Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің және оның ведомстволарының қарамағындағы террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалуын ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2024 жылғы 2 ақпандағы № 37 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 5 ақпанда № 33968 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз
"Терроризмге қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-2-бабы 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің және оның ведомстволарының қарамағындағы террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалуын ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Жұмылдыру дайындығы басқармасы заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсына орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің аппарат басшысына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Сапаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрі
2024 жылғы 2 ақпандағы
№ 37 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің және оның ведомстволарының қарамағындағы террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалуын ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулық
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің және оның ведомстволарының қарамағындағы террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалуын ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) "Терроризмге қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-2-бабы 1-тармағына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің (бұдан әрі – Министрлік) және оның ведомстволарының қарамағындағы террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалуын ұйымдастыру жөніндегі талаптарды айқындайды.
2. Осы Нұсқаулық Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 12 сәуірдегі № 234 қаулысымен бекітілген Объектілерді террористік тұрғыдан осал объектілерге жатқызу қағидалары мен өлшемшарттарына сәйкес Министрліктің және оның ведомстволарының террористік тұрғыдан осал объектілеріне (бұдан әрі – Министрлік объектілері) қолданылады:

Об утверждении Инструкции по организации антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении, находящихся в ведении Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан и его ведомств
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 2 февраля 2024 года № 37. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 февраля 2024 года № 33968
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
В соответствии с пунктом 1 статьи 10-2 Закона Республики Казахстан "О противодействии терроризму" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по организации антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении, находящихся в ведении Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан и его ведомств.
2. Управлению по мобилизационной подготовке Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на руководителя аппарата Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Сапаров
"СОГЛАСОВАН"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
Утверждена приказом
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 2 февраля 2024 года № 37
Инструкция по организации антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении, находящихся в ведении Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан и его ведомств
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция по организации антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении, находящихся в ведении Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан и его ведомств (далее – Инструкция) разработана в соответствии с пунктом 1 статьи 10-2 Закона Республики Казахстан "О противодействии терроризму" и детализирует требования по организации антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении, находящихся в ведении Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – Министерство) и его ведомств.
2. Настоящая Инструкция распространяется на объекты Министерства и его ведомств, отнесенных к объектам, уязвимым в террористическом отношении (далее – объекты Министерства), в соответствии с Правилами и критериями отнесения объектов к уязвимым в террористическом отношении, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 апреля 2021 года № 234:

1) Министрлік және оның ведомстволары;
2) ықтимал қауіпті химиялық және биологиялық (бактериологиялық, улы) заттарды әзірлеуге, өндіруге, сынауға, зерттеуге және сақтауға тартылған Министрлік объектілері.
3. Осы Нұсқаулық Министрлік қарамағындағы білім беру объектілеріне қолданылмайды.
Олардың терроризмге қарсы қорғалуын ұйымдастыру Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2022 жылғы 30 наурыздағы № 117 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27414 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының білім беру саласындағы қызметті жүзеге асыратын террористік тұрғыдан осал объектілерінің терроризмге қарсы қорғалуын ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес жүзеге асырылады.
4. Осы Нұсқаулық Министрлік объектілерінің терроризмге қарсы қорғалуы жөніндегі іс-шараларды жүргізуді қамтамасыз ететін басшылардың және лауазымды адамдардың пайдалануына, сондай-ақ Министрлік объектілерінің терроризмге қарсы қорғалуының жай-күйін зерделеу, тексеру және бағалау кезінде мемлекеттік және атқарушы органдардың қызметкерлеріне арналған. Нұсқаулық Министрлік объектілерінің қорғалуын, оның ішінде олардың инженерлік-техникалық беріктігін, күзетуді ұйымдастыру тәртібін, өткізу және объектішілік режимдерді жүзеге асыруды, сондай-ақ тиісті құжаттаманы жүргізуді қамтамасыз етудің жалпы тәсілдемелерін нақтылайды.
5. Министрлік объектілерін пайдалану кезінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 6 мамырдағы № 305 қаулысымен бекітілген Террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалуын ұйымдастыруға қойылатын талаптардың, сондай-ақ осы Нұсқаулықтың сақталуы қамтамасыз етіледі.
6. Осы Нұсқаулықта мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) байланыс жүйесі – ақпаратты (ақпарат) беруге (алмасуға), объектінің күзет қызметінің жұмысын жедел басқаруға арналған техникалық құралдар мен арнайы бөлінген байланыс арналарының жиынтығы;
2) бақылау-өткізу пункті – адамдарды және көлік құралдарын бақылауды, өткізуді, тексеріп-қарауды қамтамасыз етуге арналған арнайы жабдықталған орын;
3) бейнебақылау жүйесі – өзара ақпарат алмасуды жүзеге асыратын, жұмыс істеп тұрған бейнеарналардың, бейнедеректерді жазу мен сақтаудың бағдарламалық және техникалық құралдарының, сондай-ақ бағдарламалық және (немесе) техникалық басқару құралдарының жиынтығы;
4) жарықтандыру жүйесі – тәуліктің қараңғы уақытында бейнебақылау жүйесі үшін жарықтандырудың қажетті деңгейін және объектідегі адамдар мен көлік құралдарын көруді қамтамасыз етуге мүмкіндік беретін техникалық құралдар жиынтығы;

1) Министерство и его ведомства;
2) объекты Министерства, задействованные в разработке, производстве, испытании, исследовании и хранении потенциально опасных химических и биологических (бактериологических, ядовитых) веществ.
3. Настоящая Инструкция не распространяется на объекты образования, находящиеся в ведении Министерства.
Организация их антитеррористической защиты осуществляется в соответствии с инструкцией по организации антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении, осуществляющих деятельность в области образования Республики Казахстан, утвержденной приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 30 марта 2022 года № 117 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 27414).
4. Настоящая Инструкция предназначена для использования в работе руководителями и должностными лицами, обеспечивающими проведение мероприятий по антитеррористической защищенности объектов Министерства, а также для сотрудников государственных и исполнительных органов при изучении, проверке и оценке состояния антитеррористической защищенности объектов Министерства. Инструкция детализирует общие подходы к обеспечению защищенности объектов Министерства, в том числе их инженерно-технической укрепленности, порядку организации охраны, осуществления пропускного и внутриобъектового режимов, а также ведению соответствующей документации.
5. При эксплуатации объектов Министерства обеспечивается соблюдение Требований к организации антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 мая 2021 года № 305, а также настоящей Инструкции.
6. В настоящей Инструкции используются следующие основные понятия:
1) система связи – совокупность технических средств и специально выделенных каналов связи, предназначенных для передачи (обмена) информации (информацией), оперативного управления деятельностью служб охраны объекта;
2) контрольно-пропускной пункт – специально оборудованное место, предназначенное для обеспечения контроля, пропуска, досмотра людей и транспортных средств;
3) система видеонаблюдения – совокупность функционирующих видеоканалов, программных и технических средств записи и хранения видеоданных, а также программных и (или) технических средств управления, осуществляющих информационный обмен между собой;
4) система освещения – совокупность технических средств, позволяющих обеспечить необходимый уровень освещенности для системы видеонаблюдения, видимость людей и транспортных средств на объекте в темное время суток;

5) инженерлік-техникалық нығайту – объектіге не оның бөліктеріне заңсыз енуге қажетті қарсы іс-қимылды қамтамасыз ететін конструктивтік элементтер, инженерлік, техникалық құралдар және (немесе) олардың жиынтығы;
6) кіруге қол жеткізуді бақылау және басқару жүйесі – кіруді бақылауға, объектіге және (немесе) оның жекелеген аймақтарына персонал мен келушілердің кіру және (немесе) шығу құқықтарын шектеуге, ақпаратты жинауға және сақтауға арналған, техникалық жағынан үйлесімді аппараттық құралдардың және (немесе) бағдарламалық қамтылымның жиынтығы;
7) объектінің периметрі – құқықбелгілеуші құжаттарға сәйкес объектінің шекарасы;
8) оқу (профилактикалық) іс-шаралары – персонал мен күзетті оқытудың алғашқы ден қою дағдыларын дарыту мақсатында нұсқамалар мен сабақ түрінде іске асырылатын алдын алу тәсілдері;
9) өткізу режимі – адамдардың заңсыз кіру (шығу), көлік құралдарының заңсыз кіру (шығу), мүлікті заңсыз кіргізу (шығару), әкелу (әкету) мүмкіндігін болдырмайтын, белгіленген тәртіпті регламенттейтін қағидалар жиынтығы;
10) таранға қарсы құрылғылар (бөгеттер) – көлік құралдарын мәжбүрлеп баяулатуға және (немесе) тоқтатуға арналған инженерлік-техникалық бұйымдар;
11) терроризмге қарсы қорғалу паспорты – объекті туралы жалпы және инженерлік-техникалық мәліметтер қамтылатын, оның терроризмге қарсы қорғалуының жай-күйін көрсететін және террористік тұрғыдан осал объектідегі терроризм актілерінің алдын алу, жолын кесу, барынша азайту және (немесе) салдарларын жою жөніндегі іс-шараларды жоспарлауға арналған ақпараттық-анықтамалық құжат;
12) телевизиялық күзет жүйесі – бұзушылықтарды анықтауға және тіркеуге арналған жабық үлгідегі телевизиялық жүйе болып табылатын бейнебақылау жүйесі;
13) хабардар ету жүйесі – террористік тұрғыдан осал объектідегі адамдарды төтенше оқиғалар (апаттар, өрт, дүлей зілзала, шабуыл жасау, террористік акт) кезіндегі дабыл және қалыптасқан жағдайдағы іс-қимылдар туралы жедел хабардар етуге (жарықпен және (немесе) дыбыстық хабарлауға) арналған техникалық құралдар жиынтығы;
14) эксперимент – Министрліктің, оның террористік тұрғыдан осал ведомстволық бағынысты объектілерінің террористік актінің жасалуына кедергі келтіруге, оның зардаптарын барынша азайтуды және жоюды қамтамасыз етуге әзірлігін бағалау жөніндегі іс-шара;
15) күзет қызметінің субъектісі – Қазақстан Республикасы Ішкі істер органдарының мамандырылған қүзет бөлімшелері және бірінші кіші түрдің күзет қызметін жүзеге асыруға лицензиясы бар жеке күзет ұйымдары.

5) инженерно-техническая укрепленность – конструктивные элементы, инженерные, технические средства и (или) их совокупность, обеспечивающие необходимое противодействие несанкционированному проникновению на объект либо его части;
6) система контроля и управления доступом – совокупность технически совместимых аппаратных средств и (или) программного обеспечения, предназначенных для контроля доступа, разграничения прав на вход и (или) выход на объект и (или) его отдельные зоны персонала и посетителей, сбора и хранения информации;
7) периметр объекта – граница объекта согласно правоустанавливающим документам;
8) учебные (профилактические) мероприятия – превентивные способы обучения персонала и охраны, реализуемые в виде инструктажей и занятий в целях привития навыков первичного реагирования;
9) пропускной режим – совокупность правил, регламентирующих установленный порядок, исключающий возможность несанкционированного входа (выхода) лиц, въезда (выезда) транспортных средств, вноса (выноса), ввоза (вывоза) имущества;
10) противотаранные устройства (заграждения) – инженерно-технические изделия, предназначенные для принудительного замедления и (или) остановки транспортных средств;
11) паспорт антитеррористической защищенности – информационно-справочный документ, содержащий общие и инженерно-технические сведения об объекте, отражающие состояние его антитеррористической защищенности, и предназначенный для планирования мероприятий по предупреждению, пресечению, минимизации и (или) ликвидации последствий актов терроризма на объекте, уязвимом в террористическом отношении;
12) система охранная телевизионная – система видеонаблюдения, представляющая собой телевизионную систему замкнутого типа, предназначенную для выявления и фиксирования нарушений;
13) система оповещения – совокупность технических средств, предназначенных для оперативного информирования (светового и (или) звукового оповещения) находящихся на объекте, уязвимом в террористическом отношении, лиц о тревоге при чрезвычайных происшествиях (аварии, пожаре, стихийном бедствии, нападении, акте терроризма) и действиях в сложившейся обстановке;
14) эксперимент – мероприятие по оценке готовности Министерства, его подведомственных объектов, уязвимых в террористическом отношении, к воспрепятствованию совершению акта терроризма, обеспечению минимизации и ликвидации его последствий;
15) субъект охранной деятельности – специализированные охранные подразделения органов внутренних дел Республики Казахстан и частные охранные организации, имеющие лицензию на осуществление охранной деятельности первого подвида.

7. Министрлік объектілерінде терроризм актісінің жасалуына кедергі келтіру (терроризм актісінің жасалу қаупін төмендету) мыналардан тұратын кешенді шараларды орындау және шарттарды сақтау арқылы қамтамасыз етіледі:
1) ұлттық қауіпсіздік органдары айқындайтын ықтимал террористік қатерлердің сипаты мен ерекшелігін және олардың ықтимал салдарларын ескере отырып, объектінің терроризмге қарсы қорғалуын қамтамасыз ету жөніндегі ұйымдастыру іс-шараларын жүргізу;
2) объектіде терроризм актісін жасауға ықпал ететін ықтимал себептер мен жағдайларды айқындау және оларды жою;
3) қажетті инженерлік-техникалық құралдармен жарақтандыру;
4) белгіленген өткізу режимін қамтамасыз ету;
5) Министрлік объектілерінің персоналын және күзет қызметі субъектілерінің қызметкерлерін терроризм актісінің жасалу қатеріне бастапқы ден қоюға (терроризм актісінің жасалу белгілерін анықтау, бұл туралы басшылықты, құқық қорғау және (немесе) арнайы мемлекеттік органдарды хабардар ету) даярлауды (оқытуды) ұйымдастыру;
6) терроризмге қарсы қорғалуды қамтамасыз етуге қойылатын талаптардың сақталуын бақылау.
8. Министрлік объектілерінде ықтимал террористік қауіп-қатерлердің салдарларын барынша азайту және (немесе) жою мыналардан тұратын шаралар кешенін орындау және шарттарды қамтамасыз ету арқылы қамтамасыз етіледі:
1) терроризм актісінің жасалғаны туралы Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік және (немесе) ішкі істер органдарын уақтылы хабардар ету;
2) уәкілетті мемлекеттік органдар және ұйымдар, жедел басқару органдары террористік көріністерге ден қою, сондай-ақ жасалған терроризм актісі нәтижесінде туындаған техногендік сипаттағы қатерлерді барынша азайту және (немесе) жою мәселелері бойынша оқу-жаттығулар, жаттығулар мен тәжірибелер жүргізген кезде Министрлік объектісі персоналының қатысуы;
3) Министрлік объектісі персоналы мен күзет қызметі субъектілерінің қызметкерлерін террористік сипаттағы қауіп-қатерлерге бастапқы ден қою дағдыларына оқыту;
4) Министрлік объектісінде терроризм актісі жасалған жағдайда персоналды және келушілерді құлақтандыруды және эвакуациялауды ұйымдастыру;
5) Министрлік объектісінің терроризмге қарсы қорғалу паспортын уақтылы жасау және өзекті жай-күйде ұстау, оны тиісінше сақтау;
6) адамдардың өмірі мен денсаулығына тікелей қауіп төндіретін жағдайларды қоспағанда, негізгі құтқару, апаттық және өзге де қызметтер келгенге дейін терроризм актісінің салдарларын жоюға және барынша азайтуға бағытталған алғашқы ден қою шараларын ұйымдастыру үшін қажетті күштер мен құралдарды қалыптастыру;

7. Воспрепятствование совершению акта терроризма (снижение риска совершения акта терроризма) на объектах Министерства обеспечивается выполнением комплекса мер и соблюдением условий, включающих в себя:
1) проведение организационных мероприятий по обеспечению антитеррористической защищенности объекта с учетом характера и специфики возможных террористических угроз, определяемых органами национальной безопасности, и их возможных последствий;
2) определение возможных причин и условий, способствующих совершению акта терроризма на объекте и их устранение;
3) оснащение необходимыми инженерно-техническими средствами;
4) обеспечение установленного пропускного режима;
5) организация подготовки (обучения) персонала объектов Министерства и сотрудников субъектов охранной деятельности к первичному реагированию на угрозы совершения акта терроризма (выявление признаков совершения акта терроризма, информирование об этом руководства, правоохранительных и (или) специальных государственных органов);
6) контроль за соблюдением требований обеспечения антитеррористической защищенности.
8. Минимизация и (или) ликвидация последствий возможных террористических угроз на объектах Министерства обеспечивается выполнением комплекса мер и соблюдении условии включающих в себя:
1) своевременное информирование органов национальной безопасности и (или) внутренних дел Республики Казахстан о совершенном акте терроризма;
2) участие персонала объекта Министерства в учениях, тренировках и экспериментах по вопросам реагирования на террористические проявления, а также минимизация и (или) ликвидация угроз техногенного характера, возникших в результате совершенного акта терроризма, при проведении их уполномоченными государственными органами и организациями, органами оперативного управления;
3) обучение персонала объекта Министерства и сотрудников субъектов охранной деятельности навыкам первичного реагирования на угрозы террористического характера;
4) организация оповещения и эвакуации персонала и посетителей в случае совершения акта терроризма на объекте Министерства;
5) своевременное составление и поддержание в актуальном состоянии паспорта антитеррористической защищенности объекта Министерства, его надлежащее хранение;
6) формирование сил и средств, необходимых для организации мер первичного реагирования, направленных на ликвидацию и минимизацию последствий акта терроризма, за исключением случаев, прямо угрожающих жизни и здоровью людей, до прибытия основных спасательных, аварийных и иных служб;

7) Министрлік объектісінің, персоналы мен Министрлік объектісіне келушілерді тіршілікті қамтамасыз ету жүйелерінің (сумен жабдықтау, электрмен жабдықтау, газ жабдығы, өрт сөндіру) қауіпсіздігін эвакуациялау жолдарын айқындай отырып, персоналды қорғау құралдарымен қамтамасыз ете отырып, көрсетілген қызмет учаскелеріне жауапты адамдарды белгілей отырып, қамтамасыз ету бойынша шұғыл шараларды дайындау және ұйымдастыру.
2-тарау. Министрлік объектілеріне өткізу режимін ұйымдастыруға қойылатын талаптар
9. Әлеуетті қауіпті химиялық және биологиялық (бактериологиялық, улы) заттарды әзірлеуге, өндіруге, сынауға, зерттеуге және сақтауға тартылған Министрлік объектілерінде объектілерге шектеулі және бақыланатын рұқсат қағидаты қамтамасыз етіледі.
Министрлік объектілеріндегі өткізу және объектішілік режимдерді олардың басшылары белгілейді.
Ықтимал қауіпті учаскелер террористік тұрғыдан осал объектілердің меншік иесінің заңсыз іс-қимылдырды орындау ықтималдығының деңгейіне, объектінің тартымдылығына және ұйым үшін әлеуетті залалға қарай айқындалады.
Объектілердегі әлеуетті қауіпті учаскелер деп прекурсорларды сақтау орындары танылады.
10. Министрлік объектілерінде өткізу режимін қамтамасыз ету жөніндегі негізгі іс-шаралар мыналар болып табылады:
1) объектіге келген адамдардың жеке басын куәландыратын құжаттарын, сондай-ақ адамдардың кіруіне (шығуына), көлік құралдарының кіруіне (шығуына), мүлікті әкелуге (әкетуге) құқық беретін құжаттарын тексеру;
2) көлік құралдары кірген (шыққан) кезде оларды қарап тексеру және жете тексеру;
3) күзетілетін аумақ пен қоршауда бөгде адамдар мен белгісіз заттар болмауы үшін көзбен шолып қарау;
4) күзетілетін аумаққа заңсыз жолмен кірген адамдарды мән-жайлар анықталғанға дейін ұстау және құқық қорғау органдарының қызметкерлерін дереу шақыру;
5) Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес күзетілетін аумақтарда тәртіпті қамтамасыз ету, Министрлік объектісіне айқын шабуыл жасаған немесе адамдардың өміріне немесе Министрлік объектісінің қауіпсіздігіне қатер төндірген тұлғаларға қарсы дене күшін, арнайы құралдарды және/немесе табельдік қаруды қолдану;
6) терроризм актісінің белгілеріне (аумаққа тыйым салынған заттарды өткізуге әрекет, объект маңында күдікті адамдардың болуы) жедел ден қою және қажетті ақпаратты құқық қорғау органдарына дереу жеткізу;
7) осы Нұсқаулыққа 1-қосымшаға сәйкес Министрліктің және оның ведомстволарының террористік тұрғыдан осал объектілеріне алып өтуге тыйым салынған заттардың тізбесіне сәйкес Министрлік объектілеріне (объектілерінен) тыйым салынған заттарды кіргізуге (шығаруға), әкелуге (әкетуге) бақылауды жүзеге асыру.

7) подготовка и организация экстренных мер по обеспечению безопасности систем жизнеобеспечения и безопасности объекта Министерства (водоснабжения, электроснабжения, газового оборудования, пожаротушения), персонала и посетителей объекта Министерства, определением путей эвакуации, обеспечением персонала средствами защиты, определением ответственных лиц за указанные участки деятельности.
Глава 2. Требования к организации пропускного режима на объекты Министерства
9. На объектах Министерства, задействованных в разработке, производстве, испытании, исследовании и хранении потенциально опасных химических и биологических (бактериологических, ядовитых) веществ, обеспечивается принцип ограниченного и контролируемого доступа на объекты.
Пропускной и внутриобъектовый режимы на объектах Министерства устанавливаются их руководителями.
Потенциально опасные участки определяются собственником объектов, уязвимых в террористическом отношении, в зависимости от уровня вероятности исполнения неправомерных действий, привлекательности объекта и потенциального ущерба для организации.
Потенциально опасными участками на объектах признаются места хранения прекурсоров.
10. Основными мероприятиями по обеспечению пропускного режима на объектах Министерства являются:
1) проверка у лиц, прибывших на объект, документа, удостоверяющего личность, также документа, дающего право на вход (выход) лиц, въезд (выезд) транспортных средств, внос (вынос), ввоз (вывоз) имущества;
2) проведение осмотра и досмотра транспортных средств при их въезде (выезде);
3) проведение визуального осмотра охраняемой территорий и ограждения на наличие посторонних лиц и неизвестных предметов;
4) задержание лиц, проникших на охраняемую территорию незаконным путем, до выявления обстоятельств и незамедлительный вызов сотрудников правоохранительных органов;
5) обеспечение порядка на охраняемой территорий, применение физической силы, специальных средств и/или табельного оружия против лиц, совершающих явное нападение на объект Министерства или противоправные действия, угрожающие жизни людей или безопасности объекта Министерства, в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан;
6) оперативное реагирование на признаки актов терроризма (попытка провести на территорию запрещенные предметы, появление вблизи объекта подозрительных лиц) и доведение необходимой информации до правоохранительных органов незамедлительно;
7) осуществление контроля на предмет вноса (выноса), ввоза (вывоза) запрещенных предметов на (с) объекты (ов) Министерства в соответствии с перечнем предметов, запрещенных к проносу на объекты Министерства и его ведомств, уязвимых в террористическом отношении, согласно приложению 1 к настоящей Инструкции.

11. Мемлекеттік күзетілуі тиіс Министрлік объектілерінде өткізу режимін ұйымдастыру "Мемлекеттік күзетілуі тиіс объектілердің кейбір мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 7 қазандағы № 1151 қаулысымен бекітілген Мемлекеттік күзетілуі тиіс объектілерді инженерлік-техникалық нығайту жөніндегі талаптарға (бұдан әрі – Мемлекеттік күзетілуі тиіс объектілерді инженерлік-техникалық нығайту жөніндегі талаптар) сәйкес жүзеге асырылады.
Өткізу және объектішілік режимді ұйымдастыру тәртібін объектінің әкімшілігі әзірлейді және басшының бұйрығымен бекітіледі.
Объектінің басшысы оны ұйымдастыруға және бақылауға жауапты тұлғаларды айқындайды. Күзет қызметі субъектісімен күзет қызметтерін көрсету туралы шарт болмаған жағдайда, өткізу режимін тікелей орындайтын адамдарды тағайындау қарастырылады.
12. Өткізу режимін қамтамасыз ету мақсатында Министрлік объектілерінің басшылығы мемлекеттік сатып алу туралы заңнама талаптарын сақтай отырып, қызметтің "күзет қызметтерінің барлық түрлері, оның ішінде террористік тұрғыдан осал объектілерді күзету" деген кіші түрі бойынша заңды тұлғалардың күзет қызметін жүзеге асыруға лицензиясы бар жекеше күзет ұйымдарымен күзет қызметтерін көрсету туралы шарт жасасады.
13. Күзет қызметі субъектісімен күзет қызметтерін көрсету туралы шарт жасалған жағдайда, объект басшысы көрсетілетін күзет қызметі туралы шартта күзет қызметі субъектісі терроризмге қарсы қорғалуды және тиісті деңгейдегі қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі іске асыратын іс-шараларды көрсетеді, оларға мыналар жатады:
1) қызметкерлерге, көлік құралдарына объектіге немесе оның бөліктеріне (аймақтарына) кіруге заңды түрде рұқсат беруді ұйымдастыру;
2) объект аумағында құқыққа қарсы пиғылы бар адамдарды, сондай-ақ оны іске асыру үшін пайдалануға болатын нәрселері мен заттарын анықтау;
3) объектіні күзету, объектінің әлеуетті қауіпті учаскелерін және тәуекелді аймақтарын қорғау (бақылау), оның ішінде оларда бөгде адамдардың бақылаусыз болуын болдырмау;
4) жасалған террористік акті нәтижесінде туындаған техногендік сипаттағы қатерлерді барынша азайтуға және жоюға бағытталған бастапқы әрекет ету іс-шараларын орындау бойынша объектінің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін адамдармен оқу іс-шараларын ұйымдастыру;
5) осы Нұсқаулықтың 6-тарауында көзделген террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалуын ұйымдастыру талаптарына сәйкес объектіде орнатылған техникалық қорғау құралдарын дұрыс пайдалану.
Объектінің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін адамның талаптарының заңдылығын түсіндіретін азаматтардың құқықтарын шектейтін өткізу режимінің негізгі қағидалары туралы хабарландыруларды әкімшілік объектіге кіретін жерде жалпыға бірдей қолжетімді орында орналастырады.
Объектіні күзету қызметкерінің міндеттері шартта, осы нұсқаулықты ескере отырып, объектінің әкімшілігі әзірлейтін лауазымдық нұсқаулықта, объектіні қорғау жоспарында айқындалады.
Онда күзет қызметкеріне: қызмет өткеру орны; қызмет өткеру бойынша міндеттері; кезекшілікті қабылдау және тапсыру тәртібі; үй-жайларды ашуға және нысанға кіруге құқығы бар нысанның жауапты тұлғаларының тізімі, осы жұмыскерлермен байланыс тізімі; объекті персоналының қатарынан адамдарды күзетілетін үй-жайларға жұмыстан тыс уақытта рұқсат ету тәртібі; техникалық құралдардың және байланыс жүйелерінің жарамдылығын тексеру тәртібі; төтенше жағдайлар туындаған кезде, келушілер объектіге келу қағидаларын бұзған кездегі іс-қимылдар тәртібі; аумақтық ішкі істер органдарының кезекшілерімен байланыс тәртібі; күзет бөлімшесінің басшылығына қызмет өткеру жағдайы мен нәтижелері туралы баяндау тәртібі (кезеңділігі); тамақтану уақыты мен орны айқындалады.
Күзет қызметкері кезекшілік процесінде мекеме аумағында террористік актілер жасауға жол бермеуге бағытталған іс-шаралар кешенін орындайды, ол үшін:

11. Организация пропускного режима на объектах Министерства, подлежащих государственной охране, осуществляется в соответствии с требованиями по инженерно-технической укрепленности объектов, подлежащих государственной охране, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 октября 2011 года № 1151 "Некоторые вопросы объектов, подлежащих государственной охране" (далее – Требования по инженерно-технической укрепленности объектов, подлежащих государственной охране).
Порядок организации пропускного и внутриобъектового режима разрабатывается администрацией объекта и утверждается приказом руководителя.
Руководитель объекта определяет ответственных лиц за его организацию и контроль. В случае отсутствия договора об оказании охранных услуг с субъектом охранной деятельности, предусматривается назначение лиц за непосредственное выполнение пропускного режима.
12. В целях обеспечения пропускного режима руководство объектов Министерства заключает договор об оказании охранных услуг с частными охранными организациями, имеющими лицензию на осуществление охранной деятельности юридическими лицами по подвиду деятельности "все виды охранных услуг, в том числе охрана объектов уязвимых в террористическом отношении" с соблюдением требований законодательства о государственных закупках.
13. При заключении договора об оказании охранных услуг с субъектом охранной деятельности руководитель объекта указывает в договоре охранных услуг мероприятия, реализуемые субъектом охранной деятельности, по обеспечению антитеррористической защищенности и должного уровня безопасности, к которым относятся:
1) организация санкционированного допуска сотрудников, транспортных средств на объект или его части (зоны);
2) выявление на территории объекта лиц с противоправными намерениями, а также предметов и веществ, которые могут быть использованы для их реализации;
3) охрана объекта, защита (контроль) потенциально опасных участков объекта и критических зон, в том числе исключение бесконтрольного пребывания на них посторонних лиц;
4) организация учебных мероприятий с лицами, обеспечивающими безопасность объекта, по исполнению мероприятий первичного реагирования, направленных на минимизацию и ликвидацию угроз техногенного характера, возникших в результате совершенного акта терроризма;
5) надлежащее использование технических средств защиты, установленных на объекте согласно требованиям к организации антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении, предусмотренным главой 6 настоящей Инструкции.
Уведомления об основных правилах пропускного режима, ограничивающего права граждан, разъясняющих правомерность требований лица, обеспечивающего безопасность объекта размещаются администрацией при входе на объект в местах, доступных для всеобщего обозрения.
Обязанности сотрудника охраны объекта определяются договором, должностной инструкцией, планом охраны объекта, разрабатываемых администрацией объекта, с учетом настоящей инструкции.
В ней сотруднику охраны определяется: место несения службы; задачи по несению службы; порядок приема и сдачи дежурства; список ответственных лиц объекта, имеющих право вскрытия помещений и доступа на объект, список связи с этими работниками; порядок допуска в охраняемые помещения в нерабочее время лиц из числа персонала объекта; порядок проверки исправности технических средств и системы обнаружения и связи; порядок действий при возникновении чрезвычайных ситуаций, при нарушении посетителями правил посещения объекта; порядок связи с дежурными территориальных органов внутренних дел; порядок (периодичность) доклада руководству подразделения охраны об обстановке и результатах несения службы; время и место приема пищи.
Сотрудник охраны в процессе дежурства выполняет комплекс мероприятий, направленных на недопущение совершения на территории учреждения террористических актов, для чего необходимо:

1) кезекшілікті қабылдау-тапсыру кезінде:
ауыспалы күзет қызметкерімен бірлесіп күдікті заттарды табу мақсатында күзетуге қабылданған аумақты аралауды және қарап-тексеруді жүзеге асыруы, табылған жағдайда басшылыққа дереу хабарлауы;
кезекшілікті қабылдаушы мен нысан басшылығына техникалық құралдар мен нысанды анықтау жүйесінің жай-күйі, кезекшілік атқару кезінде анықталған ақаулар және техникалық құралдар мен анықтау жүйесінің жұмысында туындаған іркілістер туралы баяндауы;
қолда бар құжаттамамен танысуы;
байланыс жүйесінің жұмысын және күзет, апаттық және өрт дабылының жұмысқа қабілеттілігін тексеруі;
тізімдемеге сәйкес қолда бар құжаттамаларды (нұсқаулықтар, журналдар, төтенше жағдайлар туындаған жағдайда материалдық құндылықтар) қабылдауы;
басшының рұқсатымен (кітапта жазбаша бұрыштама қою-кезекшілікті тапсыру) кезекшілікті қабылдауы (тапсыруы) қажет.
2) кезекшілік кезінде:
журналда немесе электрондық журналда (электрондық рұқсат беру жүйесі болған жағдайда) тіркеуді жүргізе отырып, өткізу режимін жүзеге асыруы;
рұқсатнама мекеме әкімшілігі айқындаған рұқсат беру құжаты негізінде мекеме аумағына автокөліктің кіруін және шығуын қамтамасыз ету. Бұл ретте жоғарыда аталған журналда машинаның маркасын, мемлекеттік нөмірін, кіру және шығу уақытын тіркеуі;
күндізгі және түнгі уақытта схема-маршрутқа сәйкес мекеме аумағын аралап, тексеруді жүзеге асыру, ал қандай да бір бұзушылықтар анықталған жағдайда басшылықты хабардар етуі;
тиісті құжаттаманы (кіруді бақылаудың электрондық жүйесі болмаған жағдайда келушілерді және автокөлікті тіркеу журналы; әкетілетін (әкелінетін), шығарылатын (енгізілетін) тауарлық-материалдық құндылықтардың жүкқұжаттарын журналға есепке алуы;
мекеме әкімшілігімен бірлесіп:
объектідегі жағдайды бақылауы;
объектінің аумағында жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізу кезінде жедел-іздестіру қызметін жүзеге асыратын органдарға жәрдемдесуі қажет.
3-тарау. Профилактикалық және оқу іс-шараларын ұйымдастыруға қойылатын талаптар
14. Профилактикалық және оқу іс-шаралары (теориялық және практикалық сабақтар, нұсқамалар, тәжірибелер) Министрлік объектілерінің қызметкерлеріне объектінің негізгі ерекшеліктері, онда террористік акті жасалған жағдайда мүмкін болатын салдарлар туралы ақпаратты, терроризм актілерінің алдын алу және объектінің аумағына бөгде адамдардың кіруіне жол бермеу жөніндегі іс-шараларды жүргізу тәртібін жеткізу мақсатында жүргізіледі. Нұсқамалар, теориялық және практикалық сабақтар осы Нұсқаулыққа 2-қосымшада көрсетілген сабақтар тақырыптарының нұсқаларына сәйкес жүргізіледі, бірақ олармен шектелмейді.
Жұмыскерлермен және күзет қызметкерлерімен эксперименттерді қоспағанда, профилактикалық және оқу іс-шараларын жоспарлауды объекті басшысының орынбасарлары қатарынан объектіні терроризмге қарсы қорғау жөніндегі іс-шараларды жүргізуді қамтамасыз ететін лауазымды адам жүзеге асырады.
Аталған іс-шараларды өткізуге объектінің орналасқан жері бойынша әкімшілік-аумақтық бірліктің терроризмге қарсы комиссиясымен келісу бойынша мүдделі уәкілетті және жергілікті атқарушы органдардың өкілдері, сондай-ақ объектінің дайындалған жұмыскерлері тартылады.
Күзет қызметін көрсету туралы шарт жасасқан күзет қызметі субъектісінің қызметкерлері қатарынан алынған күзет қызметкерлерімен профилактикалық және оқу іс-шараларын жоспарлауды күзет қызметі субъектісінің басшысы ұйымдастырады.

1) при приеме-сдаче дежурства:
совместно со сменяемым сотрудником охраны осуществить обход и осмотр принятой под охрану территории с целью обнаружения подозрительных предметов. При обнаружении, немедленно доложить руководству;
доложить принимающему дежурство и руководству объекта о состоянии технических средств и системы обнаружения объекта, обнаруженных во время несения дежурства неисправностях и возникших сбоях в работе технических средств и системы обнаружения;
ознакомиться с имеющейся документацией;
проверить работу системы связи и работоспособность охранной, аварийной и пожарной сигнализации;
принять имеющуюся документацию (инструкции, журналы, в случае возникновения чрезвычайных ситуаций материальные ценности) согласно описи;
с разрешения руководителя (письменного визирования в книге-приема сдачи дежурства) принять (сдать) дежурство;
2) во время дежурства:
осуществлять пропускной режим, производя регистрацию в журнале либо в электронном журнале (при наличии электронной системы доступа);
обеспечивать въезд и выезд автотранспорта на территорию учреждения на основании пропуска или разрешительного документа, определенного администрацией учреждения. При этом регистрировать в вышеупомянутом журнале марку машины, государственный номер, время въезда и выезда;
осуществлять в дневное и ночное время обход и осмотр территории учреждения согласно схеме-маршруту, а при выявлении каких-либо нарушений информировать руководство;
вести соответствующую документацию (журнал регистрации посетителей и автотранспорта, в случае отсутствия электронной системы контроля доступа; журнал учета накладных вывозимых (ввозимых), выносимых (вносимых) товарно-материальных ценностей;
совместно с администрацией учреждения:
контролировать обстановку на объекте;
содействовать органам, осуществляющим оперативно-розыскную деятельность, при проведении ими оперативно-розыскных мероприятий на территории объекта.
Глава 3. Требования к организации профилактических и учебных мероприятий
14. Профилактические и учебные мероприятия (теоретические и практические занятия, инструктажи, эксперименты) проводятся с целью доведения до сотрудников объектов Министерства информации об основных особенностях объекта, возможных последствиях в случае совершения акта терроризма на нем, порядка проведения мероприятий по предотвращению актов терроризма и недопущения проникновения на территорию объекта посторонних лиц. Инструктажи, теоретические и практические занятия проводятся согласно вариантам тематик занятий, указанным в приложении 2 к настоящей Инструкции, но не ограничиваются ими.
Планирование профилактических и учебных мероприятий, за исключением экспериментов, с работниками и сотрудниками охраны осуществляется должностным лицом из числа заместителей руководителя объекта, обеспечивающим проведение мероприятий по антитеррористической защищенности объекта.
К проведению данных мероприятий привлекаются представители заинтересованных уполномоченных и местных исполнительных органов по согласованию с антитеррористической комиссией административно-территориальной единицы по месту расположения объекта, а также подготовленные работники объекта.
Планирование профилактических и учебных мероприятий с сотрудниками охраны из числа работников субъекта охранной деятельности, заключивших договор об оказании охранных услуг, организуется руководителем субъекта охранной деятельности.

15. Министрлік объектілерінің басшылары персоналмен, сондай-ақ күзет қызметі субъектілерінің басшылары нысанды күзетуге тартылатын қызметкерлермен теориялық және практикалық сабақтарды, нұсқамаларды ұйымдастырады.
Теориялық сабақтар терроризм идеологиясының жұмыскерлер, объектіні күзететін қызметкерлер арасында таралуының алдын алуға, терроризм идеологиясын оның әртүрлі көріністерінде қабылдамауды, қауіпсіздік мәдениетін қалыптастыруға бағытталған.
Практикалық сабақтар жұмыскерлердің, объектіні күзететін қызметкерлердің іс-әрекеттерінің барынша үйлесімділігі мен айқындылығын қамтамасыз етуге бағытталған.
16. Теориялық сабақтар (лекциялар) барысында қажетті ақпарат (регламенттеуші нормативтік құқықтық актілердің талаптары, нұсқаулықтар, іс-қимылдар алгоритмі, Министрлік объектілерінің ерекшеліктері) жеткізіледі, ал практикалық сабақтар барысында:
1) қауіпсіз және кедергісіз эвакуация жүргізу бойынша;
2) терроризм актісі қатері төнген жағдайда;
3) объектіде күдікті адамдар мен заттар, сондай-ақ объектіге тән террористік актілер жасаудың өзге де сценарийлері анықталған кездегі персоналдың іс-қимылы пысықталады.
17. Нұсқама беру кезінде персоналға осы Нұсқаулыққа 4-қосымшаға сәйкес террористік сипаттағы ықтимал қатерлерге Министрлік объектілеріндегі әртүрлі орта адамдарының іс-қимылдары алгоритмінде көрсетілген террористік қауіптердің объект үшін ең ықтимал сипаты мен ерекшелігі және олар туындаған кездегі мінез-құлық тәртібі, салдарларды азайту және жою тәсілдері жеткізіледі.
18. Объектіде өткізу режимін қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларға тартылатын қызметкерлермен терроризмге қарсы қорғаудың инженерлік-техникалық құралдарын пайдалану дағдыларын алу және (немесе) жетілдіру, үй-жайларды қарап-тексеру техникасы, жарылғыш құрылғылардың орнатылуы мүмкін орындарды анықтау бойынша қосымша сабақтар өткізіледі.
19. Нұсқама өткізу сипаты мен уақыты бойынша жоспарлы және жоспардан тыс болып бөлінеді.
Жоспарлы нұсқама тиісті құжаттарды толтыру арқылы жылына кемінде бір рет жүргізіледі.
Жоспардан тыс нұсқаманы Министрлік объектілерінің басшылары немесе басшының орынбасарлары, күзет қызметі субъектілерінің басшылары не жүргізілетін оқу-жаттығуларға, жаттығулар мен эксперименттерге тартылған мемлекеттік органдардың өкілдері:
1) объект орналасқан өңірде террористік қауіптілік деңгейі енгізілген;
2) террористік актіні жасаудың ықтимал қатері туралы ақпарат болған;
3) оқу-жаттығуларға, жаттығуларға, эксперименттерге дайындалған;
4) күзет іс-шараларын өткізуге дайындалған жағдайларда жүргізеді.
Жоспардан тыс нұсқама жеке немесе жұмыскерлер тобына жүргізіледі.
Жоспардан тыс нұсқаманың мазмұны оны өткізу қажеттілігін туындатқан себептер мен мән-жайларға байланысты әрбір нақты жағдайда айқындалады.

15. Теоретические и практические занятия, инструктажи организуются руководителями объектов Министерства с персоналом, а также руководителями субъектов охранной деятельности с привлекаемыми к охране объекта работниками.
Теоретические занятия направлены на профилактику распространения идеологии терроризма среди работников, сотрудников охраны объектов, формированию неприятия идеологии терроризма в различных ее проявлениях, культуры безопасности.
Практические занятия направлены на обеспечение максимальной слаженности и четкости действий работников, сотрудников охраны объектов.
16. В ходе теоретических занятий (лекций) доводится необходимая информация (требования регламентирующих нормативно-правовых актов, инструкций, алгоритм действий, особенности объекта Министерства), а в ходе практических занятий отрабатываются действия персонала:
1) по проведению безопасной и беспрепятственной эвакуации;
2) в случае угрозы акта терроризма;
3) при обнаружении на объекте подозрительных лиц и предметов, а также иных сценариев совершения актов терроризма, характерных для объекта.
17. Во время инструктажа до персонала доводятся наиболее вероятные для объекта характер и специфика террористических угроз, указанных в алгоритмах действий различного круга лиц объектов Министерства на возможные угрозы террористического характера согласно приложению 4 к настоящей Инструкции, и порядок поведения при их возникновении, способы минимизации и ликвидации последствий.
18. С сотрудниками, привлекаемыми к мероприятиям по обеспечению пропускного режима объекта, проводятся дополнительные занятия по приобретению и (или) совершенствованию навыков использования инженерно-технических средств антитеррористической защиты, технике осмотра помещений, выявлению возможных мест закладки взрывных устройств.
19. По характеру и времени проведения инструктаж подразделяется на плановый и внеплановый.
Плановый инструктаж проводится не реже одного раза в год с оформлением соответствующих документов.
Внеплановый инструктаж проводится руководителями или заместителями руководителей объектов Министерства, руководителями субъектов охранной деятельности либо представителями государственных органов, задействованных в проводимых учениях, тренировках и экспериментах в случаях:
1) введения в регионе, где находится объект, уровня террористической опасности;
2) наличия информации о возможной угрозе совершения акта терроризма;
3) подготовки к учениям, тренировкам, экспериментам;
4) подготовки к проведению охранных мероприятий.
Внеплановый инструктаж проводится индивидуально или с группой работников. Содержание внепланового инструктажа определяется в каждом конкретном случае в зависимости от причин и обстоятельств, вызвавших необходимость его проведения.

20. Практикалық және теориялық сабақтар Министрліктің террористік тұрғыдан осал объектісінің басшысы (күзет қызметі субъектісінің басшысы) бекіткен өткізу графигіне сәйкес жылына кемінде бір рет кезеңділікпен жүргізіледі.
Террористік актінің жасалу қаупі туралы жалған ақпарат таратудың алдын алу үшін жаттығулар өткізілгенге дейін 5 (бес) жұмыс күні бұрын ұлттық қауіпсіздік және ішкі істер органдарының аумақтық бөлімшелеріне хабар беріледі.
21. Өткізу режимін ұйымдастыру бойынша кезекшілікке түсетін қызметкерлермен нұсқама айына кемінде бір рет өткізіледі. Сондай-ақ, 10 (он) тәуліктен астам мерзімдегі демалыстан, іссапардан және емделуден келген адамдар міндетті түрде нұсқамадан өтеді.
22. Шабуыл жасалған кезде немесе оның жасау қаупі төнген кезде, объектіні қорғауға тартылған қызметкерлердің практикалық іс-әрекеттерін жүзеге асыру жөніндегі оқулар кезекшілік ауысымының әрбір құрамымен кемінде айына бір рет өткізіледі.
23. Профилактикалық іс-шара ретінде республикалық, облыстық, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның терроризмге қарсы іс-қимыл жөніндегі жедел штабы (бұдан әрі – жедел штаб) Министрлік объектісінде өткізу режимін, объектілердің дайындығын, сондай-ақ оларды күзет қызметін жүзеге асыратын субъектілердің терроризм актісінің жасалуына жол бермеуге, салдарларын барынша азайтуға және жоюға дайындығын бағалауға бағытталған эксперименттер жүргізеді. Терроризмге қарсы қорғаудағы анықталған бұзушылықтарды және эксперимент нәтижелерін экспертимент жүргізген адамдар акт түрінде рәсімдейді.
Экспертимент нәтижелері туралы акт келіп түскеннен кейін Министрлік объектісінде оның басшысы немесе орынбасарларының бірі тиісті ден қою шараларын, оның ішінде оқыту мазмұнына өзгерістер енгізу қабылдайды.
24. Нұсқамалар мен сабақтардың өткізілгендігі туралы осы Нұсқаулыққа 3-қосымшаға сәйкес сабақтардың өткізілгендігі туралы есептілік нысандарында жазылады.
Персонал саны көп (жиырма адамнан астам) объектілер үшін көрсетілген іс-шаралардың өткізілуін құжаттандыру хаттама немесе анықтама түрінде жүзеге асырылуы мүмкін.
4-тарау. Террористік көріністерге ден қою, сондай-ақ жасалған террористік акті нәтижесінде туындаған техногендік сипаттағы қатерлерді жою мәселелері бойынша өзара іс-қимылды ұйымдастыруға қойылатын талаптар
25. Терроризмге қарсы комиссиямен өзара іс-қимыл нысандарды терроризмге қарсы қорғаудың барлық кезеңдерінде жүзеге асырылады, олардың құрылысы объект үшін лаңкестік сипаттағы ең ықтимал қауіптерді нақтылаудан басталады.
Объектіге күзет қызметтерін көрсету туралы шарт жасасқан объектілердің басшылары, күзет қызметі субъектілерінің басшылары террористік актіні (актілерді) жасау немесе жасау қатеріне ден қоюға әзірлікті қамтамасыз ету шеңберінде :

20. Практические и теоретические занятия проводятся в соответствии с графиком проведения, утвержденным руководителем объекта Министерства, уязвимого в террористическом отношении, (руководителем субъекта охранной деятельности) с периодичностью не реже одного раза в год.
Во избежание распространения ложной информации об угрозе акта терроризма за 5 (пять) рабочих дней до проведения тренировок информируются территориальные органы внутренних дел и национальной безопасности.
21. Инструктаж с сотрудниками, заступающими на дежурство по организации пропускного режима, проводятся не реже одного раза в месяц. Также в обязательном порядке проходят инструктаж лица, прибывшие из отпусков, командировок и излечения сроком более 10 (десяти) суток.
22. Тренировки с выполнением практических действий сотрудников, привлекаемых к охране объекта, при угрозе нападения или его совершении проводятся не менее одного раза в месяц с каждым составом дежурной смены.
23. На объекте Министерства в качестве профилактического мероприятия республиканским, областным, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) оперативным штабом по борьбе с терроризмом (далее – оперативный штаб) проводятся эксперименты, направленные на оценку пропускного режима, готовности объектов, а также субъектов, осуществляющих охранную деятельность на них, к воспрепятствованию совершения акта терроризма, обеспечению минимизации и ликвидации последствий. Выявленные нарушения антитеррористической защиты и результаты эксперимента оформляются в виде акта, лицами, проводившими эксперимент.
После поступления акта о результатах эксперимента на объекте Министерства его руководитель или из числа заместителей принимают соответствующие меры реагирования, в том числе и внесение изменений в содержание обучения.
24. О проведении инструктажей и занятий производится запись в формах отчетности о проведении занятий согласно приложению 3 к настоящей Инструкции.
Для объектов с большим количеством персонала (более двадцати человек) документирование проведения указанных мероприятий может осуществляться в виде протокола или справки.
Глава 4. Требования к организации взаимодействия по вопросам реагирования на террористические проявления, а также ликвидации угроз техногенного характера, возникших в результате совершенного акта терроризма
25. Взаимодействие с антитеррористической комиссией осуществляется на всех этапах антитеррористической защиты объектов, построение которой начинается с уточнения наиболее вероятных для объекта угроз террористического характера.
Руководители объектов, руководители субъектов охранной деятельности, заключивших договор об оказании охранных услуг объекту, в рамках обеспечения готовности к реагированию на угрозу совершения или совершения акта (актов) терроризма разрабатывают алгоритмы первичного реагирования:

1) террористік актіні (актілерді) жасау немесе жасау қаупі туралы Қазақстан Республикасының аумақтық ішкі істер және ұлттық қауіпсіздік органдарын дереу хабардар ету бойынша;
2) ұлттық қауіпсіздік және ішкі істер органдарынан террористік акті (актілер) жасау немесе жасау қаупі туралы ақпарат алған кезде бастапқы ден қою алгоритмдерін әзірлейді.
Министрлік объектісінің басшысы объектіде террористік акті жасау (оның ішінде жасырын сипаттағы) немесе жасау қаупі туралы ақпаратты алған кезде дереу, жеке немесе өзі уәкілеттік берген тұлға арқылы, ақпаратты иелігіндегі байланыс құралдарымен аумақтық ұлттық қауіпсіздік, ішкі істер органдарына, сондай-ақ қарауында объектісі бар мемлекеттік органға (ұйымға) жеткізеді және осы Нұсқаулықтың 4-қосымшасына сәйкес террористік сипаттағы ықтимал қатерлерге Министрлік пен оның ведомстволарының объектілеріндегі әртүрлі орта адамдарының іс-қимылдары алгоритміне сәйкес әрекет етуі қажет.
26. Телефон байланысы немесе радиобайланыс құралдарының көмегімен ақпарат ұсынған кезде ақпарат беруші тұлға өзінің атын, әкесінің атын (бар болса), тегін, лауазымын, нысанның атауын, орналасқан мекенжайын атай отырып, өзін таныстырады және объектіде террористік актінің жасалу қаупі немесе жасалуы туралы қолда бар ақпаратты хабарлайды.
27. Объектіде террористік актінің жасалу қатеріне мыналар жатады:
объектіге дайындалып жатқан террористік акт туралы хабарлама алу (оның ішінде жасырын);
қорғалатын аумаққа тыйым салынған заттарды заңсыз әкелу (көлікпен әкелу) әрекеттері;
объектінің аумағында тасталынған құрылғыларды немесе мақсаты белгісіз заттарды табу;
объект қызметкерлерінің ескертулеріне ден қоймайтын белгісіз күдікті адам немесе күдікті адамдар тобының Министрлік объектісінің маңына жиналуы.
28. Министрлік объектілерінің басшылары және (немесе) олар уәкілеттік берген адамдар ақпаратты тиісті мемлекеттік органдарға жеткізгеннен кейін дереу объектіге келуге және террористік актіні болдырмау немесе оның салдарларын жою үшін келген әлеуетті құрылымдардың қызметкерлеріне өзін таныстыруға және оларға терроризмге қарсы операцияны жүргізу үшін қажетті ақпаратты беруде көмек көрсетуге міндетті.
29. Террористік акті жұмыс уақытында жасалған немесе дағдарысты жағдайлар туындаған жағдайда, Министрлік объектісінің басшысы тағайындаған объектінің қауіпсіздігін қамтамасыз етуге жауапты лауазымды адам бастапқы ден қою шараларын ұйымдастыруға жауапты болып табылады.

1) по незамедлительному информированию территориальных органов внутренних дел и национальной безопасности Республики Казахстан об угрозе совершения или совершении акта (актов) терроризма;
2) при получении информации с органов национальной безопасности и внутренних дел об угрозе совершения или совершении акта (актов) терроризма.
Руководитель объекта Министерства, при получении информации об угрозе совершения (в том числе анонимного характера) или о совершении акта терроризма на объекте незамедлительно, лично или через уполномоченное им лицом, посредством имеющихся в его распоряжении средств связи, доводит (дублирует) информацию в территориальные органы национальной безопасности, внутренних дел, а также государственному органу (организации), в ведении которого находится объект и необходимо действовать согласно алгоритму действий различного круга лиц объектов Министерства и его ведомств на возможные угрозы террористического характера согласно приложению 4 к настоящей Инструкции.
26. При представлении информации с помощью средств телефонной связи или радиосвязи лицо, передающее информацию, представляется, назвав свои фамилию, имя, отчество (при наличии), должность, наименование объекта, адрес его местонахождения и сообщает имеющуюся информацию об угрозе совершения или о совершении акта терроризма на объекте.
27. К угрозе совершения акта терроризма на объект относятся:
получение (в том числе анонимно) сообщения о готовящемся акте терроризма на объект;
попытки незаконного заноса (завоза) на охраняемую территорию запрещенных веществ;
обнаружение на территории объекта заложенных устройств или веществ неизвестного предназначения;
подозрительное лицо или группа подозрительных неизвестных лиц возле объекта Министерства, не реагирующих на замечания сотрудников объекта.
28. Руководители и (или) уполномоченные лица объектов Министерства после информирования соответствующих государственных органов о выявленном факте правонарушения, лично являются на объект, с представлением документов, подтверждающих свое полномочие представителям оперативного штаба, прибывшим для предотвращения акта терроризма или ликвидации его последствий и оказывают им помощь в предоставлении необходимой для проведения антитеррористической операции информации.
29. В случае совершения акта терроризма или возникновения кризисных ситуаций в рабочее время, ответственным за организацию первичных мер реагирования является должностное лицо, назначенное руководителем объекта Министерства ответственным за обеспечение безопасности объекта.

30. Жұмыстан тыс уақытта террористік акті жасалған жағдайда, күзет қызметінің субъектісі бастапқы ден қою шараларын ұйымдастыруға жауапты болып табылады, ол объектінің басшылығы немесе құқық қорғау және/немесе арнаулы мемлекеттік органдардың өкілдері келгенге дейін бастапқы ден қою шараларын орындауды ұйымдастырады.
31. "Терроризм актісі қатерінің туындауы туралы ақпарат мониторингінің және халықты хабардар етудің мемлекеттік жүйесінің ұйымдастырылуы және жұмыс істеуі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 9 тамыздағы № 611 Жарлығына сәйкес жүзеге асырылатын террористік қауіптілік деңгейін белгілеу кезінде Министрлік объектілерінің басшылары немесе олардың орынбасарлары мынадай қауіпсіздік шараларын қолданады:
1) террористік қауіптіліктің "сары" деңгейінде:
объектіде өткізу режимін күшейту;
қауіпсіздік, құлақтандыру, бейнебақылау және күзет дабылы жүйелерінің жұмыс істеу қабілетін тексеру және қамтамасыз ету;
арнайы техникалық құралдарды пайдалана отырып, келушілерді, персоналды және көлік құралдарын тексеру;
алынған ақпаратқа байланысты тиісті саладағы мамандарды тарта отырып, күзет қызметтерін көрсету туралы шарт жасасқан күзет қызметі субъектілерінің қызметкерлеріне, объектілердің персоналына, қызметкерлері мен жұмыскерлеріне нұсқама беру;
террористік актіні (актілерді) жасау немесе жасау қаупі төнген кездегі іс-әрекеттер бойынша персоналмен оқу іс-шараларын өткізу;
эвакуацияланған адамдардың уақытша орналасқан жерлерін, материалдық құндылықтар мен құжаттаманы айқындай отырып, объектілерді шұғыл эвакуациялау мәселелерін пысықтау;
2) террористік қауіптіліктің "қызғылт сары" деңгейі кезінде (террористік қауіптіліктің "сары" деңгейін белгілеу кезінде қабылданатын шаралармен қатар):
террористік актілерге ден қою, сондай-ақ жасалған террористік актінің нәтижесінде туындаған техногендік сипаттағы қатерлерді жою мәселелері бойынша уәкілетті мемлекеттік органдармен және ұйымдармен, жедел штабтармен бірлескен іс-қимылдарды пысықтау;
күзет қызметтерін көрсету туралы шарт жасасқан күзет қызметі субъектілерін, сондай-ақ объектілердің персоналын, қызметкерлері мен жұмыскерлерін жоғары даярлық режимінің жай-күйіне келтіру;
қауіпті өндірістік объектілердің қызметін тоқтата тұру (қажет болған жағдайда);
3) террористік қауіптіліктің "қызыл" деңгейін белгілеу кезінде (террористік қауіптіліктің "сары" және "қызғылт сары" деңгейлерін енгізу кезінде қолданылатын шаралармен қатар):
адамдарды құтқару бойынша шұғыл шаралар қабылдау, құтқару қызметтері мен құралымдарының үздіксіз жұмысына жәрдемдесу;
Министрлік нысандарының қызметін тоқтата тұру (қажет болған жағдайда);
күзет қызметін тоқтата тұру (қажет болған жағдайда).

30. В случае совершения акта терроризма в нерабочее время, ответственным за организацию первичных мер реагирования является субъект охранной деятельности, который до прибытия руководства объекта или представителей правоохранительных и/или специальных государственных органов организует выполнение первичных мер реагирования.
31. При установлении уровней террористической опасности, осуществляемых в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 9 августа 2013 года № 611 "Об утверждении Правил организации и функционирования государственной системы мониторинга информации и оповещения населения о возникновении угрозы акта терроризма" руководителями или их заместителями объектов Министерства применяются следующие меры безопасности:
1) при "желтом" уровне террористической опасности:
усиление пропускного режима на объекте;
проверка и обеспечение работоспособности систем безопасности, оповещения, видеонаблюдения и охранной сигнализации;
досмотр посетителей, персонала и транспортных средств, с использованием специальных технических средств;
инструктаж сотрудников субъектов охранной деятельности, заключивших договор об оказании охранных услуг, персонала, служащих и работников объектов, с привлечением в зависимости от полученной информации специалистов в соответствующей сфере;
проведение учебных мероприятий с персоналом по действиям при совершении или угрозе совершения акта (актов) терроризма;
отработка вопросов экстренной эвакуации объектов, с определением мест временного нахождения эвакуированных людей, материальных ценностей и документации;
2) при "оранжевом" уровне террористической опасности (наряду с мерами, принимаемыми при установлении "желтого" уровня террористической опасности):
отработка совместных действий с уполномоченными государственными органами и организациями, оперативными штабами по вопросам реагирования на акты терроризма, а также ликвидации угроз техногенного характера, возникших в результате совершенного акта терроризма;
приведение в состояние режима повышенной готовности субъектов охранной деятельности, заключивших договор об оказании охранных услуг, а также персонала, служащих и работников объектов;
приостановление деятельности опасных производственных объектов (при необходимости);
3) при установлении "красного" уровня террористической опасности (наряду с мерами, применяемыми при введении "желтого" и "оранжевого" уровней террористической опасности):
принятие неотложных мер по спасению людей, содействие бесперебойной работе спасательных служб и формирований;
приостановление деятельности объектов Министерства (при необходимости);
приостановление охранной деятельности (при необходимости).

5-тарау. Террористік тұрғыдан осал объектінің терроризмге қарсы қорғалу паспортын әзірлеуге және онымен жұмыс істеуге қойылатын талаптар
32. Министрліктің террористік тұрғыдан осал әрбір объектісіне объектінің терроризмге қарсы қорғалу паспорты (бұдан әрі – паспорт) әзірленеді. "Министрліктер үйі" ғимаратында орналасқан Министрлік объектілеріне паспортты өзі баланста тұрған ұйымның басшысы жасайды.
Паспорт Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2023 жылғы 14 маусымдағы № 481 және Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті төрағасының 2023 жылғы 26 маусымдағы № 51 бірлескен бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32950 болып тіркелген) бекітілген террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалуының үлгілік паспортына сәйкес электрондық нұсқасын бір уақытта әзірлей отырып, екі данада жасалады.
33. Паспорт қолжетімділігі шектеулі ақпаратты қамтитын құжат болып табылады.
34. Министрлік объектісінің басшысы объектінің лауазымды адамдары қатарынан паспортты әзірлеуге, сақтауға және паспорттың деректерін уақтылы жаңартуға жауапты қызметкерді тағайындайды.
Министрлік объектілерінің басшылары жалға алынған ғимаратта (үй-жайда) орналасқан кезде жалдау шартында осы Нұсқаулықтың 5-тарауының талаптарына сәйкес паспортты әзірлейтін тараптардың және оның жұмыс істеуі мәселелерінің айқындалуын қамтамасыз етеді.
35. Паспорттың жобасы объектінің басшысы объектіні облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың террористік тұрғыдан осал объектілерінің тізбесіне енгізу туралы тиісті хабарламаны алған кезден бастап 45 (қырық бес) жұмыс күні ішінде жасалады. Қажет болған жағдайда объектінің күрделілігін ескере отырып, оның басшысы терроризмге қарсы комиссияға паспортты жасау мерзімін ұзарту туралы негізделген өтініш жібереді.
Әзірленген паспорттың жобасы жасалғаннан кейін күнтізбелік 10 (он) күн ішінде объектінің орналасқан жері бойынша аумақтық ішкі істер органының басшысымен келісуге жолданады.
Паспорт жобасын келісу мерзімі 15 (он бес) жұмыс күнінен аспайды.
Паспорт келісілгеннен кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде Министрлік объектісінің басшысы немесе шарттың міндеттемелерінде айқындалған адам паспортты (оның ішінде оны жаңартқан кезде) бекітеді.
Бір құқық иеленуші жасаған кезде паспортты объектінің құқық иеленушілерінің келісуі бойынша объектінің басшысы бекітеді.
Паспорттың көшірмелерінің (электрондық көшірмелерінің) саны және оларды объектінің құқық иеленушілеріне жіберу құқық иеленушілердің өзара жазбаша келісімдерінде айқындалады.
Бекітілгеннен кейін объектінің терроризмге қарсы қорғалу паспорты жеке құжатқа тігіледі, ол істерге тігілуге жатпайды.

Глава 5. Требования к разработке и обращению паспорта антитеррористической защищенности объекта, уязвимого в террористическом отношении
32. На каждый объект Министерства, уязвимый в террористическом отношении, разрабатывается паспорт антитеррористической защищенности объекта (далее – паспорт). Исключение составляют объекты Министерства, размещенные в здании "Дома Министерств", паспорт на который составляется руководителем организации на балансе, которой он состоит.
Паспорт составляется в соответствии с типовым паспортом антитеррористической защищенности объектов, уязвимых в террористическом отношении, утвержденным совместным приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 14 июня 2023 года № 481 и Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 26 июня 2023 года № 51/қе (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 32950), в двух экземплярах с одновременной разработкой электронного варианта.
33. Паспорт является документом, содержащим информацию с ограниченным доступом.
34. Руководитель объекта Министерства назначает сотрудника из числа должностных лиц объекта, ответственного за разработку, хранение паспорта и своевременное обновление данных паспорта.
Руководители объектов Министерства при размещении в арендуемом здании (помещении) обеспечивают в договоре аренды определение сторон, разрабатывающих паспорт и вопросы его обращения в соответствии с требованиями главы 5 настоящей Инструкции.
35. Проект паспорта составляется в течение 45 (сорока пяти) рабочих дней с момента получения руководителем объекта соответствующего уведомления о включении объекта в перечень объектов, уязвимых в террористическом отношении, области, города республиканского значения, столицы. В случае необходимости с учетом сложности объекта, его руководитель может направить в антитеррористическую комиссию обоснованное обращение о продлении сроков составления паспорта.
Разработанный проект паспорта направляется на согласование с руководителем территориального органа внутренних дел по месту нахождения объекта в течение 10 (десяти) календарных дней после составления.
Срок согласования проекта паспорта не превышает 15 (пятнадцати) рабочих дней.
В течение 10 (десяти) рабочих дней после согласования паспорта руководитель объекта Министерства или лицо, определенное договорными обязательствами, утверждает паспорт (в том числе при его обновлении).
При составлении одним правообладателем паспорт утверждается руководителем объекта по согласованию с правообладателями объекта.
Количество копий (электронных копий) паспорта и их направление правообладателям объекта определяется письменным соглашением между их правообладателями.
После утверждения паспорт антитеррористической защищенности объекта брошюруется в отдельный документ, который не подлежит подшивке в дела.

36. Объектінің терроризмге қарсы қорғалу паспорты қызметтік іс жүргізуде міндетті түрде тіркелуге жатады. Құжаттың бірінші данасында құжаттың көшірмелері кімге және қандай нөмірлермен жіберілгені туралы ақпарат қамтылады.
37. Паспорттың бірінші данасы (түпнұсқасы) объектінің құқық иесі болып табылатын ұйым басшысының бұйрығымен айқындалған жауапты тұлғада немесе құпия емес іс жүргізу бөлімшесінде қолжетімділігі шектеулі ақпаратпен жұмысты ұйымдастыруға қойылатын талаптарға сәйкес сақталады.
Паспорттың екінші данасы және паспорттың электрондық нұсқасы (электрондық ақпарат тасығышта PDF форматында) ол бекітілген немесе түзетілген күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күн ішінде сақтау үшін Қазақстан Республикасы Ішкі істер органдарының аумақтық бөлімшелеріне жіберіледі.
38. Паспорт мыналар өзгерген жағдайда түзетіледі:
1) меншік құқығы;
2) объектінің басшысы;
3) объектінің атауы;
4) объектінің негізгі мақсаты;
5) объектінің, іргелес аумақта салынған құрылыстардың жалпы алаңы мен периметрі немесе үйлерді (құрылыстар мен ғимараттарды) және инженерлік жүйелерді күрделі жөндеу, реконструкциялау аяқталғаннан кейін конструкциясына өзгерістер жүргізілген;
6) объектінің ықтимал қауіпті учаскелері;
7) объектінің терроризмге қарсы қорғалуын қамтамасыз ету үшін қолданылатын техникалық құралдар.
39. Паспортқа түзетулер енгізу оның өзгеру себебі туындаған сәттен бастап 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады. Жекелеген жағдайларда терроризмге қарсы комиссияның шешімі бойынша объектінің күрделілігіне және енгізілетін өзгерістерге қарай өзге де мерзімдер белгіленуі мүмкін.
Паспортқа объектінің құқық иеленушісі немесе паспортқа қол қоюға уәкілетті ұйым болып табылатын ұйым басшысының қолымен куәландырылған өзгерістер енгізіледі. Паспорттың өзгеріске ұшыраған элементтері ғана ауыстырылуға жатады. Бір мезгілде объектінің құқық иесі болып табылатын ұйым басшысының қолы қойылған тиісті өзгерістер туралы ақпарат паспорттың екінші данасына қоса тіркеу үшін Қазақстан Республикасының Ішкі істер органдарына жіберіледі.
40. Паспорт:
1) кемінде 5 (бес) жылда бір рет;
2) паспорт мәтіні тармақтарының жартысынан астамына түзетулер енгізілген жағдайда, толық ауыстыруға жатады.
41. Министрлік объектісінің басшысы жедел штаб өкілдерінің сұранымы бойынша оларға объектінің паспортын беруге міндетті.
Жедел штаб өкіліне паспорттың түпнұсқасын немесе көшірмесін беру құжаттарды шектеулі тарату үшін қойылған талаптар бойынша жүзеге асырылады.

36. Паспорт антитеррористической защищенности объекта подлежит обязательной регистрации в служебном делопроизводстве. В первом экземпляре документа содержится информация кому отправлены копии документа и за какими номерами.
37. Первый экземпляр паспорта (оригинал) хранится согласно требованиям, предъявляемым к организации работы с информацией с ограниченным доступом, у ответственного лица или в подразделении несекретного делопроизводства, определенного приказом руководителя организации, являющейся правообладателем объекта.
Второй экземпляр паспорта и электронный вариант паспорта (в формате PDF на электронном носителе информации) в течение 10 (десяти) календарных дней со дня его утверждения или корректировки направляются в территориальные подразделения органов внутренних дел Республики Казахстан для хранения.
38. Паспорт корректируется в случаях изменения:
1) прав собственности;
2) руководителя объекта;
3) наименования объекта;
4) основного предназначения объекта;
5) общей площади и периметра объекта, застройки прилегающей территории или после завершения капитального ремонта, реконструкции зданий (строений и сооружений) и инженерных систем, если были произведены изменения в конструкции;
6) потенциально опасных участков объекта;
7) технических средств, применяемых для обеспечения антитеррористической защищенности объекта.
39. Внесение корректив в паспорт осуществляется в течение 20 (двадцати) рабочих дней с момента возникновения причины его изменения. В отдельных случаях по решению антитеррористической комиссии могут устанавливаться иные сроки, исходя из сложности объекта и вносимых изменений.
В паспорт вносятся изменения, заверенные подписью руководителя организации или лицом, его замещающим, являющейся правообладателем объекта подписывать паспорт. Замене подлежат только те элементы паспорта, где произошли изменения. Одновременно информация о соответствующих изменениях за подписью руководителя организации, являющейся правообладателем объекта, направляется в органы внутренних дел Республики Казахстан для приобщения ко второму экземпляру паспорта.
40. Паспорт подлежит полной замене:
1) не реже одного раза в 5 (пять) лет;
2) в случае внесения корректив в более чем половину пунктов текста паспорта.
41. Руководитель объекта Министерства по запросу представителей оперативного штаба обязан представить им паспорт объекта.
Выдача копии или самого паспорта представителю оперативного штаба осуществляется согласно требованиям, установленным для документов ограниченного распространения.

42. Паспортты жедел штаб өкіліне шұғыл түрде беруді қамтамасыз ету мақсатында екі данада тізімдеме жасалады. Тізімдеменің бір данасы паспортпен бірге қажет болған жағдайда жедел штаб өкіліне беріледі. Тізімдеменің екінші данасы паспортты сақтауға жауапты адамда қалады.
43. Күші жойылған паспорт тиісті акт жасала отырып, комиссиялық тәртіппен жойылуға жатады.
Акт объектінің құқық иеленушісі болып табылатын ұйымда қалады.
Актінің көшірмесі паспорттың екінші данасы сақталатын орынға жіберіледі.
6-тарау. Террористік тұрғыдан осал объектілерді инженерлік-техникалық жабдықтармен жарақтандыруға қойылатын талаптар
44. Мемлекеттік күзетілуі тиіс Министрлік объектілерін инженерлік-техникалық жарақтандыру Мемлекеттік күзетілуі тиіс объектілердің инженерлік-техникалық нығайтылуы жөніндегі талаптарға сәйкес қамтамасыз етіледі.
45. Мемлекеттік күзетуге жатпайтын Министрлік объектілерін инженерлік-техникалық жарақтандыру осы Нұсқаулыққа сәйкес қамтамасыз етіледі.
46. Министрлік объектілерінің басшылары жалға алынған ғимаратқа (үй-жайларға) орналасқан жағдайда, жалға беру шартында осы Нұсқаулық талаптарына сәйкес инженерлік-техникалық жарақтандыруды жүзеге асыратын тараптардың айқындалуын қамтамасыз етеді.
47. Ықтимал қауіпті химиялық және биологиялық (бактериологиялық, улы) заттарды әзірлеуге, өндіруге, сынауға, зерттеуге және сақтауға тартылған объектілерге мынадай инженерлік-техникалық жабдықтар пайдаланылады :
1) объектінің периметрін жабдықтау бойынша:
объектінің периметрін (физикалық тосқауыл), аймақтарын және жекелеген учаскелерді қоршау;
бақылау-өткізу пункттері;
таранға қарсы құрылғылар (қауіптілігі жоғары учаскелер үшін);
объектінің ғимараттарының, құрылысжайларының, оның терезелері ойықтарының нығайтылуы;
бақылау және рұқсатты басқару, қолжетімділікті шектеу, қарап-тексеру, жарықтандыру;
2) объектідегі жағдайды бақылау бойынша:
байланыс жүйесі мен құралдары;
хабарлау жүйесі мен құралдары;
күзет және дабыл сигнализациясы жүйелері мен құралдары (оның ішінде дабылды мобильді және стационарлық құралдармен беру);
телевизиялық күзет жүйелері;
3) қауіпсіздік жүйесінің жұмысын қамтамасыз ететін:
резервтік, электрмен үздіксіз жабдықтау жүйелері мен құралдары.
48. Ықтимал қауіпті химиялық және биологиялық (бактериологиялық, улы) заттарды әзірлеуге, өндіруге, сынауға, зерттеуге және сақтауға тартылған объектілер аумағының қоршауы биіктігі кемінде 2 (екі) метр темірбетон плиталарынан немесе қалыңдығы кемінде 2 (екі) миллиметр (бұдан әрі – мм) металл табақтан жасалады. Оған іргелес құрылыстардың жалпы ансамбліне сәйкес келетін металл конструкциялардан (қалыңдығы кемінде 18 мм шыбықтан жасалған, шыбықтар арасындағы саңылауы бар металл торлы қоршау, 100 мм аспайтын) қоршаулар жасауға жол беріледі. Қоршау түзу сызықты болуы тиіс, бақылауды шектейтін және техникалық күзет құралдарын қолдануды қиындататын, артық бүгілген және иілген, сыртқа қарай шығыңқы және ойыс жерлері болмауы тиіс.
Қоршау құрылымының сипаттамасы:

42. В целях обеспечения оперативной выдачи представителю оперативного штаба, на паспорт составляется акт временной выдачи в двух экземплярах. Один экземпляр акта временной выдачи вместе с паспортом, в случае необходимости, передается представителю оперативного штаба. Второй экземпляр акта остается у лица, ответственного за хранение паспорта.
43. Утративший силу паспорт, подлежит уничтожению в комиссионном порядке с составлением соответствующего акта.
Акт уничтожения паспорта остается в организации, являющейся правообладателем объекта.
Копия акта направляется по месту хранения второго экземпляра паспорта.
Глава 6. Требования к оснащению объектов, уязвимых в террористическом отношении, инженерно-техническим оборудованием
44. Инженерно-техническое оснащение объектов Министерства, подлежащих государственной охране, осуществляется в соответствии с Требованиями по инженерно-технической укрепленности объектов, подлежащих государственной охране.
45. Инженерно-техническое оснащение объектов Министерства, не подлежащих государственной охране, осуществляется в соответствии с настоящей Инструкцией.
46. Руководители объектов Министерства при размещении в арендуемом здании (помещении) обеспечивают в договоре аренды определение сторон, осуществляющих оснащение объекта современными инженерно-техническими средствами в соответствии с требованиями настоящей Инструкции.
47. Для оснащения объектов, задействованных в разработке, производстве, испытании, исследовании и хранении потенциально опасных химических и биологических (бактериологических, ядовитых) веществ используются следующие инженерно-технические средства:
1) по оборудованию периметра объекта:
ограждение (физический барьер) периметра, зон и отдельных участков объекта;
контрольно-пропускные пункты;
противотаранные устройства;
укрепленность стен зданий, сооружений объекта, его оконных проемов;
средства контроля и управления доступом, ограничения доступа, системы и средства досмотра, освещения;
2) по контролю за обстановкой на объекте:
система и средства связи;
система и средства оповещения;
система и средства охранной и тревожной сигнализации (в том числе мобильные либо стационарные средства подачи тревоги) с выводом на пульт в частную охранную организацию);
системы охранные телевизионные;
3) обеспечивающие работу систем безопасности:
системы и средства резервного, бесперебойного электроснабжения.
48. Ограждение территории объекта, задействованного в разработке, производстве, испытании, исследовании и хранении потенциально опасных химических и биологических (бактериологических, ядовитых) веществ, выполняется высотой не менее 2 (двух) метров, из железобетонных плит или металлического листа толщиной не менее 2 (двух) миллиметров (далее – мм). Допускается выполнение ограждений из металлических конструкций, соответствующих общему ансамблю прилегающих к нему строений (металлический решетчатый забор, выполненный из прута толщиной не менее 18 мм, с просветом между прутами, не превышающим 100 мм). Ограждение должно быть прямолинейным, без лишних изгибов и поворотов, ограничивающих наблюдение и затрудняющих применение технических средств охраны, без наружных выступов и впадин.
Характеристика структуры ограждения:

1) еркін еңсеруді болдырмайтын және объектінің режимдік шарттарын қанағаттандыратын биіктігі мен жерге көмілген тереңдігі 30 (отыз) сантиметр;
2) құрылымы қарапайым, өте берік және төзімді;
3) оны еңсеруді жеңілдететін қиылыстар мен құрылымдардың болмауы.
Қоршау периметрінің сәйкес келу сипаттамалары:
1) барлық маусымдардың және тиісті климаттық аймақтардың сыртқы климаттық факторлары – ауа температурасының орташа айлық мәні, салыстырмалы ылғалдылық, 50 % қамтамасыз етілетін күрт құбылмалы климат үшін желдің жылдамдығы және барометриялық қысымға төзімділік;
2) объектінің аумағының жалғасы болып табылатын ғимараттардан басқа қандай да бір жапсарлас құрылыстардың қоршауға жанасуына жол берілмейді. Қорғалмайтын аумаққа қарайтын ғимараттардың бірінші қабаттарының терезелері металл торлармен жабдықталады, онда металл тордың тік шыбықтарының арасындағы қашықтық кемінде 150 мм болуы тиіс;
3) қоршаудың өрмелеп шығатын, ойық, бүлінген жерлерінің, сондай-ақ құлыпталмайтын есіктердің, қақпалар мен есікшелердің болуына жол берілмейді;
4) күзет жарығы және бейнебақылау жүйесімен жабдықталады.
49. Ықтимал қауіпті химиялық және биологиялық (бактериологиялық, улы) заттарды әзірлеуге, өндіруге, сынауға, зерттеуге және сақтауға тартылған объектідегі бақылау-өткізу пункттерінің саны барынша аз болуы және адамдар мен көлік құралдарының қажетті өткізу қабілетін қамтамасыз етуі тиіс.
Бақылау-өткізу пунктіндегі өткізу аймағын ұйымдастыруға мыналарды пайдалануға болады:
шлагбаумдар (қолмен немесе автоматты);
турникеттер (бақылау функциялары өту функциясымен біріктірілген жағдайда);
бөгеу құрылғылары (автоматты немесе стационарлық жол блокаторлары);
қақпа (механикалық немесе автоматты).
Бақылау-өткізу пункттері ғимараттарының (үй-жайларының) сыртқы қоршау конструкциялары (қабырғалары мен жабындары) құқыққа қайшы сипаттағы әрекеттерді қоса алғанда, сыртқы әсерлерге төзімді болуға және жақсы көрінуге тиіс. Кіреберіс қалыңдығы кемінде 4 мм металл болат есіктермен жабдықталады.
Өткізу режиміне байланысты бақылау-өткізу пунктінде рұқсаттамаларды немесе автоматты карточкаларды сақтауға арналған арнайы үй-жай көзделеді.
Келушілердің жеке заттарын сақтау камерасымен, тексеріп-қарау бөлмесімен, күзет бөлімшелерінің қызметкерлерін орналастыруға арналған қызметтік үй-жаймен, техникалық қауіпсіздік жүйелерімен (концентраторлармен, пульттермен, күзет теледидарының бейнебақылау құрылғыларымен және т.б) өту жолын (өтуді) ашу механизмін басқару құрылғыларымен, күзет жарығымен және санитариялық тораппен жабдықталады.
Автоматтандырылған немесе механикалық қол құрылғыларымен, турникеттермен, қақпалармен жабдықталған, металдардың әртүрлі түрлерін тануға қабілетті тексеруді жүргізуге арналған стационарлық және қол құралдарымен жарақтандырылады.

1) высота и заглубленность в грунт 30 (тридцать) сантиметров, исключающие свободное преодоление и удовлетворяющие режимным условиям объекта;
2) простота в конструкции, высокая прочность и долговечность;
3) отсутствие узлов и конструкций, облегчающих его преодоление.
Характеристики соответствования периметра ограждения:
1) устойчивость к внешним климатическим факторам всех сезонов и соответствующих климатических зон – среднемесячные значения температуры воздуха, относительной влажности, скорости ветра и барометрического давления для резко-континентального климата 50 %-ной обеспеченности;
2) не допускается примыкание к ограждению каких-либо пристроек, кроме зданий, являющихся продолжением периметра объекта (территории). Окна первых этажей зданий, выходящие на неохраняемую территорию, оборудуются металлическими решетками, где расстояние между вертикальными прутками наполнения металлической решетки должно быть не менее 150 мм.
3) в ограждении не допускается наличие лазов, проломов и повреждений, а также не запираемых дверей, ворот и калиток;
4) оборудуется системой охранного освещения и видеонаблюдения.
49. Количество контрольно-пропускных пунктов объекта, задействованного в разработке, производстве, испытании, исследовании и хранении потенциально опасных химических и биологических (бактериологических, ядовитых) веществ, должно быть минимальным и обеспечивать необходимую пропускную способность людей и транспортных средств.
Для организации зоны пропуска на КПП может использоваться:
шлагбаумы (ручные или автоматические);
турникеты (в случае совмещения функций контроля с проходной);
заградительные устройства (автоматические или стационарные дорожные блокираторы);
ворота (механические или автоматические).
Наружные ограждающие конструкции (стены и перекрытия) зданий (помещений) контрольно-пропускных пунктов должны быть устойчивыми к внешним воздействиям, включая действия противоправного характера и иметь хороший обзор. Вход оборудуется металлическими стальными дверями с толщиной листа не менее 4 мм.
В зависимости от пропускного режима на контрольно-пропускном пункте предусматривается специальное помещение для хранения пропусков или автоматических карточек.
Оборудуется камерой хранения личных вещей посетителей, комнатой досмотра, служебным помещением для размещения сотрудников подразделений охраны, техническими системами безопасности (концентраторами, пультами, видеоконтрольными устройствами охранного телевидения, устройствами управления механизма открывания прохода (проезда), охранного освещения и санузлом.
Оборудуется автоматизированными или механическими ручными устройствами, турникетами, калитками, а также стационарными и ручными средствами для производства досмотра способными распознавать различные типы металлов.

50. Ықтимал қауіпті химиялық және биологиялық (бактериологиялық, улы) заттарды әзірлеуге, өндіруге, сынауға, зерттеуге және сақтауға тартылған объектідегі басты автокөліктік бақылау-өткізу пункті персоналдың өтуіне арналған орталық бақылау-өткізу пунктіне жақын орналасуы тиіс.
Көлік құралдарына арналған бақылау-өткізу пункті электр жетегі бар және қашықтықтан басқарылатын типтік жылжымалы немесе айқара ашылатын қақпалармен, оларды апаттық тоқтатуға және қолмен ашуға арналған құрылғылармен жабдықталады. Қақпалардың өздігінен ашылуын (қозғалуын) болдырмау үшін шектегіштермен немесе тоқтатқыштармен жарақталады.
Автокөлік құралдарына арналған бақылау-өткізу пункті қарау алаңдарымен немесе оларды қарауға арналған эстакадалармен, шлагбаумдармен жабдықталады.
Қақпаларды басқару пульті оларға бөгде адамдардың кіруіне жол бермейтін орындарда орналастырылады.
Бақылау өткізу пунктінің үй-жайы байланыс, өрт сөндіру құралдарымен жарақталады және орталықтандырылған бақылау пультіне қосылған дабыл сигнализациясы жүйесімен жабдықталады.
51. Таранға қарсы құрылғы ықтимал қауіпті химиялық және биологиялық (бактериологиялық, улы) заттарды әзірлеуге, өндіруге, сынауға, зерттеуге және сақтауға тартылған объектінің периметрі бойынша қауіптілігі жоғары учаскелер болған кезде көлік құралдарын мәжбүрлеп тоқтатуға арналады.
Автокөліктік бақылау-өткізу пунктіне баратын жол учаскелерінде қақпадан 30 (отыз) метрден аспайтын қашықтықта 90 (тоқсан) градусқа бұрылыс болуы тиіс. Бұл учаскелер олардың үстінен өту мүмкіндігін болдырмайтын бетон конструкциялармен қоршалуға тиіс.
Объектінің периметрі бойынша қауіптілігі жоғары аймақтардағы қоршаудың зақымдануын болдырмау үшін осы аумақтар көліктердің жылдамдығын төмендететін гүл құмыраларымен, сәулет және ландшафт элементтерімен, боллардтармен қамтамасыз етіледі.
52. Ықтимал қауіпті химиялық және биологиялық (бактериологиялық, улы) заттарды әзірлеуге, өндіруге, сынауға, зерттеуге және сақтауға тартылған ғимаратты инженерлік-техникалық нығайту мыналарды қамтиды:
1) жеңіл конструкциялардан (шыны, мырышпен қапталған, гипсокартон, қалыңдығы кемінде 10 (он) сантиметр ағаш тақтайлар) жасалған және күрделі негізі жоқ ғимараттың бірінші қабатының сыртқы қабырғаларының учаскелері ұяшығының көлемі 150х150 мм болатын диаметрі 10 (он) мм аспайтын және ұяшығының көлемі 70х70 мм болатын диаметрі кемінде 5 (бес) мм болатын арматурадан жасалған металл тормен ішкі жағынан бекіту;

50. Главный автотранспортный контрольно-пропускной пункт объекта, задействованного в разработке, производстве, испытании, исследовании и хранении потенциально опасных химических и биологических (бактериологических, ядовитых) веществ, располагается вблизи центрального контрольно-пропускного пункта для прохода персонала.
Контрольно-пропускной пункт для транспортных средств оборудуется типовыми раздвижными или распашными воротами с электроприводом и дистанционным управлением, устройствами для их аварийной остановки и открытия вручную. Ворота оснащаются ограничителями или стопорами для предотвращения произвольного открывания (движения).
Контрольно-пропускной пункт для автотранспортных средств оборудуется смотровыми площадками или эстакадами для их осмотра, шлагбаумами.
Пульт управления воротами располагается в местах, исключающих доступ к ним посторонних лиц.
Помещение контрольно-пропускного пункта оснащается средствами связи, пожаротушения и оборудуется системой тревожной сигнализации с подключением на пульт централизованного наблюдения.
При отсутствии прилегающей территории автотранспортный контрольно-пропускной пункт не оборудуется.
51. Противотаранное устройство предназначено для принудительной остановки транспортных средств при наличии по периметру объекта, объекта, задействованного в разработке, производстве, испытании, исследовании и хранении потенциально опасных химических и биологических (бактериологических, ядовитых) веществ, участков с повышенной опасностью.
Участки дороги, ведущие к автотранспортному контрольно-пропускному пункту, должны иметь на расстоянии не более 30 (тридцати) метров от ворот поворот на 90 (девяносто) градусов. Эти участки должны быть выгорожены бетонными конструкциями, предотвращающими возможность их переезда
В целях исключения повреждения ограждения на участках с повышенной опасностью по периметру объекта, эти участки обеспечиваются средствами снижения скорости движения автотранспорта: вазонами, элементами архитектуры и ландшафта, боллардами.
52. Инженерно-техническое укрепление здания объекта, задействованного в разработке, производстве, испытании, исследовании и хранении потенциально опасных химических и биологических (бактериологических, ядовитых) веществ, включает в себя:
1) укрепление с внутренней стороны металлической сеткой из арматуры диаметром не менее 5 (пяти) мм и размером ячейки 70х70 мм, но не более 10 (десяти) мм диаметром при размере ячейки 150х150 мм участков наружных стен первого этажа здания, изготовленные из легких конструкций (стеклянные, оцинковка, деревянные доски толщиной менее 10 (десяти) сантиметров) и не имеющих капитальной основы;

2) тікелей сақталу орындалатын ғимараттардың, құрылысжайлардың, үй-жайлардың терезе, есік ойықтарын оққа төзімді шынылармен немесе жарылыстан қорғайтын пленкамен, торлармен жабдықтау;
3) тұрақты немесе алмалы-салмалы торлармен, қақпақтармен, есіктері жабылатын құрылғылармен және техникалық күзет құралдарымен жабдықтау - объектінің ғимараты мен құрылысжайларына олар арқылы кіруге болатын құдықтар, люктер, шахталар, ашық құбырлар, арналар және құрылысжайлар арқылы кіру немесе шығу жолдары бар барлық жерасты және жерүсті коммуникациялардың техникалық талаптарын нақтылау.
53. Ықтимал қауіпті химиялық және биологиялық (бактериологиялық, улы) заттарды әзірлеуге, өндіруге, сынауға, зерттеуге және сақтауға тартылған объектіге рұқсатсыз кіруді болдырмау мақсатында оның барлық кіру есіктері кіруді бақылау және рұқсат беруді басқару жүйелерімен жабдықталады.
54. Кіруді бақылау және рұқсат беруді басқару құралдары өткізу және нысанішілік режимді ұйымдастыру тәртібімен айқындалған кіру аймақтарын ескере отырып, ықтимал қауіпті химиялық және биологиялық (бактериологиялық, улы) заттарды әзірлеуге, өндіруге, сынауға, зерттеуге және сақтауға тартылған объектінің аумағына және оның бір бөлігіне қызметкерлердің, объектіге келушілердің кіруін қамтамасыз ету керек.
Террористік акті жасау әрекеті болғанда немесе ықтимал жасалғанда объективті тергеуді қамтамасыз ету, дәлелдеу базасын қалыптастыру, объект персоналының немесе бөгде адамдардың заңсыз іс-әрекеттері орын алған кезде тергеу-тексеру жүргізу мақсатында бақылау және рұқсат беруді басқару жүйелері барлық оқиғалар архивін кейін бір мағынада жіктеу үшін оларды автоматты жазба жүйесінде және 30 (отыз) күнтізбелік күн ішінде ақпарат тасығыштарда сақтауды қамтамасыз етеді.
55. объектіге рұқсатсыз әкелуге тыйым салынған заттар мен нәрселерді табу мақсатында ықтимал қауіпті химиялық және биологиялық (бактериологиялық, улы) заттарды әзірлеуге, өндіруге, сынауға, зерттеуге және сақтауға тартылған обьектінің күзет бекеттері, барлық кіреберістері техникалық тексеру құралдарымен жарақталады.
56. Ықтимал қауіпті химиялық және биологиялық (бактериологиялық, улы) заттарды әзірлеуге, өндіруге, сынауға, зерттеуге және сақтауға тартылған обьектілердегітехникалық жете тексеру құралдарына стационарлық және қол металл детекторлары, сондай-ақ тыйым салынған заттар мен нәрселерді анықтауға ықпал ететін техникалық құралдар жатады.
57. Ықтимал қауіпті химиялық және биологиялық (бактериологиялық, улы) заттарды әзірлеуге, өндіруге, сынауға, зерттеуге және сақтауға тартылған объектілер тәуліктің қараңғы уақытында терроризмге қарсы қорғалуын қамтамасыз ету мақсатында олар күзеттік жарықтандыру жүйелерімен және құралдарымен жабдықталады.

2) оборудование оконных, дверных проемов зданий, сооружений, помещений пулестойкими стеклами или взрывозащитной пленкой или решетками, где непосредственно производится хранение;
3) оборудование постоянными или съемными решетками, крышками, дверями с запирающими устройствами или техническими средствами охраны – конкретизировать технически требования все подземные и надземные коммуникации, имеющие входы или выходы в виде колодцев, люков, шахт, открытых трубопроводов, каналов и сооружений, через которые можно проникнуть в здание и сооружения объекта.
53. В целях предотвращения несанкционированного пропуска на объект, задействованный в разработке, производстве, испытании, исследовании и хранении потенциально опасных химических и биологических (бактериологических, ядовитых) веществ, его входы оборудуются системами контроля и управления доступом.
54. Средства контроля и управления доступом должны обеспечивать допуск на территорию объекта, задействованного в разработке, производстве, испытании, исследовании и хранении потенциально опасных химических и биологических (бактериологических, ядовитых) веществ, и его части работников, посетителей объекта с учетом зон доступа, определенных порядком организации пропускного и внутриобъектового режима.
Системы контроля и управления доступом обеспечиваются системой автоматической записи и сохранения в течение 30 (тридцати) календарных дней на носителях информации архива всех событий, для их последующей однозначной классификации с целью обеспечения объективного расследования при попытке или возможном совершении акта терроризма, формирования доказательственной базы, проведения расследований при несанкционированных действиях персонала объекта или посторонних лиц.
55. В целях обнаружения предметов и веществ, запрещенных к несанкционированному вносу на объект, посты охраны объекта, задействованного в разработке, производстве, испытании, исследовании и хранении потенциально опасных химических и биологических (бактериологических, ядовитых) веществ, на всех входах оснащаются техническими средствами досмотра.
56. К техническим средствам досмотра объекта, задействованного в разработке, производстве, испытании, исследовании и хранении потенциально опасных химических и биологических (бактериологических, ядовитых) веществ, относятся стационарные и ручные металлодетекторы, также технические средства, способствующие выявлению запрещенных предметов и веществ.
57. Объекты, задействованные в разработке, производстве, испытании, исследовании и хранении потенциально опасных химических и биологических (бактериологических, ядовитых) веществ, оборудуются системами и средствами охранного освещения в целях обеспечения их антитеррористической защищенности в темное время суток.

Күзеттік жарықтандыру объектінің қараңғы уақытта аумақтың кез келген нүктесінде жарықтандырылуын қамтамасыз етеді, ені 3-4 (үш-төрт) метр тұтас жолақ құрайды.
Периметр бойынша күзеттік жарықтандыру желісі сыртқы жарықтандыру желісінен бөлек орындалады және дербес учаскелерге бөлінеді.
Күзеттік жарықтандыру аспаптары ретінде жарық шашатын прожекторлар, қыздыру шамдары бар немесе ұқсас үлгідегі шырағдандар қолданылуы тиіс.
Жарықтандыру аспаптары бақылау-өткізу пункті бақылаушыларының көздеріне жарықты тура шашпайтындай етіп орналастырылуы тиіс.
Шырағдандар арасындағы қашықтық, олардың қуаты мен конструкциясы жарық нормаларына сәйкес қажетті тұтас, біркелкі жарық жолағын құратындай етіп таңдалуы керек.
Күзеттің қызметтік үй-жайлары үшін жарықтандыру нормаларын айқындау СНиП РК 2.04-05. "Табиғи және жасанды жарықтандыру" талаптарына сай жүргізілуге тиіс.
Күзеттік жарықтандыру:
1) шамдардан түсетін жарық нүктелері қабаттасып, ені кемінде 3 (үш) метр тұтас жолақ құрайтындай етіп есептей отырып, қажетті біркелкі жарықтандырумен;
2) бір учаскеде немесе бүкіл периметр бойынша ток шамадан тыс болғанда және қысқа тұйықталу жағдайында жарықтандыру автоматты түрде қосылу мүмкіндігімен;
3) жарықтандыруды басқару мүмкіндігі – кез келген учаскені немесе бүкіл периметрдің жарықтандырылуын қосу мүмкіндігімен қамтамасыз етіледі.
Күзеттік жарықтандыру шамдары қоршау сызығына тікелей жақын жерде аумақтың ішінде, қызмет көрсетуге ыңғайлы және қауіпсіз жерлерде орнатылады.
Бақылау-өткізу пункттерінің үй-жайлары, ғимараттарға кіреберістер, санатталған үй-жайлардың дәліздері қосымша апаттық жарықтандырумен жабдықталуы тиіс. Жұмыс жарығының апаттық жарыққа және кері ауысуы автоматты түрде жүзеге асырылуы тиіс.
58. Ықтимал қауіпті химиялық және биологиялық (бактериологиялық, улы) заттарды әзірлеуге, өндіруге, сынауға, зерттеуге және сақтауға тартылған объектілер күзет бөлімшелерінің күштерін және құралдарын басқару үшін ақпаратпен алмасу мақсатында байланыс жүйелерімен және құрылғылармен жарақталады.
Жедел байланыс жүйесі мыналарды қамтамасыз етуі керек:
1) жедел байланыс жүйелері үшін белгіленген тәртіппен бөлінген 144,15 мегагерц-тен жоғары жиілік диапазонындағы жұмыстар;
2) күзет пунктіндегі кезекші мен қызмет көрсету аумағындағы күзет нарядтары арасындағы екі жақты радиобайланыс;
3) қызмет көрсету аумағы шегінде күзет нарядтары арасындағы екі жақты радиобайланыс;
4) объектінің аумағында орнатылған байланыспен қамтамасыз ету үшін жеткілікті сыйымдылық және қызмет көрсету аймағы;
5) берілетін ақпаратты қорғау;

Охранное освещение обеспечивает освещенность объекта в темное время суток в любой точке периметра, образовывая сплошную полосу шириной 3-4 (три-четыре) метра.
Сеть охранного освещения по периметру выполняется отдельно от сети наружного освещения и разделяется на самостоятельные участки.
В качестве приборов охранного освещения должны применяться прожекторы заливающего света, светильники с лампами накаливания или аналогичного типа.
Приборы освещения необходимо располагать так, чтобы не ослеплять контролеров контрольно-пропускного пункта.
Расстояние между светильниками, их мощность и конструкция должны выбираться из расчета создания сплошной, равномерной полосы света, необходимой по нормам освещенности.
Определение норм освещенности для служебных помещений охраны производится согласно требованиям СНиП РК 2.04-05 "Естественное и искусственное освещение".
Охранное освещение обеспечивается:
1) необходимой равномерной освещенностью с расчетом, чтобы светоточки от светильников перекрывались и образовывали сплошную полосу шириной не менее 3 (трех) метров;
2) возможностью автоматического включения освещения на одном участке или по всему периметру при срабатывании перегрузки по току и в случае короткого замыкания;
3) возможностью управления освещением – включение освещения любого участка или всего периметра.
Светильники охранного освещения устанавливаются в непосредственной близости к линии ограждения внутри территории, в местах, удобных и безопасных для обслуживания.
Помещения контрольно-пропускных пунктов, входы в здания, коридоры категорированных помещений должны дополнительно оборудоваться аварийным освещением. Переход рабочего освещения на аварийное и обратно должен осуществляться автоматически.
58. Объекты, задействованные в разработке, производстве, испытании, исследовании и хранении потенциально опасных химических и биологических (бактериологических, ядовитых) веществ, оснащаются системами и средствами связи в целях обмена информацией для управления силами и средствами подразделений охраны.
Система связи оперативной должна обеспечивать:
1) работу в диапазонах частот выше 144,15 мегагерц, выделенных в установленном порядке для систем связи оперативной;
2) двустороннюю радиосвязь между дежурным на пункте охраны и нарядами охраны на территории обслуживания;
3) двустороннюю радиосвязь между нарядами охраны в пределах территории обслуживания;
4) емкость и зону обслуживания, достаточные для обеспечения установленной связи на территории объекта;
5) защиту передаваемой информации;

6) негізгі жабдықты, коммутация орталығын және жүйенің диспетчерлік орталығын негізгі ток ажыратылған кезде резервтік электрмен қоректендіруге (және керісінше) автоматты түрде өту мүмкіндігі. Резервтік қоректендіру көзінен жұмыс істеу уақыты кемінде 2 (екі) сағат.
Жедел байланыс жүйесі компоненттерінің конструкциясы оларды пайдалану, қызмет көрсету және жөндеу кезінде қызмет көрсетуші персоналдың электр қауіпсіздігін қамтамасыз етуі тиіс.
59. Ықтимал қауіпті химиялық және биологиялық (бактериологиялық, улы) заттарды әзірлеуге, өндіруге, сынауға, зерттеуге және сақтауға тартылған объектілер жұмыскерлер мен обьектіге келушілерді штаттан тыс жағдайдың (террористік актінің жасалу қаупі немесе жасалуы және туындаған салдарлар туралы) туындауы және олардың іс-қимылдарын үйлестіру туралы жедел хабардар ету мақсатында хабардар ету жүйелерімен және құралдарымен жарақтандырылады.
60. Ықтимал қауіпті химиялық және биологиялық (бактериологиялық, улы) заттарды әзірлеуге, өндіруге, сынауға, зерттеуге және сақтауға тартылған объектіге келушілерді, жұмыскерлерді құлақтандыру ішкі байланыс желілері бойынша: дыбыстық және айту арқылы, алдын ала әзірленген жоспарға сәйкес техникалық байланыс құралдарының (дабыл беру) көмегімен жүзеге асырылады, олар мыналарды қамтамасыз етуі тиіс:
1) ғимараттарға, үй-жайларға, адамдар ұдайы келетін объектінің учаскелеріне дыбыстық (жарық) дабыл беру;
2) қауіптілік сипаты, объектінің үй-жайларында эвакуациялау немесе бұғаттау қажеттілігі және тәртібі, персоналдың, оқушылардың және объектіге келушілердің қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған іс-қимылдар туралы автоматты режимде де, микрофон көмегімен де сөйлеу арқылы ақпарат тарату.
61. Хабарлағыштардың саны және олардың 87-ден 104 децибелге дейінгі қуаты адамдардың тұрақты немесе уақытша болатын ықтимал қауіпті химиялық және биологиялық (бактериологиялық, улы) заттарды әзірлеуге, өндіруге, сынауға, зерттеуге және сақтауға тартылған объектілерде қажетті түрде ақпараттың естілуін қамтамасыз етуі тиіс, эвакуация жүргізілген жағдайда, оны жүргізу үшін қажетті есептік уақыт ішінде әрекет етілуі тиіс.
62. Ықтимал қауіпті химиялық және биологиялық (бактериологиялық, улы) заттарды әзірлеуге, өндіруге, сынауға, зерттеуге және сақтауға тартылған объектілер объектіге және (немесе) объектінің қорғалатын аймағына заңсыз ену немесе енуге әрекет жасау туралы хабарламаларды анықтау және беру мақсатында күзет және дабыл сигнализациясы жүйелерімен және құралдарымен жарақтандырылады.
Күзет сигнализациясы жүйесі Қазақстан Республикасының мемлекеттік тізілімінде, мемлекеттік сертификаттау органдарында аккредиттелген және тіркелген сынақ зертханаларында (орталықтарында) белгіленген тәртіппен сертификаттаудан өтеді.
Дабыл беру құралы (мобильді не стационарлық) (дабыл түймесі) күзет (өткізу) бекетінде (пунктінде) террористік актінің жасалу қаупі туралы уәкілетті органдарды уақтылы хабардар ету мақсатында орнатылады.

6) возможность автоматического перехода базового оборудования, центра коммутации и диспетчерского центра системы на резервное электропитание при отключении основного (и наоборот). Время работы от резервного источника питания – не менее 2 (двух) часов.
Конструкция компонентов системы оперативной связи должна обеспечивать электробезопасность обслуживающего персонала при их эксплуатации, обслуживании и ремонте.
59. Объекты, задействованные в разработке, производстве, испытании, исследовании и хранении потенциально опасных химических и биологических (бактериологических, ядовитых) веществ, оснащаются системами и средствами оповещения в целях оперативного информирования работников и посетителей объекта о возникновении внештатной ситуации (об угрозе совершения или совершении акта терроризма и возникших последствиях) и координации их действий.
60. Оповещение работников, посетителей объекта, задействованного в разработке, производстве, испытании, исследовании и хранении потенциально опасных химических и биологических (бактериологических, ядовитых) веществ, осуществляется по внутренним линиям связи: звуковой и речевой, с помощью технических средств связи (сигнализация) в соответствии с заранее разработанным планом, которые должны обеспечивать:
1) подачу звуковых (световых сигналов) в здания, помещения, на участки территории объекта с постоянным пребыванием людей;
2) трансляцию речевой информации как в автоматическом режиме (чтение ранее записанного текста), так и при помощи микрофона о характере опасности, необходимости и порядке осуществления эвакуации или блокировании в помещениях объектах, действиях, направленных на обеспечение безопасности персонала, обучающихся и посетителей объекта.
61. Количество оповещателей и их мощность от 87 до 104 децибел должны обеспечивать необходимую слышимость во всех местах постоянного или временного пребывания людей в объектах, задействованных в разработке, производстве, испытании, исследовании и хранении потенциально опасных химических и биологических (бактериологических, ядовитых) веществ, в случае проведения эвакуации действовать в течение расчетного времени, необходимого для ее проведения.
62. Объекты, задействованные в разработке, производстве, испытании, исследовании и хранении потенциально опасных химических и биологических (бактериологических, ядовитых) веществ, оснащаются системами и средствами охранной и тревожной сигнализации в целях выявления и выдачи извещений о несанкционированном проникновении или попытки проникновения на объект и (или) охраняемую зону объекта.
Система охранной сигнализации в установленном порядке проходит сертификацию в органах по сертификации, испытательных лабораториях (центрах), аккредитованных и зарегистрированных в государственном реестре, государственной системе сертификации Республики Казахстан.
Средство подачи тревоги (мобильное либо стационарное) (тревожная кнопка) устанавливается на посту (пункте) охраны (пропуска) в целях своевременного оповещения уполномоченных органов об угрозе совершения акта терроризма.

63. Ықтимал қауіпті химиялық және биологиялық (бактериологиялық, улы) заттарды әзірлеуге, өндіруге, сынауға, зерттеуге және сақтауға тартылған объектінің телевизиялық күзет жүйесіне кіретін бейнебақылау жүйелеріне қойылатын техникалық талаптар және бейнебақылау жүйелерінің ең төменгі техникалық мүмкіндіктері Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті төрағасының 2020 жылғы 27 қазандағы № 69-қе бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21693 болып тіркелген) бекітілген Ұлттық бейнемониторинг жүйесінің жұмыс істеу қағидаларында (бұдан әрі – Ұлттық бейнемониторинг жүйесінің жұмыс істеу қағидалары) көзделген талаптарға сәйкес келуі тиіс.
64. Бейнебақылау жүйесі ықтимал қауіпті химиялық және биологиялық (бактериологиялық, улы) заттарды әзірлеуге, өндіруге, сынауға, зерттеуге және сақтауға тартылған объектідегі жағдайға бақылау жүргізу, сондай-ақ жағдайды бағалау және құқық бұзушылардың іс-әрекеттерін тіркеу үшін рұқсатсыз кіру фактісін көзбен шолып растау мақсатында орнатылады.
Ықтимал қауіпті химиялық және биологиялық (бактериологиялық, улы) заттарды әзірлеуге, өндіруге, сынауға, зерттеуге және сақтауға тартылған объектілерді бейнебақылау жүйелері бейнежазбаларды полицияның Жедел басқару орталықтарына немесе ішкі істер органдарының аумақтық кезекші бөлімдеріне берудің техникалық мүмкіндіктерімен жүзеге асырылады.
Оқиғаларды кейіннен талдау үшін бейне ақпараттың сақталу мерзімі кемінде 30 (отыз) күнді құрауы тиіс.
65. Ықтимал қауіпті химиялық және биологиялық (бактериологиялық, улы) заттарды әзірлеуге, өндіруге, сынауға, зерттеуге және сақтауға тартылған объектінің жеке тұрған ғимараттары (ғимараттар кешені) үшін бейнебақылау жүйесімен мыналар жабдықталады:
1) объектіге іргелес жатқан аумақтың периметрі;
2) бақылау-өткізу пункттері (бар болса);
3) негізгі және қосымша кіру есіктері;
4) объектідегі адамдар көп болуы мүмкін орындар;
5) ұйым басшысының (меншік иесінің) қалауы бойынша микроорганизмдер штаммы коллекциясы сақталатын бөлмелерге шығу жолдары бар дәліздер.
Жапсарлас-кіріктіріліп салынған ғимараттар үшін бейнебақылау жүйесі мыналарды қамтиды:
1) объектіде адамдардың жаппай болуы мүмкін орындар;
2) негізгі және қосымша кіру есіктері (бар болса).
66. ықтимал қауіпті химиялық және биологиялық (бактериологиялық, улы) заттарды әзірлеуге, өндіруге, сынауға, зерттеуге және сақтауға тартылған обьектідегі бейнебақылау жүйесі мыналарды қамтамасыз етеді:

63. Технические требования к системам видеонаблюдения, входящим в систему охранную телевизионную объекта, задействованного в разработке, производстве, испытании, исследовании и хранении потенциально опасных химических и биологических (бактериологических, ядовитых) веществ, и минимальные технические возможности систем видеонаблюдения должны соответствовать требованиям, предусмотренным Правилами функционирования Национальной системы видеомониторинга, утвержденными приказом Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 27 октября 2020 года № 69-қе (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 21693) (далее – Правила функционирования Национальной системы видеомониторинга).
64. Система видеонаблюдения устанавливается в целях ведения наблюдения за обстановкой на объектах, задействованных в разработке, производстве, испытании, исследовании и хранении потенциально опасных химических и биологических (бактериологических, ядовитых) веществ, а также визуального подтверждения факта несанкционированного проникновения для оценки ситуации и фиксирования действий нарушителей.
Системы видеонаблюдения объектов, задействованных в разработке, производстве, испытании, исследовании и хранении потенциально опасных химических и биологических (бактериологических, ядовитых) веществ, выполняются с техническими возможностями по передаче видеоизображения в Центры оперативного управления полиции либо в дежурные части территориальных органов внутренних дел.
Срок сохранения видеоинформации для последующего анализа событий должен составлять не менее 30 (тридцать) суток.
65. Для отдельно стоящих зданий (комплекс зданий) объекта, задействованного в разработке, производстве, испытании, исследовании и хранении потенциально опасных химических и биологических (бактериологических, ядовитых) веществ, системой видеонаблюдения оборудуются:
1) периметр территории, прилегающий к объекту;
2) контрольно-пропускные пункты (при наличии);
3) главный и запасные входы;
4) места возможного массового пребывания людей на объекте;
5) коридоры с выходом на комнаты-хранилища с коллекцией штаммов микроорганизмов по усмотрению руководителя (собственника) организации.
Для встроенно-пристроенных зданий, системой видеонаблюдения охватывается:
1) места возможного массового пребывания людей на объекте;
2) главный и запасные входы (при наличии).
66. Система видеонаблюдения объекта, задействованного в разработке, производстве, испытании, исследовании и хранении потенциально опасных химических и биологических (бактериологических, ядовитых) веществ, обеспечивает:

1) бейнебақылау камераларынан көрнекі ақпаратты техникалық құралға беру немесе күзет қызметі бекетінде орналасқан, алынған ақпаратты жинақтайтын, өңдейтін, бейнелейтін және тіркейтін техникалық құралдардың жиынтығы;
2) автоматты режимде жұмыс істеу;
3) нақты уақыт режимінде объектідегі жағдайды бағалау мүмкіндігі;
4) ақпаратты кемінде 30 (отыз) тәулік мерзімінде сақтау;
5) Ұлттық бейнемониторинг жүйесінің жұмыс істеу қағидаларында айқындалған тәртіппен және шарттарда Ұлттық бейнемониторинг жүйесіне қосылу.
67. Бейнебақылау камералары аумақтың бүкіл периметрін қамтиды, байқау камераларының шолуымен ықтимал қауіпті химиялық және биологиялық (бактериологиялық, улы) заттарды әзірлеуге, өндіруге, сынауға, зерттеуге және сақтауға тартылған объектінің және аумақтың барлық кіретін (шығатын) жерлері қамтылады.
68. ықтимал қауіпті химиялық және биологиялық (бактериологиялық, улы) заттарды әзірлеуге, өндіруге, сынауға, зерттеуге және сақтауға тартылған обьектідегі орталықтандырылған бақылау пультін күзеттің қызметтік құрылымдық бөлімшесі бөлмесінде немесе арнайы осы мақсатта жарақтандырылған бөлмеде орналастыру қажет.
69. Ықтимал қауіпті химиялық және биологиялық (бактериологиялық, улы) заттарды әзірлеуге, өндіруге, сынауға, зерттеуге және сақтауға тартылған обьектідегі резервтік, үздіксіз электрмен жабдықтау жүйелері мен құралдары негізгі желілік қоректендіру болмаған кезде жабдықтың кемінде 12 (он екі) сағат жұмысын қамтамасыз ететін аккумуляторлық қолдауы бар үздіксіз қоректендіру көздерінің күзет сигнализациясын, кіруді бақылау және басқару жүйелерін қамтамасыз етуі тиіс.
Автономды резервтік электрмен қоректендіру көздері кіруді бақылау және басқару жүйесінің, телевизиялық бейнебақылау жүйесінің, күзет және кезекші жарықтандырудың жұмысын:
1) қалалар мен қала типіндегі кенттерде – кемінде 24 (жиырма төрт) сағат;
2) ауылдық аудандарда – кемінде 48 (қырық сегіз) сағат;
3) қатынауы қиын аудандарда – кемінде 72 (жетпіс екі) сағат қамтамасыз етуге тиіс.
70. Меншік иесінің, иеленушінің шешімімен ықтимал қауіпті химиялық және биологиялық (бактериологиялық, улы) заттарды әзірлеуге, өндіруге, сынауға, зерттеуге және сақтауға тартылған объектілерде объектінің терроризмге қарсы қорғалу деңгейін арттыруға ықпал ететін қосымша инженерлік-техникалық жабдық орнатыады.
71. Ықтимал қауіпті химиялық және биологиялық (бактериологиялық, улы) заттарды әзірлеуге, өндіруге, сынауға, зерттеуге және сақтауға тартылған объектінің инженерлік-техникалық жабдығы жұмысқа жарамды жай-күйде ұсталуы тиіс.

1) передачу визуальной информации с камер видеонаблюдения на техническое средство или совокупность технических средств сбора, обработки, отображения и регистрации полученной информации, установленные на посте сотрудника охраны;
2) работу в автоматизированном режиме;
3) возможность оценки ситуации на объекте в режиме реального времени;
4) срок хранения информации не менее 30 (тридцати) суток;
5) подключение к Национальной системе видеомониторинга в порядке и на условиях, определенных Правилами функционирования Национальной системы видеомониторинга.
67. Видеокамеры охватывают весь периметр территории, в обзор камер наблюдения попадают все входы-выходы объекта, задействованного в разработке, производстве, испытании, исследовании и хранении потенциально опасных химических и биологических (бактериологических, ядовитых) веществ, и территории.
68. Пульт централизованного наблюдения объекта, задействованного в разработке, производстве, испытании, исследовании и хранении потенциально опасных химических и биологических (бактериологических, ядовитых) веществ, размещается в служебных помещениях подразделений охраны или специально оборудованных для этих целей помещениях.
69. Системы и средства резервного, бесперебойного электроснабжения объекта, задействованного в разработке, производстве, испытании, исследовании и хранении потенциально опасных химических и биологических (бактериологических, ядовитых) веществ, должны обеспечить системы охранной сигнализации, контроля и управления доступом источниками бесперебойного питания с аккумуляторной поддержкой, обеспечивающие работу оборудования не менее 12 (двенадцати) часов при отсутствии основного сетевого питания.
Автономные резервные источники электрического питания должны обеспечивать работу системы контроля и управления доступом, телевизионной системы видеонаблюдения, охранного и дежурного освещения:
1) в городах и поселках городского типа – не менее 24 (двадцати четырех) часов;
2) в сельских районах – не менее 48 (сорока восьми) часов;
3) в труднодоступных районах – не менее 72 (семидесяти двух) часов.
70. По решению собственника, владельца на объектах, задействованных в разработке, производстве, испытании, исследовании и хранении потенциально опасных химических и биологических (бактериологических, ядовитых) веществ, устанавливается дополнительное инженерно-техническое оборудование, способствующее повышению уровня антитеррористической защищенности объекта.
71. Инженерно-техническое оборудование объекта, задействованного в разработке, производстве, испытании, исследовании и хранении потенциально опасных химических и биологических (бактериологических, ядовитых) веществ, поддерживается в рабочем состоянии.

72. Ықтимал қауіпті химиялық және биологиялық (бактериологиялық, улы) заттарды әзірлеуге, өндіруге, сынауға, зерттеуге және сақтауға тартылған объектіні террористік тұрғыдан осал объектілер тізбесіне енгізілгеннен кейін алты ай ішінде инженерлік-техникалық жабдықпен жабдықтау мүмкін болмаған жағдайда, объект басшылығы объектіні жарақтандыруға арналған қаражатты республикалық және (немесе) жергілікті бюджеттен, бюджеттен тыс көздерден жоспарлау үшін шаралар қабылдайды, ал терроризмге қарсы комиссияға объектіні инженерлік-техникалық жарақтандыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының жобасы келісуге ұсынылады.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрлігінің және оның
ведомстволарының
қарамағындағы террористік
тұрғыдан осал объектілердің
терроризмге қарсы қорғалуын
ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа
1-қосымша
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің және оның ведомстволарының террористік тұрғыдан осал объектілеріне алып өтуге тыйым салынған заттардың тізбесі
1. Жарылғыш заттар, жару құралдары және олар толтырылған заттар:
1) кез келген орамдағы және кез келген мөлшердегі оқ-дәрілер;
2) жауынгерлік патрондар (оның ішінде шағын калибрлі);
3) газ қаруларының патрондары;
4) аңшылық капсюльдер (пистондар);
5) пиротехникалық құралдар: сигнал және жарық беру ракеталары, сигналдық патрондар, қондыру шашкалары, түтіндегіш патрондар (шашкалар), жарғыштың сіріңкелері, бенгал оттары, теміржол петардалары;
6) тротил, динамит, тол, аммонал және жарылғыш заттар;
7) капсюль-тұтандырғыштар, электр тұтандырғыштар және тұтандыратын және от өткізгі бау;
2. Сығылған және сұйылтылған газдар:
1) тұрмыста пайдалануға арналған газдар (бутан-пропан) және басқа да газдар;
2) жүйке-салдық және көзден жас ағызатын әсері бар газ толтырылған баллондар;
3. Тұтанғыш қатты заттар:
1) өздігінен жануға бейім заттар;
2) сумен әрекеттескенде тез тұтанатын, газдарды бөлетін заттар: калий, натрий, металлды кальций және олардың қорытпалары, фосфорлы кальций;
3) ақ, сары және қызыл фосфор және тұтанатын қатты заттар санатына жататын барлық заттар.
4. Каустикалық және коррозиялық заттар:
1) күшті бейорганикалық тұз,күкірт,азот қышқылдары;
2) фторлысутегі (балқымалы) қышқылы және күшті қышқылдар мен тотықтыратын заттар.
5. Улы және улаушы заттар:
1) кез келген ыдысқа салынған сұйық немесе қатты күйдегі кез келген улы күшті әсер ететін және уландыратын заттар;
2) гидроциан қышқылының барлық тұздары және цианид препараттары;
3) циклон, цианқұйма, мырыш ангидриді;

72. В случае невозможности оснастить объект, задействованный в разработке, производстве, испытании, исследовании и хранении потенциально опасных химических и биологических (бактериологических, ядовитых) веществ, инженерно-техническим оборудованием, в течение шести месяцев после включения его в перечень объектов, уязвимых в террористическом отношении, руководством объекта принимаются меры для планирования средств республиканского и (или) местных бюджетов, внебюджетных источников на оснащение объекта, а в антитеррористическую комиссию на согласование представляется проект плана мероприятий по инженерно-техническому оснащению объекта.
Приложение 1
к Инструкции по организации
антитеррористической защиты
объектов, уязвимых
в террористическом отношении,
находящихся в ведении
Министерства сельского хозяйства
Республики Казахстан
и его ведомств
Перечень предметов, запрещенных к проносу на объекты Министерства сельского хозяйства
Республики Казахстан и его ведомств, уязвимых в террористическом отношении
1. Взрывчатые вещества, средства взрывания и предметы, ими начиненные:
1) пороха всякие, в любой упаковке и в любом количестве;
2) патроны боевые (в том числе малокалиберные);
3) патроны к газовому оружию;
4) капсюли (пистоны) охотничьи;
5) пиротехнические средства: сигнальные и осветительные ракеты, патроны сигнальные, посадочные шашки, дымовые патроны (шашки), спички подрывника, бенгальские огни, петарды железнодорожные;
6) тротил, динамит, тол, аммонал и взрывчатые вещества;
7) капсюли-детонаторы, электродетонаторы, электровоспламенители, детонирующий и огнепроводный шнур.
2. Сжатые и сжиженные газы:
1) газы для бытового пользования (бутан-пропан) и другие газы;
2) газовые баллончики с наполнением нервнопаралитического и слезоточивого воздействия.
3. Воспламеняющиеся твердые вещества:
1) вещества, подверженные самопроизвольному возгоранию;
2) вещества, выделяющие легковоспламеняющиеся газы при взаимодействии с водой: калий, натрий, кальций металлический и их сплавы, кальций фосфористый;
3) фосфор белый, желтый и красный и все вещества, относящиеся к категории воспламеняющихся твердых веществ.
4. Едкие и коррозирующие вещества:
1) сильные неорганические кислоты: соляная, серная, азотная;
2) фтористоводородная (плавиковая) кислота и сильные кислоты и коррозирующие вещества.
5. Ядовитые и отравляющие вещества:
1) любые ядовитые сильнодействующие и отравляющие вещества в жидком или твердом состоянии, упакованные в любую тару;
2) все соли синильной кислоты и цианистые препараты;
3) циклон, цианплав, мышьяковистый ангидрид;

4) обьект қызметкерлеріне шабуыл жасау құралы ретінде пайдаланылуы мүмкін, сондай-ақ обьектіге қауіп төндіретін қауіпті заттар, заттар мен жүктер.
6. Қару: тапаншалар, револьверлер, мылтықтар, карабиндер, атыс, газ, пневматикалық қарулар, электрошок құрылғылары, кортиктер, стилеттер, десанттық найза-пышақтар.
Ескертпе: көрсетілген тізбенің күші өзімен бірге заңды негіздерде қызметтік қару ұстайтын құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне қолданылмайды.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрлігінің және оның
ведомстволарының
қарамағындағы террористік
тұрғыдан осал объектілердің
терроризмге қарсы қорғалуын
ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа
2-қосымша
Сабақ тақырыптарының нұсқалары
Р/с №
Тақырыптардың атауы
Өткізу обьектісі
Білім алушылар контингенті
1.
Объектінің қауіпсіздік жай-күйі туралы ақпараттың жариялануын болдырмау
Лекция
Объектінің жұмысқа алғаш қабылданған қызметкерлері
2.
Террористік тұрғыдан осал объектінің ерекшеліктері, онда террористік акті жасалған жағдайдағы ықтимал салдарлар
Лекция
Объектінің барлық қызметкерлері
3.
Үй-жайларды тексеру, жарылыс құрылғыларын салу орындарын анықтау техникасы
Лекция
Өткізу режимін қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларға тартылатын қызметкерлер
4.
Обьектілерді терроризмге қарсы қорғауды ұйымдастыру: құқықтық база, практикалық шаралар.
лекция
Обьект басшылығы
5.
Обьектілерде террористік актіні болдырмау және обьект аумағына бөгде адамдардың кіруіне жол бермеу жөніндегі іс-шараларды жүргізу тәртібі
Лекция
обьект басшылығы
6.
Обьектіде террористік акті жасалған жағдайларда қызметкерлердің әкімшілік жауапкершілігі
Лекция
Обьектінің барлық қызметкерлері
7.
Террористік актіні жүргізу қаупі туралы анонимдік телефон қоңырауын алған кездегі обьект қызметкерлерінің іс-қимыл тәртібі
Нұсқаулық-әдістемелік сабақтар
Обьектінің барлық қызметкерлері
8.
9.
Обьектінің жанында немесе оның аумағында иесіз заттар,күдікті заттар немесе адамдар табылған кездегі обьект қызметкерлерінің іс-қимыл тәртібі
Нұсқаулық-әдістемелік сабақтар
Обьектінің барлық қызметкерлері
10.
Обьектіге қарулы шабуыл жасау кезіндегі обьект қызметкерлерінің іс-қимыл тәртібі
Нұсқаулық-әдістемелік сабақтар
Обьектінің барлық қызметкерлері
11.
Күдікті пошта жөнелтілімдерін анықтаған кездегі обьект қызметкерлерінің іс-қимыл тәртібі
Нұсқаулық-әдістемелік сабақтар
Обьектінің барлық қызметкерлері
12.
Обьектіні кепілге алу кезіндегі қызметкерлердің іс-қимыл тәртібі
Нұсқаулық-әдістемелік сабақтар
Обьектінің барлық қызметкерлері
13.
Терроризмге қарсы қорғаудың инженерлік-техникалық құралдарын пайдалану ережесі
Практикалық сабақтар
Өткізу режимін қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларға тартылатын қызметкерлер
14.
Бақылау-өткізу пунктінде көлік құралдары мен адамдарды тексеріп қарауды және тексеріп қарауды жүргізу тәртібі
Практикалық сабақтар
Өткізу режимін қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларға тартылатын қызметкерлер
15.
Терроризм актісі болған немесе қаупі туындаған кезде обьект қызметкерлері мен келушілерді құлақтандыру тәртібі
Практикалық сабақтар
Барлық қызметкерлер
16.
Обьект қызметкерлері мен келушілерді эвакуациялауды ұйымдастыру
Практикалық сабақтар
Барлық қызметкерлер
17.
Бірінші медициналық көмек көрсету(оқпен,жарықшақпен жаралануда,ойық-тілінген,жырылған жараларда,сүйектің сынуы,буындардың шығуы,иісті газдар мен басқа да улы заттармен уланғанда,ми шайқалу,контузияда,шок алған жағдайда)
Практикалық сабақтар
Барлық қызметкерлер
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрлігінің және оның
ведомстволарының
қарамағындағы террористік
тұрғыдан осал объектілердің
терроризмге қарсы қорғалуын
ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа
3-қосымша
Сабақтар өткізу туралы есептілік нысандары
Сабақтарды өткізу туралы негізгі есептік құжаттар мыналар болып табылады:

4) опасные вещества, предметы и грузы, которые могут быть использованы в качестве орудия нападения на сотрудников объекта, а также создающие угрозу для объекта.
6. Оружие: пистолеты, револьверы, винтовки, карабины и огнестрельное, газовое, пневматическое оружие, электрошоковые устройства, кортики, стилеты, десантные штык-ножи.
Примечание: действие указанного перечня не распространяется на сотрудников правоохранительных и специальных государственных органов, имеющих при себе служебное оружие на законных основаниях.
Приложение 2
к Инструкции по организации
антитеррористической защиты
объектов, уязвимых
в террористическом отношении,
находящихся в ведении
Министерства сельского хозяйства
Республики Казахстан
и его ведомств
Варианты тематик занятий
№ п/п
Наименование тем
Форма проведения
Контингент обучаемых
1.
Недопущение разглашения информации о состоянии безопасности объекта
Лекция
Сотрудники объекта, впервые принятые на работу
2.
Особенности объекта, уязвимого в террористическом отношении, возможные последствия в случае совершения на нем акта терроризма
Лекция
Все сотрудники объекта
3.
Техника осмотра помещений, выявления возможных мест закладки взрывных устройств
Лекция
Сотрудники, привлекаемые к мероприятиям по обеспечению пропускного режима
4.
Организация антитеррористической защиты объектов: правовая база, практические мероприятия.
Лекция
Руководство объекта
5.
Административная ответственность сотрудников в случаях совершения акта терроризма на объекте
Лекция
Все сотрудники объекта
6.
Порядок действий сотрудников объекта при получении анонимного телефонного звонка об угрозе проведения акта терроризма
Инструкторско-методические занятия
Все сотрудники объекта
7.
Порядок действий сотрудников объекта при обнаружении вблизи объекта бесхозных вещей, подозрительного предмета на его территории или подозрительных лиц
Инструкторско-методические занятия
Все сотрудники объекта
8.
Порядок действий сотрудников объекта при вооруженном нападении на объект
Инструкторско-методические занятия
Все сотрудники объекта
9.
Порядок действий сотрудников объекта при обнаружении подозрительных почтовых отправлений
Инструкторско-методические занятия
Все сотрудники объекта
10.
Порядок действии сотрудников объекта при захвате заложников
Инструкторско-методические занятия
Все сотрудники объекта
11.
Правила использования инженерно-технических средств антитеррористической защиты
Практические занятия
Сотрудники, привлекаемые к мероприятиям по обеспечению пропускного режима
12.
Порядок проведения осмотра и досмотра транспортных средств и людей на контрольно-пропускном пункте
Практические занятия
Сотрудники, привлекаемые к мероприятиям по обеспечению пропускного режима
13.
Порядок оповещения персонала объекта и его посетителей при угрозе или совершения акта терроризма
Практические занятия
Сотрудники, привлекаемые к мероприятиям по обеспечению пропускного режима
14.
Организация эвакуации персонала объекта и его посетителей
Практические занятия
Все сотрудники
15.
Оказание первой медицинской помощи (огнестрельных, осколочных ранений, колото-резаных, рваных ранах, ожогах, переломах костей, вывихах суставов, отравлениях угарным газом и иными токсическими веществами, шоковых состояниях, контузиях, сотрясении мозга)
Практические занятия
Все сотрудники
Приложение 3
к Инструкции по организации
антитеррористической защиты
объектов, уязвимых
в террористическом отношении,
находящихся в ведении
Министерства сельского хозяйства
Республики Казахстан
и его ведомств
Формы отчетности о проведении занятий
Основными отчетными документами о проведении занятий являются:

1) терроризмге қарсы дайындық жөніндегі оқу іс-шараларды есепке алу журналы (1-нысан);
2) қол жеткізуді бақылау іс-шараларына қатысатын қызметкерлермен жаттығуларды өткізу кестесі (2-нысан);
3) қол жеткізуді бақылау іс-шараларына қатысатын қызметкерлермен нұсқамалардың өткізу кестесі (3-нысан);
4) практикалық обьектілік жаттығуды дайындау және өткізу жоспары (4-нысан);
5) теориялық сабақтардың өткізілген тақырыптары бойынша дәріс материалдары.
1-нысан
Терроризмге қарсы дайындық бойынша оқу іс-шараларын есепке алу журналы
________________________________
(ұйымның атауы) (негізгі парақ)
Терроризмге қарсы даярлық бойынша оқу іс-шараларын өткізуді есепке алу журналы № __
Журналды жүргізудің басталған күні 20 ______ жылғы "_______" ________________.
Журналды жүргізудің аяқталған күні 20 _____ жылғы "_______" ___________________
(ішкі жағы)

1) журнал учета учебных мероприятий по антитеррористической подготовке (форма 1);
2) график проведения тренировок с сотрудниками, привлекаемыми к мероприятиям по обеспечению пропускного режима (форма 2);
3) график проведения инструктажа с сотрудниками, привлекаемыми к мероприятиям по обеспечению пропускного режима (форма 3);
4) план подготовки и проведения практической объектовой тренировки (форма 4);
5) лекционные материалы по проведенным темам теоретических занятий.
Форма 1
Журнал учета учебных мероприятий по антитеррористической подготовке
_____________________________________________________________
(наименование организации)
(титульный лист)
Журнал № ___ учета проведения учебных мероприятий
по антитеррористической подготовке
Дата начала ведения журнала "____" ____________ 20____ года
Дата окончания ведения журнала "____" ____________ 20____ года
(внутренняя сторона)

2) терроризмге қарсы бағыттағы өткізілетін жоспарлы нұсқауларды құжаттамалық ресімдеуді қолмен жазу тәсілімен де, аралас - қолмен және баспа тәсілімен де жүзеге асыруға жол беріледі. 3, 4 және 5-бағандарды баспа түрінде толтыруға жол беріледі (егер нұсқауды сол бір қызметкер жүргізсе), журналдың қалған бағандарын нұсқауды тыңдаған адам өзі толтырады;
3) өткізу күні толық көрсетіледі (күні, айы және жылы);
4) обьектінің персоналымен жоспардан тыс нұсқама жүргізу осы журналда құжатталады, ал "Нұсқама түрі" бағанында "жоспардан тыс", "№ ____ телефонограмма бойынша", "террористік қауіптілік деңгейі бойынша" деген жазба қоюға жол беріледі.
2-бөлім. Сабақтар
Күні
Сабақтың тақырыбы
Оқу сұрақтары
Қатысқан қызметкерлердің саны
Сабақ өткізген адамның қолы
1
2
3
4
5
Жарылғыш құрылғыға ұқсас күдікті зат табылған кездегі іс-әрекеттер

2) документальное оформление проводимых плановых инструктажей антитеррористической направленности возможно осуществлять рукописным и печатным способом. В печатном виде возможно заполнять графы: 3, 4 и 5 (если инструктаж проводит один и тот же сотрудник), остальные графы журнала заполняются лично лицом, прослушавшим инструктаж;
3) дата проведения указывается полностью (число, месяц и год);
4) проведения внепланового инструктажа с персоналом объекта его также документируют в данном журнале, а в графе "Вид инструктажа" допускается ставить запись – "внеплановый", "по телефонограмме №___", "по уровню террористической опасности".
Раздел 2. Занятия
Дата
Тема занятия
Учебные вопросы
Количество присутствовавших работников
Подпись лица, проводившего занятия
1
2
3
4
5
Действия при обнаружении подозрительного предмета, похожего на взрывное устройство

1. жарылғыш құрылғылардың негізгі белгілері;
2. күдікті заттарды тапқан кездегі қызметкерлердің іс-әрекеттері;
3. күдікті заттардың түріне байланысты қоршау аймақтары.
Сабақ тақырыбы мен оқу сұрақтары жалпы сипатта емес, нақтыланған болуы тиіс.
2-нысан
"Бекітемін"
Обьект басшысы
____________________________
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
20__ жылғы "__" _____
20____ жылға арналған өткізу режимін қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларға тартылатын қызметкерлермен жаттығулар өткізу кестесі (құрылтай құжаттарына сәйкес объектінің атауы)
Р/с №
Жаттығу тақырыбының атауы
Шынығатын ауысым
Өткізу күні
Ескерту
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
Мекемедегі терроризмге қарсы қызметке
жауапты болып тағайындалған адамның
лауазымы
3-нысан
"Бекітемін"
Обьект басшысы
___________________________
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
20__ жылғы "__" _____
20_____жылға арналған өткізу режимін қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларға тартылатын қызметкерлермен нұсқама өткізу кестесі (құрылтай құжаттарына сәйкес объектінің атауы)
Р/с №
Жаттығу тақырыбының атауы
Шынығатын ауысым
Өткізу күні
Ескерту
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
Мекемедегі терроризмге қарсы қызметке жауапты болып тағайындалған адамның лауазымы
Егер мекеме қызметкері (жұмыскері) қандай да бір себептермен (ауру, еңбек демалысы) нұсқама жүргізу кезінде болмаса, онымен тақырыпты зерделеу жеке, ағымдағы тоқсан аяқталғанға дейінгі кез келген күнде жүргізіледі.
4-нысан
"Бекітемін"
Обьект басшысы
____________________________
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
20__ жылғы "__" _____
Практикалық обьектілік жаттығуды дайындау және өткізу жоспары
1. Тақырыбы: "Жарылғыш затқа ұқсас күдікті затты анықтаған кездегі іс-қимыл".
2. Жаттығудың мақсаты:
1) қызметкердің жарылғыш құрылғыға ұқсас күдікті зат табылған жағдайда өз бетінше, тез және қатесіз бағдарлану дағдылары мен қабілетін дамыту, іс-қимылдардың шешуші бағытын айқындау және төтенше жағдайларды жою бойынша дұрыс шаралар қабылдауы.
2) ықтимал терроризм актілерін болдырмау дағдылары мен іс-қимылдарына үйрету, күдікті зат анықталған кезде хабарлау және эвакуациялау тәртібіне үйрету болып табылады.
3) адамдар мен материалдық құндылықтарды құтқару және эвакуациялау тәсілдері мен тәсілдеріне үйрету.
4) обьект қызметкерінің құқық қорғау органдарымен, авариялық-құтқару қызметтерімен өзара іс-қимыл жасау тәртібі мен қағидаларына оқыту;
5) құқық қорғау органдарының бөлімшелері мен авариялық-құтқару қызметтері келгенге дейін обьект басшысының жаттығуға қатысушылардың іс-қимылын нақты үйлестіру, обьект қызметкерлерінің эвакуациялауды ұйымдастыру іскерлігін тексеру.

1. основные признаки взрывных устройств;
2. действия сотрудников при обнаружении подозрительных предметов;
3. зоны оцепления в зависимости от вида подозрительных предметов.
Тема занятий и учебные вопросы должны четко конкретизироваться, а не нести общий характер.
Форма 2
"Утверждаю"
Руководитель объекта
_________________________
фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
"__"_________20__ года
График проведения тренировок с сотрудниками, привлекаемыми
к мероприятиям по обеспечению пропускного режима (наименование объекта
в соответствии с учредительными документами) на 20__ год
№ пп
Наименование темы тренировки
Тренирующая смена
Дата проведения
Примечание
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
Должность лица, назначенного ответственным за антитеррористическую деятельность
Форма 3
"Утверждаю"
Руководитель объекта
____________________________
фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
"__"_________20__ года
График проведения инструктажа с сотрудниками, привлекаемыми
к мероприятиям по обеспечению пропускного режима
(наименование объекта в соответствии с учредительными документами) на 20__ год
№ пп
Наименование темы тренировки
Тренирующая смена
Дата проведения
Примечание
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
Должность лица,
назначенного ответственным
за антитеррористическую деятельность в
Если работник (сотрудник) учреждения по каким-либо причинам (болезнь, отпуск) отсутствовал при проведении инструктажа, изучение тематики с ним проводится индивидуально, в любой из дней до окончания текущего квартала.
Форма 4
Проект
"Утверждаю"
Руководитель объекта
____________________________
фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
"__"_________20__ года
План подготовки и проведения практической объектовой тренировки
1. Тема: "Действия при обнаружении подозрительного предмета, похожего на взрывное устройство".
2. Цели тренировки:
1) выработка у персонала навыков и способности самостоятельно, быстро и безошибочно ориентироваться в ситуации при обнаружении подозрительного предмета, похожего на взрывное устройство, определять решающее направление действий и принимать правильные меры по ликвидации чрезвычайной ситуации;
2) обучение навыкам и действиям по предотвращению возможных актов терроризма, обучение порядку оповещения и эвакуации при обнаружении подозрительного предмета;
3) обучение приемам и способам спасения и эвакуации людей и материальных ценностей;
4) обучение порядку и правилам взаимодействия персонала объекта с правоохранительными органами, аварийно-спасательными службами;
5) проверка умения руководства объекта четко координировать действия участников тренировки, организации эвакуации персонала объекта до прибытия подразделений правоохранительных органов и аварийно-спасательных служб.

3. Обьектілік жаттығуға қатысушылардың құрамы: обьект басшылығы, инженерлік-техникалық қызметкерлер, персонал, құқық қорғау органдары мен авариялық-құтқару қызметтерінің қызметкерлері (келісу бойынша). "*"
"*" – аталған санат іс-шараға қатысқанда.
4. Жаттығу кезеңдері:
Р/с №
Іс-шаралар
Өткізу күні мен уақыты
Өткізу орны
Жауапты орындаушы
Орындалғаны жөнінде белгі
Бірінші дайындық кезеңі
1.
Жаттығу өткізу жөніндегі құжаттарды әзірлеу жөніндегі басшының нұсқауларын төраға орынбасарларының назарына жеткізу
20__ жылғы "_"____
Төраға кабинеті
Төраға
2.
Жаттығу өткізу бойынша құжаттарды әзірлеу, құжаттарды тартылатын құқық қорғау органдары бөлімшелерімен және авариялық-құтқару қызметтерімен келісу"*"және оларды обьект басшысында бекіту
20__ жылғы "_"____
Қызметтердің орналасу орны
Директор кабинеті
Жаттығу жетекшісі
Екінші дайындық кезеңі
3
Жаттығуды дайындау және өткізу жоспарын, сондай-ақ әдістемелік материалдарды обьект қызметкерлерінің назарына жеткізу
20__ жылғы "_"____
Акт залы
Жаттығу жетекшісі
4.
Қызметкерлердің барлық санаттарымен қосымша сабақтар өткізу, күдікті зат табылған немесе эвакуациялау туралы өкім алған кезде обьект жұмысшыларының өз іс-қимыл тәртібін білуін тексеру
20__ жылғы "_"____
Акт залы
Жаттығу жетекшісі
5.
Құлақтандыру жүйесінің және эвакуациялау жолдарының жай-күйіне жауап беретін қызметкерлермен қосымша нұсқаулық өткізу
20__ жылғы "_"____
Акт залы
Жаттығу жетекшісі
6.
Жаттықтыруды өткізуге дайындығы туралы Төрағаға баяндама
20__ жылғы "_"____
Төраға кабинеті
Жаттығу жетекшісі
Практикалық жаттығу өткізу
7.
Практикалық жаттығу өткізу:
күдікті заттың табылғаны туралы сигнал беру;
эвакуацияны жүргізу;
құқық қорғау органдары мен авариялық-құтқару қызметтері қызметкерлерінің кездесуін ұйымдастыру
20__ жылғы "_"____
Обьектінің ғимараты
Төраға
Жаттығу жетекшісі
Жаттығуды қорытындылау
8.
Обьект жұмысшыларымен жаттығуды талдау
20__ жылғы "_"____
Обьектінің ғимараты
Жаттығу жетекшісі
9.
Жаттығуды өткізу қорытындысы бойынша анықтама дайындау
20__ жылғы "_"____
Әдістемелік кабинет
Жаттығу жетекшісі
10.
Анықталған кемшіліктерді жою бойынша міндеттер қоя отырып, жаттығу қорытындысы бойынша бұйрық дайындау
20__ жылғы "_"____
Төраға кабинеті
Жаттығу жетекшісі
Обьект басшысы
Іс-шаралар тармақтарының саны және олардың атауы түпкілікті және толық міндетті болып табылмайды. Ұпайлар сабақтың тақырыбына және қызметкерлердің дайындық деңгейіне байланысты өзгеруі мүмкін. "Орындалуы туралы белгі" бағанында әрбір өткізілген іс-шараның нәтижелері бойынша "Орындалды" деген жазба жазылады.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрлігінің және оның
ведомстволарының
қарамағындағы террористік
тұрғыдан осал объектілердің
терроризмге қарсы қорғалуын
ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа
4-қосымша
Террористік сипаттағы ықтимал қатерлерге Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі мен оның филиалдары объектілеріндегі әртүрлі орта адамдарының іс-қимылдары алгоритмі
"Қарулы шабуыл қаупі туындаған кездегі іс-қимылдар"

3. Состав участников объектовой тренировки: руководство объекта, инженерно-технические работники, персонал, сотрудники правоохранительных органов и аварийно-спасательных служб (по согласованию). "*"
"*" – при участии данной категории в мероприятии.
4. Этапы тренировки:
№ п/п
Мероприятия
Дата и время проведения
Место проведения
Ответственный исполнитель
Отметка о выполнении
Первый подготовительный этап
1.
Доведение указаний руководителя по разработке документов по проведению тренировки до сведения заместителей председателя
"_" _____ 20__ года
2.
Разработка документов по проведению тренировки, согласование документов с привлекаемыми подразделениями правоохранительных органов и аварийно-спасательных служб "*" и утверждение их у руководителя объекта
"_" _____ 20__ года
Второй подготовительный этап
3.
Доведение плана подготовки и проведения тренировки, а также методических материалов до сведения сотрудников объекта
"_" _____ 20__ года
4.
Проведение дополнительных занятий со всеми категориями сотрудников, проверка знаний персоналом объекта порядка своих действий при обнаружении подозрительного предмета или получения распоряжения о проведении эвакуации
"_" _____ 20__ года
5.
Проведение дополнительного инструктажа с сотрудниками, отвечающими за состояние системы оповещения и путей эвакуации
"_"_____ 20__ года
6.
Доклад Председателю о готовности к проведению тренировки
"_" _____ 20__ года
Проведение практической тренировки
7.
Проведение практической тренировки:
подача сигнала об обнаружении подозрительного предмета;
проведение эвакуации;
организация встречи сотрудников правоохранительных органов и аварийно-спасательных служб
"_"_____ 20__ года
Подведение итогов тренировки
8.
Разбор тренировки с персоналом объекта
"_" _____ 20__ года
9.
Подготовка справки по итогам проведения тренировки
"_" _____ 20__ года
10.
Подготовка приказа по итогам тренировки с постановкой задач по устранению выявленных недостатков
"_" _____ 20__ года
Руководитель объекта
Количество пунктов мероприятий и их наименование не являются окончательными и полностью обязательными. Пункты могут варьироваться в зависимости от тематики занятия и степени подготовленности персонала. В графе "Отметка о выполнении" запись "Выполнено" производится по результатам каждого проведенного мероприятия.
Приложение 4
к Инструкции по организации
антитеррористической защиты
объектов, уязвимых
в террористическом отношении,
находящихся в ведении
Министерства сельского хозяйства
Республики Казахстан
и его ведомств
Алгоритмы действий различного круга лиц объектов Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан и его ведомств на возможные угрозы террористического характера
"Действия при угрозе вооруженного нападения"

1. Қарулы шабуыл қаупі туындаған кездегі қызметкерлердің іс-әрекеттері:
1) аймақтық ішкі істер, ұлттық қауіпсіздік органдарын, күзетті, жұмысшыларды, обьект басшылығын қарулы шабуыл жасау фактісі мен мән-жайларды кез келген тәсілмен хабардар ету.
2) қорғану, ғимараттан ақырын шығу немесе бөлмеде жасырыну, есікті бұғаттау, аумақтық ішкі істер, ұлттық қауіпсіздік органдары қызметкерлерінің келуін күту;
2. Обьектінің жеке күзет ұйымы қызметкерлерінің қарулы шабуыл жасау қаупі туындаған кездегі іс-әрекеттері:
1) қарулы қаскүнемді анықтау;
2) обьектіде адамдар жаппай болатын орындарға оның жылжуын бұғаттау;
3) қарулы шабуыл жасау фактісі туралы обьект басшылығына, аумақтық ішкі істер, Ұлттық қауіпсіздік органдарына хабарлау;
4) обьектідегі адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз етуге шаралар қолдану;
5) өз қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
3. Обьект басшылығының қарулы шабуыл жасау қаупі туындаған кездегі іс-әрекеттері:
1) қарулы шабуыл жасау фактісі мен мән-жайлары туралы аумақтық ішкі істер, ұлттық қауіпсіздік органдарын дереу хабардар ету;
2) обьектіде адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараны ұйымдастыру (эвакуациялау, ішкі кедергілерді оқшаулау, обьектідегі тосын жағдай туралы хабарлау);
3) обьект қызметкерлерінің терроризмге қарсы күрес жөніндегі жедел штабпен өзара іс-қимылын қамтамасыз ету.
"Кепілге адам алу қаупі туындаған кездегі іс-қимылдар"
4. Кепілге адам алу қаупі туындаған кездегі обьект жұмыскерлерінің іс-қимылдары:
1) қорғану, кепілге алынбау, ғимараттан байқатпай шығу немесе үй-жайға тығылу, есікті бұғаттау, аумақтық ішкі істер, ұлттық қауіпсіздік органдарының қызметкерлері келгенге дейін ұстамдылық таныту;
2) кез келген қолжетімді тәсілмен және өз қауіпсіздігіне кепілдік берілген қамтамасыз ету шартымен ғана аумақтық ішкі істер, ұлттық қауіпсіздік органдарын кепілге алудың мән-жайлары мен кепілге алынғандар, қаскүнемдер туралы (саны, қару-жарағы, жарақтануы, жасы, лақап аты, ұлты) туралы хабардар ету.
5. Обьектінің күзет ұйымы қызметкерлерінің кепілге адам алу қаупі туындаған кездегі іс-қимылдары:
1) қарулы қаскүнемдерді анықтау;
2) оны/олардың обьектіде адамдар жаппай болатын орындарға жылжуын бұғаттау;
3) кепілге алуға оқталу фактісі мен мән-жайлары туралы обьект басшылығына, аумақтық ішкі істер, ұлттық қауіпсіздік органдарына кез келген тәсілмен хабарлау;
4) обьектідегі адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз етуге шаралар қабылдау (эвакуациялау, теріс пиғылдылар жолындағы ішкі кедергілерді бұғаттау);

1. Действия персонала при возникновении угрозы вооруженного нападения:
1) информировать любым способом территориальные органы внутренних дел, национальной безопасности, охрану, персонал, руководство объекта о факте и обстоятельствах вооруженного нападения;
2) защититься, незаметно покинуть здание или укрыться в помещении, заблокировать дверь, дождаться прибытия сотрудников территориальных органов внутренних дел, национальной безопасности.
2. Действия сотрудников охранной организации объекта при возникновении угрозы вооруженного нападения:
1) выявить вооруженного злоумышленника;
2) блокировать его продвижение к местам массового пребывания людей на объекте;
3) информировать руководство объекта, территориальные органы внутренних дел, национальной безопасности о факте вооруженного нападения;
4) принять меры к обеспечению безопасности людей на объекте;
5) обеспечить собственную безопасность.
3. Действия руководства объекта при возникновении угрозы вооруженного нападения:
1) незамедлительно информировать территориальные органы внутренних дел, национальной безопасности о факте и обстоятельствах вооруженного нападения;
2) организовать мероприятие по обеспечению безопасности людей на объекте (эвакуация, блокирование внутренних барьеров, оповещение о нештатной ситуации на объекте);
3) обеспечить взаимодействие персонала объекта с оперативным штабом по борьбе с терроризмом.
"Действия при угрозе захвата заложников"
4. Действия персонала объекта при возникновении угрозы захвата заложников:
1) защититься, избежать попадания в заложники, незаметно покинуть здание или укрыться в помещении, заблокировать дверь, продержаться до прибытия сотрудников территориальных органов внутренних дел, национальной безопасности;
2) информировать любым доступным способом и только при условии гарантированного обеспечения собственной безопасности территориальные органы внутренних дел, национальной безопасности об обстоятельствах захвата заложников и злоумышленниках (количество, вооружение, оснащение, возраст, клички, национальность).
5. Действия сотрудников охранной организации объекта при возникновении угрозы захвата заложников:
1) выявить вооруженных злоумышленников;
2) блокировать его/их продвижение к местам массового пребывания людей на объекте;
3) информировать любым способом руководство объекта, территориальные органы внутренних дел, национальной безопасности о факте и обстоятельствах покушения на захват заложников;
4) принять меры к обеспечению безопасности людей на объекте (эвакуация, блокирование внутренних барьеров на пути злоумышленников);

5) өз қауіпсіздігін қамтамасыз ету (кепілге алынбау).
6. Кепілге адам алу қаупі туындаған кездегі обьект басшылығының іс-қимылы:
1) кепілге адам алуға әрекет жасау фактісі мен мән-жайлары туралы қолжетімді тәсілмен аумақтық ішкі істер, ұлттық қауіпсіздік органдарын дереу хабардар ету;
2) обьектіде адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету шараларын қабылдауды ұйымдастыру (эвакуациялау, ішкі кедергілерді бұғаттау, обьектідегі тосын жағдай туралы хабарлау);
3) обьект қызметкерлерінің терроризмге қарсы күрес жөніндегі жедел штабпен өзара іс-қимылын ұйымдастыру.
"Кепілге адамалу кезіндегі іс-қимылдар"
7. Обьект персоналының іс-қимылдары:
1) қорғану: кепілге алынудан аулақ болу, ғимараттан байқатпай шығу немесе үй-жайда тығылу, есікті құлыптау, тәртіп сақшылары келгенге дейін немесе ғимараттан кету үшін қауіпсіз болғанға дейін бола тұру;
2) мүмкіндігінше кез келген қолжетімді тәсілмен және тек қана өз қауіпсіздігі кепілдендірілген жағдайда ғана құқық қорғау және/немесе арнаулы мемлекеттік органдарды қамтамасыз ету шартымен ғана кепілге алу мән-жайлары мен теріс пиғылдағы адамдар туралы (саны, қару-жарақ, жарақтандыру, жасы, лақап аты, ұлты) хабардар ету.
8. Обьекті күзетінің іс-қимылдары:
1) қарулы теріспиғылдыны (ларды) анықтау;
2) мүмкіндігінше оның обьектідегі адамдардың жаппай болатын жерлеріне қарай жылжуына тосқауыл қою;
3) обьектінің басшылығын, құқық қорғау және/немесе арнаулы мемлекеттік органдарды кепілге алуға оқталу фактісі мен мән-жайлары туралы кез келген тәсілмен хабардар ету;
4) обьектідегі адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету шараларын қабылдау (эвакуациялау, қараниеттілердің жолындағы ішкі кедергілерді бұғаттау);
5) өз қауіпсіздігін қамтамасыз ету (кепілге алынудан аулақ болу).
9. Обьект басшылығының іс-қимылдары:
1) құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік органдарды және/немесе үшінші тұлғаларды кепілге алу әрекетінің фактісі мен мән-жайлары туралы кез келген қолжетімді тәсілмен дереу хабардар ету;
2) мүмкіндігінше обьектіде адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету шараларын ұйымдастыру (эвакуациялау, ішкі кедергілерді бұғаттау, обьектіде штаттан тыс жағдай туралы хабарлау);
3) мүмкіндігінше терроризмге қарсы күрес жөніндегі жедел штабтың келетін күштермен өзара іс-қимылын ұйымдастыру.
"Арнайы бөлімшелер қызметкерлерінің кепілге алынған адамдарды босату жөніндегі операцияны ұйымдастыру кезіндегі іс-қимылдары"
10. Арнайы бөлімшелер қызметкерлерінің кепілге алынған адамдарды босату жөніндегі операцияларды жүргізуі кезінде Министрлік обьектісі қызметкерлерінің іс-қимылдары:

5) обеспечить собственную безопасность (избежать попадания в заложники).
6. Действия руководства объекта при возникновении угрозы захвата заложников:
1) незамедлительно информировать территориальные органы внутренних дел, национальной безопасности доступным способом о факте и обстоятельствах попытки захвата заложников;
2) организовать принятие мер обеспечения безопасности людей на объекте (эвакуация, блокирование внутренних барьеров, оповещение о нештатной ситуации на объекте);
3) организовать взаимодействие персонала объекта с оперативным штабом по борьбе с терроризмом.
"Действия при захвате в заложники"
7. Действия персонала объекта:
1) Защититься: избежать попадания в заложники, незаметно покинуть здание или укрыться в помещении, заблокировать дверь, продержаться до прибытия сотрудников правопорядка или возможности безопасности покинуть здание;
2) По возможности информировать любым доступным способом и только при условии гарантированного обеспечения собственной безопасности правоохранительные и/или специальные государственные органы об обстоятельствах захвата заложников и злоумышленниках (количество, вооружение, оснащение, возраст, клички, национальность).
8. Действия охраны объекта:
1) выявить вооруженного (ых) злоумышленника (ов);
2) по возможности блокировать его/их продвижение к местам массового пребывания людей на объекте;
3) информировать любым способом руководство объекта, правоохранительные и/или специальные государственных органов о факте и обстоятельствах покушения на захват заложников;
4) принять меры к обеспечению безопасности людей на объекте (эвакуация, блокирование внутренних барьеров на пути злоумышленников);
5) обеспечить собственную безопасность (избежать попадания в заложники).
9. Действий руководства объекта:
1) незамедлительное информирование правоохранительных, специальных государственных органов и/или третьих лиц любым доступным способом о факте и обстоятельствах попытки захвата заложников;
2) по возможности организация мер обеспечения безопасности людей на объекте (эвакуация, блокирование внутренних барьеров, оповещение о нештатной ситуации на объекте);
3) по возможности организация взаимодействия с прибывающими силами оперативного штаба по борьбе с терроризмом.
"Действия при проведении сотрудниками специальных подразделений операции по освобождению заложников"
10. Действия персонала объекта Министерства при проведении сотрудниками специальных подразделений операции по освобождению заложников:

1) еденге төмен қарап жатып, қабырғаға жақындап, басты қолдарымен жауып, қозғалмау;
2) құқық қорғау органдарының қызметкерлеріне қарама қарсы жүгіруге немесе олардан қашуға болмайды, өйткені олар жүгірушіні қылмыскер деп қателесуі мүмкін;
3) есіктер мен терезелердің саңылауларынан аулақ болу;
4) шабуыл жасау және басып алу кезінде жәбірленушімен (жеке басын анықтағанға дейін) ықтимал қылмыскер сияқты біршама қате әрекет етілуі мүмкін, ашуланбау қажет. Босатылған, кепілге алынған адамды тінту, кісендеу, байлау, эмоционалды немесе физикалық жарақат салынуы, жауап алынуы мүмкін. Бұған түсіністікпен қарау керек, өйткені мұндай жағдайлардағы шабуылдаушылардың мұндай әрекеттері (барлық адамдарды түпкілікті сәйкестендіруге және шынайы қылмыскерлерді анықтауға дейін) ақталады.
"Күдікті затты анықтау кезіндегі іс-қимылдар"
11. Қызметкерлердің күдікті затты анықтаған кездегі іс- қимылдары:
1) қол тигізбеу, жақындамау, қозғамау;
2) иесіз заттың ықтимал иесін анықтау үшін айналасындағылардан сұрау;
3) радиобайланыс құралдарын, оның ішінде ұялы байланыс құралдарын осы затқа жақын пайдаланудан бас тарту;
4) анықтау уақыты мен орнын жазып алу;
5) күдікті заттың табылғаны туралы обьектінің күзетіне және қызметкерлеріне немесе аумақтық ұлттық қауіпсіздік және ішкі істер органдарының кезекші бөлімдеріне дереу хабарлау қажет;
6) жарылғыш құрылғыға ұқсас заттың сыртқы түрін және оны табудың маңызды мән-жайларын сипаттауға дайын болу;
7) дүрбелең туғызбау үшін болған оқиға туралы білуі қажет адамдардан басқа ешкімге жарылыс қаупі туралы хабарламау;
8) күзетпен бірге бөгде адамдардың күдікті затқа және қауіпті аймаққа кіруін шектеуді ұйымдастыру;
9) қауіпті аймаққа іргелес аумақтан адамдарды ұйымдасқан түрде эвакуациялауды қамтамасыз етуге көмектесу;
10) өмірге қауіп төнген жағдайда қорғауды қамтамасыз ететін заттардың (ғимараттың бұрышы, колонна, қалың ағаш, автомашина) артын паналау, бақылау жүргізу;
11) күдікті адам немесе өзімен бірге жарылғыш құрылғылары немесе жарылғыш заттарыболуы мүмкін адамдар тобы анықталған жағдайда обьектінің күзетіне, құқық қорғау және (немесе) арнаулы мемлекеттік органдарға хабарлау(саны, қаруы, жарақтандырылуы, жасы, лақап аты, ұлты);
12) келушілерді эвакуациялауды ұйымдастыруда басшылыққа және күзетке жәрдем көрсету;
13) күрделі құрылыстың артына және қажетті қашықтықта жасырыну мүмкін болмаған жағдайда обьектіден кету.
12. Күзет ұйымы қызметкерлерінің күдікті зат табылған кездегі іс-қимылдары:
1) қол тигізбеу, жақындамау, қозғамау;
2) иесіз заттың ықтимал иесін анықтау үшін айналасындағылардан сұрау;

1) лечь на пол лицом вниз, прижавшись к стене, голову закрыть руками и не двигаться;
2) не бежать навстречу сотрудникам правоохранительных органов или от них, так как они могут принять бегущего за преступника;
3) держаться подальше от проемов дверей и окон;
4) не возмущаться, если при штурме и захвате с пострадавшим могут поначалу (до установления личности) поступить несколько некорректно, как с вероятным преступником. Освобожденного заложника могут обыскать, заковать в наручники, связать, нанести эмоциональную или физическую травму, подвергнуть допросу. Необходимо к этому отнестись с пониманием, так как в подобных ситуациях такие действия штурмующих (до окончательной идентификации всех лиц и выявления истинных преступников) оправданы.
"Действия при обнаружении подозрительного предмета"
11. Действия персонала при обнаружении подозрительного предмета:
1) не трогать, не подходить, не передвигать;
2) опросить окружающих для установления возможного владельца бесхозного предмета;
3) воздержаться от использования средств радиосвязи, в том числе и мобильных, вблизи данного предмета;
4) зафиксировать время и место обнаружения;
5) немедленно сообщить об обнаружении подозрительного предмета в охрану и персоналу объекта либо в дежурные части территориальных органов национальной безопасности и внутренних дел;
6) быть готовым описать внешний вид предмета, похожего на взрывное устройство и значимые обстоятельства его обнаружения;
7) не сообщать об угрозе взрыва никому, кроме тех лиц, кому необходимо знать о случившемся, чтобы не создавать панику;
8) организовать с охраной ограничение доступа посторонних лиц к подозрительному предмету и опасной зоне;
9) помочь обеспечить организованную эвакуацию людей с территории, прилегающей к опасной зоне;
10) при возникновении угрозы жизни укрыться за предметами, обеспечивающими защиту (угол здания, колонна, толстое дерево, автомашина), вести наблюдение;
11) информировать охрану объекта, правоохранительные и (или) специальные государственные органы в случае выявления подозрительного лица или группы лиц, возможно имеющих при себе взрывные устройства или взрывчатые вещества (количество, оружие, оснащение, возраст, клички, национальность);
12) оказать содействие руководству и охране в организации эвакуации посетителей;
13) покинуть объект, при невозможности - укрыться за капитальным сооружением и на необходимом удалении.
12. Действия сотрудников охранной организации при обнаружении подозрительного предмета:
1) не трогать, не подходить, не передвигать;
2) опросить окружающих для установления возможного владельца бесхозного предмета;

3) радиобайланыс құралдарын, оның ішінде ұялы байланыс құралдарын осы затқа жақын пайдаланудан бас тарту;
4) анықтау уақыты мен орнын жазып алу;
5) күзетте күдікті заттың табылғаны туралы обьектінің қызметкеріне не құқық қорғау органдарына дереу хабарлау;
6) жарылғыш құрылғыға ұқсас заттың сыртқы түрін және оны табудың маңызды мән-жайларын сипаттауға дайын болу;
7) дүрбелең туғызбау үшін болған оқиға туралы білуі қажет адамдардан басқа ешкімге жарылыс қаупі туралы хабарламау;
8) күдікті затқа және қауіпті аймаққа бөгде адамдардың қажетті қашықтықтан кіруін шектеуді қамтамасыз ету;
9) қауіпті аймаққа іргелес аумақтан адамдарды ұйымдастырылған эвакуациялауды қамтамасыз ету;
10) өмірге қауіп төніп тұрған кезде қорғауды қамтамасыз ететін заттарды (ғимараттың бұрышы, колонна, қалың ағаш, автомашина) паналау, бақылау жүргізу;
11) күдікті адам немесе өзімен бірге жарылғыш құрылғылары немесе жарылғыш заттары болуы мүмкін адамдар тобы анықталған жағдайда күзетке, құқық қорғау және (немесе) арнаулы мемлекеттік органдарға хабарлау (саны, қаруы, жарақтандырылуы, жасы, лақап аты, ұлты)
13. Күдікті зат анықталған кездегі басшылықтың іс-қимылдары:
1) құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік органдарға күдікті адамның анықталғаны немесе иесіз заттың табылғаны туралы дереу хабарлау;
2) қажетті қашықтықта иесіз күдікті заттың табылған орнын қоршауды ұйымдастыру;
3) адамдарды обьектіден көшіруді ұйымдастыру, обьектідегі штаттан тыс жағдай туралы хабарлау;
4) күдікті заттарды табу мақсатында үй-жайларды аралауды және аумақтарды қарауды қамтамасыз ету;
5) обьект қызметкерлерінің терроризмге қарсы күрес жөніндегі жедел штабпен өзара іс-қимылын ұйымдастыру, қажетті ақпарат беру.
14. Жарылғыш құрылғыны көрсетуі мүмкін белгілер:
1) табылған затта сымдардың, жіптердің, изолентаның болуы;
2) зат шығаратын күдікті дыбыстар, шертулер, сағаттың тықылы;
3) заттан бадамға тән немесе ерекше иіс шығады;
4) табылған заттың әдеттен тыс орналастырылуы;
5) табылған затта сыртқы белгілері бойынша антеннаға ұқсас қоректендіру көздерінің, сымдардың әртүрлі түрлерінің анықталуы.
15. Жарылғыш құрылғы (ЖҚ) немесе ЖҚ тәрізді зат анықталған кезде алып тастау және (немесе) қоршау қашықтығы:
1) РГД гранатасы - 5-50 метр;
2) Ф-1 гранатасы-200 метр;
3) салмағы 200 грамм тротил шашкасы – 45 метр;
4) салмағы 400 грамм тротил шашкасы - 55 метр;

3) воздержаться от использования средств радиосвязи, в том числе и мобильных, вблизи данного предмета;
4) зафиксировать время и место обнаружения;
5) немедленно сообщить об обнаружении подозрительного предмета в охране, персоналу объекта либо в правоохранительные органы;
6) быть готовым описать внешний вид предмета, похожего на взрывное устройство и значимые обстоятельства его обнаружения;
7) не сообщать об угрозе взрыва никому, кроме тех лиц, кому необходимо знать о случившемся, чтобы не создавать панику;
8) обеспечить ограничение доступа посторонних лиц к подозрительному предмету и опасной зоне на необходимом удалении;
9) обеспечить организованную эвакуацию людей с территории, прилегающей к опасной зоне;
10) при возникновении угрозы жизни укрыться за предметами, обеспечивающими защиту (угол здания, колонна, толстое дерево, автомашина), вести наблюдение;
11) информировать охрану, правоохранительные и (или) специальные государственные органы в случае выявления подозрительного лица или группы лиц, возможно имеющих при себе взрывные устройства или взрывчатые вещества (количество, оружие, оснащение, возраст, клички, национальность).
13. Действия руководства при обнаружении подозрительного предмета:
1) незамедлительное информирование правоохранительные, специальные государственные органы о выявлении подозрительного человека или об обнаружении бесхозного предмета;
2) организация оцепления места обнаружения бесхозного подозрительного предмета на необходимом удалении;
3) организация эвакуации людей с объекта, оповещение о нештатной ситуации на объекте;
4) обеспечение обхода помещений и осмотра территорий с целью обнаружения подозрительных предметов;
5) организация взаимодействия персонала объекта с оперативным штабом по борьбе с терроризмом, предоставление необходимой информации.
14. Признаки, которые могут указывать на взрывное устройство:
1) наличие на обнаруженном предмете проводов, веревок, изоленты;
2) подозрительные звуки, щелчки, тиканье часов, издаваемые предметом;
3) от предмета исходит характерный запах миндаля или необычный запах;
4) необычное размещение обнаруженного предмета;
5) установленные на обнаруженном предмете различных видов источников питания, проволока, по внешним признакам, схожая с антенной.
15. Расстояние для удаления и (или) оцепления при обнаружении взрывного устройства (ВУ) или предмета, похожего на ВУ:
1) граната РГД-5 – 50 метров;
2) граната Ф-1 – 200 метров;
3) тротиловая шашка массой 200 грамм – 45 метров;
4) тротиловая шашка массой 400 грамм – 55 метров;

5) сыра құтысы 0,33 литр - 60 метр;
6) дипломат (кейс) - 230 метр;
7) жол чемоданы - 350 метр;
8) жеңіл автомашина - 460-580 метр;
9) шағын автобус - 920 метр;
10) жүк көлігі (фургон) – 1240 метр.
"Жанкешті террористерді" қолдана отырып жасалған шабуыл кезіндегі іс-қимылдар
16. "Жанкешті террористі" қолдану арқылы шабуыл жасау кезіндегі іс-қимылдар:
1) қорғану, ғимараттан байқатпай шығу немесе үй-жайда тығылу, есікті құлыптау, құқық қорғау органдарының қызметкерлері келгенше күту;
2) құқық қорғау және (немесе) арнаулы мемлекеттік органдарды, күзетті, қызметкерлерді, объектінің басшылығын қарулы шабуылдың фактісі мен мән-жайлары туралы кез келген тәсілмен хабардар ету.
17. Күзет ұйымы қызметкерлерінің "жанкешті террористі" қолдана отырып жасалған шабуыл кезіндегі іс-қимылдары:
1) оны/олардың обьектіде адамдар жаппай болатын орындарға жылжуын бұғаттау;
2) күдікті адамның немесе адамдар тобының анықталғаны туралы обьект басшылығына, құқық қорғау және/немесе арнайы мемлекеттік органдарға кез келген тәсілмен хабарлау;
3) обьектідегі адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз етуге шаралар қабылдау (эвакуациялау, ішкі тосқауылдарды бұғаттау);
4) қажет болған жағдайда обьект бойынша (жеке өзі не бейнебақылау жүйесі арқылы) күдікті адамның немесе адамдар тобының жүріп-тұруын байқауды ұйымдастыру;
5) өз қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
18. Басшылықтың "жанкешті террористерді" қолдана отырып шабуыл жасау кезіндегі іс-әрекеттері:
1) обьектіде күдікті адамның немесе адамдар тобының анықталғаны туралы құқық қорғау және (немесе) арнаулы мемлекеттік органдарға дереу ақпарат беру;
2) құқық қорғау органдарының қызметкерлеріне қаскүнемді анықтау және ұстау уақытын қысқарту үшін күдікті адам туралы барынша толық ақпарат беру;
3) адамдарды ұйымдасқан эвакуациялауды қамтамасыз ету;
4) өз қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
Телефон арқылы қауіп-қатер алған кездегі іс-қимылдар
19. Телефон арқылы қауіп-қатер алушының (басшы, қызметкер, күзет ұйымының қызметкері) іс-қимылы:
1) әңгіме барысында қоңырау шалушының жынысын, жасын және оның сөйлеу ерекшеліктерін белгілеңіз:
2) дауыс (қатты немесе тыныш, төмен немесе жоғары);
3) сөйлеу қарқыны (жылдам немесе баяу);
4) айтылуы (айқын, бұрмаланған, сақау, сыбырлап, екпінмен немесе диалектімен);
5) сөйлеу тәсілі (күлкілі, мазақ, әдепсіз сөздермен);
6) дыбыстық фонға (автомобиль немесе теміржол көлігінің шуы, теле - немесе радиоаппаратураның дыбысы, дауыстар), қоңырау сипатына (қалалық, қалааралық) назар аударыңыз;
7) сөйлесудің нақты басталу уақытын және оның ұзақтығын белгілеңіз;

5) пивная банка 0,33 литров – 60 метров;
6) дипломат (кейс) – 230 метров;
7) дорожный чемодан – 350 метров;
8) автомашина легковая – 460-580 метров;
9) микроавтобус – 920 метров;
10) грузовой транспорт (фургон) – 1240 метров.
"Действия при атаке с применением "террористов-смертников"
16. Действия персонала при атаке с применением "террористов-смертников":
1) защититься, незаметно покинуть здание или укрыться в помещении, заблокировать дверь, дождаться прибытия сотрудников правопорядка;
2) информировать любым способом правоохранительные и (или) специальные государственные органы, охрану, персонал, руководство объекта о факте и обстоятельствах вооруженного нападения.
17. Действия сотрудников охранной организации при атаке с применением "террористов-смертников":
1) блокировать его/их продвижение к местам массового пребывания людей на объекте;
2) информировать любым способом руководство объекта, правоохранительные и/или специальные государственных органов о выявлении подозрительного лица или группы лиц;
3) принять меры к обеспечению безопасности людей на объекте (эвакуация, блокирование внутренних барьеров);
4) при необходимости организовать наблюдение передвижений подозрительного лица или группы лиц по объекту (лично либо через систему видеонаблюдения);
5) обеспечить собственную безопасность.
18. Действия руководства при атаке с применением "террористов-смертников":
1) незамедлительная передача информации в правоохранительные и (или) специальные государственные органы о выявлении на объекте подозрительного лица или группы лиц;
2) предоставление сотрудникам правоохранительных и/или специальных государственных органов максимально полной информации о подозрительном лице, которая сокращает время выявления и задержания злоумышленника;
3) обеспечение организованной эвакуации людей;
4) обеспечение собственной безопасности.
"Действия при получении угрозы по телефону"
19. Действия получателя угрозы по телефону (руководитель, персонал, сотрудник охранной организации):
1) по ходу разговора отметьте пол, возраст звонившего и особенности его речи:
2) голос (громкий или тихий, низкий или высокий);
3) темп речи (быстрый или медленный);
4) произношение (отчетливое, искаженное, с заиканием, шепелявое, с акцентом или диалектом);
5) манера речи (развязная, с издевкой, с нецензурными выражениями);
6) обратите внимание на звуковой фон (шум автомобильного или железнодорожного транспорта, звук теле- или радиоаппаратуры, голоса), характер звонка (городской, междугородный);
7) зафиксируйте точное время начала разговора и его продолжительность;

8) әңгімелесу барысында мынадай сұрақтарға жауап алуға тырысыңыз:
бұл адам қайда, кімге, қандай телефон арқылы қоңырау шалды?
ол қандай нақты талаптар қояды?
жеке талап қояды немесе делдал ретінде әрекет етеді және қандай да бір адамдар тобын білдіреді ме?
ол немесе олар ойға алған ісінен қандай шарттарда бас тартуға келіседі?
онымен қалай және қашан байланысуға болады?
сіз бұл қоңырау туралы кімге хабарлай аласыз немесе хабарлауға тиіссіз?
9) Сіз және басшылық шешім қабылдау немесе қандай да бір іс-әрекет жасау үшін қоңырау шалушыдан барынша көп уақыт аралығына қол жеткізуге тырысыңыз;
10) сөйлесу барысында немесе сөйлесу аяқталғаннан кейін дереу ішкі істер органдарының "102" арнасына немесе "112" бірыңғай кезекші-диспетчерлік қызметіне және Министрлік обьектісінің басшылығына телефон қатері туралы хабарлау қажет.

8) постарайтесь в ходе разговора получить ответы на следующие вопросы:
куда, кому, по какому телефону звонит данный человек?
какие конкретные требования он выдвигает?
выдвигает требования лично или выступает в роли посредника и представляет какую-то группу лиц?
на каких условиях он или они согласны отказаться от задуманного?
как и когда с ним можно связаться?
кому вы можете или должны сообщить об этом звонке?
9) постарайтесь добиться от звонящего максимально возможного промежутка времени для принятия вами и руководством решений или совершения каких-либо действий;
10) в процессе разговора или немедленно после окончания разговора сообщить на канал "102" органов внутренних дел или единую дежурно-диспетчерскую службу "112" и руководству объекта Министерства о телефонной угрозе.