Кедендік декларациялаудың, тауарлар санатының, Қазақстан Республикасында жүргізілетін тауарлардың сыртқы электрондық саудасы саласындағы экспериментті іске асырушы өңірдің және электрондық сауда тауарларына қатысты техникалық регламенттерді сақтаудың хабарламалық тәртібін қолдану ерекшеліктерін айқындау туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 2023 жылғы 4 шiлдедегi № 739 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 15 шiлдеде № 33082 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданыста болу тәртібін 3 т. қараңыз
"Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 2-бабы 2-тармағының 14-1) және 14-2) тармақшаларына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Кедендік декларациялаудың, тауарлар санатының, Қазақстан Республикасында жүргізілетін тауарлардың сыртқы электрондық саудасы саласындағы экспериментті іске асырушы өңірдің және электрондық сауда тауарларына қатысты техникалық регламенттерді сақтаудың хабарламалық тәртібін қолдану ерекшеліктері айқындалсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2024 жылғы 31 желтоқсанды қоса алғанға дейін қолданыста болады.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Қаржы министрі
Е. Жамаубаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сауда және интеграция министрлігі
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары -
Қаржы министрі
2023 жылғы 4 шілдедегі
№ 739 бұйрығымен
бекітілген
Кедендік декларациялаудың, тауарлар санатының, Қазақстан Республикасында жүргізілетін тауарлардың сыртқы электрондық саудасы саласындағы экспериментті іске асырушы өңірдің және электрондық сауда тауарларына қатысты техникалық регламенттерді сақтаудың хабарламалық тәртібін қолдану ерекшеліктері
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Кедендік декларациялаудың, тауарлар санатының, Қазақстан Республикасында жүргізілетін тауарлардың сыртқы электрондық саудасы саласындағы экспериментті іске асырушы өңірдің және электрондық сауда тауарларына қатысты техникалық регламенттерді сақтаудың хабарламалық тәртібін қолдану ерекшеліктері (бұдан әрі – Ерекшеліктер) "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 2-бабы 2-тармағының 14-1) және 14-2) тармақшаларына сәйкес әзірленді және Кодекстің 45-тарауына сәйкес Кедендік декларациялаудың, тауарлар санатының, Қазақстан Республикасында жүргізілетін тауарлардың сыртқы электрондық саудасы саласындағы экспериментті іске асырушы өңірдің және электрондық сауда тауарларына қатысты техникалық регламенттерді сақтаудың хабарламалық тәртібін қолдану ерекшеліктерін айқындайды.

Об определении особенностей таможенного декларирования, категории товаров, региона реализации эксперимента в области внешней электронной торговли, проводимого в Республике Казахстан и применения уведомительного порядка соблюдения технических регламентов в отношении товаров электронной торговли
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов Республики Казахстан от 4 июля 2023 года № 739. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 июля 2023 года № 33082
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 3.
В соответствии с подпунктами 14-1) и 14-2) пункта 2 статьи 2 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Определить особенности таможенного декларирования, категории товаров, региона реализации эксперимента в области внешней электронной торговли, проводимого в Республике Казахстан и применения уведомительного порядка соблюдения технических регламентов в отношении товаров электронной торговли.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и действует до 31 декабря 2024 года включительно.
Заместитель Премьер-Министра
- Министр финансов
Республики Казахстан
Е. Жамаубаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Заместитель Премьер-Министра
- Министр финансов
Республики Казахстан
от 4 июля 2023 года № 739
Особенности таможенного декларирования, категории товаров, региона реализации эксперимента в области внешней электронной торговли, проводимого в Республике Казахстан и применения уведомительного порядка соблюдения технических регламентов в отношении товаров электронной торговли
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Особенности таможенного декларирования, категории товаров, региона реализации эксперимента в области внешней электронной торговли, проводимого в Республике Казахстан и применения уведомительного порядка соблюдения технических регламентов в отношении товаров электронной торговли (далее – Особенности) разработаны в соответствии с подпунктами 14-1) и 14-2) пункта 2 статьи 2 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" (далее – Кодекс) и определяют особенности таможенного декларирования, категорию товаров, регион реализации эксперимента в области внешней электронной торговли, проводимого в Республике Казахстан, и применение уведомительного порядка соблюдения технических регламентов в отношении товаров электронной торговли в соответствии с главой 45 Кодекса.

2. Осы Ерекшеліктердің мақсаттары үшін негізгі ұғымдар қолданылады:
1) жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарлары – Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінетін, кеден қоймасы кедендік рәсімімен орналастырылған және тараптарының бірі жеке тұлға болып табылатын мәміле шеңберінде Интернет желісін пайдалана отырып электрондық сауда алаңдарында Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты немесе уақытша тұратын (уақытша болатын) жеке тұлғаларға өткізуге арналған тауарлар;
2) жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарлары – Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты немесе уақытша тұратын (уақытша болатын) жеке тұлға мен шетелдік адам арасындағы мәміле шеңберінде Интернет желісін пайдалана отырып электрондық сауда алаңдарында жеке тұлғалар сатып алған, Қазақстан Республикасының аумағына үшінші елдерден халықаралық пошта жөнелтілімдерінде немесе осындай тауарларды алушы болып табылатын жеке тұлғалардың атына тасымалдаушы әкелген тауарлар;
3) Қазақстан Республикасында жүргізілетін тауарлардың сыртқы электрондық саудасы саласындағы экспериментке қатысушылар – уәкілетті орган, сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті орган, электрондық сауда операторлары, Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты немесе уақытша тұратын (уақытша болатын) жеке тұлғалар;
4) электрондық сауда операторлары – уәкілетті орган Қазақстан Республикасында жүргізілетін тауарлардың сыртқы электрондық саудасы саласындағы экспериментті (бұдан әрі – эксперимент) іске асыруға қатысуға жіберген және электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік операциялар жасайтын Қазақстан Республикасының заңды тұлғалары;
5) электрондық сауда тауарлары – жеке тұлғаларға сатуға арналған электрондық сауда тауарлары және жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарлары;
6) осы Ерекшеліктерде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде тауарлардың сыртқы электрондық саудасы саласында пилоттық жобаны (экспериментті) жүргізу эксперимент деп түсініледі.
3. Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларын экспериментті іске асыруға қатысуға жіберу өтініш негізінде және олар Кодекстің 392-9-бабы 2-тармағының 2), 4) және 12) тармақшаларында белгіленген міндеттерді сақтаған кезде жүзеге асырылады.
4. Электрондық сауда операторы ретінде экспериментті іске асыруға қатысу туралы өтінішті заңды тұлға уәкілетті органға электрондық тәсілмен немесе қағаз жеткізгіште еркін нысанда береді.

2. Для целей настоящих Особенностей используются основные понятия:
1) товары электронной торговли, предназначенные для реализации физическим лицам – ввозимые на таможенную территорию Евразийского экономического союза товары, помещенные под таможенную процедуру таможенного склада и предназначенные для реализации физическим лицам, постоянно или временно проживающим (временно пребывающим) на территории Республики Казахстан, на электронных торговых площадках с использованием сети Интернет в рамках сделки, одной из сторон которой является физическое лицо;
2) товары электронной торговли, приобретенные физическими лицами – товары, приобретенные физическими лицами на электронных торговых площадках с использованием сети Интернет в рамках сделки между физическим лицом, постоянно или временно проживающим (временно пребывающим) на территории Республики Казахстан, и иностранным лицом, ввозимые на территорию Республики Казахстан из третьих стран в международных почтовых отправлениях или перевозчиком в адрес физических лиц, являющихся получателями таких товаров;
3) участники эксперимента в области внешней электронной торговли товарами, проводимого в Республике Казахстан – уполномоченный орган, уполномоченный орган в области регулирования торговой деятельности, операторы электронной торговли, физические лица, постоянно или временно проживающие (временно пребывающие) на территории Республики Казахстан;
4) операторы электронной торговли – юридические лица Республики Казахстан, допущенные уполномоченным органом к участию в реализации эксперимента в области внешней электронной торговли товарами, проводимого в Республике Казахстан (далее – эксперимент), и совершающие таможенные операции в отношении товаров электронной торговли;
5) товары электронной торговли – товары электронной торговли, предназначенные для реализации физическим лицам, и товары электронной торговли, приобретенные физическими лицами;
6) под экспериментом в настоящих Особенностях понимается проведение в государствах – членах Евразийского экономического союза пилотного проекта (эксперимента) в области внешней электронной торговли товарами.
3. Допуск юридических лиц Республики Казахстан к участию в реализации эксперимента осуществляется на основании заявления и при соблюдении ими обязанностей, установленных подпунктами 2), 4) и 12) пункта 2 статьи 392-9 Кодекса.
4. Заявление об участии в реализации эксперимента в качестве оператора электронной торговли подается юридическим лицом в уполномоченный орган в произвольной форме электронным способом или на бумажном носителе.

5. Уәкілетті орган өтініш келіп түскен күннен бастап он жұмыс күні ішінде оның Кодекстің 392-9-бабы 2-тармағының 2), 4) және 12) тармақшаларында белгіленген міндеттерге сәйкестігін қарайды.
6. Жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарлары Қазақстан Республикасының аумағында болуы және пайдаланылуы үшін кеден органдарының кедендік рәсімдерге орналастырмай, осы тарауда көзделген тәртіппен және шарттарда кедендік декларациялауына және шығаруына жатады.
7. Жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік операцияларды декларант – осындай тауарларды алушы болып табылатын жеке тұлға дербес не декларанттың (жеке тұлғаның) атынан электрондық сауда операторлары жасайды.
8. Жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларын шығаруды кеден органы Комиссия бекіткен кедендік баждардың, салықтардың бірыңғай мөлшерлемелеріне сәйкес жиынтық кедендік төлем түрінде алынатын кедендік баждар, салықтар төленген жағдайда жүргізеді.
9. Қазақстан Республикасының аумағында болуы және пайдалануы үшін жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларын шығару Кодекстің 193-бабында белгіленген мерзімдерде аяқталады.
10. Жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарлары бірыңғай мөлшерлемелер бойынша алынатын кедендік баждарды, салықтарды салу объектісі болып табылады.
11. Кеден қоймасы кедендік рәсімі Кодекстің 392-6-бабында көзделген ерекшеліктерді ескере отырып, Кодекстің 25-тарауында белгіленген тәртіппен және шарттарда жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларына қатысты қолданылады.
12. Жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік операцияларды осындай тауарлардың декларанттары атынан электрондық сауда операторлары жасайды.
13. Қазақстан Республикасында жүргізілетін тауарлардың сыртқы электрондық саудасы саласында экспериментті іске асыру 2024 жылғы 31 желтоқсанға дейін жүзеге асырылады.
2-тарау. Тауарлардың сыртқы электрондық саудасы саласында эксперимент қолданылатын электрондық сауда тауарлары санатының ерекшеліктері
14. Тауарлардың сыртқы электрондық саудасы саласында эксперимент Ерекшеліктердің 2-тармағының 1) және 2) тармақшаларына сәйкес жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларына және жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларына қатысты жүргізіледі.
3-тарау. Экспериментті іске асыру өңірінің ерекшеліктері

5. Уполномоченный орган в течение десяти рабочих дней со дня поступления заявления рассматривает его на соответствие обязанностям, установленным подпунктами 2), 4) и 12) пункта 2 статьи 392-9 Кодекса.
6. Товары электронной торговли, приобретенные физическими лицами для нахождения и использования на территории Республики Казахстан, подлежат таможенному декларированию и выпуску таможенными органами в порядке и на условиях, предусмотренных настоящей главой, без помещения под таможенные процедуры.
7. Таможенные операции в отношении товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, совершаются декларантом – физическом лицом, являющимся получателем таких товаров, самостоятельно либо операторами электронной торговли от имени декларанта (физического лица).
8. Выпуск товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, производится таможенным органом при условии уплаты таможенных пошлин, налогов, взимаемых в виде совокупного таможенного платежа в соответствии с едиными ставками таможенных пошлин, налогов, утвержденных Комиссией.
9. Выпуск товаров электронной торговли, приобретенные физическими лицами для нахождения и использования на территории Республики Казахстан, завершается в сроки, установленные статьей 193 Кодекса.
10. Товары электронной торговли, приобретенные физическими лицами, являются объектом обложения таможенными пошлинами, налогами, взимаемыми по единым ставкам.
11. Таможенная процедура таможенного склада применяется в отношении товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, в порядке и на условиях, установленных главой 25 Кодекса, с учетом особенностей, предусмотренных статьей 392-6 Кодекса.
12. Таможенные операции в отношении товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, совершаются операторами электронной торговли от имени декларантов таких товаров.
13. Реализация эксперимента в области внешней электронной торговли товарами, проводимый в Республике Казахстан, осуществляется до 31 декабря 2024 года.
Глава 2. Особенности категории товаров электронной торговли, на которые
распространяется эксперимент в области внешней электронной торговли товарами
14. Эксперимент в области внешней электронной торговли проводится в отношении товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам и товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, в соответствии с подпунктами 1) и 2) пункта 2 Особенностей.
Глава 3. Особенности региона реализации эксперимента

15. Эксперимент Астана, Алматы қалалары бойынша мемлекеттік кірістер департаменттерінің және Ақтөбе облысы бойынша мемлекеттік кірістер департаментінің қызмет аймағында іске асырылады.
4-тарау. Жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларын кедендік декларациялау ерекшеліктері
16. Жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларын кедендік декларациялау осындай тауарларды алушы болып табылатын декларант – жеке тұлға не декларанттың (жеке тұлғаның) атынан электрондық сауда операторлары мемлекеттік кірістер органдарына "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде тауарлардың сыртқы электрондық саудасы саласында пилоттық жобаны (экспериментті) жүргізу шеңберінде декларациялау жүзеге асырылатын тауарларға қатысты экспресс-жүктер үшін тауарларға арналған декларацияны толтыру ерекшеліктері туралы" Еуразиялық экономикалық комиссия алқасының 2021 жылғы 3 тамыздағы № 93 шешімімен (бұдан әрі – № 93 Шешім) көзделген толтыру ерекшеліктерін ескере отырып, "Тасымалдаушы экспресс-жүк ретінде жеткізетін тауарларды тауарларға арналған декларацияны пайдалана отырып, кедендік декларациялау туралы" Еуразиялық экономикалық комиссия алқасының 2018 жылғы 28 тамыздағы № 142 шешімімен (бұдан әрі – № 142 Шешім) бекітілген нысан бойынша экспресс-жүктер үшін тауарларға арналған декларацияны (бұдан әрі – ЭЖТД) немесе электрондық сауда операторлары пайдаланатын және шығару үшін қажетті мәліметтерді қамтитын электрондық түрдегі өзге құжатты (бұдан әрі – өзге электрондық құжат) беру жолымен жүзеге асырылады.
17. Электрондық сауда операторлары тауарлар Қазақстан Республикасына келгенге дейін немесе келген кезде мемлекеттік кірістер органдарына электрондық цифрлық қолтаңбамен расталған, ЭЖТД не өзге де электрондық құжатты толтыру және "АСТАНА-1" мемлекеттік кірістер органдарының ақпараттық жүйесіне (бұдан әрі – "АСТАНА-1" АЖ) жіберу арқылы халықаралық пошта жөнелтілімдерінде (бұдан әрі – ХПЖ) жіберілетін немесе жеке тұлғалардың атына тасымалдаушы жеткізетін тауарлар туралы ақпаратты (бұдан әрі – тауарлар туралы мәліметтер) электрондық түрде ұсынады.
18. Электрондық сауда операторларының ЭЖТД немесе өзге де электрондық құжатты толтыруы және беруі, "АСТАНА-1" АЖ-ға әкелуге күтілетін немесе келген электрондық сауда тауарлары туралы мәліметтерді беру, "АСТАНА-1" АЖ-да көрсетілген мәліметтерді өңдеу және мұндай мәліметтерді электрондық сауда операторлары мен мемлекеттік кірістер органдардың ақпараттық жүйелерінің өзара іс-қимылы арқылы автоматты режимде ЭЖТД-да қалыптастыру арқылы жүзеге асырылады.

15. Эксперимент реализуется в зоне деятельности Департаментов государственных доходов по городам Астана, Алматы и Департамента государственных доходов по Актюбинской области.
Глава 4. Особенности таможенного декларирования товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами
16. Таможенное декларирование товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, осуществляется путем подачи декларантом – физическом лицом, являющимся получателем таких товаров, самостоятельно либо операторами электронной торговли от имени декларанта (физического лица) в органы государственных доходов декларации на товары для экспресс-грузов (далее – ДТЭГ) по форме, утвержденной решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 28 августа 2018 года № 142 "О таможенном декларировании товаров, доставляемых перевозчиком в качестве экспресс-груза, с использованием декларации на товары" (далее – Решение № 142), с особенностями заполнения, предусмотренными Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 3 августа 2021 года № 93 "Об особенностях заполнения декларации на товары для экспресс-грузов в отношении товаров, декларирование которых осуществляется в рамках проведения в государствах – членах Евразийского экономического союза пилотного проекта (эксперимента) в области внешней электронной торговли товарами" (далее – Решение № 93), либо иного документа в электронном виде, используемого операторами электронной торговли и содержащего сведения, необходимые для выпуска (далее – иной электронный документ).
17. Операторы электронной торговли до прибытия или при прибытии товаров в Республику Казахстан предоставляют в органы государственных доходов в электронном виде информацию о товарах, пересылаемых в международных почтовых отправлениях (далее – МПО) или доставляемых перевозчиком в адрес физических лиц (далее – сведения о товарах), путем заполнения и направления в информационную систему органов государственных доходов "АСТАНА-1" (далее – ИС "АСТАНА-1") заверенной электронной цифровой подписью ДТЭГ либо иного электронного документа.
18. Заполнение и подача ДТЭК либо иного электронного документа операторами электронной торговли осуществляются посредством передачи в ИС "АСТАНА-1" сведений об ожидаемых к ввозу или прибывших товарах электронной торговли, обработки указанных сведений в ИС "АСТАНА-1" и преобразования таких сведений в автоматическом режиме в ДТЭГ путем взаимодействия информационных систем операторов электронной торговли и органов государственных доходов.

19. Жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларын шығаруды мемлекеттік кірістер органы "Жеке пайдалануға арналған тауарлармен байланысты жекелеген мәселелер туралы" Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2017 жылғы 20 желтоқсандағы № 107 шешімімен (бұдан әрі - № 107 Шешім) бекітілген кедендік баждардың, салықтардың бірыңғай мөлшерлемелеріне сәйкес жиынтық кедендік төлем түрінде алынатын кедендік баждар, салықтар төленген жағдайда жүргізеді.
20. Электрондық сауда тауарларына қатысты кедендік алымдар алынбайды.
21. Электрондық сауда тауарларын уақытша сақтау Кодекстің 392-9-бабы 2-тармағы 2) тармақшасының талаптарына сәйкес электрондық сауда операторларының үй-жайларында жүзеге асырылады.
Кодекстің 507-бабы 1-тармағының 5) тармақшасының шарттары тауарларға қолданылған жағдайда, электрондық сауда операторларының үй-жайларында электрондық сауда тауарларымен бірге электрондық сауда операторларының атына жалпы жүкқұжат бойынша немесе Дүниежүзілік пошта одағының (бұдан әрі - ДПО) актілерінде көзделген құжаттар бойынша келіп түсетін басқа да тауарлар сақталуы мүмкін.
5-тарау. Жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларын кедендік декларациялаудың ерекшеліктері
22. Экспериментке қатысатын электрондық сауда операторлары "Тауарларға арналған декларацияның нысаны және оны толтыру тәртібі туралы" Кеден одағы Комиссиясының 2010 жылғы 20 мамырдағы № 257 шешіміне сәйкес толтырылған тауарларға арналған декларацияны (бұдан әрі – ТД) қолдана отырып, жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларын кеден қоймасының кедендік рәсімімен орналастырады.
23. Бұрын кеден қоймасы кедендік рәсімімен орналастырылған және жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарлары, оларды сатып алған жеке тұлғаларға жеткізу үшін кеден қоймасынан осындай тауарларды беру және кеден қоймасы рәсімін аяқтау мақсатында "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде тауарлардың сыртқы электрондық саудасы саласындағы пилоттық жобаны (экспериментті) жүргізу шеңберінде декларациялау жүзеге асырылатын тауарларға қатысты тауарларға арналған декларацияны бергенге дейін тауарларды шығару туралы өтінішті толтыру ерекшеліктері туралы" Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2021 жылғы 3 тамыздағы № 95 шешімімен (бұдан әрі – № 95 шешім) белгіленген оны толтыру ерекшеліктерін ескере отырып, "Тауарларға арналған декларацияны бергенге дейін тауарларды шығару туралы өтініш туралы" Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2017 жылғы 13 желтоқсандағы № 171 шешімімен (бұдан әрі – № 171 Шешім) бекітілген нысан бойынша тауарларға арналған декларацияны бергенге дейін тауарларды шығару туралы өтініштің негізінде ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылады.

19. Выпуск товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, производится органами государственных доходов при условии уплаты таможенных пошлин, налогов, взимаемых в виде совокупного таможенного платежа в соответствии с едиными ставками таможенных пошлин, налогов, утвержденных Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 20 декабря 2017 года № 107 "Решением" (далее – Решение № 107).
20. Таможенные сборы в отношении товаров электронной торговли не взимаются.
21. Временное хранение товаров электронной торговли осуществляется в помещениях операторов электронной торговли в соответствии с требованиями подпункта 2) пункта 2 статьи 392-9 Кодекса.
В помещениях операторов электронной торговли с товарами электронной торговли могут храниться другие товары, которые поступают в адрес операторов электронной торговли по общей накладной или по документам, предусмотренным актами Всемирного почтового союза (далее – ВПС), при условии применения к товарам условий подпункта 5) пункта 1 статьи 507 Кодекса.
Глава 5. Особенности таможенного декларирования товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам
22. Операторы электронной торговли, участвующие в эксперименте, помещают товары электронной торговли, предназначенные для реализации физическим лицам, под таможенную процедуру таможенного склада с применением декларации на товары (далее – ДТ), заполненной в соответствии с решением Комиссии Таможенного союза от 20 мая 2010 года № 257 "О форме декларации на товары и порядке ее заполнения".
23. Товары электронной торговли, ранее помещенные под таможенную процедуру таможенного склада и предназначенные для реализации физическим лицам, в целях выдачи таких товаров с таможенного склада для доставки физическим лицам, приобретшим их, и завершения процедуры таможенного склада помещаются под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления на основании заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары по форме, утвержденной Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 13 декабря 2017 года № 171 "О заявлении о выпуске товаров до подачи декларации на товары" (далее – Решение № 171) с учетом особенностей его заполнения, установленных решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 3 августа 2021 года № 95 "Об особенностях заполнения заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары в отношении товаров, декларирование которых осуществляется в рамках проведения в государствах-членах евразийского экономического союза пилотного проекта (эксперимента) в области внешней электронной торговли товарами" (далее - Решение № 95)".

24. Экспериментке қатысатын электрондық сауда операторлары тауарларды кеден қоймасының кедендік рәсіміне орналастыру кезінде Кодекстің 7-бабына сәйкес тыйым салулар мен шектеулердің сақталуын растайтын мәліметтерді мемлекеттік кірістер органдарына ұсынады, сондай-ақ "Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2018 жылғы 18 сәуірдегі № 44 шешіміне өзгерістер енгізу туралы" Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2022 жылғы 15 шілдедегі № 107 шешімімен бекітілген, Одаққа мүше мемлекеттерде тауарлардың сыртқы электрондық саудасы саласында пилоттық жобаны (эксперимент) жүргізу шеңберінде, электрондық сауда тауарларына қатысты Еуразиялық экономикалық одақтың (Кеден одағының) техникалық регламенттері талаптарының сақталуын растаудың уақытша тәртібінің талаптарын сақтайды.
25. Кодекстің 237-бабында көзделген кеден қоймасы кедендік рәсімінің қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін осы кедендік рәсімнің қолданысы:
1) жеке тұлғалар Интернет желісінің ресурстарын пайдалана отырып электрондық сауда алаңдарында жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларын сатып алғаннан кейін оларды ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырумен;
2) мемлекеттік кірістер органдары Кодекстің 241-бабы 1-тармағының 7) тармақшасына сәйкес аварияның немесе еңсерілмейтін күш әрекетінің салдарынан электрондық сауда тауарларын жою және (немесе) қайтарымсыз жоғалту фактісін не тасымалдаудың (тасудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайлары кезінде табиғи кему нәтижесінде осындай тауарларды қайтарымсыз жоғалту фактісін танумен;
3) жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларын кері экспорт кедендік рәсімімен орналастырумен аяқталады.
26. Жеке тұлғаның кеден қоймасының кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға қатысты сатып алу-сату мәмілесін жасағаны туралы шетелдік интернет-алаңнан ақпарат алғаннан кейін электрондық сауда операторы Кодекстің 237-бабында белгіленген кеден қоймасы кедендік рәсімінің қолданылу мерзімі өткенге дейін № 171 Шешімінде көзделген электрондық құжат түріндегі тауарларға арналған декларацияны бергенге дейін оларды шығаруға өтініш беру арқылы тауарларды ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсімімен орналастыруға байланысты кедендік операцияларды жасайды.
27. Бір өтініште бір жеке тұлғаның бір интернет-алаңда сатып алған электрондық сауда тауарлары туралы мәліметтер көрсетіледі.
28. Электрондық сауда тауарларын кедендік декларациялау № 142 Шешіммен бекітілген Толтыру тәртібіне сәйкес және "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде тауарлардың сыртқы электрондық саудасы саласында пилоттық жобаны (экспериментті) жүргізу шеңберінде кеден қоймасының кедендік рәсімімен бұрын орналастырылған электрондық сауда тауарларын ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсімімен орналастырылған кезде экспресс-жүктер үшін тауарларға арналған декларацияны толтыру ерекшеліктері туралы" Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2021 жылғы 3 тамыздағы № 94 Шешімімен (бұдан әрі - № 94 Шешім) белгіленген оны толтыру ерекшеліктерін ескере отырып, ЭЖТД қолдану арқылы жүзеге асырылады.

24. Операторы электронной торговли участвующие в эксперименте при помещении товаров под таможенную процедуру таможенного склада представляют в органы государственных доходов сведения, подтверждающие соблюдение запретов и ограничений в соответствии со статьей 7 Кодекса, а также соблюдают требования временного порядка подтверждения соблюдения требований технических регламентов Евразийского экономического союза (Таможенного союза) в отношении товаров электронной торговли в рамках проведения в государствах – членах Союза пилотного проекта (эксперимента) в области внешней электронной торговли товарами, утвержденного Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 15 июля 2022 года "О внесении изменений в Решение Совета Евразийской экономической комиссии от 18 апреля 2018 года № 44" № 107.
25. До истечения срока действия таможенной процедуры таможенного склада, предусмотренного статьей 237 Кодекса, действие этой таможенной процедуры завершается:
1) помещением товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления после приобретения физическими лицами на электронных торговых площадках с использованием ресурсов сети Интернет;
2) признанием органами государственных доходов в соответствии с подпунктом 7) пункта 1 статьи 241 Кодекса факта уничтожения и (или) безвозвратной утраты товаров электронной торговли вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо факта безвозвратной утраты этих товаров в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения;
3) помещением товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, под таможенную процедуру реэкспорта.
26. После получения информации от иностранной интернет-площадки о совершении физическим лицом сделки купли-продажи в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного склада, оператор электронной торговли до истечения срока действия таможенной процедуры таможенного склада, установленного статьей 237 Кодекса, совершает таможенные операции, связанные с помещением товаров под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления путем заявления их к выпуску до подачи декларации на товары в виде электронного документа, предусмотренного Решением № 171.
27. В одном заявлении указываются сведения о товарах электронной торговли, приобретенных одним физическим лицом на одной интернет-площадке.
28. Таможенное декларирование товаров электронной торговли, осуществляется с применением ДТЭГ, в соответствии с Порядком заполнения, утвержденным Решением № 142 и с учетом особенностей ее заполнения, установленных решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 3 августа 2021 года № 94 "Об особенностях заполнения декларации на товары для экспресс-грузов при помещении под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления товаров электронной торговли, ранее помещенных под таможенную процедуру таможенного склада, в рамках проведения в государствах-членах Евразийского экономического союза пилотного проекта (эксперимента) в области внешней электронной торговли товарами" (далее – Решение № 94).

29. Экспресс-жүктер үшін тауарларға арналған декларацияны не Кодекстің 392-6-бабы 6-тармағының 1) тармақшасына сәйкес оларды ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсімімен орналастыру үшін кеден қоймасының кедендік рәсімімен орналастырылған жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларын шығару үшін қажетті мәліметтерді қамтитын өзге де электрондық құжатты электрондық сауда операторлары кеден қоймасы кедендік рәсімінің қолданылу мерзімі ішінде, бірақ жеке тұлға осы тауарларды сатып алған айдан кейінгі айдың оныншы күнінен кешіктірмей беруге тиіс.
30. Бұрын кеден қоймасының кедендік рәсімімен орналастырылған және жеке тұлғаларға өткізуге арналған электрондық сауда тауарларын ішкі тұтыну үшін шығару кезінде Еуразиялық экономикалық одақтың Бірыңғай кедендік тарифінің мөлшерлемелері бойынша кедендік әкелу баждары есептеледі және төленеді.
Кедендік баждар ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсіміне сәйкес электрондық сауда тауарлары шығарылғанға дейін төленеді.
31. Тағайындалған пошта байланысының операторы электрондық сауда операторы ретінде әрекет еткен жағдайларда, кері экспорттың кедендік рәсімімен орналастырылатын электрондық сауда тауарларын кедендік декларациялау тағайындалған пошта байланысының операторын алушы ретінде тағайындалған елді көрсете отырып және тауарларға арналған декларацияда халықаралық пошта жөнелтілімдерін сүйемелдейтін пошта құжаттары туралы мәліметтерді көрсете отырып (CN22, CN23), сондай-ақ кедендік транзит процедурасын қолдана отырып, тауарларға арналған декларацияны беру жолымен жүргізіледі.
32. Бір ЭЖТД-ға 500-ден аспайтын жеке жүкқұжат бойынша өткізілетін тауарлар туралы мәліметтер көрсетіледі.
6-тарау. Жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларына қатысты экспресс-жүктер үшін тауарларға арналған декларацияны толтыру ерекшеліктері
33. Жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларына қатысты экспресс-жүктер үшін ЭЖТД № 93 Шешімде көзделген ерекшеліктерді ескере отырып, № 142 Шешіммен бекітілген Экспресс-жүктер үшін тауарларға арналған декларацияны толтыру тәртібіне (бұдан әрі - Тәртіп) сәйкес электрондық сауда операторы толтырады.
34. Электрондық сауда операторының электрондық сауда тауарларына қатысты ЭЖТД толтыруы мынадай ерекшеліктерді сақтай отырып жүргізіледі:
"Алушы (жалпы жүкқұжат бойынша)" деген бағанда электрондық сауда операторы туралы мәліметтер көрсетіледі.
"ЭЖТД" деген бағанда электрондық құжат түрінде ЭЖТД толтыру кезінде ЭЖТД құрылымының тиісті деректемелерінде "ЭҚ" (электрондық құжат түріндегі ЭЖТД) және "ЭC" (электрондық сауда тауарларына қатысты ЭЖТД) аббревиатуралары көрсетіледі.
"Жалпы мәліметтер" деген баған мынадай ерекшеліктер ескеріле отырып толтырылады.
1-бағанада (ЭЖТД құрылымының тиісті деректемесінде) жеке жүкқұжаттың немесе халықаралық почта жөнелтілімінің реттік нөмірі көрсетіледі.
2-бағанада (ЭЖТД құрылымының тиісті деректемесінде) жалпы жүкқұжаттың нөмірі көрсетіледі.

29. Декларация на товары для экспресс-грузов либо иной электронный документ, содержащий сведения, необходимые для выпуска товаров электронной торговли, предназначенных для реализации физическим лицам, помещенных под таможенную процедуру таможенного склада, для их помещения под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления в соответствии с подпунктом 1) пункта 6 статьи 392-6 Кодекса должны быть поданы операторами электронной торговли в течение срока действия таможенной процедуры таможенного склада, но не позднее десятого числа месяца, следующего за месяцем приобретения этих товаров физическим лицом.
30. При выпуске для внутреннего потребления товаров электронной торговли, ранее помещенных под таможенную процедуру таможенного склада и предназначенных для реализации физическим лицам, исчисляются и уплачиваются ввозные таможенные пошлины по ставкам Единого таможенного тарифа Евразийского экономического союза.
Таможенные пошлины уплачиваются до выпуска товаров электронной торговли в соответствии с таможенной процедурой выпуска для внутреннего потребления.
31. В случаях выступления в качестве оператора электронной торговли назначенного оператора почтовой связи, таможенное декларирование товаров электронной торговли, помещаемых под таможенную процедуру реэкспорта производится путем подачи декларации на товары, с указанием в качестве получателя назначенного оператора почтовой связи страны назначения, и с отражением в декларации на товары, сведений о почтовых документах, сопровождающих международные почтовые отправления (CN22, CN23), а также с применением процедуры таможенного транзита.
32. В одной ДТЭГ указываются сведения о товарах, перемещаемых не более чем по 500 индивидуальным накладным.
Глава 6. Особенности заполнения декларации на товары для экспресс-грузов в отношении товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами
33. ДТЭГ для экспресс-грузов в отношении товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, заполняется оператором электронной торговли в соответствии с Порядком заполнения декларации на товары для экспресс-грузов, утвержденным Решением № 142 (далее – Порядок), с учетом особенностей, предусмотренных Решением № 93.
34. Заполнение ДТЭГ в отношении товаров электронной торговли оператором электронной торговли производится с соблюдением следующих особенностей:
В графе "Получатель (по общей накладной)" указываются сведения об операторе электронной торговли.
В графе "ДТЭГ" при заполнении ДТЭГ в виде электронного документа в соответствующих реквизитах структуры ДТЭГ указываются аббревиатуры "ЭД" (ДТЭГ в виде электронного документа) и "ЭТ" (ДТЭГ в отношении товаров электронной торговли).
Графа "Общие сведения" заполняется с учетом следующих особенностей.
В колонке 1 (в соответствующем реквизите структуры ДТЭГ) указывается порядковый номер индивидуальной накладной или международного почтового отправления.
В колонке 2 (в соответствующем реквизите структуры ДТЭГ) указывается номер общей накладной.

3-бағанада (ЭЖТД құрылымының тиісті деректемесінде) жеке жүкқұжаттың нөмірі немесе ХПЖ бірегей нөмірі (әрбір почта жөнелтіліміне жазылатын ДПО техникалық стандарттар жинағының S10 стандартына сәйкес жазбаша хат-хабарлар мен сәлемдемелердің бірегей 13 таңбалы әріптік-цифрлық сәйкестендіргіші) көрсетіледі.
4-бағанада (ЭЖТД құрылымының тиісті деректемесінде) жеке жүкқұжатқа немесе ДПО құжатына сәйкес (Тәртіптің 16-тармағына сәйкес) жөнелтуші туралы мәліметтер көрсетіледі.
5-бағанада (ЭЖТД құрылымының тиісті деректемесінде) жеке жүкқұжатқа немесе ДПО құжатына сәйкес алушы туралы мынадай мәліметтер көрсетіледі:
жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) ;
жеке басын куәландыратын құжат туралы мәліметтер (Тәртіптің 14-тармағына сәйкес), сондай-ақ жеке тұлғаның жеке сәйкестендіру нөмірі болған кезде;
жеке жүкқұжатқа немесе ДПО құжатына сәйкес (Тәртіптің 13-тармағына сәйкес) жеке тұлғаның тұрғылықты жері немесе электрондық сауда тауарларын жеткізу мекенжайы.
Жеке жүкқұжатқа немесе ДПО құжатына сәйкес (жеке тұлғаның жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетілген кезде) латын әліпбиінің әріптерін пайдалана отырып, жеке тұлғаның тегін, атын, әкесінің атын (ол болған кезде) көрсетуге жол беріледі.
"Тауарлар туралы мәліметтер" деген баған мынадай ерекшеліктерді ескеріле отырып толтырылады.
6-бағанада (ЭЖТД құрылымының тиісті деректемелерінде) ЭЖТД бойынша электрондық сауда тауарының реттік нөмірі және "/" бөлгіш белгісі арқылы жеке жүкқұжат немесе ДПО құжаты бойынша осы тауардың реттік нөмірі көрсетіледі.
7-бағанада (ЭЖТД құрылымының тиісті деректемесінде) электрондық сауда тауарының атауы (сауда, коммерциялық немесе өзге де дәстүрлі атауы) көрсетіледі. Егер электрондық сауда тауарының атауында жеке жүкқұжатқа немесе ДПО құжатына сәйкес латын әліпбиінің әріптері пайдаланылса, онда мұндай мәліметтерді латын әліпбиінің әріптерін пайдалана отырып көрсетуге жол беріледі.
8-бағанада (ЭЖТД құрылымының тиісті деректемесінде) Еуразиялық экономикалық одақтың Сыртқы экономикалық қызметінің бірыңғай тауар номенклатурасына сәйкес электрондық сауда тауарының коды кемінде алғашқы 6 белгі (анықтама) деңгейінде көрсетіледі.
9-бағанада (ЭЖТД құрылымының тиісті деректемесінде) электрондық сауда тауарларының саны көрсетіледі.
10-бағанда (ЭЖТД құрылымының тиісті деректемесінде) жеке жүкқұжат немесе ДПО құжаты бойынша электрондық сауда тауарларының жалпы брутто (кг) массасы көрсетіледі. Көрсетілген мән математикалық ережелер бойынша үтірден кейін 2 таңбаға дейінгі дәлдікпен дөңгелектенеді.
11-баған (ЭЖТД құрылымының тиісті деректемесі) толтырылмайды.

В колонке 3 (в соответствующем реквизите структуры ДТЭГ) указывается номер индивидуальной накладной или уникальный номер МПО (уникальный 13-значный буквенно-цифровой идентификатор письменной корреспонденции и посылок в соответствии со стандартом S10 Сборника технических стандартов ВПС, который наносится на каждое почтовое отправление).
В колонке 4 (в соответствующем реквизите структуры ДТЭГ) указываются сведения об отправителе согласно индивидуальной накладной или документу ВПС (в соответствии с пунктом 16 Порядка).
В колонке 5 (в соответствующем реквизите структуры ДТЭГ) указываются следующие сведения о получателе согласно индивидуальной накладной или документу ВПС:
фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица;
сведения о документе, удостоверяющем личность (в соответствии с пунктом 14 Порядка), а также при наличии индивидуального идентификационного номера физического лица;
место жительства физического лица или адрес доставки товаров электронной торговли согласно индивидуальной накладной или документу ВПС (в соответствии с пунктом 13 Порядка).
Допускается указание фамилии, имени, отчества (при его наличии) физического лица с использованием букв латинского алфавита согласно индивидуальной накладной или документу ВПС (при указании индивидуального идентификационного номера физического лица).
Графа "Сведения о товарах" заполняется с учетом следующих особенностей.
В колонке 6 (в соответствующих реквизитах структуры ДТЭГ) указываются порядковый номер товара электронной торговли по ДТЭГ и через знак разделителя "/" порядковый номер этого товара по индивидуальной накладной или документу ВПС.
В колонке 7 (в соответствующем реквизите структуры ДТЭГ) указывается наименование (торговое, коммерческое или иное традиционное наименование) товара электронной торговли. Если в наименовании товара электронной торговли согласно индивидуальной накладной или документу ВПС используются буквы латинского алфавита, то допускается указание таких сведений с использованием букв латинского алфавита.
В колонке 8 (в соответствующем реквизите структуры ДТЭГ) указывается код товара электронной торговли в соответствии с единой Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза на уровне не менее первых 6 знаков (справочно).
В колонке 9 (в соответствующем реквизите структуры ДТЭГ) указывается количество товаров электронной торговли.
В колонке 10 (в соответствующем реквизите структуры ДТЭГ) указывается общая масса брутто (кг) товаров электронной торговли по индивидуальной накладной или документу ВПС. Указываемое значение округляется по математическим правилам с точностью до 2 знаков после запятой.
Колонка 11 (соответствующий реквизит структуры ДТЭГ) не заполняется.

12-бағанада қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі ЭЖТД-да "/" бөлгіш белгісі арқылы, ал электрондық құжат түріндегі ЭЖТД-да ЭЖТД құрылымының тиісті деректемелерінде валюта сыныптауышына сәйкес валютаның әріптік коды және коммерциялық құжаттарға немесе ДПО құжаттарына сәйкес цифрлармен электрондық сауда тауарының құны көрсетіледі. Тауар құнының мәні математикалық ережелер бойынша үтірден кейін 2 таңбаға дейінгі дәлдікпен дөңгелектенеді.
13-бағанада қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі ЭЖТД-да "/" бөлгіш белгісі арқылы, ал электрондық құжат түріндегі ЭЖТД-да ЭЖТД құрылымының тиісті деректемелерінде валюта сыныптауышына сәйкес валютаның әріптік коды және ЭЖТД тіркелген күнге Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында цифрлармен электрондық сауда тауарының құны көрсетіледі. Тауар құнының мәні математикалық ережелер бойынша үтірден кейін 2 таңбаға дейінгі дәлдікпен дөңгелектенеді.
"Құжаттар туралы мәліметтер" деген баған мынадай ерекшеліктер ескеріле отырып толтырылады.
Бағанда электрондық сауда тауарларын сатып алуды растайтын мәліметтер (болған кезде) және тыйым салулар мен шектеулердің сақталуын растайтын құжаттар туралы мәліметтер көрсетіледі. Бұл ретте мұндай құжаттар туралы мәліметтер ЭЖТД-мен бірлесіп іс-жүзінде құжат ұсынылатынына немесе Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексінің 80-бабы 2-тармағының негізінде ұсынылмайтынына қарамастан бағанда көрсетілуге тиіс.
ЭЖТД-нің 14-бағанасында электрондық құжат түрінде – ЭЖТД құрылымының тиісті деректемелерінде көрсетіледі:
тыйым салулар мен шектеулердің сақталуын растайтын құжаттың коды құжаттар мен мәліметтер түрлерінің жіктеуішіне сәйкес және "/" бөлгіш белгісі арқылы ЭЖТД беру кезінде құжаттың ұсынылғанын не ұсынылмағанын растайтын белгі:
"0" – құжат ұсынылмаған;
"1" – құжат ұсынылды;
электрондық сауда тауарларын сатып алуды растайтын мәліметтер коды құжаттар мен мәліметтер түрлерінің сыныптауышына сәйкес және "/" бөлгіш белгісі арқылы ЭЖТД беру кезінде осындай мәліметтерді қамтитын құжатты ұсынуды не ұсынбауды растайтын белгі:
"0" – құжат ұсынылмаған;
"1" – құжат ұсынылды.
Электрондық сауда тауарларын сатып алуды растайтын мәліметтер үшін құжаттар мен мәліметтер түрінің жіктеуішіне сәйкес мынадай кодтар пайдаланылады:
"04200" – интернет-тапсырыстың күні мен нөмірін көрсету үшін;
"10046" – электрондық сауда тауары туралы мәліметтерді қамтитын "Интернет" ақпараттық-телекоммуникациялық желісіндегі интернет-алаң (интернет-дүкен) сайтының бетіне сілтемені көрсету үшін (бұдан әрі – сайт беті);
"10047" – интернет-алаңның атауын көрсету үшін (интернет-дүкен).
15-бағанада қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі ЭЖТД-да "/" бөлгіш белгісі арқылы жеке жолда, ал электрондық құжат түріндегі ЭЖТД-да – ЭЖТД құрылымының тиісті деректемелерінде:
кк.аа.жжжж (күні, айы, күнтізбелік жылы) форматында күні және интернет-тапсырыстың нөмірі, интернет-алаңның (интернет-дүкеннің) атауы, сайт бетіне сілтеме. Аталған мәліметтер электрондық сауда операторында болған кезде көрсетіледі.
кк.аа.жжжж (күні, айы, күнтізбелік жылы) форматында күні және тыйым салулар мен шектеулердің сақталғанын растайтын құжаттың нөмірі көрсетіледі.
"Жеке жүкқұжат бойынша барлығы (брутто жалпы салмағы, кедендік құн)" деген жолда (ЭЖТД құрылымының тиісті деректемелерінде) жеке жүкқұжат немесе ДПО құжаты бойынша өткізілетін электрондық сауда тауарларының брутто жалпы салмағы және Қазақстан Республикасының ұлттық валютасындағы жалпы құны туралы мәліметтер көрсетіледі.
"Экспресс-жүктер үшін тауарларға арналған декларация бойынша барлығы (брутто жалпы салмағы, кедендік құн)" деген жолда (ЭЖТД құрылымының тиісті деректемелерінде) ЭЖТД-да мәлімделген барлық электрондық сауда тауарларының брутто жиынтық салмағы және Қазақстан Республикасының ұлттық валютасындағы құны туралы мәліметтер көрсетіледі.
"B. төлемдерді есептеу" деген баған мынадай ерекшеліктерді ескере отырып толтырылады.

В колонке 12 через знак разделителя "/" в ДТЭГ в виде документа на бумажном носителе, а в ДТЭГ в виде электронного документа – в соответствующих реквизитах структуры ДТЭГ указываются буквенный код валюты в соответствии с классификатором валют и стоимость товара электронной торговли цифрами в соответствии с коммерческими документами или документами ВПС. Значение стоимости товара округляется по математическим правилам с точностью до 2 знаков после запятой.
В колонке 13 через знак разделителя "/" в ДТЭГ в виде документа на бумажном носителе, а в ДТЭГ в виде электронного документа – в соответствующих реквизитах структуры ДТЭГ указываются буквенный код валюты в соответствии с классификатором валют и стоимость товара электронной торговли цифрами в национальной валюте Республики Казахстан, на день регистрации ДТЭГ. Значение стоимости товара округляется по математическим правилам с точностью до 2 знаков после запятой.
Графа "Сведения о документах" заполняется с учетом следующих особенностей.
В графе указываются сведения, подтверждающие приобретение товаров электронной торговли (при наличии), и сведения о документах, подтверждающих соблюдение запретов и ограничений. При этом сведения о таких документах подлежат указанию в графе независимо от того, представляется фактически документ совместно с ДТЭГ или не представляется на основании пункта 2 статьи 80 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза.
В колонке 14 в ДТЭГ в виде электронного документа – в соответствующих реквизитах структуры ДТЭГ указываются:
код документа, подтверждающего соблюдение запретов и ограничений, в соответствии с классификатором видов документов и сведений и через знак разделителя "/" признак, подтверждающий представление либо непредставление документа при подаче ДТЭГ:
"0" – документ не представлен;
"1" – документ представлен;
код сведений, подтверждающих приобретение товаров электронной торговли, в соответствии с классификатором видов документов и сведений и через знак разделителя "/" признак, подтверждающий представление либо непредставление документа, содержащего такие сведения, при подаче ДТЭГ:
"0" – документ не представлен;
"1" – документ представлен.
Для сведений, подтверждающих приобретение товаров электронной торговли, используются в соответствии с классификатором видов документов и сведений следующие коды:
"04200" – для указания даты и номера интернет-заказа;
"10046" – для указания ссылки на страницу сайта интернет-площадки (интернет-магазина) в информационно-телекоммуникационной сети "Интернет", содержащей сведения о товаре электронной торговли
(далее – страница сайта);
"10047" – для указания наименования интернет-площадки
(интернет-магазина).
В колонке 15 через знак разделителя "/" в ДТЭГ в виде документа на бумажном носителе отдельными строками, а в ДТЭГ в виде электронного документа – в соответствующих реквизитах структуры ДТЭГ указываются:
дата в формате дд.мм.гггг (день, месяц, календарный год) и номер интернет-заказа, наименование интернет-площадки (интернет-магазина), ссылка на страницу сайта. Перечисленные сведения указываются при их наличии у оператора электронной торговли.
дата в формате дд.мм.гггг (день, месяц, календарный год) и номер документа, подтверждающего соблюдение запретов и ограничений.
В строке "Всего по индивидуальной накладной (общий вес брутто, таможенная стоимость)" (в соответствующих реквизитах структуры ДТЭГ) указываются сведения об общем весе брутто и общей стоимости в национальной валюте Республики Казахстан товаров электронной торговли, перемещаемых по индивидуальной накладной или документу ВПС.
В строке "Всего по декларации на товары для экспресс-грузов (общий вес брутто, таможенная стоимость)" (в соответствующих реквизитах структуры ДТЭГ) указываются сведения о суммарном весе брутто и стоимости в национальной валюте Республики Казахстан всех товаров электронной торговли, заявленных в ДТЭГ.
Графа "B. Исчисление платежей" заполняется с учетом следующих особенностей.

Бағанда № 107 Шешімге № 2 қосымшада айқындалған бірыңғай мөлшерлемелер бойынша өндіріп алынатын кедендік баждарды, салықтарды (бұдан әрі – бірыңғай мөлшерлемелер) және өсімпұлдарды есептеу туралы мәліметтер көрсетіледі.
Бірыңғай мөлшерлемелер бойынша алынатын кедендік баждарды, салықтарды (бұдан әрі – кедендік төлемдер), өсімпұлдарды есептеу төлемнің әрбір түрі бойынша бөлек жүргізіледі.
Бірыңғай мөлшерлемелер бойынша алынатын кедендік баждарды, салықтарды есептеу, егер мұндай кедендік баждар, салықтар төленуге жататын болса, әрбір жеке жүкқұжат немесе ДПО құжаты бойынша бөлек жүргізіледі.
1-бағанада (ЭЖТД құрылымының тиісті деректемесінде) ЭЖТД "Жалпы мәліметтер" деген бағанының 1-бағанасында көрсетілген жеке жүкқұжаттың немесе халықаралық почта жөнелтілімінің реттік нөмірі көрсетіледі.
Кедендік төлемдерді есептеу туралы мәліметтерді көрсету кезінде:
2 және 3-6-бағаналар (ЭЖТД құрылымының тиісті деректемелері) Тәртіпке сәйкес толтырылады.
"Жеке жүкқұжат бойынша барлығы" деген жолда (ЭЖТД құрылымының тиісті деректемесінде) бір жеке жүкқұжат немесе ДПО құжаты бойынша төленуге жататын кедендік төлемдердің жалпы сомасы, сондай-ақ өсімпұлдардың есептелген сомалары туралы мәліметтер көрсетіледі.
Төлеуге жататын кедендік төлемдер туралы мәліметтерді көрсету кезінде:
2-бағанада (ЭЖТД құрылымының тиісті деректемесінде) өндіріп алу кеден органдарына жүктелген салықтар, алымдар және өзге де төлем түрлерінің сыныптауышына сәйкес төлем түрінің коды көрсетіледі;
3-5-бағаналар (ЭЖТД құрылымының тиісті деректемелері) толтырылмайды;
6-бағанада (ЭЖТД құрылымының тиісті деректемесінде) төлемнің тиісті түрі бойынша осындай төлемнің сомасы көрсетіледі.
Өсімпұлдардың есептелген сомалары туралы мәліметтерді көрсеткен кезде 2-6-бағаналар (ЭЖТД құрылымының тиісті деректемелері) Тәртіпке сәйкес толтырылады.
"Экспресс-жүктер үшін тауарларға арналған декларация бойынша барлығы" деген жолда:
2-5-бағаналар (ЭЖТД құрылымының тиісті деректемелері) Тәртіпке сәйкес толтырылады;
6-бағанада (ЭЖТД құрылымының тиісті деректемесінде) төленуге жататын кедендік төлемдердің, өсімпұлдардың жалпы сомасы көрсетіледі.
7-тарау. Бұрын кеден қоймасының кедендік рәсімімен орналастырылған электрондық сауда тауарларын ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсімімен орналастырған кезде экспресс-жүктерге тауарларға арналған декларацияны толтыру ерекшеліктері
35. Кеден қоймасының кедендік рәсімімен бұрын орналастырылған электрондық сауда тауарларын ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсімімен орналастырған кезде ЭЖТД № 94 Шешімде көзделген ерекшеліктерді ескере отырып, № 142 Шешіммен бекітілген Экспресс-жүктерге тауарларға арналған декларацияны толтыру тәртібімен (бұдан әрі – Тәртіп) электрондық сауда операторы толтырады.

В графе указываются сведения об исчислении таможенных пошлин, налогов, взимаемых по единым ставкам, определенным в приложении № 2 к Решению № 107 (далее – единые ставки) и пеней.
Исчисление таможенных пошлин, налогов, взимаемых по единым ставкам (далее – таможенные платежи), пеней производится раздельно по каждому виду платежа.
Исчисление таможенных пошлин, налогов, взимаемых по единым ставкам, производится раздельно по каждой индивидуальной накладной или документу ВПС, если такие таможенные пошлины, налоги подлежат уплате.
В колонке 1 (в соответствующем реквизите структуры ДТЭГ) указываются порядковый номер индивидуальной накладной или международного почтового отправления, указанный в колонке 1 графы "Общие сведения" ДТЭГ.
При указании сведений об исчислении таможенных платежей:
колонки 2 и 3 - 6 (соответствующие реквизиты структуры ДТЭГ) заполняются в соответствии с Порядком.
В строке "Всего по индивидуальной накладной" (в соответствующем реквизите структуры ДТЭГ) указываются общая сумма таможенных платежей, подлежащих уплате по одной индивидуальной накладной или документу ВПС, а также сведения о начисленных суммах пеней.
При указании сведений о подлежащих уплате таможенных платежах:
в колонке 2 (в соответствующем реквизите структуры ДТЭГ) указывается код вида платежа в соответствии с классификатором видов налогов, сборов и иных платежей, взимание которых возложено на таможенные органы;
колонки 3 – 5 (соответствующие реквизиты структуры ДТЭГ) не заполняются;
в колонке 6 (в соответствующем реквизите структуры ДТЭГ) по соответствующему виду платежа указывается сумма такого платежа.
При указании сведений о начисленных суммах пеней колонки 2 – 6 (соответствующие реквизиты структуры ДТЭГ) заполняются в соответствии с Порядком.
В строке "Всего по декларации на товары для экспресс-грузов":
колонки 2 – 5 (соответствующие реквизиты структуры ДТЭГ) заполняются в соответствии с Порядком;
в колонке 6 (в соответствующем реквизите структуры ДТЭГ) указывается общая сумма подлежащих уплате таможенных платежей, пеней.
Глава 7. Особенности заполнения декларации на товары для экспресс-грузов при помещении под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления товаров электронной торговли, ранее помещенных под таможенную процедуру таможенного склада
35. ДТЭГ при помещении под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления товаров электронной торговли, ранее помещенных под таможенную процедуру таможенного склада заполняется оператором электронной торговли с Порядком заполнения декларации на товары для экспресс-грузов, утвержденным Решением № 142 (далее – Порядок), с учетом особенностей, предусмотренных Решением № 94.

36. "Жалпы мәліметтер" деген баған мынадай ерекшеліктер ескеріле отырып толтырылады.
1-бағанада электрондық сауда тауарлары ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсіміне сәйкес шығарылған өтініштің реттік нөмірі көрсетіледі.
2-бағана толтырылмайды.
3-бағанада өтініштің тіркеу нөмірі көрсетіледі.
4-бағанада жеке тұлға электрондық сауда тауарын сатып алған интернет-дүкен (интернет-алаң) туралы мәліметтер көрсетіледі (Тәртіптің 16-тармағының "б" тармақшасына сәйкес).
5-бағанада электрондық сауда тауарларын сатып алған жеке тұлға туралы мынадай мәліметтер:
жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса);
жеке басын куәландыратын құжат туралы мәліметтер (Тәртіптің 14-тармағына сәйкес), сондай-ақ жеке тұлғаның жеке сәйкестендіру нөмірі;
өтінішке сәйкес жеке тұлғаның тұрғылықты жері (Тәртіптің 13-тармағына сәйкес) көрсетіледі.
"Тауарлар туралы мәліметтер" деген баған мынадай ерекшеліктер ескеріле отырып толтырылады.
6-бағанада ЭЖТД бойынша электрондық сауда тауарының реттік нөмірі және мәлімдеу бойынша осы тауардың реттік нөмірі "/" бөлгіш белгісі арқылы көрсетіледі.
7-бағана Тәртіпке сәйкес толтырылады.
8-бағанада Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің бірыңғай Тауар номенклатурасына (бұдан әрі – ЕАЭО СЭҚ ТН) сәйкес 10 белгі деңгейінде (арасында бос орын қалдырмай) электрондық сауда тауарының коды көрсетіледі.
9-бағанада, егер ЕАЭО СЭҚ ТН сәйкес декларацияланатын электрондық сауда тауарына қатысты қосымша өлшем бірлігі қолданылса, өлшем бірліктерінің сыныптауышына сәйкес қосымша өлшем бірлігінің шартты белгісі, өлшем бірліктерінің сыныптауышына сәйкес қосымша өлшем бірлігінің коды және қосымша өлшем бірлігіндегі тауардың саны көрсетіледі.
10 және 11-бағаналарда тиісінше электрондық сауда тауарларының брутто (кг) және нетто (кг) салмағы көрсетіледі. Көрсетілген мәндер математикалық ережелер бойынша үтірден кейін 3 таңбаға дейінгі дәлдікпен, ал егер электрондық сауда тауарларының жалпы массасы 1 грамнан аз болса, үтірден кейін 6 таңбаға дейін дөңгелектенеді.
12-бағана Тәртіпке сәйкес толтырылады.
13-бағанада валюта жіктеуішіне сәйкес валютаның әріптік коды және өтініш тіркелген күнге Қазақстан Республикасының ұлттық валютасындағы цифрлармен электрондық сауда тауарының кедендік құны көрсетіледі. Тауардың кедендік құнының мәні математикалық ережелер бойынша үтірден кейін 2 таңбаға дейінгі дәлдікпен дөңгелектенеді.
"Құжаттар туралы мәліметтер" деген баған мынадай ерекшеліктер ескеріле отырып толтырылады.

36. Графа "Общие сведения" заполняется с учетом следующих особенностей.
В колонке 1 указывается порядковый номер заявления, на основании которого товары электронной торговли были выпущены в соответствии с таможенной процедурой выпуска для внутреннего потребления.
Колонка 2 не заполняется.
В колонке 3 указывается регистрационный номер заявления.
В колонке 4 указываются сведения об интернет-магазине (интернет-площадке), в котором физическим лицом приобретен товар электронной торговли (в соответствии с подпунктом "б" пункта 16 Порядка).
В колонке 5 указываются следующие сведения о физическом лице, приобретшем товары электронной торговли:
фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица;
сведения о документе, удостоверяющем личность (в соответствии с пунктом 14 Порядка), а также индивидуальный идентификационный номер физического лица;
место жительства физического лица согласно заявлению (в соответствии с пунктом 13 Порядка).
Графа "Сведения о товарах" заполняется с учетом следующих особенностей.
В колонке 6 указываются порядковый номер товара электронной торговли по ДТЭГ и через знак разделителя "/" порядковый номер этого товара по заявлению.
Колонка 7 заполняется в соответствии с Порядком.
В колонке 8 указывается код товара электронной торговли в соответствии с единой Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза (далее – ТН ВЭД ЕАЭС) на уровне 10 знаков (без пробелов).
В колонке 9, если в соответствии с ТН ВЭД ЕАЭС в отношении декларируемого товара электронной торговли применяется дополнительная единица измерения, указываются условное обозначение дополнительной единицы измерения в соответствии с классификатором единиц измерения, код дополнительной единицы измерения в соответствии с классификатором единиц измерения и количество товара в дополнительной единице измерения.
В колонках 10 и 11 указывается соответственно масса брутто (кг) и нетто (кг) товаров электронной торговли. Указываемые значения округляются по математическим правилам с точностью до 3 знаков после запятой, а в случае, если общая масса товаров электронной торговли составляет менее 1 грамма, – до 6 знаков после запятой.
Колонка 12 заполняется в соответствии с Порядком.
В колонке 13 указываются буквенный код валюты в соответствии с классификатором валют и таможенная стоимость товара электронной торговли цифрами в национальной валюте Республики Казахстан, на день регистрации заявления. Значение таможенной стоимости товара округляется по математическим правилам с точностью до 2 знаков после запятой.
Графа "Сведения о документах" заполняется с учетом следующих особенностей.

Бағанда электрондық сауда тауарларын сатып алуды растайтын мәліметтер және тыйым салулар мен шектеулердің сақталуын растайтын құжаттар туралы мәліметтер көрсетіледі. Бұл ретте құжаттар туралы мәліметтер ЭЖТД-мен бірлесіп іс жүзінде құжат ұсынылатынына немесе Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексінің 80-бабы 2-тармағының негізінде ұсынылмайтынына қарамастан бағанда көрсетілуге тиіс.
14-бағанада мыналар көрсетіледі:
құжаттар мен мәліметтер түрлерінің сыныптауышына сәйкес тыйым салулар мен шектеулердің сақталуын растайтын құжаттың коды және ЭЖТД беру кезінде құжаттың ұсынылғанын не ұсынылмағанын растайтын белгі:
"0" – құжат ұсынылмаған;
"1" – құжат ұсынылды;
құжаттар мен мәліметтер түрлерінің сыныптауышына сәйкес "04200" коды (интернет-тапсырыстың күні мен нөмірін көрсету үшін) және ЭЖТД беру кезінде осындай мәліметтерді қамтитын құжаттың ұсынылғанын не ұсынылмағанын растайтын белгі:
"0" – құжат ұсынылмаған;
"1" – құжат ұсынылды.
15-бағанада мыналар:
кк.аа.жжжж (күн, ай, күнтізбелік жыл) форматында күні және интернет-тапсырыс нөмірі;
кк.аа.жжжж (күн, ай, күнтізбелік жыл) форматында күні және тыйым салулар мен шектеулердің сақталғанын растайтын құжаттың нөмірі көрсетіледі.
"Жеке жүкқұжат бойынша барлығы (брутто жалпы салмағы, кедендік құн)" деген жолда бір өтініш бойынша ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсімімен орналастырылған бруттоның жалпы салмағы және Қазақстан Республикасының ұлттық валютасындағы электрондық сауда тауарларының жалпы кедендік құны туралы мәліметтер көрсетіледі.
"Экспресс-жүктер үшін тауарларға арналған декларация бойынша барлығы (брутто жалпы салмағы, кедендік құн)" деген жолда ЭЖТД-да мәлімделген барлық электрондық сауда тауарларына мүше мемлекеттің валютасындағы брутто жиынтық салмағы және кедендік құн туралы мәліметтер көрсетіледі.
"В. төлемдерді есептеу" деген баған мынадай ерекшеліктер ескеріле отырып толтырылады.
1-бағанада ЭЖТД бойынша электрондық сауда тауарының реттік нөмірі және ЭЖТД "Тауарлар туралы мәліметтер" деген бағанының 6-бағанасында көрсетілген өтініш көрсетіледі.
"Жеке жүкқұжат бойынша барлығы" деген жолда шығарылуы бір өтініш бойынша жүргізілген электрондық сауда тауарларының жиынтығы бойынша төленуге жататын кедендік баждардың, салықтардың жалпы сомасы, сондай-ақ кедендік алымдарды, өсімпұлдардың, пайыздардың есептелген сомаларын есептеу туралы мәліметтер көрсетіледі.
"С" деген бағанда тауарларды шығару туралы белгі 2 деп қойылған кезінде өтінішке сәйкес электрондық сауда тауарларын шығару күні көрсетіледі.
8-тарау. Электрондық сауда тауарларына қатысты техникалық регламенттерді сақтаудың хабарламалық тәртібін қолдану ерекшеліктері

В графе указываются сведения, подтверждающие приобретение товаров электронной торговли, и сведения о документах, подтверждающих соблюдение запретов и ограничений. При этом сведения о документах подлежат указанию в графе независимо от того, представляется фактически документ совместно с ДТЭГ или не представляется на основании пункта 2 статьи 80 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза.
В колонке 14 указываются:
код документа, подтверждающего соблюдение запретов и ограничений, в соответствии с классификатором видов документов и сведений и признак, подтверждающий представление либо непредставление документа при подаче ДТЭГ:
"0" – документ не представлен;
"1" – документ представлен;
код "04200" в соответствии с классификатором видов документов и сведений (для указания даты и номера интернет-заказа) и признак, подтверждающий представление либо непредставление документа, содержащего такие сведения, при подаче ДТЭГ:
"0" – документ не представлен;
"1" – документ представлен.
В колонке 15 указываются:
дата в формате дд.мм.гггг (день, месяц, календарный год) и номер интернет-заказа;
дата в формате дд.мм.гггг (день, месяц, календарный год) и номер документа, подтверждающего соблюдение запретов и ограничений.
В строке "Всего по индивидуальной накладной (общий вес брутто, таможенная стоимость)" указываются сведения об общем весе брутто и общей таможенной стоимости в национальной валюте Республики Казахстан товаров электронной торговли, помещенных под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления по одному заявлению.
В строке "Всего по декларации на товары для экспресс-грузов (общий вес брутто, таможенная стоимость)" указываются сведения о суммарном весе брутто и таможенной стоимости в валюте государства-члена всех товаров электронной торговли, заявленных в ДТЭГ.
Графа "В. Исчисление платежей" заполняется с учетом следующих особенностей.
В колонке 1 указывается порядковый номер товара электронной торговли по ДТЭГ и заявлению, указанный в колонке 6 графы "Сведения о товарах" ДТЭГ.
В строке "Всего по индивидуальной накладной" указываются общая сумма таможенных пошлин, налогов, подлежащих уплате по совокупности товаров электронной торговли, выпуск которых был произведен по одному заявлению, а также сведения об исчислении таможенных сборов, начисленных суммах пеней, процентов.
В графе "С" при проставлении отметки о выпуске товаров под номером 2 указывается дата выпуска товаров электронной торговли в соответствии с заявлением.
Глава 8. Особенности применения уведомительного порядка соблюдения технических регламентов в отношении товаров электронной торговли

37. "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде тауарлармен сыртқы электрондық сауда саласындағы пилоттық жобаны (экспериментті) жүргізудің жекелеген мәселелері туралы" Еуразиялық экономикалық комиссиясы Кеңесінің 2021 жылғы 5 сәуірдегі № 7 Өкіміне (бұдан әрі – № 7 Өкім) қосымшаға сәйкес, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде тауарлармен сыртқы электрондық сауда саласындағы пилоттық жобаны (экспериментті) жүргізу шеңберінде электрондық сауда тауарларына қатысты "Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2018 жылғы 18 сәуірдегі № 44 шешіміне өзгерістер енгізу туралы" Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2022 жылғы 15 шілдедегі № 107 Шешімімен бекітілген, Еуразиялық экономикалық одақтың (Кеден одағының) техникалық регламенттері талаптарының сақталуын растаудың уақытша тәртібінің талаптарын сақтай отырып, Электрондық сауда тауарларының тізбесіндегі тауарларға техникалық регламенттерді сақтаудың хабарламалық тәртібі қолданылады.
38. Электрондық сауда операторы үшінші елдердің интернет-дүкендерінің (интернет-алаңдарының) мүше мемлекеттердің жеке тұлғаларына тауарларды сату туралы жария ұсынысы бар "Интернет" желісіндегі өз сайттарының беттерінде осы тауарлардың дайындаушылардан алынған мәліметтер негізінде тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламенттерінің талаптарына сәйкестігі туралы өтініштерді (нотификацияларды) жариялау қажеттілігі туралы хабардар етеді.
39. Электрондық сауда операторы № 7 Өкімнің 1-тармағы г) тармақшасының 7-абзацына сәйкес хабарламалық тәртіпті іске асыру шеңберінде, өтініштердің (нотификациялардың) болуын тексеруді және мониторинг мақсаттары үшін cауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті органға өтініштердің (нотификациялардың) болуы туралы мәліметтерді беруді қамтамасыз етеді.
9-тарау. Пилоттық жоба (эксперимент) шеңберінде жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарлары үшін кедендік декларациямен танылатын өзге де электрондық құжатты толтыру ерекшеліктері
40. Жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларын кедендік декларациялау кезінде электрондық сауда операторлары жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларын кедендік декларациялау үшін кедендік декларацияның пилоттық жоба (эксперимент) шеңберінде танылатын, электрондық сауда операторлары пайдаланатын және шығару үшін қажетті, осы Ерекшеліктерге қосымшаға сәйкес нысан бойынша өзге де электрондық құжатты қолданады.
41. Жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларына қатысты өзге электрондық құжатты толтыруды электрондық сауда операторы мынадай ерекшеліктерді сақтай отырып жүргізеді:

37. Уведомительный порядок соблюдения технических регламентов применяется к товарам из Перечня товаров электронной торговли согласно приложению к Распоряжению Совета Евразийской экономической комиссии от 5 апреля 2021 года № 7 "Об отдельных вопросах проведения в государствах – членах Евразийского экономического союза пилотного проекта (эксперимента) в области внешней электронной торговли товарами" (далее – Распоряжение № 7), а также с соблюдением требований временного порядка подтверждения соблюдения требований технических регламентов Евразийского экономического союза (Таможенного союза) в отношении товаров электронной торговли в рамках проведения в государствах – членах Союза пилотного проекта (эксперимента) в области внешней электронной торговли товарами, утвержденного Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 15 июля 2022 года № 107 "О внесении изменений в Решение Совета Евразийской экономической комиссии от 18 апреля 2018 года № 44".
38. Оператор электронной торговли информирует о необходимости опубликования интернет-магазинами (интернет-площадками) третьих стран на страницах своих сайтов в сети "Интернет", содержащих публичное предложение физическим лицам государств-членов о продаже товаров, заявлений (нотификаций) о соответствии данных товаров требованиям технических регламентов Евразийского экономического Союза на основании сведений, полученных от изготовителей товаров.
39. Оператор электронной торговли обеспечивает проверку наличия заявлений (нотификаций) и передачу для целей мониторинга в уполномоченный орган в области регулирования торговой деятельности сведений о наличии заявлений (нотификаций) в рамках реализации уведомительного порядка, в соответствии с абзацем 7 подпункта г) пункта 1 Распоряжения № 7.
Глава 9. Особенности заполнения иного электронного документа, признаваемого
в рамках пилотного проекта (эксперимента) таможенной декларацией
для товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами
40. При таможенном декларировании товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, операторами электронной торговли применяется Иной электронный документ, используемый операторами электронной торговли и содержащий сведения, необходимые для выпуска, признаваемый в рамках пилотного проекта (эксперимента) таможенной декларацией для таможенного декларирования товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами по форме, согласно приложению к настоящим Особенностям.
41. Заполнение иного электронного документа в отношении товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, производится оператором электронной торговли, с соблюдением следующих особенностей:

1) тауарлар туралы мәліметтер тізілімінің тіркеу нөмірі мынадай түрде қалыптастырылады:
1-элемент – кеден органының коды;
2-элемент – ХПЖ тізілімін тіркеу күні (күні, айы, жылдың соңғы екі цифры);
3-элемент – күнтізбелік жыл шеңберіндегі өтпелі нөмірлеу бойынша реттік нөмір;
2) "ХПЖ трек-нөмірі" деген бағанда ХПЖ бірегей нөмірі туралы мәліметтер толтырылады (әрбір ХПЖ-ға жазылатын ДПО техникалық стандарттар жинағының S10 стандартына сәйкес келетін жазбаша хат-хабарлар мен сәлемдемелердің бірегей 13 таңбалы әріптік-цифрлық сәйкестендіргіші);
3) "Жөнелтуші (жөнелтуші ел, ұйымның атауы, жөнелтушінің мекенжайы)" деген бағанда ДПО актілерінде көзделген құжаттарда және ілесіп жүретін ХПЖ-да көрсетілген жөнелтуші туралы мәліметтер толтырылады;
4) "Тауарларды алушының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)" деген бағанда ДПО актілерінде көзделген құжаттарда және ілесіп жүретін ХПЖ-да көрсетілген ХПЖ алушысы туралы мәліметтер, жеке басын куәландыратын құжат туралы мәліметтер, сондай-ақ болған кезде, тауарды алушының жеке сәйкестендіру нөмірі толтырылады; тегін, атын, әкесінің атын толтыруға жол беріледі (ол болған кезде) ДПО құжатына сәйкес латын әліпбиінің әріптерін пайдалана отырып (жеке тұлғаның жеке сәйкестендіру нөмірін көрсеткен кезде);
5) "Тауарларды алушы жеке тұлғаның мекенжайы" деген бағанда жеке тұлғаның тұрғылықты жері немесе ДПО актілерінде көзделген және ілесіп жүретін ХПЖ құжаттарында көрсетілген тауарларды жеткізу мекенжайы толтырылады;
6) "Тауардың атауы" деген бағанда ДПО актілерінде көзделген құжаттарда және ілесіп жүретін ХПЖ-да көрсетілген тауардың атауы толтырылады. Латын әліпбиінің әріптерін пайдалана отырып тауар атауын толтыруға жол беріледі;
7) "ЕАЭО СЭҚ ТН бойынша тауар коды" деген бағанда Еуразиялық экономикалық одақтың Сыртқы экономикалық қызметінің бірыңғай тауар номенклатурасына сәйкес тауар коды кемінде алғашқы 6 белгі (болған кезде) деңгейінде толтырылады;
8) "Тауар саны" деген бағанда өлшем бірліктеріндегі тауар саны толтырылады;
9) "ХПЖ салмағы, кг" деген бағанда ДПО актілерінде көзделген және ХПЖ-мен бірге жүретін құжаттарда көрсетілген тауарлардың жалпы брутто массасы толтырылады;
10) "Құны" деген бағанда тауардың құны коммерциялық құжаттарға немесе ДПО құжаттарына сәйкес цифрлармен толтырылады;
11) "Валюта" деген бағанда валюта сыныптауышына сәйкес валютаның әріптік коды толтырылады.
Кедендік декларациялаудың,
тауарлар санатының,
Қазақстан Республикасында
жүргізілетін тауарлардың
сыртқы электрондық саудасы
саласындағы экспериментті іске
асырушы өңірдің және
электрондық сауда тауарларына
қатысты техникалық
регламенттерді сақтаудың
хабарламалық тәртібін
қолдану ерекшеліктеріне
қосымша
Нысан
Жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларын кедендік декларациялау үшін кедендік декларациямен пилоттық жоба (эксперимент) шеңберінде танылатын электрондық сауда операторлары пайдаланатын өзге де электрондық құжат
ХПЖ трек-нөмірі
Жөнелтуші (ел
жөнелтілімдер, ұйымның атауы, жөнелтушінің мекен-жайы)
Тауарлар алушының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
Тауарлардың алушы – жеке тұлғаның мекен жайы
Тауардың атауы
ЕАЭО СЭҚ ТН бойынша тауардың коды
Таурдың саны
ХПЖ салмағы, кг
Құны
Валюта
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
Аббревиатураларды ашып жазу:
ХПЖ – халықаралық пошта жөнелтілімі;
ЕАЭО СЭҚ ТН – Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің бірыңғай Тауар номенклатурасы.

1) регистрационный номер реестра сведений о товарах формируется следующим образом:
элемент 1 – код таможенного органа;
элемент 2 – дата регистрации реестра МПО (день, месяц, две последние цифры года);
элемент 3 – порядковый номер по сквозной нумерации в рамках календарного года;
2) в графе "Трек-номер МПО" заполняются сведения об уникальном номере МПО (уникальный 13-значный буквенно-цифровой идентификатор письменной корреспонденции и посылок, соответствующий стандарту S10 Сборника технических стандартов ВПС, который наносится на каждое МПО);
3) в графе "Отправитель (страна отправления, наименование организации, адрес отправителя)" заполняются сведения об отправителе, указанные в документах, предусмотренных Актами ВПС и сопровождающих МПО;
4) в графе "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) получателя товаров" заполняются сведения о получателе МПО, указанные в документах, предусмотренных Актами Всемирного почтового союза и сопровождающих МПО, сведения о документе, удостоверяющем личность, а также при наличии индивидуальный идентификационный номер получателя товара; допускается заполнение фамилии, имени, отчества (при его наличии) физического лица с использованием букв латинского алфавита согласно документу ВПС (при указании индивидуального идентификационного номера физического лица);
5) в графе "Адрес физического лица – получателя товаров" заполняется место жительства физического лица или адрес доставки товаров, указанный в документах, предусмотренных Актами ВПС и сопровождающих МПО;
6) в графе "Наименование товара" заполняется наименование товара, указанное в документах, предусмотренных Актами ВПС и сопровождающих МПО. Допускается заполнение наименования товара с использованием букв латинского алфавита;
7) в графе "Код товара по ТН ВЭД ЕАЭС" заполняется код товара в соответствии с единой Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза на уровне не менее первых 6 знаков (при наличии);
8) в графе "Количество товара" заполняется количество товара в единицах измерения;
9) в графе "Вес МПО, кг" заполняется общая масса брутто товаров, указанная в документах, предусмотренных Актами ВПС и сопровождающих МПО;
10) в графе "Стоимость" заполняется стоимость товара цифрами в соответствии с коммерческими документами или документами ВПС;
11) в графе "Валюта" заполняется буквенный код валюты в соответствии с классификатором валют".
Приложение
к Особенностям таможенного
декларирования, категории
товаров, региона реализации
эксперимента в области
внешней электронной
торговли, проводимого
в Республике Казахстан
и применения уведомительного
порядка соблюдения
технических регламентов
в отношении товаров
электронной торговли
Форма
Иной электронный документ, используемый операторами электронной торговли
и содержащий сведения, необходимые для выпуска, признаваемый в рамках пилотного
проекта (эксперимента) таможенной декларацией для таможенного декларирования
товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами
Трек-номер МПО
Отправитель (страна отправления, наименование организации, адрес отправителя)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) получателя товаров
Адрес физического лица - получателя товаров
Наименование товара
Код товара по ТН ВЭД ЕАЭС
Количество товара
Вес МПО, кг
Стоимость
Валюта
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
Расшифровка аббревиатур:
МПО – международное почтовое отправление;
ТН ВЭД ЕАЭС – Товарная номенклатура внешнеэкономической деятельности
Евразийского экономического союза.