Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы Сарышаған сынақ полигонын жалдау туралы шартты бекіту туралы
Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 5 шілдедегі N 73 Заңы.
Мәскеуде 1996 жылғы 18 қазанда жасалған Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы Сарышаған сынақ полигонын жалдау туралы шарт бекітілсін.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясы Үкіметінің арасындағы Сарышаған сынақ полигонын жалдау туралы
Шарт
2003 жылғы 7 мамырда күшіне енді (Қазақстан Республикасының Сыртқы істер Министрлігінің ресми сайты)
Бұдан әрі тиісінше жалға беруші және Жалға алушы немесе Тараптар деп аталатын Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі,
Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының арасындағы Сарышаған сынақ полигонын пайдалану мен жалдау және Приозерск қаласының тіршілік-тынысын қамтамасыз ету шарттары туралы 1995 жылғы 20 қаңтардағы Келісімді (бұдан әрі - Келісім) негізге ала отырып,
Сарышаған сынақ полигонын (бұдан әрі - Полигон) эксперименттік-сынау және әлеуметтік-мәдени әлеуеті мен инфрақұрылымын сақтау, пайдалану және дамытудағы өзара мүдделілікті ескере отырып,
Тараптардың мүдделерін ескеріп, Полигонды жалдау және пайдалану кезіндегі Жалға беруші мен Жалға алушының құқықтары мен міндеттерін шарттық реттеулердің қажеттілігін негізге алып,
төмендегілер туралы осы шартты жасады:
1-бап
Осы Шарттың мәні Қазақстан Республикасының Yкіметі мен Ресей Федерациясы Үкiметiнiң арасындағы Қазақстан Республикасының жер учаскелерiн және жалға алу шартымен Ресей Федерациясына ұсынған жылжымалы және жылжымайтын мүлкін пайдалануға байланысты қарым-қатынастар болып табылады.
Тараптар осы Шартты жүзеге асыру мақсатында оған қол қойылғаннан кейiнгi бiр ай мерзiм iшiнде өкiлеттi органдар құрады.
Осы Шартта Келісімде айқындалған терминдер пайдаланылады.
2-бап
Қазақстан Республикасының Үкiметi өзi өкiлеттендiрген органдар атынан осы Шартқа қол қойылған күннен бастап екi айлық мерзiмде Ресей Федерациясының Үкiметiне ол өкiлеттендiрген органдардың атына Полигонды жалға бередi.
Жер учаскелерiн және жалға беру шарттарымен жылжымалы және жылжымайтын мүлiктi берудi келiсiлген ведомостарға сәйкес, Тараптардың өкiлеттi органдары жүзеге асырады.
Жалдауға қабылданбайтын объектiлер мен мүлікке, Жалға алушы Жалға берушiге олардың пайдалануы мен жөнделуiн қамтамасыз ететiн көлемде техникалық құжаттама жинақтарының көшiрмелерiн бередi.

О ратификации Договора между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации об аренде испытательного полигона Сары-Шаган
Закон Республики Казахстан от 5 июля 2000 года N 73-II
Ратифицировать Договор между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации об аренде испытательного полигона Сары-Шаган, совершенный в Москве 18 октября 1996 года.
Президент
Республики Казахстан
Договор
между Правительством Республики Казахстан
и Правительством Российской Федерации об аренде
испытательного полигона Сары-Шаган
(Официальный сайт МИД РК - вступил в силу 7 мая 2003 г.)
Сноска. См. Закон от 21 июля 2007 г. N  284 "ПРОТОКОЛ между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о внесении изменений и дополнений в Договор между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации об аренде испытательного полигона Сары-Шаган от 18 октября 1996 года".
Правительство Республики Казахстан и Правительство Российской Федерации, именуемые в дальнейшем соответственно Арендодателем и Арендатором или Сторонами,
основываясь на Соглашении между и Республикой Казахстан и Российской Федерацией об условиях использования и аренды испытательного полигона Сары-Шаган и обеспечения жизнедеятельности г. Приозерска от 20 января 1995 г. (в дальнейшем - Соглашение),
учитывая взаимную заинтересованность в сохранении, использовании и развитии экспериментально-испытательного и социально-культурного потенциала и инфраструктуры испытательного полигона Сары-Шаган (в дальнейшем - Полигон),
исходя из необходимости договорного урегулирования прав и обязанностей Арендатора и Арендодателя при аренде и эксплуатации Полигона с учетом интересов Сторон,
договорились о нижеследующем:
Статья 1
Предметом настоящего Договора являются отношения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации, связанные с использованием земельных участков и, на условиях аренды, движимого и недвижимого имущества Республики Казахстан, предоставляемых Российской Федерации.
Стороны в целях реализации настоящего Договора в месячный срок после его подписания создадут уполномоченные органы.
В настоящем Договоре используются термины, определенные в Соглашении.
Статья 2
Правительство Республики Казахстан в лице уполномоченных им органов в двухмесячный срок со дня подписания настоящего Договора передает Полигон Правительству Российской Федерации в лице уполномоченных им органов в аренду.
Передача земельных участков и, на условиях аренды, движимого и недвижимого имущества осуществляется уполномоченными органами Сторон в соответствии с согласованными ведомостями.
На не принимаемые в аренду объекты и имущество Арендатор передает Арендодателю копии комплектов технической документации в объеме, обеспечивающем их эксплуатацию и ремонт.

3-бап
Полигонды жалдауды Жалға алушы Келісімде, сондай-ақ Ресей Федерациясының Қорғаныс министрлiгi Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің келiсiмі бойынша бекіткен Полигон туралы Ережеде көзделген мақсаттарда жүзеге асырады.
"Полигон" - жер учаскелерін және онда орналасқан мүлікті қамтитын біртұтас кешен.
Полигонды жалдау объектісінің бір бірлігі үшін ставка, яғни Полигонның жалға берілген жер учаскелерін, оның ішінде оларда орналасқан жылжымалы және жылжымайтын мүлік объектілерімен қоса жер учаскелерінің аудан (гектар) бірліктерін пайдаланғаны үшін жалдау ақысы 2,33 АҚШ доллары мөлшерінде белгіленеді.
Ескерту. 3-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 2007.07.21 N 284 Заңымен.
4-бап
Осы Шарттың 3-бабымен белгіленген Полигонды жалдау объектісінің бір бірлігіне ставканы негізге ала отырып есептелген Полигонды пайдаланғаны үшін жыл сайынғы жалдау ақысы 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап 16,276 млн. АҚШ долларына баламалы соманы құрайды. Бұл ретте жалдау ақысының көрсетілген мөлшері осы Шартқа қол қойылған күні болған немесе Қазақстан Республикасының аумағында осы күннен кейін енгізілген және Полигонды жалдауға қатысты салықтардың, комиссиялардың, алымдардың және өзге де төлемдердің барлық түрін ескереді.
Полигонның жалға берілетін жер учаскелерінің, сондай-ақ оларда орналасқан жылжымалы және жылжымайтын мүлік объектілерімен қоса жер учаскелерінің құрамы өзгерген кезде, жалдау ақысы Полигонды жалдау объектісінің бір бірлігіне белгіленген ставканы ескере отырып, жер учаскелерінің жалға берілетін ауданының өзгеруіне тепе-тең өзгереді.
Полигонды пайдаланғаны үшін жалдау ақысы өзгерген жағдайда осы Шартқа Тараптардың өзара келісуі бойынша жеке хаттамалармен ресімделетін өзгерістер енгізілуі мүмкін.
Приозерск қаласының инфрақұрылымын ұстауға Ресей Тарапының үлестік қатысу мөлшері Приозерск қаласының тыныс-тіршілігін қамтамасыз ету туралы жеке хаттамамен айқындалады және Полигонды пайдаланғаны үшін жалдау ақысының құрамына кіреді.
Ескерту. 4-бап жаңа редакцияда - ҚР 2007.07.21 N 284 Заңымен; өзгеріс енгізілді - ҚР 29.02.2016 N 463-V Заңымен.
5-бап
Осы Шарттың 4-бабында белгіленген жыл сайынғы жалдау ақысы 2005 жылғы 1 қаңтардан бастап АҚШ долларымен алынады.
Жалдау төлемдерін аудару жыл сайын әрқайсысы екі тең бөлікпен жылдың екінші және төртінші тоқсанының соңғы айының 5 күніне дейін жүзеге асырылады.
Қазақстан Тарабының уәкілетті органы Ресей Федерациясының Қорғаныс министрлігіне қаражатты аудару үшін төлем алушыны және қаржы деректемелерін көрсете отырып хабарлама жібереді және көрсетілген қаражатты алғаны туралы оны хабардар етеді.
Төлем алушы және (немесе) оның қаржы деректемелері өзгерген жағдайда Қазақстан Тарабының уәкілетті органы кезекті төлем мерзімі өткенге дейін бір айдан кешіктірмей Ресей Федерациясының Қорғаныс министрлігіне бұл туралы хабардар етуге міндетті.

Статья 3
Аренда Полигона осуществляется Арендатором в целях, предусмотренных Соглашением, а также Положением о Полигоне, утверждаемым Министерством обороны Российской Федерации по согласованию с Министерством обороны Республики Казахстан.
Полигон - единый комплекс, включающий в себя земельные участки и находящееся на них имущество.
Ставка за единицу объекта аренды Полигона, то есть арендная плата за использование единицы площади (гектар) переданных в аренду земельных участков Полигона, в том числе и земельных участков с расположенными на них объектами движимого и недвижимого имущества, устанавливается в размере 2,33 доллара США.
Сноска. Статья 3 с изменениями, внесенными Законом от 21.07.2007 № 284.
Статья 4
Ежегодная арендная плата за использование Полигона, рассчитанная исходя из установленной статьей 3 настоящего Договора ставки за единицу объекта аренды Полигона, начиная с 1 января 2016 года составляет сумму, эквивалентную 16,276 млн. долларов США.
При этом указанный размер арендной платы учитывает все виды налогов, комиссий, сборов и иных платежей, существующих на дату подписания настоящего Договора или вводимых после этой даты на территории Республики Казахстан и относящихся к аренде Полигона.
При изменении состава арендуемых земельных участков Полигона, а также земельных участков с расположенными на них объектами движимого и недвижимого имущества арендная плата изменяется пропорционально изменению арендуемой площади земельных участков исходя из установленной ставки за единицу объекта аренды Полигона.
В случае изменения арендной платы за использование Полигона в настоящий Договор по взаимной договоренности Сторон могут быть внесены изменения, оформляемые отдельными протоколами.
Размер долевого участия Российской Стороны в содержании инфраструктуры города Приозерска определяется отдельным Протоколом об обеспечении жизнедеятельности города Приозерска и входит в состав арендной платы за использование Полигона.
Сноска. Статья 4 в редакции Закона от 21.07.2007 № 284; с изменением, внесенным Законом от 29.02.2016 № 463-V.
Статья 5
Ежегодная арендная плата, установленная в статье 4 настоящего Договора, с 1 января 2005 года взимается в долларах США.
Перечисление арендных платежей осуществляется ежегодно двумя равными долями, каждая до 5-го числа последнего месяца второго и четвертого кварталов года.
Уполномоченный орган Казахстанской Стороны направляет Министерству обороны Российской Федерации уведомление с указанием получателя платежа и финансовых реквизитов для перечисления средств и уведомляет его о получении указанных средств.
В случае изменения получателя платежа и(или) его финансовых реквизитов уполномоченный орган Казахстанской Стороны не позднее чем за один месяц до истечения срока очередного платежа обязан уведомить об этом Министерство обороны Российской Федерации.

Ескерту. 5-бап жаңа редакцияда - ҚР 2007.07.21 N 284 Заңымен.
6-бап
Полигонды 1992-1996 жылдары пайдалануға байланысты Қазақстан Республикасының мүлiктiк шығындары мен шығыстары үшiн 99,85 млн. АҚШ долларына тең сомадағы өтемақы Тараптар 1997 жылдың iшiнде жасалатын жеке келісімге сәйкес жүзеге асырылады.
7-бап
Жалдау төлемi бойынша есеп айырысуларға байланысты барлық операцияларды комиссиялық және өзге де жинауларды өндірусіз Қазақстан Республикасының Ұлттық банкi мен Ресей Федерациясының Орталық банкі орындайды.
8-бап
1991 жылғы 31 тамыздағы жағдай бойынша Полигонда тұрған бөлек жылжымалы мүлiк Тараптардың өкiлеттi органдарының арасындағы келiсiм бойынша Ресей Федерациясынан Жалға берушiге қажеттi өнiмдердi қарсы жеткiзiлiмдерi (жұмыстар, көрсетiлетiн қызметтер) кезiнде оның жалпы құнынан шегерiле отырып, Жалға алушының меншігіне берілуi мүмкiн.
9-бап
Жалға алушы мен Жалға берушi осы Шарт күшiне енгеннен кейін екі ай мерзімде 1992 жылдан бастап Полигонның мүмкін болатын экологиялық зардаптарының көлемін, ал олар болған жағдайда бұл зардаптарды Жалға алушы есебiнен жоюдың әдiстерi мен мерзiмдерiн айқындау үшін Тараптардың өкiлеттi органдарының өкiлдерiнен бірлескен комиссия құрады.
Жалға алушы орындаған жұмыс уақытында нысаналар, сынақ аппараттары, ракеталар немесе олардың бөлшектерi Полигон аумағынан тыс жерлерге құлаған жағдайда егер аталмыш уақиға Жалға алушының кiнәсiнен болса соңғысы толық жауапкершiлiкте болады және Жалға берушіге іс жүзінде келтірілген зиянды өтейді.
10-бап
Жалға беруші:
Келісімдерде көзделген тәртіпте келісілген жоспарлар мен кестелерге сәйкес Жалға алушының Полигонды мақсатты түрде пайдалануын;
Жалға алушыға шарттық негізде электр энергиясын, азық-түлiктi, Қазақстан өндiрiсiндегi басқа да материалдық құралдарды берудi, Қазақстан Республикасында өз Қарулы Күштерi үшiн қолданылатын бағалар мен тарифтер бойынша Полигон мен оның қызметшiлерiнiң жұмыс iстеуiне қажеттi көлiк, тұрғын үй-коммуналдық, бiлiм беру және өзге де қызметтер көрсетудi қамтамасыз етедi.
11-бап
Жалға алушы:
Жалға берушiге жалдау мерзiмi аяқталған бойда одан әрi пайдалануға жарамды жағдайдағы оның пайдаланылуын қамтамасыз ететiн көлемдегi техникалық құжаттамаларымен бiрге (РҚҚ объектілерінің мүліктерінен басқа) жалданған мүлікті, ал мұның мүмкіндігі болмаған жағдайда жалдау мерзімі аяқталған сәттегі мүліктің тозуын есепке ала отырып, оның құндық баламын қайтаруды;
Жалға берушінің Полигон мен оның қызметшілерінің жұмыс істеуіне қажетті электр энергиясы, азық-түлік, Қазақстан өндірісінің басқа да материалдық құралдары үшін, көрсетілген көлік, тұрғын үй-коммуналдық, оқу-ағарту және өзге де қызметтер үшін Қазақстан Республикасындағы өз Қарулы Күштеріне қолданылатын бағалар мен тарифтер бойынша уақтылы есеп айырысулар жүргізуді қамтамасыз етеді.

Сноска. Статья 5 в редакции Закона от 21.07.2007 № 284.
Статья 6
Компенсация за имущественные потери и расходы Республики Казахстан, связанные с эксплуатацией Полигона в 1992-1996 годах, в сумме, эквивалентной 99,85 млн.долларов США, осуществляется в соответствии с отдельным соглашением, которое Стороны заключат в течение 1997 года.
Статья 7
Все операции, связанные с расчетами по арендной плате, выполняются Центральным банком Российской Федерации и Национальным банком Республики Казахстан без взимания комиссионных и иных сборов.
Статья 8
Отдельное движимое имущество, находившееся на Полигоне по состоянию на 31 августа 1991 года, по согласованию между уполномоченными органами Сторон может быть передано в собственность Арендатора с зачетом его общей остаточной стоимости при встречных поставках необходимой Арендодателю продукции (работ, услуг) из Российской Федерации.
Статья 9
Арендатор и Арендодатель в двухмесячный срок после вступления в силу настоящего Договора создадут совместную комиссию из представителей уполномоченных органов Сторон для определения объема возможных негативных экологических последствий деятельности Полигона, начиная с 1992 года, а при их наличии - методов и сроков устранения этих последствий за счет Арендатора.
В случае падения мишеней, испытательных аппаратов, ракет или их частей за пределами территории Полигона во время работ, выполняемых Арендатором, последний несет полную ответственность и возмещает Арендодателю нанесенный фактический ущерб, если указанные события произошли по вине Арендатора.
Статья 10
Арендодатель обеспечивает:
эксплуатацию Арендатором Полигона по целевому назначению в соответствии с планами и графиками, согласованными в порядке, предусмотренном Соглашением;
поставку Арендатору на договорной основе электроэнергии, продовольствия, других материальных ресурсов казахстанского производства, оказывает транспортные, жилищно-коммунальные, образовательные и иные услуги, необходимые для функционирования Полигона и его персонала, по ценам и тарифам, применяемым в Республике Казахстан для собственных Вооруженных Сил.
Статья 11
Арендатор обеспечивает:
возврат Арендодателю по истечении срока аренды арендованного имущества (кроме имущества объектов ПРО) с технической документацией в объеме, обеспечивающем его эксплуатацию и ремонт, в пригодном для дальнейшей эксплуатации состоянии, а в случае невозможности этого - его стоимостный эквивалент с учетом износа имущества на момент окончания срока аренды;
своевременное проведение расчетов за поставляемые Арендодателем электроэнергию, продовольствие, другие материальные ресурсы, за оказываемые транспортные, жилищно-коммунальные, образовательные и иные услуги, необходимые для функционирования Полигона и его персонала, по ценам и тарифам, применяемым в Республике Казахстан для собственных Вооруженных Сил.

12-бап
Жалға алушының:
Жалдау мақсаттарына сәйкес Полигонда жүргізілетін жұмыс процесінде алынған ғылыми-техникалық және өзге де нәтижелерге иелік етуге;
жалданылатындардың және тиісінше жалдау ақысы азайтылатындардың ішінен Полигонның жекелеген мүлкі мен жер учаскелерін шығарып тастау жөнінде ұсыныстар енгізуге;
жалданылған объектілер мен мүлікке бөлекше жақсартулар енгізуге;
Ресей Федерациясының кәсіпорындары мен ұйымдарында жөндеу, қалпына келтіру жұмыстарын және жетілдірулер жүргізу үшін Ресей Федерациясы жалға алған Полигонның жылжымалы мүлкін Келісімнің 18-бабында көзделген тәртіппен Қазақстан Республикасының аумағынан уақытша алып кетуге;
жалға алушының жазбаша келісімімен;
жалға алынған объектілер мен мүліктерге зиян келтірместен, бөлектеусіз жақсарту енгізуге;
жалдау мақсаттарына сәйкес жаңа объектілердің құрылысын салуды жүзеге асыруға;
Полигондағы жұмыстарға, оның ішінде объектілердің құрылысын салуға (қайта жаңғыртуға) үшінші елдердің кәсіпорындары мен ұйымдарын тартуға құқы бар.
13-бап
Жалға алушы егер мынадай шарттар сақталса:
Жалға беруші Полигонның жалдау мерзімі аяқталысымен, өзінің мұндай объектілерді олардың мақсаттық арналымы бойынша Жалға алушының пайдалануына кедергі келтірілмейтініне келіскен жаңа құрылысты жүргізуге ниеті туралы Жалға алушының мәлімдеуімен жазбаша түрде келіссе;
Жалға алушы жаңа объектілердің құрылысы жүргізілетін жер учаскелерін пайдаланғаны үшін келісілген мөлшерлерде жалға алу ақысын енгізу туралы Жалға берушінің алдында міндеттеме қабылдаса;
Жалға беруші мен Жалға алушы сол объектілерді пайдаланатын қызметшілердің құқықтық мәртебесі мәселелерін қоса алғанда, осы Шарттың күшінің мерзімі бітісімен мұндай объектілерді пайдаланудың шарттары туралы келіскен қорытындыға келсе, оның ішінде жалдау уақыты өткен бойда Полигондағы жаңадан құрылған объектілерге меншік құқығын алады.
14-бап
Жалға алушының, егер мынадай шарттар сақталса:
Жалға алушы Жалға берушімен Полигон аумағында жаңа объектілердің құрылысын салуды келіссе;
Жалға беруші келісу кезінде жалға алу мерзімі бітісімен ол жаңадан салынған объектіні одан әрі пайдалануға өз қаражаттарының есебінен қабылдайтындығын көрсетсе;
Жалға алушы Жалға берушіге қалдық құнды айқындау және Жалға берушінің бұл объектілерді одан әрі пайдалануы үшін қажетті, жаңадан салынған объектілерді (РҚҚ объектілерінен басқа) пайдалану жөніндегі басшылықты қоса алғанда, бүкіл жобалау-сметалық және өзге техникалық құжаттаманы берсе, жаңадан салынған объектілердің қалдық құнына өтем алуға құқы бар.
Аталған шарттардың біреуі орындалмаған кезде Жалға алушы Жалға берушіге жаңадан салынған объектілерді ақысыз береді.

Статья 12
Арендатор имеет право:
распоряжаться научно-техническими и иными результатами, получаемыми в процессе работ, проводимых на Полигоне в соответствии с целями аренды;
вносить предложения по исключению отдельного имущества и земельных участков Полигона из числа арендуемых и соответствующему уменьшению арендной платы;
вносить отделимые улучшения в арендованные объекты и имущество;
временно вывозить с территории Республики Казахстан в порядке, предусмотренном статьей 18 Соглашения, арендуемое Российской Федерацией движимое имущество Полигона для проведения ремонтно-восстановительных работ и доработок на предприятиях и в организациях Российской Федерации;
с письменного согласия Арендодателя:
вносить без вреда для арендуемых объектов и имущества неотделимые улучшения;
осуществлять в соответствии с целями аренды строительство новых объектов;
привлекать к работам на Полигоне, в том числе к строительству (реконструкции) объектов, предприятия и организации третьих стран.
Статья 13
Арендатор приобретает право собственности на вновь созданные на Полигоне объекты, в том числе по истечении срока аренды, если были соблюдены следующие условия:
Арендодатель при письменном согласовании заявления Арендатора о намерении произвести новое строительство согласился с тем, что по окончании срока аренды Полигона он не будет возражать против дальнейшего использования Арендатором таких объектов по их целевому назначению;
Арендатор принял обязательство перед Арендодателем о внесении арендной платы в согласованных размерах за использование земельных участков, на которых будет проведено строительство новых объектов;
Арендатор и Арендодатель пришли к согласованному заключению об условиях эксплуатации таких объектов по истечении срока действия настоящего Договора, включая вопросы правового статуса персонала, эксплуатирующего эти объекты.
Статья 14
Арендатор имеет право на возмещение Арендодателем остаточной стоимости вновь построенных объектов, если были соблюдены следующие условия:
Арендатор согласовал с Арендодателем строительство новых объектов на территории Полигона;
Арендодатель при согласовании указал, что по истечении срока аренды он примет вновь построенные объекты в дальнейшую эксплуатацию за счет собственных средств;
Арендатор представил Арендодателю всю проектно-сметную и иную техническую документацию, включая руководства по эксплуатации на вновь построенные объекты (кроме документации объектов ПРО), необходимую для определения остаточной стоимости и дальнейшего использования Арендодателем этих объектов.
При несоблюдении хотя бы одного из указанных условий Арендатор безвозмездно передает Арендодателю вновь построенные объекты.

15-бап
Жалға берушінің:
жалға алушының Келісім қағидалары мен осы Шарттың сақталуын бақылауды жүзеге асыруға;
Қазақстан Республикасының мүддесі үшін оларды ұйғарылған пайдалануға байланысты жалдау төлемін тиісті түрде азайтуға сәйкес, полигонның жалданған мүлкінің құрамы мен Жалға алушы пайдаланатын жер учаскелерін өзгерту жөнінде ұсыныстар енгізуге құқығы бар.
16-бап
Полигонда Тараптардың үлестік қаржыландыруы есебінен салынған объектілер Тараптардың бірлескен меншік объектілері мәртебесіне ие болады, бұл жағдайда олардың әрқайсысының меншік үлесі олардың бұл объектілерді салған кездегі қаржыландыру үлесімен айқындалады.
Бірлескен меншік объектілерін пайдалану шарттарын, оларды ұстаудағы үлестік жарналар мен олардың жұмыс істеуіндегі басқа да мәселелерді айқындауды Тараптар құрылыс басталғанға дейін келіседі.
Бірлескен меншік объектілерін пайдалану процесінде алынған ғылыми-техникалық нәтижелер Тараптардың бірлескен меншігі болып табылады.
Бірлескен меншік объектілерінің шаруашылық қызметінен түскен пайда, егер бұл объектілердің құрылысы келісілген кезде өзгеше көзделмесе, Тараптардың меншік үлестеріне пара-пар бөлінеді.
17-бап
Тараптар осы Шарт күшіне енгеннен кейінгі үш айлық мерзімде Полигон аумағынан ракета отыны құраластарын және табиғи орта мен адамдардың денсаулығына қауіп төндіретін басқа да материалдар мен заттарды әкетудің тәртібі мен шарттары туралы Хаттамаға қол қояды. Көрсетілген құраластар, материалдар мен заттар Полигон қызметі үшін қажет болған жағдайда Жалға алушы олардың қауіпсіз сақталуы мен пайдаланылуын қамтамасыз етеді.
18-бап
Тараптар арасында осы Шартты орындау және түсіндіру кезінде пайда болуы мүмкін даулар келіссөздер жолымен шешілетін болады. Бірлескен шешімді талап ететін мәселелер туындағаны туралы бір Тарап келесісін келіссөздер басталғанға дейін 15 күн бұрын хабардар етеді.
19-бап
Осы Шарт бекітуге жатады және бекіту грамоталары алмасылған күннен бастап күшіне енеді.
Осы Шарт Келісімнің қолданылу кезеңіне жасалады және Келісімде көзделгеніндей онымен бірге ұзартылады.
Осы Шарт оған қол қойылған күннен бастап уақытша толық көлемінде қолданылады.
Осы Шартқа өзгертулер мен толықтырулар Тараптардың өзара келісімі бойынша енгізіледі.
1996 жылы 18 қазанда Мәскеу қаласында екі данада, әрқайсысы қазақ және орыс тілдерінде жасалды, әрі екі мәтіннің де бірдей күші бар.
Қазақстан Республикасының Ресей Федерациясының
Үкіметі үшін Үкіметі үшін
Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Ресей Федерациясының
Үкiметi арасындағы Приозерск қаласының тiршiлiк қызметiн
қамтамасыз ету туралы
ХАТТАМА
Бұдан былай Тараптар деп аталатын, Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Ресей Федерациясының Yкiметi,
1996 жылғы 18 қазандағы Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Ресей Федерациясының Үкiметi арасындағы Сарышаған сынақ полигонын жалдау туралы шарттың (бұдан әрi - Шарт) ережелерiн жүзеге асыру мақсаттарында, Приозерск қаласының Қазақстан Республикасының облыстық бағыныстағы қаласы статусын ескере отырып және тұрғын-үй коммуналдық шаруашылығы мен әлеуметтiк сала объектiлерiнiң Приозерск қаласы әкiмiнiң қарауына берiлуiн назарға ала отырып, Приозерск қаласының тiршiлiк қызметiн қамтамасыз етудiң қаржылық мәселелерiн реттеу мақсатында төмендегiлер жөнiндегi осы Хаттамаға қол қойды:

Статья 15
Арендодатель имеет право:
осуществлять контроль за соблюдением Арендатором условий Соглашения и настоящего Договора;
вносить предложения по изменению состава арендуемого имущества и используемых Арендатором земельных участков Полигона с соответствующим изменением арендной платы.
Статья 16
Объекты, создаваемые на Полигоне за счет долевого финансирования Сторон, приобретают статус объектов совместной собственности Сторон, при этом доля собственности каждой из них определяется ее долей финансирования при создании этих объектов.
Условия эксплуатации объектов совместной собственности, долевые взносы на их содержание и другие вопросы их функционирования согласовываются Сторонами до начала строительства.
Научно-технические результаты, получаемые в процессе эксплуатации объектов совместной собственности, являются совместной собственностью Сторон.
Прибыль от хозяйственной деятельности объектов совместной собственности распределяется пропорционально долям собственности Сторон, если иное не было предусмотрено при согласовании строительства этих объектов.
Статья 17
Стороны в трехмесячный срок после вступления в силу настоящего Договора подпишут Протокол о порядке и условиях вывоза с территории Полигона компонентов ракетного топлива и других материалов и веществ, представляющих опасность для природной среды и здоровья людей. В случае необходимости в указанных компонентах, материалах и веществах для деятельности Полигона Арендатор обеспечивает их безопасное хранение и использование.
Статья 18
Споры, которые могут возникнуть между Сторонами при выполнении и толковании настоящего Договора, будут решаться путем переговоров. О возникновении вопросов, требующих совместного решения, одна Сторона уведомляет другую не позднее чем за 15 дней до начала переговоров.
Статья 19
Настоящий Договор подлежит ратификации и вступает в силу в день обмена ратификационными грамотами.
Настоящий Договор заключается на период действия Соглашения и продлевается вместе с ним так же, как это предусмотрено Соглашением.
Настоящий Договор временно применяется в полном объеме со дня его подписания.
Изменения и дополнения к настоящему Договору вносятся по взаимному согласию Сторон.
Совершено в г. Москве 18 октября 1996 года в двух экземплярах, каждый на казахском и русском языках, причем оба текста имеют одинаковую силу.
За Правительство                        За Правительство
Республики Казахстан                    Российской Федерации
Протокол
между Правительством Республики Казахстан
и Правительством Российской Федерации об
обеспечении жизнедеятельности г. Приозерска
Правительство Республики Казахстан и Правительство Российской Федерации, далее именуемые Сторонами,
в целях реализации положений Договора между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации об аренде испытательного полигона Сары-Шаган от 18 октября 1996 года (далее именуется Договор), учитывая статус г. Приозерска как города областного подчинения Республики Казахстан и принимая во внимание передачу жилищно-коммунального хозяйства и объектов социальной сферы в ведение акима г. Приозерска, с целью урегулирования финансовых вопросов обеспечения жизнедеятельности г. Приозерска подписали настоящий Протокол о нижеследующем:

1. Осы Хаттаманың тақырыбы - Приозерск қаласының тiршiлiк қызметiн қамтамасыз ету жөнiндегi үлестiк қатыс жағдайларында тараптардың өзара iс-қимылдарының тәртiбiн айқындау болып табылады.
Тараптардың осы Хаттаманы жүзеге асыру жөнiндегi Өкiлеттi органдары:
Қазақстан тарабынан - Қазақстан Республикасы Қарағанды облысы Приозерск қаласының әкiмi;
Ресей тарабынан - Ресей Федерациясының Қорғаныс министрлiгi болып табылады.
2. Ресей тарабының Приозерск қаласы инфрақұрылымының қазiргi объектiлерiн ұстауға және қайта жаңартуға үлестiк қатысы Ресей Тарабының Өкiлеттi органы пайдаланатын қала инфрақұрылымы объектiлерiн, соның iшiнде Ресей Тарабы жалға алған объектiлердi ұстауы үшiн қажеттi ассигнование көлемiнiң мөлшерiнде айқындалады.
Тараптардың үлестiк қатысы мен пайдаланатын объектiлерiнiң тiзбесiн айқындауды 1998 жылдың 1 қаңтарынан бастап, жыл сайын Тараптардың өкiлеттi органдары бiрлесiп жүргiзедi.
Ресей Тарабының Өкiлеттi органы Приозерск қаласының инфрақұрылымы объектiлерiнiң тiзбесiн айқындауы және пайдалануы кезiнде Ресей Тарабы өкiлеттi органының қолдағы бар материалдық, техникалық және өзге ресурстары тiзбеге сәйкес ескерiледi және пайдаланылады.
Ресей Тарабының Приозерск қаласы инфрақұрылымының жаңа объектiлерiн жасаудағы үлестiк қатысын айқындау үшiн Шарттың 16-бабының ережелерi қолданылады.
Тараптардың өкiлеттi органдары Приозерск қаласының тiршiлiк қызметiн қамтамасыз ету мақсаттарында шарттық негiзде қала инфрақұрылымы объектiлерiнiң баланстық тиесiлiгiне сәйкес өзара қызметтер көрсетедi. Ресей Федерациясы Қорғаныс министрлiгiнiң әскери емдеу мекемелерiнде ақысыз медициналық жәрдем алуға құқы жоқ Приозерск қаласының және Приозерск қаласының тiршiлiк қызметiн қамтамасыз ететiн Тасарал, Гүлшат, Қаншеңгел, Мыңарал поселкаларының, Көктас, Сарышаған темiр жол станцияларының тұрғындарына медициналық қызмет көрсетулердi осы Хаттаманың Қосымшасына сәйкес Сарышаған сынақ полигонының әскери госпиталi жүзеге асырады.
Ресей Тарабының Приозерск қаласының инфрақұрылымын ұстаудағы Шарттың 5-бабында көзделген үлесi осы Хаттаманың ережелерiн жүзеге асыруға байланысты, Ресей Тарабының шығындарын қаржыландыру үшiн тiкелей полигон командованиесiне мақсатты түрде арналып аударылады.
3. Тараптар, тиiсiнше:
а) Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникация министрлiгiне және Ресей Федерациясының Жол қатынасы министрлiгiне Приозерск қаласының және Сарышаған полигонының тiршiлiк қызметiн қамтамасыз етуге қажеттi жүктердi темiр жол көлiгiмен тасымалдаудың өзара қолайлы жағдайлары туралы мәселенi шешудi;
б) Тараптардың Өкiлеттi органдарына:
осы Хаттамаға қол қойылған күннен бастап екi ай мерзiм iшiнде Приозерск қаласының жiберу режимiн айқындайтын құжаттың жобасын әзiрлеудi;
шарттық негiзде Камбала әуежайын сауда-саттық мақсаттарда бiрлесiп пайдалану жөнiнде ұсыныстар әзiрлеудi тапсырады.

1. Предметом настоящего Протокола является определение порядка взаимодействия сторон на условиях долевого участия по обеспечению жизнедеятельности г. Приозерска.
Уполномоченными органами Сторон по реализации настоящего Протокола являются:
от Казахстанской Стороны - акимы г. Приозерска Карагандинской области Республики Казахстан;
от Российской Стороны - Министерство обороны Российской Федерации.
2. Долевое участие Российской Стороны в содержании и реконструкции существующих объектов инфраструктуры г. Приозерска определяется в размере объема ассигнований, требуемых для содержания объектов инфраструктуры города, эксплуатируемых Уполномоченным органом Российской Стороны, в том числе объектов, арендованных Российской Стороной.
Определение долевого участия и перечня эксплуатируемых Сторонами объектов производится ежегодно, начиная с 1 января 1998 г., совместно уполномоченными органами Сторон.
При определении перечня и при эксплуатации Уполномоченным органом Российской Стороны объектов инфраструктуры г. Приозерска в соответствии с перечнем учитываются и используются имеющиеся материальные, технические, трудовые и иные ресурсы Уполномоченного органа Российской Стороны.
Для определения долевого участия Российской Стороны в создании новых объектов инфраструктуры г. Приозерска применяются положения статьи 16 Договора.
Уполномоченные органы Сторон в целях обеспечения жизнедеятельности г. Приозерска предоставляют взаимные услуги на договорной основе в соответствии с балансовой принадлежностью объектов инфраструктуры города. Медицинское обслуживание населения г. Приозерска и обеспечивающих жизнедеятельность г. Приозерска поселков Тас-Арал, Гульшад, Каншенгель, Мынарал, железнодорожных станций Коктас, Сары-Шаган, не имеющего права на получение бесплатного медицинского обеспечения в военных лечебных учреждениях Министерства обороны Российской Федерации, осуществляется силами военного госпиталя испытательного полигона Сары-Шаган в соответствии с Приложением к настоящему Протоколу.
Доля Российской Стороны в содержании инфраструктуры г. Приозерска, предусмотренная статьей 5 Договора, перечисляется целевым назначением непосредственно командованию полигона для финансирования затрат Российской Стороны, связанных с реализацией положений настоящего Протокола.
3. Стороны поручат соответственно:
а) Министерству транспорта и коммуникаций Республики Казахстан и Министерству путей сообщения Российской Федерации решить вопрос о взаимоприемлемых условиях перевозки железнодорожным транспортом грузов, необходимых для обеспечения жизнедеятельности г. Приозерска и испытательного полигона Сары-Шаган;
б) уполномоченным органам Сторон:
в двухмесячный срок со дня подписания настоящего Протокола подготовить проект документа, определяющего пропускной режим г. Приозерска;
подготовить предложения по совместному использованию в коммерческих целях аэродрома Камбала на договорной основе.

4. Осы Хаттаманың ережелерiн түсiндiру және қолдануға қатысты Тараптар арасындағы даулар Тараптардың келiссөздерi арқылы шешiлуге тиiс.
5. Осы Хаттама, оның күшіне енуі үшін Тараптардың ішкі мемлекеттік рәсімдерді орындағандары туралы соңғы мәлімдемелердің күнінен бастап күшіне енеді және Шарттың қолданыс мерзімі аяқталғанға дейін күшінде болады.
Осы Хаттама қол қойылған күннен бастап уақытша толық көлемде қолданылады.
Алматы қаласында 1997 жылғы 4 қазанда, екі түпнұсқа данада, әрқайсысы қазақ және орыс тілдерінде жасалды, сондай-ақ екі мәтіннің күші бірдей.
Қазақстан Республикасының Ресей Федерациясының
Үкіметі үшін Үкіметі үшін
Приозерск қаласының тіршілік
қызметін қамтамасыз ету
туралы Хаттамаға
Қосымша
Сарышаған сынақ полигонының әскери госпиталiнiң күшiмен
Қазақстан Республикасының азаматтарына медициналық қызмет
көрсетудiң тәртiбi
1. Ресей Тарабы азаматтарды мiндеттi медициналық сақтандыру шеңберiнде Ресей Федерациясында қолданылатын тарифтар бойынша ақы төленетiн шарттық негiзде Ресей Федерациясы Қорғаныс министрлiгiнiң әскери емдеу мекемелерiнде ақысыз медициналық жәрдем алу құқы жоқ, осы Хаттаманың 2-тармағында көрсетiлген, Қазақстан Республикасының Приозерск қаласында және басқа жерлерiнде тұратын Қазақстан Республикасының азаматтарына Сарышаған сынақ полигонының әскери госпиталiнде (бұдан әрi - госпиталь деп аталады) медициналық жәрдем алуға мүмкiндiк бередi.
2. Сарышаған сынақ полигоны бастығының келiсiмi бойынша Қазақстан Республикасының атқарушы өкiмет органдары Қазақстан Республикасының азаматтарын госпитальге емдеуге жiбередi. Қазақстан Республикасының азаматтары бұл ретте, Қазақстан Республикасы Үкiметi жанындағы Мiндеттi медициналық сақтандыру қорының медициналық сақтандыру полисi бойынша госпитальде тұрақты емделуге немесе амбулаториялық-емханалық қызмет көрсетуге қабылданады.
Қазақстан Республикасы азаматтарынан болатын аурулардың госпитальге жеткiзiлуiн жергiлiктi Әкiмшiлiк органдары ұйымдастырып отырады.
Госпитальде емделу және одан шығару Ресей Федерациясының әскери емдеу мекемелерi үшiн белгiленген ережелер бойынша рәсiмделедi.
Қазақстан Республикасының азаматтарына жедел және шұғыл медициналық қызмет көрсету кезiнде Қазақстан Тарабы аурулардың госпитальге түскен күнiнен үш күн мерзiмде емдеуiне жолдана ресiмдейдi.
3. Сарышаған сынақ полигонының командованиесi кейiннен ақы төленуi үшiн Қазақстан Республикасы Yкiметi жанындағы Мiндеттi медициналық сақтандыру қорының Қарағанды облыстық бөлiмшесiне (бұдан әрi - ММСҚ ҚОБ) көрсетiлген медициналық жәрдемнiң есебiн жiбередi, олар:
тұрақты емделгенде - ауруды шығарғаннан кейiнгi бес күн мерзiм;
ай сайын амбулаториялық-емханалық жәрдем берiлгенде - Қазақстан Республикасының азаматтарына берiлген барлық қаралудың және медициналық жәрдемнiң көлемi.
Амбулаториялық емдеу кезiнде Қазақстан азаматтарына госпитальдiң дәрiханасынан дәрi-дәрмек жiберу Ресей Федерациясында белгiленген бөлшек сауда бойынша ақы төлеу арқылы жүзеге асырылады.

4. Споры между Сторонами относительно толкования и применения положений настоящего Протокола подлежат разрешению посредством переговоров Сторон.
5. Настоящий Протокол вступает в силу с даты последнего уведомления о выполнении Сторонами внутригосударственных процедур, необходимых для его вступления в силу, и действует до окончания срока действия Договора.
Настоящий Протокол временно применяется в полном объеме со дня подписания.
Совершено в г. Алматы 4 октября 1997 г. в двух подлинных экземплярах, каждый на казахском и русском языках, причем оба текста имеют одинаковую силу.
За Правительством                             За Правительство
Республики Казахстан                          Российской Федерации
Приложение
к Протоколу об обеспечении
жизнедеятельности г. Приозерска
Порядок медицинского обслуживания граждан Республики
Казахстан силами военного госпиталя испытательного полигона
Сары-Шаган
1. Российская Сторона предоставляет возможность гражданам Республики Казахстан, проживающим в г. Приозерске и других местах, указанных в пункте 2 настоящего Протокола, не имеющим права на бесплатное медицинское обеспечение в военных лечебных учреждениях Министерства обороны Российской Федерации, получать медицинскую помощь в военном госпитале испытательного полигона Сары-Шаган (далее именуется - госпиталь) на договорной основе за плату по тарифам, применяемым в Российской Федерации в рамках обязательного медицинского страхования граждан.
2. Направление граждан Республики Казахстан на лечение в госпиталь осуществляется органами исполнительной власти Республики Казахстан по согласованию с начальником испытательного полигона Сары-Шаган. При этом граждане Республики Казахстан принимаются на стационарное лечение в госпиталь или на амбулаторно-поликлиническое обслуживание по медицинским страховым полисам Фонда обязательного медицинского страхования при Правительстве Республики Казахстан.
Доставка больных из числа граждан Республики Казахстан в госпиталь организуется и осуществляется органами местной администрации.
Оформление на лечение в госпитале и выписка из него производятся по правилам, установленным для военных лечебных заведений Российской Федерации.
При оказании скорой и неотложной медицинской помощи гражданам Республики Казахстан направление на лечение оформляется Казахстанской Стороной в трехдневный срок со дня поступления больных в госпиталь.
3. Командование испытательного полигона Сары-Шаган направляет счет за оказанную медицинскую помощь в Карагандинское областное отделение Фонда обязательного медицинского страхования при Правительстве Республики Казахстан (далее - КОО ФОМС) для последующей оплаты:
при стационарном лечении - в пятидневный срок после выписки больного;
при оказании амбулаторно-поликлинической помощи - ежемесячно, исходя из числа всех посещений и объема оказанной медицинской помощи гражданам Республики Казахстан.
Отпуск медикаментов из аптеки госпиталя гражданам Республики Казахстан при амбулаторном лечении осуществляется за плату по розничным ценам, установленным в Российской Федерации.

4. Қазақстан азаматтарының қаржылық есебi, емделiп-қаралу сапасы, олардың күтiмi және басқа мәселелер жөнiндегi талап-тiлектерiн Қазақстан Республикасы Үкiметi жанындағы Мiндеттi медициналық сақтандыру қорының Қарағанды облыстық бөлiмшесiнiң басшысы Сарышаған сынақ полигонының бастығымен бiрлесiп қарап, шешедi.
5. ММСҚ ҚОБ-сi Қазақстан Республикасының азаматтарына көрсетiлген медициналық жәрдемнiң есебiн құжаттар тапсырылған күннен он күн мерзiмде қарайды және Сарышаған сынақ полигонына ақысын төлейдi.
Үш ай мерзiмнен аса мерзiмде есебi төленбеген жағдайда, Сарышаған сынақ полигонының (госпиталiнің) командованиесi Қазақстан Тарабының Өкiлеттi органына және ММСҚ ҚОБ-сiне жазбаша хабар бере отырып, Қазақстан Республикасының азаматтарына медициналық жәрдем берудi тоқтату туралы шешiм қабылдауға құқылы.

4. Все претензии по финансовым расчетам, качеству обследования и лечения казахстанских граждан, уходу за ними и другим вопросам рассматриваются и разрешаются совместно начальником испытательного полигона Сары-Шаган и руководителем Карагандинского областного отделения Фонда обязательного медицинского страхования при Правительстве Республики Казахстан.
5. КОО ФОМС рассматривает и в десятидневный срок со дня представления документов оплачивает испытательному полигону Сары-Шаган поступившие счета за оказанную медицинскую помощь гражданам Республики Казахстан.
В случае неуплаты счетов в срок свыше трех месяцев командование испытательного полигона (госпиталя) Сары-Шаган вправе принять решение о прекращении оказания медицинской помощи гражданам Республики Казахстан с письменным уведомлением уполномоченного органа Казахстанской Стороны и КОО ФОМС.