Бос әкiмшiлiк мемлекеттiк лауазымдарға орналасуға конкурс өткiзудiң Қағидасы
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі агенттігі төрағасының 1999 жылғы 24 қарашадағы N А-202 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1999 жылғы 30 қарашада тіркелді. Тіркеу N 986. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 2013 жылғы 19 наурыздағы № 06-7/32 Бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 19.03.2013 № 06-7/32 бұйрығымен (алғашқы ресми жариялау күнінен бастап, бірақ 2013 жылдың 26 наурызынан ерте емес қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасы Президентінің "Мемлекеттік қызмет туралы" Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру жөніндегі шаралар туралы" 1999 жылғы 23 тамыздағы N 72  өкімін орындау үшін Бұйырамын:
1. Қоса беріліп отырған Бос әкімшілік мемлекеттік лауазымға орналасуға конкурс өткізудің ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1999 жылғы 16 сәуірде N 732 тіркелген, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі агенттігі төрағасының Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органдарындағы мемлекеттік қызметтің бос лауазымын алуға байқау өткізу туралы 1999 жылғы 15 сәуірдегі N А-33 қағидасы  бұйрығының күші жойылды деп танылсын.
3. Осы бұйрық 2000 жылдың 1 қаңтарынан күшіне енеді.
Төраға
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттiк қызмет
iстері жөніндегі агенттiгi
1999 жылғы 24 қарашада
N А-202 бұйрығымен бекітілген
Ескерту: Қағидада бүкіл мәтін бойынша "мемлекеттік органның басшысы", "мемлекеттік орган басшысының" деген сөздерден кейін тиісінше ", ал жауапты хатшы лауазымы енгізілген мемлекеттік органдарда, жауапты хатшы", ", ал жауапты хатшы лауазымы енгізілген мемлекеттік органдарда, жауапты хатшының" деген сөздермен толықтырылды - ҚР Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі агенттігінің 2007.09.03.  N 02-01-02/113 (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан қараңыз)  бұйрығымен .
Бос әкiмшiлiк мемлекеттiк лауазымдарға
орналасуға конкурс өткiзудiң
Қағидасы
Осы Қағида мемлекеттiк органдардағы әкiмшiлiк мемлекеттiк лауазымдарға орналасуға конкурс өткiзудiң (бұдан әрi - конкурс) шарттары мен тәртiбiн айқындайды, және "Мемлекеттiк қызмет туралы" Қазақстан Республикасы  Заңының 14-бабына сәйкес әзiрлендi.

Об утверждении Правил проведения конкурса на занятие вакантной административной государственной должности
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 24 ноября 1999 года № А-202. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30.11.99 г. № 986. Утратил силу приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 19 марта 2013 года № 06-7/32
Сноска. Утратил силу приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 19.03.2013 № 06-7/32 (вводится в действие со дня первого официального опубликования, но не ранее 26 марта 2013 года).
Во исполнение распоряжения Президента Республики Казахстан от 23 августа 1999 года N 72 "О мерах по реализации Закона Республики Казахстан "О государственной службе" приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения конкурса на занятие вакантной административной государственной должности.
2. Признать утратившим силу приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 15 апреля 1999 года N А-33 об утверждении Правил проведения конкурса на замещение вакантной должности государственной службы в центральных исполнительных органах Республики Казахстан, зарегистрированных в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 апреля 1999 года за N 732.
3. Настоящий приказ вступает в силу с 1 января 2000 года.
Председатель
Утверждены
Приказом Председателя
Агентства Республики Казахстан
по делам государственной службы
от 24 ноября 1999 г. N А-202
Сноска. По всему тексту после слов "руководителем соответствующего государственного органа,", "Руководитель государственного органа", "руководителем государственного органа" дополнено соответственно словами ", а в государственных органах, в которых введена должность ответственного секретаря, ответственным секретарем", ", а в государственных органах, в которых введена должность ответственного секретаря, ответственный секретарь", ", а в государственных органах, в которых введена должность ответственного секретаря, ответственным секретарем" - приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 3 сентября 2007 года   N 02-01-02/113 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его первого офиц. опуб.).
Правила
проведения конкурса на занятие вакантной
административной государственной должности
Настоящие Правила определяют условия и порядок проведения конкурсов на занятие административных государственных должностей (далее - конкурс) в государственных органах и разработаны в соответствии со  статьей 14 Закона Республики Казахстан от 23 июля 1999 года "О государственной службе".

1. Жалпы ережелер
1. Әкiмшiлiк мемлекеттiк лауазымдарға орналасуға конкурс Қазақстан Республикасы азаматтарының мемлекеттiк қызметке бiрдей кiру мүмкiндiгiнiң конституциялық құқығын қамтамасыз етедi.
2. Конкурсты бос әкiмшiлiк мемлекеттiк лауазымдары бар мемлекеттiк орган (бұдан әрi - мемлекеттiк орган), немесе Қазақстан Республикасы Президентiнiң шешiмi бойынша мемлекеттiк қызмет iстерi жөнiндегi өкiлеттi орган (бұдан әрi - өкiлеттi орган) лауазымдардың сәйкестi санаттарына резервшiлер тiзiмi қаралғаннан кейiн өткiзедi.
Ескерту: 2-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі агенттігінің 2001 жылғы 6 маусымдағы N 02-2-4/98   бұйрығымен
3. Конкурс жариялаған мемлекеттiк орган әкiмшiлiк мемлекеттiк қызметтің бос лауазымдарына орналасуға үмiткерлердi iрiктеудi жүзеге асыруға өкілетті конкурс комиссиясын құрады.
4. Конкурс өткiзiлген кезде "Мемлекеттiк қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының және өзге де мемлекеттiк қызмет туралы заңдардың талаптары сақталуы тиiс
4-1. Өкiлеттi орган мен оның аумақтық бөлiмшелерiнің жолдауы бойынша олардың қызметкерлері үмiткерлермен әңгiмелесуге және конкурс комиссиясының қорытынды мәжiлiсiне қатыса алады.
Ескерту: 4-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі агенттігі Төрағасының 2006 жылғы 26 сәуірдегі N 02-01-02/64   бұйрығымен .
5. Конкурс комиссиясының шешiмi әкiмшiлiк мемлекеттiк қызметтің бос лауазымына орналасудың немесе мұндай лауазымға орналастырудан бас тартуға негiздеме болады.
5-1. Мемлекеттік орган қайта ұйымдастырылған немесе таратылған жағдайда, жарияланған конкурс оның өткізудің кез келген кезеңінде ол туралы міндетті түрде бұқаралық ақпарат құралдарына жарияланып тоқтатылуға тиіс.
Ескерту: 5-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі агенттігі төрағасының 2003 жылғы 10 сәуірдегі N 02-01-02/44   бұйрығымен .
2. Конкурс өткiзудiң шарттары мен тәртiбi
6. Конкурсқа Қазақстан Республикасының азаматтары қатысуға құқылы:
1) жасы он сегiзден төмен емес;
2) тиiстi бiлiмi, кәсiби дайындық деңгейi болуы және белгiленген бiлiктiлiк талаптарына сәйкес.
7. Конкурсқа қатысуға мынадай азаматтар жiберiлмейдi:
1) осы Қағиданың 6-тармағында белгiленген талаптарға сәйкес емес;
2) заңдылық күшi бар сот шешiмiмен жұмыс iстеу қабiлетi төмен немесе жұмыс iстеу қабiлетi шектелген болып танылғандар;
3) заңдылық күшi бар сот шешiмiмен белгілi бiр анықталған мерзiмге дейiн мемлекеттiк қызметтi атқару құқығынан айырылғандар;
3-1) мемлекеттік қызметке кірер алдында екі жыл ішінде сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылығы үшін тәртіптік жауапкершілікке тартылған;

1. Общие положения
1. Конкурс на занятие административной государственной должности обеспечивает конституционное право граждан Республики Казахстан на равный доступ к государственной службе.
2. Конкурс проводится государственным органом, имеющим вакантные административные государственные должности (далее - государственный орган), либо по решению Президента Республики Казахстан уполномоченным органом по делам государственной службы (далее - уполномоченный орган) после рассмотрения списка резервистов на соответствующие категории должностей.
Сноска. Пункт 2 - с дополнениями, внесенными  приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 6 июня 2001 года N 02-2-4/98.
3. Государственный орган, объявивший конкурс, формирует конкурсную комиссию, уполномоченную осуществить отбор кандидатов на занятие вакантной должности административной государственной службы.
4. При проведении конкурса должны быть соблюдены требования Закона Республики Казахстан "О государственной службе" и иного законодательства о государственной службе.
4-1. По направлению уполномоченного органа и его территориальных подразделений их работники могут присутствовать на собеседовании с кандидатами и заключительном заседании конкурсной комиссии.
Сноска. Правила дополнены пунктом 4-1 приказом Председателя Агентства РК по делам гос. службы от 26 апреля 2006 года N  02-01-02/64 .
5. Решение конкурсной комиссии является основанием для занятия вакантной должности административной государственной службы либо отказа в поступлении на такую должность.
5-1. В случаях реорганизации или ликвидации государственного органа объявленный конкурс подлежит отмене на любом этапе его проведения с обязательным оповещением об этом в средствах массовой информации.
Сноска. Правила дополнены новым пунктом 5-1  приказом Председателя Агентства РК по делам гос. службы от 10 апреля 2003 года N 02-01-02/44.
2. Условия и порядок проведения конкурса
6. В конкурсах имеют право участвовать граждане Республики Казахстан:
1) не моложе восемнадцати лет;
2) соответствующие установленным квалификационным требованиям.
7. К участию в конкурсе не допускаются граждане:
1) не соответствующие требованиям, установленным в пункте 6 настоящих Правил;
2) признанные недееспособными или ограниченно дееспособными решением суда, вступившим в законную силу;
3) лишенные права занимать государственные должности в течение определенного срока решением суда, вступившим в законную силу;
3-1) которые в течение двух лет перед поступлением на государственную службу привлекались к дисциплинарной ответственности за совершение коррупционного правонарушения;

3-2) мемлекеттік қызметке кірер алдында бір жыл ішінде қасақана құқық бұзушылығы үшін сот тәртібімен әкімшілік жаза қолданылған;
3-3) мемлекеттік қызметке кіргенге дейін үш жыл ішінде сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасағаны үшін сот тәртібімен әкімшілік жаза қолданылған;
3-4) сыбайлас жемқорлық қылмыс жасаған;
3-5) мемлекеттік қызметке кіру уақытына өтелмеген немесе заңда белгіленген тәртіппен алынбаған соттылығы бар адамдар.
4)  алынып тасталды
Ескерту: 7-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі агенттігі Төрағасының 2006 жылғы 26 сәуірдегі N 02-01-02/64   бұйрығымен .
8-11.  Тармақтар алынып тасталды   - ҚР Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі агенттігі төрағасының 2003 жылғы 10 сәуірдегі N 02-01-02/44   бұйрығымен .
12. Конкурс туралы хабарландырулар жарияланғаннан кейiн мемлекеттiк органға қажеттi құжаттарын тапсырған азаматтар конкурсқа қатысушы бола алады.
13. Конкурс комиссиясының шешiмi негiзiнде тестiлеуге жiберiлген конкурсқа қатысушылар бос әкiмшiлiк мемлекеттiк лауазымдарға орналасуға үмiткерлер (бұдан әрi - үмiткерлер) бола алады.
14. Конкурс комиссиясы конкурсқа қатысушылар берген құжаттарды, оларды тестiлеудiң нәтижелерiн қарайтын, үмiткерлермен әңгiмелесу өткiзетiн және бос әкiмшiлiк мемлекеттiк қызметтiң лауазымдарына орналасуға үмiткерлердi түпкiлiктi iрiктеудi iске асыратын алқалы орган болып табылады.
15. Конкурс мынадай сатылардан тұрады:
1) мемлекеттiк орган өткiзетiн конкурс туралы хабарландыруларды жариялау;
2) конкурс комиссиясын құру;
3) конкурсқа қатысуға тiлек бiлдiрген азаматтардың құжаттарын
қабылдау;
4) конкурсқа қатысушылардың құжаттарының әкiмшiлiк
мемлекеттiк лауазымдарға белгiленген бiлiктiлiк талаптарына сәйкестiгiн алдын-ала қарау;
5) үмiткерлердi өкiлеттi орган белгiлеген тәртiпте тестiлеу;
6) үмiткерлермен конкурс комиссиясы өткiзетiн әңгiмелесу;
7) конкурс комиссиясының қорытынды мәжiлiсi.
16. Азаматтар конкурсқа қатысу шығындарын (тестiлеу өтетiн жерге келу және қайту, тұратын жер жалдау, байланыс қызметiнiң барлық түрлерiн пайдалану) өздерiнiң жеке қаражаттары есебiнен жүргiзедi.
3. Конкурс туралы хабарландыру
Ескерту: 17, 18, 19 тармақтар жаңа редакцияда жазылды - ҚР Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі агенттігінің 2000 жылғы 18 қаңтардағы N 02-1-7/3   бұйрығымен

3-2) на которых в течение года перед поступлением на государственную службу налагалось в судебном порядке административное взыскание за умышленное правонарушение;
3-3) на которых в течение трех лет до поступления на государственную службу за совершение коррупционного правонарушения налагалось в судебном порядке административное взыскание;
3-4) совершившие коррупционные преступления;
3-5) имеющие судимость, которая ко времени поступления на государственною службу не погашена или не снята в установленном законом порядке.
Сноска. В пункт 7 внесены изменения приказом Председателя Агентства РК по делам гос. службы от 26 апреля 2006 года N  02-01-02/64 .
4)  (подпункт исключен   приказом Председателя Агентства РК по делам гос. службы от 26 апреля 2006 года N  02-01-02/64 ).
8.  (Пункт исключен -   приказом Председателя Агентства РК по делам гос. службы от 10 апреля 2003 года N 02-01-02/44).
9.  (Пункт исключен -   приказом Председателя Агентства РК по делам гос. службы от 10 апреля 2003 года N 02-01-02/44).
10.  (Пункт исключен -   приказом Председателя Агентства РК по делам гос. службы от 10 апреля 2003 года N 02-01-02/44).
11.
Сноска. Пункт 11 - с дополнениями, внесенными  приказом Председателя Агентства РК по делам гос. службы от 16 июня 2000 года N 02-1-7/60; пункт исключен -   приказом Председателя Агентства РК по делам гос. службы от 10 апреля 2003 года N 02-01-02/44).
12. Участниками конкурса являются граждане, подавшие необходимые документы в государственный орган после опубликования объявления о конкурсе.
13. Кандидатами на занятие административной государственной должности (далее - кандидаты) являются участники конкурса, допущенные к тестированию на основании решения конкурсной комиссии.
14. Конкурсная комиссия является коллегиальным органом, который рассматривает поданные участниками конкурса документы, результаты их тестирования, проводит собеседование с кандидатами и осуществляет окончательный отбор кандидатов на занятие вакантных должностей административной государственной службы.
15. Конкурс включает в себя ряд последовательных этапов:
1) публикация объявления о проведении конкурса государственным органом;
2) формирование конкурсной комиссии;
3) прием документов от граждан, желающих принять участие в конкурсе;
4) предварительное рассмотрение документов участников конкурса на соответствие установленным квалификационным требованиям к административной государственной должности;
5) тестирование кандидатов в порядке установленным уполномоченным органом;
6) собеседование с кандидатами, проводимое конкурсной комиссией;
7) заключительное заседание конкурсной комиссии.
16. Расходы по участию в конкурсе (проезд к месту проведения тестирования или собеседования и обратно, наем жилого помещения, проживание, пользование услугами связи всех видов) граждане производят за счет собственных средств.
3. Объявление о конкурсе

17. Орталық мемлекеттік органдар мен олардың аумақтық бөлімшелерінде және ведомстволарда конкурс өткізу кезінде хабарландырулар Қазақстан Республикасының бүкіл аумағына таралатын мерзімді баспасөз басылымдарында жарияланады. Жергілікті мемлекеттік органдарда конкурс өткізу туралы хабарландырулар тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік аумағына таралатын мерзімді баспасөз басылымдарында жарияланады.
Ескерту: 17-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі агенттігінің 2003 жылғы 10 сәуірдегі N 02-01-02/44  бұйрығымен
17-1. Бос әкімшілік мемлекеттік лауазымдарға орналасуға конкурс туралы хабарландырулар жариялағаннан кейін "Мемлекеттік қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының  12-бабы 2, 3-тармақтары мен  14-бабының 10-тармағы бойынша конкурстық рәсімдері аяқталғанша, азаматтарды жарияланған лауазымға тағайындауға жол берілмейді.
Ескерту: 17-тармақпен толықтырылды - ҚР Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі агенттігі Төрағасының 2006 жылғы 26 сәуірдегі N 02-01-02/64   бұйрығымен
18. Конкурсты өткiзу туралы хабарландыруда мынадай мәлiметтер болуы тиiс:
1) мекен-жайы көрсетілген мемлекеттiк органның атауы, пошта адресi, телефондары мен факс нөмiрлерi;
2)  алынып тасталды
3) негiзгi функциональдық мiндеттерi, қолданыстағы заңдарға сәйкес еңбек ақысының көлемi мен шарттары көрсетiлген бос лауазымдар атауы;
4) мемлекеттiк орган анықтаған бiлiктiлiк талаптарына сәйкес
конкурсқа қатысушыға қойылатын негiзгi талаптар;
5) құжаттарды қабылдаудың мерзiмi (конкурс өткiзу туралы хабарландыру соңғы жарияланған кезден бастап 15 күнтiзбелiк күн);
6)  алынып тасталды ;
7) өкiлеттi органмен немесе оның аумақтық бөлiмшелерiмен келiсiлген сынақ өткiзудің мерзiмi мен орны;
8) әңгiмелесу өткiзудiң мерзiмi мен орны;
9)  алынып тасталды ;
Хабарландыру Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарына қайшы келмейтiн қосымша ақпараттармен мазмұндала алады.
Ескерту: 18-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі агенттігінің 2000 жылғы 25 ақпандағы N 02-1-7/16   бұйрығымен 2000 жылғы 16 маусымдағы N 02-1-7/60   бұйрығымен 2003 жылғы 10 сәуірдегі N 02-01-02/44  бұйрығымен , 2006 жылғы 26 сәуірдегі N 02-01-02/64   бұйрығымен .

17. При проведении конкурса в центральных государственных органах и их территориальных подразделениях и ведомствах объявления публикуются в периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан. Объявления о проведении конкурса в местных государственных органах публикуются в периодических печатных изданиях, распространяемых на территории соответствующей административно-территориальной единицы.
Сноска. Пункт 17 - в новой редакции согласно  приказу Председателя Агентства РК по делам гос.службы от 18 января 2000 года N 02-1-7/3; с изменениями, внесенными  приказом Председателя Агентства РК по делам гос. службы от 16 июня 2000 года N 02-1-7/60; в новой редакции согласно  приказу Председателя Агентства РК по делам гос. службы от 6 июня 2001 года N 02-2-4/98; в новой редакции -  приказом Председателя Агентства РК по делам гос. службы от 10 апреля 2003 года N 02-01-02/44.
17-1. После опубликования объявления о проведении конкурса на занятие вакантной административной государственной должности, назначение граждан на объявленную должность в порядке, предусмотренном пунктами 2, 3  статьи 12 и пунктом 10  статьи 14 Закона Республики Казахстан "О государственной службе", до окончания конкурсных процедур не допускается.
Сноска. Правила дополнены новым пунктом 17-1 -  приказом Председателя Агентства РК по делам гос. службы от 10 апреля 2003 года N 02-01-02/44.
18. Объявление о проведении конкурса должно содержать следующие сведения:
1) наименование государственного органа с указанием его местонахождения, почтового адреса, номеров телефонов и факса;
2)  (подпункт исключен -  приказом Председателя Агентства РК по делам гос. службы от 10 апреля 2003 года N 02-01-02/44)
3) наименование вакантных должностей с обозначением основных функциональных обязанностей, размера и условий оплаты труда в соответствии с действующим законодательством;
4) основные требования к участнику конкурса, определяемые государственным органом в соответствии с квалификационными требованиями;
5) срок приема документов (15 календарных дней с момента последней публикации объявления о проведении конкурса);
7) сроки и место проведения тестирования, согласованные с уполномоченным органом или его территориальным подразделением;
8) сроки и место проведения собеседования.
Объявление может содержать дополнительную информацию, не противоречащую действующему законодательству Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 18 - в новой редакции согласно  приказу Председателя Агентства РК по делам гос.службы от 18 января 2000 года N 02-1-7/3; пункт - с изменениями, внесенными  приказом Председателя Агентства РК по делам гос.службы от 25.02.2000г.N 02-1-7/16; от 16 июня 2000 года N  02-1-7/60 ; от 10 апреля 2003 года N  02-01-02/44 ; от 26 апреля 2006 года N  02-01-02/64 .

19. Бос әкімшілік мемлекеттік лауазымдарға орналасуға конкурстар туралы мәліметтер уәкілетті органның ресми WEB-сайтында орналастырылады.
Ескерту: 19-тармақ жаңа редакцияда жазылды, өзгертілді - ҚР Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі агенттігінің 2003 жылғы 10 сәуірдегі N 02-01-02/44  бұйрығымен .
4. Конкурс комиссиясын құру
20. Конкурс комиссиясын осы Қағидамен анықталған тәртiппен тиiстi лауазымға тағайындауға құқығы бар тиiстi мемлекеттiк органның басшысы, ал жауапты хатшы лауазымы енгізілген мемлекеттік органдарда, жауапты хатшы құрады.
21. Конкурс комиссиясы төрағадан, хатшыдан (кадр қызметiнiң өкiлi) және комиссия мүшелерiнен тұрады.
22. Тиісті мемлекеттік органның басшысы, ал жауапты хатшы лауазымы енгізілген мемлекеттік органдарда, жауапты хатшы бекітетін конкурс комиссиясының құрамына мемлекеттік органның әр түрлі бөлімшелерінің басшылары, сондай-ақ мемлекеттік орган басшысының, ал жауапты хатшы лауазымы енгізілген мемлекеттік органдарда, жауапты хатшының шешімімен өзге де адамдар енгізіледі.
Ескерту: 22-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының 2005 жылғы 21 маусымдағы N 02-01-02/80   бұйрығымен   (бұйрық ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
23. Мемлекеттiк орган құрған және орталық мемлекеттiк органның аумақтық бөлiмшенің басшысына конкурстық iрiктеудi жүзеге асыратын конкурс комиссиясының құрамына орталық мемлекеттiк органның өкілдерi, және тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiк әкiмшiлiгiнiң өкiлi, келiсiмi бойынша кiреді.
Ескерту: 23-тармақ өзгертілді - ҚР Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі агенттігінің 2003 жылғы 10 сәуірдегі N 02-01-02/44  бұйрығымен .
23-1. Конкурстық комиссияның құрамына тиісті бос лауазымға орналасу конкурсына қатысушы кіре алмайды.
Ескерту: 23-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі агенттігінің 2003 жылғы 10 сәуірдегі N 02-01-02/44  бұйрығымен .
23-2. Конкурс комиссиясы әр жарияланған бос мемлекеттік әкімшілік лауазым үшін сол лауазымға талаптанған үміткерлерге міндетті тәртіпте және бірдей көлемде қойылатын сұрақтардың тізбесін бекітеді.
Ескерту: 23-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының 2005 жылғы 21 маусымдағы N 02-01-02/80   бұйрығымен   (бұйрық ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).

19. Сведения о проводимых конкурсах на занятие вакантных административных государственных должностей размещаются на официальном web-сайте уполномоченного органа.
Сноска. Пункт 19 - в новой редакции согласно  приказу Председателя Агентства РК по делам гос.службы от 18 января 2000 года N 02-1-7/3; в новой редакции согласно  приказу Председателя Агентства РК по делам гос. службы от 16 июня 2000 года N 02-1-7/60; с изменениями, внесенными  приказом Председателя Агентства РК по делам гос. службы от 6 июня 2001 года N 02-2-4/98; в новой редакции -  приказом Председателя Агентства РК по делам гос. службы от 10 апреля 2003 года N 02-01-02/44.
4. Формирование конкурсной комиссии
20. Конкурсная комиссия формируется руководителем соответствующего государственного органа, а в государственных органах, в которых введена должность ответственного секретаря, ответственным секретарем, имеющего право назначения на соответствующую должность в порядке, определенном настоящими Правилами.
21. Конкурсная комиссия состоит из председателя, секретаря (представитель кадровой службы) и членов комиссии.
22. В состав конкурсной комиссии, утверждаемый руководителем соответствующего государственного органа, а в государственных органах, в которых введена должность ответственного секретаря, ответственным секретарем, включаются руководители различных подразделений государственного органа, а также иные лица по решению руководителя государственного органа.
Сноска. Пункт 22 - в редакции  Приказа Председателя Агентства РК по делам гос. службы от 21 июня 2005 года N 02-01-02/80.
23. В состав конкурсной комиссии, формируемой государственным органом и осуществляющей конкурсный отбор руководителя территориального подразделения центрального государственного органа, входят представители центрального государственного органа и, по согласованию, представитель акима соответствующей административно-территориальной единицы.
Сноска. Пункт 23 с изменениями -  приказом Председателя Агентства РК по делам гос. службы от 10 апреля 2003 года N 02-01-02/44.
23-1. В состав конкурсной комиссии не может входить участник конкурса на занятие соответствующей вакантной должности.
Сноска. Правила дополнены новым пунктом 23-1 -  приказом Председателя Агентства РК по делам гос. службы от 10 апреля 2003 года N 02-01-02/44.
23-2. Конкурсная комиссия утверждает перечень вопросов для каждой объявленной вакантной административной государственной должности, задаваемых в обязательном порядке и в равном объеме кандидатам, претендующим на одну и ту же должность.
Сноска. Дополнены пунктом 23-2 -  Приказом Председателя Агентства РК по делам гос. службы от 21 июня 2005 года N 02-01-02/80.

5. Құжаттарды қабылдау
24. Конкурсқа қатысқысы келетiн азаматтар конкурс өткiзетiн мемлекеттiк органға мынадай құжаттарын тапсырады:
1) өкiлеттi орган белгiлеген нысандағы өтiнiш (N 1 қосымша);
2) кадр есебi бойынша толтырылған iс парағы (нақты мекен-жайы мен телефондары, соның iшiнде байланыс, көрсетiлуi тиiс);
3) өкiлеттi орган белгiлеген нысанда толтырылған анкета (N 2 қосымша);
4) бiлiмi туралы құжаттардың нотариалдық немесе өзге де заңдарда белгiленген тәртiппен куәландырылған көшiрмелерi;
5) еңбек кiтапшасының нотариалдық немесе өзге де заңдарда белгiленген тәртiппен куәландырылған көшiрмесi;
6) денсаулығы туралы белгiленген нысандағы анықтама;
7) 3х4 үлгідегi 1 фотосурет;
8) Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігінің көшірмесі.
Аталған құжаттардың біреуінің болмауы конкурс комиссиясының оларды қараудан бас тартуы үшін негіз болып табылады.
Ескертпе : осы тармақтың 4) және 5) тармақшаларында аталған, мемлекеттік қызметшілер тапсыратын құжаттарды олар жұмыс істейтін мемлекеттік органдардың кадр қызметі куәландыра алады.
Ескерту: 24-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі агенттігінің 2000 жылғы 25 ақпандағы N 02-1-7/16   бұйрығымен 2000 жылғы 3 қарашадағы N 02-1-7/154  бұйрығымен , 2006 жылғы 26 сәуірдегі N 02-01-02/64   бұйрығымен .
25. Азаматтар бiлiмiне еңбек тәжiрибесiне, кәсiби шеберлiгiне және мiнездемелерi туралы (бiлiктiлiгiн көтеру, ғылыми дәрежелер мен атақтар берiлуi туралы құжаттардың көшiрмелерi, мiнездемелер, кепiлдемелер, ғылыми жарияланымдар және т.б.) қосымша ақпараттарды бере алады.
26. Конкурс комиссиясының қарауына құжаттарды қабылдау мерзiмiнде азаматтардың өздерi әкеліп берген немесе поштамен жiберген (қоса тіркелген құжаттардың тізбесі көрсетілген құжат тігілетін папкада орналастырылған) құжаттары қабылданады.
Ескерту: 26-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі агенттігі Төрағасының 2006 жылғы 26 сәуірдегі N 02-01-02/64   бұйрығымен
27. Конкурстық комиссияның оң қорытындысын алған конкурсқа қатысушылардың құжаттары, конкурстық iрiктеуден өтпеген тұлғалардың кадр есебi жөнiндегi жеке iс парақтары мен өтiнiштерi және конкурстық комиссияның материалдары конкурстық комиссияның хатшысында сақталады (кадр қызметiнде).
Ескерту: 27 тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі агенттігінің 2000 жылғы 3 қарашадағы N 02-1-7/154   бұйрығымен
6. Конкурсқа қатысушылардың құжаттарын қарау
28. Құжаттарды қабылдау аяқталғаннан кейiн конкурстық комиссия конкурсқа қатысушылардың құжаттарын қарауды жүзеге асырады.

5. Прием документов
24. Граждане, желающие принять участие в конкурсе, подают в государственный орган, проводящий конкурс, следующие документы:
1) заявление по установленной уполномоченным органом форме (Приложение N 1);
2) заполненный личный листок по учету кадров (с указанием адреса фактического места жительства и телефонов, в том числе и контактных);
3) заполненную анкету по установленной уполномоченным органом форме (Приложение N 2);
4) копии документов об образовании, заверенные нотариально, либо в ином установленном законодательством порядке;
5) копию трудовой книжки, заверенную нотариально, либо в ином установленном законодательством порядке;
6) справку о состоянии здоровья по установленной форме;
7) 1 фотографию размером 3х4;
8) копию удостоверения личности гражданина Республики Казахстан.
Отсутствие одного из указанных документов является основанием для отказа в их рассмотрении конкурсной комиссией.
Примечание: Документы, указанные в подпунктах 4) и 5) настоящего пункта, подаваемые государственными служащими, могут быть заверены кадровой службой государственного органа, в котором они работают.
Сноска. Пункт 24 - с дополнениями, внесенными  приказом Председателя Агентства РК по делам гос. службы от 25.02.2000г. N 02-1-7/16; с изменениями, внесенными  приказом Председателя Агентства РК по делам гос.службы от 03.11.2000 г. N 02-1-7/154; от 26 апреля 2006 года N  02-01-02/64 .
25. Граждане могут предоставлять дополнительную информацию, касающуюся их образования, опыта работы, профессионального уровня и репутации (копии документов о повышении квалификации, присвоении ученых степеней и званий, характеристики, рекомендации, научные публикации и т.п.).
26. К рассмотрению конкурсной комиссией принимаются документы (помещенные в скоросшиватель, с указанием перечня прилагаемых документов), переданные гражданами нарочным порядком или высланные ими по почте в сроки приема документов.
Сноска. В пункт 26 внесены изменения приказом Председателя Агентства РК по делам гос. службы от 26 апреля 2006 года N  02-01-02/64 .
27. Документы участников конкурса, получивших положительное заключение конкурсной комиссии, личный листок по учету кадров и заявление лиц не прошедших конкурсный отбор и материалы конкурсной комиссии хранятся у секретаря конкурсной комиссии (в кадровой службе).
Сноска. Пункт 27 - в новой редакции согласно  приказу Председателя Агентства РК по делам гос.службы от 03.11.2000 г. N 02-1-7/154.
6. Рассмотрение документов участников конкурса
28. Рассмотрение документов участников конкурса осуществляет конкурсная комиссия после окончания приема документов.

29. Конкурс комиссиясы ұсынылған құжаттардың бiлiктiлiк талаптарына және 24-тармаққа сәйкес конкурсқа қатысушыларға қойылатын талаптарға сәйкестiгiн талдайды.
30. Конкурстық комиссия ұсынылған құжаттарды талдау негiзiнде олардың тиiстi әкiмшiлiк мемлекеттiк лауазымға қойылған бiлiктiлiк талаптарына сәйкестiгi мен конкурсқа қатысушыларды сынаққа жiберу туралы шешiм қабылдайды, ол хаттама түрiнде ресiмделiп және комиссияның төрағасы, мүшелерi мен хатшысы қол қояды. Тестiлеуге жiберiлмеген конкурсқа қатысушыларды шешiм қабылданғаннан кейiн конкурс комиссиясы хабарландырады.
Ескерту: 30 тармақ өзгертілді - ҚР Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі агенттігінің 2000 жылғы 3 қарашадағы N 02-1-7/154  бұйрығымен
31. Тестiлеуге жiберу туралы шешiм әр өткiзiлген конкурс бойынша конкурс комиссиясы бекiткен үмiткерлердiң тiзiмi түрiнде ресiмделедi және өкiлеттi органға немесе оның аумақтық бөлiмшесiне берiледi.
32. Конкурс комиссиясы, хабарландырудың жарияланған сатысында, өкiлеттi органның немесе оның аумақтық бөлiмшелерiнiң келiсiмi бойынша, тестiлеу өткiзудің кестесiн жасайды. Кестеге сәйкес конкурс комиссиясы үмiткерлерге тестiлеу өткiзудiң уақыты мен орны туралы хабарландырады.
33. Yмiткерлерге өкiлеттi органның өздерiнiң мекен-жайына жақын бөлiмшелерiнде тестiлеуден өту құқығы берiледi. Өкiлеттi органның өздерiнiң мекен-жайына жақын бөлiмшелерiнде тестiлеуден өткiсi келетiн үмiткерлер бұл туралы конкурс комиссиясына хабарлайды. Осының негiзiнде конкурс комиссиясы белгілi үмiткердiң тестiлеуден өтетiн орны туралы өкiлеттi орган мен оның тиiстi бөлiмшесiне хабарлайды.
Ескерту: 33-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі агенттігі Төрағасының 2006 жылғы 26 сәуірдегі N 02-01-02/64   бұйрығымен .
7. Yмiткерлердi тестiлеу
34. Тестiлеудiң мақсаты үмiткердің бiлiмi мен қабiлетiн әдiл бағалау болып табылады.
35. Тестiлеудің тәртiбiн өкiлеттi орган анықтайды.
35-1. Тестілеуге қатысуға жіберілген үміткерлер оны құжаттарды қабылдау мерзімі аяқталғаннан кейінгі бес жұмыс күнінің ішінде уәкілетті орган белгілеген тәртіппен өтеді.
Ескерту: 35-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі агенттігінің 2003 жылғы 10 сәуірдегі N 02-01-02/44  бұйрығымен .
36. Әкiмшiлiк мемлекеттiк лауазымдардың санаттарына байланысты өкiлеттi орган тестiлеудің әр түрлi бағдарламаларын белгілеуi мүмкiн. Құжаттарын әкiмшiлiк мемлекеттiк лауазымдардың әр түрлi санаттарына жататын екi немесе одан да көп бос лауазымдарға орналасуға берген және тестiлеуге жiберiлген үмiткерлер тиiстi бағдарламалар бойынша тестiленедi.

29. Конкурсная комиссия анализирует представленные документы на соответствие квалификационным требованиям и требованиям, предъявляемым к участникам согласно пункту 24.
30. На основе анализа представленных документов конкурсная комиссия принимает решение об их соответствии установленным квалификационным требованиям к соответствующей административной государственной должности и допуске участников конкурса к тестированию, которое оформляется в виде протокола и подписывается председателем, членами и секретарем комиссии. Участники конкурса, не получившие допуска, уведомляются об этом конкурсной комиссией после принятия решения.
Сноска. Пункт 30 - с изменениями, внесенными  приказом Председателя Агентства РК по делам гос.службы от 03.11.2000 г. N 02-1-7/154.
31. Решение о допуске к тестированию оформляется по каждому проводимому конкурсу в виде списка кандидатов, который утверждается конкурсной комиссией и передается в уполномоченный орган или его территориальное подразделение.
32. Конкурсная комиссия, на стадии опубликования объявления, по согласованию с уполномоченным органом или его территориальным подразделением, составляет график проведения тестирования. Согласно графику конкурсная комиссия уведомляет кандидатов о времени и месте проведения тестирования.
33. Кандидатам предоставляется право прохождения тестирования в ближайшем к месту их жительства подразделении уполномоченного органа. Кандидаты, желающие пройти тестирование в ближайшем к месту их жительства подразделении уполномоченного органа, уведомляют об этом конкурсную комиссию. На основании этого конкурсная комиссия информирует уполномоченный орган и его соответствующее подразделение о месте проведения тестирования определенного кандидата.
Сноска. В пункт 33 внесены изменения приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 26 апреля 2006 года N  02-01-02/64 .
7. Тестирование кандидатов
34. Целью тестирования является объективная оценка знаний и способностей кандидатов.
35. Порядок тестирования определяется уполномоченным органом.
35-1. Кандидаты, допущенные к участию в тестировании, проходят его в установленном уполномоченным органом порядке в течение пяти рабочих дней после окончания срока приема документов.  <*>
Сноска. Правила дополнены новым пунктом 35-1 -  приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 10 апреля 2003 года N 02-01-02/44.
36. В зависимости от категории административной государственной должности уполномоченный орган может устанавливать различные программы тестирования. Кандидаты, подавшие документы на занятие двух или более вакантных должностей, относящихся к различным категориям административных государственных должностей, и допущенные по ним к тестированию, тестируются по соответствующим программам.

36-1. Үміткердің белгілі бір күрделілік бағдарламасы бойынша (нормативтік құқықтық актілердің саны мен шекаралық мәнінің деңгейі бойынша) тестілеудің оң нәтижелері соңғы тестілеу бағдарламалары бірдей немесе күрделілік деңгейі төмен болған жағдайда басқа санатты бос лауазымдарға орналасу конкурсына қатысуға жарамды болып табылады.
Ескерту: 36-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі агенттігінің 2003 жылғы 10 сәуірдегі N 02-01-02/44  бұйрығымен .
37. Yмiткердiң лауазымның белгілi бiр санаты үшiн белгiленген тестiлеу бойынша тестiлеуiнiң нәтижесi, егер тестiлеудiң бағдарламасы өзгертiлмеген жағдайда, тестiлеуден өткен сәтiнен бастап 1 жыл бойы күшiнде болады.
38. Yмiткердің алдыңғы тестiлеуден соң үш айдан кем емес мерзiмнен кейiн бiр бағдарлама бойынша қайтадан тестiлеуден өтуге құқығы болады. <*>
Ескерту: 38-тармақ өзгертілді - ҚР Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі агенттігінің 2000 жылғы 16 маусымдағы N 02-1-7/60  бұйрығымен ; ҚР Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі агенттігінің 2000 жылғы 3 қарашадағы N 02-1-7/154  бұйрығымен .
39. Өкiлеттi орган мен оның аумақтық бөлiмшелерi тестiлеудiң нәтижелерiн тестілеуден өткен үміткерлерге және тиiстi мемлекеттiк органның конкурс комиссиясына бередi.
Ескерту: 39-тармақ толықтырылды - ҚР Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі агенттігінің 2003 жылғы 10 сәуірдегі N 02-01-02/44  бұйрығымен
40. Тестiлеуден өткiзу кезiнде лауазымның осы санаты үшiн өкiлеттi орган белгiлеген түпкiлiктi мәннен төмен емес бағалар алған үмiткерлер әңгімелесуге жiберiледi. Тестiлеу нәтижелерi негiзгi мәннен төмен болған үмiткерлер әңгiмелесуге жiберiлмейдi. Бұған қоса, әңгiмелесуге жiберiлген үмiткерлер конкурс комиссиясы өткiзетiн әңгiмелесуден өту үшiн шақырылады.
Ескерту: 40-тармақ өзгертілді - ҚР Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі агенттігінің 2003 жылғы 10 сәуірдегі N 02-01-02/44  бұйрығымен .
8. Yмiткерлермен әңгiмелесу
41. Әңгiмелесудің мақсаты үмiткерлердiң кәсiби және жеке қасиеттерiн бағалау болып табылады.
41-1. Әңгімелесуге жіберілген үміткерлер оны тестілеуден өткеннен кейінгі бес жұмыс күнінің ішінде конкурс жариялаған мемлекеттік органдарда өтеді.
Ескерту: 41-1-тармақпен толықтырылды, өзгерту енгізілді - ҚР Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі агенттігінің 2003 жылғы 10 сәуірдегі N 02-01-02/44  бұйрығымен 2006 жылғы 26 сәуірдегі N 02-01-02/64   бұйрығымен .

36-1. Положительные результаты тестирования кандидата по программе определенной сложности (по количеству нормативных правовых актов и уровню пороговых значений) являются действительными для его участия в конкурсе на занятие вакантных должностей иных категорий при условии, что последние программы тестирования одинаковы или ниже по уровню сложности.
Сноска. Правила дополнены новым пунктом 36-1 -  приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 10 апреля 2003 года N 02-01-02/44.
37. Результаты тестирования кандидата по тестам, установленным для определенной категории должностей, действительны в течение 1 года с момента прохождения тестирования при условии, что программы тестирования останутся неизменными.
38. Кандидат имеет право пройти повторное тестирование по одной и той же программе не ранее чем через три месяца с момента предыдущего тестирования.
Сноска. Пункт 38 - с изменениями, внесенными  приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 16 июня 2000 года N 02-1-7/60;  приказом Председателя Агентства РК по делам гос. службы от 03.11.2000 г. N 02-1-7/154.
39. Результаты тестирования передаются уполномоченным органом или его территориальными подразделениями конкурсантам, прошедшим тестирование и конкурсной комиссии соответствующего государственного органа.  <*>
Сноска. Пункт 39 с дополнениями -  приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 10 апреля 2003 года N 02-01-02/44.
40. К собеседованию допускаются кандидаты, получившие при прохождении тестирования, оценки не ниже пороговых значений, устанавливаемых уполномоченным органом для данной категории должностей. Кандидаты, результаты тестирования которых ниже пороговых значений, не допускаются к собеседованию. При этом кандидаты, допущенные к собеседованию, приглашаются для прохождения собеседования, проводимого конкурсной комиссией.  <*>
Сноска. Пункт 40 с изменениями -  приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 10 апреля 2003 года N 02-01-02/44.
8. Собеседование с кандидатами
41. Целью собеседования является оценка профессиональных и личностных качеств кандидатов.
41-1. Кандидаты, допущенные к собеседованию, проходят его в государственных органах, объявивших конкурс, в течение пяти рабочих дней после проведения тестирования.
Сноска. Правила дополнены новым пунктом 41-1 -  приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 10 апреля 2003 года N 02-01-02/44; внесены изменения приказом Председателя Агентства РК по делам гос. службы от 26 апреля 2006 года N  02-01-02/64 .

42. Yмiткердің кәсiби және жеке қасиеттерiн бағалау кезiнде конкурс комиссиясы бiлiктiлiк талаптарына және тиiстi әкiмшiлiк мемлекеттiк қызметтің лауазымдық нұсқауларға сүйенедi.
42-1. Әрбiр үмiткермен әңгімелесу барысы жеке түрдегі хаттамамен ресiмделедi немесе техникалық жазба құралдары көмегімен белгіленеді.
Үмiткермен әңгімелесу хаттамасына конкурс комиссиясының төрағасы, мүшелері, үміткер, сондай-ақ хаттамалауды жүзеге асырушы хатшы қолдарын қояды.
Конкурс комиссиясының техникалық жазба құралдарын қолданылғаны туралы конкурс комиссиясының қорытынды отырыс хаттамасында белгі жасалады. Жазба тасығыштар конкурс комиссиясының хатшысында сақталады.
Әңгімелесу кезінде үмiткер де техникалық жазба құралдарын қолдана алады. Техникалық жазба құралдарын қолдану конкурс комиссиясы отырысының қалыпты өтуіне кедергі келтірмеуі тиіс.
Ескерту: 22-1-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі агенттігі Төрағасының 2006 жылғы 26 сәуірдегі N 02-01-02/64   бұйрығымен
43. Әңгiмелесуден өткен үмiткерлердің құжаттарын конкурс комиссиясы өзiнiң қорытынды мәжiлiсiнде қарайды.
9. Конкурс комиссиясының қорытынды мәжiлiсi
44. Конкурс комиссиясы қорытынды мәжiлiсiнде әңгімелесу өткiзгеннен кейiн екi жұмыс күннен кеш емес өткiзiлуi тиiс үмiткерлердi берген құжаттары, тестiлеу мен өткiзiлген әңгiмелесудiң нәтижелерi негiзiнде бағалайды және олардың қатарынан бос әкiмшiлiк лауазымға орналастыру үшiн iрiктеудi iске асырады. <*>
Ескерту: 44-тармақ толықтырылды - ҚР Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі агенттігінің 2000 жылғы 25 ақпандағы N 02-1-7/16  бұйрығымен , 2003 жылғы 10 сәуірдегі N 02-01-02/44  бұйрығымен .
45. Конкурс комиссиясының шешiмi үмiткер қатыстырылмай, ашық дауыс беру жолымен қабылданады.
46. Конкурс комиссиясының шешiмi егер мәжiлiске оның құрамының 2/3 кем емес бөлiгi қатысса, заңды деп есептеледi.
47. Комиссия құрамынан қатысушылардың көпшiлiгi дауыс берген жағдайда үмiткер дұрыс баға алады. Дауыстар бiрдей болған жағдайда конкурс комиссиясы төрағасының дауысы шешушi болып табылады.
48. Конкурс комиссиясының өкiлеттi органға әңгiмелесуден өткен үмiткерлердi кадр резервiне есепке алуға ұсыныстама жасауға құқығы болады. <*>
Ескерту: 48-тармақ өзгертілді - ҚР Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі агенттігінің 2000 жылғы 3 қарашадағы N 02-1-7/154  бұйрығымен .

42. При оценке профессиональных и личностных качеств кандидатов конкурсная комиссия исходит из квалификационных требований и должностной инструкции соответствующей административной государственной должности.
42-1. Ход собеседования с каждым кандидатом оформляется в виде отдельного протокола либо фиксируется с помощью технических средств записи.
Протокол собеседования с кандидатом подписывается председателем, членами конкурсной комиссии, кандидатом, а также секретарем, осуществляющим протоколирование.
О применении конкурсной комиссией технических средств записи производится отметка в протоколе заключительного заседания конкурсной комиссии. Носители записей хранятся у секретаря конкурсной комиссии.
Во время собеседования кандидат также может использовать технические средства записи. Использование технических средств записи не должно мешать нормальному ходу заседания конкурсной комиссии.
Сноска. Правила дополнены пунктом 42-1 согласно  приказу Председателя Агентства РК по делам гос. службы от 03.11.2000 г. N 02-1-7/154. Внесены изменения -  Приказом Председателя Агентства РК по делам гос. службы от 21 июня 2005 года N 02-01-02/80; пункт в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам гос. службы от 26 апреля 2006 года N  02-01-02/64 .
43. Документы кандидатов, прошедших собеседование, рассматриваются конкурсной комиссией на ее заключительном заседании.
9. Заключительное заседание конкурсной комиссии
44. На заключительном заседании, которое должно быть проведено не позднее двух рабочих дней после проведения собеседования, конкурсная комиссия оценивает кандидатов на основании представленных документов, результатов тестирования и проведенного собеседования и осуществляет отбор из их числа для занятия вакантной административной должности.
Сноска. Пункт 44 - с дополнениями, внесенными  приказом Председателя Агентства РК по делам гос.службы от 25.02.2000г. N 02-1-7/16; с изменениями -   приказом Председателя Агентства РК по делам гос. службы от 10 апреля 2003 года N 02-01-02/44.
45. Решение конкурсной комиссии принимается в отсутствие кандидата путем открытого голосования.
46. Решение конкурсной комиссии считается правомочным, если на заседании присутствует не менее 2/3 от ее состава.
47. Кандидат получает положительное заключение в случае, если за него проголосовало большинство присутствующих из состава комиссии. При равенстве голосов при голосовании решающим является голос председателя конкурсной комиссии.
48. Конкурсная комиссия имеет право рекомендовать уполномоченному органу зачислить кандидатов, прошедших собеседование, в кадровый резерв.
Сноска. Пункт 48 - с изменениями, внесенными  приказом Председателя Агентства РК по делам гос. службы от 03.11.2000 г. N 02-1-7/154.

49. Талқылау барысы мен конкурс комиссиясының шешiмi конкурс комиссиясының төрағасы мен мүшелерi, сондай-ақ хаттама жасауды iске асыратын хатшының қолдары қойылған хаттама түрiнде ресiмделедi.
50. Конкурс комиссиясы мәжiлiсi хаттамасының көшiрмесi өкiлеттi органға немесе оның аумақтық бөлiмшесiне жiберiледi.
51. Егер конкурс нәтижесiнде конкурс комиссиясы берiлген бос лауазымдарға үмiткерлердi анықтамаса, мемлекеттiк орган қайтадан конкурс жариялауы мүмкiн.
52. Конкурс комиссиясы әңгiмелесуден өткен үмiткерлерге конкурс нәтижесi туралы, оның аяқталғанынан кейiн 5 күн iшiнде хабарлайды.
52-1. Конкурс комиссиясының шешімі мен конкурс комиссиясының оң шешімін алған үміткерлердің тізімі конкурс өткізілгеннен кейін 7 жұмыс күні ішінде мемлекеттік органның ақпараттық қабырғаларында, баршаға көрінетіндей жерлерге ілінеді.
Ескерту: 52-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының 2005 жылғы 21 маусымдағы N 02-01-02/80   бұйрығымен   (бұйрық ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
10. Үмiткердiң қызметке орналасуы
53. Мемлекеттiк органның басшысы, ал жауапты хатшы лауазымы енгізілген мемлекеттік органдарда, жауапты хатшы конкурс комиссиясының дұрыс қорытындысына ие болған үмiткердi жарияланған қызметке қабылдауға мiндеттi. Бұл ретте әкiмшiлiк мемлекеттiк қызметке түсу үшiн заңдарда қарастырылған талаптар сақталуға тиiс.
53-1. Жауапты хатшы мемлекеттік орган басшысының келісімімен, орталық атқарушы органының департаменті мен басқарма бастықтарына және аумақтық құрылымдық органдарының басшылары мен орынбасарларына жарияланған лауазымдар бойынша конкурстық комиссияның оң шешімін алған үміткерді қабылдайды.
Ескерту: 53-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі агенттігінің 2007.09.03.  N 02-01-02/113 (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан қараңыз)  бұйрығымен .
54. Мемлекеттік қызметке қабылдау кезiнде көрiнеу жалған мәлiметтерi анықталған конкурс комиссиясынан дұрыс қорытынды алған азаматты ұсыну тиiстi бос әкiмшiлiк мемлекеттiк лауазымға қабылдаудан бас тартуға негiздеме болады.
11. Шағым беру тәртiбi
55. Конкурсқа қатысушылар мен үмiткерлер өкiлеттi органға немесе оның аумақтық бөлiмшесiне, болмаса сот тәртiбiнде конкурс комиссиясының шешiмiне шағым беру құқығы бар.

49. Ход обсуждения и принятое конкурсной комиссией решение оформляются в виде протокола, который подписывается председателем и членами конкурсной комиссии, а также секретарем, осуществляющим протоколирование.
50. Копия протокола заседания конкурсной комиссии направляется в уполномоченный орган или его территориальное подразделение.
51. Если в результате конкурса конкурсной комиссией не были выявлены кандидаты на представленные вакантные должности, государственным органом может быть объявлен повторный конкурс.
52. Конкурсная комиссия извещает кандидатов, прошедших собеседование, о результатах конкурса в течение 5 дней со дня его завершения.
52-1. Решение конкурсной комиссии и списки кандидатов, получивших положительное заключение конкурсной комиссии, вывешиваются на информационных стендах государственных органов в местах, доступных для всеобщего обозрения в течение 7 рабочих дней после проведения конкурса. <*>
Сноска. Дополнены пунктом 52-1 -  Приказом Председателя Агентства РК по делам гос. службы от 21 июня 2005 года N 02-01-02/80.
10. Занятие должности кандидатом
53. Руководитель государственного органа, а в государственных органах, в которых введена должность ответственного секретаря, ответственный секретарь обязан принять на объявленную должность кандидата, получившего положительное заключение конкурсной комиссии. При этом должны быть соблюдены требования, предусмотренные законодательством для поступления на административную государственную службу.
53-1. Ответственный секретарь по согласованию с руководителем государственного органа принимает кандидата, получившего положительное заключение конкурсной комиссии на объявленные должности руководителей департаментов и управлений центрального исполнительного органа, руководителей и заместителей руководителей территориальных подразделений органа.
Сноска. Пункт 53-1 дополнен   приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 3 сентября 2007 года  N 02-01-02/113 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его первого офиц. опуб.).
54. Представление гражданином, получившим положительное заключение конкурсной комиссии, заведомо ложных сведений, выявленных при приеме на государственную службу, являются основанием для отказа в приеме на соответствующую вакантную административную государственную должность.
11. Порядок обжалования
55. Участники конкурса и кандидаты имеют право обжаловать решение конкурсной комиссии в уполномоченный орган или его территориальное подразделение, либо в судебном порядке.

56. Өкiлеттi орган немесе оның аумақтық бөлiмшесi конкурс комиссиясының шешiмiне келiп түскен шағымды қарайды және "Мемлекеттiк қызмет туралы" Қазақстан Республикасының Заңын, осы Қағиданы, мемлекеттiк қызмет туралы басқа да заңдардың бұзылғаны анықталған жағдайда, конкурс комиссиясына қабылданған шешiмдi жоюды ұсынады.
Ескерту: 56-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының 2005 жылғы 21 маусымдағы N 02-01-02/80   бұйрығымен   (бұйрық ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
57. Өкiлеттi органның немесе оның аумақтық бөлiмшесiнiң ұсынысын конкурс комиссиясы бұрынғы құрамымен өткiзiлген өз мәжiлiсiнде қарайды. Осы мәжiлiсте конкурс комиссиясы бұрын қабылданған шешiмiн жояды және жаңасын енгiзедi, не болмаса оны еш өзгерiссiз қалдырады. Конкурс комиссиясы қабылданған шешiм туралы, ол қабылданғаннан кейiн он күн мерзiм ішiнде, өкiлеттi органға немесе оның аумақтық бөлiмшесiне және шағым берген конкурсқа қатысушыға немесе үмiткерге хабарлайды.
58. Конкурс комиссиясының бұрынғы қабылдаған шешiмін жоюы және жаңасын енгiзуi мемлекеттiк орган басшысының, ал жауапты хатшы лауазымы енгізілген мемлекеттік органдарда, жауапты хатшының тиiстi шешiмiн өзгертуi немесе қабылдауы үшiн негiздеме болады.
59. Егер конкурс комиссиясы бұрынғы қабылданған шешiмдi өзгерiссiз қалдырған жағдайда, өкiлеттi орган немесе оның аумақтық бөлiмшесi, сондай-ақ шағым берген конкурсқа қатысушы немесе үмiткер осы шешiмдi сот тәртiбiнде шағым беру құқығы болады.
60. Конкурсқа қатысушылар мен үмiткерлер өздерiне қатысты бөлiгiне, сондай-ақ өкiлеттi орган немесе оның аумақтық бөлiмшелерi конкурс құжаттарымен, тестiлеудiң және әңгiмелесудің нәтижелерiмен танысу құқығы болады.
Ескерту: Қағида N 1, 2  қосымшалармен толықтырылды - ҚР Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі агенттігінің 2000 жылғы 25 ақпандағы N 02-1-7/16  бұйрығымен .
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттiк қызмет iстерi
жөнiндегі агенттiгiнің
төрағасының 2000 жылғы
25 ақпанындағы N 02-1-7/16
бұйрығына N 1 қосымша
__________________________________
(мемлекеттiк орган)
Өтініші
Мені бос тұрған мынадай ________________________________________
________________________________________________________________
______________________________________ қызмет орнына тағайындалуым
үшiн байқауға жiберуiңiздi сұраймын.
Бос әкiмшiлiк мемлекеттiк лауазымдарға орналасуға конкурс
өткiзудiң Қағидасының негiзгi талаптарымен таныстым, олармен
келiсемiн және орындауға мiндеттеме аламын.
Ұсынылып отырған құжаттарымның дәйектiлiгiне жауап беремiн.
__________________                         _____________
Қолы                                     Аты-жөні
___ _____________ 2000 ж.
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттiк қызмет iстерi
жөнiндегі агенттiгiнің
төрағасының 2000 жылғы
25 ақпанындағы N 02-1-7/16
бұйрығына N 2 қосымша
Ескерту: Қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының 2005 жылғы 21 маусымдағы N 02-01-02/80   бұйрығымен   (бұйрық ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
АНКЕТА
(Өз қолымен толтырылады)

56. Уполномоченный орган или его территориальное подразделение рассматривает поступившую жалобу на решение конкурсной комиссии и в случаях обнаружения нарушения Закона Республики Казахстан "О государственной службе", настоящих Правил, иного законодательства о государственной службе, предлагает конкурсной комиссии отменить принятое решение.
Сноска. В пункт 56 внесены изменения -  Приказом Председателя Агентства РК по делам гос. службы от 21 июня 2005 года N 02-01-02/80.
57. Предложение уполномоченного органа или его территориального подразделения рассматривается конкурсной комиссией на ее заседании в прежнем составе. На данном заседании конкурсная комиссия отменяет ранее принятое решение и выносит новое, либо оставляет его без изменения. Конкурсная комиссия извещает о принятом решении уполномоченный орган или его территориальное подразделение и участника конкурса или кандидата, подавшего жалобу, в десятидневный срок с момента его принятия.
58. Отмена конкурсной комиссией ранее принятого решения и вынесение нового является основанием для изменения или принятия соответствующего решения руководителем государственного органа, а в государственных органах, в которых введена должность ответственного секретаря, ответственным секретарем.
59. В случае, если конкурсная комиссия оставляет ранее принятое решение без изменения, уполномоченный орган или его территориальное подразделение, а также участник конкурса или кандидат, подавший жалобу, имеют право обжаловать данное решение в судебном порядке.
60. Участники конкурса и кандидаты в части их касающейся, а также уполномоченный орган и его территориальные подразделения имеют право знакомиться с конкурсными документами, результатами тестирования и собеседования.
Приложение N 1
Сноска. Правила дополнены приложением N 1 согласно   приказу Председателя Агентства РК по делам гос.службы от 25.02.2000г. N 02-1-7/16.
_____________________________________
(государственный орган)
Заявление
Прошу допустить меня к участию в конкурсе на занятие вакантной
административной государственной должности_________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
С основными требованиями Правил проведения конкурса на занятие
вакантной административной государственной должности ознакомлен
(ознакомлена), согласен (согласна) и обязуюсь их выполнять.
Отвечаю за подлинность представленных документов.
____________                   ____________________________________
(Подпись)                                 (ф.и.о.)
"____"_______________ 2000 г.
Приложение N 2
Сноска. Правила дополнены приложением N 2 согласно   приказу Председателя Агентства РК по делам гос.службы от 25.02.2000г. N 02-1-7/16. Внесены изменения -  Приказом Председателя Агентства РК по делам гос. службы от 21 июня 2005 года N 02-01-02/80.
АНКЕТА
(заполняется собственноручно)

1. Тегi __________________________________________________________
Аты ______________________________________________________________
Әкесiнiң аты _____________________________________________________
2. Азаматтығы ____________________________________________________
Егер өзгертiлсе, уақытын көрсетiңiз ______________________________
3. Бұрын сотталған ба едiңiз, қашан және не үшiн _________________
4. Шет елде оқыған немесе жұмыс iстеген кезiңiз
Болған елiңiз ____________________________________________________
Болған уақытыңыз _________________________________________________
Жұмыс iстеген немесе оқыған жерiңiз ______________________________
5. Соттың шешiмiмен жұмыс iстеу қабiлетiңiз төмен немесе шектелген
деп танылдыңыз ба, қашан және не үшін ____________________________
6. Белгiлi бiр мерзiмге мемлекеттiк қызметті атқару құқынан
айырылдыңыз ба, қашан және не үшiн _______________________________
7. Сіз мынадай:
1) Сіз үміттенген лауазымға тікелей бағынысты;
2) Сіз үміттенген лауазым тікелей бағынысты лауазымдарды атқаратын мемлекеттік қызметшінің жақын туысы (ата-анасы, ұлы, қызы, бала асырап алушылар, асырап алынған балалар, ата-анасы бір және ата-анасы бөлек аға-інілері мен апа-сіңлілері, атасы, әжесі, немересі, жұбайы немесе зайыбы) болып табыласыз ба________________
__________________________________________________________________
_________________ 2000 ж.                 __________________
(қолы)

1. Фамилия______________________________________________________
Имя _________________________________________________________
Отчество_____________________________________________________
2. Гражданство__________________________________________________
Если изменяли, то укажите, когда_____________________________
3. Были ли Вы судимы, когда и за что____________________________
4. Учеба или работа за границей_________________________________
Страна пребывания ______________________________________________
Время пребывания________________________________________________
Место работы или учебы _________________________________________
5. Признавались ли Вы недееспособным или ограниченно дееспособным
решением суда, когда и за что___________________________________
6. Лишались ли Вы права занимать государственные должности в
течение определенного срока, когда и за что_____________________
7. Являетесь ли Вы близким родственником (родителем, сыном, дочерью, усыновителем, усыновленным, полнородным и неполнородным братом или сестрой, дедушкой, бабушкой, внуком,  супругом или супругой) государственного служащего, занимающего должность:
1) находящуюся в непосредственной подчиненности должности, на которую Вы претендуете;
2) в непосредственной подчиненности к которой находится должность, на которую Вы претендуете ________________________.
"___"_________________ 2000 г.                    ______________
(подпись)