"Орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары үшін білім алушылардың үлгеріміне ағымдағы бақылауды, оларды аралық және қорытынды аттестаттауды өткізудің үлгілік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2008 жылғы 18 наурыздағы № 125 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2019 жылғы 26 қарашадағы № 509 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 27 қарашада № 19655 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары үшін білім алушылардың үлгеріміне ағымдағы бақылауды, оларды аралық және қорытынды аттестаттауды өткізудің үлгілік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2008 жылғы 18 наурыздағы № 125 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5191 болып тіркелген, "Заң газетінің" 2008 жылғы 30 мамырдағы № 81 (1307) санында жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білімнің білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарындағы білім алушылардың үлгеріміне ағымдық бақылаудың, оларды аралық және қорытынды аттестаттау жүргізудің үлгілік қағидаларында:
13-1 және 13-2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"13-1. Формативтік бағалау кезінде мұғалім сабақта кері байланысты жүзеге асырады. Педагог білім алушылардың санын, кері байланысты беру нысанын және жиілігін дербес анықтайды.
13-2. Формативті бағалау нәтижелері басып шығару мен одан әрі сақтауды талап етпейді.
Формативті бағалаудың нәтижелерін ұсыну білім алушылар орындаған жұмыстарда және/немесе педагогтің комментарийлері арқылы электрондық журналдарда жүзеге асырылады.";
14-3, 14-4, 14-5 және 14-6-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"14-3. БЖБ және тоқсандық жұмыс үшін жиынтық бағалауға (бұдан әрі - ТЖБ) қойылатын қорытынды балды қою кезінде қолмен жөнделген жер, сондай-ақ оқу тапсырмалары мен есептер шарттарын ресімдеу сапасы есептелмейді.
14-4. Аптасына 1 сағат оқу жүктемесі кезінде БЖБ қажет болған жағдайда бөлімдерді біріктіре отырып тоқсанына екі реттен артық жүргізілмейді, қорытынды баға жартыжылдыққа қойылады.
14-5. БЖБ тоқсанына үш реттен артық өткізілмейді. Бөлімдер/ортақ тақырыптар тоқсанына төрт және одан да көп бөлімдерді/ортақ тақырыптарды оқып-зерделеген жағдайда тақырыптардың ерекшеліктерін және оқыту мақсаттарының санын ескере отырып біріктіріледі. Оны екі кезеңде өткізуге болады.

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 18 марта 2008 года № 125 "Об утверждении Типовых правил проведения текущего контроля успеваемости, промежуточной и итоговой аттестации обучающихся для организаций среднего, технического и профессионального, послесреднего образования"
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 26 ноября 2019 года № 509. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 ноября 2019 года № 19655
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ  Министра образования и науки Республики Казахстан от 18 марта 2008 года № 125 "Об утверждении Типовых правил проведения текущего контроля успеваемости, промежуточной и итоговой аттестации обучающихся для организаций среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5191, опубликованный в "Юридической газете" 30 мая 2008 года № 81 (1481)) следующее изменения и дополнения:
в Типовых правилах проведения текущего контроля успеваемости, промежуточной и итоговой аттестации обучающихся в организациях образования, реализующих общеобразовательные учебные программы начального, основного среднего, общего среднего образования, утвержденных указанным приказом:
пункты 13-1 и 13-2 изложить в следующей редакции:
"13-1. При формативном оценивании на уроке учитель осуществляет обратную связь. Педагог самостоятельно определяет количество обучающихся, форму и частоту предоставления обратной связи.
13-2. Результаты формативного оценивания не требуют распечатывания и дальнейшего хранения.
Предоставление результатов формативного оценивания осуществляется в выполненных работах обучающихся и/или в электронных журналах через комментарии учителя.";
пункты 14-3, 14-4, 14-5 и 14-6 изложить в следующей редакции:
"14-3. При выставлении итогового балла за СОР и суммативные работы за четверть (далее - СОЧ) не учитываются помарки, а также качество оформления условий учебных заданий и задач.
14-4. При учебной нагрузке 1 час в неделю СОР проводится не более двух раз в четверти с объединением разделов, итоговая оценка выставляется за полугодие.
14-5. СОР проводится не более трех раз в четверти. Разделы/сквозные темы объединяются с учетом специфики тем и количества целей обучения при изучении четырех и более разделов/сквозных тем в четверти. Разрешается его проведение в два этапа.

14-6. Оқу пәндерінің күрделілік деңгейін есепке ала отырып, бір күнде үштен артық ТЖБ өткізуге болмайды. ТЖБ тоқсан аяқталатын соңғы күні өткізілмейді. Бір оқу пәні бойынша БЖБ мен ТЖБ бір күнде өткізілмейді.";
14-8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14-8. Ерекше білім берілуіне қажеттіліктері бар білім алушыларды бағалау кезінде мұғалім сараланған және/немесе жеке тапсырмаларды қолданады, сондай-ақ білім алушының ерекшеліктерін есепке ала отырып, оның ішінде жеке оқу бағдарламаларын іске асыру кезінде бағалау критерийлеріне өзгерістер енгізеді.";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. "Өзін-өзі тану", "Көркем еңбек", "Музыка", "Дене шынықтыру", "Кәсіпкерлік және бизнес негіздері", "Графика және жобалау", "Алғашқы әскери және технологиялық даярлық", "Қоғам және дін", бастауыш сыныпқа арналған "Ақпараттық-коммуникативтік технология" пәндері бойынша жиынтық бағалау өткізілмейді.
Тоқсан/жарты жыл және оқу жылының соңында "Өзін-өзі тану", "Көркем еңбек", "Музыка", "Дене шынықтыру", "Кәсіпкерлік және бизнес негіздері", "Графика және жобалау", "Алғашқы әскери және технологиялық даярлық", "Қоғам және дін", бастауыш сыныпқа арналған "Ақпараттық-коммуникативтік технология" пәндері бойынша "есептелінді" ("есептелінген жоқ") деген белгі жазылады.";
мынадай редакциядағы 15-1 және 15-2) тармақтармен толықтырылсын:
"15-1. 10-11-сыныптарда инвариантты компоненттің тереңдетілген және стандартты деңгейінің пәндерін таңдау кезінде "Кәсіпкерлік және бизнес негіздері", "Графика және жобалау" оқу пәндерінен басқа пәндер бойынша жиынтық бағалау жүргізіледі.
Вариативті компонент сағатының есебінен таңдалған 10-11-сыныптардың оқу пәндері бойынша жиынтық бағалау өткізілмейді, оқу жылының соңында "есептелінді" ("есептелінген жоқ") деген белгі жазылады.
15-2. Қысқартылған оқу жүктемесі бар Үлгілік оқу жоспарларын таңдаған жағдайда БЖБ саны 14-4-тармаққа сәйкес жүргізіледі.
Вариативтік компонент есебінен таңдалған 7-9-сыныптардағы оқу пәндері бойынша (инварианттық компоненттегі таңдау пәндері) жиынтық бағалау өткізілмейді, оқу жылының соңында "есептелінді" ("есептелінген жоқ") деген белгі жазылады.";
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Білім алушылар (денсаулық жағдайына байланысты, жақын туыстарының қайтыс болуы, қолайсыз метеожағдайларға байланысты, барлық деңгейдегі жарыстарға, конференцияларға, олимпиадаларға және ғылыми жобалар конкурстарына қатысу) болмаған жағдайда жиынтық бағалауды жеке кесте бойынша тапсырады.";
37-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"37. 9 (10) сынып білім алушылары үшін қорытынды аттестаттау мынадай нысандарда өткізіледі:

14-6. Допускается проведение СОЧ не более трех в один день с учетом уровня сложности учебных предметов. СОЧ не проводятся в последний день завершения четверти. Одновременно СОР и СОЧ по одному учебному предмету не проводятся в один день.";
пункт 14-8 изложить в следующей редакции:
"14-8. При оценивании обучающихся с особыми образовательными потребностями учитель использует дифференцированные и/или индивидуальные задания, а также вносит изменения в критерии оценивания с учетом особенностей обучающегося, в том числе при реализации индивидуальных учебных программ.";
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. По предметам "Самопознание", "Художественный труд", "Музыка", "Физическая культура", "Основы предпринимательства и бизнеса", "Графика и проектирование", "Начальная военная и технологическая подготовка", "Общество и религия", "Информационно-коммуникационные технологии" в начальной школе суммативное оценивание не проводится.
В конце четверти/полугодия и учебного года по предметам "Физическая культура", "Основы предпринимательства и бизнеса", "Графика и проектирование", "Начальная военная и технологическая подготовка", "Самопознание", "Художественный труд", "Музыка", "Общество и религия", "Информационно-коммуникационные технологии" в начальной школе выставляется "зачет" ("незачет").";
дополнить пунктами 15-1) и 15-2) в следующей редакции:
"15-1. В 10-11-х классах при выборе предметов углубленного и стандартного уровня инвариантного компонента по данным предметам проводится суммативное оценивание, кроме учебных предметов "Основы предпринимательства и бизнеса", "Графика и проектирование".
По учебным предметам 10-11-го класса, выбранных за счет часов вариативного компонента, суммативное оценивание не проводится, в конце учебного года выставляется "зачет" ("незачет").
15-2. В случае выбора Типовых учебных планов с сокращенной учебной нагрузкой количество СОР проводится согласно пунктам 14-4.
По учебным предметам 7-9 классов выбранного за счет вариативного компонента (предметы по выбору из инвариантного компонента) суммативное оценивание не проводится, в конце учебного года выставляется "зачет" ("незачет").";
пункт 20 изложить в следующей редакции:
"20. Обучающиеся при отсутствии (по состоянию здоровья, смерть близких родственников, в связи с неблагоприятными метеоусловиями, участие в соревнованиях, конференциях, олимпиадах и конкурсах научных проектов всех уровней) проходят суммативное оценивание по индивидуальному графику.";
пункт 37 изложить в следующей редакции:
"37. Итоговая аттестация для обучающихся 9 (10) класса проводится в следующих формах:

1) ана тілі бойынша жазбаша емтихан (оқыту тілі бойынша) – жазбаша жұмыс (эссе), гуманитарлық цикл пәндерін тереңдетіп оқытатын мектеп оқушылары үшін жазбаша жұмыс (мақала, әңгіме, эссе);
2) математикадан (алгебрадан) жазбаша емтихан;
3) орыс, өзбек, ұйғыр және тәжік тілдерінде оқытатын сыныптардағы қазақ тілі мен әдебиеті бойынша жазбаша емтихан және қазақ тілінде оқытатын сыныптардағы орыс тілі мен әдебиеті бойынша жазбаша емтихан;
4) таңдау пәні (физика, химия, биология, география, геометрия, Қазақстан тарихы, дүниежүзі тарихы, әдебиет (оқыту тілі бойынша), шет тілі (ағылшын, француз, неміс), информатика) бойынша жазбаша емтихан.";
40 және 41-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"40. 9 (10) сынып білім алушылары үшін емтихан жұмыстарының материалдарын (тапсырмалар мен балдарды қою схемасы) облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының білім басқармалары (бұдан әрі – білім басқармалары), республикалық мектептердің 9 (10) сынып білім алушылары және мектептердің 11 (12) сынып білім алушылары үшін емтихан жұмыстарының материалдарын Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) дайындайды.
Қорытынды аттестаттаудың мазмұнын анықтайтын талаптар және күтілетін нәтижелер әр пән мен оқыту тілі бөлінісінде ерекшелікпен регламенттеледі.
41. Бір және екі пәннен жылдық қанағаттанарлықсыз баға алған 9 (10) сыныптардың білім алушыларына қорытынды аттестаттау өткенге дейін сол пәндерден оқу жылы бойынша қосымша жиынтық бағалау жүргізіледі.";
46-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"46. Эксперименттік алаң болып табылатын "Назарбаев Зияткерлік мектептері" дербес білім беру ұйымының білім беру бағдарламалары бойынша оқуларын аяқтаған бітірушілерге (бұдан әрі – "НЗМ" ДББҰ бітірушілері) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес "НЗМ" ДББҰ бітірушілерінің оқудағы нәтижелерін сырттай бағалау балдарын ұлттық біріңғай тестілеу (бұдан әрі – ҰБТ) балдарына ауыстыру шәкіліне сәйкес "НЗМ" ДББҰ бітірушілерінің оқу нәтижелерін сырттай бағалау балдарын ҰБТ балдарына ауыстыру негізінде ҰБТ сертификаттары беріледі.";
49-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"49. Қайта қорытынды аттестаттаудың емтихан материалдарын мектептер дербес әзірлейді.
Қайта қорытынды аттестаттаудан өткен 9 (10) сынып білім алушыларына № 39 бұйрықпен бекітілген негізгі орта білім туралы аттестат беріледі.
Қайта қорытынды аттестаттаудан өткен 11 (12) сынып білім алушыларына № 39 бұйрықпен бекітілген жалпы орта білім туралы аттестат беріледі.

1) письменного экзамена по родному языку (по языку обучения) – письменная работа (эссе), для обучающихся школ с углубленным изучением предметов гуманитарного цикла - письменная работа (статья, рассказ, эссе);
2) письменного экзамена по математике (алгебре);
3) письменного экзамена по казахскому языку и литературе в классах с русским, узбекским, уйгурским и таджикским языками обучения и письменного экзамена по русскому языку и литературе в классах с казахским языком обучения;
4) письменного экзамена по предмету по выбору (физика, химия, биология, география, геометрия, история Казахстана, всемирная история, литература (по языку обучения), иностранный язык (английский, французский, немецкий), информатика).";
пункт 40 и 41 изложить в следующей редакции:
"40. Материалы экзаменационных работ (задания и схемы выставления баллов) для обучающихся 9 (10) класса готовятся управлениями образования областей, городов Нур-Султан, Алматы и Шымкент (далее – управления образования), для обучающихся 9 (10) класса республиканских школ и для обучающихся 11 (12) класса школ – Министерством образования и науки Республики Казахстан (далее - Министерство).
Содержание итоговой аттестации и ожидаемые результаты регламентируются спецификацией в разрезе каждого предмета и языка обучения.
41. Обучающиеся 9 (10) класса, имеющие годовые неудовлетворительные оценки по одному и двум предметам, до проведения итоговой аттестации проходят дополнительное суммативное оценивание за учебный год по данным предметам.";
пункт 46 изложить в следующей редакции:
"46. Выпускникам по образовательным программам автономной организации образования "Назарбаев Интеллектуальные школы" (далее – выпускники АОО "НИШ"), являющейся экспериментальной площадкой, выдаются сертификаты единого национального тестирования (далее - ЕНТ) на основании перевода баллов внешнего оценивания результатов обучения выпускников АОО "НИШ" в баллы сертификата ЕНТ в соответствии со шкалой перевода баллов внешнего оценивания результатов обучения выпускников АОО "НИШ" и итоговых оценок победителей в баллы сертификата ЕНТ согласно приложению 2 к настоящим Правилам.";
пункт 49 изложить в следующей редакции:
"49. Экзаменационные материалы повторной итоговой аттестации разрабатываются школами самостоятельно.
Обучающимся 9 (10) класса, сдавшим повторную итоговую аттестацию, выдается аттестат об основном среднем образовании, утвержденный приказом № 39.
Обучающимся 11 (12) класса, сдавшим повторную итоговую аттестацию, выдается аттестат об общем среднем образовании, утвержденный приказом № 39.

Қайта қорытынды аттестаттау кезінде қанағаттанарлықсыз баға алған 9 (10) сыныптың білім алушылары қайта оқу жылына қалдырылады.
Қайта қорытынды аттестаттау кезінде қанағаттанарлықсыз баға алған 11 (12)-сынып оқушылары № 289 бұйрықпен бекітілген нысанға сәйкес білім алуды аяқтамаған адамдарға берілетін анықтаманы алады.";
51-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"51. Білім алушыларды қорытынды аттестаттаудан босату туралы бұйрықтар мынадай құжаттар негізінде шығарылады:
1) осы Қағидалардың 50-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген білім алушылар санаты үшін "Денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы медициналық құжаттама нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 23 қарашадағы № 907 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6697 болып тіркелген) бекітілген № 035-1/е нысанына сәйкес дәрігерлік-консультациялық комиссияның қорытындысы;
2) осы Қағидалардың 50-тармағында көрсетілген білім алушылар санаты үшін мектептің педагогикалық кеңесінің шешімінен көшірме және мектептің қолдау хаты;
3) осы Қағидалардың 50-тармағында көрсетілген білім алушылар санаты үшін "Білім беру ұйымдары білім беру қызметінде пайдаланатын қатаң есептіліктегі құжаттардың нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2007 жылғы 23 қазандағы № 502 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізіліміне № 4991 болып тіркелген) бекітілген нысанға сәйкес білім алушының оқу үлгерімі туралы табелінің (бұдан әрі – табель) телнұсқасы және көшірмесі. Табельдің түпнұсқасы оның көшірмесімен сәйкестігі тексерілгеннен кейін мектеп әкімшілігіне қайтарылады.
Осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттар мектеп басшысының қолымен және мөрімен расталады.";
54-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"54. Халықаралық алмасу желісі бойынша шетелге оқуға баратын және сол жақта білім беру мекемелерін аяқтайтын 11 (12) сыныпты бітірушілер шетелде оқуын аяқтағаннан кейін Қазақстан Республикасының мектептерінде 11 (12) сынып үшін қорытынды аттестаттаудан өтеді.
Қорытынды аттестаттау басталғанға дейін мектептегі комиссияның шешімімен аталған бітірушілер "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 болып тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарының инвариантты компонентінің пәндері бойынша шетелде оқымаған пәндерінен аттестаттаудан өтеді.
Қорытынды аттестаттау өткізу мерзімі педагогикалық кеңес шешімімен белгіленеді.
Қорытынды аттестаттаудан өткеннен кейін оларға шетелде оқыған пәндерден алған бағаларын, Қазақстан Республикасының мектептерінде алдыңғы сыныптарда алған жылдық және қорытынды бағаларын есепке ала отырып, № 39 бұйрықпен бекітілген жалпы орта білім туралы аттестат беріледі.

Обучающиеся 9 (10) классов, получившие неудовлетворительную оценку при повторной итоговой аттестации, остаются на повторный год обучения.
Обучающиеся 11 (12) классов, получившие неудовлетворительную оценку при повторной итоговой аттестации, получают справку, выдаваемую лицам, не завершившим образование, в соответствии с формой, утвержденной приказом № 289.";
пункт 51 изложить в следующей редакции:
"51. Приказы об освобождении обучающихся от итоговой аттестации издаются на основании следующих документов:
1) заключения врачебно-консультационной комиссии согласно форме № 035-1/у, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2010 года № 907 "Об утверждении форм первичной медицинской документации организаций здравоохранения" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6697), для категории обучающихся указанных в подпункте 1) и 2) пункта 50 настоящих Правил;
2) выписки из решения педсовета и ходатайства школы, для категории обучающихся указанных в пункте 50 настоящих Правил;
3) подлинников и копий табелей успеваемости обучающихся (далее - табель) в соответствии с формой, утвержденной приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 23 октября 2007 года № 502 "Об утверждении формы документов строгой отчетности, используемых организациями образования в образовательной деятельности" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4991), для категории обучающихся указанных в пункте 50 настоящих Правил. Подлинники табелей после сверки с его копиями возвращаются администрации школы.
Документы, указанные в подпунктах 2) и 3) настоящего пункта, заверяются подписью руководителя и печатью школы.";
пункт 54 изложить в следующей редакции:
"54. Выпускники 11 (12) класса, выезжавшие на учебу за рубеж по линии международного обмена, и окончившие там образовательные учреждения, итоговую аттестацию за 11 (12) класс проходят в школах Республики Казахстан после окончании учебы за рубежом.
До начала итоговой аттестации решением школьной комиссии данные выпускники проходят аттестацию по предметам инвариантного компонента Типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170) не изучавшимся за рубежом.
Сроки проведения итоговой аттестации устанавливаются решением педсовета.
После прохождения итоговой аттестации им выдается аттестат об общем среднем образовании, утвержденный приказом № 39, с учетом отметок по предметам, изучавшимся за рубежом, годовых и итоговых оценок, полученных в предыдущих классах в школах Республики Казахстан.

Халықаралық алмасу желісі бойынша шетелге оқуға шыққан және сол жақта білім беру мекемелерін бітірген, сондай-ақ Қазақстан Республикасында немесе шетелде 10 (11) және 11 (12) сыныптарда білім алу кезінде оқыған пәндер бойынша жылдық, қорытынды бағалары және қорытынды аттестаттау бойынша бағалары "5" болған түлектерге № 39 бұйрықпен бекітілген жалпы орта білім туралы үздік аттестат беріледі.
Халықаралық алмасу желісі бойынша шетелге оқуға шыққан және сол жақта білім беру мекемелерін бітірген, сондай-ақ Қазақстан Республикасында немесе шетелде 5-11 (12) сыныптар аралығында оқу кезеңінде барлық пәндер бойынша жылдық, қорытынды бағалары "5" болған және қорытынды аттестаттаудан "5" деген бағаға өткен түлектерге № 39 бұйрықпен бекітілген нысанға сәйкес жалпы орта білім туралы "Алтын белгі" аттестаты және "Алтын белгі" белгісі беріледі.";
58-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"58. 9 (10) сыныпта жазбаша жұмыстарды орындауға – 2 астрономиялық сағат, математикаға (алгебраға) (жазбаша) – 3 астрономиялық сағат (физика-математикалық бағыттағы мамандандырылған мектептерде – 4 сағат) бөлінеді.";
62-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"62. Жазбаша емтихан және тестілеу аяқталғаннан кейін Комиссия мүшелері мектеп ғимаратында жалпы орта білім туралы "Алтын белгі" аттестаттарын алуға үміткерлердің жұмыстарынан басқа білім алушылардың жұмыстарын тексереді.
Тексерілмеген жұмыстар мектеп басшысына сақтау үшін тапсырылады. Тексеру кезінде қателердің асты сызылады. Жалпы орта білім курсы бойынша эсседе қателердің саны жеке көрсетіледі.
Математика (алгебра) пәні бойынша "2" және "5" деген бағалар қойылған жазбаша жұмыстарға мектеп Комиссиясы пікір жазады.
9 (10) сыныпта жұмыстар балл қою схемасына сәйкес тексеріледі.
11 (12) сыныптағы эссе екі бағамен, негізгі және жалпы орта білім курсы үшін математикадан (алгебрадан) жазбаша емтихан жұмысы бір бағамен бағаланады.
Эссе қорытындысы бойынша орфография мен грамматика үшін баға тілдік пәндер бойынша қойылады, мазмұны үшін баға әдебиет бойынша қойылады.
Мектеп бітірушілер қорытынды аттестаттау үшін таңдау пәндері тізбесінен әдебиетті таңдаған жағдайда баға тек осы пән бойынша қойылады.";
64-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"64. Ауызша емтиханда 11 (12) сыныпта жауап дайындау үшін білім алушыға кемінде 20 минут уақыт беріледі. Егер білім алушы билет бойынша сұрақтарға жауап бермесе, Комиссия оған екінші билет алуға рұқсат етеді (бұл жағдайда баға 1 балға төмендейді).";
69-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"69. 11 (12) сыныптарда әрбір пән бойынша ауызша немесе жазбаша емтихандар, тестілеулер өткеннен кейін Комиссия сол күні білім алушыларға емтихан бағалары мен қорытынды бағаларын қояды және оларды осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Негізгі орта және жалпы орта білім беру деңгейлеріндегі оқу курсы емтиханының қағаз және электронды хаттамасына енгізеді.

Выпускникам, выезжавшим на учебу за рубеж по линии международного обмена, и окончившим там образовательные учреждения, а также имеющим за время обучения в 10 (11) и 11 (12) классах в Республике Казахстан или за рубежом годовые, итоговые оценки и оценки по итоговой аттестации "5" по изученным предметам, выдается аттестат об общем среднем образовании с отличием, утвержденный приказом № 39.
Выпускникам, выезжавшим на учебу за рубеж по линии международного обмена и окончившим там образовательные учреждения, а также имеющим годовые, итоговые оценки "5" по всем предметам в период учебы с 5 по 11 (12) классы в Республике Казахстан или за рубежом и прошедшим итоговую аттестацию на оценку "5", выдается аттестат об общем среднем образовании "Алтын белгі" в соответствии с формой, утвержденной приказом № 39, и знак "Алтын белгі".";
пункт 58 изложить в следующей редакции:
"58. В 9 (10) классе на выполнение письменных работ отводится 2 астрономических часа, на математику (алгебру) (письменно) – 3 астрономических часа (в специализированных школах физико-математического направления – 4 часа).";
пункт 62 изложить в следующей редакции:
"62. По окончании письменного экзамена и тестирования члены Комиссии проверяют работы обучающихся в здании школы, кроме работ претендентов на получение аттестатов об общем среднем образовании "Алтын белгі".
Непроверенные работы сдаются на хранение руководителю школы. При проверке ошибки подчеркиваются. В эссе, за курс общего среднего образования, количество ошибок указывается отдельно.
На письменные работы по математике (алгебре), оцененные на "2" и "5", Комиссией школы даются рецензии.
В 9 (10) классе работы проверяются согласно схеме выставления баллов.
Эссе в 11 (12) классе оценивается двумя оценками, письменная экзаменационная работа по математике (алгебре) за курс основного и общего среднего образования – одной.
По итогам эссе оценка за орфографию и грамматику выставляется по языковым предметам, оценка за содержание выставляется по литературе.
В случае выбора выпускниками литературы из перечня предметов по выбору для итоговой аттестации оценка выставляется только по данному предмету.";
пункт 64 изложить в следующей редакции:
"64. На устном экзамене в 11 (12) классе для подготовки ответа обучающемуся предоставляется не менее 20 минут. Если обучающийся не ответил на вопросы по билету, Комиссия разрешает ему взять второй билет (оценка в данном случае снижается на 1 балл).";
пункт 69 изложить в следующей редакции:
"69. После проведения устных или письменных экзаменов, тестирования по каждому предмету в 11 (12) классе Комиссия в тот же день выставляет обучающимся экзаменационные и итоговые оценки и вносит их в бумажный и электронный Протокол экзамена (тестирования) и итоговых оценок за курс обучения на уровне общего среднего образования по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.

9 (10) сыныпта Комиссия білім алушыларға балдар мен емтихан бағаларын қояды және оларды осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Негізгі орта білім беру деңгейіндегі оқу курсы үшін емтиханның қағаз және электрондық хаттамасына енгізеді.
9 (10) сынып білім алушыларының пәндер бойынша қорытынды аттестаттау нәтижелері балл түрінде журналға (қағаз/электрондық) қойылады және осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес емтихан балдарын емтихан бағасына ауыстыру шәкілі бойынша ауыстырылады.";
71-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"71. Білім алушылардың 11 (12) сыныпта ауызша емтиханда алған бағалары оларға осы сыныптағы немесе топтағы емтихан аяқталғаннан кейін хабарланады.
Білім алушының жазбаша өтінішінің негізінде мектептің Комиссиясы төрағасының қатысуымен оған жазба жұмыстарын тексеру нәтижелерімен танысуға мүмкіндік беріледі.";
73-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"73. 9 (10) сыныпта пән бойынша қорытынды бағаларды шығару кезінде қорытынды баға емтихан нәтижелері (бес балдық шәкіл бойынша) және оқу жылындағы тоқсандық бағалар (бес балдық шәкіл бойынша) 30%-70% пайыздық арақатынаста қойылады. Қорытынды бағаны дөңгелектеу ең жақын бүтіндікке қарай жүргізіледі.
11 (12) сыныптарда пән бойынша қорытынды бағаларды шығарған кезде келесі ережелер басшылыққа алынуы тиіс:
1) пән бойынша қорытынды баға ағымдағы оқу жылының тоқсандық (жартыжылдық) бағалары ескеріле отырып, жылдық және емтихан бағалары негізінде анықталады (емтихан бағалары "4" немесе "5" болған кезде ескеріледі);
2) емтихан бағасы қанағаттанарлықсыз болған кезде оң қорытынды баға қойылмайды;
3) қорытынды баға емтихан бағасынан жоғары қойылмайды;
4) егер 11 (12) сыныптарда инварианттық компоненттің тереңдетілген және стандартты деңгейлерінің пәндері таңдалмаған жағдайда, жалпы орта білім туралы аттестатқа осы пәндер бойынша 9-сыныпта алған қорытынды бағалары қойылады.";
80 және 81-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"80. Мектеп жанынан қалыптастырылған Комиссия келесі іс-шараларды жүзеге асырады:
1) білім алушылар, педагогтер мен ата-аналар үшін қорытынды аттестаттау өткізу мәселелері бойынша түсіндіру жұмыстарын жүргізу;
2) 11 (12) сынып білім алушыларының таңдаған пәндерінің тізбесін көрсете отырып қорытынды аттестаттау тапсыратын 11 (12) сынып білім алушыларының тізімін қалыптастыру және ағымдағы жылғы 1 наурызға дейінгі мерзімде ҰТО филиалына жолдау;
3) қорытынды аттестаттау өткізу, сондай-ақ қорытынды аттестаттауға білім алушыларды даярлау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру;
4) жалпы орта білім туралы "Алтын белгі" аттестаттарын алуға үміткерлердің жұмыстарынан басқа 9 (10) және 11 (12) сынып білім алушыларының жазбаша емтихан жұмыстарын қарау;

В 9 (10) классе Комиссия выставляет обучающимся баллы и экзаменационные оценки и вносит их в бумажный и электронный Протокол экзамена за курс обучения на уровне основного среднего образования по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Результаты итоговой аттестации обучающихся 9 (10) класса по предметам в виде баллов выставляются в журнал (бумажный/электронный) и переводятся по шкале перевода баллов экзамена в экзаменационные оценки согласно приложению 4 к настоящим Правилам.";
пункт 71 изложить в следующей редакции:
"71. Оценки, полученные обучающимися на устном экзамене в 11 (12) классе, объявляются им после окончания экзамена в данном классе или группе.
На основании письменного заявления обучающийся в присутствии председателя Комиссии школы ознакамливается с результатами проверки своей письменной работы.";
пункт 73 изложить в следующей редакции:
"73. При выведении итоговых оценок по предмету в 9 (10) классах итоговая оценка выставляется на основании результатов экзамена (по пятибальной шкале) и четвертных оценок за учебный год (по пятибальной шкале) в процентном соотношении 30 на 70. Округление итоговой оценки проводиться к ближайшему целому.
При выведении итоговых оценок по предмету в 11(12) классах надлежит руководствоваться следующим:
1) итоговая оценка по предмету определяется на основании годовой и экзаменационной с учетом четвертных (полугодовых) оценок за текущий учебный год (учитывается при экзаменационной оценке "4" или "5");
2) при неудовлетворительной экзаменационной оценке не выставляется положительная итоговая оценка;
3) итоговая оценка выставляется не выше экзаменационной;
4) в случае, если в 11 (12) классах не выбраны предметы углубленного и стандартного уровней инвариантного компонента, в аттестат об общем среднем образовании выставляется итоговая оценка по этим предметам за 9 класс.";
пункты 80 и 81 изложить в следующей редакции:
"80. Комиссией, формируемой при школе, осуществляются следующие мероприятия:
1) проведение разъяснительных работ для обучающихся, педагогов и родителей по вопросам проведения итоговой аттестации;
2) формирование и направление в филиал НЦТ списков обучающихся 11 (12) класса, сдающих итоговую аттестацию с указанием перечня предметов, выбранных обучающимися 11 (12) класса, в срок до 1 марта текущего года;
3) организация работы по проведению итоговой аттестации, а также подготовке обучающихся к итоговой аттестации;
4) рассмотрение письменных экзаменационных работ обучающихся 9 (10) и 11 (12) классов, кроме работ претендентов на получение аттестатов об общем среднем образовании "Алтын белгі";

5) жазбаша емтихан жұмыстары аяқталғаннан кейін Хаттаманың электронды нұсқасын білім бөлімдеріне немесе басқармаларына жолдау;
6) тестілеу нәтижелерін беру және пайдалану;
7) жалпы орта білім туралы "Алтын белгі" аттестаттарын алуға үміткерлердің жазбаша емтихан жұмыстарын білім басқармалары жанынан қалыптастырылған Комиссия қарауына (республикалық мектептер Министрлік жанынан қалыптастырылатын Комиссия қарауына) білім бөлімдері арқылы жолдау;
8) осы Қағидаларға 4-қосымшада келтірілген Тестілеу балдарын жалпы орта білім туралы аттестаттың бағаларына ауыстыру шәкіліне сәйкес тестілеу нәтижелерінің балдарын бағаларға ауыстыру;
9) апелляцияға түскен ұсыныстардың негізділігін қарау және шешім қабылдау.
81. Аудандық, қалалық білім бөлімі жанынан қалыптастырылатын Комиссия келесі іс-шараларды жүзеге асырады:
1) білім алушылар, педагогтер мен ата-аналар арасында қорытынды аттестаттау өткізу мәселелері бойынша ақпараттық-түсіндіру жұмыстарын жүргізу;
2) қорытынды аттестаттауды өткізу бойынша жұмыстарды ұйымдастыру;
3) жалпы орта білім туралы "Алтын белгі" аттестаттарын алуға үміткерлердің жазбаша емтихан жұмыстарын білім басқармасы жанынан қалыптастырылатын Комиссия қарауына жолдау;
4) апелляцияға түскен ұсыныстардың негізділігін қарау және нақты шешім қабылдау.";
81-1 және 81-2-тармақтармен толықтырылсын:
"81-1. Білім басқармасы жанынан қалыптастырылатын Комиссиялар келесі іс-шараларды жүзеге асырады:
1) білім алушылар, педагогтер мен ата-аналар арасында қорытынды аттестаттау өткізу мәселелері бойынша ақпараттық-түсіндіру жұмыстарын жүргізу;
2) қорытынды аттестаттауды өткізу бойынша жұмыстарды ұйымдастыру;
3) жалпы орта білім туралы "Алтын белгі" аттестаттарын алуға үміткерлердің жазбаша емтихан жұмыстарын қарау;
4) жалпы орта білім туралы "Алтын белгі" аттестаттарын алуға үміткерлердің жазбаша емтихан жұмыстарын қарау нәтижелерін мектептерге жолдау;
5) апелляцияға түскен ұсыныстардың негізділігін қарау және нақты шешім қабылдау.
81-2. Министрлік жанынан қалыптастырылатын Комиссия келесі іс-шараларды жүзеге асырады:
1) білім алушылар, педагогтер мен ата-аналар арасында қорытынды аттестаттау өткізу мәселелері бойынша ақпараттық-түсіндіру жұмыстарын жүргізу;
2) қорытынды аттестаттауды өткізу бойынша жұмыстарды ұйымдастыру;
3) республикалық мектептердің жалпы орта білім туралы "Алтын белгі" аттестаттарын алуға үміткерлердің жазбаша емтихан жұмыстарын қарау;

5) после завершения письменных экзаменационных работ направляет электронный вариант Протокола в отделы или управления образования;
6) выдача и использование результатов тестирования;
7) направление письменных экзаменационных работ претендентов на получение аттестатов об общем среднем образовании "Алтын белгі" на рассмотрение Комиссии, формируемыми при управлении образования (республиканские школы на рассмотрение Комиссии, формируемыми при Министерстве) через отделы образования;
8) перевод баллов результатов тестирования в оценки в соответствии со Шкалой перевода баллов тестирования в оценки аттестата о среднем общем образовании согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
9) рассмотрение обоснованности предложений, поступивших на апелляцию и принятие решения.
81. Комиссиями, формируемыми при районном, городском отделе образования, осуществляются следующие мероприятия:
1) проведение информационно-разъяснительной работы среди обучающихся, педагогов и родителей по вопросам проведения итоговой аттестации;
2) организация работы по проведению итоговой аттестации;
3) направление письменных экзаменационных работ претендентов на получение аттестатов об общем среднем образовании "Алтын белгі" на рассмотрение Комиссии, формируемыми при управлении образования;
4) рассмотрение обоснованности предложений, поступивших на апелляцию и принятие окончательного решения.";
дополнить пунктами 81-1) и 81-2) в следующей редакции:
"81-1. Комиссиями, формируемыми при управлении образования осуществляются следующие мероприятия:
1) проведение информационно-разъяснительной работы среди обучающихся, педагогов и родителей по вопросам проведения итоговой аттестации;
2) организация работы по проведению итоговой аттестации;
3) рассмотрение письменных экзаменационных работ претендентов на получение аттестатов об общем среднем образовании "Алтын белгі";
4) направление результатов рассмотрение письменных экзаменационных работ претендентов на получение аттестатов об общем среднем образовании "Алтын белгі" в школы;
5) рассмотрение обоснованности предложений, поступивших на апелляцию и принятие окончательного решения.
81-2. Комиссиями, формируемыми при Министерстве, осуществляются следующие мероприятия:
1) проведение информационно-разъяснительной работы среди обучающихся, педагогов и родителей по вопросам проведения итоговой аттестации;
2) организация работы по проведению итоговой аттестации;
3) рассмотрение письменных экзаменационных работ претендентов на получение аттестатов об общем среднем образовании "Алтын белгі" республиканских школ;

4) жалпы орта білім туралы "Алтын белгі" аттестаттарын алуға үміткерлердің жазбаша емтихан жұмыстарын қарау нәтижелерін республикалық мектептерге жолдау;
5) апелляцияға түскен ұсыныстардың негізділігін қарау және нақты шешім қабылдау.".
3 және 4-қосымшалар осы бұйрыққа 1 және 2-қосымшаларға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Мектепке дейінгі және орта білім комитеті (Б.Ә. Көптлеуова) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік жасайтын Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр А. Аймагамбетов
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 26 қарашадағы
№ 509 бұйрығына
1-қосымша
Бастауыш, негізгі орта, жалпы
орта білімнің білім беретін оқу
бағдарламаларын іске асыратын
білім беру ұйымдарындағы білім
алушылардың үлгеріміне
ағымдық бақылаудың, оларды
аралық және қорытынды
аттестаттау жүргізудің
үлгі қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Жалпы орта білім беру деңгейіндегі оқыту курсы үшін емтихан (тестілеу) және қорытынды бағалардың хаттамасы
___________________________________________ бойынша Қазақстан Республикасы
(оқу пәнінің атауы)
_________________________________________________________________________
(облыстың атауы)
_________________________________________________________________________
(аудан атауы)
_________________________________________________________________________
(қала (ауыл) атауы)
_________________________________________________________________________
(мектеп атауы)
Емтихан комиссиясының құрамында:
_________________________________________________________________________
Емтихан комиссиясы төрағасының Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
_________________________________________________________________________
Емтихан алушының Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
_________________________________________________________________________
(ассистенттің Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
Білім басқармасынан (Министрліктен) жіберілген емтихан материалдарының пакеті _____ сағат ____ минутта ашылды.
Пакетпен жіберілген емтихан (тест) материалдары осы хаттамаға қоса берілді.
Емтиханға (тестілеуге) келді:
_________________________________________________________________________
Білім алушылардың Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
Емтиханға (тестілеуге) келген жоқ:
_________________________________________________________________________
Білім алушылардың Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
Емтихан (тестілеу) ____ сағат ____ минутта басталды.
Емтихан (тестілеу) ____ сағат ____ минутта аяқталды.
Емтихан (тестілеу) нәтижелері бойынша мынадай бағалар қойылды:
Емтихан тапсырушының Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
Жазбаша жұмыстың тақырыбы және нұсқасы, билет №
Емтихан бағасы (жазумен)
Жылдық бағасы (жазумен)
Қорытынды бағасы (жазумен)
1
2
Емтихан комиссиясы мүшелерінің жекелеген білім алушылардың жауаптарының
бағалары туралы ерекше пікірлері
_________________________________________________________________________
Емтиханды (тестілеуді) өткізу күні: "___" __________20__ ж.
Бағаны хаттамаға енгізу күні: "___"__________ 20__ ж.
Комиссия төрағасы _________________________ _______
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда) қолы
Емтихан алушы мұғалім ____________________________ _______
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда) қолы
Ассистенттер _________________________ _______
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда) қолы
_________________________ _______
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда) қолы
Ескерту: ұқсас Хаттаманың электронды нұсқасы қағаз нұсқамен бірдей қолданылады.
Нысан
Негізгі орта білім беру деңгейіндегі оқыту курсы үшін емтихан хаттамасы
___________________________________________ бойынша Қазақстан Республикасы
(оқу пәнінің атауы)
_________________________________________________________________________
(облыстың атауы)
_________________________________________________________________________
(аудан атауы)
_________________________________________________________________________
(қала (ауыл) атауы)
_________________________________________________________________________
(мектеп атауы)
Емтихан комиссиясының құрамында:
_________________________________________________________________________
Емтихан комиссиясы төрағасының Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
_________________________________________________________________________
Емтихан алушының Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
_________________________________________________________________________
(ассистенттің Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
Білім басқармасынан (Министрліктен) жіберілген емтихан материалдарының пакеті _____ сағат ____ минутта ашылды.
Пакетпен жіберілген емтихан (тест) материалдары осы хаттамаға қоса берілді.
Емтиханға (тестілеуге) келді:
_________________________________________________________________________
Білім алушылардың Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
Емтиханға (тестілеуге) келген жоқ:
_________________________________________________________________________
Білім алушылардың Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
Емтихан (тестілеу) ____ сағат ____ минутта басталды.
Емтихан (тестілеу) ____ сағат ____ минутта аяқталды.
Емтихан (тестілеу) нәтижелері бойынша мынадай бағалар қойылды:
Емтихан тапсырушының Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
Балл (жазумен)
Емтихан бағасы (жазумен)
1
2
Емтиханды өткізу күні: "___" __________20__ ж.
Бағаны хаттамаға енгізу күні: "___"__________ 20__ ж.
Комиссия төрағасы _________________________ _______
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда) қолы
Емтихан алушы мұғалім _________________________ _______
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда) қолы
Ассистенттер _________________________ _______
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда) қолы
_________________________ _______
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда) қолы
Ескерту: ұқсас Хаттаманың электронды нұсқасы қағаз нұсқамен бірдей қолданылады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 26 қарашадағы
№ 509 бұйрығына
2-қосымша
Бастауыш, негізгі орта, жалпы
орта білімнің білім беретін оқу
бағдарламаларын іске асыратын
білім беру ұйымдарындағы білім
алушылардың үлгеріміне
ағымдық бақылаудың, оларды
аралық және қорытынды
аттестаттау жүргізудің
үлгі қағидаларына
4-қосымша
Тестілеу балдарын жалпы орта білім туралы аттестаттың бағаларына ауыстыру шәкілі
№ р/с
Пән
2 (қанағаттанарлықсыз)
3 (қанағаттанарлық)
4 (жақсы)
5 (өте жақсы)
1
Орыс, өзбек, ұйғыр және тәжік тілінде оқытатын мектептер үшін қазақ тілі
0 – 8
9 – 24
25 – 32
33 - 40
2
Қазақ тілінде оқытатын мектептер үшін орыс тілі
0 – 8
9 – 24
25 – 32
33 - 40
4
Геометрия
0 – 12
13 - 36
37 -48
49 - 60
5
Физика
0 – 12
13 – 36
37 -48
49 - 60
6
Химия
0 – 12
13 – 36
37 -48
49 - 60
7
Биология
0 – 12
13 – 36
37 -48
49 - 60
8
География
0 – 12
13 – 36
37 -48
49 - 60
9
Дүниежүзі тарихы
0 – 12
13 – 36
37 -48
49 - 60
10
Орыс әдебиеті
0 – 12
13 – 36
37 -48
49 - 60
11
Қазақ әдебиеті
0 – 12
13 – 36
37 -48
49 - 60
12
Ағылшын тілі
0 – 8
9 – 24
25 – 32
33 - 40
13
Француз тілі
0 – 8
9 – 24
25 – 32
33 - 40
14
Неміс тілі
0 – 8
9 – 24
25 – 32
33 - 40
15
Информатика
0 – 6

4) направление результатов рассмотрение письменных экзаменационных работ претендентов на получение аттестатов об общем среднем образовании "Алтын белгі" в республиканские школы;
5) рассмотрение обоснованности предложений, поступивших на апелляцию и принятие окончательного решения.";
приложения 3 и 4 изложить в редакции согласно приложениям 1 и 2 к настоящему приказу.
2. Комитету дошкольного и среднего образования Министерства образования и науки Республики Казахстан (Куптлеуова Б.А.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра образования и науки Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр А. Аймагамбетов
Приложение 1 к приказу
Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 26 ноября 2019 года № 509
Приложение 3
к Типовым правилам
проведения текущего контроля
успеваемости, промежуточной
аттестации обучающихся в
организациях образования,
реализующих общеобразовательные
учебные программы начального,
основного среднего, общего
среднего образования
Форма
Протокол экзамена (тестирования) и итоговых оценок за курс обучения на
уровнях общего среднего образования
по ________________________________________ в _____________________________
(наименование учебного предмета)             (наименование школы)
________________________________________________________________________________
(наименование города (села))
________________________________________________________________________________
(наименование района)
____________________________________ области Республики Казахстан.
В состав экзаменационной комиссии входят:
________________________________________________________________________________
Ф. И. О. (при его наличии) председателя экзаменационной комиссии
________________________________________________________________________________
Ф. И. О. (при его наличии) экзаменатора
________________________________________________________________________________
Ф. И. О. (при наличии) ассистентов
Пакет с экзаменационными материалами, присланный из управления образования (Министерства) вскрыт в _____ час. ____ мин.
Экзаменационный (тестовый) материал, присланный в пакете, прилагается к настоящему протоколу.
На экзамен (тестирование) явились:
________________________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии) обучающихся)
На экзамен (тестирование) не явились:
________________________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии) обучающихся)
Экзамен (тестирование) начался в ____час. ____ мин.
Экзамен (тестирование) закончился в ___час. ____мин.
По результатам экзамена (тестирования) выставлены следующие оценки:
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) экзаменующегося
Тема и вариант письменной работы, № билета
Экзаменационная оценка (прописью)
Годовая оценка (прописью)
Итоговая оценка (прописью)
1
2
Особые мнения членов экзаменационной комиссии об оценках ответов отдельных обучающихся:
__________________________________________________________________________
Дата проведения экзамена (тестирования) "___" __________20__ г.
Дата внесения в протокол оценок "___"__________ 20__ г.
Председатель Комиссии _________________________________________ ___________
Ф.И.О. (при его наличии)                   подпись
Экзаменующий учитель __________________________________________ __________
Ф.И.О. (при его наличии)                   подпись
Ассистенты ____________________________________________________ ___________
Ф.И.О. (при его наличии)                   подпись
_______________________________________________________________ _________
Ф.И.О. (при его наличии)                   подпись
Примечание: аналогичный электронный вариант Протокола используется наравне с бумажным вариантом.
Форма
Протокол экзамена за курс обучения на уровне основного среднего образования
по ______________________________________ в _______________________________
(наименование учебного предмета)             (наименование школы)
________________________________________________________________________________
(наименование города (села))
________________________________________________________________________________
(наименование района)
____________________________________________________ области Республики Казахстан.
В состав экзаменационной комиссии входят:
________________________________________________________________________________
Ф. И. О. (при его наличии) председателя экзаменационной комиссии
________________________________________________________________________________
Ф. И. О. (при его наличии) экзаменатора
_________________________________________________ ______________________________
Ф. И. О. (при наличии) ассистентов
Пакет с экзаменационными материалами, присланный из управления образования (Министерства) вскрыт в _____ час. ____ мин.
Экзаменационный материал, присланный в пакете, прилагается к настоящему протоколу.
На экзамен явились:
__________________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии) обучающихся)
На экзамен не явились:
__________________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии) обучающихся)
Экзамен начался в ____час. ____ мин.
Экзамен закончился в ___час. ____мин.
По результатам экзамена выставлены следующие баллы и экзаменационные оценки:
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) экзаменующегося
Балл (прописью)
Экзаменационная оценка (прописью)
1
2
Дата проведения экзамена "___" __________20__ г.
Дата внесения в протокол оценок "___"__________ 20__ г.
Председатель Комиссии _________________________________________ ___________
Ф.И.О. (при его наличии)                   подпись
Экзаменующий учитель _________________________________________ ___________
Ф.И.О. (при его наличии)                   подпись
Ассистенты ____________________________________________________ ___________
Ф.И.О. (при его наличии)                   подпись
_______________________________________________________________ __________
Ф.И.О. (при его наличии)                         подпись
Примечание: аналогичный электронный вариант Протокола используется наравне с бумажным вариантом.
Приложение 2 к приказу
Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 26 ноября 2019 года № 509
Приложение 4
к Типовым правилам
проведения текущего контроля
успеваемости, промежуточной
аттестации обучающихся в
организациях образования,
реализующих общеобразовательные
учебные программы начального,
основного среднего, общего
среднего образования
Шкала перевода баллов тестирования обучающихся 11 (12) классов в оценки аттестата об общем среднем образовании
№ п/п
Предмет
2 (неудовлетворительно)
3 (удовлетворительно)
4 (хорошо)
5 (отлично)
1
Казахский язык для школ с русским, узбекским, уйгурским и таджикским языками обучения
0 – 8
9 – 24
25 – 32
33 – 40
2
Русский язык для школ с казахским языком обучения
0 – 8
9 – 24
25 – 32
33 – 40
4
Геометрия
0 – 12
13– 36
37 –48
49 – 60
5
Физика
0 – 12
13 – 36
37 –48
49 – 60
6
Химия
0 – 12
13 – 36
37 –48
49 – 60
7
Биология
0 – 12
13 – 36
37 –48
49 – 60
8
География
0 – 12
13 – 36
37 –48
49 – 60
9
Всемирная история
0 – 12
13 – 36
37 –48
49 – 60
10
Русская литература
0 – 12
13 – 36
37 –48
49 – 60
11
Казахская литература
0 – 12
13 – 36
37 –48
49 – 60
12
Английский язык
0 – 8
9 – 24
25 – 32
33 – 40
13
Французский язык
0 – 8
9 – 24
25 – 32
33 – 40
14
Немецкий язык
0 – 8
9 – 24
25 – 32
33 – 40
15
Информатика
0 – 6