Алматы қаласында қоғамдық тамақтану объектілерінің жанынан жазғы алаңдарды орнату қағидаларын бекіту туралы
Алматы қаласы әкімдігінің 2023 жылғы 10 ақпандағы № 1/80 қаулысы. Алматы қаласы Әділет департаментінде 2023 жылғы 13 ақпанда № 1717 болып тіркелді
Қазақстан Республикасының "Алматы қаласының ерекше мәртебесі туралы" Заңының 4-бабының 9-24) тармақшасына сәйкес Алматы қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулының қосымшасына сәйкес Алматы қаласында қоғамдық тамақтану объектілерінің жанынан жазғы алаңдарды орнату қағидалары бекітілсін.
2. "Алматы қаласы Кәсіпкерлік және инвестициялар басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі осы қаулыны Алматы қаласының Әділет департаментінде мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Алматы қаласы әкімінің кәсіпкерлік мәселелеріне жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Алматы қаласының әкімі Е. Досаев
Алматы қаласы әкімдігінің
2023 жылғы 10 ақпандағы
№ 1/80 қаулысына
қосымша
Алматы қаласында қоғамдық тамақтандыру объектілерінің жанынан жазғы
алаңдарды орнату қағидаларын бекіту туралы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы қоғамдық тамақтандыру объектілерінің жанынан жазғы алаңдарды орнату қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) Қазақстан Республикасының "Алматы қаласының ерекше мәртебесі туралы" Заңының 4-бабы 9-24) тармақшасына сәйкес әзірленді.
Осы Қағидалар Алматы қаласының аумағында қоғамдық тамақтандыру объектілерінің жанындағы жазғы алаңдардың жұмысын жүзеге асыру тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай терминдер пайдаланылады:
1) кәсіпкерлік субъектісі - бұл жеке кәсіпкерлер, кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік емес коммерциялық заңды тұлғалар (жеке кәсіпкерлік субъектілері), мемлекеттік кәсіпорындар (мемлекеттік кәсіпкерлік субъектілері);
2) сәулет істері жөніндегі уәкілетті орган – сәулет, қала құрылысы, құрылыс және урбанистика мәселелерін реттеу саласындағы функцияларды жүзеге асыратын Алматы қаласы жергілікті атқарушы органының құрылымдық бөлімшесі;
3) қоғамдық тамақтану объектісі – тамақ өнімдерін өндіру, қайта өңдеу, өткізу және тұтынуды ұйымдастыру бойынша объекті, оның ішінде оны тұтынуға арналған орындарды ұсынумен.
Қоғамдық тамақтану обектілері келесі санаттарға бөлінеді:
мейрамхана - тұтынушыларға міндетті түрде даяшылар қызмет көрсететін, тапсырыстық және фирмалық тағамдарды қоса алғанда, дайындалуы күрделі астың түр-түрін, сондай-ақ алкоголь өнімдерін ұсынатын қоғамдық тамақтандыру және демалыс объектісі;
дәмхана - тұтынушыларға міндетті түрде даяшылар қызмет көрсететін, дайындалуы күрделі емес астың түр-түрін, сондай-ақ алкоголь өнімдерін ұсынатын қоғамдық тамақтандыру және демалыс объектісі;
бар - тұтынушыларға тіске басар, десерт және кондитерлік тағамдар, сондай-ақ алкоголь өнімдерін ұсынатын қоғамдық тамақтандыру және демалыс обектісі;
асхана - тұтынушылар дербес қызмет көрсететін қоғамдық тамақтандыру объектісі.

Об утверждении Правил установки летних площадок при объектах общественного питания в городе Алматы
Постановление акимата города Алматы от 10 февраля 2023 года № 1/80. Зарегистрировано Департаментом юстиции города Алматы 13 февраля 2023 года № 1717
В соответствии с подпунктом 9-24) статьи 4 Закона Республики Казахстан "Об особом статусе города Алматы", акимат города Алматы ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Правила установки летних площадок при объектах общественного питания в городе Алматы согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Коммунальному государственному учреждению "Управление предпринимательства и инвестиций города Алматы" обеспечить государственную регистрацию настоящего постановления в Департаменте юстиции города Алматы.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима города Алматы, курирующего вопросы предпринимательства.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким города Алматы Е. Досаев
Приложение
к постановлению акимата
города Алматы
от 10 февраля 2023 года № 1/80
Об утверждении Правил установки летних площадок при объектах
общественного питания в городе Алматы
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила установки летних площадок при объектах общественного питания (далее – Правила) разработаны в соответствии подпунктом 9-24) статьи 4 Закона Республики Казахстан "Об особом статусе города Алматы".
Настоящие Правила определяют порядок осуществления работы летних площадок при объектах общественного питания на территории города Алматы.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) субъект предпринимательства – это индивидуальные предприниматели, негосударственные коммерческие юридические лица, осуществляющие предпринимательскую деятельность (субъекты частного предпринимательства), государственные предприятия (субъекты государственного предпринимательства);
2) уполномоченный орган по делам архитектуры – структурное подразделение местного исполнительного органа города Алматы, осуществляющее функции в сфере регулирования вопросов архитектуры, градостроительства, строительства и урбанистки;
3) объект общественного питания – объект по производству, переработке, реализации и организации потребления пищевой продукции, в том числе с предоставлением мест для ее потребления.
Объекты общественного питания подразделяются на следующие категории:
ресторан – объект общественного питания и отдыха, предлагающий ассортимент блюд сложного приготовления, включая заказные и фирменные, а также алкогольную продукцию с обязательным предоставлением услуг официантов потребителям;
кафе – объект общественного питания и отдыха, предлагающий ассортимент блюд несложного приготовления, а также алкогольную продукцию с обязательным предоставлением услуг официантов потребителям;
бар – объект общественного питания и отдыха, предлагающий потребителям закуски, десерты и кондитерские изделия, а также алкогольную продукцию;
столовая - объект общественного питания с самостоятельным обслуживанием потребителей.

4) жазғы алаң - қоғамдық тамақтану объектісіне тікелей іргелес, тамақтануға және тұтынушылардың демалысына (немесе онсыз) қосымша қызмет көрсетуге арналған, жеңіл салынатын уақытша конструкциядан (терраса, дәліз, көшедегі сауда орындары) тұратын, күрделі құрылыс объектісі болып табылмайтын аумақты абаттандыру элементі;
5) нобай (нобайлық жоба) - жобалық (жоспарлық, кеңiстiктiк, сәулеттiк, технологиялық, конструкциялық, инженерлiк, әшекейлiк немесе басқа) шешiмнiң оңайлатылған, схема, сызба, бастапқы сұлба (сурет) нысанында орындалған және осы шешiмнiң түпкi ойын түсiндiретiн түрi;
6) іргелес аумақ – ғимараттар, құрылыстар, қоршаулар, құрылыс алаңшаларының, сауда, жарнама объектілеріне және заңды немесе жеке тұлғалардың балансындағы, меншігіндегі, иелігіндегі, жалға алуындағы басқа объектілер шекараларына тікелей (периметрі бойынша 5 метр шекарадағы) жанасып жатқан аумақ;
7) қасбеттердің сәулеттік элементтері – ғимараттың (құрылыстардың) сыртқы қабырғаларын безендіретін бөлшектер;
8) бірыңғай сәулеттік стиль - құрылыста пайдаланылатын, аумақтың белгілі бір құрылыс ауданына, оның ішінде жеке құрылысқа тән бірыңғай белгілердің жиынтығы. Негізгі параметрлер сыртқы келбеті, сәулеттік стилі, түсті шешімі, қабаттылығы, әрлеу материалдары болып табылады. Жеке құрылыс ауданы үшін негізгі параметрлер сыртқы келбеті, сәулеттік стилі, түсті шешімі, қабаттылығы, әрлеу материалдары, қоршаулар, шатырдың типі және учаске аумағында шаруашылық-тұрмыстық құрылыстардың орналасуы болып табылады;
9) аумақты абаттандыру элементтері – абаттандырудың құрамдас бөліктері ретінде пайдаланылатын сәндік, техникалық, жоспарлау, конструктивтік шешімдер, ландшафт элементтері, жабдықтар мен ресімдеудің әртүрлі түрлері, шағын сәулет нысандары, күрделі емес стационарлық құрылыстар, сыртқы жарнама және ақпарат, сондай-ақ қалалық орта субъектілерін ұйымдастыру жүйесі;
10) сәулеттік келбет – бұл тұтас эстетикалық сәулет, жайлы, қол жетімді және қауіпсіз қалалық орта қалыптастыруға бағытталған қалалық кеңістік элементтерінің міндетті көрнекі құрамдас бөлігін: ғимараттар мен құрылымдардың қасбеттерін, көркейтуді, маңдайшаларды, көрсеткіштерді, шағын сәулеттік нысандар мен қала инфрақұрылымының басқа да элементтерін реттейтін ұсынымдар жиынтығы.
2-тарау. Жазғы алаңды орнату және бөлшектеу тәртібі
3. Алматы қаласының аумағында қоғамдық тамақтану объектілерінің жанынан жазғы алаңдарды орнату Қазақстан Республикасының сауда қызметін реттеу, өрт қауіпсіздігі, Қазақстан Республикасының тұрғын үй және жер заңнамасы саласындағы қолданыстағы заңнамасының талаптарына, санитарлық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкес жүргізіледі.

4) летняя площадка - это элемент благоустройства территории, не являющийся объектом капитального строительства из легковозводимой временной конструкции (терраса, веранда, выносные столики), предназначенный для дополнительного обслуживания питанием и отдыха потребителей (или без него), непосредственно примыкающий к объекту общественного питания.
5) эскиз (эскизный проект) – упрощенный вид проектного (планировочного, пространственного, архитектурного, технологического, конструктивного, инженерного, декоративного или другого) решения, выполненный в форме схемы, чертежа, первоначального наброска (рисунка) и объясняющий замысел этого решения;
6) прилегающая территория – территория (в границах 5 (пяти) метров по периметру), непосредственно примыкающая к границам здания, сооружения, ограждения, строительной площадки, к объектам торговли, рекламы и иным объектам, находящимся в собственности, владении, аренде, на балансе у юридических или физических лиц;
7) архитектурные элементы фасадов – детали, украшающие внешние стены здания (сооружений);
8) единый архитектурный стиль – совокупность единых признаков, используемых в строительстве, характерная для определенного района застройки территории, в том числе индивидуальной застройки. Основными параметрами являются внешний облик, архитектурный стиль, цветовое решение, этажность, отделочные материалы. Для района индивидуальной застройки основными параметрами являются внешний облик, архитектурный стиль, цветовое решение, этажность, отделочные материалы, ограждения, тип кровли и расположение хозяйственно-бытовых построек на территории участка;
9) элементы благоустройства территории – декоративные, технические, планировочные, конструктивные решения, элементы ландшафта, различные виды оборудования и оформления, малые архитектурные формы, некапитальные нестационарные сооружения, наружная реклама и информация, используемые как составные части благоустройства, а также система организации субъектов городской среды;
10) архитектурный облик - это свод рекомендаций, регламентирующих обязательную визуальную составляющую элементов городского пространства: фасадов зданий и сооружений, благоустройства, вывесок, указателей, малых архитектурных форм и других элементов городской инфраструктуры, направленных на формирование целостной эстетичной архитектуры, комфортной, доступной и безопасной городской среды.
Глава 2. Порядок установки и демонтажа летней площадки
3. Установка летних площадок при объектах общественного питания на территории города Алматы производится в соответствии с требованиями действующего законодательства Республики Казахстан в области регулирования торговой деятельности, пожарной безопасности, жилищного и земельного законодательства Республики Казахстан, санитарно-эпидемиологическими требованиями.

4. Қоғамдық тамақтандыру объектісі жанынан жазғы алаңды орнатуды жоспарлайтын мүдделі кәсіпкерлік субъектілері жазғы алаңның нобайлық жобасын әзірлеп, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 750 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12684 болып тіркелген) Құрылыс саласындағы құрылыс салуды ұйымдастыру және рұқсат беру рәсімдерінен өту қағидаларына сәйкес оны сәулет істері жөніндегі уәкілетті органмен келісуі тиіс.
5. Жазғы алаңның нобайлық жобасына конструктивтік өзгерістер енгізілген жағдайда кәсіпкерлік субъектісі енгізілетін өзгерістерді сәулет істері жөніндегі уәкілетті органмен келісуі қажет.
6. Жазғы алаңды жердің үстіңгі қабаттарына, шөп (көгал) жапқан жерлерге орнату технологиялық төсем ұйымдастырылған жағдайда жол беріледі.
7. Жазғы алаңды қоғамдық тамақтандыру объектісінің жанында орнату қоғамдық тамақтандыру объектісіне тікелей қолжетімділігі (шығуы) болған кезде жол беріледі.
8. Жазғы алаңдарды көше шекараларынан, даңғыл жолдардан, айналма жолдардан, жол бойларынан, алаңдардан, жаяужолдардан, жаяу жүргіншілер мен велосипед жолдарынан тыс жерлерде орнату қажет.
9. Үйлер, құрылыстар, ғимараттар, террассалар қасбеттерінің сәулеттік элементтері өзгермеген жағдайда, қоғамдық тамақтандыру объектілері жанындағы жазғы алаңдар объектіге іргелес аумақта орнатылады.
10. Жазғы алаңды:
1) метрополитеннің техникалық құрылыстарынан, станциялардың вестибюльдерінен және метрополитеннің жерасты жаяу жүргіншілер өткелдерінен, қоқыс пен тамақ қалдықтарын жинайтын орындардан, аула дәретханаларынан, қазылған шұңқырлардан 25 метрлік аймақта орнатуға жол берілмейді;
2) метрополитеннің туннельді желдету қондырғыларының жердегі желдеткіш дүңгіршектерінен 25 метрлік аймақта жазғы алаңдарды орнатуға осындай арнайы техника құрылыстарынан 5 метр радиуста кедергісіз өтуді қамтамасыз ету шартымен жол беріледі;
3) ғимараттардың қақпаларында, гүлзарларда, алаңдарда (балалар, демалыс, спорттық, қалалық көлік тұрақтары);
4) қалалық жерүсті жолаушылар көлігінің аялдама орындарында, сондай-ақ отырғызу алаңдарының шекарасынан 20 метрге жақын жерде;
5) жерасты, жер үсті және жер үсті жаяу жүргіншілер өткелдерінен 5 метрге жақын жерде;
6) тұрғын үйлердің және оларға жапсарластырылып салынған жайлардың пайдаланылмай тұрған шатырларында;
7) ағаштардың, бұталардың айналасында немесе олардың үстінде салынған құрылғыларды (жабдықтарды) пайдаланатын және тікелей жазғы алаңның ішіне ағаштардың ұшар бастарын, бұталарын толық немесе ішінара бекітілуіне әкеліп соғатын жерлерде;

4. Заинтересованные субъекты предпринимательства, планирующие установку летней площадки при объекте общественного питания, должны разработать эскизный проект летней площадки и согласовать его с уполномоченным органом по делам архитектуры в соответствии с Правилами организации застройки и прохождения разрешительных процедур в сфере строительства, утвержденных приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 ноября 2015 года № 750 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных-правовых актов № 12684).
5. В случае конструктивных изменений эскизного проекта летней площадки субъекту предпринимательства необходимо согласовать вносимые изменения с уполномоченным органом по делам архитектуры.
6. Установка летней площадки над грунтовыми поверхностями, над травяным покровом (газоном) допускается при условии организации технологического настила.
7. Установка летней площадки возле объекта общественного питания допускается при наличии прямого доступа (выхода) к объекту общественного питания.
8. Летние площадки необходимо устанавливать вне границ улиц, проспектов, переулков, проездов, площадей, дорог, пешеходных и велосипедных дорожек.
9. Летние площадки при объектах общественного питания устанавливаются на прилегающей к объекту территории, при условии отсутствия изменений архитектурных элементов фасадов зданий, строений, сооружений, террас.
10. Не допускается установка летней площадки:
1) в 25-метровой зоне от технических сооружений метрополитена, от вестибюлей станций и подземных пешеходных переходов метрополитена, от мест сбора мусора и пищевых отходов, дворовых уборных, выгребных ям;
2) установка летних площадок в 25-метровой зоне от наземных вентиляционных киосков установок тоннельной вентиляции метрополитена допускается при условии обеспечения беспрепятственного проезда в радиусе 5 метров от таких сооружений специальной техники;
3) в арках зданий, на цветниках, площадках (детских, отдыха, спортивных, городских транспортных стоянок).
4) на остановочных пунктах городского наземного пассажирского транспорта, а также ближе 20 метров от границ посадочных площадок;
5) ближе 5 метров от подземных, наземных и надземных пешеходных переходов;
6) на неэксплуатируемых крышах жилых домов и их встроено-пристроенных помещений;
7) с использованием конструкций (оборудования), обустраиваемых вокруг стволов деревьев, кустарников или над ними и приводящих к полному или частичному заключению их крон, стволов непосредственно внутрь летней площадки;

8) тұрғын емес ғимараттардың бірінші қабаттарынан жоғары орналасқан және жеке кіреберісі жоқ қоғамдық тамақтандыру объектілері жанындағы жер учаскелерінде;
9) темір жол өтпелері мен автомобиль эстакадаларының, көпірлердің астында;
10) егер жазғы алаңды орнату өрт, авариялық-құтқару техникасының еркін кіруіне немесе инженерлік инфрақұрылым объектілеріне (энергиямен жабдықтау және жарықтандыру объектілері, құдықтар, крандар, гидранттар және т.б.) кіруге кедергі келтірген жағдайда орнатуға рұқсат етілмейді.
11. Жазғы алаңдарды жайластыру халықтың жүріп-тұруы шектелген топтары үшін оның қолжетімділігін (пандустарды, сүйеніш құрылғыларын, арнайы тактилдік және дыбыстық маркировкаларды пайдалану жолымен) қамтамасыз ету қажеттілігі ескеріле отырып, жүзеге асырылады.
12. Жазғы алаңды бөлшектегеннен кейін кәсіпкерлік субъектісі Алматы қаласының бірыңғай сәулеттік стилі тұжырымдамасына, сыртқы сәулет-көркемдік келбетіне, қоршаған құрылыстың сәулет-қала құрылысы шешіміне сәйкес абаттандырудың зардап шеккен элементтерін қалпына келтіруді жүзеге асырады.
13. Осы Қағидалармен реттелмеген стационарлық емес сауда объектілерін орнату тәртібі бойынша өзге де мәселелер Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерімен регламенттеледі.

8) на земельных участках при объектах общественного питания, расположенных выше первых этажей нежилых зданий и не имеющих отдельного входа;
9) под железнодорожными путепроводами и автомобильными эстакадами, мостами;
10) в случае, если установка летней площадки препятствует свободному подъезду пожарной, аварийно-спасательной техники или доступу к объектам инженерной инфраструктуры (объекты энергоснабжения и освещения, колодцы, краны, гидранты).
11. Обустройство летних площадок осуществляется с учетом необходимости обеспечения доступности для маломобильных групп населения (путем использования пандусов, поручней, специальных тактильных и сигнальных маркировок).
12. После демонтажа летней площадки субъект предпринимательства осуществляет восстановление затронутых элементов благоустройства в соответствии с концепцией единого архитектурного стиля города Алматы, внешним архитектурно-художественным обликом, архитектурно-градостроительным решением окружающей застройки.
13. Иные вопросы, по порядку установки нестационарных торговых объектов, не урегулированные настоящими Правилами, регламентируются законодательными актами Республики Казахстан.