Облыстық мәслихаттың 2016 жылғы 12 желтоқсандағы № 84 "Ақтөбе облысының аумағында жануарларды асырау Қағидаларын бекіту туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Ақтөбе облысы мәслихатының 2020 жылғы 5 маусымдағы № 530 шешімі. Ақтөбе облысының Әділет департаментінде 2020 жылғы 18 маусымда № 7186 болып тіркелді
Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 5 шілдедегі "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Кодексінің 406-бабына және Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару және өзiн-өзi басқару туралы" Заңының 6-бабының 2-2-тармағына сәйкес, Ақтөбе облыстық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Облыстық мәслихаттың 2016 жылғы 12 желтоқсандағы № 84 "Ақтөбе облысының аумағында жануарларды асырау Қағидаларын бекіту туралы" шешіміне (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5237 тіркелген, 2017 жылғы 1 ақпанда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілердің электрондық түрдегі эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
шешімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Ақтөбе облысының елді мекендерінде ауыл шаруашылығы жануарларын асырау Қағидаларын бекіту туралы";
шешімнің 1 тармағында "Ақтөбе облысының аумағында жануарларды асырау Қағидалары" сөздері "Ақтөбе облысының елді мекендерінде ауыл шаруашылығы жануарларын асырау Қағидалары" деген сөздермен ауыстырылсын;
көрсетілген шешіммен бекітілген Ақтөбе облысының аумағында жануарларды асырау Қағидалары осы шешімнің қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Облыстық мәслихаттың
сессия төрағасы
К. Кенжебаев
Облыстық мәслихаттың хатшысы С. Калдыгулова
Облыстық мәслихаттың 2020 жылғы 5 маусымдағы № 530 шешіміне қосымша
Облыстық мәслихаттың 2016 жылғы 12 желтоқсандағы № 84 шешімімен бектіліген
Ақтөбе облысының елді мекендерінде ауыл шаруашылығы жануарларын асырау Қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ақтөбе облысының елді мекендерінде ауыл шаруашылығы жануарларын асырау қағидалары (бұдан әрі-Қағидалар) Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 5 шілдедегі "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Кодексіне, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" және Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 10 шілдедегі "Ветеринария туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 30 желтоқсандағы № 16-02/701 бұйрығымен бекітілген, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10183 тіркелген, Жануарларды қарау қағидаларына сәйкес әзірленді және Ақтөбе облысының елді мекендерінде ауыл шаруашылығы жануарларын асырауды ұйымдастыру және жүзеге асыру тәртібін айқындайды.

О внесении изменений в решение областного маслихата от 12 декабря 2016 года № 84 "Об утверждении Правил содержания животных на территории Актюбинской области"
Решение маслихата Актюбинской области от 5 июня 2020 года № 530. Зарегистрировано Департаментом юстиции Актюбинской области 18 июня 2020 года № 7186
В соответствии со статьей 406 Кодекса Республики Казахстан от 5 июля 2014 года "Об административных правонарушениях" и пунктом 2-2 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Актюбинский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение областного маслихата от 12 декабря 2016 года № 84 "Об утверждении Правил содержания животных на территории Актюбинской области" (зарегистрированное в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 5237, опубликованное 1 февраля 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде) следующие изменения:
заголовок решения изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил содержания сельскохозяйственных животных в населенных пунктах Актюбинской области";
в пункте 1 решения слова "Правила содержания животных на территории Актюбинской области" заменить словами "Правила содержания сельскохозяйственных животных в населенных пунктах Актюбинской области";
Правила содержания животных на территории Актюбинской области, утвержденные указанным решением изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии
областного маслихата
К. Кенжебаев
Секретарь областного маслихата С. Калдыгулова
Приложение к решению областного маслихата от 5 июня 2020 года № 530
Утверждены решением областного маслихата от 12 декабря 2016 года № 84
Правила содержания сельскохозяйственных животных в населенных пунктах Актюбинской области
1. Общие положения
1. Настоящие Правила содержания сельскохозяйственных животных в населенных пунктах Актюбинской области (далее - Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 5 июля 2014 года "Об административных правонарушениях", Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и от 10 июля 2002 года "О ветеринарии", Правилами обращения с животными, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 декабря 2014 года № 16-02/701, зарегистрированными в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10183 и определяют порядок организации и осуществления содержания сельскохозяйственных животных в населенных пунктах Актюбинской области.

2. Қағидалар меншік нысанына қарамастан, ауыл шаруашылығы жануарларын асырайтын барлық жеке және заңды тұлғаларға таралады.
3. Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) ауыл шаруашылығы жануарлары - адамдар өсіретін, ауыл шаруашылығы өндірісімен тікелей байланысты жануарлардың, құстардың, балықтардың және аралардың барлық түрлері;
2) ветеринариялық паспорт – уәкілетті орган белгілеген нысандағы құжат, онда: жануарларды есепке алу мақсатында жануарлардың иесі, түрі, жынысы, түсі, жасы көрсетіледі;
3) ауыл шаруашылығы жануарларын бiрдейлендiру – ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқорға ауыл шаруашылығы жануары туралы мәлiметтердi енгiзе отырып және ветеринариялық паспортты бере отырып, бірдейлендіруді жүргізуге арналған бұйымдарды (құралдарды) пайдалану, таңбалау арқылы жануарларға жеке нөмiр берудi қамтитын, жануарларды есепке алу рәсiмi;
4) ветеринариялық іс-шаралар – жануарлар ауруларының профилактикасын, оларды емдеуді немесе диагностикасын қоса алғанда, олардың пайда болуын, таралуын болғызбауға немесе оларды жоюға; жануарлар мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін аса қауіпті аурулар жұқтырған жануарларды залалсыздандыруға (зарарсыздандыруға), алып қоюға және жоюға; жануарлардың өнімділігін арттыруға; жануарлар мен адамның денсаулығын жұқпалы, оның ішінде жануарлар мен адамға ортақ аурулардан қорғау мақсатында, ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді қоса алғанда, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттың, жемшөп және жемшөп қоспаларының қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған эпизоотияға қарсы, ветеринариялық-санитариялық рәсімдер кешені.
2. Ауыл шаруашылығы жануарларын асырау тәртібі
4. Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11124 тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 20 наурыздағы № 237 "Өнеркәсіптік объектілерді санитарлық қорғау аймағын құруға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптарды бекіту туралы" бұйрығының 1-қосымшасына сәйкес және нысандар мен өндірістің қауіптілік класына байланысты ауыл шаруашылығы жануарларын тұрғын үйлерден, пәтерлерден, мектептерден, емдеу және балалар мекемелерінен, саябақтардан, хайуанаттар бақтарынан, стадиондардан, қоғамдық тамақтану, сауда, тамақ өнеркәсібі кәсіпорындарынан, көпшілік демалыс орындарынан, балаларды сауықтыру лагерлерінен, демалыс үйлерінен, шипажайлардан, жасанды су қоймаларынан, артезиан құдықтарынан және өзен жағалауы мен оның салаларынан қашықтықта орналасқан арнайы жабдықталған (жабық) орындарда асырау керек.

2. Правила распространяются на всех физических и юридических лиц, независимо от формы собственности, содержащих сельскохозяйственных животных.
3. В Правилах используются следующие понятия:
1) сельскохозяйственные животные – культивируемые человеком все виды животных, птиц, рыб и пчел, имеющих непосредственное отношение к сельскохозяйственному производству;
2) ветеринарный паспорт – документ, установленным уполномоченным органом формы, в котором в целях учета животных указываются: владелец, вид, пол, масть, возраст;
3) идентификация сельскохозяйственных животных – процедура учета животных, включающая присвоение индивидуального номера животным путем использования изделий (средств) для проведения идентификации, таврения с включением сведений о сельскохозяйственном животном в базу данных по идентификации сельскохозяйственных животных и выдачей ветеринарного паспорта;
4) ветеринарные мероприятия – комплекс противоэпизоотических, ветеринарно-санитарных процедур, направленных на предотвращение возникновения, распространения или ликвидацию болезней животных, включая их профилактику, лечение или диагностику; обезвреживание (обеззараживание), изъятие и уничтожение животных, зараженных особо опасными болезнями, представляющими опасность для здоровья животных и человека; повышение продуктивности животных; обеспечение безопасности продукции и сырья животного происхождения, кормов и кормовых добавок, включая идентификацию сельскохозяйственных животных, в целях защиты здоровья животных и человека от заразных болезней, в том числе общих для животных и человека.
2. Порядок содержания сельскохозяйственных животных
4. Сельскохозяйственные животные должны содержатся в специально оборудованных (закрытых) помещениях, расположенных от жилых домов, квартир, школ, лечебных и детских учреждений, парков, зоопарков, стадионов, предприятий общественного питания, торговли, пищевой промышленности, мест массового отдыха, оздоровительных детских лагерей, домов отдыха, санаториев, искусственных водоемов, артезианских колодцев и от берегов рек и их притоков на расстоянии в зависимости от класса опасности объектов и производств, в соответствии с приложением 1 Приказа Министра национальной экономики Республики Казахстан от 20 марта 2015 года № 237 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования по установлению санитарно-защитной зоны производственных обьектов, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11124.

5. Ветеринариялық-санитариялық ережелерді сақтау барысында жеке аулаларда ауыл шаруашылығы жануарларын арнайы жабдықталған орындарда асырауға жол беріледі.
6. Қаланың, ауданның және ауылдық округтердің тұрғын үй қорының пәтерлерінде (көп пәтерлі тұрғын үйлер) ауыл шаруашылығы жануарларын асырауға жол берілмейді.
7. Ауыл шаруашылығы жануарларын ұстаудың міндетті шарты аса қауіпті ауруларға қарсы вакцинациялау, тұрғылықты мекен-жайға қарасты ветеринариялық емханаларда диагностикалық зерттеуден өткізу болып табылады.
8. Барлық жағдайда ауыл шаруашылығының жануарлар иелері науқастанған жағдайда немесе ауру байқалған сәтте ветеринариялық мекемеге хабарласып, зерттеу нәтижелері бойынша маманның нұсқауын мүлтіксіз сақтауы қажет.
9. Санитарлық, су қорғау аймақтарында, ауыл шаруашылығы жерлерінде, басқа да қоғамдық көпшілік пайдаланатын орындарда қараушысыз жүрген ауыл шаруашылығы жануарлары, қараусыз болып есептеледі және аудан, облыстық маңызы бар қала әкімімен айқындалған, уақытша асырау үшін арнайы жабдықталған орынға иесі анықталғанға дейін қамалуы тиіс.
10. Егер жануарлардың меншік иесінің тұрған жерi белгiсiз болса, жануарларды ұстап алған адам осындай жануарларды ұстап алған кезден бастап үш күннен кешiктiрмей табылған жануарлар туралы меншiк иесiн iздестiру шараларын қабылдайтын, iшкi iстер органдарына немесе аудан, облыстық маңызы бар қала әкіміне мәлiмдейді.
11. Жануарлардың меншiк иесiн iздестiру кезеңiнде, жануарлар, оларды ұстап алған адамның өзiнiң бағуында және пайдалануында қалдырылуы, немесе арнайы жабдықталған орындарға уақытша тапсырылуы мүмкін.
12. Егер жұмыс малы мен iрi қараны ұстап алғаны туралы мәлiмделген кезден бастап алты ай iшiнде және басқа үй жануарлары жөнiнде - екi ай iшiнде олардың меншiк иесi табылмаса және оларға өзiнiң құқығы туралы мәлiмдемесе, бұл жануарларға меншiк құқығы жануарларды баққан және пайдаланған адамға көшедi. Бұл адам бағуында болған жануарларды меншiгiне алудан бас тартқан жағдайда, олар коммуналдық меншiкке түседi.
13. Жануарлар басқа адамның меншігіне көшкеннен кейін олардың бұрынғы меншік иесі келген ретте, ұстап алынған қараусыз жануарларды иелеріне қайтару тәртібі және иелерінің жауапкершілігі Қазақстан Республикасының 1994 жылғы 27 желтоқсандағы Азаматтық кодексінің 246-бабымен анықталады.
14. Ауыл шаруашылығы және асыл тұқымды жануарларын молықтырумен, өсірумен, көбейтумен, асыраумен айналысатын жеке және заңды тұлғалар:
1) ауыл шаруашылығы жануарларын уақытылы бірдейлендіруді;

5. В частных подворьях при соблюдении ветеринарно-санитарных правил допускается содержание сельскохозяйственных животных в специально оборудованных местах.
6. В квартирах жилищного фонда города, района и сельских округов (многоквартирные жилые дома) не допускается содержание сельскохозяйственных животных.
7. Обязательным условием содержания сельскохозяйственных животных является вакцинация против особо опасных болезней, диагностические исследования в ветеринарных лечебницах по месту жительства.
8. Владельцам сельскохозяйственных животных во всех случаях заболевания либо при подозрении на заболевание необходимо обращаться в ветеринарные учреждения, неукоснительно соблюдать рекомендации специалиста по результатам обследования.
9. Сельскохозяйственные животные, находящиеся в санитарных, в водоохранных зонах, сельхозугодиях, других общественных местах общего пользования без сопровождающих лиц, считаются безнадзорными и подлежат загону до выявления владельца в специально оборудованные места для временного содержания, определенные акимами района, города областного значения.
10. В случае если место прибывание собственника животных неизвестно, лицо задержавшее животных не позднее трех дней с момента такого задержания, заявляет об обнаружении животных в органы внутренних дел или акиму района, города областного значения, который принимает меры к розыску собственника.
11. На период розыска собственника, животные могут быть оставлены лицом их задержавшим, у себя на содержании и в пользовании, либо сданы им на содержание в специально оборудованные места для временного содержания.
12. Если в течение шести месяцев с момента заявления о задержании рабочего и крупного рогатого скота и двух месяцев - других домашних животных их собственник не будет обнаружен и не заявит о своем праве на них, право собственности на этих животных переходит к лицу, у которого они находились на содержании и в пользовании. При отказе этого лица от приобретения в собственность содержавшихся у него животных, они поступают в коммунальную собственность.
13. В случае явки прежнего собственника животных после их перехода в собственность другого лица, порядок возврата задержанных безнадзорных животных владельцам и ответственность владельцев определяется статьей 246 Гражданского кодекса Республики Казахстан от 27 декабря 1994 года.
14. Физические и юридические лица, занимающиеся воспроизводством, выращиванием, разведением, содержанием сельскохозяйственных и племенных животных обеспечивают:
1) своевременную идентификацию сельскохозяйственных животных;

2) ветеринариялық-санитариялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін ауыл шаруашылығы жануарларына уақытылы вакцина егуді және диагностикадан өткізуді;
3) оның түріне, жасына және физиологиясына сәйкес жануарлардың денсаулығына, әл-ауқатына қамқорлықты және пайдалануды;
4) айналадағы адамдардың және жануарлардың, сондай-ақ жануарлардың зиян келтіруінен мүліктің қауіпсіздігін;
5) ауыл шаруашылығы жануарларымен көлік жолдарының жанынан және одан өту кезінде олардың мінез-құлқын тікелей бақылау арқылы жол қозғалысы қауіпсіздігін сақтауды;
6) санитариялық-гигиеналық және ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) нормалар мен қағидалардың талаптарын сақтауды қамтамасыз етеді.
15. Ауыл шаруашылығы жануарларының иелері:
1) ауыл шаруашылығы жануарлары ауруларының алдын алуды және орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілердің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін, ветеринария саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген, ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) қағидаларды сақтай отыра, ветеринариялық және әкімшілік-шаруашылық іс-шараларды жүзеге асыруы;
2) ауыл шаруашылығы жануарларын асырауды, өсiруді және пайдалануды ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) қағидалар мен ветеринариялық нормативтерге сәйкес жүзеге асыруы;
3) қоршаған ортаның ластануына жол бермей, аумақты, мал шаруашылығы жайларын, сондай-ақ жемшөптi, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзатты сақтауға және өңдеуге арналған ғимараттарды, аумақтарды ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) қағидалар мен ветеринариялық нормативтерге сәйкес ұстауы;
4) асыраумен, өсірумен, пайдаланумен, өндірумен, дайындаумен (союмен), сақтаумен, өңдеу және өткізумен, сондай-ақ орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерді тасымалдаумен (орнын ауыстыруға) байланысты, мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау объектілерін орналастыру, салу, қайта жаңғырту және пайдалануға беру кезінде ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарды сақтауы;
5) ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органдардың бөлімшелеріне, жергілікті атқарушы органдар құрған мемлекеттiк ветеринариялық ұйымдарға, мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау органдарына:
жаңадан сатып алынған жануар (жануарлар), алынған төл, оның (олардың) сойылғаны мен өткізілгені туралы;
өлген, бiрнеше ауыл шаруашылығы жануарлары бiр мезгiлде ауырған немесе олар әдеттен тыс мiнез көрсеткен жағдайлар туралы хабарлауы және ауруға күдіктену кезінде ауыл шаруашылығы жануарларын ветеринария саласындағы мамандар келгенге дейін оқшаулап асырауға шаралар қабылдауы;

2) своевременную вакцинацию и диагностику сельскохозяйственных животных для обеспечения ветеринарно-санитарной безопасности;
3) заботу о здоровье, благосостоянии и использовании животного в соответствии с его видом, возрастом и физиологией;
4) безопасность окружающих людей и животных, а также имущества от причинения вреда животными;
5) обеспечение безопасности дорожного движения при прохождении с сельскохозяйственным животным возле транспортных путей и при их переходе путем непосредственного контроля его поведения;
6) соблюдение требований санитарно-гигиенических и ветеринарных (ветеринарно-санитарных) норм и правил.
15. Владельцам сельскохозяйственных животных необходимо:
1) осуществлять ветеринарные и административно-хозяйственные мероприятия с соблюдением ветеринарных (ветеринарно-санитарных) правил, установленных законодательством Республики Казахстан в области ветеринарии, обеспечивающих предупреждение болезней сельскохозяйственных животных и безопасность перемещаемых (перевозимых) объектов;
2) осуществлять содержание, разведение и использование сельскохозяйственных животных, в соответствии с ветеринарными (ветеринарно-санитарными) правилами и ветеринарными нормативами;
3) содержать территорию, животноводческие помещения, а также сооружения для хранения и переработки кормов, продукцию и сырье животного происхождения в соответствии с ветеринарными (ветеринарно-санитарными) правилами и ветеринарными нормативами, не допуская загрязнения окружающей среды;
4) соблюдать ветеринарные (ветеринарно-санитарные) требования при размещении, строительстве, реконструкции и вводе в эксплуатацию объектов государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора, связанных с содержанием, разведением, использованием, производством, заготовкой (убоем), хранением, переработкой и реализацией, а также при транспортировке (перемещении) перемещаемых (перевозимых) объектов;
5) извещать подразделения местных исполнительных органов, осуществляющих деятельность в области ветеринарии, государственные ветеринарные организации, созданные местными исполнительными органами, органы государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора:
о вновь приобретенном (приобретенных) животном (животных), полученном приплоде, его (их) убое и реализации;
о случаях падежа, одновременного заболевания нескольких сельскохозяйственных животных или об их необычном поведении и до прибытия специалистов в области ветеринарии принять меры к изолированному содержанию сельскохозяйственных животных при подозрении в заболевании;

6) орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерді ветеринариялық тексеру үшiн мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторларға, мемлекеттік ветеринариялық дәрігерлерге кедергiсiз беруі;
7) мемлекеттік ветеринариялық – санитариялық инспекторлардың актілерін орындауы;
8) союдың алдында ветеринариялық тексеру жүргiзбей ауыл шаруашылығы жануарларын өткiзу үшiн союға және сойғаннан кейiн ұшалары мен мүшелерiне ветеринариялық-санитариялық сараптама жасамай өткiзуге жол бермеуі;
9) ауыл шаруашылығы жануарларын карантиндеуді жүргізуі қажет.
16. Кеміргіштермен күрес бойынша алдын алу іс-шаралары кеміргіштердің жемшөп, тіршілік ету және көбею орындарына жетуіне кедергі келтіретін жағдайлар жасаудан тұрады.
17. Ауыл шаруашылығы жануарларын асырау қызметі процесінде пайда болатын биологиялық қалдықтар жойылады немесе зарарсыздандыру (көң, төсеніш материалдары, жемшөп қалдықтары), зарарсыздандырылған қалдықтарды (ветеринариялық конфискаттар, жануарларды сойғаннан қалған қалдықтар) мал көміндісіне (биотермиялық шұңқырға) тастау, жемшөптік мақсаттарға кәдеге жарату немесе жағу арқылы кәдеге жарату нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11003 тіркелген, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 6 сәуірдегі №16-07/3076 "Биологиялық қалдықтарды кәдеге жарату, жою қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес жүргізіледі.
18. Ауыл шаруашылығы жануарларын белгіленбеген орындарда және ветеринариялық құжаттарсыз сатуға тыйым салынады. Ауыл шаруашылығы жануарларын өткізу нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10131 тіркелген, Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2014 жылғы 19 желтоқсандағы № 16-04/679 "Жануарларды өткізу қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес жүргізіледі.
3. Қорытынды ережелер
19. Облыстың бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторы мен оның орынбасарлары және облыстың, қаланың және ауданның мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторлары осы Қағидалардың сақталуын бақылауды және шаралар қолдануды өз құзыреттері шегінде жүзеге асырады.
20. Осы Қағидаларды бұзғаны үшін, ауыл шаруашылығы жануарының иесі Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 5 шілдедегі "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Кодексіне сәйкес жауаптылықта болады.
21. Осы Қағидамен реттелмеген қатынастар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес реттеледі.

6) беспрепятственно предоставлять государственным ветеринарно-санитарным инспекторам, государственным ветеринарным врачам для ветеринарного осмотра перемещаемых (перевозимых) объектов;
7) выполнять акты государственных ветеринарно-санитарных инспекторов;
8) не допускать убоя сельскохозяйственных животных для реализации без предубойного ветеринарного осмотра и послеубойной ветеринарно-санитарной экспертизы туш и органов;
9) проводить карантинирование сельскохозяйственных животных.
16. Профилактические мероприятия по борьбе с грызунами заключаются в создании условий, препятствующих доступу грызунов к кормам, местам обитания и размножению.
17. Биологические отходы, возникающие в процессе деятельности содержания сельскохозяйственных животных, подлежат уничтожению или утилизации путем обеззараживания (навоз, подстилочный материал, кормовые отходы), сброса обеззараженных остатков в скотомогильник (биотермическую яму) (ветеринарные конфискаты, отходы от убоя животных), утилизации на кормовые цели или сжиганием в соответствии с Правилами утилизации, уничтожения биологических отходов, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 6 апреля 2015 года № 16-07/3076, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11003.
18. Не допускается торговля сельскохозяйственными животными в неустановленных местах и без ветеринарных документов. Реализация производится согласно с требованиями Правил реализации животных утвержденных Приказом исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 19 декабря 2014 года № 16-04/679 "Об утверждении Правил реализации животных", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10131.
4. Заключительные положения
19. Контроль за соблюдением настоящих правил и принятие мер в пределах своей компетенции осуществляет главный государственный ветеринарно-санитарный инспектор области и его заместители, государственные ветеринарно-санитарные инспектора области, города и района.
20. За нарушение настоящих Правил, владелец сельскохозяйственного животного несет ответственность в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 5 июля 2014 года "Об административных правонарушениях".
21. Отношения неурегулированные настоящими Правилами регулируются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.