"Мемлекеттік органның ұйымдастырушылық дамуы" блогы бойынша мемлекеттік органдар қызметін операциялық бағалау әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 2020 жылғы 27 қаңтардағы № 32/НҚ және Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының 2020 жылғы 28 қаңтардағы № 25 бірлескен бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 2023 жылғы 20 ақпандағы № 57/НҚ және Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының 2023 жылғы 20 ақпандағы № 46 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 21 ақпанда № 31941 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 954 Жарлығымен бекітілген Орталық мемлекеттік органдар мен облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалау жүйесінің 40-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. ""Мемлекеттік органның ұйымдастырушылық дамуы" блогы бойынша мемлекеттік органдар қызметін операциялық бағалау әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 2020 жылғы 27 қаңтардағы № 32/НҚ және Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының 2020 жылғы 28 қаңтардағы № 25 бірлескен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19950 болып тіркелген) бұйрығына мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
"Мемлекеттік органның ұйымдастырушылық дамуы" блогы бойынша мемлекеттік органдар қызметін операциялық бағалау әдістемесінде:
2-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"2. Осы Әдістемеде мынадай ұғымдар мен анықтамалар пайдаланылады:
1) ақпараттандырудың сервистік моделі – ақпараттық-коммуникациялық көрсетілетін қызметтерді сатып алу арқылы мемлекеттік функцияларды автоматтандыру және олардан туындайтын мемлекеттік қызметтерді көрсету;
2) ақпараттық-коммуникациялық көрсетілетін қызмет – осы көрсетілетін қызметтердің жұмыс істеуі өзі арқылы қамтамасыз етілетін байланыс қызметтерін қоса алғанда, есептеу ресурстарын мүліктік жалдау (жалға беру, уақытша пайдалану) және (немесе) орналастыру, бағдарламалық қамтылымды, бағдарламалық өнімдерді, техникалық құралдарды пайдалануға беру жөніндегі көрсетілетін қызмет немесе көрсетілетін қызметтердің жиынтығы;
3) архитектуралық порталда "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілері туралы мәліметтерді есепке алу – мемлекеттік органның сервистік интеграторға ақпараттық жүйенің сипаттамасы көрсетілген сұрау салуды есепке алуға ұсыну, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2019 жылғы 25 шілдедегі № 174/НҚ бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19104 болып тіркелген) бекітілген "Электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілері туралы мәліметтерді есепке алу және "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерінің техникалық құжаттамасының электрондық көшірмелерін орналастыру қағидаларына сәйкес мемлекеттік органның ақпараттық жүйесін тәжірибелік пайдалануға енгізу актісінің және техникалық құжаттаманың электрондық көшірмелерін ұсыну процесі;

О внесении изменений и дополнений в совместный приказ исполняющего обязанности Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 27 января 2020 года № 32/НҚ и Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 28 января 2020 года № 25 "Об утверждении Методики операционной оценки деятельности государственных органов по блоку "Организационное развитие государственного органа"
Совместный приказ и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 20 февраля 2023 года № 57/НҚ и Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 20 февраля 2023 года № 46. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 февраля 2023 года № 31941
ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ исполняющего обязанности Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 27 января 2020 года № 32/НҚ и Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 28 января 2020 года № 25 "Об утверждении Методики операционной оценки деятельности государственных органов по блоку "Организационное развитие государственного органа" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 19950) следующее изменения и дополнения:
В Методике операционной оценки деятельности государственных органов по блоку "Организационное развитие государственного органа", утвержденных указанным совместным приказом:
пункт 2 изложить в новой редакции:
"2. В настоящей Методике используются следующие понятия и определения:
1) сервисная модель информатизации – автоматизация государственных функций и оказания вытекающих из них государственных услуг путем приобретения информационно-коммуникационных услуг;
2) информационно-коммуникационная услуга – услуга или совокупность услуг по имущественному найму (аренде, временному использованию) и (или) размещению вычислительных ресурсов, предоставлению программного обеспечения, программных продуктов, технических средств в пользование, включая услуги связи, посредством которых обеспечивается функционирование данных услуг;
3) учет сведений об объектах информатизации "электронного правительства" на архитектурном портале – процесс предоставления государственным органом сервисному интегратору запроса на учет с описанием информационной системы, а также предоставление электронных копий акта ввода информационной системы государственного органа в опытную эксплуатацию и технической документации согласно Правилам учета сведений об объектах информатизации "электронного правительства" и размещения электронных копий технической документации объектов информатизации "электронного правительства", утвержденных приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 25 июля 2019 года № 174/НҚ (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 19104);

4) архитектуралық порталда есепке алынған мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінің үлесі – "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілері туралы мәліметтерді есепке алу және "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерінің техникалық құжаттамасының электрондық көшірмелерін орналастыру жүзеге асырылған ақпараттық жүйелер;
5) әдеп және ұжымдағы өзара қарым-қатынас – мемлекеттік органда ұйымдастырушылық мәдениеттің даму, сондай-ақ қызметшілердің моральдық-әдептілік нормаларды ұстауы деңгейін айқындайтын көрсеткіш;
6) басқа мемлекеттік органның ақпараттық жүйелерін пайдалану – иесі басқа мемлекеттік орган болып келетін, мемлекеттік органның ережесіне сәйкес мемлекеттік қызметтерді/функцияларды көрсету процестерін автоматтандыруға арналған ақпараттық жүйе;
7) гендерлік құрам – 2030 жылға дейінгі отбасылық және гендерлік саясат тұжырымдамасына сәйкес әйелдердің мемлекеттік органда басшы лауазымдардағы өкілдігін айқындайтын көрсеткіш;
8) дұрыс емес есептік ақпарат – қайта тексеру барысында дұрыс емес ақпараттық фактілер анықталатын есептік ақпарат;
9) еңбек шарттарымен қанағаттану – қызметшілердің тиісті жұмыстар үшін қажетті жағдайлармен қамтамасыз етілу деңгейін айқындайтын көрсеткіш;
10) еңбектің нормалануы – мемлекеттік органдағы артық жұмыстардың бар болуын айқындайтын көрсеткіш;
11) жергілікті қамту – кәсіпорындардың Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыруы кезінде пайдаланылатын жергілікті тауарлардың, қызметтердің және еңбек ресурстарының құндық және пайыздық мәндегі үлес көрсеткіші;
12) кадрлық құрамның тұрақтылығы – мемлекеттік органдағы кадрлық саясаттың орнықтылығы мен кадрлардың тұрақтылығын айқындайтын көрсеткіш;
13) конкурстық рәсімдердің ашықтығы – мемлекеттік органдағы кадрларды іріктеу процесінің ашықтығы деңгейін айқындайтын көрсеткіш;
14) мансаптық өсу – мемлекеттік органда мансаптық моделдің қағидатын сақтау деңгейін айқындайтын көрсеткіш;
15) персоналдың сапалы құрамы – мемлекеттік органда сапалы құрамды анықтайтын көрсеткіш;
16) мемлекеттік қызметшілерді оқыту – мемлекеттік әкімшілік қызметшілерді уақтылы оқытуға жіберуді айқындайтын көрсеткіш;
17) мемлекеттік органда көтермелеудің ашықтығы – мемлекеттік органда көтермелеудің ашықтығы мен әділдігінің деңгейін айқындайтын көрсеткіш;
18) мемлекеттік органдағы басқару тәжірибесі – мемлекеттік органдағы ішкі менеджменттің тиімділігін айқындайтын көрсеткіш;

4) доля учтенных информационных систем государственных органов на архитектурном портале – информационные системы, по которым осуществлен учет сведений об объектах информатизации "электронного правительства" и размещение электронных копий технической документации объектов информатизации "электронного правительства";
5) этика и взаимоотношения в коллективе – показатель, определяющий уровень развития организационной культуры в государственном органе, а также приверженности служащих морально-этическим нормам;
6) использование информационных систем другого государственного органа – информационная система, владельцем которой является другой государственный орган, предназначенная для автоматизации процессов оказания государственных органов/функций согласно Положению государственного органа;
7) гендерный состав – показатель, определяющий представительство женщин в государственном органе на руководящих должностях в соответствии с Концепцией семейной и гендерной политики до 2030 года;
8) недостоверная отчетная информация – отчетная информация, в ходе перепроверки которой выявлены несоответствующие действительности факты;
9) удовлетворенность условиями труда – показатель, определяющий уровень обеспеченности служащих необходимыми условиями для надлежащей работы;
10) нормированность труда – показатель, определяющий наличие переработок в государственном органе;
11) местное содержание – показатель доли, в стоимостном и процентном выражениях, местных товаров, услуг и трудовых ресурсов, используемых при осуществлении деятельности предприятиями на территории Республики Казахстан;
12) стабильность кадрового состава – показатель, определяющий уровень устойчивости кадровой политики и постоянства кадров в государственном органе;
13) прозрачность конкурсных процедур – показатель, определяющий уровень прозрачности процесса отбора кадров в государственном органе;
14) карьерный рост – показатель, определяющий уровень соблюдения принципа карьерной модели в государственном органе;
15) качественный состав персонала – показатель, определяющий качественный состав в государственном органе;
16) обучение государственных служащих – показатель, определяющий своевременность направления на обучение административных государственных служащих;
17) прозрачность поощрения в государственном органе – показатель, определяющий уровень прозрачности и справедливости поощрения в государственном органе;
18) управленческие практики в государственном органе – показатель, определяющий эффективность внутреннего менеджмента в государственном органе;

19) мемлекеттік органдардың интранет-порталы – бизнес-процестерді автоматтандыруға арналған және қол жеткізілуі шектеулі электрондық ақпараттық жүйелерін қоспағанда, барлық мемлекеттік ақпараттық жүйелерге қол жеткізудің бірыңғай терезесі арқылы мемлекеттік органдардың ақпараттық өзара іс-қимылын қамтамасыз ететін ақпараттық жүйе;
20) мемлекеттік органдардың, ұйымдардың жетекшілік ететін салаларда және аяларда ведомстволық, сондай-ақ ақпараттық жүйелерді пайдалануы – мемлекеттік органның, сондай-ақ ведомстволық бағынысты ұйымдардың балансында тұрған, мемлекеттік органның ережесіне сәйкес функцияларды автоматтандыруға арналған ақпараттық жүйе;
21) мемлекеттік сатып алу – Қазақстан Республикасының бейрезиденттеріне қызметтер көрсетуге байланысты халықаралық әуежайлардың кірістерін қоспағанда, тапсырыс берушілердің тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді толықтай немесе ішінара бюджет қаражаты, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорынан бөлінген ақша және (немесе) меншікті кірістері есебінен сатып алуы;
22) мемлекеттік сатып алу туралы шарт – Қазақстан Республикасының "Мемлекеттік сатып алу туралы" Заңында көзделген жағдайларды қоспағанда, тапсырыс беруші мен өнім беруші арасында мемлекеттік сатып алу веб-порталы арқылы жасалған, электрондық цифрлық қолтаңбалармен куәландырылған азаматтық-құқықтық шарт;
23) меритократия қағидаттарын сақтау – мемлекеттік органдардың меритократия кағидаттарын сақтауы деңгейін айқындайтын көрсеткіш;
24) нақты нәтиже – ақпараттық жүйені енгізуден күтілетін нәтиже (пайдалану шығындарын қысқарту, жұмыс тиімділігін арттыру нәтижесінде әкімшілік кедергілерді төмендету; процесті оңтайландыру және тағы басқалары);
25) персоналдың таза ауыспалығы – жұмыскерлердің мемлекеттік қызмет жүйесінен өз еркімен кету деңгейін айқындайтын көрсеткіш;
26) стратегиялық кадрлық жоспарлау – мемлекеттік органда персоналды басқару стратегиясының болуын және онын іске асырылуын айқындайтын көрсеткіш;
27) толық емес есептік ақпарат – есептік ақпарат құрылымындағы бекітілген талаптарда көзделген жекелеген бөліктері жоқ (қосымшалары, бөлімдері, кестелері, көрсеткіштің мәні және басқалар) есептік ақпарат;
28) уақтылы емес есептік ақпарат – өз уақытынан кеш ұсынылған/ орналастырған бағалау кестесімен көзделген есептік ақпарат;
29) шығу сұхбаты – қызметінен шығарылатын қызметшілерге сауалнама жүргізуді қамтуды, сондай-ақ олардың босатылу себептерін айқындайтын көрсеткіш;
30) "электрондық үкіметтің" архитектуралық порталы (бұдан әрі - архитектуралық портал) – мемлекеттік органдардың ақпараттандыру саласында мониторингтеу, талдау және жоспарлау үшін одан әрі пайдалануы мақсатында "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілері туралы мәліметтерді есепке алуды, сақтауды және жүйелендіруді, "электрондық үкіметтің" архитектурасын жүзеге асыруға арналған ақпараттандыру объектісі;

19) интранет–портал государственных органов – информационная система, предназначенная для автоматизации бизнес-процессов и обеспечивающая информационное взаимодействие государственных органов посредством единого окна доступа ко всем государственным информационным системам, за исключением электронных информационных ресурсов ограниченного доступа;
20) использование ведомственных, а также информационных систем, курируемых государственными органами, организациями в сферах и отраслях – информационная система, состоящая на балансе государственного органа, а также у подведомственной организации, предназначенная для автоматизации функций согласно положению государственного органа;
21) государственные закупки – приобретение заказчиками товаров, работ, услуг полностью или частично за счет бюджетных средств, выделенных денег из Фонда поддержки инфраструктуры образования в соответствии с законодательством Республики Казахстан и (или) собственных доходов, за исключением доходов международных аэропортов, связанных с оказанием услуг нерезидентам Республики Казахстан;
22) договор о государственных закупках – гражданско-правовой договор, заключенный посредством веб-портала государственных закупок между заказчиком и поставщиком, удостоверенный электронными цифровыми подписями, за исключением случаев, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О государственных закупках";
23) соблюдение принципов меритократии – показатель, определяющий уровень соблюдения государственными органами принципов меритократии;
24) фактический эффект - ожидаемый эффект от внедрения информационной системы (сокращение эксплуатационных затрат, снижение административных барьеров в результате повышения эффективности работы; оптимизация процесса);
25) чистая сменяемость персонала – показатель, определяющий уровень ухода работников из системы государственной службы;
26) стратегическое кадровое планирование – показатель, определяющий наличие в государственном органе стратегии управления персоналом и ее релизацию;
27) неполная отчетная информация – отчетная информация, в которой отсутствуют отдельные ее части (приложения, разделы, таблицы, значения показателей), предусмотренные установленными требованиями к структуре отчетной информации;
28) несвоевременная отчетная информация - отчетная информация, представленная/размещенная позже срока, предусмотренного Графиком оценки;
29) выходное интервью – показатель, определяющий охват анкетированием увольняющихся служащих, а также причины их увольнения;
30) архитектурный портал "электронного правительства" (далее – архитектурный портал) – объект информатизации, предназначенный для осуществления учета, хранения и систематизации сведений об объектах информатизации "электронного правительства", архитектуры "электронного правительства" в целях дальнейшего использования государственными органами для мониторинга, анализа и планирования в сфере информатизации;

31) "электрондық үкіметтің" сервистік интеграторы – "электрондық үкіметтің" архитектурасын дамытуды әдістемелік қамтамасыз ету жөніндегі функциялар, сондай-ақ Қазақстан Республикасының "Ақпараттандыру туралы" Заңында көзделген өзге де функциялар жүктелген, Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайтын заңды тұлға;
32) тағылымдамадан өткізу – мемлекеттік әкімшілік қызметшілердің тағылымдамаға жіберілген (қабылданған) санын бағалайтын бонустық көрсеткіш;
33) "Е-қызмет" АЖ толтырылуы – мемлекеттік қызмет персоналы бойынша автоматтандырылған бірыңғай дерекқорда (ақпараттық жүйеде) "Е-қызмет" ақпараттық жүйесінде (бұдан әрі – "Е-қызмет" АЖ) қызметшілердің жеке істерінің толтырылу дәрежесін айқындайтын бонустық көрсеткіш.".
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. "Персоналды басқару" бағытын бағалау жүргізу үшін ақпарат көздеріне мыналар жатқызылады:
1) мемлекеттік органдардың статистикалық деректері, есептік ақпараты, сондай ақ жұмыстан босатылған қызметшілер туралы ақпараты;
2) мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органға жыл сайын ұсынылатын есептік кезеңнен кейінгі жылдың 1 қаңтарындағы жағдай бойынша Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік қызмет кадрларының жай-күйіне жүргізілген мониторингтің деректері;
3) бағаланатын мемлекеттік органдарда мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті орган жүргізген тексерулердің нәтижелері;
4) осы Әдістемеге 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әкімшілік қызметшілердің сауалнама нәтижелері;";
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Дұрыс емес, толық емес, уақтылы емес ақпаратты ұсынғаны/орналастырғаны үшін шегерілетін барлық айыппұл баллдарының жалпы сомасы бағалаудың әрбір бағыты бойынша 10 баллдан аспайды.";
28-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"28. "Персоналды басқару" бағыты бойынша бағалау объектілері болып аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың), қаладағы ауданның, аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің бөлімшелерін қоспағанда, ОМО және олардың ведомстволары, ОМО аумақтық бөлімшелері және олардың облыстардағы, республикалық маңызы бар қалалардағы және Астанадағы ведомстволары, сондай-ақ ЖАО-дар табылады.
"Мансаптық өсу" көрсеткіші бойынша аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың), қаладағы ауданның бөлімшелерінен тағайындаулар ескеріледі.".
35-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"35. "Шығу сұхбаты" көрсеткіші бойынша бағалау (V) мынадай формула бойынша есептеледі:
мұнда:
V – Шығу сұхбаты көрсеткіші бойынша бағалау;
k – алынған нәтижелерді үлестік мәнге келтіру коэффициенті (5);
a – мемлекеттік қызмет жүйесінен және мемлекеттік орган жүйесінен шығарылған мемлекеттік әкімшілік қызметшілердің санынан есептік кезеңде осы Әдістемеге 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шығу сұхбатын толтырған немесе "Е-қызмет" ИАЖ немесе Мемлекеттік органдардың интранет-порталының деректеріне сәйкес адамдардың саны;
b – есептік кезеңде мемлекеттік қызмет жүйесінен және мемлекеттік орган жүйесінен қызметтен шығарылған мемлекеттік әкімшілік қызметшілердің жалпы саны.

31) сервисный интегратор "электронного правительства" – юридическое лицо, определяемое Правительством Республики Казахстан, на которое возложены функции по методологическому обеспечению развития архитектуры "электронного правительства", а также иные функции, предусмотренные Законом Республики Казахстан "Об информатизации";
32) проведение стажировки – бонусный показатель, оценивающий количество направленных (принятых) на стажировку административных государственных служащих;
33) заполняемость ИС "Е-қызмет" - бонусный показатель, определяющий степень заполняемости личных дел служащих в единой автоматизированной базе данных (информационной системе) по персоналу государственной службы ИС "Е-қызмет" (далее – ИС "Е-қызмет").".
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Источниками информации для проведения оценки по направлению "Управление персоналом" также являются:
1) статистические данные, отчетная информация государственных органов, а также информация по уволенным служащим;
2) данные мониторинга состояния кадров государственной службы в Республике Казахстан по состоянию на 1 января года, следующего за отчетным периодом, предоставляемые в уполномоченный орган по делам государственной службы ежегодно;
3) результаты проверок, проведенных уполномоченным органом по делам государственной службы в оцениваемых государственных органах;
4) результаты опроса административных государственных служащих по форме, согласно приложению 9 к настоящей Методике;";
пункт 24 изложить в следующей редакции:
"24. Общая сумма всех вычитаемых за представление/размещение недостоверной, неполной, несвоевременной информации штрафных баллов составляет не более 10 баллов по каждому направлению оценки.";
пункт 28 изложить в следующей редакции:
"28. Объектами оценки по направлению "Управление персоналом" являются ЦГО и их ведомства, территориальные подразделения ЦГО и их ведомства в областях, городах республиканского значения и столице, а также МИО, за исключением подразделений районов (городов областного значения), района в городе, городов районного значения, сел, поселков, сельских округов.
По показателю "Карьерный рост" учитываются назначения из подразделений районов (городов областного значения), района в городе.".
пункт 35 изложить в следующей редакции:
"35. Оценка по показателю "Выходное интервью" (V) рассчитывается по следующей формуле:
где:
V – оценка по показателю "Выходное интервью";
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (5);
a – количество лиц заполнивших выходное интервью в отчетном периоде из числа административных государственных служащих, уволенных из системы государственной службы и системы государственного органа по форме, согласно приложению 12 к настоящей Методике либо согласно данным ИС "Е-қызмет" или Интранет-портала государственных органов;
b – общее количество административных государственных служащих, уволенных в отчетном периоде из системы государственной службы и системы государственного органа.

Қызметтен шығарылған қызметшілердің көпшілігі (50%-дан астамы) өздерінің қызметтен шығарылуын мемлекеттік орган қызметінің келеңсіз аспектілерімен байланыстырған жағдайда (мысалы, қолайсыз моральдық - психологиялық климат, басшылықтың әдеп нормаларын сақтамауы, артық жұмыс істеу және т.б.) "шығу сұхбаты" көрсеткіші бойынша бағалау нәтижесінен 1,5 айыппұл балл шегеріледі.
Аталған көрсеткіш бойынша ең жоғарғы мәні 5 баллды құрайды.";
37-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"37. "Персоналдың сапалы құрамы" көрсеткіші (P) бойынша бағалау мынадай формула бойынша есептеледі:
P – "Персоналдың сапалы құрамы" көрсеткіші бойынша бағалау;
k – алынған нәтижелерді үлестік мәнге келтіру коэффициенті (5);
a – ғылымдар кандидаты дәрежесіне ие (оның ішінде, аспирантураны аяқтаған) мемлекеттік әкімшілік қызметшілер саны;
b – ғылымдар докторы дәрежесіне ие мемлекеттік әкімшілік қызметшілер саны;
с – PhD докторы (бейіні бойынша доктор) дәрежесіне ие мемлекеттік әкімшілік қызметшілер саны;
d – ҚР Президентінің жанындағы Мемлекеттік басқару академиясын аяқтаған мемлекеттік әкімшілік қызметшілер саны;
e – "Болашақ" бағдарламасының түлектері болып келетін мемлекеттік әкімшілік қызметшілер саны;
f – Назарбаев Университетін аяқтаған мемлекеттік әкімшілік қызметшілер саны;
g – шетел білімі бар ("Болашақ" бағдарламасын қоспағанда) мемлекеттік әкімшілік қызметшілер саны;
h – аспирант дәрежесіне ие мемлекеттік әкімшілік қызметшілер саны;
i – Президенттік жастар кадр резервіне қабылданған мемлекеттік әкімшілік қызметшілердің саны;
j – ҚР-да жоғары оқу орнынан кейінгі білімі (магистратура) бар мемлекеттік әкімшілік қызметшілердің саны;
z – мемлекеттік органның мемлекеттік әкімшілік қызметшілерінің орташа нақты саны (әрбір айдың соңғы күнгі жағдай бойынша органдағы қызметкерлердің нақты саны жинақталады және жылдағы айлар санына бөлінеді (12).
Осы көрсеткіш бойынша ең жоғарғы мән 5 баллды құрайды.";
39-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"39. "Еңбекті ұйымдастыру" (O) өлшемшарты бойынша бағалау мынадай формула арқылы есептеледі:
О = N + T + Y + S + U + I + K,
мұнда:
O – "Еңбекті ұйымдастыру" өлшемшарты бойынша бағалау;
N – "Еңбектің нормалануы" көрсеткіші;
T – "Еңбек жағдайына қанағаттану" көрсеткіші;
Y – "Мемлекеттік органдағы басқару тәжірибесі" көрсеткіші.
U – "Мемлекеттік қызметшілерді оқыту" көрсеткіші;
S – "Стратегиялық кадрлық жоспарлау" көрсеткіші;
I – "Тағылымдамадан өткізу" бонустық көрсеткіші;
K – "Е-қызмет" АЖ толықтыру" бонустық көрсеткіші.
Аталған көрсеткіш бойынша ең жоғарғы мәні 30 балды құрайды.".
40-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

Если большинство (более 50%) уволенных служащих связывает свое увольнение с негативными аспектами деятельности государственного органа (к примеру, неблагоприятный морально-психологический климат, несоблюдение руководством этических норм, переработки), из результата оценки по показателю "выходное интервью" вычитается 1,5 штрафных балла.
Максимальное значение по данному показателю составляет 5 баллов.";
пункт 37 изложить в следующей редакции:
"37. Оценка по показателю "Качественный состав персонала" (P) рассчитывается по следующей формуле:
P – оценка по показателю "Качественный состав персонала";
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (5);
a – количество административных государственных служащих, имеющих степень кандидата наук (в том числе окончившие аспирантуру);
b – количество административных государственных служащих, имеющих степень доктора наук;
с – количество административных государственных служащих, имеющих степень доктора PhD (доктора по профилю);
d – количество административных государственных служащих, окончивших Академию государственного управления при Президенте РК;
e – количество административных государственных служащих выпускников программы "Болашак";
f – количество административных государственных служащих, окончивших Назарбаев Университет;
g – количество административных государственных служащих, имеющих зарубежное образование (без учета программы "Болашак");
h – количество административных государственных служащих, имеющих степень аспиранта;
i – количество административных государственных служащих, зачисленных в Президентский молодежный кадровый резерв;
j – количество административных государственных служащих, имеющих послевузовское образование (магистратура), полученное в РК;
z – среднее фактическое количество административных государственных служащих государственного органа (суммируется фактическая численность работников в органе по состоянию на последний день каждого месяца и делится на количество месяцев в году (12).
Максимальное значение по данному показателю составляет 5 баллов.";
пункт 39 изложить в следующей редакции:
"39. Оценка по критерию "Организация труда" (O) рассчитывается по следующей формуле:
О = N + T + Y + S + U + I + K,
где:
O – оценка по критерию "Организация труда";
N – показатель "Нормированность труда";
T – показатель "Удовлетворенность условиями труда";
Y – показатель "Управленческие практики в государственном органе".
U – показатель "Обучение государственных служащих";
S – показатель "Стратегическое кадровое планирование";
I – бонусный показатель "Проведение стажировки";
K – бонусный показатель "Заполняемость ИС "Е-қызмет".
Максимальное значение по данному критерию составляет 30 баллов.".
пункт 40 изложить в следующей редакции:

"40. "Еңбектің нормалануы" (N) көрсеткіші бойынша бағалау мынадай формула арқылы есептеледі:
N = N1 + N2,
мұнда:
N – "Еңбектің нормалануы" көрсеткіші бойынша бағалау;
N1 – еңбектің нормалануының сандық көрсеткіші бойынша бағалау;
N2 – еңбектің нормалануының сауалнама көрсеткіші бойынша бағалау.
1) Еңбектің нормалануының сандық көрсеткіші бойынша бағалау (N1) мынадай формула арқылы есептеледі:
мұнда:
N1 – еңбектің нормалануының сандық көрсеткіші бойынша бағалау;
k – алынған нәтижелерді үлестік мәнге келтіру коэффициенті (5);
a – мемлекеттік органдағы жұмыс күндеріндегі адам-сағатының орташа саны;
b – есептік кезең жиынтығындағы жұмыс уақытының қалыпты ұзақтығы;
1 – алынған нәтижелерді баллдық мәнге келтіру коэффициенті;
8 – күніне 1 сағаттан астам артық жұмыс жасау орташа мәнінің негізінде белгіленген қатаңдық көрсеткіші.
Жұмыс күндері адам-сағатының орташа саны (a) мынадай формула арқылы айқындалады:
мұнда:
m – есептік кезеңде мемлекеттік қызметшілердің жұмыс күндері істеген, үстеме адам-сағатының жалпы саны (мұнда m мемлекеттік қызметшінің жұмыс күні аяқталғаннан кейін мемлекеттік органның ғимаратынан шығуға қажетті 30 минутты ескеру арқылы есептеледі);
b – есептік кезеңде жиынтықтағы жұмыс уақытының қалыпты ұзақтығы;
n – мемлекеттік орган қызметкерлерінің орташа нақты саны (әр айдың соңғы күнгі жай-күйі бойынша мемлекеттік органның мемлекеттік әкімшілік қызметкерлерінің нақты саны қосылады және жылдағы айлар санына бөлінеді (12). ОМО үшін орталық аппарат пен олардың ведомстволарының орталық аппараттары қызметшілерінің орташа нақты саны қолданылады. ЖАО үшін облыс, астана және республикалық маңызы бара қалалардың әкім аппараты қызметшілерінің орташа нақты саны қолданылады).
Есептік кезеңде мемлекеттік қызметшілердің жұмыс күндері істеген үстеме адам-сағатының жалпы саны мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органға ай сайынғы негізде ұсынылатын автоматтандырылған электрондық-өткізу жүйесінің деректеріне сәйкес есептеледі.
Есептік кезең жиынтығындағы жұмыс уақытының қалыпты ұзақтығы мынадай формула арқылы айқындалады:
b = (d – 21) * 8,
мұнда:
b – есептік кезең жиынтығындағы жұмыс уақытының қалыпты ұзақтығы;
d – есептік кезең жиынтығындағы жұмыс күндерінің саны;
21 – демалыс күндерді қоспағанда ақысы төленетін жыл сайынғы еңбек демалысының күндер саны;
8 – жұмыс күнінің ұзақтығы (сағат).
Еңбектің нормалануының сандық көрсеткіші бойынша алынған нәтиже минус белгісімен болған жағдайда, мемлекеттік органға 0 балл беріледі.

"40. Оценка по показателю "Нормированность труда" (N) рассчитывается по следующей формуле:
N = N1 + N2,
где:
N – оценка по показателю "Нормированность труда";
N1 – оценка по количественному показателю нормированности труда;
N2 – оценка по опросному показателю нормированности труда.
Примечание
1) Оценка по количественному показателю нормированности труда (N1) рассчитывается по следующей формуле:
где:
N1 – оценка по количественному показателю нормированности труда;
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (5);
a – среднее количество человеко-часов в государственном органе в рабочие дни;
b – нормальная продолжительность рабочего времени в совокупности за отчетный период;
1 – коэффициент приведения полученных результатов к балльному значению;
8 – показатель жесткости, установленный исходя из среднего значения переработки свыше 1 часа в день.
Среднее количество человеко-часов в рабочие дни (a) определяется по следующей формуле:
где:
m – общее количество сверхурочных человеко-часов, отработанных государственными служащими в течение отчетного периода в рабочие дни, (расчет m производится с учетом 30 минут необходимых на выход государственного служащего из здания государственного органа после завершения рабочего дня);
b – нормальная продолжительность рабочего времени в совокупности за отчетный период;
n – средняя фактическая численность работников государственного органа (суммируется фактическая численность работников в органе по состоянию на последний день каждого месяца и делится на количество месяцев в году (12). Для ЦГО применяется средняя фактическая численность работников центрального аппарата и центральных аппаратов их ведомств. Для МИО применяется средняя фактическая численность работников аппарата акима области, столицы и городов республиканского значения).
Общее количество сверхурочных человеко-часов, отработанных государственными служащими в течение отчетного периода в рабочие дни, рассчитывается согласно данным автоматизированной электронно-пропускной системы, предоставляемые на ежемесячной основе в уполномоченный орган по делам государственной службы.
Нормальная продолжительность рабочего времени в совокупности за отчетный период определяется по следующей формуле:
b = (d – 21) * 8
где:
b – нормальная продолжительность рабочего времени в совокупности за отчетный период;
d – количество рабочих дней в совокупности за отчетный период;
21 – количество дней оплачиваемого ежегодного трудового отпуска за исключением выходных дней;
8 – продолжительность рабочего дня (в часах).
При получении результата по количественному показателю нормированности труда со знаком минус, государственному органу присваивается 0 баллов.

2) "Еңбектің нормалануы" көрсеткішін есептеу кезінде демалыс және мереке күндеріндегі істелген үстеме адам-сағатының орташа саны есепке алынады. Мемлекеттік қызметшінің жұмыс берушінің актісінің негізінде орындаған мерзімінен тыс жұмыс сағаттары, оның ішінде еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндеріндегі адам-сағатының орташа санын есептеу кезінде ескерілмейді.
Демалыс және мереке күндерінде мерзімнен тыс жұмыс істеу байқалса, мемлекеттік органға мынадай шәкіл бойынша айыппұл салынады:
Демалыс және мереке күндері үстеме
адам-сағатының орташа саны
Айыппұл баллдары
9-184 сағат
1 айыппұл баллы
184 сағаттан жоғары
2 айыппұл баллы
Демалыс және мереке күндеріндегі үстеме адам-сағатының орташа саны (s) мынадай формула арқылы айқындалады:
мұнда:
р – мереке және демалыс күндерінде есептік кезеңде мемлекеттік қызметшілердің істеген үстеме адам-сағатының жалпы саны;
n – мемлекеттік орган қызметкерлерінің орташа нақты саны әр айдың соңғы күнгі жай-күйі бойынша қызметкерлердің нақты саны қосылады, жылдағыдай санына бөлінеді (12).
Мереке және демалыс күндерінде есептік кезеңде мемлекеттік қызметшілердің істеген үстеме адам-сағатының жалпы саны мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органға ай сайынғы негізде ұсынылатын автоматтандырылған электрондық-өткізу жүйесінің деректеріне сәйкес есептеледі.
3) Еңбектің нормалануының пікіртерім көрсеткіші (N2) бойынша бағалау мынадай формула арқылы есептеледі:
мұнда:
N2 – "Еңбектің нормалануы" көрсеткіші бойынша бағалау;
k – алынған нәтижелерді үлестік мәнге келтіру коэффициенті (5);
i1 – мемлекеттік қызметшілердің сауалнама парағындағы 1-тұжырыммен келісу индексі;
i2 – мемлекеттік қызметшілердің сауалнама парағындағы 2-тұжырыммен келісу индексі;
i3 – мемлекеттік қызметшілердің сауалнама парағындағы 3-тұжырыммен келісу индексі;
i4 – мемлекеттік қызметшілердің сауалнама парағындағы 4-тұжырыммен келісу индексі;
Аталған көрсеткіш бойынша ең жоғарғы мән 13 баллды құрайды.";
41 және 42-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"41. "Еңбек жағдайына қанағаттану" көрсеткіші (Т) бойынша бағалау мынадай формула арқылы есептеледі:
мұнда:
T – "Еңбек жағдайына қанағаттану" көрсеткіші бойынша бағалау;
k - алынған нәтижелерді үлестік мәнге келтіру коэффициенті (5);
і5 - мемлекеттік қызметшілердің сауалнама парағындағы 5-тұжырыммен келісу индексі;
і6 - мемлекеттік қызметшілердің сауалнама парағындағы 6-тұжырыммен келісу индексі;
і7 - мемлекеттік қызметшілердің сауалнама парағындағы 7-тұжырыммен келісу индексі;
і8 - мемлекеттік қызметшілердің сауалнама парағындағы 8-тұжырыммен келісу индексі.
Көрсеткіш бойынша ең жоғарғы мән 5 балды құрайды.
42. "Мемлекеттік органдағы басқару тәжірибесі" көрсеткіші (Y) бойынша бағалау мына формула бойынша есептеледі:
мұнда:
Y – "Мемлекеттік органдағы басқару тәжірибесі" көрсеткіші бойынша бағалау;
k - алынған нәтижелерді үлестік мәнге келтіру коэффициенті (5);
і9 - мемлекеттік қызметшілердің сауалнама парағындағы 9-тұжырыммен келісу индексі;
і10 - мемлекеттік қызметшілердің сауалнама парағындағы 10-тұжырыммен келісу индексі;
і11 - мемлекеттік қызметшілердің сауалнама парағындағы 11-тұжырыммен келісу индексі;
і12 - мемлекеттік қызметшілердің сауалнама парағындағы 12-тұжырыммен келісу индексі;
і13 - мемлекеттік қызметшілердің сауалнама парағындағы 13-тұжырыммен келісу индексі;
і14 - мемлекеттік қызметшілердің сауалнама парағындағы 14-тұжырыммен келісу индексі.
Көрсеткіш бойынша ең жоғарғы мән 5 балды құрайды.";
44 және 45-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"44. "Мемлекеттік қызметшілерді оқыту" (U) көрсеткіші бойынша бағалау мынадай формула бойынша есептеледі:
мұнда:
U – "мемлекеттік қызметшілерді оқыту" көрсеткіші бойынша бағалау";
k – алынған нәтижелерді өлшем мәніне келтіруге арналған коэффициент (5);
a – бөлінген бюджет қаражаты шеңберінде оқуға жататындар санынан, есепті кезеңде бекітілген мерзімдерде біліктілігін арттырудан өткен мемлекеттік әкімшілік қызметшілердің саны;
b – бөлінген бюджет қаражаты шеңберінде есепті кезеңде біліктілігін арттырудан өтуге жататын мемлекеттік әкімшілік қызметшілердің саны;
c – бөлінген бюджет қаражаты шеңберінде оқуға жататындар санынан, есепті кезеңде бекітілген мерзімдерде қайта даярлаудан өткен мемлекеттік әкімшілік қызметшілердің саны;
d – бөлінген бюджет қаражаты шеңберінде есепті кезеңде қайта даярлаудан өтуге жататын мемлекеттік әкімшілік қызметшілердің саны;
0,5 – алынған нәтижелерді баллдық мәнге келтіру коэффициенті.
Бағаланатын кезеңде біліктілігін арттыруға жататын мемлекеттік әкімшілік қызметшілер болмаған жағдайда, a/b = 1.
Бағаланатын кезеңде қайта даярлануға жататын мемлекеттік әкімшілік қызметшілер болмаған жағдайда, c/d = 1.
Мемлекеттік әкімшілік қызметшілерді қайта даярлаудан және/немесе біліктілігін арттырудан өту мерзімдерін (белгіленген мерзімдерден кейін) бұзудың әрбір фактісі үшін мемлекеттік органға 0,5 айыппұл балл беріледі.
Мемлекеттік әкімшілік қызметшілердің біліктілігін арттырудан және/немесе қайта даярлаудан өтпегенінің әрбір фактісі үшін мемлекеттік органға 1 айыппұл балл беріледі.
Айыппұл баллдарының жалпы сомасы 5 баллдан аспайды.
Көрсеткіш бойынша ең жоғарғы мән 5 баллды құрайды.

2) При расчете показателя "Нормированность труда" учитывается среднее количество сверхурочных человеко-часов, отработанных в выходные и праздничные дни. Часы сверхурочной работы, отработанные госслужащим на основании акта работодателя в соответствии с трудовым законодательством, не учитываются при расчете среднего количества человеко-часов в выходные и праздничные дни.
При наличии сверхурочных работ в выходные и праздничные дни государственному органу присваиваются штрафные баллы по следующей шкале:
Среднее количество сверхурочных человеко-часов в выходные и праздничные дни
Штрафные баллы
9-184 часов
1 штрафной балл
свыше 184 часов
2 штрафных балла
Среднее количество сверхурочных человеко-часов в выходные и праздничные дни (s) определяется по следующей формуле:
где:
p – общее количество сверхурочных человеко-часов, отработанных государственными служащими в течение отчетного периода в выходные и праздничные дни;
n – средняя фактическая численность работников государственного органа суммируется фактическая численность работников в органе по состоянию на последний день каждого месяца и делится на количество месяцев в году (12).
Общее количество сверхурочных человеко-часов, отработанных государственными служащими в течение отчетного периода в выходные и праздничные дни, рассчитывается согласно данным автоматизированной электронно-пропускной системы, предоставляемые на ежемесячной основе
в уполномоченный орган по делам государственной службы.
3) Оценка по опросному показателю нормированности труда (N2) рассчитывается по следующей формуле:
где:
N2 – оценка по показателю "Нормированность труда";
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (5);
i1 – индекс согласия с утверждением 1 опросного листа государственных служащих;
i2 – индекс согласия с утверждением 2 опросного листа государственных служащих;
i3 – индекс согласия с утверждением 3 опросного листа государственных служащих;
i4 – индекс согласия с утверждением 4 опросного листа государственных служащих.
Максимальное значение по данному показателю составляет 10 баллов.";
в пункты 41 и 42 вносятся изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
пункты 44 и 45 изложить в следующей редакции:
"44. Оценка по показателю "Обучение государственных служащих" (U) рассчитывается по следующей формуле:
где:
U – оценка по показателю "Обучение государственных служащих";
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (5);
a – количество административных государственных служащих, прошедших повышение квалификации в отчетном периоде в установленные сроки, из числа подлежащих в рамках выделенных бюджетных средств;
b – количество административных государственных служащих, подлежащих прохождению повышения квалификации в отчетном периоде в рамках выделенных бюджетных средств;
c – количество административных государственных служащих, прошедших переподготовку, в отчетном периоде в установленные сроки, из числа подлежащих в рамках выделенных бюджетных средств;
d – количество административных государственных служащих, подлежащих прохождению переподготовки в отчетном периоде в рамках выделенных бюджетных средств;
0,5 – коэффициент для приведения полученных результатов к балльному значению.
При отсутствии административных государственных служащих, подлежащих повышению квалификации в оцениваемом периоде, a/b = 1.
При отсутствии административных государственных служащих, подлежащих переподготовке в оцениваемом периоде, c/d = 1.
За каждый факт нарушения сроков прохождения переподготовки и/или повышения квалификации (позже установленных сроков) административных государственных служащих государственному органу присваивается 0,5 штрафных баллов.
За каждый факт непрохождения повышения квалификации и/или переподготовки административных государственных служащих государственному органу присваивается 1 штрафной балл.
Общая сумма штрафных баллов не превышает 5 баллов.
Максимальное значение по данному показателю составляет 5 баллов.

45. "Стратегиялық кадрлық жоспарлау" көрсеткіші бойынша бағалау (S):
Бұл көрсеткіш адами ресурстарды стратегиялық басқаруды және мемлекеттік органның кадр саясатын бағалайды.
Персоналды басқару стратегиясы Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі төрағасының 2016 жылғы 21 қазанда № 15 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14456 болып тіркелген) бекітілген Персоналдық басқару қызметі (кадр қызметі) туралы үлгілік ережеге сәйкес бекітіледі.
Персоналды басқару стратегиясы персоналдың сапалық және сандық құрамы бойынша нақты көрсеткіштерді, сондай-ақ мемлекеттік органның стратегиялық мақсаттарына қол жеткізу үшін қажетті персоналға қажеттілікті болжау жөніндегі шараларды қамтиды.
Көрсеткішті есептеу формуласы:
S = a + b,
онда:
S – "стратегиялық кадрлық жоспарлау" көрсеткіші
a – қажетті мазмұны бар персоналды басқарудың бекітілген стратегиясының болуы*
* сондай-ақ 2 баллға сәйкес талап етілетін мазмұны бар персоналды басқарудың бекітілген стратегиясы болған кезде
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігінің ұсынымдарымен;
сәйкес персоналды басқарудың бекітілген стратегиясында талап етілетін мазмұн болмаған кезде 1 баллға тең
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігінің ұсынымдарымен;
сол сияқты персоналды басқарудың бекітілген стратегиясы болмаған кезде 0 балл.
b-бағаланатын кезеңде персоналды басқару стратегиясын орындау**.
**егер бағаланатын кезеңде нысаналы индикаторлардың (көрсеткіштердің, бағдарламалардың, іс-шаралардың) орындалуы жоспарланғаннан кемінде 80% - ды құраса, b 3 балға тең. 60-79,99% - дан орындау кезінде 2 балл, 40-59,99% - дан 1 балл беріледі және 40% - дан кем болған кезде балл берілмейді.
Персоналды басқару стратегиясы болмаған, бағаланатын кезеңде персоналды басқару стратегиясын іске асыру туралы оны сандық бағалауға мүмкіндік беретін ақпарат ұсынылмаған немесе оның орындалуын анықтаудың объективті мүмкін болмаған жағдайда балдар (b бойынша) берілмейді.
Көрсеткіш бойынша ең жоғарғы мән 5 баллды құрайды.";
мынадай мазмұндағы 45-1 және 45-2-тармақтармен толықтырылсын:
"45-1. "Қызметшілердің тағылымдамасы" бонустық көрсеткіші бойынша бағалау (I)
Қабылданған және тағылымдамаға жіберілген мемлекеттік әкімшілік қызметшілердің жалпы саны мемлекеттік органның мемлекеттік әкімшілік қызметшілерінің орташа нақты санының 10% - дан астамын құраған кезде (әрбір айдың соңғы күніндегі жағдай бойынша органдағы қызметкерлердің нақты саны жинақталады және жылдағы айлар санына бөлінеді (12) мемлекеттік органға 2 бонустық балл беріледі.

45. Оценка по показателю "Стратегическое кадровое планирование" (S):
Данный показатель оценивает стратегическое управление человеческими ресурсами и кадровую политику государственного органа.
Стратегия управления персоналом утверждается в соответствии с Типовым положением о службе управления персоналом (кадровой службе), утвержденным приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции от 21 октября 2016 года № 15 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14456).
Стратегия управления персоналом содержит конкретные показатели по качественному и количественному составу персонала, а также меры по прогнозу потребности в персонале необходимого для достижения стратегических целей государственного органа.
Формула для расчета показателя:
S = a + b,
где:
S - показатель "Стратегическое кадровое планирование"
a – наличие утвержденной стратегии управления персоналом*
*а равно 2 баллам при наличии утвержденной стратегии управления персоналом с требуемым содержанием в соответствии с рекомендациями Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы;
а равно 1 баллу при отсутствии требуемого содержания в утвержденной стратегии управления персоналом в соответствии с рекомендациями Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы;
а равно 0 баллов при отсутствии утвержденной стратегии управления персоналом.
b – исполнение стратегии управления персоналом в оцениваемом периоде**.
**b равно 3 баллам, если исполнение целевых индикаторов (показателей, программ, мероприятий) в оцениваемом периоде составляет не менее 80% от запланированного. При исполнении от 60-79,99% присваивается 2 балла, от 40-59,99% 1 балл и при менее 40% баллы не присваиваются.
При непредставлении информации о реализации стратегии управления персоналом в оцениваемом периоде или объективной невозможности установить ее исполнение баллы (по b) не присваиваются.
Максимальное значение по показателю составляет 5 баллов.";
дополнить пунктами 45-1 и 45-2 следующего содержания:
"45-1. Оценка по бонусному показателю "Проведение стажировки" (I)
При общем количестве принятых и направленных на стажировку административных государственных служащих более 10% от среднего фактического количества административных государственных служащих государственного органа (суммируется фактическая численность работников в органе по состоянию на последний день каждого месяца и делится на количество месяцев в году (12) государственному органу присваивается 2 бонусных балла.

Қабылданған және тағылымдамаға жіберілген мемлекеттік әкімшілік қызметшілердің жалпы саны мемлекеттік органның мемлекеттік әкімшілік қызметшілерінің орташа нақты санының кемінде 5% (10% - дан аспайтын) болған кезде (әрбір айдың соңғы күніндегі жағдай бойынша органдағы қызметкерлердің нақты саны жинақталады және жылдағы айлар санына бөлінеді (12) мемлекеттік органға 1 бонустық балл беріледі.
Басқа жағдайларда ұпайлар берілмейді.
Көрсеткіш бойынша ең жоғарғы мән 2 балды құрайды.
45-2. "Е-қызмет" АЖ толықтыру бонустық көрсеткіші бойынша бағалау (K)
Мемлекеттік қызметшілердің жеке істері Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 2021 жылғы 10 қыркүйектегі № 158 бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік қызметшінің жеке ісін жүргізуге қажетті құжаттардың тізбесіне сәйкес келуге тиіс.
"Е-қызмет" АЖ-да мемлекеттік қызметшілердің тиісті түрде толтырылған жеке істерінің саны бағаланатын жылдың желтоқсан айының соңғы күніне мемлекеттік қызметшілердің нақты санының кемінде 99%-ы болған кезде мемлекеттік органға 1,5 бонустық балл беріледі.
Басқа жағдайларда ұпайлар берілмейді.
Толтырылу дәрежесін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі айқындайды.
Көрсеткіш бойынша ең жоғарғы мән 1,5 балды құрайды.";
48 және 49-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"48. "Конкурстық рәсімдердің ашықтығы" көрсеткіші бойынша бағалау (A):
где:
А – "Конкурстық рәсімдердің ашықтығы" көрсеткіші бойынша бағалау;
k – алынған нәтижелерді үлестік мәнге келтіру коэффициенті (10);
a – мемлекеттік органда қадағалаушылардың қатысуымен бос лауазымдарға орналасуға өткізілген конкурстарының саны;
b – техникалық бейнежазба құралдарының көмегімен белгіленген мемлекеттік органда бос лауазымдарға орналасуға өткізілген конкурстардың саны.
с – бос лауазымдарға орналасуға өткізілген конкурстардың жалпы саны.
Әрбір кандидатпен әңгімелесу барысын тіркеу тәртібін бұзудың (техникалық бейне жазба құралдарын қолданбау немесе тиісінше қолданбау) әрбір фактісі үшін мемлекеттік органға 1 айыппұл балы беріледі, бірақ ол 10 баллдан аспайды.
Осы көрсеткіш бойынша ең жоғарғы мән 10 балды құрайды.
49. "Меритократия қағидаттарын сақтау" көрсеткіші бойынша бағалау (B):
мұнда:
В – "Меритократияны сақтау" көрсеткіші бойынша бағалау;
k - алынған нәтижелерді үлестік мәнге келтіру коэффициенті (10);
і15 - мемлекеттік қызметшілердің сауалнама парағындағы 15-тұжырыммен келісу индексі;
і16 - мемлекеттік қызметшілердің сауалнама парағындағы 16-тұжырыммен келісу индексі.
і17 - мемлекеттік қызметшілердің сауалнама парағындағы 17-тұжырыммен келісу индексі;
і18 - мемлекеттік қызметшілердің сауалнама парағындағы 18-тұжырыммен келісу индексі.
Көрсеткіш бойынша ең жоғарғы мән 10 балды құрайды.";

При общем количестве принятых и направленных на стажировку административных государственных служащих не менее 5% (не более 10%) от среднего фактического количества административных государственных служащих государственного органа (суммируется фактическая численность работников в органе по состоянию на последний день каждого месяца и делится на количество месяцев в году (12) государственному органу присваивается 1 бонусный балла.
В остальных случаях баллы не присваиваются.
Максимальное значение по данному показателю составляет 2 балла.
45-2. Оценка по бонусному показателю "Заполняемость ИС "Е-қызмет" (K)
Требования к личным делам государственных служащих установлены в Перечне документов, необходимых для ведения личного дела государственного служащего, утвержденном приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 10 сентября 2021 года № 158.
При количестве надлежащим образом заполненных личных дел государственных служащих в ИС "Е-қызмет" не менее 99% от фактического количества государственных служащих на последний день декабря оцениваемого года, государственному органу присваивается 1,5 бонусных балла.
В остальных случаях баллы не присваиваются.
Степень заполняемости определяется Агентством Республики Казахстан по делам государственной службы.
Максимальное значение по данному показателю составляет 1,5 балла.";
пункт 48 изложить в следующей редакции:
"48. Оценка по показателю "Прозрачность конкурсных процедур" (A):
где:
А – оценка по показателю "Прозрачность конкурсных процедур";
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (10);
a – количество состоявшихся конкурсов на занятие вакантных должностей в государственном органе, проведенных с участием наблюдателей;
b – количество состоявшихся конкурсов на занятие вакантных должностей в государственном органе, проведенных с видеофискацией.
с – общее количество состоявшихся конкурсов на занятие вакантных должностей
За каждый факт нарушения (неиспользования или ненадлежащего использования технических средств видеозаписи) порядка фиксации хода собеседования с каждым кандидатом государственному органу присваивается 1 штрафной балл, но не более 10 баллов.
Максимальное значение по данному показателю составляет 10 баллов.";
в пункт 49 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
пункт 50 изложить в следующей редакции:

50. "Мансаптық өсу" көрсеткіші бойынша бағалау (C):
Егер мансаптық жылжу коэффициенті (kr) 0,80-ден жоғары немесе оған тең болса, мемлекеттік органға ең жоғары балл (10 балл) беріледі.
Мансаптық жылжу коэффициенті келесі формула бойынша есептеледі:
мұнда:
kr – мансаптық жылжу коэффициенті;
а - аудандардан (облыстық маңызы бар қалалардан) және қаладағы аудандардан тағайындауларды ескере отырып, есепті кезеңде осы мемлекеттік орган жүйесінде жоғары тұрған лауазымға осы мемлекеттік орган жүйесі қызметкерлерінің қатарынан тағайындалған мемлекеттік қызметшілердің саны;
b – есептік кезеңде мемлекеттік органда жоғары лауазымға тағайындалған мемлекеттік қызметшілердің жалпы саны (төменгі деңгейдегі лауазымдардан басқа).
Мемлекеттік орган қайта ұйымдастырылған жағдайда, сондай-ақ бағаланатын жыл ішінде жаңадан құрылған мемлекеттік орган үшін осы көрсеткіш бойынша бағалауды есептеу кезінде есепті кезеңде осы мемлекеттік органда жоғары тұрған лауазымға тағайындалған мемлекеттік қызметшілердің саны басқа мемлекеттік органда бұрынғы мемлекеттік лауазымымен салыстырғанда ескеріледі.
2) басқа жағдайларда "Мансаптық өсу" көрсеткіші бойынша бағалау келесі формула бойынша есептеледі:
C = k * kr,
мұнда:
k – алынған нәтижелерді салмақтық мәнге келтіру коэффициенті (10);
kr – мансаптық жылжу коэффициенті.
Көрсеткіш бойынша ең жоғарғы мән 10 балды құрайды.".
51 және 52-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"51. "Мемлекеттік органда көтермелеудің ашықтығы" көрсеткіші (D) бойынша бағалау мына формула арқылы есептеледі:
мұнда:
D – "Мемлекеттік органда көтермелеудің ашықтығы" көрсеткіші бойынша бағалау;
k - алынған нәтижелерді үлестік мәнге келтіру коэффициенті (5);
і19 - мемлекеттік қызметшілердің сауалнама парағындағы 19-тұжырыммен келісу индексі;
і20 - мемлекеттік қызметшілердің сауалнама парағындағы 20-тұжырыммен келісу индексі;
і21 - мемлекеттік қызметшілердің сауалнама парағындағы 21-тұжырыммен келісу индексі.
і22 - мемлекеттік қызметшілердің сауалнама парағындағы 22-тұжырыммен келісу индексі.
Бұл көрсеткіш бойынша ең жоғарғы мән 5 балды құрайды.
52. "Әдеп және ұжымдағы өзара қарым-қатынас" (E) көрсеткіші бойынша бағалау мына формула арқылы есептеледі:
мұнда:
E – "Әдеп және ұжымдағы өзара қарым-қатынас" көрсеткіші бойынша бағалау;
k - алынған нәтижелерді үлестік мәнге келтіру коэффициенті (5);
і23 - мемлекеттік қызметшілердің сауалнама парағындағы 23 -тұжырыммен келісу индексі;
і24 - мемлекеттік қызметшілердің сауалнама парағындағы 24- тұжырыммен келісу индексі;
і25 - мемлекеттік қызметшілердің сауалнама парағындағы 25-тұжырыммен келісу индексі;
і26 - мемлекеттік қызметшілердің сауалнама парағындағы 26-тұжырыммен келісу индексі.
Осы көрсеткіш бойынша ең жоғарғы мән 5 балды құрайды.";
55-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:

"50. Оценка по показателю "Карьерный рост" (C):
1) если коэффициент карьерного продвижения (kr) больше или равен 0,80, государственному органу присваивается максимальный балл (10 баллов).
Коэффициент карьерного продвижения рассчитывается по следующей формуле:
где:
kr – коэффициент карьерного продвижения;
a – количество государственных служащих, назначенных на вышестоящую должность в системе данного государственном органа за отчетный период из числа работников системы данного государственного органа с учетом назначений из районов (городов областного значения) и районов в городе;
b – общее количество государственных служащих, назначенных на вышестоящие должности в государственном органе за отчетный период (кроме низовых должностей).
При реорганизации государственного органа, а также для вновь образованного государственного органа в течение оцениваемого года при расчете оценки по данному показателю учитывается количество государственных служащих, назначенных на вышестоящую должность в данном государственном органе, за отчетный период в сравнении с прежней государственной должностью в другом государственном органе.
2) в остальных случаях оценка по показателю "Карьерный рост" рассчитывается по следующей формуле:
C = k * kr,
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (10);
kr – коэффициент карьерного продвижения.
Максимальное значение по данному показателю составляет 10 баллов.".
пункт 51 изложить в следующей редакции:
"51. Оценка по показателю "Прозрачность поощрения в государственном органе" (D) рассчитывается по следующей формуле:
где:
D – оценка по показателю "Прозрачность поощрения в государственном органе";
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (5);
i19 – индекс согласия с утверждением 19 опросного листа государственных служащих;
i20 – индекс согласия с утверждением 20 опросного листа государственных служащих;
i21 – индекс согласия с утверждением 21 опросного листа государственных служащих;
i22 – индекс согласия с утверждением 22 опросного листа государственных служащих.
Максимальное значение по данному показателю составляет 5 баллов.";
в пункт 52 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
пункт 55 изложить в следующей редакции:

"55. "Ақпараттық технологияларды қолдану" бағыты бойынша операциялық бағалау мынадай өлшемшарттар бойынша жүзеге асырылады:
1) Архитектуралық порталын толтыру бойынша мәліметтерді есепке алу;
2) "Ақылды" қалалар" салу;
3) ақпараттық жүйелер мен деректер қорындағы мәліметтердің өзектілігі;
4) мемлекеттік органдардың функцияларын автоматтандыру;
5) ақпараттық технологиялар саласындағы білімі бар цифрландыру жөніндегі құрылымдық бөлімшедегі кадрлар саны;
6) АКТ дағдылары бойынша курстардан (оның ішінде онлайн) өткен қызметкерлер саны;
7) мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелеріндегі жергілікті қамтудың үлесі;
8) мемлекеттік органның саласы бойынша деректер мен көрсеткіштер тізілімі;
9) қолданылмайтын ақпараттық жүйелер мен деректер қорларының болуы.";
57-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"57. Мәліметтерді таратылуы шектелген қызметтік ақпаратқа жатқызу және онымен жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы қағидаларының Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 24 маусымдағы № 429 қаулысы. қаулысымен бекітілген 42-тармағының 1) тармақшасына сәйкес "Таратылуы шектелген құжаттар мен басылымдардан мәліметтерді халықаралық (жаһандық) деректерді беру желілерінде, Интернет желісінде орналастыруға" жол берілмейді. Осыған байланысты мемлекеттік органдардың "ҚБПҮ" деген белгісі бар ақпаратты қамтитын ақпараттық жүйелері Мемлекеттік органдардың қызметін операциялық бағалау кезінде ескерілмейді.";
2 параграф алып тасталсын;
3-параграфтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Параграф 3. "Ақылды" қалаларды салу" өлшемшарты бойынша бағалау";
66, 67 және 68-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын
"66. "Ақылды" қалаларды құру" өлшемшарты ЖАО қызметін операциялық бағалау кезінде ғана қолданылады.
67. Осы өлшемшарт бойынша бағалау бағаланатын жергілікті атқарушы органдарда "ақылды" қалалар бастамаларының іске асырылу деңгейін анықтауға және түйінді көрсеткіштерге қол жеткізуге бағытталған және бағаланатын жылдың соңғы күнтізбелік күні кезеңінде ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган ұсынған ақпаратқа сәйкес жүргізіледі.
68. "Ақылды" қалаларды салу" (B) өлшемшарты бойынша бағалау осы бұйрықтағы 69-1 және 69-2 тармақтарында көзделген формулалар бойынша есептеледі.";
69-тармақ алып тасталсын.
мынадай мазмұндағы 69-1, 69-2 және 69-3-тармақтармен толықтырылсын:
"69-1. Жиынтық балды табу:
Bж = Bбіл+ Bден+ Bкөл+ Bжол+ Bқауіпсіздік+ Bтур+ Bткш+ Bэкол+ Bбасқ,
мұнда:
Bж – "Ақылды" қалаларды салу" өлшемшарты бойынша жиынтық бал;
Bбіл - Білім беру саласы бойынша бал;
Вден – Денсаулық сақтау саласы бойынша бал;
Bкөл - Көлік және логистика саласы бойынша бал;
Bжол - Жол инфрақұрылымы саласы бойынша бал;
Bқауіпсіздік - Қауіпсіздік саласы бойынша бал;
Bтур - Туризм, мәдениет және спорт саласы бойынша бал;
Bткш - ТКШ саласы бойынша бал;
Bэкол - Экология саласы бойынша бал;
Bбасқ - Қаланы басқару саласы бойынша бал;
Bбіл, Вден, Bкөл, Bжол, Bқауіпсіздік, Bтур, Bткш, Bэкол, Bбасқ –
ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган бекітетін "Ақылды" қалалардың эталондық стандартына сәйкес есептеледі.

"55. Операционная оценка по направлению "Применение информационных технологий" осуществляется по следующим критериям:
1) учет сведений по наполнению архитектурного портала;
2) построение "Умных" городов";
3) актуальность сведений, содержащихся в информационных системах и базах данных;
4) автоматизация функций государственных органов;
5) количество кадров в структурном подразделении по цифровизации с образованием в сфере информационных технологий;
6) количество сотрудников, прошедших курсы (в том числе онлайн) по ИКТ навыкам;
7) доля местного содержания в информационных системах государственных органов;
8) реестр данных и показателей по сфере государственного органа;
9) наличие неиспользуемых информационных систем и баз данных.";
пункт 57 изложить в следующей редакции:
"57. В соответствии с подпунктом 1) пункта 42 Правил отнесения сведений к служебной информации ограниченного распространения и работы с ней, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 июня 2022 года № 429 не допускается "размещать сведения из документов и изданий ограниченного распространения в международных (глобальных) сетях передачи данных, сети Интернет". В связи с чем, информационные системы государственных органов, содержащие информацию, имеющую пометку "ДСП", при операционной оценке деятельности государственных органов не учитываются.";
параграф 2 исключить;
заголовок параграфа 3 изложить в следующей редакции:
"Параграф 3. Оценка по критерию "Построение "Умных" городов";
пункты 66, 67 и 68 изложить в следующей редакции:
"66. Критерий "Построение "Умных" городов" применяется только при операционной оценке деятельности МИО.
67. Оценка по данному критерию направлена на выявление у оцениваемых МИО уровня реализации инициатив "умных" городов и достижения ключевых показателей и проводится согласно информации, предоставленной уполномоченным органом в сфере информатизации на период последнего календарного дня оцениваемого года.
68. Оценка по критерию "Построение "Умных" городов" (B) рассчитывается по следующим формулам предусмотренных пунктами 69-1 и 69-2 настоящего приказа.";
пункт 69 исключить;
дополнить пунктом 69-1, 69-2 и 69-3 следующего содержания:
"69-1. Нахождение суммарного балла:
Bсум = Bобр+ Bздр+ Bтр+ Bдинфр+ Bбез+ Bтур+ Bжкх+ Bэкол+ Bупр,
где:
Bсум – суммарный балл по критерию "Построение "Умных" городов";
Bобр - балл по сфере Образование;
Вздр - балл по сфере Здравоохранение;
Bтр - балл по сфере Транспорт и логистика;
Bдинфр - балл по сфере Дорожная инфраструктура;
Bбез - балл по сфере Безопасность;
Bтур - балл по сфере Туризм, культура и спорт;
Bжкх - балл по сфере Сфера ЖКХ;
Bэкол - балл по сфере Экология;
Bупр - балл по сфере Управление городом;
Bобр, Вздр, Bтр, Bдинфр, Bбез, Bтур, Bжкх, Bэкол, Bупр - рассчитываются в соответствии с Эталонным стандартом "умных" городов, утверждаемым уполномоченным органом в сфере информатизации.

69-2. Жиынтық баллдың пайызын балдардың максималды 6900-ге тең сомасымен арақатынаста табу:
69-3. "Ақылды" қалаларды салу" (B) көрсеткіші бойынша ең жоғары мән 100 пайызды құрайды, бұл қорытынды бойынша 10 салмақ мәніне келтірілетін болады.";
мынадай мазмұндағы 5-1 және 5-2 параграфтармен толықтырылсын:
"5-1 параграф. "АТ саласындағы білімі бар цифрландыру жөніндегі құрылымдық бөлімшелердегі кадрлар саны" критерийі бойынша бағалау
74-1. "АТ саласындағы білімі бар цифрландыру жөніндегі құрылымдық бөлімшелердегі кадрлар саны" критерийі бойынша бағалау АТ саласындағы білімі бар цифрландыру жөніндегі құрылымдық бөлімшелердегі қызметкерлер санын көбейтуге бағытталған.
74-2. "АТ саласындағы білімі бар цифрландыру жөніндегі құрылымдық бөлімшелердегі кадрлар саны" (L) критерийі бойынша бағалау мынадай формула бойынша есептеледі:
мұнда:
L – "АТ саласындағы білімі бар цифрландыру жөніндегі құрылымдық бөлімшелердегі кадрлар саны" критерийі бойынша балл;
с – АТ саласында білім бере отырып, цифрландыру жөніндегі құрылымдық бөлімшелердегі (бұдан әрі – ҚБ) қызметкерлер саны;
d – цифрландыру жөніндегі құрылымдық бөлімшелердегі қызметкерлердің жалпы саны;
k4 – ОМО қызметін бағалау кезінде 20-ға тең не ЖАО қызметін бағалау кезінде 10-ға тең коэффициент;
74-3. ОМО үшін осы критерий бойынша ең жоғары мән 20 баллды немесе ЖАО үшін – 10 баллды құрайды.
5-2 параграф. "АКТ дағдылары бойынша курстардан (оның ішінде онлайн) өткен қызметкерлер саны" критерийі бойынша бағалау
74-4. "АКТ дағдылары бойынша курстардан (соның ішінде онлайн) өткен қызметкерлер саны" (J) критерийі бойынша бағалау келесі формула бойынша есептеледі:
қайда:
J – АКТ саласында курстар, оның ішінде әдіснаманы өндіруші берген мемлекеттік органды цифрландыру жөніндегі жұмысты ұйымдастыруға бағытталған курстардан өткені туралы сертификат және берген ұйымның интернет-ресурсында курстан өткені туралы тексеру, тиісті емтихан тапсырғанын растау мүмкіндігі бар құжат болған кезде "АКТ дағдылары бойынша курстардан (оның ішінде онлайн) өткен қызметкерлер саны" критерийі бойынша балл;
r - АКТ дағдылары бойынша курстардан (оның ішінде онлайн) өткен Мемлекеттік орган қызметкерлерінің саны;
s - Мемлекеттік орган қызметкерлерінің жалпы саны;
k5 - 5-ке тең коэффициент.
74-5. Осы критерий бойынша ең жоғары мән 5 баллды құрайды.";
мынадай мазмұндағы 6-1 параграфпен толықтырылсын:
"6-1 параграф. "Мемлекеттік орган саласындағы деректер мен көрсеткіштер тізілімі" критерийі бойынша бағалау
78-1. "Мемлекеттік органның саласы бойынша деректер мен көрсеткіштер тізілімі" критерийі ОМО қызметін операциялық бағалау кезінде қолданылады.

69-2. Нахождение процента суммарного балла в соотношении с максимальной суммой баллов, равной 6900:
69-3. Максимальное значение по критерию "Построение "Умных" городов" (B) составляет 100 процентов, что по итогу будет приведено к весовому значению 10.";
дополнить параграфами 5-1 и 5-2 следующего содержания:
"Параграф 5-1. Оценка по критерию "Количество кадров в структурных подразделениях по цифровизации с образованием в сфере ИТ"
74-1. Оценка по критерию "Количество кадров в структурных подразделениях по цифровизации с образованием в сфере ИТ" направлена на увеличение числа сотрудников в структурных подразделениях по цифровизации с образованием в сфере ИТ.
74-2. Оценка по критерию "Количество кадров в структурных подразделениях по цифровизации с образованием в сфере ИТ" (L) рассчитывается по следующей формуле:
где:
L – балл по критерию "Количество кадров в структурных подразделениях по цифровизации с образованием в сфере ИТ";
с – количество сотрудников в структурных подразделениях (далее – СТП) по цифровизации с образованием в сфере ИТ;
d – общее количество сотрудников в структурных подразделениях по цифровизации;
k4 – коэффициент, равный 20 при оценке деятельности ЦГО либо равный 10 при оценке деятельности МИО;
74-3. Максимальное значение по данному критерию для ЦГО составляет 20 баллов либо для МИО – 10 баллов.
Параграф 5-2. Оценка по критерию "Количество сотрудников, прошедших курсы (в том числе онлайн) по ИКТ навыкам"
74-4. Оценка по критерию "Количество сотрудников, прошедших курсы (в том числе онлайн) по ИКТ навыкам" (J) рассчитывается по следующей формуле:
где:
J – балл по критерию "Количество сотрудников, прошедших курсы (в том числе онлайн) по ИКТ навыкам" при наличии сертификата о прохождении курсов в сфере ИКТ, в том числе курсы, направленные на организацию работы по цифровизации государственного органа, выданного производителем методологии, подтверждающего сдачу соответствующего экзамена о прохождении курса и с возможностью проверки на интернет-ресурсе выдавшей организации;
r – количество сотрудников государственного органа, прошедших курсы (в том числе онлайн) по ИКТ навыкам;
s – общее количество сотрудников государственного органа;
k5 – коэффициент, равный 5.
74-5. Максимальное значение по данному критерию составляет 5 баллов.";
дополнить параграфом 6-1 следующего содержания:
"Параграф 6-1. Оценка по критерию "Реестр данных и показателей по сфере государственного органа"
78-1. Критерий "Реестр данных и показателей по сфере государственного органа" применяется при операционной оценке деятельности ЦГО.

78-2. "Мемлекеттік органның саласы бойынша деректер мен көрсеткіштер тізілімі" критерийі бойынша бағалау бағаланатын мемлекеттік органдарды салалар бойынша деректер мен көрсеткіштер тізілімін толтыруға ынталандыруға бағытталған.
78-3. Осы критерий бойынша бағалау мынадай формула (H)бойынша есептеледі:
мұнда:
H – "Мемлекеттік орган саласындағы деректер мен көрсеткіштер тізілімі" критерийі бойынша балл;
i – автоматты түрде қалыптасқан көрсеткіштер саны;
v – көрсеткіштердің жалпы саны;
k6 – 5-ке тең коэффициент.
78-4. Осы критерий бойынша ең жоғары мән 5 бонустық баллды құрайды.";
79-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"79. Аталған өлшемшарт бойынша бағалау "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алуды жүзеге асыратын бағаланатын мемлекеттік органның және оның ведомстволық, ведомстволық бағынысты ұйымдарының ақпараттық жүйелеріндегі жергілікті қамтудың үлесін анықтауға бағытталған.";
81-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"81. "Ақпараттық технологияларды қолдану" бағыты бойынша қызметті операциялық бағалау мынадай формула арқылы есептеледі:
I = A + B + G + C + E + F + H – D,
мұнда:
І – "Ақпараттық технологияларды қолдану" бағыты бойынша жалпы балл;
А – "Архитектуралық порталын толтыру бойынша мәліметтерді есепке алу" өлшемшарты бойынша балл;
В – "Орталық мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерін интеграциялау" өлшемшарты бойынша балл;
G – "Ақылды" қалалар бастамаларын іске асыру және негізгі көрсеткіштерге қол жеткізу" өлшемшарты бойынша балл;
С – "Ақпараттық жүйелер мен деректер қорындағы мәліметтердің өзектілігі" өлшемшарты бойынша балл;
Е – "Мемлекеттік органдар функцияларының автоматтандырылуы" өлшемшарты бойынша балл;
F – "Мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелеріндегі жергілікті қамтудың үлесі" өлшемшарты бойынша балл;
H – "Мемлекеттік орган саласындағы деректер мен көрсеткіштер тізілімі" критерийі бойынша балл;
D – "Пайдаланылмайтын ақпараттық жүйелердің және дерекқорлардың болуы" өлшемшарты бойынша балл.
Егер бағалау нәтижелері бойынша бағаланатын мемлекеттік органның "Ақпараттық технологияларды қолдану" бағыты бойынша қорытынды бағасы 100 баллды құраса, онда "Мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелеріндегі жергілікті қамту үлесі" өлшемшарты үшін 5 бонустық балл есептелмейді.";
86-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"86. "Мемлекеттік органның ұйымдастырушылық дамуы" блогы бойынша бағаланатын мемлекеттік органдар қызметін операциялық бағалау нәтижелері туралы қорытындыларды ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган осы Әдістемеге 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қалыптастырады және Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасына ұсынады.";

78-2. Оценка по критерию "Реестр данных и показателей по сфере государственного органа" направлена на стимулирование оцениваемых государственных органов к наполнению реестра данных и показателей по сферам.
78-3. Оценка по данному критерию рассчитывается по следующей формуле (H):
где:
H – балл по критерию "Реестр данных и показателей по сфере государственного органа";
i – количество автоматически сформированных показателей;
v – общее количество показателей;
k6 – коэффициент, равный 5.
78-4. Максимальное значение по данному критерию составляет 5 бонусных баллов.";
пункт 79 изложить в следующей редакции:
"79. Оценка по данному критерию направлена на определение доли местного содержания в информационных системах оцениваемого государственного органа и его ведомственных и подведомственных организаций осуществляющих приобретение товаров, работ и услуг в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных закупках".";
пункт 81 изложить в следующей редакции:
"81. Операционная оценка деятельности по направлению "Применение информационных технологий" рассчитывается по формуле:
I = A + B + C + E + L + J + F + H – D,
где:
I - общий балл по направлению "Применение информационных технологий";
A - балл по критерию "Учет сведений по наполнению архитектурного портала";
В - балл по критерию "Построение "Умных" городов"";
C - балл по критерию "Aктуальность сведений, содержащихся в информационных системах и базах данных";
E - балл по критерию "Aвтоматизация функций государственных органов";
L - балл по критерию "Количество кадров в СТП по цифровизации с образованием в сфере ИТ";
J - балл по критерию "Количество сотрудников, прошедших курсы (в том числе онлайн) по ИКТ навыкам";
F - балл по критерию "Доля местного содержания в информационных системах государственных органов";
H – балл по критерию "Реестр данных и показателей по сфере государственного органа";
D - балл по критерию "Наличие неиспользуемых информационных систем".";
пункт 86 изложить в следующей редакции:
"86. Заключения о результатах операционной оценки деятельности оцениваемых государственных органов по блоку "Организационное развитие государственного органа" формируются уполномоченным органом в сфере информатизации по форме, согласно приложению17 к настоящей Методике и представляются в Высшую аудиторскую палату.";

1, 2, 7, 8, 9, 12, 13, 14 және 16-қосымшалар осы бірлескен бұйрықтың 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 және 9-қосымшаларына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Цифрлық трансформация департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау ақпараттандыру мәселелеріне жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі вице-министріне және Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының мемлекеттік қызмет мәселелеріне жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік қызмет
істері агенттігі төрағасы
Д. Жазыкбаев
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрінің м.а.
Б. Мусин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Жоғары аудиторлық палатасы
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік қызмет
істері агенттігі төрағасы
2023 жылғы 20 ақпандағы
№ 46 мен
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрінің м.а.
2023 жылғы 20 ақпандағы
№ 57/НҚ Бұйрыққа
1-қосымша
"Мемлекеттік органның
ұйымдастырушылық дамуы"
блогы бойынша мемлекеттік
органдар қызметін операциялық
бағалау әдістемесіне
1-қосымша
нысан
Шығу сұхбатының нәтижелері туралы ақпарат
№ р/с
Құрылымдық бөлімшенің атауы
Есептік кезеңде мемлекеттік қызмет жүйесінен жұмыстан босатылған мемлекеттік әкімшілік қызметшілердің саны
Мемлекеттік қызмет жүйесінен жұмыстан босатылған мемлекеттік әкімшілік қызметшілердің есептік кезеңде Әдістеменің 12-қосымшасына сәйкес нысан бойынша шығу сұхбатын толтырғандардың саны
Есептік кезеңде мемлекеттік орган жүйесінен жұмыстан босатылған мемлекеттік әкімшілік қызметшілердің саны
Мемлекеттік орган жүйесінен жұмыстан босатылған мемлекеттік әкімшілік қызметшілердің есептік кезеңде Әдістеменің 12-қосымшасына сәйкес нысан бойынша шығу сұхбатын толтырғандардың саны
1
Мемлекеттік органның орталық аппараты, әкім аппараты (ақпарат департаменттер, басқармаларбөлігінде және тағы да басқа түрде беріледі)
Департаменттің атауы
...
Департаменттер басқармаларының атауы
...
Мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелері, әкімдіктің басқармалары
2
Мемлекеттік органның ведомстволары (басқарма және т.б.)
Басқарманың атауы
...
Ведомствоның аумақтық бөлімшелері
...
Жиыны
Есеп "MSExcel" форматында дайындалады.
Мемлекеттік органның басшысы _______ ___________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Мемлекеттік органның тиісті
құрылымдық бөлімшесінің басшысы _______ ____________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
20___жылғы "____"__________
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік қызмет
істері агенттігі төрағасы
2023 жылғы 20 ақпандағы
№ 46 мен
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму,
инновациялар және аэроғарыш
өнеркәсібі министрінің м.а.
2023 жылғы 20 ақпандағы
№ 57/НҚ Бұйрыққа
2-қосымша
"Мемлекеттік органның
ұйымдастырушылық дамуы"
блогы бойынша мемлекеттік
органдар қызметін операциялық
бағалау әдістемесіне
2-қосымша
нысан
Мемлекеттік органдағы бос лауазымдарға орналасуға арналған конкурстарға байқаушылардың қатысуы туралы ақпарат
№ р/с
Есепті кезеңде мемлекеттік органда болған бос лауазымдарға орналасуға арналған конкурстар (конкурс және лауазымдарды өткізу туралы хаттаманың нөмірін көрсете отырып)
Бақылаушының болуы
Бейне тіркеу
иә
жоқ
иә
жоқ
Осы мемлекеттік органның мемлекеттік қызметшілері арасындағы ішкі конкурс
1
2
3
Жалпы конкурс
1
2
3
Есептік кезеңде өткізілген барлық конкурстар: _______________ (санын жазу).
Оның ішінде бақылаушылардың қатысуымен: ________________ (санын жазу)
Бейне тіркеумен: ________________ (санын жазу)
Есеп "MSExcel" форматында дайындалады.
Конкурстар әрбір лауазым бойынша жеке көрсетіледі. Кандидаттар болмаған кезде конкурс өткізілмеген болып есептеледі және есепке алынбайды.
Мемлекеттік органның басшысы _______ ______________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Мемлекеттік органның тиісті
құрылымдық бөлімшесінің басшысы _______ ______________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
20___жылғы "____"__________
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік қызмет
істері агенттігі төрағасы
2023 жылғы 20 ақпандағы
№ 46 мен
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш
өнеркәсібі министрінің м.а.
2023 жылғы 20 ақпандағы
№ 57/НҚ Бұйрыққа
3-қосымша
"Мемлекеттік органның
ұйымдастырушылық дамуы"
блогы бойынша мемлекеттік
органдар қызметін операциялық
бағалау әдістемесіне
7-қосымша
нысан
Персоналдың сапалы құрамы туралы ақпарат
№ р/с
Құрылымдық бөлімшенің атауы
Назарбаев Университетін аяқтаған мемлекеттік әкімшілік қызметшілер саны
Ғылымдар кандидаты дәрежесіне ие (оның ішінде, аспирантураны аяқтаған) мемлекеттік әкімшілік қызметшілер саны
Ғылымдар докторы дәрежесіне ие мемлекеттік әкімшілік қызметшілер саны
PhD докторы (бейіні бойынша доктор) дәрежесіне ие мемлекеттік әкімшілік қызметшілер саны
1
Мемлекеттік органның орталық аппараты, әкім аппараты (ақпарат департаменттер, басқармалар және т.б. бөлінісінде ұсынылады)
Департаменттің атауы
Департаменттер басқармаларының атауы
Мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелері, әкімдіктің басқармалары
2
Мемлекеттік органның ведомстволары (ақпарат басқармалар және т.б. бөлінісінде ұсынылады)
Басқарманың атауы
Ведомствоның аумақтық бөлімшелері
Жиыны:
Кестенің жалғасы
ҚР Президентінің жанындағы Мемлекеттік басқару академиясын аяқтаған мемлекеттік әкімшілік қызметшілер саны
"Болашақ" бағдарламасының түлектері болып келетін мемлекеттік әкімшілік қызметшілер саны
Шетел білімі бар ("Болашақ" бағдарламасын қоспағанда) мемлекеттік әкімшілік қызметшілер саны
Аспирант дәрежесіне ие мемлекеттік әкімшілік қызметшілер саны
Президенттік жастар кадр резервіне қабылданған мемлекеттік әкімшілік қызметшілердің саны
ҚР-да жоғары оқу орнынан кейінгі білімі (магистратура) бар мемлекеттік әкімшілік қызметшілердің саны
Есеп "MSExcel" форматында дайындалады.
Мемлекеттік органның басшысы _______ ______________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Мемлекеттік органның тиісті
құрылымдық бөлімшесінің басшысы ______ ______________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
20___жылғы "____"__________
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік қызмет
істері агенттігі төрағасы
2023 жылғы 20 ақпандағы
№ 46 мен
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш
өнеркәсібі министрінің м.а.
2023 жылғы 20 ақпандағы
№ 57/НҚ Бұйрыққа
4-қосымша
"Мемлекеттік органның
ұйымдастырушылық дамуы"
блогы бойынша мемлекеттік
органдар қызметін операциялық
бағалау әдістемесіне
8-қосымша
нысан
Ақпараттық технологияларды қолдану бойынша есеп ____________________________________________________ (орталық мемлекеттік органдар (бұдан әрі – ОМО)/жергілікті атқарушы органдар (бұдан әрі – ЖАО) атауы)
Өлшемшарттар бойынша есеп:

приложения 1, 2, 7, 8, 9, 12, 13, 14 и 16 изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 и 9 соответственно к настоящему совместному приказу.
2. Департаменту цифровой трансформации Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан, курирующего вопросы информатизации, и заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы, курирующего вопросы государственной службы.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Агентства
Республики Казахстан по
делам государственной службы
__________Д. Жазыкбаев
и.о. министра цифрового
развития, инноваций и
аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
__________Б. Мусин
СОГЛАСОВАН
Высшая аудиторская палата
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по делам государственной службы
от 20 февраля 2023 года № 46 и
и.о. министра цифрового
развития, инноваций и
аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
от 20 февраля 2023 года № 57/НҚ
Приложение 1
к Методике операционной
оценки деятельности
государственных органов по
блоку "Организационное
развитие государственного
органа"
форма
Информация о результатах выходного интервью
№ п\п
Наименование структурного подразделения
Количество уволившихся административных государственных служащих из системы государственной службы за отчетный период
Количество лиц заполнивших выходное интервью в отчетном периоде из числа административных государственных служащих уволенных из системы государственной службы по форме, согласно приложению 12 Методике
Количество уволившихся административных государственных служащих из системы государственного органа за отчетный период
Количество лиц заполнивших выходное интервью в отчетном периоде из числа административных государственных служащих уволенных из системы государственного органа по форме, согласно приложению 12 к Методике
1.
Центральный аппарат государственного органа, аппарат акима (информация предоставляется в разрезе департаментов, управлений)
Наименование департамента
Наименование управлений департаментов
Территориальные подразделения государственного органа, управления акимата
2
Ведомства государственного органа (управление )
Наименование управления
Территориальные подразделения ведомства
Итого
Отчет подготавливается в формате "MSExcel"
Руководитель государственного органа ____________ ___________________________
(подпись)       (расшифровка подписи)
Руководитель соответствующего структурного
подразделения государственного органа ___________ ___________________________
(подпись)       (расшифровка подписи)
"____"______________20___года
Приложение 2 к приказу
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по делам государственной службы
от 20 февраля 2023 года № 46 и
и.о.министра цифрового
развития, инноваций и
аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
от 20 февраля 2023 года № 57/НҚ
Приложение 2
к Методике операционной
оценки деятельности
государственных органов по
блоку "Организационное
развитие государственного
органа"
форма
Информация об участии наблюдателей на конкурсах на занятие вакантных должностей в государственном органе
№ п\п
Состоявшиеся в отчетном периоде конкурсы на занятие вакантных должностей в государственном органе (с указанием номера протокола о проведении конкурса и должностей)
Присутствие наблюдателя
Видеофиксация
да
нет
да
нет
Внутренний конкурс среди государственных служащих данного государственного органа
1
2
3
Общий конкурс
1
2
3
Итого в отчетном периоде проведено конкурсов: __________ (вписать количество).
Из них с участием наблюдателей: ________________ (вписать количество)
В том числе с видеофиксацией: ________(вписать количество)
Конкурсы указываются по каждой должности отдельно. При отсутствии кандидатов конкурс считается не состоявшимся и не учитывается.
Руководитель государственного органа _____________ _________________________
(подпись)       (расшифровка подписи)
Руководитель соответствующего структурного
подразделения государственного органа ____________ _________________________
(подпись)       (расшифровка подписи)
"____" ______________20___года
Приложение 3 к приказу
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по делам государственной службы
от 20 февраля 2023 года № 46 и
и.о.министра цифрового
развития, инноваций и
аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
от 20 февраля 2023 года № 57/НҚ
Приложение 7
к Методике операционной
оценки деятельности
государственных органов по
блоку "Организационное
развитие государственного
органа"
Информация о качественном составе персонала
№ п/п
Наименование структурного подразделения
Количество административных государственных служащих, окончивших Назарбаев Университет
Количество административных государственных служащих, имеющих степень кандидата наук (в том числе окончившие аспирантуру)
Количество административных государственных служащих, имеющих степень доктора наук
Количество административных государственных служащих, имеющих степень доктора PhD (доктора по профилю)
1
Центральный аппарат государственного органа, аппарат акима (информация предоставляется в разрезе департаментов, управлений)
Наименование департамента
Наименование управлений департаментов
Территориальные подразделения государственного органа, управления акимата
2
Ведомства государственного органа (информация предоставляется в разрезе управлений )
Наименование управления
Территориальные подразделения ведомства
Итого:
Продолжение таблицы
Количество административных государственных служащих, окончивших Академию государственного управления при Президенте РК
Количество административных государственных служащих выпускников программы "Болашак"
Количество административных государственных служащих, имеющих зарубежное образование (без учета программы "Болашак")
Количество административных государственных служащих, имеющих степень аспиранта
Количество административных государственных служащих, зачисленных в Президентский молодежный кадровый резерв;
Количество административных государственных служащих, имеющих послевузовское образование (магистратура), полученное в РК
Отчет подготавливается в формате "MSExcel"
Руководитель государственного органа _____________ __________________________
(подпись)       (расшифровка подписи)
Руководитель соответствующего структурного
подразделения государственного органа _____________ _________________________
(подпись)       (расшифровка подписи)
"____"______________20___года
Приложение 4 к приказу
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по делам государственной службы
от 20 февраля 2023 года № 46 и
и.о.министра цифрового
развития, инноваций и
аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
от 20 февраля 2023 года № 57/НҚ
Приложение 8
к Методике операционной
оценки деятельности
государственных органов по
блоку "Организационное
развитие государственного
органа"
Отчет по применению информационных технологий
________________________________________________________
(наименование центральных государственных органов
(далее - ЦГО) местные исполнительные органы (далее - МИО)
Отчет по критериям:

7) қолданылмайтын ақпараттық жүйелер мен деректер қорларының болуы.
"Ақылды" қалаларды құру" өлшемшарты тек ЖАО қызметін операциялық бағалауда толтырылады.
"Мемлекеттік органның салалары бойынша деректер мен көрсеткіштер тізілімі" өлшемшарты тек ОМО қызметін операциялық бағалауда толтырылады.
1-кесте. "Ақпараттық жүйелер мен деректер қорындағы мәліметтердің өзектілігі" өлшемшарты бойынша
№ р/с
Ақпараттық жүйенің/деректер қорының атауы
Ағымдағы деректердің өзектілік деңгейі (%)
Жүйеде/деректер қорындағы жазбалардың жалпы саны
Сақталған деректер объектілерінің тізімі
1
2
3
4
5
2-кесте. "Мемлекеттік органдардың функцияларын автоматтандыру" өлшемшарты бойынша
№ р/с
Мемлекеттік органның Ережесіндегі функция нөмірі
Мемлекеттік органның функциясы
Келесі жүйелер арқылы автоматтандырылған:
Мемлекеттік органның немесе оның ведомстволық бағынысты ұйымдарының ақпараттық жүйелерінің атауы
Ақпараттандырудың сервистік моделі шеңберінде іске асырылатын АТ функциялар және сервистік бағдарламалық өнімдерінің атауы
Басқа мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінің немесе оларға бағынысты ұйымдардың ақпараттық жүйелерінің атауы
Мемлекеттік-жекеменшік серіктестік жобалары шеңберінде іске асырылатын ақпараттық жүйелердің атауы
1
2
3
4
5
6
7
Автоматтандыруға жататын функциялардың тізімін, сондай-ақ бағаланатын мемлекеттік органның ішкі нормативтік актісімен бекітілген сканерленген нұсқасын қоса береді.
3-кесте. "Ақпараттық технологиялар саласындағы білімі бар цифрландыру жөніндегі құрылымдық бөлімшедегі кадрлар саны" өлшемшарты бойынша
№ р/с
Цифрландыру бойынша құрылымдық бөлімшедегі жалпы қызметкерлер саны
Ақпараттық технологиялар саласындағы білімі бар цифрландыру бойынша құрылымдық бөлімшедегі қызметкерлер саны
1
2
3
4-кесте. "АКТ дағдылары бойынша курстардан (оның ішінде онлайн) өткен қызметкерлер саны" өлшемшарты бойынша
№ р/с
Мемлекеттік органдағы жалпы қызметкерлер саны
АКТ дағдылары бойынша курстарды (соның ішінде онлайн) өткен мемлекеттік органдағы қызметкерлер саны
1
2
3
5-кесте. "Мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелеріндегі жергілікті қамтудың үлесі" өлшемшарты бойынша
№ р/с
Параметр атауы
1.
Келісімшарт нөмірі
2.
Сайыстың өткізілу мерзімі
3.
Келісімшарттың жалпы сомасы
4.
Сатып алу мерзімі
5.
Сатып алу әдісі
6.
Санат (өнім, жұмыс немесе қызмет)
7.
Тұтынушы (атауы)
8.
Тапсырыс берушінің БСН
9.
Жабдықтаушы
10.
Жабдықтаушының БСН
11.
Жергілікті қамтудың денгейіне сәйкес келісімшарт соммасы
12.
Өтінімге сәйкес, жергілікті қамтудың денгейі
13.
Келісумшарттың статусы (орындалды, орындалған жоқ, сатып алу жойылды және т.б.)
Есеп беру деректерін ұсынған кезде Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің "Электрондық қаржы орталығы" акционерлік қоғамынан растайтын құжатты (қызмет компоненттерінің және / немесе тауарлардың шығу тегі туралы есеп пен ақпаратты (платформа, код) тіркеу қажет.
6-кесте. "Мемлекеттік органның саласы бойынша деректер мен көрсеткіштер тізілімі" өлшемшарты бойынша
№ р/с
Мемлекеттік органның жалпы көрсеткіштер саны
Есептік кезеңдегі мемлекеттік органның автоматты түрде қалыптастырылған көрсеткіштер саны
1
2
3
7-кесте. "Қолданылмайтын ақпараттық жүйелер мен деректер қорларының болуы" өлшемшарты бойынша"
№ р/с
Ақпараттық жүйенің атауы
Баланс ұстаушы
Функцияларды автоматтандыруда жүйені қолдану *
Мемлекеттік қызметтерді автоматтандыруда жүйені қолдану *
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ақпараттық жүйенің жұмысының тоқтатылғандығын растайтын құжат **
Ақпараттық жүйенің жұмысын тоқтатудың себебі
1
2
3
4
5
6
7
Бағаланатын мемлекеттік орган және мемлекеттік қызметтер тізілімі туралы регламентке сәйкес функцияның / мемлекеттік қызметтің толық атауын көрсету қажет (осы регламенттің сканерленген көшірмесін қоса беріңіз).

7) наличие неиспользуемых информационных систем и баз данных.
Критерий "Построение "Умных" городов" заполняется только при операционной оценке деятельности МИО.
Критерии "Реестр данных и показателей по сфере государственного органа" заполняется только при операционной оценке деятельности ЦГО.
Таблица 1. По критерию "Aктуальность сведений, содержащихся в информационных системах и базах данных"
№ п/п
Наименование информационной системы / базы данных
Текущий уровень актуальности сведений (%)
Общее количество записей в системе / базе данных
Перечень хранимых объектов данных
1
2
3
4
5
Таблица 2. По критерию "Aвтоматизация функций государственных органов"
№ п/п
Номер функции в Положении государственного органа
Функция государственного органа
Aвтоматизированная посредством:
Наименование информационных систем государственного органа, либо информационные системы его подведомственных организаций
Наименование ИК-услуг и сервисных программных продуктов, реализованных в рамках сервисной модели информатизации
Наименование информационных систем других государственных органов, либо информационных систем их подведомственных организаций
Наименование информационных систем, реализованных в рамках проектов государственно-частного партнерства
1
2
3
4
5
6
7
Прилагается перечень функций, подлежащих к автоматизации, а также утвержденный внутренним нормативным актом оцениваемого государственного органа в отсканированном варианте.
Таблица 3. По критерию "Количество кадров в структурных подразделениях по цифровизации с образованием в сфере информационных технологий"
№ п/п
Общее количество сотрудников в структурных подразделениях по цифровизации
Количество сотрудников в структурных подразделениях по цифровизации с образованием в сфере информационных технологий
1
2
3
Таблица 4. По критерию "Количество сотрудников, прошедших курсы (в том числе онлайн) по ИКТ навыкам"
№ п/п
Общее количество сотрудников государственного органа
Количество сотрудников государственного органа, прошедших курсы (в том числе онлайн) по ИКТ навыкам
1
2
3
Таблица 5. По критерию "Доля местного содержания в информационных системах государственных органов"
№ п/п
Наименование параметра
1.
Номер договора
2.
Даты проведения конкурса
3.
Общая сумма договора
4.
Срок закупа
5.
Способ закупа
6.
Категория (товар, работа или услуга)
7.
Заказчик (Наименование)
8.
БИН заказчика
9.
Поставщик
10.
БИН поставщика
11.
Сумма договора с учетом уровня местного содержания
12.
Уровень местного содержания, согласно заявке
13.
Статус договора (исполнен, не исполнен, закуп отменен и т.д.)
При предоставлении отчетных данных необходимо приложить подтверждающий документ (отчет и сведения о происхождении компонентов услуг и/или товаров (платформа, код) от акционерного общества "Центр электронных финансов" Министерства финансов Республики Казахстан.
Таблица 6. По критерию "Реестр данных и показателей по сфере государственного органа"
№ п/п
Общее количество показателей государственного органа
Количество автоматически сформированных показателей государственного органа за отчетный период
1
2
3
Таблица 7. По критерию "Наличие неиспользуемых информационных систем и баз данных"
№ п/п
Наименование информационной системы
Балансо-держатель
Использование системы в автоматизации функций
Использование системы в автоматизации государственных услуг
Документ, подтверждающий прекращение эксплуатации информационной системы в соответствии с законодательством Республики Казахстан
Причина прекращения эксплуатации информационной системы
1
2
3
4
5
6
7
Необходимо указать полное наименование функции / государственной услуги согласно положению (приложить скан-копию данного положения) об оцениваемом государственном органе и Реестру государственных услуг.

Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 20 желтоқсандағы № 832 қаулысымен бекітілген Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздік саласындағы бірыңғай талаптардың 93-тармағына сәйкес мемлекеттік органдардың немесе жергілікті атқарушы органдардың ақпараттық жүйесінің меншік иесі немесе меншік иесі сервистік интеграторға оның жұмысының тоқтатылуы туралы хабарлайды. (есепті кезеңде қол қойылған құжаттың сканерленген көшірмесін тіркеу).
Мемлекеттік органның басшысы __________ _________________________
(қолы)       (таратып жазу)
Құрылымдық бөлім мемлекеттік органның тиісті
құрылымдық бөлімінің басшысы _________ __________________________
(қолы)       (таратып жазу)
"____"______________20___жыл
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік қызмет
істері агенттігі төрағасы
2023 жылғы 20 ақпандағы
№ 46 мен
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш
өнеркәсібі министрінің м.а.
2023 жылғы 20 ақпандағы
№ 57/НҚ Бұйрыққа
5-қосымша
"Мемлекеттік органның
ұйымдастырушылық дамуы"
блогы бойынша мемлекеттік
органдар қызметін операциялық
бағалау әдістемесіне
9-қосымша
нысан
Мемлекеттік әкімшілік қызметшілердің сауалнама парағы
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігі мемлекеттік органдардың персоналды басқаруды операциялық бағалау мақсатында мемлекеттік қызметшілерге сауалнама жүргізеді. Сауалнама анонимді сипатта болады.
Сіз келесі тұжырымдармен келісесіз бе? 1-ден 4-ке дейінгі шәкіл бойынша келісу дәрежесін белгілеңіз, мұндағы 1 - мүлдем келіспеймін, 4 - толық келісемін. Тек бір ғана жауап нұсқасын таңдау керек.
Тұжырымдар (і)
Жауап нұсқалары
Еңбектің нормалануы
1. Сіз басшылықтың жазбаша өкімінсіз жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін жұмыста кідіресіз бе?
4. Жоқ, ондай болған емес, егер үстеме жұмысқа тартса, онда тек басшылықтың жазбаша өкімі бойынша
3. Иә, жылына бірнеше рет
2. Тоқсанына бірнеше рет (тоқсан сайын)
1. Иә, үнемі (апта сайын)
2. Басшылықтың жазбаша өкімінсіз менің жұмысты кідіруіме тура келеді және артық жұмыс жасау ұзақтығы орта есеппен
4. Жоқ, ондай болған емес, егер үстеме жұмыс берілсе, онда тек басшылықтың жазбаша өкімі бойынша
3. 30 минутқа дейін
2. 1 сағатқа дейін
1. 1 сағаттан артық
3. Сіз жыл бойында басшылықтың жазбаша өкімінсіз демалыс немесе мереке күндері жұмысқа шықтыңыз ба?
4. Жоқ, егер үстеме жұмысқа тапсырса, онда тек басшылықтың жазбаша өкімі бойынша
3. Иә, жылына бірнеше рет
2. Иә, тоқсанына бірнеше рет (тоқсан сайын)

В соответствии с пунктом 93 Единых требований в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 декабря 2016 года № 832, собственник или владелец информационной системы ГО или МИО уведомляет сервисного интегратора о прекращении ее эксплуатации (приложить скан-копию документа, подписанного в отчетном периоде).
Руководитель государственного органа __________ _____________________________
(подпись)       (расшифровка подписи)
Руководитель соответствующего структурного
подразделения государственного органа ______________ ________________________
(подпись)       (расшифровка подписи
"____"______________20___года
Приложение 5 к приказу
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по делам государственной службы
от 20 февраля 2023 года № 46 и
и.о.министра цифрового
развития, инноваций и
аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
от 20 февраля 2023 года № 57/НҚ
Приложение 9
к Методике операционной
оценки деятельности
государственных органов по
блоку "Организационное
развитие государственного
органа"
форма
Опросный лист административных государственных служащих
Агентство Республики Казахстан по делам государственной службы проводит опрос государственных служащих в целях операционной оценки управления персоналом государственных органов. Опрос носит анонимный характер.
Согласны ли Вы со следующими утверждениями? Отметьте степени согласия по шкале от 1 до 4, где 1 – совершенно не согласен, 4 – совершенно согласен. Просим выбрать только один из вариантов ответа.
Утверждения(i)
Варианты ответов
Нормированность труда
1. Задерживаетесь ли вы на работе после окончания рабочего времени без письменного распоряжения руководства?
4. Нет, такого не было, если привлекали к сверхурочной работе, то только по письменному распоряжению руководства
3. Да, несколько раз в год
2. Да, несколько раз в квартал (ежеквартально)
1. Да, регулярно (еженедельно)
2. Мне приходится задерживаться на работе без письменного распоряжения руководства и в среднем длительность переработок составляет
4. Нет, такого не было, если привлекали к сверхурочной работе, то только по письменному распоряжению руководства
3. До 30 минут
2. До 1 часа
1. Более 1 часа
3. Выходили ли вы на работу в выходные или праздничные дни без письменного распоряжения руководства в течение года?
4. Нет, такого не было, если привлекали к сверхурочной работе, то только по письменному распоряжению руководства
3. Да, несколько раз в год
2. Да, несколько раз в квартал (ежеквартально)

1. Иә, демалыс немесе мереке күндері үнемі шығамын
4. Қашықтық жұмыс режимінде (икемді кесте). Сізге артық жұмыс істеуге тура келеді ме?
4. Жоқ, егер үстеме жұмысқа тапсырса, онда тек басшылықтың жазбаша өкімі бойынша
3. Иә, жылына бірнеше рет
2. Иә, тоқсанына бірнеше рет (тоқсан сайын)
1. Иә, үнемі (апта сайын)
Еңбек жағдайына қанағаттануы
5. Менің мемлекеттік органымның жұмысына мен қанағаттанамын
4. Толық келісемін
3. Келісетін шығармын
2. Келіспейтін шығармын
1. Мүлдем келіспеймін
6. Мен кәсіби міндеттерімді орындау үшін барлық қажетті техникалық жабдықтармен (ұйымдық техника, кеңсе жабдықтары, жарықтандыру және т. б.) қамтамасыз етілгенмін
4. Толық келісемін
3. Келісетін шығармын
2. Келіспейтін шығармын
1. Мүлдем келіспеймін
7. Маған жұмыс пен жеке өмір арасындағы тепе-теңдікті сақтау үшін уақыт жеткілікті
4. Толық келісемін
3. Келісетін шығармын
2. Келіспейтін шығармын
1. Мүлдем келіспеймін
8. Менің жұмысыма қажетті барлық ақпараттық жүйелерге үздіксіз қолжеткізуге мүмкіндігім бар.
4. Толық келісемін
3. Келісетін шығармын
2. Келіспейтін шығармын
1. Мүлдем келіспеймін
Мемлекеттік органдағы басқарушылық тәжірибелер
9. Мемлекеттік органның (ведомствалық) бірінші басшысына кәсіби сұрақтарым бойынша еркін жүгіне аламын
4. Толық келісемін
3. Келісетін шығармын
2. Келіспейтін шығармын
1. Мүлдем келіспеймін
10. Менің басшылығым кәсіби дамудағы менің жетістіктерімді атап өтеді
4. Толық келісемін
3. Келісетін шығармын
2. Келіспейтін шығармын
1. Мүлдем келіспеймін
11. Менің құрылымдық бөлімшемде қажетті жұмыстарды орындау үшін қызметкерлер жеткілікті
4. Толық келісемін
3. Келісетін шығармын
2. Келіспейтін шығармын
1. Мүлдем келіспеймін
12. Менің мемлекеттік органымда тапсырмалар орындаушылар арасында тиімді бөлінеді
4. Толық келісемін
3. Келісетін шығармын
2. Келіспейтін шығармын
1. Мүлдем келіспеймін
13. Мен орындалуына қарай қол жетімді және анық түсініктемесі бар тапсырмаларды аламын
4. Толық келісемін
3. Келісетін шығармын
2. Келіспейтін шығармын
1. Мүлдем келіспеймін
14. Маған тапсырылған жұмысты мен күн сайын толық аяқтап үлгеремін
4. Толық келісемін
3. Келісетін шығармын
2. Келіспейтін шығармын
1. Мүлдем келіспеймін
Меритократияны сақтау
15. Менің мемлекеттік органымда жұмысқа қабылдау рәсімі әділ және айқын
4. Толық келісемін
3. Келісетін шығармын
2. Келіспейтін шығармын
1. Мүлдем келіспеймін
16. Менің мемлекеттік органымда жұмыс істеуге талантты және білікті қызметкерлерді қабылдайды

1. Да, постоянно выхожу в выходные или праздничные дни
4. В дистанционном режиме (при гибком графике работы) приходится ли Вам работать сверхурочно?
4. Нет, такого не было, если привлекали к сверхурочной работе, то только по письменному распоряжению руководства
3. Да, несколько раз в год
2. Да, несколько раз в квартал (ежеквартально)
1. Да, регулярно (еженедельно)
Удовлетворенность условиями труда
5. Я удовлетворен(а) работой в моем государственном органе
4. Совершенно согласен
3. Скорее согласен
2. Скорее не согласен
1. Совершенно не согласен
6. Я располагаю в достаточном объеме всем необходимым техническим оснащением для выполнения своих профессиональных обязанностей (оргтехника, канцелярские принадлежности, освещение)
4. Совершенно согласен
3. Скорее согласен
2. Скорее не согласен
1. Совершенно не согласен
7. У меня достаточно времени для сохранения баланса между работой и личной жизнью
4. Совершенно согласен
3. Скорее согласен
2. Скорее не согласен
1. Совершенно не согласен
8. Я обеспечен(а) бесперебойным доступом ко всем информационным системам необходимым для выполнения моей работы
4. Совершенно согласен
3. Скорее согласен
2. Скорее не согласен
1. Совершенно не согласен
Управленческие практики в государственном органе
9. Я могу свободно обратиться к руководителю по профессиональным вопросам
4. Совершенно согласен
3. Скорее согласен
2. Скорее не согласен
1. Совершенно не согласен
10. Моя деятельность оценивается руководством справедливо и по заслугам
4. Совершенно согласен
3. Скорее согласен
2. Скорее не согласен
1. Совершенно не согласен
11. В моем подразделении достаточное количество сотрудников для выполнения необходимого объема работ
4. Совершенно согласен
3. Скорее согласен
2. Скорее не согласен
1. Совершенно не согласен
12. В моем государственном органе поручения распределяются эффективно между исполнителями
4. Совершенно согласен
3. Скорее согласен
2. Скорее не согласен
1. Совершенно не согласен
13. Я получаю задания с доступным и четким разъяснением по их исполнению
4. Совершенно согласен
3. Скорее согласен
2. Скорее не согласен
1. Совершенно не согласен
14. Я ежедневно свободно успеваю завершать порученную мне работу
4. Совершенно согласен
3. Скорее согласен
2. Скорее не согласен
1. Совершенно не согласен
Соблюдение меритократии
15. Процедура приема на работу сотрудников в моем государственном органе прозрачна и справедлива
4. Совершенно согласен
3. Скорее согласен
2. Скорее не согласен
1. Совершенно не согласен
16. На работу в мой государственный орган принимают талантливых и квалифицированных работников

4. Толық келісемін
3. Келісетін шығармын
2. Келіспейтін шығармын
1. Мүлдем келіспеймін
17. Менің мемлекеттік органымдағы қызметшілер жұмыста мансаптық көтерілуге лайықты (қолдаусыз немесе патронажсыз)
4. Толық келісемін
3. Келісетін шығармын
2. Келіспейтін шығармын
1. Мүлдем келіспеймін
18. Менің ойымша, өз лауазымдық міндеттерімді уақытында және сапалы орындаған жағдайда менің мемлекеттік органымда қызмет бойынша жоғарылауым мүмкін
4. Толық келісемін
3. Келісетін шығармын
2. Келіспейтін шығармын
1. Мүлдем келіспеймін
Мемлекеттік органда көтермелеудің ашықтығы
19. Менің мемлекеттік органымда қабылданылатын ынталандыру (материалдық ынталандыру) шараларына ризамын
4. Толық келісемін
3. Келісетін шығармын
2. Келіспейтін шығармын
1. Мүлдем келіспеймін
20. Менің мемлекеттік органымда матералдық ынталандыру әділ және айқын
4. Толық келісемін
3. Келісетін шығармын
2. Келіспейтін шығармын
1. Мүлдем келіспеймін
21. Менің мемлекеттік органымда материалдық емес көтермелеу шаралары (марапаттар, грамоталар, алғыстар, құрмет тақтасы) әділ қолданылады
4. Толық келісемін
3. Келісетін шығармын
2. Келіспейтін шығармын
1. Мүлдем келіспеймін
22. Менің мемлекеттік органымда әрдайым лайықты қызметкерлерді марапаттайды және атап өтеді
4. Толық келісемін
3. Келісетін шығармын
2. Келіспейтін шығармын
1. Мүлдем келіспеймін
Әдеп және ұжымдағы өзара қарым-қатынас
23. Менің мемлекеттік органымда басшылық тарапынан бағынушыларға әдепсіз (дөрекілік, қорлау, әдепсіз тіл, қол көтеру) әрекеттер орын алады.
4. Ешқашан
3. Өте сирек
2. Жиі дерлік
1. Күнделікті негізде
24. Менің мемлекеттік органымда әріптестер арасында әдепсіз (дөрекілік, қорлау, әдепсіз тіл, қол көтеру) әрекеттер орын алады
4. Ешқашан
3. Өте сирек
2. Жиі дерлік
1. Күнделікті негізде
25. Сіздің ұжымыңыздағы атмосфераны сипаттаңыз
4. Қолайлы моральдық-психологиялық климат
3. Моральдық-психологиялық климат қолайлы шығар
2. Моральдық-психологиялық климат қолайлы емес шығар
1. Қолайсыз моральдық-психологиялық климат
26. Мен жұмыс барысында дөрекі сөздерді қолданып қатты дауыстап сөйлеудің куәгері болмағанмын
4. Толық келісемін
3. Келісетін шығармын
2. Келіспейтін шығармын
1. Мүлдем келіспеймін
Қосымша сұрақтар
27. Жақын арада мемлекеттік қызмет жүйесінен кетуді жоспарлап отырсыз ба?
1. Иә
2. Жоқ
28. Сіз басқа мемлекеттік органға жұмысқа ауысқыңыз келеді ме?
1. Иә
2. Жоқ
29. Сіздің ойыңызша, Сіздің мемлекеттік органыңызда қызметкерлердің үстеме жұмыс жасауының себептері қандай?

4. Совершенно согласен
3. Скорее согласен
2. Скорее не согласен
1. Совершенно не согласен
17. В моем государственном органе повышение получают достойные сотрудники заслужено (без связей или патронажа)
4. Совершенно согласен
3. Скорее согласен
2. Скорее не согласен
1. Совершенно не согласен
18. Я считаю, что смогу получить повышение по службе в моем государственном органе в случае своевременного и качественного исполнения своих должностных обязанностей
4. Совершенно согласен
3. Скорее согласен
2. Скорее не согласен
1. Совершенно не согласен
Прозрачность поощрения в государственном органе
19. Я удовлетворен(а) принимаемыми в моем государственном органе стимулирующими мерами (материальные поощрения)
4. Совершенно согласен
3. Скорее согласен
2. Скорее не согласен
1. Совершенно не согласен
20. Процедура материального поощрения в моем государственном органе справедлива и прозрачна
4. Совершенно согласен
3. Скорее согласен
2. Скорее не согласен
1. Совершенно не согласен
21. Меры нематериального поощрения (награды, грамоты, благодарности, доска почета) в моем государственном органе применяются справедливо
4. Совершенно согласен
3. Скорее согласен
2. Скорее не согласен
1. Совершенно не согласен
22. В моем государственном органе всегда вознаграждают и отмечают достойных работников
4. Совершенно согласен
3. Скорее согласен
2. Скорее не согласен
1. Совершенно не согласен
Этика и взаимоотношения в коллективе
23. В моем государственном органе случаи неэтичного поведения (грубость, оскорбление, нецензурная брань, рукоприкладство) со стороны руководства к подчиненным происходят
4. Никогда
3. Очень редко
2. Довольно часто
1. На ежедневной основе
24. В моем государственном органе случаи неэтичного поведения (грубость, оскорбление, нецензурная брань, рукоприкладство) между коллегами происходят
4. Никогда
3. Очень редко
2. Довольно часто
1. На ежедневной основе
25. Опишите, пожалуйста, атмосферу в вашем рабочем коллективе
4. Благоприятный морально-психологический климат
3. Скорее благоприятный морально-психологический климат
2. Скорее неблагоприятный морально морально-психологический климат
1. Неблагоприятный морально-психологический климат
26. Мне не приходилось на работе быть свидетелем разговоров на повышенных тонах с нецензурной лексикой
4. Совершенно согласен
3. Скорее согласен
2. Скорее не согласен
1. Совершенно не согласен
Дополнительные вопросы
27. Планируете ли вы в ближайшее время уволиться из системы государственной службы?
1. Да
2. Нет
28. Хотели бы вы перейти на работу в другой государственный орган?
1. Да
2. Нет
29. Каковы, по вашему мнению, причины переработки сотрудников в вашем государственном органе?

7. Орындалу мерзімі қысқа хаттардың/тапсырмалардың түсуі
6. Бос орындар бар болуына байланысты қызметкерлерге түскен жүктеме
5. Жиі кеңестер, басшылықтың орнында болмауы
4. Басшылардың жұмыстан кетуін күтіп, жұмыста кідіріп қаламын
3. Негізгі жұмыспен байланысты емес тапсырмалардың болуы
2. "Кезекшілік"
1. Өз жауабы бар
30. Мемлекеттік органыңызда компьютерлерді автоматты түрде өшіру бағдарламасы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін тиімді жұмыс істейді ме?
4. Иә, компьютердің жұмысын ұзарту мүмкіндігі жоқ
3. Иә, компьютер жұмысын бір рет ұзарту мүмкіндігі бар (30 минутқа дейін)
2. Жоқ, компьютер жұмысын бірнеше рет ұзарту мүмкіндігі бар
1. Жоқ, бұл бағдарлама орнатылмаған және пайдаланылмайды
31. Жалақымның көлемі мені қанағаттандырады,жалпы алғанда, ол басқа жеке немесе басқа да мен жұмысқа орналаса алатын ұйымдардың деңгейіне сәйкес келеді
4. Толық келісемін
3. Келісетін шығармын
2. Келіспейтін шығармын
1. Мүлдем келіспеймін
32. Сіздің мемлекеттік органыңызда қандай материалдық емес көтермелеу шаралары қолданылады
6. Марапаттар
5. Грамоталар
4. Алғыс хаттар
3. Фотосуретті құрмет тақтасына немесе мемлекеттік органның сайтына орналастыру
2. Басшылықтан ауызша алғыс
1. өзіңіздің жауабыңыз
33. Сіздің ойыңызша, соңғы жылдары мемлекеттік қызметте қандай оң өзгерістер орын алды?
Өзіңіздің жауабыңызды көрсетіңіз
34. Сіздің ойыңызша, соңғы жылдары мемлекеттік қызметте қандай теріс өзгерістер орын алды?
Өзіңіздің жауабыңызды көрсетіңіз
35. Егер мүмкін болса, сіз өз жұмысыңызда / мемлекеттік органда немесе мемлекеттік қызметте не өзгертер едіңіз?
Өзіңіздің жауабыңызды көрсетіңіз
Респондент туралы мәліметтер
1. Сіздің жынысыңыз:
1) Ер 2) Әйел
2. Сіздің лауазымыңыз:
1) Басшы (басқарма/бөлім басшысы және одан да жоғары)
2) Орындаушы (сарапшы, бас сарапшы, маман және жетекші маман)
3. Еңбек өтілі:
1) 3 жылға дейін 2) 3 жылдан бастап 7 жылға дейін 3) 7 жылдан артық
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік қызмет
істері агенттігі төрағасы
2023 жылғы 20 ақпандағы
№ 46 мен
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш
өнеркәсібі министрінің м.а.
2023 жылғы 20 ақпандағы
№ 57/НҚ Бұйрыққа
6-қосымша
"Мемлекеттік органның
ұйымдастырушылық дамуы"
блогы бойынша Мемлекеттік
органдар қызметін операциялық
бағалау әдістемесіне
12-қосымша
Нысан
Жұмыстан шығарылатын мемлекеттік қызметшілермен шығу сұхбаты
Құрметті респондент! Өкінішке орай, Сіз мемлекеттік қызмет жүйесінен/мемлекеттік органнан кетуге шешім қабылдадыңыз. Жұмыстан шығу себептерін талдау және қолайсыз жағдайларды жою үшін Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Сізден сауалнамада көрсетілген сұрақтарға жауап беруіңізді сұрайды. Сіздің пікіріңізді білу біз үшін өте маңызды. Бұл жауаптар жария етілмейді және біз толық құпиялылыққа кепілдік береміз.

7. Поступление писем/поручений со сжатыми сроками исполнения
6. Нагрузка на сотрудников из-за наличия вакансий
5. Частые совещания, отсутствие руководства на месте
4. Задерживаюсь на работе, ожидая ухода руководителей с работы
3. Наличие поручений не связанных с основной работой
2. "Дежурства"
1. Свой ответ
30. В вашем государственном органе программа по автоматическому отключению компьютеров после окончания рабочего времени работает эффективно?
4. Да, возможности продления работы компьютера не имеется
3. Да, имеется возможность только однократного продления работы компьютера (до 30 минут)
2. Нет, имеется возможность неоднократного продления работы компьютера
1. Нет, данная программа не установлена и не используется
31. Меня устраивает размер заработной платы и в целом он соответствует уровню в других частных или иных организациях, где я могу найти работу
4. Совершенно согласен
3. Скорее согласен
2. Скорее не согласен
1. Совершенно не согласен
32. Какие меры нематериального поощрения применяются в вашем государственном органе
6. Награды
5. Грамоты
4. Благодарственные письма
3. Размещение фото на доске почета или на сайте государственного органа
2. Устные благодарности от руководства
1. Свой ответ
33. Какие положительные изменения, по Вашему мнению, произошли на государственной службе за последние годы?
Укажите свой ответ
34. Какие отрицательные изменения, по Вашему мнению, произошли на государственной службе за последние годы?
Укажите свой ответ
35. Если бы была возможность, что бы вы изменили в своей работе/государственном органе или на государственной службе?
Укажите свой ответ
Сведения о респонденте
1. Ваш пол:
1) Мужской
2) Женский
2. Ваша должность:
1) Руководящая (руководитель управления/отдела и выше)
2) Исполнитель (эксперт, главный эксперт, специалист и другие)
3. Стаж работы:
1) до 3 лет
2) с 3 до 7 лет
3) больше 7 лет
Приложение 6 к приказу
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по делам государственной службы
от 20 февраля 2023 года № 46 и
и.о.министра цифрового
развития, инноваций и
аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
от 20 февраля 2023 года № 57/НҚ
Приложение 12
к Методике операционной
оценки деятельности
государственных органов по
блоку "Организационное
развитие государственного
органа"
форма
Выходное интервью с увольняемыми государственными служащими
Уважаемый респондент! К сожалению, Вы приняли решение уйти из системы государственной службы/государственного органа. Для анализа причин увольнения и устранения неблагоприятных обстоятельств Агентство Республики Казахстан по делам государственной службы просит Вас ответить на вопросы, указанные в анкете. Нам очень важно знать Ваше мнение. Данные ответы не подлежат разглашению, и мы гарантируем полную конфиденциальность.

1. Сіздің жұмыстан шығуыңыз немен байланысты? (бірнеше себептерді көрсетуге болады)
Қызмет саласын ауыстыру
а) квазимемлекеттік секторға ауысу
б) жеке секторға ауысу
в) кәсіпкерлік қызметпен айналысу
г) басқа мемлекеттік органға ауысу
д) әскери қызметке түсу
Отбасылық жағдайлар
а) басқа қалаға көшу, оның ішінде қызмет бойынша жұбайының/зайыбының ауысуына байланысты
б) кәмелетке толмаған балаларға, қарт ата-аналарға күтім жасау
в) отбасының науқас немесе мүмкіндігі шектеулі мүшесіне күтім жасау
г) денсаулық жағдайына байланысты (сырқаттану)
д) некеге тұру
Еңбекақы мен сыйақылар
а) жалақының төмен болуы
б) материалдық көтермелеуге қанағаттанбау (сыйақы, бонустар, біржолғы ақшалай сыйақы беру)
в) әлеуметтік пакетке қанағаттанбау (тұрғын үйге кезекте тұру, медициналық қызмет көрсету, емделуге берілетін жәрдемақының мөлшері)
г) әділетсіз материалдық көтермелеу (алғыс жариялау, грамотамен және/немесе ведомстволық наградалармен марапаттау)
Персоналды дамыту
а) біліктілік деңгейін арттыру мүмкіндігінің болмауы
б) персоналды дамытуға арналған іс-шаралардың болмауы (тренингтер, семинарлар, зияткерлік және спорттық іс-шаралар, тимбилдингтер, персоналды дамыту күндері)
в) оқу орнына түсуге байланысты демалыс беруден бас тарту (өз бетінше түскендер үшін)
Еңбек жағдайларына қанағаттанбау
а) жұмыс орнының белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі
б) материалдық-техникалық құралдармен қамтамасыз етудің жеткіліксіздігі (компьютерлер, планшеттер, принтерлер, сканерлер)
в) Интернет желісіне қолжетімсіздік (соның ішінде, бейнеконференцбайланыс, жұмыс істеуге қажетті интернет-платформалардың және т. б.)
г) мемлекеттік органның құрылымы мен штат санының өзгеруі
Жұмыс процесін ұйымдастыру
а) жүктеменің көптігі және біркелкі бөлінбеуі
б) басшылық тарапынан мақсаттардың дұрыс қойылмауы және жұмыстың түпкілікті нәтижесін көре білмеуі
в) тәртіптік жауапкершілікке әділетсіз тарту
г) жұмыстың қызықсыз болуы, жұмыста білімін, шеберлігі мен дағдыларын қолдану мүмкіндіктің болмауы
Әдеп пен қарым-қатынас
а) басшылықтың жұмыс стилі мен әдістеріне қанағаттанбау
б) ұжымдағы жағымсыз және жанжалды атмосфера
в) мемлекеттік органның ішінде өзара тиімді іс-қимылдың болмауы
г) бағыныштықызметкердің сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасауы
2. Осы мемлекеттік органдағы жұмыс өтіліңіз:
а) бір жылдан төмен
б) 1 жылдан - 3 жылға дейін
в) 3 жылдан - 5 жылға дейін
г) 5 жылдан - 10 жылға дейін
д) 10 жылдан - 15 жылға дейін
е) 15 жылдан - 20 жылға дейін
ж) 20 жылдан жоғары
3. Жынысы:
а) ер
б) әйел
4. Сіздің лауазымыңыз басшылық лауазымы болып табылады ма?
а) ИӘ
б) ЖОҚ

1. С чем связано Ваше увольнение? (можно указать несколько причин)
Смена сферы деятельности
а) переход в квазигосударственный сектор
б) переход в частный сектор
в) занятие предпринимательской деятельностью
г) переход в другой государственный орган
д) поступление на воинскую службу
Cемейные обстоятельства
а) переезд в другой город, в том числе в связи с переводом супруга/супруги по службе
б) уход за несовершеннолетними детьми, пожилыми родителями
в) уход за больным или с ограниченными возможностями членом семьи
г) по состоянию здоровья (болезнь)
д) вступление в брак
Оплата труда и вознаграждение
а) низкая заработная плата
б) неудовлетворенность материальным поощрением (премия, бонусы, единовременное денежное вознаграждение и т.д.)
в) неудовлетворенность социальным пакетом (очередь на жилье, медицинское обслуживание, размер лечебного пособия)
г) несправедливое нематериальное поощрение (объявление благодарности, награждение грамотой и/или ведомственными наградами и т.д.)
Развитие персонала
а) отсутствие возможности повышения уровня квалификации
б) отсутствие мероприятий для развития персонала (тренинги, семинары, интеллектуальные и спортивные мероприятия, тимбилдинги, дни развития персонала)
в) отказ в предоставлении отпуска, в связи с поступлением в учебное заведение (для самостоятельно поступивших)
Удовлетворенность условиями труда
а) несоответствие рабочего места установленным требованиям
б) недостаточное обеспечение материально-техническими средствами (компьютеры, планшеты, принтеры, сканеры)
в) отсутствие доступа к сети Интернет (в том числе, видеоконференцсвязь, интернет-платформы необходимые для работы)
г) изменение структуры и штатной численности государственного органа
Организация процесса работы
а) высокая и неравномерная нагрузка
б) неправильная постановка целей и видения конечного результата работы со стороны руководства
в) несправедливое привлечение к дисциплинарной ответственности
г) неинтересная работа, отсутствие возможности применения знаний, умений и навыков в работе
Этика и взаимоотношение
а) неудовлетворенность стилем и методом работы руководства
б) недоброжелательная и конфликтная атмосфера в коллективе
в) отсутствие эффективного взаимодействия внутри государственного органа
г) совершение коррупционного правонарушения подчиненным
2. Стаж работы в данном государственном органе:
а) менее года
б) от 1 - до 3 лет
в) от 3 - до 5 лет
г) от 5 - до 10 лет
д) от 10 - до 15 лет
е) от 15 - до 20 лет
ж) более 20 лет
3. Пол:
а) мужской
б) женский
4. Является ли Ваша должность руководящей?
а) ДA
б) НЕТ

5. Жұмысыңыз Сіздің мақсаттарыңыз бен үміттеріңізге сәйкес келді ме?
а) ИӘ
б) ЖОҚ
6. Жұмысыңызда келешекте мансаптық өсу мүмкіндігін көрдіңіз бе?
а) ИӘ
б) ЖОҚ
7. Сіз жұмыстақаншалықты жиі кідіріп қалдыңыз және демалыс күндері жұмыс істедіңіз бе?
а) жоқ, ондай болған жоқ, егер үстеме жұмыс болған жағдайда, тек басшының жазбаша тапсырмасына сәйкес
б) жылына бірнеше рет
в) тоқсанына бірнеше рет (тоқсан сайын)
г) үнемі (апта сайын) кідірткен, оның ішінде демалыс күндері жұмыс істеді
8. Демалыс күндері жұмысқа шыққанда Сізге басқа демалыс күні берілді ме немесе еңбек заңнамасына сәйкес төлемдер жүргізілді ме?
а) ИӘ
б) ЖОҚ
9. Сіз қалай ойлайсыз, Сіздің құрылымдық бөлімшеде қызметкерлер арасында жұмыс бірдейбөлінген бе?
а) ИӘ
б) ЖОҚ
10. Сізге функционалдық міндеттеріңізден тыс жұмыстар тапсырылды ма?
а) ИӘ
б) ЖОҚ
11. Осы сауалнамаданөту мүмкіндігі туралы персоналды басқару қызметі Сізді хабардар етті ме?
а) ИӘ
б) ЖОҚ
"Жұмыстан босатылатын мемлекеттік қызметшілермен шығу сұхбатынының" нысанын толтыру бойынша түсінідірме
1. Шығу сұхбатының міндеті – мемлекеттік қызметшілердің өз еркімен мемлекеттік қызмет жүйесінен және мемлекеттік орган жүйесінен кетуінің негізгі себептерін анықтау.
2. Персоналды басқару қызметі (кадр қызметі) мемлекеттік қызметшілерді жұмыстан босатылған жағдайда сұхбаттан өту қажеттігі туралы хабардар етеді және тиісті есеп жүргізеді.
3. Шығу сұхбатын мемлекеттік қызмет жүйесінен және мемлекеттік орган жүйесінен шығатын мемлекеттік қызметші осы Әдістемеге 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша толтырады.
4. Толтырылған шығу сұхбаты автоматты режимде Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігіне немесе оның аумақтық бөлімшелеріне жіберіледі және құпия түрде болады.
5. Шығу сұхбатын толтыруға арналған нысан мемлекеттік қызметші "Е-қызмет" АЖ жұмыстан босату туралы өтінішті іске қосқан кезде автоматты түрде жүктеледі.
6. "Е-қызмет" АЖ-ға интеграцияланбаған мемлекеттік органдарда жұмыстан шығарылатын мемлекеттік қызметшілерге сауалнама мемлекеттік органдардың Интранет-порталы арқылы мына мекенжай бойынша жүргізіледі: ipgo.kz ("сауалнама/әлеуметтік сауалнама" бөлімі) не Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігімен келісілген тәсілмен.
Уәкілетті оператор "Е-қызмет" АЖ техникалық ақауды Құжаттамалық растаған кезде шығу сұхбатын қағаз жеткізгіште толтыруға жол беріледі. Бұл ретте қағаз жеткізгіштегі шығу сұхбаттарының саны шығу сұхбаттарының жалпы санының 10% - % аспауға тиіс.

5. Соответствовала ли работа Вашим целям и ожиданиям?
а) ДA
б) НЕТ
6. Видели ли Вы перспективу карьерного роста на работе?
а) ДA
б) НЕТ
7. Как часто Вы задерживались на работе и работали в выходные дни?
а) нет, такого не было, если привлекали к сверхурочной работе, то толькопо письменному распоряжению руководства
б) несколько раз в год
в) несколько раз в квартал (месяц)
г) задерживали регулярно (еженедельно), в том числе работал(а) в выходные дни
8. При работе в выходные дни предоставлялся ли Вам другой день отдыха или производилась ли оплата в соответствии с трудовым законодательством?
а) ДA
б) НЕТ
9. Как Вы считаете, равномерно ли распределена работа в Вашем структурном подразделении между сотрудниками?
а) ДA
б) НЕТ
10. Поручалась ли Вам работа, выходящая за рамки функциональных обязанностей?
а) ДA
б) НЕТ
11. Информировала ли Вас служба управления персоналом о возможности прохождения данного анкетирования?
а) ДA
б) НЕТ
Пояснение по заполнению формы "Выходное интервью с увольняемыми государственными служащими"
1. Задача выходного интервью – выявление основных причин ухода государственных служащих из системы государственной службы и системы государственного органа по собственному желанию.
2. Служба управления персоналом (кадровая служба) информирует государственных служащих о необходимости прохождения интервью при увольнения и ведет соответствующий учет.
3. Выходное интервью заполняется государственным служащим, увольняемым из системы государственной службы и системы государственного органа, по форме согласно приложению 12 к настоящей Методике.
4. Заполненное выходное интервью в автоматическом режиме направляется в Агентство Республики Казахстан по делам государственной службы или его территориальные подразделения и носит конфиденциальный характер.
5. Форма для заполнения выходного интервью выгружается автоматически при запуске государственным служащим заявления об увольнении в ИС "Е-қызмет".
6. В государственных органах, не интегрированных в ИС "Е-қызмет", анкетирование увольняемых государственных служащих проводится посредством Интранет-портала государственных органов по адресу: ipgo.kz (раздел "Анкетирование/Социальный опрос") либо способом, согласованным с Агентством Республики Казахстан по делам государственной службы.
При документальном подтверждении уполномоченным оператором ИС "Е-қызмет" технического сбоя, заполнение выходного интервью допускается на бумажном носителе. При этом количество выходных интервью на бумажном носителе не должно превышать 10% от общего количества выходных интервью.