Химиялық тепе-теңдікке әсер ететін факторлар, Ле-Шателье-Браун принципі, тепе-теңдік константасы, өнеркәсіптік процестердегі химиялық тепе-теңдік;
№ 3 зертханалық тәжірибе: "Әртүрлі факторлардың динамикалық тепе теңдік күйіне әсерін зерделеу";
"Тепе-теңдік константасын мен тепе-теңдік күйдегі концентрацияларды табу". Өнеркәсіптік процестердегі химиялық тепе-теңдік тақырыбына есептер шығару;
8) "Тотығу-тотықсыздану реакциялары". Электрохимиялық потенциалдар қатары, гальваникалық элементтер, электролиз;
№ 3 практикалық жұмыс: "Металдардың электрохимиялық кернеу қатарын құрастыру";
9) "17-топ элементтері". Галогендер қасиеттерінің өзгеру заңдылықтары, галогендердің тотығу-тотықсыздану қасиетттері, сулы ерітіндідегі галогенид иондарын анықтау, галогендер және олардың қосылыстарының қолданылуы;
10) "2 (ІІ)-топ элементтері". 2 (ІІ)-топ элементтерінің физикалық қасиеттері; 2 (ІІ)-топ элементтерінің химиялық қасиетттері; табиғи карбонаттар;
11) "Органикалық химияға кіріспе". Органикалық заттардың құрамы мен құрылысы, функционалдық топтар, гомологтық қатар, алифатты қосылыстардың IUPAC номенклатурасы, изомерия түрлері, алкандар, алкандардың жану өнімдері, алкандардың бос-радикалды орынбасу реакциясы механизмі, галогендеу;
№ 4 зертханалық тәжірибе: "Органикалық заттар молекулаларының модельдерін құрастыру";
"Жану өнімдері және гомологиялық қатар бойынша заттардың молекулярлық формулаларын анықтау" тақырыбына есептер шығару
12) "Қанықпаған көмірсутектер". Алкендердің құрамы, құрылымы және реакцияға түсу қабілеті, стереоизомерия; алкендердің, алкадиендердің, алкиндердің қосылу реакциялары, мұнайдың құрамы, мұнай өнімдерін өңдеу әдістері, табиғи газ және көмір, олардың өндірудегі негізгі өнімдер, полимеризация;
№ 5 зертханалық тәжірибе: "Байланыстың қанықпағандығына сапалық реакция";
13) "Галогеналкандар". Галогеналкандарды алу, Галогендердің нуклеофильді орынбасу реакциялары;
14) "Спирттер: біратомды, көпатомды спирттер". Спирттердің жіктелуі және химиялық қасиеттері, этил спиртін өнеркәсіптік өндіру, фенол, оның құрылысы мен қасиеттері;
№ 6 зертханалық тәжірибе: "Бір атомды және көпатомды спирттерге сапалық реакциялар";
Көрсетілім: "Глюкозаны ашыту арқылы этил спиртін алу";
12. "Химия" оқу пәнінің 11-сыныптағы базалық білім мазмұны
1) "Ароматты қосылыстар қатары". Бензол молекуласының құрылысы, бензол және оның гомологтарын алу, бензол және оның гомологтарының химиялық қасиеттері;
№ 1 зертханалық тәжірибе: "Бензол молекуласының моделін құрастыру";
2) "Карбонилді қосылыстар". Карбонильді қосылыстардың құрылысы және номенклатурасы, альдегидтер мен кетондардың алынуы, карбон қышқылдарының қасиеттері, этерификация реакциясы, күрделі эфирлер және сабын;
№2 зертханалық тәжірибе: "Сірке қышқылының қасиеттерін зерттеу";

7) "Химическое равновесие". Влияние различных факторов на равновесие, принцип Ле-Шателье-Брауна, константа равновесия, химическое равновесие в промышленных процессах;
Лабораторный опыт № 3: "Изучение смещения динамического равновесия под действием различных факторов";
Решение задач на тему: "Нахождения константы равновесия и равновесных концентраций".
8) "Окислительно-восстановительные реакции". Электрохимический ряд потенциалов, гальванические элементы, электролиз.
Практическая работа № 3: "Составление электрохимического ряда напряжений металлов".
9) "Элементы 17 группы". Закономерности изменения свойств галогенов, окислительно-восстановительные свойства галогенов, определение галогенид-ионов в водном растворе, применение галогенов и их соединений;
10) "Элементы 2 (II) группы". Физические свойства элементов 2 (II) группы, химические свойства элементов 2 (II) группы, природные карбонаты;
Практическая работа № 4: "Решение экспериментальных задач";
11) "Введение в органическую химию". Состав и структура органических веществ, функциональные группы, гомологические ряды, номенклатура IUPAC алифатических соединений, виды изомерии, алканы, продукты сгорания алканов, свободно-радикальный механизм реакции замещения алканов, галогенирование.
Лабораторный опыт № 4: "Составление моделей молекул органических веществ";
Решение задач на тему: "Определение молекулярной формулы вещества по продуктам сгорания и по гомологическим рядам".
12) "Непредельные углеводороды". Состав, структура и реакционная способность алкенов, стереоизомерия, реакции присоединения алкенов (алкадиенов, алкинов, нефть, состав, методы переработки и нефтепродукты, природный газ и уголь: основные продукты, их переработки.
Лабораторный опыт № 5: "Качественные реакции на ненасыщенность связи".
13) "Галогеноалканы". Получение галогеноалканов, реакции нуклеофильного замещения галогеналканов
14) "Спирты: одноатомные, многоатомные". Классификация и химические свойства спиртов, промышленное производство этилового спирта. Фенол, его строение и свойства.
Лабораторный опыт № 6: "Качественные реакции на одноатомные и многоатомные спирты";
Демонстрация: "Получение этилового спирта брожением глюкозы".
12. Базовое содержание учебного предмета "Химия" 11-класса:
1) "Соединения ароматического ряда". Строение молекулы бензола, получение бензола и его гомологов, химические свойства бензола и его гомологов;
Лабораторный опыт № 1: "Составление моделей молекул бензола".
2) "Карбонильные соединения". Строение и номенклатура карбонильных соединений, получение и свойства альдегидов и кетонов, карбоновых кислот, реакция этерификации, сложные эфиры и мыла;
Лабораторная работа №2 "Изучение свойств уксусной кислоты"

3) "Аминдер және аминқышқылдары". Аминдердің жіктелуі және номенклатурасы, аминдердің физикалық, химиялық қасиеттері және алынуы, аминқышқылдарының құрамы, құрылысы, биологиялық рөлі, аминқышқылдардың физикалық және химиялық қасиеттері; № 3 зертханалық тәжірибе: "Аммиак және аминдер молекуласының модельдерін құрастыру"; пептидтік байланыс; нәруыздың түзілуі;
№ 4 зертханалық тәжірибе: "Аминқышқылы молекуласының модельдерін құрастыру және ассиметриялы көміртек атомын анықтау";
№ 5 зертханалық тәжірибе: "Аминқышқылдар қасиеттері";
4) "Тірі ағза химиясы". Көмірсулардың жіктелуі және олардың құрылысы, көмірсулардың қасиеттері және қолданылуы, нәруыздар, нәруыз молекулаларының құрылымы, полипептидтер құрылымын анықтау, ферменттер ролі және қолданылуы, ДНҚ құрылымы, ATФ және энергия, биологиялық маңызды металдар, қоршаған ортаның ауыр металдармен ластануы, ауыр металдардың нәруыздарға әсері;
№ 6 зертханалық тәжірибе: "Альдегидоспирт ретінде глюкозаның химиялық қасиеттері. Крахмалға сапалық реакция";
№ 1 практикалық жұмыс: "Денатурация және нәруыздардың түсті реакциялары";
№ 7 зертханалық тәжірибе: "ДНҚ моделін жасау";
5) "Синтетикалық полимерлер". Жоғары молекулалы қосылыстар, полимерлену реакциясы, поликонденсация реакциялары, полиамидтер мен полиэфирлер, пластиктердің қолданылуы және қоршаған ортаға әсері;
№ 8 зертханалық тәжірибе: "Полимерлер және олардың қасиеттері";
№ 2 практикалық жұмыс: "Пластмассаларды және талшықтарды тану";
6) "Органикалық синтез". Органикалық қосылыстардағы негізгі функционалдық топтар, органикалық заттардың генетикалық байланысы;
7) "14-топ элементтері". 14 (ІV)-топ элементтері қасиеттерінің өзгеруі;
14 (ІV) топ элементтері және олардың қосылыстарының химиялық қасиеттері, 14 (ІV)-топ элементтері оксидтерінің қасиеттері, жай заттардың табиғатта таралу түрлері және алыну әдістері;
8) "Азот және күкірт". Азот молекуласы құрылысының ерекшеліктері мен қасиеттері, аммиак және аммоний тұздары, аммиакты өнеркәсіпте алу, азотты тыңайтқыштардың өнеркәсіптік алынуы, азот оксидтері және нитраттарының қоршаған ортаға экологиялық әсері, күкірттісутек және сульфидтер, күкірт оксидтері, күкірт диоксидінің қоршаған ортаға әсері және қолданылуы; күкірт қышқылын алудың жанасу әдісі;
Көрсетілім: "Күкірт және азот қышқылдарының тотықтырғыш қасиеттері";
9) "Қышқыл және негіз ерітінділері". Қышқыл және негіздер теориясы, судың иондық көбейтіндісі, сутектік көрсеткіш, қышқыл және негіздер күші, буферлі ерітінділер;
10) "Металдар өндірісі". Металдар және құймаларды алу, электролизді өнеркәсіпте қолдану, химиялық өндірістің ғылыми принциптері, металл өндірісі кезіндегі қоршаған ортаны қорғау проблемалары;

3) "Амины и аминокислоты". Классификация и номенклатура аминов, физические, химические свойства и получение аминов, состав, строение, биологическая роль аминокислот, физические и химические свойства аминокислот; пептидная связь; образование белков;
Лабораторный опыт № 3: "Составление моделей молекул аммиака и аминов";
Лабораторный опыт № 4: "Составление молекул аминокислот и определение ассиметричного атома углерода"
Лабораторный опыт № 5: "Свойства аминокислот";
4) "Химия живого". Классификация углеводов и их строение, свойства и применение углеводов, белки, структуры белковых молекул, определение структуры полипептидов, роль и применение ферментов, нуклеиновые кислоты: состав и структура ДНК, РНК, ATФ и энергия, биологически значимые элементы, загрязнение окружающей среды тяжелыми металлами, влияние тяжелых металлов на белки;
Лабораторный опыт № 6: "Химические свойства глюкозы как альдегидоспирта. Качественная реакция на крахмал";
Практическая работа № 1: "Денатурация и цветные реакции белков";
Лабораторный опыт № 7 "Изготовление модели ДНК";
5) "Синтетические полимеры". Высокомолекулярные соединения, реакции полимеризации, реакции поликонденсации, полиамиды и полиэфиры, применение, воздействие пластиков на окружающую среду;
Лабораторный опыт № 8: "Полимеры и их свойства";
Практическая работа № 2: "Распознавание пластмасс и волокон";
6) "Органический синтез". Основные функциональные группы в органических соединениях, генетическая связь органических веществ;
7) "Элементы 14 (IV) группы". Изменение свойств элементов 14 (IV) группы, химические свойства элементов 14 (IV) группы и их соединений, свойства оксидов элементов 14 (IV) группы, формы нахождения в природе и способы получения простых веществ;
8) "Азот и сера". Особенности строения и свойства молекулы азота, аммиак и соли аммония, промышленное получение аммиака, промышленное производство азотных удобрений, экологическое воздействие оксидов азота и нитратов на окружающую среду, сероводород и сульфиды, диоксиды серы, влияние на окружающую среду и применение, контактный способ получения серной кислоты,
Демонстрация № 1: "Окислительные свойства серной и азотной кислот";
9) "Растворы кислот и оснований". Теории кислот и оснований, ионное произведение воды, водородный показатель, сила кислот и оснований, степень диссоциации, буферные растворы,
10) "Производство металлов". Получение металлов и сплавов, применение электролиза в промышленности, научные принципы химических производств, проблемы охраны окружающей среды при производстве металлов;

11) "Ауыспалы металдар" Ауыспалы металдардың жалпы сипаттамасы; кешенді қосылыстар; ауыспалы металдардың биологиялық ролі;
12) "Жаңа заттарды және материалдарды өндіру". Жаңа материалдарды әзірлеу және құру, физиологиялық белсенді табиғи және синтетикалық қосылыстар, дәрілік препараттарды синтездеу және өндіру, нанотехнология, нанокөміртекті бөлшектердің құрылымы, жаңа полимерлерді алу, жаңа материалдардың практикалық мәні;
13) "Жасыл химия". "Жасыл химияның" 12 принципі. Атмосфера, гидросфера, литосфераның ластануы. Жердің озон қабатының бұзылуы, Ғаламдық жылыну.
3-тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
13. Бағдарламада "оқыту мақсаттары" төрт саннан тұратын кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар бөлім және бөлімше ретін, төртінші сан бөлімшедегі оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 10.2.1.4. кодында "10"-сынып, "2.1" – екінші бөлімнің бірінші бөлімшесі, "4" - оқыту мақсатының реттік саны.
1. Заттардың бөлшектері:
Білім алушылар жасай алады
10-сынып
11-сынып
1.1 Атомдар, молекулалар және иондар
10.1.1.1 химияның негізгі стехиометриялық заңдарының тұжырымдамасын, қолдану аясын атау: зат массасының сақталу заңы, көлем қатынастар заңы, Авогадро заңы;
10.1.1.2 зат мөлшері шамасын және стехиометриялық заңдарды қолданып есептеулер жүргізу
1.2 Атомның құрамы мен құрылысы
10.1.2.1 "нуклидтер" мен "нуклондар" ұғымының мағынасын түсіндіру;
10.1.2.2 қоспадағы химиялық элементтің табиғи изотоптарының орташа салыстырмалы атомдық массаларын есептеу;
10.1.2.3 радиоактивтіліктің табиғатын және радиоактивті изотоптарды қолдануды түсіндіру
1.3 Атомда электрондардың қозғалысы мен таралуы
10.1.3.1 квант сандарының сипаттамасы мен мәндерін атау;
10.1.3.2 алғашқы 36 химиялық элементтің электрондық конфигурациясын жазу
1.4 Химиялық байланыстың түрлері
10.1.4.1 донор-акцепторлы және алмасу механизмі бойынша ковалентті байланыстың түзілуін түсіндіру;
10.1.4.2 қос және үш еселі байланыстың түзілуін түсіндіру;
10.1.4.3 ковалентті байланыстың қасиеттерін сипаттау;
10.1.4.4 әртүрлі гибридтену түрлерін түсіндіру;
10.1.4.5 заттың құрылысы мен қасиеттерінің өзара байланысын түсіндіру;
10.1.4.6 атомдардың электртерістілік ұғымының физикалық мәнін түсіндіру және оның негізінде химиялық байланыстың түрін болжау;
10.1.4.7 иондық байланыстың қарама-қарсы зарядталған иондардың электростатикалық тартылуы нәтижесінде түзілетіндігін түсіну;
10.1.4.8 металдық байланыстың табиғатын және оның металдардың физикалық қасиеттеріне әсерін түсіндіру;
10.1.4.9 сутекті байланыстың түзілу механизмін түсіндіру;

11) "Переходные металлы". Общая характеристика переходных металлов; биологическая роль переходных металлов, комплексные соединения;
12) "Разработка новых веществ и материалов". Разработка и создание новых материалов, природные и синтетические соединения с физиологической активностью, разработка и синтез лекарственных препаратов, нанотехнология структура наноуглеродных частиц, разработка новых полимеров, практическое значение новых материалов.
13) "Зеленая химия". 12 принципов "зеленой химии", загрязнение атмосферы, гидросферы, литосферы, разрушение озонового слоя Земли, глобальное потепление.
Глава 3. Система целей обучения
13. Цели обучения в программе содержат кодировку. Первое число кода обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели в данном подразделе. Например, в кодировке 10.2.1.4: "10" – класс, "2.1" – раздел и подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
1) Частицы вещества
Обучающиеся должны уметь:
10-класс
11-класс
1.1 Атомы, ионы и молекула
10.1.1.1 называть формулировки и границы применимости основных стехиометрических законов химии: закона сохранения массы, закона объемных отношений, закона Авогадро; масса";
10.1.1.2 производить вычисления с использованием величины количества вещества и стехиометрических законов
1.2 Состав и строение атома
10.1.2.1 объяснять физический смысл понятий "нуклиды" и "нуклоны";
10.1.2.2 вычислять среднюю относительную атомную массу смеси природных изотопов элемента;
10.1.2.3 объяснять природу радиоактивности и применение радиоактивных изотопов;
1.3 Распределение и движение электронов в атомах
10.1.3.1 называть характеристики и значения квантовых чисел;
10.1.3.2 писать электронные конфигурации первых 36 химических элементов
1.4 Виды химической связи
10.1.4.1 объяснять образование ковалентной связи по обменному и донорно-акцепторному механизмам;
10.1.4.2 объяснять образование двойных и тройных связей;
10.1.4.3 описывать свойства ковалентной связи;
10.1.4.4 объяснять различие видов гибридизации;
10.1.4.5 объяснять взаимосвязь строения и свойств веществ;
10.1.4.6 объяснять физический смысл понятия электроотрицательности атомов и прогнозировать на ее основе вид химической связи в соединении;
10.1.4.7 понимать, что ионная связь образуется в результате электростатического притяжения противоположно заряженных ионов;
10.1.4.8 объяснять природу металлической связи и ее влияние на физические свойства металлов;
10.1.4.9 объяснять механизм образования водородной связи;

10.1.4.10 кристалл тор типтері және байланыс түрлері әртүрлі қосылыстардың қасиеттерін болжау
2. Химиялық реакциялардың жүру заңдылықтары:
Білім алушылар білуі тиіс:
10-сынып
11-сынып
2.1 Периодтық заң және периодтық жүйе
10.2.1.1 химиялық элемент атомдарының қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарының сипаттау: радиусы, иондану энергиясы, электронтартқыштық, электртерістілік және тотығу дәрежесі
10.2.1.2 период және топ бойынша химиялық элементтердің оксидтерінің, гидроксидтерінің және сутекті қосылыстарының қышқылдық-негіздік қасиеттерінің өзгеру заңдылығын түсіндіру
10.2.1.3 - периодтық кестеде орналасуы бойынша химиялық элементтердің және олардың қосылыстарының қасиеттерін болжа
10.2.1.4 топ бойынша галогендердің физикалық және химиялық қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын түсіндіру
10.2.1.5 галогендердің тотығу-тотықсыздану реакция теңдеулерін құрастыру
10.2.1.6 галогендер және олардың қосылыстарының физиологиялық ролін анықтау
10.2.1.7 2 (ІІ) топ элементтерінің физикалық және химиялық қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын түсіндіре алу
10.2.1.8 - табиғаттағы карбонаттар айналымының схемасын құру және олардың қолданылу аймағын атау
11.2.1.1 14 (ІV) топ элементтерінің физикалық және химиялық қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын түсіндіру;
11.2.1.2 14 (ІV) элементтерінің және олардың қосылыстарының химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру;
11.2.1.3 14 (ІV) топэлементтерінің +2 және +4 тотығу дәрежелі оксидтерінің қасиеттерін түсіндіре алу
11.2.1.5 14 (ІV) топ элементтерінің жай заттары және химиялық қосылыстарының алыну әдістерін сипаттау;
11.2.1.6 14 (ІV) топ элементтерінің және оның қосылыстарының таралуы және қолданылуы туралы мәліметтерді талдау
11.2.1.7 аммоний ионындағы байланыстардың түзілу механизмін түсіндіру
11.2.1.8 газ тәрізді аммиактың және оның сулы ерітіндісінің химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру
11.2.1.9 аммиакты өнеркәсіпте өндірудің (Габер процесі) ғылыми принциптерін түсіндіру;
11.2.1.10 азот тыңайтқыштары өндірісі үдерісін түсіндіру;
11.2.1.11 азот оксидтерінің атмосфераға, нитраттардың топыраққа және су ресурстарына әсерін талдау;
11.2.1.12 азот қосылыстарының қоршаған ортаға әсерін азайту мәселелерін шешудің жолдарын ұсыну;
11.2.1.13 - күкіртсутектің тотықсыздандырғыш қасиеттерін түсіндіру;
11.2.1.14 - сульфид-ионының сапалық реакциясын білу;
11.2.1.15 - атмосфераның күкірт диоксидімен ластану көздерін және қышқыл жаңбырдың түзілу мәселелерін атау;

10.1.4.10 прогнозировать свойства соединений с различными видами связей и типами кристаллических решеток
2) Закономерности протекания химических реакций
Обучающиеся должны уметь
10-класс
11-класс
2.1 Периодический закон и периодическая система
10.2.1.1 описывать закономерности изменения свойств атомов химических элементов: радиуса, энергии ионизации, сродства к электрону, электроотрицательности и степени окисления;
10.2.1.2 объяснять закономерности изменений кислотно - основных свойств оксидов, гидроксидов и водородных соединений химических элементов по периодам и группам;
10.2.1.3 прогнозировать свойства химических элементов и их соединений по положению в периодической системе
10.2.1.4 объяснять закономерности изменения физических и химических свойств галогенов в группе
10.2.1.5 составлять уравнения окислительно-восстановительных реакций галогенов
10.2.1.6 определять физиологическую роль галогенов и их соединений;
10.2.1.7 объяснять закономерности изменения физических и химических свойств элементов 2 (ІІ) группы
10.2.1.8 составлять схему круговорота карбонатов в природе и называть области их применения
11.2.1.1 объяснять закономерности изменения физических и химических свойств элементов 14 (IV) группы;
11.2.1.2 составлять уравнения реакций, характеризующих химические свойства элементов 14 (IV) группы и их соединений;
11.2.1.3 объяснять свойства оксидов элементов 14 (IV) группы со степенью окисления (+2) и (+4);
11.2.1.4 прогнозировать относительную стабильность соединений элементов 14 (IV) группы со степенями окисления (+2) и (+4) в водных растворах;
11.2.1.5 описывать способы простых веществ и химических соединений элементов 14 (получения IV) группы;
11.2.1.6 анализировать информацию о распространении и применении элементов 14 (IV) группы и их соединений;
11.2.1.7 объяснять механизм образования связей в ионе аммония;
11.2.1.8 составлять уравнения реакций, характеризующих химические свойства газообразного аммиака и его водного раствора;
11.2.1.9 объяснять научные принципы промышленного синтеза аммиака (процесса Габера) и окисления оксида серы и азота
11.2.1.10 объяснять процесс производства азотных удобрений;
11.2.1.11 анализировать воздействие оксидов азота на атмосферу, нитратов на почву и водные ресурсы;
11.2.1.12 предлагать пути решения проблемы уменьшения воздействия соединений азота на окружающую среду;
11.2.1.13 знать качественную реакцию на сульфидион;
11.2.1.14 называть источники загрязнения атмосферы диоксидом серы и проблему образования кислотных дождей;
11.2.1.15 знать области применения оксида серы (IV) в пищевой промышленности;

11.2.1.16- тағам өнеркәсібінде күкірт (IV) оксидін қолданылу аймағын атау;
11.2.1.17 - күкірт қышқылын жанасу әдісімен алу процесін түсіндіру;
11.2.1.18 - күкірт қышқылын өнеркәсіптік өндірудің ғылыми принциптерін түсіндіру;
11.2.1.19 - күкірт қышқылының қолдану аймағын атау;
11.2.1.20 - ауыспалы элементтер айнымалы тотығу дәрежесін көрсететінін білу;
11.2.1.21 атомдар құрылысы негізінде ауыспалы металдардың физикалық және химиялық қасиеттерін түсіндіру;
11.2.1.22 кешенді қосылыстың құрылымын сипаттау;
11.2.1.23 - ауыспалы металдардың кешенді қосылыстарының химиялық қасиеттерін сипаттау;
11.2.1.24 гемоглобин құрамында темір (+2) кешенінің болатынын түсіндіру және оттегін тасымалдаудағы оның ролін түсіну;
11.2.1.25 иіс газымен улану қалай жүретіндігін түсіндіру және алғашқы көмек көрсету әдісін сипаттау
2.2 Заттар массасының сақталу заңы
10.2.2.1 қалыпты және стандартты жағдайда "молярлық концентрация", "молярлық көлем" шамаларын қолданып есептеулер жүргізу;
10.2.2.2 бастапқы заттардың белгiлi зат мөлшерлері (массалары, көлемдері, бөлшек сандары) бойынша реакцияға қатысқан заттардың бiреуi артық мөлшерде және құрамында белгілі үлесте қоспалары бар болған жағдайда реакция өнiмдерiнiң зат мөлшерлерін (массаларын, көлемдерін, бөлшек сандарын) есептеу;
10.2.2.3 теориялық мүмкіндікпен салыстырғандағы реакция өнімінің шығымын пайызбен есептеу;
11.2.2.1 параллель жүретін реакциялар теңдеулері бойынша есептер шығару;
11.2.2.2 тізбектеле жүретін реакция теңдеулері бойынша есептер шығару;
2.3 Стандартты электрондық потенциалдар
10.2.3.1 электронды баланс әдісімен тотығу-тотықсыздану реакциясы теңдеулерін құрастыру;
10.2.3.2 жартылай иондық реакция әдісімен тотығу – тотықсыздану реакцияларының электрондық-иондық теңдеулерін құрастыру;
10.2.3.3 "стандартты электродтық потенциал" ұғымын түсіндіру;
10.2.3.4 сулы ерітіндідегі химиялық реакциялардың жүру мүмкіндігін болжау үшін стандартты электродтық потенциалдар кестесін қолдану;
10.2.3.5 гальваникалық элементті химиялық реакция энергиясын электр энергиясына айналдыратын құрылғы есебінде түсіну;
10.2.3.6 гальваникалық элементтің жұмыс принципін түсіндіру;
10.2.3.7 аккумуляторларды зарядтау және разрядтау процесін сипаттау;
11.2.3.1 металдарды алудың маңызды әдістерін талдау: гидрометаллургия, пирометаллургия, электрометаллургия және олардың артықшылықтары мен кемшіліктерін бағалау;
11.2.3.2 ғылымда, техникада және тұрмыста қолданылатын маңызды құймалардың құрамын білу: шойын, болат, жез, қола, мельхиор, дюралюминий;
11.2.3.3 шойын және болатты алу әдістерін және қасиеттерін сипаттау;

11.2.1.16 объяснять процесс получения серной кислоты контактным способом;
11.2.1.17 объяснять научные принципы промышленного производства серной кислоты;
11.2.1.18 называть области применения серной кислоты;
11.2.1.19 знать, что переходные элементы проявляют переменную степень окисления;
11.2.1.20 объяснять физические и химические свойства переходных металлов на основе строения атомов;
11.2.1.21 описать строение комплексного соединения;
11.2.1.22 описывать химические свойства комплексных соединений переходных металлов;
11.2.1.23 объяснять, что в составе гемоглобина содержатся комплексы железа (+2) и понимать их роль в транспортировке кислорода;
11.2.1.24 объяснять, как происходит отравление угарным газом и описывать способы оказания первой помощи
2.2 Закон сохранения массы веществ
10.2.2.1 производить расчеты с применением величины "молярная концентрация", "молярный объем" при нормальных и стандартных условиях;
10.2.2.2 вычислять количество вещества (массу, объем и количество частиц) продуктов реакций по известным количествам (массам, объемам и количеству частиц) исходных веществ, если одно из них взято в избытке и содержит определенную долю примесей
10.2.2.3 вычислять выход продукта в процентах от теоретически возможного;
11.2.2.1 решать задачи по уравнениям параллельно протекающих реакций;
11.2.2.2 решать задачи по уравнениям последовательно протекающих реакций
2.3 Стандартные электродные потенциалы
10.2.3.1 составлять уравнения окислительно-восстановительных реакций методом электронного баланса;
10.2.3.2 составлять уравнения окислительно-восстановительных реакций методом электронно-ионного баланса полуреакций;
10.2.3.3 объяснить понятие "стандартный электродный потенциал";
10.2.3.4 использовать таблицу стандартных электродных потенциалов для прогнозирования возможности протекания химических реакций в водных растворах;
10.2.3.5 понимать гальванический элемент как устройство для преобразования энергии химической реакции в электрическую;
10.2.3.6 объяснять принцип работы гальванических элементов;
10.2.3.7 описывать процессы зарядки и разрядки аккумуляторов;
11.2.3.1 анализировать важнейшие способы получения металлов: гидрометаллургия, пирометаллургия, электрометаллургия и оценивать их достоинства и недостатки;
11.2.3.2 знать составы важнейших сплавов, применяемых в науке, технике и в быту: чугуна, стали, латуни, бронзы, мельхиора, дюралюминия;
11.2.3.3 описывать способы получения и свойства чугуна и стали;

11.2.3.4 металдарды электролизбен алу әдісін түсіндіру;
11.2.3.5 гальваностегия, гальванопластика процестерін ажырату;
11.2.3.6 коррозиядан қорғау және декоративті мақсаттар үшін гальваникалық жабындарды қолдану принциптерін зерделеу;
11.2.3.7 химиялық өндірістің жалпы ғылыми принциптерін атау;
11.2.3.8 материалдарды екіншілік қайта өңдеудің қажеттілігін негіздеу;
11.2.3.9 металлургия өнеркәсібінің экологиялық проблемаларын түсіндіру
3. Химиялық реакциялар энергетикасы:
Білім алушылар жасай алады
10-сынып
11-сынып
3.1 Экзотермиялық және эндотермия-лық реакциялар
10.3.1.1 ішкі энергия және энтальпия өзгерістер жылу эффектісі болып табылатындығын түсіну
10.3.1.2 химиялық реакциялар - байланыстардың үзілуі мен жаңа байланыстардың түзілу процесін қамтитындығын түсіну;
10.3.1.3 реакцияның энтальпия өзгерісін тәжірибе жүзінде анықтау және оны анықтамалық деректер негізінде есептеу;
10.3.1.4 Гесс заңының физикалық мәнін түсіндіру және оны химиялық реакцияның энтальпия өзгерісін есептеу үшін қолдана алу;
10.3.1.5 энтропияны жүйенің ретсіздік өлшемі ретінде түсіндіру және оны анықтамалық деректер бойынша есептеу
3.2 Химиялық реакциялардың жылдамдығы
10.3.2.1 гомогенді және гетерогенді реакциялар үшін жылдамдық өрнегін білу
10.3.2.2 қарапайым реакциялардың орташа жылдамдығына есептеулер жүргізу
10.3.2.3 қайтымды реакциялар үшін әрекеттесуші массалар заңының қолданылатындығын түсіндіру
10.3.2.4 әрекеттесуші массалар заңы бойынша есептеулер жүргізу;
10.3.2.5 химиялық реакция жылдамдығына қысымның әсерін түсіндіру
10.3.2.6 химиялық реакция жылдамдығына температураның әсерін тәжірибе жүзінде зерделеу
10.3.2.7 химиялық реакция жылдамдығына концентрацияның әсерін тәжірибе жүзінде зерделеу
10.3.2.8 "белсендіру энергиясы" ұғымының физикалық түсіндіру
10.3.2.9 катализ процесінің мәнін түсіндіру
10.3.2.10 гомогенді және гетерогенді катализді ажырату
10.3.2.11 катализаторлардың әсер ету механизмін түсіндіру
3.3 Химиялық тепе-теңдік
10.3.3.1 химиялық тепе-теңдіктің динамикалық сипатын түсіндіру;
10.3.3.2 химиялық тепе-теңдікке температура, концентрация және қысым өзгерісінің әсерін болжау;
10.3.3.3 не себепті катализатор тепе-теңдіктің тез орнауына әсер ететінін, бірақ ығысуына әсер етпейтіндігін түсіндіру;
10.3.3.4 әр түрлі факторлардың тепе-теңдіктің ығысуына әсерін тәжірибе жүзінде зерттеу;
10.3.3.5 реакция үшін тепе-теңдік константасының өрнегін құру;
10.3.3.6 тепе-теңдік константасына әр түрлі факторлардың әсерін болжау;
10.3.3.7 тепе-теңдік константасына қатысты есептерді шығару;
3.4 Қышқылдар мен негіздер теориясы. Электролиттер ерітінділеріндегі иондық тепе-теңдіктер

11.2.3.4 объяснять способы получения металлов электролизом;
11.2.3.5 различать процессы гальваностегии, гальванопластики;
11.2.3.6 изучить принципы использования гальванических покрытий для декоративных целей и защиты от коррозии;
11.2.3.7 называть общие научные принципы химических производств;
11.2.3.8 обосновывать необходимость вторичной переработки материалов;
11.2.3.9 объяснять экологические проблемы металлургической промышленности
3) Энергетика химических реакций
Обучающиеся должны уметь
10-класс
11класс
3.1 Экзотермические и эндотермические реакции
10.3.1.1 понимать, что изменения внутренней энергии и энтальпии являются тепловыми эффектами;
10.3.1.2 понимать, что химические реакции включают в себя процессы разрыва связей и образования новых химических связей;
10.3.1.3 определять экспериментально изменение энтальпии реакции и вычислять ее на основе справочных данных;
10.3.1.4 объяснять физический смысл закона Гесса и следствия из него, уметь использовать его для расчета изменения энтальпии химических реакций;
10.3.1.5 объяснять энтропию как меру беспорядка в системе и вычислять ее по справочным данным
3.2 Скорость химических реакций
10.3.2.1 знать выражение скорости для гомогенных и гетерогенных реакций
10.3.2.2 производить расчеты средней скорости реакций
10.3.2.3 объяснять применение закона действующих масс для обратимых реакций
10.3.2.4 производить расчеты используя закон действующих масс
10.3.2.5 объяснять влияние давления на скорость химических реакций
10.3.2.6 экспериментально изучить влияние температуры на скорость химических реакций
10.3.2.7 экспериментально изучить влияние концентрации на скорость химических реакций
10.3.2.8 объяснять физический смысл понятия "энергия активации"
10.3.2.9 объяснять сущность процесса катализа
10.3.2.10 различать гомогенный и гетерогенный катализ
10.3.2.11 объяснять механизм действия катализаторов
3.3 Химическое равновесие
10.3.3.1 объяснять динамический характер химического равновесия;
10.3.3.2 прогнозировать влияние изменения температуры, концентрации и давления на химическое равновесие;
10.3.3.3 объяснять, почему катализатор способствует быстрому установлению равновесия, но не смещает его;
10.3.3.4 экспериментально изучать влияние различных факторов на смещение равновесия;
10.3.3.5 составлять выражение константы равновесия реакции;
10.3.3.6 прогнозировать влияние различных факторов на константу равновесия;
10.3.3.7 производить расчеты, связанные с константой равновесия
3.4 Теории кислот и оснований. Ионные равновесия в растворах электролитов

11.3.4.1 Аррениус, Льюис және Бренстед-Лоури теорияларын және олардың қолдану шектерін сипаттау және түсіну;
11.3.4.2 судың иондық көбейтіндісін білу;
11.3.4.3 күшті қышқыл және күшті негіздің pH ін есептеу;
11.3.4.4 буферлі ерітінділердің әсер ету принципін түсіндіру;
11.3.4.5 буферлі ерітінділердің қолдану аймағын атау;
4. Химия және қоршаған орта
Білім алушылар жасай алады
10-сынып
11-сынып
4.1 Жер химиясы
11.4.1.1 "Жасыл химияның" 12 принципін атау және оны түсіндіру;11.4.1.2 атмосфера, гидросфера және литосфераның ластану масштабын түсіндіру;11.4.1.3 озон қабатының бұзылу себептерін зерделеу;11.4.1.4 "парникті эффектінің" салдарларын болжау;11.4.1.5 "парникті эффектінің" және озон қабатының бұзылу мәселелерін ажырату;11.4.1.6 ғаламдық мәселелерді шешудің жолдарын бағалау
4.2 Көміртек және оның қосылыстары
10.4.2.1 - органикалық химия - бұл көмірсутектер және олардың туындыларының химиясы деп түсіну
10.4.2.2 - көмірсутектердің эмпирикалық, молекулалық, құрылымдық және кеңістіктік формулаларын ажырату
10.4.2.3 - функционалдық топтар бойынша органикалық қосылыстардың негізгі кластарын ажырату
10.4.2.4 - гомологтық қатардың қалыптасуын және оның өкілдері қасиеттерінің ұқсастығын түсіндіру
10.4.2.5 - қосылыстардың құрылымдық формуласын құру және оларды IUPAC номенклатурасы бойынша атау
10.4.2.6 - изомерия түрлерін атау және изомерлер формулаларын құрастыру: құрылымдық, байланыстың орны бойынша, функционалдық топтар және классаралық изомерлер
10.4.2.7 - әр түрлі алкандардың жану процесін зерттеу және олардың отын ретінде қолдануын түсіндіру
10.4.2.8 - алкандардың жану өнімдерін және қоршаған ортаға экологиялық салдарын бағалау
10.4.2.9 - берілген жану өнімдері бойынша заттың гомологтық қатары бойынша молекулалық формуласын анықтау
10.4.2.10 - алкандардың галогендеу реакция теңдеулерін құру
10.4.2.11 - "қанықпағандық" терминін және оның қосылыстың қасиеттеріне әсерін түсіндіру
10.4.2.12 - алкендердің қанықпағандығын тәжірибе жүзінде дәлелдеу
10.4.2.13 - электрофильді және нуклеофильді бөлшектерді ажырату
10.4.2.14 - полимерлеу реакциясының мәнін түсіндіру
10.4.2.15 - химиялық реагенттерге қатысы бойынша пластиктердің салыстырмалы инерттілігін тәжірибе жүзінде дәлелдеу
10.4.2.16 полиэтилен өндірісі процесінің схемасын құру
10.4.2.17 полиалкендердің қолдану аймағын атау және олардың өнімдерін қайта өңдеудің маңыздылығын бағалау
10.4.2.18 алкадиендердің құрылысы негізінде олардың қасиеттерін түсіндіру
10.4.2.19 каучук пен резинаның табиғатта таралуын, алыну жолдарын оқу
10.4.2.20 алкиндердің құрылымдық формулаларын құрастыру, химиялық қасиеттері мен алыну жолдарын оқу

11.3.4.1 описывать теории Аррениуса, Льюиса и Бренстеда-Лоури и объяснять границы их применимости;
11.3.4.2 знать значение ионного произведения воды;
11.3.4.3 рассчитывать pH сильной кислоты и сильного основания;
11.3.4.4 объяснять принцип действия буферных растворов;
11.3.4.5 называть области применения буферных растворов
4) Химия вокруг нас
Обучающиеся должны уметь
10-класс
11-класс
4.1 Химия Земли
11.4.1.1 называть и объяснять 12 принципов "Зеленой" химии;
11.4.1.2 объяснять масштабы загрязнения атмосферы, гидросферы и литосферы;
11.4.1.3 изучать причины разрушения озонового слоя;
11.4.1.4 прогнозировать последствия "парникового эффекта";
11.4.1.5 разграничивать проблемы "парникового эффекта" и разрушения озонового слоя;
11.4.1.6 оценивать пути решения глобальных проблем
4.2 Углерод и его соединения
10.4.2.1 понимать органическую химию, как химию углеводородов и их производных;
10.4.2.2 различать эмпирическую, молекулярную, структурную и пространственную формулы углеводородов;
10.4.2.3 различать основные классы органических соединений по функциональным группам;
10.4.2.4 объяснять формирование гомологических рядов и сходство свойств их гомологов;
10.4.2.5 составлять структурные формулы соединений и называть их по номенклатуре IUPAC;
10.4.2.6 называть виды изомерии и составлять формулы изомеров: структурных, положения связи, функциональных групп и межклассовых;
10.4.2.7 исследовать процесс горения различных алканов и объяснять их применение в качестве топлива;
10.4.2.8 оценивать продукты сгорания алканов и экологические последствия для окружающей среды;
10.4.2.9 определять молекулярную формулу вещества по данным продуктам сгорания и гомологическим рядам;
10.4.2.10 составлять уравнения реакций галогенирования алканов;
10.4.2.11 объяснять термин "ненасыщенность" и влияние ненасыщенности на свойства соединения;
10.4.2.12 экспериментально доказывать ненасыщенность связей в алкенах;
10.4.2.13 различать электрофильные и нуклеофильные частицы;
10.4.2.14 объяснять сущность реакции полимеризации;
10.4.2.15 экспериментально доказывать относительную инертность пластиков по отношению к химическим реагентам;
10.4.2.16 составлять схему процесса производства полиэтилена;
10.4.2.17 называть области применения полиалкенов и оценивать значимость продуктов их переработки;
10.4.2.18 объяснить свойства алкадиенов на основе их строения
10.4.2.19 изучать нахождениев природе, получение каучука и резины
10.4.2.20 составлять структурные формулы алкинов, изучить химические свойства и способы получения алкинов

10.4.2.21 мұнайды айдау үдерісінің маңызын түсіну және қолданылу аясын сипаттау
10.4.2.22 термиялық және катализдік крекинг процесін түсіндіру
10.4.2.23 мұнайға серік газдардан маңызды өнімдер алу жолдарын білу
10.4.2.24 спирттерді функционалдық топтардың орналасуы және гидроксил тобының саны бойынша жіктеу
10.4.2.25 - молекуладағы атомдардың өзара әсері негізінде спирттердің химиялық қасиеттерін түсіндіру
10.4.2.26- біратомды және көпатомды спиртттерге сапалық реакция жүргізу
10.4.2.27 - этанолды этиленді гидратациялау және глюкозаны ашыту арқылы алу реакциясының теңдеулерін құрастыру
10.4.2.28 - этанолды алу әдістерінің артықшылықтары мен кемшіліктерін бағалау;
10.4.2.29 спирттердің адам ағзасына уытты әсерін зерделеу
10.4.2.30 фенолдың құрамы мен құрылысын, пластмасса өндіруде фенолдың қолданылуын білу
10.4.2.31 галогеналкандарды алу реакциясының радикалды механизімін түсіндіру;
10.4.2.32 галогеналкандардың әсеріне байланысты қоршаған ортада туындаған мәселелерді айқындау;
10.4.2.33 нуклеофильді реагенттермен галогеналкандардың реакция теңдеулерін құрастыру;
10.4.2.34 галогеналкандардың нуклеофильді орынбасу реакциясының механизмін түсіндіру;
11.4.2.1 альдегидтердің, кетондардың және карбон қышқылдарының функциональды топтарының құрылысын сипаттау;
11.4.2.2 альдегидтердің, кетондардың және карбон қышқылдарының құрылымдық формулаларын құрастыру және оларды IUPAC бойынша атау
11.4.2.3 карбон қышқылдарының физикалық қасиеттерін және алыну жолдарын түсіндіру
11.4.2.4 альдегидтер және кетондардың нуклеофильді қосылу реакциясына мысалдар келтіру
11.4.2.5 карбон қышқылдарының химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру
11.4.2.6 этерификация реакциясының механизмін сипаттау
11.4.2.7 карбон қышқылдары, күрделі эфирлер, сабын, синтетикалық жуғыш заттар және биодизельді отындардың қолданылу аймағын атау
11.4.2.8 майлардың құрамы мен құрылысын білу
11.4.2.9 бензол молекуласының құрылымын түсіндіру
11.4.2.10 бензол және оның гомологтарын алу реакцияларын құрастыру
11.4.2.11 бензолды нитрлеу және галогендеу реакциясының механизмін түсіндіру;
11.4.2.12 органикалық қосылыстар синтезі үшін бензол реакциясының маңыздылығын түсіндіру
11.4.2.13 толуол молекуласындағы атомдардың өзара әсерлесуін түсіндіру
11.4.2.14 "мономер", "құрылымдық буын", "олигомер", "полимер", "полимерлену дәрежесі" негізгі ұғымдарын ажырату
11.4.2.15 полимерлену реакциясының теңдеуін құрастыру, поликонденсация реакциясының теңдеуін құру
11.4.2.16 поликонденсация реакциясы негізінде алынатын полимерлер гидролизденіп, биологиялық ыдырай алатынын түсіну

10.4.2.21 объяснять процесс фракционирования нефти и области применения фракций;
10.4.2.22 объяснять процессы каталитического и термического крекингов;
10.4.2.23 знать состав и получение из природного и попутного газов, угля важнейших продуктов
10.4.2.24 классифицировать спирты по расположению функциональной группы и по количеству гидроксильных групп;
10.4.2.25 объяснять химические свойства спиртов на основе взаимного влияния атомов;
10.4.2.26 проводить качественные реакции на одноатомные и многоатомные спирты;
10.4.2.27 составлять уравнения реакций получения этанола гидратацией этилена и брожением глюкозы;
10.4.2.28 оценивать преимущества и недостатки способов получения этанола;
10.4.2.29 изучать токсичные действия спиртов на организм человека;
10.4.2.30 Знать состав и свойства фенола, практическое применение фенола для получения пластмасс
10.4.2.31 объяснять радикальный механизм реакций получения галогеноалканов;
10.4.2.32 выявлять проблемы окружающей среды, связанные с влиянием галогеноалканов;
10.4.2.33 составлять уравнения реакций галогеноалканов с нуклеофильными реагентами;
10.4.2.34 объяснять механизм реакций нуклеофильного замещения
11.4.2.1 описывать строение функциональных групп альдегидов, кетонов и карбоновых кислот
11.4.2.2 составлять структурные формулы альдегидов, кетонов, и карбоновых кислот называть их по IUPAC
11.4.2.3 объяснять физические свойства и способы получения карбоновых кислот
11.4.2.4 приводить примеры реакций нуклеофильного присоединения альдегидов и кетонов
11.4.2.5 составлять уравнения реакций, характеризующих химически карбоновых кислот е свойства карбоновых кислот
11.4.2.6 описывать механизм реакции этерификации
11.4.2.7 называть области применения карбоновых кислот, сложных эфиров, мыла, синтетических моющих средств
11.4.2.8 знать состав и строение жиров
11.4.2.9 объяснять структуру молекулы бензола
11.4.2.10 составлять реакции получения бензола и его гомологов
11.4.2.11 объяснять механизм реакций нитрования и галогенирования бензола
11.4.2.12 объяснять важность реакций бензола для синтеза органических соединений
11.4.2.13 объяснять взаимное влияние атомов в молекуле толуола
11.4.2.14 различать понятия "мономер", "элементарное звено", "олигомер", "полимер", "степень полимеризации"
11.4.2.15 составлять уравнение реакции полимеризации и изучить свойство полимеров реакции поликонденсации
11.4.2.16 понимать, что полимеры, полученные поликонденсацией, подвергаются гидролизу и являются биологически разлагаемыми

11.4.2.17 полиэтилен, полипропилен, полистирол, тефлон, поливинилхлорид, полиметилметакрилат, полиэфир, фенолформальдегид шайыры және олардың негізінде алынған пластмассалардың қасиеттерін, қолдану аймағын атау
11.4.2.18 пластмасса және наноталшықтарды тәжірибе жүзінде анықтау
11.4.2.19 қоршаған ортаға пластиктер өндірісінің және қолданысының әсерін талдау
11.4.2.20 полимерлерді утилизациялау процесін сипаттау
11.4.2.21 жаңа материалдарды жасаумен және өндірумен айналысатын ғылымдар саласын атау
11.4.2.22 аспиринді, таксолды физиологиялық белсендігі жоғары табиғи және синтетикалық қосылыстардың өкілдері ретінде атау
11.4.2.23 физиологиялық белсенділік үшін хиральділік және молекулалық қабаттың маңыздылығын түсіндіру
11.4.2.24 синтетикалық дәрілік препарат үлгісі ретінде аспиринді алу процесін сипаттау
11.4.2.25 дәрілік заттарды өндіру проблемаларын атау
11.4.2.26 "нанобөлшек", "нанохимия" және "нанотехнология" ұғымдарының физикалық мәнін түсіндіру;
11.4.2.27 нанобөлшектерді синтездеу және зерттеу әдістерін сипаттау;
11.4.2.28 нанобөлшектердің қолдану аймағын атау
11.4.2.29 наноматериалдардың ерекшеліктерін сипаттау
11.4.2.30 көміртекті нанобөлшектер құрылымын сипаттау: фуллерен С60, графен, нанотүтік, наножіп, наноталшықтар;
11.4.2.31 кристалдарды өсіру және полимеризациялау жолымен наноматериалдардың алынуын сипаттау
11.4.2.32 жаңа полимерлер және композициялық материалдар өндірудің маңыздылығын түсіндіру;
11.4.2.33 сапалық реакциялар көмегімен функционалды топтарды анықтау
11.4.2.3 физикалық және химиялық сынақ көмегімен қосылыстарды анықтау
11.4.2.35 органикалық қосылыстардың негізгі кластарының генетикалық байланысын сипаттау
11.4.2.36 қарапайым органикалық синтезді жүргізе алу және түзілген өнімнің шығымын бағалау
5. Химия және өмір:
Білім алушылар жасай алады
10-сынып
11-сынып
5.1 Биохимия
11.5.1.1 аминдердің жіктелуін және номенклатурасын білу;
11.5.1.2 аммиак және аминдер құрылымын салыстыру;
11.5.1.3 аминдердің физикалық қасиеттерін түсіндіру;
11.5.1.4 аммиак, аминдер және анилиннің негіздік қасиеттерін салыстыру;
11.5.1.5 нитрилдерді тотықсыздандыру арқылы және галогеналкандардан нуклеофильді орынбасу реакциялары арқылы аминдердің түзілу механизмін сипаттау;
11.5.1.6 нитроқосылыстарды тотықсыздандырып анилин алу реакциясы теңдеуін құрастыру;
11.5.1.7 аминқышқылдардың жүйелі және тривиальді аталуынбілу;
11.5.1.8 аминқышқылдар молекулаларының құрамын, құрылысын сипаттау;
11.5.1.9 алмастырылатын және алмастырылмайтын аминқышқылдардың биологиялық ролін түсіндіру;
11.5.1.10 аминқышқылдардың биполярлы иондар түзу қабілетін түсіндіру;

11.4.2.17 называть свойства и области применения полимеров: полиэтилена, полипропилена, полистирола, тефлона, поливинилхлорида, полиметилметакрилата, полиэфира, фенолформальдегидных смол, а также пластмасс на их основе
11.4.2..18 экспериментально распознавать пластмассы и волокна
11.4.2.19 анализировать влияние способов получения и применения пластиков на окружающую среду
11.4.2.20 описывать процесс утилизации полимеров
11.4.2.21 называть области наук, занимающихся разработкой и созданием новых материалов
11.4.2.22 называть представителей физиологически активных природных и синтетических соединений, таких как аспирин и таксол
11.4.2.23 объяснять важность молекулярной оболочки и хиральности для физиологической активности соединений
11.4.2.24 описывать процесс получения аспирина как пример синтетического лекарственного препарата
11.4.2.25 перечислять проблемы производства лекарственных средств
11.4.2.26 объяснять физический смысл понятий "наночастица", "нанохимия" и "нанотехнология"
11.4.2.27 описывать методы синтеза и исследования наночастиц
11.4.2.28 называть области применения наночастиц;
11.4.2.29 характеризовать особенности наноматериалов
11.4.2.30 описывать структуру углеродных наночастиц: фуллерена С60, графена, нанотрубок, нанонитей, нановолокон
11.4.2.31 описывать получение наноматериалов путем выращивания кристаллов и полимеризацией
11.4.2.32 объяснять важность разработки новых полимеров и композиционных материалов
11.4.2.33 распознавать функциональные группы веществ с помощью качественных реакций
11.4.2.34 определять соединения с помощью химических и физических испытаний
11.4.2.35 описывать генетическую связь основных классов органических соединений;
11.4.2.36 проводить простейший органический синтез и оценивать выход продукта
5) Химия и жизнь
Обучающиеся должны уметь
10 класс
11 класс
5.1 Биохимия
11.5.1.1 знать классификацию и номенклатуру аминов;
11.5.1.2 сравнивать структуры аммиака и аминов;
11.5.1.3 объяснять физические свойства аминов;
11.5.1.4 сравнивать основные свойства аммиака, аминов и анилина;
11.5.1.5 описывать механизм образования аминов реакцией нуклеофильного замещения галогеноалканов и восстановлением нитрилов;
11.5.1.6 составлять уравнение реакции получения анилина восстановлением нитросоединений;
11.5.1.7 знать тривиальные и систематические названия аминокислот;
11.5.1.8 описывать состав и строение молекул аминокислот;
11.5.1.9 объяснять биологическую роль заменимых и незаменимых аминокислот;
11.5.1.10 объяснять способность аминокислот образовывать биполярные ионы;

11.5.1.11 аминқышқылдардың екідайлылығын тәжірибе жүзінде дәлелдеу;
11.5.1.12
-аминқышқылдардан нәруыздар алу кезінде пептидтік байланыстардың түзілуін түсіну;
11.5.1.13 нәруыздар гидролизнің реакция теңдеуін құрастыру;
11.5.1.14 глюкоза, фруктоза, рибоза, дезоксирибоза, сахароза, крахмал және целлюлозаның молекулаларының сызықты және циклді формасын құрастыру;
11.5.1.15 глюкозаның функционалдық топтарын тәжірибе жүзінде анықтай алу;
11.5.1.16 глюкозаның спирттік, сүт қышқылды, май қышқылды ашу реакцияларының теңдеулерін құрастыру;
11.5.1.17 крахмалға сапалық реакция жүргізе алу;
11.5.1.18 сахароза, крахмал, целлюлозаның гидролиз өнімдерін атау;
11.5.1.19 крахмал және целлюлозаның құрылысын, қасиеттерін салыстыру;
11.5.1.20 нәруыздардың өмір үшін ролін сипаттау;
11.5.1.21 гидролиз реакциясы бойынша берілген деректер негізінде полипептидтің құрамын анықтау;
11.5.1.22 ақуызға сапалық реакцияларды тәжірибе жүзінде жасау;
11.5.1.23 "құлып және кілт" моделі тұрғысынан ферменттердің әрекетін және ферментативті катализ процесін түсіндіру;
11.5.1.24 ингибирлі бәсекелестікті түсіндіру;
11.5.1.25 ДНҚ құрылымының моделін сипаттау;
11.5.1.26 ДНҚ молекуласындағы ақуыздың біріншілік құрылымын кодтау жүйесін түсіндіру;
11.5.1.27 АТФ гидролизі құрылымын және сызбасын құрастыру;
11.5.1.28 биологиялық маңызды металдардың: темір, магний, кальций, калий, натрийдің ролін бағалау;
11.5.1.29 қоршаған ортаның ауыр металдармен ластану көздерін атау;
11.5.1.30 ауыр металдардың тірі ағзаға уытты әсерін түсіндіру
14. Осы оқу бағдарламасы қосымшада берілген жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11-сыныптарға арналған "Химия" пәнінен оқу жүктемесі төмендетілген үлгілік оқу бағдарламасының Ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
15. Тоқсандағы бөлімдер және бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Жалпы орта білім беру
деңгейінің жаратылыстану-
математикалық бағыттағы
10-11-сыныптарға арналған
"Химия" пәнінен оқу жүктемесі
төмендетілген үлгілік оқу
бағдарламасына
қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11-сыныптарға арналған "Химия" оқу жүктемесі төмендетілген үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша Ұзақ мерзімді жоспар
1) 10-сынып
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
Тақырыбы/Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі мазмұны
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
10.1 Атом құрылысы
Атом – күрделі бөлшек."Орташа салыстармалы атомдық массаны есептеу" тақырыбына есептер шығару
10.1.2.1 "нуклидтер" мен "нуклондар" ұғымының физикалық мәнін түсіндіру10.1.2.2 табиғи қоспадағы химиялық элемент изотоптарының орташа салыстырмалы атомдық массаларын есептеу
Радиоактивтілік
10.1.2.3 радиоактивтіліктің табиғатын және радиоактивті изотоптарды қолдануды түсіндіру
Энергетикалық деңгейлер. Кванттық сандар және орбитальдар
10.1.3.1 Квант сандарының мәні мен сипаттамасын атау10.1.3.2 алғашқы 36 химиялық элементтің электрондық конфигурациясын жазу
10.1 Элементтер мен олардың қосылыстарының периодты өзгеруі
Период және топ бойынша элементтер қасиеттерінің өзгеру заңдылықтары
10.2.1.1 химиялық элемент атомдарының физикалық қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарының сипаттау: атом радиусы, иондану энергиясы, электронтартқыштық, электртерістілік және тотығу дәрежесі
Периодтар және топтарда қосылыстардың тотығу-тотықсыздану қасиеттерінің өзгеру заңдылықтары
10.2.1.2 период және топ бойынша химиялық элементтердің оксидтерінің, гидроксидтерінің және сутекті қосылыстарының қышқылдық-негіздік қасиеттерінің өзгеру заңдылығын түсіндіру10.2.1.3 периодтық кестеде орналасуы бойынша химиялық элементтердің және олардың қосылыстарының қасиеттерін болжау
10.1 Химиялық байланыс
Ковалентті байланыс.Ковалентті байланыс қасиеттері
10.1.4.1 донор-акцепторлы және алмасу механизмі бойынша ковалентті байланыстың түзілуін түсіндіру10.1.4.2 қос және үш еселі байланыстың түзілуін түсіндіру10.1.4.3 ковалентті байланыстың қасиеттерін сипаттау

11.5.1.11 экспериментально доказывать амфотерность аминокислот;
11.5.1.12 объяснять образование пептидных связей при получении белков из – аминокислот;
11.5.1.13 составлять уравнение реакции гидролиза белков;
11.5.1.14 составлять линейные и циклические формы молекул глюкозы, фруктозы, рибозы, дезоксирибозы, сахарозы, крахмала и целлюлозы;
11.5.1.15 экспериментально определять наличие функциональных групп в глюкозе;
11.5.1.16 составлять уравнения реакций спиртового, молочнокислого, маслянокислого брожения глюкозы;
11.5.1.17 проводить качественную реакцию на крахмал;
11.5.1.18 называть продукты гидролиза сахарозы, крахмала и целлюлозы;
11.5.1.19 сравнивать строение и свойства крахмала и целлюлозы;
11.5.1.20 описывать функции белков для жизни;
11.5.1.21 определять состав полипептида по данным реакции гидролиза;
11.5.1.22 экспериментально проводить качественные реакции на белки;
11.5.1.23 объяснять процесс ферментативного катализа и действие ферментов с точки зрения модели "замка и ключа";
11.5.1.24 объяснять конкурентное ингибирование;
11.5.1.25 описывать модель структуры ДНК;
11.5.1.26 объяснять систему кодирования первичной структуры белка в молекуле ДНК;
11.5.1.27 составлять структуру и схему гидролиза АТФ;
11.5.1.28 оценивать роль биологически значимых металлов: железа, магния, кальция, калия, натрия;
11.5.1.29 перечислять источники загрязнения окружающей среды тяжелыми металлами;
11.5.1.30 объяснять токсичное воздействие тяжелых металлов на живые организмы
14. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом к Типовой учебной программе (с сокращением учебной нагрузки) по учебному предмету "Химия" для 10-11-классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования, приведенным в приложении к настоящей учебной программе.
15. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
Приложение к
Типовой учебной программе
(с сокращением учебной нагрузки)
по учебному предмету "Химия"
естественно-математического
направления уровня
общего среднего образования
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной (с сокращением учебной нагрузки) программы по учебному предмету "Химия" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования
10-класс
Раздел долгосрочного плана
Темы/Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
1-четверть
10.1 Строение атома
Атом – сложная частица. Решение задач на тему: "Вычисление средней относительной атомной массы"
10.1.2.1 объяснять физический смысл понятий "нуклиды" и "нуклоны";
10.1.2.2 вычислять среднюю относительную атомную массу смеси природных изотопов элемента
Радиоактивность
10.1.2.3 объяснять природу радиоактивности и применение радиоактивных изотопов
Энергетические уровни и подуровни. Квантовые числа и орбитали
10.1.3.1 называть характеристики и значения квантовых чисел
10.1.3.2 составлять электронные конфигурации первых 36 химических элементов
10.1 Периодичность изменений свойств элементов и их соединений
Закономерность изменения свойств элементов в периодах и группах
10.2.1.1 описывать закономерности изменения свойств атомов химических элементов: радиуса, энергии ионизации, сродства к электрону, электроотрицательности и степени окисления
Закономерность изменения кислотно-основных свойств соединений в периодах и группах.
10.2.1.2 объяснять закономерности изменений кислотно - основных свойств оксидов, гидроксидов и водородных соединений химических элементов по периодам и группам
Закономерности изменения окислительно-восстановительных свойств соединений в периодах и группах.
10.2.1.3 прогнозировать свойства химических элементов и их соединений по положению в периодической системе
10.1 Химическая связь
Ковалентная связь. Свойства ковалентной связи
10.1.4.1 объяснять образование ковалентной связи по обменному и донорно-акцепторному механизмам;
10.1.4.2 объяснять образование двойных и тройных связей
10.1.4.3 описывать свойства ковалентной связи

Гибридтену түрлері: sp, sp2, sp3.№1 зертханалық тәжірибе"Ковалентті байланысты заттардың (N2, О2, алмаз) моделін құрастыру"
10.1.4.4 гибридтелу түрінің әртүрлілігінің физикалық мәнін түсіндіру10.1.4.5 заттың құрылысы мен қасиеттерінің өзара байланысын түсіндіру
Электртерістілік және байланыс полярлығы
10.1.4.6 атомдардың электртерістілік ұғымының физикалық мәнін түсіндіру және оның негізінде химиялық байланыстың түрін болжау
Иондық байланыс
10.1.4.7 иондық байланыстың қарама-қарсы зарядталған иондардың электростатикалық тартылуы нәтижесінде түзілетіндігін түсіну
Металдық байланыс
10.1.4.8 металдық байланыстың табиғатын және оның металдардың физикалық қасиеттеріне әсерін түсіндіру
Сутектік байланыс
10.1.4.9 сутекті байланыстың түзілу механизмін түсіндіру
Кристалдық торлар.
10.1.4.10 кристалл тор типтері және байланыс түрлері әртүрлі қосылыстардың қасиеттерін болжау
10.1 Стехио-метрия
Химияның негізгі стехиометриялық заңдары
10.1.1.1 химияның негізгі стехиометриялық заңдарының тұжырымдамасын, қолдану аясын атау: зат массасының сақталу заңы, көлем қатынастар заңы, Авогадро заңы
Салыстырмалы атомдық және молекулалық масса
10.1.1.2 "салыстырмалы атомдық масса", "салыстырмалы молекулалық масса" және "молярлық масса" ұғымдарының физикалық мәнін түсіндіру
Реакция теңдеулері бойынша есептеулер. "Теориялық мүмкіндікпен салыстырғандағы өнімнің проценттік шығымын есептеу"
10.2.2.1 қалыпты және стандартты жағдайда "молярлық концентрация", "молярлық көлем" ұғымдарын қолданып есептеулер жүргізу10.2.2.2 бастапқы заттардың белгiлi зат мөлшерлері (массалары, көлемдері, бөлшек сандары) бойынша реакцияға қатысқан заттардың бiреуi артық мөлшерде және құрамында белгілі үлесте қоспалары бар болған жағдайда реакция өнiмдерiнiң зат мөлшерлерін (массаларын, көлемдерін, бөлшек сандарын) есептеу10.2.2.3 теориялық мүмкіндікпен салыстырғандағы реакция өнімінің шығымын процентпен есептеу
2 тоқсан
10.2 Термо-динамикаға кіріспе
Ішкі энергия және энтальпия.№1 практикалық жұмыс "Бейтараптану реакциясының жылу эффектісін анықтау"
10.3.1.1 ішкі энергия және энтальпия өзгерістер жылу эффектісі болып табылатындығын түсіну;10.3.1.2 химиялық реакциялар - байланыстардың үзілуі мен жаңа байланыстардың түзілу процесін қамтитындығын түсіну;10.3.1.3 реакцияның энтальпия өзгерісін тәжірибе жүзінде анықтау және оны анықтамалық деректер негізінде есептеу
Гесс заңы және оның салдары.Есеп шығару"Гесс заңы және оның салдарын қолдану"
10.3.1.4 Гесс заңының физикалық мәнін түсіндіру және оны химиялық реакцияның энтальпия өзгерісін есептеу үшін қолдана алу
Энтропия

Типы гибридизации: sp-, sp2-, sp3-.Лабораторная работа №1 "Составление моделей веществ с ковалентной связью (N2, О2, алмаз)"
10.1.4.4 объяснять различие видов гибридизации
10.1.4.5 объяснять взаимосвязь строения и свойств веществ
Электроотрицательность и полярность связи
10.1.4.6 объяснять физический смысл понятия электроотрицательности атома и прогнозировать на ее основе вид химической связи в соединений
Ионная связь
10.1.4.7 понимать, что ионная связь образуется в результате электростатического притяжения противоположно заряженных ионов
Металлическая связь
10.1.4.8 объяснять природу металлической связи и ее влияние на физические свойства металлов
Водородная связь
10.1.4.9 понимать механизм образования водородной связи
Кристаллические решетки
10.1.4.10 прогнозировать свойства соединений с различными видами связи и типами кристаллических решеток
10.1 Стехиометрия
Основные стехиометрические законы химии
10.1.1.1 называть формулировки и границы применимости основных стехиометрических законов химии: закона сохранения массы, закона объемных отношений, закона Авогадро
Относительная атомная и молекулярная масса
10.1.1.2 объяснять физический смысл понятий "относительная атомная масса", "относительная молекулярная масса" и "молярная масса"
Расчеты по уравнениям реакций "Расчет выхода продукта в процентах от теоретически возможного"
10.2.2.1 производить расчеты, с применением понятий "молярная концентрация", "молярный объем" при нормальных и стандартных условиях
10.2.2.2 вычислять количества вещества (массу, объем и количество частиц) продуктов реакций по известным количествам (массам, объемам и количеству частиц) исходных веществ, если одно из них взято в избытке и содержит определенную долю примесей
10.2.2.3 вычислять выход продукта в процентах от теоретически возможного
2 четверть
10.2 Введение в термодинамику
Внутренняя энергия и энтальпия. Практическая работа №1 "Определение теплового эффекта реакции нейтрализации"
10.3.1.1 понимать, что изменения внутренней энергии и энтальпии являются тепловыми эффектами;
10.3.1.2 понимать, что химические реакции включают в себя процессы разрыва связей и образования новых химических связей;
10.3.1.3 определять экспериментально изменение энтальпии реакции и вычислять ее на основе справочных данных
Закон Гесса. Решение задач на тему: "Применение закона Гесса и следствий из него"
10.3.1.4 объяснять физический смысл закона Гесса и уметь использовать его для расчета изменения энтальпии химических реакций
Энтропия

10.3.1.5 энтропияны жүйенің ретсіздік өлшемі ретінде түсіндіру және оны анықтамалық деректер арқылы есептеу
10.2 Кинетика
Химиялық реакция жылдамдығы
10.3.2.1 гомогенді және гетерогенді реакциялар үшін жылдамдық өрнегін білу10.3.2.2 қарапайым реакциялардың орташа жылдамдығына есептеулер жүргізу
Концентрацияның реакция жылдамдығына әсері.Қысымның реакция жылдамдығына әсері.Есеп шығару"Әрекеттесуші массалар заңы"
10.3.2.3 қайтымды реакциялар үшін әрекеттесуші массалар заңының қолданылатындығын түсіндіру10.3.2.4 әрекеттесуші массалар заңы бойынша есептеулер жүргізу10.3.2.5 химиялық реакция жылдамдығына қысымның әсерін түсіндіру
Температураның реакция жылдамдығына әсері.№ 2 практикалық жұмыс "Химиялық реакция жылдамдығына әр түрлі факторлардың әсерін зерттеу".жылдамдығы
10.3.2.6 химиялық реакция жылдамдығына температураның әсерін тәжірибе жүзінде зерделеу;10.3.2.7 химиялық реакция жылдамдығына концентрацияның әсерін тәжірибе жүзінде зерделеу10.3.2.8 "белсендіру энергиясы" ұғымының физикалық мәнін түсіндіру
Катализ.№2 зертханалық тәжірибе "Реакция жылдамдығына әр түрлі катализаторлар әсерінің тиімділігін зерттеу"
10.3.2.9 катализ процесінің мәнін түсіндіру10.3.2.10 гомогенді және гетерогенді катализді ажырату;10.3.2.11 катализаторлардың әсер ету механизмін түсіндіру
10.2 Химиялық тепе-теңдік
Химиялық тепе-теңдік
10.3.3.1 химиялық тепе-теңдіктің динамикалық сипатын түсіндіру
Химиялық тепе-теңдікке әсер ететін факторлар. Ле-Шателье-Браун принципі.№3 зертханалық тәжірибе "Динамикалық тепе-теңдік күйін зерттеу"
10.3.3.2 химиялық тепе-теңдікке температура, концентрация және қысым өзгерісінің әсерін болжау10.3.3.3 не себепті катализатор тепе-теңдіктің тез орнауына әсер ететінін, бірақ ығысуына әсер етпейтіндігін түсіндіру;10.3.3.4 әр түрлі факторлардың тепе-теңдіктің ығысуына әсерін тәжірибе жүзінде зерттеу
Тепе-теңдік константасы."Тепе-теңдік константасын мен тепе-теңдік күйдегі концентрацияларды табу" тақырыбына есептер шығару
10.3.3.5 берілген реакция үшін тепе-теңдік константасын жазу;10.3.3.6 тепе-теңдік константасына әр түрлі факторлардың әсерін болжау10.3.3.7 тепе-теңдік константасына қатысты есептерді шығару
3-тоқсан
10.3 Тотығу-тотықсыздану реакциялары
Тотығу-тотықсыздану процесі
10.2.3.1 электрондық-иондық баланс әдісімен тотығу-тотықсыздану реакциясы теңдеулерін құрастыру10.2.3.2 жартылай иондық реакция әдісімен тотығу-тотықсыздану реакция теңдеулерін құрастыру
Электрохимиялық потенциалдар қатары
10.2.3.3 "стандартты электродтық потенциал" ұғымын сипаттау
Гальваникалық элементтер. №3 практикалық жұмыс "Металдардың электрохимиялық кернеу қатарын құрастыру"
10.2.3.4 сулы ерітіндідегі химиялық реакциялардың жүру мүмкіндігін болжау үшін стандартты электродтық потенциалдар кестесін қолдану;10.2.3.5 гальваникалық элементті химиялық реакция энергиясын электр энергиясына айналдыратын құрылғы есебінде түсіну;10.2.3.6 гальваникалық элементтің жұмыс принципін түсіндіру;10.2.3.7 аккумуляторларды зарядтау және разрядтау процесін сипаттау

10.3.1.5 объяснять энтропию как меру беспорядка в системе и вычислять ее по справочным данным
10.2 Кинетика
Скорость химической реакции
10.3.2.1 знать выражение скорости для гомогенных и гетерогенных реакций;
10.3.2.2 производить расчеты средней скорости реакций
Влияние концентрации на скорость химических реакций. Решение задач на тему: "Закон действующих масс" Влияние давления на скорость химических реакций.
10.3.2.3 объяснять применение закона действующих масс для реакций;
10.3.2.4 производить расчеты используя закон действующих масс
10.3.2.5 объяснять влияние давления на скорость химических реакций
Влияние температуры на скорость химических реакций. Практическая работа №2 "Исследование влияния различных факторов на скорость химических реакций".
10.3.2.6 экспериментально изучить влияние температуры на скорость химических реакций;
10.3.2.7 экспериментально изучить влияние концентрации на скорость химических реакций
10.3.2. объяснять физический смысл понятия "энергии активации"
Катализ. Лабораторный опыт №2 "Исследование эффективности влияния различных катализаторов на скорость химической реакции"
10.3.2.9 объяснять сущность процесса катализа;
10.3.2.10 различать гомогенный и гетерогенный катализ;
10.3.2.11 объяснять механизм действия катализаторов
10.2 Химическое равновесие
Химическое равновесие
10.3.3.1 объяснять динамический характер химического равновесия
Влияние различных факторов на равновесие. Принцип Ле-Шателье-Брауна Лабораторная работа
№3 "Изучение смещения динамического равновесия под действием различных факторов"
10.3.3.2 прогнозировать влияние изменения температуры, концентрации и давления на химическое равновесие;
10.3.3.3 объяснять, почему катализатор способствует быстрому установлению равновесия, но не смещает его;
10.3.3.4 экспериментально изучать влияние различных факторов на смещение равновесия
Константа равновесия. Решение задач на тему: "Нахождения константы равновесия и равновесных концентраций"
10.3.3.5 составлять выражение константы равновесия реакции;
10.3.3.6 прогнозировать влияние различных факторов на константу равновесия;
10.3.3.7 производить расчеты, связанные с константой равновесия
3 четверть
10.3 Окислительно-восстановительные реакции
Окислительно-восстановительные процессы
10.2.3.1 составлять уравнения окислительно-восстановительных реакций методом электронного баланса;
10.2.3.2 составлять уравнения окислительно-восстановительных реакций методом электронно-ионного баланса (полуреакций)
Электрохимический ряд потенциалов
10.2.3.3 описывать понятие "стандартный электродный потенциал"
Гальванические элементы. Практическая работа №3 "Составление электрохимического ряда напряжений металлов"
10.2.3.4 использовать таблицу стандартных электродных потенциалов для прогнозирования возможности протекания химических реакций в водных растворах;
10.2.3.5 понимать гальванический элемент как устройство для преобразования энергии химической реакции в электрическую;
10.2.3.6 объяснять принцип работы гальванических элементов;
10.2.3.7 описывать процессы зарядки и разрядки аккумуляторов

10.3 17-топ элементтері
10.3 топ элементтері 2 (II) группы
Галогендер қасиеттерінің өзгеру заңдылықтары
10.2.1.4 топ бойынша галогендердің физикалық және химиялық қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын түсіндіру
Галогендердің тотығу-тотықсыздану қасиетттері
10.2.1.5 галогендердің тотығу-тотықсыздану реакция теңдеулерін құрастыру
10.2.1.6 галогендердің және олардың қосылыстарының физиологиялық ролін анықтау
2 (ІІ)-топ элементтерінің физикалық және химиялық қасиеттеріқасиеттері
10.2.1.7 2 (ІІ) топ элементтерінің физикалық және химиялық қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын түсіндіре алу
Табиғи карбонаттар
10.2.1.8 табиғаттағы карбонаттар айналымының схемасын құру және олардың қолданылу аймағын атау
10.3 Органикалық химияға кіріспе
Органикалық заттардың құрамы мен құрылысы
10.4.2.1 органикалық химия - бұл көмірсутектер және олардың туындыларының химиясы деп түсіну10.4.2.2 көмірсутектердің эмпирикалық, молекулалық, құрылымдық және кеңістіктік формулаларын ажырату
10.2.2.3 теориялық мүмкіндікпен салыстырғандағы реакция өнімінің шығымын пайызбен есептеу
Гомологтық қатар.Алифатты қосылыстардың Теориялық және қолданбалы химияның халықаралық одағы номенклатурасы.№4 зертханалық тәжірибе "Органикалық заттар молекулаларының модельдерін құрастыру"
10.4.2.4 гомологтік қатардың қалыптасуын және оның өкілдері қасиеттерінің ұқсастығын түсіндіру;10.4.2.5 қосылыстардың құрылымдық формуласын құру және оларды Теориялық және қолданбалы химияның халықаралық одағы номенклатурасы бойынша атау
Изомерия түрлері.
10.4.2.6 изомерия түрлерін атау және изомерлер формулаларын құрастыру: құрылымдық, байланыстың орны бойынша, функционалдық топтар және классаралық изомерлер
Алкандар. Алкандардың жану өнімдері."Жану өнімдері және гомологтық қатарлар бойынша заттардың формулаларын анықтау" тақырыбына есептер шығару
10.4.2.7 әр түрлі алкандардың жану процесін зерттеу және олардың отын ретінде қолдануын түсіндіру
10.4.2.8 алкандардың жану өнімдерін және қоршаған ортаға экологиялық салдарын бағалау;10.4.2.9 берілген жану өнімдері бойынша заттың молекулалық формуласын анықтау
Алкандардың бос-радикалды орынбасу реакциясы механизмі.Галогендеу
10.4.2.10 алкандардың галогендеу реакция теңдеулерін құру
4-тоқсан
10.4 Қанықпаған көмірсутектер
Алкендердің құрамы, құрылымы және реакцияға түсу қабілеті.№5 зертханалық тәжірибе "Байланыстың қанықпағандығына сапалық реакция"
10.4.2.11 "қанықпағандық" терминін және оның қосылыстың қасиеттеріне әсерін түсіндіру
10.4.2.12 - алкендердің қанықпағандығын тәжірибе жүзінде дәлелдеу
Алкендердің қосылу реакциялары

10.3 Элементы 17 группы
Закономерности изменения свойств галогенов
10.2.1.4 объяснять закономерности изменения физических и химических свойств галогенов в группе
Окислительно-восстановительные свойства галогенов
10.2.1.5 составлять уравнения окислительно-восстановительных реакций галогенов
10.2.1.6 определять физиологическую роль галогенов и их соединений
10.3 Элементы 2 (II) группы
Физические и химические свойства элементов 2 (II) группы
10.2.1.7 объяснять закономерности изменения физических и химических свойств элементов 2 (II) группы
Природные карбонаты
10.2.1.8 составлять схему круговорота карбонатов в природе и называть области их применения
10.3 Введение в органическую химию
Состав и структура органических веществ.
10.4.2.1 - понимать органическую химию, как химию углеводородов и их производных;
10.4.2.2 различать эмпирическую, молекулярную, структурную и пространственную формулы углеводородов;
10.2.2.3 выводить простейшие и молекулярные формулы органических веществ по массовым долям элементов и относительной плотности их паров
Гомологические ряды. Номенклатура IUPAC алифатических соединений. Лабораторный опыт №4 "Составление моделей молекул органических веществ"
10.4.2.4 объяснять формирование гомологических рядов и сходство свойств их гомологов;
10.4.2.5 составлять структурные формулы соединений и называть их по номенклатуре IUPAC
Виды изомерии
10.4.2.6 называть виды изомерии и составлять формулы изомеров: структурных, положения связи, функциональных групп и межклассовых;
Алканы. Продукты сгорания алканов. Решение задач на тему: "Определение молекулярной формулы вещества по продуктам сгорания и гомологическим рядам"
10.4.2.7 исследовать процесс горения различных алканов и объяснять их применение в качестве топлива;
10.4.2.8 оценивать продукты сгорания алканов и экологические последствия для окружающей среды;
10.4.2.9 определять молекулярную формулу вещества по данным продуктам сгорания и гомологическим рядам.
Свободно-радикальный механизм реакции замещения алканов. Галогенирование
10.4.2.10 составлять у равнения реакций галогенирования алканов.
4 четверть
10.4 Непредельные углеводороды
Состав, структура и реакционная способность алкенов. Лабораторный опыт № 5 : "Качественные реакции на ненасыщенность связи".
10.4.2.11 объяснять термин "ненасыщенность" и влияние ненасыщенности на свойства соединения;
10.4.2.12 экспериментально доказывать ненасыщенность
Реакции присоединения алкенов

10.4.2.13 электрофильді және нуклеофильді бөлшектерді ажырату
Полимеризация.
10.4.2.14 полимерлеу реакциясының физикалық мәнін түсіндіру10.4.2.15 химиялық реагенттерге қатысы бойынша пластиктердің салыстырмалы инерттілігін тәжірибе жүзінде дәлелдеу10.4.2.16 полиэтилен өндірісі процесінің схемасын құру10.4.2.17 полиалкендердің қолдану аймағын атау және олардың өнімдерін қайта өңдеудің маңыздылығын бағалау
Алкадиендер
10.4.2.18 алкадиендердің қасиеттерін олардың құрылысы негізінде түсіндіру10.4.2.19 алкиндердің табиғатта таралуын, каучук пен резинаның алынуын зерделеу
Алкиндер
10.4.2.20 алкиндердің құрылымдық формулаларын құрастыру, алкиндердің химиялық қасиеттері мен алыну жолдарын зерделеу
Мұнай, құрамы, алыну жолдары.Табиғи газдар және көмір: негізгі өнімдер және оны өндіру жолдары
10.4.2. 21 мұнайды фракциялау процесін және фракциялардың қолдану аясын түсіндіру10.4.2.22 термиялық және катализдік крекинг процесін түсіндіру10.4.2.23 мұнайға серік газдардан маңызды өнімдер алу жолдарын білу
10.4 Галоген-алкандар
Галогеналкандарды алу
10.4.2.31 галогеналкандарды алу реакциясының радикалды механизімін түсіндіру;10.4.2.32 галогеналкандардың әсеріне байланысты қоршаған ортада туындаған мәселелерді айқындау
Галогендердің нуклеофильді орынбасу реакциялары
10.4.2.33 нуклеофильді реагенттермен галогеналкандардың реакция теңдеулерін құрастыру;10.4.2.34 нуклеофильді орынбасу реакциясының механизмін түсіндіру
10.4 Спирттер
Спирттердің жіктелуі және химиялық қасиетттері.№6 зертханалық тәжірибе "Біратомды және көпатомды спиртттерге сапалық реакция жүргізу".
10.4.2.24 спирттерді функционалдық топтардың орналасуы және гидроксил тобының саны бойынша жіктеу10.4.2.25 молекуладағы атомдардың өзара әсері негізінде спирттердің химиялық қасиеттерін түсіндіру;10.4.2.26 біратомды және көпатомды спиртттерге сапалық реакция жүргізу
Этил спиртін өнеркәсіптік өндіру Көрсетілім "Глюкозаны ашыту арқылы этил спиртін алу"
10.4.2.27 этанолды этиленді гидратациялау және глюкозаны ашыту арқылы алу реакциясының теңдеулерін құрастыру;10.4.2.28 этанолды алу әдістерінің артықшылықтары мен кемшіліктерін бағалау10.4.2.29 спирттердің адам ағзасына уытты әсерін зерттеу
Фенол, оның құрамы мен қасиеттері
10.4.2.30 фенолдың құрамы мен қасиеттерін білу, пластмасса өндіруде фенолдың қолданылуы
2) 11-сынып
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
Тақырып/Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі мазмұны
Оқыту мақсаттары
1 тоқсан
11.1 Ароматты қосылыстар қатары
Бензол молекуласының құрылысы.№1 зертханалық тәжірибе "Бензол және толуол молекуласының моделін құрастыру"

10.4.2.13 различать электрофильные и нуклеофильные частицы
Полимеризация
10.4.2.14 объяснять сущность реакции полимеризации
10.4.2.15 экспериментально доказывать относительную инертность пластиков по отношению к химическим реагентам;
10.4.2.16 составлять схему процесса производства полиэтилена;
10.4.2.17 называть области применения полиалкенов и оценивать значимость продуктов их переработки
Алкадиены
10.4.2.18 объяснить свойства алкадиенов на основе их строения
10.4.2.19 изучать нахождение в природе, получение каучука и резины
Алкины
10.4.2.20 составлять структурные формулы алкинов, изучить химические свойства и способы получения алкинов
Нефть, состав, методы переработки и нефтепродукты Природный газ и уголь: основные продукты, их переработки.
10.4.2.21 объяснять процесс фракционирования нефти и области применения фракций;
10.4.2.22 объяснять процессы каталитического и термического крекингов;
10.4.2.23 знать состав и получение из природного и попутного газов, угля важнейших продуктов
10.4 Галогеноалканы
Получение галогеноалканов
10.4.2.31 объяснять радикальный механизм реакций получения галогеноалканов;
10.4.2.32 выявлять проблемы окружающей среды, связанные с влиянием галогеноалканов
Реакции нуклеофильного замещения галогеналканов
10.4.2.33 составлять уравнения реакций галогеноалканов с нуклеофильными реагентами;
10.4.2.34 объяснять механизм реакций нуклеофильного замещения галогеноалканов
10.4 Спирты одноатомные, многоатомные
Классификация и химические свойства спиртов. Лабораторный опыт №6 "Растворимость спиртов в воде, горение спиртов, качественные реакции на одноатомные и многоатомные спирты"
10.4.2.24 классифицировать спирты по расположению функциональной группы и по количеству гидроксильных групп;
10.4.2.25 объяснять химические свойства спиртов на основе взаимного влияния атомов;
10.4.2.26 проводить качественные реакции на одноатомные и многоатомные спирты
Промышленное производство этилового спирта Демонстрация "Получение этилового спирта брожением глюкозы"
10.4.2.27 составлять уравнения реакций получения этанола гидратацией этилена и брожением глюкозы;
10.4.2.28 оценивать преимущества и недостатки способов получения этанола;
10.4.2.29 изучать токсичные действия спиртов на организм человека
Фенол, его состав и свойства.
10.4.2.30 Знать состав и свойства фенола, практическое применение фенола для получения пластмасс.
11-класс
Раздел долгосрочного плана
Темы/Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
11.1 Соединения ароматического ряда
Строение молекулы бензола. Лабораторный опыт №1 "Составление моделей молекул бензола"

11.4.2.9 бензол молекуласының құрылымын түсіндіру
Бензол және оның гомологтарын алу
11.4.2.10 бензол және оның гомологтарын алу реакцияларын құрастыру
Бензол және оның гомологтарының химиялық қасиеттері.
11.4.2.11 бензолды нитрлеу және галогендеу реакциясының механизмін түсіндіру11.4.2.12 органикалық қосылыстар синтезі үшін бензол реакциясының маңыздылығын түсіндіру11.4.2.13 толуол молекуласындағы атомдардың өзара әсерлесуін түсіндіру
11.1 Карбонилді қосы-лыстар
Карбонильді қосылыстардың құрылысы және номенклатурасы
11.4.2.1 альдегидтер және кетондардың; карбонды қышқылдар функциональды топтарының құрылысын білу;11.4.2.2 альдегидтер және кетондардың, карбонды қышқылдардың құрылымдық формулаларын құрастыру және оларды Теориялық және қолданбалы химияның халықаралық одағы бойынша атау
Альдегидтер және кетондардың алынуы
11.4.2.3 альдегидтер және кетондарды алудың түрлі әдістерін түсіндіру
Альдегидтер және кетондардың тотығу, нуклеофильді қосылу реакциялары.
11.4.2.4 альдегидтер және кетондардың нуклеофильді қосылу реакциясына мысалдар келтіру
Карбон қышқылдарының қасиеттері. №2 зертханалық тәжірибе: "Сірке қышқылының қасиеттерін зерттеу"
11.4.2.5 карбон қышқылдарының физикалық қасиеттерін және алыну жолдарын түсіндіру
Этерификация реакциясы.Күрделі эфирлер және сабын.
11.4.2.6 этерификация реакциясының механизмін сипаттау11.4.2.7 карбон қышқылдары, күрделі эфирлер, сабын, синтетикалық жуғыш заттар және биодизельді отындардың қолданылу аймағын атау
Майлар. Майлардың құрылысы мен қасиеттері
11.4.2. 8 майлардың құрамы мен құрылысын білу
2-тоқсан
11.2 Аминдер және амин-қышқылдар
Аминдердің жіктелуі және номенклатурасы.№3 зертханалық тәжірибе "Аммиак және аминдер молекуласының модельдерін құрастыру"
11.5.1.1 аминдердің жіктелуін және номенклатурасын атау11.5.1.2 аммиак және аминдер құрылымын салыстыру
Аминдердің физикалық, химиялық қасиеттері және алынуы.
11.5.1.3 аминдердің физикалық қасиеттерін түсіндіру11.5.1.4 аммиак, аминдер және анилиннің негіздік қасиеттерін салыстыру11.5.1.5 нитрилдерді тотықсыздандыру арқылы және галогеналкандардан нуклеофильді орынбасу реакциялары арқылы аминдердің түзілу механизмін сипаттау 11.5.1.6 нитроқосылыстарды тотықсыздандырып анилин алу реакциясы теңдеуін құрастыру
Аминқышқылдар: құрамы, құрылысы, биологиялық ролі№4 зертханалық тәжірибе "Аминқышқылы молекуласының модельдерін құрастыру және ассиметриялы көміртегі атомдарын анықтау"
11.5.1.7 аминқышқылдардың жүйелі және тривиальді аталуын атау11.5.1.8 аминқышқылдардың құрамын, құрылысын сипаттау;11.5.1.9 алмастырылатын және алмастырылмайтын аминқышқылдардың биологиялық ролін түсіндіру
Аминқышқылдар қасиеттері.№5 зертханалық тәжірибе "Аминқышқылдар қасиеттері"
11.5.1.10 аминқышқылдардың биполярлы иондар түзу қабілетін түсіндіру11.5.1.11 аминқышқылдардың екідайлылығын тәжірибе жүзінде дәлелдеу
Пептидтік байланыс. Нәруыздың түзілуі
11.5.1.12 -аминқышқылдардан нәруыздар алу кезінде пептидтік байланыстардың түзілуін түсіндіру11.5.1.13 нәруыздар гидролизнің реакция теңдеуін құрастыру
11.2 Тірі ағза химиясы
Көмірсулар: глюкоза, фруктоза, рибоза, дезоксирибоза, сахароза, крахмал және целлюлоза

11.4.2.9 объяснять структуру молекулы бензола
Получение бензола и его гомологов
11.4.2.10 составлять реакции получения бензола и его гомологов
Химические свойства бензола и его гомологов.
11.4.2.11 объяснять механизм реакций нитрования и галогенирования бензола
11.4.2.12 объяснять важность реакций бензола для синтеза органических соединений
11.4.2.13 объяснять взаимное влияние атомов в молекуле толуола
11.1 Карбонильные соединения
Строение и номенклатура карбонильных соединений
11.4.2.1 знать строение функциональных групп альдегидов и кетонов и карбоновых кислот
11.4.2.2 составлять структурные формулы альдегидов и кетонов, карбоновых кислот называть их по IUPAC
Получение альдегидов и кетонов,
11.4.2.3 объяснять различные способы получения альдегидов и кетонов
Реакции окисления, нуклеофильного присоединения альдегидов и кетонов.
11.4.2.4 приводить примеры реакций нуклеофильного замещения альдегидов и кетонов
Свойства карбоновых кислот. Лабораторная работа №2 "Изучение свойств уксусной кислоты"
11.4.2.5 объяснять физические свойства и способы получения карбоновых кислот
Реакция этерификации. Сложные эфиры и мыла.
11.4.2.6 описывать механизм реакции этерификации
11.4.2.7 называть области применения карбоновых кислот, сложных эфиров, мыла, синтетических моющих средств
Жиры. Строение и свойства жиров.
11.4.2.8 Знать состав, строение и свойства жиров
2 четверть
11.2 Амины и аминокислоты
Классификация и номенклатура аминов. Лабораторный опыт №3 "Составление моделей молекул аммиака и аминов"
11.5.1.1 знать классификацию и номенклатуру аминов
11.5.1.2 сравнивать структуры аммиака и аминов
Физические, химические свойства и получение аминов.
11.5.1.3 объяснять физические свойства аминов
11.5.1.4 сравнивать основные свойства аммиака, аминов и анилина;
11.5.1.5 описывать механизм образования аминов реакцией нуклеофильного замещения галогеноалканов и восстановлением нитрилов
11.5.1.6 составлять уравнение реакции получения анилина восстановлением нитросоединений
Состав, строение, биологическая роль аминокислот. Лабораторный опыт №4 "Составление молекул аминокислот и определение ассиметричного атома углерода"
11.5.1.7 знать тривиальные и систематические названия аминокислот
11.5.1.8 описывать состав и строение молекул аминокислот;
11.5.1.9 объяснять биологическую роль заменимых и незаменимых аминокислот
Физические и химические свойства аминокислот. Лабораторный опыт №5 "Свойства аминокислот"
11.5.1.10 объяснять способность аминокислот образовывать биполярные ионы
11.5.1.11 - экспериментально доказывать амфотерность аминокислот
Пептидная связь. Образование белков
11.5.1.12 объяснять образование пептидных связей при получении белков из аминокислот
11.5.1.13 составлять уравнение реакции гидролиза белков
11.2 Химия живого
Классификация углеводов и их строение

11.5.1.14 глюкоза, фруктоза, рибоза, дезоксирибоза, сахароза, крахмал және целлюлозаның молекулаларының сызықты және циклді формасын құрастыру
Құрылысы, қасиеттері және қолданылуы.№6 зертханалық тәжірибе "Альдегидоспирт ретінде глюкозаның химиялық қасиеттері. Крахмалға сапалық реакция"
11.5.1.15 глюкозаның функционалдық топтарын тәжірибе жүзінде анықтау11.5.1.16 глюкозаның спирттік, сүт қышқылды, май қышқылды ашу реакцияларының теңдеулерін құрастыру11.5.1.17 крахмалға сапалық реакция жүргізу11.5.1.18 сахароза, крахмал, целлюлозаның гидролиз өнімдерін атау11.5.1.19 крахмал және целлюлозаның құрылысын, қасиеттерін салыстыру
Нәруыздар.Нәруыз молекулаларының құрылымы
11.5.1.20 өмір үшін нәруыздардың ролін сипаттау;11.5.1.21 нәруыздың бірінші, екінші, үшінші реттік құрылымдарын ажырату11.5.1.22 нәруыздың әр түрлі құрылымдарының пішінін анықтайтын факторларды атау11.5.1.23 нәруыз қасиеттерінің аминқышқылдардың сапалық және сандық құрамына тәуелділігін сипаттау
Полипептидтер құрылымын анықтау.№1 практикалық жұмыс "Денатурация және нәруыздардың түсті реакциялары"
11.5.1.24 гидролиз реакциясы бойынша берілген деректер негізінде полипептидтің құрамын анықтау11.5.1.25 нәруызға сапалық реакцияларды тәжірибе жүзінде жасау;11.5.1.26 нәруыздардың денатурациясы реакциясын тәжірибе жүзінде жасау
Ферменттер ролі және қолданылуы
11.5.1.27 "құлып және кілт" моделі тұрғысынан ферменттердің әрекетін және ферментативті катализ процесін түсіндіру11.5.1.28 ингибирлі бәсекелестікті түсіндіру
Дезоксирибонуклеин қышқылының құрылымы.№7 зертханалық тәжірибе "Дезоксирибонуклеин қышқылының моделін жасау"
11.5.1.29 дезоксирибонуклеин және рибонуклеин қышқылының құрылымы моделін сипаттау11.5.1.30 дезоксирибонуклеин қышқылының молекуласындағы ақуыздың біріншілік құрылымын кодтау жүйесін түсіндіру
Аденозинтрифосфат және энергия
11.5.1.31 аденозинтрифосфат гидролизі құрылымын және сызбасын құрастыру
Биологиялық маңызды металдар
11.5.1.32 биологиялық маңызды металдар: темір, магний, кальций, калий, натрийдің рөлін бағалау
Қоршаған ортаның ауыр металдармен ластануы
11.5.1.33 қоршаған ортаның ауыр металдармен ластану көздерін атау
Ауыр металдардың нәруызға әсері.
11.5.1.34 ауыр металдардың тірі ағзаға уытты әсерін түсіндіру
11.2 Синтетикалық полимерлер
Жоғары молекулалы қосылыстар
11.4.2.14 "мономер", "құрылымдық" "буын", "олигомер", "полимер", "полимерлену дәрежесі" негізгі ұғымдарын білу
Полимерлену реакциясы№8 зертханалық тәжірибе"Полимерлену реакциясы" Поликонденсация реакциялары: полиамидтер мен полиэфирлер
11.4.2.15 полимерлену реакциясы теңдеулерін құрастыру, поликонденсация реакциясы теңдеулерін құру

11.5.1.14 составлять линейные и циклические формы молекул глюкозы, фруктозы, рибозы, дезоксирибозы, сахарозы, крахмала и целлюлозы
Строение, свойства и применение углеводов. Лабораторный опыт №6"Химические свойства глюкозы как альдегидоспирта. Качественная реакция на крахмал".
11.5.1.15 экспериментально определять наличие функциональных групп в глюкозе
11.5.1.16 составлять уравнения реакций спиртового, молочнокислого, маслянокислого брожения глюкозы;
11.5.1.17 проводить качественную реакцию на крахмал
11.5.1.18 называть продукты гидролиза сахарозы, крахмала и целлюлозы
11.5.1.19 сравнивать строение и свойства крахмала и целлюлозы
Белки. Структуры белковых молекул
11.5.1.20 описывать функции белков для жизни
11.5.1.21 различать первичную, вторичную и третичную структуры белка
11.5.1.22 называть факторы, определяющие формы различных структур белка
11.5.1.23 описывать зависимость свойств белка от качественного и количественного аминокислотного состава
Определение структуры полипептидов. Практическая работа №1 "Денатурация и цветные реакции белков"
11.5.1.24 определять состав полипептида по данным реакции гидролиза;
11.5.1.25 экспериментально проводить качественные реакции на белки;
11.5.1.26 экспериментально проводить реакции денатурации белка
Роль и применение ферментов
11.5.1.27 объяснять процесс ферментативного катализа и действия ферментов с точки зрения модели "замка и ключа"
11.5.1.28 объяснять конкурентное ингибирование
Структура ДНК и РНК. Лабораторный опыт №7 "Изготовление модели ДНК"
11.5.1.29 описывать модель структуры ДНК и РНК
11.5.1.30 объяснять систему кодирования первичной структуры белка в молекуле ДНК
ATФ и энергия
11.5.1.31 составлять структуру и схему гидролиза АТФ
Биологически значимые элементы
11.5.1.32 оценивать роль биологически значимых металлов: железа, магния, кальция, калия, натрия
Загрязнение окружающей среды тяжелыми металлами
11.5.1.33 перечислять источники загрязнения окружающей среды тяжелыми металлами
Влияние тяжелых металлов на белки
11.5.1.34 объяснять токсичное воздействие тяжелых металлов на живые организмы
11.2 Синтетические полимеры
Высокомолекулярные соединениям
11.4.2.14 различать понятия "мономер", "элементарное звено", "олигомер", "полимер", "степень полимеризации"
Реакции полимеризации. Лабораторный опыт №8 "Полимеры и их свойства"
11.4.2.15 составлять уравнение реакции полимеризации и изучить свойство полимеров
Реакции поликонденсации. Полиамиды и полиэфиры

11.4.2.16 поликонденсация реакциясы негізінде алынатын полимерлер гидролизденіп, биологиялық ыдырай алатынын түсіну
Пластиктердің қолданылуы және қоршаған ортаға әсері. № 2 практикалық жұмыс "Пластмассаларды және талшықтарды тану"
11.4.2.17 полиэтилен, полипропилен, полистирол, тефлон, поливинилхлорид, полиметилметакрилат, полиэфир, фенолформальдегид шайыры және олардың негізінде алынған пластмассалардың қасиеттерін, қолдану аймағын атау11.4.2.18 пластмасса және талшықтарды тәжірибе жүзінде анықтау11.4.2.19 қоршаған ортаға пластиктер өндірісінің және қолданысының әсерін талдау;11.4.2.20 полимерлерді утилизациялау процесін сипаттау
3 тоқсан
11.3 Органикалық синтез
Органикалық қосылыстардағы негізгі функционалдық топтар.
11.4.2.33 сапалық реакциялар көмегімен функционалды топтарды анықтау11.4.2.34 физикалық және химиялық сынақ көмегімен қосылыстарды анықтау
Органикалық заттардың генетикалық байланысы.
11.4.2.35 органикалық қосылыстардың негізгі кластарының генетикалық байланысын сипаттау11.4.2.36 қарапайым органикалық синтезді жүргізе алу және түзілген өнімнің шығымын бағалау
11.3 14-топ элементтері
14 (ІV)топ элементтері қасиеттерінің өзгеруі
11.2.1.1 14 (ІV) топ элементтерінің физикалық және химиялық қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын түсіндіру
14(ІV) топ элементтері және олардың қосылыстарының химиялық қасиеттері.
11.2.1.2 14 (ІV) элементтерінің және олардың қосылыстарының химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру;11.2.2.1 параллель жүретін реакциялар теңдеулері бойынша есептер шығару
Әр түрлі тотығу дәрежелерін көрсететін 14 (ІV) -топ элементтері оксидтерінің қасиеттері
11.2.1.3 14 (ІV) топ элементтерінің +2 және +4 тотығу дәрежелі оксидтерінің қасиеттерін түсіндіру
Жай заттардың табиғатта таралу түрлері және алыну әдістері
11.2.1.5 14 (ІV) топ элементтерінің жай заттары және химиялық қосылыстарының алыну әдістерінің реакция теңдеулерін құру11.2.1.6 14 (ІV) топ элементтерінің және оның қосылыстарының таралуы және қолданылуы туралы мәліметтерді талдай білу
11.3 Азот және күкірт
Азот молекуласы құрылысының ерекшеліктері мен қасиеттері
11.2.1.7 азот молекуласының химиялық белсенділігінің төменділігін түсіндіру
Аммиак және аммоний тұздары.
11.2.1.8 аммоний ионындағы байланыстардың түзілу механизмін ажырату
Аммиакты өнеркәсіпте алу
11.2.1.10 аммиакты өнеркәсіпте өндірудің (Габер процесі) ғылыми принциптерін түсіндіру
Азотты тыңайтқыштардың өнеркәсіптік алынуы
11.2.1.11 азот тыңайтқыштары өндірісі үдерісінің химизмін түсіндіру
Азот оксидтері және нитраттарының қоршаған ортаға экологиялық әсері
11.2.1.12 азот оксидтерінің атмосфераға, нитраттардың топыраққа және су ресурстарына әсерін талдау11.2.1.13 азот қосылыстарының қоршаған ортаға әсерін азайту мәселелерін шешудің жолдарын ұсыну
Күкірттісутек және сульфидтер
11.2.1.14 күкіртсутектің тотықсыздандырғыш қасиеттерін түсіндіру11.2.1.15 сульфид ионын тәжірибе жүзінде анықтау
Күкірт диоксиді және қышқыл жаңбырлар.Тағам өнеркәсібінде күкірт диоксидін қолдану.№1 көрсетілім "Күкірт және азот қышқылдарының тотықтырғыш қасиеттері"
11.2.1.16 атмосфераның күкірт диоксидімен ластану көздерін атау және қышқыл жаңбырдың түзілу мәселелерін сипаттау;11.2.1.17 тағам өнеркәсібінде күкірт диоксиді қолданылу аймағын атау11.2.2.2 тізбектеле жүретін реакция теңдеулері бойынша есептер шығару
Күкірт қышқылын алудың контакт әдісі
11.2.1.18 күкірт қышқылын жанасу әдісімен алу процесін түсіндіру11.2.1.19 күкірт қышқылын өнеркәсіптік өндірудің ғылыми принциптерін түсіндіре алу11.2.1.20 күкірт қышқылының қолданылу аймағын атау11.2.2.3 олеумнің түзілуіне және сұйытылуына есептер шығару

11.4.2.16 понимать, что полимеры, полученные поликонденсацией, подвергаются гидролизу и являются биологически разлагаемыми
Применение и воздействие пластиков на окружающую среду. Практическая работа №2 "Распознавание пластмасс и волокон"
11.4.2.17 называть свойства и области применения полимеров: полиэтилена, полипропилена, полистирола, тефлона, поливинилхлорида, полиметилметакрилата, полиэфира, фенолформальдегидных смол, а также пластмасс на их основе
11.4.2.18 экспериментально распознавать пластмассы и волокна
11.4.2.19 анализировать влияние способов получения и применения пластиков на окружающую среду
11.4.2.20 описывать процесс утилизации полимеров
3 четверть
11.3 Органический синтез
Основные функциональные группы в органических соединениях
11.4.2.33 распознавать функциональные группы веществ с помощью качественных реакций
11.4.2.34 определять соединения с помощью химических и физических испытаний
Генетическая связь органических веществ.
11.4.2.35 описывать генетическую связь основных классов органических соединений
11.4.2.36 проводить простейший органический синтез и оценивать выход продукта
11.3 Элементы 14 (IV)-группы
Изменение свойств элементов 14 (IV) группы
11.2.1.1 объяснять закономерности изменения физических и химических свойств элементов 14 (IV) группы
Химические свойства элементов 14 (IV) группы и их соединений.
11.2.1.2 составлять уравнения реакций, характеризующих химические свойства элементов 14 (IV) группы и их соединений;
11.2.2.1 решать задачи по уравнениям параллельно протекающих реакций
Свойства оксидов элементов 14 (IV) группы
11.2.1.3 объяснять свойства оксидов элементов 14 (IV) группы со степенью окисления (+2) и (+4)
Формы нахождения в природе и способы получения простых веществ
11.2.1.5 описывать способы получения простых веществ и химических соединений элементов 14 (IV) группы;
11.2.1.6 анализировать информацию о распространении и применении элементов 14 (IV) группы и их соединений
11.3 Азот и сера
Особенности строения и свойства молекулы азота
11.2.1.7 объяснять низкую химическую активность молекулы азота
Аммиак и соли аммония.
11.2.1.8 объяснять механизм образования связей в ионе аммония
Промышленное получение аммиака
11.2.1.10 объяснять научные принципы промышленного синтеза аммиака (процесс Габера) и окисления оксида серы и азота
Промышленное производство азотных удобрений
11.2.1.11 объяснять процесс производства азотных удобрений
Экологическое воздействие оксидов азота и нитратов на окружающую среду.
11.2.1.12 анализировать воздействие оксидов азота на атмосферу, нитратов на почву и водные ресурсы;
11.2.1.13 предлагать пути решения проблемы уменьшения воздействия соединений азота на окружающую среду
Сероводород и сульфиды
11.2.1.14 объяснять восстановительные свойства сероводорода
11.2.1.15 знать качественную реакцию на сульфидион
Диоксид серы, влияние на окружающую среду и применение. Демонстрация "Окислительные свойства серной и азотной кислот"
11.2.1.16 называть источники загрязнения атмосферы диоксидом серы и описывать проблему образования кислотных дождей
11.2.1.17 знать области применения оксида серы (IV) в пищевой промышленности;
11.2.2.2 решать задачи по уравнениям последовательно протекающих реакций
Контактный способ получения серной кислоты
11.2.1.18 объяснять процесс получения серной кислоты контактным способом
11.2.1.19 объяснять научные принципы промышленного производства серной кислоты
11.2.1.20 называть области применения серной кислоты
11.2.2.3 решать задачи на образование и разбавление олеума

11.3 Қышқыл және негіз ерітінділері
Қышқыл-негіздік теория
11.3.4.1 Аррениус, Льюис және Бренстед-Лоури теорияларын және олардың қолдану шектерін сипаттау
Судың иондық көбейтіндісі.Сутектік көрсеткіш
11.3.4.2 судың иондық көбейтіндісін білу11.3.4.3 күшті қышқыл және күшті негіздің pHін есептеу
Буферлі ерітінділер
11.3.4.4 буферлі ерітінділердің әсер ету принципін түсіндіру11.3.4.5 буферлі ерітінділердің қолдану аймағын атау
4 тоқсан
11.4 Металдар өндірісі
Металдар және құймаларды алу
11.2.3.1 металдарды алудың маңызды әдістерін талдау: гидрометаллургия, пирометаллургия, электрометаллургия және олардың артықшылықтары мен кемшіліктерін бағалау11.2.3.2 ғылымда, техникада және тұрмыста қолданылатын маңызды құймалардың құрамын атау: шойын, болат, жез, қола, мельхиор, дюралюминий;11.2.3.3 шойын және болатты алу әдістерін және қасиеттерін сипаттау
Электролизді өнеркәсіпте қолдану.
11.2.3.4 металдарды электролизбен алу әдісін түсіндіру11.2.3.5 гальваностегия, гальванопластика процестерін ажырату11.2.3.6 коррозиядан қорғау және декоративті мақсаттар үшін гальваникалық жабындарды қолдану принциптерін зерделеу
Химиялық өндірістің ғылыми принциптері
11.2.3.7 химиялық өндірістің жалпы ғылыми принциптерін атау11.2.3.8 екіншілік қайта өңдеудің қажеттілігін негіздеу
Металл өндірісі кезіндегі қоршаған ортаны қорғау проблемалары
11.2.3.9 металлургия өнеркәсібінің экологиялық проблемаларын түсіндіру
11.4 Ауыспалы металдар
Ауыспалы металдардың жалпы сипаттамасы
11. 2.1.22 ауыспалы элементтер айнымалы тотығу дәрежесін көрсететінін білу11.2.1.23 атомдар құрылысы негізінде ауыспалы металдардың физикалық және химиялық қасиеттерін түсіндіру;11.2.2.4 орынбасу реакциялары теңдеулері бойынша есептер шығару
Кешенді қосылыстар.
11.2.2.24 комплексті қосылыстардың құрылысын сипаттау11.2.1.25 ауыспалы металдардың кешенді қосылыстарының химиялық қасиеттерін сипаттау
Ауыспалы металдардың биологиялық ролі.
11.2.1.26 гемоглобин құрамында темір (+2) кешенінің болатынын түсіндіру және оттегін тасымалдаудағы оның ролін түсіну11.2.1.27 иіс газымен улану қалай жүретіндігін түсіндіру және алғашқы көмек көрсету әдісін сипаттау
11.4 Жаңа заттарды және материалдарды өндіру
Жаңа материалдар
11.4.2.21 жаңа материалдарды жасаумен және өндірумен айналысатын ғылымдар саласын білу
Физиологиялық белсенді табиғи және синтетикалық қосылыстар
11.4.2.22 аспиринді, таксолды физиологиялық белсендігі жоғары табиғи және синтетикалық қосылыстардың өкілдері ретінде атау11.4.2.23 физиологиялық белсенділік үшін хиральділік және молекулалық қабаттың маңыздылығын түсіндіру
Дәрілік препараттарды синтездеу және өндіру
11.4.2.24 синтетикалық дәрілік препарат үлгісі ретінде аспиринді алу процесін сипаттау11.4.2.25 - дәрілік заттарды өндіру проблемаларын тізімдеу
Нанотехнология.
11.4.2.26 "нанохимия" және "нанотехнология" ұғымдарының физикалық мәнін түсіндіру11.4.2.27 нанобөлшектерді синтездеу және зерттеу әдістерін сипаттау11.4.2.28 нанобөлшектердің қолдану аймағын атау
Нанокөміртекті бөлшектердің құрылымы
11.4.2.29 наноматериалдардың ерекшеліктерін сипаттау11.4.2.30 көміртекті нанобөлшектер құрылымын сипаттау: фуллерен С60, графен, нанотүтік, наножіп, наноталшықтар11.4.2.31 кристалдарды өсіру және полимеризациялау жолымен наноматериалдардың алынуын сипаттау

11.3 Растворы кислот и оснований
Теории кислот и оснований
11.3.4.1 описать теории Аррениуса, Льюиса и Бренстеда-Лоури и объяснять границы их применимости
Ионное произведение воды. Водородный показатель
11.3.4.2 знать значение ионного произведения воды;
11.3.4.3 рассчитывать pH сильной кислоты и сильного основания
Буферные растворы
11.3.4.4 объяснять принцип действия буферных растворов;
11.3.4.5 называть области применения буферных растворов
4 четверть
11.4 Производство металлов
Получение металлов и сплавов
11.2.3.1 анализировать важнейшие способы получения металлов: гидрометаллургия, пирометаллургия, электрометаллургия и оценивать их достоинства и недостатки
11.2.3.2 знать составы важнейших сплавов, применяемых в науке, технике и в быту: чугуна, стали, латуни, бронзы, мельхиора, дюралюминия
11.2.3.3 описывать способы получения и свойства чугуна и стали
Применение электролиза в промышленности.
11.2.3.4 объяснять способы получения металлов электролизом
11.2.3.5 различать процессы гальваностегии, гальванопластики
11.2.3.6 изучить принципы использования гальванических покрытий для декоративных целей и защиты от коррозии
Научные принципы химических производств
11.2.3.7 называть общие научные принципы химических производств
11.2.3.8 обосновывать необходимость вторичной переработки материалов
Проблемы охраны окружающей среды при производстве металлов
11.2.3.9 объяснять экологические проблемы металлургической промышленности
11.4 Переходные металлы
Общая характеристика переходных металлов
11.2.1.22 знать, что переходные элементы проявляют переменную степень окисления
11.2.1.23 объяснять физические и химические свойства переходных металлов на основе строения атомов
11.2.2.4 решать задачи по уравнениям реакций замещения
Комплексные соединения.
11.2.1.24 описать строение комплексного соединения
11.2.1.25 описывать химические свойства комплексных соединений переходных металлов
Биологическая роль переходных металлов
11.2.1.26 объяснять, что в составе гемоглобина содержатся комплексы железа (+2) и понимать их роль в транспортировке кислорода
11.2.1.27 объяснять, как происходит отравление угарным газом, и описать способы оказания первой помощи
11.4 Разработка новых веществ и материалов
Разработка и создание новых материалов
11.4.2.21 описать области наук, занимающихся разработкой и созданием новых материалов
Природные и синтетические соединения с физиологической активностью
11.4.2.22 называть представителей физиологически активных природных и синтетических соединений, таких как аспирин и таксол
11.4.2.23 объяснять важность молекулярной оболочки и хиральности для физиологической активности соединений
Разработка и синтез лекарственных препаратов
11.4.2.24 описывать процесс получения аспирина как пример синтетического лекарственного препарата
11.4.2.25 перечислять проблемы производства лекарственных средств
Нанотехнология
11.4.2.26 объяснять физический смысл понятий "наночастица", "нанохимия" и "нанотехнология"
11.4.2.27 описывать методы синтеза и исследования наночастиц
11.4.2.28 называть области применения наночастиц
Структура наноуглеродных частиц
11.4.2.29 характеризовать особенности наноматериалов;
11.4.2.30 описывать структуру углеродных наночастиц: фуллерена С60, графена, нанотрубок, нанонитей, нановолокон
11.4.2.31 описывать получение наноматериалов путем выращивания кристаллов и полимеризацией

11.4 "Жасыл химия"
"Жасыл химияның" 12 принципі.Атмосфера, гидросфера, литосфераның ластануы
11.4.1.1 "Жасыл химияның" 12 принципін атау және оны түсіндіру11.4.1.2 атмосфера, гидросфера және литосфераның ластану масштабын түсіндіру
Жердің озон қабатының бұзылуы
11.4.1.3 озон қабатының бұзылу себептерін зерделеу
Ғаламдық жылынуМини- жоба: "Қоршаған ортаны қорғау"
11.4.1.4 "парникті эффектінің" әсерін болжау;11.4.1.5 "парникті эффектінің" және озон қабатының бұзылу мәселелерін ажырату;11.4.1.6 ғаламдық мәселелерді шешудің жолдарын бағалау
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 633-қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "Биология" пәнінен оқу жүктемесі төмендетілген үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. Оқу бағдарламасымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 27.11.2020 № 496 (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Білім берудің барлық деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 604 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17669 болып тіркелген) сәйкес әзірленген.
2. "Биология" оқу пәнінің мақсаты – білім алушылардың заман талаптарына сай білімдері мен біліктерін дамыту; өмірдің мәнін, дамуын, оның түрлі ұйымдасу деңгейлерінде көрініс табуын түсіну; өмірдің ең басты құндылық ретіндегі маңызын түсінетін жан-жақты дамыған тұлғаны дайындау.
3. Оқу пәнінің міндеттері:
1) табиғаттың даму заңдарын түсінуге негізделе отырып, адамның табиғаттағы рөлін анықтайтын маңызды биологиялық білімдер мен біліктер ауқымын кеңейту;
2) табиғаттың даму және тіршілігін жалғастыру заңдарын жаңа білімдерді алу, оларды ары қарай дамыту және тереңдету негізі және құралы ретінде пайдалану;
3) жүйені меңгеру барысында ғылым білім мен дүниетаным негіздерін; шығармашылық дербестік пен сын тұрғысынан ойлау қабілетін; зерттеушілік дағдыларын қалыптастыру;
4) әдеп мәселелерімен және қоғамның әлеуметтік өмірі мен еңбек әрекетіне тікелей қатысумен байланысты қоршаған шынайылықта еркін бағдарлануға мүмкіндік беретін, бастамашыл тұлғаның қасиеттерін дамыту;
5) білім алушылардың білім алуды және өздігінен білім алуды жалғастыруы үшін қажетті зияткерлік біліктерді дамыту.
2-тарау. "Биология" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру

11.4 "Зеленая имия"
12 принципов "Зеленой химии". Загрязнение атмосферы, гидросферы, литосферы
11.4.1.1 называть и объяснять 12 принципов "Зеленой химии";
11.4.1.2 объяснять масштабы загрязнения атмосферы, гидросферы и литосферы
Разрушение озонового слоя Земли
11.4.1.3 изучать причины разрушения озонового слоя
Глобальное потепление.
11.4.1.4 прогнозировать последствия "парникового эффекта"
11.4.1.5 разграничивать проблемы "парникового эффекта" и разрушения озонового слоя;
11.4.1.6 оценивать пути решения глобальных проблем
Приложение 633 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа (с сокращением учебной нагрузки) по учебному предмету "Биология" для 10-11-классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования
Сноска. Приказ дополнен приложением 633 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 27.11.2020 № 496 (порядок введения в действие см. п.5).
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 604 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования всех уровней образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17669).
2. Цель учебной программы предмета "Биология" – развитие современных биологических знаний и умений у обучающихся; понимание сущности, развития и проявления жизни на разных уровнях ее организации; подготовка всесторонне развитой личности, которая понимает значение жизни как наивысшей ценности.
3. Задачи учебного предмета:
1) расширить значимые биологические знания и умения, определяющие роль человека в природе на основе понимания законов ее развития;
2) применять законы развития и функционирования природы в качестве основы и средства для приобретения новых знаний, их дальнейшего расширения и углубления;
3) формировать в процессе овладения системой знаний и основ научного мировоззрения; творческой самостоятельности и критического мышления, исследовательских умений;
4) развивать качества инициативной личности, позволяющие свободно ориентироваться в окружающей действительности, с готовностью принимать самостоятельные решения, связанные этическими вопросами и с личным участием в социальной жизни общества и в трудовой деятельности;
5) развивать у обучающихся интеллектуальные умения, необходимые для продолжения образования и самообразования.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Биология"

4. "Биология" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
10-сыныпта – аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
11-сыныпта – аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат.
5. Оқу пәнінің мазмұны 4 бөлімді қамтиды:
1) тірі ағзалардың көптүрлілігі, құрылымы мен қызметтері;
2) көбею, тұқым қуалаушылық, өзгергіштік. Эволюциялық даму;
3) ағза мен қоршаған орта;
4) қолданбалы кіріктірілген ғылымдар.
6. "Тірі ағзалардың көптүрлілігі, құрылымы мен қызметтері" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) тірі ағзалардың көптүрлілігі;
2) қоректену:
3) заттардың тасымалдануы;
4) тыныс алу;
5) бөліп шығару;
6) қозғалыс;
7) координация және реттелу.
7. "Көбею, тұқым қуалаушылық, өзгергіштік. Эволюциялық даму" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) көбею;
2) жасушалық айналым;
3) өсу және даму;
4) тұқым қуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары;
5) селекция негіздері;
6) эволюциялық даму.
8. "Ағза мен қоршаған орта" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) биосфера, экожүйе, популяция;
2) адам қызметінің қоршаған ортаға әсері.
9. "Қолданбалы кіріктірілген ғылымдар" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) молекулалық биология мен биохимия;
2) жасушалық биология;
3) микробиология және биотехнология;
4) биомедицина және биоинформатика.
10. Биология пәнінің 10-сыныпқа арналған базалық білім мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) "Тірі ағзалардың әртүрлілігі". Жер бетінде тіршіліктің қалыптасу кезеңдері. Филогенетикалық шежіре ағашы. Кладограммалар. Түсінік "Соңғы әмбебап жалпы ата тек". Модельдеу "Кладограмма құру". Филогенетикалық картаның әр түрлі формалары. Кладограммалар мен филогенетикалық ағаштардың эволюциялық маңызы.
2) "Қоректену". Ферменттер белсенділігіне әсер ететін факторлар мен жағдайлар: рН; температура;
3) "Заттардың тасымалдануы". Адам гемоглобині мен миоглобинінің құрылысы мен қызметі.
4) Пассивті тасымалдау механизмі:қарапайым тасымал, мембраналық каналдар арқылы диффузия, жеңілдетілген диффузия.
5) "Тыныс алу". Аденозинүшфосфаттың (АТФ) құрылысы мен қызметі. Аденозинүшфосфаттың синтезі: глюкозаның анаэробты және аэробты ыдырау кезеңдері. Метаболизм түрлері. Митохондрияның құрылымы мен қызметтері. Митохондрия құрылымдары мен жасушалық тынысалу үдерістерінің өзара байланысы. Кребс циклі. Электрондық-тасымалдау тізбегі. Биологиялық жүйелер үшін маңызы.
6) "Бөліп шығару". Абсорбция және реабсорбция. Зәрдің түзілуі. Су мөлшерін реттеу. Нысана мүшелер. Әсер ету эффектсі. Гипофункция. Гиперфункция. Адам денесіндегі қан мен басқа сұйықтықтарды жасанды тазарту. Диализ әсерінің себептері. Диализ әдістері: перитонеальды, гемодиализ. Созылмалы бүйрек жетіспеушілігі. Диализ және бүйрек трансплан-тациясы. Артықшылықтары мен кемшіліктері.

4. Объем учебной нагрузки по предмету "Биология" составляет:
1) в 10 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
2) в 11 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
5. Содержание учебного предмета включает 4 раздела:
1) Многообразие, структура и функции живых организмов;
2) Размножение, наследственность, изменчивость, эволюционное развитие;
3) Организмы и окружающая среда;
4) Прикладные интегрированные науки.
6. Раздел "Разнообразие, структура и функции живых организмов" включает следующие подразделы:
1) многоообразие живых организмов;
2) питание;
3) транспорт веществ;
4) дыхание;
5) выделение;
6) движение;
7) координация и регуляция.
7. Раздел "Размножение, наследственность, изменчивость, эволюционное развитие" включает следующие подразделы:
1) размножение;
2) клеточный цикл;
3) рост и развитие;
4) закономерности наследственности и изменчивости;
5) основы селекции;
6) эволюционное развитие.
8. Раздел "Организмы и окружающая среда" включает следующие подразделы:
1) биосфера, экосистема, популяция;
2) экология и влияние человека на окружающую среду;
9. Раздел "Прикладные интегрированные науки" включает следующие подразделы:
1) молекулярная биология и биохимия;
2) клеточная биология;
3) биотехнология;
4) биомедицина и биоинформатика.
10. Базовое содержание учебного предмета "Биология" для 10-класса включает следующие разделы:
1) "Разнообразие живых организмов". Этапы формирования жизни на Земле. Филогенетические деревья. Кладограммы. Понятие "Последний универсальный общий предок". Моделирование "Составление кладограмм". Различные формы филогенетических карт. Эволюционное значение кладограмм и филогенетических деревьев.
2) "Питание". Факторы и условия, влияющие на активность ферментов: рН; температура;
3) "Транспорт веществ". Строение и функции гемоглобина и миоглобина человека.
4) Механизм пассивного транспорта: простой транспорт, диффузия через мембранные каналы, облегченная диффузия.
5) "Дыхание". Строение и функции аденозинтрифосфорной кислоты (АТФ). Синтез аденозинтрифосфорной кислоты: этапы аэробного и анаэробного распада глюкозы. Виды метаболизма. Структурные компоненты митохондрий и их функции. Взаимосвязь структуры митохондрий и процессов клеточного дыхания. Цикл Кребса. Электронно-транспортная цепь. Значение для биологических систем.
6) "Выделение". Абсорбция и реабсорбция. Образование мочи. Регуляция обмена воды. Органы мишени. Эффект действия. Гипофункция. Гиперфункция. Искусственное очищение крови и других жидкостей человеческого тела. Принцип действия диализа. Методы диализа: перитонеальный, гемодиализ. Хроническая почечная недостаточность. Трансплантация почек и диализ. Преимущества и недостатки.

7) "Қозғалыс". Көлденең жолақты бұлшықет ұлпаларының құрылысы. Миофибрилла құрылымы (аймақ, дисклер, саркомерлер, актин, миозин). Жылдам және баяу жиырылатын бұлшықет талшықтарының ортақ қасиеттерін, орналасуы мен құрылысы. Актинге қатысты қаңқа бұлшықет ұлпаларының түрлері.
8) "Координация және реттеу". Жүйке жасушаларының құрылысы. Орталық жүйке жүйесінің құрылысы. Мидың құрылысы мен қызметтері. Жұлынның құрылысы мен. Механорецепторлардың түрлері. Пачини денешігі мысалында рецепторлардың тітіркендіргіштің өзгерісіне жауап беру реакциясы. Холинергиялық синапстың құрылысы мен қызметі арасындағы байланыс.
9) "Жасушалық цикл". Митоз. Жасушада митоздың әр түрлі кезеңдерінде жүретін үрдістер.
Зертханалық жұмыс "Пияз тамыры ұшындағы жасушалардан митоздың белсенділік деңгейін анықтау".
10) Өсімдіктер мен жануарлардағы гаметогенез. Гаметалар. Гаметогенез кезеңдері. Өсімдіктердегі спорогенез және гаметогенез. Онкологиялық жаңатүзілулердің пайда болуы. Обыралды жағдайлардың туындауына әсер етуші факторлар. Қартаю. Қартаю үрдісі туралы теориялар.
11) "Тұқым қуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары". Модификациялық өзгергіштік. Белгілердің өзгеруіндегі вариациялық қатарлар.
Зертханалық жұмыс "Вариациялық қатар мен қисыққа құрылған модификациялық өзгергіштікті зерттеу".
13) Тұқымқуалаушылықтың хромосомалық теориясы. Кроссинговер нәтижесінде белгілердің тұқымқуалау заңдылықтарының бұзылуы. Эпистаз. Комплиментарлық. Полимерия. Хуго де Фризадің мутация теориясы. Кенеттен және индуцияланған мутация. Нүктелік, хромосомалық, геномдық, ядролық және цитоплазмалық мутациялар. Модельдеу "Адам хромосомасы жиынтығынан кариограмм құру. Геномдық мутацияны оқып білу". Хромосомалар санының ауытқуымен байланысты адамның хромосомдық аурулары.
14) "Селекция негіздері". Селекция әдістері арқылы ауыл шаруашылық өсімдіктері мен жануарлардың қолтұқымдарын жақсарту тәсілдері. Гибридизация (будандастыру). Полиплоидия. Жасанды мутагенез.
15) "Эволюциялық даму". Тұқымқуалайтын өзгергіштік пен эволюция арасындағы өзара байланыс. Тұқымқуалайтын өзгергіштік – эволюция негізі. Комбинативтік өзгергіштік, мутациялар. Табиғи сұрыпталу. Тіршілік үшін күрес. Гендер дрейфі. Популяциялық толқындар. Эволюцияның дәлелдемелері. Салыстырмалы-анатомиялық. Эмбриологиялық. Палеонтологиялық. Биогеографиялық. Биохимиялық. Антропогенез кезеңдері. Проантроптар. Архантроптар. Палеоантроптар. Неоантроптар.
16) "Молекулалық биология және биохимия". Жердегі тіршілік үшін судың маңызы. Көмірсуларды жіктеу: моносахаридтер, дисахаридтер, полисахаридтер. Көмірсулардың қасиеті және қызметтері.

7) "Движение". Строение поперечно-полосатой мышечной ткани. Структура миофибрилла (зоны, диски, саркомеры, актин, миозин и др.). Строение, локализации и общие свойства быстрых и медленных мышечных волокон. Типы скелетных мышечных тканей относительно актина.
8) "Координация и регуляция". Строение нервных клеток. Строение центральной нервной системы. Строение и функции головного мозга. Строение и функции спинного мозга. Виды механорецепторов. Реакция механорецепторов на изменения раздражителей на примере телец Пачини. Взаимосвязь строения и функции холинергического синапса. Механизм синаптической передачи на примере холинергического синапса.
9) "Клеточный цикл". Митоз. Процессы, происходящие в клетке в различные фазы митоза;
Лабораторная работа "Определение уровня митотической активности в клетках корешка лука".
10) Гаметогенез у растений и животных. Гаметы. Стадии гаметогенеза. Спорогенез и гаметогенез у растений. Возникновение онкологических новообразований. Факторы, способствующие возникновению предраковых состояний. Старение. Теории о процессе старения.
11) "Закономерности наследственности и изменчивости". Модификационная изменчивость. Вариационные ряды изменчивости признаков;
Лабораторная работа "Изучение модификационной изменчивости, построение вариационного ряда и кривой".
13) Хромосомная теория наследственности. Нарушение закономерностей наследования признаков в результате кроссинговера. Эпистаз. Комплиментарность. Полимерия. Теория мутации Хуго де Фриза. Спонтанные и индуцированные мутации. Точечные, хромосомные, геномные, ядерные и цитоплазматические мутации. Моделирование "Составление кариограммы хромосомного набора человека. Изучение геномных мутаций". Хромосомные заболевания человека, связанные с аномальным количеством хромосом.
14) "Основы селекции". Способы улучшения сельскохозяйственных растений и животных с помощью методов селекции. Гибридизация (скрещивание). Полиплоидия. Искусственный мутагенез.
15) "Эволюционное развитие". Взаимосвязь между наследственной изменчивостью и эволюцией. Наследственная изменчивость – основа эволюции. Комбинативная изменчивость, мутации. Естественный отбор. Борьба за существование. Дрейф генов. Популяционные волны. Доказательства эволюции. Сравнительно-анатомические. Эмбриологические. Палеонтологические. Биогеографические. Биохимические. Этапы антропогенеза. Проантропы. Архантропы. Палеоантропы. Неоантропы.
16) "Молекулярная биология и биохимия". Значение воды для жизни на Земле. Классификация углеводов: моносахариды, дисахариды, полисахариды. Свойства и функция углеводов.

17) Липидтердің құрылымдық компонентері. Майлардың құрамы мен қызметтері. Нәруыздарды құрамы (жай, күрделі) және қызметі бойынша жіктеу. Нәруыз денатурациясы мен ренатурациясы;
Зертханалық жұмыс "Нәруыздардың құрылымына әр түрлі жағдайлардың әсері (температура, pH)".
18) Дезоксирибонуклеин қышқылы (ДНҚ) құрылысы. Дезоксирибонуклеин қышқылы молекуласының қызметі. Репликация механизмі. Дезоксирибонуклеин қышқылы. Мезелсон мен Сталь тәжірибесі. Чаргафф ережесі. Рибонуклеин қышқылы (РНҚ) молекуласының құрылысы мен қызметтері. Матрицалық рибонуклеин қышқылы. Рибосомалық рибонуклеин қышқылы. Транспорттық рибонуклеин қышқылы.
19) "Жасушалық биология". Жасуша органоидтерінің құрылысы мен қызметтерінің ерекшеліктері. Жасушаның негізгі компоненттері: жасуша қабырғасы, плазмалық мембрана, цитоплазма және оның органоидтары (мембранасыз, бірмембраналы және қосмембраналы). Ядро. Жасушаның негізгі компоненттерінің қызметтері. Жасуша мембранасының құрылымы, қасиеттері және қызметтері арасындағы байланыс. Жасуша мембранасының сұйық кристалды моделі. Мембраналық нәруыздардың, фосфолипидтердің, гликопротеиндердің, гликолипидтердің, холестеролдың қызметі.
Зертханалық жұмыс "Жасуша мембранасына әр түрлі жағдайлардың әсері".
20) Бактерия, саңырауқұлақ, өсімдік және жануар жасушаларының құрылым ерекшеліктері мен қызметтері.
21) "Биотехнология". Микроағзаларды өндірісте, ауыл шаруашылығында, медицинада, тұрмыста қолданудың артықшылықтары мен кемшіліктері. Полимеразды тізбекті реакцияны қолдану. Медициналық диагностикалауда, әкелікті негіздеуде, тұлғаларды дербестендіру медицинасында, гендерді клондауда, дезоксирибонуклеин қышқылы секвенирлеуде мутагенезде полимеразды тізбекті реакцияның маңызы. Гендік-инженериялық манипуляциялаудың кезеңдері. Гендік инженерияның маңызы. Гендік модификацияланған ағзаларды қолданудың оң және теріс тұстары. Гендік модификацияланған ағзаларды қолданудың этикалық сұрақтары.
22) "Биомедицина және биоинформатика". Биомеханиканы робототехникада қолдану. Инженерлік биомеханика (экзоқаңқа, робототехника). Медициналық биомеханика (протездеу). Эргометриялық биомеханика (оптимизация). Модельдеу "Жердегі тірі ағзалар қозғалысының биомеханикасын зерттеу". Жүректің өткізгіш жүйесі. Жүрек автоматиясының механизмі. Жүректегі қозудың өту жылдамдығы. Жүрек бұлшықеттерінің жиырылғыштығы. Электрокардиография, оның диагностикалық маңызы. Модельдеу "Жүректе өтетін электрлік үрдісті зерттеу".

17) Структурные компоненты липидов. Состав функции жиров. Классификация белков по составу (простые, сложные) и по функциям. Лабораторная работа "Влияние различных условий (температура, pH) на структуру белков".
18) Строение молекулы дезоксирибонуклеиновой кислоты (ДНК). Структура дезоксирибонуклеиновой кислоты (первичная и вторичная цепи). Функции молекулы дезоксирибонуклеиновой кислоты Механизм репликации дезоксирибонуклеиновой кислоты. Эксперименты Мезелсона и Сталя. Правила Чаргаффа. Строение и функции молекул рибонуклеиновой кислоты (РНК). Матричная рибонуклеиновая кислота. Рибосомная рибонуклеиновая кислота. Транспортная рибонуклеиновая кислота. Сходства и различия в строении молекул дезоксирибонуклеиновой кислоты и рибонуклеиновой кислоты.
19) "Клеточная биология". Особенности строения и функций органоидов в клетке. Основные компоненты клетки: клеточная стенка, плазматическая мембрана, цитоплазма и ее органоиды (немембранные, одномембранные и двумембранные). Ядро. Основные функции компонентов клетки. Взаимосвязь между структурой, свойствами и функциями клеточной мембраны. Жидкокристаллическая модель мембраны. Функции мембранных белков, фосфолипидов, гликопротеинов, гликолипидов, холестерола.
Лабораторная работа "Влияние различных факторов на мембрану клеток".
20) Особенности структуры и функции клеток бактерий, грибов, растений и животных.
21) "Биотехнология". Положительные и отрицательные стороны использования микроорганизмов в промышленности, сельском хозяйстве, медицине, быту. Применение ПЦР. Значение полимеразной цепной реакции в криминалистике, при установлении отцовства, медицинской диагностике, персонализированной медицине, клонировании генов, секвенировании ДНК, мутагенезе. Этапы генно-инженерных манипуляций. Значение генной инженерии. Положительные и отрицательные стороны использования генетически модифицированных организмов (ГМО). Этические вопросы применения генетически модифицированных организмов.
22) "Биомедицина и биоинформатика". Применение биомеханики в робототехнике. Биомеханика инженерная (экзоскелетоны, робототехника и т.д.). Биомеханика медицинская (протезирование и др.). Биомеханика эргометрическая (оптимизация и др.). Моделирование "Изучение биомеханики движения наземных живых организмов". Проводящая система сердца. Механизм автоматии сердца. Скорость проведения возбуждения в сердце. Сократимость сердечной мышцы. Электрокардиография, ее диагностическое значение. Моделирование "Исследование электрических процессов, протекающих в сердце".

11. Биология пәнінің 11-сыныпқа арналған базалық білім мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) "Қоректену". Хлоропластың құрылымдық компоненттері және олардың қызметтері. Фотосинтездің пигменттері. Rf мәні.
Зертханалық жұмыс "Әртүрлі өсімдік жасушаларында фотосинтездеуші пигменттердің болуын зерттеу".
2) Фотосинтездің жарық кезеңі. Фотофосфорлану. Фотосинтездің қараңғы кезеңі. Кальвин циклі.
3) Фотосинтездің жылдамдығына әсер ететін факторлар. Фотосинтездің шектеуші факторлары: жарық толқынының ұзындығы мен жарық интенсивтілігі, көмірқышқыл газының концентрациясы, температура.
Зертханалық жұмыс "Шектеуші факторлардың фотосинтездің интенсивтілігіне әсерін зерттеу".
4) Хемосинтез. Фотосинтез бен хемосинтез үдерістерін салыстыру.
5) "Заттардың тасымалдануы". Өсімдіктердегі заттар транслокациясының механизмі. Заттар тасымалдануының симпласттық, апопласттық, вакуолярлық жолдары және олардың маңызы. Жасуша мембранасы арқылы заттар тасымалдануының типтері. Мембраналық потенциалды сақтаудағы белсенді тасымалдың ролі.
6) "Координация және реттелу". Биологиядағы басқару жүйесі. "Басқару" жүйесі ұғымы. Басқару жүйесінің негізгі компоненттері. Температураның/көмірқышқыл газының/оттегі газының деңгейлерінің реттелуі мысалында кері байланыс принципі. Мембраналық рецепторлар арқылы гормондық сигналдардың берілуі. Инсулин мен эстроген мысалдарында гормондардың нысана-жасушаларға әсер ету механизмі. Өсіргіш заттар. Өсіргіш заттардың өсімдіктерге әсер ету механизмі.
7) "Көбею". Гаметогенез. Адам гаметогенезінің сатылары. Сперматогенез бен оогенездің айырмашылықтары. Сперматогенез бен оогенезді салыстыру.
8) "Өсу және даму". Бағаналы жасушалар ұғымы және олардың қасиеттері (қайта жаңаруы, жіктелуі). Бағаналы жасушалардың түрлері: эмбрионалды және соматикалық. Практикада қолданылуы. Этикалық аспектісі.
9) "Тұқым қуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары". Дезоксирибонуклеин қышқылының кездейсоқ мутациясы. Репликацияның, репарацияның, рекомбинацияның генетикалық үдерістердің қателері.
10) "Адам геномы" жобасы. Адамның геномдық дезоксирибонуклеин қышқылын секвенирлеу. Жоба аясында жүргізілген зерттеулердің маңызы.
11) "Биосфера, экожүйе, популяция". Трофикалық деңгейлер. Қарым-қатынас түрлері. Модельдеу "Қоректік тізбектерде энергияның тасымалдануының сызбасын құрастыру".
Экологиялық жағдайлар мен экологиялық есептер шешу жолдары.
12) Түрлердің алуан түрлілігі. Харди - Вайнбергтің генетикалық тепе-теңдік заңы. Сирек кездесетін және жойылып бара жатқан өсімдіктер мен жануарлардың түрлерін қорғау. Жергілікті экожүйедегі ағзалардың саны мен таралуын анықтауда түрлі статистикалық әдістерді қолдану. Жергілікті экожүйенің биоалуантүрлілігін анықтауда кездейсоқ іріктеу әдісінің маңызы;

11. Базовое содержание учебного предмета "Биология" для 11-класса включает следующие разделы:
1) "Питание". Структурные компоненты хлоропласта и их функции. Пигменты фотосинтеза. Значение Rf.
Лабораторная работа "Исследование содержания пигментов фотосинтеза в клетках различных растений".
2) Световая фаза фотосинтеза. Фотофосфолирование. Темновая фаза фотосинтеза. Цикл Кальвина.
3) Факторы, влияющие на скорость фотосинтеза. Лимитирующие факторы фотосинтеза: интенсивность или длина волны света концентрация углекислого газа, температура.
Лабораторная работа "Влияние лимитирующих факторов на интенсивность фотосинтеза".
4) Хемосинтез. Сравнение процессов фотосинтеза и хемосинтеза.
5) "Транспорт веществ". Механизм транслокации веществ у растений. Симпластный, апопластный, вакуолярный пути транспорта веществ и их значение. Типы транспорта веществ через клеточную мембрану. Роль активного транспорта в поддержании мембранного потенциала.
6) "Координация и регуляция". Системы управления в биологии. Понятие "системы управления" в биологии. Основные компоненты системы управления. Принцип обратной связи на примере регулирования температуры/уровня углекислого газа/глюкозы. Передача гормональных сигналов через мембранные рецепторы. Механизм действия гормонов на клетки - мишени на примере инсулина и эстрогена. Ростовые вещества. Механизм действия ростовых веществ на растение.
7) "Размножение". Гаметогенез. Стадии гаметогенеза человека. Различия между сперматогенезом и оогенезом. Сравнение сперматогенеза и оогенеза.
8) "Рост и развитие". Стволовые клетки: понятие и свойства (самообновление, дифференциация). Виды стволовых клеток: эмбриональные и соматические. Практическое использование. Этический аспект.
9) "Закономерности наследственности и изменчивости". Спонтанные мутации дезоксирибонуклеиновой кислоты. Ошибки генетических процессов: репликаций, репараций, рекомбинаций.
10) Проект "Геном человека". Секвенирования геномной дезоксирибонуклеиновой кислоты человека. Биологическое значение исследований, проведенных в рамках проекта.
11) "Биосфера, экосистема, популяция". Трофические уровни. Типы взаимоотношений. Моделирование "Составление схем передачи энергии в пищевых цепях".
Решение экологических задач и экологических ситуаций.
12) Биоразнообразие видов. Закон генетического равновесия Хайди-Вайнберга. Сохранение редких и исчезающих видов растений и животных. Использование различных статистических методов в определении численности и распределении организмов местной экосистемы. Значение случайной выборки в определении биоразнообразия местной экосистемы.

13) "Экология және адам іс-әрекетінің қоршаған ортаға әсері". Ғаламдық жылыну: себептері, салдарлары және шешу жолдары. Модельдеу "Климаттың ғаламдық жылынуын компьютерлік модельдеу". Қазақстанның экологиялық проблемалары және оларды шешу жолдары.
14) "Молекулярлық биология және биохимия". Антиденелердің құрылысы мен құрылымы. Антиденелердің арнайылығы (белсенді орталығының). Антиген мен антидененің әрекеттесуі. Фермент пен субстраттың өзара әрекеттесуі. Ферментативті катализде белсенді орталықтың ролі. Фишердің теориясы. Ферменттердің иммобилизациясы;
Зертханалық жұмыс "Иммобилизациялаудың ферменттердің белсенділігіне әсерін зерттеу".
15) Ферменттердің бәсекелес және бәсекелес емес ингибирленуі. Ферменттердің белсенділігін реттеу. Дәрілік препараттар мен ауыр металдар иондарының ферменттердің белсенділігіне әсері;
Зертханалық жұмыс "Активаторлар мен ингибиторлардың ферменттік реакцияның жылдамдығына әсерін зерттеу".
16) Транскрипция. Пре-м рибонуклеин қышқылы посттранскрипциялық модификациясы. Трансляцияның кезеңдері. Генетикалық кодтың қасиеттері: үшөрімділігі, көптігі, әмбебаптығы, бірін-бірі жаппайтындығы.
17) "Жасушалық биология". Жасушалардың негізгі компоненттерін анықтау.
Зертханалық жұмыс "Жасушалардың негізгі компоненттерін микрофотографиялар қолданып сипаттау".
18) "Биотехнология". Микробиологиялық зерттеулердің кезеңдері. Микроағзалармен жұмыс жасағандағы дезинфекциялау және стерильдеу әдістері. Қоректік орталардың түрлері және оларды әзірлеу. Қоректік орталарға себу тәсілдері мен техникасы. Инкубация;
Зертханалық жұмыс "Сүтқышқылды өнімдердің түрлі қоректік ортадағы микрофлорасын зерттеу".
19) Грамм оң және грамм теріс бактериялар және олардың құрылыс ерекшеліктері. Өкілдері;
Зертханалық жұмыс "Бактерияларды Грамм әдісі бойынша бояу".
20) "Рекомбинантты дезоксирибонуклеин қышқылы" ұғымы. Рекомбинантты дезоксирибонуклеин қышқылыалу тәсілдері. Рекомбинантты дезоксирибонуклеин қышқылының қолданылуы. Плазмиданың қасиеттері және олардың генетикалық клондауда қолданылуы. "Клондау" ұғымы. Ағзаларды клондау тәсілдері. "Микроклоналды көбею" ұғымы. Өсімдіктерді микроклоналды көбейтудің кезеңдері мен әдістері. Маңызы. Ферменттердің медицинада, химияда және өнеркәсіпте қолданылуы.
21) "Биомедицина және биоинформатика". Электромагниттік және дыбыс толқындарының адам ағзасына әсер ету ерекшеліктері. "Эпигенетика" ұғымы. Эпигенетика туралы жалпы түсініктер. Эпигенетиканың молекулярлық негіздері. Адамдағы эпигенетикалық салдарлар. Эпигенетика және эпигеномика. дезоксирибонуклеин қышқылының метилденуі. "Биоинформатика" ұғымы. Биоинформатиканың құралдарын зерттеулерге қолдану. Экстракорпоральды ұрықтандыру әдісі және оның маңызы. Экстракорпоральды ұрықтандырудың этикалық аспектілері. Моноклоналды антиденелердің маңызы. Моноклоналды антиденелердің өндірісі. Моноклоналды антиденелер көмегімен ауруларды диагностикалау және емдеу.

13) "Экология и влияние человека на окружающую среду". Глобальное потепление: причины, последствия, пути решения. Моделирование "Компьютерное моделирование глобального потепления климата". Экологические проблемы Республики Казахстан и пути их решения.
14) "Молекулярная биология и биохимия". Строение и структура антител. Специфичность антител (активного центра). Механизм взаимодействия между антигеном и антителом. Механизм взаимодействия фермента и субстрата. Роль активного центра в ферментативном катализе. Теория Фишера. Иммобилизация ферментов.
Лабораторная работа "Исследование влияния иммобилизаций ферментов на их активность".
15) Конкурентное и неконкурентное ингибирование ферментов. Регулирование активности ферментов. Действие лекарственных препаратов и ионов тяжелых металлов на активность ферментов.
Лабораторная работа "Влияние ингибиторов и активаторов на скорость ферментативных реакции".
16) Транскрипция. Посттранскрипционная модификация пре-м рибонуклеиновая кислота. Этапы трансляции. Свойства генетического кода: триплетность, вырожденность, универсальность, неперекрываемость.
17) "Клеточная биология". Определение основных компонентов клеток.
Лабораторная работа "Описание основных компонентов клеток с использованием микрофотографий".
18) "Биотехнология". Этапы микробиологических исследований. Методы дезинфекции и стерилизации при работе с микроорганизмами. Виды питательных сред и их подготовка. Способы и техника посева на питательные среды. Инкубация.
Лабораторная работа "Исследование микрофлоры кисломолочных продуктов на разных питательных средах".
19) Грамположительные и грамотрицательные бактерии. Особенности строения грамположительных и грамотрицательных бактерий. Представители.
Лабораторная работа "Окрашивание бактерий по Граму".
20) Понятие "рекомбинантная дезоксирибонуклеиновая кислота". Способы получения рекомбинантных дезоксирибонуклеиновых кислот. Применение рекомбинантной дезоксирибонуклеиновой кислоты. Свойства плазмид и их использование в генетическом клонировании. Понятие "клонирование". Способы клонирования организмов. Понятие "микроклональное размножение". Этапы и методы микроклонального размножения растений. Значение. Применение ферментов в медицине, химии и промышленности.
21) "Биомедицина и биоинформатика". Особенности воздействия электромагнитных и звуковых волн на организм человека. Понятие "Эпигенетика". Общие представления об эпигенетике. Молекулярные основы эпигенетики. Эпигенетические эффекты у человека. Эпигенетика и эпигеномика. Метилирование дезоксирибонуклеиновой кислоты. Понятие "Биоинформатика". Применение инструментов биоинформатики в исследовании. Метод экстракорпорального оплодотворения и его значение. Этические аспекты экстракорпорального оплодотворения. Значение моноклональных антител. Производство моноклональных антител. Диагностика и лечение заболеваний с помощью моноклональных антител.

3-тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
12. Бағдарламада оқыту мақсаттарын пайдалану ыңғайлылығы үшін кодтау енгізілді. Кодта бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар – бөлім мен бөлімшенің, төртінші сан – оқыту мақсатының реттік санын білдіреді. Мысалы, 10.1.1.1. кодында "10" - сынып, "1.1" - бірінші бөлімнің бірінші бөлімшесі, "1" - оқыту мақсатының реттік саны.
13. Оқыту мақсаттарының жүйесі бөлім бойынша әр сыныпқа берілген.
Бөлім
Бөлімше
Оқыту мақсаттары
10-сынып
11-сынып
1.
Тірі ағзалардың көптүрлілігі, құрылы
мы мен қызметтері
1.1
Тірі организмдердің әртүрлілігі
10.1.1.1 - Жер бетінде тіршіліктің қалыптасу кезеңдерін және сызбаларын сипаттау;
10.1.1.2 филогенетикалық карталарды (кладограммалар мен филогенетикалық ағаштарды) құру және (интерпретациялау) түсіндіріп беру;
1.2 Қоректену
10.1.2.1 - әр түрлі жағдайлардың (температура, pH, субстрат пен ингибитор концентрациясы) ферменттер белсенділігіне әсерін зерттеу
11.1.2.1 - хлоропласттың құрылымы мен қызметі арасындағы өзара байланысты орнату;
11.1.2.2 - фотосинтездің жарық және қараңғы кезеңінде өтетін үдерістерді түсіндіру;
11.1.2.3 - фотосинтездің шектеуші факторларын зерттеу және түсіндіру;
11.1.2.4 - фотосинтез және хемосинтез процестерінің ерекшеліктерін салыстыру
1.3 Заттардың тасымал-
дануы
10.1.3.1 - эмбрион мен ересек ағзаның гемоглобині мен миогло-бині үшін оттектің диссоциациялануының қисық сызығын түсіндіру;
10.1.3.2 - пассивті тасымалдау механизмін түсіндіру
11.1.3.1 - өсімдіктердегі заттар транслокация механизмін түсіндіру;
11.1.3.2 - заттар тасымалданудың симпласттық, апопласттық, вакуолярлық жолдарының мәнін түсіндіру;
11.1.3.3 - жасуша мембранасы арқылы заттарды тасымалдаудың әр түрлі типтерінің механизмдерін түсіндіру;
түсіндіру;
11.1.3.4 - мембраналық потенциалды сақтаудағы активті тасымалдың маңызын анықтау
1.4
Тыныс алу
10.1.4.1 - аденозинүшфосфаттың (АТФ) құрылысы мен қызметтерін сипаттау;
10.1.4.2 - анаэробты және аэробты тыныс алу барысындағы аденозинүшфосфаттың синтезін салыстыру;
10.1.4.3 - метоболизмнің түрлерін атау;
10.1.4.4 - митохондрия құрылымдары мен жасушалық тынысалу үдерістерінің өзара байланысты орнату;
10.1.4.5 - Кребс циклін сипаттау
1.5
Бөліп шығару
10.1.5.1 - зәрдің сүзілу (фильтрация) және түзілуі механизмін түсіндіру;
10.1.5.2 - су мөлшерін бақылаудағы антидиуретикалық гормонның (АДГ) рөлін түсіндіру;
10.1.5.3 - диализ механизмін түсіндіру;
10.1.5.4 - бүйрек трансплантациясы мен диализдің артықшылықтары мен кемшіліктерін талқылау
1.6
Қозғалыс
10.1.6.1 - көлденең жолақты бұлшықеттердің ультрақұрылымын зерттеу;

Глава 3. Система целей обучения
12. В программе для удобства использования учебных целей введена кодировка. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 10.1.1.1 "10" – класс, "1.1" – раздел и подраздел, "1" – нумерация учебной цели.
13. Система целей обучения расписаны по разделам для каждого класса:
Раздел
Подраздел
Цели обучения
10 класс
11 класс
1. Многообразие, структура и функции живых организмов
1 Разнообразие живых организмов
10.1.1.1 - описывать этапы и схему формирования жизни на Земле;
10.1.1.2 - составлять и интерпретировать филогенетические карты (кладограммы и филогенетические дерева);
2 Питание
10.1.2.1 - исследовать воздействие различных условий (температуры, pH, концентрации субстрата и ингибитора) на активность ферментов
11.1.2.1 - устанавливать взаимосвязь между структурой и функцией хлоропласта;
11.1.2.2 - объяснять процессы, протекающие при световой и темной фазах фотосинтеза;
11.1.2.3 - исследовать и объяснять лимитирующие факторы фотосинтеза;
11.1.2.4 - сравнивать особенности процессов фотосинтеза и хемосинтеза
3 Транспорт веществ
10.1.3.1 - объяснять кривые диссоциации кислорода для гемоглобина и миоглобина у взрослого организма и эмбриона;
10.1.3.2 - объяснять механизм пассивного транспорта
11.1.3.1 - объяснять механизм транслокации веществ у растений;
11.1.3.2 - объяснять сущность симпластного, апопластного, вакуолярного путей транспорта веществ;
11.1.3.3 - объяснять механизм различных типов транспорта веществ через клеточную мембрану;
11.1.3.4 - определять роль активного транспорта в поддержании мембранного потенциала
4 Дыхание
10.1.4.1 - описывать строение и функции аденозинтрифосфата (АТФ);
10.1.4.2 - сравнивать синтез аденозинтрифосфата в аэробном и анаэробном дыхании;
10.1.4.3 - называть виды метаболизма;
10.1.4.4 - устанавливать взаимосвязь структуры митохондрий и процессов клеточного дыхания;
10.1.4.5 - описывать цикл Кребса
5 Выделение
10.1.5.1 объяснять механизм фильтрации и образования мочи;
10.1.5.2 - объяснять роль антидиуретического гормона (АДГ) в контроле воды;
10.1.5.3 - объяснять механизм диализа;
10.1.5.4 - обсуждать преимущества и недостатки трансплантации почек и диализа
6 Движение
10.1.6.1 - исследовать ультраструктуру поперечнополосатых мышц;

10.1.6.2 - жылдам және баяу жиырылатын бұлшықет талшықтарының ортақ қасиеттерін сипаттау
1.7 Координа-ция және реттеу
10.1.7.1 - миеленденген нейрон аксонын сипаттау
10.1.7.2 - жұлын мен мидың құрылысы мен қызметтерін оқып білу;
10.1.7.3 - механорецепторлардың тітіркендіргіштің өзгерісіне жауап беруін (Пачини денешігі) сипаттау;
10.1.7.4 - холинергиялық синапстың құрылысы мен қызметі арасындағы байланысты орнату
11.1.7.1 - биологиядағы басқару жүйесін сипаттау;
11.1.7.2 - гормондардың әрекет ету механизмін түсіндіру
2. Көбею, тұқым қуалаушылық, өзгергіштік. Эволюциялық даму
2.1
Көбею
11.2.1.1 - адам гаметогенезінің сызбасын талдау;
11.2.1.2 - сперматогенез бен оогенездің айырмашылығын түсіндіру
2.2 Жасуша-лық цикл
10.2.2.1 - дайын микропрепараттар көмегімен митоз фазаларын зерттеу;
10.2.2.2 - өсімдіктер мен жануарлардағы гаметалардың қалыптасу ерекшелігін түсіндіру;
10.2.2.3 - жасушалардың бақылауға бағынбайтын бөлінуі нәтижесінде обырдың түзілуін түсіндіру;
10.2.2.4 - қартаю үдерісін түсіндіру
2.3
Өсу және даму
11.2.3.1 - бағаналы жасушалардың мамандану үдерісін және олардың практикалық қолданылуын түсіндіру
2.4
Тұқым қуалаушы-лық пен өзгергіштік заңдылық-тары
10.2.4.1 - модификациялық өзгергіштіктің заңдылықтарын зерттеу;
10.2.4.2 - кроссинговер нәтиже-сінде белгілердің тұқымқуалау заңдылықтарының бұзылуын түсіндіру;
10.2.4.3 - Хуго де Фриздің мутация теориясын, мутагенез себептер, мутагенез себептерін және мутация түрлерін зерттеу;
10.2.4.4 - хромосомалар санының ауытқуымен байланысты адамның хромосомдық ауруларын (аутосомдық және жыныстық) сипаттау
11.2.4.1 - мутациялардың дезоксирибонуклеин қышқылы репарациясы, дезоксирибонуклеин қышқылы рекомбинациясы, дезоксирибонуклеин қышқылы репликациясы арасындағы байланысын сипаттау;
11.2.4.2 - "Адам геномы" жобасының маңызын талқылау
2.5
Селекция негіздері
10.2.5.1 - селекцияәдістері арқылы ауыл шаруашылық өсімдіктері мен жануарлардың қолтұқымдарын жақсарту тәсілдердің зерттеу
2.6 Эволюциялық даму
10.2.6.1 – тұқым қуалайтын өзгергіштік пен эволюция арасындағы өзара байланысты түсіндіру
10.2.6.2 - эволюция үдерісіне әсер ететін факторларды талдау
10.2.6.3 - эволюцияның дәлелдемелерін талдау
механизмдерін жіктеу
10.2.6.4 - антропогенездің кезеңдерін атау
3. Ағза мен қоршаған орта
3.1 Биосфера, экожүйе,
популяция
11.3.1.1 - экожүйелердегі трофикалық деңгейлердің сызбасын құрастыру;
11.3.1.2 - экожүйенің алуан түрлілігі мен тұрақтылығы арасындағы өзара байланысын орнату;
11.3.1.3 - жергілікті экожүйенің биоалуантүрлілігін сипаттау
3.2
Адам іс-әрекетінің қоршаған ортаға әсері

10.1.6.2 - описывать общие свойства быстрых и медленных мышечных волокон
7 Координация и регуляция
10.1.7.1 - описывать миелинизированные аксоны нейронов;
10.1.7.2 - изучать строение и функции спинного и головного мозга;
10.1.7.3 - описать, как механорецепторы реагируют на изменения раздражителя (тельца Пачини);
10.1.7.4 - устанавливать взаимосвязь строения и функции холинергического синапса
11.1.7.1 - описывать системы управления в биологии;
11.1.7.2 - объяснять механизм действия гормонов;
2. Размножение, наследственность, изменчивость, эволюционное развитие
1 Размножение
11.2.1.1 - анализировать схему гаметогенеза у человека;
11.2.1.2 - объяснять различия между сперматогенезом и оогенезом
2 Клеточный цикл
10.2.2.1 - исследовать фазы митоза с помощью готовых микропрепаратов;
10.2.2.2 - объяснять особенности формирования гамет у растений и животных;
10.2.2.3 - объяснять возникновение онкологических новообразований неконтролируемым делением клеток;
10.2.2.4 - объяснять процесс старения
3 Рост и развитие
11.2.3.1 объяснять процесс специализации стволовых клеток и их практическое применение
4 Закономерности наследственности и изменчивости
10.2.4.1 - исследовать закономерности модификационной изменчивости;
10.2.4.2 - объяснять нарушение закономерностей наследования признаков в результате кроссинговера;
10.2.4.3 - изучать теорию мутации Хуго де Фриза, причины мутагенеза и типы мутаций;
10.2.4.4 - описывать хромосомные заболевания человека, связанные с аномалиями числа хромосом (аутосомные и половые)
11.2.4.1 - описывать связь мутаций с репарацией дезоксирибонуклеиновой кислоты, рекомбинацией дезоксирибонуклеиноой кислоты , репликацией дезоксирибонуклеиновой кислоты;
11.2.4.2 - обсуждать значение проекта "Геном человека"
5 Основы селекции
10.2.5.1 изучать способы улучшения сельскохозяйственных растений и животных с помощью методов селекции
6 Эволюционное развитие
10.2.6.1 - объяснять взаимосвязь между наследственной изменчивостью и эволюцией;
10.2.6.2 - анализировать факторы, влияющие на процесс эволюции;
10.2.6.3 - анализировать доказательства эволюции;
видообразования;
10.2.6.4 - называть этапы антропогенеза
3. Организмы и окружающая среда
1 Биосфера, экосистема,
популяция
11.3.1.1 создавать схемы трофических уровней в экосистемах;
11.3.1.2 устанавливать взаимосвязь между видовым разнообразием и устойчивостью экосистем
11.3.1.3 описывать состояния экосистемы своего региона
2 Экология и влияние человека на окружающую среду

11.3.2.1 - мүмкін болатын климаттың жаһандық жылыну салдарыа болжау;
11.3.2.2 - Қазақстанның экологиялық проблемаларын оқып білу және шешу жолдарын ұсыну
4.Қолдан-балы кіріктірілген ғылым
дар
4.1 Молекула
лық биология және биохимия
10.4.1.1 - Жердегі тіршілік үшін судың іргелі маңызын түсіндіру;
10.4.1.2 - көмірсуларды құрамы және қызметтері бойынша сипаттау;
10.4.1.3 - майлардың құрамы мен қызметтерін сипаттау;
10.4.1.4 - нәруыздарды олардың құрамы, атқаратын қызметтері бойынша сиптаттау;
10.4.1.5 - түрлі жағдайлардың нәр-уыздар құрылымына әсерін зерттеу;
10.4.1.6 -дезоксирибонуклеин қышқылықұрылымы мен қызметі арасындағы байланысты түсіндіру;
10.4.1.7 - Чаргафф ережелері негізінде дезоксирибонуклеин қышқылы репликациясы үдерісін сипаттау;
10.4.1.8 -рибонуклеин қышқылы
(РНҚ) типтерінің құрылысы мен қызметтерін ажырату
11.4.1.1 - антиген мен антидененің әрекеттесуін түсіндіру;
11.4.1.2- нәруыз биосинтезі үдерісіндегі транскрипция мен трансляцияны сипаттау;
11.4.1.3 - генетикалық кодтың қасиеттерін түсіндіру
4.2 Жасуша
лық биология
10.4.2.1 - жасуша органоидтерінің құрылысы мен қызметтерінің ерекшеліктерін түсіндіру;
10.4.2.2 - жасуша мембранасының сұйық кристалды моделін пайдала-нып, жасуша мембранасының құры-лымы, қасиеттері және қызметтері арасындағы байланысты орнату;
10.4.2.3 - прокариот және эукариот жасушаларының құрылым ерекшеліктері мен қызметтерін салыстыру
11.4.2.1 - микрофотография қолданып жасушалардың негізгі компоненттерін анықтау және сипаттау;
4.3 Биотехно
логия
10.4.3.1 - биотехнологияда қолданылатын тірі ағзалардың артықшылықтары мен кемшіліктерін талқылау;
10.4.3.2 - полимеразды тізбекті реакцияның таксономияда, медицина мен криминалистикадағы маңызын сипаттау;
10.4.3.3- гендік-инженериялық манипуляциялаудың кезеңдерін түсіндіру;
10.4.3.4 - гендік модификацияланған ағзаларды қолданудың этикалық сұрақтарын талқылау
11.4.3.1 - микробиологиялық зерттеу кезеңдерін сипаттау және түсіндіру;
11.4.3.2 - грамм "оң" және грамм "теріс" бактерияларды зерттеу;
11.4.3.3 - рекомбинантты дезоксирибонуклеин қышқылын алу тәсілдерін түсіндіру;
11.4.3.4 - ағзаларды клондау тәсілдерін түсіндіру;
11.4.3.5 - өсімдіктердің микроклоналды көбейту тәсілін сипаттау;
11.4.3.6 - ферменттерді медицинада, өнеркәсіпте қолдану мүмкіндігін талқылау
4.4 Биомедицина және биоинфор
матика
10.4.4.1 - биомеханиканы робототехникада қолдалынуын зерттеу;
10.4.4.2 - электрокардиограм-маны қолдана отырып жүрек автоматиясы механизмін түсіндіру
11.4.4.1 - электромагниттік және дыбыс толқындарының адам ағзасына әсерін түсіндіру;

11.3.2.1 - прогнозировать последствия возможного глобального потепления климата;
11.3.2.2 - изучать и предлагать возможные варианты решения экологических проблем Казахстана
4. Прикладные интегрированные науки
1 Молекулярная биология и биохимия
10.4.1.1 - объяснять фундаментальное значение воды для жизни на Земле;
10.4.1.2 - классифицировать углеводы по составу и функциям;
10.4.1.3 - описывать функции жиров;
10.4.1.4 - описывать белки по их составу и функциям;
10.4.1.5 - исследовать влияние различных условий на структуру белков;
10.4.1.6 - объяснять связь между структурой дезоксирибонуклеиновой кислоты и ее функцией;
10.4.1.7 - описывать процесс репликации дезоксирибонуклеиновой кислоты на основе правил Чаргаффа;
10.4.1.8 - различать строение и функции типов молекул рибонуклеиновой кислоты;
11.4.1.1 - объяснять взаимодействие между антигеном и антителом;
11.4.1.2 - описывать транскрипцию и трансляцию в процессе биосинтеза белка;
11.4.1.3- объяснять свойства генетического кода
2
Клеточная биология
10.4.2.1 - объяснять особенности строения и функции органоидов клетки;
10.4.2.2 - устанавливать связь между структурой, свойствами и функциями клеточной мембраны, используя жидкокристаллическую модель;
10.4.2.3 - сравнивать особенности структуры и функции клеток прокариот и эукариот
11.4.2.1 - определять и описывать основные компоненты клеток с использованием микрофотографий;
3 Биотехнология
10.4.3.1 - обсуждать преимущества и недостатки живых организмов, используемых в биотехнологии;
10.4.3.2 - описывать значение полимеразной цепной реакции в таксонамии, медицине и криминалистике;
10.4.3.3 - объяснять этапы генно-инженерных манипуляций;
10.4.3.4 обсуждать этические вопросы применения генетически модифицированных организмов (ГМО)
11.4.3.1 - описывать и объяснять этапы микробиологических исследований;
11.4.3.2 - сравнивать грамположительные и грамотрицательные бактерии;
11.4.3.3 - объяснять способы получения рекомбинантных дезоксирибонуклеиновой кислоты;
11.4.3.4 - объяснять способы клонирования организмов;
11.4.3.5 - описывать методы микроклонального размножения растений;
11.4.3.6 - обсуждать возможность применения ферментов в медицине, химии и промышленности
4 Биомедицина и биоинформатика
10.4.4.1 - исследовать применение биомеханики в робототехнике;
10.4.4.2 - объяснять механизм автоматии сердца с использованием электрокардиограммы
11.4.4.1 - объяснять воздействия электромагнитных и звуковых волн на организм человека;

11.4.4.2 - гендердің реттілігін бұзбайтын, гендерді реттеудің механизмін зерттеудегі эпигенетиканың маңызын түсіндіру;
11.4.4.3- биоинформатика-ның рөлін сипаттау
11.4.4.4 -экстракорпоральды ұрықтандыру(ЭКО) әдісінің маңызын түсіндіру;
11.4.4.5 - ауруларды диагностикалау және емдеуде моноклональды антиденелерді қолдануды түсіндіру
14. Осы оқу бағдарламасы қосымшада берілген жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "Биология" пәнінен оқу жүктемесі төмендетілген үлгілік оқу бағдарламасының Ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
15. Тоқсандағы бөлімдер және бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Жалпы орта білім беру
деңгейінің жаратылыстану-
математикалық бағыттағы
10-11-сыныптарға арналған
"Биология" пәнінен оқу
жүктемесі төмендетілген үлгілік
оқу бағдарламасына қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11-сыныптарға арналған "Биология" пәнінен оқу жүктемесі төмендетілген үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша Ұзақ мерзімді жоспар
10-сынып
Тараулар
Тақырып
Оқыту мақсаты
1-тоқсан
Молекулалық биология және биохимия
Жердегі тіршілік үшін судың маңызы
10.4.1.1 - Жердегі тіршілік үшін судың іргелі маңызын түсіндіру
Көмірсуларды жіктеу: моносаха-ридтер, дисахаридтер, полисахаридтер. Көмірсулардың қасиеті және қызметтері
10.4.1.2 - көмірсуларды құрамы және қызметтері бойынша жіктеу
Липидтердің құрылымдық компо-нен-тері. Майлардың құрамы мен қызметтері
10.4.1.3 - майлардың құрамы мен қызметтерін сипаттау
Нәруыздарды құрамы (жай, күрде-лі) және қызметі бойынша жіктеу. Нәруыз денатурациясы мен ренатурациясы. Зертханалық жұмыс "Нәруыздардың құрылымына әр түрлі жағдай-лардың әсері (температура, pH)"
10.4.1.4 - нәруыздарды олардың құрамы, атқаратын қызметтері бойынша жіктеу
10.4.1.5 - түрлі жағдайлардың нәруыздар құрылымына әсерін зерттеу
Дезоксирибонуклеин қышқылы
құрылысы. Дезоксирибо-нуклеин қышқылымолекуласының қызметі
10.4.1.6 -дезоксирибонуклеин қышқылықұрылымы мен қызметі арасындағы байланысты түсіндіру
Репликация механизмі. Дезоксири-бонуклеин қышқылы. Мезелсон мен Сталь тәжірибесі. Чаргафф ережесі
10.4.1.7 - Чаргафф ережелері негізінде дезоксирибонуклеин қышқылы репликациясы үдерісін сипаттау
Рибонуклеин қышқылы молекуласының құрылысы мен қызметтері. Матрицалық рибонуклеин қышқылы. Рибосомалық рибонуклеин қышқылы. Транспорттық рибонуклеин қышқылы
10.4.1.8 -рибонуклеин қышқылы
типтерінің құрылысы мен қызметтерін ажырату
Жасушалық биология
Жасуша органоидтерінің құрылысы мен қызметтерінің ерекшеліктері. Жасушаның негізгі компоненттері: жасуша қабырғасы, плазмалық мембрана, цитоплазма және оның органоидтары. Ядро. Жасушаның негізгі компоненттерінің қызметтері

11.4.4.2 - объяснять значение эпигенетики в изучении механизмов регуляции генов, не затрагивающими последовательность генов;
11.4.4.3 - описывать роль биоинформатики;
11.4.4.4 - объяснять значение метода экстракорпорального оплодотворения (ЭКО);
11.4.4.5 - объяснять использование моноклональных антител в диагностике и лечении заболеваний
14. Настоящая учебная программа осуществляется в соответствии с долгосрочным планом Типовой учебной программы (с сокращением учебной нагрузки) по учебному предмету "Биология" для 10-11 классов естественно-математического направления общего среднего образования, приведенным в приложении к настоящей учебной программе.
15. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
Приложение
к Типовой учебной программе
(с сокращением учебной нагрузки)
по учебному предмету
"Биология" для 10-11 классов
естественно-математического
направления уровня общего
среднего образования
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы (с сокращением учебной нагрузки) по учебному предмету "Биология" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования
10-класс
Раздел
Темы
Цели обучения
1 четверть
Молекулярная биология и биохимия
Значение воды для жизни на Земле
10.4.1.1 - объяснять фундаментальное значение воды для жизни на Земле
Классификация углеводов: моносахариды, дисахариды, полисахариды. Свойства и функция углеводов
10.4.1.2 - классифицировать углеводы по составу и функциям
Структурные компоненты липидов. Состав и функции жиров
10.4.1.3 - описывать функции жиров
Классификация белков по составу (простые, сложные) и по функциям. Денатурация и ренатурация белков. Лабораторная работа "Влияние различных условий (температура, pH) на структуру белков"
10.4.1.4 - описывать белки составу и функциям;
10.4.1.5 - исследовать влияние различных условий на структуру белков
Строение молекулы дезоксирибонуклеиновой кислоты. Функции молекулы дезоксирибонуклеиновой кислоты
10.4.1.6- объяснять связь между структурой дезоксирибонуклеиновой кислоты и ее функцией
Механизм репликации дезоксирибонуклеиновой кислоты. Эксперименты Мезелсона и Сталя. Правила Чаргаффа
10.4.1.7 - описывать процесс репликации дезоксирибонуклеиновой кислоты на основе правил Чаргаффа
Строение и функции молекул рибонуклеиновой кислоты. Матричная рибонуклеиновая кислота. Рибосомная рибонуклеиновая кислота. Транспортная рибонуклеиновая кислота
10.4.1.8 - различать строение и функции типов рибонуклеиновой кислоты
Клеточная биология
Null Особенности строения и функций органоидов в клетке. Основные компоненты клетки: клеточная стенка, плазматическая мембрана, цитоплазма и ее органоиды (немембранные, одно-мембранные и двумембранные). Ядро. Основные функции компонентов клетки

10.4.2.1 - жасуша органоидтерінің құрылысы мен қызметтерінің ерекшеліктерін түсіндіру
Жасуша мембранасының құрылымы, қасиеттері және қызметтері арасындағы байланыс. Жасуша мембранасының сұйық кристалды моделі. Мембраналық нәруыздардың, фосфолипидтердің, гликопротеиндердің, гликолипид-тердің, холестеролдың қызметі. Зертханалық жұмыс "Жасуша мембранасына әр түрлі жағдайлардың әсері"
10.4.2.2 - жасуша мембранасының сұйық кристалды моделін пайдаланып, жасуша мембранасының құрылымы, қасиеттері және қызметтері арасындағы байланысты орнату
Бактерия, саңырауқұлақ, өсімдік және жануар жасушаларының құрылым ерекшеліктері мен қызметтері
10.4.2.3 - прокариот және эукариот жасушаларының құрылым ерекшеліктері мен қызметтерін салыстыру
Қоректену
Ферменттер белсенділігіне әсер ететін факторлар мен жағдайлар: рН; температура; субстрат, ингибитор және активатор.
10.1.2.1 - әр түрлі жағдайлардың (температура, pH, субстрат пен ингибитор концентрациясы
2-тоқсан
Заттардың тасымалда
Нуы
Адам гемоглобині мен миоглобинінің құрылысы мен қыз-меті. Адам гемоглобині мен миоглобині үшін оттектің диссоциациялануының қисық сызығы
10.1.3.1 - эмбрион мен ересек ағзаның гемоглобині мен миоглобині үшін оттектің диссоциациялануының қисық сызығын түсіндіру
Пассивті тасымалдау механизмі:қарапайым тасымал, мембраналық каналдар арқылы диффузия, жеңілдетілген диффузия.
10.1.3.2 - пассивті тасымалдау механизмін түсіндіру
Тыныс алу
Аденозинүшфосфаттың (АТФ)құрылысы мен қызметі
10.1.4.1 -аденозинүшфосфаттың құрылысы мен қызметтерін сипаттау
Аденозинүшфосфаттың синтезі: глюкозаның анаэробты және аэробты ыдырау кезеңдері
10.1.4.2 - анаэробты және аэробты тыныс алу барысындағы аденозинүшфосфаттың синтезін салыстыру
Метаболизм түрлері.
10.1.4.3 - метоболизмнің түрлерін атау
Митохондрияның құрылымы мен қызметтері. Митохондрия құры-лымдары мен жасушалық тынысалу үдерістерінің өзара байланысы
10.1.4.4 - митохондрия құрылымдары мен жасушалық тынысалу үдерістерінің өзара байланысты сипаттау
Кребс циклі..Электрондық-тасымалдау тізбегі. Биологиялық жүйелер үшін маңызы
10.1.4.5 - Кребс циклін сипаттау
Бөліп шығару
Абсорбция және реабсорбция. Зәрдің түзілуі.
10.1.5.1 - зәрдің сүзілу (фильтрация) және түзілуі механизмін түсіндіру
Су мөлшерін реттеу. Нысана мүшелер. Әсер ету эффектісі. Гипофункция. Гиперфункция
10.1.5.2 - су мөлшерін бақылаудағы антидиуретикалық гормонның рөлін түсіндіру
Адам денесіндегі қан мен басқа сұйықтықтарды жасанды тазарту. Диализ әсерінің себептері. Диализ әдістері: перитонеальды, гемодиализ
10.1.5.3 - диализ механизмін түсіндіру
Созылмалы бүйрек жетіспеушілігі. Диализ және бүйрек трансплан-тациясы. Артықшылықтары мен кемшіліктері

10.4.2.1 - объяснять особенности строения и функции органоидов клетки
Взаимосвязь между структурой, свойствами и функциями клеточной мембраны. Жидкокристаллическая модель мембраны. Функции мембранных белков, фосфолипидов, гликопротеинов, гликолипидов, холестерола. Лабораторная работа "Влияние раз-личных факторов на мембрану клеток"
10.4.2.2 - устанавливать связь между структурой, свойствами и функциями клеточной мембраны, используя жидкокристаллическую модель
Особенности структуры и функции клеток бактерий, грибов, растений и животных
10.4.2.3 - сравнивать особенности структуры и функции клеток прокариот и эукариот
Питание
Факторы и условия, влияющие на активность ферментов: рН; температура; концентрация субстрата, фермента, ингибитора и активатора.
10.1.2.1 - исследовать воздействия различных условий (температуры, pH, концентрации субстрата, ингибитора) на активность ферментов
2 четверть
Транспорт веществ
Строение и функции гемоглобина и миоглобина человека. Кривые диссоциации кислорода для гемоглобина и миоглобина у человека
10.1.3.1 - объяснять кривые диссоциации кислорода для гемоглобина и миоглобина у взрослого организма и эмбриона
Механизм пассивного транспорта: простой транспорт, диффузия через мембранные каналы, облегченная диффузия
10.1.3.2 - объяснять механизм пассивного транспорта
Дыхание
Строение и функции аденозинтрифосфорной кислоты (АТФ)
10.1.4.1 - описывать строение и функции аденозинтрифосфорной кислоты
Синтез аденозинтрифосфорной кислоты: этапы аэробного и анаэробного распада глюкозы
10.1.4.2 - сравнивать синтез аденозинтрифосфорной кислоты в аэробном и анаэробном дыхании
Виды метаболизма.
10.1.4.3 - называть виды метаболизма
Структурные компоненты митохондрий и их функции. Взаимосвязь структуры митохондрий и процессов клеточного дыхания
10.1.4.4 - устанавливать взаимосвязь структуры митохондрий и процессов клеточного дыхания
Цикл Кребса. Электронно-транспортная цепь. Значение для биологических систем
10.1.4.5 - описывать цикл Кребса
Выделение
Абсорбция и реабсорбция. Образование мочи
10.1.5.1 - объяснять механизм фильтрации и образования мочи
Регуляция обмена воды. Органы мишени. Эффект действия. Гипофункция. Гиперфункция
10.1.5.2 - объяснять роль антидиуретического гормона (АДГ) в контроле воды
Искусственное очищение крови и других жидкостей человеческого тела. Принцип действия диализа. Методы диализа: перитонеальный, гемодиализ
10.1.5.3 - объяснять механизм диализа
Хроническая почечная недостаточность. Трансплантация почек и диализ. Преимущества и недостатки

10.1.5.4 - бүйрек трансплантациясы мен диализдің артықшылықтары мен кемшіліктерін талқылау
3-тоқсан
Жасушалық цикл
Митоз. Жасушада митоздың әр түрлі кезеңдерінде жүретін үрдістер. Зертханалық жұмыс "Пияз тамыры ұшындағы жасушалардан митоздың белсенділік деңгейін анықтау"
10.2.2.1 - дайын микропрепараттар көмегімен митоз фазаларын зерттеу
Өсімдіктер мен жануарлардағы гаметогенез. Гаметалар. Гаметогенез кезеңдері. Өсімдіктердегі спорогенез және гаметогенез
10.2.2.2 - өсімдіктер мен жануарлардағы гаметалардың қалыптасу ерекшелігін түсіндіру
Онкологиялық жаңатүзілулердің пайда болуы. Обыралды жағдайлардың туындауына әсер етуші факторлар
10.2.2.3 - жасушалардың бақылауға бағынбайтын бөлінуі нәтижесінде обырдың түзілуін түсіндіру
Қартаю. Қартаю үрдісі туралы теориялар.
10.2.2.4 - қартаю үдерісін түсіндіру
Тұқым қуалаушылық пен өзгергіштік заңдылық
Тары
Модификациялық өзгергіштік. Белгілердің өзгеруіндегі вариациялық қатарлар. Зертханалық жұмыс "Вариациялық қатар мен қисыққа құрылған модификациялық өзгергіштікті зерттеу".
10.2.4.1 - модификациялық өзгергіштіктің заңдылықтарын зерттеу
Тұқымқуалаушылықтың хромосо-малық теориясы. Кроссинговер нәтижесінде белгілердің тұқымқуалау заңдылықтарының бұзылуы
10.2.4.2 - кроссинговер нәтижесінде белгілердің тұқымқуалау заңдылықтарының бұзылуын түсіндіру
Хуго де Фризадің мутация теория-сы. Кенеттен және индуцияланған мутация. Нүктелік, хромосомалық, геномдық, ядролық және цитоплаз-малық мутациялар.Модельдеу "Адам хромосомасы жиынтығынан кариограмм құру. Геномдық мутацияны оқып білу"
10.2.4.3 - Хуго де Фриздің мутация теориясын, мутагенез себептер, мутагенез себептерін және мутация түрлерін зерттеу
Хромосомалар санының ауытқуымен байланысты адамның хромосомдық аурулары.
10.2.4.4 - хромосомалар санының ауытқуымен байланысты адамның хромосомдық ауруларын (ауто-сомдық және жыныстық) сипаттау
Эволюциялық даму. Селекция негіздері.
Тірі ағзалардың көптүрлілігі
Тұқымқуалайтын өзгергіштік пен эволюция арасындағы өзара байланыс. Тұқымқуалайтын өзгергіштік – эволюция негізі. Комбинативтік өзгергіштік, мутациялар. Табиғи сұрыпталу. Тіршілік үшін күрес. Гендер дрейфі. Популяциялық толқындар
10.2.6.1 - тұқымқуалайтын өзгергіштік пен эволюция арасындағы өзара байланысты түсіндіру;
10.2.6.2 - эволюция үдерісіне әсер ететін факторларды талдау
Эволюцияның дәлелдемелері. Салыстырмалы-анатомиялық. Эмбриологиялық. Палеонтологиялық. Биогеографиялық. Биохимиялық
10.2.6.3 - эволюцияның дәлелдемелерін талдау
Жер бетінде тіршіліктің қалыптасу кезеңдері
10.1.1.1 - Жер бетінде тіршіліктің қалыптасу кезеңдерін және сызбаларын сипаттау
Филогенетикалық шежіре ағашы. Кладограммалар. Түсінік "Соңғы әмбебап жалпы ата тек". Модельдеу "Кладограмма құру".Филогенетикалық картның әр түрлі формалары.

10.1.5.4 - обсуждать преимущества и недостатки трансплантации почек и диализа
3 четверть
Клеточный цикл
Митоз. Процессы, происходящие в клетке в различные фазы митоза. Лабораторная работа "Определение уровня митотической активности в клетках корешка лука"
10.2.2.1 - исследовать фазы митоза с помощью готовых микропрепаратов
Гаметогенез у растений и животных. Гаметы. Стадии гаметогенеза. Спорогенез и гаметогенез у растений
10.2.2.2 - объяснять особенности формирования гамет у растений и животных
Возникновение онкологических новообразований. Факторы, способствующие возникновению предраковых состояний
10.2.2.3 - объяснять возникновение онкологических новообразований неконтролируемым делением клеток
Старение. Теории о процессе старения
10.2.2.4 объяснять процесс старения
Закономерности наследственности и изменчивости
Модификационная изменчивость. Вариационные ряды изменчивости признаков. Лабораторная работа "Изучение модификационной изменчивости, построение вариационного ряда и кривой"
10.2.4.1 - исследовать закономерности модификационной изменчивости
Хромосомная теория наследственности. Нарушение закономерностей наследования признаков в результате кроссинговера
10.2.4.2 - объяснять нарушение закономерностей наследования признаков в результате кроссинговера
Теория мутации Хуго де Фриза. Спонтанные и индуцированные мутации. Моделирование "Составление кариограммы хромосомного набора человека. Изучение геномных мутаций"
10.2.4.3 - изучать теорию мутации Хуго де Фриза, причины мутагенеза и типы мутаций
Хромосомные заболевания человека, связанные с аномальным количеством хромосом
10.2.4.4 - описывать хромосомные заболевания человека, связанные с аномалиями числа хромосом (аутосомные и половые)
Эволюционное развитие. Основы селекции. Разнообразие живых организмов
Взаимосвязь между наследственной изменчивостью и эволюцией. Наследственная изменчивость – основа эволюции. Комбинативная изменчивость, мутации. Естественный отбор. Борьба за существование. Дрейф генов. Популяционные волны
10.2.6.1 - объяснять взаимосвязь между наследственной изменчивостью и эволюцией;
10.2.6.2 - анализировать факторы, влияющие на процесс эволюции
Доказательства эволюции. Сравнительно-анатомические. Эмбриологические. Палеонтологические. Биогеографические. Биохимические.
10.2.6.3 - анализировать доказательства эволюции
Этапы формирования жизни на Земле
10.1.1.1 - описывать схему и этапы формирования жизни на Земле
Филогенетические деревья. Кладограммы. Понятие "Последний универсальный общий предок". Моделирование "Составление кладограмм". Различные формы филогенетических карт. Отличия кладограмм и филогенетических деревьев. Эволюционное значение кладограмм и филогенетических деревьев

10.1.1.2 - филогенетикалық карталарды (кладограммалар мен филогенетикалық ағаштарды) құру және түсіндіріп беру
Селекция әдістері арқылы ауыл шаруашылық өсімдіктері мен жануарлардың қолтұқымдарын жақсарту тәсілдері. Гибридизация (будандастыру). Полиплоидия. Жасанды мутагенез
10.2.5.1 - селекция әдістері арқылы ауыл шаруашылық өсімдіктері мен жануарлардың қолтұқымдарын жақсарту тәсілдердің зерттеу
Антропогенез кезеңдері. Проантроптар. Архантроптар. Палеоантроптар. Неоантроптар
10.2.6.4 - антропогенездің кезеңдерін атау
4-тоқсан
Координация және реттеу
Жүйке жасушаларының құрылысы.
10.1.7.1 - миеленденген нейрон аксонын сипаттау
Орталық жүйке жүйесінің құрылысы. Мидың құрылысы мен қызметтері. Жұлынның құрылысы мен
10.1.7.2 - жұлын мен мидың құрылысы мен қызметтерін оқып білу
Механорецепторлардың түрлері. Пачини денешігі мысалында рецепторлардың тітіркендіргіштің өзгерісіне жауап беру реакциясы
10.1.7.3 - механорецепторлардың тітіркендіргіштің өзгерісіне жауап беруін (Пачини денешігі) сипаттау
Холинергиялық синапстың құрылысы мен қызметі арасындағы байланыс.
10.1.7.4 - холинергиялық синапстың құрылысы мен қызметі арасындағы байланысты орнату
Қозғалыс
Көлденең жолақты бұлшықет ұлпаларының құрылысы. Миофибрилла құрылымы (аймақ, дисклер, саркомерлер, актин, миозин)
10.1.6.1 - көлденең жолақты бұлшықеттердің ультрақұрылымын зерттеу
Жылдам және баяу жиырылатын бұлшықет талшықтарының ортақ қасиеттері. Актинге қатысты қаңқа бұлшықет ұлпаларының түрлер
10.1.6.2 - жылдам және баяу жиырылатын бұлшықет талшық-тарының ортақ қасиеттерін сипаттау
Биомедицина және биоинфор
Матика
Биомеханиканы робототехникада қолдану. Инженерлік биомеханика (экзоқаңқа, робототехника). Медициналық биомеханика (протездеу). Эргометриялық биомеханика(оптимизация).Модельдеу "Жердегі тірі ағзалар қозғалысының биомеханикасын зерттеу"
10.4.4.1 - биомеханиканы робототехникада қолдалынуын зерттеу
Жүректің өткізгіш жүйесі. Жүрек автоматиясының механизмі. Жүректегі қозудың өту жылдамды-ғы. Жүрек бұлшықеттерінің жиырылғыштығы. Электрокардио-графия, оның диагностикалық маңызы. Модельдеу " Жүректе өтетін электрлік үрдісті зерттеу"
10.4.4.2 - электрокардиограмманы қолдана отырып жүрек автоматиясы механизмін түсіндіру
Биотехноло
Гия
Микроағзаларды өндірісте, ауыл шаруашылығында, медицинада, тұрмыста қолданудың артықшылықтары мен кемшіліктері
10.4.3.1 биотехнологияда қолданылатын тірі ағзалардың артықшылықтары мен кемшіліктерін талқылау
Полимеразды тізбекті реакцияны қолдану. Медициналық диагности-калауда, әкелікті негіздеуде, тұлға-ларды дербестендіру медицинасын-да, гендерді клондауда, дезоксирибонуклеин қышқылысеквенирлеуде мутагенезде полимеразды тізбекті реакцияның маңызы

10.1.1.2 - составлять и интерпретировать филогенетические карты (кладограммы и филогенетические дерева)
Способы улучшения сельскохозяйственных растений и животных с помощью методов селекции. Гибридизация (скрещивание). Полиплоидия. Искусственный мутагенез
10.2.5.1 - изучать способы улучшения сельскохозяйственных растений и животных с помощью методов селекции
Этапы антропогенеза. Проантропы. Архантропы. Палеоантропы. Неоантропы
10.2.6.4 - называть этапы антропогенеза
4 четверть
Координация и регуляция
Строение нервных клеток.
10.1.7.1 - описывать и объяснять аксоны нейронов
Строение центральной нервной системы. Строение и функции головного мозга. Строение и функции спинного мозга
10.1.7.2 - изучать строение и функции спинного и головного мозга
Виды механорецепторов. Реакция механорецепторов на изменения раздражителей на примере телец Пачини
10.1.7.3 - описывать, как механорецепторы реагируют на изменения раздражителя (тельца Пачини)
Взаимосвязь строения и функции холинергического синапса.
10.1.7.4 - устанавливать взаимосвязь строения и функции холинергического синапса
Движение
Строение поперечно-полосатой мышечной ткани.
10.1.6.1 - исследовать ультраструктуру поперечнополосатых мышц
Общие свойства быстрых и медленных мышечных волокон.
10.1.6.2 - описывать общие свойства быстрых и медленных мышечных волокон
Биомедицина и биоинформатика
Применение биомеханики в робототехнике. Биомеханика инженерная (экзо-скелетоны, робототехника). Биомеханика медицинская (протезирование). Биомеханика эргометрическая (оптимизация)
10.4.4.1 - изучать применение биомеханики в робототехнике
Проводящая система сердца. Механизм автоматии сердца. Скорость проведения возбуждения в сердце. Сократимость сердечной мышцы. Электрокардиография, ее диагностическое значение. Моделирование "Исследование электрических процессов, протекающих в сердце"
10.4.4.2 - объяснять механизм автоматии сердца с использованием электрокардиограммы
Биотехнология
Положительные и отрицательные стороны использования микроорганизмов в промышленности, сельском хозяйстве, медицине, быту
10.4.3.1 - обсуждать преимущества и недостатки живых организмов, используемых в биотехнологии
Применение полимеразной цепной реакции (ПЦР). Значение полимеразной цепной реакции

10.4.3.2 - полимеразды тізбекті реакцияның таксономияда, медицинада мен криминалистикада және,маңызын сипаттау
Гендік -инженериялық манипуля-циялаудың кезеңдері. Гендік инженерияның маңызы
10.4.3.3 - гендік-инженериялық манипуляциялаудың кезеңдерін түсіндіру
Гендік модификацияланған ағзаларды қолданудың оң және теріс тұстары. Гендік модификация-ланған ағзаларды қолданудың этикалық сұрақтары
10.4.3.4 - гендік модификацияланған ағзаларды қолданудың этикалық сұрақтарын талқылау
2) 11- сынып
Тараулар
Тақырыптар
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Молеку
лярлық биология және биохимия
Антиденелердің құрылысы мен құры-лымы. Антиденелердің арнайылығы (белсенді орталығының). Антиген мен антидененің әрекеттесуі
11.4.1.1 - антиген мен антидененің әрекеттесуін түсіндіру
Транскрипция. Премрибонуклеин қышқылыпосттранскрипциялық модификациясы. Трансляцияның кезеңдері
11.4.1.2 - нәруыз биосинтезі үдерісіндегі транскрипция мен трансляцияны сипаттау
Генетикалық кодтың қасиеттері.
11.4.1.3 - генетикалық кодтың қасиеттерін түсіндіру
Қоректену
Хлоропластың құрылымдық компо-ненттері және олардың қызметтері. Фотосинтездің пигменттері. Rf мәні. Зертханалық жұмыс "Әртүрлі өсімдік жасушаларында фотосинтездеуші пигменттердің болуын зерттеу"
11.1.2.1 - хлоропласттың құрылымы мен қызметі арасындағы өзара байланысты орнату
Фотосинтездің жарық және қараңғы кезеңі. Кальвин циклы.
11.1.2.2 - фотосинтездің жарық және қараңғы кезеңінде өтетін үдерістерді түсіндіру
Фотосинтездің жылдамдығына әсер ететін факторлар. Фотосинтездің шектеуші факторлары: жарық толқынының ұзындығы мен жарық интенсивтілігі, көмірқышқыл газының концентрациясы, температура. Зертханалық жұмыс "Шектеуші факторлардың фотосинтездің интенсивтілігіне әсерін зерттеу"
11.1.2.3 - фотосинтездің шектеуші факторларын зерттеу және түсіндіру
Хемосинтез. Фотосинтез бен хемосинтез үдерістерін салыстыру
11.1.2.4- фотосинтез және хемосинтез үдерістерінің ерекшеліктерін салыстыру
Заттардың тасымал
дануы
Өсімдіктердегі заттар транслокациясының механизмі
11.1.3.1 - өсімдіктердегі заттар транслокациясы механизмін түсіндіру
Заттар тасымалдануының симпласттық, апопласттық, вакуолярлық жолдары және олардың маңызы
11.1.3.2 - заттар тасымалданудың симпласттық, апопласттық, вакуолярлық жолдарының мәнін түсіндіру
Жасуша мембранасы арқылы заттар тасымалдануының типтері
11.1.3.3 - жасуша мембранасы арқылы заттар тасымалының әр түрлі типтерінің механизмдерін түсіндіру
Мембраналық потенциалды сақтаудағы белсенді тасымалдың ролі
11.1.3.4 - мембраналық потенциалды сақтаудағы активті тасымалдың маңызын анықтау
2-тоқсан
Координация және реттелу
Биологиядағы басқару жүйесі. "Басқару жүйесі" ұғымы. Басқару жүйесінің негізгі компоненттері. Температураның/көмірқышқыл газының/оттегі газының деңгейлерінің реттелуі мысалында кері байланыс принципі

10.4.3.2 - описывать значение полимеразной цепной реакции
Этапы генно-инженерных манипуляций. Значение генной инженерии
10.4.3.3 объяснять этапы генно-инженерных манипуляций
Положительные и отрицательные стороны использования генетически модифицированных организмов. Этические вопросы применения генетически модифицированных организмов
10.4.3.4 обсуждать этические вопросы применения генетически модифицированных организмов
11-класс
Разделы
Темы
Цели обучения
1 четверть
Молекулярная биология и биохимия
Строение и структура антител. Специфичность антител (активного центра). Механизм взаимодействия между антигеном и антителом
11.4.1.1 - объяснять взаимодействие между антигеном и антителом
Транскрипция. Посттранскрипционная модификация пре-м рибонуклеиновая кислота. Этапы трансляции
11.4.1.2 - описывать транскрипцию и трансляцию в процессе биосинтеза белка
Свойства генетического кода: триплетность, вырожденность, универсальность, неперекрываемость
11.4.1.3 - объяснять свойства генетического кода
Питание
Структурные компоненты хлоропласта и их функции. Пигменты фотосинтеза. Значение Rf. Лабораторная работа "Исследование содержания пигментов фотосинтеза в клетках различных растений"
11.1.2.1 - устанавливать взаимосвязь между структурой и функцией хлоропласта
Световая фаза фотосинтеза. Фотофосфолирование
11.1.2.2 - объяснять процессы, протекающие при световой и темновой фазах фотосинтеза
Факторы, влияющие на скорость фотосинтеза. Лимитирующие факторы фотосинтеза: интенсивность или длина волны света концентрация углекислого газа, температура.
11.1.2.3 - объяснить лимитирующие факторы фотосинтеза
Хемосинтез. Сравнение процессов фотосинтеза и хемосинтеза
11.1.2.4 - сравнивать особенности процессов фотосинтеза и хемосинтеза
Транспорт веществ
Механизм транслокации веществ у растений.
11.1.3.1 - объяснять механизм транслокации веществ у растений
Симпластный, апопластный, вакуолярный пути транспорта веществ и их значение.
11.1.3.2 - объяснять сущность симпластного, апопластного, вакуолярного путей транспорта веществ
Типы транспорта веществ через клеточную мембрану.
11.1.3.3 - объяснять механизм различных типов транспорта веществ через клеточную мембрану
Роль активного транспорта в поддержании мембранного потенциала.
11.1.3.4 - определять роль активного транспорта в поддержании мембранного потенциала
2 четверть
Координация и регуляция
Системы управления в биологии. Понятие "системы управления" в биологии. Основные компоненты системы управления.

11.1.7.1 - биологиядағы басқару жүйесін сипаттау
Мембраналық рецепторлар арқылы гормондық сигналдардың берілуі. Инсулин мен эстроген мысалдарында гормондардың нысана-жасушаларға әсер ету механизмі
11.1.7.2 - гормондардың әсер ету механизмін түсіндіру
Өсіргіш заттар. Өсіргіш заттардың өсімдіктерге әсер ету механизмі.
11.1.7.3 - өсімдіктердің өсуіне стимуляторлардың (өсіргіш заттар) әсер ету механизмін түсіндіру
Көбею
Гаметогенез. Адам гаметогенезінің сатылары
11.2.1.1 - адам гаметогенезінің сызбасын талдау
Сперматогенез бен оогенездің айырмашылықтары. Сперматогенез бен оогенезді салыстыру
11.2.1.2 - сперматогенез бен оогенездің айырмашылығын түсіндіру
Өсу және даму
Бағаналы жасушалар ұғымы және олардың қасиеттері (қайта жаңаруы, жіктелуі). Бағаналы жасушалардың түрлері: эмбрионалды және соматикалық. Практикада қолданылуы. Этикалық аспектісі
11.2.3.1 - бағаналы жасушалардың мамандану үдерісін және олардың практикалық қолданылуын түсіндіру
Тұқым
Қуалаушылық пен өзгергіштік
заңдылықтары
Дезоксирибонуклеин қышқылының
кездейсоқ мутациясы. Репликацияның, репарацияның, рекомбинацияның генетикалық үдерістердің қателері
11.2.4.1 - мутациялардың дезоксирибонуклеинқышқылы
репарациясы, дезоксирибонуклеин қышқылы рекомбинациясы, дезоксирибонуклеин қышқылы
репликациясы арасындағы байланысын сипаттау
"Адам геномы" жобасы. Адамның геномдық ДНҚ-ін секвенирлеу. Жоба аясында жүргізілген зерттеулердің маңызы
11.2.4.2 - "Адам геномы" жобасының маңызын талқылау
3-тоқсан
Жасуша
лық биология
Жасушалардың негізгі компоненттерін анықтау. Зертханалық жұмыс "Жасушалардың негізгі компоненттерін микрофотографиялар қолданып сипаттау"
11.4.2.1 - микрофотография қолданып жасушалардың негізгі компоненттерін анықтау және сипаттау
Биотехнология
Микробиологиялық зерттеулердің кезеңдері. Микроағзалармен жұмыс жасағандағы дезинфекциялау және стерильдеу әдістері. Қоректік орталардың түрлері және оларды әзірлеу. Қоректік орталарға себу тәсілдері мен техникасы. Инкубация. Зертханалық жұмыс "Сүтқышқылды өнімдердің түрлі қоректік ортадағы микрофлорасын зерттеу"
11.4.3.1 - микробиологиялық зерттеу кезеңдерін сипаттау және түсіндіру
Грамм оң және грамм теріс бактериялар және олардың құрылыс ерекшеліктері. Өкілдері. Зертханалық жұмыс №6 "Бактерияларды Грамм әдісі бойынша бояу"
11.4.3.2 -грамм оң және грамм теріс бактерияларды зерттеу
"Рекомбинантты дезоксирибонуклеин қышқылы" ұғымы. Рекомбинантты дезоксирибонуклеин қышқылы
алу тәсілдері. Рекомбинантты дезоксирибонуклеин қышқылының
қолданылуы. Плазмиданың қасиеттері және олардың генетикалық клондауда қолданылуы. "Клондау" ұғымы

11.1.7.1 - описывать системы управления в биологии
Null Передача гормональных сигналов через мембранные рецепторы. Механизм действия гормонов на клетки- мишени на примере инсулина и эстрогена
11.1.7.2 - объяснять механизм действия гормонов
Ростовые вещества. Механизм действия ростовых веществ на растение. Действие ауксина и гиббереллина.
11.1.7.3 - объяснять действие стимуляторов на рост растений
Размножение
Гаметогенез. Стадии гаметогенеза человека
11.2.1.1 - анализировать схему гаметогенеза у человека
Различия между сперматогенезом и оогенезом. Сравнение сперматогенеза и оогенеза.
11.2.1.2 - объяснять различия между сперматогенезом и оогенезом
Рост и развитие
Стволовые клетки: понятие и свойства (самообновление, дифференциация).
Виды стволовых клеток: эмбриональные и соматические.
11.2.3.1 - объяснять процесс специализации стволовых клеток и их практическое применение
Закономерности наследственности и изменчивости
Спонтанные мутации дезоксирибонуклеиновой кислоты. Ошибки генетических процессов: репликаций, репараций, рекомбинаций
11.2.4.1 –описывать связь мутаций с репарацией дезоксирибонуклеиновой кислоты, рекомбинацией дезоксирибонуклеиновой кислоты, репликацией дезоксирибонуклеиновой кислоты
Проект "Геном человека". Секвенирования геномной дезоксирибонуклеиновой кислоты человека. Биологическое значение исследований, проведенных в рамках проекта
11.2.4.2 - обсуждать значение проекта "Геном человека"
3 четверть
Клеточная биология
Определение основных компонентов клеток. Лабораторная работа "Описание основных компонентов клеток с использованием микрофотографий".
11.4.2.1 - определять и описывать основные компоненты клеток с использованием микрофотографий
Биотехнология
Этапы микробиологических исследований. Методы дезинфекции и стерилизации при работе с микроорганизмами. Виды питательных сред и их подготовка. Способы и техника посева на питательные среды. Инкубация. Лабораторная работа "Исследование микрофлоры кисломолочных продуктов на разных питательных средах"
11.4.3.1 - описывать и объяснять этапы микробиологических исследований
Грамположительные и грамотрицательные бактерии. Особенности строения грамположительных и грамотрицательных бактерий. Представители. Лабораторная работа "Окрашивание бактерий по Граму"
11.4.3.2 - сравнивать грамположительные и грамотрицательные бактерии
Понятие "рекомбинантная дезоксирибонуклеиновая кислота". Способы получения рекомбинантных дезоксирибонуклеиновых кислот. Применение рекомбинантных дезоксирибонуклеиновая кислота.

11.4.3.3 - рекомбинантты дезоксирибонуклеин қышқылы
алу тәсілдерін түсіндіру
Ағзаларды клондау тәсілдері
11.4.3.4 - ағзаларды клондау тәсілдерін түсіндіру
"Микроклоналды көбею" ұғымы. Өсімдіктерді микроклоналды көбейтудің кезеңдері мен әдістері. Маңызы
11.4.3.5 - өсімдіктерді микроклоналды көбейту тәсілін сипаттау
Ферменттердің медицинада, химияда және өнеркәсіпте қолданылуы
11.4.3.6 - ферменттерді медицинада, өнеркәсіпте қолдану мүмкіндігін талқылау
Биомеди
цина және биоинформатика
Электромагниттік және дыбыс толқындарының адам ағзасына әсер ету ерекшеліктері
11.4.4.1 - электромагниттік және дыбыс толқындарының адам ағзасына әсерін түсіндіру
"Эпигенетика" ұғымы. Эпигенетика туралы жалпы түсініктер. Эпигенетиканың молекулярлық негіздері. Адамдағы эпигенетикалық салдарлар. Эпигенетика және эпигеномика. дезоксирибонуклеин қышқылың метилденуі.
11.4.4.2 - гендердің реттілігін бұзбайтын, гендерді реттеудің механизмін зерттеудегі эпигенетиканың маңызын түсіндіру
"Биоинформатика" ұғымы. Биоинформатиканың құралдарын зерттеулерге қолдану.
11.4.4.3 - биоинформатиканың ролін сипаттау
Экстракорпоральды ұрықтандыру
әдісі және оның маңызы. Экстракорпоральды ұрықтандырудың
этикалық аспектілері
11.4.4.4 -экстракорпоральды ұрықтандыру әдісінің маңызын түсіндіру
Моноклоналды антиденелердің маңызы. Моноклоналды антиденелердің өндірісі. Моноклоналды антиденелер көмегімен ауруларды диагностикалау және емдеу
11.4.4.5 - ауруларды диагностикалау және емдеуде моноклоналды антиденелерді қолдануды түсіндіру
4-тоқсан
Биосфера, экожүйе,
Популяция
Түрлердің алуантүрлілігі
Экологиялық пирамидалар. Трофикалық деңгейлер. Қарым-қатынас түрлері. Модельдеу "Қоректік тізбектерде энергияның тасымалдануының сызбасын құрастыру". Экологиялық жағдайлар мен экологиялық есептер шешу
11.3.1.1 - экожүйелердегі трофикалық деңгейлердің сызбасын құрастыру
Түрлердің алуантүрлілігі. Харди - Вайнбергтің генетикалық тепе-теңдік заңы. Сирек кездесетін және жойылып бара жатқан өсімдіктер мен жануарлардың түрлерін қорғау.
11.3.1.2 - экожүйенің алуан түрлілігі мен тұрақтылығы арасындағы өзара байланысты орнату
Жергілікті экожүйедегі ағзалардың саны мен таралуын анықтауда түрлі статистикалық әдістерді қолдану. Жергілікті экожүйенің биоалуантүрлі-лігін анықтауда кездейсоқ іріктеу әдісінің маңызы.
11.3.1.3 - жергілікті экожүйенің биоалуантүрлілігін сипаттау
Экология және адам іс-әрекетінің қоршаған ортаға әсері
Ғаламдық жылыну: себептері, салдарлары және шешу жолдары. Модельдеу "Климаттың ғаламдық жылынуын компьютерлік модельдеу"
11.3.2.1 - мүмкін болатын климаттың жаһандық жылыну салдарын болжау
Қазақстанның экологиялық проблемалары және оларды шешу жолдары

11.4.3.3 - объяснять способы получения рекомбинантных дезоксирибонуклеиновых кислот
Способы клонирования организмов
11.4.3.4 - объяснять способы клонирования организмов
Понятие "микроклональное размножение". Этапы и методы микроклонального размножения растений. Значение
11.4.3.5 - описывать методы микроклонального размножения растений
Применение ферментов в медицине, химии и промышленности
11.4.3.6 - обсуждать возможность применения ферментов в медицине, химии и промышленности
Биомедицина и биоинформа-тика
Особенности воздействия электромагнитных и звуковых волн на организм человека
11.4.4.1 - объяснять воздействия электромагнитных и звуковых волн на организм человека
Понятие "Эпигенетика". Общие представления об эпигенетике. Молекулярные основы эпигенетики. Эпигенетические эффекты у человека. Эпигенетика и эпигеномика.
11.4.4.2 - объяснять значение эпигенетики в изучении механизмов регуляции генов, не затрагивающими последовательность генов
Понятие "Биоинформатика". Применение инструментов биоинформатики в исследовании
11.4.4.3 - описывать роль биоинформатики
Метод экстракорпоральное оплодотворение и его значение. Этические аспекты экстракорпорального оплодотворения
11.4.4.4 - объяснять значение метода экстракорпорального оплодотворения
Значение моноклональных антител. Производство моноклональных антител. Диагностика и лечение заболеваний с помощью моноклональных антител
11.4.4.5 - объяснять использование моноклональных антител в диагностике и лечении заболеваний
4 четверть
Биосфера, экосистема,
популяция
Трофические уровни. Типы взаимоотношений. Моделирование "Составление схем передачи энергии в пищевых цепях". Решение экологических задач и экологических ситуаций
11.3.1.1 - создавать схемы трофических уровней в экосистемах
Биоразнообразие видов. Закон генетического равновесия Хайди-Вайнберга. Сохранение редких и исчезающих видов растений и животных.
11.3.1.2 - устанавливать взаимосвязь между видовым разнообразием и устойчивостью экосистем
Использование различных статистических методов в определении численности и распределении организмов местной экосистемы. Значение случайной выборки в определении биоразнообразия местной экосистемы.
11.3.1.3 – описывать состояние экосистемы своего региона
Экология и влияние человека на окружающую среду
Глобальное потепление: причины, последствия, пути решения. Моделирование "Компьютерное моделирование глобального потепления климата"
11.3.2.1 - прогнозировать последствия возможного глобального потепления климата
Экологические проблемы Республики Казахстан и пути их решения

11.3.2.2 - Қазақстанның экологиялық проблемаларын оқып білу және шешу жолдарын ұсыну.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 634-қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "География" пәнінен оқу жүктемесі төмендетілген үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. Оқу бағдарламасымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 27.11.2020 № 496 (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
Оқу бағдарламасы "Білім берудің барлық деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 604 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17669 болып тіркелген) сәйкес әзірленген.
2. Жоғары мектептегі "География" пәнінің мақсаты – оқушылардың қоғам мен географиялық кеңістіктің барлық деңгейлерінде туындаған геоэкологиялық, геоэкономикалық, әлеуметтік, геосаяси және ғаламдық проблемаларды шешуге бағытталған географиялық білімдерін, біліктері мен дағдыларын қолдану үшін жағдай жасау.
3. Пәннің міндеттері:
1) оқушылардың бойында географиялық кеңістіктік ойлауды, географиялық мәдениет пен тілді дамыту;
2) геоэкологиялық, геосаяси, геоэкономикалық, әлеуметтік үдерістер мен құбылыстарды зерттеу үшін ғаламдық, аймақтық және жергілікті ұстанымдардың түсінуін дамыту;
3) оқушыларға картографияны, геоэкологияны, геоэкономиканы, геосаясатты, елтану мен адамзаттың ғаламдық проблемаларын зерттеу барысында геокеңістіктік деректерді өңдеудің заманауи әдістерін қолдану үшін жағдай жасау;
4) оқушының бойында қазіргі дүниенің географиялық көрінісін іс-әрекеттер арқылы зерттеп-тану барысында құндылықтар жүйесін қалыптастыру;
5) геокеңістіктік әдістер және деректермен жұмыс істейтін мамандық пен кәсіп иелері атқаратын әрекеттерді орындату арқылы оқушыларға кәсіби бағдар беру.
2-тарау. "География" оқупәнінің мазмұнын ұйымдастыру
4. "География" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
10-сыныпта – аптасына 3 сағатты, оқу жылында 102 сағатты;
11-сыныпта – аптасына 3 сағатты, оқу жылында 102 сағатты құрайды.
5. Оқу пәнінің мазмұны 7 бөлімді қамтиды:
1) географиялық зерттеу әдістері;
2) картография және геоинформатика;
3) табиғатты пайдалану және геоэкология;
4) геоэкономика;
5) геосаясат;
6) елтану;
7) адамзаттың ғаламдық проблемалары.
6. Оқу пәнінің мазмұны оқытудың бөлімдері арқылы ұйымдастырылған. Бөлімдер білім, білік, түсінік және дағдыларды қамтитын күтілетін нәтижелер түріндегі оқу мақсаттарынан тұратын бөлімшелерге бөлінген.

11.3.2.2 - изучать и предлагать возможные варианты решения экологических проблем Казахстана
Приложение 634 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа (с сокращением учебной нагрузки) по учебному предмету "География" для 10-11-классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования
Сноска. Приказ дополнен приложением 634 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 27.11.2020 № 496 (порядок введения в действие см. п.5).
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 604 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования всех уровней образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17669).
2. Цель предмета "География" в старшей школе – создание учащимся условий для применения географических знаний, навыков и умений, направленных на решение геоэкологических, геоэкономических, социальных, геополитических и глобальных проблем, возникающих на всех уровнях географического пространства.
3. Задачи предмета:
1) развитие в обучающихся географического и пространственного мышления, географической культуры и языка;
2) развитие в обучающихся понимания глобального, регионального и локального подходов в исследованиях геоэкологических, геополитических, социальных, геоэкономических процессов и явлений;
3) создание обучающихся условий для применения современных методов обработки геопространственных данных при изучении картографии, геоэкологии, геополитики, геоэкономики, страноведения и глобальных проблем человечества;
4) привитие системы ценностей при их деятельностном изучении современной географической картины мира;
5) профессиональная ориентация обучающихся посредством выполнения видов деятельности, характерных специальностям и профессиям, связанных с геопространственными методами и данными.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "География"
4. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "География" составляет:
1) в 10-классе – 3 часа в неделю, 102 часов в учебном году;
2) в 11-классе – 3 часа в неделю, 102 часов в учебном году.
5. Содержание учебного предмета включает 7 разделов:
1) методы географических исследований;
2) картография и геоинформатика;
3) природопользование и геоэкология;
4) геоэкономика;
5) геополитика;
6) страноведение;
7) глобальные проблемы человечества.
6. Разделы состоят из подразделов, которые содержат в себе цели обучения в виде ожидаемых результатов: знание, понимание, умения и навыки.

7. "Географиялық зерттеу әдістері" бөлімі "Жалпы географиялық әдістер" бөлімшесінен тұрады
8. "Картография және геоинформатика" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) картография;
2) геоинформатика негіздері.
9. "Табиғатты пайдалану және геоэкология" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) табиғатты пайдалану;
2) геоэкологиялық зерттеу негіздері.
10. "Геоэкономика" бөлімі "Геоэкономика негіздері" бөлімшесінен тұрады.
11. "Геосаясат" бөлімі "Геосаясат негіздері" бөлімшесінен тұрады.
12. "Елтану" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) дүниежүзі аймақтары;
2) елдерді салыстыру әдістемесі.
13. "Адамзаттың ғаламдық проблемалары" бөлімі "Ғаламдық проблемаларды шешу" бөлімшесінен тұрады.
14. Оқу пәнінің 10-сыныпқа арналған базалық білім мазмұны:
1) "Географиялық зерттеу әдістері". Жалпы географиялық әдістер; зерттеу әдістерінің түрлері;
2) "Картография және геоинформатика". Картография; заманауи картографиялық әдістер; геоинформатика негіздері; географиялық деректер базасы; географиялық деректерді визуализациялау;
3) "Табиғатты пайдалану және геоэкология". Табиғатты пайдалану; табиғатты пайдалану түрлері. табиғатты пайдалану түрлерінің қоршаған ортаға әсерін бағалау; табиғатты тиімді пайдаланудың қағидаттары, экологиялық таза өндірістерді жобалау; геоэкологиялық зерттеулер негіздері; геоэкологияның зерттеу пәні мен өзектілігі, геосфералардың ластануы, геоэкологиялық аудандастыру; гоэкологиядағы антропогендік факторлар; ғаламдық экологиялық проблемалар, экологиядағы инновациялық технологиялар; Қазақстанның экологиялық проблемалары,
4) "Геоэкономика". Геоэкономика негіздері; геоэкономиканың зерттеу пәні мен өзектілігі; шаруашылықты ұйымдастырудың аумақтық факторлары; дүниежүзілік шаруашылықтың құрылымы; дүниежүзілік шаруашылықтың аумақтық модельдері; дүниежүзі елдерінің экономикалық даму көрсеткіштері; экономикалық дамудағы әлемдік тәжірибе; Қазақстан Республикасы экономикалық дамуындағы мақсатты көрсеткіштер;
5) "Геосаясат". Геосаясат негіздері; геосаясаттың өзектілігі; дүниежүзінің геосаяси кеңістігі; геосаясат және географиялық факторлар; мемлекеттік аумақтың морфологиясы; мемлекеттік шекара;
6) "Елтану". Дүниежүзі аймақтары; кешенді географиялық аудандастыру; дүниежүзі елдерін салыстыру әдістері; салыстырмалы елтану;
7) "Адамзаттың ғаламдық проблемалары". Ғаламдық проблемаларды шешу; ғаламдық проблемалардың географиялық аспектілері.
15. Оқу пәнінің 11-сыныпқа арналған базалық білім мазмұны:
1) "Географиялық зерттеу әдістері". Жалпыгеографиялық әдістер; географиялық зерттеулердің өзекті әдістері;

7. Раздел "Методы географических исследований" состоит из подраздела "Общегеографические методы".
8. Раздел "Картография и геоинформатика" включает следующие подразделы:
1) Картография;
2) Основы геоинформатики;
9. Раздел "Природопользование и геоэкология" включает следующие подразделы:
1) Природопользование;
2) Основы геоэкологических исследований.
10. Раздел "Геоэкономика" состоит из подраздела "Основы геоэкономики".
11. Раздел "Геополитика" состоит из подраздела "Основы геополитики".
12. Раздел "Страноведение" включает следующие подразделы:
1) Регионы мира;
2) Методы сравнения стран.
13. Раздел "Глобальные проблемы человечества" состоит из подраздела "Решение глобальных проблем".
14. Базовое содержание учебного предмета 10-класса:
1) "Методы географических исследований". Общегеографические методы; виды методов исследования;
2) "Картография и геоинформатика". Картография; современные картографические методы; основы геоинформатики; географические базы данных; визуализация географических данных;
3) "Природопользование и геоэкология". Природопользование; виды природопользования; оценка воздействия видов природопользования на окружающую среду; принципы рационального природопользования; проектирование экологически чистых производств; основы геоэкологических исследований; предмет исследования и актуальность геоэкологии; загрязнение геосфер; геоэкологическое районирование; антропогенные факторы в геоэкологии; глобальные экологические проблемы; экологические инновационные технологии; экологические проблемы Казахстана;
4) "Геоэкономика". Основы геоэкономики; предмет исследования и актуальность геоэкономики; территориальные факторы организации хозяйства; структура мирового хозяйства; территориальные модели мирового хозяйства; показатели экономического развития стран мира; мировой опыт экономического развития; целевые показатели экономического развития Республики Казахстан;
5) "Геополитика". Основы геополитики; актуальность геополитики; мировое геополитическое пространство; геополитика и географические факторы; морфология государственной территории; государственные границы;
6) "Страноведение". Регионы мира; комплексное географическое районирование; методы сравнения стран; сравнительное страноведение;
7) "Глобальные проблемы человечества". Решение глобальных проблем; географические аспекты глобальных проблем.
15. Базовое содержание учебного предмета 11-класса:
1) "Методы географических исследований". Общегеографические методы; актуальные методы географических исследований;

2) "Картография және геоинформатика". Картография; заманауи картографиялық әдістер; геоинформатика негіздері; геоақпараттық жүйелер; географиялық деректер базасы; географиялық деректерді визуализациялау;
3) "Табиғатты пайдалану және геоэкология". Табиғатты пайдалану; табиғатты пайдалануды реттеу, табиғатты қорғау шаралары; табиғатты қорғауда жеке тұлғаның рөлі; геоэкологиялық зерттеулер негіздері; қоршаған ортаның антропогендік өзгеруі; қоршаған ортаның сапасы; геоэкологиялық жобалау;
4) "Геоэкономика". Геоэкономика негіздері; Қазақстан Республикасы аймақтарының геоэкономикалық жағдайы мен әлеуеті; геоэкономикалық даму стратегиялары;
5) "Геосаясат". Геосаясат негіздері; заманауи геосаяси процестер; Қазақстанның геосаяси жағдайы; Қазақстанның геосаяси қауіпсіздігі; Қазақстанның геосаяси интеграциясы;
6) "Елтану". Дүниежүзі аймақтары; дүниежүзін аймақтарға аудандастырудың қолданбалы аспектілері; дүниежүзі аймақтары картасындағы Қазақстанның орны; елдері салыстыру әдістері; дүниежүзі елдерінің салыстырмалы көрсеткіштері; дүниежүзі елдерін халықаралық салыстырулардағы Қазақстанның орны; өмір сүру деңгейін жоғарлатудағы азаматтың рөлі; қолданбалы елтану;
7) "Адамзаттың ғаламдық проблемалары". Ғаламдық проблемаларды шешу; ғаламдық проблемаларды шешу жолдары.
3-тарау. Оқу мақсаттарының жүйесі
16. Бағдарламада оқу мақсаттары қолдануға ыңғайлы болу үшін төрт саннан тұратын кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлімшені, төртінші сан оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 10.2.1.1 кодында: "10" – сынып, "2.1." - бөлімше; "1" - оқу мақсатының реттік нөмірі.
Бөлім
Бөлімше
Оқу мақсаттары
10-сынып
11-сынып
1. География-лық зерттеу әдістері
1.1 Жалпы география-лық әдістер
10.1.1.1 -зерттеу тақырыбына сәйкес географиялық мониторинг әдістерін қолдану;
10.1.1.2 - зерттеу тақырыбына сәйкес салыстыру, сандық әдістерін қолдану;
10.1.1.3 - зерттеу тақырыбына сәйкес географиялық сараптама әдістерін қолдану;
10.1.1.4 - зерттеу тақырыбына сәйкес аудандастыру әдістерін қолданады
11.1.1.1 - зерттеу тақырыбына сәйкес географиялық сараптама, аудандастыру әдістерін қолдану;
11.1.1.2 - зерттеу тақырыбына сәйкес эксперттік бағалау әдістерін қолдану;
11.1.1.3 - зерттеу тақырыбына сәйкес модельдеу әдістерін қолдану;
2. Карто-графия және геоинфор-матика
2.1 Карто-графия
10.2.1.1 - тақырыпқа сәйкес картографиялық зерттеулер әдістерін қолдану
11.2.1.1 - тақырыпқа сәйкес электронды картографиялық ресурстардың мүмкіндіктерін пайдалану (сандық карталарды оқу, олардың қолданысымен географиялық объектілер мен аумақтардың орналасуын, сандық және сапалық көрсеткіштерін анықтау, сипаттау және талдау)

2) "Картография и геоинформатика". Картография; современные картографические методы; основы геоинформатики; геоинформационные системы; географические базы данных; визуализация географических данных;
3) "Природопользование и геоэкология". Природопользование; регулирование природопользования; природоохранные мероприятия; роль личности в охране природы; основы геоэкологических исследований; антропогенные изменения окружающей среды; качество окружающей среды; геоэкологическое проектирование;
4) "Геоэкономика". Основы геоэкономики; геоэкономическое положение и потенциал регионов Республики Казахстан; геоэкономическое стратегии развития;
5) "Геополитика". Основы геополитики; современные геополитические процессы; геополитическое положение Казахстана; геополитическая безопасность Казахстана; геополитическая интеграция Казахстана;
6) "Страноведение". Регионы мира; прикладные аспекты районирования мира на регионы; место Казахстана на карте регионов мира; методы сравнения стран; сопоставимые показатели стран мира, место Казахстана в международном сопоставлении стран мира; роль личности в повышении уровня жизни; прикладное страноведение;
7) "Глобальные проблемы человечества". Решение глобальных проблем; пути решения глобальных проблем.
Глава 3. Система целей обучения
16. В программе для удобства использования учебных целей введена кодировка. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 10.2.1.1 "10" – класс, "2.1" – раздел и подраздел, "1" – нумерация учебной цели.
Раздел
Подраздел
Цели обучения
10-класс
11-класс
1. Методы географических исследований
1.1 Общегеографические методы
10.1.1.1 - применять элементы метода географического мониторинга согласно теме исследования;
10.1.1.2 - применять сравнительные, количественные методы согласно теме исследования;
10.1.1.3 - применять элементы географической экспертизы согласно теме исследования;
10.1.1.4 - применять методы районирования согласно теме исследования
11.1.1.1 - применять элементы географической экспертизы, районирования согласно теме исследования;
11.1.1.2 - применять методы экспертных оценок согласно теме исследования;
11.1.1.3 - применять методы моделирования согласно теме исследования;
2. Картография и геоинформатика
2.1 Картография
10.2.1.1 - применять картографические методы согласно теме
11.2.1.1 - использовать возможности электронных картографических ресурсов согласно теме исследования (чтение цифровых карт, определение с их помощью расположение местоположения, количественных и качественных показателей географических объектов и территорий, их характеристика и анализ)

2.2 Геоинфор-матика негіздері
10.2.2.1 - Microsoft Excel бағдарламасын қолдану арқылы тақырыпқа сәйкес географиялық деректер базасын құрастыру
10.2.2.2 - статистикалық деректерді талдау нәтижелері бойынша картограммалар мен картодиаграммаларды жасау;
10.2.2.3 - ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың графикалық редакторларын қолданумен тақырыптық картасызбалар жасау
11.2.2.1 - қашықтықтан зерде-леу әдістерінің ерекшеліктерін түсіндіру;
11.2.2.2 - геоақпараттық әдіс-тер мен геоақпараттық жүйе-лер (ГАЖ) технологиялары-ның ерекшеліктерін, басқа ғылымдар мен өндіріс салаларымен байланыстарын түсіндіру;
11.2.2.3 - компьютерлік бағдарламаларды қолданумен тақырыптық картасызбалар жасау
11.2.2.4 - компьютерлік бағдарламаларды қолданумен тақырыптық картасызбалар жасау
3. Табиғатты пайдалану және геоэколо-гия
3.1 Табиғатты пайдалану
10.3.1.1 - табиғатты пайдаланудың қажеттілігін түсіндіріп, түрлерін (шаруашылық тұрғысынан) анықтау, графикалық түрде ұсыну;
10.3.1.2 - табиғатты пайдалану түрлерінің қоршаған ортаға тигізетін әсерін анықтап, баға беру, кері әсерін азайтудың жолдарын ұсыну (жергілікті/аймақтық компоненттің негізінде);
10.3.1.3 - тиімді табиғатты пайдаланудың қағидаттарын анықтау;
10.3.1.4 - табиғатты пайдалану түрлерінің тиімділігін арттыру жөнінде ұсыныстар әзірлеу (жергілікті аймақтық компоненттің негізінде);
10.3.1.5 - экологиялық таза өндірістік жобаларды ұсыну(жергілікті/аймақтық компоненттің негізінде)
11.3.1.1 - шаруашылық және тұтыну салалары бойынша табиғатты пайдалануды реттеу механизмін талдау;
11.3.1.2 - табиғатты пайдалану түрлерінің заңнамалық тәртіппен бекітілген нормаларға сәйкестігін анықтау (жергілікті/аймақтық компоненттің негізінде);
11.3.1.3 - табиғатты қорғау шараларының тиімділігіне баға беру(жергілікті/ аймақтық компонентті қосымша қамту негізінде);
11.3.1.4 - жеке тұлғаның табиғатты пайдаланудағы рөлін анықтап, "экологиялық ізін" есептеу;
11.3.1.5 - жеке тұлғаның табиғатты қорғауға бағытталған өмір сүру салтының басты қағидаттарын ұсыну (тұтыну тұрғысынан)
3.2 Геоэколо-гиялық зерттеулер негіздері
10.3.2.1 - геоэкологиялық зерттеулердің мәнін, мазмұнын, бағыттарын графикалық түрде ұсыну;
10.3.2.2 - геоэкологияның негізгі категорияларын түсіндіру;
10.3.2.3 - геосфералардың ластану деңгейін анықтап, себеп-салдарын зерттеу;
10.3.2.4 - дүниежүзі аумағын ластану және табиғи ортаның бұзылу деңгейі бойынша аудандастыру;
10.3.2.5 - табиғатқа әсер ететін антропогендік факторларды топтастыру және графикалық түрде ұсыну;

2.2 Основы геоинформатики
10.2.2.1 - составлять по теме географические базы данных с применением программы Microsoft Excel;
10.2.2.2 - по результатам анализа статистических данных составлять картограммы и картодиаграммы;
10.2.2.3 - составлять тематические картосхемы в графических редакторах информационно-коммуникационные технологии
11.2.2.1 - объяснять особенности методов дистанционного зондирования;
11.2.2.2 - объяснять особенности геоинформационных методов и геоинформационных систем (ГИС) технологий, их связи с другими науками и отраслями производства;
11.2.2.3 - составлять по теме географические базы данных с применением компьютерных программ;
11.2.2.4 - составлять тематические картосхемы с применением компьютерных программ
3. Природопользование и геоэкология
3.1 Природопользование
10.3.1.1 - объяснять необходимость природопользования, определять ее виды (по типам хозяйствования) и представлять в графической форме;
10.3.1.2 - определять и оценивать воздействие типов природопользования, предлагать пути минимизации негативного воздействия типов природопользования на окружающую среду (на основе местного/регионального компонента);
10.3.1.3 - определять принципы рационального природопользования;
10.3.1.4 - разрабатывать решения по повышению эффективности типов природопользования (на основе местного / регионального компонента);
10.3.1.5 - предлагать проекты экологически чистых производств (на основе местного/регионального компонента)
11.3.1.1 - анализировать механизм регулирования природопользования по отраслям хозяйства и потребления;
11.3.1.2 - определять соответствие типов природопользования нормам, установленным в законодательном порядке (на основе местного/ регионального компонента);
11.3.1.3 - оценивать эффективность природоохранных мероприятий (на основе местного/регионального компонента)
11.3.1.4 - определять роль личности в природопользовании и рассчитывать ее "экологический след";
11.3.1.5 - предлагать основные принципы образа жизни личности, направленной на охрану природы (с позиции потребления)
3.2 Основы геоэкологических исследований
10.3.2.1 - представлять в графической форме сущность, содержание и направления геоэкологических исследований;
10.3.2.2 - объяснять основные категории геоэкологии;
10.3.2.3 исследовать уровень, причины и следствия загрязнения геосфер;
10.3.2.4 - районировать территорию мира по уровню загрязнения и нарушенности природной среды;
10.3.2.5 - классифицировать и представлять в графической форме антропогенные факторы, оказывающие воздействие на природу;

10.3.2.6 - табиғатқа әсер ететін антропогендік факторлардың азайту жолдарын ұсыну;
10.3.2.7 - ғаламдық экология-лық проблемалардың пайда болу механизмін түсіндіру;
10.3.2.8 - геоэкологиялық үдерістерде географиялық қабық заңдылықтарының рөлін анықтау;
10.3.2.9 - ғаламдық экология-лық проблемаларды шешудегі әлемдік тәжірибені зерттеу;
10.3.2.10 - экологиялық проб-лемаларды шешудегі иннова-циялық технологиялардың рөлін анықтау;
10.3.2.11 - Қазақстан аумағын экологиялық тұрғыдан аудандастыру;
10.3.2.12 - Қазақстандағы экологиялық проблемалардың шешу жолдарын ұсыну
11.3.2.1 - қоршаған ортаның антропогендік өзгерістерін жіктеу;
11.3.2.2 - қоршаған орта сапасының көрсеткіштерін жіктеу;
11.3.2.3 - ластанған қоршаған ортаның адам өміріне тигізетін әсеріне баға беру(жергілікті/аймақтық компонентті қосымша қамту негізінде);
11.3.2.4 - дүниежүзі елдерін қоршаған ортаның сапасы бойынша жіктеу;
11.3.2.5 - қоршаған орта сапасын тәжірибелік зерттеу арқылы анықтау (жергілікті/ аймақтық компоненттің негізінде);
11.3.2.6 - қоршаған орта сапасын арттыру жөнінде ұсыныстар әзірлеу(жергілікті/ аймақтық компоненттің негізінде);
11.3.2.7 - қоршаған ортаның бұзылған аумақтарын қалпына келтіру жөнінде жобаларды ұсыну (жергілікті/аймақтық компоненттің негізінде)
4. Геоэко-номика
4.1 Геоэконо-мика негіздері
10.4.1.1 - геоэкономика бағытының мақсаты мен міндеттерін, негізгі категорияларын түсіндіру;
10.4.1.2 - геоэкономика мен экономикалық география арасындағы айырмашылықтарды анықтау;
10.4.1.3 - елдер мен аймақтар-дың экономикалық дамуында-ғы географиялық кеңістіктің рөлін анықтау(қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде);
10.4.1.4 - шаруашылық салала-рын орналастыруда кеңістіктік (аумақтық) факторларды талдау;
10.4.1.5 - дүниежүзілік шаруашылықтың салаларын заманауи орналастыру факторларын талдау;
10.4.1.6 - дүниежүзі елдерінің шаруашылық құрылымын бағалау;
10.4.1.7 - дүниежүзі елдерін шаруашылық құрылымы бойынша жіктеу;
10.4.1.8 - дүниежүзі шаруашылығының аумақтық модельдерін талдау;
10.4.1.9 - дүниежүзі елдерінің экономикалық даму көрсеткіштерін салыстыру (қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде);
10.4.1.10 - дүниежүзі елдерін экономикалық даму деңгейі бойынша жіктеу;
10.4.1.11 - дүниежүзі елдерінің экономикалық даму стратегия-ларына баға беру (қазақстан-дық компонентті қосымша қамту негізінде);
10.4.1.12 - Қазақстан Республикасы үшін тиімді шаруашылықтың құрылымын, шаруашылық салаларының арақатынасын, шаруашылы-ғының аумақтық құрылымын, экономикалық дамуындағы тиімді көрсеткіштерді анықтау

10.3.2.6 - предлагать пути минимизации антропогенных факторов, оказывающие воздействие на природу;
10.3.2.7 - объяснять механизм возникновения глобальных экологических проблем;
10.3.2.8 - определять роль географических закономерностей в геоэкологических процессах;
10.3.2.9 - исследовать мировой опыт в решении глобальных экологических проблем;
10.3.2.10 - определять роль инновационных технологий в решении экологических проблем;
10.3.2.11 - проводить экологическое районирование территории Казахстана;
10.3.2.12 - предлагать пути решения экологических проблем Казахстана
11.3.2.1 - классифицировать антропогенные изменения окружающей среды;
11.3.2.2 - классифицировать показатели качества окружающей среды;
11.3.2.3 - оценивать воздействие загрязненной окружающей среды на жизнь человека (с дополнительным охватом местного / регионального компонента);
11.3.2.4 - классифицировать страны мира по качеству окружающей среды;
11.3.2.5 - исследовать опытным путем качество окружающей среды (на основе местного / регионального компонента);
1.3.2.6 - разрабатывать решения по повышению качества окружающей среды (на основе местного / регионального компонента);
11.3.2.7 - предлагать проекты по восстановлению нарушенных территорий (на основе местного/регионального компонента)
4. Геоэкономика
4.1 Основы геоэкономики
10.4.1.1 - объяснять цели и задачи, основные категории направления "геоэкономика";
10.4.1.2 - определять различия между экономической географией и геоэкономикой;
10.4.1.3 - определять роль географического пространства в экономическом развитии стран и регионов (с дополнительным охватом казахстанского компонента);
10.4.1.4 - анализировать пространственные (территориальные) факторы в размещении отраслей хозяйства;
101.4.1.5 - анализировать современные факторы размещения отраслей мирового хозяйства;
10.4.1.6 - оценивать структуру хозяйства стран мира;
10.4.1.7 - классифицировать страны мира по хозяйственной структуре;
10.4.1.8 - анализировать территориальные модели мирового хозяйства;
10.4.1.9 - сравнивать показатели экономического развития стран мира (с дополнительным охватом казахстанского компонента);
10.4.1.10 - классифицировать страны мира по уровню экономического развития;
10.4.1.11 - давать оценку стратегиям экономического развития стран мира (с дополнительным охватом казахстанского компонента);
10.4.1.12 - определять выгодные для Республики Казахстан структуру хозяйства, соотношение отраслей хозяйства, территориальную структуру хозяйства и эффективные показатели экономического развития

11.4.1.1 - Қазақстан аймақтарын шаруашылығының салалық және аумақтық құрылымы мен экономикалық даму көрсеткіштері бойынша салыстырып талдау;
11.4.1.2 - Қазақстан аймақтарының экономикалық дамуын теңестіру жөнінде идеяларды ұсыну;
11.4.1.3 - Қазақстан аймақтарының экономикалық даму әлеуетін анықтау(өз аймағы негізінде);
11.4.1.4 - талдау негізінде Қазақстан аймақтарының экономикалық даму кедергілерін жою жөнінде ұсыныстар әзірлеу (өз аймағы мысалында);
11.4.1.5 - Қазақстан Республикасының аймақтарында қосымша құны жоғары өнімдер мен қызметтерді өндіру жөнінде бизнес-идеяларды ұсыну (өз аймағы негізінде);
11.4.1.6 - Қазақстан аймақтарын экономикалық тұрғыда дамыту жөнінде стратегиялардың жобаларын ұсыну (өз аймағы негізінде);
11.4.1.7 - Қазақстан өнімдерінің танымалдығын арттыру жөнінде шығармашылық идеяларды ұсыну
5. Геосаясат
5.1 Геосаясат негіздері
10.5.1.1 - геосаясаттың мақсаты мен міндеттерін, зерттеу пәнін, негізгі категорияларын түсіндіру;
10.5.1.2 - негізгі геосаяси объектілер мен субъектілерді анықтау;
10.5.1.3 - геосаяси ықпал көрсетудің негізгі құралдарын зерттеу;
10.5.1.4 - дүниежүзінің геосаяси кеңістігін талдау;
10.5.1.5 - геосаясаттағы физикалық-географиялық, экономикалық, әлеуметтік, демографиялық, саяси, әскери, технологиялық факторларға баға беру;
10.5.1.6 - мемлекеттік аумақтың морфологиялық ерекшеліктерін талдау және жіктеу;
10.5.1.7 - Қазақстан Республикасы мемлекеттік аумағының морфологиялық ерекшеліктеріне кешенді баға беру;
10.5.1.8 - мемлекеттік шекаралардың функциясын, түрлерін, анықтау және белгі-леу шараларын, динамикасын талдау;
10.5.1.9 - Қазақстан Республикасының мемлекет-тік шекараларының қалыптасу үдерісін, басты көрсеткіштері мен динамикасын зерттеу;
10.5.1.10 - Қазақстан Республикасының шекараларын күшейту жөнінде ұсыныстар әзірлеу
11.5.1.1 - қазіргі заманның геосаяси үдерістерін түсіндіру;
11.5.1.2 - Қазақстанның геосаяси жағдайына кешенді баға беру;
11.5.1.3 - Қазақстан Республикасының геосаяси қауіпсіздігіне әсер ететін факторларды анықтау;
11.5.1.4 - Қазақстанның геосаяси қауіпсіздігін күшейту жөнінде ұсыныстарды әзірлеу;
11.5.1.5 - Қазақстанның дүниежүзі елдері мен дүниежүзілік және аймақтық ұйымдармен байланыстарын күшейту жөнінде ұсыныстар әзірлеу
6. Елтану
6.1 Дүниежүзі аймақтары
10.6.1.1 - дүниежүзінің түрлі белгілер бойынша физикалық географиялық, тарихи-мәдени, саяси-географиялық, геосаяси аудандарға бөлінуін түсіндіру;
10.6.1.2 - кешенді географиялық және тарихи-географиялық аудандастырудың өз үлгісін ұсыну;

11.4.1.1 - сравнивать и анализировать отраслевую и территориальную структуру хозяйства, показатели экономического развития регионов Казахстана;
11.4.1.2 - предлагать идеи по выравниванию экономического развития регионов Казахстана;
11.4.1.3 - определять потенциал экономического развития регионов Казахстана (на примере своего региона);
11.4.1.4 - предлагать на основе анализа решения по устранению барьеров экономического развития регионов Казахстана (на примере своего региона);
11.4.1.5 - предлагать бизнес-идеи по производству в регионах Казахстана товаров и услуг с высокой добавочной стоимостью (на примере своего региона);
11.4.1.6 - предлагать проекты стратегий экономического развития регионов Казахстана (на примере своего региона);
11.4.1.7 - предлагать творческие идеи по повышению популярности казахстанской продукции
5. Геополитика
5.1 Основы геополитики
10.5.1.1 - объяснять цель и задачи, предмет исследования, основные категории геополитики;
10.5.1.2 - определять основные объекты и субъекты геополитики;
10.5.1.3 - исследовать основные средства геополитического воздействия;
10.5.1.4 - анализировать мировое геополитическое пространство;
10.5.1.5 - оценивать роль в геополитике физико-географических, экономических, социальных, демографических, политических, военных, технологических факторов;
10.5.1.6 – анализировать и классифицировать морфологические особенности государственной территории;
10.5.1.7 - давать комплексную оценку морфологическим особенностям государственной территории Республики Казахстан;
10.5.1.8 - анализировать функции, виды, мероприятия по определению и проведению государственных границ;
10.5.1.9 - исследовать процесс формирования, основные показатели и динамику государственных границ Республики Казахстан;
10.5.1.10 - разрабатывать решения по укреплению границ Республики Казахстан
11.5.1.1 - объяснять современные геополитические процессы;
11.5.1.2 - давать комплексную оценку геополитического положения Республики Казахстан;
11.5.1.3 - определять факторы, оказывающие влияние на геополитическую безопасность Республики Казахстан;
11.5.1.4 - разрабатывать предложения по усилению геополитической безопасности Республики Казахстан;
11.5.1.5 - разрабатывать решения по усилению связей Республики Казахстан со странами мира, мировыми и региональными организациями
6. Страноведение
6.1 Регионы мира
10.6.1.1 - объяснять деление мира по различным признакам на физико-географические, историко-культурные, политико-географические и геополитические районы;
10.6.1.2 - предлагать собственную модель комплексно-географического и историко-культурного районирования;

10.6.1.3 - дүниежүзінің тарихи-географиялық аймақтарын, олардың құрамы мен ерекшеліктерін, географиялық сипаттамасын шығармашылық түрде ұсыну
11.6.1.1 - дүниежүзін аймақ-тарға аудандастыру қажетті-лігін аргументтер келтіріп түсіндіру;
11.6.1.2 - ғаламдану жағдай-ында тарихи-мәдени аймақ-тардың өзгеруін зерттеу арқылы болжау;
11.6.1.3 - Қазақстан Республикасының физикалық-географиялық, тарихи-географиялық, саяси-географиялық және геосаяси аймақтарында орналасуын анықтау;
11.6.1.4 - ғаламдану жағдай-ында Қазақстанның геогра-фиялық аймақтар картасын-дағы орнының өзгеруін зерттеу арқылы болжау
6.2 Дүниежүзі елдерін салыстыру
11.6.2.1 - дүниежүзі елдерін салыстыруда қолданылатын белгілерді анықтау;
10.6.2.2 - дүниежүзі елдерін салыстыруда қолданылатын көрсеткіштердің бірін есептеу әдісін түсіндіру (таңдау бойынша: жалпы ішкі өнім
(ЖІӨ), ұлттық жалпы өнім (ҰЖӨ), оның ішінде жан басына шаққанда, сатып алу қабілетінің паритеті (СҚП), гендерлік тепе-теңдік );
10.6.2.3 - көрсеткіштердің бірі бойынша графикалық түрде дүниежүзі елдерінің рейтингін көрсету (таңдау бойынша);
10.6.2.4 - жиынтық көрсеткіш-тер бойынша есептелінетін дүниежүзі елдерінің индекс-тері мен рейтингтерін сипаттау (есепке/бағалауға алынатын көрсеткіштер, бағалау субъектісі, нәтижелерінің қолдану аясы);
10.6.2.5 - жиынтық көрсеткіштер бойынша есептелінетін дүниежүзі елдерінің рейтингтерін графикалық түрде көрсету;
10.6.2.6 - елдің рейтингте орналасқан орына әсер ететін географиялық, әлеуметтік, экономикалық және саяси факторларды анықтау (таңдау бойынша рейтингтің басында, ортасында және соңында орналасқан үш елдің мысалында)
11.6.2.1 - жиынтық көрсеткіштер бойынша есептелінетін индекстер мен рейтингтердегі Қазақстан орнының динамикасын зерттеу (таңдау бойынша бір рейтингтің мысалында);
11.6.2.2 - Қазақстанның жиынтық көрсеткіштер бойынша есептелінетін рейтингтерде орналасқан орына әсер ететін географиялық, әлеуметтік, экономикалық және саяси факторларды анықтау (таңдау бойынша бір рейтингтің мысалында);
11.6.2.3 - көрсеткіштердің жиынтығы бойынша анықтал-ған рейтингтер мен индекс-терде есептерді қолданумен Қазақстанның орнын жоғарылату идеяларды ұсыну (таңдау бойынша бір рейтингтің мысалында);
11.6.2.4 - елдің индекстер мен рейтингтерде орнын анықтағанда есепке алынатын өмір сүру деңгейінің жеке көрсеткіштерін жоғарылату жөнінде жеке азаматтың рөлін түсіндіру;
11.6.2.5 - қолданбалы елтанушылық ақпараттың маңыздылығын, субъектілері мен тұтынушыларын анықтау;
11.6.2.6 - түрлі мақсатты аудиториялар үшін кешенді дүниежүзі елдерінің кешенді елтанушылық сипаттамаларды әзірлеу және шығармашылық түрде ұсыну (елдер мен ұсыну формасы – таңдау бойынша)

10.6.1.3 - представлять в творческой форме историко-географические регионы мира, их состав и особенности, географическую характеристику
11.6.1.1 - аргументированно объяснять необходимость районирования мира;
11.6.1.2 - прогнозировать на основе исследований изменения историко-географических регионов в условиях глобализации;
11.6.1.3 - определять положение Республики Казахстан в физико-географических, историко-географических и геополитических регионах;
11.6.1.4 - прогнозировать на основе исследований изменения места Республики Казахстан на карте географических регионов
6.2 Методы сравнения стран
10.6.2.1 - определять показатели, применяемые в сопоставлениях стран мира;
10.6.2.2 - объяснять методику расчета одного из показателей, применяемых в сопоставлении (по выбору: валовый внутренний продукт (ВВП), валовый национальный продукт (ВНП), в том числе на душу населения, паритет покупательской способности (ППС), гендерное равенство);
10.6.2.3 - графически представлять рейтинг стран мира по одному из показателей (по выбору);
10.6.2.4 - характеризовать индексы и рейтинги стран мира, определяемые по совокупности показателей (показатели расчета / оценки, субъект оценки, области применения результатов);
10.6.2.5 - графически представлять рейтинг стран мира, определяемые по совокупности показателей;
11.6.2.6 - определять географические, социальные, экономические и политические факторы, оказывающие влияние на место страны в рейтинге (по выбору: на примере трех стран, расположенных в начале, середине и конце рейтинга)
11.6.2.1 - изучать динамику места Казахстана в индексах и рейтингах, определяемых по совокупности показателей (на примере одного рейтинга по выбору);
11.6.2.2 - определять географические, социальные, экономические и политические факторы, оказывающие влияние на место Казахстана в индексах и рейтингах, рассчитываемых по совокупности показателей;
11.6.2.3 - предлагать на основе расчетов идеи по повышению места Казахстана в индексах и рейтингах, определяемых по совокупности показателей;
11.6.2.4 - объяснять роль личности в повышении личных показателей уровня жизни, учитываемых в определении места страны в индексах и рейтингах;
11.6.2.5 - определять значение, субъектов и потребителей прикладной страноведческой информации;
11.6.2.6 - готовить и представлять в творческой форме комплексные страноведческие характеристики стран мира для различных целевых аудиторий,
представляет в графической форме рейтинги и индексы стран мира, определенных по совокупности показателей

7. Адамзатың ғаламдық проблема-лары
7.1 Ғаламдық проблема-ларды шешу
10.7.1.1 - адамзаттың дамуындағы проблемаларын топтастыру;
10.7.1.2 - ғаламдық проблемалардың критерийлерін анықтау;
10.7.1.3 - ғаламдық проблемалардың себептері мен салдарын анықтап, топтастыру;
10.7.1.4 - ғаламдық проблемалардың аумақтық көріністерін анықтау
11.7.1.1 - ғаламдық проблемаларды шешу жөнінде әлемдік тәжірибені зерттеу;
11.7.1.2 - Қазақстанның аумағында көрініс тапқан ғаламдық проблемаларды анықтау;
11.7.1.3 - ғаламдық, оның ішінде Қазақстан аумағында байқалатын проблемалардың алдын алудың немесе шешудің өзіндік жобасын ұсыну
17. Осы оқу бағдарламасы қосымшада берілген жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "География" пәнінен оқу жүктемесі төмендетілген үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
18. Тоқсандағы бөлімдер және бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Жалпы орта білім беру
деңгейінің 10-11-сыныптарына
арналған "География" пәнінен
оқу жүктемесі төмендетілген
үлгілік оқу бағдарламасына
қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің 10-11-сыныптарына арналған жаратылыстану-математикалық бағытағы "География" пәнінен оқу жүктемесі төмендетілген үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
10-сынып
Бөлімше
Тақырып
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
1. Географиялық зерттеу әдістері
1.1 Жалпы география-лық әдістер
Зерттеу әдістерінің түрлері
10.1.1.1 -зерттеу тақырыбына сәйкес географиялық мониторинг әдістерін қолдану;
10.1.1.2 - зерттеу тақырыбына сәйкес салыстыру, сандық әдістерін қолдану;
10.1.1.3 - зерттеу тақырыбына сәйкес географиялық сараптама әдістерін қолдану;
10.1.1.4 - зерттеу тақырыбына сәйкес аудандастыру әдістерін қолданады
2. Картография және геоинформатика
2.1 Карто-графия
Заманауи картографиялық әдістер
10.2.1.1 - тақырыпқа сәйкес картографиялық зерттеулер әдістерін қолдану
2.2 Геоинфор-матика негіздері
География-лық дерек-тер базасы
10.2.2.1 - Microsoft Excel бағдарламасын қолдану арқылы тақырыпқа сәйкес географиялық деректер базасын құрастыру
География-лық дерек-терді визуа-лизациялау
10.2.2.2 - статистикалық деректерді талдау нәтижелері бойынша картограммалар мен картодиаграммаларды жасау;
10.2.2.3 - ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың графикалық редакторларын қолданумен тақырыптық картасызбалар жасау
3. Табиғатты пайдалану және геоэкология
3.1 Табиғатты пайдалану
Табиғатты пайдалану түрлері
10.3.1.1 - табиғатты пайдаланудың қажеттілігін түсіндіріп, түрлерін (шаруашылық тұрғысынан) анықтау, графикалық түрде ұсыну
Табиғатты пайдалану түрлерінің қоршаған ортаға әсерін бағалау

7. Глобальные проблемы человечества
7.1 Решение глобальных проблем
10.7.1.1 - классифицировать проблемы в развитии человечества;
10.7.1.2 - определять критерии глобальных проблем;
10.7.1.3 - определять и группировать причины и последствия глобальных проблем;
10.7.1.4 - определять территориальные проявления глобальных проблем
11.7.1.1 - исследовать мировой опыт в решении глобальных проблем;
112.7.1.2 - определять глобальные проблемы, имеющие проявления на территории Казахстана;
11.7.1.3 - предлагать собственные проекты по решению глобальных проблем, в том числе проявляющихся на территории Казахстана
17. Настоящая учебная программа осуществляется в соответствии с долгосрочным планом Типовой учебной программы (с сокращением учебной нагрузки) по учебному предмету "География" для 10-11 классов общего среднего образования (естественно-математического направления), приведенным в приложении к настоящей учебной программе.
18. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
Приложение
к Типовой программе
(с сокращением учебной нагрузки)
по учебному предмету
"География" для 10-11 классов
уровня общего среднего образования
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы (с сокращением учебной нагрузки) по учебному предмету "География" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования
1) 10-класс
Подраздел
Тем
Цели обучения
1-четверть
1. Методы географических исследований
1.1 Общегеографические методы
Виды методов исследования
10.1.1.1 - применять элементы метода географического мониторинга согласно теме исследования;
10.1.1.2 - применять сравнительные, количественные методы согласно теме исследования;
10.1.1.3 - применять элементы географической экспертизы согласно теме исследования;
10.1.1.4 - применять методы районирования согласно теме исследования
2. Картография и геоинформатика
2.1 Картография
Современные картографические методы
10.2.1.1 - применять картографические методы согласно теме исследования
2.2 Основы геоинформатики
Географические базы данных
10.2.2.1 - составлять по теме географические базы данных с применением программы Microsoft Excel
Визуализация географических данных
10.2.2.2 - по результатам анализа статистических данных составлять картограммы и картодиаграммы;
10.2.2.3 - составлять тематические картосхемы в графических редакторах информационно-коммуникационных технологии (ИКТ)
3. Природопользование и геоэкология
3.1 Природопользование
Виды природопользования
10.3.1.1 - объяснять необходимость природопользования, определять ее виды (по типам хозяйствования) и представлять в графической форме
Оценка воздействия видов природопользования на окружающую среду

10.3.1.2 - табиғатты пайдалану түрлерінің қоршаған ортаға тигізетін әсерін анықтау, баға беру, кері әсерін азайтудың жолдарын ұсыну (жергілікті/аймақтық компоненттің негізінде);
Табиғатты тиімді пайдалану-дың қағидаттары
10.3.1.3 - табиғатты тиімді пайдаланудың қағидаттарын анықтау;
10.3.1.4 - табиғатты пайдалану түрлерінің тиімділігін арттыру жөнінде ұсыныстар әзірлеу (жергілікті/аймақтық компоненттің негізінде)
Экология-лық таза өндірістерді жобалау
10.3.1.5 - экологиялық таза өндірістік жобаларды ұсыну (жергілікті/аймақтық компоненттің негізінде)
2-тоқсан
3. Табиғатты пайдалану және геоэкология
3.2 Геоэколо-гиялық зерттеу негіздері
Геоэколо-гияның зерттеу пәні мен өзектілігі
10.3.2.1 - геоэкологиялық зерттеулердің мәнін, мазмұнын, бағыттарын графикалық түрде ұсыну;
10.3.2.2 - геоэкологияның негізгі категорияларын түсіндіру
Геосфера-лардың ластануы
10.3.2.3 - геосфералардың ластану деңгейін анықтап, себеп-салдарын зерттеу
Геоэкологиялық аудан-дастыру
10.3.2.4 - дүниежүзі аумағын ластану және табиғи ортаның бұзылу деңгейі бойынша аудандастыру
Геоэкологиядағы антро-погендік факторлар
10.3.2.5 - табиғатқа әсер ететін антропогендік факторларды топтастыру және графикалық түрде ұсыну;
10.3.2.6 - табиғатқа әсер ететін антропогендік факторлардың азайту жолдарын ұсыну
Ғаламдық экология-лық пробле-малар
10.3.2.7 - ғаламдық экологиялық проблемалардың пайда болу механизмін түсіндіру;
10.3.2.8 - геоэкологиялық үдерістерде географиялық қабық заңдылықтарының рөлін анықтау;
10.3.2.9 - ғаламдық экологиялық проблемаларды шешудегі әлемдік тәжірибені зерттеу
Экология-дағы инно-вациялық техноло-гиялар
10.3.2.10 - экологиялық проблемаларды шешудегі инновациялық технологиялардың рөлін анықтау
Қазақстан-ның эколо-гиялық проблемалары
10.3.2.11 - Қазақстан аумағын экологиялық тұрғыдан аудандастыру;
10.3.2.12 - Қазақстандағы экологиялық проблемалардың шешу жолдарын ұсыну
3-тоқсан
4. Геоэкономика
4.1 Геоэконо-мика негіздері
Геоэкономиканың зерттеу пәні мен өзектілігі
10.4.1.1 - геоэкономика бағытының мақсаты мен міндеттерін, негізгі категорияларын түсіндіру;
10.4.1.2 - геоэкономика мен экономикалық география арасындағы айырмашылықтарды анықтау;
10.4.1.3 - елдер мен аймақтардың экономикалық дамуындағы географиялық кеңістіктің рөлін анықтау (қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде)
Шаруашы-лықты ұйымдасты-рудың аумақтық факторлары
10.4.1.4 - шаруашылық салаларын орналастыруда кеңістіктік (аумақтық) факторларды талдау;
10.4.1.5 - дүниежүзілік шаруашылықтың салаларын заманауи орналастыру факторларын талдау
Дүниежүзі-лік шаруа-шылықтың құрылымы

10.3.1.2 - определять и оценивать воздействие типов природопользования на окружающую среду, предлагать пути минимизации негативного воздействия типов природопользования на окружающую среду (на основе местного/регионального компонента);
Принципы рационального природопользования
10.3.1.3 - определять принципы рационального природопользования;
10.3.1.4 - разрабатывать решения по повышению эффективности типов природопользования (на основе местного/регионального компонента)
Проектирование экологически чистых производств
10.3.1.5 - предлагать проекты экологически чистых производств (на основе местного / регионального компонента)
2-четверть
3. Природопользование и геоэкология
3.2 Основы геоэкологических исследований
Предмет исследования и актуальность геоэкологии
10.3.2.1 - представлять в графической форме сущность, содержание и направления геоэкологических исследований;
10.3.2.2 - объяснять основные категории геоэкологии
Загрязнение геосфер
10.3.2.3 - исследовать уровень, причины и следствия загрязнения геосфер
Геоэкологическое районирование
10.3.2.4 - районировать территорию мира по уровню загрязнения и нарушенности
Антропогенные факторы в геоэкологии
10.3.2.5 - классифицировать и представлять в графической форме антропогенные факторы, оказывающие воздействие на природу;
10.3.2.6 - предлагать пути минимизации антропогенных факторов, оказывающие воздействие на природу
Глобальные экологические проблемы
10.3.2.7 - объяснять механизм возникновения глобальных экологических проблем;
10.3.2.8 - определять роль географических закономерностей в геоэкологических процессах;
10.3.2.9 - исследовать мировой опыт в решении глобальных экологических проблем
Экологические инновационные технологии
10.3.2.10 - определять роль инновационных технологий в решении экологических проблем
Экологические проблемы Казахстана
10.3.2.11 - проводить экологическое районирование территории Казахстана;
10.3.2.12 - предлагать пути решения экологических проблем Казахстана
3-четверть
4. Геоэкономика
4.1 Основы геоэкономики
Предмет исследования и актуальность геоэкономики
10.4.1.1 - объяснять цели и задачи направления "геоэкономика";
10.4.1.2 - определять различия между экономической географией и геоэкономикой;
10.4.1.3 - определять роль географического пространства в экономическом развитии стран и регионов (с дополнительным охватом казахстанского компонента)
Территориальные факторы организации хозяйства
10.4.1.4 - анализировать пространственные (территориальные) факторы в размещении отраслей хозяйства;
10.4.1.5 - анализировать современные факторы размещения отраслей мирового хозяйства
Структура мирового хозяйства

10.4.1.6 - дүниежүзі елдерінің шаруашылық құрылымын бағалау;
10.4.1.7 - дүниежүзі елдерін шаруашылық құрылымы бойынша жіктеу
Дүниежүзі-лік шаруа-шылықтың аумақтық модельдері
10.4.1.8 - дүниежүзі шаруашылығының аумақтық модельдерін талдау
Дүниежүзі елдерінің экономика-лық даму көрсеткіш-тері
10.4.1.9 - дүниежүзі елдерінің экономикалық даму көрсеткіштерін салыстыру (қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде);
10.4.1.10 - дүниежүзі елдерін экономикалық даму деңгейі бойынша жіктеу
Экономика-лық дамуда-ғы әлемдік тәжірибе
10.4.1.11 - дүниежүзі елдерінің экономикалық даму стратегияларына баға беру (қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде)
Қазақстан Республика-сы экономи-калық даму-ындағы мақ-сатты көр-сеткіштер мен индика-торлар
10.4.1.12 - Қазақстан Республикасы үшін тиімді шаруашылықтың құрылымын, шаруашылық салаларының арақатынасын, шаруашылығының аумақтық құрылымын, экономикалық дамуындағы тиімді көрсеткіштерді анықтау
5. Геосаясат
5.1 Геосаясат негіздері
Геосаясат-тың өзектілігі
10.5.1.1 - геосаясаттың мақсаты мен міндеттерін, зерттеу пәнін, негізгі категорияларын түсіндіру;
10.5.1.2 - негізгі геосаяси объектілер мен субъектілерді анықтау;
10.5.1.3 - геосаяси ықпал көрсетудің негізгі құралдарын зерттеу
Дүниежүзі-нің геосаяси кеңістігі
10.5.1.4 - дүниежүзінің геосаяси кеңістігін талдау
Геосаясат-тағы геогра-фиялық факторлар
10.5.1.5 - геосаясаттағы физикалық-географиялық, экономикалық, әлеуметтік, демографиялық, саяси, әскери, технологиялық факторларға баға беру
Мемлекет-тік аумақтың морфологиясы
10.5.1.6 - мемлекеттік аумақтың морфологиялық ерекшеліктерін талдау және жіктеу;
10.5.1.7 - Қазақстан Республикасы мемлекеттік аумағының морфологиялық ерекшеліктеріне кешенді баға беру
Мемлекет-тік шекара
10.5.1.8 - мемлекеттік шекаралардың функциясын, түрлерін, анықтау және белгілеу шараларын, динамикасын талдау;
10.5.1.9 - Қазақстан Республикасының мемлекеттік шекараларының қалыптасу үдерісін, басты көрсеткіштері мен динамикасын зерттеу;
10.5.1.10 - Қазақстан Республикасының шекараларын күшейту жөнінде ұсыныстар әзірлеу
4-тоқсан
6. Елтану
6.1 Дүниежүзі аймақтары
Кешенді география-лық аудандас-тыру
10.6.1.1 - дүниежүзінің түрлі белгілер бойынша физикалық географиялық, тарихи-мәдени, саяси-географиялық, геосаяси аудандарға бөлінуін түсіндіру;
10.6.1.2 - кешенді географиялық және тарихи-географиялық аудандастырудың өз үлгісін ұсыну;
10.6.1.3 - дүниежүзінің тарихи-географиялық аймақтарын, олардың құрамы мен ерекшеліктерін, географиялық сипаттамасын шығармашылық түрде ұсыну
6.2 Дүниежүзі елдері
Салыстыр-малы елтану

10.4.1.6 - оценивать структуру хозяйства стран мира;
10.4.1.7 - классифицировать страны мира по хозяйственной структуре
Территориальные модели мирового хозяйства
10.4.1.8 - анализировать территориальные модели мирового хозяйства
Показатели экономического развития стран мира
10.4.1.9 - сравнивать показатели экономического развития стран мира (с дополнительным охватом казахстанского компонента);
10.4.1.10 - классифицировать страны мира по уровню экономического развития
Мировой опыт экономического развития
10.4.1.11 - давать оценку стратегиям экономического развития стран мира (с дополнительным охватом казахстанского компонента)
Целевые показатели экономического развития Республики Казахстан
10.4.1.12 - определять выгодные для Республики Казахстан структуру хозяйства, соотношение отраслей хозяйства, территориальную структуру хозяйства и эффективные показатели экономического развития
5. Геополитика
5.1 Основы геополитики
Актуальность геополитики
10.5.1.1 - объяснять цель и задачи, предмет исследования, основные категории геополитики;
10.5.1.2 - определять основные объекты и субъекты геополитики;
10.5.1.3 - исследовать основные средства геополитического воздействия
Мировое геополитическое пространство
10.5.1.4 - анализировать мировое геополитическое пространство
Геополитика и географические факторы
10.5.1.5 - оценивать роль в геополитике физико-географических, экономических, социальных, демографических, политических, военных, технологических факторов
Морфология государственной территории
10.5.1.6 - анализировать и классифицировать морфологические особенности государственной территории;
10.5.1.7 - давать комплексную оценку морфологическим особенностям государственной территории Республики Казахстан
Государственные границы
10.5.1.8 - анализировать функции, виды, мероприятия по определению и проведению государственных границ;
10.5.1.9 - исследовать процесс формирования, основные показатели и динамику государственных границ Республики Казахстан;
10.5.1.10 - разрабатывать решения по укреплению границ Республики Казахстан
4-четверть
6. Страноведение
6.1 Регионы мира
Комплексное географическое районирование
10.6.1.1 - объяснять деление мира по различным признакам на физико-географические, историко-культурные, политико-географические и геополитические районы;
10.6.1.2 - предлагать собственную модель комплексно-географического и историко-культурного районирования;
10.6.1.3 - представлять в творческой форме историко-географические регионы мира, их состав и особенности, географическую характеристику
6.2 Методы сравнения стран
Сравнительное страноведение

10.6.2.1 - дүниежүзі елдерін салыстыруда қолданылатын белгілерді анықтау;
10.6.2.2 - дүниежүзі елдерін салыстыруда қолданылатын көрсеткіштердің бірін есептеу әдісін түсіндіру (таңдау бойынша: жалпы ішкі өнім (ЖІӨ), ұлттық жалпы өнім (ҰЖӨ), оның ішінде жан басына шаққанда, сатып алу қабілетінің паритеті (СҚП), гендерлік тепе-теңдік);
10.6.2.3 - көрсеткіштердің бірі бойынша графикалық түрде дүниежүзі елдерінің рейтингін көрсету (таңдау бойынша);
10.6.2.4 - жиынтық көрсеткіштер бойынша есептелінетін дүниежүзі елдерінің индекстері мен рейтингтерін сипаттау (есепке/бағалауға алынатын көрсеткіштер, бағалау субъектісі, нәтижелерінің қолдану аясы);
10.6.2.5 - жиынтық көрсеткіштер бойынша есептелінетін дүниежүзі елдерінің рейтингтерін графикалық түрде көрсету;
10.6.2.6 - елдің рейтингте орналасқан орына әсер ететін географиялық, әлеуметтік, экономикалық және саяси факторларды анықтау (таңдау бойынша рейтингтің басында, ортасында және соңында орналасқан үш елдің мысалында)
7. Адамзаттың ғаламдық проблемалары
7.1 Ғаламдық проблемаларды шешу
Ғаламдық проблема-лардың география-лық аспектілері
10.7.1.1 - адамзаттың дамуындағы проблемаларын топтастыру;
10.7.1.2 - ғаламдық проблемалардың критерийлерін анықтау;
10.7.1.3 - ғаламдық проблемалардың себептері мен салдарын анықтап, топтастыру;
10.7.1.4 - ғаламдық проблемалардың аумақтық көріністерін анықтау
11-сынып
Бөлімше
Тақырып
Оқу мақсаттары
1 тоқсан
1. Географиялық зерттеулер әдістері
1.1 Жалпы географиялық әдістер
Өзекті география-лық зерттеу әдістері
11.1.1.1 - зерттеу тақырыбына сәйкес географиялық сараптама, аудандастыру әдістерін қолдану;
11.1.1.2 - зерттеу тақырыбына сәйкес эксперттік бағалау әдістерін қолдану;
11.1.1.3 - зерттеу тақырыбына сәйкес модельдеу әдістерін қолдану
2. Картография және геоинформатика
2.1 Карто-графия
Заманауи картографиялық әдістер
11.2.1.1 - тақырыпқа сәйкес электронды картографиялық ресурстардың мүмкіндіктерін пайдалану (сандық карталарды оқу, олардың қолданысымен географиялық объектілер мен аумақтардың орналасуын, сандық және сапалық көрсеткіштерін анықтау, сипаттау және талдау)
2.2 Геоинфор-матика негіздері
Геоақпарат-тық зерттеу әдістері
11.2.2.1 - қашықтықтан зерделеу әдістерінің ерекшеліктерін түсіндіру;
11.2.2.2 - геоақпараттық әдістер мен геоақпараттық жүйелер (ГАЖ) технологияларының ерекшеліктерін, басқа ғылымдар мен өндіріс салаларымен байланыстарын түсіндіру
География-лық дерек-тер базасы
11.2.2.3 - компьютерлік бағдарламаларды қолданумен тақырыпқа сәйкес географиялық деректер базасын құрастыру
География-лық дерек-терді визуа-лизациялау

10.6.2.1 - определять показатели, применяемые в сопоставлениях стран мира;
10.6.2.2 - объяснять методику расчета одного из показателей, применяемых в сопоставлении (по выбору: валовый внутренний продукт (ВВП), валовый национальный продукт (ВНП), в том числе на душу населения, паритет покупательской способности (ППС), гендерное равенство);
10.6.2.3 - графически представлять рейтинг стран мира по одному из показателей (по выбору);
10.6.2.4 - характеризовать индексы и рейтинги стран мира, определяемые по совокупности показателей (показатели расчета/оценки, субъект оценки, области применения результатов);
10.6.2.5 - графически представлять рейтинг стран мира, определяемые по совокупности показателей;
10.6.2.6 - определять географические, социальные, экономические и политические факторы, оказывающие влияние на место страны в рейтинге (по выбору: на примере трех стран, расположенных в начале, середине и конце рейтинга)
7. Глобальные проблемы человечества
7.1 Решение глобальных проблем
Географические аспекты глобальных проблем
10.7.1.1 - классифицирует проблемы в развитии человечества;
10.7.1.2 - определяет критерии глобальных проблем;
10.7.1.3 - определяет и группирует причины и последствия глобальных проблем;
10.7.1.4 - определяет территориальные проявления глобальных проблем
2) 11-класс
Подраздел
Темы
Цели обучения
1-четверть
1. Методы географических исследований
1.1 Общегеографические методы
Актуальные методы географических исследований
11.1.1.1 - применять элементы географической экспертизы, методы районирования согласно теме исследования;
11.1.1.2 - применять методы экспертных оценок согласно теме исследования;
11.1.1.3 - применять методы моделирования согласно теме исследования;
2. Картография и геоинформатика
2.1 Картография
Современные картографические методы
11.2.1.1 - использовать возможности электронных картографических ресурсов согласно теме исследования (чтение цифровых карт, определение с их помощью расположение местоположения, количественных и качественных показателей географических объектов и территорий, их характеристика и анализ)
2.2 Основы геоинформатики
Геоинформационные системы
11.2.2.1 - объяснять особенности методов дистанционного зондирования;
11.2.2.2 - объяснять особенности геоинформационных методов и геоинформационных систем (ГИС) технологий, их связи с другими науками и отраслями производства
Географические базы данных
11.2.2.3 - составлять по теме географические базы данных с применением компьютерных программ
Визуализация географических данных

11.2.2.4 - компьютерлік бағдарламаларды қолданумен тақырыптық картасызбалар жасау
3. Табиғатты пайдалану және геоэкология
3.1 Табиғатты пайдалану
Табиғатты пайдалану-ды реттеу
11.3.1.1 - шаруашылық және тұтыну салалары бойынша табиғатты пайдалануды реттеу механизмін талдау;
11.3.1.2 - табиғатты пайдалану түрлерінің заңнамалық тәртіппен бекітілген нормаларға сәйкестігін анықтау(жергілікті/аймақтық компоненттің негізінде)
Табиғатты қорғау шаралары
11.3.1.3 - табиғатты қорғау шараларының тиімділігіне баға беру (жергілікті/аймақтық компонентті қосымша қамту негізінде)
Табиғатты қорғауда жеке тұлға-ның рөлі
11.3.1.4 - жеке тұлғаның табиғатты пайдаланудағы рөлін анықтап, "экологиялық ізін" есептеу;
11.3.1.5 - жеке тұлғаның табиғатты қорғауға бағытталған өмір сүру салтының басты қағидаттарын ұсыну (тұтыну тұрғысынан)
2-тоқсан
3. Табиғатты пайдалану және геоэкология
3.2 Геоэкология-лық зерттеулер негіздері
Қоршаған ортаның антропоген-дік өзгеруі
11.3.2.1 - қоршаған ортаның антропогендік өзгерістерін жіктеу
Қоршаған ортаның сапасы
11.3.2.2 - қоршаған орта сапасының көрсеткіштерін жіктеу;
11.3.2.3 - ластанған қоршаған ортаның адам өміріне тигізетін әсеріне баға беру(жергілікті/аймақтық компонентті қосымша қамту негізінде);
11.3.2.4 - дүниежүзі елдерін қоршаған ортаның сапасы бойынша жіктеу;
11.3.2.5 - қоршаған орта сапасын практикалық зерттеу арқылы анықтау (жергілікті / аймақтық компоненттің негізінде);
11.3.2.6 - қоршаған орта сапасын арттыру жөнінде ұсыныстар әзірлеу(жергілікті / аймақтық компоненттің негізінде)
Геоэкологиялық жобалау
11.3.2.7 - қоршаған ортаның бұзылған аумақтарын қалпына келтіру жөнінде жобаларды ұсыну (жергілікті / аймақтық компоненттің негізінде)
3-тоқсан
4. Геоэкономика
4.1 Геоэкономи-ка негіздері
Қазақстан Республика-сы аймақта-рының геоэкономи-калық жағдайы мен әлеуеті
11.4.1.1 - Қазақстан аймақтарын шаруашылығының салалық және аумақтық құрылымы мен экономикалық даму көрсеткіштері бойынша салыстырып талдау;
11.4.1.2 - Қазақстан аймақтарының экономикалық дамуын теңестіру жөнінде идеяларды ұсыну;
11.4.1.3 - Қазақстан аймақтарының экономикалық даму әлеуетін анықтау (өз аймағы негізінде);
11.4.1.4 - талдау негізінде Қазақстан аймақтарының экономикалық даму кедергілерін жою жөнінде ұсыныстар әзірлеу(өз аймағы мысалында)
Геоэкономи-калық даму стратегия-лары
11.4.1.5 - Қазақстан Республикасының аймақтарында қосымша құны жоғары өнімдер мен қызметтерді өндіру жөнінде бизнес-идеяларды ұсыну(өз аймағы негізінде);
11.4.1.6 - Қазақстан аймақтарын экономикалық тұрғыда дамыту жөнінде стратегиялардың жобаларын ұсыну(өз аймағы негізінде);

11.2.2.4 - составлять тематические картосхемы с применением компьютерных программ
3. Природопользование и геоэкология
3.1 Природопользование
Регулирование природопользования
11.3.1.1 - анализировать механизм регулирования природопользования по отраслям хозяйства и потребления;
11.3.1.2 - определять соответствие типов природопользования нормам, установленным в законодательном порядке (на основе местного/регионального компонента)
Природоохранные мероприятия
11.3.1.3 - оценивать эффективность природоохранных мероприятий (на основе местного/регионального компонента)
Роль личности в охране природы
11.3.1.4 - определять роль личности в природопользовании и рассчитывать ее "экологический след";
11.3.1.5 - предлагать основные принципы образа жизни личности, направленной на охрану природы (с позиции потребления)
2-четверть
3. Природопользование и геоэкология
3.2 Основы геоэкологических исследований
Антропогенные изменения окружающей среды
11.3.2.1 - классифицировать антропогенные изменения окружающей среды
Качество окружающей среды
11.3.2.2 - классифицировать показатели качества окружающей среды;
11.3.2.3 - оценивать воздействие загрязненной окружающей среды на жизнь человека (с дополнительным охватом местного / регионального компонента);
11.3.2.4 - классифицировать страны мира по качеству окружающей среды;
11.3.2.5 - исследовать опытным путем качество окружающей среды (на основе местного/регионального компонента);
11.3.2.6 - разрабатывать решения по повышению качества окружающей среды (на основе местного/регионального компонента)
Геоэкологическое проектирование
11.3.2.7 - предлагать проекты по восстановлению нарушенных территорий (на основе местного/ регионального компонента)
3-четверть
4. Геоэкономика
4.1 Основы геоэкономики
Геоэкономическое положение и потенциал регионов Республики Казахстан
11.4.1.1 - сравнивать и анализировать отраслевую и территориальную структуру хозяйства, показатели экономического развития регионов Казахстана;
11.4.1.2 - предлагать идеи по выравниванию экономического развития регионов Казахстана;
11.4.1.3 - определять потенциал экономического развития регионов Казахстана (на примере своего региона);
11.4.1.4 - предлагать на основе анализа решения по устранению барьеров экономического развития регионов Казахстана (на примере своего региона)
Геоэкономическое стратегии развития
11.4.1.5 - предлагать бизнес-идеи по производству в регионах Казахстана товаров и услуг с высокой добавочной стоимостью (на примере своего региона);
11.4.1.6 - предлагать проекты стратегии экономического развития регионов Казахстана (на примере своего региона);

11.4.1.7 - Қазақстан өнімдерінің танымалдығын арттыру жөнінде шығармашылық идеяларды ұсыну
5. Геосаясат
5.1 Геосаясат негіздері
Заманауи геосаяси үдерістер
11.5.1.1 - қазіргі заманның геосаяси үдерістерін түсіндіру
Қазақстан-ның геосаяси жағдайы
11.5.1.2 - Қазақстанның геосаяси жағдайына кешенді баға беру
Қазақстан-ның геосаяси қауіпсіздігі
11.5.1.3 - Қазақстан Республикасының геосаяси қауіпсіздігіне әсер ететін факторларды анықтау;
11.5.1.4 - Қазақстанның геосаяси қауіпсіздігін күшейту жөнінде ұсыныстарды әзірлеу
Қазақстан-ның геосая-си интегра-циясы
11.5.1.5 - Қазақстанның дүниежүзі елдері мен дүниежүзілік және аймақтық ұйымдармен байланыстарын күшейту жөнінде ұсыныстар әзірлеу
4-тоқсан
6. Елтану
6.1 Дүниежүзі аймақтары
Дүниежүзі елдерін аймақтарға аудандасты-рудың қолданбалы аспектілері
11.6.1.1 - дүниежүзін аймақтарға аудандастыру қажеттілігін аргументтер келтіріп түсіндіру;
11.6.1.2 - ғаламдану жағдайында тарихи-мәдени аймақтардың өзгеруін зерттеу арқылы болжау
Дүниежүзі аймақтар картасында Қазақстаның орны
11.6.1.3 - Қазақстан Республикасының физикалық-географиялық, тарихи-географиялық, саяси-географиялық және геосаяси аймақтарында орналасуын анықтау;
11.6.1.4 - ғаламдану жағдайында Қазақстанның географиялық аймақтар картасындағы орнының өзгеруін зерттеу арқылы болжау
6.2 Дүниежүзі елдерін салыстыру
Қазақстан-ның халықара-лық салыстыру-лардағы орны
11.6.2.1 - жиынтық көрсеткіштер бойынша есептелінетін индекстер мен рейтингтердегі Қазақстан орнының динамикасын зерттеу (таңдау бойынша бір рейтингтің мысалында);
11.6.2.2 - Қазақстанның жиынтық көрсеткіштер бойынша есептелінетін рейтингтерде орналасқан орына әсер ететін географиялық, әлеуметтік, экономикалық және саяси факторларды анықтау (таңдау бойынша бір рейтингтің мысалында);
11.6.2.3 - көрсеткіштердің жиынтығы бойынша анықталған рейтингтер мен индекстерде есептердің қолданысымен Қазақстанның орнын жоғарлату жөнінде идеяларды ұсыну (таңдау бойынша бір рейтингтің мысалында)
Өмір сүру деңгейін жоғарылатудағы азамат-тың орны
11.6.2.4 - елдің индекстер мен рейтингтерде орнын анықтағанда есепке алынатын өмір сүру деңгейінің жеке көрсеткіштерін жоғарлату жөнінде жеке азаматтың рөлін түсіндіру
Қолданбалы елтану
11.6.2.5 - қолданбалы елтанушылық ақпараттың маңыздылығын, субъектілері мен тұтынушыларын анықтау;
11.6.2.6 - түрлі мақсатты аудиториялар үшін кешенді дүниежүзі елдерінің кешенді елтанушылық сипаттамаларды әзірлеу және шығармашылық түрде ұсыну (елдер мен ұсыну формасы – таңдау бойынша)
7. Адамзаттың ғаламдық проблемалары
7.1 Ғаламдық проблемалар-ды шешу
Ғаламдық проблемаларды шешу жолдары

11.4.1.7 - предлагать творческие идеи по повышению популярности казахстанской продукции
5. Геополитика
5.1 Основы геополитики
Современные геополитические процессы
11.5.1.1 - объяснять современные геополитические процессы
Геополитическое положение Казахстана
11.5.1.2 - давать комплексную оценку геополитического положения Республики Казахстан
Геополитическая безопасность Казахстана
11.5.1.3 - определять факторы, оказывающие влияние е на геополитическую безопасность Республики Казахстан;
11.5.1.4 - разрабатывать предложения по усилению геополитической безопасности Республики Казахстан
Геополитическая интеграция Казахстана
11.5.1.5 - разрабатывать решения по усилению связей Республики Казахстан с мировыми и региональными организациями
4-четверть
6. Страноведение
6.1 Регионы мира
Прикладные аспекты районирования мира на регионы
11.6.1.1 - аргументированно объяснять необходимость районирования мира;
11.6.1.2 - прогнозировать на основе исследований изменения историко-географических регионов в условиях глобализации
Место Казахстана на карте регионов мира
11.6.1.3 - определять положение Республики Казахстан в физико-географических, историко-географических и геополитических регионах;
11.6.1.4 - прогнозировать на основе исследований изменения места Республики Казахстан на карте географических регионов
6.2 Методы сравнения стран
Место Казахстана в международном сопоставлении стран мира
11.6.2.1 - изучать динамику места Казахстана в индексах и рейтингах, определяемых по совокупности показателей (на примере одного рейтинга по выбору);
11.6.2.2 - определять географические, социальные, экономические и политические факторы, оказывающие влияние на место Казахстана в индексах и рейтингах, рассчитываемых по совокупности показателей;
11.6.2.3 - предлагать на основе расчетов идеи по повышению места Казахстана в индексах и рейтингах, определяемых по совокупности показателей
Роль личности в повышении уровня жизни
11.6.2.4 - объяснять роль личности в повышении личных показателей уровня жизни, учитываемых в определении места страны в индексах и рейтингах
Прикладное страноведение
11.6.2.5 - определять значение, субъектов и потребителей прикладной страноведческой информации;
11.6.2.6 - готовить и представлять в творческой форме комплексные страноведческие характеристики стран мира для различных целевых аудиторий представляет в графической форме рейтинги и индексы стран мира, определенных по совокупности показателей
7. Глобальные проблемы человечества
7.1 Решение глобальных проблем
Пути решения глобальных проблем

11.7.1.1 - ғаламдық проблемаларды шешу жөнінде әлемдік тәжірибені зерттеу;
11.7.1.2 - Қазақстанның аумағында көрініс тапқан ғаламдық проблемаларды анықтау;
11.7.1.3 - ғаламдық, оның ішінде Қазақстан аумағында байқалатын проблемалардың алдын алудың немесе шешудің өзіндік жобасын ұсыну
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 635-қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "Қазақ әдебиеті" пәнінен оқу жүктемесі төмендетілген үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту қазақ тілінде)
Ескерту. Оқу бағдарламасымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 27.11.2020 № 496 (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Білім берудің барлық деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы №604 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17669 болып тіркелген) сәйкес әзірленген.
2. Қазақ әдебиеті бағдарламасының мақсаты – білім алушыларды креативті ойлауға бағыттау. Олардың ойларын ауызша еркін жеткізуіне және жаза білуіне қолдау көрсету, дәлелдер келтіру, салыстыру және анализ жасау, бағалау дағдыларын қалыптастыру. Білім алушылар әдеби жанрларға эксперимент жасау арқылы драмалық шығарманы проза тілімен, прозаны поэзия тілімен жазу тәсілдерін меңгере алады.
3. "Қазақ әдебиеті" оқу пәнін оқытудың негізгі міндеттері:
1) "Қазақ әдебиеті" бағдарламасы білім алушылардың сауаттылығын, олардың әдеби және эстетикалық талғамдары мен сезімдерін дамыту, ойлау қабілеттері мен танымдық және коммуникативтік дағдыларын қалыптастыру бағытында құрастырылған;
2) қазақ әдебиетінің құндылық ретіндегі болмысын, ұлттық мәдениеттегі маңызды орнын құрметтейді және бағалайды;
3) қазақ әдебиетінің мәдениетаралық қарым-қатынастағы рөлін, қазақ халқының қалыптасқан тарихын, алға қойған міндеттерін, мәселелерін, қарама-қайшылық пен қиындықтарын анықтайды және түсінеді;
4) түрлі жағдайларға бейімделе білу және өздігінен шешім қабылдау дағдыларын қалыптастырады;
5) заманауи, ғылыми және қоғамдық дамуға сәйкес дүниетанымын дамытады.
2-тарау. "Қазақ әдебиеті" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
4. "Қазақ әдебиеті" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
10-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты;
11-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.

11.7.1.1 - исследовать мировой опыт в решении глобальных проблем;
11.7.1.2 - определять глобальные проблемы, имеющие проявления на территории Казахстана;
11.7.1.3 - предлагать собственные проекты по решению глобальных проблем, в том числе проявляющихся на территории Казахстана
Приложение 635 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа (с сокращением учебной нагрузки) по предмету "Казахская литература" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования (с казахским языком обучения)
Сноска. Приказ дополнен приложением 635 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 27.11.2020 № 496 (порядок введения в действие см. п.5).
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31октября 2018 года № 604 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования всех уровней образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17669).
2. Цель обучения учебному предмету "Казахская литература" –ориентирование обучающихся на креативное мышление. Способствовать свободному устному изложению их мыслей и умению писать, прививать аргументы, сравнивать и анализировать, формировать навыки оценки. Обучающийся может овладеть способами написания драматического произведения, языком проза, языком поэзии, экспериментировать с литературными жанрами.
3. Задачи обучения учебному предмету "Казахская литература":
1) учебная программа "Казахская литература" сформирована по направлениям развития грамотность, литературные и эстетические чувство, разумные мышления, познавательные и коммуникативные навыки, успешной социальной адаптации;
2) формировать понимание ценности литературы как духовного наследия в условиях глобализации современного мира, уважение к национальному культуру;
3) определить и понимание коммуникативные навыки на основе глубокого понимания, анализа идейно-художественного, социально-исторического и духовно-эстетического аспектов произведений различных жанров;
4) формировать умение адаптироваться к различных условиям и навыки самостоятельно принять решение,;
5) развивать мировоззрения в соответствии современного, научного и общественного развития.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Казахская литература"
4. Объем учебной нагрузки учебного предмета "Казахская литература" составляет:
1) в 10 классе – 2 часа в неделю, 68 часа в учебном году;
2) в 11 классе – 2 часа в неделю, 68 часа в учебном году.

10. Оқытылатын көркем шығармалар тізімі:
1) Абай Құнанбаев "Сегіз аяқ", "Өлең – сөздің патшасы, сөз сарасы", "Сабырсыз, арсыз, еріншек", "Қалың елім, қазағым, қайран жұртым", "Болыс болдым, мінеки", "Лай суға май бітпес қой өткенге" өлеңдері; Он жетінші қарасөз, Отыз екінші қарасөз, "Ескендір" поэмасы;
2) Жүсіпбек Аймауытов "Ақбілек" романы;
3) Ә. Кекілбаев "Аңыздың ақыры" повесі;
4) М. Мағауин "Шақан - шері" романы;
5) Ш. Айтматов "Алғашқы ұстаз" повесі;
6) Ұ. Есдәулет "Біз түркілерміз";
7) Қ. Жұмаділов "Тағдыр" романы;
8) Ш.Құсайынов "Томирис" драмасы;
9) Ш. Мұртаза "Тәуекел той" әңгімесі.
11. Оқу пәнінің 11-сыныптағы базалық білім мазмұны:
1) түсіну және жауап беру: әдеби шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысын талдау арқылы көтерілген ғаламдық мәселелерді терең түсіну, әдеби шығармадағы көтерілген мәселелерді қазіргі өмірмен байланыстырып, ұлттық мүдде тұрғысынан ашу; көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету, көркем шығармалардан алған үзінділерді ғаламдық тақырыптағы мәселелермен байланыстырып, шығармашылық жұмыстарда қолдану, шығармадағы ұлттық және жалпыадамзаттық құндылықтардың әлемдік тақырыптармен үндестігін ашу;
2) анализ және интерпретация: әдеби шығарманың композициясын жанрлық ерекшеліктерін айқындап, уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдау, автор бейнесінің шығарманың негізгі идеясымен байланысын айқындау, шығармадағы көркемдегіш құралдардың образ жасаудағы орны, көркем шығармадағы ғаламдық тақырыптарға креативті ой қосып, шығармашылық жұмыс жазу, қазақ әдебиеті мен әлем әдебиетіндегі ортақ бағыт, әдеби ағым, жалпыадамзаттық құндылықтарды анықтау, талдау жасау;
3) бағалау және салыстыру: шығарманы ғаламдық тақырыптармен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау, көркем шығарманың жаңашылдығын ғаламдық тақырыптармен байланыстыра отырып, сыни тұрғыдан баға беру, шығарманың идеясын көркемдік-эстетикалық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу, шығарманы идеялық жағынан мазмұндас әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап, әдеби сын жазу.
12.Оқытылатын көркем шығармалар тізімі:
1) С. Сейфуллин "Сыр сандық" өлеңі;
2) І. Есенберлин "Қаһар" романы;
3) А. Сүлейменов "Бесатар" повесі;
4) С. Елубай "Жалған дүние" романы;
5) Қасым Аманжолов "Өзім туралы" өлеңі;
6) М. Әуезов "Абай жолы" роман-эпопеясы;
7) Т. Молдағалиев "Бауырлар" өлеңі;
8) Т.Әсемқұлов "Бекторының қазынасы" әңгімесі;
9) Эрнест Хемингуэй "Шал мен теңіз" повесі.
3-тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі

10. Список художественных произведений:
1) Поэзия Абай Кунанбаева "Сегіз аяқ", "Өлең – сөздің патшасы, сөз сарасы", "Сабырсыз, арсыз, еріншек", "Қалың елім, қазағым, қайран жұртым", "Болыс болдым, мінеки", "Лай суға май бітпес қой өткенге"; Семьнадцатое слово, Тридцать второе слово, поэма "Ескендир";
2) Роман Жусипбек Аймауытова "Акбилек";
3) Повесть А. Кекилбаева "Конец легенды";
4) Роман М. Магауина "Шакан – шери";
5) Повесть Ш. Айтматова "Первый учитель";
6) У. Есдаулет "Мы туркы";
7) Роман К. Жумадилова "Судьба";
8) Драма Шахимардан Кусайынова "Томирис";
9) Рассказ Ш. Муртаза "Тауекел той".
11. Базовая содержание образование по учебным предметам в 11 классе:
1) понимание и ответы по тексту: понимать содержание художественного произведения и его роль в литературном процессе, критически осмысливая, выражать свое отношение к услышанному или прочитанному, самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, связанные с проблематикой и выражением авторской позиции, связывать отрывки из художественных произведении с актуальными проблемами глобализации и использовать в творческих работах;
2) анализ и интерпретация: определять роль композиции в раскрытии авторского замысла (тематики, проблематики, образов героев), определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, сопоставляя позицию автора с собственным мнением, писать творческие работы (эссе, сочинения на литературные и свободные темы, критические статьи) логично и последовательно, опираясь на литературный материал и свой жизненный опыт, используя точный и образный язык, выражая свое мнение об актуальности;
3) оценка и сравнительный анализ: сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, оценивая степень эмоционального воздействия, давать критическую оценку произведению с точки зрения нравственной и эстетической ценности, авторских приемов, объясняя собственное отношение к проблематике текста в форме устных и письменных высказываний, писать творческие работы (эссе, сочинения на литературные и свободные темы, критические статьи), выражая свое мнение об актуальности.
12. Список художественных произведений:
1) Стих С. Сейфуллина "Сыр сандык";
2) Роман И. Есенберлина "Кахар";
3) Повесть А. Сулейменова "Бесатар";
4) Роман С. Елубай "Жалган дуние";
5) Стих Касым Аманжолова "Озим туралы";
6) Роман-эпопея М. Ауезова "Путь Абая";
7) Стих Т. Молдагалиева "Бауырлар";
8) Рассказ Т.Асемкулова "Бекторының қазынасы";
9) Повесть Эрнест Хемингуэй "Дед и море".
Глава 3. Система целей обучения

13. Бағдарламада "оқыту мақсаттары" төрт саннан тұратын кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар бөлім және бөлімше ретін, төртінші сан бөлімшедегі оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 10.2.1.4. кодында "10" - сынып, "2.1" - екінші бөлімнің бірінші бөлімшесі, "4" - оқыту мақсатының реттік саны.
1) түсіну және жауап беру:
Білім алушылар:
10-сынып
11-сынып
1. Көркем шығарманың мазмұны мен пішіні
10.1.1.1 әдеби шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысын талдау арқылы идеялық мазмұнын терең түсіну
11.1.1.1 әдеби шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысын талдау арқылы көтерілген ғаламдық мәселелерді терең түсіну
2. Әдеби шығарманың тұжырымдамасы
10.1.2.1 әдеби шығармадағы көтерілген мәселелерді ұлттық мүдде тұрғысынан ашу
11.1.2.1 әдеби шығармадағы көтерілген мәселелерді қазіргі өмірмен байланыстырып, ұлттық мүдде тұрғысынан ашу
3. Көркем шығармадағы образ
10.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау
11.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету
4. Шығарма үзінділерімен жұмыс
10.1.4.1 көркем шығармалардан алған үзінділерді ғаламдық тақырыптағы өзекті мәселелермен байланыстыру
11.1.4.1 көркем шығармалардан алған үзінділерді ғаламдық тақырыптағы өзекті мәселелермен байланыстырып, шығармашылық жұмыстарда қолдану
5. Қазақ әдебиетіндегі ұлттық құндылықтардың әлемдегі орнын білу
10.1.5.1 шығармадағы ұлттық құндылықтардың әлемдік тақырыптармен үндестігін ашу
11.1.5.1 шығармадағы ұлттық және жалпыадамзаттық құндылықтардың әлемдік тақырыптармен үндестігін ашу
2) анализ және интерпретация:
Білім алушылар:
10-сынып
11-сынып
1. Әдеби шығарманың композициясы
10.2.1.1 әдеби шығарманың композициясын
уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдау
11.2.1.1 әдеби шығарманың композициясын жанрлық ерекшеліктерін айқындап, уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдау
2. Автор бейнесі
10.2.2.1 шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын айқындау
11.2.2.1 автор бейнесінің шығарманың негізгі идеясымен байланысын айқындау
3. Көркем шығарманың тілі
10.2.3.1 шығармадағы көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарының қызметін талдау
11.2.3.1 шығармадағы көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарының қызметін талдай отырып, автор стилін анықтау
4. Шығармашылық жұмыс
10.2.4.1 көркем шығармадағы көтерілген мәселелерге талдау жасау арқылы өзіндік пікірін қосып, шығармашылық жұмыс (эссе, әңгіме, өлең, әдеби және еркін тақырыптарға шығарма) жазу

13. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 10.2.1: "10" – класс, "2" – подраздел, "1" – нумерация учебной цели.
14.
1) понимание и ответы по тексту
Обучающие:
10 класс
11 класс
1. Содержание и форма художественного произведения
10.1.1.1 понимать идейного содержания путем анализа сюжетно-композиционного строения литературного произведения
11.1.1.1 глубокое понимание глобальных проблем, поднятых путем анализа сюжетно-композиционной структуры литературного произведения
2. Понимание художественного произведения
10.1.2.1 раскрыть проблемы, поднятые в литературном произведении с точки зрения национальных интересов
11.1.2.1 сравнивать с жизнью вопросов, поднятых в литературные произведения, открыть с точки зрения национального интереса
3. Образ художественного произведения
10.1.3.1 увязать отрывки из художественных произведений с актуальными проблемами глобальной темы
11.1.3.1 пересказывать текст произведения или эпизод, творчески переосмысливая содержание, сохраняя авторское своеобразие
4. Работа с отрывками произведении
10.1.4.1 связывать отрывки из художественных произведении с актуальными проблемами глобализации
11.1.4.1 связывать отрывки из художественных произведении с актуальными проблемами глобализации и использовать в творческих работах
5. Знание место национальных ценностей казахской литературы в мировой литературе
10.1.5.1 открыть гармонии национальных ценностей в произведении с мировыми тематиками
11.1.5.1 раскрытие гармонии национальных и общечеловеческих ценностей в произведении с мировой тематикой
2) анализ и интерпретация:
Обучающие:
10 класс
11 класс
1. Композиция литературных произведении
10.2.1.1 анализировать композицию литературного произведения с точки зрения времени и пространства
11.2.1.1 определять жанровые особенности композиции литературного произведения с точки зрения времени и пространства
2. Отношение автора
10.2.2.1 определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, поясняя позицию автора примерами из текста
11.2.2.1 определять связи авторской идеи в произведении с реальностью жизни
3. Язык художественного произведения
10.2.3.1 анализ деятельности художественных средств и приемов выразительности в произведении
11.2.3.1 определять стиля автора, анализируя деятельность художественных средств и приемов декорирования в произведении
4. Творческая работа
10.2.4.1 писать творческие работы (эссе, сочинения на литературные и свободные темы, аннотации) логично и последовательно, опираясь на литературный материал, литературоведческие термины, используя точный и образный язык

1. Оқу бағдарламасы "Білім берудің барлық деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы №604 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17669 болып тіркелген) сәйкес әзірленген.
2. "Орыс әдебиеті" оқу пәні бағдарламасының мақсаты – өзін-өзі дамытуға және өзін-өзі жетілдіруге ынталы адамның рухани құндылықтарын қалыптастыруға үлес қосу, шығарманың әлеуметтік-тарихи және рухани-эстетикалық аспектілерін есепке ала отырып, идеологиялық және көркем мазмұнды талдай алатын құзыретті, сын тұрғысынан ойлайтын оқырман тәрбиелеу.
3. "Орыс әдебиеті" оқу пәнін оқытудың негізгі міндеттері:
1) орыс әдебиетіне негізделген, қазақ және әлем әдебиетімен және мәдениетімен өзара байланысын ескере отырып, табысты әлеуметтік бейімделуге көмектесетін білім, дағды және қабілеттерді қалыптастыру;
2) патриотизмді, азаматтықты, "Мәңгілік Ел" жалпыұлттық идеясының негізінде көркем әдебиет арқылы белсенді өмірлік жағдайды қалыптастыру;
3) қазіргі әлемнің жаһандануы жағдайында әдебиеттің рухани мұра ретіндегі құндылығын түсінуді қалыптастыру;
4) сыни тұрғыдан талдау, салыстыру, жалпылау дағдыларын, ұқсастықтар мен себеп-салдарлық байланыстарды орнату, құбылыстарды жіктеу, логикалық және сыни пайымдаулар құру, шығармаларды талдау негізінде қорытындылар жасау дағдыларын жетілдіру;
5) оқудың рухани және зияткерлік қажеттілігін қалыптастыру, мәтінді сыни тұрғыдан оқу және түсіндіру дағдыларын жетілдіру, әрбір білім алушының шығармашылық қабілеттерін дамыту;
6) әртүрлі жанрдағы шығармалардың идеялық, көркем, әлеуметтік-тарихи және рухани-эстетикалық аспектілерін терең түсінуге негізделген қарым-қатынас дағдыларын дамыту;
7) зерттеу мәдениеті саласында құзыреттілік көрсете отырып, шығарманың мазмұнын, әдеби-сыни мақалаларды ауызша немесе жазбаша нысанда бағалау дағдыларын жетілдіру;
8) әдеби құбылыстарды контекстік тұрғыдан қарастыру, әдеби фактілерді салыстыру, аналогия жасау, әдеби параллельдер құру қабілеттерін жетілдіру.
2-тарау. "Орыс әдебиеті" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
4. "Орыс әдебиеті" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 10-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты;
2) 11-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68сағатты құрайды.
5. "Орыс әдебиеті" пәндік білімнің мазмұны бөлімдерге бөлінген. Бөлімдер біліктілік немесе қабілет, білім немесе түсінік күтілетін нәтижелер түрінде сыныпты оқыту мақсаттары бар бөлімшелерден тұрады.

1. Учебная программа разработана в соответствии с приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 604 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования всех уровней образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17669).
2. Цель обучения учебному предмету "Русская литература" – способствовать формированию духовных ценностей человека, готового к саморазвитию и самосовершенствованию, воспитывая компетентного, критически мыслящего читателя, способного анализировать идейно-художественное содержание, учитывая социально-исторический и духовно-эстетический аспекты произведения.
3. Задачи обучения учебному предмету "Русская литература":
1) формировать знания, умения и навыки, способствующие успешной социальной адаптации, на основе русской литературы, рассматривая ее взаимосвязи с казахской и мировой литературой и культурой;
2) воспитывать патриотизм, гражданственность, активную жизненную позицию на основе общенациональной идеи "Мәңгілік Ел" средствами художественной литературы;
3) формировать понимание ценности литературы как духовного наследия в условиях глобализации современного мира;
4) совершенствовать навыки критического анализа, сравнения, обобщения, умения устанавливать аналогии и причинно-следственные связи, классифицировать явления, строить логические и критические рассуждения, умозаключения и выводы на основе анализа произведений;
5) формировать духовную и интеллектуальную потребность читать, совершенствовать навыки критического чтения и интерпретации текста, развивая творческие способности каждого обучающегося;
6) развивать коммуникативные навыки на основе глубокого понимания, анализа идейно-художественного, социально-исторического и духовно-эстетического аспектов произведений различных жанров;
7) совершенствовать навыки оценивания содержания произведения, литературно-критических статей в устной или письменной форме, проявляя компетентность в области исследовательской культуры;
8) совершенствовать способности контекстного рассмотрения литературных явлений, умения сопоставлять литературные факты, проводить аналогии, выстраивать литературные параллели.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Русская литература"
4. Объем учебной нагрузки учебного предмета "Русская литература" составляет:
1) в 10 классе – 2 часа в неделю, 68 часа в учебном году;
2) в 11 классе – 2 часа в неделю, 68 часа в учебном году.
5. Содержание программы по учебному предмету "Русская литература" организовано по разделам обучения. Разделы состоят из-под разделов, которые содержат в себе цели обучения по классам виде ожидаемых результатов: навыка или умения, знания или понимания.

6. Әрбір бөлімшеде реттік тәртіпті сақтап ұйымдастырылған оқыту мақсаттары мұғалімдерге өз жұмыстарын жоспарлауға және білім алушылардың жетістіктерін бағалауға, сондай-ақ оларды келесі оқу кезеңдері туралы хабардар етуге мүмкіндік береді.
7. Оқу пәнінің мазмұны 3 бөлімнен тұрады: "Түсіну және жауап беру", "Анализ және түсіндіру", "Бағалау және салыстыру".
8. "Түсіну және жауап беру" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) терминдерді түсіну;
2) көркем әдебиет шығармаларын түсіну;
3) жатқа оқу және дәйексөз келтіру;
4) жоспар құру;
5) мазмұндау;
6) сұраққа жауап беру.
9. "Анализ және түсіндіру" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) жанр;
2) тақырып және идея;
3) композиция;
4) эпизодтарды талдау;
5) кейіпкерлерді сипаттау;
6) әртүрлі формасындағы шығарманың көркем әлемі;
7) автор көзқарасы;
8) әдеби тәсілдер және көрнекі құралдар;
9) шығармашылық жазу.
10. "Бағалау және салыстыру" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) көркем әдебиет шығармаларын бағалау;
2) көркем әдебиет шығармаларын басқа өнер туындыларымен салыстыру;
3) әдеби шығармаларды салғастыру;
4) сөйлеуді бағалау.
3-тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
11. Бағдарламада оқыту мақсаттары кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар бөлім және бөлімше ретін, төртінші сан бөлімшедегі оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 10.2.1 кодында "10" - сынып, "2" – бөлімшесі, "1" – оқыту мақсатының реттік саны.
түсіну және жауап беру:
Білім алушылар:
Бөлімше
10-сынып
11-сынып
1.Терминдерді түсіну
10.1.1
терминдерді түсіну: синкретикалық жанр, психологизм, полифония, әдеби үқсастық, фабула, драма
11.1.1
терминдерді түсіну: ретроспекция, күміс ғасыр, имажинизм, символизм, акмеизм, футуризм.
2.Көркем әдебиет шығармаларын түсіну
10.1.2
көркем шығарманың мазмұнын, оның мәселелерін түсіну, тыңдаған немесе оқылғанына сыни тұрғыдан өз көзқарасын білдіру
11.1.2
көркем шығарманың мазмұнын және оның әдеби процестегі рөлін түсіну, тыңдаған немесе оқылғанына сыни тұрғыдан өз көзқарасын білдіру
3.Жатқа оқу және дәйексөз келтіру
10.1.3
мәтіннен авторлық ұстанымды білдіруге байланысты дәйексөздерді, үзінділерді өз бетінше табу және жатқа оқу
11.1.3
мәтіннен авторлық ұстанымды білдірумен және проблемалармен байланысты дәйексөздер мен үзінділерді өз бетінше табу және жатқа оқу
4.Жоспар құру
10.1.4 әдеби және еркін тақырып бойынша эссе, шығарма жоспарын құру

6. Цели обучения, организованные последовательно внутри каждого подраздела, позволяют учителям планировать свою работу и оценивать достижения обучающихся, а также информировать их о следующих этапах обучения.
7. Содержание учебного предмета составляют 3 раздела: "Понимание и ответы по тексту", "Анализ и интерпретация текста", "Оценка и сравнительный анализ".
8. Раздел "Понимание и ответы по тексту" включает следующие подразделы:
1) понимание терминов;
2) понимание художественного произведения;
3) чтение наизусть и цитирование;
4) составление плана;
5) пересказ;
6) ответы на вопросы.
9. раздел "Анализ и интерпретация текста" включает следующие подразделы:
1) жанр;
2) тема и идея;
3) композиция;
4) анализ эпизодов;
5) характеристика героев;
6) художественный мир произведения в разных формах представления;
7) отношение автора;
8) художественно-изобразительные средства;
9) творческое письмо.
10. раздел "Оценка и сравнительный анализ" состоит из следующих разделов:
1) оценивание художественного произведения;
2) сравнение художественного произведения с произведениями других видов искусства;
3) сопоставление произведений литературы;
4) оценивание высказываний.
Глава 3. Система целей обучения
11. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 10.2.1: "10" – класс, "2" – подраздел, "1" – нумерация учебной цели.
1) понимание и ответы по тексту:
Обучающиеся должны:
Подраздел
10 класс
11 класс
1.
Понимание терминов
10.1.1 - понимать термины: синкретический жанр, психологизм, полифония, литературный двойник, фабула, драма;
11.1.1 - понимать термины: ретроспекция, серебряный век, имажинизм, символизм, акмеизм, футуризм.
2.
Понимание художественного произведения
10.1.2 - понимать содержание художественного произведения, его проблематику, критически осмысливая, выражать свое отношение к услышанному или прочитанному
11.1.2 - понимать содержание художественного произведения и его роль в литературном процессе, критически осмысливая, выражать свое отношение к услышанному или прочитанному
3.
Чтение наизусть и цитирование
10.1.3 - самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, связанные с выражением авторской позиции
11.1.3 - самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, связанные с проблематикой и выражением авторской позиции
4.
Составление плана
10.1.4 - составлять план эссе, сочинения на литературные и свободные темы

11.1.4 әдеби және еркін тақырып бойынша эссе, сыни мақала, шығарма жоспарын құру
5.Мазмұндау
10.1.5 бейнелеу құралдарын пайдаланып мазмұнды шығармашылық түрде қайта қарастыра отырып, шығарма мәтінін немесе эпизодты мазмұндау
11.1.5 автор ерекшелігін сақтап, мазмұнды шығармашылық түрде қайта қарастыра отырып, шығарма мәтінін немесе эпизодты мазмұндау
6.Сұраққа жауап беру
10.1.6 тақырып, сюжет және бейне туралы өз пікірін білдіре, мәтіннің шығармасына сілтеме жасай отырып, проблемалық сұраққа толық негізделген жауап беру
11.1.6 тақырып, проблема және бейне жүйесі туралы өз пікірін білдіре, әдеби материалға сілтеме жасай отырып, проблемалық сұраққа толық негізделген жауап беру
анализ және интерпретация:
Білім алушылар:
Бөлімше
10-сынып
11-сынып
1.Жанр
10.2.1 жанр және оның белгілерін (роман-эпопея, өлең түріндегі роман, психологиялық роман), философиялық лириканың ерекшеліктерін анықтау
11.2.1 жанр және оның белгілерін (синкретикалық жанр), күміс ғасыр лирикасының ерекшеліктерін, әскери поэзия, бард әнін анықтау
2.Тақырып және идея
10.2.2 өз позициясын дәлелдеу және өзектілігіне байланысты ойын көрсету арқылы, шығарманың тақырыбы мен проблематикасын анықтау
11.2.2 мәтіннің көркем шығармалық ерекшеліктеріне сүйене отырып, шығарманың тақырыбы мен проблематикасын анықтау
3.Композиция
10.2.3 шығарманың идеясын ашуда композицияның рөлін, кейіпкерлердің бейнелерін анықтайды, сюжеттен тыс элементтердің мағынасын түсіндіреді
11.2.3 автордың ниетін ашуда (тематика, проблематика, кейіпкер бейнелері) композицияның рөлін анықтау
4.Эпизодтарды талдау
10.2.4 эпизодтарды талдау, олардың шығарма композициясындағы ролі мен орнын айқындау, идеологиялық және тақырыптық ойын ашуда эпизодтың маңыздылығын түсіндіру
11.2.4 эпизод ролін, көркем құралдар мен тәсілдерді талдау негізінде оның тақырыппен және шығарма проблемасымен байланысын анықтау
5. Кейіпкерлерді сипаттау
10.2.5 кейіпкерлердің жүйесінде рөлі мен маңыздылығын айқындай отырып, шығарма кейіпкерлерін сипаттау
11.2.5 шығарманың идеялық және тақырыптық мазмұнын ашудағы рөлін айқындай отырып, шығарма кейіпкерлерін сипаттау
6.Әр түрлі формасындағы шығарманың көркем әлемі
10.2.6 идеяны түрлі формада (қойылым, буктрейлер) көрсете отырып, көркем шығарма әлемін талдау
11.2.6 идеяны түрлі формада (қойылым, буктрейлер) көрсете отырып, көркем шығарма әлемін талдау
7.Автор көзқарасы
10.2.7
мәтіндегі мысалдарымен автордың позициясын түсіндіре отырып, проблемаларға, кейіпкерлерге деген автордың көзқарасын білдіру жолдарын анықтау
11.2.7
автор позициясын өз ойымен салғастыра отырып, проблемаларға, кейіпкерлерге деген автордың көзқарасын білдіру жолдарын анықтау
8.Әдеби тәсілдер және көрнекі құралдар

11.1.4 - составлять план эссе, критической статьи, сочинения на литературные и свободные темы
5.
Пересказ
10.1.5 - пересказывать текст произведения или эпизод, творчески переосмысливая содержание, используя образные средства
11.1.5 - пересказывать текст произведения или эпизод, творчески переосмысливая содержание, сохраняя авторское своеобразие
6.
Ответы на вопросы
10.1.6 - давать развернутый аргументированный ответ на проблемный вопрос, ссылаясь на текст произведения, выражая собственное мнение о теме, сюжете и образах
11.1.6 - давать развернутый аргументированный ответ на проблемный вопрос, ссылаясь на литературный материал, выражая собственное мнение о теме, проблеме, системе образов
2)анализ и интерпретация
Обучающиеся должны:
Подраздел
10 класс
11 класс
1.Жанр
10.2.1 - определять род, жанр и его признаки;
11.2.1 - определять жанр и его признаки (синкретический жанр), особенности лирики серебряного века, военной поэзии, бардовской песни
2.
Тема и идея
10.2.2 - определять тематику произведения, выражая мнение об их актуальности и аргументируя свою позицию
11.2.2 - определять тематику и проблематику произведения, опираясь на художественные особенности текста
3.
Композиция
10.2.3 - определять роль композиции в раскрытии идеи произведения, образов героев, объяснять значение внесюжетных элементов
11.2.3 - определять роль композиции в раскрытии авторского замысла (тематики, проблематики, образов героев)
4.
Анализ эпизодов
10.2.4 - анализировать эпизоды, определяя их роль и место в композиции произведения, объяснять значение эпизода для раскрытия идейно-тематического замысла
11.2.4- определять роль эпизода, его взаимосвязь с тематикой и проблематикой произведения на основе анализа художественных средств и приемов
5.
Характеристика героев
10.2.5 - характеризовать героев произведения, определяя их роль и значение в системе персонажей
11.2.5 - характеризовать героев произведения, определяя их роль в раскрытии идейно-тематического содержания произведения
6.
Художественный мир произведения в разных формах представления
10.2.6 - анализировать художественный мир произведения, представляя идею в различных формах (инсценировка, буктрейлер и др.)
11.2.6 - анализировать художественный мир произведения, представляя произведения в различных формах (инсценировка, буктрейлер и др.)
7.
Отношение автора
10.2.7 - определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, поясняя позицию автора примерами из текста
11.2.7 - определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, сопоставляя позицию автора с собственным мнением
8.
Литературные приемы и изобразительные средства

10.2.8 поэтикалық синтаксис фигуралары және бейнелеу құралдары, бейне құру тәсілдері мен құралдарын талдау, оларды пайдалануда автордың мақсатын түсіндіру
11.2.8 поэтикалық синтаксис фигуралары және бейнелеу құралдары, көркем әдеби кеңістік пен уақыт, бейне құру тәсілдері мен құралдарын талдау, оларды пайдалануда автордың мақсатын түсіндіру
9.Шығармашылық жазу
10.2.9 әдеби материалдарға, әдеби терминдерге сүйене, тура және бейнелі тілдерді пайдалана отырып, шығармашылық жұмыстарды (эссе, әдеби және еркін тақырып бойынша шығарма, аннотациялар) логикалық және дәйекті түрде жазу
11.2.9 әдеби материалдарға және өмірлік тәжірибеге сүйене сүйене, тура және бейнелі тілдерді пайдалана, өзектілік жайлы өз ойын білдіре отырып, шығармашылық жұмыстарды (эссе, әдеби және еркін тақырып бойынша шығарма, сыни мақалалар) логикалық және дәйекті түрде жазу
бағалау және салыстыру:
Білім алушылар:
Бөлімше
10-сынып
11-сынып
1.Көркем әдебиет шығармаларын бағалау
10.3.1 идеяға, кейіпкерге деген өз көзқарастарын ауызша және жазбаша өтініштер түрінде түсіндіре отырып, жұмысты оқырманға эстетикалық әсер ету тұрғысынан бағалау
11.3.1 мәтін проблематикасына деген өз көзқарастарын ауызша және жазбаша өтініштер түрінде түсіндіре отырып, жұмысты адамгершілік және эстетикалық құндылықтар, автор тәсілдері тұрғысынан сыни бағалау
2.Көркем әдебиет шығармаларын басқа өнер туындыларымен салыстыру
10.3.2 эмоциялық әсер дәрежесін бағалай, бейнелердің тұтас қабылдауын қалыптастыратын
әдістер мен тәсілдердің ұқсастықтары мен айырмашылығын сипаттай отырып, көркем әдеби шығармаларды басқа өнер шығармаларымен салыстыру
11.3.2 эмоциялық әсер дәрежесін бағалай, бейнелердің, тақырыптардың, проблемалардың тұтас қабылдауын қалыптастыратын
әдістер мен тәсілдердің ұқсастықтары мен айырмашылығын сипаттай отырып, көркем әдеби шығармаларды басқа өнер шығармаларымен салыстыру
3.Әдеби шығармаларды салғастыру
10.3.3 оқырманға эстетикалық әсері тұрғысынан жалпы және жеке ерекшеліктерін түсіндіре отырып, шығармаларды (немесе үзінділерін) орыс, қазақ және әлем әдебиетімен салғастыру
11.3.3 оқырманға адамгершілік және эстетикалық құндылық тұрғысынан жалпы және жеке ерекшеліктерін, автор позициясын түсіндіре отырып, шығармаларды (немесе үзінділерін) орыс, қазақ және әлем әдебиетімен салғастыру
4.Сөйлеуді бағалау
10.3.4 әдеби тақырып ашлыуының толықтығы мен тереңдігі, композициялық және стилистикалық бірлігі, тыңдаушы немесе оқырманға эмоционалдық әсер етуі және фактологиялық дұрыстығы бойынша ауызша және жазбаша мәлімдемелерді (достар, сыныптастар) бағалау

10.2.8 - анализировать средства и приемы создания образов, изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса, объяснять, с какой целью их использует автор
11.2.8 - анализировать средства и приемы создания образов, художественного пространства и времени, изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса, объяснять, с какой целью их использует автор
9.
Творческое письмо
10.2.9 - писать творческие работы (эссе, сочинения на литературные и свободные темы) логично и последовательно, опираясь на литературный материал, литературоведческие термины, используя точный и образный язык
11.2.9 - писать творческие работы (эссе на литературные и свободные темы, критические статьи и др.) логично и последовательно, опираясь на литературный материал и свой жизненный опыт, используя точный и образный язык, выражая свое мнение об актуальности
3) оценка и сравнительный анализ:
Обучающиеся должны:
Подраздел
10 класс
11 класс
1.
Оценивание художественного произведения
10.3.1 - давать оценку произведению с точки зрения эстетического воздействия на читателя, объясняя собственное отношение к идее, героям в форме устных и письменных высказываний
11.3.1 - давать критическую оценку произведению с точки зрения нравственной и эстетической ценности, авторских приемов, объясняя собственное отношение к проблематике текста в форме устных высказываний
2.
Сравнение художественного произведения с произведениями других видов искусства
10.3.2 - сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя сходства и различия в способах и приемах, создающих целостное восприятие образов, оценивая степень эмоционального воздействия
11.3.2 - сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя сходства и различия в способах и приемах, создающих целостное восприятие образов, тематики, оценивая степень эмоционального воздействия
3.
Сопоставление произведений литературы
10.3.3 - сопоставлять произведения (или фрагменты) русской, казахской и мировой литературы
с точки зрения эстетического воздействия на читателя, объясняя общие и отличительные признаки
11.3.3 - сопоставлять произведения (или фрагменты) русской, казахской и мировой литературы с точки зрения нравственной и эстетической ценности, объясняя общие и отличительные признаки, позицию авторов
4.
Оценивание высказываний
10.3.4 - оценивать устные и письменные высказывания (свои, одноклассников и другие) на литературную тему с точки зрения полноты и глубины раскрытия темы, композиционного и стилевого единства

11.3.4 әдеби тақырып ашлыуының толықтығы мен тереңдігі, композициялық және стилистикалық бірлігі, тыңдаушы немесе оқырман назарын аудару құралдары және фактологиялық дұрыстығы бойынша ауызша және жазбаша мәлімдемелерді (достар, сыныптастар) бағалау
12. Осы оқу бағдарламасы қосымшада берілген жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "Орыс әдебиеті" пәнінен оқу жүктемесі төмендетілген үлгілік оқу бағдарламасының Ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
13. Тоқсандағы бөлімдер және бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Жалпы орта білім беру
деңгейінің қоғамдық-
гуманитарлық бағыттағы
10-11-сыныптарына арналған
"Орыс әдебиеті" пәнінен оқу
жүктемесі төмендетілген үлгілік
оқу бағдарламасына қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "Орыс әдебиеті" пәнінен оқу жүктемесі төмендетілген үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша Ұзақ мерзімді жоспар
10-сынып:
Тақырыптар
Оқытылатын шығармалар
Дағдылар
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Артық адамдар
1. А.С. Пушкин. "Евгений Онегин".
2. И.А. Гончаров "Обломов" (фрагменттер)
Түсіну және сұрақтарға жауап беру
10.1.1 синкретикалық жанр, алтын ғасыр, Онегин строфасы, мотив, роман-эпопея, өлең түріндегі роман, психологизм, полифония, әдеби егіз, фабула терминдерін түсіну;
10.1.2 проблематикасын, сыни түсіндіріп, естігендеріне немесе оқығандарына деген көзқарасын білдіре отырып, көркем әдебиет шығармаларының мазмұнын
түсіну;
10.1.3 мәтінде авторлық ұстанымға байланысты үзінділер мен цитаталарды өздігінен табу, мәнерлеп жатқа оқу;
10.1.5 бейнелеу құралдарын пайдаланып мазмұнды шығармашылық түрде қайта қарастыра отырып, шығарма мәтінін немесе эпизодты мазмұндау;
10.1.6 тақырып, сюжет және бейне туралы өз пікірін білдіре, мәтіннің шығармасына сілтеме жасай отырып, проблемалық сұраққа толық негізделген жауап беру
Анализ және интерпретация
10.2.1 жанр және оның белгілерін (роман-эпопея, өлең түріндегі роман, психологиялық роман), философиялық лириканың ерекшеліктерін анықтау;
10.2.2 өз позициясын дәлелдеу және өзектілігіне байланысты ойын көрсету арқылы, шығарманың тақырыбы мен проблематикасын анықтау;
10.2.5 кейіпкерлердің жүйесінде рөлі мен маңыздылығын айқындай отырып, шығарма кейіпкерлерін сипаттау;
10.2.7 мәтіндегі мысалдарымен автордың позициясын түсіндіре отырып, проблемаларға, кейіпкерлерге деген автордың көзқарасын білдіру жолдарын анықтау
Бағалау және салыстыру
10.3.1 идеяға, кейіпкерге деген өз көзқарастарын ауызша және жазбаша өтініштер түрінде түсіндіре отырып, жұмысты оқырманға эстетикалық әсер ету тұрғысынан бағалау
2-тоқсан
Біздің уақыттың кейіпкерлері
1. М.Ю. Лермонтов. "Біздің уақыттың кейіпкерлері".
2. Ч.Т. Айтматов. "Жан пида".
Түсіну және сұрақтарға жауап беру
10.1.2 проблематикасын, сыни түсіндіріп, естігендеріне немесе оқығандарына деген көзқарасын білдіре отырып, көркем әдебиет шығармаларының мазмұнын
түсіну;
10.1.4 әдеби және еркін тақырып бойынша эссе, шығарма жоспарын құру;
10.1.6 тақырып, сюжет және бейне туралы өз пікірін білдіре, мәтіннің шығармасына сілтеме жасай отырып, проблемалық сұраққа толық негізделген жауап беру
Анализ және интерпретация
10.2.2 өз позициясын дәлелдеу және өзектілігіне байланысты ойын көрсету арқылы, шығарманың тақырыбы мен проблематикасын анықтау;
10.2.3 шығарманың идеясын ашуда композицияның рөлін, кейіпкерлердің бейнелерін анықтайды, сюжеттен тыс элементтердің мағынасын түсіндіреді;
10.2.4 эпизодтарды талдау, олардың шығарма композициясындағы ролі мен орнын айқындау, идеологиялық және тақырыптық ойын ашуда эпизодтың маңыздылығын түсіндіру;
10.2.5 кейіпкерлердің жүйесінде рөлі мен маңыздылығын айқындай отырып, шығарма кейіпкерлерін сипаттау;
10.2.7 мәтіндегі мысалдарымен автордың позициясын түсіндіре отырып, проблемаларға, кейіпкерлерге деген автордың көзқарасын білдіру жолдарын анықтау
Бағалау және салыстыру
10.3.1 идеяға, кейіпкерге деген өз көзқарастарын ауызша және жазбаша өтініштер түрінде түсіндіре отырып, жұмысты оқырманға эстетикалық әсер ету тұрғысынан бағалау;
10.3.3 оқырманға эстетикалық әсері тұрғысынан жалпы және жеке ерекшеліктерін түсіндіре отырып, шығармаларды (немесе үзінділерін) орыс, қазақ және әлем әдебиетімен салғастыру
3-тоқсан
Адам және құқық
1. Ф.М. Достоевский. "Қылмыс пен жаза".
2. Н.А. Островский "Жасаусыз қалыңдық".
Түсіну және сұрақтарға жауап беру
10.1.1 синкретикалық жанр, алтын ғасыр, Онегин строфасы, мотив, роман-эпопея, өлең түріндегі роман, психологизм, полифония, әдеби егіз, фабула терминдерін түсіну;
10.1.4 әдеби және еркін тақырып бойынша эссе, шығарма жоспарын құру;
10.1.5 бейнелеу құралдарын пайдаланып мазмұнды шығармашылық түрде қайта қарастыра отырып, шығарма мәтінін немесе эпизодты мазмұндау
Анализ және интерпретация
10.2.3 шығарманың идеясын ашуда композицияның рөлін, кейіпкерлердің бейнелерін анықтайды, сюжеттен тыс элементтердің мағынасын түсіндіреді;
10.2 4 эпизодтарды талдау, олардың шығарма композициясындағы ролі мен орнын айқындау, идеологиялық және тақырыптық ойын ашуда эпизодтың маңыздылығын түсіндіру;
10.2.5 кейіпкерлердің жүйесінде рөлі мен маңыздылығын айқындай отырып, шығарма кейіпкерлерін сипаттау;
10.2.6 идеяны түрлі формада (қойылым, буктрейлер) көрсете отырып, көркем шығарма әлемін талдау;
10.2.8 поэтикалық синтаксис фигуралары және бейнелеу құралдары, бейне құру тәсілдері мен құралдарын талдау, оларды пайдалануда автордың мақсатын түсіндіру;
10.2.9 әдеби материалдарға, әдеби терминдерге сүйене, тура және бейнелі тілдерді пайдалана отырып, шығармашылық жұмыстарды (эссе, әдеби және еркін тақырып бойынша шығарма, аннотациялар) логикалық және дәйекті түрде жазу
Бағалау және салыстыру
10.3.2 эмоциялық әсер дәрежесін бағалай, бейнелердің тұтас қабылдауын қалыптастыратын әдістер мен тәсілдердің ұқсастықтары мен айырмашылығын сипаттай отырып, көркем әдеби шығармаларды басқа өнер шығармаларымен салыстыру;
10.3.3 оқырманға эстетикалық әсері тұрғысынан жалпы және жеке ерекшеліктерін түсіндіре отырып, шығармаларды (немесе үзінділерін) орыс, қазақ және әлем әдебиетімен салғастыру
4-тоқсан
Отбасы құндылықтары
1. Л.Н. Толстой. "Соғыс және бейбітшілік".
2. А. В. Вампилов "Үлкен ұл".
Түсіну және сұрақтарға жауап беру
10.1.1 синкретикалық жанр, алтын ғасыр, Онегин строфасы, мотив, роман-эпопея, өлең түріндегі роман, психологизм, полифония, әдеби егіз, фабула терминдерін түсіну;
10.1.3 мәтінде авторлық ұстанымға байланысты үзінділер мен цитаталарды өздігінен табу, мәнерлеп жатқа оқу
Анализ және интерпретация
10.2.1 жанр және оның белгілерін (роман-эпопея, өлең түріндегі роман, психологиялық роман), философиялық лириканың ерекшеліктерін анықтау;
10.2 4 эпизодтарды талдау, олардың шығарма композициясындағы ролі мен орнын айқындау, идеологиялық және тақырыптық ойын ашуда эпизодтың маңыздылығын түсіндіру;
10.2.5 кейіпкерлердің жүйесінде рөлі мен маңыздылығын айқындай отырып, шығарма кейіпкерлерін сипаттау;
10.2.6 идеяны түрлі формада (қойылым, буктрейлер) көрсете отырып, көркем шығарма әлемін талдау;
10.2.8 поэтикалық синтаксис фигуралары және бейнелеу құралдары, бейне құру тәсілдері мен құралдарын талдау, оларды пайдалануда автордың мақсатын түсіндіру;
10.2.9 әдеби материалдарға, әдеби терминдерге сүйене, тура және бейнелі тілдерді пайдалана отырып, шығармашылық жұмыстарды (эссе, әдеби және еркін тақырып бойынша шығарма, аннотациялар) логикалық және дәйекті түрде жазу
Бағалау және салыстыру
10.3.2 эмоциялық әсер дәрежесін бағалай, бейнелердің тұтас қабылдауын қалыптастыратын әдістер мен тәсілдердің ұқсастықтары мен айырмашылығын сипаттай отырып, көркем әдеби шығармаларды басқа өнер шығармаларымен салыстыру;

11.3.4 - оценивать устные и письменные высказывания (свои, одноклассников и другие) на литературную тему с точки зрения полноты и глубины раскрытия темы, композиционного и стилевого единства, фактологической точности и средств привлечения внимания слушателя или читателя
12. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом к Типовой учебной программе (с сокращением учебной нагрузки) по учебному предмету "Русская литература" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования, приведенным в приложении к настоящей учебной программе.
13. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
Приложение
к Типовой учебной программе
(с сокращением учебной нагрузки)
по учебному предмету
"Русская литература" для
10-11 классов общественно-
гуманитарного направления
уровня общего среднего образования
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы (с сокращением учебной нагрузки) по учебному предмету "Русская литература" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования (с русским языком обучения)
1) 10 класс
Темы
Изучаемые произведения
Навыки
Цели обучения
Четверть 1
Лишние люди
1. А.С. Пушкин. "Евгений Онегин".
2. И.А. Гончаров "Обломов" (фрагменты)
Понимание и ответы на вопросы
10.1.1 - понимать термины: синкретический жанр, психологизм, полифония, литературный двойник, фабула, драма;
10.1.2 - понимать содержание художественного произведения, его проблематику, критически осмысливая, выражать свое отношение к услышанному или прочитанному;
10.1.3 - самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, связанные с выражением авторской позиции;
10.1.5 - пересказывать текст произведения или эпизод, творчески переосмысливая содержание, используя образные средства;
10.1.6 - давать развернутый аргументированный ответ на проблемный вопрос, ссылаясь на текст произведения, выражая собственное мнение о теме, сюжете и образах
Анализ и интерпретация
10.2.1 – определять род, жанр и его признаки;
10.2.2 - определять тематику произведения, выражая мнение об их актуальности и аргументируя свою позицию;
10.2.5 - характеризовать героев произведения, определяя их роль и значение в системе персонажей;
10.2.7 - определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, поясняя позицию автора примерами из текста
Оценка и сравнительный анализ
10.3.1 - давать оценку произведению с точки зрения эстетического воздействия на читателя, объясняя собственное отношение к идее, героям в форме устных и письменных высказываний
Четверть 2
Герой нашего времени
1.1. М.Ю. Лермонтов. "Герой нашего времени".
2.2. Ч.Т. Айтматов. "Плаха".
Понимание и ответы на вопросы
10.1.2 - понимать содержание художественного произведения, его проблематику, критически осмысливая, выражать свое отношение к услышанному или прочитанному;
10.1.4 - составлять план эссе, сочинения на литературные и свободные темы;
10.1.6 - давать развернутый аргументированный ответ на проблемный вопрос, ссылаясь на текст произведения, выражая собственное мнение о теме, сюжете и образах
Анализ и интерпретация
10.2.2 - определять тематику произведения, выражая мнение об их актуальности и аргументируя свою позицию;
10.2.3 - определять роль композиции в раскрытии идеи произведения, образов героев, объяснять значение внесюжетных элементов;
10.2.4 - анализировать эпизоды, определяя их роль и место в композиции произведения, объяснять значение эпизода для раскрытия идейно-тематического замысла;
10.2.5 - характеризовать героев произведения, определяя их роль и значение в системе персонажей;
10.2.7 - определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, поясняя позицию автора примерами из текста
Оценка и сравнительный анализ
10.3.1 - давать оценку произведению с точки зрения эстетического воздействия на читателя, объясняя собственное отношение к идее, героям в форме устных и письменных высказываний;
10.3.3 - сопоставлять произведения (или фрагменты) русской, казахской и мировой литературы с точки зрения эстетического воздействия на читателя, объясняя общие и отличительные признаки
Четверть 3
Человек и право
3.1. Ф.М. Достоевский. "Преступление и наказание".
4.2. Н.А. Островский "Бесприданница".
Понимание и ответы на вопросы
10.1.1 - понимать термины: синкретический жанр, психологизм, полифония, литературный двойник, фабула, драма;
10.1.4 - составлять план эссе, сочинения на литературные и свободные темы;
10.1.5 - пересказывать текст произведения или эпизод, творчески переосмысливая содержание, используя образные средства
Анализ и интерпретация
10.2.3 - определять роль композиции в раскрытии идеи произведения, образов героев, объяснять значение внесюжетных элементов;
10.2.4 - анализировать эпизоды, определяя их роль и место в композиции произведения, объяснять значение эпизода для раскрытия идейно-тематического замысла;
10.2.5 - характеризовать героев произведения, определяя их роль и значение в системе персонажей;
10.2.6 - анализировать художественный мир произведения, представляя идею в различных формах (инсценировка, буктрейлер и др.);
10.2.8 - анализировать средства и приемы создания образов, изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса, объяснять, с какой целью их использует автор;
10.2.9 - писать творческие работы (эссе, сочинения на литературные и свободные темы) логично и последовательно, опираясь на литературный материал, литературоведческие термины, используя точный и образный язык
Оценка и сравнительный анализ
10.3.2 - сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя сходства и различия в способах и приемах, создающих целостное восприятие образов, оценивая степень эмоционального воздействия;
10.3.3 – сопоставлять произведения (или фрагменты) русской, казахской и мировой литературы
с точки зрения эстетического воздействия на читателя, объясняя общие и отличительные признаки
Четверть 4
Семейные ценности
5.1. Л.Н. Толстой. "Война и мир".
2. А.В. Вампилов "Старший сын"
Понимание и ответы на вопросы
10.1.1 - понимать термины: синкретический жанр, психологизм, полифония, литературный двойник, фабула, драма;
10.1.3 - самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, связанные с выражением авторской позиции
Анализ и интерпретация
10.2.1 – определять род, жанр и его признаки;
10.2.4 - анализировать эпизоды, определяя их роль и место в композиции произведения, объяснять значение эпизода для раскрытия идейно-тематического замысла;
10.2.5 - характеризовать героев произведения, определяя их роль и значение в системе персонажей;
10.2.6 - анализировать художественный мир произведения, представляя идею в различных формах (инсценировка, буктрейлер и др.);
10.2.8 - анализировать средства и приемы создания образов, изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса, объяснять, с какой целью их использует автор;
10.2.9 - писать творческие работы (эссе, сочинения на литературные и свободные темы) логично и последовательно, опираясь на литературный материал, литературоведческие термины, используя точный и образный язык
Оценка и сравнительный анализ
10.3.2 - сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя сходства и различия в способах и приемах, создающих целостное восприятие образов, оценивая степень эмоционального воздействия;

10.3.4 әдеби тақырып ашлыуының толықтығы мен тереңдігі, композициялық және стилистикалық бірлігі, тыңдаушы немесе оқырманға эмоционалдық әсер етуі және фактологиялық дұрыстығы бойынша ауызша және жазбаша мәлімдемелерді (достар, сыныптастар) бағалау
11-сынып:
Тақырыптар
Оқытылатын шығармалар
Дағдылар
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Адам өзгеріс дәуірінде
1. Р. Брэдбери. "Улыбка".
2. Б.Л. Пастернак. "Доктор Живаго".
3. С.А. Есенин. Өлеңдер (мұғалім таңдауы бойынша).
4. А.А. Блок. Өлеңдер "Қорқынышты әлем" жинақтағынан, "Әдемі Леди туралы өлеңдер" циклынан, поэмалар (мұғалім таңдауы бойынша).
Түсіну және сұрақтарға жауап беру
11.1.1 ретроспекция, күміс ғасыр, имажинизм, символизм, акмеизм, футуризм терминдерін түсіну;
11.1.2 сыни түсіндіріп, естігендеріне немесе оқығандарына деген көзқарасын білдіре отырып, әдеби процесте көркем әдебиет шығармаларының мазмұнын және оның ролін түсіну;
11.1.3 мәтінде авторлық ұстанымға және проблематикаға байланысты үзінділер мен цитаталарды өздігінен табу, мәнерлеп жатқа оқу;
11.1.6 тақырып, проблема және бейне жүйесі туралы өз пікірін білдіре, әдеби материалға сілтеме жасай отырып, проблемалық сұраққа толық негізделген жауап беру
Анализ және интерпретация
11.2.1 жанр және оның белгілерін (синкретикалық жанр), күміс ғасыр лирикасының ерекшеліктерін, әскери поэзия, бард әнін анықтау;
11.2.4 эпизод ролін, көркем құралдар мен тәсілдерді талдау негізінде оның тақырыппен және шығарма проблемасымен байланысын анықтау;
11.2.5 шығарманың идеялық және тақырыптық мазмұнын ашудағы рөлін айқындай отырып, шығарма кейіпкерлерін сипаттау;
11.2.7 автор позициясын өз ойымен салғастыра отырып, проблемаларға, кейіпкерлерге деген автордың көзқарасын білдіру жолдарын анықтау;
11.2.8 поэтикалық синтаксис фигуралары және бейнелеу құралдары, көркем әдеби кеңістік пен уақыт, бейне құру тәсілдері мен құралдарын талдау, оларды пайдалануда автордың мақсатын түсіндіру
Бағалау және салыстыру
11.3.1 мәтін проблематикасына деген өз көзқарастарын ауызша және жазбаша өтініштер түрінде түсіндіре отырып, жұмысты адамгершілік және эстетикалық құндылықтар, автор тәсілдері тұрғысынан сыни бағалау
2-тоқсан
Тоталитарлық режим дәуіріндегі адам
1. А. Н. Рыбаков "Арбат балалары".
А.А. Ахматова. Поэзия.
Е.И. Замятин "Біз".
Түсіну және сұрақтарға жауап беру
11.1.2 сыни түсіндіріп, естігендеріне немесе оқығандарына деген көзқарасын білдіре отырып, әдеби процесте көркем әдебиет шығармаларының мазмұнын және оның ролін түсіну;
11.1.3 мәтінде авторлық ұстанымға және проблематикаға байланысты үзінділер мен цитаталарды өздігінен табу, мәнерлеп жатқа оқу;
11.1.4 әдеби және еркін тақырып бойынша эссе, сыни мақала, шығарма жоспарын құру;
11.1.5 автор ерекшелігін сақтап, мазмұнды шығармашылық түрде қайта қарастыра отырып, шығарма мәтінін немесе эпизодты мазмұндау
Анализ және интерпретация
11.2.1 жанр және оның белгілерін (синкретикалық жанр), күміс ғасыр лирикасының ерекшеліктерін, әскери поэзия, бард әнін анықтау;
11.2.3 автордың ниетін ашуда (тематика, проблематика, кейіпкер бейнелері) композицияның рөлін анықтау;
11.2.4 эпизод ролін, көркем құралдар мен тәсілдерді талдау негізінде оның тақырыппен және шығарма проблемасымен байланысын анықтау;
11.2.5 шығарманың идеялық және тақырыптық мазмұнын ашудағы рөлін айқындай отырып, шығарма кейіпкерлерін сипаттау;
11.2.7 автор позициясын өз ойымен салғастыра отырып, проблемаларға, кейіпкерлерге деген автордың көзқарасын білдіру жолдарын анықтау;
11.2.9 әдеби материалдарға және өмірлік тәжірибеге сүйене сүйене, тура және бейнелі тілдерді пайдалана, өзектілік жайлы өз ойын білдіре отырып, шығармашылық жұмыстарды (эссе, әдеби және еркін тақырып бойынша шығарма, сыни мақалалар) логикалық және дәйекті түрде жазу
Бағалау және салыстыру
11.3.2 эмоциялық әсер дәрежесін бағалай, бейнелердің, тақырыптардың, проблемалардың тұтас қабылдауын қалыптастыратын әдістер мен тәсілдердің ұқсастықтары мен айырмашылығын сипаттай отырып, көркем әдеби шығармаларды басқа өнер шығармаларымен салыстыру
3-тоқсан
Адамдардың тағдырындағы соғыс
1.В.В.Быков. "Сотников".
2. Б. Васильев. "Мұнда таңертең тыныштық орнады".
3.В.Л.Кондратьев. "Сашка" (мұғалім таңдауы бойынша).
4. Э.М. Ремарк. "Үш дос".
5.Соғыс лирикасы.
Д. С. Самойлов,
Б.Ш. Окуджава,
Н.А. Заболоцкий,
А.Т. Твардовский,
Е.А. Евтушенко,
6.В.С. Высоцкий (мұғалім таңдауы бойынша).
Түсіну және сұрақтарға жауап беру
11.1.2 сыни түсіндіріп, естігендеріне немесе оқығандарына деген көзқарасын білдіре отырып, әдеби процесте көркем әдебиет шығармаларының мазмұнын және оның ролін түсіну;
11.1.3 мәтінде авторлық ұстанымға және проблематикаға байланысты үзінділер мен цитаталарды өздігінен табу, мәнерлеп жатқа оқу;
11.1.6 тақырып, проблема және бейне жүйесі туралы өз пікірін білдіре, әдеби материалға сілтеме жасай отырып, проблемалық сұраққа толық негізделген жауап беру
Анализ және интерпретация
11.2.2 мәтіннің көркем шығармалық ерекшеліктеріне сүйене отырып, шығарманың тақырыбы мен проблематикасын анықтау;
11.2.5 шығарманың идеялық және тақырыптық мазмұнын ашудағы рөлін айқындай отырып, шығарма кейіпкерлерін сипаттау;
11.2.6 идеяны түрлі формада (қойылым, буктрейлер) көрсете отырып, көркем шығарма әлемін талдау;
11.2.7 автор позициясын өз ойымен салғастыра отырып, проблемаларға, кейіпкерлерге деген автордың көзқарасын білдіру жолдарын анықтау;
11.2.8 поэтикалық синтаксис фигуралары және бейнелеу құралдары, көркем әдеби кеңістік пен уақыт, бейне құру тәсілдері мен құралдарын талдау, оларды пайдалануда автордың мақсатын түсіндіру
Бағалау және салыстыру
11.3.1 мәтін проблематикасына деген өз көзқарастарын ауызша және жазбаша өтініштер түрінде түсіндіре отырып, жұмысты адамгершілік және эстетикалық құндылықтар, автор тәсілдері тұрғысынан сыни бағалау;
11.3.3 оқырманға адамгершілік және эстетикалық құндылық тұрғысынан жалпы және жеке ерекшеліктерін, автор позициясын түсіндіре отырып, шығармаларды (немесе үзінділерін) орыс, қазақ және әлем әдебиетімен салғастыру
4-тоқсан
Моральды таңдау тақырыбы
1. А.В. Вампилов. "Үйрек аулау".
2. М. Горький. "Изергиль кемпір".
3. Заманауи ақындардың моральды таңдау тақырыбында өлеңдері
(
Р. Рождественский, Е. Евтушенко, А. Вознесенский, Л. Мартынов,
О. О. Сулейменов, Б. Канапьянов және т.б.).
Түсіну және сұрақтарға жауап беру
11.1.1 ретроспекция, күміс ғасыр, имажинизм, символизм, акмеизм, футуризм терминдерін түсіну;
11.1.4 әдеби және еркін тақырып бойынша эссе, сыни мақала, шығарма жоспарын құру;
11.1.5 автор ерекшелігін сақтап, мазмұнды шығармашылық түрде қайта қарастыра отырып, шығарма мәтінін немесе эпизодты мазмұндау
Анализ және интерпретация
11.2.2 мәтіннің көркем шығармалық ерекшеліктеріне сүйене отырып, шығарманың тақырыбы мен проблематикасын анықтау;
11. 2.3 определять роль композиции в раскрытии авторского замысла (тематики, проблематики, образов героев);
11. 2.5 характеризовать героев произведения, определяя их роль в раскрытии идейно-тематического содержания произведения;
11.2.6 идеяны түрлі формада (қойылым, буктрейлер) көрсете отырып, көркем шығарма әлемін талдау;
11.2.7 автор позициясын өз ойымен салғастыра отырып, проблемаларға, кейіпкерлерге деген автордың көзқарасын білдіру жолдарын анықтау;
11.2.9 әдеби материалдарға және өмірлік тәжірибеге сүйене сүйене, тура және бейнелі тілдерді пайдалана, өзектілік жайлы өз ойын білдіре отырып, шығармашылық жұмыстарды (эссе, әдеби және еркін тақырып бойынша шығарма, сыни мақалалар) логикалық және дәйекті түрде жазу
Бағалау және салыстыру
11.3.2 эмоциялық әсер дәрежесін бағалай, бейнелердің, тақырыптардың, проблемалардың тұтас қабылдауын қалыптастыратын әдістер мен тәсілдердің ұқсастықтары мен айырмашылығын сипаттай отырып, көркем әдеби шығармаларды басқа өнер шығармаларымен салыстыру;
11.3.3 оқырманға адамгершілік және эстетикалық құндылық тұрғысынан жалпы және жеке ерекшеліктерін, автор позициясын түсіндіре отырып, шығармаларды (немесе үзінділерін) орыс, қазақ және әлем әдебиетімен салғастыру;

10.3.4 - оценивать устные и письменные высказывания (свои, одноклассников) на литературную тему с точки зрения полноты и глубины раскрытия темы, композиционного и стилевого единства
2) 11 класс
Темы
Изучаемые произведения
Навыки
Цели обучения
Четверть 1
Человек в эпоху перемен
6.1. Р. Бредбери. "Улыбка".
7.2. Б.Л. Пастернак. "Доктор Живаго".
3. С.А. Есенин. Стихотворения (по выбору учителя).
4. А.А. Блок. Стихи из сборника "Страшный мир", цикл "Стихи о Прекрасной даме", поэмы (по выбору учителя).
Понимание и ответы на вопросы
11.1.1 - понимать термины: ретроспекция, серебряный век, имажинизм, символизм, акмеизм, футуризм;
11.1.2 - понимать содержание художественного произведения и его роль в литературном процессе, критически осмысливая, выражать свое отношение к услышанному или прочитанному;
11.1.3 - самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, связанные с проблематикой и выражением авторской позиции;
11.1.6 - давать развернутый аргументированный ответ на проблемный вопрос, ссылаясь на литературный материал, выражая собственное мнение о теме, проблеме, системе образов
Анализ и интерпретация
11.2.1 - определять жанр и его признаки (синкретический жанр), особенности лирики серебряного века, военной поэзии, бардовской песни;
11.2.4 - определять роль эпизода, его взаимосвязь с тематикой и проблематикой произведения на основе анализа художественных средств и приемов;
11.2.5 - характеризовать героев произведения, определяя их роль в раскрытии идейно-тематического содержания произведения;
11.2.7 - определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, сопоставляя позицию автора с собственным мнением;
11.2.8 - анализировать средства и приемы создания образов, художественного пространства и времени, изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса, объяснять, с какой целью их использует автор
Оценка и сравнительный анализ
11.3.1 - давать критическую оценку произведению с точки зрения нравственной и эстетической ценности, авторских приемов, объясняя собственное отношение к проблематике текста в форме устных высказываний
Четверть 2
Человек в эпоху тоталитарного режима
1.1. А.Н. Рыбаков "Дети Арбата".
2.А.А. Ахматова. Поэзия.
3.Е.И. Замятин. "Мы"
Понимание и ответы на вопросы
11.1.2 - понимать содержание художественного произведения и его роль в литературном процессе, критически осмысливая, выражать свое отношение к услышанному или прочитанному;
11.1.3 - самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, связанные с проблематикой и выражением авторской позиции;
11.1.4 – составлять план эссе, критической статьи, сочинения на литературные и свободные темы;
11.1.5 - пересказывать текст произведения или эпизод, творчески переосмысливая содержание, сохраняя авторское своеобразие;
Анализ и интерпретация
11.2.1 - определять жанр и его признаки (синкретический жанр), особенности лирики серебряного века, военной поэзии, бардовской песни;
11.2.3 - определять роль композиции в раскрытии авторского замысла (тематики, проблематики, образов героев);
11.2.4 - определять роль эпизода, его взаимосвязь с тематикой и проблематикой произведения на основе анализа художественных средств и приемов;
11.2.5 - характеризовать героев произведения, определяя их роль в раскрытии идейно-тематического содержания произведения;
11.2.7 - определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, сопоставляя позицию автора с собственным мнением;
11.2.9 - писать творческие работы (эссе на литературные и свободные темы, критические статьи) логично и последовательно, опираясь на литературный материал и свой жизненный опыт, используя точный и образный язык, выражая свое мнение об актуальности
Оценка и сравнительный анализ
11.3.2 - сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя сходства и различия в способах и приемах, создающих целостное восприятие образов, тематики, оценивая степень эмоционального воздействия
Четверть 3
Война в судьбах людей
В.В. Быков "Сотников",
Б. Васильев "А зори здесь тихие",
В.Л. Кондратьев. "Сашка" (по выбору учителя),
1.Э.М. Ремарк "Три товарища",
Военная лирика.
Д. С. Самойлов,
Б. Ш. Окуджава,
Н.А. Заболоцкий,
А.Т. Твардовский,
Е.А. Евтушенко,
В.С. Высоцкий ( по выбору учителя).
Понимание и ответы на вопросы
11.1.2 - понимать содержание художественного произведения и его роль в литературном процессе, критически осмысливая, выражать свое отношение к услышанному или прочитанному;
11.1.3 - самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, связанные с проблематикой и выражением авторской позиции;
11.1.6 - давать развернутый аргументированный ответ на проблемный вопрос, ссылаясь на литературный материал, выражая собственное мнение о теме, проблеме, системе образов
Анализ и интерпретация
11.2.2 - определять тематику и проблематику произведения, опираясь на художественные особенности текста;
11.2.5. - характеризовать героев произведения, определяя их роль в раскрытии идейно-тематического содержания произведения;
11.2.6 - анализировать художественный мир произведения, представляя произведения в различных формах (инсценировка, буктрейлер и др.);
11.2.7 - определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, сопоставляя позицию автора с собственным мнением;
11.2.8 - анализировать средства и приемы создания образов, художественного пространства и времени, изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса, объяснять, с какой целью их использует автор
Оценка и сравнительный анализ
11.3.1 - давать критическую оценку произведению с точки зрения нравственной и эстетической ценности, авторских приемов, объясняя собственное отношение к проблематике текста в форме устных высказываний;
11.3.3 - сопоставлять произведения (или фрагменты) русской, казахской и мировой литературы с точки зрения нравственной и эстетической ценности, объясняя общие и отличительные признаки, позицию авторов
Четверть 4
Тема нравственного выбора
А.В. Вампилов. "Утиная охота".
М. Горький. "Старуха Изергиль".
Стихотворения поэтов 60-80-х гг. ХХ века на тему нравственного выбора
(Р. Рождественский,
Е. Евтушенко,
А. Вознесенский,
Л. Мартынов, О. Сулейменов,
Б. Канапьянов и др.).
Понимание и ответы на вопросы
11.1.1 - понимать термины: ретроспекция, серебряный век, имажинизм, символизм, акмеизм, футуризм;
11.1.4 - составлять план эссе, критической статьи, сочинения на литературные и свободные темы;
11.1.5 - пересказывать текст произведения или эпизод, творчески переосмысливая содержание, сохраняя авторское своеобразие
Анализ и интерпретация
11.2.2 - определять тематику и проблематику произведения, опираясь на художественные особенности текста;
11.2.3 - определять роль композиции в раскрытии авторского замысла (тематики, проблематики, образов героев);
11.2.5 - характеризовать героев произведения, определяя их роль в раскрытии идейно-тематического содержания произведения;
11.2.6 - анализировать художественный мир произведения, представляя произведения в различных формах (инсценировка, буктрейлер и др.);
11.2.7 - определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, сопоставляя позицию автора с собственным мнением;
11.2.9 - писать творческие работы (эссе на литературные и свободные темы, критические статьи) логично и последовательно, опираясь на литературный материал и свой жизненный опыт, используя точный и образный язык, выражая свое мнение об актуальности
Оценка и сравнительный анализ
11.3.2 - сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя сходства и различия в способах и приемах, создающих целостное восприятие образов, тематики, оценивая степень эмоционального воздействия;
11.3.3 - сопоставлять произведения (или фрагменты) русской, казахской и мировой литературы с точки зрения нравственной и эстетической ценности, объясняя общие и отличительные признаки, позицию авторов;

11.3.4 әдеби тақырып ашлыуының толықтығы мен тереңдігі, композициялық және стилистикалық бірлігі, тыңдаушы немесе оқырман назарын аудару құралдары және фактологиялық дұрыстығы бойынша ауызша және жазбаша мәлімдемелерді (достар, сыныптастар) бағалау
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 637-қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "Алгебра және анализ бастамалары" пәнінен оқу жүктемесі төмендетілген үлгілік оқу бағдарламасы
Ескерту. Оқу бағдарламасымен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 27.11.2020 № 496 (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
Оқу бағдарламасы "Білім берудің барлық деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 604 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17669 болып тіркелген) сәйкес әзірленген.
2. "Алгебра және анализ бастамалары" пәнін оқыту мақсаты: жалпыадами және ұлттық негізде тұлғаның жалпы интеллектуалдық қасиеттерін дамытудың қажетті деңгейіне жетуіне, логикалық, абстрактты және ықтималдық ойлауды қалыптастыруға, әрі қарай оқытудың практикалық негізін құруға бағытталған алгебра және анализ бастамаларының базистік негізін сапалы игеруін қамтамасыз ету.
3. Міндеттері:
"Алгебра", "Статистика және ықтималдықтар теориясы", "Математикалық модельдеу және анализ" бөлімдері бойынша математикалық білім, білік және дағдыларын қалыптастыру мен дамытуға жағдай жасау;
әртүрлі мәнмәтіндегі есептерді шешуде математикалық тілді және негізгі математикалық заңдарды қолдануға, сандық қатынастар мен кеңістіктік формаларды оқып білуге ықпал ету;
есептерді шешу мақсатында оқушылардың білімдерін математикалық модельдерді құруға және керісінше, шынайы процестерді сипаттайтын математикалық модельдерді суреттеп беруге бағыттау;
практикалық есептерді шешуде, алынған нәтижелерді бағалау мен олардың нақтылығын айқындауда лайықты математикалық әдістерді таңдап алу үшін логикалық және сыни тұрғыдан ойлауын, шығармашылық қабілеттерін дамыту;
коммуникативтік дағдыларын, оның ішінде, ақпаратты дұрыс және сауатты түрде беру, сонымен қатар түрлі ақпарат көздерінен, басылымдар мен электрондық құралдардан алынған ақпаратты қолдану қабілетін дамыту;
өздігінен және топта жұмыс істеуде қажетті тәуелсіздік, жауапкершілік, белсенділік, табандылық пен толеранттылық сияқты тұлғалық қасиеттерді дамыту;
математиканы оқыту процесінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану дағдыларын дамыту.

11.3.4 - оценивать устные и письменные высказывания (свои, одноклассников) на литературную тему с точки зрения полноты и глубины раскрытия темы, композиционного и стилевого единства, фактологической точности и средств привлечения внимания слушателя или читателя
Приложение 637 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа (с сокращенной учебной нагрузкой) по предмету "Алгебра и начала анализа" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования
Сноска. Приказ дополнен приложением 637 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 27.11.2020 № 496 (порядок введения в действие см. п.5).
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 604 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования всех уровней образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17669).
2. Цель обучения предмета "Алгебра и начала анализа": обеспечение качественного усвоения алгебры и базисных основ начал анализа, направленного на достижение необходимого уровня общего интеллектуального развития личности на основе национальных и общечеловеческих ценностей, формирования логического, абстрактного и вероятностного мышления, создание практической основы их дальнейшего эффективного обучения.
3. Задачи:
1) способствовать формированию и развитию математических знаний, умений и навыков по разделам программы: "Алгебра", "Статистика и теория вероятностей", "Математическое моделирование и анализ";
2) содействовать применению математического языка и основных математических законов, изучению количественных отношений и пространственных форм для решения задач в различных контекстах;
3) направлять знания учащихся на создание математических моделей с целью решения задач, и обратно, интерпретировать математические модели, которые описывают реальные процессы;
4) развивать логическое и критическое мышление, творческие способности для подбора подходящих математических методов при решении практических задач, оценки полученных результатов и установления их достоверности;
5) развивать коммуникативные навыки, в том числе способность передавать информацию точно и грамотно, а также использовать информацию из различных источников, включая публикации и электронные средства;
6) развивать личностные качества, такие как независимость, ответственность, инициативность, настойчивость, толерантность, необходимые как для самостоятельной работы, так и для работы в команде;
7) развивать навыки использования информационно-коммуникационных технологий в процессе обучения математике.

2-тарау. "Алгебра және анализ бастамалары" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
4. "Алгебра және анализ бастамалары" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 10-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында – 68 сағат;
2) 11-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында – 68 сағат.
5. 10-сыныпқа арналған "Алгебра және анализ бастамалары" пәнінің базалық білім мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) 7-9-сыныптардағы алгебра курсын қайталау;
2) "Функция, оның қасиеттері және графигі". Функция және оның берілу тәсілдері. Функциядың графиктерін түрлендіру. Функцияның қасиеттері. Кері функция ұғымы. Күрделі функция;
3) "Тригонометриялық функциялар". Тригонометриялық функциялар, олардың қасиеттері мен графиктері. Арксинус, арккосинус, арктангенс, арккотангенс;
4) "Тригонометриялық теңдеулер мен теңсіздіктер". Қарапайым тригонометриялық теңдеулер. Тригонометриялық теңдеулерді шешу әдістері. Қарапайым тригонометриялық теңсіздіктерді шешу;
5) "Ықтималдық". Оқиға ықтималдығы және оның қасиеттері. Ықтималдықтарды қосу және көбейту ережелері;
6) "Туынды". Функцияның нүктедегі және шексіздіктегі шегі. Функцияның нүктедегі және жиындағы үзіліссіздігі. Туындының анықтамасы. Туындыны табу ережелері. Туындының физикалық және геометриялық мағынасы. Функция графигіне жүргізілген жанаманың теңдеуі. Күрделі функцияның туындысы. Тригонометриялық функциялардың туындылары;
7) "Туындының қолданылуы". Функцияның өсу және кему белгілері. Функцияның кризистік нүктелері мен экстремум нүктелері. Туындының көмегімен функцияны зерттеу және оның графигін салу. Функцияның кесіндідегі ең үлкен және ең кіші мәндері;
8) "Кездейсоқ шамалар және олардың сандық сипаттамалары". Кездейсоқ шамалар. Дискретті және үздіксіз кездейсоқ шамалар. Дискретті кездейсоқ шамалардың сандық сипаттамалары;
9) 10-сыныптағы алгебра және анализ бастамалары курсын қайталау.
6. 11-сыныпқа арналған "Алгебра және анализ бастамалары" пәнінің базалық білім мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) 10-сыныптағы алгебра және анализ бастамалары курсын қайталау;
2) "Алғашқы функция және интеграл". Алғашқы функция және анықталмаған интеграл. Анықталмаған интеграл қасиеттері. Қисықсызықты трапеция және оның ауданы. Анықталған интеграл. Жазық фигуралар аудандары мен айналу денелерінің көлемдерін анықталған интеграл көмегімен есептеу;
3) "Дәреже және түбір. Дәрежелік функция". n-ші дәрежелі түбір және оның қасиеттері. Рационал көрсеткішті дәреже. Рационал көрсеткішті дәрежесі бар өрнектерді түрлендіру. Иррационал өрнектерді түрлендіру. Дәрежелік функция, оның қасиеттері мен графигі. Нақты көрсеткішті дәрежелік функцияның туындысы мен интегралы;

Глава 2. Организация содержания предмета "Алгебра и начала анализа"
4. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Алгебра и начала анализа" составляет:
1) в 10-ом классе – 2 часа в неделю, 68 часа в учебном году;
2) в11-ом классе – 2 часа в неделю, 68 часа в учебном году.
5. Базовое содержание учебного предмета "Алгебра и начала анализа" 10 класса:
1) Повторение курса алгебры 7-9 классов;
2) "Функция, ее свойства и график". Функция и способы ее задания. Преобразование графиков функций. Свойства функции. Понятие обратной функции. Сложная функция;
3) "Тригонометрические функции". Тригонометрические функции, их свойства и графики. Арксинус, арккосинус, арктангенс, арккотангенс;
4) "Тригонометрические уравнения и неравенства". Простейшие тригонометрические уравнения. Способы решения тригонометрических уравнений. Решение простейших тригонометрических неравенств;
5) "Вероятность". Вероятность события и ее свойства. Правила сложения и умножения вероятностей;
6) "Производная". Предел функции в точке и на бесконечности. Непрерывность функции в точке и на множестве. Определение производной. Правила нахождения производных. Физический и геометрический смысл производной. Уравнение касательной. Производная сложной функции. Производные тригонометрических функций;
7) "Применение производной". Признаки возрастания и убывания функции. Критические точки и точки экстремума функции. Исследование функции с помощью производной и построение ее графика. Наибольшее и наименьшее значения функции на отрезке;
8) "Случайные величины и их числовые характеристики". Случайные величины. Дискретные и непрерывные случайные величины. Числовые характеристики дискретных случайных величин;
9) Повторение курса алгебры и начала анализа 10 класса.
6. Базовое содержание учебного предмета "Алгебра и начала анализа" 11 класса:
1) Повторение курса алгебры и начала анализа 10 класса;
2) "Первообразная и интеграл". Первообразная и неопределенный интеграл. Свойства неопределенного интеграла. Криволинейная трапеция и ее площадь. Определенный интеграл. Вычисление площадей плоских фигур и объемов тел вращения с помощью определенного интеграла;
3) "Степени и корни. Степенная функция". Корень n-ой степени и его свойства. Степень с рациональным показателем. Преобразование выражений, содержащих степень с рациональным показателем. Преобразование иррациональных выражений. Степенная функция, ее свойства и график. Производная и интеграл степенной функции с действительным показателем;

4) "Иррационал теңдеулер". Иррационал теңдеулер. Иррационал теңдеулерді шешу әдістері;
5) "Көрсеткіштік және логарифмдік функциялар". Көрсеткіштік функция, оның қасиеттері мен графигі. Санның логарифмі және оның қасиеттері. Логарифмдік функция, оның қасиеттері мен графигі. Көрсеткіштік функцияның туындысы мен интегралы. Логарифмдік функцияның туындысы;
6) "Көрсеткіштік және логарифмдік теңдеулер мен теңсіздіктер". Көрсеткіштік теңдеулер. Логарифмдік теңдеулер. Көрсеткіштік теңсіздіктер. Логарифмдік теңдеулер. Логарифмдік теңсіздіктер;
7) 10-11 сыныптардағы алгебра және анализ бастамалары курсын қайталау.
7. Оқу пәнінің мазмұны үш бөлімді қамтиды: "Алгебра", "Статистика және ықтималдықтар теориясы", "Математикалық модельдеу және анализ".
8. "Алгебра" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) Алгебралық өрнектер және оларды түрлендіру,
2) Теңдеулер және теңсіздіктер, олардың жүйелері және жиынтықтары;
3) Тригонометрия.
9. "Статистика және ықтималдықтар теориясы" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) Ықтималдықтар теориясының негіздері;
10. "Математикалық модельдеу және анализ" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) Математикалық анализ бастамалары;
2) Математикалық тіл және математикалық модель;
3) Математикалық модельдеудің көмегімен есептер шығару.
3 тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
11. Бағдарламада оқыту мақсаттары кодтық белгімен берілген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлімше ретін, төртінші сан оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 10.2.1.4. кодында "10" - сынып, "2.1" - екінші бөлімнің бірінші бөлімшесі, "4" - оқу мақсатының реттік саны.
12. Білім алушыларға қойылатын мақсаттар:
1-бөлім. "Алгебра"
Бөлімше
10-сынып
11-сынып
1.Алгебралық өрнектер және оларды түрлендіру
10.1.1.
11.1.1.
11.1.1.1 - n-ші дәрежелі түбір және n-ші дәрежелі арифметикалық түбірдің анықтамасын білу;
11.1.1.2 - n-ші дәрежелі түбір қасиеттерін білу;
11.1.1.3 - рационал көрсеткішті дәреже анықтамасын және қасиеттерін білу;
11.1.1.4 - алгебралық өрнектерді түрлендіру үшін рационал көрсеткішті дәреже қасиеттерін қолдану;
11.1.1.5 - иррационал өрнектерді түрлендіруде n-ші дәрежелі түбір қасиеттерін қолдану;
2. Теңдеулер және теңсіздіктер, олардың жүйелері және жиынтықтары
10.1.2.
11.1.2.
11.1.2.1 - иррационал теңдеудің анықтамасын білу, оның мүмкін болатын мәндер жиынын анықтай алу;
11.1.2.2 - теңдеудің екі жағын n дәрежеге шығару әдісі арқылы иррационал теңдеулерді шеше алу;
11.1.2.3 - айнымалыны алмастыру әдісі арқылы иррационал теңдеулерді шеше алу;
11.1.2.4 - көрсеткіштік теңдеулерді шешу;

4) "Иррациональные уравнения". Иррациональные уравнения. Методы решения иррациональных уравнений;
5) "Показательная и логарифмическая функции". Показательная функция, ее свойства и график. Логарифм числа и его свойства. Логарифмическая функция, ее свойства и график. Производная и интеграл показательной функции. Производная логарифмической функции;
6) Показательные уравнения. Логарифмические уравнения. Показательные неравенства. Логарифмические неравенства;
7) Повторение курса алгебры и начала анализа 10-11 классов.
7. Содержание учебного предмета включает три раздела: "Алгебра", "Статистика и теория вероятностей", "Математическое моделирование и анализ".
8. Раздел "Алгебра" включает следующие подразделы:
1) Алгебраические выражения и их преобразования;
2) Уравнения и неравенства, их системы и совокупности;
3) Тригонометрия.
9. Раздел "Статистика и теория вероятностей" включает следующие подразделы:
1) Основы теории вероятностей.
10. Раздел "Математическое моделирование и анализ" включает следующие подразделы:
1) Начала математического анализа;
2) Решение задач с помощью математического моделирования;
3) Математический язык и математическая модель.
Глава 3. Система целей обучения
11. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 10.2.1.4: "10" – класс, "2.1." – подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
12. Обучающийся должен:
Раздел 1. "Алгебра"
Подраздел
10 класс
11 класс
1.Алгебраические
выражения и преобразования
10.1.1.
11.1.1.
11.1.1.1 - знать определение корня п-ой степени и арифметического корня п-ой степени;
11.1.1.2 - знать свойства корня п-ой степени;
11.1.1.3 - знать определение и свойства степени с рациональным показателем;
11.1.1.4 - применять свойства степени с рациональным показателем для преобразования алгебраических выражений;
11.1.1.5 - применять свойства корня п-ой степени для преобразования иррациональных выражений;
2. Уравнения и неравенства, их системы и совокупности
10.1.2.
11.1.2.
11.1.2.1 - знать определение иррационального уравнения, уметь определять его область допустимых значений;
11.1.2.2 - уметь решать иррациональные уравнения методом возведения обеих частей уравнения в n-ую степень;
11.1.2.3 - уметь решать иррациональные уравнения методом замена переменной;
11.1.2.4 - уметь решать показательные уравнения;

10.3.1.5 - функцияның нүктедегі және шексіздіктегі шегінің анықтамасын білу;
10.3.1.6 - үзіліссіз функцияның анықтамасын білу;
10.3.1.7 - функция туындысының анықтамасын білу және анықтама бойынша функцияның туындысын табу;
10.3.1.8 - тұрақты функцияның және дәрежелік функцияның туындыларын табу;
10.3.1.9 - дифференциалдаудың ережелерін білу және қолдану;
10.3.1.10 - функция графигіне жүргізілген жанаманың теңдеуін құрастыру;
10.3.1.11 - күрделі функцияның анықтамасын білу және оның туындысын табу;
10.3.1.12 - тригонометриялық функциялардың туындыларын табу;
10.3.1.13 - функцияның аралықта өсуінің (кемуінің) қажетті және жеткілікті шартын білу және қолдану;
10.3.1.14 - функцияның кризистік нүктелері мен экстремум нүктелерінің анықтамаларын және экстремумының бар болу шартын білу;
10.3.1.15 - функцияның кризистік нүктелері мен экстремум нүктелерін табу;
10.3.1.16 - туындының көмегімен функцияны зерттеу және оның графигін салу;
10.3.1.17 - функцияның кесіндідегі ең үлкен және ең кіші мәндерін табу;
11.3.1.1 - алғашқы функция және анықталмаған интеграл анықтамаларын білу;
11.3.1.2 - анықталмаған интеграл қасиеттерін білу және қолдану;
11.3.1.3 - негізгі анықталмаған интегралдарды
білу және оларды есептер шығаруда қолдану;
11.3.1.4 - қисық сызықты трапецияның анықтамасын білу;
11.3.1.5 - анықталған интеграл ұғымын білу және оны есептеу;
11.3.1.6 - қисық сызықты трапецияның ауданын табу үшін Ньютон-Лейбниц формуласын қолдану;
11.3.1.7-берілген сызықтармен шектелген жазық фигураның ауданын есептеу;
11.3.1.8 - айналу денесінің көлемін анықталған интеграл көмегімен есептеу формуласын білу және қолдану;
11.3.1.9 - дәрежелік функция анықтамасын білу және дәреже көрсеткішіне тәуелді дәрежелік функция графигін салу;
11.3.1.10 - нақты көрсеткішті дәрежелік функцияның туындысын табу ережелерін білу және қолдану;
11.3.1.11 - нақты көрсеткішті дәрежелік функцияның алғашқы функциясын табу ережелерін білу және қолдану;
11.3.1.12 - көрсеткіштік функция анықтамасын, қасиеттерін білу және оның графигін салу;
11.3.1.13 - сан логарифмі, ондық және натурал логарифмдер анықтамаларын білу;
11.3.1.14 - логарифм қасиеттерін білу және оны логарифмдік өрнектерді түрлендіруде қолдану;
11.3.1.15 - логарифмдік функцияның анықтамасын, қасиеттерін білу және оның графигін салу;
11.3.1.16 - көрсеткіштік функцияның туындысы мен интегралын табу;
11.3.1.17 - логарифмдік функцияның туындысын табу;
2. Математикалық тіл және математикалық модель
10.3.2.

10.3.1.5 - знать определение предела функции в точке и на бесконечности;
10.3.1.6 - знать определение непрерывной функции;
10.3.1.7 - знать определение производной функции и находить производную функции по определению;
10.3.1.8 - находить производные постоянной функции и степенной функции;
10.3.1.9 - знать и применять правила дифференцирования;
10.3.1.10 - составлять уравнение касательной к графику функции в заданной точке;
10.3.1.11 - знать определение сложной функции и находить ее производную;
10.3.1.12 - находить производные тригонометрических функций;
10.3.1.13 - знать и применять необходимое и достаточное условие возрастания (убывания) функции на интервале;
10.3.1.14 - знать определения критических точек и точек экстремума функции, условие существования экстремума функции;
10.3.1.15 - находить критические точки и точки экстремума функции;
10.3.1.16 - исследовать свойства функции с помощью производной и строить ее график;
10.3.1.17 - находить наибольшее и наименьшее значения функции на отрезке;
11.3.1.1 - знать определение первообразной функции и неопределенного интеграла;
11.3.1.2 - знать и применять свойства неопределенного интеграла;
11.3.1.3 - знать основные неопределенные интегралы
применять их при решении задач;
11.3.1.4 - знать определение криволинейной трапеции и;
11.3.1.5 - знать понятие определенного интеграла, уметь вычислять определенный интеграл;
11.3.1.6 - применять формулу Ньютона-Лейбница для нахождения ее площади криволинейной трапеции и;
11.3.1.7 - вычислять площадь плоской фигуры, ограниченной заданными линиями;
11.3.1.8 - знать и применять формулу вычисления объема тела вращения с помощью определенного интеграла;
11.3.1.9 - знать определение степенной функции и строить график степенной функции в зависимости от показателя степени;
11.3.1.10 - знать и применять правила нахождения производной степенной функции с действительным показателем;
11.3.1.11 - знать и применять правила нахождения интеграла степенной функции с действительным показателем;
11.3.1.12 - знать определение, свойства показательной функции и строить ее график;
11.3.1.13 - знать определения логарифма числа, десятичного и натурального логарифмов;
11.3.1.14 - знать свойства логарифмов и применять их для преобразования логарифмических выражений;
11.3.1.15 - знать определение логарифмической функции, ее свойства и строить ее график;
11.3.1.16 - находить производную и интеграл показательной функции;
11.3.1.17 - находить производную логарифмической функции;
2.Математический язык и математическая модель
10.3.2.

11.3.2.
10.3.2.1 - туындының геометриялық мағынасын білу және қолдану;
10.3.2.2 - туындының физикалық мағынасын білу және қолдану;
3. Математикалық модельдеудің көмегімен есептер шығару
10.3.3.
11.3.3.
10.3.3.1 - функцияның ең үлкен (ең кіші) мәндерін табуға байланысты есептер шығару;
13. Осы оқу бағдарламасы қосымшада берілген жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "Алгебра және анализ бастамалары" пәнінен оқу жүктемесі төмендетілген үлгілік оқу бағдарламасының Ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.

11.3.2.
10.3.2.1 - знать и применять геометрический смысл производной;
10.3.2.2 - знать и применять физический смысл производной;
3. Решение задач с помощью математического моделирования
10.3.3.
11.3.3.
10.3.3.1 - решать задачи, связанные с нахождением наибольшего (наименьшего) значения функции;
13. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом к Типовой учебной программе (с сокращением учебной нагрузки) по учебному предмету "Алгебра и начала анализа" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования, приведенным в приложении к настоящей учебной программе.