"Аумақты аймақтарға бөлу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2009 жылғы 31 желтоқсандағы № 767 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 30 қаңтардағы № 25 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 6 ақпанда № 19990 болып тіркелді.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Аумақты аймақтарға бөлу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2009 жылғы 31 желтоқсандағы № 767 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6027 болып тіркелген, 2010 жылы 7 шілдеде Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағының № 10 санында жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
бұйрықтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Өңірлендіру, аумақты аймақтарға, компартментке бөлу қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Өңірлендіру, аумақты аймақтарға, компартментке бөлу қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Аумақты аймақтарға бөлу қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Ветеринариялық, фитосанитариялық және тамақ қауіпсіздігі департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
С. Омаров
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2020 жылғы 30 қаңтары
№ 25 бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
міндетін атқарушының
2009 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 767 бұйрығымен
бекітілген
Өңірлендіру, аумақты аймақтарға, компартментке бөлу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Өңірлендіру, аумақты аймақтарға, компартментке бөлу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Ветеринария туралы" 2002 жылғы 10 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 8-бабы 24) тармақшасына сәйкес әзірленді және өңірлендіру, аумақты аймақтарға, компартментке бөлудің тәртібін айқындайды.

О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 31 декабря 2009 года № 767 "Об утверждении Правил деления территории на зоны"
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 января 2020 года № 25. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 февраля 2020 года № 19990
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 31 декабря 2009 года № 767 "Об утверждении Правил деления территории на зоны" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6027, опубликован 7 июля 2010 года в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан № 10) следующие изменения:
заголовок приказа изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил регионализации, деления территории на зоны, компартмент";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила регионализации, деления территории на зоны, компартмент.";
Правила деления территории на зоны, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту ветеринарной, фитосанитарной и пищевой безопасности Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
С. Омаров
Приложение
к приказу Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 30 января 2020 года № 25
Утверждены
приказом исполняющего
обязанности Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2009 года № 767
Правила регионализации, деления территории на зоны, компартмент
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила регионализации, деления территории на зоны, компартмент (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 24) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 10 июля 2002 года "О ветеринарии" (далее – Закон) и определяют порядок регионализации, деления территории на зоны, компартмент.

2. Қағидалар облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдарына, ветеринария саласындағы уәкілетті органның ведомствосына (бұдан әрі – ведомство), сондай-ақ қызметтерi белгіленген аймақтар, компартмент және өңірлендіру аумағында жүзеге асырылатын жеке және заңды тұлғаларға қолданылады.
3. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) өңір – жануарлардың субпопуляциясы ветеринариялық-санитариялық бақылау мен қадағалауға жататын объектілерді бақылау (қадағалау), олардың профилактикасы, жойылуы және биологиялық қауіпсіздігін қамтамасыз етудің ветеринариялық-санитариялық шаралары қабылданатын жұқпалы ауру бойынша белгілі бір зоосанитариялық мәртебеге ие әкімшілік-аумақтық бірлік аумағының әкімшілік шекараларымен шектелген бөлігі;
2) өңірлендіру – жануарлардың субпопуляциясы мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау мен қадағалауға жататын объектілерді ветеринариялық бақылау мен қадағалау, олардың профилактикасы, жойылуы және биологиялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету шаралары қолданылатын жұқпалы ауру бойынша белгілі бір зоосанитариялық мәртебеге ие болатын мемлекеттің немесе оның әкімшілік-аумақтық бірлігінің (ауыл, кент, ауылдық округ, қаладағы аудан, қала, аудан, облыс) мәртебесін айқындау процесі;
3) компартмент – сауда мақсатында ветеринариялық бақылау мен қадағалау, профилактика және биологиялық қауіпсіздік шаралары қолданылатын бір немесе бірнеше ауру бойынша белгілі бір зоосанитариялық мәртебеге ие, биологиялық қауіпсіздікті басқарудың бірыңғай жүйесі бар бір немесе бірнеше мал өсіру шаруашылығы жануарларының субпопуляциясы.
Компартментке жануарлардан алынатын өнімнің залалсыздандырылуына кепілдік беретін технологиялық сатылардан өткен, жануарлардан алынатын өнім ғана сақталатын немесе өңделетін объектілерді қоспағанда, аумақтарында көрсетілген мал өсіру шаруашылықтарында күтіп-бағылатын жануарларды сою, сондай жануарлардан алынатын өнімді өңдеу мен сақтау жүзеге асырылатын объектілер жатуы мүмкін;
4) компартменттеу – мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау мен қадағалауға жататын объектілердің биологиялық қауіпсіздігін басқару жүйесін бағалау үшін жүзеге асырылатын рәсім.
4. Өңірлендіру, аумақты аймақтарға, компартментке бөлу "Ветеринария саласындағы нормативтік құқықтық актілерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 30 қазандағы № 7-1/559 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді тіркеу тізілімінде № 9891 болып тіркелген) бекітілген Профилактикасы, диагностикасы және жойылуы республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын жануарлардың аса қауіпті ауруларының тізбесіне (бұдан әрі – Тізбе) енгізілген аса қауіпті аурулар бойынша жүзеге асырылады.

2. Правила распространяются на местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения и столицы, ведомство уполномоченного органа в области ветеринарии (далее – ведомства), а также физические и юридические лица, деятельность которых осуществляется на территориях установленных зон, компартмента и регионализации.
3. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) регион – ограниченная административными границами часть территории административно-территориальной единицы, на которой субпопуляция животных обладает определенным зоосанитарным статусом по заразной болезни, в отношении которой принимаются ветеринарно-санитарные меры контроля (надзора), профилактики, искоренения и обеспечения биологической безопасности объектов, подлежащих ветеринарно-санитарному контролю и надзору;
2) регионализация – процесс определения статуса государства или его административно-территориальной единицы (село, поселок, сельский округ, район в городе, город, район, область) по заразной болезни, на которой субпопуляция животных обладает определенным зоосанитарным статусом по заразной болезни, в отношении которой принимаются меры ветеринарного контроля и надзора, профилактики, ликвидации и обеспечения биологической безопасности объектов, подлежащих государственному ветеринарно-санитарному контролю и надзору;
3) компартмент – субпопуляция животных одного или нескольких животноводческих хозяйств с единой системой управления биологической безопасностью, обладающая определенным зоосанитарным статусом по одной или нескольким болезням, в отношении которых принимаются меры ветеринарного контроля и надзора, профилактики и биологической безопасности в целях торговли.
К компартменту могут относиться объекты, на территориях которых осуществляются убой животных, содержащихся в указанных животноводческих хозяйствах, переработка и хранение продукции животного происхождения, полученной от таких животных, за исключением объектов, на которых хранится или перерабатывается исключительно продукция животного происхождения, прошедшая технологические стадии, гарантирующие ее обеззараживание;
4) компартментализация – процедура, осуществляемая для оценки системы управления биологической безопасностью объектов, подконтрольных государственному ветеринарно-санитарному контролю и надзору.
4. Деление территории на зоны, компартмент и регионализация осуществляется по особо опасным болезням сельскохозяйственных животных, включенным в Перечень особо опасных болезней животных, профилактика, диагностика и ликвидация которых осуществляется за счет бюджетных средств, утвержденный приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 октября 2014 года № 7-1/559 "Об утверждении нормативных правовых актов в области ветеринарии" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9891) (далее – Перечень).

5. Өңірлендіру, аумақты аймақтарға, компартментке бөлу:
1) басқа мемлекеттерден жануарлардың жұқпалы және экзотикалық ауруларының әкелінуі мен таралуының алдын алу;
2) ветеринариялық іс-шараларды жоспарлау;
3) халықаралық сауданы жүзеге асыру үшін жүргізіледі.
6. Жануарлардың жұқпалы ауруларының таралуына (туындауына) және өткізілетін ветеринариялық іс-шараларға қарай аймақтардың мынадай типтері анықталады:
1) саламатты аймақ;
2) бақылау аймағы;
3) буферлік (қорғаныш) аймақ;
4) саламатсыз аймақ;
5) Қазақстан Республикасымен ратификацияланған халықаралық шарттарға сәйкес айқындалған өзге де аймақтар.
2-тарау. Жануарлардың аса қауіптi аурулары таралған (туындаған) кезде аумақты аймақтарға бөлу тәртібі
7. Жануарлардың Тізбеге енген аса қауіптi аурулары таралған (туындаған) жағдайда аумақты аймақтарға бөлу:
1) індет ошағын эпизоотиялық зерттеп-қарау (ауруға шалдығу деңгейі, инфекция көздерінің, тасымалдау факторларының, ауруға бейім жануарлардың болуы, індет ошағының шекарасын зерттеп-қарау, аурудың таралу дәрежесі және барысы, инфекция қоздырғышының таралу тәуекелі, жануарлардың немесе ауруға шалдығу мәртебесі әртүрлі жануарлардың немесе табынның аймақтар маңында топтануы);
2) географиялық ерекшеліктер (өсімдіктер, ландшафт және басқа да географиялық ерекшеліктер);
3) басқа факторлар (елді мекеннің, мал шаруашылығы объектілерінің, жануарлардың орналасу тығыздығы, инфрақұрылымның дамығандығы, жергілікті және республикалық маңызы бар трассалардың, темір жолдардың, порттардың, әуежайлардың, сауда жолдарының, өңдеу кәсіпорындарының болуы және басқа факторлар) негізінде жүзеге асырылады.
8. Аймақтардың радиусы инфекция қоздырғышының түріне қарай белгіленеді, бірақ эпизоотиялық ошақ тіркелген жердің айналасынан 3 (үш) километрден кем болмауы тиіс.
Аймақтардың радиусы осы Қағидалардың 6-тармағында көрсетілген аймақтардың типтеріне байланысты өзгереді.
9. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы аумақты бөлу туралы шешімді:
1) Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 9 ақпандағы № 7-1/86 бұйрығымен бекітілген Шектеу іс-шараларын және карантинді белгілеу немесе алып тастау қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10414 болып тіркелген) (бұдан әрі – Шектеу іс-шараларын және карантинді белгілеу немесе алып тастау қағидалары) сәйкес қабылданған тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктердің жергілікті атқарушы органдарының (әкімдерінің) шектеу іс-шараларын немесе карантинді белгілеу туралы шешімінің;

5. Деление территории на зоны, компартмент и регионализация осуществляется для:
1) предотвращения заноса и распространения заразных и экзотических болезней животных из других государств;
2) планирования ветеринарных мероприятий;
3) осуществления международной торговли.
6. В зависимости от распространения (возникновения) заразных болезней животных и проводимых ветеринарных мероприятий выделяются следующие типы зон:
1) благополучная зона;
2) зона наблюдения;
3) буферная (защитная) зона;
4) неблагополучная зона;
5) иные зоны, определенные в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.
Глава 2. Порядок деления территории на зоны при распространении (возникновении) особо опасной болезни животных
7. Деление территории на зоны в случае распространения (возникновения) особо опасной болезни животных, включенной в Перечень осуществляется на основании:
1) эпизоотологического обследования очага (уровень заболеваемости, наличие источников инфекции, факторов передачи, восприимчивых животных, обследование границ очага, степень распространения и течение болезни, риск распространения возбудителя инфекции, скопление животных или стада с различным статусом заболеваемости вблизи зон);
2) географических особенностей (растительность, ландшафт и другие географические особенности);
3) других факторов (плотность населенных пунктов, животноводческих объектов, животных, развитость инфраструктуры, наличие трасс местного и республиканского значений, железных дорог, портов, аэропортов, торговых путей, наличие перерабатывающих предприятий и других факторов).
8. Радиус зон устанавливается в зависимости от вида возбудителя инфекции, но не менее 3 (трех) километров вокруг места, где зарегистрирован эпизоотический очаг.
Радиус зон изменяется в зависимости от типов зон указанных в пункте 6 настоящих Правил.
9. Местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы выносит решение о делении территории на зоны на основании:
1) решения местных исполнительных органов (акимов) соответствующих административно-территориальных единиц об установлении ограничительных мероприятий или карантина, принятого в соответствии с Правилами установления или снятия ограничительных мероприятий и карантина, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 9 февраля 2015 года № 7-1/86 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10414) (далее – Правила установления или снятия ограничительных мероприятий и карантина);

2) тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің бас ветеринариялық-санитариялық инспекторы осы Қағидалардың 6-тармағында көрсетілген аймақтардың типтерін есепке ала отырып анықтаған аса қауіпті инфекцияның таралу масштабының негізінде шығарады.
10. Жануарлардың аса қауіпті ауруы тараған (туындаған) жағдайда, аумақты аймақтарға бөлуге Дүниежүзілік жануарлар саулығы ұйымының Жерүсті жануарларының саулығы кодексінің (бұдан әрі – ХЭБ кодексі) ұсынымдарына және (немесе) талаптарына, Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2017 жылғы 10 қарашадағы № 79 шешімімен бекітілген Жануарлардың аса қауіпті, карантиндік және зооноздық ауруларының профилактикасы, диагностикасы, оқшаулау және жою және өңірлендіру мен компартменттеу жүргізу кезінде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің өзара әрекеттесу тәртібіне (бұдан әрі – Тәртіп) сәйкес жүзеге асырылатын компартмент ескеріле отырып жол беріледі.
Компартменттеуді есепке алу кезінде аумақты аймақтарға бөлу туралы шешімде ақпарат көрсетіледі.
11. Аумақты аймақтарға бөлу туралы шешімде белгіленетін аймақтардың радиусы және аймақтардағы ауылдық округтер (елді мекендер) атаулары көрсетіледі.
12. Аймақтар екі және одан көп облыстардың аумағын қамти отырып белгіленген кезде тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктердің жергілікті атқарушы органдарының аумақты аймақтарға бөлу туралы шешімі қабылданады.
13. Тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктердің мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторлары аймақтарды белгілеуге қажетті негізгі параметрлерді көрсете отырып географиялық карта жасайды.
14. Белгіленген аймақтан тыс жерде жаңа ауру ошағы пайда болған жағдайда, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы осы Қағидалардың 11-тармағына сәйкес белгіленген аймақтың шекарасын өзгерту туралы шешім қабылдайды.
15. Тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік ведомствосының өңірлік бөлімшелері аумақты аймақтарға бөлу жүргізіліп жатқан инфекцияның түріне қарай және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 29 маусымдағы № 7-1/587 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11940 болып тіркелген) бекітілген Ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) қағидаларға (бұдан әрі – Ветеринариялық-санитариялық қағидалар) сәйкес әрбір белгіленген аймаққа арналған арнайы ветеринариялық іс-шараларды әзірлейді.
16. Облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының аумақты аймақтарға бөлу туралы шешімі тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің жергілікті атқарушы органының (әкімдерінің) Шектеу іс-шараларын және карантинді белгілеу немесе алып тастау қағидаларына сәйкес қабылданған шектеу іс-шараларын немесе карантинді алып тастау туралы шешімі негізінде алынады.

2) масштаба распространения особо опасной инфекции, определенного главным государственным ветеринарно-санитарным инспектором соответствующей территории административно-территориальной единицы с учетом типов зон, указанных в пункте 6 настоящих Правил.
10. Деление территории на зоны в случае распространения (возникновения) особо опасной болезни животных допускается с учетом компартмента, осуществляемого в соответствии с рекомендациями и (или) требованиями Кодекса здоровья наземных животных Всемирной организации здоровья животных (далее – кодекс МЭБ), Порядком взаимодействия государств – членов Евразийского экономического союза при профилактике, диагностике, локализации и ликвидации очагов особо опасных, карантинных и зоонозных болезней животных и проведения регионализации и компартментализации, утвержденным Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 10 ноября 2017 года № 79 (далее – Порядок).
При учете компартментализации информация указывается в решении о делении территории на зоны.
11. В решении о делении территории на зоны указывается радиус устанавливаемых зон и наименования сельских округов (населенных пунктов) в зонах.
12. При установлении зон с охватом территории двух и более областей принимается решение о делении территории на зоны местных исполнительных органов соответствующих административно-территориальных единиц.
13. Государственные ветеринарно-санитарные инспектора соответствующих административно-территориальных единиц ведут географическую карту с указанием основных параметров необходимых для установления зон.
14. При возникновении новых случаев вспышек болезней за пределами установленных зон местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы принимает решение об изменении границ установленных зон в соответствии с пунктом 11 настоящих Правил.
15. Территориальные подразделения ведомства соответствующих административно-территориальных единиц разрабатывают ветеринарные мероприятия для каждой установленной зоны в зависимости от вида инфекции, по которой проводится деление территории на зоны и в соответствии с ветеринарными (ветеринарно-санитарными) правилами, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июня 2015 года № 7-1/587 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11940) (далее – Ветеринарно-санитарные правила).
16. Решение местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы о делении территории на зоны снимается на основании решения местного исполнительного органа (акимов) соответствующих административно-территориальных единиц о снятии ограничительных мероприятий или карантина, принятого в соответствии с Правилами установления или снятия ограничительных мероприятий и карантина.

Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органының аумақты аймақтарға бөлу туралы шешімі Заңның 27-бабы 4-тармағына сәйкес ведомство белгілеген шектеу іс-шаралары алып тасталған соң алынады.
17. Республика аумағының міндетті түрде декларациялауға жататын аурулар тізіміне енгізілген аурулар бойынша саламаттылығын тану ХЭБ кодексінің ұсынымдарына және (немесе) талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
3-тарау. Жануарлардың аса қауіпті ауруларынан таза аумақты аймақтарға бөлу тәртібі
18. Жануарлардың аса қауіпті ауруларынан таза әкімшілік-аумақтық бірліктерде оларда жүргізілетін ветеринариялық іс-шараларға (жануарларды вакциналау) қарай вакциналанатын саламатты аймақ және (немесе) вакциналанбайтын саламатты аймақ бөлінеді.
19. Ведомство аумақты вакциналанатын саламатты аймаққа және (немесе) вакциналанбайтын саламатты аймаққа бөлу үшін:
1) әкімшілік-аумақтық бірліктерде жануарлар ауруларының эпизоотологиясын және өткізілетін ветеринариялық іс-шараларды (жануарларды вакциналауды) зерделейді;
2) жануарлардың аса қауіпті және экзотикалық ауруларының енуінің, туындауының және таралуының әлеуетті және орын алған қауіпті-қатерлерін талдайды.
20. Аумақты вакциналанатын саламатты аймаққа және (немесе) вакциналанбайтын саламатты аймаққа бөлуге ХЭБ кодексінің ұсынымдарына және (немесе) талаптарына сәйкес жүзеге асырылатын компартмент ескеріле отырып жол беріледі.
Компартменттеуді есепке алу кезінде аумақты аймақтарға бөлу туралы шешімде ақпарат көрсетіледі.
21. Ведомство осы Қағидалардың 19-тармағында көрсетілген іс-шараларды өткізгеннен кейін облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдарына вакциналанатын саламатты аймаққа және (немесе) вакциналанбайтын саламатты аймаққа бөлу туралы ұсыныс енгізеді.
Аумақты вакциналанатын саламатты аймаққа және (немесе) вакциналанбайтын саламатты аймаққа бөлу туралы шешімді облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары қабылдайды.
22. Егер вакциналанатын саламатты аймақ және (немесе) вакциналанбайтын саламатты аймақ:
1) Қазақстан Республикасының мемлекеттік шекарасымен;
2) көлік инфрақұрылымы объектілерімен (жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты тиеу және түсіру жүргізілетін теңіз порттары, аэропорттар, сондай-ақ теміржол станциялары);
3) вакциналанатын саламатты аймаққа және (немесе) вакциналанбайтын саламатты аймаққа бөлу жүргізілетін ауру қоздырғыштарымен жұмыс істейтін өзге де объектілермен шектессе, ондағы іс-шараларды ведомство айқындайды.

Решение местного исполнительного органа области, городов республиканского значения, столицы о делении территории на зоны снимается после снятия ограничительных мероприятий, установленных ведомством в соответствии с пунктом 4 статьи 27 Закона.
17. Признание территории республики благополучной по болезням, включенным в список болезней, подлежащих обязательному декларированию, осуществляется в соответствии с рекомендациями и (или) требованиями кодекса МЭБ.
Глава 3. Порядок деления территории на зоны, свободных от особо опасных болезней животных
18. На административно-территориальных единицах, свободных от особо опасных болезней животных в зависимости от проводимых ветеринарных мероприятий (вакцинации животных) в них, выделяется благополучная зона с вакцинацией и (или) благополучная зона без вакцинации.
19. Ведомство для деления территории на благополучную зону с вакцинацией и (или) благополучную зону без вакцинации:
1) изучает эпизоотологию болезни животных и проводимые ветеринарные мероприятия (вакцинации животных) на административно-территориальных единицах;
2) анализирует потенциальные и имеющиеся риски заноса, возникновения и распространения особо опасных и экзотических болезней животных.
20. Деление территории на благополучную зону с вакцинацией и (или) благополучную зону без вакцинации допускается с учетом компартмента, осуществляемого в соответствии с рекомендациями и (или) требованиями кодекса МЭБ.
При учете компартментализации информация указывается в решении о делении территории на зоны.
21. Ведомство после проведения мероприятий, указанных в пункте 19 настоящих Правил, вносит в местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения и столицы предложение о делении территории на благополучную зону с вакцинацией и (или) благополучную зону без вакцинации.
Решение о делении территории на благополучную зону с вакцинацией и (или) благополучную зону без вакцинации принимается местными исполнительными органы области, городов республиканского значения и столицы.
22. Определение ветеринарных мероприятий в благополучной зоне с вакцинацией и (или) благополучной зоне без вакцинации осуществляется ведомством, если они примыкают к:
1) государственной границе Республики Казахстан;
2) объектам транспортной инфраструктуры (морские порты, аэропорты, а также железнодорожные станции, на которых производится разгрузка и погрузка животных, продукции и сырья животного происхождения);
3) иным объектам, работающим с возбудителями болезней, по которым проводится деление территории на благополучную зону с вакцинацией и (или) благополучную зону без вакцинации.

23. Осы Қағидалардың 22-тармағында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, вакциналанатын саламатты аймақтағы және (немесе) вакциналанбайтын саламатты аймақтағы ветеринариялық іс-шараларды айқындауды тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктердің жергілікті атқарушы органдары жүзеге асырады.
24. Вакциналанатын саламатты аймақтағы және (немесе) вакциналанбайтын саламатты аймақтағы ветеринариялық іс-шаралар ХЭБ кодексінің ұсыныстары және (немесе) талаптары, Тәртіп, Кеден одағы Комиссиясының 2010 жылғы 18 маусымдағы № 317 шешімімен бекітілген Ветеринариялық бақылауға (қадағалауға) жататын тауарларға қойылатын бірыңғай ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптары (бұдан әрі – Бірыңғай ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптар), Ветеринариялық-санитариялық қағидалар, тиісті ауру және оның қоздырғышының қасиеттері туралы ғылыми деректер, сондай-ақ қауіп-қатер бағасы ескеріле отырып, айқындалады.
4-тарау. Өңірлендіруді жүргізу тәртібі
25. Өңірлендіру Халықаралық эпизоотиялық бюроның Жерүсті жануарларының саулығы кодексінің (бұдан әрі – ХЭБ кодексі) ұсынымдарына және осы Қағидаларға сәйкес жүзеге асырылатын аумақты аймақтарға бөлу деректері ескеріле отырып жүргізіледі.
26. Өңірлендіру туралы шешімді ведомство қабылдайды.
27. Өңірлендіру әрбір жұқпалы ауру бойынша компартменттеу деректерін есепке ала отырып немесе есепке алмай жеке жүргізіледі.
28. Өңірдің мәртебесі оның аумағында жұқпалы ауру қоздырғышының болуы (болмауы) бойынша, өңірде жұқпалы ауруға қарсы вакциналау жүргізу бойынша, сондай-ақ ауру қоздырғышының әкеліну қаупінің деңгейі бойынша өңірдің сипаттамасы болып табылады.
29. Өңірдің мәртебесін белгілеу осы өңірдің шекарасын белгілеумен бір мезгілде жүзеге асырылады.
30. Өңірдің мәртебесін белгілеу ХЭБ кодексінің ұсынымдарына және осы Қағидаларға сәйкес жүзеге асырылады.
31. Саламатты өңірдің және (немесе) мәртебесі белгіленбеген өңірдің аумағында буферлік (қорғаныш) аймақ белгіленуі мүмкін. Өңірде буферлік (қорғаныш) аймақтың болуы оның мәртебесіне әсер етпейді.
32. Саламатты өңірдің немесе мәртебесі белгіленбеген өңірдің аумағында эпизоотиялық ошақ пайда болған жағдайда, осы Қағидалардың 6-тармағында көрсетілген аймақтарды белгілеуден тұратын аумақты аймақтарға бөлу жүргізіледі.
33. Аумақты аймақтарға бөлу барысында белгіленген аймақтарда ХЭБ Кодексінің ұсынымдарына, Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде жасалған халықаралық шарттарға, Еуразиялық экономикалық одақтың құқығын құрайтын халықаралық шарттар мен актілерге және нақты ауру бойынша ветеринария саласындағы заңнамаға сәйкес ветеринариялық-санитариялық іс-шаралар жүргізіледі.

23. Определение ветеринарных мероприятий в благополучной зоне с вакцинацией и (или) благополучной зоне без вакцинации, осуществляют местные исполнительные органы соответствующих административно-территориальных единиц, за исключением случаев, указанных в пункте 22 настоящих Правил.
24. Ветеринарные мероприятия в благополучной зоне с вакцинацией и (или) благополучной зоне без вакцинации определяются с учетом рекомендаций и (или) требований кодекса МЭБ, Порядка, Единых ветеринарных (ветеринарно-санитарных) требований, предъявляемых к товарам, подлежащим ветеринарному контролю (надзору), утвержденных решением Комиссии Таможенного союза от 18 июня 2010 года № 317 "О применении ветеринарно-санитарных мер в Таможенном союзе" (далее – Единые ветеринарные (ветеринарно-санитарные) требования), Ветеринарно-санитарных правил, научных данных о соответствующей болезни и свойствах ее возбудителя, а также оценки рисков.
Глава 4. Порядок проведения регионализации
25. Регионализация проводится с учетом данных деления территории на зоны, осуществляемого в соответствии с рекомендациями Кодекса МЭБ и настоящими Правилами.
26. Решение о регионализации принимается ведомством.
27. Регионализация проводится по каждой заразной болезни в отдельности с учетом или без учета данных компартментализации.
28. Статус региона представляет собой характеристику региона по наличию (отсутствию) на его территории возбудителя заразной болезни, по проведению в регионе вакцинации против заразной болезни, а также по уровню риска заноса возбудителя болезни.
29. Установление статуса региона осуществляется одновременно с установлением границ этого региона.
30. Установление статуса региона осуществляется в соответствии с рекомендациями кодекса МЭБ и настоящими Правилами.
31. На территории благополучного региона и (или) региона с неустановленным статусом может устанавливаться буферная (защитная) зона. Наличие в регионе буферной (защитной) зоны не влияет на его статус.
32. В случае возникновения эпизоотического очага на территории благополучного региона или региона с неустановленным статусом проводится деление территории на зоны, включающее в себя установление зон, указанных в пункте 6 настоящих Правил.
33. В установленных в ходе деления территории на зоны, в зонах проводят ветеринарно-санитарные мероприятия в соответствии с рекомендациями кодекса МЭБ, международными договорами, заключенными в рамках Евразийского экономического союза, международными договорами и актами, составляющими право Евразийского экономического союза и законодательством в области ветеринарии по конкретной болезни.

34. Өңірлер мен ветеринариялық-санитариялық іс-шаралар жүргізу аймақтарының шекараларын ведомство айқындайды.
35. Өңірлендіруді жүргізу осы Қағидаларға сәйкес ведомствоны өңірлендіру туралы шешіммен ресімделеді.
36. Тиісті өңірлер мен аймақтарда ветеринариялық-санитариялық іс-шараларды жүргізу тәртібін регламенттейтін жоспар және олардың шекараларының сипаттамасы осы Қағидалардың 35-тармағында көрсетілген шешімге қоса беріледі. Өңірлер мен аймақтардың шекаралары картамен немесе жергілікті жерлерде осы өңірлер мен аймақтардың шекараларын дәл анықтауға мүмкіндік беретін басқа да тәсілмен расталады.
37. Белгіленген аймақтан тыс жерлерде ауру өршуінің жаңа жағдайлары туындаған кезде, ведомство тиісті өңірдің мәртебесін өзгерту туралы шешім қабылдайды.
38. Ведомствоның тиісті өңірдің мәртебесін немесе аймақтардың шекараларын өзгерту туралы шешімі осындай өзгерістердің қажеттілігін растайтын фактілер негізінде, сондай-ақ ХЭБ кодексінің ұсынымдарына, Бірыңғай ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарға және Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасына сәйкес ветеринариялық-санитариялық іс-шаралар кешенін орындау қорытындылары бойынша қабылданады. Өңірдің және (немесе) аймақтың тиісті шекаралары мен атаулары белгіленеді.
Өңірлендіруді жүргізу, аумақты аймақтарға бөлу нәтижелері туралы жиынтық ақпарат осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ветеринария саласындағы уәкілетті органның ресми сайтында орналастырылады.
39. ХЭБ кодексінің ұсынымдары, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық одақ органдарының актілері мен ветеринария саласындағы ұлттық нормативтік құқықтық актілері жоқ эмердженттік аурулар туындаған жағдайда, ведомство осы Қағидаларға сәйкес ауру туралы білімдердің негізінде өңірлер мен аймақтардың шекаралары мен атауларын дербес белгілейді.
40. Аймақта өндірілген орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілердің қандай да бір үшінші елге экспортын қолдау мақсатында ауруға қатысты ХЭБ кодексінің ұсынымдары болмаған жағдайда, ведомство ветеринария саласындағы заңнаманың және импорттаушы елдің заңнамасының талаптарын сақтайды.
Егер Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің (бұдан әрі – мүше мемлекеттер) аумағында ауру бойынша өңірлендіру ХЭБ кодексінің ұсынымдарына сәйкес жүргізілсе, оның нәтижелерін барлық мүше мемлекеттер әдеттегі қалыппен таниды. Егер мүше мемлекет ХЭБ кодексінде тиісті ұсынымдары жоқ ауру бойынша өңірлендіруді жүргізсе, бірақ оны жүргізу Бірыңғай ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарда көзделсе, мұндай өңірлендіру нәтижелері оны қабылдау үшін тиісті түсіндірмелерімен барлық мүше мемлекеттерге жіберіледі.

34. Границы регионов и зон проведения ветеринарно-санитарных мероприятий определяются ведомством.
35. Проведение регионализации оформляется решением о регионализации ведомства в соответствии с настоящим Правилам.
36. План, регламентирующий порядок проведения ветеринарно-санитарных мероприятий в соответствующих регионах и зонах, и описание их границ прилагаются к решению, указанному в пункте 35 настоящих Правил. Границы регионов и зон подтверждаются картой или другим способом, дающим возможность точно определить на местности границы этих регионов и зон.
37. При возникновении новых случаев вспышек болезни, за пределами установленных зон, ведомством принимается решение об изменении статуса соответствующего региона.
38. Решение ведомства об изменении статуса соответствующего региона или границ зон принимается на основании фактов, подтверждающих необходимость такого изменения, а также по итогам выполнения комплекса ветеринарно-санитарных мероприятий в соответствии с рекомендациями кодекса МЭБ, Едиными ветеринарными (ветеринарно-санитарными) требованиями и законодательством Республики Казахстан в области ветеринарии. Устанавливаются соответствующие границы и названия региона и (или) зоны.
Сводная информация о результатах проведения регионализации, деления территории на зоны, размещается на официальном сайте уполномоченного органа в области ветеринарии по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
39. В случае возникновения эмерджентных болезней, в отношении которых отсутствуют рекомендации кодекса МЭБ, а также акты органов Евразийского экономического союза и национальные нормативные правовые акты в области ветеринарии, ведомство устанавливает границы и названия регионов и зон самостоятельно на основе имеющихся знаний о болезни в соответствии с настоящими Правилами.
40. В случае отсутствия рекомендаций кодекса МЭБ в отношении болезни для целей поддержки экспорта произведенных в регионе перемещаемых (перевозимых) объектов в какую-либо третью страну ведомство соблюдает требования законодательства в области ветеринарии и законодательства страны-импортера.
Если на территории государств-членов Евразийского экономического союза (далее – государства-члены) регионализация по болезни проведена в соответствии с рекомендациями кодекса МЭБ, ее результаты признаются всеми государствами-членами по умолчанию. Если государством-членом проведена регионализация по болезни, в отношении которой в кодексе МЭБ отсутствуют соответствующие рекомендации, но ее проведение предусмотрено Едиными ветеринарными (ветеринарно-санитарными) требованиями, результаты такой регионализации с соответствующими разъяснениями направляются во все государства-члены для ее принятия.

5-тарау. Компартментке бөлу тәртібі
41. Компартментке бөлу ХЭБ кодексінің ұсынымдарына, осы Қағидаларға, Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде жасалған халықаралық шарттарға, Еуразиялық экономикалық одақ құқығын құрайтын халықаралық шарттарға және актілерге және нақты ауру бойынша ветеринария саласындағы заңнамаға сәйкес жүргізіледі. Компартментке бөлу ерікті түрде жүргізіледі.
42. Жеке қосалқы шаруашылықтарды қоса алғанда, аумақтарында жануарларды күтіп-бағу және өсіру жүзеге асырылатын объектілер, сондай-ақ оны залалсыздандыруға кепілдік беретін технологиялық сатыдан өткен жануарлардан алынатын өнім сақталатын немесе өңделетін объектілерді қоспағанда, көрсетілген мал өсіру шаруашылықтарында күтіп-бағылатын жануарларды сою, жануарлардан алынатын өнімді өңдеу және сақтау жүзеге асырылатын объектілер (бұдан әрі – объектілер) компартментке бөлінеді.
Егер республиканың, әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында аумақтарында жануарларды күтіп-бағу және өсіру жүзеге асырылатын объектілерге ғана компартменттеу жүргізілсе, пайда болуы жануарлармен сауда жасауды және республиканың, бір әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағынан басқа мемлекеттің, басқа әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағына жануарларды тасымалдауды, орнын ауыстыруды тоқтата тұруға әкелетін аурудың өршу немесе эпизоотия жағдайлары туындағанда, осындай жағдайлар тіркелген компартменттерден немесе аурудың өршу немесе эпизоотия жағдайлары тіркелген компартменттермен салыстырғанда биологиялық қауіпсіздік деңгейі төмен компартменттерде жануарлармен сауда жасау және жануарларды тасымалдау, орнын ауыстыру тоқтатыла тұрады. Басқа компартменттерде жануарлармен сауда жасау және тасымалдау тоқтатылмайды.
Егер республиканың, әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында аумақтарында жануарларды күтіп-бағу және өсіру жүзеге асырылатын объектілерге ғана емес, сондай-ақ аумақтарында жануарларды сою, жануарлардан алынатын өнімдерді өңдеу және сақтау жүзеге асырылатын объектілерге де компартменттеу жүргізілсе, пайда болуы жануарлармен сауда жасауды және республиканың, бір әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағынан басқа мемлекеттің, басқа әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағына жануарларды тасымалдауды, орнын ауыстыруды тоқтата тұруға әкелетін аурудың өршу немесе эпизоотия жағдайлары туындағанда, аумақтарында осындай жағдайлар тіркелген компартменттерден және аурудың өршу немесе эпизоотия жағдайлары тіркелген компартменттермен салыстырғанда биологиялық қауіпсіздік деңгейі неғұрлым төмен компартменттерден жануарлар мен жануарлардан алынатын өнімдермен сауда жасау және жануарлар мен жануарлардан алынатын өнімдерді тасымалдау тоқтатыла тұрады. Басқа компартменттерден жануарлар мен жануарлардан алынатын өнімдермен сауда жасау және жануарлар мен жануарлардан алынатын өнімдерді тасымалдау тоқтатылмайды.

Глава 5. Порядок деления на компартмент
41. Деление на компартмент проводится в соответствии с рекомендациями кодекса МЭБ, настоящими Правилами, международными договорами, заключенными в рамках Евразийского экономического союза, международными договорами и актами, составляющими право Евразийского экономического союза и законодательством в области ветеринарии по конкретной болезни. Деление на компартмент проводится в добровольном порядке.
42. Делению на компартмент подвергаются объекты, на территориях которых осуществляются содержание и разведение животных, включая личные подсобные хозяйства, а также объекты, на территориях которых осуществляются убой животных, содержащихся в указанных животноводческих хозяйствах, переработка и хранение продукции животного происхождения, полученной от таких животных, за исключением объектов, на которых хранится или перерабатывается исключительно продукция животного происхождения, прошедшая технологические стадии, гарантирующие ее обеззараживание (далее – объекты).
Если на территории республики, административно-территориальной единицы проведена компартментализация, которой подвергнуты только объекты, на территориях которых осуществляются содержание и разведение животных, при возникновении случаев вспышек или эпизоотии болезни, возникновение которой приводит к приостановке торговли животными и перевозки, перемещения животных с территории республики, одной административно-территориальной единицы на территорию другого государства, другой административно-территориальной единицы, осуществление торговли животными и перевозки, перемещения животных приостанавливается из компартментов, в которых зарегистрированы такие случаи, или из компартментов, которые обладают более низким уровнем биологической безопасности по сравнению с компартментами, в которых зарегистрированы случаи вспышек или эпизоотии болезни. Торговля животными и перевозка, перемещение животных из других компартментов не приостанавливаются.
Если на территории республики, административно-территориальной единицы проведена компартментализация, которой подвергнуты не только объекты, на территориях которых осуществляются содержание и разведение животных, но и объекты, на территориях которых осуществляются убой животных, переработка и хранение продукции животного происхождения, при возникновении случаев вспышек или эпизоотии болезни, возникновение которой приводит к приостановке торговли животными и продукцией животного происхождения и перевозки животных и продукции животного происхождения с территории республики, одной административно-территориальной единицы на территорию другого государства, другой административно-территориальной единицы осуществление торговли животными и продукцией животного происхождения и перевозки животных и продукции животного происхождения приостанавливается из компартментов, на территориях которых зарегистрированы такие случаи, и из компартментов, которые обладают более низким уровнем биологической безопасности по сравнению с компартментами, в которых зарегистрированы случаи вспышек или эпизоотии болезни. Торговля животными и продукцией животного происхождения и перевозка животных и продукции животного происхождения из других компартментов не приостанавливаются.

43. Компартменттеу кезінде объектілерді мына компартменттерге жатқызады:
1) I-компартмент – компартменттеу жүргізілмеген объектілер;
2) II-компартмент – қорғаныш деңгейі төмен объекті;
3) III-компартмент – қорғаныш деңгейі орташа объекті;
4) IV-компартмент – қорғаныш деңгейі жоғары объектілер.
II, III және IV-компартменттер бойынша компартменттеу осы Қағидалардың 46-тармағына сәйкес объект басшысының немесе оның өкілінің ведомствоға жазбаша өтініші негізінде жүргізіледі.
44. Объектіні белгілі бір компартментке жатқызу оның жұқпалы аурулардың кез келген қоздырғыштарының енуінен инженерлік-техникалық және технологиялық қорғалуын (келіп түсетін жануарлар мен жануарлардан алынатын өнімдер туралы құжаттаманы жүргізу жүйесін қоса алғанда) сипаттайды. Объектіні белгілі бір компартментке жатқызу осы Қағидаларға 2-қосымшада айқындалған объектілердің биологиялық қауіпсіздігін басқару жүйесін бағалау өлшемшарттарын ескере отырып, объектілердің биологиялық қауіпсіздігін басқару жүйесін бағалау нәтижелері бойынша жүзеге асырылады.
45. Компартменттеу эпизоотиялық ошақты қоспағанда, саламатты және саламатсыз аймақта жүргізілуі мүмкін.
46. Объектіні белгілі бір компартментке жатқызу мақсатында сол объектінің басшысы немесе оның өкілі ведомствоға мынадай құжаттарды қоса бере отырып, осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша объектіні белгілі бір компартментке жатқызу туралы өтініш ұсынады:
1) аурудың пайда болуы, әкелінуі және таралуы тұрғысынан оның зоосанитариялық мәртебесіне әсер ететін компартменттің физикалық және географиялық параметрлері;
2) объектінің биологиялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету деңгейіне әсер ететін объектінің инфрақұрылымы элементтерінің сипаттауы;
3) ветеринариялық бақылау мен қадағалаудың бақылауындағы тауарларды өндіру және осындай жүйені басқару жүйесінің ерекшеліктерін, технологиясын ескере отырып жасалған объектінің биологиялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету жоспары;
4) объектіде жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты қадағалаудың қолданылатын жүйесі туралы мәліметтер (еркін нысанда);
5) объектінің картасы.
47. Осы Қағидалардың 46-тармағында көзделген құжаттар ХЭБ кодексінің ұсынымдарына және осы Қағидаларға сәйкес жасалады.
48. Ведомство 15 жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 46-тармағында көзделген ұсынылған құжаттардың жиынтығына тексеру жүргізеді. Ұсынылған құжаттар бойынша ескертулер болған кезде, ведомство объектінің басшысына немесе оның өкіліне жазбаша түрде тиісті хат жібереді.

43. При компартментализации объекты относят к следующим компартментам:
1) компартмент I – объекты по которым не проводилась компартментализация;
2) компартмент II – объект низкого уровня защиты;
3) компартмент III – объект среднего уровня защиты;
4) компартмент IV – объекты высокого уровня защиты.
Компартментализация по компартментам II, III и IV проводится на основании письменного обращения в ведомство руководителя объекта или его представителя в соответствии с пунктом 46 настоящих Правил.
44. Отнесение объекта к определенному компартменту характеризует его инженерно-техническую и технологическую защищенность (включая систему ведения документации о поступающих животных и продукции животного происхождения) от проникновения любых возбудителей заразных болезней. Отнесение объекта к определенному компартменту осуществляется по результатам оценки системы управления биологической безопасностью объектов с учетом критериев оценки системы управления биологической безопасностью объектов, определенных в приложении 2 к настоящим Правилам.
45. Компартментализация может проводиться как в благополучной, так и в неблагополучной зоне, за исключением эпизоотического очага.
46. В целях отнесения объекта к определенному компартменту руководитель этого объекта или его представитель представляет в ведомство заявление об отнесении объекта к определенному компартменту по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам с приложением следующих документов:
1) физические и географические параметры компартмента, влияющие на его зоосанитарный статус с точки зрения возникновения, заноса и распространения болезни;
2) описание элементов инфраструктуры объекта, влияющих на уровень обеспечения биологической безопасности объекта;
3) план обеспечения биологической безопасности объекта, составленный с учетом особенностей системы, технологии производства подконтрольных ветеринарному контролю и надзору товаров и управления такой системой;
4) сведения о применяемой системе прослеживаемости животных, продукции и сырья животного происхождения на объекте (в произвольной форме);
5) карта объекта.
47. Документы, предусмотренные пунктом 46 настоящих Правил, составляется в соответствии с рекомендациями кодекса МЭБ и настоящим Правилам.
48. Ведомство в течение 15 рабочих дней, проводит проверку на предмет комплектности представленных документов, предусмотренных пунктом 46 настоящих Правил. При наличии замечаний по представленным документам ведомство направляет руководителю объекта или его представителю в письменном виде соответствующее письмо.

Ескертулер 30 жұмыс күні ішінде жойылмаған жағдайда, өтініш берілмеген болып есептеледі және осы Қағидалардың 46-тармағында көзделген құжаттар объектінің басшысына қайтарылады.
49. Ескертулер болмаған жағдайда, ведомство өкілдері объектіге көшпелі зерттеп-қарау жүргізеді.
50. Объектінің басшысы компартменттеу жүргізу бойынша қабылданған шешім туралы объектіге көшпелі зерттеп-қарау жүргізу күніне дейін 3 жұмыс күнінен кешіктірмей хабардар етіледі.
51. Объектіні көшпелі зерттеп-қарау оның осы Қағидалардың 46-тармағында көзделген құжаттарға сәйкестігі тұрғысынан жүзеге асырылады. Объектіні көшпелі зерттеп-қарау мерзімі 5 жұмыс күнінен аспайды.
52. Объектіні көшпелі зерттеп-қараудың және объектінің басшысы ұсынған ақпаратты талдаудың нәтижелері бойынша ведомство объектіге көшпелі зерттеп-қарау аяқталған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде осы объектіні белгілі бір компартментке жатқызу туралы шешім қабылдау үшін Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 21 мамырдағы № 7-1/453 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11898 болып тіркелген) бекітілген Ветеринариялық құжаттарды беру қағидаларына және олардың бланкілеріне қойылатын талаптарға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша 2 (екі) данада ветеринариялық-санитариялық қорытынды жасайды. Ветеринариялық-санитариялық қорытындының бірінші данасы ведомствода қалады, екінші данасы объектінің басшысына (оның өкіліне) қол қойғызып беріледі.
53. Объектіні белгілі бір компартментке жатқызу туралы шешім қабылданғаннан кейін ведомство объектінің басшысы әзірлеген және бекіткен осы объектінің биологиялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету жоспарын келіседі.
54. Ведомство объектінің биологиялық қауіпсіздігін басқару жүйесін бағалау өлшемшарттарына сәйкес келген кезде ветеринариялық-санитариялық қорытынды жасалған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде аумақты компартментке бөлу туралы шешімді ресімдейді және объектінің басшысына немесе оның өкіліне жібереді. Шешімге осы Қағидалардың 46-тармағында көзделген құжаттар қоса беріледі.
Объектінің биологиялық қауіпсіздігіне теріс әсер ететін объектідегі өзгерістердің болу фактісі және бұрын жүргізілген компартменттеу нәтижелері не осындай фактілердің болуы туралы ведомство хабардар етілген кезде ведомство 1 (бір) жұмыс күні ішінде аумақты компартментке бөлу туралы бұрын берілген шешімнің қолданылуын тоқтату туралы шешім қабылдайды.
Аумақты компартментке бөлу туралы шешімнің қолданылуы тоқтатылған саламатты компартмент мәртебесін қалпына келтіру осы тарауда белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
Ведомство объектінің биологиялық қауіпсіздігін басқару жүйесін бағалау өлшемшарттарына сәйкес келмеген жағдайда, ветеринариялық-санитариялық қорытынды жасалған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде объектінің басшысына немесе оның өкіліне уәжді бас тарту жібереді.
Компартменттеуді жүргізу нәтижелері туралы жиынтық ақпарат осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ветеринария саласындағы уәкілетті органдардың ресми сайтында орналастырылады.

В случае неустранения замечаний в течение 30 рабочих дней заявление считается неподанным и документы, предусмотренные пунктом 46 настоящих Правил, возвращаются руководителю объекта.
49. В случае отсутствия замечаний представители ведомства проводят выездное обследование объекта.
50. Руководитель объекта информируется о принятом решении о проведении компартментализации не позднее чем за 3 рабочих дня до даты проведения выездного обследования объекта.
51. Выездное обследование объекта осуществляется на предмет соответствия его документам, предусмотренным пунктом 46 настоящих Правил. Срок выездного обследования объекта составляет не более 5 рабочих дней.
52. По результатам выездного обследования объекта и анализа представленной руководителем объекта информации ведомство в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты окончания проведения выездного обследования объекта для принятия решения об отнесении этого объекта к определенному компартменту составляет ветеринарно-санитарное заключение в 2 (двух) экземплярах по форме согласно приложению 5 к Правилам выдачи ветеринарных документов и требований к их бланкам, утвержденным приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 21 мая 2015 года № 7-1/453 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11898). Первый экземпляр ветеринарно-санитарного заключения остается в ведомстве, второй экземпляр выдается руководителю объекта (его представителю) под роспись.
53. После принятия решения об отнесении объекта к определенному компартменту ведомство согласовывает разработанный и утвержденный руководителем объекта план обеспечения биологической безопасности этого объекта.
54. Ведомство при соответствии объекта критериям оценки системы управления биологической безопасностью объектов в течение 3 (трех) рабочих дней со дня составления ветеринарно-санитарного заключения оформляет и направляет руководителю объекта или его представителю решение о делении территории на компартмент. К решению прилагаются документы, предусмотренные пунктом 46 настоящих Правил.
При установлении факта наличия изменений на объекте, негативно влияющих на биологическую безопасность объекта и результаты ранее проведенной компартментализации, либо извещения ведомство о наличии таких фактов ведомство в течение 1 (одного) рабочего дня принимает решение о прекращении действия ранее выданного решения о делении территории на компартмент.
Восстановление статуса благополучного компартмента, в отношении которого действие решения о делении территории на компартмент прекращено, осуществляется в порядке, установленном настоящей главой.
Ведомство при несоответствии объекта критериям оценки системы управления биологической безопасностью объектов в течение 1 (одного) рабочего дня со дня составления ветеринарно-санитарного заключения направляет руководителю объекта или его представителю мотивированный отказ.
Сводная информация о результатах проведения компартментализации размещается на официальном сайте уполномоченного органов в области ветеринарии по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.

55. Биологиялық қауіпсіздік деңгейі неғұрлым төмен компартментке жатқызылған объектідегі орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерді биологиялық қауіпсіздік деңгейі неғұрлым жоғары компартментке жатқызылған объектіге ауыстыру кезінде соңғы объектіге орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектіні берушінің биологиялық қауіпсіздік деңгейіне сәйкес келетін биологиялық қауіпсіздік деңгейі белгіленуі тиіс.

55. При перемещении перемещаемых (перевозимых) объектов, находящихся на объекте, отнесенном к компартменту с более низким уровнем биологической безопасности, на объект, отнесенный к компартменту с более высоким уровнем биологической безопасности, последнему объекту должен быть установлен уровень биологической безопасности, соответствующий уровню биологической безопасности поставщика перемещаемого (перевозимого) объекта.

56. Биологиялық қауіпсіздік деңгейі неғұрлым жоғары компартментке жатқызылған объектідегі орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерді биологиялық қауіпсіздік деңгейі неғұрлым төмен компартментке жатқызылған объектіге ауыстыру кезінде объектілердің биологиялық қауіпсіздігінің белгіленген деңгейлері өзгеріссіз қалады.
57. Компартментке бөлу туралы шешімі бар объектілерге осы тарауда белгіленген тәртіппен оны неғұрлым жоғары мәртебесі бар компартментке жатқызу туралы өтініш беруге жол беріледі.
Өңірлендіру, аумақты аймақтарға, компартментке
бөлу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Өңірлендіру және аумақты аймақтарға бөлу нәтижелері туралы жиынтық ақпарат
Р/с №
Өңірлендіруді жүргізу, аумақты аймақтарға бөлу туралы актінің деректемелері
Өңірлендіру, аумақты аймақтарға бөлу жүргізілген аурудың атауы
Өңірлендіру, аумақты аймақтарға бөлу нәтижелері бойынша белгіленген өңірлер мен аймақтар
Өңір мен аймақтардың мәртебесін өзгерту туралы актінің деректемелері
саламатты аймақ
бақылау аймағы
буферлік (қорғаныш) аймағы
саламатсыз аймақ
Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес белгіленген өзге де аймақтар
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1
Өңірлендіру, аумақты
аймақтарға, компартментке
бөлу қағидаларына
2-қосымша
Объектілердің биологиялық қауіпсіздігін басқару жүйесін бағалау өлшемшарттары

56. При перемещении перемещаемых (перевозимых) объектов, находящихся на объекте, отнесенном к компартменту с более высоким уровнем биологической безопасности, на объект, отнесенный к компартменту с более низким уровнем биологической безопасности, установленные уровни биологической безопасности объектов остаются неизменными.
57. Объектам, имеющим решение о делении на компартмент допускается подать заявление об отнесении его к компартменту с более высоким статусом в порядке, установленном настоящей главой.
Приложение 1 к Правилам
регионализации, деления
территории на зоны, компартмент
Форма
Сводная информация о результатах проведения регионализации и делении территории на зоны
№ п/п
Реквизиты акта о проведении регионализации, делении территории на зоны
Наименование болезни, по которой проводились регионализация и деление территории на зоны
Регионы и зоны, установленные по результатам регионализации и деления территории на зоны
Реквизиты акта об изменении статуса региона и зон
благополучная зона
зона наблюдения
буферная (защитная) зона
неблагополучная зона
иные зоны, установленные в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1
Приложение 2 к Правилам
регионализации, деления
территории на зоны, компартмент
Критерии оценки системы управления биологической безопасностью объектов

1-тарау. Ауыл шаруашылығы жануарларын күтіп-бағу және өсіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын объектілердің биологиялық қауіпсіздігін басқару жүйесін бағалау өлшемшарттары
1. I-компартментке басқа компартменттерге жатқызылмаған немесе оларды көшпелі зерттеп-қарау жүргізгенге дейінгі ауыл шаруашылығы жануарларын күтіп-бағу және өсіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын объектілер жатады.
2. II-компартментке мынадай өлшемшарттарға сәйкес келетін объектілер жатады:
1) объектіге әкелінбейді және көшпелі зерттеп-қарауға дейінгі 3 (үш) ай бойы І-компартменттен ауыл шаруашылығы жануарлары, олардың өнімдері және тірі жануарлардан алынған шикізат, генетикалық материал әкелінбейді;
2) осы объектіден І-компартмент объектісіне ауыл шаруашылығы жануарларын, олардың өнімдері мен жануарлардан алынатын шикізатты, генетикалық материалды жеткізуді қоспағанда, I-компартментпен технологиялық тұрғыдан (көлік, персонал, ыдыс, ветеринариялық мамандар) байланыспаған объект;
3) объектіде күтіп-бағылатын ауыл шаруашылығы жануарларын осы объектіде күтіп-бағылатын өзге жануарлармен байланыспайтын арнайы бөлінген жайылымдарда жаю мен суаруды қоспағанда, объект аумағынан тыс жерлерде серуендету жүзеге асырылмайды;
4) объектінің аумағы құстар мен ұсақ кеміргіштерді қоспағанда, жабайы жануарлардың өтіп кетуіне кедергі келтіретін тәсілмен қоршалған;
5) объектінің аумағына бөгде адамдардың (ветеринария саласындағы мамандарды, ведомствоның және оның аумақтық бөлімшелерінің лауазымды адамдарын қоспағанда) кіруі және бөгде көліктің кіруі жүзеге асырылмайды;
6) объектіде ауыл шаруашылығы жануарларының азығына тамақ қалдықтарын пайдаланбайды.
3. III-компартментке мынадай өлшемшарттарға сәйкес келетін объектілер жатады:
1) компартментке бөлу жүргізілетін ауыл шаруашылығы жануарлары түрлерінен басқа ешқандай жануар объектіде күтіп-бағылмайды және көшпелі зерттеп-қарау жүргізілгенге дейін кемінде 3 ай күтіп-бағылмаған, объектіге әкелінбейді және көшпелі зерттеп-қарау жүргізілгенге дейін кемінде 3 ай бойы әкелінбеген;
2) компартментке бөлу жүргізілетін ауыл шаруашылығы жануарлары, олардың өнімдері және жануарлардан алынған шикізат, I және II-компартменттерге жатқызылған объектілерден алынған генетикалық материал объектіге әкелінбейді және көшпелі зерттеп-қарау жүргізілгенге дейін 3 ай бойы әкелінбеген;
3) осы объектіден I және II-компартменттерге жатқызылған объектілерге жануарларды, жануарлардан алынған олардың өнімдері мен шикізаттарын, генетикалық материалды әкелуді қоспағанда, объект I және II-компартменттерге жатқызылған, ауыл шаруашылығы жануарлары күтіп-бағылатын, сою жүзеге асырылатын объектілермен технологиялық тұрғыдан (көлік, персонал, ыдыс, ветеринариялық мамандар) байланыспайды және 3 ай бойы байланыспаған;

Глава 1. Критерии оценки системы управления биологической безопасностью объектов, осуществляющих деятельность по содержанию и разведению сельскохозяйственных животных
1. К компартменту I относятся объекты, осуществляющие деятельность по содержанию и разведению сельскохозяйственных животных, которые не отнесены к другим компартментам или до проведения их выездных обследований.
2. К компартменту II относятся объекты, соответствующие следующим критериям:
1) в объект не завозится и в течение 3 (трех) месяцев до выездного обследования не завозился из компартмента I сельскохозяйственные животные, и их продукция и сырье животного происхождения, генетический материал;
2) объект не связан с компартментом I технологически (транспорт, персонал, тара, ветеринарные специалисты), за исключением поставки из данного объекта в объект компартмента I сельскохозяйственных животных, и их продукция и сырье животного происхождения, генетического материала;
3) выгул содержащихся в объекте сельскохозяйственных животных за пределами территории объекта не осуществляется, за исключением их выпаса и поения на территории специально отведенных пастбищ, где содержащиеся в данном объекте животные не контактируют с иными животными;
4) территория объекта огорожена способом, препятствующим проникновению диких животных, за исключением птиц и мелких грызунов;
5) на территорию объекта не осуществляется вход посторонних лиц (за исключением специалистов в области ветеринарии, должностных лиц ведомства и его территориальных подразделении) и въезд постороннего транспорта;
6) в объекте не используют в корм сельскохозяйственным животным пищевые отходы.
3. К компартменту III относятся объекты, соответствующие следующим критериям:
1) в объекте не содержится и в течение не менее, чем 3 месяцев до проведения выездных обследовании не содержалось, в объекте не ввозится и в течение не менее, чем 3 месяцев до проведения выездных обследовании не ввозилось никаких животных, кроме видов сельскохозяйственных животных в отношении которых проводится деление на компартмент;
2) в объект не завозятся и в течение 3 месяцев до выездных обследовании не завозились сельскохозяйственные животные по которым проводится деление на компартмент, и их продукция и сырье животного происхождения, генетический материал из объектов, отнесенных к компартментам I и II;
3) объект не связан и в течение 3 месяцев не был связан с объектами, где содержатся сельскохозяйственные животные, осуществляется их убой, и которые отнесены к компартментами I и II, технологически (транспорт, персонал, тара, ветеринарные специалисты), за исключением поставки из данного объекта в объекты, отнесенные к компартментам I и II животных, и их продукция и сырья животного происхождения, полученных от живых животных, генетический материал;

4) жұмыскерлердің I және II-компартменттерге жатқызылған, ауыл шаруашылығы жануарлары күтіп-бағылатын, жұмыскерлердің өзге объектілерде күтіп-бағылатын ауыл шаруашылығы жануарларымен, басқа да үй немесе жабайы жануарлармен байланысқа түсу мүмкіндігі жойылған объектілерге баруына жол берілмейді;
5) І және ІІ-компартменттерге жататын объектілерге, эпизоотиялық ошақтарға келген немесе эпизоотияға қарсы іс-шараларды жүргізуге қатысқан адамдардың (алдыңғы 2 апта бойы үй және (немесе) жабайы жануарлармен (аңшылық шаруашылықтарына баруды, жабайы жануарларға аң аулауға қатысуды қоса алғанда) байланыста болған ведомствоның және оның аумақтық бөлімшелерінің лауазымды адамдарын қоса алғанда) объектінің өндірістік үй-жайларына баруы жүзеге асырылмайды;
6) ауыл шаруашылығы жануарларын объект аумағынан тыс жерлерде серуендету жүзеге асырылмайды;
7) 500 метр радиуста компартментке бөлу жүргізілетін ауыл шаруашылығы жануарлары күтіп-бағылатын I және II-компартменттерге жататын объектілер жоқ;
8) объектінің өндірістік құрылыстары жануарлардың (құстар мен кеміргіштерді қоса алғанда) өтіп кетуінен, атмосфералық жауын-шашыннан және жерасты суларынан қорғалған;
9) объектінің өндірістік үй-жайларына кіру киім мен аяқ киімді толық ауыстыра отырып жүзеге асырылады;
10) ауыл шаруашылығы жануарларының азығына тек қана Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 30 қазандағы № 7-1/559 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9891 болып тіркелген) бекітілген Жануарлардың және адамның денсаулығына қауіп төндіретін жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты міндетті түрде алып қою және жою жүргізілетін кездегі жануарлардың аса қауіпті ауруларының тізбесіне (бұдан әрі – Жануарлардың аса қауіпті ауруларының тізбесі) енгізілген жануарлардың аса қауіпті аурулары бойынша саламатты аумақтарында дайындалған және жеткізілген өнеркәсіптік өндірістің құрамажемдері және азықтық қоспалары (премикстер), ірі және шырынды азықтар пайдаланылады;
11) объектіде келіп түскен азықтарды дайындалған (әзірленген) күнін, орнын және дайындаушының атауын және дайындау режимін көрсете отырып, есепке алу жүргізіледі;
12) объектіде жануарларға қатысты жүргізілетін барлық ветеринариялық іс-шаралар мен рәсімдер есепке алынады;
13) объектіде Кеден одағы Комиссиясының 2010 жылғы 18 маусымдағы № 317 шешімімен бекітілген Ветеринариялық бақылауға (қадағалауға) жататын тауарларға қойылатын бірыңғай ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптармен (бұдан әрі – Бірыңғай ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптар) көзделген, жануарлардың жұқпалы ауруларының пайда болу жағдайлары болмаған компартментке бөлу жүргізілетін ауыл шаруашылығы жануарларының түріне қарамай объекті жануарларының басы арасында және Бірыңғай ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарда көзделген мерзімдерде жұқпалы аурулардан таза объектідегі жануарлар басы арасында ауыл шаруашылығы жануарларының аса қауіпті аурулары бойынша жоспарлы профилактикалық ветеринариялық іс-шаралар жүргізіледі;

4) не допускается посещение работниками объектов, где содержат сельскохозяйственных животных, которые отнесены к компартментам I и II, исключена возможность контактирования работников объектов с содержащимися в иных объектах сельскохозяйственных животных, с другими домашними или дикими животными;
5) не осуществляется посещение производственных помещений объекта лицами (включая должностных лиц ведомства и его территориальных подразделении, контактировавшими в течение предыдущих 2 недель с домашним и (или) дикими животными (включая посещение охотничьих хозяйств, участие в охоте на диких животных), посещавшими объекты, относящиеся к компартментам I и II, эпизоотические очаги, или участвовавшими в проведении противоэпизоотических мероприятий;
6) выгул сельскохозяйственных животных вне территории объекта не осуществляется;
7) в радиусе 500 метров отсутствуют объекты по содержанию сельскохозяйственных животных по которым проводится деление на компартмент, относящиеся к компартментам I и II;
8) производственные строения объекта защищены от проникновения животных (включая птиц и грызунов), атмосферных осадков и грунтовых вод;
9) вход в производственные помещения объекта осуществляется с полной сменой одежды и обуви;
10) в корм сельскохозяйственным животным используются исключительно комбикорма и кормовые добавки (премиксы) промышленного производства, грубые и сочные корма, которые заготовлены и поставляются с благополучных территорий по особо опасным болезням животных, включенных в Перечень особо опасных болезней животных, при которых проводятся обязательное изъятие и уничтожение животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека, утвержденный приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 октября 2014 года № 7-1/559 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9891) (далее – Перечень особо опасных болезней животных);
11) в объекте осуществляется учет поступивших кормов с указанием даты, места изготовления (заготовки) и наименования изготовителя и режимов приготовления;
12) в объекте учитываются все ветеринарные мероприятия и процедуры, проводимые с животными;
13) на объекте проводятся плановые профилактические ветеринарные мероприятия по особо опасным болезням сельскохозяйственных животных и среди поголовья животных объекта, в зависимости от вида сельскохозяйственного животного по которым проводится деление на компартмент, где не было случаев возникновения заразных болезней животных, предусмотренных Едиными ветеринарными (ветеринарно-санитарными) требованиями, предъявляемыми к товарам, подлежащим ветеринарному контролю (надзору), утвержденных Решением Комиссии Таможенного союза от 18 июня 2010 года № 317 (далее – Единые ветеринарные (ветеринарно-санитарные) требования) поголовья животных в объекте свободного от заразных болезней в сроки, предусмотренные в Единых ветеринарных (ветеринарно-санитарных) требованиях;

14) объектіде жұмыс істейтін персоналдың объектінің аумағына тамақ өнімдерін және эпизоотиялық (эпидемиялық) қауіп төндіретін басқа да заттар мен материалдарды алып өту мүмкіндігі жоқ;
15) бір өндірістік алаңда күтіп-бағылатын жануарлардың әрбір технологиялық тобына ветеринариялық мамандар мен жануарларды күту жөніндегі персоналдың жеке штаты бекітіледі;
16) объектіде Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 7-1/68 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11127 болып тіркелген) Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру қағидаларына сәйкес мал басы бірдейлендіріледі;
17) объектінің аумағы құстар мен ұсақ кеміргіштерді қоспағанда, жабайы жануарлардың енуіне кедергі келтіретін тәсілмен қоршалған;
18) объектінің аумағына бөгде адамдардың (ветеринария саласындағы мамандарды, ведомствоның және оның аумақтық бөлімшелерінің лауазымды адамдарынан басқа) кіруі және бөгде көліктің кіруі жүзеге асырылмайды;
19) объектіде ауыл шаруашылығы жануарларының азығына тамақ қалдықтары қолданылмайды.
4. IV-компартментке мынадай өлшемшарттарға сәйкес келетін объектілер жатады:
1) компартментке бөлу жүргізілетін ауыл шаруашылығы жануарлары түрлерінен басқа ешқандай жануар объектіде күтіп-бағылмайды және көшпелі зерттеп-қарау жүргізілгенге дейін кемінде 3 ай күтіп-бағылмаған, объектіге әкелінбейді және көшпелі зерттеп-қарау жүргізілгенге дейін кемінде 3 ай бойы әкелінбеген;
2) компартментке бөлу жүргізілетін ауыл шаруашылығы жануарлары, олардың өнімдері және жануарлардан алынған шикізат, I және II-компартменттерге жатқызылған объектілерден алынған генетикалық материал объектіге кемінде 12 ай бойы әкелінбейді және көшпелі зерттеп-қарау жүргізілгенге дейін 12 ай бойы әкелінбеген;
3) осы объектіден I, II және ІII-компартменттерге жатқызылған объектілерге жануарларды, жануарлардан алынған олардың өнімдері мен шикізаттарын, генетикалық материалды әкелуді қоспағанда, объект I, II және ІII-компартменттерге жатқызылған, ауыл шаруашылығы жануарлары күтіп-бағылатын, сою жүзеге асырылатын объектілермен технологиялық тұрғыдан байланыспайды және 12 ай бойы байланыспаған;
4) жұмыскерлердің I, II және ІII-компартменттерге жатқызылған, ауыл шаруашылығы жануарлары күтіп-бағылатын объектілерге баруына жол берілмейді, объект жұмыскерлерінің өзге объектілерде күтіп-бағылатын ауыл шаруашылығы жануарларымен, басқа да үй немесе жабайы жануарлармен байланысқа түсу мүмкіндігіне жол берілмейді;

14) исключена возможность проноса персоналом, работающим в объекте, на территорию объекта пищевых продуктов и других предметов и материалов, представляющих эпизоотический (эпидемический) риск;
15) за каждой технологической группой животных, содержащихся на одной производственной площадке, закрепляется отдельный штат ветеринарных специалистов и персонала по уходу за животными;
16) в объекте проводится поголовная идентификация животных в соответствии с Правилами идентификации сельскохозяйственных животных, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 7-1/68 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11127);
17) территория объекта огорожена способом, препятствующим проникновению диких животных, за исключением птиц и мелких грызунов;
18) на территорию объекта не осуществляется вход посторонних лиц (за исключением специалистов в области ветеринарии, должностных лиц ведомства и его территориальных подразделений) и въезд постороннего транспорта;
19) в объекте не используют в корм сельскохозяйственным животным пищевые отходы.
4. К компартменту IV относятся объекты, соответствующие следующим критериям:
1) в объекте не содержится и в течение не менее, чем 3 месяцев до проведения выездных обследовании не содержалось, в объект не ввозится и в течение не менее, чем 3 месяцев до проведения выездных обследовании не ввозилось никаких животных, кроме видов сельскохозяйственных животных в отношении которого проводится деление на компартмент;
2) в объект в течение не менее 12 месяцев не завозятся, и в течение 12 месяцев до выездных обследовании не завозились сельскохозяйственные животные по которым проводится деление на компартмент, продукция и сырье животного происхождения, полученных от живых животных и их генетический материал из объектов, отнесенных к компартментам I, II и III;
3) объект не связан и в течение не менее 12 месяцев не был связан с объектами, отнесенными к компартментам I, II и III технологически (транспорт, персонал, тара, ветеринарные специалисты), за исключением поставки из данного объекта в объекты компартментов I, II и III животных, продукции и сырья животного происхождения, полученных от живых животных и генетического материала;
4) не допускается посещение работниками объектов, где содержатся сельскохозяйственные животные, и которые отнесены к компартментам I, II и III, исключена возможность контактирования работников объекта с содержащимися в иных хозяйствах сельскохозяйственных животных, другими домашними и (или) дикими животными;

5) I, II және ІII-компартменттерге жататын объектілерге, эпизоотиялық ошақтарға келген немесе эпизоотияға қарсы іс-шараларды жүргізуге қатысқан адамдардың (ветеринариялық мамандарды, ведомствоның және оның аумақтық бөлімшелерінің лауазымды адамдарын қоса алғанда) алдыңғы 2 апта бойы үй және (немесе) жабайы жануарлармен (аңшылық шаруашылықтарына баруды, жабайы жануарларға аң аулауға қатысуды қоса алғанда) байланыста болған объектінің өндірістік үй-жайларына баруы жүзеге асырылмайды;
6) объект жұмыскерлерінің алдыңғы 12 ай ішінде үй және (немесе) жабайы жануарлармен байланысу мүмкіндігі немесе объект жұмыскерлерінің компартментке бөлу жүргізілетін ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері күтіп-бағылатын I, II және III-компартменттерге жататын объектілерге бару мүмкіндігіне жол берілмейді;
7) объектіде ауыл шаруашылығы жануарларын серуендету жүзеге асырылмайды;
8) 2 километр радиуста компартментке бөлу жүргізілетін ауыл шаруашылығы жануарлары күтіп-бағылатын I, II және III-компартменттерге жататын объектілер жоқ;
9) объектінің өндірістік құрылыстары жануарлардың (құстар мен кеміргіштерді қоса алғанда) өтіп кетуінен, атмосфералық жауын-шашыннан және жерасты суларынан қорғалған;
10) объектінің өндірістік үй-жайларына кіру санитариялық өткізгіш арқылы жүзеге асырылады, онда объектінің жұмыскерлері өздерінің жеке киімдері мен аяқ киімдерін шешіп, оларды гардеробта (әрбір қызметкерге бекітілген шкафта) қалдырады, душ қабылдайды, жұмыс киіміне арналған гардеробта таза дезинфекцияланған арнайы киім мен арнайы аяқ киім киеді. Санитариялық өткізгіштен шыққан кезде (жұмыс аяқталғаннан кейін) жұмыскерлер арнайы киімді шешеді, душ қабылдайды, жеке киім мен аяқ киімін киеді. Объектіге келушілер санитариялық өткізу үй-жайында жеке киімдері мен аяқ киімдерін шешеді, душ қабылдайды және арнайы киіммен және аяқ киіммен қамтамасыз етіледі;
11) объектідегі жұмыс киімі объектінің таза өндірістік аймағында күн сайын өңделеді және (немесе) жуылады;
12) ауыл шаруашылығы жануарларының азығына тек қана құрамажем және өнеркәсіптік өндірістің азықтық қоспалары (премикстер), Жануарлардың аса қауіпті ауруларының тізбесіне енгізілген жануарлардың аса қауіпті аурулары бойынша саламатты аумақтарда дайындалған және саламатты аумақтардан жеткізілетін ірі және шырынды азықтар пайдаланылады;
13) объектіде келіп түскен азықтарды дайындалған (әзірленген) күнін, орнын және дайындаушының атауын және дайындау режимін көрсете отырып, есепке алу жүргізіледі;
14) объектіде жануарларға қатысты жүргізілетін барлық ветеринариялық іс-шаралар мен рәсімдер есепке алынады;

5) не осуществляется посещение производственных помещений объекта лицами (включая ветеринарных специалистов и должностных лиц ведомства и его территориальных подразделении), контактировавшими в течение предыдущих 2 недель с домашним и (или) дикими животными (включая посещение охотничьих хозяйств, участие в охоте), посещавшими объекты, относящиеся к компартментам I, II и III, эпизоотические очаги, или участвовавшими в проведении противоэпизоотических мероприятий;
6) исключена возможность контактирования работников объекта в течение предшествующих 12 месяцев с домашними и (или) дикими животными или посещение работниками объектов, относящихся к компартментам I, II и III, где содержаться виды сельскохозяйственных животных по которым проводится деление на компартмент;
7) в объекте не осуществляют выгул сельскохозяйственных животных;
8) в радиусе 2 километров отсутствуют объекты по содержанию сельскохозяйственных животных по которым проводится деление на компартмент, относящиеся к компартментам I, II и III;
9) производственные строения объекта защищены от проникновения животных (включая птиц и грызунов), атмосферных осадков и грунтовых вод;
10) вход в производственные помещения объекта осуществляется через санпропускник, в котором работники объекта снимают свою личную одежду и обувь, оставляют их в гардеробной (в шкафу, закрепленном за каждым работником), принимают душ, надевают в гардеробной для рабочей одежды чистую продезинфицированную специальную одежду и специальную обувь. При выходе из санпропускника (по окончанию работы) специальную одежду работники снимают, принимают душ, надевают личную одежду и обувь. Посетители объекта, в помещении санпропускника, снимают личную одежду и обувь, принимают душ и обеспечиваются специальной одеждой и обувью;
11) рабочая одежда в объекте подвергается ежедневной обработке и (или) стирке в чистой производственной зоне объекта;
12) в корм сельскохозяйственным животным используются исключительно комбикорма и кормовые добавки (премиксы) промышленного производства, грубые и сочные корма, которые заготовлены и поставляются с благополучных территорий по особо опасным болезням животных, включенных в Перечень особо опасных болезней животных;
13) в объекте осуществляется учет поступивших кормов с указанием даты, места изготовления (заготовки) и наименования изготовителя и режимов приготовления;
14) в объекте учитываются все ветеринарные мероприятия и процедуры, проводимые с животными;

15) объектіде Бірыңғай ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптармен көзделген, жануарлардың жұқпалы ауруларының пайда болу жағдайлары болмаған компартментке бөлу жүргізілетін ауыл шаруашылығы жануарларының түріне қарамай объекті жануарларының басы арасында және Бірыңғай ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарда көзделген мерзімдерде жұқпалы аурулардан таза объектідегі жануарлар басы арасында ауыл шаруашылығы жануарларының аса қауіпті аурулары бойынша жоспарлы профилактикалық ветеринариялық іс-шаралар жүргізіледі;
16) объектіде жұмыс істейтін персоналдың объектінің аумағына тамақ өнімдерін және эпизоотиялық (эпидемиялық) қауіп төндіретін басқа да заттар мен материалдарды алып өту мүмкіндігі жоқ;
17) бір өндірістік алаңда күтіп-бағылатын жануарлардың әрбір технологиялық тобына ветеринариялық мамандар мен жануарларды күту жөніндегі персоналдың жеке штаты бекітіледі;
18) азық жеткізуге арналған көлік I, II және III-компартменттерге жататын объектілерге азық жеткізуге пайдаланылмайды;
19) объектінің аумағы құстар мен ұсақ кеміргіштерді қоспағанда, жабайы жануарлардың енуіне кедергі келтіретін тәсілмен қоршалған;
20) объектінің аумағына бөгде адамдардың (ветеринария саласындағы мамандарды, ведомствоның және оның аумақтық бөлімшелерінің лауазымды адамдарынан басқа) кіруі және бөгде көліктің кіруі жүзеге асырылмайды;
21) объектіде ауыл шаруашылығы жануарларының азығына тамақ қалдықтары қолданылмайды.
2-тарау. Ауыл шаруашылығы жануарларын союды жүзеге асыратын объектілердің биологиялық қауіпсіздігін басқару жүйесін бағалау өлшемшарттары
5. I-компартментке басқа компартменттерге жатқызылмаған немесе оларға көшпелі зерттеп-қарау жүргізілгенге дейінгі объектілер жатады.
6. II-компартментке Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын союды жүзеге асыратын және мынадай өлшемшарттарға сәйкес келетін объектілер жатады:
1) объектіде I-компартментке жатқызылған объектілерде өсірілген ауыл шаруашылығы жануарларын сою жүзеге асырылмайды;
2) көлік I-компартментке жатқызылған объектілерде өсірілетін ауыл шаруашылығы жануарларын тасымалдау үшін пайдаланылмайды.
7. III-компартментке мынадай өлшемшарттарға сәйкес келетін объектілер жатады:
1) I және II-компартменттерге жатқызылған объектілерде өсірілген ауыл шаруашылығы жануарларын сою жүзеге асырылмайды;
2) көлік I және II-компартменттерге жатқызылған объектілерде өсірілетін ауыл шаруашылығы жануарларын тасымалдау үшін пайдаланылмайды;
3) объектілер сою өнімдерінің І және ІІ-компартменттерге жатқызылған объектілерге орын ауыстыруын қоспағанда, I және II-компартменттермен технологиялық тұрғыда (көлік, персонал, ыдыс, ветеринариялық мамандар) байланыспайды;

15) на объекте проводятся плановые профилактические ветеринарные мероприятия по особо опасным болезням сельскохозяйственных животных и среди поголовья животных объекта, в зависимости от вида сельскохозяйственного животного по которым проводится деление на компартмент, не было случаев возникновения заразных болезней животных предусмотренных Едиными ветеринарными (ветеринарно-санитарными) требованиями и поголовье животных в объекте свободно от заразных болезней в сроки, предусмотренные в Единых ветеринарных (ветеринарно-санитарных) требованиях;
16) исключена возможность проноса персоналом, работающим в объекте, на территорию объекта пищевых продуктов и других предметов и материалов, представляющих эпизоотический (эпидемический) риск;
17) за каждой технологической группой животных, содержащихся на одной производственной площадке, закрепляется штат ветеринарных специалистов и персонала по уходу за животными;
18) транспорт для доставки кормов не используется для доставки кормов в объекты, относящиеся к компартментам I, II и III;
19) территория объекта огорожена способом, препятствующим проникновению диких животных, за исключением птиц и мелких грызунов;
20) на территорию объекта не осуществляется вход посторонних лиц (за исключением специалистов в области ветеринарии, должностных лиц ведомства и его территориальных подразделении) и въезд постороннего транспорта;
21) в объекте не используют в корм сельскохозяйственным животным пищевые отходы.
Глава 2. Критерии оценки системы управления биологической безопасностью объектов, осуществляющих убой сельскохозяйственных животных
5. К компартменту I относятся объекты, которые не отнесены к другим компартментам или до проведения их выездных обследовании.
6. К компартменту II относятся объекты, осуществляющие убой сельскохозяйственных животных в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан и соответствующие следующим критериям:
1) в объекте не осуществляется убой сельскохозяйственных животных, выращенных в объектах, отнесенных к компартменту I;
2) транспорт не используется для перевозки сельскохозяйственных животных, выращиваемых в объектах, отнесенных к компартменту I;
7. К компартменту III относятся объекты соответствующие следующим критериям:
1) не осуществляется убой сельскохозяйственных животных, выращенных в объектах, отнесенных к компартментам I и II;
2) транспорт не используется для перевозки сельскохозяйственных животных, выращиваемых в объектах, отнесенных к компартментам I и II;
3) объекты не связаны с компартментами I и II технологически (транспорт, персонал, тара, ветеринарные специалисты), исключая перемещение продуктов убоя на объекты, отнесенные к компартментам I и II;

4) объект жұмыскерлерінің үй және (немесе) жабайы жануарлармен байланысу немесе жұмыскерлердің I және II-компартменттерге жататын объектілерге бару мүмкіндігіне жол берілмейді;
5) объектілердің аумағы жабайы жануарлардың өтіп кетуін болдырмайтын тәсілмен қоршалған;
6) 500 метр радиуста ауыл шаруашылығы жануарларын күтіп-бағу жүзеге асырылатын объектілер жоқ;
7) объектілердің аумағына бөгде адамдардың (ветеринария саласындағы мамандарды, ведомствоның және оның аумақтық бөлімшелерінің лауазымды адамдарынан басқа) кіруі және бөгде көліктің кіруі жүзеге асырылмайды;
8) жануарлар күтіп-бағылатын өндірістік үй-жайларға өткен 2 апта ішінде үй және (немесе) жабайы жануарлармен (аңшылық шаруашылықтарына баруды, аң аулауға қатысуды қоса алғанда) байланыста болған, І және ІІ-компартменттерге жататын объектілерге, эпизоотиялық ошақтарға барған немесе ауруларға қатысты эпизоотияға қарсы іс-шараларды жүргізуге қатысқан адамдардың (ветеринария саласындағы мамандарды және ведомствоның және оның аумақтық бөлімшелерінің лауазымды адамдарын қоса алғанда) баруы жүзеге асырылмайды.
8. IV-компартментке осы Объектілердің биологиялық қауіпсіздігін басқару жүйесін бағалау өлшемшарттарының 7-тармағында санамаланған өлшемшарттарға, сондай-ақ мынадай өлшемшарттарға сәйкес келетін объектілер жатады:
1) кемінде 12 ай бойы I, II және III-компартменттерге жатқызылған объектілерде өсірілген жануарларды сою жүзеге асырылмайды;
2) көлік кемінде 12 ай ішінде I, II және III-компартменттерге жатқызылған объектілерде өсірілетін жануарларды тасымалдау үшін пайдаланылмайды;
3) объектілер сою өнімдерінің І, ІІ және ІІІ-компартменттерге жатқызылған объектілерге орын ауыстыруын қоспағанда, І, ІІ және ІІІ компартменттермен технологиялық тұрғыда (көлік, персонал, ыдыс, ветеринариялық мамандар) байланыспайды;
4) объект жұмыскерлерінің үй және (немесе) жабайы жануарлармен байланысу немесе жұмыскерлердің І, ІІ және ІІІ-компартменттерге жататын объектілерге бару мүмкіндігіне жол берілмейді;
5) объектілердің аумағы жабайы жануарлардың өтіп кетуін болдырмайтын тәсілмен қоршалған;
6) 500 метр радиуста ауыл шаруашылығы жануарларын күтіп-бағу және сою жүзеге асырылатын, І, ІІ және ІІІ-компартменттерге жатқызылған объектілер жоқ;
7) объектілерде кемінде өткен 12 ай ішінде шектеу іс-шаралары немесе карантин енгізілмеген;
8) объектілердің аумағына бөгде адамдардың (ветеринария саласындағы мамандардан, ведомствоның және оның аумақтық бөлімшелерінің лауазымды адамдарынан басқа) кіруі және бөгде көліктің кіруі жүзеге асырылмайды;

4) исключена возможность контактирования работников объекта с домашними и (или) дикими животными или посещение работниками объектов, относящихся к компартментам I и II;
5) территория объектов огорожена способом, исключающим проникновение диких животных;
6) в радиусе 500 метров отсутствуют объекты, где осуществляется содержание сельскохозяйственных животных;
7) на территорию объектов не осуществляется вход посторонних лиц (за исключением специалистов в области ветеринарии, должностных лиц ведомства и его территориальных подразделении) и въезд постороннего транспорта;
8) не осуществляется посещение производственных помещений, где содержатся животные, лицами (включая специалистов в области ветеринарии и должностных лиц ведомства и его территориальных подразделении), контактировавшими в течение предыдущих 2 недель с домашними и (или) дикими животными (включая посещение охотничьих хозяйств, участие в охоте), посещавшими объекты, относящиеся к компартментам I и II, эпизоотические очаги, или участвовавшими в проведении противоэпизоотических мероприятий в отношении болезней.
8. К компартменту IV относятся объекты, соответствующие критериям, перечисленным в пункте 7 настоящих Критерий оценки системы управления биологической безопасностью объектов, а также следующим критериям:
1) в течение не менее 12 месяцев не осуществляется убой животных выращенных в объектах, отнесенных к компартментам I, II и III;
2) транспорт в течение не менее 12 месяцев не используется для перевозки животных, выращиваемых в объектах, отнесенных к компартментам I, II и III;
3) объекты не связаны с компартментами I, II и III технологически (транспорт, персонал, тара, ветеринарные специалисты), исключая перемещение продуктов убоя на объекты, отнесенные к компартментами I, II и III;
4) исключена возможность контактирования работников объектов с домашними и (или) дикими животными или посещение работниками объектов, относящихся к компартментам I, II;
5) территория объекта огорожена способом, исключающим проникновение диких животных;
6) в радиусе 500 метров отсутствуют объекты, где содержатся животные и осуществляется их убой, отнесенные к компартментам I, II и III;
7) в объектах в течение не менее 12 предшествующих месяцев не вводились ограничительные мероприятия или карантин;
8) на территорию объектов не осуществляется вход посторонних лиц (за исключением специалистов в области ветеринарии, должностных лиц ведомства и его территориальных подразделении) и въезд постороннего транспорта;

9) жануарлар күтіп-бағылатын өндірістік үй-жайларға өткен 2 апта ішінде үй және (немесе) жабайы жануарлармен (аңшылық шаруашылықтарына баруды, аң аулауға қатысуды қоса алғанда) байланыста болған, І, ІІ және ІІІ-компартменттерге жататын объектілерге, эпизоотиялық ошақтарға барған немесе ауруларға қатысты эпизоотияға қарсы іс-шараларды жүргізуге қатысқан адамдардың (ветеринария саласындағы мамандарды және ведомствоның және оның аумақтық бөлімшелерінің лауазымды адамдарын қоса алғанда) баруы жүзеге асырылмайды.
3-тарау. Ауыл шаруашылығы жануарларынан алынған өнімді өңдеуді жүзеге асыратын объектілердің биологиялық қауіпсіздігін басқару жүйесін бағалау өлшемшарттары
9. I-компартментке басқа компартменттерге жатқызылмаған немесе көшпелі зерттеп-қарау жүргізілгенге дейінгі объектілер жатады.
10. II-компартментке Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес жануарлардан алынған өнімді өңдеуді жүзеге асыратын және мынадай өлшемшарттарға сәйкес келетін объектілер жатады:
1) объектіде I-компартментке жатқызылған объектілерде өсірілген және (немесе) I-компартментке жатқызылған объектілерде сойылған жануарлардан алынған өнімдерді әкелу де, өңдеу де жүзеге асырылмайды;
2) көлік жануарларды тасымалдау үшін пайдаланылмайды;
3) өңдеу өнімдерін әкету жүзеге асырылатын көлік объектіге кірер алдында жуылады және дезинфекцияланады немесе:
І-компартментке жатқызылған объектілерде күтіп-бағылған жануарлардан алынған өнімдерді;
I-компартментке жатқызылған объектілерде дайындалған жануарлардан алынған өнімдерді;
I-компартментке жатқызылған объектілерде сақталған жануарлардан алынған өнімдерді тасымалдау үшін пайдаланылмайды;
4) шикізатты әкелуді жүзеге асыратын көлік жеткізілетін шикізатты тиеу алдында жуылады және дезинфекцияланады немесе:
І-компартментке жатқызылған объектілерде ұсталған жануарлардан алынған өнімдерді;
I-компартментке жатқызылған объектілерде дайындалған жануарлардан алынатын өнімдерді;
I-компартментке жатқызылған объектілерде сақталған жануарлардан алынатын өнімдерді тасымалдау үшін пайдаланылмайды;
5) I-компартментке жатқызылған объектілерге өңдеу өнімдерін әкетуді қоспағанда, I-компартментпен технологиялық (көлік, персонал, ыдыс, ветеринарлық мамандар) тұрғыдан байланысты емес объектілер;
6) объектінің аумағы жабайы жануарлардың өтіп кетуін болдырмайтын тәсілмен қоршалған.
11. III-компартментке Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес жануарлардан алынған өнімді өңдеуді жүзеге асыратын және мынадай өлшемшарттарға сәйкес келетін объектілер жатады:
1) объектіде І және ІІ-компартменттерге жатқызылған объектілерде өсірілген немесе І және ІІ-компартменттерге жатқызылған объектілерде сойылған жануарлардан алынған өнімдерді әкелу де, өңдеу де жүзеге асырылмайды;

9) не осуществляется посещение производственных помещений, где содержатся животные, лицами (включая специалистов в области ветеринарии и должностных лиц ведомства и его территориальных подразделении), контактировавшими в течение предыдущих 2 недель с домашними и (или) дикими животными (включая посещение охотничьих хозяйств, участие в охоте), посещавшими объекты, относящиеся к компартменту I, II и III, эпизоотические очаги или участвовавшими в проведении противоэпизоотических мероприятий.
Глава 3. Критерии оценки системы управления биологической безопасностью объектов, осуществляющих переработку продукции полученных от сельскохозяйственных животных
9. К компартменту I относятся объекты, которые не отнесены к другим компартментам или до проведения выездных обследовании.
10. К компартменту II относятся объекты, осуществляющие переработку продукции полученных от животных в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан и соответствующие следующим критериям:
1) в объекте не осуществляется ни ввоз, ни переработка продукции полученной от животных, выращенных в объектах, отнесенных к компартменту I, и (или) убитого в объектах, отнесенных к компартменту I;
2) транспорт не используется для перевозки животных;
3) транспорт, которым осуществляется вывоз продукции переработки, моется и дезинфицируется перед въездом в объект или не используется для перевозки:
продукции, полученной от животных, содержавшихся в объектах, отнесенных к компартменту I;
продукции от животных, изготовленной в объектах, отнесенных к компартменту I;
продукции от животных, хранившейся в объектах, отнесенных к компартменту I;
4) транспорт, который осуществляет ввоз сырья, моется и дезинфицируется перед погрузкой доставляемого сырья или не используется для перевозки:
продукции полученной от животных, содержавшихся в объектах, отнесенных к компартменту I;
продукции от животных, изготовленной в объектах, отнесенных к компартменту I;
продукции от животных, хранившейся в объектах, отнесенных к компартменту I;
5) объекты не связаны с компартментом I технологически (транспорт, персонал, тара, ветеринарные специалисты), исключая вывоз продукции переработки на объекты, отнесенные к компартменту I;
6) территория объекта огорожена способом, исключающим проникновение диких животных.
11. К компартменту III относятся объекты, осуществляющие переработку продукции полученной от животных в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан и соответствующие следующим критериям:
1) в объекте не осуществляется ни ввоз, ни переработка продукции полученной от животных, выращенных в объектах, отнесенных к компартментам I и II, или убитых в объектах, отнесенных к компартментам I и II;

2) көлік жануарларды тасымалдау үшін пайдаланылмайды;
3) өңдеу өнімдерін шығаруды жүзеге асыратын көлік объектіге кірер алдында жуылады және дезинфекцияланады немесе:
I және II-компартменттерге жатқызылған объектілерде ұсталған жануарлардан алынған өнімдерді;
I және II-компартменттерге жатқызылған объектілерде дайындалған жануарлардан алынатын өнімдерді;
I және II-компартменттерге жатқызылған объектілерде сақталған жануарлардан алынатын өнімдерді тасымалдау үшін пайдаланылмайды;
4) шикізатты әкелуді жүзеге асыратын көлік жеткізілетін шикізатты тиеу алдында жуылады және дезинфекцияланады немесе:
I және II-компартменттерге жатқызылған объектілерде ұсталған жануарлардан алынған өнімдерді;
I және II-компартменттерге жатқызылған объектілерде дайындалған жануарлардан алынатын өнімдерді;
I және II-компартменттерге жатқызылған объектілерде сақталған жануарлардан алынатын өнімдерді тасымалдау үшін пайдаланылмайды;
5) I және II-компартменттерге жатқызылған объектілерге өңдеу өнімдерін әкетуді қоспағанда, I және II-компартменттермен технологиялық тұрғыдан (көлік, персонал, ыдыс, ветеринариялық мамандар) байланысты емес объектілер;
6) объектілер жұмыскерлерінің үй және (немесе) жабайы жануарлармен байланысу немесе жұмыскерлердің жануарлар күтіп-бағылатын І, ІІ-компартменттерге жатқызылған объектілерге бару мүмкіндігіне жол берілмейді;
7) объектілердің аумағы жабайы жануарлардың өтіп кетуін болдырмайтын тәсілмен қоршалған;
8) 500 метр радиуста І, ІІ-компартменттерге жатқызылған объектілер жоқ;
9) объектінің аумағына бөгде адамдардың (ветеринария саласындағы мамандарды, ведомствоның және оның аумақтық бөлімшелерінің лауазымды адамдарын қоспағанда) кіруі және бөгде көліктің кіруі жүзеге асырылмайды.
12. IV-компартментке Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес жануарлардан алынған өнімді өңдеуді жүзеге асыратын және мынадай өлшемшарттарға сәйкес келетін объектілер жатады:
1) объектіде І, ІІ және ІІІ-компартменттерге жатқызылған объектілерде өсірілген немесе І, ІІ және ІІІ-компартменттерге жатқызылған объектілерде сойылған жануарлардан алынған өнімдерді әкелу де, өңдеу де жүзеге асырылмайды;
2) көлік жануарларды тасымалдау үшін пайдаланылмайды;
3) өңдеу өнімдерін шығаруды жүзеге асыратын көлік объектіге кірер алдында жуылады және дезинфекцияланады немесе:
I, ІІ және IІI-компартменттерге жатқызылған объектілерде ұсталған жануарлардан алынған өнімдерді;
I, ІІ және IІI-компартменттерге жатқызылған объектілерде дайындалған жануарлардан алынатын өнімдерді;
I, ІІ және ІII-компартменттерге жатқызылған объектілерде сақталған жануарлардан алынатын өнімдерді тасымалдау үшін пайдаланылмайды;

2) транспорт не используется для перевозки животных;
3) транспорт, который осуществляет вывоз продукции переработки, моется и дезинфицируется перед въездом в объект или не используется для перевозки:
продукции полученной от животных, содержавшихся в объектах, отнесенных к компартментам I и II;
продукции от животных, изготовленной в объектах, отнесенных к компартментам I и II;
продукции от животных, хранившейся в объектах, отнесенных к компартментам I и II;
4) транспорт, который осуществляет ввоз сырья, моется и дезинфицируется перед погрузкой доставляемого сырья или не используется для перевозки:
продукции полученной от животных, содержавшихся в объектах, отнесенных к компартментам I и II;
продукции от животных, изготовленной в объектах, отнесенных к компартментам I и II;
продукции от животных, хранившейся в объектах, отнесенных к компартментам I и II;
5) объекты не связаны с компартментами I и II технологически (транспорт, персонал, тара, ветеринарные специалисты), исключая вывоз продукции переработки на объекты, отнесенные к компартментам I и II;
6) исключена возможность контактирования работников объектов с домашними и (или) дикими животными или посещение работниками объектов, где содержатся животные, и относящихся к компартментам I и II;
7) территория объекта огорожена способом, исключающим проникновение диких животных;
8) в радиусе 500 метров отсутствуют объекты, отнесенные к компартментам I и II;
9) на территорию объекта не осуществляется вход посторонних лиц (за исключением специалистов в области ветеринарии, должностных лиц ведомства и его территориальных подразделении) и въезд постороннего транспорта.
12. К компартменту IV относятся объекты, осуществляющие переработку продукции полученной от животных в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан и соответствующие следующим критериям:
1) в объекте не осуществляется ни ввоз, ни переработка продукции полученной от животных выращенных в объектах, отнесенных к компартментам I, II и III, или убитых в объектах, отнесенных к компартментам I, II и III;
2) транспорт не используется для перевозки животных;
3) транспорт, который осуществляет вывоз продукции переработки, моется и дезинфицируется перед въездом в объект или не используется для перевозки:
продукции полученной от животных, содержавшихся в объектах, отнесенных к компартментам I, II и III;
продукции от животных, изготовленной в объектах, отнесенных к компартментам I, II и III;
продукции от животных, хранившейся в объектах, отнесенных к компартментам I, II и III;

4) шикізатты әкелуді жүзеге асыратын көлік жеткізілетін шикізатты тиеу алдында жуылады және дезинфекцияланады немесе:
I, ІІ және ІII-компартменттерге жатқызылған объектілерде ұсталған жануарлардан алынған өнімдерді;
I, ІІ және IІI-компартменттерге жатқызылған объектілерде дайындалған жануарлардан алынатын өнімдерді;
I, ІІ және IІI-компартменттерге жатқызылған объектілерде сақталған жануарлардан алынатын өнімдерді тасымалдау үшін пайдаланылмайды;
5) І, ІІ және ІІІ-компартменттерге жатқызылған объектілерге өңдеу өнімдерін әкетуді қоспағанда, І, ІІ және ІІІ-компартменттермен технологиялық тұрғыдан (көлік, персонал, ыдыс, ветеринариялық мамандар) байланысты емес объектілер;
6) объектілер жұмыскерлерінің үй және (немесе) жабайы жануарлармен байланысу немесе жұмыскерлердің жануарлар күтіп-бағылатын І, ІІ-компартменттерге жатқызылған объектілерге бару мүмкіндігіне жол берілмейді;
7) объектінің аумағы жабайы жануарлардың өтіп кетуін болдырмайтын тәсілмен қоршалған;
8) 1 км радиуста І, ІІ-компартменттерге жатқызылған объектілер жоқ;
9) объектінің аумағына бөгде адамдардың (ветеринария саласындағы мамандарды, ведомствоның және оның аумақтық бөлімшелерінің лауазымды адамдарын қоспағанда) кіруі және бөгде көліктің кіруі жүзеге асырылмайды.
10) объектіде кемінде өткен 12 ай ішінде шектеу іс-шаралары немесе карантин енгізілмеген.
4-тарау. Ауыл шаруашылығы жануарларынан алынған өнімдерді сақтауды жүзеге асыратын объектілердің биологиялық қауіпсіздігін басқару жүйесін бағалау өлшемшарттары
13. I-компартментке басқа компартменттерге жатқызылмаған немесе оларға көшпелі зерттеп-қарау жүргізгенге дейінгі объектілер жатады.
14. II-компартментке Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес өнімді сақтауды жүзеге асыратын және мынадай өлшемшарттарға сәйкес келетін объектілер жатады:
1) объектіде І-компартментке жатқызылған объектілерде өсірілген және (немесе) І компартментке жатқызылған объектілерде сойылған және (немесе) І-компартментке жатқызылған объектілерде өңделген және (немесе) І-компартментке жатқызылған объектіде сақталған жануарлардан алынған өнімдерді сақтау жүзеге асырылмайды;
2) көлік жануарларды тасымалдау үшін пайдаланылмайды;
3) өнімді шығаруды жүзеге асыратын көлік объектіге кірер алдында жуылады және дезинфекцияланады немесе:
І-компартментке жатқызылған объектілерде ұсталған жануарлардан алынған;
I-компартментке жатқызылған объектілерде дайындалған жануарлардан;
I-компартментке жатқызылған объектілерде сақталған жануарлардан алынған өнімді тасымалдау үшін пайдаланылмайды;

4) транспорт, который осуществляет ввоз сырья, моется и дезинфицируется перед погрузкой доставляемого сырья или не используется для перевозки:
продукции полученной от животных, содержавшихся в объектах, отнесенных к компартментам I, II и III;
продукции от животных, изготовленной в объектах, отнесенных к компартментам I, II и III;
продукции от животных, хранившейся в объектах, отнесенных к компартментам I, II и III;
5) объект не связан с компартментами I, II и III технологически (транспорт, персонал, тара, ветеринарные специалисты), исключая вывоз продукции переработки на объекты, отнесенные к компартментам I, II и III;
6) исключена возможность контактирования работников объектов с домашними и (или) дикими животными или посещение работниками объектов, где содержатся животные, и относящихся к компартментам I и II;
7) территория объекта огорожена способом, исключающим проникновение диких животных;
8) в радиусе 1 километра отсутствуют объекты, отнесенные к компартментам I и II;
9) на территорию объекта не осуществляется вход посторонних лиц (за исключением специалистов в области ветеринарии, должностных лиц ведомства и его территориальных подразделении) и въезд постороннего транспорта.
10) в объекте в течение не менее 12 предшествующих месяцев не вводились ограничительные мероприятия или карантин.
Глава 4. Критерии оценки системы управления биологической безопасностью объектов, осуществляющих хранение продукции полученной от сельскохозяйственных животных
13. К компартменту I относятся объекты, которые не отнесены к другим компартментам или до проведения их выездных обследовании.
14. К компартменту II относятся объекты, осуществляющие хранение продукции в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан и соответствующие следующим критериям:
1) в объекте не осуществляется хранение продукции, полученных от животных, выращенных в объектах, отнесенных к компартменту I, и (или) убитого в объектах, отнесенных к компартменту I, и (или) переработанной в объектах, отнесенных к компартменту I, и (или) хранившейся в объекте, отнесенном к компартменту I;
2) транспорт не используется для перевозки животных;
3) транспорт, который осуществляет вывоз продукции, моется и дезинфицируется перед въездом в объект или не используется для перевозки продукции:
полученной от животных, содержавшихся в объектах, отнесенных к компартменту I;
от животных, изготовленной в объектах, отнесенных к компартменту I;
от животных, хранившейся в объектах, отнесенных к компартменту I;

4) өнімді әкелуді жүзеге асыратын көлік жеткізілетін өнімді тиеу алдында жуылады және дезинфекцияланады немесе:
І-компартментке жатқызылған объектілерде ұсталған жануарлардан алынған;
I-компартментке жатқызылған объектілерде дайындалған жануарлардан;
I-компартментке жатқызылған объектілерде сақталған жануарлардан алынған өнімді тасымалдау үшін пайдаланылмайды.
15. III-компартментке Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес өнімді сақтауды жүзеге асыратын және мынадай өлшемшарттарға сәйкес келетін объектілер жатады:
1) объектіде І және ІІ-компартменттерге жатқызылған объектілерде өсірілген және (немесе) І және ІІ-компартменттерге жатқызылған объектілерде сойылған және (немесе) І және ІІ-компартменттерге жатқызылған объектілерде өңделген және (немесе) І және ІІ-компартменттерге жатқызылған объектіде сақталған жануарлардан алынған өнімдерді сақтау жүзеге асырылмайды;
2) көлік жануарларды тасымалдау үшін пайдаланылмайды;
3) өнімді шығаруды жүзеге асыратын көлік объектіге кірер алдында жуылады және дезинфекцияланады немесе:
I және II-компартменттерге жатқызылған объектілерде күтіп-бағылған жануарлардан алынған;
I және II-компартменттерге жатқызылған объектілерде дайындалған жануарлардан алынған;
I және II-компартменттерге жатқызылған объектілерде сақталған жануарлардан алынған өнімді тасымалдау үшін пайдаланылмайды;
4) өнімді әкелуді жүзеге асыратын көлік жеткізілетін өнімді тиеу алдында жуылады және дезинфекцияланады немесе:
I және II-компартменттерге жатқызылған объектілерде күтіп-бағылған жануарлардан алынған;
I және II-компартменттерге жатқызылған объектілерде дайындалған жануарлардан алынған;
I және II-компартменттерге жатқызылған объектілерде сақталған жануарлардан алынған өнімді тасымалдау үшін пайдаланылмайды.
16. IV-компартментке Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес өнімді сақтауды жүзеге асыратын және мынадай өлшемшарттарға сәйкес келетін объектілер жатады:
1) объектіде I, II және III-компартменттерге жатқызылған объектілерде өсірілген және (немесе) I, II және III-компартменттерге жатқызылған объектілерде сойылған және (немесе) I, II және III-компартаменттерге жатқызылған объектілерде өңделген және (немесе) I, II және III-компартменттерге жатқызылған объектіде сақталған жануарлардан алынған өнімдерді сақтау жүзеге асырылмайды;
2) көлік жануарларды тасымалдау үшін пайдаланылмайды;
3) өнімді шығаруды жүзеге асыратын көлік объектіге кірер алдында жуылады және дезинфекцияланады немесе:
I, ІІ және IІI-компартменттерге жатқызылған объектілерде күтіп-бағылған жануарлардан алынған;
I, ІІ және ІII-компартменттерге жатқызылған объектілерде дайындалған жануарлардан алынған;
I, ІІ және ІII-компартменттерге жатқызылған объектілерде сақталған жануарлардан алынған өнімді тасымалдау үшін пайдаланылмайды;

4) транспорт, который осуществляет ввоз продукции, моется и дезинфицируется перед погрузкой доставляемой продукции или не используется для перевозки продукции:
полученной от животных, содержавшихся в объектах, отнесенных к компартменту I;
от животных, изготовленной в объектах, отнесенных к компартменту I;
от животных, хранившейся в объектах, отнесенных к компартменту I.
15. К компартменту III относятся объекты, осуществляющие хранение продукции в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан и соответствующие следующим критериям:
1) в объекте не осуществляется хранение продукции, полученных от животных, выращенных в объектах, отнесенных к компартментам I и II, и (или) убитого в объектах, отнесенных к компартментам I и II, и (или) переработанной в объектах, отнесенных к компартментам I и II, и (или) хранившейся в объекте, отнесенном к компартментам I и II;
2) транспорт не используется для перевозки животных;
3) транспорт, который осуществляет вывоз продукции, моется и дезинфицируется перед въездом в объект или не используется для перевозки продукции:
полученной от животных, содержавшихся в объектах, отнесенных к компартментам I и II;
от животных, изготовленной в объектах, отнесенных к компартментам I и II;
от животных, хранившейся в объектах, отнесенных к компартментам I и II.
4) транспорт, который осуществляет ввоз продукции, моется и дезинфицируется перед погрузкой доставляемой продукции или не используется для перевозки продукции:
полученной от животных, содержавшихся в объектах, отнесенных к компартментам I и II;
от животных, изготовленной в объектах, отнесенных к компартментам I и II;
от животных, хранившейся в объектах, отнесенных к компартментам I и II.
16. К компартменту IV относятся объекты, осуществляющие хранение продукции в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан и соответствующие следующим критериям:
1) в объекте не осуществляется хранение продукции, полученных от животных, выращенных в объектах, отнесенных к компартментам I, II и III, и (или) убитого в объектах, отнесенных к компартментам I, II и III, и (или) переработанной в объектах, отнесенных к компартментам I, II и III, и (или) хранившейся в объекте, отнесенном к компартментам I, II и III;
2) транспорт не используется для перевозки животных;
3) транспорт, который осуществляет вывоз продукции, моется и дезинфицируется перед въездом в объект или не используется для перевозки продукции:
полученной от животных, содержавшихся в объектах, отнесенных к компартментам I, II и III;
от животных, изготовленной в объектах, отнесенных к компартментам I, II и III;
от животных, хранившейся в объектах, отнесенных к компартментам I, II и III;

4) өнімді әкелуді жүзеге асыратын көлік жеткізілетін өнімді тиеу алдында жуылады және дезинфекцияланады немесе:
I, ІІ және IIІ-компартменттерге жатқызылған объектілерде ұсталған жануарлардан алынған;
I, ІІ және ІII-компартменттерге жатқызылған объектілерде дайындалған жануарлардан алынған;
I, ІІ және IIІ-компартменттерге жатқызылған объектілерде сақталған жануарлардан алынған өнімді тасымалдау үшін пайдаланылмайды.
Өңірлендіру, аумақты
аймақтарға, компартментке
бөлу қағидаларына
3-қосымша
___________________________
(ветеринария саласындағы
уәкілетті органның ведомствосы
басшысының лауазымы және
аты, әкесінің аты (бар болса),
тегі)
___________________________
(объект басшысының лауазымы
және аты, әкесінің аты
(бар болса), тегі)
___________________________
Объектіні белгілі бір компартментке жатқызу туралы өтініш
__________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________ объектіге
(мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылауға және қадағалауға жататын
объектінің орналасқан жері)
оны ______________________________________________________________________
(биологиялық қорғалу дәрежесі бойынша компартменттің нөмірі)
компартментке жатқызу мәніне зерттеп-қарау жүргізуді сұраймын.
Аумақтарында жеке қосалқы шаруашылықтарды қоса алғанда, жануарларды күтіп-бағу және өсіру жүзеге асырылатын объектінің, аумақтарында көрсетілген мал шаруашылығы шаруашылықтарында күтіп-бағылатын жануарларды сою, осындай жануарлардан алынған өнімдерді өңдеу және сақтау жүзеге асырылатын объектінің атауы:
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Жүзеге асырылатын қызмет түрлері: _________________________________
Ветеринария саласындағы уәкілетті органның ведомствосына компартменттеу өлшемдері мен нәтижелеріне әсер ететін объектідегі өзгерістер туралы олар пайда болғаннан кейін 1 жұмыс күні ішінде хабарлауға міндеттенеміз.
Объектінің басшысы __________________________________ ____________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)      (қолы)
20____ жылғы "____" ________________
Өңірлендіру, аумақты
аймақтарға, компартментке
бөлу қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Компартменттеу жүргізу нәтижелері туралы жиынтық ақпарат
№ р/с
Мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылауға және қадағалауға жататын объектінің есепке алу нөмірі
Мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылауға және қадағалауға жататын объектіге ие, дара кәсіпкер ретінде тіркелген заңды немесе жеке тұлғаның мекенжайы
Мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылауға және қадағалауға жататын объектінің нақты мекенжайы
Жүзеге асырылатын қызмет түрлері
Компартменттеу жүргізу туралы шешімнің деректемелері
Биологиялық қауіпсіздік деңгейі бойынша компартмент нөмірі
Биологиялық қауіпсіздік деңгейі бойынша компартмент нөмірін өзгерту туралы актінің деректемелері
1
2
3
4
5
6
7
8
1

4) транспорт, который осуществляет ввоз продукции, моется и дезинфицируется перед погрузкой доставляемой продукции или не используется для перевозки продукции:
полученной от животных, содержавшихся в объектах, отнесенных к компартментам I, II и III;
от животных, изготовленной в объектах, отнесенных к компартментам I, II и III;
от животных, хранившейся в объектах, отнесенных к компартментам I, II и III.
Приложение 3 к Правилам
регионализации, деления
территории на зоны, компартмент
Форма
__________________________
(должность и фамилия, имя,
отчество (при его наличии)
руководителя ведомства
уполномоченного органа в
области ветеринарии)
от _______________________
(должность и фамилия, имя,
отчество (при его наличии)
руководителя объекта)
__________________________
Заявление об отнесении объекта к определенному компартменту
Прошу провести обследование объекта _____________________________
_____________________________________________________________________
(местонахождение объекта, подлежащего государственному ветеринарно-санитарному контролю и надзору)
на предмет его отнесения к компартменту __________________________________
_______________________________________________________________________
(номер компартмента по уровню биологической защищенности)
Наименование объекта, на территориях которого осуществляются содержание и разведение
животных, включая личные подсобные хозяйства, объекта, на территориях которого
осуществляются убой животных, содержащихся в указанных животноводческих хозяйствах,
переработка и хранение продукции животного происхождения, полученной от таких
животных: ________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Виды осуществляемой деятельности: _________________________________________
Обязуемся извещать ведомство уполномоченного органа в области ветеринарии об
изменениях на объекте, влияющих на критерии и результаты компартментализации, в
течение 1 рабочего дня после их возникновения.
Руководитель объекта ____________________________________________ ____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))       (подпись)
"____" ________________ 20____ год
Приложение 4 к Правилам
регионализации, деления
территории на зоны, компартмент
Форма
Сводная информация о результатах проведения компартментализации
№ п/п
Учетный номер объекта, подлежащего государственному ветеринарно-санитарному контролю и надзору
Адрес юридического лица или физического лица, зарегистрированного в качестве индивидуального предпринимателя, владеющих объектом, подлежащим государственному ветеринарно-санитарному контролю и надзору
Фактический адрес объекта, подлежащего государственному ветеринарно-санитарному контролю и надзору
Виды осуществляемой деятельности
Реквизиты решения о проведении компартментализации
Номер компартмента по уровню биологической безопасности
Реквизиты акта об изменении номера компартмента по уровню биологической безопасности
1
2
3
4
5
6
7
8
1