Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2020 жылғы 14 қыркүйектегі № 197-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 17 қыркүйекте № 21219 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 5 т. қараңыз
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәурдегі Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің кейбір бұйрықтарының қоса беріліп отырған тізбесі бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес тізбе бойынша кейбір нормативтік құқықтық актілердің күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
сауда және интеграция министрі
Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму,
инновациялар және аэроғарыш
өнеркәсібі министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
сауда және интеграция
министрінің
2020 жылғы 14 қыркүйегі
№ 197-НҚ бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. Күші жойылды - ҚР Сауда және интеграция министрінің 01.07.2021 № 440-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алпыс күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. "Өлшем құралдарының типін бекіту, оларға типін бекіту мақсаттарына арналған сынақтар, метрологиялық аттестаттау, өлшем құралдарының типін бекіту туралы сертификат нысанын және типті бекіту белгісінің нысанын белгілеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 27 желтоқсандағы № 931 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18110 тіркелген, 2019 жылғы 11 қаңтарда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актлерінің электрондық түрдегі эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
бұйрықтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Өлшем құралдарының типін бекіту, оларға типін бекіту мақсаттарына арналған сынақтар, метрологиялық аттестаттау және "Өлшем құралдарының типін бекіту туралы сертификат беру" және "Өлшем құралдарын метрологиялық аттестаттау туралы сертификат беру" мемлекеттік қызметтер көрсету, өлшем құралдарының типін бекіту туралы сертификат нысанын және типті бекіту белгісінің нысанын белгілеу қағидаларын бекіту туралы";

О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан
Приказ Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 14 сентября 2020 года № 197-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 сентября 2020 года № 21219.
В соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения, согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу некоторые нормативные правовые акты по перечню согласно приложению 2 к настоящему приказу.
3. Комитету технического регулирования и метрологии Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра торговли и интеграции Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Министр торговли и интеграции
Республики Казахстан
Б. Сұлтанов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министра торговли и интеграции
Республики Казахстан
от 14 сентября 2020 года № 197-НҚ
Перечень некоторых приказов Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения
1. Утратил силу приказом Министра торговли и интеграции РК от 01.07.2021 № 440-НҚ (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 декабря 2018 года № 931 "Об утверждении Правил утверждения типа, испытаний для целей утверждения типа, метрологической аттестации средств измерений, формы сертификата об утверждении типа средств измерений и установления формы знака утверждения типа" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18110, опубликован 11 января 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов в электронном виде) внести следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил утверждения типа, испытаний для целей утверждения типа, метрологической аттестации средств измерений и оказания государственных услуг "Выдача сертификата об утверждении типа средств измерений" и "Выдача сертификата о метрологической аттестации средств измерений", формы сертификата об утверждении типа средств измерений и установления формы знака утверждения типа";

бұйрықтың 1-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Өлшем құралдарының типін бекіту, оларға типін бекіту мақсаттарына арналған сынақтар, метрологиялық аттестаттау және "Өлшем құралдарының типін бекіту туралы сертификат беру" және "Өлшем құралдарын метрологиялық аттестаттау туралы сертификат беру" мемлекеттік қызметтер көрсетудің қағидалары;";
көрсетілген бұйрыққа 1-қосымша осы Тізбеге 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрыққа 2-қосымша осы Тізбеге 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
3. "Өлшемдерді орындау әдістемелерін және өлшемдерді орындаудың референттік әдістемелерін әзірлеу, метрологиялық аттестаттау, бекіту және өлшем бірлігін қамтамасыз ету мемлекеттік жүйесінің тізілімінде тіркеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 27 желтоқсандағы № 932 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18108 тіркелген, 2019 жылғы 11 қаңтарда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актлерінің электрондық түрдегі эталондық бақылау банкінде жарияланған):
бұйрықтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Өлшемдерді орындау әдістемелерін және өлшемдерді орындаудың референттік әдістемелерін әзірлеу, метрологиялық аттестаттау, бекіту және өлшем бірлігін қамтамасыз ету мемлекеттік жүйесінің тізілімінде тіркеу және "Қазақстан Республикасының Мемлекеттік өлшемдер жүйесі тізілімінде Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының елдерінде әзірленген және аттестатталған өлшемдерді орындау әдістемесін тіркеу" мемлекеттік қызметті көрсету қағидаларын бекіту туралы";
бұйрықтың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Өлшемдерді орындау әдістемелерін және өлшемдерді орындаудың референттік әдістемелерін әзірлеу, метрологиялық аттестаттау, бекіту және өлшем бірлігін қамтамасыз ету мемлекеттік жүйесінің тізілімінде тіркеу және "Қазақстан Республикасының Мемлекеттік өлшемдер жүйесі тізілімінде Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының елдерінде әзірленген және аттестатталған өлшемдерді орындау әдістемесін тіркеу" мемлекеттік қызметті көрсету қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Өлшемдерді орындау әдістемелерін және өлшемдерді орындаудың референттік әдістемелерін әзірлеу, метрологиялық аттестаттау, бекіту және өлшем бірлігін қамтамасыз ету мемлекеттік жүйесінің тізілімінде тіркеу қағидаларында (бұдан әрі – Қағидалар):
1-тармақтың 1-абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Өлшемдерді орындау әдістемелерін (бұдан әрі – ӨОӘ) және референттік ӨОӘ әзірлеу, метрологиялық аттестаттау, бекіту және өлшем бірлігін қамтамасыз ету мемлекеттік жүйесінің тізілімінде (бұдан әрі – МӨЖ тізілімі) тіркеу және "Қазақстан Республикасының Мемлекеттік өлшемдер жүйесі тізілімінде Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының елдерінде әзірленген және аттестатталған өлшемдерді орындау әдістемесін тіркеу" мемлекеттік қызметті көрсетудің қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы" 2000 жылғы 7 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 6-2-бабының 13) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңының (бұдан әрі – Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы Заң) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленген және ӨОӘ және референтті ӨОӘ әзірлеу, метрологиялық аттестаттау, бекіту және тіркеу және "Қазақстан Республикасының Мемлекеттік өлшемдер жүйесі тізілімінде Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының елдерінде әзірленген және аттестатталған өлшемдерді орындау әдістемесін тіркеу" мемлекеттік қызметті көрсету тәртібін айқындайды.";
мынадай мазмұндағы 6-тараумен толықтырылсын:

подпункт 1) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1) Правила утверждения типа, испытаний для целей утверждения типа, метрологической аттестации средств измерений и оказания государственных услуг "Выдача сертификата об утверждении типа средств измерений" и "Выдача сертификата о метрологической аттестации средств измерений" согласно приложению 1 к настоящему приказу.";
приложение 1 изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему Перечню;
приложение 2 изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему Перечню.
3. В приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 декабря 2018 года № 932 "Об утверждении Правил разработки, метрологической аттестации, утверждения и регистрации в реестре государственной системы обеспечения единства измерений методик выполнения измерений и референтных методик выполнения измерений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18108, опубликован 11 января 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов в электронном виде) внести следующие изменения и дополнения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил разработки, метрологической аттестации, утверждения и регистрации в реестре государственной системы обеспечения единства измерений методик выполнения измерений и референтных методик выполнения измерений и оказания государственной услуги "Регистрация в реестре Государственной системы измерений Республики Казахстан методики выполнения измерений, разработанной и аттестованной в странах Содружества Независимых Государств";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила разработки, метрологической аттестации, утверждения и регистрации в реестре государственной системы обеспечения единства измерений методик выполнения измерений и референтных методик выполнения измерений и оказания государственной услуги "Регистрация в реестре Государственной системы измерений Республики Казахстан методики выполнения измерений, разработанной и аттестованной в странах Содружества Независимых Государств".";
в Правилах разработки, метрологической аттестации, утверждения и регистрации в реестре государственной системы обеспечения единства измерений методик выполнения измерений и референтных методик выполнения измерений (далее – Правила), утвержденных указанным приказом:
абзац первый пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила разработки, метрологической аттестации, утверждения и регистрации в реестре государственной системы обеспечения единства измерений (далее – реестр ГСИ РК) методик выполнения измерений (далее – МВИ) и референтных МВИ и оказания государственной услуги "Регистрация в реестре Государственной системы измерений Республики Казахстан методики выполнения измерений, разработанной и аттестованной в странах Содружества Независимых Государств" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 13) статьи 6-2 Закона Республики Казахстан от 7 июня 2000 года "Об обеспечении единства измерений" (далее – Закон) и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" (далее – Закон о государственных услугах) и определяют порядок разработки, метрологической аттестации, утверждения и регистрации МВИ и референтных МВИ и оказания государственной услуги "Регистрация в реестре Государственной системы измерений Республики Казахстан методики выполнения измерений, разработанной и аттестованной в странах Содружества Независимых Государств".";
дополнить главой 6 следующего содержания:

"6-тарау. "Қазақстан Республикасының Мемлекеттік өлшемдер жүйесі тізілімінде Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының елдерінде әзірленген және аттестатталған өлшемдерді орындау әдістемесін тіркеу" мемлекеттік қызметті көрсету және мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі.
43. "Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы елдерінде әзірленген және аттестатталған өлшемдерді орындау әдістемесін Қазақстан Республикасының мемлекеттік өлшем жүйесінің тізілімінде тіркеу" (бұдан әрі – мемлекеттік қызмет) мемлекеттік көрсетілетін қызметті Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
44. Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы елдерінде әзірленген және аттестатталған ӨОӘ ҚР МӨЖ тізілімінде тіркеу үшін жеке немесе заңды тұлға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетілетін қызметті берушіге "электрондық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – Портал) арқылы жүгінеді және осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы елдерінде әзірленген және аттестатталған өлшемдерді орындау әдістемесін Қазақстан Республикасының мемлекеттік өлшем жүйесінің тізілімінде тіркеу туралы мәліметтерді толтырады.
Мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, қызмет көрсету процессінің сипаттамаларын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызметті көрсетуге негізгі талаптар тізбесі осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты нысанында баяндалған.
Жеке басын куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу), дара кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы не дара кәсіпкер ретінде қызметтің басталғаны туралы мәліметтер көрсетілетін қызметті берушіге тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы беріледі.
45. Мемлекеттік қызметті көрсету үшін мәліметтердің қабылданғаны туралы мәртебе көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алу күнін көрсете отырып көрсетіледі.
46. Көрсетілетін қызметті беруші құжаттар түскен күні оны қабылдайды және тіркеуді жүзеге асырады.
Көрсетілетін қызметті алушы 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" 2001 жылғы 13 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына сәйкес жұмыс уақыты аяқталған соң, демалыс және мереке күндері жүгінген кезінде, электрондық сұрау салуды қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.

"Глава 6. Порядок оказания государственной услуги "Регистрация в реестре Государственной системы измерений Республики Казахстан методики выполнения измерений, разработанной и аттестованной в странах Содружества Независимых Государств" и обжалования решений, действий (бездействий) услугодателя и (или) его должностных лиц, по вопросам оказания государственной услуги.
43. Государственная услуга "Регистрация в реестре Государственной системы измерений Республики Казахстан методики выполнения измерений, разработанной и аттестованной в странах Содружества Независимых Государств" (далее-государственная услуга) оказывается Комитетом технического регулирования и метрологии Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан (далее – услугодатель).
44. Для регистрации в реестре ГСИ РК МВИ, разработанной и аттестованной в странах Содружества Независимых Государств физическое или юридическое лицо (далее – услугополучатель) обращается к услугодателю через веб-портал "электронного правительства" (далее – Портал) и заполняет форму сведений для получения государственной услуги "Регистрация в реестре Государственной системы измерений Республики Казахстан методики выполнения измерений, разработанной и аттестованной в странах Содружества Независимых Государств" согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги изложен в стандарте государственной услуги "Регистрация в реестре Государственной системы измерений Республики Казахстан методики выполнения измерений, разработанной и аттестованной в странах Содружества Независимых Государств" согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, государственной регистрации индивидуального предпринимателя, либо о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя, предоставляются услугодателю из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
45. Статус о принятии сведений для оказания государственной услуги отображается в "личном кабинете" услугополучателя с указанием даты получения результата государственной услуги.
46. Услугодатель в день поступления сведений осуществляет его прием и регистрацию.
При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года и статьи 5 Закона Республики Казахстан от 13 декабря 2001 года "О праздниках в Республике Казахстан", прием сведений и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.

47. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы Заңның 19-1-бабының 2-тармағына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартуға негіздеме:
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған мәліметтердің анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе нақты бір мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімінің (үкімінің) болуы;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты заңды күшіне енген сот үкімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнайы құқығынан айырылуы.
48. Көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" электрондық құжат түрінде жіберілетін және сақталатын ӨОӘ ҚР МӨЖ тізіліміне тіркеу нөмірін беру мемлекеттік қызметтерді көрсету нәтижесі болып табылады.
49. Көрсетілетін қызметті беруші Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы Заңының 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы деректерді мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.
Рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік ақпараттық жүйесі арқылы мемлекеттік қызметті көрсету кезінде оны көрсету сатысы туралы деректер автоматты режимде мемлекеттік қызметтерді көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне түседі.
50. Ақпараттық жүйе істен шыққан жағдайында, көрсетілетін қызметті беруші техникалық ақаулардың туындауын анықтаған сәттен бастап sd@nitec.kz электрондық поштасы бойынша бірыңғай қолдау қызметіне сұрау салу жолдау арқылы авторизациялау сәтінен бастап қателік туындаған сәтке дейін қателік болған нақты уақытты көрсете отырып, қадамдық скриншоттарды қоса бере отырып, мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы, әкімшілік құжаттың нөмірі және коды немесе өтініштің бірегей сәйкестендіру нөмірі, әкімшілік құжаттың нөмірі және коды немесе рұқсат беру құжатының бірегей сәйкестендіру нөмірі, көрсетілетін қызметті алушының жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі бойынша міндетті түрде ақпарат ұсына отырып, "электрондық үкімет" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымның операторын хабардар етеді.
51. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына және (немесе) мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға берілуі мүмкін.

47. В соответствии с пунктом 2 статьи 19-1 Закона о государственных услугах основания для отказа в оказании государственной услуги:
1) установление недостоверности сведений, представленных услугополучателем для получения государственной услуги;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям настоящих Правил;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
48. Результатом оказания государственной услуги является присвоение регистрационного номера МВИ в реестре ГСИ РК, который направляется и хранится в "личном кабинете" услугополучателя в форме электронного документа.
49. Услугодатель обеспечивает внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации, в соответствии с подпунктом 11) пунктом 2 статьи 5 Закона о государственных услугах.
При оказании государственной услуги посредством государственной информационной системы разрешений и уведомлений, данные о стадии ее оказания поступают в автоматическом режиме в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг.
50. В случае сбоя информационной системы услугодатель незамедлительно с момента обнаружения возникновения технических сбоев уведомляет оператора информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" посредством направления запроса в единую службу поддержки по электронной почте sd@nitec.kz с обязательным предоставлением информации по наименованию государственной услуги, номера и кода административного документа заявления или уникальный идентификационный номер заявления, номера и кода административного документа, или уникальный идентификационный номер разрешительного документа, индивидуальный идентификационный номер/бизнес идентификационный номер услугополучателя, с приложением пошаговых скриншотов с момента авторизации до момента возникновения ошибки с указанием точного времени ошибки.
51. Жалоба на решение, действие (бездействие) услугодателя по вопросам оказания государственных услуг может быть подана на имя руководителя услугодателя и (или) в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

1. Осы Өлшем құралдарының типін бекіту, оларға типін бекіту мақсаттарына арналған сынақтар, метрологиялық аттестаттау және "Өлшем құралдарының типін бекіту туралы сертификат беру" және "Өлшем құралдарын метрологиялық аттестаттау туралы сертификат беру" мемлекеттік қызметтер көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы" 2000 жылғы 7 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 6-2-бабының 21) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының (Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заң) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және өлшем құралдарының типін бекіту, оларға типін бекіту мақсаттарына арналған сынақтар, метрологиялық аттестаттау және "Өлшем құралдарының типін бекіту туралы сертификат беру" және "Өлшем құралдарын метрологиялық аттестаттау туралы сертификат беру" мемлекеттік қызметтер көрсетудің тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда қолданылатын негізгі ұғымдар:
1) айналымға шығару – өнімнің дайындаушыдан (импорттаушыдан) сатушыға және (немесе) тұтынушыға бастапқы ауысуы;
2) ақпараттық-өлшеу жүйесі – қажетті түрде тұтынушыға ұсыну мақсатында өлшеу ақпаратын алу, оның түрленуі, өңдеу үшін функционалдық біріктірілген өлшеу, есептеу және басқа қосалқы техникалық құралдардың (оның ішінде автоматтандырылған басқару жүйесіне енгізу) не бақылаудың, диагностиканың, сәйкестендірудің логикалық функцияларын автоматты жүзеге асыру жиынтығы;
3) өлшем құралдарын метрологиялық аттестаттау – айналымға санаулы данада шығарылатын өлшем құралдарының Қазақстан Республикасының өлшем бiрлiгiн қамтамасыз ету туралы заңнамасының талаптарына сәйкестiгiн белгiлеу (растау);
4) өлшем құралының типін бекіту – уәкілетті органның сынақтардың оң нәтижелері негізінде Қазақстан Республикасының аумағында бекітілген типтегі өлшем құралын қолдануға рұқсат ету туралы шешімі;
5) өлшем құралы – өлшемге арналған және метрологиялық сипаттамалары бар техникалық құрал;
6) өлшем құралдарын сынау – сынау объектiлерiне түрлi сынау әсерлерiн қолдана отырып өлшем құралдарының белгiленген нормаларға сәйкестiк дәрежесiн анықтау үшiн өткiзiлетiн операциялар жиынтығы;
7) өлшем құралының типі – өлшем құралдарын әзірлеу кезінде олардың жиынтығына тағайындалатын және өлшем құралдарының типін бекіту кезінде бекітілетін жалпылама анықтама;
8) модификация – өлшем құралының кейбір метрологиялық немесе техникалық сипаттамаларын өзгертетін өндірушінің өлшем құралына енгізетін өзгерісі;

1. Настоящие Правила утверждения типа, испытаний для целей утверждения типа, метрологической аттестации средств измерений и оказания государственных услуг "Выдача сертификата об утверждении типа средств измерений" и "Выдача сертификата о метрологической аттестации средств измерений" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 21) статьи 6-2 Закона Республики Казахстан от 7 июня 2000 года "Об обеспечении единства измерений" (далее – Закон)и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" (далее – Закон о государственных услугах) и определяют порядок утверждения типа, испытаний для целей утверждения типа, метрологической аттестации средств измерений и оказания государственных услуг "Выдача сертификата об утверждении типа средств измерений" и "Выдача сертификата о метрологической аттестации средств измерений".
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) выпуск в обращение – первичный переход продукции от изготовителя (импортера) к продавцу и (или) потребителю;
2) информационно-измерительная система – совокупность функционально объединенных измерительных, вычислительных и других вспомогательных технических средств для получения измерительной информации, ее преобразования, обработки с целью представления потребителю (в том числе ввода в автоматизированную систему управления) в требуемом виде, либо автоматического осуществления логических функций контроля, диагностики, идентификации;
3) метрологическая аттестация средств измерений – установление (подтверждение) соответствия средств измерений, выпускаемых в обращение в единичных экземплярах, требованиям законодательства Республики Казахстан об обеспечении единства измерений;
4) утверждение типа средства измерений – решение уполномоченного органа о разрешении применения средства измерения утвержденного типа на территории Республики Казахстан на основании положительных результатов испытаний;
5) средство измерений – техническое средство, предназначенное для измерений и имеющее метрологические характеристики;
6) испытание средств измерений – совокупность операций, проводимых для определения степени соответствия средств измерений установленным нормам с применением к объектам испытаний различных испытательных воздействий;
7) тип средства измерений – обобщающее определение, присваиваемое совокупности средств измерений при их разработке и закрепляемое при утверждении типа средств измерений;
8) модификация – изменение, вносимое производителем в средства измерений, которое меняет некоторые его метрологические или технические характеристики;

9) уәкілетті орган – техникалық реттеу және метрология саласында мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
2-тарау. Өлшем құралдарының типін бекіту мақсатында сынау, метрологиялық аттестаттау тәртібі
3. Заңның 17-бабы 1-тармағына сәйкес мемлекеттiк метрологиялық бақылау объектiлерi болып табылатын өлшем құралдары айналымға шығар алдында типін бекiтуге жатады.
Өлшем құралдарының типін бекіту туралы шешімді уәкілетті орган өлшем құралдарының типін бекіту мақсаттарына арналған сынақтардың оң нәтижелерінің негізінде қабылдайды және осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес бекітілетін нысан бойынша өлшем құралдарының типін бекіту туралы сертификатпен куәландырылады.
4. Сериялық өндірілетін өлшем құралдары типін бекітуге жатады.
5. Қазақстан Республикасының аумағында өндірілетін немесе партиялармен әкелінетін өлшем құралдары партияның типін бекітуге жатады.
6. Заңның 17-бабының 2-тармағына сәйкес, мемлекеттік метрологиялық бақылау объектілері болып табылатын бір данада айналымға шығарылған өлшеу құралдары үшін метрологиялық аттестаттау жүргізуге рұқсат етіледі.
Өлшем құралдарын метрологиялық аттестаттау туралы шешім осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес метрологиялық аттестаттау туралы сертификатпен куәландырылады.
7. Өлшем құралдарының типін бекіту мақсатында сынау, партияның типін бекіту және метрологиялық аттестаттауды мемлекеттік ғылыми метрологиялық орталық (бұдан әрі – МҒМО), оның ішінде үшінші елдердің сынақ зертханаларының материалдық-техникалық базасын пайдалана отырып жүргізеді.
8. Сериялы өндірілетін өлшем құралдарының типін бекіту мақсатында сынау өндірілетін өлшем құралдарының метрологиялық және техникалық талаптарға сәйкестігіне жауапты өндірушінің немесе Қазақстан Республикасының аумағында өлшем құралдарын айналымға шығару кезінде іс-қимылды осы өндірушінің атынан құжаттамалық растау негізінде жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлғаның уәкілетті өндірушісінің өтінімі бойынша жүргізіледі.
9. Өлшем құралдарын бекітілген типке сәйкестігіне сынақ типін бекіту туралы сертификаттың қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін мына жағдайларда:
1) мемлекеттік метрологиялық бақылау кезінде жүзеге асырылған тексерулердің теріс нәтижелерінде;
2) бекітілген типтегі өлшем құралдарының модификациясында.
3) өлшем құралдарының типін бекіту туралы сертификаттың қолданылу мерзімін ұзарту қажеттілігінде.
Өлшем құралдарын бекітілген типке сәйкестігіне сынау жүргізу кезінде, өлшем құралдарын модификациялау жағдайында уәкілетті орган МҒМО жүргізген өлшем құралдарын сынаудың оң нәтижелері негізінде сертификаттың бұрын берілген нөмірін, тіркеу нөмірін және сертификаттың қолданылу мерзімін сақтай отырып, өлшем құралдарының типін бекіту туралы сертификат береді.
Өлшем құралдарының типін бекіту туралы сертификаттың қолданылу мерзімін ұзарту қажет болған жағдайда өтініш беруші өлшем құралдарының типін бекіту туралы сертификаттың қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін үш айдан кешіктірмей бекітілген типке сәйкестігіне өлшем құралдарына сынау жүргізу үшін МҒМО-ға өтінім жібереді.
Белгіленген мерзімнен кейін өлшем құралдарының типін бекіту туралы сертификаттың қолданылу мерзімін ұзартуға өтінім берген жағдайда өтініш беруші МҒМО-ға осы Қағидалардың 17-тармағына сәйкес типті бекіту мақсатында қайтадан сынақ өткізу үшін құжаттарды ұсынады.

9) уполномоченный орган – государственный орган, осуществляющий государственное регулирование в области технического регулирования и метрологии.
Глава 2. Порядок испытаний для целей утверждения типа, метрологической аттестации средств измерений
3. В соответствии с пунктом 1 статьи 17 Закона средства измерений, являющиеся объектами государственного метрологического контроля перед выпуском в обращение подлежат утверждению типа.
Решение об утверждении типа средств измерений принимается уполномоченным органом на основании положительных результатов испытаний для целей утверждения типа средств измерений и удостоверяется сертификатом об утверждении типа средств измерений по форме, согласно приложению 2 к настоящему приказу.
4. Средства измерений, производимые серийно, подлежат утверждению типа.
5. Средства измерений, производимые на территории Республики Казахстан или ввозимые партиями, подлежат утверждению типа партии.
6. В соответствии с пунктом 2 статьи 17 Закона для средств измерений, выпускаемых в обращение в единичных экземплярах, являющихся объектами государственного метрологического контроля, допускается проведение метрологической аттестации.
Решение о метрологической аттестации средств измерений удостоверяется сертификатом о метрологической аттестации согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
7. Испытания в целях утверждения типа, утверждение типа партии и метрологическая аттестация средств измерений проводятся государственным научным метрологическим центром (далее – ГНМЦ), в том числе с использованием материально-технической базы испытательных лабораторий третьих стран.
8. Испытания в целях утверждения типа средств измерений, производимых серийно, проводятся по заявке производителя или уполномоченного производителем юридического или физического лица, осуществляющих на основании документального подтверждения от имени этого производителя действия при выпуске в обращение средств измерений на территории Республики Казахстан, ответственных за соответствие производимых средств измерений метрологическим и техническим требованиям.
9. Испытания средств измерений на соответствие утвержденному типу проводятся до истечения срока действия сертификата об утверждении типа в случае:
1) отрицательных результатов проверок, осуществленных при государственном метрологическом контроле;
2) модификации средств измерений утвержденного типа;
3) необходимости продления срока действия сертификата об утверждении типа средств измерений.
При проведении испытаний средств измерений на соответствие утвержденному типу, в случае модификации средств измерений, уполномоченным органом выдается сертификат об утверждении типа средств измерений, с сохранением ранее выданного номера сертификата, регистрационного номера и срока действия сертификата, на основании положительных результатов испытаний средств измерений, проведенных ГНМЦ.
В случае необходимости продления срока действия сертификата об утверждении типа средств измерений, заявителем направляется заявка в ГНМЦ для проведения испытаний средств измерений на соответствие утвержденному типу, не позднее трех месяцев до истечения срока действия сертификата об утверждении типа средств измерений.
В случае подачи заявки на продление срока действия сертификата об утверждении типа средств измерений после установленных сроков, заявителем в ГНМЦ предоставляются документы согласно пункту 17 настоящих Правил для проведения повторных испытаний с целью утверждения типа.

10. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекетте жүргізілген өлшем құралдарының сынақ нәтижелері мен типін бекітуді тану Еуразиялық экономикалық комиссиясы кеңесінің 2016 жылғы 18 қазандағы № 145 шешімімен бекітілген Өлшем бірлігін қамтамасыз ету жөніндегі жұмыстардың нәтижелерін өзара тану қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
11. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 1116 қаулысымен бекітілген "Өлшем құралдарының типін бекіту мақсатында сынау, оларды метрологиялық аттестаттау, салыстырып тексеру және калибрлеу нәтижелерін өзара тану туралы келісім" шеңберінде өлшем құралдарын сынау және типін бекіту, өлшем құралдарын салыстырып тексеру, метрологиялық аттестаттау нәтижелерін тану осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес өлшем құралдарының типін бекітуді тану туралы сертификатпен куәландырылады.
12. Өлшем құралдарының бекітілген типі, оның ішінде осы Қағидалардың 10 және 11-тармақтарына сәйкес тану рәсімі бойынша және метрологиялық аттестаттаудан өткен өлшем құралдары мемлекеттік өлшем бірлігін қамтамасыз ету жүйесінің тізіліміне (бұдан әрі – Тізілім) енгізіледі.
13. Типін бекіту мақсатында сынақтар, метрологиялық аттестаттау жүргізу кезінде өлшем құралдарының метрологиялық маңызды бөлігін қамтитын бағдарламалық қамтамасыз ету ҚР СТ 2.46 "Қазақстан Республикасының мемлекеттік өлшем бірлігін қамтамасыз ету жүйесі. Бағдарламалық қамтылым. Аттестаттау тәртібі. Жалпы ережелер" сәйкес аттестаттауға жатады.
14. Өлшем құралдарын салыстырып тексеру мерзімділігі Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 27 желтоқсандағы № 934 бұйрығымен бекітілген Өлшем құралдарына салыстырып тексеру жүргізу, өлшем құралдарын салыстырып тексерудің мерзімділігін белгілеу қағидаларында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18094 болып тіркелген).
15. Өлшем құралдарын салыстырып тексеру әдістемелерін мемлекеттік өлшем бірлігін қамтамасыз ету жүйесінің тізілімінде бекіту және тіркеу Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 26 желтоқсандағы № 923 бұйрығымен бекітілген Өлшем құралдарын салыстырып тексеру әдістемелерін әзірлеу, бекіту, өлшем бірлігін қамтамасыз ету мемлекеттік жүйесінің тізілімінде тіркеу және қолдану қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18059 тіркелген).
16. Өлшем құралдарының типін бекіту мақсатында, бекітілген типіне сәйкестігіне сынау ҚР СТ 2.21 "Қазақстан Республикасының мемлекеттік өлшем құралдарының бірлігін қамтамасыз ету жүйесі. Өлшем құралдарына сынақ жүргізу және типін бекіту тәртібі" (бұдан әрі – ҚР СТ 2.21) сәйкес жүзеге асырылады.

10. Признание результатов испытаний и утверждения типа средств измерений, проведенной в государстве члене Евразийского экономического союза осуществляется в соответствии с Правилами взаимного признания результатов работ по обеспечению единства измерений, утвержденными решением Совета Евразийской экономической комиссии от 18 октября 2016 года № 145.
11. Признание результатов испытаний и утверждения типа, поверки, метрологической аттестации средств измерений в рамках "Соглашения о взаимном признании результатов испытаний с целью утверждения типа, метрологической аттестации, поверки и калибровки средств измерений", утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 1116, удостоверяется сертификатом о признании утверждения типа средств измерений согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
12. Утвержденный тип средств измерений, в том числе по процедуре признания согласно пунктам 10 и 11 настоящих Правил, и средства измерений, прошедшие метрологическую аттестацию, вносятся в реестр государственной системы обеспечения единства измерений (далее – реестр).
13. При проведении испытаний в целях утверждения типа, метрологической аттестации программное обеспечение, охватывающее метрологический значимую часть средств измерений, подлежит аттестации согласно СТ РК 2.46 "Государственная система обеспечения единства измерений Республики Казахстан. Программное обеспечение. Порядок аттестации. Общие положения".
14. Периодичность поверки средств измерений устанавливается в порядке, установленном Правилами проведения поверки средств измерений, установления периодичности поверки средств измерений и формы сертификата о поверке средств измерений, утвержденные приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 декабря 2018 года № 934 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18094).
15. Утверждение и регистрация в реестре государственной системы обеспечения единства измерений методик поверки средств измерений осуществляются в соответствии с Правилами разработки, утверждения, регистрации в реестре государственной системы обеспечения единства измерений и применения методик поверки средств измерений, утвержденные приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 декабря 2018 года № 923 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18059).
16. Испытания в целях утверждения типа, на соответствие утвержденному типу средств измерений осуществляются в соответствии с СТ РК 2.21 "Государственная система обеспечения единства средств измерений Республики Казахстан. Порядок проведения испытаний и утверждения типа средств измерений" (далее – СТ РК 2.21).

17. Өлшем құралдарының типін бекіту мақсатында сынақ жүргізу үшін өтініш беруші МҒМО-ға ҚР СТ 2.21 А қосымшасының нысаны бойынша өтінімді мынадай құжаттармен қоса ұсынады:
1) толық техникалық және метрологиялық сипаттамаларды, құрылымы, іс-қимыл принципі, пайдалану тәртібі туралы ақпаратты қамтитын өндірушінің пайдалану құжаттарын;
2) ҚР СТ 2.21 және МСҰ 67 "Өлшем құралдарының ұлттық тізілімі үшін өлшем құралдарының типін сипаттау. Құрылуы, баяндалуы, ресімделуі және мазмұны" сәйкес нысан бойынша типтің сипаттама жобасы
3) өтініш беруішінің ашық баспада типін сипаттауды жариялауға рұқсат ету туралы хаты;
4) Қазақстан Республикасында оларды пайдалану процесінде өлшем құралдарының салыстырып тексеру құралдарымен қамтамасыз етілуі туралы мәліметтер, сондай-ақ оларға сервистік қызмет көрсету мен жөндеуді жүзеге асыратын кәсіпорындар мен ұйымдар туралы мәліметтерді;
5) ұсынылатын мерзімді салыстырып тексерудің негізділігін растайтын құжаттарды;
6) бағдарламалық қамтылымды аттестаттаудан өткізуге арналған өтінімді (қажет болған жағдайда) ұсынады.
Жүргізілген сынақтардың қорытындылары бойынша МҒМО өтініш берушіге оң сынақ нәтижелері туралы актісін және өлшем құралдары типінің сипаттамасын жібереді.
18. Өлшем құралдарының бекітілген типіне сәйкестігіне сынақ жүргізу үшін өтініш беруші МҒМО-ға ҚР СТ 2.21 А қосымшасы нысаны бойынша өтінімді мынадай құжаттармен қоса ұсынады:
1) өлшем құралдарының типін сипаттауымен қоса типін бекіту туралы сертификат көшірмесі;
2) типін бекіту мақсатында өлшем құралдарын сынау актісінің көшірмесі және егер олар жүргізілген болса, бекітілген типке сәйкестігіне өлшем құралдарын соңғы сынау актісі;
3) толық техникалық және метрологиялық сипаттамаларды, құрылымы, іс-қимыл принципі, пайдалану тәртібі туралы ақпаратты қамтитын өндірушінің пайдалану құжаттарын;
4) бағдарламалық қамтылымды аттестаттауды жүргізуге өтінім (қажет болған жағдайда).
19. Өлшем құралдарын метрологиялық аттестаттау ҚР СТ 2.30 "Қазақстан Республикасының өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесі. Өлшем құралдарын метрологиялық аттестаттаудан өткізу тәртібі" (бұдан әр – ҚР СТ 2.30) өлшем құралдары үшін бірлі-жарым данада, оның ішінде нормаланғаннан ерекшеленетін жағдайлар мен режимдерде қолданылатын, не конструкциясына метрологиялық сипаттамаларға әсер ететін немесе жеке метрологиялық сипаттамалар белгіленетін өзгерістер енгізілген сериялық шығарылымдардың бірлі-жарым даналарында жүзеге асырылады.
20. Өлшем құралдарын метрологиялық аттестаттау үшін өтініш беруші мынадай құжаттарды ұсынады:

17. Для проведения испытаний в целях утверждения типа средств измерений заявителем в ГНМЦ представляется заявка по форме приложения А СТ РК 2.21 с приложением следующих документов:
1) эксплуатационные документы производителя, содержащие полные технические и метрологические характеристики, информацию о конструкции, принципе действия, порядке эксплуатации;
2) проект описания типа по форме в соответствии с СТ РК 2.21 и РМГ 67 "Описание типа средств измерений для национального реестра средств измерений. Построение, изложение, оформление и содержание";
3) письмо заявителя о допустимости опубликования описания типа в открытой печати;
4) сведения об обеспеченности средств измерений в процессе их эксплуатации в Республике Казахстан средствами поверки, а также сведения о предприятиях и организациях, которые будут осуществлять их сервисное обслуживание и ремонт;
5) документы, подтверждающие обоснованность рекомендуемой периодической поверки;
6) заявка на проведение аттестации программного обеспечения (при необходимости).
По итогам проведенных испытаний ГНМЦ направляет заявителю акт о положительных результатах испытаний и описание типа средств измерений.
18. Для проведения испытаний средств измерений на соответствие утвержденному типу заявителем в ГНМЦ представляется заявка по форме приложения А СТ РК 2.21 с приложением следующих документов:
1) копия сертификата об утверждении типа с приложением описания типа средств измерений;
2) копия акта испытаний средств измерений для целей утверждения типа и акт последних испытаний средств измерений на соответствие утвержденному типу, если они проводились;
3) эксплуатационные документы производителя, содержащие полные технические и метрологические характеристики, информацию о конструкции, принципе действия, порядке эксплуатации;
4) заявка на проведение аттестации программного обеспечения (при необходимости).
19. Метрологическая аттестация средств измерений осуществляется в соответствии с СТ РК 2.30 "Государственная система обеспечения единства измерений Республики Казахстан. Порядок проведения метрологической аттестации средств измерений" (далее – СТ РК 2.30) для средств измерений в единичных экземплярах, в том числе единичных экземплярах серийного выпуска, применяемых в условиях и режимах отличающихся от нормированных, либо в конструкцию которых внесены изменения, влияющие на метрологические характеристики или для которых устанавливаются индивидуальные метрологические характеристики.
20. Для метрологической аттестации средств измерений заявителем предоставляются следующие документы:

1) өлшем құралдарына метрологиялық аттестаттау жүргізуге арналған өтінімді;
2) бағдарламалық қамтылымды аттестаттаудан өткізуге арналған өтінімді (қажет болған жағдайда);
3) толық техникалық және метрологиялық сипаттамаларды, құрылымы, іс-қимыл принципі, пайдалану тәртібі туралы ақпаратты қамтитын өндірушінің пайдалану құжаттарын;
4) өлшем құралдарын метрологиялық аттестаттау бағдарламасының жобасын;
5) өлшем құралдарын салыстырып тексеру әдістемесінің жобасын (тізілімінде тіркелген салыстырып тексеру әдістемесі жоқ болған жағдайда).
Автоматты басқару жүйелеріне және басқа жүйелерге (кешендерге) кіретін өлшеу арналары үшін қосымша:
1) жүйеге (кешенге) арналған техникалық құжаттар;
2) метрологиялық аттестаттауға жататын өлшеу арналарының тізбесі, метрологиялық аттестаттау туралы сертификаттар немесе өлшеу арнасының құрамдас элементтері болып табылатын өлшем құралдарын салыстырып тексеруді растайтын құжаттар ұсынылады.
Жүргізілген метрологиялық аттестаттау қорытындысы бойынша өтініш берушіге эксперименттік зерттеулер хаттамасы және эксперименттік зерттеулер нәтижелері туралы хат жіберіледі.
МҒМО өлшем құралдарын метрологиялық аттестаттаудың теріс нәтижелері ҚР СТ 2.30 сәйкес өлшем құралдарының қолдануға жарамсыздығы туралы хабарламаны ресімдейді.
21. Метрологиялық аттестаттаудан өткен өлшеу құралдары бастапқы салыстырып тексеруге жатпайды. Кезекті салыстырып тексеру эксперименттік зерттеулер хаттамасы күнінен бастап салыстырып тексеру аралық интервалының өтуі бойынша жүргізіледі.
22. Өлшем құралдарына арналған құжаттар, оның ішінде толық техникалық және метрологиялық сипаттамаларды, құрылымы, жұмыс істеу принципі, пайдалану тәртібі туралы ақпаратты қамтитын өндірушінің пайдалану құжаттары, сондай-ақ таңбалаудағы мәтін мемлекеттік немесе орыс тілдеріндегі аударманың теңтүпнұсқалығымен ұсынылады.
23. Ақпараттық-өлшеу жүйелерінің типін бекіту мақсатында сынақ ҚР СТ 2.81 "Қазақстан Республикасының мемлекеттік өлшем бірлігін қамтамасыз ету жүйесі. Ақпараттық-өлшеу жүйелері. Типін бекіту мақсатындағы сынақтардың типтік бағдарламасы" сәйкес жүзеге асырылады.
24. Ақпараттық-өлшеу жүйелеріне метрологиялық аттестаттау жүргізу тәртібі ҚР СТ 2.82 "Қазақстан Республикасы өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесі. Ақпараттық-өлшеу жүйелері. Метрологиялық аттестаттауды жүргізу тәртібі" сәйкес жүзеге асырылады.
3-тарау. "Өлшем құралдарының типін бекіту туралы сертификат беру" және "Өлшем құралдарын метрологиялық аттестаттау" мемлекеттік қызметтерді көрсету тәртібі

1) заявка на проведение метрологической аттестации средств измерений;
2) заявка на проведение аттестации программного обеспечения (при необходимости);
3) эксплуатационные документы производителя, содержащие полные технические и метрологические характеристики, информацию о конструкции, принципе действия, порядке эксплуатации;
4) проект программы метрологической аттестации средства измерений;
5) проект методики поверки средства измерений (в случае отсутствия зарегистрированной в реестре методики поверки).
Для измерительных каналов, входящих в системы автоматического управления и другие системы (комплексы), дополнительно представляют:
1) технические документы на систему (комплекс);
2) перечень измерительных каналов, подлежащих метрологической аттестации, сертификаты о метрологической аттестации или документы, подтверждающие поверку средств измерений, являющихся составными элементами измерительного канала.
По итогам проведенной метрологической аттестации заявителю направляется протокол экспериментальных исследований и письмо о результатах экспериментальных исследований.
При отрицательных результатах метрологической аттестации средства измерений ГНМЦ оформляется извещение о непригодности средства измерений к применению в соответствии с СТ РК 2.30.
21. Средства измерений, прошедшие метрологическую аттестацию первичной поверке, не подлежат. Очередную поверку проводят по истечению межповерочного интервала от даты протокола экспериментальных исследований.
22. Документы на средства измерений, в том числе эксплуатационные документы производителя, содержащие полные технические и метрологические характеристики, информацию о конструкции, принципе действия, порядке эксплуатации, а также текст в маркировке представляются с аутентичным переводом на государственный и русский языки.
23. Испытания в целях утверждения типа информационно-измерительных систем, осуществляется в соответствии с СТ РК 2.81 "Государственная система обеспечения единства средств измерений Республики Казахстан. Системы информационно-измерительные. Порядок проведения испытаний для целей утверждения типа".
24. Порядок проведения метрологической аттестации информационно-измерительных систем осуществляется в соответствии с СТ РК 2.82 "Государственная система обеспечения единства средств измерений Республики Казахстан. Системы информационно-измерительные. Порядок проведения метрологической аттестации".
Глава 3. Порядок оказания государственных услуг ""Выдача сертификата об утверждении типа средств измерений" и "Выдача сертификата о метрологической аттестации средств измерений"

1-параграф. "Өлшем құралдарының типін бекіту туралы сертификат беру" мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
25. "Өлшем құралдарының типін бекіту туралы сертификат беру" (осы параграфта бұдан әрі – мемлекеттік қызмет ) мемлекеттік көрсетілетін қызметті Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитеті (осы параграфта бұдан әрі – мемлекеттік қызметті көрсетуші ) көрсетеді.
26. Мемлекеттік қызметті алу үшін жеке немесе заңды тұлға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетілетін қызметті берушіге электрондық үкіметтің веб-порталы (бұдан әрі – Портал) арқылы жүгінеді және осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өлшем құралдарының типін бекіту туралы анықтама алу үшін мәліметтер толтырады.
Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне, процестің сипаттамасы, нысаны, мазмұны мен нәтижесі, сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсетудің ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де мәліметтер осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес "Өлшем құралдарының типін бекіту туралы анықтама беру" мемлекеттік қызмет стандартында көрсетілген.
Жеке басын куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу), жеке кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы не дара кәсіпкер ретінде қызметтің басталғаны туралы мәліметтер көрсетілетін қызметті берушіге тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы беріледі.
27. Мемлекеттік қызметті көрсету үшін мәліметтерді қабылданғаны туралы мәртебе көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алу күнін көрсете отырып көрсетіледі.
28. Көрсетілетін қызметті беруші мәліметтер түскен күні оны қабылдайды және тіркеуді жүзеге асырады.
Көрсетілетін қызметті алушы 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" 2001 жылғы 13 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына сәйкес жұмыс уақыты аяқталған соң, демалыс және мереке күндері жүгінген кезінде, электрондық сұрау салуды қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
29. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" электрондық құжат нысанында жіберілетін және сақталатын өлшем құралдарының типін бекіту туралы сертификатты беру болып табылады.
2-параграф. "Өлшем құралдарын метрологиялық аттестаттау туралы сертификат беру" мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
30. "Өлшем құралдарын метрологиялық аттестаттау туралы сертификат беру" (осы параграфта бұдан әрі – мемлекеттік қызмет) мемлекеттік көрсетілетін қызметті "Қазақстан метрология институты (ҚазМетрИн)" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (осы параграфта бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.

Параграф 1. Порядок оказания государственной услуги "Выдача сертификата об утверждении типа средств измерений"
25. Государственная услуга "Выдача сертификата об утверждении типа средств измерений" (далее в настоящем параграфе – государственная услуга) оказывается Комитетом технического регулирования и метрологии Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан (далее в настоящем параграфе– услугодатель).
26. Для получения государственной услуги физическое или юридическое лицо (далее – услугополучатель) обращается к услугодателю через веб-портал "электронного правительства" (далее – Портал) и заполняет форму сведений для получения сертификата об утверждении типа средств измерений согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги изложен в стандарте государственной услуги "Выдача сертификата об утверждении типа средств измерений" согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, государственной регистрации индивидуального предпринимателя, либо о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя, предоставляются услугодателю из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
27. Статус о принятии сведений для оказания государственной услуги отображается в "личном кабинете" услугополучателя с указанием даты получения результата государственной услуги.
28. Услугодатель в день поступления сведений осуществляет его прием и регистрацию.
При обращении услугополучателя, после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года (далее-Кодекс) и статьи 5 Закона Республики Казахстан от 13 декабря 2001 года "О праздниках в Республике Казахстан", прием сведений и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
29. Результатом оказания государственной услуги является выдача сертификата об утверждении типа средств измерений, который направляется и хранится в "личном кабинете" услугополучателя в форме электронного документа.
Параграф 2. Порядок оказания государственной услуги "Выдача сертификата о метрологической аттестации средств измерений"
30. Государственная услуга "Выдача сертификата о метрологической аттестации средств измерений" (далее в настоящем параграфе – государственная услуга) оказывается Республиканским государственным предприятием на праве хозяйственного ведения "Казахстанский институт метрологии (КазИнМетр)" (далее в настоящем параграфе– услугодатель).

31. Өлшем құралдарын метрологиялық аттестаттау туралы сертификатты алу үшін көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – Портал) арқылы жүгінеді және 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мәліметтерді толтырады.
Мемлекеттік қызмет көрсету процесінің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының нысанында 6-қосымшаға сәйкес баяндалған.
Жеке басын куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу), дара кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы не дара кәсіпкер ретінде қызметтің басталғаны туралы мәліметтер көрсетілетін қызметті берушіге тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы беріледі.
32. Мемлекеттік қызметті көрсету үшін мәліметтерді қабылданғаны туралы мәртебе көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алу күнін көрсете отырып көрсетіледі.
33. Көрсетілетін қызметті беруші мәліметтер түскен күні оны қабылдауды және тіркеуді жүзеге асырады.
Көрсетілетін қызметті алушы 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" 2001 жылғы 13 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына сәйкес жұмыс уақыты аяқталған соң, демалыс және мереке күндері жүгінген кезінде, мәліметтерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
34. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" электрондық құжат нысанында жіберілетін және сақталатын өлшем құралдарын метрологиялық аттестаттау туралы сертификатты беру болып табылады.
3-параграф. Қорытынды ережелер
35. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы Заңның 19-1-бабының 2-тармағына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартуға негіздеме:
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған мәліметтердің анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе нақты бір мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімінің (үкімінің) болуы;

31. Для получения государственной услуги услугополучатель обращается к услугодателю через веб-портал "электронного правительства" (далее – Портал) и заполняет форму сведений для получения сертификата о метрологической аттестации средств измерений согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги изложен в стандарте государственной услуги "Выдача сертификата о метрологической аттестации средств измерений" согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, государственной регистрации индивидуального предпринимателя, либо о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя, предоставляются услугодателю из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
32. Статус о принятии сведений для оказания государственной услуги отображается в "личном кабинете" услугополучателя с указанием даты получения результата государственной услуги.
33. Услугодатель в день поступления сведений осуществляет его прием и регистрацию.
При обращении услугополучателя, после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу и статьи 5 Закона Республики Казахстан от 13 декабря 2001 года "О праздниках в Республике Казахстан", прием сведений и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
34. Результатом оказания государственной услуги является выдача сертификата о метрологической аттестации средств измерений, который направляется и хранится в "личном кабинете" услугополучателя в форме электронного документа.
Параграф 3. Заключительные положения
35. В соответствии с пунктом 2 статьи 19-1 Закона о государственных услугах основания для отказа в оказании государственной услуги:
1) установление недостоверности сведений, представленных услугополучателем для получения государственной услуги;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям настоящих Правил;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;

4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты заңды күшіне енген сот үкімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнайы құқығынан айырылуы.
36. Көрсетілетін қызметті беруші Заңының 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету сатысы туралы деректерді мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.
Рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік ақпараттық жүйесі арқылы мемлекеттік қызметті көрсету кезінде оны көрсету сатысы туралы деректер автоматты режимде мемлекеттік қызметтерді көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне түседі.
37. Ақпараттық жүйе істен шыққан жағдайында көрсетілетін қызметті беруші техникалық ақаулардың туындауын анықтаған сәттен бастап sd@nitec.kz электрондық поштасы бойынша бірыңғай қолдау қызметіне сұрау салу жолдау арқылы авторизациялау сәтінен бастап қателік туындаған сәтке дейін қателік болған нақты уақытты көрсете отырып, қадамдық скриншоттарды қоса бере отырып, мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы, әкімшілік құжаттың нөмірі және коды немесе өтініштің бірегей сәйкестендіру нөмірі, әкімшілік құжаттың нөмірі және коды немесе рұқсат беру құжатының бірегей сәйкестендіру нөмірі, көрсетілетін қызметті алушының жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі бойынша міндетті түрде ақпарат ұсына отырып, "электрондық үкімет" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымның операторын хабардар етеді.
5-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
38. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына және (немесе) мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға берілуі мүмкін.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет туралы Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.

4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
36. Услугодатель обеспечивает внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации в соответствии с подпунктом 11) пунктом 2 статьи 5 Закона о государственных услугах.
При оказании государственной услуги посредством государственной информационной системы разрешений и уведомлений, данные о стадии ее оказания поступают в автоматическом режиме в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг.
37. В случае сбоя информационной системы услугодатель незамедлительно с момента обнаружения возникновения технических сбоев уведомляет оператора информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" посредством направления запроса в единую службу поддержки по электронной почте sd@nitec.kz с обязательным предоставлением информации по наименованию государственной услуги, номера и кода административного документа заявления или уникальный идентификационный номер заявления, номера и кода административного документа, или уникальный идентификационный номер разрешительного документа, индивидуальный идентификационный номер/бизнес идентификационный номер услугополучателя, с приложением пошаговых скриншотов с момента авторизации до момента возникновения ошибки с указанием точного времени ошибки.
Глава 5. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) его должностных лиц, по вопросам оказания государственных услуг
38. Жалоба на решение, действие (бездействие) услугодателя по вопросам оказания государственных услуг может быть подана на имя руководителя услугодателя и (или) в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона о государственных услугах подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.

39. Көрсетілетін қызметті беруші шешімінің нәтижелерімен келіспеген жағдайда өтініш беруші Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы Заңының 4-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес шешім нәтижелеріне сот тәртібімен шағымдана алады.
Өлшем құралдарының типін
бекіту, оларға типін бекіту
мақсаттарына арналған
сынақтар, метрологиялық
аттестаттау және "Өлшем
құралдарының типін бекіту
туралы сертификат беру" және
"Өлшем құралдарын
метрологиялық аттестаттау
туралы сертификат беру"
мемлекеттік қызметтер көрсету
қағидаларына
1-қосымша
нысан
Өлшем құралдарын метрологиялық аттестаттау сертификаты _______________________________________________________________________________ уәкілетті органның атауы ________________________________________________________________________________ МҒМО атауы Өлшем құралдарын метрологиялық аттестаттау туралы № СЕРТИФИКАТ
Қазақстан Республикасының
өлшем бірлігін қамтамасыз
етудің мемлекеттік
жүйесінің тізілімінде
20__ " ___"____________
№______________ тіркелген
Осы сертификат метрологиялық аттестаттаудың оң нәтижелері негізінде
__________________________________________________________________________
аттестатталған өлшем құралдарының атауы және түрі
__________________________________________________________________________
өндірушінің атауы
_________________________________________________________________________
өндірістің аумақтық орналасқан жері
__________________________________________________________________________
зауыттық нөмірі
Қазақстан Республикасында айналымға шығаруға жіберілгенін куәландырады .
Салыстырып тексеру әдістемесінің атауы мен белгіленуі ________________
Салыстырып тексеру мерзімділігі ____________________________________
Зерттеу нәтижелері осы сертификатқа қосымшада келтірілген
(20____ жылғы "____"_______________ ____хаттама).
______________________ ________________________ _________________________
мемлекеттік ғылыми метрологиялық       қолы                   тегі,аты-жөні
орталық басшысының лауазымы
Өлшем құралдарының типін
бекіту, оларға типін бекіту
мақсаттарына арналған
сынақтар, метрологиялық
аттестаттау және "Өлшем
құралдарының типін бекіту
туралы сертификат беру" және
"Өлшем құралдарын
метрологиялық аттестаттау
туралы сертификат беру"
мемлекеттік қызметтер көрсету
қағидаларына
2-қосымша
нысан
Өлшем құралдарының типін бекітуді тану туралы сертификат ________________________________________________________________________________ уәкілетті органның атауы Өлшем құралдарының типін бекітуді тану туралы № СЕРТИФИКАТ
Қазақстан Республикасының
өлшем ірлігін қамтамасыз етудің
мемлекеттік жүйесінің
тізілімінде
20__ " ___"____________
№______________ тіркелген
20__ жылғы "__"___ дейін
жарамды
Осы сертификат
________________________________________________________________________
аумақтық орналасқан жері
__________________________________________________________________________
өндірушінің атауы
өндірген
________________________________________________________________________
өлшем құралдарының атауы
__________________________________________________________________________
типтің белгіленуі
типі ______________________________________________________________________
импорттаушы елдің метрология жөніндегі ұлттық органының атауы
сынақ нәтижелерін тану және осы типті бекіту негізінде Қазақстан Республикасында
айналымға шығаруға рұқсат берілгендігін куәландырады.
______________________ _______________________ ________________________
Уәкілетті орган             электрондық цифрлық қолтаңба аты-жөні, тегі
басшысының қолы
Өлшем құралдарының типін
бекіту, оларға типін бекіту
мақсаттарына арналған
сынақтар, метрологиялық
аттестаттау және "Өлшем
құралдарының типін бекіту
туралы сертификат беру" және
"Өлшем құралдарын
метрологиялық аттестаттау
туралы сертификат беру"
мемлекеттік қызметтер көрсету
қағидаларына
3-қосымша
нысан
Өлшем құралдарының типін бекіту туралы сертификатты алу үшін мәліметтер
Сертификат түрі*: Қарапайым / Партия үшін
Өлшем құралдарының атауы (орыс тілінде)*:_______________________________
Өлшем құралдарының атауы (қазақ тілінде)*:______________________________
Өлшем құралдарының типін белгілеу (орыс тілінде)*:_______________________
Өлшем құралдары типін белгілеу (қазақ тілінде)*:__________________________
Зауыттық нөмірлер (зауыттық нөмірлер диапазоны)**: ______________________
Өндірушінің атауы (орыс тілінде)*:_______________________________________
Өндірушінің атауы (қазақ тілінде)*:_______________________________________
Шығарылған елі*:______________________________________________________
Аумақтық орналасқан жері (орыс тілінде)*:________________________________
Аумақтық орналасқан жері (қазақ тілінде)*:________________________________
Сәйкестендіру нөмірі (ID)*:_____________________________________________
Үлгі сипаттамасын ашық баспада жариялауға рұқсат ету*:___________________
Ескертпе:
* – міндетті толтыруға арналған жол
** – өлшем құралдары партиясының түрін бекіту туралы сертификатты алу үшін толтырылады
Өлшем құралдарының типін
бекіту, оларға типін бекіту
мақсаттарына арналған
сынақтар, метрологиялық
аттестаттау және "Өлшем
құралдарының типін бекіту
туралы сертификат беру" және
"Өлшем құралдарын
метрологиялық аттестаттау
туралы сертификат беру"
мемлекеттік қызметтер көрсету
қағидаларына
4-қосымша
"Өлшем құралдарының типін бекіту туралы сертификат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты"
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші).
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері (қол жеткізу арналары)
"электрондық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
1 (бір) жұмыс күні.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (толықтай автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Өлшем құралдарының типін бекіту туралы сертификат немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет тегін көрсетіледі
7
Жұмыс кестесі

39. В случаях несогласия с результатами решения услугодателя заявитель может обжаловать результаты в судебном порядке, в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 4 Закона о государственных услугах.
Приложение 1 к Правилам
утверждения типа, испытаний
для целей утверждения типа,
метрологической аттестации
средств измерений и оказания
государственных услуг "Выдача
сертификата об утверждении
типа средств измерений" и
"Выдача сертификата о
метрологической аттестации
средств измерений"
Форма
________________________________________________________________________________
наименование уполномоченного органа
________________________________________________________________________________
наименование ГНМЦ
СЕРТИФИКАТ №
о метрологической аттестации средств измерений
Зарегистрирован в реестре
государственной системы
обеспечения единства
измерений Республики Казахстан
от "___" ________20__ года
за № _________________
Настоящий сертификат удостоверяет, что на основании положительных результатов
метрологической аттестации
________________________________________________________________________________
наименование и тип аттестованного средства измерений
________________________________________________________________________________
наименование производителя
________________________________________________________________________________
территориальное месторасположение производства
________________________________________________________________________________
заводской номер допущен к выпуску в обращение в Республике Казахстан.
Наименование и обозначение методики поверки ________________________________
Периодичность поверки _____________________________________________________
Результаты исследований приведены в приложении к данному сертификату
(Протокол ____
от "____" _________ 20____ года).
________________________       _______________________       _________________________
должность руководителя       электронная цифровая подпись             фамилия, инициалы
государственного научного
метрологического центра
Приложение 2 к Правилам
утверждения типа, испытаний
для целей утверждения типа,
метрологической аттестации
средств измерений и оказания
государственных услуг "Выдача
сертификата об утверждении
типа средств измерений" и
"Выдача сертификата о
метрологической аттестации
средств измерений"
Форма
________________________________________________________________________________
наименование уполномоченного органа
СЕРТИФИКАТ №
о признании утверждения типа средств измерений
Зарегистрирован в реестре
государственной системы
обеспечения единства
измерений Республики
Казахстан
"___" __________ 20__ года
за № _____________________
Действителен до "___" ___ 20__ года
Настоящий сертификат удостоверяет, что тип
________________________________________________________________________________
наименование средства измерений
________________________________________________________________________________
обозначение типа
производимых
________________________________________________________________________________
наименование производителя
________________________________________________________________________________
территориальное месторасположение производства допущен к выпуску в обращение в
Республике Казахстан на основании признания результатов испытаний и утверждения
данного типа, проведенных ________________________________________________________
наименование национального органа по метрологии страны импортера
_________________________       _______________________       __________________________
Руководитель             электронная цифровая подпись             инициалы, фамилия
уполномоченного органа
Приложение 3 к Правилам
утверждения типа, испытаний
для целей утверждения типа,
метрологической аттестации
средств измерений и оказания
государственных услуг "Выдача
сертификата об утверждении
типа средств измерений" и
"Выдача сертификата о
метрологической аттестации
средств измерений"
Форма
Сведения для получения сертификата об утверждении типа средств измерений
Тип сертификата*: Обычный/Для партии
Наименование средства измерений (на русском языке) *: ____________________
Наименование средства измерений (на казахском языке) *: __________________
Обозначение типа средства измерений (на русском языке) *: _________________
Обозначение типа средства измерений (на казахском языке) *: _______________
Заводские номера (диапазон заводских номеров) **: ________________________
Наименование производителя (на русском языке) *: ________________________
Наименование производителя (на казахском языке) *: _______________________
Страна происхождения *: _______________________________________________
Территориальное месторасположение производства (на русском языке) *: ______
Территориальное месторасположение производства (на казахском языке) *: ____
Идентификационный номер (ID) *: _______________________________________
Допустимость опубликования описания типа в открытой печати*: ____________
Примечание:
* –поле для обязательного заполнения
** – заполняется для получения сертификата об утверждении типа партии средств измерений
Приложение 4 к Правилам
утверждения типа, испытаний
для целей утверждения типа,
метрологической аттестации
средств измерений и оказания
государственных услуг "Выдача
сертификата об утверждении
типа средств измерений" и
"Выдача сертификата о
метрологической аттестации
средств измерений"
Стандарт государственной услуги "Выдача сертификата об утверждении типа средств измерений"
1
Наименование услугодателя
Комитет технического регулирования и метрологии Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан (далее – услугодатель).
2
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)
Веб-портал "электронного правительства" (далее – портал).
3
Срок оказания государственной услуги
1 (один) рабочий день.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (полностью автоматизированная).
5
Результат оказания государственной услуги
Сертификат об утверждении типа средств измерений, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно.
7
График работы

1) Портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес демалыс және мереке күндері өтініш жасаған жағдайда мәліметтерді қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады), тәулік бойы жұмыс істейді.
2) Көрсетілетін қызметті беруші – Кодекске және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" 2001 жылғы 13 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден жұмаға дейін қоса алғанда сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін түскі үзіліспен сағат 9.00-ден18.30-ға дейін.
Мемлекеттік қызмет көрсету мекенжайы Министрліктің www. beta. egov. kz интернет-ресурсында, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде орналастырылған.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі
Өлшем құралдарының типін бекіту туралы сертификатты алу үшін порталда Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес мәліметтер нысанын толтырады.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған мәліметтердің анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе нақты бір мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімінің (үкімінің) болуы;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты заңды күшіне енген сот үкімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнайы құқығынан айырылуы.
10
Мемлекеттік қызметті көрсету ерекшеліктері ескерілген өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасы болған жағдайда, портал арқылы электрондық нысанда мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414,8 800 080 77 77 арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары: 8 (7172) 75-05-60, 75-05-25.
Өлшем құралдарының типін
бекіту, оларға типін бекіту
мақсаттарына арналған
сынақтар, метрологиялық
аттестаттау және "Өлшем
құралдарының типін бекіту
туралы сертификат беру" және
"Өлшем құралдарын
метрологиялық аттестаттау
туралы сертификат беру" мемлекеттік қызметтер көрсету
қағидаларына
5-қосымша
нысан
Өлшем құралдарын метрологиялық аттестаттау туралы сертификатты алу үшін мәліметтер
Аттестатталған өлшем құралдарының атауы және түрі
(орыс тілінде)*:___________________________________________________________
Аттестатталған өлшем құралдарының атауы мен түрі
(қазақ тілінде)*:___________________________________________________________
Зауыттық нөмірі (орыс тілінде)*:________________________________________
Зауыттық нөмірі (қазақ тілінде)*:________________________________________
Өндірушінің атауы (орыс тілінде)*:______________________________________
Өндірушінің атауы (қазақ тілінде)*:______________________________________
Аумақтық орналасқан жері (орыс тілінде)*:_______________________________
Аумақтық орналасқан жері (қазақ тілінде)*:_______________________________
Салыстырып тексеру әдістемесінің атауы мен белгіленуі (орыс тілінде)*:______
Салыстырып тексеру әдістемесінің атауы мен белгіленуі (қазақ тілінде)*:_____
Тексеру кезеңділігі (орыс тілінде)*:______________________________________
Тексеру кезеңділігі (қазақ тілінде)*:______________________________________
Эксперименттік зерттеулер нәтижелері хаттамасының күні *: ________________
Эксперименттік зерттеулер нәтижелері хаттамасының нөмірі *: ______________
Сәйкестендіру нөмірі (ID) *: ____________________________________________
ҚР МӨЖ тізіліміндегі тіркеу нөмірі (сертификат жоғалған жағдайда толтырылады):
_______________________________________________________
Ескертпе: * – міндетті толтыруға арналған жол
Өлшем құралдарының типін
бекіту, оларға типін бекіту
мақсаттарына арналған
сынақтар, метрологиялық
аттестаттау және "Өлшем
құралдарының типін бекіту
туралы сертификат беру" және
"Өлшем құралдарын
метрологиялық аттестаттау
туралы сертификат беру"
мемлекеттік қызметтер көрсету
қағидаларына
6-қосымша
"Өлшем құралдарын метрологиялық аттестаттау туралы сертификат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты"
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
"Қазақстан метрология институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (ҚазМетрИн)" (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші).
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері (қол жеткізу арналары)
"электрондық үкіметтің" веб-порталы(бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
1 (бір) жұмыс күні.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (толықтай автоматтандырылған).
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Өлшем құралдарының метрологиялық аттестаттау туралы сертификат немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет тегін көрсетіледі
7
Жұмыс кестесі

1) портал - круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года (далее-Кодекс), прием сведений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем);
2) услугодатель – с понедельника по пятницу включительно с 9:00 часов до 18:30 часов, с перерывом на обед с 13:00 часов до 14:30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно Кодексу и статьи 5 Закона Республики Казахстан от 13 декабря 2001 года "О праздниках в Республике Казахстан".
Адреса оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Министерства: www.​beta.​egov.​kz, в разделе "Государственные услуги".
8
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги
Форма сведений для получения сертификата об утверждении типа средств измерений согласно приложению 3 к Правилам.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) установление недостоверности сведений, представленных услугополучателем для получения государственной услуги;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям настоящих Правил;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия электронной цифровой подписи.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 (7172) 70-19-98.
Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги: 8 (7172) 75-05-60, 75-05-25.
Приложение 5 к Правилам
утверждения типа, испытаний
для целей утверждения типа,
метрологической аттестации
средств измерений и оказания
государственных услуг "Выдача
сертификата об утверждении
типа средств измерений" и
"Выдача сертификата о
метрологической аттестации
средств измерений"
Форма
Сведения для получения сертификата о метрологической аттестации
средств измерений
Наименование и тип аттестованного средства измерений (на русском языке) *:
__________________________________________________________________________
Наименование и тип аттестованного средства измерений (на казахском языке) *:
__________________________________________________________________________
Заводской номер (на русском языке) *: _________________________________________
Заводской номер (на казахском языке) *: _______________________________________
Наименование производителя (на русском языке) *: _____________________________
Наименование производителя (на казахском языке) *: ____________________________
Территориальное месторасположение производства (на русском языке) *: ___________
Территориальное месторасположение производства (на казахском языке) *: _________
Наименование и обозначение методики поверки (на русском языке) *: ______________
Наименование и обозначение методики поверки (на казахском языке) *: ____________
Периодичность поверки (на русском языке) *: ___________________________________
Периодичность поверки (на казахском языке) *: _________________________________
Дата протокола результатов экспериментальных исследований *: ___________________
Номер протокола результатов экспериментальных исследований *: _________________
Идентификационный номер (ID) *: _____________________________________________
Регистрационный номер в реестре ГСИ РК (заполняется в случае утери сертификата):
___________________________________________________________________________
Примечание: * – поле для обязательного заполнения
Приложение 6 к Правилам
утверждения типа, испытаний
для целей утверждения типа,
метрологической аттестации
средств измерений и оказания
государственных услуг "Выдача
сертификата об утверждении
типа средств измерений" и
"Выдача сертификата о
метрологической аттестации
средств измерений"
Стандарт государственной услуги "Выдача сертификата о метрологической аттестации средств измерений"
1
Наименование услугодателя
Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Казахстанский институт метрологии (КазИнМетр)" (далее – услугодатель).
2
Способы предоставления государственной услуги (канала доступа)
Веб-портал "электронного правительства" (далее – портал).
3
Срок оказания государственной услуги
1 (один) рабочий день.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (полностью автоматизированная).
5
Результат оказания государственной услуги
Сертификат о метрологической аттестации средств измерений, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно.
7
График работы

1) портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес демалыс және мереке күндері өтініш жасаған жағдайда мәліметтерді қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады), тәулік бойы жұмыс істейді.
2) Көрсетілетін қызметті беруші – Кодекстің және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" 2001 жылғы 13 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден жұмаға дейін қоса алғанда сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
Мемлекеттік қызмет көрсету мекенжайы Министрліктің www. beta. egov. kz интернет-ресурсында, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде орналастырылған.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі
Типін бекіту туралы сертификатты алу үшін порталда Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес мәліметтер нысанын толтырады.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған мәліметтердің анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе нақты бір мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімінің (үкімінің) болуы;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты заңды күшіне енген сот үкімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнайы құқығынан айырылуы.
10
Мемлекеттік қызметті көрсету ерекшеліктері ескерілген өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының портал арқылы электрондық нысанда мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414,8 800 080 77 77 арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары: 8 (7172) 28-29-99, 28-29-59.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрлігінің өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрлігінің
2018 жылғы 27 желтоқсандағы
№ 931 бұйрығына
2-қосымша
нысаны
Өлшем құралдарының типін бекіту туралы сертификат ________________________________________________________________________________ уәкілетті органның атауы Өлшем құралдарының типін бекіту туралы № СЕРТИФИКАТ
Қазақстан Республикасының
өлшембірлігін қамтамасыз
етудің мемлекеттікжүйесінің
тізілімінде
20__ " ___" ____________
№ ______________ тіркелген
20__ жылғы "__"___ дейін
жарамды
Осы сертификат сынақтардың оң нәтижелері негізінде
__________________________________________________________________________
өндірістің аумақтық орналасқан жері
__________________________________________________________________________
өндірушінің атауы
өндірген
__________________________________________________________________________
типінің белгіленуі
_________________________________________________________________________
өлшем құралының атауы
__________________________________________________________________________
зауыттық нөмірлер (зауыттық нөмірлер диапазоны)**
тип бекітілгенін куәландырады және Қазақстан Республикасында айналымға
шығарылғанын куәландырады.
_______________________                   ___________________________
уәкілетті органның басшысы                         қолы
Ескертпе:
* – өлшем құралдарының типін бекіту кезінде толтырылады
** – өлшем құралдары партиясының типін бекіту кезінде толтырылады
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрлігінің өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
4-қосымша
Өлшемдерді орындау
әдістемелерін және өлшемдерді
орындаудың референттік
әдістемелерін әзірлеу,
метрологиялық аттестаттау,
бекіту және өлшем бірлігін
қамтамасыз ету мемлекеттік
жүйесінің тізілімінде тіркеу
және
"Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік өлшемдер жүйесі тізілімінде Тәуелсіз
Мемлекеттер Достастығының
елдерінде әзірленген және
аттестатталған өлшемдерді
орындау әдістемесін тіркеу"
мемлекеттік қызметті көрсету
қағидаларына
3-қосымша
нысаны
"Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы елдерінде әзірленген және аттестатталған өлшемдерді орындау әдістемесін Қазақстан Республикасының мемлекеттік өлшем жүйесінің тізілімінде тіркеу" мемлекеттік қызметін алу үшін мәліметтер
Өлшемдерді орындау әдістемесінің атауы (орыс тілінде)*:________________________
Өлшемдерді орындау әдістемесінің атауы (қазақ тілінде)*:_______________________
Сәйкестендіру нөмірі (ID)*:__________________________________________________
Ескертпе: * – міндетті толтыруға арналған жол
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрлігінің өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
5-қосымша
Өлшемдерді орындау
әдістемелерін және өлшемдерді
орындаудың референттік
әдістемелерін әзірлеу,
метрологиялық аттестаттау,
бекіту және өлшем бірлігін
қамтамасыз ету мемлекеттік
жүйесінің тізілімінде тіркеу
және
"Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік өлшемдер жүйесі
тізілімінде Тәуелсіз
Мемлекеттер Достастығының
елдерінде әзірленген және
аттестатталған өлшемдерді
орындау әдістемесін тіркеу"
мемлекеттік қызметті көрсету
қағидаларына
4-қосымша
"Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы елдерінде әзірленген және аттестатталған өлшемдерді орындау әдістемесін Қазақстан Республикасының мемлекеттік өлшем жүйесінің тізілімінде тіркеу" мемлекеттік қызмет стандарты
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші).
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері (қол жеткізу арналары)
"электрондық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
1 (бір) жұмыс күні.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (толықтай автоматтандырылған).
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Қазақстан Республикасының мемлекеттік өлшем жүйесі тізілімінде (бұдан әрі – ҚР МӨЖ тізілімі) өлшемді орындау әдістемесіне (бұдан әрі – ӨОӘ) тіркеу нөмірін беру, немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет тегін көрсетіледі
7
Жұмыс кестесі

1) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года (далее–Кодекс), прием сведений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем);
2) услугодатель – с понедельника по пятницу включительно с 9:00 часов до 18:30 часов, с перерывом на обед с 13:00 часов до 14:30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно Кодексу и статьи 5 Закона Республики Казахстан от 13 декабря 2001 года "О праздниках в Республике Казахстан".
Адреса оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Министерства: www.​beta.​egov.​kz, в разделе "Государственные услуги".
8
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги
Форма сведений для получения сертификата о метрологической аттестации средств измерений согласно приложению 5 к Правилам.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) установление недостоверности сведений, представленных услугополучателем для получения государственной услуги;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям настоящих Правил;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия электронной цифровой подписи.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 (7172) 70-19-98.
Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги: 8 (7172) 28-29-99, 28-29-59.
Приложение 3 к перечню
некоторых приказов
Министерства по инвестициям и
развитию Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения и дополнения
Приложение 2 к приказу
Министра по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 27 декабря 2018 года № 931
Форма
________________________________________________________________________________
наименование уполномоченного органа
СЕРТИФИКАТ №
об утверждении типа средств измерений
Зарегистрирован в реестре
государственной системы
обеспечения единства
измерений Республики Казахстан
"_____" __________ 20___ года
за № _____________________
Действителен до "___" ___ 20__ года*
Настоящий сертификат удостоверяет, что на основании положительных результатов испытаний утвержден тип
________________________________________________________________________________
наименование средства измерений
________________________________________________________________________________
обозначение типа производимых
________________________________________________________________________________
наименование производителя
________________________________________________________________________________
территориальное месторасположение производства
________________________________________________________________________________
заводские номера (диапазон заводских номеров) ** и допущен к выпуску в обращение в Республике Казахстан.
________________________       ______________________________________ Руководитель                         электронная цифровая подпись
уполномоченного органа
Примечание:
* – заполняется при утверждении типа средств измерений
** – заполняется при утверждении типа партии средств измерений
Приложение 4
к перечню некоторых приказов
Министерства по инвестициям и
развитию Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения и дополнения
Приложение 3 к Правилам
разработки, метрологической
аттестации, утверждения и
регистрации в реестре
государственной системы
обеспечения единства
измерений методик выполнения
измерений и референтных
методик выполнения измерений
и оказания государственной
услуги "Регистрация в реестре
Государственной системы
измерений Республики Казахстан
методики выполнения измерений,
разработанной и аттестованной в странах
Содружества Независимых Государств"
Форма
Сведения для получения государственной услуги "Регистрация в реестре
Государственной системы измерений Республики Казахстан методики выполнения
измерений, разработанной и аттестованной в странах
Содружества Независимых Государств"
Наименование методики выполнения измерений (на русском языке) *: ______________
Наименование методики выполнения измерений (на казахском языке) *: ____________
Идентификационный номер (ID) *: _____________________________________________
Примечание: * –поле для обязательного заполнения
Приложение 5
к перечню некоторых приказов
Министерства по инвестициям и
развитию Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения и дополнения
Приложение 4 к Правилам
разработки, метрологической
аттестации, утверждения и
регистрации в реестре
государственной системы
обеспечения единства
измерений методик выполнения
измерений и референтных
методик выполнения измерений
и оказания государственной
услуги "Регистрация в реестре
Государственной системы
измерений Республики Казахстан
методики выполнения измерений,
разработанной и аттестованной в странах
Содружества Независимых Государств"
Стандарт государственной услуги "Регистрация в реестре Государственной системы измерений Республики Казахстан методики выполнения измерений, разработанной и аттестованной в странах Содружества Независимых Государств"
1
Наименование услугодателя
Комитет технического регулирования и метрологии Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан (далее – услугодатель).
2
Способы предоставления государственной услуги (канала доступа)
Веб-портал "электронного правительства" (далее–
портал).
3
Срок оказания государственной услуги
1 (один) рабочий день.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (полностью автоматизированная).
5
Результат оказания государственной услуги
Присвоение регистрационного номера методике выполнения измерений (далее – МВИ), в реестре Государственной системы измерений Республики Казахстан (далее – реестр ГСИ РК), либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно.
7
График работы

1) портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес демалыс және мереке күндері өтініш жасаған жағдайда мәліметтерді қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады), тәулік бойы жұмыс істейді.
2) Көрсетілетін қызметті беруші – Кодекске және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" 2001 жылғы 13 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден жұмаға дейін қоса алғанда сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін түскі үзіліспен сағат 9.00-ден18.30-ға дейін.
Мемлекеттік қызмет көрсету мекенжайы Министрліктің www. beta. egov. kz интернет-ресурсында, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде орналастырылған.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі
"Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы елдерінде әзірленген және аттестатталған өлшемдерді орындау әдістемесін Қазақстан Республикасының мемлекеттік өлшем жүйесінің тізілімінде тіркеу" мемлекеттік қызметті алу үшін порталда Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес мәліметтер нысанын толтырады.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған мәліметтердің анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе нақты бір мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімінің (үкімінің) болуы;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты заңды күшіне енген сот үкімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнайы құқығынан айырылуы.
10
Мемлекеттік қызметті көрсету ерекшеліктері ескерілген өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының портал арқылы электрондық нысанда мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414,800 080 77 77 арқылы алуға мүмкіндігі бар.

1) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года (далее-Кодекс), прием сведений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем);
2) услугодатель с понедельника по пятницу включительно с 9:00 часов до 18:30 часов, с перерывом на обед с 13:00 часов до 14:30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно Кодексу и статьи 5 Закона Республики Казахстан от 13 декабря 2001 года "О праздниках в Республике Казахстан".
Адреса оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Министерства: www.​beta.​egov.​kz, в разделе "Государственные услуги".
8
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги
Форма сведений для получения государственной услуги "Регистрация в реестре Государственной системы измерений Республики Казахстан методики выполнения измерений, разработанной и аттестованной в странах Содружества Независимых Государств" согласно приложению 3 к Правилам.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) установление недостоверности сведений, представленных услугополучателем для получения государственной услуги;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям настоящих Правил;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия электронной цифровой подписи.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 (7172) 70-19-98.

Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары: 8 (7172) 75-05-60, 75-05-25.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрлігінің өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
6-қосымша
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2018 жылғы 27 желтоқсандағы
№ 933 бұйрығымен
бекітілген
Стандартты үлгінің типін бекіту және өлшем бірлігін қамтамасыз ету мемлекеттік жүйесінің тізілімінде тіркеу және "Шетелде шығарылған стандарттық үлгіні қолдануға рұқсат ету" және "Мемлекеттік стандарттық үлгіні бекіту" мемлекеттік қызметтерді көрсету қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Стандартты үлгінің типін бекіту және өлшем бірлігін қамтамасыз ету мемлекеттік жүйесінің тізілімінде тіркеу және "Шетелде шығарылған стандарттық үлгіні қолдануға рұқсат ету" және "Мемлекеттік стандарттық үлгіні бекіту" мемлекеттік қызметтерді көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы" 2000 жылғы 7 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 6-2-бабының 23) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заң) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және стандартты үлгінің типін бекіту және Қазақстан Республикасының өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесінің тізілімінде (бұдан әрі – ҚР МӨЖ тізілімі) тіркеу және "Шетелдік шығарылымның стандартты үлгісін пайдалануға рұқсат" және "Мемлекеттік стандарттық үлгіні бекіту" мемлекеттік қызметтерді көрсету тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда қолданылатын негізгі ұғымдар:
1) мемлекетаралық стандартты үлгі – сипаттамалары мемлекетаралық стандартты үлгі ретінде танылған 2006 жылы 24 маусымда Қазан қаласында қабылданған Заттар мен материалдардың құрамы және қасиеттерінің стандартты үлгілерін құру және қолдану туралы келісімге (бұдан әрі – Келісім) қатысушы мемлекеттердің ұлттық нормативтік құжаттарының талаптарына сәйкес оны мақсаты бойынша пайдалануға мүмкіндік береді;
2) стандартты үлгі – өлшем дәлдігінің және метрологиялық бақылап тексерудің белгіленген көрсеткіштері бар, болжанатын мақсатына сәйкес сапалық қасиеттерді өлшеу кезінде немесе бағалау кезінде пайдалану үшін белгілі бір қасиеттерге қатысты жеткілікті біртекті және тұрақты материал (зат);
3) уәкілетті орган – техникалық реттеу және метрология саласында мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
3. Заңның 11-2-бабының 2-тармағының талаптарына сәйкес Заңның 22-бабына сәйкес мемлекеттік метрологиялық бақылау объектілері болып табылатын стандартты үлгілер типін бекітуге және ҚР МӨЖ тізілімінде тіркеуге жатады.

Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги: 8 (7172) 75-05-60, 75-05-25.
Приложение 6
к перечню некоторых приказов
Министерства по инвестициям и
развитию Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения и дополнения
Утверждены приказом
Министра по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 27 декабря 2018 года № 933
Правила утверждения типа и регистрации в реестре государственной системы обеспечения единства измерений стандартного образца и оказания государственных услуг "Допуск к применению стандартного образца зарубежного выпуска", "Утверждение государственного стандартного образца"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила утверждения типа и регистрации в реестре государственной системы обеспечения единства измерений стандартного образца и оказания государственных услуг "Допуск к применению стандартного образца зарубежного выпуска", "Утверждение государственного стандартного образца" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 23) статьи 6-2 Закона Республики Казахстан от 7 июня 2000 года "Об обеспечении единства измерений" (далее – Закон) и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" (далее – Закон о государственных услугах)и определяют порядок утверждения типа и регистрации в реестре государственной системы обеспечения единства измерений Республики Казахстан (далее – реестр ГСИ РК) стандартного образца и оказания государственных услуг "Допуск к применению стандартного образца зарубежного выпуска", "Утверждение государственного стандартного образца".
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) межгосударственный стандартный образец – признанный в качестве межгосударственного стандартный образец, характеристики которого позволяют использовать его по назначению в соответствии с требованиями национальных нормативных документов государств-участников Соглашения о сотрудничестве по созданию и применению стандартных образцов состава и свойств веществ и материалов;
2) стандартный образец – материал (вещество) с установленными показателями точности измерений и метрологической прослеживаемостью, достаточно однородный и стабильный в отношении определенных свойств для того, чтобы использовать его при измерений или при оценивании качественных свойств в соответствии с предполагаемым назначением;
3) уполномоченный орган – государственный орган, осуществляющий государственное регулирование в области технического регулирования и метрологии.
3. В соответствии с требованиями пункта 2 статьи 11-2 Закона стандартные образцы, являющиеся объектами государственного метрологического контроля согласно статье 22 Закона, подлежат утверждению типа и регистрации в реестре ГСИ РК.

2-тарау. Стандартты үлгінің типін бекіту және стандартты үлгінің өлшем бірлігін қамтамасыз ету мемлекеттік жүйесінің тізілімін тіркеу тәртібі
4. Стандартты үлгінің типін бекіту туралы шешімді Мемлекеттік ғылыми метрологиялық орталық (бұдан әрі – МҒМО) жүргізетін метрологиялық сараптаманың оң нәтижелері негізінде уәкілетті орган қабылдайды және "Мемлекеттік өлшем бірлігін қамтамасыз ету жүйесі. Заттар мен материалдардың құрамы және қасиеттерінің стандартты үлгілері. Негізгі ережелер" МЕМСТ 8.315 (бұдан әрі – МЕМСТ 8.315) белгіленген нысан бойынша стандартты үлгінің типін бекіту туралы сертификатпен куәландырылады.
5. Стандартты үлгіні әзірлеу жөніндегі құжаттарға метрологиялық сараптама жүргізу үшін өтініш беруші МҒМО-ға мынадай құжаттарды жібереді:
1) стандартты үлгінің атауын, мақсатын және қолдану саласын көрсете отырып өтінішті;
2) стандартты үлгіні әзірлеуге арналған техникалық тапсырманы (бұдан әрі - ТТ);
3) ТТ барлық тармақтары бойынша жұмыс нәтижелері туралы мәліметтерді қамтитын ғылыми-техникалық есепті;
4) өлшем құралдарын салыстырып тексеруді және/немесе аттестатталған мәндерді анықтау үшін пайдаланылған өлшемдерді орындау әдістемесін аттестаттауды растайтын құжаттардың көшірмелері немесе деректемелері;
5) МЕМСТ 8.315 сәйкес стандартты үлгінің типін сипаттау жобаларының екі данасы, стандартты үлгінің паспорты, стандарты үлгінің затбелгісі;
6) стандартты үлгінің бір данасы немесе оның фотосуреті.
6. Стандартты үлгіні әзірлеу жөніндегі құжаттарға метрологиялық сараптама кезінде МҒМО:
1) стандартты үлгінің техникалық және метрологиялық сипаттамаларының ТТ талаптарына сәйкестігін бағалауды;
2) МЕМСТ 8.315 талаптарына сәйкес стандартты үлгіге арналған ТТ ресімдеудің толықтығы мен дұрыстығын бағалауды;
3) "Мемлекеттік өлшем бірлігін қамтамасыз ету жүйесі. Өлшем құралдарының нормаланатын метрологиялық сипаттамалары" МЕМСТ 8.009 және "Мемлекеттік өлшем бірлігін қамтамасыз ету жүйесі. Шама бірліктері" МЕМСТ 8.417 сәйкес метрологиялық нормалар мен қағидалардың сақталуын тексеруді;
4) Халықаралық бірліктер жүйесіне, ұлттық эталондарға және (немесе) шама бірліктерінің халықаралық эталондарына не өлшемдерді орындаудың бастапқы референттік әдістемелеріне метрологиялық бақылап тексеру қамтамасыз етілетін шама бірліктерінің эталондарын, өлшем құралдарын, бекітілген типтердің стандартты үлгілерін, өлшемдерді орындау әдістемелерін зерттеу кезінде әзірлеу барысында тексеруді;
Қазақстан Республикасында мемлекеттік эталондар болмаған жағдайда Халықаралық өлшем және салмақ бюросының маңызды салғастыру дерекқорында барабарлық дәрежесі расталған басқа елдердің шама бірліктерінің ұлттық эталондарына дейін бақылап тексеруді қамтамасыз етуге рұқсат етіледі;

Глава 2. Порядок утверждения типа стандартного образца и регистрации в реестре государственной системы обеспечения единства измерений стандартного образца
4. Решение об утверждении типа стандартного образца принимается уполномоченным органом на основании положительных результатов метрологической экспертизы, проводимой Государственным научным метрологическим центром (далее – ГНМЦ) и удостоверяется сертификатом об утверждении типа стандартного образца по форме установленной ГОСТ 8.315 "Государственная система обеспечения единства измерений. Стандартные образцы состава и свойств веществ и материалов. Основные положения" (далее – ГОСТ 8.315).
5. Для проведения метрологической экспертизы документов по разработке стандартного образца заявитель направляет в ГНМЦ следующие документы:
1) заявление с указанием наименования, назначения и области применения стандартного образца;
2) техническое задание (далее – ТЗ) на разработку стандартного образца;
3) научно-технический отчет, содержащий сведения о результатах работ по пунктам ТЗ;
4) копии или реквизиты документов, подтверждающих поверку средств измерений и/или аттестацию методики выполнения измерения, использованных для определения аттестованных значений;
5) два экземпляра проектов описания типа стандартного образца, паспорт стандартного образца, этикетку стандартного образца в соответствии с ГОСТ 8.315;
6) один экземпляр стандартного образца или его фотографию.
6. При метрологической экспертизе документов по разработке стандартного образца ГНМЦ осуществляет:
1) оценку соответствия технических и метрологических характеристик стандартного образца требованиям ТЗ;
2) оценку полноты и правильности оформления ТЗ на стандартный образец в соответствии с требованиями ГОСТ 8.315;
3) проверку соблюдения метрологических норм и правил в соответствии с ГОСТ 8.009 "Государственная система обеспечения единства измерений. Нормируемые метрологические характеристики средств измерений" и ГОСТ 8.417 "Государственная система обеспечения единства измерений. Единицы величин";
4) проверку в ходе разработки при исследованиях эталонов единиц величин, средств измерений, стандартных образцов утвержденных типов, методик выполнения измерений, для которых обеспечивается метрологическая прослеживаемость к Международной системе единиц, национальным эталонам и (или) международным эталонам единиц величин либо к первичным референтным методикам выполнения измерений.
В случае отсутствия в Республике Казахстан государственных эталонов допускается обеспечение прослеживаемости до национальных эталонов единиц величин других стран, степень эквивалентности которых подтверждена в базе данных ключевых сличений Международного бюро мер и весов;

5) Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 27 желтоқсандағы № 932 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18108 тіркелген) бекітілген Өлшемдерді орындау әдістемелерін және өлшемдерді орындаудың референттік әдістемелерін әзірлеу, метрологиялық аттестаттау, бекіту және өлшем бірлігін қамтамасыз ету мемлекеттік жүйесінің тізілімінде тіркеу және "Қазақстан Республикасының Мемлекеттік өлшемдер жүйесі тізілімінде Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының елдерінде әзірленген және аттестатталған өлшемдерді орындау әдістемесін тіркеу" мемлекеттік қызмет көрсету қағидаларымен белгіленген тәртіпте аттестатталған өлшемдерді орындау әдістемелерін пайдалануды тексеруді;
6) МЕМСТ 8.315 – талаптарына сәйкес зертханааралық аттестаттау нәтижелерін қарауды;
7) стандартты үлгіні дайындаудың есептік-эксперименттік рәсімін қарауды жүзеге асырады.
7. МҒМО стандартты үлгіні әзірлеу жөніндегі құжаттардың метрологиялық сараптамасының оң нәтижелері кезінде осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген құжаттарды алған күннен бастап күнтізбелік 30 күнге дейінгі мерзімде сараптамалық қорытындыны және стандартты үлгі типінің бекітілген сипаттамасын өтініш берушіге жібереді.
МҒМО метрологиялық сараптаманың теріс нәтижелері кезінде ескертулерді жою туралы ұсынымдарымен сараптамалық қорытындыны жібереді және құжаттарды өтініш берушіге қайтарады.
8. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекетте өндірілген стандартты үлгілер Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2016 жылғы 18 қазандағы № 145 шешімімен бекітілген Өлшем бірлігін қамтамасыз ету жөніндегі жұмыстардың нәтижелерін өзара тану қағидаларына сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында танылады.
9. Мемлекетаралық стандартты үлгілер Келісімге және Стандарттау, метрология және сертификаттау жөніндегі мемлекетаралық кеңестің 1996 жылғы 12 сәуірдегі № 9 хаттамасымен қабылданған мемлекетаралық стандарттау жөніндегі қағидаларға сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында танылады.
10. Шетелде шығарған стандартты үлгілер ҚР СТ 2.79 "Қазақстан Республикасы өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесі. Шетелде шығарылған заттар мен материалдардың құрамы және қасиеттерінің стандартты үлгілері. Қолдануға жіберу тәртібі. Негізгі ережелер" сәйкес қолдануға рұқсат етіледі.
11. Бекітілген типтің стандартты үлгісі Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 27 желтоқсандағы № 929 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18079 тіркелген) бекітілген Өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесінің тізілімін жүргізу қағидаларымен белгіленген тәртіпте ҚР МӨЖ тізілімінде тіркеледі.

5) проверку использования методик выполнения измерений, аттестованных в порядке, установленном Правилами разработки, метрологической аттестации, утверждения и регистрации в реестре государственной системы обеспечения единства измерений методик выполнения измерений и референтных методик выполнения измерений и оказания государственной услуги "Регистрация в реестре Государственной системы измерений Республики Казахстан методики выполнения измерений, разработанной и аттестованной в странах Содружества Независимых Государств", утвержденные приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 декабря 2018 года № 932 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18108).
6) рассмотрение результатов межлабораторной аттестации в соответствии с требованиями ГОСТ 8.315;
7) рассмотрение расчетно-экспериментальной процедуры приготовления стандартного образца.
7. При положительных результатах метрологической экспертизы документов по разработке стандартного образца ГНМЦ в срок 30 календарных дней со дня получения документов, указанных в пункте 5 настоящих Правил, направляет заявителю экспертное заключение и утвержденное описание типа стандартного образца.
При отрицательных результатах метрологической экспертизы ГНМЦ направляет экспертное заключение с рекомендациями об устранении замечаний и возвращает документы заявителю.
8. Стандартные образцы, произведенные в государстве – члене Евразийского экономического союза признаются на территории Республики Казахстан в соответствии с Правилами взаимного признания результатов работ по обеспечению единства измерений, утвержденными решением Совета Евразийской экономической комиссии от 18 октября 2016 года № 145.
9. Межгосударственные стандартные образцы признаются на территории Республики Казахстан в соответствии с Соглашением и Правилами по межгосударственной стандартизации, принятыми протоколом Межгосударственного Совета по стандартизации, метрологии и сертификации № 9 от 12 апреля 1996 года.
10. Стандартные образцы зарубежного выпуска допускаются к применению в соответствии с СТ РК 2.79 "Государственная система обеспечения единства измерений Республики Казахстан. Стандартные образцы состава и свойств веществ и материалов зарубежного выпуска. Порядок допуска к применению. Основные положения".
11. Стандартные образцы утвержденного типа регистрируются в реестре ГСИ РК в порядке, установленном Правилами ведения реестра государственной системы обеспечения единства измерений, утвержденные приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 декабря 2018 года № 929 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18079).

3-тарау. "Шетелде шығарылған стандарттық үлгіні қолдануға рұқсат ету" және "Мемлекеттік стандарттық үлгіні бекіту" мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
1-параграф. "Шетелде шығарылған стандарттық үлгіні қолдануға рұқсат ету" мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
12. "Шетелде шығарылған стандарттық үлгіні қолдануға рұқсат ету" (осы параграфта бұдан әрі – мемлекеттік қызмет) мемлекеттік көрсетілетін қызметін Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитеті (осы параграфта бұдан әрі – мемлекеттік қызметті беріші) көрсетеді.
13. Мемлекеттік қызметті алу үшін жеке немесе заңды тұлға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетілетін қызметті берушімен "электрондық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – Портал) арқылы жүгінеді және осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шетелде шығарылған стандартты үлгіні қолдануға сертификат алу үшін мәліметтерді толтырады.
Мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, қызмет көрсету процессінің сипаттамаларын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызметті көрсетуге негізгі талаптар тізбесі осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты нысанында баяндалған
Жеке басын куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу), дара кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы не дара кәсіпкер ретінде қызметтің басталғаны туралы мәліметтер көрсетілетін қызметті берушіге тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы беріледі.
14. Мемлекеттік қызметті көрсету үшін мәліметтерді қабылданғаны туралы мәртебе көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алу күнін көрсете отырып көрсетіледі.
15. Көрсетілетін қызметті беруші мәліметтер түскен күні оны қабылдайды және тіркеуді жүзеге асырады.
Көрсетілетін қызметті алушы 2015 жылғы 23 қарашадаға Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" 2001 жылғы 13 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына сәйкес жұмыс уақыты аяқталған соң, демалыс және мереке күндері жүгінген кезінде, мәліметтерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
16. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі қызметті алушының "жеке кабинетінде" электрондық құжат нысанында жіберілетін және сақталатын шетелде шығарылған стандартты үлгіні қолдануға арналған куәлікті беру болып табылады.

Глава 3. Порядок оказания государственных услуг "Допуск к применению стандартного образца зарубежного выпуска" и "Утверждение государственного стандартного образца"
Параграф 1. Порядок оказания государственной услуги "Допуск к применению стандартного образца зарубежного выпуска"
12. Государственная услуга "Допуск к применению стандартного образца зарубежного выпуска" (далее в настоящем параграфе-государственная услуга) оказывается Комитетом технического регулирования и метрологии Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан (далее – услугодатель).
13. Для получения государственной услуги физическое или юридическое лицо (далее – услугополучатель) обращается к услугодателю через веб-портал "электронного правительства" (далее – Портал) и заполняет форму сведений для получения свидетельства на применение стандартного образца зарубежного выпуска согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги изложен в стандарте государственной услуги "Допуск к применению стандартного образца зарубежного выпуска" согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, государственной регистрации индивидуального предпринимателя, либо о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя, предоставляются услугодателю из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
14. Статус о принятии сведений для оказания государственной услуги отображается в "личном кабинете" услугополучателя с указанием даты получения результата государственной услуги.
15. Услугодатель в день поступления сведений осуществляет его прием и регистрацию.
При обращении услугополучателя, после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года(далее–Кодекс) и статьи 5 Закона Республики Казахстан от 13 декабря 2001 года "О праздниках в Республике Казахстан", прием сведений и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
16. Результатом оказания государственной услуги является выдача свидетельства на применение стандартного образца зарубежного выпуска, который направляется и хранится в "личном кабинете" услугополучателя в форме электронного документа.

2-параграф. "Мемлекеттік стандарттық үлгіні бекіту" мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі
17. "Мемлекеттік стандарттық үлгіні бекіту" мемлекеттік көрсетілетін қызметін (осы параграфта бұдан әрі – мемлекеттік қызмет ) көрсетеді.
18. Мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге портал арқылы жүгінеді және осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік стандарттық үлгіні бекіту сертификатын алу үшін мәліметтер толтырады.
Мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, қызмет көрсету процессінің сипаттамаларын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызметті көрсетуге негізгі талаптар тізбесі осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты "Мемлекеттік стандарттық үлгіні бекіту" нысанында баяндалған.
Жеке басын куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу), дара кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы не дара кәсіпкер ретінде қызметтің басталғаны туралы мәліметтер көрсетілетін қызметті берушіге тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы беріледі.
19. Мемлекеттік қызметті көрсету үшін мәліметтерді қабылданғаны туралы мәртебе көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алу күнін көрсете отырып көрсетіледі.
20. Көрсетілетін қызметті беруші электрондық мәліметтер түскен күні оны қабылдауды және тіркеуді жүзеге асырады.
Көрсетілетін қызметті алушы 2015 жылғы 23 қарашадаға Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" 2001 жылғы 13 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына сәйкес жұмыс уақыты аяқталған соң, демалыс және мереке күндері жүгінген кезінде, электрондық сұрау салуды қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады
21. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі қызметті алушының "жеке кабинетінде" электрондық құжат нысанында жіберілетін және сақталатын мемлекеттік стандарт үлгісін бекіту туралы сертификаттын беру болып табылады.
3-параграф. Қорытынды ережелер
22. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы Заңның 19-1-бабының 2-тармағына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартуға негіздеме:
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған мәліметтердің анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келмеуі;

Параграф 2. Порядок оказания государственной услуги "Утверждение государственного стандартного образца"
17. Государственная услуга "Утверждение государственного стандартного образца" (далее в настоящем параграфе – государственная услуга) оказывается услугодателем.
18. Для получения государственной услуги услугополучатель обращается к услугодателю через портал и заполняет форму сведений для получения сертификата об утверждении государственного стандартного образца согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги изложен в стандарте государственной услуги "Утверждение государственного стандартного образца" согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, государственной регистрации индивидуального предпринимателя, либо о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя, предоставляются услугодателю из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
19. Статус о принятии сведений для оказания государственной услуги отображается в "личном кабинете" услугополучателя с указанием даты получения результата государственной услуги.
20. Услугодатель в день поступления сведений осуществляет его прием и регистрацию.
При обращении услугополучателя, после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу и статьи 5 Закона Республики Казахстан от 13 декабря 2001 года "О праздниках в Республике Казахстан", прием сведений и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
21. Результатом оказания государственной услуги является выдача сертификата об утверждении государственного стандартного образца, который направляется и хранится в "личном кабинете" услугополучателя в форме электронного документа.
Параграф 3. Заключительные положения
22. В соответствии с пунктом 2 статьи 19-1 Закона о государственных услугах основания для отказа в оказании государственной услуги:
1) установление недостоверности сведений, представленных услугополучателем для получения государственной услуги;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям настоящих Правил;

26. Көрсетілетін қызметті беруші шешімінің нәтижелерімен келіспеген жағдайда өтініш беруші Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы Заңның 4-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес шешім нәтижелеріне сот тәртібімен шағымдана алады.
Стандартты үлгінің типін бекіту
және өлшем бірлігін қамтамасыз
ету мемлекеттік жүйесінің
тізілімінде тіркеу және
"Шетелде шығарылған
стандарттық үлгіні қолдануға
рұқсат ету" және "Мемлекеттік
стандарттық үлгісін бекіту"
мемлекеттік қызметтерді
көрсету қағидаларына
1-қосымша
нысан
Шетелде шығарылған стандартты үлгіні қолдануға куәлік алу үшін мәліметтер
Дайындаушы фирманың атауы (орыс тілінде)*:____________________________
Дайындаушыфирманың атауы (қазақ тілінде)*:____________________________
Стандарттық үлгінің атауы, типі (орыс тілінде)*:____________________________
Стандарттық үлгінің атауы, типі (қазақ тілінде)*:___________________________
Сәйкестендіру нөмірі (ID)*:_____________________________________________
Ескертпе: * – міндетті толтыруға арналған жол
Стандартты үлгінің типін бекіту
және өлшем бірлігін қамтамасыз
ету мемлекеттік жүйесінің
тізілімінде тіркеу және
"Шетелде шығарылған
стандарттық үлгіні қолдануға
рұқсат ету" және "Мемлекеттік
стандарттық үлгісін бекіту"
мемлекеттік қызметтерді
көрсету қағидаларына
2-қосымша
"Шетелде шығарылған стандарттық үлгіні қолдануға рұқсат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші).
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері (қол жеткізу арналары)
"электрондық үкіметтің" веб-порталы(бұдан әрі – портал)
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
1 (бір) жұмыс күні.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (толықтай автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Шетелде шығарылған стандарттық үлгіні қолдануға куәлік немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі
7
Жұмыс кестесі
1) портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін 215 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес демалыс және мереке күндері өтініш жасаған жағдайда мәліметтерді қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады), тәулік бойы жұмыс істейді.

26. В случаях несогласия с результатами решения услугодателя заявитель может обжаловать результаты в судебном порядке, в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 4 Закона о государственных услугах.
Приложение 1 к Правилам
утверждения типа и регистрации
в реестре государственной
системы обеспечения единства
измерений стандартного образца
и оказания государственных
услуг "Допуск к применению
стандартного образца
зарубежного выпуска" и
"Утверждение государственного
стандартного образца"
Форма
Сведения для получения Свидетельства на применение стандартного образца зарубежного выпуска
Наименование фирмы – изготовителя (на русском языке) *: __________________
Наименование фирмы – изготовителя (на казахском языке) *: ________________
Наименование, тип стандартного образца (на русском языке) *: _______________
Наименование, тип стандартного образца (на казахском языке) *: _____________
Идентификационный номер (ID) *: _______________________________________
Примечание: * – поле для обязательного заполнения
Приложение 2 к Правилам
утверждения типа и регистрации
в реестре государственной
системы обеспечения единства
измерений стандартного образца
и оказания государственных
услуг "Допуск к применению
стандартного образца
зарубежного выпуска" и
"Утверждение государственного
стандартного образца"
Стандарт государственной услуги "Допуск к применению стандартного образца зарубежного выпуска"
1
Наименование услугодателя
Комитет технического регулирования и метрологии Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан (далее–услугодатель).
2
Способы предоставления государственной услуги (канала доступа)
Веб-портал "электронного правительства" (далее – портал).
3
Срок оказания государственной услуги
1 (один) рабочий день.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (полностью автоматизированная).
5
Результат оказания государственной услуги
Свидетельство на применение стандартного образца зарубежного выпуска, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно.
7
График работы
1) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года (далее–Кодекс), прием сведений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем);

1. "Техникалық реттеу және метрология саласындағы мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2015 жылғы 26 маусымдағы № 730 бұйрығы (Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11764 болып тіркелген, 2015 жылғы 12 қыркүйекте № 174 (28050) "Казахстанская правда" газетінде жарияланған);
2. "Техникалық реттеу және метрология саласындағы мемлекеттік көрсетілетін қызметтер регламенттерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2015 жылғы 24 тамыздағы № 880 бұйрығы (Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12120 болып тіркелген, 2015 жылғы 12 қазанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған);
3. "Техникалық реттеу және метрология саласындағы мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2015 жылғы 26 маусымдағы № 730 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2015 жылғы 4 желтоқсандағы № 1151 бұйрығы (Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12899 болып тіркелген, 2016 жылғы 5 ақпанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған);
4. "Техникалық реттеу және метрология саласындағы мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2015 жылғы 26 маусымдағы № 730 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 100 бұйрығы (Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13243 болып тіркелген, 2016 жылғы 6 сәуірде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған);
5. "Техникалық реттеу және метрология саласындағы мемлекеттік көрсетілетін қызметтер регламенттерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2015 жылғы 24 тамыздағы № 880 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2016 жылғы 23 ақпандағы № 212 бұйрығы (Қазақстан Республикасы құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13528 болып тіркелген, 2016 жылғы 16 мамырда "Әділет" ақпапаттық-құқықтық жүйесінде жарияланған);
6. "Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінің және Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің кейбір бұйрықтарына мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 12 шілдедегі № 465 бұйрықтың (Қазақстан Республикасы құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15774 болып тіркелген, 2017 жылғы 17 қазанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінің және Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесінің 11-тармағы;

1. Приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 июня 2015 года № 730 "Об утверждении стандартов государственных услуг в области технического регулирования и метрологии" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 11764, опубликован 12 сентября 2015 года в газете "Казахстанская правда" № 174 (28050).
2. Приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 августа 2015 года № 880 "Об утверждении регламентов государственных услуг в области технического регулирования и метрологии" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 12120, опубликован 12 октября 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет").
3. Приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 4 декабря 2015 года № 1151 "О внесении изменений и дополнения в приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 июня 2015 года № 730 "Об утверждении стандартов государственных услуг в области технического регулирования и метрологии" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 12899, опубликован 5 февраля 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет").
4. Приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 100 "О внесении изменений в приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 июня 2015 года № 730 "Об утверждении стандартов государственных услуг в области технического регулирования и метрологии", (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 13243, опубликован 6 апреля 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет").
5. Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 23 февраля 2016 года № 212 "О внесении изменений и дополнения в приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 августа 2015 года № 880 "Об утверждении регламентов государственных услуг в области технического регулирования и метрологии" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 13528, опубликован 16 мая 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет").
6. Пункт 11 перечня некоторых приказов Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан и Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан по вопросам оказания государственных услуг, в которые вносятся изменения и дополнения, утвержденный приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 12 июля 2017 года № 465 "О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан и Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан по вопросам оказания государственных услуг" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 15774, опубликован 17 октября 2017 года в информационно-правовой системе "Әділет").

7. "Техникалық реттеу және метрология саласындағы мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2015 жылғы 26 маусымдағы № 730 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 28 желтоқсандағы № 945 бұйрығы (Қазақстан Республикасы құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18104 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде электрондық түрде 2019 жылғы 14 қаңтарда жарияланған);
8. "Техникалық реттеу және метрология саласындағы мемлекеттік көрсетілетін қызметтер регламенттерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2015 жылғы 24 тамыздағы № 880 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18752 тіркелген, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде электрондық түрде 2019 жылғы 11 маусымда жарияланған);
9. "Техникалық реттеу және метрология саласындағы мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму м.а. атқарушының 2015 жылғы 26 маусымдағы № 730 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 12 маусымдағы № 391 бұйрығы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18842 тіркелген, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде электрондық түрде 2019 жылғы 24 маусымда жарияланған);
10. "Техникалық реттеу және метрология саласындағы мемлекеттік көрсетілетін қызметтер регламенттерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2015 жылғы 24 тамыздағы № 880 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19468 тіркелген, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде электрондық түрде 2019 жылғы 15 қазанда жарияланған).

7. Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 28 декабря 2018 года № 945 "О внесении изменений и дополнений в приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 июня 2015 года № 730 "Об утверждении стандартов государственных услуг в области технического регулирования и метрологии" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 18104, опубликован 14 января 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).
8. Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 24 мая 2019 года № 329 "О внесении изменений и дополнений в приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 августа 2015 года № 880 "Об утверждении регламентов государственных услуг в области технического регулирования и метрологии" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 18752, опубликован 11 июня 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).
9. Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 12 июня 2019 года № 391 "О внесении изменений в приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 июня 2015 года № 730 "Об утверждении стандартов государственных услуг в области технического регулирования и метрологии" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 18842, опубликован 24 июня 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).
10. Приказ Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 7 октября 2019 года № 58 "О внесении изменений и дополнений в приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 августа 2015 года № 880 "Об утверждении регламентов государственных услуг в области технического регулирования и метрологии" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 19468, опубликован 15 октября 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).