"Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары қызметкерлерін кәсіби даярлау, қайта даярлау және олардың біліктілігін арттырудың мазмұны мен жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 20 сәуірдегі № 422 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 27 мамырдағы № 430 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 1 маусымда № 20794 болып тіркелді
1. "Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары қызметкерлерін кәсіби даярлау, қайта даярлау және олардың біліктілігін арттырудың мазмұны мен жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 20 сәуірдегі № 422 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13722 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 26 мамырда жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының қызметкерлерін кәсіби даярлау, қайта даярлау және олардың біліктілігін арттыру мазмұны осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының қызметкерлерін кәсіби даярлау, қайта даярлау және олардың біліктілігін арттыруды жүзеге асыру қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары қызметкерлерін кәсіби даярлау, қайта даярлау және олардың біліктілігін арттыруды ұйымдастыру жөніндегі қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Құқық қорғау қызметі туралы" 2011 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 36-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасы ішкі істер органдары қызметкерлерінің (бұдан әрі - ІІО қызметкерлері) кәсіби даярлығы, қайта даярлау және біліктілігін арттырудың тәртібін анықтайды.
3-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) ІІМ-нің кадрларды қайта даярлауды және біліктілігін арттыруды жүзеге асыратын құрылымдық бөліністері.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. ІІО полиция қызметкерлерінің кәсіби даярлауын, қайта даярлауы және біліктілігін арттыруын ІІМ-нің кадр бөлінісі ІІМ-нің құрылымдық бөліністерімен және ведомстволарымен бірлесіп ұйымдастырады.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. ІІО кадр қызметтері тоқсан сайын ІІМ кадр бөлінісіне осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ІІО қызметкерлерін қайта даярлаумен және біліктілігін арттырумен қамту жөніндегі есепті жолдайды.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 20 апреля 2016 года № 422 "Об утверждении Содержания и Правил осуществления профессиональной подготовки, переподготовки и повышения квалификации сотрудников органов внутренних дел Республики Казахстан"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 27 мая 2020 года № 430. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 июня 2020 года № 20794
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 20 апреля 2016 года № 422 "Об утверждении Содержания и Правил осуществления профессиональной подготовки, переподготовки и повышения квалификации сотрудников органов внутренних дел Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 13722, опубликованный 26 мая 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения:
Содержание профессиональной подготовки, переподготовки и повышения квалификации сотрудников органов внутренних дел Республики Казахстан, утвержденное указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
в Правилах осуществления профессиональной подготовки, переподготовки и повышения квалификации сотрудников органов внутренних дел Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила осуществления профессиональной подготовки, переподготовки и повышения квалификации сотрудников органов внутренних дел Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 36 Закона Республики Казахстан от 6 января 2011 года "О правоохранительной службе" и определяют порядок профессиональной подготовки, переподготовки и повышения квалификации сотрудников органов внутренних дел Республики Казахстан (далее – сотрудники ОВД).";
подпункт 4) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"4) в структурных подразделениях МВД, осуществляющих переподготовку и повышение квалификации кадров.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Профессиональная подготовка, переподготовка и повышение квалификации сотрудников ОВД организовывается кадровым подразделением МВД, совместно со структурными подразделениями и ведомствами МВД.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Кадровыми службами ОВД ежеквартально направляется в кадровое подразделение МВД отчет по охвату переподготовкой и повышением квалификации сотрудников ОВД по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:

"10. Ішкі істер органдарының қызметіне қатардағы, кіші және орта басшы құрам лауазымдарына алғашқы қабылданатын адамдардың бастапқы кәсіби даярлығы түріндегі кәсіби даярлық, "Ішкі істер органдарына қабылданатын адамдар үшін алғашқы кәсіптік даярлыққа іріктеу қағидалары және одан өту шарттары, сондай-ақ оларды алғашқы кәсіптік даярлықтан шығару негіздері" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 13 наурыздағы № 211 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20123 болып тіркелген) сәйкес ІІМ білім беру ұйымдарында, сондай-ақ ІІО қызметкерлерінің кәсіби қызметтік және дене шынықтыру даярлығы түрінде ІІО бөліністерінің базасында жүзеге асырылады.
12 және 13-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"12. ІІМ құрылымдық бөліністері, ведомстволары, білім беру ұйымдары және аумақтық ІІО ІІМ кадр бөліністеріне қайта даярлау курстарының тақырыбы, оқуға жіберілетін ІІО қызметкерлердің саны мен санаттары, сондай-ақ оқыту кезеңі бойынша өтінімді жыл сайын 1 тамызға дейін жолдайды.
13. ІІМ кадр бөлінісі ІІМ құрылымдық бөліністері, ведомстволары, білім беру ұйымдары және аумақтық ІІО қажеттіліктері негізінде жыл сайын 1 қазанға дейін Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрі (бұдан әрі - Министр) бекітетін ІІО қызметкерлерін қайта даярлаудың күнтізбелік жылға арналған жоспар-кестесін әзірлейді.";
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"20. ІІМ-нің білім беру ұйымы әрбір қайта даярлау курсын бітіргеннен кейін жеті жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қайта даярлау курстарында оқыту қорытындылары туралы мәліметтерді қоса бере отырып, ІІМ кадр бөлінісіне есеп жолдайды.";
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"22. ІІМ кадр бөлінісі ІІМ құрылымдық бөліністерінің, ведомстволарының, білім беру ұйымдарының және аумақтық ІІО қажеттіліктері негізінде жыл сайын 1 қазанға дейін ІІМ білім беру ұйымдарының базасында ІІО қызметкерлерінің біліктілігін арттырудың күнтізбелік жылға арналған жоспар-кестесін әзірлейді, оны Министр бекітеді.
ІІМ құрылымдық бөліністері, ведомстволары, білім беру ұйымдары және аумақтық ІІО ІІМ кадр бөлінісіне ІІО қызметкерлерінің біліктілігін арттыру курстарының тақырыбы, оқуға жіберілетін саны мен санаттары, сондай-ақ оқу кезеңі бойынша өтінімді жыл сайын 1 тамызға дейін жолдайды.";
29-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"29. ІІМ-нің білім беру ұйымы әрбір біліктілікті арттыру курсын аяқтағаннан кейін жеті жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша біліктілікті арттыру курстарында оқыту қорытындылары туралы мәліметтерді қоса бере отырып, ІІМ кадр бөлінісіне есеп жолдайды.".

"10. Профессиональная подготовка в форме первоначальной профессиональной подготовки для лиц, впервые поступающих на службу в органы внутренних дел на должности рядового, младшего и среднего начальствующего состава, осуществляется в организациях образования МВД в соответствии с приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 13 марта 2020 года № 211 "Об утверждении Правил отбора на первоначальную профессиональную подготовку и условия ее прохождения для лиц, поступающих в органы внутренних дел, а также основания их отчисления от первоначальной профессиональной подготовки" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 20123), а также в форме профессиональной служебной и физической подготовки сотрудников ОВД на базе подразделений ОВД.";
пункты 12 и 13 изложить в следующей редакции:
"12. Структурные подразделения, ведомства, организации образования МВД и территориальные ОВД направляют в кадровое подразделение МВД заявку по тематике курсов переподготовки, количеству и категории направляемых на обучение сотрудников ОВД, а также периоду обучения, ежегодно до 1 августа.
13. Кадровое подразделение МВД на основе потребностей структурных подразделений, ведомств, организаций образования МВД и территориальных ОВД ежегодно до 1 октября разрабатывает план-график переподготовки сотрудников ОВД на календарный год, который утверждается Министром внутренних дел Республики Казахстан (далее – Министр).";
пункт 20 изложить в следующей редакции:
"20. Организация образования МВД после окончания каждого курса переподготовки в течение семи рабочих дней направляет в кадровое подразделение МВД отчет с приложением сведений об итогах обучения на курсах переподготовки по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.";
пункт 22 изложить в следующей редакции:
"22. Кадровое подразделение МВД на основе потребностей структурных подразделений, ведомств, организаций образования МВД и территориальных ОВД ежегодно до 1 октября разрабатывает план-график повышения квалификации сотрудников ОВД на базе организаций образования МВД на календарный год, который утверждается Министром.
Структурные подразделения, ведомства, организации образования МВД и территориальные ОВД направляют в кадровое подразделение МВД заявку по тематике курсов повышения квалификации, количеству и категории направляемых на обучение сотрудников ОВД, а также периоду обучения, ежегодно до 1 августа.";
пункт 29 изложить в следующей редакции:
"29. Организация образования МВД после окончания каждого курса повышения квалификации в течение семи рабочих дней направляет в кадровое подразделение МВД отчет с приложением сведений об итогах обучения на курсах повышения квалификации по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.";

көрсетілген Қағидаларға 2-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 4-қосымша осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Кадр саясаты департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің ресми интернет-ресурсында алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне осы бұйрықтың 1) және 2) тармақтарында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Ішкі істер Министрі Е. Тургумбаев
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2020 жылғы 27 мамырдағы
№ 430 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2016 жылғы 20 сәуірдегі
№ 422 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары қызметкерлерін кәсіби даярлау, қайта даярлау және олардың біліктілігін арттырудың мазмұны
1. Ішкі істер органдары қызметкерлерін (бұдан әрі - қызметкерлер) кәсіби даярлау, қайта даярлау және олардың біліктілігін арттыру Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің (бұдан әрі - ІІМ) білім беру ұйымдарында, Қазақстан Республикасының басқа да білім беру ұйымдары мен мекемелерінде және шетелде жүзеге асырылады.
2. Қызметкерлердің кәсіби даярлығының міндеттеріне оқыту нәтижелеріне және (немесе) кәсіби құзыреттіліктеріне, біліктілік сипаттамаларына және біліктілік талаптарына сәйкес білім мен дағдылардың қосымша көлемін алу жатады.
Қызметкерлерді қайта даярлау міндеттеріне қызметкерлердің бойында қызметтік жұмыстың жаңа түрін немесе жаңа лауазымдық міндеттерді орындау үшін қажетті қосымша кәсіби құзыреттіліктерін қалыптастыру жатады.
Қызметкерлердің біліктілігін арттырудың міндеттеріне олардың лауазымдық міндеттерін тиімді орындау үшін қойылған біліктілік талаптарына сәйкес кәсіби құзыреттіліктерін дамыту жатады.

приложение 2 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
приложение 4 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу.
2. Департаменту кадровой политики Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
Е. Тургумбаев
Приложение 1 к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 27 мая 2020 года № 430
Приложение 1 к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 20 апреля 2016 года№ 42 2
Содержание профессиональной подготовки, переподготовки и повышения квалификации сотрудников органов внутренних дел Республики Казахстан
1. Профессиональная подготовка, переподготовка и повышение квалификации сотрудников органов внутренних дел (далее – сотрудники) осуществляются в организациях образования Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее – МВД), в других организациях образования и учреждениях Республики Казахстан и за рубежом.
2. К задачам профессиональной подготовки сотрудников относится получение дополнительного объема знаний и навыков с ориентиром на результаты обучения и (или) соответствие профессиональным компетенциям, квалификационным характеристикам и квалификационным требованиям.
К задачам переподготовки сотрудников относится формирование у сотрудников дополнительных профессиональных компетенций, необходимых для выполнения нового вида служебной деятельности или новых должностных обязанностей.
К задачам повышения квалификации сотрудников относятся развитие профессиональных компетенций в соответствии с предъявляемыми квалификационными требованиями для эффективного выполнения ими своих должностных обязанностей.

3. Қызметкерлерді кәсіби даярлау, қайта даярлау және олардың біліктілігін арттыру ұйымдастырушылық, оқу іс-шараларының жүйесін, оның ішінде ішкі істер органдарына жүктелген міндеттерді орындау үшін, қызметтік жұмысының ерекшеліктерін ескере отырып, қажетті білімді, дағдылар мен машықтарды меңгеруге, тереңдетуге және кеңейтуге бағытталған ішкі істер органдары бөліністерінің базасында кәсіби қызметтік және дене шынықтыру даярлығы шеңберінде көздейді.
4. Қызметкерлерді кәсіби даярлау, қайта даярлау және олардың біліктілігін арттырудың білім беру процесінің мазмұны тиісті білім беру бағдарламаларымен анықталады.
5. Білім беру бағдарламасын ІІМ білім беру ұйымдары әзірлейді, Ғылыми, Оқу-әдістемелік кеңестер отырысында қаралады және ІІМ тиісті құрылымдық бөліністерімен келісілгеннен кейін білім беру ұйымының бастығы бекітеді.
6. Кәсіби даярлау, қайта даярлау және біліктілікті арттыру курстарының мазмұны мен көлемін ІІМ-нің құрылымдық бөліністерімен және ведомстволарымен бірлесіп, ІІМ-нің білім беру ұйымы айқындайды және мыналарды қамтиды:
1) нормативтік құқықтық актілерде, Мемлекет басшысының Жолдаулары мен сөйлеген сөздерінде айқындалған Қазақстан Республикасының сыртқы және ішкі саясатының негізгі бағыттары;
2) ұжымды тиімді басқару және ұйымдастыру-бақылау жұмысының нысандары мен әдістері;
3) қолданыстағы заңнамадағы өзгерістер мен толықтыруларды ескере отырып, құқық қолдану қызметін жетілдіру мәселелері;
4) құқық қорғау органдары жұмысының озық тәжірибесін, оның ішінде шетелдік тәжірибені зерделеу мәселелері;
5) құқық қорғау органдарының алдында тұрған міндеттерді табысты іске асыруға ықпал ететін тиімді басқару және жедел дағдыларды қалыптастыру мәселелері;
6) ішкі істер органдары жүйесіндегі жергілікті полиция қызметінің қалыптасуы, жай-күйі және тиімділігі;
7) құқық қорғау қызметінің өзекті мәселелері, қоғамдық тәртіп пен қоғамдық қауіпсіздікті сақтаудың әлемдік және отандық тәжірибесі, сондай-ақ қылмысқа қарсы іс-қимыл;
7. Сабақтарды өткізуге жоғары оқу орындарының жетекші ғалымдары, ғылыми қызметкерлері мен педагогтары, құқық қорғау және өзге де мемлекеттік органдардың басшы құрамының өкілдері, құқық қорғау органдарының ардагерлері, сондай-ақ шетелдік сарапшылар тартылады.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2020 жылғы 27 мамырдағы
№ 430 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасының
ішкі істер органдары
қызметкерлерін кәсіби даярлау,
қайта даярлау және
олардың біліктілігін арттыруды
жүзеге асыру қағидаларына
2-қосымша
нысан
_____________________________________________________
(білім беру ұйымының атауы)
СЕРТИФИКАТ
_______________________________________________________
(атағы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
________________________________________________________
(оқу мерзімі)
________________________________________________________
тақырыбы бойынша ____ сағат көлемінде қайта даярлау курсынан өтті
Білім беру ұйымының бастығы __________________________________
20 ____ ж. "___" ________                                    Тіркеу № ___________
Толтыру сипаттамасы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің білім беру ұйымдарында қайта даярлау курсынын өткені туралы сертификаттың нысаны (сипаттамасы).

3. Профессиональная подготовка, переподготовка и повышение квалификации сотрудников предусматривает систему организационных, учебных мероприятий, в том числе в рамках профессиональной служебной и физической подготовки сотрудников на базе подразделений органов внутренних дел, направленных на привитие, углубление и расширение необходимых знаний, умений и навыков с учетом специфики служебной деятельности, для выполнения задач, возложенных на органы внутренних дел.
4. Содержание образовательного процесса профессиональной подготовки, переподготовки и повышения квалификации сотрудников определяется соответствующими образовательными программами.
5. Образовательные программы разрабатываются организацией образования МВД, рассматриваются на заседании Ученого, Учебно-методического советов и после согласования с соответствующими структурными подразделениями МВД утверждаются начальником организации образования.
6. Содержание и объем курсов профессиональной подготовки, переподготовки и повышения квалификации определяются организацией образования МВД совместно со структурными подразделениями и ведомствами МВД и включают:
1) основные направления внешней и внутренней политики Республики Казахстан, определенные в нормативных правовых актах, посланиях и выступлениях Главы государства;
2) формы и методы эффективного управления коллективом и организационно-контрольной работы;
3) вопросы совершенствования правоприменительной деятельности с учетом изменений и дополнений в действующем законодательстве;
4) вопросы изучения передового опыта работы правоохранительных органов, в том числе зарубежного опыта;
5) вопросы формирования эффективных управленческих и оперативных навыков, способствующих успешной реализации задач, стоящих перед правоохранительными органами;
6) вопросы становления, состояния и эффективности местной полицейской службы в системе органов внутренних дел;
7) актуальные проблемы правоохранительной деятельности, мировой и отечественный опыт охраны общественного порядка и общественной безопасности, а также противодействие преступности.
7. К проведению занятий привлекаются ведущие ученые, педагоги, научные работники высших учебных заведений, представители руководящего состава правоохранительных и иных государственных органов, ветераны правоохранительных органов, а также зарубежные эксперты.
Приложение 2 к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 27 мая 2020 года № 430
Приложение 2
к Правилам осуществления
профессиональной подготовки,
переподготовки и повышения
квалификации сотрудников
органов внутренних дел
Республики Казахстан
форма
_____________________________________________________
(білім беру ұйымының атауы)
СЕРТИФИКАТ
_____________________________________________________
(атағы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
______________________________________________________
(оқу мерзімі)
______________________________________________________
тақырыбы бойынша ____ сағат көлемінде қайта даярлау курсынан өтті
Білім беру ұйымының бастығы __________________________________
20 ____ ж. "___" ________
Тіркеу № ___________
Описание заполнения
Форма (описание) сертификата о прохождении курсов переподготовки в организациях образования МВД Республики Казахстан.

1. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің білім беру ұйымдарында қайта даярлау курсынын өткені туралы куәландыратын құжат сертификат болып табылады.
2. Сертификат жылтыр қағазды А4 форматындағы (297х210 мм өлшемдегі) мұқабадан тұрады.
3. Сертификаттың беткі жағы мемлекеттік тілде толтырылады:
1) ашық көгілдір түсті фонның ортасында диаметрі 110 мм болатын Қазақстан Республикасы ІІМ эмблемасы орналасқан.
2) жиегінен 7 мм қашықтықта ені 7 мм болатын қара-көк түсті ою-өрнекпен жиектелген.
4. Құжаттың жоғарғы жағында:
1) ою-өрнекті жиектеменің шетінен 2 мм арақашықтықта диаметрі 30 мм Қазақстан Республикасының Елтаңбасы (Қазақстан деген жазуы латын әріптерімен) орналасқан;
2) Елтаңба бейнесінің астында ортада 10 мм қашықтықтағы мәтін "білім беру ұйымының атауы" деректемелеріне арналған бос баған. Жартылай қалың Times New Roman 14 қарпімен, бас әріптермен басылады;
3) "Білім беру ұйымының атауы" деректемелерінің астында 15 мм қашықтықта "СЕРТИФИКАТ" жазуы. Жартылай қалың Times New Roman 48 қарпімен, бас әріптермен басылады.
5. "СЕРТИФИКАТ" жазуынан 15 мм. төмен 6 жол орналасады:
бірінші жол - "атағы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)" деректемелеріне бос баған;
екінші жол - "оқу мерзімі" деректемелеріне бос баған;
үшінші жол - "курс тақырыбы" деректемелеріне бос баған;
төртінші жол - "тақырыбы бойынша ____ сағат көлемінде қайта даярлау курсынан өтті" мәтіні;
бесінші жол - "Білім беру ұйымының бастығы" мәтіні, аты-жөнін және қол қою үшін бос баған;
алтыншы жол - "_________ қаласы 20___ жылғы "___" __________" бағаны сол жақта орналасады, "Тіркеу № ___" бағанның оң жағында орналасады;
6. Сертификат баспаханалық немесе компьютерлік тәсілмен дайындалады (қолмен немесе баспа құрылғыларының көмегімен толтырылатын деректерді ескерусіз).
Ескерту:
мм - миллиметр.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2020 жылғы 27 мамырдағы
№ 430 бұйрығына
3-қосымша
Қазақстан Республикасының
ішкі істер органдары
қызметкерлерін кәсіби даярлау,
қайта даярлау және
олардың біліктілігін арттыруды
жүзеге асыру қағидаларына
4-қосымша
нысан
_____________________________________________________
(білім беру ұйымының атауы)
СЕРТИФИКАТ
_______________________________________________________
(атағы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
________________________________________________________
(оқу мерзімі)
_______________________________________________________________
тақырыбы бойынша ____ сағат көлемінде біліктілікті арттыру курсынан өтті
Білім беру ұйымының бастығы __________________________________
20 ____ ж. "___" ________                                    Тіркеу № ___________
Толтыру сипаттамасы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің білім беру ұйымдарында біліктілікті арттыру курсынын өткені туралы сертификаттың нысаны (сипаттамасы).

1. Документом, свидетельствующим о прохождении курсов переподготовки в организациях образования МВД Республики Казахстан является сертификат.
2. Сертификат состоит из обложки форматом А4 (размером 297х210) мм из глянцевой бумаги.
3. Лицевая сторона сертификата заполняется на государственном языке:
1) фон светло-голубого цвета с эмблемой МВД Республики Казахстан диаметром 110 мм, располагается по центру;
2) на расстоянии 7 мм от края орнаментальная рамка темно-синего цвета, шириной 7 мм.
4. В верхней части документа:
1) по центру на расстоянии 2 мм от края орнаментальной рамки расположено изображение герба Республики Казахстан (надпись Казахстан на латинице) диаметром 30 мм;
2) под изображением герба по центру на расстоянии 10 мм текст пустая графа под реквизиты "білім беру ұйымының атауы". Печатается заглавными буквами, шрифт полужирный Times New Roman 14;
3) под реквизитами "арнаулы оқу орнының атауы" на расстоянии 15 мм надпись "СЕРТИФИКАТ". Печатается заглавными буквами, шрифт полужирный Times New Roman 48.
5. На 15 мм ниже надписи "СЕРТИФИКАТ" располагается 6 строк:
первая строка – пустая графа под реквизиты "атағы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)";
вторая строка – пустая графа под реквизиты "оқу мерзімі";
третья строка – пустая графа под реквизиты "курс тақырыбы";
четвертая строка – текст "тақырыбы бойынша ____ сағат қөлемінде қайта даярлау курсынан өтті";
пятая строка – текст "Білім беру ұйымының бастығы" с пустой графой для фамилии с инициалами и подписи;
шестая строка – графа "_________ қаласы 20___ жылғы "___" __________", располагается слева, графа "Тіркеу № ___", располагается справа;
6. Сертификат изготавливается типографским или компьютерным способом (без учета данных, которые заполняются вручную или с помощью печатающих устройств).
Примечание:
мм – миллиметр.
Приложение 3 к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 27 мая 2020 года № 430
Приложение 4
к Правилам осуществления
профессиональной подготовки,
переподготовки и повышения
квалификации сотрудников
органов внутренних дел
Республики Казахстан
форма
_______________________________________________________________
(білім беру ұйымының атауы)
СЕРТИФИКАТ
________________________________________________________________
(атағы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
________________________________________________________________
(оқу мерзімі)
_________________________________________________________________
тақырыбы бойынша ____ сағат көлемінде біліктілікті арттыру курсынан өтті
Білім беру ұйымының бастығы __________________________________
20 ____ ж. "___" ________
Тіркеу № ___________
Описание заполнения
Форма (описание) сертификата о прохождении курсов повышения квалификации в организациях образования МВД Республики Казахстан