Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің қарамағындағы террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалуын ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 2023 жылғы 16 мамырдағы № 359 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 17 мамырда № 32515 болып тіркелді
"Терроризмге қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-2-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің қарамағындағы террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалуын ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулық осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Жұмылдыру дайындығы басқармасы заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрінің
міндетін атқарушы
А. Бейспеков
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігі
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрінің міндетін атқарушы
2023 жылғы 16 мамырдағы
№ 359 Бұйрыққа
қосымша
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің қарамағындағы террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалуын ұйымдастыру жөніндегі НҰСҚАУЛЫҚ
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің қарамағындағы террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалуын ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) "Терроризмге қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-2-бабының 1-тармағына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 6 мамырдағы № 305 қаулысымен бекітілген Террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалуын ұйымдастыруға қойылатын талаптарға (бұдан әрі – Талаптар) сәйкес әзірленді.

Об утверждении Инструкции по организации антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении, находящихся в ведении Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан
Приказ и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 16 мая 2023 года № 359. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 мая 2023 года № 32515
В соответствии с пунктом 1 статьи 10-2 Закона Республики Казахстан "О противодействии терроризму", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по организации антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении, находящихся в ведении Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан согласно приложению к настоящему приказу.
2. Управлению мобилизационной подготовки Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
А. Бейспеков
"СОГЛАСОВАН"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Исполняющий обязанности
министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 16 мая 2023 года № 359
ИНСТРУКЦИЯ
по организации антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении, находящихся в ведении Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Инструкция по организации антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении, находящихся в ведении Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан (далее – Инструкция), разработана в соответствии с пунктом 1 статьи 10-2 Закона Республики Казахстан "О противодействии терроризму", а также Требованиями к организации антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 мая 2021 года № 305 (далее - Требования).

2. Нұсқаулық Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 12 сәуірдегі № 234 қаулысымен бекітілген Объектілерді террористік тұрғыдан осал объектілерге жатқызу қағидалары мен өлшемшарттарына сәйкес террористік тұрғыдан осал объектілерге жатқызылған Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің, Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің қарамағындағы ұйымдардың объектілеріне (бұдан әрі – Министрлік объектілері) қолданылады.
3. Осы Нұсқаулық салаларда қызметті, террористердің әрекетінен осал объектілерді терроризмге қарсы қорғауды ұйымдастыру жөніндегі салалық нұсқаулықпен регламенттелген терроризмге қарсы қорғауды қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыратын Министрліктің объектілеріне қолданылмайды.
4. Нұсқаулық объектілер басшыларына, Министрлік объектілерінің терроризмге қарсы қауіпсіздігі жөніндегі іс-шаралардың орындалуын қамтамасыз ететін басқа да лауазымды адамдарға, сондай-ақ Министрлік объектілерінің терроризмге қарсы қауіпсіздігінің жай-күйін зерттеу, бағалау және тексеру кезінде бақылаушы және атқарушы органдардың қызметкерлеріне пайдалануға арналған.
5. Осы Нұсқаулықта мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) байланыс жүйесі – ақпаратты (ақпарат) беруге (алмасуға), объектінің күзет қызметінің жұмысын жедел басқаруға арналған техникалық құралдар мен арнайы бөлінген байланыс арналарының жиынтығы;
2) бақылау-өткізу пункті – адамдар мен көлік құралдарын бақылауды, өтуді, жете тексеруді қамтамасыз етуге арналған арнайы жабдықталған орын;
3) бейнебақылау жүйесі – өзара ақпарат алмасуды жүзеге асыратын, жұмыс істеп тұрған бейнеарналардың, бейнедеректерді жазу мен сақтаудың бағдарламалық және техникалық құралдарының, сондай-ақ бағдарламалық және (немесе) техникалық басқару құралдарының жиынтығы;
4) телевизиялық күзет жүйесі – бұзушылықтарды анықтауға және тіркеуге арналған жабық үлгідегі телевизиялық жүйе болып табылатын бейнебақылау жүйесі;
5) кіруді шектеу құралдары – объектіге, оның ықтимал қауіпті учаскелеріне санкциясыз енуге кедергі келтірмейтін жабдық және (немесе) құралдар;
6) кіруді бақылау және басқару жүйесі – кіруді бақылауға, объектіге және (немесе) оның жекелеген аймақтарына персонал мен келушілердің кіру және (немесе) шығу құқықтарын шектеуге, ақпаратты жинауға және сақтауға арналған, техникалық жағынан үйлесімді аппараттық құралдардың және (немесе) бағдарламалық қамтылымның жиынтығы;

2. Инструкция распространяется на объекты Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан, организации, находящиеся в ведении Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан, отнесенные к объектам уязвимыми в террористическом отношении в соответствии с Правилами и критериями отнесения объектов к уязвимым в террористическом отношении, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 апреля 2021 года № 234 (далее – объекты Министерства).
3. Настоящая Инструкция не распространяется на объекты, находящиеся в ведении Министерства, осуществляющие деятельность в сферах, мероприятия по обеспечению антитеррористической защищенности которых регламентированы отраслевыми инструкциями по организации антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении.
4. Инструкция предназначена для использования руководителями объектов Министерства, иными должностными лицами, обеспечивающими проведение мероприятий по антитеррористической защищенности объектов Министерства, а также для сотрудников контролирующих и исполнительных органов при изучении, оценке и проверке состояния антитеррористической защищенности объектов Министерства.
5. В настоящей Инструкции используются следующие понятия:
1) система связи – совокупность технических средств и специально выделенных каналов связи, предназначенная для передачи (обмена) информации, оперативного управления деятельностью служб охраны объекта;
2) контрольно-пропускной пункт – специально оборудованное место, предназначенное для обеспечения контроля, пропуска, досмотра людей и транспортных средств;
3) система видеонаблюдения – совокупность функционирующих видеоканалов, программных и технических средств записи и хранения видеоданных, а также программных и (или) технических средств управления, осуществляющих информационный обмен между собой;
4) система охранная телевизионная – система видеонаблюдения, представляющая собой телевизионную систему замкнутого типа, предназначенную для выявления и фиксирования нарушений;
5) средства ограничения доступа – оборудование и (или) средства, препятствующие несанкционированному доступу на объект, его потенциально опасные участки;
6) система контроля и управления доступом – совокупность технически совместимых аппаратных средств и (или) программного обеспечения, предназначенных для контроля доступа, разграничения прав на вход и (или) выход на объект и (или) его отдельные зоны персонала и посетителей, сбора и хранения информации;

7) күзет дабылы жүйесі – күзетілетін аймаққа (учаскеге) санкциясыз енуді, күзетілетін аймақ (учаске) тұтастығының бұзылуын анықтауға, күзетілетін аймақ (учаске) тұтастығының бұзылуы туралы ақпаратты берілген түрде жинауға, өңдеуге, беруге және ұсынуға арналған, бірге жұмыс істейтін техникалық құралдардың жиынтығы;
8) объектінің периметрі – құқық белгілейтін құжаттарға сәйкес объектінің шекарасы;
9) объектінің ықтимал қауіпті учаскелері – объектінің аумақтық бөлінген, жарылыс-өрт қаупі бар, қауіпті химиялық заттар, қару мен оқ-дәрілер, уытты заттар мен препараттар, технологиялық тізбектердің, жүйелердің, жабдықтардың немесе құрылғылардың элементтері қолданылатын, сақталатын немесе пайдаланылатын аймақтары (учаскелері), құрылымдық және технологиялық элементтері, объектінің қауіпті аймақтары, сондай-ақ объектідегі адамдар көп болуы, терроризм актісінің жасалуы өмір мен денсаулыққа залал келтіруі, аварияның, қауіпті әлеуметтік-экономикалық салдарға әкеп соғатын төтенше жағдай қаупінің туындауы, кейіннен терроризм актісін жасауда пайдалану мақсатында қауіпті заттар мен материалдардың ұрлануы ықтимал орындар;
10) объектілердің персоналы – объектінің, оның ішінде оның жалға алынған алаңдарында қызметін жүзеге асыратын басшылары, жұмысшылары, қызметкерлері;
11) өткізу режимі – адамдардың санкциясыз кіруі (шығуы), көлік құралдарының кіруі (шығуы), мүлікті кіргізу (шығару), әкелу (әкету) мүмкіндігін жоққа шығаратын, белгіленген тәртіпті регламенттейтін қағидалар жиынтығы;
12) оқу-профилактикалық іс-шаралар – персонал мен күзетті оқытудың алғашқы ден қою дағдыларын дарыту мақсатында нұсқамалар мен сабақтар түрінде жүзеге асырылатын алдын ала тәсілдері;
13) аса қауіпті аймақ – терроризм актісі салдарынан қирауы объектінің қалыпты жұмыс істеуінің айтарлықтай бұзылуына, оның елеулі зақымдануына немесе ондағы аварияға әкеп соғуы мүмкін үй-жай, учаскелер және құрылымдық элементтер;
14) терроризмге қарсы қорғалу паспорты – объект туралы жалпы және инженерлік-техникалық мәліметтер қамтылатын, оның терроризмге қарсы қорғалуының жай-күйін көрсететін және террористік тұрғыдан осал объектідегі терроризм актілерінің алдын алу, жолын кесу, барынша азайту және (немесе) салдарын жою жөніндегі іс-шараларды жоспарлауға арналған ақпараттық-анықтамалық құжат;
15) хабардар ету жүйесі – террористік тұрғыдан осал объектідегі тұлғаларды төтенше жағдайлар (авария, өрт, дүлей апат, шабуыл, террористік акт) кезіндегі дабыл және қалыптасқан жағдайдағы іс-қимылдар туралы жедел хабардар етуге (жарықпен және (немесе) дыбыстық хабарлауға) арналған техникалық құралдар жиынтығы;

7) система охранной сигнализации – совокупность совместно действующих технических средств, предназначенных для обнаружения несанкционированного проникновения в охраняемую зону (участок), нарушения целостности охраняемой зоны (участка), сбора, обработки, передачи и представления информации в заданном виде о нарушении целостности охраняемой зоны (участка);
8) периметр объекта – граница объекта согласно правоустанавливающим документам;
9) потенциально опасные участки объекта – территориально выделенные зоны (участки), конструктивные и технологические элементы объекта, где используются, хранятся или эксплуатируются взрывопожароопасные, опасные химические вещества, оружие и боеприпасы, токсичные вещества и препараты, элементы технологических цепочек, систем, оборудования или устройств, критические зоны объекта, а также места возможного массового пребывания людей на объекте, совершение акта терроризма на которых может способствовать причинению ущерба жизни и здоровью, возникновению аварии, угрозы чрезвычайной ситуации с опасными социально-экономическими последствиями, хищению опасных веществ и материалов с целью их дальнейшего использования для совершения акта терроризма;
10) персонал объектов – руководители, работники, сотрудники объекта, в том числе осуществляющие деятельность на его арендуемых площадях;
11) пропускной режим – совокупность правил, регламентирующих, установленный порядок, исключающий возможность несанкционированного входа (выхода) лиц, въезда (выезда) транспортных средств, вноса (выноса), ввоза (вывоза) имущества;
12) учебные и профилактические мероприятия – превентивные способы обучения персонала и охраны, реализуемые в виде инструктажей и занятий в целях привития навыков первичного реагирования;
13) критическая зона – помещение, участки и конструктивные элементы, разрушение которых в результате акта терроризма может привести к существенному нарушению нормального функционирования объекта, его существенному повреждению или аварии;
14) паспорт антитеррористической защищенности – информационно-справочный документ, содержащий общие и инженерно-технические сведения об объекте, отражающие состояние его антитеррористической защищенности, и предназначенный для планирования мероприятий по предупреждению, пресечению, минимизации и (или) ликвидации последствий актов терроризма на объекте, уязвимом в террористическом отношении;
15) система оповещения – совокупность технических средств, предназначенных для оперативного информирования, (светового и (или) звукового оповещения) находящихся на объекте, уязвимом в террористическом отношении, лиц о тревоге при чрезвычайных происшествиях (аварии, пожаре, стихийном бедствии, нападении, акте терроризма) и действиях в сложившейся обстановке;

16) объект – персоналдың ұйымдасқан жиынтығы бар ұйым (мекеме) және (немесе) ғимарат, құрылыс, ғимараттар мен құрылыстар кешені немесе олардың бөліктері.
Осы Нұсқаулықта пайдаланылатын өзге де ұғымдар Қазақстан Республикасының терроризмге қарсы іс-қимыл саласындағы заңнамасына сәйкес қолданылады.
6. Министрліктің объектілерінің терроризмге қарсы қорғалуын ұйымдастырудың мақсаты терроризм актісін жасауға кедергі келтіретін жағдайлар жасау (объект аумағында терроризм актісін жасау тәуекелін азайту) және ықтимал террористік қатерлердің салдарын барынша азайту және (немесе) жою болып табылады.
7. Министрлiктiң объектiлерiнде оларда терроризм актiсiн жасаудың алдын алатын жағдайлар жасау (терроризм актiсiн жасау қаупiн төмендету) үшін объектiлердiң басшылары мыналарға:
1) Министрліктің объектілері үшін террористік сипаттағы ықтимал қауіптерді нақтылауға;
2) объектінің ықтимал қауіпті аймақтарын анықтауға;
3) объектiде терроризм актiсiн жасауға ықпал ететiн ықтимал себептер мен жағдайларды айқындауға және оларды жоюға;
4) объектіні қажетті инженерлік-техникалық құралдармен жабдықтауға және оларды жұмыс жағдайында күтіп-ұстауға;
5) белгiленген өткізу режимін қамтамасыз ете отырып, объектiдегi кiру аймақтарын айқындауға;
6) Министрлік объектілерінің персоналында терроризмге қарсы сананы қалыптастыруға, персоналды, объекті басшылығы мен күзетін терроризм актісін жасау қатеріне алғашқы ден қоюға (терроризм актісін жасау белгілерін анықтау, бұл туралы басшылыққа, құқық қорғау және (немесе) арнаулы мемлекеттік органдарға хабарлау) даярлауды (тәрбиелеуді) ұйымдастыруға;
7) терроризмге қарсы қорғауды қамтамасыз ету талаптарының сақталуын бақылауға бағытталған шараларды жүзеге асырады.
8. Министрліктің объектілерінде ықтимал террористік қатерлердің салдарларын барынша азайтуға және (немесе) жоюға дайындығын қамтамасыз ететін жағдайлар жасау мақсатында объектілердің басшылары мыналарға:
1) объектi персоналының терроризм актiсiнiң немесе оны жасаудың қаупi туралы уақтылы хабардар етуге дайындығын қамтамасыз етуге;
2) объектiнiң персоналын терроризмге қарсы даярлау жөнiндегi оқыту және алдын алу шараларымен барынша қамтуды қамтамасыз етуге;
3) Министрлiктiң объектiлерiнде терроризм актiсi болған жағдайда хабарлауды және персонал мен келушiлердi эвакуациялауды ұйымдастыруға;
4) Министрліктің террористер алдында осал объектілерінің терроризмге қарсы қауіпсіздігінің өзекті паспорттарын уақтылы дайындауға және жүргізуге және олардың тиісінше сақталуына;
5) адамдардың өмірі мен денсаулығына тікелей қатер төндіретін жағдайларды қоспағанда, терроризм актісінің зардаптарын жоюға және барынша азайтуға бағытталған алғашқы ден қою шараларын ұйымдастыру үшін қажетті күштер мен құралдарды қалыптастыруға бағытталған шараларды іске асырады.

16) объект – организация (учреждение) с организованной совокупностью персонала и (или) здание, сооружение, комплекс зданий и сооружений либо их части.
Иные понятия, используемые в настоящей Инструкции, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области противодействия терроризму.
6. Целью организации антитеррористической защиты объектов Министерства является создание условий, препятствующих совершению акта терроризма (снижение риска совершения акта терроризма на территории объекта) и минимизация и (или) ликвидация последствий возможных террористических угроз.
7. Для создания на объектах Министерства условий, препятствующих совершению на них акта терроризма (снижение риска совершения акта терроризма) руководителями объектов реализуются меры, направленные на:
1) уточнение вероятных для объектов Министерства угроз террористического характера;
2) определение потенциально опасных участков объекта;
3) определением возможных причин и условий, способствующих совершению акта терроризма на объекте и их устранением;
4) оснащением объекта необходимыми инженерно-техническими средствами и поддержанием их в рабочем состоянии;
5) определение на объекте зон доступа, обеспечение установленного пропускного режима;
6) формирование у персонала объектов Министерства антитеррористического сознания, организацией подготовки (обучением) персонала, руководства и охраны объектов к первичному реагированию на угрозы совершения акта терроризма (выявление признаков совершения акта терроризма, средств террора, информирование об этом руководства, правоохранительных и (или) специальных государственных органов);
7) контроль за соблюдением требований обеспечения антитеррористической защищенности;
8. Для создания на объектах Министерства условий, обеспечивающих их готовность к минимизации и (или) ликвидации последствий возможных террористических угроз руководителями объектов реализуются меры, направленные на:
1) обеспечение готовности персонала объекта к своевременному информированию об угрозе акта терроризма или его совершения;
2) обеспечение максимального охвата персонала объектов в учебных и профилактических мероприятиях по антитеррористической подготовке;
3) организацию оповещения и эвакуации персонала и посетителей в случае совершения акта терроризма на объектах Министерства;
4) своевременное составление и поддержание в актуальном состоянии паспортов антитеррористической защищенности объектов Министерства, уязвимых в террористическом отношении, и их надлежащим хранением;
5) формирование сил и средств, необходимых для организации мер первичного реагирования, направленных на ликвидацию и минимизацию последствий акта терроризма, за исключением случаев прямо угрожающих жизни и здоровью людей.

9. Министрліктің объектілерін пайдалану кезінде объектінің басшысы Талаптардың, сондай-ақ осы Нұсқаулықтың сақталуын қамтамасыз етеді.
9-1. Басшының бұйрығымен Министрліктің объектісін терроризмге қарсы қорғау жөніндегі іс-шаралардың орындалуын қамтамасыз ететін тұлға (тұлғалар) айқындалады.
10. Жалға алынған ғимаратқа (үй-жайға) орналасқан кезде Министрліктің террористік тұрғыдан осал объектілердің басшылары осы Нұсқаулықтың талаптарына сәйкес жалдау шартында объектінің терроризмге қарсы қорғалу паспортын әзірлейтін, объектіні күзетуді, объектіні қазіргі заманғы инженерлік-техникалық құралдармен жарақтандыруды, олардың үздіксіз жұмыс істеуін бақылауды, өткізу режимін ұйымдастыруды және осы іс-шараларды қаржыландыруды жүзеге асыратын тараптарды айқындауды қамтамасыз етеді.
2-тарау. Өткізу режимін ұйымдастыруға қойылатын талаптар
11. Өткізу режимі Министрлік объектілерінің қауіпсіздік деңгейін арттыруды қамтамасыз етеді.
12. Министрлiктiң объектiлерiнде өткізу режимін ұйымдастыру тәртiбiн олардың басшылары осы объектiлерде белгiленген өткізуді және объектiшiлiк бақылауды ұйымдастыру қағидаларына сәйкес ұйымдастырады.
13. Штаттық күзет болмаған және күзет қызметінің субъектілері Министрліктің объектілерін күзетумен айналысқан жағдайда, күзет қызметін көрсету туралы шартта терроризмге қарсы қорғанысты және қауіпсіздіктің тиісті деңгейін қамтамасыз ету бойынша күзет қызметі субъектісі жүзеге асыратын іс-шаралар көзделеді:
өткізу режимін ұйымдастыру;
объектінің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін тұлғалармен оқу іс-шараларын жүргізу, оның ішінде инженерлік-техникалық қорғау құралдарын дұрыс пайдалану.
14. Жеке күзет ұйымдарымен күзет қызметтерін көрсету туралы шарт терроризмге осал объектілерді қорғау жөніндегі қызметті жүзеге асыруға рұқсаттары бар ұйымдармен заңнамада белгіленген тәртіппен жасалады.
15. Өткізу және объектішілік режимдер:
1) күзетілетін шектеулі кіру аймақтарын құру және қорғау;
2) Министрлік объектісінің күзет аймағында орналасқан мүліктің сақталуын қамтамасыз ету;
3) объектінің өткізу пункттеріндегі персонал мен келушілерді, сондай-ақ олармен бірге болған заттарды тексеру;
4) қорғалатын аймақтарға, кіруге тыйым салынған аймақтарға және объектінің аумағына бөгде адамдардың және көлік құралдарының рұқсатсыз кіру мүмкіндігін болдырмау;
5) объектінің өткізу пункттерінде тәртіп орнату және қамтамасыз ету;
6) Министрліктің объектілеріне тыйым салынған заттар мен заттарды рұқсатсыз алып өтуді болдырмау;

9. При эксплуатации объектов Министерства, руководитель объекта обеспечивает соблюдение Требований, а также настоящей Инструкции.
9-1. Приказом руководителя определяется лицо (лица), обеспечивающее проведение мероприятий по антитеррористической защищенности объекта Министерства.
10. Руководители объектов Министерства при размещении в арендуемом здании (помещении) обеспечивают в договоре аренды определение сторон, разрабатывающих паспорт антитеррористической защищенности объекта, осуществляющих охрану объекта, оснащение объекта современными инженерно-техническими средствами, контроль за их бесперебойным функционированием, организацию пропускного режима и финансирование данных мероприятий в соответствии с требованиями настоящей Инструкции.
Глава 2. Требования к организации пропускного режима
11. Пропускной режим обеспечивает повышение уровня безопасности объектов Министерства.
12. Порядок организации пропускного режима на объектах Министерства организуется их руководителями в соответствии с установленными на этих объектах правилами организации пропускного и внутриобъектового режимов.
13. В случае отсутствия штатной охраны и привлечения субъектов охранной деятельности для охраны объектов Министерства, в договоре об оказании охранных услуг предусматриваются мероприятия, реализуемые субъектом охранной деятельности по обеспечению антитеррористической защищенности и должного уровня безопасности:
организация пропускного режима;
проведение учебных мероприятий с лицами, обеспечивающими безопасность объекта, в том числе по надлежащему использованию инженерно-технических средств защиты.
14. Договор об оказании охранных услуг с частными охранными организациями заключается в установленном законодательством порядке с организациями, имеющими разрешительные документы на осуществление деятельности по охране объектов, уязвимых в террористическом отношении.
15. Пропускной и внутриобъектовый режимы включают в себя мероприятия по:
1) установлению и защите охраняемых зон ограниченного доступа;
2) обеспечению сохранности имущества, расположенного в охраняемой зоне объекта Министерства;
3) осмотру персонала и посетителей на пропускных пунктах объекта, а также вещей находящихся при них;
4) исключению возможности несанкционированного допуска в охраняемые зоны, зоны ограниченного доступа и на территорию объекта посторонних лиц и транспортных средств;
5) установлению и поддержанию порядка на пропускных пунктах объекта;
6) исключению несанкционированного проноса запрещенных веществ и предметов на объекты Министерства;

7) объектіде экстремизмді, ұлтаралық араздықты насихаттайтын, билікті күшпен ауыстыруға шақыратын және т.б. баспа және қолжазба материалдарын таратуға, сондай-ақ рұқсат етілмеген қоғамдық-саяси акциялар мен үгіт-насихат жүргізуге жол бермеу;
8) өткізу және объектішілік режимдер қағидаларын бұзу фактілерін бақылауды және құжаттандыруды қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды қамтиды.
16. Өткізу режимін енгізу алдында:
1) күзет аймағының, кіруі шектелген аймақтың шекараларын айқындау және оларды қоршау немесе инженерлік-техникалық құралдармен күшейтуге;
2) жеке, көліктік және материалдық рұқсатнамалардың бірыңғай үлгілерін енгізуге, оларды есепке алуға, ресімдеуге және беру бойынша жұмыстарды ұйымдастыруға;
3) күзет қызметі бөлімшелерінің объектінің аумағын патрульдеуін ұйымдастыруға бағытталған дайындық жұмыстары жүргізіледі.
17. Министрлік объектісі басшысының бұйрығымен тиісті өткізу режимін қолдау үшін жауапты тұлға (тұлғалар) анықталады.
18. Өткізу режимі режимдік үй-жайларға, ықтимал қауіпті учаскелерге кіруі шектелген үй-жайларға және объектінің аса қауіпті аймақтарына кіруді шектеу мақсатында объектіні аймақтарға бөлуді көздейді.
19. Министрліктің объектілеріне әкелуге тыйым салынған заттардың тізбесі осы Нұсқаулыққа 1-қосымшада көрсетілген.
3-тарау. Профилактикалық және оқу-жаттығу іс-шараларын ұйымдастыруға қойылатын талаптар
20. Профилактикалық және оқу-жаттығу іс-шаралары нұсқаулықтар мен сабақтар (тәжірибелік және теориялық), Министрлiктiң объектiлерiнде персоналмен эксперименттер түрінде, сондай-ақ Министрлiктiң объектiлерiнде өткізу режимін жүзеге асыратын күзет қызметi субъектiлерiнiң қызметкерлерiмен өткізіледі.
21. Министрлік объектілерінің персоналымен оқу-жаттығу іс-шараларын осы объектілердің басшылығы ұйымдастырады.
Министрліктің объектілеріне өткізу режимін жүзеге асыратын күзет қызметі субъектілерінің қызметкерлерімен оқу-жаттығу іс-шараларын күзет қызметі субъектісінің басшылығы ұйымдастырады.
22. Министрлiктiң объектiсiн терроризмге қарсы қорғау жөнiндегi iс-шаралардың өткізілуін қамтамасыз ететiн тұлға (тұлғалар) тиiстi бiлiмдi, дағды мен дағдыны алу мақсатында бiлiктiлiктi арттыру курстарына оқуға жiберiледi (жiбередi).
23. Министрлік объектісінің орналасқан жері бойынша терроризмге қарсы комиссияның үйлестіруі кезінде Министрлік объектілерінің басшыларымен, басқа да лауазымды тұлғаларымен, жеке құрамымен сабақтарды өткізуге аумақтық ішкі істер, ұлттық қауіпсіздік органдарының өкілдері де тартылады.
24. Терроризмге қарсы комиссия Министрліктің терроризмге осал объектілерінің басшылығы мен қызметкерлерінің хабардарлығын арттыруға бағытталған, атап айтқанда:

7) пресечение распространения на объекте печатной и рукописной продукции, пропагандирующей экстремизм, национальную рознь, призывающей к насильственной смене власти, а также несанкционированных общественно-политических акций и агитационной работы;
8) обеспечение контроля и документирование фактов нарушений правил пропускного и внутриобъектового режимов.
16. Введению пропускного режима предшествует подготовительная работа, направленная на:
1) определение границ охраняемой зоны, зоны ограниченного доступа и их ограждение или усиление инженерно-техническими средствами;
3) введение единых образцов личных, транспортных и материальных пропусков, организацию работы по их учету, регистрации и выдаче;
4) организацию патрулирования территории объекта нарядами службы охраны.
17. Приказом руководителя объекта Министерства определяется лицо (лица) ответственное (ответственные) за поддержание соответствующего пропускного режима;
18. Пропускной режим предусматривает зонирование объекта с целью ограничения доступа в режимные помещения, помещения ограниченного допуска потенциально опасным участкам и критическим зонам объекта.
19. Перечень запрещенных к проносу предметов на объекты Министерства указан в приложении 1 к настоящей Инструкции.
Глава 3. Требования к организации профилактических и учебных мероприятий
20. Профилактические и учебные мероприятия проводятся в виде инструктажей и занятий (практические и теоретические), экспериментов с персоналом объектов Министерства, а также с сотрудниками субъектов охранной деятельности, осуществляющими пропускной режим на объектах Министерства.
21. Учебные мероприятия с персоналом объектов Министерства организуются руководством этих объектов.
Учебные мероприятия с сотрудниками субъектов охранной деятельности, осуществляющими пропускной режим на объектах Министерства, организуются руководством субъекта охранной деятельности.
22. Лицо (лица), обеспечивающие проведение мероприятий по антитеррористической защищенности объекта Министерства, для получения соответствующих знаний, навыков и умений направляется (направляются) для обучения на курсы повышения квалификации.
23. К проведению занятий с руководителями, иными должностными лицами, персоналом объектов Министерства привлекаются также представители территориальных органов внутренних дел, национальной безопасности при координации антитеррористической комиссии по месту расположения объекта Министерства.
24. Антитеррористической комиссией координируются профилактические мероприятия, направленные на повышение информированности руководства и сотрудников объектов Министерства, уязвимых в террористическом отношении, а именно:

1) террористік сипаттағы ағымдағы қауіптер туралы;
2) терроризмге осал объектілерді терроризмге қарсы қорғауды қамтамасыз ету бөлігінде Қазақстан Республикасының терроризмге қарсы іс-қимыл саласындағы нормативтік құқықтық базасы туралы;
3) терроризм актiсiн жасауды болдырмайтын (Министрлiктiң объектiсiне қатысты терроризм актiсiн жасау қаупiн төмендететін), сондай-ақ оның салдарын барынша азайтуға және (немесе) жоюға ықпал ететiн жағдайлар жасау туралы профилактикалық іс-шараларды үйлестіреді.
25. Профилактикалық және оқу-жаттығу іс-шараларын өткізудің мақсаты Министрліктің объектілерінде терроризм актілерін жасау мүмкіндігінің алдын алуға және жолын кесуге бағытталған іс-шараларды қамтамасыз ету, сондай-ақ Министрлiктiң объектi персоналын терроризм актiлерiн жасау немесе жасау қаупi жағдайындағы iс-қимылдарға, оның салдарларынан қорғау әдiстерiне, объектiден келушiлер мен персоналды қауiпсiз және уақтылы эвакуациялауға оқытуға бағытталған шаралар болып табылады.
26. Нұсқамалар тұрақты негізде өткізіледі және мыналарды қамтиды:
1) Министрлік объектілерінің персоналының терроризмге қарсы жоспарлы нұсқамасы – осы Нұсқаулыққа 2-қосымшаға сәйкес тақырыптар бойынша жылына бір рет өткізіледі;
2) Министрлік объектісінің басшысы ұйымдастыратын терроризмге қарсы жоспардан тыс нұсқамалары мынадай жағдайларда:
объект орналасқан аймаққа, террористік қауіптілік деңгейін енгізу;
терроризм актісін жасаудың ықтимал қаупі туралы ақпараттың болуы;
жаттығуларға, тренингтерге, эксперименттерге дайындық;
қауіпсіздік шараларына дайындық.
Жоспардан тыс нұсқамалардың мазмұны оны өткізуді қажет еткен себептер мен жағдайларға байланысты әрбір нақты жағдайда айқындалады;
3) Министрлiк объектiлерiнiң жеке құрамын ақпараттық қамтамасыз ету, терроризм актiсi туындаған немесе қаупi туындаған кезде ден қою шаралары туралы көрнекі және дыбыстық ақпарат.
27. Оқыту іс-шараларына Министрлік объектілерінің жеке құрамымен, сондай-ақ күнделікті кезекшілікті атқаратын қызметкерлермен теориялық және практикалық сабақтарды ұйымдастыру және өткізу кіреді.
Оқыту іс-шаралары персоналды лаңкестік актісі (актілері) әрекеті немесе қаупі жағдайында әрекет етуді, оның зардаптарынан қорғау әдістерін, қауіпсіз және уақтылы эвакуациялауды қамтамасыз етеді.
28. Министрлік объектілерінің жеке құрамымен теориялық және практикалық сабақтар Министрлік объектісінің басшысы бекіткен кестеге сәйкес жылына бір рет өткізіледі.
Теориялық және практикалық сабақтар лаңкестік әрекеттердің ықтимал зардаптарының дер кезінде алдын алу бойынша іс-әрекеттер мен дағдыларды, лаңкестікке қарсы қорғаныстың инженерлік-техникалық құралдарын пайдалануды, үй-жайларды тексеру әдістемесін, жарылғыш құрылғыларды орналастырудың ықтимал орындарын анықтауды, техниканы және адамдарды сондай-ақ инвентарлық заттарды құтқару және эвакуациялау әдістерді меңгеруге ықпал етеді.
Теориялық сабақтар барысында Министрлік объектілерінің жеке құрамына терроризмге қарсы қауіпсіздік шаралары бойынша тиісті ақпарат жеткізіледі. Тәжірибелік оқу-жаттығулар (тренингтер) барысында осы Нұсқаулыққа 3-қосымшаға сәйкес Министрлік объектілері қызметкерлерінің іс-әрекеттерінің алгоритміне сәйкес лаңкестік актісі туындаған немесе қауіп төнген жағдайда ден қою шаралары пысықталады.

1) об актуальных угрозах террористического характера;
2) о нормативной правовой базе Республики Казахстан в сфере противодействия терроризму в части обеспечения антитеррористической защищенности объектов, уязвимых в террористическом отношении;
3) о создании условий, препятствующих совершению акта терроризма (снижения риска совершения акта терроризма в отношении объекта Министерства), а также способствующих минимизации и (или) ликвидации последствий от возможных террористических угроз.
25. Целью проведения профилактических и учебных мероприятий является обеспечение мер, направленных на предупреждение и пресечение возможностей совершения актов терроризма на объектах Министерства, а также обучение персонала объектов Министерства действиям в условиях совершения или угрозы совершения актов терроризма, способам защиты от его последствий, безопасной и своевременной эвакуации с объекта посетителей и личного состава.
26. Инструктажи проводятся на постоянной основе и включают себя:
1) плановый антитеррористический инструктаж персонала объектов Министерства – проводится один раз в год на темы согласно приложению 2 к настоящей Инструкции;
2) внеплановый антитеррористический инструктаж, организуемый руководителем объекта Министерства в случаях:
введения в регионе, где находится объект, уровня террористической опасности;
наличия информации о возможной угрозе совершения акта терроризма;
подготовки к учениям, тренировкам, экспериментам;
подготовки к проведению охранных мероприятий.
Содержание внепланового инструктажа определяется в каждом конкретном случае в зависимости от причин и обстоятельств, вызвавших необходимость его проведения;
3) информационное обеспечение песонала объектов Министерства, визуальную и звуковую информацию о мерах реагирования при возникновении или угрозе акта терроризма.
27. Учебные мероприятия включают в себя организацию и проведение теоретических и практических занятий с персоналом объектов Министерства, а также с сотрудниками, заступающими на суточное дежурство.
Учебные мероприятия обеспечивают обучение персонала к действиям в условиях совершения или угрозы совершения акта (актов) терроризма, способам защиты от его последствий, безопасной и своевременной эвакуации.
28. Теоретические и практические занятия с персоналом объектов Министерства проводятся один раз в год в соответствии с графиком проведения, утвержденным руководителем объекта Министерства.
Теоретические и практические занятия способствуют обучению навыкам и действиям по своевременному предотвращению возможных последствий актов терроризма, использования инженерно-технических средств антитеррористической защиты, технике осмотра помещений, выявлению возможных мест закладки взрывных устройств, приемам и способам спасения и эвакуации людей, а также товарно-материальных ценностей.
В ходе теоретических занятий до персонала объектов Министерства доводится соответствующая информация о мерах антитеррористической безопасности. В ходе практических занятий (тренировок) отрабатываются меры реагирования на случай возникновения или угрозы совершения акта терроризма в соответствии с алгоритмом действий сотрудников объектов Министерства согласно приложению 3 к настоящей Инструкции.

29. Терроризм актісі немесе терроризм актісін жасау қаупі төнген кездегі іс-қимылдар бойынша Министрлік объектісінің барлық жеке құрамын қамтитын практикалық оқу-жаттығулар жылына бір рет өткізіледі, бұл ретте олардың жүргізілуі туралы ақпарат ішкі істер және ұлттық қауіпсіздік органдарының аумақтық бөлімшелеріне 5 (бес) жұмыс күннен кешіктірілмей жіберіледі.
30. Министрлiк объектiсiнiң терроризм актiсiн жасауды болғызбауға дайындығын бағалау, тиiмдiлiктi барынша азайту мен салдарын жою қамтамасыз ету мақсатында Министрлiк объектiлерiндегi эксперименттер терроризмге қарсы күрес жөнiндегi жедел штабтың өкiлдерiмен ұйымдастырылады және жүргiзiледi.
31. Нұсқамалар мен сабақтарды өткізу осы Нұсқаулыққа 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша терроризмге қарсы қорғаныс бойынша оқу-жаттығу іс-шараларын есепке алу журналында тіркеледі, ал сабақ және (немесе) оқу-жаттығу соңында осы Нұсқаулыққа 5-қосымшаға сәйкес ресімделген есеп беріледі.
Министрліктің объектісінде эксперимент жүргізу фактісі Министрлік объектісінің басшысында сақталатын эксперимент нәтижелері туралы актімен расталады.
4-тарау. Террористік көріністерге ден қою, сондай-ақ жасалған терроризм актісінің нәтижесінде туындаған техногендік сипаттағы қатерлерді жою мәселелері бойынша өзара іс-қимылды ұйымдастыруға қойылатын талаптар
32. Министрлік объектілері басшылығының өзара іс-қимылы тұрақты негізде:
1) объектiнiң қауiпсiздiгiн қамтамасыз етудi жүзеге асыратын қызметкерлердi, адамдарды оқыту және даярлау, объектiнiң терроризм қаупi немесе актiсi болған кезде әрекет етуге дайындығын анықтау мақсатында терроризм актiлерiн алдын алу және болғызбау мақсатында терроризмге қарсы комиссиялармен;
2) терроризм актісін (актілерін) жасау немесе жасау қатерлеріне ден қоюға әзірлікті қамтамасыз ету және терроризмге қарсы көпдеңгейлі оқу-жаттығуларды, тәжірибелерді, эксперименттерді, сондай-ақ терроризмге қарсы операцияларды дайындау және жүргізу шеңберінде уәкілетті мемлекеттік органдар мен жедел штабтармен ұйымдастырылады.
33. Министрлік объектілерінің басшылығы мен персоналы уәкілетті мемлекеттік органдарға және (немесе) терроризмге қарсы іс-қимыл жөніндегі жедел штабқа терроризмге қарсы көпдеңгейлі оқу-жаттығуларды, оқу-жаттығуларды, эксперименттер мен терроризмге қарсы операцияларды дайындау мен өткізуге жәрдемдеседі.
34. Терроризмге қарсы оқу-жаттығулар, жаттығулар және эксперименттер нәтижелері бойынша Министрлік объектінің қауіпсіздігін қамтамасыз етуде анықталған кемшіліктерге әрекет ету үшін объектінің басшылығы тиісті шараларды қабылдайды, қажет болған жағдайда оқыту бағдарламаларының мазмұнына өзгерістер енгізіледі.

29. Практические занятия по действиям на случай совершения или угрозы совершения акта терроризма с охватом всего персонала объекта Министерства проводятся один раз в год, при этом информация об их проведении не позднее чем за 5 (пять) рабочих дней направляется в территориальные подразделения органов внутренних дел и национальной безопасности.
30. Эксперименты на объектах Министерства организуются и проводятся представителями оперативного штаба по борьбе с терроризмом, с целью оценки режима готовности объекта Министерства к воспрепятствованию совершения акта терроризма, обеспечение минимизации и ликвидации последствий.
31. О проведении инструктажей и занятий производится запись в журнале учета учебных мероприятий по антитеррористической защите, по форме согласно приложению 4 к настоящей Инструкции, а также по окончанию проведения занятия и (или) тренировки составляется отчет о проведении согласно приложению 5 к настоящей Инструкции.
Факт проведения эксперимента на объекте Министерства подтверждается актом о результатах проведения эксперимента, который хранится у руководителя объекта Министерства.
Глава 4. Требования к организации взаимодействия по вопросам реагирования на террористические проявления, а также ликвидации угроз техногенного характера, возникших в результате совершенного акта терроризма
32. Взаимодействие руководства объектов Министерства организуется на постоянной основе с:
1) антитеррористическими комиссиями в целях профилактики и предупреждения актов терроризма, обучения и подготовки работников, лиц, обеспечивающих безопасность объекта, определения готовности объекта к действиям в случае угрозы или совершения акта терроризма на объекте;
2) уполномоченными государственными органами, и оперативными штабами по борьбе с терроризмом в рамках обеспечения готовности к реагированию на угрозы совершения или совершение акта (актов) терроризма, подготовки и проведения разноуровневых антитеррористических учений, тренировок, экспериментов, а также антитеррористических операций.
33. Руководство и персонал объектов Министерства оказывают содействие уполномоченным государственным органам и (или) оперативным штабам по борьбе с терроризмом при подготовке и проведении ими разноуровневых антитеррористических учений, тренировок, экспериментов и антитеррористических операций.
34. По итогам проведения антитеррористических учений, тренировок и экспериментов руководство объекта принимает соответствующие меры реагирования на выявленные недостатки в обеспечении безопасности объекта Министерства, при необходимости вносятся изменения в содержание обучающих программ.

35. Министрлiктiң объектiсiнде терроризм актiсiнiң дайындалғаны, оны жасау қаупi немесе оны жасау туралы хабарламалар түскен кезде iшкi iстер және ұлттық қауiпсiздiк органдары хабарланады.
Хабарлау кезінде терроризм актісін жасау немесе оны жасау қаупі туралы келіп түскен мәліметтер, Министрлік объектісінің атауы мен мекенжайы, оқиға болған уақыт, зардап шеккендердің болуы, олардың орналасқан жері мен жағдайы, тегі, аты-жөні, хабарламаны жіберген адамның аты мен әкесінің аты (бар болса), жұмыс орны лауазымы хабарланады.
36. Министрліктің объектісінде терроризм актісін жасау қаупіне мыналар жатады:
1) алдағы терроризм актісі туралы хабарламаларды (оның ішінде жасырын түрде) алу;
2) қорғалатын аумаққа тыйым салынған заттарды заңсыз әкелуге (көлікпен әкелуге) әрекет жасау;
3) аумақта немесе объектінің ішінде шығу тегі белгісіз күдікті заттарды немесе заттарды анықтау;
4) күзет қызметкерлерінің ескертулеріне жауап бермейтін белгісіз күдікті адамдар тобының объектінің қасына жиналу;
5) Министрлік объектісінің аумағында өрттердің немесе жарылыстардың пайда болуы.
37. "Терроризм актісі қатерінің туындауы туралы ақпарат мониторингінің және халықты хабардар етудің мемлекеттік жүйесінің ұйымдастырылуы мен жұмыс істеуі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 9 тамыздағы № 611 Жарлығына сәйкес террористік қауіп деңгейлер орнатылған кезде Министрлікпен жеке адамның, қоғамның және мемлекеттің қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі іс-шаралармен қатар объектілердің басшылығымен (немесе оларды алмастыратын тұлғалар) террористік қауіп деңгейлер орнатылған кезде мынадай іс-шаралар қабылданады:
1) террористік қауіптіліктің "сары" деңгейінде:
объектіге кіруді бақылауды күшейту;
қауіпсіздік жүйелерінің жұмыс қабілеттілігін тексеру және қамтамасыз ету - хабарландыру, бейнебақылау және күзет дабылдары және т.б.;
қажет болған жағдайда техникалық құралдарды пайдалана отырып келушілерді, персоналды және көлік құралдарын тексеру;
күзет қызметін көрсету туралы шарт жасасқан күзет қызметі субъектілеріне, алынған ақпаратқа қарай тиісті сала мамандарын тарта отырып, дағдарыстық жағдайларды оқшаулау функцияларын жүзеге асыратын объектілер персоналының өкілдеріне нұсқау беру;
жеке құраммен терроризм актісін (әрекеттерін) жасау немесе жасаймын деп қорқыту кезіндегі іс-әрекеттерге оқыту іс-шараларын өткізу;
эвакуацияланатын адамдардың уақытша орналасатын жерлерін, материалдық құндылықтарды және құжаттаманы анықтай отырып, авариялық эвакуациялау мәселелерін пысықтау.
2) террористік қауіптіліктің "қызғылт сары" деңгейінде (террористік қатердің "сары" деңгейін белгілеу кезінде қабылданған шаралармен қатар):
терроризм актiлерiне ден қою, сондай-ақ жасалған терроризм актiсiнен туындайтын техногендiк қатерлердi жою мәселелерi бойынша уәкiлеттi мемлекеттiк органдармен және ұйымдармен, терроризмге қарсы күрес жөнiндегi жедел штабтармен бiрлескен iс-қимылдар әзiрлеу;
Министрлік объектісінің күзетшілерін жоғары дайындық жағдайына келтіру.

35. При получении сообщений о подготовке, угрозе совершения или совершении акта терроризма на объекте Министерства незамедлительно информируются органы внутренних дел и национальной безопасности.
При информировании сообщаются полученные сведения о совершении акта терроризма или об угрозе его совершения, наименование и адрес объекта Министерства, время происшествия, наличие пострадавших, их местонахождение и состояние, фамилия, имя и отчество (при его наличии) лица, передающего сообщение, и занимаемая им должность.
36. К угрозе совершения акта терроризма на объекте Министерства относятся:
1) получение (в том числе анонимно) сообщений о готовящемся акте терроризма;
2) попытки незаконного проноса (провоза) на охраняемую территорию запрещенных веществ;
3) обнаружение на территории или внутри объекта подозрительных предметов или веществ неизвестного происхождения;
4) сбор возле объекта группы неизвестных подозрительных лиц, не реагирующих на замечания сотрудников безопасности;
5) возникновений пожаров или взрывов на территории объекта Министерства.
37. Наряду с мерами по обеспечению безопасности личности, общества и государства, принимаемыми Министерством при установлении уровней террористической опасности в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 9 августа 2013 года № 611 "Об утверждении Правил организации и функционирования государственной системы мониторинга информации и оповещения населения о возникновении угрозы акта терроризма", руководителями объектов (или лицами их замещающими) при установлении уровней террористической опасности применяются следующие меры:
1) при "желтом" уровне террористической опасности:
усиление пропускного режима на объекте;
проверка и обеспечение работоспособности систем безопасности - оповещения, видеонаблюдения и охранной сигнализации и пр;
осмотр посетителей, персонала и транспортных средств, при необходимости с использованием технических средств;
инструктаж субъектов охранной деятельности, заключивших договор об оказании охранных услуг, представителей персонала объектов, осуществляющих функции по локализации кризисных ситуаций, с привлечением в зависимости от полученной информации специалистов в соответствующей сфере;
проведение учебных мероприятий с персоналом по действиям при совершении или угрозе совершения акта (актов) терроризма;
отработка вопросов экстренной эвакуации с определением мест временного нахождения эвакуированных людей, материальных ценностей и документации.
2) при "оранжевом" уровне террористической опасности (наряду с мерами, принимаемыми при установлении "желтого" уровня террористической опасности):
отработка совместных действий с уполномоченными государственными органами и организациями, оперативными штабами по борьбе с терроризмом по вопросам реагирования на акты терроризма, а также ликвидации угроз техногенного характера, возникших в результате совершенного акта терроризма;
приведение в состояние режима повышенной готовности сотрудников охраны объекта Министерства.

3) террористік қауіптің "қызыл" деңгейін белгілеу кезінде (террористік қатердің "сары" және "қызғылт сары" деңгейлерін енгізу кезінде қолданылатын шаралармен қатар):
адамдарды құтқару бойынша шұғыл шаралар қабылдау, авариялық-құтқару қызметтері мен құрамаларының үздіксіз жұмыс істеуіне ықпал ету;
қажет болған жағдайда Министрлік объектілерінің қызметін тоқтата тұру.
38. Министрлік объектісінің басшысы немесе ол уәкілеттік берген тұлға терроризм актісі немесе оны жасау қаупі туралы ақпаратты уәкілетті органдарға жеткізгеннен кейін жағдайға сәйкес Нұсқаулыққа 3-қосымшаға сәйкес іс-әрекет алгоритмі бойынша әрекет етеді.
5-тарау. Террористік тұрғыдан осал объектінің терроризмге қарсы қорғалу паспортын әзірлеуге және онымен жұмыс істеуге қойылатын талаптар
39. Министрлiк объектiсiнiң терроризмге қарсы қорғалу паспорты (бұдан әрi – Паспорт) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 12 қарашадағы № 1217 қаулысымен бекітілген Террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалуының үлгілік паспортына (бұдан әрі – үлгілік паспорт) сәйкес бір мезгілде электрондық нұсқаны әзірлей отырып, екі данада жасалады.
40. Паспорт жобасы объектісінің басшысы Министрлік объектісін террористік тұрғыдан осал объектілердің, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тізбесіне (бұдан әрі – аумақтық тізбе) енгізу туралы тиісті хабарламаны алған кезден бастап қырық бес жұмыс күні ішінде (келісім алу және бекіту мерзімдерін қоспағанда) әзірленеді.
Паспортты әзірлеу мерзімін ұзарту қажет болған жағдайда (объектінің күрделілігін ескере отырып) объектінің басшысы объектінің орналасқан жері бойынша терроризмге қарсы комиссияға себептерін және ұзарту мерзімдерін көрсете отырып, тиісті өтінішке бастамашылық жасайды.
41. Паспортты әзірлеуді, оны сақтауды және төлқұжат деректерін уақтылы жаңартуды Министрлік объектісінде терроризмге қарсы қорғалу шараларын қамтамасыз ететін тұлға (тұлғалар) жүзеге асырады.
Паспорт террористік тұрғыдан осал әрбір объект үшін әзірленеді.
42. Аумақтық тізбеге енгізілген объектісінің паспорт жобасы объектінің орналасқан жері бойынша аумақтық ішкі істер органына (бұдан әрі – ішкі істер органы) әзірленгеннен кейін күнтізбелік 10 (он) күн ішінде келісу үшін жіберіледі.
42-1. Ішкі істер органдарында паспорт жобасын келісу мерзімі ол келіп түскен күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күнінен аспайды.
42-2. Паспорт жобасына ішкі істер органынан ескертулер болған жағдайда, оны пысықтау мерзімі қайтарылған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күнінен аспайды.

3) при установлении "красного" уровня террористической опасности (наряду с мерами, применяемыми при введении "желтого" и "оранжевого" уровней террористической опасности):
принятие неотложных мер по спасению людей, содействие бесперебойной работе спасательных служб и формирований;
при необходимости, приостановление деятельности объектов Министерства.
38. Руководитель объекта Министерства либо уполномоченное им лицо после доведения информации до уполномоченных органов об акте терроризма или угрозе его совершения действует в зависимости от обстановки в соответствии с алгоритмом действий, согласно приложению 3 к Инструкции.
Глава 5. Требования к разработке и обращению паспорта антитеррористической защищенности объекта, уязвимого в террористическом отношении
39. Паспорт антитеррористической защищенности объекта Министерства (далее – Паспорт) разрабатывается согласно Типовому паспорту антитеррористической защищенности объектов, уязвимых в террористическом отношении, утвержденному постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 ноября 2013 года № 1217 (далее – Типовой паспорт) в двух экземплярах с одновременной разработкой электронного варианта.
40. Проект паспорта разрабатывается в течение сорока пяти рабочих дней (без учета сроков согласования и утверждения) с момента получения руководителем объекта соответствующего уведомления о включении объекта Министерства в перечень объектов, уязвимых в террористическом отношении, области, города республиканского значения, столицы (далее – территориальный перечень).
При необходимости увеличения сроков разработки паспорта (с учетом сложности объекта) руководитель объекта инициирует соответствующее обращение в антитеррористическую комиссию по месту расположения объекта, с указанием причин и сроков продления.
41. Разработка паспорта, его хранение и своевременное обновление данных паспорта осуществляется лицом (лицами) обеспечивающими проведение мероприятий по антитеррористической защищенности объекта Министерства.
Разработка паспорта осуществляется на каждый объект, уязвимый в террористическом отношении.
42. Проект паспорта объекта, включенного в территориальный перечень, направляется на согласование в территориальный орган внутренних дел по месту нахождения объекта (далее – орган внутренних дел), в течение 10 (десяти) календарных дней после разработки.
42-1. Срок согласования проекта паспорта в органах внутренних дел не превышает 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня его поступления.
42-2. При наличии замечаний от органа внутренних дел к проекту паспорта, срок его доработки не превышает 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня возврата.

42-3. Қайталап келіп түскен (бұрын көрсетілген ескертулерді ескере отырып) төлқұжат жобасын ішкі істер органдарымен келісу мерзімі 7 (жеті) жұмыс күнін құрайды.
43. Келісілген күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде паспорт Министрлік объектісінің басшысымен бекітіледі (оның ішінде жаңартылған кезде).
44. Паспорттың көшiрмесi бекiтiлгеннен кейiн объектiнiң терроризмге қарсы қауiпсiздiгiне жауапты тұлғаларда сақтауда жатады және мұрағатқа тапсыруға жатпайды;
45. Ғимарат, құрылыс (ғимараттар мен құрылыстар кешені) бірнеше құқық иеленушілерге тиесілі объектілерді орналастыру үшін пайдаланылған жағдайларда паспорт олардың арасындағы жазбаша келісім бойынша – объектілердің барлық құқық иелері бірлесіп немесе бір құқық иеленушілермен бірлесіп жасалады.
Бірлесіп құрастырылған кезде, паспорт террористік тұрғыдан осал объектілердің барлық құқық иелерінің бекітілуіне жатады.
Бір құқық иеленуші құрастырған кезде паспорт басқа құқық иелерімінің келісімі бойынша объект басшысымен бекітіледі.
46. Паспорттың даналарының (электрондық көшірмелерінің) саны және оларды объектінің басқа құқық иелеріне жіберу құқық иеленушілер арасындағы жазбаша келісіммен айқындалады.
47. Паспорттың бірінші данасы (түпнұсқасы) Министрліктің объектісінде кіру режимін жүргізуге жауапты тұлғада (тұлғаларда) немесе объектінің құқық иеленушісі болып табылатын ұйым басшысының бұйрығымен айқындалған объектінің бөлімшесінде сақталады.
48. Паспорттың екінші данасы және паспорттың электрондық нұсқасы (электрондық тасығышта PDF форматында) ол бекітілген немесе түзетілген күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күннен кешіктірмей ішкі істер органдарына жіберіледі.
49. Паспорт мыналар өзгерген жағдайларда түзетіледі:
1) меншік құқығы;
2) объектінің басшысы;
3) объектінің атауы;
4) объектінің негізгі мақсаты;
5) объектінің жалпы ауданы мен периметрі, іргелес аумақты игеру немесе егер объектінің құрылыс конструкцияларына өзгерістер енгізілген болса, ғимараттарды (ғимараттар мен құрылыстарды) және инженерлік жүйелерді күрделі жөндеу, реконструкциялау аяқталғаннан кейін;
6) объектінің ықтимал қауіпті учаскелері;
7) объектінің терроризмге қарсы қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін қолданылатын техникалық құралдарды өзгерту.
50. Паспортқа өзгерістер енгізу оны өзгерту үшін негіздер туындаған кезден бастап 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде енгізіледі. Кейбір жағдайларда терроризмге қарсы комиссияның шешімі бойынша объектінің күрделілігіне және енгізілетін өзгерістерге байланысты басқа мерзімдер белгіленуі мүмкін.
51. Паспортқа Министрлік объекті басшысының қолымен куәландырылған өзгертулер енгізіледі. Паспорттың өзгерістер орын алған элементтері ғана ауыстырылады. Бұл ретте Министрлiк объектiсiнiң басшысы қол қойған тиiстi өзгерiстер туралы ақпарат паспорттың екiншi данасына тiркеу үшiн iшкi iстер органдарына жолданады.

42-3. Срок согласования органами внутренних дел проекта паспорта, поступившего повторно (во исполнение ранее указанных замечаний), составляет 7 (семь) рабочих дней.
43. В течение 10 (десяти) рабочих дней со дня согласования паспорт утверждается (в том числе при его обновлении) руководителем объекта Министерства.
44. После утверждения экземпляр паспорта подлежит хранению у ответственных лиц по антитеррористической безопасности объекта и не подлежит сдаче в архив;
45. В случаях, когда здание, сооружение (комплекс зданий и сооружений) используются для размещения объектов, принадлежащих нескольким правообладателям, составление паспорта осуществляется по письменному соглашению между ними – совместно всеми правообладателями объектов или одним из них.
При совместном составлении паспорт подлежит утверждению всеми правообладателями объектов, уязвимых в террористическом отношении.
При составлении одним правообладателем паспорт утверждается руководителем объекта по согласованию с другими правообладателями объекта.
46. Количество копий (электронных копий) паспорта и их направление другим правообладателям объекта определяется письменным соглашением между правообладателями.
47. Первый экземпляр паспорта (оригинал) хранится у лица (лиц) ответственного за поддержание пропускного режима на объекте Министерства или в подразделении объекта, определенного приказом руководителя организации, являющейся правообладателем объекта.
48. Второй экземпляр паспорта и электронный вариант паспорта (в формате PDF на электронном носителе информации) в срок не позднее 10 (десяти) календарных со дня его утверждения или корректировки направляются в органы внутренних дел.
49. Паспорт корректируется в случаях изменения:
1) прав собственности,
2) руководителя объекта;
3) наименования объекта;
4) основного предназначения объекта;
5) общей площади и периметра объекта, застройки прилегающей территории или после завершения капитального ремонта, реконструкции зданий (строений и сооружений) и инженерных систем, если были произведены изменения в строительных конструкциях объекта;
6) потенциально опасных участков объекта;
7) изменение технических средств, используемых для обеспечения антитеррористической защищенности объекта.
50. Внесение корректив в паспорт осуществляется в течение 20 (двадцати) рабочих дней с момента возникновения оснований для его изменения. В отдельных случаях по решению антитеррористической комиссии могут устанавливаться иные сроки исходя из сложности объекта и вносимых изменений.
51. В паспорт вносятся изменения, заверенные подписью руководителя объекта Министерства. Замене подлежат только те элементы паспорта, где произошли изменения. Одновременно информация о соответствующих изменениях за подписью руководителя объекта Министерства направляется в органы внутренних дел для приобщения ко второму экземпляру паспорта.

52. Паспорт толық ауыстырылуға жатады:
1) кемінде 5 жылда бір рет;
2) паспорт мәтінінің жартысынан артық түзетулер енгізілген жағдайда.
Жарамдылығын жоғалтқан төлқұжат тиісті акт жасалып, комиссиялық тәртіпте жойылуға жатады.
Акт Министрліктің объектісінде қалады, актінің көшірмесі паспорттың екінші данасы сақталатын жерге жіберіледі.
53. Министрлiктiң объектiлерiнде паспорт егер ол құпиялылыққа жатпайтын болса, "Қызметтiк бабында пайдалану үшiн" деген белгiсi бар таратылуы шектеулi ақпаратты қамтитын құжат болып табылады, паспортқа құпия мөртаңбаны беру туралы шешім Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпияларды қорғау саласындағы заңнамасына сәйкес қабылданады. Объектінің басшысы паспортты әзірлеуге қатысы жоқ тұлғалардың оған қол жеткізуін шектеу шараларын қолданады.
54. Паспорт терроризмге қарсы операция, оқу-жаттығулар, жаттығулар және эксперименттер өткізілген кезде пайдаланылады және оның өкілінің өтініші бойынша терроризмге қарсы күрес жөніндегі жедел штабқа беріледі.
Терроризм актiлерiнiң зардаптарын жоюға және барынша азайтуға қатысатын органдарға төлқұжаттың уақтылы берiлуiн қамтамасыз ету мақсатында паспортқа екi данада құжаттарды уақытша беру актiсi жасалады.
Құжаттарды уақытша беру актiсiнiң бiр данасы паспортпен бiрге терроризмге қарсы операцияны жүргiзетін жедел штабқа тапсырылады. Екінші данасы төлқұжаттың сақталуына жауапты тұлғада қалады.
6-тарау. Террористік тұрғыдан осал объектілерді инженерлік-техникалық жабдықтармен жарақтандыруға қойылатын талаптар
55. Министрліктің мемлекеттік күзетілуі тиіс объектілері "Мемлекеттік күзетілуі тиіс объектілердің кейбір мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 7 қазандағы № 1151 қаулысымен бекітілген Мемлекеттік күзетілуі тиіс объектілерді инженерлік-техникалық нығайту жөніндегі талаптарға сәйкес жабдықталады.
56. Министрлiктiң объектiлерi күзет телевизиялық жүйелерімен, құлақтандыру жүйелерімен және құралдарымен, күзет және дабыл сигнализациясы жүйелерімен, қосымша күзет жарығымен, кіруді бақылау және басқару жүйелерімен, байланыс жүйесімен, техникалық қарап тексеру құралдарымен (стационарлық және (немесе) қол металл детекторлары), резервтік электрмен жабдықтау жүйелерімен және құралдарымен жабдықталады.
57. Министрлiк объектiлерiнiң күзетiнiң телевизиялық жүйесiне кiретiн бейнебақылау жүйелерi Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті төрағасының 2020 жылғы 27 қазандағы № 69-ке бұйрығымен бекiтiлген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21693 болып тіркелген) Ұлттық бейнебақылау жүйесiнiң жұмыс iстеу қағидаларына сәйкес Ұлттық бейнебақылау жүйесiне қосылуға жатады (бұдан әрі – Ұлттық бейнебақылау жүйесінің жұмыс істеу қағидалары).

52. Паспорт подлежит полной замене:
1) не реже одного раза в 5 лет;
2) в случае внесения корректив в более чем половину пунктов текста паспорта.
Утративший силу паспорт, подлежит уничтожению в комиссионном порядке с составлением соответствующего акта.
Акт остается на объекте Министерства, копия акта направляется по месту хранения второго экземпляра паспорта.
53. На объектах Министерства паспорт является документом, содержащим служебную информацию ограниченного распространения и имеет пометку "Для служебного пользования", если ему не присваивается гриф секретности. Решение о присвоении паспорту грифа секретности принимается в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области защиты государственных секретов. Руководитель объекта принимает меры по ограничению доступа к паспорту лицам, не задействованным в его разработке.
54. Паспорт используется в случае проведения антитеррористической операции, учений, тренировок и экспериментов и передается в оперативный штаб по борьбе с терроризмом по запросу его представителя.
В целях обеспечения своевременной выдачи паспорта органам, задействованным в ликвидации и минимизации последствий актов терроризма, на паспорт составляется акт временной передачи документов в двух экземплярах.
Один экземпляр акта временной передачи документов вместе с паспортом передается в оперативный штаб, осуществляющий руководство антитеррористической операцией. Второй экземпляр остается у лица, ответственного за хранение паспорта.
Глава 6. Требования к оснащению объектов, уязвимых в террористическом отношении инженерно-техническим оборудованием
55. Объекты Министерства, подлежащие государственной охране, оснащаются в соответствии с Требованиями по инженерно-технической укрепленности объектов, подлежащих государственной охране, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 октября 2011 года №1151 "Некоторые вопросы объектов, подлежащих государственной охране"
56. Объекты Министерства оснащаются системами охранными телевизионными и системами и средствами оповещения, системами охранной и тревожной сигнализации, дополнительным охранным освещением, системами контроля и управления доступом, системой связи, техническими средствами досмотра (стационарные и(или) ручные металлодетекторы), системами и средствами резервного электроснабжения.
57. Системы видеонаблюдения, входящие в состав системы охранной телевизионной объектов Министерства, подлежат к подключению к Национальной системе видеомониторинга в соответствии с Правилами функционирования Национальной системы видеомониторинга, утвержденными приказом Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 27 октября 2020 года № 69-қе, (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21693) (далее – Правила функционирования Национальной системы видеомониторинга).

58. Объектідегі және (немесе) оның ықтимал қауіпті аймақтарындағы жағдайды бақылау, сондай-ақ жағдайды бағалау және тәртіп бұзушылардың іс-әрекеттерін тіркеу мақсатында рұқсатсыз кіру фактісін көзбен растау мақсатында объектілер тиісті аумақтағы полиция бөлімшелерінің Жедел басқару орталықтарына объектілердің бейнекамераларын біріктіру арқылы күзет телевизиялық жүйелерімен жабдықталады.
59. Министрлiк объектiсiнiң күзет телевизиялық жүйесiне енгiзiлетiн бейнебақылау жүйелерiнiң техникалық сипаттамалары Ұлттық бейнебақылау жүйесінің жұмыс істеу қағидаларының 2-қосымшада көзделген бейнебақылау жүйелерінің ең төменгі техникалық мүмкіндіктеріне сәйкес келуі тиіс.
60. Бейнебақылау жүйесімен мыналар жабдықталады:
1) аумақтың периметрі;
2) бақылау-өткізу пункттері (бар болса);
3) күзет бекеттері (бақылау пункттері);
4) негізгі және қосалқы кіреберістері;
5) ықтимал қауіпті аймақтары бар аумақтар мен үй-жайлар, оларға апаратын үй-жайлар (орындар), дәліздер;
6) объект басшысының қалауы бойынша басқа да үй-жайлар.
61. Бейнебақылау жүйесі мыналарды қамтамасыз етеді:
1) автоматтандырылған режимде күзет бөлімшесінің немесе орталықтандырылған күзет пунктінің арнайы бөлінген үй-жайындағы жергілікті бақылау пунктінің мониторларына көрнекі ақпаратты беру;
2) оқиғаларды кейіннен талдау үшін бейнеақпаратты сақтау (ақпаратты сақтау мерзімі кемінде 30 күн);
3) бейнежазбаларга жедел қолжетімділік.
62. Министрлік объектілерінің бейнебақылау жүйелерін ұлттық бейнебақылау жүйесіне қосу мерзімдері Ұлттық бейнебақылау жүйесінің жұмыс істеу қағидаларында айқындалады.
63. Объектілер төтенше жағдайдың туындағаны туралы (терроризм актісін жасау немесе жасау қаупі және туындаған зардаптар туралы) объектінің қызметкерлері мен келушілерін жедел хабардар ету және олардың әрекеттерін үйлестіру мақсатында хабардар ету жүйелерімен және құралдарымен жабдықталады.
64. Объектінің персоналын және келушілерін хабардар ету мыналарды қамтамасыз ететін техникалық құралдарды пайдалана отырып жүзеге асырылады:
1) ғимараттарға, үй-жайларға, объект аумағының адамдар тұрақты немесе уақытша болатын аумақтарына дыбыс және (немесе) жарық сигналдарын беру;
2) қауiптiң сипаты, эвакуациялаудың қажеттiлiгi мен тәсiлдерi, персоналдың және объектiге келушiлердiң қауiпсiздiгiн қамтамасыз етуге бағытталған өзге де iс-әрекеттер туралы сөз мәлiметтерiн беру.
Хабарлағыштардың саны және олардың күші адамдардың тұрақты немесе уақытша болатын барлық орындарында қажетті естуді қамтамасыз етеді.
65. Объектіге және (немесе) объектінің күзетілетін аймағына рұқсатсыз кіруді немесе кіру әрекеттерін анықтау және хабарлау мақсатында объектілер күзет және дабыл сигнализациясының жүйелерімен және құралдарымен жабдықталады.
Күзет сигнализациясының құрылымы мыналарға негізделеді:

58. Объекты оснащаются системами охранными телевизионными в целях ведения наблюдения за обстановкой на объекте и (или) его потенциально опасных участках, а также визуального подтверждения факта несанкционированного проникновения для оценки ситуации и фиксирования действий нарушителей с интеграцией видеокамер объектов к Центрам оперативного управления Департаментов полиции на соответствующей территории.
59. Технические характеристики систем видеонаблюдения, входящих в систему охранную телевизионную объекта Министерства, должны соответствовать минимальным техническим возможностям систем видеонаблюдения, предусмотренных Приложением 2 к Правилам функционирования Национальной системы видеомониторинга.
60. Системой видеонаблюдения оборудуются:
1) периметр территории;
2) контрольно-пропускные пункты (при наличии);
3) посты охраны (пункты пропуска);
4) главные и запасные входы;
5) территория и помещения с потенциально опасными участками, помещения (места), коридоры, ведущие к ним;
6) другие помещения по усмотрению руководителя объекта.
61. Система видеонаблюдения обеспечивает:
1) передачу визуальной информации на мониторы локального пункта наблюдения в специально выделенном помещении подразделения охраны либо пункта централизованной охраны в автоматизированном режиме;
2) сохранение видеоинформации для последующего анализа событий (срок хранения информации составляет не менее 30 суток);
3) оперативный доступ к видеозаписи.
62. Сроки подключения систем видеонаблюдения объектов Министерства к национальной системе видеомониторинга определяются Правилами функционирования Национальной системы видеомониторинга.
63. Объекты оснащаются системами и средствами оповещения в целях оперативного информирования персонала и посетителей объекта о возникновении внештатной ситуации (об угрозе совершения или совершения акта терроризма и возникших последствиях) и координации их действий.
64. Оповещение персонала и посетителей объекта осуществляется с помощью технических средств, обеспечивающих:
1) подачу звуковых и (или) световых сигналов в здания, помещения, на участки территории объекта с постоянным или временным пребыванием людей;
2) трансляцию речевой информации о характере опасности, необходимости и путях эвакуации, других действиях, направленных на обеспечение безопасности персонала и посетителей объекта.
Количество оповещателей и их мощность обеспечивают необходимую слышимость во всех местах постоянного или временного пребывания людей.
65. Объекты оснащаются системами и средствами охранной и тревожной сигнализации в целях выявления и выдачи извещений о несанкционированном проникновении или попытки проникновения на объект и (или) охраняемую зону объекта.
Структура системы охранной сигнализации определяется исходя из:

1) осы объектінің жұмыс режимі;
2) ғимараттардың ішіндегі үй-жайларды орналастыру ерекшеліктері;
3) қорғалатын аймақтардың саны.
66. Объектілер қараңғыда терроризмге қарсы қорғанысты қамтамасыз ету мақсатында күзет жарықтандыру жүйелерімен және құралдарымен жабдықталған.
Күзеттік жарықтандыру периметрдің кез келген нүктесінде қараңғыда объектіні жарықтандыруды қамтамасыз етеді, ені 3-4 метр үздіксіз жолақты құрайды, жарықтандыруы кемінде 10 люкс.
67. Объектіні кіруді бақылау және басқару жүйесімен жабдықтау персонал мен келушілердің объектіге және (немесе) оның аймақтарына (учаскелеріне) кіруінің әр түрлі деңгейін қамтамасыз ететін аймақтарда жүзеге асырылады.
67-1. Кіруді бақылау және басқару жүйесі арналған мыналарға арналған:
1) персоналдың және объектіге келушілердің күзетілетін үй-жайларға кіруін шектеу;
2) әрбір қызметкердің келу және кету уақытын белгілеу;
3) ішкі үй-жайлардың ашылғаны туралы ақпарат алу (оларды қашан және кім ашқан);
4) кіруді бақылау және басқару жүйесімен жабдықталған объектінің үй-жайына рұқсатсыз кіру әрекеттері туралы ақпарат беру.
67-2. Кіруді бақылау және басқару жүйесінің бағдарламалық қамтамасыз етуі келесі міндеттерді шешуді қамтамасыз етеді:
1) барлық қызметкерлер үшін деректер базасын ұйымдастыру (карта нөмірі, аты-жөні, кіруге рұқсат етілген үй-жайлардың тізімі, кіру және шығу уақыты);
2) басқару пульттерін бағдарламалау және олардан ақпаратты оқу;
3) нақты оқиғалар туралы деректер (есеп) беру;
4) жүйелік оператордың жұмыс орнынан кіруді басқару және басқару жүйесімен жабдықталған кез келген есіктерді ашу немесе блоктау;
5) объект картасының графикалық көрінісі және т.б.
Персонал мен келушілер саны 25 адамнан кем тәуліктік өтуі (қатысу) объектілері үшін объектіге және (немесе) оның ықтимал қауіпті учаскелері мен сыни аймақтарына кіруді шектейтін құралдармен ғана жабдықтауға рұқсат етіледі.
68. Күзеттегі объектілер күзет бөлімшелерінің күштері мен құралдарын басқару үшін жедел ақпарат алмасу мақсатында байланыс жүйелерімен және құралдарымен жабдықталады.
Байланыс жүйесі күзет посты бойынша кезекші мен Министрлік объектісінде орналасқан басқа да күзет бөлімшелері арасында екі жақты радиобайланысты қамтамасыз етеді.
69. Министрлiк объектiсiн инженерлiк-техникалық нығайтуға арналған барлық жабдықтар негізгі электрмен қоректену болмаған кезде жабдықтың кемінде 2 сағат жұмыс істеуін қамтамасыз ете отырып, аккумуляторлық қолдауы бар үздіксіз қоректендіру көздерімен қамтамасыз етіледі.
Автономды резервтік электр көздері кіруді бақылау және басқару, бейнебақылау жүйесінің, қауіпсіздік және авариялық жарықтандырудың жұмысын қамтамасыз етеді:

1) режима работы этого объекта;
2) особенностей расположения помещений внутри зданий;
3) количества охраняемых зон.
66. Объекты оборудуются системами и средствами охранного освещения в целях обеспечения их антитеррористической защищенности в темное время суток.
Охранное освещение обеспечивает освещенность объекта в темное время суток в любой точке периметра, образовывая сплошную полосу шириной 3-4 метра, освещенностью не менее 10 люкс.
67. Оснащение объекта системой контроля и управления доступом производится по зонам, предусматривающим различный уровень доступа персонала и посетителей на объект и (или) его зоны (участки).
67-1. Система контроля и управления доступом предназначена для:
1) ограничения доступа персонала и посетителей объекта в охраняемые помещения;
2) фиксации времени прихода и ухода каждого сотрудника;
3) получения информации об открытии внутренних помещений (когда и кем открыты);
4) выдачи информации о попытках несанкционированного проникновения в помещения объекта, оборудованного системой контроля и управления доступом.
67-2. Программное обеспечение системы контроля и управления доступом обеспечивает решение следующих задач:
1) организация базы данных на всех сотрудников (номер карточки, имя, список разрешенных для доступа помещений, время входа-выхода);
2) программирование контрольных панелей и считывание с них информации;
3) выдача данных о конкретных событиях (рапорт);
4) открытие или блокировка любых дверей, оборудованных системой контроля и управления доступом, с рабочего места оператора системы;
5) графическое отображение карты объекта и другое.
Для объектов с суточной проходимостью (посещаемостью) персонала и посетителей менее 25 человек допускается оборудование объекта только средствами ограничения доступа на объект и (или) его потенциально опасные участки и критические зоны.
68. Объекты, находящиеся под охраной, оснащаются системами и средствами связи в целях оперативного обмена информацией для управления силами и средствами подразделений охраны.
Система связи обеспечивает двустороннюю радиосвязь между дежурным на пункте охраны и другими нарядами охраны, находящимися на объекте Министерства.
69. Все оборудование инженерно-технического укрепления объекта Министерства обеспечивается источниками бесперебойного питания с аккумуляторной поддержкой, обеспечивающее работу оборудования не менее 2 часов при отсутствии основного сетевого электропитания.
Автономные резервные источники электрического питания обеспечивают работу системы контроля и управления доступом, системы видеонаблюдения, охранного и дежурного освещения:

1) қалаларда және қалалық үлгідегі елді мекендерде – кемінде 24 сағат;
2) ауылдық жерде – кемінде 48 сағат;
3) шалғай елді мекендерде – кемінде 72 сағат.
70. Министрлiктiң объектiлерiнде техникалық байқау құралдары объектiге (объектiден) рұқсатсыз алып кіргізуге (әкетуге), тасымалдауға (әкетуге) тыйым салынған қаруды, басқа да заттарды анықтау үшiн қолданылады.
Тексерудің техникалық құралдарына стационарлық және (немесе) қолмен металл іздегіштер жатады.
71. Көліктік бақылау-өткізу бекеттерінде және объектінің аумағына басқа да кіреберістерде қоршау болған жағдайда, қоршауда олардың жабық күйде қатты бекітілуін қамтамасыз ететін құрылымы бар қақпалар жабдықталады.
72. Терроризмге қарсы қорғаныс деңгейін арттыру үшін аумақтың күшті қоршаулары жоқ Министрліктің объектілерінде объектілердің терезелері мен есіктерінің саңылауларын қорғайтын құралдар (оқ өткізбейтін әйнекпен және/немесе жарылыстан қорғалған пленка және/немесе торлар және/немесе объектіге рұқсатсыз кіруден қорғауды, террористік акт салдарын азайтуды, Министрлік объектісіне кіру және бұзу уақытын ұлғайтуды қамтамасыз ететін басқа да заманауи инженерлік-техникалық шешімдер) қолданылады.
73. Қажет болған жағдайда Министрлiктiң объектiлерiнде күзет бөлiмдерiнiң және (немесе) олардың қарауылдарының үй-жайлары көзделеді.
74. Министрліктің объектісінде осы объекті басшылығының шешімі бойынша қосымша инженерлік-техникалық шешімдер орнатылуы мүмкін.
75. Министрлiктiң объектiлерiн жобалау және инженерлiк-техникалық жабдықтармен жабдықтау кезiнде объектiнiң ықтимал қауiптi учаскелерi айқындалады. Бұл учаскелерге апаратын бағыттар бойынша инженерлік-техникалық жабдықтың ең үлкен тығыздығы қамтамасыз етіледі.
76. Объектіні инженерлік-техникалық жабдықтармен жабдықтау жөніндегі іс-шараларды аяқтау мерзімі Министрліктің объектіге террористік осал мәртебесін беру туралы хабарламасын алған күннен бастап 6 айдан аспайды.
77. Объектінің инженерлік-техникалық жабдықталуы тұрақты негізде жұмыс жағдайында ұсталады және өндірушінің ұсынымдарына сәйкес техникалық қызмет көрсетуге жатады.
78. Объектіні террористік тұрғыдан осал объектілердің тізбесіне енгізгеннен кейін 6 ай ішінде инженерлік-техникалық жабдықтармен жабдықтау мүмкін болмаған жағдайда, Министрлік объектісінің басшысы бюджеттен, бюджеттен тыс көздерден қаражатты жоспарлау бойынша шаралар қабылдайды. Бұл ретте, Министрлік объектісінің инженерлік-техникалық жарақтандыру бойынша іс-шаралар жоспарының жобасы терроризмге қарсы комиссияның бекітуіне жіберіледі.
Министрліктің мемлекеттік күзетілуі тиіс объектілері үшін инженерлік-техникалық құралдармен жабдықтау жоспары ішкі істер органдарының күзет бөлімдерімен келісіледі.
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрлігінің қарамағындағы
террористік тұрғыдан осал
объектілердің терроризмге
қарсы қорғалуын ұйымдастыру
жөніндегі нұсқаулыққа
1-қосымша
Министрліктің объектілеріне әкелуге тыйым салынған заттардың тізбесі

1) в городах и поселках городского типа – не менее 24 часов;
2) в сельских районах – не менее 48 часов;
3) в труднодоступных районах – не менее 72 часов.
70. Технические средства досмотра применяются на объектах Министерства для обнаружения оружия, других предметов и веществ, запрещенных к несанкционированному проносу (выносу), провозу (вывозу) на объект (из объекта).
К техническим средствам досмотра относятся стационарные и (или) ручные металлодетекторы.
71. При наличии ограждения на транспортных контрольно-пропускных пунктах и иных въездах на территорию объекта в ограждении оборудуются ворота с конструкцией, обеспечивающей их жесткую фиксацию в закрытом положении.
72. Для повышения уровня антитеррористической защищенности, на объектах Министерства, на которых отсутствуют труднопреодолимые ограждения территории, применяются средства защиты оконных, дверных проемов объектов (оборудование пулестойкими стеклами и/или взрывозащитной пленкой, и/или решетками и/или иными современными инженерно-техническими решениями, обеспечивающими защиту от несанкционированного доступа на объект, минимизацию последствий террористического акта, увеличение времени на взлом и проникновение на объект Министерства).
73. При необходимости на объектах Министерства предусматриваются помещения подразделений охраны и (или) их караулов.
74. На объекте Министерства могут устанавливаться дополнительные инженерно-технические решения по усмотрению руководства данного объекта.
75. При проектировании и оснащении объектов Министерства инженерно-техническим оборудованием определяются потенциально опасные участки объекта. На направлениях, ведущим к этим участкам, обеспечивается наибольшая плотность инженерно-технического оснащения.
76. Срок завершения мероприятий по оснащению объекта инженерно-техническим оборудованием составляет не более 6 месяцев с момента получения уведомления о придании объекту Министерства статуса уязвимого в террористическом отношении.
77. Инженерно-техническое оборудование объекта на постоянной основе поддерживается в рабочем состоянии и подлежит техническому обслуживанию в соответствии с рекомендациями производителя.
78. В случае невозможности оснастить объект инженерно-техническим оборудованием в течение 6 месяцев после включения его в перечень объектов, уязвимых в террористическом отношении, руководитель объекта Министерства принимает меры по планированию средств из бюджета, внебюджетных источников. Одновременно в антитеррористическую комиссию на согласование представляется проект плана мероприятий по инженерно-техническому оснащению объекта Министерства.
Для объектов Министерства, подлежащих государственной охране план оснащения объекта Министерства инженерно-техническими средствами согласовывается с охранными подразделениями органов внутренних дел.
Приложение 1
к Инструкции по организации
антитеррористической защиты
объектов, уязвимых в террористическом
отношении, находящихся в ведении
Министерства индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
Перечень предметов, запрещенных к проносу на объекты Министерства

1. Қару (атыс қаруы; травматикалық, газды және жеңіл дыбысты патрондары бар ұңғысыз; суық қарулар, сондай-ақ суық қаруға жатпайтын әртүрлі үлгідегі пышақтар; лақтыру; пневматикалық; газ; электрлік; сигналдық; қару және т.б. зақымдаушы әсері радиоактивті сәулеленуді және биологиялық әсерлерді қолдануға негізделген объектілер; зақымдаушы әсері электромагниттік, жарық, жылу, инфрадыбыстық немесе ультрадыбыстық сәулеленуді қолдануға негізделген қару және басқа да заттар; жоғарыда аталған сәулелену түрлеріне имитациялайтын заттар; қару-жарақ, қару ретінде пайдалануға болатын заттар (жару, айдау және тесу әрекетінің заттары); қаруға арналған оқ-дәрілер және оған арналған құрамдас бөліктер).
2. Механикалық және аэрозольді дозаторлар және көзден жас ағызатын, тітіркендіргіш және адам ағзасына басқа да жағымсыз әсер еткіштермен жабдықталған басқа құрылғылар.
3. Заттар (жарылғыш, есірткілік, психотроптық, улы, улайтын, радиоактивті, күйдіргіш, пиротехникалық, жанғыш).
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрлігінің қарамағындағы
террористік тұрғыдан осал
объектілердің терроризмге
қарсы қорғалуын ұйымдастыру
жөніндегі нұсқаулыққа
2-қосымша
Сабақ тақырыптарының нұсқалары
1. Террористік тұрғыдан осал объектiнiң терроризмге қарсы қауiпсiздiгiн (қорғалуын) және терроризм актiсi және оның туындау қаупi туындаған кезде (радиологиялық, химиялық, биологиялық заттарды, жарылғыш құрылғылар мен жарылғыш заттарды пайдалана отырып, адамдардың жаппай жиынын қағу, жарылыс қаупімен өрт қою, инфрақұрылым объектілеріне физикалық зақым келтіру) қызметкерлердiң әрекеттерiн қамтамасыз ету туралы.
2. Террористік тұрғыдан осал объектіде қажетті қол жеткізу режимін қамтамасыз ету туралы.
3. Техногендік және табиғи сипаттағы төтенше жағдай кезіндегі іс-қимыл тәртібі туралы.
4. Авариялық-құтқару, шұғыл жұмыстарды және өртке қарсы іс-шараларды жүргізу, терроризм актісі салдарын барынша азайту және жою.
5. Терроризм актісінен зардап шеккендерге алғашқы медициналық-психологиялық көмек көрсету.
6. Халықты ағымдағы жағдай туралы ескерту және хабардар етуді ұйымдастыру.
7. Азаматтық қорғаудың мемлекеттік жүйесінің аумақтық және салалық ішкі жүйелерін төтенше жағдай режиміне көшіру.
8. Діни экстремизм мен терроризмге қарсы тұру. Алдын алу және ескерту.
9. Террористерге осал объектілерді инженерлік-техникалық құралдармен жабдықтау.

1. Оружие (огнестрельное; бесствольное с патронами травматического, газового и светозвукового действия; холодное, а также ножи различных видов, не относящиеся к холодному оружию; метательное; пневматическое; газовое; электрическое; сигнальное; оружие и иные предметы, поражающее действие которых основано на использовании радиоактивного излучения и биологического воздействия; оружие и иные предметы, поражающее действие которых основано на использовании электромагнитного, светового, теплового, инфразвукового или ультразвукового излучения; предметы, имитирующие вышеперечисленные виды оружия; предметы, которые могут быть использованы в качестве оружия (предметы ударно-дробящего, метательного и колюще-режущего действия); боеприпасы к оружию и составные части к нему).
2. Механические и аэрозольные распылители и другие устройства, снаряженные слезоточивым, раздражающим и другим негативным воздействием на организм человека.
3. Вещества (взрывчатые; наркотические; психотропные; ядовитые; отравляющие; радиоактивные; едкие; пиротехнические; легковоспламеняющиеся).
Приложение 2
к Инструкции по организации
антитеррористической защиты
объектов, уязвимых в террористическом
отношении, находящихся в ведении
Министерства индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
Варианты тематик занятий
1. Об обеспечении антитеррористической безопасности (защищенности) объекта, уязвимого в террористическом отношении и действия сотрудников в случае совершения акта терроризма и угрозе его возникновения (с применением радиологических, химических, биологических веществ, взрывных устройств и взрывчатых веществ, наезд на массовое скопление людей, поджог с угрозой взрыва, физическое повреждение объектов инфраструктуры).
2. Об обеспечении требуемого пропускного режима на объекте, уязвимом в террористическом отношении.
3. О порядке действий в случае чрезвычайной ситуации техногенного и природного характера.
4. Проведение аварийно-спасательных, неотложных работ и противопожарных мероприятий, минимизация и ликвидация последствий акта терроризма.
5. Оказание первой медицинской и психологической помощи пострадавшим акта терроризма.
6. Организация оповещения и информирования населения о складывающейся обстановке.
7. Перевод территориальных и отраслевых подсистем Государственной системы гражданской защиты в режим чрезвычайной ситуации.
8. Противодействие религиозному экстремизму и терроризму. Профилактика и предупреждение.
9. Оснащение объектов, уязвимых в террористическом отношении инженерно-техническим оборудованием.

10. Терроризм актісі қаупі төнген кезде Министрлік объектілері жеке құрамының іс-қимыл тәртібі.
11. Министрліктің объектілерінде терроризм актілерінің алдын алу бойынша қабылданатын шаралар.
12. Террористік әрекеттердің түрлері мен әдістері, олардың мақсаттары және олардың салдары.
13. Терроризмге қарсы іс-қимыл саласындағы нормативтік құқықтық база.
14. Терроризм актісімен байланысты қауіп-қатер және төтенше жағдайлар кезіндегі іс-әрекеттер бойынша сабақтардың басқа тақырыптары.
Ескерту: сабақтардың тақырыбы мен мазмұны туындайтын террористік сипаттағы қауіптердің өзектілігіне қарай өзгертілуі және толықтырылуы мүмкін. Бір шара аясында бірнеше тақырыпты пысықтауға болады.
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрлігінің қарамағындағы
террористік тұрғыдан осал
объектілердің терроризмге
қарсы қорғалуын ұйымдастыру
жөніндегі нұсқаулыққа
3-қосымша
Террористік сипаттағы ықтимал қауіптерге объектілердің әртүрлі тұлғалар тобының әрекеттерінің алгоритмі
1. Қарулы шабуыл қаупі төнген кезде келушілердің әрекеті:
1) қорғану, ғимараттан тыныш шығып кету немесе үй-жай ішінде жасырыну, есікті бұғаттау, аумақтық ішкі істер, ұлттық қауіпсіздік органдары қызметкерлерінің келуін күту;
2) құқық қорғау және (немесе) арнаулы мемлекеттік органдарды, күзетті, персоналды, объектінің басшылығын қарулы шабуыл фактісі мен орын алған жағдайды кез келген тәсілмен хабарлау;
2. Қарулы шабуыл қаупі төнген кездегі персоналдың әрекеті:
1) аумақтық ішкі істер, ұлттық қауіпсіздік органдарына, персоналға, күзетке, объектінің басшылығына қарулы шабуыл фактісі мен орын алған жағдайды кез келген тәсілмен хабарлау;
2) қорғану, ғимараттан тыныш шығып кету немесе үй-жай ішінде жасырыну, есікті бұғаттау, аумақтық ішкі істер, ұлттық қауіпсіздік органдары қызметкерлерінің келуін күту.
3. Қарулы шабуыл қаупі төнген кезде объектінің күзет қызметі субъектілерінің қызметкерлерінің іс-әрекеттері:
1) қарулы бұзушыны анықтау;
2) объектiдегi адамдардың жаппай болатын орындарына оның өтуiне тосқауыл қою;
3) қарулы шабуыл жасау фактісі туралы объектінің басшылығына, аумақтық ішкі істер, ұлттық қауіпсіздік органдарына хабарлау;
4) объектідегі адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша шаралар қабылдау;
5) өз қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
4. Қарулы шабуыл қаупі төнген кездегі объекті басшылығының іс-әрекеті:
1) қарулы шабуыл жасау фактісі мен жағдай туралы аумақтық ішкі істер, ұлттық қауіпсіздік органдарына дереу хабарлау;

10. Порядок действий персонала объектов Министерства при возникновении угрозы совершения акта терроризма.
11. Проводимые мероприятия по предупреждению актов терроризма на объектах Министерства.
12. Виды и способы террористических актов, их цели и их последствия.
13. Нормативно-правовые основы в области противодействия терроризму.
14. Иные темы занятий по действиям в случае угрозы и возникновения чрезвычайных ситуаций, связанных с актами терроризма.
Примечание: тематика и содержание занятий могут изменяться и дополняться исходя из актуальности возникающих угроз террористического характера. В рамках одного мероприятия могут отрабатываться несколько тематик.
Приложение 3
к Инструкции по организации
антитеррористической защиты
объектов, уязвимых в террористическом
отношении, находящихся в ведении
Министерства индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
Алгоритм действий различного круга лиц объектов на возможные угрозы террористического характера
1. Действия посетителей при возникновении угрозы вооруженного нападения:
1) защититься, незаметно покинуть здание или укрыться в помещении, заблокировать дверь, дождаться прибытия сотрудников территориальных органов внутренних дел, национальной безопасности;
2) информировать любым способом правоохранительные и (или) специальные государственные органы, охрану, персонал, руководство объекта о факте и обстоятельствах вооруженного нападения.
2. Действия персонала при возникновении угрозы вооруженного нападения:
1) информировать любым способом территориальные органы внутренних дел, национальной безопасности, охрану, персонал, руководство объекта о факте и обстоятельствах вооруженного нападения;
2) защититься, незаметно покинуть здание или укрыться в помещении, заблокировать дверь, дождаться прибытия сотрудников территориальных органов внутренних дел, национальной безопасности.
3. Действия сотрудников субъектов охранной деятельности объекта при возникновении угрозы вооруженного нападения:
1) выявить вооруженного злоумышленника;
2) блокировать его продвижение к местам массового пребывания людей на объекте;
3) информировать руководство объекта, территориальные органы внутренних дел, национальной безопасности о факте вооруженного нападения;
4) принять меры к обеспечению безопасности людей на объекте;
5) обеспечить собственную безопасность.
4. Действия руководства объекта при возникновении угрозы вооруженного нападения:
1) незамедлительно информировать территориальные органы внутренних дел, национальной безопасности о факте и обстоятельствах вооруженного нападения;

2) объектiде адамдардың қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету жөнiндегi iс-шараны (эвакуациялау, iшкi бөгеттердi бұғаттау, объектiдегi штаттан тыс жағдай туралы хабарлау) ұйымдастыру;
3) объекті персоналының терроризмге қарсы іс-қимыл жөніндегі жедел штабпен өзара іс-қимылын қамтамасыз етуі.
5. Кепілге алу қаупі төнген кездегі келушілердің әрекеттері:
1) өзін қорғау, кепілге алынбауға тырысу, ғимараттан тыныш кетуге немесе бөлмеге жасырыну, есікті бұғаттап тастау, құқық қорғау органдарының қызметкерлері келгенге дейін қалу немесе ғимараттан қауіпсіз шығып кету мүмкіндігін пайдалану;
2) өз қауіпсіздігін қамтамасыз етуге кепілдік берілген жағдайда, құқық қорғау және (немесе) аумақтық ішкі істер, ұлттық қауіпсіздік органдарын шабуылдаушы және кепілге алу жағдайы (қылмыскерлердің саны, қару-жарағы, жабдығы, жасы, лақап аттары, ұлты) туралы кез келген қолжетімді тәсілмен және хабарлау.
6. Кепілге алу қаупі туындаған кездегі объекті персоналының іс-әрекеті:
1) аумақтық iшкi iстер, ұлттық қауiпсiздiк органдарының қызметкерлерi келгенге дейiн қорғану, кепiлге алынбау, ғимараттан тыныш шығып кету немесе үй-жайда тығылу, есiктi бұғаттау;
2) өз қауіпсіздігін қамтамасыз етуге кепілдік берілген жағдайда, құқық қорғау және (немесе) аумақтық ішкі істер, ұлттық қауіпсіздік органдарын шабуылдаушы және кепілге алу жағдайы (қылмыскерлердің саны, қару-жарағы, жабдығы, жасы, лақап аттары, ұлты) туралы кез келген қолжетімді тәсілмен және хабарлау.
7. Кепілге алу қаупі төнген кезде объектінің күзет қызметі субъектілерінің қызметкерлерінің іс-әрекеттері:
1) қарулы шабуылшыларды анықтау;
2) объектiдегi адамдардың жаппай болатын орындарына оның өтуiне тосқауыл қою;
3) шабуылшылар және кепілге алу фактісі туралы объектінің басшылығына, аумақтық ішкі істер, ұлттық қауіпсіздік органдарына хабарлау;
4) объектiдегi адамдардың қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету жөнiндегi шараларды қабылдау (эвакуациялау, шабуылшылар жолындағы ішкі бөгеттердi бұғаттау);
5) өз қауіпсіздігін қамтамасыз ету (кепілге алынбау).
8. Кепілге алу қаупі туындаған кездегі объекті басшылығының іс-әрекеттері:
1) адамдарды кепілге алуға әрекет жасау фактісі мен мән-жай туралы аумақтық ішкі істер, ұлттық қауіпсіздік органдарына қолжетімді тәсілмен дереу хабарлау;
2) объектiде адамдардың қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету жөнiндегi iс-шараларды (эвакуациялау, iшкi тосқауылдарды бөгеу, объектiдегi штаттан тыс жағдай туралы хабарлау) қабылдауды ұйымдастыру;
3) объекті персоналының терроризмге қарсы іс-қимыл жөніндегі жедел штабпен өзара іс-қимылын ұйымдастыру.

2) организовать мероприятие по обеспечению безопасности людей на объекте (эвакуация, блокирование внутренних барьеров, оповещение о нештатной ситуации на объекте);
3) обеспечить взаимодействие персонала объекта с оперативным штабом по борьбе с терроризмом.
5. Действия посетителей при возникновении угрозы захвата заложников:
1) защититься, избежать попадания в заложники, незаметно покинуть здание или укрыться в помещении, заблокировать дверь, продержаться до прибытия сотрудников правопорядка или возможности безопасности покинуть здание;
2) информировать любым доступным способом и только при условии гарантированного обеспечения собственной безопасности правоохранительные и(или) территориальные органы внутренних дел, национальной безопасности об обстоятельствах захвата заложников и злоумышленниках (количество, вооружение, оснащение, возраст, клички, национальность).
6. Действия персонала объекта при возникновении угрозы захвата заложников:
1) защититься, избежать попадания в заложники, незаметно покинуть здание или укрыться в помещении, заблокировать дверь, продержаться до прибытия сотрудников территориальных органов внутренних дел, национальной безопасности;
2) информировать любым доступным способом и только при условии гарантированного обеспечения собственной безопасности территориальные органы внутренних дел, национальной безопасности об обстоятельствах захвата заложников и злоумышленниках (количество, вооружение, оснащение, возраст, клички, национальность).
7. Действия сотрудников субъектов охранной деятельности объекта при возникновении угрозы захвата заложников:
1) выявить вооруженных злоумышленников;
2) блокировать его/их продвижение к местам массового пребывания людей на объекте;
3) информировать любым способом руководство объекта, территориальные органы внутренних дел, национальной безопасности о факте и обстоятельствах покушения на захват заложников;
4) принять меры к обеспечению безопасности людей на объекте (эвакуация, блокирование внутренних барьеров на пути злоумышленников);
5) обеспечить собственную безопасность (избежать попадания в заложники).
8. Действия руководства объекта при возникновении угрозы захвата заложников:
1) незамедлительно информировать территориальные органы внутренних дел, национальной безопасности доступным способом о факте и обстоятельствах попытки захвата заложников;
2) организовать принятие мер обеспечения безопасности людей на объекте (эвакуация, блокирование внутренних барьеров, оповещение о нештатной ситуации на объекте);
3) организовать взаимодействие персонала объекта с оперативным штабом по борьбе с терроризмом.

9. Кепілге алынған кездегі іс-қимыл тәртібі:
1) қылмыскерлерді дене күшін немесе қаруды қолдануға итермелеуі мүмкін әрекеттерге жол бермеу;
2) мінез-құлқымен назар аудартпау;
3) қашудың сәттілігіне толық сенім болмаса, жүгіруге тырыспаңыз;
4) лаңкестер туралы мүмкіндігінше көп ақпаратты есте сақтау (саны, қару-жарағы, олардың сырт келбеті, түрі, дене бітімі, акценті, әңгімелесу тақырыптары, темпераменті, жүріс-тұрысы);
5) өзіңіздің орналасқан (қамалған) жеріңізді анықтауға тырысыңыз;
6) мүмкіндігінше, өмірге қауіп төндірмейтін кез келген қолжетімді байланыс әдісін қолданып, сақтық таныта отырып, оқиға туралы құқық қорғау немесе арнайы органдарға, қауіпсіздік бөліміне немесе объектінің күзет қызметіне хабарлауға тырысыңыз;
7) тағамды елеусіз қалдырмаңыз, ол қандай болса да;
8) жарақат алған жағдайда, өз бетіңізше алғашқы көмек көрсетуге тырысыңыз;
9) ең бастысы үрейленбеу, қарсыластар өздерін бақылауды тоқтатқан болса да;
10) терезелер, есіктерден алыс отырыңыз.
10. Арнайы бөлімдер қызметкерлерінің кепілдіктен босату операциясын жүргізу кезінде Министрлік персоналы және (немесе) келушілердің іс-әрекеттері:
1) қабырғаға сүйеніп еденге бетін төмен қаратып жату, басыңды қолмен жауып, қозғалмау;
2) құқық қорғау органдарының қызметкерлеріне қарай немесе олардан қашуға болмайды, себебі олар жүгіріп жүрген адамды қылмыскермен шатастыруы мүмкін;
3) есіктер мен терезелерден алыс болу;
4) егер шабуыл жасау және басып алу кезінде бастапқыда жәбірленушіге ықтимал қылмыскер сияқты (жеке басын анықтағанға дейін) біршама қате әрекет жасаса, ашуланбау. Босатылған кепілді тінту, қолына кісен салу, байлау, оған эмоционалды немесе физикалық жарақат тигізу немесе одан жауап алуынуы мүмкін. Бұған түсіністікпен қарау керек, өйткені мұндай жағдайларда шабуылшылардың мұндай әрекеттері (барлық адамдарды түпкілікті анықтауға және шынайы қылмыскерлерді анықтауға дейін) ақталады.
11. Күдікті затты анықтау кезінде келушілердің әрекеттері:
1) оған қол тигізбеу, жақындамау, қозғалтпау;
2) иесіз заттың ықтимал иесін анықтау үшін айналадағы адамдардан сұрау;
3) осы объектiнiң жанында радиобайланыс құралдарын, оның iшiнде мобильдік құралдарды пайдаланудан бас тарту;
4) табылған уақыты мен орнын жазып алу;
5) күдікті заттың табылғаны туралы объектінің күзетіне және персоналына немесе құқық қорғау органдарына дереу хабарлау;
6) жарылғыш құрылғыға ұқсайтын объектінің сыртқы түрін және оны табылуы туралы маңызды мән-жайларды сипаттауға дайын болу;

9. Порядок действий при захвате в заложники:
1) не допускать действий, которые могут спровоцировать преступников к применению физической силы или оружия;
2) не привлекать внимания своим поведением;
3) не пытайтесь бежать, если нет полной уверенности в успехе побега;
4) запомните, как можно больше информации о террористах (количество, вооружение, как выглядят, особенно внешности, телосложения, акцент, тематика разговора, темперамент, манера поведения);
5) постарайтесь определить место своего нахождения (заточения)4
6) при наличии возможности, используя любой доступный способ связи, без риска для жизни, проявляя осторожность, попытаться сообщить о произошедшем в правоохранительные или специальные органы, подразделение безопасности или службу охраны объекта;
7) не пренебрегайте пищей, какой бы она ни была;
8) при ранении, постараться самостоятельно оказать себе первую доврачебную помощь;
9) главное не паниковать, даже если стороны противника перестали себя контролировать;
10) расположитесь подальше от окон, дверей.
10. Действия посетителей и (или) персонала объекта Министерства при проведении сотрудниками специальных подразделений операции по освобождению заложников:
1) лечь на пол лицом вниз, прижавшись к стене, голову закрыть руками и не двигаться;
2) не бежать навстречу сотрудникам правоохранительных органов или от них, так как они могут принять бегущего за преступника;
3) держаться подальше от проемов дверей и окон;
4) не возмущаться, если при штурме и захвате с пострадавшим могут поначалу (до установления личности) поступить несколько некорректно, как с вероятным преступником. Освобожденного заложника могут обыскать, заковать в наручники, связать, нанести эмоциональную или физическую травму, подвергнуть допросу. Необходимо к этому отнестись с пониманием, так как в подобных ситуациях такие действия штурмующих (до окончательной идентификации всех лиц и выявления истинных преступников) оправданы.
11. Действия посетителей при обнаружении подозрительного предмета:
1) не трогать его, не подходить к нему, не передвигать;
2) опросить окружающих для установления возможного владельца бесхозного предмета;
3) воздержаться от использования средств радиосвязи, в том числе и мобильных, вблизи данного предмета;
4) зафиксировать время и место обнаружения;
5) немедленно сообщить об обнаружении подозрительного предмета в охрану и персоналу объекта либо в правоохранительные органы;
6) быть готовым описать внешний вид предмета, похожего на взрывное устройство и значимые обстоятельства его обнаружения;

7) дүрбелең тудырмау үшін болған оқиға туралы білуі қажет адамдарды қоспағанда, жарылыс қаупі туралы ешкімге хабарламау;
8) өмірге қауіп төнген жағдайда қорғанысты қамтамасыз ететін заттардың (ғимарат бұрышы, бағана, қалың ағаш, автокөлік) артына жасырыну;
9) күдікті адам/адамдар (саны, қару-жарағы, жабдықтары, жасы, лақап аттары, ұлты) туралы объектінің күзетін, құқық қорғау және (немесе) арнаулы мемлекеттік органдарды хабардар ету;
10) объектіден шығып кету және (немесе) күрделі құрылыс артына және қажетті қашықтықта жасырыну.
12. Күдікті затты анықтау кезіндегі персоналдың іс-әрекеті:
1) ұстамау, жақындамау, қозғалтпау;
2) иесіз заттың ықтимал иесін анықтау үшін айналадағы адамдардан сұрау;
3) осы объектiнiң жанында радиобайланыс құралдарын, оның iшiнде мобильдік құралдарды пайдаланудан бас тарту;
4) табылған уақыты мен орнын жазып алу;
5) күдікті заттың табылғаны туралы объектінің күзетіне және персоналына немесе құқық қорғау және ішкі істер органдарының кезекшілерін дереу хабарлау;
6) жарылғыш құрылғыға ұқсайтын объектінің сыртқы түрін және оны табылуы туралы маңызды мән-жайларды сипаттауға дайын болу;
7) дүрбелең тудырмау үшін болған оқиға туралы білуі қажет адамдарды қоспағанда, жарылыс қаупі туралы ешкімге хабарламау;
8) күзетшілермен күдікті объектіге және қауіпті аймаққа бөгде адамдардың кіруін шектеуді ұйымдастыру;
9) қауіпті аймаққа іргелес аумақтан адамдарды ұйымдасқан түрде эвакуациялауды қамтамасыз етуге жәрдемдесу;
10) өмірге қауіп төнген жағдайда қорғауды қамтамасыз ететін объектілердің (ғимараттың бұрышы, бағана, қалың ағаш, автокөлік) артына жасырыну, бақылау жүргізу;
11) өздерімен жарылғыш заттары мен құрылғылары болуы мүмкін күдікті адамдар мен адамдар тобы (саны, қару-жарағы, жабдықтары, жасы, лақап аттары, ұлты) анықталған жағдайда объектінің күзетін, құқық қорғау және (немесе) арнаулы мемлекеттік органдарды хабардар ету;
12) келушілерді эвакуациялауды ұйымдастыруда басшылық пен күзетке жәрдемдесу;
13) объектіден шығу, егер бұл мүмкін болмаса күрделі құрылыстың артына және қажетті қашықтықта жасырыну.
13. Күзет қызметі субъектілерінің қызметкерлерінің күдікті затты анықтау кезіндегі әрекеттері:
1) ұстамау, жақындамау, қозғалтпау;
2) иесіз заттың ықтимал иесін анықтау үшін айналадағы адамдардан сұрау;
3) осы объектiнiң жанында радиобайланыс құралдарын, оның iшiнде мобильдік құралдарды пайдаланудан бас тарту;
4) табылған уақыты мен орнын жазып алу;
5) күдікті заттың табылғаны туралы объектінің күзетіне және персоналына немесе құқық қорғау органдарына дереу хабарлау;

7) не сообщать об угрозе взрыва никому, кроме тех лиц, кому необходимо знать о случившемся, чтобы не создавать панику;
8) при возникновении угрозы жизни укрыться за предметами, обеспечивающими защиту (угол здания, колонна, толстое дерево, автомашина);
9) информирование охраны объекта, правоохранительные и (или) специальные государственные органы о подозрительном лице/лицах (количество, оружие, оснащение, возраст, клички, национальность);
10) покинуть объект и (или) укрыться за капитальным сооружением и на необходимом удалении.
12. Действия персонала при обнаружении подозрительного предмета:
1) не трогать, не подходить, не передвигать;
2) опросить окружающих для установления возможного владельца бесхозного предмета;
3) воздержаться от использования средств радиосвязи, в том числе и мобильных, вблизи данного предмета;
4) зафиксировать время и место обнаружения;
5) немедленно сообщить об обнаружении подозрительного предмета в охрану и персоналу объекта либо в дежурные части территориальных органов национальной безопасности и внутренних дел;
6) быть готовым описать внешний вид предмета, похожего на взрывное устройство и значимые обстоятельства его обнаружения;
7) не сообщать об угрозе взрыва никому, кроме тех лиц, кому необходимо знать о случившемся, чтобы не создавать панику;
8) организовать с охраной ограничение доступа посторонних лиц к подозрительному предмету и опасной зоне;
9) помочь обеспечить организованную эвакуацию людей с территории, прилегающей к опасной зоне;
10) при возникновении угрозы жизни укрыться за предметами, обеспечивающими защиту (угол здания, колонна, толстое дерево, автомашина), вести наблюдение;
11) информирование охраны объекта, правоохранительных и (или) специальные государственные органы в случае выявления подозрительного лица или группы лиц, возможно имеющих при себе взрывные устройства или взрывчатые вещества (количество, оружие, оснащение, возраст, клички, национальность);
12) оказать содействие руководству и охране в организации эвакуации посетителей;
13) покинуть объект, при невозможности - укрыться за капитальным сооружением и на необходимом удалении.
13. Действия сотрудников субъектов охранной деятельности при обнаружении подозрительного предмета:
1) не трогать, не подходить, не передвигать;
2) опросить окружающих для установления возможного владельца бесхозного предмета;
3) воздержаться от использования средств радиосвязи, в том числе и мобильных, вблизи данного предмета;
4) зафиксировать время и место обнаружения;
5) немедленно сообщить об обнаружении подозрительного предмета охране, персоналу объекта либо в правоохранительные органы;

6) жарылғыш құрылғыға ұқсайтын объектінің сыртқы түрін және оны табылуы туралы маңызды мән-жайларды сипаттауға дайын болу;
7) дүрбелең тудырмау үшін болған оқиға туралы білуі қажет адамдарды қоспағанда, жарылыс қаупі туралы ешкімге хабарламау;
8) күзетшілермен күдікті объектіге және қауіпті аймаққа бөгде адамдардың кіруін шектеуді қамтамасыз ету;
9) қауіпті аймаққа іргелес аумақтан адамдарды ұйымдасқан түрде эвакуациялауды қамтамасыз ету;
10) өмірге қауіп төнген жағдайда қорғауды қамтамасыз ететін объектілердің (ғимараттың бұрышы, бағана, қалың ағаш, автокөлік) артына жасырыну, бақылау жүргізу;
11) өздерімен жарылғыш заттары мен құрылғылары болуы мүмкін күдікті адамдар мен адамдар тобы (саны, қару-жарағы, жабдықтары, жасы, лақап аттары, ұлты) анықталған жағдайда объектінің күзетін, құқық қорғау және (немесе) арнаулы мемлекеттік органдарды хабардар ету.
14. Күдікті затты анықтау кезіндегі басшылықтың іс-әрекеттері:
1) күдікті адамның анықталғаны немесе иесіз заттың табылғаны туралы құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік органдарды дереу хабардар ету;
2) қажетті қашықтықта иесіз күдікті объектінің анықталған орнын қоршауды ұйымдастыру;
3) объектіден адамдарды эвакуациялауды ұйымдастыру, объектідегі төтенше жағдай туралы хабарлау;
4) күдікті объектілерді анықтау мақсатында үй-жайларды айналып өтуді және аумақтарды тексеруді қамтамасыз ету;
5) объекті персоналының терроризмге қарсы іс-қимыл жөніндегі жедел штабпен өзара іс-қимылын ұйымдастыру, қажетті ақпаратпен қамтамасыз ету.
15. Жарылғыш құрылғы екенін білдіретін белгілер:
1) анықталған объектіде сымдардың, арқандардың, изолентаның болуы;
2) затта шығатын күдікті дыбыстар, шертулер, сағаттың тықылдауы;
3) заттан бадамға тән немесе әдеттен тыс иіс шығады;
4) табылған заттың әдеттен тыс орналасуы;
5) табылған затта сыртқы түрі антеннаға ұқсас, сымның әртүрлі түрлері, қуат көздерінің болуы.
16. Жарылғыш құрылғыны (ЖҚ) анықтаған кездегі немесе ЖҚ ұқсас объектіні шығару және (немесе) қоршау қашықтығы:
1) РГД-5 гранатасы - 50 метр;
2) Ф-1 гранатасы - 200 метр;
3) жарылғыш құрылғы - кемінде 200 метр;
4) 0,33 литрлік сыра банкасы – 60 метр;
5) дипломат (кейс) – 230 метр;
6) жол чемодан – 350 метр;
7) жеңіл автокөлік - кемінде 600 метр;
8) шағын автобус – 920 метр;
9) жүк көлігі (фургон) – 1240 метр.
17. "Жанкешті-лаңкестерді" қолданумен жасалған шабуыл кезіндегі қызметкерлер мен келушілердің әрекеттері:
1) қорғану, ғимараттан тыныш шығып кету немесе бөлмеге жасырыну, есікті бұғаттау, құқық қорғау органдарының қызметкерлерінің келуін күту;

6) быть готовым описать внешний вид предмета, похожего на взрывное устройство и значимые обстоятельства его обнаружения;
7) не сообщать об угрозе взрыва никому, кроме тех лиц, кому необходимо знать о случившемся, чтобы не создавать панику;
8) обеспечить ограничение доступа посторонних лиц к подозрительному предмету и опасной зоне на необходимом удалении;
9) обеспечить организованную эвакуацию людей с территории, прилегающей к опасной зоне;
10) при возникновении угрозы жизни укрыться за предметами, обеспечивающими защиту (угол здания, колонна, толстое дерево, автомашина), вести наблюдение;
11) информирование охраны правоохранительные и (или) специальные государственные органы в случае выявления подозрительного лица или группы лиц, возможно имеющих при себе взрывные устройства или взрывчатые вещества (количество, оружие, оснащение, возраст, клички, национальность).
14. Действия руководства при обнаружении подозрительного предмета:
1) незамедлительное информирование правоохранительные, специальные государственные органы о выявлении подозрительного человека или об обнаружении бесхозного предмета;
2) организация оцепления места обнаружения бесхозного подозрительного предмета на необходимом удалении;
3) организация эвакуации людей с объекта, оповещение о нештатной ситуации на объекте;
4) обеспечение обхода помещений и осмотра территорий с целью обнаружения подозрительных предметов;
5) организация взаимодействия персонала объекта с оперативным штабом по борьбе с терроризмом, предоставление необходимой информации.
15. Признаки, которые могут указывать на взрывное устройство:
1) наличие на обнаруженном предмете проводов, веревок, изоленты;
2) подозрительные звуки, щелчки, тиканье часов, издаваемые предметом;
3) от предмета исходит характерный запах миндаля или необычный запах;
4) необычное размещение обнаруженного предмета;
5) установленные на обнаруженном предмете различных видов источников питания, проволока, по внешним признакам, схожая с антенной.
16. Расстояние для удаления и (или) оцепления при обнаружении взрывного устройства (ВУ) или предмета, похожего на ВУ:
1) граната РГД-5 – 50 метров;
2) граната Ф-1 – 200 метров;
3) взрывное устройство – не менее 200 метров;
4) пивная банка 0,33 литров – 60 метров;
5) дипломат (кейс) – 230 метров;
6) дорожный чемодан – 350 метров;
7) легковая автомашина – не менее 600 метров;
8) микроавтобус – 920 метров;
9) грузовой транспорт (фургон) – 1240 метров.
17. Действия персонала и посетителей при атаке с применением "террористов-смертников":
1) защититься, незаметно покинуть здание или укрыться в помещении, заблокировать дверь, дождаться прибытия сотрудников правопорядка;

2) қарулы шабуыл жасау фактісі мен мән-жайлар туралы құқық қорғау және (немесе) арнаулы мемлекеттік органдарды, күзетті, персоналды, объектінің басшылығын кез келген тәсілмен хабардар ету.
18. Күзет қызметі субъектілерінің қызметкерлерінің "жанкешті-лаңкестерді" пайдаланып шабуыл жасау кезіндегі іс-әрекеттері:
1) объектiдегi адамдардың жаппай болатын орындарына олардың өтуiне тосқауыл қою;
2) объектінің басшылығына, құқық қорғау және/немесе арнаулы мемлекеттік органдарға күдікті адамның немесе адамдар тобының анықталғаны туралы кез келген тәсілмен хабарлау;
3) объектiде адамдардың қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету жөнiнде шаралар қабылдау (эвакуациялау, iшкi бөгеттердi бұғаттау);
4) қажет болған жағдайда объектіде күдікті адамның немесе адамдар тобының қозғалысын бақылауды (жеке өзі немесе бейнебақылау жүйесі арқылы) ұйымдастыру;
5) өз қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
19. "Жанкешті-лаңкестерді" қолданумен жасалған шабуыл кезіндегі басшылықтың іс-әрекеті:
1) объектіде күдікті адамды немесе адамдар тобын анықтау туралы ақпаратты құқық қорғау және (немесе) арнаулы мемлекеттік органдарға дереу беру;
2) құқық қорғау органдарының қызметкерлеріне күдікті тұлға туралы барынша толық ақпарат беру, бұл бұзушыны анықтау және ұстау уақытын қысқартады;
3) адамдарды ұйымдастырылып эвакуациялауды қамтамасыз ету;
4) өз қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
20. Телефон арқылы келген қауіп-қатерді алушының іс-әрекеті (басшы, персонал, жеке күзет ұйымының қызметкері):
1) әңгімелесу барысында қоңырау шалушының жынысына, жасына және оның сөйлеу ерекшеліктеріне назар аудару;
2) дауысы (қатты немесе тұйық, төмен немесе жоғары);
3) сөйлеу қарқыны (жылдам немесе баяу);
4) айтылуы (анық, бұрмаланған, кекештену, дірілдеу, екпінмен немесе диалектімен);
5) сөйлеу мәнері (байланыссыз, келеке, балағат сөздермен);
6) дыбыстық фонға (автомобиль немесе теміржол көлігінің шуы, теледидар немесе радиотехникалық құралдардың дыбысы, дауыстар және т.б.), қоңыраудың сипатына (қала, қалааралық) назар аудару;
7) әңгiмелесудiң нақты басталу уақытын және оның ұзақтығын тіркеп алу;
8) әңгімелесу барысында мынадай сұрақтарға жауап алуға тырысу:
бұл адам қайда, кімге, қандай телефон арқылы қоңырау шалады?
ол қандай нақты талаптар қояды?
жеке өзі талап ете ме, әлде делдал ретінде әрекет ете ме, және қандай да бір адамдар тобын білдіре ме?
ол қандай шарттарда немесе олар өз жоспарларынан бас тартуға келіседі?
онымен қалай және қашан байланысуға болады?
бұл қоңырауды кімге хабарлай аласыз немесе хабарлауыңыз керек?
9) сіз және басшылық шешім қабылдау немесе қандай да бір іс-қимыл жасау үшін қоңырау шалушыдан барынша уақыт аралығын созу мүмкіндігіне қол жеткізуге тырысу;

2) информировать любым способом правоохранительные и (или) специальные государственные органы, охрану, персонал, руководство объекта о факте и обстоятельствах вооруженного нападения.
18. Действия сотрудников субъектов охранной деятельности при атаке с применением "террористов-смертников":
1) блокировать его/их продвижение к местам массового пребывания людей на объекте;
2) информировать любым способом руководство объекта, правоохранительные и/или специальные государственных органов о выявлении подозрительного лица или группы лиц;
3) принять меры к обеспечению безопасности людей на объекте (эвакуация, блокирование внутренних барьеров);
4) при необходимости организовать наблюдение передвижений подозрительного лица или группы лиц по объекту (лично либо через систему видеонаблюдения);
5) обеспечить собственную безопасность.
19. Действия руководства при атаке с применением "террористов-смертников":
1) незамедлительная передача информации в правоохранительные и (или) специальные государственные органы о выявлении на объекте подозрительного лица или группы лиц;
2) предоставление сотрудникам правоохранительных органов максимально полной информации о подозрительном лице, которая сокращает время выявления и задержания злоумышленника;
3) обеспечение организованной эвакуации людей;
4) обеспечение собственной безопасности.
20. Действия получателя угрозы по телефону (руководитель, персонал, сотрудник субъектов охранной деятельности):
1) по ходу разговора отметьте пол, возраст звонившего и особенности его речи:
2) голос (громкий или тихий, низкий или высокий);
3) темп речи (быстрый или медленный);
4) произношение (отчетливое, искаженное, с заиканием, шепелявое, с акцентом или диалектом);
5) манера речи (развязная, с издевкой, с нецензурными выражениями);
6) обратите внимание на звуковой фон (шум автомобильного или железнодорожного транспорта, звук теле- или радиоаппаратуры, голоса, другое), характер звонка (городской, междугородный);
7) зафиксируйте точное время начала разговора и его продолжительность;
8) постарайтесь в ходе разговора получить ответы на следующие вопросы:
куда, кому, по какому телефону звонит данный человек?
какие конкретные требования он выдвигает?
выдвигает требования лично или выступает в роли посредника и представляет какую-то группу лиц?
на каких условиях он или они согласны отказаться от задуманного?
как и когда с ним можно связаться?
кому вы можете или должны сообщить об этом звонке?
9) постарайтесь добиться от звонящего максимально возможного промежутка времени для принятия вами и руководством объекта решений или совершения каких-либо действий;

10) сөйлесу барысында немесе сөйлесу аяқталғаннан кейін дереу ішкі істер органдарының "102" арнасына немесе "112" бірыңғай кезекші-диспетчерлік қызметіне және Министрлік объектісінің басшылығына телефон қатері туралы хабарлауға қажет.
Ұйымға жазбаша түрде түскен қауіптер.
21. Жазбаша түрде қауіп алған кездегі алушының іс-әрекеті (басшы, қызметкер):
1) мұндай құжатты алғаннан кейін оны өте мұқият ұстаңыз. Мүмкін болса, оны таза, тығыз жабылған полиэтилен пакетке салып, бөлек қатты папкаға салу;
2) онда саусақ іздерін қалдырмауға тырысу;
3) егер құжат конвертте келсе, оны тек сол немесе оң жағынан ашыңыз, шеттерін қайшымен мұқият кесу;
4) сонымен бірге бәрін сақтаңыз: мәтіні бар құжаттың өзі, кез келген қосымшалар, конверт және қаптама - ештеңені тастамау;
5) құжаттың мазмұнымен таныс адамдар шеңберін кеңейтпеу;
6) дереу ішкі істер органдарының "102" арнасына хабарлау.
22. Химиялық қауіпті және улы заттарды қолдану кезіндегі іс-әрекеттер:
1) дереу противогазды кию, ал ол болмаған жағдайда улану аймағынан шығу, сонымен бірге тыныс алу мүшелерін қорғаудың қолдан жасалынған құралдарын (мақта-дәке таңғыштары, шыттар, сумен суланған мата бұйымдары) пайдалану;
2) ескерту жүйелері арқылы жеке құрамға "Химиялық дабыл" сигналдарын жеткізу, ақпаратты кезекші қызметтерге жеткізу;
3) климаттық жабдықты (желдеткіштер, кондиционерлер) және электр жылыту және тұрмыстық техниканы өшіру;
4) қосымша нұсқаулар алынғанша, улану аймағынан, аумақтың жақсы желдетілетін аймағына шығуға тырысу;
5) егер улану аймағынан шығу мүмкін болмаса, үй-жайда тығылып, оны қолдан жасалынған құралдармен тығыздау.
23. Күдікті пошталық жөнелтілімді алған кездегі іс-әрекеттер:
1) контейнерді, қаптаманы, пакетті және т.б. өз бетіңізбен ашуға тырыспау;
2) мүмкін болса, күдікті хатты немесе сәлемдемені қолыңызға алмау;
3) осы фактіні объектінің басшылығына, аумақтық санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау органдарына хабарлау;
4) күдікті поштаның басқа хаттар мен сәлемдемелерден бөлінгендігіне көз жеткізу;
5) ашылған заттан ғимараттың желдету жүйесіне белгісіз заттың түсу мүмкіндігін болдырмау шараларын қабылдау;
6) мамандар келгенге дейін күдікті заттарды герметикалық ыдысқа (тұйықталған қақпағы бар шыны ыдысқа немесе көп қабатты полиэтилен пакеттерге) салу. Бұл ретте теріге (резеңке қолғап, полиэтиленді пакеттер) және тыныс алу жолдарына (респиратор, мақта-дәке таңғыш) арналған қолда бар жеке қорғаныс құралдарын пайдалану керек;

10) в процессе разговора или немедленно после окончания разговора сообщить на канал "102" органов внутренних дел или единую дежурно-диспетчерскую службу "112" и руководству объекта Министерства о телефонной угрозе.
Поступление угрозы в организацию в письменной форме
21. Действия получателя угрозы в письменной форме (руководитель, работник):
1) после получения такого документа обращайтесь с ним максимально осторожно. По возможности уберите его в чистый плотно закрываемый полиэтиленовый пакет и поместите в отдельную жесткую папку;
2) постарайтесь не оставлять на нем отпечатков своих пальцев;
3) если документ поступил в конверте - его вскрытие производите только с левой или правой стороны, аккуратно отрезая кромки ножницами;
4) при этом сохраняйте все: сам документ с текстом, любые вложения, конверт и упаковку - ничего не выбрасывайте;
5) не расширяйте круг лиц, знакомых с содержанием документа;
6) незамедлительно сообщите на канал "102" органов внутренних дел.
22. Действий в случае применения химически опасных и отравляющих веществ:
1) немедленно надеть противогаз, а в случае его отсутствия выйти из зоны заражения, при этом для защиты органов дыхания использовать подручные средства (ватно-марлевые повязки, платки, изделия из тканей, предварительно смоченные водой);
2) по системам оповещения до личного состава довести сигналы "Химическая тревога", довести информацию до дежурных служб;
3) отключить климатическое оборудование (вентиляторы, кондиционеры) и электронагревательные и бытовые приборы;
4) постараться выйти из зоны заражения, на хорошо проветриваемый участок местности, до получения дальнейших указаний;
5) при невозможности выхода из зоны заражения укрыться в помещении и загерметизировать его подручными средствами.
23. Действия в случае получения подозрительных почтовых отправлений:
1) не пытаться самостоятельно вскрыть емкость, пакет, контейнер и др.;
2) по возможности не брать в руки подозрительное письмо или бандероль;
3) сообщить об этом факте руководству объекта, территориальным органам санэпиднадзора;
4) убедиться, что подозрительная почта отделена от других писем и бандеролей;
5) предпринять меры, исключающие возможность попадания неизвестного вещества из вскрытого отправления в вентиляционную систему здания;
6) до приезда специалистов поместить подозрительные отправления в герметичную тару (стеклянный сосуд с плотно прилегающей крышкой или в многослойные пластиковые пакеты). При этом следует пользоваться подручными средствами индивидуальной защиты кожи (резиновые перчатки, полиэтиленовые пакеты) и дыхательных путей (респиратор, ватно-марлевая повязка);

7) мамандар келгенге дейін герметикалық жабылған ыдыстарды бөгде адамдардың қолы жетпейтін жерде сақтау;
8) күдікті поштамен тікелей байланыста болған барлық адамдардың тізімін жасау (олардың мекенжайлары, телефондары).
9) күдікті хат-хабарлармен байланыста болған адамдар жеке гигиена шараларын (қолды сабынмен жуу, мүмкіндігінше душ қабылдау) және аурудың алдын алу бойынша медицина қызметкерлерінің ұсыныстарын қатаң сақтауы керек.
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрлігінің қарамағындағы
террористік тұрғыдан осал
объектілердің терроризмге
қарсы қорғалуын ұйымдастыру
жөніндегі нұсқаулыққа
4-қосымша
Нысан
Терроризмге қарсы дайындық бойынша оқу іс-шараларының есеп журналы
(бастапқы бет)
___________________ (ұйымның атауы)
терроризмге қарсы оқу іс-шараларын өткізуді есебінің
Журналы №___
Журналды жүргізудің басталу күні "___" _____ 20__ ж.
Журналды жүргізудің аяқталу күні "___" _____ 20__ ж.
(ішкі жағы)
1-бөлім. Нұсқаулар.
№№ p /с
Нұсқау өткізу күні
Нұсқау алушының Т.А.Ә. (бар болған жағдайда әкесінің аты) және лауазымы
Нұсқау түрі
Нұсқауды өткізген тұлғаның Т.А.Ә. (бар болған жағдайда әкесінің аты) және лауазымы
Нұсқау алушының қолы
Нұсқауды өткізген тұлғаның қолы
1
2
3
4
5
6
7
2-бөлім. Сабақтар.
1. Сабақты өткізу күні;
2. Сабақтың тақырыбы;
3. Оқу сұрақтары;
4. Қатысқан қызметкерлер саны;
Сабақты жүргізген тұлғаның қолы.
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрлігінің қарамағындағы
террористік тұрғыдан осал
объектілердің терроризмге
қарсы қорғалуын ұйымдастыру
жөніндегі нұсқаулыққа
5-қосымша
Нысан
____________________________
(облыстар,
республикалық маңызы бар
қалалар, астаналар)
____________________________
(дәреже)
____________________________
(тегі, аты, әкесінің аты, қолы, күні)
Сабақ және жаттығу өткізу туралы есеп
Сабақтың тақырыбы: __________________________________________
Өткізілген күні: _______________________________________________
Өткізу жері: __________________________________________________
Қатысушылар тізімі: ___________________________________________
Өткізу барысы туралы мәлімет: __________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
Қорытындылар _______________________________________________
Объектінің терроризмге қарсы
қорғалуын қамтамасыз етуге жауапты
___________________________       ______________________
(лауазымы)                         (тегі, аты, әкесінің аты, қолы)

7) до приезда специалистов герметично закрытую тару хранить в недоступном для посторонних людей месте;
8) составить список всех лиц, кто непосредственно контактировал с подозрительной корреспонденцией (их адреса, телефоны).
9) лицам, контактировавшим с подозрительной корреспонденцией, неукоснительно выполнить мероприятия личной гигиены (вымыть руки с мылом, по возможности принять душ) и рекомендации медицинских работников по предупреждению заболевания.
Приложение 4
к Инструкции по организации
антитеррористической защиты
объектов, уязвимых в террористическом
отношении, находящихся в ведении
Министерства индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
Форма
Журнал учета учебных мероприятий по антитеррористической подготовке.
(титульный лист)
___________________ (наименование организации)
Журнал ___
учета проведения учебных мероприятий по антитеррористической подготовке
Дата начала ведения журнала "___" _____ 20__ г.
Дата окончания ведения журнала "___" _____ 20__ г.
(внутренняя сторона)
1 Раздел. Инструктажи
№ п/п
Дата проведения инструктажа
ФИО (отчество при наличии) и должность инструктируемого
Вид инструктажа
ФИО (отчество при наличии) и должность лица, проводившего инструктаж
Подпись инструктируемого
Подпись лица, проводившего инструктаж
1
2
3
4
5
6
7
2 Раздел. Занятия
1. Дата проведения занятия;
2. Тема занятия;
3. Учебные вопросы;
4. Количество присутствующих работников;
Подпись лица, проводившего занятия.
Приложение 5
к Инструкции по организации
антитеррористической защиты
объектов, уязвимых в террористическом
отношении, находящихся в ведении
Министерства индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
Форма
_____________________________
(области, города
республиканского значения,
столицы)
_____________________________
(звание)
_____________________________
(фамилия, имя, отчество, подпись, дата)
Отчет о проведении занятия и тренировки
Тема занятия: ___________________________________________________
Дата проведения: ________________________________________________
Место проведения: ______________________________________________
Состав участников: ______________________________________________
Сведения о ходе проведения: ______________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Выводы ________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Ответственный за обеспечение
антитеррористической
защищенности объекта
___________________________       __________________________________
(должность)                   (фамилия, имя, отчество, подпись)