Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті архивтік жұмыс бөлімшелерінің тоқтатылған қылмыстық істерді қабылдау, беру, таныстыру, сақтау және жою жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2023 жылғы 5 қаңтардағы № 8 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 6 қаңтарда № 31619 болып тіркелді
"Прокуратура туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңының 9-бабының 22) тармақшасына, "Мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 12-6) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті архивтік жұмыс бөлімшелерінің тоқтатылған қылмыстық істерді қабылдау, беру, таныстыру, сақтау және жою жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.
2. Осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті (бұдан әрі – Комитет) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрықты құқықтық статистика және арнайы есепке алудың мүдделі субъектiлерiне, сондай-ақ Комитеттiң аумақтық органдарына орындау үшін жіберуді қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Комитет Төрағасына жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Бас Прокуроры
Б. Асылов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы мониторингі
агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік күзет қызметі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы
іс-қимыл агенттігі
(Сыбайлас жемқорлыққа
қарсы қызмет)
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік
комитеті
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
Қазақстан Республикасы
Бас Прокуроры
2023 жылғы 5 қаңтардағы
№ 8 бұйрыққа
1-қосымша
Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті архивтік жұмыс бөлімшелерінің тоқтатылған қылмыстық істерді қабылдау, беру, таныстыру, сақтау және жою жөніндегі нұсқаулық

Об утверждении Инструкции по приему, выдаче, ознакомлению, хранению и уничтожению прекращенных уголовных дел подразделениями архивной работы Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан
Приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 5 января 2023 года № 8. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 января 2023 года № 31619
В соответствии с подпунктом 22) статьи 9 Конституционного закона Республики Казахстан "О прокуратуре", подпунктом 12-6) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О государственной правовой статистике и специальных учетах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Инструкцию по приему, выдаче, ознакомлению, хранению и уничтожению прекращенных уголовных дел подразделениями архивной работы Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Генеральной прокуратуры Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящему приказу.
3. Комитету по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (далее – Комитет) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Генеральной прокуратуры Республики Казахстан;
3) направление настоящего приказа заинтересованным субъектам правовой статистики и специальных учетов, а также территориальным органам Комитета для исполнения.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Председателя Комитета.
5. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
Б. Асылов
"СОГЛАСОВАН"
Агентство Республики Казахстан
по финансовому мониторингу
"СОГЛАСОВАН"
Министерство обороны
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Служба государственной охраны
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство Республики Казахстан
по противодействию коррупции
(Антикоррупционная служба)
"СОГЛАСОВАН"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
от 5 января 2023 года № 8
Инструкция по приему, выдаче, ознакомлению, хранению и уничтожению прекращенных уголовных дел подразделениями архивной работы Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті архивтік жұмыс бөлімшелерінің тоқтатылған қылмыстық істерді қабылдау, беру, таныстыру, сақтау және жою жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) "Мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 6-бабының 12-6) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2. Нұсқаулық Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті және оның аумақтық органдары архивтік жұмыс бөлімшелерінің (бұдан әрі – архивтік жұмыс бөлімшелері) тоқтатылған қылмыстық істерді қағаз және электрондық форматтарда қабылдауын, беруін, таныстыруын, сақтауын және жоюын регламенттейді.
3. Осы Нұсқаулықта мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) архивтік жұмыс бөлімшесінің прокуроры – тоқтатылған қылмыстық істерді қабылдау, беру, таныстыру, сақтау және жою бойынша Заңға сәйкес өкілеттіктерді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің және оның аумақтық органдарының қызметкері;
2) прокуратура органдары – Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы, әскери және көлік прокуратура органдары, облыстардың прокуратуралары және оларға теңестірілген (республикалық маңызы бар қалалардың және астананың прокуратуралары) прокуратуралар, аудандық және оларға теңестірілген (қалалық, ауданаралық, сондай-ақ мамандандырылған прокуратуралар) прокуратуралар;
3) Сотқа дейінгі тергеп-тексерудің бірыңғай тізілімі (бұдан әрі – СДТБТ) – автоматтандырылған деректер базасы, онда Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексiнің (бұдан әрі – ҚР ҚПК) 180-бабының бірінші бөлігінде көрсетілген сотқа дейінгі тергеп-тексеруді бастау себептері, олар бойынша қабылданған процестік шешімдер, жүргізілген әрекеттер, қылмыстық іс жүргізудің қозғалысы, арыз иелері мен қылмыстық процестің қатысушылары туралы мәліметтер енгізіледі, сондай-ақ сотқа дейінгі тергеп-тексеру барысында электрондық форматта қылмыстық іс жүргізу жүргізіледі;
4) электрондық қылмыстық іс – қылмыстық қудалау органы бір немесе бірнеше қылмыстық құқық бұзушылық себебі бойынша е-ҚІ модулі арқылы электрондық форматта жүргізетін бөлек іс жүргізу;
5) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың анықтығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар жиынтығы.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция по приему, выдаче, ознакомлению, хранению и уничтожению прекращенных уголовных дел подразделениями архивной работы Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (далее - Инструкция) разработана в соответствии с подпунктом 12-6) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О государственной правовой статистике и специальных учетах" (далее – Закон).
2. Инструкция регламентирует прием, выдачу, ознакомление, хранение и уничтожение подразделениями архивной работы Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан и его территориальных органов (далее – подразделения архивной работы) прекращенных уголовных дел в бумажном и электронном форматах.
3. В настоящей Инструкции используются следующие понятия:
1) прокурор подразделения архивной работы – сотрудник Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан и его территориальных органов, осуществляющий в соответствии с Законом полномочия по приему, выдаче, ознакомлению, хранению и уничтожению прекращенных уголовных дел;
2) органы прокуратуры – Генеральная прокуратура Республики Казахстан, органы военной и транспортной прокуратуры, прокуратуры областей и приравненные к ним (прокуратуры городов республиканского значения и столицы), районные и приравненные к ним (городские, межрайонные, а также специализированные прокуратуры);
3) Единый реестр досудебных расследований (далее - ЕРДР) - автоматизированная база данных, в которую вносятся сведения о поводах к началу досудебного расследования, перечисленных в части первой статьи 180 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – УПК РК), принятых по ним процессуальных решениях, произведенных действиях, движении уголовного производства, заявителях и участниках уголовного процесса, а также осуществляется ведение уголовного судопроизводства в электронном формате на стадии досудебного расследования;
4) электронное уголовное дело – обособленное производство, ведущееся органом уголовного преследования по поводу одного или нескольких уголовных правонарушений в электронном формате посредством модуля е-УД;
5) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) - набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.

2-тарау. Тоқтатылған қылмыстық істерді қабылдау
4. Архивтік жұмыс бөлімшелері тоқтатылған қылмыстық істерді прокуратура органдарынан аумақтылығы бойынша ҚР ҚПК-нің 289, 290-баптарының талаптары орындалғаннан кейін сақтауға қабылдайды.
Прокуратура органдары заттай дәлелдеменің тағдыры шешілген сәттен бастап, үш жұмыс күнінен кешіктірмей, сондай-ақ ҚР ҚПК-нің 289-бабының екінші бөлігінің және ҚР ҚПК-нің 290-бабының екінші бөлігінің талаптарын орындағаннан кейін тоқтатылған қылмыстық істі аумақтылығы бойынша тиісті архивтік жұмыс бөлімшесіне береді.
5. Aрхивтік жұмыс бөлімшелері:
1) ҚР ҚПК-нің 118-бабының үшінші бөлігіне сәйкес заттай дәлелдемелер туралы (жою туралы актіні немесе өзге де актіні қоса бере отырып);
2) мүлікке тыйым салуды жою туралы;
3) сотқа дейінгі тергеп-тексеруді тоқтату туралы қаулының көшірмесін және конституциялық құқығы бұзылған адамға зиянды өтеу туралы талаптар қою тәртібі және мерзімдері түсіндірілген хабарламаны жіберу туралы;
4) қылмыстық процеске қатысушыларды сотқа дейінгі тергеп-тексеруді тоқтату және тоқтату негіздері туралы хабардар етуі және сотқа дейінгі іс жүргізуді тоқтату туралы қаулының көшірмесін алу туралы мәліметтері жоқ;
5) таңдалған бұлтартпау шарасын және өзге де процестік мәжбүрлеу шараларын жою туралы;
6) қорғалатын адамға қатысты қауіпсіздік шараларын жою, сақтау немесе өзгерту туралы мәселелері шешілмеген қылмыстық істерді қабылдамайды.
Жоғарыда көрсетілген мәліметтер қабылданған процестік шешімнің заңдылығын зерделеусіз, тоқтатылған қылмыстық істің материалдарымен салыстырып тексеріледі.
6. Архивтік жұмыс бөлімшесінің прокуроры:
сақтауға келіп түскен тоқтатылған қылмыстық істерді қабылдауды;
мыналарды:
1) қағаз форматындағы тоқтатылған қылмыстық іс;
2) қағаздағы материалдар (электрондық қылмыстық іске енгізілмеген, ҚР ҚПК-нің 120-бабымен көзделген электрондық қылмыстық істер құжаттарының, ҚР ҚПК-нің 119-бабымен көзделген процестік әрекеттердiң хаттамаларының түпнұсқалары) келіп түскен кезде осы Нұсқаулықтың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша "Тоқтатылған қылмыстық іске карточка" 2-А нысанды электрондық ақпараттық есепке алу құжатын (бұдан әрі – 2-А нысанды ЭАЕҚ) қоюды;
"Қылмыстық құқық бұзушылықтар туралы арызды, хабарды немесе баянатты қабылдау және тіркеу, сондай-ақ Сотқа дейінгі тергеп-тексерулердің бірыңғай тізілімін жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 89 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9744 болып тіркелген) (бұдан әрі – ЭАЕҚ) СДТБТ-ға енгізілген нысандар мәліметтерінің қылмыстық іс бойынша қабылданған процестік шешімдерінің сәйкестігіне салыстырып тексеруді;
мемлекеттік құпиялары және заңмен қорғалатын өзге де құпиялары бар қылмыстық істерді қоспағанда, тоқтатылған қылмыстық істердің материалдарын сканерлеуді жүзеге асырады. Бұл ретте, тоқтатылған қылмыстық істердің материалдарын сканерлеу сөгусіз жасалады.
Нұсқаулықтың 5-тармағының талаптарының бұзушылығы анықталған сәттен бастап, оның ішінде орнатылған ЭАЕҚ тоқтатылған қылмыстық істердің материалдарына сәйкес келмесе, архивтік жұмыс бөлімшесінің прокуроры тоқтатылған қылмыстық істі прокуратура органдарына үш жұмыс күні ішінде бұзушылықты жою үшін кері қайтаруды жүзеге асырады.
Бұзушылықтарды жойғаннан кейін тоқтатылған қылмыстық істерді архивтік жұмыс бөлімшесіне кері қайтаруды прокуратура органдары ол келіп түскен сәттен бастап он бес күнтізбелік күн ішінде жүзеге асырады.

Глава 2. Прием прекращенных уголовных дел
4. Подразделения архивной работы принимают на хранение прекращенные уголовные дела по территориальности от органов прокуратуры после выполнения требований статей 289, 290 УПК РК.
Органы прокуратуры передают прекращенное уголовное дело в соответствующее подразделение архивной работы по территориальности не позднее трех рабочих дней с момента разрешения вопроса о судьбе вещественного доказательства, а также после выполнения требований части второй статьи 289 УПК РК и части второй статьи 290 УПК РК.
5. Подразделения архивной работы не принимают прекращенные уголовные дела, по которым не решен вопрос:
1) о вещественных доказательствах в соответствии с частью третьей статьи 118 УПК РК (с приложением акта об уничтожении или иного акта);
2) об отмене наложения ареста на имущества;
3) о направлении копии постановления о прекращении досудебного расследования и извещении с разъяснением порядка и сроков предъявления требований о возмещении вреда лицу, чьи конституционные права были нарушены;
4) по которым отсутствует уведомление участников уголовного процесса о прекращении и основаниях прекращения досудебного расследования и сведения о получении копии постановления о прекращении досудебного производства;
5) об отмене избранной меры пресечения и иных мер процессуального принуждения;
6) по которым не решен вопрос об отмене, сохранении или изменении мер безопасности в отношении защищаемого лица.
Вышеуказанные сведения сверяются с материалами прекращенного уголовного дела без изучения законности принятого процессуального решения.
6. Прокурор подразделения архивной работы осуществляет:
прием поступивших на хранение прекращенных уголовных дел;
выставление электронного информационного учетного документа формы 2-А "Карточка к прекращенному уголовному делу" (далее – ЭИУД формы 2-А) в ЕРДР по форме согласно приложению 1 к настоящей Инструкции, при поступлении:
1) прекращенного уголовного дела в бумажном формате;
2) бумажных материалов (оригиналы документов электронных уголовных дел, предусмотренные статьей 120 УПК РК, протоколов процессуальных действий, предусмотренные статьей 119 УПК РК, не вложенные в электронное уголовное дело);
сверку соответствия сведений форм, утвержденных приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 89 "Об утверждении Правил приема и регистрации заявления, сообщения или рапорта об уголовных правонарушениях, а также ведения Единого реестра досудебных расследований" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9744) (далее – ЭИУД), введенных в ЕРДР, принятым процессуальным решениям по уголовному делу;
сканирование материалов прекращенного уголовного дела за исключением уголовных дел, содержащих государственные секреты и иную охраняемую законом тайну. При этом сканирование материалов прекращенных уголовных дел проводится без расшивки.
С момента выявления нарушений требований пункта 5 Инструкции, в том числе несоответствие выставленных ЭИУД материалам прекращенного уголовного дела, прокурор подразделения архивной работы в течение трех рабочих дней осуществляет возврат прекращенного уголовного дела для устранения нарушений в органы прокуратуры.
Возврат в подразделение архивной работы прекращенного уголовного дела после устранения нарушений осуществляют органы прокуратуры в течение пятнадцати рабочих дней с момента его поступления.

7. Комитеттің аумақтық органдарының, прокуратура органдары мен қылмыстық қудалау органдарының арасында ай сайын ЭАЕҚ-ның анықтығының белгісіне, қылмыстық қудалау органдарының прокуратура органдарына, прокуратура органдарының архивтік жұмыс бөлімшелеріне тоқтатылған қылмыстық істерді уақтылы жіберуіне салыстырып тексеру жүргізіледі.
1-параграф. Тоқтатылған қылмыстық істерді қағаз форматында қабылдау
8. Қағаз форматындағы тоқтатылған қылмыстық істің сыртқы тысында жоғары тұрған органның ресми атауы және қылмыстық қудалау органы мен мекемесінің ресми атауы, материалдың тіркеу нөмірі, қысқаша фабуласы (Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің бабы (бұдан әрі – ҚР ҚК) және сақтау мерзімі көрсетіледі.
Тоқтатылған электрондық қылмыстық істердің қағаз материалдарының сыртқы тысында "№ _____ электрондық қылмыстық іс бойынша материалдар" деп көрсетіледі. Бұл ретте, ішкі тізімдемеде электрондық қылмыстық істегі электрондық құжаттарды басып шығармастан, қолда бар қағаз материалдар көрсетіледі.
Бірнеше томнан (қосымшалардан) тұратын тоқтатылған қылмыстық істердің сыртқы тыстарын ресімдеу кезекті томның (қосымшаның) нөмірлерін қоя отырып ұқсас түрде жүргізіледі.
Сыртқы тыстағы жазбалар жарыққа төзімді сиямен жазылады.
9. Архивтік жұмыс бөлімшелеріне тапсыруға жататын әрбір тоқтатылған қылмыстық іс бес реттен көп емес тесу арқылы мықты жіппен қатты тысқа тігіледі. Істе металл заттарды қалдыруға жол берілмейді.
10. Тоқтатылған қылмыстық істің әрбір томы 180 парақтан артық болмауы керек. Тоқтатылған қылмыстық істегі барлық парақтар графиттік қарындашпен нөмірленеді (әрбір том жеке), барлық құжаттар ішкі тізімдемеге енгізіледі. Тізімдеменің соңында қылмыстық іс бойынша іс жүргізуді аяқтаған адам лауазымын және тегін көрсете отырып, қорытынды жазба жасайды.
11. Шимай жазбаларды, жеке құжаттарды, қайтарылуға жататын және тоқтатылған қылмыстық іске қатысы жоқ құжаттарды тігуге жол берілмейді.
Тігуге жарамайтын құжаттар ішкі тізімдемеге енгізіледі және тоқтатылған қылмыстық іске тігілетін (жапсырылатын) конвертке салынады.
12. Әрбір томның (қосымшаның) соңында арнайы тігілген парақта қорытынды бекіту жазбасы жасалады, онда нөмірленген парақтардың саны жазбаша түрде көрсетіледі. Бекіту жазбасын лауазымын, тегін, атын, әкесінің атын (ол болған кезде) көрсете отырып, қылмыстық іс бойынша іс жүргізуді аяқтаған адам жүргізеді, оның жеке қолымен және "Пакеттер үшін" мөрімен бекітіледі.
13. Тоқтатылған қылмыстық істерге екі данада ілеспе хат қоса беріледі. Ілеспе хатта тоқтатылған қылмыстық істердің тіркеу нөмірлері, әрбір томдағы парақтар саны, хаттың соңында орган басшысының қойылған қолы көрсетіледі.
Тоқтатылған қылмыстық істі қолма-қол берген кезде архивтік жұмыс бөлімшесінің прокуроры ілеспе хаттың екінші данасына қол қояды.
Тоқтатылған қылмыстық іс келіп түскен сәттен бастап жиырма төрт сағат ішінде архивтік жұмыс бөлімшесінің прокуроры СДТБТ-да 2-А нысанды ЭАЕҚ-ны қояды.

7. Между территориальными органами Комитета, органами прокуратуры и уголовного преследования ежемесячно проводятся сверки на предмет достоверности ЭИУД, своевременного направления прекращенных уголовных дел органами уголовного преследования в органы прокуратуры, органами прокуратуры - в подразделения архивной работы.
Параграф 1. Прием прекращенных уголовных дел в бумажном формате
8. На обложке прекращенного уголовного дела в бумажном формате указывается официальное наименование вышестоящего органа и официальное наименование органа и учреждения органа уголовного преследования, регистрационный номер материала, краткая фабула (статья Уголовного кодекса Республики Казахстан (далее – УК) и срок хранения.
На обложке бумажных материалов, прекращенных электронных уголовных дел, указывается "Материалы по электронному уголовному делу № _____". При этом во внутренней описи указываются имеющиеся бумажные материалы без распечатки электронных документов находящихся в электронном уголовном деле.
Оформление обложек прекращенных уголовных дел, состоящих из нескольких томов (приложений), аналогично с проставлением очередного номера тома (приложения).
Надписи на обложках производятся светостойкими чернилами.
9. Каждое прекращенное уголовное дело, подлежащее сдаче в подразделения архивной работы, подшивается в твердую обложку прочными нитками не более чем в пять проколов. Не допускается оставление в деле металлических предметов.
10. Каждый том прекращенного уголовного дела содержит не более 180 листов. Все листы в прекращенном уголовном деле нумеруются графитным карандашом (каждый том отдельно), все документы вносятся во внутреннюю опись. В конце описи делается итоговая надпись лицом, завершившим производство по уголовному делу, с указанием должности и фамилии.
11. Не допускается подшивать черновики, личные документы, документы, подлежащие возврату и документы, не относящиеся к прекращенному уголовному делу.
Документы, которые невозможно подшить, заносятся во внутреннюю опись и вкладываются в конверты, которые подшиваются (приклеиваются) в прекращенное уголовное дело.
12. В конце каждого тома (приложения) на специально подшитом листе делается итоговая заверительная надпись, в котором указывается прописью количество пронумерованных листов. Заверительная надпись производится лицом, завершившим производство по уголовному делу, с указанием должности, фамилии, имя, отчества (при его наличии) и заверяется личной подписью и печатью "Для пакетов".
13. К прекращенным уголовным делам прилагается сопроводительное письмо в двух экземплярах. В сопроводительном письме указываются регистрационные номера прекращенных уголовных дел, количество листов в каждом томе, в конце письма подпись руководителя органа.
При предоставлении прекращенного уголовного дела нарочно, прокурор подразделения архивной работы расписывается на втором экземпляре сопроводительного письма.
В течение двадцати четырех часов с момента поступления прекращенного уголовного дела, прокурор подразделения архивной работы выставляет ЭИУД формы 2-А в ЕРДР.

2-параграф. Тоқтатылған электрондық қылмыстық істерді қабылдау
14. Қылмыстық процесті жүргізетін қылмыстық қудалау органы іс жүргізуді тоқтату туралы шешім қабылданғаннан кейін электрондық қылмыстық істі тоқтату туралы қаулы прокуратура органдарына бекітуге жіберіледі.
ҚР ҚПК-нің 290-бабының бірінші бөлігінің 1) тармағында көзделген шешім қабылданған жағдайда, электрондық іс СДТБТ-ның Қадағалау журналының "архив" салымына келіп түседі, бұл ретте архивтік жұмыс бөлімшесі прокурорының тоқтатылған қылмыстық істің барлық салымына рұқсаты бар.
15. Тоқтатылған электрондық қылмыстық істер бойынша архивтік жұмыс бөлімшелеріне тек бастапқы кезек күттірмейтін тергеу әрекеттерін жүргізу барысында, қылмыстық құқық бұзушылықты СДТБТ-ға тіркеу кезінде қағаз жеткізгіште құрастырылған ҚР ҚПК-нің 119, 120-баптарында көзделген процестік құжаттардың (оқиға орнын қарап шығу хаттамасы, сұрау салулар, сауалнамалар) түпнұсқалары ғана жіберіледі.
Архивтік жұмыс бөлімшелеріне жіберу үшін электрондық қылмыстық істерді басып шығаруға жол берілмейді.
Қылмыстық қудалау органдары осы тармақпен көзделген барлық көрсетілген талаптарды сақтаған кезде, архивтік жұмыс бөлімшесінің прокуроры электрондық тоқтатылған қылмыстық істерге материалдар қағаз жеткізгіштерде келіп түскен сәттен бастап жиырма төрт сағат ішінде СДТБТ-да 2-А нысанды ЭАЕҚ-ны қояды.
3-тарау. Тоқтатылған қылмыстық істерді беру
16. Тоқтатылған қылмыстық істерді архивтік жұмыс бөлімшелері прокуратура органдарының не жоғары тұрған прокуратураның сұрау салулары бойынша береді.
17. Соттың және қылмыстық қудалау органының сұрау салулары бойынша тоқтатылған қылмыстық істерді беруді архивтік жұмыс бөлімшесінің прокуроры прокуратура органдарына хабарлай отырып жүзеге асырады.
18. Бір ведомствоның тоқтатылған қылмыстық істері басқа ведомствоның қылмыстық қудалау органына прокуратура органдары арқылы қылмыстық қудалау органының сұрау салуы бойынша беріледі.
Тоқтатылған қылмыстық істі сұрату туралы сұрау салу келіп түскен кезде архивтік жұмыс бөлімшесінің прокуроры тоқтатылған қылмыстық істі судьяға бір жұмыс күнінде, прокуратура органдары мен қылмыстық қудалау органдарына мынадай:
шағымдарды ҚР ҚПК-нің 105, 105 тәртібінде, сондай-ақ жекелеген сұрау салулар бойынша (Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің, Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының тапсырмалары) қараған кезде – бір жұмыс күнінде;
1-ден 10-ға дейін тоқтатылған істерді сұратқанда – сұрау салу келіп түскен күннен бастап бастап үш жұмыс күніне дейінгі;
11-ден 50-ге дейін істерге - сұрау салу келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күніне дейінгі;
50 және одан көп істерге – сұрау салу келіп түскен күннен бастап он жұмыс күніне дейінгі мерзімдерде береді.

Параграф 2. Прием прекращенных электронных уголовных дел
14. После принятия органом уголовного преследования, ведущим уголовный процесс, решения о прекращении производства, постановление о прекращении электронного уголовного дела направляется на утверждение в органы прокуратуры.
В случае принятия решения, предусмотренного пунктом 1) части первой статьи 290 УПК РК, электронное дело поступает во вкладку "архив" Журнала надзора ЕРДР, при этом прокурор подразделения архивной работы имеет полный доступ во все вложения прекращенного уголовного дела.
15. По электронным прекращенным уголовным делам в подразделения архивной работы передаются только оригиналы процессуальных документов, предусмотренных статьями 119, 120 УПК РК (протокол осмотра места происшествия, запросы, опросы), которые составлялись на бумажном носителе в ходе проведения первоначальных неотложных следственных действий, при регистрации уголовного правонарушения в ЕРДР.
Распечатка электронных прекращенных уголовных дел для передачи в подразделения архивной работы не допускается.
При соблюдении органами уголовного преследования всех указанных требований, предусмотренных настоящим пунктом, прокурор подразделения архивной работы в течение двадцати четырех часов с момента поступления материалов к электронным прекращенным уголовным делам на бумажных носителях выставляет ЭИУД формы 2-А в ЕРДР.
Глава 3. Выдача прекращенных уголовных дел
16. Прекращенные уголовные дела выдаются подразделениями архивной работы по запросам органов прокуратуры либо вышестоящей прокуратуры.
17. Выдача прекращенных уголовных дел по запросам суда и органа уголовного преследования, осуществляется прокурором подразделения архивной работы с уведомлением органов прокуратуры.
18. Прекращенные уголовные дела одного ведомства выдаются органу уголовного преследования другого ведомства через органы прокуратуры по запросу органа уголовного преследования.
При поступлении запроса об истребовании прекращенного уголовного дела прокурором подразделения архивной работы выдается прекращенное уголовное дело судье в один рабочий день, органам прокуратуры и органам уголовного преследования в следующие сроки:
при рассмотрении жалоб в порядке статей 105, 106 УПК РК, а также по отдельным запросам (поручения Администрации Президента Республики Казахстан, Генерального Прокурора Республики Казахстан) – в один рабочий день;
при запросе прекращенных уголовных дел от 1 до 10 дел - до трех рабочих дней с момента поступления запроса;
от 11 до 50 дел - до пяти рабочих дней с момента поступления запроса;
от 50 дел и выше - до десяти рабочих дней с момента поступления запроса.

1-параграф. Тоқтатылған қылмыстық істерді қағаз форматында беру
19. Сұрау салулар бойынша тоқтатылған қылмыстық істі қағаз форматында беру осы Нұсқаулықтың 16, 17-тармақтарына сәйкес және Журналға белгілей отырып, арнайы пошталық байланыс арқылы не істі сұратқан қылмыстық қудалау органының қызметкеріне қызметтік куәлігін, соттың қызметкеріне тиісті сенімхатты ұсынғаннан кейін қолма-қол беріледі.
20. Беру кезінде архивтік жұмыс бөлімшесінің прокуроры парақтардың нөмірлерін және тоқтатылған қылмыстық іс құжаттарының жай-күйін тексереді.
21. Тоқтатылған қылмыстық істі сұратқан органнан тоқтатылған қылмыстық істі қабылдау кезінде де архивтік жұмыс бөлімшесінің прокуроры парақтардың нөмірлерін және іс құжаттарының жай-күйін тексереді.
Бүлінгені, онда жеке парақтарының болмауы, ішкі тізімдемеде құжаттардың нөмірленген парақтарымен сәйкес келмеуі анықталған кезде архивтік жұмыс бөлімшесінің прокуроры:
1) осы Нұсқаулықтың 2-қосымшасына сәйкес нысаны бойынша Тоқтатылған қылмыстық істің парақтарының болуын және оның жай-күйін тексеру актісін (бұдан әрі – Акт) толтырады, оны тоқтатылған қылмыстық істің материалдарын екі жұмыс күні ішінде қалпына келтіру үшін тоқтатылған қылмыстық істі сұратқан органның басшысына жібереді.
2) прокурорлық ден қою шараларын қабылдау үшін, Актінің көшірмесін қоса бере отырып, дереу органдарды ақпараттандырады.
22. Архивтік істерді пайдалану кезінде құжаттарға қандай да бір белгі қоюға, астын сызуға, түзетулер енгізуге, іс парақтарын бүгуге, істерді сөгуге және олардан жекелеген құжаттарды алып қоюға жол берілмейді.
Архивтік жұмыс бөлімшесінің прокурорына сақтауға өткізілген тоқтатылған қылмыстық істерден құжаттарды алуға жол берілмейді.
2-параграф. Тоқтатылған электрондық қылмыстық істерді беру
23. Тоқтату туралы шешім қабылдаған қылмыстық қудалау органдарына тоқтатылған электрондық қылмыстық іске қолжетімділікті архивтік жұмыс бөлімшесінің прокуроры СДТБТ арқылы қашықтықтағы форматта береді.
24. Тоқтатылған электрондық қылмыстық істі соттарға беру Таныстыру актісін толтыра отырып, электрондық тасымалдаушыларда көшірме жасау арқылы жүзеге асырылады.
4-тарау. Тоқтатылған қылмыстық істердің материалдарымен таныстыру және олардың көшірмелерін беру
25. Тоқтатылған қылмыстық істердің материалдарымен таныстыруды, қылмыстық істі тоқтату туралы қаулылардың көшірмелерін, тоқтатылған қылмыстық істің басқа материалдарын беруді архивтік жұмыс бөлімшесінің прокуроры тек қылмыстық процеске қатысушыларға ғана жүзеге асырады.
Тоқтатылған қылмыстық істердің материалдарымен таныстыру, олардың көшірмелерін беру қорытындысы бойынша архивтік жұмыс бөлімшесінің прокуроры прокуратура органдарын хабардар ете отырып, осы Нұсқаулықтың 3-қосымшасына сәйкес нысаны бойынша қылмыстық процеске қатысушыларды тоқтатылған қылмыстық істердің материалдарымен таныстыру, тоқтатылған қылмыстық істен көшірмелерді беру хаттамасын (бұдан әрі - Хаттама) жасайды.
Архивтік жұмыс прокуроры Хаттамада оны толтыру күнін, айын, орнын, қылмыстық процеске қатысушылардың тегін, аты-жөні мен лауазымдарын, парақтардың санын көрсете отырып, сұратылған процестік материалдар атауларының тізімін көрсетеді.

Параграф 1. Выдача прекращенных уголовных дел в бумажном формате
19. Выдача прекращенного уголовного дела в бумажном формате по запросам осуществляется специальной почтовой связью либо нарочно сотруднику органа уголовного преследования, запросившему дело при предъявлении служебного удостоверения, сотруднику суда при предъявлении соответствующей доверенности в соответствии с пунктами 16, 17 настоящей Инструкции и отметкой в Журнале.
20. При выдаче прокурором подразделения архивной работы проверяются нумерация листов и состояние документов прекращенного уголовного дела.
21. При приеме прекращенного уголовного дела прокурором подразделения архивной работы от органа, истребовавшего прекращенное уголовное дело, также проверяются нумерация листов и состояние документов дела.
При обнаружении повреждений, отсутствия в нем отдельных листов, несоответствия нумерации листов документа во внутренней описи с пронумерованными листами документов прокурор подразделения архивной работы:
1) составляет Акт проверки наличия и состояния страниц прекращенного уголовного дела по форме согласно приложению 2 (далее – Акт) к настоящей Инструкции, который направляет руководителю органа, истребовавшего прекращенное уголовное дело, для приведения в соответствие материалов прекращенного уголовного дела в течение двух рабочих дней.
2) незамедлительно информирует органы с приложением копии Акта для принятия мер прокурорского реагирования.
22. При пользовании архивными делами не допускается делать какие-либо отметки, подчеркивания, исправления в документах, загибать листы дела, расшивать дела и производить изъятие из них отдельных документов.
Не допускается изъятие документов прокурором подразделений архивной работы из прекращенного уголовного дела, сданного на хранение.
Параграф 2. Выдача прекращенных электронных уголовных дел
23. Доступ к прекращенному электронному уголовному делу органам уголовного преследования, принявшего решение о прекращении, предоставляется прокурором подразделения архивной работы в удаленном формате через ЕРДР.
24. Выдача прекращенного электронного уголовного дела судам осуществляется путем копирования на электронные носители с составлением Акта ознакомления.
Глава 4. Ознакомление с материалами прекращенных уголовных дел и выдача их копий
25. Ознакомление с материалами прекращенных уголовных дел, выдача копий постановлений о прекращении уголовного дела, других материалов из прекращенного уголовного дела производится прокурором подразделения архивной работы только участникам уголовного процесса.
По итогам ознакомления с материалами прекращенного уголовного дела, выдачи их копий, прокурор подразделения архивной работы составляет протокол ознакомления с материалами прекращенного уголовного дела, выдачи их копий из прекращенного уголовного дела участникам уголовного процесса, по форме согласно приложению 3 к настоящей Инструкции (далее - Протокол), с уведомлением органов прокуратуры.
Прокурор архивной работы в Протоколе указывает день, месяц, место его составления, фамилии, инициалы и должности участников уголовного процесса, перечисление наименований запрашиваемых процессуальных материалов, с указанием количества их листов.

26. Қылмыстық процеске қатысушылар ғылыми-техникалық құралдардың көмегімен тоқтатылған қылмыстық іс материалдарының көшірмелерін жасауға құқылы.
Процеске қатысушыларды тоқтатылған электрондық қылмыстық істерімен таныстыру материалдарды электрондық жеткізгіштерде (басып шығарусыз) сақтау мүмкіндігімен компьютерлік техникалардың көмегімен жүзеге асырылады.
27. Сотқа дейінгі тергеп-тексеруді тоқтату туралы қаулы шығарылған қылмыстық іс отыз жұмыс күнінен аспайтын мерзімге беріледі.
Тоқтатылған қылмыстық істі зерделеу үшін қосымша уақыт қажет болған кезде, берілген тоқтатылған қылмыстық іс жатқан органның басшысы тиісті архивтік жұмыс бөлімшесіне оның мерзімін отыз жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзарту туралы жазбаша хабардар етеді.
Прокуратура органдары архивтен сұратылған қылмыстық істі тоқтату туралы қаулының күші жойылған жағдайда, жиырма төрт сағаттан кешіктірмей, тиісті қаулының көшірмесі, қабылданған шешім туралы бір мезгілде ЭАЕҚ-ны СДТБТ-да орналастыра отырып, архивтік жұмыс бөлімшесіне жібереді.
Архивтік жұмыс бөлімшесінің прокуроры қылмыстық істі тоқтатудың күшін жою туралы қаулы шығарылған қылмыстық істерді дереу архивтік есепке алудан алып тастайды.
Тоқтатылған қылмыстық істерді беру, қайтару, архивтік есепке алудан алып тастау кезінде архивтік жұмыс бөлімшесінің прокуроры 2-А нысанды ЭАЕҚ-ның тиісті деректемелерін дереу толтырады.
5-тарау. Тоқтатылған қылмыстық істерді сақтау мерзімдері
28. Қылмыстық теріс қылықтар бойынша тоқтатылған қылмыстық істер сақтауға келіп түскеннен кейін архивтік жұмыс бөлімшелерінде бір жыл сақталады.
29. Қылмыстар бойынша тоқтатылған қылмыстық істер ҚР ҚК-нің 71-бабына сәйкес мынадай:
1) онша ауыр емес қылмыстар бойынша - сақтауға келіп түскеннен кейін екі жыл;
2) ауырлығы орташа қылмыстар бойынша - сақтауға келіп түскеннен кейін бес жыл;
3) ауыр қылмыстар, онша ауыр емес немесе ауырлығы орташа сыбайлас жемқорлық қылмыстар бойынша - сақтауға келіп түскеннен кейін он жыл;
4) аса ауыр қылмыстар бойынша - сақтауға келіп түскеннен кейін он бес жыл мерзімдерінде сақталады.
Адамдардың қылмыстық емес жоғалып кету фактілері бойынша, сондай-ақ адамдардың қылмыстық емес қайтыс болу фактілері бойынша тоқтатылған қылмыстық істер архивтік жұмыс бөлімшелерінде екі жыл сақталады.
30. Тұрақты сақтау мерзіміне ҚР ҚК-нің 71-бабының алтыншы бөлігіне сәйкес ескіру мерзімі қолданылмайтын қылмыстар туралы қылмыстық істер тұрақты сақталу мерзіміне жатады.
6-тарау. Тоқтатылған қылмыстық істерді жою
31. Сақтау мерзімдері өткен тоқтатылған қылмыстық істерді жою комиссиялық түрде фото-бейнетіркеу құралдарын қолдана отырып, арнайы бейімделген үй-жайларда өртеу арқылы жүргізіледі.
Фото-бейнетүсірілімнің архивтелген нәтижелері Комитеттің аумақтық органының серверінде жеке электрондық папкада бір жыл бойы сақталады.
Комитеттің аумақтық органында басшының немесе оны алмастыратын адамның бұйрығы бойынша комиссия құрылады, оның құрамына мүдделі құрылымдық бөлімшелерінің басшылары, архивтік жұмыс бөлімшесінің прокуроры, сондай-ақ қылмыстық қудалау органдарының қызметкерлері кіреді.
Комиссияның Төрағасы болып Комитеттің аумақтық органының басшысы немесе оның орынбасары тағайындалады, ол оның шақырылуын және жұмысын ұйымдастырады.
Комиссияны шақыру және оның жұмысы Комитеттің аумақтық органының басшысы не оны алмастыратын адамның бекіткен кестесіне сәйкес жылына кемінде екі рет жүзеге асырылады.
Комиссия мүшелерінің бірі келмеген жағдайда, комиссияның төрағасы сақтау мерзімі өткен тоқтатылған қылмыстық істерді жою үшін, бастапқы тағайындалған мерзімнен үш жұмыс күнінен кешіктірмей басқа күнді белгілейді. Осы мерзімде комиссия мүшесінің келу мүмкіндігі болмаған кезде, сол ведомствоның уәкілетті қызметкері қатысады.
Комиссия сақтау мерзімі өткен тоқтатылған қылмыстық істерді жоюды Комитеттің аумақтық органының басшысы немесе оны алмастыратын адам осы Нұсқаулықтың 4-қосымшасына сәйкес нысаны бойынша Сақтау мерзімі өткен тоқтатылған қылмыстық істерді жою үшін бөлу туралы актіні (бұдан әрі – Жою үшін бөлу туралы акт) бекіткен күннен кейін он жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
Жою үшін бөлу туралы акт оның тізімін анықтаған сәттен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей бір данада жасалады және Комитеттің аумақтық органының номенклатуралық ісіне қоса тігіледі.
Сақтау мерзімі өткен тоқтатылған қылмыстық істерді жойғанға дейін, комиссия деректерді цифрлау бойынша жүргізілген іс-шаралармен, тиісті қойылатын қолдардың болуына, жоюға негіз болған құжаттармен салыстырып тексеру жүргізеді.

26. Участники уголовного процесса имеют право на снятие копий материалов прекращенного уголовного дела с помощью научно-технических средств.
Ознакомление участников процесса с прекращенными электронными уголовными делами, осуществляется посредством компьютерной техники с возможностью сохранения материалов на электронных носителях (без распечатывания).
27. Уголовное дело, по которому вынесено постановление о прекращении досудебного расследования, выдается на срок не более тридцати рабочих дней.
При необходимости дополнительного времени для изучения прекращенного уголовного дела, руководитель органа, в котором находится выданное прекращенное уголовное дело, письменно уведомляет соответствующее подразделение архивной работы о продлении его срока, но не более тридцати рабочих дней.
Органы прокуратуры в случае отмены постановления о прекращении уголовного дела, истребованного из архива, не позднее двадцати четырех часов направляют копию соответствующего постановления в подразделение архивной работы с одновременным выставлением ЭИУД в ЕРДР о принятом решении.
Уголовные дела, по которым, вынесены постановления об отмене прекращения уголовного дела, прокурором подразделения архивной работы незамедлительно снимаются с архивного учета.
При выдаче, возвращении, снятии с архивного учета прекращенных уголовных дел прокурором подразделения архивной работы незамедлительно заполняются соответствующие реквизиты ЭИУД формы 2-А.
Глава 5. Сроки хранения прекращенных уголовных дел
28. Прекращенные уголовные дела по уголовным проступкам хранятся в подразделениях архивной работы один год после поступления на хранение.
29. В соответствии со статьей 71 УК прекращенные уголовные дела по преступлениям хранятся в следующие сроки:
1) по преступлениям небольшой тяжести – два года после поступления на хранение;
2) по преступлениям средней тяжести - пять лет после поступления на хранение;
3) по тяжким преступлениям, коррупционным преступлениям небольшой или средней тяжести – десять лет после поступления на хранение;
4) по особо тяжким преступлениям – пятнадцать лет после поступления на хранение.
Прекращенные уголовные дела по фактам не криминального исчезновения лиц, а также по фактам смерти лиц не криминального характера хранятся в подразделениях архивной работы два года.
30. Постоянному сроку хранения подлежат прекращенные уголовные дела о преступлениях, по которым в соответствии с частью шесть статьи 71 УК, сроки давности не применяются.
Глава 6. Уничтожение прекращенных уголовных дел
31. Уничтожение прекращенных уголовных дел, по которым истекли сроки хранения, производится комиссией путем сжигания в специально приспособленных помещениях с применением средств фото-видеофиксации.
Архивированные результаты фото-видеосъемки хранятся в течение одного года на сервере территориального органа Комитета в отдельной электронной папке.
В территориальном органе Комитета по приказу начальника или лица, его замещающего, создается комиссия, в состав которой входят руководители заинтересованных структурных подразделений, прокурор подразделения архивной работы, а также сотрудники органов уголовного преследования.
Председателем комиссии назначается начальник территориального органа Комитета либо его заместитель, который организует ее созыв и работу.
Созыв и работа комиссии осуществляются в соответствии с графиком, утвержденным начальником территориального органа Комитета или лицом, его замещающим, не реже двух раз в год.
В случае неявки кого-либо из членов комиссии, председатель комиссии назначает другой день для уничтожения прекращенных уголовных дел, по которым истекли сроки хранения, но не позднее трех рабочих дней со дня первоначально назначенного срока. При невозможности явки члена комиссии в этот срок участвует уполномоченный сотрудник того же ведомства.
Комиссией уничтожение прекращенных уголовных дел, по которым истекли сроки хранения, осуществляется в течение десяти рабочих дней со дня утверждения начальником территориального органа Комитета или лицом, его замещающим, Акта о выделении к уничтожению прекращенных уголовных дел с истекшим сроком хранения (далее – Акт о выделении к уничтожению) по форме, согласно приложению 4 к настоящей Инструкции.
Акт о выделении к уничтожению составляется в одном экземпляре не позднее трех рабочих дней с момента определения его перечня и приобщается в номенклатурное дело территориального органа Комитета.
До уничтожения прекращенных уголовных дел, по которым истекли сроки хранения, комиссия сверяет данные с проведенными мероприятиями по оцифровке, наличие соответствующих подписей, с документами, послужившими основанием для уничтожения.

32. Жойылған қағаз форматындағы тоқтатылған істің электрондық көшірмесін рхивтік жұмыс бөлімшесі сақтайды.
Тоқтатылған қылмыстық істерді жою туралы мәліметтерді архивтік жұмыс бөлімшесінің прокуроры 2-А нысанды ЭАЕҚ-қа енгізеді.
33. Мемлекеттік құпияларды және өзге де заңмен қорғалатын құпияны қамтитын, сақтау мерзімі өткен тоқтатылған қылмыстық істерді есепке алу, сақтау, беру және жою тәртібі мемлекеттік құпияларды қорғау саласындағы Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерімен регламенттеледі.
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасы Құқықтық
статистика және арнайы есепке
алу жөніндегі комитеті архивтік
жұмыс бөлімшелерінің
тоқтатылған қылмыстық істерді
қабылдау, беру, таныстыру,
сақтау және жою жөніндегі
нұсқаулыққа
1-қосымша
нысан
"Тоқтатылған қылмыстық іске карточка" 2-А нысанды электрондық ақпараттық есепке алу құжаты
1. Тоқтатылған қылмыстық істің нөмірі ________________________________________
2. Тоқтатылған қылмыстық істің келіп түскен күні 20__ жылы "_____"________ ______
3. Тоқтатудың негізі (1997 жылғы Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік
кодексi (бұдан әрі – ҚР ҚПК)_________________________________________________
3.1 Тоқтатудың негізі ҚР ҚПК-нің _____________________________________________
Тоқтату күні "__" ______ 20__ жылы
4. Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы
есепке алу жөніндегі комитетінің және оның аумақтық органдарының архивтік жұмыс
бөлімшесі (бұдан әрі – архивтік жұмыс бөлімшесі)______ (анықтамалық бойынша код)
5. Қор № ________________________
6. Тізімдеме № ___________________
7. Архив № ______________________
Архивтік нөмір берілген күні "__" ______ 20__ жылы
8. Томдардың саны _______
9. Тоқтатылған қылмыстық іс туралы мәліметтер: берілді (01), қайтарылды (02),
жойылды (03), қылмыстық істі тоқтату туралы қаулының күшін жоюға байланысты
архивтік есепке алудан шешілді (04).
9.1 Сақтау мерзімі өткен тоқтатылған қылмыстық істерді жою үшін бөлу туралы актінің
шығыс/кіріс нөмірі _________________________________________________________
9.2 ____________________________________________________________________
берілді (тоқтатылған қылмыстық істі қолма-қол алған прокурордың тегі, аты, әкесінің
аты (ол болған кезде)
9.3 Берілген күні "__" ______ 20__ жылы
10. Қылмыстық іс бойынша өткізілетін адамдар
Тегі
Аты
Әкесінің аты (ол болған кезде)
Туған күні
11. Ескертпе
12. Салымдар
Архивтік жұмыс бөлімшесі прокурорының тегі, аты-жөні _________________________
__________________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасы Құқықтық
статистика және арнайы есепке
алу жөніндегі комитеті архивтік
жұмыс бөлімшелерінің
тоқтатылған қылмыстық істерді
қабылдау, беру, таныстыру,
сақтау және жою жөніндегі
нұсқаулыққа
2-қосымша
нысан
БЕКІТЕМІН
____________________________
____________________________
___________________________
басшысы,
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика және
арнайы есепке алу жөніндегі
комитетінің аумақтық
органының атауы
____________________________
аты, тегі, әкесінің аты (ол болған
кезде)
____________________________
(жеке қолы)
"__" ______20__ жылы
Тоқтатылған қылмыстық істің парақтарының болуын және оның жай-күйін тексеру актісі актінің реттік нөмірі № ____
Толтыру орны
_____________№ ___ тоқтатылған қылмыстық істің парақтарының болуын және оның
жай-күйін тексеру
Осы акт мынадай комиссия құрамында

32. Хранение электронной копии уничтоженного прекращенного дела в бумажном формате осуществляется подразделением архивной работы.
Сведения об уничтожении прекращенных уголовных дел прокурором подразделения архивной работы вводятся в ЭИУД формы 2-А.
33. Порядок учета, хранения, выдачи и уничтожения прекращенных уголовных дел, содержащих государственные секреты и иную охраняемую законом тайну, по которым истекли сроки хранения, регламентируется нормативными правовыми актами Республики Казахстан в сфере защиты государственных секретов.
Приложение 1
к Инструкции по приему,
выдаче, ознакомлению,
хранению и уничтожению
прекращенных уголовных дел
подразделениями архивной
работы Комитета
по правовой статистике
и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
форма
Электронный информационный учетный документ формы 2-А
"Карточка к прекращенному уголовному делу"
1. Номер прекращенного уголовного дела
_________________________________________________________________
2. Дата поступления прекращенного уголовного дела "__" ______ 20__ года
3. Основание прекращения (Уголовно-процессуальный кодекс Республики Казахстан
(далее – УПК РК) от 1997 года)
_________________________________________________________________
3.1 Основание прекращения УПК РК
_________________________________________________________________
Дата прекращения "__" _________ 20__ года
4. Подразделение архивной работы Комитета по правовой статистике
и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан
и его территориальных органов (далее – подразделение архивной работы)
_________________________________________ (код по справочнику)
5. Фонд № ________________________
6. Опись № _______________________
7. Архив № _______________________
Дата присвоения архивного номера "__" _________ 20__ года
8. Количество томов _______
9. Сведения о прекращенном уголовном деле: выдано (01), возвращено (02),
уничтожено (03), снято с архивного учета в связи с отменой постановления
о прекращении уголовного дела (04).
9.1 Исходящий/входящий номер акта о выделении к уничтожению прекращенных
уголовных дел с истекшим сроком хранения _______________________________
9.2 Выдано ____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) сотрудника, получившего нарочно
прекращенное уголовное дело)
9.3 Дата выдачи "__" _________ 20__ года
10. Лица, проходящие по уголовному делу
Фамилия
Имя
Отчество (при его наличии)
Дата рождения
11. Примечание
12. Вложение
Фамилия и инициалы прокурора подразделения архивной работы
_________________________________________________________
_________________________________________________________
Приложение 2
к Инструкции по приему,
выдаче, ознакомлению,
хранению и уничтожению
прекращенных уголовных дел
подразделениями архивной
работы Комитета по правовой
статистике и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
форма
УТВЕРЖДАЮ
Начальник
____________________________
____________________________
____________________________
наименование территориального
органа Комитета по правовой
статистике и специальным
учетам Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
_________________________
фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
__________________________
__________________________
(личная подпись)
"__" _____________ 20__ года
Акт проверки наличия и состояния страниц прекращенного уголовного дела порядковый номер акта № ____
Место составления
Проверки наличия и состояния страниц прекращенного уголовного дела № _____
Настоящий акт составлен комиссией в составе:

1) _______________________________________________________________________
(комиссия төрағасының аты, тегі, әкесінің аты (ол болған кезде)
2) _______________________________________________________________________
(комиссия мүшелерінің аты, тегі, әкесінің аты (ол болған кезде)
3) _______________________________________________________________________
(комиссия мүшелерінің аты, тегі, әкесінің аты (ол болған кезде)
_______________________________________________________ байланысты жасалды.
(негіз)
Тексеруде анықталғаны:
1. Тоқтатылған қылмыстық істің ішкі тізімдемесі бойынша № __________ есептеледі
__________________________________________________________________________
том (-дар) бойынша барлығы __________, оның ішінде беттер саны (томдар бойынша)
__________________________________________________(сандармен және жазбаша)
2. Барлығы ________________________________________________________________
(сандармен және жазбаша)
___________________________________________________ істің парақтары болмады.
Уәкілетті органның ресми атауы _____________________________________________
__________________________________________________________________________
3. Істің тізімдемесіне енгізілмеген _____________________________________________
________________________________________________________________ парақ бар.
(сандармен және жазбаша)
4. Архивтік іс бойынша барлығы ____________________________________________
_________________________________________________________парақ, оның ішінде:
(сандармен және жазбаша)
1) ________________________________________________іс жаңғыртуды талап етеді;
(сандармен және жазбаша)
2) _____________________________________________________________________
(сандармен және жазбаша)________________ іс тыстауды және тігуді талап етеді;
3) __________________________________________________________________
(сандармен және жазбаша) істердің өшіріле бастаған мәтіндерін қайта қалпына
келтіруді талап етеді;
4) _____________________________________түзетілуге келмейтіндей зақымданған іс;
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(құжаттардың жай-күйінің және оларды сақтау шарттарының жалпы сипаттамасы)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(құжаттардың жай-күйінің және оларды сақтау шарттарының негізгі теріс көріністері)
Тексеруді жүргізген:
Комиссияның төрағасы ______________ _________________________
(жеке қолы) (қолды таратып жазу)
Комиссияның мүшелері ______________ _________________________
(жеке қолы) (қолды таратып жазу)
______________ _________________________
(жеке қолы) (қолды таратып жазу)
Күні "__" ______20__ жылы
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасы Құқықтық
статистика және арнайы есепке
алу жөніндегі комитеті архивтік
жұмыс бөлімшелерінің
тоқтатылған қылмыстық істерді
қабылдау, беру, таныстыру,
сақтау және жою жөніндегі
нұсқаулыққа
3-қосымша
________________________________ (жасалған орны)
"___"___________ 20__ жылы (жасалған уақыты)
Қылмыстық процеске қатысушыларды тоқтатылған қылмыстық істердің материалдарымен таныстыру, оларға тоқтатылған қылмыстық істен көшірмелерді беру хаттамасы
Мен, ___________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы
есепке алу жөніндегі комитетінің аумақтық органының атауы (бұдан әрі – архивтік
жұмыс бөлімшесі)
архивтік жұмыс бөлімшесінің прокуроры ______________________________________
__________________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
Архивтік жұмыс бөлімшесі ғимаратының ____ кабинетінде, Қазақстан
Республикасының Қылмыстық-процестік кодексiнің (бұдан әрі – ҚР ҚПК) 290-
бабының 3-бөлігін басшылыққа ала отырып
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
қылмыстық процеске қатысушыларының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
таныстыруды жүргіздім/тоқтатылған қылмыстық іс материалдарының көшірмелерін
бердім
істің нөмірі № ______________________________________;
парақтардың саны ______, том _________

1) ____________________________________________________________________;
фамилия, имя, отчество (при его наличии) председателя
2) ____________________________________________________________________;
фамилия, имя, отчество (при его наличии) члена комиссии
3) ____________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) члена комиссии
в связи с ______________________________________________________________
(основание)
Проверкой установлено, что:
1. По внутренней описи прекращенного уголовного дела №___________________
числится всего том (-ов) ____, из них количество страниц (по томам)
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
(цифрами и прописью)
2. Всего не оказалось в наличии страниц прекращенного уголовного дела
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(цифрами и прописью)
Официальное наименование уполномоченного органа ______________________
_____________________________________________________________________
3. Имеются неописанные _______________________________________________
_____________________________________________________________________
страницы дела (цифрами и прописью)
4. Всего по архивному делу имеется в наличии ____________________________
_____________________________________________________________________
страниц, из них: (цифрами и прописью)
1) требующих реставрации _____________________________________________
_________________________________________________________________ дел;
(цифрами и прописью)
2) требующих переплета и подшивки _____________________________________
__________________________________________________________________ дел;
(цифрами и прописью)
3) требующих восстановления затухающих текстов _________________________
______________________________________________________________________
дел; (цифрами и прописью)
4) неисправимо поврежденных _______________________________________ дел;
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
(общая характеристика состояния и условий хранения документов)
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
(основные отрицательные явления в состоянии и условиях хранения документов)
Проверку проводили:
Председатель комиссии _________________ ________________________________
(личная подпись) (расшифровка подписи)
Члены комиссии ________________________ _______________________________
(личная подпись) (расшифровка подписи)
______________________ ________________________________ (личная подпись)
(расшифровка подписи)
Дата "___" _______ 20__ года
Приложение 3
к Инструкции по приему,
выдаче, ознакомлению,
хранению и уничтожению
прекращенных уголовных дел
подразделениями архивной
работы Комитета по правовой
статистике и специальным
учетам Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
________________________________
(место составления)
"___"_____________ 20__ года
(дата составления)
Протокол ознакомления с материалами прекращенного уголовного дела, выдачи их копий из прекращенного уголовного дела участникам уголовного процесса
Мною, прокурором подразделения архивной работы ___________________________
_________________________________________________________________________
наименование территориального органа Комитета по правовой статистике
и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (далее –
подразделение архивной работы)
в кабинете ___ здания подразделения архивной работы, ________________________
_________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
руководствуясь частью 3 статьи 290 Уголовно-процессуального кодекса Республики
Казахстан (далее – УПК РК) проведено ознакомление/выдача копий материалов
из прекращенного уголовного дела с ________________________________________
________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) участников уголовного процесса
номер дела № ______________________________________;
количество листов ______, том _________

Арыз иесінің мәртебесі: анықтамалық бойынша ҚР ҚПК-нің 7-бабының 25) тармағына сәйкес)
Кіріс нөмірі және жолданым берілген күні "____" ________ 20__ жылғы № ___
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), Комитеттің архивтік жұмыс бөлімшесі
қызметкерінің қолы __________________________
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасы Құқықтық
статистика және арнайы есепке
алу жөніндегі комитеті архивтік
жұмыс бөлімшелерінің
тоқтатылған қылмыстық істерді
қабылдау, беру, таныстыру,
сақтау және жою жөніндегі
нұсқаулыққа
4-қосымша
нысан
БЕКІТЕМІН
____________________________
____________________________
__________________________
басшысы, Қазақстан
Республикасы Бас
прокуратурасының Құқықтық
статистика және арнайы есепке
алу жөніндегі комитетінің
аумақтық органының атауы
____________________________
аты, тегі, әкесінің аты (ол болған
кезде)
____________________________
(жеке қолы)
"__" ______20__ жылы
№ _______АКТ ____________________________________________________________________________ толтыру орны Сақтауға жатпайтын құжаттарды жоюға бөлу туралы
__________________________________________________________________________
(құжаттардың тізбесінің атауы, шығару орны және жылы, оларды сақтау мерзімін
көрсете отырып)
негізінде__________________________________________________________________
сақтау мерзімдері өткен тоқтатылған қылмыстық істер жоюға таңдалып алынды
Сақтау__________________________________________________________________:
(архивтік қордың нөмірі мен атауы)
№№ р/с
Қордың № тізімдеменің №
Архивтік істің №
Қылмыстық істің №
Қылмыс фабуласы
Парақтардың саны
Соңғы жылдар
Сақтау мерзімі - тізбенің бабы
Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексi бойынша бабы
Ескерту
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
_________________________________ жылғы _________________________________
__________ жылдардағы тоқтатылған қылмыстық істердің және құжаттардың барлығы
__________________________________________________________________________
(сандармен және жазбаша)
Құжаттарды өңдеген адамның лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
__________________________________________________________________________
(жеке қолы)
Комиссияның төрағасы ______________ _________________________
(жеке қолы) (қолды таратып жазу)
Комиссияның мүшелері ______________ _________________________
(жеке қолы) (қолды таратып жазу)
______________ _________________________
(жеке қолы) (қолды таратып жазу)
Күні "__" ______20__ жылы
Ескертпе:
А4 форматы (210Х297)
сақтауға жатпайтын электрондық жеткізгіштегі құжаттарды жоюға бөлу туралы акт
осы қосымшада көрсетілген нысан бойынша жасалады.
Қазақстан Республикасы
Бас Прокуроры
2023 жылғы 5 қаңтардағы
№ 8 бұйрыққа
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының күші жойылған кейбір бұйрықтарының тізбесі

Статус заявителя: по справочнику (согласно пункту 25) статьи 7 УПК РК)
Входящий номер и дата обращения № ___ "____" ________ 20__ года
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись сотрудника подразделения
архивной работы __________________________________________________________
Приложение 4
к Инструкции по приему,
выдаче, ознакомлению,
хранению и уничтожению
прекращенных уголовных дел
подразделениями архивной работы
Комитета по правовой статистике
и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
форма
УТВЕРЖДАЮ
Начальник
____________________________
____________________________
____________________________
наименование территориального
органа Комитета по правовой
статистике и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
____________________________
фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
____________________________
____________________________
(личная подпись)
"__" _____________ 20__ года
АКТ № _______
_____________________________________________________________
место составления
О выделении к уничтожению документов, не подлежащих хранению
На основании ___________________________________________________________
(наименование, место и год издания перечня документов с указанием сроков их хранения)
________________________________________________________________________
отобраны к уничтожению прекращенные уголовные дела, по которым истекли сроки
Хранения _______________________________________________________________
(номер и название архивного фонда)
№№ п/п
№ фонда № описи
№ архивного дела
№ уголовного дела
Фабула преступления
Количество листов
Крайние годы
Срок хранения - статья перечня
Статья по Уголовному кодексу Республики Казахстан
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Всего _____________________________ прекращенных уголовных дел и документов
за _________________________________________________________________ годы
(цифрами и прописью)
Должность фамилия, имя, отчество (при его наличии) лица, проводившего обработку
документов ______________________________________________________________
_________________________________________________________________________
(личная подпись)
Председатель комиссии _________________ ___________________________________
(личная подпись) (расшифровка подписи)
Члены комиссии ________________________ __________________________________
(личная подпись) (расшифровка подписи)
______________________ ____________________________________ (личная подпись)
(расшифровка подписи)
Дата "___" _______ 20__ года
Примечание:
формат А4 (210Х297)
акт о выделении к уничтожению документов, не подлежащих хранению,
на электронных носителях составляется по приведенной в настоящем приложении форме.
Приложение 2 к приказу
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
от 5 января 2023 года № 8
Перечень некоторых приказов Генеральной прокуратуры Республики Казахстан, утративших силу

1) "Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті архивтік жұмыс бөлімшелерінің тоқтатылған қылмыстық істерді қабылдау, сақтау және беру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының міндетін атқарушының 2018 жылғы 19 шiлдедегi № 91 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17272 болып тіркелген);
2) "Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті архивтік жұмыс бөлімшелерінің тоқтатылған қылмыстық істерді қабылдау, сақтау және беру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының міндетін атқарушының 2018 жылғы 19 шілдедегі № 91 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2020 жылғы 15 қаңтардағы № 9 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19885 болып тіркелген);
3) "Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті архивтік жұмыс бөлімшелерінің тоқтатылған қылмыстық істерді қабылдау, сақтау және беру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының міндетін атқарушының 2018 жылғы 19 шілдедегі № 91 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2021 жылғы 29 желтоқсандағы № 174 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26400 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.

1) приказ исполняющего обязанности Генерального Прокурора Республики Казахстан от 19 июля 2018 года № 91 "Об утверждении Инструкции по приему, хранению и выдаче прекращенных уголовных дел подразделениями архивной работы Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17272);
2) приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 15 января 2020 года № 9 "О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Генерального Прокурора Республики Казахстан от 19 июля 2018 года № 91 "Об утверждении Инструкции по приему, хранению и выдаче прекращенных уголовных дел подразделениями архивной работы Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 19885);
3) приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 29 декабря 2021 года № 174 "О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Генерального Прокурора Республики Казахстан от 19 июля 2018 года № 91 "Об утверждении Инструкции по приему, хранению и выдаче прекращенных уголовных дел подразделениями архивной работы Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 26400).