"Табиғи монополиялар субъектілерінің қызметін жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 30 сәуірдегі № 256 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 2022 жылғы 18 тамыздағы № 455 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 23 тамызда № 29205 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
"Табиғи монополиялар субъектілерінің қызметті жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 30 сәуірдегі № 256 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18608 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Табиғи монополиялар субъектілерінің қызметін жүзеге асыру қағидаларында:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар мен терминдер пайдаланылады:
1) анық емес ақпарат – әлеуетті өнім берушінің конкурсқа (аукционға) қатысуға арналған өтінімінде қамтылған, сол сияқты шынайы мазмұнын бұрмалайтын және әлеуетті өнім берушінің ұсынылған өтініміне сәйкес келмейтін түзетулер арқылы енгізілген жалған мәліметтер;
2) әлеуетті өнім беруші – сатып алу туралы шарт жасасуға үміткер, кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке тұлға, заңды тұлға (егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік мекемелерді қоспағанда), заңды тұлғалардың уақытша бірлестігі (консорциум);
3) біртекті тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер – бірдей болып табылмаса да, ұқсас сипаттамалары бар және нақ сол бір функцияларды орындауға мүмкіндік беретін ұқсас құрауыштардан тұратын тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер;
4) конкурс – әлеуетті өнім берушілердің арасындағы бәсекелестікті көздейтін және сатып алу шартының барынша пайдалы талаптарын анықтауға бағытталған сатып алу тәсілі;
5) конкурсқа қатысушы – конкурстық құжаттаманың талаптарына сәйкес келетін және конкурсқа қатысуға жіберілген әлеуетті өнім беруші;
6) конкурстық комиссия – осы Қағидаларда көзделген конкурс тәсілімен сатып алуды өткізу рәсімін орындау үшін табиғи монополия субъектісі құратын алқалы орган;
7) конкурстық құжаттама – конкурсқа қатысуға арналған өтінімді дайындау үшін электрондық сатып алудың ақпараттық жүйелерінде табиғи монополия субъектісі орналастыратын құжаттама, онда конкурсқа қатысуға өтінімге қойылатын талаптар, конкурс тәсілімен сатып алуды жүзеге асырудың шарттары мен тәртібі қамтылады;

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 30 апреля 2019 года № 256 "Об утверждении Правил осуществления деятельности субъектами естественных монополий"
Приказ и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 18 августа 2022 года № 455. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 августа 2022 года № 29205
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 30 апреля 2019 года № 256 "Об утверждении Правил осуществления деятельности субъектами естественных монополий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18608) следующие изменения и дополнения:
в Правилах осуществления деятельности субъектами естественных монополий, утвержденных указанным приказом:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия и термины:
1) недостоверная информация – ложные сведения, содержащиеся в заявке потенциального поставщика на участие в конкурсе (аукционе), а равно внесенные путем исправлений, искажающих действительное содержание и не соответствующих действительности предоставленной заявки потенциального поставщика;
2) потенциальный поставщик – физическое лицо, осуществляющее предпринимательскую деятельность, юридическое лицо (за исключением государственных учреждений, если иное не установлено законами Республики Казахстан), временное объединение юридических лиц (консорциум) претендующее на заключение с субъектом естественной монополии договора о закупках;
3) однородные товары, работы, услуги – товары, работы, услуги, которые, не являясь идентичными, имеют сходные характеристики и состоят из схожих компонентов, что позволяет им выполнять одни и те же функции;
4) конкурс – способ закупки, предусматривающий конкуренцию между потенциальными поставщиками и направленный на выявление наиболее выгодных условий договора закупки;
5) участник конкурса – потенциальный поставщик, соответствующий требованиям конкурсной документации и допущенный к участию в конкурсе;
6) конкурсная комиссия – коллегиальный орган, создаваемый субъектом естественной монополии для выполнения процедуры проведения закупок способом конкурса, предусмотренными настоящими Правилами;
7) конкурсная документация – документация, размещаемая субъектом естественной монополии на информационных системах электронных закупок для подготовки заявки на участие в конкурсе, в которой содержатся требования к заявке на участие в конкурсе, условия и порядок осуществления закупок способом конкурса;

8) көрсеткіштің нысаналы мәні –тарифтік реттеудің ынталандыру әдісін қолдана отырып, тарифтің қолданылу кезеңі аяқталғаннан кейін табиғи монополия субъектісі қол жеткізетін уәкілетті орган бекітетін көрсеткіштің цифрлық мәні;
9) мәмімелері уәкілетті органның келісімін алуды көздейтін табиғи монополия субъектісінің мүлкі – табиғи монополия субъектісінің меншігіндегі, реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсыну үшін пайдаланылатын және ағымдағы жылдың басындағы бухгалтерлік теңгерімде ескерілген, құны ағымдағы жылдың басындағы бухгалтерлік теңгерімге сәйкес оның активтерінің баланстық құнының 0,05 пайызынан асатын ақшаны, оның ішінде шетел валютаны қоспағанда, жылжитын және жылжымайтын мүлік;
10) өнім беруші – тапсырыс берушімен жасалған сатып алу туралы шартта оның контрагенті ретінде әрекет ететін, кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке тұлға, заңды тұлға (егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік мекемелерді қоспағанда), заңды тұлғалардың уақытша бірлестігі (консорциум);
11) сарапшы – сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің техникалық тапсырмасын және (немесе) техникалық өзіндік ерекшелігін әзірлеуге және (немесе) әлеуетті өнім берушілер ұсыныстарының сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің техникалық өзіндік ерекшелігіне сәйкестігіне қатысты сараптамалық қорытындыны дайындауға қатысу үшін табиғи монополия субъектісі (тапсырыс беруші) тартатын, өткізілетін мемлекеттік сатып алу саласында тиісті құжаттармен (дипломдармен, сертификаттармен, куәліктермен және басқа да құжаттармен) расталатын арнайы және (немесе) техникалық білімі, тәжірибесі мен біліктілігі бар жеке тұлға;
12) сатып алу – табиғи монополия субъектісінің тарифтік реттеудің шығынды әдісін қолдана отырып, тарифті бекіту кезінде шығындары ескерілетін тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алуы;
13) сатып алу туралы шарт – Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларды қоспағанда, тапсырыс беруші мен өнім беруші арасында электрондық сатып алудың ақпараттық жүйесі арқылы жасалған, электрондық цифрлық қолтаңбалармен куәландырылған азаматтық-құқықтық шарт;
14) слот – авиакомпанияның әуе кемесінің келу немесе жөнелту операцияларын белгілі бір күні немесе кезеңде үшін әуежайда бөлінген уақыт;
15) табиғи монополия субъектісінің үлестес тұлғасы – осы әлеуеттi өнiм берушiнiң шешiмдерiн айқындауға және (немесе) ол қабылдайтын шешiмдерге, оның iшiнде жазбаша нысанда жасалған мәмiленiң күшiне орай ықпал етуге құқығы бар кез келген жеке немесе заңды тұлға, сондай-ақ өзiне қатысты осы әлеуеттi өнiм берушiнiң осындай құқығы болатын кез келген жеке немесе заңды тұлға;

8) целевое значение показателя – цифровое значение показателя, утверждаемое уполномоченным органом, которое достигается субъектом естественной монополии по завершению периода действия тарифа с применением стимулирующего метода тарифного регулирования;
9) имущество субъекта естественной монополии, сделки с которым предусматривают получение согласия уполномоченного органа – находящееся в собственности субъекта естественной монополии недвижимое и движимое имущество, используемое для предоставления регулируемых услуг и учтенное в бухгалтерском балансе на начало текущего года, стоимость которого превышает 0,05 процента от балансовой стоимости его активов в соответствии с бухгалтерским балансом на начало текущего года, за исключением денег, в том числе иностранной валюты;
10) поставщик – физическое лицо, осуществляющее предпринимательскую деятельность, юридическое лицо (за исключением государственных учреждений, если иное не установлено законами Республики Казахстан), временное объединение юридических лиц (консорциум), выступающие в качестве контрагента заказчика в заключенном с ним договоре о закупках;
11) эксперт – физическое лицо, обладающее специальными и (или) техническими познаниями, опытом и квалификацией в области проводимых закупок, подтверждаемыми соответствующими документами (дипломами, сертификатами, свидетельствами и другими документами), привлекаемое субъектом естественной монополии (заказчиком) для участия в разработке технического задания и (или) технической спецификации закупаемых товаров, работ, услуг и (или) подготовке экспертного заключения в отношении соответствия предложений потенциальных поставщиков технической спецификации закупаемых товаров, работ, услуг;
12) закупка – приобретение субъектом естественной монополии товаров, работ и услуг, затраты на которые учитываются при утверждении тарифа с применением затратного метода тарифного регулирования;
13) договор о закупках – гражданско-правовой договор, заключенный посредством информационной системы электронных закупок между заказчиком и поставщиком, удостоверенный электронными цифровыми подписями, за исключением случаев, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
14) слот – время, выделенное в аэропорту для выполнения операций прибытия или отправления воздушного судна авиакомпании в определенную дату или период;
15) аффилированное лицо субъекта естественной монополии – любое физическое или юридическое лицо, которое имеет право определять решения и (или) оказывать влияние на принимаемые данным потенциальным поставщиком решения, в том числе в силу сделки, совершенной в письменной форме, а также любое физическое или юридическое лицо, в отношении которого данный потенциальный поставщик имеет такое право;

16) техникалық сарапшы (сараптама ұйымы) – техникалық сараптама жүргізу жөніндегі қызметтер көрсететін жеке немесе заңды тұлға;
17) техникалық сараптама – қолданысқа енгізілген активтердің техникалық жай-күйін (техникалық сипаттамаларын), өндіріс технологиясының, материалдық, еңбек шығындарының белгіленген нормаларға сәйкестігін қоса алғанда, технологиялық процестің тиімділігін талдау, инвестициялық бағдарламаларды, ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) түрлері бойынша негізгі құралдарды іске қосудың деңгейін және олардың бөлінуін талдау;
18) электрондық сатып алудың ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – портал) – табиғи монополиялар субъектілері жүзеге асыратын электрондық сатып алуға қол жеткізудің бірыңғай нүктесін ұсынатын портал;
19) aeronautіcal informatіon cіrcular – аэронавигациялық ақпарат бюллетені – аэронавигациялық ақпарат циркуляры (бұдан әрі – AІC);
20) aeronautіcal informatіon publіcatіon – аэронавигациялық ақпарат жинағы – Қазақстан Республикасының аэронавигациялық ақпарат жинағы (бұдан әрі – AІР);
21) notіce to aіrmen (бұдан әрі – NOTAM) – кез келген аэронавигациялық жабдықты пайдалануға енгізу немесе оның (немесе оның жұмыс регламентінің) өзгеруі, ұшуларға қызмет көрсету мен олардың қағидалары туралы ақпаратты қамтитын хабарлама; немесе қауіп туралы ақпарат, ол туралы уақытылы ескерту ұшулардың қауіпсіздігі үшін маңызды орын алады.
Осы Қағидаларда пайдаланылатын өзге де ұғымдар мен терминдер Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес қолданылады.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Тіркелімге енгізу үшін өтініш беруші уәкілетті органға мынадай құжаттарды:
1) табиғи монополия жағдайларында тұтынушыларға реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсыну үшін қажетті өтініш берушінің балансындағы не жалға алынған немесе сенімгерлік басқарудағы инженерлік желілер мен құрылыстардың тізбесін, сондай-ақ карта-схемаларды (көрсетілген құжаттарға бірінші басшы не оны алмастыратын тұлға қол қояды);
2) табиғи монополиялар салаларында реттеліп көрсетілетін қызметтерді тұтынушыларға көрсетудің жоспарлы көлемінің есептеулерін;
3) табиғи монополия саласында көрсетілетін және (немесе) реттеліп көрсетілетін қызметтерге жатпайтын қызметті жүзеге асыру туралы мәлімдейтін құжаттарды береді.
Осы тармақта көзделген өтініш пен құжаттарды өтініш беруші электрондық не қағаз түрінде ұсынады. Қағаз түріндегі құжаттар тігіледі және нөмірленеді, соңғы парағы табиғи монополия субъектісінің бірінші басшысының немесе оның міндетін атқарушы тұлғаның қолымен бекітіледі.
Қағидалардың осы тармағында көрсетілетін құжаттарды ұсынған жағдайда уәкілетті орган Тіркелімге енгізу туралы өтінішті күнтізбелік 15 (он бес) күннен аспайтын мерзімде қарайды. Өтінішті қарау мерзімі құжаттар берілген күннен бастап есептеледі.";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

16) технический эксперт (экспертная организация) – физическое или юридическое лицо, оказывающее услуги по проведению технической экспертизы;
17) техническая экспертиза – анализ технического состояния (технических характеристик) задействованных активов, эффективности технологического процесса производства, оценка исполнения инвестиционных программ, уровня задействованности и обоснованности распределения основных средств по видам предоставляемых регулируемых услуг;
18) информационная система электронных закупок (далее – портал) – портал, предоставляющий единую точку доступа к электронным закупкам, осуществляемых субъектами естественных монополий;
19) aeronautical information circular – бюллетень аэронавигационной информации – циркуляр аэронавигационной информации (далее – AIC);
20) aeronautical information publication – сборник аэронавигационной информации – сборник аэронавигационной информации Республики Казахстан (далее – AIP);
21) notice to airmen (далее – NOTAM) – извещение, содержащее информацию о введении в строй или изменению любого аэронавигационного оборудования (или, регламента его работы), обслуживания и правил полетов; или, информация об опасности, своевременное предупреждение, которого имеет важное значение для безопасности полетов.
Иные определения и термины, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Для включения в Регистр, заявитель предоставляет в уполномоченный орган следующие документы:
1) перечень, находящийся на балансе заявителя, либо находящийся в аренде или в доверительном управлении инженерных сетей и сооружений, необходимых для предоставления регулируемых услуг потребителям в условиях естественной монополии, а также карты-схемы (указанные документы подписываются первым руководителем либо лицом его замещающим);
2) расчеты планируемых объемов предоставления потребителям регулируемых услуг в сфере естественных монополий;
3) документы содержащие сведения об осуществлении деятельности, не относящейся к регулируемым услугам и (или) отнесенной к сфере естественной монополии.
Заявление и документы, предусмотренные настоящим пунктом, подаются заявителем в электронном либо бумажном виде. Документы в бумажном виде прошнуровываются и пронумеровываются, последний лист скрепляется подписью первого руководителя субъекта естественной монополии или лица, исполняющего его обязанности.
Заявление о включении в Регистр рассматривается уполномоченным органом не более 15 (пятнадцати) календарных дней при условии предоставления документов, указанных в настоящем пункте Правил. Срок рассмотрения заявления исчисляется со дня подачи документов.";
пункт 14 изложить в следующей редакции:

"14. Уәкілетті орган табиғи монополия субъектісің Тіркелімге (Тіркелімнен) енгізу (алып тастау) туралы шешім қабылданғаннан кейін күнтізбелік 5 (бес) күннен кешіктірмей ол туралы осы табиғи монополия субъектісіне, бірақ өтініш және оған қоса берілетін құжаттар келіп түскен күннен бастап күнтізбелік 15 (он бес) күннен кешіктірмей хабарлайды.";
38-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"38. Табиғи монополия субъектісі өтінішхатқа қоса берілетін құжаттарды тізімдеме бойынша электрондық не қағаз түрінде ұсынады. Қағаз түріндегі құжаттар тігіледі және нөмірленеді, соңғы парағы табиғи монополия субъектісінің бірінші басшысының немесе оның міндетін атқарушы тұлғаның қолымен бекітіледі.";
50-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"50. Тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу Заңның 23-бабының 2-тармағына сәйкес мынадай тәсілдердің бірімен жүзеге асырылады:
1) конкурспен;
2) баға ұсыныстарын сұрату;
3) бір көзден алу;
4) тауар биржалары арқылы жүзеге асырылады.
Тауар биржалары арқылы тәсілімен сатып алу Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 30 наурыздағы № 280 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10993 болып тіркелген) бекітілген Биржалық сауданың үлгілік қағидаларына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 6 мамырдағы № 638 қаулысымен бекітілген Биржалық тауарлар тізбесіне сәйкес жүзеге асырылады.";
54-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"54. Табиғи монополия субъектісі жыл сайын, 31 желтоқсанға дейінгі мерзімде бірінші басшының немесе оның міндетін атқарушы тұлғаның бұйрығымен бекітілген келесі күнтізбелік жылға арналған осы Қағидаларға 4-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тізбені қалыптастырады және уәкілетті органға мәлімет үшін жібереді.
Уәкілетті органға ұсынылатын тізбе тігіледі және нөмірленеді, соңғы парақ табиғи монополия субъектісінің бірінші басшысының немесе оның міндетін атқарушы тұлғаның қолымен бекітіледі.
Табиғи монополия субъектісінің бастамасы бойынша бекітілген Тізбеге өзгерістер мен толықтырулар енгізіледі. Тізбеге өзгерістер мен толықтырулар осы тармақтың екінші абзацында белгіленген талаптарға сәйкес келеді.
Тізбе және оған енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар шешім қабылданған кезден бастап 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірілмей табиғи монополия субъектісінің интернет-ресурсында, ал өзінің интернет-ресурсы болмаған жағдайда – уәкілетті органға оның интернет-ресурсында орналастыру үшін ұсынумен орналастырылады.";
5-тарауда:
2-параграф алып тасталсын;
3-параграфтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-параграф. Портал арқылы конкурс тәсілімен жүзеге асырылатын сатып алу";
104-тармақ алып тасталсын;

"14. Уполномоченный орган, не позднее 5 (пяти) календарных дней после принятия решения о включении (исключении) субъекта естественной монополии в Регистр (из Регистра), уведомляет об этом данного субъекта естественной монополии, но не позднее 15 (пятнадцати) календарных дней со дня поступления заявления и прилагаемых к нему документов.";
пункт 38 изложить в следующей редакции:
"38. Прилагаемые к ходатайству документы представляются субъектом естественной монополии по описи в электронном либо бумажном виде. Документы в бумажном виде прошнуровываются и пронумеровываются, последний лист скрепляется подписью первого руководителя субъекта естественной монополии или лица, исполняющего его обязанности.";
пункт 50 изложить в следующей редакции:
"50. Закупки товаров, работ, услуг осуществляются в соответствии с пунктом 2 статьи 23 Закона одним из следующих способов:
1) конкурса;
2) запроса ценовых предложений;
3) из одного источника;
4) через товарные биржи.
Закупки способом через товарные биржи осуществляются в соответствии с Типовыми правилами биржевой торговли, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 280 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10993) и Перечнем биржевых товаров, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 мая 2009 года № 638.";
пункт 54 изложить в следующей редакции:
"54. Субъект естественной монополии ежегодно, в срок до 31 декабря, формирует и направляет для сведения уполномоченному органу Перечень, по форме согласно приложению 4-1 к настоящим Правилам на следующий календарный год, утвержденным приказом первого руководителя или лица, исполняющего его обязанности.
Перечень, представляемый уполномоченному органу прошнуровывается и пронумеровывается, последний лист скрепляется подписью первого руководителя субъекта естественной монополии или лица, исполняющего его обязанности.
По инициативе субъекта естественной монополии вносятся изменения и дополнения в утвержденный Перечень. Изменения и дополнения в Перечень соответствуют требованиям, установленным абзацем вторым настоящего пункта.
Перечень и вносимые в него изменения и дополнения не позднее 10 (десяти) рабочих дней с момента принятия решения размещаются на интернет-ресурсе субъекта естественной монополии, а при отсутствии своего интернет-ресурса – предоставлением уполномоченному органу для размещения на его интернет-ресурсе.";
в главе 5:
параграф 2 исключить;
заголовок параграфа 3 изложить в следующей редакции:
"Параграф 3. Закупки, осуществляемые способом конкурса посредством портала";
пункт 104 исключить;

105, 106, 107 және 108-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"105. Конкурс өткізу арқылы тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу портал арқылы сегіз кезеңде өткізіледі:
1) конкурстық комиссияны қалыптастыру;
2) конкурстық құжаттаманы қалыптастыру және бекіту;
3) порталда конкурсты өткізу туралы хабарландыруды және конкурстық құжаттаманы орналастыру;
4) конкурстық өтінімдерді жинау;
5) конкурстық өтінімді қамтамасыз ету;
6) конкурстық өтінімдерді ашу, конкурстық комиссияның конкурстық өтінімдерді конкурс шарттарына сәйкестігін қарауы және конкурстық өтінімдерді қарау хаттамасын жасау;
7) қорытынды хаттамасын жасай отырып, конкурс жеңімпазын айқындау;
8) конкурс жеңімпазымен тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы шарт жасасу.
106. Табиғи монополия субъектісі
1) өзінің интернет-ресурсында орналастырады, ал өзінің интернет – ресурсы болмаған жағдайда порталға сілтемені көрсете отырып, сатып алу жүзеге асырылатын портал туралы ақпаратты уәкілетті органға өзінің интернет-ресурсында орналастыру үшін ұсынады;
2) сатып алу бойынша ақпаратқа бірыңғай қол жеткізу нүктесін қалыптастыру мақсатында электрондық сатып алудың ақпараттық жүйелерінде жүзеге асырылатын сатып алу туралы ақпаратты, мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының ақпараттық жүйесіне беруді қамтамасыз етеді.
107. Осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша конкурс өткізу туралы хабарландыру жарияланғанға дейін табиғи монополия субъектісі конкурстық комиссияның құрамын, конкурстық құжаттаманы, конкурстық комиссияның хатшысын бекітеді және қажет болған кезде тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің ерекшеліктерді, жоспарларды, сызбаларды, эскиздерді қоса алғанда, конкурстық құжаттамаға сәйкес қажетті техникалық және сапалық сипаттамаларға сәйкестігін айқындау үшін сарапшыларды айқындайды.
Осы тармақта көрсетілген барлық шешімдер табиғи монополия субъектісінің бірінші басшысының немесе оның міндетін атқарушы тұлғаның бұйрығымен қабылданады.
Конкурстық комиссия табиғи монополия субъектісі Конкурстық комиссия құру туралы бұйрықты бекіткен сәттен бастап әрекет етеді және конкурс қорытындылары шығарылған күні өз қызметін тоқтатады.
Конкурстық комиссия мүшелерінің саны тақ және 3 (үш) адамнан кем болмайды.
Конкурстық комиссияның құрамына табиғи монополия субъектісі қызметкерлерінің ішінен конкурстық комиссияның төрағасы, төраға орынбасары мен мүшелері кіреді. Төраға болмаған кезде оның функцияларын оны алмастыратын тұлға орындайды.
Конкурстық комиссия мүшелерінің біреуі конкурстық комиссияның отырысында өндірістік немесе басқа себептер бойынша болмаған жағдайда, конкурстық комиссия отырысының хаттамасында оның болмау себебі және осы фактіні растайтын құжатқа сілтеме көрсетіледі.
Табиғи монополия субъектісі бастамасы бойынша бүкіл қаржы жылына тұрақты құрамнан тұратын конкурстық комиссия құра алады.

пункты 105, 106, 107 и 108 изложить в следующей редакции:
"105. Закупки товаров, работ, услуг путем проведения конкурса проводятся посредством портала в восемь этапов:
1) формирование конкурсной комиссии;
2) формирование и утверждение конкурсной документации;
3) размещение объявления о проведении конкурса и конкурсной документации на портале;
4) сбор конкурсных заявок;
5) обеспечение конкурсной заявки;
6) вскрытие конкурсных заявок, рассмотрение конкурсной комиссией конкурсных заявок на соответствие условиям конкурса и составление протокола рассмотрения конкурсных заявок;
7) определение победителя конкурса с составлением протокола итогов;
8) заключение договора о закупе товаров, работ и услуг с победителем конкурса.
106. Субъект естественной монополии:
1) размещает на своем интернет ресурсе, а при отсутствии своего интернет-ресурса – предоставляет уполномоченному органу для размещения на его интернет ресурсе информацию о портале, на котором осуществляются закупки, с указанием ссылки на портал;
2) обеспечивает передачу информации, сведений о закупках, осуществляемых в информационных системах электронных закупок, в информационную систему Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан в целях формирования единой точки доступа к информации по закупкам.
107. До публикации объявления по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам, о проведении конкурса субъект естественной монополии утверждает состав конкурсной комиссии, конкурсную документацию, секретаря конкурсной комиссии и определяет экспертов, для определения соответствия товаров, работ и услуг необходимым в соответствии с конкурсной документацией техническим и качественным характеристикам, включая спецификации, планы, чертежи, эскизы.
Все решения, указанные в настоящем пункте, принимаются приказом первого руководителя субъекта естественной монополии или лица, исполняющего его обязанности.
Конкурсная комиссия действует с момента утверждения субъектом естественной монополии приказа о создании конкурсной комиссии и прекращает свою деятельность в день подведения итогов конкурса.
Число членов конкурсной комиссии составляет нечетное количество и состоит не менее из 3 (трех) человек.
В состав конкурсной комиссии входят председатель, заместитель председателя и члены конкурсной комиссии из числа работников субъекта естественной монополии. Во время отсутствия председателя его функции выполняет лицо, замещающее его.
При отсутствии кого-либо из членов конкурсной комиссии на заседании конкурсной комиссии по производственной или другой причине в протоколе заседания конкурсной комиссии указывается причина его отсутствия и ссылка на документ, подтверждающий данный факт.
По инициативе субъекта естественной монополии создается конкурсная комиссия с постоянным составом на весь финансовый год.

108. Конкурстық комиссияның хатшысы мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) конкурстық өтінімдерді қабылдау аяқталатын күнге дейін күнтізбелік 10 (он) күннен кешіктірмей порталда конкурс өткізу туралы хабарландыруды және конкурстық құжаттаманы жариялайды;
2) конкурс өткізу туралы хабарландыруды өзінің интернет-ресурсында жариялайды және конкурстық өтінімдерді қабылдау аяқталатын күнге дейін күнтізбелік 10 (он) күннен кешіктірмей уәкілетті органға оның интернет-ресурсында орналастыру үшін жолдайды;
3) порталда ақпаратты орналастыру арқылы конкурс процесінің әрбір кезеңі туралы, оның ішінде конкурс қорытындылары туралы конкурсқа қатысушыларды хабардар етеді;
4) Осы Қағидаларда көзделген функцияларды жүзеге асырады.
Конкурстық комиссияның хатшысы конкурстық комиссияның мүшесі болып табылмайды және конкурстық комиссия шешім қабылдаған кезде қатыспайды.";
мынадай мазмұндағы 108-1 және 108-2-тармақтармен толықтырылсын:
"108-1. Конкурстық комиссияның отырысы конкурстық комиссияның жалпы санының кем дегенде үштен екісі қатысқан жағдайда өткізіледі.
Конкурстық комиссияның шешімі ашық дауыс берумен қабылданады және егер конкурстық комиссиясының отырысына қатысатын мүшелерінің жалпы санының көпшілігі дауыс берсе, қабылданды деп есептеледі. Дауыс тең болған жағдайда, төраға дауыс берген шешім қабылданды деп есептеледі.
Конкурстық комиссия мүшесінің ерекше пікір білдіруге мүмкіндігі бар, ол жазбаша түрде баяндалады және ашу немесе конкурс қорытындыларын шығару хаттамасына қоса беріледі.
108-2. Сарапшылар әлеуетті өнім берушілер ұсынатын тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) конкурстық құжаттаманың талаптарына сәйкестігі бойынша не әлеуетті өнім берушінің неғұрлым жақсы функционалдық, техникалық, пайдалану және сапалық сипаттамалары бар тауарды (жұмысты, көрсетілетін қызметті) ұсынғаны туралы қорытынды береді. Сараптамалық қорытынды "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Электрондық құжат туралы Заң) сәйкес құжаттың электрондық көшірмесі нысанында ресімделеді және порталдағы Конкурстық комиссия отырысының хаттамасына қоса беріледі.";
109-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"109. Конкурстық құжаттама мынадай мәліметтерді:
1) әлеуетті өнім берушінің осы Қағидалардың 52-тармағында көрсетілген талаптарға сәйкестігі туралы;
2) тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің техникалық, сапалық және пайдалану сипаттамаларын, тауарларды беру, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету мерзімдерін және (немесе) көлемдерін, тауарларға қызмет көрсетуге, тауарды пайдалануға шығыстарға, тауарды беру, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету шығыстарға сапа кепілдігін беру сипатталған техникалық ерекшелікті қамтиды.

108. Секретарь конкурсной комиссии осуществляет следующие функции:
1) публикует объявление о проведении конкурса и конкурсную документацию на портале не позднее, чем за 10 (десять) календарных дней до дня окончания приема конкурсных заявок;
2) публикует объявление о проведении конкурса на своем интернет-ресурсе и направляет уполномоченному органу для размещения на его интернет-ресурсе не позднее, чем за 10 (десять) календарных дней до дня окончания приема конкурсных заявок;
3) уведомляет участников конкурса о каждой стадии процесса конкурса, в том числе об итогах конкурса посредством размещения информации на портале;
4) осуществляет функции, предусмотренные настоящими Правилами.
Секретарь конкурсной комиссии не является членом конкурсной комиссии и не участвует при принятии конкурсной комиссией решений.";
дополнить пунктами 108-1 и 108-2 следующего содержания:
"108-1. Заседание конкурсной комиссии проводится при условии присутствия не менее двух третей от общего числа членов конкурсной комиссии.
Решение конкурсной комиссии принимается открытым голосованием и считается принятым, если за него подано большинство голосов от общего количества членов конкурсной комиссии участвующих в заседании. При равенстве голосов принятым считается решение, за которое проголосовал председатель.
Член конкурсной комиссии имеет возможность выразить особое мнение, которое излагается в письменном виде и прилагается к протоколу вскрытия или подведения итогов конкурса.
108-2. Эксперты дают заключение по соответствию предлагаемых потенциальными поставщиками товаров (работ, услуг) требованиям конкурсной документации либо о том, что потенциальный поставщиком предложен товар (работа, услуга) более лучшими функциональными, техническими, эксплуатационными и качественными характеристиками. Экспертное заключение оформляется в форме электронной копии документа в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об электронном документе и электронной цифровой подписи" (далее – Закон об электронном документе) и прилагается к протоколу заседания конкурсной комиссии на портале.";
пункт 109 изложить в следующей редакции:
"109. Конкурсная документация содержит следующие сведения:
1) о соответствии потенциального поставщика требованиям, указанным в пункте 52 настоящих Правил;
2) техническую спецификацию с описанием технических, качественных и эксплуатационных характеристик товаров, работ, услуг, сроков и (или) объемов поставки товаров, выполнения работ, оказания услуг, предоставления гарантий качества, к обслуживанию товара, к расходам на эксплуатацию товара, условия поставки товара, выполнения работ, оказания услуг.
При осуществлении закупок работ, требующих проектно-сметной документации, вместо технической спецификации конкурсная документация содержит утвержденную проектно-сметную документацию. При этом сроки выполнения работ по таким закупкам соответствуют срокам выполнения работ, указанным в утвержденной проектно-сметной документации;

Жобалық-сметалық құжаттаманы талап ететін жұмыстарды сатып алуды жүзеге асыру кезінде конкурстық құжаттама техникалық ерекшеліктің орнына Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 2 сәуірдегі № 304 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10632 болып тіркелген) Бюджет қаражаты және мемлекеттік инвестициялардың өзге де нысандары есебінен объектілерді салуға арналған жобаларды (техникалық-экономикалық негіздемелерді және жобалау-сметалық құжаттаманы) бекіту қағидаларына сәйкес бекітілген жобалау-сметалық құжаттаманы қамтиды. Бұл ретте осындай сатып алу бойынша жұмыстарды орындау мерзімдері бекітілген жобалау-сметалық құжаттамада көрсетілген жұмыстарды орындау мерзіміне сәйкес келеді;
3) сатып алынатын тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің саны (көлемі);
4) сатып алынатын тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді жеткізу орны мен шарты;
5) сатып алынатын тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді жеткізудің талап етілетін мерзімі;
6) төлем шарты;
7) жұмыс тәжірибесінің болуы (әлеуетті өнім берушіде лицензияның және (немесе) рұқсаттың болуы мемлекеттік сатып алудың нысанасы болып танылатын жағдайларды қоспағанда);
8) конкурстық өтінімдерді бағалау және салыстыру әдісінің сипаттамасы;
9) конкурстық баға ұсынысының мазмұнына қойылатын талаптар, оның ішінде сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің бағасынан басқа, оларды тасымалдау мен сақтандыруға, кедендік баждарды, салықтар мен алымдарды төлеуге арналған шығыстарды, сондай-ақ қосылған құн салығының (бұдан әрі – ҚҚС) сомасын шегере отырып, тауарларды беру, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету шарттарында көзделген өзге де шығыстарды көрсету;
10) Қазақстан Республикасының тіл туралы заңнамасына сәйкес конкурстық өтінімді, сатып алу туралы шартты жасасу және ұсыну тіліне қойылатын талаптар;
11) әлеуетті өнім берушінің конкурстық өтінімінің қолданыс мерзімін көрсету туралы ақпарат;
12) конкурстық өтінімді қамтамасыз етуді енгізу шарты, мөлшері, нысаны, мерзімі;
13) әлеуетті өнім берушінің конкурстық өтінімді ұсынудың соңғы мерзімі өткенге дейін конкурстық өтінімді өзгерту немесе кері қайтарып алу және оны қайта тапсыру құқығын және әлеуетті өнім берушінің табиғи монополия субъектісінің, конкурстық комиссияның, конкурстық комиссия хатшысының және техникалық сарапшылардың заңсыз әрекеттеріне шағым жасау құқығын көрсету;
14) конкурстық өтінімдерді ұсынудың соңғы мерзімі;
15) әлеуетті өнім берушілер олардың көмегімен конкурстық құжаттаманың мазмұны бойынша түсініктемелер сұрайтын тәсілдер;

При осуществлении закупок работ, требующих проектно-сметной документации, вместо технической спецификации конкурсная документация содержит проектно-сметную документацию, утвержденную в соответствии с Правилами утверждения проектов (технико-экономических обоснований и проектно-сметной документации), предназначенных для строительства объектов за счет бюджетных средств и иных форм государственных инвестиций, утвержденными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 2 апреля 2015 года № 304 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10632). При этом сроки выполнения работ по таким закупкам соответствуют срокам выполнения работ, указанным в утвержденной проектно-сметной документации;
3) количество (объем) закупаемых товаров, работ и услуг;
4) место и условия поставки закупаемых товаров, работ и услуг;
5) требуемые сроки поставки закупаемых товаров, работ и услуг;
6) условия платежа;
7) наличие опыта работы (кроме случаев, когда предметом закупок признается наличие лицензии и (или) разрешения у потенциального поставщика);
8) описание метода оценки и сопоставления конкурсных заявок;
9) требования к содержанию конкурсного ценового предложения, в том числе указания, помимо цены закупаемых товаров, работ, услуг, расходов на их транспортировку и страхование, оплату таможенных пошлин, налогов и сборов, а также иных расходов, предусмотренных условиями поставки товаров, выполнения работ, оказания услуг, за вычетом суммы налога на добавленную стоимость (далее – НДС);
10) требования к языку составления и представления конкурсной заявки, договора о закупках в соответствии с законодательством Республики Казахстан о языках;
11) информацию о сроке действия конкурсной заявки потенциального поставщика;
12) условия, размер, форму, сроки внесения обеспечения конкурсной заявки;
13) указание на право потенциального поставщика изменять или отзывать конкурсную заявку и сдать ее повторно до истечения окончательного срока представления конкурсной заявки и на право потенциального поставщика на обжалование неправомерных действий субъекта естественной монополии, конкурсной комиссии, секретаря конкурсной комиссии и технических экспертов;
14) окончательный срок представления конкурсных заявок;
15) способы, с помощью которых потенциальные поставщики запрашивают разъяснения по содержанию конкурсной документации;

16) конкурс өткізу кезінде табиғи монополия субъектісінің мүддесін білдіруге уәкілетті лауазымды тұлғалар туралы мәліметтер;
17) шарт жобасы.";
мынадай мазмұндағы 109-1, 109-2, 109-3, 109-4 және 109-5-тармақтармен толықтырылсын:
"109-1. Техникалық ерекшелікте ерекшеліктерді, жоспарларды, сызбаларды, эскиздерді қоса алғанда, сатып алынатын тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) толық сипаттамасы және талап етілетін функционалдық, техникалық, сапалық және пайдалану сипаттамалары көрсетіледі.
Жобалық-сметалық құжаттаманы талап ететін жұмыстарды сатып алуды жүзеге асыру кезінде техникалық ерекшеліктің орнына конкурстық құжаттамада бекітілген жобалау-сметалық құжаттама болады.
Техникалық тапсырмада техникалық-экономикалық негіздемені әзірлеу және жобалау-сметалық (үлгілік жобалау-сметалық) құжаттаманы әзірлеу жөніндегі жұмыстарды сатып алуды жүзеге асыру кезінде оларды әзірлеу туралы материалдар мен жабдықтарды есептеу және жобалау кезінде қолдану туралы талап көрсетіледі.
Техникалық ерекшелікте тауарларды жеткізу кезінде қажетті ілеспе қызметтер (монтаждау, баптау, оқыту, тауарларды тексеру және сынау) көрсетіледі.
109-2. Біртекті тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу жөніндегі конкурсты өткізу кезінде табиғи монополия субъектісі конкурстық құжаттамада тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді олардың біртекті түрлері және оларды беру (орындау, көрсету) орны бойынша лоттарға бөледі.
Бұл ретте табиғи монополия субъектісі конкурстық құжаттамада олардың біртекті түрлері және оларды беру (орындау, көрсету) орны бойынша лоттарға мынадай тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді бөлмейді:
1) өзара байланысты жұмыстар, көрсетілетін қызметтер кешенін көздейтін жұмыстар, көрсетілетін қызметтер;
2) біртекті түрлері бойынша және оларды жеткізу (орындау, көрсету) орны бойынша лоттарға бөлу талап етілмейтін тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер, атап айтқанда кеңсе тауарлары, шаруашылық тауарлары, дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдар, электр тауарлары, қосалқы бөлшектер, жеңіл өнеркәсіп тауарлары, күзет және өрт дабылы қызметтері, ғимараттарға техникалық қызмет көрсету бойынша қызметтер (үй-жайларды жинау және аумақтарды абаттандыру, жылыту жүйелерін сығымдау және жуу, электр монтаждау және сантехникалық жұмыстар, ағаш ұстасы қызметтері).
Тауарларды жеткізу, қызметтерді көрсету орны кемінде 5 (бес) болған жағдайда лотта тауарларды жеткізудің, қызметтерді көрсетудің бірнеше орны көрсетіледі.
Бұл ретте конкурс жеңімпазы тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің әрбір лоты бойынша айқындалады.

16) сведения о должностных лицах субъекта естественной монополии, уполномоченных его представлять при проведении конкурса;
17) проект договора.".
дополнить пунктами 109-1, 109-2, 109-3, 109-4 и 109-5 следующего содержания:
"109-1. В технической спецификации указываются полное описание и требуемые функциональные, технические, качественные и эксплуатационные характеристики закупаемых товаров (работ, услуг), включая спецификации, планы, чертежи, эскизы.
При осуществлении закупок работ, требующих проектно-сметную документацию, вместо технической спецификации конкурсная документация содержит утвержденную проектно-сметную документацию.
При осуществлении закупок работ по разработке технико-экономического обоснования и разработке проектно-сметной (типовой проектно-сметной) документации в техническом задании об их разработке указывается требование о применении при расчетах и проектировании материалов и оборудования.
В технической спецификации указываются сопутствующие услуги, необходимые при поставке товаров (монтаж, наладка, обучение, проверки и испытания товаров).
109-2. При проведении конкурса по закупке однородных товаров, работ и услуг, субъект естественной монополии в конкурсной документации разделяет товары, работы и услуги на лоты по их однородным видам и месту их поставки (выполнения, оказания).
При этом субъект естественной монополии в конкурсной документации не разделяет на лоты по их однородным видам и месту их поставки (выполнения, оказания) следующие товары, работы и услуги:
1) работы, услуги, предусматривающие комплекс взаимосвязанных работ, услуг;
2) товары, работы, услуги, по которым разделение на лоты по их однородным видам и по месту их поставки (выполнения, оказания) не требуется, а именно канцелярские товары, хозяйственные товары, лекарственные средства и изделия медицинского назначения, электротовары, запасные части, товары легкой промышленности, услуги охраны и пожарной сигнализации, услуги по техническому обслуживанию зданий (уборка помещений и благоустройство территорий, опрессовка и промывка систем отоплений, электромонтажные и сантехнические работы, услуги плотника).
При наличии не менее 5 (пяти) мест поставок товаров, оказания услуг в лоте указывается несколько мест поставок товаров, оказания услуг.
При этом победитель конкурса определяется по каждому лоту товаров, работ и услуг.

109-3. Әлеуетті өнім берушінің табиғи монополия субъектісінен конкурстық құжаттаманы түсіндіруді, бірақ конкурстық өтінімдерді ұсынудың соңғы мерзімі өткенге дейін күнтізбелік 5 (бес) күннен кешіктірмей сұратады. Табиғи монополия субъектісі сұрау салуды алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей осындай сұрау салуға жауап береді және осындай түсіндірмені конкурстық өтінім берген барлық әлеуетті өнім берушілерге жібереді.
Әлеуетті өнім берушінің сұрау салуы және табиғи монополия субъектісінің жауабы портал арқылы жүзеге асырылады.
109-4. Табиғи монополия субъектісі конкурстық өтінімдерді ұсынудың түпкілікті мерзімі өткенге дейін 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде өз бастамасы бойынша немесе әлеуетті өнім берушілердің сұрау салуларына жауап ретінде конкурстық құжаттамаға өзгерістер енгізеді не конкурстың қорытындылары шығарылғанға дейін тарифтік сметаны және (немесе) инвестициялық бағдарламаны түзетуге және (немесе) Тізбеге өзгеріс енгізуге байланысты табиғи монополия субъектісінің бірінші басшысының немесе оның міндетін атқарушы тұлғаның шешім қабылдауы арқылы конкурстың күшін жояды.
Конкурстық құжаттамаға өзгерістер туралы немесе конкурстың күшін жою туралы мәліметтер конкурстық өтінім берген барлық әлеуетті өнім берушілерге хабарланады.
Бұл ретте табиғи монополия субъектісі конкурстық өтінімдерді ұсынудың түпкілікті мерзімін әлеуетті өнім берушілердің конкурстық өтінімдерде осы өзгерістерді есепке алуы үшін кемінде күнтізбелік 5 (бес) күн мерзімге ұзартады.
109-5. Конкурстық өтінім конкурстық құжаттамаға сәйкес онда көрсетілген мерзім ішінде күшінде қалады.
Конкурсқа қатысу үшін әлеуетті өнім беруші ұсынған конкурстық өтінімнің қолданылу мерзімі конкурсқа қатысуға конкурстық өтінімдер ашылған күннен бастап кемінде күнтізбелік 35 (отыз бес) күнді құрайды.
Конкурстық құжаттамада көрсетілгеннен неғұрлым қысқа қолданылу мерзімі бар конкурстық өтінім қабылданбайды.";
110 және 111-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"110. Конкурс өткізу туралы хабарландыру конкурстық өтінімдерді ұсынудың соңғы мерзімі өткенге дейін кемінде күнтізбелік 10 (он) күн бұрын порталда орналастырылады.
111. Конкурс өткізу туралы хабарландыруда мынадай мәліметтер көрсетіледі:
1) конкурстың нысанасы (егер конкурстың мәніне бірнеше лот кірген жағдайда, лоттардың атаулары мен нөмірлері);
2) табиғи монополия субъектінің атауы және орналасқан жері;
3) әрбір лот бойынша сатып алынатын тауарлардың сипаттамасы, өлшем бірлігі, орындалатын жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер көлемі, сондай-ақ әрбір лот бойынша техникалық ерекшеліктің электрондық көшірмесі;

109-3. Потенциальный поставщик запрашивает у субъекта естественной монополии о разъяснении конкурсной документации, но не позднее, чем за 5 (пять) календарных дней до истечения окончательного срока представления конкурсных заявок. Субъект естественной монополии не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня получения запроса предоставляет ответ на такой запрос и направляет такое разъяснение всем потенциальным поставщикам, представившим конкурсную заявку.
Запрос потенциального поставщика и ответ субъекта естественной монополии осуществляются посредством портала.
109-4. Субъект естественной монополии в срок не позднее 5 (пяти) рабочих дней до истечения окончательного срока представления конкурсных заявок по собственной инициативе или в ответ на запросы потенциальных поставщиков вносит изменения в конкурсную документацию, либо до подведения итогов конкурса отменяет конкурс в связи с корректировкой тарифной сметы и (или) инвестиционной программы и (или) изменения Перечня путем принятия решения первого руководителя субъекта естественной монополии или лица, исполняющего его обязанности.
Сведения об изменениях в конкурсную документацию или об отмене конкурса сообщается всем потенциальным поставщикам, представившим конкурсную заявку.
При этом окончательный срок представления конкурсных заявок продлевается субъектом естественной монополии на срок не менее чем 5 (пять) календарных дней для учета потенциальными поставщиками этих изменений в конкурсных заявках.
109-5. Конкурсная заявка остается в силе в течение срока, указанного в ней в соответствии с конкурсной документацией.
Срок действия конкурсной заявки, представленной потенциальным поставщиком для участия в конкурсе, составляет не менее 35 (тридцати пяти) календарных дней с даты вскрытия конкурсных заявок на участие в конкурсе.
Конкурсная заявка, имеющая более короткий срок действия, чем указанная в конкурсной документации, отклоняется.";
пункты 110 и 111 изложить в следующей редакции:
"110. Объявление о проведении конкурса размещается на портале не менее чем за 10 (десять) календарных дней до истечения окончательного срока представления конкурсных заявок.
111. В объявлении о проведении конкурса, указываются следующие сведения:
1) предмет конкурса (наименования и номера лотов, если в предмет конкурса входит несколько лотов);
2) наименование и местонахождение субъекта естественной монополии;
3) описание, единица измерения, количество закупаемых товаров, объем выполняемых работ и оказываемых услуг по каждому лоту, а также электронная копия технической спецификации по каждому лоту;

4) әрбір лот бойынша тауарларды жеткізу, жұмыстарды орындау немесе қызметтерді көрсету мерзімдері, әрбір лот бойынша тауарларды жеткізудің, қызметтерді көрсетудің, жұмыстарды орындаудың орны;
5) конкурстық құжаттаманың электрондық көшірмесі;
6) порталда конкурстық өтінімдерді ұсынудың басталу және аяқталу уақыты, сондай-ақ конкурстық өтінімдерді ашу күні мен уақыты;
7) ҚҚС-ны есепке алмағанда, әрбір лот бойынша тауарларды, жұмыстарды және қызметтерді сатып алуға бөлінген сома;
8) конкурстың қорытындылары шығарылған күннен бастап әрбір лот бойынша тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы шарт жасасудың талап етілетін мерзімі;
9) әлеуетті өнім берушінің конкурстық баға ұсынысына сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың және көрсетілетін қызметтердің бағасынан басқа, ҚҚС-ны есепке алмағанда, конкурстық құжаттамада көзделген өзге де шығыстарды енгізу қажеттігі туралы талап;
10) конкурстық өтінімнің қолданылу мерзімі.";
113-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"113. Әлеуетті өнім беруші конкурсқа қатысуға арналған өтінімді портал арқылы электрондық құжат нысанында ұсынады және оған электрондық цифрлық қолтаңба қойылады.";
116 және 117-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"116. Порталда конкурс хабарландыруында көрсетілген конкурстық өтінімдерді ұсынудың аяқталу мерзімі өткеннен кейін ұсынылатын әлеуетті өнім берушілердің конкурстық өтінімдері, сондай-ақ жалған ақпарат бергені үшін бас тартылған әлеуетті өнім берушілердің конкурстық өтінімдері қорытындылар хаттамасына қол қойылған күннен бастап 24 (жиырма төрт) ай ішінде орналастырылмайды.
117. Конкурсқа қатысуға ниет білдірген заңды тұлға болып табылатын әлеуетті өнім берушінің конкурстық өтінімі мыналарды қамтиды:
1) осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша конкурсқа қатысуға арналған өтінімді;
2) әлеуетті өнім берушіге қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттардың электрондық көшірмелері немесе электрондық құжат түрінде:
Қазақстан Республикасының рұқсаттар және хабарламалар туралы заңнамасына сәйкес алынған, олар туралы мәліметтер мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінде расталатын электрондық құжат түріндегі лицензиялар, рұқсаттар (хабарламалар). Мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінде мәліметтер болмаған жағдайда, әлеуетті өнім беруші тиісті рұқсаттың (хабарламаның), лицензияның нотариалды куәландырылған көшірмесін ұсынады;
әлеуетті өнім берушінің сатып алынатын тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді өндіруге, қайта өңдеуге, жеткізуге және өткізуге құқығын растайтын патенттер, куәліктер, сертификаттар, дипломдар, және (немесе) құжаттар көшірмесін;
заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманың электрондық көшірмесі не электрондық құжат түрінде, заңды тұлғаларды уақытша біріктіру үшін (консорциум) – консорциум туралы келісімнің көшірмесі және консорциумға қатысушыларды мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманың көшірмесі;
конкурстық өтінімдердің ашқан күнге дейін үш ай өткеннен кейін берілген салық төлеушіде Қазақстан Республикасы бойынша салық берешегінің, міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдар бойынша берешегінің жоқ (бар) екені туралы мәліметтердің электрондық құжаттың көшірмесі немесе көшірмесін;

4) сроки поставки товаров, выполнения работ или оказания услуг по каждому лоту место поставки товаров, оказания услуг, выполнения работ по каждому лоту;
5) конкурсная документация;
6) время начала и окончания представления конкурсных заявок на портале, а также дата и время вскрытия конкурсных заявок;
7) сумма, выделенная на закуп товаров, работ и услуг по каждому лоту, без учета НДС;
8) требуемый срок заключения договора о закупе товаров, работ и услуг по каждому лоту с даты подведения итогов конкурса;
9) требование о необходимости включения потенциальным поставщиком в конкурсное ценовое предложение помимо цены закупаемых товаров, работ и услуг иных расходов, предусмотренных конкурсной документацией, без учета НДС;
10) срок действия конкурсной заявки.";
пункт 113 изложить в следующей редакции:
"113. Заявка на участие в конкурсе представляется потенциальным поставщиком посредством портала в форме электронного документа и подписывается электронной цифровой подписью.";
пункты 116 и 117 изложить в следующей редакции:
"116. На портале не размещаются конкурсные заявки потенциальных поставщиков, представляемые после истечения срока окончания представления конкурсных заявок, указанного в объявлении конкурса, а также конкурсные заявки потенциальных поставщиков, отклоненные за предоставление недостоверной информации, в течение 24 (двадцати четырех) месяцев со дня подписания протокола итогов.
117. Конкурсная заявка потенциального поставщика, являющегося юридическим лицом, изъявившим желание участвовать в конкурсе, содержит:
1) заявку на участие в конкурсе по форме 1 согласно приложению 7 к настоящим Правилам;
2) электронные копий документов либо их в виде электронного документа, подтверждающие соответствие требованиям, предъявляемым к потенциальному поставщику:
лицензии, разрешения (уведомления) в виде электронного документа, полученные в соответствии с законодательством Республики Казахстан о разрешениях и уведомлениях, сведения о которых подтверждаются в информационных системах государственных органов. При отсутствии сведений в информационных системах государственных органов потенциальный поставщик представляет нотариально засвидетельствованную копию соответствующего разрешения (уведомления), лицензии;
копии патента, свидетельства, сертификаты, дипломы и (или) документы, подтверждающих право потенциального поставщика на производство, переработку, поставку и реализацию закупаемых товаров, работ и услуг (при наличии соответствующего требования);
электронную копию либо в виде электронного документа справку о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, для временного объединения юридических лиц (консорциум) – копии соглашения о консорциуме и копии справок о государственной регистрации (перерегистрации) участников консорциума;
копию электронного документа или копию сведения об отсутствии (наличии) налоговой задолженности налогоплательщика, задолженности по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам и социальным отчислениям по Республике Казахстан, выданной не ранее 3 (трех) месяцев до дня вскрытия конкурсных заявок;

Ұлттық Банк Басқармасының қаулысына сәйкес (егер әлеуетті өнім беруші екінші деңгейдегі бірнеше банктің немесе филиалдардың, сондай-ақ шетелдік банктің клиенті болып табылса, осы анықтама осындай банктердің әрқайсысынан ұсынылады) банктің немесе банк филиалының алдындағы міндеттемелерінің барлық түрлері бойынша анықтама берілген күннің алдындағы 3 (үш) айдан астамға созылған мерзімі өткен берешегінің жоқтығы туралы әлеуетті өнім берушіге қызмет көрсетілетін банктің немесе банк филиалының қолы және мөрі бар анықтамасының электрондық көшірмесі немесе электронды құжат түріндегі нұсқасы. Анықтама конкурстық өтінімдердің ашу күнінің алдындағы 1 (бір) айдан ерте берілген;
егер әлеуетті өнім беруші Қазақстан Республикасының резиденті болмаған және Қазақстан Республикасының салық төлеушісі ретінде тіркелмеген жағдайда, онда осы әлеуетті өнім берушінің Қазақстан Республикасының резиденті емес екендігі және салықтық есепте тұрмайтындығы туралы Қазақстан Республикасының мемлекеттік кірістер органының тиісті құжатының электрондық көшірмесі немесе электронды құжат түріндегі нұсқасы ұсынылады;
3) ілеспе көрсетілетін қызметтердің құнын қоса алғанда, жеткізілетін тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің соңғы бағасын құрайтын әлеуетті өнім берушінің барлық нақты шығынын қамтитын осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша берілген әлеуетті өнім беруші ұсынатын бағаны;
4) тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің техникалық, сапалық және пайдалану сипаттамаларын, тауарларды беру, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету мерзімдерін және (немесе) көлемдерін, тауарға қызмет көрсетуге, тауарды пайдалануға шығыстарға, тауарды беру, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету шарттарын сипаттай отырып, техникалық ерекшелік.
Жобалық-сметалық құжаттаманы талап ететін жұмыстарды сатып алуды жүзеге асыру кезінде әлеуетті өнім беруші бекітілген жобалық-сметалық құжаттаманың шарттарымен келісу туралы хат береді;
5) конкурстық өтінімді қамтамасыз етудің енгізілуін растайтын құжаттың түпнұсқасын;
6) соңғы 3 (үш) жылда тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді ұқсас сатып алу бойынша бұрын орындалған шарттар туралы ақпарат, егер мұндай талаптар техникалық ерекшелікпен белгіленсе;
7) егер мұндай талаптар техникалық ерекшелікте белгіленген болса, әлеуетті өнім беруші жұмыскерлерінің біліктілік сәйкестігі туралы ақпаратты;
8) өткізілетін сатып алудың нысанасы болып табылатын жұмыстарды орындау (қызметтерді көрсету) үшін әлеуетті өнім беруші қосалқы мердігерлерге (бірлесіп орындаушыларға) беретін жұмыстардың (көрсетілетін қызметтердің) көлемі туралы ақпарат.";

электронную копию либо в виде электронного документа справки банка или филиала банка с подписью и печатью, в котором обслуживается потенциальный поставщик, об отсутствии просроченной задолженности по всем видам обязательств потенциального поставщика, длящейся более 3 (трех) месяцев, предшествующих дате выдачи справки, перед банком или филиалом банка в соответствии с постановлением Правления Национального Банка (если потенциальный поставщик является клиентом нескольких банков второго уровня или филиалов, а так же иностранного банка, данная справка представляется от каждого из таких банков). Справка, выданная не ранее 1 (одного) месяца, предшествующего дате вскрытия конкурсных заявок.
если потенциальный поставщик не является резидентом Республики Казахстан и не зарегистрирован в качестве налогоплательщика Республики Казахстан, то представляется электронная копия либо в виде электронного документа соответствующего документа органа государственных доходов Республики Казахстан о том, что данный потенциальный поставщик нерезидент Республики Казахстан и не состоит на налоговом учете;
3) предлагаемую потенциальным поставщиком цену, представленную по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам, которая содержит все фактические затраты потенциального поставщика, составляющие конечную цену поставляемых товаров, работ и услуг, включая стоимость сопутствующих услуг;
4) техническую спецификацию с описанием технических, качественных и эксплуатационных характеристик товаров, работ, услуг, сроков и (или) объемов поставки товаров, выполнения работ, оказания услуг, предоставления гарантий качества, к обслуживанию товара, к расходам на эксплуатацию товара, условия поставки товара, выполнения работ, оказания услуг.
При осуществлении закупок работ, требующих проектно-сметную документацию, потенциальным поставщиком представляется письмо о согласии с условиями утвержденной проектно-сметной документации;
5) документ, подтверждающий внесение обеспечения конкурсной заявки;
6) информацию о ранее выполненных договорах по аналогичным закупкам товаров, работ и услуг за последние 3 (три) года, если такие требования установлены технической спецификацией;
7) информацию о квалификационном соответствии работников потенциального поставщика, если такие требования установлены технической спецификацией;
8) информацию об объемах работ (услуг), передаваемых потенциальным поставщиком субподрядчикам (соисполнителям) для выполнения работ (оказания услуг), являющихся предметом проводимых закупок в денежном и процентном выражении.";

мынадай мазмұндағы 117-1, 117-2 және 117-3-тармақтармен толықтырылсын:
"117-1. Конкурсқа қатысуға ниет білдірген жеке кәсіпкер болып табылатын әлеуетті өнім беруші беретін ұсынатын конкурстық өтінім:
1) осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша конкурсқа қатысуға арналған өтінімнің және кәсіпкерлік субъектілерінің тізілімінен үзінді көшірме;
2) әлеуетті өнім берушіге қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттарды:
сатып алынатын тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді өндіруге, өңдеуге, жеткізуге және өткізуге әлеуетті өнім берушінің құқығын растайтын лицензиялардың және (немесе) патенттердің, куәліктердің, басқа құжаттардың нотариалды куәландырылған көшірмелерін;
заңды тұлға құрмай-ақ кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға құқық беретін тиісті мемлекеттік орган берген құжаттың нотариалды куәландырылған көшірмесін;
"Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы және "Қазақстан Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 31 қаңтардағы № 3 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6793 болып тіркелген) сәйкес банкке немесе банк филиалына анықтама беру күнінің алдында 3 (үш) айдан астамға созылатын әлеуетті өнім беруші міндеттемелерінің барлық түрлері бойынша мерзімі өткен берешегінің жоқтығы туралы әлеуетті өнім берушіге қызмет көрсететін банктің немесе банк филиалының қол қойылған және мөр басылған анықтамасын (егер әлеуетті өнім беруші екінші деңгейдегі бірнеше банктің немесе филиалдардың, сондай-ақ шетелдік банктің клиенті болып табылса, осындай банктердің әрқайсысынан осындай анықтамаларды) қамтиды. Анықтама конкурстық өтінімдердің ашу күнінің алдындағы 1 (бір) айдан ерте берілген;
конкурстық өтінімдердің ашу күніне дейін 3 (үш) айдан бұрын берілген Қазақстан Республикасы бойынша салық төлеушінің салық берешегінің, міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары және әлеуметтік аударымдар бойынша берешегінің жоқ (бар) екендігі туралы мәліметтер;
3) осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынылған және жеткізілетін тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің түпкілікті бағасын құрайтын әлеуетті өнім берушінің барлық нақты шығындарын қамтитын әлеуетті өнім беруші ұсынатын бағаны;
4) тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің техникалық, сапалық және пайдалану сипаттамаларын, тауарларды беру, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету мерзімдерін және (немесе) көлемдерін, тауарға қызмет көрсетуге, тауарды пайдалануға шығыстарға, тауарды беру, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету мерзіміне және (немесе) көлемдерін сипаттай отырып, техникалық ерекшелікті қамтиды.
Жобалық-сметалық құжаттаманы талап ететін жұмыстарды сатып алуды жүзеге асыру кезінде әлеуетті өнім беруші бекітілген жобалық-сметалық құжаттаманың шарттарымен келісетіні туралы хат ұсынады;

дополнить пунктами 117-1, 117-2 и 117-3 следующего содержания:
"117-1. Конкурсная заявка, представляемая потенциальным поставщиком, являющимся индивидуальным предпринимателем, изъявившим желание участвовать в конкурсе, содержит:
1) заявку на участие в конкурсе по форме 2 согласно приложению 7 к настоящим Правилам и выписку из реестра субъектов предпринимательства;
2) документы, подтверждающие соответствие требованиям, предъявляемым к потенциальному поставщику:
нотариально засвидетельствованные копии лицензий и (или) патентов, свидетельств, других документов, подтверждающих право потенциального поставщика на производство, переработку, поставку и реализацию закупаемых товаров, работ и услуг;
нотариально засвидетельствованную копию документа, предоставляющего право на осуществление предпринимательской деятельности без образования юридического лица, выданного соответствующим государственным органом;
справки банка или филиала банка с подписью и печатью, в котором обслуживается потенциальный поставщик, об отсутствии просроченной задолженности по всем видам обязательств потенциального поставщика, длящейся более 3 (трех) месяцев, предшествующих дате выдачи справки, перед банком или филиалом банка в соответствии с постановлением Правления Национального Банка от 31 января 2011 года № 3 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях и акционерном обществе "Банк Развития Казахстана", (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6793) (если потенциальный поставщик является клиентом нескольких банков второго уровня или филиалов, а так же иностранного банка, данная справка представляется от каждого из таких банков). Справка, выданная не ранее 1 (одного) месяца, предшествующего дате вскрытия конкурсных заявок;
сведения об отсутствии (наличии) налоговой задолженности налогоплательщика, задолженности по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам и социальным отчислениям по Республике Казахстан, выданной не ранее 3 (трех) месяцев до дня вскрытия конкурсных заявок;
3) предлагаемая потенциальным поставщиком цена, представленная по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам, и содержащая все фактические затраты потенциального поставщика, составляющие конечную цену поставляемых товаров, работ и услуг;
4) техническую спецификацию с описанием технических, качественных и эксплуатационных характеристик товаров, работ, услуг, сроков и (или) объемов поставки товаров, выполнения работ, оказания услуг, предоставления гарантий качества, к обслуживанию товара, к расходам на эксплуатацию товара, условия поставки товара, выполнения работ, оказания услуг.
При осуществлении закупок работ, требующих проектно-сметную документацию, потенциальным поставщиком представляется письмо о согласии с условиями утвержденной проектно-сметной документации;

5) конкурстық өтінімді қамтамасыз етудің енгізілуін растайтын құжаты;
6) әлеуетті өнім беруші жүргізілетін сатып алудың нысанасы болып табылатын жұмыстарды орындау не қызметтерді көрсету үшін қосалқы мердігерлерге (бірлескен орындаушыларға) беруі мүмкін жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің шекті көлемдері қамтиды;
7) соңғы 3 (үш) жылдағы тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді ұқсас сатып алу бойынша бұрын орындалған шарттар туралы ақпаратты;
8) егер мұндай талаптар техникалық ерекшелікте белгіленген болса, әлеуетті өнім беруші жұмыскерлерінің біліктілік сәйкестігі туралы ақпаратты қамтиды.
117-2. Әлеуетті өнім беруші қосалқы мердігерлерге (бірлесіп орындаушыларға) жиынтығында жұмыстар (көрсетілетін қызметтер) көлемінің үштен екісінен астамын қосалқы мердігерлікке (бірлесіп орындауға) бермейді.
117-3. Әлеуетті өнім берушіге конкурстық өтінімді ұсынудың соңғы мерзімі өткенге дейін, бұл ретте өзінің конкурстық өтінімінің кепілдік қамтамасыз етілуін қайтару құқығын жоғалтпай, өзінің конкурстық өтінімін өзгерту немесе кері қайтарып алу мүмкіндігі беріледі.
Әлеуетті өнім беруші портал арқылы, бірақ конкурстық өтінімдерді ұсынудың соңғы мерзімінен кешіктірмей конкурстық өтінімді кері қайтарып алу немесе өзгерту туралы хабарлама жібереді.";
124-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"124. Әлеуетті өнім берушілердің конкурстық өтінімдерін ашу конкурстық құжаттамада белгіленген мерзімде порталда жүзеге асырылады.";
мынадай мазмұндағы 125-1-тармақпен толықтырылсын:
"125-1. Конкурстық комиссия конкурстық өтінімдерді бағалау және салыстыру кезінде:
1) әлеуетті өнім берушілерден конкурстық өтінімдерді түсіндіруі туралы;
2) жеке немесе заңды тұлғалардың, мемлекеттік органдардың конкурсқа қатысуға өтінімдеріндегі мәліметтерді нақтылау туралы сұрау салуларды портал арқылы сұратады.";
126-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"126. Конкурстық комиссия мынадай негіздер бойынша конкурстық өтінімді қабылдамайды және әлеуетті өнім беруші конкурсқа қатысуға жібермейді:
1) әлеуетті өнім беруші конкурстық құжаттамада көзделген нысанда, көлемде және шарттарда конкурстық өтінімді қамтамасыз етуді енгізбеген болса;
2) конкурстық өтінім файлды ашу қатесімен ұсынылған ақпаратты қамтитын болса;
3) конкурстық өтінім осы Қағидалардың 114, 115-тармақтарының нормаларын бұза отырып ұсынылған немесе ресімделген құжаттарды қамтитын болса;
4) осы конкурстық өтінім конкурстық құжаттаманың талаптарына сай келмесе;
5) Қазақстан Республикасының рұқсаттар және хабарламалар туралы заңнамасына сәйкес алынған (жіберілген) рұқсаттардың (хабарламалардың) болмауы, олар туралы мәліметтер мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінде расталады. Мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінде мәліметтер болмаған жағдайда әлеуетті өнім беруші Қазақстан Республикасының рұқсаттар және хабарламалар туралы заңнамасына сәйкес алынған (жіберілген) тиісті рұқсаттың (хабарламаның) нотариалды куәландырылған көшірмесін ұсынады;

5) документ, подтверждающий внесение обеспечения конкурсной заявки;
6) информацию об объемах работ (услуг), передаваемых потенциальным поставщиком субподрядчикам (соисполнителям) для выполнения работ (оказания услуг), являющихся предметом проводимых закупок в денежном и процентном выражении;
7) информацию о ранее выполненных договорах по аналогичным закупкам товаров, работ и услуг за последние 3 (три) года, если такие требования установлены технической спецификацией;
8) информацию о квалификационном соответствии работников потенциального поставщика, если такие требования установлены технической спецификацией.
117-2. Не передается потенциальным поставщиком субподрядчикам (соисполнителям) на субподряд (соисполнение) в совокупности более двух третей объема работ (услуг).
117-3. Потенциальному поставщику предоставляется возможность изменить или отозвать свою конкурсную заявку до истечения окончательного срока представления конкурсной заявки, не теряя при этом права на возврат гарантийного обеспечения своей конкурсной заявки.
Потенциальным поставщиком направляется уведомление об отзыве или изменений конкурсной заявки посредством портала, но не позднее окончательного срока представления конкурсных заявок.";
пункт 124 изложить в следующей редакции:
"124. Вскрытие конкурсных заявок потенциальных поставщиков, осуществляется на портале в установленный конкурсной документацией срок.";
дополнить пунктом 125-1 следующего содержания:
"125-1. Конкурсная комиссия при оценке и сопоставлении конкурсных заявок запрашивает посредством портала:
1) у потенциальных поставщиков о разъяснении их конкурсных заявок;
2) об уточнении сведений, содержащихся в заявках на участие в конкурсе, у физических или юридических лиц, государственных органов.";
пункт 126 изложить в следующей редакции:
"126. Конкурсная комиссия отклоняет конкурсную заявку и не допускает потенциального поставщика к участию в конкурсе по следующим основаниям:
1) потенциальный поставщик не внес обеспечение конкурсной заявки в форме, объеме и на условиях, предусмотренных в конкурсной документации;
2) конкурсная заявка содержит информацию, представленную с ошибкой открытия файла;
3) конкурсная заявка, содержит документы, представленные или оформленные с нарушением норм пунктов 114, 115 настоящих Правил;
4) данная конкурсная заявка не отвечает требованиям конкурсной документации;
5) отсутствие разрешений (уведомлений), полученных (направленных) в соответствии с законодательством Республики Казахстан о разрешениях и уведомлениях, сведения о которых подтверждаются в информационных системах государственных органов. При отсутствии сведений в информационных системах государственных органов потенциальный поставщик представляет нотариально засвидетельствованную копию соответствующего разрешения (уведомления), полученного (направленного) в соответствии с законодательством Республики Казахстан о разрешениях и уведомлениях;

6) әлеуетті өнім берушінің сатып алынатын тауарларды өндіруге, қайта өңдеуге, беруге және өткізуге, жұмыстарды орындауға, қызметтерді көрсетуге құқығын растайтын патенттердің, куәліктердің, сертификаттардың, басқа да құжаттардың электрондық көшірмелерін не электрондық құжат түрінде ұсынбаған болса;
7) әлеуетті өнім берушінің конкурстық құжаттамада болуы белгіленген сатып алынатын тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер нарығында жұмыс тәжірибесінің болуы бөлігінде талаптарға сәйкес келмесе;
8) банкроттық немесе тарату рәсіміндеріне жатады;
9) қосалқы мердігерлер туралы мәлімет ұсынылған жағдайда әлеуетті өнім беруші қосалқы мердігерлерге (бірлесіп орындаушыларға) қосалқы мердігерлікке (бірлесіп орындауға) жұмыстардың (көрсетілетін қызметтер) көлемінің барлығын қосқанда үштен екі бөлігінен астамын берген болса;
10) Қазақстан Республикасы мемлекеттік кірістер органының тиісті құжатында бір теңге және одан көп мөлшерде салық берешегі және міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдар бойынша берешегі туралы мәліметтер бар болса;
11) банктің немесе банк филиалының қолы және мөрі бар әлеуетті өнім берушінің осы анықтама берілген күннің алдындағы үш айдан астам уақытқа созылаған міндеттемелерінің ең болмағанда бір түрі бойынша мерзімі өткен берешегінің болуы туралы анықтаманың электрондық көшірмесі болса;
12) техникалық ерекшеліктің орнына берілген конкурстық құжаттама Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сараптамадан өткен жобалық-сметалық құжаттаманы қамтитын жағдайды қоспағанда, техникалық ерекшелік ұсынылмаған болса;
13) әлеуетті өнім беруші тауарды жеткізудің, жұмыстарды орындаудың, қызметтерді көрсетудің үздік шарттарын, сондай-ақ сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің үздік сипаттамаларын ұсынатын жағдайларды қоспағанда, әлеуетті өнім беруші конкурстық құжаттама талаптарына сәйкес келмейтін техникалық ерекшелік берген болса;
14) дәйексіз ақпарат беру фактісі анықталса;
15) әлеуетті өнім беруші осы конкурсқа (лотқа) қатысуға өтінім берген басқа әлеуетті өнім берушінің немесе табиғи монополия субъектісінің аффилиирленген тұлғасы болып табылса;
16) конкурстың әлеуетті өнім берушісінің конкурстық баға ұсынысының бағасы конкурстың (лоттың) мәні болып табылатын тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алуға бөлінген сомадан асатын болса;
17) соттың шешімі заңды күшіне енген күннен бастап 2 (екі) жыл ішінде табиғи монополия субъектісі алдындағы міндеттемелерін орындамау немесе тиісінше орындамау фактісін растайтын заңды күшіне енген сот шешімі бар болса;

6) непредставление электронных копий либо в виде электронного документа патентов, свидетельств, сертификатов, других документов, подтверждающих право потенциального поставщика на производство, переработку, поставку и реализацию закупаемых товаров, выполнение работ, оказание услуг;
7) несоответствие потенциального поставщика требованиям в части обладания опытом работы на рынке закупаемых товаров, работ, услуг, наличие которых установлено в конкурсной документации;
8) подлежит процедуре банкротства либо ликвидации;
9) передача потенциальным поставщиком субподрядчикам (соисполнителям) на субподряд (соисполнение) в совокупности более двух третей объема работ (услуг) при представлении сведений о субподрядчиках;
10) наличие в соответствующем документе органа государственных доходов Республики Казахстан сведений о налоговой задолженности и задолженности по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям в размере одного тенге и более;
11) наличие в электронной копии справки банка или филиала банка с подписью и печатью просроченной задолженности хотя бы по одному виду обязательств потенциального поставщика, длящейся более трех месяцев, предшествующих дате выдачи данной справки;
12) непредставление технической спецификации, за исключением случая, когда конкурсная документация вместо технической спецификации содержит проектно-сметную документацию, прошедшую экспертизу в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
13) представление потенциальным поставщиком технической спецификации, не соответствующей требованиям конкурсной документации, за исключением случаев, несоответствия технической спецификации, когда потенциальный поставщик предлагает лучшие условия поставки товара, выполнения работ, оказания услуг, а также лучшие характеристики закупаемых товаров, работ, услуг;
14) установления факта представления недостоверной информации;
15) потенциальный поставщик является аффилированным лицом другого потенциального поставщика, подавшего заявку на участие в данном конкурсе (лоте) или субъекта естественной монополии;
16) цена конкурсного ценового предложения потенциального поставщика конкурса превышает сумму, выделенную на закуп товаров, работ и услуг, являющихся предметом конкурса (лота);
17) имеется вступившее в законную силу решение суда, подтверждающее факт неисполнения или ненадлежащего исполнения им обязательств перед субъектом естественной монополии, в течение 2 (двух) лет со дня вступления в законную силу решения суда;

18) осы Қағидалардың 126-1-тармағына сәйкес әлеуетті өнім берушінің баға ұсынысы демпингтік деп танылса;
19) әлеуетті өнім беруші мемлекеттік сатып алуға жосықсыз қатысушылардың тізілімінде тұрса;
20) әлеуетті өнім берушінің қызметі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тоқтатылды;
21) әлеуетті өнім берушінің басшысы, құрылтайшылары (акционерлері) жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесіне және (немесе) терроризмді және экстремизмді қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесіне Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен енгізілді;
23) әлеуетті өнім беруші атқарушылық құжаттар бойынша орындалмаған міндеттемелері болса және атқарушылық құжаттардың орындалуын қамтамасыз ету саласында мемлекеттік саясатты іске асыруды және мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті орган оларды Борышкерлердің бірыңғай тізіліміне енгізсе.";
мынадай мазмұндағы 126-1 және 126-2-тармақтармен толықтырылсын:
"126-1. Баға ұсынысы:
1) тауарлар немесе жұмыстар бойынша ҚҚС есепке алмай, Тізбеде сатып алу үшін көзделген сомадан 30 (отыз) пайыздан астам болса;
2) көрсетілетін қызметтер бойынша ҚҚС есепке алмағанда, сатып алу үшін көзделген сомадан 40 (қырық) пайыздан астам болса демпингтік болып танылады.
126-2. Конкурстық комиссия қабылдамаған конкурстық өтінім конкурстық өтінімдерді бағалауға және салыстыруға қабылданбайды.";
127, 128 және 129-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"127. Конкурстық өтінімдерді қарау хаттамасы порталда қалыптастырылады, табиғи монополия субъектінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылады және ақпаратты қалыптастыруға және орналастыруға уәкілетті табиғи монополия субъектісі тұлғасымен порталда орналастырылады.
128. Конкурстық өтінімдерді қарау хаттамасына қол қойылғаннан және порталда орналастырылғаннан кейін әлеуетті өнім берушілердің конкурстық өтінімдерін ашу конкурстық құжаттамада белгіленген мерзімде портал автоматты түрде жүзеге асырады.
129. Порталда қабылданбаған конкурстық баға ұсыныстары бағаланады және салыстырылады және конкурстық баға ұсынысының ең төмен бағасы негізінде конкурс жеңімпазы (лоттар бойынша) анықталады.";
132-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"132. Егер конкурс өтпеді деп танылса, табиғи монополия субъектісі мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
1) конкурсты қайта өткізу туралы;
2) конкурстық құжаттаманы өзгерту және конкурсты қайта өткізу туралы;
3) бір көзден алу тәсілімен сатып алуды жүзеге асыру туралы.
Осы тармақта көрсетілген іс-қимылдар табиғи монополия субъектісінің бірінші басшысының немесе оның міндетін атқарушы тұлғаның бұйрықтарымен ресімделеді.
Конкурсты қайта өткізу кезінде хабарландыру конкурстық өтінімдерді қабылдау аяқталатын күнге дейін күнтізбелік 5 (бес) күннен кешіктірілмей порталда жарияланады.";
мынадай мазмұндағы 132-1 және 132-тармақтармен толықтырылсын:

18) ценовое предложение потенциального поставщика в соответствии с пунктом 126-1 настоящих Правил признано демпинговым.
19) потенциальный поставщик состоит в реестре недобросовестных участников государственных закупок;
20) деятельность потенциального поставщика приостановлена в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
21) руководитель, учредители (акционеры) потенциального поставщика включены в перечень организаций и лиц, связанных с финансированием распространения оружия массового уничтожения, и (или) в перечень организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
22) потенциальный поставщик имеет неисполненные обязательства по исполнительным документам и включены уполномоченным органом, осуществляющим реализацию государственной политики и государственное регулирование деятельности в сфере обеспечения исполнения исполнительных документов, в Единый реестр должников.";
дополнить пунктами 126-1 и 126-2 следующего содержания:
"126-1. Ценовое предложение, признается демпинговым:
1) по товарам или работам более чем на 30 (тридцати) процентов ниже суммы, предусмотренной для закупки в Перечне без учета НДС;
2) по услугам более чем на 40 (сорока) процентов ниже суммы, предусмотренной для закупки в Перечне без учета НДС.
126-2. Конкурсная заявка, отклоненная конкурсной комиссией, не принимается к оценке и сопоставлению конкурсных заявок.";
пункты 127, 128 и 129 изложить в следующей редакции:
"127. Протокол рассмотрения конкурсных заявок формируется на портале, подписывается электронной цифровой подписью субъекта естественной монополии и размещается в открытой части портала лицом субъекта естественной монополии, уполномоченным на формирование и размещение информации.
128. После подписания и размещения на портале протокола рассмотрения конкурсных заявок, вскрытие конкурсных заявок потенциальных поставщиков осуществляется автоматически порталом в установленный конкурсной документацией срок.
129. На портале оцениваются и сопоставляются конкурсные ценовые предложения, которые не были отклонены, и определяется победитель конкурса (по лотам) на основе самой низкой цены конкурсного ценового предложения.";
пункт 132 изложить в следующей редакции:
"132. Если конкурс признан несостоявшимся, субъект естественной монополии принимает одно из следующих решений:
1) о повторном проведении конкурса;
2) об изменении конкурсной документации и повторном проведении конкурса;
3) об осуществлении закупки способом из одного источника.
Действия, указанные в настоящем пункте, оформляются приказами первого руководителя субъекта естественной монополии или лица, исполняющего его обязанности.
При проведении повторного конкурса, объявление публикуется на портале не позднее, чем за 5 (пять) календарных дней до дня окончания приема конкурсных заявок.";
дополнить пунктами 132-1 и 132-2 следующего содержания:

"132-1. Өткізілмеген сатып алу бойынша табиғи монополия субъектісі сатып алуды мынадай жағдайларда бір көзден алу тәсілімен жүзеге асырады:
1) конкурсқа қатысуға ұсынылған өтінімдердің болмауы. Бұл ретте бір көзден алу тәсілімен сатып алуға қатысуға шақыру жіберілетін әлеуетті өнім берушіні табиғи монополия субъектісі айқындайды;
2) конкурсқа қатысуға 2 (екіден) аз өтінім ұсынылған жағдайларда жүзеге асырылады. Бұл ретте бір көзден алу тәсілімен сатып алуға қатысуға шақыру оның өтінімінде көзделген шарттарда конкурсқа қатысуға өтінім берген әлеуетті өнім берушіге жіберіледі және сатып алу туралы жасалған шарттың бағасы оның конкурстық баға ұсынысынан аспайды;
3) егер конкурсқа қатысуға бірде-бір әлеуетті өнім беруші жіберілмеген болса. Бұл ретте бір көзден алу тәсілімен сатып алуға қатысуға шақыру ең төмен бағамен конкурсқа қатысуға өтінім берген әлеуетті өнім берушіге жіберіледі;
4) егер конкурсқа қатысуға бір ғана әлеуетті өнім беруші жіберілген болса. Бұл ретте бір көзден алу тәсілімен сатып алуға қатысуға шақыру оның өтінімінде көзделген шарттарда конкурсқа қатысуға жіберілген әлеуетті өнім берушіге жіберіледі және сатып алу туралы жасалған шарттың бағасы оның конкурстық баға ұсынысынан аспайды.
132-2. Конкурстық комиссия конкурстық комиссия қабылдамаған конкурстық өтінімдерді бағалайды және салыстырады және ең төмен баға негізінде жеңіп шыққан конкурстық өтінімді айқындайды.";
133, 134 және 135-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"133. Конкурстық комиссия конкурстық өтінімдер ашылған күннен бастап күнтізбелік 20 (жиырма) күннен аспайтын мерзімде конкурстың қорытындыларын шығарады, табиғи монополия субъектісінің электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылған тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу жөніндегі конкурстың қорытындылары туралы электрондық хаттаманы қалыптастырады және порталға орналастырады.
134. Конкурс арқылы сатып алуды жүзеге асыру кезінде конкурстық комиссия конкурс қорытындылары туралы хаттаманы ресімдейді, онда мынадай ақпарат болады:
1) сатып алынатын тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің атаулары мен қысқаша сипаттамасы;
2) конкурстық өтінімдер берген әлеуетті өнім берушілердің атауы және орналасқан жері;
3) конкурстық өтінімдерді ұсынған әлеуетті өнім берушілердің біліктілік деректері;
4) әрбір конкурстық өтінімнің бағасы және негізгі шарттары;
5) конкурстық өтінімдерді бағалау мен салыстыруды баяндау;
6) конкурстық өтінімдер қабылданбаған жағдайда, оларды кері қайтару үшін негіздер;
7) әрбір лот бойынша конкурс жеңімпазының атауы мен орналасқан жері және жеңімпаз анықталған шарттар;

"132-1. По несостоявшимся закупкам субъект естественной монополии осуществляет закупки способом из одного источника, в случаях:
1) отсутствия представленных заявок на участие в конкурсе. При этом потенциальный поставщик, которому направляется приглашение на участие в закупках способом из одного источника, определяется субъектом естественной монополии;
2) представления менее 2 (двух) заявок на участие в конкурсе. При этом приглашение на участие в закупках способом из одного источника направляется потенциальному поставщику, представившему заявку на участие в конкурсе на условиях, предусмотренных его заявкой, и цена заключенного договора о закупках не превышает его конкурсное ценовое предложение;
3) если к участию в конкурсе не допущен ни один потенциальный поставщик. При этом приглашение на участие в закупках способом из одного источника направляется потенциальному поставщику, представившему заявку на участие в конкурсе с наименьшей ценой;
4) если к участию в конкурсе допущен только один потенциальный поставщик. При этом приглашение на участие в закупках способом из одного источника направляется потенциальному поставщику, допущенному на участие в конкурсе на условиях, предусмотренных его заявкой, и цена заключенного договора о закупках не превышает его конкурсное ценовое предложение.
132-2. Конкурсная комиссия оценивает и сопоставляет конкурсные заявки, не отклоненные конкурсной комиссией, и определяет выигравшую конкурсную заявку на основе самой низкой цены.";
пункты 133, 134 и 135 изложить в следующей редакции:
"133. Конкурсная комиссия подводит итоги конкурса в срок не более 20 (двадцати) календарных дней со дня вскрытия конкурсных заявок, формирует и размещает на портале электронный протокол об итогах конкурса по закупкам товаров, работ, услуг, подписанный электронной цифровой подписью субъекта естественной монополии.
134. При осуществлении закупок посредством конкурса, конкурсная комиссия оформляет протокол об итогах конкурса, в котором содержится следующая информация:
1) наименования и краткие описания закупаемых товаров, работ и услуг;
2) наименования и места нахождения потенциальных поставщиков, представивших конкурсные заявки;
3) квалификационные данные потенциальных поставщиков, представивших конкурсные заявки;
4) цена и основные условия каждой конкурсной заявки;
5) изложение оценки и сопоставления конкурсных заявок;
6) при отклонении конкурсных заявок – основания для их отклонения;
7) наименование и местонахождение победителя конкурса по каждому лоту и условия, по которым определен победитель;

8) екінші орын алған әлеуетті өнім беруші туралы;
9) егер конкурс нәтижесінде жеңімпаз анықталмаса, конкурстық комиссияның осындай шешім қабылдауы үшін негіздер;
10) конкурстық құжаттаманы түсіндіру туралы сұрау салулардың, оларға жауаптардың жинақталған мазмұны, сондай-ақ конкурстық құжаттамаға өзгерістер мен толықтырулардың жинақталған мазмұны;
11) сатып алу шартына қол қойылатын мерзім (бірақ конкурс жеңімпазы хабарламаны алған сәттен бастап он жұмыс күнінен аспайды);
12) сарапшыларды тарту туралы ақпарат;
13) Тізбеде көзделген осы тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу үшін бөлінген сома.
135. Табиғи монополия субъектісі конкурстың қорытындылары шығарылған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде конкурс жеңімпазына портал арқылы хабарлама жібереді және конкурс жеңімпазы ұсынған тауардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің атауы мен бірлік бағасын көрсете отырып, барлық қатысқан әлеуетті өнім берушілерге хабарлайды.";
мынадай мазмұндағы 135-1 және 135-2 тармақтармен толықтырылсын:
"135-1. Әлеуетті өнім берушіге табиғи монополия субъектісінің, конкурстық комиссияның, конкурстық комиссия хатшысының және сарапшылардың заңсыз іс-әрекеттеріне уәкілетті органға шағым жасауға мүмкіндік беріледі.
135-2. Өткізілетін/өткізілген конкурста конкурс қорытындысына әсер ететін бұзушылықтар анықталған жағдайда, табиғи монополия субъектісі шарт жасасу сәтіне дейін:
1) қорытынды шығарылғанға дейін сатып алудың (лоттың)күшін жояды;
2) қорытынды шығарылғаннан кейін олардың күшін жояды немесе қайта қарайды.
Табиғи монополия субъектісі сатып алудың (лоттың) күшін жою туралы шешім немесе олардың қорытындылары бекітілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде бұл туралы өткізілетін сатып алуға қатысқан тұлғаларға хабарлайды және өзінің интернет-ресурсында немесе уәкілетті органның интернет-ресурсында жариялайды.";
136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143 және 144-тармақтар алып тасталсын;
4-параграфтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-параграф. Баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алу";
145-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"145. Баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алу, егер осындай біртекті тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің құндық мәндегі жылдық көлемі тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштің төрт мың еселенген мөлшерінен аспаса, әлеуетті өнім берушілерде бар тауарларға, жұмыстарға және көрсетілетін қызметтерге, сондай-ақ біртекті тауарларға, жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге портал арқылы жүргізіледі. Бұл жағдайда баға шешуші шарт болып табылады.";

8) о потенциальном поставщике, занявшем второе место;
9) если в результате конкурса не определен победитель – основания для принятия такого решения конкурсной комиссией;
10) обобщенное изложение запросов о разъяснении конкурсной документации, ответов на них, а также обобщенное изложение изменений и дополнений к конкурсной документации;
11) срок, в течение которого подписывается договор закупки (но не более 10 (десяти) рабочих дней с момента получения уведомления победителем конкурса);
12) информация о привлечении экспертов;
13) сумма выделенная для закупки данных товаров, работ, услуг, предусмотренная Перечнем.
135. Субъект естественной монополии в течение 3 (трех) рабочих дней со дня подведения итогов конкурса направляет посредством портала уведомление победителю конкурса и извещает всех принявших участие потенциальных поставщиков, с указанием наименования и цены единицы товара, работ и услуг, предложенных победителем конкурса.";
дополнить пунктами 135-1 и 135-2 следующего содержания:
"135-1. Потенциальному поставщику предоставляется возможность обжаловать в уполномоченный орган неправомерные действия субъекта естественной монополии, конкурсной комиссии, секретаря конкурсной комиссии и экспертов.
135-2. При обнаружении нарушений, влияющих на итоги конкурса в проводимом/проведенном конкурсе, субъект естественной монополии до момента заключения договора:
1) до подведения итогов отменяет закупки (лот);
2) после подведения итогов отменяет или пересматривает их.
Субъект естественной монополии в течение 2 (двух) рабочих дней со дня утверждения решения об отмене закупок (лота) или их итогов извещает об этом лиц, участвовавших в проводимых закупках и опубликовать на своем интернет-ресурсе или интернет-ресурсе уполномоченного органа.";
пункты 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143 и 144 исключить;
заголовок параграфа 4 изложить в следующей редакции:
"Параграф 4. Закупки способом запроса ценовых предложений";
пункт 145 изложить в следующей редакции:
"145. Закуп способом запроса ценовых предложений проводятся посредством портала на имеющиеся в наличии у потенциальных поставщиков товары, работы и услуги, подробная спецификация которых не имеет для субъекта естественной монополии существенного значения, а также на однородные товары, работы, услуги, если годовые объемы таких однородных товаров, работ, услуг в стоимостном выражении не превышают четырехтысячекратного размера месячного расчетного показателя, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете. При этом решающим условием является цена.";

мынадай мазмұндағы 146-1-тармақпен толықтырылсын:
"146-1. Табиғи монополия субъектісі баға ұсыныстарын табыс ету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 5 (бес) жұмыс күні бұрын порталда және өзінің интернет-ресурсында, ал өзінің интернет-ресурсы болмаған жағдайда – уәкілетті органның интернет-ресурсында мынадай мазмұндағы ақпараты бар баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алу туралы хабарландыруды орналастырады:
1) баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алуды жоспарлы өткізу туралы – атауы, қысқаша сипаттамасы, сондай-ақ талап етілетін көлемі, төлеу шарттары, тауарларды жеткізу, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету мерзімдері, орны мен шарттары, жеңімпаз деп танылған әлеуетті өнім берушімен сатып алу туралы шарт жасасу мерзімі;
2) әлеуетті өнім берушілердің баға ұсыныстарын табыс етуді бастау және аяқтау мерзімі туралы;
3) сатып алу туралы шарттың жобасы;
4) баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен өткізілетін сатып алудың мәні болып табылатын қосылған құн салығын есепке алмай, тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу үшін әрбір лот бойынша бөлінген сомалар туралы мәлімет.";
147-тармақ алып тасталсын;
148 және 149-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"148. Баға ұсынысы баға ұсыныстары тәсілімен сатып алу туралы хабарландыруда көрсетілген баға ұсыныстарын қабылдау мерзімі аяқталғанға дейін портал арқылы беріледі. Әрбір әлеуетті өнім беруші әлеуетті өнім берушінің басшысының қолымен бекітілген немесе әлеуетті өнім берушінің электрондық-цифрлық қолтаңбасымен қол қойылған бір ғана баға ұсынысын береді, онда мынадай мәліметтер мен құжаттар болады:
1) әлеуетті өнім берушінің атауы (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), заңды мекенжайы;
2) жеткізілетін тауарлардың атауы, сипаттамасы мен саны, орындалатын жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің атауы мен көлемі;
3) тауарларды жеткізу, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету орны мен мерзімдері;
4) қосылған құн салығын есепке алмағанда, тауарларды жеткізуге, жұмыстарды орындауға, қызметтерді көрсетуге байланысты шығыстар енгізілген тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің бір бірлігі үшін бағасы және жалпы бағасы;
5) лицензияның электрондық көшірмесі (егер сатып алу шарттарында міндетті лицензиялауға жататын қызмет болжанған болса);
6) әлеуетті өнім берушінің басшысы қол қойған техникалық ерекшеліктің электрондық көшірмесі (егер баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алуды өткізу туралы хабарландыруда техникалық ерекшелік және әлеуетті өнім берушінің техникалық ерекшелікті ұсынуы туралы талап болған жағдайда).
Әлеуетті өнім берушінің баға ұсынысын беруі оның табиғи монополия субъектісінің сауалында көзделген шарттарды сақтай отырып, тауарды беруді, жұмыстарды орындауды, қызметтер көрсетуді жүзеге асыруға келісім білдіру нысаны болып табылады.

дополнить пунктом 146-1 следующего содержания:
"146-1. Субъект естественной монополии не менее чем за 5 (пять) рабочих дней до окончания срока представления ценовых предложений размещает на портале объявление о закупках способом запроса ценовых предложений с содержанием следующей информации:
1) о планируемом проведении закупок способом запроса ценовых предложений – наименование, краткая характеристика, а также требуемые объем, условия оплаты, сроки, место и условия поставки товаров, выполнения работ, оказания услуг, срок заключения договора о закупках с потенциальным поставщиком, признанным победителем;
2) о сроке начала и окончания представления потенциальными поставщиками ценовых предложений;
3) проекта договора о закупках;
4) сведении о суммах, выделенных по каждому лоту для приобретения товаров, работ, услуг, без учета НДС, являющихся предметом проводимых закупок способом запроса ценовых предложений.";
пункт 147 исключить;
пункты 148 и 149 изложить в следующей редакции:
"148. Ценовое предложение представляется посредством портала до окончания срока приема ценовых предложений, указанного в объявлении о закупках способом ценовых предложений. Каждый потенциальный поставщик подает только одно ценовое предложение, подписанное электронно-цифровой подписью потенциального поставщика, которое содержит следующие сведения и документы:
1) наименование (фамилия, имя, отчество (при наличии), юридический адрес потенциального поставщика;
2) наименование, характеристики и количество поставляемых товаров, наименование и объем выполняемых работ, оказываемых услуг;
3) место и сроки поставки товаров, выполнения работ, оказания услуг;
4) цену за единицу и общую цену товаров, работ, услуг, без учета НДС, с включенными в нее расходами, связанными с поставкой товара, выполнения работ, оказания услуг;
5) электронную копию лицензии (если условиями закупок предполагается деятельность, которая подлежит обязательному лицензированию);
6) электронную копию технической спецификации, подписанную руководителем потенциального поставщика (если в объявлении о проведении закупок способом запроса ценовых предложений содержалась техническая спецификация и требование о предоставлении потенциальным поставщиком технической спецификации).
Представление потенциальным поставщиком ценового предложения является формой выражения его согласия осуществить поставку товара, выполнение работ, оказание услуг с соблюдением условий, предусмотренных в запросе субъекта естественной монополии.

149. Әрбір әлеуетті өнім беруші бір ғана баға ұсынысын ұсынады.
Әлеуетті өнім берушілердің берілген баға ұсыныстары оларды ұсыну мерзімі өткенге дейін кері қайтарып алынады. Бұл ретте енгізілген өзгерістерімен бірге қайталама баға ұсыныстары оларды ұсыну мерзімі өткенге дейін ұсынылады.";
151, 152, 153 және 154-тармақтар алып тасталсын;
155-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"155. Портал баға ұсыныстарын автоматты түрде салыстырады және ең төмен баға ұсынысын ұсынған әлеуетті өнім берушіні айқындайды.
Бірнеше әлеуетті өнім беруші ең төмен баға ұсынысын берген жағдайда, баға ұсынысы басқа әлеуетті өнім берушілердің баға ұсыныстарынан бұрын түскен әлеуетті өнім беруші жеңімпаз деп танылады.";
мынадай мазмұндағы 155-1-тармақпен толықтырылсын:
"155-1. Әлеуетті өнім берушілердің баға ұсыныстарын ашу баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алу туралы хабарландыруда белгіленген мерзімде порталда автоматты түрде жүзеге асырылады.";
160 және 161-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"160. Баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алу қорытындыларын әлеуетті өнім берушілердің баға ұсыныстарын ұсыну мерзімі аяқталған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде порталда автоматты түрде шығарады. Баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алу қорытындыларының хаттамасында мынадай мәліметтер енгізіледі:
1) табиғи монополия субъектінің толық атауы және пошталық мекенжайы;
2) баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен өткізілген тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алудың атауы;
3) баға ұсыныстарын табыс етудің соңғы мерзімі өткенге дейін баға ұсыныстарын ұсынған әлеуетті өнім берушілердің толық атауы (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), олар мәлімдеген тауарларға, жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге бағалар;
4) бас тарту себептерін негіздей отырып, бас тартылған баға ұсыныстары туралы;
5) баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алудың жеңімпазы туралы;
6) екінші орын алған әлеуетті өнім беруші туралы;
7) сатып алу туралы шартты жасасудың сомасы мен мерзімдері туралы.
161. Баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алу қорытындылары күнінен бастап портал хабарламаны сатып алу жеңімпазына 1 (бір) жұмыс күні ішінде автоматты түрде жібереді.";
5-параграфтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-параграф. Бір көзден алу тәсілімен сатып алу";
162-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"162. Бір көзден сатып алу Заңның 23-бабының 5-тармағына сәйкес:
1) конкурс немесе баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алу өткізілмеді деп танылған;
2) тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген бағалар, тарифтер бойынша сатып алынған;

149. Каждый потенциальный поставщик представляет только одно ценовое предложение.
По инициативе потенциальных поставщиков отзываются поданные ценовые предложения до истечения срока их представления. При этом повторные ценовые предложения с внесенными изменениями предоставляются до истечения срока их представления.";
пункты 151, 152, 153 и 154 исключить;
пункт 155 изложить в следующей редакции:
"155. Порталом автоматически сопоставляются ценовые предложения и определяется потенциальный поставщик, предложивший наименьшее ценовое предложение.
При представлении наименьшего ценового предложения несколькими потенциальными поставщиками, ценовое предложение которого поступило ранее ценовых предложений других потенциальных поставщиков.";
дополнить пунктом 155-1 следующего содержания:
"155-1. Вскрытие ценовых предложений потенциальных поставщиков осуществляется автоматически на портале в установленный объявлением о закупке способом запроса ценовых предложений срок.";
пункты 160 и 161 изложить в следующей редакции:
"160. Итоги закупок способом запроса ценовых предложений автоматически подводятся порталом в срок не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня окончания срока представления потенциальными поставщиками ценовых предложений. В протоколе итогов закупок способом запроса ценовых предложений включаются следующие сведения:
1) полное наименование субъекта естественной монополии и почтовый адрес;
2) название проведенных закупок товаров, работ, услуг способом запроса ценовых предложений;
3) полное наименование (фамилия, имя, отчество (при наличии) потенциальных поставщиков, представивших ценовые предложения до истечения окончательного срока представления ценовых предложений, заявленные ими цены на товары, работы, услуги;
4) об отклоненных ценовых предложениях с обоснованием причин отклонения;
5) о победителе закупок способом запроса ценовых предложений;
6) о потенциальном поставщике, занявшем второе место;
7) о сумме и сроках заключения договора о закупках.
161. Со дня итогов закупок способом запроса ценовых предложений в течении 1 (одного) рабочего дня уведомление автоматически порталом направляется победителю закупки.";
заголовок параграфа 5 изложить в следующей редакции:
"Параграф 5. Закупки способом из одного источника";
пункт 162 изложить в следующей редакции:
"162. Закупки из одного источника проводятся в соответствии с пунктом 5 статьи 23 Закона в случаях:
1) если закупки способом конкурса или запроса ценовых предложений признаны несостоявшимися;
2) приобретения товаров, работ, услуг по ценам, тарифам, установленным законодательством Республики Казахстан;

3) сатып алынатын тауарларға, жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге қатысты айрықша құқықтарға ие тұлғадан немесе мемлекеттік немесе табиғи монополия субъектісі болып табылатын тұлғадан тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер сатып алынған;
4) тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер еңсерілмейтін күш мән-жайларының туындау, оның ішінде төтенше жағдайлардың зардабын оқшаулау және (немесе) жою салдарынан, аварияларды жою үшін сатып алынған;
5) өкілдік ету шығыстарына байланысты тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер сатып алынған;
6) қағаз жеткізгіштегі және (немесе) электрондық нысандағы мерзімді баспасөз басылымдары сатып алынған;
7) мынадай:
Қазақстан Республикасының атқарушылық iс жүргiзу және сот орындаушыларының мәртебесi туралы заңнамасына сәйкес сот орындаушылары өткізетін;
Қазақстан Республикасының оңалту және банкроттық туралы заңнамасына сәйкес өткізілетін;
Қазақстан Республикасының жер заңнамасына сәйкес өткізілетін;
мемлекеттік мүлікті жекешелендіру кезінде сауда-саттықтарда (аукциондарда) өткізілетін мүлік (активтер) сатып алынған;
8) егер біртекті тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің құндық мәндегі жылдық көлемі тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштің бір жүз еселенген мөлшерінен аспаса, осындай біртекті тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер сатып алынған;
9) бару және кері қайту жолын, тұрғын үй-жай жалдауды, көліктік қызмет көрсетуді, тамақпен қамтамасыз етуді қоса алғанда, жұмыскерді қызметтік іссапарға жіберуге байланысты көрсетілетін қызметтер сатып алынған;
10) тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алған тапсырыс берушінің бірдейлендіру, стандарттау немесе сәйкестікті қамтамасыз ету мақсатында нақ сол өнім берушіден тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу қажеттігі туындаған жағдайларда жүзеге асырылады.";
мынадай мазмұндағы 162-1 және 162-2-тармақтармен толықтырылсын:
"162-1. Осы Қағидалардың 162-тармағының 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9) және 10)-тармақшаларында көрсетілген жағдайларда бір көзден алу тәсілімен сатып алу портал арқылы әлеуетті өнім берушіге шарттың жобасын жіберу және оған қол қою арқылы жүзеге асырылады.
162-2. Осы Қағидалардың 163, 164, 165, 166, 167, 168 және 169-тармақтары, егер конкурс немесе баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алу өткізілмеді деп танылған жағдайда, бір көзден алу тәсілімен сатып алуды жүргізу тәртібін қамтиды.";
163 және 164-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"163. Конкурс тәсілімен сатып алу және баға ұсыныстарын сұрату өткізілмеді деп танылған жағдайда, табиғи монополия субъектісі портал арқылы осы Қағидалардың 132-1-тармағында көрсетілген әлеуетті өнім берушіге бір көзден алу тәсілімен сатып алуға қатысуға мынадай мәліметтерді қамтитын шақыру жібереді:

3) приобретения товаров, работ, услуг у лица, обладающего исключительными правами в отношении приобретаемых товаров, работ, услуг, или у лица, являющегося субъектом государственной или естественной монополии;
4) приобретения товаров, работ, услуг вследствие возникновения обстоятельств непреодолимой силы, в том числе локализации и (или) ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций, для ликвидации аварий;
5) приобретения товаров, работ, услуг, связанных с представительскими расходами;
6) приобретения периодических печатных изданий на бумажном носителе и (или) в электронной форме;
7) приобретения имущества (активов), реализуемого на торгах (аукционах):
судебными исполнителями в соответствии с законодательством Республики Казахстан об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей;
проводимых в соответствии с законодательством Республики Казахстан о реабилитации и банкротстве;
проводимых в соответствии с земельным законодательством Республики Казахстан;
при приватизации государственного имущества;
8) приобретения однородных товаров, работ, услуг, если годовой объем таких однородных товаров, работ, услуг в стоимостном выражении не превышает стократного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год;
9) приобретения услуг, связанных с направлением работника в служебную командировку, включая проезд туда и обратно, наем жилого помещения, транспортное обслуживание, обеспечение питания;
10) когда у заказчика, закупившего товары, работы, услуги, возникает потребность в приобретении товаров, работ, услуг у того же поставщика в целях унификации, стандартизации или обеспечения совместимости.";
дополнить пунктами 162-1 и 162-2 следующего содержания:
"162-1. Закупки способом из одного источника в случаях, указанных в подпунктах 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9) и 10) пункта 162 настоящих Правил осуществляются путем направления посредством портала проекта договора потенциальному поставщику и его подписания.
162-2. Пункты 163, 164, 165, 166, 167, 168 и 169 настоящих Правил содержат порядок проведения закупок способом из одного источника в случаях, если закупки способом конкурса или запроса ценовых предложений признаны несостоявшимися.";
пункты 163 и 164 изложить в следующей редакции:
"163. При признании закупок способом конкурса и запроса ценовых предложений несостоявшимися, субъект естественной монополии посредством портала направляет потенциальному поставщику, указанному в пункте 132-1 настоящих Правил приглашение на участие в закупках способом из одного источника, которое содержит следующие сведения:

1) табиғи монополия субъектісінің атауы және орналасқан жері;
2) тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің техникалық, сапалық және пайдалану сипаттамаларын, тауарларды беру, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету мерзімдерін және (немесе) көлемдерін, тауарларға қызмет көрсетуге, тауарды пайдалануға шығыстарға, тауарды беру, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету шығыстарға сапа кепілдігін беру сипатталған техникалық ерекшелікті.
Жобалық-сметалық құжаттаманы талап ететін жұмыстарды сатып алуды жүзеге асыру кезінде техникалық ерекшеліктің орнына конкурстық құжаттамада бекітілген жобалық-сметалық құжаттама болады. Бұл ретте осындай сатып алу бойынша жұмыстарды орындау мерзімдері бекітілген жобалық-сметалық құжаттамада көрсетілген жұмыстарды орындау мерзіміне сәйкес келеді;
3) өткізілетін сатып алудың нысанасы болып табылатын тауардың саны, орындалатын жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің көлемі;
4) тауарды жеткізу, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету орны;
5) тауарды жеткізудің, жұмыстарды орындаудың, қызметтерді көрсетудің талап етілетін мерзімдері, ұсынылатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің сапасына кепілдік беру;
6) төлем талаптары және сатып алу туралы шарттың жобасы;
7) осы Қағидаларда көзделген жағдайларда сатып алу туралы шарттың орындалуын қамтамасыз етуді енгізу талаптары, нысаны, көлемі және тәсілі;
8) бір көзден алу тәсілімен өткізілетін сатып алудың нысанасы болып табылатын тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алуға бөлінген сомалар туралы мәлімет;
9) бір көзден алу тәсілімен сатып алу баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алуды өтпеді деп тану нәтижесінде жүзеге асырылатын жағдайды қоспағанда, әлеуетті өнім беруші өзінің осы Қағидалардың 52-тармағында көрсетілген талаптарға сәйкестігі туралы;
10) бір көзден алу тәсілімен сатып алу баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алуды өтпеді деп тану нәтижесінде жүзеге асырылатын жағдайды, сондай-ақ осы Қағидалардың 164-тармағында көзделген ақпаратты қоспағанда, әлеуетті өнім берушінің қойылған біліктілік талаптарына оның сәйкестігін растайтын құжаттарды беру мерзімі.
Бұл ретте жіберілетін шақыру өтпеді деп танылған өткізілген сатып алу (конкурс, баға ұсыныстарын сұрату) шарттарына сәйкес келеді.
164. Портал арқылы бір көзден алу тәсілімен өткізілетін сатып алудың нысанасы болып табылатын тауарды беруді, жұмыстарды орындауды, қызметтер көрсетуді жүзеге асыруға ниет білдірген әлеуетті өнім беруші белгіленген мерзімде табиғи монополия субъектісіне мынадай ақпаратты ұсынады:

1) наименование и место нахождения субъекта естественной монополии;
2) техническую спецификацию с описанием технических, качественных и эксплуатационных характеристик товаров, работ, услуг, сроков и (или) объемов поставки товаров, выполнения работ, оказания услуг, предоставления гарантий качества, к обслуживанию товара, к расходам на эксплуатацию товара, условия поставки товара, выполнения работ, оказания услуг.
При осуществлении закупок работ, требующих проектно-сметной документации, вместо технической спецификации конкурсная документация содержит утвержденную проектно-сметную документацию. При этом сроки выполнения работ по таким закупкам соответствуют срокам выполнения работ, указанным в утвержденной в проектно-сметной документации;
3) количество товара, объемы выполняемых работ, оказываемых услуг, являющихся предметом проводимых закупок;
4) место поставки товара, выполнения работ, оказания услуг;
5) требуемые сроки поставки товара, выполнения работ, оказания услуг, предоставление гарантии на качество предлагаемых товаров, работ, услуг;
6) условия платежа и проект договора о закупках;
7) условия, форма, объем и способ внесения обеспечения исполнения договора о закупках в случаях, предусмотренных настоящими Правилами;
8) сведения о суммах, выделенных для приобретения товаров, работ, услуг, являющихся предметом проводимых закупок способом из одного источника;
9) сведения о соответствии потенциального поставщика требованиям, указанным в пункте 52 настоящих Правил, за исключением, когда закупки способом из одного источника осуществляются в результате признания закупок способом запроса ценовых предложений несостоявшимися;
10) срок предоставления потенциальным поставщиком документов, подтверждающих его соответствие предъявляемым квалификационным требованиям, за исключением, когда закупки способом из одного источника осуществляются в результате признания закупок способом запроса ценовых предложений несостоявшимися, а также информации, предусмотренной пунктом 164 настоящих Правил.
При этом направляемое приглашение соответствуют условиям проведенных закупок (конкурс, запрос ценовых предложений), признанных несостоявшимися.
164. Потенциальный поставщик, изъявивший желание осуществить поставку товара, выполнение работ, оказание услуг, являющихся предметом проводимых закупок способом из одного источника посредством портала предоставляет в установленный срок субъекту естественной монополии следующую информацию:

1) әлеуетті өнім беруші жұмыстардың не көрсетілетін қызметтердің қосалқы мердігерлері (бірлесіп орындаушылары) ретінде тартуды көздейтін тұлғаларды көрсете отырып, техникалық ерекшеліктердің шарттарымен келісу туралы хат.
Жобалық-сметалық құжаттаманы талап ететін жұмыстарды сатып алуды жүзеге асыру кезінде әлеуетті өнім беруші бекітілген жобалық-сметалық құжаттаманың шарттарымен келісу туралы хат жібереді;
2) бір көзден алу тәсілімен сатып алу баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алуды өтпеді деп тану нәтижесінде жүзеге асырылатын жағдайды қоспағанда, әлеуетті өнім берушінің және ол жұмыстардың немесе көрсетілетін қызметтердің қосалқы мердігері (бірлескен орындаушысы) ретінде тартуды көздейтін тұлғалардың табиғи монополия субъектісінің шақыруында көрсетілген талаптарға сәйкестігін растайтын құжаттар;
3) ұсынылатын тауарларға, жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге баға негіздемесі.";
167-тармақ алып тасталсын:
168, 169, 170, 171 және 172-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"168. Бір көзден сатып алуды жүзеге асыру кезінде портал автоматты түрде хаттама жасайды, онда мынадай ақпарат қамтылады:
1) бір көзден сатып алу тәсілін қолдану негіздемесі;
2) сатып алынатын тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің қысқаша сипаты;
3) сатып алу шарты жасалатын әлеуетті өнім берушінің атауы мен мекенжайы және осындай шарттың бағасы.
169. Бір негізден алу тәсілімен сатып алу өтпеді деп мынадай жағдайларда танылады:
1) әлеуетті өнім беруші бір көзден алу тәсілімен сатып алу баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен өткізілмеген сатып алу қорытындылары бойынша жүзеге асырылатын жағдайды қоспағанда, табиғи монополия субъектісінің шақыруында көрсетілген талаптарға сәйкес келмесе;
2) егер әлеуетті өнім беруші бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алуға қатысудан бас тартса;
3) егер әлеуетті өнім беруші ұсынылатын тауарға (жұмысқа, көрсетілетін қызметке) сатып алу үшін бөлінген сомадан асатын бағаны ұсынса немесе тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің сапасының нашарлауына немесе олардың санының және/немесе көлемінің төмендеуіне әкелетін техникалық сипаттаманы ұсынса.
Бір көзден алу тәсілімен сатып алу Қағидалардың осы тармағының негізінде өтпеді деп танылған жағдайда, сатып алу Заңда көзделген тәсілдермен жүзеге асырылады.
170. Табиғи монополия субъектісі портал арқылы жеңімпазға сатып алу қорытындылары шығарылған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде шарттың жобасын жібереді. Сатып алу шарты оған Тараптардың уәкілетті өкілдері қол қойған сәттен бастап күшіне енеді.
171. Егер жеңімпаз деп айқындалған әлеуетті өнім беруші алынған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде шарттың жобасына қол қоймаса және ұсынбаса, онда табиғи монополия субъектісі шарттың жобасына қол қою және оны ұсыну мерзімі өткен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде портал арқылы шарттың жобасын екінші орын алған әлеуетті өнім берушіге жібереді.

1) письмо о согласии с условиями технических спецификаций, с указанием лиц, которых потенциальный поставщик предусматривает привлечь в качестве субподрядчиков (соисполнителей) работ либо услуг.
При осуществлении закупок работ, требующих проектно-сметную документацию, потенциальным поставщиком представляется письмо о согласии с условиями утвержденной проектно-сметной документации;
2) документы, подтверждающие соответствие потенциального поставщика и лиц, которых он предусматривает привлечь в качестве субподрядчиков (соисполнителей) работ либо услуг требованиям, указанным в приглашении субъекта естественной монополии, за исключением, когда закупки способом из одного источника осуществляются в результате признания закупок способом запроса ценовых предложений несостоявшимися;
3) обоснование цены на предлагаемые товары, работы, услуги.";
пункт 167 исключить;
пункты 168, 169, 170, 171 и 172 изложить в следующей редакции:
"168. При осуществлении закупок из одного источника порталом автоматически формируется протокол, в котором содержатся:
1) обоснование применения способа закупок из одного источника;
2) краткое описание закупаемых товаров, работ и услуг;
3) наименование и место нахождения потенциального поставщика, с которым будет заключен договор закупки и цена такого договора.
169. Закупки способом из одного источника признаются не состоявшимися в случаях:
1) если потенциальный поставщик не соответствует требованиям указанных в приглашении субъекта естественной монополии, за исключением, когда закупки способом из одного источника осуществляются по итогам несостоявшихся закупок способом запроса ценовых предложений;
2) если потенциальный поставщик отказался от участия в закупках способом из одного источника;
3) если потенциальный поставщик представил цену на предлагаемый товар (работу, услугу), превышающую сумму, выделенную для закупки или представил техническую спецификацию, приводящую к ухудшению качества товаров, работ и услуг либо сокращению их количества и/или объема.
При признании закупки способом из одного источника не состоявшимися на основании настоящего пункта Правил, закупки осуществляются способами, предусмотренными Законом.
170. Субъект естественной монополии посредством портала направляет победителю проект договора в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня подведения итогов закупки. Договор закупки вступает в силу с момента подписания его уполномоченными представителями сторон.
171. Если потенциальный поставщик, определенный победителем, в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня получения не подписал и не представил проект договора субъекту естественной монополии, то субъект естественной монополии в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня истечения срока подписания и представления проекта договора, направляет потенциальному поставщику, занявшему второе место, проект договора посредством портала.

172. Екінші орын алған әлеуетті өнім беруші өзіне шарттың жобасы ұсынылған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде оған қол қояды және оны портал арқылы табиғи монополия субъектісіне ұсынады.";
174-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"174. Егер өнім беруші шарттың орындалуын қамтамасыз етуді шартта белгіленген тәртіппен енгізбесе, табиғи монополия субъектісі Шарттың қамтамасыз етілуін енгізу мерзімі өткен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде портал арқылы екінші орын алған әлеуетті өнім берушіге шарттың жобасын жібереді.";
175-тармақ алып тасталсын;
177-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"177. Сатып алу шартына табиғи монополия субъектісі электрондық құжат туралы Заңға сәйкес электрондық нысанда қол қояды.";
182-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"182. Шарт бойынша міндеттемелердің орындалуына қарай табиғи монополия субъектісі портал арқылы жіберілген өнім берушінің хабарламасы бойынша авансты орындауды қамтамасыз ету мөлшерін сатып алу туралы шартта көзделген орындалған міндеттемелерге бара-бар азайтады.";
190-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"190. Шарт бойынша тауарларды жеткізудің, жұмыстарды орындаудың, қызметтерді көрсетудің ең аз мерзімі тауарды жеткізуге, оның ішінде оны дайындауға (өндіруге), жеткізуге, жұмыстарды орындауға, қызметтерді көрсетуге жұмсалатын мерзімнен кем емес, бірақ күнтізбелік 10 (он) күннен аз емес мерзімді құрайды.";
200-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"200. Сатып алу шарттары, конкурстық құжаттама, сатып алу хаттамалары, әлеуетті өнім берушілердің өтінімдері және өткізілген сатып алу бойынша өзге де материалдар порталда кемінде 5 (бес) жыл сақталады.";
осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес 4-1-қосымшамен толықтырылсын;
5, 7 және 8-қосымшалар осы бұйрыққа 2, 3 және 4-қосымшаларға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Азаматтық авиация комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрінің міндетін атқарушы
М. Карабаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық
даму министрінің
міндетін атқарушының
2022 жылғы 18 тамыздағы
№ 455 бұйрығына
1-қосымша
Табиғи монополиялар
субъектілерінің қызметін
жүзеге асыру қағидаларына

172. Потенциальный поставщик, занявший второе место, в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня представления ему проекта договора, подписывает и представляет его субъекту естественной монополии посредством портала.";
пункт 174 изложить в следующей редакции:
"174. Если поставщик, не внес обеспечение исполнения договора в порядке, установленном договором, субъект естественной монополии в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня истечения срока внесения обеспечения договора направляет посредством портала потенциальному поставщику, занявшему второе место, проект договора.";
пункт 175 исключить;
пункт 177 изложить в следующей редакции:
"177. Договор закупки подписывается субъектом естественной монополии в электронной форме в соответствии с Законом об электронном документе.";
пункт 182 изложить в следующей редакции:
"182. По мере исполнения обязательств по договору субъект естественной монополии, по направленному посредством портала уведомлению поставщика уменьшает размер обеспечения исполнения аванса пропорционально выполненным обязательствам, предусмотренным договором о закупках.";
пункт 190 изложить в следующей редакции:
"190. Минимальный срок поставки товаров, выполнения работ, оказания услуг по договору, составляет не менее срока, затрачиваемого на поставку товара, в том числе его изготовление (производство), доставку, выполнение работы, оказание услуги, но не менее 10 (десяти) календарных дней.";
пункт 200 изложить в следующей редакции:
"200. Договоры закупок, конкурсная документация, протоколы закупок, заявки потенциальных поставщиков и иные материалы по проведенным закупкам хранятся на портале не менее 5 (пяти) лет.";
дополнить приложением 4-1 согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложения 5, 7 и 8 изложить в редакции согласно приложениям 2, 3 и 4 к настоящему приказу.
2. Комитету гражданской авиации Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательном порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
министра индустрии и
инфраструктурного развития Республики Казахстан
М. Карабаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
исполняющего обязанности
министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 18 августа 2022 года № 455

4-1-қосымша
20__ жылға арналған тарифтік реттеудің шығынды әдісін қолдана отырып, шығындары тарифті бекіту кезінде ескерілетін сатып алатын тауарлардың, жұмыстардың және көрсетілетін қызметтердің тізбесі (табиғи монополия субъектісінің атауы)
Сатып алу мәнінің түрі
Сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің атауы
Қосымша сипаттамасы
Сатып алу тәсілі
Өлшем бірлігі
Саны, көлемі
Бірлік үшін бағасы, теңге
(ҚҚС есептемегенде)
Сатып алу үшін бекітілген жалпы сома, теңге (ҚҚС есептемегенде)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
кестенің жалғасы
Сатып алуды жариялаудың жоспарланған мерзімі (ай)
Тауарды жеткізу, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету мерзімі
Тауарды жеткізу, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету орны
Аванстық төлем мөлшері, %
10
11
12
13
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық
даму министрінің
міндетін атқарушының
2022 жылғы 18 тамыздағы
№ 455 бұйрығына
2-қосымша
Табиғи монополиялар
субъектілерінің қызметін
жүзеге асыру қағидаларына
5-қосымша
Алдағы конкурс туралы хабарландыру
____________________________________________________________
өткізу туралы хабарлайды (табиғи монополия субъектісінің (бұдан әрі - Тапсырыс беруші)
толық атауы) (құны көрсетілмей тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің
қысқаша сипаттамасы және олардың саны (көлемі); (бір конкурста тауарлардың, жұмыстар
мен көрсетілетін қызметтердің бес және одан да көп атауын сатып алу кезінде конкурс өткізу
туралы хабарландыру сатып алынатын тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің
толық тізбесі тапсырыс берушінің конкурстық құжаттамасында көрсетілген сілтемені
қамтиды.
Тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер):
____________________________________________________________________________
(тауарларды жеткізу, жұмыстарды орындау немесе қызметтерді көрсету орнын көрсету).
Талап етілетін жеткізу мерзімі (орындау, көрсету) ________________ Қазақстан
Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 30
сәуірдегі № 256 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу
тізілімінде № 18608 болып тіркелген) Табиғи монополиялар субъектілерінің қызметті жүзеге
асыру қағидаларында көрсетілген біліктілік талаптарына жауап беретін барлық әлеуетті өнім
берушілер конкурсқа қатысуға жіберіледі.
Қосымша ақпарат пен анықтаманы мына телефон арқылы алуға болады: _____________ (қала коды мен телефон нөмірін көрсету)
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық
даму министрінің
міндетін атқарушының
2022 жылғы 18 тамыздағы
№ 455 бұйрығына
3-қосымша
Табиғи монополиялар
субъектілерінің қызметін
жүзеге асыру қағидаларына
7-қосымша
1-нысан
(Кімге)
____________________________
____________________________
(субъектінің атауы)
(кімнен) ____________________
____________________________
(әлеуетті өнім берушінің атауы)
Конкурсқа қатысуға өтінім (заңды тұлғалар үшін)
Конкурс өткізу бойынша тендерлік құжаттаманы қарап
_____________________________________, алу осымен куәландырылады,
(конкурс атауы)
_________________________________________________________________________
(әлеуетті өнім берушінің атауы) мынадай лоттар бойынша тауарларды жеткізуді
(жұмыстарды орындауды, қызметтерді көрсетуді) жүзеге асыруды ұсынады:
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
(лоттар бойынша тауарлардың, жұмыстардың және қызметтердің толық сипаттамасы)
конкурстық құжаттамаға сәйкес жалпы сомаға
_________________________________________________________________________
(санмен және жазумен)
Осы конкурстық өтінім:

Приложение 4-1
к Правилам осуществления
деятельности субъектами
естественных монополий
Перечень закупаемых товаров, работ и услуг, затраты, на которые учитываются при утверждении тарифа с применением затратного метода тарифного регулирования на 20__ год. (наименование субъекта естественной монополии)
Вид предмета закупок
Наименование закупаемых товаров, работ, услуг
Дополнительная характеристика
Способ закупок
Единица измерения
Количество, объем
Цена за единицу, тенге
(без учета НДС)
Общая сумма, утвержденная для закупки, тенге (без учета НДС)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
продолжение таблицы
Планируемый срок объявления закупки (месяц)
Срок поставки товара, выполнения работ, оказания услуг
Место поставки товара, выполнения работ, оказания услуг
Размер авансового платежа, %
10
11
12
13
Приложение 2 к приказу
исполняющего обязанности
министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 18 августа 2022 года № 455
Приложение 5
к Правилам осуществления
деятельности субъектами
естественных монополий
Объявление о предстоящем конкурсе
____________________________________________________ объявляет о проведении
(полное наименование субъекта естественной монополии (далее – Заказчик) (повторного) конкурса по закупкам следующих товаров, работ и услуг: (краткое описание товаров, работ и услуг и их количество (объем) без указания стоимости); (при закупке в одном конкурсе пяти и более наименований товаров, работ и услуг, объявление о проведении конкурса содержит ссылку, что полный перечень закупаемых товаров, работ и услуг указан в конкурсной документации заказчика.
Товары, работы, услуги доставляются (выполняются/оказываются):
______________________________________________________________________ (указать место поставки товаров, выполнения работ или оказания услуг).
Требуемый срок поставки (выполнения, оказания) ______________________
К участию в конкурсе допускаются все потенциальные поставщики, отвечающие требованиям, указанным в Правилах осуществления деятельности субъектами естественных монополий, утвержденных приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 30 апреля 2019 года № 256 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18608).
Дополнительную информацию и справки получают по телефону: _________ (указать код города и номер телефона).
Приложение 3 к приказу
исполняющего обязанности
министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 18 августа 2022 года № 455
Приложение 7
к Правилам осуществления
деятельности субъектами
естественных монополий
Форма 1
(Кому) ____________________
__________________________
(наименование субъекта
естественной монополии)
(От кого) __________________
__________________________
(наименование (фамилия, имя,
отчество (при наличии)
потенциального поставщика)
Заявка на участие в конкурсе (для юридических лиц)
Рассмотрев конкурсную документацию по проведению конкурса)
________________________________, получение которой настоящим удостоверяется,
(название конкурса)
_________________________________________________________________________
(наименование наименование (фамилия, имя, отчество (при наличии) потенциального
поставщика)
предлагает осуществить поставку товаров (выполнение работ, оказание услуг) по
следующим лотам:
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
(подробное описание товаров, работ и услуг по лотам) в соответствии с конкурсной
документацией на общую сумму)
_________________________________________________________________________
(цифрами и прописью)
Настоящая конкурсная заявка состоит из:

1. ______________________________________
2. ______________________________________
3. ______________________________________
4. ______________________________________
5. _____________________________________
6. _____________________________________
7. ______________________________________
8 ______________________________________
9. ______________________________________
10. _____________________________________
Біз, біздің конкурстық өтініміміз жеңіске жетті деп танылған жағдайда, материалдық,
қаржылық ресурстарды (жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету) жеткізуді бастауға
міндеттенеміз.
__________________ және осы конкурстық өтінімде көрсетілген барлық материалдық, қаржы
ресурстарын жеткізуді (жұмысты орындау, қызмет көрсету) аяқтау __________ сізден біздің
конкурстық өтінімімізді жеңді деп тану туралы хабарлама алған сәттен бастап (жазбаша) күн
ішінде.
Біз сіздің конкурстық құжаттамада айтылған төлем шарттарыңызбен келісеміз.
Келесі баламалы төлем шарттарын ұсынамыз __________________________________
(егер бар болса, төлемнің балама шарттары аударылады) немесе басқа да шарттар
(санамалау: _____________________________) бұл ретте баға жеңілдігін
_________________________________________________________________________.
(ақшалай түрде, жазбаша көрсету)
Осы конкурстық өтінім __________ күні (жазумен).
Сатып алу туралы шартты жасасу сәтіне дейін осы конкурстық өтінім Сіздің оны жеңді деп
тану туралы хабарламаңызбен бірге біздің арамыздағы міндетті шарт рөлін орындайтын
болады.
___________________________________________________________________________
(қолы, күні) (лауазымы, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі)
Мөр орны ( бар болса)
Атынан және тапсырмасы бойынша конкурстық өтінімге қол қоюға барлық өкілеттігі бар
_______________________________________________________________________
(әлеуетті өнім берушінің атауы)
2-нысан
(Кімге)______________________
____________________________
(субъектінің атауы)
(кімнен) ____________________
____________________________
(Әлеуетті өнім берушінің аты,
әкесінің аты (болған жағдайда)
тегі)
Конкурсқа қатысуға өтінім (жеке кәсіпкерлер мен жеке тұлғалар үшін)
Конкурс өткізу бойынша конкурстық құжаттаманы қарап ___________________, алу
осымен куәландырылады (конкурстің атауы) мынадай лоттар бойынша материалдық,
қаржылық ресурстарды жеткізуді (жұмыстарды орындауды, қызметтерді көрсетуді) жүзеге
асыруды ұсынамын: __________________________________________________________
(лоттар бойынша тауарлардың, жұмыстардың және көрсетілетін қызметтердің толық
сипаттамасы) конкурстық кұжаттамаға сәйкес жалпы сомаға
____________________________________
(және жазумен).
Осы конкурстық өтінім:

1. ______________________________________
2. ______________________________________
3. ______________________________________
4. ______________________________________
5. ______________________________________
6. ______________________________________
7. ______________________________________
8. ______________________________________
9. ______________________________________
10. _____________________________________
Мы обязуемся, при признании нашей конкурсной заявки выигравшей, начать
поставку материальных, финансовых ресурсов (выполнения работ, оказания услуг) в течение
__________________ дней
(прописью)
и завершить поставку всех материальных, финансовых ресурсов (выполнить работу, оказать
услугу), указанных в настоящей конкурсной заявке, в течение ____________ дней с момента
(прописью)
получения от Вас уведомления о признании нашей конкурсной заявки выигравшей.
Мы согласны с Вашими условиями платежа, оговоренными в конкурсной документации.
Предлагаем следующие альтернативные условия платежа
_________________________________________________________________________
(перечисляются альтернативные условия платежа, если таковые имеются)
или другие условия (перечислить: ___________________________________________)
при этом предоставляем ценовую скидку в размере
_________________________________________________________________________
(указать в денежном выражении, прописью).
Настоящая конкурсная заявка действует в течение ____________________ дней
(прописью).
До момента заключения договора о закупках настоящая конкурсная заявка вместе с
Вашим уведомлением о признании ее выигравшей будет выполнять роль обязательного
договора между нами.
_________________________________________________________________________
(Подпись, дата)             (Должность, фамилия, имя, отчество (при наличии)
Место печати (при наличии)
Имеющий все полномочия подписать конкурсную заявку от имени и по поручению
_________________________________________________________________________
(наименование (фамилия, имя, отчество (при наличии) потенциального поставщика)
Форма 2
(Кому) _____________________
___________________________
(наименование субъекта
естественной монополии)
(От кого) ___________________
___________________________
(наименование (фамилия, имя,
отчество (при наличии)
потенциального поставщика)
Заявка на участие в конкурсе (для индивидуальных предпринимателей)
Рассмотрев конкурсную документацию по проведению конкурса
_____________________________, получение которой настоящим удостоверяется,
(название конкурса)
предлагаю осуществить поставку материальных, финансовых ресурсов (выполнение
работ, оказание услуг) по следующим лотам: ______________________________________
(подробное описание товаров, работ и услуг по лотам)
в соответствии с конкурсной документацией на общую сумму
_____________________________________________________________________________
(цифрами и прописью).
Настоящая конкурсная заявка состоит из:

1. _____________________________________
2. _____________________________________
3. _____________________________________
4. _____________________________________
5. _____________________________________
6. _____________________________________
7. _____________________________________
8. _____________________________________
9. _____________________________________
10. ____________________________________
Мен, менің конкурстық өтінімім ұтып шықты деп танылған жағдайда, материалдық,
қаржылық ресурстарды (жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету) жеткізуді бастауға
міндеттенемін. __________________ (жазумен) осы конкурстық өтінімде көрсетілген барлық
материалдық, қаржы ресурстарын жеткізуді (жұмысты орындау, Қызмет көрсету) аяқтау
________________ сізден (жазбаша) менің конкурстық өтінімімді ұтып шықты деп тану
туралы хабарлама алған сәттен бастап үш жұмыс күні ішінде.
Мен сіздің конкурстық құжаттамада айтылған төлем шарттарыңызбен келісемін.
Келесі баламалы төлем шарттарын ұсынамын ______________________________
(егер бар болса, төлемнің балама шарттары аударылады)
немесе басқа да шарттар (санамалау: _____________________________)
бұл ретте баға жеңілдігін __________________ (ақшалай түрде, жазумен көрсету).
Осы конкурстық өтінім _________ күні (жазумен).
Сатып алу туралы шартты жасасу сәтіне дейін осы конкурстық өтінім Сіздің оны жеңді
деп тану туралы хабарламаңызбен бірге біздің арамыздағы міндетті шарт рөлін орындайтын
болады.
________________________________________________________
(Қолы, күні) (аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі)
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрінің
міндетін атқарушының
2022 жылғы 18 тамыздағы
№ 455 бұйрығына
4-қосымша
Табиғи монополиялар
субъектілерінің қызметін
жүзеге асыру қағидаларына
8-қосымша
Әлеуетті жеткізушінің конкурстық өтінімі бағасының кестесі (әлеуетті өнім берушінің атауы (аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі)
(әрбір лотқа жеке толтырылады)________
Тауарлардың, жұмыстардың және көрсетілетін қызметтердің атауы __________________
1. Қысқаша сипаттамасы
2. Шығарылған елі (жұмыстарды сатып алуды қоспағанда)
3. Дайындаушы зауыт (жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алуды қоспағанда)

1. ______________________________________
2. ______________________________________
3. ______________________________________
4. ______________________________________
5. ______________________________________
6. ______________________________________
7. ______________________________________
8. ______________________________________
9. ______________________________________
10. _____________________________________
Я обязуюсь, при признании моей конкурсной заявки выигравшей, начать поставку
материальных, финансовых ресурсов (выполнения работ, оказания услуг) в течение
__________________________ дней
(прописью)
завершить поставку всех материальных, финансовых ресурсов (выполнить работу,
оказать услугу), указанных в настоящей конкурсной заявке, в течение ___________ дней
с момента получения от Вас                                           (прописью)
уведомления о признании моей конкурсной заявки выигравшей.
Я согласен (-на) с Вашими условиями платежа, оговоренными в конкурсной
документации.
Предлагаю следующие альтернативные условия платежа
___________________________________________________________________________
(перечисляются альтернативные условия платежа, если таковые имеются)
или другие условия (перечислить: _____________________________) и при этом
предоставляю ценовую скидку в размере _______________________________________
(указать в денежном выражении, прописью).
Настоящая конкурсная заявка действует в течение _____________________ дней
(прописью)
со дня вскрытия конвертов с конкурсными заявками.
До момента заключения договора о закупках настоящая конкурсная заявка вместе с
Вашим уведомлением о признании ее выигравшей будет выполнять роль обязательного
договора между нами.
___________________________________________________________________________
(Подпись, дата)                         (Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Приложение 4 к приказу
исполняющего обязанности
министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 18 августа 2022 года № 455
Приложение 8
к Правилам осуществления
деятельности субъектами
естественных монополий
Таблица цен конкурсной заявки потенциального поставщика
(наименование (фамилия, имя, отчество (при наличии) потенциального поставщика)
(заполняется отдельно на каждый лот) ____________________________________
Наименование товаров, работ и услуг
________________________________________________________________________
1. Краткое описание
2. Страна происхождения (при закупках работ исключить)
3. Завод-изготовитель (при закупках работ и услуг исключить)

4. Өлшем бірлігі
5. (межелі пункт) жағдайында бірлік үшін ________ баға
6. Мөлшері (көлемі)
7. Бағасы барлығы = 5 жол көбейтілген 6 жолға, _______
8. Жалпы бағасы, __________________ жағдайында __________________ (пункті),
барлық шығындар әлеуетті жеткізушінің тасымалдауға, сақтандыруға, кеден бажын, ҚҚС
және басқа салықтарды, төлемдер мен алымдарды, құны, жинақтаушы бөлшектер мен
міндетті қосалқы бөлшектер және ішінде қызмет көрсетуге арналған барлық шығыстарды
қоса алғанда, басқа да шығыстар.
Әлеуетті өнім берушінің бастамасы бойынша басқа шығыстарды көрсетуіне жол
беріледі, оның ішінде:
8.1.,
8.2.
9. Жеңілдік ұсынылған жағдайда оның мөлшері 9.1., 9.2. __________
___________________________________________________________________________
(Қолы) (Лауазымы, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі)
Мөр орны. (болған жағдайда)

4. Единица измерения
5. Цена ________ за единицу в _________ на условиях ____ (пункт назначения)
6. Количество (объем)
7. Всего цена = строка 5 умноженная на строку 6, в _______
8. Общая цена, в __________ на условиях __________ (пункт назначения), включая
все расходы потенциального поставщика на транспортировку, страхование, уплату
таможенных пошлин, НДС и других налогов, платежей и сборов, стоимость комплектующих
деталей, обязательных запасных частей и обслуживания в течение начального срока
эксплуатации на единицу измерения и другие расходы.
По инициативе потенциального поставщика указываются другие расходы, в том
числе: 8.1., 8.2.
9. Размер скидки при ее представления 9.1., 9.2. __________
________________________________________________________________________
(Подпись)             (Должность, Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Место печати (при наличии)