"Статистикалық әдіснама өзгерген жағдайда статистикалық мақсаттар үшін және жаңартылған, құжатпен расталған ақпарат негізінде жарияланған ресми статистикалық ақпаратты қайта қарау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті Төрағасының 2018 жылғы 28 желтоқсандағы № 20 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 2023 жылғы 18 шiлдедегі № 8 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 24 шiлдеде № 33146 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Статистикалық әдіснама өзгерген жағдайда статистикалық мақсаттар үшін және жаңартылған, құжатпен расталған ақпарат негізінде жарияланған ресми статистикалық ақпаратты қайта қарау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті Төрағасының 2018 жылғы 28 желтоқсандағы № 20 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18136 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
бұйрықтың кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
""Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 18-1) тармақшасына және 13-бабы 5-1) тармақшасына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі төрағасының 2020 жылғы 23 қазандағы № 9-нқ бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы туралы ереженің 15-тармағы 58) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Статистикалық әдіснама өзгерген жағдайда статистикалық мақсаттар үшін және жаңартылған, құжатпен расталған ақпарат негізінде жарияланған ресми статистикалық ақпаратты қайта қарау қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының Заң департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының Заң департаменті осы бұйрықты Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының құрылымдық және аумақтық бөлімшелеріне жұмыс бабында басшылыққа алу үшін жеткізсін.

О внесении изменений в приказ Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 28 декабря 2018 года № 20 "Об утверждении Правил пересмотра опубликованной официальной статистической информации для статистических целей в случае изменения статистической методологии и на основании обновленной, подтвержденной документально информации"
Приказ Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан от 18 июля 2023 года № 8. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 июля 2023 года № 33146
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 28 декабря 2018 года № 20 "Об утверждении Правил пересмотра опубликованной официальной статистической информации для статистических целей в случае изменения статистической методологии и на основании обновленной, подтвержденной документально информации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18136) следующие изменения:
преамбулу приказа изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 18-1) статьи 12 и подпунктом 5-1) статьи 13 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике", а также подпунктом 58) пункта 15 Положения о Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, утвержденного Приказом Председателя Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 9-нқ, ПРИКАЗЫВАЮ:";
Правила пересмотра опубликованной официальной статистической информации для статистических целей в случае изменения статистической методологии и на основании обновленной, подтвержденной документально информации, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Юридическому департаменту Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан.
3. Юридическому департаменту Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан довести настоящий приказ до структурных и территориальных подразделений Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан для руководства в работе.

4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы басшысының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросының басшысы
Ж. Шаймарданов
"Келісілді"
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрлігi
"Келісілді"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
"Келісілді"
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігi
"Келісілді"
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрлігi
"Келісілді"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігi
"Келісілді"
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және спорт министрлігi
"Келісілді"
Қазақстан Республикасының
Оқу-ағарту министрлігі
"Келісілді"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі
"Келісілді"
Қазақстан Республикасының
Экология және табиғи ресурстар
министрлігі
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық
жоспарлау және реформалар
агенттігінің Ұлттық статистика
бюросының басшысы
2023 жылғы 18 шілдедегі
№ 8 Бұйрыққа
қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитеті
төрағасының
2018 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 20 бұйрығымен
бекітілген
Статистикалық әдіснама өзгерген жағдайда статистикалық мақсаттар үшін және жаңартылған, құжатпен расталған ақпарат негізінде жарияланған ресми статистикалық ақпаратты қайта қарау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Статистикалық әдіснама өзгерген жағдайда статистикалық мақсаттар үшін және жаңартылған, құжатпен расталған ақпарат негізінде жарияланған ресми статистикалық ақпаратты қайта қарау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 12-бабы 18-1) тармақшасына және 13-бабының 5-1) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2. Осы Қағидалар мемлекеттік статистика органдары болып табылатын, жалпымемлекеттік статистикалық байқаулар жүргізетін Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросына, сондай-ақ ведомстволық статистикалық байқаулар жүргізетін мемлекеттік органдарға, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне (бұдан әрі - мемлекеттік статистика органдары) қолданылады.
3. Қағидалар статистикалық әдіснама өзгерген жағдайда және жаңартылған, құжатпен расталған ақпарат негізінде статистикалық мақсаттар үшін жарияланған ресми статистикалық ақпаратты қайта қарауды жүргізу тәртібін айқындайды.

4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Руководитель Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому планированию и реформам
Республики Казахстан
Ж. Шаймарданов
"Согласован"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"Согласован"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"Согласован"
Министерство труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
"Согласован"
Министерство индустрии и
инфрастуктурного развития
Республики Казахстан
"Согласован"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"Согласован"
Министерство культуры и спорта
Республики Казахстан
"Согласован"
Министерство просвещения
Республики Казахстан
"Согласован"
Национальный Банк
Республики Казахстан
"Согласован"
Министерство экологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Руководитель Бюро
национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
от 18 июля 2023 года № 8
Утверждены
приказом Председателя
Комитета по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
от 28 декабря 2018 года № 20
Правила пересмотра опубликованной официальной статистической информации для статистических целей в случае изменения статистической методологии и на основании обновленной, подтвержденной документально информации
Глава 1.Общие положения
1. Правила пересмотра опубликованной официальной статистической информации для статистических целей в случае изменения статистической методологии и на основании обновленной, подтвержденной документально информации (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 18-1) статьи 12 и подпунктом 5-1) статьи 13 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" (далее – Закон).
2. Настоящие Правила распространяются на органы государственной статистики, которыми являются Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, проводящий общегосударственные статистические наблюдения, а также государственные органы, Национальный Банк Республики Казахстан, проводящие ведомственные статистические наблюдения (далее – органы государственной статистики).
3. Правила определяют порядок проведения пересмотра опубликованной официальной статистической информации для статистических целей в случае изменения статистической методологии и на основании обновленной, подтвержденной документально информации.

4. Осы Қағидаларда Заңда айқындалған мәндердегі ұғымдар, сондай-ақ мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) алдын ала (жедел) деректер – кейіннен нақтылауға жататын алғашқы статистикалық деректерді, әкімшілік деректерді, мемлекеттік органдардың статистикалық ақпараты мен басқа мемлекеттердің статистика органдарының және халықаралық ұйымдардың статистикалық ақпаратын өңдеу барысында алынған агрегатталған деректер;
2) арнайы қайта қарау – алғашқы статистикалық және (немесе) әкімшілік деректердің бұрмалаулары расталғаннан кейін жарияланған ресми статистикалық ақпаратқа өзгерістер енгізу;
3) әзірлеуші – мемлекеттік статистика органдарының ресми статистикалық ақпаратты қалыптастыруға жауапты құрылымдық бөлімшесі;
4) динамикалық қатар – белгілі бір уақыт аралығындағы қандай да бір құбылыстың өзгеруін көрсететін бірыңғай статистикалық шамалар жиынтығы;
5) жаңа базистік жылға көшу – өсу қарқынын, өзгеріс динамикасын, экономикалық индекстерді анықтау кезіндегі база, есептеудің бастапқы нүктесі ретінде қабылданатын базистік жылдың ауысуы;
6) жарияланған ресми статистикалық ақпаратты қайта қарау – ресми статистикалық ақпаратты жинау, өңдеу, тарату процестерін немесе процестердің біреуін жекелей немесе ішінара қайтадан жүргізу жолымен жарияланған ресми статистикалық ақпаратқа кез келген өзгерістер енгізу;
7) маусымдық деңгейлестіру (маусымдық түзету) – көрсеткіштің уақыт қатарынан маусымдық және күнтізбелік ауытқуларды шығару;
8) тұрақты қайта қарау –статистикалық әдіснамаға және (немесе) Қазақстан Республикасының белгіленген тәртіппен бекітілген өзге де құқықтық актілеріне сәйкес жарияланған ресми статистикалық ақпаратқа өзгерістер енгізу;
9) түпкілікті деректер – алдын ала (жедел) деректерді нақтылау негізінде алынған агрегатталған деректер;
10) ауқымды қайта қарау – статистикалық көрсеткіштерді қалыптастыру әдіснамасының өзгеруі және (немесе) динамикалық қатарларды қалыптастыру үшін пайдаланылатын жіктелімдердің өзгеруі нәтижесінде жарияланған ресми статистикалық ақпаратқа өзгерістер енгізу.
2-тарау. Статистикалық әдіснама өзгерген жағдайда статистикалық мақсаттар үшін және жаңартылған, құжатпен расталған ақпарат негізінде жарияланған ресми статистикалық ақпаратты қайта қарау
5. Статистикалық әдіснама өзгерген жағдайда статистикалық мақсаттар үшін және жаңартылған, құжатпен расталған ақпарат негізінде жарияланған ресми статистикалық ақпаратты қайта қарау мынадай үш түрге бөлінеді:

4. В настоящих Правилах используются понятия в значениях, определенных в Законе, а также следующие понятия:
1) предварительные (оперативные) данные – агрегированные данные, полученные в ходе обработки первичных статистических данных, административных данных, статистической информации государственных органов и статистической информации органов статистики других государств и международных организаций, подлежащие последующему уточнению;
2) специальный пересмотр – внесение изменений в опубликованную официальную статистическую информацию после подтверждения искажений первичных статистических и (или) административных данных;
3) разработчик – структурное подразделение органов государственной статистики, ответственное за формирование официальной статистической информации;
4) динамический ряд – совокупность однородных статистических величин, показывающих изменение какого-либо явления на протяжении определенного промежутка времени;
5) переход на новый базисный год – смена базисного года, принимаемого за базу, начальную точку отсчета при определении темпов роста, динамики изменения, экономических индексов;
6) пересмотр опубликованной официальной статистической информации – внесение изменений в опубликованную официальную статистическую информацию, путем повторного запуска процессов сбора, обработки, распространения официальной статистической информации, либо одного из процессов в отдельности или частично;
7) сезонное сглаживание (сезонная корректировка) – исключение сезонных и календарных колебаний из временного ряда показателя;
8) регулярный пересмотр – внесение изменений в опубликованную официальную статистическую информацию в соответствии со статистической методологией и (или) иными утвержденными в установленном порядке правовыми актами Республики Казахстан;
9) окончательные данные – агрегированные данные, полученные на основе уточнения предварительных (оперативных) данных;
10) крупный пересмотр – внесение изменений в опубликованную официальную статистическую информацию в результате изменения методологии формирования статистических показателей и (или) изменения классификаций, используемых для формирования динамических рядов.
Глава 2. Пересмотр опубликованной официальной статистической информации для статистических целей в случае изменения статистической методологии и на основании обновленной, подтвержденной документально информации
5. Пересмотр опубликованной официальной статистической информации для статистических целей в случае изменения статистической методологии и на основании обновленной, подтвержденной документально информации подразделяется на следующие три вида:

1) статистикалық мақсаттар үшін жарияланған ресми статистикалық ақпаратты тұрақты қайта қарау;
2) статистикалық мақсаттар үшін жарияланған ресми статистикалық ақпаратты ауқымды қайта қарау;
3) статистикалық мақсаттар үшін жарияланған ресми статистикалық ақпаратты арнайы қайта қарау.
6. Алдын ала (жедел) деректерді есептеу бойынша статистикалық әдіснама және (немесе) Қазақстан Республикасының белгіленген тәртіппен бекітілген өзге де құқықтық актілері статистикалық мақсаттар үшін жарияланған ресми статистикалық ақпаратты тұрақты қайта қарау үшін негіздеме болып табылады.
7. Тұрақты қайта қарау келесі типтерге бөлінеді:
1) маусымдық деңгейлестіру;
2) жаңа базистік жылға көшу;
3) түпкілікті ай сайынғы, тоқсандық және жылдық деректер негізінде түзету.
8. Статистикалық әдіснамалар мен жіктелімдерге қатысты халықаралық стандарттарға өзгерістер енгізу немесе жаңа халықаралық стандарттарға көшу және Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілеріне өзгерістер енгізу статистикалық мақсаттар үшін жарияланған ресми статистикалық ақпаратты ауқымды қайта қарау (бұдан әрі – ауқымды қайта қарау) үшін негіздеме болып табылады.
9. Ауқымды қайта қарау кезінде ресми статистикалық ақпарат көрсеткіштерінің біртектілігін және салыстырмалылығын сақтау үшін динамикалық қатарларға қайта есептеу жүргізіледі.
10. Статистикалық мақсаттар үшін жарияланған ресми статистикалық ақпаратты арнайы қайта қарау (бұдан әрі – арнайы қайта қарау) үшін негіздемелер:
1) мемлекеттік статистика органдарының респонденттердің статистикалық нысандарда алғашқы статистикалық деректерді бұрмалауын анықтауы;
2) әкімшілік дереккөздердің әкімшілік деректерді бұрмалауын анықтауы;
3) мемлекеттік статистика органдарының, басқа мемлекеттердің статистика органдарының және халықаралық ұйымдардың статистикалық ақпаратты қайта қарауы;
4) алғашқы статистикалық деректердің және (немесе) әкімшілік деректердің бұрмалануын растайтын заңды күшіне енген сот актілері және қадағалау органдардың ұйғарымдары;
5) респонденттің өзі бұдан бұрын ұсынған статистикалық нысандардағы алғашқы статистикалық деректер бойынша қателерді анықтауы болып табылады.
11. Ресми статистикалық ақпаратты жариялағаннан кейін респонденттердің алғашқы статистикалық деректерді, сондай-ақ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың әкімшілік деректерді бұрмалаулары расталған кезде (осы Қағидалардың 10-тармағы 3-тармақшасынан басқа) әзірлеуші қате анықталған сәттен бастап бес жұмыс күні ішінде статистикалық мақсаттар үшін осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес жарияланған ресми статистикалық ақпаратты арнайы қайта қараудың қажеттілігі туралы қорытынды жасайды.

1) регулярный пересмотр опубликованной официальной статистической информации для статистических целей;
2) крупный пересмотр опубликованной официальной статистической информации для статистических целей;
3) специальный пересмотр опубликованной официальной статистической информации для статистических целей.
6. Основанием для регулярного пересмотра опубликованной официальной статистической информации для статистических целей является статистическая методология и (или) иные утвержденные в установленном порядке правовые акты Республики Казахстан по расчету предварительных (оперативных) данных.
7. Регулярный пересмотр подразделяется на следующие типы:
1) сезонное сглаживание;
2) переход на новый базисный год;
3) корректировка на основе окончательных ежемесячных, квартальных и годовых данных.
8. Основанием для крупного пересмотра опубликованной официальной статистической информации для статистических целей (далее – крупный пересмотр) являются внесение изменений в международные стандарты или переход на новые международные стандарты и внесение изменений в нормативные правовые акты Республики Казахстан касательно статистической методологии и классификации.
9. При крупном пересмотре производится пересчет динамических рядов для сохранения однородности и сопоставимости показателей официальной статистической информации.
10. Основаниями для специального пересмотра опубликованной официальной статистической информации для статистических целей (далее – специальный пересмотр) являются:
1) выявление органами государственной статистики искажений респондентами первичных статистических данных в статистических формах;
2) выявление административными источниками искажений административных данных;
3) пересмотр статистической информации органами государственной статистики, органами статистики других государств и международных организаций;
4) судебные акты, вступившие в законную силу и предписания надзорных органов, подтверждающие искажения первичных статистических и (или) административных данных;
5) выявление ошибок самим респондентом по ранее представленным первичным статистическим данным в статистических формах.
11. При подтверждении искажений респондентами первичных статистических данных, а также физическими и (или) юридическими лицами административных данных, после опубликования официальной статистической информации (кроме подпункта 3) пункта 10 настоящих Правил), разработчик в течение пяти рабочих дней с момента выявления ошибки составляет заключение к специальному пересмотру опубликованной официальной статистической информации для статистических целей о необходимости пересмотра, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.

12. Әзірлеуші болып табылатын тиісті құрылымдық бөлімшенің қызметтік жазбасымен арнайы қайта қарауды жүргізу туралы қорытынды тиісті мемлекеттік статистика органының басшылығына енгізіледі.
13. Қорытынды қызметтік жазбаға қосымша нысанында енгізіледі және анықталған бұрмалаудың себебін, оның ресми статистикалық ақпаратқа әсерін талдауды, оны қайта қарау жөніндегі ұсынысты, жою мерзімдерін қамтуы тиіс.
14. Тиісті мемлекеттік статистика органының басшылығы арнайы қайта қарауды жүргізу қажеттілігі мен мерзімдері туралы шешім қабылдау үшін ресми статистикалық ақпаратты қайта қарау жөніндегі тиісті Комиссияның (бұдан әрі – Комиссия) қарауына сұрау салу жібереді. Комиссия ресми статистикалық ақпаратты қайта қараудың орындылығын қарайды.
Комиссияның құрамын тиісті мемлекеттік статистика органының басшысы бекітеді.
Комиссия Төрағадан, Төрағаның орынбасарынан және Комиссия мүшелерінен тұрады. Комиссия хатшысы Комиссия құрамына кірмейді.
Комиссияның жалпы құрамы тақ саннан, бірақ кемінде бес адамнан құралады.
Комиссияның құрамы мүдделі құрылымдық бөлімшелердің өкілдері қатарынан, сондай-ақ қажеттілігіне қарай тиісті аумақтық бөлімшелердің басшылығы қатарынан қалыптастырылады.
Комиссия Төрағасы оның қызметіне басшылық жасайды, Комиссия отырыстарын өткізеді. Төраға болмаған кезде оның функцияларын Төрағаның орынбасары орындайды.
Комиссия отырыстарының шешімдері мен хаттамаларын дайындауды Комиссия хатшысы жүзеге асырады.
Комиссия отырыстары оның мүшелерінің жалпы санының кемінде үштен екісі болған кезде қажеттілігіне қарай өткізіледі.
Комиссияның шешімдері ашық дауыс беру жолымен жай көпшілік дауыспен қабылданады және егер оларға қатысушы Комиссия мүшелерінің жалпы санының көпшілігі дауыс берсе, қабылданды деп есептеледі.
Комиссия отырысының нәтижелері бойынша хаттама жасалады, оған Төраға және қатысып отырған Комиссия мүшелері қол қояды.
15. Осы Қағидалардың 13, 14-тармақтарында баяндалған негіздер бойынша арнайы қайта қарауды жүзеге асырмау туралы шешім қабылдаған кезде анықталған бұрмалаулар бойынша респонденттің бастапқы статистикалық деректерін түзету ғана жүзеге асырылады; түзетілген алғашқы статистикалық деректер статистикалық ақпаратты одан әрі қайта қалыптастырмай мемлекеттік статистика органдарының ақпараттық жүйелерінде сақталады. Бұл жағдайда жарияланған ресми статистикалық ақпаратты қайта қарау талап етілмейді.
16. Ресми статистикалық ақпаратты арнайы қайта қарау есепті кезеңнен кейін 3 (үш) жыл өткен соң (Қағидалардың 10-тармағының 3) және 4) тармақшаларын қоспағанда, барлық негіздер бойынша) жүзеге асырылмайды.

12. Заключение о проведении специального пересмотра со служебной запиской соответствующего структурного подразделения, являющегося разработчиком, вносится руководству соответствующего органа государственной статистики.
13. Заключение вносится в форме приложения к служебной записке и должно содержать причину выявленного искажения, анализ его влияния на официальную статистическую информацию, предложение по его пересмотру, сроки устранения.
14. Руководство соответствующего органа государственной статистики для принятия решения о необходимости и сроках проведения специального пересмотра направляет запрос на рассмотрение соответствующей Комиссии по пересмотру официальной статистической информации (далее – Комиссия). Комиссия рассматривает целесообразность пересмотра официальной статистической информации.
Состав Комиссии утверждается руководителем соответствующего органа государственной статистики.
Комиссия состоит из Председателя, заместителя Председателя и членов комиссии. Секретарь Комиссии не входит в состав Комиссии.
Общий состав Комиссии формируется из нечетного количества, но не менее пяти человек.
Состав Комиссии формируется из числа представителей заинтересованных структурных подразделений, а также по мере необходимости из числа руководства соответствующих территориальных подразделений.
Председатель Комиссии руководит ее деятельностью, проводит заседания Комиссии. Во время отсутствия Председателя его функции выполняет заместитель Председателя.
Подготовку решений и протоколов заседаний Комиссии осуществляет секретарь Комиссии.
Заседания Комиссии проводятся по мере необходимости при наличии не менее двух третей от общего числа ее членов.
Решения Комиссии принимаются простым большинством голосов путем открытого голосования и считаются принятыми, если за них подано большинство голосов от общего числа участвующих членов Комиссии.
По результатам заседания Комиссии составляется протокол, который подписывается Председателем и присутствующими членами Комиссии.
15. При принятии решения не осуществлять специальный пересмотр по основаниям, изложенным в пунктах 13, 14 настоящих Правил осуществляется только корректировка первичных статистических данных респондента по выявленным искажениям; исправленные первичные статистические данные сохраняются в информационных системах органов государственной статистики без дальнейшего пересмотра статистической информации. В этом случае пересмотр опубликованной официальной статистической информации не требуется.
16. Специальный пересмотр официальной статистической информации не осуществляется по истечению 3 (трех) лет после отчетного периода (по всем основаниям, за исключением подпунктов 3) и 4) пункта 10 Правил).

3-тарау. Статистикалық мақсаттар үшін қайта қаралған ресми статистикалық ақпаратты тарату
17. Статистикалық мақсаттар үшін қайта қаралған ресми статистикалық ақпарат осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес статистикалық мақсаттар үшін жарияланған ресми статистикалық ақпаратты арнайы қайта қарау бойынша ақпараттық анықтамамен және өзгерістер енгізілген, белгіленген кестенің соңында жарияланым ішінде қайта қарау туралы тиісті ескертпемен мемлекеттік статистика органдарының интернет-ресурстарында жарияланады.
18. Ресми статистикалық ақпаратты тұрақты, ауқымды және арнайы қайта қараулар туралы ақпарат мемлекеттік статистика органдарының интернет-ресурстарында қайта қарау жүргізілетін жарияланымды көрсете отырып орналастырылады.
19. Мемлекеттік статистика органдарының дерекқорларында қайта қарау сәтіне дейін жарияланған ресми статистикалық ақпарат, сондай-ақ қайта қаралған ресми статистикалық ақпарат сақталады.
Статистикалық әдіснама
өзгерген жағдайда
статистикалық мақсаттар үшін
және жаңартылған, құжатпен
расталған ақпарат негізінде
жарияланған ресми
статистикалық ақпаратты қайта
қарау қағидаларына
1-қосымша
Статистикалық мақсаттар үшін жарияланған ресми статистикалық ақпаратты арнайы қайта қарауға қорытынды
Ресми статистикалық ақпарат атауы:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Кезең: ___________
Қайта қаралатын көрсеткіш:
__________________________________________________________________
Негіздеме:
__________________________________________________________________
Бөлім / кіші бөлімді көрсетумен жарияланым атауы
___________________________________________________________________
Салыстырмалы кесте
Бет нөмірі/кесте нөмірі
Қолданыстағы редакция
Ұсынылатын редакция
Енгізілген өзгеріс/сандардағы айырмашылықты көрсету
Қорытынды:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Қосымша:
____________________________________________________________________
Статистикалық әдіснама
өзгерген жағдайда
статистикалық мақсаттар үшін
және жаңартылған, құжатпен
расталған ақпарат негізінде
жарияланған ресми
статистикалық ақпаратты қайта
қарау қағидаларына
2-қосымша
Статистикалық мақсаттар үшін жарияланған ресми статистикалық ақпаратты арнайы қайта қарауға ақпараттық анықтама
Ресми статистикалық ақпарат атауы:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Кезең: ___________
Қайта қаралатын көрсеткіш:
__________________________________________________________________
Салыстырмалы кесте
Бет нөмірі/кесте нөмірі
Арнайы қарауға дейінгі қолданыстағы редакция
Арнайы қараудан кейінгі жаңартылған редакция
Негіздеме:
__________________________________________________________________
Ескертпе:
__________________________________________________________________

Глава 3. Распространение пересмотренной официальной статистической информации для статистических целей
17. Пересмотренная официальная статистическая информация для статистических целей публикуется на интернет-ресурсах органов государственной статистики с Информационной справкой к специальному пересмотру опубликованной официальной статистической информации для статистических целей, согласно приложению 2 к настоящим Правилам и с соответствующим примечанием о пересмотре внутри публикации в конце выделенной таблицы, в которой были внесены изменения.
18. Информация о регулярных, крупных и специальных пересмотрах официальной статистической информации размещается на интернет-ресурсах органов государственной статистики с указанием публикаций, в которых производится пересмотр.
19. В базах данных органов государственной статистики сохраняется официальная статистическая информация, опубликованная до момента пересмотра, а также пересмотренная официальная статистическая информация.
Приложение 1
к Правилам пересмотра
опубликованной официальной
статистической информации для
статистических целей в случае
изменения статистической
методологии и на основании
обновленной, подтвержденной
документально информации
Заключение к специальному пересмотру опубликованной официальной статистической информации для статистических целей
Наименование официальной статистической информации:________________________
__________________________________________________________________________
Период: ___________Пересматриваемый показатель:____________________________
Основание:________________________________________________________________
Наименование публикации с указанием раздела / подраздела _____________________
Сравнительная таблица
Номер страницы/номер таблицы
Действующая редакция
Предлагаемая редакция
Внесенное изменение/указать разницу в цифрах
Вывод:________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
Приложение:___________________________________________________________
Приложение 2
к Правилам пересмотра
опубликованной официальной
статистической информации для
статистических целей в случае
изменения статистической
методологии и на основании
обновленной, подтвержденной
документально информации
Информационная справка к специальному пересмотру опубликованной официальной статистической информации для статистических целей
Наименование официальной статистической информации: _______________________
__________________________________________________________________________
Период: ___________Пересматриваемый показатель:____________________________
Сравнительная таблица
Номер страницы/номер таблицы
Действующая редакция до специального пересмотра
Обновленная редакция после специального пересмотра
Основание:________________________________________________________________
Примечание: ______________________________________________________________