Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін басқаратын шетелдік ұйымдарға қойылатын талаптарды қоса алғанда, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін басқару үшін қажетті іс-қимылдар жасау өздеріне тапсырылған кезде, оларды таңдау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2020 жылғы 15 маусымдағы № 78 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 30 маусымда № 20909 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін басқарудың тиімділігін қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін басқаратын шетелдік ұйымдарға қойылатын талаптарды қоса алғанда, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін басқару үшін қажетті іс-қимылдар жасау өздеріне тапсырылған кезде, оларды таңдау қағидалары бекітілсін.
2. "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін басқаратын шетелдік ұйымдарға қойылатын талаптарды қоса алғанда, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін басқару үшін қажетті іс-қимылдар жасау өздеріне тапсырылған кезде, оларды таңдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 27 қыркүйектегі № 173 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15947 болып тіркелген, 2017 жылғы 9 қарашада Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Монетарлық операциялар департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы қаулының осы тармағының 2) тармақшасында және 4-тармағында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Ақпарат және коммуникациялар департаменті – Ұлттық Банктің баспасөз қызметі осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.

Об утверждении Правил выбора зарубежных организаций, управляющих пенсионными активами единого накопительного пенсионного фонда, включая требования к ним, при поручении им совершать действия, необходимые для управления пенсионными активами единого накопительного пенсионного фонда
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 15 июня 2020 года № 78. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 июня 2020 года № 20909.
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" в целях обеспечения эффективности управления пенсионными активами единого накопительного пенсионного фонда Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила выбора зарубежных организаций, управляющих пенсионными активами единого накопительного пенсионного фонда, включая требования к ним, при поручении им совершать действия, необходимые для управления пенсионными активами единого накопительного пенсионного фонда.
2. Признать утратившим силу постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 сентября 2017 года № 173 "Об утверждении Правил выбора зарубежных организаций, управляющих пенсионными активами единого накопительного пенсионного фонда, включая требования к ним, при поручении им совершать действия, необходимые для управления пенсионными активами единого накопительного пенсионного фонда" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15947, опубликовано 9 ноября 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).
3. Департаменту монетарных операций в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктом 2) настоящего пункта и пунктом 4 настоящего постановления.
4. Департаменту информации и коммуникаций – пресс-службе Национального Банка обеспечить в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего постановления направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания.

5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
6. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасы
Е. Досаев
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2020 жылғы 15 маусымдағы
№ 78 қаулысымен
бекітілді
Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін басқаратын шетелдік ұйымдарға қойылатын талаптарды қоса алғанда, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін басқару үшін қажетті іс-қимылдар жасау өздеріне тапсырылған кезде, оларды таңдау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін басқаратын шетелдік ұйымдарға қойылатын талаптарды қоса алғанда, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін басқару үшін қажетті іс-қимылдар жасау өздеріне тапсырылған кезде, оларды таңдау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы, "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 2013 жылғы 21 маусымдағы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әзірленді және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының (бұдан әрі – Қор) зейнетақы активтерін басқаратын шетелдік ұйымдарға қойылатын талаптарды қоса алғанда, оларға Қордың зейнетақы активтерін инвестициялық басқару үшін қажетті іс-қимылдарды жасау тапсырылған кезде, оларды таңдау тәртібін айқындайды.
2. Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) активтерді жетілдірілген индексті басқару – кірістілік ауытқуы өзгермелілігінің мәні (tracking error) 0,5 (нөл бүтін оннан бес) пайыздан 2 (екі) пайызға дейін қоса алғанда болатын басқару түрі. Активтерді жетілдірілген индексті басқару кезінде эталондық портфельдің негізгі көрсеткіштерінен қалыпты ауытқу күтіледі;
2) ақпараттық коэффициент (information ratio) – үстеме кірістілік деңгейінің кірістілік ауытқуының өзгермелілігіне (tracking error) қатынасы;
3) арнайы жүйе – сыртқы басқарушылардың қызметін талдауға қажетті инвестициялық және (немесе) талдамалық деректер базасы бар бағдарламалық қамтамасыз ету және (немесе) арнайы интернет-ресурс;
4) арнайы мандат – активтердің жекелеген сыныптары, басқару түрлері, елдер мен өңірлер деңгейінде бірегей инвестициялық тәсілдерді болжайтын, инвестициялау стратегиясын қолдану арқылы активтерді әртараптандыру мақсатында сыртқы басқаруға берілетін мандат;
5) әртараптандыру – активтердің нақты сыныбына тән тәуекелдерді төмендету мақсатында оларды қаржы құралдарына және өзге мүлікке орналастыру;

5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан.
6. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Национального Банка
Республики Казахстан
Е. Досаев
Утверждены постановлением
Правления Национального
Банка Республики Казахстан
от 15 июня 2020 года № 78
Правила выбора зарубежных организаций, управляющих пенсионными активами единого накопительного пенсионного фонда, включая требования к ним, при поручении им совершать действия, необходимые для управления пенсионными активами единого накопительного пенсионного фонда
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила выбора зарубежных организаций, управляющих пенсионными активами единого накопительного пенсионного фонда, включая требования к ним, при поручении им совершать действия, необходимые для управления пенсионными активами единого накопительного пенсионного фонда (далее – Правила) разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан", от 21 июня 2013 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан", и определяют порядок выбора зарубежных организаций, управляющих пенсионными активами единого накопительного пенсионного фонда (далее – Фонд), включая требования к ним, при поручении им совершать действия, необходимые для управления пенсионными активами Фонда.
2. В Правилах используются следующие понятия:
1) усовершенствованное индексное управление активами – вид управления, при котором значение изменчивости отклонения доходности (tracking error) составляет от 0,5 (ноль целых пять десятых) до 2 (двух) процентов включительно. При усовершенствованном индексном управлении предполагается умеренное отклонение от основных показателей эталонного портфеля;
2) информационный коэффициент (information ratio) – отношение уровня сверхдоходности к изменчивости отклонения доходности (tracking error);
3) специализированная система – программное обеспечение и (или) специальный интернет-ресурс, располагающий базой инвестиционных и (или) аналитических данных, необходимой для анализа деятельности внешних управляющих;
4) специализированный мандат – мандат, передаваемый во внешнее управление с целью диверсификации активов путем применения стратегий инвестирования, предполагающих уникальные инвестиционные подходы на уровне отдельных классов активов, видов управления, стран и регионов;
5) диверсификация – размещение активов в финансовые инструменты и иное имущество с целью снижения риска, присущего для конкретного класса активов;

6) басқарушылық бақылау – бір заңды тұлғаның шешімдерді тікелей және (немесе) жанама түрде айқындау және (немесе) осындай заңды тұлғаға қатысуына (иеленуіне) байланысты басқа заңды тұлға қабылдайтын шешімдерге ықпал ету мүмкіндігі;
7) биржа нарығы – сауда-саттықты ұйымдастырушылық және техникалық қамтамасыз етуді жүзеге асыратын сауда-саттықты ұйымдастырушының сауда жүйелері пайдаланылатын қатынастар жиынтығы;
8) жаһандық мандат – инвестициялары бір елдің (нарықтың, өңірдің) шеңберінен шығатын портфель;
9) инвестициялық дью-дилидженс – сыртқы басқарушының инвестициялық қызметінің тиімділігін жан-жақты тексеруге және бағалауға бағытталған талдамалық іс-шаралар кешені;
10) институционалдық инвестор – ақшаны қаржы құралдарына инвестициялауды жүзеге асыратын заңды тұлға;
11) компаниялар тобы – бір заңды тұлғаның басқару бақылауындағы заңды тұлғалар немесе біреуінің басқа заңды тұлғаға басқарушылық бақылауы бар заңды тұлғалар;
12) консультациялық қызмет көрсетудегі активтер – сыртқы басқарушы активтерді инвестициялық басқару бөлігінде клиентке консультация беретін сыртқы басқарушының басқаруындағы активтер;
13) мандат – белгілі бір инвестициялық сипаттамалары бар портфель;
14) маржалық шот – клиринг ұйымында ашылатын және мәмілелер бойынша қамтамасыз етуді орналастыру және туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша есеп айырысуларды жүргізу мақсатында пайдаланылатын, туынды қаржы құралдарымен операцияларды жүргізуге арналған шот;
15) операциялық дью-дилидженс – сыртқы басқарушының операциялық процесінің тиімділігін жан-жақты тексеруге және бағалауға бағытталған талдамалық іс-шаралар кешені;
16) өңірлік мандат – инвестициялары бір елдің (нарықтың, өңірдің) шеңберінде шоғырландырылған портфель;
17) портфельдік менеджер – клиенттердің активтерін басқаруға жауап беретін тұлға;
18) сыртқы басқарушы – шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес құрылған банк немесе клиенттердің активтерін инвестициялық басқаруды арнайы жүргізетін және өз қызметін халықаралық қаржы нарықтарында жүзеге асыратын ұйым;
19) сыртқы басқару – зейнетақы активтері инвестициялық басқаруға сыртқы басқарушыға берілетін зейнетақы активтерін басқару түрі;
20) сыртқы транзиттік басқару – сыртқы басқарушыны таңдағанға және (немесе) оған тиісті мандат бойынша активтерді бергенге дейін берілетін активтердің құрылымындағы өзгерістерге байланысты тәуекелдерді азайту мақсатында зейнетақы активтері сыртқы транзиттік басқарушыға берілетін кездегі активтерді басқару түрі;

6) управленческий контроль – возможность одного юридического лица прямо и (или) косвенно определять решения и (или) оказывать влияние на решения, принимаемые другим юридическим лицом, в связи с участием (владением) в таком юридическом лице;
7) биржевой рынок – совокупность отношений с использованием торговых систем организатора торгов, который осуществляет организационное и техническое обеспечение торгов;
8) глобальный мандат – портфель, инвестиции которого выходят за пределы одной страны (рынка, региона);
9) инвестиционный дью-дилидженс – комплекс аналитических мероприятий, направленных на всестороннюю проверку и оценку эффективности инвестиционной деятельности внешнего управляющего;
10) институциональный инвестор – юридическое лицо, осуществляющее инвестирование денег в финансовые инструменты;
11) группа компаний – юридические лица, вместе находящиеся под управленческим контролем одного юридического лица, или юридические лица, одно из которых имеет управленческий контроль над другим юридическим лицом;
12) активы на консультационном обслуживании – активы, находящиеся в управлении внешнего управляющего, по которым внешний управляющий консультирует клиента в части инвестиционного управления активами;
13) мандат – портфель с определенными инвестиционными характеристиками;
14) маржевой счет – счет для проведения операций с производными финансовыми инструментами, открываемый в клиринговой организации и используемый в целях размещения обеспечения по сделкам и проведения расчетов по операциям с производными финансовыми инструментами;
15) операционный дью-дилидженс – комплекс аналитических мероприятий, направленных на всестороннюю проверку и оценку эффективности операционной деятельности внешнего управляющего;
16) региональный мандат – портфель, инвестиции которого сосредоточены в пределах одной страны (рынка, региона);
17) портфельный менеджер – лицо, отвечающее за управление активами клиентов;
18) внешний управляющий – зарубежная организация, в том числе банк, созданные в соответствии с законодательством иностранного государства, специализирующиеся на инвестиционном управлении активами клиентов и осуществляющие свою деятельность на международных финансовых рынках;
19) внешнее управление – тип управления пенсионными активами, при котором пенсионные активы передаются в инвестиционное управление внешнему управляющему;
20) внешнее транзитное управление – тип управления активами, при котором пенсионные активы передаются внешнему транзитному управляющему с целью минимизации рисков в связи с изменениями в структуре передаваемых активов до выбора и (или) передачи активов внешнему управляющему по соответствующему мандату;

21) сыртқы транзиттік басқарушы – шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес құрылған банк немесе клиенттердің активтерін сыртқы транзиттік басқаруды арнайы жүргізетін және өзінің қызметін халықаралық қаржы нарықтарында жүзеге асыратын ұйым;
22) транзиттік кезең – инвестициялық басқару келісімінде белгіленген өлшемдерге сәйкес келтіру мақсатында, Қағидаларға сәйкес белгіленетін портфельге қолданылатын уақыт кезеңі;
23) уәкілетті бөлімше – Қор активтерін басқаруды және мониторингін жүзеге асыратын Ұлттық Банктің бөлімшесі;
24) Ұлттық Банк басшылығы – Ұлттық Банк Төрағасы, Ұлттық Банк Төрағасының уәкілетті бөлімшеге жетекшілік ететін орынбасары;
25) үстеме кірістілік деңгейі – нақты қол жеткізілген кірістілік деңгейі мен эталондық портфель кірістілігінің деңгейі арасындағы айырма;
26) форекс операциялары – биржа және биржадан тыс нарықтарда шетел валютасын сатып алу және (немесе) сату.
3. Қордың бір сыртқы басқарушыға сыртқы басқаруына берілетін зейнетақы активтерінің жалпы рұқсат етілген көлемі Қордың шетел валютасындағы зейнетақы активтері портфелінің көлемінен 10 (он) пайыз аспайды.
4. Қағидалардың 3-тармағында көзделген лимиттен асқан кезде, оның ішінде жұмыс істеп тұрған екі сыртқы басқарушы қосылған жағдайда, уәкілетті бөлімше осы асып кету туындаған күннен бастап 3 (үш) ай ішінде сәйкессіздікті жояды.
5. Қордың зейнетақы активтері сыртқы басқаруға:
1) басқару түрлерімен байланысты тәуекелдер деңгейін төмендету;
2) сыртқы басқарушының тәжірибесін, талдамалық материалдарын, зерттеулері мен техникалық ресурстарын пайдалану арқылы Қордың зейнетақы активтерін басқарудың кірістілігін ұлғайту;
3) сыртқы басқарушылардан алынған активтерді басқару саласындағы сараптама мен консультацияларды қолдану арқылы Қордың зейнетақы активтерін басқарудың тиімділігін арттыру;
4) активтерді дербес басқаруда тәжірибе жоқ активтердің жаңа сыныптарын енгізу мақсатында беріледі.
6. Сыртқы басқарушы үшін басқарудың түрін (активтік, жетілдірілген индекстік немесе пассивтік (индекстік)) және эталондық портфельді таңдау Қордың зейнетақы активтерін басқару мақсаттарына және нарықтағы жағдайға байланысты Қордың инвестициялық декларациясында көзделген шектеулерге сәйкес жүзеге асырылады.
7. Инвестициялық басқару туралы келісімге сәйкес сыртқы басқарушыға немесе сыртқы транзиттік басқарушыға сыртқы басқаруға немесе сыртқы транзитті басқаруға берілген Қордың зейнетақы активтерін басқару нәтижелеріне байланысты белгіленген комиссиялық сыйақы және (немесе) басқару нәтижелеріне байланысты комиссиялық сыйақы төленеді.

21) внешний транзитный управляющий – зарубежная организация, в том числе банк, созданные в соответствии с законодательством иностранного государства, специализирующиеся на внешнем транзитном управлении активов клиентов и осуществляющие свою деятельность на международных финансовых рынках;
22) транзитный период – временной период, применяемый к портфелю, устанавливаемый в соответствии с Правилами в целях приведения его в соответствие с параметрами, установленными соглашением об инвестиционном управлении;
23) уполномоченное подразделение – подразделение Национального Банка, осуществляющее управление и мониторинг пенсионных активов Фонда;
24) руководство Национального Банка – Председатель Национального Банка, заместитель Председателя Национального Банка, курирующий уполномоченное подразделение;
25) уровень сверхдоходности – разница между фактически достигнутым уровнем доходности и уровнем доходности эталонного портфеля;
26) форексные операции – покупка и (или) продажа иностранной валюты на биржевом и внебиржевом рынках.
3. Общий допустимый объем пенсионных активов Фонда, передаваемых во внешнее управление одному внешнему управляющему, составляет не более 10 (десяти) процентов от объема портфеля пенсионных активов Фонда в иностранной валюте.
4. При превышении лимита, предусмотренного пунктом 3 Правил, в том числе в случае слияния двух действующих внешних управляющих, уполномоченное подразделение устраняет несоответствие в течение 3 (трех) месяцев со дня возникновения такого превышения.
5. Пенсионные активы Фонда передаются во внешнее управление в целях:
1) снижения уровня рисков, связанных с видами управления;
2) увеличения доходности управления пенсионными активами Фонда за счет использования опыта, аналитических материалов, исследований и технических ресурсов внешнего управляющего;
3) повышения эффективности управления пенсионными активами Фонда за счет применения экспертизы и консультаций в области управления активами, полученных от внешних управляющих;
4) внедрения новых классов активов, по которым отсутствует опыт в самостоятельном управлении активами.
6. Выбор вида управления (активного, усовершенствованного индексного или пассивного (индексного)) и эталонного портфеля для внешнего управляющего осуществляется в соответствии с целями управления пенсионными активами Фонда и ограничениями, предусмотренными инвестиционной декларацией Фонда, в зависимости от ситуации на рынке.
7. Внешнему управляющему или внешнему транзитному управляющему выплачивается фиксированное комиссионное вознаграждение и (или) комиссионное вознаграждение, зависящее от результатов управления переданных пенсионных активов Фонда во внешнее управление или во внешнее транзитное управление, в соответствии с соглашением об инвестиционном управлении.

2-тарау. Қордың зейнетақы активтерін басқару үшін қажетті іс-қимылдарды жасау тапсырылған кезде сыртқы басқарушыларға қойылатын талаптарды қоса алғанда, Қордың зейнетақы активтерін сыртқы басқарушыларды таңдау тәртібі
8. Сыртқы басқарушыларды таңдау рәсімін ұйымдастыруды уәкілетті бөлімше өткізеді.
9. Уәкілетті бөлімше Ұлттық Банктің ресми интернет-ресурсында, сондай-ақ әлеуетті сыртқы басқарушылар үшін қолжетімді басқа да ақпараттық-талдамалық ресурстарда жоспарланып отырған сыртқы басқарушыларды таңдау туралы ақпаратты жариялайды, әлеуетті сыртқы басқарушылардың тізімін жасайды, әлеуетті сыртқы басқарушыларға ақпаратты жібереді.
Әлеуетті сыртқы басқарушының Қағидалардың 24-тармағында көзделген талаптарды инвестициялық басқару туралы келісімге енгізу жөніндегі келісімі оның ұсынысын қараудың міндетті талабы болып табылады.
10. Әлеуетті сыртқы басқарушы Ұлттық Банкке әлеуетті сыртқы басқарушыдан Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес сұратылатын ең аз ақпаратты электрондық түрде және (немесе) қағаз тасымалдағышта ұсынады. Уәкілетті бөлімшеге ақпаратты арнайы жүйеден алуға рұқсат етіледі.
11. Уәкілетті бөлімше Қағидалардың 12 және (немесе) 13-тармақтарында көзделген әлеуетті сыртқы басқарушыларға зейнетақы активтерін басқару үшін қажетті іс-қимылды жасау тапсырылған кезде оларға қойылатын міндетті талаптарды ескере отырып, әлеуетті сыртқы басқарушылардың келіп түскен барлық ұсыныстарына салыстырмалы талдау жүзеге асырады.
Егер әлеуетті сыртқы басқарушы Қағидалардың 12 және (немесе) 13-тармақтарында көзделген міндетті талаптарға сәйкес келсе, уәкілетті бөлімше әлеуетті сыртқы басқарушылардың ұзақ тізімін (бұдан әрі – ұзақ тізім) қалыптастыру үшін оларға зейнетақы активтерін басқару үшін қажетті іс-қимылды жасау тапсырылған кезде Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес әлеуетті сыртқы басқарушылардың ұсыныстарына салыстырмалы талдауды жүзеге асыру үшін бағалау өлшемшарттарына (бұдан әрі – Бағалау өлшемшарттары) сәйкес әлеуетті сыртқы басқарушылардың ұсыныстарына салыстырмалы талдау жүзеге асырады.
Әлеуетті сыртқы басқарушылардың ұсыныстарына салыстырмалы талдау жүзеге асырылған кезде жұмыс істеп тұрған Ұлттық Банктің алтын валюта активтері мен Ұлттық Банктің сенімгерлік басқаруындағы активтерді сыртқы басқарушылар бойынша Ұлттық Банктің меншікті деректерін пайдалануға рұқсат етіледі.
Әлеуетті сыртқы басқарушы ұсынған ақпаратты нақтылау мақсатында уәкілетті бөлімшенің осындай әлеуетті сыртқы басқарушыға қосымша сұратуды жіберуіне рұқсат етіледі. Әлеуетті сыртқы басқарушы қосымша сұратылатын ақпаратты ұсынбаған жағдайда, Бағалау өлшемшарттарында тиісті өлшемшарт бойынша балл есепке алынбайды.

Глава 2. Порядок выбора внешних управляющих пенсионными активами Фонда, включая требования к ним, при поручении им совершать действия, необходимые для управления пенсионными активами Фонда
8. Организация процедуры выбора внешних управляющих проводится уполномоченным подразделением.
9. Уполномоченное подразделение публикует на официальном интернет-ресурсе Национального Банка, а также на иных информационно-аналитических ресурсах, доступных для потенциальных внешних управляющих, информацию о планируемом выборе внешнего управляющего, составляет список потенциальных внешних управляющих, рассылает информацию потенциальным внешним управляющим.
Обязательным условием рассмотрения предложения потенциального внешнего управляющего является его согласие на включение условий, предусмотренных пунктом 24 Правил, в соглашение об инвестиционном управлении.
10. Потенциальный внешний управляющий представляет в Национальный Банк в электронном виде и (или) на бумажном носителе минимальную информацию, запрашиваемую у потенциального внешнего управляющего, в соответствии с приложением 1 к Правилам. Допускается получение информации уполномоченным подразделением из специализированной системы.
11. Уполномоченное подразделение осуществляет сравнительный анализ всех поступивших предложений потенциальных внешних управляющих с учетом обязательных требований к ним, при поручении им совершать действия, необходимые для управления пенсионными активами, предусмотренных пунктами 12 и (или) 13 Правил.
Если потенциальный внешний управляющий соответствует обязательным требованиям к ним, при поручении им совершать действия, необходимые для управления пенсионными активами, предусмотренным в пунктах 12 и (или) 13 Правил, уполномоченное подразделение осуществляет сравнительный анализ предложений потенциальных внешних управляющих в соответствии с оценочными критериями для осуществления сравнительного анализа предложений потенциальных внешних управляющих (далее – Оценочные критерии) согласно приложению 2 к Правилам для формирования длинного списка потенциальных внешних управляющих (далее – длинный список).
При осуществлении сравнительного анализа предложений потенциальных внешних управляющих допускается использование собственных данных Национального Банка по действующим внешним управляющим золотовалютными активами Национального Банка и активами, находящимися в доверительном управлении Национального Банка.
В целях уточнения информации, представленной потенциальным внешним управляющим, допускается направление уполномоченным подразделением дополнительных запросов такому потенциальному внешнему управляющему. В случае непредставления потенциальным внешним управляющим дополнительно запрашиваемой информации, балл по соответствующему критерию в Оценочных критериях не учитывается.

12. Жаһандық мандаттар бойынша сыртқы басқарушыларды таңдау үшін оларға зейнетақы активтерін басқару үшін қажетті іс-қимылды жасау тапсырылған кезде міндетті талаптар:
1) Қордың активтерін инвестициялау болжанатын қаржы құралдарымен жұмыс тәжірибесі – кемінде 10 (он) жыл, оның кемінде 5 (бес) жылы жарияланған мандат бойынша жұмыс тәжірибесі, немесе егер әлеуетті сыртқы басқарушының басқаруында осыған ұқсас өңірлік мандаттар ғана болса – жаһандық мандаттың кемінде 75 (жетпіс бес) қамту пайызын құрайтын өңірлік мандаттар бойынша кемінде 5 (бес) жыл жұмыс тәжірибесі.
Әлеуетті сыртқы басқарушының жұмыс тәжірибесін онымен компаниялар тобына кіретін және заңды тұлғалардың жұмыс тәжірибесін ескере отырып есептеуге рұқсат етіледі;
2) әлеуетті сыртқы басқарушының басқаруындағы клиенттер активтерінің (оның ішінде консультациялық қызмет көрсетудегі активтердің) жиынтық мөлшері – кемінде 25 (жиырма бес) миллиард Америка Құрама Штаттарының (бұдан әрі – АҚШ) доллары баламасы;
3) әлеуетті сыртқы басқарушының басқаруындағы қарастырылып отырған мандат бойынша клиенттер активтерінің жиынтық мөлшері – кемінде 1 (бір) миллиард АҚШ доллары баламасын, не егер әлеуетті сыртқы басқарушының басқаруында осыған ұқсас өңірлік мандаттар ғана болса – жаһандық мандаттың кемінде 75 (жетпіс бес) қамту пайызын құрайтын өңірлік мандаттар бойынша кемінде 1 (бір) миллиард АҚШ доллары баламасы болады.
13. Арнайы мандаттар бойынша сыртқы басқарушыларды таңдау үшін зейнетақы активтерін басқару үшін қажетті іс-қимылды жасау тапсырылған кезде оларға қойылатын міндетті талаптар:
1) әлеуетті сыртқы басқарушының Қордың активтерін инвестициялау болжанатын қаржы құралдарымен жұмыс тәжірибесі – кемінде 5 (бес) жыл, оның кемінде 3 (үш) жылы жарияланған мандат бойынша жұмыс тәжірибесі, не егер әлеуетті сыртқы басқарушының басқаруында осыған ұқсас өңірлік мандаттар ғана болса – жаһандық мандаттың кемінде 75 (жетпіс бес) қамту пайызын құрайтын өңірлік мандаттар бойынша кемінде 3 (үш) жыл жұмыс тәжірибесі міндетті өлшемшарттар болады.
Әлеуетті сыртқы басқарушының жұмыс тәжірибесін әлеуетті сыртқы басқарушымен компаниялар тобына кіретін заңды тұлғалардың жұмыс тәжірибесін ескере отырып есептеуге рұқсат етіледі;
2) әлеуетті сыртқы басқарушының басқаруындағы клиенттер активтерінің (оның ішінде консультациялық қызмет көрсетудегі активтердің) жиынтық мөлшері – кемінде 1 (бір) миллиард АҚШ доллары баламасы;

12. Для выбора внешних управляющих по глобальным мандатам обязательными требованиями к ним, при поручении им совершать действия, необходимые для управления пенсионными активами, являются:
1) опыт работы с финансовыми инструментами, в которые предполагается инвестировать пенсионные активы Фонда – не менее 10 (десяти) лет, из которых не менее 5 (пяти) лет опыта работы по объявленному мандату, либо если потенциальный внешний управляющий имеет под управлением исключительно аналогичные региональные мандаты – не менее 5 (пяти) лет опыта работы по региональным мандатам, которые составляют не менее 75 (семидесяти пяти) процентов охвата глобального мандата.
Допускается исчисление опыта работы потенциального внешнего управляющего с учетом опыта работы юридических лиц, входящих с ним в группу компаний;
2) совокупный размер активов клиентов, имеющихся под управлением у потенциального внешнего управляющего (в том числе активы на консультационном обслуживании) – не менее эквивалента 25 (двадцати пяти) миллиардов долларов СоединҰнных Штатов Америки (далее – США);
3) совокупный размер активов клиентов по рассматриваемому мандату, имеющихся под управлением у потенциального внешнего управляющего – не менее эквивалента 1 (одного) миллиарда долларов США, либо если потенциальный внешний управляющий имеет под управлением исключительно аналогичные региональные мандаты – не менее эквивалента 1 (одного) миллиарда долларов США по региональным мандатам, которые составляют не менее 75 (семидесяти пяти) процентов охвата глобального мандата.
13. Для выбора внешних управляющих по специализированным мандатам обязательными требованиями к ним, при поручении им совершать действия, необходимые для управления пенсионными активами, являются:
1) опыт работы потенциального внешнего управляющего с финансовыми инструментами, в которые предполагается инвестировать пенсионные активы Фонда – не менее 5 (пяти) лет, из которых не менее 3 (трех) лет опыта работы по объявленному мандату, либо если потенциальный внешний управляющий имеет под управлением исключительно аналогичные региональные мандаты – не менее 3 (трех) лет опыта работы по региональным мандатам, которые составляют не менее 75 (семидесяти пяти) процентов охвата глобального мандата.
Допускается исчисление опыта работы потенциального внешнего управляющего с учетом опыта работы юридических лиц, входящих с ним в группу компаний;
2) совокупный размер активов клиентов, имеющихся под управлением у потенциального внешнего управляющего (в том числе активы на консультационном обслуживании) – не менее эквивалента 1 (одного) миллиарда долларов США;

3) әлеуетті сыртқы басқарушының басқаруындағы қарастырылып отырған мандат бойынша клиент активтерінің жиынтық мөлшері – кемінде 150 (бір жүз елу) миллион АҚШ доллары баламасы болады.
Бұл ретте бір сыртқы басқарушыға берілетін активтердің көлемі осындай сыртқы басқарушының басқаруындағы қарастырылып отырған мандат бойынша инвестициялық басқарудағы активтер көлемінің 50 (елу) пайызынан аспайды.
14. Уәкілетті бөлімшенің әлеуетті сыртқы басқарушының клиенттеріне клиенттердің активтерін басқарудың нәтижелері мен сапасы туралы сұратумен өтініш беруіне рұқсат етіледі.
15. Әлеуетті сыртқы басқарушылар ұсыныстарының салыстырмалы талдауы және оларды таңдау жөніндегі ұсынымдар қамтылатын ұзақ тізім бойынша уәкілетті бөлімше дайындаған қорытынды Ұлттық Банк Төрағасына қарау үшін ұсынылады, ол қарау нәтижелері бойынша уәкілетті бөлімшенің қорытындысына бұрыштама қою арқылы әлеуетті сыртқы басқарушылардың барынша тиімді ұсыныстары бар әлеуетті сыртқы басқарушылардың қысқа тізімін (бұдан әрі – қысқа тізім) мақұлдайды.
Уәкілетті бөлімше сыртқы басқарушылар ұсыныстарының талаптарын жақсарту мақсатында қысқа тізімдегі әлеуетті сыртқы басқарушылармен келіссөздер жүргізеді.
16. Уәкілетті бөлімше Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес инвестициялық және операциялық дью-дилидженс шеңберінде қысқа тізімдегі Әлеуетті сыртқы басқарушылардың ұсыныстарын салыстырмалы талдауды жүзеге асыру үшін бағалау өлшемшарттарына сәйкес қысқа тізімдегі әлеуетті сыртқы басқарушылардың ұсыныстарына қосымша бағалау жүргізеді.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.12.2020 № 144 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
17. Инвестициялық шешімдер тәртібі және тәуекелдерді бақылау туралы қосымша ақпарат алу үшін инвестициялық және операциялық дью-дилидженс рәсімдерін өткізген кезде уәкілетті бөлімшенің әлеуетті сыртқы басқарушылармен кездесулер өткізулеріне және олардың кеңселеріне баруларына рұқсат етіледі.
18. Егер бұрын Ұлттық Банкпен шарттық қатынастарда болмаған әлеуетті сыртқы басқарушы сыртқы басқарушы ретінде таңдау үшін ұсынылған жағдайда, оның кеңсесіне бару міндетті болып табылады.
19. Сыртқы басқарушыларды таңдау туралы шешімді Ұлттық Банктің Басқармасы қабылдайды.
Инвестициялық басқару туралы келісімнен туындайтын құқықтар мен міндеттер осы сыртқы басқарушының қайта құрылуына байланысты сыртқы басқарушының заңды мұрагеріне берілген жағдайларда, сондай-ақ сыртқы басқарушы инвестициялық басқару туралы келісімнен туындайтын өз құқықтары мен міндеттерін басқа заңды тұлғаға (компанияға) берген жағдайларда, мұндай тұлғаларды сыртқы басқарушы ретінде таңдау Қағидалардың 9, 10 және 11-тармақтарында көзделген рәсімдерді жүргізбей жүзеге асырылады.

3) совокупный размер активов клиентов по рассматриваемому мандату, имеющихся под управлением у потенциального внешнего управляющего – не менее эквивалента 150 (сто пятидесяти) миллионов долларов США.
При этом объем пенсионных активов, передаваемых одному внешнему управляющему, не превышает 50 (пятидесяти) процентов от объема активов в инвестиционном управлении по рассматриваемому мандату, имеющихся под управлением такого внешнего управляющего.
14. Допускается обращение уполномоченного подразделения к клиентам потенциального внешнего управляющего с запросом о результатах и качестве управления активами клиентов.
15. Подготовленное уполномоченным подразделением заключение по длинному списку, содержащее сравнительный анализ предложений потенциальных внешних управляющих и рекомендации по их выбору, представляется на рассмотрение Председателю Национального Банка, который по результатам рассмотрения одобряет короткий список потенциальных внешних управляющих с наиболее выгодными предложениями (далее – короткий список) путем наложения резолюции к заключению уполномоченного подразделения.
Уполномоченное подразделение проводит переговоры с потенциальными внешними управляющими из короткого списка для целей улучшения условий предложений внешних управляющих.
16. Уполномоченное подразделение проводит дополнительную оценку предложений потенциальных внешних управляющих из короткого списка согласно Оценочным критериям для осуществления сравнительного анализа предложений потенциальных внешних управляющих из короткого списка в рамках инвестиционного и операционного дью-дилидженса в соответствии с приложением 3 к Правилам.
Сноска. Пункт 16 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 21.12.2020 № 144 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. При проведении инвестиционного и операционного дью-дилидженса для получения дополнительной информации о порядке принятия инвестиционных решений и процедурах контроля за рисками допускается проведение уполномоченным подразделением встреч с потенциальными внешними управляющими и посещение их офисов.
18. В случае если потенциальный внешний управляющий, ранее не состоявший в договорных отношениях с Национальным Банком, предлагается для выбора в качестве внешнего управляющего, посещение его офиса является обязательным.
19. Решение о выборе внешних управляющих принимается Правлением Национального Банка.
В случаях перехода правопреемнику внешнего управляющего прав и обязанностей, вытекающих из соглашения об инвестиционном управлении, в связи с реорганизацией данного внешнего управляющего, а также в случаях передачи внешним управляющим своих прав и обязанностей, вытекающих из соглашения об инвестиционном управлении, другому юридическому лицу (компании), выбор указанных лиц в качестве внешнего управляющего осуществляется без проведения процедур, предусмотренных пунктами 9, 10 и 11 Правил.

20. Егер 3 (үш) жылдан кем емес кезеңде үстеме кірістілігінің оң деңгейі бар осындай мандат бойынша Ұлттық Банктің алтынвалюта активтерінің бір бөлігін және (немесе) Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін сыртқы басқаруды жүзеге асыратын сыртқы басқарушы Қағидалардың 12 және (немесе) 13-тармақтарында белгіленген оған зейнетақы активтерін басқару үшін қажетті іс-қимылды жасау тапсырылған кезде оған қойылатын талаптарға сәйкес келсе, онда Ұлттық Банк Төрағасының шешімі бойынша оның кандидатурасы Қағидалардың 9, 10 және 11-тармақтарында көзделген рәсімдерді өткізбестен, сыртқы басқарушы ретінде Ұлттық Банк Басқармасының қарауына шығарылады.
21. Бір мандат шеңберінде (алайда басқарудың бір түрі емес) сыртқы басқарудағы активтердің шоғырлану тәуекелдерін азайту үшін жұмыс істейтін сыртқы басқарушылар саны кемінде 2 (екі) сыртқы басқарушы болады.
22. Сыртқы басқарушыларды таңдау, жұмыс істейтін сыртқы басқарушыларды ауыстыру және сыртқы басқарушылар арасында бәсекелестікті арттыру процесін жылдамдату мақсатында уәкілетті бөлімше одан әрі Ұлттық Банк Басқармасының бекітуі үшін қысқа тізімдегі әлеуетті сыртқы басқарушылар қатарынан әлеуетті сыртқы басқарушылардың резервтік тізімін (бұдан әрі – резервтік тізім) қалыптастыруға рұқсат етеді.
Уәкілетті бөлімше резервтік тізімде тұрған сыртқы басқарушылардың қызметіне мониторинг жүргізеді және жыл сайын инвестициялық және операциялық дью-дилидженс шеңберіндегі ақпаратты жаңартады.
Бекітілген резервтік тізімдегі сыртқы басқарушыға Қордың зейнетақы активтерін беру Қағидалардың 9, 10 және 11-тармақтарында көзделген рәсімдерді жүргізбей Ұлттық Банк Басқармасы сыртқы басқарушы ретінде оны таңдау туралы шешімді қабылдағаннан кейін жүзеге асырылады.
23. Уәкілетті бөлімше инвестициялық басқару туралы келісімді жасауға байланысты шараларды және оның талаптарының орындалуына одан әрі мониторингті жүзеге асырады.
24. Инвестициялық басқару туралы келісімде мына талаптар қамтылады:
1) Ұлттық Банктің мына:
сыртқы басқарушы эталондық портфельмен салыстырғанда портфельді басқару бойынша үстеме кірістілікке қол жеткізбеген жағдайда;
сыртқы басқарушы Қордың инвестициялық декларациясында белгіленген шектеулерді бұзған жағдайда;
Қордың инвестициялық декларациясына өзгерістер енгізген жағдайда;
сыртқы басқарушыға жазбаша хабарламаны ұсына отырып және инвестициялық келісімді бұзу күнін көрсете отырып, Ұлттық Банк Басқармасының қаулысы болған жағдайда, инвестициялық басқару туралы келісімді мерзімінен бұрын бұзу құқығының болуы туралы;

20. Если внешний управляющий, осуществляющий внешнее управление частью золотовалютных активов Национального Банка и (или) и активами, находящимися в доверительном управлении Национального Банка, по аналогичному мандату с положительным уровнем сверхдоходности за период не менее 3 (три) лет, соответствует требованиям к нему, при поручении им совершать действия, необходимые для управления пенсионными активами, установленным пунктами 12 и (или) 13 Правил, то по решению Председателя Национального Банка его кандидатура выносится на рассмотрение Правления Национального Банка в качестве внешнего управляющего без проведения процедур, предусмотренных пунктами 9, 10 и 11 Правил.
21. Для снижения рисков концентрации активов во внешнем управлении в рамках одного мандата (но не одного вида управления) количество действующих внешних управляющих составляет не менее 2 (двух) внешних управляющих.
22. В целях ускорения процесса выбора внешних управляющих, замены действующих внешних управляющих и повышения конкуренции среди внешних управляющих допускается формирование уполномоченным подразделением резервного списка потенциальных внешних управляющих (далее – резервный список) из числа потенциальных внешних управляющих из короткого списка для последующего утверждения Правлением Национального Банка.
Уполномоченное подразделение проводит мониторинг деятельности внешних управляющих, состоящих в резервном списке, и ежегодно обновляет информацию в рамках инвестиционного и операционного дью-дилидженса.
Передача пенсионных активов Фонда внешнему управляющему из утвержденного резервного списка осуществляется после принятия решения Правлением Национального Банка о его выборе в качестве внешнего управляющего без проведения процедур, предусмотренных пунктами 9, 10 и 11 Правил.
23. Мероприятия, связанные с заключением соглашения об инвестиционном управлении, и дальнейший мониторинг выполнения его условий осуществляются уполномоченным подразделением.
24. Соглашение об инвестиционном управлении содержит следующие условия:
1) о наличии права Национального Банка досрочно расторгнуть соглашение об инвестиционном управлении в следующих случаях:
недостижения внешним управляющим сверхдоходности по управлению портфелем в сравнении с эталонным портфелем;
нарушения внешним управляющим ограничений, установленных инвестиционной декларацией Фонда;
внесения изменений в инвестиционную декларацию Фонда;
наличия постановления Правления Национального Банка с представлением письменного уведомления внешнему управляющему и указанием даты расторжения соглашения об инвестиционном управлении;

2) Ұлттық Банктің өзінің қалауы бойынша сыртқы басқарудағы Қордың зейнетақы активтерін кез келген уақытта толықтыру (кері қайтарып алу) құқығының болуы туралы;
3) сыртқы басқарушының сыртқы басқаруға берілген Қордың зейнетақы активтерін басқаруға жауапты өз қызметкерлерінің орнын ауыстыруы туралы ақпаратты беруі туралы;
4) шот бойынша операцияларды тексеру, сондай-ақ сыртқы басқарушы, инвестициялық шешімдер қабылдау тәртібі және тәуекелдер мониторингі рәсімдері туралы қосымша ақпарат алу мақсатында Ұлттық Банк қызметкерлерінің және тәуелсіз аудиторлардың сыртқы басқарушыға баруы туралы;
5) сыртқы басқаруға берілген Қордың зейнетақы активтерімен мәмілелер бойынша сыртқы басқарушымен үлестес тұлғаларды брокерлер немесе контрәріптестер ретінде тартуға тыйым салу туралы;
6) инвестициялық басқару туралы келісімде белгіленген кірістілік ауытқуының күтілетін өзгермелілігінің (ex-ante tracking error) лимитін бұзғаны үшін сыртқы басқарушының жауапкершілігі туралы;
7) ұқыпсыздық, міндеттемелерді қасақана орындамау немесе сыртқы басқарушы тарапынан алаяқтық салдарынан Қорға келтірілген ықтимал зияндар үшін сыртқы басқарушының жауапкершілігі туралы;
8) Қордың зейнетақы активтерін басқаруды және мониторингін жүзеге асыратын Ұлттық Банктің қызметкерлеріне консультациялар беру, оқыту немесе тағылымдамадан өткізу міндеті туралы;
9) сыртқы басқарушының тұрақты негізде Ұлттық Банкке инвестициялық басқару туралы келісімге сәйкес мынадай есептіліктерді ұсыну міндеттері туралы:
алдыңғы жұмыс күні жасалған операциялар бойынша күн сайынғы негіздегі есептілік;
портфельді бағалау (активтерді түрлі сыныптар және валюта түрлері бойынша бөлу, портфельдің есепті айдың соңындағы құрамы, активтердің есепті айдың соңындағы нарықтық құны);
портфельдегі қозғалыс (есепті тоқсанда жасалған, түрлі сыныптар және валюталар, өтеу мерзімі, дивидендтерді төлеу және жинақталған пайыздар бойынша сұрыпталған барлық мәмілелердің тізбесі);
портфельді басқару нәтижелерін талдау (қол жеткізген кірістілік бөлігінде портфельді басқару бойынша ай сайынғы, тоқсандық және жалпы нәтижелер, эталондық портфельмен салыстырғанда портфель тәуекелінің және кірістіліктің ауытқу өзгермелілігі (tracking error) деңгейінің көрсеткіштері);
тиісті нарықтардың жай-күйі және олардың портфельге және (немесе) макроэкономикалық шолуға ықпалы туралы есеп;
стратегияға шолу және портфель құрылымындағы неғұрлым маңызды өзгерістерді түсіндіру;
инвестициялаудың ағымдағы стратегиясы;
активтерді активті басқару үшін түрлі факторлардың портфель кірістілігіне қосқан үлесі;

2) о наличии права Национального Банка по своему усмотрению в любое время пополнять (отзывать) пенсионные активы Фонда, находящиеся во внешнем управлении;
3) о представлении внешним управляющим информации о передвижении его персонала, ответственного за управление пенсионными активами Фонда, переданными во внешнее управление;
4) о посещении внешнего управляющего работниками Национального Банка и независимыми аудиторами для целей проверки операций по счету, а также получении дополнительной информации о внешнем управляющем, порядке принятия инвестиционных решений и процедурах мониторинга за рисками;
5) о запрете на привлечение в качестве брокеров или контрпартнеров по сделкам с пенсионными активами Фонда, переданными во внешнее управление, аффилированных с внешним управляющим лиц;
6) об ответственности внешнего управляющего за нарушение лимита ожидаемой изменчивости отклонения доходности (ex-ante tracking error), установленного в соглашении об инвестиционном управлении;
7) об ответственности внешнего управляющего за возможные убытки, причиненные Фонду вследствие небрежности, преднамеренного невыполнения обязательств или мошенничества со стороны внешнего управляющего;
8) об обязанности внешнего управляющего консультировать, обучать или проводить стажировку работников Национального Банка, осуществляющих управление и мониторинг пенсионных активов Фонда;
9) об обязанности внешнего управляющего представлять в Национальный Банк на регулярной основе в соответствии с соглашением об инвестиционном управлении следующих отчетностей:
отчетность по совершенным за предыдущий рабочий день операциям на ежедневной основе;
оценка портфеля (распределение активов по различным классам и видам валют, состав портфеля на конец отчетного месяца, рыночная стоимость активов на конец отчетного месяца);
движения в портфеле (перечень всех заключенных за отчетный квартал сделок, отсортированный по различным классам и валютам, сроку погашения, выплате дивидендов и накопленным процентам);
анализ результатов управления портфелем (ежемесячные, квартальные и общие результаты управления портфелем в разрезе достигнутой доходности, показателей риска портфеля и уровня изменчивости отклонения доходности (tracking error) в сравнении с эталонным портфелем);
отчет о состоянии соответствующих рынков и их влиянии на портфель и (или) макроэкономический обзор;
обзор стратегии и объяснение наиболее важных изменений в структуре портфеля;
текущая стратегия инвестирования;
вклад различных факторов в доходность портфеля для активного управления активами;

10) сыртқы басқарушының сыртқы басқаруға берілген портфельдің құрамын инвестициялық басқару туралы келісімге сәйкес кастодиан банктің (кастодиан банктердің) деректерімен әрбір айдың соңында немесе транзиттік кезең аяқталған күні салыстырып тексеруді жүзеге асыруы туралы;
11) сыртқы басқарушының сыртқы басқарушы мен брокердің арасындағы мәмілелерді келіскеннен кейін және растау рәсімдері аяқталғаннан кейін жүргізілген операциялар туралы ақпаратты шоғырландырылған есепке жауапты кастодиан банкке барынша қысқа мерзімде беруі туралы;
12) сыртқы басқарушының сыртқы басқарушы брокерлерін, сондай-ақ агенттерін және контрәріптестерін бекіту рәсімдері туралы ақпаратты, құжаттарды ұсынуы туралы;
13) сыртқы басқарушының асыра пайдалану мен мүдделер қақтығысы тәуекелін төмендететін, оның ішінде клиенттердің портфельдері арасында мәмілелерді тең құқылы бөлуді қамтамасыз ететін сыртқы басқарушының ішкі саясаттары мен тәуекелдерді басқару рәсімдерінің болуы туралы ақпаратты ұсынуы туралы;
14) сыртқы басқарушының Қордың зейнетақы активтерін басқару нәтижелерін ұсыну үшін уәкілетті бөлімшемен жылына бір рет кезеңділікпен кездесулер өткізуі туралы, инвестициялық шектеулерді сақтау, нарықтық жағдайды бағалау және оның портфельге және Қордың зейнетақы активтерімен инвестициялық операцияларды жүзеге асыруға ықтимал әсері туралы;
15) сыртқы басқарушының қадағалау органдары қолданған шаралары және сот талқылауларына қатысуы бойынша ақпарат беруі туралы;
16) сыртқы басқарушының Ұлттық Банкке кастодиан банкпен (банктермен) салыстырып тексерілген инвестициялық басқару туралы келісімді бұзу күніне портфель бойынша толық есептілікті ұсынуы туралы;
17) қазақ, орыс және тараптардың келісімі бойынша айқындалған тілде инвестициялық басқару туралы келісімге қол қоюы туралы;
18) тараптардың келісімі бойынша инвестициялық басқару туралы келісімге өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу мүмкіндігі туралы талаптарды қамтиды.
25. Ұлттық Банк инвестициялық басқару туралы келісімге сәйкес Қордың зейнетақы активтерін Ұлттық Банктің кастодиан банктегі (банктердегі) сыртқы басқаруға арналған шоттарына ақшаны және (немесе) бағалы қағаздарды аудару арқылы сыртқы басқаруға беруді жүзеге асырады.
26. Қордың зейнетақы активтерін сыртқы басқаруға берген кезде Ұлттық Банк белгілеген нысаналы өлшемдерге сәйкес портфельді қалыптастыру үшін транзиттік кезең есепке алынады. Транзиттік кезеңнің ұзақтығы 15 (он бес) жұмыс күнінен аспайды.

10) об осуществлении внешним управляющим на конец каждого месяца или на дату завершения транзитного периода, сверки состава портфеля, переданного во внешнее управление, с данными банка (банков)-кастодиана (кастодианов) в соответствии с соглашением об инвестиционном управлении;
11) о представлении внешним управляющим информации о проведенных операциях банку-кастодиану, ответственному за консолидированный учет, не позднее следующего рабочего дня после согласования и завершения процедур подтверждения сделок между внешним управляющим и брокером;
12) о представлении внешним управляющим информации, документов о процедурах утверждения брокеров, а также агентов и контрпартнеров внешнего управляющего;
13) о представлении внешним управляющим информации о наличии внутренних политик и процедур управления рисками внешнего управляющего, снижающих риск злоупотреблений и конфликта интересов, в том числе обеспечивающих равноправное распределение сделок среди портфелей клиентов;
14) о проведении внешним управляющим с периодичностью один раз в год встреч с уполномоченным подразделением для представления результатов управления пенсионными активами Фонда, о соблюдении инвестиционных ограничений, оценке рыночной ситуации и ее возможном влиянии на портфель и на осуществление инвестиционных операций с пенсионными активами Фонда;
15) о представлении внешним управляющим информации по примененным надзорными органами мерам и участию в судебных разбирательствах;
16) о представлении внешним управляющим в Национальный Банк сверенной с банком (банками)-кастодианом (кастодианами) полной отчетности по портфелю на дату расторжения соглашения об инвестиционном управлении;
17) о подписании соглашения об инвестиционном управлении на казахском, русском языках и на языке, определенном по согласованию сторон;
18) о возможности внесения изменений и (или) дополнений в соглашение об инвестиционном управлении с письменного согласия обеих сторон.
25. Национальный Банк в соответствии с соглашением об инвестиционном управлении осуществляет передачу пенсионных активов Фонда во внешнее управление путем перевода денег и (или) ценных бумаг на счета Национального Банка у банка (банков)-кастодиана (кастодианов), предназначенные для внешнего управления.
26. При передаче пенсионных активов Фонда во внешнее управление учитывается транзитный период для формирования портфеля в соответствии с целевыми параметрами, установленными соглашением об инвестиционном управлении. Длительность транзитного периода не превышает 15 (пятнадцати) рабочих дней.

27. Сыртқы басқаруға берілетін Қордың зейнетақы активтері Ұлттық Банктің кастодиан банктегі (банктердегі) шоттарында және клирингтік брокердің маржалық шотында сақталады.
28. Қордың зейнетақы активтерін сыртқы басқаруға берген күннен бастап уәкілетті бөлімше инвестициялық басқару туралы келісімде белгіленген шектеулердің сақталуын тексеру, сыртқы басқарушы жасайтын мәмілелердің мониторингін жүзеге асыру, сыртқы басқарудағы тәуекел және портфель кірістілігінің көрсеткіштерін бағалау арқылы сыртқы басқарушы қызметіне күн сайынғы мониторинг жүргізеді.
29. Уәкілетті бөлімше жылына бір реттен жиі емес инвестициялық басқару туралы келісімге сәйкес сыртқы басқарушымен кездесу өткізеді немесе бейне не телеконференция ұйымдастырады, онда сыртқы басқарушы басқару нәтижелері туралы, инвестициялық шектеулерді сақтау туралы есеп береді, нарықтық жағдайға және оның портфельге және Қордың зейнетақы активтерімен инвестициялық операцияларды жүзеге асыруға ықтимал әсерін бағалайды.
30. Жұмыс істеп тұрған сыртқы басқарушылар жұмысының тиімділігін бағалау Қағидаларға 4-қосымшада келтірілген сыртқы басқарушы жұмысының тиімділігін бағалау әдістемесі негізінде жүзеге асырылады. Ұлттық Банктің басшылығы алынатын комиссиялық сыйақыны ескере отырып, сыртқы басқарушының жалпы алғанда және активтер сыныптары бойынша соңғы 3 (үш), 5 (бес) және одан астам жылдардағы басқару күнінен бастап жұмысының тиімділігіне жүргізілген бағалау нәтижелері бойынша Қордың зейнетақы активтерін толықтыру (алу) немесе осы сыртқы басқарушымен жұмысты жалғастыру (тоқтату), не осы мәселені Ұлттық Банк Басқармасының қарауына шығару туралы тиісті шешім қабылдайды.
31. Ұлттық Банк басшылығының шешімі бойынша Қордың зейнетақы активтерін алу немесе сыртқы басқарушымен Қордың зейнетақы активтерін сыртқы басқарушыға беру туралы келісімді мерзімінен бұрын бұзу Қағидалардың 30-тармағында көрсетілген рәсімдерсіз жүргізіледі.
32. Сыртқы басқарушылардың басқару нәтижелері туралы есеп уәкілетті бөлімшемен Ұлттық Банк Басқармасының қарауына жылына бір реттен жиі емес шығарылады.
3-тарау. Қордың зейнетақы активтерін сыртқы транзиттік басқарушыны таңдау тәртібі, оның ішінде оған Қордың зейнетақы активтерін басқару үшін қажетті іс-әрекет жасауға тапсырма берілген кезде қойылатын талаптарды қоса
33. Сыртқы транзиттік басқарушыны таңдау үшін уәкілетті бөлімше әлеуетті сыртқы транзиттік басқарушыларға қамту нарықтары, транзиттік басқару стратегиялары және құралдар мен нарықтар сыныптары бөлігінде қызметтер құны бойынша ақпарат ұсынуы туралы сұратуларды жібереді және келіп түскен ұсыныстарға талдау жасайды.

27. Пенсионные активы Фонда, передаваемые во внешнее управление, хранятся на счетах Национального Банка в банке (банках)-кастодиане (кастодинах) и на маржевом счете у клирингового брокера.
28. Со дня передачи пенсионных активов Фонда во внешнее управление уполномоченное подразделение проводит ежедневный мониторинг деятельности внешнего управляющего путем проверки соблюдения ограничений, установленных в соглашении об инвестиционном управлении, осуществления мониторинга сделок, совершаемых внешним управляющим, оценки показателей риска и доходности портфеля во внешнем управлении.
29. Уполномоченное подразделение в соответствии с соглашением об инвестиционном управлении не реже, одного раза в год проводит встречу с внешним управляющим или организует видео или телеконференцию, на которой внешний управляющий отчитывается о результатах управления, о соблюдении инвестиционных ограничений, дает оценку рыночной ситуации и ее возможном влиянии на портфель и на осуществление инвестиционных операций с пенсионными активами Фонда.
30. Оценка эффективности работы действующих внешних управляющих осуществляется на основе методики оценки эффективности работы внешнего управляющего, приведенной в приложении 4 к Правилам. По результатам проведенной оценки эффективности работы внешнего управляющего в целом и по классам активов за последние 3 (три), 5 (пять) лет и более со дня начала управления с учетом взимаемого комиссионного вознаграждения, руководством Национального Банка принимается соответствующее решение о пополнении (изъятии) пенсионных активов Фонда или продолжении (прекращении) работы с данным внешним управляющим, либо вынесении данного вопроса на рассмотрение Правления Национального Банка.
31. По решению руководства Национального Банка изъятие пенсионных активов Фонда или досрочное расторжение соглашения об инвестиционном управлении проводится без процедуры, указанной в пункте 30 Правил.
32. Отчет о результатах управления внешних управляющих выносится уполномоченным подразделением на рассмотрение Правления Национального Банка не реже, одного раза в год.
Глава 3. Порядок выбора внешнего транзитного управляющего пенсионных активов Фонда, включая требования к ним, при поручении им совершать действия, необходимые для управления пенсионными активами Фонда
33. Для выбора внешнего транзитного управляющего уполномоченное подразделение направляет запрос потенциальным транзитным управляющим о представлении информации по рынкам охвата, стратегиям транзитного управления и стоимости услуг в разрезе классов инструментов и рынков и проводит анализ поступивших предложений.

34. Сыртқы басқарушыларды таңдау үшін, транзиттік басқарылуы тиіс қаржы құралдары портфельдерін транзиттік басқару кемінде 5 (бес) жылы жұмыс тәжірибесі оған зейнетақы активтерін басқару үшін қажетті іс-әрекет жасауға тапсырма берілген кезде қойылатын талап болып табылады.
Сыртқы транзиттік басқарушыны таңдау туралы шешімді Ұлттық Банктің Төрағасы қабылдайды.
35. Уәкілетті бөлімше инвестициялық басқару туралы келісім жасаумен байланысты іс-шараларды және оның талаптарының орындалуына одан әрі мониторингін жүзеге асырады.
36. Инвестициялық басқару туралы келісімде мына талаптар қамтылады:
1) Ұлттық Банктің мына:
сыртқы транзиттік басқарушы инвестициялық басқару туралы келісімнің талаптарын бұзған жағдайда;
Ұлттық Банк Төрағасының шешімі болған жағдайда инвестициялық басқару туралы келісімді мерзімінен бұрын бұзу құқығының болуы туралы;
2) егер мұндай іс-қимылдар Қордың зейнетақы активтерінің кез келген аяқталмаған сыртқы транзиттік басқаруын қозғамаса Ұлттық Банктің өз қалауы бойынша кез келген уақытта сыртқы транзиттік басқарудағы Қордың зейнетақы активтерін толықтыру (кері қайтарып алу) құқығының болуы туралы;
3) сыртқы транзиттік басқарушының сыртқы транзиттік басқаруға берілген Қордың зейнетақы активтерін басқаруға жауапты қызметкерлерінің қозғалысы туралы ақпаратты беруі туралы;
4) Ұлттық Банк қызметкерлерінің және тәуелсіз аудиторлардың шот бойынша операцияларды тексеру, сондай-ақ сыртқы транзиттік басқарушы, инвестициялық шешімдер қабылдау тәртібі және тәуекелдерге мониторинг жүргізу рәсімдері туралы қосымша ақпарат алу мақсаттары үшін сыртқы транзиттік басқарушыға баруы туралы;
5) ұқыпсыздық, міндеттемелерді қасақана орындамау немесе сыртқы транзиттік басқарушы тарапынан алаяқтық салдарынан келтірілген ықтимал шығыстар үшін сыртқы транзиттік басқарушының жауапкершілігі туралы;
6) сыртқы транзиттік басқарушының сыртқы транзиттік басқарушы мен брокердің арасындағы мәмілелерді келіскеннен кейін және растау рәсімдері аяқталғаннан кейін келесі жұмыс күнінен кешіктірмей жүргізілген операциялар туралы ақпаратты шоғырландырылған есепке жауапты банк-кастодианға беруі туралы;
7) сыртқы транзиттік басқарушының сыртқы транзиттік басқарушы брокерлерін, сондай-ақ агенттерін және контрәріптестерін бекіту рәсімдері туралы ақпаратты, құжаттарды ұсынуы туралы;
8) сыртқы транзиттік басқарушының асыра пайдалану және мүдделер қақтығысы тәуекелін төмендететін, оның ішінде клиенттердің портфельдері арасында мәмілелерді тең құқылы бөлуді қамтамасыз ететін сыртқы транзиттік басқарушының ішкі саясаттары мен тәуекелдерді басқару рәсімдерінің болуы туралы ақпаратты ұсынуы туралы;

34. Для выбора внешнего транзитного управляющего обязательным требованием к нему, при поручении ему совершать действия, необходимые для управления пенсионными активами, является опыт транзитного управления портфелями финансовых инструментов, которые подлежат транзитному управлению – не менее 5 (пяти) лет.
Решение о выборе внешнего транзитного управляющего принимается Председателем Национального Банка.
35. Мероприятия, связанные с заключением соглашения об инвестиционном управлении, и дальнейшим мониторингом за выполнением его условий осуществляются уполномоченным подразделением.
36. Соглашение об инвестиционном управлении содержит следующие условия:
1) о наличии права Национального Банка досрочно расторгнуть соглашение об инвестиционном управлении в следующих случаях:
нарушения внешним транзитным управляющим условий соглашения об инвестиционном управлении;
решения Председателя Национального Банка;
2) о наличии права Национального Банка по своему усмотрению в любое время пополнять (отзывать) пенсионные активы Фонда, находящиеся во внешнем транзитном управлении, если такие действия не затрагивают любое незавершенное внешнее транзитное управление пенсионных активов Фонда;
3) о представлении внешним транзитным управляющим информации о передвижении его персонала, ответственного за управление пенсионными активами Фонда, переданными во внешнее транзитное управление;
4) о посещении внешнего транзитного управляющего работниками Национального Банка и независимыми аудиторами для целей проверки операций по счету, а также получении дополнительной информации о внешнем транзитном управляющем, порядке принятия инвестиционных решений и процедурах мониторинга за рисками;
5) об ответственности внешнего транзитного управляющего за возможные убытки, причиненные вследствие небрежности, преднамеренного невыполнения обязательств или мошенничества со стороны внешнего транзитного управляющего;
6) о представлении внешним транзитным управляющим информации о проведенных операциях банку-кастодиану, ответственному за консолидированный учет, не позднее следующего рабочего дня после согласования и завершения процедур подтверждения сделок между внешним транзитным управляющим и брокером;
7) о представлении внешним транзитным управляющим информации, документов о процедурах утверждения брокеров, а также агентов и контрпартнеров внешнего транзитного управляющего;
8) о представлении внешним транзитным управляющим информации о наличии внутренних политик и процедур управления рисками внешнего транзитного управляющего, снижающих риск злоупотреблений и конфликта интересов, в том числе обеспечивающих равноправное распределение сделок среди портфелей клиентов;

9) сыртқы транзиттік басқарушының Ұлттық Банкке транзиттік кезең аяқталған соң 10 (он) жұмыс күні ішінде сыртқы транзиттік басқарушының инвестициялық басқару туралы келісімге сәйкес мынадай есептілік ұсыну міндеті туралы:
транзиттік кезең бойына сыртқы транзиттік басқарушы және оның үлестес брокерлері (дилерлері) және фьючерлік мәмілелер бойынша брокерлері жасаған бағалы қағаздармен барлық мәмілелер бойынша есептілік;
мәмілені орындау құнындағы айырманы, брокерлердің комиссиялық сыйақысын, нарықтың ықпалын, форекстік операциялар бойынша валюталарды сатып алу және сату бағамдарының айырмасын, транзиттік кезең аяқталған күнгі салықтарды және жіберіп алған пайданы қоса алғанда, Қордың зейнетақы активтерін кез келген сыртқы транзиттік басқаруды орындау нәтижелері туралы есеп;
тиісті нарықтардың жай-күйі және олардың портфельге ықпалы туралы есеп;
стратегияға шолу және портфель құрылымындағы ең маңызды өзгерістерді түсіндіру;
10) сыртқы транзиттік басқарушының қадағалау органдары қабылдаған шаралары бойынша ақпаратты ұсынуы және сот талқылауларына қатысуы туралы;
11) транзиттік кезең аяқталған сәтте сыртқы транзиттік басқарушының инвестициялық басқару туралы келісімге сәйкес кастодиан банкпен (кастодиан банктермен) салыстырып тексерілген транзиттік кезең аяқталған күнгі портфель бойынша толық есептілікті ұсынуы туралы;
12) қазақ, орыс тілдерінде және тараптардың келісімі бойынша айқындалған тілде инвестициялық басқару жайлы келісімге қол қою туралы;
13) тараптардың келісімі бойынша инвестициялық басқару туралы келісімге өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу мүмкіндігі туралы.
37. Ұлттық Банк инвестициялық басқару туралы келісімге сәйкес Қордың зейнетақы активтерін Ұлттық Банктің кастодиан банктегі (кастодиан банктердегі) сыртқы транзиттік басқаруға арналған шоттарына ақшаны және (немесе) бағалы қағаздарды аудару арқылы сыртқы транзиттік басқаруға беруді жүзеге асырады.
Қордың зейнетақы активтерін сыртқы транзиттік басқарушыға беру 12 (он екі) айдан аспайтын мерзімге жүзеге асырылады.
38. Қордың зейнетақы активтерін сыртқы транзиттік басқаруға берген кезде Ұлттық Банк белгілеген нысаналы өлшемдеріне сәйкес портфельді қалыптастыру үшін транзиттік кезең есепке алынады. Транзиттік кезеңнің ұзақтығы 15 (он бес) жұмыс күнінен аспайды.
39. Сыртқы транзиттік басқаруға берілетін Қордың зейнетақы активтері Ұлттық Банктің кастодиан банктегі (кастодиан банктердегі) шоттарында және клирингтік брокердің маржалық шотында сақталады. Қордың зейнетақы активтерін Ұлттық Банк пен сыртқы транзиттік басқарушының арасында маржалық шот бойынша операцияларды өткізу талаптары туралы келісім немесе инвестициялық басқару туралы келісімде осындай шот бойынша операцияларды жүргізу талаптары болған кезде үшінші тұлғада ашылған сыртқы транзиттік басқарушының маржалық шотында орналастыруға рұқсат беріледі.

9) об обязанности внешнего транзитного управляющего представлять в Национальный Банк в соответствии с соглашением об инвестиционном управлении в течение 10 (десяти) рабочих дней после завершения транзитного периода следующих отчетностей:
отчетность по всем сделкам с ценными бумагами, совершенным внешним транзитным управляющим и его аффилированными брокерами (дилерами) и брокерами по фьючерсным сделкам в течение транзитного периода;
отчет о результатах выполнения внешнего транзитного управления пенсионными активами Фонда, включая разницу в стоимости исполнения сделки, комиссионное вознаграждение брокеров, влияние рынка, разницу курсов покупки и продажи валюты по форексным операциям, налоги и упущенную выгоду на дату завершения транзитного периода;
отчет о состоянии соответствующих рынков и их влиянии на портфель;
обзор стратегии и объяснение наиболее важных изменений в структуре портфеля;
10) о представлении внешним транзитным управляющим информации по примененным надзорными органами мерам и участию в судебных разбирательствах;
11) о представлении внешним транзитным управляющим на момент завершения транзитного периода сверенной с банком (банками)-кастодианом (кастодианами) полной отчетности по портфелю на дату завершения транзитного периода в соответствии с соглашением об инвестиционном управлении;
12) о подписании соглашения об инвестиционном управлении на казахском, русском языках и на языке, определенном по согласованию сторон;
13) о возможности внесения изменений и (или) дополнений в соглашение об инвестиционном управлении с письменного согласия обеих сторон.
37. Национальный Банк в соответствии с соглашением об инвестиционном управлении осуществляет передачу пенсионных активов Фонда во внешнее транзитное управление путем перевода денег и (или) ценных бумаг на счета Национального Банка у банка (банков)-кастодиана (кастодианов), предназначенные для внешнего транзитного управления.
Передача пенсионных активов Фонда внешнему транзитному управляющему осуществляется на срок не более 12 (двенадцати) месяцев.
38. При передаче пенсионных активов Фонда во внешнее транзитное управление учитывается транзитный период для формирования портфеля в соответствии с целевыми параметрами, установленными соглашением об инвестиционном управлении. Длительность транзитного периода не превышает 15 (пятнадцать) рабочих дней.
39. Пенсионные активы Фонда, передаваемые во внешнее транзитное управление, хранятся на счетах Национального Банка в банке (банках)-кастодиане (кастодинах) и на маржевом счете у клирингового брокера. Допускается размещение пенсионных активов Фонда на маржевом счете внешнего транзитного управляющего, открытом у третьего лица, при наличии соглашения между Национальным Банком и внешним транзитным управляющим об условиях проведения операций по такому счету или условий проведения операций по такому счету в соглашении об инвестиционном управлении.

40. Қордың зейнетақы активтерін сыртқы транзиттік басқаруға берген күннен бастап уәкілетті бөлімше сыртқы транзиттік басқарушының қызметіне күн сайын мониторинг жүргізеді: Инвестициялық басқару туралы келісімде белгіленген шектеулердің сақталуын тексеру, сыртқы транзиттік басқарушы жасайтын мәмілелерге мониторингті жүзеге асыру арқылы.
Бірыңғай жинақтаушы
зейнетақы қорының зейнетақы
активтерін басқаратын шетелдік
ұйымдарға қойылатын
талаптарды қоса алғанда,
бірыңғай жинақтаушы
зейнетақы қорының зейнетақы
активтерін басқару үшін қажетті
іс-қимылдар жасау өздеріне
тапсырылған кезде, оларды
таңдау қағидаларына
1-қосымша
Әлеуетті сыртқы басқарушыдан сұралатын ең аз ақпарат
1. Қаралатын мандат түрі бойынша әлеуетті сыртқы басқарушының жұмыс тәжірибесі.
2. Соңғы 5 (бес) жылдағы әлеуетті сыртқы басқарушының басқаруындағы (басқаруында болған) клиенттер активтерінің көлемі, оның ішінде:
1) басқарудағы (басқаруында болған) жалпы активтердің көлемі;
2) қаралатын мандат түрі бойынша активтердің көлемі;
3) институционалдық клиенттер активтерінің көлемі (орталық банктердің активтерін қоса алғанда);
4) сегменттелген шоттар бойынша активтер көлемі.
3. Портфельдік менеджерлер мен сыртқы басқаруға берілген активтерге жауапты болатын клиенттермен байланыс жөніндегі менеджерлер туралы ақпарат.
4. Соңғы 10 (он) жылда әлеуетті сыртқы басқарушының инвестициялық блогының қызметкерлері (портфельдік менеджерлер, талдаушылар және трейдерлер) арасында персоналдың қозғалысы туралы ақпарат.
5. Инвестициялық процестің, портфельді басқару әдістерінің, нарықты зерттеудің, пайдаланылатын ақпарат көздерінің және қаржы құралдарын бағалау моделінің егжей-тегжейлі сипаттамасы.
6. Белсенді нарықтық тәуекелді модельдеу, мониторингтеу және басқару қалай жүзеге асырылады (егер қарастырылып отырған мандат түрі белсенді басқаруға жататын жағдайда).
7. Тәуекелді мониторингтеу және басқару бойынша арнайы бағдарламалық қамтамасыз етудің болуы.
8. Эталондық портфель типі бойынша ұқсас немесе соған жақын соңғы 5 (бес) жылдағы ұқсас мандат бойынша портфельді басқарудың тарихи нәтижелері.
9. Қаржылық және талдамалық есептілікте қолданылатын кірістілікті, тәуекелді есептеу үшін пайдаланылатын бағдарламалық қамтамасыз етудің сипаттамасы.
10. Ішкі корпоративтік басқарудың қысқаша сипаттамасы.
11. Инвестициялық басқару туралы келісімнің талаптары бұзылған жағдайда сыртқы басқарушының Ұлттық Банк алдындағы жауапкершілігі.
12. Клиентті сыртқы басқарушының қателерінен қорғау үшін пайдаланылатын сақтандыру түрлері туралы ақпарат.

40. Со дня передачи пенсионных активов Фонда во внешнее транзитное управление уполномоченное подразделение проводит ежедневный мониторинг деятельности внешнего транзитного управляющего путем проверки соблюдения ограничений, установленных в соглашении об инвестиционном управлении, осуществления мониторинга сделок, совершаемых внешним транзитным управляющим.
Приложение 1 к Правилам
выбора зарубежных организаций,
управляющих пенсионными активами
единого накопительного
пенсионного фонда, включая
требования к ним, при
поручении им совершать
действия, необходимые для
управления пенсионными
активами единого накопительного
пенсионного фонда
Минимальная информация, запрашиваемая у потенциального внешнего управляющего
1. Опыт работы потенциального внешнего управляющего по рассматриваемому типу мандата.
2. Объем активов клиентов, находящихся (находившихся) в управлении потенциального внешнего управляющего за последние 5 (пять) лет, в том числе:
1) объем общих активов, находящихся (находившихся) в управлении;
2) объем активов по рассматриваемому типу мандата;
3) объем активов институциональных клиентов (включая активы центральных банков);
4) объем активов по сегрегированным счетам.
3. Информация о портфельных менеджерах и менеджерах по связям с клиентами, которые будут ответственными за активы, переданные во внешнее управление.
4. Информация о передвижении персонала за последние 10 (десять) лет среди сотрудников инвестиционного блока потенциального внешнего управляющего (портфельные менеджеры, аналитики и трейдеры).
5. Подробное описание инвестиционного процесса, методов управления портфелем, исследования рынка, используемых источников информации и модели оценки финансовых инструментов.
6. Каким образом осуществляется моделирование, мониторинг и управление активным рыночным риском (в случае, если рассматриваемый тип мандата относится к активному управлению).
7. Наличие специализированного программного обеспечения по мониторингу и управлению рисками.
8. Исторические результаты управления портфелем по аналогичному мандату за последние 5 (пять) лет с аналогичным или близким по типу эталонным портфелем.
9. Описание программного обеспечения, используемого для расчета доходности, риска, применяемого в финансовой и аналитической отчетности.
10. Краткое описание внутреннего корпоративного управления.
11. Ответственность внешнего управляющего перед Национальным Банком в случае нарушения условий соглашения об инвестиционном управлении.
12. Информацию о видах страхования, используемых для защиты клиента от ошибок внешнего управляющего.

13. Оқытуды ұйымдастыру талаптары.
14. Сыртқы басқару үшін комиссиялық сыйақының болжамды деңгейі туралы ақпарат.
15. Соңғы қаржы жылындағы ықтимал сыртқы басқарушының аудиттелген қаржылық есебі.
16. Сыртқы басқарушының ішкі саясаты мен асыра пайдалану тәуекелін және мүдделер қақтығысын төмендету мәселелерін регламенттейтін рәсімдері, оның ішінде клиенттердің портфельдері арасында мәмілелерді тең құқылы және әділ бөлуді қамтамасыз ету, тізімдерді тексеру рәсімдері және сыртқы басқарушының брокерлеріні, агенттерін және контрәріптестерін бекіту рәсімдері.
Бірыңғай жинақтаушы
зейнетақы қорының зейнетақы
активтерін басқаратын шетелдік
ұйымдарға қойылатын
талаптарды қоса алғанда,
бірыңғай жинақтаушы
зейнетақы қорының зейнетақы
активтерін басқару үшін қажетті
іс-қимылдар жасау өздеріне
тапсырылған кезде, оларды
таңдау қағидаларына
2-қосымша
Әлеуетті сыртқы басқарушылардың ұсыныстарын салыстырмалы талдауды жүзеге асыру үшін бағалау өлшемшарттары
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.12.2020 № 144 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Бағалау өлшемшарттары
Өлшемшарттарға берілетін балл (көрсеткіштің мәні пайызбен анықталды)
Жаһандық мандат
Арнайы мандат
Өңірлік мандат
1.
Портфельді басқарудың тарихи нәтижелері (өңірлік мандатпен маманданған және жаһандық мандат бойынша басқарушыны таңдауға қатысатын әлеуетті сыртқы басқарушылардың ұсыныстарын салыстырмалы талдауды жүзеге асыру кезінде көрсеткіштер тиісті мандатпен қамтуға байланысты нормаланады)
35 балл
35 балл
35 балл
соңғы 3 (үш) – 5 (бес) жылдағы жылдық геометриялық үстеме кірістілік (егер кезеңдегі үстеме кірістілік көрсеткіші 5 (бес) жылдан аз оң болған жағдайда, көрсеткіш 5 (бес) жылдағы кезеңге қатысты нормаланады)
40 пайыз
40 пайыз
40 пайыз
ақпараттық коэффициенттің соңғы 3 (үш) – 5 (бес) жылдағы орташа арифметикалық көрсеткіші (егер кезеңдегі ақпараттық коэффициенттің көрсеткіші 5 (бес) жылдан кем оң болған жағдайда, көрсеткіш 5 (бес) жылдағы кезеңге қатысты нормаланады)
60 пайыз
60 пайыз
60 пайыз
2.
Ұйым және Активтер
15 балл
15 балл
15 балл
қызметкерлердің ұйым капиталының құрылымына қатысуы (employee owned)
25 пайыз
25 пайыз
25 пайыз
басқарудағы активтердің орташа жылдық өзгеруі (пайызбен) (соңғы 3 (үш) – 5 (бес) жыл аралығындағы немесе басқарудың басынан бастап әкетілулер мен әкелінулер)
25 пайыз
25 пайыз
25 пайыз
басқарудағы жалпы активтерге қатысты осы қаралатын мандат бойынша активтер көлемінің пайызы (өңірлік мандатпен маманданған және жаһандық мандат бойынша басқарушыны таңдауға қатысатын әлеуетті сыртқы басқарушылардың ұсыныстарын салыстырмалы талдауды жүзеге асыру кезінде өңірлік мандаттар бойынша активтердің көлемі пайдаланылады. Бұл мән тиісті мандаттың қамтылуына байланысты нормаланады)
25 пайыз
25 пайыз
25 пайыз
басқарудағы жалпы активтерге институционалдық инвесторлардың активтері көлемінің үлесі
25 пайыз
25 пайыз
25 пайыз
3.
Команда
15 балл
15 балл
15 балл
тиісті мандат бойынша активтерді басқаруға жауапты портфельдік менеджерлер мен талдаушылардың орташа жұмыс тәжірибесі
50 пайыз
50 пайыз
50 пайыз
жалпы компания бойынша инвестициялық блок қызметкерлерінің (портфельдік менеджерлер, талдаушылар, трейдерлер) арасында қызметкерлердің қозғалысы (ең аз мәні ескеріледі)
50 пайыз
50 пайыз
50 пайыз
4.
Сыртқы басқарушының іс-әрекетінен немесе әрекетсіздігінен клиенттердің мүдделерін сақтандыру түрінің болуы
5 балл
5 балл
5 балл
5.
Басқарғаны үшін комиссиялық сыйақы деңгейі
18 балл
20 балл
20 балл
базалық комиссиялық сыйақының деңгейі (ең аз мәні ескеріледі)
75 пайыз
75 пайыз
75 пайыз
сыртқы басқарушының басқаруды бастаған күнінен бастап (net new high basis since inception) өткен кезеңдердегі ұқсас көрсеткіштерден асатын оң үстеме кірістілікке қол жеткізілген жағдайда сыртқы басқару нәтижелері бойынша комиссиялық сыйақы төлеу қағидатын қабылдау
10 пайыз
10 пайыз
10 пайыз
сыртқы басқару нәтижелері бойынша комиссиялық сыйақыны есептеу басталатын үстеме кірістіліктің ең төменгі шегі бойынша базалық комиссиялық сыйақыдан төмен емес талапты қабылдау
10 пайыз
10 пайыз
10 пайыз
бірнеше жыл ішінде сыртқы басқару нәтижелері бойынша комиссиялық сыйақыны бөліп төлеу талаптарын белгілеуді қабылдау
5 пайыз
5 пайыз
5 пайыз
6.
Ұлттық Банкінің қызметкерлерін оқыту
5 балл
10 балл
10 балл

13. Условия организации обучения.
14. Информация о предполагаемом уровне комиссионного вознаграждения за внешнее управление.
15. Аудированный финансовый отчет потенциального внешнего управляющего за последний финансовый год.
16. Внутренние политики и процедуры внешнего управляющего, регламентирующие вопросы снижения риска злоупотреблений и конфликта интересов, в том числе обеспечение равноправного и справедливого распределения сделок среди портфелей клиентов, проверка списка и процедуры утверждения брокеров, агентов и контрпартнеров внешнего управляющего.
Приложение 2
к Правилам выбора зарубежных
организаций, управляющих
пенсионными активами единого
накопительного пенсионного
фонда, включая требования к
ним, при поручении им
совершать действия,
необходимые для управления
пенсионными активами единого
накопительного пенсионного фонда
Оценочные критерии для осуществления сравнительного анализа предложений потенциальных внешних управляющих
Сноска. Приложение 2 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 21.12.2020 № 144 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Оценочные критерии
Балл, присваиваемый критериям (значимость показателя определена в процентах)
Глобальный мандат
Специализированный мандат
Региональный мандат
1.
Исторические результаты управления портфелем (при осуществлении сравнительного анализа предложений потенциальных внешних управляющих, специализирующихся на региональных мандатах и участвующих в выборе управляющего по глобальному мандату, показатели нормируются в зависимости от охвата соответствующего мандата)
35 баллов
35 баллов
35 баллов
годовая геометрическая сверхдоходность за последние 3 (три) – 5 (пять) лет (в случае если показатель сверхдоходности за период менее 5 (пять) лет положительный, показатель нормируется относительно периода в 5 (пять) лет)
40 процентов
40 процентов
40 процентов
средний арифметический показатель информационного коэффициента за последние 3 (три) – 5 (пять) лет (в случае если показатель информационного коэффициента за период менее 5 (пять) лет положительный, показатель нормируется относительно периода в 5 (пять) лет)
60 процентов
60 процентов
60 процентов
2.
Организация и Активы
15 баллов
15 баллов
15 баллов
участие сотрудников в структуре капитала организации (employee owned)
25 процентов
25 процентов
25 процентов
среднегодовое изменение (в процентах) активов под управлением (оттоки и притоки за последние 3 (три) – 5 (пять) лет или с начала управления)
25 процентов
25 процентов
25 процентов
процент объема активов по данному рассматриваемому мандату к общим активам под управлением (при осуществлении сравнительного анализа предложений потенциальных внешних управляющих, специализирующихся на региональных мандатах и участвующих в выборе управляющего по глобальному мандату, используется объем активов по региональным мандатам. Данное значение нормируется в зависимости от охвата соответствующего мандата)
25 процентов
25 процентов
25 процентов
доля объема активов институциональных инвесторов к общим активам под управлением
25 процентов
25 процентов
25 процентов
3.
Команда
15 баллов
15 баллов
15 баллов
средний опыт работы портфельных менеджеров и аналитиков, ответственных за управление активами по соответствующему мандату
50 процентов
50 процентов
50 процентов
передвижение персонала среди сотрудников инвестиционного блока (портфельные менеджеры, аналитики, трейдеры) в целом по компании (учитывается наименьшее значение)
50 процентов
50 процентов
50 процентов
4.
Наличие вида страхования интересов клиентов от действий или бездействий внешнего управляющего
5 баллов
5 баллов
5 баллов
5.
Уровень комиссионного вознаграждения за управление
18 баллов
20 баллов
20 баллов
уровень базового комиссионного вознаграждения (учитывается наименьшее значение)
75 процентов
75 процентов
75 процентов
принятие принципа выплаты комиссионного вознаграждения по результатам внешнего управления в случае достижения положительной сверхдоходности, превышающей аналогичные показатели за прошлые периоды со дня начала управления внешним управляющим (net new high basis since inception)
10 процентов
10 процентов
10 процентов
принятие условия по минимальному порогу сверхдоходности, с которого начинается расчет комиссионного вознаграждения по результатам внешнего управления, не ниже базового комиссионного вознаграждения
10 процентов
10 процентов
10 процентов
принятие установления условия оплаты комиссионного вознаграждения по результатам внешнего управления в течение нескольких лет по частям
5 процентов
5 процентов
5 процентов
6.
Обучение работников Национального Банка
5 баллов
10 баллов
10 баллов

ұзақтығы 1 (бір) – 2 (екі) апта қысқа мерзімді оқыту
50 пайыз
50 пайыз
50 пайыз
ұзақтығы 1 (бір) айдан бастап тағылымдамадан және (немесе) секондменттен өту мүмкіндігін ұсыну
50 пайыз
50 пайыз
50 пайыз
7.
Тиісті қаржылық қызметті жүзеге асыру мақсатында "Астана" халықаралық қаржы орталығының қолданыстағы құқығына сәйкес "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында заңды тұлға құру немесе "Астана" халықаралық қаржы орталығының қатысушысы ретінде аккредиттеу туралы міндеттеме-хатты ұсыну не "Астана" халықаралық қаржы орталығының қатысушысы ретінде әлеуетті сыртқы басқарушының қаржылық қызметті жүзеге асыруы туралы растау-хатты ұсыну
7 балл
0 балл
0 балл
Ескертпе:
1. Әлеуетті сыртқы басқарушының ұсынысын бағалау олардың маңыздылығына сәйкес барлық бағалау өлшемшарттары бойынша балдардың сомасы болып табылады.
2. Балдарды есептеу үшін әрбір көрсеткіш барлық әлеуетті сыртқы басқарушылар бойынша қарастырылатын өлшемшарттардағы ең жақсы көрсеткішке қатысты нормалануға тиіс.
Бұл ретте әлеуетті сыртқы басқарушының нормаланған көрсеткіші – бұл сыртқы басқарушы көрсеткішінің қаралатын өлшемшарт бойынша көрсеткіштің ең жоғары мәніне қатынасы.
3. Егер сыртқы басқарушы басқа мандат шеңберінде жарияланған мандат бойынша активтерді басқарса, онда басқа мандат шеңберінде осы активтерді басқарудың тарихи нәтижелерін бағалау жүзеге асырылады.
4. Ұлттық Банкінің қызметкерлерін оқытуды бағалау кезінде көрсеткіштердің мынадай жүйесі пайдаланылады:
Көрсеткіш (қызметкерлерді оқыту талаптары)
Көрсеткішке берілетін балл
Сыртқы басқарушы ұшу, тұру, тамақтану ақысын төлейді
1
Сыртқы басқарушы тұру, тамақтану ақысын төлейді
0,5
Сыртқы басқарушы тамақтану ақысын төлейді
0,2
Бірыңғай жинақтаушы
зейнетақы қорының зейнетақы
активтерін басқаратын шетелдік
ұйымдарға қойылатын
талаптарды қоса алғанда,
бірыңғай жинақтаушы
зейнетақы қорының зейнетақы
активтерін басқару үшін қажетті
іс-қимылдар жасау өздеріне
тапсырылған кезде, оларды
таңдау қағидаларына
3-қосымша
Инвестициялық және операциялық дью-дилидженс шеңберінде қысқа тізімдегі әлеуетті сыртқы басқарушылардың ұсыныстарына салыстырмалы талдауды жүзеге асыру үшін бағалау өлшемшарттары
1-кесте. Сандық талдау
Бағалау өлшемшарттары
Өлшемшарттарға берілетін балдар
(көрсеткіштің мәні пайызбен анықталады)
Активтік басқару
Жетілдірілген индекстік басқару
Пассивтік (индекстік) басқару
1.
Тәуекел есепке алынған тарихи кірістілік көрсеткіштері
40 балл
50 балл
соңғы 3 (үш) – 5 (бес) жылдағы жылдық геометриялық үстеме кірістілік (егер үстеме кірістілік көрсеткіші 5 (бес) жылдан кем кезеңде оң болған жағдайда, көрсеткіш 5 (бес) жылдағы кезеңге қатысты нормаланады)
15 пайыз
20 пайыз
30 пайыз
соңғы 3 (үш) – 5 (бес) жылдағы ақпараттық коэффициенттің орташа арифметикалық көрсеткіші (егер үстеме кірістілік көрсеткіші 5 (бес) жылдан кем кезеңде оң болған жағдайда, көрсеткіш 5 (бес) жылдағы кезеңге қатысты нормаланады)
30 пайыз
30 пайыз
50 пайыз
Шарп коэффициенті
15 пайыз
25 пайыз
20 пайыз
Сортино коэффициенті
40 пайыз
25 пайыз
-
2.
Тарихи нәтижелердің тұрақтылығын бағалау көрсеткіштері
30 балл
Кірістіліктің ауытқу өзгермелілігі (tracking error) деңгейі
20 пайыз
40 пайыз
50 пайыз
Эталоннан асу коэффициенті
30 пайыз
40 пайыз
50 пайыз
Эксцесс коэффициенті (kurtosis)
10 пайыз
-
-
Үстеме кірістілік көрсеткішінің ауқымы
(абсолютті)
20 пайыз
-
-
Эталонға қарсы портфель нәтижелерінің асып кету ұзақтығы (айлармен)
20 пайыз
20 пайыз
-
3.
Төмендеу тәуекелінің көрсеткіштері
30 балл
20 балл
Кірістіліктің ауытқу өзгермелілігі (tracking error) ең төменгі шекті мәннен де төмен
10 пайыз
10 пайыз
-
Орташа шығын
10 пайыз
15 пайыз
25 пайыз
Эталонға қарсы портфельдің қанағаттанарлықсыз нәтижелерінің ұзақтығы (айлар бойынша)
25 пайыз
15 пайыз
-
Ең көп шығын
15 пайыз
20 пайыз
25 пайыз
Портфель құнының неғұрлым төмен түсуі
30 пайыз
20 пайыз
25 пайыз
Портфель нәтижелерін қалпына келтіру ұзақтығы
10 пайыз
20 пайыз
25 пайыз
2-кесте. Сапалық талдау
Бағалау өлшемшарттары
Қанағаттанарлық (қанағаттанарлықсыз)
1.Инвестициялық процесс

краткосрочное обучение продолжительностью в 1 (одну) – 2 (две) недели
50 процентов
50 процентов
50 процентов
предоставление возможности прохождения стажировки и (или) секондмента продолжительностью от 1 (одного) месяца
50 процентов
50 процентов
50 процентов
7.
Предоставление
письма-обязательства о создании юридического лица на территории Международного финансового центра "Астана" или аккредитации в качестве участника Международного финансового центра "Астана" согласно действующему праву Международного финансового центра "Астана" с целью осуществления соответствующей финансовой деятельности, либо предоставление письма-подтверждения об осуществлении финансовой деятельности потенциальным внешним управляющим в качестве участника Международного финансового центра "Астана"
7 баллов
0 баллов
0 баллов
Примечание:
1. Оценкой предложения потенциального внешнего управляющего служит сумма баллов по всем оценочным критериям в соответствии с их значимостью.
2. Для расчета баллов каждый показатель подлежит нормированию относительно наилучшего показателя в рассматриваемом критерии по всем потенциальным внешним управляющим.
При этом нормированный показатель потенциального внешнего управляющего – это отношение показателя внешнего управляющего к максимальному значению показателя по рассматриваемому критерию.
3. Если внешний управляющий управляет активами по объявленному мандату в рамках другого мандата, то осуществляется оценка исторических результатов управления данными активами в рамках другого мандата.
4. При оценке обучения работников Национального Банка используется следующая система показателей:
Показатель (условия обучения работников)
Балл, присваиваемый показателю
Внешний управляющий оплачивает перелет, проживание, питание
1
Внешний управляющий оплачивает проживание, питание
0,5
Внешний управляющий оплачивает проживание
0,2
Приложение 3 к Правилам
выбора зарубежных организаций,
управляющих пенсионными активами
единого накопительного
пенсионного фонда, включая
требования к ним, при
поручении им совершать
действия, необходимые для
управления пенсионными
активами единого накопительного
пенсионного фонда
Оценочные критерии для осуществления сравнительного анализа предложений потенциальных внешних управляющих из короткого списка в рамках инвестиционного и операционного дью-дилидженса
Таблица 1. Количественный анализ
Оценочные критерии
Баллы, присваиваемые критериям (значимость показателей определены в процентах)
Активное управление
Усовершенствованное индексное управление
Пассивное (индексное) управление
1.
Показатели исторической доходности с учетом риска
40 баллов
50 баллов
годовая геометрическая сверхдоходность за последние 3 (три) – 5 (пять) лет
(в случае если показатель сверхдоходности за период менее 5 (пяти) лет положительный, показатель нормируется относительно периода в 5 (пять) лет)
15 процентов
20 процентов
30 процентов
средний арифметический показатель информационного коэффициента за последние 3 (три) – 5 (пять) лет
(в случае если показатель сверхдоходности за период менее 5 (пяти) лет положительный, показатель нормируется относительно периода в 5 (пять) лет)
30 процентов
30 процентов
50 процентов
Коэффициент Шарпа
15 процентов
25 процентов
20 процентов
Коэффициент Сортино
40 процентов
25 процентов
-
2.
Показатели оценки на стабильность исторических результатов
30 баллов
Уровень изменчивости отклонения доходности (tracking error)
20 процентов
40 процентов
50 процентов
Коэффициент превышения эталона
30 процентов
40 процентов
50 процентов
Коэффициент эксцесса (kurtosis)
10 процентов
-
-
Размах показателя сверхдоходности (абсолютный)
20 процентов
-
-
Длительность превышения результатов портфеля против эталона (в месяцах)
20 процентов
20 процентов
-
3.
Показатели риска снижения
30 баллов
20 баллов
Изменчивость отклонения доходности
(tracking error) ниже минимального порогового значения
10 процентов
10 процентов
-
Средний убыток
10 процентов
15 процентов
25 процентов
Длительность неудовлетворительных результатов портфеля против эталона (в месяцах)
25 процентов
15 процентов
-
Максимальный убыток
15 процентов
20 процентов
25 процентов
Наибольшее падение стоимости портфеля
30 процентов
20 процентов
25 процентов
Длительность восстановления результатов портфеля
10 процентов
20 процентов
25 процентов
Таблица 2. Качественный анализ
Оценочные критерии
Удовлетворительно (неудовлетворительно)
1. Инвестиционный процесс

1.1. Инвестициялық портфельді құру
ұсынылып отырған инвестициялық өнімнің инвестициялық стратегиясының тиісті шектеулерін және лимиттерін бағалау
талдамалық зерттеулерді пайдалану және инвестициялық идеяларды енгізу
портфельді басқару нәтижелерінің мәлімделген стильге сәйкесуін бағалау
1.2. Қаржы құралдарын сатып алу немесе сату бойынша шешімдер қабылдау барысы
шешімдер қабылдау моделі
қаржы құралдарын сату кезінде түсінікті және жүйелі тәртіптің, сондай-ақ шығындардың шектеулерін белгілеу бойынша рәсімдердің болуы (stop-loss)
2.Мониторинг жүргізу мен бақылаудың ішкі рәсімдері
2.1. Тәуекелдерді басқару барысы
портфель тәуекелдерін басқару бойынша сыртқы басқарушы жұмысының ішкі тәртібі немесе регламенті
портфель тәуекелдеріне мониторинг жүргізу және оларды басқару бойынша арнайы бағдарламалық қамтамасыз етудің болуы
2.2. Сауда мәмілелерін жүзеге асыру барысы
Контрәріптестерді және сауда алаңдарын таңдау мен бекіту рәсімдерін қоса алғанда, мәмілелерді неғұрлым жақсы орындау саясатының (Best Execution Policy) болуы
комплаенс және деректерді салыстырып тексеру рәсімдерінің болуы
бағалы қағаздармен мәмілелер бойынша есеп айырысуларды жүргізу
Ескертпе:
1. Қысқа тізімдегі әлеуетті сыртқы басқарушылардың ұсыныстарын бағалау олардың маңыздылығына сәйкес 1-кестеде келтірілген барлық өлшемшарттар бойынша балдардың сомасымен анықталады.
2. Балдарды есептеу мақсатында әрбір көрсеткіш қысқа тізімдегі барлық әлеуетті сыртқы басқарушылар бойынша қарастырылып отырған өлшемшарттардағы неғұрлым жақсы көрсеткішке қатысты нормалануға тиіс. Бұл ретте нормаланған көрсеткіш – қысқа тізімдегі сыртқы басқарушы көрсеткішінің қарастырылып отырған өлшемшарттар бойынша көрсеткіштің ең жоғары мәніне қатынасы.
3. Сапалық талдау шеңберінде инвестициялық процесті және әлеуетті сыртқы басқарушыны бақылау мен мониторингтің ішкі рәсімдерін бағалау кезінде көрсеткіштердің мынадай жүйесі пайдаланылады, олардың өлшемшарттары 2-кестеде келтірілген:
Көрсеткіш
Көрсеткішке берілетін балл
Қанағаттанарлық – әлеуетті сыртқы басқарушының процесі және (немесе) рәсімдері мәлімделген мәртебеге сәйкес келеді, түсінікті әрі жеңіл түсіндіріледі.
1
Қанағаттанарлықсыз – әлеуетті сыртқы басқарушының процесі және (немесе) рәсімдері мәлімделген мәртебеге сәйкес келмейді, тиімді, бірақ шешімдерді компания ішінде іске асыру бөлігінде проблемалар бар
0
Бірыңғай жинақтаушы
зейнетақы қорының зейнетақы
активтерін басқаратын шетелдік
ұйымдарға қойылатын
талаптарды қоса алғанда,
бірыңғай жинақтаушы
зейнетақы қорының зейнетақы
активтерін басқару үшін қажетті
іс-қимылдар жасау өздеріне
тапсырылған кезде, оларды
таңдау қағидаларына
4-қосымша
Сыртқы басқарушы жұмысының тиімділігін бағалау әдістемесі

1.1. Формирование инвестиционного портфеля
оценка соответствующих ограничений и лимитов инвестиционной стратегии предлагаемого инвестиционного продукта
использование аналитических исследований и внедрение инвестиционных идей
оценка результатов управления портфелем на соответствие заявленному стилю
1.2. Процесс принятия решений по покупке или продаже финансовых инструментов
модель принятия решений
наличие понятной и последовательной дисциплины при продаже финансовых инструментов, а также процедур по установлению ограничений убытков (stop-loss)
2. Внутренние процедуры контроля и мониторинга
2.1. Процесс управления рисками
внутренний порядок или регламент работы внешнего управляющего по управлению рисками портфеля
наличие программного обеспечения по управлению и мониторингу рисками портфеля
2.2. Процесс осуществления торговых сделок
наличие политики наилучшего исполнения сделок (Best Execution Policy), включая процедуру выбора и утверждения контрпартнеров и торговых площадок
наличие процедур комплаенса и осуществления сверки данных
проведение расчетов по сделке с ценными бумагами
Примечание:
1. Оценкой предложения потенциального внешнего управляющего из короткого списка служит сумма баллов по всем критериям, приведенным в таблице 1, в соответствии с их значимостью.
2. Для целей расчета баллов каждый показатель подлежит нормированию относительно наилучшего показателя в рассматриваемом критерии по всем потенциальным внешним управляющим из короткого списка. При этом нормированный показатель – это отношение показателя внешнего управляющего из короткого списка к максимальному значению показателя по рассматриваемому критерию.
3. При оценке инвестиционного процесса и внутренних процедур контроля и мониторинга потенциального внешнего управляющего в рамках качественного анализа, критерии которого приведены в таблице 2, используется следующая система показателей:
Показатель
Балл, присваиваемый показателю
Удовлетворительно – процесс и (или) процедуры потенциального внешнего управляющего соответствуют заявленному статусу, понятны и могут быть легко интерпретированы
1
Неудовлетворительно – процесс и (или) процедуры потенциального внешнего управляющего не соответствуют заявленному статусу, приемлемы, однако имеются проблемы в части реализации решений внутри компании
0
Приложение 4 к Правилам
выбора зарубежных организаций,
управляющих пенсионными активами
единого накопительного
пенсионного фонда, включая
требования к ним, при
поручении им совершать
действия, необходимые для
управления пенсионными
активами единого накопительного
пенсионного фонда
Методика оценки эффективности работы внешнего управляющего

1. Сыртқы басқарушы жұмысының тиімділігін бағалау осы Әдістемеде көзделген сандық және сапалық көрсеткіштерге сәйкес сыртқы басқарушыға балл белгілеу арқылы жүзеге асырылады.
2. Сандық көрсеткіштер:
ақпараттық коэффициент (Information ratio)
Ақпараттық коэффициент
(Information ratio)
Белгіленген балл
>1
3 балл
0,5 - 1
2 балл
0 - 0,5
1 балл
0
0 балл
(-) 0,5- 0
(-) 1 балл
(-) 1 - (-) 0,5
(-) 2 балл
<(-) 1
(-) 3 балл
3. Сапалық көрсеткіштер:
1) қызметкерді ауыстыру (Staff turnover)
Қызметкердің орнын ауыстыру
(Staff turnover) пайызбен
Белгіленген балл
> 30
(-) 0,5 балла
5 - 30
(-) 0,25 балл
0 - 5
0 балл
2) операциялық тәуекел (Operational risk).
Сыртқы басқарушы үшін инвестициялық басқару туралы келісімде белгіленген инвестициялық стратегияда көзделген шектеулерді операциялық қате салдарынан бұзудың әр фактісі үшін бағадан 0,2 (нөл бүтін оннан екі) балл алып тасталады;
3) іскерлік этиканы сақтау (compliance with a Code of Business Ethics).
Сыртқы басқарушының іскерлік этиканы әрбір бұзу фактісі үшін бағадан 0,5 (нөл бүтін оннан бес) балл алып тасталады.
Клиенттің тапсырмаларын жүйелі түрде уақтылы орындамаған кезде бағадан 0,5 (нөл бүтін оннан бес) балл алып тасталады.
4. Тиімділіктің қорытынды бағасы сандық және сапалық көрсеткіштер бойынша балдар сомасы ретінде есептеледі.

1. Оценка эффективности работы внешнего управляющего осуществляется путем присвоения баллов внешнему управляющему в соответствии с количественными и качественными показателями, предусмотренными настоящей Методикой.
2. Количественные показатели:
информационный коэффициент (Information ratio)
Информационный коэффициент
(Information ratio)
Присвоенный балл
>1
3 балла
0,5 – 1
2 балла
0 - 0,5
1 балл
0
0 баллов
(-) 0,5- 0
(-) 1 балл
(-) 1 - (-) 0,5
(-) 2 балла
<(-) 1
(-) 3 балла
3. Качественные показатели:
1) передвижение персонала (Staff turnover)
Передвижения персонала
(Staff turnover) в процентах
Присвоенный балл
> 30
(-) 0,5 балла
5 - 30
(-) 0,25 балла
0 - 5
0 баллов
2) операционный риск (Operational risk).
За каждый факт нарушения ограничений, предусмотренных инвестиционной стратегией, установленной для внешнего управляющего в соглашении об инвестиционном управлении, вследствие операционной ошибки, из оценки отнимается 0,2 (ноль целых две десятых) балла;
3) соблюдение деловой этики (compliance with a Code of Business Ethics).
За каждый факт нарушения внешним управляющим деловой этики из оценки отнимается 0,5 (ноль целых пять десятых) балла.
При систематическом несвоевременном исполнении поручений клиента из оценки отнимается 0,5 (ноль целых пять десятых) балла.
4. Итоговая оценка эффективности рассчитывается как сумма баллов по количественным и качественным показателям.