Қазақстан Республикасының Халықаралық валюта қорына, Халықаралық қайта құру және даму банкісіне, Халықаралық қаржы корпорациясына, Халықаралаық даму қауымдастығына, Инвестициялар кепілдігінің көп жақты агенттігіне және Инвестициялық дауларды реттеу жөніндегі халықаралық орталыққа мүшелігі туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 1992 жылғы 26 маусым N 1433-ХІІ. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының 2001.12.06. N 265 Заңымен. ~Z010265
Осы Заң Қазақстан Республикасының Халықаралық валюта қорының, Халықаралық қайта құру және даму банкісінің, Халықаралық қаржы корпорациясының, Халықаралық даму қауымдастығының, Инвестициялар кепілдігінің көп жақты агенттігінің және Инвестициялық дауларды реттеу жөніндегі халықаралық орталықтың мүшелігіне қабылдануы үшін қажетті жағдай жасау мақсатында қабылданады.
1-бап
1. Қазақстан Республикасының Президентіне Халықаралық валюта қорының, (бұдан былай "Қор" делінеді), Халықаралық қайта құру және даму банкісінің (бұдан былай "Банк" делінеді), Халықаралық қаржы корпорациясының (бұдан былай "Корпорация" делінеді), Халықаралық даму қауымдастығының (бұдан былай "Қауымдастық" делінеді), Инвестициялар кепілдігінің көп жақты агенттігінің (бұдан былай "Агенттік" делінеді) және Инвестициялық дауларды реттеу жөніндегі халықаралық орталықтың мүшелігін тиісінше барлық түзетулермен бірге Қор, Банк, Корпорация, Қауымдастық Келісімінің Баптарын, Агенттікті құру туралы Конвенцияны және Мемлекеттер мен басқа мемлекеттер азаматтары арасындағы инвестициялар саласындағы дауларды реттеу туралы Конвенцияны /ІСSID Конвенциясы/ қабылдай отырып - бұлардың текстері осы Заңның N 1-6 қосымшаларында келтірілген - Қазақстан Республикасы атынан қабылдауға уәкілдік берілген, сондай-ақ тиісінше Қор, Банк, Корпорация, Қаумдастық және Агенттік Басқарушылар Кеңесінің Қазақстан Республикасының осы ұйымдарға мүшелігіне қатысты Қарары ережелері мен шарттарын қабылдайды.
2. Қазақстан Республикасының Президентіне немесе Президент тағайындаған адамға:
Қор, Банк, Корпорация және Қауымдастық Келісімдері Баптарының, Агенттікті құру жөніндегі Конвенция мен ISCID Конвенциясының түпнұсқаларына қол қоюға;
осы ұйымдарға Қазақстан Республикасының мүшелігіне қатысы бар қабылдау немесе бекіту туралы құжат пен басқа да құжаттарға Қазақстан Республикасы атынан қол қоюға және оларды табыс етуге уәкілдік берілген.
3. Қазақстан Республикасының Қорға қабылданған кезінен бастап Қазақстан Республикасының Президентіне Қор Келісімінің Баптарына ұсынылған үшінші түзетуді Қазақстан Республикасы атынан қабылдауға уәкілдік берілген, оның тексі осы Заңның N 7 қосымшасында келтірілген және бұл түзету Қор Келісімінің Баптарына енгізілуге тиіс.

О членстве Республики Казахстан в Междунаpодном валютном фонде, Междунаpодном банке pеконстpукции и pазвития, Междунаpодной финансовой коpпоpации, Междунаpодной ассоциации pазвития, Многостоpоннем агентстве гаpантии инвестиций и Междунаpодном центpе по уpегулиpованию инвестиционных споpов
Закон Республики Казахстан от 26 июня 1992 г. (Утратил силу - Законом РК от 6 декабря 2001 г. N 265 ~Z010265 )
Настоящий Закон принимается в целях создания необходимых условий для принятия Республики Казахстан в члены Международного валютного фонда, Международного банка реконструкции и развития, Международной финансовой корпорации, Международной ассоциации развития, Многостороннего агентства гарантии инвестиций и Международного центра по урегулированию инвестиционных споров.
Статья 1.
1. Президент Республики Казахстан уполномочен от имени Республики Казахстан принять членство в Международном валютном фонде (в дальнейшем именуемый "Фонд"), Международном банке реконструкции и развития (в дальнейшем именуемый "Банк"), Международной финансовой корпорации (в дальнейшем именуемая "Корпорация"),Международной ассоциации развития (в дальнейшем именуемая "Ассоциация"), Международном агентстве гарантии инвестиций (в дальнейшем именуемое "Агентство") и Международном центре по урегулированию инвестиционных споров, принимая соответственно статьи Соглашения Фонда, Банка, Корпорации, Ассоциации со всеми поправками, конвенцию по учреждению Агентства и Конвенцию об урегулировании споров в области инвестиций между государствами и гражданами других государств (Конвенция IСSID), тексты которых приведены в приложениях N 1 - 6 к настоящему Закону, а также принимает положения и условия Резолюций соответственно Совета Управляющих Фонда, Банка, Корпорации, Ассоциации и Агентства относительно членства Республики Казахстан в этих организациях.
Сноска. Приложения в РЦПИ и МЮ РК не поступали, в ведомости 1992 г. не опубликованы.
2. Президент Республики Казахстан или лицо, назначенное Президентом, уполномочено:
подписывать оригиналы Статей Соглашения Фонда, Банка, Корпорации и Ассоциации, Конвенции по учреждению Агентства и Конвенции IСSID;
подписать и представить документ о принятии или ратификации и другие документы от имени Республики Казахстан, имеющие отношение к членству Республики Казахстан в этих организациях.
3. С момента принятия Республики Казахстан в Фонд Президент Республики Казахстан уполномочен от имени Республики Казахстан принять предложенную третью поправку к Статьям Соглашения Фонда, текст которой приведен в приложении N 7 к настоящему Закону, и которая должна быть включена в Статьи Соглашения Фонда.

2-бап
1. Қазақстан Республикасының Президенті Қордың Қарыз алуға арнаулы құқықтары бөлімінің қызметіне Қазақстан Республикасы қатысуы үшін қажетті шаралар қолданады.
2. Қазақстан Республикасының Президенті Қордың Қарыз алуға арнаулы құқықтары бөліміне қатысушының барлық міндеттемелерін Қазақстан Республикасы Заңдарына сәйкес Қазақстан Республикасының өзіне қабылдайтынын растайтын және Қазақстан Республикасы Қарыз алуға арнаулы құқықтар бөліміне қатысушының барлық міндеттемелерін орындауға өзіне мүмкіндік беретін барлық қажетті шараларды қолданғанын куәландыратын қатысу туралы құжатқа Қазақстан Республикасы атынан қол қойып, оны Қорға табыс етеді.
3-бап
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық мемлекеттік банкісіне кредит алуға немесе кез-келген лайықты жолмен сатып алуға және Қазақстан Республикасының атынан Қорға, Банкіге, Корпорацияға, Қауымдастық пен Агенттікке Қазақстан Республикасының осы ұйымдарға мүшелігіне қатысты Қарарлар шарттары мен ережелеріне, әрі Келісімнің немесе Конвенцияның тиісті Баптарына сәйкес сомалардың мерзімдік төлемін қамтамасыз етуге, сондай-ақ Қордың Қарыз алуға арнаулы құқықтар бөлімінің қызметіне Қазақстан Республикасының қатысуына байланысты төлемдерді жүзеге асыруға уәкілдік берілген.
2. Қазақстан Республикасының Ұлттық мемлекеттік банкісіне Қор, Банк, Корпорация мен Қауымдастық Келісімнің Баптарына және Агенттікті құру жөніндегі Конвенцияға сәйкес кез-келген берілмейтін процентсіз вексельдер шығаруға уәкілдік берілген, олар Қазақстан Республикасының Қорға, Банкке, Корпорацияға, Қауымдастыққа немесе Агенттікке мүшелігіне қажет болуы немесе сәйкес келуі мүмкін.
4-бап
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық мемлекеттік банкісі Қор Келісімі Баптарының V бабының, 1-параграфының және Банк Келісімі Баптарының ІІІ бабының, 2-параграфының талаптарына сәйкес Қазақстан Республикасының қаржы органы ретінде жұмыс істейді және оған тиісінше Қазақстан Республикасы атынан Қор және Банк Келісімі Баптарының әртүрлі ережелерінде рұқсат етілген барлық операциялар мен мәмілелерді орындауға уәкілдік берілген.
2. Қазақстан Республикасының Ұлттық мемлекеттік банкісіне Қор Келісімі Баптарының Ү бабына, 2-параграфына, (б) тармағына сәйкес Қордың қабылдауы мүмкін қаржылық борыш міндеттемелерінің сондай үлгілерін пайдалана отырып, Қазақстан Республикасы атынан барлық операциялар мен мәмілелерді орындауға уәкілдік берілген.
3. Қазақстан Республикасының Ұлттық мемлекеттік банкісі Корпорация Келісімі Баптарының ІҮ бабында, 10-параграфында, Қауымдастық Келісімі Баптарының ҮІ бабында, 10-параграфында және Агенттікті құру жөніндегі Конвенцияның 38-бабында аталған байланыс арнасы түрінде тағайындалады.

Статья 2.
1. Президент Республики Казахстан предпринимает меры, необходимые для участия Республики Казахстан в деятельности Отдела специальных прав заимствования фонда.
2. Президент Республики Казахстан от имени Республики Казахстан подписывает и представляет в Фонд документ об участии, удостоверяющий, что Республика Казахстан принимает на себя все обязательства участника Отдела специальных прав заимствования Фонда в соответствии с законодательством Республики Казахстан и свидетельствующий о том, что Республика Казахстан предприняла все необходимые меры, которые предоставят ей возможность выполнить все обязательства участника Отдела специальных прав заимствования.
Статья 3.
1. Национальный государственный банк Республики Казахстан уполномочен и обязан брать кредит или приобретать любым соответствующим образом и обеспечивать периодическую выплату от имени Республики Казахстан Фонду, Банку, Корпорации, Ассоциации и Агентству сумм, согласно условиям и положениям Резолюций, относящихся к членству Республики Казахстан в этих организациях, и соответствующих Статей Соглашения или Конвенции, а также осуществлять платежи в связи с участием Республики Казахстан в деятельности Отдела специальных прав заимствования Фонда.
2. Национальный государственный банк Республики Казахстан уполномочен в соответствии со статьями Соглашения Фонда, Банка, Корпорации и Ассоциации и Конвенцией по учреждению Агентства выпускать любые непередаваемые беспроцентные векселя, которые могут быть необходимы или соответствовать членству Республики Казахстан в Фонде, Банке, Корпорации, Ассоциации или Агентства.
Статья 4.
1. Национальный государственный банк Республики Казахстан выступает в качестве финансового органа Республики Казахстан согласно требованиям статьи V, параграфа I Статей Соглашения Фонда и статьи III, параграфа 2 статей Соглашения Банка и, соответственно, уполномочен выполнять от имени Республики Казахстан все операции и сделки, разрешенные различными положениями Статей Соглашения Фонда и Банка.
2. Национальный государственный банк Республики Казахстан уполномочен выполнять от имени Республики Казахстан все операции и сделки, используя такие типы финансовых долговых обязательств, которые могут быть приняты Фондом согласно статьи V, параграфа 2, пункту (б) Статей Соглашения Фонда.
3. Национальный государственный банк Республики Казахстан назначается в качестве канала связи, указанного в статье IV, параграфе 10 Статей Соглашения Корпорации, в статье VI, параграфе 10 Статей Соглашения Ассоциации и в статье 38 Конвенции по учреждению Агентства.

4. Қазақстан Республикасының Ұлттық мемлекеттік банкісі Қордың, Банктің, Корпорацияның, Қауымдастықтың және Агенттіктің Қазақстан Республикасында пайдаланылатын валюта қаражатының ұстаушысы түрінде тағайындалады.
5. Қазақстан Республикасының Президенті Қор Басқарушылары Кеңесіне Қазақстан Республикасының өкілі түрінде Қазақстан Республикасы бойынша Басқарушы міндеттерін орындауы үшін Министрді немесе тиісті лауазымдық дәрежедегі адамды, сондай-ақ Басқарушы жоқ кезде оның міндеттерін атқаруы
үшін барлық өкілеттік берілген орынбасарын тағайындайды.
5-бап
Қазақстан Республикасының Ұлттық мемлекеттік банкісі Қазақстан
Республикасы атынан Қор және Банк Келісімі Баптарының ережелерімен рұқсат
етілген операциялар мен мәмілелерді жүзеге асырған кезде Қазақстан
Республикасына төленуі немесе аударылуы мүмкін кез-келген соманы алуға
құқылы.
6-бап
Қазақстан Республикасы үшін Қор, Банк, Корпорация Қауымдастық
Келісімінің Баптары мен ICSID Конвенциясы осы ұйымдарға Қазақстан
Республикасы қабылданған тиісті күндерден бастап күшіне енеді.
7-бап
Қажет болған жағдайда Қазақстан Республикасының мемлекеттік өкімет
пен басқару органдары осы Заңның 1-бабында аталған Келісім Баптарын,
Конвенциялар мен Қарарларды сақтау мақсатында Қазақстан Республикасы
міндеттемелерін орындау үшін қажетті нормативтік актілер шығарады.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Оқығандар:
Қасымбеков Б.А.
Багарова Ж.А.

4. Национальный государственный банк Республики Казахстан назначается в качестве депозитория авуаров Фонда, Банка, Корпорации, Ассоциации и Агентства в валюте, используемой в Республике Казахстан.
5. Президент Республики Казахстан назначает в качестве представителя Республики Казахстан в Совет Управляющих Фонда Министра или лицо соответствующего должностного уровня для выполнения обязанностей Управляющего от Республики Казахстан, а также его заместителя со всеми полномочиями для исполнения обязанностей в отсутствие Управляющего.
Статья 5.
Национальный государственный банк Республики Казахстан от имени Республики Казахстан имеет право получать любую сумму, которая может быть выплачена или передана Республике Казахстан при осуществлении операций и сделок, разрешенных положениями Статей Соглашения Фонда и Банка.
Статья 6.
Статьи Соглашения Фонда, Банка, Корпорации, Ассоциации, Конвенции по учреждению Агентства и Конвенции ICSID вступают в силу для Республики Казахстан с соответствующих дат принятия Республики Казахстан в эти организации.
Статья 7.
При необходимости органы государственной власти и управления Республики Казахстан в целях соблюдения Статей Соглашения, Конвенций и Резолюций, указанных в статье I настоящего Закона, издают нормативные акты, необходимые для выполнения обязательств Республики Казахстан.
Президент
Республики Казахстан