"Камералдық кедендік тексеру жүргiзудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2019 жылғы 24 маусымдағы № 621 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2021 жылғы 27 сәуірдегі № 399 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 27 сәуірде № 22629 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Камералдық кедендік тексеру жүргізудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2019 жылғы 24 маусымдағы № 621 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18891 болып тіркелген, 2019 жылғы 1 шілдеде Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Камералдық кедендік тексеру жүргізудің басталуы туралы тексерілетін тұлғаны хабардар ету қағидаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Кодекстің 417-бабы 3-тармағында көзделген камералдық кедендік тексеру жүргізу үшін негіз болған жағдайда мемлекеттік кірістер органының лауазымды тұлға мемлекеттік кірістер органының басшысы немесе мемлекеттік кірістер органы басшысының орынбасары рұқсат еткен күннен кейінгі 10 (он) жұмыс күні ішінде тексерілетін тұлғаны осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша камералдық кедендік тексеру жүргізудің басталуы туралы хабарламаны (бұдан әрі – Хабарлама) жолдау жолымен хабардар етеді.
Камералдық кедендік тексеруді жүргізу барысында мемлекеттік кірістер органының лауазымды тұлға тексерілетін тұлғаға Кодекстің 417-бабы 5-тармағына сәйкес осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құжаттар және (немесе) мәліметтер ұсыну жөнінде талап жолдайды.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Хабарлама тексерілетін тұлғаға төменде тізбеленген тәсілдердің бірімен:
1) тексерілетін тұлғаға өзіне қол қойдырумен табыс етіледі немесе алғаны туралы хабарламасы бар тапсырыс пошталық жөнелтіліммен;
2) электрондық тәсілмен жолданады.
Бұл ретте Хабарлама электрондық тәсілмен:
"Мемлекеттік кірістер органдарының ақпаратты жүйесінің пайдаланушысы ретінде тіркелу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 28 ақпандағы № 321 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықытық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16596 болып тіркелген) айқындалған тәртіппен мемлекеттік кірістер органдарының ақпараттық жүйесінің пайдаланушысы ретінде;

О внесении изменений в приказ Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 24 июня 2019 года № 621 "О некоторых вопросах проведения камеральной таможенной проверки"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 27 апреля 2021 года № 399. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 апреля 2021 года № 22629
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 24 июня 2019 года № 621 "О некоторых вопросах проведения камеральной таможенной проверки" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18891, опубликован 1 июля 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения:
в Правилах уведомления проверяемого лица о начале проведения камеральной таможенной проверки, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. В случае возникновения основания для проведения камеральной таможенной проверки, предусмотренной пунктом 3 статьи 417 Кодекса, должностное лицо органа государственных доходов в течение 10 (десяти) рабочих дней, следующих за днем разрешения руководителя органа государственных доходов или заместителя руководителя органа государственных доходов, уведомляет проверяемое лицо путем направления уведомления о начале проведения камеральной таможенной проверки (далее – Уведомление) по форме согласно приложению 2 к настоящему приказу.
В ходе проведения камеральной таможенной проверки должностное лицо органа государственных доходов направляет проверяемому лицу в соответствии с пунктом 5 статьи 417 Кодекса требование по представлению документов и (или) сведений по форме согласно приложению 3 к настоящему приказу.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Уведомление направляется проверяемому лицу одним из нижеперечисленных способов:
1) вручается проверяемому лицу лично под роспись или направляется заказным почтовым отправлением с уведомлением о получении;
2) электронным способом.
При этом Уведомление направляется электронным способом проверяемому лицу, зарегистрированному:
в качестве пользователя информационной системы органа государственных доходов в порядке, определенном приказом Министра финансов Республики Казахстан от 28 февраля 2018 года № 321 "Об утверждении Правил регистрации в качестве пользователя информационной системы органов государственных доходов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 16596);

2017 жылғы 25 желтоқсандағы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 1-бабының 1-тармағының 73)-тармақшасында қарастырылған электрондық салық төлеуші ретінде;
"электрондық үкімет" веб-порталында салық төлеуші ретінде тіркелген тексерілетін тұлғаға жолданады.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Жоғарыда келтірілген тәсілдердің бірімен жолданған Хабарлама мынадай жағдайларда:
1) хабарламасы бар тапсырысты хатпен почта бойынша – почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасында белгі қойылған күннен бастап;
2) электрондық тәсілмен:
веб-қосымшаға хабарламаны жеткізген күннен бастап;
хабарламаны "электрондық үкімет" веб-порталындағы тексерілетін тұлғаның жеке кабинетіне жеткізген күннен бастап тексерілетін тұлғаға табыс етілді деп саналады.";
көрсетілген бұйрыққа 2 және 3-қосымшалар осы бұйрыққа 1 және 2-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Е. Жамаубаев
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2021 жылғы 27 сәуірдегі
№ 399 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
Бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2019 жылғы 24 маусымдағы
№ 621 бұйрығына
2-қосымша
нысан
Камералдық кедендік тексеру жүргізудің басталуы туралы хабарлама
2017 жылғы 26 желтоқсандағы "Қазақстан Республикасындағы кедендік
реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс)
417-бабының 2-тармағына сәйкес _______________________________________
Сізді                               (мемлекеттік кірістер органының атауы)
__________________________________________________________________
(тексерілетін тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), толық атауы),
жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес-сәйкестендіру нөмірі (ЖСН/БСН)
жалпы саны *№ №
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
кедендік декларация (лар) бойынша камералдық кедендік тексеру
жүргізілетіндігін хабарлайды. **қоса берілген тізбеге сәйкес тексеруге
жататын кедендік декларайиялар _________________-___________ парақта.
(сандармен және сөздермен)
__________________________________________________________________
___________________________________________________________________
негізінде***
__________________________________________________________________
камералдық кедендік тексеру мәселесі/пәні бойынша****
Мемлекеттік кірістер органының басшысы
(басшының орынбасары)
__________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), қолы, мөр)
Хабарламаны алдым
_______________________________________________________________
(тексерілетін тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), толық
атауы, жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес-сәйкестендіру нөмірі (ЖСН/БСН),
қолы, күні)
Хабарлама тексерілетін тұлғаға тапсырылды
____________________________________________________________________
(мемлекеттік кірістер органның лауазымдық адамының тегі, аты, жөні
(ол болған кезде) қолы, күні)
Хабарлама тексерілетін тұлғаға жіберілді
____________________________________________________________________
(жіберу және алу фактісін растайтын құжат, күні)
Ескертпе:
* – деректерді толтыру кезінде жиырмадан аз кедендік декларациялар болса;
** – деректерді көрсету кезінде жиырма және одан көп кедендік декларациялар болса;

в качестве электронного налогоплательщика, предусмотренного подпунктом 73 пункта 1 статьи 1 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс);
в качестве налогоплательщика, зарегистрированного на веб-портале "электронного правительства".";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Уведомление, направленное одним из вышеперечисленных способов считается врученным проверяемому лицу в следующих случаях:
1) по почте заказным письмом с уведомлением – с даты отметки в уведомлении почтовой или иной организации связи;
2) электронным способом:
с даты доставки уведомления в веб-приложение.
с даты доставки уведомления в личный кабинет проверяемого лица на веб-портале "электронного правительства".";
приложения 2 и 3 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложениям 1 и 2 к настоящему приказу.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов Республики Казахстан Е. Жамаубаев
Приложение 1
к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 27 апреля 2021 года № 399
Приложение 2
к приказу Первого заместителя
Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 24 июня 2019 года № 621
форма
Уведомление о начале проведения камеральной таможенной проверки
В соответствии с пунктом 2 статьи 417 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" (далее – Кодекс) _______________________________________________________________________________
(наименование органа государственных доходов) уведомляет Вас _______________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), полное наименование проверяемого лица), индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер (ИИН/БИН)) о том, что будет проводиться камеральная таможенная проверка по таможенной (-ым) декларации (-ям) в общем количестве _________________: (цифрами и словами) *№№ __________________________________________________________________
__________________________________________________________________
** согласно прилагаемому реестру таможенных деклараций, подлежащих проверке на _________________ листах.
(цифрами и словами) на основании *** __________________________________________________________________
__________________________________________________________________
по вопросу/предмету камеральной таможенной проверки**** __________________________________________________________________
Руководитель (заместитель руководителя) органа государственных доходов ____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись, печать)
Уведомление получил __________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), полное наименование проверяемого лица, индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер (ИИН/БИН), подпись, дата)
Уведомление вручено проверяемому лицу ________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) должностного лица органа государственных доходов, подпись, дата)
Уведомление направлено проверяемому лицу _____________________________________
(документ, подтверждающий факт направления и получения, дата)
Примечание:* – при заполнении данных менее двадцати таможенных деклараций;
** – при указании данных двадцати и более таможенных деклараций;

*** – толтыру кезінде: Кодекстің 417-бабы 3-тармағында көзделген камералдық кедендік тексеру жүргізу үшін негіз; Кодекстің 417-бабы 3-тармағы 3), 6), 8), 9) тармақшалары бойынша камералдық кедендік тексеру жүргізу үшін негіз болған құжаттардың деректемелері; талаптары тексеруге жататын нормативтік құқықтық актілер көрсетіледі;
**** – камералдық кедендік тексеру пәнін толтыру кезінде тексеру мәселесінің қысқаша сипаттауын көрсетумен Кодекстің 416-бабы 6-тармағы басшылыққа алынсын.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2021 жылғы 27 сәуірдегі
№ 399 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
Бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2019 жылғы 24 маусымдағы
№ 621 бұйрығына
3-қосымша
нысан
Құжаттар және (немесе) мәліметтер ұсыну бойынша талап
2017 жылғы 26 желтоқсандағы "Қазақстан Республикасындағы кедендік
реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс)
417-бабының 5-тармағына, 426-бабына сәйкес
_________________________________________________________________
(мемлекеттік кірістер органының атауы)
Сізден ____________________________________________________________________
(тексерілетін тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), толық атауы),
жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес-сәйкестендіру нөмірі (ЖСН/БСН)
жүргізіліп жатқан камералдық кедендік тексеру шеңберінде
_________________________________________________________________
__________________________________ негізінде*
мына құжаттарды және (немесе) мәліметтерді ұсынуды сұрайды:
1.________________________________________________________________
2.________________________________________________________________
3.________________________________________________________________
Құжаттарды және (немесе) мәліметтерді ұсыну мерзімі құжаттарды және (немесе) мәліметтерді ұсыну жөніндегі талап табыс етілген күннен кейінгі күннен бастап он жұмыс күнінен аспауға тиіс. Мемлекеттік кірістер органы кедендік декларацияда мәлімделген құжаттарды ұсыну мерзімін тексерілетін тұлғаның уәжді өтінішін негізге ала отырып, құжаттарды және (немесе) мәліметтерді ұсынудың мемлекеттік кірістер органы белгілеген мерзімі өткен күннен бастап күнтізбелік жиырма күнге дейін ұзартады.
Өзге құжаттарды және (немесе) мәліметтерді ұсыну ұзартылатын мерзімді мемлекеттік кірістер органы тексерілетін тұлғаның уәжді өтінішін негізге ала отырып айқындайды, бірақ ол құжаттарды және (немесе) мәліметтерді ұсынудың мемлекеттік кірістер органы белгілеген мерзімі өткен күннен бастап екі айдан аспауға тиіс.
Камералдық кедендік тексеру кезінде тексерілетін тұлға талап бойынша кедендік декларацияда мәлімделген құжаттарды ұсынбаған жағдайда, осындай құжаттардың негізінде кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтер дұрыс мәлімделмеген болып табылады.

*** – при заполнении указывается: основание для проведения камеральной таможенной проверки, предусмотренное пунктом 3 статьи 417 Кодекса; реквизиты документов, которые явились основанием для проведения камеральной таможенной проверки по подпунктам 3), 6), 8), 9) пункта 3 статьи 417 Кодекса; нормативные правовые акты, требования которых подлежат проверке;
**** – при заполнении предмета камеральной таможенной проверки руководствоваться пунктом 6 статьи 416 Кодекса, с отражением краткого описания вопроса проверки.
Приложение 2 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 27 апреля 2021 года № 399
Приложение 3 к приказу
Первого заместителя Премьер-
Министра Республики Казахстан
–Министра финансов
Республики
Казахстан от 24 июня 2019 года
№ 621
форма
Требование по представлению документов и (или) сведений
В соответствии с пунктом 5 статьи 417, статьей 426 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" (далее – Кодекс) _______________________________________________________________
(наименование органа государственных доходов) просит Вас __________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), полное наименование проверяемого лица), индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер (ИИН/БИН)) в рамках проводимой камеральной таможенной проверки на основании* __________________________________________________________________
представить следующие документы и (или) сведения: 1_________________________________________________________________
2_________________________________________________________________
3_________________________________________________________________
Срок представления документов и (или) сведений не должен превышать десять рабочих дней со дня, следующего за днем вручения требования по представлению документов и (или) сведений. Срок представления документов, заявленных в таможенной декларации, продлевается органом государственных доходов исходя из мотивированного обращения проверяемого лица до двадцати календарных дней со дня истечения установленного органом государственных доходов срока представления документов и (или) сведений.
Срок, на который продлевается представление иных документов и (или) сведений, определяется органом государственных доходов исходя из мотивированного обращения проверяемого лица, но не должен превышать два месяца со дня истечения установленного органом государственных доходов срока представления документов и (или) сведений.
В случае непредставления при камеральной таможенной проверке проверяемым лицом по требованию документов, заявленных в таможенной декларации, сведения, заявленные в таможенной декларации на основании таких документов, считаются недостоверно заявленными.

Осы талапты орындамаған жағдайда Сізге 2014 жылғы 5 шілдедегі "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 558-бабына сәйкес әкімшілік жазалау шаралары қолданылатын болады.
Мемлекеттік кірістер органының басшысы
(басшының орынбасары)
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), қолы, мөр)
Талапты алдым
_______________________________________________________________
(тексерілетін тұлғаның тегі, аты, жөні (ол болған кезде) қолы, күні)
Талап тексерілетін тұлғаға тапсырылды
____________________________________________________________________
(мемлекеттік кірістер органның лауазымдық адамының тегі, аты, жөні
(ол болған кезде) қолы, күні)
Талап тексерілетін тұлғаға жіберілді
____________________________________________________________________
(жіберу және алу фактісін растайтын құжат, күні)
Ескертпе:
Талап мемлекеттік кірістер органының хаты фирмалық бланкісінде ресімделеді;
* – толтыру кезінде Кодекстің 417-бабының 3-тармағында көзделген, камералдық кедендік тексеруді жүргізудің басталуы туралы хабарламада, жолданған талапта көрсетілген камералдық тексеру жүргізу үшін негіздер көрсетіледі.

В случае невыполнения настоящего требования к Вам будут применены меры административного взыскания в соответствии со статьей 558 Кодекса Республики Казахстан от 5 июля 2014 года "Об административных правонарушениях".
Руководитель (заместитель руководителя) органа государственных доходов __________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись, печать)
Требование получил _______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) /наименование проверяемого лица, подпись, дата)
Требование вручено проверяемому лицу ______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) должностного лица органа государственных доходов, подпись, дата)
Требование направлено проверяемому лицу ___________________________________
(документ, подтверждающий факт направления и получения, дата)
Примечание:
Требование оформляется на фирменном бланке письма органа государственных доходов;
* – при заполнении указывается основание для проведения камеральной таможенной проверки, предусмотренное пунктом 3 статьи 417 Кодекса, указанное в уведомлении о начале проведения камеральной таможенной проверки, направляемого требования