Астана қаласында әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындау қағидасын бекіту туралы
Астана қаласы мәслихатының 2023 жылғы 3 қазандағы № 84/10-VIII шешімі. Астана қаласының Әділет департаментінде 2023 жылғы 19 қазанда № 1357-01 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешімнің қолданысқа енгізілу тәртібін 3 т. қараңыз
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабының 1-2-тармағына, "Ардагерлер туралы" Қазақстан Республикасы Заңына, "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 523 қаулысына сәйкес, Астана қаласының мәслихаты ШЕШТІ:
1. Қоса беріліп отырған Астана қаласында әлеуметтік көмек көрсету, оның мөлшерін белгілеу және мұқтаж азаматтарының жекелеген санаттарының тізбесін айқындау қағидасы (бұдан әрі – Қағида) 1-қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Астана қаласының мәслихаты кейбір шешімдерінің күші 2-қосымшаға сәйкес жойылды деп танылсын.
3. Осы шешім 2024 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін Қағидалардың 17-тармағын және 52-тармағының 4-бөлігін қоспағанда, оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Астана қаласы мәслихатының төрағасы Е. Каналимов
Астана қаласы мәслихатының
2023 жылғы 3 қазандағы
№ 84/10-VIII шешіміне
1-қосымша
Астана қаласында әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындау қағидалары
Ескерту. Қағидалардың тақырыбы жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 07.03.2024 № 151/19-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Осы Астана қаласының әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындау қағидалары (бұдан әрi – Қағида) Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі 55-бабы 1-тармағының 5) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 6-бабының 2-3-тармағына, "Қазақстан Республикасы астанасының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 8-бабының 3) тармақшасына, "Ардагерлер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10, 11, 12, 13-баптарына, "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 523 қаулысына сәйкес әзiрлендi.

Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления ее размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан города Астаны
Решение маслихата города Астаны от 3 октября 2023 года № 84/10-VIII. Зарегистрировано Департаментом юстиции города Астаны 19 октября 2023 года № 1357-01.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п.3.
В соответствии с пунктом 1-2 статьи 27 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Закона Республики Казахстан "О ветеранах", постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 523 "Об утверждении Типовых правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан", маслихат города Астаны РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила оказания социальной помощи, установления ее размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан города Астаны (далее - Правила) согласно приложению 1.
2. Признать утратившими силу некоторые решения маслихата города Астаны согласно приложению 2.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением пункта 17 и части 4 пункта 52 Правил, которые вводятся в действие с 1 января 2024 года.
Председатель маслихата города Астаны Е. Каналимов
Приложение 1 к решению
маслихата города Астаны
от 3 октября 2023 года № 84/10-VIII
Правила оказания социальной помощи, установления ее размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан города Астаны
Сноска. Заголовок - в редакции решения маслихата города Астаны от 07.03.2024 № 151/19-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Настоящие Правила оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан города Астаны (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 5) пункта 1 статьи 55 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, пунктом 2-3 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", подпунктом 3) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О статусе столицы Республики Казахстан", статьями 10, 11, 12, 13 Закона Республики Казахстан "О ветеранах", постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 523 "Об утверждении Типовых правил оказания социальной помощи, установления ее размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан".

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қағидада мынадай терминдер мен ұғымдар қолданылады:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді көрсету үшін, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтер көрсетуге өтініштерді қабылдау және олардың нәтижелерін көрсетілетін қызметті алушыға беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, мемлекеттік қызметтерді электрондық нысанда көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған заңды тұлға;
2) арнайы комиссия – мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмек көрсетуге үміткер адамның (отбасының) өтінішін қарау бойынша Астана қаласы әкімінің шешімімен құрылатын комиссия;
3) ата-аналарының (ата-анасының) қамқорлығынсыз қалған бала (балалар) – ата-ана құқықтарының шектелуiне немесе олардан айрылуына, хабарсыз кеткен деп танылуына, әрекетке қабiлетсiз немесе әрекет қабiлетi шектелген деп танылуына, бас бостандығынан айыру орындарында жазасын өтеуiне, бала тәрбиелеуден немесе оның құқықтары мен мүдделерiн қорғаудан жалтаруына, оның ішінде баланы тәрбиелеу немесе медициналық ұйымнан алудан бас тартуына байланысты, сондай-ақ ата-ана қамқоршылығы болмаған және Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өз құқықтары мен мүдделерінің қажетті қорғалуын қамтамасыз етуге мұқтаж болған өзге де жағдайларда жалғыз ата-анасының немесе екеуінің де қамқорлығынан айрылған бала (балалар);
4) Әлеуметтік төлемдер орталығы – "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамның әлеуметтік және зейнетақымен қамтамасыздандыру қызметін үйлестіру жөніндегі орталық филиалы;
5) әлеуметтік көмек – ЖАО мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына (бұдан әрі – алушылар), сондай-ақ атаулы күндер мен мереке күндеріне орай ақшалай немесе заттай нысанда көрсететін көмек;
6) әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі уәкілетті орган – "Астана қаласының Жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау басқармасы" мемлекеттік мекемесі;
7) жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне теңестірілген ардагерлер – "Ардагерлер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабында көрсетілген адамдар;
8) еңбек ардагерлері – "Ардагерлер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 7-бабының 1), 2), 3), 4) тармақшаларында көрсетілген адамдар;
9) ең төмен күнкөріс деңгейі – шамасы бойынша ең төмен тұтыну себетінің құнына тең, бір адамға шаққандағы ең төмен ақшалай кіріс;
10) жан басына шаққандағы орташа кіріс – отбасының бір айдағы жиынтық кірісінің отбасының әрбір мүшесіне тура келетін үлесі;

Глава 1. Общие положения
1. Основные термины и понятия, которые используются в настоящих Правилах:
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме;
2) специальная комиссия – комиссия, создаваемая решением акима города Астаны по рассмотрению заявления лица (семьи), претендующего на оказание социальной помощи отдельным категориям нуждающихся граждан;
3) ребенок (дети), оставшийся без попечения родителей (родителя), – ребенок (дети), лишившийся попечения единственного или обоих родителей в связи с ограничением или лишением их родительских прав, признанием безвестно отсутствующими, признанием недееспособными или ограниченно дееспособными, отбыванием наказания в местах лишения свободы, уклонением от воспитания ребенка или защиты его прав и интересов, в том числе отказом взять ребенка из воспитательной или медицинской организации, а также в иных случаях отсутствия родительского попечения и нуждающийся в обеспечении необходимой защиты его прав и интересов, предусмотренных законами Республики Казахстан;
4) Центр социальных выплат – центральный филиал некоммерческого акционерного общества "Государственная корпорация "Правительство для граждан" по координации деятельности социального и пенсионного обеспечения;
5) социальная помощь – помощь, предоставляемая в денежной или натуральной форме отдельным категориям нуждающихся граждан (далее – получатели), а также к праздничным дням и памятным датам;
6) уполномоченный орган по оказанию социальной помощи – Государственное учреждение "Управление занятости и социальной защиты города Астаны";
7) ветераны, приравненные по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны – лица, указанные в статье 6 Закона Республики Казахстан "О ветеранах";
8) ветераны труда – лица, указанные в подпунктах 1), 2), 3), 4) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О ветеранах";
9) прожиточный минимум – минимальный денежный доход на одного человека, равный по величине стоимости минимальной потребительской корзины;
10) среднедушевой доход – доля совокупного дохода семьи, приходящаяся на каждого члена семьи в месяц;

11) жетім бала (балалар) – ата-анасының екеуі де немесе жалғыз анасы (әкесі) қайтыс болған бала (балалар);
12) көп балалы отбасылар – құрамында бірге тұратын төрт және одан көп кәмелетке толмаған баласы, оның ішінде кәмелеттік жасқа толғаннан кейін білім беру ұйымдарын бітіретін уақытқа дейін (бірақ жиырма үш жасқа толғанға дейін) орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында күндізгі оқу нысаны бойынша білім алатын балалары бар отбасылар;
13) көп балалы аналар – "Алтын алқа", "Күмiс алқа" алқаларымен наградталған немесе бұрын "Батыр ана" атағын алған, сондай-ақ I және II дәрежелі "Ана даңқы" ордендерімен наградталған көп балалы аналар;
14) мереке күндері (бұдан әрі – атаулы күндер) – Қазақстан Республикасының кәсіптік және өзге де мерекелері;
15) мерекелік күндер – Қазақстан Республикасының ұлттық және мемлекеттік мереке күндері;
16) мүгедек бала (мүгедек балалар) – тыныс-тіршілігінің шектелуіне және әлеуметтік жағынан қорғау қажеттігіне алып келетін, ауруларға, мертігулерге (жаралануға, жарақаттарға, контузияларға), олардың зардаптарына, бұзылуына байланысты организм функциялары тұрақты бұзылып, денсаулығы нашарлаған он сегіз жасқа дейінгі адам;
17) мүгедектігі бар адам – тыныс-тіршілігінің шектелуіне және оны әлеуметтік қорғау қажеттігіне алып келетін, ауруларға, мертігулерге (жаралануға, жарақаттарға, контузияларға), олардың зардаптарына, бұзылуларына байланысты организм функциялары тұрақты бұзылып, денсаулығы нашарлаған адам;
18) табысы аз адамдар (отбасылар) – жан басына шаққандағы орташа айлық табысы Астана қаласында белгіленген кедейлік шегінен төмен адамдар (отбасылар);
19) уәкілетті мемлекеттік орган – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес халықты әлеуметтік қорғау саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді, мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорының қызметін реттеуді, бақылау функцияларын жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
20) Ұлы Отан соғысының ардагерлері – аталған адамдар "Ардагерлер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабында;
21) басқа мемлекеттердiң аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлері – "Ардагерлер туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 5-бабында көрсетілген адамдар;
22) учаскелік комиссия – атаулы әлеуметтік көмек алуға өтініш жасаған тұлғалардың (отбасылардың) материалдық жағдайына зерттеп-қарау жүргізу үшін тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктер әкімдерінің шешімімен құрылатын арнаулы комиссия;
23) шекті шама мөлшері – әлеуметтік көмектің бекітілген ең жоғары мөлшері.

11) ребенок-сирота (дети-сироты) – ребенок (дети), у которого умерли оба или единственный родитель;
12) многодетные семьи – семьи, имеющие в своем составе четырех и более совместно проживающих несовершеннолетних детей, в том числе детей, обучающихся по очной форме обучения в организациях среднего, технического и профессионального, послесреднего, высшего и (или) послевузовского образования, после достижения ими совершеннолетия до времени окончания организаций образования (но не более чем до достижения двадцатитрехлетнего возраста);
13) многодетные матери – матери, награжденные подвесками "Алтын алқа", "Күміс алқа" или получившие ранее звание "Мать-героиня", а также награжденные орденами "Материнская слава" І и II степени;
14) праздничные даты (далее – памятные даты) – профессиональные и иные праздники Республики Казахстан;
15) праздничные дни – дни национальных и государственных праздников Республики Казахстан;
16) ребенок с инвалидностью (дети с инвалидностью) – лицо в возрасте до восемнадцати лет, имеющее нарушение здоровья со стойким расстройством функций организма, обусловленное заболеваниями, увечьями (ранениями, травмами, контузиями), их последствиями, дефектами, которое приводит к ограничению жизнедеятельности и необходимости его социальной защиты;
17) лицо с инвалидностью – лицо, имеющее нарушение здоровья со стойким расстройством функций организма, обусловленное заболеваниями, увечьями (ранениями, травмами, контузиями), их последствиями, нарушениями, которое приводит к ограничению жизнедеятельности и необходимости его социальной защиты;
18) малообеспеченные лица (семьи) – лица (семьи), имеющие среднедушевые доходы в месяц ниже черты бедности, установленной в городе Астане;
19) уполномоченный государственный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере социальной защиты населения в соответствии с законодательством Республики Казахстан, регулирование, контрольные функции за деятельностью Государственного фонда социального страхования;
20) ветераны Великой Отечественной войны – лица, указанные в статье 4 Закона Республики Казахстан "О ветеранах";
21) ветераны боевых действий на территории других государств – лица, указанные в статье 5 Закона Республики Казахстан "О ветеранах";
22) участковая комиссия – специальная комиссия, созданная решением акима города Астаны, для проведения обследования материального положения лиц (семей), обратившихся за адресной социальной помощью;
23) предельный размер – утвержденный максимальный размер социальной помощи.

Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 07.03.2024 № 151/19-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
2. Әлеуметтiк көмек көрсету тәртiбi, мөлшерi және түрлерi, сондай-ақ алушылар санаттарының тізбесі осы Қағидамен белгiленедi.
3. Әлеуметтiк көмек Астана қаласында тiркелген және тұрақты тұратын азаматтарға ұсынылады.
4. Астана қаласының бюджетi әлеуметтiк көмектi қаржыландыру көзi болып табылады.
Әлеуметтiк көмек "Жергiлiктi өкiлеттi органдардың шешiмдерi бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтiк төлемдер" бюджеттiк бағдарламасы бойынша әкімшісі "Астана қаласының Жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау басқармасы" мемлекеттiк мекемесi (бұдан әрі – әкімші) болып табылатын тиiстi қаржы жылына Астана қаласының бюджетiнде осы мақсаттарға көзделген қаражат шегiнде ұсынылады.
5. Ақшалай нысандағы әлеуметтік көмек екінші деңгейдегі банктер, "Қазпошта" акционерлік қоғамының аумақтық бөлімшелері арқылы алушылардың шоттарына ақшалай қаражат аудару жолымен көрсетіледі.
6. Заттай нысандағы әлеуметтік көмек Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес жеткізушілерді (бұдан әрі – жеткізушілер) әкімші анықтайтын қызмет көрсету арқылы ұсынылады.
7. Әлеуметтік көмек алушылардың санаттары туралы мәліметтерді әкімші Әлеуметтік төлемдер орталығынан, сондай-ақ мәліметтерге ие қаланың басқа да ұйымдарынан сұрайтады.
8. Өтініш беруші толық емес және (немесе) дәйексіз мәліметтерді ұсынған, сондай-ақ өтініш беруші арнаулы әлеуметтік қызмет көрсететін мемлекеттік ұйымдарда тұратын жағдайда Немесе өтініш беруші бас бостандығынан айыру орындарында болған жағдайда әлеуметтік көмек тағайындалмайды.
9. Әлеуметтік көмек:
1) алушы қайтыс болған;
2) алушы Астана қаласының шегінен тыс тұрақты тұруға кеткен;
3) алушы мемлекеттік медициналық-әлеуметтік мекемелерге тұруға жіберген;
4) өтініш беруші ұсынған мәліметтердің дәйексіздігі анықталған жағдайларда тоқтатылады.
Әлеуметтік көмекті төлеу көрсетілген мән-жайлар туындаған айдан бастап тоқтатылады.
10. Азаматтардың дәйексіз мәлiмет беру салдарынан артық және (немесе) заңсыз төленген сомасын өндiрiп алу Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгiленген тәртiпте жүргiзiледi.
11. Әлеуметтік көмек көрсету мониторингі мен есепке алуды әкімші "Е-Собес" автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің дерек қорын пайдалана отырып жүргізеді.

Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными решением маслихата города Астаны от 07.03.2024 № 151/19-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Порядок оказания, размеры и виды социальной помощи, а также перечень категорий получателей устанавливаются настоящими Правилами.
3. Социальная помощь предоставляется гражданам, зарегистрированным и постоянно проживающим в городе Астане.
4. Источником финансирования социальной помощи является бюджет города Астаны.
Социальная помощь предоставляется в пределах средств, предусмотренных в бюджете города Астаны на данные цели на соответствующий финансовый год согласно бюджетной программе "Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов" администратором которой является Государственное учреждение "Управление занятости и социальной защиты города Астаны" (далее – администратор).
5. Социальная помощь в денежной форме оказывается путем перечисления денежных средств на счета получателей через банки второго уровня, территориальные подразделения акционерного общества "Казпочта".
6. Социальная помощь в натуральной форме предоставляется путем оказания услуг, поставщики которых определяются администратором в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках (далее – поставщики).
7. Сведения о категориях получателей социальной помощи запрашиваются администратором в Центре социальных выплат, а также в других организациях города, располагающих такими сведениями.
8. Социальная помощь не назначается в случае представления неполных и (или) недостоверных сведений заявителем, а также в случаях проживания заявителя в государственных организациях, предоставляющих специальные социальные услуги, или в случае нахождения заявителя в местах лишения свободы.
9. Социальная помощь прекращается в случаях:
1) смерти получателя;
2) выезда получателя на постоянное проживание за пределы города Астаны;
3) направления получателя на проживание в государственные медико-социальные учреждения;
4) выявления недостоверных сведений, представленных заявителем.
Выплата социальной помощи прекращается с месяца наступления указанных обстоятельств.
10. Взыскание излишне и (или) незаконно выплаченных сумм по причине представления гражданами недостоверных сведений производится в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
11. Мониторинг и учет предоставления социальной помощи администратор проводит с использованием базы данных автоматизированной информационной системы "Е-Собес".

12. Әлеуметтік көмекті көрсету үшін қажетті құжаттарды ұсыну әкімшіде қолжетімділік бар ақпараттық жүйелерден ақпаратты алу мүмкіндігі болғанда талап етілмейді.
2-тарау. Әлеуметтік көмек алуға құқығы бар алушылардың санаттары
13. Әлеуметтік көмек алуға құқығы бар алушылардың санаттарына:
1) Ұлы Отан соғысының ардагерлері;
2) басқа мемлекеттердің аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлері;
3) жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне теңестірілген ардагерлер;
4) еңбек ардагерлері;
5) "Ардагерлер туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 8-бабының 1), 2), 3) тармақшаларында аталған адамдар (бұдан әрі – басқа да адамдар);
6) зейнеткерлік жастағы адамдар, оның ішінде жасы бойынша зейнеткерлер, зейнеткерлік жасқа жеткен жасына байланысты және асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы алушылар;
7) мүгедектігі бар адамдар, оның ішінде он сегіз жасқа дейінгі мүгедектігі бар балалар;
8) мүгедектігі бар баланы (мүгедектігі бар балаларды) тәрбиелеп отырған отбасылар;
9) саяси қуғын-сүргін құрбандары, саяси қуғын-сүргіннен зардап шеккен адамдар;
10) көп балалы отбасылар, көп балалы аналар;
11) жетім балалар, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар, балалар үйлерінің түлектері;
12) мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алатын табысы аз адамдар (бұдан әрі – табысы аз азаматтар);
13) әлеуметтік мәні бар аурулармен ауыратын адамдар;
14) бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған тұлғалар;
15) пробация қызметінің есебінде тұрған тұлғалар;
16) табиғи зілзала немесе өрт салдарынан зардап шеккен азаматтар жатады;
17) зейнеткерлер және аймақтар бойынша ядролық сынақтардан келтірілген залал үшін біржолғы өтемақы алушылар қатарынан Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан зардап шеккен азаматтар;
18) асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша мемлекеттік жәрдемақы алатын азаматтар.
Ескерту. 13-тармаққа өзгеріс енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 07.03.2024 № 151/19-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
3-тарау. Мерекелiк және атаулы күндерге әлеуметтік көмек көрсету тәртібі
14. Мерекелік және атаулы күндерге әлеуметтік көмек 2,5 айлық есептік көрсеткіш (бұдан әрі – АЕК) көлеміндегі ақшалай төлемдер түрінде азаматтардың мына санаттарына беріледі:
4 ақпан (Дүниежүзілік қатерлі ісікке қарсы күрес күні) – қатерлі ісігі бар балалардың арасынан әлеуметтік мәні бар аурулары бар азаматтарға;
8 наурыз (Халықаралық әйелдер күні) - көп балалы отбасыларға, көп балалы аналарға, оның ішінде аз қамтылған аналарға;

12. Представление документов, необходимых для оказания социальной помощи, не требуется при наличии возможности получения информации, содержащейся в них, из информационных систем, доступ к которым имеется у администратора.
Глава 2. Категории получателей, имеющих право на получение социальной помощи
13. К категориям граждан, имеющим право на получение социальной помощи относятся:
1) ветераны Великой Отечественной войны;
2) ветераны боевых действий на территории других государств;
3) ветераны, приравненные по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны;
4) ветераны труда;
5) лица, указанные в подпунктах 1), 2), 3) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О ветеранах" (далее – другие лица);
6) лица пенсионного возраста, в том числе пенсионеры по возрасту, получатели государственных социальных пособий по возрасту и по случаю потери кормильца, достигшие пенсионного возраста;
7) лица с инвалидностью, в том числе дети с инвалидностью до восемнадцати лет;
8) семьи, воспитывающие ребенка с инвалидностью (детей с инвалидностью);
9) жертвы политических репрессий, лица пострадавшие от политических репрессий;
10) многодетные матери, многодетные семьи;
11) дети-сироты, дети, оставшиеся без попечения родителей, выпускники детских домов;
12) малообеспеченные лица, получающие государственную адресную социальную помощь (далее – малообеспеченные граждане);
13) граждане, имеющие социально значимые заболевания;
14) лица, освобожденные из мест лишения свободы;
15) лица, находящиеся на учете службы пробации;
16) граждане, пострадавшие вследствие стихийного бедствия или пожара;
17) граждане, пострадавшие вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне, из числа пенсионеров и получателей единовременной компенсации за ущерб, причиненный ядерными испытаниями, по зонам;
18) граждане, получающие государственное пособие по случаю потери кормильца.
Сноска. Пункт 13 с изменением, внесенным решением маслихата города Астаны от 07.03.2024 № 151/19-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Порядок оказания социальной помощи к памятным датам и праздничным дням
14. Социальная помощь к памятным датам и праздничным дням оказывается единовременно в виде денежных выплат в размере 2,5 месячных расчетных показателей (далее – МРП) следующим категориям граждан:
4 февраля (Всемирный день борьбы против рака) – гражданам, имеющим социально значимые заболевания, из числа детей, имеющих злокачественные образования;
8 марта (Международный женский день) – многодетным семьям, многодетным матерям, в том числе являющимся малообеспеченными;

21-23 наурызда (Наурыз мейрамы) – ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға;
7 мамырда (Отан қорғаушылар күні) – Қазақстан Республикасының алдында ерекше еңбегі үшін зейнетақы алушылар ішінен зейнеткерлік жастағы адамдарға;
31 мамырда (Саяси қуғын-сүргін құрбандарын еске алу күні) – мүгедектігі бар немесе зейнеткерлер болып табылатын саяси қуғын-сүргін құрбандарына, саяси қуғын-сүргіннен зардап шеккен адамдарға;
1 маусымда (Балаларды қорғау күні) – жетім балаларға;
29 тамыз (Семей ядролық сынақ полигонының жабылу күні) – Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан зардап шеккен зейнеткерлер мен ядролық сынақтардан келтірілген залал үшін біржолғы өтемақы алушылар қатарынан азаматтарға;
1 қазан (Қарттар күні) – жасы бойынша зейнеткерлерге және ең төмен мөлшердегі зейнетақы алушылар ішінен зейнеткерлік жастағы адамдарға;
1 желтоқсан (Бүкіләлемдік ЖҚТБ-мен күрес күні) – адамның иммун тапшылығы вирусы туғызатын аурудан зардап шеккен адамдар, оның ішінде адамның иммун тапшылығы вирусын тасымалдаушылар ішінен әлеуметтік мәні бар аурулармен ауыратын азаматтарға;
Ескерту. 14-тармаққа өзгеріс енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 07.03.2024 № 151/19-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
15. 60 АЕК көлеміндегі әлеуметтік көмек:
16 желтоқсан (Қазақстан Республикасының Тәуелсіздік күні) – Қазақстандағы 1986 жылғы 17-18 желтоқсан оқиғаларына қатысып, "Жаппай саяси қуғын-сүргіндер құрбандарын ақтау туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіпке сәйкес ақталған тұлғалар ішінен саяси қуғын-сүргін құрбандарына.
16. 45 АЕК көлеміндегі әлеуметтік көмек:
15 ақпан (Ауғанстан Демократиялық Республикасынан кеңес әскерлерінің шектеулі контингентінің шығарылған күні) – "Ардагерлер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 2), 3), 4), 5) тармақшаларында көрсетілген басқа мемлекеттердің аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлеріне және Ауғанстанда әскери қызмет өткеру кезінде алған жаралануы, контузиясы, мертігуі немесе ауыруы салдарынан мүгедектігі анықталған ардагерлер мен әскери қызметшілерге;
26 сәуір (Чернобыль атом электр станциясындағы апат құрбандарын еске алу күні) – жеңілдіктері бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне теңестірілген ардагерлерге, сондай-ақ Чернобыль атом электр станциясындағы апат салдарын жоюға қатысқан адамдар қатарындағы басқа адамдарға.
Ескерту. 16-тармаққа өзгеріс енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 07.03.2024 № 151/19-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.

21–23 марта (Наурыз мейрамы) – детям, оставшимся без попечения родителей;
7 мая (День защитника Отечества) – лицам пенсионного возраста из числа получателей пенсий за особые заслуги перед Республикой Казахстан;
31 мая (День памяти жертв политических репрессий) – жертвам политических репрессий, лицам, пострадавшим от политических репрессий, имеющим инвалидность или являющимся пенсионерами;
1 июня (День защиты детей) – детям-сиротам;
29 августа (День закрытия Семипалатинского испытательного ядерного полигона) – гражданам, пострадавшим вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне из числа пенсионеров и получателей единовременной компенсации за ущерб, причиненный ядерными испытаниями, по зонам;
1 октября (День пожилых людей) – пенсионерам по возрасту и лицам пенсионного возраста из числа получателей минимального размера пенсии;
1 декабря (Всемирный день борьбы со СПИДом) – гражданам, имеющим социально значимые заболевания, из числа лиц, страдающих болезнью, вызванной вирусом иммунодефицита человека, в том числе носителями вируса иммунодефицита человека;
Сноска. Пункт 14 с изменением, внесенным решением маслихата города Астаны от 07.03.2024 № 151/19-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Социальная помощь в размере 60 МРП предоставляется:
16 декабря (День Независимости Республики Казахстан) – жертвам политических репрессий из числа участников событий 17-18 декабря 1986 года в Казахстане, реабилитированным в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О реабилитации жертв массовых политических репрессий".
16. Социальная помощь в размере 45 МРП предоставляется:
15 февраля (День вывода ограниченного контингента советских войск из Демократической Республики Афганистан) – ветеранам боевых действий на территории других государств, указанных в подпунктах 2), 3), 4), 5) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О ветеранах", и военнослужащим, которым установлена инвалидность вследствие ранения, контузии, увечья или заболевания, полученных в период при прохождении воинской службы в Афганистане;
26 апреля (День памяти жертв аварии на Чернобыльской атомной электростанции) – ветеранам, приравненным по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны, а также другим лицам из числа лиц, принимавших участие в ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции.
Сноска. Пункт 16 с изменением, внесенным решением маслихата города Астаны от 07.03.2024 № 151/19-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

17. Мүгедектігі бар адамдар күніне (қазан айының екінші жексенбісі) әлеуметтік көмек азаматтардың мынадай санаттарына беріледі:
1-топтағы мүгедектігі бар адамдарға – 20 АЕК бойынша;
2-топтағы мүгедектігі бар адамдарға және барлық топтағы он сегіз жасқа дейінгі мүгедектігі бар балаларға – 10 АЕК;
3-топтағы мүгедектігі бар адамдарға – 5 АЕК (2024 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді).
18. 9 мамырға (Жеңіс күні) әлеуметтік көмек мына санаттағы азаматтарға көрсетіледі:
Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне – 1 (бір) миллион теңгеден кем емес;
жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне теңестірілген ардагерлерге (осы Қағиданың 16-тармағында көрсетілген адамдарды қоспағанда) – 45 АЕК;
басқа мемлекеттердің аумағындағы соғыс қимылдарының ардагерлеріне (осы Қағиданың 16-тармағында көрсетілген адамдарды қоспағанда) – 45 АЕК;
басқа адамдарға, еңбек ардагерлеріне – 15 АЕК.
19. 25 қазан (Республика күні) күніне табысы аз азаматтарға 4,5 АЕК мөлшерінде ұсынылады.
20. Әкімші әлеуметтік көмек алушылардан өтініштерді талап етпей, көрсетілген санаттарға жататын адамдардың тізімін:
тиісті негіздер азаматтардың Әлеуметтік төлемдер орталығының зейнетақы, арнаулы мемлекеттік жәрдемақыны алуы туралы мәліметтері, "Астана қаласының Білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар туралы мәліметтері, "Астана қаласының Қоғамдық денсаулық сақтау басқармасы" мемлекеттік мекемесінің (бұдан әрі – Қоғамдық денсаулық сақтау басқармасы) әлеуметтiк мәнi бар аурулармен ауыратын адамдар туралы мәліметтері, сондай-ақ табысы аз азаматтарға әлеуметтік төлемдерді тағайындау туралы өздерінің мәліметтері негізінде осы Қағиданың 14, 15, 16, 17-тармақтарында;
Астана қаласы әкімдігінің "ЖИТС-тың алдын алу және оған қарсы күрес орталығы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорнының (бұдан әрі – "ЖИТС-тың алдын алу және оған қарсы күрес орталығы" МКҚК), Қоғамдық денсаулық сақтау басқармасының мәліметтері негізінде осы Қағиданың 41, 42 – тармақтарында қалыптастырады.
21. Осы Қағиданың 14, 15, 16, 17, 18, 19-тармақтарында көрсетілген санаттарға жататын азаматтар үшін атаулы күндер мен мереке күндеріне әлеуметтік көмек жылына тек бір рет бір негіздемемен ең көп сома бойынша көрсетіледі.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 07.03.2024 № 151/19-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
4-тарау. Мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмек көрсету тәртібі
§1. Мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмек тағайындау жөніндегі жалпы ережелер

17. Социальная помощь ко Дню лиц с инвалидностью (второе воскресенье октября) предоставляется следующим категориям граждан:
лицам с инвалидностью 1 группы – 20 МРП;
лицам с инвалидностью 2 группы и детям с инвалидностью до восемнадцати лет всех групп – 10 МРП;
лицам с инвалидностью 3 группы – 5 МРП.
18. Социальная помощь к 9 мая (День Победы) предоставляется следующим категориям граждан:
ветеранам Великой Отечественной войны – не менее 1 (одного) миллиона тенге;
ветеранам, приравненным по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны (кроме лиц, указанных в пункте 16 настоящих Правил) –45 МРП;
ветеранам боевых действий на территории других государств (кроме лиц, указанных в пункте 16 настоящих Правил) – 45 МРП;
другим лицам, ветеранам труда – 15 МРП.
19. Социальная помощь к 25 октября (День Республики) предоставляется малообеспеченным гражданам в размере 4,5 МРП.
20. Администратор без истребования заявлений от получателей социальной помощи формирует списки лиц, относящихся к категориям, указанным:
в пунктах 14, 15, 16, 17 настоящих Правил, на основании сведений Центра социальных выплат о получении гражданами пенсии, специального государственного пособия по соответствующим основаниям, сведений Государственного учреждения "Управление образования города Астаны" о детях, оставшихся без попечения родителей, Государственного учреждения "Управление общественного здравоохранения города Астаны" (далее – Управление общественного здравоохранения) о гражданах, имеющих социально значимые заболевания, а также собственных сведений о назначении социальных выплат малообеспеченным гражданам;
в пунктах 41, 42 настоящих Правил, на основании сведений Государственного коммунального казенного предприятия "Центр по профилактике и борьбе со СПИД" акимата города Астаны (далее – ГККП "Центр по профилактике и борьбе со СПИД"), Управления общественного здравоохранения.
21. Социальная помощь к памятным датам и праздничным дням гражданам, относящимся к категориям, указанным в пунктах 14, 15, 16, 17, 18, 19 настоящих Правил, оказывается только по одному основанию по наибольшей сумме один раз в год.
Сноска. Пункт 21 - в редакции решения маслихата города Астаны от 07.03.2024 № 151/19-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Порядок оказания социальной помощи отдельным категориям нуждающихся граждан
§ 1. Общие положения по назначению социальной помощи отдельным категориям нуждающихся граждан

22. Мұқтаж азаматтар санатына жатқызу үшін:
1) табиғи зілзаланың немесе өрттің салдарынан азаматқа (отбасына) не оның мүлкіне залал келтіру не әлеуметтік маңызы бар аурудың болуы;
2) ең төменгі күнкөріс деңгейіне еселенген қатынаста шекті мәннен аспайтын жан басына шаққандағы орташа табыстың болуы;
3) жетімдік, ата-ана қамқорлығының болмауы;
4) жасы ұлғаюына байланысты өзіне-өзі қызмет көрсетуге қабілетсіздігі;
5) бас бостандығынан айыру орындарынан босату, пробация қызметінің есебінде болу негіз болып табылады.
23. Өтініш беруші қажетті құжаттарды олардың бүлінуіне, жоғалуына байланысты ұсына алмаған жағдайда, әкімші тиісті мәліметтері бар өзге уәкілетті органдар мен ұйымдардың деректері негізінде әлеуметтік көмек көрсету туралы шешім қабылдайды.
24. Мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмек, егер мұндай ақшалай төлемдерді ұсыну, қызметтер көрсету немесе өзге де өтеу үшін негіздер Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында белгіленген өзге тәртіппен болмаған жағдайда ғана ұсынылады.
25. Осы Қағидалардың 22-тармағының 2) тармақшасында көзделген негіз бойынша әлеуметтік көмек көрсету кезінде әкімші өтініш берушінің құжаттарын (осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес өтініш) адамның (отбасының) материалдық жағдайына тексеру жүргізу үшін учаскелік комиссияға жібереді.
26. Учаскелік комиссия өтініш берушіге тексеру жүргізеді, оның нәтижелері бойынша адамның (отбасының) материалдық жағдайы туралы акт жасайды, осы Қағидаларға 2, 3-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша адамның (отбасының) әлеуметтік көмекке мұқтаждығы туралы қорытынды дайындайды және Әкімшіге жолдайды.
27. Әкімші адамның (отбасының) жан басына шаққандағы орташа табысының есебін жүргізеді және құжаттардың толық топтамасын арнайы комиссияның қарауына ұсынады.
28. Арнайы комиссия оның мөлшерін көрсете отырып, әлеуметтік көмек көрсету қажеттілігі туралы қорытынды шығарады.
29. Осы Қағидалардың 22-тармағында көзделген барлық негіздер бойынша әлеуметтік көмек көрсету кезінде әкімші өтініш берушінің құжаттары тіркелген күннен бастап сегіз жұмыс күні ішінде қабылданған құжаттар және әлеуметтік көмек көрсету қажеттілігі туралы арнайы комиссияның қорытындысы негізінде әлеуметтік көмек көрсету туралы не көрсетуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Осы Қағидалардың 24-тармағында көрсетілген жағдайда әкімші өтініш берушіден құжаттар қабылданған күннен бастап жиырма жұмыс күні ішінде әлеуметтік көмек көрсету не көрсетуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
30. Әкімші шешім қабылданған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде өтініш берушіні қабылданған шешім туралы жазбаша хабардар етеді (бас тартылған жағдайда – негіздемесін көрсете отырып).

22. Основаниями для отнесения к категории нуждающихся граждан являются:
1) причинение ущерба гражданину (семье) либо его имуществу вследствие стихийного бедствия или пожара, либо наличие социально значимого заболевания;
2) наличие среднедушевого дохода, не превышающего порога, в кратном отношении к прожиточному минимуму;
3) сиротство, отсутствие родительского попечения;
4) неспособность к самообслуживанию в связи с преклонным возрастом;
5) освобождение из мест лишения свободы, нахождение на учете службы пробации.
23. В случае невозможности представления заявителем необходимых документов в связи с их порчей, утерей, администратор принимает решение об оказании социальной помощи на основании данных иных уполномоченных органов и организаций, имеющих соответствующие сведения.
24. Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан представляется только в том случае, если основания для предоставления подобных денежных выплат, оказания услуг или иного возмещения отсутствуют в ином установленном действующем законодательством Республики Казахстан порядке.
25. При оказании социальной помощи по основанию, предусмотренному подпунктом 2) пункта 22 настоящих Правил, администратор направляет документы заявителя (заявление согласно приложению 1 к настоящим Правилам) в участковую комиссию для проведения обследования материального положения лица (семьи).
26. Участковая комиссия проводит обследование заявителя, по результатам которого составляет акт о материальном положении лица (семьи), подготавливает заключение о нуждаемости лица (семьи) в социальной помощи, по формам согласно приложениям 2, 3 к настоящим Правилам и направляет администратору.
27. Администратор производит расчет среднедушевого дохода лица (семьи) и представляет полный пакет документов на рассмотрение специальной комиссии.
28. Специальная комиссия выносит заключение о необходимости оказания социальной помощи с указанием ее размера.
29. При оказании социальной помощи по всем основаниям, предусмотренным пунктом 22 настоящих Правил, администратор в течение восьми рабочих дней со дня регистрации документов заявителя принимает решение об оказании либо об отказе в оказании социальной помощи на основании принятых документов и заключения специальной комиссии о необходимости оказания социальной помощи.
В случае, указанном в пункте 24 настоящих Правил, администратор принимает решение об оказании либо об отказе в оказании социальной помощи в течение двадцати рабочих дней со дня принятия документов от заявителя.
30. Администратор письменно уведомляет заявителя о принятом решении (в случае отказа – с указанием основания) в течение трех рабочих дней со дня принятия решения.

31. Осы Қағидалардың 22-тармағында көрсетілген мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмек жылына бір рет көрсетіледі.
32. Әлеуметтік көмек көрсетуден бас тарту өтініш берушілер ұсынған толық емес, анық емес мәліметтер анықталған жағдайда, ал әлеуметтік көмек көрсету кезінде осы Қағидалардың 22-тармағының 2) тармақшасында көзделген негіз бойынша жүзеге асырылады:
өтініш берушінің адамның (отбасының) материалдық жағдайына тексеру жүргізуден бас тартуы, жалтаруы;
әлеуметтік көмек көрсету үшін белгіленген критерий бойынша адамның (отбасының) жан басына шаққандағы орташа табысының мөлшерінен асып кету.
§ 2. Табиғи зілзаланың немесе өрттің салдарынан азаматқа (отбасына) не оның мүлкіне зиян келтіру негіздері бойынша әлеуметтік көмек
33. Табиғи зілзала немесе өрт салдарынан зардап шеккен азаматтарға әлеуметтік көмек ақшалай төлем түрінде мына мөлшерде:
жалғыз болып табылатын тұрғын үйге елеулі зиян келтірілген, бүлінген, жойылған жағдайда отбасына 400 АЕК;
отбасы мүшелері қайтыс болғанда – қаза болған адамға 150 АЕК мөлшерінде ұсынылады.
34. Әлеуметтік көмек алу үшін өтініш беруші өзінің немесе отбасы атынан әкімшіге мына құжаттарды қоса отырып өтініш береді:
1) жеке басты куәландыратын құжат;
2) табиғи зілзала немесе өрт фактісі мен келтірілген зиянның дәрежесін растайтын құжаттар;
3) өтініш берушіге жоғалған, бүлінген тұрғын үйдің тиесілігін растайтын құжаттар:
жеке меншiк құқығында тиесiлiге - жылжымайтын мүлікке тіркелген құқықтарының болмауы (болуы) жөніндегі анықтама және құқық беретін құжаттың көшірмесі;
өзге де заңды негіздерде тұрып жатқандар үшін - тұрғын үйді ұстау бойынша меншік иесі белгіленген міндеттемемен тұру құқығына құжаттың көшірмесі;
4) қаза болған жағдайда – отбасы мүшесінің қайтыс болу фактісін және оған қатысты туыстығын растайтын құжаттар;
35. Салыстырып тексеру үшін құжаттардың төлнұсқалары ұсынылады, содан кейін құжаттардың төлнұсқалары өтініш берушіге қайтарылады.
36. Әкімші табиғи зілзала немесе өрт жағдайы пайда болған күннен бастап үш айдан кешіктірмей әлеуметтік көмек алуға келіп түскен өтініштерді қарайды.
§ 3. Әлеуметтік мәні бар аурулардың болуы негізінде және бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарға әлеуметтік көмек
37. Әлеуметтік мәні бар ауру – туберкулез бойынша әлеуметтік көмек белсендi туберкулезбен ауыратын азаматтарға Астана қаласы әкімдігінің "Астана қаласының Туберкулезге қарсы диспансерi" мемлекеттiк коммуналдық қазыналық кәсіпорнында (бұдан әрi – Туберкулезге қарсы диспансер) диспансерлiк есепте тұрған және амбулаторлық емделудегi азаматтарға 10 АЕК ай сайынғы ақша төлемдері түрінде ұсынылады.

31. Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан, указанных в пункте 22 настоящих Правил, оказывается один раз в год.
32. Отказ в оказании социальной помощи осуществляется в случае выявления неполных, недостоверных сведений, представленных заявителями, а при оказании социальной помощи по основанию, предусмотренному подпунктом 2) пункта 22 настоящих Правил, в случаях:
отказа, уклонения заявителя от проведения обследования материального положения лица (семьи);
превышения размера среднедушевого дохода лица (семьи) установленного критерия для оказания социальной помощи.
§ 2. Социальная помощь по основанию причинения ущерба гражданину (семье) либо его имуществу вследствие стихийного бедствия или пожара
33. Социальная помощь гражданам, пострадавшим вследствие стихийного бедствия или пожара, предоставляется в виде денежных выплат в следующих размерах:
400 МРП на семью – при утрате, порче, нанесении значительного ущерба жилью, являющемуся единственным;
150 МРП на погибшего – в случае наличия летальных исходов членов семьи.
34. Для получения социальной помощи заявитель от себя или от имени семьи представляет администратору заявление с приложением следующих документов:
1) документ, удостоверяющий личность;
2) документы, подтверждающие факт стихийного бедствия или пожара и степень нанесенного ущерба;
3) документы, подтверждающие принадлежность утраченного, испорченного жилья заявителю:
для принадлежащего на праве собственности – справка об отсутствии (наличии) зарегистрированных прав на недвижимое имущество, и копия правоустанавливающего документа;
для занимаемого на иных законных основаниях – копия документа на право проживания с установленной собственником обязанностью по содержанию жилья;
4) документы, подтверждающие факт смерти члена семьи и родственные отношения с ним – в случае летальных исходов.
35. Документы представляются в подлинниках для сверки, после чего подлинники документов возвращаются заявителю.
36. Администратором рассматриваются обращения за получением социальной помощи, поступившие не позднее трех месяцев со дня возникновения стихийного бедствия или пожара.
§ 3. Социальная помощь по основанию наличия социально значимого заболевания и лицам, освободившимся из мест лишения свободы
37. Социальная помощь по социально значимому заболеванию –туберкулез предоставляется лицам, больным активным туберкулезом, состоящим на диспансерном учете в Государственном коммунальном казенном предприятии "Противотуберкулезный диспансер города Астаны" акимата города Астаны (далее – Противотуберкулезный диспансер) и находящимся на амбулаторном лечении, оказывается в виде ежемесячных денежных выплат в размере 10 МРП.

38. Осы Қағидалардың 37 – тармағында көрсетілген туберкулезге қарсы диспансер ай сайын ұсынатын азаматтардың тізімдері (бұдан әрі – тізім) мынадай құжаттарды қоса бере отырып, әлеуметтік көмек көрсету үшін негіз болып табылады:
1) осы Қағиданың 37-тармағында көрсетілген азаматтардың жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
2) екінші деңгейдегі банктегі не "Қазпошта" акционерлік қоғамындағы банк шотының нөмірі туралы мәліметтер.
39. 25 АЕК мөлшерінде ай сайынғы ақшалай төлемдер түріндегі әлеуметтік көмек әлеуметтік маңызы бар аурулар бойынша көрсетіледі:
адамның иммун тапшылығы вирусынан туындаған ауру, оның ішінде адамның иммун тапшылығы вирусын – "ЖИТС-тың алдын алу және оған қарсы күрес орталығы" МКҚК-да диспансерлік есепте тұрған он сегіз жасқа дейінгі балаларға беру;
қатерлі ісіктер – қаланың медициналық ұйымдарында тиісті ауру бойынша диспансерлік есепте тұрған он сегіз жасқа дейінгі балаларға.
40. 5 АЕК мөлшерінде тоқсан сайынғы ақшалай төлемдер түріндегі әлеуметтік көмек адамның иммун тапшылығы вирусынан туындаған ауру, оның ішінде адамның иммун тапшылығы вирусын алып жүру – "ЖИТС-тың алдын алу және оған қарсы күрес орталығы" МКҚК-да диспансерлік есепте тұрған он сегіз жасқа толған адамдарға әлеуметтік маңызы бар ауру бойынша көрсетіледі.
41. Әлеуметтік көмек бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдардың өтініші бойынша босатылғаны туралы анықтама бере отырып, босатылғаннан кейін алты айдан кешіктірілмей жүгінген кезде біржолғы көрсетіледі 15 АЕК мөлшерінде және қайта ұсынылмайды.
42. Осы Қағидалардың 37, 39, 40-тармақтарына сәйкес ұсынылатын әлеуметтік маңызы бар аурулардан зардап шегетін азаматтар және бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдар туралы мәліметтер 41-тармақта әкімшінің қызметкерлері жария етуге жатпайды.
5-тарау. Белгіленген шектен аспайтын жан басына шаққандағы орташа табыстың болуы негізінде әлеуметтік көмек
§1. Кірісті есептемегенде әлеуметтік көмек
43. Әлеуметтік көмек мына тегін қызметтер және ақшалай төлемдер түрінде табысын есепке алусыз азаматтардың мына жекелеген санаттарына:
1) тісті протездеу:
Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне, басқа мемлекеттердiң аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлеріне және жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне теңестірілген ардагерлерге;
мүгедектігі бар адамдарға;
жасы бойынша зейнеткерлерге;
табысы аз азаматтардың ішінен көп балалы аналар, көп балалы отбасыларға (аналарға);
мүгедектігі бар баланы (мүгедектігі бар балаларды) тәрбиелеп отырған отбасыларға (ата-аналардың біреуіне);
асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша мемлекеттік жәрдемақы алатын азаматтар;

38. Основанием для оказания социальной помощи являются списки граждан, указанных в пункте 37 настоящих Правил (далее – список), ежемесячно представляемые Противотуберкулезным диспансером, с приложением следующих документов:
1) копия документа, удостоверяющего личность граждан, указанных в пункте 37 настоящих Правил;
2) сведения о номере банковского счета в банке второго уровня либо в акционерном обществе "Казпочта".
39. Социальная помощь в виде ежемесячных денежных выплат в размере 25 МРП предоставляется по социально значимым заболеваниям:
болезнь, вызванная вирусом иммунодефицита человека, в том числе носительство вируса иммунодефицита человека, – детям до восемнадцати лет, состоящим на диспансерном учете в ГККП "Центр по профилактике и борьбе со СПИД";
злокачественные новообразования – детям до восемнадцати лет, состоящим на диспансерном учете по соответствующему заболеванию в медицинских организациях города.
40. Социальная помощь в виде ежеквартальных денежных выплат в размере 5 МРП предоставляется по социально значимому заболеванию болезнь, вызванная вирусом иммунодефицита человека, в том числе носительство вируса иммунодефицита человека, – лицам, достигшим восемнадцати лет, состоящим на диспансерном учете в ГККП "Центр по профилактике и борьбе со СПИД".
41. Социальная помощь, оказывается, по заявлению лиц, освободившихся из мест лишения свободы, с представлением справки об освобождении, при обращении не позднее шести месяцев после освобождения, единовременно в размере 15 МРП и повторно не представляется.
42. Сведения о гражданах, страдающих социально значимыми заболеваниями, представляемые согласно пунктам 37, 39, 40 настоящих Правил, и лицах, освободившихся из мест лишения свободы, указанных в пункте 41, не подлежат разглашению сотрудниками администратора.
Глава 5. Социальная помощь по основанию наличия среднедушевого дохода, не превышающего установленного порога
§ 1. Социальная помощь без учета дохода
43. Социальная помощь в виде следующих бесплатных услуг и денежных выплат предоставляется без учета дохода следующим категориям граждан:
1) зубопротезирование:
ветеранам Великой Отечественной войны, ветеранам боевых действий на территории других государств и ветеранам, приравненным по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны;
лицам с инвалидностью;
пенсионерам по возрасту;
многодетным матерям, многодетным семьям из числа малообеспеченных граждан (матерям);
семьям, воспитывающим ребенка с инвалидностью (детей с инвалидностью) (одному из родителей);
гражданам, получающим государственное пособие по случаю потери кормильца;

2) шипажайлық-курорттық емделу:
Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне, басқа мемлекеттер аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлеріне және жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне теңестірілген ардагерлерге, Қазақстандағы 1986 жылғы 17-18 желтоқсан оқиғаларына қатысып, "Жаппай саяси қуғын-сүргіндер құрбандарын ақтау туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіпте ақталған қатысушылар ішінен саяси қуғын-сүргін құрбандарына;
жолдама құнының 25%-ын төлеумен жасы бойынша зейнеткерлерге;
жолдама құнының 18%-ын төлеумен еңбек ардагерлеріне, ең төмен мөлшердегі зейнетақы алушылар ішінен жасы бойынша зейнеткерлерге;
3) санаторлық-курорттық емдеу шығындарының орнын толтыру:
абилитация мен оңалтудың жеке бағдарламасында жеке көмекшінің әлеуметтік қызметтері көзделген бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдарды (жұмыс берушінің кінәсінен жұмыста мертігуге ұшыраған немесе кәсіптік ауруға шалдыққан мүгедектігі бар адамдарды қоспағанда) алып жүруші адамдарға;
4) дәрі-дәрмекпен қамтамасыз ету:
Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне, басқа мемлекеттердiң аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлеріне және жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне теңестірілген ардагерлерге;
5) коммуналдық қызметтерді, тұрғын үйді күтіп ұстауға, телефонға абоненттік төлемдерді төлеуге:
Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне, басқа мемлекеттердің аумақтарындағы соғыс қимылдарының ардагерлеріне, жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне, теңестірілген ардагерлерге, басқа да адамдарға, Қазақстандағы 1986 жылғы 17-18 желтоқсан оқиғаларына қатысып, Қазақстан Республикасының "Жаппай саяси қуғын-сүргіндер құрбандарын ақтау туралы" Заңында белгіленген тәртіпке сәйкес ақталған тұлғалар ішінен саяси қуғын-сүргін құрбандарына;
6) астананың ресми мерзiмдi баспасөз басылымдарына жазылуға, моншаларға, шаштараздарға, мәдени ойын-сауық, спорттық іс-шараларға баруға арналған 6,5 АЕК көлеміндегі ақшалай төлемдер:
Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне ұсынылады.
Ескерту. 43-тармаққа өзгеріс енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 07.03.2024 № 151/19-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
44. Әлеуметтік көмек алу үшін өтініш беруші әкімшіге өтінішке қоса мына құжаттарды ұсынады:
1) жеке басты куәландыратын құжат;
2) тісті протездеу түрінде әлеуметтік көмек көрсету үшін уәкілетті медициналық ұйым берген тісті протездеу, ауыз қуысын тазалау қажеттілігі жөнінде медициналық қорытынды;
3) шипажайлық-курорттық емделу түрінде әлеуметтік көмек көрсету үшін шипажайлық-курорттық карта;

2) санаторно-курортного лечение:
ветеранам Великой Отечественной войны, ветеранам боевых действий на территории других государств и ветеранам, приравненным по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны, жертвам политических репрессий из числа участников событий 17-18 декабря 1986 года в Казахстане, реабилитированным в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О реабилитации жертв массовых политических репрессий";
пенсионерам по возрасту с 25% оплатой стоимости путевки;
ветеранам труда, пенсионерам по возрасту из числа получателей минимального размера пенсии с 18% оплатой стоимости путевки;
3) возмещение затрат на санаторно-курортное лечение:
лицам, сопровождающим лиц с инвалидностью первой группы, имеющих в индивидуальной программе абилитации и реабилитации мероприятие по предоставлению социальных услуг индивидуального помощника (за исключением лиц с инвалидностью, получивших трудовое увечье или профессиональное заболевание по вине работодателя);
4) лекарственного обеспечение:
ветеранам Великой Отечественной войны, ветеранам боевых действий на территории других государств и ветеранам, приравненным по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны;
5) оплаты коммунальных услуг, содержания жилья, абонентской платы за телефон:
ветеранам Великой Отечественной войны, ветеранам боевых действий на территории других государств, ветеранам, приравненным по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны, другим лицам, жертвам политических репрессий из числа участников событий 17-18 декабря 1986 года в Казахстане, реабилитированным в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О реабилитации жертв массовых политических репрессий";
6) денежных выплат на подписку на официальные периодические печатные издания столицы, посещение бань, парикмахерских, культурно-зрелищных, спортивных мероприятий в размере 6,5 МРП:
ветеранам Великой Отечественной войны.
Сноска. Пункт 43 с изменениями, внесенными решением маслихата города Астаны от 07.03.2024 № 151/19-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
44. Для получения социальной помощи заявитель представляет администратору заявление с приложением следующих документов:
1) документ, удостоверяющий личность;
2) медицинское заключение о необходимости зубопротезирования, санации полости рта, выданное уполномоченной медицинской организацией, для социальной помощи в виде зубопротезирования;
3) санаторно-курортная карта для социальной помощи в виде санаторно-курортного лечения;

4) коммуналдық қызметтерді, тұрғын үйді күтіп ұстауға, телефонға абоненттік төлемдерді төлеуге ақшалай төлемдер түрінде әлеуметтік көмек үшін тұрып жатқан тұрғын үйдің шаршы метрін растайтын (техникалық паспортпен құқық белгілейтін құжат) құжаттың көшірмесі (Ұлы Отан соғысының ардагерлері үшін);
5) екінші деңгейдегі банктегі не "Қазпошта" акционерлік қоғамындағы банк шотының нөмірі туралы мәліметтер.
45. Осы Қағидалардың 43-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген әлеуметтік көмекті алу үшін өтініш беруші санаторлық-курорттық емдеуден кейін күнтізбелік 30 күннен кешіктірмей келесі құжаттарды қоса бере отырып, әкімшіге өтініш ұсынады:
1) жеке басты куәландыратын құжат;
2) шот-фактура немесе фискалды чек;
3) атқарылған жұмыстар актісі;
4) екінші деңгейдегі банктегі не "Қазпошта" акционерлік қоғамындағы банк шотының нөмірі туралы мәліметтер.
Ескерту. 45-тармаққа өзгеріс енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 07.03.2024 № 151/19-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
46. Салыстырып тексеру үшін құжаттардың төлнұсқалары ұсынылады, содан кейін құжаттардың төлнұсқалары өтініш берушіге қайтарылады.
47. Тiсті протездеуге (бағалы металдардан жасалған протездерден басқа) әлеуметтiк көмек екi жылда бiр рет осы Қағиданың 43-тармағы 1) тармақшасында көрсетілген санаттары қатарынан азаматтарға ұсынылады.
48. Тіс протездеуге әлеуметтік көмек шеңберінде медициналық көрсеткіштер болған жағдайда тіс шектерін, пародонт ауруларын емдеуді, медициналық манипуляция жүргізумен (инъекция, рентгенге түсіру және т.б.) тісті жұлуды қамтитын ауыз қуысын протез алды тазалау жүзеге асырылады.
49. Әкiмшi тіс протездеу бойынша қызмет жеткізушілерімен шарт жасасқан кезден бастап күнтiзбелiк он күн iшiнде жергiлiктi бұқаралық ақпарат құралдары арқылы тiстерiн протездеуге тiркеу жүргiзетiн орындар мен мерзiмдерi туралы хабардар етедi.
50. Шипажайлық-курорттық емделуге әлеуметтiк көмек осы Қағиданың 43-тармағы 2) тармақшасында көрсетілген санаттары ішінен азаматтарға жеткізушілер базасында шипажайлық-курорттық емделуден өту үшін бағыттама-жолдамаларды ұсыну арқылы берiледi.
51. Санаторлық-курорттық емделуге арналған шығындарды өтеу түріндегі әлеуметтік көмек осы Қағиданың 43-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген азаматтардың қатарынан бір адамға, олар санаторлық-курорттық емдеуді ұсынатын ұйымда болған кезеңге нақты шығындар мөлшерінде, бірақ 55 АЕК-тен аспайтын мөлшерде беріледі.
Әкімші өтініш беруші ұсынған құжаттардың негізінде өтініш қабылданған күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде санаторлық-курорттық емделу үшін әлеуметтік көмекті ақшалай түрде екінші деңгейдегі банктер арқылы өтініш берушінің жеке шоттарына есептеуді жүргізеді.

4) копия документа, подтверждающего площадь занимаемого жилья (правоустанавливающий документ с техническим паспортом), для социальной помощи в виде денежных выплат на оплату коммунальных услуг, содержание жилья, абонентской платы за телефон (для ветеранов Великой Отечественной войны);
5) сведения о номере банковского счета в банке второго уровня либо в акционерном обществе "Казпочта".
45. Для получения социальной помощи, указанной в подпункте 3) пункта 43 настоящих Правил, заявитель не позднее 30 (тридцати) календарных дней после получения санаторно-курортного лечения представляет администратору заявление с приложением следующих документов:
1) документ, удостоверяющий личность;
2) счет-фактура либо фискальный чек;
3) акт выполненных работ;
4) сведения о номере банковского счета в банке второго уровня либо в акционерном обществе "Казпочта".
Сноска. Пункт 45 с изменением, внесенным решением маслихата города Астаны от 07.03.2024 № 151/19-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
46. Документы представляются в подлинниках для сверки, после чего подлинники документов возвращаются заявителю.
47. Социальная помощь на зубопротезирование (за исключением протезов из драгоценных металлов) предоставляется гражданам из числа категорий, указанных в подпункте 1) пункта 43 настоящих Правил, один раз в два года.
48. При наличии медицинских показаний в рамках cоциальной помощи на зубопротезирование осуществляется также предпротезная санация полости рта, включающая лечение кариеса зубов, заболеваний пародонта, удаление зубов с проведением медицинских манипуляций (инъекций, рентгеновского снимка и т.д.).
49. Администратор в течение десяти календарных дней с момента заключения договоров с поставщиками услуг по зубопротезированию через местные средства массовой информации информирует о сроках и месте проведения регистрации на зубопротезирование.
50. Социальная помощь на санаторно-курортное лечение предоставляется гражданам из числа категорий, указанных в подпункте 2) пункта 43 настоящих Правил, путем предоставления направлений-путевок для прохождения санаторно-курортного лечения на базе поставщиков.
51. Социальная помощь в виде возмещения затрат на санаторно-курортное лечение предоставляется одному лицу, из числа граждан, указанных в подпункте 3) пункта 43 настоящих Правил, на период их нахождения в организации, выбранной через портал социальных услуг, предоставляющей санаторно-курортное лечение, в размере фактических затрат, но не более 55 МРП.
Администратор на основании предоставленных заявителем документов в течение 30 календарных дней со дня принятия заявления, производит начисление социальной помощи за санаторно-курортное лечение в денежном виде через банки второго уровня на личные счета заявителей.

52. Шипажайлық-курорттық емделу Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан мамандандырылған мекемелерде жүзеге асырылады.
Шипажайлық-курорттық емделуден өту мерзімі күнтізбелік он төрт күн құрайды.
Шипажайлық-курорттық емделу құқығы күнтiзбелiк жылға бір реттен артық емес ұсынылады.
Шипажайлық-курорттық емделу құқығы екі жылда бір рет бойынша жасы зейнеткерлер мен еңбек ардагерлеріне беріледі.
53. Шипажайлық-курорттық емделу орнына дейiнгi және керi қайту жолақысының құны шипажайлық-курорттық емделушінің жеке қаражаты есебiнен жүргiзiледi.
54. Әкімші жазбаға сәйкес жеткізуші ұсынған келу кестесіне сәйкес жолдама береді.
Шипажайлық-курорттық емделуден өтiнiш берушi өз талабы бойынша бас тартқан жағдайда, жолдама әкiмшiге қайтарылуы және кезекке сәйкес басқа өтiнiш берушiге берiлуi тиiс.
55. Жолдама дәлелдi себептер бойынша пайдаланылмаған жағдайда, шипажайлық-курорттық емделуге құқығы мүмкіндігінше келу кестесіне сәйкес басқа кезеңнің жолдамасына, бірақ ауыстырылуға тиіс жолдамада көрсетілген келу басталғанға дейін үш жұмыс күннен кешіктірілмей ұсынылуы мүмкін.
56. Жолдаманы алуға келу қажеттiлiгi жөнiнде өтiнiш берушiге әкiмшiнiң екi рет поштамен жолданған жазбаша хабарламалары бойынша хабарласпаған жағдайда, берiлген өтiнiш бойынша шипажайлық-курорттық емделу ұсынылмайды.
57. Әкiмшiнiң бiрiншi басшысы (немесе оның орынбасары) қол қойған және мөрмен бекiтiлiп берiлген жолдамада шипажайлық-курорттық емделуге құқылы тұлғаның тегi, аты және әкесiнiң аты (бар болса) көрсетiледi.
58. Амбулаторлық емделуде дәрi-дәрмекпен қамтамасыз етуге әлеуметтiк көмек дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдарды, гигиена және күтім көрсету заттарын (бұдан әрі – дәрілік заттар) тегін беруден тұрады және осы Қағиданың 43-тармағы 4) тармақшасында көрсетілген санаттар қатарынан азаматтарға көрсетіледі.
59. Әкiмшi осы Қағида шеңберінде дәрілік заттармен қамтамасыз етуге құқығы бар азаматтардың тiзiмдерiн уәкілетті медициналық ұйымға жыл сайын 3 қаңтарға дейiн ұсынады және қажет болған жағдайда оны жаңартады.
60. Осы Қағиданың 43-тармағы 4) тармақшасында көрсетiлген санаттарға жататын дәрiлік заттарға мұқтаж азаматтар уәкілетті медициналық ұйымға дәрiлік заттарға белгiленген үлгiдегi рецептi алуға хабарласады.
61. Уәкілетті медициналық ұйым берген дәрiлік заттардың рецептері негізінде дәрiлік заттарды беру жеткізушілердің дәрiханалық мекемелерiнде жеке куәлігінің түпнұсқасын ұсынған жағдайда жiберiледi.

52. Санаторно-курортное лечение осуществляется в специализированных учреждениях, расположенных на территории Республики Казахстан.
Срок прохождения санаторно-курортного лечения составляет четырнадцать календарных дней.
Право на санаторно-курортное лечение предоставляется не более одного раза в календарный год.
Пенсионерам по возрасту и ветеранам труда право на санитарно-курортное лечение предоставляется раз в два года.
53. Оплата стоимости проезда до места прохождения санаторно-курортного лечения и обратно производится за счет собственных средств получателя санаторно-курортного лечения.
54. Администратор согласно записи, в соответствии с графиком заезда, представленным поставщиком, производит выдачу путевок.
В случае отказа заявителя от прохождения санаторно-курортного лечения по собственному желанию направление-путевка подлежит возврату администратору и выдаче другому заявителю согласно очередности.
55. При неиспользовании направления-путевки по уважительным причинам право на санаторно-курортное лечение по возможности может быть предоставлено в другой период согласно графику заезда, но не позднее трех рабочих дней до начала заезда, указанного в направлении-путевке, подлежащем обмену.
56. Социальная помощь по поданному заявлению не предоставляется в случае отсутствия обращения по дважды направленным заявителю по почте письменным уведомлениям администратора о необходимости явки за получением направления-путевки.
57. В выдаваемом направлении-путевке, подписанном первым руководителем администратора (либо его заместителем) и скрепленном печатью, указываются фамилия, имя и отчество (при наличии) лица, которому предоставлено право санаторно-курортного лечения.
58. Социальная помощь на лекарственное обеспечение при амбулаторном лечении заключается в бесплатном предоставлении лекарственных средств, изделий медицинского назначения и предметов гигиены и ухода (далее – лекарственные средства) и оказывается гражданам из числа категорий, указанных в подпункте 4) пункта 43 настоящих Правил.
59. Администратор ежегодно до 3-го января представляет в уполномоченную медицинскую организацию списки граждан, имеющих право на лекарственное обеспечение в рамках настоящих Правил, и по мере необходимости обновляет его.
60. Граждане, относящиеся к категориям, указанным в подпункте 4) пункта 43 настоящих Правил, нуждающиеся в лекарственных средствах, обращаются в уполномоченную медицинскую организацию для получения рецепта установленного образца.
61. Отпуск лекарственных средств производится в аптечных учреждениях поставщиков на основании рецептов установленного образца, выданных уполномоченной медицинской организацией, при предъявлении оригинала удостоверения личности.

62. Коммуналдық қызметтердi, тұрғын үйдi ұстауға, телефонға абоненттiк төлемдердi төлеуге ақшайлай төлемдер осы Қағиданың 43-тармағы 5) тармақшасында көрсетілген санаттары қатарындағы азаматтарға тағайындалады.
63. Тұрғылықты орны немесе пайдаланатын тұрғын үйдің алаңы өзгерген жағдайда, әлеуметтік көмек алушы ол жөнінде әкімшіні өзгерген кезден бастап күнтізбелік он күн ішінде хабардар етуі тиіс. Ақшалай төлемдерді қайта есептеу хабардар етілген айдан бастап жүргізіледі.
64. Ақшалай төлемдер ай сайын мына мөлшерлерде беріледі:
1) абаттандырылған пәтерлерде тiркелген және тұратын, пайдаланатын тұрғын үйдің алаңына байланысты Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне:
35 ш.м-ге дейiн – 1 АЕК;
35 ш.м-ден 50 ш.м-ге дейiн – 6 АЕК;
50 ш.м-ден 80 ш.м-ге дейiн – 7 АЕК;
80 ш.м-ден бастап және одан жоғары – 8 АЕК;
2) жеке тұрғын үйлерде тiркелген және тұратын Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне – 5 АЕК;
3) басқа мемлекеттердің аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлеріне және жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне теңестірілген ардагерлерге, Қазақстандағы 1986 жылғы 17-18 желтоқсан оқиғаларына қатысып, Қазақстан Республикасының "Жаппай саяси қуғын-сүргіндер құрбандарын ақтау туралы" Заңында белгіленген тәртіпке сәйкес ақталған тұлғалар ішінен саяси қуғын-сүргін құрбандарына – 4,5 АЕК;
4) Ұлы Отан соғысында қаза тапқан (қайтыс болған, хабарсыз кеткен) жауынгерлердiң екiншi рет некеге тұрмаған жесiрлерi қатарынан басқа да адамдарға – 4,4 АЕК;
5) асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша мемлекеттік жәрдемақы алатын азаматтар – 4,5 АЕК.
Ескерту. 64-тармаққа өзгеріс енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 07.03.2024 № 151/19-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
65. Көрсетілген ақшалай төлемге құқығы бар бiрнеше адам бiр тұрғылықты мекенжай бойынша тiркелген жағдайда, төлем тек қана бiреуiне жүргiзiледi.
§2. Астана қаласының жоғары оқу орындарында оқу ақысын төлеуге азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмек
66. Төрт ең төмен күнкөріс деңгейінен аспайтын жан басына шаққандағы табысы болған жағдайда қаланың жоғары оқу орындарында күндізгі нысанында оқу ақысын төлеу үшiн әлеуметтік көмек қаланың жалпы бiлiм беретiн мектептер түлектерi қатарынан:
жетiм балаларға;
балалар үйлерiнiң түлектерiне;
бала жасынан мүгедектігі бар адамдарға;
ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға;
көп балалы отбасының балаларына беріледі (оның ішінде, білім ұйымдарына күндізгі оқу нысанына түскенге дейін ағымдағы жылы үлкен баланың кәмелетке толуына байланысты);
асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша мемлекеттік жәрдемақы алатын азаматтар.

62. Денежные выплаты на оплату коммунальных услуг, содержания жилья, абонентской платы за телефон назначаются гражданам из числа категорий, указанных в подпункте 5) пункта 43 настоящих Правил.
63. При изменении места жительства или площади занимаемого жилья получатель социальной помощи должен уведомить об этом администратора в течение десяти рабочих дней с момента изменения. Перерасчет денежных выплат при этом производится с месяца уведомления.
64. Денежные выплаты предоставляются ежемесячно в следующих размерах:
1) ветеранам Великой Отечественной войны, зарегистрированным и проживающим в благоустроенных квартирах, в зависимости от площади занимаемого жилья:
до 35 кв. м – 1 МРП;
от 35 до 50 кв. м – 6 МРП;
от 50 до 80 кв. м – 7 МРП;
от 80 кв. м и более – 8 МРП;
2) ветеранам Великой Отечественной войны, зарегистрированным и проживающим в индивидуальных жилых домах, – 5 МРП;
3) ветеранам боевых действий на территории других государств и ветеранам, приравненным по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны, жертвам политических репрессий из числа участников событий 17-18 декабря 1986 года в Казахстане, реабилитированным в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О реабилитации жертв массовых политических репрессий" – 4,5 МРП;
4) другим лицам, из числа вдов воинов, погибших (умерших, пропавших без вести) в Великой Отечественной войне, не вступивших в повторный брак – 4,4 МРП;
5) гражданам, получающим государственное пособие по случаю потери кормильца, – 4,5 МРП.
Сноска. Пункт 64 с изменением, внесенным решением маслихата города Астаны от 07.03.2024 № 151/19-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
65. В случае регистрации по одному месту жительства нескольких лиц, имеющих право на указанную денежную выплату, она осуществляется только одному из них.
§ 2. Социальная помощь отдельным категориям граждан на оплату обучения в высших учебных заведениях города Астаны
66. Социальная помощь на оплату очной формы обучения в высших учебных заведениях города предоставляется в виде денежных выплат при наличии среднедушевого дохода, не превышающего четыре прожиточных минимума, выпускникам общеобразовательных школ города, из числа:
детей-сирот;
выпускников детских домов;
лиц с инвалидностью с детства;
детей, оставшихся без попечения родителей;
детей из многодетных семей (в том числе при достижении совершеннолетия старшим ребенком в текущем году до поступления на очную форму обучения в организации образования);
граждан, получающих государственное пособие по случаю потери кормильца.

Ескерту. 66-тармаққа өзгеріс енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 07.03.2024 № 151/19-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
67. Әлеуметтік көмек қаланың тиiстi жоғары оқу орнында оқудың нақты құны мөлшерiнде және тиiстi қаржы жылына қала бюджетiнде осы мақсаттарға қарастырылған қаражат шегiнде көрсетіледі.
68. Әлеуметтік көмек алу үшін өтініш беруші әкімшіге төмендегі құжаттарды қоса отырып өтініш ұсынады:
1) жеке басты куәландыратын құжат;
2) адамның (отбасы мүшелерінің) табыстары туралы мәліметтер;
3) ата-анасының қайтыс болуы туралы куәлiктің көшірмесі (жетiм балалар үшін);
4) көп балалы отбасы мәртебесiн растайтын құжаттың көшірмесі (көп балалы отбасылардан шыққан балалар үшiн);
5) туу туралы куәліктің көшірмесі (жетiм балалар үшін);
6) Астана қаласының орта мектебін бітіргені туралы аттестат;
7) Ұлттық бiрыңғай тестiлеу немесе Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрлiгiнiң Бiлiм беру мен тестiлеудiң мемлекеттiк стандарттарының ұлттық орталығы әзiрлеген технология бойынша өткiзiлетiн кешендi тестiлеу (бұдан әрi – тестiлеу) нәтижелерi бойынша берiлген мемлекеттiк сертификат.
69. Салыстырып тексеру үшін құжаттардың төлнұсқалары ұсынылады, содан кейін құжаттардың төлнұсқалары өтініш берушіге қайтарылады.
70. Әкімші әлеуметтік көмек алуға үміткерлерден құжаттарды қабылдауы жыл сайын 1 шілдеден 23 тамызға дейін (қоса алғанда) өтеді.
71. Бiлiм басқармасы 1 мамырға осы Қағиданың 66-тармағында көрсетiлген тұлғалар қатарынан ағымдағы жылы жалпы бiлiм беретiн мектептер түлектерiнiң тiзiмдерiн әкімшіге ұсынады.
72. Әлеуметтік көмек алуға үмiткерлердi iрiктеу Астана қаласының жоғары оқу орындарында күндізгі нысанда оқу ақысын төлеуге әлеуметтік көмекті тағайындау жөнінде Астана қаласы әкімдігінің жанында арнайы құрылған комиссиямен тестiлеу кезiнде ең жоғары алған ұпай саны бойынша осы Қағиданың 66-тармағында көрсетілген санаттардан жүргiзiледi.
73. Iрiктеу осы Қағиданың 66-тармағында келтiрiлген ретімен көрсетілген санаттардың әрқайсысының шегiнде жүргiзiледi.
74. Тестiлеу кезiнде қажеттi ең төменгi баллды жинай алмаған жалпы бiлiм беретiн мектеп түлектерiне әлеуметтік көмек тағайындалмайды.
75. Астана қаласы әкімдігінің жанынан арнайы құрылған Астана қаласының жоғары оқу орындарында күндізгі оқу түріне ақы төлеуге азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмек тағайындау жөніндегі Комиссия алдағы әрбір оқу жылына арналған мамандықтар тізбесін бекітеді.

Сноска. Пункт 66 с изменением, внесенным решением маслихата города Астаны от 07.03.2024 № 151/19-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
67. Социальная помощь оказывается в размере фактической стоимости обучения в соответствующем высшем учебном заведении города и в пределах средств, предусмотренных на данные цели в бюджете города на соответствующий финансовый год.
68. Для получения социальной помощи заявитель предоставляет администратору заявление с приложением следующих документов:
1) документ, удостоверяющий личность;
2) сведения о доходах лица (членов семьи);
3) копия свидетельства о смерти родителей (для детей-сирот);
4) копия документа, подтверждающего статус многодетной семьи (для детей из многодетных семей);
5) копия свидетельства о рождении (для детей-сирот);
6) аттестат об окончании средней школы города Астаны;
7) государственный сертификат, выданный по результатам Единого национального тестирования или комплексного тестирования (далее – тестирование), проводимого по технологиям, разработанным Национальным центром государственных стандартов образования и тестирования Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан.
69. Документы представляются в подлинниках для сверки, после чего подлинники документов возвращаются заявителю.
70. Прием администратором документов от претендентов на получение социальной помощи ежегодно проходит с 1 июля по 23 августа (включительно).
71. Управление образования к 1 мая представляет администратору списки выпускников общеобразовательных школ города в текущем году из числа лиц, указанных в пункте 66 настоящих Правил.
72. Отбор претендентов на получение социальной помощи производится специально созданной при акимате города Астаны комиссией по назначению социальной помощи отдельным категориям граждан на оплату очной формы обучения в высших учебных заведениях города Астаны по максимальному количеству набранных при тестировании баллов из категорий, указанных в пункте 66 настоящих Правил.
73. Отбор производится в пределах каждой из указанных категорий в последовательности, приведенной в пункте 66 настоящих Правил.
74. Социальная помощь не назначается выпускникам общеобразовательных школ, не набравшим при тестировании необходимого минимального количества баллов.
75. Специально созданная при акимате города Астаны комиссия по назначению социальной помощи отдельным категориям граждан на оплату очной формы обучения в специально созданных высших учебных заведениях города Астаны утверждает перечень специальностей на каждый предстоящий учебный год.

76. Әкiмші әлеуметтік көмекті тағайындалғаннан кейін қаланың жоғарғы оқу орындарымен және әлеуметтік көмек алушылармен бiлiм беру қызметтерiн көрсетуге шарттар (бұдан әрi – шарт) жасасады.
77. Әкiмші шартқа қол қойылғаннан кейiн он банктік күн ішінде оқуға әлеуметтік көмек алушының дербес есеп шотына ақшалай қаражатты аудару жолымен алғашқы оқу жылына төлемақы жүргiзедi.
Оқуға әлеуметтік көмек алушы ақшалай қаражаттар түскеннен кейін үш банктік күн ішінде оқуға төлемақы жүргізеді және әкімшіге төлеу туралы түбіртекті ұсынады.
78. Келесi оқу жылдарына әлеуметтік көмек жыл сайын оқу жылының басында жүргiзiледi.
79. Әкiмші жоғарғы оқу орнымен бiрiгiп, әлеуметтік көмек алушының оқуға қабылданған кезiнен бастап оның оқуын бақылауды жүзеге асырады.
80. Жоғарғы оқу орнының әкiмшiлiгi үлгерiмi төмен болғаны, себепсiз үнемi оқуға қатыспағаны немесе әлеуметтік көмек төлем есептеу және/немесе тоқтату үшiн негiз болып табылатын оқу орнының Жарғысына сәйкес басқа да оқу тәртiбiн бұзғаны жөнінде әкiмшіні уақтылы хабардар етуге тиіс.
81. Егер әлеуметтік көмек алушы оқудан шығарылса, жоғарғы оқу орны бес жұмыс күн iшiнде бұйрықтың көшiрмесiн ұсынып, әкiмшіні хабардар етедi.
82. Әлеуметтік көмек алушы жоғарғы оқу орнынан шығарылған жағдайда әкімші әлеуметтік көмек тағайындау үшін көзделген тәртіпте жоғарғы оқу орны әкiмшiлiгiнiң ұсынысы бойынша оқудан шығарылған студенттің орнына осы Қағиданың 66-тармағында көрсетiлген тұлғалар қатарынан бейiндi мамандық бойынша осындай жоғарғы оқу орнының басқа студентiмен ауыстырады.
Бейiндi мамандық шегiнде ауыстыру үшiн үмiткер болмаған жағдайда, жоғарғы оқу орнының әкiмшiлiгi басқа мамандық бойынша студенттi ұсынады, осындай үмiткерлер болмаған жағдайда, басқа жоғарғы оқу орнының осы Қағиданың 66-тармағында көрсетiлген тұлғалар қатарынан студентіне ауысады.
83. Оқудан шығарылған студенттiң орнын ауыстыру туралы ұсыныс болмаған жағдайда, жоғарғы оқу орны оқу шығындарын шегеру есебiмен Астана қаласының бюджетiне төленген қаражатты қайтаруды жүргiзедi.
84. Жоғарғы оқу орнынан шығарылған жағдайда оқуға төленген сомалар әлеуметтік көмек алушыдан өндiрiлмейдi.
85. Денсаулығына байланысты академиялық демалысқа шыққан әлеуметтік көмек алушы қайтадан оралғаннан кейiн одан әрi әлеуметтік көмек алуына болады.

76. Администратор после назначения социальной помощи заключает с высшими учебными заведениями города и получателями социальной помощи договор на оказание образовательных услуг (далее – договор).
77. После подписания договора администратор в течение десяти банковских дней производит оплату за первый год обучения путем перечисления денежных средств на лицевой счет получателя социальной помощи на обучение.
Получатель социальной помощи на обучение в течение трех банковских дней с момента поступления денежных средств производит оплату за обучение и предъявляет квитанцию об оплате администратору.
78. Социальная помощь за последующие годы обучения оказывается ежегодно к началу учебного года.
79. С момента зачисления получателя социальной помощи на обучение администратор совместно с высшим учебным заведением осуществляет контроль за прохождением его обучения.
80. Администрация высшего учебного заведения должна своевременно уведомлять администратора о низкой успеваемости, периодическом непосещении занятий без уважительных причин, других случаях существенного нарушения учебной дисциплины согласно Уставу заведения, что является основанием для отчисления и/или прекращения выплаты социальной помощи.
81. В случае отчисления получателя социальной помощи высшее учебное заведение в течение пяти рабочих дней уведомляет администратора с представлением копии приказа.
82. При отчислении из высшего учебного заведения получателя социальной помощи администратор в порядке, предусмотренном для назначения социальной помощи, по представлению администрации высшего учебного заведения заменяет отчисленного студента студентом того же высшего учебного заведения по профильной специальности из числа лиц, указанных в пункте 66 настоящих Правил.
В случае отсутствия кандидатуры для замены в пределах профильной специальности администрация высшего учебного заведения рекомендует студента по другой специальности, при отсутствии таких кандидатур замена производится на студента другого высшего учебного заведения из числа лиц, указанных в пункте 66 настоящих Правил.
83. В случае отсутствия представления о замене отчисленного студента высшее учебное заведение производит возврат оплаченных средств в бюджет города Астаны с учетом вычета расходов за обучение.
84. В случае отчисления из высшего учебного заведения взыскание выплаченной суммы на обучение с получателя социальной помощи не производится.
85. Получатель социальной помощи, вышедший в академический отпуск по состоянию здоровья, может в дальнейшем получать социальную помощь после восстановления.

86. Жоғарғы оқу орнын бiтiрген соң және тиiстi үлгiдегi дипломды алғаннан кейiн оқуға әлеуметтік көмек алушы он жұмыс күн мерзiм iшiнде ол туралы әкiмшіні хабардар етедi.
§ 3. Азаматтардың жекелеген санаттарына қатты отынды сатып алуға және тұрғын үйді газдандыруға әлеуметтік көмек
87. Қатты отынды сатып алуға әлеуметтік көмек төрт ең төмен күнкөріс деңгейінен аспайтын жан басына шаққандағы орташа қіріс болуы және оларда және отбасы мүшелерінде басқа тұрғын үйі болмаған жағдайда, жергілікті (пештік) жылытатын жеке тұрғын үйде тұратын, оның жеке меншік иесі (жалға алушысы) немесе жеке меншік иесінің отбасы мүшелері (жалға алушысы) болып табылатын жасы бойынша зейнеткерлерге, мүгедектігі бар адамдарға, мүгедектігі бар балаларға, әлеуметтік мәні бар аурулары бар адамдарға, көп балалы аналарға және көп балалы отбасыларға, жетім балаларға, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға, балалар үйлерінің түлектеріне, асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша мемлекеттік жәрдемақы алатын азаматтарға көрсетіледі.
Ескерту. 87-тармақ жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 07.03.2024 № 151/19-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
88. Өтемақы жылыту маусымына 16 АЕК көлемінде жүргiзiледi.
89. Қатты отынды сатып алуға өтемақы алуға құқығы бар бiрнеше адам бiр жеке меншiк тұрғын үйде тұрған жағдайда, өтемақы тек бiреуiне ғана берiледi.
90. Әлеуметтік көмек алу үшін өтініш беруші жылыту маусымы кезеңінде әкiмшiге мына құжаттарды қосып өтініш ұсынады:
1) жеке басты куәландыратын құжат;
2) газ құбырын орнату және жүргізуге байланысты өтініш берушінің нақты шығындарын растайтын акт және/немесе құжат (чектердің, түбіртектердің көшірмелері, қызметтерді көрсетуге арналған шарт және т.б.);
3) адамның (отбасы мүшелерінің) табысы туралы мәліметтер;
4) мәртебесін растайтын құжаттың көшірмесі (зейнетақы куәлігі, мүгедектігі туралы анықтама, балалардың туу туралы куәліктері, жергілікті атқарушы органның қаулысы не бұйрығы);
5) жылжымайтын мүлiкке тiркелген құқығының болмауы (болуы) туралы анықтама;
6) тұрғын үйді пайдалану құқығын растайтын құжат – жалға алушылар үшін;
7) екінші деңгейдегі банктегі не "Қазпошта" акционерлік қоғамындағы банк шотының нөмірі туралы мәліметтер.
91. Құжаттардың түпнұсқалары және көшiрмелерi салыстыру үшін ұсынылады, одан кейін түпнұсқалары өтініш берушіге қайтарылады.
92. Тұрғын үйді газдандыруға біржолғы әлеуметтік көмек төрт ең төмен күнкөріс деңгейінен аспайтын жан басына шаққандағы орташа қіріс болуы және оларда және отбасы мүшелерінде басқа тұрғын үйі болмаған жағдайда, Астана қаласы газдандыру жөніндегі іс-шаралар жоспарына сәйкес газдандыруға жататын жергілікті жеке тұрғын үйде тұратын, оның жеке меншік иесі немесе жеке меншік иесінің отбасы мүшелері болып табылатын жасы бойынша зейнеткерлерге, мүгедектігі бар адамдарға, мүгедектігі бар балаларға, көп балалы аналарға және көп балалы отбасыларға, жетім балаларға, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға, балалар үйлерінің түлектеріне, асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша мемлекеттік жәрдемақы алатын азаматтарға көрсетіледі.

86. После окончания высшего учебного заведения и получения диплома соответствующего образца получатель социальной помощи на обучение в течение десяти рабочих дней уведомляет об этом администратора.
§ 3. Социальная помощь отдельным категориям граждан на приобретение твердого топлива и на газификацию жилого дома
87. Социальная помощь на приобретение твердого топлива оказывается пенсионерам по возрасту, лицам с инвалидностью, детям с инвалидностью, лицам, имеющим социально значимые заболевания, многодетным матерям и многодетным семьям, детям-сиротам, детям, оставшимся без попечения родителей, выпускникам детских домов, гражданам, получающим государственное пособие по случаю потери кормильца, проживающим в частных жилых домах с местным (печным) отоплением, являющимся его собственниками (нанимателями) либо членами семьи собственника (нанимателя), при отсутствии у них и членов семьи другого жилья и наличии среднедушевого дохода, не превышающего четырех прожиточных минимумов.
Сноска. Пункт 87 - в редакции решения маслихата города Астаны от 07.03.2024 № 151/19-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
88. Компенсация производится в размере 16 МРП на отопительный сезон.
89. В случае проживания в одном частном жилом доме нескольких лиц, имеющих право на получение социальной помощи на приобретение твердого топлива, компенсация выплачивается только одному из них.
90. Для получения социальной помощи заявитель в период отопительного сезона обращается к администратору с заявлением с приложением следующих документов:
1) документ, удостоверяющий личность;
2) акт и/или документ, подтверждающий состоявшиеся расходы лица, связанные с подведением и установкой газового оборудования (копии чеков, квитанции, договор на оказание услуг и т.п.);
3) сведения о доходах лица (членов семьи);
4) копия документа, подтверждающего статус (пенсионное удостоверение, справка об инвалидности, свидетельства о рождении детей, постановление либо приказ местного исполнительного органа);
5) справка об отсутствии (наличии) зарегистрированных прав на недвижимое имущество;
6) документ, подтверждающий право пользования жилым домом – для нанимателей;
7) сведения о номере банковского счета в банке второго уровня либо в акционерном обществе "Казпочта".
91. Документы предоставляются в подлинниках и копиях для сверки, после чего подлинники документов возвращаются заявителю.
92. Единовременная социальная помощь на газификацию жилого дома оказывается пенсионерам по возрасту, лицам с инвалидностью, детям с инвалидностью, многодетным матерям и многодетным семьям, детям-сиротам, детям, оставшимся без попечения родителей, выпускникам детских домов, гражданам, получающим государственное пособие по случаю потери кормильца, проживающим в частных жилых домах, подлежащих газификации согласно Плану мероприятий по газификации города Астаны, являющимися его собственниками, либо членами семьи собственника, при отсутствии у них и членов семьи другого жилья и наличии среднедушевого дохода, не превышающего четырех прожиточных минимумов.

Ескерту. 92-тармақ жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 07.03.2024 № 151/19-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
93. Әлеуметтік көмектің көлемі 130 АЕК аспайтын газ құбырын орнатуға және жүргізуге байланысты өтініш берушінің нақты шығындарының негізінде анықталады.
94. Әлеуметтік көмек алу үшін өтініш беруші әкімшіге Қағиданың 90-тармағында көзделген құжаттарды қосып өтініш ұсынады.
Әлеуметтік көмек көрсетудің,
оның мөлшерлерін белгілеудің
және Астана қаласының мұқтаж
азаматтарының жекелеген
санаттарының тізбесін
айқындау қағидаларына
1-қосымша
Басшысына
___________________
Өтініш
Азамат________________________________________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні: ______ жылғы "___" ___________
Жеке сәйкестендіру нөмірі: ________________________________
Жеке басын куәландыратын құжат түрі: _________________________
Құжаттың сериясы: _____ құжаттың нөмірі:________ кім берген: _______
Берілген күні ____________ жылғы "_____" _________
Тұрақты тұратын жерінің мекенжайы ______________________________
________________________________________________________ қаласы
______________________ __________________________________ ауданы
______________________ көшесі (шағын ауданы) _______ үй _____пәтер
Банк деректемелері:_____________________________________________
Банктің атауы _________________________________________________
Банк шотының № ______________________________________________
Телефон ___________________________
Маған ___________________әлеуметтік көмек тағайындауды сұраймын
Өтінішке қоса берілген құжаттардың тізбесі:
Р/с №
Құжаттың
атауы
Құжаттағы парақтардың саны
Ескертпе
1
2
3
4
"Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес төлемді тағайындаған (қайта есептеген) кезде, сондай-ақ әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі уәкілетті орган Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өз міндеттемелерін орындаған кезде қажетті менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге, ақпараттық жүйелерде бар, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді сақтауға және пайдалануға келісім беремін.
Банк шотының иесі ретінде өзім туралы, екінші деңгейдегі банктердегі, қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның банк операцияларының тиісті түрлеріне лицензиясы бар ұйымдардағы, "Қазпошта" акционерлік қоғамының аумақтық бөлімшелеріндегі банк шотының нөмірі туралы мәліметтерді алуға келісім беремін.
Тұрғылықты жерімнің (оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерге кету), анкеталық деректердің, банктік деректемелердің өзгеруі туралы әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі уәкілетті органға 10 (он) жұмыс күні ішінде хабарлауға міндеттенемін.
Жергілікті бюджеттен төленетін әлеуметтік көмекті есептеу үшін жеке банк шотын ашу мүмкіндігі туралы, сондай-ақ осындай шоттағы ақшаны үшінші тұлғалардың өндіріп алуға жүгінуіне жол берілмейтіні туралы хабардармын.
20____ жылғы "____" ___________
_______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), өтініш берушінің (заңды өкілінің) қолы
Құжаттарды қабылдаған:
_______________________________________________________________
(өтінішті қабылдаған тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы және қолы)
20____ жылғы "____" ____________
Әлеуметтік көмек көрсетудің,
оның мөлшерлерін белгілеудің
және Астана қаласының мұқтаж
азаматтарының жекелеген
санаттарының тізбесін
айқындау қағидаларына
2-қосымша
Адамның (отбасының) мұқтаждығын айқындауға арналған тексеру АКТІСІ
20__ жылғы "____"_________
__________________________________________________________
(елді-мекен)

Сноска. Пункт 92 - в редакции решения маслихата города Астаны от 07.03.2024 № 151/19-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
93. Размер социальной помощи определяется исходя из фактических затрат заявителя, связанных с подведением и установкой газового оборудования, но не более 130 МРП.
94. Для получения социальной помощи заявитель обращается к администратору с заявлением с приложением документов, указанных в пункте 90 Правил.
Приложение 1
к Правилам оказания
социальной помощи,
установления ее размеров
и определения перечня
отдельных категорий
нуждающихся граждан
в городе Астане
Руководителю
___________________
Заявление
От гражданина (ки) ___________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя)
Дата рождения: "____" ___________________________ года
Индивидуальный идентификационный номер: _______________________
Вид документа, удостоверяющего личность: ________________________
Серия документа: _________ номер документа: ________ кем выдан: __________________
Дата выдачи: "____" _____________ ______ года
Адрес постоянного местожительства: _____________________________________________
Город __________________________________________________________
район __________________________________________________________
улица (микрорайон) ______________________ дом ______ квартира _____
Банковские реквизиты: ___________________________________________
Наименование банка_____________________________________________
Банковский счет № _______________________________
Телефон ___________________________
Прошу назначить мне социальную помощь _________________________
Перечень документов, приложенных к заявлению:
№ п/п
Наименование документа
Количество листов в документе
Примечание
1
2
3
4
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных в соответствии с Законом Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", хранение и использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, необходимых при назначении (перерасчете) выплаты, а также при выполнении уполномоченным органом по оказанию социальной помощи своих обязательств в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Даю согласие на получение сведений о себе как о владельце банковского счета и номерах банковских счетов в банках второго уровня, организациях, имеющих лицензии уполномоченного органа по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций на соответствующие виды банковских операций, территориальные подразделения акционерного общества "Казпочта".
Обо всех изменениях местожительства (в том числе выезд за пределы Республики Казахстан), анкетных данных, банковских реквизитов обязуюсь сообщить в уполномоченный орган по оказанию социальной помощи в течение 10 (десяти) рабочих дней.
Уведомлен(а) о возможности открытия отдельного банковского счета для зачисления социальной помощи, выплачиваемой из местного бюджета, а также о том, что на деньги, находящиеся на таком счете, не допускается обращение взыскания третьими лицами.
"____" ___________ 20____ года
_______________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись заявителя (законного представителя)
Документы принял:
_______________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность и подпись лица, принявшего заявление)
"____" ____________ 20____ года
Приложение 2
к Правилам оказания
социальной помощи,
установления ее размеров
и определения перечня
отдельных категорий
нуждающихся граждан
города Астаны
АКТ обследования для определения нуждаемости лица (семьи)
от "__" ________________ 20 года
_______________________________________________________________
(населенный пункт)

1. Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________
2. Тұратын мекенжайы
__________________________________________________________________________
_________________________________________________________
3. Өтініш берушінің әлеуметтік көмекке өтініш беруінің себептері
_______________________________________________________________
____________________________________________________________________
4. Отбасы құрамы (отбасында нақты тұратындар есептеледі) ____ адам, оның ішінде
Р/с
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні
Өтініш берушіге туыстық қатынасы
Жұмыспен қамтылуы (жұмыс, оқу орны)
Жұмыспен қамтылмау себебі
Қоғамдық жұмыстарға қатысуы, кәсіптік даярлығы (қайта даярлау, біліктілігін арттыру) немесе жұмыспен қамтудың белсенді шараларына қатысуы туралы мәліметтер
1
2
3
4
5
6
7
Еңбекке жарамды барлығы _________ адам.
Жұмыспен қамту органдарында жұмыссыз ретінде тіркелгендері _______ адам.
Балалардың саны: ______, олардың ішінен жоғары және орта оқу
орындарында ақылы негізде оқитындар _______ адам, оқу құны жылына
_______ теңге.
Отбасында Ұлы Отан соғысы ардагерлерінің, жеңілдіктер бойынша Ұлы
Отан соғысының ардагерлеріне теңестірілген ардагерлердің, басқа мемлекеттер
аумағындағы ұрыс қимылдары ардагерлерінің, зейнеткерлердің, 80 жастан
асқан қарт адамдардың, әлеуметтік маңызы бар аурулары бар адамдардың,
мүгедектігі бар адамдардың, мүгедектігі бар балалардың болуы (көрсету немесе
өзге санатты қосу қажет)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
5. Тұрып жатқан жағдайы (жатақхана, жалға алынған, жекешелендірілген
тұрғын үй, қызметтік тұрғын үй, тұрғын үй кооперативі, жеке тұрғын үй немесе
өзге көрсету қажет):
_______________________________________________________________
Тұрғын үйді ұстауға жұмсалатын шығыстар:
______________________________________________________________
___________________________________________________________________
Отбасының табысы:
Р/с №
Табысы бар отбасы мүшелерінің (оның ішінде өтініш берушінің) тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Табыс түрі
Өткен тоқсандағы табыс сомасы (теңге)
Жеке қосалқы шаруашылық (ауладағы учаске, малы және құсы), саяжай және жер учаскесі (жер үлесі) туралы мәліметтер
тоқсанға
орта есеппен айына
1
2
3
4
5
6
6. Мыналардың бар-жоғы:
автокөлігі (маркасы, шығарылған жылы, құқық беретін құжат, оны
пайдаланғаннан түсетін мәлімделген табыс)
_______________________________________________________________
____________________________________________________________________
қазіргі уақытта өздері тұрып жатқаннан бөлек өзге тұрғын үйі
(оны пайдаланғаннан түсетін мәлімделген табыс)
_____________________________

1. Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя
________________________________________________________________
_______________________________________________________________
2. Адрес места жительства
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
3. Причины обращения заявителя за социальной помощью
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
4. Состав семьи (учитываются фактически проживающие в семье) ____ человек, в том числе:
п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения
Родственное отношение к заявителю
Занятость (место работы, учебы)
Причина незанятости
Сведения об участии в общественных работах, профессиональной подготовке (переподготовке, повышении квалификации) или активных мерах содействия занятости
1
2
3
4
5
6
7
Всего трудоспособных _________ человек.
Зарегистрированы в качестве безработного в органах занятости _______ человек.
Количество детей: ______, из них обучающихся в высших и средних учебных заведениях на платной основе _______ человек, стоимость обучения в год ________ тенге.
Наличие в семье ветеранов Великой Отечественной войны, ветеранов, приравненных по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны, ветеранов боевых действий на территории других государств, пенсионеров, пожилых лиц старше 80-ти лет, лиц, имеющих социально значимые заболевания, лиц с инвалидностью, детей с инвалидностью (указать или добавить иную категорию)
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
5. Условия проживания (общежитие, арендное, приватизированное жилье, служебное жилье, жилой кооператив, индивидуальный жилой дом или иное – указать):
_______________________________________________________________
Расходы на содержание жилья:
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Доходы семьи:
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) членов семьи (в том числе заявителя), имеющих доход
Вид дохода
Сумма дохода за предыдущий квартал (тенге)
Сведения о личном подсобном хозяйстве (приусадебный участок, скот и птица), дачном и земельном участке (земельной доли)
за квартал
в среднем за месяц
1
2
3
4
5
6
6. Наличие: автотранспорта (марка, год выпуска, правоустанавливающий документ, заявленные доходы от его эксплуатации)
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________;
иного жилья, кроме занимаемого в настоящее время (заявленные доходы от его эксплуатации)
_____________________________________________________________________________

7. Бұрын алған көмегі туралы мәліметтер (нысаны, сомасы, көзі):
_______________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
8. Отбасының өзге табысы (нысаны, сомасы, көзі):
________________________________________________________________
___________________________________________________________________
____________________________________________________________________
9. Балалардың мектеп керек-жарағымен, киіммен, аяқ киіммен қамтамасыз етілуі:
_______________________________________________________________
10. Тұратын жерінің санитариялық-эпидемиологиялық жағдайы:
_______________________________________________________________
Комиссия төрағасы:
_____________________________
_____________________________
Комиссия мүшелері:
_____________________________
_____________________________
_____________________________
_______________________________________________________________
(қолдары) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Жасалған актімен таныстым:
___________________________________________
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және қолы
_______________________________________________________________
Тексеру жүргізілуден бас тартамын_________________________________
Өтініш берушінің (немесе отбасы мүшелерінің бірінің) тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса) және қолы
_______________________________________________________________
(өтініш беруші тексеру жүргізуден бас тартқан жағдайда толтырылады)
Күні _______
Әлеуметтік көмек көрсетудің,
оның мөлшерлерін белгілеудің
және Астана қаласының мұқтаж
азаматтарының жекелеген
санаттарының тізбесін
айқындау қағидаларына
3-қосымша
Учаскелік комиссияның № ______ қорытындысы
20__ жылғы "____"_________
Учаскелік комиссия Әлеуметтік көмек көрсету, оның мөлшерлерін белгілеу және
мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындау қағидаларына сәйкес
мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына берілетін әлеуметтік көмекті алуға өтініш
берген тұлға (отбасы)
_______________________________________________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
өтінішін және оған қоса берілген құжаттарды қарап, ұсынылған құжаттар және өтініш
берушінің (отбасының) материалдық жағдайын тексеру нәтижелерінің негізінде
тұлғаға (отбасыға) мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына берілетін әлеуметтік
көмекті ұсынудың
_______________________________________________________________
(қажеттігі, қажетінің жоқтығы)
туралы қорытынды шығарады.
Комиссия төрағасы: __________________ _______________________
Комиссия мүшелері: __________________ _______________________
__________________ _______________________ __________________
_______________________ _________________ _______________________
(қолдары)             (тегі, аты, әкесінің аты       (бар болса)
Қорытынды қоса берілген құжаттармен ___ данада
20__ ж. "___" ___________ қабылданды.
_______________________________
құжаттарды қабылдаған кент, ауыл, ауылдық округ әкімінің немесе
әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі уәкілетті орган қызметкерінің тегі, аты,
әкесінің аты (бар болса), лауазымы, қолы_________________________________
__________________________________
шешіміне
2-қосымша
Астана қаласы мәслихатының күшін жойған кейбір шешімдерінің тізбесі

7. Сведения о ранее полученной помощи (форма, сумма, источник):
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
8. Иные доходы семьи (форма, сумма, источник):
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
9. Обеспеченность детей школьными принадлежностями, одеждой, обувью:
____________________________________________________________________________
10. Санитарно-эпидемиологические условия проживания:
____________________________________________________________________________
Председатель комиссии:
_________________________
_________________________.
Члены комиссии:
_______________________________
_______________________________
_______________________________
_______________________________
_______________________________
_______________________________________________
(подписи) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
С составленным актом ознакомлен(а):
_______________________________________________________.
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись заявителя
_______________________________________________________________________
От проведения обследования отказываюсь __________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись заявителя (или одного из членов семьи)
________________________________________________________________________
(заполняется в случае отказа заявителя от проведения обследования)
дата _____________
Приложение 3
к Правилам оказания
социальной помощи,
установления ее размеров
и определения перечня
отдельных категорий
нуждающихся граждан
в городе Астане
Заключение участковой комиссии № __
__ _________ 20__ года
Участковая комиссия в соответствии с Правилами оказания социальной помощи, установления ее размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан, рассмотрев заявление и прилагаемые к нему документы лица (семьи), обратившегося за предоставлением социальной помощи отдельным категориям нуждающихся граждан,
_____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя)
на основании представленных документов и результатов обследования материального положения заявителя (семьи) выносит заключение о
_____________________________________________________________
(необходимости, отсутствии необходимости)
предоставления лицу (семье) социальной помощи отдельным категориям нуждающихся граждан.
Председатель комиссии:
________________________
_______________________
Члены комиссии:
_______________________
_______________________
_______________________
_______________________
_______________________
_______________________
________________________________________________
(подписи) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Заключение с прилагаемыми документами в количестве ____ штук.
Принято "__"____________ 20__ года
________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность, подпись работника, акима поселка, села, сельского округа или местного уполномоченного органа, принявшего документы.
Приложение 2 к решению
Перечень некоторых решений маслихата города Астаны, утративших силу

1. Астана қаласы мәслихатының "Астана қаласында әлеуметтік көмек көрсету, оның мөлшерлерін белгілеу және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындау қағидасы туралы" 2017 жылғы 12 желтоқсандағы № 221/25-VI (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1149 тіркелген) шешімі.
2. Астана қаласы мәслихатының "Астана қаласында әлеуметтік көмек көрсету, оның мөлшерлерін белгілеу және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындау қағидасы туралы" Астана қаласы мәслихатінің 2017 жылғы 12 желтоқсандағы № 221/25-VI шешіміне өзгерістер енгізу туралы" 2019 жылғы 6 наурыздағы № 361/45-VI (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1217 тіркелген) шешімі.
3. Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының "Астана қаласында әлеуметтік көмек көрсету, оның мөлшерлерін белгілеу және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындау қағидасы туралы" Астана қаласы мәслихатының 2017 жылғы 12 желтоқсандағы № 221/25-VI шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 30 мамырдағы № 385/50-VI (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1230 тіркелген) шешімі.
4. Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының "Нұр-Сұлтан қаласында әлеуметтік көмек көрсету, оның мөлшерлерін белгілеу және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындау қағидасы туралы" Астана қаласы мәслихатының 2017 жылғы 12 желтоқсандағы № 221/25-VI шешіміне өзгерістер енгізу туралы" 2020 жылғы 28 сәуірдегі № 485/63-VI (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1267 тіркелген) шешімі.
5. Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының "Нұр-Сұлтан қаласының әлеуметтік көмек көрсету, оның мөлшерлерін белгілеу және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындау қағидасы туралы" Астана қаласы мәслихатының 2017 жылғы 12 желтоқсандағы № 221/25-VI шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 26 тамыздағы № 530/71-VI (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1289 тіркелген) шешімі.
6. Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының "Нұр-Сұлтан қаласының әлеуметтік көмек көрсету, оның мөлшерлерін белгілеу және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындау қағидасы туралы" Астана қаласы мәслихатының 2017 жылғы 12 желтоқсандағы № 221/25-VI шешіміне өзгерістер енгізу туралы" 2021 жылғы 10 наурыздағы № 13/2-VIІ (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1315 тіркелген) шешімі.
7. Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының "Нұр-Сұлтан қаласының әлеуметтік көмек көрсету, оның мөлшерлерін белгілеу және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындау қағидасы туралы" Астана қаласы мәслихатының 2017 жылғы 12 желтоқсандағы № 221/25-VI шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2021 жылғы 6 мамырдағы № 36/5-VIІ (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1323 тіркелген) шешімі.

1. Решение маслихата города Астаны "О Правилах оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан города Астаны" от 12 декабря 2017 года № 221/25-VI (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 1149).
2. Решение маслихата города Астаны "О внесении изменений и дополнений в решение маслихата города Астаны от 12 декабря 2017 года № 221/25-VI "О Правилах оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан города Астаны" от 6 марта 2019 года № 361/45-VI (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 1217).
3. Решение маслихата города Нур-Султан "О внесении изменений и дополнений в решение маслихата города Астаны от 12 декабря 2017 года № 221/25-VI "О Правилах оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан города Астаны" от 30 мая 2019 года № 385/50-VI (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 1230).
4. Решение маслихата города Нур-Султан "О внесении изменений и дополнений в решение маслихата города Астана от 12 декабря 2017 года № 221/25-VI "О Правилах оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан города Нур-Султан" от 28 апреля 2020 года № 485/63-VI (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 1267).
5. Решение маслихата города Нур-Султан "О внесении изменений и дополнений в решение маслихата города Астана от 12 декабря 2017 года № 221/25-VI "О Правилах оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан города Нур-Султан" от 26 августа 2020 года № 530/71-VI (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 1289).
6. Решение маслихата города Нур-Султан "О внесении изменений и дополнений в решение маслихата города Астана от 12 декабря 2017 года № 221/25-VI "О Правилах оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан города Нур-Султан" от 10 марта 2021 года № 13/2-VIІ (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 1315).
7. Решение маслихата города Нур-Султан "О внесении изменений и дополнений в решение маслихата города Астаны от 12 декабря 2017 года № 221/25-VI "О Правилах оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан города Нур-Султан" от 6 мая 2021 года № 36/5-VIІ (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 1323).

8. Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының "Нұр-Сұлтан қаласының әлеуметтік көмек көрсету, оның мөлшерлерін белгілеу және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындау қағидасы туралы" Астана қаласы мәслихатының 2017 жылғы 12 желтоқсандағы № 221/25-VI шешіміне өзгерістер енгізу туралы" 2021 жылғы 24 қарашадағы № 105/15-VІ (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 25765 тіркелген) шешімі.
9. Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының "Нұр-Сұлтан қаласының әлеуметтік көмек көрсету, оның мөлшерлерін белгілеу және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындау қағидасы туралы" Астана қаласы мәслихатының 2017 жылғы 12 желтоқсандағы № 221/25-VI шешіміне өзгерісті енгізу туралы" 2022 жылғы 16 наурыздағы № 145/22-VI (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27268 тіркелген) шешімі.
10. Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының "Нұр-Сұлтан қаласының әлеуметтік көмек көрсету, оның мөлшерлерін белгілеу және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындау қағидасы туралы" Астана қаласы мәслихатының 2017 жылғы 12 желтоқсандағы № 221/25-VI шешіміне өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" 2022 жылғы 25 мамырдағы № 178/25-VI (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28313 тіркелген) шешімі.
11. Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының "Нұр-Сұлтан қаласының әлеуметтік көмек көрсету, оның мөлшерлерін белгілеу және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындау қағидасы туралы" Астана қаласы мәслихатының 2017 жылғы 12 желтоқсандағы № 221/25-VI шешіміне өзгеріс енгізу туралы" 2022 жылғы 30 маусымдағы №198/27-VI (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28735 тіркелген) шешімі.
12. Астана қаласы мәслихатының "Нұр-Сұлтан қаласының әлеуметтік көмек көрсету, оның мөлшерлерін белгілеу және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындау қағидасы туралы" Астана қаласы мәслихатының 2017 жылғы 12 желтоқсандағы № 221/25-VI шешіміне өзгерістер енгізу туралы" 2022 жылғы 23 қарашадағы № 268/34-VII (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 30785 тіркелген) шешімі.
13. Астана қаласы мәслихатының "Астана қаласының әлеуметтік көмек көрсету, оның мөлшерлерін белгілеу және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындау қағидасы туралы" Астана қаласы мәслихатының 2017 жылғы 12 желтоқсандағы № 221/25-VI шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2022 жылғы 28 желтоқсандағы № 298/37-VII (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31626 тіркелген) шешімі.

8. Решение маслихата города Нур-Султан "О внесении изменений и дополнений в решение маслихата города Астана от 12 декабря 2017 года № 221/25-VI "О Правилах оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан города Нур-Султан" от 24 ноября 2021 года № 105/15-VIІ (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 25765).
9. Решение маслихата города Нур-Султан "О внесении изменений и дополнений в решение маслихата города Астаны от 12 декабря 2017 года № 221/25-VI "О Правилах оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан города Нур-Султан" от 16 марта 2022 года № 145/22-VIІ (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 27268).
10. Решение маслихата города Нур-Султан "О внесении изменений и дополнений в решение маслихата города Астаны от 12 декабря 2017 года № 221/25-VI "О Правилах оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан города Нур-Султан" от 25 мая 2022 года № 178/25-VII (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 28313).
11. Решение маслихата города Нур-Султан "О внесении изменений и дополнений в решение маслихата города Астаны от 12 декабря 2017 года № 221/25-VI "О Правилах оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан города Нур-Султан" от 30 июня 2022 года № 198/27-VII (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 28735).
12. Решение маслихата города Астаны "О внесении изменений и дополнений в решение маслихата города Астаны от 12 декабря 2017 года № 221/25-VI "О Правилах оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан города Нур-Султан" от 23 ноября 2022 года № 268/34-VII (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 30785).
13. Решение маслихата города Астаны "О внесении изменений и дополнений в решение маслихата города Астаны от 12 декабря 2017 года № 221/25-VI "О Правилах оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан города Астаны" от 28 декабря 2022 года № 298/37-VII (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 31626).

14. Астана қаласы мәслихатының "Астана қаласының әлеуметтік көмек көрсету, оның мөлшерлерін белгілеу және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындау қағидасы туралы" Астана қаласы мәслихатының 2017 жылғы 12 желтоқсандағы № 221/25-VI шешіміне өзгерістер енгізу туралы" 2023 жылғы 12 сәуірдегі №16/2-VIІ (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1336-01 тіркелген) шешімі.
15. Астана қаласы мәслихатының "Астана қаласының әлеуметтік көмек көрсету, оның мөлшерлерін белгілеу және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындау қағидасы туралы" Астана қаласы мәслихатының 2017 жылғы 12 желтоқсандағы № 221/25-VI шешіміне өзгерістер енгізу туралы" 2023 жылғы 9 тамызадағы № 65/7-VIIІ (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1350-01 тіркелген) шешімі.

14. Решение маслихата города Астаны "О внесении изменений и дополнений в решение маслихата города Астаны от 12 декабря 2017 года № 221/25-VI "О Правилах оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан города Астаны" от 12 апреля 2023 года № 16/2-VIIІ (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 1336-01).
15. Решение маслихата города Астаны "О внесении изменений и дополнений в решение маслихата города Астаны от 12 декабря 2017 года № 221/25-VI "О Правилах оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан города Астаны" от 9 августа 2023 года № 65/7-VIIІ (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 1350-01).