"Үздік педагог" атағын беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 16 қаңтардағы № 12 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 9 тамыздағы № 355 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 10 тамызда № 29072 болып тіркелді.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Үздік педагог" атағын беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 16 қаңтардағы № 12 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10279 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
"Үздік педагог" атағын беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Мектепке дейінгі және орта білім беру комитеті:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің ресми Интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр А. Аймағамбетов
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2022 жылғы 9 тамыздағы
№ 355 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 16 қаңтардағы
№ 12 бұйрығымен
бекітілген
"Үздік педагог" атағын беру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Үздік педагог" атағын беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) өткізілген конкурстың (бұдан әрі - Конкурс) қорытындысы бойынша мемлекеттік білім беру ұйымдарының педагогтеріне "Үздік педагог" атағын беру тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) апелляциялық комиссия – Конкурстың нәтижелерін қайта қарау үшін республикалық, облыстық, қалалық/аудандық деңгейлерде (республикалық маңызы бар қалаларда және астанада) құрылатын комиссия (бұдан әрі - Апелляциялық комиссия);
2) өңірлік конкурстық комиссия – Конкурстың әрбір кезеңінің жеңімпаздарын айқындау және Конкурстың келесі кезеңіне қатысу үшін ұсынымдар беру үшін облыстық, қалалық/аудандық деңгейлерде, сондай-ақ республикалық маңызы бар қалалар мен астанада құрылатын комиссия (бұдан әрі – Өңірлік комиссия);

О внесении изменения в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 16 января 2015 года № 12 "Об утверждении Правил присвоения звания "Лучший педагог"
Приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 9 августа 2022 года № 355. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 августа 2022 года № 29072
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 16 января 2015 года № 12 "Об утверждении Правил присвоения "Лучший педагог" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10279) следующее изменение:
Правила присвоения звания "Лучший педагог" (далее – Правила) изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету дошкольного и среднего образования Министерства просвещения Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном Интернет-ресурсе Министерства просвещения Республики Казахстан после его официального опубликования.
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представить в Юридический департамент Министерства просвещения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра просвещения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр А. Аймагамбетов
Приложение к приказу
Министра просвещения
Республики Казахстан
от 9 августа 2022 года № 355
Утверждены приказом
Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 16 января 2015 года №12
Правила присвоения звания "Лучший педагог"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила присвоения звания "Лучший педагог" (далее – Правила) определяют порядок присвоения звания "Лучший педагог" педагогам государственных организаций образования по итогам проведенного конкурса (далее - Конкурс).
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) апелляционная комиссия (далее – Апелляционная комиссия) – комиссия, создаваемая на республиканском, областном, районном, городском (городов республиканского значения и столицы) уровнях для пересмотра результатов Конкурса;
2) региональная конкурсная комиссия (далее – Региональная комиссия) – комиссия, создаваемая на областном, городском, районном уровнях, а также городов республиканского значения и столицы для определения победителей каждого этапа Конкурса и предоставления рекомендаций для участия в следующем этапе Конкурса

3) педагог портфолиосы – педагогтің білім беру қызметіндегі жеке және кәсіби жетістіктері, оқушыларының оқуы мен тәрбиесі және дамуының нәтижелері, педагогтің белгілі бір уақыт аралығындағы білім беру жүйесін дамытуға қосқан үлесі ұсынылған жеке папкасы (электронды парақша);
4) республикалық конкурстық комиссия – Конкурс жеңімпазын айқындау және оған "Үздік педагог" атағын беру үшін Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі (бұдан әрі - Министрлік) құратын комиссия (бұдан әрі – Республикалық комиссия).
2-тарау. "Үздік педагог" атағын беру тәртібі
3. "Үздік педагог" атағы білім беру ұйымдарының педагогтеріне жыл сайын конкурстық негізде беріледі.
4. "Үздік педагог" атағы бір педагогке он жыл ішінде бір реттен артық берілмейді.
5. "Үздік педагог" атағын беру конкурсына білім беру ұйымдарының штаттағы педагогтері болып табылатын және Конкурсқа қатысу үшін құжаттарды тапсыру сәтінде кемінде бес жыл үздіксіз педагогикалық өтілі бар білім беру ұйымдарының педагогтері қатысады (бұдан әрі – Конкурсқа қатысушы).
6. Министрлік Конкурсты өткізу туралы хабарландыруды Конкурстың I кезеңін өткізу басталғанға дейін кемінде бір ай бұрын Министрліктің ақпараттық жүйесіне орналастырады.
7. Конкурс жыл сайын үш кезеңде өткізіледі.
1) І кезең – аудандық, қалалық (облыстық, республикалық маңызы бар қалалар) деңгей;
2) ІІ кезең – облыстық (республикалық маңызы бар қалалар мен астана) деңгей;
3) ІІІ кезең – республикалық деңгей.
8. Конкурстың І кезеңін өткізу туралы хабарландыруды ауданның/қаланың (облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың) білім бөлімі (бұдан әрі – Бөлім) аудан (қала) аумағында таратылатын бұқаралық ақпарат құралдарында жариялайды, сондай-ақ Бөлімнің Интернет-ресурсында Конкурстың І кезеңін өткізу басталғанға дейін кемінде күнтізбелік 30 (отыз) күн бұрын орналастырады.
9. Конкурс өткізу туралы хабарландыруда көрсетілген мерзімде Конкурс қатысушылары өздері құжаттарды (материалдарды) Министрліктің ақпараттық жүйесіне жүктейді.
10. Ұсынылған құжаттарда (материалдарда) плагиат анықталған жағдайда Комиссия педагогке Конкурстың келесі кезеңінен шеттетілгені туралы хабарлайды. Еркін нысанда хабарлама педагогтің жұмыс орны бойынша білім беру ұйымына жіберіледі.
1-параграф. "Үздік педагог" атағын беру конкурсының I кезеңін өткізу тәртібі
11. Конкурстың I кезеңі ағымдағы жылғы қыркүйекте өткізіледі, онда ІІ кезеңге қатысу үшін Конкурстық комиссия ұсынған аудан, қала (облыстық, республикалық маңызы бар қалалар) деңгейінде Конкурс жеңімпаздары айқындалады.

3) портфолио педагога – индивидуальная папка (электронная страница), в которой представлены его личные и профессиональные достижения в образовательной деятельности, результаты обучения, воспитания и развития его обучающихся, вклад педагога в развитие системы образования;
4) республиканская конкурсная комиссия (далее – Республиканская комиссия) – комиссия, создаваемая Министерством просвещения Республики Казахстан (далее – Министерство) для определения победителя Конкурса и присвоения ему звания "Лучший педагог".
Глава 2. Порядок присвоения звания "Лучший педагог"
3. Звание "Лучший педагог" присваивается ежегодно на конкурсной основе педагогам организаций образования.
4. Звание "Лучший педагог" не присваивается одному и тому же педагогу более одного раза в течение десяти лет.
5. В конкурсе по присвоению звания "Лучший педагог" участвуют педагоги организаций образования, являющиеся штатными педагогами организаций образования и имеющие непрерывный педагогический стаж не менее пяти лет на момент предоставления документов для участия в Конкурсе (далее – участник Конкурса).
6. Объявление о проведении Конкурса размещается в информационной системе Министерства не менее чем за один месяц до начала проведения I этапа Конкурса.
7. Конкурс проводится ежегодно в три этапа;
І этап – районный, городской (городов областного, республиканского значения) уровень;
ІІ этап – областной (городов республиканского значения и столицы) уровень;
ІІІ этап – республиканский уровень.
8. Объявление о проведении І этапа Конкурса публикуется отделом образования (районный, городской (городов областного, республиканского значения) (далее – Отдел) в средствах массовой информации, распространяемых на территории района (города), городов областного, республиканского значения, а также размещается на Интернет-ресурсе Отдела не менее чем за 30 (тридцать) календарных дней до начала проведения І этапа Конкурса.
9. Документы (материалы) загружаются в информационную систему Министерства участниками Конкурса в сроки, указанные в объявлении о проведении Конкурса.
10. При обнаружении плагиата в представленных документах (материалах) Комиссия информирует педагога об отстранении от дальнейшего этапа Конкурса. Уведомление в произвольной форме направляется в организацию образования по месту работы педагога.
Параграф 1. Порядок проведения I этапа
Конкурса на присвоение звания "Лучший педагог"
11. I этап Конкурса проводится в сентябре текущего года, где определяются победители Конкурса на уровне района, города (городов областного, республиканского значения значения), рекомендуемые Конкурсной комиссией для участия во ІІ этапе.

12. Конкурстың І кезеңі педагогтерінің құжаттарын (материалдарын) бағалау үшін Бөлім басшысының бұйрығымен аудан, қала (облыстық, республикалық маңызы бар қалалар) деңгейінде Өңірлік комиссия құрылады.
13. Өңірлік комиссия аудандық, қалалық (облыстық, республикалық маңызы бар қалалар) Бөлімнің қызметкерлері, педагог-шеберлер, педагог-зерттеушілер, педагогикалық шеберлік кәсіби конкурстарының жеңімпаздары, әдістемелік қызметтер, білім беру саласындағы ғылыми және талдамалық ұйымдардың қызметкерлері (сарапшылары), сондай-ақ білім беру саласындағы үкіметтік емес ұйымдардың, бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдері қатарынан қалыптастырылады.
14. Өңірлік комиссия мүшелерінің саны кемінде тоғыз адамды құрайды. Өңірлік комиссияның отырыстары оның мүшелерінің кемінде үштен екісі болған кезде заңды деп есептеледі.
15. Өңірлік комиссияның төрағасы мен төраға орынбасары Өңірлік комиссия мүшелерінің арасынан сайланады. Өңірлік комиссияның хатшысы кадр қызметiнiң өкiлi болып табылады және ауданның, қаланың (облыстық, республикалық маңызы бар қаланың) бiлiм берудi басқару органының актiсiмен тағайындалады, Өңірлік комиссияның хатшысы оның мүшесi болып табылмайды және шешiмдер қабылдау кезiнде дауыс беруге құқығы жоқ.
16. Өңірлік комиссия Конкурстың І кезеңінің қатысушыларының конкурстық құжаттарын (материалдарын) бағалайды.
17. Конкурстың I кезеңіне қатысу үшін қатысушы Министрліктің ақпараттық жүйесі арқылы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша электронды форматта мынадай құжаттарды (материалдарды):
1) оқыту тіліндегі портфолионы (педагог портфолиосының құрылымы осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынылады);
2) сабақ (оқу) жоспарын ұсына отырып, ұзақтығы 7 (жеті) минут бейнесабақ (мектепке дейінгі білім беру ұйымдарының педагогтері үшін), ұзақтығы 15 (он бес) минут бейнесабақ/оқу (орта, арнайы, қосымша білім беру, техникалық, кәсіптік және орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының педагогтері үшін), сондай-ақ осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бейнероликке қойылатын талаптар мен техникалық шарттарға сәйкес озық педагогикалық тәжірибені (ұзақтығы 5 (бес) минутқа дейінгі бейнеролик) трансляциялауды;
3) Министрлік айқындайтын тақырыптағы 500 (бес жүз) сөзден аспайтын эссені қоса бере отырып, Конкурсқа қатысуға өтінім береді.
18. Конкурстың І кезеңін бағалау тетіктері:
1) Өңірлік комиссиялардың мүшелері үш адамнан топтарға бөлінеді;
2) Конкурсқа қатысушылар ұсынған құжаттар (материалдар) кездейсоқ іріктеу әдісімен Өңірлік комиссияның қалыптастырылған топтары арасында бөлінеді;

12. Для оценивания документов (материалов) педагогов І этапа Конкурса приказом руководителя Отдела создается Региональная комиссия на уровне района, города (города областного, республиканского значения).
13. Региональная комиссия формируется из числа сотрудников районного, городского (городов областного, республиканского значения) Отдела, педагогов-мастеров, педагогов-исследователей, победителей профессиональных конкурсов педагогического мастерства, методических служб, сотрудников (экспертов) научных и аналитических организаций в области образования, а также представителей неправительственных организаций в области образования, средств массовой информации.
14. Количество членов Региональной комиссии составляет не менее девяти человек. Заседания Региональной комиссии считаются правомочными при наличии не менее двух третьих ее членов.
15. Председатель и заместитель председателя Региональной комиссии избираются из числа членов Региональной комиссии. Секретарь Региональной комиссии является представителем кадровой службы и назначается актом органа управления образованием района, города (городов областного, республиканского значения значения), Секретарь Региональной комиссии не является ее членом и не имеет право голоса при принятии решений.
16. Региональная комиссия оценивает конкурсные документы (материалы) участников І этапа Конкурса.
17. Для участия в I этапе Конкурса участник посредством информационной системы Министерства подает заявку на участие в Конкурсе по форме согласно Приложению 1 к настоящим Правилам с приложением следующих документов (материалов) в электронном формате:
1) портфолио на языке преподавания (структура портфолио педагога согласно по форме Приложению 2 к настоящим Правилам);
2) одно видеозанятие длительностью 7 (семь) минут (для педагогов дошкольных организаций образования), видеоурок (видеозанятие) длительностью 15 (пятнадцать) минут (для педагогов организаций среднего, специального, дополнительного образования, технического, профессионального и послесреднего образования) с предоставлением плана урока (занятия), а также трансляция передового педагогического опыта (видеоролик длительностью до 5 (пять) минут) в соответствии с требованиями и техническими условиями к видеоролику по форме согласно Приложению 3 к настоящим Правилам;
3) эссе не более 500 (пятьсот) слов на тему, определяемой Министерством.
18. Механизмы оценки І этапа Конкурса:
1) члены Региональной комиссии делятся на группы по три человека;
2) документы (материалы), представленные участниками Конкурса методом случайного отбора, распределяются между сформированными группами Региональной комиссии;

3) топ мүшелері өз тобына бөлінген Конкурсқа қатысушылардың әр портфолиосын бағалайды;
4) бағалауды Өңірлік комиссияның барлық мүшелері жеке және бір-біріне тәуелсіз осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша үміткердің жұмысын бағалаудың сапалық және сандық көрсеткіштеріне сәйкес жүргізеді;
5) Өңірлік комиссия тобының әрбір мүшесінің балдары осы топтың басқа мүшелері қойған балдармен жинақталады және қойылған балдардың орташа арифметикалық мәні шығарылады;
6) Конкурсқа қатысушылар алынған балдардың орташа арифметикалық мәні негізінде сараланады;
7) Өңірлік комиссияның отырысында Конкурсқа қатысушылардың орташа арифметикалық балға сәйкес сараланған қорытынды балдары есептеледі, осының негізінде Өңірлік комиссия шешім қабылдайды;
8) Конкурсқа қатысушылардың балдары тең болған жағдайда шешім Өңірлік комиссия мүшелерінің көпшілік дауысымен қабылданады;
9) Өңірлік комиссияның шешімі хаттамамен ресімделеді.
19. Конкурсқа қатысушы Өңірлік комиссияның шешімімен келіспеген жағдайда Аппеляциялық комиссияға шағым жасайды. Егер Қазақстан Республикасының Заңдарында өзгеше көзделмесе, Өңірлік комиссияның шешіміне сотқа шағым жасауға Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 91-бабының 5-тармағына сәйкес әкімшілік (сотқа дейінгі) тәртіппен шағым жасалғаннан кейін жол беріледі.
20. Өңірлік комиссия шешімінің қорытындысы бойынша ең көп балл жинаған 5-ке дейін Конкурсқа қатысушы Конкурстың І кезеңінің жеңімпаздары болады.
21. Конкурстың І кезеңінің қорытындылары Конкурс аяқталғаннан кейін күнтізбелік 10 (он) күннен кешіктірілмей аудан, қала (облыстық, республикалық маңызы бар қала) аумағында таратылатын бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланады, сондай-ақ Министрліктің ақпараттық жүйесінде орналастырылады.
22. Конкурс қорытындылары бойынша Конкурстың І кезеңінің жеңімпаздарына Өңірлік комиссия шешім қабылдаған күннен бастап күнтізбелік 15 (он бес) күннен кешіктірілмейтін мерзімде Конкурстың І кезеңінің жеңімпаздарына ауданның, қаланың (облыстық, республикалық маңызы бар қаланың) "Үздік педагог" атағы беріледі және куәлік тапсырылады.
2-параграф. "Үздік педагог" атағын беру конкурсының II кезеңін өткізу тәртібі
23. Конкурстың I кезеңінің нәтижелері бойынша жеңімпаздар II кезеңге қатысуға жіберіледі.
24. Конкурстың II кезеңі ағымдағы жылғы қазанда өткізіледі, онда III кезеңге қатысу үшін ұсынылатын жеңімпаздар айқындалады.
25. Конкурстың ІІ кезеңін өткізу туралы хабарландыруды облыстың және республикалық маңызы бар қалалардың және астананың білім басқармасы (бұдан әрі – Білім басқармасы) Министрліктің ақпараттық жүйесінде Конкурстың ІІ кезеңін өткізу басталғанға дейін кемінде күнтізбелік 30 (отыз) күн бұрын орналастырады.
Конкурстың ІІ кезеңі педагогтерінің құжаттарын (материалдарын) бағалау үшін облыс, республикалық маңызы бар қалалар және астана деңгейінде Өңірлік комиссия құрылады, оның құрамы облыстың және республикалық маңызы бар қалалардың, сондай-ақ астананың Білім басқармаларының бұйрығымен бекітіледі (бұдан әрі – II кезеңнің Өңірлік комиссиясы).

3) члены группы оценивают каждое Портфолио участников Конкурса, распределенных в их группу;
4) оценивание проводится отдельно всеми членами Региональной комиссии и независимо друг от друга согласно качественным и количественным показателям оценки работы претендента по форме согласно Приложению 4 к настоящим Правилам;
5) баллы каждого члена группы Региональной комиссии суммируются с баллами, выставленными другими членами этой же группы, и выводится среднее арифметическое значение выставленных баллов;
6) участники Конкурса ранжируются на основе среднего арифметического значения полученных баллов;
7) на заседании Региональной комиссии подсчитываются итоговые баллы участников Конкурса, ранжированные согласно среднему арифметическому баллу, на основе этого Региональной комиссией принимается решение;
8) при равенстве баллов у участников Конкурса решение принимается большинством голосов членов Региональной комиссии;
9) решение Региональной комиссии оформляется протоколом.
19. Участник Конкурса при несогласии с решением Региональной комиссии обжалует его в Апелляционной комиссии. Если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, обжалование решения Региональной комиссии в суде допускается после обжалования в административном (досудебном) порядке в соответствии с пунктом 5 статьи 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
20. Победителями І этапа Конкурса становятся до 5 (пять) участников Конкурса, набравшие наибольшее количество баллов по итогам решения Региональной комиссии I этапа.
21. Итоги І этапа Конкурса публикуются через 10 (десять) календарных дней после окончания Конкурса в средствах массовой информации, распространяемых на территории района, города (города областного, республиканского значения), а также размещаются в информационной системе Министерства.
22. По итогам Конкурса победителям І этапа Конкурса в срок не позднее 15 (пятнадцать) календарных дней со дня принятия решения Региональной комиссией присваивается звание "Лучший педагог района, города (города областного, республиканского значения) и вручается свидетельство.
Параграф 2. Порядок проведения II этапа
Конкурса на присвоение звания "Лучший педагог"
23. По результатам I этапа Конкурса победители допускаются для участия во II этапе.
24. II этап Конкурса проводится в октябре текущего года, где определяются победители, рекомендуемые для участия в III этапе.
25. Объявление о проведении ІІ этапа Конкурса размещается управлением образования области и городов республиканского значения и столицы (далее – Управление образования) в информационной системе Министерства за 30 (тридцать) календарных дней до начала проведения ІІ этапа Конкурса.
Для оценивания документов (материалов) педагогов ІІ этапа Конкурса создается Региональная комиссия на уровне области, городов республиканского значения и столицы, состав которой утверждается приказом Управления образования области, городов республиканского значения и столицы (далее – Региональная комиссия ІІ этапа).

26. II кезеңнің Өңірлік комиссиясы облыстың және республикалық маңызы бар қалалардың, сондай-ақ астананың Білім басқармалары (бұдан әрі – Блім басқармалары) қызметкерлерінен, педагог-зерттеушілерден, педагог-шеберлерден, педагогикалық шеберлік кәсіби конкурстарының жеңімпаздарынан, әдістемелік қызметтер, білім беру саласындағы ғылыми және талдамалық ұйымдардың қызметкерлері (сарапшыларынан), сондай-ақ білім беру саласындағы үкіметтік емес ұйымдардың, бұқаралық ақпарат құралдарының және басқа да өкілдерінен қалыптастырылады.
27. II кезеңнің Өңірлік комиссиясы мүшелерінің саны кемінде жиырма адамды құрайды. Өңірлік комиссияның отырыстары оның мүшелерінің кемінде үштен екісі болған кезде заңды деп есептеледі.
28. II кезеңнің Өңірлік комиссиясының төрағасы мен төраға орынбасары II кезеңнің Өңірлік комиссия мүшелерінің арасынан сайланады. II кезеңнің Өңірлік комиссияның хатшысы кадр қызметiнiң өкiлi болып табылады және Білім басқармасы басшысының немесе оның міндетін атқарушы тұлғаның актiсiмен тағайындалады, II кезеңнің Өңірлік комиссиясының хатшысы оның мүшесi болып табылмайды және шешiмдер қабылдау кезiнде дауыс беруге құқығы жоқ.
29. ІІ кезеңнің Өңірлік комиссиясы Конкурстың ІІ кезеңіне қатысушылардың конкурстық құжаттарын (материалдарын) бағалайды.
30. ІІ кезеңнің Өңірлік комиссиясы Конкурстың ІІ кезеңі жеңімпаздарының құжаттарын (материалдарын) және Министрліктің ақпараттық жүйесіне орналастырылған материалдарды қарайды.
31. Конкурстың ІІ кезеңін бағалау тетіктері:
1) ІІ кезеңнің Өңірлік комиссияларының мүшелері үш адамнан топтарға бөлінеді;
2) Конкурсқа қатысушылар ұсынған материалдар кездейсоқ іріктеу әдісімен Өңірлік комиссияның қалыптастырылған топтары арасында бөлінеді;
3) топ мүшелері өз тобына бөлінген Конкурсқа қатысушылардың құжаттарын (материалдарын) бағалайды;
4) бағалауды осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша үміткердің жұмысын бағалаудың сапалық және сандық көрсеткіштеріне сәйкес ІІ кезеңнің Өңірлік комиссиясының барлық мүшелері жеке және бір-біріне тәуелсіз жүргізеді;
5) ІІ кезеңнің Өңірлік комиссиясы тобының әрбір мүшесінің балдары осы топтың басқа мүшелері қойған балдармен жинақталады және қойылған балдардың орташа арифметикалық мәні шығарылады;
6) Конкурсқа қатысушылар алынған балдардың орташа арифметикалық мәні негізінде сараланады;
7) ІІ кезеңнің Өңірлік комиссиясы отырысында орташа арифметикалық балға сәйкес сараланған Конкурсқа қатысушылардың қорытынды балдары есептеледі, осының негізінде ІІ кезеңнің Өңірлік комиссиясы шешім қабылдайды;

26. Региональная комиссия II этапа формируется из числа сотрудников Управления образования области, городов республиканского значения и столицы (далее - Управления образования), педагогов-исследователей, педагогов-мастеров, победителей профессиональных конкурсов педагогического мастерства, методических служб, сотрудников (экспертов) научных и аналитических организаций в области образования, а также представителей неправительственных организаций в области образования, средств массовой информации.
27. Количество членов Региональной комиссии II этапа составляет не менее двенадцати человек. Заседания Региональной комиссии считаются правомочными при наличии не менее двух третьих ее членов.
28. Председатель и заместитель председателя Региональной комиссии II этапа избираются из числа членов Региональной комиссии II этапа. Секретарь Региональной комиссии II этапа является представителем кадровой службы и назначается актом руководителя Управления образования или лицом, исполняющим его обязанности. Секретарь Региональной комиссии II этапа не является ее членом и не имеет право голоса при принятии решений.
29. Региональная комиссия II этапа оценивает конкурсные документы (материалы) участников ІІ этапа Конкурса.
30. Региональной комиссией II этапа рассматриваются документы (материалы) победителей І этапа Конкурса и размещенные в информационной системе Министерства.
31. Механизмы оценки ІI этапа Конкурса:
1) члены Региональных комиссий II этапа делятся на группы по три человека;
2) документы (материалы), представленные участниками Конкурса, методом случайного отбора распределяются между сформированными группами Региональной комиссии;
3) члены группы оценивают документы (материалы) участников Конкурса, распределенных в их группу;
4) оценивание проводится отдельно всеми членами Региональной комиссии II этапа и независимо друг от друга в соответствии с качественными и количественными показателями оценки работы претендента по форме согласно Приложению 4 к настоящим Правилам;
5) баллы каждого члена группы Региональной комиссии II этапа суммируются с баллами, выставленными другими членами этой же группы, и выводится среднее арифметическое значение выставленных баллов;
6) участники Конкурса ранжируются на основе среднего арифметического значения полученных баллов;
7) на заседании Региональной комиссии ІІ этапа подсчитываются итоговые баллы участников Конкурса, ранжированные согласно среднему арифметическому баллу, на основе этого Региональной комиссией ІІ этапа принимается решение;

8) Конкурсқа қатысушылардың балдары тең болған жағдайда шешім ІІ кезеңнің Өңірлік комиссиясы мүшелерінің көпшілік дауысымен қабылданады;
9) ІІ кезеңнің Өңірлік комиссиясының шешімі хаттамамен ресімделеді.
32. Конкурсқа қатысушы ІІ кезеңнің Өңірлік комиссиясының шешімімен келіспеген жағдайда аппеляциялық комиссияға шағым жасайды. Егер Қазақстан Республикасының Заңдарында өзгеше көзделмесе, ІІ кезеңнің Өңірлік комиссиясының шешіміне сотқа шағым жасауға Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 91-бабының 5-тармағына сәйкес әкімшілік (сотқа дейінгі) тәртіппен шағым жасалғаннан кейін жол беріледі.
33. ІІ кезеңнің Өңірлік комиссиясы шешімінің қорытындысы бойынша ең көп балл жинаған 10-ға дейін Конкурсқа қатысушы Конкурстың ІІ кезеңінің жеңімпаздары болады.
34. Конкурстың ІІ кезеңінің жеңімпаздарына облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың "Үздік педагогі" атағы беріліп, куәлік тапсырылады.
35. Конкурстың ІІ кезеңінің қорытындылары Конкурс аяқталғаннан кейін күнтізбелік он күннен кешіктірілмей облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың аумағында таратылатын бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланады, сондай-ақ Министрліктің ақпараттық жүйесіне орналастырылады.
36. Конкурстың ІІ кезеңінің қорытындысы бойынша жеңімпаздар III кезеңге қатысуға жіберіледі.
3-параграф. "Үздік педагог" атағын беру конкурсының ІІІ кезеңін өткізу тәртібі
37. Конкурстың III кезеңі ағымдағы жылғы қарашада өткізіледі, онда Конкурстың жеңімпаздары анықталады.
38. Конкурстың III кезеңiн Республикалық комиссия өткізеді, оның төрағасы Министрліктің бірінші басшысы немесе Министрлiктiң бiрiншi басшысы айқындайтын тұлға болып табылады.
39. Республикалық комиссияның төрағасы болмаған жағдайда төрағаның міндетін атқару оның орынбасарына жүктеледі.
40. Республикалық комиссия Министрлігінің қызметкерлері, кәсіби конкурстардың жеңімпаздары, педагог-шеберлер, әдіскерлер, "Ы. Алтынсарин атындағы Ұлттық білім академиясы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының (бұдан әрі – Ы.Алтынсарин атындағы ҰБА), "Назарбаев Зияткерлік мектептері" дербес білім беру ұйымы (бұдан әрі – НЗМ ДББҰ), "Өрлеу" біліктілікті арттыру ұлттық орталығы" акционерлік қоғамы қызметкерлерінің, сондай-ақ білім беру саласындағы республикалық үкіметтік емес ұйымдардың, бұқаралық ақпарат құралдары өкілдерінің қатарынан қалыптастырылады. Республикалық комиссия мүшелерінің саны кемінде жиырма бір адамды құрайды. Республикалық комиссия отырыстары оның мүшелерінің кемінде үштен екісі болған жағдайда заңды деп саналады.

8) при равенстве баллов у участников Конкурса решение принимается большинством голосов членов Региональной комиссии ІІ этапа;
9) решение Региональной комиссии II этапа Конкурса оформляется протоколом.
32. Участник Конкурса при несогласии с решением Региональной комиссии II этапа обжалует его в Апелляционной комиссии. Если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, обжалование решения Региональной комиссии ІІ этапа в суде допускается после обжалования в административном (досудебном) порядке в соответствии с пунктом 5 статьи 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
33. Победителями ІI этапа Конкурса становятся до 10 участников Конкурса, набравшие наибольшее количество баллов по итогам решения Региональной комиссии ІI этапа.
34. Победителям ІІ этапа Конкурса присваивается звание "Лучший педагог" области, городов республиканского значения и столицы и вручается свидетельство.
35. Итоги ІІ этапа Конкурса публикуются через десять календарных дней после окончания Конкурса в средствах массовой информации, распространяемых на территории области, города республиканского значения и столицы, а также размещаются в информационной системе Министерства.
36. По результатам IІ этапа Конкурса победители допускаются для участия в III этапе.
Параграф 3. Порядок проведения III этапа Конкурса на присвоение звания "Лучший педагог"
37. III этап Конкурса проводится в ноябре текущего года, где определяются победители Конкурса.
38. III этап Конкурса проводится Республиканской комиссией, председателем которой является первый руководитель Министерства или лицо, определяемое первым руководителем Министерства.
39. При отсутствии председателя Республиканской комиссии, исполнение обязанностей возлагается на его заместителя.
40. Республиканская комиссия формируется из числа сотрудников Министерства, победителей профессиональных конкурсов, педагогов-мастеров, методистов, сотрудников Республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Национальная академия образования имени И. Алтынсарина" (далее – НАО имени И. Алтынсарина), Автономной организации образования "Назарбаев Интеллектуальные школы" (далее – АОО "НИШ"), Акционерное общество "Национальный центр повышения квалификации "Өрлеу", а также представителей республиканских неправительственных организаций в сфере образования, средств массовой информации. Количество членов Республиканской комиссии составляет не менее двадцати одного человека. Заседания Республиканской комиссии считаются правомочными при наличии не менее двух третьих ее членов.

41. Республикалық комиссияның дербес құрамы Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің бұйрығымен немесе оны алмастырушы адаммен бекітіледі.
42. Конкурстың ІІІ кезеңіне қатысушылардың материалдарын бағалау сапасы үшін жауапкершілік Республикалық комиссияға жүктеледі.
43. Конкурстың ІІІ кезеңі екі турда өткізіледі:
бірінші тур: Республикалық комиссия мүшелерінің Конкурсқа қатысушылардың материалдарын қарауы;
екінші тур: Республикалық комиссия мүшелерінің Министрлік анықтаған білім беру ұйымында күндізгі форматта Конкурсқа қатысушы өткізетін сабақты/оқуды бағалауы.
44. Конкурстың ІІІ кезеңінің бірінші турында Республикалық комиссия Министрліктің ақпараттық жүйесінде орналастырылған Конкурстың ІІ кезеңі жеңімпаздарының материалдарын қарайды.
45. Конкурстың ІІІ кезеңіне қатысушылардың материалдарын бағалау тетіктері:
1) Республикалық комиссияның мүшелері үш адамнан топтарға бөлінеді;
2) Конкурсқа қатысушылар ұсынған құжаттар (материалдар) кездейсоқ іріктеу әдісімен Республикалық комиссияның қалыптастырылған топтары арасында бөлінеді;
3) топ мүшелері өз тобына бөлінген Конкурсқа қатысушылардың материалдарын бағалайды;
4) бағалауды осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша үміткердің жұмысын бағалаудың сапалық және сандық көрсеткіштеріне сәйкес Республикалық комиссияның барлық мүшелері жеке және бір-біріне тәуелсіз жүргізеді;
5) бағалау нәтижесінде Республикалық комиссия тобының әрбір мүшесі Конкурстың әрбір қатысушысына балл қояды;
6) Республикалық комиссия тобының әрбір мүшесінің балдары осы топтың басқа мүшелері қойған балдармен жинақталады және қойылған балдардың орташа арифметикалық мәні шығарылады;
7) Конкурсқа қатысушылар алынған балдардың орташа арифметикалық мәні негізінде сараланады;
8) Республикалық комиссияның отырысында конкурстың ІІІ кезеңінің бірінші турына қатысушылардың орташа арифметикалық балға сәйкес сараланған қорытынды балдары есептеледі, олар Республикалық комиссияның барлық мүшелері қол қойған хаттамамен бекітіледі.
46. Конкурстың III кезеңінің екінші турына бірінші турда жинаған балдарына қарамастан барлық қатысушылар жіберіледі.
47. Конкурстың ІІІ кезеңінің екінші турында Республикалық комиссия Конкурсқа қатысушылардың білім беру ұйымдарында күндізгі форматта өткізетін сабақтарын (оқуларын) бағалайды (өткізілетін орынды Министрлік айқындайды).
48. Конкурстың ІІІ кезеңінің екінші турын өткізу үшін Министрлік Ы.Алтынсарин атындағы ҰБА-мен бірлесіп білім беру ұйымдарына Конкурсқа қатысушыларды бөлуді жүргізеді, сондай-ақ күндізгі форматта сабақ (оқу) өткізу кестесін, олардың кестесі мен тақырыптарын бекітеді.

41. Персональный состав Республиканской комиссии утверждается приказом Министра просвещения Республики Казахстан или лицом его замещающим.
42. Республиканская комиссия оценивает документы (материалы) участников ІІІ этапа Конкурса.
43. ІІІ этап Конкурса проводится в два тура:
первый тур: рассмотрение членами Республиканской комиссии материалов участников Конкурса;
второй тур: оценивание членами Республиканской комиссии урока (занятия), проводимого участником Конкурса в очном формате в организациях образования, определяемых Министерством.
44. На первом туре ІІІ этапа Конкурса Республиканской комиссией рассматриваются материалы победителей ІІ этапа Конкурса, размещенные в информационной системе Министерства.
45. Механизмы оценки материалов участников ІII этапа Конкурса:
1) члены Республиканской комиссии делятся на группы по три человека;
2) документы (материалы), представленные участниками Конкурса, методом случайного отбора распределяются между сформированными группами Республиканской комиссии;
3) члены группы оценивают документы (материалы) участников Конкурса, распределенных в их группу;
4) оценивание документов (материалов) проводится отдельно всеми членами Республиканской комиссии и независимо друг от друга в соответствии с качественными и количественными показателями оценки работы претендента согласно Приложению 4 настоящих Правил;
5) в результате оценивания каждый член группы Республиканской комиссии выставляет баллы каждому участнику Конкурса;
6) баллы каждого члена группы Республиканской комиссии суммируются с баллами выставленными другими членами этой же группы и выводится среднее арифметическое значение выставленных баллов;
7) участники Конкурса ранжируются на основе среднего арифметического значения полученных баллов;
8) на заседании Республиканской комиссии подсчитываются итоговые баллы участников первого тура ІІІ этапа Конкурса, ранжированные согласно среднему арифметическому баллу, которые утверждаются протоколом, подписанным всеми членами Республиканской комиссии.
46. На второй тур ІІІ этапа Конкурса допускаются все участники вне зависимости от набранных баллов на первом туре.
47. На втором туре ІІІ этапа Конкурса Республиканской комиссией оцениваются уроки (занятия), проводимые участниками Конкурса в очном формате в организациях образования (место проведения определяет Министерство).
48. Для проведения второго тура ІІІ этапа Конкурса Министерством совместно с НАО имени И. Алтынсарина проводится распределение участников Конкурса в организации образования, а также утверждается график проведения урока (занятия) в очном формате, их расписание и темы.

49. Конкурстың ІІІ кезеңіне қатысушылардың сабағын (оқуын) бағалау тетіктері:
1) Республикалық комиссияның мүшелері үш адамнан топтарға бөлінеді;
2) Конкурсқа қатысушылар ұсынған материалдар кездейсоқ іріктеу әдісімен Республикалық комиссияның қалыптастырылған топтары арасында бөлінеді;
3) топ мүшелері өз тобына күндізгі форматта бөлінген Конкурсқа қатысушылардың сабақтарына (оқуларына) қатысады және оларды бағалайды;
4) бағалауды осы Қағидаларға 5 және 6-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша үміткердің жұмысын бағалаудың сапалық және сандық көрсеткіштеріне сәйкес Республикалық комиссияның барлық мүшелері жеке және бір-біріне тәуелсіз жүргізеді;
5) бағалау нәтижесінде Республикалық комиссия тобының әрбір мүшесі Конкурстың әрбір қатысушысына балл қояды;
6) Республикалық комиссия тобының әрбір мүшесінің балдары осы топтың басқа мүшелері қойған балдармен жинақталады және қойылған балдардың орташа арифметикалық мәні шығарылады;
7) Конкурсқа қатысушылар алынған балдардың орташа арифметикалық мәні негізінде сараланады;
8) Республикалық комиссияның отырысында Конкурстың ІІІ кезеңінің екінші турына қатысушылардың орташа арифметикалық балға сәйкес сараланған қорытынды балдары есептеледі, олар Республикалық комиссияның барлық мүшелері қол қойған хаттамамен бекітіледі.
50. Конкурстың ІІІ кезеңінің бірінші және екінші турларының қорытындыларын шығару:
Республикалық комиссияның қорытынды отырысында Конкурстың ІІІ кезеңінің бірінші және екінші турларында алынған қатысушылардың қорытынды балдары жинақталады. Бірінші және екінші турлар үшін қорытынды балдар орташа арифметикалық балға сәйкес сараланады, оның негізінде Республикалық комиссия шешім қабылдайды. Республикалық комиссияның шешімі қорытынды хаттамамен ресімделеді. Конкурсқа қатысушылардың балдары тең болған жағдайда шешім Республикалық комиссия мүшелерінің көпшілік дауысымен қабылданады.
51. Республикалық комиссия шешімінің қорытындысы бойынша ең көп балл жинаған Республикалық конкурстың 64 қатысушыға дейнгі қатысушысы квотаға сәйкес Конкурстың ІІІ кезеңінің жеңімпаздары болады: мектепке дейінгі ұйымдардың педагогтері 10 адамға дейін, орта, арнайы, мамандандырылған және қосымша білім беру ұйымдарының педагогтері 34 адамға дейін, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру педагогтері 20 адамға дейін.
52. Конкурстың республикалық кезеңінің қорытындылары конкурс аяқталғаннан кейін күнтізбелік 10 (он) күннен кешіктірілмей Министрліктің ақпараттық жүйесіне орналастырылады, сондай-ақ Министрліктің интернет-ресурсында орналастырылады.

49. Механизмы оценки урока (занятия) участников ІII этапа Конкурса:
1) члены Республиканской комиссии делятся на группы по три человека;
2) участники Конкурса, методом случайного отбора распределяются между сформированными группами Республиканской комиссии;
3) члены группы в очном формате посещают уроки (занятия) участников Конкурса, распределенных в их группу, и оценивают их;
4) оценивание проводится отдельно всеми членами Республиканской комиссии независимо друг от друга в соответствии с качественными и количественными показателями оценки работы претендента по форме согласно Приложению 5 и 6 к настоящим Правилам;
4) в результате оценивания каждый член группы Республиканской комиссии выставляет баллы каждому участнику Конкурса;
5) баллы каждого члена группы Республиканской комиссии суммируются с баллами выставленными другими членами этой же группы и выводится среднее арифметическое значение выставленных баллов;
6) участники Конкурса ранжируются на основе среднего арифметического значения полученных баллов;
7) на заседании Республиканской комиссии подсчитываются итоговые баллы участников второго тура ІІІ этапа Конкурса, ранжированные согласно среднему арифметическому баллу, которые утверждаются протоколом, подписанным всеми членами Республиканской комиссии.
50. Подведение итогов первого и второго туров ІІІ этапа Конкурса:
на итоговом заседании Республиканской комиссии суммируются итоговые баллы участников, полученные на первом и втором турах ІІІ этапа Конкурса. Итоговые баллы за первый и второй туры ранжируются согласно среднему арифметическому баллу, на основе которого Республиканской комиссией принимается решение. Решение Республиканской комиссии оформляется итоговым протоколом. При равенстве баллов у участников Конкурса решение принимается большинством голосов членов Республиканской комиссии.
51. Победителями ІII этапа Конкурса становятся до 64 участника Республиканского конкурса, набравшие наибольшее количество баллов по итогам решения Республиканской комиссии в соответствии с квотой: педагоги дошкольных организаций до 10 человек, педагоги организаций среднего, специального, специализированного, дополнительного образования до 34 человек, педагоги технического и профессионального, послесреднего образования до 20 человек.
52. Итоги III этапа Конкурса размещаются в информационной системе Министерства через 10 (десять) календарных дней после окончания Конкурса, а также размещаются на Интернет-ресурсе Министерства.

53. Конкурсқа қатысушы Комиссия шешімімен келіспеген жағдайда Аппеляциялық комиссияға шағым жасайды. Егер Қазақстан Республикасының Заңдарында өзгеше көзделмесе, Республикалық комиссияның шешіміне сотқа шағым жасауға Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 91-бабының 5-тармағына сәйкес әкімшілік (сотқа дейінгі) тәртіппен шағым жасалғаннан кейін жол беріледі.
54. Республикалық кезеңге қатысқан, бірақ оның жеңімпазы болмаған "Үздік педагог" конкурсының ІІ кезеңінің жеңімпазына және атақ иегеріне Өңірлік комиссияның шешімі бойынша "Педагог мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 6-тармағына сәйкес жергілікті атқарушы органдар оның ағымдағы шотына бір реттік сыйақы төлейді.
55. Конкурстың III кезеңiнiң "Үздiк педагог" атағын иеленушiге "Педагог мәртебесi туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабының 5-тармағында ұйғарылған мөлшерде және тәртiппен сыйақы төленеді, сондай-ақ осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Үздік педагог" куәлігімен, осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Білім беру ұйымының үзік педагогі" төсбелгісімен марапатталады.
4-параграф. Апелляциялық комиссияның жұмыс тәртібі
56. Конкурсты өткізу кезеңінде оның барлық кезеңдерінде даулы мәселелерді шешу үшін Апелляциялық комиссия құрылады, ол апелляцияны қабылдауды қамтамасыз етеді.
57. Апелляциялық комиссияның төрағасы мен құрамы білім беруді басқару органдарының және (немесе) Министрліктің бұйрығымен бекітіледі.
Аудандық, қалалық (облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың) Апелляциялық комиссия құрамына мыналар кіреді: аудандық, қалалық (облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың) білім бөлімдерінің, үкіметтік емес және кәсіподақ ұйымдарының өкілдері, әдіскерлер, "педагог-шебер", "педагог-зерттеуші" біліктілік санаттары бар мектепке дейінгі, орта және жалпы орта, қосымша білім беру ұйымдарының педагогтері;
Облыстық және Республикалық маңызы бар қалалар мен астананың апелляциялық комиссия құрамына білім басқармаларының, үкіметтік емес және кәсіподақ ұйымдарының өкілдері, әдіскерлер, "педагог-шебер", "педагог-зерттеуші" біліктілік санаттары бар мектепке дейінгі, орта, қосымша, техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының педагогтері кіреді;
Республикалық деңгейде апелляциялық комиссия құрамына Министрліктің, Ы. Алтынсарин атындағы ҰБА-ның, "НЗМ" ДББҰ-ның, үкіметтік емес және кәсіподақ ұйымдарының өкілдері, "педагог-шебер", "педагог-зерттеуші" біліктілік санаттары бар мектепке дейінгі, орта және жалпы орта, қосымша, техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының педагогтері кіреді.
Апелляциялық комиссия тақ саннан тұрады. Апелляциялық комиссияның мүшелері апелляциялық комиссияның отырыстарына алмастыру құқығынсыз қатысады. Аппеляциялық комиссияның қызметінде мүдделер қақтығысы туындаған жағдайда, аппеляциялық комиссияның құрамы қайта қаралады.

53. Участник Конкурса при несогласии с решением Комиссии обжалует его в Апелляционной комиссии. Если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, обжалование решения Республиканской комиссии в суде допускается после обжалования в административном (досудебном) порядке в соответствии с пунктом 5 статьи 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
54. Обладателю звания и победителю ІІ этапа Конкурса "Лучший педагог", принявшему участие на Республиканском этапе, но не ставшему его победителем, по решению Региональной комиссии, в соответствии с пунктом 6 статьи 8 Закона Республики Казахстан "О статусе педагога" местными исполнительными органами выплачивается вознаграждение, которое единовременно перечисляется на его текущий счет.
55. Обладателю звания "Лучший педагог" ІІІ этапа Конкурса выплачивается вознаграждение в размере и порядке, установленном пунктом 5 статьи 9 Закона Республики Казахстан "О статусе педагога", а также вручается свидетельство "Лучший педагог" по форме согласно Приложению 7 настоящих Правил, нагрудный знак "Білім беру ұйымының үздік педагогі" по форме согласно Приложению 8 настоящих Правил.
Параграф 4. Порядок работы апелляционной комиссии
56. На период проведения Конкурса на всех его этапах для разрешения спорных вопросов создается Апелляционная комиссия, которая обеспечивает прием апелляции.
57. Председатель и состав Апелляционной комиссии утверждаются приказом органа управления образованием и (или) Министерства.
В состав Апелляционной комиссии районного, городского (городов областного, республиканского значения) уровня входят: представители районного, городского (городов областного, республиканского значения) отделов образования, неправительственных и профсоюзных организаций, методисты, педагоги организаций дошкольного, среднего и общего среднего, дополнительного образования, имеющие квалификационные категории педагог-мастер, педагог-исследователь;
В состав Апелляционной комиссии областного, городов республиканского значения и столицы входят: представители управлений образования, неправительственных и профсоюзных организаций в области образования, методисты, педагоги организаций дошкольного, среднего, дополнительного, технического и профессионального образования, имеющие квалификационные категории педагог-мастер, педагог-исследователь;
В состав Апелляционной комиссии республиканского уровня входят: представители Министерства, НАО имени И. Алтынсарина, АОО "НИШ", неправительственных и профсоюзных организаций в области образования, педагоги организаций дошкольного, среднего и общего среднего, дополнительного, технического и профессионального образования, имеющие квалификационные категории "педагог-мастер", "педагог-исследователь".
Апелляционная комиссия состоит из нечетного числа членов. Члены Апелляционной комиссии участвуют на заседаниях без права замены. В случае возникновения конфликта интересов в деятельности Апелляционной комиссии, состав Апелляционной комиссии пересматривается.

58. "Үздік педагог" конкурсын өткізу жөніндегі комиссия мүшелерін және Апелляциялық комиссия мүшелерін бекіту туралы бұйрықтың қолданылу мерзімі бір жылды құрайды.
59. Апелляциялық комиссия даулы жағдайлар туындаған кезде өтінішті қарайды. Конкурсқа қатысушы конкурс нәтижелері жарияланғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде апелляцияны Министрліктің ақпараттық жүйесіне электрондық форматта береді.
60. Апелляциялық комиссияның шешімдері хаттамамен ресімделеді және 3 (үш) жұмыс күні ішінде толық негізделген жауап беріледі, оған төраға, хатшы және комиссия мүшелері қол қояды. Апелляциялық комиссия отырыстарының хаттамалары 1 (бір) жыл бойы сақталады.
"Үздік педагог" атағын
беру қағидаларына
1-қосымша
"Үздік педагог" атағын беру конкурсына қатысуға
ӨТІНІМ
Мені конкурсқа қатысуға жіберуіңізді сұраймын.
Өзім туралы мынадай мәліметтерді хабарлаймын:
1.
Жұмыс орны
2.
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
3.
Туылған күні (күні, айы, жылы)
4.
Лауазымы
5.
Педагогикалық өтілі
6.
Лауазымдағы жұмыс өтілі
7.
Білімі (қай оқу орнын, факультетті, қай жылы бітірді)
8.
Біліктілік санаты
9.
Индексі бар үй мекенжайы
10.
Жеке куәліктің деректері (нөмірі, қашан және кім берді, жеке сәйкестендіру номері)
11.
Байланыс телефоны (үй, ұялы), электрондық пошта
12.
Наградалар, көтермелеулер (награданың, көтермелеудің атауы)
Өтінімді толтыру күні _____________________________________________________
Конкурсқа қатысушының жеке қолы_________________________________________
Білім беру ұйымы басшысының қолы_________________________________________________
Мөр орны
"Үздік педагог" атағын
беру қағидаларына
2-қосымша
Педагогтің портфолиосы
1. Педагог туралы жалпы мәліметтер.
тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), міндетті түрде 3х4 көлемінде фотосурет салынған;
жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
жұмыс орны куәландырған кадрларды есепке алу жөніндегі жеке іс парағы;
еңбек өтілі (еңбек және педагогикалық);
білімі (білімін растайтын құжаттардың көшірмелері);
білім беру ұйымдарының басшылары куәландырған педагогке арналған ұсыным (болған жағдайда) немесе өзге де ұсынымдар (міндетті түрде);
біліктілікті арттыру (сертификаттар мен куәліктердің соңғы 5 (бес) жылдан аспайтын көшірмелері);
марапаттары (грамоталардың, мақтау қағаздарының, алғыс хаттардың, төсбелгілер куәліктерінің, үкіметтік және мемлекеттік наградалардың көшірмелері);
педагогтерді Қазақстан Республикасы Үкіметінің, Қазақстан Республикасы педагогикалық ұйымдарының, білім беру ұйымдары директорларының, әріптестерінің, басқа да қоғамдастық өкілдерінің, оқушылардың (әкімшіліктің, әріптестердің, оқушылардың, ата-аналардың, әлеуметтік әріптестердің, ғылыми, педагогикалық, шығармашылық жұртшылық өкілдерінің пікірлері, алғыс хаттар, грамоталар, халықаралық деңгейдегі дипломдар) тануы; қоғамдастыққа ықпалы (бұқаралық ақпарат құралдарында тануы, қайырымдылық ұйымдарына мүшелік); оқушылар мен тәрбиеленушілердің құндылықты білім алуын дамыту, басқа елдердің білім беру ұйымдарымен ынтымақтастық, оқушылармен алмасу жөніндегі бағдарламаларды іске асыруға жәрдемдесу;
Ұлттық біліктілік тестілеу сертификаты.

58. Срок действия приказа об утверждении членов комиссии по проведению конкурса "Лучший педагог" и членов Апелляционной комиссии составляет один год.
59. Апелляционная комиссия рассматривает обращение при возникновении спорных случаев. Участник конкурса подает апелляцию в электронном формате в информационной системе Министерства в течение трех рабочих дней со дня опубликования результатов Конкурса.
60. Решения Апелляционной комиссии оформляются протоколом с указанием обоснований в течение 3 (три) рабочих дней, которые подписываются председателем, секретарем и членами комиссии. Протоколы заседаний Апелляционной комиссии хранятся в течение 1 (одного) года.
Приложение 1
к Правилам присвоения звания
"Лучший педагог"
ЗАЯВКА на участие в конкурсе на присвоения звания "Лучший педагог"
Прошу допустить меня к участию в конкурсе.
Сообщаю о себе следующие сведения:
1.
Место работы
2.
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
3.
Дата рождения (день, месяц, год)
4.
Должность
5.
Педагогический стаж
6.
Стаж работы в должности
7.
Образование (какое учебное заведение, факультет, в каком году окончил)
8.
Квалификационная категория
9.
Домашний адрес с индексом
10.
Данные документа, удостоверяющего личность (номер, когда и кем выдан, индивидуальный идентификационный номер)
11.
Контактный номер телефона (домашний, мобильный), электронная почта
12.
Награды, поощрения (наименование награды, поощрения)
Дата заполнения заявки _____________________________________________
Личная подпись участника конкурса __________________________________
Подпись руководителя организации образования _______________________
Место печати
Приложение 2
к Правилам присвоения звания
"Лучший педагог"
Форма
Портфолио педагога
1. Общие сведения о педагоге:
фамилия, имя, отчество (при его наличии) с обязательным вложением фотографии в размере 3х4 см.
копия документа, удостоверяющего личность;
личный листок по учету кадров, заверенный по месту работы.
Стаж (трудовой и педагогический);
образование (копии документов, подтверждающих образование);
рекомендация на педагога, заверенная руководителями организаций образования (при наличии) или иные рекомендации (в обязательном порядке);
повышение квалификации (копии сертификатов и удостоверений не более чем за последние 5 (пять) лет);
награды (копии грамот, похвальных листов, благодарственных писем, удостоверений нагрудных знаков, правительственных и государственных наград);
признание педагогов Правительством Республики Казахстан, педагогическими организациями Республики Казахстан, директорами организаций образования, коллегами, представителями других сообществ, учащимися (отзывы администрации, коллег, учащихся, родителей, социальных партнеров, представителей научной, педагогической, творческой общественности, благодарственные письма, грамоты, дипломы международного уровня); влияние на сообщество (признание в средствах массовой информации, членство в благотворительных организациях); развитие ценностного образования учащихся и воспитанников, сотрудничество с организациями образования других стран, содействие реализации программ по обмену учащимися;
сертификат Национального квалификационного тестирования.

2. Педагогикалық қызмет мониторингі:
білім беру ұйымының басшысы растаған білім алушылардың (тәрбиеленушілердің) соңғы 3 (үш) жылдағы білім беру жетістіктері мониторингінің нәтижелері (болған жағдайда);
педагогтің соңғы 3 (үш) жылдағы олимпиадаларға, кәсіби, шығармашылық конкурстарға және спорттық жарыстарға қатысуы туралы мәліметтер (тиісті сертификаттармен, грамоталармен, дипломдармен расталады);
білім алушылардың (тәрбиеленушілердің) соңғы 3 (үш) жылдағы олимпиадалар мен ғылыми жобалар конкурстарындағы (ғылыми жарыстардағы), шығармашылық конкурстардағы және спорттық жарыстардағы жетістіктері (тиісті сертификаттармен, грамоталармен, дипломдармен расталады).
3. Ғылыми-педагогикалық қызмет бойынша ақпарат:
педагогикалық тәжірибені жинақтау (авторлық бағдарламалар, оқу-әдістемелік кешендер, оларға хаттамалардың үзінділері (болған жағдайда), педагог қатысқан семинарлар, конкурстар, дөңгелек үстелдер, фестивальдар, озық педагогикалық тәжірибені жинақтау және тарату);
зерттеу қызметі (ғылыми зерттеулер нәтижелері бойынша мақалалар жариялау, шығармашылық есептер, ғылыми-практикалық конференциялардағы баяндамалар туралы мәліметтер);
білім беру және педагогикалық жобаларды іске асыру бойынша материалдар (бар болса);
педагогтің сараптамалық немесе жобалау қызметі, TV сабақтарын түсіруге қатысу (сертификаттар, анықтамалар немесе бұйрықтар, сараптамалық және жұмыс топтарына, TV сабақтарын түсіруге қатысатынын растайтын TV сабағына сілтеме);
тәрбие жұмысының және сабақтан тыс іс-әрекет бағыттары бойынша материалдар ("Оқу мектебі" жобасы бойынша, "Дебаттық қозғалыс", "Мектепшілік/студенттік өзін-өзі басқару" жобасы бойынша, кәсіптік бағдар беру жұмысы бойынша, экологиялық, еңбек, адамгершілік тәрбие және ата-аналармен өзара іс-қимыл бойынша материалдар);
волонтерлік қызмет, соңғы 3 (үш) жылда қайырымдылық іс-шараларына қатысу (web-ресурстарда және әлеуметтік желілерде ақпаратты тұрақты орналастыру, балаларды тегін оқыту - растайтын құжаттарды, Министрліктің ақпараттық жүйесінде сілтемелерді тіркеу).
"Үздік педагог" атағын
беру қағидаларына
3-қосымша
"Үздік педагог" атағын беру конкурсына қатысу үшін қатысушылар жіберген озық педагогикалық тәжірибені трансляциялау жобасы бойынша бейнесабақтарға/оқуларға және бейнероликтерге қойылатын талаптар мен техникалық шарттар:

2. Мониторинг педагогической деятельности:
результаты мониторинга образовательных достижений обучающихся
(воспитанников) за последние 3 (три) года, заверенные руководителем организации образования (при наличии);
сведения об участии педагога на олимпиадах, профессиональных, творческих конкурсах и спортивных соревнованиях за последние 3 (три) года (подтверждаются соответствующими сертификатами, грамотами, дипломами);
достижения обучающихся (воспитанников) на олимпиадах и конкурсах научных проектов (научных соревнованиях), творческих конкурсах и спортивных соревнованиях за последние 3 (три) года (подтверждаются соответствующими сертификатами, грамотами, дипломами).
3. Информация по научно-педагогической деятельности:
обобщение педагогического опыта (авторские программы, учебно-методические комплексы, выписки протоколов к ним (при наличии), семинары, конкурсы, круглые столы, фестивали, в которых участвовал педагог, обобщение и распространение передового педагогического опыта);
исследовательская деятельность (публикации статей по результатам научных исследований, сведения о творческих отчетах, выступлениях на научно-практических конференциях);
материалы по реализации образовательных и педагогических проектов (при наличии);
экспертная или проектировочная деятельность педагога, участие в
съемках TV (телевизионных) уроков (сертификаты, справки или приказы, ссылка на TV (телевизионный) урок, подтверждающие участие в экспертных и рабочих группах, съемках TV (телевизионных) уроков;
документы (материалы) по направлениям воспитательной работы и внеурочной деятельности (материалы по проекту "Читающая школа", по проекту "Дебатное движение", "Школьное, студенческое самоуправление", по профориентационной работе, по экологическому, трудовому, нравственному воспитанию и взаимодействию с родителями).
волонтерская деятельность, участие в благотворительных мероприятиях
за последние 3 (три) года (регулярное размещение информации на web (веб)-ресурсах и в социальных сетях, бесплатное обучение детей – прикрепить подтверждающие документы (материалы), ссылки в информационной системе Министерства).
Приложение 3
к Правилам присвоения
звания "Лучший педагог"
Требования и технические условия к видеоурокам (видеозанятиям) и к видеороликам по проекту трансляции передового педагогического опыта, направленных участниками для участия в Конкурсе на присвоение звания "Лучший педагог"

1. Конкурсқа конкурс тақырыбына сәйкес бейнесабақтар (бейнеоқулар), бейнероликтер ұсынылады.
2. Ең төменгі ажыратымдылық - 720x480 (12: 8 см).
3. Мектепке дейінгі білім беру ұйымдары үшін бейне сабақтың ұзақтығы – 7 (жеті) минут.
4. Орта, арнайы, мамандандырылған, қосымша білім беру, техникалық, кәсіптік және орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары үшін бейнесабақтың (бейнеоқудың) ұзақтығы – 15 (он бес) минут.

1. На конкурс предоставляются видеоуроки (видеозанятия), видеоролики, соответствующие тематике Конкурса.
2. Минимальное разрешение – 720 x 480 (12:8 см).
3. Продолжительность видеозанятия для дошкольных организаций образования – 7 (семь) минут.
4. Продолжительность видео урока (занятия) для организаций среднего, специального, специализированного, дополнительного образования, технического, профессионального и послесреднего образования – 15 (пятнадцать) минут.

5. Үздік тәжірибелерді тарату бойынша бейнероликтің ұзақтығы 5 (бес) минутқа дейін. Мұғалімнің атымен ақпараттық экранды безендіру. Бейнероликті монтаждау және түсіру кезінде арнайы бағдарламалар мен құралдарды пайдалану (педагогтің қалауы бойынша). Қатысушылар бейнеролик жанрын өздері айқындайды (репортаж, бейнеклип). Бейнероликтің дыбысталуы бірінші тұлғадан (конкурсқа қатысушыдан) бейнеленеді. Бейнероликті монтаждауда арнайы бағдарламаларды, құралдарды, суреттерді, бейне фрагменттерді, арнайы эффектілерді, сыртқы тыңдауды пайдалануға болады. Конкурсқа тақырыпқа сәйкес келмейтін, басқа адамдардың қадір-қасиетін және сезімдерін қорлайтын жарнамалық сипаттағы роликтер қабылданбайды. Бейнероликтің мазмұны үздік тәжірибелерді трансляциялау жолдары мен әдістерін көрсетеді.

5. Продолжительность видеоролика по трансляции лучших практик до 5 (пять) минут. Оформление информационной заставкой с именем педагога. Использование при монтаже и съемке видеоролика специальных программ и инструментов (на усмотрение педагога). Участники сами определяют жанр видеоролика (репортаж, видеоклип). Озвучивание видеоролика воспроизводится от первого лица (участника конкурса). В монтаже видеоролика можно использовать специальные программы и инструменты, фотографии, видеофрагменты, специальные эффекты, фоновую музыку. На конкурс не принимаются ролики рекламного характера, оскорбляющие достоинство и чувства других людей, не соответствующие теме. Содержание видеоролика показывает пути и методы трансляции лучших практик.

6. Бейнесабақтың (бейнеоқудың) фрагменті, сондай-ақ үздік тәжірибелерді тарату бойынша бейнеролик Министрліктің ақпараттық жүйесіне сілтеме жасай отырып, YouTube (ютуб) Бейне платформаларына жүктеледі.
"Үздік педагог" атағын
беру қағидаларына
4-қосымша
"Үздік педагог" атағын беруге үміткердің жұмысын бағалаудың сапалық және сандық көрсеткіштері
Көрсеткіштер
Баллдар
1
Ұлттық біліктілік тестілеуінің нәтижесі, ең жоғары балдан %
(біреуін таңдау) тармақша

6. Фрагмент видеоурока (видеозанятия), а также видеоролик по трансляции лучших практик загружаются на видеоплатформах YouTube (ютуб), с размещением ссылки в информационной системе Министерства.
Приложение 4 к Правилам
присвоения звания
"Лучший педагог"
Качественные и количественные показатели
оценки работы претендента на присвоение звания "Лучший педагог"
Показатели
Баллы
1.
Результат национального квалификационного тестирования, % от максимального балла (выбрать один) подпункт

91-100%
5
81-90%
4
71-80%
3
61-70%
2
2
Педагогтің кәсіби шеберлігі мен жетістіктерін бағалау (ең жоғары көрсеткішпен бір ғана нәтиже ескеріледі)
2.1
"Жалпы білім беретін пәндер бойынша республикалық және халықаралық олимпиадалар мен ғылыми жобалар конкурстарының (ғылыми жарыстардың), орындаушылар конкурстарының, кәсіби шеберлік конкурстарының және спорттық жарыстардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2011 жылғы 7 желтоқсандағы № 514 бұйрығымен бекітілген тізбеге сәйкес педагогтің соңғы 3 (үш) жылда кәсіби шеберлік конкурстарына қатысуы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7355 болып тіркелген)
Халықаралық кәсіби шеберлік конкурсы дипломының болуы
4
Республикалық кәсіби шеберлік конкурсы дипломының болуы
3
Облыстық және республикалық маңызы бар қалалар мен астананың кәсіби шеберлік конкурстары дипломының болуы
2
2.2
Соңғы 3 (үш) жылда авторлық бағдарламаларды, оқу-әдістемелік кешендерді, әдістемелік материалдарды әзірлеу және енгізу
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі ұсынған оқулықтың, оқу-әдістемелік кешеннің авторы
5
Мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандартын, Үлгілік оқу жоспарларын, бағдарламаларын әзірлеуге қатысу
4
Республикалық оқу-әдістемелік кеңес бекіткен элективті курстар, әдістемелік құралдар бағдарламаларының авторы
3
Облыстық, қалалық және республикалық маңызы бар қалалардың оқу-әдістемелік кеңесімен бекітілген әдістемелік құралдардың, элективті курстардың, факультативті курстардың авторы
2
2.3
Соңғы 3 (үш) жылдағы жарияланымдар:
Білім және ғылым саласындағы сапаны қамтамасыз ету комитеті ұсынатын басылымдар тізбесіне кіретін жарияланымы бар
4
Халықаралық ғылыми-практикалық конференциялардың жинақтарында білім беру және тәрбие саласында жарияланымы бар
3
Білім және тәрбие саласында республикалық ғылыми-практикалық конференциялардың жинақтарында немесе республикалық бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланымы бар
2
Облыстық ғылыми-практикалық конференциялардың жинақтарында немесе облыстық бұқаралық ақпарат құралдарында білім беру және тәрбие саласында жарияланымы бар
1
2.4
Наградалардың болуы
Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградаларының болуы
4
Ведомстволық наградалары мен көтермелеулерінің болуы
3
Облыстық және республикалық маңызы бар қалалар және астананың Білім басқармаларының көтермелеулерінің болуы
2
Аудандық (қалалық) білім бөлімдерінің көтермелеулердің болуы
1
2.5
Тәрбие жұмысы және сабақтан тыс қызмет
(барлық тармақтар бойынша ұпайлар)
Жобаны іске асыру және оның нәтижелілігін ұсыну (гранттар, сертификаттар, Web (феб) сайттарға сілтемелер)
3
"Оқу мектебі" жобасы бойынша, кәсіби бағдар беру жұмысы бойынша дебат қозғалысына қатысудың нәтижелілігі (бұқаралық ақпарат құралдарында, әлеуметтік желілерде, Web (веб) сайттарда ақпаратты орналастыру)
2
2.6
Тәрбие жұмысы және сабақтан тыс қызмет бойынша басқа ұйымдармен ынтымақтастық
Халықаралық деңгейде тәрбие жұмысы және сабақтан тыс қызмет бойынша басқа ұйымдармен ынтымақтастық
3
Республикалық деңгейде тәрбие жұмысы және сабақтан тыс қызмет жөніндегі басқа ұйымдармен ынтымақтастық
2
Облыстық, республикалық маңызы бар қалалар мен астана деңгейінде тәрбие жұмысы және сабақтан тыс қызмет жөніндегі басқа да ұйымдармен ынтымақтастық
1
2.7
Педагогті кәсіби қоғамдастық пен жұртшылықтың тануы
Педагогтерді үкіметтің, ұлттық педагогикалық ұйымдардың және бұқаралық ақпараттық құралдарының тануы (алғыс хаттар, республикалық деңгейдегі дипломдар, қайырымдылық ұйымдары мен қоғамдық қорлар)
3
Ғылыми, педагогикалық, шығармашылық қоғамдастық өкілдерінің тануы
2
Әкімшіліктің, әріптестердің, оқушылардың, ата-аналардың пікірлері
1
2.8
Волонтерлік қызмет
Волонтерлік және қайырымдылық қызметке белсенді қатысу
3
3
Мектепке дейінгі білім беру ұйымдары тәрбиеленушілерінің соңғы 3 жылдағы жетістіктері
3.1
Конкурстар
Халықаралық балалар конкурстарының жеңімпаздары, жүлдегерлері
4
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі Балаларды ерте дамыту институтының жоспарына сәйкес бекітілген Республикалық балалар конкурстарының жеңімпаздары, жүлдегерлері
3
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі Балаларды ерте дамыту институтының жоспарына сәйкес бекітілген Республикалық балалар конкурстарының облыстық кезеңінің жеңімпаздары, жүлдегерлері
2
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі Балаларды ерте дамыту институтының жоспарына сәйкес бекітілген Республикалық балалар конкурстарының аудандық кезеңінің жеңімпаздары, жүлдегерлері
1
3.2
Ғылыми жобалар конкурстары (ғылыми жарыстар)
Халықаралық балалар зерттеу жобалары конкурстарының жеңімпаздары, жүлдегерлері
4
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі Балаларды ерте дамыту институтының жоспарына сәйкес бекітілген "Мен зерттеушімін" республикалық балалар конкурсының жүлдегерлері, жеңімпаздары
3
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі Балаларды ерте дамыту институтының жоспарына сәйкес бекітілген "Мен зерттеушімін" республикалық балалар конкурсының облыстық кезеңінің жүлдегерлері, жеңімпаздары
2
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі Балаларды ерте дамыту институтының жоспарына сәйкес бекітілген "Мен зерттеушімін" республикалық балалар конкурсының аудандық кезеңінің жеңімпаздары, жүлдегерлері
1
4
"Жалпы білім беретін пәндер бойынша республикалық және халықаралық олимпиадалар мен ғылыми жобалар конкурстарының (ғылыми жарыстардың), орындаушылар конкурстарының, кәсіби шеберлік конкурстарының және спорттық жарыстардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2011 жылғы 7 желтоқсандағы № 514 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7355 болып тіркелген) бекітілген тізбеге сәйкес орта, арнайы, қосымша білім беру, техникалық, кәсіптік және орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары тәрбиеленушілерінің/ білім алушыларының соңғы 3 жылдағы жетістіктері
4.1
Республикалық және халықаралық олимпиадалар
Жалпы білім беретін пәндер бойынша халықаралық олимпиадалардың жеңімпаздары, жүлдегерлері
4
Жалпы білім беретін пәндер бойынша республикалық олимпиадалардың жеңімпаздары, жүлдегерлері
3
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі студенттерге арналған республикалық олимпиадалардың жеңімпаздары, жүлдегерлері
2
Мамандандырылған олимпиадалардың жеңімпаздары, жүлдегерлері
2
Оқушыларға арналған жоғары оқу орындары олимпиадаларының жеңімпаздары, жүлдегерлері
1
4.2
Ғылыми жобалар конкурстары (ғылыми жарыстар)
Жалпы білім беретін пәндер бойынша халықаралық ғылыми жобалар конкурстарының (ғылыми жарыстардың) жеңімпаздары, жүлдегерлері
5
Республикалық ғылыми жобалар конкурстарының жеңімпаздары,
4
Республикалық конкурстың техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім алған студенттерге арналған конкурстарының жүлдегерлері, жеңімпаздары
4
Ғылыми жобалардың мамандандырылған конкурстарының жүлдегерлері, жеңімпаздары
3
4.3
Орындаушылар конкурсы
Орындаушылардың халықаралық конкурстары
5
Орындаушылардың республикалық конкурстары
4
Мамандандырылған конкурстар
3
4.4
Спорттық жарыстар
Халықаралық спорттық жарыстар
5
Республикалық спорттық жарыстар
4
5.

91-100%
5
81-90%
4
71-80%
3
61-70%
2
2.
Оценка профессионального мастерства и достижений педагога (учитывается только один результат с наивысшим показателем)
2.1
Участие педагога в конкурсах профессионального мастерства за последние 3 (три) года согласно перечню, утверждҰнному приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 7 декабря 2011 года №514 "Об утверждении Перечня республиканских и международных олимпиад и конкурсов научных проектов (научных соревнований) по общеобразовательным предметам, конкурсов исполнителей, конкурсов профессионального мастерства и спортивных соревнований" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7355)
Наличие диплома международного конкурса профессионального мастерства
4
Наличие диплома республиканского конкурса профессионального мастерства
3
Наличие диплома областных конкурсов профессионального мастерства и городов республиканского значения и столицы
2
2.2
Разработка и внедрение авторских программ, учебно-методических комплексов, методических материалов за последние 3 года
Автор учебника, учебно-методического комплекса, рекомендованного Министерством просвещения Республики Казахстан
5
Участие в разработке Государственного общеобязательного стандартов образования, Типовых учебных планов, программ
4
Автор программ элективных курсов, методических пособий, утвержденных республиканским учебно-методическим советом
3
Автор программ методических пособий, элективных курсов, факультативных курсов, утвержденных областным, городским и (городов областного значения), городов республиканского значения и столицы учебно-методическим советом
2
2.3
Публикации за последние 3 (три) года:
Имеет публикацию, входящую в перечень изданий, рекомендуемых Комитетом по обеспечению качества в сфере образования и науки
4
Имеет публикацию в сфере образования и воспитания в сборниках международных научно-практических конференций
3
Имеет публикацию в сфере образования и воспитания в сборниках республиканских научно-практических конференций или в республиканских средствах массовой информации
2
Имеет публикацию в сфере образования и воспитания в сборниках областных научно-практических конференций или в областных средствах массовой информации
1
2.4
Наличие наград
Наличие государственных наград Республики Казахстан
4
Наличие ведомственных наград и поощрений
3
Наличие поощрений областными управлениями образования и городов республиканского значения и столицы
2
Наличие поощрений районными (городскими) отделами образования
1
2.5
Воспитательная работа и внеурочная деятельность
(баллы по всем пунктам)
Реализация проекта и представление его результативности (гранты, сертификаты, ссылки на Web (веб) сайты)
3
Результативность участия в дебатном движении, по проекту "Читающая школа", по профориентационной работе (размещение информации в средствах массовой информации, соц.сетях, на Web (веб) сайтах)
2
2.6
Сотрудничество с другими организациями по воспитательной работе и внеурочной деятельности
Сотрудничество с другими организациями по воспитательной работе и внеурочной деятельности на международном уровне
3
Сотрудничество с другими организациями по воспитательной работе и внеурочной деятельности на республиканском уровне
2
Сотрудничество с другими организациями по воспитательной работе и внеурочной деятельности на областном уровне, городов республиканского значения и столицы
1
2.7
Признание педагога профессиональным сообществом и общественностью
Признание педагогов правительством, национальными педагогическими организациями и средствах массовой информации (благодарственные письма, дипломы республиканского уровня, благотворительных организаций и общественных фондов)
3
Признание представителями научной, педагогической, творческой общественностью
2
Отзывы администрации, коллег, учащихся, родителей
1
2.8
Волонтерская деятельность
Активное участие в волонтерской и благотворительной деятельности
3
3.
Достижения воспитанников дошкольных организаций образования за последние 3 года
3.1
Конкурсы
Победители, призеры международных детских конкурсов
4
Победители, призеры республиканских детских конкурсов, утвержденных согласно Плану Института раннего развития детей Министерства просвещения Республики Казахстан
3
Победители, призеры областного этапа республиканских детских конкурсов, утвержденных согласно Плану Института раннего развития детей Министерства просвещения Республики Казахстан
2
Победители, призеры районного этапа республиканских детских конкурсов, утвержденных согласно Плану Института раннего развития детей Министерства просвещения Республики Казахстан
1
3.2
Конкурсы научных проектов (научные соревнования)
Победители, призеры международных детских конкурсов исследовательских проектов
4
Призеры, победители республиканского детского конкурса "Мен зерттеушімін", утвержденного согласно Плану Института раннего развития детей Министерства просвещения Республики Казахстан
3
Призеры, победители областного этапа республиканского детского конкурса "Мен зерттеушімін", утвержденного согласно Плану Института раннего развития детей Министерства просвещения Республики Казахстан
2
Призеры, победители районного этапа республиканского детского конкурса "Мен зерттеушімін", утвержденного согласно Плану Института раннего развития детей Министерства просвещения Республики Казахстан
1
4.
Достижения воспитанников/ обучающихся/ студентов организаций среднего, специального, дополнительного образования, технического, профессионального и послесреднего образования за последние 3 (три) года согласно перечню, утверждҰнному приказом № 514 Министра образования и науки Республики Казахстан от 7 декабря 2011 года "Об утверждении Перечня республиканских и международных олимпиад и конкурсов научных проектов (научных соревнований) по общеобразовательным предметам, конкурсов исполнителей, конкурсов профессионального мастерства и спортивных соревнований" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7355)
4.1
Республиканские и международные олимпиады
Победители, призеры международных олимпиад по общеобразовательным предметам
4
Победители, призеры республиканских олимпиад по общеобразовательным предметам
3
Победители, призеры республиканских олимпиад для студентов технического и профессионального, после среднего образования
2
Победители, призеры специализированных олимпиад
2
Победители, призеры олимпиад для школьников, проводимые организациями высших учебных заведений
1
4.2
Конкурсы научных проектов (научные соревнования)
Победители, призеры международных конкурсов научных проектов (научные соревнования) по общеобразовательным предметам
5
Победители, призеры республиканских конкурсов научных проектов
4
Призеры, победители конкурсов для студентов технического и профессионального, после среднего образования республиканского конкурса
4
Призеры, победители специализированных конкурсов научных проектов
3
4.3
Конкурсы исполнителей
Международные конкурсы исполнителей
5
Республиканские конкурсы исполнителей
4
Специализированные конкурсы
3
4.4
Спортивные соревнования
Международные спортивные соревнования
5
Республиканские спортивные соревнования
4
5.

100
"Үздік педагог" атағын
беру қағидаларына
5-қосымша
Мектепке дейінгі, орта, қосымша білім беру және техникалық және кәсіптік блім беру, орта білімнен кейнгі педагогтердің сабақтарын (оқуларын) бағалау парағы
Күні __________________________________________________________________________
Пәні ______________________________________________________________сыныбы (тобы)
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) ____________________________________________
Сабақтың/оқудың тақырыбы ______________________________________________________
________________________________________________________________________________
Сабақтың/оқудың мақсаты ________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Өлшемшарттар
Көрсеткіші
Балдар
Қорытынды
лар
Сабақ/оқу мақсаттары
ның негізділігі
Білім aлушыларды (тәрбиеленушілерді) мақсаттар қоюға және күтілетін нәтижелерге тарту
0-2
Мақсаттардың педагогикалық қызмет тәжірибесінде мәлімделген тақырыпқа сәйкестігі
0-2
Мақсаттардың оңтайлылығы мен конструктивтілігі
0-2
Мазмұнды таңдаудың оңтайлылығы
Сабақтың (оқудың) мақсаттарына сәйкес мазмұнды іріктеу
0-2
Материалдың қолжетімділігі және көрнекілігі
0-2
Материалды ұсынудың қисындылығы мен дәйектілігі
0-2
Оқу мақсаттарына сәйкес функционалдық сауаттылыққа тапсырмаларды пайдалану
0-2
Педагогтің қызметі бойынша:
Білім алушыларды (тәрбиеленушілерді) белсенді оқытуға тарту
0-2
Білім алушыларды (тәрбиеленушілерді) сабақтың (оқудың) мақсаттарына сәйкес ұйымдастыру
0-2
Білім беру, тәрбие-білім беру процесіне қатысушылардың сапалы өзара іс-қимылын ұйымдастыру
0-2
Сараланған тәсілді қолдану
0-2
Тәрбие компонентін іске асыру
0-2
Сабақтың/
оқудың дидактикалық жабдықталуы
Білім алушылардың (тәрбиеленушілердің)
оқу-танымдық қызметін ұйымдастыру нысандарын үйлестірудің оңтайлылығы
0-2
Оқытудың белсенді әдістерін қолданудың тиімділігі
0-2
Оқыту мен тәрбиелеу әдістерінің және құралдарының мақсаттар мен мазмұнға барабарлығы
0-2
Сабақ (оқу) уақытын бөлудің ұтымдылығы
0-2
Ресурстарды, оның ішінде цифрлық ресурстарды пайдалану
0-2
Білім алушылардың/
тәрбиеленушілердің қызметі
Салыстыру және жалпылау қабілеті
0-2
Ойлау дербестігі
0-2
Өз ойларын логикалық баяндау
0-2
Рефлексивті-бағалау қызметін дамыту
0-2
Бақылау-бағалау қызметі
Сабақтың (оқудың) барлық кезеңдерінде кері байланыс және қалыптастырушы бағалау құралдарын қолданудың тиімділігі
0-2
Білім алушыларды/
тәрбиеленушілерді бағалау процесіне тарту
0-2
Сабақты/оқуды қорытындылау
0-2
Сабақты өзін-өзі талдауы
0-2
Қорытындылар____________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Ұсынымдар ______________________________________________________________
_________________________________________________________________________
"Үздік педагог" атағын
беру қағидаларына
6-қосымша
Арнайы білім беру ұйымы педагогінің ашық сабақты (оқуды) бағалау парағы
Күні________________________________________________________________________
Пәні________________________________________________________________________
Сыныбы (тобы)_______________________________________________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) _________________________________________
Сабақтың (оқудың) тақырыбы
____________________________________________________________________________
Сабақтың (оқудың) мақсаты____________________________________________________
Өлшем
шарттар
Көрсеткіштер
Балл
Қорытынды
Сабақ (оқу) мақсаттарының негізділігі
Сабақтың (оқудың) мақсаты сабақ тақырыбына сәйкес келеді
0-2
Сабақтың (оқудың) мақсаттары тәрбиеленушілердің / білім алушылардың жұмысынан күтілетін нәтижені ашады
0-2
0-2
Сабақтың (оқудың) мақсаттары білім алушылар үшін қолжетімді нысанда нақты тұжырымдалған
Мазмұнды таңдаудың оңтайлылығы
Сабақтың (оқудың) мазмұны мақсаттарға сәйкес келеді
Сабақтың (оқудың) мазмұны логикалық дәйектілікпен ұсынылды
Сабақтың (оқудың) мазмұны тәрбиеленушілердің / білім алушылардың әртүрлі танымдық мүмкіндіктерін ескере отырып анықталған
Сабақтың (оқудың) мазмұны тәрбиеленушілердің/оқушылардың субъективті тәжірибесін ескерді
Педагог қызметі
Педагог тәрбиеленушілердің (білім алушылардың) белсенділігі мен дербестігі үшін жағдай жасады
Педагог оқу-тәрбие процесіне қатысушылардың өзара әрекеттесуінің әртүрлі тәсілдерін ұйымдастырды
Педагог эмоционалды-психологиялық жайлылық атмосферасын құрды, тәрбиеленушілердің (білім алушылардың) іс-әрекетінің жоғары уәждемесін қолдады
Педагог тәрбие компонентін іске асырды
Сабақтың (оқудың) дидактикалық қамтамасыз етілуі
Сабақта (оқуда) әртүрлі ақпарат көздері қолданылды
Жұмыс түрлерінің, тапсырмалар түрлерінің кезектесуі тәрбиеленушілердің (білім алушылардың) жұмысқа қабілеттілігін қолдауға ықпал етті
Оқытудың әдістері мен тәсілдері бұзылған функциялардың дамуына және орнын толтыруға ықпал етті
Дидактикалық материалдар тәрбиеленушілерге (білім алушыларға) сараланған тәсілді қамтамасыз етті
Көрнекілік құралдары, цифрлық ресурстар тәрбиеленушілердің (білім алушылардың) қабылдау ерекшеліктерін ескере отырып пайдаланылды
Білім алушылардың (тәрбиеленуші лердің) қызметі
Тәрбиеленушілер (білім алушыларда) жоғары ынта, тұрақты қызығушылығы байқалды
Тәрбиеленушілер (білім алушылар) белсенділік пен дербестік көрсетті
Тәрбиеленушілер (білім алушылар) бір-бірімен нәтижелі өзара іс-қимыл жасады және ынтымақтастықта болды
Тәрбиеленушілер (білім алушылар) өз қызметінің оң нәтижесіне қол жеткізуге қызығушылық танытты
Бақылау-бағалау
қызметі
Педагог сабақтың (оқудың) барлық кезеңдерінде кері байланыс орнатып, оқу тапсырмаларын орындау процесін бағалады
Білім алушылар (тәрбиеленушілер) өз қызметінің бағалау процесіне тартылды
Педагог сабақты (оқуды) қорытындылады, тәрбиеленушілер (білім алушылар) қызметінің нәтижелерін қойылған міндеттермен байланыстырды
Сабақты өзіндік талдау
Қорытындылар_______________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
Ұсынымдар__________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
"Үздік педагог"
атағын беру қағидаларына
7-қосымша
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту
министрлігі
Министерство просвещения
Республики Казахстан
Куәлік Свидетельство
Мөр орны Министр аты, тегі
"Үздік педагог" атағын
беру қағидаларына
8-қосымша
Муар таспасы

100
Приложение 5
к Правилам присвоения
звания "Лучший педагог"
Лист оценивания урока (занятия) педагога дошкольного, среднего,
дополнительного образования, технического и профессионального,
послеслесреднего образования
Дата_________________________________________________________________
Предмет_________________________________________________ класс (группа)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) педагога
____________________________________________________________________
Тема урока/занятия
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Цель урока (занятия) _________________________________________________
Критерии
Показатели
Баллы
Выводы
Обоснованность целей урока/занятия
Вовлечение обучающихся (воспитанников) в постановку целей и ожидаемых результатов
0-2
Соответствие целей теме, заявленной в опыте педагогической деятельности
0-2
Оптимальность и конструктивность целей
0-2
Оптимальность отбора содержания
Отбор содержания в соответствии с целями урока (занятия)
0-2
Доступность и наглядность материала
0-2
Логичность и последовательность предоставления материала
0-2
Использование заданий на функциональную грамотность в соответствии с целями обучения
0-2
Деятельность педагога по:
Вовлечению обучающихся (воспитанников) в активное обучение
0-2
Организации обучающихся (воспитанников) в соответствии с целями урока (занятия)
0-2
Организации качественного взаимодействия участников образовательного, воспитательно-образовательного процесса
0-2
Использованию дифференцированного подхода
0-2
Реализации воспитательного компонента
0-2
Дидактическое оснащение урока/занятия
Оптимальность сочетания форм организации учебно-познавательной деятельности обучающихся (воспитанников)
0-2
Эффективность использования активных методов обучения
0-2
Адекватность методов и средств обучения и воспитания целям и содержанию
0-2
Рациональность распределения времени урока (занятия)
0-2
Использование ресурсов, в том числе цифровых
0-2
Деятельность обучающихся/
воспитанников
Умение сравнивать и обобщать
0-2
Самостоятельность мышления
0-2
Логическое изложение своих мыслей
0-2
Развитие рефлексивно-оценочной деятельности
0-2
Контрольно –оценочная деятельность
Эффективность использования инструментов обратной связи и формативного оценивания на всех этапах урока (занятия)
0-2
Вовлечение обучающихся (воспитанников) в процесс оценивания
0-2
Подведение итогов урока (занятия)
0-2
Самоанализ урока
0-2
Выводы___________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Рекомендации______________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Приложение 6
к Правилам присвоения
звания "Лучший педагог"
Лист оценивания открытого урока (занятия)
педагога специальной организации образования
Дата______________________________________________________________ Предмет
__________________________________________________________________________
Класс(группа) ____________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) педагога
__________________________________________________________________________
Тема урока (занятия)
__________________________________________________________________________
Цель урока (занятия)
__________________________________________________________________________
Критерии
Показатели
Баллы
Выводы
Обоснованность целей урока (занятия)
Цели занятия (урока) соответствуют теме
Цели занятия (урока) раскрывают ожидаемый результат работы
Воспитанников (обучающихся)
Цели занятия (урока) сформулированы четко, в доступной для обучающихся форме
Оптимальность отбора содержания
Содержание занятия (урока) соответствует целям
Содержание занятия (урока) предъявлялось в логической последовательности
Содержание занятия (урока) определено с учетом разнообразных познавательных возможностей воспитанников (обучающихся)
Содержание занятия (урока) учитывало субъектный опыт воспитанников (обучающихся)
Деятельность педагога
Педагог создавал условия для активности и самостоятельности воспитанников (обучающихся)
Педагог организовал разные способы взаимодействия участников воспитательно-образовательного процесса
Педагог создавал атмосферу эмоционально-психологического комфорта, поддерживал высокую мотивацию деятельности воспитанников (обучающихся)
Педагог реализовал воспитательный компонент
Дидактическое обеспечение урока (занятия)
На занятии (уроке) использовались разные источники информации
Чередование видов работы, типов заданий способствовало поддержанию работоспособности воспитанников (обучающихся)
Методы и приемы обучения способствовали развитию и компенсации нарушенных функций
Дидактические материалы обеспечивали дифференцированный подход к воспитанникам (обучающимся)
Средства наглядности, цифровые ресурсы использовались с учетом особенностей восприятия воспитанников (обучающихся)
Деятельность обучающихся/воспитанников
У воспитанников (обучающихся) наблюдалась высокая мотивация деятельности, стойкий интерес
Воспитанники (обучающиеся) проявляли активность и самостоятельность
Воспитанники (обучающиеся) продуктивно взаимодействовали и сотрудничали друг с другом
Воспитанники (обучающиеся) проявляли заинтересованность в достижении положительного результата своей деятельности
Контрольно–оценочная деятельность
Педагог устанавливал обратную связь на всех этапах урока (занятия), оценивал процесс выполнения учебных заданий
Обучающиеся (воспитанники) вовлекались в процесс оценивания собственной деятельности
Педагог подвел итоги урока (занятия), соотнес результаты деятельности воспитанников (обучающихся) с поставленными задачами
Самоанализ урока
Выводы
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
Рекомендации
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
Приложение 7
к Правилам присвоения звания
"Лучший педагог"
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрлігі
Министерство просвещения
Республики Казахстан
Куәлік
Свидетельство
____________________
____________________
____________________
____________________
____________________
____________________
Место печати Министр Имя Фамилия
Приложение 8
к Правилам присвоения
звания "Лучший педагог"