Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Сот төрелігі академиясының тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізу жөніндегі ақылы қызмет түрлерін көрсету және тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түскен ақшаны жұмсау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаменті (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты аппараты) басшысының 2020 жылғы 3 наурыздағы № 11 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 12 наурызда № 20107 болып тіркелді.
"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 63-бабының 3-тармағына, Қазақстан Республикасының Президентінің 2010 жылғы 3 қарашадағы № 1093 Жарғысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы соттардың қызметін қамтамасыз ету департаменті туралы ереженің 20 тармағының 8-2) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Сот төрелігі академиясының тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізу жөніндегі ақылы қызмет түрлерін көрсету және олардың тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түскен ақшаны жұмсау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Сот төрелігі академиясы:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының
жанындағы Соттардың қызметін
қамтамасыз ету департаментінің
(Қазақстан Республикасы Жоғарғы
Соты аппаратының) басшысы
Н. АХМЕТЗАКИРОВ
Қазақстан Республикасы
Жоғарғы Сотының жанындағы
Соттардың қызметін қамтамасыз
ету департаменті басшысының
2020 жылғы 3 наурыздағы
№ 11 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Сот төрелігі академиясының тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізу жөніндегі ақылы қызмет түрлерін көрсету және тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түскен ақшаны жұмсау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Сот төрелігі академиясының (бұдан әрі – Академия) тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізу жөніндегі ақылы қызмет түрлерін көрсету және тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түскен ақшаны жұмсау қағидалары Академияның тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізу жөніндегі ақылы қызмет түрлерін көрсету және тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түскен ақшаны жұмсау тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил оказания платных видов деятельности по реализации товаров (работ, услуг) Академией правосудия при Верховном Суде Республики Казахстан и расходования ею денег от реализации товаров (работ, услуг)
Приказ Руководителя Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарата Верховного Суда Республики Казахстан) от 3 марта 2020 года № 11. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 марта 2020 года № 20107.
В соответствии с пунктом 3 статьи 63 Закона Республики Казахстан "Об образовании", подпунктом 8-2) пункта 20 Положения о Департаменте по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарате Верховного Суда Республики Казахстан), утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 3 ноября 2010 года № 1093, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила оказания платных видов деятельности по реализации товаров (работ, услуг) Академией правосудия при Верховном Суде Республики Казахстан и расходования ею денег от реализации товаров (работ, услуг).
2. Академии правосудия обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Верховного Суда Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Руководитель Департамента по обеспечению
деятельности судов при Верховном Суде
Республики Казахстан (аппарата Верховного Суда
Республики Казахстан
Н. АХМЕТЗАКИРОВ
Утверждены приказом
руководителя Департамента по
обеспечению деятельности
судов при Верховном Суде
Республики Казахстан
от 3 марта 2020 г. № 11
Правила оказания платных видов деятельности по реализации товаров (работ, услуг) Академией правосудия при Верховном Суде Республики Казахстан и расходования ею денег от реализации товаров (работ, услуг)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания платных видов деятельности по реализации товаров (работ, услуг) Академией правосудия при Верховном Суде Республики Казахстан (далее - Академия) и расходования ею денег от реализации товаров (работ, услуг) определяют порядок оказания платных видов деятельности по реализации товаров (работ, услуг) Академией и расходования ею денег от реализации товаров (работ, услуг).

2-тарау. Тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізу жөніндегі ақылы қызмет түрлерін көрсету тәртібі
2. Академия "Білім туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 27 шілдедегі Заңының 63-бабының 3-тармағында, көзделген тиісті тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізу жөніндегі ақылы қызмет түрлерін көрсету туралы шарт жасасу жолымен ақылы негізде өткізеді.
3. Академияның ақылы қызмет түрлеріне мына тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтерді) өткізілуі жатады:
1) қосымша білім беру бағдарламаларын іске асыру;
2) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламаларын іске асыру;
3) оқу жоспары мен бағдарламалары бойынша бөлінген оқу уақытынан пәндер (сабақтар және сабақтардың циклдері) бойынша жекелеген білім алушылармен қосымша сабақтар ұйымдастыру;
4) пәндер (сабақтар және сабақтардың циклдері) бойынша білім алушылармен ғылым негіздерін тереңдетіп оқып үйренуді ұйымдастыру;
5) әр түрлі іс-шаралар ұйымдастыру және өткізу: семинарлар, кеңестер, конференциялар, спорт жарыстары;
6) оқу-әдістемелік әдебиеттерді әзірлеу мен өткізу;
7) ғылыми зерттеулер жүргізу.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаменті (ҚР Жоғарғы Соты аппараты) басшысының м.а. 24.08.2021 № 27 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Академия бұқаралық ақпарат құралдарында, ресми интернет-ресурсында және Академия аумағында (үй-жай) арнайы көзделген орында өткізілетін тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) тізбесін және олардың бағасы көрсетілген ақпаратты орналастырады.
5. Академия жеке және заңды тұлғаларға тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша ақылы қызмет көрсету жөніндегі жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін тіркеуді есепке алу журналына тіркелетін жазбаша өтініштің негізінде жүзеге асырады.
6. Академияның және жеке немесе заңды тұлғалардың арасындағы ақылы негізде тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізу жөніндегі өзара қатынастар, соның ішінде ақы төлеу нысаны Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шартпен реттеледі.
7. Тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізу үшін төлемақы Академияның ақылы қызметтерінің бақылау есеп-шотына ақшалай қаражаттарды аудару арқылы қолма-қол емес нысанда жүзеге асырылады.
3-тарау. Академияның тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түскен ақшаны жұмсау тәртібі
8. Академияның тауарларға (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізу жөніндегі ақылы қызмет түрлерін көрсетуден түскен қаражаты Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 70-тармағына сәйкес жұмсалады.

Глава 2. Порядок оказания платных видов деятельности по реализации товаров (работ, услуг)
2. Академия реализует на платной основе с заключением договора об оказании платных услуг соответствующие товары (работы, услуги), предусмотренные пунктом 3 статьи 63 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании".
3. К платным видам деятельности Академии относится реализация товаров (работ, услуг) по:
1) дополнительным образовательным программам;
2) послевузовским образовательным программам;
3) организации дополнительных занятий с отдельными обучающимися по предметам (дисциплинам и циклам дисциплин) сверх учебного времени, выделенного по учебному плану и программам;
4) организации углубленного изучения с обучающимися основ наук по предметам (дисциплинам и циклам дисциплин);
5) организации и проведению различных мероприятий: семинаров, совещаний, конференций, спортивных соревнований;
6) разработке и реализации учебно-методической литературы;
7) проведению научных исследований.
Сноска. Пункт 3 – в редакции приказа и.о. Руководителя Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде РК (аппарата Верховного Суда Республики Казахстан) от 24.08.2021 № 27 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Академия размещает информацию с указанием перечня реализуемых товаров (работ, услуг) и цен на них в средствах массовой информации, на официальном интернет-ресурсе и в специально отведенном месте на территории (помещении) Академии.
5. Академия реализует товары (работы, услуги) физическим и юридическим лицам на основании письменного заявления, регистрируемого в журнале учета регистрации заявлений физических и юридических лиц по оказанию платных услуг по форме, согласно приложению к настоящим Правилам.
6. Взаимоотношения, в том числе форма оплаты, по реализации товаров (работ, услуг) на платной основе между Академией и физическими или юридическими лицами регулируются договором в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Оплата за реализацию товаров (работ, услуг) производится в безналичной форме путем перечисления денежных средств на контрольный счет наличности платных услуг Академии.
Глава 3. Порядок расходования Академией денег от реализации товаров (работ, услуг)
8. Средства, поступающие от оказания платных видов деятельности по реализации товаров (работ, услуг) Академии расходуются в соответствии со статьей 70 Бюджетного кодекса Республики Казахстан.

9. Тауарлар (жұмыстар, көрсетілетін қызметтер) өткізуден түскен мынадай бағытта жұмсалады:
1) оқу-материалдық базаны нығайтуға;
2) ақылы қызмет пен жұмыстарды өткізуге қатысқан профессорлық-оқытушы құрамның, мамандар мен қызметкерлердің еңбегіне ақы төлеу;
3) профессорлық-оқытушылық құрамның, мамандардың қызметкерлердің біліктілігін арттыруға;
4) оқыту тренингтерін, семинарларын, конференцияларын және дөңгелек үстелдерін өткізуге;
5) ғылыми-зерттеулер және басқа да іс-шаралар өткізу үшін қызметке арналған шығыс материалдарын, жабдықтар мен бағдарламалық қамтамасыз етуді сатып алуға;
6) ғылыми зерттеулердің нәтижелерін жариялау, соның ішінде ғылыми еңбектерді, оқу құралдарын редакциялауға;
7) оқыту, зерттеулер және онымен байланысты іс-шаралар үшін үй-жайларды, жабдықтарды және техниканы жалдауға;
8) конференциялар, семинарлар, дөңгелек үстелдер, кәдесыйлар, турнирлер, жарыстар аясында кофе-брейктер өткізуге, кәдесый өнімдерін сатып алуға;
9) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген іссапар шығыстарын өтеу нормалары шеңберінде ғылыми конференцияларға, семинарларға, көрмелерге және басқа да іс-шараларға қатысу бойынша зерттеу сипатындағы іссапарларға баруға;
10) аударма қызметтерін сатып алуға;
11) ақылы қызметтер көрсетуге байланысты қосымша шаруашылық шығыстарына;
12) қызметкерлерге қосымша ақы, сыйақы беруге, әлеуметтік және материалдық көмек көрсетуге жұмсалады.
10. Академия тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден ақшаның түсімін және шығыстарын есепке алу Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінде белгіленген тәртіппен жүзеге асырады.
4-тарау. Академияның тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметті) өткізуден өз иелігінде қалатын ақша бойынша
11. Академияның тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуінен түскен ақша есебінен операцияларды жүзеге асыру үшін Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2009 жылғы 25 мамырындағы № 215 бұйрығымен бекітілген (Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Мемлекеттік тізілімінде № 5702 болып тіркелген) Республикалық немесе жергілікті бюджет есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелердің оларды өткізуден түсетін ақшасы өзінің иелігінде қалатын тауарларының (жұмыстарының, көрсетілетін қызметтерінің) тізбесі сыныптауышының иелігінде Академия тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) олардың түрлері бойынша өткізуден ақша түсімдерімен шығыстарының жоспарын жыл сайын жасайды.
12. Академияның тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден өз иелігінде қалатын ақша түсімдері мен шығыстарының жоспарын бюджеттік бағдарламалар әкімшісі бекітеді.

9. Денежные средства, поступающие от реализации товаров (работ, услуг), расходуются по следующим направлениям:
1) укрепление учебно-материальной базы;
2) оплата труда профессорско-преподавательского состава, специалистов и сотрудников, участвующих в реализации платных услуг и работ;
3) повышение квалификации профессорско-преподавательского состава и специалистов/сотрудников;
4) проведение обучающих тренингов, семинаров, конференций и круглых столов;
5) приобретение расходных материалов, оборудования и программного обеспечения для проведения научных исследований, и других мероприятий;
6) публикация результатов научных исследований, в том числе редактирование научных трудов, учебных пособий;
7) аренда помещений, оборудования и техники для проведения обучения, исследований и сопутствующих им мероприятий;
8) проведение кофе-брейков, приобретение сувенирной продукции, памятных подарков в рамках конференций, семинаров, круглых столов, конкурсов, турниров, соревнований;
9) командировки, связанные с проведением исследований, участием в научных конференциях, семинарах, выставках и других мероприятиях в пределах норм возмещения командировочных расходов, установленных законодательством Республики Казахстан;
10) приобретение переводческих услуг;
11) дополнительные хозяйственные расходы, связанные с оказанием платных услуг;
12) установление надбавок и доплат, премирование работников, оказание социальной и материальной помощи работникам.
10. Учет поступления и расходования денег, получаемых Академией от реализации товаров (работ, услуг), осуществляется в порядке, установленном Бюджетным кодексом Республики Казахстан.
Глава 4. Исполнение по деньгам от реализации Академией товаров (работ, услуг) остающихся в распоряжении
11. Для осуществления операций за счет денег от реализации Академией товаров (работ, услуг), остающихся в ее распоряжении, Академией ежегодно составляется план поступлений и расходов денег от реализации товаров (работ, услуг) по их видам на основании Классификатора перечня товаров (работ, услуг) государственных учреждений, содержащихся за счет республиканского или местного бюджета, деньги, от реализации которых остаются в их распоряжении, утвержденного приказом Министра финансов Республики Казахстан от 25 мая 2009 года № 215 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 5702).
12. План поступлений и расходов денег от реализации товаров (работ, услуг) Академии, остающихся в ее распоряжении, утверждается администратором бюджетных программ.

13. Бюджеттік бағдарламалар әкімшісі Академия ұсынған тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден жоспарларының негізінде тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметті) өткізуден өз иелігінде қалатын ақша түсімдері мен шығыстарының жиынтық жоспарын жасайды.
Академияның тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден өз иелігінде қалатын ақша түсімдері мен шығыстарының жиынтық жоспарын бюджеттік бағдарламалар әкімшісі бекітеді және бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган келіседі.
14. Академия тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден өз иелігінде қалатын ақша түсімдері мен шығыстарының бекітілген жоспарын бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға ұсынады.
Академияның тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметті) өткізуден өз иелігінде қалатын ақша түсімдері мен шығыстарының бекітілген жоспарының қолданысы ағымдағы қаржы жылының 31 желтоқсанында тоқтатылады.
15. Қаржы жылы ішінде Академияның тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден өз иелігінде қалатын ақша түсімдері мен шығыстарының жоспарында көзделген сомалардан артық кірістер тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметті) өткізуден түсетін ақша түсімдері мен шығыстарының жоспары ағымдағы қаржы жылының аяғына дейін нақтыланған жағдайда ағымдағы қаржы жылында жұмсалуы мүмкін.
16. Академияның тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден өз иелігінде қалатын ақша есебінен тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) сатып алуы Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
17. Академияның тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден өз иелігінде қалатын ақша есебінен азаматтық-құқықтық мәмілелерді тіркеу Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 96-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Жоғарғы Сотының жанындағы
Сот төрелігі академиясының
тауарларды (жұмыстарды,
көрсетілетін қызметтерді)
өткізу жөніндегі ақылы
қызмет түрлерін көрсету және
олардың тауарларды
(жұмыстарды, көрсетілетін
қызметтерді) өткізуден түскен
ақшаны жұмсау қағидаларына
қосымша
Нысан
Жеке және заңды тұлғалардың ақылы қызмет көрсету жөніндегі өтініштерін тіркеу журналы
Тіркеу №
Қабылдаған күні
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) немесе оның уәкілетті өкілінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Ақылы түрде көрсетілетін тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізу бойынша қызмет түрі
Қоса берілген құжаттардың саны мен атауы
Өтінішті қабылдаған лауазымды адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
1
2
3
4
5
6

13. Администратор бюджетных программ на основе представленных Академией планов поступлений и расходов денег от реализации товаров (работ, услуг) составляет сводный план поступлений и расходов денег от реализации товаров (работ, услуг).
Сводный план поступлений и расходов денег от реализации Академией товаров (работ, услуг), остающихся в ее распоряжении, утверждается администратором бюджетных программ и согласовывается с уполномоченным органом по исполнению бюджета.
14. Утвержденный план поступлений и расходов денег от реализации товаров (работ, услуг) представляется Академией в уполномоченный орган по исполнению бюджета.
Действие утвержденного плана поступлений и расходов денег от реализации товаров (работ, услуг) Академии, остающихся в ее распоряжении, прекращается 31 декабря текущего финансового года.
15. Доходы, поступившие в течение финансового года сверх сумм, предусмотренных планом поступлений и расходов денег от реализации Академией товаров (работ, услуг), остающихся в ее распоряжении, могут расходоваться в текущем финансовом году при условии уточнения плана поступлений и расходов денег от реализации товаров (работ, услуг) до конца текущего финансового года.
16. Приобретение товаров (работ, услуг) за счет денег от реализации Академией товаров (работ, услуг), остающихся в ее распоряжении, осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.
17. Регистрация гражданско-правовых сделок за счет денег от реализации Академии товаров (работ, услуг), остающихся в ее распоряжении, осуществляется в соответствии со статьей 96 Бюджетного кодекса Республики Казахстан.
Приложение к Правилам
оказания платных видов
деятельности по реализации
товаров (работ, услуг) Академией
правосудия при Верховном Суде
Республики Казахстан и
расходования ею денег
от реализаци товаров
(работ, услуг)
Форма
Журнал учета регистрации заявлений физических и юридических лиц по оказанию платных услуг
Регистрационный №
Дата принятия
Фамилия, имя, отчество (при наличии) заявителя или фамилия, имя, отчество (при наличии) его уполномоченного представителя
Вид деятельности по реализации товаров (работ, услуг), предоставляемых на платной основе
Количество и наименование прилагаемых документов
Фамилия, имя, отчество (при наличии) и подпись ответственного должностного лица, принявшего заявление
1
2
3
4
5
6