Қазақстан Республикасында акушерлік-гинекологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 26 тамыздағы № ҚР ДСМ-92 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 28 тамызда № 24131 болып тіркелді.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі 7-бабының 32) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасында акушерлік-гинекологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Ана мен бала денсаулығын сақтау департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Цой
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2021 жылғы 26 тамыздағы
№ ҚР ДСМ-92 Бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасында акушерлік-гинекологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасында акушерлік-гинекологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты (бұдан әрі – Стандарт) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі (бұдан әрі – Кодекс) 7-бабының 32) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасында акушерлік-гинекологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру тәртібіне қойылатын жалпы талаптарды белгілейді.
2. Осы Стандартта пайдаланылатын анықтамалар:
1) акушерлік-гинекологиялық көмек – әйелдерге жүктілік, босану, босанудан кейінгі кезеңде, гинекологиялық аурулар кезінде, профилактикалық байқау және әйелдердің ұрпақты болу денсаулығын сақтау және отбасын жоспарлау бойынша іс-шаралар кезінде көрсетілетін медициналық қызметтердің кешені;

Об утверждении стандарта организации оказания акушерско-гинекологической помощи в Республике Казахстан
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 августа 2021 года № ҚР ДСМ-92. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 августа 2021 года № 24131.
В соответствии с подпунктом 32) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый стандарт организации оказания акушерско-гинекологической помощи в Республике Казахстан согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Министерства здравоохранения Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящему приказу.
3. Департаменту охраны здоровья матери и ребенка Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Цой
Приложение 1 к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 26 августа 2021 года
№ ҚР ДСМ-92
Cтандарт организации оказания акушерско-гинекологической помощи в Республике Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящий стандарт организации оказания акушерско-гинекологической помощи в Республике Казахстан (далее – Стандарт) разработан в соответствии с подпунктом 32) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и устанавливает общие требования к порядку организации оказания акушерско-гинекологической помощи в Республике Казахстан.
2. Определения, используемые в настоящем Стандарте:
1) акушерско-гинекологическая помощь – комплекс медицинских услуг, оказываемых женщинам при беременности, родах, после родов, гинекологических заболеваниях, при профилактическом наблюдении, а также мероприятия по охране репродуктивного здоровья женщин и планированию семьи;

2) әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры (бұдан әрі – ӘлМСҚ) – аударымдар мен жарналарды жинақтауды жүргізетін, сондай-ақ медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің көрсетілетін қызметтерін медициналық көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартында көзделген көлемдерде және талаптармен сатып алу мен оларға ақы төлеуді және Қазақстан Республикасының заңдарында айқындалған өзге де функцияларды жүзеге асыратын коммерциялық емес ұйым;
3) әмбебап-прогрессивті моделі – баланың өміріне, денсаулығына, дамуына қауіп төндіретін медициналық немесе әлеуметтік сипаттағы қауіптерді анықтау жүкті әйелдерді, жаңа туған нәрестелерді және ерте жастағы балаларды үйде патронаждық бақылауды ұйымдастыру;
4) белсенді бару – дәрігердің бастамасы бойынша, сондай-ақ медициналық-санитариялық алғашқы көмек (бұдан әрі – МСАК) ұйымдарына стационарлардан шығарылған науқастар туралы, медицина қызметкерінің белсенді қарап-тексеруін қажет ететін пациенттерге шақыртуларға қызмет көрсеткеннен кейін жедел көмек ұйымынан мәліметтер берілгеннен кейін науқастың үйіне дәрігердің/орта медицина қызметкерінің баруы;
5) босандыру – босану актісінің табиғи немесе жасанды жолмен (аспаптық, қолдың көмегімен, дәрі-дәрмекпен) аяқталуы;
6) бірінші триместрдің аналық сарысу маркерлерінің талдауы – ұрықта хромосомалық патологиялардың – Дауна синдромының, Эдвардс синдромының, Патау синдромының, Тернер синдромының даму қаупін анықтау үшін ана қанын зерттеу;
7) бірінші триместрдің құрамдастырылған тесті – хромосомалық патологияның ультрадыбыстық маркерлерін өлшеуге негізделген ұрықтың хромосомалық патологиясының жекелеген генетикалық қаупін есептеу және бірінші триместрдің аналық қан сарысу маркерлерін (бұдан әрі – АҚСМ) айқындау;
8) денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты – жеке тұлғаның біліктілігін және оның клиникалық немесе фармацевтикалық практикаға немесе халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы қызметке дайындығын қоса алғанда, денсаулық сақтау саласындағы кәсіптік қызметке дайындығын растайтын белгіленген үлгідегі құжат;
9) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – азаматтардың денсаулығын сақтау, медициналық және фармацевтикалық ғылым, медициналық және фармацевтикалық білім беру, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы, медициналық қызметтер көрсету сапасын бақылау саласындағы мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;

2) фонд социального медицинского страхования (далее – ФСМС) – некоммерческая организация, производящая аккумулирование отчислений и взносов, а также осуществляющая закуп и оплату услуг субъектов здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь в объемах и на условиях, предусмотренных договором закупа медицинских услуг, и иные функции, определенные законами Республики Казахстан;
3) универсально-прогрессивная модель – это модель патронажного наблюдения на дому беременных, новорожденных и детей раннего возраста, у которых были выявлены риски медицинского или социального характера, представляющие угрозу для их жизни, здоровья, развития и безопасности;
4) активное посещение – посещение больного на дому врачом и (или) средним медицинским работником по инициативе врача, а также после передачи сведений в организации первичной медико-санитарной помощи (далее – ПМСП) из медицинских организаций (далее – МО), оказывающих стационарную помощь о выписанных больных, из организаций скорой помощи после обслуживания вызова к пациентам, нуждающимся в активном осмотре медицинским работником;
5) родоразрешение – естественное или искусственное (инструментальное, ручным способом, медикаментозное) завершение родового акта;
6) анализ материнских сывороточных маркеров первого триместра – исследование крови матери для выявления у плода риска развития хромосомной патологии – синдрома Дауна, синдрома Эдвардса, синдрома Патау, синдрома Тернера;
7) комбинированный тест первого триместра – расчет индивидуального генетического риска хромосомной патологии плода, основанный на измерении ультразвуковых маркеров хромосомной патологии и определения материнских сывороточных маркеров (далее – МСМ) первого триместра;
8) сертификат специалиста в области здравоохранения – документ установленного образца, подтверждающий квалификацию физического лица и его готовность к профессиональной деятельности в области здравоохранения, включая готовность к клинической или фармацевтической практике, или деятельность в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
9) уполномоченный орган в области здравоохранения (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области охраны здоровья граждан Республики Казахстан, медицинской и фармацевтической науки, медицинского и фармацевтического образования, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, обращения лекарственных средств и медицинских изделий, качества оказания медицинских услуг (помощи);

10) денсаулық сақтау технологиясы – вакциналарды, дәрілік препараттар мен медициналық бұйымдарды, емшараларды, манипуляцияларды, операцияларды, скринингтік, профилактикалық бағдарламаларды, оның ішінде ақпараттық жүйелерді қоса алғанда, денсаулықты нығайту, аурудың профилактикасы, диагностикасы, оны емдеу, пациенттерді оңалту және паллиативтік медициналық көмек көрсету үшін пайдаланылатын білім мен дағдыны қолдану;
11) динамикалық байқау – пациенттің денсаулық жағдайын жүйелі түрде байқау, сондай-ақ осы байқау нәтижелері бойынша қажетті медициналық көмек көрсету;
12) емдеу – ауруды жоюға, оның бетін қайтаруға және (немесе) оның ағымын жеңілдетуге, сондай-ақ оның өршуінің алдын алуға бағытталған медициналық көрсетілетін қызметтер кешені;
13) емдеуші дәрігер – пациент медициналық ұйымда байқауда болған және емделген кезеңде оған медициналық көмек көрсететін дәрігер;
14) жеке босандыру палатасы – бір босанатын әйелді босандыруға арналған санитариялық торабы бар жабдықталған үй-жай, онда босанған әйел жаңа туған нәрестесімен стационардан шыққанға дейін бола алады;
15) жүктілікті жасанды үзу – тиісті бейіндегі жоғары медициналық білімі бар медицина қызметкерлері жүргізетін, дәрі-дәрмектік немесе хирургиялық әдістерді пайдалана отырып, шарананың тіршілікке қабілеттілік мерзіміне дейін жүктілікті үзу;
16) инвазивтік пренаталдық диагностика (бұдан әрі – ИПД) –цитогенетикалық, молекулалық-цитогенетикалық немесе молекулалық-генетикалық талдау үшін ұрық тектес материалды алу арқылы жатырішілік тесу арқылы жүзеге асырылатын ұрықтың хромосомалық және моногендік патологиясын диагностикалау әдістері;
17) инвазиялық әдістер – адам организмінің ішкі ортасына ендіру жолымен жүзеге асырылатын диагностикалау мен емдеу әдістері;
18) клиникалық хаттама – пациенттің белгілі бір ауруы немесе жай-күйі кезіндегі профилактика, диагностика, емдеу, медициналық оңалту және паллиативтік медициналық көмек бойынша ғылыми дәлелденген ұсынымдар;
19) консилиум – кемінде үш дәрігердің қатысуымен диагноз қою, емдеу тактикасын айқындау және ауруды болжау мақсатында адамды зерттеу;
20) контрацепция – қаламаған жүктіліктің алдын алу әдістері және құралдары;
21) медициналық көмек – дәрілік қамтамасыз етуді қоса алғанда, халықтың денсаулығын сақтауға және қалпына келтіруге бағытталған медициналық көрсетілетін қызметтер кешені;
22) мультипәндік топ – пациент организмінің функциялары мен құрылымдарының бұзылу сипатына, оның клиникалық жай-күйінің ауырлығына байланысты қалыптастырылатын әртүрлі мамандар тобы;

10) технология здравоохранения – применение знаний и навыков, которые используются для укрепления здоровья, профилактики, диагностики, лечения болезни, реабилитации пациентов и оказания паллиативной медицинской помощи, включая вакцины, лекарственные препараты и медицинские изделия, процедуры, манипуляции, операции, скрининговые, профилактические программы, в том числе информационные системы;
11) динамическое наблюдение – систематическое наблюдение за состоянием здоровья пациента, а также оказание необходимой медицинской помощи по результатам данного наблюдения;
12) лечение – комплекс медицинских услуг, направленных на устранение, приостановление и (или) облегчение течения заболевания, а также предупреждение его прогрессирования;
13) лечащий врач – врач, оказывающий медицинскую помощь пациенту в период его наблюдения и лечения в медицинской организации;
14) искусственное прерывание беременности – прерывание беременности до сроков жизнеспособности плода с использованием медикаментозных или хирургических методов, проводимое медицинскими работниками, имеющими высшее медицинское образование соответствующего профиля;
15) инвазивная пренатальная диагностика (далее – ИПД) – методы диагностики хромосомной и моногенной патологии у плода, осуществляемые путем внутриматочного прокола с забором материала плодового происхождения для цитогенетического, молекулярно-цитогенетического или молекулярно-генетического анализа;
16) инвазивные методы – методы диагностики и лечения, осуществляемые путем проникновения во внутреннюю среду организма человека;
17) клинический протокол – научно доказанные рекомендации по профилактике, диагностике, лечению, медицинской реабилитации и паллиативной медицинской помощи при определенном заболевании или состоянии пациента;
18) консилиум – исследование лица в целях установления диагноза, определения тактики лечения и прогноза заболевания с участием не менее трех врачей;
19) контрацепция – методы и средства предупреждения нежелательной беременности;
20) медицинская помощь – комплекс медицинских услуг, направленных на сохранение и восстановление здоровья населения, включая лекарственное обеспечение;
21) мультидисциплинарная группа – группа различных специалистов, формируемая в зависимости от характера нарушения функций и структур организма пациента, тяжести его клинического состояния;
22) патронаж – проведение медицинскими работниками профилактических и информационных мероприятий на дому (патронаж к новорожденному, патронаж к беременной, родильнице, диспансерному больному), патронажное наблюдение состоит из двух дородовых патронажей к беременной женщине (в сроки до 12 недель и 32 недели беременности);

23) партограмма – босанудың дамуы және босану кезіндегі әйел мен шарананың жағдайы туралы ақпаратты жазуға арналған кесте, бұл ұзаққа созылған босанудың және олардың асқынуларының алдын-алу мен емдеудің негізгі құралы болып табылады. Партограмма нақты уақытта қағаз тасығыштарда жүргізіледі және босану басталғаннан бастап 24 сағат бойы босанатын/босанған әйелдің төсегінің жанында болады;
24) патронаж – медицина қызметкерлерінің үй жағдайында профилактикалық және ақпараттық іс-шаралар жүргізуі (жаңа туған нәрестеге патронаж, жүкті әйелге, босанған әйелге, диспансерлік науқасқа патронаж), патронаждық бақылау жүкті әйелге босанғанға дейінгі екі патронаждан тұрады (жүктіліктің 12 аптасына және 32 аптасына дейінгі мерзімде);
25) пренаталдық консилиум – жатырішілік ұрықтың генетикалық диагнозын нақтылау, жаңа туған нәрестенің дамуы мен одан арғы өмір тіршілігін болжамдау, жүктілікті зерттеп-қарау тәсілдерін, босану мерзімі мен орнын анықтау үшін бейінді мамандардың жүкті әйелге консультациясы;
26) перинаталдық көмекті өңірлендіру – бұл жүктілік және босану барысының қауіп дәрежесіне қарай әйелдерге және жаңа туған нәрестелерге перинаталдық стационарлық жағдайда көмек көрсетудің үш деңгейі бойынша облыс аумағында медициналық ұйымдарды бөлу;
27) прегравидарлы дайындық - белгілі бір ерлі-зайыптылардың ұрпақты болу функциясын жүзеге асыру кезіндегі тәуекелдерді азайтуға бағытталған алдын алу шараларының кешені.
28) пренаталдық скрининг – жатырішілік ұрықтың кейіннен генетикалық диагнозы нақтыланған, хромосомалық патологиясы мен дамуының туа біткен кемістігі (бұдан әрі – ДТК) бойынша қауіп топтарын анықтау мақсатында жүкті әйелдерді жаппай кешенді зерттеп-қарау;
29) репродуктивтік денсаулық – адамның толыққанды ұрпақ әкелуге қабілетін көрсететін денсаулығы;
30) серіктеспен босану – босану кезінде жайлы жағдай жасау мақсатында босанатын әйелдің қалауы бойынша адамдардың болуы және қатысуы;
31) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі (бұдан әрі – ТМККК) – бюджет қаражаты есебінен берілетін медициналық көмектің көлемі;
32) ұрпақты болудың қосалқы әдістері мен технологиялары – қолдану кезінде ұрықтанудың және эмбриондардың ерте дамуының жекелеген немесе барлық кезеңі ана организмінен тыс жүзеге асырылатын (оның ішінде донорлық және (немесе) криоконсервацияланған жыныстық жасушаларды, ұрпақты болу ағзаларының тіндері мен эмбриондарды, сондай-ақ суррогат ана болуды пайдалана отырып) бедеулікті емдеу әдістері (жасанды инсеминациялау, жасанды ұрықтандыру және эмбриондарды импланттау);

23) пренатальный консилиум – консультация беременной женщины профильными специалистами для уточнения генетического диагноза внутриутробного плода, прогноза развития и дальнейшей жизни новорожденного, определения тактики дальнейшего ведения беременности, срока и места родоразрешения;
24) регионализация перинатальной помощи – распределение медицинских организаций в масштабах области по трем уровням оказания перинатальной помощи в стационарных условиях женщинам и новорожденным в соответствии со степенью риска течения беременности и родов;
25) пренатальный скрининг – массовое комплексное стандартизированное обследование беременных женщин с целью выявления группы риска по хромосомной патологии и врожденным порокам развития (далее – ВПР) внутриутробного плода с последующим уточнением генетического диагноза;
26) репродуктивное здоровье – здоровье человека, отражающее его способность к воспроизводству полноценного потомства;
27) гарантированный объем бесплатной медицинской помощи (далее – ГОБМП) – объем медицинской помощи, предоставляемой за счет бюджетных средств;
28) вспомогательные репродуктивные методы и технологии – методы лечения бесплодия (искусственная инсеминация, искусственное оплодотворение и имплантация эмбриона), при применении которых отдельные или все этапы зачатия и раннего развития эмбрионов осуществляются вне материнского организма (в том числе с использованием донорских и (или) криоконсервированных половых клеток, тканей репродуктивных органов и эмбрионов, а также суррогатного материнства);
29) живорождение и мертворождение плода – состояния новорожденного ребенка (плода), определяемые по соответствующим международным критериям Всемирной организации здравоохранения живорождения и мертворождения плода;
30) индивидуальная родильная палата – оборудованное помещение с санузлом для проведения родов для одной роженицы, в которой родильница с новорожденным находится до выписки из стационара;
31) партнерские роды – присутствие и участие в родах лиц по желанию роженицы с целью создания комфортности родов;
32) партограмма – таблица для записи информации о развитии родов и состоянии женщины и плода в родах, которая является ключевым инструментом для профилактики и лечения затяжных родов и их осложнений. Партограмма ведется в реальном времени на бумажных носителях и находится у кровати роженицы/родильницы в течении 24 часов с момента начала родовой деятельности;

33) шарананың тірі тууы немесе өлі тууы – жаңа туған баланың (шарананың) Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымының шарананың тірі тууы мен өлі тууының тиісті халықаралық өлшемшарттары бойынша айқындалатын жай-күйлері.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 07.12.2022 № ҚР ДСМ-156 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Қазақстан Республикасында акушерлік-гинекологиялық көмек көрсететін ұйымдар қызметінің негізгі бағыттары
3. Жүкті, босанатын, босанған әйелдерге және жүктіліктен тыс барлық жас топтарындағы әйелдерге (оның ішінде мүгедектігі бар) медициналық көмек денсаулық сақтау ұйымдарында тегін медициналық көмектің кепілдендірілген көлемі (бұдан әрі – ТМККК) шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру (бұдан әрі – МӘМС) жүйесінде "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ерікті медициналық сақтандыру шеңберінде ұсынылады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 07.12.2022 № ҚР ДСМ-156 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Денсаулық сақтау ұйымдарында жүкті, босанатын әйелдерді, гинекологиялық науқастарды дәрі-дәрмекпен қамтамасыз ету кодекстің 7-бабының 47) тармақшасына сәйкес бекітілген белгілі бір аурулары (жай-күйлері) бар Қазақстан Республикасы азаматтарының жекелеген санаттарын тегін және (немесе) жеңілдікпен амбулаториялық қамтамасыз етуге арналған дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар тізбесіне сәйкес дәрілік формулярлар негізінде ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде жүзеге асырылады.
5. Акушерлік-гинекологиялық көмек көрсететін медициналық ұйымдар қызметінің негізгі бағыттары (бұдан әрі – МҰ):
1) жүктіліктен тыс, жүктілік, босану және босанғаннан кейінгі кезеңде әйелдерге және бала мен жасөспірім жастағы қыздарға дәрігерге дейінгі, білікті, мамандандырылған медициналық көмек және жоғары технологиялық медициналық қызметтер көрсету;
2) медициналық көмектің қолжетімділігін және медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасын қамтамасыз ететін іс-шараларды жүргізу;
3) ұрпақты болу жасындағы әйелдерге отбасын жоспарлау жөнінде қызметтерді ұсыну болып табылады.
6. Акушерлік-гинекологиялық көмек көрсету мынадай жағдайларда жүзеге асырылады:
1) тәулік бойы медициналық байқау мен емдеу көзделмейтін амбулаториялық жағдайларда, оның ішінде тәулік бойы жұмыс істейтін стационарлардың қабылдау бөлімшелерінде;

33) прегравидарная подготовка – комплекс профилактических мероприятий, направленных на минимизацию рисков при реализации репродуктивной функции конкретной супружеской пары.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 07.12.2022 № ҚР ДСМ-156 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Основные направления деятельности организаций, оказывающих акушерско-гинекологическую помощь в Республике Казахстан
3. Медицинская помощь беременным, роженицам, родильницам и женщинам (в том числе с инвалидностью) вне беременности во всех возрастных группах в организациях здравоохранения предоставляется в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи (далее – ГОБМП) и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования (далее – ОСМС), в рамках добровольного медицинского страховании в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном медицинском страховании".
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 07.12.2022 № ҚР ДСМ-156 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Лекарственное обеспечение беременных, рожениц, родильниц и гинекологических больных в организациях здравоохранения осуществляется в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС на основании лекарственных формуляров организаций здравоохранения в соответствии с перечнем лекарственных средств и медицинских изделий для бесплатного и (или) льготного амбулаторного обеспечения отдельных категорий граждан Республики Казахстан с определенными заболеваниями (состояниями), утвержденным в соответствии с подпунктом 47) статьи 7 Кодекса.
5. Основными направлениями деятельности медицинских организаций, оказывающих акушерско-гинекологическую помощь (далее – МО), являются:
1) оказание доврачебной, специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг женщинам вне беременности, в период беременности, родов и послеродовом периоде и девочкам детского и подросткового возраста;
2) проведение мероприятий, обеспечивающих доступность медицинской помощи и качество медицинских услуг;
3) предоставление услуг по планированию семьи женщинам репродуктивного возраста.
6. Оказание акушерско-гинекологической помощи осуществляется в следующих условиях:
1) в амбулаторных условиях, не предусматривающих круглосуточного медицинского наблюдения и лечения, в том числе в приемных отделениях круглосуточных стационаров;

2) тәулік бойы медициналық байқау, емдеу, күтім, сондай-ақ тамақпен бірге төсек-орын беру көзделетін стационарлық жағдайларда, оның ішінде емдеу басталғаннан кейін алғашқы тәуліктер ішінде тәулік бойы байқау көзделетін "бір күннің" терапиясы және хирургиясы жағдайларында;
3) тәулік бойы медициналық байқау мен емдеу қажет етілмейтін және төсек-орын беріле отырып, күндізгі уақытта медициналық байқау мен емдеу көзделетін стационарды алмастыратын жағдайларда;
4) үйде: медицина қызметкерін, мобильдік бригаданы шақырған, медицина қызметкерлерінің белсенді патронажы кезінде, емдеу үйде (үйдегі стационар) ұйымдастырылған кезде;
5) санаторийлік-курорттық ұйымдарда;
6) медициналық ұйымнан тыс: жедел медициналық жәрдем бригадасы шақырылған жерде, тасымалдау кезінде санитариялық автокөлікте және медициналық авиацияда, сондай-ақ медициналық пойыздарда, жылжымалы (далалық) медициналық кешендерде, далалық госпитальдарда, трассалық медициналық-құтқару пункттерінде және қашықтықтан медициналық қызметтер көрсету кезінде көрсетіледі.
7. "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізіліміне № 21856 болып тіркелген) сәйкес акушерлік-гинекологиялық көмекті МҰ акушер-гинеколог дәрігерлер, терапевтер, жалпы практика дәрігерлері, отбасылық дәрігерлер, сондай-ақ орта медицина қызметкерлері: мейіргер немесе кеңейтілген практиканың медициналық ағасы, фельшер, акушер, мейіргер (аға) учаскелік және (немесе) жалпы практика мейіргерлердің (аға) талаптарына сәйкес жүзеге асырады.
"Денсаулық сақтау саласындағы маманды сертификаттауды жүргізу, шетелдік мамандарды қоса алғанда, денсаулық сақтау саласындағы маман сертификатының қолданысын растау қағидаларын, сондай-ақ Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде медициналық білім алған адамды денсаулық сақтау саласындағы маманды сертификаттауға жіберу шарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 15 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-274/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізіліміне № 21818 болып тіркелген) сәйкес маманды сертификаттауды жүргізу тәртібі регламенттелген.
8. Жүкті, босанатын, босанған және барлық жас топтарының гинекологиялық науқастарына акушерлік-гинекологиялық көмекті денсаулық сақтау субъектілері Кодекстің 115-бабының 3-тармағына сәйкес жүргізеді.

2) в стационарных условиях, предусматривающих круглосуточное медицинское наблюдение, лечение, уход, а также предоставление койко-места с питанием, в том числе при случаях терапии и хирургии "одного дня", предусматривающих круглосуточное наблюдение в течение первых суток после начала лечения;
3) в стационарозамещающих условиях, не требующих круглосуточного медицинского наблюдения и лечения и предусматривающих медицинское наблюдение и лечение в дневное время с предоставлением койко-места;
4) на дому: при вызове медицинского работника, мобильной бригады, активном патронаже медицинскими работниками, организации лечения на дому (стационар на дому);
5) в санаторно-курортных организациях;
6) вне медицинской организации: по месту вызова бригады скорой медицинской помощи, на санитарном автотранспорте и медицинской авиации при транспортировке, а также в медицинских поездах, передвижных (полевых) медицинских комплексах, полевых госпиталях, трассовых медико-спасательных пунктах и при оказании дистанционных медицинских услуг.
7. Акушерско-гинекологическая помощь осуществляется в медицинских организациях врачами акушер-гинекологами, терапевтами, врачами общей практики, семейными врачами, а также средними медицинскими работниками: сестра медицинская или брат медицинский общей практики, фельдшер, акушер (-ка), сестра (брат) медицинская) (-ий) участковая (-ый) и (или) сестра (брат) медицинская (-ий) общей практики в соответствии с требованиями приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856).
Порядок проведения сертификации специалиста регламентирован приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-274/2020 "Об утверждении правил проведения сертификации специалиста в области здравоохранения, подтверждения действия сертификата специалиста в области здравоохранения, включая иностранных специалистов, а также условия допуска к сертификации специалиста в области здравоохранения лица, получившего медицинское образование за пределами Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21818).
8. Оказание акушерско-гинекологической помощи беременным, роженицам, родильницам и гинекологическим больным всех возрастов осуществляется субъектами здравоохранения в соответствии с пунктом 3 статьи 115 Кодекса.

9. Жүктіліктің ерте (жүктіліктің 22 аптасына дейін) және кеш (жүктіліктің 22 аптасынан кейін) мерзімінде қан кеткенде, ауыр преэклампсияда, эклампсияда, босанғаннан кейінгі қан кетулерде және септикалық жағдайларда, сепсисте жүкті, босанатын, босанған әйелдерге денсаулық сақтау ұйымдарында шұғыл медициналық көмек көрсетуге арналған дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың тізбесіне сәйкес осы Стандартқа 1-қосымшаға сәйкес қамтамасыз етіледі.
10. Жүктіліктің ерте және кеш мерзімінде қан кетулер, босанғаннан кейінгі қан кетулер, преэклампсия, эклампсия, септикалық жай – күйлер, сепсис кезінде шұғыл медициналық көмек көрсету үшін бағалау парақтарын (бұдан әрі-бағалау парағы) толтыру осы Стандартқа 2-қосымшаға сәйкес жүргізіледі.
11. "Тұрмыстық зорлық-зомбылық профилактикасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабына сәйкес зорлық-зомбылық және дене жарақаттарының фактілері анықталған жағдайда медициналық көмек және "Медициналық оңалту көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 7 қазандағы № ҚР ДСМ-116/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізіліміне № 21381 болып тіркелген) сәйкес оңалту емі көрсетіледі, жәбірленушілердің жүгіну фактілері туралы және оган көрсетілген медициналық көмек туралы ішкі істер органдарына хабарлайды;
12. Жасөспірімдерде жүктілік анықталған кезде мыналарды жүзеге асыру қажет:
1) жасөспірімдерде жүктілік анықталғаннан кейін 3 сағат ішінде ата-аналарды немесе өзге де заңды өкілдерді хабардар ету;
2) жүкті әйелге, сондай-ақ оның ата-анасына немесе өзге де заңды өкілдеріне психологиялық қолдау көрсету және консультация беру;
3) ішкі істер органдарына кәмелетке толмағанның жүктілік фактісі туралы анықталғаннан кейін 3 сағат ішінде хабардар ету;
4) кәмелетке толмағандарға, сондай-ақ оның ата-анасына немесе өзге де заңды өкілдеріне әлеуметтік-психологиялық, әлеуметтік-құқықтық көмек, заң консультациясын беруді қамтиды.
13. МҰ "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) бұйрығына (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрық) сәйкес бастапқы медициналық құжаттаманы жүргізуді қамтамасыз етеді.
3-тарау. Амбулаториялық деңгейде акушерлік-гинекологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру тәртібі

9. Оказание неотложной медицинской помощи при кровотечениях в ранние (до 22 недель беременности) и поздние (после 22 недель) сроки беременности, тяжелой преэклампсии, эклампсии, послеродовых кровотечениях и при септических состояниях, сепсисе беременным, роженицам, родильницам в организациях здравоохранения обеспечивается в соответствии с перечнем лекарственных средств и медицинских изделий для оказания экстренной медицинской помощи при акушерских кровотечениях, тяжелой преэклампсии, эклампсии и анафилактическом шоке согласно приложению 1 к настоящему Стандарту.
10. При оказании неотложной медицинской помощи при кровотечениях в ранние и поздние сроки беременности, послеродовых кровотечениях, преэклампсии, эклампсии, септических состояниях, сепсисе осуществляется заполнение оценочных листов согласно приложению 2 к настоящему Стандарту.
11. При обнаружении фактов насилия и телесных повреждений осуществляется оказание медицинской помощи и проведение медицинской реабилитации в соответствии с требованиями приказа Министра злравоохранения Республики Казахстан от 7 октября 2020 года № ҚР ДСМ-116/2020 "Об утверждении Правил оказания медицинской реабилитации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21381), извещение органов внутренних дел о фактах обращения потерпевших и оказания им медицинской помощи в соответствии со статьей 13 Закона Республики Казахстан "О профилактике бытового насилия".
12. При выявлении беременности у несовершеннолетней осуществляется:
1) оповещение родителей или иных законных представителей в течение трех часов после выявления беременности у несовершеннолетней;
2) оказание психологической поддержки и консультирование несовершеннолетней беременной, а также ее родителей или иных законных представителей;
3) оповещение органов внутренних дел о факте беременности у несовершеннолетней в течение трех часов после выявления;
4) предоставление психологической, юридической помощи несовершеннолетней, а также ее родителям или иным законным представителям.
13. Медицинские организации обеспечивают ведение медицинской документации в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579) (далее – приказ № ҚР ДСМ-175/2020).
Глава 3. Порядок организации оказания акушерско-гинекологической помощи в амбулаторных условиях

14. Амбулаториялық жағдайда акушерлік-гинекологиялық көмек көрсету МҰ меншік нысанына қарамастан жүзеге асырылады.
15. МҰ акушер-гинеколог дәрігері жүктілік кезінде, босанғаннан кейін (антенатальды және постнатальды бақылау) әйелдерге акушерлік-гинекологиялық көмекті, диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларына сәйкес барлық жас топтарындағы гинекологиялық аурулардың диагностикасын және оларды емдеуді ұйымдастырады және көрсетеді, репродуктивтік денсаулығын нығайту және отбасын жоспарлау жөніндегі іс-шараларды, сондай-ақ профилактикалық тексеріп-қарап, бақылауды жүргізеді.
16. Кодекстің 81-бабы 3-тармағының 3) тармақшасына сәйкес әйел жүктілікке байланысты бірінші рет жүгінген кезде және оны сақтауға тілек білдірсе, акушер-гинеколог дәрігер жүкті әйелдің немесе оның заңды өкілінен ерікті келісімін алғаннан кейін:
1) жүкті әйелде немесе оның туыстарында "Әлеуметтік мәні бар аурулардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 23 қыркүйектегі № ҚР ДСМ-108/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21263 болып тіркелген) әлеуметтік мәні бар және соматикалық аурулардың болуын, көп ұрықты жүктілікті, дамудың туа біткен ақаулары мен тұқым қуалайтын аурулары бар балалардың туылуы туралы мәліметтерді анықтауға, анамнезді мұқият жинайды;
2) балалық шақта және ересек жаста болған ауруларға (соматикалық және гинекологиялық), операцияларға, қан мен оның компоненттерін құюға назар аударады;
3) эпидемиологиялық анамнезді жинайды;
4) анамнезді жинау кезінде "Медициналық генетика" маманы дәрігеріне жіберу үшін туа біткен және тұқым қуалайтын патология бойынша "қатер" факторлары бар жүкті әйелдерді (ультрадыбыстық скринингсіз және аналық сарысу маркерлерін талдаусыз) мынадай көрсетілімдер бойынша анықтайды:
жүкті әйелдің жасы 37 және одан жоғары,
анамнезінде генетикалық көрсеткіштер бойынша жүктілікті үзу және (немесе) ТБК немесе хромосомдық патологиясы бар бала туу жағдайларының болуы,
анамнезінде моногенді тұқым қуалайтын ауруы бар баланың туу жағдайларының болуы (немесе туыстарының болуы),
хромосомалық немесе гендік мутацияның отбасылық тасымалдауының болуы,
анамнезінде бір және одан да көп баланың өлі туу, әдеттегі көтере алмау, бір-біріне жабысуы, диагнозы белгісіз және анықталмаған өлім жағдайларының болуы тіркелген;
5) ұрпақты болу функциясының ерекшеліктерін зерделейді;
6) жұбайының (серіктесінің) денсаулық жағдайын, қан тобын және резус тиістілігін нақтылайды;
7) жұбайының (серіктесінің) жұмыс істейтін өндірістің сипатын зерделейді;

14. Оказание акушерско-гинекологической помощи в амбулаторных условиях осуществляется в медицинских организациях независимо от форм собственности.
15. Врач акушер-гинеколог МО организует и оказывает акушерско-гинекологическую помощь женщинам при беременности, после родов (антенатальное и постнатальное наблюдение), диагностику и лечение гинекологических заболеваний во всех возрастных группах в соответствии с клиническими протоколами диагностики и лечения, проводит мероприятия по укреплению репродуктивного здоровья и планированию семьи, а также профилактические осмотры и наблюдение.
16. При первом обращении женщины по поводу беременности и при желании ее сохранить, в соответствии с подпунктом 3) пункта 3 статьи 81 Кодекса, врач акушер-гинеколог после получения информированного согласия беременной женщины или ее законного представителя:
1) тщательно собирает анамнез, выясняет наличие у беременной и родственников социально-значимых заболеваний в соответствии с требованиями приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 сентября 2020 года № КР ДСМ -108/2020 "Об утверждении перечня социально значимых заболеваний" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21263) и соматических заболеваний, многоплодной беременности, рождение детей с врожденными пороками развития и наследственными заболеваниями;
2) обращает внимание на перенесенные в детстве и в зрелом возрасте заболевания (соматические и гинекологические), операции, переливания крови и ее компонентов;
3) собирает эпидемиологический анамнез;
4) при сборе анамнеза выявляет беременных с факторами "риска" по врожденной и наследственной патологии для направления к врачу по специальности "Медицинская генетика" (без ультразвукового скрининга и анализа материнских сывороточных маркеров) по следующим показаниям:
возраст беременной женщины 37 лет и старше,
наличие в анамнезе случаев прерывания беременности по генетическим показаниям и (или) рождения ребенка с ВПР или хромосомной патологией,
наличие в анамнезе случаев рождения ребенка (или наличие родственников) с моногенным наследственным заболеванием,
наличие семейного носительства хромосомной или генной мутации,
наличие в анамнезе случаев мертворождения, привычного невынашивания, смерти одного и более ребенка с неясным и не установленным диагнозом, сцепленным с полом;
5) изучает особенности репродуктивной функции;
6) уточняет состояние здоровья супруга (партнера), группу крови и резус принадлежность;
7) изучает характер производства, где работают супруги (партнеры);

8) темекі өнімдерін, психоактивті заттарды қолдану сияқты әдеттерінің болуы (алкаголь, есірткілік заттар, психотропты заттар, оларды алмастырушылар, басқада маскүнемдікке әкелетін заттар) немесе белсенділігі аз темекі шегуін нақтылайды;
9) антропометрияны жүргізеді: бойын, дене салмағын өлшеу, дене салмағының индексін анықтау; жалпы физикалық тексеру жүргізеді: тыныс алу, қан айналымы, ас қорыту, зәр шығару жүйесі, сүт бездері, варикозды веналарды анықтау мақсатында аяқты тексеру; айнадағы жатыр мойнын гинекологиялық тексеру және қынаптық бимануальді зерттеу;
10) қарап-тексеруден кейін жүктілік мерзімін белгілейді, медициналық ұйымға жүгінген күні жүкті әйелдерді 10 аптаға дейін ерте есепке қоюды және уақтылы зерттеп-қарау үшін жүктілікті анықтауды жүзеге асырады;
11) жүкті әйелді міндетті зертханалық тексерудің бастапқы кешенін тағайындайды: қанның жалпы талдауы, несептің жалпы талдауы, қан тобы және резус фактор, мерезге серологиялық тексеру (Вассерман реакциясына қан алу), тестке дейін алдын ала кеңес бере отырып және тестілеуге ақпараттандырылған келісім ала отырып АИТВ-инфекциясына тексеру, гепатиттің ерекше антигені мен антиденелерді тексеру: В және С гепатиті, қан глюкозасын анықтау, соңғы етеккірдің бірінші күнінен бастап жүктіліктің 11 апта 0 күннен бастап 13 апта 6 күн аралығы мерзімінде аналық сарысу маркерлеріне қанды зерттеу, жыныстық жолмен берілетін инфекцияға көрсетілімдер болған кезде несептің орташа порциясын бактериологиялық зерттеу (несеп бактериологиялық себу), тазалық дәрежесіне қынаптан алынған жағындының бактериоскопиясы, онкоцитологияға жағынды, көрсетілімдер бойынша әйелдің жыныс органдарынан бөлінетін бөлінділердің антибиотиктерге сезімталдығын айқындай отырып, аэробты және факультативтік-анаэробты микроорганизмдерге микробиологиялық зерттеу. "АИТВ инфекциясының бар-жоғына міндетті құпия медициналық зерттеп-қарау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 27 қарашадағы № ҚР ДСМ-211/2020 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21692 болып тіркелген) бұйрығына сәйкес жүкті әйел тіркеуге тұрған кезде жүкті әйелдің жолдасын немесе жыныстық серіктесін (серіктестерін) АИТВ инфекциясының болуына бір рет тексеруге жібереді;
12) жүкті әйелді хромосомалық патология және құрсақішілік ұрықтың туа біткен даму аномалиялары (даму кемістіктері) бойынша тәуекел тобын анықтау мақсатында пренаталдық скрининг жүргізуге жібереді:

8) уточняет наличие вредных привычек, такие как: потребление табачных изделий, психоактивных веществ (алкоголь, наркотические средства, психотропные вещества, их аналоги, другие одурманивающие вещества) или наличие пассивного курения;
9) проводит антропометрию: измерение роста, массы тела, определение индекса массы тела, проводит общее физикальное обследование органов дыхания, кровообращения, пищеварения, мочевыводящей системы, молочных желез, осмотр ног с целью выявления варикозного расширения вен; осуществляет гинекологический осмотр шейки матки в зеркалах и бимануальное влагалищное исследование;
10) после осмотра устанавливает срок беременности, осуществляет раннюю постановку на учет беременных до 10 недель в день обращения в медицинскую организацию и выявления беременности для своевременного обследования;
11) назначает первоначальный комплекс обязательного лабораторного обследования беременной: общий анализ крови, общий анализ мочи, группа крови и резус фактор, серологическое обследование на сифилис (забор крови на реакцию Вассермана), обследование на ВИЧ-инфекцию с предварительным дотестовым консультированием и получением информированного согласия на тестирование, обследование на специфические антигены и антитела гепатитов: гепатит В и С, определение глюкозы крови, исследование крови на материнские сывороточные маркеры в сроки с 11 недель 0 дней по 13 недель 6 дней беременности с первого дня последней менструации, при наличии показаний на инфекции, передаваемые половым путем, бактериологическое исследование средней порции мочи (бак посев мочи), бактериоскопия мазка из влагалища на степень чистоты, мазок на онкоцитологию, при наличии клинических показаний микробиологическое исследование отделяемого женских половых органов на аэробные и факультативно-анаэробные микроорганизмы с определением чувствительности к антибиотикам. Направляет супруга или полового партнера (партнеров) беременной женщины на обследование на наличие ВИЧ-инфекции однократно, при постановке беременной на учет, согласно приказу Министра здравоохранения Республики, Казахстан от 27 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-211/2020 "Об утверждении правил обязательного конфиденциального медицинского обследования на наличие ВИЧ-инфекции" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21692);
12) направляет беременную на проведение пренатального скрининга с целью выявления группы риска по хромосомной патологии и врожденным аномалиям развития (порокам развития) внутриутробного плода:

жүктіліктің 11 аптасынан 13 аптаға дейін жүктіліктің 6 күні бірінші триместрде ультрадыбыстық скринингке;
жүктіліктің бірінші триместрінде АҚСМ талдау үшін жүкті әйелдердің қанын алуға;
13) жүкті әйелдерді функционалдық тексеруге жібереді: электрокардиограммаға (бұдан әрі – ЭКГ), көрсетілімдер бойынша эхокардиограммаға (бұдан әрі – ЭхоКГ), бүйректің ультрадыбыстық зерттеуге (бұдан әрі – УДЗ);
14) жүкті әйелді стоматологқа консультацияға (жүкті әйелдерге шұғыл және жоспарлы стоматологиялық көмек МӘМС шеңберінде тегін көрсетіледі) және көрсетілімдер бойынша – отоларинголог дәрігеріне жібереді;
15) жүкті және ФЖӘ тіркелімінен және медициналық ақпараттық жүйелерден алдыңғы жүктіліктің, босанудың және бұрын анықталған соматикалық аурулардың ағымы туралы ақпарат алу мүмкіндігін зерделейді және пайдаланады;
16) жүргізілген қарап-тексерудің барлық деректерін, зертханалық-диагностикалық зерттеулер мен консультациялар нәтижелерін енгізе отырып, жүкті және ФЖӘ тіркелімін дербестендіріп жүргізуді қамтамасыз етеді;
17) акушер-гинеколог дәрігер әйелге жүргізілген сауалнама мен зерттеп-қараудың, тағайындаудың деректерін "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" бекітілген № 077/е нысаны бойынша (бұдан әрі – № 077/е нысаны) жүкті әйел мен босанған әйелдің жеке картасына қағаз және электрондық форматта және № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген № 048/е нысан (бұдан әрі – № 048/е нысаны) бойынша жүкті әйелге алғашқы барған кезде және барлық меншік нысандарындағы МҰ бейінді мамандармен консультация жүргізу кезінде, жедел жәрдем бригадасын шақыру кезінде медициналық қызметкерлердің белсенді патронажы кезінде, стационарды алмастыратын көмек көрсету, үйде емдеуді ұйымдастыру (үйдегі стационар) үшін жүгінген кезде, стационарлық жағдайларда тәулік бойы медициналық көмек көрсететін медициналық ұйымдардың қабылдау-диагностикалық бөлімшелеріне жүгінген кезде бақылау орны бойынша көрсету үшін босанғанға дейін бүкіл жүктілігі бойы оның қолында болатын жүкті және босанған әйелдің айырбастау картасына енгізеді;
18) антенатальды күтім туралы әңгіме жүргізеді, бірінші триместрде емдік және профилактикалық шараларды ұсынады: бірінші триместрде күн сайын 0,4 миллиграмм фолий қышқылын қабылдау;
19) келесі келу күнін жүкті әйел жүктілік бойынша есепке қойылған күннен бастап 7-10 күннен кейін белгілейді;
20) жүкті әйелді жүктілік бойынша есепке қойған күні терапиялық учаскедегі жүкті әйелдерді тіркеу журналына жазба түрінде учаскеге деректерді береді; жүкті әйелді терапевтке, жалпы практика дәрігеріне және патронаждық мейіргерге жібереді.

на ультразвуковой скрининг в первом триместре в сроки беременности с 11 недель по 13 недель 6 дней беременности;
направляет на анализ МСМ с расчетом индивидуального генетического риска хромосомной патологии плода;
13) направляет беременных на функциональные обследования: электрокардиограмму (далее – ЭКГ), по показаниям эхокардиограмму (далее – ЭхоКГ), ультразвуковое исследование (далее – УЗИ) почек;
14) направляет беременную на консультацию к стоматологу (экстренная и плановая стоматологическая помощь беременным оказывается в рамках ОСМС бесплатно) и по показаниям – к врачу отоларингологу;
15) изучает и использует возможность получения информации из регистра беременных и ЖФВ и из медицинских информационных систем о течении предыдущих беременностей, родов и ранее выявленных соматических заболеваниях;
16) обеспечивает персонифицированное ведение регистра беременных и ЖФВ с внесением в него всех данных проведенного осмотра, результатов лабораторно-диагностических исследований и консультаций;
17) данные опроса и обследования женщины, назначения врач акушер-гинеколог вносит в индивидуальную карту беременной и родильницы по форме № 077/у (далее – форма № 077/у), утвержденной приказом № ҚР ДСМ-175/2020, в бумажном и/или в электронном формате, и в обменную карту беременной и родильницы по форме № 048/у, утвержденной приказом № ҚР ДСМ-175/2020 (далее – форма № 048/у), которая выдается беременной при первом посещении и находится у нее на руках в течение всей беременности до родов для предъявления по месту наблюдения, при проведении консультирования профильными специалистами МО всех форм собственности, при вызове бригады скорой медицинской помощи, во время активного патронажа медицинскими работниками, при обращении для оказания стационарозамещающей помощи, организации лечения на дому (стационар на дому), при обращении в приемно-диагностические отделения медицинских организаций оказывающих круглосуточную медицинскую помощь в стационарных условиях;
18) проводит беседу об антенатальном уходе, рекомендует лечебно-профилактические мероприятия в первом триместре: прием фолиевой кислоты 0,4 миллиграмм ежедневно в течении первого триместра;
19) дату следующего посещения назначает через 7-10 дней со дня постановки беременной на учет по беременности;
20) в день постановки беременной на учет по беременности передает данные на участок в виде записи в журнале регистрации беременных терапевтического участка; беременную направляет к терапевту, врачу общей практики и патронажной медсестре.

Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 07.12.2022 № ҚР ДСМ-156 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Учаскелік терапевт, жалпы практика дәрігері жүкті әйелді қарап-тексеруді жүргізеді; медициналық көрсетілімдер анықталған жағдайда анамнезді жинағаннан кейін жүкті әйелді бейінді мамандарға жібереді, қосымша тексерулер тағайындайды. Экстрагенитальдық патология болған кезде жүкті әйелді учаскелік терапевт, жалпы практика дәрігері және бейінді маманда диспансерлеуді қамтамасыз етеді. Бейінді маман жүкті әйелге егжей-тегжейлі ұсынымдар бере отырып консультация беруді және қажет болған жағдайда жүкті әйелді бейінді бөлімшеге қосымша тексеріп-қарауға, диагнозын нақтылауға және стационарлық көмекпен қамтамасыз етеді.
18. Жүкті әйелді жүктілік бойынша есепке қойған күннен бастап үш жұмыс күн ішінде учаскелік мейіргер, акушер патронаждың әмбебап-прогрессивті моделінің негізінде медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсету кезінде МҰ – да жүкті әйелдерге босанғанға дейінгі патронаж-қызметтердің әмбебап пакетін жүргізеді.
Баланың өміріне, денсаулығына, дамуына қауіп төндіретін медициналық немесе әлеуметтік сипаттағы тәуекелдерді анықтау және азайту үшін жүкті әйелдердің, жаңа туған нәрестелердің үйінде патронаждық бақылау әмбебап-прогрессивті модель негізінде жүргізіледі.
Патронаждың әмбебап-прогрессивті моделі кезінде міндетті жоспарлы келулермен (әмбебап тәсіл) қатар жүкті әйелдер, жаңа туған нәрестелер және баланың өмірі, денсаулығы немесе баланың дамуы үшін медициналық немесе әлеуметтік тәуекелдердің болуына байланысты ерекше қолдауды қажет ететін балалар үшін жеке жоспар бойынша қосымша патронаж жүргізілу (прогрессивті тәсіл) енгізілуде.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 07.12.2022 № ҚР ДСМ-156 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Жүкті әйелдің екінші қабылдауында (алғашқы барғаннан кейін 7-10 күн ішінде) тексеру нәтижелерін алғаннан кейін акушер-гинеколог:
1) жүкті әйелдің қандай да бір топқа жататынын қауіп факторларын ескере отырып:
жүктілікті аяғына дейін көтермеу;
преэклампсияның, эклампсияның дамуы;
ұрықтың дамуының тежелуі;
ковидтан кейінгі асқынулар;
экстрагениталдық аурулардың өршуі;
қан кету;
жатырдың жыртылуы;
ірің-септикалық асқынулардың дамуы;
ұрықтың туа біткен ақаулары мен хромосомалық патологиясы;
2) қауіп факторлары ескеріле отырып және ана мен ұрықты зерттеп-қараудың заманауи технологияларын пайдаланумен жүкті әйелдерді байқаудың жеке жоспары құрылады.

Сноска. Пункт 16 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 07.12.2022 № ҚР ДСМ-156 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Участковый терапевт, врач общей практики проводит осмотр беременной; после сбора анамнеза, в случае выявления медицинских показаний, направляет беременную к профильным специалистам, назначает дополнительные обследования. При наличии экстрагенитальной патологии обеспечивает диспансеризацию беременной у участкового терапевта, врача общей практики и профильного специалиста. Профильный специалист обеспечивает проведение консультации беременной с выдачей подробных рекомендаций и при необходимости направляет беременную в профильное отделение для дообследования, уточнения диагноза и оказания ей медицинской помощи в стационарных условиях.
18. В течение трех рабочих дней со дня постановки беременной на учет по беременности участковая медицинская сестра и (или) медицинский брат, акушерка и (или) акушер на основе универсально-прогрессивной модели патронажа проводит дородовой патронаж – универсальный пакет услуг для беременных в МО при оказании первичной медико-санитарной помощи.
Для выявления и снижения рисков медицинского или социального характера, угрожающих жизни, здоровью, развитию ребенка патронажное наблюдение на дому беременных, новорожденных проводится на основе универсально-прогрессивной модели.
При универсально-прогрессивной модели патронажа наряду с обязательными плановыми посещениями (универсальный подход), проводятся дополнительные патронажи по индивидуальному плану (прогрессивный подход) для беременных, новорожденных и детей, нуждающихся в особой поддержке, в связи с наличием медицинских или социальных рисков для жизни, здоровья или развития ребенка.
Сноска. Пункт 18 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 07.12.2022 № ҚР ДСМ-156 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. На втором приеме беременной (в течение 7-10 дней после первого посещения) после получения результатов обследования акушер-гинеколог:
1) определяет принадлежность беременной к той или иной группе с учетом факторов риска по:
невынашиванию;
развитию преэклампсии, эклампсии;
задержке развития плода;
постковидным осложнениям;
обострению экстрагенитальных заболеваний;
кровотечению;
разрыву матки;
развитию гнойно-септических осложнений;
врожденным порокам развития и хромосомной патологии у плода;
2) составляет индивидуальный план наблюдения беременной с учетом факторов риска и с использованием современных технологий обследования матери и плода;

3) диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларына сәйкес жүктілік және босану кезіндегі асқынулар бойынша қауіп факторларын айқындағаннан кейін толық қарап-тексеру жүргізеді;
4) "Жүктілікті жасанды үзуді жасаудың тәртібін, медициналық және әлеуметтік көрсетілімдерінің, сондай-ақ жүктілікті жасанды үзуді жасауға қарсы көрсетілімдерінің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 9 қазандағы № ҚР ДСМ-122/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21412 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-122/2020 бұйрығы) сәйкес медициналық және әлеуметтік көрсетілімдер тізбесінің 1-тармағына сәйкес жүктілікті жасанды үзуді жасауға медициналық және әлеуметтік көрсетілімдер, қарсы көрсетілімдерді анықтайды.
20. Экстрагениталдық аурулары бар жүкті әйелдердің денсаулық жағдайын бағалауды, жүктілікті көтеру мүмкіндігі туралы мәселені шешуді және жүктілікті жасанды үзуге медициналық көрсетілімдерді айқындауды дәрігерлік-консультативтік комиссия (құрамында кемінде үш дәрігер бар): № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген 026/е нысаны бойынша дәрігерлік – консультациялық комиссияның медициналық қорытындысын бере отырып, денсаулық сақтау ұйымының басшысы, акушер – гинеколог дәрігер, облысқа жүкті әйелдің ауруы (жай-күйі) жататын бейінді маман жүргізеді.
21. ҚР ДСМ – №122/2020 бұйрығымен бекітілген жүктілікті жасанды үзуді жүргізуге Медициналық және әлеуметтік көрсеткіштер тізбесіне және "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және Ұлттық экономика министрлiктерінің кейбiр мәселелерi туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 17 ақпандағы № 71 Қаулысының 152-102) тармақшамен бекітілген дәрігерлік-консультациялық комиссияның қызметі туралы Ережеге сәйкес экстрагениталдық патология бойынша, сондай-ақ қолда бар әлеуметтік көрсеткіштер бойынша жүктілікке қарсы көрсетілімдері бар әйелдерде жүктілікті тоқтату туралы мәселені МҰ дәрігерлік-консультациялық комиссиясы айқындайды.
Жүктілікке қарсы көрсетілімдері бар жүктілікті жоспарлау кезінде, барлық ықтимал қауіптер мен асқынулар туралы түсіндіру сұхбатын жүргізгеннен кейін медициналық көрсеткіштер бойынша жүктілікті үзуден бас тартқан жағдайда, әйел жүктілік кезінде және босанғаннан кейін күнтізбелік қырық екі күнге дейін әйелдің өзінің және ұрықтың денсаулығы үшін барлық тәуекелдер үшін толық жауапкершілікті өзіне алады.Кодекстің 81-бабының 5-тармағына сәйкес.

3) после определения факторов риска по осложнениям в течении беременности и в родах проводит дообследование в соответствии с клиническими протоколами диагностики и лечения;
4) выясняет наличие противопоказаний к вынашиванию беременности, в соответствии с пунктом 1 Перечня медицинских и социальных показаний, противопоказаний к проведению искусственного прерывания беременности, утвержденного приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 9 октября 2020 года № ҚР ДСМ-122/2020 "Об утверждении Правил проведения искусственного прерывания беременности и перечня медицинских и социальных показаний, а также противопоказаний для проведения искусственного прерывания беременности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21412) (далее приказ № ҚР ДСМ-122/2020).
20. Оценка состояния здоровья беременных с экстрагенитальными заболеваниями, решение вопроса о возможности вынашивания беременности и определение медицинских показаний к искусственному прерыванию беременности проводится врачебно-консультативной комиссией (в составе не менее трех врачей): руководителя организации здравоохранения, врача акушера-гинеколога, профильного специалиста, к области которого относится заболевание (состояние) беременной с выдачей медицинского заключения врачебно - консультативной комиссии по форме 026/у, утвержденной приказом № ҚР ДСМ-175/2020.
21. Вопрос о прерывании беременности у женщин с противопоказаниями к беременности по экстрагенитальной патологии, а также по имеющимся социальным показаниям, определяется комиссионно врачебно-консультативной комиссией МО в соответствии с перечнем медицинских и социальных показаний к проведению искусственного прерывания беременности, утвержденными приказом № ҚР ДСМ-122/2020 и положением о деятельности врачебно-консультативной комиссии, утвержденным подпунктом 152-102) пункта 16 постановления Правительства Республики Казахстан от 17 февраля 2017 года № 71 "О некоторых вопросах министерства здравоохранения и национальной экономики Республики Казахстан".
При планировании беременности с наличием противопоказаний к вынашиванию беременности, в случае отказа от прерывания беременности по медицинским показаниям после проведения разъяснительной беседы о всех возможных рисках и осложнениях, женщина полностью берет на себя ответственность за все риски для здоровья самой женщины и плода последующие во время беременности и до сорока двух календарных дней после родов в соответствии с пунктом 5 статьи 81 Кодекса.

22. Кейінгі тексерулер мен зерттеулердің қосымша деректерін жүкті әйелдің акушер-гинеколог дәрігеріне әрбір барған сайын жүкті әйел мен босанған әйелдің жеке картасында № 077/е нысанында және жүкті әйел мен босанған әйелдің айырбастау картасында № 048/е нысанында тіркейді.
23. Акушер-гинеколог дәрігер емдеуші дәрігер ретінде әйелдерге акушерлік-гинекологиялық көмек:
1) жүкті әйелдерді диспансерлік бақылау; жүктіліктің, босанудың және босанғаннан кейінгі кезеңнің асқынуларын ерте анықтау мақсатында акушерлік және перинаталдық қатер факторлары бар топтарды қалыптастыруды;
2) шұғыл көрсетілімдер бойынша тікелей жүгінген жағдайда, жүкті әйелдерге, босанған әйелдерге және гинекологиялық науқастарға олардың тұрғылықты жеріне қарамастан медициналық көмекті ұйымдастыруды;
3) жүргізілген қарап-тексерулердің деректерін және зерттеулердің алынған нәтижелерін ескере отырып, жүкті әйелге әрбір барған кезде тәуекел факторларын қайта бағалауды қамтамасыз етуді;
4) перинаталдық күтім қағидаттарын сақтау – әрбір жүкті әйелге жеке көзқарас және мультидисциплинарлық қадағалап-қарауды;
5) жүкті әйелді одан әрі қадағалап-қарау тактикасын айқындау үшін тәуекел факторлары бар жүкті әйелдерді комиссиялық мультидисциплинарлық қарап-тексеруді ұйымдастыруды;
6) тексеру мерзімдерін сақтай отырып, жүкті әйелдерді міндетті үш реттік ультрадыбыстық скринингтен өткізуді қамтамасыз етуді;
7) пренаталдық скрининг нәтижелерін бақылауды жүзеге асыру және пренаталдық скрининг нәтижелері бойынша қатер факторлары бар жүкті әйелдерді медициналық-генетикалық консультация беруге жіберуді;
8) жүктіліктің 9 аптадан 13 апта дейінгі кезеңде резус-теріс әйелдердегі ұрықтың резус – тиістілігін молекулярлық-генетикалық әдіспен веноздық қан арқылы зерттеуді;
ұрықтың қанында оң – резус факторы анықталса, әрі қарай жүкті әйелдердің қанынан антиденелердің титрін анықтамайды және анти-резусты Rho(D) иммуноглобулинмен – ерекше профилактика жүргізілмейді;
ұрықтың қанында оң – резус факторы анықталса, резус-теріс әйелдерде баланың биологиялық әкесін топтық және резус – тиістілікке тексеруді қамтамасыз ету және ерлі-зайыптылар қанының антигендік құрамын фенотиптеуді жүргізуді;
жүкті әйел мен баланың биологиялық әкесі қанының антигендік құрамы сәйкес келмеген кезде паритетке қарамастан қанда антиденелер титрінің бар-жоғын тексеруді қамтамасыз етеді. Баланың әкесінің резус-оң қанында және ананың қанында резус-антиденелер болмаған кезде 250 микрограмм немесе 1250 халықаралық бірлік (бұдан әрі – ХБ) дозада бір рет жүктіліктің 28-30 аптасында Rho (D) антирезусы адамның иммуноглобулинін енгізуді тағайындауды;

22. Дополнительные данные последующих осмотров и исследований акушер-гинеколог фиксирует в индивидуальной карте беременной и родильницы, в форме № 077/у и в обменной карте беременной и родильницы, форме № 048/у, при каждом посещении беременной врача акушера-гинеколога.
23. Врач акушер-гинеколог, как лечащий врач, оказывает акушерско-гинекологическую помощь женщинам путем:
1) диспансерного наблюдения за беременными, формирования групп с факторами акушерского и перинатального риска с целью раннего выявления осложнений беременности, родов и послеродового периода;
2) организации медицинской помощи беременным женщинам, родильницам и гинекологическим больным, независимо от их места жительства в случае их непосредственного обращения по экстренным показаниям;
3) обеспечения переоценки факторов риска при каждом посещении беременной с учетом данных проведенных осмотров и полученных результатов исследований;
4) соблюдения принципов перинатального ухода – индивидуальный подход и мультидисциплинарное ведение каждой беременной;
5) организации комиссионных мультидисциплинарных осмотров беременных женщин с факторами риска для определения дальнейшей тактики ведения беременной;
6) обеспечения обязательного трехкратного ультразвукового скрининга беременных с соблюдением сроков обследования;
7) осуществления контроля результатов пренатального скрининга и направления беременных женщин с факторами риска по результатам пренатального скрининга на медико-генетическое консультирование;
8) обеспечения обследования резус – принадлежность плода у резус-отрицательных женщин в сроке с 9 недель по 13 недель молекулярно - генетическим методом исследования венозной крови;
при выявлении резус-отрицательного фактора крови у плода дальнейшее обследование беременных женщин на наличие титра антител в крови и специфическая профилактика, введение антирезус Rho (D) иммуноглобулина не проводятся;
при выявлении резус-положительного фактора крови у плода, обеспечения обследования биологического отца ребенка на групповую и резус- принадлежность у резус-отрицательных женщин и проведение фенотипирования антигенного состава крови супружеской пары;
при несовпадении антигенного состава крови беременной женщины и биологического отца ребенка обеспечивает обследование на наличие титра антител в крови независимо от паритета. При резус-положительной крови биологического отца ребенка и отсутствии резус-антител в крови беременной женщины, назначает введение иммуноглобулина человека антирезус Rho (D) в сроке 28-30 недель беременности однократно в дозе 250 микрограмм или 1250 Международных единиц (далее – ME);

босанғаннан кейін резусі оң бала әрбір сенсибилизацияланбаған RhD-теріс әйелге, хабардар келісім алғаннан кейін, 72 сағат ішінде 1250 ХБ немесе 250 микрограмм бұлшық ет ішілік енгізуді тағайындауды;
ананың қанында резус-антиденелер анықталса, пациентті міндетті түрде иммунизацияланған ретінде жүргізу және изоиммундалған жүкті әйелде антиэритроциттік антиденелер титрін анықтап, жүктілік бойы динамикалық бақылау, ұрықтың УДЗ жүргізу, ұрықтың орталық ми артериясында қан ағымының жылдамдығын өлшей отырып, допплерометрия жүргізуді;
"Ана мен ұрық қанының изосерологиялық үйлесімсіздігі" диагностикалау мен емдеудің клиникалық хаттамасының ұсынымдарына сәйкес изоиммундалған пациентті жүргізуді қамтамасыз етеді;
9) қажет болған жағдайда жүкті әйелдер мен гинекологиялық науқастарға медициналық ұйымның басшысы, бөлімшенің меңгерушісі және МҰ бейінді мамандықтарының дәрігерлері консультация береді;
10) перинаталдық көмекті өңірлендіру қағидаттарын сақтай отырып, акушерлік-гинекологиялық көмек көрсететін жүкті әйелдерді күндізгі стационарларға, стационарлық жағдайдағы МҰ жүктілік патологиясы бөлімшелеріне, экстрагениталдық патологиясы бар бейінді МҰ жіберу үшін медициналық көрсетілімдерді айқындауды;
11) жүкті, босанатын, босанған әйелдер мен гинекологиялық науқастарды республикалық деңгейдегі МҰ медициналық бақылаумен, оның ішінде жоғары технологиялық медициналық қызметтерді (бұдан әрі – ЖТМҚ) қолдана отырып, жоспарлы мамандандырылған көмек алу үшін емдеуге жатқызу бюросының порталы арқылы жіберуді:
басым экстрагениталдық аурулар болған кезде жүкті әйелдерді ауруханаға жатқызуды қамтамасыз етеді:
36 апта мерзіміне дейін жүктіліктің 6 күні мамандандырылған бейінді стационарларға немесе көп бейінді ауруханалардың бөлімшелеріне жүзеге асырылады;
жүктіліктің 37 аптасынан бастап акушерлік-гинекологиялық көмек көрсететін стационарлық жағдайдағы МҰ;
акушерлік асқынулары бар жүкті әйелдер перинаталдық көмекті өңірлендіру қағидаттарын ескере отырып, акушерлік-гинекологиялық көмек көрсететін стационарлық жағдайдағы МҰ жүктілік патологиясы бөлімшесіне жіберуді;
12) жүкті әйелдерді босануға, оның ішінде әріптестік босануға дайындау бойынша және отбасын баланың дүниеге келуіне дайындау бойынша босануға дейінгі оқытуды жүргізу, жүкті әйелдерді алаңдаушылық белгілері, тиімді перинаталдық технологиялар, ана болу қауіпсіздігі, емшек сүтімен қоректендіру және перинаталдық күтім қағидалары туралы хабардар етуді;
13) "Еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптама жүргізу, сондай-ақ еңбекке уақытша жарамсыздық парағын немесе анықтамасын беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 18 қарашадағы № ҚР ДСМ-198/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21660 болып тіркелген) сәйкес жүктілік, босану және гинекологиялық аурулар бойынша еңбекке уақытша жарамсыздық сараптамасын жүргізу, еңбекке уақытша жарамсыздық парағы және анықтамасын беру.

после родов резус положительным ребенком каждой несенсибилизированной RhD – отрицательной женщине, после получения информированного согласия, назначает введение иммуноглобулина человека антирезус Rho (D) внутримышечно 250 микрограмм или 1250 ME в течение 72 часов;
при обнаружении в крови беременной резус-антител, акушер-гинеколог обеспечивает обязательное наблюдение ее как иммунизированной и назначает определение титра антиэритроцитарных антител у изоиммунизированной беременной с динамическим контролем в течение всей беременности, проведением УЗИ плода, допплерометрии с измерением скорости кровотока в среднемозговой артерии плода;
ведение изоиммунизированной беременной согласно рекомендациям клинического протокола диагностики и лечения "Изосерологическая несовместимость крови матери и плода;
9) организации, в случае необходимости, консультирования беременных женщин и гинекологических больных руководителем медицинской организации, заведующим отделением и врачами профильных специальностей МО;
10) определения медицинских показаний для направления беременных женщин в дневные стационары, отделения патологии беременности МО оказывающих акушерско-гинекологическую помощь в стационарных условиях, профильные МО с экстрагенитальной патологией, с соблюдением принципов регионализации перинатальной помощи;
11) направления беременных, рожениц, родильниц и гинекологических больных через портал Бюро госпитализации для получения плановой специализированной помощи с медицинским наблюдением, в том числе с применением высокотехнологичных медицинских услуг (далее – ВТМУ) в МО республиканского уровня:
при наличии доминирующих экстрагенитальных заболеваний обеспечивает госпитализацию беременных:
до срока 36 недель 6 дней беременности осуществляется в специализированные профильные стационары или отделения многопрофильных больниц;
с 37 недель беременности в МО, оказывающие акушерско-гинекологическую помощь в стационарных условиях;
беременные с акушерскими осложнениями направляются в отделение патологии беременности в МО, оказывающие акушерско-гинекологическую помощь в стационарных условиях, с учетом принципов регионализации перинатальной помощи;
12) проведения дородового обучения беременных по подготовке к родам, в том числе к партнерским родам и по подготовке семьи к рождению ребенка, информирование беременных о тревожных признаках, об эффективных перинатальных технологиях, принципах безопасного материнства, грудного вскармливания и перинатального ухода;
13) проведения экспертизы временной нетрудоспособности по беременности, родам и гинекологическим заболеваниям; выдачи листа и справки о временной нетрудоспособности по беременности, родам и гинекологическим заболеваниям в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-198/2020 "Об утверждении правил проведения экспертизы временной нетрудоспособности, а также выдачи листа или справки о временной нетрудоспособности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21660).

Білім беру ұйымдарында оқитын жүкті әйелдерге сабақтан босату үшін ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген № 027/е нысан бойынша еңбекке уақытша жарамсыздық туралы анықтама беріледі.
Жүкті әйелдің еңбекке жарамсыздығын ресми тану және оны науқастану кезеңінде еңбек міндеттерін орындаудан уақытша босату мақсатында еңбекке уақытша жарамсыздығына сараптама жүргізу "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес жүргізіледі;
14) жүкті әйелді денсаулық жағдайы бойынша жеңіл және кәсіптік зияндармен байланысты емес жұмысқа уақытша немесе тұрақты ауыстырудың қажеттілігі мен мерзімдерін айқындауды дәрігерлік консультативтік комиссия жүргізеді. Жүкті әйелді жеңіл және кәсіптік зияндармен байланысты емес жұмысқа ауыстыру үшін дәрігерлік-консультациялық комиссия № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген № 074/е нысаны бойынша жүкті әйелді басқа жұмысқа ауыстыру туралы дәрігерлік қорытынды береді.
Жүкті студенттерге, әскери қызметшілерге дене шынықтыру сабақтарынан босату үшін дәрігерлік-консультативтік комиссия № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген №026/е нысаны бойынша анықтама береді;
15) акушерлік – гинекологиялық учаскенің әрбір дәрігерінің жүкті әйелдерді және гинекологиялық науқастарды күнделікті қабылдауын ұйымдастыру;
16) жүкті әйелдерге, босанған әйелдерге және гинекологиялық науқастарға психологиялық көмек ұсыну;
17) саламатты өмір салтының әртүрлі аспектілері бойынша халықты ақпараттандыру және санитариялық мәдениетін арттыру, әйелдердің репродуктивтік денсаулығын сақтау, ана болуға, емшек сүтімен қоректендіруге дайындық, отбасын жоспарлау, аборт түсіктер мен жыныстық жолмен берілетін инфекциялардың, оның ішінде АИТВ инфекциясы мен әлеуметтік мәні бар аурулардың профилактикасы саласында іс-шаралар жүргізу;
18) отбасын жоспарлау және репродуктивтік денсаулықты сақтау мәселелері бойынша консультация беру және қызметтер көрсету;
19) бейінді мамандарға жіберу үшін жыныстық жолмен берілетін инфекциялардың (бұдан әрі – ЖЖБИ) профилактикасы және оларды анықтауды;
20) дәлелді медицина қағидаттарын ескере отырып, қазіргі заманғы қауіпсіз диагностикалық және емдеу технологияларын, профилактика және науқастарды оңалту шараларын практикаға енгізуді;
21) персонал мен пациенттердің қауіпсіздігін қамтамасыз ету, инфекцияның таралуын болғызбау үшін санитариялық-эпидемияға қарсы (санитариялық-профилактикалық) іс-шаралар орындау;
22) халыққа, дәрігерлер мен акушерлерге мынадай нысандарда білім беру жұмыстарын жүргізу: жеке және топтық әңгімелер, дәрістер, витраждар, баспа және электрондық бұқаралық ақпарат құралдарындағы жарияланымдар (теледидар, радио және интернет). Білім беру жұмыстарын жүргізу саламатты өмір салтын қалыптастыру орталықтарымен бірлесіп жүзеге асырылады. Атқарылған жұмыстың есебі № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген № 030/е нысаны бойынша саламатты өмір салтын қалыптастыру іс-шараларын есепке алу журналында жүргізіледі;

Беременным, обучающимся в организациях образования, для освобождения от занятий, выдается справка о временной нетрудоспособности по форме № 027/у, утвержденной приказом № ҚР ДСМ-175/2020.
Проведение экспертизы временной нетрудоспособности с целью официального признания нетрудоспособности беременной женщины и ее временного освобождения от выполнения трудовых обязанностей на период заболевания проводится в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс);
14) определение необходимости и сроков временного или постоянного перевода беременной по состоянию здоровья на легкую и не связанную с профессиональными вредностями работу проводится врачебно-консультативной комиссией. Для перевода беременной на легкую и не связанную с профессиональными вредностями работу врачебно-консультативной комиссией выдается врачебное заключение о переводе беременной на другую работу по форме № 074/у, утвержденной приказом № ҚР ДСМ-175/2020.
Беременным студентам, военнослужащим для освобождения от занятий физической культуры врачебно-консультативной комиссией выдается справка по форме № 026/у, утвержденной приказом № ҚР ДСМ-175/2020;
15) организации ежедневного приема беременных женщин и гинекологических больных каждым врачом акушерско-гинекологического участка;
16) предоставление психологической, юридической помощи беременным женщинам, родильницам и гинекологическим больным;
17) проведения мероприятий в области информирования и повышения санитарной культуры населения по различным аспектам здорового образа жизни, сохранения репродуктивного здоровья женщин, подготовке к материнству, грудному вскармливанию, планированию семьи, профилактике абортов и инфекций, передаваемых половым путем, в том числе ВИЧ-инфекции и социально-значимых заболеваний;
18) консультирования и оказания услуг по вопросам планирования семьи и охраны репродуктивного здоровья;
19) профилактики и выявления инфекций, передаваемых половым путем (далее – ИППП) для направления к профильным специалистам;
20) внедрения в практику современных безопасных диагностических и лечебных технологий, мер профилактики и реабилитации больных с учетом принципов доказательной медицины;
21) выполнения санитарно-противоэпидемических (санитарно-профилактических) мероприятий для обеспечения безопасности персонала и пациентов, предотвращения распространения инфекции;
22) проведения образовательной работы с населением, врачами и акушерками в следующих формах: индивидуальные и групповые беседы, лекции, витражи, публикации в печатных и электронных средствах массовой информации (телевидение, радио и интернет). Проведение образовательной работы осуществляется совместно с центрами формирования здорового образа жизни. Учет проделанной работы ведется в журнале учета мероприятий формирования здорового образа жизни по форме № 030/у, утвержденной приказом № ҚР ДСМ-175/2020;

23) барлық өңірлердің МҰ, сақтандыру медициналық компанияларымен, мемлекеттік емес ұйымдармен және барлық өңірлердің ӘлМСҚ өңірлік филиалдарымен өзара байланыс жасауды;
24) есепке алу және есеп беру құжаттамасын жүргізуді, белгіленген тәртіппен қызметі туралы есептер беруді, жүргізілуі заңнамада көзделген тіркелімдер үшін деректер жинауды ұйымдастыру; акушерлік-гинекологиялық учаске (кабинет), бөлімшелер жұмысының көрсеткіштеріне талдау жүргізу, медициналық көмектің тиімділігі мен сапасын статистикалық есепке алу, бағалау;
25) "Денсаулық сақтау объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 11 тамыздағы № ҚР ДСМ – 96/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21080 болып тіркелген) сәйкес санитариялық қағидаларды сақтау арқылы көмек көрсетеді.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 07.12.2022 № ҚР ДСМ-156 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24. Ауыр өлімге әкелетін, генетикалық, хромосомалық және анатомиялық бұзылуларды емдеуге және түзетуге келмейтін балалардың туылуын болдырмау үшін ұрықтың хромосомалық патологиясы мен ТБК ерте анықтауға және диагностикалауға бағытталған пренаталдық скрининг ұйымы мыналарды жүзеге асырады:
1) мыналарды қамтитын пренаталдық зерттеп-қарау:
жүкті әйелдердің жаппай ультрадыбыстық скринингін;
бірінші триместрдің аралас тесті үшін АСМ талдауды;
медициналық-генетикалық консультация;
ұрықтың хромосомалық және моногендік патологиясының ИПД (ұрықтың хромосомалық және моногендік патологиясын алып тастауға арналған ИПД);
пренаталдық консилиум өткізуді;
пренаталдық скринингтің тиімділігіне мониторингі;
хромосомалық патологиясы бар балалардың туу жағдайлары және ТБК бойынша уәкілетті органға есептік деректерді ұсынуды;
2) пренаталдық скринингтің бірінші кезеңінің іс-шаралары мыналарды қамтиды:
анамнез жинауды;
жүктіліктің белгілі бір мерзімінде ұрықтың бірінші, екінші және үшінші триместрлерінің ультрадыбыстық скринингін жүргізуді қамтамасыз етуді;
бірінші триместрдің АСМ қан талдауына жіберуді;
туа біткен және тұқым қуалайтын патология бойынша "тәуекел" факторлары бар жүкті әйелдер тобын қалыптастыру және осы топты пренаталдық скринингтің екінші кезеңіне жіберуді;
3) пренаталдық скринингтің бірінші кезеңінде "Акушерия және гинекология" немесе "Жалпы медицина" мамандығы бойынша дәрігер жүкті әйелдердің бастапқы қабылдауда:
анамнез жинауды, туа біткен және тұқым қуалайтын патология бойынша "қауіп" факторлары бар жүкті әйелдер тобын қалыптастырады. Туа біткен және тұқым қуалайтын патология бойынша "қауіп" факторлары бар жүкті әйелдер "Медициналық генетика" мамандығы бойынша (ультрадыбыстық скринингсіз және АСМ талдауынсыз) мынадай көрсетілімдер бойынша тікелей дәрігерге жіберіледі: жүкті әйелдің жасы 37 және одан жоғары, анамнезінде генетикалық көрсетілімдер бойынша жүктілікті үзу және (немесе) ТБК немесе хромосомдық патологиясы бар баланың туу жағдайларының болуы, анамнезінде моногенді тұқым қуалайтын ауруы бар баланың туу жағдайларының болуы (немесе туыстарының болуы), хромосомалық немесе гендік мутацияның отбасылық тасымалдауының болуы, анамнезінде өлі туу жағдайларының болуы, әдеттегі жүктілікті көтереалмаушылық, диагнозы белгісіз және анықталмаған бір және одан көп баланың қайтыс болуы, ұрықтың бір-бірімен жабысуы;
жүктіліктің бірінші, екінші және үшінші триместрінде ультрадыбыстық скринингке жіберуді;
ұрықтың хромосомалық патологиясының жеке генетикалық қаупін ескере отырып АСМ талдауға жолдауды;

23) взаимодействия с медицинскими организациями всех регионов, страховыми медицинскими компаниями, негосударственными организациями и региональными филиалами ФОМС;
24) организации ведения учетной и отчетной документации, предоставления отчетов о деятельности в установленном порядке, сбора данных для регистров, ведение которых предусмотрено законодательством; проведения анализа показателей работы акушерско-гинекологического участка (кабинета), подразделений, статистического учета, оценки эффективности и качества медицинской помощи;
25) соблюдения требований приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 августа 2020 года № ҚР ДСМ-96/2020 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21080).
Сноска. Пункт 23 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 07.12.2022 № ҚР ДСМ-156 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. Организация пренатального скрининга, направленного на раннее выявление и диагностику хромосомной патологии и ВПР плода для предупреждения рождения детей с тяжелыми летальными, не поддающимися лечению и коррекции генетическими, хромосомными и анатомические нарушениями осуществляет:
1) пренатальное обследование, включающее проведение:
массового ультразвукового скрининга беременных женщин;
анализа МСМ для комбинированного теста первого триместра;
медико-генетического консультирование;
ИПД хромосомной и моногенной патологии плода (ИПД для исключения хромосомной и моногенной патологии плода);
проведение пренатального консилиума;
мониторинга эффективности пренатального скрининга;
предоставления отчетных данных в уполномоченный орган по случаям рождения детей с хромосомной патологией и ВПР;
2) мероприятия первого этапа пренатального скрининга включают:
сбор анамнеза;
обеспечение проведения ультразвукового скрининга плода первого, второго и третьего триместров в определенные сроки беременности;
направление на анализ крови МСМ первого триместра;
формирование группы беременных женщин с факторами "риска" по врожденной и наследственной патологии и направление данной группы на второй этап пренатального скрининга;
3) на первом этапе пренатального скрининга врач по специальности "Акушерство и гинекология" или "Общая медицина" на первичном приеме беременных женщин:
проводит сбор анамнеза, формирование группы беременных женщин с факторами "риска" по врожденной и наследственной патологии. Беременные женщины с факторами "риска" по врожденной и наследственной патологии непосредственно направляются к врачу по специальности "Медицинская генетика" (без ультразвукового скрининга и анализа МСМ) по следующим показаниям: возраст беременной женщины 37 лет и старше, наличие в анамнезе случаев прерывания беременности по генетическим показаниям и (или) рождения ребенка с ВПР или хромосомной патологией, наличие в анамнезе случаев рождения ребенка (или наличие родственников) с моногенным наследственным заболеванием, наличие семейного носительства хромосомной или генной мутации, наличие в анамнезе случаев мертворождения, привычного невынашивания, смерти одного и более ребенка с неясным и не установленным диагнозом, сцепленным с полом;
направляет на ультразвуковой скрининг в первом, втором и третьем триместрах беременности;
направляет на анализ МСМ с расчетом индивидуального генетического риска хромосомной патологии плода;

4) пренаталдық скринингтің бірінші кезеңінде "Акушерия және гинекология" немесе "Жалпы медицина" мамандығы бойынша дәрігер пренаталдық скрининг нәтижелерімен жүкті әйел қайтадан келген кезде оны "Медициналық генетика" мамандығы бойынша дәрігердің консультациясына мынадай өлшемшарттар бойынша жібереді:
хромосомалық патологияның ультрадыбыстық маркерлерін анықтау және (немесе) бірінші, екінші және үшінші триместрлердің ультрадыбыстық скринингін жүргізу кезінде ұрықтың анатомиялық даму аномалияларын анықтау;
бірінші триместрдің аралас тестін өткізгеннен кейін ұрықтың хромосомалық патологиясының жоғары жеке генетикалық қаупін анықтау (1:150 және одан жоғары);
37 жастағы әйелдердің жас факторының болуы;
5) бірінші кезеңде жүкті әйелдер бірінші триместрдің ультрадыбыстық скринингінен кейін (күнтізбелік 1-3 күннен кешіктірмей) соңғы етеккірдің бірінші күнінен бастап жүктіліктің 11 аптасынан бастап 0 күннен бастап 13 аптаға дейін жүктіліктің 6 күнін қоса алғанда бірінші триместрдің құрамдастырылған тестілеуі кезінде АҚСМ талдауға жіберіледі;
6) АҚСМ талдауын және құрамдастырылған тәуекелді есептеуді жүзеге асыратын МҰ жүкті әйелдің қан үлгісін алу, таңбалау және жеткізу осы Стандартқа 3-қосымшаға сәйкес жүкті әйелдің қан үлгісін алу, таңбалау, жеткізу алгоритмі бойынша жүзеге асырылады;
7) жүкті әйелдердің қан сарысуын немесе құрғақ қан дақтарын пренаталдық скринингтің бірінші кезеңін өткізген денсаулық сақтау ұйымдары қан алынғаннан кейін 36 сағаттан кешіктірмейтін мерзімде пренаталдық скринингтің екінші кезеңіне жібереді.
Қан сарысуынан немесе қанның құрғақ дақтарынан АҚСМ талдау және құрамдастырылған қатерді есептеу "Зертханалық диагностика" кіші түрі бойынша Медициналық қызметке лицензиясы бар МҰ-да орындалады;
8) жүкті әйелдерді пренаталдық скринингтің бірінші кезеңінде тексеру нәтижелері бекітілген нысандарға толтырылатын үш реттік ультрадыбыстық скринингтер (№ ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген "Жүктіліктің бірінші триместріндегі ультрадыбыстық зерттеу хаттамасы" және "Жүктіліктің екінші және үшінші триместріндегі ультрадыбыстық зерттеу хаттамасы" медициналық карталарына жүктілік кезінде скринингтік ультрадыбыстық зерттеу жүргізу бойынша біліктілікті арттырудан өткен "Сәулелік диагностика" (Ультрадыбыстық диагностика) мамандығы бойынша дәрігерлердің қосымша парақтары) мынадай мерзімдерден тұрады:
жүктіліктің 11 аптасынан бастап 13 апта 6 күнге дейінгі аралыққа;
жүктіліктің 19 аптасынан бастап 21 апта 0 күнге дейінгі аралыққа;
жүктіліктің 30 аптасынан бастап 32 апта 0 күнге дейінгі аралыққа;

4) на первом этапе пренатального скрининга врач по специальности "Акушерство и гинекология" или "Общая медицина" при повторной явке беременной женщины с результатами пренатального скрининга направляет ее на консультацию к врачу по специальности "Медицинская генетика" по следующим критериям:
обнаружение ультразвуковых маркеров хромосомной патологии и (или) выявление анатомических аномалий развития плода при проведении ультразвукового скрининга первого, второго и третьего триместров;
выявление высокого индивидуального генетического риска хромосомной патологии плода (1:150 и выше) после проведения комбинированного теста первого триместра;
наличие возрастного фактора женщины 37 лет;
5) на первом этапе беременные женщины после ультразвукового скрининга первого триместра (не позднее 1-3 календарных дней) направляются на анализ МСМ при комбинированном тесте первого триместра в сроки с 11 недель 0 дней по 13 недель 6 дней беременности с первого дня последней менструации;
6) забор, маркировка и доставка образца крови беременной женщины в медицинские организации, осуществляющих анализ МСМ и расчет комбинированного риска, осуществляется по алгоритму забора, маркировки, доставки образца крови беременной женщины согласно приложению 3 к настоящим Стандарту;
7) сыворотка крови или сухие пятна крови беременных женщин направляются организациями здравоохранения, проводившими первый этап пренатального скрининга, на второй этап пренатального скрининга в срок не позднее 36 часов после забора крови.
Анализ МСМ из сыворотки крови или сухих пятен крови и расчет комбинированного риска выполняется в МО, имеющих лицензию на медицинскую деятельность по подвиду "Лабораторная диагностика";
8) обследование беременных женщин на первом этапе пренатального скрининга включает трехкратный ультразвуковый скрининг, результаты которого заполняются в утвержденные формы (вкладные листы "Протокол ультразвукового исследования в первом триместре беременности" и "Протокол ультразвукового исследования во втором и третьем триместрах беременности" к медицинским картам, утвержденным приказом № ҚР ДСМ-175/2020, врачами по специальности "Лучевая диагностика" (ультразвуковая диагностика), прошедшими повышение квалификации по проведению скринингового ультразвукового исследования при беременности) в следующие сроки беременности:
с 11 недель по 13 недель 6 дней беременности;
с 19 недель по 21 недели 0 дней беременности;
с 30 недель по 32 недели 0 дней беременности;

9) пренаталдық скринингтің бірінші кезеңінде ультрадыбыстық скрининг жүргізу кезінде ұрықтың хромосомдық патологиясының және (немесе) ТБА ультрадыбыстық маркерлері анықталған кезде жүкті әйел пренаталдық скринингтің екінші кезеңіне ұрыққа ультрадыбыстық зерттеу жүргізу, кейтілген эхокардиографии, нейросонографии және (немесе) инвазивтік пренаталдық диагностика (бұдан әрі – ИПД) жүргізу және (немесе) мультидисциплинарлық пренаталдық консилиум жүргізу үшін көрсетілімдерді айқындау мақсатында жүктілікті ұзартудың орындылығы туралы мәселені шешу үшін өңірлік "Ұрықты қорғау орталығына" жіберіледі.
Бұл жағдайда облыстық деңгейде босандыру қызметтерін көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің (объектілерінің) қашықтықтан медициналық қызметтерді пайдалана отырып, "Медициналық генетика" мамандығы бойынша дәрігер, бейінді арнайы мамандардың және (немесе) қашықтықтан мультидисциплинарлық пренаталдық консилиумның консультация беруіне жол беріледі;
10) бірінші, екінші, үшінші триместрдің ультрадыбыстық скринингтен өткен нәтижелері туралы ақпаратты және бірінші триместрдің аралас тестісінің қорытындылары туралы ақпаратты "Акушерия және гинекология" немесе "Жалпы медицина" маман дәрігері немесе "Акушерлік іс" мамандығы бойынша орта медицина қызметкері "Бекітілген халық тіркелімі" электрондық порталының "Жүкті әйелдер және фертилдік жастағы әйелдер тіркелімі" ақпараттық жүйеге енгізеді;
11) екінші кезеңдегі пренаталдық скринингтің іс-шаралары:
туа біткен және тұқым қуалайтын аурулары бар балалардың тууы бойынша "қауіп" тобындағы жүкті әйелдерге медициналық-генетикалық консультация беруді;
"Сәулелік диагностика" және "Медициналық генетика" мамандығы бойынша кемінде үш дәрігер консилиумымен ультрадыбыстық зерттеу жүргізуді;
бірінші триместрдің аралас сынағы үшін АҚСМ талдау;
көрсеткіштер бойынша ИПД жүргізуді;
цитогенетикалық, молекулярлық-цитогенетикалық және (немесе) молекулярлық-генетикалық жемісті материалға зерттеу жүргізуді;
пренаталдық консилиум өткізу;
тіркеудегі және есептік нысандарды толтыру;
"Жүкті және фертильдік жастағы әйелдер тіркелімі" жүйесінің шығу нысандарының деректері негізінде пренаталдық скринингтің тиімділігін мониторингілеуді қамтиды;
12) бірінші триместрдің біріктірілген тесті кезінде жеке генетикалық тәуекелді есептеу:
ультрадыбыстық меркерлерді өлшеуге (мойын айналасының қалыңдығы, мұрын шеміршегінің ұзындығы, құйымшақ-төбе өлшемі);
шындыққа қатысты (популяциялық айырмашылық, салмағы және анасының этникалық тиістілігі, темекі шегу, қант диабетінің болуы, қосалқы ұрпақты болу технологияларын қабылдау) көлемдердің ең үлкен мөлшерін пайдалана отырып, АСМ талдауына негізделген (жүктілікке байланысты плазмалық А протеині (PAPP-A) мен хориондық гонадотропиннің еркін b-бірлігі (b-ХГЧ));

9) при выявлении ультразвуковых маркеров хромосомной патологии и (или) ВПР плода при проведении ультразвукового скрининга на первом этапе пренатального скрининга беременная женщина направляется на второй этап пренатального скрининга в региональный "Центр охраны плода", с целью определения показаний для повторного проведения ультразвукового исследования плода, расширенной эхокардиографии, нейросонографии плода, и (или) проведения ИПД и (или) проведения мультидисциплинарного прентального консилиума с целью решения вопроса о целесообразности пролонгирования беременности.
В данном случае допускается проведение консультации с использованием дистанционных медицинских услуг, врачом по специальности "Медицинская генетика", профильными узкими специалистами и (или) дистанционного мультидисциплинарного пренатального консилиума субъектов (объектов) здравоохранения, оказывающих услуги родовспоможения, на областном уровне;
10) информация о прохождении и результатах ультразвукового скрининга первого, второго, третьего триместров и комбинированного теста первого триместра вносится врачом по специальности "Акушерство и гинекология" или "Общая медицина" или средним медицинским работником по специальности "Акушерское дело" в информационную подсистему "Регистр беременных и женщин фертильного возраста" электронного портала "Регистр прикрепленного населения";
11) мероприятия пренатального скрининга на втором этапе включают:
медико-генетическое консультирование беременных женщин группы "риска" по рождению детей с врожденными и наследственными заболеваниями;
проведение подтверждающего ультразвукового исследования консилиумом врачей, не менее трех по специальности "Лучевая диагностика" и "Медицинская генетика";
анализ МСМ для комбинированного теста первого триместра;
проведение ИПД по показаниям;
проведение цитогенетического, молекулярно-цитогенетического и (или) молекулярно-генетического исследования плодового материала;
проведение пренатального консилиума;
заполнение учетных и отчетных форм;
мониторинг эффективности пренатального скрининга на основании данных выходных форм системы "Регистр беременных и женщин фертильного возраста".
12) Расчет индивидуального генетического риска при комбинированном тесте первого триместра основан на:
измерении ультразвуковых маркеров (толщина воротникового пространства, длина носовых костей, копчико-теменного размера);
анализе МСМ (связанный с беременностью плазменный протеин А (PAPP-A) и свободная b-единица хорионического гонадотропина (b-ХГЧ) с использованием максимального числа величин отношений правдоподобия (популяционные отличия, вес и этническая принадлежность матери, курение, наличие сахарного диабета, многоплодие, применение вспомогательных репродуктивных технологий);

13) пренаталдық скринингтің екінші кезеңінде бірінші триместрдің аралас тестін жүргізу және жүкті әйелде хромосомалық патологияның жоғары жеке генетикалық қаупін анықтау кезінде (1:150 және одан жоғары) "Акушерия және гинекология" мамандығы бойынша дәрігер ИПД жүргізу туралы мәселені шешу үшін "Медициналық генетика" мамандығы бойынша дәрігердің консультациясын тағайындайды;
14) ИПД кейін ұрықтың хромосомдық немесе моногенді тұқым қуалаушылық аурулары анықталған кезде нәтижесін "Акушерлік және гинекология" немесе "Жалпы медицина" мамандығы бойынша дәрігер немесе "Акушерлік іс" мамандығы бойынша орта медицина қызметкері "Бекітілген халық тіркелімі" электрондық порталының "Жүкті және фертильдік жастағы әйелдер тіркелімі" ақпараттық жүйесіне енгізуді;
15) ұрықтың ДТК болған кезде "Акушерия және гинекология және "Медициналық генетика" маман дәрігерлер жүкті әйелді жүктіліктің кез келген мерзімінде пренаталдық консилиум жүргізуге жіберeді;
16) пренаталдық консилиумның қорытындысына қарай жүкті әйелдерді:
генетикалық көрсетілімдер бойынша шарананың ауыр ДТК кезінде, патологиялық-анатомиялық диагнозды верификациялай отырып, жүктілікті үзуге;
мерзімі, әдісі және босану орны және жаңа туған нәрестені кейінгі тәсілі туралы ұсыныстармен жүктілікті ұзартуға жібереді.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 07.12.2022 № ҚР ДСМ-156 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. Орта медицина қызметкерлері (акушерлер, фельдшерлер, мейіргерлер және (немесе) аға-інілер) әйелдерге жүктілік кезінде және одан тыс уақытта дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсетеді, оған:
1) пациенттің денсаулық жағдайын анықтау, жүктіліктің аурулары мен асқынуларын анықтау мақсатында дербес қабылдау және медициналық қарап-тексеру;
2) диагностикалау мен емдеудің клиникалық хаттамаларына сәйкес әйелдің өмірі мен денсаулығына қауіп төндіретін жағдайларда жүкті әйелдерге, босанған әйелдерге және фертилдік жастағы әйелдерге дәрігерге дейінгі және шұғыл медициналық көмек көрсету;
3) созылмалы аурулары бар жүкті әйелдерді учаскелік дәрігерлермен және бейінді мамандармен бірлесіп динамикалық бақылау;
4) функционалдық міндеттеріне сәйкес акушер-гинеколог дәрігердің тағайындауларын орындау;
5) диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамасына сәйкес бағыттар мен ұсынымдарды уақтылы ұсына отырып, әмбебап – прогрессивтік модель негізінде физиологиялық жүктілікті дербес жүргізу және жүкті әйелдер мен босанған әйелдердің патронажы;

13) на втором этапе пренатального скрининга при проведении комбинированного теста первого триместра и выявлении высокого индивидуального генетического риска хромосомной патологии у беременной женщины (1:150 и выше) врачом по специальности "Акушерство и гинекология" назначается консультация врача по специальности "Медицинская генетика" для решения вопроса о проведении ИПД;
14) после ИПД при выявлении хромосомных или моногенных наследственных заболеваний плода результат ИПД вносится врачом по специальности "Акушерство и гинекология" или "Общая медицина" или средним медицинским работником по специальности "Акушерское дело" в информационную подсистему "Регистр беременных и женщин фертильного возраста" электронного портала "Регистр прикрепленного населения";
15) при наличии ВПР плода врачи по специальности "Акушерство и гинекология" и "Медицинская генетика" направляет беременную женщину на проведение пренатального консилиума в любые сроки беременности;
16) В зависимости от заключения пренатального консилиума беременная женщина направляется:
на прерывание беременности по генетическим показаниям и при тяжелых ВПР плода с патологоанатомической верификацией диагноза;
на пролонгирование беременности с рекомендациями о сроке, методе, и месте родоразрешения и последующей тактике ведения новорожденного.
Сноска. Пункт 24 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 07.12.2022 № ҚР ДСМ-156 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. Средние медицинские работники (акушеры, фельдшеры, медицинские сестры и (или) братья) оказывают медицинскую доврачебную помощь женщинам вовремя и вне беременности, включающую:
1) самостоятельный прием и медицинский осмотр с целью определения состояния здоровья пациента, выявления заболеваний и осложнений беременности;
2) оказание неотложной и экстренной доврачебной медицинской помощи беременным, родильницам и женщинам фертильного возраста при состояниях, угрожающих жизни и здоровью женщины, в соответствии с клиническими протоколами диагностики и лечения;
3) динамическое наблюдение за беременными с хроническими заболеваниями совместно с участковыми врачами и профильными специалистами;
4) выполнение назначений врача акушер-гинеколога в соответствии с функциональными обязанностями;
5) самостоятельное ведение физиологической беременности и патронаж беременных и родильниц на основе универсально – прогрессивной модели со своевременным предоставлением направлений и рекомендаций в соответствии с клиническим протоколом диагностики и лечения;

6) жүкті әйелдерге, босанған әйелдерге, гинекологиялық науқастарға және әлеуметтік қаупі бар фертилдік жастағы әйелдер (бұдан әрі – ФЖӘ) топтарына үйде медициналық қызмет көрсету, жүкті әйелді жүктіліктің 12 аптасына және 32 аптасына дейінгі мерзімде міндетті патронаждық бақылау, жүкті йәелдердің патронажыеың әмбебап-прогрессивтік моделі схемасы бойынша өміріне, денсаулығына және қауіп төндіретін медициналық қауіптерді анықтағанда жүкті әйелдердің прогрессивті тәсілі немесе бақылауы;
7) отбасын жоспарлау және репродуктивтік денсаулықты сақтау бойынша консультациялық қызметтер көрсету;
8) жүкті және ЖФӘ топтарын автоматтандырылу үшін жүкті және ФЖӘ денсаулығы жағдайының көрсетілімдерін мониторингілеу мақсатында "Бекітілген халық тіркелімі" электрондық порталының "Жүкті және фертилдік жастағы әйелдер тіркелімі" жүйесіне деректерді енгізу кіреді.
26. Жүкті әйелдерді босануға дайындық Мектептеріне жіберуді жүктілігі бойынша есепке қою сәтінен бастау қажет.
27. Босанғанға дейінгі күтім бөлімдері, болашақ ананың қажеттіліктері, нәрестенің қажеттіліктері, босанудың прекурсорлары, жүктілік кезіндегі алаңдаушылық белгілері, босану физиологиясы, босану кезіндегі тыныс алу техникасы, босанудың ауырсынуын жеңілдету, релаксация, босану және босану кезіндегі жағдайды таңдау, босану кезіндегі серіктестің рөлі мен көмегі, жаңа туған нәрестені күту, емізу, босанғаннан кейінгі контрацепция жүкті әйелдерді босануға дайындау бағдарламаларына кіреді және оны оқытылған медицина қызметкерлері жүргізеді.
28. Жүкті әйелдерді босануға дайындау мектебінде сабақ жоспарын, сабақ кестесі мен өткізу әдістемесін медициналық ұйымның басшысы бекітеді.
29. № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген № 077/е нысаны бойынша жүкті және босанған әйелдің жеке картасын қағаз және электрондық форматта медициналық ақпараттық жүйеде (бұдан әрі – МАЖ) акушер-гинеколог дәрігер, жалпы практика дәрігері (бұдан әрі – ЖПД) немесе орта медицина қызметкері жүргізеді.
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 07.12.2022 № ҚР ДСМ-156 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
30. Патронаждық бақылау барлық жүкті әйелдерге үйде орта медицина қызметкерімен, белгіленген жүктіліктің уақытында, әмбебап-прогрессивтік моделі бойынша жүкті әйелге патронаж жасау.
31. Жүкті және босанған әйелдердің патронаждарын учаскелік терапевттер, ЖПД, учаскелік педиатрлар, акушерлер мен мейіргерлер жүзеге асырады.
Жүкті әйелге патронаждық сапармен келген кезде медициналық қызметкер:

6) медицинское обслуживание на дому беременных, родильниц, гинекологических больных и группы женщин фертильного возраста (далее – ЖФВ) социального риска, универсальное (обязательное) патронажное наблюдение беременной женщины в сроки до 12 недель и 32 недели беременности, прогрессивный подход или патронажное наблюдение беременных женщин, у которых были выявлены риски медицинского или социального характера, представляющие угрозу для их жизни, здоровья и безопасности по схеме универсально-прогрессивной модели патронажа беременных;
7) предоставление консультативных услуг по планированию семьи и охране репродуктивного здоровья;
8) внесение данных в подсистему "Регистр беременных и женщин фертильного возраста" электронного портала "Регистр прикрепленного населения" с целью автоматизированного ведения групп беременных и ЖФВ и мониторинга показателей состояния здоровья беременных и ЖФВ.
26. Направление беременных женщин на занятия в школы подготовки к родам необходимо начать с момента постановки на учет по беременности.
27. Разделы дородового ухода, потребности будущей матери, потребности младенца, предвестники родов, тревожные признаки во время беременности, физиология родов, техника дыхания в родах, облегчение боли в родах, релаксация, выбор положения во время схваток и родов, роль и помощь партнера в родах, уход за новорожденным, грудное вскармливание, послеродовая контрацепция включаются в программы занятий при подготовке беременных к родам. Занятия по подготовке беременных и их партнеров к родам проводятся медицинскими работниками, прошедшими специальную подготовку.
28. План занятий, график и методика проведения занятий в школе подготовке беременных к родам утверждаются руководителем медицинской организации.
29. Индивидуальная карта беременной и родильницы по форме № 077/у, утвержденной приказом № ҚР ДСМ-175/2020, ведется в бумажном и/или в электронном формате, в медицинской информационной системе (далее – МИС) врачом акушером-гинекологом, врачом общей практики (далее – ВОП) или средним медицинским работником.
Сноска. Пункт 29 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 07.12.2022 № ҚР ДСМ-156 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
30. Обязательное патронажное наблюдение предоставляется всем беременным женщинам средним медицинским работником на дому в установленные сроки беременности согласно универсально –прогрессивной модели патронажа беременных.
31. Патронажи беременных и родильниц осуществляются участковыми терапевтами, педиатрами, ВОП, акушерками и медицинскими сестрами и (или) братьями.
При патронажном посещении беременной женщины медицинский работник:

1) жүкті әйелден шағымдарын сұрайды, қан қысымын өлшейді, ісіну мен анемия белгілерін тексереді;
2) көңіл-күйді (депрессияның болуы), үй жағдайлары мен өмір сүру жағдайларының қауіпсіздігін, үй гигиенасы мен жеке гигиенаны, жүктіліктің қауіп факторларын бағалайды;
3) жүктілікке байланысты физикалық және психикалық өзгерістер туралы, жүктілік кезіндегі стресстің зиянды салдары туралы, темекі шегудің және есірткі құралдарын, психотроптық заттар мен прекурсорларды пайдаланудың зиянды салдары туралы хабарлайды;
4) теңгерімді тамақтану, салмақты, физикалық белсенділікті бақылау, ауыз қуысының гигиенасын сақтау, жеке бас гигиенасын сақтау бойынша ұсыныстар береді;
5) жүкті әйелге және оның отбасына дәрігерге тез арада жүгінуді қажет ететін, жүктіліктің қауіпті белгілері туралы хабарлайды;
6) босануға дайындық, жаңа туған нәрестеге арналған бөлмені, орынды, күтім заттары мен киімдерді қалай дайындау, жаңа туған нәрестеге негізгі күтім жасау, тек емшек сүтімен емізу және емізу техникасы туралы мәселелер бойынша кеңес беріп үйретеді.
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 07.12.2022 № ҚР ДСМ-156 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
32. Белгіленген күннен кейін үш күннің ішінде қабылдауға келмеген жүкті әйелдер үйде тонометр, термометр және стетоскопы бар акушер немесе патронажды мейіргердің патронажына жатады. Патронаждық келу нәтижелері туралы деректерді акушер немесе патранаж мейіргері №077/е нысанына және № 048/е нысанына енгізеді.
33. Орташа қауіп (оның ішінде емшек сүтімен қоректену проблемалары, гигиена дағдылары бар қиындықтар) анықталған кезде орта медицина қызметкері жұмысты дербес немесе учаскелік дәрігермен бірлесіп жүргізеді. Отбасы әлеуметтік сүйемелдеуді қажет ететін жоғары тәуекел жағдайында (қатыгездікпен қарау, зорлық-зомбылық, әйелдің мүгедектігі) мәліметтер әлеуметтік қызметкерге, психологқа немесе басқа секторлардың (білім беру, әлеуметтік қорғау, Ішкі істер, жергілікті атқарушы органдар, үкіметтік емес ұйымдар) өкілдеріне беріледі.
34. Жүкті әйелдің тұрғылықты жері ауысқанда одан әрі бақылауды нақты тұратын жері бойынша дәрігер, фельдшер немесе акушер жүзеге асырады. Жүкті әйелдің кетуі туралы жазба медициналық құжаттамада тіркеледі (№ 077/е нысаны және № 048/е нысаны). Жүкті әйелдің көшуі туралы мәліметтерді беру жүкті әйелдің келу орны бойынша облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың, өңірлердің денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарына және медициналық ұйымдарда нақты паспорттық деректерін, жеке сәйкестендіру нөмірін, келу мекенжайын, жүкті әйел мен оның туыстарының байланыстарын көрсете отырып, телефонограммамен және электрондық поштамен жүзеге асырылады.
Жүкті әйелдің келген жеріндегі МҰ уақытша тіркеуге, жүктіліктің кез келген мерзімінде әйелдерді есепке алуға және медициналық көмекті толық көлемде көрсетуге тиіс.

1) выясняет у беременной женщины наличие или отсутствие жалоб, измеряет артериальное давление, осматривает на наличие отеков и признаков анемии;
2) оценивает настроение (наличие депрессии), безопасность домашней обстановки и условий жизни, гигиену помещения и личную гигиену, факторы риска беременности;
3) информирует о физических и психических изменениях, связанных с беременностью, о вредных последствиях стресса при беременности, курения и употребления наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров;
4) дает рекомендации по сбалансированному питанию, контролю веса, физической активности, соблюдению гигиены полости рта, соблюдению личной гигиены;
5) информирует беременную женщину и ее семью о тревожных признаках беременности, когда необходимо немедленно обратиться к врачу;
6) консультирует по вопросам подготовке к родам, как подготовить комнату, место, предметы ухода и одежду для новорожденного, основному уходу за новорожденным, значению исключительно грудного вскармливания и технике грудного вскармливания.
Сноска. Пункт 31 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 07.12.2022 № ҚР ДСМ-156 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
32. Беременные женщины, не явившиеся на прием в течение трех дней после назначенной даты, подлежат патронажу на дому акушеркой или патронажной медицинской сестрой, которая имеет при себе тонометр, термометр и стетоскоп. Данные о результатах патронажного посещения заносятся акушеркой или патронажной медицинской сестрой в форму № 077/у и в форму № 048/у.
33. При выявлении умеренного риска (в том числе проблем с грудным вскармливанием, затруднений с навыками гигиены) средний медицинский работник проводит работу самостоятельно или совместно с участковым врачом. В случае высокого риска (жестокое обращение, насилие, инвалидность женщины), когда семья нуждается в социальном сопровождении, сведения передаются социальному работнику, психологу и секторов при необходимости (образования, социальной защиты, внутренних дел, местных исполнительных органов, неправительственных организаций).
34. При смене беременной места жительства дальнейшее наблюдение осуществляется врачом, фельдшером или акушеркой/акушером по месту фактического проживания. Запись об отъезде беременной фиксируется в медицинской документации (форма № 077/у и форма № 048/у). Передача сведений о переезде беременной осуществляется в местные органы государственного управления здравоохранением областей, городов республиканского значения и столицы, регионов и в медицинских организациях по месту прибытия беременной телефонограммой и на электронную почту с указанием точных паспортных данных, индивидуального идентификационного номера, адреса прибытия, контактов беременной и ее родственников.
МО по адресу, куда переехала беременная женщина, обеспечивает ее временное прикрепление, осуществляет постановку на учет по беременности на любом сроке беременности и предоставляет медицинскую помощь в полном объеме.

Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 07.12.2022 № ҚР ДСМ-156 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
35. Жүктіліктің 30 апта мерзімінде акушер-гинеколог дәрігер міндетті қайта тексеру кешенін қамтамасыз етеді: қанның жалпы талдауы, ЭКГ, мерезге серологиялық тексеру (Вассерман реакциясына қан алу), алдын ала тестке дейінгі консультация бере отырып және тестілеуге ақпараттандырылған келісім ала отырып, № ҚР ДСМ-211/2020 бұйрығына сәйкес жүктіліктің 28-30 аптасы мерзімінде жүкті әйелдерге АИТВ-инфекциясының бар-жоғына тексеру, зәрді жалпы талдау, қынаптан алынған материалды тазалық дәрежесіне (көрсетілімдері болған кезде) микроскопиялық зерттеу, терапевттің консультациясына, жүкті әйелді жүктіліктің 30 аптасынан 32 апта 6 күнге дейін үшінші триместрдің ультрадыбыстық скринингіне жібереді.
Ескерту. 35-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 07.12.2022 № ҚР ДСМ-156 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
36. Фетоплацентарлық кешен тамырларының допплерометриясы және ұрықты диагностикалаудың функционалдық әдістері (кардиотокография, биофизикалық профилін анықтау) жүкті әйелдерге көрсетілімдері бойынша және диагностикалау мен емдеудің клиникалық хаттамаларына сәйкес жүргізіледі.
37. Жүктіліктің 36 апта мерзімінде жүкті әйел жүкті әйелді мерезге үшінші серологиялық тексеруге (Вассерман реакциясына қан алу) жіберіледі, 37 апта жүктілік мерзімінде қынаптан алынған материалды тазалық дәрежесіне микроскопиялық зерттеу жүргізіледі.
38. Жүктіліктің 36 апта мерзімінде акушер-гинеколог дәрігерлердің акушер-гинекология бөлімшесінің меңгерушісімен немесе өңірлік акушер-гинекологтармен және бейінді мамандардың көрсетілімдері бойынша комиссиялық тексеруімен босанудың болжамды әдісі мен деңгейі айқындалады.
39. Жүктіліктің 38-40 апта мерзімінде жүктілікті жүргізу жоспарын қайта қарау және босану әдісі, деңгейі, жоспарлы емдеуге жатқызу туралы мәселені шешу мақсатында акушерлік-гинекологиялық бөлімшенің меңгерушісімен, акушер-гинеколог дәрігерлерімен және қажет болған жағдайда бейінді мамандармен бірлесіп қауіп факторлары бар жүкті әйелдерді қайта комиссиялық тексеру жүргізіледі.
40. Жүкті әйелдерді стационарға жоспарлы емдеуге жатқызу көрсетілімдер бойынша МСАК мамандарының немесе басқа денсаулық сақтау ұйымының жолдамасы бойынша стационар дәрігерінің емдеуге жатқызу күнін айқындай отырып, емдеуге жатқызу бюросының порталы арқылы жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 34 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 07.12.2022 № ҚР ДСМ-156 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
35. В сроке беременности 30 недель врач акушер-гинеколог обеспечивает комплекс обязательного повторного обследования: общий анализ крови, ЭКГ, серологическое обследование на сифилис (забор крови на реакцию Вассермана), обследование на наличие ВИЧ-инфекции повторно беременным в сроке 28-30 недель беременности с предварительным дотестовым консультированием и получением информированного согласия на тестирование, согласно приказу № ҚР ДСМ-211/2020, общий анализ мочи, микроскопическое исследование материала из влагалища на степень чистоты (при наличии показаний), консультацию терапевта, направляет беременную на ультразвуковой скрининг третьего триместра с 30 недель по 32 недели 6 дней беременности.
Сноска. Пункт 35 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 07.12.2022 № ҚР ДСМ-156 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
36. Допплерометрия сосудов фетоплацентарного комплекса и функциональные методы диагностики (кардиотокография, определение биофизического профиля) плода проводятся беременным по показаниям и в соответствии с клиническими протоколами диагностики и лечения.
37. В сроке беременности 36 недель беременная направляется на третье серологическое обследование беременной на сифилис (забор крови на реакцию Вассермана), в сроке беременности 37 недель проводится микроскопическое исследование материала из влагалища на степень чистоты.
38. В сроке беременности 36 недель комиссионным осмотром врачей акушеров-гинекологов с заведующей акушерско-гинекологического отделения или региональными акушер-гинекологами и по показаниям профильных специалистов, беременным с факторами риска, определяется предполагаемый метод и уровень родоразрешения.
39. В сроке беременности 38-40 недель проводится повторный комиссионный осмотр беременных с факторами риска совместно с заведующим акушерско-гинекологического отделения, врачами акушерами - гинекологами и при необходимости профильными специалистами, с целью пересмотра плана ведения беременности и решения вопроса о методе, уровне родоразрешения, плановой госпитализации.
40. Плановая госпитализация беременных в стационар осуществляется по показаниям по направлению специалистов ПМСП или организации здравоохранения через портал Бюро госпитализации с определением даты госпитализации врачом стационара.

41. Алып тасталды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 07.12.2022 № ҚР ДСМ-156 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
42. Жүкті және босанатын әйелдерді босандыруға жіберу перинаталдық көмекті өңірлендіру деңгейін ескере отырып, жүктіліктің 37 аптасы мерзімінен бастап емдеуге жатқызу бюросы порталының күту парағында тіркеледі. Осы бағыт бойынша әйелдерді емдеуге жатқызу жүзеге асырылады және емдеуге жатқызудың соңғы күні стационарға келіп түскен күні айқындалады.
43. Асқынбаған босанудан кейін босанған әйелдерге үйде медициналық қызмет көрсетуді (патронаж) акушерка немесе мейіргер акушерлік стационардан шыққаннан кейін алғашқы үш тәулікте жүргізеді. Босанғаннан кейінгі асқынған кезеңінде патронаж акушер-гинеколог немесе ЖПД жүргізеді.
44. Акушерлік-гинекологиялық көмек көрсететін стационарлық жағдайдағы МҰ келіп түскен мәліметтер бойынша қызмет көрсетілетін аумаққа келген босанған әйелдер (телефон немесе жазбаша хабарлама) белсенді баруға жатады.
45. Патронаж кезінде сұрау, босанған әйелді объективті тексеру, артериялық қысымды, импульсті, температураны өлшеу, сүт бездері мен іш аймағын тексеру және пальпациялау, жыныс жолдары мен диурезден бөлінуді бағалау жүзеге асырылады. Босанған әйелмен бала емізу кезеңінде жаңа жүктіліктің пайда болу мүмкіндігі, отбасын жоспарлау және контрацепция құралдары бойынша, сондай-ақ контрацепцияны іріктеу үшін консультацияға жүгіну мерзімдері бойынша түсіндіру жұмыстары жүргізіледі.
46. Босанған әйелдің акушерлік-гинекологиялық бөлімшеге (кабинетке) баруы босанғаннан кейін оныншы және отызыншы тәуліктерде жүргізіледі. Қабылдау кезінде температураны, артериялық қысымды, тамыр соғуын өлшеу, объективті тексеру, сүт бездерін тексеру, жатырдың алдыңғы құрсақ қабырғасы арқылы пальпациясы, сыртқы жыныс мүшелерін тексеру және бөліністер мен физиологиялық жөнелтілімдерді бағалау жүргізіледі. Гинекологиялық айналардағы қарап-тексеру, қынаптық зерттеу, сондай-ақ зертханалық зерттеулерді тағайындау көрсетілімдер бойынша жүргізіледі.
47. Босанған әйел көрсетілген мерзімде қабылдауға келмеген жағдайда, орта медицина қызметкері патронаждық баруды және үйде қарап-тексеруді жүргізеді.
48. Босану тарихынан үзінді, сұрау, тексеру және босанған әйелді арнайы тексеру деректері 077/е нысанына енгізіледі.
49. № 077/е барлық нысандары босанғаннан кейінгі кезеңнің соңына дейін (42 күн) "босанған әйел" картотекасында сақталады. Босанғаннан кейінгі кезең аяқталғаннан кейін № 077/е нысанында контрацепция әдісі мен флюорография күні көрсетіле отырып, босанғаннан кейінгі эпикриз ресімделеді.

41. Исключен приказом Министра здравоохранения РК от 07.12.2022 № ҚР ДСМ-156 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
42. Направление беременных и рожениц на родоразрешение регистрируется в листе ожидания Портала бюро госпитализации со срока 37 недель беременности с учетом уровня регионализации перинатальной помощи. По данному направлению осуществляется госпитализация женщин и окончательная дата госпитализации определяется в день поступления в стационар.
43. Медицинское обслуживание родильниц на дому (патронаж) после неосложненных родов проводится акушеркой или медицинской сестрой в первые трое суток после выписки ее из МО родовспоможения. При осложненном течении послеродового периода патронаж проводится врачом акушер-гинекологом или ВОП.
44. Активному посещению подлежат родильницы, прибывшие на обслуживаемую территорию по сведениям, поступившим из МО, оказывающих акушерско-гинекологическую помощь в стационарных условиях (телефонное или письменное извещение).
45. Во время патронажа осуществляются опрос, объективный осмотр родильницы, измерение артериального давления, пульса, температуры, осмотр и пальпация области молочных желез и живота, оценка выделений из половых путей и диуреза. С родильницей проводится разъяснительная работа по возможности наступления новой беременности в период грудного вскармливания, планированию семьи и средствах контрацепции, а также по срокам обращения в консультацию для подбора контрацепции.
46. Посещение родильницей врача акушер-гинеколога акушерско-гинекологического отделения (кабинета) проводится на десятые и тридцатые сутки после родов. На приеме проводится измерение температуры, артериального давления, пульса, объективный осмотр, осмотр молочных желез, пальпация матки через переднюю брюшную стенку, осмотр наружных половых органов и оценка выделений и физиологических отправлений. Осмотр с использованием гинекологических зеркал, вагинальное исследование, а также назначение лабораторных исследований производятся по показаниям.
47. В случае неявки родильницы на прием в указанные сроки, средний медицинский работник проводит патронажное посещение и осмотр на дому.
48. Выписка из истории родов, данные опроса, осмотра и специальных обследований родильницы заносятся в форму 077/у.
49. Все формы № 077/у до конца послеродового периода (42 дня) хранятся в картотеке "родильницы". По окончании послеродового периода в форме № 077/у оформляется послеродовый эпикриз с указанием метода контрацепции и даты флюорографии.

50. Асқынған босанудан кейін, жүктілік кезінде, босану кезінде және босанғаннан кейінгі ауыр жағдайларда, операциялық араласулардан, перинаталдық шығындардан кейін қауіп факторлары бар босанған әйелдерді диспансерлеу бекіту орны бойынша МҰ бейінді мамандармен бірлесіп бір жыл бойы жүргізіледі. Деректер базасын құра отырып, катамнез кабинетінде бір жыл ішінде асқынған босанудан кейін, жүктілік кезінде, босану және босанғаннан кейінгі кезеңде ауыр жағдайға ұшыраған, операциялық араласулар, перинаталдық шығындар қауіп факторларымен босанған әйелдерді диспансерлеу жөніндегі жұмысты үйлестіру.
51. "Медициналық оңалту көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 7 қазандағы № ҚР ДСМ-116/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21381 болып тіркелген) сәйкес күрделі босанудан, ауыр жағдайдан, жаппай акушерлік қан жоғалтудан, операциялық араласудан, перинаталдық шығындардан кейін медициналық оңалту жүзеге асырылады.
52. Асқынған босанудан, бастан өткерген қиын жай-күйлерден, ауқымды акушерлік қан жоғалтудан, операциялық араласулардан, перинаталдық ысыраптардан кейінгі медициналық оңалту негізгі ауруды емдеу кезінде, сондай-ақ жіті жай-күйден, тыныс-тіршілігі шектелген, функциялары мен құрылымдары бұзылған пациенттерге созылмалы аурулар және (немесе) жай-күйдегі хирургиялық араласулардан кейін оңалту әлеуетін ескере отырып жүзеге асырылады.
53. Медициналық оңалтуды көрсету деңгейі нозологияға, пациенттің жай – күйінің ауырлық дәрежесіне және биосоциалдық функциялардың бұзылуына байланысты мамандардың мультидисциплинарлық тобының қатысуымен тіршілік-тынысы мен денсаулығының қызмет етуінің, шектелуінің және жұмыс істеуінің халықаралық жіктемесі (МКБ) өлшемшарттары негізінде оңалту маршруттау шәкіліне сәйкес денсаулық компоненттерінің сыныптамасы, тіршілік-тынысы мен жұмыс істеуінің шектеулері негізінде айқындалады.
54. Медициналық оңалту:
1) негізгі ауруды емдеу кезінде ТМККК шеңберінде;
2) МӘМС жүйесінде аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесінің кодтарын 10 қайта қарау тізбесі бойынша;
3) ақылы негізде азаматтардың өз қаражаты, ерікті медициналық сақтандыру қаражаты, жұмыс берушілердің қаражаты және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған көздері есебінен көрсетеді.

50. Диспансеризация родильниц с факторами риска, после осложненных родов, перенесенных критических состояний во время беременности, в родах и послеродовом периоде, оперативных вмешательств, случаев мертворождения плодов или ранней и поздней неонатальной смерти новорожденных, проводится в течение одного года совместно с профильными специалистами в МО по месту прикрепления. Координировать работу по диспансеризации родильниц с факторами риска, после осложненных родов, перенесенных критических состояний во время беременности, в родах и послеродовом периоде, оперативных вмешательств, перинатальных потерь в течение одного года в кабинете катамнеза с созданием базы данных.
51. После осложненных родов, перенесенных критических состояний, массивных акушерских кровопотерь, оперативных вмешательств, перинатальных потерь осуществляется медицинская реабилитация в соответствии с Правилами оказания медицинской реабилитации, утвержденных приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 октября 2020 года № ҚР ДСМ-116/2020 "Об утверждении Правил оказания медицинской реабилитации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21381).
52. Медицинская реабилитация после осложненных родов, перенесенных критических состояний, массивных акушерских кровопотерь, оперативных вмешательств, перинатальных потерь осуществляется при лечении основного заболевания, а также после острых состояний, хирургических вмешательств при хронических заболеваниях и (или) состояниях пациентам с ограничением жизнедеятельности, нарушением функций и структур с учетом реабилитационного потенциала.
53. Уровень оказания медицинской реабилитации определяется с участием мультидисциплинарной группы специалистов, в зависимости от нозологии, степени тяжести состояния пациента и нарушений биосоциальных функций на основе критериев международной классификации функционирования, ограничений жизнедеятельности и здоровья – классификация компонентов здоровья, ограничений жизнедеятельности и функционирования (МКФ) согласно шкале реабилитационной маршрутизации.
54. Медицинская реабилитация оказывается:
1) в рамках ГОБМП при лечении основного заболевания;
2) в системе ОСМС по перечню заболеваний по кодам Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных со здоровьем 10 пересмотра;
3) на платной основе за счет собственных средств граждан, средств добровольного медицинского страхования, средств работодателей и источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.

55. "Созылмалы аурулары бар адамдарға медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру, байқаудың мерзімділігі мен мерзімдерін, диагностикалық зерттеулердің міндетті минимумы мен еселігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 23 қазандағы № ҚР ДСМ-149/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21513 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-149/2020 бұйрығы) сәйкес ФЖӘ учаскелік дәрігер акушер-гинеколог, ЖПД, терапевт жыл сайынғы тексеруді экстрагениталдық, гинекологиялық патологияны уақтылы анықтау және диспансерлік есепке алу үшін жүргізеді.
ФЖӘ медициналық көмек көрсету алгоритім бойынша жүзеге асырылады:
1) жыл сайын, 1 қаңтарындағы жағдай бойынша бекітілген халық тіркелімінің және диспансерлік науқастар тіркелімі МСАК ұйымдарындағы деректерінің негізінде терапевтер, ЖПД учаскенің ФЖӘ тізімдерін қалыптастырады;
2) учаскенің мейіргері репродуктивтік функциясы сақталған ФЖӘ терапевтке, ЖПД қабылдауға шақырады. МСАК кез келген маманына жүгінген барлық ФЖӘ учаскелік терапевтке, ЖПД және акушер-гинеколог дәрігеріне жіберіледі;
3) ФЖӘ учаскелік терапевт, ЖПД, акушер-гинеколог зерттеп-қарауды (анамнез жинау, объективті және гинекологиялық қарап-тексеру, сүт бездерін және қалқанша без аймағын қарап-тексеру, дене салмағының бойға арақатынасын анықтау, микрореакция, қан және несептің жалпы талдауы, қанның биохимиялық талдауы, электрокардиограмма, флюрография) жүргізеді. Көрсетілім болған жағдайда экстрагенитальды, гинекологиялық патологияны уақтылы анықтау және диспансерлік есепке алу үшін қосымша зерттеп-қараулар мен бейінді мамандардың консультациясы тағайындалады;
4) созылмалы аурулары бар ФЖӘ медициналық көмек көрсету "Динамикалық байқауға жататын созылмалы аурулардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 23 қыркүйектегі № ҚР ДСМ-109/2020 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21262 болып тіркелген) талаптарына сәйкес МСАК және консультативтік-диагностикалық көмек ұйымдарында жүзеге асырылады;
5) асқынулардың, аурулардың асқынуларының алдын алу және созылмалы аурулары бар әйелдерге медициналық оңалтуды жүзеге асыру мақсатында медициналық көмек ТМККК шеңберінде және МӘМС жүйесінде динамикалық байқау арқылы жүзеге асырылады;
6) созылмалы аурулары бар ФЖӘ медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру тәртібі № ҚР ДСМ-149/2020 бұйрығына сәйкес жүзеге асырылады;
7) созылмалы аурулары және жаңадан анықталған аурулары бар ФЖӘ медициналық көмекті МСАК мамандары көрсетеді: учаскелік ЖПД, терапевттер, орта медицина қызметкерлері (учаскелік мейіргер немесе фельдшер) және көрсетілім болған жағдайда бейінді мамандар, денсаулық сақтау саласындағы әлеуметтік қызметкерлер, психологтар және салауатты өмір салты кабинеттерінің мамандары тартылады;

55. Ежегодное обследование ЖФВ участковым врачом акушер-гинекологом, ВОП, терапевтом проводится для своевременного выявления экстрагенитальной, гинекологической патологии и взятия на диспансерный учет согласно приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № ҚР ДСМ-149/2020 "Об утверждении правил организации оказания медицинской помощи лицам с хроническими заболеваниями, периодичности и сроков наблюдения, обязательного минимума и кратности диагностических исследований" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21513) (далее – приказ № ҚР ДСМ-149/2020).
Оказание медицинской помощи ЖФВ осуществляется по алгоритму:
1) ежегодно 1 января на основании данных регистра прикрепленного населения и регистра диспансерных больных в организациях здравоохранения ПМСП терапевтами, ВОП формируются списки ЖФВ участка;
2) медицинская сестра участка приглашает на прием к ВОП, терапевту ЖФВ с сохраненной репродуктивной функцией. Все ЖФВ, впервые обратившиеся к любому специалисту ПМСП направляются к участковым терапевтам, ВОП и акушер-гинекологам;
3) участковым терапевтом, ВОП, акушер-гинекологом ежегодно проводится обследование ЖФВ (сбор анамнеза, объективный и гинекологический осмотр, осмотр молочных желез и области щитовидной железы, определяется соотношение массы тела к росту, назначается микрореакция, общий анализ крови и мочи, биохимический анализ крови, электрокардиограмма, флюрография). При наличии показаний назначаются дополнительные обследования и консультаций профильных специалистов для своевременного выявления экстрагенитальной, гинекологической патологии и взятия на диспансерный учет;
4) оказание медицинской помощи ЖФВ с хроническими заболеваниями осуществляется в организациях ПМСП и консультативно-диагностической помощи в соответствии с требованиями приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 сентября 2020 года № ҚР ДСМ-109/2020 "Об утверждении перечня хронических заболеваний, подлежащих динамическому наблюдению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21262);
5) предотвращение осложнений, обострений заболевания и осуществление медицинской реабилитации женщинам с хроническими заболеваниями медицинская помощь оказывается путем динамического наблюдения в рамках ГОБМП и в системе ОСМС;
6) порядок организации оказания медицинской помощи ЖФВ с хроническими заболеваниями осуществляется в соответствии с приказом № КР ДСМ-149/2020;
7) ЖФВ с хроническими и вновь выявленными заболеваниями медицинскую помощь оказывают специалисты ПМСП: участковые ВОП, терапевты, средние медицинские работники (участковая медицинская сестра или фельдшер), при наличии показаний привлекаются профильные специалисты, социальные работники в области здравоохранения, психологи и специалисты кабинетов здорового образа жизни;

8) учаскелік терапевтер, ЖПД және акушер-гинекологтар міндетті зерттеп-қарау нәтижелері бойынша әрбір әйелді осы Стандартқа 3-1-қосымшаға сәйкес ФЖӘ динамикалық бақылау топтарының біріне жатқызады;
9) зерттеп-қарауға шақыруды, ФЖӘ патронажын МСАК медицина қызметкерлері (учаскелік терапевтер, ЖПД, фельдшерлер, акушерлер, мейіргерлер) жүзеге асырады. Отбасын жоспарлау қажеттілігі мен әдістері туралы консультация беруді МСАК барлық медицина қызметкерлері (оның ішінде бейінді мамандар) жүзеге асырады;
10) амбулаториялық пациенттің медициналық құжаттамасы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген № 052/е нысанына сәйкес жүргізіледі. Амбулаториялық пациенттердің медициналық карталары осы Стандартқа 3-1-қосымшаға сәйкес титул парағының жоғарғы оң жақ бұрышында динамикалық бақылаудағы ФЖӘ 1А (1Б), 2А (2Б, 2В), 3А (3Б), 4А (4Б), кіші тобының және 5 әлеуметтік қауіп тобының бірін көрсетумен таңбаланады;
11) ФЖӘ алғаш рет анықталған аурулары бар 2, 3, 4, 5 динамикалық бақылау топтарының әйелдерді бірінші анықталған аурулармен диспансерлік бақылау мен емдеу осы Стандартқа 3-1-қосымшаға сәйкес қамтамасыз етіледі. Оларды бақылау Кодекстің 7 бабының 32) тармақшасына сәйкес бекітілген денсаулық сақтау саласындағы стандарттарға және "Клиникалық хаттамаларды әзірлеу мен қайта қарау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 12 қарашадағы № ҚР ДСМ - 188/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізіліміне № 21637 болып тіркелген) сәйкес диагностикалау мен емдеудің клиникалық хаттамаларына сәйкес учаскелік терапевт, ЖПД және акушер-гинеколог дәрігерінің бақылауымен жүзеге асырылады
12) МСАК, амбулаториялық-емханалық көмек (бұдан әрі – АЕК) деңгейінде ФЖӘ динамикалық бақылау топтарын жүргізу тактикасы осы Стандартқа 3-2-қосымшаға сәйкес жүзеге асырылады;
13) осы Стандартқа 3-1-қосымшаға сәйкес ФЖӘ 1А, 2А, 3А, 4А динамикалық бақылау кіші топтарының ФЖӘ, осы Стандартқа 3-2-қосымшаға сәйкес белсенді бақылау тобына қосылады;
14) учаскелік терапевтер, ЖПД және акушер-гинекологтар экстрагениталдық және гинекологиялық ауруларды анықтайды және диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларының ұсынымдарына сәйкес сауығу нәтижесіне немесе тұрақты ремиссияға жеткенге дейін емдейді, алгоритм бойынша ана мен бала үшін жүктіліктің және босанудың нәтижелерін жақсарту мақсатында жоспарланған жүктілікке дейін гравидарлық даярлықты 6 ай бұрын қамтамасыз етеді.
15) Әйелдерді прегравидарлық алдын-ала даярлау мыналарды қамтиды:
анамнезді толық жинау, оның ішінде эпидемиологиялық анамнезді жинау;
терапевт, жалпы практика дәрігері, стоматолог, акушер-гинеколог, офтальмологтың тексеруі;
қанның жалпы клиникалық талдауы, несептің жалпы талдауы;
қанның биохимиялық талдауы;
алдын ала тестке дейінгі кеңес берумен және ақпараттандырылған келісім алумен RW (Вассермана реакциясы), АИТВ-ға тексеру;
ЭКГ;
көрсетілімдер болған кезде кіші жамбас ағзалары, бүйректің УДЗ;
тазалық дәрежесіне жағынды, көрсеткіштер бойынша жыныстық жолмен берілетін инфекцияларға тексеру;
көрсетілімдер болған кезде медициналық-генетикалық консультация беру;
көрсетілімдер бойынша бейінді мамандардың басқа да қосымша тексерулері мен консультациялары;
жүктілік басталғанға дейін 3 ай бұрын сауығу немесе тұрақты ремиссия нәтижесіне қол жеткізу үшін анықталған және бар экстрагениталдық және гинекологиялық ауруларды емдеу;

8) участковые терапевты, ВОП и акушер-гинекологи по результатам обязательного обследования каждую женщину определяют к одной из групп динамического наблюдения ЖФВ, согласно приложению 3-1 к настоящему Стандарту;
9) приглашение на обследование, патронаж ЖФВ осуществляется медицинскими работниками ПМСП (участковыми терапевтами, ВОП, фельдшерами, акушерками, медицинскими сестрами). Консультирование о необходимости и методах планирования семьи осуществляется всеми медицинскими работниками ПМСП (в том числе профильными специалистами);
10) медицинская документация амбулаторного пациента ведется согласно формы № 052/у, утвержденной приказом № КР ДСМ-175/2020. Медицинские карты амбулаторных пациентов маркируются в правом верхнем углу титульного листа с указанием одной из подгрупп ЖФВ динамического наблюдения 1А (1Б), 2А (2Б, 2В), 3А (3Б), 4А (4Б) и 5 группы социального риска, согласно приложению 3-1 к настоящему Стандарту;
11) ЖФВ 2, 3, 4, 5 групп динамического наблюдения согласно приложению 3-1 к настоящему Стандарту с впервые выявленными заболеваниями регистрируются для обеспечения диспансерного наблюдения и лечения. Наблюдение их осуществляется участковым врачом терапевтом, ВОП и акушер-гинекологом, согласно стандартам в области здравоохранения, утвержденным в соответствии с подпунктом 32) статьи 7 Кодекса и клиническим протоколам диагностики и лечения, в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 12 ноября 2020 года № КР ДСМ-188/2020 "Об утверждении правил разработки и пересмотра клинических протоколов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21637);
12) на уровне ПМСП, амбулаторно- поликлинической помощи (далее – АПП) тактика ведения групп динамического наблюдения ЖФВ осуществляется согласно приложению 3- 2 к настоящему Стандарту;
13) ЖФВ подгрупп динамического наблюдения 1А, 2А, 3А, 4А согласно приложению 3-1 к настоящему Стандарту, включаются в группу активного наблюдения, согласно приложению 3-2 к настоящему Стандарту;
14) участковые терапевты, ВОП и акушер-гинекологи выявляют женщин, имеющихся экстрагенитальные и гинекологические заболевания и назначают лечение до достижения результата выздоровления или стойкой ремиссии, в соответствии с рекомендациями клинических протоколов диагностики и лечения, обеспечивают прегравидарную подготовку за 6 месяцев до планируемой беременности с целью улучшения исходов беременности и родов для матери и ребенка;
15) прегравидарная подготовка женщин включает:
подробный сбор анамнеза, в том числе эпидемиологического анамнеза;
осмотр терапевта, врача общей практики, стоматолога, акушера- гинеколога, офтальмолога;
общий клинический анализ крови, общий анализ мочи;
биохимические анализы крови;
обследование на RW (реакция Вассермана), ВИЧ-инфекция с предварительным дотестовым консультированием и получением информированного согласия;
ЭКГ;
УЗИ органов малого таза, почек по показаниям;
мазок на степень чистоты, обследование на инфекции передаваемые половым путем по показаниям;
медико-генетическое консультирование при наличии показаний;
другие дополнительные обследования и консультации профильных специалистов по показаниям;
лечение выявленных и имеющихся экстрагенитальных и гинекологических заболеваний для достижения результата выздоровления или стойкой ремиссии за 3 (три) месяца до наступления беременности;

жоспарланған жүктіліктен 3 ай бұрын ерлі-зайыптылардың екеуіне де және жүктіліктің алғашқы 3 айында әйелге фолий қышқылы күніне 0,4 миллиграмм тағайындау:
ерлі-зайыптылардың екеуіне де күнделікті режиммен тамақтануды, жақсы демалуды, және ұйықтауды, таза ауада серуендеуді, дене шынықтыруды, зиянды әлдептерден бас тартуды, кәсіптік қауіптерден сақтану ұсынылады;
16) динамикалық бақылаудағы 1Б, 2Б, 2В, 4Б және 5 топтағы ФЖӘ осы Стандартқа 3-1-қосымшаға сәйкес, көрсетілімдер болған кезде учаскелік терапевт және ЖПД аурудың мәртебесін айқындау үшін, бейінді мамандарға және акушер-гинеколог дәрігерлеріне консультация алу үшін және контрацепцияның тиімді әдістерімен қамтамасыз ету үшін осы Стандартқа 3-2-қосымшаға сәйкес жіберіледі;
17) динамикалық бақылаудағы 2В және 5 топтағы ФЖӘ осы Стандартқа 3-1-қосымшаға сәйкес учаскелік терапевтің, ЖПД және акушер-гинекологтің қатаң диспансерлік бақылауында болады;
18) 2В тобындағы жүктілікке медициналық қарсы көрсетілімдер болып табылатын экстрагениталдық аурулары бар ФЖӘ динамикалық бақылау осы Стандартқа 3-1-қосымшаға сәйкес, терапиялық бөлімшенің меңгерушісі немесе отбасылық денсаулық орталығы 6 айда 1 рет қарап, ДКК-ға күнтізбелік жылына 1 рет жіберуі тиіс;
19) жүктілікке қарсы көрсетілімдер болып табылатын эктрагениталды аурулары бар жүкті әйелдердің тізімін осы Стандартқа 3-3 қосымшаға сәйкес учаскелік терапевт дәрігерлер, жалпы практикалық дәрігер қалыптастырады;
20) динамикалық бақылаудағы 2В тобындағы ФЖӘ туралы ақпарат осы Стандартқа 3-1-қосымшаға сәйкес тізім түрінде (медициналық ақпараттық жүйелер арқылы) контрацепциямен қамтуды бақылау мақсатында акушер-гинеколог дәрігерлерге тоқсанына 1 рет беріледі;
21) учаскелік терапевттер, ЖПД әлеуметтік қызметкерлермен бірлесіп, өмірде қиын жағдайға түскен ФЖӘ есебін жүргізеді және оларды ФЖӘ әлеуметтік қауіп тобының 5 тобындағы әйелдерді есепке алу журналына осы Стандартқа 3-4 қосымшаға сәйкес енгізеді;
22) осы Стандартқа 3-1 қосымшаға сәйкес динамикалық бақылаудағы 5 топтағы анықталған әйелдер туралы ақпаратты учаскелік терапевт, ЖПД тоқсанына 1 рет оларды контрацепциямен қамтуды бақылау мақсатында тізім түрінде (медициналық ақпараттық жүйелер арқылы) акушер-гинеколог дәрігерлерге береді;
23) учаскелік терапевтер, ЖПД акушер-гинекологтарға келесі айдың оныншы күніне қарай ФЖӘ тізімін береді:
жүктілікке қарсы көрсетілімдер болып табылатын экстрагениталдық патологиясы бар әйелдер (әйелдің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) туған жылы, мекенжайы, байланыс телефондары, клиникалық диагнозы және ДКК қорытындысы);
әлеуметтік қатер тобындағы - (әйелдің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), туған жылы, мекенжайы, байланыс телефондары);

за 3 (три) месяца до планируемой беременности обоим супругам и женщине в течение первых 3 (трех) месяцев беременности назначение фолиевой кислоты по 0,4 миллиграмм в день;
рекомендация обоим супругам соблюдение режима дня и питания, полноценный отдых и сон, прогулки на свежем воздухе, занятия физическими упражнениями, исключение вредных привычек, профессиональных вредностей.
16) ЖФВ подгруппы динамического наблюдения 1Б, 2Б, 2В, 4Б и 5 группы динамического наблюдения согласно приложению 3-1 к настоящему Стандарту, при наличии показаний участковыми терапевтами и ВОП направляются к профильным специалистам для определения статуса болезни и к акушер-гинекологам для консультирования и обеспечения эффективным методом контрацепции, согласно приложению 3-2 к настоящему Стандарту;
17) ЖФВ подгруппы динамического наблюдения 2В и 5 группы динамического наблюдения согласно приложению 3-1 к настоящему Стандарту, находятся под строгим диспансерным наблюдением участкового терапевта, ВОП и акушер-гинеколога;
18) ЖФВ с экстрагенитальными заболеваниями, которые являются медицинскими противопоказаниями к вынашиванию беременности подгруппы 2В динамического наблюдения согласно приложению 3-1 к настоящему Стандарту осматриваются заведующим терапевтического отделения или центра семейного здоровья 1 раз в 6 месяца, направляются на ВКК 1 раз в календарный год;
19) участковые терапевты, ВОП формируют списки беременных женщин с экстрагенитальными заболеваниями, являющимися противопоказаниями к вынашиванию беременности, согласно приложению 3-3 к настоящему Стандарту;
20) информация о ЖФВ подгруппы 2В динамического наблюдения согласно приложению 3-1 к настоящему Стандарту в виде списков (посредством медицинских информационных систем) передается 1 раз в квартал врачам акушер-гинекологам с целью контроля охвата контрацепцией;
21) участковые терапевты, ВОП совместно с социальными работниками ведут учет ЖФВ, находящихся в трудной жизненной ситуации и вносят их в журнал учета женщин группы 5, социального риска ЖФВ, согласно приложению 3-4 к настоящему Стандарту;
22) участковым терапевтом, ВОП информация о выявленных женщинах группы 5 динамического наблюдения согласно приложению 3-1 к настоящему Стандарту, передается 1 раз в квартал акушер-гинекологам в виде списков (посредством медицинских информационных систем) с целью контроля охвата их контрацепцией;
23) участковые терапевты, ВОП передают акушер-гинекологам к десятому числу следующего месяца, списки ЖФВ:
с экстрагенитальной патологией, являющейся противопоказаниями к вынашиванию беременности (фамилия, имя, отчество (при его наличии) женщины, год рождения, место проживания, контактный телефон, клинический диагноз, дата и заключение ВКК),
из группы социального риска - (фамилия, имя, отчество (при его наличии) женщины, год рождения, место проживания, контактный телефон);

24) акушер-гинеколог дәрігерлер учаскелік терапевтерге, жалпы практика дәрігерлері ай сайын, келесі айдың оныншы күніне қарай уақытылы зерттеп-қарау экстрагениталдық ауруларды анықтау және емдеу үшін жүктілік бойынша есепке алынған есепті кезеңде босанған әйелдер туралы ақпаратты береді;
25) жүргізілген медициналық қарап-тексерулердің, фертилдік жастағы әйелдерді зерттеп-қараудың нәтижелерін динамикалық бақылау топтарына сәйкес МСАК ұйымының дәрігерлері мен бейінді маман МАЖ-ға енгізеді;
26) жүктілікке қарсы көрсетілімдер болып табылатын экстрагениталдық аурулары бар МСАК медициналық ұйымында есепте тұрған жүкті әйелдердің тізімі "Жүктілікті жасанды үзуді жасаудың тәртібін, медициналық және әлеуметтік көрсетілімдерінің, сондай-ақ жүктілікті жасанды үзуді жасауға қарсы көрсетілімдерінің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 9 қазандағы № ҚР ДСМ-122/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21412 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-122/2020 бұйрығы) сәйкес есепті кезеңнің соңында қалыптастырылады;
27) ФЖӘ динамикалық бақылау, сауықтыру немесе экстрагениталдық аурулардың тұрақты ремиссиясына қол жеткізу, контрацепциямен қамту жөніндегі жұмысты талдауды учаскелік қызмет бөлімінің меңгерушілері, МСАК ұйымдары басшыларының орынбасарлары, ішкі аудит тоқсан сайын облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтау басқармаларына ақпарат бере отырып, жүргізеді;
28) ФЖӘ динамикалық байқау жөніндегі қызметті бақылауды МСАК көрсететін медициналық ұйымдардың басшылары жүзеге асырады, фертилдік жастағы әйелдерді динамикалық бақылау туралы есеп осы Стандартқа 3-5-қосымшаға сәйкес жасалады.
Ескерту. 55-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 07.12.2022 № ҚР ДСМ-156 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
56. Әйелді тексерудің, манипуляция мен операцияның, тағайындаулар мен ұсынымдардың барлық деректерін акушер-гинеколог дәрігер № ҚР ДСМ – 175/2020 бұйрығымен бекітілген № 052/е нысаны бойынша амбулаториялық пациенттің медициналық картасына жазады.
57. Соңғы диагнозды белгілеу кезінде диагностикалау мен емдеудің клиникалық хаттамаларына сәйкес науқасты емдеу және диспансерлік бақылау туралы мәселе шешіледі. Диспансерлік бақылауға жататын әрбір әйелге № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген № 055/е нысаны бойынша диспансерлік бақылаудың бақылау картасы толтырылады.
58. Шағын гинекологиялық операциялар мен манипуляциялар қарсы көрсетілімдер болмаған кезде амбулаториялық негізде жүргізіледі: жатыр мойнының биопсиясы, цитологиялық зерттеу үшін жатыр қуысы ішіндегісінің аспирациясы (шприцпен), жатыр мойнының диатермокоагуляциясы және (немесе) эксцизиясы, криотерапия, лазерлік терапия және радиотолқынды коагуляция, вакуум-аспирация (қауіпсіз түсік), дәрі-дәрмектік түсік, жатырішілік контрацептивтерді енгізу және алып тастау. Кіші гинекологиялық операциялар № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген 019/е нысаны бойынша операцияларды/манипуляцияларды есепке алу нысанында тіркеледі.

24) акушер-гинекологи передают участковым терапевтам, ВОП, к десятому числу следующего месяца, информацию о женщинах, взятых на учет по беременности для своевременного обследования, выявления и лечения экстрагенитальных заболеваний, список родоразрешенных женщин в отчетном периоде;
25) результаты проведенных медицинских осмотров и обследования ЖФВ согласно группам динамического наблюдения, вносятся в МИС врачом организации и профильным специалистом ПМСП;
26) список беременных с экстрагенитальными заболеваниями, являющимися противопоказаниями к вынашиванию беременности, в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 9 октября 2020 года № ҚР ДСМ-122/2020 "Об утверждении Правил проведения искусственного прерывания беременности и перечня медицинских и социальных показаний, а также противопоказаний для проведения искусственного прерывания беременности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21412) (далее – приказ № ҚР ДСМ-122/2020), состоящих на учете в медицинской организации ПМСП формируется на конец отчетного периода;
27) анализ работы по динамическому наблюдению ЖФВ, оздоровлению или достижению стойкой ремиссии экстрагенитальных заболеваний, охвату контрацепцией проводится ежеквартально заведующими отделений участковой службы, заместителями руководителей организаций ПМСП, внутренним аудитом с предоставлением информации в управления здравоохранения областей, городов республиканского значения и столицы;
28) контроль деятельности по динамическому наблюдению ЖФВ осуществляют руководители медицинских организаций, оказывающих ПМСП, отчет о динамическом наблюдении ЖФВ составляется согласно приложению 3-5 к настоящему Стандарту.
Сноска. Пункт 55 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 07.12.2022 № ҚР ДСМ-156 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
56. Все данные обследования женщины, манипуляции и операции, назначения и рекомендации записываются врачом акушер-гинекологом в медицинскую карту амбулаторного пациента по форме № 052/у, утвержденной приказом № ҚР ДСМ-175/2020.
57. При установлении окончательного диагноза решается вопрос о лечении и диспансерном наблюдении за пациентом, согласно клиническим протоколам диагностики и лечения. На каждую женщину, подлежащую диспансерному наблюдению, заполняется контрольная карта диспансерного наблюдения по форме № 055/у, утвержденной приказом № ҚР ДСМ-175/2020.
58. Малые гинекологические операции и манипуляции проводятся при отсутствии противопоказаний амбулаторно: биопсия шейки матки, аспирация (шприцем) содержимого полости матки для цитологического исследования, диатермокоагуляция и (или) эксцизия шейки матки, криотерапия, лазеротерапия и радиоволновая коагуляция, вакуум-аспирация (безопасный аборт), медикаментозный аборт, введение и удаление внутриматочных контрацептивов. Малые гинекологические операции регистрируются в форме учета операций/ манипуляций, по форме 019/у, утвержденной приказом № ҚР ДСМ-175/2020.

59. Стационарлық емдеу көрсетілген әйелге шұғыл жағдайларда емдеуге жатқызуға жолдама беріледі, жоспарлы емдеуге жатқызу жағдайында емдеуге жатқызу бюросының порталы арқылы жолдама беріледі. Акушерлік учаскеге амбулаториялық пациенттің медициналық картасына (№052/е нысаны) әйелді нақты емдеуге жатқызу туралы жазба жүргізіледі.
60. Жүкті әйел жүктілік мерзімін анықтағаннан кейін жүктілікті жасанды үзу үшін жолдамаға жүгінген кезде және абортқа медициналық қарсы көрсетілімдер болмаған кезде амбулаториялық-емханалық көмек МҰ акушер-гинекологы жүктілікті үзудің қауіптілігі мен зиянын түсіндіреді, диагностикасы мен емдеудің клиникалық хаттамасына сәйкес репродуктивтік денсаулықты сақтау және контрацепцияның қазіргі заманғы құралдары мен әдістерін жеке таңдау мәселелері бойынша консультация жүргізеді, қажетті зерттеп-қарауды тағайындайды. № ҚР ДСМ-122/2020 бұйрығына сәйкес жүктілікті жасанды үзу (аборт) үшін ауруханаға емдеуге бюро порталы арқылы жүргізіледі.
61. Учаскелік дәрігер акушер-гинекологтармен бірлесіп түсік тастаудың алдын алу, контрацепцияның қазіргі заманғы әдістерін жеке таңдау, әйелдерді контрацепцияның қазіргі заманғы әдістерін пайдалану бойынша оқыту, ауыр экстрагенитальды аурулары бар әйелдерде контрацепцияның тұрақты тиімді әдісін таңдау, түсік түсірудің алдын алу және отбасын жоспарлау кабинетінде жыныстық белсенді жасөспірім қыздарда контрацепцияның тұрақты тиімді әдісін таңдау жөніндегі жұмысты үйлестіреді.
62. Ауылдық халыққа амбулаториялық акушерлік-гинекологиялық көмек көрсету аудандық емханаларда, дәрігерлік амбулаториялардың акушерлік-гинекологиялық кабинеттерінде, фельдшерлік-акушерлік және медициналық пункттерде көрсетіледі. Мамандандырылған медициналық ұйымдар (оның құрылымдық бөлігі) жоқ шағын елді мекендерде емдеуші дәрігердің функциясын фельдшерге, мейіргерге немесе акушерге жүктелуі мүмкін.
63. Мамандандырылған медициналық көмек (оның құрылымдық бөлімі) жоқ шағын елді мекендерде емдеуші дәрігердің кйбір міндетін фельдерге, мейіргерге немесе акушеркаға жүктеледі.
64. Шалғай және қатынауы қиын аудандардың ауыл тұрғындарына, сондай-ақ шалғайдағы мал шаруашылығымен айналысатындарға көшпелі медициналық бригадалардың құрамында акушер-гинеколог дәрігер көрсетеді.
65. Көшпелі бригада құрамына кіретін акушер-гинеколог дәрігер:
1) әйелдерді профилактикалық тексеріп-қарау;
2) жүкті және гинекологиялық науқастарды қарау, тексеріп-қарау;
3) қажет болған жағдайда-шұғыл медициналық көмек көрсету;

59. Женщине, которой назначено лечение в стационарных условиях, в экстренных случаях выдается направление на госпитализацию, в случае плановой госпитализации направление выдается через Портал бюро госпитализации. Акушеркой участка производится запись в медицинскую карту амбулаторного пациента (форма № 052/у) о фактической госпитализации женщины.
60. При обращении беременной женщины за направлением для искусственного прерывания беременности, после определения срока беременности и отсутствии медицинских противопоказаний к искусственному прерыванию беременности (аборта), врач акушер-гинеколог МО амбулаторно-поликлинической помощи разъясняет опасность и вред прерывания беременности, проводит консультирование по вопросам охраны репродуктивного здоровья и индивидуального подбора современных средств и методов контрацепции, назначает необходимое обследование согласно клиническому протоколу диагностики и лечения. Госпитализация для искусственного прерывания беременности (аборта) производится через портал Бюро госпитализации, согласно приказу № ҚР ДСМ-122/2020.
61. Участковый врач совместно с акушер-гинекологами координирует работу по предупреждению искусственных прерываний беременностей (абортов), индивидуальному подбору современных методов контрацепции, обучению женщин по использованию современных методов контрацепции, подбору постоянного эффективного метода контрацепции у женщин с тяжелыми экстрагенитальными заболеваниями, по предупреждению искусственного прерывания беременностей (абортов) и подбору постоянного эффективного метода контрацепции у девочек – подростков- в кабинете планирования семьи.
62. Оказание акушерско-гинекологической помощи сельскому населению в амбулаторных условиях оказывается в районных поликлиниках, в акушерско-гинекологических кабинетах врачебных амбулаторий, фельдшерско-акушерских и медицинских пунктах.
63. В малочисленных населенных пунктах, в которых отсутствуют специализированные медицинские организации (их структурные подразделения) отдельные функции лечащего врача могут возлагаться на фельдшера, медицинскую сестру или акушерку.
64. Сельскому населению отдаленных и труднодоступных районов, а также занятому отгонным животноводством, акушерско-гинекологическая помощь оказывается врачом акушер-гинекологом в составе выездных медицинских бригад.
65. Врач акушер-гинеколог, входящий в состав выездной бригады специалистов, проводит:
1) профилактический осмотр женщин;
2) осмотр, обследование беременных и гинекологических больных;
3) при необходимости – оказание экстренной медицинской помощи;

4) әйелдерді контрацепция әдістері мен құралдарына оқыту;
5) салауатты өмір салтын насихаттау, отбасын жоспарлау және ұрпақты болу денсаулығын сақтау мақсатында халықпен ақпараттық-түсіндіру жұмысын жүргізу болып табылады.
66. Қолайлы акушерлік-гинекологиялық анамнезі, жүктіліктің қалыпты ағымы бар әйелдерге ауылдық жерлерде бригаданың шығуы арасындағы кезеңде фельдшерлік-акушерлік пункттің, медициналық пункттің акушері, фельдшері немесе мейіргері (аға) бақылайды. Амбулаториялық жағдайдағы МСАК орталығында жүкті әйелге медициналық көмекті ЖПД немесе учаскелік терапевт көрсетеді.
67. Ауылдық жерлерде тұратын қауіп факторлары бар жүкті әйелдер үшін емдеуге жатқызу мерзімдерін көрсете отырып, перинаталдық көмекті өңірлендіру қағидаттарына сәйкес тиісті деңгейде диспансерлік бақылау және босандыру жоспары белгіленеді.
68. Аудандық аурухананың дәрігерлік-консультациялық комиссиясы жүкті әйелді неғұрлым жеңіл жұмысқа ауыстыру туралы "Жүкті әйелді басқа жұмысқа ауыстыру туралы дәрігерлік қорытынды" № 074/е нысаны бойынша қорытындыны немесе жүктілік пен босану бойынша еңбекке уақытша жарамсыздық парағын және анықтамасын ұсыну туралы № 026/е нысаны бойынша ДКК қорытындысын береді. Жүктіліктің 36 аптасында босану әдісі мен оның деңгейін, аудандық акушердің тексеруі мен және өңірлік бейінді мамандардың көрсетілімдері бойынша анықталады.
Әйелдің босандыру әдісі мен деңгейін аудандық акушер-гинеколог пен бейінді мамандар жүктіліктің 36 аптасында анықтайды.
69. Ауданның акушерлік-гинекологиялық қызметіне ұйымдастыру-әдістемелік көмекті облыстық деңгейдегі акушерлік-гинекологиялық көмек көрсететін ұйым (перинаталдық орталық немесе облыстық көп бейінді аурухананың акушерлік бөлімшесі) жүзеге асырады, оған облыстардың, қалалардың денсаулық сақтауды басқару органдарының штаттық бас және штаттан тыс мамандар тікелей қатысады
Ұйымдастыру-әдістемелік жұмыс мынадай бағыттар бойынша жүргізіледі:
ана мен жаңа туған нәрестенің денсаулық жағдайының және емдеу-профилактикалық мекемелер қызметінің көрсеткіштерін талдау;
репродуктивті денсаулықты қорғауды жетілдіру жөніндегі іс-шаралар;
конференциялар, семинарлар ұйымдастыру және өткізу;
маман дәрігерлердің біліктілігін арттыру және кадрлар даярлау;
босандыру мекемелеріне көшпелі практикалық және консультациялық көмек көрсетуді ұйымдастыру;
денсаулық сақтау практикасына дәлелді технологияларды енгізу;
халық арасында білім беру жұмысын ұйымдастыру;
аналитикалық жұмыс, көрсеткіштер динамикасын зерттеу;
медициналық есепке алу және есептілік жүйесін ұйымдастыру;
перспективалық және ағымдағы жоспарларды әзірлеу;
нысаналы тексерулер мен сараптамалар жүргізу.

4) обучение женщин методам и средствам контрацепции;
5) информационно-разъяснительную работу с населением в целях пропаганды здорового образа жизни, планирования семьи и охраны репродуктивного здоровья.
66. Женщины с благополучным акушерско-гинекологическим анамнезом, нормальным течением беременности в сельской местности, в период между выездами бригады, наблюдаются у акушера, фельдшера или медицинской сестры (брата) фельдшерско-акушерского пункта, медицинского пункта. При оказании медицинской помощи в амбулаторных условиях центра ПМСП наблюдение беременной осуществляет ВОП или участковый терапевт.
67. Для беременных с факторами риска, проживающих в сельской местности, намечается план диспансерного наблюдения и родоразрешения на соответствующем уровне согласно принципам регионализации перинатальной помощи, с указанием сроков госпитализации.
68. Врачебно-консультативная комиссия районной больницы выдает заключение о переводе беременной на более легкую работу по форме № 074/у "Врачебное заключение о переводе беременной на другую работу" или заключение ВКК по форме № 026/у о предоставлении листа и справки о временной нетрудоспособности по беременности и родам.
В сроке беременности 36 недель осмотром районного акушера-гинеколога и по показаниям районных профильных специалистов определяется предполагаемый метод и уровень родоразрешения.
69. Организационно-методическую помощь акушерско-гинекологической службе района осуществляет организация, оказывающая акушерско-гинекологическую помощи областного уровня (перинатальный центр или акушерское отделение областной многопрофильной больницы), в которой непосредственное участие принимают главные штатные и внештатные специалисты управления здравоохранения городов и областей.
Организационно-методическая помощь проводится по следующим направлениям:
анализ показателей состояния здоровья матери и новорожденного и деятельности лечебно-профилактических учреждений;
мероприятия по совершенствованию охраны репродуктивного здоровья;
организация и проведение конференции, семинаров;
повышение квалификации врачей специалистов и подготовки кадров;
организация оказания выездной практической и консультативной помощи родовспомогательным учреждениям;
внедрение доказательных технологий в практику здравоохранения;
организация образовательной работы среди населения;
аналитическая работа, изучение динамики показателей;
организация системы медицинского учета и отчетности;
разработка перспективных и текущих планов;
проведение целевых проверок и экспертиз.

Ескерту. 69-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 07.12.2022 № ҚР ДСМ-156 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
70. "Медициналық генетика" маман дәрігері:
1) дені сау ұрпақты, туа біткен даму кемістігі бар және тұқым қуалаушылық аурулары бар баланың тууын болжау мәселелері бойынша консультация беру;
2) прегравидарлық дайындық, пренаталдық скрининг, инвазивтік пренаталдық диагностика бойынша ұсынымдар беру. Медициналық көрсеткіштер бойынша және жүкті әйелдің ақпараттандырылған келісімі болған кезде пренаталдық диагностиканың инвазиялық әдістері қолдануды;
3) тексеру нәтижелері бойынша жүкті әйелде ұрықта хромосомалық және тұқым қуалайтын патологияның дамуы бойынша тәуекел тобын айқындауды;
4) пренаталдық консилиумға құрсақішілік ұрықтың жай-күйінің қорытындысын, жаңа туған нәрестенің дамуы мен одан арғы өмірін болжау, жүктілікті одан әрі жүргізу тактикасын, босану мерзімі мен орнын анықтау үшін бейінді мамандармен бірге қатысу.
Ескерту. 70-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 07.12.2022 № ҚР ДСМ-156 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
71. Әйел жүктілікті сақтағысы келмеген жағдайда және жүктілікті сақтау үшін медициналық және әлеуметтік қарсы көрсетілімдер болған кезде жоғарыда көрсетілген мамандықтардың дәрігерлері жүкті әйелді жүктілікті жасанды үзу үшін акушер-гинеколог дәрігеріне консультацияға жібереді.
72. МСАК көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының учаскелік терапевтері мен ЖПД:
1) экстрагениталдық патологияны уақтылы анықтау және диспансерлік есепке алу үшін ФЖӘ жыл сайынғы тексеру;
2) № ҚР ДСМ-149/2020 бұйрығымен бекітілген созылмалы аурулары бар адамдарға медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру қағидаларына, бақылау мерзімділігі мен мерзімдеріне, диагностикалық зерттеулердің міндетті минимумы мен еселігіне сәйкес созылмалы экстрагениталды аурулары бар ФЖӘ динамикалық байқауды қамтиды;
3) репродуктивтік денсаулықты сақтау және отбасын жоспарлау мәселелері бойынша консультация беру, оның ішінде ақпараттық жұмыс;
4) созылмалы экстрагениталдық аурулары бар ФЖӘ топтарын контрацепциямен қамтуды ұйымдастыру;
5) жасөспірімдермен ұрпақты болу денсаулығын сақтау, отбасын жоспарлау, ерте жыныстық өмірдің және қаламаған жүктіліктің профилактикасы, контрацепция мәселелері бойынша ақпараттық жұмысты қамтиды;
6) жүктілікті жоспарлау кезінде прегравидарлық дайындықты жүргізу;

Сноска. Пункт 69 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 07.12.2022 № ҚР ДСМ-156 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
70. Врач по специальности "Медицинская генетика" обеспечивает:
1) консультирование по вопросам прогноза здорового потомства, рождения ребенка с ВПР и наследственными заболеваниями;
2) предоставление рекомендаций по прегравидарной подготовке, пренатальному скринингу, инвазивной пренатальной диагностике. По медицинским показаниям и при наличии информированного согласия беременной, применяются инвазивные методы пренатальной диагностики;
3) определение у беременной группы риска по развитию хромосомной и наследственной патологии у плода по результатам обследования;
4) участие в пренатальном консилиуме совместно с профильными специалистами для установления заключения состояния внутриутробного плода, прогноза развития и дальнейшей жизни новорожденного, определения тактики дальнейшего ведения беременности, срока и места родоразрешения.
Сноска. Пункт 70 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 07.12.2022 № ҚР ДСМ-156 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
71. При нежелании женщины сохранить беременность и при наличии медицинских и социальных противопоказаний для сохранения беременности врачи вышеуказанных специальностей направляют беременную женщину на консультацию к врачу акушеру-гинекологу для проведения искусственного прерывания беременности.
72. Участковые терапевты и ВОП организации здравоохранения, оказывающие ПМСП, осуществляют:
1) ежегодное обследование ЖФВ для своевременного выявления экстрагенитальной патологии и взятия на диспансерный учет;
2) динамическое наблюдение ЖФВ с наличием хронических экстрагенитальных заболеваний в соответствии с Правилами организации оказания медицинской помощи лицам с хроническими заболеваниями, периодичности и сроков наблюдения, обязательного минимума и кратности диагностических исследований, утвержденными приказом № ҚР ДСМ-149/2020;
3) консультирование, в том числе информационную работу по вопросам охраны репродуктивного здоровья и планирования семьи;
4) организацию охвата контрацепцией групп ЖФВ с хроническими экстрагенитальными заболеваниями;
5) информационную работу с подростками по вопросам охраны репродуктивного здоровья, планированию семьи, профилактике ранней половой жизни и нежелательной беременности, контрацепции;
6) проведение прегравидарной подготовки при планировании беременности;

7) медициналық ұйымға жүгінген күні жүктілікті 10 аптаға дейін уақтылы анықтау және сақтандыру мәртебесінің болу/болмауына қарамастан жүкті әйелдерді ерте есепке қоюды қамтамасыз ету;
8) жүктіліктің 12 аптасы (немесе алғашқы келу кезінде) және 30-32 аптасында, сондай-ақ айғақтар бойынша жүкті әйелдерді міндетті қарап-тексеруді жүргізу;
9) анамнезді мұқият жинау және жіті және созылмалы экстрагениталдық ауруларды анықтау;
10) жүктілікке дейін және босанғаннан кейін флюорография нәтижелерін тағайындау және бақылау;
11) жүктіліктің физиологиялық (асқынбаған) ағымы бар жүкті әйелдерді жүргізу, акушер-гинеколог дәрігер болмаған жағдайда, патологиялық (асқынған ағыммен) жүктілікті жүргізу;
12) жүкті әйелдерге және бала емізетін аналарға тек қана бала емізудің (туғаннан бастап 6 айға дейін) және бала кемінде екі жасқа толғанға дейін ұзақ емізудің артықшылықтары мәселелері бойынша консультация беру;
13) босанғаннан кейінгі оныншы және отызыншы тәулікте, сондай-ақ айғақтар бойынша босанған әйелдерді міндетті қарап-тексеруді жүргізу;
14) жүктілік кезеңінде және көрсетілімдер бойынша босанғаннан кейін әйелдерге үйде патронаждық баруды жүргізу;
15) күрделі босануы, жүктілікті өздігінен үзуі бар әйелдерге оңалту іс-шараларын жүргізу; гинекологиялық операциялық араласулардан кейін;
16) акушерлік-гинекологиялық, педиатриялық және бейінді қызметтермен сабақтастықты жүзеге асыру;
17) әйелдер халқын профилактикалық және скринингтік қарап-тексеру болып табылады;
18) диспансерлік гинекологиялық науқастарды жылына кемінде 1 рет қарап-тексеру;
19) аурулардың профилактикасы және ұрпақты болу денсаулығын нығайту, саламатты өмір салтын қалыптастыру бойынша халықты санитариялық-гигиеналық ағарту жөніндегі іс-шараларды жүргізу болып табылады.
Ескерту. 72-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 07.12.2022 № ҚР ДСМ-156 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
73. Педиатр дәрігері амбулаториялық-емханалық деңгейде мыналарды қамтамасыз етеді:
1) жіті және созылмалы, оның ішінде гинекологиялық аурулары бар балаларды анықтау;
2) жасөспірімдерді ерте жыныстық өмірдің профилактикасы, ұрпақты болу денсаулығын сақтау, отбасын жоспарлау және контрацепция мәселелері бойынша хабардар ету;
3) жасөспірімдердегі жүктілікті уақтылы анықтау және одан әрі жүргізуді шешу үшін ата-аналарының және (немесе) кәмелетке толмағандардың заңды өкілдерінің (қамқоршыларының) келісімімен акушер-гинеколог дәрігерлердің және психологтардың комиссиялық тексеруін қамтамасыз ету;

7) своевременное выявление беременности до 10 недель и обеспечение ранней постановки на учет беременных, в день обращения в медицинскую организацию, без учета наличия статуса застрахованности;
8) проведение обязательных осмотров беременных в сроках 12 недель (или при первой явке) и в 30-32 недели беременности, а также по показаниям;
9) тщательный сбора анамнеза и выявление острых и хронических экстрагенитальных заболеваний;
10) назначение и контроль результатов флюорографии до беременности и после родов;
11) ведение беременных женщин с физиологическим (неосложненным) течением беременности, при отсутствии врача акушер-гинеколога ведение беременности с патологическим (осложненным течением);
12) консультирование беременных женщин и кормящих грудью матерей по вопросам преимущества исключительно грудного вскармливания (с рождения до 6 месяцев) и продолжительного грудного вскармливания до достижения ребенком возраста не менее двух лет;
13) проведение обязательных осмотров родильниц на десятые и тридцатые сутки после родов, а также по показаниям;
14) проведение патронажных посещений женщин на дому в период беременности и после родов по показаниям;
15) проведение реабилитационных мероприятий женщинам с осложненными родами, самопроизвольным прерыванием беременности; после гинекологических оперативных вмешательств;
16) осуществление преемственности с акушерско-гинекологической, педиатрической и профильными службами;
17) профилактические и скрининговые осмотры женского населения;
18) осмотр диспансерных гинекологических больных не реже 1 раза в год;
19) проведение мероприятий по санитарно-гигиеническому просвещению населения по профилактике заболеваний и укреплению репродуктивного здоровья, формированию здорового образа жизни.
Сноска. Пункт 72 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 07.12.2022 № ҚР ДСМ-156 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
73. Врач педиатр в амбулаторных условиях обеспечивает:
1) выявление детей с острыми и хроническими, в том числе гинекологическими заболеваниями;
2) информирование подростков по вопросам профилактики ранней половой жизни, охраны репродуктивного здоровья, планирования семьи и контрацепции;
3) своевременное выявление беременности у подростков и обеспечение комиссионного осмотра врачами акушер-гинекологами и психологами при согласии родителей и (или) законных представителей несовершеннолетних (опекунов) для решения дальнейшего ведения;

4) жүкті әйелдерге және аналарға емшекпен емізу және лактациялық аменорея әдісі мәселелері бойынша консультация беру және оқыту, босанғаннан кейінгі кезеңде әйелдерді отбасын жоспарлау және контрацепция мәселелері бойынша хабардар ету;
5) босанғанға дейінгі және босанғаннан кейінгі бақылауды жүзеге асыру.
74. Уролог, андролог дәрігерлері амбулаториялық-емханалық жағдайларда әйелдерге жыныстық жолмен берілетін инфекциялардың (бұдан әрі – ЖЖБИ) профилактикасы және емдеу бойынша консультация беруді, барлық жастағы урологиялық патологиясы бар пациенттерді, оның ішінде жүкті әйелдерді денсаулық жағдайын бағалауды, сауықтыруды және емдеуді қамтамасыз етеді.
75. Жұқтырылған иммун тапшылығы синдромының алдын алу және оған қарсы күрес жөніндегі орталықтардың дәрігерлері пациенттерді отбасын жоспарлау және ЖЖБИ берілуінің, оның ішінде анадан ұрыққа берілуінің алдын алу мәселелері бойынша хабардар етуді және консультация беруді, контрацепция әдісін бақылауды және динамикалық бақылауды қамтамасыз етеді.
76. Адамның иммун тапшылығы вирусын (бұдан әрі – АИТВ) анықтау үшін жүкті әйел тестке дейінгі кеңес беруден кейін АИТВ-ға жүктілік кезінде екі рет тексеруден өтіп, пациенттің тестілеуге және қан алуды жүзеге асыратын МҰ ақпараттық жүйесіне дербес деректерді енгізуге ақпараттандырылған келісімін алады және ресімдейді. "АИТВ инфекциясының бар-жоғына міндетті құпия медициналық зерттеп-қарау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 27 қарашадағы № ҚР ДСМ-211/2020 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21692 болып тіркелген) 39 тармағының 11) тармақшасына сәйкес жүкті әйелдерге АИТВ-ға тексеру: екі рет – жүктілік бойынша есепке қою кезінде және жүктілік мерзімінде 28-30 апта жүргізіледі; аборт, өздігінен түсік тастау немесе қатып қалған жүктілік жағдайында жүктілікті үзу алдында; АИТВ инфекциясына екі рет зерттеп-қарау нәтижесіз босандыру ұйымдарына түскендерге; бір рет тексерілгендерге – босануға түскенге дейін үш аптадан астам; босандыру ұйымдарынан тыс босанған; негізгі топтарға жататын; АИТВ-оң жыныстық серіктесі бар немесе инъекциялық есірткіні пайдаланатын серіктесі бар әйелдерге жүргізіледі. Жүкті әйелді тіркеу кезінде жүкті әйелдің жыныстық серіктесіде тексеріледі. Жүкті әйелдің серіктестігі АИТВ инфекциясына бір рет, әйел жүктілікпен тіркеуде тұрған кезде тексеріледі.
77. Отбасын жоспарлау кабинетінде отбасын жоспарлау, ұрпақты болу денсаулығын сақтау және нығайту мәселелері бойынша, түсіктердің алдын алу мақсатында контрацепцияның қазіргі заманғы әдістерін қолдану, қажетсіз жүктіліктен сақтану әдістерін таңдау ,контрацептивтерді санаттар бойынша жіктеуге сәйкес контрацепция бойынша Медициналық қызметтер көрсету және бұдан әрі медицина қызметкерлері арнайы дайындаған контрацепция әдісінің тиімділігін бақылауды және динамикалық бақылауды жүзеге асырады, отбасын жоспарлау және ұрпақты болу денсаулығын қорғау мәселелері бойынша даярлықтан өткен.

4) консультирование и обучение беременных и матерей по вопросам грудного вскармливания и методу лактационной аменореи, информирование женщин в послеродовом периоде по вопросам планирования семьи и контрацепции;
5) осуществление дородового и послеродового наблюдения.
74. Врач уролог, андролог в амбулаторных условиях обеспечивают консультирование женщин по профилактике и лечению ИППП, оценку состояния здоровья, оздоровление и лечение пациентов с урологической патологий всех возрастов, в том числе беременных женщин.
75. Врачи субъектов здравоохранения, осуществляющих деятельность в сфере профилактики ВИЧ-инфекции, обеспечивают информирование и консультирование пациентов по вопросам планирования семьи и предупреждения передачи ИППП, в том числе от матери к плоду, контроль и динамическое наблюдение за методом контрацепции.
76. Для определения вируса иммунодефицита человека (далее – ВИЧ) беременная проходит обследование двукратно в течение беременности на ВИЧ – инфекцию после дотестового консультирования с получением и оформлением информированного согласия пациента на тестирование и ввода персональных данных в информационную систему МО, осуществляющей забор крови. В соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 27 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-211/2020 "Об утверждении правил обязательного конфиденциального медицинского обследования на наличие ВИЧ-инфекции" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21692) обследование на ВИЧ –инфекцию проводится беременным женщинам: двукратно – при постановке на учет по беременности и в сроке беременности 28-30 недель; перед прерыванием беременности в случае аборта, самопроизвольного выкидыша или замершей беременности; поступившим в организации родовспоможения на роды без результатов двукратного обследования на ВИЧ-инфекцию; обследованным однократно – более трех недель до поступления на роды; родившие вне организаций родовспоможения; относящиеся к ключевым группам; имеющим ВИЧ–положительного полового партнера или партнера, употребляющего инъекционные наркотические средства. Половым партнерам беременной женщины проводится обследование на наличие ВИЧ-инфекции однократно при постановке беременной на учет по беременности.
77. В кабинете планирования семьи оказывают медицинские услуги по планированию семьи, консультированию по вопросам охраны и укрепления репродуктивного здоровья, по применению современных методов контрацепции с целью профилактики абортов, подбору методов контрацепции в соответствии с классификацией контрацептивов по категориям и далее осуществляют контроль и динамическое наблюдение за эффективностью метода контрацепции, специально подготовленными медицинскими работниками, прошедшими подготовку по вопросам планирования семьи и охране репродуктивного здоровья.

78. Отбасын жоспарлау және ұрпақты болу денсаулығын сақтау мәселелері бойынша жалпы даярлықтан өткен МСАК ұйымдарының, меншік нысанынына қарамастан МҰ консультациялық-диагностикалық бөлімшелерінің (кабинеттерінің) дәрігерлері, орта медицина қызметкерлері ұрпақты болу денсаулығын сақтау және нығайту мәселелері бойынша, отбасын жоспарлау мәселелері бойынша, аборттардың профилактикасы мақсатында контрацепцияның қазіргі заманғы әдістерін қолдану, қаламаған жүктіліктен сақтану әдістерін іріктеу бойынша ақпарат беруді, консультация беруді және қызметтер көрсетуді қамтамасыз етеді., олар негізгі ауруды бағалайды, контрацепция әдістерін таңдайды.
79. Отбасын жоспарлау, репродуктивті денсаулықты сақтау және нығайту мәселелері, түсік түсірудің алдын алудың заманауи әдістерін қолдану, деректер базасын құра отырып, отбасын жоспарлау кабинетінде қажетсіз жүктіліктен сақтану әдістерін таңдау жөніндегі жұмысты үйлестіру.
80. МСАК көрсететін денсаулық сақтау ұйымының психологтары мен әлеуметтік қызметкерлері репродуктивті денсаулықты қорғау, отбасын жоспарлау, жасөспірімдерде ерте жыныстық өмірдің және қаламаған жүктіліктің алдын алу, контрацепция мәселелері бойынша халықпен ақпараттық іс-шаралар жүргізеді, жүкті және босанған әйелдерге консультация береді.
4-тарау. Стационарлық жағдайда акушерлік-гинекологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру тәртібі
81. Жүктілік, босану, босанғаннан кейінгі кезеңде және жаңа туған нәрестелерге стационарлық жағдайларда медициналық көмек меншік нысанына қарамастан медициналық ұйымдарда немесе оның ТМККК және МӘМС жүйесінде тәулік бойы медициналық бақылауы бар тиісті құрылымдық бөлімшелерінде қалалық перзентханаларда, перинаталдық орталықтарда, көпбейінді аудандық ауруханалардың акушерлік бөлімшелерінде, аудандық ауруханаларда ұсынылады. Репродуктивтік ағзаларының аурулары бар әйелдерге көпбейінді ауруханалардың гинекологиялық бөлімшелерінде және аудандық ауруханалардың гинекологиялық төсектері бар хирургиялық бөлімшелерінде ұсынылады.
Перинаталдық орталық (көп бейінді аурухананың акушерлік бөлімшесі) облыс орталықтарында құрылады және келесі функцияларды орындайды:
1) жүктілікті, босануды жүргізу тактикасын таңдау үшін қауіп факторлары бар жүкті әйелдерге консультациялық-диагностикалық көмек көрсетеді, сондай-ақ медициналық көмек көрсету деңгейін айқындайды;
2) стационарлық акушерлік-гинекологиялық, неонатологиялық көмекті жүзеге асырады, перинаталдық патологияны іске асыру гестация мерзімі 22 аптадан бастап мерзімінен бұрын босану қаупі бар жүкті, босанатын және босанған әйелдерді емдеуге жатқызуға арналған, сондай-ақ жүктілігі мен босануы асқынған әйелдер емдеуге жатқызылуы мүмкін;

78. Врачи, средние медицинские работники организаций ПМСП, консультативно-диагностических отделений (кабинетов) МО независимо от форм собственности, прошедшие общую подготовку по вопросам планирования семьи и охране репродуктивного здоровья, обеспечивают информирование, консультирование и оказание услуг по вопросам охраны и укрепления репродуктивного здоровья, по вопросам планирования семьи, применению современных методов контрацепции, проводят оценку основного заболевания, проводят подбор методов контрацепции .
79. Координировать работу по планированию семьи, по вопросам охраны и укрепления репродуктивного здоровья, применению современных методов контрацепции, подбору методов контрацепции в кабинете планирования семьи с созданием базы данных о применении методов контрацепции.
80. Психологи и социальные работники организации здравоохранения оказывающей ПМСП, проводят информационные мероприятия с населением по вопросам охраны репродуктивного здоровья, планирования семьи, профилактике ранней половой жизни у подростков и нежелательной беременности, контрацепции, консультирование беременных и родильниц.
Глава 4. Порядок организации оказания акушерско-гинекологической помощи в стационарных условиях
81. Медицинская помощь в стационарных условиях во время беременности, в родах, в послеродовом периоде и новорожденным предоставляется в медицинских организациях независимо от форм собственности или их соответствующих структурных подразделениях, имеющих круглосуточное медицинское наблюдение в рамках ГОБМП и в системе ОСМС в городских родильных домах, перинатальных центрах, акушерских отделениях многопрофильных и районных больниц. Женщинам с заболеваниями репродуктивных органов в отделениях гинекологии многопрофильных больниц и в хирургических отделениях районных больниц, имеющих гинекологические койки.
Перинатальный центр (акушерское отделение многопрофильной больницы) создается в областных центрах и осуществляет следующие функции:
1) оказывает консультативно-диагностическую помощь беременным с факторами риска для выбора тактики ведения беременности, родов, а также определение уровня оказания медицинской помощи;
2) осуществляет стационарную акушерско-гинекологическую, неонатологическую помощь, предназначен для госпитализации беременных, рожениц и родильниц с риском реализации перинатальной патологии, преждевременными родами при сроке гестации с 22 недели, могут быть также госпитализированы женщины с осложненной беременностью и родами;

3) мамандандырылған акушерлік және неонаталдық көмекке мұқтаж жүкті, босанатын, босанған әйелдерге және науқас жаңа туған нәрестелерге, оның ішінде дене салмағы 1500,0 грамм және одан аз, төменгі деңгейдегі ұйымнан ауыстырылған шала туған нәрестелерге медициналық көмектің барлық түрлерін көрсетеді;
4) жаңа туған нәрестелердегі туа біткен даму ауытқуларын хирургиялық түзетуді жүзеге асырады (ресурстар болған жағдайда).
Ескерту. 81-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 07.12.2022 № ҚР ДСМ-156 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
82. Акушерлік-гинекологиялық көмекті стационарлық жағдайда көрсететін МҰ меншік нысанына қарамастан ұйымдарда:
1) жүкті әйелдерге, босанатын әйелдерге, босанған әйелдерге және жаңа туған нәрестелерге стационарлық консультациялық-диагностикалық, емдеу-профилактикалық және оңалту көмегін көрсету;
2) жеке тәсілді ескере отырып, жүктілікті, босануды және босанғаннан кейінгі кезеңді жүргізу жоспарын жасау;
3) диагностикалау мен емдеудің клиникалық хаттамаларына, сондай-ақ жүргізу жоспарына сәйкес жүктілікті, босануды және босанғаннан кейінгі кезеңді жүргізу;
4) жүкті әйелдерге, босанатын әйелдерге және босанған әйелдерге консультация жүргізу, медициналық көмек көрсету деңгейін сақтау бойынша бақылауды жүзеге асыру;
5) аналар мен жаңа туған нәрестелерге оңалту іс-шараларын жүргізу, оның ішінде шала туған нәрестелерге күтім жасау;
6) телекоммуникациялық жүйелерді пайдалана отырып, жүкті, босанатын, босанған әйелдерге және жаңа туған нәрестелерге медициналық көмек көрсету бойынша консультациялар;
7) МСАК МҰ, өңірдің акушерлік-гинекологиялық көмек көрсететін басқа да стационарлық деңгейдегі МҰ; республикалық денсаулық сақтау ұйымдарымен сабақтастық және ақпарат алмасу болып табылады;
8) акушерлік-гинекологиялық және неонатологиялық қызметтердің негізгі көрсеткіштерінің статистикалық деректерін жинау мен талдауды жүргізу;
9) еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптаманы, жүктілік және босану бойынша, гинекологиялық науқастарға еңбекке уақытша жарамсыздық парағын және анықтамасын беруді жүзеге асыру;
10) әйелдер мен жаңа туған нәрестелерге акушерлік-гинекологиялық және неонатологиялық көмектің көшпелі нысандарын ұйымдастыру;
11) өз қызметінде ана мен перинаталдық сырқаттанушылық пен өлімді төмендетуге, әйелдердің ұрпақты болу денсаулығын сақтауға және қалпына келтіруге бағытталған Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымы (бұдан әрі - ДДҰ) және (немесе) Біріккен ұлттар ұйымының балалар қоры "United Nations International Children,s Emergency Fund" (ЮНИСЕФ) ұсынымдары бойынша профилактиканың, диагностиканың және емдеудің қазіргі заманғы және тиімді медициналық технологияларын пайдалану;

3) оказывает все виды медицинской помощи беременным, роженицам, родильницам и больным новорожденным, нуждающихся в специализированной акушерской и неонатальной помощи, в том числе недоношенным новорожденным с массой тела 1500,0 грамм и менее, переведенных из организации более низкого уровня;
4) осуществляет хирургическую коррекцию врожденных аномалий развития у новорожденных (при наличии ресурсов).
Сноска. Пункт 81 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 07.12.2022 № ҚР ДСМ-156 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
82. В МО оказывающих акушерско-гинекологическую помощь в стационарных условиях, независимо от форм собственности осуществляются:
1) оказание в стационарных условиях консультативно-диагностической, лечебно-профилактической и реабилитационной помощи беременным, роженицам, родильницам и новорожденным;
2) составление плана ведения беременности, родов и послеродового периода с учетом индивидуального подхода;
3) ведение беременности, родов и послеродового периода в соответствии с клиническими протоколами диагностики и лечения, а также с планом ведения;
4) проведение консультирования беременных, рожениц и родильниц, осуществление контроля по соблюдению уровня оказания медицинской помощи;
5) проведение реабилитационных мероприятий матерям и новорожденным, в том числе уход за недоношенными новорожденными;
6) консультации по оказанию медицинской помощи беременным, роженицам, родильницам и новорожденным с использованием телемедицинской сети;
7) преемственность и обмен информацией с МО ПМСП и МО, оказывающими акушерско-гинекологическую помощь в стационарных условиях региона, с республиканскими организациями здравоохранения;
8) проведение сбора и анализа статистических данных основных показателей акушерско-гинекологической и неонатологической служб;
9) осуществление экспертизы временной нетрудоспособности, выдачи листа и справки о временной нетрудоспособности по беременности и родам, гинекологическим больным;
10) организация выездных форм акушерско-гинекологической и неонатологической помощи женщинам и новорожденным;
11) использование в своей деятельности современных и эффективных медицинских технологий профилактики, диагностики и лечения по рекомендациям Всемирной организации здравоохранения (далее - ВОЗ) и (или) детского фонда объединенных нации United Nations International Childrens Emergency Fund (ЮНИСЕФ), направленных на снижение материнской и перинатальной заболеваемости и смертности, сохранение и восстановление репродуктивного здоровья женщин;

12) аналар мен жаңа туған нәрестелерге, оның ішінде дене салмағы төмен және өте төмен нәрестелерге реанимациялық көмек және қарқынды терапия көрсету;
13) әйелдерге медициналық-психологиялық көмекті жүзеге асыру;
14) әдістемелік жұмысты ұйымдастыру, перинаталдық көмек мәселелері бойынша дәрігерлер мен орта медициналық персоналдың кәсіби даярлығын арттыру, Акушерия, гинекология және перинатологияның өзекті мәселелері бойынша конференциялар және (немесе) кеңестер өткізу, сондай-ақ мастер-кластар өткізу;
15) перинаталдық көмек, репродуктивтік денсаулық, ана мен бала емізудің қауіпсіздігі мәселелері бойынша халыққа арналған қоғамдық денсаулық сақтау бағдарламаларының іске асырылуын қамтамасыз ету.
83. ТМККК және МӘМС шеңберінде барлық меншік нысанындағы денсаулық сақтау ұйымдарында жүкті әйелдерді, босанатын әйелдерді, босанған әйелдерді және гинекологиялық аурулары бар пациенттерді емдеуге жатқызу жүзеге асырылады:
1) жоспарлы тәртіппен – бастапқы МСАК мамандарының немесе меншік нысанына қарамастан басқа да денсаулық сақтау ұйымдарының жолдамасы бойынша жүзеге асырылады:
тәулік бойы стационар жағдайында басымдықпен емдеу үшін аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық сыныптамасының кодтары бойынша аурулар тізбесіне (бұдан әрі АХЖ – 10) сәйкес 10 қайта қарау;
тәулік бойы стационар жағдайында басымдықпен емдеу үшін аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық сыныптамасының кодтары бойынша операциялар тізбесіне сәйкес 9 (бұдан әрі АХЖ – 9) қайта қарау;
2) шұғыл көрсетілімдер бойынша (демалыс және мереке күндерін қоса алғанда) – жолдаманың бар-жоғына қарамастан жүзеге асырылады.
84. Жүкті, босанатын, босанған әйелдер мен гинекологиялық аурулары бар пациенттерді стационарға жоспарлы емдеуге жатқызу көрсетілімдер бойынша МСАК мамандарының немесе меншік нысанына қарамастан денсаулық сақтау ұйымының жолдамасы бойынша стационар дәрігерінің емдеуге жатқызу күнін айқындай отырып, емдеуге жатқызу бюросының порталы арқылы жүзеге асырылады. Жүкті және босанатын әйелдерді босандыруға жіберу перинаталдық көмекті өңірлендіру деңгейін ескере отырып, 37 апта мерзімнен бастап емдеуге жатқызу бюросы порталының күту парағында тіркеледі. Осы бағыт бойынша МҰ қабылдау бөлімшесінде пациентте медициналық көрсетілімдер болған кезде және Кодекстің 134-бабының 3-тармағына сәйкес пациенттің медициналық көмек алуға хабардар етілген келісімін алғаннан кейін № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген медициналық құжаттаманы қабылдау бөлімшесі дәрігерінің толтыруымен жүзеге асырылады.

12) оказание реанимационной помощи и интенсивной терапии матерям и новорожденным, в том числе с низкой и экстремально низкой массой тела;
13) осуществление медико-психологической помощи женщинам;
14) организация методической работы, повышение профессиональной подготовки врачей и среднего медицинского персонала по вопросам перинатальной помощи, проведение конференций и (или) совещаний по актуальным вопросам акушерства, гинекологии и перинатологии, а также проведение мастер-классов;
15) обеспечение реализации программ общественного здравоохранения для населения по вопросам перинатальной помощи, репродуктивного здоровья, безопасного материнства и грудного вскармливания.
83. Госпитализация беременных, рожениц, родильниц и пациенток с гинекологическими заболеваниями в организации здравоохранения всех форм собственности в рамках ГОБМП и ОСМС осуществляется:
1) в плановом порядке – по направлению специалистов ПМСП или организации здравоохранения независимо от формы собственности:
в соответствии с перечнем заболеваний по кодам Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных со здоровьем 10 пересмотра (далее МКБ – 10) для преимущественного лечения в условиях круглосуточного стационара;
в соответствии с перечнем операций по кодам Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных со здоровьем 9 пересмотра (далее МКБ – 9) для преимущественного лечения в условиях круглосуточного стационара;
2) по экстренным показаниям (включая выходные и праздничные дни) –вне зависимости от наличия направления.
84. Плановая госпитализация беременных, рожениц, родильниц и пациенток с гинекологическими заболеваниями в стационар осуществляется по показаниям по направлению специалистов ПМСП или организации здравоохранения, независимо от формы собственности, через портал Бюро госпитализации с определением даты госпитализации врачом стационара. Направление беременных и рожениц на родоразрешение регистрируется в листе ожидания портала Бюро госпитализации со срока 37 недель с учетом уровня регионализации перинатальной помощи. По данному направлению госпитализация осуществляется в приемном отделении МО с заполнением врачом приемного отделения медицинской документации, утвержденной приказом № ҚР ДСМ-175/2020 при наличии у пациента медицинских показаний и после получения информированного согласия пациента на получение медицинской помощи в соответствии с пунктом 3 статьи 134 Кодекса.

85. Емдеуге жатқызудың соңғы күні емдеуге жатқызу бюросы порталының емдеуге жатқызуды және емдеуге жатқызудан бас тартуды есепке алу журналында емдеуге жатқызу фактісін тіркей отырып, стационарға келіп түскен күні айқындалады.
86. Жасөспірімдерде жүктілік анықталған жағдайда стационар дәрігері кәмелетке толмаған жүкті әйелді одан әрі жүргізуді шешу үшін ата-аналарының және (немесе) кәмелетке толмағандардың заңды өкілдерінің (қамқоршыларының) келісімімен акушер-гинеколог дәрігерлердің және психологтардың комиссиялық тексеруін қамтамасыз етеді. Кәмелетке толмағандарға қатысты медициналық көмек көрсетуге келісімді Кодекстің 137-бабына сәйкес олардың заңды өкілдері береді.
Ескерту. 86-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 07.12.2022 № ҚР ДСМ-156 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
87. Медициналық көмектен бас тарту ықтимал салдарларды көрсете отырып, медициналық құжаттарға жазбамен ресімделеді және оған Кодекстің 136-бабына сәйкес пациент не оның заңды өкілі, сондай-ақ медицина қызметкері қол қояды. Пациент не оның заңды өкілі медициналық көмектен бас тартуға қол қоюдан бас тартқан жағдайда, бұл туралы медициналық құжаттамада, оның ішінде электрондық форматта тиісті жазба жүзеге асырылады және оған медицина қызметкері қол қояды. Кәмелетке толмаған немесе әрекетке қабілетсіз адамның заңды өкілдері көрсетілген адамдардың өмірін сақтап қалу үшін қажетті медициналық көмектен бас тартқан кезде, Кодекстің 136-бабының 4-тармағына сәйкес медициналық ұйым олардың мүдделерін қорғау үшін қорғаншы және қамқоршы органға және (немесе) сотқа жүгінуге құқылы.
88. Кодекстің 137-бабының 1-тармағында көрсетілген адамдарға қатысты пациенттің келісімінсіз медициналық көмек көрсетуге жол беріледі.
89. Кодекстің 137 – бабының 1-тармағында көрсетілген адамдарға қатысты келісімсіз медициналық көмек көрсету туралы шешімді консилиум қабылдайды, ал консилиум жинау мүмкін болмаған кезде МҰ лауазымды адамдарын кейіннен хабардар ете отырып, тікелей медицина қызметкері қабылдайды. Азаматтардың келісімінсіз медициналық көмек көрсету жоғарыда көрсетілген жағдайлар жойылғанға дейін жалғасады.
90. Жоспарлы емдеуге жатқызуды алуға денсаулық сақтау ұйымының қабылдау бөлімшесінде пациенттерді қабылдау және тіркеу ұйымның бекітілген жұмыс кестесіне сәйкес жұмыс уақытында, жүгінген сәттен бастап 60 минут ішінде жүзеге асырылады. Шұғыл медициналық көмек тәулік бойы көрсетіледі.
Стационарға түскен кезде жүкті, босанатын және босанған әйел жеке басын куәландыратын құжатты және айырбастау-хабарлама картасын (№ ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген "Жүкті және босанған әйелдің айырбастау картасы" (О48/е нысаны), диагнозды көрсете отырып (егерде болса), емдеуге жібереді. Пациент жедел жәрдем бойынша келіп түскен жағдайда, онда жоғарыда көрсетілген құжаттарға жедел медициналық көмек станциясының ілеспе парағы қоса беріледі (№ ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген (088/е нысаны) "Жедел медициналық көмек станциясының ілеспе парағы" беріледі.
Жүкті әйелдерді, босанатын әйелдерді және босанған әйелдерді бейінді стационарға қабылдау және пациенттің қабылдау бөлімшесінде болу уақыты қабылдау бөлімшесінің дәрігері қарап-тексергеннен кейін белгіленеді.
Қабылдау бөлмесінде дәрігер немесе акушер анамнезді, оның ішінде эпидемиологиялық анамнезді жинайды, әйелдің жалпы жағдайын бағалайды, объективті тексеру, дене температурасын, салмағын, бойын, пульсін, екі қолындағы қан қысымын өлшейді және акушерлік мәртебесін анықтайды. Жүкті немесе босанған әйел таза төсеммен жабылған диванға жатқызылады, іштің шеңберін, жатыр түбінің биіктігін, ұрықтың орналасуын анықтайды, ұрықтың жүрек соғысын тыңдайды және есептейді (1 минут соққы саны), ұрықтың болжамды массасын анықтайды. Айнамен қарап-тексеруді барлық түскен пациенттерге жүргізеді, ал қынаптық зерттеулер – көрсетілімдер бойынша. Киімді ауыстыру (әйел өзінің таза жеке киімінде және аяқ киімінде қалады), әйелдерді босануды және перинаталдық күтімді жүргізудің, бала емізудің қолданылатын тиімді технологиялары туралы хабардар ету жүзеге асырылады.

85. Окончательная дата госпитализации определяется в день поступления в стационар с регистрацией факта госпитализации в журнале учета госпитализации и отказов от госпитализации портала Бюро госпитализации.
86. В случае выявления беременности у подростков врачом стационара обеспечивается комиссионный осмотр несовершеннолетней беременной врачами акушер-гинекологами и психологами при согласии родителей и (или) законных представителей несовершеннолетних (опекунов) для решения дальнейшего ведения. Согласие на оказание медицинской помощи в отношении несовершеннолетних дают их законные представители в соответствии со статьей 137 Кодекса.
Сноска. Пункт 86 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 07.12.2022 № ҚР ДСМ-156 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
87. Отказ от медицинской помощи с указанием возможных последствий оформляется записью в медицинских документах и подписывается пациентом либо ее законным представителем, а также медицинским работником в соответствии со статьей 136 Кодекса. В случае отказа от подписания пациентом либо его законным представителем отказа от медицинской помощи осуществляется соответствующая запись об этом в медицинской документации, в том числе в электронном формате и подписывается медицинским работником. При отказе законных представителей несовершеннолетнего либо недееспособного лица от медицинской помощи, необходимой для спасения жизни указанных лиц, медицинская организация вправе обратиться в орган опеки и попечительства и (или) в суд для защиты их интересов. в соответствии с пунктом 4 статьи 136 Кодекса.
88. Оказание медицинской помощи без согласия пациента допускается в отношении лиц, указанных в пункте 1 статьи 137 Кодекса.
89. Решение об оказании медицинской помощи без согласия в отношении лиц, указанных в пункте 1 статьи 137 Кодекса, принимает консилиум, а при невозможности собрать консилиум – непосредственно медицинский работник с последующим уведомлением должностных лиц МО. Оказание медицинской помощи без согласия граждан продолжается до исчезновения вышеуказанных состояний.
90. Прием и регистрация пациенток в приемном отделении организации здравоохранения на получение плановой госпитализации осуществляется в рабочее время согласно утвержденному графику работы организации, в течение 60-ти минут с момента обращения. Экстренная медицинская помощь оказывается круглосуточно.
При поступлении в стационар беременная, роженица и родильница предъявляет документ, удостоверяющий личность и обменно-уведомительную карту (Форма – 048/у "Обменная карта беременной и родильницы", утвержденной приказом № ҚР ДСМ-175/2020), направление на госпитализацию (если имеется) с указанием диагноза. В случае поступления пациентки по скорой помощи, то к вышеуказанным документам прилагается сопроводительный лист станции скорой медицинской помощи (Форма-088/у "Сопроводительный лист станции скорой медицинской помощи", утвержденной приказом № ҚР ДСМ-175/2020).
Прием беременных женщин, рожениц и родильниц в профильный стационар, и время пребывания в приемном отделении пациенток устанавливаются после осмотра врачом приемного отделения.
Врач или акушерка приемного отделения собирает анамнез, включая эпидемиологический анамнез, проводит оценку общего состояния женщины, объективный осмотр, измерение температуры тела, веса, роста, пульса, артериального давления на обеих руках и определение акушерского статуса. Беременную или роженицу укладывают на кушетку, покрытую чистой подкладной, измеряют окружность живота, высоту стояния дна матки, определяют положение и предлежание плода, выслушивают и подсчитывают сердцебиение плода (число ударов в 1 минуту), определяют предполагаемую массу плода. Осмотр на зеркалах проводят всем поступающим пациенткам, а вагинальные исследования - по показаниям. Осуществляются смена одежды (женщина остается в своей чистой личной одежде и обуви), информирование женщин о применяемых эффективных технологиях ведения родов, перинатального ухода, о возможности проведения партнерских родов и грудного вскармливания.

Қабылдау бөлімшесінде әрбір пациентке медициналық құжаттама электрондық және/немесе қағаз форматта ресімделеді: сырқатнамасы/босану (№ ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген "Стационарлық пациенттің медициналық картасы" 001/е-нысаны) жүкті, босанатын және босанған әйелдерді қабылдауды есепке алу журналына тиісті жазба жүргізеді.
Қабылдау бөлмесінен медициналық персоналдың сүйемелдеуімен әйел босандыру блогына немесе жүкті әйелдердің патология бөлімшесіне ауыстырылады, көрсетілімдері болған кезде оны дәрігердің немесе акушердің алып жүруімен каталкамен тасымалдайды.
Босандыру палатасына ауыстыру кезінде босанатын әйелден түтікке көктамырдан 5-7 миллилитр қан алады, түтікке (босанатын әйелдің тегін, атын және әкесінің атын, жасын, бөлімшесін, босану тарихының нөмірін, қан алу күні мен уақытын көрсете отырып) қол қойылады. Түтікті босану бөлімшесінің тоңазытқышында босану және босанғаннан кейінгі ерте кезеңде сақтайды.
Жүкті немесе босанатын әйелде эпидемиологиялық қауіп төндіретін аурулар анықталған жағдайда ауруханаға жатқызу оқшауланған/жеке палатаға жүргізіледі. Қажет болған жағдайда қабылдау бөлімшесінде консилиум ұйымдастырылады.
Ескерту. 90-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 07.12.2022 № ҚР ДСМ-156 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
91. Ақылы негізде медициналық көмек көрсету "Денсаулық сақтау субъектілерінің ақылы қызметтер көрсету қағидаларын және ақылы медициналық көрсетілетін қызметтер (көмек) ұсыну жөніндегі шарттың үлгілік нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 29 қазандағы № ҚР ДСМ-170/2020 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21559 болып тіркелген) талаптарға және Кодекстің 202 бабына сәйкес жүзеге асырылады.
92. Медициналық көмекті стационарлық жағдайда алу кезінде пациенттер өз денсаулығының жай-күйі туралы, оның ішінде ықтимал қауіп пен артықшылықтар, ұсынылатын және баламалы емдеу әдістері туралы деректер, емделуден бас тартудың ықтимал салдарлары туралы мәліметтер, диагноз, емдеу іс-шараларының болжамы мен жоспары туралы ақпаратты пациент үшін қолжетімді нысанда, сондай-ақ үйге шығудың немесе денсаулық сақтау ұйымына ауыстырудың себептерін түсіндіруді қоса алғанда, толық ақпарат алады.
93. Акушер-гинеколог дәрігер стационарлық жағдайда медициналық көмек көрсету үшін келіп түскен пациентті қарайды, пациентке қажетті емді жазып береді және оны тағайындалған емдеу-диагностикалық іс-шаралар туралы хабардар етеді.
Тұрақты толғағы бар бар әрбір жүкті (босанатын) әйел сұйық сабынмен, антисептикпен, бір рет қолданылатын сүлгімен, қабырғада ілінген қол жуу техникасы бойынша нұсқаулықпен, кілемшемен, доппен, шведпен қабырғасымен және функционалды керуетпен жабдықталған жеке босану палатасына жатқызылады. Жүкті әйелге босануда психологиялық қолдау көрсету үшін әйелдің серіктесіне (отбасы немесе жақын адамы) рұқсат етіледі, онда таза киім, ауыстыратын аяқ киім және жұқпалы аурулардың клиникалық көріністері болмау керек. Перзентханаға 18 жасқа толмаған балаларға кіруге рұқсат жоқ.
Босану бөлмесінде толғақ басталған сәттен бастап акушерка бақылау парағын және партограмманы нақты режимде, қағаз форматта толтырады. Жүкті әйелге босану кезінде босану позициясын еркін таңдауға және өзі қалаған қалпында (отыру, тұру, бүйірінен жату, шалқасынан жату) босану мүмкіндігі беріледі. Перзентханада босану кезінде дәрі-дәрмек қолдану, сонымен қатар дәрілік анестезия, ұрықты бақылау, қынаптық тексерулер, босануды ынталандыру және қоздыру қатаң түрде көрсеткіштер бойынша, комиссия шешімімен жүргізіледі. Әр жүкті әйел жеке бөлмеде, күтумен босанады, толғақты жүкті әйелдің өзі реттейді.
Бала туылғаннан кейін білезіктерде және медальондарда акушерка анасының тегін, атын, әкесінің атын, анасының туу тарихының нөмерін, жынысын, салмағын, бойын, туған уақыты мен күнін көрсетеді. Балаға таза үй киімін (ішкі көйлек, сырғытпа, қалпақ, шұлық) кигізіп, жылы көрпемен жауып, бірге болу үшін анасының жанына жатқызады. Босанғаннан кейінгі ерте кезеңде босанған әйелмен жаңа туған нәрестені динамикалық бақылауды акушер мен педиатр мейіргері жүргізеді.

На каждую пациентку в приемном отделении оформляют медицинскую документацию в электронном и/или бумажном формате: историю болезни/ родов (Форма-001/у "Медицинская карта стационарного пациента" утвержденной приказом № ҚР ДСМ-175/2020), производят соответствующую запись в журнале учета приема беременных, рожениц и родильниц.
Из приемного отделения в сопровождении медицинского персонала женщина переводится в родовой блок или отделение патологии беременных, при наличии показаний ее транспортируют на каталке в сопровождении врача или акушерки.
При переводе в родильную палату у роженицы берут в пробирку 5-7 миллилитр крови из вены для определения группы крови и резус принадлежность, пробирку подписывают (с указанием фамилии, имени и отчества роженицы, возраста, отделения, номера истории родов, даты и времени забора крови). Пробирку хранят в холодильнике родильного отделения в течение родов и раннего послеродового периода.
В случае обнаружения у беременной или роженицы заболеваний, представляющих эпидемиологическую опасность госпитализация проводится в изолированную/индивидуальную палату. При необходимости в приемном отделении организовывается консилиум.
Сноска. Пункт 90 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 07.12.2022 № ҚР ДСМ-156 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
91. Оказание медицинской помощи на платной основе осуществляется в соответствии с требованиями приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан от 29 октября 2020 года № ҚР ДСМ-170/2020 "Об утверждении правил оказания платных услуг субъектами здравоохранения и типовой формы договора по предоставлению платных медицинских услуг" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21559) и статьей 202 Кодекса.
92. При получении медицинской помощи в стационарных условиях пациенты получают исчерпывающую информацию о состоянии своего здоровья, включая данные о возможном риске и преимуществах, предлагаемых и альтернативных методах лечения, сведения о возможных последствиях отказа от лечения, информацию о диагнозе, прогнозе и плане лечебных мероприятий в доступной для пациента форме, а также разъяснения причин выписки домой или перевода в организацию здравоохранения.
93. Врач акушер-гинеколог осматривает пациента, поступившего для оказания медицинской помощи в стационарных условиях, прописывает необходимое пациенту лечение и осведомляет его о назначенных лечебно-диагностических мероприятиях.
Каждая беременная женщина с регулярной родовой деятельностью (роженицы) госпитализируется в отдельную индивидуальную родильную палату, которая оснащена жидким мылом, антисептиком, одноразовым полотенцем, наглядным настенным пособием по технике мытья рук, ковриком, мячом, шведской стенкой и функциональной кроватью. Для оказания психологической поддержки беременной на роды каждой женщины допускается партнер (член семьи или близкий человек), без клинических проявлений острых инфекционных заболеваний, в чистой одежде и сменной обуви. Дети до 18 лет в родильное отделение не допускаются.
С началом родовой деятельности в родильной палате акушеркой заполняются лист наблюдения и партограмма в реальном режиме, в бумажном формате. Беременной предоставляется возможность свободного выбора положения в родах и рожать в том положении, в котором она желает (сидя, стоя, лежа на боку, лежа на спине). В родильном отделении применение медикаментов в родах, а также медикаментозное обезболивание, фетальный мониторинг, вагинальные исследования, родостимуляция и родовозбуждение проводятся строго по показаниям, комиссионно. Роды каждой роженицы ведутся в отдельной индивидуальной палате, выжидательно, потуги регулируются самой беременной.
После рождения акушерка на браслетах и медальоне ребенка указывает фамилию, имя, отчество, номер истории родов матери, пол, массу, рост, время и дату рождения. Ребенка одевает в домашнюю чистую одежду (распашонка, ползунки, шапочка, носочки), накрывает теплым одеялом и укладывает рядом с матерью для совместного пребывания. В раннем послеродовом периоде динамическое наблюдение за родильницами и новорожденными осуществляется акушеркой и детской медицинской сестрой.

Жеке босану бөлмесін жабдықтау осы Стандартқа 3-6-қосымшаға сәйкес қамтамасыз етіледі.
Ескерту. 93-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 07.12.2022 № ҚР ДСМ-156 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
94. Емдеу-диагностикалық іс-шараларды жүргізу, дәрі-дәрмекпен қамтамасыз ету, емдік тамақтануды ұйымдастыру және пациентке тиісті күтім жасау стационарға келіп түскен кезден бастап жүзеге асырылады.
95. Бөлімше меңгерушісі түскен күні жүкті, босанатын, босанған әйелдерді және гинекологиялық аурулары бар пациенттерді қарап-тексеруді жүргізеді, қажет болған жағдайда басшының медициналық бөлім және босандыру жөніндегі орынбасарын қарап-тексеруге тартады. Қажет болған жағдайда медициналық бөлімнің босандыру бойынша орынбасырын тартады.
96. Стационар бойынша жауапты кезекші дәрігер жүкті әйелдерді, босанатын әйелдерді, босанған әйелдерді және гинекологиялық аурулары бар пациенттерді келіп түскен күні кешкі, түнгі уақытта, демалыс және мереке күндері кезекші Дәрігерлермен қарап-тексеруді жүргізеді.
97. Стационардағы пациенттерді қарап-тексеруді медициналық картаға тиісті жазба енгізе отырып, диагностикалық және емдік манипуляциялар тағайындай отырып, кезекші медицина персоналы жүзеге асыратын демалыс және мереке күндерінен басқа, емдеуші дәрігер күн сайын қарап-тексеруге тиіс. Жүкті, босанатын, босанған әйелдің, жаңа туған нәрестенің және гинекологиялық аурулары бар пациенттердің жай-күйі ауырлаған кезде кезекші дәрігер бөлімше меңгерушісін, жауапты кезекші дәрігерді хабардар етеді, диагностика және емдеу процесіне өзгерістер енгізуді келіседі және медициналық картаға (қағаз/электрондық нұсқа) жазба жасайды.
98. Жүкті, босанатын, босанған әйелдерге, гинекологиялық аурулары бар пациенттерге медициналық көмек көрсетудің кез келген деңгейінде диагнозды сәйкестендіру қиын болған, жүргізілген емнің тиімсіздігі кезінде, сондай-ақ өзге де айғақтар болған кезде бөлімше меңгерушісі және одан әрі басшының медициналық бөлім жөніндегі орынбасары консультация (пациентті біліктілігі анағұрлым жоғары маманмен немесе басқа бейіндегі маманмен қарап-тексеруді) ұйымдастырады немесе мультидисциплинарлық консилиум ұйымдастырады.
99. Гестация мерзімі 36 апта 6 күнге дейінгі жүкті әйелдерді, акушерлік және гинекологиялық асқынулардың болмауы немесе болмашы білінуі кезінде басым экстрагениталдық патологиясы бар босанған әйелдер мен әйелдерді борттан кейінгі кезеңде емдеуге жатқызу клиникалық хаттамаларға сәйкес көрсетілімдер бойынша, олар болмаған кезде – дәрігерлер консилиумының шешімі бойынша бейінді мамандандырылған МҰ немесе көп бейінді ауруханалардың бөлімшелеріне жүзеге асырылады.

Оснащение индивидуальной родовой палаты обеспечивается согласно приложению 3-6 к настоящему Стандарту.
Сноска. Пункт 93 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 07.12.2022 № ҚР ДСМ-156 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
94. Проведение лечебно-диагностических мероприятий, лекарственное обеспечение, организация лечебного питания и соответствующий уход пациенту осуществляются с момента поступления в стационар.
95. Заведующий отделением проводит осмотр беременных, рожениц, родильниц и пациенток с гинекологическими заболеваниями в день поступления. В случае необходимости привлекает к осмотру заместителя руководителя по медицинской части и родовспоможению.
96. Ответственный дежурный врач по стационару проводит осмотр беременных, рожениц, родильниц и пациенток с гинекологическими заболеваниями в день поступления в вечернее, ночное время, в выходные и праздничные дни с дежурными врачами.
97. Пациенты, находящиеся в стационаре, подлежат ежедневному осмотру лечащим врачом кроме выходных и праздничных дней, когда осмотр осуществляется дежурным медицинским персоналом, с назначением диагностических и лечебных манипуляций с занесением соответствующей записи в медицинскую карту. При утяжелении состояния беременной, роженицы, родильницы, новорожденного и пациенток с гинекологическими заболеваниями дежурный врач оповещает заведующего отделением, ответственного дежурного врача, согласовывает внесение изменений в процесс диагностики и лечения и делает запись в медицинской карте (бумажный и (или) электронный вариант).
98. На любом уровне оказания медицинской помощи беременным, роженицам, родильницам, пациентам с гинекологическими заболеваниями при затруднении в идентификации диагноза, неэффективности проводимого лечения, а также при иных показаниях, заведующий отделением и в случае необходимости, заместитель руководителя по медицинской части организует консультацию (осмотр пациента специалистом более высокой квалификации или профильным специалистом) или организует мультидисциплинарный консилиум.
99. Госпитализация беременных женщин со сроком гестации до 36 недель 6 дней, родильниц и женщин в постабортном периоде с доминирующей экстрагенитальной патологией при отсутствии или незначительной выраженности акушерских и гинекологических осложнений осуществляется в профильные специализированные МО или отделения многопрофильных больниц по показаниям в соответствии с клиническими протоколами, при их отсутствии – по решению консилиума врачей.

100. Босанғаннан кейінгі және түсік тастағаннан кейінгі асқынулары бар әйелдер көпбейінді ауруханалардың, гинекологиялық бөлімшелеріне және (немесе) төсектеріне, аудандық аурухананың гинекологиялық төсектері бар хирургиялық бөлімшелеріне емдеуге жатқызылады.
Ескерту. 100-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 07.12.2022 № ҚР ДСМ-156 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
101. Көп бейінді стационарға созылмалы аурулардан зардап шегетін, көп бейінді стационарлардың мамандандырылған бөлімшелерінде емдеуді қажет ететін жүкті әйелдер жүктіліктің 36 аптасына дейін түскен кезде емдеуші дәрігер бөлімше меңгерушісімен және акушер-гинеколог дәрігермен бірлесіп ауру ағымының ауырлығын, жүктілік ағымын және емдеу тактикасын бағалау үшін қарап-тексеру жүргізеді.
102. Жүктілікті көтеруге қарсы көрсетілімдер болып табылатын экстрагениталдық аурулар кезінде ана мен ұрықтың өмірі үшін қауіпті ескере отырып, жүктілікті одан әрі ұзартудың орындылығы туралы комиссиялық шешім қабылданады.
103. Жүкті және босанған әйелдің өміріне қауіп төндіретін ауыр аурулар мен асқынулар кезінде пациентті республикалық деңгейдегі бейінді МҰ-ға ауыстыру туралы (тасымалдауға қарсы көрсетілімдер болмаған кезде) комиссиялық шешім қабылданады.
104. Жүктіліктен тыс және жүктілік кезінде әйелдерге, ұрпақты болу ағзаларының аурулары бар әйелдерге стационарлық көмек диагностикалау мен емдеудің клиникалық хаттамаларына сәйкес көрсетіледі.
105. Гинекологиялық бөлімшеге көрсетілімдер бойынша науқастарды консервативті және операциялық емдеу үшін жатқызады.
106. "Қосалқы репродуктивтік әдістер мен технологияларды жүргізу қағидалары мен шарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 15 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-272/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21816 болып тіркелген) сәйкес терапияға жатпайтын бедеулік диагнозы анықталған кезде ерлі-зайыптылардың немесе некеде тұрмаған әйелдің көрсеткіштері бойынша қосалқы репродуктивтік әдістер мен технологияларды жүргізу қағидалары мен шарттарына сәйкес қосалқы репродуктивтік технологиялар қолданылады.
107. Сенсибилизация құбылыстарынсыз қанның резус теріс тиістілігі бар пациенттерге стационарлық көмек көрсету кезінде арнайы профилактика жүргізу – ақпараттандырылған келісімнен кейін анти-резус Rho (D) иммуноглобулинді енгізу, мынадай жағдайларда:
12+0 апталық гестациядан кейін түсік тастау қаупі;
12+0 апта гестациядан кейін бірден қан кету (алты апталық интервалмен);
12+0 немесе одан да көп апта ішінде толық немесе ішінара өздігінен түсік тастау;
жүктіліктің мерзіміне қарамастан жүктілікті жоспарлы хирургиялық үзу;
жүктілік мерзіміне қарамастан жүктілікті жоспарлы медикаментозды үзу;
инвазивті емшаралар жүргізу (амниоцентез, хорион биопсиясы, кордоцентез);
жатыр мойнына тігістер салу кезінде (истмикалық-жатыр мойны жеткіліксіздігі кезінде);
трофобластикалық ауру кезінде;
резус-оң тромбоциттер трансфузиясы кезінде;
жатырішілік емшаралары кезінде (амниодренирлеу, шунт енгізу, эмбриоредукция, лазер);
жүктілік мерзіміне қарамастан босанғанға дейінгі қан кету;
ұрықтың басына сыртқы акушерлік бұрылуы (тырысуды қоса алғанда);
экстракорпоралдық ұрықтандырудан (ЭКҰ) кейін бір эмбрионның редукциясы кезінде;
іштің кез-келген жарақаты (тікелей және (немесе) тікелей емес, өткір және (немесе) түтіккен, ашық және (немесе) жабық);
эктопиялық жүктілік кезінде;
ұрықтың антенаталдық өлім кезінде.

100. Женщины с постабортными и послеродовыми осложнениями госпитализируются в гинекологические отделения и (или) койки многопрофильных больниц, в хирургических отделениях районных больниц, имеющих гинекологические койки.
Сноска. Пункт 100 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 07.12.2022 № ҚР ДСМ-156 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
101. При поступлении в многопрофильный стационар беременных женщин до 36 недель беременности, страдающих хроническими заболеваниями, нуждающихся в лечении в специализированных отделениях многопрофильных стационаров, лечащий врач совместно с заведующим отделения и врачом акушером-гинекологом проводит осмотр для оценки тяжести течения заболевания, течения беременности и тактики лечения.
102. При экстрагенитальных заболеваниях, являющихся противопоказаниями к вынашиванию беременности, принимается комиссионное решение о целесообразности дальнейшего пролонгирования беременности с учетом риска для жизни матери и плода.
103. При тяжелых заболеваниях и осложнениях, угрожающих жизни беременной и родильницы, принимается комиссионное решение о переводе пациента в профильные МО республиканского уровня (при отсутствии противопоказаний для транспортировки).
104. Медицинская помощь в стационарных условиях женщинам вне и во время беременности, женщинам с заболеваниями репродуктивных органов оказывается в соответствии с клиническими протоколами диагностики и лечения.
105. В гинекологическое отделение по показаниям госпитализируют больных для консервативного и оперативного лечения.
106. При установлении диагноза бесплодия, не поддающегося терапии, по показаниям супружеской паре или женщине, не состоящей в браке, применяются вспомогательные репродуктивные технологии в соответствии с Правилами и условиями проведения вспомогательных репродуктивных методов и технологий, утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 декабря 2020 года № ҚР ДСМ – 272/ 2020 "Об утверждении Правил и условий проведения вспомогательных репродуктивных методов и технологий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21816).
107. При оказании медицинской помощи в стационарных условиях пациентам с резус отрицательной принадлежностью крови без явлений сенсибилизации проводить специфическую профилактику – введение анти-резус Rho (D) иммуноглобулина, после информированного согласия, при таких состояниях как:
угроза выкидыша после 12+0 недель гестации;
продолжающееся кровотечение сразу после 12+0 недель гестации (шестинедельным интервалом);
полный или частичный самопроизвольный выкидыш в сроке 12+0 или больше недель гестации;
плановое хирургическое прерывание беременности, вне зависимости от срока беременности;
плановое медикаментозное прерывание беременности, вне зависимости от срока беременности;
проведение инвазивных процедур (амниоцентез, биопсия хориона, кордоцентез);
при наложении швов на шейку матки (при истмико-цервикальной недостаточности);
при трофобластической болезни;
при трансфузии резус-положительных тромбоцитов;
при внутриматочных процедурах (амниодренирование, внедрение шунта, эмбриоредукция, лазер);
дородовое кровотечение вне зависимости от срока беременности;
наружный акушерский поворот плода на головку (включая попытку);
при редукции одного эмбриона после экстракорпорального оплодотворения (ЭКО);
любые абдоминальные травмы (прямая и (или) непрямая, острая и (или) тупая, открытая и (или) закрытая);
при эктопической беременности;
при антенатальной гибели плода.

Баланың әкесінің резус-оң қанында және ананың қанында резус – антиденелер болмаған кезде, 250 мкг немесе 1250 ME дозада бір рет жүктіліктің 28 – 30 аптасында Rho (D) антирезус адам иммуноглобулинін енгізу.
Босанғаннан кейін RH (-) оң бала әрбір сенсибилизацияланбаған Rh (–) теріс әйелге, хабардар етілген келісімнен кейін, босанғаннан кейін 72 сағаттан кешіктірмей 1250 МЕ немесе 250 мкг внутримышечно енгізу;
Әрбір сенсибилизацияланбаған RHD – теріс әйелге қарсы Rho(D) иммуноглобулинмен резус сенсибилизациясының спецификалық алдын алу сенсибилизацияланған әйелдердің санын азайтады. Алдын алу іс-шаралары: резус-факторды ескере отырып қан құю; жоғарыда аталған жағдайларда алғашқы жүктілікті сақтау және анти-резус Rho (D) иммуноглобулинді енгізу жаңа туған нәрестелердің гемолитикалық ауруы бар балалардың тууының алдын алудың кепілі болып табылады.
108. Денсаулық сақтау ұйымдарында қарқынды емдеуді және реанимациялық іс – шаралар жүргізуді талап ететін медициналық көмек көрсету бейінді мамандарды тарта отырып және мультидисциплинарлық консилиум жүргізе отырып, Анестезиология, реанимация және қарқынды терапия бөлімшелерінде (бұдан әрі – АРҚТБ) жүзеге асырылады. Акушерлік - гинекологиялық көмек көрсететін және қарқынды емдеуді және реанимациялық іс - шаралар жүргізуді талап ететін денсаулық сақтау ұйымдарының босандыру блоктары мен қарқынды терапия палаталарындағы босанатын әйелдерге медициналық көмек көрсету кезінде орта медицина қызметкерлерінің (акушерлер, операциялық мейіргерлер) екі босанатын әйелге бір орта медицина қызметкері (акушер, операциялық мейіргер) есебінен босандыру блогындағы босанатын әйелдер санына арақатынасын қамтамасыз ету.
109. Денсаулық сақтау ұйымы басшысының медициналық бөлім жөніндегі орынбасары Анестезиология, реанимация және қарқынды терапия бөлімшесінің пациенттерін күніне кемінде екі рет: жұмыс күнінің басында және жұмыс күні аяқталғанға дейін қарап-тексеруді жүргізеді. Аурудың ауыр және өте ауыр ағымында тексерулердің жиілігі жағдайдың ауырлық динамикасына байланысты. Шұғыл жағдайлар кезінде сағат және минут бойынша шұғыл көмек көрсету уақытын көрсете отырып, кемінде әрбір үш сағат сайын қарап-тексеру жиілігін қамтамасыз етеді.
110. Жүкті әйелдерді емдеуге жатқызу осы Стандартқа 4-қосымшаға сәйкес перинаталдық көмекті өңірлендіру деңгейі бойынша акушерлік-гинекологиялық көмек көрсететін стационарлық деңгейдегі МҰ жүкті әйелдерді емдеуге жатқызу үшін көрсетілімдерге байланысты жүзеге асырылады.
111. Перинаталдық көмекті өңірлендірудің бірінші деңгейіндегі МҰ жүктілік пен босанудың асқынбаған ағымы бар жүкті және босанған әйелдерге медициналық көмек көрсетуге арналған.

При резус-положительной крови отца ребенка и отсутствии резус-антител в крови матери, введение иммуноглобулина человека антирезус Rho (D) в 28-30 недель беременности однократно в дозе 250 мкг или 1250 ME.
После родов резус положительным ребенком каждой несенсибилизированной RhD (–) отрицательной женщине, после информированного согласия, введение внутримышечно 1250 МЕ или 250 мкг не позднее 72 часов после родов;
Специфическая профилактика резус сенсибилизации анти – резус Rho(D) иммуноглобулином каждой несенсибилизированной RhD – отрицательной женщине снижает число сенсибилизированных женщин.
Профилактические мероприятия: переливание крови с учетом резус-фактора; сохранение первой беременности и введение анти-резус Rho (D) иммуноглобулина при вышеперечисленных состояниях являются гарантией предупреждения рождения детей с гемолитической болезнью новорожденных.
108. Оказание медицинской помощи, требующей интенсивного лечения и проведения реанимационных мероприятий, в организациях здравоохранения осуществляется в отделениях анестезиологии, реанимации и интенсивной терапии (далее – ОАРИТ) с привлечением профильных специалистов и проведением мультидисциплинарного консилиума.
109. Заместитель руководителя организации здравоохранения проводит осмотр пациентов ОАРИТ не менее двух раз в день: в начале рабочего дня и перед окончанием рабочего дня. При тяжелом и крайне тяжелом течении заболевания кратность проводимых осмотров зависит от динамики тяжести состояния. Заместитель руководителя обеспечивает кратность осмотра при неотложных состояниях не реже каждых трех часов, с указанием времени оказания неотложной помощи по часам и минутам.
110. Госпитализация беременных осуществляется в зависимости от показаний для госпитализации беременных в МО, оказывающие акушерско-гинекологическую помощь в стационарных условиях, по уровням регионализации перинатальной помощи согласно приложению 4 к настоящему Стандарту.
111. МО первого уровня регионализации перинатальной помощи предназначены для оказания медицинской помощи беременным и роженицам с неосложненным течением беременности и родов.

112. Перинаталдық көмекті өңірлендірудің бірінші деңгейіндегі МҰ құрылымында: жеке босандыру палаталары, ана мен баланың бірге болуына арналған бөлімше, жаңа туған нәрестелерге арналған қарқынды терапия палаталары, сондай-ақ клиникалық-диагностикалық зертхана ұйымдастырылады, коронавирусты жұқтырған деген күдік болса және инфекцияның клиникалары анықталса жүкті, босанатын, босанған әйелдерге және жаңа туған нәрестелерге стационарлық жағдайда медициналық көмекті көрсету үшін мамандандырылған палаталар көзделеді.
113. Перинаталдық көмекті өңірлендірудің екінші деңгейіндегі ұйымдар асқынбаған жүктілік, 32 апта және одан көп гестация мерзімдеріндегі мерзімінен бұрын босану кезіндегі әйелдерге, сондай-ақ перинаталдық патологияны іске асырудың орташа тәуекелі бар жүкті әйелдер, босанатын әйелдер мен босанған әйелдерге және осы Стандартқа 4-қосымшада келтірілген перинаталдық көмекті өңірлендіру деңгейі бойынша стационарлық жағдайларда акушерлік-гинекологиялық көмек көрсететін МҰ-ға жүкті әйелдерді емдеуге жатқызу үшін көрсетілімдерге сәйкес айғақтар үшін арналған.
114. Перинаталдық көмекті өңірлендірудің екінші деңгейіндегі МҰ құрылымында базалық жарақтандыруы бар бөлімшелерден басқа: жеке босандыру палаталары, ана мен баланың бірге болуына арналған бөлімше, реанимацияға арналған толық жинағы бар жаңа туған нәрестелердің реанимация және қарқынды терапия бөлімшесі, жасанды тыныс алу жүйесімен (ЖТЖ), Continuous Positive Airway Pressure (СРАР), кувез жүйелері, сондай-ақ клиникалық-диагностикалық зертхана, биохимиялық және бактериологиялық зертхана ұйымдастырылады. Штаттық кестеде неонатологтың тәулік бойы жұмыс істейтін постын қарастыру қажет, коронавирусты жұқтырған немесе басқа инфекцияның клиникалары анықталса жүкті, босанатын, босанған әйелдерге және жаңа туған нәрестелерге стационарлық жағдайда медициналық көмекті көрсету үшін мамандандырылған палаталар көзделеді. Штаттық жағдайда жаңа туған нәрестелерге тәулік бойы неонатологтың бақылау ұйымдастырылады.
115. Үшінші деңгейдегі МҰ осы Стандартқа 4-қосымшаға сәйкес асқынған жүктілік кезінде, перинаталдық патологияны іске асыру қаупі жоғары, гестация мерзімдерінде 22-ден 32 аптаға дейін мерзімінен бұрын босанған жүкті, босанатын және босанған әйелдерді емдеуге жатқызуға арналған. Үшінші деңгей мамандандырылған Акушерлік және неонаталдық көмекке мұқтаж жүкті әйелдерге, босанатын әйелдерге, босанған әйелдерге және науқас жаңа туған нәрестелерге, оның ішінде дене салмағы 1500,0 грамм және одан аз, төменгі деңгейдегі ұйымнан ауыстырылған шала туған нәрестелерге медициналық көмектің барлық түрлерін көрсетеді. коронавирусты жұқтырған немесе басқа инфекцияның клиникалары анықталса жүкті, босанатын, босанған әйелдерге және жаңа туған нәрестелерге стационарлық жағдайда медициналық көмекті көрсету үшін мамандандырылған палаталар көзделеді

112. В структуре МО первого уровня регионализации перинатальной помощи организуются: индивидуальные родильные палаты, отделение для совместного пребывания матери и ребенка, палаты интенсивной терапии для новорожденных, клинико-диагностическая лаборатория, предусматриваются специализированные палаты для оказания медицинской помощи в стационарных условиях беременным, роженицам, родильницам и новорожденным с вероятным инфицированием коронавирусной инфекцией и клиническими проявлениями других видов инфекций .
113. Организации второго уровня регионализации перинатальной помощи предназначены для женщин при неосложненной беременности, преждевременных родах в сроках гестации от 32 недель и более, а также для беременных, рожениц и родильниц, имеющих умеренные риски реализации перинатальной патологии и показания согласно показаниям для госпитализации беременных в МО, оказывающие акушерско-гинекологическую помощь в стационарных условиях, по уровням регионализации перинатальной помощи, приведенных в приложении 4 к настоящему Стандарту.
114. В структуре МО второго уровня регионализации перинатальной помощи организуются, кроме подразделений с базовым оснащением: индивидуальные родильные палаты, отделение для совместного пребывания матери и ребенка, отделение реанимации и интенсивной терапии новорожденных с полным набором для реанимации, системами искуственной вентиляции легких (ИВЛ), Continuous Positive Airway Pressure (СРАР), кувезы, а также клинико-диагностическая лаборатория, биохимическая и бактериологическая лаборатория. Предусматриваются специализированные палаты для оказания медицинской помощи в стационарных условиях беременным, роженицам, родильницам и новорожденным с вероятным инфицированием коронавирусной инфекцией и клиническими проявлениями других видов инфекций. В штатном расписании для оказания помощи новорожденным предусмотривается круглосуточный пост неонатолога.
115. МО третьего уровня регионализации перинатальной помощи предназначены для госпитализации беременных, рожениц и родильниц при осложненной беременности, с высоким риском реализации перинатальной патологии, преждевременными родами в сроках гестации от 22 до 32 недель, в соответствии с приложением 4 к настоящему Стандарту. Третий уровень оказывает все виды медицинской помощи в стационарных условиях беременным, роженицам, родильницам и новорожденным, нуждающимся в специализированной акушерской и неонатальной помощи, в том числе недоношенным новорожденным с массой тела 1500,0 грамм и менее, переведенным из организации более низкого уровня. Предусматривается специализированное отделение с палатами для оказания медицинской помощи в стационарных условиях беременным, роженицам, родильницам и новорожденным с вероятным инфицированием коронавирусной инфекцией и клиническими проявлениями других видов инфекций.

116. Өңірлендірудің үшінші деңгейіндегі МҰ босандыру үшін перинаталдық патологияны іске асыру бойынша қаупі жоғары топтағы жүкті әйелді алдын ала емдеуге жатқызу жағдайында босануға дейінгі бақылау және медициналық көмек көрсету жүктілік патологиясы бөлімшесінде аяқталған стационарлық жағдай шеңберінде жүргізіледі.
117. Босандыру қызметінің басталуымен жүктілік патологиясы бөлімшесінен ауыстыру фактісі № 001/е нысандағы стационарлық науқастың медициналық картасында белгіленеді және № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрыққа сәйкес босануды есепке алу нысаны ресімделеді.
118. Перинаталдық көмекті өңірлендірудің үшінші деңгейіндегі босандыру ұйымдарын қазіргі заманғы тиімді перинаталдық технологияларды меңгерген жоғары білікті медициналық персоналмен және қазіргі заманғы емдеу-диагностикалық жабдықтармен және дәрілік препараттармен қамтамасыз етеді, сонымен қатар тәулік бойы неонаталдық бекеттің болуы: жаңа туған нәрестелердің реанимация және қарқынды терапия бөлімшесін, анасымен бірге болу бөлімшесін, жаңа туған нәрестелер патологиясы және шала туған нәрестелерді күту бөлімшелері мен клиника-диагностикалық, биохимиялық және бактериологиялық зертханаларының ұйымдастырылуын қамтиды.
119. Жүкті және босанған әйелдер МҰ бейініне сәйкес келмеген жағдайда, олардың жай-күйі тұрақтанғаннан кейін келісусіз (қабылдаушы ұйымды алдын ала хабардар ете отырып) анағұрлым жоғары деңгейдегі акушерлік-гинекологиялық көмек көрсететін мамандандырылған, көп бейінді стационарға немесе басқа стационарлық деңгейдегі МҰ тасымалдау жүзеге асырылады.
120. Жүкті, босанатын, босанған әйелдердің тасымалдауға келмейтін жай-күйі кезінде білікті мамандарды "өзіне" шақыру, шұғыл жай-күй туындаған кезде бастапқы реанимациялық көмек кешенін көрсету, ана мен шаранадағы қауіпті жай-күйді диагностикалау, босандыру туралы мәселені шешу, анағұрлым жоғары деңгейге ауыстырғанға дейін қарқынды және демеуші терапия жүргізу жүзеге асырылады.
121. МҰ өңірі аумағында перинаталдық көмекті өңірлендірудің төмен тұрған деңгейі болмаған кезде жүкті әйелдерді, босанған әйелдерді, босанған әйелдерді және жаңа туған нәрестелерді емдеуге жатқызу перинаталдық көмекті өңірлендірудің жоғары тұрған деңгейіндегі МҰ, сондай-ақ жүкті әйелді, босанған әйелді, босанатын әйелді еркін таңдауды ескере отырып жүзеге асырылады.
122. Стационарлық жағдайларда акушерлік-гинекологиялық көмек көрсететін МҰ өңірлендіру деңгейін айқындау туралы шешімді кадр әлеуетін, жарақтандырылуын, қолжетімділігін, көлік инфрақұрылымын ескере отырып, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдары қабылдайды.

116. В случае заблаговременной госпитализации беременной женщины группы высокого риска по реализации перинатальной патологии для родоразрешения в МО третьего уровня регионализации, дородовое наблюдение и оказание медицинской помощи проводится в рамках законченного стационарного случая в отделении патологии беременности.
117. С началом родовой деятельности факт перевода из отделения патологии беременности фиксируется в медицинской карте стационарного больного, форме № 001/у и оформляется форма учета родов в соответствии с приказом № ҚР ДСМ – 175/2020.
118. Организации родовспоможения третьего уровня регионализации перинатальной помощи обеспечиваются высококвалифицированным медицинским персоналом, владеющим современными эффективными перинатальными технологиями и оснащены современным лечебно-диагностическим оборудованием и лекарственными препаратами, имеет круглосуточный неонатальный пост, а также организуют: отделение реанимации и интенсивной терапии новорожденных, отделение совместного пребывания с матерью, отделение патологии новорожденных и выхаживания недоношенных, клинико-диагностическая, биохимическая и бактериологическая лаборатории.
119. В случае поступления беременных и родильниц не по профилю МО с возникшими неотложными состояниями, после стабилизации их состояния, осуществляется транспортировка в специализированный, многопрофильный стационар или в МО, оказывающие акушерско-гинекологическую помощь в стационарных условиях более высокого уровня без согласования (с предварительным уведомлением принимающей организации).
120. При нетранспортабельном состоянии беременных, рожениц, родильниц осуществляется вызов квалифицированных специалистов "на себя", оказание комплекса первичной реанимационной помощи при возникновении неотложных состояний, диагностика угрожающих состояний у матери и плода, решение вопроса о родоразрешении, проведение интенсивной и поддерживающей терапии до перевода на более высокий уровень.
121. При отсутствии на территории региона МО нижестоящего уровня регионализации перинатальной помощи госпитализация беременных, родильниц, рожениц и новорожденных осуществляется в МО вышестоящего уровня регионализации перинатальной помощи, а также с учетом свободного выбора беременной, родильницы, роженицы.
122. Решение об определении уровня регионализации МО, оказывающих акушерско-гинекологическую помощь в стационарных условиях, принимают местные органы государственного управления здравоохранением областей, городов республиканского значения и столицы с учетом кадрового потенциала, оснащенности, доступности, транспортной инфраструктуры.

123. Жоғары технологиялық медициналық қызмет көрсетуді қажет ететін жүкті, босанған әйелдер және жаңа туған нәрестелер, гинекологиялық науқастар тиісті МҰ жіберіледі.
124. Босанғаннан кейінгі кезеңде барлық босанған әйелдерге баланың бірінші талап етуі бойынша уақыт аралығын белгілеместен емшек емізу практикасына білікті қолдау көрсету қамтамасыз етіледі; босанған әйелдерге емшек сүтімен емізудің артықшылықтары туралы, емшек сүтін қолмен білдіру техникасы мен еселігі туралы медицина қызметкерлерімен консультация беру, баланы анасының кеудесіне дұрыс орналастыруда және қолдануда практикалық көмек көрсету үшін емшек сүтімен емізуді визуалды бағалау жүргізіледі; МҰ жүзеге асыратын балаға мейірімді емшек сүтімен қоректендіруге тұрақты қолдау көрсетіледі.
125. Босанғаннан кейінгі кезеңде акушерлік-гинекологиялық көмек көрсететін стационарлық деңгейдегі МҰ-дан шығарылғанға дейін барлық босанған әйелдерге кеуде қуысының флюорографиялық немесе рентгенологиялық тексеру жүргізіледі.
126. Стационарлық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымынан шығару өлшемшарттары сақталады және орындалады:
1) емдеудің жалпы қабылданған нәтижелері (сауығу, жақсару, өзгеріссіз, өлім, басқа медициналық ұйымға ауыстырылған);
2) пациенттің өміріне немесе айналасындағыларға тікелей қауіп болмаған кезде емдеу курсы аяқталмаған пациенттің немесе оның заңды өкілінің жазбаша өтініші;
3) денсаулық сақтау ұйымы белгілеген ішкі тәртіп қағидаларын бұзу жағдайлары, сондай-ақ емдеу-диагностикалық процесі үшін кедергілер жасау, басқа пациенттердің тиісті медициналық көмек алуға (денсаулығы мен өміріне тікелей қатер болмаған кезде) құқықтарына қысым жасау болып табылады, бұл туралы медициналық картаға жазба жасалады.
127. Босанған әйелдерді стационардан шығарған күні қарау, жай-күйін бағалау, тек қана емшек сүтімен қоректендіру әдістемесі туралы, асқынулардың және дабыл белгілерінің профилактикасы туралы консультация жүргізіледі, пациентке № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген нысан бойынша медициналық картадан үзінді көшірме беріледі.(бұдан әрі – № 077/е нысаны), МСАК ұйымына туу тарихынан үзінді және нақты тұрғылықты жері бойынша белсенді болу үшін босанған әйел туралы мәліметтер МСАК ұйымының электрондық мекенжайына электрондық форматта немесе телефон немесе жазбаша хабарлама түрінде беріледі.
128. "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы арқылы не "электрондық үкіметтің" веб - порталы арқылы баланың тууын мемлекеттік тіркеу үшін тіркеуші органдарға баланың туған күнінен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей ұсыну және баланың туу туралы куәлігін алу үшін босанған әйелге № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген № 041/е нысаны (бұдан әрі- № 041/е нысаны) бойынша туу туралы медициналық куәлік беріледі.

123. Беременные, родильницы и новорожденные, гинекологические больные, нуждающиеся в оказании высокотехнологических медицинских услуг, направляются в соответствующие МО.
124. Всем родильницам в послеродовом периоде обеспечивается оказание квалифицированной поддержки практики грудного вскармливания по первому требованию ребенка без установления временных промежутков; консультирование родильниц медицинскими работниками о преимуществах грудного вскармливания, о технике и кратности сцеживания грудного молока ручным способом, проводится визуальная оценка грудного вскармливания для предоставления практической помощи в правильном расположении и прикладывании ребенка к груди матери; обеспечивается постоянная поддержка грудного вскармливания, которую реализуют МО, дружественные к ребенку.
125. Всем родильницам в послеродовом периоде до выписки из МО, оказывающих акушерско-гинекологическую помощь в стационарных условиях, проводится флюорографическое или рентгенологическое обследование органов грудной клетки.
126. Соблюдаются и выполняются критерии выписки из организации здравоохранения, оказывающей помощь в стационарных условиях:
1) общепринятые исходы лечения (выздоровление, улучшение, без перемен, смерть, переведен в другую медицинскую организацию);
2) письменное заявление пациента или ее законного представителя с незавершенным курсом лечения при отсутствии непосредственной опасности для жизни пациента или для окружающих;
3) случаи нарушения правил внутреннего распорядка, установленных организацией здравоохранения, а также создание препятствий для лечебно-диагностического процесса, ущемления прав пациентов на получение надлежащей медицинской помощи (при отсутствии непосредственной угрозы здоровью и жизни), о чем делается запись в медицинской карте.
127. В день выписки родильниц из стационара проводится осмотр, оценка состояния, консультация о методике исключительно грудного вскармливания, о профилактике осложнений и тревожных признаках, пациенту выдается выписка из медицинской карты по форме, утвержденной приказом № ҚР ДСМ-175/2020 (далее – форма № 077/у), в организацию ПМСП, передается выписка из истории родов и сведения о родильнице для активного посещения по фактическому месту проживания в электронном формате на электронный адрес организации ПМСП или в виде телефонного или письменного извещения.
128. Родильнице выдается медицинское свидетельство о рождении по форме № 041/у, утвержденной приказом № ҚР ДСМ-175/2020 (далее – форма № 041/у), для предоставления через некоммерческое акционерное общество Государственная Корпорация "Правительство для граждан" либо через веб-портал "электронного правительства" в регистрирующие органы для государственной регистрации рождения ребенка не позднее трех рабочих дней со дня его рождения и получения свидетельства о рождении ребенка.

129. МҰ тыс жерде, оның ішінде үйде босанған жағдайда туу туралы медициналық куәлікті босанғаннан кейінгі бірінші тәулікте жүгінген босандыру МҰ қызметкерлері анасының жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес ресімдейді.
130. Бала МҰ тыс жерде туған және баланың туу фактісін, оның шығу тегін растайтын медициналық құжаттар болмаған жағдайда "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 26 желтоқсандағы Кодексінің 47-баптың 1-тармағына сәйкес баланың шығу тегін анықтау сот тәртібімен белгіленеді.
131. Денсаулық сақтау ұйымдары осы Стандарттың 5-қосымшасына сәйкес хабарлануға жататын жүкті, босанатын және босанған әйелдердің қиын жай-күйінің тізбесіне сәйкес стационарда жүкті, босанатын әйел, босанған әйелде болу немесе болу кезеңінде қиын жай-күйі анықталған кезде перинаталдық көмекті өңірлендірудің неғұрлым жоғары деңгейіндегі МҰ және денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарына хабарлауды жүзеге асырады.
132. Әйелдерде күрделі жағдайлар туындаған жағдайда келесі ескерту схемасын сақтау керек:
1) стационарда емдеуші дәрігер, бөлімше меңгерушісі, жауапты кезекші дәрігер:
реанимация және қарқынды терапия бөлімшесінің дәрігерін шақырады (егер бар болса), ол орынға 2-5 минут ішінде келеді (тәулік бойы бекет болған жағдайда); үйде кезекшілікте болған кезінде 20-30 минут ішінде;
10 минут ішінде бас дәрігердің емдеу жұмысы жөніндегі орынбасарына науқастың жағдайы ауыр екенін хабарлайды;
диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларына сәйкес медициналық көмектің көлемін көрсетеді;
осы Стандартқа 6-қосымшаға сәйкес ауыр жағдайдағы жүкті әйелдің (босанатын әйелдің, босанған әйелдің) картасын уақтылы толтырады және босандыру және балалық шақ мәселелеріне жетекшілік ететін республикалық орталықтарға жібереді;
2) бас дәрігердің орынбасары:
орын алған жағдай туралы бас дәрігерге дереу хабарлайды; 20-30 минут ішінде консилиум жасайды;
30 минут ішінде жергілікті денсаулық сақтау басқармаларын хабардар етеді; қажет болған жағдайда медициналық авиацияның мобильді бригадасын (бұдан әрі - МАМБ) шақырады);
пациенттердің күрделі жағдайын емдеуді қамтамасыз ету үшін қажетті дәрілік заттармен, медициналық мақсаттағы бұйымдармен, қан компоненттерімен қамтамасыз етеді;
3) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдары:
әйелдердің күрделі жағдайлары кезінде хабарлаудың өңірлік дербестендірілген (барлық қатысушыларды көрсете отырып) схемасын жасайды;
босандыру және балалық шақ мәселелеріне жетекшілік ететін республикалық орталықтарды қиын жағдайлар туралы уақтылы хабардар етеді;
пациенттің жай-күйі тұрақтанғанға дейін әрбір 3 сағат сайын дағдарысты жағдай мониторингін жүзеге асырады;
МҰ дәрілік заттармен, қан компоненттерімен және бірінші кезекте қажетті медициналық жабдықпен қамтамасыз етеді;
қашықтықтан медициналық қызмет көрсетуді уақтылы жүргізуді қамтамасыз етеді;
әйелдер мен жаңа туған нәрестелерді жылжымалы медициналық кешендерге тасымалдауды үйлестіреді;
санитариялық көліктің ауыр науқастарды тасымалдау кезінде шұғыл көмек көрсетуге толық дайындығын, оларды перинаталдық көмекті өңірлендіруге сәйкес жарақтандыруды қамтамасыз етеді;
облыстық медициналық авиацияның қызметін тәулік бойы үйлестіреді және қамтамасыз етеді;
ана мен бала өлімін азайту жөніндегі өңірлік штабқа өңірдің негізгі проблемалары туралы ақпарат береді;

129. В случае родов вне МО, в том числе и на дому, медицинское свидетельство о рождении оформляется в соответствии с документами, удостоверяющими личность матери, работниками МО родовспоможения, куда она обратилась в первые сутки после родов.
130. В случае рождения ребенка вне МО и отсутствия медицинских документов, подтверждающих факт рождения ребенка, его происхождение устанавливается в соответствии с пунктом 1 статьи 47 Кодекса Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье" в судебном порядке.
131. Организации здравоохранения осуществляют оповещение МО более высокого уровня регионализации перинатальной помощи и местные органы государственного управления здравоохранением областей, городов республиканского значения и столицы при выявлении в период поступления или нахождения в стационаре у беременной, роженицы, родильницы критического состояния в соответствии с Перечнем критических состояний беременных, рожениц и родильниц, подлежащих оповещению согласно приложению 5 настоящего Стандарта.
132. В случае возникновения критических ситуаций у женщин следует соблюдать следующую схему оповещения:
1) в стационаре лечащий врач, заведующий отделением, ответственный дежурный врач:
вызывает врача отделения реанимации и интенсивной терапии (если имеется), который прибывает на место в течение 2-5 минут (при наличии круглосуточного поста), при дежурстве на дому в течение 20-30 минут;
в течение 10 минут сообщает заместителю главного врача по лечебной работе о находящемся пациенте в критическом состоянии;
оказывает объем медицинской помощи в соответствии с клиническими протоколами диагностики и лечения;
своевременно заполняет и направляет в республиканские центры, курирующие вопросы родовспоможения и детства Карту беременной (роженицы, родильницы), находящейся в критическом состоянии согласно приложению 6 к настоящему Стандарту;
2) заместитель главного врача:
незамедлительно сообщает о создавшейся ситуации главному врачу; создает консилиум в течение 20-30 минут;
в течение 30 минут оповещает местные органы управления здравоохранения; при необходимости вызывает мобильную бригаду медицинской авиации (далее – МБМА);
обеспечивает необходимыми лекарственными средствами, медицинскими изделиями, кровью и ее компонентами для обеспечения лечения критического состояния пациентов;
3) местные органы государственного управления здравоохранением областей, городов республиканского значения и столицы:
составляют региональную персонифицированную (с указанием всех участников) схему оповещения при критических состояниях женщин;
своевременно оповещают о критических случаях республиканские центры, курирующие вопросы родовспоможения и детства;
осуществляют мониторинг критического случая каждые 3 часа до стабилизации состояния пациента;
обеспечивают МО лекарственными средствами, кровью и ее компонентами, и медицинским оборудованием первой необходимости;
обеспечивают своевременное проведение дистанционных медицинских услуг;
координируют транспортировку женщин и новорожденных в передвижные медицинские комплексы;
обеспечивают полную готовность санитарного транспорта к оказанию неотложной помощи при транспортировке тяжелых больных, оснащение их в соответствие с регионализацией перинатальной помощи;
координируют и обеспечивают в круглосуточном режиме деятельность областной медицинской авиации;
предоставляют информацию об основных проблемах региона на разбор случаев материнской смертности, по принятию неотложных мер по снижению материнской и младенческой смертности;

4) республикалық деңгейдегі МҰ:
қашықтықтан медициналық қызмет көрсету және шақыру түскеннен кейінгі бірінші тәулік ішінде медициналық авиация нысанында медициналық көмек көрсету үшін білікті мамандарды жіберу;
төменгі деңгейдегі ұйымдардан ауыстырылған және республикалық деңгейде мамандандырылған көмек көрсетуге мұқтаж әйелдерді (жүкті әйелдерді, босанатын әйелдерді, босанған әйелдерді) кедергісіз емдеуге жатқызу;
жоғары мамандандырылған медициналық көмек;
ауыр жағдайдағы науқастарды емдеуге жатқызуға стационардың дайындығын қамтамасыз етеді;
5) босандыру және балалық шақ мәселелеріне жетекшілік ететін республикалық орталықтар:
жүкті әйелдердің, босанатын әйелдердің, босанған әйелдердің және жаңа туған нәрестелердің күрделі жағдайларына күнделікті мониторингті жүзеге асырады;
шұғыл тәртіпте күрделі жағдайларды есепке алудың келіп түскен карталарын тіркеуді жүзеге асырады;
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігіне, Республикалық электрондық денсаулық сақтау орталығына қиын жай-күйлер туралы мәліметтерді күн сайын жолдайды;
өңірлер бойынша ахуалды талдауды ай сайын есепті кезеңнен кейінгі 5-күнге қарай Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігіне ұсынады.
Ескерту. 132-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 07.12.2022 № ҚР ДСМ-156 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
133. Жүкті әйелдерді, босанған әйелдерді, ауыр күйдегі босанатын әйелдерді перинаталдық көмектің үшінші деңгейіне, облыстық және республикалық денсаулық сақтау ұйымдарына тасымалдау гемодинамиканы қалпына келтіргеннен және өмірлік маңызды функцияларды тұрақтандырғаннан кейін МАМБ мамандарының қатысуымен дәрігерлер консилиумының шешімі бойынша қабылдаушы МҰ хабардар ете отырып жүзеге асырылады.
134. Ауыстыру алдында дәрігер пациенттің заңды өкілдерін және (немесе) туыстарын медициналық құжаттамаға жаза отырып және мүмкіндігінше ақпараттандырылған Тараптың қолы қойылып, ауыстырудың себептері туралы және қабылдаушы ұйымның мекенжайы туралы хабардар етеді.
135. Әуе кемелерін (тікұшақ, ұшақ) пайдалана отырып, медициналық авиация нысанында жүкті, босанған әйелдерге, босанған әйелдерге медициналық көмек көрсету үшін бейіні бойынша облыстық және республикалық деңгейдегі МҰ емделу үшін көрсеткіштердің болуы (қабылдаушы МҰ алдын ала хабарламасымен келіспей) негіз болып табылады.
136. Жүкті, босанатын, босанған әйелдер жедел медициналық көмек бригадасының (бұдан әрі – ЖМК) ілесуімен білікті мамандарды тарта отырып, МАМБ ілесуімен мамандандырылған жерүсті немесе әуе көлігінде тасымалданады.

4) МО республиканского уровня (научные и национальные центры, научно-исследовательские институты, республиканские клиники и центры) обеспечивают:
оказание дистанционных медицинских услуг и направление квалифицированных специалистов для оказания медицинской помощи в форме медицинской авиации в течение первых суток после поступления вызова;
беспрепятственную госпитализацию женщин (беременных, рожениц, родильниц), переведенных из организаций более низкого уровня и нуждающихся в оказании специализированной помощи на республиканском уровне;
высокотехнологичную медицинскую помощь (далее – ВТМП);
готовность стационара к госпитализации больных в критическом состоянии;
5) республиканские центры курирующие вопросы родовспоможения и детства:
осуществляют ежедневный мониторинг критических случаев беременных, рожениц, родильниц и новорожденных;
в оперативном порядке осуществляют регистрацию, поступивших карт учета критических состояний;
ежедневно направляют сведения о критических состояниях в организацию, определяемой уполномоченным органом;
представляют анализ ситуации по регионам ежемесячно к 5 числу, следующим за отчетным в уполномоченный орган.
Сноска. Пункт 132 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 07.12.2022 № ҚР ДСМ-156 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
133. Транспортировка беременных, родильниц, рожениц в критическом состоянии на третий уровень перинатальной помощи, в областные и республиканские организации здравоохранения осуществляется по решению консилиума врачей с участием специалистов МБСА после восстановления гемодинамики и стабилизации жизненно важных функций с уведомлением принимающей МО.
134. Перед переводом врач информирует законных представителей и (или) родственников пациента о причинах перевода и об адресе принимающей организации с записью в медицинской документации и подписью информированной стороны.
135. Основанием для оказания медицинской помощи беременным, родильницам, роженицам в форме медицинской авиации с использованием воздушного транспорта является наличие показаний для лечения в МО областного и республиканского уровня по профилю (без согласования с предварительным уведомлением принимающей МО).
136. Беременные, роженицы, родильницы перевозятся в сопровождении бригады скорой медицинской помощи (далее – СМП) в санитарном автотранспорте или воздушном транспорте в сопровождении МБМА с привлечением квалифицированных специалистов.

137. ЖМК немесе МАМБ бригадасының мамандары анағұрлым жоғары деңгейдегі МҰ пациенттің жағдайының ауырлығына байланысты тасымалдау мүмкін еместігін анықтаған жағдайда, перинаталдық көмекті өңірлендірудің үшінші деңгейіндегі және (немесе) республикалық деңгейдегі МҰ білікті мамандарды тарта отырып, медициналық көмек пациенттің орналасқан жері бойынша көрсетіледі.
138. Медициналық құжаттаманы (жүкті әйелдің айырбастау картасы, жіберуші медициналық ұйымның ауру немесе босану тарихынан үзінді) жіберуші медициналық ұйымның мамандары уақтылы ресімдейді және пациентпен бірге жіберіледі.
139. ЖМК немесе МАМБ бригадасы жол жүру (тасымалдау) бойынша диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларына сәйкес медициналық көмек көрсетеді. ЖМК немесе МАМБ бригадасы тасымалдаған пациентті қабылдаушы ұйымның дәрігері (консилиумы) дереу қарайды.
140. ЖМК немесе МАМБ бригадасы осы стандартқа 7-қосымшаға сәйкес жүкті, босанатын және босанған әйелдерді тасымалдауға арналған жарақтандырудың ең аз тізбесімен қамтамасыз етіледі.
141. ЖМК немесе МАМБ бригадасының мамандары әйелді тасымалдау кезінде жай – күйінің мониторингін көрсететін медициналық құжаттаманың жүргізілуін қамтамасыз етеді, № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу медициналық құжаттамасының нысандарына сәйкес медициналық құжаттаманың жүргізілуін қамтамасыз етеді, оның ішінде осы Стандартқа 8-қосымшаға сәйкес жүкті әйелді, босанатын әйелді және босанған әйелді тасымалдау хаттамасының жүргізілуін қамтамасыз етеді және оны емдеуге жатқызу кезінде медициналық ұйымға және медициналық авиацияның өңірлік филиалына ұсынады.
5-тарау. Акушерлік-гинекологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары қызметкерлерінің ұсынылатын штаты
142. Шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік кәсіпорындар болып табылатын ұйымдарды қоспағанда, халыққа акушерлік-гинекологиялық көмек көрсететін ұйымдардың штаттары "Өңірлерді медицина қызметкерлерімен қамтамасыз етудің ең төменгі нормативтерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 25 қарашадағы № ҚР ДСМ-205/2020 бұйрығымен бекітілген штат нормативтеріне сәйкес белгіленеді (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21679 болып тіркелген). Босандыру ұйымдарының (перзентхананың, перинаталдық орталықтың, көпбейінді және аудандық ауруханалардың акушерлік бөлінісінің) штат бірліктері осы Стандартқа 9-қосымшаға сәйкес қалыптастырылады.
Ескерту. 142-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 07.12.2022 № ҚР ДСМ-156 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

137. В случаях определения специалистами бригады СМП или МБМА невозможности транспортировки в связи с тяжестью состояния пациента в МО более высокого уровня, медицинская помощь оказывается по месту нахождения пациента с привлечением квалифицированных специалистов из МО третьего уровня регионализации перинатальной помощи и (или) республиканского уровня.
138. Медицинская документация (обменная карта беременной, выписка из истории болезни или родов направляющей медицинской организации) своевременно оформляется специалистами направляющей медицинской организации и отправляется вместе с пациентом.
139. Бригада СМП или МБМА по пути следования (транспортировки) оказывает медицинскую помощь в соответствии с клиническими протоколами диагностики и лечения. Пациент, транспортированный бригадой СМП или МБМА, осматривается врачом (консилиумом) принимающей организации незамедлительно.
140. Бригада СМП или МБМА обеспечивается Минимальным перечнем оснащения для транспортировки беременных, рожениц и родильниц в соответствии с приложением 7 к настоящему Стандарту.
141. Специалисты бригады СМП или МБМА обеспечивают ведение медицинской документации, отражающей мониторинг состояния во время транспортировки женщины, обеспечивают ведение медицинской документации в соответствии с формами учетной медицинской документации в области здравоохранения, утвержденными приказом № ҚР ДСМ-175/2020, в том числе обепечивают ведение Протокола транспортировки беременной, роженицы и родильницы согласно приложению 8 к настоящему Стандарту и предоставляют его в медицинскую организацию при госпитализации и в региональный филиал медицинской авиации.
Глава 5. Рекомендуемый штат работников организаций здравоохранения, оказывающих акушерско-гинекологическую помощь
142. Штаты организаций, оказывающих акушерско-гинекологическую помощь населению, за исключением организаций, являющихся государственными предприятиями на праве хозяйственного ведения, устанавливаются в соответствии со штатными нормативами, утвержденным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 25 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-205/2020 "Об утверждении минимальных нормативов обеспеченности регионов медицинскими работниками" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21679). Штатные единицы родовспомогательных организаций (родильного дома, перинатального центра, акушерского отделения многопрофильных и районных больниц) формируются согласно приложению 9 к настоящему Стандарту.
Сноска. Пункт 142 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 07.12.2022 № ҚР ДСМ-156 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

6-тарау. Ұсынылатын акушерлік-гинекологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарын медициналық бұйымдармен жарақтандыру
143. Денсаулық сақтау ұйымдарының өтінімдеріне сәйкес ағымдағы қажеттілік "Денсаулық сақтау ұйымдарын медициналық бұйымдармен жарақтандырудың ең төмен стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 29 қазандағы № ҚР ДСМ-167/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21560 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-167/2020 бұйрығы) сәйкес акушерлік-гинекологиялық көмек көрсететін медициналық бұйымдармен негізгі ұсынылатын жарақтандыру талаптарға сәйкес жүзеге асырылады.
144. Жүкті, босанатын, босанған әйелдерге, жаңа туған нәрестелерге шұғыл медициналық көмек көрсету, амбулаториялық жағдайларда науқастарды профилактикалық қарап-тексеру және қабылдауды жүргізу кезінде көшпелі бригадалар сол жерде жұмыс істеу үшін қажетті мынадай медициналық жабдықпен, құралдар жиынтығымен, дәрілік заттармен жарақталады:
1) әйелдерді тексеруге арналған бір реттік гинекологиялық жиынтықтар;
2) заттық шынылар;
3) пульсоксиметрлер;
4) тонометрлер;
5) термометрлер;
6) несептің экспресс-талдауышы;
7) қандағы глюкоза деңгейін анықтаудың экспресс-талдауышы;
8) ультрадыбыстық зерттеуге арналған портативті аппараттар;
9) фетальды кардиомонитор;
10) тасымалды электрокардиограф;
11) контрацепция жүргізуге арналған жиынтықтар;
12) рефлексиялық балға;
13) өкпені жасанды желдетудің көлік аппараты;
14) портативті кардиомонитор;
15) оттегі концентраторы;
16) инфузиялық шприц сорғысы (перфузор және (немесе) дозатор);
17) электр сору;
18) өкпені жасанды желдетуге арналған қол аппараты (Амбу қапшығы);
19) реанимациялық жиынтықтар: ларингоскоп, интубациялық түтіктер, ларингоскопқа арналған батарейкалар, ауа өткізгіштер;
20) аспирациялық катетерлер: СН № 14, № 16, № 18;
21) босануға арналған жиынтық;
22) осы Стандартқа 1-қосымшаға сәйкес акушерлік қан кетулер, ауыр преэклампсия, эклампсия және анафилактикалық шок кезінде шұғыл медициналық көмек көрсетуге арналған дәрі-дәрмектер мен медициналық мақсаттағы бұйымдардың тізбесі бар пластикалық чемодандардағы шока, ауыр преэклампсия, эклампсия және анафилактикалық шок кезінде шұғыл медициналық көмек көрсетуге арналған жиынтықтар (төсемдер), жаңа туған нәрестелерді реанимациялауға арналған жиынтық, жаңа туған нәрестелерге арналған электрондық таразылар, көлік кувезі қоса беріледі.
145. Акушерлік-гинекологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының құрылымдық бөлімшелері осы Стандартқа 10-қосымшаға сәйкес қалыптастырылады.

Глава 6. Рекомендуемое оснащение медицинскими изделиями организаций здравоохранения, оказывающих акушерско-гинекологическую помощь
143. Основное рекомендуемое оснащение медицинскими изделиями организаций здравоохранения, оказывающих акушерско-гинекологическую помощь осуществляется в соответствии с требованиями приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан от 29 октября 2020 года 3 КР ДСМ – 167/2020 "Об утверждении минимальных стандартов оснащения организаций здравоохранения медицинскими изделиями" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21560) (далее – приказ № ҚР ДСМ – 167/2020), с текущей потребностью согласно заявкам организаций здравоохранения.
144. При оказании экстренной медицинской помощи беременным, роженицам, родильницам, новорожденным детям, проведения профилактических осмотров и приема больных в амбулаторных условиях выездные бригады оснащаются следующими необходимыми для работы на месте инвентарем, медицинским оборудованием, набором инструментов, лекарственными средствами:
1) одноразовые гинекологические наборы для проведения осмотров женщин;
2) предметные стекла;
3) пульсоксиметры;
4) тонометры;
5) термометры;
6) экспресс-анализатор мочи;
7) экспресс-анализатор определения уровня глюкозы в крови;
8) портативные аппараты для ультразвукового исследования;
9) фетальный кардиомонитор;
10) переносной электрокардиограф;
11) наборы для проведения контрацепции;
12) рефлексный молоточек;
13) транспортный аппарат искусственной вентиляции легких;
14) портативный кардиомонитор;
15) кислородный концентратор;
16) инфузионный шприцевой насос (перфузор и (или) дозатор);
17) электрический отсос;
18) ручной аппарат для искусственной вентиляции легких (мешок Амбу);
19) реанимационные наборы: ларингоскоп, интубационные трубки, батарейки для ларингоскопа, воздуховоды;
20) аспирационные катетеры: СН № 14, № 16, № 18;
21) набор для приема родов;
22) наборы (укладки) для оказания экстренной медицинской помощи при акушерских кровотечениях, тяжелой преэклампсии, эклампсии и шоке в пластиковых чемоданах c перечнем лекарственных средств и медицинских изделий для оказания экстренной медицинской помощи при акушерских кровотечениях, тяжелой преэклампсии, эклампсии и анафилактическом шоке согласно приложению 1 к настоящему Стандарту, набор для реанимации новорожденных, электронные весы для новорожденных, транспортный кувез.
145. Структурные отделения организаций здравоохранения, оказывающих акушерско-гинекологическую помощь формируются согласно приложению 10 к настоящему Стандарту.

Ескерту. Қағида 145-тармақпен толықтырылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 07.12.2022 № ҚР ДСМ-156 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасында
акушерлік-гинекологиялық
көмек көрсетуді ұйымдастыру
стандартына
1-қосымша
Акушериялық қан кету, ауыр преэклампсия, эклампсия және анафилактикалық шок кезеңдегі шұғыл медициналық көмек көрсету үшін дәрі-дәрмектер мен медициналық мақсаттағы бұйымдардың тізбесі
1. Акушериялық қан кету кезеңдегі шұғыл медициналық көмек көрсету үшін дәрі-дәрмектер және медициналық мақсаттағы бұйымдардың тізбесі
1) 0,9% хлорид натрийі 500 мл бойынша 4 флакон;
2) окситоцин – 1 орам;
3) мизопростол – 2 орам;
4) шприцтер 5,0 – 5 дана, 10,0 – 5 дана;
5) қанға арналған жүйе – 2 дана;
6) инфузияға арналған жүйе – 3 дана;
7) вазофикстер №№14-16 – 2 дана;
8) зарарсыздандырылған қолғап №7-8 – 6 жұп;
9) тегадерм немесе жапсырғыш;
10) жгут;
11) спирт 70% – 1 сауыт;
12) зарарсыздандырылған мақталы тампондар;
13) бір реттік спирттік салфеткалар – 5-6 дана;
14) Фоллея катетері №№ 20-22 – 1 дана;
15) сорғыш (шырышты соруға арналған);
16) зарарсыздандырылған шпатель (жақты қозғауға арналған);
17) Амбу қабы;
18) оттек;
19) зарарсыздандырылған ауа үрлегіш (резинкалы);
20) тонометр;
21) фонендоскоп;
22) несеп жинауға арналған қап – 1 дана;
23) босану жолдарын тексеріп-қарау және жырықтарды тігуге арналған құралдар жиынтығы;
24) тігіс материалдары (викрил, тикрил) – 2-3 дана.
2. Ауыр преэклампсия, эклампсия кезеңдегі шұғыл медициналық көмек көрсету үшін дәрі-дәрмектер және медициналық мақсаттағы бұйымдардың тізбесі:
1) 25% сульфат магний 5 мл – 5 орам;
2) 0,9% хлорид натрийі ерітіндісі 400 мл – 1 сауыт;
3) инфузияға арналған жүйе – 2 дана;
4) шприцтер 20,0 мл. – 4 дана, 5,0 мл. – 2 дана;
5) нифедипин – 1 орау;
6) зарарсыздандырылған қолғап №7,8 – 6 жұп;
7) спирт 70% – 1 сауыт;
8) зарарсыздандырылған мақталы тампондар;
9) бір реттік спирттік салфеткалар – 5-6 дана;
10) вазофикстер №№14- 16 – 2 дана;
11) Фоллея несеп катетер №№20 – 22 –1 дана;
12) несеп жинауға арналған қап – 1 дана;
13) тегадерм немесе жапсырғыш;
14) жгут;
15) зарарсыздандырылған шпатель (жақты қозғауға арналған);
16) сорғыш (шырышты соруға арналған);
17) Амбу қабы;
18) оттек;
19) зарарсыздандырылған ауа үрлегіш (резинкалы);
20) танометр;
21) фонендоскоп.
3. Анафилактикалық шок кезеңдегі шұғыл медициналық көмек көрсету үшін дәрі-дәрмектер және медициналық мақсаттағы бұйымдардың тізбесі:
1) 0,9% хлорид натрийі ерітіндісі 500 мл – 1 орам;
2) преднизолон 30 мг №3 – 2 орам;

Сноска. Стандарт дополнен пунктом 145 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 07.12.2022 № ҚР ДСМ-156 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Стандарту
организации оказания
акушерско-гинекологической помощи
в Республике Казахстан
Перечень лекарственных средств и медицинских изделий для оказания экстренной медицинской помощи при акушерских кровотечениях, тяжелой преэклампсии, эклампсии и анафилактическом шоке
1. Перечень лекарственных средств и медицинских изделий для оказания экстренной медицинской помощи при акушерских кровотечениях
1) раствор натрия хлорида 0,9% по 500 мл с держателями – 4 флакона;
2) окситоцин – 1 упаковка;
3) мизопростол – 2 упаковки;
4) шприцы по 5,0 – 5 штук, по 10,0 – 5 штук;
5) система для крови – 2 штуки;
6) система для инфузии – 3 штуки;
7) вазофиксы №№14 – 16 – 2 штуки;
8) стерильные перчатки №7-8 – 6 пар;
9) тегадерм или лейкопластырь;
10) жгут;
11) спирт 70% – 1 флакон;
12) стерильные ватные тампоны;
13) одноразовые спиртовые салфетки – 5 – 6 штук;
14) катетер Фоллея №№ 20 – 22 – 1 штука;
15) груша (для отсасывания слизи);
16) стерильный шпатель (для открытия ротовой полости);
17) мешок Амбу;
18) кислород;
19) стерильный воздуховод (резиновый);
20) тонометр;
21) фонендоскоп;
22) мешок для сбора мочи – 1 штука;
23) набор инструментов для осмотра родовых путей и ушивания разрывов;
24) шовный материал (викрил, тикрил) – 2 – 3 штуки.
2. Перечень лекарственных средств и медицинских изделий для оказания экстренной медицинской помощи при тяжелой преэклампсии, эклампсии:
1) магния сульфат 25% по 5 мл – 5 упаковок;
2) раствор натрия хлорида 0,9% 400 мл – 1флакон;
3) система для инфузии – 2 штуки;
4) шприцы 20,0 мл. – 4 штуки, 5,0 мл. – 2 штуки;
5) нифедипин – 1 упаковка;
6) стерильные перчатки №7,8 – 6 пар;
7) спирт 70% – 1 флакон;
8) стерильные ватные тампоны;
9) одноразовые спиртовые салфетки – 5 – 6 штук;
10) вазофиксы №№14 – 16 – 2 штуки;
11) катетер Фоллея №№20 – 22 – 1 штука;
12) мешок для сбора мочи – 1 штука;
13) тегадерм или лейкопластырь;
14) жгут;
15) стерильный шпатель (для открытия ротовой полости);
16) груша (для отсасывания слизи);
17) мешок Амбу;
18) кислород;
19) стерильный воздуховод (резиновый);
20) тонометр;
21) фонендоскоп.
3. Перечень лекарственных средств и медицинских изделий для оказания экстренной медицинской помощи при анафилактическом шоке:
1) раствор натрия хлорида 0,9% 500 мл – 1флакон;
2) преднизолон 30 мг № 3 – 2 упаковки;

3) эпинефрин – 1 орам;
4) инфузияға арналған жүйе – 2 дана;
5) зарарсыздандырылған қолғап №7,8 – 6 жұп;
6) шприцтер 2,0; 5,0; 10,0; 20,0 - 5 данадан;
7) спирт 70% – 1 сауыт;
8) зарарсыздандырылған мақталы тампондар;
9) бұрау;
10) бір реттік спирттік салфеткалар – 5-6 дана
11) сорғыш (шырышты соруға арналған);
12) Амбу қабы;
13) оттек;
14) зарарсыздандырылған ауа үрлегіш (резинкалы);
15) танометр;
16) фонендоскоп;
17) тегадерм немесе жапсырғыш;
18) вазофикстер №16 – 2 дана;
19) Фоллея катетері №№ 20-22 – 1 дана;
20) несеп жинауға арналған қап - 1 дана;
21) зарарсыздандырылған шпатель (жақты қозғауға арналған).
Ескертпе: медициналық-санитариялық алғашқы көмек деңгейінде акушериялық қан кету, ауыр преэклампсия, эклампсия және анафилактикалық шок кезеңіндегі шұғыл медициналық көмек көрсету тағайындалған дәрі-дәрмектер мен медициналық мақсаттағы бұйымдардың тізбесі өңделетін материалдан арнайы пластикалық жиынтықта "чемоданда" болуы керек. Жиынтық шұғыл және ыңғайлы, қолайлы жерде орналасу қажет.
Пациентке шұғыл медициналық көмек көрсеткенен кейін орта медицина қызметкері тағайындау парағында дәрілік препарат атауын, дозасын көрсету арқылы енгізу әдісін, бақылау парағында жүрек жиілігінің қысқаруын, артериальдық қысым деңгейін, пульс және дене температурасын көрсетеді.
Қазақстан Республикасында
акушерлік-гинекологиялық
көмек көрсетуді ұйымдастыру
стандартына
2-қосымша
Жүктіліктің ерте және кеш мерзіміндегі қан кету, босанғанан кейінгі қан кету, преэклампсия, эклампсия, сепсистік жағдай, сепсис кезінде шұғыл медициналық көмек көрсетуге арналған бағалау парағы
1-кесте. Жүктіліктің ерте мерзіміндегі қан кетуді бағалау парағы (МСАК деңгейіндегі көмек)
Медицина қызметкерлерінің әрекет компоненттері
Жағдайын бағалау критерииі және емдеу іс-шаралары
Уақыты (мин)
Факт бойынша жұмсалған уақыт (мин)
Емдеу іс-шараларын орындау көлемі
Балдар
Орындалды (+) 1 балл;
орындалмады (-) 0 балдар
Акушериялық анамнезді бағалау
1. Соңғы етеккір күні
5 мин
2. Етеккір циклінің сипаттамасы
3. Жүктіліктің болуы мүмкін симптомдары
4. Жүктілікке тест жасалдыма және оның нәтижесі
Қан кету деңгейін бағалау
1. Прокладкадағы қан көлемі
2. Киімдегі, аяқтағы және басқа қан
Жалпы жағдайды бағалау және мониторингтеу
1. Тыныс алу жиілігі
2. ЖЖЖ және пульстің толуы АҚ
3. Іштегі ауырудың сипаттамасы
4. Ішперде түйілуі симптомдары
Медицина қызметкерлерінің іс-қимылы
1. Периферикалық тамырды катетерлеу (катетер № 14,16)
10 мин

3) эпинефрин – 1 упаковка;
4) система для инфузии – 2 штуки;
5) стерильные перчатки №7,8 – 6 пар;
6) шприцы 2,0; 5,0; 10,0; 20,0 – по 5 штук;
7) спирт 70% – 1 флакон;
8) стерильные ватные тампоны;
9) жгут;
10) одноразовые спиртовые салфетки – 5 – 6 штук;
11) груша (для отсасывания слизи);
12) мешок Амбу;
13) кислород;
14) стерильный воздуховод (резиновый);
15) тонометр;
16) фонендоскоп;
17) тегадерм или лейкопластырь;
18) вазофиксы №16 – 2 штуки;
19) катетер Фоллея №№ 20-22 – 1 штука;
20) мешок для сбора мочи – 1 штука;
21) стерильный шпатель (для открытия ротовой полости);
Примечание: перечень лекарственных средств и медицинских изделий для оказания экстренной медицинской помощи при акушерских кровотечениях, тяжелой преэклампсии, эклампсии и анафилактическом шоке на уровне первичной медико-санитарной помощи должны находиться в специальных пластиковых укладках "чемоданах" из обрабатываемого материала. Укладки должны быть мобильными, размещены в удобном и доступном месте, рядом с процедурным кабинетом (ближайшее к акушерско-гинекологическому отделению) в кабинете первичного приема или фильтра.
Объем оказанной экстренной медицинской помощи пациенту средним медицинским работником фиксируется в листе назначения и наблюдения – с обязательным указанием наименования лекарственного препарата, метода введения с указанием дозы, времени введения, частоты сердечных сокращений, уровня артериального давления, пульса и температуры тела пациента.
Приложение 2
к Стандарту
организации оказания
акушерско-гинекологической помощи
в Республике Казахстан
Оценочные листы для оказания экстренной медицинской помощи при кровотечениях в ранние и поздние сроки беременности, послеродовых кровотечениях, преэклампсии, эклампсии, септических состояниях, сепсисе
Таблица 1. Оценочный лист при кровотечениях в ранние сроки беременности
(при оказание ПМСП помощи)
Компоненты действий медицинского персонала
Критерии оценки состояния и лечебные мероприятия
Время (мин)
Затраченное время по факту (мин)
Объем выполнен. лечебных мероприятий
Баллы
Выполнено (+) 1 балл; не выполнено (-) 0 баллов
Оценка акушерского анамнеза
1. Дата последней менструации
5 мин
2. Характер менструального цикла
3. Наличие вероятных симптомов беременности
4. Проводился ли тест на беременность и его результат
Оценка степени кровопотери
1. Количество крови на прокладке
2. Кровь на одежде, ногах и др.
Оценка и мониторинг общего состояния
1. Частота дыхания
2. ЧСС и наполнение пульса АД
3. Характер болей в животе
4. Симптомы раздражения брюшины
Действия медицинского персонала
1. Катетеризация периферической вены (катетер №№ 14 или 16)
10 мин

2. изотоникалық натрий ерітіндісінің инфузиясы
Шок симптомдарын емдеу (болған жағдайда)
1. 2 периферикалық тамыр катетерлеу (катетер № 14,16)
2. 15 минутта 1 л жылдамдықпен изотоникалық натрий ерітіндісінің инфузиясы
3. АҚ > 100 мм.сын.бағ. ұстау
4. Ылғалдандырушы оттек
Баратын стационарға пациентті әкеле жатқандығы туралы хабарлау керек
5 мин
Жақын арнайы көмек көрсететін стационарға жеткізу (шок симптомдары болған жағдайда – жарықтандырушы шамшырақ пен дабылды қосу)
15-20 мин
Стационарға емдеуге жатқызуға дейінгі жалпы уақыт көлемі
35-40 мин
16-19 балдар: емдеу-диагностикалау іс-шаралар толық көлемде орындалды (үздік)
10-15 балдар: емдеу-диагностикалау іс-шаралар толық көлемде орындалмады (жақсы)
3-9 балдар: емдеу-диагностикалау іс-шаралар жартылай көлемде орындалды (қанағаттандырарлық)
0-3: емдеу-диагностикалау іс-шаралар көлемі орындалмады (қанағаттандырылмады)
Ескертпе:
Жүктіліктің 22 аптасына дейінгі кезеңдегі жүктілік кезіндегі қан кетудің негізгі себептері – өздіген жасалған аборт; жатырдан тыс жүктілік (14 аптаға дейін); басқа себептер (трофобластикалық ауыру, жарақат, жатыр мойнының патологиясы).
Өздігінен жасалған аборт (түсік) 2 негізгі клиникалық симптомдар болады: қынаптан қан кету, іштің төменгі жағының ауруы.
Өздіген жасалған абортқа сараланған диагностика
Қауіпті аборт
1. Маңызсыз қынаптан қан кету
2. Іштің төменгі жағының әртүрлі қарқындағы ауыруы
Басталған аборт
1. Көлемді қынаптан қан кету
2. Іштің төменгі жағының әртүрлі қарқындағы ауыруы
Толық аборт
1. Қынаптан қан кетудің азаюы
2. Өздігінен тоқтаған іштің төменгі жағының ауыруы
Жатырдан тыс жүктілік симптомдары
Негізгі клиникалық симптомдары
Басқа жақтар симптомдары
1. Етеккірдің тоқтату
2. Іштің төменгі көбінде бір жағының ауыруы
3. Қынаптан қан кету
1. Ішперде түйілу симптомдары
2. АҚ төмендеуі (систолалық ҚҚ 100 мл сын.бағ. төмен)
3. Талу
4. Тахикардия
5. Жаурын астының ауыруы
Қан кету себебіне қарамастан жағдайды бағалап, болжамды диагноз қойып, шұғыл көмек көрсетіп, баратын стационарды ақпараттандырып және емдеуге жеткізу.
Қан кету кезінде шұғыл медициналық көмек көрсету кезінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық қызметтердің сапасы жөніндегі біріккен комиссиясы мақұлдаған 2016 жылғы 8 желтоқсандағы № 17 "Босанғаннан кейінгі қан кету" диагностикасы мен емдеудің клиникалық хаттамасының "4 Т" қағидасы қолданылады.
1) тонус – жатыр тонусының бұзылуы (жатыр атониясы):
жатырдың сыртқы массажы
утеротониктер – жатыр тонусын ескере отырып, сағатына 0,9% 500,0 в/в физиологиялық ерітіндіде 10-20 ЕД окситоцинді қайталап енгізу (3 сағат ішінде енгізілетін окситоциннің ең жоғары дозасы 80 ЕД аспайды) және Е тобының простагландиндерін (ректальді түрде бір рет 800-1000 мг дозадағы мизопростол) немесе F2 простагландиндер тобын енгізу.
жатырдың бимануальді қысылуы;
жатырдың баллондық тампонадасы;
хирургиялық гемостаз.

2. Инфузия изотонического раствора натрия
Лечение симптомов шока (при их наличии)
1. Катетеризация 2 периферических вен (катетер №№ 14,16)
2. Инфузия изотонического раствора натрия со скоростью 1 л за 15 минут
3. Поддерживать АД > 100 мм.рт.ст.
4. Увлажненный кислород
Информирование соответствующего стационара о транспортировке пациента
5 мин
Транспортировка в ближайший стационар специализированной помощи (при наличии симптомов шока - с включенными проблесковыми маячками и сиреной)
15-20 мин
Общее количество времени до госпитализации в стационар
35-40 мин
16-19 баллов: объем лечебно-диагностических мероприятий выполнен полностью (отлично)
10-15 баллов: объем лечебно-диагностических мероприятий выполнен не в полном объеме (хорошо)
3-9 баллов: объем лечебно-диагностических мероприятий выполнен частично (удовлетворительно)
0-3: объем лечебно-диагностических мероприятий не выполнен (неудовлетворительно)
Примечание:
Основные причины кровотечений при беременности до 22 недель беременности – самопроизвольный аборт; внематочная беременность (до 14 недель); трофобластическая болезнь, травма, патология шейки матки.
Самопроизвольный аборт (выкидыш) сопровождается два основными клиническими симптомами: кровотечение из влагалища, боль внизу живота.
Дифференциальная диагностика самопроизвольного аборта
Угрожающий аборт
1. Незначительное кровотечение из влагалища
2. Боль внизу живота различной интенсивности
Начавшийся аборт
1. Обильное кровотечение из влагалища
2. Боль внизу живота различной интенсивности
Полный аборт
1. Уменьшение кровотечения из влагалища
2. Самопроизвольно стихающая боль внизу живота
Симптомы внематочной беременности
Основные клинические симптомы
Частые симптомы
1. Задержка менструации
2. Боль в животе чаще с одной стороны
3. Кровотечения из влагалища
1. Симптомы раздражения брюшины
2. Снижение АД (систолическое ниже 100 мм рт. ст.)
3. Обмороки
4. Тахикардия
5. Боль под лопаткой
Независимо от причины кровотечения необходимо оценить состояние, установить предполагаемый диагноз, оказать неотложную помощь, информировать стационар и госпитализировать.
При оказании экстренной медицинской помощи при кровотечениях придерживаться клинического протокола диагностики и лечения "Послеродовое кровотечение":
1) Тонус – нарушение тонуса матки (атония матки):
наружный массаж матки
утеротоники – повторное введение окситоцина 10-20 ЕД в физиологическом растворе 0,9% 500,0 в/в капельно за час с учетом тонуса матки (максимальная доза вводимого окситоцина не более 80 ЕД за 3 часа) и введение простагландинов группы Е (мизопростол в дозе 800-1000 мг ректально однократно) или группы простагландинов F2 ☐
бимануальная компрессия матки;
баллонная тампонада матки;
хирургический гемостаз.

2) тін - плацентаның қалдықтарына күдік болған және оның өсуі кезінде-жатыр қуысын тексеру, қолмен бөлу және плацентаның ұсталған бөліктерін алып тастау;
3) жарақат - жұмсақ босану жолдарының жарылуы, жатырдың жыртылуы, жатырдың айналуы кезінде:
айнадағы тексеру және босандыру жолдары мен гематомаларын тігу
жатырдың жарылуы кезіндегі лапаротомия
жатырдың айналуын түзету: операция жасау жағдайында жатырдың анестезиясы, релаксациясы және репозициясы
4) тромбин – тұқым қуалайтын немесе жүре пайда болған коагулопатия-антифибринолитикалық терапия, эритроциттік массаның жаппай трансфузиясы, ЖМП, тромбоциттік массаны, протромбиндік кешен концентратын, рекомбинантты VII қан ұю факторын құю.
Әйелдерде күрделі жағдайлар туындаған жағдайда Қазақстан Республикасында акушерлік-гинекологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартының талаптарына сәйкес хабардар ету схемасын сақтау қажет.
2 – Кесте. Жүктіліктің кеш мерзіміндегі қан кетуді бағалау парағы (МСАК деңгейіндегі көмек)
Медицина қызметкерлерінің әрекет компоненттері
Жағдайын бағалау өлшемшарттары және емдеу іс-шаралары
Уақыты(мин)
Факт бойынша жұмсалған уақыт (мин)
Емдеу іс-шараларын орындау көлемі
Балдар
Орындалды (+) 1 балл;
орындалмады (-) 0 балдар
Акушериялық анамнезді бағалау
1. Жүктілік мерзімі
5 мин
2. Босану паритеті
3. Анамнездегі аборттар саны
4. Жатырдағы операция
5. Туа біткен жатыр аномалиясы
Қауіпті факторларды бағалау
1. Көп ұрықтық
2. Бала жолдасының орналасуы
3. Преэклампсия
4. Жүктілік кезіндегі УДЗ деректері
Қан жоғалту деңгейін бағалау
1. Прокладкадағы қан көлемі
2. Киімдегі, аяқтағы және басқа қан
Жалпы жағдайды бағалау және мониторингтеу
1. Тыныс алу жиілігі
2. ЖЖЖ және пульстің толуы АҚ
3. Іш ауыруының сипаттамасы
4. Ішперде түйілу симптомдары
5. Жатыр нысаны
6. Ұрық жағдайы
Медицина қызметкерлерінің іс-қимылы
1. Периферикалық тамырды катетерлеу (катетер № 14,16)
10 мин
2. Изотоникалық натрий ерітіндісінің инфузиясы
Шок симптомдарын емдеу (болған жағдайда)
1. 2 периферикалық тамыр катетерлеу (катетер № 14,16)
2. 15 минутта 1 л жылдамдықпен изотоникалық натрий ерітіндісінің инфузиясы
3. АҚ > 100 мм.сын.бағ. ұстау
4. Ылғалдандырушы оттек
Баратын стационарға пациентті әкеле жатқандығы туралы хабарлау керек
5 мин
Жақын арнайы көмек көрсететін стационарға жеткізу (шок симптомдары болған жағдайда – жарықтандырушы шамшырақ пен дабылды қосу)
15-20 мин
Стационарға емдеуге жатқызуға дейінгі жалпы уақыт көлемі
35-40 мин
21-26 балдар: емдеу-диагностикалау іс-шаралар толық көлемде орындалды (үздік)
15-20 балдар: емдеу-диагностикалау іс-шаралар толық көлемде орындалмады (жақсы)

2) ткань – при подозрении на остатки последа и его приращении - ревизия полости матки, ручное отделение и удаление задержавшихся частей последа;
3) травма – при разрывах мягких родовых путей, разрыв матки, выворот матки:
осмотр на зеркалах и ушивание разрывов и гематом родовых путей
лапаротомия при разрыве матки
коррекция выворота матки: анестезия, релаксация и репозиция матки в условиях операционной
4) тромбин – наследственные или приобретенная коагулопатия – антифибринолитическая терапия, массивная трансфузия эритроцитарной массы, переливание СЗП, тромбоцитарной массы, концентрата протромбинового комплекса, рекомбинантного VII фактора свертываемости крови.
В случае возникновения критических ситуаций у женщин следует соблюдать схему оповещения в соответствии с требованиями Стандарта организации оказания акушерско-гинекологической помощи в Республике Казахстан.
Таблица 2. Оценочный лист при кровотечениях в поздние сроки беременности (при оказание ПМСП помощи)
Компоненты действий медицинского персонала
Критерии оценки состояния и лечебные мероприятия
Время (мин)
Затраченное время по факту (мин)
Объем выполнен. лечебных мероприятий
Баллы
Выполнено (+) 1 балл; не выполнено (-) 0 баллов
Оценка акушерского анамнеза
1. Срок беременности
5 мин
2. Паритет родов
3. Количество абортов в анамнезе
4. Операции на матке
5. Врожденные аномалии матки
Оценка факторов риска
1. Многоплодие
2. Предлежание плаценты
3. Преэклампсия
4. Данные УЗИ при беременности
Оценка степени кровопотери
1. Количество крови на прокладке
2. Кровь на одежде, ногах и др.
Оценка и мониторинг общего состояния
1. Частота дыхания
2. ЧСС и наполнение пульса АД
3. Характер болей в животе
4. Симптомы раздражения брюшины
5. Форма матки
6. Состояние плода
Действия медицинского персонала
1. Катетеризация периферической вены (катетер №№ 14 или 16)
10 мин
2. Инфузия изотонического раствора натрия
Лечение симптомов шока (при их наличии)
1. Катетеризация 2 периферических вен (катетер №№ 14,16)
2. Инфузия изотонического раствора натрия со скоростью 1 л за 15 минут
3. Поддерживать АД > 100 мм.рт.ст.
4. Увлажненный кислород
Информирование соответствующего стационара о транспортировке пациента
5 мин
Транспортировка в ближайший стационар специализированной помощи(при наличии симптомов шока - с включенными проблесковыми маячками и сиреной)
15-20 мин
Общее количество времени до госпитализации в стационар
35-40 мин
21-26 баллов: объем лечебно-диагностических мероприятий выполнен полностью (отлично)
15-20 баллов: объем лечебно-диагностических мероприятий выполнен не в полном объеме (хорошо)

3-14 балдар: емдеу-диагностикалау іс-шаралар жартылай көлемде орындалды (қанағаттандырарлық)
0-3: емдеу-диагностикалау іс-шаралар көлемі орындалмады (қанағаттандырылмады)
Ескертпе:
Жүктіліктің 22 аптасынан кейінгі кезеңдегі қан кетудің негізгі себептері – бала жолдасының алда орналасуы, бала жолдасының ажырауы, жатырдың жарылуы.
Жүктіліктің кеш мерзіміндегі қан кетудің дифференциалдық диагностикасы
Бала жолдасының алда орналасуы
1. Қынаптан кенеттен әртүрлі қарқындағы ашық-қызыл түсті қан кетуі
Бала жолдасының ажырауы
1. Әртүрлі қарқындағы іш аурыру.
2. Әртүрлі қарқындағы күңгірт түсті қынаптан қан кетуі қан жоғалту көлемі көп жағдайда көрінбейді (жатыр қабырғасының имбибициясына байланысты)
3. Ұрық жағдайының төмендеуі болуы мүмкін
Жатырдың жарылуы
1. Әртүрлі қарқындағы қынаптан қан кетуі
2. Іштің ауыруы, әсіресе жатыр тыртығы айналасында
3. Ұрық жағдайының төмендеуі
4. Іш арқылы ұрық оңай ұстап көру айналасы
5. Тахикардия
6. АҚ төмендеуі (100 мллилитр сынаб бағанасы (бұдан әрі – мм. сын. бағ.))
7. Ұрықтың жүрек соғысының болмауы
Қан кету себебіне қарамастан жағдайды бағалап, болжамды диагноз қойып, шұғыл көмек көрсетіп, баратын стационарды ақпараттандырып және емдеуге жеткізу.
Ескеретін жайт сыртқы қан кету әрқашан нақты қан кету көлеміне сәйкес келмейді. Егер қыныптан кеткен қан көп болмаса, онда шок белгілері болады, бала жолдасының ажырауы немесе жатырдың жарылуына байланысты ішкі қан кетуін болжамдауға болады.
3 – Кесте. Босанғанан кейінгі қан кетуді бағалау парағы (МСАК деңгейіндегі көмек)
Медицина қызметкерлерінің әрекет компоненттері
Жағдайын бағалау өлшемшарттары және емдеу іс-шаралары
Уақыты (мин)
Факт бойынша жұмсалған уақыт (мин)
Емдеу іс-шараларын орындау көлемі
Балдар
Орындалды (+) 1 балл;
орындалмады (-) 0 балдар
Акушериялық анамнезді бағалау
1. Босану күні және мерзімі
5 мин
2. Егер босану үйде болған жағдайда – бала жолдасы бөліндіме
Қан кету деңгейін бағалау
1. Прокладкадағы қан көлемі
2. Киімдегі, аяқтағы және басқа қан
Жалпы жағдайды бағалау және мониторингтеу
1. Тыныс алу жиілігі
2. ЖЖЖ және пульстің толуы
3. АҚ
4. Іш ауыруының сипаттамасы
5. Жатыр жағдайы
Медицина қызметкерлерінің іс-қимылы
1. Периферикалық тамырды катетерлеу (катетер № 14,16)
10 мин
2. Изотоникалық натрий ерітіндісінің инфузиясы
3. Үйде босанған жағдайда және жатыр аузында бала жолдасы болса – кіндікке зажим қою, 10 ЕД окситоцин т/і енгізіп және оны бөлуге тырысу керек. Бала жолдасын бөлгенен кейін жатырға сыртқы массаж жасау керек. Бала жолдасын стационарға жеткізу керек.
4. Бала жолдасын ажырату мүмкін болмаған жағдайда – жатыр аузындағы бала жолдасымен бірге жеткізу

3-14 баллов: объем лечебно-диагностических мероприятий выполнен частично (удовлетворительно)
0-3: объем лечебно-диагностических мероприятий не выполнен (неудовлетворительно)
Примечание:
Основные причины кровотечений после 22 недель беременности – предлежание плаценты, отслойка плаценты, разрыв матки.
Дифференциальная диагностика кровотечений в поздние сроки беременности
Предлежание плаценты
1. Кровотечение из влагалища различной интенсивности, ярко-красного цвета, возникает внезапно
Отслойка плаценты
1. Боль в животе различной интенсивности.
2. Кровотечение из влагалища разной интенсивности, темного цвета, не всегда отражает объем кровопотери (за счет возможной имбибиции стенок матки)
3. Возможное ухудшение состояния плода
Разрыв матки
1. Кровотечение из влагалища разной интенсивности
2. Боль в животе, особенно в области рубца на матке
3. Ухудшение состояния плода
4. Легко пальпируемые части плода через живот
5. Тахикардия
6. Снижение АД (систолическое ниже 100 мллиметр ртутного столба (далее – мм. рт. ст.))
7. Отсутствие сердцебиения плода
Независимо от причины кровотечения необходимо оценить состояние, установить предполагаемый диагноз, оказать неотложную помощь, информировать стационар и госпитализировать.
Необходимо помнить, что не всегда наружное кровотечение соответствует истинному объему кровопотери. Если объем кровотечения из влагалища небольшой, но имеются признаки шока, следует предположить внутреннее кровотечение, связанное с отслойкой плаценты или разрывом матки.
Таблица 3. Оценочный лист при послеродовых кровотечениях (при оказание ПМСП помощи)
Компоненты действий медицинского персонала
Критерии оценки состояния и лечебные мероприятия
Время (мин)
Затраченное время по факту (мин)
Объем выполнен. лечебных мероприятий
Баллы
Выполнено (+) 1 балл; не выполнено (-) 0 баллов
Оценка акушерского анамнеза
1. Дата и время родов
5 мин
2. В случае домашних родов -отделился ли послед
Оценка степени кровопотери
1. Количество крови на прокладке
2. Кровь на одежде, ногах и др.
Оценка и мониторинг общего состояния
1. Частота дыхания
2. ЧСС и наполнение пульса
3. АД
4. Характер болей в животе
5. Состояние матки
Действия медицинского персонала
1. Катетеризация периферической вены (катетер №№ 14 или 16)
10 мин
2. Инфузия изотонического раствора натрия
3. При домашних родах и наличии последа в полости матки - наложить зажим на пуповину, ввести 10 ЕД окситоцина в/м и попытаться выделить его. После отделения последа сделать наружный массаж матки. Послед доставить в стационар.
4. При невозможности отделения последа - транспортировать с последом в полости матки

5. Егер қан кету жалғаса берсе – уақытша қан тоқтату әдісін орындау және сол жағдайда стационарға жеткізу керек
Шок симптомдарын емдеу (болған жағдайда)
1. 2 периферикалық тамыр катетерлеу (катетер № 14,16)
2. 15 минутта 1 л жылдамдықпен изотоникалық натрий ерітіндісінің инфузиясы
3. АҚ > 100 мм.сын.бағ. ұстау
4. Ылғалдандырушы оттек
Анестезиологиялық және хирургиялық қызмет, қан препараттары дайындығын қамтамасыз ету үшін қан кеткен пациентті жеткізу барысында баратын стационарға хабарлау керек
5 мин
Жақын арнайы көмек көрсететін стационарға жеткізу (шок симптомдары болған жағдайда – жарықтандырушы шамшырақ пен дабылды қосу)
15-20 мин
Стационарға емдеуге жатқызуға дейінгі жалпы уақыт көлемі
35-40 мин
17-21 балдар: емдеу-диагностикалау іс-шаралар толық көлемде орындалды (үздік)
12-16 балдар: емдеу-диагностикалау іс-шаралар толық көлемде орындалмады (жақсы)
3-11 балдар: емдеу-диагностикалау іс-шаралар жартылай көлемде орындалды (қанағаттандырарлық)
0-3: емдеу-диагностикалау іс-шаралар көлемі орындалмады (қанағаттандырылмады)
Ескертпе:
Босанғаннан кейінгі қан кету (БҚК) – бұл 500,0 мл құрайтын және табиғи жолмен босану кезінде одан көп болатын клиникалық маңызды қан жоғалтуы.
Ерте босанғанан кейінгі қан кетуді ажыратады – босанғаннан кейінгі бірінші 24 сағатта. Кеш босанғаннан кейінгі қан кету – босанғаннан кейін 24 сағат өткен соң 42 күнге дейінгі кезеңде.
Ерте босанғанан кейінгі қан кетудің себептері:
бала жолдасының қалып қойған фрагментері;
жатыр атониясы;
жатыр және босану жолдарының жарылуы, жатыр айналуы;
ерте болған немесе қан ұюының бұзылуын алу;
көбінде жиі себеп жатыр атониясы болып табылады.
Кеш босанғаннан кейінгі қан кетудің себептері:
бала жолдасы тканының қалдықтары
метроэндометрит.
Қан кету себебіне қарамастан қан жоғалту көлемін, жалпы жағдайын бағалап, болжамды диагноз қойып, шұғыл көмек көрсетіп, баратын стационарды ақпараттандырып және емдеуге жеткізу.
Жатырдың сыртына массаж жасау техникасы
1. Алақанмен ішперде қабырғасы арқылы жатыр түбін басу
2. Ақырын массаж жасап және жатырды қысу керек, жиырылу үшін
3. Осы уақытты қою қан шығуы мүмкін
4. Егер массаж тиімді болса – жатыр қатайып және көлемі қысқарады
5. Қажет болса массажды бірнеше минут жалғастыруға болады
Уақытша қан кетуді тоқтату әдісі
Ішперде аортасын басу
1. Жұдырықпен ішперде қабырғасы арқылы кіндік үстін және біраз солға қарай басу
2. Келесі қолмен жамбас артериясын саусақпен айналдыру
3. Егер пульс сезілсе, онда жұдырықпен басу қысым жеткіліксіз
Жатырдың бимануальдық компрессиясы

5. Если кровотечение продолжается - выполнить методы временной остановки кровотечения и в таком состоянии транспортировать в стационар
Лечение симптомов шока (при их наличии)
1. Катетеризация 2 периферических вен (катетер №№ 14,16)
2. Инфузия изотонического раствора натрия со скоростью 1 л за 15 минут
3. Поддерживать АД > 100 мм.рт.ст.
4. Увлажненный кислород
Информирование соответствующего стационара о транспортировке пациента
5 мин
Транспортировка в ближайший стационар специализированной помощи (при наличии симптомов шока - с включенными проблесковыми маячками и сиреной)
15-20 мин
Общее количество времени до госпитализации в стационар
35-40 мин
17-21 баллов: объем лечебно-диагностических мероприятий выполнен полностью (отлично)
12-16 баллов: объем лечебно-диагностических мероприятий выполнен не в полном объеме (хорошо)
3-11 баллов: объем лечебно-диагностических мероприятий выполнен частично (удовлетворительно)
0-3: объем лечебно-диагностических мероприятий не выполнен (неудовлетворительно)
Примечание:
Послеродовое кровотечение (ПРК) – это клинически значимая кровопотеря, составляющая 500,0 мл и более при родах через естественные родовые пути, 1000 мл и более при операции кесарево сечение.
Различают раннее послеродовое кровотечение – в первые 24 часа после родов. Позднее послеродовое кровотечение – по истечении 24 часов до 42 дней послеродового периода.
Причины раннего послеродового кровотечения:
оставшиеся фрагменты плаценты;
атония матки;
разрыв матки и родовых путей, выворот матки;
ранее существовавшие или приобретенные нарушения свертывания крови;
наиболее частой причиной является атония матки.
Причины позднего послеродового кровотечения:
остатки плацентарной ткани;
метроэндометрит.
Независимо от причины кровотечения необходимо оценить объем кровопотери, общее состояние, установить предполагаемый диагноз, оказать неотложную помощь, информировать стационар и госпитализировать.
Техника наружного массажа матки
1. Ладонью обхватить дно матки через брюшную стенку
2. Слегка массировать и сжимать матку, чтобы она начала сокращаться
3. Во время этого могут выделиться сгустки крови
4. Если массаж эффективен - матка станет плотной и уменьшится в размере
5. Может понадобиться продолжить массаж несколько минут
Методы временной остановки кровотечения
Сдавление брюшной аорты
1. Надавить кулаком через брюшную стенку над пупком и немного левее пупка
2. Другой рукой пальпировать пульс на бедренной артерии
3. Если пульс прощупывается, то давление, оказываемое кулаком, недостаточно
Бимануальная компрессия матки

1. Залалсыздандырылған қолғап киіп қынапқа қолмен кіріп және қолыңызды жұдырыққа түйіңіз.
2. Жұдырықты алдыға қаратып орналастырыңыз және онымен жатырдың алдыңғы жағын басыңыз.
3. Келесі қолмен алдыңғы ішперде қабырғасы арқылы қыныпқа кірген қолдың бағыты бойынша жатырдың артқы қабырғасын басыңыз.
4. Қан кету тоқтағанға дейін және жатыр қысқарғанға дейін басуды жалғастырыңыз
4 – Кесте. Гипертензиялық жағдайы – преэклампсия және эклампсия кезінде бағалау парағы (МСАК деңгейіндегі көмек)
Медицина қызметкерлерінің әрекет компоненттері
Жағдайын бағалау өлшемшарттары және емдеу іс-шаралары
Уақыты(мин)
Факт бойынша жұмсалған уақыт (мин)
Емдеу іс-шараларын орындау көлемі
Балдар
Орындалды (+) 1 балл;
орындалмады (-) 0 балдар
Қауіпті симптомдарды бағалау
1. АҚ ≥160/110 мм сын.бағ
15 мин
2. Бас ауруы
3. Көрудің бұзылуы
4. Эпигастральдық аумағында ауру
5. Іштің оң жақ жоғары бөлігінің ауруы, жүрек айну, құсу
6. Бұлшық еттің тартылуы немесе тремор
7. Олигурия
Тамырды катетеризациялау
1. Енгізілетін сұйықтықтың ең көп көлемі 85 мл/сағатына!
Судорог профилактикасы
1. Басты доза: 5 г құрғақ зат (20 мл 25% ерітіндіні) т/і ақырын 10-15 минут ішінде
2. Сақталатын доза: сағатына 1-2 г шприц-дозатордың көмегімен сульфат магний құрғақ заты (жылдамдығы 4-8 мл/сағ).
Гипотензиялық емдеу
1. Егер АҚ 160/110 мм сын.бағ. жоғары болғанда - әр 20 минутта 10 мг нифедипин
5 мин
Ұрық жағдайын бағалау
1. Ұрықтың жүрек соғысының аускультациясы (нормасы 110-160 соғу\мин
Баратын стационарға пациентті әкеле жатқандығы туралы хабарлау керек
5 мин
Жақын арнайы көмек көрсететін стационарға жеткізу (шок симптомдары болған жағдайда – жарықтандырушы шамшырақ пен дабылды қосу)
15-20 мин
Стационарға емдеуге жатқызуға дейінгі жалпы уақыт көлемі
35-40 мин
12-15 балдар: емдеу-диагностикалау іс-шаралар толық көлемде орындалды (үздік)
8-11 балдар: емдеу-диагностикалау іс-шаралар толық көлемде орындалмады (жақсы)
3-7 балдар: емдеу-диагностикалау іс-шаралар жартылай көлемде орындалды (қанағаттандырарлық)
0-3: емдеу-диагностикалау іс-шаралар көлемі орындалмады (қанағаттандырылмады)
Ескертпе:
Жүкті әйел МСАК-ке қаралған сайын артериялық қысымын өлшеу қажет. АҚ өлшеу кезінде пациент босаңсып, демалған жағдайда болуы, жартылай отыруы немесе отыруы, бір бүйірінен жатуы тиіс. Манжет ыңғайлы көлемде, пациенттің иығының айналасына сыйып және иыққа жүрек дейгейіне дейін киілуі керек. Диагнозды нақтылау үшін ем-шараны бірнеше рет қайталау қажет. Бір қолды өлшеу жеткілікті. Систоликалық қысым деңгейі Коротковтың І сарыны (пайда болу), ал диастоликалық - V сарын (тоқтату) бағаланады.

1. Надев стерильные перчатки, войдите рукой во влагалище и сожмите руку в кулак.
2. Расположите кулак в переднем своде и надавите им на переднюю стенку матки.
3. Другой рукой через переднюю брюшную стенку надавите на заднюю стенку матки по направлению к руке, введенной во влагалище.
4. Продолжайте сдавливание, пока кровотечение не остановится, и матка не начнет сокращаться или не начнется операция.
Таблица 4. Оценочный лист при гипертензивных состояниях – преэклампсии и эклампсии (при оказание ПМСП помощи)
Компоненты действий медицинского персонала
Критерии оценки состояния и лечебные мероприятия
Время (мин)
Затраченное время по факту (мин)
Объем выполнен. лечебных мероприятий
Баллы
Выполнено (+) 1 балл; не выполнено (-) 0 баллов
Оценка угрожающих симптомов
1. АД ≥160/110 мм рт.ст
15 мин
2. Головная боль
3. Нарушение зрения
4. Боль в эпигастральной области
5. Боль в правой верхней части живота, тошнота, рвота
6. Подергивание мышц или тремор
7. Олигурия
Катетеризация вены
1. Максимальное количество вводимой жидкости 85 мл/час!
Профилактика судорог
1. Стартовая доза: 5 г сухого вещества (20 мл 25% р-ра) в/в медленно в течении 10-15 минут
2. Поддерживающая доза: 1-2 г в час сухого вещества сульфата магния при помощи шприца-дозатора (со скоростью 4-8 мл/час).
Гипотензивное лечение
1. Если АД ≥160/110 мм рт.ст- нифедипин 10 мг каждые 20 минут
5 мин
Оценка состояния плода
1. Аускультация сердечных сокращений плода (норма 110-160 уд\мин
Информирование соответствующего стационара о транспортировке пациента
5 мин
Транспортировка в ближайший стационар специализированной помощи (при наличии симптомов шока - с включенными проблесковыми маячками и сиреной)
15-20 мин
Общее количество времени до госпитализации в стационар
35-40 мин
12-15 баллов: объем лечебно-диагностических мероприятий выполнен полностью (отлично)
8-11 баллов: объем лечебно-диагностических мероприятий выполнен не в полном объеме (хорошо)
3-7 баллов: объем лечебно-диагностических мероприятий выполнен частично (удовлетворительно)
0-3: объем лечебно-диагностических мероприятий не выполнен (неудовлетворительно)
Примечание:
При каждом обращении беременной женщины при оказании ПМСП необходимо измерять артериальное давление. Во время измерения АД пациент находится расслабленной, отдохнувшей в положении полусидя или сидя, лежа на боку. Манжетку должна быть подходящего размера, соответствовать окружности плеча пациента, и размещаться на плече на уровне сердца. Для подтверждения диагноза процедуру необходимо повторить несколько раз. Достаточно измерения на одной руке. Уровень систолического давления оценивается по I тону Короткова (появление), а диастолического - по V тону (прекращение).

160/110 мм сын. бағ. немесе жоғары АҚ анықталса әйелді стационарға шұғыл түрде жеткізу қажет.
Жүктіліктің гипертензиясы кезінде гкөмек көрсетуде қажетті:
1. Тырысулар профилактикасын жүргізу.
2. Гипотензиялық ем жүргізу.
Тырысулар профилактикасы:
Магния сульфаты: Перифериялық венаны катетеризациялау (№14-16G) және енгізуді бастау:
Басты доза: (5 г құрғақ зат) 20,0 мл 25% ерітінді тамыр ішіне ақырын 10-15 минут ішінде.
Системаны магний сульфатының демеуші дозасымен қосыңыз.
Демеуші доза: 80 мл 25% магний сульфаты ерітіндісі 320 мл 0,9% натрий хлориді ерітіндісі (физиологиялық ерітінді), инъекция жылдамдығын ескере отырып, Артериалдық қан қысымы мен жүрек соғуы жиелігін мұқият бақылай отырып (АД и ЧСС) минутына 11 тамшы - сағатына 1 г магний сульфаты құрғақ зат/сағ. енгізу.
Препаратты енгізу жылдамдығын қандағы магний деңгейін бақылау арқылы 2 г құрғақ затқа дейін арттыруға болады.
12-24 сағат бойы (сағатына 1-2 г) тамыр ішілік егуді үздіксіз жалғастыру. Дозаның сақталуы АҚ және стабилизация деңгейіне байланысты.
Гипотензиялық емдеу.
Орташа гипертензия кезінде жүргізіледі (АҚ 140-159/90-109 мм.cын.бағ.) және ауыр гипертензия кезінде (ақ 160/110 мм.сын.бағ.) "Жүктіліктің артериалдық гипертензиясы" диагностикалау мен емдеудің клиникалық хаттамасына сәйкес.
АҚ бірден төмендетуден аулақ болуы керек, бұл жатырлық-бала жолдасының перфузиясын және құрсақ жағдайын нашарлатуы мүмкін. Диастоликалық АҚ 90-100 мм сын.бағ. шеңберінде ұстау керек.
АҚ жылдам реттеу:
әр 20 минутта 10 мг нифедипин.
АҚ жоспарлы реттеу:
метилдопа 250-500мг күніне 2-4 рет, ең жоғары тәуліктік доза 2 г;
нифедипин күніне 4 рет 10-20 мг дейін. Орташа тәуліктік доза 1-2 қабылдауда 40-90 мг, ең жоғары тәуліктік доза 120 мг.
5 – Кесте. Сепсистік жағдай, сепсис кезінде бағалау парағы (МСАК деңгейіндегі көмек)
Медицина қызметкерлерінің әрекет компоненттері
Жағдайын бағалау өлшемшарттары және емдеу іс-шаралары
Уақыты (мин)
Факт бойынша жұмсалған уақыт (мин)
Емдеу іс-шараларын орындау көлемі
Балдар
Орындалды (+) 1 балл;
орындалмады (-) 0 балдар
Акушериялықжәне соматикалық анамнезді бағалау
1. Жүктілік мерзімі
10 мин
2. Босану күні және орны
3. Босандыру әдісі
4. Симптомдардың пайда болу уақыты
5. Емдеуді жүргізу
Жалпы жағдайды бағалау және мониторингтеу
1. Дене қызуы
2. ЖЖЖ және пульстің толуы
3. АҚ
4. Тыныс алу жиілігі, өкпе аускультациясы
5. Ауыру синдромдарының сипаттамасы
6. Ішперде түйілу симптомдары
7. Сүт безінің жағдайы
8. Жатыр жағдайы
9. Жыныстық жолдар бөлінділерінің сипаттамасы
Медицина қызметкерлерінің іс-қимылы

Обнаружив АД 160/110 мм рт.ст. или выше, женщину необходимо транспортировать в стационар в экстренном порядке.
Оказывая помощь при гипертензии при беременности, необходимо:
1. Проводить профилактику судорог.
2. Проводить гипотензивное лечение.
Профилактика судорог.
Сульфатом магния: катетеризуйте периферическую вену (№14 – 16G) и начните введение:
Стартовая доза магния сульфат 25% 20,0 мл (5 г сухого вещества) в/в медленно в течении 10-15 минут.
Подключите систему с поддерживающей дозой магния сульфат.
Поддерживающая доза: 80 мл 25 % раствора сульфата магния в 320 мл 0,9% раствора натрия хлорид (физиологического раствора), вводить внутривенно с учетом скорости введения 11 капель/ минуту – 1 г в час сухого вещества сульфата магния/ час при тщательном контроле АД и ЧСС.
Скорость введения препарата можно увеличить до 2 г сухого вещества под контролем уровня магния в крови.
Продолжительность непрерывного внутривенного введения сульфата магния в течение 12-24 часов (1-2 г в час). Поддерживающие дозы в зависимости от уровня АД и стабилизации.
Гипотензивное лечение.
Проводится при умеренной гипертензии (АД 140 – 159/90 – 109 мм.рт.ст.) и при тяжелой гипертензии (АД 160/110 мм рт.ст. и выше), согласно клинического протокола диагностики и лечения "Артериальной гипертензии у беременных".
Нужно избегать резкого снижения АД, так как это может ухудшить маточно-плацентарную перфузию и состояние плода. Диастолическое АД нужно поддерживать в пределах 90-100 мм рт.ст.
Срочная коррекция АД:
нифедипин 10 мг внутрь каждые 20 минут.
Плановая коррекция АД:
метилдопа 250 – 500мг 2 – 4 раза в день, максимальная суточная доза 2 г;
нифедипин10 – 20 мг до 4 раз в день. Средняя суточная доза 40-90 мг в 1 – 2 приема, максимальная суточная доза 120 мг.
Таблица 5. Оценочный лист при септических состояниях, сепсисе (при оказание ПМСП помощи)
Компоненты действий медицинского персонала
Критерии оценки состояния и лечебные мероприятия
Время (мин)
Затраченное время по факту (мин)
Объем выполнен. лечебных мероприятий
Баллы
Выполнено (+) 1 балл; не выполнено (-) 0 баллов
Оценка акушерского и соматического анамнеза
1. Срок беременности
10 мин
2. Дата и место родов
3. Метод родоразрешения
4. Время появления симптомов
5. Проведенное лечение
Оценка и мониторинг общего состояния
1. Температура
2. ЧСС и наполнение пульса
3. АД
4. Частота дыхания, аускультация легких
5. Характер болевого синдрома
6. Симптомы раздражения брюшины
7. Состояние молочных желез
8. Состояние матки
9. Характер выделений из половых путей
Действия медицинского персонала

1. Бейінді емдеуге жатқызу стационарын анықтау
10 мин
Шок симптомдарын емдеу (болған жағдайда)
1. 2 периферикалық тамыр катетерлеу (катетер № 14,16)
2. 15 минутта 1 л жылдамдықпен изотоникалық натрий инфузиясы
3. АҚ ұстау > 100 мм.сын.бағ.
4. Ылғалдандырушы оттек
Баратын стационарға пациентті әкеле жатқандығы туралы хабарлау керек
5 мин
Жақын арнайы көмек көрсететін стационарға жеткізу (шок симптомдары болған жағдайда – жарықтандырушы шамшырақ пен дабылды қосу)
15-20 мин
Стационарға емдеуге жатқызуға дейінгі жалпы уақыт көлемі
40-45 мин
17-22 балдар: емдеу-диагностикалау іс-шаралар толық көлемде орындалды (үздік)
12-16 балдар: емдеу-диагностикалау іс-шаралар толық көлемде орындалмады (жақсы)
3-11 балдар: емдеу-диагностикалау іс-шаралар жартылай көлемде орындалды (қанағаттандырарлық)
0-3: емдеу-диагностикалау іс-шаралар көлемі орындалмады (қанағаттандырылмады)
Ескертпе:
Акушерстводағы сепсистік жағдай және сепсистің негізгі себептері мыналар - пиелонефрит, пневмония, сепсистік аборт, сондай-ақ босанғаннан кейінгі кезеңдегі іріңді – сепсистік асқынулар, мастит, метроэндометрит кесарь тілігінен кейінгі немесе босанғаннан кейінгі метроэндометрит, абсцесс (флегмона) босанған кейінгі жарақат.
Жүктілік және жүктіліктен кейінгі кезеңде сепсистік жағдайдың дифференциалдық диагностикасы
Симптомдары
Болуы мүмкін диагноз
Стационарға жатқызу бейіні
1. Жоғары дене қызуы/қалтырау
2. Дизурия
3. Несеп шығару жиілігі және кіші дәретке отырғысы келі сезімінің өсуі
4. Шат айналасындағы, іштегі және белдегі ауыру
5. Тәбеттің болмауы
6. Жүрек айнуы/құсу
Жедел пиелонефрит
30 аптаға дейін – терапиялық
30 аптадан кейін және босанғанан кейін – акушериялық стационар
1. Жоғары дене қызуы
2. Ентікпе
3. Қақырығы бар жөтел
4. Кеудедегі ауыру
5. Өкпе тінінің тығыздалуы
6. Дыбыстың қысылуы
7. Тыныс алу жиілігі
8. Сырылдар/ысқырықтар
Пневмония
30 аптаға дейін – терапиялық
30 аптадан кейін және босанғанан кейін – перзентхана
1. Жоғары дене қызуы
2. Алғашқы жүктіліктің 22 аптасында қынаптан жаман иісті немесе іріңді сұйықтықтың бөлінуі
3. Жатыр ауырсынуы
4. Іштің төменгі жағындағы ауыру
5. Ішперденің түршігу симптомдары
6. Созылмалы қан кетуі
Сепсистік аборт
Шұғыл гинекология бөлімшесі
1. Жоғары дене қызуы/қалтырау
Іштің төменгі жағының ауыруы
Іріңді, жаман иісті қынаптан сұйықтықтың бөлінуі
Жатыр ауырсынуы
Әртүрлі қарқынды
Қынаптан қан кету
Шок
Операциядан кейінгі немесе босанғанан кейінгі метроэндометрит
Акушериялық стационар
4. Дене қызуының көтерілуі/қалтырау
5. Іштің төменгі жағының ауыруы
6. Перисталдық шудың болмауы
7. Оң симптомдар ішперденің тітіркенуі
8. Іш кебуі
9. Тәбеттің болмауы
10. Жүрек айнуы/құсу
11. Шок
Босануға рұқсат бергеннен кейінгі перитонит
Акушериялық стационар
7. Дене қызуының көтерілуі/қалтырау
8. Сүт безінің ауруы және түйілуі
9. Сегментарлық омырау тығыздығының қызаруы
Мастит
Акушериялық стационар
9. Дене қызуының көтерілуі/қалтырау
10. Операциядан кейінгі жараның біртүрлі ауруы, жарадан кейде қанды, сероздық немесе іріңді сұйықтықтың бөлінуі
11. Жара айналасынан эритем және ісіктің болуы
Операциядан кейінгі жара серома, абсцесс немесе флегмона
Акушериялық стационар
Сепсистік (сепсис) жағдайының себебіне қарамастан жағдайды бағалау қажет, жоспарлы диагноз қойып, шұғыл көмек көрсету, емдеуге жатқызатын бейімді стационарды анықтап, баратын стационарды ақпараттандырып және емдеуге жатқызу керек.
Ескертпе: Жүктіліктің ерте және кеш мерзіміндегі қан кету, босанғанан кейінгі қан кету, преэклампсия, эклампсия, сепсистік жағдай, сепсис кезінде шұғыл медициналық көмек көрсетуге арналған бағалау парағы медициналық қызмет сапасына ішкі және сыртқы сараптама жүргізу кезінде қолданылады.
Қазақстан Республикасында
акушерлік-гинекологиялық
көмек көрсетуді ұйымдастыру
стандартына 3-қосымша
Жүкті әйелден қан алу, таңбалау және үлгілерді жеткізу алгоритмі
Қаннан сынама алу Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген, № 097/е формасындағы толтырылған "Биохимиялық генетикалық скринингке қан бағыты" қосымша парағы бар болған жағдайда жүзеге асырылады. Барлық пунктар дұрыс және түсінікті толтырылған.

1. Определить профиль стационара госпитализации
10 мин
Лечение симптомов шока (при их наличии)
1. Катетеризация 2 периферических вен (катетер №№ 14,16)
2. Инфузия изотонического раствора натрия со скоростью 1 л за 15 минут
3. Поддерживать АД> 100 мм.рт.ст.
4. Увлажненный кислород
Информирование соответствующего стационара о транспортировке пациента
5 мин
Транспортировка в ближайший стационар специализированной помощи (при наличии симптомов шока - с включенными проблесковыми маячками и сиреной)
15-20 мин
Общее количество времени до госпитализации в стационар
40-45 мин
17-22 баллов: объем лечебно-диагностических мероприятий выполнен полностью (отлично)
12-16 баллов: объем лечебно-диагностических мероприятий выполнен не в полном объеме (хорошо)
3-11 баллов: объем лечебно-диагностических мероприятий выполнен частично (удовлетворительно)
0-3: объем лечебно-диагностических мероприятий не выполнен (неудовлетворительно)
Примечание:
Основные причины септических состояний и сепсиса в акушерстве являются – пиелонефрит, пневмония, септический аборт, а также гнойно-септические осложнения в послеродовом периоде – мастит, метроэндометрит после кесарева сечения или послеродовый метроэндометрит, абсцесс (флегмона) послеоперационной раны.
Дифференциальная диагностика септических состояний во время беременности и в послеродовом периоде
Симптомы
Вероятный диагноз
Профиль стационара госпитализации
1. Высокая температура и (или) озноб
2. Дизурия
3. Увеличение частоты и позывов к мочеиспусканию
4. Боль в надлобковой области, животе и пояснице
5. Отсутствие аппетита
6. Тошнота/рвота
Острый пиелонефрит
До 30 недель - терапевтический
После 30 недель и в послеродовом периоде - акушерский стационар
1. Высокая температура
2. Одышка
3. Кашель с мокротой
4. Боль в груди
5. Уплотнение легочной ткани
6. Осиплость голоса
7. Частое дыхание
8. Хрипы/ свисты
Пневмония
До 30 недель - терапевтический
После 30 недель и в послеродовом периоде - родильный дом
1. Высокая температура
2. Зловонные или гнойные выделения из влагалища в первые 22 недели беременности
3. Болезненная матка
4. Боль внизу живота
5. Симптомы раздражения брюшины
6. Затяжное кровотечение
Септический аборт
Отделение экстренной гинекологии
1. Высокая температура/ озноб
2. Боль внизу живота
3. Гнойные, "зловонные" выделения из влагалища
4. Болезненная матка
5. Влагалищное кровотечение различной интенсивности
6. Шок
Послеоперационный или послеродовый метроэндометрит
Акушерский стационар
1. Подъем температуры / озноб
2. Боль внизу живота
3. Отсутствие перистальтических шумов
4. Положительные симптомы раздражения брюшины
5. Вздутие живота
6. Отсутствие аппетита
7. Тошнота/ рвота
8. Шок
Перитонит после родоразрешения
Акушерский стационар
1. Подъем температуры/озноб
2. Болезненность и напряжение молочной железы
3. Покраснение, сегментарное уплотнение груди
Мастит
Акушерский стационар
1. Подъем температуры/озноб
2. Необычная болезненность послеоперационной раны с кровянистыми, серозными или гнойными выделениями иногда затвердение раны
3. Эритема и отек, выходящие за края раны
Серома, абсцесс или флегмона послеоперационной раны
Акушерский стационар
Независимо от причины септического состояния (сепсиса) необходимо оценить состояние, установить предполагаемый диагноз, оказать неотложную помощь, определить профиль стационара госпитализации, информировать стационар и госпитализировать.
Примечание: оценочные листы для оказания экстренной медицинской помощи при кровотечениях в ранние и поздние сроки беременности, послеродовых кровотечениях, преэклампсии, эклампсии, септических состояниях, сепсисе используются при проведении внутренней и внешней экспертизы качества медицинских услуг.
Приложение 3
к Стандарту
организации оказания
акушерско-гинекологической помощи
в Республики Казахстан
Алгоритм забора, маркировки, доставки образца крови беременной женщины
Забор крови производится при наличии заполненного вкладного листа "Направление крови на биохимический генетический скрининга" формы № 097/у, утвержденной приказом № ҚР ДСМ-175/2020. Все пункты заполняются корректно и разборчиво.

Қан алу соңғы менструациясының бірінші күнінен бастап 11 аптадан бастап 13 апта 6 күнге дейінгі жүкті әйелдерге амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін медициналық ұйымдарда жүргізіледі.
Қан алу аналық сарысу маркерлерінің талдауында қан алуға дейін 1-3 күн қалғанда жүкті әйелге жүргізілетін бірінші триместрдің ультрадыбыстық скринингінің деректері болған кезде жүргізіледі.
Қан алу бөлгіш гелімен бір реттік ваккумдық үлгідегі пробиркада немесе қойылуды белсендіргішпен бір реттік ваккумдық үлгідегі пробиркада ашқарынға, ол тез аққан кезде кемінде 5 мл көлемдегі гемолизден алыс отырып, антикогуляторларды қолданбай ине арқылы жүргізіледі немесе қанның құрғақ таңбаларына қан алу кезінде аналық сары суларға талдауға қан алуға арналған фильтрлік қағазды және байланыс-белсенді ланцентті пайдалана отырып, жүргізіледі. Фильтрлік қағазбен байланыс кезінде стерильді қолғаптар пайдаланылады.
Жүкті әйелге қаны бар пробиркадағы немесе қан таңбалары бар фильтрлік қағаздағы нөмір жолдама бланктегі нөмірмен сәйкес беріледі.
Қанды алғаннан кейін пробирканы мұқият (сілкілемей) қан реагенттермен толық араласқанға дейін 6-8 рет айналдырады, қойылғанша бөлме температурасында қалдырады, одан кейін минутына 1500-2000 айналымда 10 минут центрифугалайды. Гелі бар пробиркаларды қан алғаннан кейін 2 сағаттан кешіктірмей центрифугалайды. Сарысуды жолдама бланктің нөмірімен сәйкес келетін пробирканы таңбалай отырып, тамызғымен мұқият бөледі немесе арнайы таза эппендорфқа (көлемі кемінде 1,5 мл) құяды.
Қанның құрғақ дағына қанды алу кезінде:
ортаңғы немесе кішкене саусақтың тесілген жерін 70 % этиль спиртімен сүрту, тескен жер толық құрғағанша күту;
стерильді лацент көмегімен тілік/тесік жасау керек, бірінші кішкене қанды стерильді мақтамен алып тастау керек және қанның ағуын ұлғайту үшін қолды төмен түсіру керек;
саусақты қыспай қанның үлкен тамшысы пайда болғанша күте тұру және саусаққа жапсырмай оны фильтрлік қағазды тигізу, қағазды қанның шыққан мөлшерін бір рет қабылдағанда фильтрлік қағаз әбден сіңіретіндей және ол белгіленген аумақты толық жауып, сіңіретіндей етіп басу керек;
фильтрлік қағаздың әрбір дөңгелегін сіңдіру фильтрлік қағаздағы барлық дөңгелектерді қанмен толтыратындай етіп фильтрлік қағаздың бір жағымен бір реттік салу кезінде ғана орындалады, осындай тәртіпте фильтрлік қағаздың әрбір дөңгелегін толтыру;
саусақты стерильді спиртті салфеткамен сүртіп, қан толық тоқтағанша стерильді спиртті салфеткамен басу және ұстап тұру керек.
Қанның дағы бар фильтрлік қағазды қан дағына жанасудан және жабудан аулақ бола отырып, жылу көзінен, күннің тура сәулесінен және ауа ағынынан алыста бөлме температурасында кемінде 3 сағат таза құрғақ абсорбацияланбайтын бетке көлденең орналастырып, кептіру керек.
Қанның құрғақ дақтарының үлгілерін кептіргеннен кейін пренаталдық скрининг жүргізген медициналық ұйымға кейіннен жіберу үшін қағаз су өтпейтін және жыртылмайтын конвертке қанның құрғақ дақтарын жинап, қол тигізбей қаптау керек. Қанның құрғақ дақтарының үлгілерін жібергенге дейін тоңазытқышта емес, құрғақ салқын жерде сақтау керек.
Пренаталдық скринингтің екінші деңгейінің медициналық ұйымдарына № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрықпен бекітілген № 097/е нысанының "Биохимиялық генетикалық скринингке қан тапсыруға жолдама" толтырылған қосымша парақпен қан алғаннан кейін 36 сағат ішінде температуралық режимдерді сақтамай қанның құрғақ дақтарының үлгілері қағаз және электрондық жеткізгіште ілеспе хатпен + температурада суық элементпен термоконтейнерде қан сарысуының үлгілері жеткізіледі. Жүкті әйелдің сары суының және қанының құрғақ дағының әрбір үлгісі № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрықпен бекітілген № 097/е нысанының "Биохимиялық генетикалық скринингке қан тапсыруға жолдама" толтырылған қосымша парақпен сүйемелденеді.
Пренаталдық скринингтің екінші деңгейінің медициналық ұйымдарында жүкті әйел қанының әрбір үлгісінің келген күні белгіленеді. Аналық сарысу маркерлері талдауының нәтижесін беру мерзімі жүкті әйел қанының үлгісі пренаталдық скринингтің екінші деңгейінің медициналық ұйымдарына келген күннен кейін 3 күннен аспайды.
Қан алу мерзімдері, қағидалары, тасымалдануы, сақталуы бұзылып жүргізілген, дұрыс толтырылған жолдама бланкі жоқ сарысудың немесе қанның құрғақ дақтарының үлгілері пренаталдық скринингтің екінші деңгейінің медициналық ұйымдарында сарысудың немесе қанның құрғақ дақтарының үлгісі келіп түскен күні жіберген медициналық ұйымға хабарлана отырып, талдау жүргізілмейді.
Пренаталдық скринингтің бірінші деңгейінің медициналық ұйымы хабарламаны алғаннан кейін дереу қан алудың барлық қағидалары мен мерзімдерін сақтай отырып, жүкті әйелден қайта қан алуды және қанның үлгісін қайта жіберуді ұйымдастырады.
Жеке генетикалық қауіп болған кезде 1:150 және одан жоғары пренаталдық скринингтің екінші деңгейінің медициналық ұйымы бірінші триместрдің аралас тестінің нәтижесін алған күні оны жіберген пренаталдық скринингтің бірінші деңгейінің медициналық ұйымынажүкті әйелдің жоғары қаупі туралы ақпаратты қосымша береді.
"Өндіріс және тұтыну қалдықтарын жинауға, пайдалануға, қолдануға, залалсыздандыруға, тасымалдауға, сақтауға және көмуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 25 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-331/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21934 болып тіркелген) сәйкес пренаталдық скринингтің екінші деңгейінің медициналық ұйымы температурада тоңазытқыш камера минус 20о 0С жағдайында жүкті әйелдердің сарысуының үлгілерін және қанның құрғақ дақтары барліктерді босану нәтижесі туралы ақпаратты алғанға дейін 2 жыл бойы қараңғы жерде сақтайды және оларды өндіріс және тұтыну қалдықтарын жинауға, пайдалануға, қолдануға, зарарсыздандыруға, тасымалдауға, сақтауға және көмуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкес кәдеге жаратады.
Қазақстан Республикасында
акушерлік-гинекологиялық
көмек көрсетуді ұйымдастыру
стандартына
3-1-қосымша
Фертилдік жастағы әйелдерді динамикалық бақылау тобы (бұдан әрі – ФЖӘ топтары)

Забор крови проводится в медицинских организациях, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь беременным женщинам, в срок с 11 недель по 13 недель 6 дней с первого дня последней менструации.
Забор крови производится при наличии данных ультразвукового скрининга первого триместра, который проводится беременной женщине за 1 – 3 календарных дней до забора крови на анализ материнских сывороточных маркеров.
Забор крови проводится натощак в одноразовую вакуумную пробирку с разделительным гелем или одноразовую пробирку вакуумного типа с активатором сгустка, без применения антикоагулянтов при свободном ее течении через иглу, избегая гемолиза в объеме не менее 5 мл, или при заборе крови на сухие пятна крови проводится с использованием фильтровальной бумаги, предназначенной для забора крови на анализ материнских сывороточных маркеров, и контактно-активируемого ланцета. При контакте с фильтровальной бумагой используются стерильные перчатки.
Номер на пробирке с кровью или фильтровальной бумаге с пятнами крови беременной женщине присваивается в соответствии с номером на бланке направления.
После забора крови пробирку аккуратно (без встряхивания) переворачивают 5 – 6 раз для полного смешивания крови с реагентами, оставляют при комнатной температуре на 30 – 60 минут до образования сгустка, затем центрифугируют 10 минут при 1500 – 2000 оборотах в минуту. Пробирки с гелем центрифугируют не позднее, чем через 2 часа после взятия крови. Сыворотку аккуратно отделяют пипеткой или переливают в специальный чистый эппендорф (объемом не менее 1,5 мл) с маркировкой пробирки, совпадающей с номером бланка-направления.
При заборе крови на сухие пятна крови:
протереть место прокола среднего или безымянного пальца 70% этиловым спиртом, дождаться полного высыхания места прокола;
при помощи стерильного ланцета сделать надрез/прокол, убрать первую небольшую каплю крови стерильной ватой и опустить руку вниз, чтобы увеличить приток крови;
подождать пока сформируется большая капля крови без сдавливания пальца и коснуться ее фильтровальной бумагой без прижимания к пальцу, прикладывать бумагу так, чтобы за один прием выступившее количество крови пропитало фильтровальную бумагу насквозь и полностью закрыло или пропитало обозначенную окружность;
пропитывание каждого кружка фильтровальной бумаги выполняется только при однократном прикладывании с одной стороны фильтровальной бумаги, таким образом заполнить кровью все кружки на фильтровальной бумаге;
стерильной спиртовой салфеткой протереть палец, прижать стерильной спиртовой салфеткой и держать до полной остановки крови.
Фильтровальную бумагу с пятнами крови разместить и высушить горизонтально на чистой сухой неабсорбирующей поверхности, избегая соприкосновения и перекрывания пятен крови, при комнатной температуре не менее 3 часов вдали от источников тепла, прямого солнечного света и потоков воздуха. После сушки образцы сухих пятен крови собрать и упаковать без соприкосновения сухих пятен крови в бумажный водонепроницаемый и устойчивый к надрыву конверт для последующей отправки в медицинскую организацию второго этапа пренатального скрининга. До отправки образцы сухих пятен крови хранить в сухом прохладном месте, не в холодильнике.
В медицинскую организацию второго этапа пренатального скрининга доставляются образцы сывороток в термоконтейнере с хладэлементом при температуре плюс 2º – 8º 0С, образцы сухих пятен крови без соблюдения температурных режимов в течение 36 часов после забора крови с заполненными вкладными листами по форме № 097/у, утвержденной приказом № ҚР ДСМ – 175/2020, с сопроводительным письмом на бумажном и (или) электронном носителе. Каждый образец сыворотки или сухого пятна крови беременной женщины сопровождается заполненным вкладным листом "Направление крови на биохимический генетический скрининг" формы № 097/у, утвержденной приказом № ҚР ДСМ-175/2020.
В медицинской организации второго этапа пренатального скрининга фиксируется дата прибытия каждого образца крови беременной женщины. Срок выдачи результата анализа материнских сывороточных маркеров не превышает 3 календарных дней после прибытия образца крови беременной женщины в медицинскую организацию второго этапа пренатального скрининга.
Образцы сывороток или сухих пятен крови, забор которых произведен с нарушениями сроков, правил забора, доставки, хранения, с отсутствием правильно заполненного бланка-направления, в медицинской организации второго этапа пренатального скрининга не анализируются с уведомлением направившей медицинской организации первого этапа в день поступления образца сыворотки или сухого пятна крови.
Медицинская организация первого этапа пренатального скрининга после получения уведомления незамедлительно организует повторный забор крови беременной женщины и повторную отправку образца крови с соблюдением всех правил и сроков забора крови.
При наличии индивидуального генетического риска 1:150 и выше медицинская организация второго этапа пренатального скрининга в день получения результата комбинированного теста первого триместра передает дополнительно информацию о беременной женщине высокого риска в направившую ее медицинскую организацию первого этапа пренатального скрининга. Медицинская организация второго этапа пренатального скрининга хранит образцы сывороток беременных женщин в условиях морозильной камеры при температуре минус 20º С и фильтровальные бланки с сухими пятнами крови при комнатной температуре в прохладном сухом темном месте в течение 2 последующих лет или до получения информации об исходе родов и утилизирует их согласно санитарно-эпидемиологическим требованиям к сбору, использованию, применению, обезвреживанию, доставке, хранению и захоронению отходов производства и потребления, утвержденным приказом исполняющего обьязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 25 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-331/2020 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к сбору, использованию, применению, обезвреживанию, транспортировке, хранению и захоронению отходов производства и потребления" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21934).
Приложение 3-1
к Стандарту организации
оказания акушерско-
гинекологической помощи
в Республике Казахстан
Группы динамического наблюдения женщин фертильного возраста

Ескерту. Стандарт 3-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 07.12.2022 № ҚР ДСМ-156 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ФЖӘ динамикалық бақылау тобы (динамикалық бақылау тобына жататын ФЖӘ)
ФЖӘ динамикалық бақылаудың кіші тобы (динамикалық бақылаудың кіші тобына жататын ФЖӘ)
1
1
(дені сау әйелдер)
1 А
(ағымдағы жылы жүктілікті жоспарлағандар)
1 Б топ
(ағымдағы жылы жүктілікті жоспарламағандар)
2
2
(экстрагенитальды
патологиясы барлар)
2 А
(ағымдағы жылы жүктілікті жоспарлағандар)
2 Б
(ағымдағы жылы жүктілікті жоспарламағандар)
2 В
(экстрагенитальды аурулары бойынша жүктілікке қарсы көрсетілімдерімен әйелдер тобы)
3
3
(гинекологиялық патологиясы барлар)
3 А
(ағымдағы жылы жүктілікті жоспарлағандар)
3 Б
(ағымдағы жылы жүктілікті жоспарламағандар)
4
4
(экстрагенитальды және гинекологиялық патологиясы барлар)
4 А
(ағымдағы жылы жүктілікті жоспарлағандар)
4 Б
(ағымдағы жылы жүктілікті жоспарламағандар)
5
5
(әлеуметтік қатер тобы)
Ескертпе:
Аббревиатураларды ашып жазу
ФЖӘ – фертилдік жастағы әйел
Қазақстан Республикасында
акушерлік-гинекологиялық
көмек көрсетуді ұйымдастыру
стандартына
3-2-қосымша
МСАК, амбулаториялық-емханалық көмек деңгейінде ферилдік жастағы әйелдерді динамикалық бақылау тобын жүргізу әдісі
Ескерту. Стандарт 3-2-қосымшамен толықтырылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 07.12.2022 № ҚР ДСМ-156 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ФЖӘ динамикалық байқау тобы
Босандыру резервінің кіші топтары
ФЖӘ
Іс-шара
Диспансерлік есеп
Орындаушылар
1
1-ші топ- дені сау әйелдер
Ағымдағы жылы жүктілікті жоспарлаған дені сау әйелдер
Жоспарланған жүктіліктен 6 ай бұрын алдын-ала дайындық.
Тексеру және профилактикалық іс-шаралар.
Жоспарланған жүктілікке дейін 6 ай бұрын бақылау
Учаскелік терапевтер, ЖПД, акушер-гинекологтер,
ОМҚ,
АЕК, МСАК
2
Ағымдағы жылы жүктілікті жоспарламаған дені сау әйелдер
Контрацепция.
Динамикалық
бақылау
Учаскелік терапевтер,
ЖПД, акушер-гинекологтер,
ОМҚ,
АЕК, МСАК
3
2-ші топ – экстрагениталды аурулары бар әйелдер
Ағымдағы жылы жүктілікті жоспарлаған ЭГА бар әйелдер
Жоспарланған жүктіліктен 6 ай бұрын алдын-ала дайындық. ЭКА тексеру және емдеу
Динамикалық бақылау
Учаскелік терапевтер, ЖПД, акушер-гинекологтер,
ОМҚ,
АЕК, МСАК
4
Ағымдағы жылы жүктілікті жоспарламаған ЭГА бар әйелдер
Контрацепция.
Динамикалық бақылау
Учаскелік терапевтер, ЖПД, акушер-гинекологтер,
ОМҚ,
АЕК, МСАК
5
Қолданыстағы нормативтерге сәйкес экстрагениталдық аурулар бойынша жүктілікті көтеруге қарсы көрсетілімдері бар әйелдер
100% контрацепцияның тиімді әдістерімен қамту
(вирго санамағанда)
Динамикалық бақылау. Бөлімше меңгерушісінің қарап-тексеруі 6 айда 1 рет. ДКК жылына 1 рет.
Учаскелік терапевтер, ЖПД, акушер-гинекологтер,
ОМҚ,
АЕК, МСАК
6
3-ші топ – гинекологиялық патологиясы бар әйелдер
Ағымдағы жылы жүктілікті жоспарлаған гинекологиялық патологиясы бар әйелдер
Жоспарланған жүктіліктен 6 ай бұрын предгравидарлық дайындық. Гинекологиялық ауруларды тексеру және емдеу.
Динамикалық бақылау
Учаскелік терапевтер, ЖПД, акушер-гинекологтер,
ОМҚ,
АЕК, МСАК
7
Ағымдағы жылы жүктілікті жоспарламаған гинекологиялық патологиясы бар әйелдер
Контрацепция.
Диспансерлік бақылау
Акушер-гинеколог дәрігерлер,
ОМҚ,
АЕК, МСАК
8
4-ші топ - экстрагениталды және гинекологиялық патологиясы бар әйелдер
Ағымдағы жылы жүктілікті жоспарлаған экстрагениталды және гинекологиялық патологиясы бар әйелдер
Жоспарланған жүктіліктен 6 ай бұрын предгравидарлық дайындық. Гинекологиялық ауруларды тексеру және емдеу.
Диспансерлік бақылау
Учаскелік терапевтер, ЖПД, акушер-гинекологтер,
ОМҚ,
АЕК, МСАК
9
Ағымдағы жылы жүктілікті жоспарламаған экстрагениталды және гинекологиялық патологиясы бар әйелдер
Контрацепция.
Диспансерлік бақылау
Учаскелік терапевтер, ЖПД, акушер-гинекологтер,
ОМҚ,
АЕК, МСАК
10
5-ші топ (әлеуметтік қатер тобы)
5
Әлеуметтік жағынан қолайсыз әйелдер
100% контрацепцияның тиімді әдістерімен қамту
Диспансерлік бақылау
Учаскелік терапевтер, ЖПД, акушер-гинекологтер,
ОМҚ,
АЕК, МСАК
Ескерту:
Аббревиатураларды ашып жазу
АЕК – амбулаториялық емханалық көмек
ЖПД – жалпы практика дәрігері
ФЖӘ – фертилдік жастағы әйел
МСАК – медициналық-санитариялық алғашқы көмек
ОМҚ – ортаңғы медициналық қызметкер,
Қазақстан Республикасында
акушерлік-гинекологиялық
көмек көрсетуді ұйымдастыру
стандартына

Сноска. Стандарт дополнен приложением 3-1 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 07.12.2022 № ҚР ДСМ-156 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Группа динамического наблюдения ЖФВ (ЖФВ относящиеся к группе динамического наблюдения)
Подгруппа динамического наблюдения ЖФВ (ЖФВ относящиеся к подгруппе динамического наблюдения)
1
1
(здоровые женщины)
1 А
(планирующие беременность в текущем году)
1 Б
(не планирующие беременность в текущем году)
2
2
(имеющие экстрагенитальную
патологию)
2 А
(планирующие беременность в текущем году)
2 Б
(не планирующие беременность в текущем году)
2 В
(женщин с противопоказаниями к беременности по экстрагенитальным заболеваниям)
3
3
(имеющие гинекологическую патологию)
3 А –
(планирующие беременность в текущем году)
3 Б –
(не планирующие беременность в текущем году)
4
4
(имеющие экстрагенитальную и гинекологическую патологии)
4 А –
(планирующие беременность в текущем году)
4 Б –
(не планирующие беременность в текущем году)
5
5
(группа социального риска)
-
Примечание:
Расшифровка аббревиатур
ЖФВ – женщины фертильного возраста
Приложение 3-2
к Стандарту организации
оказания акушерско-
гинекологической помощи
в Республике Казахстан
Тактика ведения групп динамического наблюдения женщин фертильного возраста на уровне ПМСП, амбулаторно- поликлинической помощи
Сноска. Стандарт дополнен приложением 3-2 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 07.12.2022 № ҚР ДСМ-156 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Группы динамического наблюдения ЖФВ
Подгруппы ЖФВ, динамического наблюдения
ЖФВ
Мероприятия
Диспансер ный учет
Исполнители
1
1-я группа- здоровые женщины
Здоровые ЖФВ, планирующие беременность в текущем году
Прегравидарная подготовка за 6 месяцев до планируемой беременности.
Обследование и профилактические мероприятия.
Наблюдение за 6 месяцев до планируемой беременности
Участковые терапевты, ВОП, акушер-гинекологи,
СМР
АПП, ПМСП
2
Здоровые ЖФВ, не планирую щие беремен ность в текущем году
Контрацепция
Динамичес кое наблюдение
Участковые терапевты, ВОП, акушер-гинекологи,
СМР
АПП, ПМСП
3
2-ая группа -женщины, имеющие экстрагенитальную патологию
ЖФВ с ЭГЗ, планирующие беременность в текущем году
Прегравидарная подготовка за 6 месяцев до планируемой беременности.
Обследование и лечение ЭГЗ
Диспансерное наблюдение
Участковые терапевты, ВОП, акушер-гинекологи,
СМР АПП, ПМСП
4
ЖФВ с ЭГЗ, не планирующие беременность в текущем году
Контрацепция
Динамичес кое наблюдение
Участковые терапевты, ВОП, акушер-гинекологи,
СМР
АПП, ПМСП
5
ЖФВ с противопоказаниями к вынашиванию беременности по экстрагенитальным заболеваниям согласно действующим нормативам
100% охват эффективными методами контрацепции
(без учета вирго)
Диспансерное наблюдение. Осмотр заведующим отделением 1 раз в 6 месяц.
ВКК 1 раз в год
Участковые терапевты, ВОП, акушер-гинекологи,
СМР АПП, ПМСП
6
3-я группа- женщины, имеющие гинекологическую патологию
ЖФВ с гинекологической патологией, планирующие беременность в текущем году
Прегравидарная подготовка за 6 месяцев до планируемой беременности. Обследование и лечение гинекологических заболеваний
Динамическое наблюдение
Участковые терапевты, ВОП, акушер-гинекологи,
СМР АПП, ПМСП
7
ЖФВ с гинекологической патологией, не планирующие беременность в текущем году
Контрацепция
Диспансерное наблюдение
Врачи акушер- гинекологи, СМР
АПП, ПМСП
8
4-я группа - женщины,
имеющие экстрагенитальную и гинекологическую патологии
Женщины с экстрагенитальной и гинекологической патологией, планирующие беременность в текущем году
Прегравидарная подготовка за 6 месяцев до планируемой беременности. Обследование и лечение экстрагенитальных и гинекологических заболеваний
Динамичес кое наблюдение
Участковые терапевты, ВОП, акушер-гинекологи,
СМР
АПП, ПМСП
9
ЖФВ с экстрагенитальной и гинекологической патологией, не планирующие беременность в текущем году
Контрацепция
Диспансерное наблюдение
Участковые терапевты, ВОП, акушер-гинекологи,
СМР
АПП, ПМСП
10
5-я группа (группа социального риска)
-
Социально неблаго получные женщины
100% охват эффективными методами контрацепции
Динамичес кое наблюдение
Участковые терапевты, ВОП, акушер-гинекологи,
СМР
АПП, ПМСП
Примечание:
Расшифровка аббревиатур
АПП – амбулаторно –поликлинической помощи
ВОП – врач общей практики
ЖФВ – женщины фертильного возраста
ПМСП – первичный медико-санитарной помощи
СМР – средние медицинские работники

3-3 қосымша
Жүктілікке қарсы көрсетілімдер болып табылатын экстрагениталды аурулары бар жүкті әйелдердің тізімі*
Ескерту. Стандарт 3-3-қосымшамен толықтырылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 07.12.2022 № ҚР ДСМ-156 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Медициналық ұйымның атауы
______________________________________
Есептілік кезең__________тоқсан.
Күні_______________________________
№ пР/н
тегі, аты,әкесінің аты
Тұрғылықты мекенжайы (тіркелген)
Байланыс телефоны (үй, мобильді)
Диагноз, ДКК күні
Жүктілік мерзімі, алғашқы келген күні
Терапевт алғаш қарғанда жүктіліктің мерзімі
Осы ЭГА анықталды
Болжамды босану күні
Босандыратын ұйымның атауы және деңгейі
Ауруханаға жатқызу күні
Жүктіліктің нәтижесі
Осы жүктілікке дейін
Жүктілік кезінде
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса),
Басшының қолы.________________________________________________
*Ескерту: Тізімге есепті кезеңнің соңында есепте тұрған және есепті тоқсан ішінде босанған осы санаттағы жүкті әйелдерді енгізу.
Аббревиатураларды ашып жазу
ЭГА – экстрагениталдық ауру
ДКК – дәрігерлік- консультативтік комиссия
Қазақстан Республикасында
акушерлік-гинекологиялық
көмек көрсетуді ұйымдастыру
стандартына

Приложение 3-3
к Стандарту организации
оказания акушерско-
гинекологической помощи
в Республике Казахстан
Список беременных женщин с экстрагенитальными заболеваниями, являющимися противопоказаниями к вынашиванию беременности
Сноска. Стандарт дополнен приложением 3-3 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 07.12.2022 № ҚР ДСМ-156 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование медицинской организации
__________________________________________________________
Отчетный период__________ квартал. Дата_____________________
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Адрес места жительства (регистрации)
Контактный телефон (домашний, мобильный)
Диаг ноз, дата ВКК
Срок беременности, дата первой явки
Срок беременности при первом осмотре терапевта
Данное ЭГЗ выявлено
Предполагаемая дата родов
Уровень и наименование организации родоразрешения
Дата госпитализации
Исход беременности
До настоящей беременности
Во время беременности
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Фамилия, имя, отчество (при его наличии),
Подпись руководителя____________________________________________
Примечание: В список включить состоящих на учете беременных данной категории на конец отчетного периода и родивших в течение отчетного квартала
Расшифровка аббревиатур
ЭГЗ - экстрагенитальное заболевание
ВКК – врачебно- консультативная комиссия

Ескерту: Тізім түріндегі ақпарат акушер-гинеколог дәрігерлерге айына 1 рет беріледі (келесі айдың 10 (онына) қарай).
Қазақстан Республикасында
акушерлік-гинекологиялық
көмек көрсетуді ұйымдастыру
стандартына
3-5-қосымша
Фертилдік жастағы әйелдерді динамикалық бақылау есебі
Ескерту. Стандарт 3-5-қосымшамен толықтырылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 07.12.2022 № ҚР ДСМ-156 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Медициналық ұйымның атауы
______________________________________________________________
Есептік кезең_____________(тоқсан). Күн __________________________
1
Медициналық ұйымның (немесе өңірдің) атауы
2
Әйел тұрғындардың саны
абсолюттік сан
барлық халықтың %
3
Фертильді жастағы әйелдер (бұдан әрі – ФЖӘ) саны
абсолюттік сан
ФЖӘ санынан %
4
Оның контрацепциямен қамтылғаны
абсолюттік сан
контрацепциямен қамту % (4-тармақтан)
5
1Б кіші тобындағы ФЖӘ саны
абсолюттік сан
ФЖӘ құрылымындағы %
(4-тармақтан)
6
оның ішінде ФЖӘ контрацепциямен қамту
абсолюттік сан
Динамикалық бақылаудың 1Б кіші тобындағы ФЖӘ контрацепциямен қамту %
(6-тармақтан)
7
2Б, 3Б, 4Б бақылаудың кіші топтарындағы ФЖӘ саны
абсолюттік сан
ФЖӘ құрылымындағы %
(4-тармақтан)
8
оның ішінде 2Б, 3Б, 4Б бақылаудың кіші топтарындағы ФЖӘ контрацепциямен қамту
абсолюттік сан
2Б, 3Б, 4Б бақылау топтарының ФЖӘ контрацепциямен қамту %
(8-тармақтан)
9
2В бақылау кіші тобындағы ФЖӘ саны
абсолюттік сан
ФЖӘ құрылымындағы %
(4-тармақтан)
10
оның ішінде 2В бақылау кіші тобындағы ФЖӘ контрацепциямен қамту
абсолюттік сан
(оның ішінде вирго)
2В кіші топтарын контрацепциямен қамту % (оның ішінде 10-тармақтан, вирго қоспағанда)
11
5-бақылау тобындағы ФЖӘ саны
абсолюттік сан
ФЖӘ құрылымындағы %
(4-тармақтан)
12
Оның ішінде 5-бақылау тобындағы ФЖӘ контрацепциямен қамту
абсолюттік сан
(оның ішінде вирго)
5-бақылау тобындағы ФЖӘ контрацепциямен қамту %
(12-тармақтан, вирго қоспағанда)
13
1А, 2А, 3А, 4А. бақылау тобындағы ФЖӘ саны
абсолюттік сан
ФЖӘ құрылымындағы %
(4-тармақтан)
14
оның ішінде 1А, 2А, 3А, 4А топтарындағы ФЖӘ предгравидарлық даярлықпен қамту.
абсолюттік сан
1А, 2А, 3А, 4А топтарындағы әйелдерді алдын ала даярлықпен қамту %
(14-тармақтан)
15
терапевт, ЖТД тексерілген ФЖӘ саны, есептік кезеңдегі барлығы,
оның ішінде:
16
экстрагениталды аурулармен (бұдан әрі - ЭГА) анықталған ФЖӘ саны;
17
жүктіліккке қарсы көрсетілімі болып табылатын ЭГА анықталған ФЖӘ саны;
18
әлеуметтік қатердегі топта анықталған ФЖӘ саны
19
есептік кезеңде барлығы акушер-гинеколог дәрілерлермен тексерілген ФЖӘ саны, оның ішінде:
20
гинекологиялық аурулармен анықталған ФЖӘ саны;
21
ЭГА жүктілігі бойынша есепке алынған әйелдердің саны;
22
жүктіліккке қарсы көрсетілімі болып табылатын ЭГА жүктілігі бойынша есепке алынған әйелдердің саны;
23
жүктілікке қарсы көрсетілімі болып табылатын ЭГА босанғандардың саны, оның:
24
контрацепциямен қамтылғаны
25
кезеңнің соңында қарсы көрсетілім болып табылатын, ЭГА жүктілердің барлық тұрғаны
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса),
Басшының қолы_____________________________________
Қазақстан Республикасында
акушерлік-гинекологиялық
көмек көрсетуді ұйымдастыру
стандартына

Примечание: Информация в виде списков передаҰтся врачам акушер-гинекологам 1 раз в месяц (к 10 (десятому) числу следующего месяца)
Приложение 3-5
к Стандарту организации
оказания акушерско-
гинекологической помощи
в Республике Казахстан
Отчет о динамическом наблюдении женщин фертильного возраста
Сноска. Стандарт дополнен приложением 3-5 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 07.12.2022 № ҚР ДСМ-156 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование медицинской организации
__________________________________________________________
Отчетный период__________квартал. Дата_____________________
1
Название медицинской организации (или региона)
2
количество женского населения
абсолютное число
% от всего населения
3
Количество женщин фертильного возраста (далее – ЖФВ)
абсолютное число
% от количества ЖФВ
4
из них охвачено контрацепцией
абсолютное число
% охвата контрацепцией ЖФВ (от пункта 4)
5
количество ЖФВ в подгруппе 1Б
абсолютное число
% в структуре ЖФВ (от пункта 4)
6
из них охват контрацепцией ЖФВ подгруппы 1Б
абсолютное число
% охвата контрацепцией ЖФВ 1Б подгруппы динамического наблюдения (от пункта 6)
7
количество ЖФВ в подгруппах 2Б, 3Б, 4Б
абсолютное число
% в структуре ЖФВ (от пункта 4)
8
из них охват контрацепцией ЖФВ подгрупп наблюдения 2Б, 3Б, 4Б
абсолютное число
% охвата контрацепцией ЖФВ 2Б, 3Б, 4Б подгрупп динамического наблюдения
(от пункта 8)
9
количество ЖФВ в подгруппе
наблюдения 2В
абсолютное число
% в структуре ЖФВ (от пункта 4)
10
из них охват контрацепцией ЖФВ подгруппы наблюдения 2В
абсолютное число (в том числе вирго)
% охвата контрацепцией ЖФВ 2В подгруппы динамического наблюдения
(от пункта 10, без вирго)
11
количество ЖФВ в 5 группе динамического наблюдения
абсолютное число
% в структуре ЖФВ (от пункта 4)
12
из них охват контрацепцией ЖФВ группы наблюдения 5
абсолютное число (в том числе вирго)
% охвата контрацепцией ЖФВ 5 группы динамического наблюдения
(от пункта 12, без вирго)
13
количество ЖФВ в группах наблюдения 1А, 2А, 3А, 4А.
абсолютное число
% в структуре ЖФВ (от пункта 4)
14
из них охват предгравидарной подготовкой ЖФВ групп
1А, 2А, 3А, 4А.
абсолютное число
% охвата предгравидарной подготовкой женщин групп 1А, 2А, 3А, 4А (от пункта 14)
15
количество обследованных ЖФВ терапевтами, врачами общей практики, за отчетный период всего, в том числе:
16
количество выявленных ЖФВ с экстрагенитальными заболеваниями (далее – ЭГЗ)
17
количество выявленных ЖФВ с ЭГЗ, являющимися противопоказаниями к беременности;
18
количество выявленных ЖФВ из группы социального риска
19
количество обследованных ЖФВ врачами акушер - гинекологами за отчетный период всего, в том числе:
20
количество выявленных ЖФВ с гинекологическими заболеваниями;
21
количество взятых на учет по беременности женщин с ЭГЗ;
22
количество взятых на учет по беременности женщин с ЭГЗ, являющимися противопоказаниями к беременности;
23
количество родильниц с ЭГЗ, являющимися противопоказаниями к беременности, из них:
24
охвачено контрацепцией
25
Состоит всего беременных с ЭГЗ, являющихся противопоказаниями на конец периода
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Подпись руководителя____________________________________________

жүктіліктің 32 аптасынан бастап: жалған жиырылу; 32-36 апта ішінде мерзімінен бұрын босану;
мембраналардың мерзімінен бұрын жарылуы;
32 аптадан артық гестациялық гипертензия;
32 аптадан астам созылмалы артериялық гипертензия;
преэклампсия 32 аптадан бастап;
ауыр анемия;
өтемдік гестациялық қант диабеті;
ұрықтың жамбас презентациясы;
ремиссия және субкомпенсация сатысындағы экстрагениталдық аурулар;
ұрықтың антенатальды өлімі; кіші жамбас мүшелерінің даму аномалиясы, жамбас сүйектерінің деформациясы;
анамнездегі бір және одан көп кесарь тілігі операциясы үйлесімде және (немесе) қосалқы патология мен асқынуларсыз; жатырдың қатерсіз ісіктері және үлкен немесе көп мөлшерлі қосымшалар; ұрықтың гемолитикалық ауруы белгілерінсіз резус-иммундау;
ұрықтың антенатальды өлімі;
кейінге қалдырылған жүктілік;
жүктілік, индукцияланған қосалқа репродуктивтік технологиясы (бұдан әрі - ҚРТ)
(бірұрықты);
ішіндегі ұрықтың жағдайы қанағаттанарлық көп ұрықты жүктілік;
көпбосану;
ұрықтың қанағаттанарлық жағдайындағы қағанақ суының аздығы немесе көптігі,
кіші жамбас мүшелерінің даму аномалиялары, жамбас сүйектерінің деформациясы;
ұрықтың дамуының кешігуі; курацияға жатпайтын
ұрықтың туа біткен даму ақаулары, оның ішінде ұрықтың көптеген хромосомалық аурулары; туылғаннан кейін бірден хирургиялық емдеуді қажет етпейтін ұрықтың туа біткен ақаулары.
жүктіліктің 22 аптасынан бастап жалған толғақтар;
22-32 апта мерзімдерінде уақытынан бұрын босану;
ұрық қабықшаларының босануға дейін жыртылуы;
32 аптаға дейінгі мерзімде гестациялық гипертензия 32 аптаға дейінгі созылмалы артериялық гипертензия; 32 аптаға дейінгі мерзімде преэклампсия; эклампсия; декомпенсацияланған ауыр экстрагениталдық аурулар;
анамнездегі кесарь тілігінің үш және одан да көп операциялары; жатырдың қатерсіз ісіктері және үлкен немесе көп мөлшердегі қосымшалар; ұрықтың гемолитикалық ауруының белгілері бар резус-иммундау; плацентаның алдын алу;
жүктілік индукцияланған ҚРТ (көп ұрықты); ұрықтың/ұрықтың құрсақішілік жай-күйінің бұзылуымен көп ұрықты жүктілік; көп ұрықты; ұрықтың жай-күйінің бұзылуымен су аздығы, көп ұрықты; ұрықтың құрсақішілік дамуының кідіруі; туғаннан кейін бірден операциялық араласуды және қарқынды терапияны талап ететін ұрықтың туа біткен даму ақаулары; ұрықтың хирургиялық дамуын талап ететін туа біткен ақаулар
Қазақстан Республикасында
акушерлік-гинекологиялық
көмек көрсетуді ұйымдастыру
стандартына 5-қосымша
Хабарлауға жататын жүкті, босанатын, босанған әйелдердің қиын жағдайларының тізбесі
1. Қиын жағдайлар – бұл босанғаннан/аборттардан кейін 42 күннің ішінде әйелдердің, оның ішінде жүкті, босанатын немесе босанған әйелдердің өміріне қауіп төндіретін жағдай.

с 32 недель беременности: ложные схватки; преждевременные роды в сроки 32-36 недели;
преждевременный разрыв плодных оболочек;
гестационная гипертензия более 32 недель;
хроническая артериальная гипертензия более 32 недель;
преэклампсия в сроке с 32 недель;
тяжелая анемия;
гестационный сахарный диабет компенсированный;
тазовое предлежание плода;
экстрагенитальные заболевания в стадии ремиссии и субкомпенсации;
антенатальная гибель плода; аномалии развития органов малого таза, деформация костей таза;
один и более операции кесарево сечение в анамнезе в сочетании и (или) без сопутствующей патологии и осложнений; доброкачественные новообразования матки и придатков больших размеров или множественные; резус-иммунизация без признаков гемолитической болезни плода;
антенатальная гибель плода;
переношенная беременность;
беременность, индуцированная вспомогательная репродуктивная технология (далее – ВРТ) (одноплодная);
многоплодная беременность при удовлетворительном внутриутробном состоянии плодов;
многорожавшие;
маловодие, многоводие при удовлетворительном состоянии плода;
аномалии развития органов малого таза, деформация костей таза;
задержка внутриутробного развития плода;
некурабельные врожденные пророки развития плода, в том числе множественные, хромосомные заболевания у плода;
врожденные пророки развития плода, не требующие хирургического лечения сразу после рождения.
с 22 недель беременности:
ложные схватки; преждевременные роды в сроках 22-32 недели; преждевременный дородовый разрыв плодных оболочек; гестационная гипертензия в сроке до 32 недель хроническая артериальная гипертензия до 32 недель; преэклампсия в сроке до 32 недель; эклампсия; тяжелые декомпенсированные экстрагенитальные заболевания;
три и более операций кесарева сечения в анамнезе; доброкачественные новообразования матки и придатков больших размеров или множественные; резус-иммунизация с признаками гемолитической болезни плода; предлежание плаценты; беременность индуцированная ВРТ (многоплодная); многоплодная беременность с нарушением внутриутробного состояния плода/плодов; многорожавшие; маловодие, многоводие с нарушением состояния плода; задержка внутриутробного развития плода; врожденные пороки развития плода, требующие оперативного вмешательства и интенсивной терапии сразу после рождения; врожденные пророки развития плода, требующие хирургического
Приложение 5
к Стандарту
организации оказания
акушерско-гинекологической помощи
Перечень критических состояний беременных, рожениц и родильниц, подлежащих оповещению
1. Критические состояния — это состояния беременной, роженицы или родильницы в течение 42 дней после родов/абортов с явными признаками угрозы жизни.

2. Қиын жағдайларға:
1) ағзалық дисфунциясының ауыр преэкламсиясы;
2) эклампсия;
3) ауыр босанғаннан кейінгі қан кету (1500 мл және одан жоғары қан жоғалтумен, гемотрансфузиямен және (немесе) гистероэктомиямен);
4) жатырдың жыртылуы;
5) аборттың ауыр асқынулары (жатырдан қан кету немесе гистерэктомияға алып келетін инфекциялар);
6) сепсис (ошақ болған және (немесе) күмән болған жағдайда жүйелі қабыну синдромы);
7) ауыр босанғаннан кейінгі депрессия;
8) декомпенсация жай-күйлері жатады.
3. Ағзалық дисфункцияларға:

2. К критическим состояниям относятся:
1) тяжелая преэклампсия с органной дисфункцией;
2) эклампсия;
3) тяжелое послеродовое кровотечение: (с кровопотерей 1500 мл и более, с гемотрансфузией и (или) с гистерэктомией);
4) разрыв матки;
5) тяжелые осложнения аборта (маточное кровотечение или инфекция, ведущая к гистерэктомии);
6) сепсис (синдром системного воспалительного ответа при наличии и(или) подозрении на очаг);
7) тяжелая послеродовая депрессия;
8) декомпенсированные состояния.
3. К органным дисфункциям относятся:

1) жүрек-қан тамыр жүйесінің дисфункциясы: шок, жүректің тоқтауы (пульстің/жүрек соғысының болмауы және есті жоғалту), вазоактивті дәрілік препараттарды үздіксіз енгізу, жүрек-өкпе реанимациясы, ауыр гипоперфузия (лактат 5 ммоль/л артық немесе 45 мг/дл артық), ауыр ацидоз (pH <7,1);
2) респираторлық дисфункция: жіті цианоз, агоналды тыныс алуы, ауыр тахипноэ (тыныс алу қозғалыстарының жиілігі >40 тыныс алу қимылы минутына), ауыр брадипноэ (тыныс алу қозғалыстарының жиілігі <6 минутына тыныс алу қозғалыстары), интубация және анестезиямен байланысты емес өкпені желдету, ауыр гипоксемия (қанның оттегімен қанығуы <90% ≥60 минутта немесе PAO2/FiO2 <200);

1) дисфункция сердечно-сосудистой системы: шок, остановка сердца (отсутствие пульса/сердцебиения и потеря сознания), непрерывное введение вазоактивных лекарственных препаратов, сердечно-легочная реанимация, тяжелая гипоперфузия (лактат более 5 ммоль/л или более 45 мг/дл), тяжелый ацидоз (pH <7,1);
2) респираторная дисфункция: острый цианоз, агональное дыхание, тяжелое тахипноэ (частота дыхательных движений >40 дыхательных движений в минуту), тяжелое брадипноэ (частота дыхательных движений <6 дыхательных движений в минуту), интубация и вентиляция легких, не связанная с анестезией, тяжелая гипоксемия (насыщение крови кислородом <90% за ≥60 минут или PAO2/FiO2 <200);

3) бүйрек дисфункциясы: сұйықтықтарды немесе диуретиктерді қабылдамайтын олигурия, жіті бүйрек функцияларының жетіспеушілігі кезіндегі диализ, ауыр жіті азотемия (креатинин ≥300 mмоль/мл немесе ≥3,5 мг/дл);
4) қан ұюының бұзылуы/гематологиялық бұзылушылықтар: қан ұйындыларының баяу түзілуі, қанның немесе эритроциттердің үлкен көлемін құю ((≥5 бірлік), ауыр жіті тромбоцитопения (<50 000 тромбоциттер/мл);

3) дисфункция почек: олигурия, не отвечающая на прием жидкостей или диуретиков, диализ при острой почечной недостаточности, тяжелая острая азотемия (креатинин ≥300 mмоль/мл или ≥3,5 мг/дл);
4) нарушения свертываемости крови/гематологические нарушения: замедленное образование сгустков крови, переливание больших объемов крови или эритроцитов (≥5 единиц), тяжелая острая тромбоцитопения (<50 000 тромбоцитов/мл);

1) рефлекстік балға;
2) өкпені жасанды желдетудің көлікке арналған аппараты;
3) портативтік кардиомонитор;
4) оттегі баллоны;
5) инфузиялық шприцті сорғы (перфузор және (немесе) дозатор);
6) электрлік сорғы;
7) өкпені жасанды желдетуге арналған қолмен жұмыс істеуге болатын аппарат (Амбу қапшығы);
8) реанимациялық жинақтар: ларингоскоп, интубациялық түтікшелер, ларингоскопқа арналған батареялар, ауа өткізгіштер);
9) аспирациялық катетерлер: CH № 14, № 16, № 18;
10) босануды қабылдауға арналған жинақ;
11) акушерлік қан кетулер, ауыр преэклампсия, эклампсия және анафилактикалық шок кезінде шұғыл медициналық көмек көрсетуге арналған жиынтықтар (жинақтар).
Қазақстан Республикасында
акушерлік-гинекологиялық
көмек көрсетуді ұйымдастыру
стандартына 8-қосымша
Жүкті, босанатын және босанған әйелдерді тасымалдау хаттамасы
Жіберген медициналық ұйым: _________________________________________
Тасымалдауды бастаған күн мен уақыт: _________________________________
Диагноз:____________________________________________________________
Шыққан сәттегі жағдай: ______________________________________________
Орталық нерв жүйесінің жағдайы: ______________________________________
Тері жабыны: _______________________________________________________
Демалу қозғалысының жиілігі (бұдан әрі - ДҚЖ): _________________________
Жүрек жиырылуының жиілігі (бұдан әрі - ЖЖЖ): ________________________
Артериялық қысым (бұдан әрі - АҚ): ____________________________________
Жетекші патологиялық синдромдар: ____________________________________
Тасымалдау қаупі:____________________________________________________
Тасымалдау кезіндегі іс - шаралар: ______________________________________
____________________________________________________________________
Қабылдайтын медициналық ұйым: ______________________________________
Келу кезіндегі жағдайдың диагностикасы:________________________________
____________________________________________________________________
ДҚЖ: _________________ ЖЖЖ _________________ АҚ:__________________
Түскен күні, уақыты: _________________________________________________
Пациентті тасымалдаған дәрігер: __________________/ ____________________
Пациентті қабылдаған дәрігер ________________________/ ________________
Қазақстан Республикасында
акушерлік-гинекологиялық
көмек көрсетуді ұйымдастыру
стандартына
9- қосымша
Босандыру ұйымдарының (перзентхананың, перинаталдық орталықтың, көпбейінді және аудандық ауруханалардың акушерлік бөлімшесінің) штат бірліктері
Ескерту. Стандарт 9-қосымшамен толықтырылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 07.12.2022 № ҚР ДСМ-156 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

1) рефлексный молоточек;
2) транспортный аппарат искусственной вентиляции легких;
3) портативный кардиомонитор;
4) кислородный концентратор;
5) инфузионный шприцевой насос (перфузор и (или) дозатор);
6) электрический отсос;
7) ручной аппарат для искусственной вентиляции легких (мешок Амбу);
8) реанимационные наборы: ларингоскоп, интубационные трубки, батарейки для ларингоскопа, воздуховоды;
9) аспирационные катетеры: СН № 14, № 16, № 18;
10) набор для приема родов;
11) наборы (укладки) для оказания экстренной медицинской помощи при акушерских кровотечениях, тяжелой преэклампсии, эклампсии и анафилактическом шоке
Приложение 8
к Стандарту
организации оказания
акушерско-гинекологической помощи
в Республике Казахстан
Протокол транспортировки беременной, роженицы и родильницы
Направляющая медицинская организация: ________________________________
Дата и время начала транспортировки: ___________________________________
Диагноз: ____________________________________________________________
Состояние на момент выезда: ___________________________________________
Состояние центральной нервной системы: ________________________________
Кожные покровы: _____________________________________________________
Частота дыхательных движений (далее — ЧДД) ___________________________
Артериальное давление (далее — АД): ___________________________________
Ведущие патологические синдромы: _____________________________________
Риск транспортировки: ________________________________________________
Мероприятия во время транспортировки: _________________________________
____________________________________________________________________
Принимающая медицинская организация: ________________________________
Динамика состояния на момент прибытия: ________________________________
ЧДД: _________________ ЧСС: _________________ АД: ____________________
Дата и время прибытия:
Врач, транспортирующий пациента: ____________________/ _______________ /
Врач, принявший пациента ___________________________/ ________________/
Приложение 9
к Стандарту организации
оказания акушерско-
гинекологической помощи
в Республике Казахстан
Штатные единицы родовспомогательных организаций (родильного дома, перинатального центра, акушерского отделения многопрофильных и районных больниц)
Сноска. Стандарт дополнен приложением 9 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 07.12.2022 № ҚР ДСМ-156 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1-тарау. Әкімшілік
р/н
Лауазымдар атауы
Лауазымдар саны
1.
Бас дәрігер (перзентхана, перинаталдық орталық) немесе бас дәрігердің босандыру жөніндегі орынбасары (көпбейінді аурухана), босандыру үйінің меңгерушісі немесе аға дәрігер-акушер-гинеколог (аудандық аурухана)
1 лауазым, акушер-гинеколог
2.
Перзентхана, перинаталдық орталық бас дәрігерінің (медициналық бөлім бойынша) орынбасары
100 және одан да көп төсектік перзентханада 1 лауазым, акушер-гинеколог
3.
Перзентхана, перинаталдық орталық бас дәрігерінің (клиникалық-сараптамалық жұмыс жөніндегі) орынбасары
100 және одан да көп төсектік перзентханада 1 лауазым, гинеколог
4
Бас дәрігердің неонаталдық қызмет жөніндегі орынбасары
100 және одан да көп төсектік перзентханада 1 лауазым, неонатолог
5
Ұйымдастыру-әдістемелік бөлімнің меңгерушісі
100 және одан да көп төсектік перзентханада 1 лауазым, гинеколог
6
Бас акушер
100 және одан да көп төсектік перзентханада 1 лауазым,
акушер
7
Госпиталдық эпидемиолог
100 және одан да көп төсектік перзентханада 1 лауазым,
8
Клиникалық фармаколог
100 және одан да көп төсектік перзентханада 1 лауазым,
9
Психолог дәрігер
100 және одан да көп төсектік перзентханада 1 лауазым,
10
Статистика дәрігер
100 және одан да көп төсектік перзентханада 1 лауазым,
2-тарау. Акушерлік бөлімше
р/н
Лауазымдар атауы
Лауазымдар саны
1.
Бөлімше меңгерушісі-дәрігер-акушер-гинеколог
Акушерлік бейіннің әрбір бөлімшесінде 1 лауазым
2.
Анестезиология-реанимация бөлімшесінің меңгерушісі
1 лауазым
3.
Дәрігер-акушер-гинеколог
1 лауазым:
жүктілік патологиясы бөлімшесінде 12 төсекке; физиологиялық босану бөлімшесінде 12 төсектік;
4,75 лауазым:
3
4 жеке туу палатасына;
(мейіргер мен арақатынас: пациент – 1:2)
6,75 лауазым:
Қабылдау бөлімінде.
4.
Дәрігер-анестезиолог-реаниматолог
4,75 лауазым:
2 операциялық және қосымша 1 лауазымға жоспарлы операциялық араласуларға;
5,75 лауазым:
анестезиология-реаниматология бөлімшесінде 6 төсектік (қарқынды терапия палатасында)
әйелдерге арналған
5.
Дәрігер-трансфузиолог

Глава 1. Администрация
п/п
Наименование должностей
Количество должностей
1
Главный врач (родильного дома, перинатального центра) или заместитель главного врача по родовспоможению (многопрофильной больницы), заведующий родильным домом или старший врач-акушер-гинеколог (районной больницы)
1 должность, акушер-гинеколог
2
Заместитель главного врача (по медицинской части) родильного дома, перинатального центра
1 должность в родильном доме на 100 коек и более, акушер-гинеколог
3
Заместитель главного врача (по клинико-экспертной работе) родильного дома, перинатального центра
1 должность в родильном доме на 100 коек и более, гинеколог
4
Заместитель главного врача по неонатальной службе
1 должность в родильном доме на 100 коек и более, неонатолог
5
Заведующая организационно- методическим отделом
1 должность в родильном доме на 100 коек и более, гинеколог
6
Главная акушерка
1 должность в родильном доме на 100 коек и более, акушерка
7
Госпитальный эпидемиолог
1 должность в родильном доме на 100 коек и более
8
Клинический фармаколог
1 должность в родильном доме на 100 коек и более
9
Врач психолог
1 должность в родильном доме на 100 коек и более
10
Врач статистик
1 должность в родильном доме на 100 коек и более
Глава 2. Акушерское отделение
N п/п
Наименование должностей
Количество должностей
1
Заведующий отделением,
врач-акушер-гинеколог
1 должность в каждом отделении акушерского профиля
2
Заведующий отделением анестезиологии-реанимации
1 должность в родильном доме на 100 коек и более
3
Врач-акушер-гинеколог
1 должность:
на 12 коек в отделении патологии беременности;
на 12 коек в физиологическом послеродовом отделении.
4,75 должности:
на 4 индивидуальные родовые палаты
6,75 должности:
в приемном отделении.
4,75 должности ответственного дежурного врача акушер-гинеколога.
4
Врач-анестезиолог-реаниматолог
4,75 должности:
на 2 операционных и дополнительно 1,5 должности для проведения плановых оперативных вмешательств;
5,75 должности:
на 6 коек в отделении анестезиологии-реаниматологии (палате интенсивной терапии) для женщин;
5
Врач-трансфузиолог

4,75 лауазым 100 және одан да көп төсектік перзентханада
6.
Ультрадыбыстық диагностика дәрігері
1 лауазым аусымына 1 аппаратта, күнібойы
7.
Терапевт дәрігер
100 төсектік стационарда 1 лауазым және экстрагениталдық аурулары бар жүкті әйелдерге арналған 30 және одан да көп төсегі бар перзентханада қосымша 0,25 лауазым
8
Аға акушер
барлық бейіндегі акушерлік бөлімшелерде бөлім меңгерушілері лауазымдарының санына сәйкес
9.
Бас мейіргер
Әйелдерге арналған анестезиология-реанимация бөлімшесінде 1 лауазым
10.
Акушер
4,75 лауазым:
2 жеке туу; жүктілік патологиясы бөлімшесінде 20 төсекке; босанғаннан кейінгі физиологиялық босану бөлімшесінің палаталық бөлімшесінде 20 төсекке;
6,75 лауазым:
қабылдау бөлімінде.
12.
Емшара бөлмесінің мейіргері
Емшара бөлмесінде жұмыс істеу үшін 1 лауазым
13.
Мейіргер
Таңу бөлмесінде жұмыс істеу үшін 1 лауазым
14.
Палаталық (бекеттік) мейіргер
Әйелдерге арналған анестезиология-реанимация бөлімшесінде (қарқынды терапия палатасында) 2 төсекке 4,75 лауазым
15.
Операциялық блоктың бас мейіргері

4,75 должности в родильном доме на 100 коек и более
6
Врач ультразвуковой диагностики
1 должность на 1 аппарат в смену, круглосуточно
7
Врач-терапевт
1 должность в стационаре на 100 коек и дополнительно 0,25 должности на родильный дом, имеющий 30 и более коек для беременных с экстрагенитальными заболеваниями
8
Старшая акушерка
в акушерских отделениях всех профилей соответственно количеству должностей заведующих отделениями
10
Старшая медицинская сестра
1 должность в отделении анестезиологии-реанимации для женщин
11
Акушерка
4,75 должности:
на 2 индивидуальные родовые палаты
(соотношение акушерки: женщины – 1:2);
на 20 коек в отделении патологии беременности;
на 20 коек в послеродовом палатном отделении.
10 должности:
в приемном отделении.
12
Медицинская сестра процедурной
1,5 должности для работы в процедурной
13
Медицинская сестра
1,5 должности для работы в перевязочной
14
Медицинская сестра палатная (постовая)
4,75 должности на 3 койки в отделении анестезиологии-реанимации (палате интенсивной терапии) для женщин
15
Старшая медицинская сестра операционного блока

100 және одан да көп төсектік босану үйінде 1 лауазым
16.
Мейіргер операциялық
4,75 лауазым операцияға
17.
Мейіргер-анестезист
Анестезиолог-реаниматолог дәрігердің әрбір лауазымына 1,5 лауазым
18
Науқастарды күту бойынша кіші мейіргер
акушерлер лауазымдарының санына сәйкес
19
Шаруашылық-мейіргер
Бөлімге 1 лауазым
20
Санитар
Аусымына кемінде 1 лауазым;
анестезиология-реанимация бөлімшесінде (қарқынды терапия палатасына) әйелдер үшін
Қазақстан Республикасында
акушерлік-гинекологиялық
көмек көрсетуді ұйымдастыру
стандартына
10 – қосымша
Акушерлік-гинекологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының құрылымдық бөлімшелері
Ескерту. Стандарт 10-қосымшамен толықтырылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 07.12.2022 № ҚР ДСМ-156 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін медициналық ұйымдардарғы (меншік нысанына қарамастан) акушерлік-гинекологиялық бөлімшенің құрылымы
1. Ашық үлгідегі жүкті әйелдерге арналған жеке тіркеу орны, дәрігерлердің қабылдау кестесі бар электрондық табло, колл-орталық.
2. Бөлек кіретін есігі бар жүкті әйелдерге арналған бөлек фильтр.
3. Жеке дәлізбен акушерлік-гинекологиялық бөлімше (орналасу 2 қабаттан жоғары емес):
акушер-гинеколог дәрігерлердің кабинеттері:
мүгедектігі бар әйелдерді тексеріп-қарау үшін гидравликалық креслолармен жабдықталған кабинет;
жүкті әйелдерге арналған емшара кабинеті.
4. Мамандандырылған қабылдаулар кабинеті:
жүкті әйелдерді босануға психопрофилактикалық дайындау,
отбасын жоспарлау,
жатыр мойыны патологиясы,
балалар және жасөспірім жастағы гинекология,
өмірдің қиын жағдайына тап болған, әйелдерге психологиялық және медициналық-әлеуметтік көмек,
функционалды және пренатальды диагностика.
5. Кіші операциялық бөлме.
Акушер-гинеколог дәрігерінің жүктемесі: бір сағат ішінде үш әйелді қабылдау, профилактикалық тексеру кезінде – бір сағат ішінде төрт әйел, бір акушерлік учаскедегі жүкті әйелдердің саны жүз жиырмадан аспайды.
2-тарау. Перинаталдық орталықтың құрылымы (көп бейінді аурухананың акушерлік бөлімшесі)
6. Перинаталдық орталықтың құрылымы (көп бейінді аурухананың перзентхана бөлімшесі).

1 должность в родильном доме на 100 коек и более
16
Операционная медицинская сестра
4,75 должности на операционную
17
Медицинская сестра-анестезистка
1,5 должности на каждую должность врача-анестезиолога-реаниматолога
18
Младшая медицинская сестра по уходу за больными
в соответствии с количеством должностей акушерок
19
Сестра-хозяйка
1 должность в отделение
20
Санитар
не менее 1 должности в смену;
4,75 должности на 6 коек в отделении анестезиологии-реанимации (палате интенсивной терапии) для женщин;
4,75 должности на приемное отделение;
4,75 должности на операционную;
1 должность для обслуживания посетительской.
21
Санитарка - уборщица
1 должность на каждое отделение, а при наличии в отделении более 40 коек - 2 должности на отделение
22
Санитарка - буфетчица
1 должность на отделение в смену
Приложение 10
к Стандарту организации
оказания акушерско-
гинекологической помощи
в Республике Казахстан
Структурные отделения организаций здравоохранения, оказывающих акушерско-гинекологическую помощь
Сноска. Стандарт дополнен приложением 10 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 07.12.2022 № ҚР ДСМ-156 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Структура акушерско-гинекологического отделения в медицинских организациях (независимо от форм собственности), оказывающих амбулаторно- поликлиническую помощь
1. Отдельная регистратура для беременных открытого типа, с электронным табло с расписанием приема врачей, колл-центром;
2. Отдельный фильтр для беременных, с отдельной входной дверью;
3. Акушерско – гинекологическое отделение (расположение не выше 2 этажа) с отдельным коридором:
кабинеты врачей-акушеров-гинекологов;
кабинет, оснащенный гидравлическим креслом, для осмотра женщин с инвалидностью;
процедурный кабинет для беременных.
4. Кабинеты специализированных приемов:
психопрофилактической подготовки беременных к родам,
планирования семьи,
патологии шейки матки,
гинекологии детского и подросткового возраста,
психологической и медико-социальной помощи женщинам, оказавшихся в трудной жизненной ситуации,
функциональной и пренатальной диагностики.
5. Малая операционная.
Нагрузка врача акушера-гинеколога: за один час - прием трех женщин, при профилактических осмотрах за один час - прием четырех женщин; количество беременных на одном акушерском участке не более ста двадцати.
Глава 2. Структура перинатального центра (акушерского отделения многопрофильной больницы)
6. Структура Перинатального центра (родильного отделения многопрофильной больницы).

7. "Жедел медициналық жәрдем, оның ішінде медициналық авиацияны тарта отырып көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 30 қарашадағы № ҚР ДСМ-225/2020 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізіліміне № 21713 болып тіркелген) бұйрыққа сәйкес пациенттерді триаж жүйесі бойынша медициналық іріктеуді жүргізетін қабылдау-диагностикалық бөлімше:
1) қарау бөлмесі;
2) жүкті әйелдерге арналған емшара кабинеті;
3) ультрадыбыстық және функционалдық диагностикаға арналған кабинет;
4) қарқынды терапия палатасы;
5) диагностикалық палаталар;
6) жіті инфекциялық аурулары, дене қызуы бар босанатын әйелдерге арналған оқшауланған босандыру палатасы (бокс).
8. Жүктілік патологиясы бөлімшесі:
1) жүкті әйелдерге арналған палаталар;
2) қарау бөлмесі;
3) емшара бөлмесі;
4) манипуляциялық;
5) ультрадыбыстық және функционалдық диагностика кабинеті.
9. Босандыру бөлімшесі:
1) жеке туу палаталары;
2) шала туған жүктілігі бар әйелдерде босануды қабылдауға арналған жеке палата;
3) нәрестенің жағдайын тұрақтандыруға арналған палата;
4) материалдық;
5) кіші операциялық бөлме.
10. Операциялық блок:
1) операция алдындағы;
2) операциялық залдар (жоспарлы және шұғыл операциялар үшін жеке);
3) босанған әйелдерге арналған ояту палатасы;
4) материалдық.
11. Босанғаннан кейінгі бөлімше (ана мен баланың бірге болуы):
1) ана мен баланың бірге болуына арналған палаталар;
2) қарау бөлмесі;
3) емшара кабинеті;
4) шығару бөлмесі.
12. Анестезиология-реанимация және қарқынды терапия бөлімшесі:
1) әйелдерге арналған палаталар;
2) трансфузиология кабинеті;
3) таза және пайдаланылған аппараттарды жеке сақтауға арналған бөлмелер;
4) пайдаланылған аппараттарды контаминациялауға (өңдеуге) арналған бөлме.
13. Жаңа туған нәрестелерге арналған реанимация және қарқынды терапия бөлімшесі:
1) жаңа туған нәрестелер палаталары;
2) аналарға арналған зал;
3) таза және пайдаланылған аппараттарды жеке сақтауға арналған бөлмелер;
4) пайдаланылған аппараттарды контаминациялауға (өңдеуге) арналған бөлме.
5) стерильді жағдайларда мөлшерлеу аппаратымен дәрілік қоспаларды дайындауға арналған бөлме;
6) емшара бөлмесі.
14. Жаңа туған нәрестелерге күтім жасаудың екінші кезеңінің бөлімшесі:
1) Жаңа туған нәрестелер палаталары;
2) сүт бөлмесі;
3) емшара бөлмесі;
4) қосалқы бөлме;
5) шығару бөлмесі.
15. Жаңа туған нәрестелерге арналған операциялық блок:
1) операция алдындағы;
2) операциялық зал;
3) материалдық.
16. Қосымша бөлімдер:
1) клиникалық-диагностикалық зертхана;
2) функционалдық диагностика кабинеті;
3) физиотерапия кабинеті;

7. Приемно – диагностическое отделение с проведением медицинской сортировки пациентов по триаж системе согласно приказу Министерства здравоохранения Республики, Казахстан от 30 ноября 2020 года № 225/2020 "Об утверждении правил оказания скорой медицинской помощи, в том числе с привлечением медицинской авиации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21713):
1) смотровая;
2) процедурный кабинет для беременных;
3) кабинет для ультразвуковой и функциональной диагностики;
4) палата интенсивной терапии;
5) диагностические палаты;
6) изолированная родильная палата (бокс) для рожениц с острыми инфекционными заболеваниями, с температурой.
8. Отделение патологии беременности:
1) палаты для беременных женщин;
2) смотровая;
3) процедурная;
4) манипуляционная;
5) кабинет ультразвуковой и функциональной диагностики.
9. Родильное отделение:
1) индивидуальные родовые палаты;
2) индивидуальная палата для принятия родов у женщин с недоношенной беременностью;
3) палата для стабилизации состояния новорожденного;
4) материальная;
5) малая операционная.
10. Операционный блок:
1) предоперационная;
2) операционные залы (отдельно для плановых и экстренных операций);
3) палата для пробуждения для родильниц;
4) материальная.
11. Послеродовое отделение (совместного пребывания матери и ребенка):
1) палаты для совместного пребывания матери и ребенка;
2) смотровая;
3) процедурный кабинет;
4) выписная комната.
12. Отделение анестезиологии-реанимации и интенсивной терапии:
1) палаты для женщин;
2) кабинет трансфузиологии;
3) комнаты для отдельного хранения чистых и использованных аппаратов;
4) комната для контаминации (обработки) использованных аппаратов.
13. Отделение реанимации и интенсивной терапии для новорожденных:
1) палаты для новорожденных;
2) зал для матерей;
3) комнаты для отдельного хранения чистых и использованных аппаратов;
4) комната для контаминации (обработки) использованных аппаратов.
5) комната для изготовления лекарственных смесей дозировочным аппаратом в стерильных условиях;
6) процедурная.
14. Отделение второго этапа выхаживания для новорожденных:
1) палаты для новорожденных;
2) молочная комната;
3) процедурная;
4) вспомогательные помещения;
5) выписная комната.
15. Операционный блок для новорожденных:
1) предоперационная;
2) операционный зал;
3) материальная.
16. Дополнительные отделы:
1) клинико-диагностическая лаборатория;
2) кабинет функциональной диагностики;
3) физиотерапевтический кабинет;

4) рентген кабинеті;
5) орталықтандырылған зарарсыздандыру бөлімшесі.
17. Қосалқы қызметтері бар әкімшілік-шаруашылық бөлімше:
1) ас блогы;
2) бухгалтерия;
3) кадрлар бөлімі;
4) жабдықтау бөлімі;
5) дәріхана;
6) техникалық қызмет.
18. Консультациялық – диагностикалық бөлімше (бұдан әрі-КДБ):
1) тіркеу орны;
2) қарау бөлмесі;
3) жүкті әйелдерге арналған емшара кабинеті;
4) жүктілікті көтере алмай жүрген жүкті әйелдерді қабылдауға арналған кабинет,
5) экстрагениталдық аурулары бар жүкті әйелдерді қабылдауға арналған кабинет;
6) жоғары қауіп тобындағы жүкті әйелдерді қабылдауға арналған кабинет, амбулаториялық-емханалық қызмет дәрігерлерінің жолдамасы бойынша жоғары қауіп тобындағы жүкті әйелдерге жоспарлы консультация беру, жүктіліктің ерте мерзімінен бастап босануға дейін, олардың денсаулық жағдайын тексеріп-қарау, медициналық көмек көрсету деңгейін сақтау бойынша бақылауды жүзеге асыру, ауруханаға жатқызудың уақтылығы және босанғаннан кейінгі кезеңде оңалту қажеттілігі;
7) жатыр мойны патологиясы кабинеті;
8) гинекологиялық аурулары, туа біткен даму ауытқулары бар қыздарды, жасөспірімдерді кешенді тексеру және емдеу арналған балалар гинекологы кабинеті;
9) репродуктивтік денсаулығында проблемалары бар әйелдерді кешенді тексеру және емдеу, әйелдердің репродуктивтік денсаулығын сақтау және қалпына келтіруге арналған гинеколог - эндокринолог кабинеті;
10) отбасын жоспарлау, репродуктивтік денсаулықты сақтау және нығайту мәселелері, контрацепцияның қазіргі заманғы әдістерін қолдану, отбасын жоспарлау кабинетінде контрацепция әдістерін таңдау жөніндегі жұмысты үйлестіруге арналған отбасын жоспарлау кабинеті;
11) бейінді мамандарды қабылдауға арналған кабинет: терапевт, стоматолог, эндокринолог және басқа мамандар;
12) МСАК мамандарымен бірлесіп операциялық араласудан кейін асқынған босануы, жүктілікті өздігінен үзуі бар әйелдерге, ауыр жағдайдағы әйелдерге және жаңа операциялық араласудан кейінгі туған нәрестелерге оңалту іс-шараларын жүргізуге және шала туған нәрестелерге күтім жасауға арналған катамнез кабинеттері
13) жүкті әйелдерді және оның жанұясын босануға, серіктеспен бірге босануға психопрофилактикалық даярлау;
14) әйелдерге медициналық-психологиялық көмек көрсетуге арналған әйелдерге медициналық-психологиялық және әлеуметтік-құқықтық көмек көрсету кабинеті;
15) шағын операциялық бөлме;
16) зертхана кабинеті (клиникалық, микробиологиялық, биохимиялық, иммунологиялық);
17) күндізгі стационар;
18) Ұрықты қорғау орталығы:
функционалдық диагностика кабинеттері (ұрықты ультрадыбыстық зерттеу, доплерометрия, ұрықтың кардиотокографиясы);
пренатальдық УДЗ диагностикасы бойынша бас маманның кабинеті;
"Медициналық генетика" дәрігерлерінің кабинеті;
ұрық материалына цитогенетикалық, молекулярлық-цитогенетикалық және (немесе) молекулярлық-генетикалық зерттеу жүргізуге арналған кабинеттер;
көрсетілімдер бойынша инвазивтік пренаталдық диагностика жүргізуге арналған кіші операциялық бөлме;
құрсақішілік ұрықтың жай-күйін анықтау, жаңа туған нәрестенің дамуы мен одан әрі өмірін болжау, жүктілікті одан әрі жүргізу тактикасын, босану мерзімі мен орнын анықтау үшін бейінді мамандарды тарта отырып, пренаталдық консилиум жүргізуге арналған пренаталдық консилиум кабинеті;

4) рентгеновский кабинет;
5) централизованное стерилизационное отделение.
17. Административно-хозяйственное подразделение со вспомогательными службами:
1) пищеблок;
2) бухгалтерия;
3) отдел кадров;
4) отдел снабжения;
5) аптека;
6) техническая служба.
18. Консультативно – диагностическое отделение:
1) регистратура;
2) смотровая;
3) процедурный кабинет для беременных;
4) кабинет для приема беременных с невынашиванием беременности,
5) кабинет для приема беременных с экстрагенитальными заболеваниями;
6) кабинет для приема беременных группы высокого риска, для проведения планового консультирования беременных группы высокого риска по направлению врачей амбулаторно - поликлинической службы, начиная с ранних сроков до родоразрешения, обследование состояния их здоровья, осуществление контроля по соблюдению уровня оказания медицинской помощи, своевременности госпитализации и необходимости реабилитации в послеродовом периоде;
7) кабинет патологии шейки матки;
8) кабинет детского гинеколога, для комплексного обследования и лечения девочек, подростков с гинекологическими заболеваниями, врожденными аномалиями развития органов мочеполовой системы;
9) кабинет гинеколога - эндокринолога, для комплексного обследования и лечения женщин вне беременности с проблемами репродуктивного здоровья, сохранение и восстановление репродуктивного здоровья женщин;
10) кабинет планирования семьи, для координации работы по планированию семьи, по вопросам охраны и укрепления репродуктивного здоровья, применению современных методов контрацепции, подбору методов контрацепции в кабинете планирования семьи;
11) кабинет для приема профильных специалистов: терапевт, стоматолог, эндокринолог и другие специалисты;
12) кабинеты катамнеза, для проведения совместно со специалистами ПМСП реабилитационных мероприятий женщинам, находящихся в критическом состоянии с осложненными родами, самопроизвольным прерыванием беременности, после оперативных вмешательств и больным новорожденным, для осуществления ухода за недоношенными новорожденными;
13) кабинет психопрофилактической подготовки беременной женщины и ее семьи к родам, партнерским родам;
14) кабинет медико-психологической и социально-правовой помощи женщинам для осуществления медико-психологической помощи женщинам;
15) малая операционная;
16) кабинет лаборатории (клиническая, микробиологическая, биохимическая, иммунологическая);
17) дневной стационар;
18) Центр охраны плода:
кабинеты функциональной диагностики (ультразвуковое исследование плода плода, допплерометрия, кардиотокография плода);
кабинет главного специалиста по пренатальной УЗИ диагностики;
кабинеты врачей "Медицинская генетика";
кабинеты для проведения цитогенетического, молекулярно-цитогенетического и (или) молекулярно-генетического исследования плодового материала;
малая операционная для проведения инвазивной пренатальной диагностики, при наличии показаний;
кабинет для проведения пренатального консилиума, с привлечением профильных специалистов для установления состояния внутриутробного плода, прогноза развития и дальнейшей жизни новорожденного, определения тактики дальнейшего ведения беременности, срока и места родоразрешения;

19) перинаталдық көмек мәселелері бойынша дәрігерлер мен орта медициналық персоналдың кәсіби даярлығын арттыру, акушерия, гинекология және перинатологияның өзекті мәселелері бойынша конференциялар/семинарлар өткізу, сондай-ақ жергілікті жерлердегі симуляциялық залдарда мастер-кластар өткізетін оқу кабинеті.
Бұйрыққа
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің күші жойылды деп танылған бұйрықтарының тізбесі
1. "Қазақстан Республикасында акушерлік-гинекологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2018 жылғы 16 сәуірдегі № 173 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16854 болып тіркелген).
2. "Қазақстан Республикасында акушерлік-гинекологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2018 жылғы 16 сәуірдегі № 173 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2019 жылғы 4 шілдедегі № ҚР ДСМ-102 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №18990 болып тіркелген).
3. Қазақстан Республикасында акушерлік-гинекологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2018 жылғы 16 сәуірдегі № 173 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2019 жылғы 13 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-149 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19751 болып тіркелген).
4. "Қазақстан Республикасында акушерлік-гинекологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2018 жылғы 16 сәуірдегі № 173 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2020 жылғы 17 маусымдағы № ҚР ДСМ-67/2020 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20872 болып тіркелген).

19) учебные кабинеты, для повышения профессиональной подготовки врачей и среднего медицинского персонала по вопросам перинатальной помощи, проведения конференций/семинаров по актуальным вопросам акушерства, гинекологии и перинатологии, а также мастер-классов в симуляционных залах.
Приложение 2
к приказу
Перечень приказов Министерства здравоохранения Республики Казахстан, признанных утратившими силу
1. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 16 апреля 2018 года № 173 "Об утверждении Стандарта организации оказания акушерско-гинекологической помощи в Республике Казахстан и признании утратившими силу некоторых приказов Министерства здравоохранения Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16854).
2. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 4 июля 2019 года № ҚР ДСМ-102 "О внесении изменений и дополнения в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 16 апреля 2018 года № 173 "Об утверждении Стандарта организации оказания акушерско-гинекологической помощи в Республике Казахстан и признании утратившими силу некоторых приказов Министерства здравоохранения Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под №18990).
3. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 13 декабря 2019 года № ҚР ДСМ-149 "О внесении изменения в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 16 апреля 2018 года № 173 "Об утверждении Стандарта организации оказания акушерско-гинекологической помощи в Республике Казахстан и признании утратившими силу некоторых приказов Министерства здравоохранения Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19751).
4. Приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 17 июня 2020 года № ҚР ДСМ-67/2020 "О внесении изменений в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 16 апреля 2018 года № 173 "Об утверждении Стандарта организации оказания акушерско-гинекологической помощи в Республике Казахстан и признании утратившими силу некоторых приказов Министерства здравоохранения Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20872).