"Жамбыл облысының (қаланың, ауданның) Құрметті азаматы" атағын беру қағидаларын бекіту туралы
Жамбыл облыстық мәслихатының 2019 жылғы 12 қарашадағы № 40-3 шешімі. Жамбыл облысының Әділет департаментінде 2019 жылғы 15 қарашада № 4401 болып тіркелді
Ескерту. Шешімнің тақырыбы жаңа редакцияда – Жамбыл облыстық мәслихатының 31.05.2023 № 3-3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) шешімімен.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңына сәйкес Жамбыл облыстық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Осы шешімнің 1 қосымшасына сәйкес "Жамбыл облысының (қаланың, ауданның) Құрметті азаматы" атағын беру Қағидалары бекітілсін.
2. Осы шешімнің 2 қосымшасына сәйкес Жамбыл облыстық мәслихатының кейбір шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы шешімнің орындалуын бақылау Жамбыл облыстық мәслихатының құқықтық тәртіп, әлеуметтік-мәдени салалар, гендерлік саясат және қоғамдық ұйымдармен байланыс мәселелері жөніндегі тұрақты комиссиясына жүктелсін.
4. Осы шешім әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Облыстық мәслихаттың
хатшысы Б. Қарашолақов
Жамбыл облыстық мәслихатының
2019 жылғы "12" қарашадағы
№ 40-3 шешіміне 1 қосымша
"Жамбыл облысының (қаланың, ауданның) Құрметті азаматы" атағын беру Қағидалары 1. Жалпы ереже
1. Осы "Жамбыл облысының (қаланың, ауданның) Құрметті азаматы" атағын беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңына сәйкес әзірленді.
2. "Жамбыл облысының (қаланың, ауданның) Құрметті азаматы" атағын (бұдан әрі - Атақ) беру азаматтардың көп жылғы жемісті еңбегін, олардың қабілеті мен дарынын және бағалы бастамаларын қоғамның мойындап танығандығын білдіретін аса маңызды моральдық көтермелеу болып табылады. Ол азаматтардың еңбек және қоғамдық-саяси белсенділігін арттыруға, олардың Жамбыл облысын (қаланы, ауданды) экономикалық және әлеуметтік тұрғыдан дамытуға бағытталған күш-жігерін ынталандыруға, өскелең жас ұрпақты қазақстандық отансүйгіштік рухында тәрбиелеуге және халықтар арасында достықты нығайтуға арналған.
2. Атақ беру бойынша талаптар
3. Атақ ерекше сіңірген еңбегі үшін жалпы еңбек өтілі республикамен, облыспен (қаламен, ауданмен) 10 жылдан кем емес байланысты болса (10 жылға жетпеген жағдайда және облыспен (қаламен, ауданмен) байланысты болмаған жағдайда – республикалық деңгейдегі (қалаға, ауданға) аса үздік жетістіктері үшін) келесі талаптарға сәйкес келетін азаматтарға беріледі:

Об утверждении Правил присвоения звания "Почетный гражданин Жамбылской области (города, района)"
Решение Жамбылского областного маслихата от 12 ноября 2019 года № 40-3. Зарегистрировано Департаментом юстиции Жамбылской области 15 ноября 2019 года № 4401
Сноска. В заголовок решения внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется решением Жамбылского областного маслихата от 31.05.2023 № 3-3 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Жамбылский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить Правила присвоения звания "Почетный гражданин Жамбылской области (города, района)", согласно приложению 1 к настоящему решению.
2. Признать утратившими силу некоторые решения Жамбылского областного маслихата, согласно приложению 2 к настоящему решению.
3. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию Жамбылского областного маслихата по вопросам правопорядка, социально-культурной сферы, гендерной политики и связи с общественными объединениями.
4. Настоящее решение вступает в силу со дня его государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Секретарь областного
маслихата Б. Карашолаков
Приложение 1 к решению
Жамбылского областного маслихата
от "12" ноября 2019 года № 40-3
Правила присвоения звания "Почетный гражданин Жамбылской области (города, района)" 1. Общие положения
1. Настоящие Правила присвоения звания "Почетный гражданин Жамбылской области (города, района)" (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан".
2. Присвоение звания Почетный гражданин Жамбылской области (города, района)" (далее – Звание) является моральным поощрением признания общественностью плодотворной многолетней деятельности граждан, их способностей, дарований и ценных инициатив. Оно призвано повышать трудовую и общественно-политическую активность граждан, поощрять их усилия направленные на экономическое и социальное развитие Жамбылской области (города, района), воспитывать молодое поколение в духе казахстанского патриотизма и укрепления дружбы между народами.
2. Требования по присвоению Звания
3. Звание присваивается гражданам за особые заслуги, чей общий трудовой стаж связан с республикой, областью (городом, районом) не менее 10 лет (если менее 10 лет и не связано с областью (городом, районом) - то за выдающиеся достижения на республиканском уровне), соответствующим следующим требованиям:

1) соғыс кезіндегі ерліктері мен қаһармандығы, сондай-ақ бейбіт уақыттағы кәсіби міндеттерін немесе азаматтық борышын орындау кезіндегі жеке қаһармандығы үшін;
2) мемлекеттік, әскери және қоғамдық қызметтегі, демократияны дамытудағы, жариялылық пен әлеуметтік прогрестегі, рухани және интеллектуалдық әлеуеттегі жеткен зор жетістіктері үшін;
3) заңдылықты, құқықтық тәртіпті, қоғамдық қауіпсіздікті нығайтудағы белсенділігі үшін;
4) азаматтардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғаудағы көпжылғы белсенді еңбегі, қайырымдылыққа қосқан нақты үлесі мен ізгі істері үшін;
5) тәуелсіз Қазақстанның тұтастығын сақтаудағы, ұлтаралық келісім мен тұрақтылықты нығайтудағы жемісті еңбегі үшін;
6) облыстың әлеуметтік-экономикалық дамуына қосқан үлесі үшін;
7) жеткіншек ұрпаққа рухани-патриоттық тәрбие беруге және қоршаған ортаны қорғауға белсене қатысқаны үшін.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – Жамбыл облыстық мәслихатының 31.05.2023 № 3-3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) шешімімен.
4. Атақ шетел азаматтарына Жамбыл облысының (қаланың, ауданның), елдегі және шет елдердегі кескін келбетін көтеруге қосқан мол қоғамдық танымал үлесі үшін берілуі мүмкін.
5. Қайтыс болған адамдар Атақ беруге үміткер болып тиісті мәслихат сессиясының қарауына енгізілмейді.
6. Атақ берілмейді:
ұсынылған сәтте заңнамамен белгіленген тәртіппен жойылмаған немесе алынбаған соттылығы бар адамдарға;
сот іс-әрекетке қабілетсіз не іс-әрекет қабілеті шектеулі деп таныған адамдарға.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – Жамбыл облыстық мәслихатының 31.05.2023 № 3-3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) шешімімен.
3. Атақ беру тәртібі
7. Атақ Қазақстан Республикасындағы Ұлттық мереке – 25 қазанда атап өтілетін Республика күнінің құрметіне беріледі.
Тек соңғы екі жылда келіп түскен қолдаухаттар қаралады.
Қолдаухаттарды қабылдау ағымдағы жылдың 1 қыркүйегіне дейін жүзеге
асырылады. Белгіленген мерзімнен кеш келіп түскен ұсыныстар қаралмайды.
Жалпы жыл ішінде Атақ беру облыстық деңгейде он азаматқа дейін, Тараз қаласы мен аудандар деңгейінде жеті азаматқа дейін жүргізіледі.
Сонымен қатар, қажет болған жағдайда Ұлттық мерекеден бөлек, жыл ішінде облыс әкімінің ұсынымымен "Жамбыл облысының Құрметті азаматы" атағы берілуі мүмкін. Бұл жағдайда Атақ басқа да белгіленген мерзімдерде беріледі.

1) подвиги и проявление мужества в период войн, а также проявление личного мужества в мирное время при исполнении профессиональных обязанностей или гражданского долга;
2) за высокие достижения в государственной, военной и общественной деятельности, развитии демократии, гласности и социальном прогрессе, духовном и интеллектуальном потенциале;
3) за активность в укреплении законности, правопорядка, общественной безопасности;
4) за многолетнюю активную деятельность по защите прав и законных интересов граждан, реальный вклад в благотворительность и благие дела;
5) за плодотворную работу в сохранении целостности независимого Казахстана, укреплении межнационального согласия и стабильности;
6) за вклад в социально-экономическое развитие области;
7) за активное участие в духовно-патриотическом воспитании подрастающего поколения и защите окружающей среды.
Сноска. Пункт 3 - в редакции решения Жамбылского областного маслихата от 31.05.2023 № 3-3 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Звание может присваиваться иностранным гражданам за большой общественно признанный вклад в повышение имиджа Жамбылской области (города, района) в стране и за рубежом.
5. Кандидатура умершего человека на присвоение Звание не вноситься на рассмотрение сессии соответствующего маслихата.
6. Не присваивается Звание:
лицам, имеющим судимость, которая не погашена или не снята в установленном законодательством порядке на момент представления;
лицам, признанным судом недееспособными либо ограниченно дееспособными.
Сноска. Пункт 6 - в редакции решения Жамбылского областного маслихата от 31.05.2023 № 3-3 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Порядок присвоения Звания
7. Звание присваивается в честь национального праздника в Республике Казахстан – Дня Республики, который отмечается 25 октября.
Рассматриваются ходатайства, поступившие только за последние два года.
Прием ходатайств осуществляется до 1 сентября текущего года. Предложения, поступившие позднее установленного срока, не рассматриваются.
В целом в течение года присвоение Звания производится на областном уровне до десяти граждан, на уровне города Тараза и районов до семи граждан.
Кроме того, в случае необходимости, кроме национального праздника, в течение года по представлению акима области может быть присвоено звание "Почетный гражданин Жамбылской области". В этом случае Звание присваивается в другие установленные сроки.

Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – Жамбыл облыстық мәслихатының 31.05.2023 № 3-3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) шешімімен.
8. Атақ беру он жыл сайын қайталанып келетін Жамбыл облысының мерейтойына орай бір рет жүзеге асырылып, облыс деңгейінде он бес азаматқа дейін, аудандар мен Тараз қаласы деңгейінде он азаматқа дейін берілуі мүмкін.
9. Атақты тиісті мәслихат облыс (қала, аудан) әкімінің ұсынымы бойынша береді.
10. Егер еңбек өтілі мен өмірбаяны облыспен байланысты болса, Атақ облыстық деңгейде беріледі, облыспен байланысты болмаған жағдайда республикалық деңгейдегі аса үздік жетістіктері ескеріле отырып беріледі.
Сондай-ақ, еңбек өтілі мен өмірбаяны тек қаламен (ауданмен) байланысты болған жағдайда, Атақ қалалық (аудандық) деңгейде беріледі, ал қаламен (ауданмен) байланысты болмаған жағдайда, республикалық деңгейдегі аса үздік жетістіктері ескеріле отырып беріледі.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – Жамбыл облыстық мәслихатының 31.05.2023 № 3-3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) шешімімен.
11. Атақты беру туралы қолдаухатты еңбек және шығармашылық ұжымдары, қоғамдық және діни бірлестіктер, саяси партиялар, тиісті мәслихат депутаттары және өзге де бастамашылық топтар (бұдан әрі – бастамашылық топтар) ұсына алады.
Сонымен қатар, бір бастамашылық топтан ағымдағы күнтізбелік жылы тек бір кандидатураға қатысты Атақ беру туралы қолдаухат енгізілуі мүмкін.
12. Қолдаухатқа бірінші басшы немесе тиісті уәкілетті адам қол қояды, онда атақ берілетін үміткердің нақты еңбектері көрсетіледі.
13. Қолдаухатта кандидаттың өмірбаяндық негізгі мәліметтері, оның Жамбыл облысы (қала, аудан) алдындағы жетістіктері мен сіңірген еңбегін сипаттайтын дәлелді құжаттары қоса тіркеліп, сонымен қатар:
1) мінездеме, дәлелді құжаттарының көшірмелерімен қоса мемлекеттік және басқа да наградаларының тізбесі;
2) жиналыс шешімінің хаттамасы, кандидаттың өмірбаяны;
3) жеке куәліктің/паспорттың көшірмесі;
4) соттылық, әкімшілік жаза белгілеу жөніндегі мәліметтері;
5) осы Қағидалардың қосымшасына сәйкес нысан бойынша айрықша еңбегін сипаттайтын ақпараттарды қамтитын марапат қағазы;
6) кандидаттың 3х4 сантиметр (2 дана) және 6х9 сантиметр (1 дана) көлеміндегі фотосуреттері тіркеледі.
14. Атақ беру туралы өз кандидатураларын өз бетімен ұсынған тұлғалардан келіп түскен қолдаухаттары қаралмайды.

Сноска. Пункт 7 - в редакции решения Жамбылского областного маслихата от 31.05.2023 № 3-3 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Присвоение Звания осуществляется единожды по случаю повторяющейся юбилейной даты Жамбылской области каждые десять лет и может быть присвоено на уровне области до пятнадцати, на уровне районов и города Тараз до десяти гражданам.
9. Звание присваивается соответствующим маслихатом по представлению акима области (города, района).
10. Если стаж работы и биография связаны с областью, Звание присваивается на областном уровне, если не связано с областью, присваивается с учетом лучших достижений республиканского уровня.
Также, если стаж работы и автобиография связаны только с городом (районом), Звание присваивается на уровне города (района), а если не связано с городом (районом), то присваивается с учетом выдающихся достижений на республиканском уровне.
Сноска. Пункт 10 - в редакции решения Жамбылского областного маслихата от 31.05.2023 № 3-3 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Ходатайство о присвоении Звания могут представить трудовые и творческие коллективы, общественные и религиозные объединения, политические партии, депутаты соответствующего маслихата и иные инициативные группы (далее – инициативные группы).
При этом, от одной инициативной группы ходатайство о присвоении Звания может быть представлена в отношении только одного кандидата в течении календарного года.
12. Ходатайство подписывается первым руководителем или соответствующим уполномоченным лицом, в нем указываются конкретные заслуги кандидатов на присвоение звания.
13. В ходатайстве указываются основные биографические данные кандидата, краткое описание его достижений и заслуг перед Жамбылской областью (городом, районом) с подтверждающими документами, а также прилагаются:
1) характеристика, перечень имеющихся государственных и иных наград, с приложеными копиями подтверждающих документов;
2) протокол решения собрания, автобиография кандидата;
3) копия удостоверения личности/паспорта;
4) сведения о судимости, административном взыскании;
5) наградной лист, содержащий сведения, описывающие особые заслуги по форме, согласно приложению к настоящим Правилам;
6) фотографии кандидата размером 3 х 4 сантиметра (2 штуки) и 6 х 9 сантиметров (1 штука).
14. Ходатайства поступившие от лиц, выдвинувших свои кандидатуры на присвоение Звания самостоятельно, не рассматриваются.

15. Бір үміткерге берілетін қолдау хатты енгізу тиісті мәслихаттың бір шақырылым кезеңінде екі реттен аспауы тиіс.
16. Қолдау хат облыс (қала, аудан) әкімінің атына жолданады, облыс (қала, аудан) әкімі өз кезегінде қолдау хатты "Жамбыл облысының (қаланың, ауданның) Құрметті азаматы" атағын беру жөніндегі комиссияның (бұдан әрі – Комиссия) қарауына жібереді.
17. Комиссия осы Ережелерге сәйкес үміткерлерге қатысты барлық жағдайды анықтайды және құжаттардың растығына тексеру жүргізеді.
18. Саны 9 (тоғыз) адамнан тұратын комиссияның шешімі көпшілік дауыспен қабылданады.
19. Облыс (қала, аудан) әкімдігінің қаулысымен құрылатын және тиісті мәслихаттың шешімімен бекітілетін комиссияның құрамына мемлекеттік органдардың, үкіметтік емес ұйымдардың, қоғамдық пікір көшбасшыларының өкілдері және тиісті мәслихаттың депутаттары енгізілуі мүмкін.
20. Комиссия ұсынымдары ашық дауыс беру жолымен қабылданады және уәкілетті адамға жiберіледi. Комиссия мүшелерi дауыс беру кезiнде қалыс қалмайды және отырыстарға алмасу құқығынсыз қатысады.
Комиссияның қызметіне қандай да бір араласуға жол берілмейді.
21. Дауыстар тең болған кезде төрағалық етушінің даусы шешуші болады.
22. Көпшіліктің шешімімен келіспеген Комиссия мүшесі өзінің ерекше пікірін жазбаша түрде білдіре алады, оны Комиссия төрағасына ұсынады және оны Комиссия отырысының хаттамасына тіркейді.
23. Комиссияның шешімі ұсыну сипатында болады және комиссия төрағасы мен барлық мүшелері қол қоятын хаттамамен ресімделеді.
24. Комиссия қолдау хатты қарау нәтижесі бойынша облыс (қала, аудан) әкіміне атақ беру туралы ұсынымды тиісті мәслихатының қарауына енгізуді немесе тиісті себептерін көрсете отырып, одан бас тартуды (кері қайтаруды) ұсынады.
25. Атақты беру туралы мәселені қарау және шешім қабылдау Атаққа ұсынылған тұлғаның қатысуынсыз жүзеге асырыла алады.
26. Тиісті мәслихаттың Атақ беру туралы шешімі бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланады.
4. Төсбелгі мен куәлікті тапсыру тәртібі
27. "Жамбыл облысының (қаланың, ауданның) Құрметті азаматы" төсбелгісін, куәлігін, ескерткіш лентасын тапсыру облыс (қала, аудан) әкімімен және тиісті мәслихат хатшысымен салтанатты жағдайда жүргізіледі.
28. Атақ беру туралы куәлікке облыс (қала, аудан) әкімі және тиісті мәслихат хатшысы қол қояды.
29. Атақ алған тұлғалар куәлік пен төс белгінің сақталуын қамтамасыз етулері тиіс. Атақ берілгендігін растайтын құжаттар жоғалған жағдайда, оны иеленген тұлға өзінің құқықтарын сақтап қалады және оған атақ беру туралы құжаттардың көшірмелері тиісті мәслихаттың шешімімен беріледі, ал төсбелгі қайталап берілмейді.

15. Ходатайства на одного и того же кандидата могут вноситься не более двух раз в период одного созыва соответствующего маслихата.
16. Ходатайство направляется акиму области (города, района), в свою очередь аким области (города, района) направляет ходатайство на рассмотрение Комиссии по присвоению Звания (далее - Комиссия).
17. В соответствии с настоящими Правилами Комиссия определяет все обстоятельства относительно претендента и проверяет достоверность представленных документов.
18. Решение принимается большинством голосов членов Комиссии, состоящей из 9 (девять) человек.
19. В состав комиссии созданной постановлением акимата и утвержденный решением соответствующего маслихата может быть включены представители государственных органов, неправительственных организации, лидеры общественного мнения и депутаты соответствующего маслихата.
20. Решения Комиссии принимаются путем открытого голосования. Члены Комиссии не воздерживаются при голосовании и участвуют в заседаниях без права замены.
Не допускается какое-либо вмешательство в деятельность Комиссии.
21. При равенстве голосов голос председательствующего является решающим.
22. Член Комиссии, не согласный с решением большинства, может изложить в письменном виде свое особое мнение, которое вручается председателю Комиссии и приобщается им к протоколу заседания Комиссии.
23. Решение Комиссии носит рекомендательный характер и оформляется протоколом, подписываемый председателем и всеми ее членами.
24. Комиссия рекомендует акиму области (города, района) внести представление о присвоении Звания на рассмотрение соответствующего маслихата, либо отклонить (вернуть) его, с указанием соответствующих причин.
25. Рассмотрение вопроса и принятие решения о присвоении Звания может осуществляться в отсутствии представляемого к Званию лица.
26. Решение соответствующего маслихата о присвоении Звания публикуется в средствах массовой информации.
4. Порядок вручения удостоверения и нагрудного знака
27. Вручение нагрудного знака, удостоверения, памятной ленты "Почетный гражданин Жамбылской области (города, района)" производится в торжественной обстановке акимом области (города, района) и секретарем соответствующего маслихата.
28. Удостоверение о присвоении Звания подписывают аким области (города, района) и секретарь соответствующего маслихата.
29. Лица получившие Звания должны обеспечивать сохранность удостоверения и нагрудного знака. В случае утери лицом документов подтверждающие присвоения Звания, он сохраняет свои права и ему повторно выдается копия документов решением соответствующего маслихата, а нагрудный знак повторно не выдается.

30. Атақ өмірлік болып табылады. Оның берілуі туралы құжаттар және төсбелгі отбасына естелік ретінде сақтауға қалдырылады немесе мұрагерлерінің келісімі бойынша жергілікті мұражайға өткізілуі мүмкін.
31. Облыстың (қаланың, ауданның) құрмет кітабына Атаққа ие болған азаматтардың аттарын тіркеу осы Қағидалардың 6 тарауында айқындалған тәртіппен жүргізіледі.
32. Атақ беру мәселелері жөніндегі құжаттамаларды жүргізу және есепке алу, дипломдарды, куәліктерді және төсбелгілерді, ескерткіш ленталарын, облыстың (қаланың, ауданның) Құрмет кітабын әзірлеу және ресімдеу, талапқа сай сақтау облыс (қала, аудан) әкімдігінің тиісті ішкі саясат басқармасымен (бөлімімен) жүзеге асырылады. Облыстың (қаланың, ауданның) құрмет кітабын, төсбелгілер мен оларға куәліктерді, дайындау шығындарын қаржыландыру тиісті жергілікті бюджеттің есебінен жүзеге асырылады.
33. Құрметті азаматтар тиісті мәслихат немесе тиісті әкімдік тарапынан мемлекеттік мерекелерге, Жамбыл облысының (қаланың, ауданның) күніне және басқа да маңызды оқиғаларға арналған шараларға құрметті қонақ ретінде шақырылады.
5. Атақтан айыру негіздемелері
34. Атақ берілген азамат тиісті мәслихаттың шешімімен мына жағдайда атақтан айрылуы мүмкін:
1) қылмыс жасағаны үшін соттың айыптау үкімі заңды күшіне енгенде;
2) атақ беру туралы қолдау хат енгізген құзырлы органның ұсынымы
бойынша қоғамның айрықша назарын аударған өрескел іс-әрекет жасағаны үшін.
35. Атағынан айыру жағдайында, Атақтан айырылатын тұлғадан куәлігі, төсбелгісі, құрмет лентасы қайтарылады, сонымен бірге облыстың (қаланың, ауданың) Құрмет Кітабында тиісті жазба жазылады.
36. Осы Ереженің 34-тармағында көзделген негіздер бойынша Атақтан айырылған азамат қайталап атақ беруге ұсыныла алмайды.
37. Заңсыз сотталған және толық ақталған азаматтардың Атаққа ие болу құқықтары сот шешімімен қалпына келтіріледі.
6. "Құрмет кітабын" жүргізу тәртібі
38. 1999 жылдан бастап берілген Жамбыл облысының (қаланың, ауданның) құрметті азаматтарының есімі "Құрмет кітабына" каллиграфиялық жазумен хронологиялық тәртіппен енгізіледі.
39. "Құрмет кітабы" тікбұрышты, өлшемдері 30х40 см болуы керек. Мұқабасы қанық қоңыр былғары түстен жасалып, оюлары ұлттық нақышта (қошқар мүйіз) күміс немесе алтын жалатылған болуы қажет. Мұқабаның ортасында "Жамбыл облысының (қаланың, ауданның) құрметті азаматы" эмальмен басылған төсбелгі орнатылады (қалалар және аудандар төсбелгілері "Облыстың құрметті азаматы" төсбелгісіне сәйкестендірілуі керек).
Кітаптың сипаттамасы:
кітаптың арнайы кітап салғышы болуы қажет;
мұқабаның ішкі беті ақ түсті болуы қажет;
бірінші беті – таза (бөлу беті) болуы қажет;
екінші бетінде – "Жамбыл облысының құрметті азаматтарының "Құрмет кітабы" деген сөз және облыс (қала, аудан) гербісі орналастырылады;
үшінші бетінде – Жамбыл облысының (қаланың, ауданның) құрметті азаматтар атағын беру тарихы жазылады;

30. Звание является пожизненным. Документы и нагрудный знак о его присвоении оставляются семье на хранение, как память, либо по согласию наследников может быть передан в местный музей.
31. Регистрация имен граждан обладающих Званиям в книге почета области (города, района) производится в порядке, определенном главой 6 настоящих Правил.
32. Ведение документации и учҰта по вопросам присвоения Звания, изготовление, оформление и хранение дипломов, удостоверений и нагрудных знаков, памятных лент, книги Почета области (города, района) осуществляется областным управлением (городским, районным отделом) внутренней политики. Финансирование затрат на изготовление книги почета области (города, района), нагрудных знаков и удостоверений к ним, осуществляется за счет соответствующего местного бюджета.
33. Почетные граждане считаются почетными гостями и могут быть приглашены соответствующими маслихатами или акиматами на мероприятия, посвященные государственным праздникам, ко дню Жамбылской области (города, района) и мероприятиям посвещенных другим важным событиям.
5. Основания лишения Звания
34. Гражданин, которому присвоено Звание, может быть лишен его по решению соответствующего маслихата в случаях:
1) после вступления обвинительного приговора суда в законную силу за совершение преступления;
2) совершения негативных проступков, вызвавших большой общественный резонанс, по представлению органа, внесшего ходатайство о присуждении Звания.
35. В случае лишения Звания у лица, лишенного Звания изымаются удостоверение, нагрудный знак, памятная лента, а также производится соответствующая запись в Книге Почета области (города, района).
36. Гражданин, лишенный Звания по основаниям, предусмотренным пунктом 34 настоящих Правил, не может быть повторно выдвинут на присвоение Звания.
37. Граждане, незаконно осужденные и реабилитированные полностью, по решению суда восстанавливаются в правах на Звание.
6. Порядок ведения "Книги почҰта"
38. Имена почҰтных граждан Жамбылской области (города, района), получивших Звание с 1999 года заносятся в "Книгу почҰта" каллиграфическим почерком в хронологическом порядке.
39. "Книга почҰта" должна быть прямоугольной и соответствовать формату 30х40 см. Обложка должна быть из кожи коричневого цвета, орнамент в национальном стиле (рога кошкара), покрытый серебром или позолотой. В центре обложки размещается знак "ПочҰтный гражданин Жамбылской области (города, района)", покрытый эмалью. (Знаки городов, районов должны соответствовать знаку "ПочҰтный гражданин области").
Характеристика книги:
книга должна иметь специальный футляр;
внутренняя сторона обложки должна быть белого цвета;
первая страница (разделительная) должна быть чистой;
на второй странице указывается - "Книга почҰта" почетных граждан Жамбылской области", а также размещается изображение герба области (города, района);
на третьей странице записывается история присвоения звания почҰтного гражданина Жамбылской области (города, района);

келесі беттің сол жағында құрметті азаматтың 6х9 өлшемдегі суреті (төсбелгі және ескерткіш лентасымен) орналастырылады, оң жағында аты-жөні, туылған жылы, атақ алған жылы, хаттама нөмірі, қысқаша өмірбаяны алтын әріптермен жазылады.
40. Бір азаматқа бір жұқа пергамент қағазымен бөлінген жеке бет арналады.
41. "Құрмет кітабын" жүргізу облыс (қала, аудан) әкімдігінің тиісті ішкі саясат басқармасымен (бөлімімен) жүзеге асырылады.
42. Жамбыл облысының (қаланың, ауданның) құрметті азаматтарының "Құрмет кітабы" облыстық (қалалық, аудандық) мұражайда сақталады.
"Жамбыл облысының
(қаланың, ауданның) құрметті азаматы"
атағын беру Қағидаларына қосымша
Марапат қағазы
1. Тегі, аты, әкесінің аты ______________________________________
2. Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН)_________________________
3. Туылған күні және жері ___________________________________________
4. Білімі _________________________________________________________
_________________________________________________________________
(ЖОО-ның атауы және бітірген уақыты)
5. Жұмыс орны, атқарып отырған лауазымы _____________________________
6. Жалпы еңбек өтілі: ___________
7. Cаладағы еңбек өтілі: _________
8. Осы еңбек ұжымындағы еңбек өтілі: ____________
6. Тәртіптік жазаға тартылғаны туралы ақпарат ____________________
(қашан тартылған)
7. Нақты айрықша сіңірген еңбегі көрсетілген мінездеме ():
__________________________________________________________________
(нақты еңбектерін көрсете отырып)
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Басшының қолы
М.О.
Жамбыл облыстық мәслихатының
2019 жылғы "12" қарашадағы
№ 40-3 шешіміне 2 қосымша
Жамбыл облыстық мәслихатының күші жойылған кейбір шешімдерінің тізбесі
1. "Жамбыл облысының (қаланың, ауданның) құрметті азаматы" атағын беру Қағидалары туралы" Жамбыл облыстық мәслихатының 2013 жылғы 27 қыркүйектегі № 17-8 шешімі (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2032 болып тіркелген, 2013 жылдың 5 қарашасында "Ақ жол" газетінде жарияланған).
2. "Жамбыл облысының (қаланың, ауданның) құрметті азаматы" атағын беру Қағидалары туралы" Жамбыл облыстық мәслихатының 2013 жылғы 27 қыркүйектегі № 17-8 шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Жамбыл облыстық мәслихатының 2014 жылғы 25 қыркүйектегі № 29-8 шешімі (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2348 болып тіркелген, 2014 жылдың 16 қазанында "Ақ жол" газетінде, 2014 жылдың 31 қазанында "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған).

на левой части следующей страницы размещается фотография почҰтного гражданина размером 6х9 (с нагрудным знаком и памятной лентой), в правой части золотистыми буквами записывается фамилия, имя, отчество гражданина, год рождения, год присвоения почҰтного звания, номер протокола, краткая биография.
40. На одного гражданина отводится отдельная страница, которая разделяется тонким пергаментным листом.
41. Ведение "Книги почҰта" производится областным управлением (городским, районным отделом) внутренней политики.
42. "Книга почҰта" почетных граждан Жамбылской области (города, района)" хранится в областном (городском, районном) музее.
Приложение к Правилам присвоения
звания "Почетный гражданин
Жамбылской области (города, района)"
Наградной лист
1. Фамилия, имя, отчество ______________________________________
2. Индивидуальный идентификационный номер (ИИН)_________________________
3. Дата и место рождения: ____________________________________________________
__________________________________________________________________________
4. Образование: _________________________________________________________
_________________________________________________________________
(название ВУЗ и год окончания)
5. Должность, место работы, службы _____________________________
6. Общий стаж работы: ___________
7. Стаж работы в отрасли: _________
8. Стаж работы в этом коллективе: ____________
6. Сведения о дисциплинарных взысканиях __________________
(когда)
7. Характеристика с указанием конкретных особых заслуг
награждаемого: _____________________________________________________
(указывая особые заслуги)
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Подпись руководителя
М.О.
Приложение 2 к решению
Жамбылского областного маслихата
от "12" ноября 2019 года № 40-3
Перечень утративших силу некоторых решений Жамбылского областного маслихата
1. Решение Жамбылского областного маслихата от 27 сентября 2013 года № 17-8 "О Правилах присвоения звания "Почетный гражданин Жамбылской области (города, района)" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2032, опубликовано 5 ноября 2013 года в газете "Знамя труда").
2. Решение маслихата Жамбылской области от 25 сентября 2014 года № 29-8 "О внесении изменений и дополнений в решение Жамбылского областного маслихата от 27 сентября 2013 года № 17-8 "О Правилах присвоения звания Почетный гражданин Жамбылской области (города, района)" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2348, опубликовано 16 октября 2014 года в газете "Знамя труда", 31 октября 2014 года в Информационно-правовой системе "Әділет").

3. "Жамбыл облысының (қаланың, ауданның) құрметті азаматы" атағын беру Қағидалары туралы" Жамбыл облыстық мәслихатының 2013 жылғы 27 қыркүйектегі № 17-8 шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Жамбыл облыстық мәслихатының 2015 жылғы 21 тамыздағы № 39-5 шешімі (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2771 болып тіркелген, 2015 жылдың 1 қазанында "Ақ жол" газетінде, 2015 жылдың 7 желтоқсанына "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған).
4. "Жамбыл облысының (қаланың, ауданның) құрметті азаматы" атағын беру Қағидалары туралы" Жамбыл облыстық мәслихатының 2013 жылғы 27 қыркүйектегі № 17-8 шешіміне толықтыру енгізу туралы" Жамбыл облыстық мәслихатының 2016 жылғы 21 қарашадағы № 6-3 шешімі (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3222 болып тіркелген, 2016 жылдың 30 қарашасында "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде, 2016 жылдың 5 желтоқсанында Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде электрондық түрде жарияланған жарияланған).

3. Решение маслихата Жамбылской области от 21 августа 2015 года № 39-5 "О внесении изменений и дополнений в решение Жамбылского областного маслихата от 27 сентября 2013 года № 17-8 "О Правилах присвоения звания "Почетный гражданин Жамбылской области (города, района)" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2771, опубликовано 1 октября 2015 года в газете "Знамя труда", 7 декабря 2015 года в Информационно-правовой системе "Әділет").
4. Решение Жамбылского областного маслихата от 21 ноября 2016 года № 6-3 "О внесении дополнения в решение Жамбылского областного маслихата от 27 сентября 2013 года № 17-8 "О Правилах присвоения звания "Почетный гражданин Жамбылской области (города, района)" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 3222, опубликовано 30 ноября 2016 года в Информационно-правовой системе "Әділет", 5 декабря 2016 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде).