"Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінде әскери тасымалдарды ресімдеу және оларға ақы төлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 8 тамыздағы № 428 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2022 жылғы 29 маусымдағы № 465 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 7 шiлдеде № 28732 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінде әскери тасымалдарды ресімдеу және оларға ақы төлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 8 тамыздағы № 428 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15676 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде әскери тасымалдарды ресімдеу және оларға ақы төлеу қағидаларында:
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Осы Қағидалардың 7-тармағында көрсетілген адамдардан басқа, олар қызметтік автомобиль көлігінде немесе мемлекеттік авиация кемелерінде жол жүрген жағдайларда әскери жолаушыларға мыналар жатқызылады:
1) Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың әскери қызметшілері мен азаматтық персоналы (жұмыскерлері) – олар бірлескен оқу-жатығулар өткізу, төтенше жағдайларды жою, терроризмге қарсы операцияларды, жауынгерлік іс-қимылдарды жүргізу және төтенше немесе соғыс жағдайы шарттарындағы, сондай-ақ қарулы жанжал жағдайларындағы міндеттерді орындау аудандарына дейін және кері қарай жол жүрген кезде;
2) әскери кафедралардың (әскери факультеттердің) студенттері – оқыту бағдарламаларында көзделген далалық шығуларға, ҚР ҚК жоспарлары бойынша іс-шараларға қатысу, сондай-ақ төтенше жағдайларды жою орындарына дейін және кері қарай жол жүрген кезде;
3) әскери оқу орындарының талапкерлері – оларды оқуға түсу емтихандарын тапсыру кезеңінде қызметтік автомобиль көлігімен тасымалдау кезінде;
4) әскери-дипломатиялық корпустың адамдары, шет мемлекеттердің әскери қызметшілері, БҰҰ, ҰҚШҰ, ШЫҰ, НАТО миссияларының және басқа да халықаралық ұйымдардың инспекторлары мен байқаушылары – олар Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында өткізілетін халықаралық оқу-жаттығуларға, бірлескен іс-шараларға дайындалу және өткізу аудандарына дейін және кері қарай жол жүрген кезде;
5) Қазақстан Республикасының әскери оқу орындарында білім алатын шет мемлекеттердің әскери қызметшілері – олар бөлімшемен бірге оқыту бағдарламаларында көзделген далалық шығуларға немесе іс-шараларға қатысу орындарына дейін және кері қарай жол жүрген кезде;

О внесении изменений в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 8 августа 2017 года № 428 "Об утверждении Правил оформления и оплаты воинских перевозок в Вооруженных Силах Республики Казахстан"
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 29 июня 2022 года № 465. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 июля 2022 года № 28732
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 8 августа 2017 года № 428 "Об утверждении Правил оформления и оплаты воинских перевозок в Вооруженных Силах Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15676) следующие изменения:
в Правилах оформления и оплаты воинских перевозок в Вооруженных Силах Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Кроме лиц, указанных в пункте 7 настоящих Правил к воинским пассажирам в случаях проезда их на служебном автомобильном транспорте или судами государственной авиации относятся:
1) военнослужащие и гражданский персонал (работники) Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований – при следовании их в районы проведения совместных учений, ликвидации чрезвычайных ситуаций, антитеррористических операций, ведения боевых действий и выполнения задач в условиях чрезвычайного или военного положения, а также в условиях вооруженного конфликта и обратно;
2) студенты военных кафедр (военных факультетов) – при следовании на полевые выходы, предусмотренные программами обучения, к местам участия в мероприятиях по планам ВС РК, а также ликвидации чрезвычайных ситуаций и обратно;
3) абитуриенты военных учебных заведений – при перевозке их на служебном автомобильном транспорте в период сдачи вступительных экзаменов;
4) лица военно-дипломатического корпуса, военнослужащие иностранных государств, инспектора и наблюдатели миссий ООН, ОДКБ, ШОС, НАТО и других международных организаций – при следовании их в районы подготовки и проведения международных учений, совместных мероприятий, проводимых на территории Республики Казахстан в соответствии с международными договорами Республики Казахстан и обратно;
5) военнослужащие иностранных государств, обучающиеся в военных учебных заведениях Республики Казахстан – при следовании их совместно с подразделением на полевые выходы или к местам участия в мероприятиях, предусмотренных программами обучения и обратно;

6) Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесінің, Үкіметінің мүшелері, Парламентінің депутаттары, мемлекет және қоғам қайраткерлері – олар әскери бөлімдерге, гарнизондарға бару, инспекциялау үшін немесе ҚР ҚК жоспарлары бойынша іс-шараларға қатысу орындарына дейін және кері қарай жол жүрген кезде;
7) денсаулық сақтау жұмыскерлері – олар медициналық көмек көрсету және стационарлық емдеу орнына науқастармен (жараланғандармен) бірге жүру үшін бөлімшелерге, әскери бөлімдерге жол жүрген кезде;
8) құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлері – олар ҚР ҚК-да құқық бұзушылықтар немесе қылмыстар фактілері бойынша жедел, тергеу іс-шараларын жүргізу аудандарына дейін және кері қарай жол жүрген кезде;
9) мәдениет, бұқаралық ақпарат құралдарының жұмыскерлері – олар ҚР ҚК жоспарлары бойынша іс-шараларға қатысу, мәдени-демалыс іс-шараларын немесе түсірілімдерді, оның ішінде ҚР ҚК имиджін арттыруға бағытталған іс-шараларды жүргізу үшін әскери бөлімдерге, гарнизондарға, оқу-жаттығулар, далалық шығулар өткізу аудандарына дейін және кері қарай жол жүрген кезде;
10) азаматтық адамдар – оларды төтенше жағдайларды жою аймақтарынан, терроризмге қарсы операцияларды жүргізу, жауынгерлік іс-қимылдарды жүргізу аудандарынан, төтенше немесе соғыс жағдайы шарттарында, сондай-ақ қарулы жанжал жағдайларында эвакуациялау кезінде.
Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары, Үкімет қаулылары, шешімдері, жоғары қолбасшылықтың бұйрықтары, нұсқаулары, өкімдері көрсетілген санаттағы әскери жолаушыларды тасымалдау үшін негіздер болып табылады.";
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"22. Әскери бөлімнің қаржы бөлімшесі әскери талаптарды дұрыс толтырмаған жағдайларды қоспағанда, әскери жолаушы алған әскери талаптарды пайдаланбаған, сондай-ақ мыналардың:
1) әскери командаларды, қарауылдарды жөнелту;
2) әскери оқу орындарына, оның ішінде шетел оқу орындарына қабылданған әскери қызметшілердің кету (келу);
3) әскери қызметшілерді дәрігерлік комиссияның (емдеу дәрігерінің) қорытындысы бойынша әскери-медициналық (медициналық) бөлімшелерден (ұйымдардан) стационарлық емделуден шығару мерзімдері өзгерген жағдайда оларды қайта беру жүргізілмейді.
Әскери жолаушы әскери талаптарды жоғалтқан кезде жаңа әскери талаптар берілмейді.";
69 және 70-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"69. Әскери қызметшінің Қазақстан Республикасы шегінде стационарлық емдеу орнынан, сондай-ақ медициналық, әскери-дәрігерлік (ұшу) комиссиядан өту орнынан қызмет өткеру орнына дейін жол жүруі:
1) теміржол көлігінде – әскери-медициналық бөлімше беретін әскери талаптар бойынша ресімделген жол жүру құжаттары (билеттер) бойынша, бұл ретте әскери талаптың "тасымалдау мақсаты" деген жолында "емделуден" деп көрсетіледі;

6) члены Совета безопасности, Правительства, депутаты Парламента Республики Казахстан, государственные и общественные деятели – при следовании их для посещения, инспектирования воинских частей, гарнизонов или к местам участия в мероприятиях по планам ВС РК и обратно;
7) работники здравоохранения – при следовании их в подразделения, воинские части для оказания медицинской помощи и сопровождения больных (раненых) к месту стационарного лечения;
8) сотрудники правоохранительных и специальных государственных органов – при следовании их в районы проведения оперативных, следственных мероприятий по фактам правонарушений или преступлений в ВС РК и обратно;
9) работники культуры, средств массовой информации – при следовании их в воинские части, гарнизоны, районы проведения учений, полевых выходов и обратно для участия в мероприятиях по планам ВС РК, проведения культурно-досуговых мероприятий или съемок, в том числе направленных на повышение имиджа ВС РК;
10) гражданские лица – при эвакуации их из зон ликвидации чрезвычайных ситуаций, районов проведения антитеррористических операций, ведения боевых действий, в условиях чрезвычайного или военного положений, а также в условиях вооруженного конфликта.
Основаниями для перевозки указанных категорий воинских пассажиров являются международные договора Республики Казахстан, постановления, решения Правительства, приказы, указания, распоряжения высшего командования.";
пункт 22 изложить в следующей редакции:
"22. В случае неиспользования воинским пассажиром полученных воинских требований, повторная их выдача не производится, за исключением случаев неправильного заполнения воинских требований финансовым подразделением воинской части, а также изменения сроков:
1) отправки воинских команд, караулов;
2) убытия (прибытия) военнослужащих, зачисленных в военные учебные заведения, в том числе иностранные учебные заведения;
3) выписки военнослужащих со стационарного лечения из военно-медицинских (медицинских) подразделений (организаций) по заключению врачебной комиссии (лечащего врача).
При утрате воинским пассажиром воинских требований, новые воинские требования не выдаются.";
пункты 69 и 70 изложить в следующей редакции:
"69. Проезд военнослужащего от места стационарного лечения, а также места прохождения медицинской, военно-врачебной (летной) комиссии к месту прохождения службы осуществляется в пределах Республики Казахстан:
1) на железнодорожном транспорте – по проездным документам (билетам), оформленным по воинским требованиям, которые выдаются военно-медицинским подразделением, при этом в строке воинского требования "цель перевозки" указывается "с лечения";

2) автомобиль және ішкі су көлігінде – әскери қызметші ақшалай ризықта тұрған әскери бөлімде кейіннен шығысты төлеумен өз қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
70. Әскери қызметшінің емделуді жалғастыру үшін бір емдеу мекемесінен басқасына Қазақстан Республикасы шегінде жол жүруі:
1) теміржол көлігінде – әскери-медициналық бөлімше беретін әскери талаптар бойынша ресімделген жол жүру құжаттары (билеттер) бойынша, бұл ретте әскери талаптың "тасымалдау мақсаты" деген жолында "емделуге" деп көрсетіледі;
2) автомобиль және ішкі су көлігінде – әскери қызметші ақшалай ризықта тұрған әскери бөлімде кейіннен шығысты төлеумен өз қаражаты есебінен жүзеге асырылады.";
72 және 73-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"72. Медициналық, әскери-дәрігерлік комиссияның қорытындысы бойынша немесе әскери бөлім дәрігерінің қорытындысы бойынша оқшаулауды қажет ететін әскери қызметшінің теміржол көлігінде жол жүруі кез келген санаттағы пойыздардың жеке купесінде бірге жүрушілермен бірге жүзеге асырылады.
73. Әскери қызметшінің стационарлық емдеу орнына дейін жол жүруіне (тасымалдануына) көлік түрін әскери бөлімнің, әскери-медициналық (медициналық) бөлімшенің (ұйымның) дәрігері айқындайды.".
2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Тыл және қару-жарақ бастығының басқармасы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жолдауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық лауазымды адамдарға, оларға қатысты бөлігінде жеткізілсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрі
Р. Жаксылыков
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрлігі

2) на автомобильном и внутреннем водном транспорте – за личные средства военнослужащего, с последующей оплатой расходов в воинской части, в которой военнослужащий состоит на денежном довольствии.
70. Проезд военнослужащего для продолжения лечения из одного лечебного учреждения в другое, осуществляется в пределах Республики Казахстан:
1) на железнодорожном транспорте – по проездным документам (билетам), оформленным по воинским требованиям, которые выдаются военно-медицинским подразделением, при этом в строке воинского требования "цель перевозки" указывается "на лечение";
2) на автомобильном и внутреннем водном транспорте – за личные средства военнослужащего, с последующей оплатой расходов в воинской части, в которой военнослужащий состоит на денежном довольствии.";
пункты 72 и 73 изложить в следующей редакции:
"72. Проезд военнослужащего, требующего изоляции по заключению медицинской, военно-врачебной комиссии или по заключению врача воинской части, на железнодорожном транспорте осуществляется с сопровождающими в отдельном купе любой категории поездов.
73. Вид транспорта на проезд (перевозку) военнослужащего к месту стационарного лечения определяется врачом воинской части, военно-медицинского (медицинского) подразделения (организации).".
2. Управлению начальника Тыла и вооружения Вооруженных Сил Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан;
3) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра обороны Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ довести до должностных лиц в части, их касающейся.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
Р. Жаксылыков
"СОГЛАСОВАН"
Министерство индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан