Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының комиссиялық сыйақы алу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2023 жылғы 7 маусымдағы № 50 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 15 маусымда № 32807 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы қаулы 01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексі 15-бабының 4) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының комиссиялық сыйақы алу қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес тізбе бойынша Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілерінің, сондай-ақ Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актісінің жеке құрылымдық элементінің күші жойылды деп танылсын.
3. Бағалы қағаздар нарығы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы қаулы 2023 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту Агенттігінің Төрағасы
М. Абылкасымова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу
және дамыту Агенттігінің
Басқармасының
2023 жылғы 7 маусымдағы
№ 50 Қаулыға
1-қосымша
Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының комиссиялық сыйақы алу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының комиссиялық сыйақы алу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексі (бұдан әрі – Әлеуметтік кодекс) 15-бабының 4) тармақшасына сәйкес әзірленді және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының (бұдан әрі – БЖЗҚ) комиссиялық сыйақы алу тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил взимания комиссионного вознаграждения единым накопительным пенсионным фондом
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 7 июня 2023 года № 50. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 июня 2023 года № 32807
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.07.2023
В соответствии с подпунктом 4) статьи 15 Социального кодекса Республики Казахстан Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Правила взимания комиссионного вознаграждения единым накопительным пенсионным фондом согласно приложению 1 к настоящему постановлению.
2. Признать утратившими силу некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан, а также отдельный структурный элемент нормативного правового акта Республики Казахстан по перечню согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
3. Департаменту рынка ценных бумаг в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка.
5. Настоящее постановление вводится в действие с 1 июля 2023 года и подлежит официальному опубликованию.
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
М. Абылкасымова
"СОГЛАСОВАНО"
Национальный Банк
Республики Казахстан
Приложение 1
к постановлению
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 7 июня 2023 года № 50
Правила взимания комиссионного вознаграждения единым накопительным пенсионным фондом
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила взимания комиссионного вознаграждения единым накопительным пенсионным фондом (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 4) статьи 15 Социального кодекса Республики Казахстан (далее – Социальный кодекс) и определяют порядок взимания комиссионного вознаграждения единым накопительным пенсионным фондом (далее – ЕНПФ).

2-тарау. БЖЗҚ-ның комиссиялық сыйақы өндіріп алу тәртібі
2. Зейнетақы активтерінен БЖЗҚ комиссиялық сыйақысының шамасы Әлеуметтік кодекстің 58-бабының 1-тармағында белгіленген.
БЖЗҚ-ның зейнетақы активтерінен комиссиялық сыйақыны алуы мақсатында комиссиялық сыйақыны есептеу және есепке жазу БЗЖҚ зейнетақы активтерінің ағымдағы құнынан комиссиялық сыйақы есептеу мен есепке жазу жүргізілетін күнтізбелік айдың бірінші күнінің басындағы жағдай бойынша жүзеге асырылады.
БЖЗҚ-ның зейнетақы активтерінен комиссиялық сыйақыны есепке жазу есептеу жүргізілетін айдағы күнтізбелік күндердің санына тепе-тең жүргізіледі.
3. БЖЗҚ-ның зейнетақы активтерінен комиссиялық сыйақыны алуы комиссиялық сыйақыны БЖЗҚ-ның инвестициялық шотынан БЖЗҚ-ның ағымдағы шотына кастодиан банктің, инвестициялық портфельді басқарушының және БЖЗҚ-ның уәкілетті өкілдері қол қойған салыстырып тексеру актісінің негізінде аудару арқылы жүргізіледі.
4. Инвестициялық кірістен комиссиялық сыйақыны есептеу және есепке жазу үшін БЗЖҚ зейнетақы активтерінен күнделікті инвестициялық кіріс пайдаланылады. Инвестициялық кірістен комиссиялық сыйақы күн сайын есептеледі және есепке жазылады.
Теріс инвестициялық кіріс кезінде теріс комиссиялық сыйақы Әлеуметтік кодекстің 58-бабының 5-бабына сәйкес бекітілген комиссиялық сыйақы шамасын қолдану арқылы есептеледі.
Есепті ай үшін инвестициялық кірістен жинақталған комиссиялық сыйақы теріс комиссиялық сыйақы сомасына азайтылады.
Теріс комиссиялық сыйақы есепті айда жинақталған комиссиялық сыйақыдан асып кеткен жағдайда, асып кету сомасы зейнетақы активтері бойынша инвестициялық кірістен есептелген теріс комиссиялық сыйақы бойынша дебиторлық берешек ретінде танылады.
5. Қағидалардың 4-тармағына сәйкес есептелген инвестициялық кірістен комиссиялық сыйақы есепті айдың соңындағы жағдай бойынша жинақталған теріс комиссиялық сыйақы бойынша дебиторлық берешек болмаған жағдайда БЖЗҚ-ның инвестициялық шотынан аударылады.
Инвестициялық портфельді басқарушымен шарт бұзылған жағдайда зейнетақы активтері инвестициялық портфельді басқарушыдан Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне басқаруға беріледі және инвестициялық портфельді басқарушы есептелген теріс комиссиялық сыйақы бойынша дебиторлық берешекті (ол бар болса) БЖЗҚ-ның инвестициялық шотына аудару арқылы меншікті капиталы есебінен өтейді.
Қаулығы
2-қосымша
Қазақстан Республикасының күші жойылды деп танылатын кейбір нормативтік құқықтық актілерінің, сондай-ақ Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актісінің жеке құрылымдық элементінің тізбесі

Глава 2. Порядок взимания комиссионного вознаграждения ЕНПФ
2. Величина комиссионного вознаграждения ЕНПФ от пенсионных активов установлена пунктом 1 статьи 58 Социального кодекса.
С целью взимания комиссионного вознаграждения ЕНПФ от пенсионных активов расчет и начисление комиссионного вознаграждения осуществляются от текущей стоимости пенсионных активов ЕНПФ по состоянию на начало дня первого числа календарного месяца, в котором будет производиться расчет и начисление комиссионного вознаграждения.
Начисление комиссионного вознаграждения ЕНПФ от пенсионных активов производится пропорционально количеству календарных дней в месяце, в котором производится расчет.
3. Взимание комиссионного вознаграждения ЕНПФ от пенсионных активов производится путем перечисления комиссионного вознаграждения с инвестиционного счета ЕНПФ на текущий счет ЕНПФ на основании акта сверки, подписанного уполномоченными представителями банка-кастодиана, управляющего инвестиционным портфелем и ЕНПФ.
4. Для расчета и начисления комиссионного вознаграждения от инвестиционного дохода используется ежедневный инвестиционный доход от пенсионных активов ЕНПФ. Комиссионное вознаграждение от инвестиционного дохода рассчитывается и начисляется ежедневно.
При отрицательном инвестиционном доходе отрицательное комиссионное вознаграждение рассчитывается путем применения величины комиссионного вознаграждения, утвержденной в соответствии с пунктом 5 статьи 58 Социального кодекса.
Накопленное комиссионное вознаграждение от инвестиционного дохода за отчетный месяц уменьшается на сумму отрицательного комиссионного вознаграждения.
При превышении отрицательного комиссионного вознаграждения над накопленным комиссионным вознаграждением в отчетном месяце сумма превышения признается в качестве дебиторской задолженности по начисленному отрицательному комиссионному вознаграждению от инвестиционного дохода по пенсионным активам.
5. Комиссионное вознаграждение от инвестиционного дохода, рассчитанное в соответствии с пунктом 4 Правил, перечисляется с инвестиционного счета ЕНПФ при условии отсутствия дебиторской задолженности по накопленному отрицательному комиссионному вознаграждению, по состоянию на конец отчетного месяца.
При расторжении договора с управляющим инвестиционным портфелем пенсионные активы передаются в управление Национальному Банку Республики Казахстан от управляющего инвестиционным портфелем и управляющий инвестиционным портфелем возмещает дебиторскую задолженность по начисленному отрицательному комиссионному вознаграждению (при ее наличии) за счет собственного капитала путем перевода на инвестиционный счет ЕНПФ.
Приложение 2
к постановлению
Перечень некоторых нормативных правовых актов Республики Казахстан, а также отдельного структурного элемента нормативного правового акта Республики Казахстан, признаваемых утратившими силу

1. "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының комиссиялық сыйақыны өндіріп алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 26 шілдедегі № 185 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8698 болып тіркелген).
2. "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының комиссиялық сыйақыны өндіріп алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 26 шілдедегі № 185 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2021 жылғы 12 ақпандағы № 25 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22219 болып тіркелген).
3. "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне жинақтаушы зейнетақы жүйесін реттеу мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2021 жылғы 27 сәуірдегі № 58 қаулысымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22663 болып тіркелген) Қазақстан Республикасының жинақтаушы зейнетақы жүйесін реттеу мәселелері бойынша өзгерістер енгізілетін нормативтік құқықтық актілері тізбесінің 1-тармағы.

1. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 июля 2013 года № 185 "Об утверждении Правил взимания комиссионного вознаграждения единым накопительным пенсионным фондом" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8698).
2. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 12 февраля 2021 года № 25 "О внесении изменения в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 июля 2013 года № 185 "Об утверждении Правил взимания комиссионного вознаграждения единым накопительным пенсионным фондом" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22219).
3. Пункт 1 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам регулирования накопительной пенсионной системы, в которые вносятся изменения, утвержденного постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 27 апреля 2021 года № 58 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования накопительной пенсионной системы" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22663).