Қазақстан Республикасында неонаталдық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2023 жылғы 31 наурыздағы № 52 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 31 наурызда № 32214 болып тіркелді
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 7-бабының 32) тармақшасына және 138-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасында неонаталдық көмек көрсетуді ұйымдастырудың стандарты бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Ана мен бала денсаулығын сақтау департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің м.а.
А. Ғиният
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің м.а.
2023 жылғы 31 наурыздағы
№ 52 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасында неонаталдық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасында неонаталдық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты (бұдан әрі – Стандарт) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі-Кодекс) 7-бабының 32) тармақшасына және 138-бабына сәйкес әзірленді және денсаулық сақтау жүйесінің медициналық ұйымдарында неонаталдық көмек көрсетуді ұйымдастыру процестеріне қойылатын талаптар мен қағидаларды белгілейді.
2. Неонаталдық көмек Кодекстің 116, 117, 118 және 120-баптарына сәйкес деңгейі, нысаны, шарттары мен түрлері бойынша туған сәттен бастап 28 (жиырма сегіз) күн ішінде көрсетіледі.
3. Неонаталдық көмек көрсетуге тартылған медициналық ұйымдар (бұдан әрі-МҰ) жаңа туған нәрестелерге неонаталдық көмек көрсетудің барлық кезеңдерінде сабақтастықты сақтай отырып, өмірге қауіп төндіретін жағдайларда ағзаның өмірлік маңызды функцияларының профилактикасына, ерте диагностикалауға, емдеуге, қолдауға және қалпына келтіруге бағытталған іс-шаралардың орындалуын қамтамасыз етеді.

Об утверждении стандарта организации оказания неонатальной помощи в Республике Казахстан
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 31 марта 2023 года № 52. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 марта 2023 года № 32214
В соответствии с подпунктом 32) статьи 7 и статьей 138 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый стандарт организации оказания неонатальной помощи в Республике Казахстан.
2. Департаменту охраны здоровья матери и ребенка Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на Интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
и.о. Министра здравоохранения
Республики Казахстан
А. Ғиният
Приложение к приказу
и.о. Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 31 марта 2023 года № 52
Стандарт организации оказания неонатальной помощи в Республике Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящий стандарт организации оказания неонатальной помощи в Республике Казахстан (далее – Стандарт) разработан в соответствии с подпунктом 32) статьи 7 и статьей 138 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и устанавливает требования и правила к процессам организации оказания неонатальной помощи в медицинских организациях системы здравоохранения.
2. Неонатальная помощь оказывается в течение 28 (двадцати восьми) дней с момента рождения по уровню, форме, условиям и видам согласно статьям 116, 117, 118 и 120 Кодекса.
3. Медицинские организации (далее – МО), задействованные в оказании неонатальной помощи обеспечивают выполнение мероприятий, направленных на профилактику, раннюю диагностику, лечение, поддержание и восстановление жизненно важных функций организма при угрожающих жизни состояниях с соблюдением преемственности на всех этапах оказания неонатальной помощи новорожденным.

4. Жаңа туған нәрестелерге медициналық көмекті Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің тізбесін бекіту және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" 2020 жылғы 16 қазандағы № 672, "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіндегі медициналық көмектің тізбесін бекіту туралы" 2019 жылғы 20 маусымдағы № 421 қаулыларына сәйкес тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмек көрсетуге үміткер денсаулық сақтау субъектілері ұсынады.
5. Неонаталдық көмек көрсету клиникалық хаттамаларға және осы Стандартқа сәйкес жүргізіледі.
6. МҰ "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығына (бұдан әрі - № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрық) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) сәйкес денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын жүргізуді қамтамасыз етеді.
2-тарау. Неонаталдық көмек көрсететін ұйымдардың құрылымы
7. Стационарлық жағдайларда неонаталдық көмекті (шұғыл және жоспарлы) босандыру ұйымдары (бұдан әрі – БҰ) және көп бейінді стационарлар жүзеге асырады.
8. Амбулаториялық жағдайларда жаңа туған нәрестелерге көмекті "Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 24 тамыздағы № ҚР ДСМ – 90 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24094 болып тіркелген) сәйкес меншік нысанына қарамастан медициналық-санитариялық алғашқы көмек (бұдан әрі - МСАК) көрсететін денсаулық сақтау субъектілері көрсетеді.
3-тарау. Неонаталдық көмек көрсететін медициналық ұйымдар қызметінің негізгі міндеттері мен бағыттары
9. Неонаталдық көмек көрсететін МҰ қызметінің негізгі міндеттері мен бағыттары:
1) білікті, мамандандырылған медициналық көмек, оның ішінде жоғары технологиялық медициналық қызметтер көрсету;
2) медициналық көмектің қолжетімділігін және медициналық қызметтердің сапасын қамтамасыз ететін іс-шараларды өткізу;
3) Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымы (бұдан әрі - ДДҰ) және Біріккен Ұлттар Ұйымының Балалар Қоры ұсынған тиімді перинаталдық және неонаталдық көмек қағидаттарын сақтау;

4. Медицинская помощь новорожденным предоставляется в соответствии с постановлениями Правительства Республики Казахстан от 16 октября 2020 года № 672 "Об утверждении перечня гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан", от 20 июня 2019 года № 421 "Об утверждении перечня медицинской помощи в системе обязательного социального медицинского страхования" субъектами здравоохранения, претендующими на оказание медицинской помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования.
5. Оказание неонатальной помощи проводится в соответствии с клиническими протоколами и настоящим Стандартом.
6. МО обеспечивают ведение форм учетной документации в области здравоохранения в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579) (далее – приказ № ҚР ДСМ-175/2020).
Глава 2. Структура организаций, оказывающих неонатальную помощь
7. Неонатальная помощь (экстренная и плановая) в стационарных условиях осуществляется организациями родовспоможения и многопрофильными больницами (далее – ОР).
8. Помощь новорожденным в амбулаторных условиях реализуется субъектами здравоохранения, оказывающими первичную медико-санитарную помощь (далее – ПМСП) независимо от форм собственности, в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 августа 2021 года № ҚР ДСМ-90 "Об утверждении Правил оказания первичной медико-санитарной помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 24094).
Глава 3. Основные задачи и направления деятельности медицинских организаций, оказывающих неонатальную помощь
9. Основными задачами и направлениями деятельности МО, оказывающих неонатальную помощь, являются:
1) оказание квалифицированной, специализированной медицинской помощи, в том числе высокотехнологичных медицинских услуг;
2) проведение мероприятий, обеспечивающих доступность медицинской помощи и качество медицинских услуг;
3) соблюдение принципов эффективной перинатальной и неонатальной помощи, рекомендованных Всемирной организацией здравоохранения (далее – ВОЗ) и Детским фондом Организации Объединенных Наций;

4) балалық шақтағы ауруларды ықпалдастырып емдеу қағидаттарын сақтау;
5) медициналық оңалту және абилитация жүргізу;
6) профилактикалық іс-шаралар өткізу:
жаңа туған нәрестелердің, жүкті әйелдердің патронажы;
салауатты өмір салтын қалыптастыру және насихаттау, жүкті әйелдер мен жаңа туған нәрестелердің дұрыс және ұтымды тамақтануы бойынша ұсыныстар;
жаңа туған нәрестенің заңды өкілдерімен күтім мәселелері, аурулардың қауіпті белгілері және өмірге қауіп төндіретін жағдайлар бойынша ақпараттық-түсіндіру жұмыстарын жүргізу;
емшек сүтімен қоректендіру және лактацияны қолдау бойынша кеңес беру;
"Скринингті ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 9 қыркүйектегі № 704 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6490 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 704 бұйрық) сәйкес жаңа туған нәрестелерде туа біткен даму ақаулары (бұдан әрі – ТБДА), алмасудың тұқым қуалайтын ауруларын, психофизикалық дамудың, көру және есту функцияларының бұзылуын анықтау үшін скринингтік зерттеулер жүргізу;
баланың ерте дамуы бойынша кеңес беру;
вакцинация жүргізу;
динамикалық бақылау.
7) сырқаттанушылықтың алдын алу және төмендету, әлеуметтік мәні бар аурулардың, оның ішінде онкологиялық, гематологиялық, В және С гепатиттерінің, АИТВ-инфекциясының және туберкулездің ерте нысандарын анықтау, сондай-ақ балалардың ауруларының, мүгедектігінің және өлімінің даму қаупі факторларын анықтау жөніндегі іс-шараларды жүргізу.
4-тарау. Неонаталдық көмекті деңгейлері, түрлері, нысандары мен оны көрсету шарттары бөлінісінде көрсетудің тәртібі
1-параграф. Стационарлық жағдайларда неонаталдық көмек көрсету тәртібі
10. Неонаталдық көмек шұғыл, кезек күттірмейтін және жоспарлы түрде көрсетіледі;
11. Стационарлық жағдайларда неонаталдық көмек "Қазақстан Республикасында стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсету стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 24 наурыздағы № ҚР-ДСМ-27 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27218 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.
12. "Қазақстан Республикасында акушерлік – гинекологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 26 тамыздағы № ҚР ДСМ-92 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24131 болып тіркелген) сәйкес перинаталдық көмекті өңірлендіру деңгейлері бойынша бөлінген БҰ-дағы неонаталдық көмек осы Стандартқа 1-қосымшаға сәйкес перинаталдық көмекті өңірлендіру деңгейлері бойынша жаңа туған нәрестелерді емдеуге жатқызуға арналған көрсетілімдер тізбесіне сәйкес жүзеге асырылады.

4) соблюдение принципов интегрированного ведения болезней детского возраста;
5) проведение медицинской реабилитации и абилитации;
6) проведение профилактических мероприятий:
патронаж новорожденных, беременных;
формирование и пропаганда здорового образа жизни, рекомендации по рациональному и здоровому питанию беременных женщин и новорожденных;
проведение информационно-разъяснительной работы с законными представителями новорожденного по вопросам ухода, опасным признакам заболеваний и состояниям, угрожающим жизни;
консультирование по вопросам поддержки грудного вскармливания и лактации;
проведение скрининговых исследований в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 9 сентября 2010 года № 704 "Об утверждении Правил организации скрининга" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6490) (далее – приказ № 704) для выявления у новорожденных врожденных пороков развития (далее - ВПР), наследственных заболеваний обмена, нарушений психофизического развития, зрительных и слуховых функций;
консультирование по вопросам раннего развития ребенка;
проведение вакцинации;
динамическое наблюдение.
7) проведение мероприятий по предупреждению и снижению заболеваемости, выявлению ранних форм социально значимых заболеваний, в том числе онкологических, гематологических, гепатитов B и C, ВИЧ-инфекции и туберкулеза, а также по выявлению факторов риска развития заболеваний, инвалидности и смертности детей.
Глава 4. Порядок оказания неонатальной помощи в разрезе уровней, видов, форм и условий ее оказания
Параграф 1. Порядок оказания неонатальной помощи в стационарных условиях
10. Неонатальная помощь предоставляется в экстренной, неотложной и плановой формах.
11. В стационарных условиях неонатальная помощь осуществляется в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 марта 2022 года № ҚР-ДСМ-27 "Об утверждении Стандарта оказания медицинской помощи в стационарных условиях в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 27218).
12. Неонатальная помощь в ОР, распределенных по уровням регионализации перинатальной помощи согласно приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 августа 2021 года № ҚР ДСМ-92 "Об утверждении стандарта организации оказания акушерско-гинекологической помощи в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 24131), осуществляется в соответствии с перечнем показаний для госпитализации новорожденных по уровням регионализации перинатальной помощи, согласно приложению 1 к настоящему Стандарту.

13. БҰ– дағы неонаталдық көмекті "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21856 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы) "Неонатология" (бұдан әрі – неонатолог), "Педиатрия" (бұдан әрі - педиатр), "Балалар хирургиясы" (бұдан әрі-балалар хирургі), "Ересектер, балалар анестезиологиясы және реаниматологиясы" (бұдан әрі – балалар анестезиолог-реаниматологы) мамандығы бойынша дәрігерлер, сондай-ақ кеңейтілген практика мейіргері, жалпы практика мейіргері, мамандандырылған мейіргер жүзеге асырады.
Перинаталдық көмекті өңірлендірудің бірінші деңгейіндегі БҰ-да неонаталдық көмекті "Неонатология" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру курсынан өткен неонатологтар және (немесе) педиатрлар көрсетеді.
14. Жаңа туған нәресте туралы мәліметтер № ҚР ДСМ – 175/2020 бұйрығымен бекітілген № 001/у "Стационарлық пациенттің медициналық картасы" нысанына 11-парағына сәйкес нысан бойынша туылған сәттен бастап медициналық ақпараттық жүйеге (бұдан әрі - МАЖ) енгізіледі және жағдайды бағалауды және динамиканы, ықтимал асқынулар мен нашарлау себептерін, зерттеудің зертханалық-аспаптық әдістерінің нәтижелерін түсіндіруді және медициналық көрсетілімдер болған жағдайда қосымша зерттеп-қарау және емдеу жоспарын қамтиды.
15. Жоғары тәуелді және шала туылған нәрестелерге қарқынды терапия жүргізу кезінде толық қарап-тексеруді жүргізу туралы жазбалар: жағдайды бағалау нәтижелері, алынған зерттеулерді түсіндіру, медициналық көрсетілімдер болған кезде қосымша зерттеп-қарау және емдеу жоспары күн сайын жұмыс күнінің басында енгізіледі.
Тәулік ішінде жазбалар ауысымды немесе кезекшілікті тапсыру және (немесе) қабылдау алдында, пациенттердің динамикадағы жоғары тәуелді және шала туылған нәрестелердің жай-күйінің өзгеру уақытын, жүргізілген емдеу-диагностикалық іс-шараларды және алынған араласудың әсерін көрсете отырып енгізіледі.
16. БҰ құрылымында перинаталдық көмекті өңірлендіру деңгейіне қарамастан базалық бөлімшелер (босандыру блогы, ана мен бала бірге болатын босанғаннан кейінгі бөлімше, егу кабинеті, сүт бөлмесі) көзделген.
17. БҰ жеке босандыру палаталарында БҰ қоспағанда босандыру блогында жаңа туған нәрестелер үшін тыныс алуды қалпына келтіру және жүрек соғуын қалыпқа келтіру бойынша реанимациялық іс-шаралар жүргізілгеннен кейін жаңа туған нәрестелерге 2 сағат ішінде өкпені инвазивті емес желдетуді қысқа мерзімде жүргізу үшін кемінде бір тұрақтандыру палатасының болуын көздейді.

13. Неонатальная помощь в ОР осуществляется врачами по специальности "Неонатология" (далее – неонатолог), "Педиатрия" (далее – педиатр), "Детская хирургия" (далее – детский хирург), "Aнестезиология и реаниматология взрослая, детская" (далее – детский анестезиолог-реаниматолог), а также медицинской сестрой (медицинским братом) расширенной практики, медицинской сестрой (медицинским братом) общей практики, медицинской сестрой специализированной (медицинским братом специализированным) в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856) (далее – приказ № ҚР ДСМ-305/2020).
В ОР первого уровня регионализации перинатальной помощи неонатальная помощь оказывается неонатологами и (или) педиатрами, прошедшими курс повышения квалификации по специальности "Неонатология".
14. Сведения о новорожденном вносятся в медицинскую информационную систему (далее – МИС) с момента рождения по форме согласно вкладному листу 11 к форме № 001/у "Медицинская карта стационарного пациента", утвержденному приказом № ҚР ДСМ-175/2020 и включают оценку и динамику состояния, причины возможных осложнений и ухудшения, интерпретацию результатов лабораторно-инструментальных методов исследования, план дополнительного обследования и лечения при наличии медицинских показаний.
15. Высокозависимым и недоношенным новорожденным, при проведении интенсивной терапии, записи о проведении полного осмотра вносятся ежедневно в начале рабочего дня: результаты оценки состояния, интерпретация полученных исследований, план дополнительного обследования и лечения при наличии медицинских показаний.
В течение суток, записи вносятся перед передачей и (или) приемом смены или дежурства с указанием времени изменения состояния высокозависимых и недоношенных новорожденных в динамике, проведенных лечебно-диагностических мероприятиях и полученного эффекта вмешательств.
16. В структуре ОР вне зависимости от уровня регионализации перинатальной помощи предусмотрены базовые отделения (родильный блок, послеродовое отделение совместного пребывания матери и ребенка, прививочный кабинет, молочная комната).
17. ОР предусматривает наличие при родильном блоке не менее одной палаты стабилизации для новорожденных, для кратковременного проведения неинвазивной вентиляции легких в течении двух часов новорожденным после проведения реанимационных мероприятий по восстановлению дыхания и нормализации сердцебиений, за исключением ОР с индивидуальными родильными палатами.

18. Барлық клиникалық аймақтар мен күту залдары секундтық тілі бар қабырға сағаттарымен жабдықталады.
19. Жаңа туған нәрестелерге медициналық көмек көрсету орындары "Денсаулық сақтау объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 11 тамыздағы № ҚР ДСМ-96/2020 бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21080 болып тіркелген) жаңа туған нәрестелер мен БҰ медициналық персоналының бағдарлануын барынша азайту үшін күндізгі жарықпен жарықтандырылады.
20. Перинаталдық көмекті өңірлендірудің бірінші деңгейіндегі БҰ құрылымында базалық бөлімшелерге қосымша ағзаның өмірлік маңызды функцияларын декомпенсацияланған кезде олардың бұзылуын болдырмауға немесе алдын алуға бағытталған емдеу іс-шараларының кешенін орындау үшін жаңа туған нәрестелердің қарқынды терапия палатасы ұйымдастырылады.
21. Перинаталдық көмекті өңірлендірудің бірінші деңгейіндегі БҰ 37-42 апта гестация мерзімінде жүктілігі асқынбаған және мерзімінде босанған аналардың физиологиялық тұрақты жаңа туған нәрестелеріне күтім жүзеге асырылады және неонаталдық көмек көрсетіледі.
22. Түнгі уақытта перинаталдық көмекті өңірлендірудің бірінші деңгейіндегі БҰ-да жаңа туған нәрестелерді бақылауды және оларға күтімді мейіргер мамандары жүзеге асырады.
23. Перинаталдық көмекті өңірлендірудің екінші деңгейіндегі БҰ жүктілігі асқынбаған және босанған аналардың жаңа туған нәрестелеріне күтім жүзеге асырылады және неонаталдық көмек көрсетіледі, сондай - ақ жүктіліктің және босанудың асқыну қаупі орташа 32-36 апта мерзімінде мерзімінен бұрын босанатын аналардың жаңа туған нәрестелеріне мамандандырылған неонаталдық көмек көрсетіледі.
24. Перинаталдық көмекті өңірлендірудің екінші деңгейдегі БҰ құрылымында базалық бөлімшелерден басқа жаңа туған нәрестелердің қарқынды терапия бөлімшесі (бұдан әрі – ЖТНҚТБ) ұйымдастырылады.
25. Перинаталдық көмекті өңірлендірудің екінші деңгейіндегі БҰ-да жаңа туған нәрестелерді тәулік бойы бақылауды неонатологтар мен мейіргер ісі мамандары жүзеге асырады.
26. Перинаталдық көмекті өңірлендірудің үшінші деңгейіндегі БҰ-да перинаталдық патология болу жоғары, гестацияның кез келген мерзімінде асқынған босанумен және 22-32 апта гестация мерзімінен бұрын босанған аналардан туылған жаңа туған нәрестелерге, сондай – ақ ТБДА бар жаңа туған нәрестелерге, іріңді-қабыну ауруларын қоспағанда, емдеу-диагностикалық іс - шараларына және хирургиялық түзетуге мұқтаж жаңа туған кезеңнің хирургиялық ауруларымен ауыратын жаңа туған нәрестелерге жоғары технологиялық және мамандандырылған медициналық көмек көрсетіледі.

18. Все клинические зоны и залы ожидания оснащаются настенными часами с секундной стрелкой.
19. Места оказания медицинской помощи новорожденным освещаются дневным светом, чтобы свести к минимуму дезориентацию новорожденных и медицинского персонала ОР, в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 августа 2020 года № ҚР ДСМ-96/2020 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21080).
20. В структуре ОР первого уровня регионализации перинатальной помощи, в дополнение к базовым отделениям, организуется палата интенсивной терапии новорожденных, для выполнения комплекса лечебных мероприятий, направленных на устранение или предупреждение нарушений жизненно важных функций организма при их декомпенсации.
21. ОР первого уровня регионализации перинатальной помощи осуществляют уход и оказывают неонатальную помощь физиологически стабильным новорожденным от матерей с неосложненной беременностью и срочными родами на сроке гестации 37-42 недели.
22. Наблюдение и уход за новорожденными в ОР первого уровня регионализации перинатальной помощи в ночное время осуществляется специалистами сестринского дела.
23. ОР второго уровня регионализации перинатальной помощи осуществляют уход и оказывают неонатальную помощь новорожденным от матерей с неосложненной беременностью и родами, а также специализированную неонатальную помощь новорожденным от матерей с умеренным риском осложнений беременности и родов, с преждевременными родами на сроке гестации 32-36 недель.
24. В структуре ОР второго уровня регионализации перинатальной помощи помимо базовых отделений организуется отделение интенсивной терапии новорожденных (далее – ОИТН).
25. В ОР второго уровня регионализации перинатальной помощи круглосуточное наблюдение за новорожденными осуществляется неонатологами и специалистами сестринского дела.
26. ОР третьего уровня регионализации перинатальной помощи оказывают высокотехнологичную и специализированную медицинскую помощь новорожденным от матерей с высоким риском реализации перинатальной патологии, осложненными родами на любом сроке гестации и преждевременными родами на сроке гестации 22-32 недели, а так же новорожденным с ВПР, хирургическими заболеваниями периода новорожденности, нуждающимся в лечебно-диагностических мероприятиях и хирургической коррекции, за исключением гнойно-воспалительных заболеваний.

27. Перинаталдық көмекті өңірлендірудің үшінші және республикалық деңгейлеріндегі БҰ құрылымында базалық бөлімшелерден басқа неонаталдық блок ұйымдастырылады, оның құрамына ЖТНҚТБ, жоғары тәуелді жаңа туған нәрестелер бөлімшесі (бұдан әрі – ЖТНБ), мамандандырылған күтімге мұқтаж жаңа туған нәрестелер бөлімшесі (бұдан әрі – МКБ), жеке операциялық блогы бар неонаталдық хирургия төсектері (бұдан әрі – НХТ) кіреді.
28. Перинаталдық көмекті өңірлендірудің үшінші деңгейіндегі БҰ-дағы неонаталдық көмекті неонатологтар мен мейіргер ісі мамандары тәулік бойы жүзеге асырады.
29. Перинаталдық көмекті өңірлендірудің үшінші деңгейіндегі БҰ өңірдің перинаталдық көмегін өңірлендірудің бірінші және екінші деңгейлеріндегі БҰ мамандарына консультациялық және емдеу-диагностикалық көмек, сондай-ақ БҰ бара отырып, шұғыл және кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсетеді.
30. Перинаталдық көмекті өңірлендірудің үшінші деңгейдегі БҰ өңірдің бірінші және екінші деңгейдегі БҰ мамандарына ұйымдастырушылық-әдістемелік көмек көрсетеді және жұмыс орнында тағылымдама қағидаты бойынша мамандарды оқытуды жүргізеді.
Тағылымдамалардың жиілігі мен ұзақтығы бірінші және екінші деңгейдегі медициналық персоналдың даярлық дәрежесіне және БҰ-дағы неонаталдық өлімнің көрсеткіштеріне байланысты.
31. Неонаталдық көмек көрсету кезінде өңірлендірудің үшінші деңгейіндегі БҰ визуалды, есту және иіс сезу қауіпсіздігін сақтауды қамтамасыз етеді.
32. Перинаталдық көмекті өңірлендірудің үшінші деңгейіндегі БҰ-да медициналық құжаттаманы толтыру және құпиялылықты қамтамасыз ете отырып, МАЖ-ға медициналық ақпаратты енгізу үшін жеке аймақ көзделген.
33. Перинаталдық көмекті өңірлендірудің үшінші деңгейіндегі БҰ жаңа туған нәрестенің стационарлық жағдайда болу кезеңіне орналастыру үшін, жаңа туған нәрестемен байланысын сақтау және күтімге қатысу үшін жаңа туған нәрестенің заңды өкілдеріне арналған палатаны (бөлмені) көздейді.
34. республикалық деңгейдегі БҰ:
1) ауыр дәрежедегі перинаталдық патологияны іске асыру қаупі жоғары жүкті әйелдер мен гестацияның кез келген мерзімі бар жаңа туған нәрестелерге, сондай-ақ емдеу-диагностикалық іс-шараларға және хирургиялық түзетуге мұқтаж ағзалар мен жүйелердің ТБДА бар жаңа туған нәрестелерге жоғары технологиялық медициналық көмектің толық спектрін көрсетеді;
2) перинаталдық көмекті өңірлендірудің барлық деңгейлерінде БҰ ұйымдастыру-әдістемелік және емдеу-консультациялық көмек көрсетеді;
3) перинаталдық көмекті өңірлендірудің барлық деңгейлеріндегі БҰ-да әйелдер мен жаңа туған нәрестелерге медициналық көмек көрсету сапасына клиникалық-сараптамалық бағалау мониторингін жүзеге асырады;

27. В структуре ОР третьего и республиканского уровней, помимо базовых отделений, организуется неонатальный блок, в состав которого входят ОИТН, отделение высокозависимых новорожденных (далее – ОВН), отделение новорожденных, нуждающихся в специализированном уходе (далее – ОСУ), койки неонатальной хирургии (далее – КНХ) с отдельным операционным блоком.
28. Неонатальная помощь в ОР третьего уровня регионализации перинатальной помощи осуществляется неонатологами и специалистами сестринского дела круглосуточно.
29. ОР третьего уровня регионализации перинатальной помощи оказывает консультативную и лечебно-диагностическую помощь специалистам ОР первого и второго уровней регионализации перинатальной помощи области, а также экстренную и неотложную медицинскую помощь с выездом в ОР.
30. ОР третьего уровня регионализации перинатальной помощи оказывает организационно-методическую помощь специалистам ОР первого и второго уровней региона, и проводит обучение специалистов по принципу стажировки на рабочем месте.
Частота и продолжительность стажировок зависит от степени подготовленности медицинского персонала первого и второго уровней и показателей неонатальной смертности в ОР.
31. ОР третьего уровня регионализации перинатальной помощи при оказании неонатальной помощи обеспечивает поддержание визуальной, слуховой и обонятельной безопасности.
32. В ОР третьего уровня регионализации перинатальной помощи предусмотрена отдельная зона для заполнения медицинской документации и ввода медицинской информации в МИС с обеспечением конфиденциальности.
33. ОР 3 уровня регионализации перинатальной помощи предусматривают палату (комнату) для законных представителей новорожденного для их размещения на период пребывания новорожденного в стационарных условиях, для сохранения контакта с новорожденным и участия в уходе.
34. ОР республиканского уровня:
1) оказывают полный спектр высокотехнологичной медицинской помощи беременным и новорожденным с любым сроком гестации, имеющим высокий риск реализации перинатальной патологии тяжелой степени, а также новорожденным с ВПР органов и систем, нуждающихся в лечебно-диагностических мероприятиях и хирургической коррекции;
2) оказывают организационно-методическую и лечебно-консультативную помощь ОР всех уровней регионализации перинатальной помощи;
3) осуществляют мониторинг клинико-экспертной оценки качества оказания медицинской помощи женщинам и новорожденным в ОР всех уровней регионализации перинатальной помощи;

4) ана мен бала денсаулығын қорғау саласындағы медициналық көмектің сапасын арттыру мақсатында бейінді МҰ жұмыстың сабақтастығын жүзеге асырады;
5) ҚР жетекшілік ететін өңірінде ана, перинаталдық және неонаталдық сырқаттанушылық пен өлім себептеріне мониторинг және талдау жүргізеді;
6) Ана мен бала денсаулығын сақтау қызметін ұйымдастыруды жетілдіру және әйелдер мен балаларға медициналық көмектің сапасын қамтамасыз ету бойынша ұсыныстар әзірлеуді жүзеге асырады.
35. Перинаталдық көмекті өңірлендіру деңгейіне қарамастан БҰ-да әрбір босану алдында күтілетін босанудың гестациялық мерзіміне сәйкес жаңа туған нәрестеге арналған оңтайлы жылу режимін қамтамасыз ету бойынша босану залын, осы Стандартқа 2-қосымшаға сәйкес жаңа туған нәрестелерге реанимация жүргізу үшін медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы дайындау жүргізіледі.
36. "Акушерия және гинекология" мамандығы бойынша дәрігер (бұдан әрі-акушер-гинеколог) неонатологты босанудың басталғаны туралы хабардар етуді қамтамасыз етеді және гестацияның болжамды мерзімі, амниотикалық сұйықтықтың сипаты, күтілетін ұрық саны, жүктілік ағымының ерекшеліктері, босанатын әйел қабылдайтын немесе оған енгізілетін дәрілік препараттар, босанудың жоспарланатын тактикасы, босанатын әйелде бар қауіп факторлары туралы медициналық ақпаратты ұсынады.
37. Неонатолог медициналық ақпаратты алғаннан кейін жаңа туған нәрестеге жүргізілуі мүмкін реанимациялауға арналған орынның дайындығын тексереді және реанимациялық іс-шараларды көрсету кезінде реанимациялық бригада мүшелерінің тиімді өзара іс-қимылға дайындығын қамтамасыз етеді.
38. Босануға дайындық кезінде жаңа туған нәресте үшін оңтайлы температуралық режимді (босану бөлмесіндегі ауа температурасы 25 градустан төмен емес), желдің болмауын, сәулелі жылу көзі, жылытылған жөргектер жиынтығын қамтамасыз ету керек.
39. Босанғаннан кейін босану уақыты белгіленеді, алғашқы 30 секунд ішінде жаңа туған нәрестеде тірі туылу немесе өлі туылу белгілері анықталады, тиісті клиникалық хаттамаға сәйкес жаңа туған нәрестенің жағдайы мен жіктелуі бағаланады.
Жаңа туған нәрестенің жай-күйін бағалауға және жіктеуге байланысты босану бөлмесінде неонатальды күтім мен медициналық көмек бойынша іс-шаралар жүзеге асырылады.
40. Неонатолог босану бөлмесінде әр босануға қатысады, ол болмаған кезде - "Неонатология" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру курсынан өткен педиатр (бірінші деңгей үшін).
41. Реанимациялық іс-шаралар жаңа туған нәрестелерге алғашқы реанимациялық көмек көрсетуге бағдарланған Жүрек-өкпе реанимациясы және шұғыл кардиологиялық көмек жөніндегі халықаралық келісімге сәйкес көрсетілімдер болған кезде барлық жаңа туған нәрестелерге перинаталдық көмекті өңірлендіру деңгейіне қарамастан БҰ-да жүргізіледі.

4) осуществляют преемственность работы с профильными МО с целью повышения качества медицинской помощи в сфере охраны здоровья матери и ребенка;
5) проводят мониторинг и анализ причин материнской, перинатальной и неонатальной заболеваемости и смертности в ОР курируемого региона Республики Казахстан;
6) осуществляют разработку предложений по совершенствованию организации службы охраны здоровья матери и ребенка и обеспечению качества медицинской помощи женщинам и детям.
35. В ОР независимо от уровня регионализации перинатальной помощи, перед каждыми родами проводится подготовка родильного зала по обеспечению оптимального температурного режима для новорожденного, согласно гестационному сроку ожидаемых родов, изделиями медицинского назначения и медицинской техникой для проведения реанимации новорожденных, согласно приложению 2 к настоящему Стандарту.
36. Врач по специальности "Акушерство и гинекология" (далее – акушер-гинеколог) обеспечивает оповещение неонатолога о начале родов и предоставляет медицинскую информацию о предполагаемом сроке гестации, характере околоплодных вод, ожидаемом количестве плодов, особенностях течения беременности, лекарственных препаратах, принимаемых роженицей или вводимых ей, о планируемой тактике родоразрешения, имеющихся у роженицы факторах риска.
37. Неонатолог, после получения медицинской информации, проверяет готовность места для возможного проведения реанимации новорожденного и обеспечивает готовность членов реанимационной бригады к эффективному взаимодействию при оказании реанимационных мероприятий.
38. При подготовке к родам следует обеспечить оптимальный температурный режим для новорожденного (температура воздуха в родильном зале не ниже 25 градусов Цельсия), отсутствие сквозняков, включенный источник лучистого тепла, согретый комплект пеленок.
39. После родов фиксируется время рождения, в течение первых 30 секунд у новорожденного определяются признаки живорождения или мертворождения, проводится оценка состояния и классификация новорожденного, согласно соответствующему клиническому протоколу.
В зависимости от оценки состояния и классификации новорожденного осуществляются мероприятия по неонатальному уходу и медицинской помощи в родильном зале.
40. Неонатолог присутствует на каждых родах в родильном зале, при его отсутствии – педиатр, прошедший курс повышения квалификации по специальности "Неонатология" (для первого уровня).
41. Реанимационные мероприятия проводятся в ОР вне зависимости от уровня регионализации перинатальной помощи всем новорожденным при наличии показаний в соответствии с Международным соглашением по сердечно-легочной реанимации и экстренной кардиологической помощи, ориентированном на оказание первичной реанимационной помощи новорожденным.

42. Әрбір босану кезінде босану залында жаңа туған нәрестеге реанимациялық іс-шараларды көрсету үшін медицина қызметкері болады.
Жаңа туған нәрестенің ауыр жағдайда туылуын болжайтын антенатальды және интранатальды қауіп факторлары болған кезде босану залында екінші медицина қызметкері болады.
43. Егер гестациялық жасы 22 аптадан аз, туған кездегі дене салмағы 500 грамнан аз, немесе ТБДА іс жүзінде жақын арада болатын өліммен немесе тірі қалған жаңа туған нәрестелердегі қолайсыз ауыр мүгедектікпен байланысты болса, реанимациялық іс-шаралар көрсетілмейді.
44. Реанимациялық іс-шаралар тоқтатылғаннан және (немесе) аяқталғаннан кейін осы Стандартқа 3-қосымшаға сәйкес жаңа туған нәрестенің даму тарихына енгізілуі тиіс босану залында жаңа туған нәрестелерді реанимациялау және олардың жай-күйін тұрақтандыру қосымша картасы толтырылады.
45. Тиімді реанимация кезінде өкпені инвазивті емес желдетуді қысқа мерзімде (2 сағаттан аспайтын) жүргізуге мұқтаж жаңа туған нәрестелер босану залынан босану блогындағы тұрақтандыру палатасына ауыстырылады.
46. Жүректің жанама массажын (С блогы) және дәрі-дәрмектерді енгізуді (D блогы) қамтитын кеңейтілген реанимацияны жүргізгеннен кейін өкпені жасанды желдетуді және қарқынды терапияны ұзақ уақыт жүргізуді қажет ететін жаңа туған нәрестелер жағдайдың ауырлығына және медициналық көрсетілімдердің болуына байланысты қарқынды терапия немесе жоғары тәуелді жаңа туған нәрестелер бөлімшесіне ауыстырылады.
47. Жаңа туған нәрестені БҰ бөлімшелері арасында тасымалдау жаңа туған нәрестенің дене температурасын 36,5-37,50 С шегінде және өмірлік маңызды ағзалар мен жүйелердің функцияларын сақтай отырып, көліктік кувезде жүзеге асырылады.
48. ЖТНҚТБ-дағы медициналық көмек мыналарға бағытталған:
1) реанимациядан кейінгі кезеңде іске асырылатын декомпенсация сатысында ауыр жағдайларды қарқынды емдеуді талап ететін жаңа туған нәрестелерге мамандандырылған, оның ішінде жоғары технологиялық медициналық көмек көрсету;
2) операция алдындағы және операциядан кейінгі кезеңде хирургиялық патологиясы бар жаңа туған нәрестелерге қарқынды терапия жүргізу (БҰ - да хирургиялық бөлімше болмаған кезде).
49. Палатаға және (немесе) ЖТНҚТБ емдеуге жатқызылған жаңа туған нәрестелердің аналарына кенгуру әдісін пайдалана отырып, "Ашық есік" қағидаты бойынша бала күтіміне қатысу мүмкіндігі беріледі.
Ананың жағдайының ауырлығына немесе қайтыс болуына байланысты баланың күтіміне қатысуы мүмкін болмаса жаңа туған нәрестенің күтіміне, оның заңды өкілдері тартылады.
50. Жағдай тұрақтанғаннан кейін, клиникалық диагнозға сәйкес одан әрі күтім жасау және көмек көрсету үшін ЖТНҚТБ-нен жаңа туған нәрестелер неонатальды блоктың бейінді бөлімшелеріне ауыстырылады.

42. На каждых родах в родильном зале присутствует медицинский работник, для проведения, реанимационных мероприятий новорожденному.
При наличии антенатальных и интранатальных факторов риска, прогнозирующих рождение новорожденного в тяжелом состоянии, в родильном зале присутствует второй медицинский работник
43. Реанимационные мероприятия не показаны, если гестационный возраст, менее 22 недель, масса тела при рождении менее 500 грамм, или ВПР ассоциированными с практически неминуемым летальным исходом или неприемлемо тяжелой инвалидизацией у выживших новорожденных.
44. После прекращения и (или) завершения реанимационных мероприятий заполняется вкладыш-карта реанимации и стабилизации состояния новорожденных в родильном зале согласно приложению 3 к настоящему Стандарту, которую следует вложить в историю развития новорожденного.
45. При эффективной реанимации новорожденные, нуждающиеся в кратковременном (не более 2 часов) проведении неинвазивной вентиляции легких переводятся из родильного зала в палату стабилизации при родильном блоке.
46. Новорожденные, после проведения расширенной реанимации, включающей непрямой массаж сердца (Блок С) и введение медикаментов (Блок D), нуждающиеся в длительном проведении искусственной вентиляции легких и интенсивной терапии, переводятся в ОИТН или ОВН в зависимости от тяжести состояния и наличия медицинских показаний.
47. Транспортировка новорожденного между отделениями ОР осуществляется в транспортном кувезе с поддержанием температуры тела новорожденного в пределах 36,5-37,5 градусов Цельсия и функций жизненно важных органов и систем.
48. Медицинская помощь в ОИТН направлена на:
1) оказание специализированной в том числе высокотехнологичной, медицинской помощи новорожденным, требующим интенсивного лечения критических состояний, в стадии декомпенсации, реализующихся в постреанимационном периоде;
2) проведение интенсивной терапии новорожденным с хирургической патологией в пред- и постоперационном периоде (при отсутствии хирургического отделения в ОР).
49. Матерям новорожденных, госпитализированных в палату и (или) ОИТН, предоставляется возможность участия в уходе за ребенком по принципу "открытых дверей" с использованием метода кенгуру.
При невозможности участия матери в уходе за ребенком по тяжести ее состояния или смерти, к уходу за новорожденным привлекаются его законные представители.
50. После стабилизации состояния, для осуществления дальнейшего ухода и помощи в соответствии с клиническим диагнозом новорожденные из ОИТН переводятся в профильные отделения неонатального блока.

51. Реанимациядан кейінгі кезеңде жаңа туған нәресте осы Стандартқа 4-қосымшаға сәйкес неонаталдық блок бөлімшелеріне ауыстыруға медициналық көрсетілімдер болуы негізінде неонаталдық блок бөлімшелеріне ауыстырылады, онда осы Стандартқа 5-қосымшаға сәйкес перинаталдық көмекті өңірлендіру деңгейіне байланысты емдеу-диагностикалық іс-шаралардың ең аз көлемі көрсетіледі.
52. Жоғары тәуелді және мамандандырылған күтімді қажет ететін жаңа туған нәрестелер бөлімшелерінде перинаталдық кезеңнің әртүрлі аурулары бар жаңа туған нәрестелерді зерттеп-қарау, емдеу, ерте медициналық оңалту және мамандандырылған неонаталдық көмек жүзеге асырылады.
53. Жоғары тәуелді жаңа туған нәрестелер мен мамандандырылған күтімді қажет ететін бөлімшелер жұмысының басым қағидаты – ана мен баланың белсенді қатысуымен бірге болуы, тек қана емшек сүтімен қоректендіру (мүмкін болмаған жағдайда – кез келген балама әдіспен сауып алынған ана сүтімен тамақтандыру), жаңа туған нәрестелерді оның ішінде шала туылған нәрестелерді емдеу мен күтуде заманауи және тиімді, денсаулықты сақтайтын медициналық технологияларды пайдалану.
54. Физиологиялық тұрғыдан тұрақты жаңа туған нәрестелер, оның ішінде 35 апта немесе одан да көп жүктілік мерзімі бар шала туылған нәрестелер, өмірдің алғашқы екі сағатында анасымен "теріден теріге" ерте байланыс және емшек сүтімен қоректендіруді ерте бастау (туылғаннан кейінгі бірінші сағаттан кешіктірмей) қамтамасыз етіледі.
55. Операция жасап босандырғаннан кейін (кесарь тілігі) медициналық персонал ананың немесе жаңа туған нәрестенің ауыр жағдайына байланысты жағдайларды қоспағанда, ана есін жиған сәттен бастап жаңа туған нәрестені емшек сүтімен қоректендірудің ерте басталуында "теріге тері" байланысын қамтамасыз ету арқылы, анаға практикалық көмек көрсетеді.
Егер ананың жағдайының ауырлығына байланысты мүмкін болмаса, жаңа туған нәресте босану кезінде серіктесінің "теріге тері" байланысын қамтамасыз ету арқылы кеудесіне қойылады.
56. БҰ босанғаннан кейінгі бөлімшесінде физиологиялық тұрақтылық жағдайындағы ана мен жаңа туған нәрестенің, оның ішінде гестациялық жасы 35 апта және одан да көп шала туылған нәрестенің тәулік бойы бірге болуы ұйымдастырылады.
57. Ана мен баланың бірге болу бөлімшесінде неонатологтар, педиатрлар, акушер-гинекологтар, акушерлер және мейіргер ісі мамандары:
1) тәулік уақытына қарамастан, жаңа туған нәрестенің бірінші талабы бойынша емшек сүтімен емізу практикасын қолдауды жүзеге асырады;
2) жаңа туған нәрестенің анасына емшек сүтімен қоректендірудің артықшылықтары, емшек сүтін қолмен сауу техникасы мен жиілігі туралы кеңес береді, баланы анасының кеудесіне дұрыс орналастыруға және сүттің тиімді сорылуын, лактацияның қалыптасуын қамтамасыз ету және емізік жарықтары мен лактостаздың дамуының алдын алу үшін оның кеудеге дұрыс салуға практикалық көмек көрсете отырып, емшек сүтімен емізуді көзбен шолып бағалауды жүргізеді;

51. В постреанимационном периоде новорожденный переводится в отделения неонатального блока, на основании наличия медицинских показаний к переводу в отделения неонатального блока согласно приложению 4 к настоящему Стандарту, где оказывается минимальный объем лечебно-диагностических мероприятий в зависимости от уровня регионализации перинатальной помощи, в соответствии с приложением 5 к настоящему Стандарту.
52. В ОВН и нуждающихся в специализированном уходе, осуществляется обследование, лечение, ранняя медицинская реабилитация и специализированная неонатальная помощь новорожденным с различными заболеваниями перинатального периода.
53. Приоритетный принцип работы ОВН и нуждающихся в специализированном уходе - совместное пребывание матери и ребенка при их активном участии, исключительно грудное вскармливание (при его невозможности – кормление сцеженным материнским молоком любым альтернативным методом), использование современных и эффективных, сберегающих здоровье медицинских технологий в лечении и выхаживании новорожденных, в том числе недоношенных.
54. Физиологически стабильным новорожденным, в том числе недоношенным новорожденным со сроком гестации 35 недель и более, в первые два часа жизни обеспечивается ранний контакт с матерью "кожа к коже" и раннее начало (не позже первого часа после рождения) грудного вскармливания.
55. После оперативного родоразрешения (кесарево сечение) медицинский персонал оказывает практическую помощь матери, как только она начинает реагировать, в раннем прикладывании новорожденного к груди и раннем начале грудного вскармливания, путем обеспечения контакта "кожа к коже", за исключением случаев, обусловленных тяжелым состоянием матери или новорожденного.
При невозможности обеспечения контакта "кожа к коже", в связи с тяжестью состояния матери, новорожденный выкладывается на грудь партнера в родах при его наличии.
56. В послеродовом отделении ОР организуется круглосуточное совместное пребывание матери и новорожденного, находящихся в состоянии физиологической стабильности, в том числе недоношенного новорожденного с гестационным возрастом 35 недель и более.
57. В послеродовом отделении совместного пребывания матери и ребенка неонатологи, педиатры, акушер-гинекологи, акушерки и специалисты сестринского дела:
1) осуществляют поддержку практики грудного вскармливания по первому требованию новорожденного независимо от времени суток;
2) консультируют мать новорожденного о преимуществах грудного вскармливания, технике и кратности сцеживания грудного молока ручным способом, проводят визуальную оценку грудного вскармливания предоставляя, практическую помощь в правильном расположении ребенка у груди матери и его правильном прикладывании к груди для обеспечения эффективного отсасывания молока, становления лактации и предупреждения развития трещин сосков и лактостаза;

3) емшек сүтімен қоректендіруге қарсы көрсетілімдер болған кезде жаңа туған нәрестенің анасын тамақтандырудың балама әдістеріне үйретеді.
58. "Қазақстан Республикасының белгілі бір аурулары (жай-күйлері) бар азаматтарының жекелеген санаттарын тегін және (немесе) жеңілдікті амбулаториялық қамтамасыз етуге арналған дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 5 тамыздағы № ҚР ДСМ-75 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23885 болып тіркелген) сәйкес емшек сүтімен емізуге абсолютті және салыстырмалы қарсы көрсетілімдер болған кезде жаңа туған нәрестені емізу емшек сүтінің бейімделген алмастырғыштарымен қоректендіру жүзеге асырылады.
59. Неонатолог күн сайын жаңа туған нәрестелерді қарап-тексереді, аналарға күтім жасау және тамақтандыру, гипотермияның профилактикасы, аурулардың қауіптілік белгілері және вакцинацияның пайдасы туралы кеңес береді.
60. Жаңа туған нәрестенің жағдайы нашарлаған, шұғыл жағдайлар туындаған кезде бөлімше меңгерушісімен бірлесіп қарап-тексеру жүргізіледі.
Диагнозды верификациялау қиын болған жағдайда, жаңа туған нәрестені қадағалап-қарау тактикасын анықтау үшін бейінді мамандарды тарта отырып, консилиум ұйымдастырылады.
Перинаталдық көмекті өңірлендірудің облыстық және республикалық деңгейлеріндегі бейінді ұйымдар мамандарының телемедициналық желі арқылы кеңес беру мүмкіндіктері пайдаланылады.
61. Жаңа туған нәрестені вакцинациялау "Медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде оларға қарсы міндетті профилактикалық екпелер жүргізілетін аурулардың тізбесін, екпелерді жүргізу қағидаларын, мерзімдерін және халықтың профилактикалық екпелерге жататын топтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 24 қыркүйектегі № 612 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында профилактикалық егулер жүргізу мерзімдеріне сәйкес заңды өкілдерінің ақпараттандырылған келісімі болған кезде, ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген № 001/Е "Стационарлық пациенттің медициналық картасы" нысанына 3-қосымша параққа сәйкес нысан бойынша жүзеге асырылады.
62. Жүргізілген вакцинация туралы ақпарат жаңа туған нәрестенің даму тарихына № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген № 001/Е "Стационарлық пациенттің медициналық картасы" нысанына 11-қосымша параққа сәйкес нысан бойынша енгізіледі.
63. ТБДА, психофизикалық дамудың, көру және есту функцияларының бұзылуын ерте анықтау мақсатында жаңа туған нәрестелерге МҰ-дан шығарылғанға дейін № 704 бұйрыққа сәйкес скринингтік зерттеу жүргізіледі.

3) при наличии противопоказаний к грудному вскармливанию обучают мать новорожденного альтернативным методам кормления.
58. При наличии абсолютных и относительных противопоказаний к грудному вскармливанию, согласно приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 5 августа 2021 года № ҚР ДСМ-75 "Об утверждении Перечня лекарственных средств и медицинских изделий для бесплатного и (или) льготного амбулаторного обеспечения отдельных категорий граждан Республики Казахстан с определенными заболеваниями (состояниями)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 23885) вскармливание новорожденного осуществляется адаптированными заменителями грудного молока.
59. Неонатолог ежедневно проводит осмотр новорожденных, консультирует матерей по вопросам ухода и вскармливания, профилактики гипотермии, признакам опасности заболеваний и пользе вакцинации.
60. При ухудшении состояния, возникновения неотложных состояний у новорожденного, проводится осмотр совместно с заведующим отделением.
При сложности верификации диагноза, для определения тактики ведения новорожденного организуется консилиум с привлечением профильных специалистов.
Используются возможности консультирования специалистами профильных организаций областного и республиканского уровней, посредством телемедицинской сети.
61. Вакцинация новорожденного осуществляется в соответствии со сроками проведения профилактических прививок в Республике Казахстан, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 сентября 2020 года № 612 "Об утверждении перечня заболеваний, против которых проводятся обязательные профилактические прививки в рамках гарантированного объема медицинской помощи, правил, сроков их проведения и групп населения, подлежащих профилактическим прививкам", при наличии информированного согласия законных представителей, по форме согласно вкладному листу 3 к форме № 001/у "Медицинская карта стационарного пациента", утвержденной приказом № ҚР ДСМ-175/2020.
62. Информация о проведенной вакцинации вносится в историю развития новорожденного по форме согласно вкладному листу 11 к форме № 001/у "Медицинская карта стационарного пациента", утвержденной приказом № ҚР ДСМ-175/2020.
63. В целях раннего выявления ВПР, нарушений психофизического развития, зрительных и слуховых функций новорожденным, до выписки из МО, проводится скрининговое исследование в соответствии с приказом № 704.

64. 28 тәулікке толғаннан кейін айы-күні жетіп жаңа туған нәрестелер, тұжырымдамадан кейінгі 42 аптаға толғаннан кейін, одан әрі тәулік бойы медициналық бақылау мен емдеуді қажет ететін шала туылған нәрестелер көпбейінді стационарлардың бейінді бөлімшелеріне ауыстырылады.
65. БҰ-дан жаңа туған нәрестені шығару оның қанағаттанарлық жай – күйі және тәулік бойы стационар жағдайында болу үшін медициналық көрсетілімдер болмаған кезде, бала туралы ақпаратты нақты тұратын жері бойынша МСАК ұйымдарына беру және № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген № 001/е "Стационарлық пациенттің медициналық картасы" нысанына 11-қосымша параққа сәйкес нысан бойынша жаңа туған нәрестені одан әрі тіркеу арқылы жүзеге асырылады.
66. БҰ-дан шығарылғаннан кейін жаңа туған нәрестеде ауру анықталған кезде, медициналық көрсетілімдер болғанда оны ауруханаға көпбейінді стационарлардың бейінді бөлімшелеріне жатқызумен жүзеге асырылады.
2-параграф. Босануды ұйымдастыруда неонаталдық хирургиялық көмек көрсету тәртібі
67. НХТ неонаталдық блок құрамында перинаталдық көмекті өңірлендірудің үшінші және республикалық деңгейлеріндегі БҰ жанынан тұжырымдамадан кейінгі жасы 41 аптадан + 28 күнге дейінгі, хирургиялық емдеу тактикасы мен хирургиялық араласуды қажет ететін айы-күні жетіп және шала туылған нәрестелерді емдеуге жатқызу үшін ұйымдастырылады.
68. Неонатальды хирургиялық төсек саны жылына 2500-3000 босануға 1 төсек есебінен жоспарланады, бірақ кемінде 2 төсек.
69. НХТ палаталармен және басқа да функционалдық бөлімшелермен және БҰ қызметтерімен байланыспайды.
70. Жаңа туған нәрестелер туған жері мен туған деңгейіне қарамастан, оның ішінде үйден, жедел араласуға көрсеткіштер болған кезде НХТ-ға емдеуге жатқызуға жатады.
71. Хирургиялық араласуға медициналық көрсетілімдер болған кезде және перинаталдық көмекті өңірлендірудің үшінші деңгейіндегі БҰ-да балалар хирургы болмаған кезде балалар хирургтары, көпбейінді балалар стационарының балалар анестезиолог-реаниматологтары тартылады.
72. ТБДА бар немесе басқа хирургиялық патологиясы бар жаңа туған нәрестелерге хирургиялық көмек (некротикалық энтероколит, ашық артериялық канал, шала туылған нәрестелердің ретинопатиясы, окклюзиялық гидроцефалия және т. б.) туылғаннан бастап және (немесе) патология анықталған сәттен бастап толық қалпына келгенге дейін шұғыл және жоспарлы медициналық көмек көрсетіледі.
73. Хирургиялық араласуға көрсетілімдер болған кезде жаңа туған нәрестені операцияға дайындауды балалар хирургі балалар анестезиолог-реаниматологымен және неонатологпен бірлесіп жүзеге асырады.
Операция алдында жаңа туған нәрестені балалар анестезиолог-реаниматолог қайта қарап тексереді.

64. Доношенные новорожденные после достижения возраста 28 суток, недоношенные новорожденные, после достижения постконцептуального возраста 42 недели, нуждающиеся в дальнейшем круглосуточном медицинском наблюдении и лечении, переводятся в профильные отделения многопрофильных стационаров.
65. Выписка новорожденного из ОР осуществляется при его удовлетворительном состоянии и отсутствии медицинских показаний для пребывания в условиях круглосуточного стационара, с передачей информации о ребенке в ПМСП по месту фактического проживания и дальнейшего прикрепления новорожденного по форме согласно вкладному листу 11 к форме № 001/у "Медицинская карта стационарного пациента", утвержденной приказом № ҚР ДСМ-175/2020.
66. После выписки из ОР, при выявлении у новорожденного заболевания и наличии медицинских показаний его госпитализация, осуществляется в профильные отделения многопрофильных стационаров.
Параграф 2. Порядок оказания неонатальной хирургической помощи в организации родовспоможения
67. КНХ организуются при ОР третьего и республиканского уровней в составе неонатального блока для госпитализации доношенных и недоношенных новорожденных с постконцептуальным возрастом до 41 недели + 28 дней, нуждающихся в хирургической тактике лечения и оперативном вмешательстве.
68. Количество неонатальных хирургических коек планируется из расчета 1 койка на 2500-3000 родов в год, но не менее 2 коек.
69. КНХ не сообщаются с палатами и функциональными подразделениями и службами ОР.
70. Госпитализации на КНХ подлежат новорожденные независимо от уровня и места рождения, в том числе из дома, при наличии показаний к оперативному вмешательству.
71. При наличии медицинских показаний к оперативному вмешательству, и отсутствии детского хирурга в ОР третьего уровня регионализации перинатальной помощи, привлекаются детские хирурги, детские анестезиологи-реаниматологи многопрофильного детского стационара.
72. Хирургическая помощь новорожденным с ВПР или хирургической патологией (некротический энтероколит, открытый артериальный проток, ретинопатия недоношенных, окклюзионная гидроцефалия) осуществляется экстренная и плановая медицинская помощь с рождения и (или) с момента выявления патологии до полного выздоровления.
73. При наличии показаний к оперативному вмешательству подготовку новорожденного к операции осуществляют детский хирург совместно с детским анестезиологом-реаниматологом и неонатологом.
Перед операцией проводится повторный осмотр новорожденного детским анестезиологом-реаниматологом.

74. Хирургиялық араласудан және жағдайды тұрақтандырудан кейін жаңа туған нәресте неонаталдық блоктың бейінді бөлімшелеріне ауыстырылады.
75. Шұғыл хирургиялық араласуды қажет етпейтін ТБДА бар жаңа туған нәрестелерді неонатолог балалар хирургімен бірге туған жері бойынша БҰ-да бақылайды.
3-параграф. Жаңа туған нәрестелерді тасымалдау, оның ішінде медициналық авиацияны тарта отырып тасымалдау тәртібі
76. Мамандандырылған көмекке оның ішінде, жоғары технологиялық медициналық қызметтерге мұқтаж жаңа туған нәрестелерді перинаталдық көмекті өңірлендірудің төмен тұрған деңгейдегі БҰ-дан жоғары тұрған БҰ-ға тасымалдауды перинаталдық көмекті өңірлендірудің жоғары тұрған деңгейіндегі ұйымдардың күштерімен медициналық авиация көлігімен "өзіне" қағидаты бойынша жүргізіледі.
77. Мамандандырылған көмекке, оның ішінде жоғары технологиялық медициналық қызметтерге мұқтаж жаңа туған нәрестелерді республикалық деңгейдегі ұйымдарға аналарымен бірге тасымалдау шұғыл медициналық көмек көрсетуді үйлестіруді жүзеге асыратын республикалық орталықтың күштерімен жүргізіледі.
78. Жаңа туған нәрестені тасымалдау туралы шешім қабылданғаннан кейін, жаңа туған нәресте көлік бригадасымен және жаңа туған нәрестені қабылдайтын МҰ мамандарымен бірлесіп, МҰ мамандары көлікке дейінгі дайындықты жүргізеді.
79. Жаңа туған нәрестенің ауырлық дәрежесін және ауыстыруға дайындығын түпкілікті бағалау жаңа туған нәрестенің "төсегінде" жүргізіледі. Жаңа туған нәресте, оның жай-күйінің ауырлық көрсеткіштері осы Стандартқа 6-қосымшаға сәйкес тасымалдау алдында жаңа туған нәрестенің жай-күйін тұрақтандыру критерийлеріне сәйкес келген жағдайда ғана тасымалдауға дайын деп есептеледі.
80. Жаңа туған нәрестелерді тасымалдау кезінде:
1) дене температурасын бақылау және ағзаның өмірлік функцияларын қолдау (тыныс алу жиілігі, жүрек соғу жиілігі, қан қысымының көрсеткіштері, гемоглобиннің оттегімен қанықтылығы);
2) ауырсыну синдромы болған кезде нейровегетативті тыныштық (седация және анальгезия);
3) көлік инкубаторында берілетін оттегінің концентрациясына, ылғалдылығына және температурасына мониторинг;
4) терапияның көлемін, басталуын және ұзақтығын ескере отырып, инфузиялық терапия;
5) өкпені жасанды желдету (өкпені жасанды желдетудің оңтайлы режимін және барабар параметрлерін орнату);
6) реанимациялық іс-шаралар (медициналық көрсетілімдер болған кезде);
7) медициналық көрсетілімдердің болуына байланысты (инотропты терапия, анальгезия, седация, туа біткен даму ақаулары кезінде асқазан-ішек жолдары органдарының барабар декомпрессиясы) бұрын басталған терапияның сабақтастығы қағидаттарын сақтау жүзеге асырылады.

74. После оперативного вмешательства и стабилизации состояния новорожденный переводится в профильные отделения неонатального блока.
75. Новорожденные с ВПР, не требующие экстренного оперативного вмешательства, наблюдаются неонатологом совместно с детским хирургом в ОР по месту рождения.
Параграф 3. Порядок транспортировки новорожденных, в том числе с привлечением медицинской авиации
76. Транспортировка новорожденных, нуждающихся в специализированной помощи, в том числе высокотехнологичных медицинских услугах ОР нижестоящего уровня регионализации перинатальной помощи на вышестоящий проводится силами организаций вышестоящего уровня регионализации перинатальной помощи по принципу "на себя" транспортом медицинской авиации.
77. Транспортировка новорожденных, нуждающихся в оказании специализированной помощи, в том числе высокотехнологичных медицинских услугах с матерями в организации республиканского уровня проводится силами республиканского центра, осуществляющего координацию оказания экстренной медицинской помощи.
78. После принятия решения о транспортировке новорожденного, проводится предтранспортная подготовка специалистами МО, где находится новорожденный совместно с транспортной бригадой и специалистами МО, принимающей новорожденного.
79. Окончательная оценка степени тяжести и готовности новорожденного к переводу, производится "у постели" новорожденного. Новорожденный считается готовым к транспортировке только при условии соответствия показателей тяжести его состояния критериям стабилизации состояния новорожденного перед транспортировкой согласно приложению 6 к настоящему Стандарту.
80. При транспортировке новорожденных осуществляются:
1) мониторинг температуры тела и поддержание витальных функций организма (частоты дыхания, частоты сердечных сокращений, показателей артериального давления, насыщенности гемоглобина кислородом);
2) нейровегетативный покой (седация и анальгезия), при наличии болевого синдрома;
3) мониторинг концентрации подаваемого кислорода, влажности и температуры в транспортном инкубаторе;
4) инфузионная терапия с учетом объема, начала и продолжительности терапии;
5) искусственная вентиляция легких (установка оптимального режима и адекватных параметров искусственной вентиляции легких);
6) реанимационные мероприятия (при наличии медицинских показаний);
7) соблюдение принципов преемственности ранее начатой терапии в зависимости от наличия медицинских показаний (инотропная терапия, аналгезия, седация, адекватная декомпрессия органов желудочно-кишечного тракта при ВПР).

81. Жаңа туған нәрестені алып жүретін жауапты медицина қызметкері осы Стандартқа 7-қосымшаға сәйкес жаңа туған нәрестені тасымалдау хаттамасын толтырады және оны емдеуге жатқызу кезінде МҰ-ға ұсынады.
82. Мамандандырылған көмекке, оның ішінде жоғары технологиялық медициналық қызметтерді көрсетуді қажет ететін жаңа туған нәрестені перинаталдық көмекті өңірлендірудің жоғары деңгейіндегі БҰ-ға тасымалдау мүмкін болмаған жағдайда, медициналық көмекті № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген және аударудың мүмкін еместігін негіздеумен № 001/Е "Стационарлық пациенттің медициналық картасы" нысанына 11-қосымша параққа сәйкес нысан бойынша жаңа туған нәрестенің даму тарихына тиісті жазбалар енгізе отырып, жоғары деңгейдегі БҰ-нан келген консультант жергілікті жерде көрсетеді.
4-параграф. Амбулаториялық жағдайларда неонаталдық көмек көрсету тәртібі
83. Амбулаториялық жағдайларда неонаталдық көмекті № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығына сәйкес жалпы практика дәрігерлері, педиатрлар, кеңейтілген және жалпы практиканың орта медицина қызметкерлері, учаскелік және мейіргер ісі мамандары, фельдшерлер, денсаулық сақтау саласындағы әлеуметтік жұмыс жөніндегі мамандар көрсетеді.
84. Жаңа туған нәрестелерді МСАК ұйымдарына бекіту "Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарына жеке тұлғаларды бекіту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 13 қарашадағы № ҚР ДСМ-194/2020 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21642 болып тіркелген) бұйрығына сәйкес олардың нақты тұратын жері бойынша жүргізіледі.
85. Жаңа туған нәрестелер мен босанған әйелдерді үйде патронаждық бақылау "Қазақстан Республикасында педиатриялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 15 наурыздағы № ҚР ДСМ-25 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27182 болып тіркелген) сәйкес жүргізіледі.
86. Жаңа туған нәресте туралы мәліметтерді МСАК ұйымдары туған күнінен бастап № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген № 052/Е "Амбулаториялық пациенттің медициналық картасы" нысаны бойынша МАЖ-ға енгізеді.
87. Жаңа туған нәрестені амбулаториялық деңгейде бағалау, жіктеу, диагностикалау және емдеу ДСҰ ұсынған өмірінің 0-2 айы аралығындағы науқас нәрестені ықпалдастырып қадағалап-қарау қағидаттарына сәйкес жүргізіледі.
88. Перинаталдық кезеңде патологияны бастан өткерген жаңа туған нәрестелерді жүйелі кешенді бақылауды және қадағалап-қарауды, анықталған бұзушылықтарды уақтылы түзетуді қамтамасыз ету үшін әр өңірде көпбейінді стационарлардың базасында немесе перинаталдық көмекті өңірлендірудің үшінші деңгейіндегі БҰ – да 0-ден 6 жасқа дейінгі балаларға арналған кейіннен бақылау және (немесе) катамнез кабинеті (бұдан әрі-катамнез кабинеті) ұйымдастырылады.

81. Ответственный медицинский работник, сопровождающий новорожденного, заполняет протокол транспортировки новорожденного согласно приложению 7 к настоящему Стандарту и предоставляет его в МО при госпитализации.
82. При невозможности транспортировки новорожденного, нуждающегося в оказании в специализированной помощи, в том числе высокотехнологичных медицинских услугах в ОР вышестоящего уровня регионализации перинатальной помощи, медицинская помощь оказывается консультантом из ОР вышестоящего уровня на месте с внесением соответствующих записей в истории развития новорожденного по форме согласно вкладному листу 11 к форме № 001/у "Медицинская карта стационарного пациента", утвержденной приказом № ҚР ДСМ-175/2020 и обоснованием невозможности перевода.
Параграф 4. Порядок оказания неонатальной помощи в амбулаторных условиях
83. Неонатальная помощь в амбулаторных условиях оказывается врачами общей практики, педиатрами, средними медицинскими работниками расширенной и общей практики, участковыми и специалистами сестринского дела, фельдшерами, специалистами по социальной работе в области здравоохранения в соответствии с приказом № ҚР ДСМ-305/2020.
84. Прикрепление новорожденных к организациям ПМСП проводится по месту их фактического проживания, в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 13 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-194/2020 "Об утверждении правил прикрепления физических лиц к организациям здравоохранения, оказывающим первичную медико-санитарную помощь" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21642).
85. Патронажное наблюдение новорожденных и родильниц на дому проводится в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 марта 2022 года № ҚР ДСМ-25 "Об утверждении стандарта организации оказания педиатрической помощи в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 27182).
86. Сведения о новорожденном вносятся в МИС организациями ПМСП со дня рождения по форме № 052/у "Медицинская карта амбулаторного пациента", утвержденной приказом № ҚР ДСМ-175/2020.
87. Оценка, классификация, диагностика и лечение новорожденного на амбулаторном уровне проводится в соответствии с принципами интегрированного ведения болезней детского возраста в возрасте от 0 до 2-х месяцев жизни, рекомендованных ВОЗ.
88. Для обеспечения систематического комплексного наблюдения и ведения новорожденных, перенесших патологию в перинатальном периоде, своевременной коррекции выявленных нарушений, в каждом регионе на базе многопрофильных стационаров или в ОР третьего уровня регионализации перинатальной помощи, организуется кабинет последующего наблюдения и (или) катамнеза (далее – кабинет катамнеза) для детей от 0 до 6 лет.

89. Балалар мүгедектігінің алдын алу мақсатында дене салмағы төмен және өте төмен болып туылған нәрестелерді, сондай-ақ неонаталдық кезеңде ауыр жағдайлары және жедел араласулары бар жаңа туған нәрестелерді МСАК ұйымының учаскелік дәрігері катамнез кабинетіне жібереді.
Катамнез кабинетіне жіберу критерийлері осы Стандартқа 8-қосымшада айқындалған.
90. Катамнезді катамнез, неонатология және балалар неврологиясы мәселелері бойынша біліктілігін арттырудан өткен неонатологтар мен педиатрлар жүзеге асырады.
91. Пациентті қабылдау кезінде катамнез кабинетінің дәрігері жалпы қарап-тексеру жүргізеді, стационарлық емдеу нәтижелерімен, скринингтік зерттеулермен, бейінді мамандардың консультацияларымен танысады, баланың дамуын тұжырымдамадан кейінгі жасқа сәйкестігіне бағалайды.
92. Бастапқы тексеру нәтижелерінің негізінде катамнез кабинетінің дәрігері клиникалық диагнозға сәйкес емдеу-түзету іс-шараларының жеке кешенді бағдарламасын әзірлейді, динамикалық бақылауды қамтамасыз ету үшін келу жиілігін анықтайды, медициналық көрсетілімдер болған кезде бейінді мамандардың одан әрі аспаптық-зертханалық тексеруі мен консультациялары бойынша ұсыныстар береді.
Катамнездің минималды еселігі:
бала өмірінің бірінші жылында ай сайын;
бала өмірінің екінші жылында тоқсан сайын;
кейінгі жылдары катамнез кабинетіне жіберу медициналық көрсетілімдердің болуына байланысты жүзеге асырылады.
93. Катамнез кабинетінде қарап-тексеру нәтижесі одан әрі аспаптық-зертханалық зерттеп-қарау бойынша ұсынымдармен және бейінді мамандардың консультацияларымен № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген № 052/е "Амбулаториялық пациенттің медициналық картасы" нысаны бойынша МАЖ-ға енгізіледі.
94. Катамнез кабинетінің дәрігері жыл сайын жүргізілген емдеу және оңалту іс-шараларының нәтижелеріне талдау жүргізеді және перинаталдық қызметті жақсарту бойынша ұсыныстар әзірлейді.
5-тарау. Неонаталдық қызмет жұмыскерлерінің ең аз штаты
95. БҰ-дағы неонаталдық қызмет жұмыскерлерінің ең аз штаты осы Стандартқа 9-қосымшаға сәйкес белгіленеді.
6-тарау. Медициналық жабдықтармен ең аз жабдықтау
96. Неонаталдық көмек көрсету үшін босану палаталарын, сондай-ақ жаңа туған нәрестелерді тұрақтандыру палаталарын медициналық жабдықтармен ең аз жабдықтау осы Стандартқа 10-қосымшаға сәйкес жүзеге асырылады.
97. Перинаталдық көмекті өңірлендіру деңгейіне байланысты БҰ-ның неонаталдық блогын ең төмен жабдықтау осы Стандартқа 11-қосымшаға сәйкес жүзеге асырылады.
7-тарау. Неонаталдық көмек көрсету кезінде жаңа туған нәрестеге қарқынды терапия көрсету үшін жеке орынды ұйымдастыруға қойылатын талаптар

89. В целях профилактики детской инвалидности новорожденные, родившиеся с низкой и экстремально низкой массой тела, а также новорожденные перенесшие критические состояния и оперативные вмешательства в неонатальном периоде, направляются в кабинет катамнеза участковым врачом организации ПМСП.
Критерии направления в кабинет катамнеза определены в приложении 8 к настоящему Стандарту.
90. Катамнез осуществляется неонатологами и педиатрами, прошедшими повышение квалификации по вопросам катамнеза, неонатологии и детской неврологии.
91. При проведении приема пациента врач кабинета катамнеза, проводит общий осмотр, знакомится с результатами стационарного лечения, скрининговых исследований, консультаций профильных специалистов, оценивает развитие пациента на соответствие с постконцептуальным возрастом.
92. На основании результатов первичного осмотра врач кабинета катамнеза разрабатывает индивидуальную комплексную программу лечебно-коррекционных мероприятий, согласно клиническому диагнозу, определяет кратность посещений для обеспечения динамического наблюдения, дает рекомендации по дальнейшему инструментально-лабораторному обследованию и консультациям профильных специалистов при наличии медицинских показаний.
Минимальная кратность катамнеза:
на первом году жизни ребенка ежемесячно;
на втором году жизни ребенка ежеквартально;
в последующие годы направление в кабинет катамнеза осуществляется в зависимости от наличия медицинских показаний.
93. Результат осмотра в кабинете катамнеза, с рекомендациями по дальнейшему инструментально-лабораторному обследованию и консультациям профильных специалистов вносятся в МИС по форме № 052/у "Медицинская карта амбулаторного пациента", утвержденной приказом № ҚР ДСМ-175/2020.
94. Врач кабинета катамнеза ежегодно проводит анализ результатов проведенного лечения и реабилитационных мероприятий и разрабатывает предложения по улучшению перинатальной службы.
Глава 5. Минимальный штат работников неонатальной службы
95. Минимальный штат работников неонатальной службы в ОР устанавливается согласно приложению 9 к настоящему Стандарту.
Глава 6. Минимальное оснащение медицинскими изделиями
96. Минимальное оснащение родильных палат для оказания неонатальной помощи, а также палат стабилизации новорожденных осуществляется согласно приложению 10 к настоящему Стандарту.
97. В зависимости от уровня регионализации перинатальной помощи, минимальное оснащение неонатального блока ОР осуществляется согласно приложению 11 к настоящему Стандарту.
Глава 7. Требования к организации индивидуального места для оказания интенсивной терапии новорожденному при оказании неонатальной помощи

98. ЖТНҚТБ-да пациенттің жеке орнын ұйымдастырған кезде мыналарды қарастырған жөн:
1) бір реанимациялық орынға кемінде 12 шаршы метр;
2) неонаталдық блокты жобалау кезінде ЖТНҚТБ және жоғары тәуелді жаңа туған нәрестелер бөлімшесінде жаңа туған нәрестемен отбасының жалғыз қалу мүмкіндігі үшін төбелік ширмалар көзделеді;
3) ЖТНҚТБ көп орындық палаталарында және жоғары тәуелді жаңа туған нәрестелер бөлімшелерінде реанимациялық орындардың арасында кемінде 2,4 метр көздеу талап етіледі;
4) ЖТНҚТБ және жоғары тәуелді жаңа туған нәрестелер бөлімшесі қабырғалық немесе төбелік консольдермен (медициналық персоналдың жұмысы, медициналық құрылғылар мен керек-жарақтарды орналастыру, тиімді жұмыс процестері және аурухана инфекцияларының алдын алу үшін тұрақты, икемді платформаны қамтамасыз ете отырып, электрмен қоректендіру желілеріне, медициналық газ беру жүйелеріне және желілік құрылғыларға қауіпсіз қосылуды қамтамасыз етуде шешуші рөл атқаратын медициналық жабдықтар кешені) жарақтандырылады, олар:
операциялық үстелдің (пациенттің төсегінің) айналасындағы жұмыс кеңістігін көптеген газ түтіктері мен электр сымдарынан босатуды;
пациенттің жағдайын мониторингілеу үшін жабдықты қосуды;
тіршілікті қамтамасыз ететін жабдықты қосуды;
медициналық газдар мен қоспалардың (оттегі, анестезия, көмірқышқыл газы, вакуум, сығылған ауа, азот оксиді) түсуін қамтамасыз ету;
медициналық аппаратураны электрмен жабдықтауды;
медициналық персоналмен өзара іс-қимылды қамтамасыз етеді;
5) жеке реанимациялық орынның қабырғалық консолі мыналардың болуын көздейді: бір мезгілде кемінде 20 электр розеткасының қолжетімділігін, сығылған медициналық ауа үшін 3 нүкте, оттегі үшін 3 нүкте, үш вакуумдық шығу;
6) реттелетін жарықтандыру әрбір медициналық ұйымда көзделген медициналық рәсімдерді жүргізу үшін жеке жарықтандырумен клиникалық аймақтардың шегінде қолжетімді;
7) тікелей жарықтандыру сәбилерге күтім жасауға арналған үй-жайда пайдаланылмайды және табиғи жарық (тікелей күн сәулесі) арнайы перделермен реттеледі;
8) жаңа туған нәрестелерге медициналық көмек көрсету аймақтары көрші аймақтар арасында дыбыстардың ең аз берілуін қамтамасыз етеді, дыбыс деңгейі 65 децибелден аспауы тиіс;
9) медициналық газдар (оттегі және сығылған ауа) жаңа туған нәрестелерді күтудің барлық аймақтарына ішкі құбырлар арқылы беріледі;
10) электроника мен компьютерді, медициналық жабдықты қорғау үшін электрмен жабдықтау шамадан тыс қолданудан қорғалған;
11) авариялық электрмен қоректендіру - үздіксіз қоректендіру көзі (ҮҚК) және генератор-шұғыл кезек күттірмейтін көмек көрсету аймақтарындағы барлық жарық көздері мен ортақ розеткалар үшін қолжетімді;

98. При организации индивидуального места пациента в ОИТН следует предусмотреть:
1) не менее 12 квадратных метров на одно реанимационное место;
2) при проектировании неонатального блока, в ОИТН и ОВН предусматриваются потолочные ширмы для возможности уединения семьи с новорожденным;
3) в многоместных палатах ОИТН и ОВН требуется предусмотреть не менее 2,4 метра между реанимационными местами;
4) ОИТН и ОВН оснащаются настенными или потолочными консолями (комплекс медицинского оборудования, играющего ключевую роль в обеспечении безопасного подключения к сетям электропитания, системам подачи медицинских газов и сетевым устройствам, для обеспечения стабильной, гибкой платформы для работы медицинского персонала, эффективности рабочего процесса и профилактики больничных инфекций) обеспечивающими:
освобождение рабочего пространства вокруг операционного стола (кровати пациента) от огромного количества газовых шлангов и электропроводов;
подключение оборудования для мониторинга состояния пациента;
подключение оборудования для жизнеобеспечения новорожденных;
обеспечение поступления медицинских газов и смесей (кислород, наркоз, углекислый газ, вакуум, сжатый воздух, закись азота);
обеспечение медицинской техники электропитанием;
обеспечение взаимодействия с медицинским персоналом;
5) настенная консоль индивидуального реанимационного места предусматривает: минимум 20 одновременно доступных электрических розеток, 3 точки для сжатого медицинского воздуха, 3 точки для кислорода, три вакуумных выхода;
6) регулируемое освещение доступно в пределах клинических зон с отдельным освещением для проведения медицинских процедур, предусмотренных в каждой медицинской организации;
7) прямое освещение не используется в помещении для ухода за новорожденными и естественное освещение (прямые солнечные лучи) регулируются специальными шторами;
8) зоны оказания медицинской помощи новорожденным обеспечивают минимальную передачу звуков между соседними зонами, уровень звука не превышает 65 децибел;
9) медицинские газы (кислород и сжатый воздух) подаются по внутренним трубопроводам ко всем зонам ухода за новорожденными;
10) электроснабжение защищено от перенапряжения для защиты электроники и компьютера, медицинского оборудования;
11) аварийное электропитание – источник бесперебойного питания (далее – ИБП) и генератор – доступен для всех источников света и общих розеток в зонах экстренной неотложной помощи;

12) неонаталдық блоктың барлық палаталарында сенсорлық сумен қол жууға арналған раковиналар көзделеді;
13) көп орынды палатада әрбір төсек қолды жууға арналған раковинадан 6 метрден аспайтын қашықтықта, сенсорлық сумен жабдықтаумен (61 см x 41 см x 25) орналастырылады;
14) әрбір төсекте медициналық құжаттаманы толтыру үшін орын көзделуі тиіс;
15) неонаталдық блоктың есік ойықтары көлік кувездерінің, инфузия жүргізу үшін бекітілген құтылары бар ашық реанимациялық жүйенің еркін өтуін қамтамасыз етеді;
16) жылжымалы жабдықпен жанасатын орындардағы қабырғалардың беттерін арнайы рельстермен жабдықтау қажет;
17) медициналық тіректер жабдықтың фурнитурамен, мониторлармен жанасуына жол бермей, еденге орнатылады;
18) жоғары қауіпті аймақтарда барлық беттер өткізбейтін тегіс құрылымға ие.
99. Жаңа туған нәрестені реанимациялауға арналған әрбір орын медициналық жабдықты (перфузорларды) бекітуге арналған арнайы тіректермен жабдықталуы және медициналық көмек көрсету және биологиялық сұйықтықтарды талдауға алу үшін еркін қолжетімділікті қамтамасыз етуі тиіс.
100. ЖТНҚТБ босандыру бөлімшесінің және операциялық блоктың жанында орналасуы керек. Егер бөлімшелер әртүрлі қабаттарда болса-лифттің болуы қамтамасыз етілуі керек.
Қазақстан Республикасында
неонаталдық көмек көрсетуді
ұйымдастыру стандартына
1-қосымша
Перинаталдық көмекті өңірлендіру деңгейлері бойынша жаңа туған нәрестелерді емдеуге жатқызуға арналған көрсетілімдердің тізбесі
1 перинаталдық көмекті өңірлендіру деңгейі
2 перинаталдық көмекті өңірлендіру деңгейі
3 перинаталдық көмекті өңірлендіру деңгейі
Республикалық деңгейі
1) 37-42 апта гестация мерзімінде жүктілігі және босануы асқынбаған аналарда туылған, емдеуді қажет етпейтін физиологиялық тұрақты жаңа туған нәрестелер;
2) гестациялық жасы 37-42 аптаға толған, күтпеген проблемалар дамыған жаңа туған нәрестелер (мысалы, өкпені жасанды желдетуді (24 сағаттан аз) немесе оттегі 50 пайыздан аз мұрын СРАР терапиясын қажет етеді).
1) бірінші деңгейдегі жаңа туған нәрестелер;
2) жүктіліктің және босанудың асқыну қаупі орташа, жүктіліктің ≥34 – 32 аптасында мерзімінен бұрын босанған аналардан жаңа туған нәрестелер;
3) бірінші деңгейдегі ОР-дан ауыстырылған жаңа туған нәрестелер
1) перинаталдық патологияның болу қаупі жоғары, жүктіліктің 22 аптасында және одан да көп мерзімінде күрделі босанумен жаңа туған нәрестелер;
2) бірінші және екінші деңгейдегі босандыру ұйымынан ауыстырылған жаңа туған нәрестелер.
1) үшінші деңгейдегі жаңа туған нәрестелер;
2) күрделі операциялық технологияларды қажет ететін ағзалар мен жүйелердің күрделі ақаулары бар жаңа туған нәрестелер.
Қазақстан Республикасында
неонаталдық көмек көрсетуді
ұйымдастыру стандартына
2-қосымша
Жаңа туған нәрестелерді реанимациялауға арналған медициналық жабдықтар мен шығыс материалдары
р/с №
Жабдық
Количество
1
Жоғарғы тыныс жолдарын санациялауға арналған жабдық
Баллон (медициналық резеңке алмұрт, тек бір рет қолдануға ұсынылады)
1
Түтік жүйесімен электрлік/механикалық сору
1

12) во всех палатах неонатального блока предусматриваются раковины для мытья рук с сенсорной подачей воды;
13) в многоместной палате каждая кровать располагается на расстоянии не более 6 метров от раковины для мытья рук с сенсорной подачей воды;
14) у каждой кровати следует предусмотреть место для заполнения медицинской документации;
15) дверные проемы неонатального блока обеспечивают свободную проходимость транспортных кувезов, открытой реанимационной системы с прикрепленными флаконами для проведения инфузий;
16) поверхности стен в местах, соприкасающихся с мобильным оборудованием, следует снабдить специальными рейками;
17) медицинские стойки устанавливаются на полу, не допуская соприкосновения оборудования с фурнитурой, мониторами;
18) в зонах повышенного риска все поверхности имеют непроницаемую гладкую структуру.
99. Каждое место для реанимации новорожденного оснащается специальными стойками для прикрепления медицинского оборудования (перфузоры) и обеспечивается свободным доступом для оказания медицинской помощи и забора биологических материалов на анализы.
100. ОИТН следует располагать рядом с родильным отделением и операционным блоком. Если отделения находятся на разных этажах – предусмотреть наличие лифта.
Приложение 1
к стандарту организации оказания
неонатальной помощи
в Республике Казахстан
Перечень показаний для госпитализации новорожденных по уровням регионализации перинатальной помощи
1 уровень регионализации перинатальной помощи
2 уровень регионализации перинатальной помощи
3 уровень регионализации перинатальной помощи
Республиканский уровень
1) физиологически стабильные новорожденные, родившиеся у матерей с неосложненными беременностью и родами на сроке гестации 37-42 недели, не требующие лечения;
2) новорожденные с гестационным возрастом полных 37-42 недели, с развитием неожиданных проблем (например, нуждающиеся в недлительной искусственной вентиляции легких (менее 24 часов) или назальной СРАР (СиПап) терапии с подачей кислорода менее 50 процентов).
1) новорожденные первого уровня;
2) новорожденные от матерей с умеренным риском осложнений беременности и родов, с преждевременными родами на сроке гестации ≥34 – 32 недели;
3) новорожденные, переведенные из ОР первого уровня.
1) новорожденные от матерей с высоким риском реализации перинатальной патологии, осложненными родами на сроке гестации 22 недели и более;
2) новорожденные, переведенные из организации родовспоможения первого и второго уровней.
1) новорожденные третьего уровня;
2) новорожденные со сложными пороками органов и систем, нуждающиеся в сложных оперативных технологиях.
Приложение 2
к стандарту организации оказания
неонатальной помощи
в Республике Казахстан
Медицинское оборудование и расходные материалы для проведения реанимации новорожденных
№п/п
Оборудование
Количество
1
Оборудование для санации верхних дыхательных путей
Баллончик (медицинская резиновая груша, рекомендуемая только для одноразового использования)
1
Электрический и (или) механический отсос с системой трубок
1

Жоғарғы тыныс жолдарындағыны соруға арналған катетерлер 5 френч (бұдан әрі – F) немесе 6F, 8F,10F, 12F немесе 14F
1
Асқазан түтігі
1
Меконий аспираторы
1
2
Механикалық желдету және оттегі терапиясына арналған
90-100 пайыз оттегін беру мүмкіндігі бар, қысымды шектеу клапаны немесе манометрі бар оң қысыммен өкпені желдетуге арналған аппарат
1
жұмсақ жиектері бар екі өлшемді бет маскалары
2 (толық және шала туылған нәрестелер үшін)
оттегі түтіктерінің жиынтығы
1 жинақ
оттегі көзі
1
Сығылған ауа көзі
1
флоуметрі (ағын өлшегіш) және шлангтары бар оттегі мен сығылған ауаны араластырғыш (ағын жылдамдығы минутына 10 литрге дейін)
1
неонатальды сенсоры бар импульстік оксиметр
1
3
Трахеяны интубациялауға арналған жабдық

Катетеры для отсасывания содержимого верхних дыхательных путей 5 френч (далее – F) или 6F, 8F,10F, 12F или 14F
1
Желудочный зонд
1
Аспиратор мекония
1
2
Оборудование для искусственной вентиляции легких и оксигенотерапии
аппарат для проведения вентиляции легких под положительным давлением с возможностью подачи 90-100 процентов кислорода, с клапаном ограничения давления или манометром
1
лицевые маски двух размеров с мягкими краями
2 (для доношенных и недоношенных новорожденных)
комплект кислородных трубок
1 комплект
источник кислорода
1
источник сжатого воздуха
1
смеситель кислорода и сжатого воздуха с флоуметром (измеритель потока) и шлангами (скорость потока до 10 литров в минуту)
1
пульсоксиметр с неонатальным датчиком
1
3
Оборудование для интубации трахеи

60-100
100-ден астам
Түсі
- бозғылт
- құйылған цианоз
- акроцианоз
-қызғылт
Қанның оттегімен қанығу деңгейі (SpO2), пайыз
Қанның оттегімен қанығу деңгейі (SpO2), пайыз
Дене температурасы
Дене температурасы
Өткізілетін іс-шаралар
Кешіктірілген кіндік қысу/ "сору"
Кешіктірілген кіндік қысу/ "сору"
Сәулелі жылу
Жылу үнемдейтін пакет / жаялық
Жоғарғы тыныс жолдарын санитарлық тазарту
Трахея интубациясы
Санация трахеи
Асқазан түтігі
Тыныс алу жолдарындағы тұрақты оң қысым (СРАР)
маска
мұрын канюлясы
назофарингеальды түтік
Өкпені жасанды желдету
бетперде
ларингеальды маска
интубациялық түтік
Параметрлер:
Тыныс алу қысымы
Дем шығару қысымы
Жиілігі
Тыныс алу ұзақтығы (Tin)
Ингаляциялық қоспадағы оттегінің фракциясы (FiO2)
Жанама жүрек массажы
Венаның катетеризациясы
Адреналин гидрохлориді 0,1 пайыз
1: 10000
- энтеральді, _ _ _ _ _ _ _ миллилитр
- көктамырға, _ _ _ _ _ _ _ миллилитр
Физиологиялық ертісі, _ _миллилитр
Сурфактант _ _ миллиграмм
Қазақстан Республикасында
неонаталдық көмек көрсетуді
ұйымдастыру стандартына
4-қосымша
Неонаталдық блок бөлімшелеріне ауыстыруға медициналық көрсетілімдер
р/с №
Неонаталдық блок бөлімшесі
Медициналық көрсетілімдер
1
Жаңа туған нәрестелердің қарқынды терапия бөлімшесі
туылғаннан кейінгі алғашқы 3 күнде инвазивті емес респираторлық қолдауды қажет ететін, салмағы өте төмен және жүктілігі 28 аптадан аз барлық шала туылған нәрестелер;
өкпені механикалық желдетуді қажет ететін барлық шала туылған және айы-күні жетіп туылған нәрестелер;
қышқыл-негіз балансы (рН) 7,0 - ден кем және кіндік қанының негізі (ВЕ) кіндік артериясының қанында 12-ден көп немесе оған тең ауыр асфиксия жағдайында туылған, респираторлық қолдаудың кез келген түріне мұқтаж жаңа туған нәрестелер;
глюкоза мен қанның электролиттік құрамы тұрақсыз жаңа туған нәрестелер;
қан қысымын 5 мкг/кг/мин артық дозада допамин, добутамин енгізу арқылы ұстап тұруға мұқтаж тұрақсыз гемодинамикасы бар жаңа туған нәрестелер;
жақын арада нашарлау қаупі жоғары жаңа туған нәрестелер.
2
Жоғары тәуелді жаңа туған нәрестелер бөлімшесі
туған кездегі салмағы өте төмен, гестация кезеңінде 28 аптаға дейін туылған және оттегінің концентрациясы 30 пайыздан (бұдан әрі - %) аз инвазивті емес респираторлық қолдауды қажет ететін шала туылған нәрестелер;
дене салмағы 1000 грамнан асатын және алғашқы күннен бастап 28 аптадан астам жүктілік мерзімі бар барлық айы-күні жетіп және шала туылған нәрестелер ингаляциялық қоспаға (FiO2) оттегі фракциясы 30% - дан аз және дем шығару қысымы 6 сантиметрден аз инвазивті емес желдетуді қажет етеді;
тыныс алу мәртебесіне қарамастан толық немесе ішінара парентеральды тамақтануды қажет ететін жаңа туған нәрестелер;
фототерапияны қажет ететін жаңа туған нәрестелер;
диагнозды тексеру үшін жиі диагностикалық шараларды қажет ететін жаңа туған нәрестелер;
кардио-респираторлық жағдайды мұқият бақылауды қажет ететін жаңа туған нәрестелер.
3
Мамандандырылған күтімге мұқтаж жаңа туған нәрестелер бөлімшесі
тыныс алудың минималды қолдауын қажет ететін жаңа туған нәрестелер (оттегі терапиясы);
арнайы медициналық күтімді (оңтайлы режимді сақтау, түтікпен тамақтандыру, фототерапия, жараларды емдеу) және емдеу шараларын (инъекциялар, массаж, оңалту және абилитация әдістері) қажет ететін жаңа туған нәрестелер;
ата-аналары әртүрлі себептермен үйде тиісті күтімді қамтамасыз ете алмайтын жаңа туған нәрестелер.
Қазақстан Республикасында
неонаталдық көмек көрсетуді
ұйымдастыру стандартына
5-қосымша
Перинаталдық көмекті өңірлендіру деңгейіне байланысты емдеу-диагностикалық іс-шаралардың ең аз көлемі
Перинаталдық көмекті өңірлендірудің 1 деңгейі
Перинаталдық көмекті өңірлендірудің 2 деңгейі
Перинаталдық көмекті өңірлендірудің 3 деңгейі
Республикалық деңгейі
Диагностикалық іс-шаралар
Жалпы қан талдауы;
Жалпы зәр талдауы;
Биохимиялық қан анализі: жалпы ақуыз, альбумин, фракциялары бар билирубин, мочевина, креатинин, аланинаминотрансфераза, аспартатаминотрансфераза;
Кеуде және іш қуысы мүшелерінің рентгенографиясы;
Қан тобы және Rh факторы;
Қанның ұю уақыты;
Глюкоза;
Қанның газ құрамы (жеңілдетілген: рН, рСО2);
Жасырын қанға нәжіс.
1 деңгей +
Ц-реактивті ақуыз;
нейросонография;
Биологиялық сұйықтықтарды бактериологиялық зерттеу;
Ликворограмма;
Иммуноферментті талдау;
полимеразды тізбекті реакция;
Қанның газ және электролиттік құрамы (кеңейтілген);
коагулограмма;
Эхокардиография

60-100
Более 100
Цвет
-бледный
-разлитой цианоз
-акроцианоз
-розовый
Уровень насыщения крови кислородом (SpO2), процентов
Температура тела
Проводимые мероприятия
Отсроченное пережатие пуповины/ "сцеживание"
Лучистое тепло
Теплосберегающий пакет/пеленка
Санация верхних дыхательных путей
Интубация трахеи
Санация трахеи
Желудочный зонд
Постоянное положительное давление в дыхательных путях (СРАР)
маска
назальная канюли
назофарингеальная трубка
Искусственная вентиляция легких
маска
ларингеальная маска
интубационная трубка
Параметры:
Давление на вдохе
Давление на выдохе
Частота
Продолжительность вдоха (Tin)
Фракция кислорода во вдыхаемый смеси (FiO2)
Непрямой массаж сердца
Катетеризация вены
Адреналин гидрохлорид 0,1 процента 1:10000
-энтерально, _______ миллилитров
-внутривенно ______ миллилитров
Физиологический раствор, _ миллилитров
Сурфактант _____, миллиграмм
Приложение 4
к стандарту организации оказания
неонатальной помощи
в Республике Казахстан
Медицинские показания к переводу в отделения неонатального блока
№ п/п
Отделение неонатального блока
Медицинские показания
1
Отделение интенсивной терапии новорожденных:
все недоношенные с экстремально низкой массой тела и со сроком гестации менее 28 недель, нуждающиеся в неинвазивной респираторной поддержке в первые 3-е суток после рождения;
все недоношенные и доношенные новорожденные, нуждающиеся в механической вентиляции легких;
новорожденные, родившиеся в состоянии тяжелой асфиксии с кислотно-щелочным балансом (рН) менее 7,0 и основанием пуповинной крови (ВЕ) больше или равно - 12 в крови пупочной артерии, нуждающиеся в любом виде респираторной поддержки;
новорожденные с нестабильным уровнем глюкозы и электролитного состава крови;
новорожденные с нестабильной гемодинамикой, нуждающиеся для поддержания артериального давления введением дофамина, добутамина в дозе более 5 микрограмм на килограмм в минуту;
новорожденные с высоким риском ухудшения состояния в ближайшее время.
2
Отделение высокозависимых новорожденных
недоношенные с экстремально низкой массой тела при рождении, родившиеся на сроке гестации менее 28 недель и нуждающиеся в неинвазивной респираторной поддержке с концентрацией кислорода менее 30 процентов (далее - %);
все доношенные и недоношенные с массой тела более 1000 грамм и сроком гестации более 28 недель с первых суток нуждающиеся в неинвазивной вентиляции с фракцией кислорода во вдыхаемый смеси (FiO2) менее 30% и давлением на выдохе менее 6 сантиметров водного столба;
новорожденные, нуждающиеся в полном или частичном парентеральном питании вне зависимости от респираторного статуса;
новорожденные, нуждающиеся в фототерапии;
новорожденные, нуждающиеся в частых диагностических мероприятиях для верификации диагноза;
новорожденные, нуждающиеся в тщательном мониторинге за кардио-респираторным статусом.
3
Отделение новорожденных, нуждающихся в специализированном уходе
новорожденные, нуждающиеся в минимальной респираторной поддержке (оксигенотерапия);
новорожденные, нуждающиеся в специальном медицинском уходе (соблюдении оптимального режима, зондового кормления, фототерапии, обработке ран) и лечебных мероприятиях (инъекции, массаж, методах реабилитации и абилитации);
новорожденные, родители которых по различным причинам не способны обеспечить надлежащий уход в домашних условиях.
Приложение 5
к стандарту организации оказания
неонатальной помощи
в Республике Казахстан
Минимальный объем лечебно-диагностических мероприятий в зависимости уровня регионализации перинатальной помощи
1 уровень регионализации перинатальной помощи
2 уровень регионализации перинатальной помощи
3 уровень регионализации перинатальной помощи
Республиканский уровень
Диагностические мероприятия
Общий анализ крови;
Общий анализ мочи;
Биохимический анализ крови: общий белок, альбумин, билирубин с фракциями, мочевина, креатинин, аланинаминотрансфераза, аспартатаминотрансфераза;
Рентгенография органов грудной клетки и брюшной полости;
Группа крови и резус фактор;
Время свертывания крови;
Глюкоза;
Газовый состав крови (упрощенный: рН, РСО2);
Кал на скрытую кровь.
1 уровень +
Ц-реактивный белок;
нейросонография;
Бактериологическое исследование биологических жидкостей;
Ликворограмма;
Иммуноферментный анализ;
полимеразная цепная реакция;
Газовый и электролитный состав крови (расширенный);
коагулограмма;
Эхокардиография

1 және 2 деңгей +
Прокальцитонин;
Электроэнцефалография;
Магнитті-резонансты бейнелеу;
компьютерлік томография;
Метаболикалық ауруларды анықтауға арналған зерттеулер;
Генетикалық ауруларды анықтауға арналған зерттеулер;
1,2,3 деңгейлер +
Жақын инфрақызыл Спектроскопия NIRS (near infrared spectroscopy жақын инфрақызыл Спектроскопия)
Емдеу іс-шаралары *
Оттегі терапиясы
СРАР;
Өкпені жасанды желдету (бұдан әрі - ӨЖЖ) (қарапайым режим).
1 деңгей +
өкпені жасанды желдету (триггер);
Толық парентеральды тамақтану (теңшелген немесе стандартталған (зауытта дайындалған).
1 және 2 деңгей +
ӨЖЖ (графикалық экраны бар сарапшы);
ӨЖЖ, ЖЖ;
Емдік гипотермия;
Азот оксиді;
Хирургиялық емдеу.
Экстракорпоральды мембраналық оксигенация;
Күрделі хирургиялық араласулар;
Кардиохирургиялық операциялар.
* - Ескертпе: емдеу-диагностикалық іс-шаралар 30 минуттан аспайтын мерзімде орындалады
Қысқартулар тізімі:
рН – қышқыл-сілтілік баланс;
рСО2 – көмірқышқыл газ.
Қазақстан Республикасында
неонаталдық көмек көрсетуді
ұйымдастыру стандартына
6-қосымша
Тасымалдау алдында жаңа туған нәрестенің жағдайын тұрақтандыру критерийлері
р/с №
Критерийлер
Тұрақтандыру көрсеткіштері
1
Термореттеу
Дене температурасы 36,5-37,5 0С
2
Тыныс алу
Өздігінен тыныс алудың болуы (минутына 40-60) / тыныс алу жолдарының жеткілікті өтуін қамтамасыз ету / тиімді желдету
3
Оксигенация
Ерекше жағдайларды қоспағанда, оттегімен қанықтырудың мақсатты деңгейі 90-94% құрайды
4
Айналым
Тіндердің адекватты перфузиясы / капиллярларды толтыру уақыты 3 секундтан асады, жүрек соғу жиілігі 120-160 мин, жас нормасы шегінде АҚ
5
Инфузия
Тұрақты пациентте бір жұмыс істейтін веноздық қолжетімділіктің болуы, көп ағзалы жеткіліксіздігі бар жаңа туған нәрестелерде бір орталық немесе екі перифериялық қолжетімділіктің болуы
6
Метаболизмдік статус
Электролит балансының өтелген көрсеткіштері қанның рН 7,25-7,40 шегінде РСО2 30-45 мм. сын.бағ. ст., Рао 2 45-45 мм. сын. бағ. ст. Глюкоза деңгейі 3 ммоль/л-ден жоғары.
7
Сәйкестендіру және келісім
Отбасын ақпараттандыру, отбасына психоэмоционалды қолдау көрсету
Қысқартулар тізімі: рН-қышқыл-сілтілік баланс; РСО2-көмірқышқыл газы; Rao2-көмірқышқыл газының парциалды қысымы; мм. сын. бағ. ст. - миллиметрлік сынап бағанасы; ммоль/л – литріне миллимоль.
Қазақстан Республикасында
неонаталдық көмек көрсетуді
ұйымдастыру стандартына
7-қосымша
Жаңа туған нәрестені тасымалдау ХАТТАМАСЫ
Туған күні:
Гестациялық жас:
Тұжырымдамадан кейінгі жас:
Жасы:
Туған кездегі дене салмағы:
Нақты дене салмағы:
Баланың жынысы:
Жаңа туған нәрестені ауыстырудың себебі:
Тасымалдау ұзақтығы:
Ананың диагнозы

1 и 2 уровень +
Прокальцитонин;
Электроэнцефалография;
Магнитно-резонансная томография;
компьютерная томография;
Исследования на определение болезней обмена веществ;
Исследования на определение генетических заболеваний;
1,2,3 уровни +
Спектроскопия в ближней инфракрасной области NIRS (near infrared spectroscopy - Спектроскопия в ближней инфракрасной области)
Лечебные мероприятия*
Оксигенотерапия
СРАР (СиПап);
Искусственная вентиляция легких (далее – ИВЛ) (простой режим).
1 уровень +
искусственная вентиляция легких (триггерный);
Полное парентеральное питание (индивидуализированное или стандартизированное (заводского приготовления).
1 и 2 уровень +
ИВЛ (экспертный с графическим экраном);
ВЧ ИВЛ;
Лечебная гипотермия;
Оксид азота;
Хирургическое лечение.
Экстракорпоральная мембранная оксигенация;
Сложные хирургические вмешательства;
Кардиохирургические операции.
* - Примечание: лечебно-диагностические мероприятия выполняются в течение не более 30 мин
Список сокращений:
рН – кислотно-щелочной баланс;
РСО2 – углекислый газ;
Приложение 6
к стандарту организации оказания
неонатальной помощи
в Республике Казахстан
Критерии стабилизации состояния новорожденного перед транспортировкой
№ п/п
Критерии
Показатели стабилизации
1
Терморегуляция
Температура тела 36,5-37,5 градусов Цельсия
2
Дыхание
Наличие спонтанного дыхания (40-60 в минуту) / обеспечение адекватной проходимости дыхательных путей/эффективная вентиляция
3
Оксигенация
Целевой уровень насыщения кислородом 90-94 %, за исключением особых случаев
4
Циркуляция
Адекватная перфузия тканей/время наполнения капилляров более 3 сек,
ЧСС 120-160 в минуту
АД в пределах возрастной нормы
5
Инфузия
Наличие одного функционирующего венозного доступа у стабильного пациента, наличие одного центрального или двух периферических доступов у новорожденных с полиорганной недостаточностью
6
Метаболический статус
Компенсированные показатели электролитного баланса
рН крови в пределах 7,25-7,40
РСО2 30-45 мм. рт. ст., РаО2 45-45 мм. рт. ст.
Уровень глюкозы более 3 ммоль/л
7
Идентификация и согласие
Информирование семьи, оказание психоэмоциональной поддержки семьи
Список сокращений:
рН – кислотно-щелочной баланс;
РСО2 – углекислый газ;
РаО2 – парциальное давление углекислого газа;
мм. рт. ст. – миллиметров ртутного столба;
ммоль/л – миллимоль на литр.
Приложение 7
к стандарту организации оказания
неонатальной помощи
в Республике Казахстан
Протокол транспортировки новорожденного
Дата рождения:
Гестационный возраст:
Постконцептуальный возраст:
Возраст:
Масса тела при рождении:
Фактическая масса тела:
Пол ребенка:
Причина перевода новорожденного:
Длительность транспортировки:
Диагноз матери

1. _________________________________________________________________________________________________
2. _________________________________________________________________________________________________
Жаңа туған нәрестенің диагнозы
1. _________________________________________________________________________________________________
2. _________________________________________________________________________________________________
Тасымалдау алдында жаңа туған нәрестенің жағдайы ______________________________________________
___________________________________________________________________________________________________
Тасымалдау шарттары ____________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________
Көлік түрі: автомобиль, әуе көлігі
(керегінің астын сызу)
Тыныс алу терапиясының түрі: ӨЖЖ, ЖЖОВ, оттегі терапиясы
_______________________________________________
(керегінің астын сызу)
Инфузиялық терапияға арналған қондырғы-инфузомат немесе жүйе
(керегінің астын сызу)
Бақылау: импульстік оксиметрия, артериялық өлшеу, термометрия
Уақыт (сағат, минут)
________________________________________________
Көрсеткіштер
Тасымалдауға дайындық
Тасымалдау
1
Кювездегі температура (0С)
2
Оттегі деңгейі (FiO2), %
3
ӨЖЖ параметрлері
Ағын (л/мин)
Минутына тыныс алу жиілігі (BH)
Желдету режимі
Дем алу қысымы, су бағ. см
Дем шығару қысымы, су бағ. см
4
Инфузия
Ерітінді (мл.)
Жылдамдық (мл / сағ)
Препараттар
5
Мониторинг
ТЖ (мин.)
Жүрек соғу жиілігі, мин / соғ. АҚ (мм сын.бағ. ст.)
Дене температурасы (0С)
Өттегінің қанықтылығы (SpO2), %
Зонд (жоғалту) мл
Конвульсиялық синдром
Геморрагиялық синдром (тері көріністері, асқазан-ішек жолдары, тыныс алу жолдары)
Тасымалдау кезіндегі асқынулар:
өлім;
жағдайдың нашарлауы;
басқа жағдайлар ___________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________________
Қосымша ақпарат _________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________
Тасымалдау күні мен ұзақтығы: "____" ____________ ______ ж. _ _ _ _ _ _ сағат _ _ _ _ _ _ мин.
Көлік бригадасы дәрігерінің ТАӘ _____________________________________________________________________
Жаңа туған нәрестені қабылдайтын дәрігердің аты-жөні
____________________________________________________________
Қолданылған аббревиатуралар мен шартты белгілер:
ТАӘ-тегі, аты, әкесінің аты (бар болса);
ЖӨЖЖ - жоғары жиілікті өкпені жасанды желдету;
ӨЖЖ – өкпені жасанды желдету;
ЖСЖ - жүрек соғу жиілігі;
ҚҚ – қан қысымы;
ТАЖ - тыныс алу жиілігі;
л/мин-минутына литр;
су бағ. см. - су бағаның сантиметрі;
мм сын.бағ. ст. - сынап бағанасының миллиметрі;
SpO2-қанның оттегімен қанығу деңгейі;
FiO2- дем алған қоспадағы оттегінің фракциясы.
Қазақстан Республикасында
неонаталдық көмек көрсетуді
ұйымдастыру стандартына
8-қосымша
Катамнез кабинетіне жіберу критерийлері

1. __________________________________________________________________
2. __________________________________________________________________
Диагноз новорожденного ребенка
1. __________________________________________________________________
2. __________________________________________________________________
Состояние новорожденного ребенка перед транспортировкой
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Условия транспортировки _____________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Вид транспорта: автомобиль, воздушный транспорт (нужное подчеркнуть)
Вид респираторной терапии: ИВЛ, ВИВЛ, оксигенотерапия (нужное подчеркнуть)
Установка для инфузионной терапии - инфузомат или система (нужное подчеркнуть)
Мониторинг: пульсоксиметрия, измерение артериального, термометрия
Время (часы, минуты) ________________________________________________
Показатели
Подготовка к транспортировке
Транспортировка
1
Температура в кювезе (градусов Цельсия)
2
Уровень кислорода (FiO2), в процентах
3
Параметры ИВЛ
Поток (л/мин)
Частота дыхания (ЧД) в минуту
Режим вентиляции
Давление на вдохе, см. вод.ст.
Давление на выдохе, см. вод. ст.
4
Инфузия
Раствор (мл.)
Скорость (мл/час)
Препараты
5
Мониторинг
ЧД (в мин.)
ЧСС, уд/мин/АД (мм рт. ст.)
Температура тела (градусов Цельсия)
Сатурация кислорода (SpO2), в процентах
Зонд (потери) мл
Судорожный синдром
Геморрагический синдром (кожные проявления, желудочно-кишечный тракт, дыхательные пути)
Осложнения при транспортировке:
☐ смерть;
☐ ухудшение состояния;
другие ситуации
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Дополнительная информация
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Дата и длительность транспортировки:
"____" ____________ ______ г. _____час _______ мин.
ФИО врача транспортной бригады
__________________________________________________________________
ФИО врача, принимающего новорожденного
__________________________________________________________________
Список сокращений:
ФИО – фамилия, имя, отчество (при его наличии);
ВИВЛ – высокочастотная искусственная вентиляция легких;
ИВЛ – искусственная вентиляция легких;
ЧСС – частота сердечных сокращений;
АД – артериальное давление
ИВЛ – искусственная вентиляция легких.
ЧД – частота дыхания; л/мин – литров в минутов;
см. вод.ст. – сантиметров ртутного столба;
мл – миллилитров;
мл/час – миллилитров в час;
мм рт. ст. – миллиметров ртутного столба;
SpO2 – уровень насыщения крови кислородом;
FiO2 – фракция кислорода во вдыхаемый смеси.
Приложение 8
к стандарту организации оказания
неонатальной помощи
в Республике Казахстан
Критерии направления в кабинет катамнеза

1) дене салмағы төмен немесе туу салмағы өте төмен балалар;
2) өмірінің 28 күніне дейін хирургиялық араласуды талап еткен балалар;
3) Апгар шкаласы бойынша 0-4 баллмен ауыр жағдайда туылған балалар;
4) неонатальды кезеңде гипоксемия, ацидоз, гипогликемия немесе қайталанатын апноэ эпизодтары болған балалар;
5) жатырішілік немесе неонаталдық инфекциядан өткен балалар;
6) тыныс алу бұзылыстары болған немесе өкпені жасанды желдетуді пайдалануды талап еткен басқа патологиясы бар балалар;
7) жаңа туған нәрестелердің гемолитикалық ауруына шалдыққан балалар;
8) гипербилирубинемияның патологиялық сипаты бар, 1 айдан астам созылған сарғаюы бар балалар;
9) ми ишемиясының, перивентрикулярлық лейкомаляцияның, тромбоздың немесе қан кетудің нейросонографиялық белгілері бар балалар;
10) антенатальды немесе неонаталдық кезеңдерде диагноз қойылған әртүрлі органдар мен жүйелердің туа біткен даму ақаулары бар балалар.
Қазақстан Республикасында
неонаталдық көмек көрсетуді
ұйымдастыру стандартына
9-қосымша
Босандыру ұйымындағы неонаталдық қызмет қызметкерлерінің ұсынылатын ең аз штаты
р/с №
Құрылымдық бөлімше
Лауазымы
Ставка
1
Неонатальды блок
Неонаталдық блоктың басшысы
1,0
Бас неонатальды мейіргер
1,0
Аға шаруашылық бикесі
1,0
2
Жаңа туған нәрестелерді реанимациялау бөлімі
Аға ординатор
1,0
Ординатор
6 төсекке 4,75
Орта медициналық персонал (палаталық)
1 төсекке 4,75
(мейіргер: пациент қатынасы -1: 1)
Кіші медициналық персонал
6 төсекке 4,75
3
Жоғары тәуелді жаңа туған нәрестелер бөлімі
Аға ординатор
1,0
Ординатор
6 төсекке 4,75
Орта медициналық персонал (палаталық)

1) дети с экстремально низкой массой тела (свыше 500 грамм) или очень низкой массой тела при рождении (свыше 500 грамм);
2) дети, потребовавшие проведения хирургического вмешательства в возрасте до 28 дней жизни;
3) дети, родившиеся в тяжелом состоянии, с оценкой по шкале Апгар 0- 4 балла;
4) дети, перенесшие в неонатальном периоде состояния гипоксемии, ацидоза, гипогликемии или эпизоды повторяющегося апноэ;
5) дети, перенесшие внутриутробную или неонатальную инфекцию;
6) дети, перенесшие респираторные нарушения или имевшие другую патологию, потребовавшие использования искусственной вентиляции легких;
7) дети, перенесшие гемолитическую болезнь новорожденных;
8) дети с патологическим характером гипербилирубинемии, затяжной желтухой более 1 месяца;
9) дети, имеющие нейросонографические признаки ишемии головного мозга, перивентрикулярной лейкомаляции, тромбоза или кровоизлияния;
10) дети с врожденными пороками развития различных органов и систем, диагностированных в антенатальном или неонатальном периодах.
Приложение 9
к Стандарту организации оказания
неонатальной помощи
в Республике Казахстан
Рекомендуемый минимальный штат работников неонатальной службы в организации родовспоможения
№ п/п
Структурное подразделение
Должность
Ставка
1
Неонатальный блок
Руководитель неонатального блока
1,0
Главная неонатальная медсестра
1,0
Старшая сестра хозяйка
1,0
2
Отделение интенсивной терапии новорожденных
Старший ординатор
1,0
Ординатор
4,75 на 6 коек
Средний медицинский персонал (палатный)
4,75 на 1 койку
(соотношение медсестра к пациенту – 1:1)
Младший медицинский персонал
4,75 на 6 коек
3
Отделение высокозависимых новорожденных
Старший ординатор
1,0
Ординатор
4,75 на 6 коек
Средний медицинский персонал (палатный)

1,00
Реанимация бөлмесінің санитары
4,75
Операция бөлмесінің санитары
1,0
Қазақстан Республикасында
неонаталдық көмек көрсетуді
ұйымдастыру стандартына
10-қосымша
Неонаталдық көмек көрсету үшін босандыру палаталарын, сондай-ақ жаңа туған нәрестелерді тұрақтандыру палаталарын ең аз жарақтандыру
р/с №
Жабдықтың атауы
Есептік қажеттілік
А
Босандыру палатасы
1
Реанимациялық үстел (бұдан әрі – РҮ) кіріктірілген т-жүйесімен, оттегімен қамтамасыз етумен, сәулелі жылу көзімен, жарықпен
Бір жеке босандыру пататасына 1 ханым
2
Қанықтылықты, электрокардиограмманы (бұдан әрі – ЭКГ) өлшеуге арналған неонаталдық датчиктері бар Кардиомонитор (бұдан әрі – КМ) және қан қысымын өлшеуге арналған манжеттер (бұдан әрі – АҚ)
Бір жеке босандыру пататасына 1 КМ.
3
Электрлік сору
Бір жеке босандыру пататасына 1 электрлік сору.
4
Т жүйесі
Бір төсекке - 1 Т-жүйе
5
Электрондық таразы
Бір жеке перзентханаға 1 таразы
6
Глюкометр
1 бөлімшеге
В
Жаңа туған нәрестелерді тұрақтандыру палатасы
7
Ауа-оттегі қоспасын ауыспалы беретін СРАР аппараты
Бір төсекке 1 аппарат
8
Жарықтандырылған, сәулелі жылу көзі бар реанимациялық үстел
Бір төсекке - 1 ханым.
9
Қанықтылықты өлшеуге арналған неонатальды сенсорлары, ЭКГ және қан қысымын өлшеуге арналған манжеттері бар кардиомонитор
Бір төсекке-1 КМ.
10
Электрлік сору
Бір төсекке-орынға 1 электр сорғы
11
Т жүйесі
Бір төсекке - 1 Т-жүйе
12
Шприц сорғылары
Бір төсекке 3 шприц сорғы
13
Электрондық таразы
Бір төсекке - орынға 1 электрондық таразы
Қазақстан Республикасында
неонаталдық көмек көрсетуді
ұйымдастыру стандартына
11-қосымша
Босандыру ұйымдарының неонаталдық блогын ұсынылатын ең аз жарақтандыру
р/с №
Жабдық
Саны
I
Жаңа туған нәрестелердің қарқынды терапия бөлімшесі
1
Қос қабырғалы және кіріктірілген таразы бар кувез
Бір төсек-орынға 1 + 1
2
Жарықтандырылған, сәулелі жылу көзі бар реанимациялық үстел
Бір төсек-орынға 1 + 1
3
Қанықтылықты, электрокардиограмманы (бұдан әрі – ЭКГ) өлшеуге арналған неонаталдық датчиктері бар кардиомонитор және қан қысымын өлшеуге арналған манжеттер (бұдан әрі-АҚ)
Бір төсек-орынға 1 + 1
4
Өкпені жасанды желдету аппараты (бұдан әрі – ӨЖЖ) неонаталдық сараптама сыныбы (тыныс алу көлемін анықтау, көлемді желдетуді жүргізу мүмкіндігі бар графикалық экраны бар сарапшы)
Бір төсек-орынға 1 + 1
5
Ауа-оттегі қоспасын ауыспалы беретін СРАР аппараты
Бір төсек-орынға 1 + 1
6
Фототерапияға арналған аппарат
Бір төсек-орынға 1 + 1
7
Инфузомат
Бір төсек-орынға 1 + 1
8
Электрлік сору
Бір төсек-орынға 1
9
Т жүйесі
Бір төсек-орынға 1
10
Шприц сорғылары

1,00
Санитарка в палате реанимации
4,75
Санитарка операционной
1,0
Приложение 10
к стандарту организации оказания
неонатальной помощи
в Республике Казахстан
Рекомендуемое минимальное оснащение родильных палат для оказания неонатальной помощи, а также палат стабилизации новорожденных
№ п/п
Наименование оборудования
Расчетная потребность
А
Родильная палата
1
Реанимационный столик (далее – РС) с встроенной Т-системой, подачей кислорода, источником лучистого тепла, освещением
На одну индивидуальную родильную палату 1 РС
2
Кардиомонитор (далее – КМ) с неонатальными датчиками для измерения сатурации, электрокардиограммы (далее – ЭКГ) и манжетами для измерения артериального давления (далее – АД)
На одну индивидуальную родильную палату 1 КМ.
3
Электрический отсос
На одну индивидуальную родильную палату 1 электрический отсос.
4
Т-система
На одно койко-место 1 Т-система
5
Электронные весы
На одну индивидуальную родильную палату 1 весы
6
Глюкометр
1 на отделение
Б
Палата стабилизации новорожденных
7
Аппарат СРАР с переменной подачей воздушно-кислородной смеси
На одно койко-место 1 аппарат
8
Реанимационный столик с встроенным освещением, источником лучистого тепла
На одно койко-место 1 РС.
9
Кардиомонитор с неонатальными датчиками для измерения сатурации, ЭКГ и манжетами для измерения АД
На одно койко-место1 КМ.
10
Электрический отсос
На одно койко-место 1 электроотсос
11
Т-система
На одно койко-место 1 Т-система
12
Шприцевые насосы
На одно койко-место 3 шприцевой насос
13
Электронные весы
На одно койко-место 1 Аэлектронные весы
Приложение 11
к стандарту организации оказания
неонатальной помощи
в Республике Казахстан
Рекомендуемое минимальное оснащение неонатального блока организаций родовспоможения
№ п/п
Оборудование
Количество
I
Отделение интенсивной терапии новорожденных
1
Кувез с двойными стенками и встроенными весами
На одно койко-место 1 +1
2
Реанимационный столик с встроенным освещением, источником лучистого тепла
На одно койко-место 1+1
3
Кардиомонитор с неонатальными датчиками для измерения сатурации, электрокардиограммы (далее – ЭКГ) и манжетами для измерения артериального давления (далее – АД)
На одно койко-место 1 +1
4
Аппарат искусственной вентиляции легких (далее – ИВЛ) неонатальный экспертного класса (экспертный с графическим экраном, с возможностью определения дыхательного объема, проведения объемной вентиляции)
На одно койко-место 1 +1
5
Аппарат СРАР с переменной подачей воздушно-кислородной смеси
На одно койко-место 1 +1
6
Аппарат для фототерапии
На одно койко-место 1 +1
7
Инфузомат
На одно койко-место 1 +1
8
Электрический отсос
На одно койко-место 1
9
Т-система
На одно койко-место 1
10
Шприцевые насосы