"Қазақстан Республикасында мүгедектердің әлеуметтік қорғалуы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2001 жылғы 15 қаңтар N 138-ІІ
1-бап. "Қазақстан Республикасында мүгедектердің әлеуметтік қорғалуы туралы" 1991 жылғы 21 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақ ССР Жоғарғы Советінің Ведомостары, 1991 ж., N 26, 345-құжат; Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1994 ж., N 9-10, 158-құжат; N 15, 208-құжат; 1995 ж., N 20, 120-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 7, 79-құжат; N 12, 184-құжат; N 17-18, 219-құжат; 1998 ж., N 24, 432-құжат; 1999 ж., N 8, 247-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
1) 3-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Еңбекте мертігу немесе кәсіптік ауру салдарынан мүгедек болып қалған қызметкерлер, мүгедектердің өздері еңбек қатынастарында тұратын (тұрған) және сол уақытта еңбекте мертіккен немесе кәсіптік ауруға шалдыққан жағдайда, жұмыс берушінің қаражаты есебінен жүріп-тұру құралдарымен, протез-ортопедия бұйымдарымен, медициналық және әлеуметтік-еңбектік оңалтудың басқа да түрлерімен қамтамасыз етіледі. Осы міндеттемелерді орындаудан жалтарған жағдайда жұмыс беруші мүгедектердің немесе әлеуметтік қамсыздандыру органдарының талабы бойынша мүгедектің пайдасына сот
тәртібімен жауапты болады. Мүгедектердің Қазақстан Республикасының
заңдарына сәйкес еңбекке орналасу құқығы да сақталады.";
2) 46-баптың екінші бөлігі алып тасталсын;
3) 47-бапта:
"одақтық," деген сөз алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Сурдо-тифлотехника құралдарымен қамтамасыз ету мемлекеттік тапсырыс
шеңберінде республикалық бюджеттің есебінен жүзеге асырылады.".
2-бап. Осы Заң 2000 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Мамандар:
Қасымбеков Б.А.
Багарова Ж.А.

О внесении изменений и дополнения в Закон Республики Казахстан "О социальной защищенности инвалидов в Республике Казахстан"
Закон Республики Казахстан от 15 января 2001 года N 138-II
Статья 1. Внести в Закон Республики Казахстан от 21 июня 1991 г. Z911900_ "О социальной защищенности инвалидов в Республике Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Казахской ССР, 1991 г., N 26, ст. 345; Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1994 г., N 9-10, ст. 158; N 15, ст. 208; 1995 г., N 20, ст. 120; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997г., N 7, ст. 79; N 12, ст. 184; N 17-18, ст. 219; 1998 г., N 24, ст. 432; 1999 г., N 8, ст. 247) следующие изменения и дополнение:
1) часть вторую статьи 3 изложить в следующей редакции:
"Работники, ставшие инвалидами вследствие трудового увечья или профессионального заболевания, за счет средств работодателя, с которым инвалиды состоят (состояли) в трудовых отношениях, во время которых получили трудовое увечье или профессиональное заболевание, обеспечиваются средствами передвижения, протезно-ортопедическими изделиями и другими видами медицинской и социально-трудовой реабилитации. В случае уклонения от выполнения этих обязанностей работодатель несет ответственность в судебном порядке по искам инвалидов или органов социального обеспечения в
пользу инвалида. За инвалидами также сохраняется право трудоустройства в
соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
2) часть вторую статьи 46 исключить;
3) в статье 47:
слово "союзного," исключить;
дополнить частью второй следующего содержания:
"Обеспечение средствами сурдо-тифлотехники осуществляется за счет
республиканского бюджета в рамках государственного заказа.".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие с 1 июля 2000 года.
Президент
Республики Казахстан
(Специалисты:
Цай Л.Г.
Склярова И.В.)