Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне субсидиялар, өтем шаралары және демпингке қарсы шаралар мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 9 қаңтардағы N 114 Заңы
1-бап.  Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актiлерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзілсiн:
1. "Демпингке қарсы шаралар туралы" 1999 жылғы 13 шiлдедегi Қазақстан Республикасының   Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1999 ж., N 19, 654-құжат):
1) бүкiл мәтiн бойынша "қалыпты бағасынан", "қалыпты баға", қалыпты бағасын", "қалыпты бағаны", "Қалыпты баға", "қалыпты бағасы", "қалыпты бағасының", "қалыпты бағасына" деген сөздер тиiсiнше "қалыпты құнынан", "қалыпты құн", "қалыпты құнын", "қалыпты құнды", "Қалыпты құн", "қалыпты құны", "қалыпты құнының", "қалыпты құнына" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 1-бапта:
11) тармақша "тауарды" деген сөзден кейiн "экспорттаушы елде тұтыну кезiнде осыған ұқсас тауарға белгiленетiн" деген сөздермен толықтырылсын;
12) тармақшадағы "көбiрек (елу проценттен артық) бөлiгiн" деген сөздер "негiзгi бөлiгiн" деген сөздермен ауыстырылсын;
15) тармақшадағы "көп" деген сөз "негiзгi" деген сөзбен ауыстырылсын;
3) 8-бапта:
2-тармақтың 1) тармақшасындағы "(көлемi мен бағасы)" деген сөздер "(көлемi мен құны)" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Демпингке қарсы iстi қарау рәсiмiнiң басталуы туралы шешiм қабылдау және дәлелдемелердiң жеткiлiктiлiгiн айқындау мақсатында уәкiлеттi орган арызда көрсетiлген мәлiметтердiң анықтығы мен дәлдiгiн зерделейдi.";
4) 10-баптың 1) тармақшасындағы "бес" деген сөз "екi" деген сөзбен ауыстырылсын;
5) 12-бап мынадай мазмұндағы 1-1, 3-1 және 5-тармақтармен толықтырылсын:
"1-1. Демпингке қарсы iстi қарау рәсiмiнiң басталуы туралы шешiм қабылдағанға дейiн уәкiлеттi орган, мүдделi мемлекет үкiметiнiң хабарламасын қоспағанда, келiп түскен арыз туралы ақпаратты жария етпейдi.";
"3-1. Егер уәкілеттi орган жекелеген мүдделi тұлғаға демпингке қарсы iстiң басталғаны туралы хабарлама жіберсе, онда ол бұл хабарламаның өзге де мүдделі тұлғаларға қол жетімді болуын қамтамасыз етуге тиіс.";
"5. Уәкiлеттi орган алған дәлелдемелер, құпия болып табылатын ақпараттардан басқасы, демпингке қарсы iстi қарауға қатысатын барлық мүдделi тұлғаларға табыс етiледi.";
6) 18-баптың 1-тармағында:
"валютаның" деген сөз "валюталардың" деген сөзбен ауыстырылсын;
"Әдетте келiсiм-шарттың" деген сөздер "Келiсiм-шарттың" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 24-бапта:
"тоғыз айдан аспауы керек" деген сөздер "бiр жылдың iшiнде аяқталады" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Уәкiлетті орган айрықша жағдайларда бұл мерзімдi ұзартуы мүмкiн, бiрақ ол алты айдан аспауы керек.";

О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам субсидий, компенсационных и антидемпинговых мер
Закон Республики Казахстан от 9 января 2006 года N 114
Статья 1.  Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В  Закон  Республики Казахстан от 13 июля 1999 г. "Об антидемпинговых мерах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 19, ст. 654):
1) по всему тексту слова "нормальной цены", "нормальная цена", "Нормальная цена", "нормальную цену", "нормальной ценой", "нормальной цене" заменить соответственно словами "нормальной стоимости", "нормальная стоимость", "Нормальная стоимость", "нормальную стоимость", "нормальной стоимостью", "нормальной стоимости";
2) в статье 1:
подпункт 11) дополнить словами ", определяемой на подобный товар при потреблении в экспортирующей стране";
в подпункте 12) слова "большую часть (более чем пятьдесят процентов)" заменить словами "основную часть";
в подпункте 15) слово "большую" заменить словом "основную";
3) в статье 8:
в подпункте 1) пункта 2 слова "(объем и цены)" заменить словами "(объем и стоимость)";
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. В целях принятия решения о начале процедуры антидемпингового разбирательства и определения достаточности доказательств уполномоченный орган изучает достоверность и точность сведений, представленных в заявлении.";
4) в подпункте 1) статьи 10 слово "пяти" заменить словом "двух";
5) статью 12 дополнить пунктами 1-1, 3-1 и 5 следующего содержания:
"1-1. До принятия решения о начале процедуры антидемпингового разбирательства уполномоченный орган не разглашает информацию о поступившем заявлении, за исключением уведомления правительства заинтересованного государства.";
"3-1. Если уполномоченный орган направляет уведомление о начале антидемпингового разбирательства отдельному заинтересованному лицу, то он должен обеспечить доступность данного уведомления иным заинтересованным лицам.";
"5. Полученные уполномоченным органом доказательства представляются всем заинтересованным лицам, участвующим в антидемпинговом разбирательстве, кроме информации, являющейся конфиденциальной.";
6) в пункте 1 статьи 18:
после слова "курса" дополнить словом "валют";
слово "обычно" исключить;
7) в статье 24:
слова "не может превышать девяти месяцев" заменить словами "завершается в течение одного года";
дополнить частью второй следующего содержания:
"В исключительных случаях этот срок может быть продлен уполномоченным органом, но не более чем на шесть месяцев.";

8) 25-баптың 1-тармағының бiрiншi бөлiгi "орган" деген сөзден кейiн "үш күн iшiнде" деген сөздермен толықтырылсын;
9) орыс тiлiндегi мәтiнге өзгерiс енгiзiлдi, мемлекеттiк тiлдегi мәтiн өзгермейдi;
10) 29-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"29-бап. Мүдделi тұлғалардың кездесулерi
1. Демпингке қарсы iстi қарау кезiнде барлық мүдделi тұлғалар өз мүдделерiн қорғауға құқылы. Осы мақсатта уәкiлеттi орган мүдделi тұлғалардың өтiнiмi бойынша iстi қарау материалдарын талқылау, қосымша ақпарат беру үшiн мүдделерi қарама-қайшы тараптардың кездесуiне мүмкiндiк беруге тиiс. Негiздемелер болған кезде мүдделi тұлғалардың қосымша ақпаратты ауызша беруге құқығы бар.
Мұндай кездесулерде қандай да болсын мүдделi тұлғалардың болмауы iстiң қаралуын жүргiзу кезiнде олардың мүдделерiне залал келтiруге әкеп соқпауға тиiс.
2. Уәкiлеттi орган ауызша ақпаратты кездесуден кейiн он күннiң iшiнде ол жазбаша расталғаннан кейiн назарға алады.
3. Уәкiлеттi орган барлық мүдделi тұлғаларға демпингке қарсы iстi қарауда олардың iстерi бойынша дәлелдер дайындау үшiн уәкiлеттi орган пайдаланатын барлық құпия емес ақпаратпен уақтылы танысуға мүмкiндiк бередi.";
11) 30-бапта:
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Осы Заңның құпия ақпаратқа қойылатын талабын ескере отырып, демпингке қарсы уақытша шараларды енгiзу туралы хабарлама:
өнiм берушiлердiң не, егер iс жүзiнде бұл мүмкiн болмаса, тиiстi өнiм берушi елдердiң атауын;
кедендiк мақсаттар үшiн тауардың жеткiлiктi сипаттамасын;
белгiленген демпингтiк айырманы және осы Заңның 3-тарауына сәйкес экспорттық баға мен қалыпты құнды белгiлеу және салыстыру үшiн пайдаланылған әдiснаманың негiздемесiн;
осы Заңның 4-тарауына сәйкес залалдың бар екенiн белгiлеуге қатысты уәкiлеттi органның пiкiрiн;
демпингке қарсы уақытша шараларды қолданудың негiзгi дәлелдерiн қамтуға тиiс.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Демпингке қарсы уақытша шаралар демпингтiк тауар импортына iстiң қаралуы басталған кезден кем дегенде алпыс күннен кейiн қолданылуы мүмкiн.
Егер демпингке қарсы уақытша баждың шамасы алдын ала есептелген демпинг айырмасының мөлшерiне тең болса, демпингке қарсы уақытша баждың қолданылу мерзiмi, осы мерзiм iстi қарау объектiсi болып табылатын демпингтiк тауардың берiлетiн көлемiндегi үлесi елеулi бөлiктi құрайтын экспорттаушылардың өтiнiшi негiзiнде уәкiлеттi органның шешiмi бойынша алты айға дейiн ұзартылатын жағдайды қоспағанда, төрт айдан аспауға тиiс.
Егер, демпингке қарсы уақытша баждың ставкасы алдын ала есептелген демпинг айырмасынан аз болса, демпингке қарсы уақытша баждың қолданылу мерзiмі, осы мерзiм iстi қарау объектiсi болып табылатын демпингтiк тауардың берiлетiн көлемiндегi үлесi елеулi бөлiктi құрайтын экспорттаушылардың өтiнiшi негiзiнде уәкiлеттi органның шешiмi бойынша тоғыз айға дейiн ұзартылатын жағдайды қоспағанда, алты айдан аспауға тиiс.";

8) часть первую пункта 1 статьи 25 после слова "орган" дополнить словами "в течение трех дней";
9) в пункте 4 статьи 26 слово "законодательством" заменить словом "законами";
10) статью 29 изложить в следующей редакции:
"Статья 29. Встречи заинтересованных лиц
1. В течение антидемпингового разбирательства все заинтересованные лица вправе защищать свои интересы. С этой целью уполномоченный орган по заявке заинтересованных лиц должен предоставить возможность встретиться сторонам, имеющим противоположные интересы, для обсуждения материалов разбирательства, предоставления дополнительной информации. При наличии оснований заинтересованные лица имеют право предоставлять дополнительную информацию устно.
Отсутствие на таких встречах каких-либо заинтересованных лиц не должно повлечь за собой ущерба их интересам при проведении разбирательства.
2. Устная информация принимается во внимание уполномоченным органом после ее письменного подтверждения в течение десяти дней после встречи.
3. Уполномоченный орган своевременно предоставляет всем заинтересованным лицам возможность ознакомиться со всей неконфиденциальной информацией, используемой уполномоченным органом в антидемпинговом разбирательстве, для подготовки аргументации по их делам.";
11) в статье 30:
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Учитывая требование настоящего Закона к конфиденциальной информации, уведомление о введении временных антидемпинговых мер должно содержать:
наименование поставщиков либо, если это практически невозможно, соответствующих стран-поставщиков;
описание товара, достаточное для таможенных целей;
установленную демпинговую разницу и обоснование методологии, использованной для установления и сопоставления экспортной цены и нормальной стоимости, согласно главе 3 настоящего Закона;
мнения уполномоченного органа, относящиеся к установлению наличия ущерба, в соответствии с главой 4 настоящего Закона;
основные доводы принятия временных антидемпинговых мер.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Временные антидемпинговые меры могут быть применены к импорту демпингового товара не ранее чем через шестьдесят дней с момента начала разбирательства.
Если величина временной антидемпинговой пошлины равна размеру предварительно подсчитанной демпинговой разницы, срок действия временной антидемпинговой пошлины не должен превышать четыре месяца, за исключением случая, когда данный срок продлевается до шести месяцев по решению уполномоченного органа на основании обращения экспортеров, доля которых в объеме поставок демпингового товара, являющегося объектом разбирательства, составляет значительную часть.
Если ставка временной антидемпинговой пошлины меньше предварительно подсчитанной демпинговой разницы, срок действия временной антидемпинговой пошлины не должен превышать шесть месяцев, за исключением случая, когда данный срок продлевается до девяти месяцев по решению уполномоченного органа на основании обращения экспортеров, доля которых в объеме поставок демпингового товара, являющегося объектом разбирательства, составляет значительную часть.";

12) 31-бапта:
2-тармақтың 2) тармақшасындағы "бес" деген сөз "екi" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Демпингке қарсы шаралар енгiзу туралы хабарлама ресми басылымдарда жарияланады және ол осы Заңның құпия ақпаратқа қойылатын талаптарын ескере отырып, демпингке қарсы баждарды енгiзу үшiн фактiлер мен құқықтық нормаларға қатысты iстi қарауға жататын барлық ақпаратты, сондай-ақ демпингке қарсы iстi қарау барысында өнiм берушілер мен мүдделi тұлғалар табыс еткен жазбаша дәлелдемелер мен талаптарды қабылдау немесе қабылдамау себептерiн қамтиды.";
13) орыс тiлiндегi мәтiнге өзгерiс енгiзiлдi, мемлекеттiк тiлдегi мәтiн өзгермейдi.
2. "Субсидиялар және өтем шаралары туралы" 1999 жылғы 16 шiлдедегі Қазақстан Республикасының   Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1999 ж., N 20, 732-құжат):
1) 1-бапта:
8) тармақшадағы "көп бөлiгi (елу проценттен астамы)" деген сөздер "негiзгi бөлiгi" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) тармақшадағы "Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығы" деген сөздер алып тасталсын;
2) 7-баптың 3-тармағында:
"және осы Заңның 8-бабының 2-тармағында" деген сөздер алып тасталсын;
"көзделген жағдайларды" деген сөздер "көзделген жағдайды" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 8-бап алып тасталсын;
4) 9-баптың 2-тармағындағы ", 8" деген цифр алып тасталсын;
5) мынадай мазмұндағы 17-1-баппен толықтырылсын:
"17-1-бап. Консультациялар жүргізу
1. Уәкiлеттi орган арызды қабылдағаннан кейiн және iстi қарау басталғанға дейiн тауарлары iстi қараудың нысанасы болуы мүмкiн шет мемлекеттерге (шет мемлекеттер одағына) осы Заңның 16-бабының 3-тармағында көрсетiлген мәселелер бойынша жағдайды нақтылау және келiсiлген шешiмге қол жеткiзу үшiн онымен консультациялар жүргiзу туралы ұсынысты жiбередi.
2. Iстi қараудың барлық кезеңi iшiнде тауарлары iстi қараудың нысанасы болып табылатын шет мемлекеттерге (шет мемлекеттер одағына) iс жүзiндегi мән-жайларды нақтылау және келiсiлген шешiмге қол жеткiзу үшiн уәкілеттi органмен консультацияларды жалғастыруға мүмкіндік беріледі.
3. Консультацияларды жүргізу істі қараудың басталуына, қорытындылар шығаруға, осы Заңға сәйкес уақытша немесе түпкiлiктi өтем шараларын қолдануға кедергi жасамауға тиiс.
4. Уәкiлеттi орган тауарлары iстi қараудың нысанасы болып табылатын шет мемлекеттердiң (шет мемлекеттер одағының) өтiнiшi бойынша iстi қарауды бастау немесе жүргiзу үшiн пайдаланылатын құпия емес ақпаратқа қол жеткiзуге рұқсат бередi.";
6) 21-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы үшiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Уәкiлеттi орган мүдделi тұлғалардың көрсетiлген бiр айлық мерзiмдi ұзарту туралы өтiнiшiн назарға алуы керек және негiздемелер жеткiлiктi болған кезде мұндай ұзарту iстi қарау барысында табыс етiлуге тиiс.".

12) в статье 31:
в подпункте 2) пункта 2 слово "пяти" заменить словом "двух";
дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Уведомление о введении антидемпинговых мер публикуется в официальных изданиях и с учетом требований настоящего Закона к конфиденциальной информации содержит всю относящуюся к разбирательству информацию, касающуюся фактов и правовых норм для введения антидемпинговых пошлин, а также причины принятия или отклонения письменных доказательств и требований, представленных поставщиками и заинтересованными лицами в ходе антидемпингового разбирательства.";
13) в статье 43 слово "законодательством" заменить словом "законами".
2. В  Закон  Республики Казахстан от 16 июля 1999 г. "О субсидиях и компенсационных мерах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 20, ст. 732):
1) в статье 1:
в подпункте 8) слова "большую часть (более чем пятьдесят процентов)" заменить словами "основную часть";
в подпункте 9) слова "Содружества Независимых Государств" исключить;
2) в пункте 3 статьи 7:
слова "случаев, предусмотренных" заменить словами "случая, предусмотренного";
слова "и в пункте 2 статьи 8 настоящего Закона" исключить;
3) статью 8 исключить;
4) в пункте 2 статьи 9 цифру ", 8" исключить;
5) дополнить статьей 17-1 следующего содержания:
"Статья 17-1. Проведение консультаций
1. Уполномоченный орган после принятия заявления и до начала разбирательства направляет иностранным государствам (союзам иностранных государств), товары которых могут быть предметом разбирательства, предложение о проведении консультаций с ним для уточнения ситуации по вопросам, указанным в пункте 3 статьи 16 настоящего Закона, и достижения согласованного решения.
2. На протяжении всего периода разбирательства иностранным государствам (союзам иностранных государств), товары которых являются предметом разбирательства, предоставляется возможность продолжать консультации с уполномоченным органом для уточнения фактических обстоятельств и достижения согласованного решения.
3. Проведение консультаций не должно препятствовать началу разбирательства, вынесению заключений, применению временных или окончательных компенсационных мер в соответствии с настоящим Законом.
4. Уполномоченный орган по просьбе иностранных государств (союза иностранных государств), товары которых являются предметом разбирательства, разрешает доступ к неконфиденциальной информации, используемой для начала или проведения разбирательства.";
6) пункт 1 статьи 21 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Уполномоченному органу необходимо принимать во внимание ходатайства заинтересованных лиц о продлении указанного месячного срока, и при достаточности оснований такое продление должно представляться в ходе разбирательства.".

2-бап.  Осы Заң ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзіледi.
Қазақстан Республикасының
Президентi

Статья 2.  Настоящий Закон вводится в действие со дня его официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан