Сым арқылы хабар тарату қызметiн атқару ЕРЕЖЕЛЕРI
Қазақстан Республикасының Транспорт және комммуникациялар министрлiгi 1997 жылғы 18 тамыз N 151 ҚР Әділет министрлігінде 1997 жылғы 13 қазанда тіркелді. Тіркеу N 387. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2020 жылғы 11 қарашадағы № 420/НҚ бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 11.11.2020 № 420/НҚ (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1.1. Сым арқылы хабар тарату қызметiн атқару ережелерi (бұдан былай Ережелер деп аталады) Қазақстан Республикасының Конституциясына, Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексiне, сондай-ақ Қазақстан Республикасының "Тұтынушылардың құқығын қорғау туралы" заңына, басқада заңды актiлерiне сәйкес жасалды және сым арқылы қызмет атқару мен жұмыс жүргiзудiң негiзгi талаптарын белгiлейдi. Қараңыз.Z100274
1.2. Тұтынушыға (бұдан былай Абонент деп аталады) сым арқылы хабар тарату қызметiн атқару кәсiпорны (бұдан былай Байланыс кәсiпорны деп аталады) тек қана Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрлiгiнiң лицензиясы бойынша көрсетедi.
1.3. Сым арқылы хабар тарату Қазақстан Республикасы заңдары белгiлеген артықшылықтар есепке алынып жеке және заңды тұлғалардың пайдалануына берiледi.
1.4. Теңiзде, жерде, әуеде, ғарыш кеңiстiгiнде адам өмiрiне қатысты төтенше жағдайлар, қорғаныс және құқық қорғау шараларын жүргiзу туралы хабарлар, сондай-ақ көлемдi авариялар, апаттар, iндеттер және табиғи апаттар туралы хабарлар шексiз артықшыларды пайдаланады.
1.5. Қазақстан Республикасы аумағында Абоненттерге қызмет көрсету мемлекеттiк және орыс тiлiнде жүргiзiледi.
1.6. Республиканың iшiнде сым арқылы хабар таратудың технологиялық процесiнде бiр уақыт - Алматы уақыты пайдаланылады.
1.7. Сым арқылы қызмет көрсету мезгiлi туралы хабарлама жергiлiктi уақыт бойынша атқарылады.
1.8. Абоненттерге көрсетiлген сым арқылы хабар тарату қызметi сапасы бойынша стандарттық, техникалық қалып талаптарына, келiсiм шарттарына, сондай-ақ қызмет көрсету туралы ақпаратқа сай болуы тиiстi.
2. Абоненттерге көрсетiлген сым арқылы хабар
тарату қызметi
2.1. Абоненттерге көрсетiлген сым арқылы хабар тарату қызметiнiң тiзбесiн Байланыс кәсiпорны өзiнiң техникалық мүмкiндiктерiне және Абоненттiң талабына сәйкес айқындалады.
Негiзгi көрсетiлетiн қызмет:
- бiр немесе бiрнеше радиохабарлар бағдарламаларын сым арқылы хабар беру жүйелерi арқылы радиотрансляциялық күшейту бекетiнен Абоненттiң радионүктесiне жеткiзу;
- Абоненттiң негiзгi радионүктесiн қондыру, жөндеу, қалпына келтiру;
- Абоненттiң негiзгi радионүктесiн қосу.
Қосымша қызмет көрсету:
- негiзгi радионүктенiң орнын ауыстыру;
- қосымша радионүктенi қондыру, жөндеу, қалпына келтiру, қосу, ажырату;
- залдарды, концерт алаңдарын, алаңдарды дыбыстандыру, басқа да шараларды сөздерiн аударып өткiзу;
- төтенше жағдайлар кезiнде сым арқылы хабар тарату жүйелерiн хабарлама белгiлерiн беру үшiн пайдалану.
2.2. Сым арқылы хабар тарату қызметiн көрсететiн Байланыс кәсiпорны көрсетiлетiн қызметi, оларды көрсету және пайдалану, ережелерi туралы, сондай-ақ ол қызметтiң баға көрсеткiштерi жайында Абонентке ақпарат бередi.
2.3. Сым арқылы хабар тарату қызметiн көрсететiн Байланыс кәсiпорны қызмет көрсету уақыты мен сапасы бойынша өз мiндеттемелерi туралы мiндеттi түрде Абоненттi хабарлар етедi.
2.4. Абонент ағымдағы стандарттар бойынша көзiне көрсетiлетiн сым арқылы ақпарат тарату қызметiн пайдалануға және сым арқылы хабар тарату жүйесiнде қолдану үшiн сертификацияланған кез келген абоненттiң құрылғыны пайдалануға құқылы. Кәсiпорын Абоненттiң қалауы бойынша оны абоненттiк құрылғы қызметiн пайдаланудан ажыратып тастауға мiндеттi.

Об утверждении Правил предоставления услуг проводного вещания
Приказ Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 18 августа 1997 г. N 151 Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 октября 1997 г. N 387. Утратил силу приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 11 ноября 2020 года № 420/НҚ.
Сноска. Утратил силу приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 11.11.2020 № 420/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях приведения в соответствие с действующим законодательством нормативных документов, регулирующих взаимоотношения потребителей и поставщиков услуг, согласно постановлению Кабинета Министров Республики Казахстан от 22 июня 1995 года N 864 "Об активизации работы по защите прав потребителей" приказываем:
1. Утвердить "Правила предоставления услуг проводного вещания".
2. Департаменту связи Министерства транспорта и коммуникацийРеспублики Казахстан (Шаймуханов С.Д.) обеспечить Государственнуюрегистрацию утвержденных Правил в Министерстве юстиции РеспубликиКазахстан.
3. Контроль за исполнением Приказа возложить на Департаментсвязи Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан(Шаймуханов С.Д.) и Департамент защиты прав потребителей и реформ вжилищно-коммунальной сфере Министерства экономики и торговлиРеспублики Казахстан (Квятковская Т.Г.)
Министр транспорта Заместитель Премьер-Министра
и коммуникаций Министр экономики и торговли
Республики Казахстан Республики Казахстан
Утверждены
приказом Министра
транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 18 августа 1997 г. № 151
Правила
предоставления услуг проводного вещания
1. Общие положения
1.1. Правила предоставления услуг проводного вещания (далее именуются Правила) разработаны в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, Гражданским кодексом Республики Казахстан, а также Законом Республики Казахстан "О защите прав потребителей" и другими законодательными актами и определяют основные требования к деятельности и предоставлению услуг проводного вещания. см.Z100274
1.2. Предоставление потребителю (далее именуется Абонентом) услуг проводного вещания производится предприятием (далее именуется Предприятием связи) исключительно по лицензии Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.
1.3. Проводное вещание предоставляется в пользование физическим и юридическим лицам с учетом приоритетов, определенных законодательством Республики Казахстан.
1.4. Абсолютным приоритетом пользуются сообщения по чрезвычайным ситуациям, касающиеся человеческой жизни на море, земле, в воздухе, космическом пространстве, проведении оборонных и правоохранительных мероприятий, а также сообщения о крупных авариях, катастрофах, эпидемиях и стихийных бедствиях.
1.5. Обслуживание Абонентов на территории Республики Казахстан производится на государственном и русском языках.
1.6. В технологических процессах внутриреспубликанской сетипроводного вещания применяется единое время - алматинское.
1.7. Информирование о времени предоставления услуг проводноговещания производится по местному времени.
1.8. Услуги проводного вещания, предоставляемые Абонентам,должны соответствовать по качеству требованиям стандартов, техническим нормам, условиям договора, а также информации об услугах.
2. Услуги проводного вещания, предоставляемые Абонентам
2.1. Перечень услуг проводного вещания, предоставляемыхАбонентам, определяется Предприятием связи в соответствии с еготехническими возможностями и потребностями Абонента.
Основные услуги:
- подача одной или нескольких радиовещательных программ по сетям проводного вещания от радиотрансляционной усилительной станциидо радиоточки Абонента;
- установка, ремонт, восстановление основной радиоточки Абонента;
- ремонт, восстановление линий проводного вещания;
- подключение (отключение) основной радиоточки Абонента.
Дополнительные услуги:
- перестановка основной радиоточки;
- установка, ремонт, восстановление, перестановка, подключение,отключение дополнительной радиоточки;
- озвучивание залов, концертных площадок, площадей, проведениепрочих мероприятий с переводом речи;
- использование систем проводного вещания для подачи сигналовоповещения при чрезвычайных ситуациях.
2.2. Предприятие связи, предоставляющее услуги проводного вещания, информирует Абонентов о предоставляемых им услугах, правилах их предоставления и пользования, а также о тарифах на эти услуги.
2.3. Предприятие связи, предоставляющее услуги проводного вещания, обязано доводить до сведения Абонентов свои обязательства по срокам и качеству исполнения услуг.
2.4. Абонент вправе использовать предоставляемые ему услуги по проводному вещанию по действующим стандартам и использовать для этого любой вид абонентского устройства, сертифицированного для применения на сетях проводного вещания. По желанию Абонента предприятие обязано произвести отключение его абонентского устройства от пользования услугами.

2.5. Абоненттiң негiзгi радиосы бар болған жағдайда оған тегiн пайдалану үшiн оған қосымша радионүктелер қондыруға рұқсат берiледi.
3. Қызмет көрсету тәртiбi
3.1. Радиотрансляциялық торабтан (радиоторабтан) алып радиотрансляциялық нүктелер (радионүктелер) орнату (ажырату) ағымдағы нормативтер мен баға көрсеткiштерiне сәйкес, келiсiм-шарт бойынша меншiк түрiне қарамай жеке және заңды тұлғалардың жазбаша өтiнiшi бойынша жасалады.
Сым арқылы хабар тарату қызметiн атқару туралы келiсiм-шарт көпшiлiкке әйгiлi болуы тиiстi.
3.2. Радиофикацияланбаған ғимараттарда радионүкте орнату туралы өтiнiш берiлсе сол жерде оны орнату мүмкiндiгi тексерiледi және тиiстi қорытынды жасалады.
3.3. Радиофикацияланған ғимаратта радионүкте орнатуды ресiмдеудi алдын-ала тексерусiз жасауға болады.
3.4. Радионүктелердi орнату бекiтiлген орнату ақысын төлегеннен соң 5 күн iшiнде жасалады.
3.5. Сым арқылы хабар таратудың фидерлiк желiсiнiң қуаты толық iске қосылған кезде немесе радиоторабының ерiктi қуаты болмаған жағдайда Байланыс кәсiпорыны немесе құрылыс жүргiзушi тарапынан келiсiм-шарт бойынша бекiтiлген баға көрсеткiшiне сәйкес барлық желiлiк жұмыстар немесе радиоторабын немесе күшейту подстанциясын орнату, қосымша жабдықтау жұмыстары жүргiзiледi.
3.6. Абоненттiң кiнәсiнен зақымдалған немесе жойылған радионүктелердi қалпына келтiру бекiтiлген баға көрсеткiшi бойынша Сым арқылы хабар тарату қызметiн көрсететiн Байланыс кәсiпорыны тарапынан немесе Абоненттiң есебiнен техникалық нормаларды сақтау жағдайында кез келген тұлға арқылы жүргiзiледi.
3.7. Бiр пәтердiң (жекеше үйдiң, бөлменiң) аумағында қосымша радионүктелер орнату және орын ауыстыру Абоненттiң өтiнiшi бойынша жасалады.
3.8. Сым арқылы хабар тарату жүйесiнiң желiсiн сыртқа шығару қажет болғанда заңды және жеке тұлғалардың (үй иелерiнiң, кәсiпорындардың, құрылыс ұйымдарының және басқаларының) талабымен олардың есебiнен Байланыс кәсiпорыны жасайды.
3.9. Абонент пәтерге кiрген кезде радионүкте ажыратылған немесе зақымдалған болып оған Абонент кiнәлi болмаса радионүкте Абоненттiң өтiнiшi бойынша қосымша ақысыз қалпына келтiрiледi.
3.10. Радионүктенi өз бетiмен орнатуға (сым арқылы хабар тарату қызметiн атқаратын Байланыс кәсiпорынына бiлдiрмей) болмайды.
3.11. Ол радионүкте үшiн абонементтiк төлем, нүкте ағымдағы техникалық нормаларға сәйкес орнатылған жағдайда, белгiлi болған күннен бастап есептеледi. Орнатудың техникалық нормалары бұзылса радионүкте ажыратылады.

2.5. При наличии у Абонента основной радиоточки разрешается установка дополнительных радиоточек с бесплатным пользованием ими. Дополнительными считаются радиоточки без отдельных ограничителей, установленные в любых помещениях (включая кухню, коридор и т.д.) отдельной квартиры, частного дома, в отдельной комнате, занимаемой одной семьей.
3. Порядок предоставления услуг
3.1. Установка (отключение) радиотрансляционных точек (радиоточек) от радиотрансляционных узлов (радиоузлов) производится по письменным заявлениям физических и юридических лиц независимо от формы собственности, в соответствии с действующими нормативами и тарифами по договорам.
Договор на предоставление услуг проводного вещания является публичным.
3.2. При подаче заявления на установку радиоточек в нерадиофицированных зданиях проверяется на месте возможность их установки и составляется соответствующее заключение.
3.3. Оформление установки радиоточки в радиофицированном здании может производиться без предварительной проверки.
3.4. Установка радиоточек производится в течение 5-ти дней после внесения утвержденной установочной платы.
3.5. В случае полного задействования мощности фидерных линий сети проводного вещания или отсутствия свободной мощности радиоузла все линейные работы или работы по сооружению или дооборудованию радиоузла или усилительной подстанции выполняются Предприятием связи или застройщиками по договорам по утвержденным тарифам.
3.6. Восстановление радиоточек, поврежденных или ликвидированных по вине Абонента, производится Предприятием связи, предоставляющим услуги проводного вещания, по утвержденным тарифам, или любым другим лицом при соблюдении технических норм установки радиоточки, за счет Абонента.
3.7. Установка дополнительных и перестановка основных радиоточек в пределах одной квартиры (частного дома, комнаты) производится по заявлению Абонента.
3.8. Выноска линий сети проводного вещания производится Предприятием связи в необходимых случаях по требованию и за счет юридических и физических лиц (владельцев домов, предприятий, строительных организаций и др.) по утвержденным тарифам.
3.9. При въезде Абонента в квартиру, где радиоточка была выключена или повреждена не по вине Абонента, восстановление радиоточки производится по заявлению Абонента без дополнительной платы.
3.10. Самовольная установка радиоточки (без ведома Предприятия связи, предоставляющего услуги проводного вещания) не допускается.
3.11. Абонементная плата за эту радиоточку начисляется со дня выявления ее, если она установлена в соответствии с действующими техническими нормами. При нарушении технических норм установки радиоточка выключается.

3.12. Абоненттiң қалауымен радионүктенi ажыратуға болады, ал бұл жағдайда үй иесi тарапынан пәтер iшiндегi радиотрансляциялық жүйенiң сақталып қалуы қамтамасыз етiлуi тиiстi.
4. Сым арқылы хабар тарату қызметiнiң баға
көрсеткiштерi
4.1. Сым арқылы хабар тарату қызметiнiң баға көрсеткiштерi белгiленген тәртiп бойынша бекiтiледi.
Сым арқылы хабар тарату қызметiнiң жеке түрлерi бойынша баға көрсеткiштерiн Байланыс кәсiпорыны дербес немесе келiсiм-шарт негiзiнде белгiлейдi, ал осылай болғанда:
а) Баға көрсеткiшiнiң көлемi тиiмдiлiктi қосып есептегенде оны орындауға қажеттi шығын сомасынан аспау керек.
б) Құрылыс және қайта жаңартуға байланысты ауқымы кең жұмыстар жасалған жағдайда Байланыс кәсiпорыны белгiлеген баға көрсеткiштерiне қоса қызмет көрсету мерзiмi мен сапасы бойынша мiндеттемелер болуы қажет, бұл жұмыстарды орындау мерзiмi келiсiм-шартта ескерiледi.
4.2. Сым арқылы хабар тарату қызметiне ақы төлеуде жеңiлдiктер берiлсе алынбай қалған кiрiс сомасын сол жеңiлдiктердi белгiленген орын, немесе заңды тұлғалар төлейдi.
5. Сым арқылы хабар тарату қызметi көрсетiлген
Абоненттермен есеп айырысу
5.1. Сым арқылы хабар тарату қызметiн көрсеткенi үшiн есеп айыру түрi мен тәртiбiн жергiлiктi банкiлердiң мүмкiндiктерiн ескере отырып Байланыс кәсiпорны белгiлейдi.
5.2. Сым арқылы хабар тарату қызметiн көрсеткенi үшiн Абоненттермен есеп айырысу ұлттық ақшамен жүргiзiледi.
5.3. Сым арқылы хабар тарату қызметiн атқаратын Байланыс кәсiпорындары қызмет көрсетiлген заңды және жеке тұлғалармен есеп айырысады.
5.4. Абонент сым арқылы хабар тарату қызмет көрсету үшiн қажеттi шарттарды орындауға, көрсетiлген қызмет үшiн дер кезiнде және толық ақысын төлеуге мiндеттi.
5.5. Радионүктенi бiрiншi ай пайдаланғанда, нүкте айдың 15-не дейiн орнатылса абоненттiк төлем толық бiр айлық баға көрсеткiш бойынша төленедi, ал айдың 15-нен кейiн қондырылған радионүкте үшiн - баға көрсеткiштiң 50% көлемiнде.
5.6. Радионүктелер үшiн абоненттiк төлем (Ереженiң 5.5. пунктiндегi бiрiншi төлемдi есепке алмай) кез келген мерзiмге алынады, бiрақ бiр айдан кем болмауы тиiс.
5.7. Радионүктелер үшiн абоненттiк төлем мерзiмi төленетiн айдың аяғына дейiн белгiленген.
5.8. Абонент есеп айырысатын Байланыс кәсiпорыны төмендегi мәселелердi хабарлауы тиiстi:
- Абоненттiң аты-жөнi немесе кәсiпорынның, мекеменiң, ұйымның толық атауы;
- почталық мекен-жайы;
- төлеу деректемелерi;
- үй телефонының нөмiрi (заңды тұлғалар үшiн-бас есепшiнiң қызмет телефоны)
Көрсетiлген деректемелердiң барлық өзгерiстерi туралы сым арқылы хабар тарату қызметi үшiн есеп айырысатын Байланыс кәсiпорнына дер кезiнде хабарлауға мiндеттi.

3.12. По желанию Абонента радиоточка может быть отключена, при этом владельцем помещения должна быть обеспечена сохранность внутриквартирной радиотрансляционной проводки.
4. Тарифы на услуги проводного вещания
4.1. Тарифы на услуги проводного вещания утверждаются в установленном порядке.
По отдельным видам услуг проводного вещания тарифы устанавливаются Предприятием связи самостоятельно или на договорной основе, при этом:
а) величина тарифа не должна превышать суммы затрат, необходимых для их выполнения с учетом рентабельности;
б) тарифы, устанавливаемые Предприятием связи, должны сопровождаться обязательствами по срокам и качеству предоставления услуг, при выполнении большого объема работ, связанных со строительством или реконструкцией, сроки выполнения оговариваются в договорах на выполнение этих работ.
4.2. При установлении льгот по оплате услуг проводного вещания возмещение недополученных сумм доходов производится органами, либо юридическими лицами, устанавливающими эти льготы.
5. Расчеты с Абонентами за предоставляемые услуги
проводного вещания
5.1. Форма и порядок расчетов за предоставляемые услуги проводного вещания определяются предприятием связи с учетом возможностей местных банков.
5.2. Все расчеты с Абонентами за предоставляемые услуги проводного вещания производятся в национальной валюте.
5.3. Предприятия связи, предоставляющие услуги проводного вещания, ведут расчеты с юридическими и физическими лицами, которым эти услуги предоставлены.
5.4. Абонент обязан соблюдать условия, необходимые для предоставления услуг проводного вещания, своевременно и полностью оплачивать предоставленные услуги.
5.5. За первый месяц пользования радиоточкой, если точка установлена до 15 числа месяца, абонементная плата должна вноситься в размере месячного тарифа, а при установке радиоточки после 15 числа - в размере 50% тарифа.
5.6. Абонементная плата за радиоточки (за исключением первоговзноса п. 5.5. Правил) принимается за любой срок, но не менее чем заодин месяц.
5.7. Срок внесения абонементной платы за радиоточки установлендо истечения оплачиваемого месяца.
5.8. Абоненты должны сообщать предприятию связи, ведущемурасчеты, следующие данные:
- Ф.И.О Абонента или полное наименование предприятия, учреждения и организации;
- почтовый адрес;
- платежные реквизиты;
- номер домашнего телефона (для юридических лиц - служебныйтелефон главного бухгалтера).
Все изменения указанных реквизитов должны своевременно сообщаться предприятию связи, ведущему расчеты за услуги проводного вещания.

5.9. Абоненттiң немесе оның заңды өкiлеттi өкiлiнiң талабы бойынша көрсетiлген қызмет үшiн төленуге ұсынылған соманың мағынасы толық алысуға тиiстi.
5.10. Топты енгiзуден немесе сым арқылы хабар таратудың бағаналы желiсiмен алып радионүкте орнату үшiн және Байланыс кәсiпорынының қондырғы заттарына белгiленген баға көрсеткiшi бойынша төлем алынады.
5.11. Бiр және бiрнеше бағана орнатып (немесе бiр және бiрнеше құбырлы таған немесе жерасты кабель төсеу) сым арқылы хабар тарату желiсiнде қосымша құрылыс жүргiзу қажет болған жағдайда бөлек смета бойынша төлем алынады.
5.12. Негiзгi радионүктенi қосымша орнату немесе орнын ауыстырғаны үшiн баға көрсеткiшi бойынша төлем алынады.
5.13. Қазақстан Республикасы заңдар белгiлеген жеңiлдiктерге ие Абоненттерден абоненттiк төлем толық немесе жарым-жартылай алынбайды. Бұлай болғанда Абоненттiк дербес счетына жеңiлдiктермен қызмет көрсетiлуге құқылығын айқындайтын құжатының нөмiрi жазылу керек.
5.14. Зағиптардың ұжымдық қолдануындағы (жатақханаларда, арнаулы мектептерде, оқу-өндiрiстiк кәсiпорындарда, мәдени-ағарту мекемелерiнде) қуаты 0,5 Вт аспайтын наушниктi немесе дауыс зорайтқышы бар радиотрансляциялық нүктелер үшiн абоненттiк төлем алынбайды.
а) Абонент радионүктенi әрi қарай пайдаланудан бас тартса абоненттiк төлем есептеу өтiнiш берген күннен бастап тоқтатылады.
б) Тұрғындарды көшiрiп бүкiл үйге (әкiмшiлiк ғимаратына) күрделi жөндеу жүргенде немесе үйдi (ғимаратты) бұзуға әзiрлегенде. Үй иесiнiң жазбаша өтiнiшi төлем алуды тоқтатуға негiз болады.
в) пәтердi күрделi жөндеуге байланысты бөлме iшiндегi желiктi бiр айдан астам мерзiмге алып тастау қажет болғанда Абоненттiң жазбаша өтiнiшi радионүктенi алып тастауға негiз болады.
г) дебиторлық берешегi үшiн радионүктенi ажыратқан күннен бастап абоненттiк төлем есептеу тоқтатылады.
д) Сым арқылы хабар тарату қызметiн көрсететiн Байланыс кәсiпорынының кiнәсiнен Абонент 5 күн қатарынан сым арқылы хабар таратумен қамтамасыз етiлмесе радионүктенiң жұмыс iстемеген күндерi үшiн абоненттiк төлем қайта есептелiнедi (аппараттық кiтаптағы радиоторабының жұмыс iстемегенi туралы жазу немесе радионүктенiң iстен шыққаны туралы кiтапқа жазылған мәлiмдеме негiзiнде)
6. Шағымдарды қарау тәртiбi
6.1. Байланыс кәсiпорны көрсететiн қызмет туралы шағымдар Қазақстан Республикасы заңдары белгiлеген мерзiмде берiледi.
6.2. Шағымды ауызша немесе жазбаша түрде беруге болады. Ауызша шағым бойынша мәселенi дереу шешуге мүмкiндiк болмаса шағымданушы қол қойып жауап берiлетiн мекен-жай көрсетiлiп жазбаша түрде өтiнiш беруге тиiстi.

5.9. По требованию Абонента или уполномоченного им законного представителя предъявленная к оплате сумма за предоставленные услуги должна быть полностью расшифрована.
5.10. За устройство радиоточки от группового ввода или от столбовой линии проводного вещания с вводом от столба и установочным материалом предприятия связи, взимается плата по установленному тарифу.
5.11. За устройство радиоточек, требующее дополнительного строительства линии проводного вещами с установкой одного и более столбов (или одной и более трубостоек или с прокладкой подземного кабеля), плата взимается по отдельной смете.
5.12. За установку дополнительной или перестановку основной радиоточки плата взимается по установленным тарифам.
5.13. Абонементная плата не взимается полностью или частично с Абонентов, имеющих льготы, установленные законодательством Республики Казахстан. При этом необходимо, чтобы в лицевом счете Абонента был зафиксирован номер документа, удостоверяющего его право на льготное получение услуг.
5.14. Абонементная плата не взимается за радиотрансляционные точки с наушниками или громкоговорителями мощностью не выше 0,5 Вт, находящиеся в коллективном пользовании у слепых (в общежитиях, специальных школах, учебно-производственных предприятиях, культурно-просветительных учреждениях).
5.15. Абонементная плата не взимается в следующих случаях:
а) при отказе Абонента от дальнейшего пользования радиоточкой. Начисление абонементной платы в этом случае прекращается со дня подачи заявления;
б) при капитальном ремонте всего дома (административного здания) с выселением жильцов или подготовке дома (здания) к сносу. Основанием для прекращения взимания платы служит письменное сообщение владельца здания;
в) при необходимости снятия внутрикомнатной проводки на срок более одного месяца, в связи с капитальным ремонтом квартиры, основанием к снятию радиоточки является письменное заявление Абонента;
г) при выключении радиоточки за дебиторскую задолженность, начисление абонплаты прекращается со дня выключения;
д) при необеспечении Абонента проводным вещанием более 5-ти дней подряд по вине предприятия связи, предоставляющего услуги проводного вещами, производится перерасчет абонплаты за период бездействия радиоточки (на основании записи в аппаратном журнале о простоях радиоузла или записи в журнале заявок о повреждении радиоточек).
6. Порядок рассмотрения претензий
6.1. Претензии по услугам, предоставляемым предприятием связи, предъявляются в сроки, установленные законодательством Республики Казахстан.
6.2. Претензия может быть предъявлена в устной или письменной форме. При невозможности немедленного разрешения устной претензии она должна быть предъявлена в письменной форме за подписью заявителя с сообщением адреса для ответа.

6.3. Абонент осы ережелердi бұзып немесе белгiленген мерзiмде сым арқылы хабар тарату қызметi көрсетiлгенi үшiн төлем ақыны өтемесе, осының салдарынан қызмет көрсету жұмыстарына бөгет тудырылса сым арқылы хабар тарату қызметiн атқаратын Байланыс кәсiпорыны Абоненттiң үстiнен шағым жасауға құқылы.
6.4. Шағым екi жақтың келiсiмi бойынша шешiлуге болады. Келiсiмге келу мүмкiн болмаған жағдайда екi жақта жоғары орындарға немесе сотқа жүгiнуге құқылы.
6.5. Сым арқылы хабар тарату қызметiн атқаратын Байланыс кәсiпорыны шағымды оның түскен күнiнен бiр ай мезгiлiнде қарауға тиiстi. Қаралу нәтижесi жазбаша түрде басшының қолы қойылып Абонентке хабарланады.
6.6. Шағымдарды қарауға байланысты хаттар 3 жыл бойы сақталуға тиiстi.
7. Жақтардың құқықтары мен мiндеттерi
7.1. Байланыс кәсiпорыны Абонентке сым арқылы хабар тарату қызметiн көрсетуден бас тартуға құқылы, егер:
а) Абоненттiң талаптарын орындау өндiрiстiк мүмкiндiктердiң шеңберiнен шығып кетсе;
б) Абонент осы Ережелердi бұзса;
в) Абонент 40 күннен астам көрсетiлген қызмет үшiн ақы төлемесе;
7.2. Байланыс кәсiпорыны қызмет көрсету мерзiмi мен сапасы бойынша (егер ол келiсiм-шартта ескертiлмесе) өз мiндеттемелерiн орындамаса Абонент құқылы:
а) қызмет көрсету төлемiнiң бағасын төмендетудi талап етуге, қызмет көрсетудi орындаудың жаңа мезгiлiн тағайындауға;
б) келiсiм-шартты бұзуға.
7.3. Байланыс кәсiпорынының сым арқылы хабар тарату қызметiн көрсетуден бас тартуы бойынша Абонент сот тәртiбiмен арыздана алады.
7.4. Абонент пәтер iшiндегi радиотрансляциялық желiнiң, арматураның және өз аумағындағы сым арқылы хабар тарату жүйесiнiң барлық басқа жабдықтарының сақталуын қамтамасыз етуге мiндеттi.
7.5. Абоненттердiң кiнәсiнен (пәтердi, ғимаратты жөндеу, төбенiң қарын тазалау және т.т.) радиотрансляциялық желiлер, сым арқылы хабар тарату жүйесiнiң жабдықтары iстен шықса немесе жоғалса олар Байланыс кәсiпорындарына қалпына келтiруге жұмсалған шығынды өтейдi.
7.6. Тасқа елдi мекенге тұрғылықты мекенге көшкенде Абонент радионүктенi ажырату туралы радиоторабына өтiнiш беруге мiндеттi.
8. Сым арқылы хабар тарату қызметiн атқарушы
Байланыс кәсiпорыны және Абоненттiң өзара
жауапкершiлiгi
8.1. Сым арқылы хабар тарату қызметiн атқарушы Байланыс кәсiпорынының Абонент алдындағы жауапкершiлiгi өз мiндеттемелерiн орындамаған немесе тиiстi дәрежеде орындамаған жағдайда Қазақстан Республикасы заңдарында ескерiлген тәртiп бойынша айқындалады.
8.2. Сым арқылы хабар тарату қызметiн көрсетушi Байланыс кәсiпорыны Абонент шағымданған көрсетiлетiн қызметтi орындаудың хабарланған сапасы мен мерзiмi, сондай-ақ қызмет көрсетудiң тиiстi ақпараттары бойынша Абонент алдында жауап бередi.

6.3. Предприятие связи, предоставляющее услуги проводного вещания, вправе предъявить претензии к Абоненту по его действиям, затрудняющим работу по предоставлению услуг, из-за нарушения Абонентом настоящих Правил или неоплате им предоставленных услуг проводного вещания в установленный срок.
6.4. Претензии могут удовлетворяться по взаимному согласию сторон. В случае невозможности достижения согласия стороны вправе обратиться в вышестоящие органы или суд.
6.5. Рассмотрение претензий предприятие связи, предоставляющее услуги проводного вещания, должно производить в срок не более месяца со дня предъявления. Результаты рассмотрения сообщаются Абоненту письменно за подписью руководителя.
6.6. Переписка, связанная с рассмотрением претензий, должнахраниться в течение 3-х лет.
7. Права и обязанности сторон
7.1. Предприятия связи вправе отказать Абоненту в предоставлении услуг проводного вещания если:
а) выполнение требований Абонента выходит за рамкипроизводственных возможностей;
б) Абонент нарушает настоящие Правила;
в) Абонент не оплачивает предоставленные услуги более 40-ка дней.
7.2. При несоблюдении предприятием связи своих обязательств по срокам и качеству исполнения услуг (если это не оговорено договором) Абонент вправе:
а) потребовать уменьшения оплаты стоимости услуги, назначить новый срок выполнения услуги;
б) расторгнуть договор.
7.3. Отказ предприятия связи в предоставлении услуг проводного вещания может быть обжалован Абонентом в судебном порядке.
7.4. Абонент обязан обеспечивать сохранность внутриквартирной радиотрансляционной проводки, арматуры и всего остального оборудования сети проводного вещания, находящегося на его территории.
7.5. Абоненты в случае порчи или утраты радиотрансляционной проводки и оборудования сети проводного вещания, происшедших по их вине (при ремонте квартиры, здания, очистки крыш от снега и т.п.), возмещают предприятиям связи все затраты на восстановление.
7.6. При выезде в другой населенный пункт на постоянное место жительства Абонент обязан подать в радиоузел заявление о снятии радиоточки.
8. Взаимная ответственность предприятия связи,
предоставляющего услуги проводного вещания и Абонента
8.1. Ответственность предприятия связи, предоставляющего услуги проводного вещания, перед Абонентом, в случае неисполнения или ненадлежащего исполнения своих обязательств, определяется в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.
8.2. Предприятие связи, предоставляющее услуги проводного вещания, несет ответственность перед Абонентом за объявленное качество и сроки выполнения предоставляемых услуг и устранение недостатков, обжалованных Абонентом, а также надлежащую информацию об услугах.

8.3. Байланыс кәсiпорыны сапасыз қызмет көрсеткенi және сым арқылы хабар тарату қызметiндегi кемшiлiктердi жою мерзiмдерiн бұзғаны үшiн жауап бередi.
8.4. Абоненттiң кiнәсiнен сапалы қызмет көрсету мүмкiн болмаса немесе форс-мажорлық жағдай туса (табиғи апат, катастрофа) Байланыс кәсiпорыны Абоненттiң алдында жауап бермейдi.
9. Сым арқылы хабар тарату қызметiн атқару
Ережелерiнде қолданылатын Терминдер
"Желiлiк хабар тарату" - абоненттерге желi арқылы дыбысты хабар тарату бағдарламаларын қабылдауға, күшейтуге және хабар беруге бағышталған техникалық құрылымдар мен жабдықтар кешенi ұйымдастырған электрлiк байланыс түрi;
"Абоненттер" - сым арқылы хабар тарату қызметiн пайдаланушылар;
"Байланыс кәсiпорыны" - меншiк түрiне қарамайтын, дыбысты хабар тарату және басқа ақпараттар берудi әзiрлеу және шығару мен шұғылданатын, сым арқылы хабар таратудың әртүрлi қызметiн көрсететiн кәсiпорындар;
"Сым арқылы хабар тарату жүйесi" - хабар тарату бағдарламалары сигналдарын қалыптастыру, күшейтуге және бөлу жүйесi желiлiк жүйесiнiң көмегiмен оларды абоненттердiң қабылдағыш қондырғыларына таратуға арналған құрылымдар кешенi;
"Радиотрансляциялық торап" - хабар тарату бағдарламаларын қалың көпшiлiк тыңдаушыларға жеткiзудi қамтамасыз ететiн бекеттiк желiлiк құрылымдар мен абоненттiк жабдықтар кешенi;
"Күшейту бекетi" - дыбысты хабар тарату сигналдарын күшейтуге және сым арқылы хабар тарату жүйесiн қоректендiретiн бекет;
"Радиотрансляциялық желi" - тiреулерге немесе бағаналарға iлiнген екi сым (әуелiк желiлер) немесе жер астындағы кабельден (кабельдiк желi) тұратын құрылым;
"Радиотрансляциялық жүйелер" - хабар тарату бағдарламаларын күшейткiштерден абоненттерге орнатылған резеткаларға жеткiзуге арналған үй iшiндегi сымдардың, трансформаторлардың және басқада желiлiк жабдықтардың радиотрансляциялық желiлерiнiң жиынтығы;
"Радиотрансляциялық нүкте" - абонентке орнатылатын және оған сым арқылы хабар тарату бағдарламаларды жеткiзудi қамтамасыз ететiн қондырғы;
"Абоненттiк қондырғылар" - сым арқылы хабар тарату жүйесiне берiлетiн және оның жұмысына қатысы жоқ дыбысты хабар тарату бағдарламаларын қабылдау мен шығаруға арналған электро-дыбысты қондырғы (громкоговорительдер, қабылдағыштар, радионаушниктер, сондай-ақ басқа да техникалық қондырғылар);
"Дыбысты хабар тарату" - әр аймақтардағы тыңдаушылардың қалың жұртшылығына жалпыға қажеттi дыбысты ақпарат тарату.

8.3. Предприятие связи несет ответственность за некачественное обслуживание и нарушение сроков устранения недостатков услуг проводного вещания.
8.4. Предприятие связи не несет ответственности перед Абонентом, если качественное обслуживание оказалось невозможным по вине Абонента или в случае наступления форс-мажорных обстоятельств (стихийные бедствия, катастрофы).
9. Термины, используемые в Правилах
предоставления услуг проводного вещания
"Проводное вещание" - вид электросвязи, организованный комплексом технических сооружений и оборудования, предназначенный для приема, усиления и передачи абонентам программ звукового вещания по проводам;
"Абоненты" - потребители услуг проводного вещания;
"Предприятие связи" - предприятия независимо от форм собственности, занимающиеся подготовкой и выпуском передач звукового вещания и иной информации, оказывающие различные виды услуг проводного вещания;
"Сеть проводного вещания" - комплекс устройств, предназначенных для формирования, усиления сигналов вещательных программ и распределения их с помощью распределительной сети проводной сети до абонентских приемных устройств;
"Радиотрансляционный узел" - комплекс станционных, линейных сооружений и абонентского оборудования, обеспечивающих доведение программ вещания до широкого круга слушателей;
"Усилительная станция" - станция, предназначенная для усиления сигналов звукового вещания и питания сети проводного вещания;
"Радиотрансляционная линия" - сооружение, состоящее из подвешенных на опорах и стойках двух проводов (воздушные линии) или кабеля в земле (кабельные линии);
"Радиотрансляционные сети" - совокупность радиотрансляционных линий внутридомовой проводки, трансформаторов и других линейных устройств, служащих для передачи программ вещания от усилителей до розеток, установленных у абонентов;
"Радиотрансляционная точка" - устройство, устанавливаемое у абонента и обеспечивающее подачу к нему программ проводного вещания;
"Абонентские устройства" - электроакустические устройства (громкоговорители, приемники, радионаушники, а также другие технические устройства), предназначенные для приема и воспроизведения программ звукового вещания, передаваемых по сети проводного вещания и не влияющие на ее работу;
"Звуковое вешание" - передача звуковой информации общего назначения широкому кругу территориально рассредоточенных слушателей.