Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу саласындағы кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2020 жылғы 30 қыркүйектегі № 504 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 2 қазанда № 21358 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу саласындағы өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрі
Б. Атамкулов
Қазақстан Республикасының
Индустрия және
инфрақұрылымдық
даму министірінің
2020 жылғы 30 қыркүйегі
№ 504 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу саласындағы өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Капиталдың жеткіліктілік нормативін айқындау әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 28 шілдедегі № 337 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14191 болып тіркелген, 2016 жылғы 28 қыркүйекте "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Капиталдың жеткіліктілік нормативін айқындау әдістемесінде:
2 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Әдістеме Тұрғын үй құрылысына Бірыңғай операторының (бұдан әрі – Бірыңғай оператор) капитал жеткіліктілігі нормативінің мәнін есептеуді айқындайды.
3. Капитал жеткіліктілігі нормативі (бұдан әрі – КЖН) мына формула бойынша есептеледі:
КНЖ =
Меншікті капитал
________________________________________________________
тәуекел дәрежесі бойынша өлшенген шартты міндеттемелер
мұнда:
меншікті капитал – қаржылық жағдайы (бухгалтерлік баланс) туралы есепке сәйкес, Бірыңғай оператор капиталының мөлшері;

О внесении изменений в некоторые приказы Министерства национальной экономики Республики Казахстан в сфере долевого участия в жилищном строительстве
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 30 сентября 2020 года № 504. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 октября 2020 года № 21358
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов Министерства национальной экономики Республики Казахстан в сфере долевого участия в жилищном строительстве, в которые вносятся изменения.
2. Комитету по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр индустрии и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
Б. Атамкулов
Утвержден приказом
Министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 30 сентября 2020 года № 504
Перечень некоторых приказов Министерства национальной экономики Республики Казахстан в сфере долевого участия в жилищном строительстве, в которые вносятся изменения
1. В приказе Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 июля 2016 года № 337 "Об утверждении методики определения норматива достаточности капитала" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14191, опубликован 28 сентября 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
в Методике определения норматива достаточности капитала, утвержденной указанным приказом:
пункты 2 и 3 изложить в следующей редакции:
"2. Методика определяет расчет значения норматива достаточности капитала Единого оператора жилищного строительства (далее – Единый оператор).
3. Норматив достаточности капитала (далее – НДК) рассчитывается по следующей формуле:
где:
собственный капитал – размер капитала Единого оператора, согласно отчета о финансовом положении (бухгалтерского баланса);

тәуекел дәрежесі бойынша сараланған шартты міндеттемелер – Заңның 5-бабының 10) тармақшасына сәйкес тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу саласындағы уәкілетті орган бекітетін Кепілдік беру жағдайларын реттеуге арналған резервті есептеу және қалыптастыру әдістемесіне сәйкес қалыптастырылған кепілдік беру жағдайларын реттеуге арналған резервті қоспағанда, Заңмен анықталған көппәтерлі тұрғын үйдің жобалау құнына тең берілген кепілдіктер бойынша Бірыңғай оператордың міндеттемелері.".
2. "Кепілдік жарнаның мөлшерін айқындау әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 28 шілдедегі № 338 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14190 болып тіркелген, 2016 жылғы 28 қыркүйекте "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Кепілдік жарнаның мөлшерін айқындау әдістемесінде:
2 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Әдістеме Тұрғын үй құрылысының бірыңғай операторымен көрсеткіштер және тәуекелдер факторларын бағалау арқылы кепілдік жарнаның мөлшерін есептеу мақсатында пайдаланылады.
3. Кепілдік жарнаның мөлшері көппәтерлі тұрғын үйдің жобалау құны мен аяқталмаған құрылыс құны арасындағы айырмаға кепілдік жарнаның мөлшерлемесінің туындысы ретінде айқындалады:
Кж = КжМ х (ЖҚ – АҚ)
мұндағы:
Кж – кепілдік жарнаның мөлшері;
КжМ – кепілдік жарнаның мөлшерлемесі;
ЖҚ – Заңға сәйкес көппәтерлі тұрғын үйдің жобалау құны;
АҚ – тәуелсіз баға беру компаниясының есебімен және орындалған жұмыстар актісімен расталған аяқталмаған құрылыс құны.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Кепілдік жарнаның мөлшерлемесі 1 % құрайды және құрылыс салушылардың барлығы үшін бірыңғай болып табылады.".
3. "Тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу саласындағы инжинирингтік компанияның тұрғын үй (тұрғын ғимарат) құрылысының барысын мониторингтеу нәтижелері туралы есебінің нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 28 шілдедегі № 339 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14189 болып тіркелген, 2016 жылғы 28 қыркүйекте "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған):
бұйрықтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу саласындағы инжинирингтік компанияның көппәтерлі тұрғын үй құрылысының барысын мониторингілеу нәтижелері туралы есеп нысанын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу саласындағы инжинирингтік компанияның көппәтерлі тұрғын үй құрылысының барысын мониторингтеу нәтижелері туралы есебінің нысаны бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу саласындағы инжинирингтік компанияның тұрғын үйдің (тұрғын ғимараттың) құрылысының барысын мониторингтеу нәтижелері туралы есебінде:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу саласындағы инжинирингтік компанияның көппәтерлі тұрғын үй құрылысының барысын мониторингілеу нәтижелері туралы есебі";
төртінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Қайда беріледі: Тұрғын үй құрылысының Бірыңғай операторына, екінші деңгейдегі банкке немесе жергілікті атқарушы органға (тұрғын үй құрылысына үлестік қатысуды ұйымдастыру тәсіліне қарай);";
2-кесте мынадай редакцияда жазылсын:
"                                                                   2-кесте

условные обязательства, взвешенные по степени риска - обязательства Единого оператора по выданным гарантиям, равные проектной стоимости многоквартирного жилого дома, определенной в Законе, за минусом резерва на урегулирование гарантийных случаев, сформированного в соответствии с утверждаемой уполномоченным органом в сфере долевого участия в жилищном строительстве Методикой расчета и формирования резерва на урегулирование гарантийных случаев в соответствии с подпунктом 10) статьи 5 Закона.".
2. В приказе Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 июля 2016 года № 338 "Об утверждении Методики определения размера гарантийного взноса" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14190, опубликован 28 сентября 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
в Методике определения размера гарантийного взноса, утвержденной указанным приказом:
пункты 2 и 3 изложить в следующей редакции:
"2. Методика используется Единым оператором жилищного строительства в целях расчета размера гарантийного взноса посредством оценки показателей и факторов риска, согласно настоящей Методике.
3. Размер гарантийного взноса определяется как произведение ставки гарантийного взноса на разницу между проектной стоимостью многоквартирного жилого дома и стоимостью незавершенного строительства:
Гв = СГв (ПС - НС)
где,
Гв – размер гарантийного взноса;
СГв – ставка гарантийного взноса;
ПС – проектная стоимость многоквартирного жилого дома в соответствии с Законом;
НС – стоимость незавершенного строительства, подтвержденная отчетом независимой оценочной компании и актами выполненных работ.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Ставка гарантийного взноса составляет 1% и является единой для всех застройщиков.".
3. В приказе Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 июля 2016 года № 339 "Об утверждении формы отчета инжиниринговой компании в сфере долевого участия в жилищном строительстве о результатах мониторинга за ходом строительства жилого дома (жилого здания)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14189, опубликован 28 сентября 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
заголовок приказа изложить в следующей редакции:
"Об утверждении формы отчета инжиниринговой компании в сфере долевого участия в жилищном строительстве о результатах мониторинга за ходом строительства многоквартирного жилого дома";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемую форму отчета инжиниринговой компании в сфере долевого участия в жилищном строительстве о результатах мониторинга за ходом строительства многоквартирного жилого дома.";
в форме Отчет инжиниринговой компании в сфере долевого участия в жилищном строительстве о результатах мониторинга за ходом строительства жилого дома (жилого здания), утвержденной указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Отчет инжиниринговой компании в сфере долевого участия в жилищном строительстве о результатах мониторинга за ходом строительства многоквартирного жилого дома";
абзац четвертый изложить в следующей редакции:
"Куда представляется: Единый оператор жилищного строительства, банк второго уровня или местный исполнительный орган (в зависимости от способа организации долевого участия в жилищном строительстве);";
таблицу 2 изложить в следующей редакции:
" Таблица 2

4. Жұмыс жобасы бойынша жобаның негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштері
Параметрлері
Өлшем бірлігі
Параметрлері
1
2
3
Көппәтерлі тұрғын үйдің қолайлық сыныбы
Ғимараттың жауапкершілік деңгейі
-
Ғимараттың отқа төзімділік деңгейі
-
Пәтерлердегі төбенің биіктігі
м
Ғимараттың қабаттылығы
қабат
Ғимарат құрылысының алаңы
шаршы метр
Ғимараттың жалпы алаңы
шаршы метр
Пәтерлердің жалпы алаңы
шаршы метр
Коммерциялық үй-жайлардың жалпы алаңы (болған жағдайда)
шаршы метр
Машина орындарының саны (болған жағдайда)
дана
Құрылыс көлемі
шаршы метр
Пәтерлер саны
Оның ішінде:
бір бөлмелі
екі бөлмелі
дана
Бағаның ағымдағы деңгейіндегі (болжамды) құрылыстың жалпы сметалық құны
миллион теңге
оның ішінде:
құрылыс-монтаждау жұмыстары
миллион теңге
жабдықтар
миллион теңге
өзге де
миллион теңге
";
6-кесте мынадай редакцияда жазылсын:
"                                                                   6-кесте
Төлемдер сомасы және игеру сомасы
Р/с №
Шығындар баптарының атауы
Жоспарланған бюджет
Кепілдік алғанға дейінгі төлем
Кепілдік алғанға дейінгі игеру
Есептік кезеңдегі төлем
Кепілдік алған сәттен бастап өспелі жиынтығы көрсетілген төлемдер
Есептік кезеңдегі игеру
Кепілдік алған сәттен бастап өспелі жиынтығы көрсетілген игеру
Барлығы төлем
Барлығы игеру
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
1
Жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу
2
Сараптамадан өту
3
Құрылыс-монтаждау жұмыстары мен жабдықтар:
оның ішінде "Тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы" 2016 жылғы 7 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңында көзделген аванс
4
Авторлық қадағалау
5
Техникалық қадағалау
Жоба бойынша барлығы (смета)
6
Өзге де шығындар
Жоба бойынша барлығы (смета) және өзге де шығындар:
Тұжырым: ақша қаражатының мақсатты пайдаланылуын растау/мақсатсыз пайдалануды тіркеу
";
1-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышындағы мәтін мынадай редакцияда жазылсын:
"Тұрғын үй құрылысына үлестік
қатысу саласындағы
инжинирингтік компанияның
көппәтерлі тұрғын үй
құрылысының барысын
мониторингілеу нәтижелері
туралы есебіне
1-қосымша";
2-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышындағы мәтін мынадай редакцияда жазылсын:
"Тұрғын үй құрылысына үлестік
қатысу саласындағы
инжинирингтік компанияның
көппәтерлі тұрғын үй
құрылысының барысын
мониторингілеу нәтижелері
туралы есебіне
2-қосымша";
3-қосымшада:
оң жақ жоғарғы бұрышындағы мәтін мынадай редакцияда жазылсын:
"Тұрғын үй құрылысына үлестік
қатысу саласындағы
инжинирингтік компанияның
көппәтерлі тұрғын үй
құрылысының барысын
мониторингілеу нәтижелері
туралы есебіне
3-қосымша";
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Әкімшілік деректерді жинақтауға арналған нысанды толтыру түсініктемесі Көппәтерлі тұрғын үй құрылысының барысын мониторингтеу нәтижелері туралы тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу саласындағы инжинирингтік компанияның есебі";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

4. Основные технико-экономические показатели проекта по рабочему проекту
Наименование показателя
Единица измерения
Показатель
1
2
3
Класс комфортности многоквартирного жилого дома
-
Уровень ответственности здания
-
Степень огнестойкости здания
-
Высота потолков в квартирах
метр
Этажность зданий
этаж
Площадь застройки здания
квдратный метр.
Общая площадь здания
квадратный метр
Общая площадь квартир
квадратный метр
Общая площадь коммерческих помещений (при наличии)
квадратный метр
Количество машиномест (при наличии)
штук
Строительный объем
квадратный метр
Количество квартир в том числе: однокомнатных двухкомнатных
штук
Общая сметная стоимость строительства в текущем (прогнозном) уровне цен
миллион тенге
в том числе:
строительно-монтажные работы
миллион тенге
оборудование
миллион тенге
прочие
миллион тенге
";
таблицу 6 изложить в следующей редакции:
" Таблица 6
Сумма оплат и сумма освоения
№ п/п
Наименование статей расходов
Планируемый бюджет
Оплаты до получения гарантии
Освоение до получения гарантии
Оплаты за отчетный период
Оплаты с нарастающим итогом с момента получения гарантии
Освоение за отчетный период
Освоение с нарастающим итогом с момента получения гарантии
Всего оплаты
Всего освоение
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
1
Разработка проектно-сметной документации
2
Прохождение экспертизы
3
Строительно-монтажные работы и оборудование
в том числе аванс, предусмотренный Законом Республики Казахстан от 7 апреля 2016 года "О долевом участии в жилищном строительстве"
4
Авторский надзор
5
Технический надзор
Всего по проекту (смета)
6
Иные расходы
Всего по проекту (смета) и иные расходы:
Вывод: подтверждение целевого использование/фиксирование не целевого использования денежных средств
";
текст в правом верхнем углу приложения 1 изложить в следующей редакции:
"Приложение 1 к отчету
инжиниринговой компании в
сфере долевого участия в
жилищном строительстве о
результатах мониторинга за
ходом строительства
многоквартирного жилого дома";
текст в правом верхнем углу приложения 2 изложить в следующей редакции:
"Приложение 2 к отчету
инжиниринговой компании в
сфере долевого участия в
жилищном строительстве о
результатах мониторинга за
ходом строительства
многоквартирного жилого дома";
в приложении 3:
текст в правом верхнем углу изложить в следующей редакции:
"Приложение 3 к отчету
инжиниринговой компании в
сфере долевого участия в
жилищном строительстве о
результатах мониторинга за
ходом строительства
многоквартирного жилого дома";
заголовок изложить в следующей редакции:
"Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
Отчет инжиниринговой компании в сфере долевого участия в жилищном строительстве о результатах мониторинга за ходом строительства многоквартирного жилого дома";
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"1. Осы түсініктеме көппәтерлі тұрғын үй құрылысының барысын мониторингтеу нәтижелері туралы тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу саласындағы инжинирингтік компанияның есебінің нысанын (бұдан әрі - Есеп нысаны) толтыру бойынша біріңғай талаптарды айқындайды.".
4. "Кепілдік беру туралы шарттың үлгілік нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 28 шілдедегі № 343 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14179 болып тіркелген, 2016 жылғы 28 қыркүйекте "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Кепілдік беру туралы шарттың үлгілік нысаны тізбеге 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
5. "Тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы үлгі шарттың үлгілік нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 28 шілдедегі № 345 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14185 болып тіркелген, 2016 жылғы 28 қыркүйекте "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы үлгі шарттың үлгілік нысаны тізбеге 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
6. "Кепілдік беру жағдайларын реттеуге арналған резервті есептеу және қалыптастыру әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 28 шілдедегі № 347 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14183 болып тіркелген, 2016 жылғы 28 қыркүйекте "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Кепілдік беру жағдайларын реттеуге арналған резервті есептеу және қалыптастыру әдістемесі тізбеге 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
7. "Уәкілетті компанияның дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерін) сенімгерлікпен басқару шартының үлгілік нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 28 шілдедегі № 348 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14182 болып тіркелген, 2016 жылғы 28 қыркүйекте "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Уәкілетті компанияның дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерін) сенімгерлікпен басқару шартының үлгілік нысанында:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"_______________ қаласы                               20_ жылғы "___" _________
_______________________________________________________________ (бұдан әрі – Сенімгерлік басқарушы) атынан _______________ негізінде әрекет ететін _________________, бірінші тараптан, және _____________________________________________ (бұдан әрі – Құрылтайшы) атынан ____________ негізінде әрекет ететін ____________, екінші тараптан, бірлесіп "Тараптар" деп аталатындар, "Тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы" 2016 жылғы 7 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) негізінде, Құрылтайшы үлескерлердің ақшасын тарту есебінен көппәтерлі тұрғын үй құрылысын және _______ көппәтерлі тұрғын үйдегі (бұдан әрі – Жоба) үлестердің өткізілуін қамтамасыз ететін Уәкілетті компанияның жалғыз акционері/қатысушысы болып табылатынын назарға ала отырып, Сенімгерлік басқарушы Уәкілетті компанияға Жоба құрылысының аяқталуына кепілдік беретінін ескере отырып, төмендегілер туралы осы Шартты (бұдан әрі – Сенімгерлік басқару шарты) жасасты.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы отчета инжиниринговой компании в сфере долевого участия в жилищном строительстве о результатах мониторинга за ходом строительства многоквартирного жилого дома (далее – Форма отчета).".
4. В приказе Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 июля 2016 года № 343 "Об утверждении типовой формы договора о предоставлении гарантии" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14179, опубликован 28 сентября 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
Типовую форму договора о предоставлении гарантии, утвержденную указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к перечню.
5. В приказе Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 июля 2016 года № 345 "Об утверждении типовой формы договора о долевом участии в жилищном строительстве" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14185, опубликован 28 сентября 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
Типовую форму договора о долевом участии в жилищном строительстве, утвержденную указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 2 к перечню.
6. В приказе Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 июля 2016 года № 347 "Об утверждении Методики расчета и формирования резерва на урегулирование гарантийных случаев" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14183, опубликован 28 сентября 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
Методику расчета и формирования резерва на урегулирование гарантийных случаев, утвержденную указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 3 к перечню.
7. В приказе Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 июля 2016 года № 348 "Об утверждении типовой формы договора доверительного управления голосующими акциями (долями участия в уставном капитале) уполномоченной компании" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14182, опубликован 28 сентября 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
в Типовой форме договора доверительного управления голосующими акциями (долями участия в уставном капитале) уполномоченной компании, утвержденной указанным приказом:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"город_____________ "___"_______ 20___года
________________________(далее – Доверительный управляющий) в лице ________________ действующий (-ая) на основании _______________________, с одной стороны, и ____________________________ (далее – Учредитель) в лице ___________, действующего (-ей) на основании _____________________, с другой стороны, совместно именуемые Стороны, на основании Закона Республики Казахстан "О долевом участии в жилищном строительстве" от 7 апреля 2016 года (далее – Закон), принимая во внимание, что Учредитель является единственным акционером/участником Уполномоченной компании, обеспечивающей строительство многоквартирного жилого дома и реализацию долей в многоквартирном жилом доме _________________________ (далее – Проект) путем привлечения денег дольщиков, учитывая, что Доверительный управляющий предоставит Уполномоченной компании гарантию завершения строительства Проекта, заключили настоящий договор (далее – Договор доверительного управления) о нижеследующем.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:

"2. Кепілдік беру жағдайы – олар басталған кезде Тұрғын үй құрылысының бірыңғай операторында көппәтерлі тұрғын үйдің құрылысын аяқтау жөніндегі міндеттеме және тұрғын үй құрылысына үлестік қатысуға кепілдік беру туралы шарт бойынша үлескер алдында жауапкершілік туындайтын Заңда айқындалған жағдай немесе жағдайлардың жиынтығы.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Осы Шарт бойынша Құрылтайшы және Заңға сәйкес құрылыс бойынша міндеттемелерді орындамау Кепілдік беру жағдайының туындауына әкеп соққан көппәтерлі тұрғын үйдің үлескерлері пайда алушылар болып табылады.";
13-тармақтың екінші бөлігінің 1) және 2) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Құрылтайшыға Уәкілетті компания қызметі туралы есепті тоқсан сайын бір рет ғана беруге;
2) үлескерлердің мүддесінде әрекет етуге;".
8. "Кепілдік беру туралы шартты жасасу үшін тұрғын үй (тұрғын ғимарат) құрылысының жобасы бойынша құжаттарды қарау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 30 қыркүйектегі № 432 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14312 болып тіркелген, 2016 жылғы 4 қарашада "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған):
бұйрықтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Кепілдік беру туралы шарт жасасу үшін көппәтерлі тұрғын үй құрылысының жобасы бойынша құжаттарды қарау қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Қоса беріліп отырған Кепілдік беру туралы шартты жасасу үшін көппәтерлі тұрғын үй құрылысының жобасы бойынша құжаттарды қарау қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Кепілдік беру туралы шартты жасасу үшін көппәтерлі тұрғын үй құрылысының жобасы бойынша құжаттарды қарау қағидалары тізбеге 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика
министрлігінің тұрғын үй
құрылысына үлестік қатысу
саласындағы өзгерістер
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2016 жылғы 28 шілдедегі
№ 343 бұйрығымен
бекітілген
Кепілдік беру туралы шарттың үлгілік нысаны
_____________ қаласы                               20___ жылғы "___" ________
Тұрғын үй құрылысының бірыңғай операторы (бұдан әрі – Бірыңғай оператор) деп аталатын, __________________________ атынан _______________________ негізінде әрекет ететін __________________________, бірінші тараптан, бұдан әрі "Құрылыс салушы" деп аталатын, ________________________ атынан _________________негізінде әрекет ететін __________________________, екінші тараптан, және бұдан әрі "Уәкілетті компания" деп аталатын ____________________________________ негізінде әрекет ететін __________________________, үшінші тараптан, бұдан әрі "Тараптар" деп, ал жеке "Тарап" деп аталатындар, "Тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы" 2016 жылғы 7 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) талаптарына сәйкес мына төмендегілер туралы осы шартты (бұдан әрі – Шарт) жасасты.

"2. Гарантийный случай – событие или совокупность событий, определенные Законом, с наступлением которых у Единого оператора жилищного строительства возникают обязательства по завершению строительства многоквартирного жилого дома и ответственность перед дольщиками по договору о предоставлении гарантии долевого участия в жилищном строительстве.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Выгодоприобретателями по настоящему Договору являются Учредитель и дольщики многоквартирного жилого дома, неисполнение обязательств по строительству которого повлекло наступление Гарантийного случая согласно Закону.";
подпункты 1) и 2) части второй пункта 13 изложить в следующей редакции:
"1) предоставлять отчет о деятельности уполномоченной компании Учредителю, но не более одного раза в квартал;
2) действовать в интересах дольщиков;".
8. В приказе Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 сентября 2016 года № 432 "Об утверждении Правил рассмотрения документов по проекту строительства жилого дома (жилого здания) для заключения договора о предоставлении гарантии" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14312, опубликован 4 ноября 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
заголовок приказа изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил рассмотрения документов по проекту строительства многоквартирного жилого дома для заключения договора о предоставлении гарантии";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила рассмотрения документов по проекту строительства многоквартирного жилого дома для заключения договора о предоставлении гарантии.";
Правила рассмотрения документов по проекту строительства многоквартирного жилого дома для заключения договора о предоставлении гарантии, утвержденные указанным приказом изложить в новой редакции согласно приложению 4 к перечню.
Приложение 1 к Перечню
некоторых приказов
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан в сфере
долевого участия в жилищном
строительстве, в которые
вносятся изменения
Утверждена приказом Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 28 июля 2016 года № 343
Типовая форма договора о предоставлении гарантии
город ________________ "___" ______ 20___ года
Единый оператор жилищного строительства (далее – Единый оператор), в лице __________________________, действующего на основании ___________ с одной стороны, ________________, именуемое в дальнейшем "Застройщик", в лице ___________________, действующего на основании ____________, с другой стороны и ________________________, именуемое в дальнейшем "Уполномоченная компания", в лице _______________________, действующего на основании __________, с третьей стороны, далее совместно именуемые "Стороны", а по отдельности "Сторона", в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан от 7 апреля 2016 года "О долевом участии в жилищном строительстве", (далее – Закон), заключили настоящий договор (далее – Договор) о нижеследующем.

1-тарау. Шарттың мәні
1. Бірыңғай оператор кепілдік беру жағдайы туындаған жағдайда, көппәтерлі тұрғын үй құрылысының аяқталуын қамтамасыз етуге және тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы шарттар бойынша Уәкілетті компаниядан үлескерлерге көппәтерлі тұрғын үйдегі үлестерін беруге міндеттенеді (бұдан әрі – Кепілдік).
2. _________ жоба бойынша (бұдан әрі – Жоба) көппәтерлі тұрғын үй жобасы бойынша, оны Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте, бірақ __________ мерзімнен кешіктірмей пайдалануға қабылдау бойынша Уәкілетті компанияның міндеттемелері Шарт объектісі болып табылады.
2-тарау. Кепілдік берудің шарттары
3. Құрылыс салушы және Уәкілетті компания Заңның 8-бабында белгіленген талаптарға сәйкес келеді.
4. Осы Шартты жасасудың алдында жасалатын шешімдер мен шарттар:
1) Кепілдік беру туралы шартты жасау туралы Бірыңғай оператордың оң шешімі (20___ жылғы "___"________№ ____ хаттамасы);
2) Бірыңғай оператор, Уәкілетті компания және инжинирингтік компания арасында жасалған Тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу саласында Инжинирингтік қызметтерді көрсету туралы 20___ жылғы "___"________№ ____ шарты;
3) Уәкілетті компания мен Бірыңғай оператор арасында жасалған жер учаскесін/жер учаскесіне құқығын/ аяқталмаған құрылыс объектісіне құқығын кепілге қоюдың 20___ жылғы "___"________ № ____ шарты;
4) Бірыңғай оператор мен Құрылыс салушы арасында жасалған акцияларды/жарғылық капиталындағы қатысу үлесін кепілге қоюдың 20___ жылғы "___"________ № ____ шарты;
5) Бірыңғай оператор мен Құрылыс салушы арасында жасалған акцияларды/жарғылық капиталындағы қатысу үлесін Сенімгерлікпен басқарудың 20___ жылғы "___"_______ № ____ шарты;
6) Уәкілетті компания мен Мердігер (Бас мердігер) арасында жасалған құрылыс мердігерлігінің 20___ жылғы "___" ______ № ____ шарты;
7) Уәкілетті компания мен екінші деңгейдегі банк арасында жасалған банктік шоттың 20___ жылғы "___" ______ № ____ шарты.
3-тарау. Кепілдік жарна
5. Уәкілетті компания осы Шарт жасалған сәттен бастап 3 (үш) банктік күннен кешіктірмей мерзімде _______________________ (сомасы цифрмен және жазумен) теңге мөлшерінде Бірыңғай операторға кепілдік жарнаны төлеуге міндеттенеді.
6. Уәкілетті компания төлеген кепілдік жарна қайтарылуға жатпайды.
7. Осы Шарттың қолданысы кезінде жобалау-сметалық құжаттаманың сараптамасы нәтижелері бойынша құрылыс-монтаждау жұмыстары құнының ұлғаюына байланысты жобалау құнының он және одан көп пайызға қымбаттауы кезінде кепілдік жарнаның сомасы Заңның 5-бабының 8) тармақшасына сәйкес бекітілген Кепілдік жарнаның мөлшерін айқындау әдістемесіне сәйкес белгіленген сомаға ұлғаю жағына қайта қарауға жатады.

Глава 1. Предмет договора
1. Единый оператор обязуется обеспечить организацию завершения строительства многоквартирного жилого дома при наступлении гарантийного случая, а также передачу доли в многоквартирном жилом доме от Уполномоченной компании к дольщикам по договорам долевого участия в жилищном строительстве (далее – Гарантия).
2. Объектом Договора являются обязательства Уполномоченной компании по строительству многоквартирного жилого дома по проекту ___________________ (далее – Проект), приемки его в эксплуатацию, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, не позднее _________________.
Глава 2. Условия предоставления Гарантии
3. Застройщик и Уполномоченная компания соответствуют требованиям, установленным в статье 8 Закона.
4. Решения и договоры, заключение которых предшествует заключению настоящего Договора:
1) Положительное решение Единого оператора о заключении договора о предоставлении гарантии (Протокол № ___ от "___" ______ 20__ года);
2) Договор об оказании инжиниринговых услуг в сфере долевого участия в жилищном строительстве от "___" _______ 20__ года №____, заключенный между Единым оператором, Уполномоченной компанией и инжиниринговой компанией;
3) Договор залога земельного участка/прав на земельный участок/прав на объект незавершенного строительства от "___" ____ 20__ года №____, заключенный между Уполномоченной компанией и Единым оператором;
4) Договор залога акций/доли участия в уставном капитале от "___" _______ 20__ года №____, заключенный между Застройщиком и Единым оператором;
5) Договор доверительного управления акциями/долями участия в уставном капитале от "___" _______ 20__ года №____, заключенный между Единым оператором и Застройщиком;
6) Договор строительного подряда от "___" _______ 20__ года №____, заключенный между Уполномоченной компанией и Подрядчиком (Генеральным подрядчиком);
7) Договор банковского счета, заключенный между Уполномоченной компанией и банком второго уровня от "___" _______ 20__ года №____.
Глава 3. Гарантийный взнос
5. Уполномоченная компания обязуется уплатить Единому оператору гарантийный взнос в размере __________________________ (сумма цифрами и прописью) тенге в срок, не позднее 3 (трех) банковских дней с момента заключения настоящего Договора.
6. Гарантийный взнос, уплаченный Уполномоченной компанией возврату не подлежит.
7. При удорожании проектной стоимости в связи с увеличением стоимости строительно-монтажных работ по результатам экспертизы проектно-сметной документации Проекта на десять и более процентов в течение действия настоящего Договора сумма гарантийного взноса подлежит пересмотру в сторону увеличения на сумму, определенной согласно Методике определения размера гарантийного взноса, утверждаемой в соответствии с подпунктом 8) статьи 5 Закона.

8. Кепілдік беру туралы шарт бұзылған жағдайда, тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу шарттарының жергілікті атқарушы органда есепте тұрған тізіліміне сәйкес үлескерлер болмаған кезде кепілдік жарнаның қалдығы Уәкілетті компанияға қайтарылуға жатады.
4-тарау. Кепілдік беру жағдайы және Кепілдік бойынша жауапкершілік
9. Бірыңғай оператордың кепілдік беру жағдайының басталу ықтималдығы туралы шешімі:
1) көппәтерлі тұрғын үйдің құрылысына мониторингтің;
2) инжинирингтік компанияның ай сайынғы және өзге де есептерінің;
3) уәкілетті компаниядан, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы уәкілетті органнан алынған ақпараттың;
4) үлескердің (үлескерлердің) жазбаша өтініштерінің нәтижелері бойынша қабылданады.
10. Кепілдік беру жағдайының басталу ықтималдығы туралы ақпарат келіп түскен кезде Бірыңғай оператор:
1) Уәкілетті компанияның көппәтерлі тұрғын үйдің құрылысы бойынша міндеттемелерін орындамауы немесе тиісінше орындамауы туралы ақпаратты ақпарат түскен күннен бастап он жұмыс күнінен кеш емес мерзімде тексеруді жүзеге асырады;
2) ақпарат келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күнінен кеш емес мерзімде Құрылыс салушыға және Уәкілетті компанияға көрсетілген ақпаратты түсіндіру туралы сұрау салу жібереді.
Құрылыс салушы және Уәкілетті компания Бірыңғай оператордың тиісті сұрау салуы келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күнінен кеш емес мерзімде растайтын құжаттарды қоса бере отырып, түсіндірмелер, қарсылықтар (бар болған жағдайда) береді.
11. Кепілдік беру жағдайының басталу фактісі анықталған жағдайда, Біріңғай оператор үш жұмыс күні ішінде мынадай жағдайлардың бірін немесе бірнешеуін:
1) көппәтерлі тұрғын үйді пайдалануға қабылдау мерзімін бұзу. Құрылыс мерзімін құрылыс объектісінің жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамада көрсетілген мерзімнен әрқайсысын үш айдан үш мәрте ұзартуға жол беріледі;
2) инжинирингтік компания көрсетілген фактіні анықтаған күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде Уәкілетті компанияның банктік шотына Құрылыс салушы және (немесе) Уәкілетті компания, мердігер (бас мердігер) өтемеген ақшаны осы Заңның 20-бабының талаптарын бұза отырып пайдалануды;
3) Құрылыс салушының дәрменсіздігін – көппәтерлі тұрғын үй құрылысымен байланысты емес қызмет бойынша соттың заңды күшіне енген шешімімен белгіленген, Құрылыс салушының "Оңалту және банкроттық туралы" 2014 жылғы 7 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңында айқындалған талаптарды толық көлемде қанағаттандыруға қабілетсіздігін кепілдік беру жағдайы деп тану туралы шешім қабылдайды.

8. В случае расторжения договора о предоставлении гарантии, при отсутствии дольщиков согласно реестру заключенных договоров долевого участия в жилищном строительстве на учете в местном исполнительном органе, остаток гарантийного взноса подлежит возврату уполномоченной компании.
Глава 4. Гарантийный случай и ответственность по Гарантии
9. Решение Единого оператора о возможном наступлении гарантийного случая принимается по результатам:
1) мониторинга строительства многоквартирного жилого дома;
2) ежемесячных и иных отчетов инжиниринговой компании;
3) информации, полученной от уполномоченной компании, уполномоченного органа в области архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;
4) письменного обращения дольщика (дольщиков).
10. При поступлении информации о возможном наступлении гарантийного случая Единого оператора:
1) осуществляет проверку информации о неисполнении или ненадлежащем исполнении обязательств уполномоченной компанией по строительству многоквартирного жилого дома в срок не позднее десяти рабочих дней со дня поступления информации;
2) направляет запрос Застройщику, Уполномоченной компании о разъяснении указанной информации в срок не позднее трех рабочих дней со дня поступления информации.
Застройщик, Уполномоченная компания предоставляют разъяснения, возражения (при наличии) с приложением подтверждающих документов в срок не позднее трех рабочих дней со дня поступления соответствующего запроса Единого оператора.
11. В случае установления факта наступления гарантийного случая, Единый оператор в течение трех рабочих дней принимает решение о признании гарантийным случаем одного или нескольких из следующих случаев:
1) нарушение срока приемки в эксплуатацию многоквартирного жилого дома. Допускается трехкратное продление срока строительства по три месяца каждый от срока, указанного в проектной (проектно–сметной) документации объекта строительства;
2) использование денег в нарушение требований статьи 20 Закона, не возмещенных Застройщиком и (или) Уполномоченной компанией, подрядчиком (генеральным подрядчиком) на банковский счет Уполномоченной компании в течение пятнадцати рабочих дней со дня установления инжиниринговой компанией указанного факта;
3) несостоятельность Застройщика – установленная вступившим в законную силу решением суда неспособность застройщика в полном объеме удовлетворить требования, определенные Законом Республики Казахстан от 7 марта 2014 года "О реабилитации и банкротстве", по деятельности, не связанной со строительством многоквартирного жилого дома.

12. Біріңғай оператордың жауапкершілігі кепілдік беру жағдайы басталған кезде туындайды. Шарт бойынша Біріңғай оператордың жауапкершілігінің мөлшері көппәтерлі тұрғын үйдің құрылысын аяқтау үшін қажетті сомаға тең болады.
5-тарау. Бірыңғай оператордың міндеттемелерді орындау тәртібі
13. Кепілдік беру жағдайы басталған кезде Бірыңғай оператор мынадай іс-шараларды жүзеге асырады:
1) Уәкілетті компания кепілдік беру жағдайымен көппәтерлі тұрғын үй құрылысы бойынша міндеттемелерін орындамау немесе тиісті орындамау фактілерін тану туралы оң шешім қабылданған кезде келесі жұмыс күнінен кешіктірмей Бірыңғай оператор Кепілдік беру жағдайының басталуы туралы хабардар етеді. Хабарлама Бірыңғай оператордың интернет- ресурсында және басқа да бұқаралық ақпарат құралдарында тиісті хабарландыру мәтінін орналастыру арқылы жүзеге асырылады;
2) Құрылыс салушыны және Уәкілетті компанияны және оның банкін кейінге қалдыру шартымен Уәкілетті компанияның дауыс беретін акцияларын (жарғылық капиталындағы қатысу үлестерін) сенімгерлікпен басқару шартының күшіне енуі туралы хабардар етеді;
3) қолданыстағы құрылыс мердігерлік шартын бұзу және басқа мердігермен (бас мердігермен) шарт жасасу арқылы мердігерді (бас мердігерді) ауыстыру туралы шешім қабылдайды;
4) Уәкілетті компанияның басшылығын ауыстыру туралы шешім қабылданған жағдайда, екінші деңгейдегі банкті кейінге қалдыру шартымен Уәкілетті компанияның дауыс беретін акцияларын (жарғылық капиталға қатысу үлестерін) сенімгерлікпен басқару шартына сәйкес, тағайындау туралы растайтын құжаттарды, сондай-ақ уәкілетті компанияның екінші деңгейдегі банктегі банктік шотын жүргізумен байланысты операцияларды жасау кезінде төлем құжаттарына қол қоюға уәкілеттік берілген адамдардың қолдарының үлгілері бар құжаттарды, жеке басын куәландыратын құжаттардың көшірмелерін қоса бере отырып, хабардар етеді;
5) Уәкілетті компанияның қаражаты жеткіліксіз болған кезде төлемділік, мерзімділік және қайтарымдылық талаптарында жеке қаражаты есебінен қарыз шартын жасау арқылы көппәтерлі тұрғын үйдің құрылысын аяқтауды қаржыландырады. Мердігер (бас мердігер) мердігерлік шарт бойынша жобалау-сметалық құжаттамаға сәйкес орындаған жұмыстары үшін төлем инжинирингтік компания растаған, орындалған жұмыстар актілерінің негізінде Уәкілетті компанияның банктік шотынан жүргізіледі;
6) көппәтерлі тұрғын үй құрылысының аяқталу, оны пайдалануға қабылдау және үлескерлерге көппәтерлі тұрғын үйдегі үлестерін беру барысына одан әрі мониторинг жүргізуді жүзеге асырады.
14. Бірыңғай оператордың шығындары Уәкілетті компания қаражатының есебінен толық өтелген жағдайда Уәкілетті компанияның дауыс беретін акцияларын (жарғылық капиталға қатысу үлестерін) сенімгерлікпен басқару шартының қолданысы Заңның талаптарына сәйкес тоқтатылады.

12. Ответственность Единого оператора по Договору наступает с момента наступления гарантийного случая. Размер ответственности Единого оператора по Договору равен сумме, необходимой для завершения строительства многоквартирного жилого дома.
Глава 5. Порядок исполнения обязательств Единым оператором
13. При наступлении гарантийного случая, Единого оператора осуществляет следующие мероприятия:
1) при положительном решении о признании фактов неисполнения или ненадлежащего исполнения обязательств уполномоченной компанией по строительству многоквартирного жилого дома гарантийным случаем не позднее следующего рабочего дня после принятия решения Единого оператора уведомляет о наступлении гарантийного случая. Уведомление осуществляется посредством размещения текста соответствующего объявления на интернет-ресурсе Единого оператора и в других средствах массовой информации;
2) уведомляет Застройщика и Уполномоченную компанию о вступлении в силу договора доверительного управления голосующими акциями (долями участия в уставном капитале) Уполномоченной компании;
3) принимает решение о замене подрядчика (генерального подрядчика) путем расторжения действующего договора строительного подряда и заключения договора с другим подрядчиком (генеральным подрядчиком);
4) уведомляет банк второго уровня, в случае принятия решения о замене руководства Уполномоченной компании с приложением подтверждающих документов о назначении, а также документов с образцами подписей, документов, удостоверяющих личность лиц, уполномоченных подписывать платежные документы при совершении операций, связанных с ведением банковского счета Уполномоченной компании в банке второго уровня согласно договору доверительного управления голосующими акциями (долями участия в уставном капитале) Уполномоченной компании;
5) финансирует завершение строительства многоквартирного жилого дома за счет собственных средств на условиях их платности, срочности и возвратности при недостаточности средств Уполномоченной компании. Оплата платежей за выполненные подрядчиком (генеральным подрядчиком) работы по договору подряда в соответствии с проектно-сметной документацией производится с банковского счета уполномоченной компании на основании актов выполненных работ, подтвержденных инжиниринговой компанией;
6) осуществляет дальнейший мониторинг за ходом завершения строительства многоквартирного жилого дома, приемки его в эксплуатацию и передачи дольщикам долей в многоквартирном жилом доме.
14. В случае полного возмещения затрат Единого оператора из средств Уполномоченной компании, действие договора доверительного управления голосующих акций (долей участия в уставном капитале) Уполномоченной компании в соответствии с требованиями Закона прекращается.

15. Көппәтерлі тұрғын үйдің құрылысын аяқтау бойынша Біріңғай оператордың қаражатын (шығындарын) өтеу үшін Уәкілетті компанияның қаражаты жеткіліксіз болған жағдайда оларды өтеу жөніндегі міндетті берешектің тәуелсіз аудиторлық компанияның қорытындысымен олардың негізділігі расталғаннан кейін Бірыңғай оператордың алдындағы берешекті өтеу тәртібі туралы шартты жасасу арқылы субсидиарлық жауапкершілікпен Құрылыс салушы көтереді.
16. Шарттың 13, 14 және 15-тармақтарында көзделген әрекеттер орындалғаннан кейін берешекті өтеу тәртібі туралы шарт бойынша көппәтерлі тұрғын үй құрылысын аяқтау бойынша Бірыңғай оператордың қаражаттарын (шығындарын) өтеу үшін Құрылыс салушының қаражаты жеткіліксіз болған жағдайда Бірыңғай оператор Қазақстан Республикасының оңалту және банкроттық туралы заңнамасына сәйкес Құрылыс салушының банкроттығы рәсіміне бастамашылық жасайды.
17. Бірыңғай оператордың кепілдік беру туралы шартты тиісінше орындамағаны жөніндегі талаптарына талап қоюдың ескіру мерзімдері қолданылмайды.
6-тарау. Міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету
18. Бірыңғай оператор Заң талаптарының негізінде:
азаматтық заңнамаға сәйкес Уәкілетті компаниямен аяқтамаған құрылыс объектісімен бірге көппәтерлі тұрғын үй құрылысы үшін арналған жер учаскесін кепілге қою шартын;
Құрылыс салушымен:
азаматтық заңнамаға сәйкес Уәкілетті компанияның дауыс беретін акцияларын (жарғылық капиталындағы қатысу үлесін) кепілге қою шартын;
Кейінге қалдыру шартымен Уәкілетті компанияның дауыс беретін акцияларын (жарғылық капиталындағы қатысу үлесін) сенімгерлікпен басқару шартын жасайды. Мұндай сенімгерлікпен басқару шарты кепілдік беру жағдайы туындағанда күшіне енеді.
19. Бірыңғай оператордың кепіл талаптары кепіл нысанына Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен көппәтерлі тұрғын үйді пайдалануға қабылдағанға дейін әрекет етеді.
20. Тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы шарт, көппәтерлі тұрғын үй салу жобасының жобалау-сметалық құжаттамасы, сондай-ақ мердігерлік шарт аталған шарттың ажырамас бөліктері болып табылады.
7-тарау. Бірыңғай оператордың құқықтары мен міндеттері
21. Бірыңғай оператор:
1) объектіге келудің болжамды күніне дейін бір жұмыс күнінен кешіктірмей Уәкілетті компанияны алдын ала хабардар ете отырып, Қазақстан Республикасының еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы жөніндегі заңнамасы талаптарын сақтап, құрылыс объектісінің аумағына кедергісіз кіруге;
2) Құрылыс салушыдан, Уәкілетті компаниядан көппәтерлі тұрғын үйдің құрылысы бойынша, оның ішінде құрылыс барысы, тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы жасалған шарттар туралы кез келген ақпаратты және Заңда айқындалған функцияларды жүзеге асыру үшін қажетті өзге де ақпаратты сұратуға;

15. В случае недостаточности средств Уполномоченной компании для возмещения средств (затрат) Единого оператора по завершению строительства многоквартирного жилого дома, обязанность по их возмещению несет Застройщик по субсидиарной ответственности путем заключения договора о порядке погашения задолженности перед Единым оператором после подтверждения их обоснованности заключением независимой аудиторской компании.
16. В случае недостаточности средств Застройщика для возмещения средств (затрат) Единый оператор по завершению строительства многоквартирного жилого дома по договору о порядке погашения задолженности после выполнения действий, предусмотренных пунктами 13, 14 и 15 настоящего Договора, Единый оператор инициирует процедуру банкротства Застройщика в соответствии с законодательством Республики Казахстан о реабилитации и банкротстве.
17. На требования Единого оператора по ненадлежащему исполнению договора о предоставлении гарантии сроки исковой давности не распространяются.
Глава 6. Обеспечение исполнения обязательств
18. На основании требований Закона, Единый оператор заключает:
с Уполномоченной компанией договор залога земельного участка, предназначенного для строительства многоквартирного жилого дома вместе с объектом незавершенного строительства в соответствии с гражданским законодательством;
с Застройщиком:
договор залога голосующих акций (долями участия в уставном капитале) Уполномоченной компании в соответствии с гражданским законодательством;
договор доверительного управления голосующими акциями (долями участия в уставном капитале) Уполномоченной компании с отлагательным условием. Такой договор доверительного управления вступает в силу в случае наступления гарантийного случая.
19. Залоговые требования Единого оператора на предметы залога действуют до приемки многоквартирного жилого дома в эксплуатацию в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
20. Договор о долевом участии в жилищном строительстве, проектно-сметная документация проекта строительства многоквартирного жилого дома, а также договор подряда являются неотъемлемыми частями данного договора.
Глава 7. Права и обязанности Единого оператора
21. Единый оператор вправе:
1) иметь беспрепятственный доступ на территорию объекта строительства с предварительным уведомлением Уполномоченной компании не позднее одного рабочего дня до предполагаемой даты посещения объекта с соблюдением требований законодательства Республики Казахстан по охране труда и технике безопасности;
2) запрашивать у Застройщика, Уполномоченной компании любую информацию по строительству многоквартирного жилого дома, в том числе о ходе строительства, заключенных договорах о долевом участии в жилищном строительстве и иную информацию, необходимую для осуществления функций, определенных Законом;

3) жобалау-сметалық құжаттамадағы өзгерістерді келісуге;
4) Қазақстан Республикасының оңалту және банкроттық туралы заңнамасына сәйкес Құрылыс салушыға - борышкерге қатысты әкімші - уақытша басқарушы, уақытша әкімші (өкілі арқылы) функцияларын жүзеге асыруға;
5) құрылысты аяқтау жөніндегі өз шығыстарын өтеу үшін көппәтерлі тұрғын үйдегі өткізілмеген үлестерді, сондай-ақ Уәкілетті компанияның дауыс беретін акцияларын (жарғылық капиталға қатысу үлестерін) сатуды ұйымдастыруға;
6) кепілдік беру жағдайы басталған кезде, көппәтерлі тұрғын үй пайдалануға қабылданғаннан кейін Құрылыс салушыға, Уәкілетті компанияға Бірыңғай оператордың көппәтерлі тұрғын үйдің құрылысын аяқтауға жұмсалған шығыстарын өтеу туралы талап қоюға;
7) Уәкілетті компания құрылыс-монтаждау жұмыстарының (бұдан әрі – ҚМЖ) артта қалуын жою бойынша іс-шаралар жоспарын сақтамаған жағдайда құрылыс мерзімін ұзартпау;
8) Заңда айқындалған мақсаттар мен міндеттерге қайшы келмейтін өзге де өкілеттіктерді жүзеге асыруға құқылы.
22. Бірыңғай оператор:
1) кепілдік беру жағдайы басталған кезде көппәтерлі тұрғын үй құрылысын аяқтау жөнінде іс-шаралар ұйымдастыруға;
2) құрылыс барысын бақылауды, сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік нормативтердің сақталуын, сондай-ақ жобалау-сметалық құжаттамаға сәйкес ақшаның нысаналы пайдаланылуын қамтамасыз ету үшін тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу саласында инжинирингтік қызмет көрсету үшін Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес инжинирингтік компаниямен шарт жасасуға;
3) құрылыс салушының, уәкілетті компанияның және инжинирингтік компанияның Қазақстан Республикасының тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы заңнамасын бұзушылық фактілері туралы бұзушылық анықталған сәттен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей жергілікті атқарушы органға хабарлауға;
4) көппәтерлі тұрғын үй құрылысының барысы туралы ақпаратты, сондай-ақ инжинирингтік компанияның есептерін өзінің интернет-ресурсында орналастыруға;
5) Біріңғай оператордың ішкі құжаттарында белгіленген тәртіппен қазақ және орыс тілдерінде кепіл беру туралы шарттардың тізілімін өзінің интернет-ресурсында ай сайын орналастыруға;
6) өзіне немесе басқа адамдарға кез келген сыйақы, ақша, бағалы қағаздар, өзге де мүлік, мүлікке құқық, мүліктік және мүліктік емес сипаттағы пайда қабылдау түрінде өз функцияларын орындағаны үшін сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтар жасауға жол бермеуге;

3) согласовать изменения в проектно-сметной документации;
4) осуществлять функции администратора – временного управляющего, временного администратора (через представителя) в соответствии с законодательством о реабилитации и банкротстве Республики Казахстан в отношении застройщика – должника;
5) организовать продажу не реализованных долей в многоквартирном жилом доме, а также голосующих акций (долей участия в уставном капитале) Уполномоченной компании для возмещения своих расходов по завершению строительства;
6) предъявлять требования к Застройщику, Уполномоченной компании о возмещении расходов Единого оператора, затраченных на завершение строительства многоквартирного жилого дома, при наступлении гарантийного случая, после приемки многоквартирного жилого дома в эксплуатацию;
7) не продлевать срок строительства в случае несоблюдения Уполномоченной компанией плана мероприятий по устранению отставания строительно-монтажных работ (далее – СМР);
8) осуществлять иные полномочия, не противоречащие целям и задачам, определенным Законом.
22. Единый оператор обязуется:
1) организовать мероприятия по завершению строительства многоквартирного жилого дома при наступлении гарантийного случая;
2) в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан заключить договор с инжиниринговой компанией для оказания инжиниринговой услуги в сфере долевого участия в жилищном строительстве для обеспечения контроля за ходом строительства, соблюдения государственных нормативов в области архитектуры, градостроительства и строительства, а также целевого использования денег в соответствии с проектно-сметной документацией;
3) извещать местный исполнительный орган о фактах нарушения застройщиком, уполномоченной компанией и инжиниринговой компанией требований законодательства Республики Казахстан о долевом участии в жилищном строительстве не позднее одного рабочего дня с момента выявления нарушения;
4) размещать информацию о ходе строительства многоквартирного жилого дома, в том числе отчеты инжиниринговой компании, на собственном интернет-ресурсе;
5) ежемесячно публиковать реестр договоров о предоставлении гарантии на собственном интернет-ресурсе на казахском и русском языках в порядке, определенном внутренними документами Единого оператора;
6) не допускать совершений коррупционных правонарушений, за исполнение своих функций в виде принятия любого вознаграждения, денег, ценных бумаг, иного имущества, права на имущество, выгод имущественного и не имущественного характера для себя или других лиц;

7) кепіл беру процесін айқындайтын құжаттарды тізілімін өзінің интернет-ресурсында ай сайын орналастыруға міндеттенеді.
8-тарау. Құрылыс салушының, Уәкілетті компанияның құқықтары мен міндеттері
23. Құрылыс салушы және Уәкілетті компания:
1) осы Шарт бойынша бірыңғай оператордың міндеттемелерін орындау барысы туралы уақытылы ақпарат алуға;
2) Уәкілетті компанияның қарызды жабу - бірыңғай операторға салынған қаражатын өтеу қажеттілігі кезінде – тәуелсіз аудиторлық ұйымының растауын алуға;
3) Уәкілетті компания Жобаны жүзеге асырумен ғана байланысты мәмілелер жасауға және өзге міндеттемелер қабылдауға құқылы.
24. Уәкілетті компания көппәтерлі тұрғын үйдің құрылысы бойынша төленген құрылыс-монтаждау жұмыстарының және жобалық құнын шегергендегі уәкілетті компанияның банктік шотындағы ақшаның нақты қалдығының жиынтық сомасынан аспайтын соманы аудару жолымен банктік займ бойынша негізгі борыштың бөлігін өтеуге құқылы.
25. Құрылыс салушы және Уәкілетті компания Бірыңғай операторға Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес Құрылыс салушы – жыл сайынғы аудиторлық қорытындымен қоса, Уәкілетті компания - тоқсан сайынғы қаржылық есептілікті осы Шарт қолданыста болған мерзімде ұсынуға міндетті.
26. Құрылыс салушы және Уәкілетті компания осы Шарт бойынша белгілі бір функциялар мен міндеттерді орындауға уәкілетті тұлғаға кез келген сыйақы, ақша, бағалы қағаздар, өзге де мүлік, мүлікке құқық, мүліктік және мүліктік емес сипаттағы пайда беру түрінде сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтар жасауға жол бермеуге міндетті.
27. Уәкілетті компания:
1) Құрылыс салушымен және мердігермен (бас мердігермен) бірге бір банктен қызмет алуға;
2) Бірыңғай оператордың сұрау салуы бойынша Жоба құрылысы туралы ақпаратты, оның ішінде тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы жасалған шарттардағы объектінің құрылыс барысы туралы және осы Шартта және Заңда айқындалған функцияларды жүзеге асыру үшін қажетті өзге де ақпаратты ұсынуға;
3) заңды мекенжай және (немесе) орналасу мекенжайы, атауы және (немесе) атқарушы орган өзгерген жағдайда, Бірыңғай операторды үш жұмыс күні ішінде растайтын құжаттармен қоса бере отырып, жаңа мәліметтер туралы жазбаша хабардар етуге;
4) жобалау-сметалық құжаттамаға жоспарланған өзгерістер мен толықтыруларды Бірыңғай оператормен жазбаша келісуге;
5) Жобаға енгізілген өзгерістер мен толықтырулар туралы Бірыңғай операторды өзгертілген жобалау-сметалық құжаттамаға кешенді ведомстводан тыс сараптаманың оң қорытындысын алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде ақпарттандыруға;

7) размещать на своем интернет-ресурсе документы, определяющие процесс выдачи гарантии.
Глава 8. Права и обязанности Застройщика, Уполномоченной компании
23. Застройщик и Уполномоченная компания вправе:
1) получать своевременную информацию о ходе выполнения обязательств Единого оператора по настоящему Договору;
2) при необходимости погашения задолженности Уполномоченной компании – возмещения Единому оператору вложенных средств – получить подтверждение независимой аудиторской организации;
3) Уполномоченная компания вправе заключать сделки и принимать иные обязательства, связанные только с реализацией Проекта.
24. Уполномоченная компания вправе погашать часть основного долга по банковскому займу путем перечисления суммы, не превышающей совокупную сумму оплаченных строительно-монтажных работ по строительству многоквартирного жилого дома, и фактического остатка денег на банковском счете уполномоченной компании за вычетом проектной стоимости.
25. Застройщик и Уполномоченная компания обязаны предоставлять Единому оператору финансовую отчетность, в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности: Застройщик – ежегодно с аудиторским заключением, Уполномоченная компания – ежеквартально, в течение действия настоящего Договора.
26. Застройщик и Уполномоченная компания обязаны не допускать совершений коррупционных правонарушений в виде предоставления любого вознаграждения, денег, ценных бумаг, иного имущества, права на имущество, выгод имущественного и не имущественного характера лицу, уполномоченному на выполнение определенных функций и обязанностей по настоящему Договору.
27. Уполномоченная компания обязана:
1) обслуживаться в одном банке с Застройщиком и подрядчиком (генеральным подрядчиком);
2) предоставлять информацию по запросу Единого оператора по строительству Проекта, в том числе о ходе строительства, заключенных договорах долевого участия в жилищном строительстве и иную информацию, необходимую для осуществления функций, определенных настоящим Договором и Законом;
3) при изменении юридического адреса и (или) адреса место нахождения, наименования и (или) исполнительного органа, в течение трех рабочих дней письменно уведомить Единый оператор о новых сведениях с предоставлением подтверждающих документов;
4) письменно согласовывать планируемые изменения и дополнения в проектно-сметную документацию с Единым оператором;
5) информировать Единого оператора о внесенных изменениях и дополнениях в проект в течение пяти рабочих дней со дня получения положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы на измененную проектно-сметную документацию;

6) Бірыңғай операторға кепілдік әрекетінің тоқтауын тудыратын (тудыруы мүмкін) кез келген жағдайлар туралы дереу хабардар етуге;
7) Бірыңғай оператор тарапынан Үлескердің Кепілге келісімін алуымен Бірыңғай оператордың міндеттемені орындауы үшін жауапкершілігі туралы Үлескерлерді жазбаша хабардар етуге;
8) Заңның 5-бабының 2) тармақшасына сәйкес тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу саласында уәкілетті органмен бекітілген үлгілік нысанға сәйкес тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу шарттарын жасасуға;
9) Жоба бойынша ҚМЖ өндіріс жұмыстарының бекітілген кестесінен күнтізбелік 30 (отыз) күнге артта қалған жағдайда, Уәкілетті компания күнтізбелік 5 (бес) күн ішінде ҚМЖ артта қалуын жою бойынша іс-шаралар жоспарын әзірлеуге және Бірыңғай оператормен келісуге;
10) осы тармақтың 8) тармақшасының талаптарына сәйкес әзірленген және келісілген ҚМЖ артта қалуын жою бойынша іс-шаралар жоспарына қатаң түрде сәйкес келетін жоба бойынша ҚМЖ-ның артта қалуын жою;
11) банк шоты бойынша Заңның талаптарына сәйкес енгізілген меншікті ақша бөлігінде ақшаны, көппәтерлі тұрғын үйдегі үлестерді төлеуге алынған ақшаны, оның ішінде әрбір үлескерден түсетін түсімдер бөлігінде, сондай-ақ көппәтерлі тұрғын үй құрылысын қаржыландыру мақсатында берілген қарыз қаражатын (бар болса) есепке алуды қамтамасыз етуге және Заңның 20-бабы 8-тармағының талаптарына сәйкес ақшаның мақсатты жұмсалуын сақтауға міндетті.
9-тарау. Тараптардың жауапкершілігі
28. Тараптар Шарт бойынша қабылданған міндеттемелерді орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін осы Шартта және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте жауапты болады. Осы Шарттың талаптарын бұзған жағдайда, Тараптар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына және осы Шарттың талаптарына сәйкес жауапкершілік етеді.
29. Тараптардың бірінің осы Шарт бойынша өз міндеттемелерін орындамауы немесе тиісінше орындамауы салдарынан болған залалдар толық сомада өндіріледі.
30. Бірыңғай оператордың алдында берешектерін өтеу тәртібі туралы шартты уақытылы жасаспаған және (немесе) уақытылы төлемеген жағдайда, Құрылыс салушы, Уәкілетті компания төлем күнін қоса алғанда, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қайта қаржыландыру ресми ставкасы бойынша мөлшерде кідіртілген әрбір күн үшін төлем сомасына өсімпұл төлейді.
31. Көппәтерлі тұрғын үй құрылысының аяқталуына салынған Бірыңғай оператордың жеке қаражаты көппәтерлі тұрғын үйдің құрылысы аяқталғаннан кейін тұрғын және тұрғын емес үй-жайларды сатудан түскен қаражат есебінен, сондай-ақ, Құрылыс салушының кепілін – Уәкілетті компанияның жарғылық капиталындағы қатысу үлесін өткізгеннен түскен ақша есебінен өтелуге (қайтарылуға) жатады.

6) незамедлительно сообщать Единому оператору о любых обстоятельствах, влекущих (могущих повлечь) прекращение действия гарантии;
7) письменно информировать дольщиков об ответственности за исполнение обязательства Единым оператором с получением согласия дольщика на гарантию со стороны Единого оператора;
8) заключать договоры долевого участия в жилищном строительстве согласно типовой форме, утвержденной уполномоченным органом в сфере долевого участия в жилищном строительстве в соответствии с подпунктом 2) статьи 5 Закона;
9) в случае отставания СМР по Проекту сроком на 30 (тридцать) календарных дней от утвержденного графика производства работ, в течение5 (пяти) календарных дней разработать и согласовать с Единым оператором план мероприятий по устранению отставания СМР;
10) устранить отставание СМР по Проекту в строгом соответствии с планом мероприятий по устранению отставания СМР, разработанного и согласованного согласно требованиям подпункта 8) настоящего пункта.
11) обеспечить учет денег по банковскому счету в разрезе собственных денег, внесенных в соответствии с требованиями Закона, денег, полученных в оплату долей в многоквартирном жилом доме, в том числе в разрезе поступлений от каждого дольщика, а также заемных средств (при наличии), предоставленных в целях финансирования строительства многоквартирного жилого дома, и соблюдать целевое расходование денег в соответствии с требованиями пункта 8 статьи 20 Закона
Глава 9. Ответственность Сторон
28. За неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств, принятых по Договору, Стороны несут ответственность в порядке, установленном настоящим Договором и законодательством Республики Казахстан. В случае нарушения условий настоящего Договора, Стороны несут ответственность в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан и условиями настоящего Договора.
29. Убытки, причиненные одной из Сторон неисполнением или ненадлежащим исполнением своих обязательств по настоящему Договору, взыскиваются в полной сумме.
30. В случае несвоевременного подписания договора о порядке погашения задолженности перед Единым оператором и (или) несвоевременной оплаты, Застройщик, Уполномоченная компания уплачивают пеню на сумму выплат в размере официальной ставки рефинансирования Национального Банка Республики Казахстан, от суммы, подлежащей возмещению, за каждый день просрочки, включая день выплаты.
31. Средства Единого оператора, вложенные в завершение строительства многоквартирного жилого дома при наступлении гарантийного случая, подлежат возмещению (возврату) Уполномоченной компанией, после завершения строительства многоквартирного жилого дома, из средств, вырученных от продажи жилых или нежилых помещений, а также из денег после реализации залога Застройщика – доли участия в уставном капитале Уполномоченной компании.

32. Көппәтерлі тұрғын үйдің құрылысын аяқтау бойынша Бірыңғай оператордың қаражатын (шығындарын) өтеу үшін Уәкілетті компанияның қаражаты жеткіліксіз болған жағдайда оларды өтеу жөніндегі міндетті берешектің тәуелсіз аудиторлық компанияның қорытындысымен олардың негізділігі расталғаннан кейін Бірыңғай оператордың алдындағы берешекті өтеу тәртібі туралы шартты жасасу арқылы субсидиарлық жауапкершілікпен Құрылыс салушы көтереді. Уәкілетті компания/Құрылыс салушы тәуелсіз аудиторлық компанияның қызметтерін сатып алуға шығындалған Бірыңғай оператордың қаражатын толық көлемінде өтеуі тиіс.
33. Берешекті өтеу тәртібі туралы шарт бойынша көппәтерлі тұрғын үй құрылысын аяқтау бойынша Бірыңғай оператордың қаражаттарын (шығындарын) өтеу үшін Құрылыс салушының қаражаты жеткіліксіз болған жағдайда Бірыңғай оператор Қазақстан Республикасының оңалту және банкроттық туралы заңнамасына сәйкес Құрылыс салушының банкроттығы рәсіміне бастамашылық жасайды.
10-тарау. Еңсерілмейтін күш жағдайлары
34. Тараптар, егер еңсерілмес күш жағдайлары салдарынан тиісті орындау мүмкін болмаған кезде осы Шарт бойынша міндеттемелерін ішінара немесе толық орындамағаны үшін жауапкершіліктен босатылады.
35. Еңсерілмес күш жағдайлары мыналарды қоса алғанда, бірақ осылармен шектеліп қоймайтын жағдайлар болып табылады: табиғи апаттар, әскери қозғалыстар, Тараптардың біріне осы Шарт талаптарын орындауға кедергі келтіретін немесе тыйым салатын мемлекеттік билік және басқару органдарының актілері.
36. Осы Шарт бойынша міндеттемелерді орындаудың мүмкін болмауына әкеп соғатын жағдайлар туындағанда, Тарап осы оқиғаның пайда болуынан кейін үш күннен кешіктірмей Қазақстан Республикасының уәкілетті мемлекеттік органымен расталған құжаттарды қоса ұсынып, басқа Тарапты жазбаша хабардар етуге міндетті.
37. Егер еңсерілмес күштің жағдайлары 30 (отыз) күнтізбелік күннен астам созылған жағдайда, кез келген Тарап осы Шартты бұзуға құқылы. Бұл ретте, Тараптар осы Шартты бұзған күннен бастап 30 (отыз) күнтізбелік күн ішінде нақты орындалған жұмыстар және жүргізілген төлемдер бойынша өзара есеп айырысуды жүргізуге міндетті.
11-тарау. Қорытынды ережелер
38. Осы Шартқа барлық өзгерістер және (немесе) толықтырулар, егер олар жазбаша нысанда жасалған және Тараптардың уәкілетті өкілдері қол қойған жағдайда ғана жарамды.
39. Жобаға Бірыңғай оператордың алдын ала жазбаша келісімісіз оның жауапкершілігін арттыратын немесе өзге қолайсыз салдар туғызатын өзгерістер енгізілетін жағдайда, Кепілдік тоқтатылады.

32. В случае недостаточности средств Уполномоченной компании для возмещения средств (затрат) Единого оператора по завершению строительства многоквартирного жилого дома, обязанность по их возмещению несет Застройщик по субсидиарной ответственности путем заключения договора о порядке погашения задолженности перед Единым оператором после подтверждения их обоснованности заключением независимой аудиторской компании. Средства Единого оператора, затраченные на закупку услуг независимой аудиторской компании, должны быть возмещены Уполномоченной компанией/Застройщиком в полном объеме.
33. В случае недостаточности средств Застройщика для возмещения средств (затрат) Единого оператора по завершению строительства многоквартирного жилого дома по договору о порядке погашения задолженности, Единый оператор инициирует процедуру банкротства Застройщика в соответствии с законодательством Республики Казахстан о реабилитации и банкротстве.
Глава 10. Обстоятельства непреодолимой силы
34. Стороны Договора освобождаются от ответственности за частичное или полное неисполнение обязательств по Договору, если надлежащее исполнение явилось невозможным вследствии обстоятельств непреодолимой силы.
35. Непреодолимой силой являются, включая, но не ограничиваясь следующие обстоятельства: стихийные бедствия, военные действия, акты органов государственной власти и управления, препятствующие или запрещающие исполнение для одной из Сторон условий настоящего Договора.
36. Сторона, в случае возникновения обстоятельств, влекущих невозможность исполнения обязательств по настоящему Договору, обязана не позднее трех рабочих дней после возникновения этого события, письменно известить другую Сторону с предоставлением подтверждающих документов, заверенных уполномоченным органом Республики Казахстан.
37. В случае, если обстоятельства непреодолимой силы будут длиться более 30 (тридцати) календарных дней, любая из сторон вправе расторгнуть настоящий Договор. При этом Стороны в течение 30 (тридцати) календарных дней с момента расторжения настоящего Договора обязаны произвести взаиморасчеты по фактически выполненным работам и произведенной оплате.
Глава 11. Заключительные положения
38. Все изменения и (или) дополнения к настоящему Договору действительны только в том случае, если они совершены в письменной форме, подписаны уполномоченными представителями Сторон.
39. Гарантия прекращается в случае внесения изменений в Проект, влекущих увеличение ответственности или иные неблагоприятные последствия для Единого оператора без его предварительного письменного согласия.

40. Бірыңғай оператордың кепілдік бойынша қосымша жауапкершілік қабылдаған жағдайда, Тараптар осы Шартқа қосымша келісімге қол қояды.
41. Тараптар арасында осы Шарттан туындайтын немесе оған байланысты барлық даулар мен келіспеушіліктер келіссөздер арқылы, ал келісімге қол жеткізілмеген жағдайда, Қазақстан Республикасының соттарымен шешіледі.
42. Осы Шартпен тікелей қарастырылмай қалған барлық жағдайларда Тараптар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасын басшылыққа алады.
43. Осы Шарт үлескерлердің ақшаларын тарту мақсатында Уәкілетті компаниямен тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы шарттарын жасау үшін негіз болып табылады.
12-тарау. Шарттың қолданылу мерзімі
44. Шарт Уәкілетті компания осы Шарттың 5-тармағында белгіленген мерзімдерде және көлемде кепілдік жарнасын төлеген күннен бастап күшіне енеді және Тараптар өз міндеттемелерін толық және тиісінше орындағанға дейін әрекет етеді.
45. Шарт бірдей заңдық күші бар үш данада орыс және қазақ тілдерінде, әр Тарап үшін – бір-бір данадан жасалды.
46. Осы Шарт шеңберінде Тараптар жіберетін хат-хабарлар жазбаша нысанда (фирмалық бланкте, уәкілетті тұлғалармен қол қойылған және қажетінше электрондық нұсқада) ұсынылады және осы Шартқа сәйкес оларды қарау үшін ерекше тәртіп көзделген хабарламаларды қоспағанда, Тараптар хат-хабарды қабылдаған сәттен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралады.
47. Хат-хабар:
1) Тараптардың кеңсесінің/іс жүргізушінің белгісі;
2) қабылдау туралы хабарлама алған күнінен бастап немесе хатқалтамен тиісті Тарапқа пошта немесе курьерлік байланыс арқылы төмендегі мекенжай бойынша поштаға/курьерге тапсырғаннан кейін 5 (бес) жұмыс күннен кейін тиісінше қабылдап алынған болып есептеледі:
Бірыңғай оператор үшін:
"_____________" акционерлік қоғамы
Заңды тұлға басшысының назарына
Мекенжай:
Электрондық пошта:
Құрылыс салушы/Уәкілетті компания үшін:
"______" акционерлік қоғамы/жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
Заңды тұлға басшысының назарына
Қазақстан Республикасы,
_____
Телефон: _________.
Телефакс: ____________.
Электрондық пошта: _______.
48. Кез келген Тараптың осы шарттың 13-бабында көрсетілген мекенжайы мен деректемелері өзгерген жағдайда, тиісті Тарап басқа Тарапты жазбаша хабардар етуге тиіс. Мұндай хабарлама болмаған жағдайда, осы Шартта көрсетілген мекенжай мен деректемелер бойынша жолданған хат-хабар тиісінше қабылданған болып есептеледі.
49. Тараптар ақпарттық сипаттағы хат-хабарды басқа Тарапқа факс байланысы және/немесе электрондық пошта арқылы жолдай алады.
Бұл ретте, жіберуші Тарап басқа Тарапқа хат-хабарды жібергені туралы растауы міндетті. Растау:
факс байланысы арқылы – хат-хабар мәтінін қабылдап алатын Тараптың қабылдап алуы туралы белгі қою жолымен немесе тиісті факс аппаратының үзінді жазбасы болған;
электрондық пошта арқылы – оқығаны туралы хабарлама алуы немесе электрондық хатты алғаны туралы жауапты хабарлама жіберген жағдайда тиісінше жүзеге асырылған болып саналады.

40. В случае принятия Единого оператора дополнительной ответственности по гарантии, Сторонами подписывается дополнительное соглашение к настоящему Договору.
41. Все споры и разногласия между Сторонами, возникающие из настоящего Договора или связанные с ним, разрешаются путем переговоров, а при не достижении соглашения – судами Республики Казахстан.
42. Во всем остальном, что прямо не предусмотрено настоящим Договором, Стороны руководствуются действующим законодательством Республики Казахстан.
43. Настоящий Договор является основанием для заключения Уполномоченной компанией договоров о долевом участии в жилищном строительстве с дольщиками с целью привлечения денег дольщиков.
Глава 12. Срок действия Договора
44. Договор вступает в силу с даты уплаты Уполномоченной компанией гарантийного взноса и действует до полного и надлежащего исполнения Сторонами всех обязательств.
45. Договор составлен на казахском и русском языках, в трех экземплярах, имеющих одинаковую юридическую силу. По одному экземпляру для каждой из Сторон.
46. Корреспонденция, отправляемая Сторонами в рамках настоящего Договора, предоставляется в письменной форме (на фирменном бланке, подписанная уполномоченными лицами, и по необходимости в электронной форме) и рассматривается в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней с момента получения Сторонами корреспонденции, за исключением уведомлений, для рассмотрения которых предусмотрен особый порядок в соответствии с настоящим Договором.
47. Корреспонденция считается должным образом полученной, с даты:
1) отметки канцелярии/делопроизводителя Стороны;
2) получения уведомления о получении или через 5 (пять) рабочих дней после сдачи на почту/курьеру в конверте, адресованном соответствующей Стороне по нижеуказанному адресу, когда она отправлена по почте либо курьерской связью:
Для Единого оператора:
Акционерное общество "_____________"
Вниманию:
Руководителя юридического лица
Адрес:
Электронная почта:
Для Застройщика/Уполномоченной компании:
Акционерное общество/Товарищество с ограниченной ответственностью "__________"
Вниманию:
Руководителя юридического лица
Республика Казахстан,
Телефон: _________.
Телефакс: ____________
Электронная почта: _______________
48. В случае изменения адресов и реквизитов любой из Сторон, указанных в главе 13 настоящего Договора, соответствующая Сторона письменно извещает другую Сторону. При отсутствии такого извещения корреспонденция, направленная по адресам и реквизитам, указанным в настоящем Договоре, считается надлежащим образом полученной.
49. Стороны могут направлять корреспонденцию, носящую информативный характер, посредством факсимильной связи и/или электронной почты другой Стороне.
При этом Сторона-отправитель обязана подтвердить направление корреспонденции другой Стороне. Подтверждение считается осуществленным надлежащим образом:
посредством факсимильной связи – путем приложения текста корреспонденции с отметкой принимающей Стороны о получении, либо наличия соответствующей выписки факсимильного аппарата;
по электронной почте – после получения уведомления о прочтении либо направления ответного сообщения о получении электронного письма.

13-тарау. Тараптардың заңды мекенжайы және деректемелері
50. Уәкілетті компания:
атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН)
заңды (нақты) мекенжайы:
телефон: _________.
телефакс: ____________.
Банк деректемелері:
Клиенттің сәйкестендіру коды (бұдан әрі – КСК)
Бизнес-сәйкестендіру коды (бұдан әрі – БСК)
Код
Банк:
Банктің мекенжайы:
Уәкілетті ұйымның атынан әрекет ететін Уәкілетті ұйымның басшысы немесе Уәкілетті тұлға
_________________________, ___________
Т.А.Ә. (болған жағдайда)             қолы
Мөр орны (болған жағдайда)
50. Бірыңғай оператор:
атауы, БСН
заңды (нақты) мекенжайы:
телефон: _________.
телефакс: ____________.
Банк деректемелері:
КСК
БСК
Код
Банк:
Бактың мекенжайы:
Бірыңғай оператордың атынан әрекет ететін Бірыңғай оператордың басшысы немесе Уәкілетті тұлға
_________________________, ___________
Т.А.Ә. (болған жағдайда)             қолы
Мөр орны (болған жағдайда)
51. Құрылыс салушы:
атауы, БСН
заңды (нақты) мекенжайы:
телефон: _________.
телефакс: ____________.
Банк деректемелері:
КСК
БСК
Код
Банк:
Бактың мекенжайы:
Ұйымның атынан әрекет ететін ұйымның (құрылыс салушының) басшысы немесе Уәкілетті тұлға
_________________________, ___________
Т.А.Ә. (болған жағдайда)             қолы
Мөр орны (болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика
министрлігінің тұрғын үй
құрылысына үлестік қатысу
саласындағы өзгерістер
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2016 жылғы 28 шілдедегі
№ 343 бұйрығымен
бекітілген
Тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы шарттың үлгілік нысаны
_______ қаласы                                     20___ жылғы "___"________
Бұдан әрі "Уәкілетті компания" деп аталатын __________________________ атынан ______________ негізінде әрекет ететін __________________________, және бұдан әрі "Үлескер" деп аталатын ____________________________ атынан ___________ негізінде әрекет ететін __________________________, бұдан әрі бірлесіп "Тараптар" деп аталатындар, "Тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы" 2016 жылғы 7 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) талаптарына сәйкес мына төмендегілер туралы Тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы шартты (бұдан әрі – Шарт) жасасты:
1. Шарттың мәні
1. Шарт бойынша Уәкілетті компания жобалау-сметалық құжаттамаға сәйкес _____________________ мекенжайы бойынша орналасқан көппәтерлі тұрғын үй құрылысын 20__ жылғы_____ дейінгі мерзімде аяқтауды қамтамасыз етеді және осы Шарттың үлгілік нысанына 1-қосымшаға сәйкес нысанда көппәтерлі тұрғын үйдегі үлесін беру туралы шарт бойынша пайдалануға қабылдау туралы тіркелген акті болған жағдайда 60 күнтізбелік күн ішінде Үлескерге оның үлесін осы шарттың үлгі нысанына 2-қосымшаға сәйкес үлестің сипаттамасын көрсете отырып, жалпы алаңы _____ шаршы метр тұрғын/тұрғын емес үй жайдағы үлесін береді. Көппәтерлі тұрғын үй салуға арналған алаңы ___ га жер учаскесінің Уәкілетті компанияға тиесілігі мынадай құжаттармен расталады (қажеттісін таңдау):
____жылғы "____" _______ № ____ жер учаскесіне жеке меншік құқығы актісі, немесе
____жылғы "____" _______ № ____ жер учаскесіне тұрақты жер пайдалану құқығына
акті, жер учаскесін беру туралы жергілікті атқарушы органның ____жылғы "____"
_______ № ____ қаулысы, жеке меншік немесе жер пайдалану құқығымен жер
учаскесін сатып алу-сату туралы ____жылғы "____" _______ № ____ шарт.

Глава 13. Юридические адреса и банковские реквизиты Сторон
50. Уполномоченная компания:
Наименование, бизнес-идентификационный номер (далее – БИН)
Юридический (фактический) адрес:
Телефон: _________.
Телефакс: ____________.
Банковские реквизиты:
идентификационный код клиента (далее – ИКК)
бизнес-идентификационный код (далее – БИК)
Код
Банк:
Адрес Банка:
Руководитель Уполномоченной компании или Уполномоченное лицо, действующее от имени Уполномоченной компании
____________________________________________________, ___________
ФИО (при наличии)                         подпись
Место печати (при наличии)
48. Единый оператор:
Наименование, БИН
Юридический (фактический) адрес:
Телефон: ______________________.
Телефакс: ______________________.
Банковские реквизиты:
ИКК
БИК
Код
Банк:
Адрес Банка:
Руководитель Единого оператора или Уполномоченное лицо, действующее от имени Единого оператора
____________________________________________________, ___________
ФИО (при наличии)                   подпись
Место печати (при наличии)
49. Застройщик:
Наименование, БИН
Юридический (фактический) адрес:
Телефон: _________________________
Телефакс: ________________________
Банковские реквизиты:
ИКК
БИК
Код
Банк:
Адрес Банка:
Руководитель организации (Застройщик) или Уполномоченное лицо, действующее от имени организации
________________________________________________________, ___________
ФИО (при наличии)                               подпись
Место печати (при наличии)
Приложение 2 к Перечню
некоторых приказов
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан в сфере
долевого участия в жилищном
строительстве, в которые
вносятся изменения
Утверждена приказом Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 28 июля 2016 года № 345
Типовая форма договора о долевом участии в жилищном строительстве
город____ "___" ____ 20__ года
_______________________________________________________________ именуемое в дальнейшем "Уполномоченная компания", в лице ____________________________, действующего на основании ____________________________________________________________________, именуемое в дальнейшем "Дольщик", в лице ___________________________, действующего на основании ________________, далее совместно именуемые "Стороны", в соответствии с Законом Республики Казахстан от 7 апреля 2016 года "О долевом участии в жилищном строительстве" (далее – Закон) заключили настоящий договор о долевом участии в жилищном строительстве (далее – Договор) о нижеследующем:
1. Предмет Договора
1. По Договору Уполномоченная компания в соответствии с проектно-сметной документацией в срок до ___________ 20____ года обеспечивает строительство многоквартирного жилого дома, по адресу _____________________ и при наличии зарегистрированного акта приемки в эксплуатацию в течение 60 календарных дней передает по Договору о передаче доли в многоквартирном жилом доме по форме, согласно приложению 1 к настоящей типовой форме договора, Дольщику его долю – жилое/нежилое помещение общей площадью ___ квадратных метров с указанием характеристики доли, согласно приложению 2 к настоящей типовой форме договора. Принадлежность земельного участка, площадью ___ га, предназначенного для строительства многоквартирного жилого дома, Уполномоченной компании подтверждается следующими документами (выбрать нужное):
акт на право частной собственности на земельный участок № _______ от ________, или акт на право постоянного землепользования на земельный участок № -______ от ________, постановление местного исполнительного органа о предоставлении земельного участка ______№______ от _______ г., договор купли-продажи земельного участка на праве собственности или землепользования № _____ от __________.

2. Үлескер Уәкілетті компанияның осы Шарттың 5, 6-тармақтарына сәйкес мөлшерде және тәртіппен, Шарттың 39-тармағында көрсетілген банк шотына ақша салады және тіркелген көппәтерлі тұрғын үйдегі пайдалануға қабылдау актісі болған жағдайда көппәтерлі тұрғын үйдегі үлесін алады.
3. Осы Шартты Уәкілетті компания заңнамада белгіленген тәртіппен тіркелген көппәтерлі тұрғын үйді пайдалануға қабылдау актісін алғанға дейін жасасады.
4. Уәкілетті компания мен Үлескер арасында осы Шартты жасау үшін құрылысты ұйымдастырудың әдісіне байланысты мына негіздемелердің бірі негіздеме болып табылады:
1) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органының (бұдан әрі - жергілікті атқарушы орган) тұрғын үй құрылысына үлескерлердің ақшасын тартуға берілген рұқсаттың болуы;
2) тұрғын үй құрылысының Бірыңғай операторына кепілдік беру туралы шарттың болуы.
2. Шарттың құны және есеп айырысу тәртібі
5. Үлескер үлестік қатысу ретінде Уәкілетті компанияның банк шотына тұрғын үйдің жалпы алаңының 1 шаршы метрі үшін ____ (сомасы жазумен) теңге есебіне сүйене отырып, ____ (сомасы жазумен) теңге сомасында және/немесе ____ (сомасы жазумен) теңге есебіне көлік қою орнына ақша салады.
6. Үлескер "Үлескердің көппәтерлі тұрғын үйдегі үлесіне төлем кестесі" деген осы Шартқа 3-қосымшада белгіленген мөлшерде және мерзімде ақша салады.
7. Осы Шарттың 1-тармағында көрсетілген көппәтерлі тұрғын үйді салу мақсатында Үлескердің ақшасын тарту үшін Үлескер ақшаны осы Шарттың 38-тармағында көрсетілген Уәкілетті компанияның банк шотына аударуды жүзеге асырады. Уәкілетті компанияға Үлескердің ақшасын өзге банк шоттарына тартуға жол берілмейді.
8. Шарттың құны бекітілген болып табылады және ұлғаюға жатпайды.
3. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
9. Уәкілетті компания:
1) Шартқа қол қойылғанға дейін Үлескерге Тұрғын үй құрылысының бірыңғай операторымен жасасқан тұрғын үй құрылысына кепілдік беру туралы шартпен немесе жергілікті атқарушы органның тұрғын үй құрылысына үлескерлердің ақшасын тартуға берілген рұқсатпен таныстыруға;
2) Заң талаптарына сәйкес құрылысты аяқтау және көппәтерлі тұрғын үйдегі үлестерін беру үшін құрылыс жұмыстары мен басқа шығыстардың төлемін қамтамасыз етуге;
3) көппәтерлі тұрғын үйдің құрылыс барысына сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы заңнамаға сәйкес техникалық қадағалауды жүзеге асыруды қамтамасыз етуге;

2. Дольщик вносит деньги на банковский счет Уполномоченной компании, указанный в пункте 39 настоящего Договора, в размере и порядке, согласно пунктам 5 и 6 настоящего Договора, и принимает долю в многоквартирном жилом доме при наличии зарегистрированного в установленном законодательством порядке акта приемки в эксплуатацию многоквартирного жилого дома.
3. Настоящий Договор заключается до получения уполномоченной компанией зарегистрированного в установленном законодательством порядке акта приемки в эксплуатацию многоквартирном жилом доме.
4. Основанием для заключения Уполномоченной компанией и Дольщиком настоящего Договора в зависимости от способа организации строительства является одно из следующих оснований:
1) наличие разрешения местного исполнительного органа областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения (далее – местный исполнительный орган) на привлечение денег Дольщиков;
2) наличие договора о предоставлении гарантии Единого оператора жилищного строительства.
2. Стоимость Договора и порядок расчетов
5. Дольщик вносит в качестве долевого участия деньги на банковский счет Уполномоченной компании в сумме ____ (сумма прописью) тенге, исходя из расчета ____ (сумма прописью) тенге за 1 квадратный метр общей площади жилого/нежилого помещения и/или из расчета _________ (сумма прописью) за парковочное место.
6. Дольщик вносит деньги в размере и в сроки, определенные в приложении 3 "График оплаты Дольщиком доли в многоквартирном жилом доме" к настоящему Договору.
7. Для привлечения денег Дольщика с целью строительства многоквартирного жилого дома, указанного в пункте 1 настоящего Договора, Дольщик производит зачисление денег на банковский счет Уполномоченной компании, указанный в пункте 38 настоящего договора. Привлечение Уполномоченной компанией денег Дольщика на иные банковские счета не допускается.
8. Стоимость Договора является фиксированной и увеличению не подлежит.
3. Права и обязанности Сторон
9. Уполномоченная компания обязуется:
1) до подписания Договора представить на ознакомление Дольщику договор о предоставлении гарантии жилищного строительства, заключенный с Единым оператором жилищного строительства или разрешение, выданное местным исполнительным органом на привлечение денег Дольщиков;
2) обеспечить оплату строительных работ и других расходов для завершения строительства и передачу доли в многоквартирном жилом доме в соответствии с требованиями Закона;
3) обеспечить осуществление технического надзора за ходом строительства многоквартирного жилого дома в соответствии с законодательством в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;

4) Заңда белгіленген тәртіппен жеке және заңды тұлғаларға көппәтерлі тұрғын үй құрылысының барысы туралы ақпарат беруге;
5) Тараптар Шартқа (оған енгізілетін өзгерістерге және (немесе) толықтыруларға) қол қойған күнінен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей, белгіленген тәртіппен есепке қою үшін барлық қажетті құжаттарды көппәтерлі тұрғын үйдің орналасқан жер бойынша жергілікті атқарушы органға ұсынуға;
6) Шартты жергілікті атқарушы органда есепке қойғаннан кейін Шарттың есеп жазбасы туралы үзіндіні, осы Шарттың 40-тармағында Үлескер көрсеткен мекенжай бойынша, поштамен жіберу арқылы немесе жеке қолына қолхат табыстау арқылы Үлескерге беруге;
7) Шартта белгіленген мерзімде көппәтерлі тұрғын үйді салуды, оны пайдалануға қабылдауды, Үлескерге көппәтерлі тұрғын үйдегі үлесін беруді қамтамасыз етуге;
8) Шарттың 4-қосымшасына сәйкес көппәтерлі тұрғын үйдегі үлесті тапсыру актісінде Үлескер көрсеткен кемшіліктерді жоюды қамтамасыз етуге;
9) жобалау-сметалық құжаттамада көрсетілген көппәтерлі тұрғын үйді көрсеткіштерінің кепілдік мерзімі ішінде сақталуын қамтамасыз етуге;
10) осы Шарт бойынша Үлескер өзінің үлесінің құнын төлеу бойынша міндеттемесін орындамаған немесе тиісінше орындамаған жағдайда, Үлескерді пошта арқылы кезекті төлемнің төленбегендігі туралы хабардар етуге міндеттеледі. Мұндай хабарлама тізімдемемен қоса тапсырысты хат арқылы немесе Үлескерге жеке қолына қолхат табыстау арқылы жүзеге асырылады.
Үлескердің шарттық міндеттемелерді орындаудан бас тартқан фактісін тану үшін жалпы мерзімі кемінде үш ай төлемнің (төлемдердің) төленбегені туралы кемінде үш хабарламаның болуын анықтау қажет.
10. Уәкілетті компания:
1) Заңның 16-бабының 5-тармағында көзделген жағдайда:
кейіннен талап ету құқығын басқаға беруді ресімдеуде жәрдем көрсете отырып (бұрынғы үлескерге енгізілген ақшаларын қайтара отырып), үшінші тұлғадан осындай үлесті төлеуге арналған қаржыландыруды (ақшаларды) қабылдап алуға;
шартты бұзуға және үлесті үшінші тұлғаға өткізуге және сатудан түскен ақшаны көппәтерлі тұрғын үйді пайдалануға қабылдап алған күннен бастап үш ай ішінде Үлескерге өткізуден түскен ақшаны қайтарып беруге не бұрынғы Үлескер осы ақша үшін жүгінгенге дейін оның банктік шотта сақталуын қамтамасыз етуге;
Үлескер белгіленген мерзімде үлесті қабылдаудан бас тартқан кезде, көппәтерлі тұрғын үйдегі үлесті беру туралы Шартта көзделген күннен бастап бір ай өткеннен кейін наразылық болмаған жағдайда Үлескерді көппәтерлі тұрғын үйдегі үлесті мәжбүрлеп қабылдау туралы сотқа жүгінуге не Шартты бұзуға және үлесті үшінші тұлғаға өткізуге және үлес өткізілген сәтінен бастап үш айдың ішінде Үлескерге оның көппәтерлі тұрғын үйдегі сатып алған үлесі үшін енгізген сомасына тең соманы Үлескерге қайтаруға;

4) предоставлять информацию физическим и юридическим лицам о ходе строительства многоквартирного жилого дома в порядке установленном Законом;
5) не позднее пяти рабочих дней со дня подписания Сторонами Договора (вносимых в него изменений и (или) дополнений) представить документы в местный исполнительный орган по местонахождению многоквартирного жилого дома для постановки на учет Договора (вносимых в него изменений и (или) дополнений) в установленном порядке;
6) представить Дольщику выписку об учетной записи Договора после постановки его на учет в местном исполнительном органе, путем направления по почте, по адресу указанному Дольщиком в пункте 40 настоящего Договора или вручается Дольщику лично под расписку;
7) обеспечить строительство многоквартирного жилого дома в установленный Договором срок, приемку его в эксплуатацию, передачу Дольщику его доли в многоквартирном жилом доме;
8) обеспечить устранение нарушений, указанных Дольщиком в передаточном акте доли в многоквартирном жилом доме по форме, согласно приложению 4 настоящего Договора;
9) обеспечить сохранение в течение гарантийного срока показателей многоквартирного жилого дома, указанных в проектно-сметной документации и Договоре;
10) уведомить по почте Дольщика о неуплате очередного платежа в случае неисполнения или ненадлежащего исполнения Дольщиком обязательства по уплате стоимости доли по настоящему Договору. Такое уведомление осуществляется заказным письмом с описью вложения или вручается Дольщику лично под расписку.
Для признания факта отказа Дольщиком от исполнения договорных обязательств необходимо установление наличия не менее трех уведомлений о неуплате платежа (платежей) с общим сроком просрочки платежа (платежей) не менее трех месяцев.
10. Уполномоченная компания вправе:
1) в случае, предусмотренном пунктом 5 статьи 16 Закона:
принять финансирование (деньги) от третьего лица на оплату такой доли с последующим оказанием содействия в оформлении уступки права требования (с возвратом прежнему Дольщику внесенных денег);
расторгнуть Договор и реализовать долю третьему лицу и в течение трех месяцев со дня приемки многоквартирного жилого дома в эксплуатацию возвратить Дольщику вырученные от продажи денег, либо обеспечить их хранение на банковском счете до обращения прежнего Дольщика за ними;
при уклонении (отказа) Дольщика от принятия доли в установленный срок, в случае отсутствия претензий, по истечению месяца со дня, предусмотренного Договором для передачи доли в многоквартирном жилом доме, обратиться в суд о понуждении Дольщика принять долю в многоквартирном жилом доме либо расторгнуть Договор и реализовать долю третьему лицу и в течение трех месяцев с момента реализации доли возвратить Дольщику сумму равную сумме вносимой Дольщиком за приобретаемую им долю в многоквартирном жилом доме;

2) Үлескерден әрбір кешіктірілген күн үшін осы Шарттың талаптарына сәйкес төленуге тиісті сомадан 0,1 % мөлшерінде тұрақсыздық айыбын (өсімпұлды) қолданумен бірге кейінгі үш ай өткеннен кейін 6-тармақта көзделген талаптарды оның бұзуы жағдайында Уәкілетті компанияның банк шотына енгізу жолымен төлемді қабылдап алуға;
3) салынған көппәтерлі тұрғын үйді пайдалануға қабылдау актісіне қол қойылғаннан кейін Үлескерге үлесті беру туралы міндеттемені мерзімінен бұрын орындауға құқылы.
11. Үлескер:
1) осы Шарттың талаптарын уақытында орындауға;
2) Уәкілетті компанияның банк шотына Шарттың 5, 6-тармақтарында көзделген мөлшерде және тәртіппен ақша салуға;
3) көппәтерлі тұрғын үйді пайдалануға қабылдау туралы тіркелген акті болған кезде Үлескер Уәкілетті компаниядан хабарлама алған кезден бастап күнтізбелік отыз күн ішінде көппәтерлі тұрғын үйдегі үлесін беру туралы шартқа қол қоя отырып, көппәтерлі тұрғын үйдегі үлесін қабылдауға;
4) нақты мекенжайы және (немесе) басқа да дербес деректері өзгерген жағдайда, бұл туралы Уәкілетті компанияны күнтізбелік отыз күн ішінде жазбаша хабардар етуге;
5) техникалық паспортты жасауға және Үлескердің үлеске меншік құқығын тіркеуге байланысты шығыстардың төлемін жүргізуге;
6) осы Шарттың 11-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген мерзім өткен күнінен бастап тиісті коммуналдық ұйымдармен шарттар жасасқанға дейін Үлескер пайдаланған жылу/су/энергия ресурстарының тұтынған санын, кәріз, қоқыс шығару және көппәтерлі тұрғын үйді күтіп-ұстау бойынша көрсетілген қызметтерді өтеу бойынша Уәкілетті компанияның шығындарын өтеуге;
7) көппәтерлі тұрғын үйдегі үлесін беру туралы Шартқа қол қойылған күнінен бастап, Үлескер оған меншік құқығын уәкілетті органда 30 күнтізбелік күн ішінде Қазақстан Республикасының әділет органдарында тіркеуге;
8) Үлескер өз үлесінің меншік құқығын тіркегенге дейін қайта жоспарлауды (реконструкциялауды, қайта жабдықтауды) жүргізбеуге міндеттенеді.
12. Үлескер:
1) Уәкілетті органнан Заңның 22-бабында айқындалған ақпаратты алуға;
2) Уәкілетті компаниядан Шарт талаптарының тиісінше орындалуын талап етуге;
3) Уәкілетті компания Заңның 22-бабында көзделген толық және дәйекті ақпаратты ұсынбаған жағдайда, Шартты жарамсыз деп тану туралы талап-арызбен сотқа жүгінуге;
4) Үлескердің тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы шарт бойынша ол шарттың бағасын төлегеннен кейін немесе бір мезгілде, Уәкілетті компания келіскен жағдайда, Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес борышын қолма-қол емес тәртіппен жаңа Үлескерге аударғаннан кейін ғана талап ету құқығын беруге;

2) принять оплату от Дольщика в случае нарушения им условий, предусмотренных в пункте 6 после истечения трех последующих месяцев с применением неустойки (пени) в размере 0,1 % от суммы, подлежащей уплате Дольщиком согласно условиям настоящего Договора за каждый день просрочки путем внесения на банковский счет Уполномоченной компании;
3) после подписания акта приемки построенного многоквартирного жилого дома в эксплуатацию досрочно исполнить обязательства по передаче доли Дольщику.
11. Дольщик обязуется:
1) своевременно исполнять условия настоящего Договора;
2) внести деньги на банковский счет Уполномоченной компании в размере и порядке, предусмотренных пунктами 5 и 6 настоящего Договора;
3) принять долю в многоквартирном жилом доме, при наличии зарегистрированного акта приемки многоквартирного жилого дома в эксплуатацию, в течение тридцати календарных дней с момента получения Дольщиком уведомления от Уполномоченной компании с подписанием договора о передаче доли в жилом здании;
4) в случае изменения фактического адреса и (или) других персональных данных, письменно уведомить Уполномоченную компанию об этом в течение тридцати календарных дней;
5) произвести оплату расходов, связанных с изготовлением технического паспорта и регистрацией права собственности Дольщика на долю;
6) со дня истечения срока, указанного в подпункте 3) пункта 11 настоящего Договора, возмещать затраты Уполномоченной компании за потребляемое Дольщиком количество тепло/водо/энергоресурсов, канализации, вывоза мусора и возмещение услуг по содержанию многоквартирного жилого дома до заключения договоров с соответствующими коммунальными организациями;
7) со дня подписания Договора передачи доли в многоквартирном жилом доме Дольщик зарегистрирует право собственности на нее в органах юстиции Республики Казахстан в течение 30 календарных дней;
8) не проводить перепланировку (реконструкцию, переоборудование) своей доли до регистрации права собственности Дольщика.
12. Дольщик вправе:
1) получить информацию от Уполномоченной компании, определенную статьей 22 Закона;
2) требовать надлежащего исполнения от Уполномоченной компании условий настоящего Договора;
3) обратиться в суд с иском о признании Договора недействительным в случае предоставления Уполномоченной компанией неполной и недостоверной информации, предусмотренной статьей 22 Закона;
4) уступить право требования по Договору о долевом участии в жилищном строительстве только после уплаты им цены договора или одновременно в случае согласия Уполномоченной компании с переводом долга на нового Дольщика в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан в безналичном порядке;

5) жұмыс нәтижелерін қабылдап алу кезінде жобалау-сметалық құжаттамадан және Шарттан ауытқуларды анықтаған жағдайда, Уәкілетті компаниядан тараптармен келісілген мерзімде анықталған кемшіліктерді жоюды талап етуге құқылы.
4. Үлесті қабылдау-беру тәртібі
13. Үлескер үлесті төлеу бойынша міндеттемелерді орындаған жағдайда көппәтерлі тұрғын үйдегі Үлескердің үлесін беруді көппәтерлі тұрғын үйді пайдалануға қабылдау туралы тіркелген актісіне қол қойылғаннан және үлескермен өткізу актісінде көрсетілген кемшіліктер жойылғаннан кейін Уәкілетті компания жүзеге асырады. Уәкілетті компания Үлескерге үлесін беру мерзімін Шарт талаптарында көзделген төлемдерді Үлескердің кешіктіруінің жалпы мерзіміне ұзартуы мүмкін.
14. Уәкілетті компания Үлескерге Шарт бойынша көппәтерлі тұрғын үй құрылысының аяқталуы және үлесті беруге дайын екендігі туралы хат жолдайды, сондай-ақ, Үлескерді үлесін қабылдап алу қажеттігі туралы және осы Шарттың 10-тармағының 1) тармақшасында көзделген Үлескердің әрекетсіздігінің салдары туралы ескертеді. Хат пошта арқылы тізілімі қоса берілген тапсырысты хатпен жіберілуі немесе Үлескердің жеке қолына қолхат арқылы табысталуы тиіс.
15. Уәкілетті компанияның көппәтерлі тұрғын үй құрылысының аяқталғаны туралы және көппәтерлі тұрғын үйдегі үлестің беруге дайын екендігі туралы жазбаша хабарламасын алған Үлескер тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы шартта көзделген мерзімде немесе, егер мұндай мерзім белгіленбеген болса, көрсетілген хабарламаны алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде оны қабылдауға кіріседі.
16. Уәкілетті компанияның Үлескерге үлесті беруі көппәтерлі тұрғын үйдегі үлесті беру туралы шартқа қол қою арқылы жүзеге асырылады.
17. Шарттың талаптарына сәйкес салынған көппәтерлі тұрғын үйге кепілдікті мерзім тұрғын ғимарат пайдалануға қабылданған күннен бастап екі жылдан кем болмайды.
5. Еңсерілмейтін күш жағдайлары
18. Еңсерілмес күш жағдайлары Уәкілетті компанияның, Үлескердің тарапынан бақылауға бағынбайтын және Тараптарға осы Шарт бойынша міндеттемелерін орындауға мүмкіндік бермейтін оқиғаны білдіреді.
19. Еңсерілмес күш жағдайлары мынадай: әскери қимылдар, табиғи және дүлей зілзалалар, індет, карантин сияқты оқиғаларды қамтиды (бірақ шектелмейді).
20. Осы Шарттың 18-тармағында көрсетілген жағдайлар, егер оларды тиісті мемлекеттік органдар және өзге ұйымдар тиісті түрде растаса, заңды болады.
21. Еңсерілмес күш жағдайларына:

5) при обнаружении во время приемки результатов работы отступления в ней от проектно-сметной документации и Договора потребовать от Уполномоченной компании в согласованный сторонами срок устранения выявленных недостатков.
4. Порядок приема-передачи доли
13. При условии выполнения Дольщиком обязательств по оплате доли, передача Дольщику доли в многоквартирном жилом доме осуществляется Уполномоченной компанией после подписания акта приемки построенного многоквартирного жилого дома в эксплуатацию и устранения недостатков указанных дольщиком в передаточном акте. Срок передачи Дольщику доли может быть продлен Уполномоченной компанией на общий срок задержки Дольщиком платежей, предусмотренных условиями Договора.
14. Уполномоченная компания направляет Дольщику письмо о завершении строительства многоквартирного жилого дома по Договору и о готовности доли к передаче, а также предупреждает Дольщика о необходимости принятия доли и о последствиях бездействия Дольщика, предусмотренных подпунктом 1) пункта 10 настоящего Договора. Письмо направляется по почте заказным письмом с описью вложения и уведомлением о получении адресатом почтового отправления или вручается Дольщику лично под расписку.
15. Дольщик, получивший письменное уведомление уполномоченной компании о завершении строительства многоквартирного жилого дома и готовности доли в многоквартирном жилом доме к передаче, приступает к ее принятию в предусмотренный договором о долевом участии в жилищном строительстве срок или, если такой срок не установлен, в течение десяти рабочих дней со дня получения указанного уведомления.
16. Передача доли Уполномоченной компанией Дольщику осуществляется с подписанием договора о передаче доли в многоквартирном жилом доме.
17. Гарантийный срок на многоквартирный жилой дом, построенное в соответствии с условиями Договора, составляет не менее двух лет со дня приемки многоквартирного жилого дома в эксплуатацию.
5. Обстоятельства непреодолимой силы
18. Обстоятельство непреодолимой силы означает событие, не подвластное контролю со стороны Уполномоченной компании, Дольщика, и делает невозможным выполнение Сторонами обязательств по настоящему Договору.
19. Обстоятельства непреодолимой силы включают в себя (но, не ограничиваются) такие события как: военные действия, природные и стихийные бедствия, эпидемия, карантин.
20. Обстоятельства, указанные в пункте 18 настоящего Договора, правомочны, если они должным образом подтверждены соответствующими государственными органами и иными организациями.
21. К обстоятельствам непреодолимой силы не относятся:

1) Уәкілетті компанияның, Үлескердің қасақана және байқамай істеген әрекеттерінен туындаған оқиғалар;
2) осы Шарт бойынша өз міндеттемелерін адал орындап жатқан Тарап алдын алуға немесе еңсеруге болатын оқиғалар;
3) Үлескерде ақшаның болмауы немесе оның төледі жүзеге асырылмауы жатпайды;
4) Еңсерілмейтін күш жағдайлары нәтижесiнде осы Шарт бойынша өз мiндеттемелерiн орындауда кедергiге ұшыраған тарап еңсерілмейтін күш жағдайлары басталғаннан бастап 5 жұмыс күнi iшiнде еңсерілмейтін күш жағдайлары туындағаны туралы басқа Тараптарды жазбаша хабардар етедi.
22. Тараптардың осы Шарт бойынша өз мiндеттемелерiн орындамауы, егер бұл форс-мажордың салдары болып табылса, форс-мажор жағдаяттарының әсерiне ұшыраған тараптың осындай салдарларды жою үшiн барлық қажеттi шараларды қабылдауы шартымен, осы Шартты бұзу немесе одан бас тарту ретiнде қаралмайды.
23. Еңсерілмейтін күш жағдайлары тоқтағаннан кейiн үш жұмыс күнiнiң iшiнде зардап шеккен тарап еңсерілмейтін күш жағдайлары тоқтағаны туралы екiншi тарапқа хабарлайды және осы Шарт бойынша өзiнiң мiндеттемелерiн жүзеге асыруды жалғастырады. Бұл ретте осы Шарт бойынша мiндеттемелердi орындау мерзiмi Еңсерілмейтін күш жағдайлары әсер еткен уақытқа мөлшерлес ұзартылады.
6. Тараптардың жауапкершілігі
24. Үлескер көппәтерлі тұрғын үй құрылысын жүзеге асыру кезінде Уәкілетті компанияның қаржылық және өзге де тәуекелдері үшін жауапкершілікте болмайды.
25. Уәкілетті компания құрылыстың барысы мен сапасына бақылауды қамтамасыз ету бойынша жауапкершілік етеді.
26. Уәкілетті компания көппәтерлі тұрғын үй құрылысы үшін салынған ақшаға иелік етеді және Қазақстан Республикасының заңнамасы мен Шартта көзделген:
1) Үлескерлердің ақшасын мақсатына сай және уақытылы пайдалану;
2) объектіні салу кезінде нормативтік-техникалық құжаттардың талаптарының сақталуы;
3) қолдаланылатын құрылыс материалдарының, конструкциялардың сапасы және құрылыс-монтаж жұмыстарын жүргізу;
4) объектіні пайдалануға беру мерзімдері;
5) Үлескерге оның үлесін беруі үшін жауапты болады.
27. Уәкілетті компания мердігерге (бас мердігерге) біліктілік талаптарын қою арқылы оны таңдағаны үшін жауапты болады.
28. Үлескер Шарттың 5, 6-тармақтарын орындамауы салдарынан болған бұзушылықты қоспағанда, Уәкілетті компания Үлескерге көппәтерлі тұрғын үйдегі үлесін (тұрғын немесе тұрғын емес үй жайды) беру мерзімін бұзған жағдайда, Уәкілетті компания Заңның 19-бабының 11-тармағында және 37-бабының 3-тармағының 1) тармақшасында көзделген жағдайларды қоспағанда, Үлескерге әрбір кешіктірілген күн үшін Үлескердің Шарт бойынша төлеген сомасынан 0,1 % мөлшерінде тұрақсыздық айыбын (өсімпұл) төлейді. Тұрғын үй құрылысының бірыңғай операторы ұсынған кепілдік бойынша кепілдік беру жағдайы пайда болғанда, өсімпұлды есептеу тоқтатылады.

1) события, вызванные умышленными и неосторожными действиями Уполномоченной компании, Дольщика;
2) события, которые сторона, добросовестно выполняющая свои обязательства по настоящему Договору, могла предвидеть и преодолеть;
3) отсутствие денег у Дольщика или неосуществление им оплаты;
4) В течение 5 рабочих дней с начала обстоятельств непреодолимой силы Сторона, встречающая помехи в результате обстоятельств непреодолимой силы в исполнении своих обязательств по настоящему Договору, письменно уведомляет другую Сторону о возникновении обстоятельств непреодолимой силы.
22. Невыполнение Стороной своих обязательств по настоящему Договору не рассматривается как нарушение или отступление от настоящего Договора, если это является следствием обстоятельств непреодолимой силы, при условии, что Сторона, подвергшаяся воздействию обстоятельств непреодолимой силы, предприняла все необходимые меры для устранения таких последствий.
23. В течение трех рабочих дней после прекращения форс-мажора, пострадавшая Сторона письменно уведомляет другую Сторону о прекращении обстоятельств непреодолимой силы и возобновляет осуществление своих обязательств по настоящему Договору. При этом срок исполнения обязательств по настоящему Договору продлевается соразмерно времени воздействия обстоятельств непреодолимой силы.
6. Ответственность Сторон
24. Дольщик не несет ответственности за финансовые и прочие риски Уполномоченной компании при осуществлении строительства многоквартирного жилого дома.
25. Уполномоченная компания несет ответственность по обеспечению контроля за ходом и качеством строительства.
26. Уполномоченная компания распоряжается внесенными для строительства многоквартирного жилого дома деньгами и несет ответственность, предусмотренную законодательством Республики Казахстан и Договором, за:
1) целевое и своевременное использование денег Дольщика;
2) соблюдение требований нормативно-технических документов при строительстве объекта;
3) качество используемых строительных материалов, конструкций, оборудования и ведение строительно-монтажных работ;
4) сроки сдачи объекта в эксплуатацию;
5) передачу Дольщику его доли.
27. Уполномоченная компания несет ответственность за выбор подрядчика (генерального подрядчика) посредством предъявления квалификационных требований.
28. В случае нарушения Уполномоченной компанией срока передачи Дольщику его доли (квартиры или нежилого помещения) в многоквартирном жилом доме, за исключением, когда нарушение произошло вследствие неисполнения Дольщиком пунктов 5 и 6 Договора, Уполномоченная компания уплачивает Дольщику неустойку (пеню) в размере 0,1% от суммы, уплаченной Дольщиком по Договору за каждый день просрочки за исключением случаев, предусмотренных пунктом 11 статьи 19 и подпунктом 1) пункта 3 статьи 37 Закона. В случае наступления гарантийного случая по гарантии, предоставленной Единым оператором жилищного строительства, начисление пени приостанавливается.

29. Уәкілетті компания үлес алаңының азаюы/ұлғаюына әкеп соққан жобалау-сметалық құжаттамадан және Шарттан ауытқулар үшін жауапты болады.
Бұл ретте, үлес алаңының кемінде 3%-ға азаюы/ұлғаюы жобалау-сметалық құжаттамадан және Шарттан ауытқушылық болып табылмайды.
30. Үлескер Шарттың 5 және 6-тармақтарында көзделген мөлшерде және тәртіппен Уәкілетті компанияның банк шотына ақша енгізу мерзімін бұзған жағдайда, Үлескер Уәкілетті компанияға Шарттың талаптарына сәйкес Уәкілетті компанияның банк шотына енгізу арқылы Үлескер төлеуге тиіс соманың 0,1 %-ы мөлшерінде әрбір кешіктірілген күн үшін тұрақсыздық айыбын (өсімпұл) төлейді.
7. Қосымша ережелер
31. Осы Шарт салынып жатқан тұрғын ғимараты орналасқан жер бойынша жергілікті атқарушы органда есепке алынған кезден бастап Тараптар арасында жасалған болып саналады.
32. Шарт жасалғаннан кейін Тараптардың келісімі бойынша оған қосымша келісім жасасу арқылы міндетті түрде белгіленген тәртіппен қосымша келісімді есепке қойып, оған өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілуі мүмкін.
Тараптар осы Шартты жасасқан кезде Шартқа қолданыстағы заңнамаға қайшы келмейтін өзге ережелер енгізілуі мүмкін.
33. Үлескердің міндеттемелері Шартқа сәйкес ақша толық көлемде төленгеннен кейін және көппәтерлі тұрғын үйдегі үлес қабылданғаннан кейін орындалған болып саналады.
34. Үлескерге үлесін беру бойынша Уәкілетті компанияның міндеттемелері көппәтерлі тұрғын үйді пайдалануға қабылдап алған және Тараптармен Үлескерге көппәтерлі тұрғын үйдегі тиісті үлесін беру шартына қол қойылған сәттен бастап орындалған болып саналады. Үлескер үлесті алудан жалтарған жағдайда, Уәкілетті компанияның міндеттемелері осы Шарттың 10-тармағының 1) тармақшасында көзделген шаралар жүзеге асырылған сәттен бастап орындалған болып саналады.
35. Құрылыс сапасы бөлігінде Уәкілетті компания мен мердігердің (бас мердігердің) міндеттемелері кепілдік мерзімі өткеннен кейін және кепілдік мерзімі ішінде пайда болған жобалау-сметалық құжаттамада және Шартта көрсетілген көппәтерлі тұрғын үй құрылысының сапалық көрсеткіштерінің сәйкестігін бұзушылықтарды жою бойынша міндеттемелерін орындағаннан кейін орындалған болып есептеледі.
36. Тұрғызылған көппәтерлі тұрғын үйдегі үлестің кездейсоқ жойылу немесе кездейсоқ зақымдану тәуекелін оны Үлескерге нақты бергенге дейін осы Шарттың 10-тармағының 1) тармақшасында белгіленген жағдайды қоспағанда, Уәкілетті компания көтереді. Көппәтерлі тұрғын үйдегі үлесті нақты бергеннен кейін кездейсоқ жойылу немесе кездейсоқ зақымдану тәуекелі Үлескерге өтеді.

29. Уполномоченная компания несет ответственность за отступление от проектно-сметной документации и Договора, выразившиеся в уменьшении/увеличении площади доли.
При этом отступлением от проектно-сметной документации и Договора не является уменьшении/увеличении площади доли на менее чем 3 %.
30. В случае нарушения Дольщиком срока внесения денег на банковский счет Уполномоченной компании в размере и порядке, предусмотренными пунктами 5 и 6 Договора, Дольщик уплачивает Уполномоченной компании неустойку (пеню) в размере 0,1% от суммы, подлежащей уплате Дольщиком согласно условиям Договора, за каждый день просрочки путем внесения на банковский счет Уполномоченной компании.
7. Дополнительные положения
31. Настоящий Договор считается заключенным между Сторонами с момента его учета в местном исполнительном органе по местонахождению строящегося многоквартирного жилого дома.
32. В Договор после его заключения по согласию Сторон могут быть внесены изменения и (или) дополнения путем заключения дополнительного соглашения с обязательной постановкой дополнительного соглашения на учет в установленном порядке.
При заключении настоящего договора Сторонами в Договор могут быть включены иные положения не противоречащие действующему законодательству.
33. Обязательства Дольщика считаются исполненными с момента оплаты в полном объеме стоимости доли и принятия доли в многоквартирном жилом доме в соответствии с Договором.
34. Обязательства Уполномоченной компании по передаче доли в многоквартирном жилом доме Дольщику считаются исполненными с момента приемки в эксплуатацию многоквартирного жилого дома и подписания Сторонами договора о передаче Дольщику доли в многоквартирном жилом доме. В случае уклонения Дольщика от принятия доли обязательства Уполномоченной компании считаются исполненными с момента реализации мер, предусмотренных подпунктом 1) пункта 10 настоящего Договора.
35. Обязательства Уполномоченной компании и подрядчика (генерального подрядчика) в части обязательств по качеству строительства считаются исполненными по истечении гарантийного срока и после выполнения им обязательств по устранению возникших в период гарантийного срока нарушений соответствия качественных показателей строительства многоквартирного жилого дома, указанных в проектно-сметной документации и Договоре.
36. Риск случайной гибели или случайного повреждения доли в возведенном многоквартирном жилом доме до ее фактической передачи Дольщику несет Уполномоченная компания за исключением случая определенного подпунктом 1) пункта 10 настоящего Договора. После фактической передачи доли в многоквартирном жилом доме риск случайной гибели или случайного повреждения переходит к Дольщику.

37. Шарт бірдей заңдық күші бар үш данада қазақ және орыс тілдерінде жасалды.
38. Үлестің жоспар-схамасы, қабаттылығы, сондай-ақ құрылыс объектісінің жобалау кұжаттамасына сәйкес Үлескерге берілуге тиіс көппәтерлі тұрғын үйдегі тұрғын үй-жайға қатысты сапалық сипаттамасы осы шарттың үлгілік нысанында 3-қосымшада көрсетілген.
39. Шартты орындауға байланысты туындауы мүмкін барлық даулар келіссөздер арқылы, ал келісімге қол жеткізілмеген кезде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шешіледі.
Шарт жасалғаннан кейін, егер Шартта мұндай жағдайлар мен оны өзгерту/толықтыру шарттары көзделген болса, Тараптардың келісімі бойынша оған өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілуі мүмкін.
8. Тараптардың мекенжайлары мен банкдеректемелері
40. Уәкілетті компания:
Атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН)
Заңды (нақты) мекенжайы:
Телефон: _________.
Телефакс: ____________.
Банк деректемелері:
Клиенттің сәйкестендіру коды (бұдан әрі – КСК)
Бизнес-сәйкестендіру коды (бұдан әрі – БСК)
Код
Банк:
Банктің мекенжайы:
Уәкілетті компанияның атынан әрекет ететін Уәкілетті компанияның басшысы немесе Уәкілетті тұлғасы
______________________,       ___________
Т.А.Ә. (болған жағдайда)             қолы
Мөр орны (болған жағдайда)
41. Үлескер:
Жеке тұлға үшін:
Т.А.Ә. (болған жағдайда)
Үлескердің тұлғасын куәландыратын құжаттың декетемелері:
Құжаттың №, берілген күні, қолданылу мерзімі, берген орган.
ЖСН:
Тіркелген және тұратын мекенжайы, байланыс телефоны:
Банк деректемелері:
КСК
БСК
Код
Банк:
Банктің мекенжайы:
________________________, ___________
Т.А.Ә. (болған жағдайда)             қолы
Заңды тұлға үшін:
Атауы, БСН
Заңды (нақты) мекенжайы, байланыс телефоны,
Банк деректемелері:
КСК
БСК
Банк
Код
Банктің мекенжайы:
Бірінші басшы немесе заңды тұлғаның атынан әрекет ететін уәкілетті тұлға
_________________________, ___________
Т.А.Ә. (болған жағдайда)             қолы
Мөр орны (болған жағдайда)
Тұрғын үй құрылысына
үлестік қатысу туралы
2016 жылғы 28 шілдедегі
№ 345 шарттың үлгілік
нысанына
1-қосымша
Нысан
Көппәтерлі тұрғын үйдегі үлесті беру туралы шарт
__________________                               20__ жылғы "___" _________
(Шарт жасасу орны)
Бұдан әрі "Уәкілетті компания"деп аталатын __________________________ атынан ______________ негізінде әрекет ететін __________________________, бірінші тарап, және бұдан әрі "Үлескер" деп аталатын ____________________________, екінші тарап, бұдан әрі бірлесіп "Тараптар" деп аталатындар, "Тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы" 2016 жылғы 7 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 17-бабының, Уәкілетті компания мен Үлескер арасында жасалған Тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы 20__ жылғы "___" _________ №___ шарттың (бұдан әрі – Шарт) және 20__ жылғы "___" _________ №___ тіркелген, 20__ жылғы "___" _________ №___ көппәтерлі тұрғын үйді пайдалануға беру актісінің негізінде бірлесіп осы көппәтерлі тұрғын үйдегі үлесті беру туралы шартты (бұдан әрі – Беру туралы шарт) төмендегілер туралы жасасты:

37. Договор составлен в трех экземплярах, имеющих равную юридическую силу на казахском и русском языках.
38. План-схема доли, этажность, а также качественные характеристики, относящиеся к жилому помещению в многоквартирном жилом доме, подлежащем передаче Дольщику в соответствии с проектной документацией объекта строительства указаны в приложении 3 к настоящему Договору.
39. Все споры, которые могут возникнуть в связи с исполнением Договора, разрешаются путем переговоров, а при не достижении согласия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
В Договор после его заключения по согласию Сторон могут быть внесены изменения и (или) дополнения, если Договором предусмотрены случаи и условия его изменения/дополнения.
8. Юридические адреса и банковские реквизиты Сторон
40. Уполномоченная компания:
Наименование, бизнес-идентификационный номер (далее – БИН)
Юридический (фактический) адрес:
Телефон: _________.
Телефакс: ____________.
Банковские реквизиты:
идентификационный код клиента (далее – ИКК)
бизнес-идентификационный код (далее – БИК)
Код
Банк:
Адрес Банка:
Руководитель Уполномоченной компании или Уполномоченное лицо, действующее от имени Уполномоченной компании
________________________________________________________, ___________
ФИО (при наличии)                         подпись
Место печати (при наличии)
41. Дольщик:
Для физического лица:
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Данные документа, удостоверяющего личность дольщика:
№ документа, дата выдачи, срок действия, орган выдачи.
идентификационный номер налогоплательщика (далее – ИНН):
Адрес прописки и проживания, контактные телефоны:
Банковские реквизиты:
ИКК
БИК
Код
Банк:
Адрес Банка:
______________________________________________________, ___________
ФИО (при наличии)                         подпись
Для юридического лица:
Наименование, БИН
Юридический (фактический) адрес, контактные телефоны,
Банковские реквизиты:
ИКК
БИК
Банк
Код
Адрес Банка:
Первый руководитель или лицо, уполномоченное действовать от имени юридического лица
______________________________________________________, ___________
ФИО (при наличии)                         подпись
Место печати (при наличии)
Приложение 1
к Типовой форме договора
о долевом участии в
жилищном строительстве
от 28 июля 2016 года № 345
Форма
Договор о передаче доли в многоквартирном жилом доме
_____________________                   "___" ______ 20__ год
(место составления Договора)
_________________________________________________ именуемое в дальнейшем "Уполномоченная компания", в лице ____________________________, действующего на основании ______________________________________________________________, с одной стороны и _____________________, именуемое в дальнейшем "Дольщик", с другой стороны, далее именуемые "Стороны", на основании статьи 17 Закона Республики Казахстан от 7 апреля 2016 года "О долевом участии в жилищном строительстве", Договора о долевом участии в жилищном строительстве от "___" _____ 20__ года №___ , заключенного между Уполномоченной компанией и Дольщиком (далее – Договор) и зарегистрированного акта приемки в эксплуатацию многоквартирного жилого дома от "___" ____ 20__ года, совместно заключили настоящий Договор о передаче доли в многоквартирном жилом доме (далее – Договор о передаче) о нижеследующем:

1. Осымен Уәкілетті компания үлесті тұрғын немесе тұрғын емес үй-жайы түрінде береді, ал Үлескер үлесін қабылдап алады (қажеттінің астын сызу).
Көрсетілген үлес осы Шартқа 2-қосымшаға сәйкес ___ қабатта орналасқан және тұрғын жайдың жалпы алаңы ___ шаршы метрді құрайды.
2. Уәкілетті компания осы Шартқа қол қойып, Үлескерге ___ данада үлесінің кілтін береді.
3. Үлескер қабылдап жатқан үлеске құрылыс сапасы, техникалық нормалары және оның санитариялық жай-күйі бойынша наразылықтары жоқ.
4. Уәкілетті компания осы Шартқа сәйкес үлестің құнын төлеуі бойынша Үлескерге наразылығы жоқ.
5. Осы Шарт бірдей заңдық күші бар 3 (үш) данада қазақ және орыс тілдерінде жасалды және жылжымайтын мүлікке құқықтарды мен олармен туралы мәмілелерді мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыратын органда оны тіркеу үшін құқық белгілейтін құжатқа жатады.
6. Тараптар арасында осы Шарттан немесе оған байланысты туындауы мүмкін барлық даулар келіссөздер арқылы, ал келісімге қол жеткізілмеген кезде сот тәртібінде шешіледі.
7. Осы Үлеске меншік құқығын Үлескерге беру туралы шарт жылжымайтын мүлікке құқықтарды және олармен мәмілелерді мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыратын органда тіркелуге жатады.
8. Үлескер осы Беру туралы шартты мемлекеттік тіркелгеннен кейін үлестің меншік иесі болады.
9. Осы уақытқа дейін Уәкілетті компанияның үлесі ешкімге берілмеген, кепілге салынбаған, дауда және тыйым салынған (тыйымда) тұрған жоқ, үшінші тұлғалардың құқығымен шектелмеген.
Тараптардың қолдары:
Уәкілетті компания:
Атауы, БСН, БСК
Заңды (нақты) мекенжайы:
Телефон: _________.
Басшысы _______________________, ___________
Т.А.Ә. (болған жағдайда)                   қолы
Мөр орны (болған жағдайда)
Үлескер:
Жеке тұлға үшін:
Т.А.Ә. (болған жағдайда)
____________________________________________
Үлескердің тұлғасын куәландыратын құжаттың декетемелері:
Құжаттың №, берілген күні, әрекет ету мерзімі, берген орган.
ЖСН:
Тіркелген және тұратын мекенжайы, байланыс телефоны:
________________________, ___________
Т.А.Ә. болған жағдайда)             қолы
Заңды тұлға үшін:
Атауы, БСН
Заңды (нақты) мекенжайы, байланыс телефоны,
Бірінші басшы немесе заңды тұлғаның атынан әрекет ететін уәкілетті тұлға
_____________________, ___________
Т.А.Ә. болған жағдайда)       қолы
Мөр орны (болған жағдайда)
Тұрғын үй құрылысына
үлестік қатысу туралы
2016 жылғы 28 шілдедегі
№ 345 шарттың үлгілік
нысанына
2-қосымша
Үлестің сипаттамасы

1. Настоящим Уполномоченная компания передает, а Дольщик принимает долю в виде жилого или нежилого помещения (нужное подчеркнуть).
Указанная доля, согласно приложению 2 к настоящему Договору расположена на ___ этаже, состоит из общей площади доли _____ квадратных метров.
2. Уполномоченная компания с подписанием настоящего Договора передает Дольщику ключи от доли в количестве ____ экземпляров.
3. Дольщик не имеет претензий к передаваемой доле по качеству строительства, техническим нормам и е санитарному состоянию.
4. Уполномоченная компания не имеет претензий к Дольщику по уплате стоимости доли в соответствии с Договором.
5. Настоящий Договор составлен и подписан в 3 (трех) экземплярах на казахском и русском языках, имеющих одинаковую юридическую силу, и относится к правоустанавливающему документу для его регистрации в органе, осуществляющем государственную регистрацию прав на недвижимое имущество и сделок с ним.
6. Споры между сторонами, которые могут возникнуть из настоящего договора или в связи с ним, разрешаются путем переговоров, а при не достижении согласия в судебном порядке.
7. Настоящий Договор о передаче права собственности на долю к Дольщику подлежит государственной регистрации в органе, осуществляющем государственную регистрацию прав на недвижимое имущество и сделок с ним.
8. Дольщик становится собственником доли после государственной регистрации настоящего Договора о передаче.
9. До настоящего времени доля Уполномоченной компанией никому не отчуждена, не заложена, в споре и под арестом (запрещением) не состоит, правами третьих лиц не обременена.
Подписи сторон:
Уполномоченная компания:
Наименование, БИН, БИК
Юридический (фактический) адрес:
Телефон: _________.
Руководитель _______________________________________________, ___________
ФИО (при наличии)                   подпись
М.П. (при наличии)
Дольщик:
Для физического лица:
Ф.И.О. (при наличии)_________________________________________________
Данные документа, удостоверяющего личность Дольщика:
№ документа, дата выдачи, срок действия, орган выдачи.
ИНН:
Адрес прописки и проживания, контактные телефоны:
________________________________________________ _____________, ___________
ФИО (при наличии)                                     подпись
Для юридического лица:
Наименование, БИН
Юридический (фактический) адрес, контактные телефоны,
Первый руководитель или лицо, уполномоченное действовать от имени юридического лица
_______________________________________________________, _____________
ФИО (при наличии)                         подпись
Место печати (при наличии)
Приложение 2
к Типовой форме договора
о долевом участии в
жилищном строительстве
от 28 июля 2016 года № 345
Характеристики доли

1. Уәкілетті компанияның Үлескерге ұсынатын үй-жайдың мекенжайы:
Үй- жайдың түрі
№ үй
№ қабат
Үлестің жалпы алаңы (шаршы метр)
Үй-жайдың нөмірі
Ескерту
2. Құрылыс кестесіне сәйкес көппәтерлі тұрғын үйді тапсыру мерзімі;
3. Үлескерге берілетін үлестің жоспар-схемасы;
4. Көппәтерлі тұрғын үйдің техникалық сипаттамасы (ғимараттың конструктивтік элементтері, пәтердің ішкі әрленуі, есіктер, ғимараттың қасбеті мен кіру топтарын әрлеу, шатыр, инженерлік коммуникациялар, абаттандыру, күзет және басқалар).
Тұрғын үй құрылысына
үлестік қатысу туралы
2016 жылғы 28 шілдедегі
№ 345 шарттың үлгілік
нысанына
3-қосымша
Үлескердің көппәтерлі тұрғын үйдегі үлесін төлеу кестесі
Күні
Төлем
Қарыздың қалдығы
Төлемнің жалпы сомасы
Тұрғын үй құрылысына
үлестік қатысу туралы
2016 жылғы 28 шілдедегі
№ 345 шарттың үлгілік
нысанына
4-қосымша
Көппәтерлі тұрғын үйдегі үлесті беру актісі
____________________                         20___ жылғы "___" _____________
(Актіні жасасу орны)
Бұдан әрі "Уәкілетті компания" деп аталатын __________________________ атынан ______________ негізінде әрекет ететін __________________________, бірінші тараптан, және бұдан әрі "Үлескер" деп аталатын ____________________________, екінші тараптан, бұдан әрі бірлесіп "Тараптар" деп аталатындар, "Тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы" 2016 жылғы 7 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 13-бабы 3-тармағының, Уәкілетті компания мен Үлескер (________________) арасында жасалған Тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы 20__ жылғы "___" _________ №___ шарттың (бұдан әрі – Шарт) және әділет органдарында 20__ жылғы "___" _________ №___ тіркелген, көппәтерлі тұрғын үйді пайдалануға қабылдау туралы 20__ жылғы "___" _________ №___ актісінің негізінде бірлесіп осы көппәтерлі тұрғын үйдегі үлесті беру актісін (бұдан әрі – Акт) төмендегілер туралы жасасты:
1. Осымен Уәкілетті компания _________________________________ мекенжайы бойынша орналасқан үлесті (тұрғын немесе тұрғын емес үй-жайы түрінде) береді, ал үлескер үлесін қабылдап алады (керегінің астын сызу).
Көрсетілген үлес осы Шартқа 3-қосымшаға сәйкес ___ қабатта орналасқан және тұрғын жайдың жалпы алаңы ___ шаршы метрді құрайды.
2. Үлескер қабылдап жатқан үлесте техникалық және санитарлық нормалар, құрылыс нормалары мен ережелері бойынша анықтаған кемшіліктердің тізбесі, атап айтқанда:
_________________________________________________
_________________________________________________
Үлескер: _________________ (_______________________________)
(қолы)             (Т.А.Ә. (болған жағдайда), күні)

1. Адрес помещения, предоставляемого Уполномоченной компанией Дольщику:
Вид помещения
Дом №
Этаж №
Общая площадь доли (квадратный метр)
Номер помещения
Примечание
2. Срок сдачи многоквартирного жилого дома в соответствии с Графиком строительства;
3. План-схема доли, передаваемой Дольщику;
4. Техническая характеристика многоквартирного жилого дома (конструктивные элементы здания, внутренняя отделка квартир, двери, отделка фасада здания и входных групп, кровля, инженерные коммуникации, благоустройство, охрана и так далее).
Приложение 3
к Типовой форме договора
о долевом участии в
жилищном строительстве
от 28 июля 2016 года № 345
График оплаты Дольщиком доли в многоквартирном жилом доме
Дата
Платеж
Остаток задолженности
Общая сумма платежа
Приложение 4
к Типовой форме
договора о долевом участии
в жилищном строительстве
от 28 июля 2016 года № 345
форма
Передаточный акт доли в многоквартирном жилом доме
_________________ "___" ______ 20___ год (место составления акта)
_______________________________________________________________ именуемое в дальнейшем Уполномоченная компания, в лице ____________________________________, действующего на основании ______________________________________________________, _____________________, именуемое в дальнейшем "Дольщик", далее именуемые "Стороны" на основании пункта 3 статьи 13 Закона Республики Казахстан от 7 апреля 2016 года "О долевом участии в жилищном строительстве", договора о долевом участии в жилищном строительстве от "___" _____ 20__ года №___ , заключенный между Уполномоченной компанией и Дольщиком (_________________________________) (далее – Договор) и акта приемки в эксплуатацию многоквартирного жилого дома от "___" ____ 20__ года №___ зарегистрированного в органах юстиции "___" ______ 20__ года № ____ совместно составили настоящий передаточный акт доли в многоквартирном жилом доме (далее – Акт) о нижеследующем:
1. Настоящим, Уполномоченная компания передает, а Дольщик принимает долю (в виде жилого или нежилого помещения), (нужное подчеркнуть) находящаяся по адресу: ____________________________________________________________________
Указанная доля согласно приложению 2 к настоящему Договору расположена на ___ этаже, состоит из общей площади жилища _____ квадратных метров.
2. Перечень недостатков по строительным нормам и правилам, техническим и санитарным нормам, обнаруженные Дольщиком в принимаемой доли, а именно: _______________________________________________________________
Дольщик: __________________________________ (______________________)
(подпись) (Ф.И.О (при наличии),                   дата)

3. Менің, _____________________________________________________
(Т.А.Ә.) (болған жағдайда)
берілетін үлеске құрылыстың сапасы, техникалық нормалары мен санитариялық жағдайы бойынша наразылығым жоқ. Уәкілетті компания белгіленген мерзімде анықталған кемшіліктерді жойды, наразылықтың жоғы Үлескердің қолымен расталады:
Үлескер: _________________ (_______________________________)
(қолы)             (Т.А.Ә. (болған жағдайда), күні)
4. Осы Акт бірдей заңдық күші бар екі данада қазақ және орыс тілдерінде жасалды және қол қойылды.
5. Тараптар арасында осы Актіні орындауға немесе оған байланысты туындауы мүмкін барлық даулар келіссөздер арқылы, ал келісімге қол жеткізілмеген кезде сот тәртібінде шешіледі.
Тараптардың қолдары:
Уәкілетті компания:
Аталуы, БСН, БСК
Заңды (нақты) мекенжайы:
Телефон: _________.
Басшысы _______________________, ____________
ТАӘ (болған жағдайда)             қолы
Мөр орны (болған жағдайда)
Үлескер:
Жеке тұлға үшін:
Т.А.Ә. (болған жағдайда) _____________________________________
Үлескердің тұлғасын куәландыратын құжаттың деректемелері:
Құжаттың №, берілген күні, әрекет ету мерзімі, берген орган.
ЖСН:
Тіркелген және тұратын мекенжайы, байланыс телефоны:
__________________________, ___________
Т.А.Ә. (болған жағдайда)             қолы
Заңды тұлға үшін:
Атауы, БСН
Заңды (нақты) мекенжайы, байланыс телефоны,
Бірінші басшы немесе заңды тұлғаның атынан әрекет ететін уәкілетті тұлға
_________________________, ___________
Т.А.Ә. (болған жағдайда)             қолы
Мөр орны (болған жағдайда)"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика
министрлігінің тұрғын үй
құрылысына үлестік қатысу
саласындағы өзгерістер
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2016 жылғы 28 шілдедегі
№ 347 бұйрығымен
бекітілген
Кепілдік беру жағдайларын реттеуге арналған резервті есептеу және қалыптастыру әдістемесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Кепілдік беру жағдайларын реттеуге арналған резервті есептеу және қалыптастыру әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) "Тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы" 2016 жылғы 7 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 5-бабының 10) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2. Әдістеме Тұрғын үй құрылысының бірыңғай операторының (бұдан әрі – Бірыңғай оператор) Заңда көзделген кепілдік беру жағдайларында көппәтерлі тұрғын үйдің құрылысын аяқтау мен байланысты міндеттемелерді жабу үшін кепілдік беру туралы шартты жасасу күніне нысаналы деңгеймен резерв мөлшерін есептеуін және қалыптастыруын регламенттейді.
Бұл ретте резерв көлемін қайта есептеу тоқсан сайын Бірыңғай оператордың нормативтік актілеріне сәйкес жүргізіледі.

3. Я, ______________________________________________________________
(Ф.И.О) (при наличии)
не имею претензий к передаваемой доли по качеству строительства, техническим нормам и ее санитарному состоянию. Уполномоченная компания в установленный срок устранила обнаруженные недостатки, что подтверждается подписью Дольщика об отсутствии претензий:
Дольщик: ________________________________ (_________________________)
(подпись) (Ф.И.О (при наличии),                  дата)
4. Настоящий акт составлен и подписан в двух экземплярах на казахском и русском языках, имеющих одинаковую юридическую силу.
5. Споры между сторонами, которые могут возникнуть из настоящего Акта или в связи с ним, разрешаются путем переговоров, а при недостижении согласия в судебном порядке.
Подписи сторон:
Уполномоченная компания:
Наименование, БИН, БИК
Юридический (фактический) адрес:
Телефон: _________.
Руководитель ___________________________________________, ______________
ФИО (при наличии)                   подпись
Место печати (при наличии)
Дольщик:
Для физического лица:
Ф.И.О. (при наличии)__________________________________________________
Данные документа, удостоверяющего личность Дольщика:
№ документа, дата выдачи, срок действия, орган выдачи.
ИНН:
Адрес прописки и проживания, контактные телефоны:
_________________________________________________________, ___________
ФИО (при наличии)                         подпись
Для юридического лица:
Наименование, БИН
Юридический (фактический) адрес, контактные телефоны,
Первый руководитель или лицо, уполномоченное действовать от имени юридического лица
_______________________________________________________________, _____________
ФИО (при наличии)                         подпись
Место печати (при наличии)
Приложение 3 к Перечню
некоторых приказов
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан в сфере
долевого участия в жилищном
строительстве, в которые
вносятся изменения
Утверждена приказом Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 28 июля 2016 года № 347
Методика расчета и формирования резерва на урегулирование гарантийных случаев
Глава 1. Общие положения
1. Методика расчета и формирования резерва на урегулирование гарантийных случаев (далее – Методика) разработана в соответствии с подпунктом 10) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 7 апреля 2016 года "О долевом участии в жилищном строительстве" (далее – Закон).
2. Методика регламентирует расчет и формирование целевого уровня и размера резерва Единым оператором жилищного строительства (далее – Единый оператор) на дату заключения договора о предоставлении гарантии для покрытия обязательств, связанных с завершением строительства многоквартирного жилого дома в гарантийных случаях, предусмотренных Законом.
При этом перерасчет размера резерва производится ежеквартально согласно нормативным актам Единого оператора.

3. Осы Әдістемеде бірыңғай қолдану мақсатында мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) болжамды шығындар/залалдар (Expected losses – EL) - кепілдік беру жағдайының туындау ықтималдығын есепке ала отырып, көппәтерлі тұрғын үйдің құрылысын аяқтау барысында туындайтын болжамды шығыстардың сомасы;
2) кепілдік беру жағдайларын реттеуге арналған резервтің нысаналы деңгейі (Target Reserve Ratio – TRR) – пайызбен берілген Бірыңғай оператор шығындарының/залалдарының жиынтық сомасының кепілдік міндеттемелерінің жиынтық сомасына қатынасы;
3) кепілдік беру жағдайының туындау ықтималдығы (Probability of Default – PD) – уәкілетті компанияның/құрылыс салушының кепілдік беру туралы шарты бойынша өз міндеттемелерін орындамауына әкеп соғатын жағдайлардың (объективті және субъективті) жиынтығы;
4) кепілдік міндеттемелерінің сомасы (Exposure at Default – EAD) - тәуелсіз баға беру компаниясының есебімен және орындалған жұмыстар актісімен расталған аяқталмаған құрылыс құнын шегергенде Заңмен айқындалған көппәтерлі тұрғын үйдің жобалық құны.
5) көзделмеген шығыстар (Unexpected Losses – UL) - кепілдік беру жағдайының туындау ықтималдығының белгілі-бір деңгейімен пайда болатын, шығындардың болжамды мәнінен ауытқулар;
6) көппәтерлі тұрғын үйдің құрылысын аяқтау кезінде қалпына келмейтін ресурстардың үлесі (Loss Given Default – LGD) – көппәтерлі тұрғын үйдің құрылысын аяқтау қорытындылары бойынша қалпына келмейтін шығындардың жиынтық сомасының үлесі;
7) шығындардың/залалдардың жиынтық сомасы (Covered Losses - CL) – кепілдік беру жағдайы болған кезде көппәтерлі тұрғын үйдің құрылысын аяқтау барысында туындайтын болжамды және көзделмеген шығыстардың сомасы.
2-тарау. Кепілдік беру жағдайларын реттеуге арналған резервтің мөлшерін есептеу және айқындау тәртібі
4. Кепілдік жағдайларды реттеуге арналған резерв мөлшерін модельдеу шығындардың/шығындардың жиынтық сомасын (күтілетін және күтілмеген шығындардың/шығындардың сомасы болып табылатын) белгілеуді талап етеді:
CL = EL + UL (1)
бұл ретте, күтілетін шығындар/залалдар (EL) мына формула бойынша есептеледі:
EL = SiADi * PDi * LGDi (2)
көзделмеген шығындарды/залалдарды (UL) есептеу тәртібі осы Әдістеменің 6-тармағында келтірілген.
Жоғарыда көрсетілген параметрлерді есептеу нәтижесі бойынша кепілдік беру жағдайларын реттеуге арналған бірыңғай оператор резервінің нысаналы деңгейі айқындалады:
(3)
5. Күтілетін шығындарды есептеу үшін құрамдастарды айқындау:
1) уәкілетті компанияның/құрылыс салушының дефолтының ықтималдығын бағалау (PD).
Дефолт ықтималдығын айқындау үшін құрылыс салушыға берілген рейтинг қолданылады. Құрылыс салушының рейтингін анықтау осы әдістеменің қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады, бұл ретте тәуекел деңгейін анықтау Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 28 шілдедегі № 338 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқытқы актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14190 болып тіркелген) кепілдік беру жарналарының көлемін анықтау әдістемесіне сәйкес жүзеге асырылады;

3. В целях единообразного применения в настоящей Методике используются следующие понятия:
1) ожидаемые потери/убытки (Expected losses – EL) – сумма ожидаемых расходов, возникающих в процессе завершения строительства многоквартирного жилого дома с учетом вероятности наступления гарантийного случая;
2) целевой уровень резерва на урегулирование гарантийных случаев (Target Reserve Ratio – TRR) – отношение совокупной суммы потерь/убытков Единого оператора к совокупной сумме гарантийных обязательств в процентном выражении;
3) вероятность наступления гарантийного случая (Probability of Default – PD) – совокупность обстоятельств (объективных и субъективных), влекущих неисполнение уполномоченной компанией/застройщиком своих обязательств по договору о предоставлении гарантии;
4) сумма гарантийных обязательств (Exposure at Default – EAD) – проектная стоимость многоквартирного жилого дома, определенная Законом за вычетом стоимости незавершенного строительства, подтвержденная отчетом независимой оценочной компании и актами выполненных работ.
5) непредвиденные расходы (Unexpected Losses – UL) – отклонения от ожидаемого значения убытков, возникающих с определенной степенью вероятности наступления гарантийного случая;
6) доля невосстанавливаемых ресурсов при завершении строительства многоквартирного жилого дома (Loss Given Default – LGD) – доля совокупной суммы потерь, не восстановленная по итогам завершения строительства многоквартирного жилого дома;
7) совокупная сумма потерь/убытков (Covered Losses – CL) – сумма ожидаемых и непредвиденных расходов, возникающих в процессе завершения строительства многоквартирного жилого дома при наступлении гарантийного случая.
Глава 2. Порядок расчета и определения размера резерва на урегулирование гарантийных случаев
4. Моделирование размера резерва на урегулирование гарантийных случаев требует установления совокупной суммы потерь/убытков (являющейся суммой ожидаемых и непредвиденных потерь/убытков):
CL = EL + UL (1)
при этом ожидаемые потери/убытки (EL) вычисляются по следующей формуле:
EL = S iEADi * PDi * LGDi (2)
порядок расчета непредвиденных потерь/убытков (UL) приведен в пункте 6 настоящей Методики.
По результатам расчета вышеуказанных параметров определяется целевой уровень резерва Единого оператора на урегулирование гарантийных случаев:
(3)
5. Определение составляющих для расчета ожидаемых убытков:
1) Оценка вероятности дефолта уполномоченной компании/застройщика (PD).
Для определения вероятности дефолта застройщика используется присвоенный рейтинг застройщика. Определение рейтинга застройщика осуществляется согласно приложению к настоящей Методике, при этом определение уровня риска осуществляется в соответствии с Методикой определения размера гарантийного взноса, утвержденной приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 июля 2016 года № 338 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 14190);

2) Қалпына келмейтін ресурстардың үлесін бағалау (LGD).
Бірыңғай оператор алдында міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету ретінде құрылыс салушының уәкілетті компаниядағы қатысу үлесін кепілге беру және жер учаскесін (оған құқықтарын) кепілге беру болып табылатынын ескере отырып, кепілмен қамтамасыз етілген міндеттемелер бойынша нақты өтеудің сомасы талаптар сомасының 50-75%-ын құрауы мүмкін. Тиісінше, қалпына келмейтін ресурстардың үлесі алғашқы кезеңде 25%-50% деңгейінде қабылданады.
Қалпына келмейтін ресурстардың үлесін бағалау ресурстарды қалпына келтіру бойынша статистикалық деректердің жинақталуы шамасына қарай қайта қаралады.
6. Көзделмеген шығындарды/залалдарды Монте-Карло әдісінің көмегімен мынадай тәртіпте айқындау:
1) Бастапқы деректерді айқындау:
N - есеп беру күніне Бірыңғай оператордың портфеліндегі қатысушылардың (уәкілетті компаниялардың) саны;
Pj - j-қатысушының дефолт ықтималдығы;
Sj – қаралып жатқан уақыттан тыс кезеңдегі j-қатысушының кепілдік міндеттемесінің сомасы;
Lkj – k-сынағына j-қатысушының дефолт жағдайында Бірыңғай оператордың көзделмеген шығындары/залалдарының мөлшері;
qj – әр қатысушы бойынша өтеу сомасының қалпына келмейтін бөлігіндегі үлесі.
2) Әр j қатысушы үшін теңдей үлестірілген 0-ден 1-ге дейінгі кездейсоқ шамалар генерацияланады:
j = 1 ... N,
мұнда k – сынақтар саны.
3) Әр қатысушының дефолт оқиғасының туындау шарттарының орындалуына тексеріс жүргізіледі.
4) Үлестіру функциясы негізінде осы сынақ үшін әр қатысушы Бірыңғай оператордың көзделмеген шығындарының/залалдарының мөлшерлері есептеледі:
5) Рәсім (2-4) тармақшалар) k=10 000 немесе одан көп рет қайталанады.
6) Әр қатысушы үшін Бірыңғай оператордың қорының көзделмеген шығындары/залалдарының сомасы барлық сынақтардың Lj көзделмеген шығындарының орташа мәні ретінде айқындалады.
7) Бірыңғай оператордың көзделмеген шығындары/залалдарының жиынтық сомасы портфельдегі барлық қатысушылар үшін барлық көзделмеген шығындар/залалдардың сомасы ретінде есептеледі:
7. Болжамды және көзделмеген шығындар/залалдарды анықтаған соң, Бірыңғай оператор өзінің шығындарының/залалдарының жиынтық сомасын, нысаналы деңгейін және кепілдік беру жағдайын реттеуге арналған резерв мөлшерін осы Әдістеменің (1) және (3) формулаларына сәйкес есептейді.
Кепілдік беру жағдайларын
реттеуге арналған резервті
есептеу және қалыптастыру
әдістемесіне
қосымша
Құрылыс салушының рейтингісін айқындау

2) Оценка доли невосстанавливаемых ресурсов (LGD).
Учитывая, что обеспечением исполнения обязательств перед Единого оператора будут являться залог доли участия застройщика в уполномоченной компании и залог земельного участка (прав на него), сумма фактического возмещения по обязательствам, обеспеченных залогом, может составлять 50-75% от суммы требований. Соответственно, доля невосстанавливаемых ресурсов на начальном этапе принимается на уровне 25%-50%.
Оценка доли невосстанавливаемых ресурсов должна пересматриваться по мере накопления статистических данных по восстановлению ресурсов.
6. Определение непредвиденных потерь/убытков с помощью метода Монте-Карло в следующем порядке:
1) Определение исходных данных:
N - количество участников (уполномоченных компаний) в портфеле Единого оператора на отчетную дату;
pj - вероятность дефолта j-го участника;
Sj - сумма гарантийных обязательств j-го участника за рассматриваемый горизонт времени;
Lkj – размер непредвиденной потери/убытка Единого оператора в случае дефолта j-го участника k-го испытания;
qj- доля невосстанавливаемой части суммы возмещения по каждому участнику.
2) Для каждого участника j генерируются равномерно распределенные от 0 до 1 случайные величины: Dkj, j=1…N, где k – число испытаний;
3) Проводится проверка выполнения условия наступления события дефолта каждого участника.
4) Рассчитываются размеры непредвиденных потерь/убытков Единого оператора по каждому участнику для данного испытания на основе функции распределения:
5) Процедура (подпункты 2-4) повторяется k = 10 000 или более раз.
6) Сумма непредвиденных потерь/убытков Единого оператора для каждого участника определяется как среднее значение непредвиденных убытков
всех испытаний.
7) Совокупная сумма непредвиденных потерь/убытков Единого оператора вычисляется как сумма всех непредвиденных потерь/убытков для всех участников в портфеле:
7. Определив ожидаемые и непредвиденные потери/убытки, Единого оператора рассчитывает свои совокупные суммы потерь/убытков, целевой уровень и размер резерва на урегулирование гарантийных случаев в соответствии с формулами (1) и (3) настоящей Методики.
Приложение
к Методике расчета и
формирования резерва
на урегулирование
гарантийных случаев
Определение рейтинга застройщика

<80 балл <90
B
<70 балл <80
C
<60 балл <70
D
мұндағы:
"А" рейтингі (ерекше кредитке қабілеттілігі, үздік қаржылық жағдайы) – құрылыс салушы жобаны мерзімінде орындаудың жоғарғы мүмкіндігіне және қаржылық тұрақтылықтың жоғарғы деңгейіне ие.
"B" рейтингі (кредитке қабілеттілігі мен қаржылық тұрақтылықтың жақсы деңгейі)– құрылыс салушы жалпы алғанда қаржылай тұрақты және жобаны мерзімінде орындаудың оңтайлы мүмкіндігіне және қаржылық тұрақтылықтың жақсы деңгейіне ие.
"С" рейтингі (кредитке қабілеттілігі мен қаржылық тұрақтылықтың орташа деңгейі)– құрылыс салушы жобаны мерзімінде орындаудың қанағаттандырарлық мүмкіндігіне ие. Жекелеген қаржылық көрсеткіштері орта салалық мәндерден кейбір ауытқуларды көрсетеді, алайда жалпы алғанда қаржылық жағдайы мен төлем қабілеттілігі қанағаттандырарлық болып табылады.
"D" рейтингі (кредитке қабілеттілігі мен қаржылық тұрақтылықтың деңгейі орташадан төмен) – құрылыс салушының жобаны мерзімінде орындауының мүмкіндігі жеткілікті деп саналады. Қаржы жағдайының нашарлау белгілері бар (төменгі төлем қабілеттілігі/нарық үлесінің тұрақты төмендеуі) немесе қаржылық жағдайға теріс әсер етуі мүмкін форс-мажорлық жағдайлардың болуы. Бұл компанияның нарық сұранысының ауытқуларына жеткілікті дәрежеде тұрақты емес болу ықтималдығы болады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика
министрлігінің тұрғын үй
құрылысына үлестік қатысу
саласындағы өзгерістер
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2016 жылғы 30 қыркүйектегі
№ 432 бұйрығымен
бекітілген
Кепілдік беру туралы шартты жасасу үшін тұрғын үй көппәтерлі құрылысының жобасы бойынша құжаттарды қарау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Кепілдік беру туралы шартты жасасу үшін көппәтерлі тұрғын үй құрылысының жобасы бойынша құжаттарды қарау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы" 2016 жылғы 7 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес (бұдан әрі – Заң) әзірленді және Тұрғын үй құрылысының бірыңғай операторынан (бұдан әрі – Бірыңғай оператор) кепілдік алу тәсілімен тұрғын үй құрылысына үлестік қатысуды ұйымдастыру кезінде кепілдік беру туралы шартты жасасу үшін көппәтерлі тұрғын үй құрылысының жобасы бойынша құжаттарды қарау тәртібін регламенттейді.
2. Бірыңғай оператордан кепілдік алу тәсілімен тұрғын үй құрылысына үлестік қатысуды ұйымдастыру кезінде Құрылыс салушы мен Уәкілетті компанияға қойылатын талаптар осы Заңның 8-бабында айқындалған.

≤ 80 баллов <90
B
≤ 70 баллов <80
C
≤ 60 баллов <70
D
где,
Рейтинг "А" (исключительная кредитоспособность, отличное финансовое состояние) – застройщик обладает высокой возможностью выполнить проект в срок и высоким уровнем финансовой устойчивости;
Рейтинг "В" (хороший уровень кредитоспособности и финансовой устойчивости) – застройщик в целом финансово устойчив и обладает оптимальной возможностью выполнить проект в срок и хорошим уровнем финансовой устойчивости.
Рейтинг "С" (средний уровень кредитоспособности и финансовой устойчивости) – застройщик обладает удовлетворительной возможностью выполнить проект в срок. Отдельные финансовые показатели демонстрируют некоторое отклонение от среднеотраслевых значений, но в целом общее финансовое состояние и платежеспособность являются удовлетворительными.
Рейтинг "D" (уровень кредитоспособности и финансовой устойчивости ниже среднего) – возможность застройщика выполнить проект в срок оценивается как достаточная. Имеются признаки ухудшения финансового состояния (низкий уровень платежеспособности/ стабильное снижение рыночной доли) или имеются форс-мажорные обстоятельства, которые могут негативно повлиять на финансовое состояние. Не исключается вероятность того, что данная компания не достаточно устойчива к колебаниям рыночного спроса.
Приложение 4 к Перечню
некоторых приказов
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан в сфере
долевого участия в жилищном
строительстве, в которые
вносятся изменения
Утверждена приказом Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 сентября 2016 года № 432
Правила рассмотрения документов по проекту строительства многоквартирного жилого дома для заключения договора о предоставлении гарантии
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила рассмотрения документов по проекту строительства многоквартирного жилого дома для заключения договора о предоставлении гарантии (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 7 апреля 2016 года "О долевом участии в жилищном строительства" (далее – Закон) и регламентируют порядок рассмотрения документов по проекту строительства многоквартирного жилого дома для заключения договора о предоставлении гарантии при организации долевого участия в жилищном строительстве способом получения гарантии Единого оператора жилищного строительства (далее – Единый оператор).
2. Требования, предъявляемые к застройщику и уполномоченной компании при организации долевого участия в жилищном строительстве способом получения гарантии Единого оператора определены статьей 8 настоящего Закона.

2-тарау. Бірыңғай оператордың Құрылыс салушы мен Уәкілетті компанияның өтінімдерін қабылдауы және есепке алуы
3. Құрылыс салушы мен Уәкілетті компаниядан құрылыс жобасы бойынша өтінімі осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қабылданады.
4. Бірыңғай оператордың капитал жеткіліктілігінің нормативі шекті мәніне жету жағдайларын қоспағанда Бірыңғай оператор өтінімді тұрақты негізде қабылдайды, бұл туралы Бірыңғай оператордың интернет-ресурсында көрсетіледі.
5. Құрылыс салушы және Уәкілетті компания өтінімге осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес құжаттардың тізбесін қоса береді. Бұл ретте құрылыс жобасын қаржыландыру жобасы осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жүргізіледі.
Бір жыл ішінде Құрылыс салушы жаңа құрылыс жобасымен екінші рет жүгінген жағдайда осы Қағидаларға 2-қосымшаның 1-тармағында, 2-тармақтың 1) тармақшасында, 9-тармақтың 3) және 4) тармақшаларында және 10-тармақта көрсетілген құжаттарды Бірыңғай операторға ұсыну талап етілмейді. Осы талап Бірыңғай операторға қайта жүгінгенге дейін өзгерістер мен (немесе) енгізілетін құжаттарға қолданылмайды.
6. Өтінімді қарау мерзімі Құрылыс салушы мен Уәкілетті компания кепілдік беру шартын жасасу туралы өтініш берген күннен бастап он бес жұмыс күні болып есептеледі. Бірыңғай оператор ы қажетті құжаттармен бірге тиісті өтінімді тіркеген күннен кейінгі күн Құрылыс салушы мен Уәкілетті компанияның өтініш жасаған күні болып есептеледі.
Қаралатын өтінім бойынша ескертулер болған кезде, Бірыңғай оператор ескертулерді жою үшін бес жұмыс күнінен аспайтын мерзімді белгілей отырып, тиісті құжаттарды пысықтауға жібереді. Бұл ретте өтінімді қарау мерзімі тоқтатылады.
3-тарау. Бірыңғай оператордан кепілдік алу тәсілімен тұрғын үй құрылысына үлестік қатысуды ұйымдастыру кезінде Құрылыс салушы мен Уәкілетті компанияның өтінімдерін қарау тәртібі
7. Бірыңғай оператордың өтінімді қарауы:
1) 2-қосымшада көрсетілген құжаттардың тізбесіне сәйкес көппәтерлі тұрғын үй құрылысының жобасы бойынша ұсынылған құжаттардың толықтығын тексеру;
2) өтінімді тіркеу және көппәтерлі тұрғын үй құрылысының жобасы бойынша ұсынылған құжаттарды талдау;
3) кепілдік беру туралы шарт жасасу не жасасудан уәжді түрде бас тарту туралы шешім қабылдау кезеңдерін көздейді.
8. Бірыңғай оператордың кепілдік беру туралы шарт жасасу не жасасудан уәжді түрде бас тарту туралы шешімі ұсынылған құжаттарды талдау нәтижелеріне негізделеді.
9. Көппәтерлі тұрғын үй құрылысының жобасы бойынша құжаттарды талдау қаржылық және заңдық бағалауды қамтиды.

Глава 2. Прием и учет заявок Застройщика и Уполномоченной компании Единого оператора
3. Заявка по проекту строительства от Застройщика и Уполномоченной компании (далее – заявка) принимается по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
4. Прием заявок Единым оператором осуществляется на постоянной основе, за исключением случая, когда достигается пороговое значение норматива достаточности капитала Единого оператора, о чем указывается на интернет-ресурсе Единого оператора.
5. Застройщик и уполномоченная компания прилагает к заявке перечень документов согласно приложению 2 к настоящим Правилам. При этом план финансирования проекта строительства составляется по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
При повторном обращении застройщиком с новым проектом строительства в течение одного года, предоставление документов в Единый оператор, указанных в пункте 1, подпункте 1) пункта 2, подпунктах 3) и 4) пункта 9 и в пункте 10 приложения 2 к настоящим Правилам, не требуется. Данное требование не распространяется на документы, в которые были внесены изменения и (или) дополнения до повторного обращения в Единый оператор.
6. Срок рассмотрения заявки составляет двадцать рабочих дней со дня обращения застройщика и уполномоченной компании о заключении договора о предоставлении гарантии. Днем обращения застройщика и уполномоченной компании считается день поступления в Единый оператор соответствующей заявки с необходимыми документами.
При наличии замечаний по рассматриваемой заявке Единый оператор направляет на доработку соответствующие документы с установлением срока для устранения замечаний не более пяти рабочих дней. При этом срок рассмотрения заявки приостанавливается.
Глава 3. Порядок рассмотрения заявки Застройщика и Уполномоченной компании при организации долевого участия в жилищном строительстве способом получения гарантии Единого оператора
7. Рассмотрение заявки Единым оператором предусматривает следующие этапы:
1) проверка полноты предоставленных документов по проекту строительства многоквартирного жилого дома согласно перечню документов, указанных в приложении 2;
2) регистрация заявки и анализ предоставленных документов по проекту строительства многоквартирного жилого дома;
3) принятие решения о заключении либо о мотивированном отказе в заключении договора о предоставлении гарантии.
8. Решение Единого оператора о заключении либо мотивированный отказ в заключении договора о предоставлении гарантии основываются на результатах анализа представленных документов.
9. Анализ документов по проекту строительства многоквартирного жилого дома включает в себя финансовую и юридическую оценку.

10. Қаржылық бағалау:
1) қаржылық есептілікті талдауды, Уәкілетті компанияның және Құрылыс салушының қаржылық жағдайын сипаттайтын негізгі көрсеткіштерді есептеуді;
2) жобаны қаржыландыру көздерін талдауды;
3) уәкілетті компанияның баға саясатының барабарлығын талдауды;
4) сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік нормативтік құжаттарға сәйкес құрылысы аяқталмаған объектідегі орындалған жұмыстарды салыстыруды көздейді.
Жұмыстардың орындалған көлемдері өлшенгеннен және инжинирингтік компания зертханалық зерттеулерсіз монтаждалған конструкцияларды ақаулықтардың бар-жоғы тұрғысынан зерттегеннен кейін Актілер бойынша орындалған жұмыстарды объектіде іс жүзінде орындалған жұмыстармен салыстыру жүргізіледі;
5) құрылысты аяқтау үшін қажетті жұмыстардың толықтығын бағалауды;
6) құрылыс бюджетінің (сметасының): құрылыстың көлемі мен құнының негізділігін талдауды көздейді.
11. Заңдық бағалау және жоба бойынша құқықтық, беделділік тәуекелдердің болуын (болмауын) анықтау:
1) Құрылыс салушының, Уәкілетті компанияның құқық белгілейтін құжаттарын шолу;
2) корпоративтік басқару туралы құжаттарды, алқалы басқару органдарының шешімдерін және Уәкілетті компанияның негізгі сенімхаттарын шолу;
3) Уәкілетті компанияның осы Заңның 35-бабына сәйкес сенімгерлік басқаруға берілуі болжанып отырған мүлкіне құқық белгілейтін құжаттарды талдау;
4) Уәкілетті компанияның жарғылық капиталын қалыптастыру заңдылығын, қатысушылар (акционерлер) туралы мәліметтерді, Уәкілетті компанияның үлестес тұлғалары туралы мәліметтерді талдау;
5) Уәкілетті компания мен мердігердің (бас мердігердің) қажетті рұқсат беру құжаттарының болуы;
6) Осы Қағидалардың 11-1 тармағымен айқындалған ерекшеліктертерді ескере отырып, Уәкілетті компанияның мердігермен (бас мердігермен) жасасқан құрылыс мердігерлік шартының негізгі ережелерін талдау;
7) құрылыс салушы мен уәкілетті компанияға қатысты мүліктік сипаттағы орындалмаған сот талқылауларының болуы немесе болмауы;
8) ресми түрде танылған көздерден салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша берешектерінің болуы (не болмауы) туралы Уәкілетті компания, Құрылыс салушы туралы ақпаратты зерделеу арқылы жүргізіледі.
11-1. Егер көппәтерлі тұрғын құрылысының жобасын арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы – арнайы экономикалық аймақтың аумағында қызметтің басым түрлерін жүзеге асыратын және арнайы экономикалық аймақ (бұдан әрі – АЭА қатысушысы) қатысушыларының бірыңғай тізіліміне енгізілген заңды тұлға болып табылатын Уәкілетті компания жүзеге асыратын болса, онда құрылыс мердігерлік шарты Уәкілетті компанияның жобалау-сметалық құжаттамасымен қарастырылған материалдардың және (немесе) жабдықтардың бөлігін сатып алуынан тұруы мүмкін.

10. Финансовая оценка предусматривает:
1) анализ финансовой отчетности, расчет основных показателей, характеризующих финансовое состояние уполномоченной компании и застройщика;
2) анализ источников финансирования проекта;
3) анализ адекватности ценовой политики уполномоченной компании;
4) сопоставление выполненных работ на незавершенном объекте в соответствии с государственными нормативными документами в области архитектуры, градостроительства и строительства.
Сопоставление выполненных работ по актам с фактически выполненными работами на объекте производится после обмера выполненных объемов работ и обследования инжиниринговой компанией без лабораторных исследований смонтированных конструкций на предмет наличия дефектов;
5) оценка полноты необходимых работ для завершения строительства;
6) анализ обоснованности бюджета (сметы) строительства: объемов и стоимости строительства.
11. Юридическая оценка и установление наличия (отсутствия) правовых, репутационных рисков по проекту проводятся путем:
1) обзора правоустанавливающих документов Застройщика, Уполномоченной компании;
2) обзора документов о корпоративном управлении, решений коллегиальных органов управления и основных доверенностей Уполномоченной компании;
3) анализа правоустанавливающих документов на имущество Уполномоченной компании, предполагаемое к передаче в доверительное управление в соответствии со статьей 35 Закона;
4) анализа законности формирования уставного капитала Уполномоченной компании, сведений об участниках (акционерах), сведений об аффилиированных лицах Уполномоченной компании;
5) наличия необходимых разрешительных документов Уполномоченной компании и подрядчика (генерального подрядчика);
6) анализа основных положений договора строительного подряда Уполномоченной компании с подрядчиком (генеральным подрядчиком), с учетом особенностей, определенных пунктом 11-1 настоящих Правил;
7) наличия или отсутствия неисполненных судебных разбирательств имущественного характера в отношении застройщика и уполномоченной компании;
8) изучения информации об Уполномоченной компании, Застройщике из официально признанных источников о наличии (отсутствии) задолженности по налогам и другим обязательным платежам в бюджет.
11-1. Если проект строительства многоквартирного жилого дома реализуется Уполномоченной компанией являющейся участницей специальной экономической зоны – юридическим лицом, осуществляющим на территории специальной экономической зоны приоритетные виды деятельности и включенное в единый реестр участников специальной экономической зоны (далее – участник СЭЗ), договор строительного подряда может содержать приобретение Уполномоченной компанией части материалов и (или) оборудования, предусмотренных проектно-сметной документацией.

12. Өтінімді қарағаны үшін Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнама нормаларының талаптарына сәйкес Кепілдік беру қорының шешімімен бекітілетін мөлшерде Бірыңғай оператордың банктік шотына аудару жолымен біржолғы комиссия алынады. Өтінімді қарағаны үшін алынған комиссия қайтаруға жатпайды.
4-тарау. Кепілдік беру туралы шешім
13. Бірыңғай оператор кепілдік беру туралы шарт жасасудан мынадай негіздер бойынша:
1) Құрылыс салушының, Уәкілетті компанияның Заңда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
2) құрылыс салушы мен уәкілетті компанияның:
уәкілетті компания, Бірыңғай оператор және инжинирингтік компания арасындағы үлестiк тұрғын үй құрылысында инжинирингтік қызметтерді көрсету туралы;
Уәкілетті компания мен Бірыңғай оператор арасындағы аяқталмаған құрылыс объектісімен бірге жер учаскесінің кепіл;
Құрылыс салушы мен Бірыңғай оператор арасындағы уәкілетті компанияның дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталдағы қатысу үлестерінің) кепіл;
Құрылыс салушы мен Бірыңғай оператор арасындағы уәкілетті компанияның дауыс беретін акцияларын (жарғылық капиталдағы қатысу үлестерінің) сенімгерлік басқару шарттарды уақтылы жасаспауы;
3) салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша өтінім беру күніне 6 еселенген айлық есептік көрсеткіштен көп мөлшерде өтелмеген берешегінің болуы;
4) Құрылыс салушыға, Уәкілетті компанияға қатысты оңалту немесе банкроттық туралы іс жүргізуді қозғау туралы сот шешімдерінің болуы;
5) Заңға сәйкес көппәтерлі тұрғын үй құрылысы жобасы бойынша құжаттарды тексеру нәтижелері бойынша бас тартады.
14. Кепілдік беру туралы оң шешім қабылданған жағдайда, Бірыңғай оператор жоба бойынша Заңның 5-бабының 8) тармақшасына сәйкес тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу саласындағы уәкілетті орган бекіткен Кепілдік жарнаның мөлшерін айқындау әдістемесіне сәйкес кепілдік жарнаның мөлшерін бекітеді.
15. Бірыңғай оператордың оң шешімі Кепілдік беру туралы шарт жасасу үшін негіздеме болып табылады.
Кепілдік беру туралы шартты
жасасу үшін көппәтерлі тұрғын
үй құрылысының жобасы
бойынша құжаттарды қарау
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Шығыс № ___________
20___ ж. "___"_________
"Тұрғын үй құрылысының
бірыңғай операторы" басшысы
___________________ мырзаға
Өтінім
____________________________________________________________________
(құрылыс салушы мен уәкілетті компанияның атауы)
Сізді тұрғын үй құрылысының бірыңғай операторынан (бұдан әрі – Біріңғай оператор) кепілдік алу тәсілімен тұрғын үй құрылысына үлестік қатысуды ұйымдастыру үшін Біріңғай оператордың кепілдігін алу мүмкіндігін айқындау тұрғысынан талдау жүргізу мақсатында _______________________________________
(жобаның атауын, орналасқан жерін көрсету)
жобасы бойынша құжаттар тізбесін қарауға қабылдауыңызды сұрайды. Осы өтінімге қоса беріліп отырған ақпарат шынайы, толық, сапалы және ақиқатқа сәйкес келетінін растаймыз. Осымен Бірыңғай оператордың өтінімде көрсетілген деректерді, сондай-ақ, құрылыс салушы мен уәкілетті компанияның бірінші басшысы мен бас бухгалтерінің дербес деректерін жинауы мен өңдеуіне келісім береміз. __________________________________________________________________________ (құрылыс салушы мен уәкілетті компанияның атауы) жалған, дұрыс емес, сапасыз және толық емес ақпарат ұсынғаны үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жауапкершілігі туралы ескертілді.
Жоба бойынша ақпарат

12. За рассмотрение заявки взимается единовременная комиссия в размере, утверждаемом решением Единого оператора в соответствии с требованиями норм законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции, путем перечисления на банковский счет Единого оператора. Комиссия за рассмотрение заявки возврату не подлежит.
Глава 4. Решение о выдаче гарантии
13. Единый оператор отказывает в заключении договора о предоставлении гарантии по следующим основаниям:
1) несоответствие Застройщика, Уполномоченной компании требованиям, установленным Законом;
2) несвоевременное заключение застройщиком и уполномоченной компанией договоров:
об оказании инжиниринговых услуг в долевом жилищном строительстве между уполномоченной компанией, Единым оператором и инжиниринговой компанией;
залога земельного участка вместе с объектом незавершенного строительства между уполномоченной компанией и Единым оператором;
залога голосующих акций (долей участия в уставном капитале) уполномоченной компании между застройщиком и Единым оператором;
доверительного управления голосующими акциями (долей участия в уставном капитале) уполномоченной компании между застройщиком и Единым оператором;
3) наличие непогашенной задолженности по налогам и другим обязательным платежам в бюджет в размере более 6-кратного месячного расчетного показателя на дату подачи заявки;
4) наличие судебных решений о возбуждении производства о реабилитации или банкротстве в отношении Застройщика, Уполномоченной компании;
5) по результатам проверки рассмотрения документов по проекту строительства многоквартирного жилого дома в соответствии с Законом.
14. В случае принятия положительного решения по выдаче гарантии, Единым оператором утверждается размер гарантийного взноса по проекту в соответствии с Методикой определения размера гарантийного взноса, утвержденной уполномоченным органом в сфере долевого участия в жилищном строительстве согласно подпункту 8) статьи 5 Закона.
15. Положительное решение Единого оператора является основанием для заключения Договора о предоставлении гарантии.
Приложение 1 к Правилам
рассмотрения документов по
проекту строительства
многоквартирного жилого дома
для заключения договора
о предоставлении гарантии
Форма
Исх. № _______________
"___" _________ 20___ года
Руководителю Единого оператора
жилищного строительства
господину (-же)
____________________________
Заявка
__________________________________________________________________________
(Наименование застройщика и уполномоченной компании)
просит Вас принять к рассмотрению перечень документов по проекту
________________________________________________________________________________
(указать наименование проекта, адрес местонахождения)
с целью проведения анализа на предмет определения возможности предоставления гарантии
Единым оператором жилищного строительства (далее – Единый оператор) для организации
долевого участия в жилищном строительстве способом получения гарантии Единого оператора.
Подтверждаем, что прилагаемая информация к настоящей заявке достоверна, полная, качественная и соответствует действительности.
Настоящим предоставляем согласие на сбор и обработку Единым оператором данных, указанных в заявке, а также персональных данных первого руководителя и главного бухгалтера застройщика и уполномоченной компании.
_________________________________________________________________________
(Наименование застройщика и уполномоченной компании)
предупреждены об ответственности, предусмотренной законодательством Республики Казахстан за представление ложной, недостоверной, не качественной и неполной информации.
Информация по проекту

1. Құрылыс салушы туралы ақпарат:
Ұйымның толық атауы
БСН
Акционерлер/қатысушылар құрамы (Акционердің/қатысушының атауы (компания, Т.А.Ә. (болған жағдайда), БСН/ЖСН) жарғылық капиталдағы қатысу үлесі)
Бастапқы тіркелу күні
Заңды мекен жайы (өңір, облыс, аудан, көше, үй, индекс, телефон, электрондық поштасы)
Нақты мекен жайы (өңір, облыс, аудан, көше, үй, индекс, телефон, электрондық поштасы)
Ұйымның атқарушы органының басшысы (Т.А.Ә. (болған жағдайда), ЖСН, лауазымы, жұмыс тәжірибесі)
Жобаны іске асыру үшін арнайы рұқсаттардың, лицензиялардың болуы (құжаттың атауы, нөмірі және берілу күні, қолданылу мерзімі)
2. Уәкілетті компания туралы ақпарат:
Ұйымның толық атауы
БСН
Акционерлер/қатысушылар құрамы (Акционердің/қатысушының атауы (компания, Т.А.Ә. (болған жағдайда), БСН/ЖСН) жарғылық капиталдағы қатысу үлесі)
Бастапқы тіркелу күні
Заңды мекен жайы (өңір, облыс, аудан, көше, үй, индекс, телефон, электрондық поштасы)
Нақты мекен жайы (өңір, облыс, аудан, көше, үй, индекс, телефон, электрондық поштасы)
Ұйымның атқарушы органының басшысы (Т.А.Ә. (болған жағдайда), ЖСН, лауазымы, жұмыс тәжірибесі)
3. Жоба туралы ақпарат:
Жобаның атауы
Жобаны іске асыру орны, жер учаскесі бойынша мәртебесі
Жобаны іске асыру мерзімі
Кешенді ведомстводан тыс сараптаманың оңқорытындысымен бірге ЖСҚ болуы
Жобаның жалпық ұны (мың теңге)
ЖСҚ сәйкес жобадағы тұрғын үй құрылысының 1 шаршыметрінің құны
Жобаны қаржыландырудың болжамды құрылымы (қаржыландыру тетігі және оның параметрлері, қамтамасыз ету құрылымы және басқалары)
Өтінімге қосымшалар (қосымшалардың тізбесі).
Құрылыс салушы____________________
Лауазымы __________________________
Т.А.Ә. (болған жағдайда) (қолы)
МО (болған жағдайда)
Уәкілетті компания _________________
Лауазымы _________________________
Т.А.Ә. (болған жағдайда) (қолы)
МО (болған жағдайда)
Кепілдік беру туралы шартты
жасасу үшін көппәтерлі тұрғын
үй құрылысының жобасы
бойынша құжаттарды қарау
қағидаларына
2-қосымша
Құжаттардың тізбесі
1. Құрылыс салушының және уәкілетті органның құрылтайшылық құжаттары (қоғамды құру туралы жарғының және құрылтайшылық құжаттың/жалғыз құрылтайшы шешімінің нотариалды куәландырылған көшірмелері).
2. Заңның 8-бабының 1-тармағына құрылыс салушының сәйкестігін растайтын құжаттар:
1) көппәтерлі тұрғын үйді салу, оның ішінде мемлекеттік тапсырыс бойынша құрылыс салушының тәжірибесін растайтын, тапсырылған шаршы метрді ескере отырып, құрылыс жобасын пайдалануға беру актілерінің көшірмелері.
Тапсырыс беруші/мердігер (бас мердігер) ретінде құрылыс жобасын пайдалануға беру актісінде көрсетілмеген құрылыс салушының көппәтерлі тұрғын үйлерін салу бойынша тәжірибені растау үшін іске асырылған құрылыс жобасы бойынша мынадай құжаттардың көшірмелері ұсынылады:
құрылыс жобасын пайдалануға беру актісі;
жер жұмыстарын орындауды, ғимараттардың тіреу және (немесе) қоршау конструкцияларын салуды, инженерлік желілерді орналастыруды, сондай-ақ құрылыс жобасы бойынша конструкцияларды қорғау және өңдеу жөніндегі жұмыстарды көздейтін мердігерлік шарт;
мердігерлік шарт бойынша орындалған жұмыстар актісі;
мердігер шарты бойынша төлемді растайтын банк шоты бойынша немесе өзара есеп айырысуды салыстыру актісінен үзінді көшірме.
Көрсетілген құжаттармен бірге құрылыс салушыларға олардың түпнұсқалары ұсынылады. Салыстырып тексергеннен кейін құжаттардың түпнұсқалары құрылыс салушыға қайтарылады;;

1. Информация о застройщике:
Полное наименование организации
БИН
Состав акционеров/участников (наименование акционера/участника (компания, Ф.И.О (при наличии), БИН/ИИН), доля участия в уставном капитале)
Дата первичной регистрации
Юридический адрес (регион, область, район, улица, дом, индекс, телефон, электронный адрес)
Фактический адрес (регион, область, район, улица, дом, индекс, телефон, электронный адрес)
Руководитель исполнительного органа организации (Ф.И.О. (при наличии), ИИН, должность, опыт работы)
Наличие специальных разрешений, лицензий для реализации проекта (наименование, номер и дата выдачи документа, срок действия)
2. Информация об уполномоченной компании:
Полное наименование организации
БИН
Состав акционеров/участников (наименование акционера/участника (компания, Ф.И.О. (при наличии), БИН/ИИН), доля участия в уставном капитале)
Дата первичной регистрации
Юридический адрес (регион, область, район, улица, дом, индекс, телефон, email)
Фактический адрес (регион, область, район, улица, дом, индекс, телефон, email)
Руководитель исполнительного органа организации (Ф.И.О. (при наличии), ИИН, должность, опыт работы)
3. Информация о проекте:
Наименование проекта
Место реализации проекта, статус по земельному участку
Сроки реализации проекта
Наличие ПСД с положительным заключением комплексной вневедомственной экспертизы
Общая стоимость проекта (тысяч тенге)
Стоимость строительства 1 квадратного метра жилья согласно ПСД
Предполагаемая структура финансирования проекта (механизм финансирования и его параметры, структура обеспечения и другие).
Приложения к заявке (перечень с приложениями).
Застройщик ____________________________
Должность _____________________________
Ф.И.О. (при наличии) (место подписи)
МП (при наличии)
Уполномоченная компания _______________
Должность _____________________________
Ф.И.О. (при наличии) (место подписи)
МП (при наличии)".
Приложение 2 к Правилам
рассмотрения документов по
проекту строительства
многоквартирного жилого дома
для заключения договора
о предоставлении гарантии
Перечень документов
1. Учредительные документы застройщика и уполномоченной компании (нотариально удостоверенные копии устава и учредительного договора/решения единственного учредителя об учреждении общества).
2. Документы, подтверждающие соответствие застройщика требованиям пункта 1 статьи 8 Закона:
1) копии актов ввода в эксплуатацию проекта строительства, с учетом сданных квадратных метров, подтверждающие опыт застройщика по возведению многоквартирных жилых домов, в том числе по государственному заказу.
Для подтверждения опыта по возведению многоквартирных жилых домов, застройщика, не указанного в акте ввода в эксплуатацию проекта строительства в качестве заказчика/подрядчика (генерального подрядчика), предоставляются следующие копии документов по реализованному проекту строительства:
акт ввода в эксплуатацию проекта строительства;
договор подряда, предусматривающего выполнение земляных работ, возведение несущих и (или) ограждающих конструкций зданий, устройство инженерных сетей, а также работы по защите и отделке конструкций по проекту строительства;
акта выполненных работ по договору подряда;
выписка по банковскому счету либо акт сверок взаимных расчетов, подтверждающие оплату по договору подряда.
Вместе с указанными документами застройщиком представляются их оригиналы. После сверки оригиналы документов возвращаются застройщику;

2) аудиторлық қорытындымен расталған соңғы екі қаржы жылындағы құрылыс салушының қаржылық есептілігі;
3) кредиттік тарих туралы толық ақпаратты қамтитын кредиттік бюродан алынған кредиттік есеп.
3. Заңның 8-бабының 3-тармағымен көзделген уәкілетті компанияның талаптарының орындалуын растайтын құжаттар:
1) сатып алу-сату шарты (айырбастау, сыйға тарту немесе жер учаскесін иеліктен шығару туралы өзге де мәмілелер) немесе жер учаскесiне жеке меншiк құқығын, жер пайдалану құқығын және жерге өзге заттық құқықтарды тану туралы сот шешiмдерi (нотариалды куәландырылған көшірмесі);
2) жер учаскесіне жеке меншік құқығын беретін акті немесе уақытша (өтеусіз) жер пайдалану құқығын беретін акті (нотариалды куәландырылған көшірмесі);
3) Заңмен айқындалған мөлшерде құрылыс мақсаттарына жұмсау үшін жоспарланған ақшаның бар екенін растайтын банк шоты бойынша ақша қалдықтары және қозғалысы туралы үзінді немесе аяқталмаған құрылысы бар (басталған құрылыс кезінде) жер учаскесін бағалау туралы тәуелсіз бағалау компаниясының есебі және құрылыстың басталғандығын растайтын құжаттардың көшірмелері (құрылыс-монтаждау жұмыстарының басталғаны туралы хабарламаны қабылдау туралы талон, аяқталмаған құрылыс объектісін (бар болған жағдайда) консервациялау, авторлық және техникалық қадағалау шарттары; конструкциялардың және ғимараттардың тұрақтылығы мен инженерлік-коммуникациялық жүйелерінің сенімділігінің жай-күйіне жобаны техникалық тексеру туралы есептің түпнұсқасы не инжинирингтік компанияның қорытындысы); конструкциялардың және ғимараттардың тұрақтылығы мен инженерлік-коммуникациялық жүйелерінің сенімділігінің жай-күйіне жобаны техникалық тексеру жүргізуге және Бірыңғай оператордың өкілдерімен (аяқталмаған құрылыс бар болған жағдайда) аяқталмаған құрылысқа бағалау жүргізуге құрылыс салушы мен уәкілетті компанияның келісім-хаты;
4) кешенді ведомстводан тыс сараптаманың оң қорытындысы бар жобалық-сметалық құжаттама (PDF (Portable Document Format) форматындағы электронды түрде) немесе "Мемсараптама" РМК (мемлекеттік ведомстводан тыс кешенді сараптама жобасынан өту кезінде) мәлімделген жоба бойынша жобалау-сметалық құжаттаманы алуға арналған құқық иеленушінің және жоба авторының рұқсат-хаты;
5) жобалау, эскиздік жоба, сәулет-жоспарлау тапсырмасын беру, бөлу жоспары қаулыларының, жер учаскесін таңдау актісінің және техникалық шарттардың көшірмелері;
6) банктік шот шарттының (ұйымның мөрімен куәландырылған) және кепілдік беру туралы шарт бойынша құжаттарды қарауға, кепілді жарнаға комиссия төлеу үшін банк шоты бойынша ақшаның бар екендігін растайтын қалдық және ақша қозғалысы туралы көшірме;

2) финансовая отчетность застройщика за последние два финансовых года, подтвержденная аудиторским заключением;
3) кредитный отчет, полученный от кредитного бюро, содержащий полную информацию о кредитной истории.
3. Документы, подтверждающие выполнение уполномоченной компанией требований, предусмотренных пунктом 3 статьи 8 Закона:
1) договор купли-продажи (мены, дарения или иной сделки об отчуждении земельного участка), либо решение судебных органов о признании права частной собственности на земельный участок, права землепользования и иных вещных прав на землю (нотариально засвидетельствованная копия);
2) акт на право частной собственности на земельный участок либо акт на право временного (возмездного) землепользования (нотариально засвидетельствованная копия);
3) выписка об остатке и движении денег по банковскому счету, подтверждающая наличие денег, планируемых для расходования на цели строительства в размере, определенном Законом, отчет независимой оценочной компании об оценке земельного участка;
копии документов, подтверждающие начатое строительство (талон о приеме уведомления о начале строительно-монтажных работ, консервация объекта незавершенного строительства (при наличии), договоры авторского и технического надзора; оригинал отчета либо заключения инжиниринговой компании о техническом обследовании проекта на техническое состояние надежности конструкций и устойчивости зданий и инженерно-коммуникационных систем);
письмо согласие от застройщика и уполномоченной компании на проведение технического обследования проекта на техническое состояние надежности конструкций и устойчивости зданий и инженерно-коммуникационных систем и проведение оценки незавершенного строительства представителями Единого оператора (при наличии незавершенного строительства);
4) проектно-сметная документация (в электронном виде в формате PDF (Portable Document Format)) с положительным заключением комплексной вневедомственной экспертизы либо письма-разрешения от правообладателя и автора проекта на получение проектно-сметной документации по заявленному проекту от РГП "Госэкспертиза" (при прохождении проекта государственной комплексной вневедомственной экспертизы);
5) копии постановления на проектирование, эскизного проекта, архитектурно-планировочного задания, разбивочного плана, акта выбора земельного участка и технических условий;
6) копия договора банковского счета (заверенная печатью организации) и выписка об остатке и движении денег по банковскому счету подтверждающая наличие денег на оплату комиссии за рассмотрение документов, гарантийного взноса по договору о предоставлении гарантии;

7) тұлғаның мердігерлік шартқа (уәкілетті органның шешімі/ бірінші басшыны тағайындау туралы бұйрық) қол қою өкілеттігін растайтын, сондай-ақ оның жеке басын куәландыратын құжаттардың көшірмелерін қоса ұсына отырып, құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргізудің бекітілген жоспарымен уәкілетті компания және мердігер (бас мердігер) арасында жасалған шарт көшірмесі.
Егер құрылыс мердігелік шартының тарапы болып Уәкілетті компания – АЭА қатысушысы, сұранымға сатып алынатын материалдардың және (немесе) жабдықтардың көлемі, осындай сатып алуды қаржыландыру дереккөздері туралы ақпарат қоса тіркеледі.
4. Өтінімді қарастыру үшін комиссияның төленгені туралы түбіртек.
5. Құрылыс салушының және уәкілетті компаниялардың басшылары қол қойған және олардың мөрлерімен расталған (болған жағдайда), сондай-ақ xls/xlsx/xlsm электронды форматтағы құрылыс жобасының қаржыландыру жоспары.
6. Заңның 8-бабының 4-тармағында көзделген уәкілетті компания талаптарын орындауды растау үшін жылжымайтын мүлікке тіркелген құқықтар (ауыртпалықтар) және оның техникалық сипаттамалары туралы анықтама ұсынылады ("электронды үкімет" порталынан).
7. Заңның 33-бабы 3-тармағының 1) тармақшасымен көзделген қаржылық бағалауды өткізу үшін Бірыңғай операторға құрылыс салушы/уәкілетті компания ұсынынатын құжаттар:
1) құрылыс салушының басшы/бас бухгалтер қол қойған және оның мөрімен расталған (бар болған кезде) аудиторлық қорытындымен расталған құрылыс салушының қаржылық есептілік баптарының толық жазылуы;
2) Өтінімді беру күнінің алдында, соңғы қаржылық кезеңдегі (тоқсандағы, жарты жылдағы) құрылыс салушының, уәкілетті компанияның қаржылық есептілігі, уәкілетті компанияның, құрылыс салушының басшысы/бас бухгалтері қол қойған және олардың мөрімен расталған (бар болған кезде) қаржылық есептілік баптарының толық жазылуы.
8. Заңның 33-бабы 4-тармағының 1) тармақшасында көзделген заңдық бағалауды жүргізу үшін құрылыс салушы/уәкілетті компания ұсынатын құжаттар:
1) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу/қайта тіркеу туралы құжат ("электрондық үкімет" порталынан);
2) заңды тұлғаның барлық тіркелген іс-әрекеттері туралы анықтама ("электрондық үкімет" порталынан);
9. Заңның 33-бабы 4-тармағының 2) тармақшасында көзделген заңдық бағалауды жүргізу үшін құрылыс салушы/уәкілетті компания ұсынатын құжаттар:
1) соңғы екі жыл ішінде (бар болған жағдайда) құрылтай құжаттарына өзгерістер және/(немесе) толықтырулар енгізу туралы құрылыс салушының уәкілетті органы/уәкілетті компания шешімдерінің көшірмелері;

7) копия договора, заключенного между уполномоченной компанией и подрядчиком (генеральным подрядчиком) с утвержденным планом производства строительно-монтажных работ, с приложением копии документов, подтверждающих полномочия лица по подписанию договора подряда (решение уполномоченного органа/приказ о назначении первого руководителя), а также копии документа, удостоверяющая его личность.
Если стороной договора строительного подряда является Уполномоченная компания – участник СЭЗ, к заявке прилагаются информация об объеме приобретаемых материалов и (или) оборудования, источниках финансирования таких приобретений.
4. Квитанция об уплате комиссии за рассмотрение заявки.
5. План финансирования проекта строительства, подписанный руководителями застройщика и уполномоченной компании, и заверенный их печатями (при наличии), а также в электронном виде в формате xls/xlsx/xlsm.
6. Для подтверждения выполнения уполномоченной компанией требования, предусмотренного пунктом 4 статьи 8 Закона, предоставляется справка о зарегистрированных правах (обременениях) на недвижимое имущество и его технических характеристиках (с портала "электронное правительство").
7. Документы, предоставляемые застройщиком/уполномоченной компанией в Единый оператор для проведения финансовой оценки, предусмотренной подпунктом 1) пункта 3 статьи 33 Закона:
1) расшифровка статей финансовой отчетности застройщика, подтвержденной аудиторским заключением, подписанная руководителем/главным бухгалтером застройщика и заверенная его печатью (при наличии);
2) Финансовая отчетность застройщика, уполномоченной компании за последний финансовый период (квартал, полугодие), предшествующий дате подачи заявки, расшифровка статей финансовой отчетности, подписанная руководителем/главным бухгалтером застройщика, уполномоченной компании и заверенная их печатью (при наличии).
8. Документы, предоставляемые застройщиком/уполномоченной компанией для проведения юридической оценки, предусмотренной подпунктом 1) пункта 4 статьи 33 Закона:
1) документ о государственной регистрации/перерегистрации юридического лица (с портала "электронное правительство");
2) справка обо всех регистрационных действиях юридического лица (с портала "электронное правительство").
9. Документы, предоставляемые застройщиком/уполномоченной компанией для проведения юридической оценки, предусмотренной подпунктом 2) пункта 4 статьи 33 Закона:
1) копии решений уполномоченного органа застройщика/уполномоченной компании об внесении изменений и/(или) дополнений в учредительные документы за последние два года (при наличии);

2) Бірыңғай операторға уәкілетті компанияның дауыс беретін акцияларын (жарғылық капиталға қатысу үлестерін) сенімгерлік басқаруға, сондай-ақ уәкілетті компанияның дауыс беретін акцияларын (жарғылық капиталға қатысу үлестерін) 100 % кепілге беру туралы құрылыс салушының уәкілетті органы шешімдерінің көшірмелері (құрылыс салушының мөрмен куәландырылған (болған жағдайда);
3) Бірыңғай операторға егжей-тегжейлі сипатталған (уәкілетті компанияның мөрмен куәландырылған (болған жағдайда) аяқталмаған құрылысы бар (болған жағдайда) жер учаскесін немесе жерді пайдалану құқығын беру туралы уәкілетті компанияның уәкілетті органы шешімінің көшірмесі;
4) құрылыс салушының/уәкілетті компанияның атынан бірінші және екінші қол қою құқығығын растайтын уәкілетті адамдардың құжаттарының көшірмелері, сондай-ақ олардың жеке басын куәландыратын (мөрмен куәландырылған (болған жағдайда) құжаттардың көшірмелері;
5) бірінші қол қою құқығы бар уәкілетті адамдардың қол қою үлгілері нотариалды куәландырған құжаттар мен ұйым мөрінің бедерлері (бар болған жағдайда).
10. Заңның 33-бабы 4-тармағының 4) тармақшасында көзделген заңдық бағалауды жүргізу үшін құрылыс салушы/уәкілетті компания ұсынатын құжат:
жарғылық капиталын қалыптастыруды растайтын құжаттардың көшірмелерін(мөрмен куәландырылған (болған жағдайда);
11. Заңның 35-бабтың 1-тармағында көзделген заңдық бағалауды жүргізу үшін құрылыс салушы/уәкілетті компания ұсынатын құжат:
Бірыңғай операторға кепілге берілетін жылжымайтын мүлікті бағалау туралы тәуелсіз бағалау компаниясының есебі.
Кепілдік беру туралы шартты
жасасу үшін көппәтерлі тұрғын
үй құрылысының жобасы
бойынша құжаттарды қарау
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Құрылыс жобасын қаржыландыру жоспары
1. Жобалық шығыстар жоспары және құрылысты қаржыландыру кестесі
ЖСҚ бойынша жұмыстардың атауы
ЖСҚ бойынша құны, мың теңге
Құрылысты қаржыландыру кестесі, мың теңге
Жыл
ай
ай
ай
Жиыны
2. Көппәтерлі тұрғын үйдегі үй-жайларды сату және жалға беру жоспары
Үй-жайдың атауы
Жалпы ауданы, шаршы метр
1 шаршы метр үшін сату/жалға алу бағасы, мың теңге
__________ жыл, мың теңге
ай
ай
ай
пәтерлер
көлікке арналған орын
Жиыны
Ескертпе: Сату және тұрғын үйдегі үй-жайды жалға өткізу жоспары жобаны іске асырудың барлық мерзімінде жасалады (үлескерлердің ақша қаражатын тартуға рұқсат алған сәттен бастап үй-жайдың барлық түрлерін іске асырғанға дейін). Осы Нысанның 2-тармағында үй-жай түрінің әрбір бірлігінің деректері жеке көрсетіледі.
Құрылыс салушы____________________
Лауазымы __________________________
Т.А.Ә. (болған жағдайда) (қолы)
МО (болған жағдайда)
Уәкілетті компания _________________
Лауазымы _________________________
Т.А.Ә. (болған жағдайда) (қолы)
МО (болған жағдайда)

2) копии решений уполномоченного органа застройщика о передаче Единому оператору в доверительное управление голосующих акций (долей участия в уставном капитале) уполномоченной компании, а также в залог 100% голосующих акций (долей участия в уставном капитале) уполномоченной компании (заверенные печатью застройщика (при наличии));
3) копия решения уполномоченного органа уполномоченной компании о передаче Единому оператору в залог земельного участка и/или права землепользования с незавершенным строительством (при наличии) с его детальным описанием (заверенная печатью уполномоченной компании (при наличии));
4) копии документов, подтверждающих полномочия лиц, уполномоченных правом первой и второй подписи от имени застройщика/уполномоченной компании, а также копии документов, удостоверяющие их личность (заверенные печатью (при наличии));
5) нотариально засвидетельствованный документ с образцами подписей уполномоченных лиц, имеющих право первой подписи, и оттиска печати организации (при наличии).
10. Документ, предоставляемый застройщиком/уполномоченной компанией для проведения юридической оценки, предусмотренной подпунктом 4) пункта 4 статьи 33 Закона:
копии документов, подтверждающих формирование уставного капитала (заверенные печатью (при наличии));
11. Документ, предоставляемый застройщиком/уполномоченной компанией для выполнения требования, предусмотренного пунктом 1 статьи 35 Закона:
отчет независимой оценочной компании об оценке недвижимого имущества, передаваемого Единому оператору в залог.
Приложение 3 к Правилам
рассмотрения документов по
проекту строительства
многоквартирного жилого дома
для заключения договора
о предоставлении гарантии
Форма
План финансирования проекта строительства
1. План проектных затрат и график финансирования строительства
Наименование работ по ПСД
Стоимость по ПСД тысяч тенге
График финансирования строительства, тысяч тенге
Год
месяц
месяц
месяц
Итого
2. План продаж и сдачи в аренду помещений в многоквартирном жилом доме
Наименование помещения
Общая площадь, квадратных метров
Цена продажи/аренды за 1 квадратный метр, тысяч тенге
________ год, тысяч тенге
месяц
месяц
месяц
квартиры
машиноместо
Итого
Примечание: План продаж и сдачи в аренду помещений составляется на весь срок реализации проекта (с момента получения разрешения на привлечение денежных средств дольщиков до реализации всех видов помещений). В пункте 2 настоящей Формы указываются данные отдельно для каждой единицы вида помещений.
Застройщик ____________________________
Должность _____________________________
Ф.И.О. (при наличии) (место подписи)
МП (при наличии)
Уполномоченная компания _______________
Должность _____________________________
Ф.И.О. (при наличии) (место подписи)
МП (при наличии)".