Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне әскери полиция органдары және қорғанысты ұйымдастыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2023 жылғы 14 наурыздағы № 206-VII ҚРЗ
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексіне:
3-баптың 9) тармағындағы ", әскери полиция органының қызметкері" деген сөздер "қызметкері, әскери полиция органының әскери қызметшісі" деген сөздермен ауыстырылсын.
2. 2014 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексіне:
61-баптың екінші бөлігінің 5) тармағы мынадай мазмұндағы үшінші абзацпен толықтырылсын:
"азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның азаматтық қорғаныстың басқару органдары мен әскери бөлімдерінің әскери қызметшілері жасаған барлық қылмыстық құқық бұзушылық туралы істер бойынша да – Қарулы Күштердің әскери полиция органдары;".
3. "Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдары туралы" 1995 жылғы 21 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
12-бапта:
16-1) тармақшадағы "жəне жауынгерлік қызметті" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 16-2) тармақшамен толықтырылсын:
"16-2) Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Төрағасы айқындайтын тәртіппен ұлттық қауіпсіздік органдарында жауынгерлік қызметті ұйымдастыруға және атқаруға;".
4. "Адамдарды қоғамнан уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін арнаулы мекемелерде, арнаулы үй-жайларда ұстау тәртібі мен шарттары туралы" 1999 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 2-бап мынадай мазмұндағы 5-1) және 11-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"5-1) гауптвахта – әскери полиция органдарының жанынан жабдықталған, мынадай:
әкімшілік қамаққа алынған;
қылмыстық құқық бұзушылық жасады деген күдік бойынша ұсталған, сондай-ақ өздеріне қатысты бұлтартпау шарасы ретінде күзетпен ұстау таңдалған, қылмыс жасады деп күдік келтірілген, айыпталған, сотталушы;
қамаққа алуға сотталған;
бас бостандығынан айыруға сотталған әскери қызметшілерді – соттың айыптау үкімі заңды күшіне енгенге дейін және оларды жазаны орындау органдарына жібергенге дейін қоғамнан заңды негізде уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін арнайы үй-жай;";
"11-2) уақытша ұсталғандарға арналған үй-жай – әкімшілік құқық бұзушылықтың жолын кесу немесе әкімшілік іс жүргізуді қамтамасыз ету мақсатында әскери қызметшілерді заңда белгіленген мерзімге мәжбүрлеп ұстауға арналған арнайы бейімделген үй-жай;";
2) 3-бапта:
тақырып "арнаулы үй-жайларда" деген сөздерден кейін ", гауптвахталарда, уақытша ұсталғандарға арналған үй-жайларда" деген сөздермен толықтырылсын;
"арнаулы үй-жайларда" деген сөздерден кейін ", гауптвахталарда, уақытша ұсталғандарға арналған үй-жайларда" деген сөздермен толықтырылсын;

О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам органов военной полиции и организации обороны
Закон Республики Казахстан от 14 марта 2023 года № 206-VII ЗРК
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Уголовный кодекс Республики Казахстан от 3 июля 2014 года:
в пункте 9) статьи 3 слова "органа военной полиции" заменить словами "военнослужащий органа военной полиции".
2. В Уголовно-процессуальный кодекс Республики Казахстан от 4 июля 2014 года:
пункт 5) части второй статьи 61 дополнить абзацем третьим следующего содержания:
"органы военной полиции Вооруженных Сил – также по делам обо всех уголовных правонарушениях, совершенных военнослужащими органов управления и воинских частей гражданской обороны уполномоченного органа в сфере гражданской защиты;".
3. В Закон Республики Казахстан от 21 декабря 1995 года "Об органах национальной безопасности Республики Казахстан":
в статье 12:
в подпункте 16-1) слова "и боевую службу" исключить;
дополнить подпунктом 16-2) следующего содержания:
"16-2) организовывать и нести боевую службу в органах национальной безопасности в порядке, определяемом Председателем Комитета национальной безопасности;".
4. В Закон Республики Казахстан от 30 марта 1999 года "О порядке и условиях содержания лиц в специальных учреждениях, специальных помещениях, обеспечивающих временную изоляцию от общества":
1) статью 2 дополнить подпунктами 5-1) и 11-2) следующего содержания:
"5-1) гауптвахта – специальное помещение, оборудованное при органах военной полиции, обеспечивающее на законных основаниях временную изоляцию от общества военнослужащих:
подвергнутых административному аресту;
задержанных по подозрению в совершении уголовных правонарушений, а также подозреваемых, обвиняемых в совершении преступления, подсудимых, в отношении которых в качестве меры пресечения избрано содержание под стражей;
осужденных к аресту;
осужденных к лишению свободы, – до вступления обвинительного приговора суда в законную силу и направления их в органы исполнения наказания;";
"11-2) помещение для временно задержанных – специальное приспособленное помещение, предназначенное для принудительного содержания военнослужащих на срок, установленный законом, с целью пресечения административного правонарушения или обеспечения административного производства;";
2) в статье 3:
заголовок дополнить словами ", на гауптвахтах, в помещениях для временно задержанных";
после слов "специальных помещениях" дополнить словами ", на гауптвахтах, в помещениях для временно задержанных";

3) 4-бапта:
тақырып "арнаулы үй-жайларда" деген сөздерден кейін ", гауптвахталарда, уақытша ұсталғандарға арналған үй-жайларда" деген сөздермен толықтырылсын;
"арнаулы үй-жайларда" деген сөздерден кейін ", гауптвахталарда, уақытша ұсталғандарға арналған үй-жайларда" деген сөздермен толықтырылсын;
"арнаулы мекемелерде" деген сөздерден кейін ", гауптвахталарда" деген сөзбен толықтырылсын;
4) мынадай мазмұндағы 5-2-баппен толықтырылсын:
"5-2-бап. Әскери қызметшілерді гауптвахталарға және уақытша ұсталғандарға арналған үй-жайларға жабу негіздері
1. Әскери қызметшілерді гауптвахталарға жабу негіздері:
1) әкімшілік қамаққа алынғандарды жабу судьяның қамаққа алу туралы қаулысының негізінде жүзеге асырылады;
2) қылмыстық құқық бұзушылық жасады деген күдік бойынша ұсталғандарды жабу тергеуші не анықтаушы жасаған ұстау хаттамасы бойынша жүзеге асырылады;
3) өздеріне қатысты бұлтартпау шарасы ретінде күзетпен ұстау қолданылған, қылмыс жасады деп күдік келтірілгендерді, айыпталушыларды, сотталушыларды жабу судьяның қаулысы бойынша жүзеге асырылады;
4) қамаққа алуға сотталғандарды жабу сот үкімі мен оны орындау туралы өкімнің негізінде жүзеге асырылады.
Бас бостандығынан айыруға сотталған әскери қызметшілер айыптау үкімі заңды күшіне енгенге дейін және оларды жазаны орындау органдарына жібергенге дейін сот үкімі негізінде гауптвахталарда ұсталуы мүмкін.
2. Әскери қызметшілерді уақытша ұсталғандарға арналған үй-жайларға жабу әскери полиция органдарының уәкілетті лауазымды адамы жасаған әкімшілік ұстап алу туралы хаттама негізінде жүзеге асырылады.
Шалғайлығы немесе тиісті қатынас жолының болмауы салдарынан гауптвахтаға немесе уақытша ұстау изоляторына жеткізу мүмкін болмаған жағдайларда қылмыстық құқық бұзушылық жасады деген күдік бойынша ұсталған әскери қызметшілерді Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери полиция органы бойынша кезекшінің жанындағы уақытша ұсталғандарға арналған үй-жайларға жабуға жол беріледі.";
5) 6-бапта:
тақырып "арнаулы үй-жайларда" деген сөздерден кейін ", гауптвахталарда, уақытша ұсталғандарға арналған үй-жайларда" деген сөздермен толықтырылсын;
1-тармақ "арнаулы үй-жайларда" деген сөздерден кейін ", гауптвахталарда, уақытша ұсталғандарға арналған үй-жайларда" деген сөздермен толықтырылсын;
6) мынадай мазмұндағы 8-1 және 9-3-баптармен толықтырылсын:
"8-1-бап. Гауптвахталар
1. Гауптвахталар Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері мен Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің әскери полиция органдары жанынан жабдықталады және олардың құрылымдық бөлімшелері болып табылады.

3) в статье 4:
заголовок дополнить словами ", на гауптвахтах, в помещениях для временно задержанных";
после слов "специальных помещениях" дополнить словами ", на гауптвахтах, в помещениях для временно задержанных";
дополнить словами ", на гауптвахтах";
4) дополнить статьей 5-2 следующего содержания:
"Статья 5-2. Основания водворения военнослужащих на гауптвахты и в помещения для временно задержанных
1. Основания водворения военнослужащих на гауптвахты:
1) водворение подвергнутых административному аресту осуществляется на основании постановления судьи об аресте;
2) водворение задержанных по подозрению в совершении уголовных правонарушений осуществляется по протоколу задержания, составленному следователем либо дознавателем;
3) водворение подозреваемых, обвиняемых в совершении преступлений, подсудимых, в отношении которых в качестве меры пресечения применено содержание под стражей, осуществляется по постановлению судьи;
4) водворение осужденных к аресту осуществляется на основании приговора суда и распоряжения об его исполнении.
Военнослужащие, осужденные к лишению свободы, могут содержаться на гауптвахтах на основании приговора суда до вступления обвинительного приговора в законную силу и направления их в органы исполнения наказания.
2. Водворение военнослужащих в помещения для временно задержанных осуществляется на основании протокола об административном задержании, составленного уполномоченным должностным лицом органов военной полиции.
Допускается водворение в помещения для временно задержанных при дежурном по органу военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан военнослужащих, задержанных по подозрению в совершении уголовных правонарушений, в случаях, когда доставление на гауптвахту или в изолятор временного содержания невозможно из-за отдаленности или отсутствия надлежащих путей сообщения.";
5) в статье 6:
заголовок статьи дополнить словами ", на гауптвахтах, в помещениях для временно задержанных";
пункт 1 после слов "специальных помещениях," дополнить словами "на гауптвахтах, в помещениях для временно задержанных,";
6) дополнить статьями 8-1 и 9-3 следующего содержания:
"Статья 8-1. Гауптвахты
1. Гауптвахты оборудуются при органах военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан и Комитета национальной безопасности Республики Казахстан и являются их структурными подразделениями.

2. Гауптвахталарды құру, қайта ұйымдастыру және тарату туралы шешімді олардың ведомстволық тиесілігіне қарай тиісінше Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі, Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті қабылдайды.
3. Гауптвахталар қызметінің тәртібі мен ұйымдастырылуы Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының гарнизондық және қарауылдық қызметтерінің жарғысында айқындалады.";
"9-3-бап. Уақытша ұсталғандарға арналған үй-жайлар
1. Гауптвахталар ішінде уақытша ұсталғандарға арналған үй-жайлар жабдықталады, оларға гауптвахта қызметінің тәртібі мен ұйымдастырылуы қолданылады.
Уақытша ұсталғандарға арналған үй-жайлар қызметінің тәртібі мен ұйымдастырылуы Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының гарнизондық және қарауылдық қызметтерінің жарғысында айқындалады.
2. Гарнизондарда гауптвахталар болмаған кезде Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің бұйрығымен Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери полиция органы бойынша кезекшінің жанынан уақытша ұсталғандарға арналған үй-жайлар құрылады.
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери полиция органы бойынша кезекшінің жанындағы уақытша ұсталғандарға арналған үй-жайлардың қызметін ұйымдастыру тәртібін және олардағы ішкі тәртіптеменің үлгілік қағидаларын Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі айқындайды.";
7) 3-2-тараудың тақырыбы "изоляторларында" деген сөзден кейін ", гауптвахталарда" деген сөзбен толықтырылсын;
8) 46-8-бапта:
тақырып "изоляторларында" деген сөзден кейін ", гауптвахталарда" деген сөзбен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Әкімшілік қамаққа алынған, гауптвахталарда ұсталатын әскери қызметшілерге әскери қызметшілердің гауптвахтада әкімшілік қамақты өтеу тәртібіне сәйкес осы баптың 1 және 2-тармақтарының ережелері қолданылады.";
9) 46-9-бапта:
тақырып "изоляторынан" деген сөзден кейін ", гауптвахтадан" деген сөзбен толықтырылсын;
1-тармақ "изоляторынан" деген сөзден кейін ", гауптвахтадан" деген сөзбен толықтырылсын;
4-тармақ "изоляторында" деген сөзден кейін ", гауптвахтада" деген сөзбен толықтырылсын;
10) 3-4-тараудың тақырыбы "үй-жайларда" деген сөздерден кейін ", уақытша ұсталғандарға арналған үй-жайларда" деген сөздермен толықтырылсын;
11) 46-21-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Уақытша ұсталғандарға арналған үй-жайларға жабылатын әскери қызметшілерді қабылдау және тіркеу, жеке жете тексеруді, медициналық куәландыруды (қажет болған кезде дактилоскопиялауды және фотосуретке түсіруді) жүргізу тәртібі, сондай-ақ алып қоюға жататын заттардың тізбесі уақытша ұсталғандарға арналған үй-жайлардың қызметін ұйымдастыру қағидаларына сәйкес айқындалады.";
2-тармақтың бірінші бөлігіндегі "отырғызылғаны туралы олардың тұрғылықты жері бойынша жақын туыстарына" деген сөздер "жабылғаны туралы олардың тұрғылықты жері бойынша жақын туыстарына, әкімшілік ұстауға алынған әскери қызметшілердің уақытша ұсталғандарға арналған үй-жайларға жабылғаны туралы әскери бөлімдердің (мекемелердің) қолбасшылығына (бастықтарына)" деген сөздермен ауыстырылсын;

2. Решение о создании, реорганизации и ликвидации гауптвахт принимается в зависимости от их ведомственной принадлежности соответственно Министерством обороны Республики Казахстан, Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан.
3. Порядок и организация деятельности гауптвахт определяются уставом гарнизонной и караульной служб Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан.";
"Статья 9-3. Помещения для временно задержанных
1. Внутри гауптвахт оборудуются помещения для временно задержанных, на которых распространяются порядок и организация деятельности гауптвахт.
Порядок и организация деятельности помещений для временно задержанных определяются уставом гарнизонной и караульной служб Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан.
2. При отсутствии в гарнизонах гауптвахт приказом Министра обороны Республики Казахстан создаются помещения для временно задержанных при дежурном по органу военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан.
Порядок организации деятельности помещений для временно задержанных при дежурном по органу военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан и типовые правила внутреннего распорядка в них определяются Министерством обороны Республики Казахстан.";
7) заголовок главы 3-2 дополнить словами ", на гауптвахтах";
8) в статье 46-8:
заголовок дополнить словами ", на гауптвахтах";
дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. На военнослужащих, подвергнутых административному аресту, содержащихся на гауптвахтах, распространяются положения пунктов 1 и 2 настоящей статьи в соответствии с порядком отбывания военнослужащими административного ареста на гауптвахте.";
9) в статье 46-9:
заголовок дополнить словом ", гауптвахты";
пункт 1 после слов "изолятора временного содержания" дополнить словом ", гауптвахты";
пункт 4 дополнить словами ", на гауптвахте";
10) заголовок главы 3-4 дополнить словами ", помещениях для временно задержанных";
11) в статье 46-21:
пункт 1 дополнить частью второй следующего содержания:
"Порядок приема и регистрации военнослужащих, водворяемых в помещения для временно задержанных, проведения личного досмотра, медицинского освидетельствования (при необходимости дактилоскопирования и фотографирования), а также перечень вещей, подлежащих изъятию, определяются в соответствии с правилами организации деятельности помещений для временно задержанных.";
часть первую пункта 2 дополнить словами ", о водворении в помещения для временно задержанных военнослужащих, подвергнутых административному задержанию, – командование (начальники) воинских частей (учреждений)";

12) 46-22-бапта:
тақырып "үй-жайларда" деген сөздерден кейін ", уақытша ұсталғандарға арналған үй-жайларда" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
"6. Уақытша ұсталғандарға арналған үй-жайларда әскери қызметшілерді ұстау режимі уақытша ұсталғандарға арналған үй-жайлардың қызметін ұйымдастыру қағидаларында айқындалады.";
13) 46-23-бапта:
тақырып "үй-жайларда" деген сөздерден кейін ", уақытша ұсталғандарға арналған үй-жайларда" деген сөздермен толықтырылсын;
1-тармақта:
1) және 2) тармақшалар "үй-жайда" деген сөздерден кейін ", уақытша ұсталғандарға арналған үй-жайда" деген сөздермен толықтырылсын;
4) тармақшадағы "полиция органының" деген сөздер "полиция, әскери полиция органдарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Арнаулы үй-жайларға, уақытша ұсталғандарға арналған үй-жайларға орналастырылған адамдар тиісінше полиция органының, әскери полиция органының басшысы бекітетін арнаулы үй-жайдың, уақытша ұсталғандарға арналған үй-жайдың ішкі тәртіптеме қағидаларын орындауға міндетті.";
14) 46-24-бапта:
тақырып "үй-жайдан" деген сөздерден кейін ", уақытша ұсталғандарға арналған үй-жайдан" деген сөздермен толықтырылсын;
4-тармақ "үй-жайда" деген сөздерден кейін ", уақытша ұсталғандарға арналған үй-жайда" деген сөздермен толықтырылсын;
15) 49-бапта:
тақырып "үй-жайларда" деген сөздерден кейін ", гауптвахталарда, уақытша ұсталғандарға арналған үй-жайларда" деген сөздермен толықтырылсын;
"үй-жайларда" деген сөздерден кейін ", гауптвахталарда, уақытша ұсталғандарға арналған үй-жайларда" деген сөздермен толықтырылсын.
5. "Қылмыстық процеске қатысушы адамдарды мемлекеттік қорғау туралы" 2000 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
21-баптың екінші бөлігіндегі "әскери полицияның, әскери-тергеу бөлiмшелерiнiң" деген сөздер "әскери полиция органдарының, әскери-тергеу органдарының" деген сөздермен ауыстырылсын.
6. "Қазақстан Республикасының қорғанысы және Қарулы Күштері туралы" 2005 жылғы 7 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бап мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) Арнаулы операциялар күштері – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің арнаулы операциялар жүргізуге, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес міндеттерді орындауға арналған Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің бір бөлігі;";
2) 5-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) әскери жоспарлау жүйесін бекітеді;";
3) 19-бапта:
бірінші бөлік "Қарулы Күштер түрлерiн," деген сөздерден кейін "Арнаулы операциялар күштерін," деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөліктегі "әскери полиция" деген сөздер "әскери полиция органдары" деген сөздермен ауыстырылсын;

12) в статье 46-22:
заголовок дополнить словами ", помещениях для временно задержанных";
дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. В помещениях для временно задержанных режим содержания военнослужащих определяется правилами организации деятельности помещений для временно задержанных.";
13) в статье 46-23:
заголовок дополнить словами ", помещениях для временно задержанных";
в пункте 1:
подпункты 1) и 2) дополнить словами ", помещении для временно задержанных";
в подпункте 4) слова "органа полиции" заменить словами "органов полиции, военной полиции";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Лица, помещенные в специальные помещения, помещения для временно задержанных, обязаны выполнять правила внутреннего распорядка специального помещения, помещения для временно задержанных, утверждаемые соответственно руководителем органа полиции, органа военной полиции.";
14) в статье 46-24:
заголовок дополнить словами ", помещения для временно задержанных";
пункт 4 дополнить словами ", помещении для временно задержанных";
15) в статье 49:
заголовок дополнить словами ", на гауптвахтах, в помещениях для временно задержанных";
после слов "специальных помещениях" дополнить словами ", на гауптвахтах, в помещениях для временно задержанных".
5. В Закон Республики Казахстан от 5 июля 2000 года "О государственной защите лиц, участвующих в уголовном процессе":
в части второй статьи 21 слова "военной полиции, военно-следственных подразделений" заменить словами "органов военной полиции, военно-следственных органов".
6. В Закон Республики Казахстан от 7 января 2005 года "Об обороне и Вооруженных Силах Республики Казахстан":
1) статью 1 дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) Силы специальных операций – часть Вооруженных Сил Республики Казахстан, предназначенная для проведения специальных операций Вооруженных Сил Республики Казахстан, а также выполнения задач в соответствии с законодательством Республики Казахстан;";
2) пункт 2 статьи 5 дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) утверждает систему военного планирования;";
3) в статье 19:
часть первую после слов "Вооруженных Сил," дополнить словами "Силы специальных операций,";
в части второй слова "военная полиция" заменить словами "органы военной полиции";

4) 22-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) әскери жоспарлау жүйесін әзірлейді;".
7. "Құқық бұзушылық профилактикасы туралы" 2010 жылғы 29 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 9-1-баптың 4) және 5) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"4) профилактикалық есепке алуды жүргізеді және профилактикалық бақылауды жүзеге асырады;
5) әскери бөлімдердің (мекемелердің) қолбасшылығымен, азаматтармен және ұйымдармен құқық бұзушылық профилактикасы мәселелері бойынша өзара іс-қимыл жасайды;";
2) 9-2-бап мынадай мазмұндағы 5-1) және 5-2) тармақшаларымен толықтырылсын:
"5-1) әскери қызметшілерге қатысты құқық бұзушылық профилактикасының жалпы шараларын қабылдайды;
5-2) профилактикалық әңгімелесу түріндегі құқық бұзушылықтың жеке профилактикасы шарасын жүзеге асырады;";
3) 23-1-бап алып тасталсын.
8. "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" 2012 жылғы 16 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
5-баптың 7-тармағында:
бірінші бөліктегі "əскери қызметшілері мен қызметкерлеріне" деген сөздер "əскери қызметшілеріне" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөліктегі "əскери қызметшілері мен қызметкерлерінің" деген сөздер "əскери қызметшілерінің" деген сөздермен ауыстырылсын.
9. "Жол жүрісі туралы" 2014 жылғы 17 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына:
54-баптың ескертулерінің 1-тармағындағы "әскери полиция органдары қызметкерлерінің" деген сөздер "әскери полиция органдары әскери қызметшілерінің" деген сөздермен ауыстырылсын.
10. "Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланы туралы" 2015 жылғы 10 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
6-баптың 1-тармағының 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) Ұлттық ұланның әскери полиция органдарынан;".
2-бап. Осы Заң алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ

4) пункт 2 статьи 22 дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) разрабатывает систему военного планирования;".
7. В Закон Республики Казахстан от 29 апреля 2010 года "О профилактике правонарушений":
1) подпункты 4) и 5) статьи 9-1 изложить в следующей редакции:
"4) ведут профилактический учет и осуществляют профилактический контроль;
5) взаимодействуют с командованием воинских частей (учреждений), гражданами и организациями по вопросам профилактики правонарушений;";
2) статью 9-2 дополнить подпунктами 5-1) и 5-2) следующего содержания:
"5-1) принимают общие меры профилактики правонарушений в отношении военнослужащих;
5-2) осуществляют меру индивидуальной профилактики правонарушений в виде профилактической беседы;";
3) статью 23-1 исключить.
8. В Закон Республики Казахстан от 16 февраля 2012 года "О воинской службе и статусе военнослужащих":
в пункте 7 статьи 5:
в части первой слова "и сотрудникам органов военной полиции" заменить словами "органов военной полиции";
в части третьей слова "и сотрудников органов военной полиции" заменить словами "органов военной полиции".
9. В Закон Республики Казахстан от 17 апреля 2014 года "О дорожном движении":
в пункте 1 примечаний статьи 54 слова "сотрудников органов военной полиции" заменить словами "военнослужащих органов военной полиции".
10. В Закон Республики Казахстан от 10 января 2015 года "О Национальной гвардии Республики Казахстан":
подпункт 7) пункта 1 статьи 6 изложить в следующей редакции:
"7) органов военной полиции Национальной гвардии;".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Президент Республики Казахстан К. ТОКАЕВ