Қазақстан Республикасында өндірілген және әкелінген бензин мен дизель отынының алымын Жол қорына есептеудің және төлеудің тәртібі мен ережелері туралы НҰСҚАУЛЫҚ
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі 1998 ж. 15 шілде N 324 бұйрық. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1998 жылғы 22 шілдеде тіркелді. Тіркеу N 542. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 2004 жылғы 29 қарашадағы N 421 бұйрығымен.
------------------Бұйрықтан үзінді---------------------
БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойыды деп танылсын.
Қазақстан Республикасы Қаржы министрiнiң
күшi жойылған кейбiр бұйрықтарының тiзбесi
4. "Қазақстан Республикасында өндiрiлген және әкелiнген бензин мен дизель отынының алымын Жол қорына есептеудiң және төлеудiң тәртiбi туралы Нұсқаулық" Қазақстан Республикасы Қаржы министрiнiң 1998 жылғы 15 шiлдедегi N 324 бұйрығы (N 542 Мемлекеттiк нормативтiк құқықтық актiлердi тiркеу тiзiлiмiнде тiркелген)....
Төраға
_______________________________
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
1998 ж. 15 шілде N 324
бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасында өндірілген және
әкелінген бензин мен дизель отынының алымын Жол қорына
есептеудің және төлеудің тәртібі мен ережелері туралы
НҰСҚАУЛЫҚ
Қазақстан Республикасы Президентінің Заң күші бар "Жол қоры туралы"  U952701_  Жарлығына және "Қазақстан Республикасы Президентінің Заң күші бар "Жол қоры туралы" Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 8 маусымдағы  Z980231_  Заңына сәйкес, Қазақстан Республикасында өндірілген және Қазақстан Республикасына әкелінген бензин мен дизель отынынан алынатын алымды Жол қорына есептеудің және төлеудің мынадай тәртібі белгіленді.
Бензин мен дизель отынынан алым төлеушілер:
Қазақстан Республикасының аумағындағы өндірілген бензин мен дизель отынын оларды өндірушілерден сатып алуды жүзеге асырушы;
дизель шикізатын бензин мен дизель отынын өндіру үшін тапсырушы;
Қазақстан Республикасының аумағына бензин мен дизель отынын импорттаушы - заңды және жеке тұлғалар болып табылады.
Бензин мен дизель отынының алымы теңгемен төленеді.
Бензин мен дизель отынының алымын:
өндіруші - оларды сатып алушыға босатқан кезден (экспорттық жөнелтулерді қоспағанда), ал алыс-беріс шикізатынан өндірген жағдайда - оларды тапсырып беру сәтінде;
кеден қызметінің органдары - Қазақстан Республикасының аумағына оларды әкелген кезде, - ұстап қалады.
1998 жылдың 1 шілдесінен бастап Қазақстан Республикасының аумағына импортталған бензин мен дизель отыны алымының ставкасы мынадай мөлшерде белгіленеді:<*>
бензин жөнінде (авиациялықты қоспағанда) - бір метрлік тонна үшін 4000 теңге;
дизель отыны жөнінде - бір метрлік тонна үшін 3490 теңге.
ЕСКЕРТУ. Оныншы абзац өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігінің 1998.07.30. N 348   V980581_   бұйрығымен.
1998 жылдың 1 шілдесінен бастап Қазақстан Республикасында өндірілген және әкелінген бензиннен және дизель отынынан алынатын алымның ставкасы мынадай мөлшерлерде белгіленеді:<*>
бензин бойынша (авиациялығын қоспағанда) - метрлік тоннасы үшін - 2000 теңге;<*>
дизель отыны бойынша - метрлік тоннасы үшін - 0 теңге;<*>
ЕСКЕРТУ. Нұсқаулық он үшінші, он төртінші, он бесінші абзацтармен толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігінің 1998.07.30.
N 348   V980581_   бұйрығымен .

Инструкция "О порядке и условиях исчисления и уплаты в Дорожный фонд сбора с производимого и ввозимого в Республику Казахстан бензина и дизельного топлива"
Утверждена приказом Министра финансов Республики Казахстан от 15 июля 1998 года N 324. Зарегистрирована в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22.07.1998 г. за N 542. Приказ утратил силу - приказом Министра финансов РК от 29 ноября 2004 года N 421
Извлечение из приказа Министра финансов РК
от 29 ноября 2004 года N 421
"Приказываю:
1. Признать утратившими силу приказы Министра финансов Республики Казахстан согласно приложению к настоящему приказу...
4. Настоящий приказ вступает в силу со дня подписания.
Министр
Приложение к
приказу Министра финансов РК
от 29 ноября 2004 года N 421
Перечень некоторых приказов Министра финансов
Республики Казахстан, утративших силу
...
4. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 15 июля 1998 года N 324 "Инструкция "О порядке и условиях исчисления и уплаты в Дорожный фонд сбора с производимого и ввозимого в Республику Казахстан бензина и дизельного топлива" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов N 542).".
-------------------------------------------------------------------
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, U952701_  "О дорожном фонде" и Законом Республики Казахстан от 8 июня 1998 года Z980231_  "О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу Закона, "О дорожном фонде" установлен следующий порядок исчисления и уплаты в Дорожный фонд сбора с производимого в Республике Казахстан и ввозимого на территорию Республики Казахстан бензина и дизельного топлива.
Плательщиками сбора с бензина и дизельного топлива являются юридические и физические лица:
осуществляющие покупку бензина и дизельного топлива, произведенного на территории Республики Казахстан, у их производителей;
передающие давальческое сырье для производства бензина и дизельного топлива на территорию Республики Казахстан;
импортирующие бензин и дизельное топливо на территорию Республики Казахстан.
Сбор с бензина и дизельного топлива уплачивается в тенге.
Сбор с бензина и дизельного топлива удерживается:
производителем - при их отпуске покупателям (за исключением экспортных отгрузок), а при производстве из давальческого сырья на момент их передачи;
органами таможенной службы - при их ввозе на территорию Республики Казахстан.
С 1 июля 1998 года ставки сбора с бензина и дизельного топлива, импортируемого на территорию Республики Казахстан, устанавливаются в следующих размерах: <*>
Сноска. Абзац десятый - с изменениями, внесенными приказом Министерства финансов Республики Казахстан от 30.07.1998г. N 348 V980581_  .
по бензину (за исключением авиационного) - 4000 тенге за одну метрическую тонну;
по дизельному топливу - 3490 тенге за одну метрическую тонну.
С 1 июля 1998 года ставка сбора с бензина и дизельного топлива, произведенного на территории Республики Казахстан, устанавливается в следующих размерах:
по бензину (за исключением авиационного) - 2000 тенге за метрическую тонну;
по дизельному топливу - 0 тенге за метрическую тонну.<*>
Сноска. Инструкция - дополнена новыми абзацами тринадцатым, четырнадцатым и пятнадцатым согласно приказу Министерства финансов Республики Казахстан от 30.07.1998г. N 348.

1999 жылдың 1 қаңтарынан бастап алымның ставкасы тиісті жылға республикалық бюджет туралы Заңмен белгіленеді.
Бензин мен дизель отынын өндірушілер өздеріне қызмет көрсететін банктерде заңды және жеке тұлғалар төлейтін бензин мен дизель отыны алымдарының сомасын оларға есептеу үшін жұмсау құқығынсыз қосалқы шоттар ашады.
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі кеден комитетінің органдары Қазынашылық органдарында жұмсау құқығынсыз "Аманат бойынша сомалар" шотын, оларда импортталатын бензин мен дизель отынының алымдарының сомасын есептеу үшін ашады.
Алыс-беріс шикізатынан өндірілген бензинді және дизель отынын алғашқы сату кезінде бензиннен және дизель отынынан алынатын алымның сомасы шот фактурасында жеке жолмен көрсетіледі және ҚҚС есептелген кезде есепке алынбайды.<*>
ЕСКЕРТУ. жаңа абзацпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігінің
1998.10.07. N 464   V980619_   бұйрығымен.
Банктер мен Қазынашылық органдары аталған шоттардан күн сайын қаражаттардың қалдығын өзінің аманаттары арқылы Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникациялар министрлігінің республикалық Жол қорының қосалқы шоттарына аударады.
Төленуге тиісті бензин мен дизель отыны алымдарының сомасы жұмсау құқығынсыз "Аманаттар бойынша сомалар" шоттарына түскен соң Бензин мен дизель отыны өндірушілер бұл материалдарды босатуды жүзеге асырады.
Бұл орайда бензин мен дизель отынын өндірушілер салық шот-фактура есебінен алымның сомасын жеке жолда көрсетеді және ҚҚС есептеген кезде қоспайды.
Өндіруші 1998 жылдың 1 шілдесіне дейін кредиторлармен есеп айырысқан жағдайда, бензин мен дизель отынын босату аталған алым төленген соң жүргізіледі.
1998 жылдың 1 шілдесінен соң, берерменге бензин мен дизель отыны құнының төленген уақытына қарамастан, республика кеден заңдарында белгіленген еркін айналыс үшін шығару режимінің талаптары орындалғаннан кейін, сондай-ақ бензин мен дизель отынынан алынатын алым сомасы жоғарыда аталған шоттарға түскен соң, импортталатын бензин мен дизель отынын кеден органдары еркін айналыс үшін босатады. Қосылған күн салығын есептеу кезінде, бензин мен дизель отыны әкелінген кезде, салық салынатын импортқа кедендік құн, кеден баждарының, салықтардың, алымдардың, оның ішінде тауарларды импорттау кезінде төленетін бензин мен дизель отыны алымының сомасы қосылады.
Бензин мен дизель отыны алымының ұсталуы, Жол қорына толық және уақытында аударылуы үшін жауапкершілік осы материалдарды өндірушілерге және кеден қызметі органдарына жүктеледі.
Қазақстан Республикасының аумағында алыс-беріс шикізатынан өндірілген, оның ішінде Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген бензин мен дизель отыны бойынша алымды оларды өндіретін тұлғалар ұстап қалады.<*>
ЕСКЕРТУ. Жиырма екінші абзац өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігінің 1998.07.30. N 348   V980581_   бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының аумағынан әкетілген алыс-беріс шикізатынан Қазақстан Республикасының аумағынан тысқары өндірілген бензин мен дизель отыны әкелінген жағдайда алым төлеушілер болып Қазақстан Республикасының аумағына осындай әкелімді жүзеге асырған тұлға саналады.

С 1 января 1999 года ставка сбора устанавливаются Законом о республиканском бюджете на соответствующий год.
Производители бензина и дизельного топлива открывают в обслуживающих их банках субсчета без права расходования для зачисления на них сумм сбора с бензина и дизельного топлива, уплачиваемых юридическими и физическими лицами.
Органы Таможенного комитета Министерства финансов Республики Казахстан открывают в органах Казначейства счета без права расходования "Суммы по поручению" для зачисления на них сумм сбора c импортируемого бензина и дизельного топлива.
С указанных счетов банки и органы Казначейства ежедневно своими поручениями перечисляют остатки средств на субсчета республиканского Дорожного фонда Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.
Производители бензина и дизельного топлива осуществляют отпуск этих материалов после поступления на счета без права расходования "Сумм по поручению" причитающихся к уплате сумм сбора с бензина и дизельного топлива.
При этом производители бензина и дизельного топлива сумму сбора в счет-фактуре указывают отдельной строкой и не учитывают при начислении НДС.
При первой реализации бензина и дизельного топлива, произведенного из давальческого сырья, сумма сбора с бензина и дизельного топлива в счет-фактуре указывается отдельной строкой и не учитывается при начислении НДС. <*>
Сноска. Инструкция дополнена новым абзацем девятнадцатым согласно приказу Министерства финансов Республики Казахстан от 7 октября 1998 г. N 464. V980619_
При расчетах производителя с кредиторами на 1 июля 1998 года отпуск бензина и дизельного топлива производится после уплаты указанного сбора.
С 1 июля 1998 года импортируемые бензин и дизельное топливо, вне зависимости от времени оплаты стоимости бензина и дизельного топлива поставщику, выпускаются таможенными органами для свободного обращения после выполнения требований к режиму выпуска для свободного обращения, установленных таможенным законодательством республики, а также поступления на вышеуказанные счета причитающихся сумм сбора с бензина и дизельного топлива. При исчислении налога на добавленную стоимость, при ввозе бензина и дизельного топлива, в облагаемый импорт включается таможенная стоимость, сумма таможенных пошлин, налогов, сборов, в.т.ч. сбора с бензина и дизельного топлива, уплаченных при импорте товаров.
Ответственность за удержание, полноту и своевременность перечисления сбора с бензина и дизельного топлива в Дорожный фонд возлагается на производителей этих материалов и органы таможенной службы.
По бензину и дизельному топливу, выработанным на территории Республики Казахстан из давальческого сырья, в том числе ввозимого на территорию Республики Казахстан, сбор удерживается производящими их лицами.<*>
Сноска. Абзац двадцать второй - с изменениями, внесенными приказом Министерства финансов Республики Казахстан от 30.07.1998г. N 348.
При ввозе бензина и дизельного топлива, выработанных за пределами территории Республики Казахстан из давальческого сырья, вывезенного с территории Республики Казахстан, плательщиками сбора являются лица, осуществляющие такой ввоз на территорию Республики Казахстан.

Жол қорына алымның уақытында төленбеген сомасы осы сома төленетін күні Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген кері қаржыландырудың 1,2 есе ресми ставкасы мөлшеріндегі өсімақыны есептей отырып, мерзімі өткен әрбір күн үшін (төлем күнін қоса) өндірушіден қайтарып алынады.
Бензин мен дизель отынын өндірушілер мен кеден органдары есепті тоқсаннан кейінгі айдың 15-күніне дейінгі мерзімде, тоқсан сайын аумақтық салық органына Жол қорына есептелген және қосылған алымдардың сомасы туралы, төлеушілерге бөлінген мәлімет беріп тұрады.
Кеден органдары мен теміржол бөлімшелері есепті тоқсаннан кейінгі айдың 15-күнінен дейінгі мерзімде, тоқсан сайын аумақтық салық органдарына заңды және жеке тұлғалардың осы аймаққа әкелген бензин мен дизель отынының көлемі туралы ақпарат беріп отырады.
ТМД-ға мүше мемлекеттерден (оның ішінде Кедендік одаққа қатысушы мемлекеттерден), осы мемлекеттердің аумағында өндірілген бензин мен дизель отынын әкелген кезде алым жалпы белгіленген тәртіппен төлеуге жатады.

Несвоевременно уплаченные суммы сбора в Дорожный фонд взыскиваются с производителей с начислением пени в размере 1,2-кратной официальной ставки рефинансирования, установленной Национальным Банком Республики Казахстан в день уплаты этих сумм, за каждый день просрочки (включая день оплаты).
Производители бензина и дизельного топлива и таможенные органы ежеквартально, в срок до 15 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, представляют территориальному налоговому органу сведения о начисленных и внесенных в Дорожный фонд суммах сбора в разрезе плательщиков.
Таможенные органы и отделения железных дорог ежеквартально, в срок до 15 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, представляют территориальным налоговым органам информацию об объемах ввозимого в данный регион юридическими и физическими лицами бензина и дизельного топлива.
При ввозе бензина и дизельного топлива из государств-участников СНГ (в том числе государств-участников Таможенного союза), происходящих с территории указанных государств, сбор подлежит взиманию в общеустановленном порядке.