Қазақстан Республикасының Ортақ пайдаланатын автомобиль жолдарында iрi габариттi және ауыр салмақты көлiк құралдарының өтуi туралы НҰСҚАУ
Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгiнің 1997 жылғы 4 желтоқсандағы Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1998 жылғы 6 ақпан N 445 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрінің м.а. 2012 жылғы 12 қазандағы № 691 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Көлік және коммуникациялар министрінің м.а. 2012.10.12 № 691 (қол қойылған күннен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының ортақ пайдаланатын автомобиль жолдарында iрi габариттi және ауыр салмақты көлiк құралдарының өтуi туралы нұсқау.
Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгi.___________Алматы ______ 1997. ______ 25 бет
Нұсқау ортақ пайдаланатын автомобиль жолдары үшiн көлiк құралдарының өтуiне рұқсат берудiң тәртiбiн, олардың жолдар мен көпiрлерден өту тәртiбiн, көлiк құралдарының техникалық күйiне, жабдықтарына қойылатын талаптарды, оларды өткiзу үшiн жолға келтiретiн шығындарды өтейтiн төлем шамасын, осындай тасымалдаудың қауiпсiздiгiн қамтамасыз ететiн Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң Жол полициясы мен ұйымдардың iс-әрекеттерiн белгiлейдi.
Жасаған және енгiзген: Қазақстан жол ғылыми-зерттеу институты
"қазжолҒЗИ" АҚ
Келiсiлген: Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгiмен
19 қараша 1997 ж.
Бекiткен: Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар
министрлiгi
4 желтоқсан 1997 ж. N 605
Орнына енгiзiлгенi: Қазақстан Республикасының Көлiк құрылыстары министрлiгi 1993 ж. 2 маусымда бекiткен "Iрi габариттi және ауыр салмақты жүк автомобилi көлiктерiмен (РД 218.Р. Қаз. 64-92) тасымалдау туралы нұсқау" және "Қазақстан Республикасындағы ортақ пайдаланатын автомобиль жолдарында iрi габариттi және ауыр салмақты көлiк құралдарының өтуiне белгiленген төлем туралы уақытша көрсеткiш".
Осы нұсқау Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгi Автомобиль жолдары департаментiнiң рұқсатынсыз көшiруге, көбейтуге және таратуға болмайды.
I. Жалпы ережелер
1.1. Осы нұсқау Қазақстан Республикасының "Жол жүріcі қауiпсiздiгi туралы" 1996 ж. 15 шiлдедегi N 29-1 Заңына, Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң "Қазақстан Республикасының аумағында автомобиль жолдарын, жол құрылыстарын пайдалану ережелерi және оларды қорғау тәртiбi туралы" 1993 ж. 20 сәуiрдегi N 316 Қаулысына, Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң "Қазақстан Республикасында халықаралық автомобиль тасымалын дамыту мен ұйымдастыруды жетiлдiру жөнiндегi шаралар туралы" 1995 ж. 26 сәуiрдегi N 557 Қаулысына және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң "Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Жол қоры туралы" Жарлығын жүзеге асыру туралы" 1996 ж.21 ақпандағы N 221 Қаулысына сәйкес жасалған.
Нұсқауды жасаған кезде, сонымен қоса, Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1995 ж. 26 сәуiрдегi N 557 Қаулысын орындау мақсатында "Қазақстан Республикасының аумағында шет мемлекеттердiң ауыр салмақты және iрi габариттi көлiк құралдарының өтуi үшiн төлемi туралы" ведомствоаралық хаты ескерiлген, мұны Қазақстан Республикасының Баға және монополияға қарсы саясат жөнiндегi комитет 1995 ж. 30 мамырда (N П3-13/913) бекiткен, әрi Көлiк және коммуникациялар министрлiгiмен 1995 ж. 30 мамырда (N 1489) келiсiлген.
1.2. Iрi габариттi көлiк құралдарына, олардың габариттiк өлшемдерi ортақ пайдаланатын жолдарда жүру ережесiнде рұқсат етiлген габариттiк өлшемдерден асатын жүгi бар немесе жүксiз көлiк құралдары жатады. P971650
Ауыр салмақты көлiк құралдарына, олардың жалпы массасы және (немесе) оське түсетiн салмағы жасаушы кәсiпорындар белгiлеген шамадан асып кеткен немесе осы автомобиль жолдарында және ондағы құрылыстарда рұқсат етiлген жүгi бар немесе жүксiз көлiк құралдары жатады.
1.3. Осы нұсқау:
- ортақ пайдаланатын автомобиль жолдары үшiн көлiк құралдарының шектеулi габариттерi мен жүктерiн;
- жүгi бар немесе жүксiз iрi габариттi және/немесе ауыр салмақты көлiк құралдарының жүруiне арнайы рұқсат берудiң тәртiбiн;
Ескерту. Әрi қарай "жүгi бар немесе жүксiз iрi габариттi және/немесе ауыр салмақты көлiк құралдары..." деген сөйлем "...iрi габариттi және ауыр салмақты көлiк құралдары" деп ауыстырылады.
- оларды жолдардан және жасанды құрылыстардан өткiзу тәртiбiн;
- көлiк құралдарының техникалық күйi мен жабдықтарына талаптарын;
- осындай тасымалдаудың қауiпсiздiгiн қамтамасыз ететiн Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң Жол полициясы бөлiмшелерi мен ұйымдардың iс-әрекеттерiн белгiлейдi.
1.4. Ауыр салмақты құралдардың шектеулi габариттерi мен жүктерi Жолда жүру ережесiнiң негiзiндегi құжатта, автомобиль жолдары мен жасанды құрылыстарды жобалау нормаларында және оларда көлiктi пайдалану деңгейiнде белгiленген.
1.5. Осы нұсқау республикадағы ортақ пайдаланатын автомобиль жолдарымен жүретiн Қазақстан Республикасы мен шет мемлекеттердiң барлық iрi габариттi және ауыр салмақты көлiк құралдарына қолданылады.
1.6. Автомобиль көлiктерiмен iрi габариттi және ауыр салмақты жүктердi тасымалдау, оларды бөлшектеп тасымалдауға мүмкiндiк болмаған немесе тиiмсiз болған немесе басқа көлiк түрлерiмен тасымалдау мүмкiндiгi болмаған жағдайда жүзеге асырылады.
Көлiк түрiн iрi габариттi және ауыр салмақты жабдықтарды немесе бұйымдарды әзiрлеудiң жобалық құжаттарын жасау кезеңiнде анықтайды. Тасымалдау құнының есебiне жолдарға және жасанды құрылыстарға келтiрiлген зиян, жолдар мен құрылыстарды жақсартуға немесе конструкциялауға, жолда жүру қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету жөнiндегi шараларға, сондай-ақ Жол полициясының патрульдiк автомобильдерi ерiп жүруге кететiн шығындар ескерiледi.

ИНСТРУКЦИЯ ПО ПРОПУСКУ КРУПНОГАБАРИТНЫХ И ТЯЖЕЛОВЕСНЫХ ТРАНСПОРТНЫХ СРЕДСТВ ПО АВТОМОБИЛЬНЫМ ДОРОГАМ ОБЩЕГО ПОЛЬЗОВАНИЯ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
Утверждена приказом Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 4 декабря 1997 г. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 06.02.1998 г. за № 445. Утратил силу приказом и.о. Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 12 октября 2012 года № 691
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра транспорта и коммуникаций РК от 12.10.2012 № 691.
1. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ
1.1. Настоящая Инструкция разработана в соответствии с Законом Республики Казахстан "О безопасности дорожного движения" от 15 июля 1996 г. N 29-1, Постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан "О правилах пользования автомобильными дорогами, дорожными сооружениями и порядком их охраны на территории Республики Казахстан" от 20 апреля 1993 г. N 316, Постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан "О мерах по развитию и совершенствованию организации международных автомобильных перевозок в Республике Казахстан" от 26 апреля 1995 г. N 557 и Постановлением Правительства Республики Казахстан "О реализации Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, "О дорожном фонде" от 21 февраля 1996 г. N 221.
При разработке Инструкции также учтено межведомственное письмо "О плате за проезд тяжеловесных и крупногабаритных транспортных средств иностранных государств на территории Республики Казахстан", подготовленное во исполнение Постановления Кабинета Министров Республики Казахстан от 26 апреля 1995 г. N 557, утвержденное Государственным комитетом Республики Казахстан по ценовой и антимонопольной политике 30 мая 1995 г. за N ПЗ-13/913 и согласованное Министерством транспорта и коммуникаций Республики Казахстан 30 мая 1995 г. за N 1489.
1.2. К крупногабаритным транспортным средствам относятся транспортные средства с грузом или без груза, габаритные размеры которых превышают габаритные размеры, допускаемые правилами движения по дорогам общего пользования. P971650
К тяжеловесным транспортным средствам относятся транспортные средства с грузом или без груза, общая масса и (или) нагрузки на оси которого превышают величины, установленные предприятием-изготовителем или допускаемые данной автомобильной дорогой и сооружениями на ней.
1.3. Настоящая Инструкция устанавливает:
- допускаемые габариты и нагрузки транспортных средств для автомобильных дорог общего пользования;
- порядок выдачи специальных разрешений на проезд крупногабаритных и (или) тяжеловесных транспортных средств с грузом или без груза*;
Примечание. Далее по тексту фраза: "...крупногабаритные и (или) тяжеловесные транспортные средства с грузом или без груза..." заменяются фразой: "...крупногабаритные и тяжеловесные транспортные средства".
- порядок их пропуска по дорогам и искусственным сооружениям;
- требования к техническому состоянию и оборудованию транспортных средств;
- действия подразделений Дорожной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан и организаций, обслуживающих дороги общего пользования, по обеспечению безопасности таких перевозок.
1.4. Допускаемые габариты и нагрузки тяжеловесных транспортных средств установлены в документе на основании Правил дорожного движения, норм проектирования автомобильных дорог и искусственных сооружений и уровня их транспортно-эксплуатационного состояния.
1.5. Действие настоящей Инструкции распространяется на все крупногабаритные и тяжеловесные транспортные средства Республики Казахстан и иностранных государств, движущиеся по автомобильным дорогам общего пользования республики.
1.6. Перевозка автомобильным транспортом крупногабаритных и тяжеловесных грузов осуществляется лишь в случае невозможности или нецелесообразности их транспортировки по частям или другими видами транспорта.
Вид транспорта определяется на стадии разработки проектной документации на изготовление крупногабаритного и тяжеловесного оборудования или изделия. В расчетах стоимости перевозок учитываются затраты на компенсацию наносимого дорогам и искусственным сооружениям ущерба, на мероприятия по усилению или реконструкции дорог и сооружений, по обеспечению безопасности дорожного движения, а также на сопровождение патрульными автомобилями Госавтоинспекции.

1.7. Iрi габариттi және ауыр салмақты көлiк құралдарының жүруi тек тиiстi ақысын төлегеннен кейiн автомобиль жолдары басқармасының органдары берген арнайы рұқсат бойынша ғана жүзеге асырылады. Ақы мөлшерi АҚШ долларымен есептеледi де, төлем жасаған күнгi Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң бағамы бойынша ұлттық валютамен теңгемен төленедi.
Iрi габариттi және ауыр салмақты көлiк құралдарынан төлем алудың негiздемесi Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң "Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Жол қоры туралы" заң күшi бар "Жарлығын жүзеге асыру туралы" 1996 ж. 21 ақпандағы N 221 Қаулысы болып саналады.
1.8. Төлемдi iрi габариттi және ауыр салмақты көлiк құралдарының жүруi салдарынан жолдар мен құрылыстарда пайда болған бүлiнiстердi қалпына келтiруге, оларды өткiзудi ұйымдастыруға және осы кезде жолда жүру қауiпсiздiгiн қамтамасыз етуге пайдаланады.
1.9. Арнайы рұқсатсыз жүргенi, сондай-ақ келiсiлген маршруттан ауытқығаны үшiн жүк тасымалдаушыдан жүргенiне он еселiк сома төлем мөлшерiнде өтем алынады, оны арнайы рұқсат беретiн автомобиль жолдары басқармасы органының есеп шотына құяды.
1.10. Жолда жүру ережесiн және осы нұсқаудың талаптарын сақтамағандықтан жолдарды және жол құрылыстарын зақымдағаны үшiн тасымалдауды жүзеге асыратын ұйым, сондай-ақ көлiк құралдарын жүргiзушi қолданылып жүрген заңдарға сәйкес жауап бередi.
1.11. Егер iрi габариттi және ауыр салмақты көлiк құралдары келiсiлген маршрут бойынша жүрген кезде Жолда жүру ережесiн және осы нұсқаудың талаптарын сақтай отырып жолдарды, ондағы құрылыстарды және өзге де объектiлердi зақымдаса, онда қолданылып жүрген заңдарға сәйкес тасымалдауға келiскен ұйым жауап бередi.
1.12. Iрi және ауыр салмақты көлiк құралдарын Жол полициясының патрульдiк автомобильдерiнiң ертiп жүруi Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгi белгiлеген тәртiппен жүзеге асырылады.
2. Шектеулi габариттер мен жүктер
2.1. Қазақстан Республикасының және шет мемлекеттердiң көлiк құралдарының ортақ пайдаланатын автомобиль жолдарымен жүруi үшiн мынадай ең жоғары шектеулi габариттiк өлшемдерi белгiленген: жол бетiнен биiктiгi - 4,0 м, енi - 2,5 м (рефрижераторларға және изотермиялық кузовтарға), ұзындығы бiр тiркемелi (жартылай тiркемелi) автопойыз үшiн - 24 м.
Егер аталған параметрлердiң кез келгенiнiң габариттi өлшемi ең жоғары шектеуден асып кетсе, сондай-ақ егер жүк көлiк құралы габаритiнiң соңғы нүктесiнен 2 метрден артық шығып тұрса, онда жүгi бар немесе жүксiз көлiк құралдары iрi габариттi деп саналады.

1.7. Проезд крупногабаритных и тяжеловесных транспортных средств осуществляется только по специальному разрешению, выдаваемому соответствующими органами управления автомобильными дорогами после внесения соответствующей платы. Расчет размера платы производится в долларах США, оплата - в национальной валюте - тенге по курсу Национального банка Республики Казахстан на день платежа.
Основанием для взимания платы с крупногабаритных и тяжеловесных транспортных средств является Постановление Правительству Республики Казахстан "О реализации Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, "О дорожном фонде" от 21 февраля 1996 года N 221.
1.8. Плата используется на выполнение дополнительных объемов ремонтных работ по устранению снижающих эксплуатационные характеристики остаточных деформаций дорог и сооружений, возникших в результате проезда крупногабаритных и тяжеловесных транспортных средств, на организацию их пропуска и обеспечение при этом безопасности дорожного движения.
1.9. За проезд без специального разрешения, равно как и за отклонение от согласованного маршрута, с перевозчика грузов взимается компенсация в размере десятикратной суммы платы за проезд, вносимая на расчетный счет органа управления автомобильными дорогами, выдающего специальное разрешение.
1.10. За повреждение дорог и дорожных сооружений, вызванных несоблюдением Правил дорожного движения и требований настоящей Инструкции, организация, осуществляющая перевозку, а также водитель транспортного средства несут ответственность в соответствии с действующим законодательством.
1.11. Если при движении крупногабаритных и тяжеловесных транспортных средств по согласованному маршруту движения с соблюдением Правил дорожного движения и требований настоящей Инструкции произошли повреждения дорог, сооружений на них, коммуникаций и других объектов, то ответственность несут организации, согласовавшие перевозку, в соответствии с действующим законодательством.
1.12. Сопровождение крупногабаритных и тяжеловесных транспортных средств осуществляется патрульными автомобилями Дорожной полиции в порядке, установленном МВД Республики Казахстан.
2. ДОПУСКАЕМЫЕ ГАБАРИТЫ И НАГРУЗКИ
2.1. Для транспортных средств Республики Казахстан и иностранных государств, движущихся по автомобильным дорогам общего пользования, установлены следующие максимально допускаемые габаритные размеры: высота - 4,0 м. от поверхности дороги, ширина - 2,5 м. (для рефрижераторов и изотермических кузовов допускается 2,6 м.), длина - 20 м. для автопоезда с одним прицепом (полуприцепом), 24 м. - для автопоезда с двумя и более прицепами.
Транспортное средство с грузом или без груза считается крупногабаритным, если его габаритные размеры по любому из перечисленных параметров превышают максимально допускаемые, а также если груз выступает за заднюю точку габарита транспортного средства более чем на 2 м.

2.2. Көлiк құралдары оське түсетiн салмаққа байланысты екi топқа бөлiнедi: "А" тобы - оське түсетiн салмақ 6-дан 10 тонна-күшке (тк) дейiн, жол төсемi iргелi типте жетiлдiрiлген I-III категориядағы жолдарда пайдалануға арналған: "Б" тобы" - оське түсетiн салмақ 6 тк-ке дейiн, барлық категориядағы жолдарда пайдалануға арналған.
2.3. Жол төсемi көтерiмдi автомобиль жолдарын пайдаланған кезде оське түсетiн салмақты, жол төсемiнiң берiктiгi бойынша автомобильден түсетiн салмақтың нормативтiк құжаттарының талаптарымен белгiлейдi, ал оның өзi жолдардың салынған (реконструкцияланған) жылына, жөндеу жұмыстарының мезгiлiнде жүргiзiлуiне, сондай-ақ жыл маусымына байланысты.
Берiктiк жөнiндегi қолданылып жүрген нормативтiк құжаттардың талаптарын қанағаттандыратын жол төсемдерi үшiн бiр осьтi көлiк құралдарына түсетiн шектеулi салмақты доңғалақтардың төсемге орташа есептiк үлес қысымымен 1-кесте бойынша анықтайды.
Ескерту. Бiр-бiрiнен 2,5 м-ден астам ара қашықтықта орналасқандарын бiр осьтi деп атайды.
I-кесте
_____________________________________________________________________
Осьтер| Бiр оське түсетiн салмақ, тк-тен |Доңғалақтардың төсемге
аралы.| аспайды                          |орташа үлес қысымы, МПа
ғының |__________________________________|___________________________
қашық.| "А" тобындағы    | "Б" тобындағы  |"А" тобындағы|"Б"тобындағы
тығы,м|көлiк құралдары   |көлiк құралдары |көлiк құрал. |көлiк құрал.
|түсiретiн салмаққа|түсiретiн сал.  |дары түсiре. |дары түсiре.
|есептелген, жол   |маққа есептел.  |ретiн салмақ |ретiн салмақ
|төсемi iргелi     |ген, жол төсемi |үшiн         |үшiн
|типтегi жетiлдi.  |жеңiл және уақыт|             |
|рiлген I-III      |ша типтегi жетіл|             |
|категориядағы     |дiрiлген III-V  |             |
|жолдар үшiн       |категориядағы   |             |
|                  |жолдар үшiн     |             |
____________________________________________________________________
2,5-  |       10         |        6       |      0,6    | 0,5
нан   |                  |                |             |
астам |                  |                |             |
____________________________________________________________________
"А" тобындағы автобустар үшiн осы оське түсетiн салмақты II тк-ке дейiн арттыруға рұқсат етiледi, "Б" тобы бойынша 7 тк-ке дейiн, "Б" тобындағы екi осьтi автомобильдер негiзiнде шығарылатын өзi түсiретiн автомобильдер үшiн - 6,5 тк-ке дейiн.
Қазақстан Республикасындағы ортақ пайдаланатын автомобиль жолдарында шет мемлекеттерге арнайы рұқсатсыз бiр осьтiде оське түсетiн салмағы 6 тк-ке дейiнгi "Б" тобындағы көлiк құралдарын пайдалануға рұқсат етiледi.

2.2. Транспортные средства в зависимости от осевой нагрузки подразделяют на две группы: Группа "А" - с осевой нагрузкой в пределах от 6 до 10 тонносил (тс), предназначенные для эксплуатации на дорогах I - III категорий, имеющих усовершенствованные капитальные типы дорожных одежд: Группа "Б" - с осевой нагрузкой до 6 тс, предназначенные для эксплуатации на дорогах всех категорий.
2.3. При эксплуатации автомобильных дорог допускаемые дорожными одеждами осевые нагрузки определяются требованиями нормативных документов по нагрузкам от автомобилей, прочностью дорожных одежд, которая зависит от года строительства (реконструкции) дороги, своевременности проведения ремонтных мероприятий, а также от времени года.
Для дорожных одежд, удовлетворяющих требованиям действующих нормативных документов по прочности, допускаемые нагрузки от одиночных осей* транспортных средств при среднем расчетном удельном давлении колеса на покрытые определяются по табл. 1
Примечание. Одиночными считаются оси, расположенные на расстоянии более 2,5 м друг от друга.
Таблица 1
---------------------------------------------------------------------
Расстояние| Нагрузка на одиночную         |Среднее расчетное удельное
между     |ось, не более, тс              | давление колеса на
осями, м  |                               | покрытие, МПа
|----------------------------------------------------------
|для дорог I-III|для дорог III-V|
|категорий с    |категорий с    |
|усовершенство- |усовершенство- |для нагрузки |для нагрузки
|ванными капита-|ванными облег- |транспортных |транспортных
|льными типами  |ченными и пере-|средств      |средств
|дорожных одежд,|ходными типами |группы "А"   |группы "Б"
|рассчитанными  |дорожных одежд,|             |
|на нагрузку    |рассчитанными  |             |
|транспортных   |на нагрузку    |             |
|средств группы |транспортных   |             |
|"А"            |средств группы |             |
|               |"Б"            |             |
---------------------------------------------------------------------
2,5 и           10              6            0,6           0,5
более
---------------------------------------------------------------------
Для автобусов по группе "А" допускается увеличение осевой нагрузки до 11 тс, по группе "Б" до 7 тс, для автомобилей-самосвалов, выпускаемых на базе двухосного автомобиля группы "Б"- до 6,5 тс.
Иностранным государствам на автомобильных дорогах общего пользования Республики Казахстан без специального разрешения допускается эксплуатировать только транспортные средства группы "Б" с осевой нагрузкой до 6 тс на одиночную ось.

2.4. Бiр осьтi көлiк құралдары үшiн 2.3 тармаққа сәйкес жол  төсемiне рұқсат етiлетiн салмақ, қолайсыз ауа райы жағдайында (көктем кезiнде т.б.), сондай-ақ берiктiгi бойынша қолданылып жүрген нормативтiк құжаттардың талабына сай келмейтiн жол төсемдерi, оларды толық бүлiнуден қорғау мақсатында тиiстi жол белгiлерiн орнату арқылы кемiтiлуi мүмкiн. 2.3. Тармақтағы оське түсетiн шектеулi салмақты кемiту үшiн белгiлердi қоюды тиiстi құзыреттi ұйымдардың қорытындысы бойынша шешедi.
2-кесте
___________________________________________________________________
Жол| Бiр осьтi көлiк     |Ось аралықтарының қашықтығы әртүрлi қос N
|құралдары үшiн жол   |осьтi көлiк құралдары үшiн жол белгiлерiмен
|белгiлерiмен         |рұқсат етiлетiн шектеулi салмақ (тк)
|шектелетiн салмақтар |__________________________________________
|                     | 1,0 м  | 1,2 м  | 1,4 м | 1,6 м | 2,0 м
___|_____________________|________|________|_______|_______|________
1  |        4            | 6,6    | 7,0    | 7,3   | 7,5   | 7,3
2  |        6            | 9,4    | 9,9    | 10,3  | 10,8  | 11,4
3  |        8            | 12,0   | 12,6   | 13,2  | 13,8  | 14,6
4  |        10           | 14,7   | 15,3   | 15,9  | 16,6  | 17,8
____________________________________________________________________
2.5. Ось аралықтарының қашықтығы әртүрлi қос осьтi көлiк құралдары үшiн жол төсемiне түсетiн шектеулi салмақты 2-кесте бойынша, 2,3 және 2,4 тармақтарда бiр осьтi көлiк құралдары үшiн жол төсемiне түсетiн шектеулi салмаққа қарай анықтайды.
2.6. Ось аралықтарының қашықтығы әртүрлi үш осьтi көлiк құралдары үшiн жол төсемiне түсетiн шектеулi салмақты 3-кесте бойынша, 2.3 және 2.4 тармақтарда бiр осьтi көлiк құралдары үшiн жол төсемiне түсетiн шектеулi салмаққа қарай анықтайды. 2.7. Шет мемлекеттердiң көлiк құралдары үшiн 2-шi және 3-кестелерде белгiленген осьтiк шектеулi салмақ шамасын N 2 жолдағы шамадан асырмай қабылдайды.
3-кесте
____________________________________________________________________
Жол| Бiр осьтi көлiк    |Ось аралықтарының қашықтығы әртүрлi қос N
|құралдары үшiн жол  |осьтi көлiк құралдары үшiн жол белгiлерiмен
|белгiлерiмен        |рұқсат етiлетiн шектеулi салмақ,тк
|шектелетiн салмақтар|тк
|                    |___________________________________________
|                    | 1,0 м | 1,2 м | 1,4 м | 1,6 м | 2,0 м
___|____________________|_______|_______|_______|_______|___________
1  |         4          | 9,9   | 10,5  | 10,9  | 11,2  | 11,7
2  |         6          | 13,8  | 14,7  | 15,4  | 16,2  | 17,1
3  |         8          | 17,4  | 18,0  | 18,8  | 20,4  | 21,9
4  |         10         | 21,0  | 21,3  | 22,2  | 24,5  | 26,7
____________________________________________________________________

2.4. Допускаемые дорожными одеждами в соответствии с п. 2.3 нагрузки для одиночных осей транспортного средства могут быть уменьшены путем установки соответствующих дорожных знаков при неблагоприятных климатических условиях (весенний период и др.), а также для дорожных одежд, не удовлетворяющих требованиям действующих нормативных документов по прочности, с целью их предохранения от полного разрушения.
Основанием для постановки знаков, регламентирующих уменьшение допускаемых п. 2.3 осевых нагрузок, служат заключения соответствующих компетентных организаций. 2.5. Допускаемые дорожными одеждами нагрузки для сдвоенных осей транспортных средств при различных межосевых расстояниях определяются по табл. 2 в зависимости от установленных пунктами 2.3 и 2.4 допускаемых дорожными одеждами нагрузок для одиночных осей.
Таблица 2
---------------------------------------------------------------------
N     |Допускаемые дорожными |Допускаемые дорожными одеждами нагрузки
строки|одеждами нагрузки для |для сдвоенных осей транспортных средств
|одиночных осей        |(тс) при различных межосевых расстоя-х
|транспортных средств, |---------------------------------------
|тс                    | 1,0 м | 1,2 м | 1,4 м | 1,6 м | 2,0 м
---------------------------------------------------------------------
1               4              6,6     7,0     7,3     7,5     7,8
2               6              9,4     9,9     10,3    10,8    11,4
3               8              12,0    12,6    13,2    13,8    14,6
4               10             14,7    15,3    15,9    16,6    17,8
---------------------------------------------------------------------
2.6. Допускаемые дорожными одеждами нагрузки для строенных осей транспортных средств при различных межосевых расстояниях определяются по табл. 3 в зависимости от установленных пунктами 2.3 и 2.4 допускаемых дорожными одеждами нагрузок для одиночных осей.
Таблица 3
---------------------------------------------------------------------
N     |Допускаемые дорожными |Допускаемые дорожными одеждами нагрузки
строки|одеждами нагрузки для |для сдвоенных осей транспортных средств
|одиночных осей        |(тс) при различных межосевых расстоя-х
|транспортных средств, |---------------------------------------
|тс                    | 1,0 м | 1,2 м | 1,4 м | 1,6 м | 2,0 м
---------------------------------------------------------------------
1              4                9,9    10,5     10,9    11,2   11,7
2              6                13,8   14,7     15,4    16,2   17,1
3              8                17,4   18,0     18,8    20,4   21,9
4              10               21,0   21,3     22,2    24,5   26,7
---------------------------------------------------------------------
2.7. Для транспортных средств иностранных государств определенные по табл. 2 и 3 величины допускаемых осевых нагрузок принимаются не более величин по строке N 2.

2.8. Көп осьтi, көп доңғалақты және доңғалақ қысымы 0,4-тен кем немесе 0,65-тен (МПа) астам көлiк құралдары үшiн жол төсемiнiң шектеулi салмағы 2-шi және 3-кестелер бойынша емес, қолданылып жүрген нормативтiк құжаттар бойынша есептейдi.
2.9. Жасанды құрылыстарды пайдаланған кезде шектеулi салмақты олардың нақты жүк көтерiмдiлiгiмен анықтайды, ал мұның өзi оның салынған (реконструкцияланған) жылына, жөндеу жұмыстарын дер кезiнде жүргiзуiне және автомобиль колонналарының салмағы мен бiр осьтi (шынжыр табанды немесе доңғалақты) көлiктiң салмағы бойынша нормативтiк құжаттардың талабына байланысты.
Ақауы жоқ, жүк көтерiмдiлiгiн кемiтетiн жасанды құрылыстардан (көпiрлер, жол өткелдерi, су жiберетiн құбырлар) колонна құрамындағы басқа көлiк құралдарының жылдамдылығын кемiтпей өткiзгенде, көлiк құралдарының шектеулi жалпы массасы мен оське түсетiн салмақты, сол құрылыстарға жобаланған есептiк салмақ схемасы бойынша және 4-кесте бойынша құрылыс аралығының ұзындығына қарай анықтайды. Аралығы әртүрлi көпiрлерде шектеулi жалпы масса мәнiнiң ең азы алынады.
2.10. Ақауы жоқ, жүк көтерiмдiлiгiн кемiтетiн жасанды құрылыстар үшiн шектеулi жалпы масса мен бiр оське түсетiн нормативтi жекелей салмақты 5-кесте бойынша анықтайды. 2.11. Ақауы бар, жүк көтерiмдiлiгiн кемiтетiн жасанды құрылыстардан колонна құрамында басқа көлiк құралдарының жылдамдығын кемiтпей өткiзгенде шектеулi массасы мен оське түсетiн нормативтiк салмақты жасанды құрылыстың жүк көтерiмдiлiгiн сынау арқылы белгiлейдi.
4-кесте
____________________________________________________________________
Жасанды құрылысты  |Құрылыс аралы. |Шектеулi      |Оське түсетiн
кезде жалпы        |ғының ұзындығы,|жалпы массасы |жобалаған шектеулi
масса мен салмақтың|м              |т-дан кем емес|салмақ, тк-тен
кем  есептiк схемасы    |               |              |емес
____________________________________________________________________
Н-30               |барлық аралық. |              |
|тар үшiн       |     30       | 12
____________________________________________________________________
Н-18               |45-ке дейiн    |     30       | 12
|_______________|______________|_________________
|45-тен астам   |     23       | 12
____________________________________________________________________
Н-13               |барлық аралық. |              |
|тар үшiн       |     17       | 12
____________________________________________________________________
Н-10               |барлық аралық. |              |
|тар үшiн       |     13       | 10
____________________________________________________________________
5-кесте
____________________________________________________________________
Жасанды құрылысты жобалаған |Шектеулi жалпы|Оське түсетiн кезде бiр
осьтiк салмақтың            |массасы, Т-дан|шектеулi салмақ, есептiк
схемасы                     |көп емес      |тк-тен көп емес
____________________________________________________________________

2.8. Для транспортных средств многоосных, многоколесных и с давлением колес на покрытие менее 0,4 или более 0,65 МПа допускаемые дорожными одеждами нагрузки рассчитываются по действующим нормативным документам, а не по табл. 2 и 3.
2.9. При эксплуатации искусственных сооружений допускаемые нагрузки определяются их фактической грузоподъемностью, которая зависит от года постройки (реконструкции), своевременности проведения ремонтных мероприятий и требований нормативных документов по нагрузкам в виде колонн автомобилей и одиночных (гусеничных или колесных) нагрузок.
Допускаемые общая масса и нагрузка на ось транспортных средств, пропускаемых без снижения скорости в составе колонн других транспортных средств, для искусственных сооружений (мостов, путепроводов и водопропускных труб), не имеющих дефектов, снижающих грузоподъемность, определяются в зависимости от расчетной схемы нагрузки, на которую было запроектировано сооружение, и от длины пролетного строения по табл. 4. На мостах с разными пролетами значения допускаемой общей массы принимаются наименьшие.
2.10. Допускаемые общая масса и нагрузка на ось от нормативных одиночных нагрузок для искусственных сооружений, не имеющих дефектов, снижающих грузоподъемность, определяются по табл. 5.
Таблица 4
---------------------------------------------------------------------
Расчетная схема   |                |                 |
массовой нагрузки,|                |                 |
на которую        |Длина пролетного|Допускаемая общая|Допускаемая
запроектировано   |строения, м     |масса не более, т|нагрузка на ось
искусственное     |                |                 |не более, тс
сооружение        |                |                 |
---------------------------------------------------------------------
Н-30               для всех пролетов       30            12
Н-18                    до 45              30            12
более 45           23            12
H-13               для всех пролетов       17            12
Н-10                для всех пролетов       13            10
---------------------------------------------------------------------
Таблица 5
---------------------------------------------------------------------
Расчетная схема
одиночной нагрузки, на |Допускаемая общая масса |Допускаемая нагрузка
которую запроектировано| не более, т            |на ось не более, тс
искусственное          |                        |
сооружение             |                        |
---------------------------------------------------------------------

НК-80              |     80       |        20
НГ-60              |     60       |        16
НГ-30              |     30       |        7,5
____________________________________________________________________
2.12. Жүгi бар және жүксiз көлiк құралдары ауыр салмақты болып саналады, егер: - масса және/немесе осьтерге түсетiн салмақ, сол көлiк құралдары үшiн жасаушы кәсiпорын белгiлеген шамадан асып кетсе;
- көлiк құралдарының нақтылы осьтiк салмағына немесе 2.11. тармақта жасанды құрылыстардан колонна құрамында басқа көлiк құралдарының жылдамдығын кемiтпей өткiзгенде, көлiк құралдары осiне шектеулi салмағына белгiленгеннен асып кетсе;
- колонна құрамында басқа көлiк құралдарының жылдамдығын кемiтпей өткiзгенде, жасанды құрылыстар үшiн көлiк құралдарының шектеулi жалпы массасы 2.9. және 2.11 тармақтарда белгiленген көлiк құралдарының жалпы массасынан асып кетсе.
2.13. Ортақ пайдаланатын автомобиль жолдарында оське түсетiн салмақ 2.3 - 2.8 тармақтарда шектелгеннен 2 еседен астам асып кетсе немесе жалпы салмағы 5-кестеде көрсетiлген шамадан асып кетсе көлiк құралдарының жүруiне тиым салынады. Жүгi көбейiп кеткен жағдайда жүгiн азайту ұсынылады, ал көлiк құралдары осындай жүгiмен жүретiн болса, онда жүріс маршрутындағы жол төсемдерi мен жасанды құрылыстарды нығайту жөнiнде арнайы шараларды атқарады.
3. Арнайы рұқсат беру және жүріс маршрутын
келiсу тәртiбi
3.1. Қазақстан Республикасындағы ортақ пайдаланатын автомобиль жолдарымен iрi габариттi және ауыр салмақты көлiк құралдарының жүруi, 1-қосымшада келтiрiлген үлгi бойынша арнайы рұқсатпен ғана жүзеге асырылуы мүмкiн. Рұқсатты автомобиль жолдары басқармасының тиiстi органдары бередi.
Арнайы рұқсат, әдетте, бiр жолғы жүрiске берiледi. Белгiленген маршрут бойынша бiркелкi жүктердi тасымалдағанда арнайы рұқсатты жүктiң белгiлi бiр тобына немесе автомобиль жолдары басқармасының органдары белгiлеген мерзiмге (нақты объектiнiң салыну ұзақтығына, тасымалдау көлемiне т.б.) берiлуi мүмкiн.

НК-80                            80                    20
НГ-60                            60                    16
НГ-30                            30                    7,5
---------------------------------------------------------------------
2.11. Для искусственных сооружений, имеющих дефекты, снижающие их грузоподъемность, допускаемые общая масса и нагрузка на ось транспортных средств, пропускаемых в составе колонн других транспортных средств без снижения скорости, и от нормативной одиночной нагрузки, устанавливаются путем испытаний несущей способности искусственных сооружений.
2.12. Транспортное средство с грузом или без груза считается тяжеловесным, если:
- масса и (или) распределение нагрузок по осям превышают величины, установленные предприятием-изготовителем для данного транспортного средства;
- фактические осевые нагрузки транспортного средства превышают установленные п.п. 2,3 - 2.8, допускаемые осевые нагрузки для дорожных одежд или установленные для искусственных сооружений п. 2.11, допускаемые нагрузки на ось транспортных средств, пропускаемых в составе колонн других транспортных средств без снижения скорости;
- общая масса транспортного средства превышает установленную п.п. 2.9 и 2.11 допускаемую для искусственных сооружений общую массу транспортных средств, пропускаемых без снижения скорости в составе колонн других транспортных средств.
2.13. Запрещается проезд по автомобильным дорогам общего пользования транспортных средств с нагрузками на ось более чем в 2,0 раза превышающими допускаемые п.п. 2.3 - 2.8 или с общей массой, превышающей величины, указанные в табл. 5. В случае превышения рекомендуется разгрузка, а движение транспортных средств с такими нагрузками возможно только после выполнения специальных мероприятий по усилению дорожных одежд и искусственных сооружений на маршруте движения.
3. ПОРЯДОК ВЫДАЧИ СПЕЦИАЛЬНОГО РАЗРЕШЕНИЯ И
СОГЛАСОВАНИЯ МАРШРУТА ДВИЖЕНИЯ
3.1. Проезд крупногабаритных и тяжеловесных транспортных средств по автомобильным дорогам общего пользования Республики Казахстан может осуществляться только по специальному разрешению по форме, приведенной в приложении 1, выдаваемому соответствующими органами управления автомобильными дорогами.
Специальное разрешение выдается, как правило, на разовый проезд. При перевозках однотипных грузов по установившемуся маршруту могут выдаваться специальные разрешения на определенную партию грузов или на срок, определенный органами управления автомобильными дорогами (с учетом продолжительности строительства конкретного объекта, объема перевозок и т.д.).

3.2. Арнайы рұқсатты:
- Қазақстан Республикасында тiркелген iрi габариттi және ауыр салмақты көлiк құралдарына бiрнеше облыстың аумағынан өтетiн республикалық және жергiлiктi жолдарға рұқсатнаманы, сондай-ақ шет мемлекеттердiң iрi габариттi, ауыр салмақты көлiк құралдарына ортақ пайдаланатын барлық автомобиль жолдарына рұқсатнаманы автомобиль жолдары басқармасының республикалық органы бередi;
- Қазақстан Республикасында тiркелген iрi габариттi, ауыр салмақты көлiк құралдарына облыс шебiндегi республикалық және жергiлiктi автомобиль жолдарына рұқсатнаманы автомобиль жолдары басқармасының облыстық органдары бередi;
- мемлекеттiк қатыстылығына қарамастан қала шебiндегi iрi габариттi және ауыр салмақты көлiк құралдарына рұқсатнаманы қалалық әкiмшiлiктiң жол-көпiр шаруашылығы бередi.
3.3. Қазақстан Республикасында тiркелген iрi габариттi және ауыр салмақты көлiк құралдары "А" тобындағы салмақтан асып кеткен жағдайда, ортақ пайдаланатын автомобиль жолдарында жүрiс маршрутына келiсiлген рұқсатнаманы берудi жүзеге асыратындар:
- маршрут облыс шебiндегi республикалық жолдардан өткенде - сол облыстың iшкi iстер бөлiмiнiң Жол полициясы бөлiмшелерi;
- маршрут бiрнеше облыстың республикалық жолдарынан және жергiлiктi жолдарынан өткенде - Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң Жол полициясы департаментi бередi.
Шет мемлекеттердiң iрi габариттi және ауыр салмақты көлiк құралдарының жүрiс маршрутына келiсiлген рұқсатнаманы Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң Жол полициясы департаментi бередi.
Жүрiс маршрутын келiсуге тиiстi ұйымдардың қосымша тiзбесiн, осы нұсқаудың 3.4 - 3.5 тармақтарына сәйкес арнайы рұқсат беретiн қала шаруашылығының автомобиль жолдары мен автомобиль-көпiр шаруашылықтары басқармасының органдары көрсетедi.
3.4. Жолда жүру ережесiнiң талаптарына сәйкес темiр жол жолдарының ара қашықтығына мынадай жағдайда келiсiледi:
- егер жүгi бар немесе жүксiз көлiк құралдарының габариттерi енi бойынша 5 м, өтетiн тұстың үстiнен биiктiгi - 4,5 м, ұзындығы бойынша бiр тiркемелi (жартылай тiркемелi) автопойыз үшiн - 20 м, екi және одан көп тiркемелiде - 24 м болса, онда темiр жол жолдарынан кесiп өту бiр деңгейде, немесе жүріс жылдамдығы 8 км/сағаттан аспайды;
- егер жүгi бар немесе жүксiз көлiк құралдарының енi 5 м-ден асса, ал өтетiн тұстың үстiнен биiктiгi 4,35 м-ден асса, онда темiр жолдардың астындағы көпiрлерден (жол өткелдерiнен) өту маршруты.

3.2. Специальное разрешение выдают:
- республиканские органы управления автомобильными дорогами на пропуск крупногабаритных и тяжеловесных транспортных средств, зарегистрированных в Республике Казахстан, по республиканским и местным дорогам, проходящим по территории нескольких областей, и на пропуск крупногабаритных и тяжеловесных транспортных средств иностранных государств по всем автомобильным дорогам общего пользования;
- областные органы управления автомобильными дорогами на пропуск крупногабаритных и тяжеловесных транспортных средств, зарегистрированных в Республике Казахстан, по республиканским и местным автомобильным дорогам в пределах области;
- дорожно-мостовые хозяйства городских местных исполнительных органов на пропуск крупногабаритных и тяжеловесных транспортных средств в пределах города независимо от государственной принадлежности.
3.3. Согласование маршрута движения на пропуск зарегистрированных в Республике Казахстан крупногабаритных и тяжеловесных транспортных средств с осевыми нагрузками, превышающими нагрузки группы "А", по автомобильным дорогам общего пользования осуществляют:
- при прохождении маршрута по республиканским и местным дорогам в пределах области - подразделения Дорожной полиции, соответствующей области;
- при прохождении маршрута по республиканским дорогам и местным дорогам в нескольких областях - Департамент дорожной полиции МВД Республики Казахстан.
Согласование маршрута движения на пропуск крупногабаритных и тяжеловесных транспортных средств иностранных государств осуществляет Департамент дорожной полиции МВД Республики Казахстан.
Дополнительный перечень организаций, с которыми должны быть произведены согласования маршрута движения, указывается органами управления автомобильными дорогами и дорожно-мостовыми хозяйствами городских местных исполнительных органов, выдающими специальные разрешения, в соответствии с п.п. 3.4 - 3.5 настоящей Инструкции.
3.4. В соответствии с требованиями Правил дорожного движения согласование с дистанцией пути железной дороги производится в случаях:
- пересечения маршрута перевозки железнодорожных путей в одном уровне, если габариты транспортного средства с грузом или без груза превышают по ширине 5 м., по высоте над поверхностью проезжей части - 4,5 м., по длине автопоезда с одним прицепом (полуприцепом) - 20 м., с двумя и более прицепами - 24 м. или скорость движения менее 8 км/ч;
- прохождения маршрута перевозки под железнодорожным мостом (путепроводом) если ширина транспортного средства с грузом или без груза более 5 м, а высота над поверхностью проезжей части более 4,35 м.

3.5. Iрi габариттi және ауыр салмақты жүктердi тасымалдаған кезде, олар сонымен қоса қауiптi болса, онда қауiптi жүктердi автомобиль көлiктерiмен тасымалдаудың қауiпсiздiгi жөнiндегi қосымша нұсқау талаптары орындалуы тиiс.
3.6. Қазақстан Республикасы мен шет мемлекеттердiң iрi габариттi және ауыр салмақты көлiк құралдарының ортақ пайдаланатын автомобиль жолдарынан өтуiне арнайы рұқсатты мынадай тәртiппен ресiмдейдi.
Автомобил жолдары басқармасының тиiстi органдарына (нұсқаудың 3.2. тармағына сәйкес) тасымалдаудан ең кемi 20 тәулiк бұрын осы нұсқаудың 2-қосымшасында белгiленген формада жүк тасымалдау жөнiнде өтiнiш бередi. Онда жүктi тасымалдауға келiсетiн ұйымға қажеттi жүрiс маршруты туралы барлық мәлiметтер, көлiк құралдарының габариттiк өлшемi мен массасы, тасымалдаудың ұйғарылған мерзiмi, жүрiс маршруты мен басқа да мәлiметтер болуы тиiс.
Сонымен қоса осы нұсқаудың 7-тарауына сәйкес өтiнiш берушi рұқсат беретiн ұйымның есеп шотына өтiнiшiн қарағанда тиесiлi төлемдi құяды. Осыдан кейiн рұқсат беретiн ұйым оны қарап, көлiк құралының геометриялық параметрлерi мен салмағын тексередi, жол төсемдерi мен жасанды құрылыстардың пайдалану күйiн айқындайды, көлiк құралдарының жол мен жасанды құрылыстардан өту мүмкiндiгi мен жағдайын анықтайды, айналма жол маршруттарын таңдайды, жүргенi үшiн төлем мөлшерiн есептейдi.
Автомобиль жолдарымен көлiк құралдарын өткiзуге мүмкiн болған жағдайда жол басқармасы органдары нұсқаудың 1-6 тармақтарында көрсетiлгендей арнайы рұқсатты толтырады. Нұсқаудың 3.4 - 3.5 тармақтарында көрсетiлген жағдайлар туындаса, онда рұқсатты тиiстi ведомствоға қосымша келiсуге жiбередi. Егер жүруге мүмкiн болмаса, онда автомобиль жолдары органы өтiнiш бiлдiрушiге дәлелдi себептерiн көрсетiп бас тартады.
Жол полициясы тасымалдауға арнайы рұқсатты келiскен кезде, жол жағдайын ескере отырып, iрi габариттi және ауыр салмақты көлiк құралдарына Жол полициясының патрульдiк автомобильдерiнiң iлесiп жүруiнiң қажеттiлiгi туралы мәселенi шешедi.
Мәселе оң шешiлген жағдайда, арнайы рұқсатты берер алдында тапсырыс берген автомобиль жолдары басқармасы органының есеп шотына жүру төлемiн құяды. Өтiнiш берушi жүрiс төлемiн құйғаны туралы хабарланғаннан кейiн ресiмделген арнайы рұқсатын алады.

3.5. При транспортировке крупногабаритных и тяжеловесных грузов, одновременно являющихся опасными, дополнительно должны выполняться требования инструкции по обеспечению безопасности перевозки опасных грузов автомобильным транспортом.
3.6. Специальное разрешение на пропуск крупногабаритного и тяжеловесного транспортного средства Республики Казахстан и иностранных государств по автомобильным дорогам общего пользования оформляется в нижеследующем порядке.
В соответствующие органы управления автомобильными дорогами (согласно п. 3.2 Инструкции) для автопоездов с общей массой более 30 т. не позднее чем за 20 суток до начала перевозок, для остальных транспортных средств срок до 7 суток, представляется заявление на перевозку груза по форме, установленной в приложении 2 к настоящей Инструкции. Оно должно содержать все необходимые организациям, согласовывающим перевозку, сведения о маршруте движения, габаритных размерах и массе транспортного средства, предполагаемых сроках перевозки, маршруте движения и другую информацию.
Одновременно в соответствии с разделом 7 настоящей Инструкции заявитель производит оплату за рассмотрение заявки на расчетный счет организации, выдающей разрешение. После чего последняя рассматривает ее, изучая геометрические параметры и нагрузки транспортного средства, уточняет эксплуатационное состояние дорожных одежд и искусственных сооружений, определяет возможность и условия пропуска транспортного средства по проезжей части дорог и искусственным сооружениям, подбирает маршруты объездов, рассчитывает величину платы за проезд.
В случае возможности пропуска транспортных средств по автомобильным дорогам органы управления дорогами заполняют п.п. 1-6 специального разрешения. При возникновении обстоятельств, указанных в п.п. 3.4 - 3.5 Инструкции, разрешение направляется на дополнительное согласование в соответствующие ведомства. Если проезд невозможен, то органы управления автомобильными дорогами направляют заявителю мотивированный отказ.
Дорожная полиция при согласовании специального разрешения на перевозку, учитывая условия движения, решает вопрос о целесообразности сопровождения крупногабаритных и тяжеловесных транспортных средств патрульными автомобилями Дорожной полиции.
В случае положительного решения вопроса перед выдачей специального разрешения производится оплата проезда на расчетный счет органа управления автомобильными дорогами, выдающего специальное разрешение. Оформленное специальное разрешение заявитель получает после уведомления об оплате проезда.

3.7. Көлiк құралдарының шектеулi салмақ параметрлерi мен габариттерiнiң сақталуын бақылауды Қазақстан Республикасының Көлiк инспекциясы органдары және Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгiнiң автомобиль жолдары басқармасының органдары жүзеге асырады.
3.8. Параметрлерi "А" тобындағы көлiктер параметрлерiнен аспайтын және толық массасы 36 т-дан көп емес шет мемлекеттердiң көлiк құралдарында өтуiне Арнайы рұқсат болмаған жағдайда, Көлiк инспекциясының органдары, жол органдарының келiсiмiнсiз-ақ өз жауапкершiлiгiмен оны жедел түрде бере алады.
4. Ортақ пайдаланатын автомобиль жолдарында iрi
габариттi және ауыр салмақты көлiк құралдарын
жүргiзу тәртiбi
4.1. Ортақ пайдаланатын автомобиль жолдарында iрi габариттi және ауыр салмақты көлiк құралдарының жүруiне, әдетте, көлiк жүрiстерi ең аз сағаттарда, елдi мекендерден тысқары - тәулiктiң тек жарық уақытында рұқсат етiледi.
Тәулiктiң қараңғы елдi мекеннен тысқары, сондай-ақ тәулiктiң жарық уағында көлiк жүрiсi жиiлегенде жол бастаушы автомобильдiң көмегiмен немесе Жол полициясының патрульдiк автомобильдерiнiң iлесуiмен ғана жүруге рұқсат етiледi.
4.2. Қарбалас жүрiс кезiнде, сондай-ақ жол жағдайы қиындағанда және көлiк жүрiстерi көбейiп, көлiк құралдарының жүруiне қиындық келтiретiн әрi қауiп төндiретiн кездерде жүруге рұқсат етiлмейдi.
4.3. Жол жағдайын ескере отырып тасымалданатын жүктiң габариттерiне, салмағында және ерекшелiгiне қарай iрi габариттi және ауыр салмақты көлiк құралдарының шектеулi жылдамдығын, арнайы рұқсат берер алдында, автомобиль жолдары басқармасының тиiстi органдары белгiлейдi. Көлiктiң ең көп жылдамдығы 50 км/сағаттан аспауы тиiс. Мұндайда Жолда жүру ережесiне сәйкес көлiк құралдарында жылдамдықты шектейтiн айырым белгiсi орнатылуы тиiс.
4.4. Тасымалдауға рұқсатты келiскен кезде осы нұсқаудың 4.5 - 4.7 тармақтарына сәйкес iлесiп жүрудiң қажеттiлiгi мен түрiн Жол полициясы белгiлейдi.
4.5. Iлесiп жүру былайша жүзеге асырылуы мүмкiн:
- жол бастаушы автомобильмен, сондай-ақ жүктi тасымалдайтын, немесе жүктi жiберетiн ұйымдар бөлген тарататын немесе итеретiн құралдармен (тасымалданатын жүктiң түрiне және жол жағдайына қарай);
- Жол полициясының патрульдiк автомобильдерiмен.
Жол полициясы органдары сонымен қоса тасымалдаушыларға немесе жүк жөнелтушiлерге iлесiп жүретiн адамдардың қажеттiгiн белгiлейдi.
4.6. Жүгi бар көлiк құралдарының енi 3,5 м-ден асқанда немесе ұзындығы 24 м-ден астам болғанда, сондай-ақ көлiк құралдары жасанды құрылыстармен жүргенде түсетiн салмақ 5-кестеде көрсетiлген жеке жүктердiң нормативтiк салмағынан асып кеткенде жол бастаушы автомобильдiң iлесуi мiндеттi болып саналады. Жол бастаушы автомобильдiң жүру тәртiбiн және басқадай жүруге қатысушыларға жүрудi жүзеге асыру туралы хабарлау әдiсiн автомобиль жолдары басқармасының тиiстi органдары 5-тармақтағы жүруге арнайы рұқсат беретiн бланкiнiң "Жүрудiң ерекше жағдайлары" бойынша көрсетедi.

3.7. Контроль за соблюдением допустимых весовых параметров и габаритов транспортных средств осуществляют органы Транспортной инспекции Республики Казахстан, органы Дорожной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан и органы управления автомобильными дорогами Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.
Контроль осуществляется в соответствии с действующими правовыми и нормативными актами, межведомственными документами, приказами и инструкциями Министерства транспорта и коммуникаций.
4. ПОРЯДОК ПРОЕЗДА КРУПНОГАБАРИТНЫХ И ТЯЖЕЛОВЕСНЫХ
ТРАНСПОРТНЫХ СРЕДСТВ ПО АВТОМОБИЛЬНЫМ ДОРОГАМ ОБЩЕГО
ПОЛЬЗОВАНИЯ
4.1. Проезд крупногабаритных и тяжеловесных транспортных средств по автомобильным дорогам общего пользования разрешается, как правило, в часы наименьшей интенсивности движения, а вне населенных пунктов - только в светлое время суток.
В темное время суток по дорогам вне населенных пунктов, а также при интенсивном движении в светлое время суток, перевозка допускается только при условии сопровождения проезда автомобилем прикрытия или патрульным автомобилем Дорожной полиции.
4.2. Не допускается перевозка в часы "пик", а также в другое время суток, когда с учетом дорожных условий и интенсивности движения она создает повышенную опасность для окружающих и может вызвать значительные задержки движения транспортных средств.
4.3. Допустимая скорость движения крупногабаритных и тяжеловесных транспортных средств устанавливается соответствующими органами управления автомобильными дорогами при выдаче специального разрешения в зависимости от габаритов, веса и особенностей перевозимого груза с учетом дорожных условий. Максимальное значение устанавливаемой скорости не должно превышать 50 км/ч.
При этом на транспортном средстве в соответствии с правилами дорожного движения должен быть установлен опознавательный знак ограничения скорости.
4.4. Необходимость и вид сопровождения определяется Дорожной полицией при согласовании разрешения на перевозку в соответствии с п.п. 4.5 - 4.7 настоящей Инструкции.
4.5. Сопровождение может осуществляться:
- автомобилем прикрытия, а также тягачом или толкачем (в зависимости от вида перевозимого груза и дорожных условий), которые выделяются организацией, транспортирующей груз, или грузоотправителем;
- патрульным автомобилем Дорожной полиции.
Органами Дорожной Полиции также определяется необходимость выделения перевозчиком или грузоотправителем лиц, сопровождающих перевозку.
4.6. Сопровождение автомобилем прикрытия обязательно во всех случаях, когда ширина транспортного средства с грузом превышает 3,5 м или длина более 24 м, а также при движении транспортного средства по искусственным сооружениям с нагрузкой, превышающей значения нормативных одиночных нагрузок по табл. 5. Порядок движения автомобилей прикрытия и способа информирования других участников движения об осуществлении перевозки указывается соответствующими органами управления автомобильными дорогами в п. 5 "Особые условия движения" бланка специального разрешения на перевозку.

4.7. Жол полициясының патрульдiк автомобилiнiң iлесiп жүруi мынадай жағдайда мiндеттi:
- көлiк құралының енi 4,0 м-ден асқанда;
- автопойыздың ұзындығы 30 м-ден асқанда;
- көлiк құралдары жүрген кезде қарсы жүрiс жолағын сәл де болса басып жүруге мәжбүр болғанда;
- жүру барысында жол қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету мақсатында жолда жүрудi реттеудiң қосымша шараларын қамту қажет болғанда.
4.8. Жол бастаушы автомобиль iлестiрiп жүретiн көлiк құралдарының алдында 10-20 м қашықтықта жүруi тиiс. Мұндайда жол бастаушы автомобиль iлестiрiп жүретiн көлiк құралдарының сол жағына шығыңқырап жүредi, яғни жол бастаушы автомобильдiң ендiк габаритi iлесiп жатқан жүгi бар көлiк құралының габаритiнен шығып тұруы тиiс.
4.9. Жол полициясының патрульдiк автомобилiнiң iлесiп жүруi де, жол бастаушы автомобильдегiдей тәртiппен жүзеге асырылады. Көлiк құралдарын iлестiрiп жүргенде патрульдiк автомобиль авариялық жағдайды болдырмас үшiн көшелер мен жол қиылыстарындағы жүрiстердi дер кезiнде жабуы тиiс.
4.10. Жол полициясының iлесiп жүретiн патрульдiк автомобилiнде жарқырауық шамы жанып тұруы тиiс. Жол бастаушы автомобильге сары түстi жарқырауық шам орнатылады, оны жағу басқа жүргiншiлерге ескертудiң қосымша құралы болып саналады, әрi жүруде басымдылық құқын бермейдi. Жол полициясының патрульдiк автомобильдерiнде, жол бастаушы автомобильдерде және жүк таситын көлiк құралдарында күндiзгi уақытта жақынға түсетiн фара қосылып тұруы тиiс.
4.11. Белгiленген маршрут бойынша жүрер алдында тасымалдауды жүзеге асыратын ұйымның арнайы тағайындалған өкiлi көлiк құралдарын қарап шығуы тиiс. Арнайы рұқсат бланкiсiне көлiк құралдарының сәйкестiгi, сондай-ақ жүктiң Жолда жүру ережесi осы нұсқау талаптарына сай бекiтiлгенi туралы мөрмен куәландырылған жазу енгiзiледi.
Арнайы рұқсат бланкiсi жүргiзушiде немесе көлiк құралдарына iлесiп жүретiн адамда болады. Жүру маршруты жол парақшасында және арнайы рұқсатта көрсетiлуi тиiс.
4.12. Iрi габариттi және ауыр салмақты жүктердi тасымалдауды жүргiзу құқы бар әрi тиiстi категориядағы көлiк құралдарын басқару тәжiрибесi бар жүргiзушiлерге рұқсат етiледi.
4.13. Жүру барысында iрi габариттi және ауыр салмақты көлiк құралдарының жүргiзушiлерi:
- қарсы келе жатқанда ешқандай кедергi жасамауға, артта келе жатқан көлiк құралдарының басып озуына мүмкiндiк жасау үшiн ауық-ауық қолайлы тұсқа тоқтатуға мiндеттi.

4.7. Сопровождение патрульным автомобилем Дорожной полиции обязательно в следующих случаях:
- ширина транспортного средства превышает 4,0 м;
- длина автопоезда превышает 30 м;
- транспортное средство при движении вынуждено хотя бы частично занимать полосу встречного движения;
- в процессе движения возникает необходимость проведения дополнительных мероприятий по регулированию дорожного движения с целью обеспечения безопасности проезда.
4.8. Автомобиль прикрытия должен двигаться впереди сопровождаемого транспортного средства на расстоянии 10-20 м. При этом по отношению к сопровождаемому транспортному средству автомобиль прикрытия должен двигаться уступом с левой стороны, т.е. таким образом, чтобы его габарит по ширине выступал за габарит сопровождаемого транспортного средства с грузом.
4.9. Сопровождение патрульным автомобилем Дорожной полиции осуществляется в том же порядке, что и автомобилем прикрытия. При сопровождении транспортных средств патрульный автомобиль должен обеспечивать своевременное перекрытие движения на пересекаемых улицах и дорогах с целью исключения аварийных ситуаций.
4.10. На патрульном автомобиле Дорожной полиции при сопровождении должен быть включен проблесковый маячок. Автомобиль прикрытия оборудуется проблесковым маячком желтого цвета, включение которого является лишь дополнительным средством информации для предупреждения других участников движения и не дает права преимущественного проезда. На патрульных автомобилях Дорожной полиции, автомобилях прикрытия и транспортных средствах, осуществляющих перевозку, в дневное время должны быть включены фары ближнего света.
4.11. Перед началом движения по установленному маршруту транспортное средство должно быть осмотрено специально назначенным представителем организации, осуществляющей перевозку. В бланке специального разрешения делается заверенная печатью запись о соответствии транспортного средства, а также закрепления груза требованиям Правил дорожного движения и настоящей Инструкции.
Бланк специального разрешения должен находиться у водителя или лица, сопровождающего транспортное средство. Маршрут движения должен быть указан в путевом листе и в специальном разрешении.
4.12. К перевозке крупногабаритных и тяжеловесных грузов допускаются водители, имеющие право управления транспортным средством соответствующей категории.
4.13. В процессе движения водители крупногабаритных и тяжеловесных транспортных средств обязаны:
- принимать все необходимые меры для беспрепятственного и безопасного пропуска встречных транспортных средств;
- не создавать помех при движении, периодически останавливаясь в удобных местах, для обеспечения возможности обгона транспортным средством, движущимся позади.

4.14. Iрi габариттi және ауыр салмақты көлiк құралдарының жүргiзушiлерiне:
- 30 км/сағ. және одан астам жылдамдықпен жүрiп келе жатқан көлiк құралдарын басып озуға;
- басқа көлiк құралдарын тiркеуге алуға;
- тайғанақта немесе көру қашықтығы 100 м-ден кем болғанда жүруге;
- жол табанынан тысқары орналасқан арнайы белгiленбеген тұраққа тоқтауға тиым салынады.
4.15. Тасымалдау жүрiс жолының бекiтiлген маршруты мен графигiне сәйкес қатаң жүзеге асырылуы тиiс. Егер тасымалдау кезiнде бекiтiлген маршрутты өзгерту қажет болған жағдайда, тасымалдауды жүзеге асыратын ұйым өзгертiлген маршрут бойынша жаңадан арнайы рұқсат алуы тиiс. Оны алғанға дейiн тұрақ пунктiнде жүру тоқталады.
5. Көпiрлер мен жол өтпелерiнен ауыр салмақты
көлiк құралдарын өткiзу ерекшелiктерi
5.1. Көпiрлер мен жол өтпелерiнен ауыр салмақты көлiк құралдарын өткiзу тәртiбiн ортақ пайдаланатын автомобиль жолдары басқармасының органдары мен қалалардың жол-көпiр шаруашылықтарына қызмет ететiн ұйымдар, олардың аумағына кiрер кезде анықтайды.
5.2. Барлық көпiрлер мен жол өтпелерiнiң алдына (бұлар 30 т-дан кем жүкке есептелген немесе өткiзе алады) қаладағы жолды пайдалануға қызмет көрсететiн органдары 3.11 "Массаға шектеу" белгiсiн орнатуға тиiс.
5.3. Нақты көпiрден (жол өтпесiнен) көлiк құралдарын өткiзу тәртiбi өткiзiлетiн жүк түрiне қарай белгiленедi: бақыланбайтын, массасы бақыланатын, нормадан астам.
5.4. Бақыланбайтын массалық жүкке осы нұсқаудың 4-кестесiнде және 2.11 тармағында көрсетiлген шектеулi жалпы массадан немесе осьтiк салмақтан аспайтын жүктер жатады. Оларды колонна құрамында басқа көлiк құралдарымен бiрге жылдамдығына шек қойылмай өткiзедi.
5.5. Бақыланатын массалық жүкке осы нұсқаудың 4-кестесiнде және 2.11. тармағында көрсетiлген шектеулi жалпы массадан жалпы нақты массасы ең кемi 17% асып кеткен және ең көп осьтiк салмақтан ең кемi 1,08 есе асып кеткен жүктер жатады. Көпiрлер мен жол өтпелерiнен осы салмақтағы көлiк құралдары колонна құрамында басқа көлiк құралдарымен бiрге, көлiк құралдарының ара қашықтығын ең кемi 15 м аралықта сақтай отырып, арнайы рұқсатпен өтуi мүмкiн.
5.6. Жекелей бақыланатын жүктерге осы нұсқаудың 4-кестесiнде және 2.11 тармағында көрсетiлген жалпы массасы және/немесе ең көп осьтiк салмағы шектеулi жалпы массадан 17%-тен аспайтын және/немесе осьтiк салмақтан 1,08 есе аспайтын, бiрақ 5-кесте бойынша жекелей жүктердiң нормативтiк мәнiнен аспайтын жүктер жатады.
Ақауы жоқ, жүк көтерiмдiлiгiн кемiтетiн барлық көпiрлер мен жол өтпелерiнен осындай жүгi бар көлiк құралдары тиiстi келiсiмнен кейiн мынадай жағдайларды сақтағанда өткiзiлуi мүмкiн:
- көпiр мен жол өтпесiнен жүргенде басқа көлiк құралдары болмауы тиiс;
- көлiк құралдары жүрiс бөлiгiнiң осiн қатаң сақтай отырып, 10 км/сағ, жылдамдықтан асырмай жүруi тиiс;
- жүктi тасымалдаушы ұйым өкiлдерiнiң, жолды пайдалану органдарының немесе Жол полициясының бақылауымен жүрiстi жүзеге асырады.

4.14. Водителям крупногабаритных и тяжеловесных транспортных средств запрещается:
- совершать обгоны транспортных средств, движущихся со скоростью 30 км/ч и более;
- буксировать другие транспортные средства;
- двигаться при гололедице или в условиях, когда видимость менее 100 м;
- двигаться по обочине дороги;
- останавливаться вне специально обозначенных стоянок, расположенных за пределами земляного полотна дороги.
4.15. Перевозка должна производиться строго в соответствии с утвержденным маршрутом и графиком следования. Если во время перевозки возникнут обстоятельства, требующие изменения утвержденного маршрута, организация, осуществляющая перевозку, должна получить новое специальное разрешение по измененному маршруту. До его получения движение прекращается в пункте нахождения.
5. ОСОБЕННОСТИ ПРОПУСКА ТЯЖЕЛОВЕСНЫХ ТРАНСПОРТНЫХ
СРЕДСТВ ПО МОСТАМ И ПУТЕПРОВОДАМ
5.1. Порядок пропуска тяжеловесных транспортных средств по мостам и путепроводам определяется органами управления автомобильными дорогами общего пользования и организациями, обслуживающими дорожно-мостовое хозяйство городов при проезде по их территории.
5.2. Перед всеми мостами и путепроводами, рассчитанными или пропускающими нагрузки менее 30 т, дорожно-эксплуатационные органы должны устанавливать знаки 3.11 "Ограничение массы".
5.3 Правила пропуска транспортного средства по конкретному мосту (путепроводу) определяются видом пропускаемой нагрузки: неконтролируемой, контролируемой массовой, контролируемой одиночной, сверхнормативной.
5.4. К неконтролируемым массовым нагрузкам относятся нагрузки, которые не превышают допускаемые общую массу или осевые нагрузки по табл. 4 и п. 2.11 настоящей Инструкции. Их пропускают в составе колонн других транспортных средств без ограничения скорости.
5.5. К контролируемым массовым нагрузкам относятся нагрузки, общая фактическая масса которых превосходит менее чем на 17% допускаемую общую массу и менее чем в 1.08 раза максимальные осевые нагрузки по табл. 4 и п. 2.11. По мостам и путепроводам транспортные средства с данной нагрузкой могут проходить по специальному разрешению в составе колонн других транспортных средств, выдерживая дистанцию между транспортными средствами не менее 15 м.
5.6. К контролируемым одиночным нагрузкам относятся нагрузки, общая масса и (или) максимальные осевые нагрузки которых превышают более чем на 17% допускаемую общую массу и (или) более чем в 1,08 раза осевые нагрузки по табл. 5 и п. 2.11, но не превышают значений для нормативных одиночных нагрузок по табл. 5.
По всем мостам и путепроводам, не имеющим дефектов, снижающих их грузоподъемность, транспортное средство с данной нагрузкой при соответствующих согласованиях может быть пропущено при соблюдении следующих условий:
- при движении по мосту и путепроводу на нем не должны находиться другие транспортные средства;
- движение транспортного средства должно осуществляться строго по оси проезжей части со скоростью не более 10 км/час;
- движение осуществляется под контролем представителей организации перевозчика, дорожно-эксплуатационных органов или Дорожной полиции.

5.7. Нормадан астам жүктерге жалпы массасы 5-кестедегi жекелей нормативтiк жүк мәнiнен асып кеткендерi жатады. Мұндай жүгi бар көлiк құралдарын өткiзу тек жасанды құрылыстардың бекемдiгiн арттыру жөнiнде арнайы шаралар қолданғаннан кейiн және де тек ерекше жағдайда (басқа маршрутпен айналып өтуге мүмкiндiк болмағанда) жүзеге асырылады. Жасанды құрылыстарды тексеру, жобасын жасау және жасанды құрылыстардың бекемдiгiн арттыру жөнiндегi жұмыс шараларының төлемiн жүк тасымалдаушылардың қаражаты есебiнен жеке смета бойынша жүзеге асырады.
6. Көлiк құралдарының техникалық күйiне, жабдықтарына
талаптар және жүктердi белгiлеу
6.1. Iрi габариттi жүктердi тасымалдауға пайдаланатын көлiк құралдарының барлық ұстататын тетiктерi мен құрылғылары қармауыштары, сүйеу, тiренiштерi жылжымалы немесе жиналмалы болуы тиiс, олар жүк болмаған кезде көлiк құралының габариттерiнен сорайып шығып тұрмауы тиiс.
6.2. Iрi габариттi және ауыр салмақты жүктердi тасымалдауды жүзеге асыратын көлiк құралдарының техникалық күйi Жолда жүру ережелерiнiң, осы нұсқаудың, автомобиль көлiгiнiң жылжымалы құрамын техникалық пайдаланудың және жасаушы зауыт нұсқауының талаптарына сай келуi тиiс.
6.3. Тiркемелi (жартылай тiркемелi) автомобиль-тягач құрамындағы автопойыз жүрген кезде автомобиль-тягачтан тiркеменiң екi жаққа көлденең тербелiсiнiң ("шайқалуының") шамасы оның габариттiк енiнен 3%-тен астам ауытқымауы тиiс.
6.4. Автопойыздың тежеуiш жүйесi автомобиль-тягачтың тежеуiш педалы арқылы жұмыс iстеуi әрi тежеуiш күшiнiң оның буындары аралығына тең бөлiнуiн қамтамасыз етуi, сол арқылы тежелген кезде автопойыздың "бүктелiп" қалмауын болдырмауы тиiс.
6.5. Автомобиль-тягач арнайы құрылғымен жабдықталуы тиiс, мұның өзi автомобиль-тягач аралығындағы және оның тiркемесiндегi немесе жартылай тiркемесiндегi байланыстыру жүйесi үзiлген жағдайда автомобиль-тягачты жұмыстық немесе авариялық тежеуiшпен тоқтатуға мүмкiндiк бередi.
6.6. Тiркемелер (жартылай тiркемелер) тұру тежеуiшiмен жабдықталуы тиiс, мұның өзi көлiк құралынан жүгi бар жартылай тiркеме немесе тiркеме ажыратылған кезде, 16% еңiстiкте, тiркеменiң (жартылай тiркеменiң) барлық доңғалағында iске қосылатын жұмыстық тежеуiшпен сенiмдi тоқтатуды қамтамасыз етедi. Тiркемелер (жартылай тiркемелер) тягачтың байланыстыру жүйесiнен үзiлген жағдайда да автоматты тоқтатуды қамтамасыз ететiн құрылғы болуы тиiс.
6.7. Ауыр салмақты жүктердi тасымалдаған кезде автопойыздың әрбiр жағындағы әрбiр буынында ең кемi екi тежеуiш сына ("башмактар") болуы тиiс, мұның өзi еңiсте амалсыз аялдаған жағдайда доңғалақтарды қосымша тоқтатуға мүмкiндiк бередi.

5.7. Сверхнормативные нагрузки по общей массе превосходят значения для одиночной нормативной нагрузки по табл. 5. Пропуск транспортных средств с такими нагрузками возможен только после проведения специальных мероприятий по усилению искусственных сооружений и лишь в исключительных случаях (по невозможности объезда по другому маршруту). Оплата работ по обследованию искусственных сооружений, разработке проекта и проведению мероприятий по усилению искусственных сооружений осуществляется за счет средств перевозчика груза по отдельным сметам.
6. ТРЕБОВАНИЯ К ТЕХНИЧЕСКОМУ СОСТОЯНИЮ, ОБОРУДОВАНИЮ
ТРАНСПОРТНЫХ СРЕДСТВ И ОБОЗНАЧЕНИЮ ГРУЗОВ
6.1. На транспортных средствах, используемых для перевоза крупногабаритных грузов, все приспособления и устройства, предназначенные для их поддержки: захваты, коники, упоры должны быть выполнены сдвигающимися и складывающимися, чтобы при движении без груза они не выходили за габариты транспортного средства.
6.2. Техническое состояние транспортных средств, осуществляющих перевозки крупногабаритных и тяжеловесных грузов, должно отвечать требованиям Правил дорожного движения, настоящей Инструкции, правил технической эксплуатации подвижного состава автомобильного транспорта и инструкции заводов-изготовителей.
6.3. При движении автопоезда в составе автомобиля-тягача с прицепом (полуприцепом) величина поперечных колебаний ("виляние") прицепа относительно автомобиля-тягача в каждую сторону не должна превышать 3% от его габаритной ширины.
6.4. Тормозная система автопоезда должна работать от педали тормоза автомобиля-тягача и обеспечивать распределение тормозных усилий между его звеньями, чтобы при торможении исключалась возможность "складывания" автопоезда.
6.5. Автомобили-тягачи должны быть оборудованы устройством, позволяющим в случае разрыва соединительных систем между автомобилем-тягачом и его прицепом или полуприцепом затормозить автомобиль-тягач рабочим или аварийным тормозом.
6.6. Прицепы (полуприцепы) должны быть оборудованы стояночным тормозом, обеспечивающим надежное удержание на уклоне 16% отсоединенного от транспортного средства - тягача груженого полуприцепа или прицепа, рабочим тормозом, действующим на все колеса прицепа (полуприцепа), и устройством, обеспечивающим их автоматическую остановку в случае разрыва соединительных систем с тягачом.
6.7. При перевозке тяжеловесных грузов необходимо иметь не менее двух тормозных клиньев ("башмаков") на каждую сторону для каждого звена автопоезда в целях дополнительной фиксации колес в случае вынужденной остановки на уклоне.

6.8. Автомобиль кабинасы арт жағын көретiн ең кемi сыртқы екi айнамен жабдықталуы тиiс, олар кабинаның сол және оң жақтарына орнатылады, әрi мұның өзi тиеп келе жатқан жүктi тұтастай габаритiмен бақылауды қамтамасыз етедi. Арт жақты көрсететiн айналардың автомобиль осiне параллель бағытта алға және артқа жылжып тұруын (жылжыту күшi 20-25 кгс) қамтамасыз ететiн құрылғысы болуы тиiс.
6.9. Жолда жүру ережелерiнiң талабына сәйкес ұзындығы 6 м-ден астам көлiк құралында, сондай-ақ артылатын (седальный) тягачтарда бүйiрлiк бұрылысты қайталап көрсеткiштер болуы тиiс.
6.10. Көлiк құралдарында (тягачтарда) кабинаның орта тұсында автопойыздың айырым белгiсi - қызғылт түстi үш фонарь қойылады, оларды 150-300 мм аралықта кабинаға қатарластырып орнатады.
Автопойыздың айырым белгiлерi сары түстi, жан-жағы бiрдей (әр жағы 250 мм) үшбұрыш түрiнде белгiленiп, iштен жарық бередi.
6.11. Тiркеме мен жартылай тiркеменiң арт жақ тұсына жарық қайтаратын қызыл түстi екi құрал орнатылады, олардың әрқайсысының жан-жағы тең бұрышты (әр жағы 150-ден 200 мм-ге дейiн), бұлардың төбесi жоғары қаратылып, сыртқы габариттiң енi бойынша 0,4 м аралықтан асырмай орнатады. Тiркеменiң немесе жартылай тiркеменiң алдыңғы кенересiне жарық қайтаратын ақ түстi екi құрал болуы тиiс, олар дөңгелек формалы, диаметрi 0,2 м-ге дейiн, бұларды сыртқы габариттен енi бойынша 0,15 м аралықтан асырмай орнатады.
6.12. Көлiк құралы габаритiнiң алдыңғы және артқы жағынан 1 м-ден астам немесе енi бойынша - алдыңғы немесе артқы габариттiк жарықтың сыртқы жиегiнен 0,4 м-ден астам шығып тұратын жүкте, алдыңғы және артқы тұстарын: сигналдық қалқандармен немесе мөлшерi 400х400 мм жалаушалармен белгiлейдi (диагоналы бойынша қызыл және ақ түстермен алмастырған, енi 50 мм жолақтар қалқанның немесе жалаушаның екi жағына), сондай-ақ тәулiктiң қараңғы уағында және жөндi көрiнбейтiн жағдайда - жарық қайтарғыш құралдармен немесе алдынан ақ түстi, бүйiрiнен қызғылт түстi, артынан қызыл түстi фонарлармен белгiлейдi. Жолда жүру ережесiнде белгiленген габарит параметрлерi ұзындығы мен енi бойынша асып кететiн барлық көлiк құралдары осындай әдiспен белгiленуi тиiс.
6.13. Тасымалданатын жүктiң биiктiгi жүретiн бөлiктен 4,5 м асып кетсе, көлiктiң алдында жүретiн жол бастаушы автомобильге бiр не екi габариттiк штанга орнатылып, оның ұшына қараңғы не жөндi көрiнбейтiн уақытта жарық түсiретiн сары түстi сигнал шамдары қойылады. Шамдардың биiктiгi жүк габаритiнiң жоғарғы нүктесiнен 5-10 см асуы, негiзгi тягачты жүргiзушiге көрiнiп тұруы тиiс.

6.8. Кабина автомобиля должна быть оборудована не менее чем двумя наружными зеркалами заднего вида, расположенными с левой и правой стороны кабины и обеспечивающими достаточный обзор в горизонтальной и вертикальной плоскостях с учетом габаритов перевозимого груза. Зеркала заднего вида должны иметь устройства, обеспечивающие их отклонение вперед и назад от усилия 20-25 кгс, направленного параллельно оси автомобиля.
6.9. Транспортные средства длиной свыше 6 м, а также седельные тягачи должны иметь боковые повторители указателей поворота в соответствии с требованиями Правил дорожного движения.
6.10. На транспортных средствах - тягачах над кабиной посередине должен устанавливаться опознавательный знак автопоезда - три фонаря оранжевого цвета, расположенные горизонтально на кабине с промежутком между ними от 150 до 300 мм.
Допускается обозначение автопоезда опознавательными знаками в виде равностороннего треугольника желтого цвета (сторона 250 мм), с устройством для внутреннего освещения.
6.11. На задней стороне прицепа и полуприцепа устанавливаются два световозвращающих приспособления красного цвета, каждое в виде равностороннего треугольника (сторона от 150 до 200 мм) с вершиной, обращенной вверх, расположенные на расстоянии не более 0,4 м от наружного габарита по ширине. На передней стенке прицепа или полуприцепа должны быть установлены два белых световозвращающих приспособления круглой формы диаметром до 0,2 м на расстоянии не более 0,15 м от наружного габарита по ширине.
6.12. Груз, выступающий за габариты транспортного средства спереди и сзади более чем на 1 м, или по ширине - на расстояние более 0,4 м от внешнего края переднего или заднего габаритного огня, спереди и сзади обозначается: днем сигнальными щитками или флажками размером 400 х 400 мм (с нанесенным по диагонали красными и белыми чередующимися полосами шириной 50 мм с обеих сторон щитка или флажка), а также в темное время суток и в условиях недостаточной видимости - световозвращающимися приспособлениями или фонарями спереди белого, сбоку оранжевого, сзади красного цвета. Таким же способом должны быть обозначены и все транспортные средства, габариты которых по длине и ширине превышают параметры, установленные Правилами дорожного движения.
6.13. При перевозках грузов, высота которых над проезжей частью превышает 4,5 м, на автомобиле прикрытия, движущемся впереди транспортного средства с грузом, могут быть установлены одна или две габаритные штанги с сигнальной лампочкой желтого цвета на конце, зажигаемой в темное время суток или в условиях недостаточной видимости. Высота установки лампочки должна на 5-10 см превышать верхнюю точку габарита перевозимого груза и быть в поле зрения водителя основного тягача.

6.14. Автопойыздың ұзындығы 24 м-ден асса, Жолда жүру ережесiне сәйкес, көлiктiң артқы бортына бекiтiлген арнайы қалқанға мынадай параметрлерде айырым белгiлерi орнатылады: ұзындығы 1200 мм, биiктiгi - 300 мм, белгi түсi - сары, жиегi қызыл, жарық қайтарғыш материалдың енi 40 мм.
6.15. Көлiк құралдарының биiктiгi 4,0 м-ден асқанда тасымалдау маршрутындағы өтпе жолдардың, басқадай жасанды құрылыстар мен коммуникациялардың астынан өтерде жүк тасымалдаушы әуелi олардың биiктiгiн өлшеп алуы тиiс.
1-Қосымша
Арнайы рұқсат           Қазақстан Республикасының жолдарымен жүретiн
ауыр салмақты және iрi габариттi көлiк
құралдарының 1 (бiр) N рет өтуi үшiн
Көлiк құралдарының жүруi __________________________________________
(марка, модель, нөмiрлiк белгi)
_____________________________маршрут бойынша_______________________
(маршрут өтетiн елдi
___________________________________________________________________
мекендердiң аты)
1. Параметрлерi мен салмағы:
а) габариттiк өлшемi, м: ұзындығы ______;енi______;биiктiгi____;
б) осьтер мен доңғалақтардың орналасу схемасы, олардың аралығы,
м_________________________;
в) жүгiмен бұрылуының ең аз радиусы, м_____________;
г) жалпы нақты массасы _____________т, соның iшiнде жүгi _______т;
д) оське түсетiн салмақ N, тк:
___________________________________________________________________
1  |     2    |    3  |   4  |   5  |   6  |   7  | 8 | 9 | 10
___________________________________________________________________
________|__________|_______|______|______|______|______|___|___|___
2. Нұсқаудың 4,5 тармағына сәйкес iлесiп жүруге бөлiнген көлiк құралы:
___________________________________________________________________
(марка, модель, нөмiрлiк белгi)
3. Жүктi тасымалдаушы ұйымның аты, мекен-жайы, телефоны
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
4. Жүруге рұқсат етiледi __________________________________________
(күнi, айы, жылы)
_____________сағаттан ____________сағатқа дейiн, жылдамдығы жолдарда
___________км/сағ.; көпiрлерде ____________10 км/сағ. асырмай.
___________________________________________________________________
(мекен-жайы көрсетiлсiн)
5. Жүрудiң ерекше жағдайы _________________________________________
(Iлесушi автомобильдiң жүру тәртiбi,
___________________________________________________________________
басқа жүргiншiге тасымалдау, жүктiң түрi, оны көпiрден өткiзу
___________________________________________________________________
тәртiбi т.б. туралы көрсету)
___________________________________________________________________
...................................................................
____________________________
|"АРНАЙЫ РҰҚСАТ" ТҮБIРТЕГI |
|__________________________| ______________________________________
______________________________________
______________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
көлiк құралының маркасы, моделi, нөмiрлiк белгiсi, параметрлерi,
маршрут нөмiрi, бастапқы және соңғы пункттер, жол ұзақтығы, км

6.14. При длине автопоезда свыше 24 м на заднем борту или специальном щитке, укрепленном в конце транспортного средства, устанавливается в соответствии с Правилами дорожного движения опознавательный знак состава транспортных средств со следующими параметрами: длина - 1200 мм, высота - 300 мм, цвет знака - желтый, кайма - красного цвета, шириной 40 мм из световозвращающего материала.
6.15. При высоте транспортного средства более 4.0 м грузоперевозчик обязан проводить контрольный промер высоты под путепроводами и другими искусственными сооружениями и коммуникациями на маршруте перевозки.
Приложение 1
СПЕЦИАЛЬНОЕ РАЗРЕШЕНИЕ        На движение по дорогам Республики
Казахстан тяжеловесных и
крупногабаритных транспортных средств
на 1 (одну) поездку
N
На движение транспортного средства___________________________________
(марка, модель, номерной знак)
____________________________по маршруту______________________________
(название населенных пунктов,
_____________________________________________________________________
по которым проходит маршрут)
1. Параметры нагрузки:
а) габаритные размеры, м: длина_________, ширина _______, высота_____
б) схема расположения осей и колес и расстояния между ними в м
в) минимальный радиус поворота с грузом ___________м
г) общая фактическая масса ________т; в т.ч. груза __________т
д) нагрузка по осям N тс: ---------------------------------------------------------------------
1    |   2  |   3  |   4  |  5  |   6   |   7   |   8 |  9   | 10
---------------------------------------------------------------------
|      |      |      |     |       |       |     |      | ---------------------------------------------------------------------
2. Транспортные средства, выделенные для сопровождения, согласно
п.4.5 Инструкции:
_____________________________________________________________________
(марка, модель, номерной знак)
3. Наименование, адрес и телефон организации, транспортирующей груз:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
4. Движение разрешается _____________________________________________
число, месяц, год)
с___час до ____час, со скоростью не более ________ км/час по дорогам,
по мостам ___________________________________________________________
(указать адреса)
со скоростью не более 10 км/час,
5. Особые условия движения __________________________________________
(указать порядок движения)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(автомобилей сопровождения, способ информирования других участников
_____________________________________________________________________
движения о перевозке, вид нагрузки и порядок ее пропуска по местам и
др.)
.....................................................................
------------------------------------
| КОРЕШОК "СПЕЦИАЛЬНОГО РАЗРЕШЕНИЯ"|
------------------------------------ ____________________________
N                                    ____________________________
____________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
марка, модель, номерной знак, параметры транспортного средства, номер
маршрута, начальный и конечный пункты, протяженность пути в км.

6. Рұқсат берiлдi:____________________________________________
___________________________________________________________________
(ұйым, рұқсат берушiнiң аты-жөнi, мөрмен куәландырылған қолы, уақыты)
___________________________________________________________________
7. Рұқсатқа қосымша келiскен ұйымдар _________________________
___________________________________________________________________
(ұйым, рұқсат берушiнiң аты-жөнi, мөрмен куәландырылған қолы, уақыты)
___________________________________________________________________
(ұйым, рұқсат берушiнiң аты-жөнi, мөрмен куәландырылған қолы, уақыты)
8. IIМ Жол полициясының лауазымды адамы ______________________
___________________________________________________________________
(аты-жөнi, мөрмен куәландырылған қолы, уақыты)
9. Төлем сомасы ___________________________________________________
(аты-жөнi, мөрмен куәландырылған қолы, уақыты)
10. Iрi габариттi және ауыр салмақты көлiк құралдарын өткiзу
жөнiндегi негiзгi ережелермен және талаптармен таныстым:
Негiзгi тягачтың жүргiзушiсi ______________________________________
(аты-жөнi, қолы)
Жүкке iлесiп жүрген адам __________________________________________
(аты-жөнi, қолы)
11. Тасымалдауға жауапты ұйым өкiлi көлiк құралдарын қарады және
Жолда жүру ережелерiнiң, Iрi габариттi, ауыр салмақты көлiк
құралдарын өткiзу жөнiндегi нұсқау талаптарына сәйкес келедi
___________________________________________________________________
(ұйым, қызметi, аты-жөнi, мөрмен куәландырылған қолы, уақыты)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
...................................................................
___________________________
|"АРНАЙЫ РҰҚСАТ" ТҮБIРТЕГI| iрi габариттi немесе ауыр
|_________________________| салмақты көлiк құралдарының өтуi үшiн
Төлем сомасы _________________________________________________
(жазбаша)
Жүргiзушi ____________________________________________________
(аты-жөнi, қолы)
Рұқсат берген ұйым өкiлi _____________________________________
__________________________________________________________________
(ұйым, қызметi, аты-жөнi, мөрмен куәландырылған қолы, уақыты)
2-Қосымша
Iрi габариттi және ауыр салмақты көлiк құралдарына рұқсат
алу үшiн
ӨТIНIШ
Жүктi тасымалдаушы ұйымның аты, мекен-жайы, есеп шоты, телефоны ___
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Жүру маршруты/маршрут өтетiн пункттердi көрсету/___________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Жүретiн уақыты, күнi, айы, жылы ___________________________________
___________________________________________________________________
Көлiк құралы мен тiркеменiң маркасы, моделi, нөмiрлiк белгiсi______
___________________________________________________________________
Көлiк құралының параметрлерi мен салмағы: ұзындығы ________м, енi
________м, биiктiгi (жүрiс бөлiгiнен)_____м.
Жүгiмен ең аз айналу радиусы _____________м.
Осьтерi мен доңғалақтарының орналасу схемасы, олардың ара қашықтығы,
м:

6. Разрешение выдано:________________________________________________
_____________________________________________________________________
(организация, Ф.И.О., подпись, заверенная печатью, дата)
7. Организации, дополнительно согласовавшие пропуск:_________________
_____________________________________________________________________
(организация, Ф.И.О., подпись, заверенная печатью, дата)
_____________________________________________________________________
(организация, Ф.И.О., подпись, заверенная печатью, дата)
8. Должностное лицо Дорожной полиции МВД Республики Казахстан:
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О., подпись, заверенная платью, дата)
9. Сумма платы ______________________________________________________
(Ф.И.О., подпись, заверенная печатью, дата)
10. С основными положениями и требованиями Инструкции по пропуску крупногабаритных и тяжеловесных транспортных средств ознакомились: Водитель(и) основного тягача ________________________________________
(Ф.И.О., подпись)
Лицо, сопровождающее груз ___________________________________________
(Ф.И.О., подпись)
11. Транспортное средство осмотрено представителем организации, ответственной за перевозку и соответствует требованиям Правил дорожного движения и Инструкции по пропуску крупногабаритных и тяжеловесных транспортных средств
_____________________________________________________________________
(организация, должность, Ф.И.О., подпись, заверенная печатью, дата)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
.....................................................................
----------------------------------- на проезд крупногабаритных или
|КОРЕШОК "СПЕЦИАЛЬНОГО РАЗРЕШЕНИЯ"| тяжеловесных транспортных
----------------------------------- средств
Сумма платы _________________________________________________________
(прописью)
Водитель ____________________________________________________________
(Фамилия, инициалы, подпись)
Представитель организации, выдавшей разрешение ______________________
_____________________________________________________________________
(Организация, должность, Ф.И.О., подпись, заверенная печатью, дата)
Приложение 2
ЗАЯВЛЕНИЕ
на получение разрешения на пропуск крупногабаритного и (или)
тяжеловесного транспортного средства
Наименование, адрес, расчетный счет и телефон организации, транспортирующей груз _______________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Маршрут движения (указать названия пунктов, через которые проходит маршрут)_____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Предполагаемые дата и время проезда _________________________________
_____________________________________________________________________
Марка, модель и номерной знак транспортного средства и прицепа ______
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Параметры и нагрузки транспортного средства:
длина ______м, ширина ______м, высота (над проезжей частью) ______ м.
Минимальный радиус поворота с грузом ______ м.
Схема расположения осей и колес и расстояния между ними в м:

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 т.б. салмақ, тк
Оське түсетiн - - - - - - - - - -
Көлiк құралының жалпы нақты массасы _______________________________
Жүктiң аты және массасы ___________________________________________
Iлесiп жүру түрi __________________________________________________
___________________________________________________________________
Негiзгi тягачты жүргiзушiнiң аты-жөнi _____________________________
Жүкке iлесiп жүретiн адамның аты-жөнi _____________________________
Тапсырыс берген жүк тасымалдаушының қызметi, аты-жөнi _____________
___________________________________________________________________
Тапсырысты берген күнi, айы, жылы _________________________________
М.О.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 и т.д.
нагрузки на оси, тс - - - - - - - - - -
Общая фактическая масса транспортного средства, т _________________
Наименование и масса груза ________________________________________ т
Вид сопровождения________________________________________________
_____________________________________________________________________
Фамилия водителя основного тягача ___________________________________
Фамилия лица, сопровождающего груз __________________________________
Должность и фамилия перевозчика груза, подавшего заявку _____________
_____________________________________________________________________
Дата подачи заявки __________________________________________________
МП