Қазақстан Республикасында урологиялық және андрологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 18 мамырдағы № 83 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 22 мамырда № 32541 болып тіркелді
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі 7-бабының 32) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасында урологиялық және андрологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты бекітілсін.
2. "Қазақстан Республикасында урологиялық және андрологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 14 тамыздағы № 666 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12049 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Ғиният
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2023 жылғы 18 мамырдағы
№ 83 Бұйрыққа
қосымша
Қазақстан Республикасында урологиялық және андрологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасында урологиялық және андрологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты (бұдан әрі – Стандарт) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 7-бабының 32) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасында урологиялық және андрологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыруға қойылатын жалпы қағидаттар мен талаптарды белгілейді.
2. Осы Стандартта қолданылатын терминдер мен анықтамалар:

Об утверждении стандарта организации оказания урологической и андрологической помощи в Республике Казахстан
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 мая 2023 года № 83. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 мая 2023 года № 32541
В соответствии с подпунктом 32) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить стандарт организации оказания урологической и андрологической помощи в Республике Казахстан согласно приложению к настоящему приказу.
2. Признать утратившим силу приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 14 августа 2015 года № 666 "Об утверждении Стандарта организации оказания урологической и андрологической помощи в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12049).
3. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
А. Ғиният
Приложение к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 18 мая 2023 года № 83
Стандарт организации оказания урологической и андрологической помощи в Республике Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящий Стандарт организации оказания урологической и андрологической помощи в Республике Казахстан (далее – Стандарт) разработан в соответствии с подпунктом 32) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и устанавливает общие принципы и требования к организации оказания урологической и андрологической помощи в Республике Казахстан.
2. Термины и определения, используемые в настоящем Стандарте:

1) бейінді маман – жоғары медициналық білімі, денсаулық сақтау саласында сертификаты бар медицина қызметкері;
2) денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйым (бұдан әрі – ғылыми ұйым) – денсаулық сақтау саласындағы ғылыми, ғылыми-техникалық және инновациялық қызметті, сондай-ақ медициналық, фармацевтикалық және (немесе) білім беру қызметін жүзеге асыратын ұлттық орталық, ғылыми орталық немесе ғылыми-зерттеу институты;
3) денсаулық сақтау ұйымы – денсаулық сақтау саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлға;
4) динамикалық байқау - пациенттің денсаулық жағдайын жүйелі түрде байқау, сондай-ақ осы байқау нәтижелері бойынша қажетті медициналық көмек көрсету;
5) жедел медициналық жәрдем - өмірге қатер төндіретін жіті аурулар мен жай-күйлер кезінде, сондай-ақ оқиға орнында және (немесе) медициналық ұйымға бару жолында денсаулыққа елеулі зиянды болғызбау үшін шұғыл және кезек күттірмейтін нысандағы медициналық көмекті ұйымдастыру жүйесі;
6) жоғары технологиялық медициналық көрсетілетін қызмет (бұдан әрі – ЖТМҚ) - диагностика мен емдеудің инновациялық, ресурсты қажет ететін және (немесе) бірегей әдістерін пайдалануды талап ететін аурулар кезінде бейінді мамандар көрсететін қызмет;
7) жоспарлы медициналық көмек – көмек көрсетуді белгілі бір уақытқа кейінге қалдыру пациент жай-күйінің нашарлауына алып келмейтін, пациенттің өміріне қатер төндірмейтін аурулар мен жай-күйлер кезінде, сондай-ақ профилактикалық іс-шараларды жүргізу кезінде көрсетілетін медициналық көмек;
8) клиникалық хаттама (бұдан әрі – КХ) – пациенттің белгілі бір ауруы немесе жай-күйі кезіндегі профилактика, диагностика, емдеу, медициналық оңалту және паллиативтік медициналық көмек бойынша ғылыми дәлелденген ұсынымдар;
9) медициналық авиация – әуе көлігін тарта отырып, халыққа шұғыл нысанда жедел медициналық көмек беру;
10) медициналық мақсаттағы бұйымдар – медициналық мақсаттағы бұйымдар және медициналық техника;
11) медициналық көмек көрсету бірінші деңгейі – медициналық-санитариялық алғашқы көмек мамандарының амбулаториялық, стационарды алмастыратын жағдайларда және үйде медициналық көмек көрсету деңгейі;
12) медициналық көмек көрсету екінші деңгейі – амбулаториялық, стационарды алмастыратын және стационарлық жағдайларда мамандандырылған медициналық көмекті жүзеге асыратын бейінді мамандардың, оның ішінде бастапқы деңгейде медициналық көмек көрсететін мамандардың жолдамасы бойынша медициналық көмек көрсету деңгейі;
13) медициналық көмек көрсету үшінші деңгейі – жоғары технологиялық медициналық қызметтерді қолдана отырып, мамандандырылған медициналық көмекті жүзеге асыратын бейінді мамандардың амбулаториялық, стационарды алмастыратын және стационарлық жағдайларда, оның ішінде бастапқы және қайталама мамандардың жолдамасы бойынша медициналық көмек көрсету деңгейі.

1) профильный специалист – медицинский работник с высшим медицинским образованием, имеющий сертификат в области здравоохранения;
2) научная организация в области здравоохранения (далее – научная организация) – национальный центр, научный центр или научно-исследовательский институт, осуществляющие научную, научно-техническую и инновационную деятельность в области здравоохранения, а также медицинскую, фармацевтическую и (или) образовательную деятельность;
3) организация здравоохранения – юридическое лицо, осуществляющее деятельность в области здравоохранения;
4) динамическое наблюдение – систематическое наблюдение за состоянием здоровья пациента, а также оказание необходимой медицинской помощи по результатам данного наблюдения;
5) скорая медицинская помощь – система организации медицинской помощи в экстренной и неотложной форме при острых заболеваниях и состояниях, угрожающих жизни, а также для предотвращения существенного вреда здоровью на месте происшествия и (или) в пути следования в медицинскую организацию.
6) высокотехнологичная медицинская услуга (далее – ВТМУ) – услуга, оказываемая профильными специалистами при заболеваниях, требующих использования инновационных, ресурсоемких и (или) уникальных методов диагностики и лечения;
7) плановая медицинская помощь – медицинская помощь, оказываемая при заболеваниях и состояниях, не сопровождающихся угрозой жизни пациента, отсрочка оказания которой на определенное время не повлечет за собой ухудшение состояния пациента, а также при проведении профилактических мероприятий;
8) клинический протокол (далее – КП) – научно доказанные рекомендации по профилактике, диагностике, лечению, медицинской реабилитации и паллиативной медицинской помощи при определенном заболевании или состоянии пациента;
9) медицинская авиация – предоставление скорой медицинской помощи в экстренной форме населению с привлечением воздушного транспорта;
10) медицинские изделия – изделия медицинского назначения и медицинская техника;
11) первичный уровень оказания медицинской помощи – оказание медицинской помощи специалистами первичной медико-санитарной помощи в амбулаторных, стационарозамещающих условиях и на дому;
12) вторичный уровень оказания медицинской помощи – оказание медицинской помощи профильными специалистами, осуществляющими специализированную медицинскую помощь в амбулаторных, стационарозамещающих и стационарных условиях, в том числе по направлению специалистов, оказывающих медицинскую помощь на первичном уровне;
13) третичный уровень оказания медицинской помощи – оказание медицинской помощи профильными специалистами, осуществляющими специализированную медицинскую помощь с применением высокотехнологичных медицинских услуг, в амбулаторных, стационарозамещающих и стационарных условиях, в том числе по направлению специалистов первичного и вторичного уровней;

14) медициналық-санитариялық алғашқы көмек (бұдан әрі – МСАК) – адам, отбасы және қоғам деңгейінде көрсетілетін, аурулар мен жай-күйлердің профилактикасын, диагностикасын, оларды емдеуді қамтитын халықтың мұқтажына бағдарланған медициналық көмекке алғашқы қол жеткізу орны;
15) медициналық ұйым (бұдан әрі – МҰ) – негізгі қызметі медициналық көмек көрсету болып табылатын денсаулық сақтау ұйымы;
16) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесі (бұдан әрі – МӘМС) – міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіне қатысушылар арасындағы қатынастарды реттейтін, мемлекет белгілейтін нормалар мен қағидалардың жиынтығы;
17) пациент – медициналық көмек көрсетуді талап ететін ауруының немесе жай-күйінің болуына немесе болмауына қарамастан, медициналық қызметтерді тұтынушы болып табылатын (болған) жеке тұлға;
18) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі (бұдан әрі – ТМККК) – бюджет қаражаты есебінен берілетін медициналық көмектің көлемі;
19) шұғыл медициналық көмек – денсаулыққа елеулі зиянды болғызбау және (немесе) өмірге төнген қатерді жою үшін кезек күттірмейтін медициналық араласуды қажет ететін кенеттен болған жіті аурулар мен жай-күйлер, созылмалы аурулардың асқынуы кезінде көрсетілетін медициналық көмек.
3. Урологиялық және андрологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарына:
1) амбулаториялық жағдайларда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары;
2) стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсететін, құрамында урологиялық бөлімшелері (төсектер) және (немесе) хирургиялық бөлімшелер құрамында төсектері бар денсаулық сақтау ұйымдары, ғылыми ұйымдар жатады.
4. Урологиялық және андрологиялық көмек көрсететін ұйымдар қызметінің негізгі міндеттері мен бағыттары:
1) урологиялық және андрологиялық аурулардың профилактикасы мен ерте диагностикасына, мүгедектік пен олардан болатын өлімнің профилактикасына бағытталған іс-шараларды ұйымдастыру және жүргізу;
2) медициналық көмек көрсетудің барлық кезеңдерінде сабақтастықты сақтай отырып, заманауи технологиялар мен диагностика мен емдеу әдістерін, оның ішінде дәлелді медицина қағидаттарына негізделген ЖТМҚ қолдана отырып, урологиялық және андрологиялық аурулары бар пациенттерге мамандандырылған медициналық көмек көрсету болып табылады.
5. Халыққа урологиялық және андрологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының штат саны осы Стандартқа 1-қосымшаға сәйкес ұсынылады.
6. Урологиялық және андрологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарын медициналық бұйымдармен жарақтандыру осы Стандартқа 2-қосымшаға сәйкес жүзеге асырылады.

14) первичная медико-санитарная помощь (далее – ПМСП) – место первого доступа к медицинской помощи, ориентированной на нужды населения, включающей профилактику, диагностику, лечение заболеваний и состояний, оказываемых на уровне человека, семьи и общества;
15) медицинская организация (далее – МО) – организация здравоохранения, основной деятельностью которой является оказание медицинской помощи;
16) система обязательного социального медицинского страхования (далее – система ОСМС) – совокупность норм и правил, устанавливаемых государством, регулирующих отношения между участниками системы обязательного социального медицинского страхования;
17) пациент –физическое лицо, являющееся (являвшееся) потребителем медицинских услуг независимо от наличия или отсутствия у него заболевания или состояния, требующего оказания медицинской помощи;
18) гарантированный объем бесплатной медицинской помощи (далее – ГОБМП) –объем медицинской помощи, предоставляемой за счет бюджетных средств.
19) экстренная медицинская помощь – медицинская помощь, оказываемая при внезапных острых заболеваниях и состояниях, обострении хронических заболеваний, требующих безотлагательного медицинского вмешательства для предотвращения существенного вреда здоровью и (или) устранения угрозы жизни.
3. К организациям здравоохранения, оказывающим урологическую и андрологическую помощь, относятся:
1) организации здравоохранения, оказывающие медицинскую помощь в амбулаторных условиях;
2) организации здравоохранения, научные организации, оказывающие медицинскую помощь в стационарных условиях, имеющие в своем составе урологические отделения (койки) и (или) койки в составе хирургических отделений.
4. Основными задачами и направлениями деятельности организаций, оказывающих урологическую и андрологическую помощь, являются:
1) организация и проведение мероприятий, направленных на профилактику и раннюю диагностику урологических и андрологических заболеваний, профилактику инвалидизации и смертности от них;
2) оказание специализированной медицинской помощи пациентам с урологическими и андрологическими заболеваниями с применением современных технологий и методов диагностики и лечения, в том числе ВТМУ, основанных на принципах доказательной медицины, с соблюдением преемственности на всех этапах оказания медицинской помощи.
5. Штатная численность организаций здравоохранения, оказывающих урологическую и андрологическую помощь населению, рекомендуется согласно приложению 1 к настоящему стандарту.
6. Оснащение организаций здравоохранения, оказывающих урологическую и андрологическую помощь, медицинскими изделиями осуществляется согласно приложения 2 к настоящему Стандарту.

7. Урологиялық және андрологиялық көмек:
1) ТМККК шеңберінде ("Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің тізбесін бекіту және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 16 қазандағы № 672 қаулысына сәйкес);
2) МӘМС жүйесінде ("Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіндегі медициналық көмектің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 20 маусымдағы № 421 қаулысына сәйкес);
3) ақылы негізде "Денсаулық сақтау субъектілерінің ақылы қызметтер көрсету қағидаларын және ақылы медициналық қызметтер (көмек) ұсыну жөніндегі шарттың үлгілік нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 29 қазандағы № ҚР ДСМ-170/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21559 болып тіркелген) сәйкес көрсетіледі.
8. Урологиялық және андрологиялық көмек амбулаториялық, стационарды алмастыратын және стационарлық жағдайларда, үйде, шұғыл және жоспарлы нысандарда, меншік нысанына және ведомстволық тиесілігіне қарамастан медициналық қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар денсаулық сақтау ұйымдарында көрсетіледі.
2-тарау. Урологиялық және андрологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру тәртібі
1-параграф. Амбулаториялық жағдайда урологиялық және андрологиялық көмек көрсету тәртібі
9. Амбулаториялық жағдайда урологиялық және андрологиялық көмек:
бірінші деңгейде МСАК мамандары;
екінші деңгейде аудандық, ауданаралық, қалалық емханалардың (бұдан әрі – емхана) урологиялық кабинеттері, көп бейінді қалалық және (немесе) облыстық ауруханалардың консультациялық-диагностикалық орталықтары құрамындағы ерлер денсаулығы және отбасылық ұзақ өмір сүру орталықтары (бұдан әрі – ЕД және ОҰО), ғылыми ұйымының құрамындағы ерлер денсаулығы мен отбасылық ұзақ өмір сүру орталығымен көрсетіледі.
10. Бірінші деңгейде МСАК маманы:
1) урологиялық және андрологиялық аурулардың шағымдары мен симптомдары бар пациенттер жүгінген кезде КХ-ға сәйкес диагностикалық зерттеулерді тағайындайды және диагнозды нақтылау және консультациялық-диагностикалық көмек алу үшін екінші деңгейде медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымының (аудандық және (немесе) қалалық емхананың) "урология (ересектер, балалар)" (бұдан әрі –уролог) мамандығы бойынша бейінді маманына жібереді;
2) КХ және урологтың ұсынымдарына сәйкес урологиялық және андрологиялық аурулардың белгіленген диагнозы бар пациенттерге медициналық манипуляциялар жүргізеді және динамикалық байқауды жүзеге асырады;

7. Урологическая и андрологическая помощь оказывается:
1) в рамках ГОБМП (в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 октября 2020 года № 672 "Об утверждении перечня гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан");
2) в системе ОСМС (в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 июня 2019 года № 421 "Об утверждении перечня медицинской помощи в системе обязательного социального медицинского страхования");
3) на платной основе в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 29 октября 2020 года № ҚР ДСМ-170/2020"Об утверждении правил оказания платных услуг субъектами здравоохранения и типовой формы договора по предоставлению платных медицинских услуг (помощи)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21559).
8. Урологическая и андрологическая помощь оказывается в амбулаторных, стационарозамещающих и стационарных условиях, на дому, в экстренной и плановой формах, организациями здравоохранения, имеющими лицензию на осуществление медицинской деятельности, независимо от формы собственности и ведомственной принадлежности.
Глава 2. Порядок организации оказания урологической и андрологической помощи
Параграф 1. Порядок оказания урологической и андрологической помощи в амбулаторных условиях
9. Урологическая и андрологическая помощь в амбулаторных условиях оказывается:
на первичном уровне специалистами ПМСП;
на вторичном уровне урологическим кабинетами районной, межрайонной, городской поликлиники (далее – поликлиника), центрами мужского здоровья и семейного долголетия в составе консультативно-диагностических центров многопрофильных городских и (или) областных больниц (далее ЦМЗиСД), центром мужского здоровья и семейного долголетия в составе научной организации.
10. На первичном уровне специалист ПМСП:
1) при обращении пациентов с жалобами и симптомами урологических и андрологических заболеваний назначает диагностические исследования согласно КП и направляет их к профильному специалисту по специальности "урология взрослая, детская" (далее –уролог) организации здравоохранения, оказывающей медицинскую помощь на вторичном уровне (районной и (или) городской поликлиники) для уточнения диагноза и получения консультативно-диагностической помощи;
2) осуществляет динамическое наблюдение за пациентами с установленным диагнозом урологических и андрологических заболеваний в соответствии с КП и рекомендациями уролога.

3) көрсетілімдер бойынша емдеуге жатқызуға жібереді.
11. Медициналық көмек көрсетудің бірінші деңгейінде урологиялық және андрологиялық аурулары бар пациенттер "Қазақстан Республикасының белгілі бір аурулары (жай-күйлері) бар азаматтарының жекелеген санаттарын тегін және (немесе) жеңілдікті амбулаториялық қамтамасыз етуге арналған дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 5 тамыздағы № ҚР ДСМ-75 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23885 болып тіркелген) сәйкес дәрілік заттармен және медициналық бұйымдармен қамтамасыз етіледі.
12. Емхананың урологы, штаттарда болмаған жағдайда хирург:
1) дифференциалды диагностика, диагноз қою мақсатында КХ-ға сәйкес пациентке диагностикалық зерттеулер тағайындайды;
2) көрсетілімдер бойынша көпбейінді қалалық және (немесе) облыстық көпбейінді аурухананың консультациялық-диагностикалық орталығының урологына жібереді;
3) мамандандырылған медициналық көмек көрсету үшін, оның ішінде стационарды алмастыратын және стационарлық жағдайларда ЖТМҚ қолдана отырып, шұғыл көрсетілімдер бойынша емдеуге жатқызуға жібереді;
4) мамандандырылған медициналық көмек көрсету үшін, оның ішінде стационарды алмастыратын және стационарлық жағдайларда ЖТМҚ қолдана отырып, жоспарлы емдеуге жатқызуға жібереді;
5) андрологиялық патологиясы бар пациенттер (еркектік бедеулігі, эректильді дисфункция, қуық асты безінің аурулары) анықталған кезде ЕД және ОҰО-ға жібереді;
6) "Еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптама жүргізу, сондай-ақ еңбекке уақытша жарамсыздық парағын немесе анықтамасын беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 18 қарашадағы № ҚР ДСМ – 198/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21660 болып тіркелген) (бұдан әрі - № ҚР ДСМ-198/2020 бұйрық) сәйкес еңбекке уақытша жарамсыздық туралы парақ немесе анықтама беру, еңбекке уақытша жарамсыздығына сараптама жүргізеді.
13. Емхананың урологы және (немесе) хирургы:
"Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР – ДСМ -175/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде тіркелген № 21579 болып тіркелген) (бұдан әрі- № ҚР-ДСМ -175/2020 бұйрық) сәйкес есепке алу және "Денсаулық сақтау саласындағы есептік құжаттама нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 22 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-313/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде тіркелген № 21879 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-313/2020 бұйрық) сәйкес есеп құжаттаманы рәсімдейді және жүргізеді;
операциядан кейінгі кезеңде стационардан шығарылған пациенттерге бақылау жүргізеді;
КХ-ға сәйкес урологиялық және андрологиялық аурулары бар пациенттерге динамикалық (диспансерлік) байқау жүзеге асырады;

3) направляет по показаниям на госпитализацию.
11. На первичном уровне пациенты с урологическими и андрологическими заболеваниями обеспечиваются лекарственными средствами и медицинскими изделиями в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 5 августа 2021 года № ҚР ДСМ-75 "Об утверждении перечня лекарственных средств и медицинских изделий для бесплатного и (или) льготного амбулаторного обеспечения отдельных категорий граждан Республики Казахстан с определенными заболеваниями (состояниями)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 23885).
12. Уролог поликлиники, при отсутствии в штатах поликлиники хирург:
1) назначает диагностические исследования пациенту согласно КП с целью постановки диагноза, дифференциальной диагностики;
2) по показаниям направляет к урологу консультативно-диагностического центра многопрофильной городской и (или) областной многопрофильной больницы;
3) направляет на госпитализацию по экстренным показаниям для оказания специализированной медицинской помощи, в том числе с применением ВТМУ в стационарозамещающих и стационарных условиях;
4) направляет на плановую госпитализацию для оказания специализированной медицинской помощи, в том числе с применением ВТМУ в стационарозамещающих и стационарных условиях;
5) при выявлении пациентов с андрологической патологией (мужское бесплодие, эректильная дисфункция, заболевания предстательной железы) направляет в ЦМЗиСД;
6) проводит экспертизу временной нетрудоспособности, выдача листа или справки о временной нетрудоспособности, в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-198/2020 "Об утверждении правил проведения экспертизы временной нетрудоспособности, а также выдачи листа или справки о временной нетрудоспособности" (далее – приказ № ҚР ДСМ-198/2020) (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21660).
13. Уролог и (или) хирург поликлиники:
оформляет и ведет учетную документацию в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР-ДСМ -175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению" (далее – приказ № ҚР-ДСМ -175/2020), (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579) и отчетной документации в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 22 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-313/2020 "Об утверждении форм отчетной документации в области здравоохранения" (далее – приказ № ҚР ДСМ-313/2020) (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21879);
ведет наблюдение за пациентами, выписанными из стационара в послеоперационном периоде;
осуществляет динамическое (диспансерное) наблюдение за пациентами с урологическими и андрологическими заболеваниями в соответствии с КП;

"Скринингтік зерттеулерге жататын адамдардың нысаналы топтарын, сондай-ақ осы зерттеулерді жүргізу қағидаларын, көлемі мен кезеңділігін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-174/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21572 болып тіркелген) сәйкес қатерлі ісікке дейінгі және қатерлі ісік ауруларын ерте анықтау скринингті ұйымдастыру бойынша үйлестіруді және басшылықты жүзеге асырады.
14. ЕД және ОҰО облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың көпсалалы ауруханаларының құрамында құрылады.
ЕД және ОҰО басшысымен мамандығы бойынша кемінде 3 (үш) жыл жұмыс өтілі бар уролог және (немесе) андролог дәрігер тағайындалады.
15. ЕД және ОҰО штаттарында эндокринолог, кардиолог, дерматовенеролог, зертханашы дәрігер, ультрадыбыстық диагностика дәрігері, медициналық психолог, орта және кіші медициналық персонал лауазымдары көзделген.
16. ЕД және ОҰО құрылымында мынадай бөлімшелер көзделеді:
мамандар дәрігерлерінің кабинеттері,
уродинамикалық зерттеулер кабинеті,
ЭКГ және велоэргометрия кабинеті,
ультрадыбыстық диагностика кабинеті,
физиотерапия кабинеті,
емшаралық кабинет,
пенилді манипуляциялар кабинеті,
материал алуға және тік ішекті манипуляциялауға арналған кабинет.
ЭКГ және велоэргометрия кабинетін және УДЗ-диагностика кабинетін құру мүмкіндігі болмаған жағдайда пациент аурухананың консультатиялық-диагностикалық орталығының функционалдық және УДЗ диагностика бөлімшелеріне жіберіледі.
17. ЕД және ОҰО міндеттері:
1) мамандандырылған көмекті ұйымдастыру және көрсету;
2) халықтың нысаналы топтарына профилактикалық қарап-тексерулерді ұйымдастыру;
3) репродуктивтік және жыныстық денсаулықты сақтау, қауіпсіз ана мен әке болу, жыныстық жолмен берілетін инфекциялардың профилактикасы, отбасы ішілік қарым-қатынастың психологиялық проблемалары, медициналық-генетикалық консультация беру, отбасын жоспарлау, салауатты өмір салты мәселелері бойынша ақпараттық-түсіндіру жұмыстарын жүргізу;
4) аралас мамандықтағы пациенттер мен дәрігерлерді жыныстық сала ауруларының профилактикасы дағдыларына және онкологиялық сақтық пен өмір сапасын арттыруға үйрету;
5) уроандрологиялық аурулардың профилактикасы жөніндегі іс-шаралар;
6) репродуктивтік және эректильді дисфункциясы бар, жасырын интеркурренттік патологиясы бар, еркектік жыныс саласының түрлі аурулары бар (оның ішінде балалар мен жасөспірімдерге) профилактикалық көмек көрсету;
7) уроандрологиялық патологиясы, сондай-ақ обыралды және обыр аурулары анықталған пациенттерді динамикалық байқау;

осуществляет координацию и руководство по организации скрининга на раннее выявление предраковых и раковых заболеваний в соответствии с приказом исполняющего обязанности министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-174/2020 "Об утверждении целевых групп лиц, подлежащих скрининговым исследованиям, а также правил, объема и периодичности проведения данных исследований" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21572).
14. ЦМЗиСД создаются в составе многопрофильных больницы областей, городов республиканского значения и столицы.
Руководителем ЦМЗиСД назначается врач уролог и (или) андролог со стажем работы по специальности не менее 3 (трех) лет.
15. В штатах ЦМЗиСД предусмотрены должности эндокринолога, кардиолога, дерматовенеролога, врача-лаборанта, врача ультразвуковой диагностики, медицинского психолога, среднего и младшего медицинского персонала.
16. В структуре ЦМЗиСД предусматриваются следующие подразделения:
кабинеты врачей специалистов,
кабинет уродинамических исследований,
кабинет электрокардиографии (далее – ЭКГ) и велоэргометрии,
кабинет ультразвуковой (далее – УЗИ) диагностики,
физиотерапевтический кабинет,
процедурный кабинет,
кабинет пенильных манипуляций,
кабинет для забора материала и ректальных манипуляций.
При отсутствии возможности создания кабинета ЭКГ и велоэргометрии и кабинета УЗИ диагностики пациент направляется в отделения функциональной и УЗИ диагностики консультативно-диагностического центра больницы.
17. Задачами ЦМЗиСД являются:
1) организация и оказание специализированной помощи;
2) организация профилактических осмотров целевых групп населения;
3) проведение информационно-разъяснительной работы по вопросам охраны репродуктивного и сексуального здоровья, безопасного материнства и отцовства, профилактике инфекций, передаваемых половым путем, психологических проблем внутрисемейного общения, медико-генетического консультирования, планирования семьи, здорового образа жизни;
4) обучение пациентов и врачей смежных специальностей навыкам профилактики заболеваний половой сферы и повышению онконастороженности и качества жизни;
5) мероприятия по профилактике уроандрологических заболеваний;
6) оказание превентивной помощи мужскому населению, (в том числе детям и подросткам) с различными заболеваниями мужской половой сферы, со скрытой интеркуррентной патологией, с репродуктивной и эректильной дисфункцией.
7) динамическое наблюдение за пациентами с выявленной уроандрологической патологией, в том числе с предраковыми и раковыми заболеваниями.

8) бедеуліктен, эректильді дисфункциядан, созылмалы простатиттің кейбір түрлерінен, аденома мен простата обырының бастапқы сатыларынан, еңбау бауының варикозды кеңеюінен, крипторхизмнен, гипоспадиядан, Пейрони ауруынан, приапизмнен, бірінші және екінші гипогонадизмнен және басқалардан зардап шегетін пациенттерге консультациялық-диагностикалық және емдік көмек көрсету, оның ішінде қашықтықтан қызмет көрсету;
9) уроандрологиялық пациенттердің профилактикасы, диагностикасы және оларды емдеу мәселелері бойынша, еркектік репродуктивтік денсаулығын сақтау мәселелері бойынша дәрігерлер мен орта медицина персоналының кәсіптік даярлығын арттыруда медициналық ұйымдарға ұйымдастыру-әдістемелік, үйлестіру және консультациялық көмекті жүзеге асыру.
10) андрологиялық және интеркурренттік аурулардың таралуы туралы деректерге статистикалық мониторингті, жүйелеуді және талдауды жүзеге асыру болып табылады.
18. ЕД және ОҰО бейінді маманы:
1) диагнозды, дифференциалды диагностиканы нақтылау мақсатында пациентке диагностикалық зерттеулер тағайындайды;
2) жоспарлы тәртіппен және шұғыл көрсетілімдер бойынша мамандандырылған медициналық көмек көрсету үшін, оның ішінде ЖТМҚ қолдана отырып және стационарлық жағдайларда емдеуге жатқызуға жібереді;
3) мамандандырылған медициналық көмек көрсету үшін, оның ішінде стационарды алмастыратын жағдайларда ЖТМҚ қолдана отырып, емдеуге жатқызуға жібереді;
4) № ҚР ДСМ-198/2020 бұйрыққа сәйкес еңбекке уақытша жарамсыздық сараптамасын жүргізеді, еңбекке уақытша жарамсыздық туралы парақ немесе анықтама береді,:
5) оның ішінде:
күрделі жағдайларда ғылыми ұйымның құрамындағы ерлер денсаулығы және отбасалық ұзақ өмір орталығына диагнозды қою және (немесе) анықтау үшін;
көрсетілімдер бойынша "урология", "андрология" бейіні бойынша медициналық көмек көрсететін ғылыми ұйымға жібереді.
2-параграф. Стационарды алмастыратын жағдайларда урологиялық және андрологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру тәртібі
19. Стационарды алмастыратын жағдайларда урологиялық және андрологиялық көмек тәулік бойы медициналық байқау мен емдеуді қажет етпейтін және медициналық көмек көрсетудің екінші деңгейінде төсек-орын бере отырып, күндізгі уақытта медициналық бақылау мен емдеуді көздейтін жағдайларда көрсетіледі.
20. Стационарды алмастыратын жағдайларда урологиялық және андрологиялық көмек амбулаториялық және (немесе) стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының, зертханалық, аспаптық зерттеулердің нәтижелері және урологтың консультациялық қорытындысы бар бірінші және екінші деңгейдегі мамандардың жолдамасы бойынша "урология (ересектер, балалар)", "андрология" бейіндер бойынша медициналық көмекті жүзеге асыратын ғылыми ұйымдардың күндізгі стационарларында көрсетіледі және:

8) оказание консультативно-диагностической и лечебной помощи пациентам, страдающим бесплодием, эректильной дисфункцией, хроническим простатитом, начальными стадиями аденомы и рака предстательной железы, варикозным расширением вен семенного канатика, крипторхизмом, гипоспадией, болезнью Пейрони, приапизмом, первичным и вторичным гипогонадизмом и другими, в том числе с применением дистанционных услуг;
9) осуществление организационно-методической, координационной и консультативной помощи медицинским организациям по вопросам профилактики, диагностики и лечения уроандрологических пациентов, охраны репродуктивного здоровья мужчин.
10) осуществление статистического мониторинга, систематизации и анализа данных о распространенности андрологических и интеркуррентных заболеваний.
18. Профильный специалист ЦМЗиСД:
1) назначает диагностические исследования пациенту с целью уточнения диагноза, дифференциальной диагностики;
2) направляет на госпитализацию в плановом порядке и по экстренным показаниям для оказания специализированной медицинской помощи, в том числе с применением ВТМУ в стационарных условиях;
3) направляет на госпитализацию для оказания специализированной медицинской помощи, в том числе с применением ВТМУ в стационарозамещающих условиях;
4) проводит экспертизу временной нетрудоспособности, выдача листа или справки о временной нетрудоспособности, в соответствии с приказом № ҚР ДСМ-198/2020);
5) направляет:
в сложных случаях для уточнения и (или) постановки диагноза в центр мужского здоровья и семейного долголетия в составе научной организации;
по показаниям на лечение в научную организацию, оказывающую медицинскую помощь по профилю "урология", "андрология".
Параграф 2. Порядок организации оказания урологической и андрологической помощи в стационарозамещающих условиях
19. Урологическая и андрологическая помощь в стационарозамещающих условиях оказывается в случаях, не требующих круглосуточного медицинского наблюдения и лечения и предусматривающих медицинское наблюдение и лечение в дневное время с предоставлением койко-места на вторичном уровне оказания медицинской помощи.
20. Урологическая и андрологическая помощь в стационарозамещающих условиях оказывается в дневных стационарах организаций здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь в амбулаторных и (или) стационарных условиях, научных организаций, осуществляющих медицинскую помощь по профилям "урология взрослая, детская", "андрология" по направлению специалистов первичного и вторичного уровней с результатами лабораторных, инструментальных исследований и консультативным заключением уролога и включает:

1) дәрігердің қарауп-тексеруі, көрсетілімдер бойынша бейінді мамандардың консультацияларын;
2) КХ-ға сәйкес диагностикалық қызметтерді, оның ішінде зертханалық, аспаптық және патологиялық-анатомиялық (операциялық және биопсиялық материалды гистологиялық зерттеулер, цитологиялық зерттеулер);
3) дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды пайдалана отырып, медициналық манипуляциялар жүргізу арқылы күндізгі стационарға жіберуге себеп болған негізгі ауруды емдеуді;
4) "Қанды және оның компоненттерін дайындау, қайта өңдеу, сапасын бақылау, сақтау, өткізу қағидаларын, сондай-ақ қанды, оның компоненттерін құю қағидаларын номенклатураны бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 20 қазандағы № ҚР ДСМ-140/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21478 болып тіркелген) сәйкес қанмен, оның компоненттерімен қамтамасыз етуді;
5) № ҚР ДСМ-198/2020 бұйрыққа сәйкес еңбекке уақытша жарамсыздық сараптамасын жүргізу, еңбекке уақытша жарамсыздық туралы парақ немесе анықтама беруді қамтиды.
21. Күндізгі стационардағы жағдай нашарлаған кезде пациентке шұғыл медициналық көмек көрсетіледі және медициналық көрсетілімдер болған кезде пациент емдеуді жалғастыру үшін тәулік бойы стационарға жіберіледі.
22. Стационарды алмастыратын жағдайларда бақылауды талап етпейтін жағдайды және емдеуді жалғастыру қажеттілігін жақсарту кезінде пациент үйде одан әрі емдеуге жіберіледі.
3-параграф. Стационарлық жағдайда урологиялық және андрологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру тәртібі
23. Тәулік бойы медициналық байқауды, емдеуді, күтімді, сондай-ақ тамақтанатын төсек-орын беруді көздейтін стационарлық жағдайларда урологиялық және андрологиялық көмек бірінші және екінші деңгейдегі мамандардың жолдамасы бойынша жоспарлы тәртіппен және медициналық көмек көрсетудің екінші және үшінші деңгейлерінде жолдаманың болуына қарамастан шұғыл тәртіппен көрсетіледі.
Емдеуге жатқызу "Қазақстан Республикасында стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсету стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 24 наурыздағы № ҚР ДСМ-27 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27218 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.
24. Аудандық, ауданаралық және қалалық ауруханалардың хирургиялық бөлімшелерінің құрамында урологиялық және андрологиялық көмек көрсету үшін "урология (ересектер, балалар)" бейіні бойынша төсектер ашылады.
Көпбейінді қалалық және (немесе) облыстық ауруханалардың құрамына "ересек урологиясы", "андрология" бейіні бойынша төсектер орналастырылатын урологиялық бөлімшелер кіреді.
Көпбейінді қалалық және облыстық балалар ауруханаларының құрамына урологиялық бөлімшелер кіреді, онда "Балалар урологиясы" бейіні бойынша төсектер ашылады.
Урологиялық және андрологиялық көмек көрсететін ғылыми ұйымдардың құрамында "ересектер урологиясы", "андрология", "балалар урологиясы" бейіндері бойынша бөлімшелер ашылады.

1) осмотр врача, консультации профильных специалистов по показаниям;
2) диагностические услуги, в том числе лабораторные, инструментальные и патологоанатомические (гистологические исследования операционного и биопсийного материала, цитологические исследования) согласно КП;
3) лечение основного заболевания, послужившего причиной направления в дневной стационар, с использованием лекарственных средств, медицинских изделий, путем проведения медицинских манипуляций;
4) обеспечение кровью, ее компонентами в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 октября 2020 года № ҚР ДСМ-140/2020 "Об утверждении номенклатуры, правил заготовки, переработки, контроля качества, хранения, реализации крови и ее компонентов, а также Правил переливания крови, ее компонентов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21478);
5) проведение экспертизы временной нетрудоспособности, выдачу листа или справки о временной нетрудоспособности, в соответствии приказом № ҚР ДСМ-198/2020;
6) оформление и ведение учетной документации в соответствии с приказом № ҚР-ДСМ -175/2020 и отчетной документации в соответствии с приказом № ҚР ДСМ-313/2020.
21. При ухудшении состояния в дневном стационаре пациенту оказывается неотложная медицинская помощь и при наличии медицинских показаний пациент направляется для продолжения лечения в круглосуточный стационар.
22. При улучшении состояния и необходимости продолжения лечения, не требующего наблюдения в стационарозамещающих условиях, пациент направляется на дальнейшее лечение на дому.
Параграф 3. Порядок организации оказания урологической и андрологической помощи в стационарных условиях
23. Урологическая и андрологическая помощь в стационарных условиях, предусматривающих круглосуточное медицинское наблюдение, лечение, уход, а также предоставление койко-места с питанием, оказывается в плановом порядке по направлению специалистов первичного и вторичного уровней и в экстренном порядке независимо от наличия направления на вторичном и третичном уровнях оказания медицинской помощи.
Госпитализация осуществляется согласно приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 марта 2022 года № ҚР ДСМ-27 "Об утверждении Стандарта оказания медицинской помощи в стационарных условиях в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 27218).
24. Для оказания урологической и андрологической помощи в составе хирургических отделений районных, межрайонных и городских больниц развертываются койки по профилю "урология взрослая, детская".
В состав многопрофильных городских и (или) областных больниц, входят урологические отделения, где развертываются койки по профилю "урология взрослая", "андрология".
В состав многопрофильных городских и областных детских больниц входят урологические отделения, где развертываются койки по профилю "урология детская".
В составе научных организаций, оказывающих урологическую и андрологическую помощь развертываются отделения по профилям "урология взрослая", "андрология", "урология детская".

25. Географиялық қолжетімділікті, кадрлық және материалдық-техникалық ресурстарды, халықтың медициналық көмекті тұтыну көлемін, жедел араласу қаупінің дәрежесін ескере отырып, стационарлық жағдайларда урологиялық және андрологиялық көмек өңірлендірудің мынадай деңгейлері бойынша көрсетіледі:
бірінші деңгейде – аудандық, нөмірлі аудандық ауруханалар;
екінші деңгейде – көп бейінді орталық аудандық және (немесе) қалалық ауруханалар;
үшінші деңгейде – көпбейінді қалалық және облыстық ауруханалар, көпбейінді қалалық балалар және облыстық балалар ауруханалары;
төртінші деңгейде – республикалық ғылыми ұйымдар.
26. Өңірдегі урологиялық және андрологиялық қызметін үйлестіруді үшінші деңгейдегі денсаулық сақтау ұйымы, республика бойынша – төртінші деңгейдегі денсаулық сақтау ұйымы жүзеге асырады.
27. Стационарлық жағдайда урологиялық және андрологиялық көмек:
1) дәрігердің күнделікті қарап-тексеруін,
2) бөлімше меңгерушісінің келіп түскен кезде және кейіннен қажеттілік бойынша қарап-тексеруін;
3) бейінді мамандардың консультациялары (көрсетілімдер болған кезде);
4) КХ-ға сәйкес диагностикалық қызметтерді, оның ішінде зертханалық, аспаптық және патологиялық-анатомиялық (операциялық және биопсиялық материалды гистологиялық зерттеулер, цитологиялық зерттеулер) ;
5) емдеуге жатқызуға себеп болған негізгі ауруды емдеуді;
6) № ҚР ДСМ-140/2020 бұйрыққа сәйкес қанмен, оның компоненттерімен қамтамасыз етуді;
7) № ҚР ДСМ-198/2020 бұйрыққа сәйкес еңбекке уақытша жарамсыздық сараптамасын жүргізу, еңбекке уақытша жарамсыздық туралы парақ немесе анықтама беруді қамтиды.
28. Үшінші деңгейдегі стационарлық жағдайларда урологиялық және андрологиялық көмекті денсаулық сақтау ұйымының жоғары технологиялық медициналық көмек көрсетуге сәйкестігі туралы қорытындысы бар денсаулық сақтау ұйымдары көрсетеді.
Пациенттерді үшінші деңгейде көмек алу үшін жіберу "Мамандандырылған, оның ішінде жоғары технологиялық медициналық көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 8 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-238/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21746 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.
4-параграф. Үйде урологиялық және андрологиялық көмек көрсету тәртібі

25. С учетом географической доступности, кадровых и материально-технических ресурсов, объемов потребления медицинской помощи населением, степени риска оказания оперативного вмешательства, урологическая и андрологическая помощь в стационарных условиях оказывается по уровням регионализации:
на первом уровне - районными, номерными районными больницами;
на втором уровне – многопрофильными центральными районными и (или) городскими больницами;
на третьем уровне – многопрофильными городскими и областными больницами, многопрофильными городскими детскими и областными детскими больницами;
на четвертом уровне – республиканскими научными организациями.
26. Координация деятельности урологической и андрологической службы в регионе осуществляется организацией здравоохранения третьего уровня, по республике – организацией здравоохранения четвертого уровня.
27. Урологическая и андрологическая помощь в стационарных условиях включает:
1) ежедневный осмотр врачом,
2) осмотр заведующим отделением при поступлении и в последующем по необходимости;
3) консультации профильных специалистов (при наличии показаний);
4) диагностические услуги, в том числе лабораторные, инструментальные и патологоанатомические (гистологические исследования операционного и биопсийного материала, цитологические исследования) согласно КП;
5) лечение основного заболевания, послужившего причиной госпитализации;
6) обеспечение кровью, ее компонентами в соответствии с приказом № ҚР ДСМ-140/2020;
7) проведение экспертизы временной нетрудоспособности, выдача листа или справки о временной нетрудоспособности, в соответствии приказом № ҚР ДСМ-198/2020;
8) оформление и ведение учетной документации в соответствии с приказом № ҚР-ДСМ -175/2020) и отчетной документации в соответствии с приказом № ҚР ДСМ-313/2020.
28. Урологическая и андрологическая помощь в стационарных условиях на третичном уровне оказывается организациями здравоохранения, имеющими заключение о соответствии организации здравоохранения к предоставлению высокотехнологичной медицинской помощи.
Направление пациентов для получения помощи на третичном уровне осуществляется в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 8 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-238/2020 "Об утверждении правил оказания специализированной, в том числе высокотехнологичной медицинской помощи" (далее – приказ № ҚР ДСМ-238/2020) (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21746).
Параграф 4. Порядок организации оказания урологической и андрологической помощи на дому

29. Үйде урологиялық және андрологиялық аурулары бар пациенттерге медициналық көмекті МСАК мамандары шақырған, белсенді патронаж жасаған, үйде емдеуді ұйымдастырған кезде (үйде стационар) көрсетеді.
30. МСАК маманы үйде көмек көрсету кезінде пациентті қарап-тексереді, жүргізілетін диагностикалық зерттеулер мен емдеуді түзетеді, қажет болған жағдайда КХ басшылыққа ала отырып, бейінді мамандардың көрсеткіштері бойынша қосымша зертханалық, аспаптық зерттеулер мен консультациялар тағайындайды.
3-тарау. Шұғыл және жоспарлы нысандарда урологиялық және андрологиялық көмек көрсету тәртібі
31. Шұғыл медициналық көмек урологиялық және андрологиялық аурулар кезінде денсаулыққа елеулі зиянның алдын алу және (немесе) өмірге қауіп төндіруді жою үшін шұғыл медициналық араласуды талап ететін жағдайлар кезінде:
амбулаториялық жағдайда пациенттің жүгінген жері бойынша медицина қызметкерімен;
шақыруға қызмет көрсететін жедел жәрдем бригадасымен,
стационарлық жағдайда бірінші және екінші деңгейдегі мамандардың, жедел медициналық жәрдем мамандарының жолдамасы бойынша немесе өздігінен жүгіну бойынша көрсетіледі.
32. Пациенттің орналасқан жері бойынша бейінді маман болмаған кезде "Жедел медициналық жәрдем, оның ішінде медициналық авиацияны тарта отырып көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 30 қарашадағы № ҚР ДСМ-225/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21713 болып тіркелген) сәйкес медициналық авиацияны тарта отырып, медициналық көмек көрсетудің екінші және үшінші деңгейлерінің мамандарын жеткізу немесе пациентті екінші және үшінші деңгейлерде медициналық көмек көрсететін медициналық ұйымдарға тасымалдау жүзеге асырылады.
33. Жоспарлы нысанда урологиялық және андрологиялық аурулар кезінде медициналық көмек пациенттің өміріне қауіп төндірмейтін жағдайларда және жағдайларда көрсетіледі, оны көрсетуді кейінге қалдыру белгілі бір уақытқа пациенттің жай-күйінің нашарлауына әкеп соқпайды.
Қазақстан Республикасында
урологиялық және
андрологиялық көмек
көрсетуді ұйымдастыру
стандартына
1-қосымша
Урологиялық және андрологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының ұсынылатын штат саны
1. Амбулаториялық жағдайда (емхана) урологиялық және андрологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымының урологиялық кабинетінде 10 мың тұрғынға кемінде 0,5 уролог лауазымы белгіленеді.
Урологтың 1 (бір) лауазымына мейіргердің 1 (бір) лауазымы белгіленеді.

29. Медицинская помощь пациентам с урологическими и андрологическими заболеваниями на дому оказывается специалистами ПМСП при вызове, активном патронаже, организации лечения на дому (стационар на дому).
30. Специалист ПМСП при оказании помощи на дому осматривает пациента, корректирует проводимые диагностические исследования и лечение, при необходимости назначает дополнительные лабораторные, инструментальные исследования и консультации профильных специалистов по показаниям, руководствуясь КП.
Глава 3. Порядок оказания урологической и андрологической помощи в экстренной и плановой формах
31. Медицинская помощь в экстренной форме оказывается при урологических и андрологических заболеваниях при состояниях, требующих безотлагательного медицинского вмешательства для предотвращения существенного вреда здоровью и (или) устранения угрозы жизни:
медицинским работником по месту обращения пациента в амбулаторных условиях;
бригадой скорой помощи, обслуживающей вызов,
в стационарных условиях по направлению специалистов первичного и вторичного уровней, специалистов скорой медицинской помощи или по самообращению.
32. При отсутствии профильного специалиста по месту нахождения пациента осуществляется доставка специалистов вторичного и третичного уровней оказания медицинской помощи или транспортировка пациента в медицинские организации, оказывающим медицинскую помощь на вторичном и третичном уровнях, с привлечением медицинской авиации в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-225/2020 "Об утверждении правил оказания скорой медицинской помощи, в том числе с привлечением медицинской авиации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21713).
33. В плановой форме медицинская помощь при урологических и андрологических заболеваниях, оказывается в случаях и при состояниях, не сопровождающихся угрозой жизни пациента, отсрочка оказания которой на определенное время не повлечет за собой ухудшение состояния пациента.
Приложение 1
к стандарту организации
оказания урологической
и андрологической помощи
в Республике Казахстан
Рекомендуемая штатная численность организаций здравоохранения, оказывающих урологическую и андрологическую помощь
1. В урологическом кабинете организации здравоохранения, оказывающей урологическую и андрологическую помощь в амбулаторных условиях (поликлиника), устанавливается не менее 0,5 должности уролога на 10 тысяч населения.
На 1 (одну) должность уролога устанавливается 1 (одна) должность медицинской сестры.

2. Қалалық және (немесе) облыстық көпбейінді аурухананың ерлер денсаулығы және отбасылық ұзақ өмір сүру орталығында:
1 меңгеруші лауазымы;
100 мың тұрғынға кемінде 1 уролог лауазымы;
урологтың 1 (бір) лауазымына мейіргердің 1 (бір) лауазымы белгіленеді;
кемінде 0,5 эндокринолог лауазымы;
кемінде 0,5 кардиолог лауазымы;
дерматовенерологтың кемінде 1 лауазымы;
кемінде 0,5 медициналық психолог лауазымы;
уродинамикалық зерттеулер кабинетінің 1мейіргер лауазымы,
ЭКГ және велоэргометрия кабинетінің 1 мейіргер лауазымы;
УДЗ диагностика кабинетінің 1 мейіргер лауазымы ;
емшара кабинетінің1 мейіргер лауазымы;
пенилді манипуляцияларға арналған кабинетінің 1 мейіргер лауазымы;
материалды алуға және ректалды манипуляцияларға арналған кабинеттің 1 мейіргер лауазымы;
Көп бейінді қалалық және (немесе) облыстық), көп бейінді қалалық және (немесе) облыстық балалар ауруханасының урологиялық бөлімшесінде ғылыми ұйым:
15 төсекке уролог-дәрігердің кемінде 1 (бір) лауазымы;

2. В центре мужского здоровья и семейного долголетия многопрофильной больницы городской и (или) областной устанавливается:
1 должность заведующего;
не менее 1 должности уролога на 100 тысяч населения;
на 1 (одну) должность уролога устанавливается 1 (одна) должность медицинской сестры;
не менее 0,5 должности эндокринолога;
не менее 0,5 должности кардиолога;
не менее 1 должности дерматовенеролога;
не менее 0,5 должности медицинского психолога;
1 должность медицинской сестры кабинета уродинамических исследований,
1 должность медицинской сестры кабинета электрокардиографии и велоэргометрии;
не менее 1 должности врача кабинета ультразвуковой (далее – УЗИ) диагностики ;
1 должность медицинской сестры кабинета УЗИ диагностики ;
1 должность медицинской сестры процедурного кабинета;
1 должность медицинской сестры кабинета пенильных манипуляций;
1 должность медицинской сестры кабинета для забора материала и ректальных манипуляций;
В урологическом отделении многопрофильной городской и (или) областной), многопрофильной детской городской и (или) детской областной больницы, научной организации устанавливается:
не менее 1 (одной) должности врача-уролога на 15 коек;