"Мемлекеттік органның ұйымдастырушылық дамуы" блогы бойынша мемлекеттік органдар қызметін операциялық бағалау әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 2020 жылғы 27 қаңтардағы № 32/НҚ және Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының 2020 жылғы 28 қаңтардағы № 25 бірлескен бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2021 жылғы 1 наурыздағы № 76/НҚ және Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының 2021 жылғы 1 наурыздағы № 39 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 3 наурызда № 22294 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Мемлекеттік органның ұйымдастырушылық дамуы" блогы бойынша мемлекеттік органдар қызметін операциялық бағалау әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 2020 жылғы 27 қаңтардағы № 32/НҚ және Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының 2020 жылғы 28 қаңтардағы № 25 бірлескен бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19950 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде 2020 жылғы 3 ақпанда жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген "Мемлекеттік органның ұйымдастырушылық дамуы" блогы бойынша мемлекеттік органдар қызметін операциялық бағалау әдістемесі осы бұйрыққа қоса берілген қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Цифрлық трансформация департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.

О внесении изменения в совместный приказ исполняющего обязанности Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 27 января 2020 года № 32/НҚ и Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 28 января 2020 года № 25 "Об утверждении Методики операционной оценки деятельности государственных органов по блоку "Организационное развитие государственного органа"
Совместный приказ Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 1 марта 2021 года № 76/НҚ и Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 1 марта 2021 года № 39. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 марта 2021 года № 22294
ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ исполняющего обязанности Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 27 января 2020 года № 32/НҚ и Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 28 января 2020 года № 25 "Об утверждении Методики операционной оценки деятельности государственных органов по блоку "Организационное развитие государственного органа" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 19950, опубликован 3 февраля 2020 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующее изменение:
Методику операционной оценки деятельности государственных органов по блоку "Организационное развитие государственного органа", утвержденную указанным совместным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту цифровой трансформации Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан, курирующего вопросы информатизации, и заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы, курирующего вопросы государственной службы.

4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау ақпараттандыру мәселелеріне жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі вице-министріне және Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының мемлекеттік қызмет мәселелеріне жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік қызмет істері
агенттігінің төрағасы
А. Жаилғанова
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі министрі
Б. Мусин
"КЕЛІСІЛДІ"
Республикалық бюджеттің атқарылуын
бақылау жөніндегі есеп комитеті
2021 жылғы 1 наурыздағы
№ 39 мен
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрінің
2021 жылғы 1 наурыздағы
№ 76/НҚ бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрінің м.а.
2020 жылғы 27 қаңтардағы
№ 32/НҚ және
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік қызмет істері
агенттігі төрағасының
2020 жылғы 28 қаңтардағы
№ 25 бірлескен бұйрығымен
бекітілді
"Мемлекеттік органның ұйымдастырушылық дамуы" блогы бойынша мемлекеттік органдар қызметін операциялық бағалау әдістемесі
1 тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Мемлекеттік органның ұйымдастырушылық дамуы" блогы бойынша мемлекеттік органдар қызметін операциялық бағалау әдістемесі (бұдан әрі - Әдістеме) Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 954 Жарлығымен бекітілген Орталық мемлекеттік органдар мен облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалау жүйесін (бұдан әрі - Бағалау жүйесі) іске асыру мақсатында әзірленді.
2. Осы Әдістемеде мынадай ұғымдар мен анықтамалар пайдаланылады:
1) ақпараттандырудың сервистік моделі – ақпараттық-коммуникациялық көрсетілетін қызметтерді құруға немесе дамытуға, сондай-ақ оларды көрсетуге негізделген, мемлекеттік функциялар мен мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді ақпараттандырудағы орталықтандырылған тәсілді іске асыру;
2) ақпараттық-коммуникациялық көрсетілетін қызмет – есептеу ресурстарын мүліктік жалдау (жалдау) және (немесе) орналастыру, бағдарламалық қамтамасыз етуді, бағдарламалық өнімдерді, сервистік бағдарламалық өнімдер мен техникалық құралдарды пайдалануға беру жөніндегі қызмет немесе олар арқылы осы көрсетілетін қызметтердің жұмыс істеуі қамтамасыз етілетін байланыс қызметтерін қоса алғандағы көрсетілетін қызметтердің жиынтығы;
3) архитектуралық порталда "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілері туралы мәліметтерді есепке алу – мемлекеттік органның сервистік интеграторға ақпараттық жүйенің сипаттамасы көрсетілген сұрау салуды есепке алуға ұсыну, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2019 жылғы 25 шілдедегі № 174/НҚ бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19104 болып тіркелген) бекітілген "Электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілері туралы мәліметтерді есепке алу және "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерінің техникалық құжаттамасының электрондық көшірмелерін орналастыру қағидаларына сәйкес мемлекеттік органның ақпараттық жүйесін тәжірибелік пайдалануға енгізу актісінің және техникалық құжаттаманың электрондық көшірмелерін ұсыну процесі;

4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по делам государственной службы
__________А. Жаилғанова
Министр цифрового
развития, инноваций
и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
__________Б. Мусин
"СОГЛАСОВАН"
Счетный комитет
по контролю за исполнением
республиканского бюджета
Приложение к приказу
от 1 марта 2021 года № 39
и Министра цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
от 1 марта 2021 года № 76/НҚ
Утверждена
совместным приказом
Председателя Агентства
Республики Казахстан
по делам
государственной службы
от 27 января 2020 года № 32/НҚ
и Министра цифрового
развития, инноваций и
аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
от 28 января 2020 года № 25
Методика операционной оценки деятельности государственных органов по блоку "Организационное развитие государственного органа"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Методика операционной оценки деятельности государственных органов по блоку "Организационное развитие государственного органа" (далее – Методика) разработана в целях реализации Системы ежегодной оценки эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 954 (далее – Система оценки).
2. В настоящей Методике используются следующие понятия и определения:
1) сервисная модель информатизации – реализация централизованного подхода в информатизации государственных функций и государственных услуг, основанного на создании или развитии информационно-коммуникационных услуг, а также их оказании;
2) информационно-коммуникационная услуга – услуга или совокупность услуг по имущественному найму (аренде) и (или) размещению вычислительных ресурсов, предоставлению программного обеспечения, программных продуктов, сервисных программных продуктов и технических средств в пользование, включая услуги связи, посредством которых обеспечивается функционирование данных услуг;
3) учет сведений об объектах информатизации "электронного правительства" на архитектурном портале – процесс предоставления государственным органом сервисному интегратору запроса на учет с описанием информационной системы, а также предоставление электронных копий акта ввода информационной системы государственного органа в опытную эксплуатацию и технической документации согласно Правилам учета сведений об объектах информатизации "электронного правительства" и размещения электронных копий технической документации объектов информатизации "электронного правительства", утвержденных приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 25 июля 2019 года № 174/НҚ (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 19104);

4) архитектуралық порталда есепке алынған мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінің үлесі – "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілері туралы мәліметтерді есепке алу және "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерінің техникалық құжаттамасының электрондық көшірмелерін орналастыру жүзеге асырылған ақпараттық жүйелер;
5) әдеп және ұжымдағы өзара қарым-қатынас – мемлекеттік органда ұйымдастырушылық мәдениеттің даму, сондай-ақ қызметшілердің моральдық-әдептілік нормаларды ұстауы деңгейін айқындайтын көрсеткіш;
6) басқа мемлекеттік органның ақпараттық жүйелерін пайдалану – иесі басқа мемлекеттік орган болып келетін, мемлекеттік органның ережесіне сәйкес мемлекеттік қызметтерді/функцияларды көрсету процестерін автоматтандыруға арналған ақпараттық жүйе;
7) гендерлік құрам – 2030 жылға дейінгі отбасылық және гендерлік саясат тұжырымдамасына сәйкес әйелдердің мемлекеттік органда басшы лауазымдардағы өкілдігін айқындайтын көрсеткіш;
8) дұрыс емес есептік ақпарат – қайта тексеру барысында дұрыс емес ақпараттық фактілер анықталатын есептік ақпарат;
9) еңбек шарттарымен қанағаттану – қызметшілердің тиісті жұмыстар үшін қажетті жағдайлармен қамтамасыз етілу деңгейін айқындайтын көрсеткіш;
10) еңбектің нормалануы – мемлекеттік органдағы артық жұмыстардың бар болуын айқындайтын көрсеткіш;
11) жергілікті қамту – кәсіпорындардың Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыруы кезінде пайдаланылатын жергілікті тауарлардың, қызметтердің және еңбек ресурстарының құндық және пайыздық мәндегі үлес көрсеткіші;
12) кадрлық құрамның тұрақтылығы – мемлекеттік органдағы кадрлық саясаттың орнықтылығы мен кадрлардың тұрақтылығын айқындайтын көрсеткіш;
13) конкурстық рәсімдердің ашықтығы – мемлекеттік органдағы кадрларды іріктеу процесінің ашықтығы деңгейін айқындайтын көрсеткіш;
14) мансаптық өсу – мемлекеттік органда мансаптық моделдің қағидатын сақтау деңгейін айқындайтын көрсеткіш;
15) персоналдың сапалы құрамы – мемлекеттік органда сапалы құрамды анықтайтын көрсеткіш;
16) мемлекеттік қызметшілерді оқыту – мемлекеттік қызметшілерді уақтылы оқытуға жіберуді айқындайтын көрсеткіш;
17) мемлекеттік органда көтермелеудің ашықтығы – мемлекеттік органда көтермелеудің ашықтығы мен әділдігінің деңгейін айқындайтын көрсеткіш;
18) мемлекеттік органдағы басқару тәжірибесі – мемлекеттік органдағы ішкі менеджменттің тиімділігін айқындайтын көрсеткіш;

4) доля учтенных информационных систем государственных органов на архитектурном портале – информационные системы, по которым осуществлен учет сведений об объектах информатизации "электронного правительства" и размещение электронных копий технической документации объектов информатизации "электронного правительства";
5) этика и взаимоотношения в коллективе – показатель, определяющий уровень развития организационной культуры в государственном органе, а также приверженности служащих морально-этическим нормам;
6) использование информационных систем другого государственного органа – информационная система, владельцем которой является другой государственный орган, предназначенная для автоматизации процессов оказания государственных органов/функций согласно Положению государственного органа;
7) гендерный состав – показатель, определяющий представительство женщин в государственном органе на руководящих должностях в соответствии с Концепцией семейной и гендерной политики до 2030 года;
8) недостоверная отчетная информация – отчетная информация, в ходе перепроверки которой выявлены несоответствующие действительности факты;
9) удовлетворенность условиями труда – показатель, определяющий уровень обеспеченности служащих необходимыми условиями для надлежащей работы;
10) нормированность труда – показатель, определяющий наличие переработок в государственном органе;
11) местное содержание – показатель доли, в стоимостном и процентном выражениях, местных товаров, услуг и трудовых ресурсов, используемых при осуществлении деятельности предприятиями на территории Республики Казахстан;
12) стабильность кадрового состава – показатель, определяющий уровень устойчивости кадровой политики и постоянства кадров в государственном органе;
13) прозрачность конкурсных процедур – показатель, определяющий уровень прозрачности процесса отбора кадров в государственном органе;
14) карьерный рост – показатель, определяющий уровень соблюдения принципа карьерной модели в государственном органе;
15) качественный состав персонала – показатель, определяющий качественный состав в государственном органе;
16) обучение государственных служащих – показатель, определяющий своевременность направления на обучение государственных служащих;
17) прозрачность поощрения в государственном органе – показатель, определяющий уровень прозрачности и справедливости поощрения в государственном органе;
18) управленческие практики в государственном органе – показатель, определяющий эффективность внутреннего менеджмента в государственном органе;

19) мемлекеттік органдардың интранет-порталы – бизнес-процестерді автоматтандыруға арналған және қол жеткізілуі шектеулі электрондық ақпараттық жүйелерін қоспағанда, барлық мемлекеттік ақпараттық жүйелерге қол жеткізудің бірыңғай терезесі арқылы мемлекеттік органдардың ақпараттық өзара іс-қимылын қамтамасыз ететін ақпараттық жүйе;
20) мемлекеттік органдардың, ұйымдардың жетекшілік ететін салаларда және аяларда ведомстволық, сондай-ақ ақпараттық жүйелерді пайдалануы – мемлекеттік органның, сондай-ақ ведомстволық бағынысты ұйымдардың балансында тұрған, мемлекеттік органның ережесіне сәйкес функцияларды автоматтандыруға арналған ақпараттық жүйе;
21) мемлекеттік сатып алу – Қазақстан Республикасының бейрезиденттеріне қызметтер көрсетуге байланысты кірістерді қоспағанда, тапсырыс берушілердің тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді толықтай немесе ішінара бюджет қаражаты және (немесе) меншікті кірістері есебінен сатып алуы;
22) мемлекеттік сатып алу туралы шарт – Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 4 желтоқсандағы "Мемлекеттік сатып алу туралы" Заңында көзделген жағдайларды қоспағанда, тапсырыс беруші мен өнім беруші арасында мемлекеттік сатып алу веб-порталы арқылы жасалған, электрондық цифрлық қолтаңбалармен куәландырылған азаматтық-құқықтық шарт;
23) меритократия қағидаттарын сақтау – мемлекеттік органдардың меритократия кағидаттарын сақтауы деңгейін айқындайтын көрсеткіш;
24) нақты нәтиже – ақпараттық жүйені енгізуден күтілетін нәтиже (пайдалану шығындарын қысқарту, жұмыс тиімділігін арттыру нәтижесінде әкімшілік кедергілерді төмендету; процесті оңтайландыру және тағы басқалары);
25) персоналдың таза ауыспалығы – жұмыскерлердің мемлекеттік қызмет жүйесінен өз еркімен кету деңгейін айқындайтын көрсеткіш;
26) сервистік бағдарламалық өнім – ақпараттық-коммуникациялық көрсетілетін қызметті іске асыруға арналған бағдарламалық өнім;
27) стратегиялық кадрлық жоспарлау – мемлекеттік органда персоналды басқару стратегиясының болуын айқындайтын көрсеткіш;
28) толық емес есептік ақпарат – есептік ақпарат құрылымындағы бекітілген талаптарда көзделген жекелеген бөліктері жоқ (қосымшалары, бөлімдері, кестелері, көрсеткіштің мәні және басқалар) есептік ақпарат;
29) уақтылы емес есептік ақпарат – өз уақытынан кеш ұсынылған/ орналастырған бағалау кестесімен көзделген есептік ақпарат;
30) шығу сұхбаты – қызметінен шығарылатын қызметшілерге сауалнама жүргізуді қамтуды, сондай-ақ олардың босатылу себептерін айқындайтын көрсеткіш;
31) "электрондық үкіметтің" архитектуралық порталы (бұдан әрі - архитектуралық портал) – сыныптауышқа сәйкес "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілері туралы мәліметтерді есепке алуды, сақтауды және жүйелендіруді жүзеге асыруға және ақпараттандыру саласында мониторингтеу, талдау және жоспарлау үшін мемлекеттік органдардың одан әрі пайдалануына арналған ақпараттық жүйе;

19) интранет–портал государственных органов – информационная система, предназначенная для автоматизации бизнес-процессов и обеспечивающая информационное взаимодействие государственных органов посредством единого окна доступа ко всем государственным информационным системам, за исключением электронных информационных ресурсов ограниченного доступа;
20) использование ведомственных, а также информационных систем, курируемых государственными органами, организациями в сферах и отраслях – информационная система, состоящая на балансе государственного органа, а также у подведомственной организации, предназначенная для автоматизации функций согласно положению государственного органа;
21) государственные закупки – приобретение заказчиками товаров, работ, услуг полностью или частично за счет бюджетных средств и (или) собственных доходов, за исключением доходов, связанных с оказанием услуг нерезидентам Республики Казахстан;
22) договор о государственных закупках – гражданско-правовой договор, заключенный посредством веб-портала государственных закупок между заказчиком и поставщиком, удостоверенный электронными цифровыми подписями, за исключением случаев, предусмотренных Законом Республики Казахстан от 4 декабря 2015 года "О государственных закупках";
23) соблюдение принципов меритократии – показатель, определяющий уровень соблюдения государственными органами принципов меритократии;
24) фактический эффект - ожидаемый эффект от внедрения информационной системы (сокращение эксплуатационных затрат, снижение административных барьеров в результате повышения эффективности работы; оптимизация процесса );
25) чистая сменяемость персонала – показатель, определяющий уровень ухода работников из системы государственной службы;
26) сервисный программный продукт – программный продукт, предназначенный для реализации информационно-коммуникационной услуги;
27) стратегическое кадровое планирование – показатель, определяющий наличие в государственном органе стратегии управления персоналом;
28) неполная отчетная информация – отчетная информация, в которой отсутствуют отдельные ее части (приложения, разделы, таблицы, значения показателей), предусмотренные установленными требованиями к структуре отчетной информации;
29) несвоевременная отчетная информация - отчетная информация, представленная/размещенная позже срока, предусмотренного Графиком оценки;
30) выходное интервью – показатель, определяющий охват анкетированием увольняющихся служащих, а также причины их увольнения;
31) архитектурный портал "электронного правительства" (далее – архитектурный портал) – информационная система, предназначенная для осуществления учета, хранения и систематизации сведений об объектах информатизации "электронного правительства" в соответствии с классификатором и дальнейшего использования государственными органами для мониторинга, анализа и планирования в сфере информатизации;

32) "электрондық үкіметтің" сервистік интеграторы – "электрондық үкіметтің" архитектурасын және "электрондық әкімдіктің" үлгілік архитектурасын дамытуды әдіснамалық қамтамасыз ету, сондай-ақ мемлекеттік органдардың ақпараттық технологияларды қолдану жөніндегі қызметін операциялық бағалау жүргізуді сүйемелдеу жөніндегі функциялар жүктелген Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейтін заңды тұлға.
3. Мемлекеттік органдардың ұйымдастырушылық дамуын операциялық бағалау (бұдан әрі - операциялық бағалау) мынадай бағыттар бойынша жүзеге асырылады:
1) персоналды басқару;
2) ақпараттық технологияларды қолдану.
4. Операциялық бағалауды мынадай бағалауға уәкілетті органдар (бұдан әрі - бағалауға уәкілетті органдар) жүзеге асырады:
1) Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі – "Персоналды басқару" бағыты бойынша Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігін (бұдан әрі - мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті орган) операциялық бағалау;
2) Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесі – "Ақпараттық технологияларды қолдану" бағыты бойынша Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігін (бұдан әрі - ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган) операциялық бағалау;
3) мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті орган – "Персоналды басқару" бағыты бойынша орталық мемлекеттік (бұдан әрі - ОМО) және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарында (бұдан әрі - ЖАО) (бұдан әрі - бағаланатын мемлекеттік органдар) операциялық бағалау;
4) ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган – "Ақпараттық технологияларды қолдану" бағыты бойынша ОМО мен ЖАО ақпараттық жүйелерін және интернет-ресурстарын операциялық бағалау.
5. Ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган "электрондық үкіметтің" сервистік интеграторын мемлекеттік органдардың ақпараттық технологияларды қолдану бойынша қызметін опеарциялық бағалау жүргізуді сүйемелдеу үшін тартады.
2 тарау. Мемлекеттік органдардың ұйымдастырушылық дамуын операциялық бағалауға арналған ақпарат көздері
6. Бағаланатын мемлекеттік органдар бағалау үшін уәкілетті органдарға жыл сайын Бағалау кестесінде белгіленген мерзімдерде есептік (күнтізбелік) жылдың қорытындысы бойынша электрондық (MS Excel форматында) және қағаз тасығыштарда есептік ақпаратты:
1) осы Әдістемеге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шығу сұхбатының нәтижелері туралы;
2) осы Әдістемеге 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік органдағы бос лауазымдарға орналасуға арналған конкурстарға байқаушылардың қатысуы туралы;

32) сервисный интегратор "электронного правительства" – юридическое лицо, определяемое Правительством Республики Казахстан, на которое возложены функции по методологическому обеспечению развития архитектуры "электронного правительства" и типовой архитектуры "электронного акимата", а также сопровождение проведения операционной оценки деятельности государственных органов по применению информационных технологий.
3. Операционная оценка организационного развития государственных органов (далее – операционная оценка) осуществляется по следующим направлениям:
1) управление персоналом;
2) применение информационных технологий.
4. Операционная оценка осуществляется следующими уполномоченными на оценку органами (далее – уполномоченные на оценку органы):
1) Администрацией Президента Республики Казахстан – операционная оценка Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы (далее – уполномоченный орган по делам государственной службы) по направлению "Управление персоналом";
2) Канцелярией Премьер-Министра Республики Казахстан – операционная оценка Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан (далее – уполномоченный орган в сфере информатизации) по направлению "Применение информационных технологий";
3) уполномоченным органом по делам государственной службы – операционная оценка центральных государственных органов (далее - ЦГО) и местных исполнительных органов (далее - МИО) (далее – оцениваемые государственные органы) по направлению "Управление персоналом";
4) уполномоченным органом в сфере информатизации – операционная оценка информационных систем ЦГО и МИО по направлению "Применение информационных технологий".
5. Уполномоченный орган в сфере информатизации привлекает сервисного интегратора "электронного правительства" для сопровождения проведения операционной оценки деятельности государственных органов по применению информационных технологий.
Глава 2. Источники информации для операционной оценки организационного развития государственных органов
6. Оцениваемые государственные органы ежегодно в сроки, установленные Графиком оценки, представляют в уполномоченные на оценку органы отчетную информацию на электронных (в формате MSExcel) и бумажных носителях по итогам отчетного (календарного) года:
1) о результатах выходного интервью, по форме, согласно приложению 1 к настоящей Методике;
2) об участии наблюдателей на конкурсах на занятие вакантных должностей в государственном органе, по форме, согласно приложению 2 к настоящей Методике;

3) осы Әдістемеге 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік орган қызметкерлерінің қызмет бабында көтерілуі туралы;
4) осы Әдістемеге 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік органның штат саны туралы;
5) осы Әдістемеге 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік органда үш жылдан аса үздіксіз жұмыс істеп келе жатқан мемлекеттік қызметшілердің саны туралы;
6) осы Әдістемеге 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша біліктілігін арттырудан өтуге тиіс және өткен мемлекеттік қызметшілер туралы;
7) осы Әдістемеге 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша персоналдың сапалы құрамы туралы;
8) мемлекеттік органның персоналды басқару стратегиясының көшірмесі және оны іске асыру туралы қысқаша ақпарат;
9) осы Әдістемеге 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ақпараттық технологияларды қолдану бойынша есепті ұсынады.
7. Ақпараттың дәйектілігін бағаланатын мемлекеттік органдар қамтамасыз етеді.
8. Бағалауды жүргізуге арналған ақпаратты Бағалау кестесіне сәйкес ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесіне, мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті орган Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне электрондық тасығышта ұсынады.
9. Бағалауды осы Әдістеменің 6-тармағының 1) - 8) тармақшаларына сәйкес ұсынылған ақпаратты талдау нәтижелері негізінде мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті орган жүзеге асырады.
10. Бағалауды осы Әдістеменің 6-тармағының 9) тармақшасына сәйкес ұсынылған ақпаратты талдау нәтижелері негізінде ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган жүзеге асырады.
11. Ұсынылған ақпарат бойынша талдауды "электрондық үкіметтің" сервистік интеграторы жүргізеді және ақпараттандыру саласындағы уәкілетті мемлекеттік органға Бағалау кестесінде белгіленген, бағаланатын мемлекеттік органдарға қорытындыларды беру мерзіміне дейін 3 күнтізбелік күн бұрын ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органға ұсынылады.
12. "Персоналды басқару" бағытын бағалау жүргізу үшін ақпарат көздеріне мыналар жатқызылады:
1) мемлекеттік органдардың статистикалық деректері, есептік ақпараты
2) мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органға жыл сайын ұсынылатын есептік кезеңнен кейінгі жылдың 1 қаңтарындағы жағдай бойынша Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік қызмет кадрларының жай-күйіне жүргізілген мониторингтің деректері;
3) бағаланатын мемлекеттік органдарда мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті орган жүргізген тексерулердің нәтижелері;
4) осы Әдістемеге 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қызметшілердің сауалнама нәтижелері;

3) о продвижении работников государственного органа по службе, по форме, согласно приложению 3 к настоящей Методике;
4) о штатной численности государственного органа, по форме, согласно приложению 4 к настоящей Методике;
5) о количестве государственных служащих, непрерывно работающих в государственном органе более трех лет, по форме, согласно приложению 5 к настоящей Методике;
6) о государственных служащих, подлежащих прохождению и прошедших повышение квалификации, по форме, согласно приложению 6 к настоящей Методике;
7) о качественном составе персонала по форме, согласно приложению 7 к настоящей Методике;
8) копию стратегии управления персоналом государственного органа и краткую информацию о ее реализации;
9) отчет по применению информационных технологий по форме, согласно приложению 8 к настоящей Методике.
7. Достоверность данных обеспечивается оцениваемыми государственными органами.
8. Информация для проведения оценки представляется на электронных носителях уполномоченным органом в сфере информатизации в Канцелярию Премьер-Министра Республики Казахстан, уполномоченным органом по делам государственной службы в Администрацию Президента Республики Казахстан согласно Графику оценки.
9. Оценка осуществляется уполномоченным органом по делам государственной службы на основании результатов анализа представленной информации, согласно подпунктам 1) – 8) пункта 6 настоящей Методики.
10. Оценка осуществляется уполномоченным органом в сфере информатизации, на основании результатов анализа представленной информации, согласно подпункту 9) пункта 6 настоящей Методики.
11. Анализ по представленной информации проводится сервисным интегратором "электронного правительства" и предоставляется в уполномоченный государственный орган в сфере информатизации за 3 календарных дня до срока предоставления уполномоченным государственным органом в сфере информатизации заключений в оцениваемые государственные органы, установленного в Графике оценки.
12. Источниками информации для проведения оценки по направлению "Управление персоналом" также являются:
1) статистические данные, отчетная информация государственных органов;
2) данные мониторинга состояния кадров государственной службы в Республике Казахстан по состоянию на 1 января года, следующего за отчетным периодом, предоставляемые в уполномоченный орган по делам государственной службы ежегодно;
3) результаты проверок, проведенных уполномоченным органом по делам государственной службы в оцениваемых государственных органах;
4) результаты опроса государственных служащих по форме, согласно приложению 9 к настоящей Методике;

13. Мемлекеттік органдардың архитектуралық порталы да "Ақпараттық технологияларды қолдану" бағыты бойынша бағалау жүргізудің ақпараттық көзі болып табылады.
1 параграф. Есептік ақпараттарда қамтылған деректерді қайта тексеру
14. Бағалау жүйесінің 42-тармағына сәйкес операциялық бағалауға уәкілетті органдар бағаланатын мемлекеттік органдардың есептік ақпаратында қамтылған деректерді қайта тексеруді (бұдан әрі - қайта тексеру) жүзеге асырады, бұл ретте бағаланатын мемлекеттік органдардың қайта тексеруге жататын есептік ақпараттары тәуекелдерді басқару жүйесінің негізінде айқындалады.
15. Қайта тексеру бағаланатын мемлекеттік органдар ұсынған есептік ақпаратының дәйектілігін айқындау мәніне жүргізіледі.
Операциялық бағалау бағыттары бойынша деректерді қайта тексеру үшін бағалауға уәкілетті органдар және олар тартқан бірлесіп орындаушы қабылдайтын ұйымдастырушылық шаралардың кешені мыналарды қамтиды:
бағалауға уәкілетті органдардың ұсынылған ақпараттың нақты деректерге сәйкестігін белгілеу бойынша осы Әдістемеде көзделген іс-шараларды жүргізуі;
бағаланатын мемлекеттік органдарға осы Әдістемеде көзделген мәліметтердің сәйкестігін белгілеу бойынша қосымша мәліметтерді ұсыну туралы сұрау салуларды жіберу.
16. Мемлекеттік органдарда қайта тексеру іс-шараларын жүргізу растайтын құжаттарды талдау, сондай-ақ ақпараттық жүйелерді зерттеу арқылы Бағалау кестесіне сәйкес жүзеге асырылады.
17. Қайта тексеру рәсімі бағаланатын мемлекеттік органдардан растайтын құжаттарды жинау, есептік ақпаратқа салыстыру жүргізу, осы Әдістемеге 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептік ақпаратта қамтылған Деректерді қайта тексеру қорытындылары бойынша Салыстыру актісін (бұдан әрі - Салыстыру актісі) жасаудан тұрады.
18. Қайта тексеру шеңберінде бағалауға уәкілетті органдар құпиялылық грифі, сондай-ақ "Қызмет бабында пайдалану үшін" деген белгісі бар құжаттарды қоспағанда, растайтын құжаттардың электрондық көшірмелерін алады.
2 параграф. Есептік ақпараттардың уақтылығы, толықтығы және дұрыстығы
19. Бағаланатын мемлекеттік органдар бағалау кестесіне сәйкес толық және дұрыс есептік ақпаратты уақтылы ұсынады/орналастырады.
20. Уақтылы, толық емес, дұрыс емес есептік ақпарат ұсынылған/орналастырылған жағдайда бағаланатын мемлекеттік органдардың қорытынды бағасынан әрбір бағыт бойынша айыппұл балдары шегеріледі.
21. Бағаланатын мемлекеттік органдардың уақтылы есептік ақпаратты ұсынбағаны/орналастырғаны үшін әрбір кешіктірген жұмыс күн үшін 1 (бір) айыппұл балы шегеріледі, бірақ 5 айыппұл балдан көп емес.
Есептік ақпараттың болмағаны үшін 5 (бес) айыппұл балы шегеріледі.

13. Источником информации для проведения оценки по направлению "Применение информационных технологий" также является архитектурный портал государственных органов.
Параграф 1. Перепроверка данных, содержащихся в отчетной информации
14. В соответствии с пунктом 42 Системы оценки уполномоченные на операционную оценку органы принимают комплексные организационные меры по перепроверке данных (далее – перепроверка), содержащихся в отчетной информации оцениваемых государственных органов, определенных на основе системы управления рисками.
15. Перепроверка проводится на предмет определения достоверности, предоставленной оцениваемыми государственными органами отчетной информации.
Комплекс организационных мер, принимаемых уполномоченными на оценку органами и привлекаемыми ими соисполнителями для перепроверки данных по направлениям операционной оценки, включает в себя следующее:
проведение уполномоченными на оценку органами мероприятий, предусмотренных в настоящей Методике, по установлению соответствия представленной информации фактическим данным;
направление запросов по установлению соответствия предусмотренных в настоящей Методике сведений в оцениваемые государственные органы о представлении дополнительных сведений.
16. Проведение перепроверочных мероприятий в государственных органах осуществляется согласно Графику оценки путем анализа подтверждающих документов, а также просмотра информационных систем.
17. Процедура перепроверки состоит из сбора подтверждающих документов у оцениваемых государственных органов, проведения сверки отчетной информации, составления Акта сверки по итогам перепроверки данных, содержащихся в отчетной информации по форме, согласно приложению 10 к настоящей Методике (далее – Акт сверки).
18. В рамках перепроверки уполномоченные на оценку органы получают электронные копии подтверждающих документов, за исключением документов, имеющих гриф секретности, а также пометку "Для служебного пользования".
Параграф 2. Своевременность, полнота и достоверность отчетной информации
19. Оцениваемые государственные органы своевременно представляют/размещают полную и достоверную отчетную информацию в соответствии с Графиком оценки.
20. В случаях представления/размещения несвоевременной, неполной, недостоверной отчетной информации из итоговой оценки оцениваемых государственных органов по каждому направлению вычитаются штрафные баллы.
21. За представление/размещение оцениваемыми государственными органами несвоевременной отчетной информации вычитается по 1 (одному) штрафному баллу за каждый рабочий день просрочки, но не более 5 штрафных баллов.
За отсутствие отчетной информации вычитается 5 (пять) штрафных балла.

22. Бағаланатын мемлекеттік органдардың толық емес есептік ақпаратты ұсынғаны/орналастырғаны үшін 2 (екі) айыппұл балы шегеріледі
23. Бағаланатын мемлекеттік органдардың дұрыс емес есептік ақпаратты ұсынғаны/орналастырғаны үшін әрбір тіркелген факт үшін 0,2 айыппұл балы шегеріледі.
24. Дұрыс емес ақпаратты ұсынғаны/орналастырғаны үшін шегерілетін айыппұл балдарының жалпы сомасы 10 балдан көп емес құрайды.
25. Дұрыс емес ақпаратты ұсыну/орналастыру фактілері деректерді қайта тексеру қорытындылары бойынша Салыстыру актісінде тіркеледі.
26. Айыппұл балдары туралы ақпарат мемлекеттік органдар қызметін операциялық бағалау нәтижелері туралы қорытындының "Балдарды шегеру" бөлімінде көрсетіледі.
3 тарау. "Персоналды басқару" бағыты бойынша бағалау
27. "Персоналды басқару" бағыты бойынша операциялық бағалауды мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті орган мынадай көрсеткіштер бойынша жүзеге асырады:
1) мемлекеттік органның кадрлық әлеуеті;
2) еңбекті ұйымдастыру;
3) меритократия және ұйымдастырушылық мәдениеті.
28. ОМО және олардың ведомстволары, ОМО аумақтық бөлімшелері мен олардың облыстардағы, Астана және республикалық маңызы бар қалалардағы ведомстволары, сондай-ақ аудандық бөлімшелерді қоспағанда ЖАО "Персоналды басқару" бағыты бойынша бағалау объектілері болып табылады.
29. "Мемлекеттік органның ұйымдастырушылық дамуы" блогының "Персоналды басқару" бағыты бойынша мемлекеттік орган қызметін операциялық бағалау нәтижелері туралы қорытынды осы Әдістемеге 11-қосымшаға сәйкес қалыптастырылады.
1 параграф. "Мемлекеттік органның кадрлық әлеуеті" өлшемшарты бойынша бағалау
30. "Мемлекеттік органның кадр әлеуеті" өлшемшарты бойынша мемлекеттік органның кадрлық құрамы, оның өзгеруі және мемлекеттік органның кадр саясатының тиімділігі бағаланады.
31. "Мемлекеттік органның кадрлық әлеуеті" өлшемшарты бойынша бағалау (K) мынадай формула арқылы есептеледі:
мұнда:
C – "Персоналдың таза ауыспалығы" (мемлекеттік қызмет жүйесінен кету) көрсеткіші бойынша мемлекеттік органның бағасы;
S – "Кадрлық құрамның тұрақтығы" көрсеткіші бойынша мемлекеттік органның бағасы;
V – "Шығу сұхбаты" көрсеткіші бойынша мемлекеттік органның бағасы;
G – "Гендерлік құрам" көрсеткіші бойынша мемлекеттік органның бағасы;
Р – "Персоналдың сапалы құрамы" айыппұл көрсеткіші бойынша мемлекеттік органның бағасы.
Аталған өлшемшарт бойынша ең жоғарғы мәні 30 балды құрайды.
32. "Персоналдың таза ауыспалығы" көрсеткіші бойынша бағалау (мемлекеттік қызмет жүйесінен кету) (C):
1) персоналдың таза ауыспалық көрсеткіші (t) 0,06-тен аз немесе тең болған жағдайда, мемлекеттік органға ең жоғарғы балл (10 балл) беріледі.
Персоналдың таза ауыспалық көрсеткіші мынадай формула арқылы есептеледі:
мұнда:
t - персоналдың таза ауыспалық көрсеткіші;
a1 - мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті орган жүргізетін Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік қызмет кадрларының жай-күйін мониторингтеу шеңберінде алынған басшылық лауазымдарға ие мемлекеттік қызметшілердің таза ауыспалығы туралы мәліметтер;

22. За представление/размещение оцениваемыми государственными органами неполной отчетной информации вычитается 2 (два) штрафных балла.
23. За представление/размещение оцениваемыми государственными органами недостоверной отчетной информации вычитается 0,2 штрафных баллов за каждый зафиксированный факт.
24. Общая сумма всех вычитаемых за представление/размещение недостоверной информации штрафных баллов составляет не более 10 баллов.
25. Факты предоставления/размещения недостоверной информации фиксируются в Акте сверки по итогам перепроверки данных.
26. Информация о штрафных баллах отражается в заключении о результатах операционной оценки деятельности государственного органа в разделе "Вычет баллов".
Глава 3. Оценка по направлению "Управление персоналом"
27. Операционная оценка по направлению "Управление персоналом" осуществляется уполномоченным органом по делам государственной службы по следующим критериям:
1) кадровый потенциал государственного органа;
2) организация труда;
3) меритократия и организационная культура.
28. Объектами оценки по направлению "Управление персоналом" являются ЦГО и их ведомства, территориальные подразделения ЦГО и их ведомства в областях, городах республиканского значения и столице, а также МИО, за исключением районных подразделений.
29. Заключение о результатах операционной оценки деятельности государственного органа по направлению "Управление персоналом" блока "Организационное развитие государственного органа" формируется согласно приложению 11 к настоящей Методике.
Параграф 1. Оценка по критерию "Кадровый потенциал государственного органа"
30. По критерию "Кадровый потенциал государственного органа" оценивается кадровый состав государственного органа, его изменение и эффективность кадровой политики государственного органа.
31. Оценка по критерию "Кадровый потенциал государственного органа" (K) рассчитывается по следующей формуле:
где:
C – оценка государственного органа по показателю "Чистая сменяемость персонала" (уход из системы государственной службы);
S – оценка государственного органа по показателю "Стабильность кадрового состава";
V – оценка государственного органа по показателю "Выходное интервью"
G– оценка государственного органа по показателю "Гендерный состав";
P – оценка государственного органа по показателю "Качественный состав персонала".
Максимальное значение по данному критерию составляет 30 баллов.
32. Оценка по показателю "Чистая сменяемость персонала" (уход из системы государственной службы) (C):
1) если показатель чистой сменяемости персонала (t) меньше или равен 0,06, государственному органу присваивается максимальный балл (10 баллов).
Показатель чистой сменяемости персонала рассчитывается по следующей формуле:
где:
t – показатель чистой сменяемости персонала;
a1– сведения о чистой сменяемости государственных служащих,занимающих руководящие должности, полученные в рамках мониторинга состояния кадров государственной службы Республики Казахстан, проводимого уполномоченным органом по делам государственной службы;

b1 - басшылық лауазымдарға ие әкімшілік мемлекеттік қызметшілердің орташа саны (әр айдың соңғы күнгі жай-күйі бойынша органның басшылық лауазымдарға ие әкімшілік мемлекеттік қызметшілердің саны қосылады және жылдағы ай санына бөлінеді (12).
a2 - мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті орган жүргізетін Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік қызмет кадрларының жай-күйін мониторингілеуеу шеңберінде алынған басшылық емес лауазымдарға ие мемлекеттік қызметшілердің таза ауыспалығы туралы мәліметтер;
b2 - басшылық емес лауазымдарға ие әкімшілік мемлекеттік қызметшілердің орташа саны (әр айдың соңғы күнгі жай-күйі бойынша органның басшылық емес лауазымдарға ие әкімшілік мемлекеттік қызметшілердің саны қосылады және жылдағы ай санына бөлінеді (12).
2) персоналдың таза ауыспалығының көрсеткіші (t) 0,08-ға тең немесе одан артық болған жағдайда, мемлекеттік органға көрсеткіш бойынша 0 балл беріледі.
3) басқа жағдайларда көрсеткіш бойынша бағалау мынадай формула арқылы есептеледі:
мұнда:
C - персоналдың таза ауыспалық көрсеткіші бойынша бағалау;
k - алынған нәтижелерді үлестік мәнге келтіру коэффициенті (10);
t - персоналдың таза ауыспалық көрсеткіші.
Аталған көрсеткіш бойынша ең жоғарғы мәні 10 балды құрайды.
33. "Кадрлық құрамның тұрақтығы" көрсеткіші бойынша бағалау (S):
1) кадрлық құрам тұрақтылығының көрсеткіші (st) 0,80-нен көп немесе тең болған жағдайда, мемлекеттік органға ең жоғарғы балл (5 балл) беріледі.
Кадрлық құрамның тұрақтығы көрсеткіші мынадай формула бойынша есептеледі:
мұнда:
st – кадрлық құрамның тұрақтығы көрсеткіші;
h – аталған мемлекеттік органның жүйесінде үш жылдан аса үздіксіз жұмыс жасаған мемлекеттік қызметшілердің саны;
b – мемлекеттік органның осы мемлекеттік органда еңбек өтілі үш жылдан аспайтын уақытша бос мемлекеттік лауазымды атқарып отырғанмемлекеттік әкімшілік қызметшілерінің орташа нақты саны (әр айдың соңғы күнгі жай-күйі бойынша органдағыжұмыскерлердің нақты саны қосылады және жылдағы айлар санына бөлінеді (12);
m – бұрынғы мемлекеттік орган жүйесінде үш жылдан астам үздіксіз жұмыс істеген мемлекеттік қызметшілердің (тағайындалғандар қатарынан) саны;
Бағаланатын жыл ішінде мемлекеттік орган қайта ұйымдастырылған немесе мемлекеттік органға қосымша штаттық бірлік бөлінген жағдайда, осы көрсеткіш бойынша бағалауды есептеу кезінде, бұрынғы мемлекеттік орган жүйесінде үш жылдан астам үздіксіз жұмыс істеген мемлекеттік қызметшілердің (тағайындалғандар қатарынан) саны ескеріледі.
с – уақытша бос мемлекеттік лауазымды атқаратын осы мемлекеттік органда үш жылдан аспайтын жұмыс өтілі бар мемлекеттік органның мемлекеттік әкімшілік қызметкерлерінің орташа нақты саны (әр айдың соңғы күнгі жай-күйі бойынша органдағы аталған санаттағы жұмыскерлердің нақты саны қосылады және жылдағы айлар санына бөлінеді (12).

b1– среднее фактическое количество административных государственных служащих, занимающих руководящие должности (суммируется количество административных государственных служащих, занимающих руководящие должности в органе по состоянию на последний день каждого месяца и делится на количество месяцев в году (12);
a2– сведения о чистой сменяемости государственных служащих, занимающих не руководящие должности, полученные в рамках мониторинга состояния кадров государственной службы Республики Казахстан, проводимого уполномоченным органом по делам государственной службы;
b2– среднее фактическое количество административных государственных служащих, занимающих не руководящие должности (суммируется количество административных государственных служащих, занимающих не руководящие должности в органе по состоянию на последний день каждого месяца и делится на количество месяцев в году (12).
2) если показатель чистой сменяемости персонала (t) равен или больше 0,08, государственному органу присваивается оценка 0 баллов по показателю.
3) в остальных случаях оценка по показателю рассчитывается по следующей формуле:
где:
C – оценка по показателю "Чистая сменяемость персонала";
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (10);
t – показатель чистой сменяемости персонала.
Максимальное значение по данному показателю составляет 10 баллов.
33. Оценка по показателю "Стабильность кадрового состава" (S):
1) если показатель стабильности кадрового состава (st) больше или равен 0,80, государственному органу присваивается максимальный балл (5 баллов).
Показатель стабильности кадрового состава рассчитывается по следующей формуле:
где:
st – показатель стабильности кадрового состава;
h – количество государственных служащих, непрерывно проработавших более трех лет в системе данного государственного органа;
b – среднее фактическое количество административных государственных служащих государственного органа (суммируется фактическая численность работников в органе по состоянию на последний день каждого месяца и делится на количество месяцев в году (12);
m – количество государственных служащих(из числа назначенных), непрерывно проработавших более трех лет в системе прежнего государственного органа.
В случае реорганизации государственного органа или выделения дополнительных штатных единиц государственному органу в течение оцениваемого года при расчете оценки по данному показателю учитывается количество государственных служащих (из числа назначенных), непрерывно проработавших более трех лет в системе прежнего государственного органа;
с–среднее фактическое количество административных государственных служащих государственного органа со стажем работы не более трех лет в этом государственном органе, занимающих временно вакантную государственную должность (суммируется фактическая численность работников данной категории в органе по состоянию на последний день каждого месяца и делится на количество месяцев в году (12).

2) қалған жағдайларда "Кадрлық құрамның тұрақтылығы" көрсеткіші бойынша (S) бағалау мынадай формула бойынша есептеледі:
k – алынған нәтижелерді үлестік мәнге келтіру коэффициенті (5);
st – кадрлық құрамның тұрақтығы көрсеткіші.
Аталған көрсеткіш бойынша ең жоғарғы мәні 5 балды құрайды.
34. Жаңадан құрылған мемлекеттік органға (кемінде үш жыл) арналған "Кадрлық құрамның тұрақтылығы" көрсеткіші бойынша бағалау (S2):
1) жаңадан құрылған мемлекеттік орган үшін кадрлық құрам тұрақтылығының көрсеткіші (st2) 0,80-нен көп немесе тең болған жағдайда, мемлекеттік органға ең жоғарғы балл (5 балл) беріледі.
Жаңадан құрылған мемлекеттік орган үшін кадрлық құрам тұрақтылығының көрсеткіші мынадай формула бойынша есептеледі:
мұнда:
st2 – жаңадан құрылған мемлекеттік орган үшін кадрлық құрам тұрақтылығының көрсеткіші;
h – мемлекеттік қызмет жүйесінде үш жылдан аса үздіксіз жұмыс жасаған мемлекеттік қызметшілердің саны;
b – мемлекеттік органның мемлекеттік әкімшілік қызметкерлерініңорташа нақты саны (әр айдың соңғы күнгі жай-күйі бойынша мемлекеттік органның мемлекеттік әкімшілік қызметкерлерінің нақты саны қосылады және жылдың айлар санына бөлінеді (12);
с – уақытша бос мемлекеттік лауазымды атқаратын осы мемлекеттік органда үш жылдан аспайтын жұмыс өтілі бар мемлекеттік органның мемлекеттік әкімшілік қызметкерлерінің орташа нақты саны (әр айдың соңғы күнгі жай-күйі бойынша органдағы аталған санаттағы жұмыскерлердің нақты саны қосылады және жылдағы айлар санына бөлінеді (12).
2) қалған жағдайларда "Кадрлық құрамның тұрақтылығы" көрсеткіші бойынша (S2) бағалау мынадай формула бойынша есептеледі:
k – алынған нәтижелерді үлестік мәнге келтіру коэффициенті (5);
st – кадрлық құрамның тұрақтығы көрсеткіші.
Аталған көрсеткіш бойынша ең жоғарғы мәні 5 балды құрайды.
35. "Шығу сұхбаты" көрсеткіші бойынша бағалау (V) мынадай формула бойынша есептеледі:
мұнда:
V – "Шығу сұхбаты" көрсеткіші бойынша бағалау;
k - алынған нәтижелерді үлестік мәнге келтіру коэффициенті (5);
a - мемлекеттік қызмет жүйесінен және мемлекеттік орган жүйесінен шығарылған қызметшілер санынан есептік кезеңде осы Әдістемеге 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шығу сұхбатын толтырған немесе "Е-қызмет" интеграцияланған ақпараттық жүйесінің немесе Мемлекеттік органдардың интранет-порталының деректеріне сәйкес адамдардың саны;
b - есептік кезеңде мемлекеттік қызмет жүйесінен және мемлекеттік орган жүйесінен қызметтен шығарылған қызметшілердің жалпы саны.

2) в остальных случаях оценка по показателю "Стабильность кадрового состава" (S) рассчитывается по следующей формуле:
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (5);
st – показатель стабильности кадрового состава.
Максимальное значение по данному показателю составляет 5 баллов.
34. Оценка по показателю "Стабильность кадрового состава" (S2) для вновь образованного государственного органа (менее трех лет):
1) если показатель стабильности кадрового состава для вновь образованного государственного органа (st2) больше или равен 0,80, государственному органу присваивается максимальный балл (5 баллов).
Показатель стабильности кадрового состава для вновь образованного государственного органа рассчитывается по следующей формуле:
где:
st2 – показатель стабильности кадрового состава для вновь образованного государственного органа;
h – количество государственных служащих, непрерывно проработавших более трех лет в системе государственной службы;
b– среднее фактическое количество административных государственных служащих государственного органа (суммируется фактическая численность работников в органе по состоянию на последний день каждого месяца и делится на количество месяцев в году (12);
с–среднее фактическое количество административных государственных служащих государственного органа со стажем работы не более трех лет в этом государственном органе, занимающих временно вакантную государственную должность (суммируется фактическая численность работников данной категории в органе по состоянию на последний день каждого месяца и делится на количество месяцев в году (12).
2) в остальных случаях оценка по показателю "Стабильность кадрового состава" (S2) рассчитывается по следующей формуле:
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (5);
st – показатель стабильности кадрового состава.
Максимальное значение по данному показателю составляет 5 баллов.
35. Оценка по показателю "Выходное интервью" (V) рассчитывается по следующей формуле:
где:
V – оценка по показателю "Выходное интервью";
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (5);
a – количество лиц заполнивших выходное интервью в отчетном периоде из числа служащих уволенных из системы государственной службы и системы государственного органа по форме, согласно приложению 12 к настоящей Методике либо согласно данным Интегрированной информационной системы "Е-қызмет" или Интранет-портала государственных органов;
b – общее количество служащих, уволенных в отчетном периоде служащих из системы государственной службы и системы государственного органа.

Қызметтен шығарылған қызметшілердің көпшілігі (50%-дан астамы) өздерінің қызметтен шығарылуын мемлекеттік орган қызметінің келеңсіз аспектілерімен байланыстырған жағдайда (мысалы, қолайсыз моральдық - психологиялық климат, басшылықтың әдеп нормаларын сақтамауы, артық жұмыс істеу және т.б.) "шығу сұхбаты" көрсеткіші бойынша бағалау нәтижесінен 1 айыппұл балл шегеріледі.
Аталған көрсеткіш бойынша ең жоғарғы мәні 5 балды құрайды.
36. "Гендерлік құрам" (G) көрсеткіші бойынша бағалау:
1) басшы лауазымды атқаратын әйел мемлекеттік қызметшілердің коэффициенті (j) 0,3-тен көп немесе тең болған жағдайда, мемлекеттік органға ең жоғары балл (5 балл) беріледі.
басшы лауазымды атқаратын әйелдердің мемлекеттік қызметшілерінің коэффициенті мынадай формула бойынша есептеледі:
мұнда:
j - басшы лауазымдағы әйелдердің мемлекеттік қызметшілердің коэффициенті;
а - мемлекеттік қызметшінің - басшы лауазымды атқаратын әйелдердің бағаланатын жылдың соңғы күнгі жағдай бойынша саны;
b - мемлекеттік органның басшы лауазымындағы мемлекеттік қызметшілерінің орташа нақты саны (әрбір айдың соңғы күнгі жағдай бойынша органда басшы лауазымды атқаратын қызметкерлердің нақты саны жинақталады және жылдағы айлар санына бөлінеді (12);
2) қалған жағдайларда осы көрсеткіш бойынша бағалау келесі формула бойынша есептеледі:
мұнда:
G – "Гендерлік құрам" көрсеткіші бойынша баға;
k - алынған нәтижелерді өлшем мәніне келтіруге арналған коэффициент (5);
j - басшы лауазымдағы әйелдердің мемлекеттік қызметшілерінің коэффициенті;
Осы көрсеткіш бойынша ең жоғарғы мән 5 балды құрайды.
37. "Персоналдың сапалы құрамы" көрсеткіші (P) бойынша бағалау мынадай формула бойынша есептеледі:
P – "Персоналдың сапалы құрамы" көрсеткіші бойынша бағалау;
k - алынған нәтижелерді үлестік мәнге келтіру коэффициенті (5);
a - ғылымдар кандидаты дәрежесіне ие (оның ішінде, аспирантураны аяқтаған) мемлекеттік қызметшілер саны;
b - ғылымдар докторы дәрежесіне ие мемлекеттік қызметшілер саны;
с - PhD докторы (бейіні бойынша доктор) дәрежесіне ие мемлекеттік қызметшілер саны;
d - ҚР Президентінің жанындағы Мемлекеттік басқару академиясын аяқтаған мемлекеттік қызметшілер саны;
e – "Болашақ" бағдарламасының түлектері болып келетін мемлекеттік қызметшілер саны;
f -Назарбаев Университетін аяқтаған мемлекеттік қызметшілер саны;
g - шетел білімі бар ("Болашақ" бағдарламасын қоспағанда) мемлекеттік қызметшілер саны.
y - аспирант дәрежесіне ие мемлекеттік қызметшілер саны;
j - мемлекеттік органның мемлекеттік әкімшілік қызметшілерінің орташа нақты саны (әрбір айдың соңғы күнгі жағдай бойынша органдағы қызметкерлердің нақты саны жинақталады және жылдағы айлар санына бөлінеді (12).
Осы көрсеткіш бойынша ең жоғарғы мән 5 балды құрайды.
2 параграф. "Еңбекті ұйымдастыру" өлшемшарты бойынша бағалау

Если большинство (более 50%) уволенных служащих связывает свое увольнение с негативными аспектами деятельности государственного органа (к примеру, неблагоприятный морально-психологический климат, несоблюдение руководством этических норм, переработки и другие), из результата оценки по показателю "выходное интервью" вычитается 1 штрафной балл.
Максимальное значение по данному показателю составляет 5 баллов.
36. Оценка по показателю "Гендерный состав" (G):
1) если коэффициент государственных служащих женщин, занимающих руководящие должности (j) больше или равен 0,3, государственному органу присваивается максимальный балл (5 баллов).
коэффициент государственных служащих женщин, занимающих руководящие должности,рассчитывается по следующей формуле:
где:
j – коэффициент государственных служащих - женщин, занимающих руководящие должности;
a– количество государственных служащих - женщин, занимающих руководящие должности по состоянию на последний день оцениваемого года;
b– среднее фактическое количество государственных служащих государственного органа, занимающих руководящие должности (суммируется фактическая численность работников занимающих руководящие должности в органе, по состоянию на последний день каждого месяца и делится на количество месяцев в году (12);
2) в остальных случаях оценка по данному показателю рассчитывается по следующей формуле:
где:
G – оценка по показателю "Гендерный состав"
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (5);
j – коэффициент государственных служащих - женщин, занимающих руководящие должности;
Максимальное значение по данному показателю составляет 5 баллов.
37. Оценка по показателю "Качественный состав персонала" (P) рассчитывается по следующей формуле:
P – оценка по показателю "Качественный состав персонала";
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (5);
a – количество государственных служащих, имеющих степень кандидата наук (в том числе окончившие аспирантуру);
b – количество государственных служащих, имеющих степень доктора наук;
с – количество государственных служащих, имеющих степень доктора PhD (доктора по профилю);
d – количество государственных служащих, окончивших Академию государственного управления при Президенте РК;
e – количество государственных служащих выпускников программы "Болашак",;
f – количество государственных служащих, окончивших Назарбаев Университет;
g – количество государственных служащих, имеющих зарубежное образование (без учета программы "Болашак").
y – количество государственных служащих, имеющих степень аспиранта;
j – среднее фактическое количество административных государственных служащих государственного органа (суммируется фактическая численность работников в органе по состоянию на последний день каждого месяца и делится на количество месяцев в году (12).
Максимальное значение по данному показателю составляет 5 баллов.
Параграф 2. Оценка по критерию "Организация труда"

38. "Еңбекті ұйымдастыру" өлшемшарты бойынша ыңғайлы жұмыс жағдайын және персоналды басқарудың тиімді жүйесін құру арқылы мемлекеттік органның ішінде жұмыс процестерін ұйымдастыру деңгейі бағаланады.
39. "Еңбекті ұйымдастыру" (O) өлшемшарты бойынша бағалау мынадай формула арқылы есептеледі:
мұнда:
O – "Еңбекті ұйымдастыру" өлшемшарты бойынша бағалау;
N – "Еңбектің нормалануы" көрсеткіші;
T – "Еңбек жағдайына қанағаттану" көрсеткіші;
Y – "Мемлекеттік органдағы басқару тәжірибесі" көрсеткіші.
U – "Мемлекеттік қызметшілерді оқыту" көрсеткіші;
S – "Стратегиялық кадрлық жоспарлау" көрсеткіші;
Аталған көрсеткіш бойынша ең жоғарғы мәні 30 балды құрайды.
40. "Еңбектің нормалануы" (N) көрсеткіші бойынша бағалау мынадай формула арқылы есептеледі:
N – "Еңбектің нормалануы" көрсеткіші бойынша бағалау;
k - алынған нәтижелерді үлестік мәнге келтіру коэффициенті (7,5);
і1- мемлекеттік қызметшілердің сауалнама парағындағы 1 тұжырыммен келісу индексі;
і2- мемлекеттік қызметшілердің сауалнама парағындағы 2 тұжырыммен келісу индексі;
і3 - мемлекеттік қызметшілердің сауалнама парағындағы 3 тұжырыммен келісу индексі;
і4 – мемлекеттік қызметшілердің сауалнама парағындағы 4 тұжырыммен келісу индексі;
Аталған көрсеткіш бойынша ең жоғарғы мән 10 балды құрайды.
41. "Еңбек жағдайына қанағаттану" көрсеткіші (Т) бойынша бағалау мынадай формула арқылы есептеледі:
мұнда:
T - "Еңбек жағдайына қанағаттану" көрсеткіші бойынша бағалау;
k - алынған нәтижелерді үлестік мәнге келтіру коэффициенті (5);
і4 - мемлекеттік қызметшілердің сауалнама парағындағы 4 тұжырыммен келісу индексі;
і5 - мемлекеттік қызметшілердің сауалнама парағындағы 5 тұжырыммен келісу индексі;
і6 - мемлекеттік қызметшілердің сауалнама парағындағы 6 тұжырыммен келісу индексі;
і7 - мемлекеттік қызметшілердің сауалнама парағындағы 7 тұжырыммен келісу индексі.
Көрсеткіш бойынша ең жоғарғы мән 5 балды құрайды.
42. "Мемлекеттік органдағы басқару тәжірибесі" көрсеткіші (Y) бойынша бағалау мына формула бойынша есептеледі:
мұнда:
Y – "Мемлекеттік органдағы басқару тәжірибесі" көрсеткіші бойынша бағалау;
k - алынған нәтижелерді үлестік мәнге келтіру коэффициенті (5);
і8 - мемлекеттік қызметшілердің сауалнама парағындағы 8 тұжырыммен келісу индексі;
і9 - мемлекеттік қызметшілердің сауалнама парағындағы 9 тұжырыммен келісу индексі;
і10 - мемлекеттік қызметшілердің сауалнама парағындағы 10 тұжырыммен келісу индексі;
і11 - мемлекеттік қызметшілердің сауалнама парағындағы 11 тұжырыммен келісу индексі;
і12 - мемлекеттік қызметшілердің сауалнама парағындағы 12 тұжырыммен келісу индексі;

38. По критерию "Организация труда" оценивается уровень организации рабочих процессов внутри государственного органа через создание комфортных условий труда и эффективной системы управления персоналом.
39. Оценка по критерию "Организация труда" (O) рассчитывается по следующей формуле:
где:
O – оценка по критерию "Организация труда";
N – показатель "Нормированность труда";
T – показатель "Удовлетворенность условиями труда";
Y – показатель "Управленческие практики в государственном органе".
U – показатель "Обучение государственных служащих";
S – показатель "Стратегическое кадровое планирование".
Максимальное значение по данному критерию составляет 30 баллов.
40. Оценка по показателю "Нормированность труда" (N) рассчитывается по следующей формуле:
где:
N – оценка по показателю "Нормированность труда";
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (7,5);
i1 – индекс согласия с утверждением 1 опросного листа государственных служащих;
i2 – индекс согласия с утверждением 2 опросного листа государственных служащих;
i3 – индекс согласия с утверждением 3 опросного листа государственных служащих;
i4 – индекс согласия с утверждением 4 опросного листа государственных служащих.
Максимальное значение по данному показателю составляет 10 баллов.
41. Оценка по показателю "Удовлетворенность условиями труда" (T) рассчитывается по следующей формуле:
где:
T – оценка по показателю "Удовлетворенность условиями труда";
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (5);
i5 – индекс согласия с утверждением 5 опросного листа государственных служащих;
i6 – индекс согласия с утверждением 6 опросного листа государственных служащих;
i7 – индекс согласия с утверждением 7 опросного листа государственных служащих;
i8 – индекс согласия с утверждением 8 опросного листа государственных служащих.
Максимальное значение по показателю составляет 5 баллов.
42. Оценка по показателю "Управленческие практики в государственном органе" (Y) рассчитывается по следующей формуле:
где:
Y– оценка по показателю "Управленческие практики в государственном органе";
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (5);
i9 – индекс согласия с утверждением 9 опросного листа государственных служащих;
i10 – индекс согласия с утверждением 10 опросного листа государственных служащих;
i11 – индекс согласия с утверждением 11 опросного листа государственных служащих;
i12 – индекс согласия с утверждением 12 опросного листа государственных служащих;

і13 - мемлекеттік қызметшілердің сауалнама парағындағы 13 тұжырыммен келісу индексі.
Көрсеткіш бойынша ең жоғарғы мән 5 балды құрайды.
43. Тұжырыммен келісу индексі (і) 1-ден 4-ке дейінгі шәкіл бойынша бағаны 0-ден 1-ге дейінгі бағалауға аудару үшін қолданылады. Есептеу формуласы:
мұнда:
і - тұжырыммен келісу индексі;
x - сауалнама парағына сәйкес 1-ден 4-ке дейінгі шәкіл бойынша бағалаудың орташа арифметикалық мәні (сауалнама алынған тұлғалардың санына бөлінген тұжырымдар мәнінің сомасы);
1 - 0-ден 1-ге дейінгі шәкіл бойынша 0-ге сәйкес келетін бағалаудың ең төменгі орташа арифметикалық мәні;
3 - 1-ден 4-ке дейінгі шәкіл бойынша ең жоғарғы (4) және ең төменгі (1) мәндерінің айырмашылығы.
44."Мемлекеттік қызметшілерді оқыту" (U) көрсеткіші бойынша бағалау мынадай формула бойынша есептеледі:
мұнда:
U – "мемлекеттік қызметшілерді оқыту" көрсеткіші бойынша бағалау";
k - алынған нәтижелерді өлшем мәніне келтіруге арналған коэффициент (5);
a - бөлінген бюджет қаражаты шеңберінде оқуға жататындар санынан, есепті кезеңде бекітілген мерзімдерде біліктілігін арттырудан өткен мемлекеттік қызметшілердің саны;
b - бөлінген бюджет қаражаты шеңберінде есепті кезеңде біліктілігін арттырудан өтуге жататын мемлекеттік қызметшілердің саны;
c - бөлінген бюджет қаражаты шеңберінде оқуға жататындар санынан, есепті кезеңде бекітілген мерзімдерде қайта даярлаудан өткен мемлекеттік қызметшілердің саны;
d - бөлінген бюджет қаражаты шеңберінде есепті кезеңде қайта даярлаудан өтуге жататын мемлекеттік қызметшілердің саны;
0,5 - алынған нәтижелерді балдық мәнге келтіру коэффициенті.
Бағаланатын кезеңде біліктілігін арттыруға жататын мемлекеттік қызметшілер болмаған жағдайда, a/b = 1.
Бағаланатын кезеңде қайта даярлануға жататын мемлекеттік қызметшілер болмаған жағдайда, c/d = 1.
Мемлекеттік қызметшілерді оқыту мерзімдерін бұзудың (белгіленген мерзімнен кеш немесе біліктілігін арттыру мен қайта даярлаудан өтпеудің) әрбір фактісі үшін мемлекеттік органға 1 айыппұл балы беріледі, бірақ 5 балдан аспайды.
Көрсеткіш бойынша ең жоғарғы мән 5 балды құрайды.
45. "Стратегиялық кадрлық жоспарлау" көрсеткіші бойынша бағалау (S):
Бұл көрсеткіш адами ресурстарды стратегиялық басқаруды және мемлекеттік органның кадр саясатын бағалайды.
Персоналды басқару стратегиясы Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі төрағасының 2016 жылғы 21 қазанда № 15 бұйрығымен (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2016 жылғы 24 қарашада № 14456 тіркелген) бекітілген Персоналдық басқару қызметі (кадр қызметі) туралы үлгілік ережеге (бұдан әрі – Үлгілік ереже) сәйкес бекітіледі.
Персоналды басқару стратегиясы персоналдың сапалық және сандық құрамы бойынша нақты көрсеткіштерді, сондай-ақ мемлекеттік органның стратегиялық мақсаттарына қол жеткізу үшін қажетті персоналға қажеттілікті болжау жөніндегі шараларды қамтиды.
Мемлекеттік органда Үлгілік ережеге сәйкес бекітілген персоналды басқару стратегиясы болмаған жағдайда, мемлекеттік органға балл берілмейді.
Талап етілетін мазмұны бар персоналды басқарудың бекітілген Стратегиясы болған жағдайда мемлекеттік органға ең жоғары балл беріледі.
Бекітілген персоналды басқару стратегиясында талап етілетін мазмұн болмаған жағдайда мемлекеттік органнан 1 балл шегеріледі.
Көрсеткіш бойынша ең жоғарғы мән 5 балды құрайды.
3 параграф. "Меритократия және ұйымдастырушылық мәдениет" өлшемшарты бойынша бағалау

i13 – индекс согласия с утверждением 13 опросного листа государственных служащих;
i14 – индекс согласия с утверждением 14 опросного листа государственных служащих.
Максимальное значение по данному показателю составляет 5 баллов
43. Индекс согласия с утверждениями (i) используется для перевода оценки по шкале от 1 до 4 в пределы от 0 до 1.
Формула расчета:
где:
i – индекс согласия с утверждением;
x – среднее арифметическое значение оценки в соответствии с опросным листом по шкале от 1 до 4 (сумма значений утверждений деленное на количество опрошенных лиц);
1 – минимальное среднее арифметическое значение оценки соответствующее 0 по шкале от 0 до 1;
3– разница между максимальным (4) и минимальным (1) значением по шкале от 1 до 4.
44. Оценка по показателю "Обучение государственных служащих" (U) рассчитывается по следующей формуле:
где:
U – оценка по показателю "Обучение государственных служащих";
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (5);
a – количество государственных служащих, прошедших повышение квалификации в отчетном периоде в установленные сроки, из числа подлежащих в рамках выделенных бюджетных средств;
b – количество государственных служащих, подлежащих прохождению повышения квалификации в отчетном периоде в рамках выделенных бюджетных средств;
c – количество государственных служащих, прошедших переподготовку, в отчетном периоде в установленные сроки, из числа подлежащих в рамках выделенных бюджетных средств;
d – количество государственных служащих, подлежащих прохождению переподготовки в отчетном периоде в рамках выделенных бюджетных средств;
0,5 – коэффициент для приведения полученных результатов к балльному значению.
В случае отсутствия государственных служащих, подлежащих повышению квалификации в оцениваемом периоде, a/b = 1.
В случае отсутствия государственных служащих, подлежащих переподготовке в оцениваемом периоде, c/d = 1.
За каждый факт нарушения сроков проведения обучения (позже установленных сроков или не прохождения повышения квалификации и переподготовки) государственных служащих государственному органу присваивается 1 штрафной балл, но не более 5 баллов.
Максимальное значение по данному показателю составляет 5 баллов.
45. Оценка по показателю "Стратегическое кадровое планирование" (S):
Данный показатель оценивает стратегическое управление человеческими ресурсами и кадровую политику государственного органа.
Стратегия управления персоналом утверждается в соответствии с Типовым положением о службе управления персоналом (кадровой службе) (далее – Типовое положение), утвержденным приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции от 21 октября 2016 года № 15 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14456).
Стратегия управления персоналом содержит конкретные показатели по качественному и количественному составу персонала, а также меры по прогнозу потребности в персонале необходимого для достижения стратегических целей государственного органа.
В случае отсутствия у государственного органа утвержденной Стратегии управления персоналом государственному органу баллы не присваиваются. В случае наличия утвержденной Стратегии управления персоналом, с требуемым содержанием государственному органу присваивается максимальный балл.
В случае отсутствия требуемого содержания в утвержденной Стратегии управления персоналом у государственного органа вычитается 1 балл.
Максимальное значение по показателю составляет 5 баллов.
Параграф 3. Оценка по критерию "Меритократия и организационная культура"

46. "Меритократия және ұйымдық мәдениет" өлшемшарты бойынша мемлекеттік органның меритократия қағидаттарын іске асыру және ұйым шеңберінде іскерлік өзара қарым-қатынастарды орнату жөніндегі қызметінің тиімділігі, мемлекеттік қызметшілердің әдеп нормаларын сақтауы бағаланады.
47. "Меритократия және мәдениет" (M) өлшемшарты бойынша бағалау мынадай формула арқылы есептеледі:
мұнда:
М – "Меритократия және ұйымдастырушылық мәдениет" өлшемшарты бойынша мемлекеттік органды бағалау;
A – "Конкурстық рәсімдердің ашықтығы" көрсеткіші;
B – "Меритократия қағидаттарын сақтау" көрсеткіші;
C – "Мансаптық өсу" көрсеткіші;
D – "Мемлекеттік органда көтермелеудің ашықтығы" көрсеткіші;
E – "Әдеп және ұжымдағы өзара қарым-қатынас" көрсеткіші;
Аталған өлшемшарт бойынша ең жоғарғы мәні 40 балды құрайды.
48. "Конкурстық рәсімдердің ашықтығы" көрсеткіші бойынша бағалау (A):
мұнда:
А – "Конкурстық рәсімдердің ашықтығы" көрсеткіші бойынша бағалау;
k - алынған нәтижелерді үлестік мәнге келтіру коэффициенті (10);
a - мемлекеттік органда қадағалаушылардың қатысуымен бос лауазымдарға орналасуға өткізілген конкурстарының саны;
b - бос лауазымдарға орналасуға өткізілген конкурстардың жалпы саны.
Әрбір кандидатпен әңгімелесу барысын тіркеу тәртібін бұзудың (техникалық бейне жазба құралдарын қолданбау немесе тиісінше қолданбау) әрбір фактісі үшін мемлекеттік органға 1 айыппұл балы беріледі, бірақол 10 баллданаспайды.
Осы көрсеткіш бойынша ең жоғарғы мән 10 балды құрайды.
49. "Меритократия қағидаттарын сақтау" көрсеткіші бойынша бағалау (B):
мұнда:
В – "Меритократияны сақтау" көрсеткіші бойынша бағалау;
k - алынған нәтижелерді үлестік мәнге келтіру коэффициенті (10);
і14 - мемлекеттік қызметшілердің сауалнама парағындағы 14-тұжырыммен келісу индексі;
і15 - мемлекеттік қызметшілердің сауалнама парағындағы 15-тұжырыммен келісу индексі.
і16 - мемлекеттік қызметшілердің сауалнама парағындағы 16-тұжырыммен келісу индексі;
і17 - мемлекеттік қызметшілердің сауалнама парағындағы 17-тұжырыммен келісу индексі.
Көрсеткіш бойынша ең жоғарғы мән 10 балды құрайды.
50. "Мансаптық өсу" көрсеткіші бойынша бағалау (C):
Егер мансаптық жылжу коэффициенті (kr) 0,80-ден жоғары немесе оған тең болса, мемлекеттік органға ең жоғары балл (10 балл) беріледі.
Мансаптық жылжу коэффициенті келесі формула бойынша есептеледі:
мұнда:
kr– мансаптық жылжу коэффициенті;
a – аталған мемлекеттік орган жүйесінің қызметкерлерінің қатарынан есептік кезеңде осы мемлекеттік органның жүйесінде жоғары лауазымға тағайындалған мемлекеттік қызметшілердің саны;
b – есептік кезеңде мемлекеттік органда жоғары лауазымға тағайындалған мемлекеттік қызметшілердің жалпы саны (төменгі деңгейдегі лауазымдардан басқа);
Мемлекеттік орган қайта ұйымдастырылған жағдайда, сондай-ақ бағаланатын жыл ішінде жаңадан құрылған мемлекеттік орган үшін осы көрсеткіш бойынша бағалауды есептеу кезінде есепті кезеңде осы мемлекеттік органда жоғары тұрған лауазымға тағайындалған мемлекеттік қызметшілердің саны басқа мемлекеттік органда бұрынғы мемлекеттік лауазымымен салыстырғанда ескеріледі.

46. По критерию "Меритократия и организационная культура" оценивается эффективность деятельности государственного органа по реализации принципов меритократии и установлению деловых взаимоотношений в рамках организации, соблюдение этических норм государственными служащими.
47. Оценка по критерию "Меритократия и культура" (M) рассчитывается по следующей формуле:
где:
М – оценка государственного органа по критерию "Меритократия и организационная культура";
A – показатель "Прозрачность конкурсных процедур";
B – показатель "Соблюдение принципов меритократии";
C – показатель "Карьерный рост";
D – показатель "Прозрачность поощрения в государственном органе";
E – показатель "Этика и взаимоотношения в коллективе";
Максимальное значение по данному критерию составляет 40 баллов.
48. Оценка по показателю "Прозрачность конкурсных процедур" (A):
где:
А – оценка по показателю "Прозрачность конкурсных процедур";
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (10);
a – количество состоявшихся конкурсов на занятие вакантных должностей в государственном органе, проведенных с участием наблюдателей;
b – общее количество состоявшихся конкурсов на занятие вакантных должностей.
За каждый факт нарушения (неиспользования или ненадлежащего использования технических средств видеозаписи) порядка фиксации хода собеседования с каждым кандидатом государственному органу присваивается 1 штрафной балл, но не более 10 баллов.
Максимальное значение по данному показателю составляет 10 баллов.
49. Оценка по показателю "Соблюдение принципов меритократии" (B):
где:
В – оценка по показателю "Соблюдение принципов меритократии";
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (10);
i15 – индекс согласия с утверждением 15 опросного листа государственных служащих;
i16 – индекс согласия с утверждением 16 опросного листа государственных служащих;
i17 – индекс согласия с утверждением 17 опросного листа государственных служащих;
i18 – индекс согласия с утверждением 18 опросного листа государственных служащих.
Максимальное значение по данному показателю составляет 10 баллов.
50. Оценка по показателю "Карьерный рост" (C):
1) если коэффициент карьерного продвижения (kr) больше или равен 0,80, государственному органу присваивается максимальный балл (10 баллов).
Коэффициент карьерного продвижения рассчитывается по следующей формуле:
где:
kr –коэффициент карьерного продвижения;
a – количество государственных служащих, назначенных на вышестоящую должность в системе данного государственном органа за отчетный период из числа работников системы данного государственного органа;
b – общее количество государственных служащих, назначенных на вышестоящие должности в государственном органе за отчетный период (кроме низовых должностей).
В случае реорганизации государственного органа, а также для вновь образованного государственного органа в течение оцениваемого года при расчете оценки по данному показателю учитывается количество государственных служащих, назначенных на вышестоящую должность в данном государственном органе за отчетный период в сравнении с прежней государственной должностью в другом государственном органе.

2) басқа жағдайларда "Мансаптық өсу" көрсеткіші бойынша бағалау келесі формула бойынша есептеледі:
мұнда:
k – алынған нәтижелерді салмақтық мәнге келтіру коэффициенті (10);
kr – мансаптық жылжу коэффициенті.
Көрсеткіш бойынша ең жоғарғы мән 10 балды құрайды.
51. "Мемлекеттік органда көтермелеудің ашықтығы" көрсеткіші (D) бойынша бағалау мына формула арқылы есептеледі:
мұнда:
D – "Мемлекеттік органда көтермелеудің ашықтығы" көрсеткіші бойынша бағалау;
k - алынған нәтижелерді үлестік мәнге келтіру коэффициенті (5);
і18 - мемлекеттік қызметшілердің сауалнама парағындағы 18-тұжырыммен келісу индексі;
і19 - мемлекеттік қызметшілердің сауалнама парағындағы 19-тұжырыммен келісу индексі;
і20 - мемлекеттік қызметшілердің сауалнама парағындағы 20-тұжырыммен келісу индексі.
і21 - мемлекеттік қызметшілердің сауалнама парағындағы 21-тұжырыммен келісу индексі.
Бұл көрсеткіш бойынша ең жоғарғы мән 5 балды құрайды.
52. "Әдеп және ұжымдағы өзара қарым-қатынас" (E) көрсеткіші бойынша бағалау мына формула арқылы есептеледі:
мұнда:
E – "Әдеп және ұжымдағы өзара қарым-қатынас" көрсеткіші бойынша бағалау;
k - алынған нәтижелерді үлестік мәнге келтіру коэффициенті (5);
і22 - мемлекеттік қызметшілердің сауалнама парағындағы 22 тұжырыммен келісу индексі;
і23 - мемлекеттік қызметшілердің сауалнама парағындағы 23 тұжырыммен келісу индексі;
і24 - мемлекеттік қызметшілердің сауалнама парағындағы 24-тұжырыммен келісу индексі;
і25 - мемлекеттік қызметшілердің сауалнама парағындағы 25-тұжырыммен келісу индексі.
Осы көрсеткіш бойынша ең жоғарғы мән 5 балды құрайды.
53. Тұжырыммен келісу индексі (і) 1-ден 4-ке дейінгі шәкіл бойынша бағаны 0-ден 1-ге дейінгі бағалауға аудару үшін қолданылады. Есептеу формуласы:
мұнда:
і - тұжырыммен келісу индексі;
x - сауалнамаға сәйкес 1-ден 5-ке дейінгі шәкіл бойынша бағалаудың орташа арифметикалық мәні (сауалнама алынған тұлғалардың санына бөлінген тұжырымдар мәнінің сомасы);
1 - 0-ден 1-ге дейінгі шәкіл бойынша 0-ге сәйкес келетін бағалаудың ең төменгі орташа арифметикалық мәні;
3 - 1-ден 4-ке дейінгі шәкіл бойынша ең жоғарғы (4) және ең төменгі (1) мәндерінің айырмашылығы.
4 параграф. "Персоналды басқару" бағыты бойынша мемлекеттік органдардың қорытынды бағасы
54. "Персоналды басқару" бағыты бойынша қызметті операциялық бағалау мына формула арқылы есептеледі:
мұнда:
H – "Персоналды басқару" бағыты бойынша жалпы балл;
K – "Мемлекеттік органның кадрлық әлеуеті" көрсеткіші бойынша балл;
O – "Еңбекті ұйымдастыру" көрсеткіші бойынша балл;
M – "Меритократия және ұйымдастырушылық мәдениет" көрсеткіші бойынша балл;
W - айыппұл балдар.
Балдар осы Әдістемеге 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Мемлекеттік органның ұйымдастырушылық дамуы" блогының "Персоналды басқару" бағыты бойынша мемлекеттік орган қызметін операциялық бағалауға арналған өлшемшарттар мен көрсеткіштер бойынша қойылады.
4 тарау. "Ақпараттық технологияларды қолдану" бағыты бойынша бағалау

2) в остальных случаях оценка по показателю "Карьерный рост"рассчитывается по следующей формуле:
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (10);
kr – коэффициент карьерного продвижения.
Максимальное значение по данному показателю составляет 10 баллов.
51. Оценка по показателю "Прозрачность поощрения в государственном органе" (D) рассчитывается по следующей формуле:
где:
D – оценка по показателю "Прозрачность поощрения в государственном органе";
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (5);
i19 – индекс согласия с утверждением 18 опросного листа государственных служащих;
i20 – индекс согласия с утверждением 20 опросного листа государственных служащих;
i21 – индекс согласия с утверждением 21 опросного листа государственных служащих;
i22 – индекс согласия с утверждением 22 опросного листа государственных служащих.
Максимальное значение по данному показателю составляет 5 баллов.
52. Оценка по показателю "Этика и взаимоотношения в коллективе" (Е) рассчитывается по следующей формуле:
где:
E – оценка по показателю "Этика и взаимоотношения в коллективе";
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (5);
i23 – индекс согласия с утверждением 23 опросного листа государственных служащих;
i24 – индекс согласия с утверждением 24 опросного листа государственных служащих;
i25 – индекс согласия с утверждением 25 опросного листа государственных служащих;
i26 – индекс согласия с утверждением 26 опросного листа государственных служащих.
Максимальное значение по данному показателю составляет 5 баллов.
53. Индекс согласия с утверждениями (i) используется для перевода оценки по шкале от 1 до 4 в пределы от 0 до 1. Формула расчета:
где:
i – индекс согласия с утверждением;
x – среднее арифметическое значение оценки в соответствии с опросным листом по шкале от 1 до 4 (сумма значений утверждений деленное на количество опрощенных лиц);
1 – минимальное среднее арифметическое значение оценки соответствующее 0 по шкале от 0 до 1;
3– разница между максимальным (4) и минимальным (1) значением по шкале от 1 до 4.
Параграф 4. Итоговая оценка государственных органов по направлению "Управление персоналом"
54. Операционная оценка деятельности по направлению "Управление персоналом" рассчитывается по следующей формуле:
где:
H–общий балл по направлению "Управление персоналом";
K – балл по критерию "Кадровый потенциал государственного органа";
O – балл по критерию "Организация труда";
M – балл по критерию "Меритократия и организационная культура";
W – штрафные баллы.
Баллы выставляются по критериям и показателям для операционной оценки деятельности государственного органа по направлению "Управление персоналом" блока "Организационное развитие государственного органа" по форме, согласно приложению 13 к настоящей Методике.
Глава 4. Оценка по направлению "Применение информационных технологий"

55. "Ақпараттық технологияларды қолдану" бағыты бойынша операциялық бағалау мынадай өлшемшарттар бойынша жүзеге асырылады:
1) Архитектуралық порталын толтыру бойынша мәліметтерді есепке алу;
2) орталық мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінің интеграциясы;
3) "ақылды" қалалар бастамаларын іске асыру және негізгі көрсеткіштерге қол жеткізу;
4) ақпараттық жүйелер мен деректер қорындағы мәліметтердің өзектілігі;
5) қолданылмайтын ақпараттық жүйелер мен деректер қорларының болуы;
6) мемлекеттік органдар функцияларының автоматтандырылуы;
7) мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелеріндегі жергілікті қамтудың үлесі.
"Орталық мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінің интеграциясы" өлшемшарты орталық мемлекеттік органдардың қызметін операциялық бағалау кезінде ғана қолданылады.
"Ақылды" қалалардың бастамаларын іске асыру және түйінді көрсеткіштерге қол жеткізу" өлшемшарты ЖАО қызметін операциялық бағалау кезінде ғана қолданылады.
56. ОМО және ЖАО ақпараттық технологиялардың қолданылуын бағалау нәтижелері туралы қорытынды осы Әдістемеге 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қалыптастырылады.
57. Мәліметтерді таратылуы шектелген қызметтік ақпаратқа жатқызу және онымен жұмыс істеу қағидаларының Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 1196 қаулысымен бекітілген 37-тармағының 1) тармақшасына сәйкес "Таратылуы шектелген құжаттар мен басылымдардан мәліметтерді халықаралық (жаһандық) деректерді беру желілерінде, Интернет желісінде орналастыруға" жол берілмейді. Осыған байланысты мемлекеттік органдардың "ҚБПҮ" деген белгісі бар ақпаратты қамтитын ақпараттық жүйелері Мемлекеттік органдардың қызметін операциялық бағалау кезінде ескерілмейді.
1 параграф. "Архитектуралық порталын толтыру жөніндегі мәліметтерді есепке алу" өлшемшарты бойынша бағалау
58. "Архитектуралық порталын толтыру жөніндегі мәліметтерді есепке алу" өлшемшарты бойынша Мемлекеттік органдардың архитектуралық порталын толтыру дәрежесі бағаланады және бағаланатын жылдың соңғы күнтізбелік күні кезеңінде сервистік интегратор ұсынған ақпаратқа сәйкес жүргізіледі. Сервистік интегратор жыл ішінде жүйелер санының иесінің балансында нақты болуымен сәйкессіздігін анықтау мақсатында ресми сұрау салулар арқылы архитектуралық порталындағы Ақпараттық жүйелер тізбесіне сәйкес келеді. Егер жүйені иесі архитектуралық порталда орналастырса, бірақ сервистік интегратордың атына ресми хатпен растамаса, онда бұл жүйе бағалауда ескерілмейді.
Бағалау мемлекеттік органдарды осы Әдістемеге 15-қосымшаға сәйкес архитектуралық порталында құжаттар пакетін және ақпараттық жүйелер туралы қажетті ақпаратты орналастыруға ынталандыруға бағытталған.

55. Операционная оценка по направлению "Применение информационных технологий" осуществляется по следующим критериям:
1) учет сведений по наполнению архитектурного портала;
2) интеграция информационных систем ЦГО;
3) реализация инициатив "умных" городов и достижение ключевых показателей;
4) актуальность сведений, содержащихся в информационных системах и базах данных;
5) автоматизация функций государственных органов;
6) доля местного содержания в информационных системах государственных органов;
7) наличие неиспользуемых информационных систем и баз данных.
Критерий "Интеграция информационных систем центральных государственных органов" применяется только при операционной оценке деятельности ЦГО.
Критерий "Реализация инициатив "умных" городов и достижение ключевых показателей" применяется только при операционной оценке деятельности МИО.
56. Заключения о результатах оценки применения информационных технологий в ЦГО и МИО формируются по форме, согласно приложению 14 к настоящей Методике.
57. В соответствии с подпунктом 1) пункта 37 Правил отнесения сведений к служебной информации ограниченного распространения и работы с ней утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 1196 не допускается "размещать сведения из документов и изданий ограниченного распространения в международных (глобальных) сетях передачи данных, сети Интернет". В связи с чем, информационные системы государственных органов, содержащие информацию, имеющую пометку "ДСП", при операционной оценке деятельности государственных органов не учитываются.
Параграф 1. Оценка по критерию "Учет сведений по наполнению архитектурного портала"
58. По критерию "Учет сведений по наполнению архитектурного портала" оценивается степень наполнения архитектурного портала государственными органами и проводится согласно информации предоставленной Сервисным интегратором на период последнего календарного дня оцениваемого года. Сервисный интегратор в течении года проводит соответствие перечня информационных систем на архитектурном портале посредством официальных запросов в целях выявления несоответствия количества систем с фактическим наличием на балансе владельца. В случае, если система размещена владельцем на архитектурном портале, но не подтверждена официальным письмом в адрес сервисного интегратора, то данная система не будет учитываться в оценке.
Оценка направлена на стимулирование государственных органов к размещению пакетов документов и необходимой информации об информационных системах на архитектурном портале согласно приложению 15 к настоящей Методике.

59. "Архитектуралық порталын толтыру жөніндегі мәліметтерді есепке алу" өлшемшарты бойынша бағалау (А) мынадай формула бойынша есептеледі:
мұнда:
A – бағаланатын мемлекеттік органның архитектуралық порталын толтыру дәрежесі;
n – сервистік бағдарламалық өнімдерді, ақпараттандыру мен ақпараттық-коммуникациялық көрсетілетін қызметтердің сервистік моделі шеңберінде жасалған өнімдерді қоспағанда, архитектуралық порталда орналастырылған бағаланатын мемлекеттік органның және олардың ведомстволық және ведомстволық бағынысты ұйымдарының ақпараттық жүйелерінің жалпы саны;
lі – осы Әдістемеге 15-қосымшада көрсетілген тізбеге сәйкес архитектуралық порталына енгізілген деректер толықтығының коэффициенті.
k – бағаланатын мемлекеттік органда бекітілген архитектуралық болған жағдайда 30-ға тең, немесе бекітілген архитектуралық болмаған жағдайда 25-ке тең коэффициент.
Егер бағаланатын мемлекеттік орган ЖАО болып табылса не бағаланатын мемлекеттік органда архитектураны әзірлеу жөніндегі жұмыстар есепті кезеңнен кейінгі жылға жоспарланған болса, онда жоғарыда көрсетілген коэффициент 30-ға тең. Мұндай жағдайда бағаланатын мемлекеттік орган архитектураны әзірлеуге, дамытуға есепті кезеңде қол қойылған ресми коммерциялық ұсыныстың растайтын құжатын – скан-көшірмесін (осы Әдістеменің "Ақпараттық технологияларды қолдану жөніндегі есеп" 8-қосымшасына) қоса беруі қажет.
"Архитектуралық порталына енгізілген деректердің толықтығы коэффициенті" (lі) көрсеткіші мынадай формула бойынша есептеледі:
мұнда
a1, …, a18 – 15-қосымшаның "архитектуралық порталына енгізілген деректердің толықтығы" кестесінің тиісті параметрлері үшін алынған балдар (1.1-1.14, 2-5 параметрлері).
"Архитектуралық порталына енгізілген деректердің толықтығы коэффициенті" (lі) көрсеткіші бойынша ең жоғарғы мәні 100%-ды құрайды.
60. "Архитектуралық порталын толтыру бойынша мәліметтерді есепке алу" (А) критерийі бойынша ең жоғарғы мәні 30 балды құрайды.
61. Мемлекеттік органның балансында Ақпараттық жүйелер болмаған жағдайда бағаланатын мемлекеттік орган олардың жоқтығы туралы анықтама түрінде ақпарат береді және осы өлшем бойынша 0 балл береді.
2 параграф. "Орталық мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінің интеграциясы" өлшемшарты бойынша бағалау
62. "Орталық мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінің интеграциясы" өлшемшарты ОМО қызметін операциялық бағалау кезінде ғана қолданылады.
63. Осы өлшемшарт бойынша бағалау мемлекеттік органдар арасындағы ақпараттық сұраныстар санын және олардың мемлекеттік қызметтерді көрсету барысында заңды және жеке тұлғалардың сұратылатын мәліметтер мен құжаттар санын барынша азайту мақсатында, бағаланатын мемлекеттік органдарды ақпараттық жүйелерді электрондық үкіметтің шлюзімен интеграциялауға ынталандыруға бағытталған.

59. Оценка по критерию "Учет сведений по наполнению архитектурного портала" (А) рассчитывается по следующей формуле:
где:
A – степень наполнения архитектурного портала оцениваемым государственным органом;
n – общее количество информационных систем оцениваемого государственного органа и их ведомственных и подведомственных организаций, размещенных на архитектурном портале, за исключением сервисных программных продуктов, продуктов созданных в рамках сервисной модели информатизации и информационно-коммуникационных услуг;
li – коэффициент полноты данных, внесенных на архитектурный портал в соответствии с перечнем, указанным в приложению 15 к настоящей Методике.
k– коэффициент, равный 30 при наличии в оцениваемом государственном органе утвержденной архитектуры, либо равный 25 при отсутствии утвержденной архитектуры.
В случае, если оцениваемый государственный орган является МИО, либо работы по разработке архитектуры в оцениваемом государственном органе запланированы на следующий за отчетным периодом год, то вышеуказанный коэффициент равен 30. В таком случае, оцениваемому государственному органу необходимо приложить подтверждающий документ - скан-копию подписанного в отчетном периоде официального коммерческого предложения на разработку, развитие архитектуры (в приложение 8 "Отчет по применению информационных технологий" настоящей Методики).
Показатель "Коэффициент полноты данных, внесенных на архитектурный портал" (li), рассчитывается по следующей формуле:
где
a1, …, a18 – баллы, полученные за соответствующие параметры таблицы "Полнота данных, внесенных на Архитектурный портал" приложения 15 (параметры 1.1-1.14, 2-5).
Максимальное значение по показателю "Коэффициент полноты данных, внесенных на архитектурный портал" (li) составляет 100 %.
60. Максимальное значение по критерию "Учет сведений по наполнению архитектурного портала" (А) составляет 30 баллов.
61. В случае отсутствия на балансе государственного органа информационных систем оцениваемым государственным органом предоставляется информация в виде справки об их отсутствии и присваивается 0 баллов по данному критерию.
Параграф 2. Оценка по критерию "Интеграция информационных систем центральных государственных органов"
62. Критерий "Интеграция информационных систем центральных государственных органов" применяется только при операционной оценке деятельности ЦГО.
63. Оценка по данному критерию направлена на стимулирование оцениваемых государственных органов к интеграции информационных систем со шлюзом электронного правительства в целях минимизации количества информационных запросов между госорганами и количества документов и сведений, запрашиваемых от физических и юридических лиц, при оказании им государственных услуг.

64. "ОМО ақпараттық жүйелерінің интеграциясы" өлшемшарты бойынша бағалау (В):
мұнда:
B – ОМО ақпараттық жүйелерінің ықпалдасу деңгейі;
f – есепті кезеңнің соңында аяқталған мемлекеттік органның ақпараттық жүйелері интеграцияларының саны;
p – есепті кезеңге жоспарланған интеграциялық өзара іс-қимылдар саны;
k1 – 20-ға тең коэффициент.
65. Мемлекеттік орган мен оған ведомстволық бағынысты және тәуелді ұйымның балансында есептік кезеңде электрондық үкіметтің шлюзімен интеграциялауға жататын ақпараттық жүйелер болмаған жағдайда, бағаланатын мемлекеттік орган олардың жоқтығы туралы анықтама түрінде ақпарат береді және осы өлшемшарт бойынша 0 балл беріледі.
Аталған өлшемшарт бойынша ең жоғарғы мәні 20 балды құрайды.
3 параграф. "Ақылды" қалалар бастамаларын іске асыру және негізгі көрсеткіштерге қол жеткізу" өлшемшарты бойынша бағалау
66. "Ақылды" қалалардың бастамаларын іске асыру және түйінді көрсеткіштерге қол жеткізу" өлшемшарты ЖАО қызметін операциялық бағалау кезінде ғана қолданылады.
67. Осы өлшемшарт бойынша бағалау бағаланатын жергілікті атқарушы органдарда "ақылды" қалалар бастамаларының іске асырылу деңгейін анықтауға және түйінді көрсеткіштерге қол жеткізуге бағытталған.
68. "Ақылды" қалалардың бастамаларын іске асыру және негізгі көрсеткіштерге қол жеткізу" (G) өлшемшарты бойынша бағалау мынадай формула бойынша есептеледі:
мұнда:
G – бастамалардың іске асырылуын және көрсеткіштерге қол жеткізуді қорытынды бағалау;
Gбас – басым бағыттардың бағалау балы;
Gқос – қосымша бағыттардың бағалау балы;
Gакт – АКТ бағытының бағалау балы
Gбас, Gқос, Gакт – ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган бекітетін "ақылды" қалалардың эталондық стандартына сәйкес есептеледі.
69. Осы өлшемшарт бойынша ең жоғарғы мәні 25 балл болып саналады, бұл қорытынды бойынша 20 салмақтық мәнге келтіріледі.
4 параграф. "Ақпараттық жүйелер мен деректер қорындағы мәліметтердің өзектілігі" өлшемшарты бойынша бағалау
70. Осы өлшемшарт бойынша бағалау басқарушы және басқа да шешімдер қабылдаған кезде, жетекшілік ететін салаларда мемлекеттік органдардың қызметінің үздіксіз жұмыс істеуі барысында, сондай-ақ мемлекеттік қызметтерді көрсету кезінде деректердің дәйектілігін қамтамасыз ету үшін ақпараттық жүйелер мен деректер қорларындағы мәліметтердің толық өзектілігін бағаланатын мемлекеттік органдарды қолдап отыру үшін ынталандыруға бағытталған.
"Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 24 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабының 4-тармақшасына және 10-бабының 4-тармақшасына сәйкес орталық атқарушы органдар және Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар, сондай-ақ ЖАО электрондық ақпараттық ресурстарды толықтыруды жүзеге асырады, олардың анықтығы мен өзектілігін қамтамасыз етеді. Осыған байланысты, осы өлшемшартта ақпараттық жүйелерде және деректер базасында қамтылған мәліметтердің анықтығы мен өзектілігі ескеріледі.

64. Оценка по критерию Интеграция информационных систем государственных органов ЦГО" (В):
где:
B – уровень интеграции информационных систем ЦГО;
f – количество интеграций информационных систем государственного органа, завершенных на конец отчетного периода;
p – количество интеграционных взаимодействий, запланированных на отчетный период;
k1 – коэффициент, равный 20.
65. В случае отсутствия на балансе государственного органа и его подведомственных и зависимых организаций информационных систем, подлежащих интеграции с шлюзом электронного правительства в отчетный период государственным органом предоставляется информация в виде справки об их отсутствии и государственному органу присваивается 0 баллов по данному критерию.
Максимальное значение по данному критерию составляет 20 баллов.
Параграф 3. Оценка по критерию "Реализация инициатив "умных" городов и достижение ключевых показателей"
66. Критерий "Реализация инициатив "умных" городов и достижение ключевых показателей" применяется только при операционной оценке деятельности МИО.
67. Оценка по данному критерию направлена на выявление у оцениваемых МИО уровня реализации инициатив "умных" городов и достижения ключевых показателей.
68. Оценка по критерию "Реализация инициатив "умных" городов и достижение ключевых показателей" (G) рассчитывается по следующей формуле:
где:
G – итоговая оценка реализации инициатив и достижения показателей;
Gпр – оценочный балл приоритетных направлений;
Gдоп – оценочный балл дополнительных направлений;
Gикт – оценочный балл направления ИКТ
Gпр, Gдоп, Gикт – рассчитываются в соответствии с Эталонным стандартом "умных" городов, утверждаемым уполномоченным органом в сфере информатизации.
69. Максимальное значение по данному критерию составляет 25 баллов, что по итогу будет приведено к весовому значению 20.
Параграф 4. Оценка по критерию "Актуальность сведений, содержащихся в информационных системах и базах данных"
70. Оценка по данному критерию направлена на стимулирование оцениваемых государственных органов к поддержанию полной актуальности сведений, содержащихся в информационных системах и базах для обеспечения достоверности данных при принятии управленческих и иных решений, непрерывности деятельности государственных органов в курируемых сферах и отраслях, а также оказании государственных услуг.
Согласно подпункту 4) статьи 9 и подпункту 4) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года "Об информатизации", ЦГО и государственные органы, непосредственно подчиненные и подотчетные Президенту Республики Казахстан, а также МИО наполнение, обеспечивают достоверность и актуальность электронных информационных ресурсов. В связи с чем, в данном критерии учитывается достоверность и актуальность сведений, содержащихся в информационных системах и базах данных.

71. "Ақпараттық жүйелер мен деректер қорындағы мәліметтердің өзектілігі" өлшемшарты бойынша бағалау (С):
мұнда:
C – ақпараттық жүйелерде және деректер базасында қамтылған мәліметтердің өзектілігі;
b – бағаланатын мемлекеттік органның және оның ведомстволық бағынысты ұйымдарының балансындағы Ақпараттық жүйелер мен дерекқорлардың жалпы саны;
pі – ақпараттық жүйеде немесе деректер базасында қамтылған мәліметтердің өзектілік деңгейі;
k2 – 25-ке тең коэффициент.
72. Мемлекеттік орган мен оған ведомстволық бағынысты және тәуелді ұйымның балансында ақпараттық жүйелер болмаған жағдайда, бағаланатын мемлекеттік орган олардың жоқтығы туралы анықтама түрінде ақпарат береді және мемлекеттік органға осы өлшемшарт бойынша 0 балл беріледі.
Аталған өлшемшарт бойынша ең жоғарғы мән 25 балды құрайды.
5 параграф. "Қолданылмайтын ақпараттық жүйелер мен деректер қорларының болуы" өлшемшарты бойынша бағалау
73. "Қолданылмайтын Ақпараттық жүйелер мен дерекқорлардың болуы" өлшемшарт бойынша бағалау мемлекеттік органдар ие болып отырған ақпараттық активтердің көлемін және осындай активтерге иелік етудің құнын оңтайландыру мақсатында, бағаланатын мемлекеттік органның автоматтандыру кезінде пайдаланылмайтын функцияларын немесе ол көрсететін қызметтерді, ақпараттық жүйелері мен дерекқорларын анықтауға бағытталған.
74. "Қолданылмайтын Ақпараттық жүйелер мен дерекқорлардың болуы" өлшемшарты бойынша бағалау (D) мынадай формула бойынша есептеледі:
мұнда
m – пайдаланылмайтын Ақпараттық жүйелер мен дерекқорлардың жалпы саны.
Егер m мәні 5-тен үлкен болса, онда осы көрсеткіштің қорытынды мәні 15 баллға тең болады.
Әзірленуі Халықаралық жобалар мен бастамаларды іске асыру шеңберінде жүргізілген немесе сатып алынған Ақпараттық жүйелер мен дерекқорлар осы өлшемшарт шеңберінде есепке алуға жатпайды.
6 параграф. "Мемлекеттік органдар функцияларының автоматтандырылуы" өлшемшарты бойынша бағалау
75. Аталған өлшемшарт бойынша бағалау бағаланатын мемлекеттік органдардың қызметін автоматтандыру бойынша жұмыстарды кешенді зерделеуге бағытталған.
76. "Мемлекеттік органдардың функцияларының автоматтандырылуы" өлшемшарты бойынша бағалау (Е):
мұнда:
E - мемлекеттік органдар функцияларының автоматтандырылуы;
E1 - аталған мемлекеттік органның ақпараттық жүйесі, не оның ведомстволық және ведомстволық бағынысты ұйымдардың ақпараттық жүйелері арқылы автоматтандырылған бағаланатын мемлекеттік органның функцияларының саны;
E2 - ақпараттық-коммуникациялық көрсетілетін қызметтер арқылы, сондай-ақ ақпараттандырудың сервистік моделі шеңберінде іске асырылған сервистік бағдарламалық өнімдер автоматтандырылған бағаланатын мемлекеттік орган функцияларының саны;
E3 - басқа мемлекеттік органның, не оның ведомстволық және ведомстволық бағынысты ұйымдарының ақпараттық жүйелері арқылы автоматтандырылған бағаланатын мемлекеттік орган функцияларының саны;
E4 – бағаланатын мемлекеттік органның ақпараттық жүйелер арқылы автоматтандырылған, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары шеңберінде іске асырылған функцияларының саны;
h – бағаланатын мемлекеттік органның автоматтандыруға жататын функцияларының жалпы саны;

71. Оценка по критерию "Актуальность сведений, содержащихся в информационных системах и базах данных" (С) рассчитывается по следующей формуле:
где:
C – актуальность сведений, содержащихся в информационных системах и базах данных;
b – общее количество информационных систем и баз данных, находящихся на балансе оцениваемого государственного органа и его подведомственных организаций;
pi – уровень актуальности сведений, содержащихся в информационной системе или базе данных;
k2 – коэффициент, равный 25.
72. В случае отсутствия на балансе государственного органа и его подведомственных и зависимых организаций информационных систем государственным органом предоставляется информация в виде справки об их отсутствии и государственному органу присваивается 0 баллов по данному критерию.
Максимальное значение по данному критерию составляет 25 баллов.
Параграф 5. Оценка по критерию "Наличие неиспользуемых информационных систем и баз данных"
73. Оценка по данному критерию направлена на выявление неиспользуемых при автоматизации функций оцениваемого государственного органа или оказываемых им государственных услуг информационных систем и баз данных в целях оптимизации объема информационных активов, которыми владеют государственные органы и стоимости владения такими активами.
74. Оценка по критерию "Наличие неиспользуемых информационных систем и баз данных" (D) рассчитывается по следующей формуле:
где
m – общее количество, неиспользуемых информационных систем и баз данных.
В случае, если величина m больше 5, то окончательное значение данного показателя по итогу приравнивается к 15 баллам.
Информационные системы и базы данных, разработка которых была проведена или которые были приобретены в рамках реализации международных проектов и инициатив не подлежат к учету в рамках настоящего критерия.
Параграф 6. Оценка по критерию "Автоматизация функций государственных органов"
75. Оценка по данному критерию направлена на комплексное изучение работы по автоматизации деятельности оцениваемых государственных органов.
76. Оценка по критерию "Автоматизация функций государственных органов" (Е) рассчитывается по следующей формуле:
где:
E – автоматизация функций государственных органов;
E1 – количество функций оцениваемого государственного органа, автоматизированных посредством информационных систем данного государственного органа, либо информационных систем его ведомственных и подведомственных организаций;
E2 – количество функций оцениваемого государственного органа, автоматизированных посредством информационно-коммуникационная услуг, а также сервисных программных продуктов, реализованных в рамках сервисной модели информатизации;
E3 – количество функций оцениваемого государственного органа, автоматизированных посредством информационных систем других государственных органов, либо информационных систем их ведомственных и подведомственных организаций;
E4 – количество функций оцениваемого государственного органа, автоматизированных посредством информационных систем, реализованных в рамках проектов государственно-частного партнерства;
h – общее количество функций оцениваемого государственного органа подлежащих автоматизации;

k3 – 25-ке тең коэффициент.
77. Бағаланатын мемлекеттік органда автоматтандыруға жататын, сондай-ақ бағаланатын мемлекеттік органның ішкі нормативтік актісімен бекітілген функциялардың тізбесі болмаған жағдайда, автоматтандырылған функциялардың үлесі бағаланатын мемлекеттік орган туралы ережеде қамтылған функциялардың жалпы санымен салыстырғанда бағаланады.
78. "Электрондық құжат айналымының бірыңғай жүйесі", "Электрондық құжат айналымы жүйесі" және "Мемлекеттік органдардың Интранет-порталы" ақпараттық жүйелері бағаланатын мемлекеттік органның үлгілік функцияларын автоматтандыру бөлігінде осы өлшем бойынша есепте ескерілмейді.
Осы өлшемшарт бойынша ең жоғарғы мәні 25 балл болып саналады.
7 параграф. "Мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелеріндегі жергілікті қамтудың үлесі" өлшемшарты бойынша
79. Аталған өлшемшарт бойынша бағалау "Мемлекеттік сатып алу туралы" 2015 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алуды жүзеге асыратын бағаланатын мемлекеттік органның және оның ведомстволық, ведомстволық бағынысты ұйымдарының ақпараттық жүйелеріндегі жергілікті қамтудың үлесін анықтауға бағытталған.
80. "Мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелеріндегі жергілікті қамту үлесі" өлшемшарты бойынша бағалау (F) мынадай формула бойынша есептеледі:
мұнда:
F – мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелеріндегі жергілікті қамтудың үлесі;
t – ІТ-қызметтер көрсетуге мемлекеттік сатып алу туралы жасалған шарттардың жалпы саны;
Qі – Мемлекеттік сатып алу туралы шартта көрсетілген жергілікті қамту үлесі;
K4 – 5-ке тең коэффициент.
"Мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелеріндегі жергілікті қамту үлесі" критерийі бойынша бағалау осы Әдістемеге 8-қосымшаның 5-кестесіне сәйкес есептік деректер негізінде жүргізіледі.
Сондай-ақ, бағалау үшін есептік деректерді қайта тексеру үшін Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің "электрондық қаржы орталығы" акционерлік қоғамнан деректер, сондай-ақ көрсетілетін қызметтер және/немесе тауарлар компоненттерінің шығу тегі туралы мәліметтер (платформа, код және т.б.) сұратылады.
Осы өлшем бойынша ең жоғарғы мәні 5 бонустық балл болып саналады.
8 параграф. "Ақпараттық технологияларды қолдану" бағыты бойынша мемлекеттік органдардың қорытынды бағасы
81. "Ақпараттық технологияларды қолдану" бағыты бойынша қызметті операциялық бағалау мынадай формула арқылы есептеледі:
мұнда:
І – "Ақпараттық технологияларды қолдану" бағыты бойынша жалпы балл;
А – "Архитектуралық порталын толтыру бойынша мәліметтерді есепке алу" өлшемшарты бойынша балл;
В – "Орталық мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерін интеграциялау" өлшемшарты бойынша балл;
G – "Ақылды" қалалар бастамаларын іске асыру және негізгі көрсеткіштерге қол жеткізу" өлшемшарты бойынша балл;
С – "Ақпараттық жүйелер мен деректер қорындағы мәліметтердің өзектілігі" өлшемшарты бойынша балл;
Е – "Мемлекеттік органдар функцияларының автоматтандырылуы" өлшемшарты бойынша балл;
F – "Мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелеріндегі жергілікті қамтудың үлесі" өлшемшарты бойынша балл;
D – "Пайдаланылмайтын ақпараттық жүйелердің және дерекқорлардың болуы" өлшемшарты бойынша балл.

k3 – коэффициент, равный 25.
77. В случае отсутствия в оцениваемом государственном органе перечня функций, подлежащих автоматизации, а такжеутвержденного внутренним нормативным актом оцениваемого государственного органа, доля автоматизированных функций оценивается в сравнении с общим количеством функций содержащихся в положении об оцениваемом государственном органе.
78. Информационные системы "Единая система электронного документооборота", "Система электронного документооборота" и "Интранет-портал государственных органов" не учитываются в расчете по данному критерию в части автоматизации типовых функций оцениваемого государственного органа.
Максимальное значение по данному критерию составляет 25 баллов.
Параграф 7. Оценка по критерию "Доля местного содержания в информационных системах государственных органов"
79. Оценка по данному критерию направлена на определение доли местного содержания в информационных системах оцениваемого государственного органа и его ведомственных и подведомственных организаций осуществляющих приобретение товаров, работ и услуг в соответствии с Законом Республики Казахстан от 4 декабря 2015 года "О государственных закупках".
80. Оценка по критерию "Доля местного содержания в информационных системах государственных органов" (F) рассчитывается по следующей формуле:
где:
F – доля местного содержания в информационных системах государственных органов;
t – общее количество заключенных договоров о государственных закупках на оказание ІТ-услуг;
Qi – доля местного содержания, указанная в договоре о государственных закупках;
k4 – коэффициент, равный 5.
Оценка по критерию "Доля местного содержания в информационных системах государственных органов" производится на основании отчетных данных согласно таблице 5 приложения 8 к настоящей Методике.
Также, для перепроверки отчетных данных запрашиваются данные от акционерного общества "Центр электронных финансов" Министерства финансов Республики Казахстан, а также сведения о происхождении компонентов услуг и/или товаров (платформа, код).
Максимальное значение по данному критерию составляет 5 бонусных баллов.
Параграф 8. Итоговая оценка государственных органов по направлению "Применение информационных технологий"
81. Операционная оценка деятельности по направлению "Применение информационных технологий" рассчитывается по формуле:
где:
I – общий балл по направлению "Применение информационных технологий";
А – балл по критерию "Учет сведений по наполнению архитектурного портала";
В – балл по критерию "Интеграция информационных систем центральных государственных органов";
G – балл по критерию "Реализация инициатив "умных" городов и достижение ключевых показателей";
С – балл по критерию "Актуальность сведений, содержащихся в информационных системах и базах данных";
E – балл по критерию "Автоматизация функций государственных органов";
F – балл по критерию "Доля местного содержания в информационных системах государственных органов";
D – балл по критерию "Наличие неиспользуемых информационных систем и баз данных".

Егер бағалау нәтижелері бойынша бағаланатын мемлекеттік органның "Ақпараттық технологияларды қолдану" бағыты бойынша қорытынды бағасы 100 баллды құраса, онда "Мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелеріндегі жергілікті қамту үлесі" өлшемшарты үшін 5 бонустық балл есептелмейді.
82. Баллдар осы Әдістемеге 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Мемлекеттік органды ұйымдық дамыту" блогының "Ақпараттық технологияларды қолдану" бағыты бойынша Мемлекеттік орган қызметін операциялық бағалау үшін өлшемшарттар мен көрсеткіштер бойынша қойылады.
83. Осы бағыт бойынша ең жоғарғы мәні 100 балды құрайды.
5 тарау. "Мемлекеттік органның ұйымдастырушылық дамуы" блогы бойынша мемлекеттік органды жалпы операциялық бағалау
84. "Мемлекеттік органның ұйымдастырушылық дамуы" блогы бойынша мемлекеттік органды жалпы операциялық жалпы бағалау мынадай формула арқылы айқындалады:
мұнда:
О – "Мемлекеттік органның ұйымдастырушылық дамуы" блогы бойынша жалпы баға;
H – "Персоналды басқару" бағыты, осы бағыт бойынша айыппұл балдарының есептен шығарылуын есепке алғандағы қорытынды баға;
І – "Ақпараттық технологияларды қолдану" бағыты, осы бағыт бойынша айыппұл балдарының есептен шығарылуын есепке алғандағы қорытынды баға;
85. Бағалаудан алынған нәтижеге сәйкес "Мемлекеттік органның ұйымдастырушылық дамуы" блогы бойынша бағаланатын мемлекеттік орган қызметінің тиімділік дәрежесі айқындалады.
Мемлекеттік органның жоғары тиімділік дәрежесі 90-нан 100 балға дейін, орташа деңгейі 70-тен 89,99 балға дейін, төменгі дәреже 50-ден 69,99 балға дейінгі бағалау көрсеткішіне сәйкес. Бағалау нәтижелері бойынша 50-ден кем балл жинаған мемлекеттік органның қызметі тиімсіз деп танылады.
86. "Мемлекеттік органның ұйымдастырушылық дамуы" блогы бойынша бағаланатын мемлекеттік органдар қызметін операциялық бағалау нәтижелері туралы қорытындыларды ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган осы Әдістемеге 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қалыптастырады және Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетіне ұсынады.
6 тарау. Мемлекеттік органның ұйымдастырушылық дамуын операциялық бағалау нәтижелері туралы қорытынды
87. Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі осы Әдістемеге 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Мемлекеттік органның ұйымдастырушылық дамуы" блогының "Персоналды басқару" бағыты бойынша мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті орган қызметін операциялық бағалау нәтижелері туралы қорытынды жасайды және мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органға ұсынады.

В случае, если итоговая оценка оцениваемого государственного органа по направлению "Применение информационных технологий" по результатам оценки составляет 100 баллов, то 5 бонусных баллов за критерий "Доля местного содержания в информационных системах государственных органов" не начисляется.
82. Баллы выставляются по критериям и показателям для операционной оценки деятельности государственного органа по направлению "Применение информационных технологий" блока "Организационное развитие государственного органа", по форме согласно приложению 16 к настоящей Методике.
83. Максимальное значение по данному направлению составляет 100 баллов.
Глава 5. Общая операционная оценка государственного органа по блоку "Организационное развитие государственного органа"
84. Общая операционная оценка государственного органа по блоку "Организационное развитие государственного органа" определяется по следующей формуле:
где:
О – общая оценка по блоку "Организационное развитие государственного органа";
H – итоговая оценка по направлению "Управление персоналом" с учетом вычета штрафных баллов по данному направлению;
I – итоговая оценка по направлению "Применение информационных технологий" с учетом вычета штрафных баллов по данному направлению.
85. В соответствии с полученным результатом оценки определяется степень эффективности деятельности государственного органа по блоку "Организационное развитие государственного органа".
Высокая степень эффективности государственного органа соответствует показателю оценки от 90 до 100 баллов, средняя степень – от 70 до 89,99 балла, низкая степень – от 50 до 69,99 балла. Неэффективной признается деятельность государственного органа, набравшего по результатам оценки менее 50 баллов.
86. Заключения о результатах операционной оценки деятельности оцениваемых государственных органов по блоку "Организационное развитие государственного органа" формируются уполномоченным органом в сфере информатизации по форме, согласно приложению17 к настоящей Методике и представляются в Счетный комитет по контролю за исполнением республиканского бюджета.
Глава 6. Заключение о результатах операционной оценки организационного развития государственного органа
87. Администрацией Президента Республики Казахстан формируется заключение о результатах операционной оценки деятельности уполномоченного органа по делам государственной службы по направлению "Управление персоналом" блока "Организационное развитие государственного органа" по форме, согласно приложению 11 к настоящей Методике и представляется в уполномоченный орган по делам государственной службы.

88. Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органға "Персоналды басқару" бағыты бойынша операциялық бағалау нәтижелеріне шағымдану рәсімін өткізгеннен кейін операциялық бағалау нәтижелері туралы қорытынды ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органға енгізіледі.
89. Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесі осы Әдістемеге 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Мемлекеттік органның ұйымдастырушылық дамуы" блогының "Ақпараттық технологияларды қолдану" бағыты бойынша ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган қызметін операциялық бағалау нәтижелері туралы қорытынды жасайды және ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органға ұсынады.
90. Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі Кеңсесінің ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органға "Ақпараттық технологияларды қолдану" бағыты бойынша операциялық бағалау нәтижелеріне шағымдану рәсімін өткізгеннен кейін операциялық бағалау нәтижелері туралы қорытынды ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органға енгізіледі.
91. Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті орган осы Әдістемеге 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Мемлекеттік органның ұйымдастырушылық дамуы" блогының "Персоналды басқару" бағыты бойынша бағаланатын мемлекеттік органдар қызметін операциялық бағалау нәтижелері туралы қорытынды жасайды және бағаланатын мемлекеттік органдарға ұсынады.
92. Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті орган операциялық бағалау нәтижелеріне шағымдану рәсімін өткізгеннен кейін "Персоналды басқару" бағыты бойынша операциялық бағалау нәтижелері туралы қорытындыны ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органға ұсынады.
93. "Мемлекеттік органның ұйымдастырушылық дамуы" блогының "Ақпараттық технологияларды қолдану" бағыты бойынша бағаланатын мемлекеттік органдар қызметін операциялық бағалау нәтижелері туралы қорытындыны ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган осы Әдістемеге 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасайды және бағаланатын мемлекеттік органдарға ұсынады.
7 тарау. Бағалау нәтижелеріне шағымдану тәртібі
94. Бағалау нәтижелерін алған сәттен бастап бағаланатын мемлекеттік орган бағалау нәтижелерімен келіспеген жағдайда, бес жұмыс күні ішінде бағалауға уәкілетті органға растайтын құжаттарымен наразылығын жібереді.
95. Бағалау нәтижелеріне қарсылықтар болмаған жағдайда, бағаланатын мемлекеттік орган бес жұмыс күні ішінде бағалауға уәкілетті органдарға тиісті хабарламаны ұсынуы тиіс. Белгіленген мерзім өткеннен кейін бағаланатын мемлекеттік органдардың қарсылықтары қабылданбайды.

88. После проведения процедуры обжалования результатов операционной оценки по направлению "Управление персоналом" в уполномоченном органе по делам государственной службы Администрацией Президента Республики Казахстан заключение о результатах операционной оценки вносится в уполномоченный орган в сфере информатизации.
89. Канцелярией Премьер-Министра Республики Казахстан формируется заключение о результатах операционной оценки деятельности уполномоченного органа в сфере информатизации по направлению "Применение информационных технологий" блока "Организационное развитие государственного органа" по форме, согласно приложению 14 к настоящей Методике и представляется в уполномоченный орган в сфере информатизации.
90. После проведения процедуры обжалования результатов операционной оценки по направлению "Применение информационных технологий" в уполномоченном органе в сфере информатизации Канцелярией Премьер-Министра Республики Казахстан заключение о результатах операционной оценки вносится в уполномоченный орган в сфере информатизации.
91. Уполномоченным органом по делам государственной службы формируется заключение о результатах операционной оценки деятельности оцениваемых государственных органов по направлению "Управление персоналом" блока "Организационное развитие государственного органа" по форме, согласно приложению 11 к настоящей Методике и представляется в оцениваемые государственные органы.
92. После проведения процедуры обжалования результатов операционной оценки уполномоченным органом по делам государственной службы представляется заключение о результатах операционной оценки по направлению "Управление персоналом" в уполномоченный орган в сфере информатизации.
93. Заключения о результатах операционной оценки деятельности оцениваемых государственных органов по направлению "Применение информационных технологий" блока "Организационное развитие государственного органа" формируются уполномоченным органом в сфере информатизации по форме, согласно приложению 14 к настоящей Методике и представляются в оцениваемые государственные органы.
Глава 7. Порядок обжалования результатов оценки
94. С момента получения результатов оценки оцениваемый государственный орган в случае несогласия с результатами оценки в течение пяти рабочих дней направляет возражения с подтверждающими документами в уполномоченные на оценку органы.
95. В случае отсутствия возражений к результатам оценки оцениваемому государственному органу необходимо в течение пяти рабочих дней представить в уполномоченные на оценку органы соответствующее уведомление. По истечении установленного срока возражения оцениваемых государственных органов не принимаются.

1) Архитектуралық порталын толтыру бойынша мәліметтерді есепке алу;
2) ОМО ақпараттық жүйелерін интеграциялау;
3) "ақылды" қалалар бастамаларын іске асыру және негізгі көрсеткіштерге қол жеткізу;
4) ақпараттық жүйелерде және деректер базасында қамтылған мәліметтердің өзектілігі;
5) мемлекеттік органдардың функцияларын автоматтандыру;
6) мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелеріндегі жергілікті қамтудың үлесі.
7) пайдаланылмайтын ақпараттық жүйелердің болуы
"ОМО ақпараттық жүйелерін интеграциялау" өлшемшарты орталық мемлекеттік органдардың қызметін операциялық бағалау кезінде ғана толтырылады.
"Ақылды" қалалардың бастамаларын іске асыру және негізгі көрсеткіштерге қол жеткізу" өлшемшарты жергілікті атқарушы органдардың қызметін операциялық бағалау кезінде ғана толтырылады.
Таблица 1. "Орталық мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінің интеграциясы" өлшемшарты бойынша.
Ақпараттық жүйенің атауы - деректер көзі
Ақпараттық жүйенің балансын ұстаушы - деректер көзі
Ақпараттық жүйенің атауы - тұтынушы
Ақпараттық жүйенің балансын ұстаушы - тұтынушы
Пайдалануға беру күні
Өнеркәсіптік пайдалануға енгізу актісінің тіркеу деректері
1
2
3
4
5
6
7
Таблица 2. "Ақылды" қалалар бастамаларын іске асыру және негізгі көрсеткіштерге қол жеткізу" өлшемшарт бойынша.
№ п/п
Бағыттын атауы
Негізгі қөрсеткіштерге қол жеткізуінің %*
1
2
3
Басымдық (Gбас)
1
Денсаулық сақтау
2
Білім
3
Қауіпсіздік
4
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
5
Көлік
6
Қала менеджменті
Қосымша (Gқос)
7
Экология
8
Құрылыс
9
Кәсіпкерлікті дамыту және туризм
10
Әлеуметтік саласы
АКТ (Gакт)
11
Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар
Таблица 3. "Ақпараттық жүйелерде және деректер базасында қамтылған мәліметтердің өзектілігі" бойынша өлшемшарт.
Ақпараттық жүйенің атауы
Қазіргі кездегі өзектілік деңгейі
Жүйедегі немесе мәліметтер базасындағы жазбалардың жалпы саны
Сақталған деректер объектілерінің тізімі
1
2
3
4
5
Таблица 4. "Мемлекеттік органдар функцияларының автоматтандырылуы"* өлшемшарт бойынша
Мемлекеттік органның Ережесіндегі функция нөмірі
Мемлекеттік органның функциясы
Автоматтандырылған:
Мемлекеттік органның немесе оның ведомстволық бағынысты ұйымдарының ақпараттық жүйелерінің атауы
Ақпараттандырудың сервистік моделі шеңберінде іске асырылатын АТ функциялар және сервистік бағдарламалық өнімдерінің атауы
Басқа мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінің немесе оларға бағынысты ұйымдардың ақпараттық жүйелерінің атауы
Мемлекеттік-жекеменшік серіктестік жобалары шеңберінде іске асырылатын ақпараттық жүйелердің атауы
1
2
3
4
5
6
7
Автоматтандыруға жататын функциялардың тізімін, сондай-ақ бағаланатын мемлекеттік органның ішкі нормативтік актісімен бекітілген сканерленген нұсқасын қоса береді.
Таблица 5. "Мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелеріндегі жергілікті қамтудың үлесі" өлшемшарт бойынша
Параметр атауы
1.
Келісімшарт нөмірі
2.
Сайыстың өткізілу мерзімі
3.
жалпы сома
4.
Сатып алу мерзімі
5.
Сатып алу әдісі
6.
Санат (өнім, жұмыс немесе қызмет)
7.
Тұтынушы (аты-жөні)
8.
Тапсырыс берушінің БСН
9.
жабдықтаушы
10.
Жабдықтаушының БСН
11.
Келісімшарт сомасы
12.
Жергілікті қамтудың денгейі
13.
Келісумшарттың статусы
Есеп беру деректерін ұсынған кезде Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің "Электрондық қаржы орталығы" акционерлік қоғамынан растайтын құжатты (қызмет компоненттерінің және / немесе тауарлардың шығу тегі туралы есеп пен ақпаратты (платформа, код) тіркеу қажет.
Таблица 6. "Қолданылмайтын ақпараттық жүйелер мен деректер қорларының болуы" өлшемшарт бойынша
Ақпараттық жүйенің атауы
Баланс ұстаушы
Функцияларды автоматтандыруда жүйені қолдану *
Мемлекеттік қызметтерді автоматтандыруда жүйені қолдану *
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ақпараттық жүйенің жұмысының тоқтатылғандығын растайтын құжат **
Ақпараттық жүйенің жұмысын тоқтатудың себебі
1
2
3
4
5
6
7
Бағаланатын мемлекеттік орган және мемлекеттік қызметтер тізілімі туралы регламентке сәйкес функцияның / мемлекеттік қызметтің толық атауын көрсету қажет (осы регламенттің сканерленген көшірмесін қоса беріңіз).

1) интеграция информационных систем ЦГО;
2) реализация инициатив "умных" городов и достижение ключевых показателей;
3) актуальность сведений, содержащихся в информационных системах и базах данных;
4) автоматизация функций государственных органов;
5) доля местного содержания в информационных системах государственных органов;
6) наличие неиспользуемых информационных систем и баз данных.
Критерий "Интеграция информационных систем ЦГО" заполняется только при операционной оценке деятельности ЦГО.
Критерий "Реализация инициатив "умных" городов и достижение ключевых показателей" заполняется только при операционной оценке деятельности МИО.
Таблица 1. По критерию "Интеграция информационных систем ЦГО"
№ п/п
Наименование информационной системы – источника данных
Балансодержатель информационной системы – источника данных
Наименование информационной системы – потребителя данных
Балансодержатель информационной системы – потребителя данных
Дата ввода в промышленную эксплуатацию
Регистрационные данные акта о вводе в промышленную эксплуатацию
1
2
3
4
5
6
7
Таблица 2. По критерию "Реализация инициатив "умных" городов и достижение ключевых показателей"
№ п/п
Наименование направления
Средний % достижения ключевых показателей
1
2
3
Приоритетные (Gпр)
1
Здравоохранение
2
Образование
3
Безопасность
4
ЖКХ
5
Транспорт
6
Управление городом
Дополнительные (Gдоп)
7
Экология
8
Строительство
9
Развитие бизнеса и туризм
10
Социальная сфера
ИКТ (Gикт)
11
Информационно-коммуникационные технологии
Таблица 3. По критерию "Актуальность сведений, содержащихся в информационных системах и базах данных"
№ п/п
Наименование информационной системы
Текущий уровень актуальности сведений
Общее количество записей в системе или базе данных
Перечень хранимых объектов данных
1
2
3
4
5
Таблица 4. По критерию "Автоматизация функций государственных органов"
№ п/п
Номер функции в Положении государственного органа
Функция государственного органа
Автоматизированная посредством:
Наименование информационных систем государственного органа, либо информационные системы его подведомственных организаций
Наименование ИК-услуг и сервисных программных продуктов, реализованных в рамках сервисной модели информатизации
Наименование информационных систем других государственных органов, либо информационных систем их подведомственных организаций
Наименование информационных систем, реализованных в рамках проектов государственно-частного партнерства
1
2
3
4
5
6
7
Прилагается перечень функций, подлежащих к автоматизации, а также утвержденный внутренним нормативным актом оцениваемого государственного органа в отсканированном варианте.
Таблица 5. По критерию "Доля местного содержания в информационных системах государственных органов"
№ п/п
Наименование параметра
1.
Номер договора
2.
Даты проведения конкурса
3.
Общая сумма
4.
Срок закупа
5.
Способ закупа
6.
Категория (товар, работа или услуга)
7.
Заказчик (Наименование)
8.
БИН заказчика
9.
Поставщик
10.
БИН поставщика
11.
Сумма договора
12.
Уровень местного содержания, согласно заявке
13.
Статус договора (исполнен, не исполнен, закуп отменен и т.д.)
При предоставлении отчетных данных необходимо приложить подтверждающий документ (отчет и сведения о происхождении компонентов услуг и/или товаров (платформа, код) от акционерного общества "Центр электронных финансов" Министерства финансов Республики Казахстан.
Таблица 6. По критерию "Наличие неиспользуемых информационных систем и баз данных"
№ п/п
Наименование информационной системы
Балансо-держатель
Использование системы в автоматизации функций
Использование системы в автоматизации государственных услуг
Документ, подтверждающий прекращение эксплуатации информационной системы в соответствии с законодательством Республики Казахстан
Причина прекращения эксплуатации информационной системы
1
2
3
4
5
6
7
Необходимо указать полное наименование функции / государственной услуги согласно положению (приложить скан-копию данного положения) об оцениваемом государственном органе и Реестру государственных услуг.

Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 20 желтоқсандағы № 832 қаулысымен бекітілген Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздік саласындағы бірыңғай талаптардың 93-тармағына сәйкес мемлекеттік органдардың немесе жергілікті атқарушы органдардың ақпараттық жүйесінің меншік иесі немесе меншік иесі сервистік интеграторға оның жұмысының тоқтатылуы туралы хабарлайды. (есепті кезеңде қол қойылған құжаттың сканерленген көшірмесін тіркеу).
Мемлекеттік органның бастығы _____________ __________________________
(қолы)       (толық аты)
Тиісті бөлімнің бастығы
құрылымдық бөлім
мемлекеттік органның тиісті құрылымдық бөлімінің бастығы
"____"______________20___года
"Мемлекеттік органның
ұйымдастырушылық дамуы"
блогы бойынша мемлекеттік
органдар қызметін операциялық
бағалау әдістемесіне
9-қосымша
форма
Мемлекеттік қызметшілердің сауалнама парағы
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігі мемлекеттік органдардың персоналды басқаруды операциялық бағалау мақсатында мемлекеттік қызметшілерге сауалнама жүргізеді. Сауалнама анонимді сипатта болады.
Сіз келесі тұжырымдармен келісесіз бе? 1-ден 4-ке дейінгі шәкіл бойынша келісу дәрежесін белгілеңіз, мұндағы 1 - мүлдем келіспеймін, 4 - толық келісемін. Тек бір ғана жауап нұсқасын таңдау керек.
Тұжырымдар (і)
Жауап нұсқалары
Еңбектің нормалануы
1. Сіз басшылықтың жазбаша өкімінсіз жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін жұмыста кідіресіз бе?
4. Жоқ, ондай болған емес, егер үстеме жұмысқа тартса, онда тек басшылықтың жазбаша өкімі бойынша
3. Иә, айына бірнеше рет
2. Иә, аптасына бірнеше рет
1. Иә, күн сайын
2. Басшылықтың жазбаша өкімінсіз менің жұмысты кідіруіме тура келеді және артық жұмыс жасау ұзақтығы орта есеппен
4. Жоқ, ондай болған емес, егер үстеме жұмыс берілсе, онда тек басшылықтың жазбаша өкімі бойынша
3. 30 минутқа дейін
2. 1 сағатқа дейін
1. 2 сағатқа дейін және одан көп
3. Сіз жыл бойында басшылықтың жазбаша өкімінсіз демалыс немесе мереке күндері жұмысқа шықтыңыз ба?
4. Жоқ, егер үстеме жұмысқа тапсырса, онда тек басшылықтың жазбаша өкімі бойынша
3. Иә, тоқсанына бірнеше рет
2. Иә, айына бірнеше рет
1. Иә, демалыс немесе мереке күндері үнемі шығамын
4. Қашықтық жұмыс режимінде (икемді кесте). Сізге артық жұмыс істеуге тура келеді ме?
4. Жоқ, егер үстеме жұмысқа тапсырса, онда тек басшылықтың жазбаша өкімі бойынша
3. Иә, тоқсанына бірнеше рет

В соответствии с пунктом 93 Единых требований в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 декабря 2016 года № 832, собственник или владелец информационной системы ГО или МИО уведомляет сервисного интегратора о прекращении ее эксплуатации (приложить скан-копию документа, подписанного в отчетном периоде).
Руководитель государственного органа _____________ __________________________ (подпись) (расшифровка подписи)
Руководитель соответствующего структурного подразделения государственного органа ______________ ___________________________________________ (подпись) (расшифровка подписи "____"______________20___года
Приложение 9
к Методике
операционной оценки
деятельности государственных
органов по блоку
"Организационное развитие
государственного органа"
форма
Опросный лист государственных служащих
Агентство Республики Казахстан по делам государственной службы проводит опрос государственных служащих в целях операционной оценки управления персоналом государственных органов. Опрос носит анонимный характер.
Согласны ли Вы со следующими утверждениями? Отметьте степени согласия по шкале от 1 до 4, где 1 – совершенно не согласен, 4 – совершенно согласен. Просим выбрать только один из вариантов ответа.
Утверждения(i)
Варианты ответов
Нормированность труда
1. Задерживаетесь ли вы на работе после окончания рабочего времени без письменного распоряжения руководства?
4. Нет, такого не было, если привлекали к сверхурочной работе, то только по письменному распоряжению руководства
3. Да, несколько раз в месяц
2. Да, несколько раз в неделю
1. Да, ежедневно
2. Мне приходится задерживаться на работе без письменного распоряжения руководства и в среднем длительность переработок составляет
4. Нет, такого не было, если привлекали к сверхурочной работе, то только по письменному распоряжению руководства
3. До 30 минут
2. До 1 часа
1. До 2 часов и более
3. Выходили ли вы на работу в выходные или праздничные дни без письменного распоряжения руководства в течение года?
4. Нет, такого не было, если привлекали к сверхурочной работе, то только по письменному распоряжению руководства
3. Да, несколько раз в квартал
2. Да, несколько раз в месяц
1. Да, постоянно выхожу в выходные или праздничные дни
4. В дистанционном режиме (при гибком графике работы) приходится ли Вам работать сверхурочно?
4. Нет, такого не было, если привлекали к сверхурочной работе, то только по письменному распоряжению руководства
3. Да, несколько раз в квартал

2. Иә, айына бірнеше рет
1. Иә, демалыс немесе мереке күндері үнемі шығамын
Еңбек жағдайына қанағаттануы
5. Менің мемлекеттік органымның жұмысына мен қанағаттанамын
4. Толық келісемін
3. Келісетін шығармын
2. Келіспейтін шығармын
1. Мүлдем келіспеймін
6. Мен кәсіби міндеттерімді орындау үшін барлық қажетті техникалық жабдықтармен (ұйымдық техника, кеңсе жабдықтары, жарықтандыру және т. б.) қамтамасыз етілгенмін
4. Толық келісемін
3. Келісетін шығармын
2. Келіспейтін шығармын
1. Мүлдем келіспеймін
7. Маған жұмыс пен жеке өмір арасындағы тепе-теңдікті сақтау үшін уақыт жеткілікті
4. Толық келісемін
3. Келісетін шығармын
2. Келіспейтін шығармын
1. Мүлдем келіспеймін
8. Менің жұмысыма қажетті барлық ақпараттық жүйелерге үздіксіз қолжеткізуге мүмкіндігім бар.
4. Толық келісемін
3. Келісетін шығармын
2. Келіспейтін шығармын
1. Мүлдем келіспеймін
Мемлекеттік органдағы басқарушылық тәжірибелер
9. Мемлекеттік органның (ведомствалық) бірінші басшысына кәсіби сұрақтарым бойынша еркін жүгіне аламын
4. Толық келісемін
3. Келісетін шығармын
2. Келіспейтін шығармын
1. Мүлдем келіспеймін
10. Менің басшылығым кәсіби дамудағы менің жетістіктерімді атап өтеді
4. Толық келісемін
3. Келісетін шығармын
2. Келіспейтін шығармын
1. Мүлдем келіспеймін
11. Менің құрылымдық бөлімшемде қажетті жұмыстарды орындау үшін қызметкерлер жеткілікті
4. Толық келісемін
3. Келісетін шығармын
2. Келіспейтін шығармын
1. Мүлдем келіспеймін
12. Менің мемлекеттік органымда тапсырмалар орындаушылар арасында тиімді бөлінеді
4. Толық келісемін
3. Келісетін шығармын
2. Келіспейтін шығармын
1. Мүлдем келіспеймін
13. Мен орындалуына қарай қол жетімді және анық түсініктемесі бар тапсырмаларды аламын
4. Толық келісемін
3. Келісетін шығармын
2. Келіспейтін шығармын
1. Мүлдем келіспеймін
14. Маған тапсырылған жұмысты мен күн сайын толық аяқтап үлгеремін
4. Толық келісемін
3. Келісетін шығармын
2. Келіспейтін шығармын
1. Мүлдем келіспеймін
Меритократияны сақтау
15. Менің мемлекеттік органымда жұмысқа қабылдау рәсімі әділ және айқын
4. Толық келісемін
3. Келісетін шығармын
2. Келіспейтін шығармын
1. Мүлдем келіспеймін
16. Менің мемлекеттік органымда жұмыс істеуге талантты және білікті қызметкерлерді қабылдайды
4. Толық келісемін
3. Келісетін шығармын
2. Келіспейтін шығармын
1. Мүлдем келіспеймін
17. Менің мемлекеттік органымдағы қызметшілер жұмыста мансаптық көтерілуге лайықты (қолдаусыз немесе патронажсыз)
4. Толық келісемін
3. Келісетін шығармын
2. Келіспейтін шығармын
1. Мүлдем келіспеймін

2. Да, несколько раз в месяц
1. Да, постоянно работаю в выходные или праздничные дни
Удовлетворенность условиями труда
5. Я удовлетворен(а) работой в моем государственном органе
4. Совершенно согласен
3. Скорее согласен
2. Скорее не согласен
1. Совершенно не согласен
6. Я располагаю в достаточном объеме всем необходимым техническим оснащением для выполнения своих профессиональных обязанностей (оргтехника, канцелярские принадлежности, освещение)
4. Совершенно согласен
3. Скорее согласен
2. Скорее не согласен
1. Совершенно не согласен
7. У меня достаточно времени для сохранения баланса между работой и личной жизнью
4. Совершенно согласен
3. Скорее согласен
2. Скорее не согласен
1. Совершенно не согласен
8. Я обеспечен(а) бесперебойным доступом ко всем информационным системам необходимым для выполнения моей работы
4. Совершенно согласен
3. Скорее согласен
2. Скорее не согласен
1. Совершенно не согласен
Управленческие практики в государственном органе
9. Я могу свободно обратиться к руководителю по профессиональным вопросам
4. Совершенно согласен
3. Скорее согласен
2. Скорее не согласен
1. Совершенно не согласен
10. Моя деятельность оценивается руководством справедливо и по заслугам
4. Совершенно согласен
3. Скорее согласен
2. Скорее не согласен
1. Совершенно не согласен
11. В моем подразделении достаточное количество сотрудников для выполнения необходимого объема работ
4. Совершенно согласен
3. Скорее согласен
2. Скорее не согласен
1. Совершенно не согласен
12. В моем государственном органе поручения распределяются эффективно между исполнителями
4. Совершенно согласен
3. Скорее согласен
2. Скорее не согласен
1. Совершенно не согласен
13. Я получаю задания с доступным и четким разъяснением по их исполнению
4. Совершенно согласен
3. Скорее согласен
2. Скорее не согласен
1. Совершенно не согласен
14. Я ежедневно свободно успеваю завершать порученную мне работу
4. Совершенно согласен
3. Скорее согласен
2. Скорее не согласен
1. Совершенно не согласен
Соблюдение меритократии
15. Процедура приема на работу сотрудников в моем государственном органе прозрачна и справедлива
4. Совершенно согласен
3. Скорее согласен
2. Скорее не согласен
1. Совершенно не согласен
16. На работу в мой государственный орган принимают талантливых и квалифицированных работников
4. Совершенно согласен
3. Скорее согласен
2. Скорее не согласен
1. Совершенно не согласен
17. В моем государственном органе повышение получают достойные сотрудники заслужено (без связей или патронажа)
4. Совершенно согласен
3. Скорее согласен
2. Скорее не согласен
1. Совершенно не согласен

18. Менің ойымша, өз лауазымдық міндеттерімді уақытында және сапалы орындаған жағдайда менің мемлекеттік органымда қызмет бойынша жоғарылауым мүмкін
4. Толық келісемін
3. Келісетін шығармын
2. Келіспейтін шығармын
1. Мүлдем келіспеймін
Мемлекеттік органда көтермелеудің ашықтығы
19. Менің мемлекеттік органымда қабылданылатын ынталандыру (материалдық ынталандыру) шараларына ризамын
4. Толық келісемін
3. Келісетін шығармын
2. Келіспейтін шығармын
1. Мүлдем келіспеймін
20. Менің мемлекеттік органымда матералдық ынталандыру әділ және айқын
4. Толық келісемін
3. Келісетін шығармын
2. Келіспейтін шығармын
1. Мүлдем келіспеймін
21. Менің мемлекеттік органымда материалдық емес көтермелеу шаралары (марапаттар, грамоталар, алғыстар, құрмет тақтасы) әділ қолданылады
4. Толық келісемін
3. Келісетін шығармын
2. Келіспейтін шығармын
1. Мүлдем келіспеймін
22. Менің мемлекеттік органымда әрдайым лайықты қызметкерлерді марапаттайды және атап өтеді
4. Толық келісемін
3. Келісетін шығармын
2. Келіспейтін шығармын
1. Мүлдем келіспеймін
Әдеп және ұжымдағы өзара қарым-қатынас
23. Менің мемлекеттік органымда басшылық тарапынан бағынушыларға әдепсіз (дөрекілік, қорлау, әдепсіз тіл, қол көтеру) әрекеттер орын алады.
4. Ешқашан
3. Өте сирек
2. Жиі дерлік
1. Күнделікті негізде
24. Менің мемлекеттік органымда әріптестер арасында әдепсіз (дөрекілік, қорлау, әдепсіз тіл, қол көтеру) әрекеттер орын алады
4. Ешқашан
3. Өте сирек
2. Жиі дерлік
1. Күнделікті негізде
25. Сіздің ұжымыңыздағы атмосфераны сипаттаңыз
4. Қолайлы моральдық-психологиялық климат
3. Моральдық-психологиялық климат қолайлы шығар
2. Моральдық-психологиялық климат қолайлы емес шығар
1. Қолайсыз моральдық-психологиялық климат
26. Мен жұмыс барысында дөрекі сөздерді қолданып қатты дауыстап сөйлеудің куәгері болмағанмын
4. Толық келісемін
3. Келісетін шығармын
2. Келіспейтін шығармын
1. Мүлдем келіспеймін
Қосымша сұрақтар
27. Жақын арада мемлекеттік қызмет жүйесінен кетуді жоспарлап отырсыз ба?
1. Иә
2. Жоқ
28. Сіз басқа мемлекеттік органға жұмысқа ауысқыңыз келеді ме?
1. Иә
2. Жоқ
29. Сіздің ойыңызша, Сіздің мемлекеттік органыңызда қызметкерлердің үстеме жұмыс жасауының себептері қандай?
7. Орындалу мерзімі қысқа хаттардың/тапсырмалардың түсуі
6. Бос орындар бар болуына байланысты қызметкерлерге түскен жүктеме
5. Жиі кеңестер, басшылықтың орнында болмауы
4. Басшылардың жұмыстан кетуін күтіп, жұмыста кідіріп қаламын

18. Я считаю, что смогу получить повышение по службе в моем государственном органе в случае своевременного и качественного исполнения своих должностных обязанностей
4. Совершенно согласен
3. Скорее согласен
2. Скорее не согласен
1. Совершенно не согласен
Прозрачность поощрения в государственном органе
19. Я удовлетворен(а) принимаемыми в моем государственном органе стимулирующими мерами (материальные поощрения)
4. Совершенно согласен
3. Скорее согласен
2. Скорее не согласен
1. Совершенно не согласен
20. Процедура материального поощрения в моем государственном органе справедлива и прозрачна
4. Совершенно согласен
3. Скорее согласен
2. Скорее не согласен
1. Совершенно не согласен
21. Меры нематериального поощрения (награды, грамоты, благодарности, доска почета) в моем государственном органе применяются справедливо
4. Совершенно согласен
3. Скорее согласен
2. Скорее не согласен
1. Совершенно не согласен
22. В моем государственном органе всегда вознаграждают и отмечают достойных работников
4. Совершенно согласен
3. Скорее согласен
2. Скорее не согласен
1. Совершенно не согласен
Этика и взаимоотношения в коллективе
23. В моем государственном органе случаи неэтичного поведения (грубость, оскорбление, нецензурная брань, рукоприкладство) со стороны руководства к подчиненным происходят
4. Никогда
3. Очень редко
2. Довольно часто
1. На ежедневной основе
24. В моем государственном органе случаи неэтичного поведения (грубость, оскорбление, нецензурная брань, рукоприкладство) между коллегами происходят
4. Никогда
3. Очень редко
2. Довольно часто
1. На ежедневной основе
25. Опишите, пожалуйста, атмосферу в вашем рабочем коллективе
4. Благоприятный морально-психологический климат
3. Скорее благоприятный морально-психологический климат
2. Скорее неблагоприятный морально морально-психологический климат
1. Неблагоприятный морально-психологический климат
26. Мне не приходилось на работе быть свидетелем разговоров на повышенных тонах с нецензурной лексикой
4. Совершенно согласен
3. Скорее согласен
2. Скорее не согласен
1. Совершенно не согласен
Дополнительные вопросы
27. Планируете ли вы в ближайшее время уволиться из системы государственной службы?
1. Да
2. Нет
28. Хотели бы вы перейти на работу в другой государственный орган?
1. Да
2. Нет
29. Каковы, по вашему мнению, причины переработки сотрудников в вашем государственном органе?
7. Поступление писем/поручений со сжатыми сроками исполнения
6. Нагрузка на сотрудников из-за наличия вакансий
5. Частые совещания, отсутствие руководства на месте
4. Задерживаюсь на работе, ожидая ухода руководителей с работы

3. Негізгі жұмыспен байланысты емес тапсырмалардың болуы
2. "Кезекшілік"
1. Өз жауабы бар
30. Мемлекеттік органыңызда компьютерлерді автоматты түрде өшіру бағдарламасы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін тиімді жұмыс істейді ме?
4. Иә, компьютердің жұмысын ұзарту мүмкіндігі жоқ
3. Иә, компьютер жұмысын бір рет ұзарту мүмкіндігі бар (30 минутқа дейін)
2. Жоқ, компьютер жұмысын бірнеше рет ұзарту мүмкіндігі бар
1. Жоқ, бұл бағдарлама орнатылмаған және пайдаланылмайды
31. Жалақымның көлемі мені қанағаттандырады,жалпы алғанда, ол басқа жеке немесе басқа да мен жұмысқа орналаса алатын ұйымдардың деңгейіне сәйкес келеді
4. Толық келісемін
3. Келісетін шығармын
2. Келіспейтін шығармын
1. Мүлдем келіспеймін
32. Сіздің мемлекеттік органыңызда қандай материалдық емес көтермелеу шаралары қолданылады
6. Марапаттар
5. Грамоталар
4. Алғыс хаттар
3. Фотосуретті құрмет тақтасына немесе мемлекеттік органның сайтына орналастыру
2. Басшылықтан ауызша алғыс
1. өзіңіздің жауабыңыз
33. Сіздің ойыңызша, соңғы жылдары мемлекеттік қызметте қандай оң өзгерістер орын алды?
Өзіңіздің жауабыңызды көрсетіңіз
34. Сіздің ойыңызша, соңғы жылдары мемлекеттік қызметте қандай теріс өзгерістер орын алды?
Өзіңіздің жауабыңызды көрсетіңіз
35. Егер мүмкін болса, сіз өз жұмысыңызда / мемлекеттік органда немесе мемлекеттік қызметте не өзгертер едіңіз?
Өзіңіздің жауабыңызды көрсетіңіз
Респондент туралы мәліметтер
1. Сіздің жынысыңыз:
1) Ер 2) Әйел
2. Сіздің лауазымыңыз:
1) Басшы (басқарма/бөлім басшысы және одан да жоғары)
2) Орындаушы (сарапшы, бас сарапшы, маман және жетекші маман)
3. Еңбек өтілі:
1) 3 жылға дейін 2) 3 жылдан бастап 7 жылға дейін 3) 7 жылдан артық
"Мемлекеттік органның
ұйымдастырушылық дамуы"
блогы бойынша мемлекеттік
органдар қызметін операциялық
бағалау әдістемесіне
10-қосымша
нысан
Есептік ақпаратта қамтылған деректерді қайта тексеру қорытындылары бойынша САЛЫСТЫРУ АКТІСІ ___________________________________________________________________ (ОМО/ЖАО атауы)
____________________
(есепті кезең)
Атауы
Есептелетін балдар
1
Толық емес ақпаратты ұсыну/орналастыру
2
Дәйексіз ақпаратты ұсыну/орналастыру
3
Есептік ақпаратты уақтылы ұсынбау
4
Есептік ақпараттың жоқтығы
БАРЛЫҒЫ:
1. Толық емес ақпарат ұсынылған/орналастырылған, оның ішінде есептік ақпараттың құрылымына белгіленген талаптармен көзделген мынадай элементтер (қосымша, бөлімдер, кестелер, көрсеткіштердің мәні) жоқ, атап айтқанда:
1)_______________________________
2)_______________________________
Шегеру: ______ балды құрайды.
2. Дәйексіз ақпарат ұсынылған/орналастырылған. Қайта тексеру барысында шындыққа сәйкес келмейтін келесі фактілер анықталды:

3. Наличие поручений не связанных с основной работой
2. "Дежурства"
1. Свой ответ
30. В вашем государственном органе программа по автоматическому отключению компьютеров после окончания рабочего времени работает эффективно?
4. Да, возможности продления работы компьютера не имеется
3. Да, имеется возможность только однократного продления работы компьютера (до 30 минут)
2. Нет, имеется возможность неоднократного продления работы компьютера
1. Нет, данная программа не установлена и не используется
31. Меня устраивает размер заработной платы и в целом он соответствует уровню в других частных или иных организациях, где я могу найти работу
4. Совершенно согласен
3. Скорее согласен
2. Скорее не согласен
1. Совершенно не согласен
32. Какие меры нематериального поощрения применяются в вашем государственном органе
6. Награды
5. Грамоты
4. Благодарственные письма
3. Размещение фото на доске почета или на сайте государственного органа
2. Устные благодарности от руководства
1. Свой ответ
33. Какие положительные изменения, по Вашему мнению, произошли на государственной службе за последние годы?
Укажите свой ответ
34. Какие отрицательные изменения, по Вашему мнению, произошли на государственной службе за последние годы?
Укажите свой ответ
35. Если бы была возможность, что бы вы изменили в своей работе/государственном органе или на государственной службе?
Укажите свой ответ
Сведения о респонденте
1. Ваш пол:
1) Мужской 2) Женский
2. Ваша должность:
1) Руководящая (руководитель управления/отдела и выше)
2) Исполнитель (эксперт, главный эксперт, специалист и другие)
3. Стаж работы:
1) до 3 лет 2) с 3 до 7 лет 3) больше 7 лет
Приложение 10
к Методике
операционной оценки
деятельности государственных
органов по блоку
"Организационное развитие
государственного органа"
форма
АКТ СВЕРКИ по итогам перепроверки данных, содержащихся в отчетной информации
_______________________________________________________________________________
(наименование ЦГО/МИО)
____________________
(отчетный период)
Наименование
Вычитаемые баллы
1
Представление/размещение неполной информации
2
Представление/размещение недостоверной информации
3
Несвоевременность отчетной информации
4
Отсутствие отчетной информации
ВСЕГО:
1. Представлена/размещена неполная информация, в том числе отсутствуют
следующие элементы (приложения, разделы, таблицы, значения показателей),
предусмотренные установленными требованиями к структуре отчетной информации, в частности:
1)_______________________________
2)_______________________________
Вычет составляет: ___ балла.
2. Представлена/размещена недостоверная информация. В ходе перепроверки
выявлены следующие несоответствия действительности фактов:

1)___________________________________________________________
2)___________________________________________________________
Шегеру: ______ балды құрайды.
3. Бағалау кестесіне сәйкес мемлекеттік органның есептік ақпаратты ұсыну/орналастыру мерзімі:
"____" ____________ 20 ___ жыл
Есептік ақпараттың нақты ұсынылған күні : "___" ______ 20 ___ жыл.
4. Бағаланатын мемлекеттік органның есептік ақпараты: бар/жоқ (астын сызу).
Шегеру: ______ балды құрайды.
Қорытынды шегеру : ______ балл.
Бағалауға уәкілетті
органның өкілі, лауазымы             _____ _______ _________________________
(күні) (қолы) (қолтаңбаның толық жазылуы)
Бағаланатын мемлекеттік
органның өкілі,
лауазымы                         _____ _______ __________________________
(күні) (қолы) (қолтаңбаның толық жазылуы)
"Мемлекеттік органның
ұйымдастырушылық дамуы"
блогы бойынша мемлекеттік
органдар қызметін операциялық
бағалау әдістемесіне
11-қосымша
нысан
"Мемлекеттік органның ұйымдастырушылық дамуы" блогының "Персоналды басқару" бағыты бойынша мемлекеттік орган қызметін операциялық бағалау нәтижелері туралы қорытынды ___________________________________________________________________ (ОМО/ЖАО атауы)
_______________
(есепті кезең)
№р/с
Бағалау көрсеткіштері
Балдар
1
Мемлекеттік органның кадрлық әлеуеті
2
Еңбектің нормалануы
3
Меритократия және ұйымдастырушылық мәдениет
Балдарды шегеру
Жалпы баға:
"Персоналды басқару" бағыты бойынша ОМО / ЖАО қызметінің тиімділігін талдау:
Қорытындылар мен ұсынымдар:
__________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы Президенті
Әкімшілігінің тиісті бөлімі/мемлекеттік
органның басшысы                         _______ ____________________
(қолы) (қолтаңбаның толық жазылуы)
"____" ______________ 20 ___ жыл
Қазақстан Республикасы Президенті
Әкімшілігінің органын/тиісті құрылымдық
бөлімшесін бағалауға уәкілетті тиісті
құрылымдық бөлімшенің басшысы
__________ ___________________________
(қолы) (қолтаңбаның толық жазылуы)
"____" ______________ 20 ___ жыл
"Мемлекеттік органның
ұйымдастырушылық дамуы"
блогы бойынша Мемлекеттік
органдар қызметін операциялық
бағалау әдістемесіне
12-қосымша
нысан
Жұмыстан шығарылатын мемлекеттік қызметшілермен шығу сұхбаты Құрметті респондент! Өкінішке орай, Сіз мемлекеттік қызмет жүйесінен/мемлекеттік органнан кетуге шешім қабылдадыңыз. Жұмыстан шығу себептерін талдау және қолайсыз жағдайларды жою үшінҚазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігіСізден сауалнамада көрсетілген сұрақтарға жауап беруіңізді сұрайды. Сіздің пікіріңізді білу біз үшін өте маңызды. Бұл жауаптар жария етілмейді және біз толық құпиялылыққа кепілдік береміз.

1)___________________________________________________________
2)___________________________________________________________
Вычет составляет: ______ балла.
3. Согласно Графику оценки срок представления/ размещения государственным
органом отчетной информации:
"____" ____________ 20 ___ года
Фактическая дата представления отчетной информации: "___" ______ 20 ___ года
4. Отчетная информация оцениваемого государственного органа: есть/нет
(нужное подчеркнуть).
Вычет составляет: ______ балла.
Итоговый вычет: ______балла.
Представитель уполномоченного на оценку органа, должность
_____ _______ ___________________ (дата) (подпись) (расшифровка подписи)
Представитель оцениваемого государственного органа, должность
_____ _______ ___________________ (дата) (подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 11
к Методике
операционной оценки
деятельности государственных
органов по блоку
"Организационное развитие
государственного органа"
форма
Заключение о результатах операционной оценки деятельности государственного органа по направлению
"Управление персоналом" блока "Организационное развитие государственного органа"
___________________________________________________________________
(наименование ЦГО/МИО)
_______________
(отчетный период)
№ п/п
Критерии оценки
Баллы
1
Кадровый потенциал государственного органа
2
Нормированность труда
3
Меритократия и организационная культура
Вычет баллов
Общая оценка:
Анализ эффективности деятельности ЦГО/МИО по направлению "управление персоналом":
Выводы и рекомендации:
______________________________________________________________________
Руководитель государственного органа/ соответствующего отдела
Администрации Президента Республики Казахстан _______ __________________
(подпись) (расшифровка подписи)
"____" ______________ 20 ___ года
Руководитель соответствующего структурного подразделения уполномоченного
на оценку органа/ соответствующего структурного подразделения
Администрации Президента Республики Казахстан
__________ ___________________________ (подпись) (расшифровка подписи)
"____" ______________ 20 ___ года
Приложение 12
к Методике
операционной оценки
деятельности государственных
органов по блоку
"Организационное развитие
государственного органа"
форма
Выходное интервью с увольняемыми государственными служащими
Уважаемый респондент! К сожалению, Вы приняли решение уйти из системы государственной службы/государственного органа. Для анализа причин увольнения и устранения неблагоприятных обстоятельств Агентство Республики Казахстан по делам государственной службы просит Вас ответить на вопросы, указанные в анкете. Нам очень важно знать Ваше мнение. Данные ответы не подлежат разглашению, и мы гарантируем полную конфиденциальность

1. Сіздің жұмыстан шығуыңыз немен байланысты?(бірнеше себептерді көрсетуге болады)
Қызмет саласын ауыстыру
а) квазимемлекеттік секторға ауысу
б) жеке секторға ауысу
в) кәсіпкерлік қызметпен айналысу
г) басқа мемлекеттік органға ауысу
д) әскери қызметке түсу
Отбасылық жағдайлар
а) басқа қалаға көшу, оның ішінде қызмет бойынша жұбайының/зайыбының ауысуына байланысты
б) кәмелетке толмаған балаларға, қарт ата-аналарға күтім жасау
в) отбасының науқас немесе мүмкіндігі шектеулі мүшесіне күтім жасау
г) денсаулық жағдайына байланысты (сырқаттану)
д) некеге тұру
Еңбекақы мен сыйақылар
а) жалақының төмен болуы
б) материалдық көтермелеуге қанағаттанбау (сыйақы, бонустар, біржолғы ақшалай сыйақы беру)
в) әлеуметтік пакетке қанағаттанбау (тұрғын үйге кезекте тұру, медициналық қызмет көрсету, емделуге берілетін жәрдемақының мөлшері)
г) әділетсіз материалдық көтермелеу (алғыс жариялау, грамотамен және/немесе ведомстволық наградалармен марапаттау)
Персоналды дамыту
а) біліктілік деңгейін арттыру мүмкіндігінің болмауы
б) персоналды дамытуға арналған іс-шаралардың болмауы (тренингтер, семинарлар, зияткерлік және спорттық іс-шаралар, тимбилдингтер, персоналды дамыту күндері)
в) оқу орнына түсуге байланысты демалыс беруден бас тарту (өз бетінше түскендер үшін)
Еңбек жағдайларына қанағаттанбау
а) жұмыс орнының белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі
б) материалдық-техникалық құралдармен қамтамасыз етудің жеткіліксіздігі (компьютерлер, планшеттер, принтерлер, сканерлер)
в) Интернет желісіне қолжетімсіздік (соның ішінде, бейнеконференцбайланыс, жұмыс істеуге қажетті интернет-платформалардың және т. б.)
г) мемлекеттік органның құрылымы мен штат санының өзгеруі
Жұмыс процесін ұйымдастыру
а) жүктеменің көптігі және біркелкі бөлінбеуі
б) басшылық тарапынан мақсаттардың дұрыс қойылмауы және жұмыстың түпкілікті нәтижесін көре білмеуі
в) тәртіптік жауапкершілікке әділетсіз тарту
г) жұмыстың қызықсыз болуы, жұмыста білімін, шеберлігі мен дағдыларын қолдану мүмкіндіктің болмауы
Әдеп пен қарым-қатынас
а) басшылықтың жұмыс стилі мен әдістеріне қанағаттанбау
б) ұжымдағы жағымсыз және жанжалды атмосфера
в) мемлекеттік органның ішінде өзара тиімді іс-қимылдың болмауы
г) бағыныштықызметкердің сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасауы
2. Осы мемлекеттік органдағы жұмыс өтіліңіз:
а) бір жылдан төмен
б) 1 жылдан - 3 жылға дейін
в) 3 жылдан - 5 жылға дейін
г) 5 жылдан - 10 жылға дейін
д) 10 жылдан - 15 жылға дейін
е) 15 жылдан - 20 жылға дейін
ж) 20 жылдан жоғары
3. Жынысы:
а) ер
б) әйел
4. Сіздің лауазымыңыз басшылық лауазымы болып табылады ма?
а) ИӘ
б) ЖОҚ

1. С чем связано Ваше увольнение? (можно указать несколько причин)
Смена сферы деятельности
а) переход в квазигосударственный сектор
б) переход в частный сектор
в) занятие предпринимательской деятельностью
г) переход в другой государственный орган
д) поступление на воинскую службу
Cемейные обстоятельства
а) переезд в другой город, в том числе в связи с переводом супруга/супруги по службе
б) уход за несовершеннолетними детьми, пожилыми родителями
в) уход за больным или с ограниченными возможностями членом семьи
г) по состоянию здоровья (болезнь)
д) вступление в брак
Оплата труда и вознаграждение
а) низкая заработная плата
б) неудовлетворенность материальным поощрением (премия, бонусы, единовременное денежное вознаграждение и т.д.)
в) неудовлетворенность социальным пакетом (очередь на жилье, медицинское обслуживание, размер лечебного пособия)
г) несправедливое нематериальное поощрение (объявление благодарности, награждение грамотой и/или ведомственными наградами и т.д.)
Развитие персонала
а) отсутствие возможности повышения уровня квалификации
б) отсутствие мероприятий для развития персонала (тренинги, семинары, интеллектуальные и спортивные мероприятия, тимбилдинги, дни развития персонала)
в) отказ в предоставлении отпуска, в связи с поступлением в учебное заведение (для самостоятельно поступивших)
Удовлетворенность условиями труда
а) несоответствие рабочего места установленным требованиям
б) недостаточное обеспечение материально-техническими средствами (компьютеры, планшеты, принтеры, сканеры)
в) отсутствие доступа к сети Интернет (в том числе, видеоконференцсвязь, интернет-платформы необходимые для работы)
г) изменение структуры и штатной численности государственного органа
Организация процесса работы
а) высокая и неравномерная нагрузка
б) неправильная постановка целей и видения конечного результата работы со стороны руководства
в) несправедливое привлечение к дисциплинарной ответственности
г) неинтересная работа, отсутствие возможности применения знаний, умений и навыков в работе
Этика и взаимоотношение
а) неудовлетворенность стилем и методом работы руководства
б) недоброжелательная и конфликтная атмосфера в коллективе
в) отсутствие эффективного взаимодействия внутри государственного органа
г) совершение коррупционного правонарушения подчиненным
2. Стаж работы в данном государственном органе:
а) менее года
б) от 1 – до 3 лет
в) от 3 – до 5 лет
г) от 5 – до 10 лет
д) от 10 – до 15 лет
е) от 15 – до 20 лет
ж) более 20 лет
3. Пол:
а) мужской
б) женский
4. Является ли Ваша должность руководящей?
а) ДА
б) НЕТ

5. Жұмысыңыз Сіздің мақсаттарыңыз бен үміттеріңізге сәйкес келді ме?
а) ИӘ
б) ЖОҚ
6. Жұмысыңызда келешекте мансаптық өсу мүмкіндігін көрдіңіз бе?
а) ИӘ
б) ЖОҚ
7. Сіз жұмыстақаншалықты жиі кідіріп қалдыңыз және демалыс күндері жұмыс істедіңіз бе?
а) жоқ, ондай болған жоқ, егер үстеме жұмыс болған жағдайда, тек басшының жазбаша тапсырмасына сәйкес
б) айына бірнеше рет
в) аптасына бірнеше рет
г) күн сайын қалдырады және демалыс күндері жұмыс істедім
8. Демалыс күндері жұмысқа шыққанда Сізге басқа демалыс күні берілді ме немесе еңбек заңнамасына сәйкес төлемдер жүргізілді ме?
а) ИӘ
б) ЖОҚ
9. Сіз қалай ойлайсыз, Сіздің құрылымдық бөлімшеде қызметкерлер арасында жұмыс бірдейбөлінген бе?
а) ИӘ
б) ЖОҚ
10. Сізге функционалдық міндеттеріңізден тыс жұмыстар тапсырылды ма?
а) ИӘ
б) ЖОҚ
11. Осы сауалнамаданөту мүмкіндігі туралы персоналды басқару қызметі Сізді хабардар етті ме?
а) ИӘ
б) ЖОҚ
"Жұмыстан босатылатын мемлекеттік қызметшілермен шығу сұхбатынының" нысанын толтыру бойынша түсінідірме

5. Соответствовала ли работа Вашим целям и ожиданиям?
а) ДА
б) НЕТ
6. Видели ли Вы перспективу карьерного роста на работе?
а) ДА
б) НЕТ
7. Как часто Вы задерживались на работе и работали в выходные дни?
а) нет, такого не было, если привлекали к сверхурочной работе, то толькопо письменному распоряжению руководства
б) несколько раз в месяц
в) несколько раз в неделю
г) задерживали ежедневно и работал(а) в выходные дни
8. При работе в выходные дни предоставлялся ли Вам другой день отдыха или производилась ли оплата в соответствии с трудовым законодательством?
а) ДА
б) НЕТ
9. Как Вы считаете, равномерно ли распределена работа в Вашем структурном подразделении между сотрудниками?
а) ДА
б) НЕТ
10. Поручалась ли Вам работа, выходящая за рамки функциональных обязанностей?
а) ДА
б) НЕТ
11. Информировала ли Вас служба управления персоналом о возможности прохождения данного анкетирования?
а) ДА
б) НЕТ
Пояснение по заполнению формы "Выходное интервью с увольняемыми государственными служащими"

1. Шығу сұхбатының міндеті – мемлекеттік қызметшілердің өз еркімен мемлекеттік қызмет жүйесінен және мемлекеттік орган жүйесінен кетуінің негізгі себептерін анықтау.
2. Персоналды басқару қызметі (кадр қызметі) мемлекеттік қызметшілерді жұмыстан босатылған жағдайда сұхбаттан өту қажеттігі туралы хабардар етеді және тиісті есеп жүргізеді.
3. Шығу сұхбатын мемлекеттік қызмет жүйесінен және мемлекеттік орган жүйесінен шығатын мемлекеттік қызметші осы Әдістемеге 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша толтырады.

1. Задача выходного интервью – выявление основных причин ухода государственных служащих из системы государственной службы и системы государственного органа по собственному желанию.
2. Служба управления персоналом (кадровая служба) информирует государственных служащих о необходимости прохождения интервью в случае увольнения и ведет соответствующий учет.
3. Выходное интервью заполняется государственным служащим, увольняемым из системы государственной службы и системы государственного органа, по форме согласно приложению 12 к настоящей Методике.

"Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 24 қарашадағы Заңының (бұдан әрі - Заң) 39-бабы 4-тармағының 2-тармақшасына сәйкес, сынақ мерзімін пайдалану мерзімі бір жылдан аспауы керек. Осыған байланысты, егер ақпараттық жүйе сынақ режимінде бір жылдан астам жұмыс істеп тұрса, онда ақпараттық жүйе архитектуралық порталға (lі) енгізілген деректердің толықтығы коэффициентінің осы параметріне балл қоймайды (яғни 0-ге тең).

Согласно подпункту 2) пункта 4 статьи 39 Закона Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года "Об информатизации" (далее – Закон) срок проведения опытной эксплуатации не превышает один год. В связи с чем, в случае, если информационная система находится в опытной эксплуатации больше одного года, то информационной системе балл за данный параметр коэффициента полноты данных, внесенных на архитектурный портал (li), не начисляется (то есть равен 0).

Заңның 39-бабы 4-тармағының 5) тармақшасына сәйкес, электрондық үкіметтің ақпараттандыру объектісін пайдалануға енгізу, электрондық үкіметтің ақпараттандыру объектісінің сынақтық жұмысы оң аяқталған, сондай-ақ оң сынақ нәтижесі бар акт болған жағдайда, техникалық құжаттама талаптарына сәйкес жүзеге асырылады. ақпараттық қауіпсіздік талаптарына сәйкестігі үшін. Осыған байланысты, егер ақпараттық жүйе коммерциялық пайдалануға енгізілсе, онда сәулет порталында ақпараттық қауіпсіздік талаптарына сәйкестік актісінің болуы міндетті болып табылады.
Архитектуралық порталына (lі) енгізілген деректердің толықтығы коэффициентінің осы параметрі үшін балл архитектуралық порталға орналастырылған жағдайда беріледі (егер ақпараттық жүйе сынақ эксплуатациясы кезеңінде немесе сертификаттау / тестілеу сатысында болса, онда архитектуралық порталы тек пайдалануға беру туралы куәлікті) немесе барлық құжаттарды қамтиды.
Архитектуралық порталына (lі) енгізілген деректердің толықтығы коэффициентінің осы параметріне балл барлық құжаттар архитектуралық порталға орналастырылған жағдайда ғана беріледі.
"Мемлекеттік органның
ұйымдастырушылық дамуы"
блогы бойынша мемлекеттік
органдар қызметін операциялық
бағалау әдістемесіне
16-қосымша
"Мемлекеттік органның ұйымдастырушылық дамуы" блогының "Ақпараттық технологияларды қолдану" бағыты бойынша мемлекеттік орган қызметін операциялық бағалау өлшемшарттары мен көрсеткіштері
№ р\с
Өлшемшарт/көрсеткіштің атауы
Балдар
1
Архитектуралық порталын толтыру бойынша мәліметтерді есепке алу
30
2
Орталық мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерін ықпалдастыру
20
3
"Ақылды" қалалар бастамаларын іске асыру және негізгі көрсеткіштерге қол жеткізу
20
4
Ақпараттық жүйелерде және деректер базасында қамтылған мәліметтердің өзектілігі
25
5
Мемлекеттік органдардың функцияларын автоматтандыру
25
6
Мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелеріндегі жергілікті қамту үлесі (бонустық көрсеткіш)
5
Пайдаланылмайтын ақпараттық жүйелердің болуы
-15
"ОМО ақпараттық жүйелерін интеграциялау" критерийі ОМО қызметін операциялық бағалау кезінде ғана қолданылады.
"Мемлекеттік органның
ұйымдастырушылық дамуы"
блогы бойынша мемлекеттік
органдар қызметін операциялық
бағалау әдістемесіне
17-қосымша
нысан
"Мемлекеттік органның ұйымдастырушылық дамуы" блогы бойынша мемлекеттік орган қызметін операциялық бағалау нәтижелері туралы қорытынды _______________________________________________________ (ОМО/ЖАО атауы)
_________________
(есепті кезең)
№ р/с
Бағалау бағыты
Балдар
1
2
Жалпы баға:
Бағалау саласындағы ОМО / ЖАО қызметінің тиімділігін талдау:

Согласно подпункту 5) пункта 4 статьи 39 Закона ввод в промышленную эксплуатацию объекта информатизации "электронного правительства" производится в соответствии с требованиями технической документации при условии положительного завершения опытной эксплуатации объекта информатизации "электронного правительства", а также наличия акта с положительным результатом испытаний на соответствие требованиям информационной безопасности. В связи с чем, в случае, если информационная система введена в промышленную эксплуатацию, то наличие акта соответствия требованиям информационной безопасности на Архитектурном портале является обязательным.
Балл за данный параметр коэффициента полноты данных, внесенных на архитектурный портал (li), начисляется в случае, если на архитектурном портале размещен один (в случае, если информационная система находится на этапе опытной эксплуатации либо на этапе аттестации/испытаний, то на Архитектурном портале размещен только акт ввода в опытную эксплуатацию) либо все документы.
Балл за данный параметр коэффициента полноты данных, внесенных на архитектурный портал (li), начисляется только в случае, если размещены все документы на архитектурном портале.
Приложение 16
к Методике
операционной оценки
деятельности государственных
органов по блоку
"Организационное развитие
государственного органа"
Критерии и показатели операционной оценки деятельности государственного органа по направлению
"Применение информационных технологий" блока "Организационное развитие государственного органа"
№ п\п
Наименование критерия/показателя
Баллы
1
Учет сведений по наполнению архитектурного портала
30
2
Интеграция информационных систем ЦГО
20
3
Реализация инициатив "умных" городов и достижение ключевых показателей
20
4
Актуальность сведений, содержащихся в информационных системах и базах данных
25
5
Автоматизация функций государственных органов
25
6
Доля местного содержания в информационных системах государственных органов
5 (бонусные)
7
Наличие неиспользуемых информационных систем и баз данных
-15
Приложение 17
к Методике
операционной оценки
деятельности государственных
органов по блоку
"Организационное развитие
государственного органа"
форма
Заключение о результатах операционной оценки деятельности государственного органа по блоку
"Организационное развитие государственного органа"
_______________________________________________________
(наименование ЦГО/МИО)
_________________
(отчетный период)
п/п
Направление оценки
Баллы
1
2
Общая оценка:
Анализ эффективности деятельности ЦГО/МИО по направлениям оценки:
1. По направлению "управление персоналом".

2. "Персоналды басқару" бағыты бойынша.
3. "Ақпараттық технологияларды қолдану" бағыты бойынша.
Қорытындылар мен ұсынымдар:
__________________________________________________________________
Мемлекеттік органның басшысы             _____             __________________
(қолы)       (қолтаңбаның толық жазылуы)
"____" ______________ 20 ___ жыл
Бағалауға уәкілетті
органның тиісті құрылымдық
бөлімшесінің басшысы             ________________________
(қолы) (қолтаңбаның толық жазылуы)
"____" ______________ 20 ___ жыл
"Мемлекеттік органның
ұйымдастырушылық дамуы"
блогы бойынша мемлекеттік
органдар қызметін операциялық
бағалау әдістемесіне
18-қосымша
нысан
Бағалау нәтижесі бойынша _____________________________________ бағытына келіспеушілік кестесі ___________________________________________________ (бағаланатын мемлекеттік орган)
Бағалауға уәкілетті органның қорытындысы
Бағаланатын мемлекеттік органның қарсылығы
Шағымдану нәтижелері бойынша шешім (қабылданды/қабылданған)
Ескерту (қарсылықты кабылдау /қабылдамау негіздемесі)
1
2
3
4
5
Қорытынды:
1-өлшемшарт бойынша: _______
2-өлшемшарт бойынша: _______
Шағымдану қорытындысын қосқандағы жалпы балл _____ құрайды.
Комиссия төрағасы,
лауазымы             ______ _________ _________________________________
(күні) (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)
Шағымдану қорытындыларымен таныстым:
Мемлекеттік органның өкілі,
лауазымы             ______ _________ _________________________________
(күні) (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (болған кез

2. По направлению "применение информационных технологий".
Выводы и рекомендации:
__________________________________________________________________
Руководитель государственного органа _____ __________________ (подпись) (расшифровка подписи)
"____" ______________ 20 ___ года
Руководитель соответствующего структурного подразделения уполномоченного на оценку органа
________________________ (подпись) (расшифровка подписи)
"____" ______________ 20 ___ года
Приложение 18
к Методике
операционной оценки
деятельности государственных
органов по блоку
"Организационное развитие
государственного органа"
форма
Таблица разногласий по результатам оценки по направлению
_____________________________________ ___________________________________________________
(оцениваемый государственный орган)
Заключение уполномоченного на оценку органа
Возражение оцениваемого государственного органа
Решение по итогам обжалования (принято/отклонено)
Примечание (обоснование принятия/отклонения возражения)
1
2
3
4
5
Выводы:
По критерию 1: _____.
По критерию 2: _____.
Общий балл с учетом итогов обжалования составил _____.
Председатель комиссии, должность ______ _________ _________________________________
(дата) (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
С итогами обжалования ознакомлен:
Представитель государственного органа, должность ______ _________ ____________________________________
(дата) (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)