Қазақстан Республикасының Cу қоймаларында азаматтардың қауіпсіздігін сақтау типтік ережелері
Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөніндегі комитетінің 1997 жылғы 17 желтоқсандағы N 48 ҚАУЛЫСЫ. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1998 жылғы 18 сәуір N 498 тіркелді. Күші жойылды - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 2005 жылғы 20 мамырдағы N 469 бұйрығымен.
------------Бұйрықтан үзінді---------
"Заңға тәуелдi актiлердi жетiлдiру жөнiндегi шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң 2004 жылғы 20 наурыздағы N 77-ө өкiмiне сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетi жанындағы Өнеркәсiптегі жұмыстардың қауiпсiз жүргiзiлуiн қадағалау және тау-кен қадағалау комитетiнiң, Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң, Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар жөнiндегi агенттiгi төрағасының кейбір шешімдерiнiң күшi жойылды деп танылсын.
Министр
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинеті жанындағы
Өнеркәсiптегi жұмыстардың қауiпсiз жүргізілуін қадағалау
және тау-кен қадағалау комитетiнiң, Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар жөніндегі мемлекеттiк комитетiнiң,
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар жөнiндегi агенттiгi
төрағасының күші жойылған кейбiр шешімдерінің тізбесі
3. "Қазақстан Республикасының су қоймаларындағы азаматтардың қауiпсiздiк үлгi ережесi" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң 1997 жылғы 17 желтоқсандағы N 48 қаулысы...
------------------------------------
Қазақстан Республикасының Су қоймаларында азаматтардың
қауіпсіздігін сақтау типтік  ережелері
I. ЖАЛПЫ ЕРЕЖЕЛЕР
1.1. Осы Тәртiп Қазақстан Республикасының Су қоймалары көпшiлiк демалысы, туризм және спорт мақсатында пайдалану ретiн белгiлейдi.
1.2. Тәртiп меншiктiң барлық түрiндегi су қоймаларын пайдаланушы және иелiк етушiлердiң суда азаматтардың қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету бойынша мiндеттерi мен жауапкершiлiгiн айқындайды.
1.3. Жергiлiктi атқарушы органдар азаматтардың өмiрi мен денсаулығын қорғау, экологиялық қауiпсiздiктi қамтамасыз ету мақсатында суға шомылуға, қайықпен серуендеуге және көпшiлiк демалысының өзге түрлерiн ұйымдастыруға тыйым салынатын орындарды айқындайды, сондай-ақ өздерiнiң аумақтық шекарасының шегiнде орналасқан су қоймаларын жалпы пайдаланудың өзге де шарттарын белгiлейдi.
1.4. Құтқару күзеттерiнсiз, даярлықтан өткен құтқарушы кадрларсыз және Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң Суда құтқару қызметi республикалық орталығының аумақтық органдарының және Мемлекеттiк санитарлық-эпидемиологиялық қызмет органдарының тиiстi рұқсатынсыз су қоймалары жағасында жағажай, еңбек және демалыс лагерьлерiн, базаларын, су стансаларын және көпшiлiк демалатын өзге нысандар ашуға тыйым салынады.

Типовые правила безопасности граждан на водоемах Республики Казахстан
Утверждены постановлением Комитета Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям от 17 декабря 1997 г. N 48. Зарегистрированы в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18.04.1998 г. N 498. Утратили силу - приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 20.05.2005г. N 469
Извлечение из приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК
от 20.05.2005г. N 469
"В соответствии с распоряжением Премьер-Министра Республики Казахстан от 20 марта 2004 года N 77-р "О мерах по совершенствованию подзаконных актов" ПРИКАЗЫВАЮ:
Признать утратившими силу некоторые решения Комитета по надзору за безопасным ведением работ в промышленности и горному надзору при Кабинете Министров Республики Казахстан, Государственного Комитета Респубилки казахстан по чрезвычайным ситуациям соглано приложению.
Министр
Приложение
к приказу Министра по
чрезвычайным ситуациям РК
от 20.05.2005г. N 469
...
3. Постановление Комитета Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям от 17 декабря 1997 г. N 48 "Типовые правила безопасности граждан на водоемах Республики Казахстан"...".
--------------------------------------------------------------------
Типовые правила
безопасности граждан на
водоемах Республики Казахстан
I. Общие положения
1.1. Настоящие правила устанавливают порядок пользования водоемами Республики Казахстан для массового отдыха, туризма и спортивных целей.
1.2. Правила определяют обязанности и ответственность пользователей и владельцев водоемов независимо от формы собственности по обеспечению безопасности граждан на водах.
1.3. Местные исполнительные органы в целях охраны жизни и здоровья граждан, обеспечения экологической безопасности определяют места, где запрещается купание, катание на лодках и организация других форм массового отдыха, а также устанавливает другие условия общего водопользования на водоемах, расположенных в пределах их административных границ.
1.4. Запрещается открытие пляжей, лагерей труда и отдыха, баз, водных станций и других объектов массового отдыха, расположенных на берегах водоемов, без наличия спасательных постов, подготовленных кадров спасателей и соответствующего разрешения территориальных органов Республиканского центра водно - спасательной службы Комитета Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям (Центрспасвода КЧС) и органов Госсанэпидслужбы.

1.5. Меншiктiң барлық түрiндегi ұйымдар өздерiне бекiтiлген су қоймаларында адам өмiрiн қорғауды қамтамасыз ету, құтқару күзеттерiн жабдықтап, күтiмде ұстау iсiне жауап бередi. Құтқарушыларды оқытуды олардың қаражаты есебiнен Төтенше жағдайлар жөнiндегi мемлекеттiк комитеттiң Суда құтқару қызметi республикалық орталығының қызметкерлерi жүргiзедi.
1.6. Суда экскурсия, спорт жарыстарын және мейрам өткiзген кезде кәсiпорындар мен ұйымдардың басшылары суда азаматтар қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету үшiн жауапты адамдар бөлуге және құтқару күзеттерiн қоюға мiндеттi.
1.7. Ведомстволық және қоғамдық құтқару күзеттерiнiң жұмысына бақылау жасау осы күзеттер бағынатын ұйымдардың әкiмшiлiгiне, сондай-ақ Төтенше жағдайлар жөнiндегi мемлекеттiк комитеттiң Суда құтқару қызметi республикалық орталығының аумақтық бөлiмшелерiне жүктеледi.
1.8. Жағажайларда, су маңында көпшiлiк демалатын орындарда, жалға қайық беретiн стансаларда және шағын кемелердiң тұрақ базаларында, өткелдер мен айлақтарда аталған құралдар мен жүзу жабдықтарын пайдаланған кезде қауiпсiздiк сақтаудың тәртiбi iлiнуi тиiс.
1.9. Меншiктiң барлық түрiндегi ұйымдардың басшылары халық демалатын орындарда топырақ алу, мұз ою қоймаларының түбiн тереңдету жұмыстарын жүргiзген кезде учаскелердi қоршап қоюға, ал жұмыс аяқталғаннан кейiн су табанын тегiстеуге мiндеттi.
1.10. Суға түсу маусымының ұзақтығы, су спорты және құтқару стансаларының, жағажайлардың, жүзу әуiттерiнiң жұмыс сағаты жергiлiктi атқару органымен және осы нысандар бағынатын ұйымдар басшыларымен келiсе отырып белгiленедi.
1.11. Су қоймалары бетiнде дербес құтқару жабдығынсыз балық аулауға, аңшылық құруға тыйым салынады.
2. Жағажайларды, жүзу әуiттерiн және су жағасында
көпшiлiк демалатын орындарды пайдаланған кездегi
қауiпсiздiк шаралары
2.1. Жағажайларға және су жағасында көпшiлiктiң демалуы үшiн бөлiнген орындарға қойылатын талап:
- суға шомылатын орынның және оған тақау төңiректiң жағалау аумағы "Елдi мекендер аумағын күтiп ұстаудың санитарлық ережесiне" және "Дене тәрбиесi мен спорт сабақтарын өткiзетiн орындарды құрып, күтiп ұстаудың санитарлық ережесiне" сәйкес келуi керек;
- су қоймасының түбi тығыз, жағадан бастап бiрте-бiрте еңiс тарта беретiн болуы, 1,75 м тереңдiкке дейiн және жағадан бастап есептегенде ең кемi 15 м белдеуде құламасыз, жарғабақсыз болып келуi, шырмауықты су өсiмдiктерiнен, ағаш түбiртегi, таскесек, шыны, шыны құты және өзге заттардан таза болуы тиiс (теңiз бен өзеннiң суға шомылатын айдын бетi бiр ересек адамға 5 шаршы м, балаға 4 м, ал тұйық суда 10-нан 15 шаршы метрге дейiн келуi керек);

1.5. Организации всех форм собственности несут ответственность за обеспечение охраны жизни людей на закрепленных за ними водоемах, оснащение и содержание спасательных постов. Обучение спасателей осуществляется за счет их средств работниками Центрспасвода КЧС.
1.6. При проведении экскурсий, спортивных соревнований и праздников на воде руководители организаций обязаны выделять ответственных лиц для обеспечения безопасности граждан на воде и выставлять спасательные посты.
1.7. Контроль за работой ведомственных и общественных спасательных постов возлагается на администрацию организаций, которым подчинены эти посты, а также территориальные подразделения Центрспасвода КЧС.
1.8. На пляжах, в местах массового отдыха у воды, на лодочных прокатных станциях и базах стоянок маломерных судов, на переправах и пристанях должны быть вывешены правила безопасности при использовании указанных сооружений и плавсредств.
1.9. Руководители организаций всех форм собственности при производстве работ по выемке грунта, выколке льда, углублении дна водоемов в местах отдыха населения обязаны ограждать участки, а после окончания работы выравнивать дно.
1.10. Продолжительность купального сезона, часы работы водно - спортивных и спасательных станций, пляжей, плавательных бассейнов устанавливаются по согласованию с местным исполнительным органом, руководителями организаций, которым подчинены эти объекты.
1.11. Запрещается рыбная ловля и охота в акваториях водоемах без индивидуальных спасательных средств.
2. Меры безопасности при пользовании пляжами,
плавательными бассейнами и местами массового
отдыха, у воды
2.1. Требования к местам, отводимым под пляжи и для массового отдыха у воды:
- береговая территория у места купания и в непосредственной близости к нему должна соответствовать "санитарным правилам содержания территории населенных мест" и "санитарным правилам устройства и содержания мест занятий по физической культуре и спорту";
- дно водоема должно быть плотным, иметь постепенный скат от берега, лишено уступов и обрывов до глубины 1,75 м при ширине полосы от берега не менее 15 м, свободно от тины, водных растений, коряг, камней, стекла, банок и других предметов (на море, реке площадь водного зеркала купания должна быть 5 кв. м на одного взрослого человека и 4 кв. м на ребенка, а на водоеме с непроточной водой - от 10 до 15 кв.м);

- жағажайлар мен көпшiлiк демалатын орындар жергiлiктi атқару органдары белгiлеген қашықтықта, бiрақ ақаба сулар құйылатын тұстан кемi 500 м жоғары және порт ғимараттарынан, пирстерден, кеме тоқтайтын жерлерден, паром өткелдерiнен және мұнай өнiмдерi сақталатын орындардан кемi 1000 м төмен орналасуы керек. Жағажайға құлайтын жер жайпақ болуы тиiс;
- су нысанының шомылуға бөлiнген бөлiгiнде төмен температуралы жер асты су көздерi, су үйiрiмдерi мен шұңқырлар болмауы керек, бұл тұстардағы ағынның жылдамдығы секунтына 0,5 м-ден аспауы тиiс, ағын жылдамдығы жоғары жерлерге оны бәсеңсiтетiн қосымша құралдар қондырылуы керек.
- су қоймасындағы судың сапасы мәдени-тұрмыстық су пайдалану пункттерiнiң су нысандарындағы судың құрамы мен айырым қасиетiне қойылатын гигиеналық талаптарға сай болуы керек.
2.2. Суға шомылатын орынның 1,2 - 1,3 тереңдiгiне су өлшейтiн шыбық шаншылады.
Суға шомылатын орынның жүзу шекаралары бiр-бiрiнен 25 - 30 м қашықтықта және тереңдiгi 1,3 м болатын тұстан әрi 25 метрге дейiнгi жерде орналасатын сарғылтым түстi белгiлермен белгiленедi. Жүзу шекарасы кеме жолына енбеуi тиiс.
2.3. Әр жағажайдағы суға шомылатын орында жүзе алмайтындар шомылуға арналған балаларды жүзуге үйрету үшiн тереңдiгi 1,2 м аспайтын айдын бет учаскелерi жасалады. Аталған учаскелер темiр арқанға бекiтiлген желiсiмен бөлiнедi немесе арнаулы қашамен қоршалады.
2.4. Суға түсу тыйым салынған, соның iшiнде бактериялық немесе химиялық залалдануға ұшыраған жерлерге "Суға түсуге тыйым салынады" деп жазылған белгiлер орнатылады.
2.5. Жағажайлар мен су маңындағы демалыс орындарына радио жүргiзiлуi және оларда мүмкiндiкке қарай телефон, радио байланысы болуы керек.
2.6. Су маңындағы көпшiлiк демалатын орындарда спирттi iшiмдiктер сатуға тыйым салынады.
2.7. Жағада, ұйымдасқан шомылу орындарында, әр 50 м сайын судан 5 м аспайтын жерлерде құтқарғыш шеңберлер мен өзге құтқару құралдары iлiнген қалқандар қойылады. Шеңберлерде "Суға кеткенге лақтыр" деген жазу (шеңбердiң бiр бетiнде) және жағажайдың аты (шеңбердiң екiншi бетiнде) жазылуы керек.
2.8. Жағажайларда және су маңындағы көпшiлiк демалатын орындарда мiндеттi түрде алғашқы жедел дәрiгерлiк жәрдем көрсету үшiн кезекшi қызметкерлерi бар үй-жай жабдықталады. Алғашқы дәрiгерлiк жәрдем пунктi суда апатқа ұшырап, жарақат алғандарға жәрдем көрсетуде қажет құралдармен, дәрi-дәрмекпен қамтамасыз етiлуi тиiс.
2.9. Көпшiлiк суға түсетiн орындарда, жағажайларда, демалыс базалары мен жүзу әуiттерiнде судағы қайғылы оқиғалардың алдын алуға бағытталған материалдары бар стендiлер көрнекi жерлерге жабдықталып қойылады.
Қалқыма дабыл (буй), стендi және белгiлердi уақытылы орнату жауапкершiлiгi су қоймаларының су қоймаларының иелерiне жүктеледi және солардың қаржысына орнатылады.

- пляжи и места массового отдыха должны отводиться на расстоянии, установленном местными исполнительными органами, но не менее 500 м выше места спуска сточных вод и не менее 1000 м ниже портовых сооружений, пирсов, причалов судов, паромных переправ и мест хранения нефтепродуктов. Спуск на пляж должен быть пологим;
- в части водного объекта, отведенного для купания, не должно быть выхода грунтовых вод с низкой температурой, водоворотов и воронок, скорость течения в этих местах не должна превышать 0,5 м/с, при наличии больших скоростей течения должны быть устроены приспособления для его замедления;
- качество воды водоема должно соответствовать гигиеническим требованиям, предъявляемых к составу и свойствам воды, водных объектов в пунктах культурно-бытового водопользования.
2.2. В месте купания на глубине 1.2 - 1.3 м устанавливается водомерная рейка.
Границы заплыва в местах купания обозначаются буйками оранжевого цвета, расположенными на расстоянии 25 - 30 м один от другого и до 25 м от места с глубиной 1.3 м. Граница заплыва не должна выходить в зону судового хода.
2.3. На каждом пляже в месте купания должны быть оборудованы участки акватории для купания не умеющих плавать и обучения детей плаванию с глубинами не более 1.2 м. Указанные участки обозначаются линией поплавков, закрепленных на троссах или ограждаются специальным забором.
2.4. В местах, запрещенных для купания, в том числе по бактериальному или химическому загрязнению устанавливаются знаки с надписью "Купаться запрещено".
2.5. Пляжи и места отдыха у воды должны быть радиофицированы и по возможности иметь телефонную и радио связь.
2.6. Продажа спиртных напитков в местах массового отдыха у воды категорически запрещается.
2.7. На берегу, в местах организованного купания, через каждые 50 м и не далее 5 м от воды, выставляются щиты с наброшенными на них спасательными кругами и другими спасательными средствами. Круги должны иметь надпись " Бросай утопающему" (на одной стороне круга) и название пляжа (на другой стороне круга).
2.8. На пляжах и местах массового отдыха у воды в обязательном порядке оборудуются помещения для оказания первой медицинской помощи с постоянным дежурным персоналом. Пункт первой медицинской помощи должен быть обеспечен необходимым инструментом и медикаментами для оказания помощи терпящим бедствие на воде и получившим травму.
2.9. В местах массового купания, на пляжах, базах отдыха и в плавательных бассейнах оборудуются и размещаются на видных местах стенды с материалами по предупреждению несчастных случаев на воде.
Ответственность за своевременную установку буев, стендов и знаков возлагается на владельцев водоемов и производится за счет их средств.

2.10. Әр жағажайда ол жұмыс iстеп тұрған уақытта тәртiп қадағалайтын жағажай әкiмшiлiгiнiң өкiлi болуы керек. 12 жасқа дейiнгi балалар жағажайға тек ересектермен бiрге және олардың қадағалауымен жiберiледi.
2.11. Суға түсетiн орындарда және ағыстан 500 м жоғары тұстарда кiр жууға, аң-құс шомылдыруға тыйым салынады.
2.12. Суға түсушiлерге:
- белгiнiң және қоршаудың сыртына жүзiп шығып кетуге;
- моторлы, желкендi және өздiгiнен жүрмейтiн кемелерге, ескектi  қайықтарға жақындап жүзуге;
- қайықтан, катерден, су белесебетiнен, тұрақ және арнайы жабдықталмаған жерлерден суға секiруге;
- мас күйде суға түсiп, шомылуға;
- тақтаймен, бөренемен, жатпамен, автомашина доңғалағының резеңкесiмен, доппен және т.б. жүзуге;
- суда сүңгiп, шомылушыларды тартып әкететiн ойын ойнауға;
- жағажайға ит және басқа да жануарларды әкелуге;
- су қоймаларын ластауға, қорқытпауға;
- жағада қағаз, банкi, шыны және өзге қоқыстарды қалдыруға қатаң тыйым салынады.
2.13. Жүзу сабақтары арнайы бөлiнген орындарда ғана өткiзiлуi тиiс. Суда адам қауiпсiздiгiн ұйымдастыруға сабақ не жаттығу өткiзушi оқытушы (нұсқаушы, бапкер, тәрбиешi) жауап бередi.
2.14. Топтап жүзуге үйретуде бiр уақытта үйренушiлердiң саны 10 адамнан аспауы керек. Үйренушiлер тобына, оқытушыдан басқа, кезекшi құтқарушы мен медицина қызметкерi үнемi бақылау жасауы тиiс.
2.15. Судағы спорт түрлерiмен шұғылданушылардың баршасы құтқару әдiстерiне және зардап шегушiлерге дәрiгерге дейiнгi алғашқы жәрдем көрсетуге үйретiлген болуы жөн.
2.16. Биiктiгi 3 м және одан да жоғары суға секiретiн мұнаралар алаңшасына шығу нұсқаушы (бапкер) рұқсатымен және олардың көзiнше жүргiзiледi.
2.17. Жыл сайын суға түсу маусымы алдында, сонан соң айына кемi бiр рет шомылуға арналған су айдынының табанын сүңгуiршiлер тексерiп шығып, болса көлденең заттардан тазартылу керек. Су табанын тексеру және тазарту жұмыстарын ұйымдастыру жағажай иегерi немесе су қоймасы бекiтiлген кәсiпорындар мен ұйымдардың мiндетiне кiредi.
Су айдынын тексеру және тазарту жұмысын сүңгуiршiлер Төтенше жағдайлар жөнiндегi мемлекеттiк комитеттiң Суда құтқару орталығы суда құтқару қызметiнiң облыстық (қалалық) бөлiмшелерiмен жасасқан келiсiм шарттарға сәйкес жүргiзедi.
Жұмыс аяқталғаннан кейiн тапсырыс берушiге жағажай төлқұжаты табыс етiледi.
Тиiстi дәрежеде рәсiмделген құжаттары жоқ жағажай тексерiлмеген, адам өмiрi мен денсаулығы үшiн қауiптi деп есептеледi, ал оларды пайдалануға жол берiлмейдi.
3. Суда балалар қауiпсiздiгiн қамтамасыз
ету шаралары
3.1. Суда балалар қауiпсiздiгiн сақтауды жергiлiктi атқарушы органдар қамтамасыз етедi және оған мынадай алдын алу - түсiнiк шаралар кешенiн өткiзу арқылы қол жеткiзiледi:
- суға түсетiн жерлердi дұрыс таңдау;
- балаларды жүзуге үйрететiн су айдыны учаскелерi мен жағажайларды жабдықтау;
- ведомстволық күзет орындары мен медициналық пункттер ашу;
- балаларды жүзуге үйрететiн сабақтар ұйымдастыру; суда өзiн-өзi ұстау және су нысандарын пайдалану барысында сақтық шараларын сақтау тәртiбi туралы жүйелi түсiнiк жұмысын жүргiзу.

2.10. На каждом пляже в часы его работы должен находиться представитель администрации пляжа, наблюдающий за порядком. Дети до 12 лет допускаются на пляж в сопровождении взрослых и под их наблюдением.
2.11. В местах, отведенных для купания, и выше по течению до 500 м запрещается стирка белья и купание животных.
2.12. Купающимся категорически запрещается:
- заплывать за буйки и знаки ограждений;
- подплывать к моторным, парусным и несамоходным судам, весельным лодкам, баржам, плотам и другим плавсредствам;
- прыгать в воду с лодок, катеров, водных велосипедов, причалов и сооружений, не приспособленных для этих целей;
- входить в воду и купаться в нетрезвом состоянии;
- плавать на досках, бревнах, лежаках, камерах от автомашин, мячах и т.д.;
- допускать игры на воде, связанные с нырянием и захватом купающихся;
- приводить на пляж собак и других животных;
- загрязнять и засорять водоемы;
- оставлять на берегу бумагу, банки, стекло и другой мусор.
2.13. Занятия по плаванию должны проводиться только в специально отведенных местах. Ответственность за организацию безопасности людей на воде несет преподаватель (инструктор, тренер, воспитатель), проводящий обучение или тренировку.
2.14. При групповом обучении плаванию число одновременно обучающихся не должно превышать 10 человек. За группой обучающихся, кроме преподавателя, должны постоянно наблюдать дежурный спасатель и медицинский работник.
2.15. Все лица, занимающиеся водными видами спорта, должны быть обучены приемам спасения и оказания доврачебной помощи пострадавшим.
2.16. Выход на платформы вышек для прыжков в воду высотой 3 метра и более допускается только с разрешения инструкторов (тренеров) и в их присутствии.
2.17. Ежегодно перед началом купального сезона, а затем не реже одного раза в месяц, дно акватории, отведенной для купания людей, должно быть осмотрено водолазами и очищено от посторонних предметов. Организация работы по осмотру и очистке дна входит в обязанность предприятий и организаций, которым принадлежит пляж или за которыми закреплен водоем.
Обследование и очистка акватории водолазами производится согласно договорам, заключенными с областными (городскими) подразделениями водно - спасательной службы Центрспасвода КЧС.
По окончании работ заказчику выдается паспорт пляжа.
При отсутствии соответствующим образом оформленных документов пляж считается не осмотренным, опасным для жизни и здоровья, а пользование им не допускается.
3. Меры обеспечения безопасности детей на воде
3.1. Безопасность детей на воде обеспечивается местными исполнительными органами и достигается проведением комплекса предупредительно - разъяснительных мероприятий, в том числе таких, как:
- правильный выбор мест купания;
- оборудование пляжей и участков акваторий, отведенных для обучения детей плаванию;
- открытие ведомственных постов и медицинских пунктов;
- организация занятий по обучению детей плаванию;
- систематическое проведение разъяснительной работы о правилах поведения на воде и соблюдении мер предосторожности при пользовании водными объектами.

3.2. Мектеп лагерi, балалар мекемесi жағажайларында суға түсетiн жерлерде 9-жасқа дейiнгi балаларды суға түсiрiп, жүзуге үйрету үшiн тереңдiгi 0,7 м аспайтын, сондай-ақ 9 - 11 жастағы және жүзе бiлмейтiн ересек балаларға арнап 1,2 м-ден терең емес су учаскелерi жасалуы керек.
9 жасқа дейiнгi балалардың шомылуына арналған учаскелер су бетiне шығып тұратын биiктiгi кемi 80 см келетiн қоршаумен қоршалады, ал ересек балалар үшiн темiр арқанға бекiтiлген қалтқы желiмен тартылып тасталады.
Тереңдiгi 2 м дейiн баратын жерлерде жасы 12-ден асқан, жақсы жүзе бiлетiн балаларға рұқсат етiледi. Бұл тереңдiктер бiр-бiрiнен 20 - 30 м қашықтықта орналасқан белгiлермен қоршалады.
3.3. Мектеп лагерiнiң, балалар мекемесiнiң жағажайы белгiленген санитарлық талаптарға жауап берiп, абаттандырылып, жаға жағынан шарбақ қашамен қоршалып, көлеңкелi қалқалармен жабдықталуы керек.
3.4. Балалар жағажайын ашуға оны жергiлiктi әкiмшiлiк Төтенше жағдайлар жөнiндегi мемлекеттiк комитетi Суда құтқару орталығының суда құтқару қызметi өкiлдерiнiң қатысуымен құратын арнаулы комиссияның тексеруiнен соң ғана рұқсат берiледi. Тексеру жөнiнде арнаулы акт жасалады.
3.5. Суға шомылу кезiндегi балалар қауiпсiздiгiнiң жауапкершiлiгi жүзу жөнiндегi нұсқаушыға жүктеледi.
3.6. Балаларға шомылуға 10 адамнан аспайтын топпен бiрге, жүзе алатын ересектердiң қадағалауымен 10 минутке рұқсат берiледi.
3.7. Жүзе бiлмейтiн балалар суға жүзе бiлетiн балалардан бөлек түсуi керек. Мұндай балалардың шомылуын балалар лагерiнiң не мекемесiнiң жетекшiсi ұйымдастырып, бақылау жасайды.
3.8. Шомылу медицина қызметкерiнiң және жүзе бiлетiн, суда апатқа ұшырағандарға жәрдем көрсете алатын адамдардың бақылауымен ұйымдастырылады. Шомылуға әдiстемелiк басшылықты жүзу нұсқаушысы жасайды.
3.9. Сабақ жүргiзу ыңғайлы болуы үшiн жағалаудың суға енiп жатқан тұсынан қоршалып алаң жасалады.
3.10. Балалар суға түсiп жатқанда бүкiл жағажай аумағында бөгде адамдардың жүруiне, шомылуына және қайықпен, катермен серуендеуге, ойын, спорт шараларын өткiзуге тыйым салынады.
3.11. Жорық, серуен және экскурсия кездерiнде балалардың шомылуы үшiн түбi жайпақ, дiңгек, түбiртек, қырлы тас, балдыр мен тұнбадан таза таяз тұстар таңдап алынады. Ондай жерлердi сүңги бiлетiн, құтқару және алғашқы жәрдем көрсету әдiстерiне ие ересектер тауып, тексеруден өткiзедi.
Шомылу аймағының шекарасы белгi, сайғақ, сырықпен және өзге де бейiмделген нәрселермен белгiленiп қойылады.
Шомылу ересектердiң бақылауымен барша сақтық шараларын сақтай отырып жүргiзiледi.

3.2. На пляже школьного лагеря, детского учреждения в месте купания должны быть оборудованы участки акваторий для купания и обучения плаванию детей до 9-летнего возраста, с глубинами не более 0.7 м, а также для детей 9 - 11 лет и детей старшего возраста, не умеющих плавать, с глубинами не более 1.2 м.
Участки для купания детей до 9 лет должны иметь ограждение высотой не менее 80 см над поверхностью воды, а для детей старшего возраста обносятся линией поплавков, закрепленных на троссах.
В местах с глубинами до 2 м разрешается купаться детям в возрасте старше 12 лет, хорошо умеющими плавать. Эти глубины ограждаются буйками, расположенными на расстоянии 25 - 30 м один от другого.
3.3. Пляж школьного лагеря, детского учреждения должен отвечать установленным санитарным требованиям, благоустроен, огражден штакетным забором со стороны суши, иметь теневые навесы.
3.4. Открытие детского пляжа разрешается только после проверки его специально созданной комиссией местной администрации с участием представителей водно - спасательной службы Центрспасвода КЧС. О проверке составляется специальный акт.
3.5. Ответственность за безопасность детей во время купания возлагается на инструктора по плаванию.
3.6. Купание детей разрешается только группами не более 10 человек под контролем взрослых, умеющих плавать, и продолжительностью 10 минут.
3.7. Купание детей, не умеющих плавать, должно проводиться отдельно от детей, умеющих плавать. Купание таких детей организует и контролирует руководитель детского лагеря или учреждения.
3.8. Купание проводится организованно под наблюдением медработника и лиц, умеющих плавать и оказывать помощь терпящим бедствие на воде. Методическое руководство купанием осуществляет инструктор по плаванию.
3.9. Для удобства проведения уроков по плаванию ограждается и соответствующим образом оборудуется площадка на берегу, которая примыкает к акватории.
3.10. Во время купания детей на всей территории пляжа запрещается купание и нахождение посторонних лиц, катание на лодках и катерах, проведение игр и спортивных мероприятий.
3.11. Для купания детей во время походов, прогулок и экскурсий выбирается неглубокое место с пологим дном, чистым от свай, коряг, острых камней, водорослей и ила. Обследование места купания проводится взрослыми, умеющими плавать, нырять, владеющими приемами спасения и оказания первой помощи.
Границы места купания обозначаются буйками, вехами, жердями и другими приспособленными предметами.
Купание проводится под контролем взрослых при соблюдении всех мер предосторожности.

3.12. Қайықпен, катермен серуендеу ересектердiң басшылығымен өтедi. Катер және моторлы қайықтарды жүргiзуге жүзбелi құралдарды дербес басқаруға берiлген арнайы құқы бар адамдар ғана жiберiледi.
3.13. - катерге, қайыққа белгiленген нормадан артық жүк алуға;
- ересектердiң ерiп жүруiнсiз 16-жасқа дейiнгi балаларды серуендетуге;
- 7 жасқа толмаған балаларды серуендетуге;
- қайықтан суға секiруге, онда тұрып шомылуға;
- катер, қайық жүрiп келе жатқанда оның жиегiне отыруға, орын ауыстыруға, өзге катер, қайыққа ауысып отыруға болмайды.
Катерлер мен қайықтар ақаусыз болуы керек, құтқару құралдарының толық жабдығы, өзге жабдықтар мен мүкәммалдар болуы тиiс.
3.14. Қараңғы түсiсiмен жағажай әкiмшiлiгi жағалауды сүзiп шығу үшiн патруль (кезекшi, жауапты адам) бөлуге мiндеттi.
4. Су өткелдерiн пайдалануда қолданылатын
қауiпсiздiк шаралары
4.1. Су өткелдерiн жасауға рұқсатты жергiлiктi әкiмшiлiк бередi, ол өткелдiң жұмыс ретiн, сондай-ақ уақыты мен сағатын белгiлейдi.
4.2. Өткел аялы, паром және тасымал катерi құтқару құралдарымен жабдықталуы керек. Күннiң қараңғы мезгiлдерiнде оларда белгi оттар жағылуы тиiс.
4.3. Өткелдiң әр аялында суға батқандарға алғашқы жәрдем көрсете алатын кезекшi және құтқару мүкәммалы (құтқарушы шеңбер, құтқарушы жiп ұшы, сырық) бар құтқарушы шлюпка (қайық) тұруы тиiс.
4.4. Өткел аялына мықты ернеу жүргiзiледi. Оған түсетiн жер жайпақ болуы керек.
4.5. Аялға жолаушылар мен машиналарды кiргiзiп, шығарып тұруды өткел әкiмшiлiгi жүргiзедi.
4.6. Өткел аялдарында (өзеннiң екi бетiнде) көрнекi жерлерге бекеттiң кiмге тиесiлiлiгi, жауапты адамы, өткелдiң жұмыс уақыты мен ретi туралы ақпарат жазылған нұсқамалар iлiнедi.
4.7. - Паромдарға, моторлы және ескектi қайықтарға жақындап жүзуге;
- аялдан, паром, катер, қайық, шлюпкадан суға қарғуға;
- паром, катер, шлюпка, қайықтарға артық жүк тиеуге;
- мас күйде жүзбелi құралдарды жүргiзуге;
- катер мен қайықта жүрiп-тұру тәртiбiн бұзуға;
- паром мен тасымал катерi жүрiп келе жатқанда жолаушыларды ауыстырып-қағыстыруға;
- құтқару құралдары жоқ жолаушыларды тасымалдауға тыйым салынады.
5. Мұз өткелдерiн пайдалануда қолданылатын
қауiпсiздiк шаралары
5.1. Қыс басында, қыс аяғында мұз өткелдерiн ашу және жабу уақытын, сондай-ақ оның тәулiктiк жұмыс кестесiн жергiлiктi әкiмшiлiк өз өкiлдерi, өткелге жауапты ұйымның, ауа райы қызметiнiң, iшкi iстер органдары, суда құтқару қызметтерiнiң және өзге де ынталы ұйымдардың өкiлдерiнiң қатысуымен тағайындайтын арнаулы комиссия белгiлейдi.

3.12. Катание на лодках и катерах проводится под руководством взрослых.
К управлению катерами и моторными лодками допускаются только лица, имеющие специальные права на самостоятельное управление плавсредствами.
3.13. Запрещается:
- перегрузка катера, лодок сверх установленной нормы;
- катание детей до 16 лет без сопровождения взрослых;
- катание детей, не достигших 7 лет;
- прыгать в воду и купаться с лодки;
- сидеть на бортах, переходить с места на место и пересаживаться на другие катера, лодки во время их движения.
Катера и лодки должны быть в исправности, иметь полный комплект спасательных средств, другое оборудование и инвентарь.
3.14. С наступлением темноты администрация пляжа обязана выделять патруль (дежурного, ответственное лицо) для обхода берега водоема.
4. Меры безопасности при пользовании
водными переправами
4.1. Организацию переправ разрешает местная администрация, которая устанавливает режим, а также время и часы работы водной переправы.
4.2. Причал перевоза, паром и перевозочный катер должны быть оснащены спасательными средствами. В темное время суток на них должны зажигаться сигнальные огни.
4.3. На каждом причале переправы должен находиться дежурный, умеющий оказать первую помощь при утоплении и спасательная шлюпка (лодка) со спасательным инвентарем (спасательный круг, спасательный конец, багор).
4.4. К причалу переправы оборудуются устойчивые перила. Спуск к нему должен быть пологим.
4.5. Допуск пассажиров и машин на причал для посадки, а также высадки производится администрацией переправы.
4.6. На причалах переправы (с обеих сторон реки) должны быть вывешены на видном месте указатели с информацией о принадлежности переправы и ответственном лиц, времени и порядке работы переправы.
4.7. Запрещается:
- подплывать к паромам, моторным и весельным лодкам;
- прыгать в воду с причалов, паромов, катеров, лодок, шлюпок;
- допускать перегрузку паромов, катеров, шлюпок, лодок;
- нарушать правила поведения на катерах и лодках;
- управлять плавсредствами в нетрезвом состоянии;
- перемещать пассажиров во время движения парома и перевозочного катера;
- перевозить пассажиров без спасательных средств.
5. Меры безопасности при пользовании
переправами по льду
5.1. Время открытия и закрытия переправы по льду в начале и конце зимы, а также режим ее работы в течение суток устанавливается специальной комиссией, назначенной местной администрацией в составе представителей администрации, организации, ответственной за переправу, гидрометеослужбы, органов внутренних дел, водно-спасательных служб и других заинтересованных организаций.

5.2. Өзен, су қоймалары үстiмен адам және жүк тасымалдаумен айналысатын ұйымдар мұз ұстасқаннан кейiн мұз үстiнде жаяу соқпақ, авто және арба көлiгi өтетiн жол салады, қажеттi құтқару жабдығы мен мүкәммалы бар ведомстволық құтқару күзеттерiн құрады.
5.3. Өткел үшiн бөлiнген орындар мына шарттарға сай болуы керек:
- өткелдiң кiрме жолдары мен еңiстер абаттандырылуы тиiс;
- өткелдiң екi бетiнде, оның ұзына бойынан есептегенде 20 м жерде мұзарт шоғырланып қалуына және су деңгейiнiң кенет орта түсiп, не көбейiп кетуiне жол берiлмейдi;
- өткел бойының мұзы басынан аяғына дейiн шыңылтыр қатты, әрi қалыңдығы бiркелкi болуы тиiс;
- өткел ауданында (одан оң және сол жаққа 100 м дейiнгi жерде) жер асты жылы суы және қайнар су көзi (бастау, бұлақ), сондай-ақ ойық, жылым кездеспеуi керек;
- авто және арба көлiгi өтетiн даңғылдағы қозғалыс тек бiржақты болады, қарсы қозғалыс үшiн алдыңғы жолға қаз-қатар, одан 40-50 м аралықта дербес жол салынады.
5.4. Өткелдерде кәсiптiк мақсатта балық аулау үшiн ау салуға, балық аулайтын ойық оюға, тексерiлмеген және күзетiлмейтiн тұстардан өтуге қатаң тыйым салынады.
5.5. Көлiк қозғалысының тәртiбiн, жүк және жолаушы тасымалы нормасын ауа райы қызметiнiң мұз ұстасу хақындағы болжамдарын, мұз көтеретiн салмақтың жоғары шегiнiң кестелерiн ескере отырып өткел әкiмшiлiгi белгiлейдi.
5.6. Өткелдiң жабдықталуы және күтiмi:
- өткелге лайықталған тұстың шекарасы бiр-бiрiнен 25-30 м қашықтықта орналасқан сайғақтармен белгiленедi. Сайғақтарға қызыл жалау, жәлем немесе шөп шудасы iлiнедi.
- өткелде қауiпсiздiк сақтау мақсатында құрамында мұз үстiндегi апат жағдайында көмек көрсетуге қабiлеттi теңiзшi-құтқарушылар бар ведомстволық құтқару күзетi қойылады;
- өткелде тәулiк бойы кезекшiлер болуы керек;
- өткел аузына өткелден өту құқы бар көлiк түрлерi, рұқсат етiлетiн ең жоғары салмақ, қозғалыс интервалдары мен жылдамдығы, мұзда өзiн-өзi ұстау тәртiбi, сондай-ақ басып озуға, көлiктiң аялдауына тыйым салатын белгiлер туралы ақпарат жазылған арнаулы қалқан қойылады;
- өткелдiң кiрме жолының бойы және өткелдердiң өзi жақсы жарықтандырылуы керек;
- қозғалыс үшiн қауiптi орындарда, әсiресе елдi мекендер маңында, ойық, жылым, т.б. тұсында ең көрнекi жерлерге "Мұз үстiмен өтуге рұқсат" және "Мұз үстiмен өтуге тыйым салынады" деп жазылған ескертпе белгiлер қойылады;
- су қоймасының өткелге түсер ауызының екi бетiне құтқару шеңберлерi, арқан, құтқару сатылары мен тақтайлары iлiнген қалқандар қойылады. Оның әрқайсысына "Суға батқан адамға жеткiз" деп жазылады. Қалқанның жанында мұз ойылып кеткен жағдайда жәрдем көрсету үшiн ұзындығы 5-6 м, диаметрi 10-12 см бөрене жатуы керек;
- күн сайын таңертең және кешкiлiк, ал жылымық күндерi күндiзгi уақытта мұздың қалыңдығы өлшенiп, оның бүкiл жол бойындағы, әсiресе ағыны қатты, терең тұстардағы құрылымы анықталады;
- мұз ерiп, салмақтан ойылып кетпеуi үшiн мұз жолының көлiк өтетiн тұсы жүйелi түрде қардан тазартылып, ал кiрме жолға дүркiн-дүркiн құм, қиыршық тас төселiп отырады.

5.2. Организации, занимающиеся перевозкой людей и грузов через реки и водоемы, с наступлением ледостава образуют пешие и автогужевые переправы по льду, создают ведомственные спасательные посты с необходимым спасательным оборудованием и инвентарем.
5.3. Места, отведенные для переправ, должны удовлетворять следующим условиям:
- дороги и спуски, ведущие к переправам, должны быть благоустроены;
- в месте расположения ледовой переправы на 20 м по обе стороны от ее продольной оси не допускается нагромождение тросов и больших перепадов уровня воды;
- лед должен быть монолитным, одинаковой толщины по всей длине переправы;
- в районе переправы (справа и слева от нее на 100 м) не должно быть сброса теплых и выхода грунтовых вод (ключей, родников), а также промоин, прорубей и площадок для выколки льда;
- трассы автогужевых переправ должны иметь только одностороннее движение, для встречного движения прокладывается самостоятельная трасса параллельно первой, на удалении от нее на 40 - 50 м.
5.4. На переправах категорически запрещается ставить сети для промыслового лова рыбы, пробивать лунки для рыбной ловли и других целей, воспрещен переход и переезд в не установленных и неохраняемых местах.
5.5. Порядок движения транспорта, нормы провоза груза и пассажиров устанавливаются администрацией переправы с учетом ледовых прогнозов гидрометеослужбы и таблицы максимально допустимой нагрузки на лед.
5.6.Оборудование и содержание переправ:
- граница места, отведенного для переправы, обозначается вехами, расположенными одна от другой на расстоянии 25 - 30 м. На вехах крепятся красные флажки, метелки или пучки сена;
- в целях обеспечения безопасности на переправе выставляется ведомственный спасательный пост, укомплектованный матросами спасателями, владеющими приемами оказания помощи терпящим бедствие на льду;
- на переправе круглосуточно должны находиться дежурные;
- у подъезда к переправе устанавливается специальный щит, на котором помещается информация о видах транспорта, имеющего право проезда по данной переправе, максимально допустимой грузоподъемности, интервалах и скорости движения, правилах поведения на льду, а также знаки, запрещающие обгон и остановку транспорта;
- подходы к переправе с берега и сама переправа должны быть хорошо освещены;
- в местах, опасных для движения, особенно около населенных пунктов, промоин, прорубей и т. д., на самых видных местах выставляются предупредительные знаки: "Переход (переезд) по льду разрешен" и "Переход ( переезд) по льду запрещен";
- на обеих берегах водоема у спуска на переправу выставляются щиты с навешенными на них спасательными кругами, веревками, спасательными лестницами и досками. На каждом щите делается надпись: "Подать утопающему". Рядом со щитом должны находиться бревна длинной 5 -6 м и диаметром 10 - 12 см для оказания помощи при проломе льда;
- ежедневно утром и вечером, а в оттепель и днем должны производиться замер толщины льда и определение его структуры по всей трассе, особенно в местах, где больше скорость течения и глубина водоема;
- во избежания утепления льда и уменьшения его грузоподъемности должна регулярно производиться расчистка проезжей части ледовой трассы от снега, а подъездная дорога - периодически посыпаться песком и гравием.

5.7. Көктем кезiнде немесе күн өте жылып кеткенде ауыр жүктердi су жолы арқылы түнгi, таңертеңгi аязда тасымалдау керек. Өткел арқылы өтетiн жүк көлемiн екi есе азайту ұсынылады.
Өткел арқылы өткiзу мұз бетiнде қызыл су жүре бастағаннан кейiн 4-5 күннен соң тоқтатылады. Мұз берiктiгiн күшейтуде сабан, шөп, қурай сияқты заттарды пайдалануға болмайды.
Мұз өткелi уақытша немесе бiржола жабылған жағдайда көрнекi жерге мұз үстiне шығуға тыйым салатын белгiлер орнатылады.
6. Сырғанақ және ойын алаңдарын жасау
6.1. Мұз үстiнде сырғанақ және ойын алаңдарын жасаған кезде тереңдiгi 100-120 см-ден аспайтын тұстар таңдап алынады. Сырғанақ (ойын алаңы) ауданындағы мұздың қалыңдығы 25 см-ден кем болмауы керек.
6.2. Сырғанақ аумағы сайғақпен қоршалады. Сырғанақ маңына құтқару құралдары (арқан, тақтай, саты, т.б.) iлiнген қалқан орнатылады.
6.3. Сырғанақта тұрақты кезекшiлiк ұйымдастырылады.
6.4. Сырғанақ және ойын алаңдарын:
- өнеркәсiп кәсiпорындардың ақаба суы құйылатын тұс маңында;
- ағысы қатты жерлерде;
- суға қатып қалған заттары бар, қамыс, құрақ, т.б. өскен учаскелерде;
- мұз астынан балық аулайтын, мұзы ойылатын учаскелерде;
- жылым, бұлақ, бастау маңында;
- көпiр астында, бұрылыстарда және қылта жерлерде жасауға тыйым салынады.
7. Мұзда қауiпсiздiк сақтаудың жалпы шаралары
7.1. Қатқан суларды арнаулы мұз өткелдерi (жаяуларға және авто, арба көлiкке арналған) жасалған тұстарда ғана қиып өтуге рұқсат етiледi.
Мұндай өткел жоқ жерден өткенде алдымен ол жердегi мұздың берiктiгiне көз жеткiзiп алу керек. Мұздың берiктiгiн ағаш келдектi сүйменмен ұрып байқау ұсынылады: қатты ұстасқан мұз 2-3 соққыдан соң ғана ойыла бастайды.
МҰЗ БЕРIКТIГIН АЯҚПЕН ҰРЫП БАЙҚАУҒА ҚАТАҢ ТЫЙЫМ САЛЫНАДЫ
7.2. Әлсiз мұз үстiмен жүруге, мұзы шытынаған тұстарға жақындауға, жағадан жұқа мұз үстiне шаңғымен, шанамен, конькимен сырғанап түсуге болмайды. Мұз жүрiп жатқан кезде мұз сынықтарында сырғанауға немесе олар арқылы арғы бетке өтуге, сондай-ақ мұз бетiне ой-шұқыры беймәлiм тұстардан, әсiресе жарғабақтан түсуге болмайды.
7.3. Өзендi (су қоймасын) мұз үстiмен тыйым салынған және қауiптi тұстардан кесiп өтуге рұқсат етiлмейдi, ескертпе қалқандарды мұқият қарап отыру керек.
Қызыл су жүре мұз үстiне шығуға қатаң тыйым салынады.
8. Жүзбе құралдарын жалға беретiн стансаларын
(пункттерiн) құру, күту және пайдалану
8.1. Жүзбе құралдарын жалға беретiн стансаларды (пункттердi) құруға және пайдалануға беруге Төтенше жағдайлар жөнiндегi мемлекеттiк комитеттiң Суда құтқару орталығымен, мемлекеттiк санитарлық қадағалау органдарымен алдын ала келiсе отырып жергiлiктi әкiмшiлiк рұқсат етедi.

5.7. В весенний период или в дни сильных оттепелей тяжелые грузы необходимо переправлять через водоем во время ночных и утренних заморозков. Массу груза, пропускаемого через переправу, рекомендуется уменьшать вдвое.
Переправа по льду прекращается через 4 - 5 дней после появления на льду талой воды или закраин. Использовать для усиления прочности льда солому, сено, хворост категорически запрещается.
При временном или постоянном закрытии ледовой переправы на видном месте устанавливаются знаки, запрещающие въезд на лед.
6. Оборудование катков и игровых площадок
6.1. Для оборудования катков и игровых площадок на льду замерзших водоемов выбирают те места, где глубина не превышает 100 - 120 см. Толщина льда по всей площади катка (игровой площадки) должна быть не менее 25 см.
6.2. Территория катка ограждается вехами. Возле катка устанавливается щит со спасательными средствами (веревками, досками, лестницами и т.д.).
6.3. На катке организуется постоянное дежурство.
6.4. Катки и игровые площадки запрещается оборудовать:
- вблизи места слива сточных вод промышленных предприятий;
- в местах с сильным течением;
- на участках, где имеются вмерзшие предметы, камыш, тростник
и т.д.)
- на участках водоемов, где проводится подледный лов рыбы,
выколка льда;
- около прорубей, родников, ключей и промоин;
- под мостами, на поворотах и в узких местах.
7. Общие меры безопасности на льду
7.1. Переходить замерзшие водоемы разрешается только в местах, где оборудованы специальные ледовые (пешеходные и автогужевые) переправы.
В местах, где таких переправ нет, прежде чем двигаться по льду, следует убедиться в его прочности. Прочность льда рекомендуется проверять пешней: прочный лед пробивается только после 2 - 3 ударов.
Категорически запрещается проверять прочность льда ударом ноги по льду.
7.2. Запрещается передвигаться по непрочному льду, приближаться к трещинам, скатываться на лыжах, санках и коньках с берега на тонкий лед. Во время ледохода нельзя кататься на льдинах или переправляться по поломанному льду, а также спускаться на лед в незнакомых местах, особенно с обрывов.
7.3 Не разрешается переходить и переезжать реку (водоем) по льду в запрещенных и опасных местах, следует внимательно следить за предупредительными щитами.
С появлением талой воды категорически запрещается спускаться на лед.
8. Правила устройства, содержания и пользования
станциями (пунктами) проката плавсредств
8.1. Устройство и ввод в эксплуатацию станций (пунктов) проката плавсредств допускается с разрешения местной администрации по предварительному согласованию с органами Центрспасвода ГКЧС и государственного санитарного надзора.

8.2. Қайық тұрағы құтқару шеңберлерiмен (тұрақ желiсiнiң әр 10 м-не бiр шеңберден), өзге құтқару құралдарымен және өрт сөндiретiн мүкәммалмен жабдықталуы керек.
8.3. Жалға беретiн пункт тұрған судың айдын бетi шегiнен жалдық жүзбе құралдарды шығаруға болмайтын қалқыма белгiлермен белгiленедi.
8.4. Әрбiр жалға беру стансасының жанынан құтқаруға арналған керек- жарағы, жасақшы-құтқарушылары бар, сондай-ақ радиохабар қондырғысы орнатылған кезекшi қайыққа ие құтқару күзетi құрылады.
8.5. Жалға берiлетiн жүзу құралы мiндеттi түрде ақаусыз болып, ескек iлмегi, құрал байлап қоятын жiп, су қотаратын ожау және құтқару керек-жарағы комплектiлерiмен жабдықталуы керек.
8.6. Жалға беру стансаларының кассалары мен демалушылар жайғасатын орындықтар жағада орналасады. Қайыққа мiнгiзiп-түсiретiн орын оларды күтiп тұратын жерлерден бөлек болады. Мiнгiзiп-түсiру жалға беру стансасының кезекшi-құтқарушысының бақылауымен жүргiзiледi.
9. Топырақ алу жұмыстары кезiнде адамдардың
қауiпсiздiгiн сақтау шаралары
9.1. Өзен, көл және өзге нысандары жағалауына тақау тұста, әсiресе көпшiлiк суға түсетiн орындарда топырақ алу жұмыстары жергiлiктi әкiмшiлiкпен, өзен флотының, Төтенше жағдайлар жөнiндегi мемлекеттiк комитетi Суда құтқару орталығының тиiстi бөлiмшелерiмен және өзге де ынталы ұйымдармен келiсе отырып жүргiзiлуi тиiс.
9.2. Су толған қазаншұңқырлар маңындағы адам қауiпсiздiгiн сақтауды қамтамасыз ету жұмыс аяқталғанша топырақ алуды жүргiзушi ұйымның басшысына жүктеледi.
9.3. Су толған қазаншұңқырлардан топырақ алу аяқталғаннан кейiн жағалаудан 1,7 м тереңдiкке дейiнгi су табанын тегiстеу жүргiзiледi.
Көпшiлiк демалатын орындардағы шағын қазаншұңқырлар топырақ алуды жүргiзген кәсiпорын, ұйым тарапынан бiтелуi (тегiстелуi) керек.
10. Судағы қауiпсiздiк белгiлерiнiң сипаты
10.1. Судағы қауiпсiздiк белгiлерi су нысандары жағалауына су жиегiнде және суда жүрген азаматтардың қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету мақсатында орнатылады.
10.2. Белгiлер әр бетi кемi 50 х 60 см болып келетiн тiкбұрыш пiшiндi болып келедi және ағаш тақтайдан, қалың фанерден, металл тiлсемнен немесе басқа да берiк нәрседен жасалады.
Белгiлер көрнекi жерлерге қойылады және жерге қадалған бағаналарға (ағаш, металл, темiрбетон, т.б.) бекiтiледi. Бағаналардың жер бетiнен биiктiгi кемi 2,5 м болуы керек.
10.3. Белгiлерге жазу қара немесе ақ бояумен түсiрiледi.
10.4. Судағы қауiпсiздiк белгiлерiнiң сипаттамасы:
--------------------------------------------------------------------
N |    Белгiдегi жазу     |         Белгiнiң жалпы түрi
---|-----------------------|----------------------------------------
1.  Суға түсетiн орын        Жасыл қоршауға алынады. Жазу үстiнде
(метрмен өлшенгендегi    орналасады. Төменде жүзiп келе жатқан
шекарасы көрсетiледi)    адам бейнесi. Белгi ақ бағанға
бекiтiледi.
2.  Балалар суға түсетiн     Жасыл қоршауға алынады. Жазу үстiнде
орын        (метрмен     орналасады. Төменде су iшiнде тұрған
өлшегендегi шекарасы     екi баланың бейнесi. Белгi ақ бағанға
көрсетiледi.             бекiтiледi.
3.  Жануарлар суға түсетiн   Жасыл қоршауға алынады. Жазу үстiнде.
орын        (метрмен     Төменде жүзiп келе жатқан ит бейнесi.
өлшегендегi шекарасы     Белгi ақ бағанға бекiтiледi.
көрсетiледi).
4.  Суға түсуге болмайды     Қызыл қоршауға алынады. Жазу үстiнде.
(метрмен өлшенгендегi    Төменде жүзiп келе жатқан адам
шекарасы көрсетiледi)    бейнесi. Бейне жоғарыдағы сол
бұрыштан бастап қызыл белдеумен
айқара сызылады. Белгi қызыл бағанға
бекiтiледi.

8.2. Лодочный причал должен быть снабжен спасательными кругами (один круг на 10 м линии причала), другими спасательными средствами и пожарным инвентарем.
8.3. Водная акватория пункта проката должна быть обозначена плавучими знаками, выход за которые плавсредствам проката запрещается.
8.4. При каждой станции проката создается спасательный пост имеющий дежурную лодку со спасательными принадлежностями и дружинниками - спасателями, а также радиотрансляционную установку.
8.5. Суда, представленные на прокат, обязательно должны быть в исправном состоянии, иметь комплекты уключин и весел, причальный конец, черпак для воды и спасательные принадлежности.
8.6. Кассы станции проката и скамьи для отдыхающих должны находиться на берегу. Место посадки и высадки из лодок изолируется от мест их ожидания. Посадка и высадка производится под наблюдением дружинника - спасателя станции проката.
9. Меры, обеспечивающие безопасность населения
при производстве работ по выемке грунта
9.1. Производство работ по выемке грунта вблизи берегов рек, озер и других водных объектов, особенно в местах массового купания людей должно быть согласовано с местной администрацией, соответствующими подразделениями речного флота, Центрспасвода ГКЧС и другими заинтересованными организациями.
9.2. Обеспечение безопасности людей у котлованов, заполненных водой, до окончания работ возлагается на руководителя организации, производящей выемку грунта.
9.3. По окончании выемки грунта в котлованах, заполненных водой, производится выравнивание дна от береговой черты до глубины 1,7 м.
Небольшие котлованы в местах массового отдыха населения должны быть засыпаны (выравнены) предприятиями и организациями, которые производили выемку грунта.
10. Описание знаков безопасности на воде
10.1. Знаки безопасности на воде устанавливаются на берегах водных объектов с целью обеспечения безопасности граждан при пребывании их у воды и на воде.
10.2. Знаки имеют форму прямоугольника с размерами сторон не менее 50х60 см и изготавливаются из деревянных досок, толстой фанеры, металлических листов или другого прочного материала.
Знаки устанавливаются на видных местах и укрепляются на столбах (деревянных, металлических, железобетонных и т.п.), врытых в землю. Высота столбов над землей должна быть не менее 2,5 м.
10.3. Надписи на столбах делаются черной или белой краской.
10.4. Характеристика знаков безопасности на воде.
_____________________________________________________________________
N  |        Надпись на знаке        |     Общий вид знака
п\п|                                |
---------------------------------------------------------------------
1.Место для купания (с указанием   В зеленой рамке. Надпись сверху.
границ в метрах)                  Ниже изображен плывущий человек.
Знак укрепляется на белом столбе.
2.Место для купания детей          В зелензеленнойой рамке. Надпись
сверху.
(с указанием границ в метрах)    Ниже изображены двое стоящих в
воде детей. Знак укрепляется на
белом столбе.
3.Место для купания животных (с    В зелензеленнойой рамке. Надпись
сверху.
указанием границ в метрах)       Ниже изображена плывущая собака.
Знак укрепляется на белом столбе.
4.Купаться запрещено (с            В красной рамке. Надпись сверху.
указанием границ в метрах)       Ниже изображен плывущий человек.
Изображение  перечеркнуто
красной чертой по диагонали с
верхнего левого угла. Знак
укрепляется на красном столбе.

5.  Сүңгуге болмайды         Қызыл қоршауға алынады. Жазу үстiнде.
Төменде сүңгiп бара жатқан адам
бейнесi. Бейне жоғарыдағы сол
бұрыштан бастап қызыл белдеумен
айқара сызылады.
6.  Жүзбе құралдардың        Белгi қызыл бағанға бекiтiледi. Қызыл
жүруiне болмайды.        қоршауға алынады. Жазу үстiнде,
төменде iлме моторлы шағын кеме
бейнесi. Бейне жоғарыдағы сол
бұрыштан бастап қызыл белдеумен
айқара сызылады. Жүзiп келе жатқан
адам бейнесi. Жағажайдың айдын бетiн
қоршайтын белгiлермен қатар қойылады.
7.  Мұз үстiмен жүруге       Тұтастай жасылмен боялады. Жазу
болады.                  ортасында, ақ түстi. Белгi ақ бағанға
орнатылады.
8.  Мұз үстiмен жүруге       Тұтастай қызыл түске боялады. Жазу
болмайды.                ортасында, ақ түстi. Белгi ақ бағанға
орнатылады.
11. Қазақстан Республикасының iшкi сулары мен теңiз
жағалауына тақау учаскелерде адам өмiрiн қорғау
тәртiбiн бұзғаны үшiн жауапкершiлiк
11.1. Осы Тәртiптi бұзғаны үшiн тәртiпке шақыру, материалдық және әкiмшiлiк жауапқа тарту белгiленедi.
11.2. Осы Тәртiп талаптарының орындалуына бақылау жасау жергiлiктi әкiмшiлiк органдары мен Төтенше жағдайлар жөнiндегi мемлекеттiк комитеттiң Суда құтқару орталығының бөлiмшелерiне жүктеледi.
11.3. Суда адам өмiрiн қорғау Тәртiбiнiң орындалуына бақылау жасау өкiлеттiлiктерiн жүзеге асыру үшiн Төтенше жағдайлар жөнiндегi комитеттiң Суда құтқару орталығы қызметкерлерiне:
- меншiктiң барлық түрiндегi ұйымдарға суда қауiпсiздiк талаптарын және нормалық-құқықтық, нормалық-техникалық актiлердi сақтау шараларын бұзу фактiлерi бойынша орындалуы мiндеттi ұйғарымдар жiберу;
- көпшiлiк пайдаланатын су нысандарына, судағы көлiк құралдары мен өткелдерге келiсiм-шарт негiзiнде техникалық куәландырулар жүргiзу, оларды пайдалануға тыйым салу, азаматтар, меншiктiң барлық түрiндегi ұйымдар мен кәсiпорындарға олар қауiпсiздiк ережесiн бұзған жағдайда белгiленген тәртiппен әкiмшiлiк шара қолдану;
- суда төтенше жағдайлардың алдын алуға бағытталған шараларды талдап жасап, өткiзу бойынша меншiктiң барлық түрiне жататын ұйым, кәсiпорындардың ведомстволық құтқару стансалары мен күзеттерi қызметiне бақылау жасау;
- штормдық ауа райы қарсаңында және суға түсуге арналған аудан шекарасынан шығып кеткенде немесе спортшылар жаттығуға катер не моторлы қайықтың ерiп жүруiнсiз шығып кеткенде барлық шағын кемелердi айлақ-тұрағына қайтару құқы берiледi.
11.4. Құтқару қызметi өкiлдерiнiң суда қауiпсiздiк сақтау шаралары туралы нұсқаулары: жағажай, демалыс базалары, жүзу әуiттерi, басқа да су нысандары әкiмшiлiктерi үшiн; соларды пайдаланушы барлық азаматтар үшiн; шағын кемелердi жүргiзушiлер үшiн, сондай-ақ меншiктiң қай түрiне жататындығына қарамастан ұйымдардың басшыларына мiндеттi болып табылады.

5. Нырять запрещено                В красной рамке. Надпись сверху.
Ниже изображен ныряющий человек.
Изображение перечеркнуто красной
чертой  по диагонали с верхнего
левого угла. Знак укрепляется
на красном столбе.
6.Движение плавсредств запрещено   В красной рамке. Надпись сверху,
ниже изображено маломерное судно
с подвесным мотором. Изображение
перечеркнуто красной чертой по
диагонали с верхнего левого угла.
Выставляется вместе с буями
ограждения акватории пляжа.
7.Переход (переезд) по льду        Весь окрашен в зелензеленыйый цвет.
разрешен                         Надпись посередине, белая.
Знак укрепляется на белом столбе.
8.Переход (переезд) по льду        Весь окрашен в красный цвет.
запрещен                         Надпись посередине, белая.
Знак укрепляется  на
красном столбе.
11. Ответственность за нарушение правил
охраны жизни людей на внутренних водоемах
Республики Казахстан и прибрежных участках морей
11.1. За нарушение настоящих Правил устанавливается дисциплинарная,
материальная и административная ответственность.
11.2. Контроль за выполнением требований настоящих Правил возлагается на органы местной администрации и подразделения Центрспасвода КЧС.
11.3 Для осуществлению полномочий по контролю за исполнением Правил охраны жизни людей на воде работникам Центрспасвода КЧС предоставляется право:
- направлять организациям всех форм собственности обязательные для исполнения предписания по фактам нарушения требований безопасности на водах и мерах по соблюдению нормативно - правовых и нормативно технических актов;
- проводить на договорной основе техническое освидетельствование водных объектов массового пользования, средств передвижения и переправ на воде, запрещать пользование ими, применять в установленном порядке меры административного воздействия в отношении граждан, организаций и предприятий всех форм собственности в случае нарушения ими правил безопасности на водах;
- осуществлять контроль за деятельностью ведомственных спасательных станций и постов организаций и предприятий всех форм собственности по разработке и выполнению мероприятий, направленных на предупреждение чрезвычайных ситуаций на воде;
- возвращать все маломерные суда к причалам и пристаням при приближении штормовой погоды и в случаях выхода их за границы района, отведенного для плавания или выхода спортсменов на тренировки без сопровождения катера или моторной лодки.
11.4. Указания представителей спасательной службы о мерах безопасности на воде являются обязательными: для администрации пляжей, баз отдыха, плавательных бассейнов и других водных объектов; для всех граждан, пользующихся ими; для судоводителей маломерных судов, а также руководителей организаций, независимо от форм собственности.